Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/11/2013 02:51 PM
                   2013 MR Hauppauge 1 Day Meet - 11/10/2013                   
                              Sanction #: 131117                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    17.60      16.55         20  
  2 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 17.89      16.77         17  
  3 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                18.49      16.78         16  
  4 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  23.00      16.98         15  
  5 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  19.24      17.19         14  
  6 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.07      17.53         13  
  7 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  17.04      17.64         12  
  8 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                21.27      18.01         11  
  9 Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  30.00      18.02          9  
 10 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR            NT      18.12          7  
 11 Buono, Sarina l      7 IA-MR                  30.00      18.77          6  
 12 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              20.53      19.20          4.5
 12 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      19.20          4.5
 14 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 20.24      19.40          3  
 15 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    21.27      19.52          2  
 16 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    21.00      19.61          1  
 17 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               25.62      19.64        
 18 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 27.97      19.71        
 19 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         23.53      19.79        
 20 Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    24.00      19.84        
 21 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               26.00      19.97        
 22 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         24.71      20.08        
 23 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               31.00      20.52        
 24 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    30.00      21.33        
 25 Way, Kylie A         7 IA-MR                  35.00      21.72        
 26 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  23.00      21.80        
 27 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    26.00      21.94        
 28 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    30.00      22.35        
 29 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              20.63      22.44        
 30 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    27.48      22.69        
 31 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    35.76      22.75        
 32 Almskog, Heidi       7 IA-MR                  35.00      22.99        
 33 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               26.69      23.37        
 34 Barnard, Victoria    8 Express Swimming-MR    30.00      23.39        
 35 Sodhi, Malika        8 Farmingdale-MR         20.14      24.00        
 36 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              23.82      24.17        
 37 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.00      24.22        
 38 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 27.52      24.72        
 39 Cepeda, Mariah F     8 Farmingdale-MR         24.56      24.74        
 40 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              24.06      25.50        
 41 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              21.62      25.61        
 42 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    26.00      27.18        
 43 Farina, Emma E       7 Lindy-MR               29.99      30.16        
 44 Boghra, Dreshta      7 Sachem-MR              30.00      33.05        
 45 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    35.00      40.84        
 46 Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 51.46      41.37        
 47 Washington, Ryan     4 Lindy-MR               50.99    1:14.56        
 -- Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                  40.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 38.35      35.49         20  
  2 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 39.47      37.39         17  
  3 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    39.00      37.40         16  
  4 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                46.91      38.53         15  
  5 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                41.52      38.80         14  
  6 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  43.00      38.83         13  
  7 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  39.88      39.34         12  
  8 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  47.83      39.56         11  
  9 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         43.36      39.73          9  
 10 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                52.01      41.19          7  
 11 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    45.00      41.33          6  
 12 Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  50.00      42.02          5  
 13 Dobles, Daya         7 Lindy-MR             1:09.59      42.19          4  
 14 Buono, Sarina l      7 IA-MR                1:10.00      42.94          3  
 15 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      43.92          2  
 16 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 48.42      44.31          1  
 17 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         48.73      44.62        
 18 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  46.32      44.65        
 19 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR             1:10.00      46.73        
 20 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    46.00      46.79        
 21 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 46.09      47.20        
 22 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         55.00      49.84        
 23 Way, Kylie A         7 IA-MR                1:07.00      50.72        
 24 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               58.99      51.66        
 25 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              51.88      52.77        
 26 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    51.00      52.94        
 27 Almskog, Heidi       7 IA-MR                1:00.00      53.56        
 28 Sodhi, Malika        8 Farmingdale-MR         45.00      55.27        
 29 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               53.49      55.36        
 30 Dominger, Madison    7 HAA-MR               1:10.61      55.78        
 31 Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT    1:30.89        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                21.51      20.05         20  
  2 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  23.14      20.59         17  
  3 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  23.00      20.76         16  
  4 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 25.70      21.42         15  
  5 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                22.87      21.58         14  
  6 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    22.14      21.60         13  
  7 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  21.45      21.88         12  
  8 Buono, Sarina l      7 IA-MR                  30.00      21.95         11  
  9 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    21.92      22.28          9  
 10 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         25.08      22.45          7  
 11 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                24.96      22.57          6  
 12 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 21.60      22.71          5  
 13 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  23.00      22.99          4  
 14 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      23.78          3  
 15 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    34.35      23.84          2  
 16 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    33.00      23.89          1  
 17 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 23.23      24.09        
 18 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               32.00      24.12        
 18 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              24.06      24.12        
 20 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    30.00      25.10        
 21 Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    25.00      25.38        
 22 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    25.00      25.70        
 23 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               35.00      25.90        
 23 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         33.48      25.90        
 25 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              29.32      26.23        
 26 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              24.89      26.24        
 27 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         26.23      26.46        
 28 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    30.00      27.05        
 29 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              25.98      27.35        
 30 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               39.99      27.54        
 31 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    29.81      27.72        
 32 Almskog, Heidi       7 IA-MR                  35.00      28.39        
 33 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    36.00      28.54        
 34 Way, Kylie A         7 IA-MR                  35.00      28.84        
 35 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 27.61      29.18        
 36 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              32.88      29.73        
 37 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    34.00      29.90        
 38 Barnard, Victoria    8 Express Swimming-MR    35.00      30.65        
 39 Boghra, Dreshta      7 Sachem-MR              30.05      30.74        
 40 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               39.00      31.34        
 41 Cepeda, Mariah F     8 Farmingdale-MR         32.61      31.47        
 42 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    35.00      32.22        
 43 Farina, Emma E       7 Lindy-MR               33.99      34.08        
 -- Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  30.00         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 42.52         DQ        
 -- Sodhi, Malika        8 Farmingdale-MR         30.77         DQ        
 -- Lagattolla, Taylor   7 IA-MR                  40.00         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  21.60      23.11         20  
  2 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    25.23      23.46         17  
  3 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  24.83      23.73         16  
  4 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                25.80      23.86         15  
  5 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                32.54      26.27         14  
  6 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    30.00      26.44         13  
  7 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              27.22      27.07         12  
  8 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               32.46      27.24         11  
  9 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                    NT      27.50          9  
 10 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                32.50      28.01          6.5
 10 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 31.55      28.01          6.5
 12 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    33.97      28.68          5  
 13 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 31.23      29.18          4  
 14 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    31.25      29.26          3  
 15 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    39.00      31.81          2  
 16 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              33.09      32.23          1  
 17 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               38.00      32.28        
 18 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    43.35      32.36        
 19 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               33.00      32.91        
 20 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              32.25      33.45        
 21 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    38.00      34.58        
 22 Giordano, Jessica    8 Farmingdale-MR         35.00      34.82        
 23 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              38.06      41.94        
 24 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              49.92      43.12        
 -- Stromski, Morgan G   7 IA-MR                  38.00         DQ        
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         32.00         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Barnard, Victoria    8 Express Swimming-MR    38.00         DQ        
 -- Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Farina, Emma E       7 Lindy-MR               38.99         DQ        
 -- Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               39.00         DQ        
 -- Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Fainne N    8 IA-MR                  23.00      18.38         20  
  2 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    21.22      18.53         17  
  3 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.90      19.01         16  
  4 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 23.71      19.10         15  
  5 Jordan, Noelle R     8 IA-MR                  21.00      20.06         14  
  6 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    25.52      20.16         13  
  7 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                24.75      21.06         12  
  8 Honig, Madison J     8 Express Swimming-MR    26.00      22.53         11  
  9 Profeta, Jordan      8 IA-MR                  20.72      22.73          9  
 10 Jackey, Lily S       8 IA-MR                  23.00      23.46          7  
 11 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    35.00      23.64          6  
 12 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              23.01      23.80          5  
 13 Scanlon, Teagan      8 WISC-MR                24.21      23.98          4  
 14 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 29.19      24.17          3  
 15 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                    NT      26.06          2  
 16 Claps, Abigail R     8 HAA-MR                    NT      26.34          1  
 17 Maroney, Laken S     7 Lindy-MR               34.99      27.62        
 18 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    30.91      28.66        
 19 Buono, Sarina l      7 IA-MR                  30.00      28.69        
 20 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    35.52      29.59        
 21 Dobles, Daya         7 Lindy-MR               31.23      29.61        
 22 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    35.00      30.23        
 23 Cepeda, Mariah F     8 Farmingdale-MR         28.00      30.50        
 24 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 32.88      31.88        
 25 Way, Kylie A         7 IA-MR                  35.00      32.02        
 26 Kenjesky, Rebecca    8 Farmingdale-MR         28.00      32.80        
 27 Maroney, Amanda      7 Express Swimming-MR    36.89      33.26        
 28 Davis, Ava R         7 Sachem-MR              35.50      33.46        
 29 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              37.00      35.35        
 30 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              32.41      37.66        
 31 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    38.00      39.70        
 -- Mattone, Sara C      7 Express Swimming-MR    28.28     X28.64        
 -- Farina, Emma E       7 Lindy-MR               35.00         DQ        
 -- Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               39.00         DQ        
 -- Almskog, Heidi       7 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR               39.99         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    32.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR    28.96      29.69         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          30.82      30.09         17  
  3 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR    30.02      31.50         16  
  4 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 33.01      32.31         15  
  5 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 34.53      33.53         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              34.68      33.75         13  
  7 Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR          34.41      34.15         12  
  8 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               38.47      34.79         11  
  9 Nakken, Lena        10 WISC-MR                37.86      34.99          9  
 10 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                37.62      35.25          7  
 11 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR               54.88      35.69          6  
 12 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                40.22      36.07          5  
 13 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      36.14          4  
 14 Commike, Samantha   10 Farmingdale-MR         40.47      36.36          3  
 15 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                40.05      36.47          2  
 16 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          39.58      36.60          1  
 17 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR    36.68      37.02        
 18 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT      37.13        
 19 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    38.26      37.38        
 20 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                37.99      37.72        
 21 Zhu, Melody          9 HAA-MR                 40.42      37.91        
 22 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    42.47      38.46        
 23 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         42.75      38.60        
 24 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                51.14      38.64        
 24 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR    37.01      38.64        
 26 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 38.49      39.06        
 27 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 41.31      39.17        
 28 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                40.54      39.26        
 29 Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                 42.70      39.27        
 30 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    44.11      40.87        
 31 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR    41.90      41.03        
 32 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                39.78      41.30        
 33 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               48.99      42.49        
 34 Figueroa, Carolina   9 Express Swimming-MR    54.86      42.90        
 35 Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR    49.00      43.04        
 36 Raber, Isabella M   10 Farmingdale-MR         45.00      43.35        
 37 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR         48.00      44.04        
 38 Sullivan, Grace J   10 Farmingdale-MR         45.00      44.20        
 39 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR    43.80      44.64        
 40 Corrigan, Keira A    9 Express Swimming-MR    43.27      44.66        
 41 Kegel, Gianna        9 Farmingdale-MR         45.00      45.96        
 42 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR         50.00      46.04        
 43 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR         54.19      47.39        
 44 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 50.26      47.80        
 45 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR    49.00      47.92        
 46 Greco, Sophia I     10 Farmingdale-MR         58.02      49.71        
 47 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT      50.49        
 48 Kelly, Samantha G    9 Farmingdale-MR         50.00      50.65        
 49 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR         55.00      51.86        
 50 Chametzky, Jocelyn  10 Farmingdale-MR       1:10.91      52.21        
 51 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR    53.93      52.88        
 52 Manandahar, Sara     9 Farmingdale-MR         50.00      52.93        
 53 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    52.80      53.52        
 54 Davidoff, Emily      9 Express Swimming-MR    45.00      55.40        
 55 Boghra, Nistha      10 Sachem-MR            1:07.03    1:00.96        
 56 Raber, Julia         6 Farmingdale-MR         55.00    1:11.50        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR    32.91      33.38         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          41.11      38.44         17  
  3 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                41.52      38.73         16  
  4 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 40.21      38.98         15  
  5 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 40.65      39.32         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              42.28      39.40         13  
  7 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                40.76      40.26         12  
  8 Chernavsky, Madeli  10 Sachem-MR              43.15      41.15         11  
  9 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          43.94      41.55          9  
 10 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    43.32      42.24          7  
 11 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 44.33      42.26          6  
 12 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR    43.54      42.65          5  
 13 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR    41.62      43.05          4  
 14 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR               56.99      43.32          3  
 15 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                47.32      43.68          2  
 16 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                45.81      44.01          1  
 17 Nakken, Lena        10 WISC-MR                44.95      44.03        
 18 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                57.16      44.85        
 19 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                44.55      45.02        
 20 Zhu, Melody          9 HAA-MR               1:16.04      45.04        
 21 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    50.84      45.53        
 22 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      45.66        
 23 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                47.70      45.85        
 24 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               48.92      46.10        
 25 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT      46.44        
 26 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 49.47      47.23        
 27 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 48.89      47.43        
 28 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    52.57      48.68        
 29 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         53.91      50.00        
 30 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT      50.10        
 31 Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                 48.61      50.41        
 32 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               52.99      50.66        
 33 Commike, Samantha   10 Farmingdale-MR         55.36      50.92        
 34 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR         58.00      51.11        
 35 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR         55.00      52.22        
 36 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR       1:00.00      53.36        
 37 Sullivan, Grace J   10 Farmingdale-MR         50.00      53.70        
 38 Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR    53.00      54.35        
 39 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 53.17      54.48        
 40 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR    55.71      54.52        
 41 Figueroa, Carolina   9 Express Swimming-MR  1:05.00      54.63        
 42 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR         57.00      58.12        
 43 Kegel, Gianna        9 Farmingdale-MR       1:00.65      58.19        
 44 Raber, Isabella M   10 Farmingdale-MR         53.00      58.61        
 45 Chametzky, Jocelyn  10 Farmingdale-MR       1:07.83      58.90        
 46 Davidoff, Emily      9 Express Swimming-MR    50.00    1:01.96        
 47 Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:04.88    1:02.09        
 48 Corrigan, Keira A    9 Express Swimming-MR    59.19    1:03.37        
 49 Kelly, Samantha G    9 Farmingdale-MR         55.00    1:03.78        
 50 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:01.48    1:06.65        
 51 Greco, Sophia I     10 Farmingdale-MR       1:18.62    1:11.05        
 52 Manandahar, Sara     9 Farmingdale-MR         55.00    1:11.51        
 53 Boghra, Nistha      10 Sachem-MR            1:08.05    1:12.24        
 54 Raber, Julia         6 Farmingdale-MR       1:05.00    1:15.37        
 -- Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR          44.14         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:03.35         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          40.55      38.79         20  
  2 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 45.50      44.84         17  
  3 Nakken, Lena        10 WISC-MR                56.31      47.49         16  
  4 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 45.31      47.69         15  
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    48.50      47.76         14  
  6 Horacek, Julia E    10 Express Swimming-MR    47.13      48.07         13  
  7 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                46.00      49.54         12  
  8 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      50.18         11  
  9 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT      50.21          9  
 10 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                56.60      50.38          7  
 11 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR    54.39      50.53          6  
 12 Chernavsky, Madeli  10 Sachem-MR              53.73      50.59          5  
 13 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              48.93      50.74          4  
 14 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 53.47      51.03          3  
 15 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                55.72      51.87          2  
 16 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR               57.99      52.14          1  
 17 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               54.99      52.27        
 18 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 51.91      52.31        
 19 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                48.88      53.12        
 20 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 57.91      53.13        
 21 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                54.66      53.65        
 22 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          58.16      54.52        
 23 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:01.58      54.87        
 24 Zhu, Melody          9 HAA-MR                 55.57      54.94        
 25 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                56.11      56.06        
 26 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:00.19      56.69        
 27 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    58.90      57.58        
 28 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR       1:05.00      57.92        
 29 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:02.13      58.27        
 30 Raber, Isabella M   10 Farmingdale-MR       1:00.00      59.50        
 31 Sullivan, Grace J   10 Farmingdale-MR       1:05.00    1:00.23        
 32 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               54.00    1:00.40        
 33 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:03.69    1:02.40        
 34 Corrigan, Keira A    9 Express Swimming-MR  1:12.96    1:07.10        
 35 Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:10.54        
 36 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:12.48        
 -- Greco, Sophia I     10 Farmingdale-MR       1:25.00         DQ        
 -- Chametzky, Jocelyn  10 Farmingdale-MR       1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                 56.87         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Raber, Julia         6 Farmingdale-MR       1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:16.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Figueroa, Carolina   9 Express Swimming-MR  1:20.00         DQ        
 -- Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR       1:07.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR       1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Kelly, Samantha G    9 Farmingdale-MR       1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Davidoff, Emily      9 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR    32.17      33.48         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR          37.31      34.01         17  
  3 Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR          39.02      38.46         16  
  4 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR          42.55      38.84         15  
  5 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR                 42.38      40.63         14  
  6 Nakken, Lena        10 WISC-MR                42.99      41.63         13  
  7 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                46.02      41.84         12  
  8 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              40.51      42.14         11  
  9 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    46.01      42.94          9  
 10 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR    41.59      43.26          7  
 11 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT      45.57          6  
 12 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                 43.36      45.58          5  
 13 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT      46.03          4  
 14 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR    42.18      46.21          3  
 15 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               54.69      46.27          2  
 16 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR                48.94      46.51          1  
 17 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR             1:00.00      47.88        
 18 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                52.83      48.16        
 19 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                59.89      48.40        
 20 Zhu, Melody          9 HAA-MR                 47.83      48.78        
 21 Commike, Samantha   10 Farmingdale-MR       1:00.00      50.69        
 22 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                   NT      50.83        
 23 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 53.86      51.19        
 24 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    59.30      51.28        
 25 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR    53.51      52.83        
 26 Byrne, Gianna R     10 HAA-MR               1:12.50      53.57        
 27 Rao, Shivani        10 HAA-MR                    NT      54.21        
 28 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                    NT      55.22        
 29 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR               58.99      56.33        
 30 McKenna, Kayla      10 WISC-MR                48.99      56.34        
 31 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    52.00      57.34        
 32 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    50.33    1:10.13        
 -- Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:09.21         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Valdez, Julia C      9 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lew, Katie G        10 Express Swimming-MR  1:15.83    1:15.27         20  
  2 Levanti, Danielle   10 Unattached-MR        1:19.80    1:16.32         17  
  3 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR  1:19.92    1:17.58         16  
  4 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:26.69    1:30.57         15  
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:30.62         14  
                  45.06     1:30.62 (45.56)                                        
  6 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:39.85    1:31.21         13  
  7 Samuels, Sophia E    9 Unattached-MR        1:40.70    1:31.30         12  
                  41.23     1:31.30 (50.07)                                        
  8 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:31.59    1:32.11         11  
                  43.35     1:32.11 (48.76)                                        
  9 Decicco, Sarah G    10 Express Swimming-MR  1:36.88    1:33.98          9  
                  42.94     1:33.98 (51.04)                                        
 10 Eterno, Olivia J    10 HAA-MR                    NT    1:34.79          7  
                  48.53     1:34.79 (46.26)                                        
 11 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:56.02    1:34.80          6  
                  44.32     1:34.80 (50.48)                                        
 12 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:42.06    1:35.49          5  
                  43.90     1:35.49 (51.59)                                        
 13 Rowan, Paige V      10 Lindy-MR             1:25.99    1:35.64          4  
 14 Zhu, Melody          9 HAA-MR               1:37.23    1:37.34          3  
                  45.41     1:37.34 (51.93)                                        
 15 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:45.85    1:37.39          2  
                  45.13     1:37.39 (52.26)                                        
 16 Schatz, Naomi H     10 Unattached-MR        1:53.27    1:37.61          1  
                  46.51     1:37.61 (51.10)                                        
 17 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR             1:39.36    1:37.91        
                  50.14     1:37.91 (47.77)                                        
 18 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:40.98    1:38.69        
                  48.48     1:38.69 (50.21)                                        
 18 Brewer, Ann C       10 JCCT-MR                   NT    1:38.69        
 20 Oster, Susannah     10 Express Swimming-MR  1:36.94    1:39.93        
                  44.50     1:39.93 (55.43)                                        
 21 Sansiviero, Regan    9 Express Swimming-MR  1:45.49    1:40.59        
                  49.00     1:40.59 (51.59)                                        
 22 O'Malley, Kate E    10 WISC-MR              1:57.21    1:40.91        
 23 Weber, Morgan E     10 JCCT-MR                   NT    1:43.12        
                  52.89     1:43.12 (50.23)                                        
 24 Figueroa, Logan      9 WISC-MR              1:48.64    1:43.69        
 25 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                    NT    1:45.99        
 26 McKenna, Kayla      10 WISC-MR              1:47.66    1:50.48        
 27 Maroney, Kali J      9 Lindy-MR             1:23.99    1:50.54        
 28 Rao, Shivani        10 HAA-MR                    NT    1:52.48        
 29 Chernavsky, Madeli  10 Sachem-MR            1:52.54    2:15.37        
                1:10.06   2:15.37 (1:05.31)                                        
 -- Byrne, Gianna R     10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:40.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  49.66          DQ (55.61)                                        
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:08.00         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  54.11        DQ (1:21.17)                                        
 -- Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Horacek, Julia E    10 Express Swimming-MR  1:38.74         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.95          DQ (51.44)                                        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  2:01.00         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR                 28.04      28.86         20  
  2 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      29.56         17  
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 31.61      29.92         16  
  4 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 29.81      30.10         15  
  5 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              28.99      30.51         14  
  6 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR    30.53      30.74         13  
  7 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 30.99      30.76         12  
  8 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              31.95      31.33         11  
  9 Renna, Julia        12 Sachem-MR              34.06      31.89          9  
 10 Kayku, Melinda      12 WISC-MR                35.66      32.53          7  
 11 Taylor, Patricia A  12 Farmingdale-MR         41.46      33.49          6  
 12 Greco, Emma K       12 Sachem-MR              34.08      33.52          5  
 13 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR         33.66      33.98          4  
 14 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                33.46      34.32          3  
 15 Haugh, Shiyona A    12 Sachem-MR              36.44      34.96          2  
 16 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              34.43      35.08          1  
 17 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    45.00      35.38        
 18 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          35.24      35.40        
 19 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    43.00      35.41        
 20 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                36.13      35.50        
 21 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               37.84      35.62        
 22 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR    39.04      36.97        
 23 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 41.01      37.75        
 24 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 45.00      38.69        
 25 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                46.99      39.43        
 26 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 38.62      40.64        
 27 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    45.34      41.66        
 28 Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT      43.00        
 29 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 42.70      44.29        
 30 Cepeda, Myah J      11 Farmingdale-MR         50.15      45.08        
 31 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR    55.53      48.24        
 -- Lagattolla, Emma G  12 IA-MR                  27.23         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      32.22         20  
  2 Claps, Emma         11 HAA-MR                 33.06      33.46         17  
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 35.35      34.39         16  
  4 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 36.75      36.77         15  
  5 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              34.82      37.21         14  
  6 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR         44.12      37.38         13  
  7 Renna, Julia        12 Sachem-MR              39.06      37.83         12  
  8 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              39.18      38.05         11  
  9 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    50.00      38.19          9  
 10 Taylor, Patricia A  12 Farmingdale-MR         48.11      38.77          7  
 11 Kayku, Melinda      12 WISC-MR                50.00      41.12          6  
 12 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 42.88      41.29          5  
 13 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                41.90      42.06          4  
 14 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               42.57      42.35          3  
 15 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 43.29      42.46          2  
 16 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              41.87      42.81          1  
 17 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                38.88      43.76        
 18 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR    49.36      43.84        
 19 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    53.60      44.04        
 20 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          44.89      44.72        
 21 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 47.96      46.09        
 22 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 52.46      48.03        
 23 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 48.57      48.08        
 24 Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT      48.72        
 25 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                54.88      48.87        
 26 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    50.65      49.96        
 27 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 50.00      51.08        
 28 Cepeda, Myah J      11 Farmingdale-MR       1:06.59      54.11        
 29 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR    51.20      54.30        
 -- Lagattolla, Emma G  12 IA-MR                  31.61         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 37.80      37.74         20  
  2 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 39.01      38.11         17  
  3 Claps, Emma         11 HAA-MR                 39.68      38.13         16  
  4 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR    39.71      39.22         15  
  5 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 39.45      40.08         14  
  6 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      41.71         13  
  7 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              43.17      43.39         12  
  8 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    46.02      43.45         11  
  9 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              44.50      43.82          9  
 10 Renna, Julia        12 Sachem-MR              49.46      45.11          7  
 11 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 46.13      45.88          6  
 12 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              46.37      46.08          5  
 13 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR    47.09      46.41          4  
 14 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                47.02      47.08          3  
 15 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               41.00      48.18          2  
 16 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    50.40      48.95          1  
 17 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 55.00      49.64        
 18 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 50.56      50.03        
 19 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 59.98      50.80        
 20 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR  1:00.00      52.48        
 21 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          55.70      52.63        
 22 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                   NT      53.36        
 23 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 56.31      55.91        
 24 Cepeda, Myah J      11 Farmingdale-MR       1:15.00      57.09        
 25 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR  1:00.00    1:00.84        
 -- Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                59.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Haugh, Shiyona A    12 Sachem-MR              47.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kayku, Melinda      12 WISC-MR                50.99         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR                 31.78      32.81         20  
  2 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              32.90      32.96         17  
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 34.14      34.29         16  
  4 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT      35.33         15  
  5 Greco, Emma K       12 Sachem-MR              37.09      35.61         14  
  6 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR                 37.62      36.44         13  
  7 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR         39.39      37.39         12  
  8 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 37.40      37.92         11  
  9 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR    36.57      38.19          9  
 10 Renna, Julia        12 Sachem-MR              40.06      39.95          7  
 11 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR          42.52      41.74          6  
 12 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              40.95      42.34          5  
 13 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                   NT      46.03          4  
 14 Tran, Evelyn        12 Express Swimming-MR    55.00      46.60          3  
 15 Thuma, Brooke       11 WISC-MR                47.99      46.68          2  
 16 Kayku, Melinda      12 WISC-MR                50.99      47.02          1  
 17 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR                 50.00      47.05        
 18 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR    50.00      47.68        
 19 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 48.31      52.35        
 20 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    51.90      53.67        
 21 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               1:02.53      55.83        
 22 Akselrod, Abigail   11 Express Swimming-MR    50.00    1:05.02        
 -- Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR               47.22         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:14.07    1:14.28         20  
                  33.60     1:14.28 (40.68)                                        
  2 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:19.69    1:14.56         17  
                  34.70     1:14.56 (39.86)                                        
  3 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                    NT    1:17.11         16  
  4 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            1:20.33    1:18.71         15  
                  37.93     1:18.71 (40.78)                                        
  5 Skakandi, Meghan    12 HAA-MR               1:21.80    1:19.33         14  
                  41.81     1:19.33 (37.52)                                        
  6 Murphy, Caitlin E   12 Express Swimming-MR  1:21.22    1:19.37         13  
                  39.48     1:19.37 (39.89)                                        
  7 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               1:20.03    1:19.81         12  
                  39.11     1:19.81 (40.70)                                        
  8 Greco, Emma K       12 Sachem-MR            1:26.74    1:22.60         11  
                  37.21     1:22.60 (45.39)                                        
  9 Lancellotti, Lily   11 Farmingdale-MR       1:31.09    1:23.49          9  
                  38.34     1:23.49 (45.15)                                        
 10 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:30.00    1:24.27          7  
 11 Taylor, Patricia A  12 Farmingdale-MR       1:30.00    1:28.59          6  
                  39.98     1:28.59 (48.61)                                        
 12 Kayku, Melinda      12 WISC-MR              1:39.99    1:30.35          5  
                2:17.67         1:30.35 ( )                                        
 13 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:28.73    1:32.22          4  
                  44.42     1:32.22 (47.80)                                        
 14 Micozzi, Jillian    11 Lindy-MR             1:44.58    1:33.35          3  
                  45.42     1:33.35 (47.93)                                        
 15 Thieke, Shannon E   11 Unattached-MR        1:40.00    1:33.36          2  
                  11.15   1:33.36 (1:22.21)                                        
 16 Leibman, Julia L    12 JCCT-MR                   NT    1:34.05          1  
                  44.50     1:34.05 (49.55)                                        
 17 Murphy, Erin C      11 Express Swimming-MR  1:46.23    1:36.88        
 18 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:35.25    1:40.03        
                  46.89     1:40.03 (53.14)                                        
 19 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               1:52.18    1:44.37        
                  53.19     1:44.37 (51.18)                                        
 20 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                    NT    1:46.75        
 21 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:46.87        
                2:17.13         1:46.87 ( )                                        
 22 Nugent, Colleen M   12 HAA-MR               1:50.00    1:47.38        
                  49.90     1:47.38 (57.48)                                        
 -- Thuma, Brooke       11 WISC-MR              1:48.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.42          DQ (52.06)                                        
 -- Verbeke, Angelina   11 WISC-MR              2:05.55         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.20          DQ (56.21)                                        
 -- Torres, Madelyn     11 HAA-MR                    NT         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P    13 HAA-MR                 57.28      59.26         20  
                  28.21       59.26 (31.05)                                        
  2 Hummel, Christina   14 HAA-MR                 59.06      59.30         17  
  3 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:02.03    1:00.19         16  
                  29.30     1:00.19 (30.89)                                        
  4 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               1:01.73    1:01.18         15  
                  28.83     1:01.18 (32.35)                                        
  5 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               1:02.60    1:02.74         14  
                  29.71     1:02.74 (33.03)                                        
  6 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:07.92    1:06.22         13  
                  31.68     1:06.22 (34.54)                                        
  7 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:08.00    1:06.50         12  
                  31.90     1:06.50 (34.60)                                        
  8 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:11.60    1:07.92         11  
                  32.43     1:07.92 (35.49)                                        
  9 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:12.53    1:09.90          9  
                  33.17     1:09.90 (36.73)                                        
 10 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:11.41    1:10.27          7  
                  33.25     1:10.27 (37.02)                                        
 11 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:10.76    1:11.52          6  
                  34.50     1:11.52 (37.02)                                        
 12 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:14.95    1:12.76          4.5
                  35.52     1:12.76 (37.24)                                        
 12 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              1:43.01    1:12.76          4.5
 14 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:12.83    1:12.90          3  
 15 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:09.17    1:13.00          2  
                  35.45     1:13.00 (37.55)                                        
 16 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:14.97    1:19.16          0.5
                  36.90     1:19.16 (42.26)                                        
 16 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:19.16          0.5
 18 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  1:34.45    1:32.43        
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:20.06         NS        
 -- Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:24.43         NS        
 -- Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:21.52         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:07.96    1:08.91         20  
                  34.01     1:08.91 (34.90)                                        
  2 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:09.89    1:10.23         17  
                  34.26     1:10.23 (35.97)                                        
  3 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               1:09.75    1:10.25         16  
                  34.35     1:10.25 (35.90)                                        
  4 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               1:10.52    1:11.33         15  
                  34.63     1:11.33 (36.70)                                        
  5 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:16.86    1:13.31         14  
                  35.77     1:13.31 (37.54)                                        
  6 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:18.99    1:16.72         13  
                  37.62     1:16.72 (39.10)                                        
  7 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:19.72    1:18.57         12  
                  39.09     1:18.57 (39.48)                                        
  8 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:20.01    1:19.25         11  
                  39.17     1:19.25 (40.08)                                        
  9 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:21.36    1:20.72          9  
                  39.52     1:20.72 (41.20)                                        
 10 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:19.93    1:22.33          7  
                  40.86     1:22.33 (41.47)                                        
 11 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:23.43    1:22.40          6  
 12 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:20.72    1:23.72          5  
                  40.65     1:23.72 (43.07)                                        
 13 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              1:43.01    1:24.99          3.5
 13 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:24.86    1:24.99          3.5
                  42.37     1:24.99 (42.62)                                        
 15 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:32.07          2  
 16 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:31.77    1:37.00          1  
 -- Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  2:20.53         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:35.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:28.44         DQ        
 -- Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:36.47         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               1:19.70    1:19.81         20  
                  37.27     1:19.81 (42.54)                                        
  2 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               1:19.27    1:22.87         17  
                  39.18     1:22.87 (43.69)                                        
  3 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:20.10    1:25.02         16  
                  40.84     1:25.02 (44.18)                                        
  4 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:24.85    1:25.05         15  
                  39.91     1:25.05 (45.14)                                        
  5 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:26.56    1:25.65         14  
                  40.96     1:25.65 (44.69)                                        
  6 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:25.36    1:27.49         13  
                  41.87     1:27.49 (45.62)                                        
  7 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:25.14    1:27.51         12  
                  41.02     1:27.51 (46.49)                                        
  8 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:24.80    1:31.75         11  
                  43.13     1:31.75 (48.62)                                        
  9 Heslin, Meghan      13 HAA-MR                 50.09    1:38.27          9  
 10 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:41.86    1:38.30          7  
 11 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:39.16          6  
 12 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:39.45    1:40.97          5  
                  47.50     1:40.97 (53.47)                                        
 13 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:46.34    1:41.00          4  
 14 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:40.59    1:43.65          3  
 15 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:53.23    1:52.18          2  
 16 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:46.48    1:58.79          1  
 -- Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:41.41         DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.95          DQ (50.60)                                        
 -- Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               1:03.07    1:10.66         20  
                  32.84     1:10.66 (37.82)                                        
  2 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:13.22    1:15.83         17  
                  35.71     1:15.83 (40.12)                                        
  3 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:20.97    1:18.58         16  
                  36.18     1:18.58 (42.40)                                        
  4 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               1:18.30    1:20.15         15  
                  38.06     1:20.15 (42.09)                                        
  5 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              1:24.33    1:21.19         14  
                  36.32     1:21.19 (44.87)                                        
  6 Hicks, Alexandra N  14 HAA-MR               1:28.24    1:22.45         13  
  7 Varone, Nicole      14 HAA-MR               1:20.65    1:22.94         12  
                  39.53     1:22.94 (43.41)                                        
  8 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               1:26.27    1:24.51         11  
  9 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               1:40.64    1:27.29          9  
 10 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:45.00    1:32.53          7  
 11 Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT    1:34.40          6  
                  43.62     1:34.40 (50.78)                                        
 12 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              1:25.00    1:36.11          5  
 13 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:37.90    1:44.45          4  
 14 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  1:45.00    1:56.10          3  
 -- Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  1:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR                    NT         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       2:32.90    2:33.47         20  
  2 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:35.27    2:35.60         17  
  3 Palazzo, Gianna M   13 HAA-MR               2:34.69    2:37.48         16  
  4 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:45.63    2:42.15         15  
  5 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               2:46.48    2:47.88         14  
                  39.12     1:21.45 (42.33)     2:08.21 (46.76)     2:47.88 (39.67)
  6 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:50.53    2:51.39         13  
                  36.69     1:22.38 (45.69)     2:12.17 (49.79)     2:51.39 (39.22)
  7 Varone, Nicole      14 HAA-MR               3:03.58    2:52.57         12  
  8 Grill, Brianna N    13 HAA-MR               2:55.09    2:56.47         11  
                  39.36     1:24.42 (45.06)     2:13.45 (49.03)     2:56.47 (43.02)
  9 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              2:45.55    2:56.93          9  
 10 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               2:58.37    3:00.43          7  
                  37.18     1:25.37 (48.19)     2:21.02 (55.65)     3:00.43 (39.41)
 11 Casey, Emma P       13 HAA-MR               2:58.85    3:01.53          6  
                  41.10     1:26.81 (45.71)     2:20.43 (53.62)     3:01.53 (41.10)
 12 Giordano, Colleen   13 WISC-MR              3:01.11    3:09.69          5  
                  45.72     1:31.95 (46.23)     2:30.92 (58.97)     3:09.69 (38.77)
 13 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:12.61    3:12.55          4  
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back - back
 -- Gonzalez, Maia      13 HAA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn - back
 -- Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               2:27.37         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR                 54.35      56.20         20  
                  27.02       56.20 (29.18)                                        
  2 Lesser, Giovanna L  16 HAA-MR                 53.70      56.55         17  
                  26.75       56.55 (29.80)                                        
  3 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR          57.15      57.32         16  
                  27.74       57.32 (29.58)                                        
  4 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR          57.79      57.70         15  
                  27.89       57.70 (29.81)                                        
  5 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR                 57.70      58.08         14  
                  28.08       58.08 (30.00)                                        
  6 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR              58.20      58.98         13  
                  28.15       58.98 (30.83)                                        
  7 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR          57.52      59.06         12  
                  28.11       59.06 (30.95)                                        
  8 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:00.12    1:00.02         11  
                  28.93     1:00.02 (31.09)                                        
  9 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            1:01.67    1:00.16          9  
                  28.70     1:00.16 (31.46)                                        
 10 Flugman, Danielle   15 Unattached-MR        1:00.12    1:00.66          7  
                  28.98     1:00.66 (31.68)                                        
 11 Sarett, Lara        17 HAA-MR                 59.50    1:01.03          6  
                  28.97     1:01.03 (32.06)                                        
 12 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR          59.44    1:01.08          5  
                  29.11     1:01.08 (31.97)                                        
 13 Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               1:00.25    1:01.39          4  
                  29.01     1:01.39 (32.38)                                        
 14 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:03.09    1:01.46          3  
                  29.15     1:01.46 (32.31)                                        
 15 Joyce, Sarah M      17 Unattached-MR        1:06.13    1:01.86          2  
                  29.07     1:01.86 (32.79)                                        
 16 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:04.52    1:02.03          1  
                  29.54     1:02.03 (32.49)                                        
 17 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:14.13    1:03.06        
                  30.49     1:03.06 (32.57)                                        
 17 Baker, Aileen G     15 Sachem-MR            1:02.94    1:03.06        
                  30.01     1:03.06 (33.05)                                        
 19 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:03.42    1:03.07        
                  30.24     1:03.07 (32.83)                                        
 20 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:07.93    1:05.55        
                  31.96     1:05.55 (33.59)                                        
 21 Doveala, Jane-e E   16 HAA-MR               1:05.27    1:06.32        
                  31.99     1:06.32 (34.33)                                        
 22 Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:04.51    1:06.35        
                  32.02     1:06.35 (34.33)                                        
 23 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:08.02    1:06.59        
                  31.83     1:06.59 (34.76)                                        
 24 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:06.20    1:06.71        
                  31.97     1:06.71 (34.74)                                        
 25 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:06.29    1:07.35        
                  32.07     1:07.35 (35.28)                                        
 26 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:08.13    1:07.36        
                  30.78     1:07.36 (36.58)                                        
 27 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:27.69    1:08.32        
                  32.69     1:08.32 (35.63)                                        
 28 Palmeri, Marissa A  17 WISC-MR              1:09.32    1:08.55        
 29 Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:16.13    1:10.32        
                  33.47     1:10.32 (36.85)                                        
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:14.03    1:10.92        
                  34.36     1:10.92 (36.56)                                        
 31 Seda, Jennifer      15 HAA-MR               1:26.75    1:20.75        
                  38.16     1:20.75 (42.59)                                        
 32 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:36.96    1:26.73        
                  41.26     1:26.73 (45.47)                                        
 33 Horacek, Julia E    10 Express Swimming-MR  1:28.00    1:26.85        
                  41.27     1:26.85 (45.58)                                        
 34 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:34.00    1:35.01        
                  44.63     1:35.01 (50.38)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        1:04.58    1:02.86         20  
                  30.90     1:02.86 (31.96)                                        
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        1:04.81    1:04.59         17  
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               1:02.51    1:05.70         16  
                  31.91     1:05.70 (33.79)                                        
  4 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            1:07.73    1:06.84         15  
                  31.94     1:06.84 (34.90)                                        
  5 Connor, Deirdre A   17 HAA-MR               1:04.48    1:07.05         14  
                  32.54     1:07.05 (34.51)                                        
  6 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:06.82    1:07.26         13  
                  32.56     1:07.26 (34.70)                                        
  7 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               1:08.19    1:07.81         12  
                  33.23     1:07.81 (34.58)                                        
  8 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        1:07.00    1:08.30         11  
                  33.23     1:08.30 (35.07)                                        
  9 Flugman, Danielle   15 Unattached-MR        1:07.65    1:08.91          9  
                  33.67     1:08.91 (35.24)                                        
 10 Joyce, Sarah M      17 Unattached-MR        1:17.13    1:10.14          7  
                  34.04     1:10.14 (36.10)                                        
 11 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR            1:10.92    1:11.24          6  
                  34.27     1:11.24 (36.97)                                        
 12 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:14.00    1:11.52          5  
 13 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:27.13    1:11.85          4  
                  35.20     1:11.85 (36.65)                                        
 14 Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:11.74    1:12.98          3  
                  36.27     1:12.98 (36.71)                                        
 15 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        1:10.13    1:13.14          2  
                  36.28     1:13.14 (36.86)                                        
 16 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:14.36    1:13.51          1  
                  35.66     1:13.51 (37.85)                                        
 17 Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               1:10.12    1:13.54        
 18 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR  1:21.00    1:15.49        
                  37.10     1:15.49 (38.39)                                        
 19 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               1:17.70    1:15.55        
 20 Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:18.13    1:16.22        
                  37.27     1:16.22 (38.95)                                        
 21 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:13.65    1:17.58        
                  38.05     1:17.58 (39.53)                                        
 22 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:19.13    1:17.63        
                  38.58     1:17.63 (39.05)                                        
 23 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:24.63    1:17.80        
                  38.64     1:17.80 (39.16)                                        
 24 Palmeri, Marissa A  17 WISC-MR              1:18.22    1:18.58        
                  38.21     1:18.58 (40.37)                                        
 25 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:20.00    1:18.76        
                  39.70     1:18.76 (39.06)                                        
 26 Doveala, Jane-e E   16 HAA-MR               1:16.39    1:19.41        
                  39.57     1:19.41 (39.84)                                        
 27 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:28.62    1:21.56        
                  39.94     1:21.56 (41.62)                                        
 28 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:24.66    1:23.28        
 29 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:34.16    1:35.49        
 30 Seda, Jennifer      15 HAA-MR               1:44.92    1:41.57        
                  49.82     1:41.57 (51.75)                                        
 -- Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:15.57         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  39.77          DQ (40.09)                                        
 -- Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:12.11         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  35.19          DQ (36.59)                                        
 -- Baker, Aileen G     15 Sachem-MR            1:14.69         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        1:11.64    1:13.24         20  
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        1:12.82    1:14.42         17  
  3 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               1:14.00    1:14.49         16  
  4 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               1:09.89    1:14.57         15  
  5 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        1:12.67    1:16.48         14  
  6 Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               1:17.62    1:21.13         13  
                  38.48     1:21.13 (42.65)                                        
  7 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  1:16.31    1:21.27         12  
  8 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:25.88    1:21.90         11  
                  39.95     1:21.90 (41.95)                                        
  9 Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:22.63    1:24.93          9  
                  40.61     1:24.93 (44.32)                                        
 10 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:24.76    1:26.80          7  
                  41.23     1:26.80 (45.57)                                        
 11 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:26.01    1:27.20          6  
                  41.26     1:27.20 (45.94)                                        
 12 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               1:22.54    1:27.25          5  
                  40.24     1:27.25 (47.01)                                        
 13 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        1:28.04    1:27.74          4  
                  42.10     1:27.74 (45.64)                                        
 14 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:36.13    1:27.81          3  
                  42.02     1:27.81 (45.79)                                        
 15 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:29.29    1:27.86          2  
                  41.54     1:27.86 (46.32)                                        
 16 Palmeri, Marissa A  17 WISC-MR              1:26.60    1:28.30          1  
                  41.35     1:28.30 (46.95)                                        
 17 Doveala, Jane-e E   16 HAA-MR               1:25.07    1:28.34        
                  41.77     1:28.34 (46.57)                                        
 18 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:31.78    1:28.98        
                  42.50     1:28.98 (46.48)                                        
 19 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:29.25    1:33.36        
                  45.93     1:33.36 (47.43)                                        
 20 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:40.13    1:35.20        
 21 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:36.27    1:36.35        
                  47.63     1:36.35 (48.72)                                        
 22 Hurley, Kaitlin     12 Express Swimming-MR  1:46.00    1:38.76        
                  45.98     1:38.76 (52.78)                                        
 23 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:51.00    1:42.99        
                  49.57     1:42.99 (53.42)                                        
 24 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:44.66    1:47.28        
                  49.72     1:47.28 (57.56)                                        
 25 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:57.84    1:59.87        
                  57.35   1:59.87 (1:02.52)                                        
 -- Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:37.13         DQ        
                  42.75          DQ (44.14)                                        
 -- Seda, Jennifer      15 HAA-MR               1:48.45         DQ        
 -- Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               1:23.65         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        1:01.90    1:02.45         20  
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        1:03.63    1:03.79         17  
  3 Sarett, Lara        17 HAA-MR               1:03.00    1:05.86         16  
  4 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:05.88    1:06.87         15  
                  30.61     1:06.87 (36.26)                                        
  5 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        1:05.87    1:07.34         14  
                  32.02     1:07.34 (35.32)                                        
  6 Lesser, Giovanna L  16 HAA-MR               1:05.00    1:08.46         13  
  7 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            1:08.11    1:09.75         12  
                  31.21     1:09.75 (38.54)                                        
  8 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               1:04.33    1:09.84         11  
  9 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:16.99    1:11.46          9  
                  33.78     1:11.46 (37.68)                                        
 10 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        1:11.11    1:12.96          7  
                  34.63     1:12.96 (38.33)                                        
 11 Joyce, Sarah M      17 Unattached-MR        1:18.13    1:13.47          6  
                  33.49     1:13.47 (39.98)                                        
 12 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        1:16.73    1:13.88          5  
                  33.68     1:13.88 (40.20)                                        
 13 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        1:12.20    1:19.23          4  
                  35.90     1:19.23 (43.33)                                        
 14 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        1:23.13    1:20.42          3  
                  37.74     1:20.42 (42.68)                                        
 15 Jin, Helen          14 Unattached-MR        1:24.13    1:20.50          2  
                  37.77     1:20.50 (42.73)                                        
 16 Bice, Casey C       10 Express Swimming-MR  1:24.00    1:21.27          1  
 17 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:28.13    1:23.22        
                  38.26     1:23.22 (44.96)                                        
 18 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        1:30.13    1:26.31        
 19 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        1:27.82    1:27.89        
                  40.27     1:27.89 (47.62)                                        
 20 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR                    NT    1:33.56        
                  43.42     1:33.56 (50.14)                                        
 21 Seda, Jennifer      15 HAA-MR                    NT    1:35.88        
                  46.36     1:35.88 (49.52)                                        
 22 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:41.89    1:37.04        
                  42.78     1:37.04 (54.26)                                        
 -- Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        1:39.13         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR            1:15.00         NS        
 -- Gallagher, Liz P    13 HAA-MR               1:03.07         NS        
 -- Desio, Claire M     16 HAA-MR               1:12.39         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        2:13.00    2:17.95         20  
                  29.49     1:05.08 (35.59)     1:45.51 (40.43)     2:17.95 (32.44)
  2 Eguchi, Nadia       14 Unattached-MR        2:18.84    2:18.87         17  
                  30.51     1:05.52 (35.01)     1:46.95 (41.43)     2:18.87 (31.92)
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:12.53    2:22.00         16  
                  30.86     1:06.94 (36.08)     1:49.06 (42.12)     2:22.00 (32.94)
  4 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:21.25    2:26.07         15  
                  32.02     1:09.21 (37.19)     1:54.80 (45.59)     2:26.07 (31.27)
  5 Flugman, Danielle   15 Unattached-MR        2:27.23    2:30.24         14  
                  33.14     1:10.62 (37.48)     1:55.85 (45.23)     2:30.24 (34.39)
  6 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        2:27.09    2:31.13         13  
                  32.95     1:10.38 (37.43)     1:55.24 (44.86)     2:31.13 (35.89)
  7 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:31.47    2:32.28         12  
                  31.59     1:10.45 (38.86)     1:57.85 (47.40)     2:32.28 (34.43)
  8 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        2:29.57    2:35.10         11  
                  33.26     1:13.00 (39.74)     2:02.13 (49.13)     2:35.10 (32.97)
  9 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       2:35.60    2:35.72          9  
                  33.73     1:13.54 (39.81)     2:01.73 (48.19)     2:35.72 (33.99)
 10 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        2:38.44    2:35.92          7  
                  34.60     1:14.34 (39.74)     2:00.53 (46.19)     2:35.92 (35.39)
 11 Klicpera, Samantha  15 Express Swimming-MR  2:37.07    2:41.23          6  
                  37.49     1:18.74 (41.25)     2:04.27 (45.53)     2:41.23 (36.96)
 12 Viera, Michelle     15 HAA-MR               2:44.61    2:43.11          5  
                  35.42     1:17.99 (42.57)     2:05.85 (47.86)     2:43.11 (37.26)
 13 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               2:42.81    2:43.12          4  
                  37.22     1:18.44 (41.22)     2:07.88 (49.44)     2:43.12 (35.24)
 14 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        3:00.13    2:46.59          3  
                  36.47     1:20.19 (43.72)     2:10.51 (50.32)     2:46.59 (36.08)
 15 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        2:43.70    2:46.86          2  
                  35.92     1:19.70 (43.78)     2:10.81 (51.11)     2:46.86 (36.05)
 16 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               2:48.92    2:47.19          1  
                  37.44     1:22.29 (44.85)     2:08.65 (46.36)     2:47.19 (38.54)
 17 Jin, Helen          14 Unattached-MR        2:59.13    2:50.21        
                  38.77     1:21.49 (42.72)     2:09.55 (48.06)     2:50.21 (40.66)
 18 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        2:57.48    2:50.83        
                  40.85     1:23.84 (42.99)     2:16.37 (52.53)     2:50.83 (34.46)
 19 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:12.64    3:06.83        
                  16.02       46.02 (30.00)     1:32.18 (46.16)   3:06.83 (1:34.65)
 20 Seda, Jennifer      15 HAA-MR               3:31.33    3:25.84        
                  49.69     1:44.86 (55.17)     2:44.37 (59.51)     3:25.84 (41.47)
 -- Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        3:06.13         DQ        
      One hand touch - fly
                  40.39     1:22.65 (42.26)     2:10.98 (48.33)          DQ (38.28)
 -- Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        3:05.13         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  37.92     1:21.00 (43.08)   2:21.57 (1:00.57)          DQ (40.95)
 -- Howlin, Elizabeth   15 HAA-MR               2:27.94         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    17.52      16.94         20  
  2 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    17.44      17.06         17  
  3 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 17.39      17.20         16  
  4 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    18.00      17.57         15  
  5 Granucci, David      7 Sachem-MR              17.55      17.78         14  
  6 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    19.00      17.84         13  
  7 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         21.74      17.90         12  
  8 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 20.19      18.23         11  
  9 Barry, Will j        8 IA-MR                  35.00      18.51          9  
 10 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    19.51      18.66          7  
 11 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    21.14      18.89          6  
 12 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 18.87      19.50          5  
 13 Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    21.00      19.51          4  
 14 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    24.65      19.55          3  
 15 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    35.00      19.96          2  
 16 Aquilino, Lorenzo    6 Farmingdale-MR         28.00      20.66          1  
 17 Braun, Dominic       8 WISC-MR                20.99      21.24        
 18 Corbett, Ty          7 WISC-MR                24.88      21.96        
 19 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    27.46      21.98        
 20 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 39.55      22.11        
 21 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    29.30      22.19        
 22 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    24.00      22.42        
 23 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               27.68      22.59        
 24 Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                22.77      24.48        
 25 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               36.75      24.57        
 26 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    30.00      24.73        
 27 Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR    33.50      25.03        
 28 Falcone, Chris J     8 Farmingdale-MR            NT      25.11        
 29 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                23.88      25.13        
 30 Ahmad, Ali U         8 Farmingdale-MR         30.00      26.04        
 31 Washington, Michae   7 Lindy-MR               28.99      26.37        
 32 Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    27.00      26.80        
 33 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT      28.43        
 34 Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT      30.30        
 35 Smith, Edward J      8 IA-MR                  35.00      30.52        
 36 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 41.24      31.40        
 37 Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    33.00      34.01        
 38 O'Reilly, Kieran T   7 IA-MR                     NT      36.24        
 39 Berger, Zachary A    5 IA-MR                  35.00      36.62        
 40 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00      40.23        
 41 Naumann, Evan B      6 IA-MR                  55.00      42.74        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    40.00      37.45         20  
  2 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    39.00      38.08         17  
  3 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         47.11      39.52         16  
  4 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 38.33      39.66         15  
  5 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    40.00      40.31         14  
  6 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 40.78      40.40         13  
  7 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    42.00      40.74         12  
  8 Granucci, David      7 Sachem-MR              40.39      41.06         11  
  9 Holler, John T       8 HAA-MR                 41.75      41.37          9  
 10 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    45.00      41.95          7  
 11 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 45.11      43.63          6  
 12 Aquilino, Lorenzo    6 Farmingdale-MR         55.00      49.59          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      50.75          4  
 14 Washington, Joseph   8 Lindy-MR             1:04.00      53.02          3  
 15 Corbett, Ty          7 WISC-MR                59.99      53.97          2  
 16 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR             1:09.99      58.62          1  
 17 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT      59.39        
 18 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                58.99      59.45        
 19 Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                56.99    1:00.87        
 20 Ahmad, Ali U         8 Farmingdale-MR            NT    1:05.05        
 21 Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT    1:05.44        
 22 Apat, Joseph R       7 Express Swimming-MR  1:05.16    1:14.69        
 23 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                    NT    1:19.02        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR             1:06.99         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    20.64      20.65         20  
  2 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    22.43      20.88         17  
  3 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 22.59      20.99         16  
  4 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 21.18      21.47         15  
  5 Granucci, David      7 Sachem-MR              21.94      21.56         14  
  6 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         32.57      22.17         13  
  7 Barry, Will j        8 IA-MR                  35.00      22.22         12  
  8 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 23.17      22.28         11  
  9 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    23.00      22.31          9  
 10 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    24.80      22.71          7  
 11 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    22.00      23.35          6  
 12 Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    25.00      23.99          5  
 13 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    35.00      24.41          4  
 14 Corbett, Ty          7 WISC-MR                25.99      24.48          3  
 15 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    27.13      25.19          2  
 16 Aquilino, Lorenzo    6 Farmingdale-MR         35.00      25.41          1  
 17 Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR    31.50      26.05        
 18 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    29.00      26.49        
 19 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    33.05      26.90        
 20 Falcone, Chris J     8 Farmingdale-MR         28.71      27.03        
 21 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    31.24      28.00        
 22 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               41.00      28.52        
 23 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      28.63        
 24 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                26.77      29.29        
 25 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    33.00      29.49        
 26 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               45.99      30.40        
 27 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT      31.67        
 28 Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    33.00      31.79        
 29 Washington, Michae   7 Lindy-MR               46.99      33.26        
 30 Apat, Joseph R       7 Express Swimming-MR    35.00      33.75        
 31 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    37.00      34.12        
 32 Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    36.00      36.40        
 33 Naumann, Evan B      6 IA-MR                  55.00      41.44        
 34 O'Reilly, Kieran T   7 IA-MR                     NT      42.71        
 -- Smith, Edward J      8 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 41.03         DQ        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    42.00         DQ        
 -- Berger, Zachary A    5 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                23.88         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    30.00      23.57         20  
  2 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    25.11      24.03         17  
  3 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    29.00      24.79         16  
  4 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 27.07      25.09         15  
  5 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 24.49      25.58         14  
  6 Braun, Dominic       8 WISC-MR                25.99      25.64         13  
  7 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    32.95      25.77         12  
  8 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    33.15      25.91         11  
  9 Granucci, David      7 Sachem-MR              27.42      28.14          9  
 10 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 28.83      28.75          7  
 11 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               30.99      28.77          6  
 12 Corbett, Ty          7 WISC-MR                36.88      28.91          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      30.57          4  
 14 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    33.00      31.88          3  
 15 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    40.00      35.66          2  
 -- Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    31.00         DQ        
 -- Barry, Will j        8 IA-MR                  35.00         DQ        
 -- Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               35.00         DQ        
 -- Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                28.99         DQ        
 -- Kayku, Mehmet        7 WISC-MR                25.98         DQ        
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    36.00         DQ        
 -- Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    30.00         DQ        
 -- Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    41.26         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 20.71      17.82         20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    25.00      18.96         17  
  3 Mahan, Nicholas C    8 Farmingdale-MR         25.00      18.98         16  
  4 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    20.43      19.03         15  
  5 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    24.00      19.73         14  
  6 Bird, Jonathan       8 HAA-MR                 24.41      20.70         13  
  7 Meagher, Finnian     8 Express Swimming-MR    22.77      20.84         12  
  8 Shenoy, Anish A      8 HAA-MR                 22.80      20.89         11  
  9 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    28.95      23.00          9  
 10 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    33.31      24.36          7  
 11 Holler, John T       8 HAA-MR                 29.64      24.84          6  
 12 Granucci, David      7 Sachem-MR              29.88      27.61          5  
 13 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    32.00      27.81          4  
 14 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    27.19      27.89          3  
 15 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    30.00      27.90          2  
 16 Jhong, Ethan         7 Express Swimming-MR    36.00      28.63          1  
 17 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                    NT      30.88        
 18 Mulieri, Dylan       7 WISC-MR                26.77      33.81        
 -- Apat, Joseph R       7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Cashman, Owen        7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR               35.00         DQ        
 -- Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               39.00         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    33.00         DQ        
 -- Rambalakos, Yianni   8 Express Swimming-MR    27.00         DQ        
 -- Braun, Dominic       8 WISC-MR                23.88         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 33.58      32.33         20  
  2 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 32.84      32.51         17  
  3 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR              32.28      32.81         16  
  4 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    34.41      33.84         15  
  5 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              35.13      34.11         14  
  6 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 35.00      35.03         13  
  7 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              34.79      35.08         12  
  8 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              34.84      35.20         11  
  9 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    36.82      35.65          9  
 10 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 36.12      35.90          7  
 11 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              36.80      36.29          6  
 12 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    37.61      36.92          5  
 13 Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT      37.72          4  
 14 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    38.41      38.62          3  
 15 Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    41.85      39.25          2  
 16 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    38.58      40.79        
 17 Cheunk, Joshua       9 Express Swimming-MR    51.00      43.19        
 18 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 43.99      43.45        
 19 O'Driscoll, Seamus  10 Express Swimming-MR    44.63      43.59        
 20 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    40.82      43.60        
 21 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    43.95      43.85        
 22 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR         45.00      44.97        
 23 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                 49.80      45.08        
 24 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    45.71      45.28        
 25 Diaz, Anthony M      9 Farmingdale-MR         50.00      46.43        
 26 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR    46.84      46.51        
 27 Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR    48.00      46.96        
 27 Viollis, Michael     9 Sachem-MR              43.36      46.96        
 29 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                 49.45      48.56        
 30 O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR    47.22      48.63        
 31 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 50.32      48.95        
 32 Reynolds, Ian        9 HAA-MR                 57.12      49.10        
 33 Collett, Connor D    9 HAA-MR                 50.00      50.49        
 34 Lerman, Jonathan     9 Farmingdale-MR         50.00      51.10        
 35 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR    55.00      54.04        
 36 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    52.48      55.87        
 37 Lind, Ben G         10 Sachem-MR              51.43      57.91        
 38 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:01.91      58.31        
 39 Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR    56.01      59.48        
 40 Cashman, Jack        9 Express Swimming-MR  1:00.95    1:01.73        
 -- Fonseca, Casey      10 WISC-MR                42.73         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 39.57      36.59         20  
  2 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR              37.18      37.70         17  
  3 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 39.18      39.74         16  
  4 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 42.19      41.36         15  
  5 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR              39.92      42.16         14  
  6 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    46.54      42.29         13  
  7 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 41.01      42.33         12  
  8 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                45.40      43.05         11  
  9 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              44.05      44.13          9  
 10 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              41.26      44.66          7  
 11 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    46.48      45.23          6  
 12 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    45.82      45.30          5  
 13 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 48.88      46.46          4  
 14 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              47.65      47.50          3  
 15 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    54.00      48.02          2  
 16 Viollis, Michael     9 Sachem-MR              47.52      48.40          1  
 17 Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT      48.56        
 18 O'Driscoll, Seamus  10 Express Swimming-MR    56.49      49.15        
 19 Cheunk, Joshua       9 Express Swimming-MR    56.00      51.25        
 20 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                 51.81      52.10        
 21 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    51.86      52.94        
 22 Holler, John T       8 HAA-MR                 57.94      55.60        
 23 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR         50.00      55.91        
 24 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT      56.61        
 25 Collett, Connor D    9 HAA-MR                 50.53      57.60        
 26 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    55.33      57.65        
 27 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:05.25      59.29        
 28 Cashman, Jack        9 Express Swimming-MR  1:06.54      59.30        
 29 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:07.77    1:01.19        
 30 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:08.71    1:02.16        
 31 Reynolds, Ian        9 HAA-MR                    NT    1:02.76        
 32 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:10.65    1:03.76        
 33 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  1:00.74    1:04.03        
 34 Lind, Ben G         10 Sachem-MR            1:01.97    1:11.31        
 -- Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    57.26         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR  1:05.16         DQ        
      Did not finish on back
 -- O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR    54.70         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR    52.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lerman, Jonathan     9 Farmingdale-MR         55.00         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 52.68         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 41.79      41.37         20  
  2 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    43.97      45.05         17  
  3 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR              45.43      46.11         16  
  4 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 46.36      47.13         15  
  5 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              49.12      47.77         14  
  6 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              47.13      48.43         13  
  7 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    52.16      49.70         12  
  8 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               1:00.27      49.83         11  
  9 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 49.83      50.15          9  
 10 Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    52.46      50.87          7  
 11 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              48.90      50.89          6  
 12 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                55.11      51.98          5  
 13 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    54.93      52.29          4  
 14 Holler, John T       8 HAA-MR                 53.37      53.28          3  
 15 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    54.46      53.69          2  
 16 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    54.38      54.69          1  
 17 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                    NT      54.99        
 18 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 56.93      55.01        
 19 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    57.56      56.03        
 20 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR    58.48      56.34        
 21 Braun, Rocco         9 WISC-MR                56.88      57.45        
 22 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.72      57.50        
 23 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT      58.03        
 24 Viollis, Michael     9 Sachem-MR            1:07.08    1:03.65        
 25 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    58.61    1:07.04        
 26 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               1:04.92    1:08.25        
 27 Lerman, Jonathan     9 Farmingdale-MR       1:00.00    1:08.62        
 28 Cashman, Jack        9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:35.53        
 -- Lind, Ben G         10 Sachem-MR            1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              58.19         DQ        
 -- Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR         55.00         DQ        
 -- Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR  1:02.99         DQ        
      One hand touch
 -- Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Collett, Connor D    9 HAA-MR               1:03.05         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR                 38.39      36.95         20  
  2 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              39.66      41.92         17  
  3 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR    47.44      42.11         16  
  4 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 42.60      43.79         15  
  5 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    48.00      43.81         14  
  6 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              44.56      43.99         13  
  7 Falcone, Michael J  10 Farmingdale-MR            NT      44.93         12  
  8 Reino, Vincent M    10 HAA-MR                 47.18      45.23         11  
  9 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                    NT      46.66          9  
 10 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               1:00.81      50.49          7  
 11 Braun, Rocco         9 WISC-MR                53.66      51.88          6  
 12 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:11.28      53.81          5  
 13 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    56.01      54.13          4  
 14 Mattone, Christoph  10 Express Swimming-MR    58.36      55.09          3  
 15 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:05.00      55.30          2  
 16 Cheunk, Joshua       9 Express Swimming-MR  1:00.00      56.02          1  
 17 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  1:02.67      56.37        
 18 Ochalek, Peter J    10 Express Swimming-MR    55.00      57.95        
 19 Akselrod, Adam       9 Express Swimming-MR    50.00      58.17        
 20 O'Driscoll, Seamus  10 Express Swimming-MR    57.00      58.38        
 21 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:10.89      59.35        
 22 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                    NT    1:03.26        
 23 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT    1:06.13        
 -- Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:03.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- O'Leary, Ryan M      9 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    53.66         DQ        
      One hand touch
 -- Collett, Connor D    9 HAA-MR                    NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR            1:27.12    1:26.90         20  
                  40.50     1:26.90 (46.40)                                        
  2 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:49.00    1:30.53         17  
                  45.38     1:30.53 (45.15)                                        
  3 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:26.57    1:30.84         16  
                  42.35     1:30.84 (48.49)                                        
  4 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:31.57    1:32.74         15  
                  41.84     1:32.74 (50.90)                                        
  5 Maroney, John P      9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.55         14  
                  47.96     1:38.55 (50.59)                                        
  6 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:37.88    1:40.11         13  
                  46.70     1:40.11 (53.41)                                        
  7 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                    NT    1:44.28         12  
  8 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                    NT    1:52.80         11  
                  53.82     1:52.80 (58.98)                                        
  9 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                    NT    2:08.57          9  
                1:01.09   2:08.57 (1:07.48)                                        
 10 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       2:15.00    2:13.19          7  
                1:11.34   2:13.19 (1:01.85)                                        
 -- Holler, John T       8 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  58.06          DQ (58.64)                                        
 -- Reino, Vincent M    10 HAA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.28          DQ (48.13)                                        
 -- Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:30.47         NS        
 -- Collett, Connor D    9 HAA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 27.61      27.31         20  
  2 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 27.17      27.47         17  
  3 Owens, Mark         11 Sachem-MR              27.22      27.99         16  
  4 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               30.75      28.34         15  
  5 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 27.66      29.14         14  
  6 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR    29.65      30.40         13  
  7 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    30.24      30.46         12  
  8 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                31.38      30.54         11  
  9 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              30.31      30.58          9  
 10 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              33.89      30.98          7  
 11 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 32.38      31.47          6  
 12 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              32.32      31.77          5  
 13 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              31.19      31.97          4  
 14 Kipshidze, George   11 Sachem-MR              32.24      32.26          3  
 15 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                32.96      32.43          2  
 16 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 37.21      32.49          1  
 17 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 33.27      32.51        
 18 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 32.38      33.46        
 19 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    35.01      33.54        
 20 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              32.75      33.90        
 21 O'Gara, Kieran C    12 Express Swimming-MR    40.00      33.96        
 22 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 35.27      34.21        
 23 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR              33.75      34.24        
 24 Ford, Jack          12 HAA-MR                 36.46      34.35        
 25 Huber, Jake         12 HAA-MR                 36.10      34.93        
 26 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                37.73      35.68        
 27 Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR                38.55      37.18        
 28 Olson, James J      11 Farmingdale-MR         39.31      37.28        
 29 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                37.99      37.33        
 30 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    48.00      37.79        
 31 Milcetic, Christop  11 Express Swimming-MR    43.02      38.29        
 32 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                44.77      38.59        
 33 Gillen, Peter       11 WISC-MR                42.23      38.76        
 33 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                48.99      38.76        
 35 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               38.94      39.35        
 36 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    40.00      39.80        
 37 Cotter, Zach R      12 Sachem-MR              39.56      40.07        
 38 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 40.83      40.58        
 39 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR                 39.58      41.02        
 40 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT      41.61        
 41 Combs, Sean A       12 Sachem-MR              40.89      42.89        
 42 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    46.05      43.14        
 43 Reisert, Justin P   11 Express Swimming-MR    52.00      45.31        
 44 Pattay, Joseph J    11 Farmingdale-MR         40.00      45.57        
 45 Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT      45.59        
 46 Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR         55.00      53.93        
 47 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  1:06.00      55.78        
 -- Muldoon, Timothy R  11 Farmingdale-MR         45.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 30.74      31.17         20  
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 33.42      33.79         17  
  3 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 33.25      33.86         16  
  4 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR    35.00      34.88         15  
  5 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              36.57      34.94         14  
  6 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 37.21      35.18         13  
  7 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               39.32      35.73         12  
  8 Owens, Mark         11 Sachem-MR              37.81      36.51         11  
  9 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              39.00      37.25          9  
 10 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                40.06      37.85          7  
 11 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                38.78      37.89          6  
 12 Kipshidze, George   11 Sachem-MR              40.13      38.05          5  
 13 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR              40.56      38.51          4  
 14 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              40.42      38.56          3  
 15 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 37.92      38.92          2  
 16 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                41.39      39.12          1  
 17 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              39.97      39.37        
 18 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 43.78      39.53        
 19 Huber, Jake         12 HAA-MR                 46.17      40.84        
 20 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              42.51      42.15        
 21 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                42.88      42.69        
 22 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 41.61      43.10        
 23 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    46.52      44.31        
 24 Ford, Jack          12 HAA-MR                 42.75      44.56        
 24 Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR                47.25      44.56        
 26 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    45.44      44.83        
 27 O'Gara, Kieran C    12 Express Swimming-MR    49.91      45.52        
 28 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                53.99      45.84        
 29 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 50.10      46.11        
 30 Milcetic, Christop  11 Express Swimming-MR    50.00      46.69        
 31 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    51.75      47.01        
 32 Combs, Sean A       12 Sachem-MR              51.31      47.34        
 33 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                45.55      47.42        
 34 Gillen, Peter       11 WISC-MR                46.54      47.78        
 35 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR                 45.39      49.55        
 36 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               42.99      50.89        
 37 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT      53.64        
 38 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                53.88      54.15        
 39 Pattay, Joseph J    11 Farmingdale-MR         45.00      56.98        
 40 Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:00.00    1:02.04        
 41 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  1:15.00    1:02.51        
 42 Reisert, Justin P   11 Express Swimming-MR  1:05.00    1:04.55        
 43 Muldoon, Timothy R  11 Farmingdale-MR         55.00    1:05.70        
 -- Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    49.94         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 34.66      35.28         20  
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 36.27      36.93         17  
  3 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               40.57      37.92         16  
  4 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 37.73      38.81         15  
  5 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              41.73      40.44         14  
  6 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 44.43      41.49         13  
  7 Kipshidze, George   11 Sachem-MR              42.73      41.50         12  
  8 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              41.83      41.57         11  
  9 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    43.58      42.94          9  
 10 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              43.83      43.29          7  
 11 Owens, Mark         11 Sachem-MR              41.88      43.64          6  
 12 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    43.89      44.00          5  
 13 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 49.96      44.33          4  
 14 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              43.88      44.53          3  
 15 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                44.83      45.04          2  
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR                 48.74      45.10          1  
 17 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                48.44      46.95        
 18 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                   NT      47.68        
 19 Combs, Sean A       12 Sachem-MR              50.52      48.22        
 20 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    51.00      49.26        
 21 Ford, Jack          12 HAA-MR                 51.46      49.61        
 22 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 52.26      50.38        
 23 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              48.94      50.88        
 24 Olson, James J      11 Farmingdale-MR         55.91      51.07        
 25 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                56.77      51.61        
 26 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                59.99      52.26        
 27 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                59.99      52.84        
 28 Milcetic, Christop  11 Express Swimming-MR  1:00.00      52.91        
 29 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 55.77      53.75        
 30 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR               1:03.36      54.43        
 31 Gillen, Peter       11 WISC-MR                58.37      55.06        
 32 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT      55.86        
 33 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  1:00.00      56.11        
 34 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 58.53      57.16        
 35 Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT    1:10.11        
 -- Muldoon, Timothy R  11 Farmingdale-MR       1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               48.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                55.55         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 30.21      30.77         20  
  2 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR                 30.69      30.99         17  
  3 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR    36.00      34.58         16  
  4 Owens, Mark         11 Sachem-MR              35.47      35.71         15  
  5 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               39.55      35.76         14  
  6 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 35.98      35.82         13  
  7 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    34.24      35.99         12  
  8 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              35.60      36.05         11  
  9 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR              36.74      36.21          9  
 10 Davis, Avery J      11 Sachem-MR              37.57      37.08          7  
 11 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 38.27      37.22          6  
 12 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              38.06      38.12          5  
 13 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR              38.72      39.33          4  
 14 Huber, Jake         12 HAA-MR                 59.10      39.95          3  
 15 Brountas, Charles   11 JCCT-MR                   NT      40.06          2  
 16 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 43.49      40.92          1  
 17 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                38.53      41.21        
 18 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 42.81      41.92        
 19 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR                41.39      43.27        
 20 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    43.69      43.69        
 21 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 40.71      43.90        
 22 O'Gara, Kieran C    12 Express Swimming-MR    50.00      44.74        
 23 Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR                46.01      46.19        
 24 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                54.66      46.21        
 25 Ford, Jack          12 HAA-MR                 48.30      46.41        
 26 Olson, James J      11 Farmingdale-MR         49.59      46.96        
 27 Gillen, Peter       11 WISC-MR                52.30      47.98        
 28 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 48.85      48.66        
 29 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR               1:03.16      49.16        
 30 Camino, Sebastian   12 WISC-MR                58.99      50.86        
 31 Pattay, Joseph J    11 Farmingdale-MR         48.00      55.28        
 32 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR               50.99      58.14        
 -- Mooney, Brandon     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 32.05         DQ        
      One hand touch
 -- Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                58.09         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  12 HAA-MR               1:10.60    1:08.64         20  
                  31.43     1:08.64 (37.21)                                        
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:07.74    1:10.32         17  
                  34.11     1:10.32 (36.21)                                        
  3 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:10.59    1:11.83         16  
                  33.27     1:11.83 (38.56)                                        
  4 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:39.00    1:15.28         15  
                  35.98     1:15.28 (39.30)                                        
  5 Baldassare, Zachar  11 Express Swimming-MR  1:15.57    1:17.13         14  
                  36.31     1:17.13 (40.82)                                        
  6 Marzitello, Vincen  12 Sachem-MR            1:25.47    1:18.12         13  
                  36.17     1:18.12 (41.95)                                        
  7 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:19.43    1:18.54         12  
                  36.61     1:18.54 (41.93)                                        
  8 Owens, Mark         11 Sachem-MR            1:15.55    1:19.14         11  
                  37.95     1:19.14 (41.19)                                        
  9 Kipshidze, George   11 Sachem-MR            1:22.37    1:19.52          9  
                  39.02     1:19.52 (40.50)                                        
 10 Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR  1:22.00    1:22.11          7  
                  39.38     1:22.11 (42.73)                                        
 11 Davis, Avery J      11 Sachem-MR            1:28.48    1:23.18          6  
                  36.96     1:23.18 (46.22)                                        
 12 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR            1:26.10    1:23.25          5  
                  39.71     1:23.25 (43.54)                                        
 13 Brountas, Charles   11 JCCT-MR              1:27.91    1:25.49          4  
                  39.86     1:25.49 (45.63)                                        
 14 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:42.22    1:26.80          3  
                  41.76     1:26.80 (45.04)                                        
 15 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:23.88    1:28.19          2  
                  39.68     1:28.19 (48.51)                                        
 16 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  1:37.56    1:28.23          1  
                  42.67     1:28.23 (45.56)                                        
 17 Graca, Antonio      12 HAA-MR                    NT    1:28.36        
                  43.07     1:28.36 (45.29)                                        
 18 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:31.00    1:29.77        
                  42.10     1:29.77 (47.67)                                        
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:29.40    1:30.08        
                  45.12     1:30.08 (44.96)                                        
 20 Huber, Jake         12 HAA-MR                    NT    1:31.14        
                  44.81     1:31.14 (46.33)                                        
 21 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            1:27.52    1:32.52        
                  40.58     1:32.52 (51.94)                                        
 22 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR              1:41.27    1:33.46        
                  43.81     1:33.46 (49.65)                                        
 23 Ford, Jack          12 HAA-MR                    NT    1:34.09        
                  47.02     1:34.09 (47.07)                                        
 24 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              1:53.33    1:36.39        
 25 Olson, James J      11 Farmingdale-MR       1:57.02    1:36.77        
 26 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              1:39.99    1:40.76        
 27 Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR  1:55.00    1:41.78        
 28 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               1:54.82    1:44.35        
 29 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR              1:45.99    1:46.15        
 30 Vine, Thomas J      11 Lindy-MR             1:26.99    1:47.29        
                  52.21     1:47.29 (55.08)                                        
 31 Camino, Sebastian   12 WISC-MR              1:35.88    1:48.95        
                  54.60     1:48.95 (54.35)                                        
 32 Shouler, Aiden J    11 HAA-MR                    NT    1:50.41        
                  51.26     1:50.41 (59.15)                                        
 33 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                    NT    2:00.33        
                  59.89   2:00.33 (1:00.44)                                        
 -- Imburgia, Joseph S  11 WISC-MR              1:58.25         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Gillen, Peter       11 WISC-MR              1:37.88         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.33          DQ (51.75)                                        
 -- Heslin, Connor      11 HAA-MR               1:39.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  16.81        DQ (1:09.24)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Kyle W     14 HAA-MR                 57.90      55.62         20  
                  27.08       55.62 (28.54)                                        
  2 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR         56.61      56.13         17  
                  26.73       56.13 (29.40)                                        
  3 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR         57.61      56.14         16  
                  26.96       56.14 (29.18)                                        
  4 Fisher, Alex        14 HAA-MR                 58.39      56.37         15  
                  27.17       56.37 (29.20)                                        
  5 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR                 58.61      57.94         14  
                  28.04       57.94 (29.90)                                        
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR                 59.58      59.51         13  
                  28.36       59.51 (31.15)                                        
  7 Furci, Jack         13 Sachem-MR              59.58      59.64         12  
                  29.01       59.64 (30.63)                                        
  8 White, Devin H      13 Lindy-MR               59.96      59.91         11  
                  29.56       59.91 (30.35)                                        
  9 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              1:10.50    1:04.61          9  
                  30.59     1:04.61 (34.02)                                        
 10 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:07.20    1:06.69          7  
                  30.96     1:06.69 (35.73)                                        
 11 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:12.73    1:07.14          6  
                  32.22     1:07.14 (34.92)                                        
 12 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:34.16    1:07.18          5  
                  32.09     1:07.18 (35.09)                                        
 13 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:06.54    1:07.56          4  
                  32.71     1:07.56 (34.85)                                        
 14 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              1:18.40    1:07.76          3  
                  32.37     1:07.76 (35.39)                                        
 15 Aird, James W       13 Farmingdale-MR       1:17.00    1:08.62          2  
                  32.61     1:08.62 (36.01)                                        
 16 Clark, Trevor       14 Farmingdale-MR       1:12.04    1:09.42          1  
                  31.80     1:09.42 (37.62)                                        
 17 Banfi, Justin       14 Sachem-MR            1:13.56    1:10.14        
                  32.79     1:10.14 (37.35)                                        
 18 Zabata, Matthew J   13 Farmingdale-MR       1:16.00    1:12.75        
                  35.18     1:12.75 (37.57)                                        
 19 Zabata, Andrew J    13 Farmingdale-MR       1:16.00    1:15.16        
                  35.34     1:15.16 (39.82)                                        
 20 Caffrey, Tyler      13 HAA-MR               1:39.21    1:16.29        
                  34.44     1:16.29 (41.85)                                        
 21 Corbett, Charles W  13 Lindy-MR             1:12.68    1:24.14        
 22 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:41.56    1:31.48        
                  42.20     1:31.48 (49.28)                                        
 23 Hansen, Mark J      13 Express Swimming-MR  2:09.86    1:57.31        
 -- Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        1:13.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               1:03.93    1:03.33         20  
                  31.25     1:03.33 (32.08)                                        
  2 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:03.43    1:03.55         17  
                  31.31     1:03.55 (32.24)                                        
  3 Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:08.85    1:06.30         15.5
                  32.41     1:06.30 (33.89)                                        
  3 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:06.48    1:06.30         15.5
                  31.80     1:06.30 (34.50)                                        
  5 Morlock, Kyle W     14 HAA-MR               1:09.09    1:07.99         14  
                  33.51     1:07.99 (34.48)                                        
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:16.41    1:09.38         13  
                  34.02     1:09.38 (35.36)                                        
  7 White, Devin H      13 Lindy-MR             1:15.68    1:13.21         12  
                  36.29     1:13.21 (36.92)                                        
  8 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:11.43    1:13.97         11  
                  36.96     1:13.97 (37.01)                                        
  9 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:18.06    1:16.26          9  
                  37.14     1:16.26 (39.12)                                        
 10 Clark, Trevor       14 Farmingdale-MR       1:22.93    1:18.20          7  
                  37.67     1:18.20 (40.53)                                        
 11 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              1:23.12    1:19.73          6  
 12 Banfi, Justin       14 Sachem-MR            1:20.27    1:20.58          5  
                  38.51     1:20.58 (42.07)                                        
 13 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:22.65    1:21.01          4  
                  39.68     1:21.01 (41.33)                                        
 14 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              1:24.99    1:21.69          3  
 15 Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        1:29.00    1:23.23          2  
 16 Zabata, Andrew J    13 Farmingdale-MR       1:24.00    1:23.67          1  
 17 Zabata, Matthew J   13 Farmingdale-MR       1:27.00    1:34.50        
                  56.52     1:34.50 (37.98)                                        
 18 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:46.69    1:47.73        
 19 Hansen, Mark J      13 Express Swimming-MR  2:15.00    2:01.13        
 -- Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:30.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Corbett, Charles W  13 Lindy-MR             1:32.65         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Caffrey, Tyler      13 HAA-MR               1:30.60         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:10.23    1:09.52         20  
  2 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:11.83    1:12.81         17  
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               1:13.03    1:13.30         16  
  4 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:15.74    1:15.24         15  
  5 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:15.63    1:15.79         14  
  6 Furci, Jack         13 Sachem-MR            1:18.45    1:19.76         13  
  7 White, Devin H      13 Lindy-MR             1:39.35    1:30.19         12  
                  43.12     1:30.19 (47.07)                                        
  8 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              1:37.77    1:30.31         11  
                  43.08     1:30.31 (47.23)                                        
  9 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:41.32    1:30.78          9  
                  45.91     1:30.78 (44.87)                                        
 10 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:32.98    1:32.12          7  
                  44.53     1:32.12 (47.59)                                        
 11 Clark, Trevor       14 Farmingdale-MR       1:35.00    1:32.97          6  
                  43.94     1:32.97 (49.03)                                        
 12 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:32.62    1:35.04          5  
                  45.42     1:35.04 (49.62)                                        
 13 Zabata, Andrew J    13 Farmingdale-MR       1:30.00    1:35.37          4  
                  45.69     1:35.37 (49.68)                                        
 14 Banfi, Justin       14 Sachem-MR            1:36.18    1:36.99          3  
                  45.48     1:36.99 (51.51)                                        
 15 Aird, James W       13 Farmingdale-MR       1:35.00    1:37.86          2  
                  45.62     1:37.86 (52.24)                                        
 16 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:42.30    1:43.44          1  
                  47.23     1:43.44 (56.21)                                        
 -- Corbett, Charles W  13 Lindy-MR             1:39.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:59.99         DQ        
      Scissors kick
                1:01.73        DQ (1:08.33)                                        
 -- Caffrey, Tyler      13 HAA-MR                    NT         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               1:01.34    1:02.88         20  
                  29.89     1:02.88 (32.99)                                        
  2 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:05.50    1:06.40         17  
                  32.28     1:06.40 (34.12)                                        
  3 Morlock, Kyle W     14 HAA-MR               1:16.72    1:09.62         16  
                  32.53     1:09.62 (37.09)                                        
  4 White, Devin H      13 Lindy-MR             1:16.04    1:12.68         15  
                  33.59     1:12.68 (39.09)                                        
  5 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:11.89    1:12.78         14  
  6 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               1:23.48    1:20.89         13  
                  38.89     1:20.89 (42.00)                                        
  7 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:31.34    1:24.28         12  
  8 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              1:42.93    1:25.85         11  
  9 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:31.01    1:28.60          9  
 10 Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        1:25.00    1:31.80          7  
 11 Zabata, Matthew J   13 Farmingdale-MR       1:27.00    1:39.60          6  
 12 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             1:39.99    1:57.85          5  
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:17.42    2:20.26         20  
                  29.43     1:06.38 (36.95)     1:47.11 (40.73)     2:20.26 (33.15)
  2 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:24.57    2:23.77         17  
                  30.93     1:07.71 (36.78)     1:51.22 (43.51)     2:23.77 (32.55)
  3 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:22.89    2:25.20         16  
                  32.75     1:12.36 (39.61)     1:53.24 (40.88)     2:25.20 (31.96)
  4 Janszky, Lucas R    13 Unattached-MR        3:28.53    2:37.48         15  
                  35.05     1:14.08 (39.03)     2:00.21 (46.13)     2:37.48 (37.27)
  5 White, Devin H      13 Lindy-MR             2:41.35    2:37.84         14  
                  33.58     1:13.10 (39.52)     2:03.12 (50.02)     2:37.84 (34.72)
  6 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:38.76    2:38.33         13  
                  34.84     1:15.38 (40.54)     2:05.06 (49.68)     2:38.33 (33.27)
  7 Furci, Jack         13 Sachem-MR            2:41.64    2:38.60         12  
                  35.66     1:17.11 (41.45)     2:03.58 (46.47)     2:38.60 (35.02)
  8 Grunthal, Justin    13 HAA-MR               2:55.77    2:48.29         11  
                  38.59     1:18.96 (40.37)     2:08.92 (49.96)     2:48.29 (39.37)
  9 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              3:07.00    2:53.24          9  
 10 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              3:02.33    2:53.88          7  
 11 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             2:55.00    2:54.64          6  
                  40.53     1:25.93 (45.40)     2:14.46 (48.53)     2:54.64 (40.18)
 12 Aird, James W       13 Farmingdale-MR       2:45.00    3:08.85          5  
                  43.14     1:32.16 (49.02)     2:28.13 (55.97)     3:08.85 (40.72)
 13 Zeman, Shane D      14 Lindy-MR             3:00.00    3:51.64          4  
                  57.30     1:56.43 (59.13)   3:03.15 (1:06.72)     3:51.64 (48.49)
 -- Claps, Danny        13 HAA-MR               2:55.40         DQ        
      One hand touch - fly
                  39.44     1:25.74 (46.30)        DQ (1:39.38)                    
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Bobby J      24 IA-MR                  50.00      49.35         20  
                  24.02       49.35 (25.33)                                        
  2 Modrov, Brandon A   28 HAA-MR                 49.50      49.64         17  
                  23.99       49.64 (25.65)                                        
  3 Brocki, Michael     28 IA-MR                  50.00      50.07         16  
                  23.91       50.07 (26.16)                                        
  4 Brittan, James      17 HAA-MR                 49.79      50.28         15  
                  23.77       50.28 (26.51)                                        
  5 Chang, Justin       15 HAA-MR                 50.73      50.52         14  
                  24.55       50.52 (25.97)                                        
  6 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR          50.07      51.70         13  
                  24.85       51.70 (26.85)                                        
  7 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 51.88      52.99         12  
                  25.82       52.99 (27.17)                                        
  8 Maida, Troy A       15 HAA-MR                 52.28      53.11         11  
                  25.64       53.11 (27.47)                                        
  9 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          55.01      53.84          9  
                  25.75       53.84 (28.09)                                        
 10 Davis, Ben L        17 Unattached-MR          59.13      54.05          7  
                  26.03       54.05 (28.02)                                        
 11 Christianson, Keit  17 HAA-MR                 53.50      55.22          6  
                  26.53       55.22 (28.69)                                        
 12 Dorn, Garry T       17 HAA-MR                 54.92      55.37          5  
                  26.39       55.37 (28.98)                                        
 13 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR          56.06      56.38          4  
                  27.39       56.38 (28.99)                                        
 14 Lama, Dawa          16 Unattached-MR          57.48      56.82          3  
                  27.38       56.82 (29.44)                                        
 15 Carney, Colin       15 WISC-MR              1:00.26      56.98          2  
                  27.48       56.98 (29.50)                                        
 16 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR          57.42      57.95          1  
                  28.04       57.95 (29.91)                                        
 17 Robinson, Matt      15 HAA-MR                 57.32      58.18        
                  27.33       58.18 (30.85)                                        
 18 Chang, Oscar        13 HAA-MR                 59.63      58.75        
                  27.86       58.75 (30.89)                                        
 19 Nicola, Frank A     15 HAA-MR                    NT      59.07        
                  27.73       59.07 (31.34)                                        
 20 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:02.67    1:01.86        
                  30.09     1:01.86 (31.77)                                        
 21 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:10.00    1:02.08        
                  29.21     1:02.08 (32.87)                                        
 22 Lesser, Lawrence P  16 HAA-MR               1:05.00    1:02.16        
                  28.54     1:02.16 (33.62)                                        
 23 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:04.57    1:03.39        
                  30.06     1:03.39 (33.33)                                        
 24 Glennon, John       16 WISC-MR              1:01.11    1:03.62        
 25 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:04.06    1:06.22        
                  30.25     1:06.22 (35.97)                                        
 26 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:17.13    1:09.52        
                  32.23     1:09.52 (37.29)                                        
 27 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:17.91    1:22.18        
                  39.22     1:22.18 (42.96)                                        
 28 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            1:28.25    1:23.56        
                  38.79     1:23.56 (44.77)                                        
 29 Braun, Rocco         9 WISC-MR              1:36.99    1:27.25        
                  40.52     1:27.25 (46.73)                                        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR                 54.46         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Bobby J      24 IA-MR                  53.00      52.05         20  
                  25.13       52.05 (26.92)                                        
  2 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          58.87      55.75         17  
                  27.26       55.75 (28.49)                                        
  3 Chang, Justin       15 HAA-MR                 57.59      57.45         16  
                  27.75       57.45 (29.70)                                        
  4 Wendland, Brian     16 HAA-MR                 58.00      57.75         15  
                  28.24       57.75 (29.51)                                        
  5 Maida, Troy A       15 HAA-MR                 58.08    1:01.76         14  
                  30.33     1:01.76 (31.43)                                        
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 58.40    1:01.85         13  
                  30.71     1:01.85 (31.14)                                        
  7 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR          57.67    1:01.86         12  
                  30.11     1:01.86 (31.75)                                        
  8 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            1:03.75    1:03.45         11  
                  30.70     1:03.45 (32.75)                                        
  9 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        1:05.73    1:04.27          9  
                  32.03     1:04.27 (32.24)                                        
 10 Robinson, Matt      15 HAA-MR               1:03.74    1:05.15          7  
                  31.14     1:05.15 (34.01)                                        
 11 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        1:09.13    1:05.94          6  
                  32.85     1:05.94 (33.09)                                        
 12 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        1:19.13    1:07.46          5  
                  32.48     1:07.46 (34.98)                                        
 13 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        1:10.00    1:08.47          4  
                  33.98     1:08.47 (34.49)                                        
 14 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:09.24    1:08.74          3  
                  33.36     1:08.74 (35.38)                                        
 15 Michel, Brad J      17 Sachem-MR            1:07.36    1:11.30          2  
                  34.32     1:11.30 (36.98)                                        
 16 Chang, Oscar        13 HAA-MR               1:19.32    1:12.34          1  
                  35.38     1:12.34 (36.96)                                        
 17 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:10.13    1:12.83        
 18 Nicola, Frank A     15 HAA-MR                    NT    1:13.29        
                  36.30     1:13.29 (36.99)                                        
 19 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:15.26    1:13.70        
                  36.92     1:13.70 (36.78)                                        
 20 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:22.13    1:16.24        
                  37.34     1:16.24 (38.90)                                        
 21 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:20.00    1:16.31        
 22 Glennon, John       16 WISC-MR              1:10.99    1:16.61        
 23 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:15.52    1:17.58        
                  37.29     1:17.58 (40.29)                                        
 24 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:22.66    1:27.26        
                  43.52     1:27.26 (43.74)                                        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR               1:08.65         NS        
 -- Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:09.79         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christianson, Keit  17 HAA-MR               1:01.00    1:04.76         20  
                  30.84     1:04.76 (33.92)                                        
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR               1:07.39    1:05.23         17  
                  31.62     1:05.23 (33.61)                                        
  3 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        1:13.07    1:07.48         16  
                  31.97     1:07.48 (35.51)                                        
  4 Maida, Trevor W     17 HAA-MR                    NT    1:07.54         15  
                  32.18     1:07.54 (35.36)                                        
  5 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:06.51    1:07.67         14  
                  32.06     1:07.67 (35.61)                                        
  6 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        1:12.27    1:09.46         13  
                  32.51     1:09.46 (36.95)                                        
  7 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               1:11.62    1:11.52         12  
                  32.96     1:11.52 (38.56)                                        
  8 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        1:10.62    1:12.19         11  
                  35.01     1:12.19 (37.18)                                        
  9 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            1:12.19    1:13.77          9  
                  34.78     1:13.77 (38.99)                                        
 10 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        1:16.52    1:15.60          7  
                  36.40     1:15.60 (39.20)                                        
 11 Chang, Oscar        13 HAA-MR               1:15.48    1:16.14          6  
                  36.26     1:16.14 (39.88)                                        
 12 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:17.90    1:16.86          5  
                  35.90     1:16.86 (40.96)                                        
 13 Maida, Troy A       15 HAA-MR               1:40.87    1:16.96          4  
                  36.41     1:16.96 (40.55)                                        
 14 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        1:28.13    1:18.68          3  
                  38.30     1:18.68 (40.38)                                        
 15 Glennon, John       16 WISC-MR              1:25.44    1:22.10          2  
                  39.06     1:22.10 (43.04)                                        
 16 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:30.00    1:24.18          1  
                  39.70     1:24.18 (44.48)                                        
 17 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:33.26    1:26.50        
                  39.05     1:26.50 (47.45)                                        
 18 Maidhof, George     10 HAA-MR                 45.55    1:29.41        
                  43.05     1:29.41 (46.36)                                        
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:34.53    1:34.50        
                  45.62     1:34.50 (48.88)                                        
 20 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:32.13    1:36.45        
                  45.43     1:36.45 (51.02)                                        
 21 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:32.84    1:40.25        
                  47.27     1:40.25 (52.98)                                        
 22 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR            1:48.10    1:43.98        
                  49.56     1:43.98 (54.42)                                        
 -- Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:31.13         DQ        
      One hand touch
                  35.90          DQ (40.55)                                        
 -- Robinson, Matt      15 HAA-MR               1:16.04         NS        
 -- Lesser, Lawrence P  16 HAA-MR               1:25.00         NS        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR               1:16.90         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittan, James      17 HAA-MR                 55.49      55.32         20  
                  25.60       55.32 (29.72)                                        
  2 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          57.41      56.33         17  
                  26.78       56.33 (29.55)                                        
  3 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        1:03.13      58.53         16  
                  28.89       58.53 (29.64)                                        
  4 Wendland, Brian     16 HAA-MR               1:00.00      58.97         15  
                  28.31       58.97 (30.66)                                        
  5 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR        1:01.93    1:00.34         14  
                  28.06     1:00.34 (32.28)                                        
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 59.79    1:01.70         13  
                  28.79     1:01.70 (32.91)                                        
  7 Maida, Troy A       15 HAA-MR               1:00.56    1:02.81         12  
                  29.36     1:02.81 (33.45)                                        
  8 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        1:04.49    1:02.87         11  
                  29.76     1:02.87 (33.11)                                        
  9 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        1:13.16    1:03.31          9  
                  28.28     1:03.31 (35.03)                                        
 10 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            1:02.00    1:04.26          7  
                  29.48     1:04.26 (34.78)                                        
 11 Michel, Brad J      17 Sachem-MR            1:02.93    1:04.28          6  
                  29.51     1:04.28 (34.77)                                        
 12 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:05.43    1:04.66          5  
                  30.51     1:04.66 (34.15)                                        
 13 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        1:05.00    1:07.42          4  
                  31.51     1:07.42 (35.91)                                        
 14 Carney, Colin       15 WISC-MR              1:13.04    1:08.03          3  
                  32.75     1:08.03 (35.28)                                        
 15 Robinson, Matt      15 HAA-MR                    NT    1:08.61          2  
                  30.91     1:08.61 (37.70)                                        
 16 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        1:08.45    1:13.23          1  
                  32.21     1:13.23 (41.02)                                        
 17 Nicola, Frank A     15 HAA-MR                    NT    1:14.29        
                  33.96     1:14.29 (40.33)                                        
 18 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               1:22.99    1:20.35        
                  35.86     1:20.35 (44.49)                                        
 19 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        1:20.13    1:21.39        
                  34.01     1:21.39 (47.38)                                        
 20 Biersach, Brett A   15 Sachem-MR            1:25.00    1:23.24        
                  35.75     1:23.24 (47.49)                                        
 21 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        1:21.13    1:27.30        
                  39.27     1:27.30 (48.03)                                        
 22 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR            1:47.18    1:44.12        
                  46.77     1:44.12 (57.35)                                        
 -- Fisher, Alex        14 HAA-MR               1:04.35         NS        
 -- Chang, Justin       15 HAA-MR                 55.45         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        2:08.09    2:04.79         20  
                  26.91       59.15 (32.24)     1:36.12 (36.97)     2:04.79 (28.67)
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:04.01    2:04.89         17  
                  27.13       59.39 (32.26)     1:36.29 (36.90)     2:04.89 (28.60)
  3 Wendland, Brian     16 HAA-MR               2:06.00    2:07.91         16  
                  27.23       59.35 (32.12)     1:39.85 (40.50)     2:07.91 (28.06)
  4 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               2:17.39    2:13.97         15  
                  29.95     1:04.29 (34.34)     1:44.41 (40.12)     2:13.97 (29.56)
  5 Maida, Troy A       15 HAA-MR               2:21.53    2:14.97         14  
                  29.27     1:01.81 (32.54)     1:44.95 (43.14)     2:14.97 (30.02)
  6 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        2:13.56    2:17.17         13  
                  29.69     1:04.44 (34.75)     1:45.37 (40.93)     2:17.17 (31.80)
  7 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:16.91    2:19.93         12  
                  30.51     1:08.35 (37.84)     1:46.97 (38.62)     2:19.93 (32.96)
  8 Davis, Ben L        17 Unattached-MR        2:50.13    2:20.99         11  
  9 Barnola, Jimmy A    16 Unattached-MR        2:17.02    2:21.49          9  
                  28.26     1:03.45 (35.19)     1:50.71 (47.26)     2:21.49 (30.78)
 10 Michel, Brad J      17 Sachem-MR            2:22.47    2:26.64          7  
                  29.83     1:08.71 (38.88)     1:53.27 (44.56)     2:26.64 (33.37)
 11 Millkey, Nicholas   13 Unattached-MR        2:23.98    2:26.65          6  
                  32.24     1:11.05 (38.81)     1:53.41 (42.36)     2:26.65 (33.24)
 12 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               2:36.83    2:31.42          5  
 13 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        2:23.30    2:32.44          4  
                  29.12     1:12.68 (43.56)     1:55.64 (42.96)     2:32.44 (36.80)
 14 Carney, Colin       15 WISC-MR              2:42.25    2:32.46          3  
 15 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        3:00.13    2:35.30          2  
                  31.99     1:09.30 (37.31)     1:56.03 (46.73)     2:35.30 (39.27)
 16 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        2:40.25    2:39.44          1  
 17 Glennon, John       16 WISC-MR              2:49.99    2:47.70        
 18 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        2:51.13    2:57.21        
                  39.15     1:22.34 (43.19)     2:17.06 (54.72)     2:57.21 (40.15)
 19 Wone, Brandon M     10 Sachem-MR            3:13.83    3:16.25        
                  47.99     1:38.12 (50.13)     2:33.50 (55.38)     3:16.25 (42.75)
 -- Robinson, Matt      15 HAA-MR               2:23.01         NS        
 -- Fici, Vincenzo      16 HAA-MR               2:24.46         NS