Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/19/2013 03:42 PM
     2013 MR Condors Age Group IMX Invitational - 11/15/2013 to 11/17/2013     
                             Sanction #: # 131114                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ Zone Quals
              2:31.99  JO Junior Olympics
              2:36.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:49.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      2:19.14    2:20.05 ZQ     
                  32.62     1:08.91 (36.29)     1:45.58 (36.67)     2:20.05 (34.47)
  2 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   2:28.02    2:23.36 ZQ     
                  32.89     1:09.71 (36.82)     1:47.60 (37.89)     2:23.36 (35.76)
  3 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      2:29.66    2:24.79 ZQ     
                  33.54     1:11.00 (37.46)     1:49.32 (38.32)     2:24.79 (35.47)
  4 Ng, Trystan S       10 COND-MR              2:20.09    2:25.34 ZQ     
                  33.03     1:10.18 (37.15)     1:48.09 (37.91)     2:25.34 (37.25)
  5 Dwyer, Grace V       9 COND-MR              2:28.15    2:26.49 ZQ     
                  32.90     1:11.53 (38.63)     1:50.03 (38.50)     2:26.49 (36.46)
  6 Arciniegas, France  10 COND-MR              2:28.30    2:29.35 JO     
                  34.15     1:12.08 (37.93)     1:51.33 (39.25)     2:29.35 (38.02)
  7 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:31.56    2:32.22 PITT   
                  34.21     1:13.13 (38.92)     1:53.33 (40.20)     2:32.22 (38.89)
  8 Desiderio, Sarah P  10 Marlins Bgnw-MR      2:37.73    2:33.58 PITT   
                  34.85     1:14.54 (39.69)     1:55.09 (40.55)     2:33.58 (38.49)
 
Event 2  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ Zone Quals
              2:31.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:31.99  JO Junior Olympics
              2:49.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      2:16.39    2:19.15 ZQ     
                  31.85     1:07.97 (36.12)     1:43.89 (35.92)     2:19.15 (35.26)
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              2:23.01    2:19.90 ZQ     
                  31.86     1:08.24 (36.38)     1:45.36 (37.12)     2:19.90 (34.54)
  3 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      2:28.78    2:23.50 ZQ     
                  33.48     1:10.52 (37.04)     1:47.87 (37.35)     2:23.50 (35.63)
  4 Trincher, Daniel    10 COND-MR              2:27.26    2:23.64 ZQ     
                  32.61     1:09.99 (37.38)     1:48.10 (38.11)     2:23.64 (35.54)
  5 Mitchener, Ryan      9 Manhattan Makos-MR   2:33.72    2:27.84 ZQ     
                  33.00     1:10.31 (37.31)     1:49.88 (39.57)     2:27.84 (37.96)
  6 Lee, Joseph S       10 Unattached Cond-MR   2:29.98    2:29.15 PITT   
                  33.32     1:12.63 (39.31)     1:51.81 (39.18)     2:29.15 (37.34)
  7 Kantar, David F     10 COND-MR              2:35.80    2:32.71 SILV   
                  34.95     1:15.48 (40.53)     1:55.16 (39.68)     2:32.71 (37.55)
  8 Ryu, Jonathan S     10 COND-MR              2:31.65    2:32.80 SILV   
                  33.96     1:13.49 (39.53)     1:53.86 (40.37)     2:32.80 (38.94)
 
Event 3  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:55.04
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      5:34.36    5:32.18        
                  29.33     1:02.13 (32.80)     1:35.70 (33.57)     2:09.58 (33.88)
        2:43.85 (34.27)     3:18.11 (34.26)     3:52.20 (34.09)     4:26.11 (33.91)
        4:59.64 (33.53)     5:32.18 (32.54)                                        
  2 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              5:49.14    5:43.01        
                  29.54     1:02.54 (33.00)     1:36.82 (34.28)     2:12.08 (35.26)
        2:47.01 (34.93)     3:22.62 (35.61)     3:57.95 (35.33)     4:33.34 (35.39)
        5:08.75 (35.41)     5:43.01 (34.26)                                        
  3 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              5:54.84    5:53.13        
                  30.12     1:04.51 (34.39)     1:40.42 (35.91)     2:16.47 (36.05)
        2:52.56 (36.09)     3:29.35 (36.79)     4:05.96 (36.61)     4:42.26 (36.30)
        5:18.83 (36.57)     5:53.13 (34.30)                                        
  4 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              5:57.79    5:53.50        
                  30.60     1:04.79 (34.19)     1:40.76 (35.97)     2:16.04 (35.28)
        2:51.97 (35.93)     3:28.88 (36.91)     4:06.37 (37.49)     4:43.76 (37.39)
        5:18.65 (34.89)     5:53.50 (34.85)                                        
  5 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      6:02.49    5:53.71        
                  30.84     1:04.63 (33.79)     1:40.20 (35.57)     2:15.57 (35.37)
        2:51.21 (35.64)     3:28.47 (37.26)     4:05.93 (37.46)     4:42.78 (36.85)
        5:19.21 (36.43)     5:53.71 (34.50)                                        
  6 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      6:06.45    5:59.00        
                  31.77     1:07.64 (35.87)     1:44.39 (36.75)     2:21.05 (36.66)
        2:57.94 (36.89)     3:34.46 (36.52)     4:11.05 (36.59)     4:46.72 (35.67)
        5:23.67 (36.95)     5:59.00 (35.33)                                        
  7 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   6:11.15    5:59.21        
                  31.91     1:07.72 (35.81)     1:44.47 (36.75)     2:21.64 (37.17)
        2:58.24 (36.60)     3:35.10 (36.86)     4:11.42 (36.32)     4:48.14 (36.72)
        5:25.50 (37.36)     5:59.21 (33.71)                                        
  8 Weiss, Emily N      11 Flying Dolphins-MR   6:00.00    6:01.63        
                  29.60     1:03.31 (33.71)     1:39.47 (36.16)     2:15.26 (35.79)
        2:52.42 (37.16)     3:30.73 (38.31)     4:09.29 (38.56)     4:47.59 (38.30)
        5:25.43 (37.84)     6:01.63 (36.20)                                        
 
Event 4  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:47.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              5:30.52    5:28.65        
                  28.67     1:00.25 (31.58)     1:33.40 (33.15)     2:06.97 (33.57)
        2:40.50 (33.53)     3:14.49 (33.99)     3:48.54 (34.05)     4:22.26 (33.72)
        4:55.92 (33.66)     5:28.65 (32.73)                                        
  2 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              5:34.94    5:29.24        
                  29.67     1:01.93 (32.26)     1:34.90 (32.97)     2:08.22 (33.32)
        2:41.73 (33.51)     3:15.71 (33.98)     3:49.70 (33.99)     4:23.49 (33.79)
        4:57.11 (33.62)     5:29.24 (32.13)                                        
  3 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      5:35.72    5:38.84        
                  30.33     1:03.39 (33.06)     1:37.66 (34.27)     2:12.12 (34.46)
        2:46.77 (34.65)     3:21.24 (34.47)     3:55.74 (34.50)     4:30.22 (34.48)
        5:04.74 (34.52)     5:38.84 (34.10)                                        
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   5:52.66    5:39.95        
                  29.93     1:03.34 (33.41)     1:37.66 (34.32)     2:12.39 (34.73)
        2:47.48 (35.09)     3:21.89 (34.41)     3:56.91 (35.02)     4:32.11 (35.20)
        5:07.24 (35.13)     5:39.95 (32.71)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      5:46.77    5:40.38        
                  29.76     1:02.57 (32.81)     1:35.98 (33.41)     2:10.31 (34.33)
        2:45.17 (34.86)     3:20.49 (35.32)     3:56.38 (35.89)     4:31.48 (35.10)
        5:07.10 (35.62)     5:40.38 (33.28)                                        
  6 Stern, Marc J       12 Marlins Bgnw-MR      6:00.22    5:56.52        
                  31.46     1:06.74 (35.28)     1:43.59 (36.85)     2:20.91 (37.32)
        2:57.20 (36.29)     3:33.70 (36.50)     4:10.09 (36.39)     4:45.98 (35.89)
        5:21.08 (35.10)     5:56.52 (35.44)                                        
  7 Ryu, Justin S       12 COND-MR              5:58.84    5:58.69        
                  30.49     1:04.84 (34.35)     1:41.40 (36.56)     2:18.56 (37.16)
        2:55.24 (36.68)     3:32.36 (37.12)     4:09.50 (37.14)     4:47.03 (37.53)
        5:23.88 (36.85)     5:58.69 (34.81)                                        
  8 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      5:58.06    6:03.31        
                  28.67     1:02.46 (33.79)     1:37.88 (35.42)     2:14.68 (36.80)
        2:53.09 (38.41)     3:31.16 (38.07)     4:09.39 (38.23)     4:46.28 (36.89)
        5:23.73 (37.45)     6:03.31 (39.58)                                        
 
Event 5  Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:37.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               4:50.64    5:06.54        
                  28.81     1:00.11 (31.30)     1:31.17 (31.06)     2:02.57 (31.40)
        2:33.37 (30.80)     3:04.13 (30.76)     3:34.90 (30.77)     4:05.63 (30.73)
        4:36.30 (30.67)     5:06.54 (30.24)                                        
  2 Halper, Sophie R    15 Flying Dolphins-MR   5:06.58    5:11.49        
                  28.42       59.57 (31.15)     1:31.18 (31.61)     2:02.68 (31.50)
        2:34.06 (31.38)     3:05.74 (31.68)     3:37.48 (31.74)     4:09.41 (31.93)
        4:41.04 (31.63)     5:11.49 (30.45)                                        
  3 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   5:13.44    5:24.85        
                  28.42       59.19 (30.77)     1:31.31 (32.12)     2:04.05 (32.74)
        2:36.86 (32.81)     3:10.71 (33.85)     3:44.05 (33.34)     4:17.99 (33.94)
        4:52.01 (34.02)     5:24.85 (32.84)                                        
  4 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR      5:16.18    5:25.73        
                  28.58     1:00.15 (31.57)     1:32.75 (32.60)     2:05.93 (33.18)
        2:39.45 (33.52)     3:12.88 (33.43)     3:46.46 (33.58)     4:20.05 (33.59)
        4:53.50 (33.45)     5:25.73 (32.23)                                        
  5 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              5:37.69    5:26.55        
                  28.90     1:00.45 (31.55)     1:33.29 (32.84)     2:06.72 (33.43)
        2:39.93 (33.21)     3:13.58 (33.65)     3:47.30 (33.72)     4:20.94 (33.64)
        4:54.09 (33.15)     5:26.55 (32.46)                                        
  6 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      5:24.86    5:28.42        
                  30.34     1:03.32 (32.98)     1:36.43 (33.11)     2:09.81 (33.38)
        2:43.23 (33.42)     3:16.90 (33.67)     3:49.96 (33.06)     4:23.35 (33.39)
        4:56.18 (32.83)     5:28.42 (32.24)                                        
  7 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   5:31.42    5:29.42        
                  28.59     1:01.06 (32.47)     1:34.15 (33.09)     2:07.53 (33.38)
        2:41.22 (33.69)     3:14.89 (33.67)     3:49.00 (34.11)     4:23.31 (34.31)
        4:56.61 (33.30)     5:29.42 (32.81)                                        
  8 Voitik, Katie       16 BDA-MA               5:22.69    5:30.67        
                  30.16     1:03.11 (32.95)     1:36.61 (33.50)     2:10.30 (33.69)
        2:44.00 (33.70)     3:17.79 (33.79)     3:51.93 (34.14)     4:26.01 (34.08)
        4:59.22 (33.21)     5:30.67 (31.45)                                        
 
Event 6  Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:15.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gu, Kevin           14 COND-MR              4:55.43    4:50.46        
                  25.90       54.52 (28.62)     1:23.95 (29.43)     1:53.67 (29.72)
        2:23.57 (29.90)     2:53.60 (30.03)     3:23.57 (29.97)     3:53.19 (29.62)
        4:23.27 (30.08)     4:50.46 (27.19)                                        
  2 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      4:52.67    4:53.05        
                  26.55       55.30 (28.75)     1:24.69 (29.39)     1:54.49 (29.80)
        2:24.74 (30.25)     2:54.85 (30.11)     3:24.90 (30.05)     3:55.03 (30.13)
        4:24.48 (29.45)     4:53.05 (28.57)                                        
  3 Bachar, Amit        17 COND-MR              4:52.65    4:55.00        
                  26.28       55.13 (28.85)     1:24.12 (28.99)     1:53.78 (29.66)
        2:23.55 (29.77)     2:54.03 (30.48)     3:24.73 (30.70)     3:55.01 (30.28)
        4:24.93 (29.92)     4:55.00 (30.07)                                        
  4 Park, Michael       16 COND-MR              4:59.38    5:00.09        
                  27.22       56.63 (29.41)     1:26.54 (29.91)     1:57.21 (30.67)
        2:28.03 (30.82)     2:58.73 (30.70)     3:29.82 (31.09)     4:00.71 (30.89)
        4:31.06 (30.35)     5:00.09 (29.03)                                        
  5 Martinez, Brian C   17 COND-MR              5:17.32    5:01.27        
                  26.51       56.14 (29.63)     1:26.95 (30.81)     1:57.66 (30.71)
        2:28.41 (30.75)     2:59.38 (30.97)     3:29.92 (30.54)     4:01.27 (31.35)
        4:32.37 (31.10)     5:01.27 (28.90)                                        
  6 Wachnik, Tony A     16 Marlins Bgnw-MR      4:50.74    5:02.18        
                  28.08       57.64 (29.56)     1:28.13 (30.49)     1:59.13 (31.00)
        2:29.85 (30.72)     3:00.66 (30.81)     3:31.31 (30.65)     4:02.13 (30.82)
        4:32.63 (30.50)     5:02.18 (29.55)                                        
  7 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   4:58.26    5:04.08        
                  26.71       56.28 (29.57)     1:26.80 (30.52)     1:58.01 (31.21)
        2:29.18 (31.17)     3:00.00 (30.82)     3:31.44 (31.44)     4:02.87 (31.43)
        4:33.86 (30.99)     5:04.08 (30.22)                                        
  8 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      4:47.85    5:05.25        
                  26.43       55.72 (29.29)     1:25.57 (29.85)     1:56.20 (30.63)
        2:26.60 (30.40)     2:58.22 (31.62)     3:30.29 (32.07)     4:02.16 (31.87)
        4:33.97 (31.81)     5:05.25 (31.28)                                        
 
Event 7  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:08.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T        14 Marlins Bgnw-MR      4:37.61    4:39.00        
                  28.25     1:00.87 (32.62)     1:35.30 (34.43)     2:09.67 (34.37)
        2:51.49 (41.82)     3:33.40 (41.91)     4:06.50 (33.10)     4:39.00 (32.50)
  2 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      4:48.09    4:50.74        
                  30.19     1:05.74 (35.55)     1:41.69 (35.95)     2:17.42 (35.73)
        3:01.49 (44.07)     3:45.71 (44.22)     4:19.00 (33.29)     4:50.74 (31.74)
  3 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              4:48.69    4:51.52        
                  31.18     1:07.26 (36.08)     1:45.83 (38.57)     2:23.66 (37.83)
        3:04.21 (40.55)     3:46.58 (42.37)     4:19.76 (33.18)     4:51.52 (31.76)
  4 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              4:54.37    4:53.49        
                  32.16     1:09.14 (36.98)     1:47.92 (38.78)     2:25.44 (37.52)
        3:07.08 (41.64)     3:49.42 (42.34)     4:21.68 (32.26)     4:53.49 (31.81)
  5 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   4:54.15    4:55.73        
                  31.16     1:07.40 (36.24)     1:46.34 (38.94)     2:24.00 (37.66)
        3:04.40 (40.40)     3:47.23 (42.83)     4:22.03 (34.80)     4:55.73 (33.70)
  6 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              4:48.51    4:57.39        
                  30.79     1:06.71 (35.92)     1:46.25 (39.54)     2:24.76 (38.51)
        3:06.50 (41.74)     3:49.27 (42.77)     4:24.28 (35.01)     4:57.39 (33.11)
  7 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      5:07.96    5:03.15        
                  31.75     1:08.20 (36.45)     1:46.95 (38.75)     2:25.08 (38.13)
        3:09.53 (44.45)     3:54.98 (45.45)     4:30.33 (35.35)     5:03.15 (32.82)
  8 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      5:05.47    5:03.46        
                  32.52     1:10.31 (37.79)     1:50.87 (40.56)     2:30.62 (39.75)
        3:11.10 (40.48)     3:53.05 (41.95)     4:28.32 (35.27)     5:03.46 (35.14)
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  PITT PITT Holiday Meet
              2:13.99  ZQ Zone Quals
              2:13.99  JO Junior Olympics
              2:32.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:07.76    2:07.29 PITT   
                  27.62     1:00.93 (33.31)     1:38.06 (37.13)     2:07.29 (29.23)
  2 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:08.27    2:09.98 PITT   
                  28.10     1:00.56 (32.46)     1:40.07 (39.51)     2:09.98 (29.91)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      2:11.86    2:12.56 PITT   
                  28.84     1:00.67 (31.83)     1:40.77 (40.10)     2:12.56 (31.79)
  4 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:09.57    2:13.46 ZQ     
                  28.07     1:02.21 (34.14)     1:45.03 (42.82)     2:13.46 (28.43)
  5 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:18.65    2:15.04 SILV   
                  28.80     1:03.27 (34.47)     1:43.85 (40.58)     2:15.04 (31.19)
  6 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:16.50    2:15.52 SILV   
                  29.45     1:03.01 (33.56)     1:43.41 (40.40)     2:15.52 (32.11)
  7 Ma, Jeffrey Z       13 COND-MR              2:20.33    2:16.08 SILV   
                  28.92     1:04.96 (36.04)     1:45.10 (40.14)     2:16.08 (30.98)
  8 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              2:19.55    2:16.46 SILV   
                  29.28     1:04.65 (35.37)     1:45.35 (40.70)     2:16.46 (31.11)
 
Event 9  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ Zone Quals
              2:51.99  JO Junior Olympics
              2:54.19  PITT PITT Holiday Meet
              3:13.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      2:36.61    2:37.26 ZQ     
                  36.51     1:16.79 (40.28)     2:01.54 (44.75)     2:37.26 (35.72)
  2 Ng, Trystan S       10 COND-MR              2:37.30    2:40.50 ZQ     
                  36.07     1:18.17 (42.10)     2:03.11 (44.94)     2:40.50 (37.39)
  3 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      2:43.66    2:45.56 ZQ     
                  36.83     1:19.24 (42.41)     2:08.48 (49.24)     2:45.56 (37.08)
  4 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   2:53.65    2:47.87 ZQ     
                  38.20     1:19.81 (41.61)     2:11.77 (51.96)     2:47.87 (36.10)
  5 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      2:55.29    2:50.86 JO     
                  39.87     1:24.19 (44.32)     2:14.02 (49.83)     2:50.86 (36.84)
  6 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   2:55.57    2:51.36 JO     
                  35.63     1:19.96 (44.33)     2:13.18 (53.22)     2:51.36 (38.18)
  7 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:51.43    2:52.17 PITT   
                  36.63     1:20.03 (43.40)     2:13.06 (53.03)     2:52.17 (39.11)
  8 Dwyer, Grace V       9 COND-MR              2:52.11    2:52.28 PITT   
                  38.20     1:22.61 (44.41)     2:14.44 (51.83)     2:52.28 (37.84)
 
Event 10  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ Zone Quals
              1:24.79  PITT PITT Holiday Meet
              1:27.09  JO Junior Olympics
              1:37.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      1:14.25    1:12.21 ZQ     
                  33.92     1:12.21 (38.29)                                        
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              1:19.12    1:19.16 ZQ     
                  35.26     1:19.16 (43.90)                                        
  3 Smith, Sebastian L   9 RFAC-MR              1:29.52    1:19.51 ZQ     
                  36.63     1:19.51 (42.88)                                        
  4 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:33.74    1:20.69 ZQ     
                  37.44     1:20.69 (43.25)                                        
  5 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      1:25.94    1:20.81 ZQ     
                  37.95     1:20.81 (42.86)                                        
  6 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR      1:26.29    1:22.19 PITT   
                  37.62     1:22.19 (44.57)                                        
  7 Lee, Joseph S       10 Unattached Cond-MR   1:19.92    1:22.48 PITT   
                  38.18     1:22.48 (44.30)                                        
  8 Kantar, David F     10 COND-MR              1:24.60    1:22.86 PITT   
                  37.67     1:22.86 (45.19)                                        
 
Event 11  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:18.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:21.49  ZQ Zone Quals
              2:22.59  JO Junior Olympics
              2:42.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T        14 Marlins Bgnw-MR      2:06.66    2:07.39 PITT   
                  29.86     1:02.02 (32.16)     1:34.55 (32.53)     2:07.39 (32.84)
  2 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      2:11.64    2:12.51 PITT   
                  30.92     1:04.36 (33.44)     1:38.50 (34.14)     2:12.51 (34.01)
  3 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:17.19    2:16.20 PITT   
                  32.08     1:07.01 (34.93)     1:41.78 (34.77)     2:16.20 (34.42)
  4 Hillis, Gabrielle   14 Manhattan Makos-MR   2:26.00    2:17.90 PITT   
                  31.67     1:07.00 (35.33)     1:42.66 (35.66)     2:17.90 (35.24)
  5 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:17.64    2:20.36 ZQ     
                  32.52     1:08.86 (36.34)     1:45.19 (36.33)     2:20.36 (35.17)
  6 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:18.14    2:20.88 ZQ     
                  33.38     1:08.78 (35.40)     1:45.26 (36.48)     2:20.88 (35.62)
  7 Fennell, Emily A    14 Flying Dolphins-MR   2:20.49    2:22.29 JO     
                  33.03     1:08.95 (35.92)     1:46.00 (37.05)     2:22.29 (36.29)
  8 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:14.38    2:22.88 SILV   
                  33.24     1:08.45 (35.21)     1:45.05 (36.60)     2:22.88 (37.83)
 
Event 12  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.09  PITT PITT Holiday Meet
              2:15.99  ZQ Zone Quals
              2:16.99  JO Junior Olympics
              2:35.49  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:03.03    2:02.90 PITT   
                  28.80     1:00.21 (31.41)     1:31.74 (31.53)     2:02.90 (31.16)
  2 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:06.34    2:04.11 PITT   
                  28.24       59.58 (31.34)     1:32.83 (33.25)     2:04.11 (31.28)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      2:06.06    2:05.78 PITT   
                  29.44     1:01.61 (32.17)     1:34.30 (32.69)     2:05.78 (31.48)
  4 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR   2:07.71    2:08.93 PITT   
                  30.76     1:03.45 (32.69)     1:36.56 (33.11)     2:08.93 (32.37)
  5 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:17.30    2:09.82 PITT   
                  31.12     1:03.94 (32.82)     1:37.58 (33.64)     2:09.82 (32.24)
  6 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:12.66    2:13.51 ZQ     
                  31.12     1:04.20 (33.08)     1:39.07 (34.87)     2:13.51 (34.44)
  7 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:21.30    2:15.94 ZQ     
                  31.77     1:05.69 (33.92)     1:40.87 (35.18)     2:15.94 (35.07)
  8 Draper, Christophe  13 Marlins Bgnw-MR      2:19.47    2:16.02 JO     
                  32.21     1:07.08 (34.87)     1:41.73 (34.65)     2:16.02 (34.29)
 
Event 13  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ Zone Quals
              1:20.99  JO Junior Olympics
              1:21.79  PITT PITT Holiday Meet
              1:37.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arciniegas, France  10 COND-MR              1:16.01    1:16.33 ZQ     
                  36.88     1:16.33 (39.45)                                        
  2 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   1:16.38    1:16.37 ZQ     
                  37.64     1:16.37 (38.73)                                        
  3 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      1:16.20    1:16.50 ZQ     
                  38.28     1:16.50 (38.22)                                        
  4 Negast, Taylor N    10 COND-MR              1:16.99    1:17.35 ZQ     
                  37.57     1:17.35 (39.78)                                        
  5 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      1:17.38    1:17.85 ZQ     
                  37.87     1:17.85 (39.98)                                        
  6 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:20.32    1:18.34 JO     
                  38.44     1:18.34 (39.90)                                        
  7 Dwyer, Grace V       9 COND-MR              1:18.66    1:18.86 JO     
                  38.41     1:18.86 (40.45)                                        
  8 Ng, Trystan S       10 COND-MR              1:15.53    1:19.62 JO     
                  38.68     1:19.62 (40.94)                                        
 
Event 14  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ Zone Quals
              1:20.09  PITT PITT Holiday Meet
              1:22.19  JO Junior Olympics
              1:37.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      1:13.90    1:12.80 ZQ     
                  35.31     1:12.80 (37.49)                                        
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              1:13.57    1:15.18 ZQ     
                  35.73     1:15.18 (39.45)                                        
  3 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:20.74    1:16.69 ZQ     
                  37.19     1:16.69 (39.50)                                        
  4 Trincher, Daniel    10 COND-MR              1:19.35    1:17.31 ZQ     
                  37.42     1:17.31 (39.89)                                        
  5 Ryu, Jonathan S     10 COND-MR              1:17.50    1:17.34 ZQ     
                  37.66     1:17.34 (39.68)                                        
  6 Tuncoglu, Andre E   10 Marlins Bgnw-MR      1:20.74    1:17.77 ZQ     
                  37.95     1:17.77 (39.82)                                        
  7 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR   1:24.58    1:18.77 PITT   
                  37.28     1:18.77 (41.49)                                        
  8 Mitchener, Ryan      9 Manhattan Makos-MR   1:32.24    1:19.23 PITT   
                  38.30     1:19.23 (40.93)                                        
 
Event 15  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ Zone Quals
                26.69  JO Junior Olympics
                28.19  PITT PITT Holiday Meet
                28.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Gabrielle   14 Manhattan Makos-MR     25.04      24.93 ZQ     
  2 Freeman, Cassie N   14 COND-MR                25.82      26.20 ZQ     
  3 Lee, Jamie T        14 Marlins Bgnw-MR        26.25      26.24 ZQ     
  4 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR        26.08      26.45 ZQ     
  5 Belovsky, Mia P     14 COND-MR                26.45      26.55 ZQ     
  6 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR                26.58      26.64 ZQ     
  7 Townsend, Rachel A  13 Marlins Bgnw-MR        27.31      26.67 ZQ     
  8 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR     27.88      26.97 PITT   
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:11.69  PITT PITT Holiday Meet
              2:19.99  ZQ Zone Quals
              2:23.99  JO Junior Olympics
              2:32.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:09.48    2:07.83 PITT   
                  28.29       59.99 (31.70)     1:33.40 (33.41)     2:07.83 (34.43)
  2 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:20.00    2:15.30 ZQ     
                  29.43     1:03.56 (34.13)     1:39.85 (36.29)     2:15.30 (35.45)
  3 Jun, David D        13 COND-MR              2:25.00    2:16.27 ZQ     
                  30.10     1:04.12 (34.02)     1:39.72 (35.60)     2:16.27 (36.55)
  4 French, Devon J     13 Flying Dolphins-MR   2:24.24    2:18.23 ZQ     
                  30.38     1:05.71 (35.33)     1:42.68 (36.97)     2:18.23 (35.55)
  5 Alef, Chadd T       14 Unattached Mako-MR   2:22.43    2:18.66 ZQ     
                  30.79     1:06.03 (35.24)     1:42.37 (36.34)     2:18.66 (36.29)
  5 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              2:27.89    2:18.66 ZQ     
                  30.72     1:05.91 (35.19)     1:41.66 (35.75)     2:18.66 (37.00)
  7 Ma, Jeffrey Z       13 COND-MR              2:26.14    2:22.23 JO     
                  30.47     1:05.83 (35.36)     1:42.93 (37.10)     2:22.23 (39.30)
  8 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      2:25.04    2:22.45 JO     
                  30.45     1:06.28 (35.83)     1:44.01 (37.73)     2:22.45 (38.44)
 
Event 17  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ Zone Quals
                31.89  PITT PITT Holiday Meet
                32.09  JO Junior Olympics
                35.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR     30.29      30.28 ZQ     
  2 Dwyer, Grace V       9 COND-MR                31.18      30.46 ZQ     
  3 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR        31.42      30.72 ZQ     
  4 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        31.37      30.95 ZQ     
  5 Ng, Trystan S       10 COND-MR                31.23      31.03 ZQ     
  6 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR        32.82      31.06 ZQ     
  7 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        33.88      31.56 PITT   
  8 Arciniegas, France  10 COND-MR                31.73      31.64 PITT   
 
Event 18  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ Zone Quals
                31.39  PITT PITT Holiday Meet
                31.99  JO Junior Olympics
                35.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR        29.39      28.81 ZQ     
  2 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR        30.45      29.48 ZQ     
  3 Shen, Eugene        10 COND-MR                30.15      29.62 ZQ     
  4 Park, Edward        10 MWSC-MR                30.50      29.91 ZQ     
  5 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR     31.03      30.57 ZQ     
  6 Mitchener, Ryan      9 Manhattan Makos-MR     30.90      30.74 ZQ     
  7 Trincher, Daniel    10 COND-MR                30.40      31.08 PITT   
  8 Tuncoglu, Andre E   10 Marlins Bgnw-MR        31.43      31.16 PITT   
 
Event 19  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:38.39  SECT Winter SC Sectionals
              4:47.49  METS Senior Mets
              4:52.29  PITT PITT Holiday Meet
 Meet Qualifying:  6:08.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               4:16.21    4:32.99 SECT   
                  29.94     1:03.55 (33.61)     1:37.44 (33.89)     2:10.19 (32.75)
        2:49.70 (39.51)     3:29.72 (40.02)     4:01.96 (32.24)     4:32.99 (31.03)
  2 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      4:42.40    4:44.53 METS   
                  29.25     1:02.48 (33.23)     1:36.96 (34.48)     2:11.82 (34.86)
        2:55.01 (43.19)     3:38.97 (43.96)     4:12.04 (33.07)     4:44.53 (32.49)
  3 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   4:45.05    4:47.94 PITT   
                  28.67     1:01.28 (32.61)     1:38.29 (37.01)     2:15.24 (36.95)
        2:58.26 (43.02)     3:42.34 (44.08)     4:15.16 (32.82)     4:47.94 (32.78)
  4 Hadley, Emma B      15 Marlins Bgnw-MR      4:36.95    4:48.30 PITT   
                  29.89     1:03.98 (34.09)     1:39.30 (35.32)     2:14.20 (34.90)
        2:58.71 (44.51)     3:42.04 (43.33)     4:15.63 (33.59)     4:48.30 (32.67)
  5 Weiner, Isabella C  15 Marlins Bgnw-MR      4:42.37    4:52.51        
                  30.92     1:07.03 (36.11)     1:43.78 (36.75)     2:21.78 (38.00)
        3:03.40 (41.62)     3:44.57 (41.17)     4:19.18 (34.61)     4:52.51 (33.33)
  6 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   4:49.58    4:52.66        
                  30.68     1:04.10 (33.42)     1:40.44 (36.34)     2:15.65 (35.21)
        2:59.57 (43.92)     3:44.44 (44.87)     4:19.04 (34.60)     4:52.66 (33.62)
  7 Taylor, Sophia G    15 Manhattan Makos-MR   4:45.15    4:52.87        
                  31.33     1:07.25 (35.92)     1:44.22 (36.97)     2:20.59 (36.37)
        3:03.82 (43.23)     3:47.69 (43.87)     4:21.38 (33.69)     4:52.87 (31.49)
  8 Voitik, Katie       16 BDA-MA               4:39.57    4:53.11        
                  30.19     1:05.45 (35.26)     1:44.28 (38.83)     2:22.08 (37.80)
        3:05.33 (43.25)     3:48.92 (43.59)     4:22.34 (33.42)     4:53.11 (30.77)
 
Event 20  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.79  SECT Winter SC Sectionals
              2:03.69  PITT PITT Holiday Meet
              2:03.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:56.00    2:01.91 PITT   
                  26.77       58.72 (31.95)     1:34.86 (36.14)     2:01.91 (27.05)
  2 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      1:56.72    2:02.22 PITT   
                  25.81       56.15 (30.34)     1:33.56 (37.41)     2:02.22 (28.66)
  3 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      2:02.81    2:03.02 PITT   
                  26.86       57.15 (30.29)     1:34.43 (37.28)     2:03.02 (28.59)
  4 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR      2:01.75    2:04.98        
                  27.31       59.10 (31.79)     1:36.51 (37.41)     2:04.98 (28.47)
  5 Attile, Trevor A    16 RFAC-MR              2:04.98    2:05.14        
                  25.82       58.95 (33.13)     1:38.13 (39.18)     2:05.14 (27.01)
  6 Smith, Alex A       17 Marlins Bgnw-MR      1:59.59    2:05.72        
                  26.87       57.98 (31.11)     1:36.61 (38.63)     2:05.72 (29.11)
  7 Park, Michael       16 COND-MR              2:07.32    2:06.10        
                  27.12       59.15 (32.03)     1:37.29 (38.14)     2:06.10 (28.81)
  8 Martinez, Brian C   17 COND-MR              2:06.95    2:06.46        
                  25.86       57.50 (31.64)     1:36.79 (39.29)     2:06.46 (29.67)
 
Event 21  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ Zone Quals
              2:30.49  JO Junior Olympics
              2:36.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:48.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      2:19.97    2:20.44 ZQ     
                  30.47     1:05.94 (35.47)     1:47.84 (41.90)     2:20.44 (32.60)
  2 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              2:26.19    2:26.07 ZQ     
                  31.85     1:09.35 (37.50)     1:51.12 (41.77)     2:26.07 (34.95)
  3 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      2:34.32    2:28.41 ZQ     
                  31.94     1:12.22 (40.28)     1:53.08 (40.86)     2:28.41 (35.33)
  4 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              2:30.19    2:28.95 ZQ     
                  31.24     1:10.58 (39.34)     1:52.33 (41.75)     2:28.95 (36.62)
  5 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR   2:32.03    2:31.65 PITT   
                  32.55     1:10.19 (37.64)     1:57.08 (46.89)     2:31.65 (34.57)
  6 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              2:32.10    2:32.09 PITT   
                  33.89     1:12.16 (38.27)     1:58.03 (45.87)     2:32.09 (34.06)
  7 Tang, Emily         12 RFAC-MR              2:31.57    2:32.58 PITT   
                  32.38     1:11.57 (39.19)     1:59.92 (48.35)     2:32.58 (32.66)
  8 Boyle, Emma         12 BDA-MA               2:34.92    2:32.74 PITT   
                  32.23     1:12.47 (40.24)     1:55.75 (43.28)     2:32.74 (36.99)
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ Zone Quals
              1:10.59  PITT PITT Holiday Meet
              1:12.59  JO Junior Olympics
              1:26.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      1:05.46    1:00.30 ZQ     
                  27.63     1:00.30 (32.67)                                        
  2 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              1:06.50    1:04.51 ZQ     
                  30.42     1:04.51 (34.09)                                        
  3 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              1:06.51    1:04.71 ZQ     
                  29.96     1:04.71 (34.75)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      1:10.60    1:06.06 ZQ     
                  30.20     1:06.06 (35.86)                                        
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:06.63    1:06.19 ZQ     
                  31.63     1:06.19 (34.56)                                        
  6 Dwyer, Michael C    11 COND-MR              1:08.56    1:08.13 ZQ     
                  31.70     1:08.13 (36.43)                                        
  7 Ryu, Justin S       12 COND-MR              1:06.69    1:08.44 ZQ     
                  31.94     1:08.44 (36.50)                                        
  8 Stern, Marc J       12 Marlins Bgnw-MR      1:08.84    1:08.88 ZQ     
                  32.19     1:08.88 (36.69)                                        
 
Event 23  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.09  SECT Winter SC Sectionals
              2:13.59  PITT PITT Holiday Meet
              2:15.09  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               1:58.64    2:07.63 SECT   
                  30.78     1:03.11 (32.33)     1:35.61 (32.50)     2:07.63 (32.02)
  2 Hadley, Emma B      15 Marlins Bgnw-MR      2:00.77    2:08.00 SECT   
                  30.20     1:02.66 (32.46)     1:35.66 (33.00)     2:08.00 (32.34)
  3 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR      2:08.47    2:13.45 PITT   
                  31.17     1:04.18 (33.01)     1:39.06 (34.88)     2:13.45 (34.39)
  4 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      2:12.65    2:14.83 METS   
                  31.60     1:04.95 (33.35)     1:40.06 (35.11)     2:14.83 (34.77)
  5 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:07.41    2:14.84 METS   
                  31.75     1:05.36 (33.61)     1:40.17 (34.81)     2:14.84 (34.67)
  6 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:13.87    2:15.66        
                  31.99     1:05.49 (33.50)     1:40.45 (34.96)     2:15.66 (35.21)
  7 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:18.85    2:16.38        
                  32.60     1:07.06 (34.46)     1:41.78 (34.72)     2:16.38 (34.60)
  8 Young, Nathalie H   15 Flying Dolphins-MR   2:13.21    2:16.78        
                  32.45     1:07.05 (34.60)     1:42.24 (35.19)     2:16.78 (34.54)
 
Event 24  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:59.39  SECT Winter SC Sectionals
              2:01.09  PITT PITT Holiday Meet
              2:03.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      1:58.30    1:58.57 SECT   
                  28.36       57.80 (29.44)     1:27.86 (30.06)     1:58.57 (30.71)
  2 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR      2:01.69    2:02.68 METS   
                  29.53     1:00.84 (31.31)     1:32.01 (31.17)     2:02.68 (30.67)
  3 Smith, Alex A       17 Marlins Bgnw-MR      1:54.12    2:04.16        
                  29.84     1:01.18 (31.34)     1:33.27 (32.09)     2:04.16 (30.89)
  4 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      1:53.42    2:04.24        
                  28.54       59.38 (30.84)     1:32.08 (32.70)     2:04.24 (32.16)
  5 Park, Michael       16 COND-MR              2:05.76    2:04.36        
                  30.05     1:01.96 (31.91)     1:34.08 (32.12)     2:04.36 (30.28)
  6 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:01.28    2:05.11        
                  30.48     1:01.64 (31.16)     1:33.77 (32.13)     2:05.11 (31.34)
  7 Martinez, Brian C   17 COND-MR              2:08.01    2:05.51        
                  29.89     1:01.70 (31.81)     1:34.02 (32.32)     2:05.51 (31.49)
  8 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:59.30    2:06.40        
                  29.46     1:01.59 (32.13)     1:34.53 (32.94)     2:06.40 (31.87)
 
Event 25  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ Zone Quals
              1:10.49  JO Junior Olympics
              1:12.69  PITT PITT Holiday Meet
              1:21.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      1:05.31    1:04.75 ZQ     
                  31.56     1:04.75 (33.19)                                        
  2 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              1:07.06    1:08.41 ZQ     
                  33.33     1:08.41 (35.08)                                        
  3 Franks, Ava L       11 Marlins Bgnw-MR      1:13.59    1:09.11 ZQ     
                  33.57     1:09.11 (35.54)                                        
  4 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              1:08.98    1:09.81 JO     
                  34.16     1:09.81 (35.65)                                        
  5 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:17.00    1:10.30 JO     
                  33.79     1:10.30 (36.51)                                        
  6 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              1:11.26    1:10.88 PITT   
                  34.65     1:10.88 (36.23)                                        
  7 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              1:09.92    1:11.73 PITT   
                  34.84     1:11.73 (36.89)                                        
  8 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR   1:15.86    1:11.82 PITT   
                  35.11     1:11.82 (36.71)                                        
 
Event 26  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ Zone Quals
              1:10.79  PITT PITT Holiday Meet
              1:11.59  JO Junior Olympics
              1:23.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      1:03.84    1:01.10 ZQ     
                  29.51     1:01.10 (31.59)                                        
  2 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              1:04.69    1:03.78 ZQ     
                  30.98     1:03.78 (32.80)                                        
  3 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      1:05.62    1:04.16 ZQ     
                  31.31     1:04.16 (32.85)                                        
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:09.95    1:05.85 ZQ     
                  32.43     1:05.85 (33.42)                                        
  5 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              1:09.07    1:07.86 ZQ     
                  33.17     1:07.86 (34.69)                                        
  6 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:09.12    1:08.57 ZQ     
                  33.36     1:08.57 (35.21)                                        
  7 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              1:11.56    1:10.56 PITT   
                  34.38     1:10.56 (36.18)                                        
  8 Dwyer, Michael C    11 COND-MR              1:09.79    1:11.26 JO     
                  34.51     1:11.26 (36.75)                                        
 
Event 27  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  SECT Winter SC Sectionals
                25.69  METS Senior Mets
                27.49  PITT PITT Holiday Meet
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR     24.19      24.70 SECT   
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR        24.93      25.74 PITT   
  3 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR                25.39      25.75 PITT   
  4 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR        25.29      25.84 PITT   
  5 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR        24.51      26.15 PITT   
  6 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA                 25.12      26.16 PITT   
  7 Halper, Sophie R    15 Flying Dolphins-MR     24.83      26.25 PITT   
  8 Weiner, Isabella C  15 Marlins Bgnw-MR        25.70      26.47 PITT   
 
Event 28  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:01.19  SECT Winter SC Sectionals
              2:03.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:05.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Brian C   17 COND-MR              2:02.57    2:00.16 SECT   
                  26.60       56.59 (29.99)     1:28.21 (31.62)     2:00.16 (31.95)
  2 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      1:54.06    2:01.65 PITT   
                  27.01       57.58 (30.57)     1:29.02 (31.44)     2:01.65 (32.63)
  3 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:57.69    2:03.63 METS   
                  28.35       59.84 (31.49)     1:32.16 (32.32)     2:03.63 (31.47)
  4 Bachar, Amit        17 COND-MR              2:04.83    2:04.57 METS   
                  28.31       59.97 (31.66)     1:31.76 (31.79)     2:04.57 (32.81)
  5 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      2:04.84    2:04.98 METS   
                  27.63       59.21 (31.58)     1:32.11 (32.90)     2:04.98 (32.87)
  6 Park, Michael       16 COND-MR              2:00.91    2:05.11 METS   
                  28.27       59.67 (31.40)     1:32.11 (32.44)     2:05.11 (33.00)
  7 Andjelic, Nikola    16 COND-MR              2:09.50    2:06.27        
                  26.95       58.18 (31.23)     1:31.93 (33.75)     2:06.27 (34.34)
  8 Attile, Trevor A    16 RFAC-MR              2:03.87    2:07.11        
                  28.42     1:01.03 (32.61)     1:34.55 (33.52)     2:07.11 (32.56)
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ Zone Quals
                28.49  JO Junior Olympics
                29.39  PITT PITT Holiday Meet
                30.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR        26.84      26.52 ZQ     
  2 Tang, Emily         12 RFAC-MR                26.40      26.93 ZQ     
  3 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR                27.94      27.40 ZQ     
  4 Fountain, Isabella  11 COND-MR                28.34      27.51 ZQ     
  5 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR                27.46      27.56 ZQ     
  6 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR        28.55      27.95 ZQ     
  7 Evangelista, Ryan   12 COND-MR                29.52      28.14 JO     
  8 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR        28.58      28.17 JO     
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ Zone Quals
                28.29  JO Junior Olympics
                28.39  PITT PITT Holiday Meet
                31.49  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR        24.43      25.03 ZQ     
  2 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR        25.34      25.87 ZQ     
  3 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     26.56      26.57 ZQ     
  4 Kirsis, Janis V     12 COND-MR                27.29      26.59 ZQ     
  5 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR                27.21      27.28 ZQ     
  6 Ryu, Justin S       12 COND-MR                28.68      27.34 ZQ     
  7 Cruz, Jason A       12 RFAC-MR                27.86      27.53 ZQ     
  8 Stern, Marc J       12 Marlins Bgnw-MR        28.52      28.25 JO     
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ Zone Quals
              2:22.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:23.49  JO Junior Olympics
              2:41.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:14.39    2:17.31 ZQ     
                  30.25     1:05.92 (35.67)     1:45.56 (39.64)     2:17.31 (31.75)
  2 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              2:18.18    2:19.66 ZQ     
                  30.96     1:08.36 (37.40)     1:48.34 (39.98)     2:19.66 (31.32)
  3 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   2:19.59    2:19.71 ZQ     
                  30.79     1:06.48 (35.69)     1:47.24 (40.76)     2:19.71 (32.47)
  4 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:16.84    2:19.73 ZQ     
                  30.24     1:06.02 (35.78)     1:47.28 (41.26)     2:19.73 (32.45)
  5 Belovsky, Mia P     14 COND-MR              2:25.06    2:22.81 JO     
                  30.01     1:07.08 (37.07)     1:50.40 (43.32)     2:22.81 (32.41)
  6 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:23.51    2:22.90 JO     
                  31.22     1:05.90 (34.68)     1:50.26 (44.36)     2:22.90 (32.64)
  7 Hillis, Gabrielle   14 Manhattan Makos-MR   2:20.95    2:23.59 SILV   
                  29.96     1:05.62 (35.66)     1:49.67 (44.05)     2:23.59 (33.92)
  8 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      2:23.12    2:23.89 SILV   
                  31.31     1:09.21 (37.90)     1:49.95 (40.74)     2:23.89 (33.94)
 
Event 32  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:45.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      4:29.96    4:33.71        
                  29.58     1:02.09 (32.51)     1:35.79 (33.70)     2:08.81 (33.02)
        2:49.06 (40.25)     3:31.03 (41.97)     4:02.46 (31.43)     4:33.71 (31.25)
  2 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   4:34.05    4:39.31        
                  28.48     1:03.00 (34.52)     1:39.84 (36.84)     2:15.14 (35.30)
        2:54.01 (38.87)     3:33.88 (39.87)     4:06.62 (32.74)     4:39.31 (32.69)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      4:35.49    4:45.92        
                  29.61     1:05.42 (35.81)     1:41.57 (36.15)     2:16.16 (34.59)
        2:57.03 (40.87)     3:39.48 (42.45)     4:13.03 (33.55)     4:45.92 (32.89)
  4 Rodriguez, Ian R    14 Manhattan Makos-MR   4:48.06    4:49.05        
                  31.73     1:10.56 (38.83)     1:47.27 (36.71)     2:22.84 (35.57)
        3:03.13 (40.29)     3:42.81 (39.68)     4:16.84 (34.03)     4:49.05 (32.21)
  5 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              4:59.68    4:49.59        
                  30.35     1:04.75 (34.40)     1:42.72 (37.97)     2:20.72 (38.00)
        3:02.58 (41.86)     3:44.01 (41.43)     4:17.41 (33.40)     4:49.59 (32.18)
  6 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      4:48.27    4:49.63        
                  30.09     1:05.45 (35.36)     1:42.14 (36.69)     2:18.75 (36.61)
        3:00.44 (41.69)     3:43.24 (42.80)     4:17.16 (33.92)     4:49.63 (32.47)
  7 Daly, Michael C     13 COND-MR              4:48.03    4:51.99        
                  29.88     1:06.77 (36.89)     1:44.00 (37.23)     2:20.66 (36.66)
        3:02.87 (42.21)     3:44.85 (41.98)     4:19.73 (34.88)     4:51.99 (32.26)
  8 Alef, Chadd T       14 Unattached Mako-MR   4:53.10    4:53.92        
                  30.64     1:05.73 (35.09)     1:43.27 (37.54)     2:20.17 (36.90)
        3:02.84 (42.67)     3:46.88 (44.04)     4:20.85 (33.97)     4:53.92 (33.07)
 
Event 33  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ Zone Quals
              1:25.29  PITT PITT Holiday Meet
              1:25.99  JO Junior Olympics
              1:37.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arciniegas, France  10 COND-MR              1:17.20    1:15.91 ZQ     
                  36.48     1:15.91 (39.43)                                        
  2 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      1:17.30    1:16.23 ZQ     
                  36.56     1:16.23 (39.67)                                        
  3 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      1:17.21    1:16.50 ZQ     
                  36.11     1:16.50 (40.39)                                        
  4 Ng, Trystan S       10 COND-MR              1:17.08    1:19.02 ZQ     
                  36.31     1:19.02 (42.71)                                        
  5 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:37.21    1:19.10 ZQ     
                  38.52     1:19.10 (40.58)                                        
  6 Chung, Katherine J  10 COND-MR              1:21.05    1:19.28 ZQ     
                  36.46     1:19.28 (42.82)                                        
  7 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR   1:33.72    1:20.57 ZQ     
                  36.77     1:20.57 (43.80)                                        
  8 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      1:28.53    1:21.47 ZQ     
                  38.36     1:21.47 (43.11)                                        
 
Event 34  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ Zone Quals
              2:51.99  JO Junior Olympics
              2:53.69  PITT PITT Holiday Meet
              3:13.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      2:34.79    2:35.30 ZQ     
                  34.50     1:14.27 (39.77)     2:00.52 (46.25)     2:35.30 (34.78)
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR              2:37.18    2:39.51 ZQ     
                  34.83     1:15.85 (41.02)     2:04.77 (48.92)     2:39.51 (34.74)
  3 Trincher, Daniel    10 COND-MR              2:40.17    2:40.32 ZQ     
                  37.59     1:18.53 (40.94)     2:03.20 (44.67)     2:40.32 (37.12)
  4 Song, Andrew T       8 COND-MR              2:55.53    2:44.99 ZQ     
                  38.04     1:19.93 (41.89)     2:08.17 (48.24)     2:44.99 (36.82)
  5 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      2:44.94    2:45.96 ZQ     
                  37.56     1:23.13 (45.57)     2:09.39 (46.26)     2:45.96 (36.57)
  6 Park, Edward        10 MWSC-MR              2:56.89    2:47.88 JO     
                  37.14     1:19.31 (42.17)     2:09.03 (49.72)     2:47.88 (38.85)
  7 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR   2:59.97    2:49.15 JO     
                  38.01     1:22.09 (44.08)     2:10.84 (48.75)     2:49.15 (38.31)
  8 Lee, Joseph S       10 Unattached Cond-MR   2:49.14    2:49.25 JO     
                  36.64     1:21.45 (44.81)     2:09.52 (48.07)     2:49.25 (39.73)
 
Event 35  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:39.39  PITT PITT Holiday Meet
              2:40.59  ZQ Zone Quals
              2:42.99  JO Junior Olympics
              2:56.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      2:37.26    2:34.53 PITT   
                  35.64     1:14.17 (38.53)     1:53.97 (39.80)     2:34.53 (40.56)
  2 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   2:33.88    2:35.49 PITT   
                  35.78     1:15.79 (40.01)     1:55.13 (39.34)     2:35.49 (40.36)
  3 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:36.45    2:36.54 PITT   
                  35.81     1:15.23 (39.42)     1:55.66 (40.43)     2:36.54 (40.88)
  4 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              2:34.65    2:40.33 ZQ     
                  36.37     1:16.85 (40.48)     1:58.54 (41.69)     2:40.33 (41.79)
  5 Townsend, Rachel A  13 Marlins Bgnw-MR      2:37.12    2:41.71 JO     
                  36.26     1:17.19 (40.93)     1:59.37 (42.18)     2:41.71 (42.34)
  6 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:43.79    2:41.82 JO     
                  36.15     1:16.35 (40.20)     1:59.06 (42.71)     2:41.82 (42.76)
  7 Dubin, Karen E      13 Marlins Bgnw-MR      2:48.69    2:47.35 SILV   
                  37.87     1:20.17 (42.30)     2:04.44 (44.27)     2:47.35 (42.91)
  8 Weiner, Margaux K   14 Marlins Bgnw-MR      2:52.81    2:48.20 SILV   
                  37.16     1:19.91 (42.75)     2:04.33 (44.42)     2:48.20 (43.87)
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:28.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:35.19  ZQ Zone Quals
              2:35.19  JO Junior Olympics
              2:53.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:27.52    2:24.65 PITT   
                  33.01     1:10.43 (37.42)     1:48.17 (37.74)     2:24.65 (36.48)
  2 Rodriguez, Ian R    14 Manhattan Makos-MR   2:26.72    2:29.26 ZQ     
                  33.86     1:11.39 (37.53)     1:50.28 (38.89)     2:29.26 (38.98)
  3 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR      2:27.20    2:33.05 ZQ     
                  33.60     1:12.36 (38.76)     1:52.16 (39.80)     2:33.05 (40.89)
  4 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:40.23    2:33.59 ZQ     
                  34.36     1:13.13 (38.77)     1:53.57 (40.44)     2:33.59 (40.02)
  5 Vindigni, Chris M   14 COND-MR              2:47.31    2:33.91 ZQ     
                  35.03     1:13.72 (38.69)     1:53.64 (39.92)     2:33.91 (40.27)
  6 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:35.51    2:34.84 ZQ     
                  33.97     1:13.36 (39.39)     1:53.95 (40.59)     2:34.84 (40.89)
  7 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      2:36.07    2:35.86 SILV   
                  34.80     1:14.56 (39.76)     1:55.23 (40.67)     2:35.86 (40.63)
  8 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:32.05    2:36.32 SILV   
                  34.43     1:14.76 (40.33)     1:56.30 (41.54)     2:36.32 (40.02)
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ Zone Quals
              1:32.39  PITT PITT Holiday Meet
              1:32.99  JO Junior Olympics
              1:48.39  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR      1:23.92    1:22.27 ZQ     
                  39.85     1:22.27 (42.42)                                        
  2 Ng, Trystan S       10 COND-MR              1:21.25    1:22.34 ZQ     
                  39.81     1:22.34 (42.53)                                        
  3 Arciniegas, France  10 COND-MR              1:25.21    1:24.22 ZQ     
                  41.07     1:24.22 (43.15)                                        
  4 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR      1:34.76    1:28.87 ZQ     
                  42.15     1:28.87 (46.72)                                        
  5 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:30.67    1:29.80 ZQ     
                  43.78     1:29.80 (46.02)                                        
  6 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:38.43    1:32.20 PITT   
                  44.24     1:32.20 (47.96)                                        
  7 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:37.63    1:32.69 JO     
                  44.08     1:32.69 (48.61)                                        
  8 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      1:33.94    1:32.89 JO     
                  43.98     1:32.89 (48.91)                                        
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:30.19  PITT PITT Holiday Meet
              1:33.99  ZQ Zone Quals
              1:34.59  JO Junior Olympics
              1:48.39  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel    10 COND-MR              1:18.46    1:18.53 PITT   
                  37.29     1:18.53 (41.24)                                        
  2 Weiner, Joe L       10 Marlins Bgnw-MR      1:25.46    1:23.85 PITT   
                  39.69     1:23.85 (44.16)                                        
  3 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR      1:27.35    1:24.36 PITT   
                  40.18     1:24.36 (44.18)                                        
  4 Song, Andrew T       8 COND-MR              1:26.44    1:24.49 PITT   
                  41.89     1:24.49 (42.60)                                        
  5 Green, Gavin C       9 Flying Dolphins-MR   1:31.94    1:28.15 PITT   
                  42.22     1:28.15 (45.93)                                        
  6 Shen, Eugene        10 COND-MR              1:27.56    1:28.18 PITT   
                  41.89     1:28.18 (46.29)                                        
  7 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:33.59    1:29.87 PITT   
                  43.80     1:29.87 (46.07)                                        
  8 Kim, Christian J     9 COND-MR              1:27.29    1:29.99 PITT   
                  42.48     1:29.99 (47.51)                                        
 
Event 39  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:21.69  PITT PITT Holiday Meet
              2:25.79  ZQ Zone Quals
              2:30.99  JO Junior Olympics
              2:36.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:18.15    2:18.58 PITT   
                  31.15     1:06.25 (35.10)     1:42.41 (36.16)     2:18.58 (36.17)
  2 Freeman, Cassie N   14 COND-MR              2:21.07    2:19.73 PITT   
                  30.01     1:04.70 (34.69)     1:41.87 (37.17)     2:19.73 (37.86)
  3 Malyszka, Kelly D   14 COND-MR              2:25.57    2:22.05 ZQ     
                  30.98     1:06.73 (35.75)     1:44.37 (37.64)     2:22.05 (37.68)
  4 Belovsky, Mia P     14 COND-MR              2:25.34    2:23.96 ZQ     
                  30.96     1:07.65 (36.69)     1:45.46 (37.81)     2:23.96 (38.50)
  5 Fong, Chloe C       13 Manhattan Makos-MR   2:35.91    2:27.89 JO     
                  32.57     1:09.89 (37.32)     1:48.80 (38.91)     2:27.89 (39.09)
  6 Mcardle, Maeve C    13 COND-MR              2:27.10    2:28.81 JO     
                  32.03     1:09.52 (37.49)     1:48.67 (39.15)     2:28.81 (40.14)
  7 Fennell, Emily A    14 Flying Dolphins-MR   2:27.12    2:30.04 JO     
                  32.74     1:10.67 (37.93)     1:50.88 (40.21)     2:30.04 (39.16)
  8 Garofolo, Juliette  13 Marlins Bgnw-MR      2:31.43    2:31.29 SILV   
                  32.44     1:10.32 (37.88)     1:49.79 (39.47)     2:31.29 (41.50)
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ Zone Quals
                24.99  JO Junior Olympics
                25.99  PITT PITT Holiday Meet
                26.79  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR        23.49      23.44 ZQ     
  2 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR     24.14      24.23 ZQ     
  3 Papa, Christian A   14 COND-MR                26.00      24.35 ZQ     
  4 McLaughlin, Mark W  14 Marlins Bgnw-MR        25.31      24.36 ZQ     
  5 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR     24.58      24.38 ZQ     
  6 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR     24.31      24.56 ZQ     
  7 Ruiz, Brian S       14 COND-MR                24.76      24.87 JO     
  8 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR        25.00      24.92 JO     
 
Event 41  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ Zone Quals
                37.49  JO Junior Olympics
                37.99  PITT PITT Holiday Meet
                42.89  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arciniegas, France  10 COND-MR                35.08      34.67 ZQ     
  2 Tan, Samantha N     10 Unattached Bgnw-MR     36.58      35.08 ZQ     
  3 Nierhoff, Luisa      9 Marlins Bgnw-MR        36.04      35.57 ZQ     
  4 Wohl, Kate A        10 Marlins Bgnw-MR        35.73      36.37 ZQ     
  5 Negast, Taylor N    10 COND-MR                35.79      36.55 JO     
  6 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        35.89      36.59 JO     
  7 Dwyer, Grace V       9 COND-MR                36.65      36.82 JO     
  8 Ng, Trystan S       10 COND-MR                37.07      36.96 JO     
 
Event 42  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ Zone Quals
                37.49  JO Junior Olympics
                37.79  PITT PITT Holiday Meet
                42.89  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A     10 Marlins Bgnw-MR        33.03      33.79 ZQ     
  2 Shen, Eugene        10 COND-MR                35.12      35.02 ZQ     
  3 Park, Edward        10 MWSC-MR                38.81      35.74 ZQ     
  4 Trincher, Daniel    10 COND-MR                35.80      36.52 ZQ     
  5 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        36.69      36.62 ZQ     
  6 Tuncoglu, Andre E   10 Marlins Bgnw-MR        37.48      36.74 JO     
  7 Ryu, Jonathan S     10 COND-MR                37.85      37.16 JO     
  8 Hicks, Charles G    10 COND-MR                37.24      37.33 JO     
 
Event 43  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  SECT Winter SC Sectionals
              2:15.99  METS Senior Mets
              2:17.39  PITT PITT Holiday Meet
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               2:00.63    2:10.82 SECT   
                  28.82     1:00.47 (31.65)     1:40.20 (39.73)     2:10.82 (30.62)
  2 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:11.40    2:15.51 METS   
                  27.78     1:02.72 (34.94)     1:44.55 (41.83)     2:15.51 (30.96)
  3 Weiss, Jessica M    15 Flying Dolphins-MR   2:16.47    2:17.96        
                  30.95     1:05.37 (34.42)     1:46.39 (41.02)     2:17.96 (31.57)
  4 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:19.47    2:18.36        
                  29.52     1:03.71 (34.19)     1:46.42 (42.71)     2:18.36 (31.94)
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:15.47    2:19.35        
                  30.09     1:03.90 (33.81)     1:45.58 (41.68)     2:19.35 (33.77)
  6 Voitik, Katie       16 BDA-MA               2:17.50    2:19.95        
                  29.90     1:06.77 (36.87)     1:48.98 (42.21)     2:19.95 (30.97)
  7 Arenz, Kitty I      17 Marlins Bgnw-MR      2:20.44    2:20.24        
                  31.26     1:04.36 (33.10)     1:47.81 (43.45)     2:20.24 (32.43)
  8 Reilly, Rosie B     16 Marlins Bgnw-MR      2:19.37    2:21.16        
                  32.13     1:10.21 (38.08)     1:49.96 (39.75)     2:21.16 (31.20)
 
Event 44  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:15.09  SECT Winter SC Sectionals
              4:25.69  PITT PITT Holiday Meet
              4:25.99  METS Senior Mets
 Meet Qualifying:  5:45.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      4:15.59    4:17.30 PITT   
                  27.14       57.84 (30.70)     1:29.68 (31.84)     2:01.11 (31.43)
        2:39.42 (38.31)     3:17.92 (38.50)     3:48.21 (30.29)     4:17.30 (29.09)
  2 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              4:17.10    4:19.11 PITT   
                  27.82       58.73 (30.91)     1:32.24 (33.51)     2:04.94 (32.70)
        2:42.13 (37.19)     3:19.94 (37.81)     3:50.14 (30.20)     4:19.11 (28.97)
  3 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      4:10.17    4:27.54        
                  27.16       58.97 (31.81)     1:32.76 (33.79)     2:05.99 (33.23)
        2:45.52 (39.53)     3:25.87 (40.35)     3:57.50 (31.63)     4:27.54 (30.04)
  4 Bachar, Amit        17 COND-MR              4:30.34    4:28.99        
                  26.67       58.19 (31.52)     1:33.99 (35.80)     2:08.90 (34.91)
        2:49.54 (40.64)     3:31.12 (41.58)     4:00.83 (29.71)     4:28.99 (28.16)
  5 Wachnik, Tony A     16 Marlins Bgnw-MR      4:23.13    4:30.83        
                  28.41     1:01.58 (33.17)     1:35.69 (34.11)     2:09.34 (33.65)
        2:49.07 (39.73)     3:29.32 (40.25)     4:00.84 (31.52)     4:30.83 (29.99)
  6 Park, Michael       16 COND-MR              4:35.26    4:30.95        
                  27.80       59.14 (31.34)     1:34.70 (35.56)     2:09.11 (34.41)
        2:49.94 (40.83)     3:29.67 (39.73)     4:01.52 (31.85)     4:30.95 (29.43)
  7 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR      4:18.96    4:31.57        
                  28.14     1:00.09 (31.95)     1:35.38 (35.29)     2:09.80 (34.42)
        2:50.23 (40.43)     3:29.87 (39.64)     4:01.98 (32.11)     4:31.57 (29.59)
  8 Martinez, Brian C   17 COND-MR              4:44.59    4:34.70        
                  27.19       58.59 (31.40)     1:34.97 (36.38)     2:10.48 (35.51)
        2:52.22 (41.74)     3:34.44 (42.22)     4:04.90 (30.46)     4:34.70 (29.80)
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ Zone Quals
              1:12.09  JO Junior Olympics
              1:12.49  PITT PITT Holiday Meet
              1:26.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      1:08.31    1:04.34 ZQ     
                  29.54     1:04.34 (34.80)                                        
  2 Boyle, Emma         12 BDA-MA               1:15.68    1:09.14 JO     
                  32.38     1:09.14 (36.76)                                        
  3 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              1:16.18    1:09.61 JO     
                  31.96     1:09.61 (37.65)                                        
  4 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR   1:08.51    1:09.88 JO     
                  32.32     1:09.88 (37.56)                                        
  5 Tang, Emily         12 RFAC-MR              1:08.59    1:10.27 JO     
                  32.21     1:10.27 (38.06)                                        
  6 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      1:26.70    1:10.43 JO     
                  30.90     1:10.43 (39.53)                                        
  7 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:09.68    1:10.86 JO     
                  32.49     1:10.86 (38.37)                                        
  7 Schatz, Brooke J    12 COND-MR              1:09.22    1:10.86 JO     
                  33.35     1:10.86 (37.51)                                        
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ Zone Quals
              2:30.49  JO Junior Olympics
              2:33.79  PITT PITT Holiday Meet
              2:55.09  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      2:17.60    2:15.49 ZQ     
                  28.40     1:01.35 (32.95)     1:43.16 (41.81)     2:15.49 (32.33)
  2 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      2:21.79    2:19.77 ZQ     
                  29.87     1:04.58 (34.71)     1:47.93 (43.35)     2:19.77 (31.84)
  3 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              2:21.26    2:21.27 ZQ     
                  30.73     1:05.91 (35.18)     1:49.23 (43.32)     2:21.27 (32.04)
  4 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              2:22.73    2:23.05 ZQ     
                  30.74     1:07.76 (37.02)     1:50.57 (42.81)     2:23.05 (32.48)
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   2:26.30    2:24.69 ZQ     
                  32.17     1:07.36 (35.19)     1:53.00 (45.64)     2:24.69 (31.69)
  6 Ryu, Justin S       12 COND-MR              2:24.87    2:28.30 ZQ     
                  31.80     1:10.10 (38.30)     1:53.22 (43.12)     2:28.30 (35.08)
  7 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              2:39.67    2:33.24 PITT   
                  32.99     1:12.47 (39.48)     2:00.64 (48.17)     2:33.24 (32.60)
  8 Mayorov, Nikolai    12 COND-MR              2:42.41    2:33.81 SILV   
                  33.47     1:13.83 (40.36)     1:59.79 (45.96)     2:33.81 (34.02)
 
Event 47  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.39  SECT Winter SC Sectionals
              2:33.49  PITT PITT Holiday Meet
              2:35.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               2:31.05    2:30.16 PITT   
                  35.15     1:12.96 (37.81)     1:51.18 (38.22)     2:30.16 (38.98)
  2 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   2:44.35    2:35.20 METS   
                  35.76     1:15.20 (39.44)     1:54.83 (39.63)     2:35.20 (40.37)
  3 Reilly, Rosie B     16 Marlins Bgnw-MR      2:28.85    2:35.30 METS   
                  35.33     1:14.81 (39.48)     1:54.84 (40.03)     2:35.30 (40.46)
  4 Walsh, Katelyn K    13 RFAC-MR              2:35.13    2:37.60        
                  35.75     1:15.88 (40.13)     1:56.79 (40.91)     2:37.60 (40.81)
  5 Gardner, Kaitlyn M  17 COND-MR              2:31.74    2:37.98        
                  34.93     1:14.45 (39.52)     1:56.70 (42.25)     2:37.98 (41.28)
  6 Voitik, Katie       16 BDA-MA               2:35.97    2:39.25        
                  36.15     1:16.20 (40.05)     1:57.27 (41.07)     2:39.25 (41.98)
  7 Weiss, Emily N      11 Flying Dolphins-MR   2:40.52    2:39.77        
                  36.31     1:16.86 (40.55)     1:58.77 (41.91)     2:39.77 (41.00)
  8 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:41.33    2:41.59        
                  35.80     1:16.19 (40.39)     1:59.34 (43.15)     2:41.59 (42.25)
 
Event 48  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:15.39  SECT Winter SC Sectionals
              2:17.29  PITT PITT Holiday Meet
              2:22.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR      2:13.47    2:21.44 METS   
                  31.50     1:07.07 (35.57)     1:44.28 (37.21)     2:21.44 (37.16)
  2 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:20.37    2:22.83 METS   
                  32.84     1:09.15 (36.31)     1:46.21 (37.06)     2:22.83 (36.62)
  3 Gross, Joe M        17 COND-MR              2:17.76    2:22.93 METS   
                  33.49     1:09.55 (36.06)     1:46.45 (36.90)     2:22.93 (36.48)
  4 Kleinsmith, Charli  16 Marlins Bgnw-MR      2:24.07    2:23.09        
                  32.58     1:09.43 (36.85)     1:46.55 (37.12)     2:23.09 (36.54)
  5 Bradnock, Reggie N  16 COND-MR              2:18.63    2:23.46        
                  31.18     1:06.90 (35.72)     1:43.88 (36.98)     2:23.46 (39.58)
  6 Rodriguez, Matthew  17 RFAC-MR              2:22.62    2:24.06        
                  32.55     1:09.34 (36.79)     1:46.93 (37.59)     2:24.06 (37.13)
  7 Elms, River J       16 Marlins Bgnw-MR      2:28.63    2:24.09        
                  32.70     1:09.28 (36.58)     1:46.56 (37.28)     2:24.09 (37.53)
  8 Park, Michael       16 COND-MR              2:29.56    2:27.13        
                  34.43     1:11.87 (37.44)     1:49.25 (37.38)     2:27.13 (37.88)
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ Zone Quals
              1:20.49  JO Junior Olympics
              1:21.69  PITT PITT Holiday Meet
              1:31.59  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR              1:12.54    1:10.57 ZQ     
                  32.97     1:10.57 (37.60)                                        
  2 Kleinsmith, Maggie  12 Marlins Bgnw-MR      1:14.22    1:11.18 ZQ     
                  33.12     1:11.18 (38.06)                                        
  3 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR              1:12.70    1:13.91 ZQ     
                  34.75     1:13.91 (39.16)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR      1:15.19    1:14.38 ZQ     
                  35.15     1:14.38 (39.23)                                        
  5 Boyle, Emma         12 BDA-MA               1:19.62    1:17.73 ZQ     
                  36.23     1:17.73 (41.50)                                        
  6 Evangelista, Ryan   12 COND-MR              1:21.10    1:19.59 JO     
                  38.38     1:19.59 (41.21)                                        
  7 Garofolo, Brianna   11 Marlins Bgnw-MR      1:22.97    1:20.76 PITT   
                  38.73     1:20.76 (42.03)                                        
  8 Franks, Ava L       11 Marlins Bgnw-MR      1:24.56    1:21.72 SILV   
                  39.00     1:21.72 (42.72)                                        
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.29  PITT PITT Holiday Meet
              1:20.99  ZQ Zone Quals
              1:21.59  JO Junior Olympics
              1:29.89  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR      1:09.38    1:09.44 PITT   
                  32.74     1:09.44 (36.70)                                        
  2 Kirsis, Janis V     12 COND-MR              1:20.87    1:15.67 PITT   
                  35.92     1:15.67 (39.75)                                        
  3 Stolarski, Andrew   12 COND-MR              1:16.29    1:15.68 PITT   
                  35.87     1:15.68 (39.81)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR      1:20.70    1:16.96 PITT   
                  36.12     1:16.96 (40.84)                                        
  5 Ryu, Justin S       12 COND-MR              1:16.66    1:18.28 PITT   
                  36.83     1:18.28 (41.45)                                        
  6 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:24.33    1:18.74 PITT   
                  37.16     1:18.74 (41.58)                                        
  7 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:23.90    1:19.49 ZQ     
                  37.80     1:19.49 (41.69)                                        
  7 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:22.47    1:19.49 ZQ     
                  36.83     1:19.49 (42.66)                                        
 
Event 51  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  SECT Winter SC Sectionals
              2:15.19  PITT PITT Holiday Meet
              2:18.99  METS Senior Mets
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     17 BDA-MA               2:01.94    2:10.12 SECT   
                  30.07     1:03.25 (33.18)     1:36.44 (33.19)     2:10.12 (33.68)
  2 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:11.46    2:10.21 SECT   
                  29.11     1:02.85 (33.74)     1:36.23 (33.38)     2:10.21 (33.98)
  3 Halper, Sophie R    15 Flying Dolphins-MR   2:15.08    2:13.95 PITT   
                  30.24     1:04.73 (34.49)     1:39.61 (34.88)     2:13.95 (34.34)
  4 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:29.72    2:21.18        
                  30.94     1:06.80 (35.86)     1:44.69 (37.89)     2:21.18 (36.49)
  5 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:21.75    2:21.23        
                  30.63     1:05.64 (35.01)     1:43.15 (37.51)     2:21.23 (38.08)
  6 Cohen, Jessica Z    13 RFAC-MR              2:26.93    2:21.42        
                  31.31     1:06.86 (35.55)     1:44.32 (37.46)     2:21.42 (37.10)
  7 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:34.04    2:23.21        
                  31.04     1:05.89 (34.85)     1:44.19 (38.30)     2:23.21 (39.02)
  8 Voitik, Katie       16 BDA-MA               2:18.54    2:23.39        
                  30.77     1:06.67 (35.90)     1:44.99 (38.32)     2:23.39 (38.40)
 
Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  SECT Winter SC Sectionals
                23.29  METS Senior Mets
                24.29  PITT PITT Holiday Meet
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR                21.48      22.31 SECT   
  2 Bachar, Amit        17 COND-MR                22.18      22.76 METS   
  3 Legros, Marcel D    17 Marlins Bgnw-MR        23.42      23.04 METS   
  4 Martinez, Brian C   17 COND-MR                22.62      23.16 METS   
  5 May, Travis J       17 Marlins Bgnw-MR        23.05      23.19 METS   
  5 Purvis, Robby J     16 Marlins Bgnw-MR        23.04      23.19 METS   
  7 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR                21.95      23.21 METS   
  8 Bachar, Tomer       15 COND-MR                22.83      23.43 PITT   
 
Event 53  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ Zone Quals
                32.99  JO Junior Olympics
                33.29  PITT PITT Holiday Meet
                37.99  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E  11 Marlins Bgnw-MR        30.96      30.42 ZQ     
  2 Franks, Ava L       11 Marlins Bgnw-MR        33.80      32.06 ZQ     
  3 Marcos, Lillie A    12 Uattached Yfd-MR       32.98      32.11 ZQ     
  4 Marzano, Haleigh M  12 COND-MR                31.60      32.21 ZQ     
  5 Mungroo, Melissa R  12 COND-MR                32.63      32.25 ZQ     
  6 Tang, Emily         12 RFAC-MR                31.77      32.86 JO     
  7 Weiss, Emily N      11 Flying Dolphins-MR     32.27      32.95 JO     
  8 Sucher, Sarah       11 Manhattan Makos-MR     33.44      32.96 JO     
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ Zone Quals
                33.09  PITT PITT Holiday Meet
                33.29  JO Junior Olympics
                41.19  SILV Silver champs
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   12 Marlins Bgnw-MR        28.88      27.90 ZQ     
  2 Sakharuk, Daniel V  12 Marlins Bgnw-MR        30.15      29.91 ZQ     
  3 Kirsis, Janis V     12 COND-MR                30.36      30.07 ZQ     
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     30.88      30.38 ZQ     
  5 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR        31.33      31.56 ZQ     
  6 Ryu, Justin S       12 COND-MR                32.00      32.54 PITT   
  7 Dwyer, Michael C    11 COND-MR                32.85      32.70 PITT   
  8 Yanos, Athan J      12 Flying Dolphins-MR     37.27      33.29 JO