Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/14/2013 01:48 PM
            2013 MR MVA IMX-IMR Challenge - 1/11/2013 to 1/13/2013             
               2013 MR IMX-IMR MVA Challenge, Sanction #: 130117               
                             Time Trials 130160-T                              
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               1:09.67    1:10.60         20  
                  33.27     1:10.60 (37.33)                                        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:15.09    1:13.21         17  
                  34.55     1:13.21 (38.66)                                        
  3 Garcia, Naihomy T   10 VAC-MR               1:18.02    1:16.27         16  
                  34.88     1:16.27 (41.39)                                        
  4 Benkert, Ashley A    9 HAWK-AD              1:16.65    1:17.17         15  
                  36.62     1:17.17 (40.55)                                        
  5 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR              1:21.06    1:22.48         14  
                  37.85     1:22.48 (44.63)                                        
  6 Evans, Emily R      10 MVA-MR                    NT    1:22.58         13  
                  38.10     1:22.58 (44.48)                                        
  7 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               1:36.32    1:28.08         12  
                  15.90   1:28.08 (1:12.18)                                        
  8 Fischer, Sam A       9 HVD-MR               1:31.22    1:31.60         11  
                  42.07     1:31.60 (49.53)                                        
  9 Cerutti, Caroline   10 MVA-MR                    NT    1:33.21          9  
                  43.14     1:33.21 (50.07)                                        
 10 Oehler-Marx, Sage   10 HAWK-AD              1:38.68    1:37.81          7  
                  45.74     1:37.81 (52.07)                                        
 11 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                   NT    1:38.28          6  
                  45.80     1:38.28 (52.48)                                        
 12 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                   NT    1:41.92          5  
                  45.07     1:41.92 (56.85)                                        
 13 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    1:44.95          4  
                  48.20     1:44.95 (56.75)                                        
 14 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:38.18    1:45.44          3  
                  49.68     1:45.44 (55.76)                                        
 15 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               1:55.29    1:48.02          2  
                  50.70     1:48.02 (57.32)                                        
 16 Camo, Maddy N        9 CSD-MR                    NT    1:54.57          1  
                  54.71     1:54.57 (59.86)                                        
 17 Keys, Halle A        6 MVA-MR               2:01.48    1:54.99        
                  53.26   1:54.99 (1:01.73)                                        
 18 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR               2:07.14    2:02.59        
                  53.76   2:02.59 (1:08.83)                                        
 19 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:58.28    2:06.18        
                  56.74   2:06.18 (1:09.44)                                        
 20 Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT    2:16.02        
                1:00.33   2:16.02 (1:15.69)                                        
 -- Rocchio, Grace A     7 MVA-MR                    NT         NS        
 -- Pryne, Jenna M       8 CSD-MR               1:37.13         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    2:29.98         20  
                  32.30     1:09.63 (37.33)     1:49.58 (39.95)     2:29.98 (40.40)
  2 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              2:47.32    2:44.68         17  
                  38.82     1:21.12 (42.30)     2:03.16 (42.04)     2:44.68 (41.52)
  3 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               2:55.14    2:47.63         16  
                  37.96     1:21.39 (43.43)     2:07.12 (45.73)     2:47.63 (40.51)
  4 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               2:47.09    2:48.02         15  
                  37.16     1:20.77 (43.61)     2:06.38 (45.61)     2:48.02 (41.64)
  5 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    2:56.26         14  
                  39.74     1:24.21 (44.47)     2:10.07 (45.86)     2:56.26 (46.19)
  6 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR               2:55.99    2:56.64         13  
                  38.21     1:22.97 (44.76)     2:10.35 (47.38)     2:56.64 (46.29)
  7 Cook, April M       10 HAWK-AD                   NT    3:02.15         12  
                  39.83     1:27.56 (47.73)     2:17.00 (49.44)     3:02.15 (45.15)
  8 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR               2:45.99    3:03.54         11  
                  37.38     1:22.29 (44.91)     2:15.17 (52.88)     3:03.54 (48.37)
  9 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               3:22.30    3:18.16          9  
                  41.18     1:32.81 (51.63)     2:26.45 (53.64)     3:18.16 (51.71)
 10 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                    NT    3:48.52          7  
                  48.97   2:50.24 (2:01.27)     3:48.43 (58.19)      3:48.52 (0.09)
 11 MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT    3:51.33          6  
                  51.29     1:50.97 (59.68)   2:54.73 (1:03.76)     3:51.33 (56.60)
 12 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    3:53.68          5  
                  47.35     1:47.07 (59.72)   2:51.90 (1:04.83)   3:53.68 (1:01.78)
 13 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                    NT    4:13.08          4  
                  54.07   1:58.58 (1:04.51)   3:04.61 (1:06.03)   4:13.08 (1:08.47)
 -- Evans, Emily R      10 MVA-MR               3:55.75         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                    NT      38.26         20  
  2 Dembroski, Madison  10 VAC-MR                 42.87      39.21         17  
  3 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR                38.96      40.91         16  
  4 Garcia, Naihomy T   10 VAC-MR                 45.53      40.96         15  
  5 Evans, Emily R      10 MVA-MR                 52.25      45.99         14  
  6 Suri, Navya *       10 CSD-MR                 50.34      46.25         13  
  7 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                 57.31      46.96         12  
  8 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                47.21      47.02         11  
  9 Oehler-Marx, Sage   10 HAWK-AD                48.04      50.13          9  
 10 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                51.46      51.51          7  
 11 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                 50.33      52.32          6  
 12 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                 53.20      54.42          5  
 13 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                 58.44      54.80          4  
 14 Cerutti, Elizabeth   7 MVA-MR                 55.51      56.04          3  
 15 Keys, Halle A        6 MVA-MR                 57.90      58.68          2  
 16 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR                 57.73    1:03.03          1  
 17 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               1:04.88    1:03.59        
 18 Camo, Maddy N        9 CSD-MR               1:01.79    1:06.36        
 19 Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT    1:12.06        
 -- Matthews, Teddi s   10 MVA-MR               1:03.74         DQ        
      Did not finish on back
 -- Phadnis, Aneeka V    8 CSD-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Rocchio, Grace A     7 MVA-MR               1:09.99         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    1:20.22         20  
                  38.45     1:20.22 (41.77)                                        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:23.18    1:24.21         17  
                  40.68     1:24.21 (43.53)                                        
  3 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD              1:27.62    1:28.77         16  
                  43.34     1:28.77 (45.43)                                        
  4 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR               1:29.99    1:30.86         15  
                  44.32     1:30.86 (46.54)                                        
  5 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               1:34.87    1:32.32         14  
                  45.26     1:32.32 (47.06)                                        
  6 Cook, April M       10 HAWK-AD                   NT    1:33.34         13  
  7 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              1:28.95    1:33.41         12  
                  47.05     1:33.41 (46.36)                                        
  8 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR               1:35.99    1:39.51         11  
                  49.07     1:39.51 (50.44)                                        
  9 Cerutti, Caroline   10 MVA-MR                    NT    1:46.69          9  
 10 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:50.98    1:54.32          7  
                  54.90     1:54.32 (59.42)                                        
 11 Cerutti, Elizabeth   7 MVA-MR                    NT    2:00.81          6  
                  56.62   2:00.81 (1:04.19)                                        
 12 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               2:01.60    2:01.39          5  
                  58.75   2:01.39 (1:02.64)                                        
 13 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                    NT    2:01.64          4  
                  59.11   2:01.64 (1:02.53)                                        
 14 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR                    NT    2:04.75          3  
                1:00.88   2:04.75 (1:03.87)                                        
 15 Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT    2:06.28          2  
                1:00.76   2:06.28 (1:05.52)                                        
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                 44.30      43.36         20  
  2 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR                48.39      50.12         17  
  3 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                 53.56      51.03         16  
  4 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                 52.80      53.74         15  
  5 Fischer, Sam A       9 HVD-MR               1:07.23      54.50         14  
  6 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                 57.58      55.14         13  
  7 Evans, Emily R      10 MVA-MR               1:02.39      56.29         12  
  8 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR               1:04.46    1:00.08         11  
  9 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               1:05.02    1:01.95          9  
 10 MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT    1:02.19          7  
 11 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                57.24    1:02.95          6  
 12 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR              1:05.80    1:03.47          5  
 13 Keys, Halle A        6 MVA-MR               1:04.41    1:03.93          4  
 14 Sweeney, Madelyn J   7 HVD-MR               1:05.38    1:05.62          3  
 15 Alfred, Julianna C   8 MVA-MR                    NT    1:14.26          2  
 -- Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:02.28         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- McEvoy, Kiera L      6 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR              1:31.25    1:30.75         20  
                  42.45     1:30.75 (48.30)                                        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:33.40    1:33.28         17  
                  44.44     1:33.28 (48.84)                                        
  3 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               1:39.06    1:34.67         16  
                  44.83     1:34.67 (49.84)                                        
  4 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               1:41.57    1:38.62         15  
                  46.39     1:38.62 (52.23)                                        
  5 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR                    NT    1:41.83         14  
                  49.85     1:41.83 (51.98)                                        
  6 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              1:42.07    1:42.33         13  
                  49.55     1:42.33 (52.78)                                        
  7 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD              1:43.80    1:42.84         12  
                  50.84     1:42.84 (52.00)                                        
  8 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR                    NT    1:48.99         11  
                  51.39     1:48.99 (57.60)                                        
  9 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    1:55.32          9  
                  53.74   1:55.32 (1:01.58)                                        
 10 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               2:01.96    2:01.33          7  
                  58.08   2:01.33 (1:03.25)                                        
 11 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:55.76    2:01.71          6  
                  58.69   2:01.71 (1:03.02)                                        
 12 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR                    NT    2:15.65          5  
                1:02.88   2:15.65 (1:12.77)                                        
 -- Alfred, Julianna C   8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
                1:16.90        DQ (1:27.84)                                        
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:20.36        DQ (1:20.88)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dembroski, Madison  10 VAC-MR                 35.91      36.13         20  
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                 39.61      42.81         17  
  3 Garcia, Naihomy T   10 VAC-MR                 44.68      45.51         16  
  4 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR                44.62      47.25         15  
  5 Suri, Navya *       10 CSD-MR                 46.30      47.74         14  
  6 Evans, Emily R      10 MVA-MR                 42.01      49.48         13  
  7 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT      49.75         12  
  8 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                58.73      53.77         11  
  9 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                51.07      54.78          9  
 10 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                 56.04      54.87          7  
 11 Oehler-Marx, Sage   10 HAWK-AD                54.75      57.64          6  
 12 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                    NT    1:01.05          5  
 13 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR                    NT    1:02.48          4  
 14 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:00.17    1:03.03          3  
 15 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR                    NT    1:19.86          2  
 16 Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT    1:37.32          1  
 -- Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                 59.95         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Camo, Maddy N        9 CSD-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Phadnis, Aneeka V    8 CSD-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    1:24.11         20  
                  35.83     1:24.11 (48.28)                                        
  2 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               1:22.11    1:24.27         17  
                  38.77     1:24.27 (45.50)                                        
  3 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               1:39.17    1:39.05         16  
                  44.18     1:39.05 (54.87)                                        
  4 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR                    NT    1:39.69         15  
                  42.71     1:39.69 (56.98)                                        
  5 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    1:39.88         14  
                  47.34     1:39.88 (52.54)                                        
  6 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR                    NT    1:41.67         13  
                  47.73     1:41.67 (53.94)                                        
  7 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              1:46.14    1:44.29         12  
                  50.11     1:44.29 (54.18)                                        
  8 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:40.20    1:48.39         11  
                  48.49     1:48.39 (59.90)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:23.90    1:26.67         20  
  2 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR              1:31.06    1:33.73         17  
                  42.81     1:33.73 (50.92)                                        
  3 Evans, Emily R      10 MVA-MR               1:46.32    1:40.10         16  
                  46.11     1:40.10 (53.99)                                        
  4 Cerutti, Caroline   10 MVA-MR                    NT    1:44.26         15  
                  49.68     1:44.26 (54.58)                                        
  5 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                   NT    1:49.97         14  
                  49.42   1:49.97 (1:00.55)                                        
  6 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR              1:49.18    1:50.71         13  
                  50.31   1:50.71 (1:00.40)                                        
  7 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               1:50.05    1:53.38         12  
                  57.90     1:53.38 (55.48)                                        
  8 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    1:54.02         11  
                  55.04     1:54.02 (58.98)                                        
  9 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:50.94    1:55.41          9  
                  53.42   1:55.41 (1:01.99)                                        
 10 Cerutti, Elizabeth   7 MVA-MR                    NT    2:07.22          6  
                  58.75   2:07.22 (1:08.47)                                        
 11 MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT    2:07.61          5  
                1:02.81   2:07.61 (1:04.80)                                        
 12 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR               2:13.58    2:09.29          4  
                1:02.05   2:09.29 (1:07.24)                                        
 13 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               2:11.53    2:12.13          3  
                1:08.55   2:12.13 (1:03.58)                                        
 14 Alfred, Julianna C   8 MVA-MR                    NT    2:12.16          2  
                1:00.05   2:12.16 (1:12.11)                                        
 -- Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:58.58         DQ          7  
      Arms underwater recovery - fly
                1:00.17        DQ (1:03.49)                                        
 -- Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT         DQ          1  
      Arms underwater recovery - fly
                  42.84        DQ (1:37.28)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    2:48.11         20  
                  34.38     1:16.99 (42.61)     2:08.20 (51.21)     2:48.11 (39.91)
  2 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               3:10.89    2:54.89         17  
                  37.93     1:24.49 (46.56)     2:18.53 (54.04)     2:54.89 (36.36)
  3 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               3:19.99    3:08.62         16  
                  42.67     1:34.93 (52.26)     2:26.72 (51.79)     3:08.62 (41.90)
  4 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    3:09.26         15  
                  43.42     1:30.21 (46.79)     2:25.91 (55.70)     3:09.26 (43.35)
  5 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               3:40.95    3:11.88         14  
                  49.14     1:35.47 (46.33)     2:28.36 (52.89)     3:11.88 (43.52)
  6 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              3:16.87    3:13.18         13  
                  47.68     1:38.96 (51.28)     2:31.95 (52.99)     3:13.18 (41.23)
  7 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR                    NT    3:17.17         12  
                                1:51.13 ( )     2:31.71 (40.58)     3:17.17 (45.46)
  8 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR                    NT    3:20.41         11  
                  46.77     1:40.21 (53.44)     2:34.92 (54.71)     3:20.41 (45.49)
  9 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                    NT    4:02.94          9  
                1:04.74   2:07.30 (1:02.56)   3:10.00 (1:02.70)     4:02.94 (52.94)
 10 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                    NT    4:07.86          7  
                                2:02.52 ( )   3:07.24 (1:04.72)   4:07.86 (1:00.62)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                34.75      35.03         20  
  2 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR             35.55      35.86         17  
  3 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                36.85      37.12         16  
  4 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                 37.70      38.47         15  
  5 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                 37.94      38.72         14  
  6 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR             37.48      38.76         13  
  7 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR             38.66      39.94         11  
  8 Librandi, Emily     11 VAC-MR                 39.57      40.14          9  
  9 Galeano, Sam R      12 CSD-MR                 40.17      40.68          7  
 10 Mangelsdorf, Laure  11 HVD-MR                 46.55      42.98          6  
 11 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                 42.60      43.34          5  
 12 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR                 44.81      44.83          4  
 13 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 45.58      45.31          3  
 14 Stene, Zoe E        11 CSD-MR                 44.17      45.65          2  
 15 Peters, Caroline E  11 MVA-MR                 44.92      45.82          1  
 16 Edwards, Colleen    11 WSSC-MR                46.94      47.07        
 17 Castro, Kristen     12 CSD-MR                 48.86      52.73        
 -- Reede, Sydney A     11 CSD-MR                 40.24         DQ         12  
      Did not finish on back
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              1:12.34    1:13.45         20  
                  35.79     1:13.45 (37.66)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:18.93    1:18.79         17  
                  38.75     1:18.79 (40.04)                                        
  3 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               1:21.02    1:29.15         16  
                  42.33     1:29.15 (46.82)                                        
  4 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:38.13    1:33.92         15  
                1:33.92         1:33.92 ( )                                        
  5 Peters, Caroline E  11 MVA-MR               1:38.77    1:36.98         14  
                  47.53     1:36.98 (49.45)                                        
 -- Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR             40.21      39.86         20  
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR             42.75      42.35         17  
  3 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                41.80      42.46         16  
  4 Wiehe, Lauren E     12 HVD-MR                 42.37      43.19         15  
  5 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                46.27      43.43         14  
  6 Reede, Sydney A     11 CSD-MR                 44.22      44.08         13  
  7 Fischer, Amber R    11 HVD-MR                 43.90      44.21         12  
  8 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR             45.75      45.15         11  
  9 de Cordova, Claire  11 HVD-MR                 48.18      45.81          9  
 10 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                 46.29      45.82          7  
 11 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                 46.44      46.62          6  
 12 Galeano, Sam R      12 CSD-MR                 45.47      48.40          5  
 13 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                 48.03      49.51          4  
 14 Peters, Caroline E  11 MVA-MR                 49.27      50.06          3  
 15 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 51.94      53.43          2  
 16 Castro, Kristen     12 CSD-MR                 54.77      56.22          1  
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              1:20.22    1:21.72         20  
                  38.30     1:21.72 (43.42)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:32.12    1:32.77         17  
                  45.05     1:32.77 (47.72)                                        
  3 Fischer, Amber R    11 HVD-MR               1:33.80    1:33.93         16  
                  45.01     1:33.93 (48.92)                                        
  4 Payman, Maya N      11 HVD-MR               1:39.29    1:38.09         15  
                  46.37     1:38.09 (51.72)                                        
  5 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    1:45.11         14  
                  49.33     1:45.11 (55.78)                                        
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:41.29    1:47.84         13  
                  48.58     1:47.84 (59.26)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                33.27      33.80         20  
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR             35.20      34.50         17  
  3 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR             35.12      34.93         16  
  4 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                36.62      37.31         15  
  5 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                 38.02      37.82         14  
  6 Galeano, Sam R      12 CSD-MR                 36.88      39.04         13  
  7 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                 38.95      39.30         12  
  8 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                 42.46      40.76         11  
  9 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR             41.54      41.05          9  
 10 Reede, Sydney A     11 CSD-MR                 42.91      41.15          7  
 11 Mangelsdorf, Laure  11 HVD-MR                 46.64      41.25          6  
 12 Librandi, Emily     11 VAC-MR                 40.97      42.89          5  
 13 Stene, Zoe E        11 CSD-MR                 41.05      44.12          4  
 14 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR                 44.55      49.40          3  
 15 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 52.69      50.53          2  
 16 Peters, Caroline E  11 MVA-MR                 49.37      51.59          1  
 17 Castro, Kristen     12 CSD-MR                 48.92      55.75        
 18 Edwards, Colleen    11 WSSC-MR                51.80      56.01        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              1:10.17    1:13.53         20  
                  34.23     1:13.53 (39.30)                                        
  2 Smith, Emma F       12 HVD-MR               1:20.33    1:22.48         17  
                  35.00     1:22.48 (47.48)                                        
  3 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:26.43    1:27.33         16  
                  39.91     1:27.33 (47.42)                                        
  4 Payman, Maya N      11 HVD-MR               1:15.83    1:38.66         15  
                  43.77     1:38.66 (54.89)                                        
  5 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               1:42.44    1:39.76         14  
                  43.10     1:39.76 (56.66)                                        
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:32.67    1:41.34         13  
                  44.95     1:41.34 (56.39)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR           1:25.63    1:17.04         20  
                  35.40     1:17.04 (41.64)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:20.38    1:18.72         17  
  3 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR              1:19.77    1:19.27         16  
  4 Macre, Mary E       12 WSSC-MR              1:20.34    1:19.57         15  
  5 Galeano, Sam R      12 CSD-MR               1:23.37    1:24.42         14  
                  38.39     1:24.42 (46.03)                                        
  6 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR           1:29.33    1:25.06         13  
                  39.70     1:25.06 (45.36)                                        
  7 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT    1:25.29         12  
                  39.88     1:25.29 (45.41)                                        
  8 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               1:30.20    1:26.71         11  
                  40.37     1:26.71 (46.34)                                        
  9 de Cordova, Claire  11 HVD-MR               1:31.72    1:27.06          9  
                  41.96     1:27.06 (45.10)                                        
 10 Wiehe, Lauren E     12 HVD-MR               1:28.76    1:27.52          7  
                  44.34     1:27.52 (43.18)                                        
 11 Reede, Sydney A     11 CSD-MR               1:30.01    1:30.11          6  
                  40.05     1:30.11 (50.06)                                        
 12 Fischer, Amber R    11 HVD-MR               1:28.58    1:30.51          5  
                  41.71     1:30.51 (48.80)                                        
 13 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:28.67    1:30.73          4  
 14 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:43.07    1:43.39          3  
                  48.34     1:43.39 (55.05)                                        
 15 Peters, Caroline E  11 MVA-MR               1:39.94    1:44.87          2  
                  51.65     1:44.87 (53.22)                                        
 16 Castro, Kristen     12 CSD-MR                    NT    1:47.72          1  
                  39.16   1:47.72 (1:08.56)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              2:30.35    2:30.62         20  
                  31.78     1:10.57 (38.79)     1:55.08 (44.51)     2:30.62 (35.54)
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR                NT    2:54.24         17  
                  39.36     1:22.53 (43.17)     2:16.25 (53.72)     2:54.24 (37.99)
  3 Payman, Maya N      11 HVD-MR               3:12.32    3:06.11         16  
                  41.06     1:31.07 (50.01)     2:24.59 (53.52)     3:06.11 (41.52)
  4 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               3:15.11    3:10.04         15  
                  42.14     1:28.83 (46.69)     2:24.76 (55.93)     3:10.04 (45.28)
  5 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               3:21.92    3:19.90         14  
                  41.10     1:34.46 (53.36)   2:34.66 (1:00.20)     3:19.90 (45.24)
 -- Smith, Emma F       12 HVD-MR               3:23.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.98     1:26.65 (49.67)     2:25.17 (58.52)          DQ (41.04)
 
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jackson, Anna E     12 Marlins-MR                NT      28.33        
  2 Tuttle, Mackenzie   11 HVD-MR                    NT      28.55        
  3 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR                NT      31.54        
  4 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                   NT      32.64        
  5 Obrien, Jessica A   10 Marlins-MR                NT      34.69        
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT      35.08        
  7 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                    NT      39.65        
  8 Sweeney, Madelyn J   7 HVD-MR                    NT      49.78        
 
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           2:27.21    2:27.62         20  
                  33.54     1:12.19 (38.65)     1:50.95 (38.76)     2:27.62 (36.67)
  2 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR           2:39.99    2:30.34         17  
                  34.04     1:13.19 (39.15)     1:52.60 (39.41)     2:30.34 (37.74)
  3 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR              2:32.27    2:30.60         16  
                  33.70     1:12.27 (38.57)     1:52.40 (40.13)     2:30.60 (38.20)
  4 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT    2:39.50         15  
                  36.44     1:15.99 (39.55)     1:59.06 (43.07)     2:39.50 (40.44)
  5 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR           2:51.32    2:41.10         14  
                  36.47     1:16.60 (40.13)     1:58.87 (42.27)     2:41.10 (42.23)
  6 Macre, Mary E       12 WSSC-MR              2:41.43    2:44.03         13  
                  36.16     1:16.36 (40.20)     2:00.45 (44.09)     2:44.03 (43.58)
  7 Librandi, Emily     11 VAC-MR               3:16.55    2:47.28         12  
                  37.93     1:20.33 (42.40)     2:04.13 (43.80)     2:47.28 (43.15)
  8 Galeano, Sam R      12 CSD-MR               2:46.99    2:50.52         11  
                  38.24     1:21.38 (43.14)     2:06.34 (44.96)     2:50.52 (44.18)
  9 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    2:58.79          9  
                  35.58     1:18.50 (42.92)     2:09.23 (50.73)     2:58.79 (49.56)
 10 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR               2:55.06    3:00.95          7  
                  39.74     1:25.74 (46.00)     2:15.42 (49.68)     3:00.95 (45.53)
 11 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               2:58.94    3:01.32          6  
                  38.30     1:26.53 (48.23)   3:01.34 (1:34.81)         3:01.32 ( )
 12 Reede, Sydney A     11 CSD-MR                    NT    3:04.62          5  
                  41.41     1:28.49 (47.08)     2:16.10 (47.61)     3:04.62 (48.52)
 13 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                    NT    3:07.07          4  
                  38.40     1:25.45 (47.05)     2:18.03 (52.58)     3:07.07 (49.04)
 14 Mangelsdorf, Laure  11 HVD-MR               3:09.22    3:11.88          3  
                  40.13   3:12.71 (2:32.58)         3:11.88 ( )                    
 15 Peters, Caroline E  11 MVA-MR               3:18.47    3:14.93          2  
                  44.37     1:34.70 (50.33)     2:26.37 (51.67)     3:14.93 (48.56)
 16 Castro, Kristen     12 CSD-MR               3:06.32    3:19.84          1  
                  41.22     1:32.12 (50.90)   3:19.84 (1:47.72)                    
 17 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               3:22.30    3:20.44        
                  43.74     1:35.79 (52.05)     2:26.70 (50.91)     3:20.44 (53.74)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              6:11.76    6:11.90         20  
                  32.87     1:09.70 (36.83)     1:47.26 (37.56)     2:24.88 (37.62)
        3:03.11 (38.23)     3:41.38 (38.27)     4:19.48 (38.10)     4:57.29 (37.81)
        5:35.14 (37.85)     6:11.90 (36.76)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           7:01.78    6:36.41         17  
                  34.91     1:14.12 (39.21)     1:54.75 (40.63)     2:34.95 (40.20)
        3:15.62 (40.67)     3:57.33 (41.71)     4:38.50 (41.17)     4:55.05 (16.55)
        5:12.75 (17.70)   6:36.41 (1:23.66)                                        
  3 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               7:43.30    7:37.84         16  
                  38.04     1:22.64 (44.60)     2:10.04 (47.40)     2:59.64 (49.60)
        3:46.97 (47.33)     4:35.41 (48.44)     5:23.17 (47.76)     6:10.19 (47.02)
        6:55.55 (45.36)     7:37.84 (42.29)                                        
  4 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    8:07.72         15  
                  36.65     1:21.63 (44.98)     2:09.98 (48.35)     2:59.43 (49.45)
        3:53.00 (53.57)     4:46.07 (53.07)     5:37.32 (51.25)     6:28.99 (51.67)
        7:19.56 (50.57)     8:07.72 (48.16)                                        
  5 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               8:33.63    8:15.66         14  
                  39.31     1:26.56 (47.25)     2:16.02 (49.46)     3:07.53 (51.51)
        4:00.74 (53.21)     4:52.64 (51.90)     5:46.17 (53.53)     6:39.02 (52.85)
        7:30.88 (51.86)     8:15.66 (44.78)                                        
 -- Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT         NS        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                   NT      36.20        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                    NT      38.02        
 
Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Anna E     12 Marlins-MR                NT    1:11.26        
                  34.11     1:11.26 (37.15)                                        
 
Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR                NT    1:28.84        
                  40.77     1:28.84 (48.07)                                        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                   NT      33.84        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR                NT      33.96        
 
Girls 12 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                    NT    1:50.35        
                  53.46     1:50.35 (56.89)                                        
  2 Sweeney, Madelyn J   7 HVD-MR                    NT    2:09.45        
                1:01.49   2:09.45 (1:07.96)                                        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR                NT      26.98        
  2 Dolce, Jillian E    14 MVA-MR                    NT      30.38        
  3 Seward, Kristen J   13 HVD-MR                    NT      32.00        
  4 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT      36.66        
  5 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT      37.62        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR                NT      59.12        
                  28.30       59.12 (30.82)                                        
  2 Dolce, Jillian E    14 MVA-MR                    NT    1:07.51        
                  32.28     1:07.51 (35.23)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              2:04.17    2:07.32         20  
                  29.21     1:01.34 (32.13)     1:34.25 (32.91)     2:07.32 (33.07)
  2 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           2:13.46    2:13.26         17  
                  30.89     1:05.01 (34.12)     1:40.19 (35.18)     2:13.26 (33.07)
  3 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               2:09.65    2:13.49         16  
                  30.16     1:04.49 (34.33)     1:39.34 (34.85)     2:13.49 (34.15)
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:17.44    2:19.94         15  
                  31.08     1:06.21 (35.13)     1:42.86 (36.65)     2:19.94 (37.08)
  5 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              2:21.46    2:21.71         14  
                  31.78     1:07.86 (36.08)     1:45.23 (37.37)     2:21.71 (36.48)
  6 Christman, Samanth  13 Marlins-MR                NT    2:26.60         13  
                  33.55     1:10.50 (36.95)     1:48.74 (38.24)     2:26.60 (37.86)
  7 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:40.28    2:29.29         12  
                  33.10     1:11.26 (38.16)     1:51.05 (39.79)     2:29.29 (38.24)
  8 Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:02.69    2:31.10         11  
                  32.93     1:10.65 (37.72)     1:51.07 (40.42)     2:31.10 (40.03)
  9 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               2:35.92    2:38.15          9  
                  33.86     1:12.99 (39.13)     1:55.07 (42.08)     2:38.15 (43.08)
 10 Sutherland, Emily   13 MVA-MR                    NT    2:39.37          7  
                  34.12     1:14.78 (40.66)     1:58.59 (43.81)     2:39.37 (40.78)
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               2:43.43    2:39.80          6  
                  34.85     1:14.25 (39.40)     1:56.82 (42.57)     2:39.80 (42.98)
 12 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               3:16.52    2:57.22          5  
                  39.43     1:23.20 (43.77)   2:57.46 (1:34.26)         2:57.22 ( )
 13 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               3:11.02    3:04.18          3  
                2:17.40     3:04.18 (46.78)         3:04.18 ( )                    
 14 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               3:07.06    3:05.93          4  
                  41.66     1:29.83 (48.17)     2:20.29 (50.46)     3:05.93 (45.64)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               5:40.17    5:45.89         20  
                  30.67     1:04.81 (34.14)     1:39.70 (34.89)     2:14.37 (34.67)
        2:49.56 (35.19)     3:25.69 (36.13)     4:01.17 (35.48)     4:36.10 (34.93)
        5:11.17 (35.07)     5:45.89 (34.72)                                        
  2 Noble, Allison E    14 HVD-MR               5:51.61    5:56.85         17  
                  30.30     1:05.81 (35.51)     1:43.42 (37.61)     2:19.65 (36.23)
        2:57.72 (38.07)     3:34.61 (36.89)     4:11.10 (36.49)     4:46.71 (35.61)
        5:22.99 (36.28)     5:56.85 (33.86)                                        
  3 Lerner, Katelyn A   13 VAC-MR               5:48.00    6:01.26         16  
                  32.53     1:08.83 (36.30)     1:46.30 (37.47)     2:23.18 (36.88)
        3:00.20 (37.02)     3:36.54 (36.34)     4:13.30 (36.76)     4:49.51 (36.21)
        5:25.38 (35.87)     6:01.26 (35.88)                                        
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               6:15.20    6:14.50         15  
                  31.29     1:06.71 (35.42)     1:43.86 (37.15)     2:21.31 (37.45)
        3:00.25 (38.94)     3:38.95 (38.70)     4:18.38 (39.43)     4:57.80 (39.42)
        5:37.12 (39.32)     6:14.50 (37.38)                                        
  5 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    6:22.28         14  
                  32.33     1:08.67 (36.34)     1:46.98 (38.31)     2:26.28 (39.30)
        3:06.06 (39.78)     3:46.39 (40.33)   5:06.25 (1:19.86)     5:45.56 (39.31)
        6:22.24 (36.68)      6:22.28 (0.04)                                        
  6 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              6:28.91    6:38.33         13  
                  34.46     1:13.66 (39.20)     1:54.49 (40.83)     2:35.81 (41.32)
        3:18.43 (42.62)     4:00.69 (42.26)     4:40.76 (40.07)     5:21.05 (40.29)
        6:00.81 (39.76)     6:38.33 (37.52)                                        
  7 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR                    NT    6:39.12         12  
                  34.89     1:13.82 (38.93)     1:54.87 (41.05)     2:34.66 (39.79)
        3:15.52 (40.86)     3:57.14 (41.62)     4:39.64 (42.50)     5:20.04 (40.40)
        6:01.35 (41.31)     6:39.12 (37.77)                                        
  8 Peters, Katherine   14 MVA-MR               6:31.35    6:43.72         11  
                  33.73     1:12.25 (38.52)     1:53.04 (40.79)     2:35.05 (42.01)
        3:17.64 (42.59)     3:59.71 (42.07)     4:41.95 (42.24)     5:22.73 (40.78)
        6:04.42 (41.69)     6:43.72 (39.30)                                        
  9 Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              6:47.76    6:51.72          9  
                  35.19     1:15.34 (40.15)     1:56.81 (41.47)     2:38.83 (42.02)
        3:20.95 (42.12)     4:03.22 (42.27)     4:45.68 (42.46)     5:28.43 (42.75)
        6:10.82 (42.39)     6:51.72 (40.90)                                        
 10 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               7:05.33    6:59.17          7  
                  36.00     1:17.51 (41.51)     2:00.65 (43.14)     2:44.47 (43.82)
        3:27.99 (43.52)     4:10.20 (42.21)     4:52.89 (42.69)     5:35.50 (42.61)
        6:17.72 (42.22)     6:59.17 (41.45)                                        
 11 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    7:46.29          6  
                  40.34   7:46.29 (7:05.95)         7:46.29 ( )                    
 12 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT    8:23.32          5  
                  42.62   2:19.99 (1:37.37)     3:11.86 (51.87)     4:05.03 (53.17)
      5:52.97 (1:47.94)     6:46.34 (53.37)     7:36.32 (49.98)     8:23.32 (47.00)
            8:23.32 ( )                                                            
 
Girls 13-14 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR                    NT   13:13.58        
                  33.08     1:10.57 (37.49)     1:50.16 (39.59)     2:30.14 (39.98)
        3:10.24 (40.10)     3:50.93 (40.69)     4:31.76 (40.83)     5:12.23 (40.47)
        5:53.15 (40.92)     6:34.08 (40.93)     7:14.81 (40.73)     7:55.26 (40.45)
        8:35.62 (40.36)     9:16.26 (40.64)     9:56.49 (40.23)    10:36.93 (40.44)
       11:16.57 (39.64)    11:56.17 (39.60)    12:35.18 (39.01)    13:13.58 (38.40)
  2 Peters, Katherine   14 MVA-MR                    NT   14:29.14        
                  36.32     1:17.49 (41.17)     2:00.58 (43.09)     2:43.93 (43.35)
        3:28.47 (44.54)     4:12.82 (44.35)     4:57.09 (44.27)     5:42.22 (45.13)
        6:26.95 (44.73)     7:11.19 (44.24)     7:55.31 (44.12)     8:39.05 (43.74)
        9:23.43 (44.38)    10:08.11 (44.68)    10:52.74 (44.63)    11:36.58 (43.84)
       12:21.34 (44.76)    13:06.51 (45.17)    13:50.15 (43.64)    14:29.14 (38.99)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seward, Kristen J   13 HVD-MR                    NT    1:18.85        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Julia M    13 HVD-MR                    NT    3:05.62        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:41.69    2:40.75         20  
                  36.88     1:16.01 (39.13)     2:03.83 (47.82)     2:40.75 (36.92)
  2 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              2:40.19    2:40.78         17  
                  34.33     1:16.93 (42.60)     2:06.02 (49.09)     2:40.78 (34.76)
  3 Miller, Molly A     13 WSSC-MR              2:47.96    2:42.62         16  
                  33.70     1:14.19 (40.49)     2:05.81 (51.62)     2:42.62 (36.81)
 -- Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              2:46.58         NS        
 -- Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:44.91         NS        
 -- Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:56.21         NS        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           1:03.14    1:06.41         20  
                  32.47     1:06.41 (33.94)                                        
  2 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               1:03.78    1:07.67         17  
                  33.26     1:07.67 (34.41)                                        
  3 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              1:17.34    1:11.36         16  
                  34.27     1:11.36 (37.09)                                        
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               1:11.08    1:13.12         15  
                  35.54     1:13.12 (37.58)                                        
  5 Peters, Katherine   14 MVA-MR               1:12.50    1:13.58         14  
                  35.20     1:13.58 (38.38)                                        
  6 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              1:14.50    1:16.26         13  
                  37.09     1:16.26 (39.17)                                        
  7 Dolce, Jillian E    14 MVA-MR               1:20.67    1:17.43         12  
                  36.52     1:17.43 (40.91)                                        
  8 Christman, Samanth  13 Marlins-MR           1:16.80    1:17.45         11  
                  38.35     1:17.45 (39.10)                                        
  9 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               1:20.68    1:19.14          9  
                1:19.14         1:19.14 ( )                                        
 10 Dubick, Allison H   13 CSD-MR               1:22.33    1:22.71          7  
                1:22.71         1:22.71 ( )                                        
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               1:21.94    1:22.74          6  
                  40.27     1:22.74 (42.47)                                        
 12 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               1:22.55    1:24.70          5  
                  40.99     1:24.70 (43.71)                                        
 13 Sutherland, Emily   13 MVA-MR               1:26.80    1:25.79          4  
                1:25.79         1:25.79 ( )                                        
 14 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    1:29.91          3  
                  16.22   1:29.91 (1:13.69)                                        
 15 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               1:38.51    1:37.99          2  
 16 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR               1:52.01    1:39.49          1  
                  47.87     1:39.49 (51.62)                                        
 17 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               1:54.37    2:01.57        
 18 Camo, Maddy N        9 CSD-MR                    NT    2:20.32        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               2:15.83    2:24.47         20  
                  33.60     1:10.25 (36.65)     1:48.03 (37.78)     2:24.47 (36.44)
  2 Noble, Allison E    14 HVD-MR               2:30.85    2:31.61         17  
                  35.39     1:13.83 (38.44)     1:53.60 (39.77)     2:31.61 (38.01)
  3 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:31.42    2:33.34         16  
                  35.77     1:14.48 (38.71)     1:54.35 (39.87)     2:33.34 (38.99)
  4 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              2:43.12    2:40.97         15  
                  37.89     1:18.97 (41.08)     2:01.14 (42.17)     2:40.97 (39.83)
  5 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    2:43.04         14  
                  37.91     1:18.35 (40.44)     2:01.32 (42.97)     2:43.04 (41.72)
  6 Lerner, Katelyn A   13 VAC-MR               2:28.77    2:43.70         13  
                  37.67     1:19.11 (41.44)     2:02.04 (42.93)     2:43.70 (41.66)
  7 Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:44.51    2:44.75         12  
                  37.45     1:19.24 (41.79)     2:03.16 (43.92)     2:44.75 (41.59)
  8 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:55.04    2:50.45         11  
                  38.87     1:21.64 (42.77)   2:50.70 (1:29.06)         2:50.45 ( )
  9 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    3:06.47          9  
                  44.53     1:32.81 (48.28)     2:21.86 (49.05)     3:06.47 (44.61)
 10 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    3:08.57          7  
                  40.49     1:28.22 (47.73)   3:08.58 (1:40.36)         3:08.57 ( )
 -- Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  55.69   1:58.14 (1:02.45)        DQ (2:15.91)                    
 -- Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT         NS        
 -- Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              2:43.63         NS        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           1:19.15    1:20.19         20  
                  38.43     1:20.19 (41.76)                                        
  2 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              1:19.37    1:23.13         17  
                  37.95     1:23.13 (45.18)                                        
  3 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               1:22.09    1:24.08         16  
                  39.51     1:24.08 (44.57)                                        
  4 Peters, Katherine   14 MVA-MR               1:22.47    1:26.04         15  
                  40.24     1:26.04 (45.80)                                        
  5 Sweeney, Julia M    13 HVD-MR               1:23.37    1:26.29         14  
                  40.90     1:26.29 (45.39)                                        
  6 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               1:24.98    1:26.69         13  
                  40.61     1:26.69 (46.08)                                        
  7 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              1:26.71    1:26.86         12  
                  41.14     1:26.86 (45.72)                                        
  8 Christman, Samanth  13 Marlins-MR           1:28.02    1:28.33         11  
                  42.53     1:28.33 (45.80)                                        
  9 Dubick, Allison H   13 CSD-MR                    NT    1:32.22          9  
                  43.10     1:32.22 (49.12)                                        
 10 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               1:32.91    1:33.38          7  
                  45.43     1:33.38 (47.95)                                        
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               1:35.51    1:36.02          6  
                  45.25     1:36.02 (50.77)                                        
 12 Seward, Kristen J   13 HVD-MR               1:36.26    1:38.19          5  
                  47.24     1:38.19 (50.95)                                        
 13 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               1:42.29    1:47.94          4  
                  50.94     1:47.94 (57.00)                                        
 14 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    1:47.97          3  
                  50.73     1:47.97 (57.24)                                        
 15 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               1:51.31    1:53.47          2  
                  53.78     1:53.47 (59.69)                                        
 16 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                    NT    2:10.19          1  
                1:02.59   2:10.19 (1:07.60)                                        
 17 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR                    NT    2:13.52        
                  25.97   2:13.52 (1:47.55)                                        
 18 Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT    2:40.17        
                1:15.98   2:40.17 (1:24.19)                                        
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         NS        
 -- Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR           1:31.03         NS        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:59.80    3:04.13         20  
                  41.20     1:28.16 (46.96)     2:16.65 (48.49)     3:04.13 (47.48)
  2 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              3:06.20    3:05.28         17  
                  40.64     1:27.87 (47.23)     2:16.59 (48.72)     3:05.28 (48.69)
  3 Peters, Katherine   14 MVA-MR               3:10.44    3:05.64         16  
  4 Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              3:10.90    3:12.84         15  
                  44.58     1:34.31 (49.73)     2:24.11 (49.80)     3:12.84 (48.73)
  5 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    3:18.34         14  
                  44.69     1:36.32 (51.63)     2:28.03 (51.71)     3:18.34 (50.31)
  6 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR                    NT    3:23.09         13  
                  46.87     1:39.55 (52.68)     2:33.08 (53.53)     3:23.09 (50.01)
  7 Durma, Ashley R     13 MVA-MR                    NT    3:40.33         12  
                  50.00     1:45.59 (55.59)     2:43.47 (57.88)     3:40.33 (56.86)
  8 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               3:39.66    3:43.35         11  
                  50.07     1:47.12 (57.05)     2:45.44 (58.32)     3:43.35 (57.91)
  9 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT    4:00.97          9  
                1:54.84                             2:15.19 ( )   4:00.97 (1:45.78)
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Scissors kick
                1:09.92   2:34.97 (1:25.05)        DQ (2:43.48)                    
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           1:08.78    1:11.50         20  
                  34.29     1:11.50 (37.21)                                        
  2 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              1:11.83    1:14.53         17  
                  33.55     1:14.53 (40.98)                                        
  3 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              1:15.05    1:15.91         16  
                  34.46     1:15.91 (41.45)                                        
  4 Peters, Katherine   14 MVA-MR               1:17.71    1:18.25         15  
                  35.73     1:18.25 (42.52)                                        
  5 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               1:21.18    1:20.95         14  
                  38.07     1:20.95 (42.88)                                        
  6 Sutherland, Emily   13 MVA-MR                    NT    1:23.46         13  
                  37.16     1:23.46 (46.30)                                        
  7 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               1:19.17    1:24.27         12  
                  38.41     1:24.27 (45.86)                                        
  8 Christman, Samanth  13 Marlins-MR                NT    1:27.54         11  
                  38.62     1:27.54 (48.92)                                        
  9 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               1:28.90    1:29.40          9  
                  39.91     1:29.40 (49.49)                                        
 10 Benkert, Ashley A    9 HAWK-AD                   NT    1:33.50          7  
                  41.38     1:33.50 (52.12)                                        
 11 Durma, Ashley R     13 MVA-MR                    NT    1:40.95          6  
                  46.36     1:40.95 (54.59)                                        
 12 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    1:43.16          5  
                  46.36     1:43.16 (56.80)                                        
 13 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT    1:47.19          4  
                  49.81     1:47.19 (57.38)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              2:41.48    2:47.58         20  
                  35.63     1:17.70 (42.07)     2:02.55 (44.85)     2:47.58 (45.03)
  2 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    2:58.88         17  
                  37.72   2:58.88 (2:21.16)                                        
  3 Leger, Olivia E     13 MVA-MR                    NT    3:09.76         16  
                  41.11     1:29.67 (48.56)     2:19.66 (49.99)     3:09.76 (50.10)
  4 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT    3:49.33         15  
                  46.75     1:43.83 (57.08)   2:49.40 (1:05.57)     3:49.33 (59.93)
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           2:26.47    2:30.20         20  
                  32.00     1:09.00 (37.00)     1:55.69 (46.69)     2:30.20 (34.51)
  2 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               2:32.55    2:30.25         17  
                  31.14     1:08.07 (36.93)     1:55.12 (47.05)     2:30.25 (35.13)
  3 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              2:33.79    2:35.44         16  
                  34.68     1:16.82 (42.14)     2:00.93 (44.11)     2:35.44 (34.51)
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:41.69    2:39.85         15  
                  36.62     1:14.62 (38.00)     2:02.31 (47.69)     2:39.85 (37.54)
  5 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              2:34.78    2:41.41         14  
                  34.13     1:14.42 (40.29)     2:03.09 (48.67)     2:41.41 (38.32)
  6 Christman, Samanth  13 Marlins-MR                NT    2:47.08         13  
                  38.00     1:19.28 (41.28)     2:08.73 (49.45)     2:47.08 (38.35)
  7 Seward, Kristen J   13 HVD-MR               2:52.86    2:47.16         12  
                  35.99     1:17.62 (41.63)     2:09.45 (51.83)     2:47.16 (37.71)
  8 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:56.21    2:47.32         11  
                  34.64     1:16.16 (41.52)     2:08.26 (52.10)     2:47.32 (39.06)
  9 Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:44.91    2:48.12          9  
                  35.13     1:17.09 (41.96)     2:07.24 (50.15)     2:48.12 (40.88)
 10 Sweeney, Julia M    13 HVD-MR               2:51.93    2:49.83          7  
                  38.78     1:22.25 (43.47)     2:10.73 (48.48)     2:49.83 (39.10)
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               3:01.35    2:58.07          6  
                  39.57     1:23.81 (44.24)     2:16.13 (52.32)     2:58.07 (41.94)
 12 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    3:14.49          5  
                  44.81     1:32.93 (48.12)     2:30.27 (57.34)     3:14.49 (44.22)
 13 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               3:20.76    3:19.39          4  
                  46.37     1:38.28 (51.91)     2:34.15 (55.87)     3:19.39 (45.24)
 14 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               3:36.65    3:43.59          3  
                  50.92   1:57.25 (1:06.33)     2:56.14 (58.89)     3:43.59 (47.45)
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               5:37.26    5:44.32         20  
                  38.09     1:25.34 (47.25)     2:05.06 (39.72)     2:45.77 (40.71)
        3:35.62 (49.85)     4:25.79 (50.17)     5:05.51 (39.72)     5:44.32 (38.81)
  2 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    5:51.64         17  
                  36.57     1:20.42 (43.85)     2:05.57 (45.15)     2:50.72 (45.15)
        3:42.61 (51.89)     4:34.80 (52.19)     5:13.10 (38.30)     5:51.64 (38.54)
  3 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              5:48.44    5:52.69         16  
                  36.32     1:19.09 (42.77)     2:04.66 (45.57)     2:50.93 (46.27)
        3:40.67 (49.74)     4:30.92 (50.25)     5:13.08 (42.16)     5:52.69 (39.61)
  4 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR                    NT    5:53.17         15  
                  36.19     1:20.84 (44.65)   2:52.25 (1:31.41)     3:43.95 (51.70)
        4:35.11 (51.16)     5:14.92 (39.81)     5:53.30 (38.38)         5:53.17 ( )
  5 Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              6:03.78    6:03.90         14  
                  40.78     1:29.21 (48.43)     2:12.39 (43.18)     2:55.46 (43.07)
        3:48.11 (52.65)     4:39.41 (51.30)     5:22.40 (42.99)     6:03.90 (41.50)
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               7:15.21    7:11.47         13  
                                1:40.18 ( )                                        
            4:32.19 ( )                             6:26.14 ( )     7:11.47 (45.33)
 -- Peters, Katherine   14 MVA-MR               5:45.85         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               2:04.22    2:04.80         20  
                  28.09     1:00.35 (32.26)     1:33.12 (32.77)     2:04.80 (31.68)
  2 Luhrs, Kaylin R     16 CSD-MR               2:13.07    2:12.40         17  
                  30.36     1:03.85 (33.49)     1:38.19 (34.34)     2:12.40 (34.21)
  3 Clark, Beth E       16 CSD-MR               2:17.75    2:15.62         16  
                  30.03     1:03.84 (33.81)     1:39.67 (35.83)     2:15.62 (35.95)
  4 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               2:19.37    2:16.28         15  
                  31.21     1:05.94 (34.73)     1:41.63 (35.69)     2:16.28 (34.65)
  5 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           2:37.87    2:21.99         14  
                  31.07     1:06.47 (35.40)     1:43.81 (37.34)     2:21.99 (38.18)
  6 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              2:28.53    2:23.75         13  
                  31.60     1:09.25 (37.65)     1:47.58 (38.33)     2:23.75 (36.17)
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               2:30.55    2:25.50         12  
                  32.82     1:09.35 (36.53)     1:47.96 (38.61)     2:25.50 (37.54)
  8 Miller, Mikayla R   15 HVD-MR               2:13.64    2:27.28         11  
                                1:02.13 ( )     1:35.53 (33.40)     2:27.28 (51.75)
  9 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    2:31.07          9  
                  33.68     1:11.72 (38.04)     1:51.13 (39.41)     2:31.07 (39.94)
 10 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:38.07    2:34.39          7  
                  34.45     1:13.65 (39.20)     1:54.75 (41.10)     2:34.39 (39.64)
 11 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               2:30.45    2:38.22          6  
                  34.34     1:13.57 (39.23)     1:55.54 (41.97)     2:38.22 (42.68)
 12 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    2:52.38          5  
                  36.07     1:19.03 (42.96)     2:05.82 (46.79)     2:52.38 (46.56)
 -- Nalesnik, Morgan B  15 HVD-MR               2:28.08         NS        
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               5:26.28    5:35.64         20  
                  28.64     1:02.40 (33.76)     1:35.91 (33.51)     2:10.12 (34.21)
        2:44.69 (34.57)     3:19.12 (34.43)     3:53.35 (34.23)     4:28.15 (34.80)
        5:02.94 (34.79)     5:35.64 (32.70)                                        
  2 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR              5:44.22    5:49.66         17  
                  31.05     1:06.00 (34.95)     1:41.66 (35.66)     2:16.91 (35.25)
        2:52.59 (35.68)     3:28.06 (35.47)     4:03.60 (35.54)     4:38.85 (35.25)
        5:14.61 (35.76)     5:49.66 (35.05)                                        
  3 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               5:54.00    6:08.55         16  
                  32.49     1:08.65 (36.16)     1:45.64 (36.99)     2:23.24 (37.60)
        3:00.59 (37.35)     3:38.06 (37.47)     4:15.58 (37.52)     4:53.28 (37.70)
        5:31.21 (37.93)     6:08.55 (37.34)                                        
  4 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              6:11.58    6:34.23         15  
                  35.25     1:14.10 (38.85)     1:53.82 (39.72)     2:14.30 (20.48)
        2:33.78 (19.48)     2:53.12 (19.34)     3:14.13 (21.01)     3:54.56 (40.43)
        4:35.74 (41.18)   6:34.23 (1:58.49)                                        
  5 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               7:09.00    6:41.31         14  
                  35.46     1:15.65 (40.19)     1:56.45 (40.80)     2:37.76 (41.31)
        3:19.77 (42.01)     4:01.61 (41.84)     4:42.84 (41.23)     5:23.46 (40.62)
        6:02.90 (39.44)     6:41.31 (38.41)                                        
  6 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               6:47.73    6:55.27         13  
                  35.58     1:15.61 (40.03)     1:57.94 (42.33)     2:41.13 (43.19)
        3:23.46 (42.33)     4:06.38 (42.92)     4:49.79 (43.41)     5:33.94 (44.15)
        6:16.21 (42.27)     6:55.27 (39.06)                                        
  7 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               6:52.14    6:55.34         12  
                  35.74     1:15.17 (39.43)     1:56.66 (41.49)     2:39.67 (43.01)
        3:23.10 (43.43)     4:05.97 (42.87)     4:49.97 (44.00)     5:33.68 (43.71)
        6:14.89 (41.21)     6:55.34 (40.45)                                        
 -- Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
                  34.74     1:14.12 (39.38)     1:54.56 (40.44)     2:37.67 (43.11)
 
Girls 15 & Over 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Quade, Sarah N      15 MVA-MR                    NT   14:39.74        
                  38.29     1:20.60 (42.31)     2:04.84 (44.24)     2:49.52 (44.68)
        3:34.74 (45.22)     4:19.00 (44.26)     5:03.83 (44.83)     5:48.83 (45.00)
        6:34.35 (45.52)     7:19.35 (45.00)     8:04.51 (45.16)     8:48.78 (44.27)
        9:34.03 (45.25)    10:19.02 (44.99)    11:03.46 (44.44)    11:47.81 (44.35)
       12:32.51 (44.70)    13:16.67 (44.16)    13:59.04 (42.37)    14:39.74 (40.70)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               1:01.28    1:04.20         20  
                  31.04     1:04.20 (33.16)                                        
  2 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              1:09.53    1:12.67         17  
                  35.24     1:12.67 (37.43)                                        
  3 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           1:11.17    1:14.60         16  
                  35.93     1:14.60 (38.67)                                        
  4 Luhrs, Kaylin R     16 CSD-MR               1:11.73    1:15.59         15  
                  36.15     1:15.59 (39.44)                                        
  5 Wood, Kira D        17 HVD-MR               1:14.27    1:16.29         14  
                  36.66     1:16.29 (39.63)                                        
  6 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               1:16.24    1:16.88         13  
                  37.94     1:16.88 (38.94)                                        
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               1:16.42    1:17.46         12  
                  37.26     1:17.46 (40.20)                                        
  8 Clark, Beth E       16 CSD-MR               1:14.49    1:17.61         11  
                  37.19     1:17.61 (40.42)                                        
  9 Miller, Mikayla R   15 HVD-MR               1:14.33    1:18.92          9  
                  38.00     1:18.92 (40.92)                                        
 10 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR               1:20.46    1:20.90          7  
                  38.86     1:20.90 (42.04)                                        
 11 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               1:22.22    1:21.79          6  
                  40.48     1:21.79 (41.31)                                        
 12 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               1:20.79    1:23.91          5  
                  40.11     1:23.91 (43.80)                                        
 13 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    1:30.02          4  
                  43.46     1:30.02 (46.56)                                        
 -- Nalesnik, Morgan B  15 HVD-MR               1:11.87         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               2:13.44    2:23.02         20  
                  32.24     1:08.38 (36.14)     1:45.58 (37.20)     2:23.02 (37.44)
  2 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR                   NT    2:30.94         17  
                  35.69     1:13.57 (37.88)     1:52.51 (38.94)     2:30.94 (38.43)
  3 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               2:41.57    2:43.88         16  
                  38.53     1:19.95 (41.42)     2:02.55 (42.60)     2:43.88 (41.33)
  4 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               2:47.36    2:44.92         15  
                  38.38     1:20.13 (41.75)     2:03.20 (43.07)     2:44.92 (41.72)
  5 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              2:40.91    2:44.97         14  
                  38.79     1:20.70 (41.91)     2:04.35 (43.65)     2:44.97 (40.62)
  6 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:58.72    2:54.30         13  
                  40.38     1:24.45 (44.07)     2:10.05 (45.60)     2:54.30 (44.25)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borzacchiello, Chr  17 CSD-MR               1:13.22    1:17.30         20  
                  35.95     1:17.30 (41.35)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               1:24.75    1:23.21         17  
                  38.83     1:23.21 (44.38)                                        
  3 Konz, Kathleen V    16 HAWK-AD              1:21.08    1:24.21         16  
                  40.13     1:24.21 (44.08)                                        
  4 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              1:24.09    1:27.21         15  
                  39.83     1:27.21 (47.38)                                        
  5 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               1:27.18    1:27.89         14  
                  41.69     1:27.89 (46.20)                                        
  6 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           1:30.60    1:30.58         13  
                  42.30     1:30.58 (48.28)                                        
  7 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               1:34.00    1:30.82         11.5
                  44.82     1:30.82 (46.00)                                        
  7 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               1:34.16    1:30.82         11.5
                  43.61     1:30.82 (47.21)                                        
  9 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    1:31.29          9  
                  43.21     1:31.29 (48.08)                                        
 10 Waltman, Julie      16 MVA-MR               1:38.91    1:40.33          7  
                  46.48     1:40.33 (53.85)                                        
 -- Adams, Abbie R      17 HVD-MR               1:13.92         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR              2:31.14    2:38.35         20  
                  34.79     1:15.28 (40.49)     1:57.18 (41.90)     2:38.35 (41.17)
  2 Gallagher, Megan    17 VAC-MR               2:46.97    2:49.31         17  
                  37.59     1:20.41 (42.82)     2:04.86 (44.45)     2:49.31 (44.45)
  3 Barlao, Charmaine-  15 Marlins-MR           2:58.01    2:51.90         16  
                  39.49     1:22.64 (43.15)     2:07.34 (44.70)     2:51.90 (44.56)
  4 Borzacchiello, Chr  17 CSD-MR               2:40.71    2:52.35         15  
                  38.56     1:22.94 (44.38)     2:07.25 (44.31)     2:52.35 (45.10)
  5 Konz, Kathleen V    16 HAWK-AD              2:56.28    2:57.29         14  
                  40.08     1:24.72 (44.64)     2:10.80 (46.08)     2:57.29 (46.49)
  6 Wilson, Megan M     15 MVA-MR                    NT    3:06.20         13  
                  41.25     1:28.24 (46.99)     2:16.55 (48.31)     3:06.20 (49.65)
  7 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR                   NT    3:21.36         12  
                  46.15     1:39.00 (52.85)     2:31.41 (52.41)     3:21.36 (49.95)
  8 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               3:19.60    3:21.38         11  
                  44.87     1:37.10 (52.23)     2:30.18 (53.08)     3:21.38 (51.20)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               1:08.31    1:09.87         20  
                  31.42     1:09.87 (38.45)                                        
  2 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              1:10.10    1:10.72         17  
                  32.70     1:10.72 (38.02)                                        
  3 Luhrs, Kaylin R     16 CSD-MR               1:09.23    1:15.02         16  
                  35.22     1:15.02 (39.80)                                        
  4 Wood, Kira D        17 HVD-MR               1:12.10    1:16.77         15  
                  34.95     1:16.77 (41.82)                                        
  5 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           1:20.74    1:20.43         14  
                  35.78     1:20.43 (44.65)                                        
  6 Clark, Beth E       16 CSD-MR                    NT    1:21.34         13  
                  35.57     1:21.34 (45.77)                                        
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR                    NT    1:23.00         12  
                  36.74     1:23.00 (46.26)                                        
  8 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               1:28.15    1:24.66         11  
                  39.04     1:24.66 (45.62)                                        
  9 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               1:26.52    1:31.19          9  
                  41.21     1:31.19 (49.98)                                        
 10 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    1:32.87          7  
                  38.69     1:32.87 (54.18)                                        
 11 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    1:33.90          6  
                  41.93     1:33.90 (51.97)                                        
 -- Nalesnik, Morgan B  15 HVD-MR               1:07.23         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barlao, Charmaine-  15 Marlins-MR           2:26.04    2:28.65         20  
                  33.05     1:09.55 (36.50)     1:49.40 (39.85)     2:28.65 (39.25)
  2 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR                   NT    2:46.36         17  
                  35.90     1:18.84 (42.94)     2:04.01 (45.17)     2:46.36 (42.35)
  3 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR                   NT    3:14.21         16  
                  43.09     1:33.84 (50.75)     2:26.29 (52.45)     3:14.21 (47.92)
  4 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               3:15.39    3:17.10         15  
                  42.46     1:33.17 (50.71)     2:26.65 (53.48)     3:17.10 (50.45)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               2:24.47    2:26.75         20  
                  31.37     1:07.54 (36.17)     1:53.95 (46.41)     2:26.75 (32.80)
  2 Borzacchiello, Chr  17 CSD-MR               2:29.82    2:38.91         17  
                  31.72     1:13.39 (41.67)     2:00.71 (47.32)     2:38.91 (38.20)
  3 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              2:39.62    2:40.01         16  
                  30.26     1:13.04 (42.78)   2:40.01 (1:26.97)                    
  4 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               2:53.97    2:41.79         15  
                  34.84     1:16.48 (41.64)     2:06.60 (50.12)     2:41.79 (35.19)
  5 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           2:52.63    2:42.63         14  
                  34.10     1:13.29 (39.19)     2:02.75 (49.46)     2:42.63 (39.88)
  6 Konz, Kathleen V    16 HAWK-AD              2:44.03    2:44.45         13  
                  35.80     1:17.50 (41.70)     2:04.19 (46.69)     2:44.45 (40.26)
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               2:53.64    2:50.18         12  
                  35.95     1:19.14 (43.19)     2:09.79 (50.65)     2:50.18 (40.39)
  8 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:53.76    2:54.00         11  
                  36.30     1:01.66 (25.36)   2:13.54 (1:11.88)     2:54.00 (40.46)
  9 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    2:56.77          9  
                  35.80     1:18.99 (43.19)     2:12.55 (53.56)     2:56.77 (44.22)
 10 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    3:14.40          7  
                  41.84     1:32.98 (51.14)     2:27.95 (54.97)     3:14.40 (46.45)
 -- Adams, Abbie R      17 HVD-MR               2:28.07         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR              2:18.56    2:28.59         20  
                  33.79     1:14.03 (40.24)     1:53.95 (39.92)     2:28.59 (34.64)
  2 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:53.76    2:54.65         17  
                  38.90     1:21.82 (42.92)     2:14.19 (52.37)     2:54.65 (40.46)
  3 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              2:45.59    2:55.45         16  
                  41.18     1:25.95 (44.77)     2:17.20 (51.25)     2:55.45 (38.25)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR                   NT    5:10.29         20  
                  32.85     1:11.84 (38.99)     1:54.50 (42.66)     2:34.39 (39.89)
        3:15.61 (41.22)     3:57.84 (42.23)     4:35.50 (37.66)     5:10.29 (34.79)
  2 Barlao, Charmaine-  15 Marlins-MR           5:27.40    5:14.40         17  
                  32.27     1:08.46 (36.19)     1:48.38 (39.92)     2:28.38 (40.00)
        3:14.59 (46.21)     4:00.59 (46.00)     4:37.57 (36.98)     5:14.40 (36.83)
  3 Gallagher, Megan    17 VAC-MR                    NT    5:22.46         16  
                  34.26     1:14.73 (40.47)     1:56.64 (41.91)     2:38.63 (41.99)
        3:22.47 (43.84)     4:07.93 (45.46)     4:45.87 (37.94)     5:22.46 (36.59)
  4 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              5:48.21    6:00.37         15  
                  40.99     1:30.02 (49.03)     2:13.58 (43.56)                    
            2:56.73 ( )     3:49.09 (52.36)     4:42.13 (53.04)   6:00.37 (1:18.24)
  5 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               6:12.14    6:15.89         14  
                  40.26     1:30.55 (50.29)     2:18.25 (47.70)     3:04.93 (46.68)
        3:59.78 (54.85)     4:52.87 (53.09)     5:36.56 (43.69)     6:15.89 (39.33)
 
Boys 10 & Under 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hamilton, Aiden      7 MVA-MR                    NT      28.94        
  2 Worthington, Griff   8 MVA-MR                    NT      31.73        
  3 Freda, Aidan C       9 MVA-MR                    NT      32.09        
  4 McGinnis, Noah J     7 MVA-MR                    NT      46.25        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:13.00    1:10.16         20  
                  32.68     1:10.16 (37.48)                                        
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:09.86    1:11.23         17  
                  33.46     1:11.23 (37.77)                                        
  3 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR              1:18.30    1:18.64         16  
                  37.18     1:18.64 (41.46)                                        
  4 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:22.39    1:18.67         15  
                  37.21     1:18.67 (41.46)                                        
  5 Berina, Alexander    9 Marlins-MR           1:21.81    1:21.33         14  
                  38.06     1:21.33 (43.27)                                        
  6 Lyko, David         10 MVA-MR               1:29.07    1:24.19         13  
                  39.79     1:24.19 (44.40)                                        
  7 Librandi, Nicholas   9 VAC-MR               1:24.72    1:26.70         12  
                  39.93     1:26.70 (46.77)                                        
  8 Mattone, Vincent J   8 CSD-MR                    NT    1:26.94         11  
                  40.82     1:26.94 (46.12)                                        
  9 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR              1:29.68    1:33.00          9  
                  43.50     1:33.00 (49.50)                                        
 10 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR              1:41.64    1:33.70          7  
                  44.50     1:33.70 (49.20)                                        
 11 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD              1:32.33    1:35.22          6  
                  41.77     1:35.22 (53.45)                                        
 12 Touw, Sammy J       10 MVA-MR               1:42.16    1:40.01          5  
                  46.19     1:40.01 (53.82)                                        
 13 Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT    1:41.01          4  
                  49.72     1:41.01 (51.29)                                        
 14 Campos, Sebastian    9 MVA-MR                    NT    2:00.67          3  
 15 Cardel, Aiden *      7 CSD-MR                    NT    2:10.54          2  
                1:00.32   2:10.54 (1:10.22)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT    2:32.66         20  
                  33.63     1:13.99 (40.36)     1:54.36 (40.37)     2:32.66 (38.30)
  2 Demis, Alexander J   9 HAWK-AD                   NT    2:49.45         17  
                  37.92     1:22.39 (44.47)     2:07.16 (44.77)     2:49.45 (42.29)
  3 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               3:00.34    2:56.64         16  
                  38.50     1:23.73 (45.23)     2:11.34 (47.61)     2:56.64 (45.30)
  4 Domanico, Ethan D   10 CSD-MR               2:59.99    2:59.71         15  
                  37.48     1:25.72 (48.24)     2:12.99 (47.27)     2:59.71 (46.72)
  5 Lyko, David         10 MVA-MR                    NT    3:09.10         14  
                  39.97     1:30.18 (50.21)     2:23.06 (52.88)     3:09.10 (46.04)
  6 Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR              3:12.73    3:09.31         13  
                  41.71     1:30.43 (48.72)     2:22.77 (52.34)     3:09.31 (46.54)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR             36.69      36.39         20  
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD                40.17      39.71         17  
  3 Lyko, David         10 MVA-MR                 44.07      42.07         16  
  4 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR                43.01      43.06         15  
  5 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                 35.82      43.08         14  
  6 Berina, Alexander    9 Marlins-MR             51.91      43.34         13  
  7 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                47.40      45.57         12  
  8 Mattone, Vincent J   8 CSD-MR               1:02.97      46.09         11  
  9 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                45.75      46.86          9  
 10 Librandi, Nicholas   9 VAC-MR                 45.73      47.53          7  
 11 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR                53.53      47.57          6  
 12 Dua, Rudraksh        9 CSD-MR                 48.61      50.20          5  
 13 Touw, Sammy J       10 MVA-MR                 53.95      50.59          4  
 14 Campos, Sebastian    9 MVA-MR                    NT    1:01.53          3  
 15 Hamilton, Aiden      7 MVA-MR                    NT    1:04.26          2  
 16 Freda, Aidan C       9 MVA-MR               1:32.72    1:18.27          1  
 17 McGinnis, Noah J     7 MVA-MR               2:05.72    1:55.58        
 -- Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Cardel, Aiden *      7 CSD-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Worthington, Griff   8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:17.94    1:17.24         20  
                  37.38     1:17.24 (39.86)                                        
  2 Demis, Alexander J   9 HAWK-AD              1:32.08    1:29.01         17  
                  44.33     1:29.01 (44.68)                                        
  3 Lyko, David         10 MVA-MR               1:36.75    1:34.52         16  
                  46.11     1:34.52 (48.41)                                        
  4 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:34.14    1:40.21         15  
                  47.09     1:40.21 (53.12)                                        
  5 Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR              1:42.96    1:44.20         14  
                  51.09     1:44.20 (53.11)                                        
 -- Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR             42.41      42.83         20  
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD                41.76      45.04         17  
  3 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                 48.75      48.00         16  
  4 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR                47.37      48.10         15  
  5 Lyko, David         10 MVA-MR                 53.85      49.76         14  
  6 Touw, Sammy J       10 MVA-MR                 56.25      53.22         13  
  7 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                56.15      57.34         12  
  8 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                51.59      57.93         11  
  9 Alfred, Justin L    10 MVA-MR                 56.10    1:04.00          9  
 10 Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT    1:09.62          7  
 -- Worthington, Griff   8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Freda, Aidan C       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- McGinnis, Noah J     7 MVA-MR                    NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR              1:07.30         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:37.76    1:36.93         20  
                  45.16     1:36.93 (51.77)                                        
  2 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:46.31    1:44.30         17  
                  49.97     1:44.30 (54.33)                                        
  3 Lyko, David         10 MVA-MR               2:04.44    1:54.96         16  
                  54.80   1:54.96 (1:00.16)                                        
  4 Touw, Sammy J       10 MVA-MR                    NT    1:55.77         15  
                  55.99     1:55.77 (59.78)                                        
  5 Gurrieri, Anthony   10 CSD-MR                    NT    1:57.64         14  
                  53.27   1:57.64 (1:04.37)                                        
  6 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD              2:25.22    2:03.79         13  
                  57.54   2:03.79 (1:06.25)                                        
  7 Alfred, Justin L    10 MVA-MR               2:05.92    2:15.90         12  
                1:04.81   2:15.90 (1:11.09)                                        
 -- Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR              1:45.37         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD                36.37      39.85         20  
  2 Kim, Hunter         10 Marlins-MR             35.56      39.86         17  
  3 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                 44.44      42.91         16  
  4 Lyko, David         10 MVA-MR                 44.06      43.08         15  
  5 Mattone, Vincent J   8 CSD-MR                 45.05      44.25         14  
  6 Berina, Alexander    9 Marlins-MR             43.33      44.34         13  
  7 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR                47.65      46.78         12  
  8 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR                53.40      47.05         11  
  9 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                46.85      49.33          9  
 10 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                52.39      56.26          7  
 11 Dua, Rudraksh        9 CSD-MR                    NT      57.98          6  
 -- Touw, Sammy J       10 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:35.31    1:31.24         20  
                  41.15     1:31.24 (50.09)                                        
  2 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:45.32    1:50.95         17  
                  51.48     1:50.95 (59.47)                                        
  3 Alfred, Justin L    10 MVA-MR               1:52.11    1:52.27         16  
                  46.49   1:52.27 (1:05.78)                                        
  4 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                   NT    2:18.50         15  
                1:04.25   2:18.50 (1:14.25)                                        
 -- Lyko, David         10 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.97        DQ (1:03.92)                                        
 -- Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:23.13    1:19.97         20  
                  35.42     1:19.97 (44.55)                                        
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:21.75    1:24.37         17  
                  39.89     1:24.37 (44.48)                                        
  3 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR              1:31.09    1:28.02         16  
                  42.66     1:28.02 (45.36)                                        
  4 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:30.95    1:30.87         15  
                  41.85     1:30.87 (49.02)                                        
  5 Lyko, David         10 MVA-MR               1:34.90    1:36.14         14  
                  43.80     1:36.14 (52.34)                                        
  6 Alfred, Justin L    10 MVA-MR               1:37.80    1:37.82         13  
                  43.89     1:37.82 (53.93)                                        
  7 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR              1:40.19    1:45.83         12  
                  46.70     1:45.83 (59.13)                                        
  8 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR              2:00.33    1:45.91         11  
                  45.89   1:45.91 (1:00.02)                                        
  9 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD              1:44.76    1:49.81          9  
                  50.59     1:49.81 (59.22)                                        
 10 Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT    1:55.67          7  
                  51.81   1:55.67 (1:03.86)                                        
 -- Touw, Sammy J       10 MVA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  56.12          DQ (55.29)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              3:27.60    3:01.09         20  
                  41.67     1:25.62 (43.95)     2:19.37 (53.75)     3:01.09 (41.72)
  2 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    3:30.68         17  
                  50.21     1:39.90 (49.69)   2:41.27 (1:01.37)     3:30.68 (49.41)
  3 Lyko, David         10 MVA-MR               4:02.64    3:32.54         16  
                  48.62     1:42.90 (54.28)   2:44.09 (1:01.19)     3:32.54 (48.45)
 -- Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:59.98 ( )   3:03.72 (1:03.74)          DQ (54.50)
 -- Alfred, Justin L    10 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn - back
                                1:46.59 ( )   3:00.24 (1:13.65)          DQ (48.35)
 -- Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR             33.75      33.99         20  
  2 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                34.19      34.45         17  
  3 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT      36.00         16  
  4 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                 36.03      36.42         15  
  5 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR                 37.99      37.59         14  
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                 42.12      39.74         13  
  7 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR                 41.82      41.91         12  
  8 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                 45.18      43.67         11  
  9 Wall, Ben L         11 WSSC-MR                46.17      45.83          9  
 10 Zagon, Zach         12 CSD-MR                 46.38      47.40          7  
 11 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                 31.88      47.67          6  
 12 Thompson, Chirs     11 MVA-MR                 49.85      49.50          5  
 13 Schiele, Billy B    12 MVA-MR                 50.62      49.93          4  
 14 Tawil, Salim J      11 MVA-MR                 54.49      53.28          3  
 15 Buchman, Steven J   11 MVA-MR               1:05.53    1:06.36          2  
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               1:13.99    1:09.41         20  
                  33.24     1:09.41 (36.17)                                        
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:15.85    1:17.45         17  
                  36.68     1:17.45 (40.77)                                        
  3 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               1:22.13    1:17.91         16  
                  37.26     1:17.91 (40.65)                                        
  4 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              1:22.03    1:22.39         15  
                  39.48     1:22.39 (42.91)                                        
  5 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:31.78    1:28.48         14  
  6 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               1:38.23    1:33.74         13  
                  45.56     1:33.74 (48.18)                                        
  7 Lawrence-Paine, Wi  11 HAWK-AD              2:00.28    1:44.16         12  
                  50.12     1:44.16 (54.04)                                        
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               1:46.98    1:45.20         11  
                  49.88     1:45.20 (55.32)                                        
  9 Schiele, Billy B    12 MVA-MR               1:51.63    1:48.46          9  
 10 Tawil, Salim J      11 MVA-MR               2:01.64    2:03.05          7  
                  57.90   2:03.05 (1:05.15)                                        
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  52.70        DQ (1:05.96)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                 37.14      37.30         20  
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                 38.17      37.44         17  
  3 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR             39.32      40.64         16  
  4 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                46.49      40.89         15  
  5 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                 49.53      47.04         14  
  6 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                 47.58      47.31         13  
  7 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                 48.50      47.68         12  
  8 Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT    1:00.06         11  
  9 Thompson, Chirs     11 MVA-MR               1:04.55    1:00.40          9  
 -- Diedhiou, Atab A    12 HAWK-AD                54.49         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Schiele, Billy B    12 MVA-MR                 52.13         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Wall, Ben L         11 WSSC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR           1:21.87    1:19.34         20  
                  37.50     1:19.34 (41.84)                                        
  2 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              1:23.05    1:19.68         17  
                  37.59     1:19.68 (42.09)                                        
  3 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               1:23.39    1:22.90         16  
                  39.18     1:22.90 (43.72)                                        
  4 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:22.70    1:24.47         15  
                  37.43     1:24.47 (47.04)                                        
  5 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               1:23.14    1:25.99         14  
                  39.49     1:25.99 (46.50)                                        
  6 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR                    NT    1:33.87         13  
                  44.24     1:33.87 (49.63)                                        
  7 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               1:40.96    1:39.74         12  
                  47.15     1:39.74 (52.59)                                        
  8 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:47.29    1:43.61         11  
                  49.38     1:43.61 (54.23)                                        
  9 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               1:41.45    1:52.46          9  
 -- Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:11.34        DQ (1:01.26)                                        
 -- Schiele, Billy B    12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  53.99        DQ (1:03.49)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR             31.45      33.03         20  
  2 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                 36.04      35.57         17  
  3 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR                 35.60      35.71         16  
  4 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                34.87      35.97         15  
  5 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                 33.47      36.34         14  
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                 43.56      41.65         13  
  7 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR                 43.54      45.45         12  
  8 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                 50.61      45.87         11  
  9 Schiele, Billy B    12 MVA-MR                 50.96      46.89          9  
 10 Zagon, Zach         12 CSD-MR                    NT      48.15          7  
 11 Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT      50.88          6  
 12 Wall, Ben L         11 WSSC-MR                   NT      58.37          5  
 13 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                 53.91      59.58          4  
 14 Buchman, Steven J   11 MVA-MR                    NT    1:10.17          3  
 -- Tawil, Salim J      11 MVA-MR                 55.68         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR           1:14.26    1:10.76         20  
                  32.42     1:10.76 (38.34)                                        
  2 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               1:34.53    1:12.49         17  
                  33.03     1:12.49 (39.46)                                        
  3 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:17.32    1:18.91         16  
                  34.91     1:18.91 (44.00)                                        
  4 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                    NT    1:22.30         15  
                  38.86     1:22.30 (43.44)                                        
  5 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              1:27.34    1:23.70         14  
                  37.36     1:23.70 (46.34)                                        
  6 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR                    NT    1:31.02         13  
                  43.58     1:31.02 (47.44)                                        
  7 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:42.30    1:37.77         12  
                  43.55     1:37.77 (54.22)                                        
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    2:02.83         11  
                  56.29   2:02.83 (1:06.54)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:14.65    1:13.60         20  
                  34.55     1:13.60 (39.05)                                        
  2 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               1:14.64    1:14.79         17  
                  35.49     1:14.79 (39.30)                                        
  3 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR              1:17.52    1:15.73         16  
                  34.56     1:15.73 (41.17)                                        
  4 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR           1:14.95    1:16.11         15  
                  34.07     1:16.11 (42.04)                                        
  5 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR               1:28.41    1:25.08         14  
                  39.30     1:25.08 (45.78)                                        
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:30.66    1:26.94         13  
                  39.48     1:26.94 (47.46)                                        
  7 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               1:36.74    1:35.05         12  
                  45.04     1:35.05 (50.01)                                        
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               1:37.66    1:39.39         11  
                  47.67     1:39.39 (51.72)                                        
  9 Schiele, Billy B    12 MVA-MR                    NT    1:42.32          9  
                  48.13     1:42.32 (54.19)                                        
 10 Wall, Ben L         11 WSSC-MR              1:46.27    1:50.45          7  
                  53.90     1:50.45 (56.55)                                        
 11 Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT    1:53.95          6  
                  53.76   1:53.95 (1:00.19)                                        
 12 Diedhiou, Atab A    12 HAWK-AD                   NT    1:54.52          5  
                  47.41   1:54.52 (1:07.11)                                        
 -- Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  49.20          DQ (58.62)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               2:45.00    2:31.28         20  
                  32.36     1:11.92 (39.56)     1:57.65 (45.73)     2:31.28 (33.63)
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               2:38.19    2:40.04         17  
                  34.20     1:15.76 (41.56)     2:03.05 (47.29)     2:40.04 (36.99)
  3 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              2:43.23    2:42.43         16  
                  34.59     1:17.27 (42.68)     2:02.78 (45.51)     2:42.43 (39.65)
  4 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               2:50.20    2:45.83         15  
                  37.14     1:19.75 (42.61)     2:07.83 (48.08)     2:45.83 (38.00)
  5 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR                    NT    2:59.72         14  
                  42.54     1:28.16 (45.62)     2:17.78 (49.62)     2:59.72 (41.94)
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                    NT    3:06.28         13  
                  41.30     1:26.42 (45.12)     2:23.00 (56.58)     3:06.28 (43.28)
  7 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               3:31.38    3:19.99         12  
                  46.01     1:36.16 (50.15)     2:31.76 (55.60)     3:19.99 (48.23)
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    3:39.88         11  
                                1:52.75 ( )   3:39.88 (1:47.13)                    
 
Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR                NT      28.82        
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT      29.65        
  3 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR                NT      30.14        
  4 Egan, Christopher   12 Marlins-MR                NT      31.94        
  5 Berina, Alexander    9 Marlins-MR                NT      34.67        
  6 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT      35.98        
 
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR                NT    1:13.09        
                  33.02     1:13.09 (40.07)                                        
 
Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               2:24.61    2:24.38         20  
                  32.60     1:09.37 (36.77)     1:48.57 (39.20)     2:24.38 (35.81)
  2 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               2:26.97    2:24.96         17  
                  33.51     1:11.06 (37.55)     1:50.55 (39.49)     2:24.96 (34.41)
  3 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR              2:26.75    2:31.63         16  
                  32.36     1:11.00 (38.64)     1:52.21 (41.21)     2:31.63 (39.42)
  4 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR               2:32.39    2:32.07         15  
                  34.79     1:13.97 (39.18)     1:53.22 (39.25)     2:32.07 (38.85)
  5 Zagon, Zach         12 CSD-MR               2:58.84    2:56.84         13  
                  39.56     1:24.88 (45.32)     2:12.23 (47.35)     2:56.84 (44.61)
  6 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR               3:04.31    3:08.28         14  
                  43.62     1:34.31 (50.69)     2:21.96 (47.65)     3:08.28 (46.32)
  7 Wall, Ben L         11 WSSC-MR                   NT    3:20.48         12  
                  44.95     1:35.49 (50.54)     2:28.70 (53.21)     3:20.48 (51.78)
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               3:25.18    3:34.10         11  
                  47.07     1:44.64 (57.57)     2:41.21 (56.57)     3:34.10 (52.89)
  9 Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT    3:43.93          9  
                  42.82     1:42.21 (59.39)   2:43.01 (1:00.80)   3:43.93 (1:00.92)
 10 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               3:17.87    4:01.08          7  
                  44.49   1:52.36 (1:07.87)   3:02.03 (1:09.67)     4:01.08 (59.05)
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               6:45.00    5:56.93         20  
                  31.31     1:07.67 (36.36)     1:44.50 (36.83)     2:20.79 (36.29)
        2:58.56 (37.77)     3:35.80 (37.24)     4:12.46 (36.66)     4:48.63 (36.17)
        5:23.61 (34.98)     5:56.93 (33.32)                                        
  2 Catania, Chad D     12 HAWK-AD              6:08.85    6:14.01         17  
                  30.70     1:06.16 (35.46)   2:22.13 (1:15.97)     3:01.78 (39.65)
        3:40.89 (39.11)     4:19.85 (38.96)     4:58.99 (39.14)     5:37.67 (38.68)
        6:14.01 (36.34)         6:14.01 ( )                                        
  3 Sommer, Christophe  12 AG-MR                     NT    6:23.48         16  
                  32.33     1:11.58 (39.25)     1:51.24 (39.66)     2:30.21 (38.97)
        3:09.76 (39.55)     3:49.55 (39.79)     4:29.30 (39.75)     5:08.20 (38.90)
        5:47.23 (39.03)     6:23.48 (36.25)                                        
  4 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               7:06.78    6:25.67         15  
                  32.38     1:08.39 (36.01)     1:47.26 (38.87)     2:25.20 (37.94)
        3:05.12 (39.92)     3:45.89 (40.77)     4:26.61 (40.72)     5:07.33 (40.72)
        5:47.98 (40.65)     6:25.67 (37.69)                                        
  5 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               7:05.67    6:31.91         14  
                  34.48     1:13.42 (38.94)     1:52.78 (39.36)     2:32.17 (39.39)
        3:12.59 (40.42)     3:52.94 (40.35)     4:33.57 (40.63)     5:14.40 (40.83)
        5:54.24 (39.84)     6:31.91 (37.67)                                        
  6 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR                   NT    6:47.11         13  
                  34.38     1:15.07 (40.69)     1:56.53 (41.46)     2:37.62 (41.09)
        3:19.14 (41.52)     4:01.12 (41.98)     4:43.05 (41.93)     5:25.94 (42.89)
        6:08.52 (42.58)     6:47.11 (38.59)                                        
  7 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR               7:30.99    7:16.80         12  
                  36.42     1:20.19 (43.77)     2:05.63 (45.44)     2:51.33 (45.70)
        3:36.71 (45.38)     4:20.75 (44.04)     5:05.54 (44.79)     5:49.38 (43.84)
        6:34.71 (45.33)     7:16.80 (42.09)                                        
  8 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                    NT    7:44.01         11  
                  35.79     1:18.94 (43.15)     2:05.55 (46.61)     2:53.63 (48.08)
        3:41.73 (48.10)     4:29.65 (47.92)     5:17.85 (48.20)     6:06.98 (49.13)
        6:55.95 (48.97)     7:44.01 (48.06)                                        
  9 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    7:57.44          9  
                  40.00     1:27.85 (47.85)     2:17.50 (49.65)     3:05.67 (48.17)
        3:54.74 (49.07)     4:43.44 (48.70)     5:34.95 (51.51)     6:25.63 (50.68)
        7:13.07 (47.44)     7:57.44 (44.37)                                        
 10 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    8:29.86          7  
                  39.92     1:29.62 (49.70)     2:22.46 (52.84)     3:18.37 (55.91)
        4:12.63 (54.26)     5:06.28 (53.65)     5:57.77 (51.49)     6:49.88 (52.11)
        7:43.16 (53.28)     8:29.86 (46.70)                                        
 11 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR               8:27.34    8:37.57          6  
                  44.96     1:38.40 (53.44)     2:30.80 (52.40)     3:23.50 (52.70)
        4:16.92 (53.42)     5:10.12 (53.20)     6:04.67 (54.55)     6:59.96 (55.29)
        7:50.51 (50.55)     8:37.57 (47.06)                                        
 12 Lawrence-Paine, Wi  11 HAWK-AD                   NT    8:52.94          5  
                  43.52     1:36.09 (52.57)     2:30.83 (54.74)     3:26.44 (55.61)
        4:22.05 (55.61)     5:18.21 (56.16)     6:11.66 (53.45)     7:05.61 (53.95)
        8:01.43 (55.82)     8:52.94 (51.51)                                        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                   NT      33.48        
  2 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                   NT      43.42        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Christopher   12 Marlins-MR                NT      34.69        
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT      36.31        
  3 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                    NT      36.81        
  4 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT      41.54        
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Zach R     11 Marlins-MR                NT    3:16.37        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT      36.08        
 
Boys 12 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR                NT    1:13.00        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:57.74    1:55.77         20  
                  26.36       55.73 (29.37)     1:26.09 (30.36)     1:55.77 (29.68)
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              2:01.44    2:01.38         17  
                  27.28       57.85 (30.57)     1:29.94 (32.09)     2:01.38 (31.44)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:07.85    2:01.77         16  
                  27.28       57.85 (30.57)     1:30.32 (32.47)     2:01.77 (31.45)
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:15.81    2:10.80         15  
                  30.04     1:03.74 (33.70)     1:37.64 (33.90)     2:10.80 (33.16)
  5 Rizzi, Jarrod R     13 HVD-MR               2:22.76    2:12.67         14  
                  29.54     1:02.85 (33.31)     1:37.86 (35.01)     2:12.67 (34.81)
  6 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               2:18.35    2:17.06         13  
                  30.75     1:05.12 (34.37)     1:41.61 (36.49)     2:17.06 (35.45)
  7 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               2:18.42    2:20.88         12  
                  30.56     1:06.31 (35.75)     1:44.44 (38.13)     2:20.88 (36.44)
  8 Collins, Danny R    14 Marlins-MR           2:18.76    2:23.48         11  
                  32.31     1:09.26 (36.95)     1:49.73 (40.47)     2:23.48 (33.75)
  9 Coddington, Billy   13 Marlins-MR                NT    2:24.22          9  
                  31.94     1:08.12 (36.18)   2:24.35 (1:16.23)         2:24.22 ( )
 10 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               2:26.44    2:25.35          7  
                  32.58     1:10.11 (37.53)     1:50.40 (40.29)     2:25.35 (34.95)
 11 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           2:26.32    2:26.98          6  
                  29.31     1:06.35 (37.04)     1:46.12 (39.77)     2:26.98 (40.86)
 12 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR                    NT    2:28.87          5  
                  32.80     1:11.21 (38.41)     1:49.54 (38.33)     2:28.87 (39.33)
 13 Cassidy, Christoph  13 HVD-MR               2:41.85    2:37.63          4  
                  32.94     1:13.80 (40.86)     1:58.52 (44.72)     2:37.63 (39.11)
 14 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               2:56.37    3:00.18          3  
                  38.48     1:25.85 (47.37)     2:14.62 (48.77)     3:00.18 (45.56)
 15 Lewis, Kevin J      13 MVA-MR               3:13.94    3:06.86          2  
                  42.68     1:33.77 (51.09)     2:21.53 (47.76)     3:06.86 (45.33)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               5:21.23    5:13.09         20  
                  27.93       58.61 (30.68)     1:29.97 (31.36)     2:01.82 (31.85)
        2:33.99 (32.17)     3:06.18 (32.19)     3:38.73 (32.55)     4:11.43 (32.70)
        4:43.07 (31.64)     5:13.09 (30.02)                                        
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              5:31.10    5:29.22         17  
                  28.45     1:00.11 (31.66)   2:07.80 (1:07.69)     2:42.46 (34.66)
        3:16.71 (34.25)     3:50.90 (34.19)     4:25.59 (34.69)     4:59.07 (33.48)
        5:29.48 (30.41)         5:29.22 ( )                                        
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               5:47.82    5:31.20         16  
                  27.90       59.06 (31.16)     1:30.45 (31.39)     2:03.62 (33.17)
        2:38.45 (34.83)     3:12.73 (34.28)     3:47.88 (35.15)     4:23.06 (35.18)
        4:57.56 (34.50)     5:31.20 (33.64)                                        
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               5:50.54    5:54.28         15  
                  30.40     1:04.73 (34.33)     1:40.39 (35.66)     2:16.62 (36.23)
        2:53.54 (36.92)     3:30.52 (36.98)     4:07.24 (36.72)     4:44.08 (36.84)
        5:20.45 (36.37)     5:54.28 (33.83)                                        
  5 Rizzi, Jarrod R     13 HVD-MR               6:12.76    6:07.13         14  
                  31.19     1:06.36 (35.17)     1:42.64 (36.28)     2:20.39 (37.75)
        2:57.95 (37.56)     3:35.75 (37.80)     4:14.31 (38.56)     4:53.33 (39.02)
        5:31.64 (38.31)     6:07.13 (35.49)                                        
  6 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               6:10.19    6:12.22         13  
                  30.84     1:06.96 (36.12)     1:45.28 (38.32)     2:24.93 (39.65)
        3:03.78 (38.85)     3:42.40 (38.62)     4:19.29 (36.89)     4:58.47 (39.18)
        5:35.84 (37.37)     6:12.22 (36.38)                                        
  7 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               6:45.31    6:26.86         12  
                  31.34     1:08.45 (37.11)     1:46.86 (38.41)     2:26.23 (39.37)
        3:06.21 (39.98)   4:28.19 (1:21.98)     5:09.20 (41.01)     5:50.04 (40.84)
        6:27.10 (37.06)         6:26.86 ( )                                        
  8 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               7:53.43    8:01.24         11  
                                                                        3:56.90 ( )
        4:47.80 (50.90)     5:38.20 (50.40)                             6:27.51 ( )
        7:16.34 (48.83)     8:01.24 (44.90)                                        
 
Boys 13-14 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR                    NT   11:02.32        
                  29.31     1:02.18 (32.87)     1:35.62 (33.44)     2:09.16 (33.54)
        2:42.70 (33.54)     3:16.38 (33.68)     3:50.42 (34.04)     4:24.67 (34.25)
        4:58.97 (34.30)     5:33.33 (34.36)     6:07.58 (34.25)     6:41.60 (34.02)
        7:14.86 (33.26)     7:48.27 (33.41)     8:21.68 (33.41)     8:54.77 (33.09)
        9:27.67 (32.90)     9:59.97 (32.30)    10:31.79 (31.82)    11:02.32 (30.53)
  2 Jarski, Alexander   13 MVA-MR                    NT   11:51.15        
                  30.35     1:04.53 (34.18)     1:39.31 (34.78)     2:14.30 (34.99)
        2:48.81 (34.51)     3:24.17 (35.36)     4:00.38 (36.21)     4:35.43 (35.05)
        5:10.61 (35.18)     5:47.18 (36.57)     6:23.63 (36.45)     6:59.15 (35.52)
        7:35.49 (36.34)     8:10.69 (35.20)     8:48.63 (37.94)     9:25.63 (37.00)
       10:03.23 (37.60)    10:41.38 (38.15)    11:17.16 (35.78)    11:51.15 (33.99)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               2:16.29    2:14.73         20  
                  27.86     1:02.17 (34.31)     1:44.61 (42.44)     2:14.73 (30.12)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:23.81    2:23.46         17  
                  31.44     1:08.41 (36.97)     1:51.11 (42.70)     2:23.46 (32.35)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:25.47    2:26.81         16  
                  32.09     1:10.75 (38.66)     1:55.92 (45.17)     2:26.81 (30.89)
  4 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               2:33.93    2:39.68         15  
                  33.51     1:18.15 (44.64)     2:05.11 (46.96)     2:39.68 (34.57)
  5 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               5:35.00    3:20.91         14  
                  45.88     1:36.22 (50.34)     2:33.84 (57.62)     3:20.91 (47.07)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:00.85    1:01.15         20  
                  29.36     1:01.15 (31.79)                                        
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              1:08.98    1:05.16         17  
                  32.43     1:05.16 (32.73)                                        
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               1:05.47    1:09.46         16  
                  34.04     1:09.46 (35.42)                                        
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:11.00    1:10.86         15  
                  34.58     1:10.86 (36.28)                                        
  5 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               1:15.53    1:10.91         14  
  6 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               1:10.66    1:11.95         13  
                  35.16     1:11.95 (36.79)                                        
  7 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               1:12.67    1:16.75         12  
                  37.42     1:16.75 (39.33)                                        
  8 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR               1:29.95    1:19.23         11  
                  38.95     1:19.23 (40.28)                                        
  9 Collins, Danny R    14 Marlins-MR           1:16.85    1:20.25          9  
 10 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR               1:30.21    1:21.91          7  
                  39.88     1:21.91 (42.03)                                        
 11 Cassidy, Christoph  13 HVD-MR               1:24.03    1:22.08          6  
                  39.54     1:22.08 (42.54)                                        
 12 Coddington, Billy   13 Marlins-MR           1:21.90    1:23.75          5  
                  40.67     1:23.75 (43.08)                                        
 13 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           1:23.31    1:25.62          4  
                  41.06     1:25.62 (44.56)                                        
 14 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               1:29.66    1:28.13          3  
                  44.15     1:28.13 (43.98)                                        
 15 Lewis, Kevin J      13 MVA-MR               1:38.50    1:35.23          2  
                  47.53     1:35.23 (47.70)                                        
 16 Tawil, Salim J      11 MVA-MR                    NT    1:53.72          1  
 17 Cardel, Aiden *      7 CSD-MR                    NT    2:24.83        
                1:09.43   2:24.83 (1:15.40)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               2:21.09    2:17.44         20  
                  31.55     1:06.46 (34.91)     1:42.57 (36.11)     2:17.44 (34.87)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:24.58    2:24.52         17  
                  33.18     1:10.61 (37.43)     1:48.46 (37.85)     2:24.52 (36.06)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:23.35    2:25.50         16  
                  33.98     1:11.86 (37.88)     1:49.82 (37.96)     2:25.50 (35.68)
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:36.00    2:35.57         15  
                  35.71     1:14.75 (39.04)     1:55.40 (40.65)     2:35.57 (40.17)
  5 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    2:44.35         14  
                  47.81                             2:33.94 ( )     2:44.35 (10.41)
  6 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                    NT    2:47.03         13  
                  39.49     1:22.57 (43.08)     2:07.60 (45.03)     2:47.03 (39.43)
  7 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT    2:47.58         12  
                  39.43     1:21.73 (42.30)     2:07.23 (45.50)     2:47.58 (40.35)
  8 Flaherty, Michael   14 MVA-MR                    NT    2:49.41         11  
                1:22.62     2:07.72 (45.10)     2:49.63 (41.91)         2:49.41 ( )
  9 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               3:05.51    3:12.38          9  
                  45.16     1:34.96 (49.80)   3:12.49 (1:37.53)         3:12.38 ( )
 10 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                    NT    3:24.26          7  
                  46.12     1:38.36 (52.24)     2:32.35 (53.99)     3:24.26 (51.91)
 11 Lyko, David         10 MVA-MR                    NT    3:34.24          6  
                  47.70     1:42.23 (54.53)   3:34.34 (1:52.11)         3:34.24 ( )
 12 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    3:36.07          5  
                                1:44.53 ( )   3:36.07 (1:51.54)                    
 -- Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               2:48.72         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                                2:42.28 ( )     3:17.77 (35.49)                    
 -- Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              1:13.99    1:11.92         20  
                  34.25     1:11.92 (37.67)                                        
  2 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:15.25    1:14.82         17  
                  35.71     1:14.82 (39.11)                                        
  3 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               1:22.85    1:22.41         16  
                  38.69     1:22.41 (43.72)                                        
  4 Santiago, Chris     14 WSSC-MR              1:22.54    1:22.87         15  
                  38.95     1:22.87 (43.92)                                        
  5 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               1:21.42    1:24.62         14  
                  39.94     1:24.62 (44.68)                                        
  6 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR               1:28.70    1:26.37         13  
                  40.11     1:26.37 (46.26)                                        
  7 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               1:27.89    1:33.38         12  
                  44.59     1:33.38 (48.79)                                        
  8 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           1:35.40    1:35.94         11  
                  43.56     1:35.94 (52.38)                                        
  9 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR                    NT    1:41.53          9  
                  47.54     1:41.53 (53.99)                                        
 10 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    1:45.74          7  
                  49.98     1:45.74 (55.76)                                        
 -- Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:35.64         NS        
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR               1:57.37         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              2:35.06    2:37.07         20  
                  35.08     1:14.88 (39.80)     1:55.87 (40.99)     2:37.07 (41.20)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:49.84    2:45.45         17  
                  36.51     1:18.88 (42.37)     2:02.56 (43.68)     2:45.45 (42.89)
  3 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR                    NT    2:50.53         16  
                  38.77     1:22.50 (43.73)     2:06.52 (44.02)     2:50.53 (44.01)
  4 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:51.45    2:54.89         15  
                  38.89     1:24.24 (45.35)     2:10.42 (46.18)     2:54.89 (44.47)
  5 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               3:15.25    2:56.22         14  
                  39.42     1:25.87 (46.45)     2:12.44 (46.57)     2:56.22 (43.78)
  6 Flaherty, Michael   14 MVA-MR                    NT    3:02.57         13  
                  41.29     1:12.38 (31.09)   3:02.57 (1:50.19)                    
  7 Zajac, Eddie G      13 HAWK-AD                   NT    3:23.22         12  
                  44.63     1:34.95 (50.32)     2:27.95 (53.00)     3:23.22 (55.27)
  8 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    3:36.57         11  
                  51.21     1:45.53 (54.32)     2:40.93 (55.40)     3:36.57 (55.64)
  9 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               3:42.07    3:42.11          9  
                  51.00     1:49.12 (58.12)     2:46.67 (57.55)     3:42.11 (55.44)
 10 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               3:07.69    4:13.59        
 11 Gurrieri, Anthony   10 CSD-MR                    NT    4:13.89          7  
                  53.81   1:59.94 (1:06.13)   3:07.47 (1:07.53)   4:13.89 (1:06.42)
 -- Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  48.82     1:43.27 (54.45)     2:38.74 (55.47)          DQ (54.31)
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.37   1:53.32 (1:00.95)     2:51.64 (58.32)          DQ (58.62)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:01.78    1:00.88         20  
                  27.71     1:00.88 (33.17)                                        
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              1:02.54    1:03.66         17  
                  29.57     1:03.66 (34.09)                                        
  3 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:08.39    1:08.86         16  
                  32.74     1:08.86 (36.12)                                        
  4 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               1:08.87    1:10.96         15  
                  31.84     1:10.96 (39.12)                                        
  5 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               1:11.70    1:11.94         14  
  6 Rizzi, Jarrod R     13 HVD-MR               1:13.97    1:13.68         13  
                  34.17     1:13.68 (39.51)                                        
  7 Collins, Danny R    14 Marlins-MR           1:15.86    1:18.55         12  
                  35.87     1:18.55 (42.68)                                        
  8 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               1:22.20    1:19.28         11  
                  34.80     1:19.28 (44.48)                                        
  9 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR                NT    1:21.79          9  
                  33.86     1:21.79 (47.93)                                        
 10 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               1:24.70    1:22.73          7  
                  35.51     1:22.73 (47.22)                                        
 11 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT    1:23.57          6  
                  38.37     1:23.57 (45.20)                                        
 12 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR                    NT    1:30.38          5  
                  40.98     1:30.38 (49.40)                                        
 -- Cassidy, Christoph  13 HVD-MR               1:29.40         DQ        
      One hand touch
                  40.51          DQ (51.19)                                        
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  55.84        DQ (1:04.66)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  13 HAWK-AD              2:19.55    2:18.38         20  
                  29.71     1:04.51 (34.80)     1:41.34 (36.83)     2:18.38 (37.04)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:34.84    2:25.59         17  
                  32.12     1:09.65 (37.53)     1:48.75 (39.10)     2:25.59 (36.84)
  3 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:30.00    2:35.80         16  
                  32.77     1:10.97 (38.20)     1:53.65 (42.68)     2:35.80 (42.15)
  4 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR                    NT    2:47.89         15  
                  34.73     1:17.55 (42.82)     2:04.09 (46.54)     2:47.89 (43.80)
  5 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:58.92    2:59.41         14  
                  38.46     1:24.71 (46.25)     2:14.30 (49.59)     2:59.41 (45.11)
  6 Zajac, Eddie G      13 HAWK-AD                   NT    3:18.67         13  
                  40.16     1:31.22 (51.06)     2:26.08 (54.86)     3:18.67 (52.59)
 -- Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               2:16.29    2:13.86         20  
                  28.26     1:01.61 (33.35)     1:44.64 (43.03)     2:13.86 (29.22)
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              2:17.52    2:17.40         17  
                  29.75     1:04.62 (34.87)     1:45.66 (41.04)     2:17.40 (31.74)
  3 Santiago, Chris     14 WSSC-MR              2:35.79    2:37.31         16  
                  34.96     1:16.22 (41.26)     2:03.96 (47.74)     2:37.31 (33.35)
  4 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               2:33.93    2:40.17         15  
                  32.26     1:16.25 (43.99)     2:04.70 (48.45)     2:40.17 (35.47)
  5 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               2:43.74    2:42.52         14  
                  34.33     1:15.77 (41.44)     2:10.27 (54.50)     2:42.52 (32.25)
  6 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               2:49.77    2:45.75         13  
                  35.64                             2:06.73 ( )     2:45.75 (39.02)
  7 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR                    NT    2:49.40         12  
                  40.65     1:23.74 (43.09)     2:12.42 (48.68)     2:49.40 (36.98)
  8 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           2:51.78    2:52.56         11  
                  33.31     1:20.39 (47.08)     2:14.30 (53.91)     2:52.56 (38.26)
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               4:50.99    4:54.33         20  
                  31.56     1:08.45 (36.89)     1:46.74 (38.29)     2:24.63 (37.89)
        3:07.93 (43.30)     3:51.10 (43.17)     4:23.02 (31.92)     4:54.33 (31.31)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              5:29.41    4:56.00         17  
                  31.85     1:08.37 (36.52)     1:47.19 (38.82)     2:26.11 (38.92)
        3:08.57 (42.46)     3:52.13 (43.56)     4:24.74 (32.61)     4:56.00 (31.26)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               5:12.58    5:23.06         16  
                  31.94     1:10.69 (38.75)     1:52.36 (41.67)     2:34.93 (42.57)
        3:23.52 (48.59)     4:12.48 (48.96)     4:47.60 (35.12)     5:23.06 (35.46)
  4 Zajac, Eddie G      13 HAWK-AD                   NT    6:14.46         15  
                                                                        2:59.96 ( )
        3:50.14 (50.18)     4:42.57 (52.43)     5:29.21 (46.64)     6:14.46 (45.25)
 -- Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              2:00.01    2:01.04         20  
                  26.75       57.46 (30.71)     1:29.83 (32.37)     2:01.04 (31.21)
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR               2:08.14    2:04.88         17  
                  27.99       59.28 (31.29)     1:32.37 (33.09)     2:04.88 (32.51)
  3 Rosario, Nick       16 MVA-MR                    NT    2:13.97         16  
                  29.94     1:03.09 (33.15)     1:37.85 (34.76)     2:13.97 (36.12)
  4 Peters, Chris M     16 MVA-MR               2:31.63    2:25.13         15  
                1:11.47     1:51.19 (39.72)     2:25.13 (33.94)         2:25.13 ( )
  5 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               2:24.70    2:28.81         14  
                  31.67     1:09.38 (37.71)     1:51.24 (41.86)     2:28.81 (37.57)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               6:34.28    6:29.07         20  
                  32.21     1:10.80 (38.59)     1:51.17 (40.37)     2:33.25 (42.08)
        3:14.45 (41.20)     3:54.78 (40.33)     4:34.64 (39.86)     5:14.95 (40.31)
        5:54.17 (39.22)     6:29.07 (34.90)                                        
  2 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               7:27.32    7:42.14         17  
                  36.03     1:18.76 (42.73)     2:04.50 (45.74)     2:52.04 (47.54)
        3:40.62 (48.58)     4:29.59 (48.97)     5:18.65 (49.06)     6:07.95 (49.30)
        6:56.03 (48.08)     7:42.14 (46.11)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              1:04.58    1:05.31         20  
                  31.48     1:05.31 (33.83)                                        
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR               1:13.07    1:09.50         17  
                  34.00     1:09.50 (35.50)                                        
  3 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               1:14.47    1:16.60         16  
                  35.89     1:16.60 (40.71)                                        
  4 Peters, Chris M     16 MVA-MR               1:22.34    1:23.79         15  
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Travers, Matt       17 MVA-MR                    NT    2:32.31         20  
                  34.82     1:13.60 (38.78)     1:53.87 (40.27)     2:32.31 (38.44)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              1:25.82    1:18.59         20  
                  36.37     1:18.59 (42.22)                                        
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR               1:18.48    1:19.30         17  
                  36.97     1:19.30 (42.33)                                        
  3 Peters, Chris M     16 MVA-MR               1:18.38    1:21.77         16  
                  38.64     1:21.77 (43.13)                                        
  4 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               1:33.05    1:33.65         15  
                  45.19     1:33.65 (48.46)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peters, Chris M     16 MVA-MR               2:59.35    2:59.44         20  
                  39.66     1:26.08 (46.42)     2:13.65 (47.57)     2:59.44 (45.79)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR                 57.69      58.45         20  
                  27.09       58.45 (31.36)                                        
  2 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              1:04.05    1:05.35         17  
                  29.64     1:05.35 (35.71)                                        
  3 Travers, Matt       17 MVA-MR                    NT    1:12.22         16  
                  32.87     1:12.22 (39.35)                                        
  4 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               1:24.24    1:21.55         15  
                  36.78     1:21.55 (44.77)                                        
  5 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               1:22.01    1:26.22         14  
                  38.66     1:26.22 (47.56)                                        
  6 Peters, Chris M     16 MVA-MR               1:32.32    1:29.25         13  
                  39.48     1:29.25 (49.77)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR               2:29.23    2:27.38         20  
                  29.96     1:05.94 (35.98)     1:45.67 (39.73)     2:27.38 (41.71)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              2:18.73    2:24.78         20  
                  29.77     1:07.18 (37.41)     1:53.42 (46.24)     2:24.78 (31.36)
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR                    NT    2:31.11         17  
                  31.60     1:10.23 (38.63)     1:56.56 (46.33)     2:31.11 (34.55)
  3 Peters, Chris M     16 MVA-MR               3:01.58    2:50.96         16  
                  38.99   2:11.90 (1:32.91)     2:51.02 (39.12)         2:50.96 ( )
  4 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               3:08.23    3:11.09         15  
                  38.31     1:27.87 (49.56)     2:22.52 (54.65)     3:11.09 (48.57)