Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/24/2013 05:55 PM
             2013 MR Metro Bronze Central - 3/22/2013 to 3/24/2013             
                      LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER                       
                          Sanction #130308 - #130355T                          
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR     36.52      34.03 SILV   
  2 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                35.42      34.04 SILV   
  3 Weller, Clara O           10 WEST-MR                39.41      34.11 SILV   
  4 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                36.45      34.27 SILV   
  5 Rappaport, Molly M        10 Express Swimming-MR    35.24      35.00 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    35.58      35.21 BRNZ   
  2 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                37.29      35.35 BRNZ   
  3 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     36.13      35.66 BRNZ   
  4 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     36.51      35.68 BRNZ   
  5 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR                37.09      35.69 BRNZ   
  6 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     36.40      35.76 BRNZ   
  7 Perez, Miranda M           9 MAD-MR                 36.88      35.80 BRNZ   
  8 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    35.21      35.98 BRNZ   
  9 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            36.40      36.24 BRNZ   
 10 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            36.46      36.45 BRNZ   
 11 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            37.54      36.81 BRNZ   
 12 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR            39.51      36.90 BRNZ   
 13 Gargiulo, Olivia M         9 WEST-MR                37.46      37.03 BRNZ   
 14 Liew, Briana J            10 GATE-MR                39.32      37.06 BRNZ   
 15 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            37.30      37.29 BRNZ   
 16 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR                37.81      37.59 BRNZ   
 17 Sekhar, Krupa C            9 CIY-MR                 41.80      37.76 BRNZ   
 18 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            37.30      38.04 BRNZ   
 19 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            37.13      38.05 BRNZ   
 20 Loveless, Mary K           9 Badger-MR              39.36      38.12 BRNZ   
 21 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            37.22      38.18 BRNZ   
 22 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            41.16      38.50 BRNZ   
 23 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              37.49      38.72 BRNZ   
 24 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR            39.50      38.97 BRNZ   
 24 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    36.67      38.97 BRNZ   
 26 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                37.59      39.01 BRNZ   
 27 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              41.44      39.23 BRNZ   
 28 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    40.48      39.30 BRNZ   
 29 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    38.54      39.39 BRNZ   
 30 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              38.55      39.55 BRNZ   
 31 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            41.53      39.56 BRNZ   
 32 Scrivo, Emma              10 WEST-MR                38.54      39.84 BRNZ   
 33 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR                 43.56      40.13 BRNZ   
 34 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR              40.83      40.79 BRNZ   
 35 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     43.65      41.00 BRNZ   
 36 St. Jean, Ryann A          9 Flying Dolphins-MR     41.36      41.10 BRNZ   
 37 Madden, Grace              9 NYCC-MR                40.46      41.36 BRNZ   
 38 St. Jean, Ryleigh A        9 Flying Dolphins-MR     41.38      41.54 BRNZ   
 39 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR    45.54      41.69 BRNZ   
 40 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     43.22      43.51 BRNZ   
 41 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     42.99      44.15 BRNZ   
 42 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR    42.42      44.27 BRNZ   
 43 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR     44.16      44.35 BRNZ   
 44 Castagnetti, Emily        10 WAC-MR                 47.82      44.61 BRNZ   
 45 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            46.46      46.33 BRNZ   
 46 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                48.22      47.36 BRNZ   
 47 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            50.25      47.62 BRNZ   
 48 Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR     45.45      47.89 BRNZ   
 49 Wu, Carissa               10 GATE-MR                47.07      48.52 BRNZ   
 50 Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:00.40      49.53 BRNZ   
 51 Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR     43.69      49.82 BRNZ   
 52 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR            53.57      51.65 BRNZ   
 53 Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          1:01.81      53.80 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR                 57.74         NS        
 -- Patel, Risha S            10 CIY-MR                 39.44         NS        
 -- McIntyre, Gaby M           9 Express Swimming-MR    36.32         NS        
 -- Cercy, Simone              9 NYCC-MR                43.59         NS        
 -- Brennan, Hope E            9 NYCC-MR                35.24         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:18.63    1:12.84 SILV   
                  34.28     1:12.84 (38.56)                                        
  2 Jimenez, Haley             9 GATE-MR              1:19.46    1:13.51 SILV   
                  35.88     1:13.51 (37.63)                                        
  3 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR   1:20.09    1:14.06 SILV   
                  35.77     1:14.06 (38.29)                                        
  4 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:18.94    1:14.29 SILV   
                  35.05     1:14.29 (39.24)                                        
  5 Weller, Clara O           10 WEST-MR              1:30.31    1:16.95 SILV   
                  35.96     1:16.95 (40.99)                                        
  6 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          1:21.76    1:18.03 SILV   
                  36.75     1:18.03 (41.28)                                        
  7 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                1:21.43    1:18.34 SILV   
                  36.89     1:18.34 (41.45)                                        
 -- Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:28.02    1:13.48        
      Did not finish
BRNZ - Division  
  1 Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:23.77    1:19.56 BRNZ   
                  39.75     1:19.56 (39.81)                                        
  2 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:25.80    1:20.08 BRNZ   
                  38.04     1:20.08 (42.04)                                        
  3 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:20.71    1:20.22 BRNZ   
                  38.66     1:20.22 (41.56)                                        
  4 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:24.64    1:20.36 BRNZ   
                  38.78     1:20.36 (41.58)                                        
  5 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:21.86    1:20.37 BRNZ   
                  37.25     1:20.37 (43.12)                                        
  6 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:23.44    1:20.73 BRNZ   
                  38.53     1:20.73 (42.20)                                        
  7 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:23.59    1:20.81 BRNZ   
                  39.05     1:20.81 (41.76)                                        
  8 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:26.25    1:21.07 BRNZ   
                  38.73     1:21.07 (42.34)                                        
  8 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:18.64    1:21.07 BRNZ   
                  38.38     1:21.07 (42.69)                                        
 10 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:22.93    1:21.38 BRNZ   
                  39.73     1:21.38 (41.65)                                        
 11 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:23.47    1:22.04 BRNZ   
                  38.40     1:22.04 (43.64)                                        
 12 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR  1:23.76    1:22.05 BRNZ   
                  38.13     1:22.05 (43.92)                                        
 13 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:24.79    1:22.46 BRNZ   
                  39.93     1:22.46 (42.53)                                        
 14 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        1:23.30    1:23.00 BRNZ   
                  38.81     1:23.00 (44.19)                                        
 15 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:23.38    1:23.09 BRNZ   
                  38.84     1:23.09 (44.25)                                        
 16 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:26.32    1:23.99 BRNZ   
                  38.40     1:23.99 (45.59)                                        
 17 Samuels, Sophia S          9 Twisters-MR          1:31.73    1:24.95 BRNZ   
                  40.03     1:24.95 (44.92)                                        
 18 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:22.93    1:25.38 BRNZ   
                  39.19     1:25.38 (46.19)                                        
 19 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:35.14    1:25.75 BRNZ   
                  38.56     1:25.75 (47.19)                                        
 20 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          1:36.23    1:25.94 BRNZ   
                  41.63     1:25.94 (44.31)                                        
 21 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:33.32    1:26.17 BRNZ   
                  41.63     1:26.17 (44.54)                                        
 22 Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR          1:30.03    1:26.38 BRNZ   
                  41.66     1:26.38 (44.72)                                        
 23 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:27.94    1:26.47 BRNZ   
                  40.73     1:26.47 (45.74)                                        
 24 Loveless, Mary K           9 Badger-MR                 NT    1:26.49 BRNZ   
                  40.03     1:26.49 (46.46)                                        
 25 Wong, Joyce H              9 HS-MR                1:28.27    1:26.99 BRNZ   
                  39.95     1:26.99 (47.04)                                        
 26 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:31.48    1:27.11 BRNZ   
                  41.19     1:27.11 (45.92)                                        
 27 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:26.72    1:27.97 BRNZ   
                  40.61     1:27.97 (47.36)                                        
 28 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:29.67    1:28.02 BRNZ   
                  41.22     1:28.02 (46.80)                                        
 29 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:25.01    1:28.26 BRNZ   
                  40.60     1:28.26 (47.66)                                        
 30 Puchert, Grace C           9 NYCC-MR              1:32.46    1:28.36 BRNZ   
                  40.50     1:28.36 (47.86)                                        
 31 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:29.64    1:28.41 BRNZ   
                  42.49     1:28.41 (45.92)                                        
 32 McIntyre, Gaby M           9 Express Swimming-MR  1:21.73    1:28.84 BRNZ   
                  40.86     1:28.84 (47.98)                                        
 33 Patel, Risha S            10 CIY-MR               1:29.06    1:28.89 BRNZ   
                  42.13     1:28.89 (46.76)                                        
 34 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:26.76    1:29.26 BRNZ   
                  41.31     1:29.26 (47.95)                                        
 35 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:39.11    1:30.79 BRNZ   
                  43.32     1:30.79 (47.47)                                        
 36 Crystal, Ella J           10 Badger-MR                 NT    1:31.09 BRNZ   
                  43.29     1:31.09 (47.80)                                        
 37 Liew, Briana J            10 GATE-MR              1:44.37    1:31.66 BRNZ   
                  40.08     1:31.66 (51.58)                                        
 38 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:35.98    1:32.21 BRNZ   
                  41.73     1:32.21 (50.48)                                        
 39 Winters, Emma C            9 HS-MR                1:28.94    1:32.52 BRNZ   
                  42.76     1:32.52 (49.76)                                        
 40 Brennan, Maeve T           9 HS-MR                1:39.46    1:33.50 BRNZ   
                  44.36     1:33.50 (49.14)                                        
 41 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    1:33.67 BRNZ   
                  43.34     1:33.67 (50.33)                                        
 42 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR                 NT    1:34.79 BRNZ   
                  44.47     1:34.79 (50.32)                                        
 42 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:34.63    1:34.79 BRNZ   
                  44.13     1:34.79 (50.66)                                        
 44 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR   1:46.75    1:36.07 BRNZ   
                  44.42     1:36.07 (51.65)                                        
 45 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR  1:33.04    1:36.35 BRNZ   
                  43.23     1:36.35 (53.12)                                        
 46 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR   1:43.00    1:37.76 BRNZ   
                  45.82     1:37.76 (51.94)                                        
 47 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:41.61    1:38.97 BRNZ   
                  42.67     1:38.97 (56.30)                                        
 48 Winters, Mia E             9 HS-MR                1:46.71    1:39.11 BRNZ   
                  45.78     1:39.11 (53.33)                                        
 49 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR               1:57.34    1:39.86 BRNZ   
                  45.36     1:39.86 (54.50)                                        
 50 Colavita, Lidia           10 Flying Dolphins-MR   1:57.92    1:41.28 BRNZ   
                  47.85     1:41.28 (53.43)                                        
 51 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR              1:52.18    1:42.05 BRNZ   
                  47.09     1:42.05 (54.96)                                        
 52 Wu, Carissa               10 GATE-MR              1:39.93    1:42.87 BRNZ   
                  49.85     1:42.87 (53.02)                                        
 53 Brito, Mia G              10 RedTails-MR          1:48.59    1:43.88 BRNZ   
                  47.76     1:43.88 (56.12)                                        
 54 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   1:48.74    1:44.62 BRNZ   
                  47.82     1:44.62 (56.80)                                        
 55 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          1:48.41    1:46.06 BRNZ   
                  52.54     1:46.06 (53.52)                                        
 56 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR  1:43.94    1:50.47 BRNZ   
                  49.55   1:50.47 (1:00.92)                                        
 57 Thompson, Jalynn          10 WAC-MR               1:55.50    1:51.80 BRNZ   
                  54.71     1:51.80 (57.09)                                        
 58 Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               1:58.99    1:51.93 BRNZ   
                  51.37   1:51.93 (1:00.56)                                        
 59 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          2:03.37    2:05.97 BRNZ   
                  57.26   2:05.97 (1:08.71)                                        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:44.37    1:24.24        
      Did not finish
                1:09.53     1:24.24 (14.71)                                        
Non-Award Division  
 -- Liquard, Lana              9 Badger-MR            1:50.00         NS        
 -- Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:23.58         NS        
 -- Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:35.32         NS        
 -- Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR   1:38.95         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          2:57.91    2:39.17 SILV   
                  33.52     1:14.24 (40.72)     1:57.21 (42.97)     2:39.17 (41.96)
  2 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            2:54.88    2:43.40 SILV   
                  35.80     1:17.13 (41.33)   2:43.40 (1:26.27)                    
  3 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          3:49.39    2:49.10 SILV   
                  36.98     1:18.77 (41.79)     2:03.92 (45.15)     2:49.10 (45.18)
BRNZ - Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            3:01.54    2:52.28 BRNZ   
                  38.75     1:23.09 (44.34)     2:08.07 (44.98)     2:52.28 (44.21)
  2 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              3:12.97    2:54.63 BRNZ   
                  41.15     1:25.64 (44.49)     2:11.59 (45.95)     2:54.63 (43.04)
  3 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   3:04.10    2:58.66 BRNZ   
                  38.83     1:24.00 (45.17)     2:12.89 (48.89)     2:58.66 (45.77)
  4 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          3:10.09    3:08.33 BRNZ   
                  39.09     1:28.27 (49.18)     2:20.16 (51.89)     3:08.33 (48.17)
  5 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          3:10.09    3:10.40 BRNZ   
                  40.29     1:31.30 (51.01)     2:22.03 (50.73)     3:10.40 (48.37)
  6 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          3:14.22    3:12.90 BRNZ   
                  46.82     1:36.69 (49.87)     2:27.55 (50.86)     3:12.90 (45.35)
  7 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          3:22.27    3:12.95 BRNZ   
                  43.65     1:36.04 (52.39)     2:28.14 (52.10)     3:12.95 (44.81)
  8 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  3:20.02    3:13.13 BRNZ   
                  41.53     1:30.82 (49.29)     2:22.95 (52.13)     3:13.13 (50.18)
  9 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR            3:27.29    3:14.41 BRNZ   
                  43.25     1:33.45 (50.20)     2:24.81 (51.36)     3:14.41 (49.60)
 10 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          3:20.80    3:17.91 BRNZ   
                  42.42   3:17.91 (2:35.49)                                        
 11 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            3:16.26    3:19.20 BRNZ   
                  44.28     1:36.53 (52.25)     2:26.93 (50.40)     3:19.20 (52.27)
 12 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR            4:14.02    3:19.55 BRNZ   
                  41.23     1:31.72 (50.49)     2:26.74 (55.02)     3:19.55 (52.81)
 13 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            3:21.96    3:25.11 BRNZ   
                  40.15     1:34.81 (54.66)     2:32.36 (57.55)     3:25.11 (52.75)
 14 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          3:22.78    3:25.95 BRNZ   
                  43.62     1:39.21 (55.59)     2:35.04 (55.83)     3:25.95 (50.91)
 15 Liquard, Lana              9 Badger-MR            3:10.00    3:26.46 BRNZ   
                  41.91     1:33.40 (51.49)     2:32.36 (58.96)     3:26.46 (54.10)
 16 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          3:28.25    3:34.10 BRNZ   
                  46.85     1:41.89 (55.04)     2:39.24 (57.35)     3:34.10 (54.86)
 17 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          3:44.98    3:41.69 BRNZ   
                  49.07     1:46.07 (57.00)     2:43.74 (57.67)     3:41.69 (57.95)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weller, Clara O           10 WEST-MR                49.47      40.03 SILV   
  2 Gargiulo, Olivia M         9 WEST-MR                43.69      41.15 SILV   
  3 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                  44.28      41.45 SILV   
  4 Rappaport, Molly M        10 Express Swimming-MR    43.05      42.49 SILV   
BRNZ - Division  
  1 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            45.76      43.12 BRNZ   
  2 Winters, Emma C            9 HS-MR                  45.23      43.19 BRNZ   
  3 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                  43.55      43.21 BRNZ   
  4 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    43.74      43.23 BRNZ   
  5 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                46.22      43.24 BRNZ   
  6 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            43.09      43.27 BRNZ   
  7 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR            44.53      43.40 BRNZ   
  8 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR            45.40      43.70 BRNZ   
  9 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR    44.39      43.82 BRNZ   
 10 Wong, Joyce H              9 HS-MR                  44.36      44.06 BRNZ   
 11 Loveless, Mary K           9 Badger-MR              45.84      44.23 BRNZ   
 12 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            44.98      44.29 BRNZ   
 13 Liew, Briana J            10 GATE-MR                45.02      44.37 BRNZ   
 14 Caminiti, Christina A      9 CIY-MR                 45.37      44.49 BRNZ   
 15 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR                44.76      44.95 BRNZ   
 16 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    46.05      45.23 BRNZ   
 17 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    44.06      45.74 BRNZ   
 18 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                44.17      45.93 BRNZ   
 19 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR          46.46      46.34 BRNZ   
 20 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR                 47.42      46.46 BRNZ   
 21 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            44.32      46.59 BRNZ   
 22 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              45.83      47.06 BRNZ   
 23 Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR            46.31      47.37 BRNZ   
 24 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            46.20      47.61 BRNZ   
 25 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            46.79      47.83 BRNZ   
 26 Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                47.12      48.01 BRNZ   
 27 Winters, Mia E             9 HS-MR                  47.24      48.29 BRNZ   
 28 McIntyre, Gaby M           9 Express Swimming-MR    45.74      48.44 BRNZ   
 29 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            45.11      48.73 BRNZ   
 30 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     49.62      48.86 BRNZ   
 31 Patel, Risha S            10 CIY-MR                 45.96      49.02 BRNZ   
 32 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            52.13      49.48 BRNZ   
 33 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     49.05      49.65 BRNZ   
 34 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     54.70      49.68 BRNZ   
 35 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR    52.34      49.96 BRNZ   
 36 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR            1:11.02      50.31 BRNZ   
 37 St. Jean, Ryleigh A        9 Flying Dolphins-MR     45.96      50.40 BRNZ   
 38 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR                 NT      50.41 BRNZ   
 39 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              51.22      50.66 BRNZ   
 40 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            47.90      51.51 BRNZ   
 41 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    49.47      51.63 BRNZ   
 42 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR    53.20      51.72 BRNZ   
 43 Colavita, Lidia           10 Flying Dolphins-MR     50.04      52.15 BRNZ   
 44 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR            51.75      52.30 BRNZ   
 45 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     53.71      52.40 BRNZ   
 46 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            52.98      52.52 BRNZ   
 47 Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR     53.92      52.60 BRNZ   
 48 Wu, Carissa               10 GATE-MR                52.88      52.72 BRNZ   
 49 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              57.93      52.85 BRNZ   
 50 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                54.12      55.15 BRNZ   
 51 Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:08.07      57.90 BRNZ   
 52 Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               1:00.51    1:02.15 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Brennan, Maeve T           9 HS-MR                  47.95         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          1:40.99    1:26.87 SILV   
                  42.22     1:26.87 (44.65)                                        
  2 Weller, Clara O           10 WEST-MR              1:37.30    1:29.08 SILV   
  3 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:40.53    1:32.05 SILV   
                  43.93     1:32.05 (48.12)                                        
  4 Perez, Miranda M           9 MAD-MR               1:39.09    1:34.90 SILV   
  5 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:38.46    1:36.03 SILV   
                  48.64     1:36.03 (47.39)                                        
BRNZ - Division  
  1 Loveless, Mary K           9 Badger-MR            1:39.44    1:37.31 BRNZ   
                  45.86     1:37.31 (51.45)                                        
  2 Sekhar, Krupa C            9 CIY-MR               1:49.88    1:37.82 BRNZ   
                  45.25     1:37.82 (52.57)                                        
  3 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:37.36    1:38.13 BRNZ   
                  48.96     1:38.13 (49.17)                                        
  4 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:37.48    1:38.48 BRNZ   
                  48.03     1:38.48 (50.45)                                        
  5 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:40.83    1:39.99 BRNZ   
                  47.81     1:39.99 (52.18)                                        
  6 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:38.98    1:40.05 BRNZ   
                  49.48     1:40.05 (50.57)                                        
  7 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:38.03    1:42.46 BRNZ   
                  49.00     1:42.46 (53.46)                                        
  8 Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:41.86    1:43.12 BRNZ   
  9 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:45.09    1:43.15 BRNZ   
                  48.51     1:43.15 (54.64)                                        
 10 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:52.70    1:44.17 BRNZ   
 11 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR            1:44.52    1:44.98 BRNZ   
                  50.63     1:44.98 (54.35)                                        
 12 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:42.07    1:45.43 BRNZ   
                  50.84     1:45.43 (54.59)                                        
 13 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:51.04    1:48.04 BRNZ   
 14 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR   1:58.86    1:48.47 BRNZ   
                  52.12     1:48.47 (56.35)                                        
 15 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:56.20    1:48.77 BRNZ   
                  54.22     1:48.77 (54.55)                                        
 16 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:00.52    1:50.34 BRNZ   
 17 Brito, Mia G              10 RedTails-MR          1:54.16    1:52.38 BRNZ   
                  55.12     1:52.38 (57.26)                                        
 18 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR              2:04.20    1:53.26 BRNZ   
                  53.61     1:53.26 (59.65)                                        
 19 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR   1:52.60    1:53.31 BRNZ   
 20 Wu, Carissa               10 GATE-MR              1:53.72    1:54.07 BRNZ   
                  55.96     1:54.07 (58.11)                                        
 21 Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR   1:46.88    1:54.33 BRNZ   
                  54.73     1:54.33 (59.60)                                        
 22 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR  1:49.47    1:54.40 BRNZ   
                  54.65     1:54.40 (59.75)                                        
 23 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          1:53.40    1:55.29 BRNZ   
                  54.22   1:55.29 (1:01.07)                                        
 24 Castagnetti, Emily        10 WAC-MR               2:19.73    1:55.36 BRNZ   
                  55.17   1:55.36 (1:00.19)                                        
 25 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:56.99    1:56.12 BRNZ   
                  56.74     1:56.12 (59.38)                                        
 26 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR  2:05.57    1:59.25 BRNZ   
                  54.48   1:59.25 (1:04.77)                                        
 27 Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          2:46.50    2:13.01 BRNZ   
                1:01.45   2:13.01 (1:11.56)                                        
 28 Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          2:19.56    2:29.02 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Keh, Camilla              10 NYCC-MR              1:39.39         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weller, Clara O           10 WEST-MR                55.58      45.50 SILV   
  2 Liew, Briana J            10 GATE-MR                49.33      45.81 SILV   
  3 Gargiulo, Olivia M         9 WEST-MR                50.95      46.53 SILV   
  4 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                50.27      46.70 SILV   
  5 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            51.45      47.39 SILV   
  6 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            48.77      47.71 SILV   
  7 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                52.46      48.18 SILV   
BRNZ - Division  
  1 St. Jean, Ryann A          9 Flying Dolphins-MR     51.02      48.72 BRNZ   
  2 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR                52.39      49.11 BRNZ   
  3 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            50.19      49.16 BRNZ   
  4 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            53.11      49.20 BRNZ   
  5 Loveless, Mary K           9 Badger-MR              50.02      49.22 BRNZ   
  6 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            50.59      49.26 BRNZ   
  7 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR                52.39      50.81 BRNZ   
  8 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    50.92      51.27 BRNZ   
  9 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR              56.51      51.66 BRNZ   
 10 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            52.77      51.69 BRNZ   
 11 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR            52.66      51.84 BRNZ   
 11 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     56.27      51.84 BRNZ   
 13 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              54.46      52.07 BRNZ   
 14 Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR     52.28      52.10 BRNZ   
 15 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            51.96      52.26 BRNZ   
 16 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR    54.11      52.41 BRNZ   
 17 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    50.64      52.47 BRNZ   
 18 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              53.00      52.52 BRNZ   
 19 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    53.77      52.62 BRNZ   
 20 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            56.23      52.72 BRNZ   
 21 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            55.38      53.35 BRNZ   
 22 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR     56.70      53.50 BRNZ   
 23 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     55.32      53.70 BRNZ   
 24 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                57.59      54.20 BRNZ   
 25 Scrivo, Emma              10 WEST-MR              1:00.86      54.35 BRNZ   
 26 Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          1:01.06      54.44 BRNZ   
 27 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     59.52      54.78 BRNZ   
 28 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                55.54      55.11 BRNZ   
 29 Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR     56.31      56.52 BRNZ   
 30 Madden, Grace              9 NYCC-MR                57.86      57.70 BRNZ   
 31 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            56.91      57.82 BRNZ   
 32 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR                 58.95      59.22 BRNZ   
 33 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          1:07.61    1:01.28 BRNZ   
 34 Wu, Carissa               10 GATE-MR              1:06.63    1:01.29 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR            54.68         DQ        
      Declared false start
 -- Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            49.79         DQ        
      False start
 -- Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR  1:03.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cercy, Simone              9 NYCC-MR                59.72         NS        
 -- Keh, Camilla              10 NYCC-MR                50.15         NS        
 -- Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                52.67         NS        
 -- Puri, Saisha M             9 NYCC-MR                55.77         NS        
 -- Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR              1:06.75         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Liew, Briana J            10 GATE-MR                   NT    1:36.71 SILV   
                  46.22     1:36.71 (50.49)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          2:00.09    1:48.23 SILV   
                  50.37     1:48.23 (57.86)                                        
  2 Loveless, Mary K           9 Badger-MR                 NT    1:48.30 SILV   
                  51.07     1:48.30 (57.23)                                        
BRNZ - Division  
  1 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:50.09    1:49.58 BRNZ   
                  51.49     1:49.58 (58.09)                                        
  2 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            2:01.15    1:50.33 BRNZ   
                  53.87     1:50.33 (56.46)                                        
  3 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:54.88    1:50.80 BRNZ   
                  53.43     1:50.80 (57.37)                                        
  4 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:51.59    1:53.23 BRNZ   
                  55.21     1:53.23 (58.02)                                        
  5 St. Jean, Ryann A          9 Flying Dolphins-MR   1:56.29    1:54.17 BRNZ   
                  49.21   1:54.17 (1:04.96)                                        
  6 LU, Katie                  9 Twisters-MR          1:51.09    1:54.42 BRNZ   
                  53.07   1:54.42 (1:01.35)                                        
  7 Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR   1:58.35    1:54.47 BRNZ   
                  54.05   1:54.47 (1:00.42)                                        
  8 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:54.16    1:55.02 BRNZ   
                  54.96   1:55.02 (1:00.06)                                        
  9 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:52.55    1:55.03 BRNZ   
                  54.67   1:55.03 (1:00.36)                                        
 10 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          1:58.48    1:55.30 BRNZ   
 11 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   2:04.26    1:56.83 BRNZ   
                  56.03   1:56.83 (1:00.80)                                        
 12 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:57.21    1:57.22 BRNZ   
                  55.49   1:57.22 (1:01.73)                                        
 13 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:51.43    1:57.88 BRNZ   
                  57.61   1:57.88 (1:00.27)                                        
 14 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          1:57.65    1:58.76 BRNZ   
                  57.31   1:58.76 (1:01.45)                                        
 15 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    1:59.74 BRNZ   
                  56.47   1:59.74 (1:03.27)                                        
 16 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR  1:52.87    2:00.32 BRNZ   
                  55.84   2:00.32 (1:04.48)                                        
 17 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR   2:14.76    2:00.79 BRNZ   
                  58.06   2:00.79 (1:02.73)                                        
 18 Colavita, Lidia           10 Flying Dolphins-MR   2:14.81    2:04.68 BRNZ   
                1:00.26   2:04.68 (1:04.42)                                        
 19 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          2:05.07    2:04.81 BRNZ   
                  59.30   2:04.81 (1:05.51)                                        
 20 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   2:16.58    2:05.44 BRNZ   
                  58.82   2:05.44 (1:06.62)                                        
 21 Winters, Mia E             9 HS-MR                2:17.54    2:11.22 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:50.25         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  48.09          DQ (55.12)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Liew, Briana J            10 GATE-MR                   NT      44.89 BRNZ   
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weller, Clara O           10 WEST-MR                47.29      38.11 SILV   
  2 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                44.25      39.71 SILV   
  3 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     44.67      40.24 SILV   
  4 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR                45.55      42.04 SILV   
  5 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    44.35      42.45 SILV   
  6 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR     45.13      42.50 SILV   
  7 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            47.84      43.35 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Samuels, Sophia S          9 Twisters-MR            52.18      44.10 BRNZ   
  2 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                  45.33      44.15 BRNZ   
  2 Wong, Joyce H              9 HS-MR                  46.29      44.15 BRNZ   
  4 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            50.84      44.38 BRNZ   
  5 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              45.79      45.54 BRNZ   
  6 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     55.68      45.83 BRNZ   
  7 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            45.25      45.90 BRNZ   
  8 Brennan, Maeve T           9 HS-MR                  51.49      45.98 BRNZ   
  9 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR              49.50      46.11 BRNZ   
 10 Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                53.76      47.00 BRNZ   
 11 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            50.56      48.37 BRNZ   
 12 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                46.55      48.53 BRNZ   
 13 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            48.82      48.76 BRNZ   
 14 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     47.69      49.05 BRNZ   
 15 Caminiti, Christina A      9 CIY-MR                 53.38      49.09 BRNZ   
 16 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            55.99      49.37 BRNZ   
 17 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     52.66      49.77 BRNZ   
 17 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            48.67      49.77 BRNZ   
 19 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              55.64      50.21 BRNZ   
 20 Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR            52.44      50.43 BRNZ   
 21 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR            49.58      50.47 BRNZ   
 22 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            55.24      51.03 BRNZ   
 23 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     56.05      51.12 BRNZ   
 24 Winters, Emma C            9 HS-MR                  52.25      52.85 BRNZ   
 25 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            49.89      52.93 BRNZ   
 26 LU, Katie                  9 Twisters-MR            50.75      53.03 BRNZ   
 27 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            55.10      54.22 BRNZ   
 28 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    50.51      54.27 BRNZ   
 29 Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR     51.83      55.13 BRNZ   
 30 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   1:01.33      55.84 BRNZ   
 31 Wu, Carissa               10 GATE-MR                55.70      56.87 BRNZ   
 32 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                55.06      57.02 BRNZ   
 33 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            51.59      58.43 BRNZ   
 34 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR               1:14.87      58.97 BRNZ   
 35 Thompson, Jalynn          10 WAC-MR               1:22.68      59.19 BRNZ   
 36 Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               1:16.71    1:10.59 BRNZ   
 37 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          1:09.35    1:21.16 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR    51.10         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:43.69    1:37.24 SILV   
                  45.27     1:37.24 (51.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:45.69    1:40.54 BRNZ   
                  47.69     1:40.54 (52.85)                                        
  2 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:40.09    1:41.78 BRNZ   
                  42.99     1:41.78 (58.79)                                        
  3 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:44.16    1:41.80 BRNZ   
                  46.62     1:41.80 (55.18)                                        
  4 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:40.09    1:45.24 BRNZ   
                  48.28     1:45.24 (56.96)                                        
  5 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:45.90    1:45.62 BRNZ   
                  49.93     1:45.62 (55.69)                                        
  6 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:53.56    1:46.70 BRNZ   
                  50.37     1:46.70 (56.33)                                        
  7 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:56.83    1:49.52 BRNZ   
                  48.72   1:49.52 (1:00.80)                                        
  8 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:47.91    1:51.32 BRNZ   
                  48.60   1:51.32 (1:02.72)                                        
  9 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:54.62    1:51.93 BRNZ   
                  51.21   1:51.93 (1:00.72)                                        
 10 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          2:00.09    1:52.76 BRNZ   
                  48.96   1:52.76 (1:03.80)                                        
 11 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          1:58.62    1:56.28 BRNZ   
                  53.87   1:56.28 (1:02.41)                                        
 12 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          2:22.63    2:04.26 BRNZ   
                  54.61   2:04.26 (1:09.65)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:30.80    1:22.29 SILV   
                  41.63     1:22.29 (40.66)                                        
  2 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR   1:31.44    1:26.25 SILV   
                  41.05     1:26.25 (45.20)                                        
  3 Weller, Clara O           10 WEST-MR              1:35.95    1:26.70 SILV   
                  40.17     1:26.70 (46.53)                                        
  4 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:32.55    1:26.79 SILV   
                  41.90     1:26.79 (44.89)                                        
  5 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:36.35    1:27.16 SILV   
                  40.77     1:27.16 (46.39)                                        
  6 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:31.73    1:28.10 SILV   
                  38.75     1:28.10 (49.35)                                        
  7 Jimenez, Haley             9 GATE-MR              1:35.25    1:28.46 SILV   
                  42.49     1:28.46 (45.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:30.76    1:28.81 BRNZ   
                  41.79     1:28.81 (47.02)                                        
  2 Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:30.75    1:29.55 BRNZ   
                  40.57     1:29.55 (48.98)                                        
  3 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:33.10    1:30.10 BRNZ   
                  41.83     1:30.10 (48.27)                                        
  4 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:29.13    1:31.38 BRNZ   
                  43.55     1:31.38 (47.83)                                        
  5 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:38.39    1:31.80 BRNZ   
                  42.63     1:31.80 (49.17)                                        
  6 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:39.99    1:31.88 BRNZ   
                  44.49     1:31.88 (47.39)                                        
  7 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          1:34.70    1:32.09 BRNZ   
                  41.80     1:32.09 (50.29)                                        
  8 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR          1:35.88    1:32.85 BRNZ   
                  42.90     1:32.85 (49.95)                                        
  9 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:37.09    1:33.94 BRNZ   
                  47.19     1:33.94 (46.75)                                        
 10 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR              1:35.44    1:33.99 BRNZ   
                  43.72     1:33.99 (50.27)                                        
 11 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:39.40    1:34.63 BRNZ   
                  43.71     1:34.63 (50.92)                                        
 12 Wong, Joyce H              9 HS-MR                1:34.06    1:34.68 BRNZ   
 13 Loveless, Mary K           9 Badger-MR            1:43.06    1:35.01 BRNZ   
                  47.08     1:35.01 (47.93)                                        
 14 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:36.39    1:35.14 BRNZ   
                  45.70     1:35.14 (49.44)                                        
 15 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:34.65    1:35.26 BRNZ   
                  41.92     1:35.26 (53.34)                                        
 16 Patel, Risha S            10 CIY-MR               1:37.08    1:36.21 BRNZ   
                  45.45     1:36.21 (50.76)                                        
 17 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:42.64    1:36.30 BRNZ   
                  44.18     1:36.30 (52.12)                                        
 18 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                1:44.61    1:36.51 BRNZ   
                  45.12     1:36.51 (51.39)                                        
 19 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:44.50    1:36.69 BRNZ   
                  48.80     1:36.69 (47.89)                                        
 20 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:35.98    1:36.72 BRNZ   
                  46.34     1:36.72 (50.38)                                        
 21 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:38.65    1:36.88 BRNZ   
                  42.67     1:36.88 (54.21)                                        
 22 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:41.46    1:39.01 BRNZ   
                  45.42     1:39.01 (53.59)                                        
 23 Caminiti, Christina A      9 CIY-MR               1:45.97    1:40.26 BRNZ   
                  47.49     1:40.26 (52.77)                                        
 24 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:38.13    1:40.49 BRNZ   
                  48.26     1:40.49 (52.23)                                        
 25 Samuels, Sophia S          9 Twisters-MR          1:44.99    1:40.70 BRNZ   
                  47.87     1:40.70 (52.83)                                        
 26 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        1:43.81    1:41.36 BRNZ   
                  45.98     1:41.36 (55.38)                                        
 27 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:44.10    1:41.37 BRNZ   
                  46.57     1:41.37 (54.80)                                        
 28 LU, Katie                  9 Twisters-MR          1:38.96    1:41.73 BRNZ   
                  49.28     1:41.73 (52.45)                                        
 29 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:45.73    1:42.11 BRNZ   
                  50.53     1:42.11 (51.58)                                        
 30 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:42.74    1:42.14 BRNZ   
                  49.13     1:42.14 (53.01)                                        
 31 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:41.03    1:42.56 BRNZ   
                  46.75     1:42.56 (55.81)                                        
 32 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:40.18    1:42.87 BRNZ   
                  46.16     1:42.87 (56.71)                                        
 33 Brennan, Maeve T           9 HS-MR                2:01.88    1:43.42 BRNZ   
                  47.37     1:43.42 (56.05)                                        
 34 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:54.02    1:44.48 BRNZ   
                  54.78     1:44.48 (49.70)                                        
 35 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:46.44    1:44.69 BRNZ   
                  47.99     1:44.69 (56.70)                                        
 36 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:46.76    1:46.07 BRNZ   
                  50.61     1:46.07 (55.46)                                        
 37 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:45.56    1:46.81 BRNZ   
                  55.88     1:46.81 (50.93)                                        
 38 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR   2:00.85    1:47.62 BRNZ   
                  52.47     1:47.62 (55.15)                                        
 38 Winters, Emma C            9 HS-MR                1:41.27    1:47.62 BRNZ   
                  51.54     1:47.62 (56.08)                                        
 40 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    1:47.86 BRNZ   
                  54.66     1:47.86 (53.20)                                        
 41 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR              1:53.43    1:51.39 BRNZ   
                  54.30     1:51.39 (57.09)                                        
 42 Winters, Mia E             9 HS-MR                1:51.46    1:52.02 BRNZ   
                  53.57     1:52.02 (58.45)                                        
 43 Brito, Mia G              10 RedTails-MR               NT    1:52.08 BRNZ   
                  56.11     1:52.08 (55.97)                                        
 44 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   2:00.24    1:54.24 BRNZ   
                  56.22     1:54.24 (58.02)                                        
 45 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          2:08.45    2:11.81 BRNZ   
                1:04.30   2:11.81 (1:07.51)                                        
Non-Award Division  
 -- Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               2:29.56         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:05.31        DQ (1:07.02)                                        
 -- Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          1:44.43         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.79          DQ (52.16)                                        
 -- Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR   1:44.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  55.42          DQ (58.49)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                   NT    3:11.62 SILV   
                  43.56     1:34.46 (50.90)     2:31.13 (56.67)     3:11.62 (40.49)
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            3:15.94    3:02.85 SILV   
                  42.04     1:27.20 (45.16)     2:19.45 (52.25)     3:02.85 (43.40)
BRNZ - Division  
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          3:27.82    3:15.19 BRNZ   
                  41.57     1:31.67 (50.10)   2:32.63 (1:00.96)     3:15.19 (42.56)
  2 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  3:24.60    3:15.79 BRNZ   
                  42.41     1:34.01 (51.60)     2:26.38 (52.37)     3:15.79 (49.41)
  3 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          3:19.48    3:20.53 BRNZ   
                  44.14     1:36.32 (52.18)     2:34.04 (57.72)     3:20.53 (46.49)
  4 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR              3:28.73    3:21.46 BRNZ   
                  47.30     1:37.52 (50.22)   2:39.60 (1:02.08)     3:21.46 (41.86)
  5 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          3:39.21    3:24.36 BRNZ   
                  49.50     1:41.14 (51.64)     2:39.97 (58.83)     3:24.36 (44.39)
  6 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          3:28.96    3:24.85 BRNZ   
                  51.01     1:41.83 (50.82)     2:40.87 (59.04)     3:24.85 (43.98)
  7 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          3:30.09    3:27.12 BRNZ   
                  46.82     1:35.09 (48.27)   2:41.42 (1:06.33)     3:27.12 (45.70)
  8 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          3:42.85    3:29.59 BRNZ   
                  48.86     1:44.39 (55.53)     2:39.74 (55.35)     3:29.59 (49.85)
  9 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          3:33.45    3:41.70 BRNZ   
                  46.68     1:43.94 (57.26)   2:53.50 (1:09.56)     3:41.70 (48.20)
 10 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR                 NT    3:42.24 BRNZ   
                  56.45     1:51.33 (54.88)   2:54.05 (1:02.72)     3:42.24 (48.19)
 11 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          3:35.48    3:44.44 BRNZ   
                  56.58     1:51.80 (55.22)   2:54.42 (1:02.62)     3:44.44 (50.02)
 12 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    3:46.39 BRNZ   
                                1:52.82 ( )   2:56.53 (1:03.71)     3:46.39 (49.86)
 13 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          3:49.09    3:47.49 BRNZ   
                  53.59     1:50.96 (57.37)   2:55.57 (1:04.61)     3:47.49 (51.92)
 14 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            3:58.66    3:54.25 BRNZ   
                                2:06.54 ( )     3:05.22 (58.68)     3:54.25 (49.03)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                30.99  SILV
                31.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cuadrado, Katelyn E       12 MAD-MR                 31.43      29.74 SILV   
  2 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            31.82      30.71 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     31.76      31.14 BRNZ   
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                31.98      31.53 BRNZ   
  3 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    31.94      31.70 BRNZ   
  4 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR     31.71      31.75 BRNZ   
  5 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                31.82      31.85 BRNZ   
  6 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            32.82      31.88 BRNZ   
  7 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              32.59      31.90 BRNZ   
  8 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    31.36      32.03 BRNZ   
  9 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR     32.83      32.16 BRNZ   
 10 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                32.99      32.20 BRNZ   
 11 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    33.00      32.49 BRNZ   
 12 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR    32.76      32.59 BRNZ   
 13 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     31.36      32.65 BRNZ   
 14 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              33.04      32.67 BRNZ   
 15 Liu, Allison              12 WEST-MR                33.05      32.71 BRNZ   
 16 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 32.05      32.89 BRNZ   
 17 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    33.07      32.96 BRNZ   
 18 Ross, Shawna Y            12 GATE-MR                35.28      32.98 BRNZ   
 19 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    34.13      33.02 BRNZ   
 20 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR     31.82      33.18 BRNZ   
 21 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    34.95      33.49 BRNZ   
 22 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    34.27      33.64 BRNZ   
 23 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              37.86      33.65 BRNZ   
 24 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                32.80      33.74 BRNZ   
 25 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            34.72      33.79 BRNZ   
 26 Pan, Christina            11 GATE-MR                37.29      33.84 BRNZ   
 27 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              34.79      34.17 BRNZ   
 28 Landy, Jenna P            11 Badger-MR              38.55      34.30 BRNZ   
 29 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            34.47      34.54 BRNZ   
 30 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            36.57      34.60 BRNZ   
 31 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     35.71      34.84 BRNZ   
 32 Egan, Sharon M            12 APEX-MR                37.13      34.88 BRNZ   
 33 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                34.97      34.98 BRNZ   
 34 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            34.22      34.99 BRNZ   
 35 Miller, Kendall G         11 Express Swimming-MR    35.78      35.00 BRNZ   
 36 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            38.09      35.24 BRNZ   
 37 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    35.55      36.13 BRNZ   
 38 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    36.58      36.75 BRNZ   
 39 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR    35.20      36.85 BRNZ   
 40 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR    37.65      37.29 BRNZ   
 41 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     36.54      37.55 BRNZ   
 42 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR    43.09      38.65 BRNZ   
 43 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            41.78      39.13 BRNZ   
 44 Perry, Samantha A         11 Express Swimming-MR    38.94      39.66 BRNZ   
 45 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     38.94      41.28 BRNZ   
 46 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR              45.71      42.98 BRNZ   
 47 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR    49.54      45.34 BRNZ   
 48 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            37.68      47.62 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Chakrapani, Prithi        12 CIY-MR                 33.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
              1:08.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:10.53    1:06.04 SILV   
                  32.79     1:06.04 (33.25)                                        
BRNZ - Division  
  1 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:08.52    1:08.41 BRNZ   
                  33.25     1:08.41 (35.16)                                        
  2 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR  1:11.32    1:08.80 BRNZ   
                  32.68     1:08.80 (36.12)                                        
  3 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:10.77    1:09.61 BRNZ   
                  33.45     1:09.61 (36.16)                                        
  4 LU, Helen                 12 Twisters-MR          1:15.14    1:09.73 BRNZ   
                  33.05     1:09.73 (36.68)                                        
  5 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR  1:10.28    1:09.76 BRNZ   
                  33.30     1:09.76 (36.46)                                        
  6 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:11.66    1:09.94 BRNZ   
                  34.15     1:09.94 (35.79)                                        
  7 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:13.67    1:10.16 BRNZ   
                  33.93     1:10.16 (36.23)                                        
  8 Christie, Ryann           12 WAC-MR               1:11.21    1:10.70 BRNZ   
                  34.36     1:10.70 (36.34)                                        
  9 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR               1:13.06    1:11.02 BRNZ   
                  34.53     1:11.02 (36.49)                                        
 10 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:11.64    1:11.17 BRNZ   
                  33.75     1:11.17 (37.42)                                        
 11 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:13.44    1:11.19 BRNZ   
                  34.53     1:11.19 (36.66)                                        
 12 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          1:14.98    1:11.55 BRNZ   
                  33.92     1:11.55 (37.63)                                        
 13 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR          1:15.33    1:12.14 BRNZ   
                  36.18     1:12.14 (35.96)                                        
 14 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:11.80    1:12.28 BRNZ   
                  35.42     1:12.28 (36.86)                                        
 15 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:17.90    1:12.72 BRNZ   
                  34.45     1:12.72 (38.27)                                        
 16 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:09.64    1:12.92 BRNZ   
                  34.72     1:12.92 (38.20)                                        
 17 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:13.13    1:12.95 BRNZ   
                  34.71     1:12.95 (38.24)                                        
 18 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:16.41    1:13.04 BRNZ   
                  35.96     1:13.04 (37.08)                                        
 19 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR  1:12.53    1:13.13 BRNZ   
                  35.17     1:13.13 (37.96)                                        
 20 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:13.91    1:13.44 BRNZ   
                  34.28     1:13.44 (39.16)                                        
 21 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:16.78    1:14.41 BRNZ   
                  35.67     1:14.41 (38.74)                                        
 22 Pan, Christina            11 GATE-MR              1:23.16    1:14.43 BRNZ   
                  35.75     1:14.43 (38.68)                                        
 23 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:17.23    1:15.35 BRNZ   
                  35.86     1:15.35 (39.49)                                        
 24 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR        1:13.73    1:15.57 BRNZ   
                  36.38     1:15.57 (39.19)                                        
 24 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR              1:20.55    1:15.57 BRNZ   
                  36.36     1:15.57 (39.21)                                        
 26 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          1:15.67    1:15.59 BRNZ   
                  35.72     1:15.59 (39.87)                                        
 27 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:26.06    1:15.83 BRNZ   
                  35.40     1:15.83 (40.43)                                        
 28 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:16.09    1:15.90 BRNZ   
                  35.68     1:15.90 (40.22)                                        
 29 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:18.87    1:16.23 BRNZ   
                  37.24     1:16.23 (38.99)                                        
 30 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:16.73    1:17.06 BRNZ   
                  37.76     1:17.06 (39.30)                                        
 31 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:15.83    1:17.56 BRNZ   
                  37.43     1:17.56 (40.13)                                        
 31 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:22.26    1:17.56 BRNZ   
                  37.33     1:17.56 (40.23)                                        
 33 Brown, Justine-Alexandri  12 Unhes-Mr-MR          1:22.69    1:18.93 BRNZ   
                  37.85     1:18.93 (41.08)                                        
 34 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:17.54    1:19.66 BRNZ   
                  38.36     1:19.66 (41.30)                                        
 35 Chau, Audrey A            11 CIY-MR               1:18.92    1:19.82 BRNZ   
                  38.36     1:19.82 (41.46)                                        
 36 Price, Jordin C           12 RedTails-MR          1:40.09    1:19.99 BRNZ   
                  37.04     1:19.99 (42.95)                                        
 37 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                1:27.86    1:20.41 BRNZ   
                  38.07     1:20.41 (42.34)                                        
 38 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:26.47    1:21.75 BRNZ   
                  39.48     1:21.75 (42.27)                                        
 39 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:23.13    1:22.28 BRNZ   
                  37.43     1:22.28 (44.85)                                        
 40 Egan, Sharon M            12 APEX-MR              1:21.70    1:24.54 BRNZ   
                  39.72     1:24.54 (44.82)                                        
 41 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR  1:36.20    1:24.78 BRNZ   
                  38.74     1:24.78 (46.04)                                        
 42 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:26.26    1:24.84 BRNZ   
                  38.79     1:24.84 (46.05)                                        
 43 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:22.71    1:24.97 BRNZ   
                  39.22     1:24.97 (45.75)                                        
 44 Alston, Taj I             12 RedTails-MR          1:29.59    1:25.50 BRNZ   
                  39.19     1:25.50 (46.31)                                        
 45 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR   1:32.54    1:28.09 BRNZ   
                  41.23     1:28.09 (46.86)                                        
 46 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:28.31    1:29.17 BRNZ   
                  42.74     1:29.17 (46.43)                                        
 47 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:27.89    1:29.39 BRNZ   
                  42.31     1:29.39 (47.08)                                        
 48 Kuzma, Jaclyn R           11 Express Swimming-MR  1:36.97    1:30.70 BRNZ   
                  41.93     1:30.70 (48.77)                                        
 49 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR          1:39.67    1:31.55 BRNZ   
                  42.11     1:31.55 (49.44)                                        
 50 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:37.74    1:37.85 BRNZ   
                  45.25     1:37.85 (52.60)                                        
 51 Sun, Liuxi X              11 RedTails-MR          1:45.09    1:39.34 BRNZ   
                  47.61     1:39.34 (51.73)                                        
 52 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR  1:54.48    1:39.73 BRNZ   
                  46.07     1:39.73 (53.66)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
              2:25.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              2:29.23    2:22.26 SILV   
                  32.47     1:08.92 (36.45)     1:46.39 (37.47)     2:22.26 (35.87)
  2 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   2:39.75    2:25.37 SILV   
                  32.20     1:08.77 (36.57)     1:47.43 (38.66)     2:25.37 (37.94)
  3 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              2:29.64    2:25.61 SILV   
                  32.52     1:09.57 (37.05)     1:48.38 (38.81)     2:25.61 (37.23)
BRNZ - Division  
  1 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          2:32.78    2:27.16 BRNZ   
                  34.22     1:11.41 (37.19)     1:49.71 (38.30)     2:27.16 (37.45)
  2 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   2:30.64    2:27.33 BRNZ   
                  34.05     1:10.80 (36.75)     1:49.68 (38.88)     2:27.33 (37.65)
  3 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            2:32.06    2:31.56 BRNZ   
                  33.76     1:12.58 (38.82)     1:53.00 (40.42)     2:31.56 (38.56)
  4 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              2:33.87    2:34.00 BRNZ   
                  34.75     1:14.32 (39.57)     1:54.62 (40.30)     2:34.00 (39.38)
  5 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  2:42.55    2:34.59 BRNZ   
                  34.10     1:14.08 (39.98)     1:55.51 (41.43)     2:34.59 (39.08)
  6 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   2:45.70    2:35.83 BRNZ   
                  35.58     1:15.09 (39.51)     1:56.89 (41.80)     2:35.83 (38.94)
  7 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          2:33.78    2:36.12 BRNZ   
                  35.19     1:15.13 (39.94)     1:56.89 (41.76)     2:36.12 (39.23)
  8 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   2:35.11    2:36.30 BRNZ   
                  34.82     1:14.16 (39.34)     1:56.22 (42.06)     2:36.30 (40.08)
  9 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   2:41.50    2:37.47 BRNZ   
                  36.18     1:16.40 (40.22)   2:37.47 (1:21.07)                    
 10 Chang, Grace              11 GATE-MR              2:40.28    2:38.30 BRNZ   
                  35.80     1:16.35 (40.55)     1:57.95 (41.60)     2:38.30 (40.35)
 11 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               2:42.67    2:39.48 BRNZ   
                  35.27     1:15.83 (40.56)     1:57.99 (42.16)     2:39.48 (41.49)
 12 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              2:38.96    2:39.77 BRNZ   
                  35.65     1:17.10 (41.45)     1:58.84 (41.74)     2:39.77 (40.93)
 13 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  2:46.23    2:41.33 BRNZ   
                  36.98     1:19.13 (42.15)     1:58.11 (38.98)     2:41.33 (43.22)
 14 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  2:45.20    2:41.57 BRNZ   
                  35.65     1:16.51 (40.86)     1:58.77 (42.26)     2:41.57 (42.80)
 15 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          2:48.44    2:43.12 BRNZ   
                  36.67     1:19.39 (42.72)     2:03.99 (44.60)     2:43.12 (39.13)
 16 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            3:12.94    2:44.14 BRNZ   
                  36.07     1:17.99 (41.92)     2:01.72 (43.73)     2:44.14 (42.42)
 17 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          2:56.57    2:44.42 BRNZ   
                  37.65     1:20.08 (42.43)     2:03.57 (43.49)     2:44.42 (40.85)
 18 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   2:39.14    2:44.56 BRNZ   
                  35.77     1:18.38 (42.61)     2:02.66 (44.28)     2:44.56 (41.90)
 19 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  2:51.99    2:47.11 BRNZ   
                  39.45     1:22.19 (42.74)     2:05.65 (43.46)     2:47.11 (41.46)
 20 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  3:07.11    3:01.14 BRNZ   
                  37.74     1:23.59 (45.85)     2:12.35 (48.76)     3:01.14 (48.79)
 21 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR   3:06.43    3:11.99 BRNZ   
                  40.70     1:29.66 (48.96)     2:22.08 (52.42)     3:11.99 (49.91)
 22 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          3:25.13    3:12.88 BRNZ   
                  42.14     1:30.69 (48.55)     2:22.06 (51.37)     3:12.88 (50.82)
 23 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            3:42.53    3:28.99 BRNZ   
                  44.32     1:37.88 (53.56)     2:34.90 (57.02)     3:28.99 (54.09)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:20.79  SILV
              6:20.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:20.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   6:25.75    6:11.15 SILV   
                  33.54     1:10.70 (37.16)     1:48.61 (37.91)     2:27.16 (38.55)
        3:04.50 (37.34)     3:43.12 (38.62)     4:20.97 (37.85)     4:58.45 (37.48)
        5:35.85 (37.40)     6:11.15 (35.30)                                        
BRNZ - Division  
  1 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            6:48.58    6:21.15 BRNZ   
                  34.14     1:12.22 (38.08)     1:51.59 (39.37)     2:30.70 (39.11)
        3:10.93 (40.23)     3:50.57 (39.64)     4:30.08 (39.51)     5:09.23 (39.15)
        5:47.00 (37.77)     6:21.15 (34.15)                                        
  2 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   6:44.58    6:24.81 BRNZ   
                  35.22     1:12.70 (37.48)     1:51.36 (38.66)     2:30.70 (39.34)
        3:10.48 (39.78)     3:49.77 (39.29)     4:29.21 (39.44)     5:08.32 (39.11)
        5:46.91 (38.59)     6:24.81 (37.90)                                        
  3 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   6:40.14    6:29.78 BRNZ   
                  33.20     1:11.02 (37.82)     1:49.92 (38.90)     2:29.88 (39.96)
        3:09.84 (39.96)     3:50.04 (40.20)     4:30.40 (40.36)     5:11.68 (41.28)
        5:51.09 (39.41)     6:29.78 (38.69)                                        
  4 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              6:45.75    6:31.69 BRNZ   
                  33.25     1:11.75 (38.50)     1:50.95 (39.20)     2:30.65 (39.70)
        3:11.10 (40.45)     3:51.94 (40.84)     4:32.87 (40.93)     5:13.98 (41.11)
        5:54.71 (40.73)     6:31.69 (36.98)                                        
  5 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          6:40.64    6:31.83 BRNZ   
                  34.42     1:12.05 (37.63)     1:51.18 (39.13)     2:31.24 (40.06)
        3:11.53 (40.29)     3:51.81 (40.28)     4:32.86 (41.05)     5:13.78 (40.92)
        5:54.02 (40.24)     6:31.83 (37.81)                                        
  6 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              6:55.35    6:35.92 BRNZ   
                  36.02     1:15.45 (39.43)     1:55.60 (40.15)     2:35.03 (39.43)
        3:14.48 (39.45)     3:53.74 (39.26)     4:34.64 (40.90)     5:14.63 (39.99)
        5:56.20 (41.57)     6:35.92 (39.72)                                        
  7 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  7:29.16    6:59.16 BRNZ   
                  36.99     1:18.97 (41.98)     2:03.46 (44.49)     2:44.99 (41.53)
        3:29.47 (44.48)     4:11.16 (41.69)     4:54.70 (43.54)     5:37.87 (43.17)
        6:19.09 (41.22)     6:59.16 (40.07)                                        
  8 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  7:01.99    7:00.15 BRNZ   
                  36.09     1:17.93 (41.84)     2:00.77 (42.84)     2:44.10 (43.33)
        3:27.41 (43.31)     4:11.82 (44.41)     4:56.11 (44.29)     5:39.20 (43.09)
        6:21.43 (42.23)     7:00.15 (38.72)                                        
  9 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   7:03.95    7:00.46 BRNZ   
                  36.16     1:18.18 (42.02)     2:01.08 (42.90)     2:43.78 (42.70)
        3:26.87 (43.09)     4:09.53 (42.66)     4:53.01 (43.48)     5:36.60 (43.59)
        6:20.20 (43.60)     7:00.46 (40.26)                                        
 10 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          6:55.09    7:09.81 BRNZ   
                  35.06     1:15.58 (40.52)     1:58.99 (43.41)     2:43.92 (44.93)
        3:28.56 (44.64)     4:13.20 (44.64)     4:58.18 (44.98)     5:43.08 (44.90)
        6:27.47 (44.39)     7:09.81 (42.34)                                        
 11 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  7:25.04    7:11.42 BRNZ   
                  36.99     1:19.98 (42.99)     2:05.68 (45.70)     2:51.50 (45.82)
        3:35.24 (43.74)     4:20.88 (45.64)     5:05.21 (44.33)     5:49.39 (44.18)
        6:30.90 (41.51)     7:11.42 (40.52)                                        
 12 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          7:17.26    7:12.44 BRNZ   
                  36.13     1:17.16 (41.03)     1:59.83 (42.67)     2:43.29 (43.46)
        3:27.33 (44.04)     4:12.67 (45.34)     4:58.10 (45.43)     5:44.10 (46.00)
        6:30.01 (45.91)     7:12.44 (42.43)                                        
 13 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          9:00.09    7:40.19 BRNZ   
                  38.01     1:23.27 (45.26)     2:10.84 (47.57)     2:57.19 (46.35)
                                4:32.41 ( )     5:21.09 (48.68)     6:09.68 (48.59)
        6:56.51 (46.83)     7:40.19 (43.68)                                        
 14 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  8:11.35    7:42.98 BRNZ   
                  38.50     1:23.40 (44.90)     2:10.77 (47.37)     2:57.92 (47.15)
        3:46.57 (48.65)     4:34.61 (48.04)     5:23.01 (48.40)     6:11.49 (48.48)
        6:58.78 (47.29)     7:42.98 (44.20)                                        
 15 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          8:00.09    8:16.82 BRNZ   
                  37.72     1:21.22 (43.50)                             3:01.54 ( )
                                4:48.91 ( )     5:40.86 (51.95)     6:33.93 (53.07)
        7:27.21 (53.28)     8:16.82 (49.61)                                        
Non-Award Division  
 -- Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            7:30.00        DFS        
      Declared false start
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR            7:36.77         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     43.13      35.70 SILV   
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                38.06      35.91 SILV   
  3 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    38.74      36.78 SILV   
  4 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            38.30      36.82 SILV   
  5 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    40.25      36.86 SILV   
  6 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR     43.29      37.56 SILV   
  7 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                39.23      37.57 SILV   
  8 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR    38.01      37.78 SILV   
  9 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    39.21      37.85 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Pan, Christina            11 GATE-MR                39.92      38.00 QUAL   
  2 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    38.55      38.73 BRNZ   
  2 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR     40.01      38.73 BRNZ   
  4 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    38.95      39.22 BRNZ   
  5 Brown, Justine-Alexandri  12 Unhes-Mr-MR            42.02      39.34 BRNZ   
  6 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            38.27      39.41 BRNZ   
  7 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR    40.30      39.55 BRNZ   
  8 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              40.46      39.66 BRNZ   
  9 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            40.22      39.69 BRNZ   
 10 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                40.51      39.88 BRNZ   
 11 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    40.19      40.25 BRNZ   
 12 Simpson, Kayla A          12 RI Marlins-MR          43.18      40.43 BRNZ   
 13 Christie, Ryann           12 WAC-MR                 39.01      40.65 BRNZ   
 14 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            40.92      41.00 BRNZ   
 15 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 39.16      41.30 BRNZ   
 16 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            41.28      41.47 BRNZ   
 17 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              43.01      41.53 BRNZ   
 18 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            41.44      41.55 BRNZ   
 19 Alston, Taj I             12 RedTails-MR            43.25      41.99 BRNZ   
 20 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            43.73      42.14 BRNZ   
 21 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    41.52      42.43 BRNZ   
 22 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                  42.90      42.67 BRNZ   
 23 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR    44.01      44.15 BRNZ   
 24 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR    46.04      44.34 BRNZ   
 25 Kuzma, Jaclyn R           11 Express Swimming-MR    48.82      44.51 BRNZ   
 26 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                47.22      44.68 BRNZ   
 27 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     45.71      44.75 BRNZ   
 28 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR              52.38      45.48 BRNZ   
 29 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            51.27      45.72 BRNZ   
 30 Sun, Liuxi X              11 RedTails-MR            45.28      46.15 BRNZ   
 31 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     44.99      46.52 BRNZ   
 32 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     46.54      48.12 BRNZ   
 33 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    48.66      48.68 BRNZ   
 34 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR    52.85      50.66 BRNZ   
 35 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            48.09      51.88 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Price, Jordin C           12 RedTails-MR            43.09         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Pan, Christina            11 GATE-MR                   NT      39.03 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
              1:22.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Liu, Allison              12 WEST-MR              1:26.06    1:16.98 SILV   
                  37.35     1:16.98 (39.63)                                        
  2 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:22.65    1:18.27 SILV   
                  36.99     1:18.27 (41.28)                                        
  3 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:26.36    1:19.72 SILV   
                  39.15     1:19.72 (40.57)                                        
BRNZ - Division  
  1 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:22.43    1:22.11 BRNZ   
                  40.65     1:22.11 (41.46)                                        
  2 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:24.19    1:22.21 BRNZ   
                  40.52     1:22.21 (41.69)                                        
  3 Pan, Christina            11 GATE-MR              1:28.25    1:22.62 BRNZ   
                  40.28     1:22.62 (42.34)                                        
  4 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:27.00    1:22.91 BRNZ   
                  40.16     1:22.91 (42.75)                                        
  5 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:25.22    1:23.49 BRNZ   
                  39.83     1:23.49 (43.66)                                        
  6 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:22.67    1:24.15 BRNZ   
                  41.20     1:24.15 (42.95)                                        
  7 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR  1:25.18    1:24.98 BRNZ   
                  40.99     1:24.98 (43.99)                                        
  8 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:22.51    1:25.25 BRNZ   
                  41.37     1:25.25 (43.88)                                        
  9 Cuadrado, Katelyn E       12 MAD-MR               1:29.04    1:25.40 BRNZ   
                  42.27     1:25.40 (43.13)                                        
 10 Landy, Jenna P            11 Badger-MR            1:32.31    1:26.42 BRNZ   
                  42.02     1:26.42 (44.40)                                        
 11 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:27.71    1:27.01 BRNZ   
                  42.19     1:27.01 (44.82)                                        
 12 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          1:24.66    1:27.14 BRNZ   
                  41.63     1:27.14 (45.51)                                        
 13 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:27.46    1:27.62 BRNZ   
                  41.80     1:27.62 (45.82)                                        
 14 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:35.71    1:28.05 BRNZ   
                  43.92     1:28.05 (44.13)                                        
 15 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:36.68    1:28.25 BRNZ   
                  42.59     1:28.25 (45.66)                                        
 16 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:30.15    1:28.41 BRNZ   
                  42.91     1:28.41 (45.50)                                        
 17 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:24.01    1:28.61 BRNZ   
                  40.61     1:28.61 (48.00)                                        
 18 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR  1:32.44    1:29.26 BRNZ   
                  43.00     1:29.26 (46.26)                                        
 19 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:46.15    1:30.83 BRNZ   
 20 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:44.59    1:32.28 BRNZ   
                  45.08     1:32.28 (47.20)                                        
 21 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:46.93    1:33.17 BRNZ   
 22 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR  1:45.84    1:35.21 BRNZ   
                  45.32     1:35.21 (49.89)                                        
 23 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR              1:40.18    1:36.61 BRNZ   
                  45.03     1:36.61 (51.58)                                        
 24 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:39.03    1:39.54 BRNZ   
                  46.72     1:39.54 (52.82)                                        
 25 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:45.25    1:40.60 BRNZ   
                  48.42     1:40.60 (52.18)                                        
 26 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:39.78    1:41.45 BRNZ   
                  48.67     1:41.45 (52.78)                                        
 27 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:46.44    1:41.83 BRNZ   
                  48.73     1:41.83 (53.10)                                        
 28 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR          1:54.24    1:47.60 BRNZ   
 29 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR  2:02.16    1:51.75 BRNZ   
                  52.76     1:51.75 (58.99)                                        
 30 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:51.61    1:53.89 BRNZ   
                  54.18     1:53.89 (59.71)                                        
 31 Price, Jordin C           12 RedTails-MR          2:00.09    2:18.11 BRNZ   
                1:03.17   2:18.11 (1:14.94)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:55.99  SILV
              2:56.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              2:57.60    2:50.90 SILV   
                  40.42     1:23.63 (43.21)     2:08.49 (44.86)     2:50.90 (42.41)
  2 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            3:03.74    2:54.46 SILV   
                  40.82     1:26.33 (45.51)     2:12.33 (46.00)     2:54.46 (42.13)
BRNZ - Division  
  1 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            3:12.13    3:07.83 BRNZ   
                  42.87     1:30.38 (47.51)     2:20.17 (49.79)     3:07.83 (47.66)
  2 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR                 NT    3:22.77 BRNZ   
                  47.72     1:40.65 (52.93)     2:33.66 (53.01)     3:22.77 (49.11)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 Swim fast RJ 

 We are so proud of you.

                37.19  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            43.17      42.07 SILV   
  2 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                43.58      42.26 SILV   
  3 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            44.12      42.66 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 42.98      42.90 BRNZ   
  2 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    43.11      43.08 BRNZ   
  3 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    43.49      43.26 BRNZ   
  4 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              43.30      43.78 BRNZ   
  5 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    45.49      43.92 BRNZ   
  6 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            44.34      44.33 BRNZ   
  7 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    46.14      44.53 BRNZ   
  8 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                47.97      44.62 BRNZ   
  9 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    44.19      44.68 BRNZ   
 10 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR          48.10      44.70 BRNZ   
 11 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            44.09      44.95 BRNZ   
 12 Pan, Christina            11 GATE-MR                46.94      45.27 BRNZ   
 13 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    45.30      45.35 BRNZ   
 14 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    48.28      45.95 BRNZ   
 15 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            47.74      46.13 BRNZ   
 16 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    45.95      46.15 BRNZ   
 17 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     47.48      46.27 BRNZ   
 18 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                47.27      46.31 BRNZ   
 19 Brown, Justine-Alexandri  12 Unhes-Mr-MR            46.73      46.56 BRNZ   
 20 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              46.25      46.76 BRNZ   
 21 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            46.09      47.17 BRNZ   
 22 Schloss, Leora G          11 Badger-MR              45.78      47.18 BRNZ   
 23 Alston, Taj I             12 RedTails-MR            47.78      47.34 BRNZ   
 24 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            51.50      48.67 BRNZ   
 25 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     50.71      48.73 BRNZ   
 26 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                  48.38      49.16 BRNZ   
 27 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                51.80      49.91 BRNZ   
 28 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            47.85      50.16 BRNZ   
 29 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     50.02      50.67 BRNZ   
 30 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR  1:01.47      50.82 BRNZ   
 31 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            48.09      51.06 BRNZ   
 32 Chau, Audrey A            11 CIY-MR                 51.27      51.38 BRNZ   
 33 Kuzma, Jaclyn R           11 Express Swimming-MR  1:08.24      53.67 BRNZ   
 34 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            48.53      54.51 BRNZ   
 35 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR    55.61      54.58 BRNZ   
 36 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR                 NT      56.54 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Egan, Sharon M            12 APEX-MR                48.69         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
              1:31.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:44.26    1:26.02 SILV   
                  40.92     1:26.02 (45.10)                                        
  2 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          1:33.29    1:28.77 SILV   
                  41.24     1:28.77 (47.53)                                        
  3 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:31.70    1:28.88 SILV   
                  42.52     1:28.88 (46.36)                                        
  4 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            1:32.01    1:29.15 SILV   
                  42.67     1:29.15 (46.48)                                        
  5 Liu, Allison              12 WEST-MR              1:35.24    1:29.81 SILV   
                  43.95     1:29.81 (45.86)                                        
  6 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:37.45    1:30.40 SILV   
                  42.74     1:30.40 (47.66)                                        
  7 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:34.24    1:30.50 SILV   
                  43.74     1:30.50 (46.76)                                        
  8 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:37.29    1:30.73 SILV   
                  44.04     1:30.73 (46.69)                                        
BRNZ - Division  
  1 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:37.78    1:32.09 BRNZ   
                  43.89     1:32.09 (48.20)                                        
  2 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:32.48    1:32.10 BRNZ   
                  43.50     1:32.10 (48.60)                                        
  3 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:32.49    1:33.41 BRNZ   
                  45.25     1:33.41 (48.16)                                        
  4 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:33.69    1:33.61 BRNZ   
                  44.56     1:33.61 (49.05)                                        
  5 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:34.78    1:35.08 BRNZ   
                  44.45     1:35.08 (50.63)                                        
  6 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:36.85    1:35.44 BRNZ   
                  45.73     1:35.44 (49.71)                                        
  7 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:36.24    1:35.55 BRNZ   
                  44.85     1:35.55 (50.70)                                        
  8 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:38.79    1:35.87 BRNZ   
                  47.42     1:35.87 (48.45)                                        
  9 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:38.27    1:36.18 BRNZ   
                  45.94     1:36.18 (50.24)                                        
 10 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:37.96    1:36.34 BRNZ   
                  45.91     1:36.34 (50.43)                                        
 11 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR  1:34.39    1:36.43 BRNZ   
                  47.63     1:36.43 (48.80)                                        
 12 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:35.52    1:37.64 BRNZ   
                  46.67     1:37.64 (50.97)                                        
 13 Pan, Christina            11 GATE-MR              1:40.65    1:38.06 BRNZ   
                  45.61     1:38.06 (52.45)                                        
 14 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:36.41    1:38.77 BRNZ   
                  47.00     1:38.77 (51.77)                                        
 15 Ross, Shawna Y            12 GATE-MR              1:46.12    1:39.10 BRNZ   
                  45.27     1:39.10 (53.83)                                        
 16 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   1:42.14    1:39.45 BRNZ   
                  46.33     1:39.45 (53.12)                                        
 17 Landy, Jenna P            11 Badger-MR                 NT    1:39.60 BRNZ   
                  46.70     1:39.60 (52.90)                                        
 18 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            2:06.81    1:39.87 BRNZ   
                  47.08     1:39.87 (52.79)                                        
 19 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:36.94    1:40.84 BRNZ   
                  47.59     1:40.84 (53.25)                                        
 20 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:40.92    1:42.22 BRNZ   
                  48.97     1:42.22 (53.25)                                        
 21 Egan, Sharon M            12 APEX-MR              1:46.89    1:43.83 BRNZ   
                  49.52     1:43.83 (54.31)                                        
 22 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:57.09    1:45.07 BRNZ   
                  49.96     1:45.07 (55.11)                                        
 23 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR   1:39.80    1:45.65 BRNZ   
                  49.00     1:45.65 (56.65)                                        
 24 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:53.20    1:47.31 BRNZ   
                  50.14     1:47.31 (57.17)                                        
 25 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR              2:04.32    1:54.35 BRNZ   
                  52.49   1:54.35 (1:01.86)                                        
 26 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:49.83    1:54.39 BRNZ   
                  52.88   1:54.39 (1:01.51)                                        
 27 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR  1:55.48    1:57.57 BRNZ   
                  57.09   1:57.57 (1:00.48)                                        
Non-Award Division  
 -- Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  2:08.03         DQ        
      One hand touch
                1:00.81        DQ (1:10.69)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:55.99  JO
              3:15.99  SILV
              3:16.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                   NT    3:06.99 SILV   
                  42.03     1:30.54 (48.51)     2:19.55 (49.01)     3:06.99 (47.44)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              3:15.99  SILV
              3:16.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              3:26.06    3:11.01 SILV   
                  44.40     1:33.10 (48.70)     2:22.36 (49.26)     3:11.01 (48.65)
  2 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              3:24.58    3:13.70 SILV   
                  43.17     1:32.21 (49.04)     2:23.32 (51.11)     3:13.70 (50.38)
BRNZ - Division  
  1 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          3:16.01    3:17.98 BRNZ   
                  45.12     1:35.63 (50.51)     2:27.26 (51.63)     3:17.98 (50.72)
  2 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          3:20.09    3:23.59 BRNZ   
                  43.61     1:34.50 (50.89)     2:29.13 (54.63)     3:23.59 (54.46)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
                35.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ross, Shawna Y            12 GATE-MR                   NT      42.15 BRNZ   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
                35.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            35.75      34.34 SILV   
  2 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                36.52      34.56 SILV   
  3 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            35.77      35.05 SILV   
  4 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR    36.60      35.52 SILV   
  5 Chang, Grace              11 GATE-MR                35.78      35.69 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            38.73      36.02 BRNZ   
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                37.88      36.21 BRNZ   
  3 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                37.01      36.38 BRNZ   
  4 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              36.10      36.39 BRNZ   
  5 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR     37.61      36.53 BRNZ   
  6 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    39.66      36.59 BRNZ   
  7 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    37.52      36.94 BRNZ   
  8 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            37.44      36.99 BRNZ   
  9 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            37.27      37.36 BRNZ   
 10 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR     43.25      37.58 BRNZ   
 11 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 37.22      37.86 BRNZ   
 12 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR     38.53      37.96 BRNZ   
 13 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     39.50      38.18 BRNZ   
 14 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    47.89      38.71 BRNZ   
 15 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                44.85      39.11 BRNZ   
 16 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     39.66      39.73 BRNZ   
 17 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    40.47      40.01 BRNZ   
 18 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     41.78      40.40 BRNZ   
 19 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            40.19      40.65 BRNZ   
 20 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    41.33      41.03 BRNZ   
 21 Liu, Allison              12 WEST-MR                41.76      41.33 BRNZ   
 22 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    44.17      41.34 BRNZ   
 23 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    45.26      42.35 BRNZ   
 24 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            45.09      42.68 BRNZ   
 25 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              41.61      42.96 BRNZ   
 26 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR    40.78      43.01 BRNZ   
 27 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            43.32      43.44 BRNZ   
 28 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    44.30      45.28 BRNZ   
 29 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     41.31      45.59 BRNZ   
 30 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                44.65      45.77 BRNZ   
 31 Egan, Sharon M            12 APEX-MR                46.60      46.61 BRNZ   
 32 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            45.09      46.74 BRNZ   
 33 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            45.95      49.15 BRNZ   
 34 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     52.02      51.73 BRNZ   
 35 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            47.96      53.62 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
              1:26.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR  1:32.77    1:22.99 SILV   
                  38.45     1:22.99 (44.54)                                        
  2 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR               1:29.23    1:25.09 SILV   
                  39.12     1:25.09 (45.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:28.12    1:26.34 BRNZ   
                  39.08     1:26.34 (47.26)                                        
  2 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:31.63    1:29.50 BRNZ   
                  41.61     1:29.50 (47.89)                                        
  3 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:36.74    1:31.12 BRNZ   
                  40.47     1:31.12 (50.65)                                        
  4 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:34.27    1:32.16 BRNZ   
                  41.23     1:32.16 (50.93)                                        
  5 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:35.96    1:36.10 BRNZ   
                  42.47     1:36.10 (53.63)                                        
  6 Chau, Audrey A            11 CIY-MR               1:46.73    1:41.95 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
              1:18.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:18.94    1:16.21 SILV   
                  33.89     1:16.21 (42.32)                                        
  2 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:20.52    1:16.50 SILV   
                  35.36     1:16.50 (41.14)                                        
  3 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:19.18    1:17.14 SILV   
                  36.87     1:17.14 (40.27)                                        
  4 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR               1:19.69    1:18.03 SILV   
                  36.27     1:18.03 (41.76)                                        
BRNZ - Division  
  1 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          1:20.96    1:18.91 BRNZ   
                  36.80     1:18.91 (42.11)                                        
  2 LU, Helen                 12 Twisters-MR          1:19.39    1:19.25 BRNZ   
                  36.53     1:19.25 (42.72)                                        
  3 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:24.17    1:19.28 BRNZ   
                  37.00     1:19.28 (42.28)                                        
  4 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR  1:22.03    1:19.70 BRNZ   
                  37.18     1:19.70 (42.52)                                        
  5 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:21.20    1:19.72 BRNZ   
                  36.20     1:19.72 (43.52)                                        
  6 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:21.60    1:20.32 BRNZ   
                  35.71     1:20.32 (44.61)                                        
  7 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:24.61    1:20.49 BRNZ   
                  37.43     1:20.49 (43.06)                                        
  8 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:23.47    1:20.54 BRNZ   
                  37.13     1:20.54 (43.41)                                        
  9 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:22.47    1:21.07 BRNZ   
                  37.72     1:21.07 (43.35)                                        
 10 Christie, Ryann           12 WAC-MR               1:24.62    1:21.08 BRNZ   
                  38.17     1:21.08 (42.91)                                        
 11 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR  1:28.29    1:21.40 BRNZ   
                  38.22     1:21.40 (43.18)                                        
 12 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          1:25.32    1:21.80 BRNZ   
                  37.56     1:21.80 (44.24)                                        
 13 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:28.00    1:22.33 BRNZ   
                  40.61     1:22.33 (41.72)                                        
 14 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:24.63    1:22.45 BRNZ   
                  37.30     1:22.45 (45.15)                                        
 15 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR          1:20.04    1:22.77 BRNZ   
                  38.21     1:22.77 (44.56)                                        
 16 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:19.48    1:23.28 BRNZ   
                  40.05     1:23.28 (43.23)                                        
 17 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:24.91    1:23.56 BRNZ   
                  38.44     1:23.56 (45.12)                                        
 18 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR        1:23.58    1:23.94 BRNZ   
                  41.49     1:23.94 (42.45)                                        
 19 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:25.63    1:24.01 BRNZ   
                  41.88     1:24.01 (42.13)                                        
 20 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:22.87    1:24.45 BRNZ   
                  38.79     1:24.45 (45.66)                                        
 21 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:30.17    1:25.36 BRNZ   
                  41.07     1:25.36 (44.29)                                        
 22 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:29.45    1:25.90 BRNZ   
                  41.06     1:25.90 (44.84)                                        
 22 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:27.86    1:25.90 BRNZ   
                  41.72     1:25.90 (44.18)                                        
 24 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:31.16    1:26.71 BRNZ   
                  39.84     1:26.71 (46.87)                                        
 25 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:30.97    1:26.86 BRNZ   
                  41.27     1:26.86 (45.59)                                        
 26 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          1:25.98    1:27.89 BRNZ   
                  39.46     1:27.89 (48.43)                                        
 27 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:33.07    1:29.16 BRNZ   
                  42.70     1:29.16 (46.46)                                        
 28 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                1:31.08    1:29.24 BRNZ   
                  41.61     1:29.24 (47.63)                                        
 29 Simpson, Kayla A          12 RI Marlins-MR        1:26.87    1:29.44 BRNZ   
                  42.05     1:29.44 (47.39)                                        
 30 Alston, Taj I             12 RedTails-MR          1:30.00    1:30.32 BRNZ   
 31 Chau, Audrey A            11 CIY-MR               1:32.87    1:30.54 BRNZ   
                  42.62     1:30.54 (47.92)                                        
 32 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR          1:47.80    1:33.97 BRNZ   
                  43.13     1:33.97 (50.84)                                        
 33 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:37.04    1:37.57 BRNZ   
                  48.34     1:37.57 (49.23)                                        
 34 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:38.33    1:38.69 BRNZ   
                  46.97     1:38.69 (51.72)                                        
 35 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:50.47    1:43.06 BRNZ   
                  48.07     1:43.06 (54.99)                                        
 36 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:41.03    1:43.67 BRNZ   
                  51.35     1:43.67 (52.32)                                        
 37 Sun, Liuxi X              11 RedTails-MR          2:00.09    1:58.06 BRNZ   
                  51.83   1:58.06 (1:06.23)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
              2:48.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:50.15    2:37.97 SILV   
                  33.43     1:13.14 (39.71)     2:02.02 (48.88)     2:37.97 (35.95)
  2 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              2:50.65    2:38.02 SILV   
                  36.07     1:14.95 (38.88)     2:03.33 (48.38)     2:38.02 (34.69)
  3 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          2:49.48    2:40.46 SILV   
                  35.28     1:15.50 (40.22)     2:06.03 (50.53)     2:40.46 (34.43)
  4 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   2:48.49    2:40.85 SILV   
                  34.32     1:15.10 (40.78)     2:05.26 (50.16)     2:40.85 (35.59)
BRNZ - Division  
  1 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          3:04.56    2:48.46 BRNZ   
                  35.96     1:17.61 (41.65)     2:09.46 (51.85)     2:48.46 (39.00)
  2 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          2:53.55    2:49.15 BRNZ   
                  38.04     1:18.18 (40.14)     2:12.52 (54.34)     2:49.15 (36.63)
  3 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          2:53.42    2:49.88 BRNZ   
                  36.71     1:21.19 (44.48)     2:10.65 (49.46)     2:49.88 (39.23)
  4 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   2:52.01    2:50.35 BRNZ   
                  39.81     1:22.28 (42.47)     2:10.32 (48.04)     2:50.35 (40.03)
  5 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:49.29    2:52.49 BRNZ   
                  38.31     1:23.47 (45.16)     2:13.34 (49.87)     2:52.49 (39.15)
  6 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              2:58.61    2:55.47 BRNZ   
                  42.28     1:28.24 (45.96)     2:19.09 (50.85)     2:55.47 (36.38)
  7 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  3:00.86    2:55.63 BRNZ   
                  41.96     1:28.31 (46.35)     2:18.03 (49.72)     2:55.63 (37.60)
  8 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  2:53.33    2:55.74 BRNZ   
                  39.27     1:21.51 (42.24)     2:17.27 (55.76)     2:55.74 (38.47)
  9 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   3:11.91    2:57.52 BRNZ   
                  38.34     1:22.23 (43.89)     2:18.24 (56.01)     2:57.52 (39.28)
 10 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   3:04.53    2:57.83 BRNZ   
                  37.59     1:20.82 (43.23)     2:18.78 (57.96)     2:57.83 (39.05)
 11 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              2:59.18    2:57.92 BRNZ   
                  39.65     1:23.96 (44.31)     2:18.11 (54.15)     2:57.92 (39.81)
 12 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  3:16.88    3:00.80 BRNZ   
                  44.07     1:29.77 (45.70)     2:21.18 (51.41)     3:00.80 (39.62)
 13 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  3:01.89    3:01.83 BRNZ   
                  43.06     1:24.40 (41.34)     2:21.48 (57.08)     3:01.83 (40.35)
 14 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            3:45.00    3:02.86 BRNZ   
                  42.04     1:30.52 (48.48)     2:23.43 (52.91)     3:02.86 (39.43)
 15 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          3:08.90    3:04.06 BRNZ   
                  41.53                             2:21.59 ( )     3:04.06 (42.47)
 16 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  3:20.09    3:14.48 BRNZ   
                  43.43     1:36.24 (52.81)     2:29.43 (53.19)     3:14.48 (45.05)
 17 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            3:59.55    3:52.44 BRNZ   
                  59.98     1:53.98 (54.00)   2:59.56 (1:05.58)     3:52.44 (52.88)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                28.79  SILV
                28.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR                28.83      28.41 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR              29.07      28.86 BRNZ   
  2 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR    29.58      29.12 BRNZ   
  3 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR            29.33      29.16 BRNZ   
  4 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                  30.24      29.22 BRNZ   
  5 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR                29.53      29.35 BRNZ   
  6 Shen, Alexandra           14 HS-MR                  30.22      29.43 BRNZ   
  7 Caminiti, Maria C         13 CIY-MR                 29.54      29.46 BRNZ   
  8 Cheng, Britney            13 GATE-MR                30.64      29.47 BRNZ   
  9 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                  29.70      29.51 BRNZ   
 10 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                  29.44      29.59 BRNZ   
 11 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR                30.37      29.80 BRNZ   
 12 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                  30.20      29.82 BRNZ   
 13 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR                30.18      29.83 BRNZ   
 14 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                  29.66      29.86 BRNZ   
 15 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR            29.73      29.87 BRNZ   
 16 Canales, Carolyn M        13 HS-MR                  30.86      30.18 BRNZ   
 17 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR    29.74      30.40 BRNZ   
 18 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR     30.66      30.82 BRNZ   
 19 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR            30.39      31.29 BRNZ   
 20 Perez, Clara A            13 RedTails-MR            32.44      31.53 BRNZ   
 21 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                  31.87      31.57 BRNZ   
 22 Lee, Madison              13 NYCC-MR                31.07      31.75 BRNZ   
 23 Brereton, Hailey          13 WAC-MR                 35.96      31.76 BRNZ   
 24 Zloklikovits, Kristina M  13 HS-MR                  32.27      32.00 BRNZ   
 25 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR            32.89      32.01 BRNZ   
 26 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR    33.30      33.28 BRNZ   
 27 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR            32.26      33.42 BRNZ   
 28 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR              32.76      33.98 BRNZ   
 29 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR              32.99      34.05 BRNZ   
 30 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR                35.45      34.45 BRNZ   
 31 Yurchenko, Jasmine V      13 Unhes-Mr-MR            34.71      35.07 BRNZ   
 32 Gaspar, Simona A          13 RedTails-MR            34.27      35.54 BRNZ   
 33 Delahoz, Laura            14 Express Swimming-MR    42.29      38.73 BRNZ   
 33 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR            40.34      38.73 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR              30.33         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
              1:03.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            1:03.47    1:02.97 SILV   
                  31.15     1:02.97 (31.82)                                        
BRNZ - Division  
  1 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               1:03.83    1:03.43 BRNZ   
                  30.93     1:03.43 (32.50)                                        
  2 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:04.63    1:03.48 BRNZ   
                  30.73     1:03.48 (32.75)                                        
  3 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:04.25    1:03.52 BRNZ   
                  31.04     1:03.52 (32.48)                                        
  4 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:04.57    1:04.53 BRNZ   
                  31.27     1:04.53 (33.26)                                        
  5 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:05.88    1:05.25 BRNZ   
                  31.44     1:05.25 (33.81)                                        
  6 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          1:05.95    1:05.57 BRNZ   
                  30.82     1:05.57 (34.75)                                        
  7 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:06.86    1:06.46 BRNZ   
                  31.48     1:06.46 (34.98)                                        
  8 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  1:06.28    1:06.83 BRNZ   
                  31.26     1:06.83 (35.57)                                        
  9 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:06.58    1:06.97 BRNZ   
                  31.36     1:06.97 (35.61)                                        
 10 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   1:08.26    1:07.23 BRNZ   
                  32.55     1:07.23 (34.68)                                        
 11 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               1:07.68    1:07.24 BRNZ   
                  32.26     1:07.24 (34.98)                                        
 12 Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:05.71    1:08.26 BRNZ   
                  30.60     1:08.26 (37.66)                                        
 13 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:12.48    1:09.22 BRNZ   
                  33.69     1:09.22 (35.53)                                        
 14 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:05.91    1:10.33 BRNZ   
                  33.77     1:10.33 (36.56)                                        
 15 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:13.76    1:10.64 BRNZ   
                  33.54     1:10.64 (37.10)                                        
 16 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:10.88    1:12.19 BRNZ   
                  33.96     1:12.19 (38.23)                                        
 17 Brereton, Hailey          13 WAC-MR               1:21.20    1:13.71 BRNZ   
                  35.09     1:13.71 (38.62)                                        
 18 Whealan, Julia M          13 Badger-MR            1:15.88    1:14.63 BRNZ   
                  35.83     1:14.63 (38.80)                                        
 19 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:14.09    1:16.08 BRNZ   
                  35.44     1:16.08 (40.64)                                        
 20 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR  1:17.18    1:16.50 BRNZ   
                  36.73     1:16.50 (39.77)                                        
 21 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            1:16.93    1:17.43 BRNZ   
                  37.38     1:17.43 (40.05)                                        
 22 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:23.08    1:18.40 BRNZ   
                  35.85     1:18.40 (42.55)                                        
 23 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR              1:20.43    1:20.19 BRNZ   
 24 Arzu-Williams, Najelle    14 MAD-MR               1:21.60    1:24.67 BRNZ   
                  36.57     1:24.67 (48.10)                                        
 25 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:35.08    1:32.09 BRNZ   
                  44.10     1:32.09 (47.99)                                        
 26 Badalamenti, Brianna      13 WAC-MR               1:45.99    1:37.52 BRNZ   
                  46.42     1:37.52 (51.10)                                        
 27 Delahoz, Laura            14 Express Swimming-MR  1:31.89    1:37.84 BRNZ   
                  46.68     1:37.84 (51.16)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
              2:17.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  2:19.28    2:12.93 SILV   
                  31.03     1:04.85 (33.82)     1:38.89 (34.04)     2:12.93 (34.04)
BRNZ - Division  
  1 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:18.72    2:17.87 BRNZ   
                  30.95     1:05.02 (34.07)     1:40.88 (35.86)     2:17.87 (36.99)
  2 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            2:18.87    2:18.56 BRNZ   
                  32.43     1:08.03 (35.60)     1:44.79 (36.76)     2:18.56 (33.77)
  3 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              2:17.48    2:18.91 BRNZ   
                  31.97     1:07.76 (35.79)     1:43.84 (36.08)     2:18.91 (35.07)
  4 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               2:26.09    2:20.38 BRNZ   
                  32.51     1:08.77 (36.26)     1:45.47 (36.70)     2:20.38 (34.91)
  5 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:22.26    2:22.55 BRNZ   
                  32.81     1:09.03 (36.22)     1:46.54 (37.51)     2:22.55 (36.01)
  6 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               2:23.55    2:22.85 BRNZ   
                  32.87     1:09.48 (36.61)     1:47.15 (37.67)     2:22.85 (35.70)
  7 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:28.79    2:23.78 BRNZ   
                  31.53     1:07.39 (35.86)     1:46.86 (39.47)     2:23.78 (36.92)
  8 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  2:26.08    2:24.35 BRNZ   
                  30.82     1:06.70 (35.88)     1:45.40 (38.70)     2:24.35 (38.95)
  9 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   2:31.51    2:25.15 BRNZ   
                  32.18     1:08.63 (36.45)     1:47.51 (38.88)     2:25.15 (37.64)
 10 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:25.60    2:25.33 BRNZ   
                  33.30     1:10.57 (37.27)     1:49.02 (38.45)     2:25.33 (36.31)
 11 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:23.31    2:25.86 BRNZ   
                  35.19     1:13.71 (38.52)     1:51.64 (37.93)     2:25.86 (34.22)
 12 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:23.55    2:26.32 BRNZ   
                  34.06     1:11.07 (37.01)     1:49.12 (38.05)     2:26.32 (37.20)
 13 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          2:24.98    2:28.08 BRNZ   
                  32.26     1:09.09 (36.83)     1:48.88 (39.79)     2:28.08 (39.20)
 14 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          2:42.96    2:31.64 BRNZ   
                  33.79     1:11.87 (38.08)   2:31.64 (1:19.77)                    
 15 Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              2:37.18    2:32.64 BRNZ   
                  32.19     1:09.85 (37.66)     1:51.98 (42.13)     2:32.64 (40.66)
 16 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR  2:47.02    2:39.82 BRNZ   
                  36.46     1:16.10 (39.64)     1:58.70 (42.60)     2:39.82 (41.12)
 17 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            2:42.56    2:46.92 BRNZ   
                  36.25                             2:03.06 ( )     2:46.92 (43.86)
 18 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            2:40.00    2:51.19 BRNZ   
                  38.42                             2:07.87 ( )     2:51.19 (43.32)
 19 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            2:56.70    3:01.05 BRNZ   
                  35.91     1:20.01 (44.10)     2:10.46 (50.45)     3:01.05 (50.59)
 20 Arzu-Williams, Najelle    14 MAD-MR               3:15.48    3:08.55 BRNZ   
                  36.91   3:08.55 (2:31.64)                                        
 21 Delahoz, Laura            14 Express Swimming-MR  3:35.68    3:33.76 BRNZ   
                  46.84                             2:40.24 ( )     3:33.76 (53.52)
Non-Award Division  
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR              2:32.70         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              3:11.04         NS        
 -- Espinos, Violette         13 NYCC-MR              3:11.72         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              5:52.98    5:47.85 SILV   
                  29.71     1:03.42 (33.71)     1:39.16 (35.74)     2:14.74 (35.58)
        2:50.50 (35.76)     3:25.57 (35.07)     4:02.22 (36.65)     4:38.74 (36.52)
        5:13.93 (35.19)     5:47.85 (33.92)                                        
BRNZ - Division  
  1 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          5:56.48    5:55.12 BRNZ   
                  31.31     1:06.09 (34.78)     1:41.89 (35.80)     2:17.96 (36.07)
        2:54.02 (36.06)     3:30.20 (36.18)     4:06.91 (36.71)     4:43.40 (36.49)
        5:19.70 (36.30)     5:55.12 (35.42)                                        
  2 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            6:12.56    5:59.99 BRNZ   
                  31.15     1:06.49 (35.34)     1:43.02 (36.53)     2:19.77 (36.75)
        2:56.69 (36.92)     3:33.34 (36.65)     4:10.57 (37.23)     4:47.59 (37.02)
        5:24.38 (36.79)     5:59.99 (35.61)                                        
  3 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  5:52.94    6:07.35 BRNZ   
                  33.68     1:09.91 (36.23)     1:47.05 (37.14)     2:25.21 (38.16)
        3:02.96 (37.75)     3:40.48 (37.52)     4:17.98 (37.50)     4:55.20 (37.22)
        5:32.70 (37.50)     6:07.35 (34.65)                                        
  4 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  6:34.74    6:33.40 BRNZ   
                  32.20     1:09.15 (36.95)     1:47.87 (38.72)     2:27.39 (39.52)
        3:07.56 (40.17)     3:48.50 (40.94)     4:29.98 (41.48)     5:12.11 (42.13)
        5:53.73 (41.62)     6:33.40 (39.67)                                        
  5 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          7:17.89    6:50.91 BRNZ   
                  34.82     1:14.36 (39.54)     1:55.19 (40.83)     2:36.85 (41.66)
        3:18.93 (42.08)     4:01.88 (42.95)     4:45.20 (43.32)     5:27.77 (42.57)
        6:09.80 (42.03)     6:50.91 (41.11)                                        
  6 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          8:09.20    6:54.71 BRNZ   
                  34.72     1:14.14 (39.42)     1:54.72 (40.58)     2:36.03 (41.31)
        3:18.74 (42.71)     4:02.79 (44.05)     4:46.82 (44.03)     5:28.52 (41.70)
        6:13.73 (45.21)     6:54.71 (40.98)                                        
  7 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          8:00.09    7:22.37 BRNZ   
                  35.31     1:16.79 (41.48)     2:00.42 (43.63)     2:45.94 (45.52)
        3:31.12 (45.18)     4:17.55 (46.43)     5:04.51 (46.96)     5:52.62 (48.11)
        6:38.03 (45.41)     7:22.37 (44.34)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
              1:15.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Cheng, Britney            13 GATE-MR                   NT    1:13.22 SILV   
                  35.82     1:13.22 (37.40)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
              1:15.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                1:15.63    1:13.73 SILV   
                  35.71     1:13.73 (38.02)                                        
BRNZ - Division  
  1 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                1:16.40    1:16.72 BRNZ   
                  36.33     1:16.72 (40.39)                                        
  2 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:15.91    1:16.97 BRNZ   
                  37.59     1:16.97 (39.38)                                        
  3 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                1:18.60    1:17.01 BRNZ   
                  38.77     1:17.01 (38.24)                                        
  4 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   1:17.46    1:17.77 BRNZ   
                  37.85     1:17.77 (39.92)                                        
  5 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:17.28    1:17.99 BRNZ   
                  37.81     1:17.99 (40.18)                                        
  6 Canales, Carolyn M        13 HS-MR                1:20.01    1:18.87 BRNZ   
                  38.29     1:18.87 (40.58)                                        
  7 Zloklikovits, Kristina M  13 HS-MR                1:20.83    1:18.99 BRNZ   
  8 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:16.57    1:19.37 BRNZ   
                  39.05     1:19.37 (40.32)                                        
  9 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:19.83    1:19.86 BRNZ   
                  39.48     1:19.86 (40.38)                                        
 10 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:17.02    1:20.07 BRNZ   
                  39.43     1:20.07 (40.64)                                        
 11 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR          1:19.59    1:20.20 BRNZ   
                  39.56     1:20.20 (40.64)                                        
 12 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:22.74    1:21.19 BRNZ   
                  39.26     1:21.19 (41.93)                                        
 13 Caminiti, Maria C         13 CIY-MR               1:27.19    1:21.85 BRNZ   
 14 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:21.50    1:22.02 BRNZ   
                  40.24     1:22.02 (41.78)                                        
 15 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:23.68    1:22.45 BRNZ   
                  39.49     1:22.45 (42.96)                                        
 16 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:25.64    1:24.02 BRNZ   
                  41.48     1:24.02 (42.54)                                        
 17 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:25.51    1:26.16 BRNZ   
                  43.05     1:26.16 (43.11)                                        
 18 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:30.80    1:26.41 BRNZ   
                  40.85     1:26.41 (45.56)                                        
 19 Brereton, Hailey          13 WAC-MR               1:36.62    1:27.83 BRNZ   
                  43.37     1:27.83 (44.46)                                        
 20 Gaspar, Simona A          13 RedTails-MR          1:30.09    1:29.97 BRNZ   
                  44.62     1:29.97 (45.35)                                        
 21 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR  1:35.31    1:33.90 BRNZ   
                  46.23     1:33.90 (47.67)                                        
 22 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:38.61    1:39.20 BRNZ   
                  48.50     1:39.20 (50.70)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
              2:43.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  2:50.08    2:45.33 BRNZ   
                  36.59     1:17.42 (40.83)     2:01.73 (44.31)     2:45.33 (43.60)
  2 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          2:48.48    2:48.34 BRNZ   
                  39.95     1:22.60 (42.65)     2:06.47 (43.87)     2:48.34 (41.87)
  3 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   2:55.58    2:48.47 BRNZ   
                  39.57     1:23.00 (43.43)     2:06.02 (43.02)     2:48.47 (42.45)
  4 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            3:01.09    3:04.63 BRNZ   
                  44.91                             2:18.83 ( )     3:04.63 (45.80)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:24.31    1:20.37 SILV   
                  37.93     1:20.37 (42.44)                                        
BRNZ - Division  
  1 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:26.27    1:23.99 BRNZ   
                  39.81     1:23.99 (44.18)                                        
  2 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  1:25.29    1:24.21 BRNZ   
                  40.12     1:24.21 (44.09)                                        
  3 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:25.77    1:26.12 BRNZ   
                  40.07     1:26.12 (46.05)                                        
  4 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:24.19    1:26.17 BRNZ   
                  41.20     1:26.17 (44.97)                                        
  5 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   1:29.27    1:26.73 BRNZ   
                  41.56     1:26.73 (45.17)                                        
  6 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:31.46    1:27.32 BRNZ   
                  41.16     1:27.32 (46.16)                                        
  7 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:26.82    1:27.34 BRNZ   
                  41.73     1:27.34 (45.61)                                        
  8 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:32.88    1:27.69 BRNZ   
                  42.49     1:27.69 (45.20)                                        
  9 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:27.55    1:28.41 BRNZ   
                  41.42     1:28.41 (46.99)                                        
 10 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:27.67    1:30.79 BRNZ   
                  43.05     1:30.79 (47.74)                                        
 11 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR              1:30.80    1:30.82 BRNZ   
                  43.14     1:30.82 (47.68)                                        
 12 Brereton, Hailey          13 WAC-MR               1:40.25    1:33.93 BRNZ   
                  44.49     1:33.93 (49.44)                                        
 13 Arzu-Williams, Najelle    14 MAD-MR               1:42.73    1:37.49 BRNZ   
                  45.86     1:37.49 (51.63)                                        
 14 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:40.09    1:38.26 BRNZ   
                  46.11     1:38.26 (52.15)                                        
 15 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            1:39.67    1:41.16 BRNZ   
                  48.22     1:41.16 (52.94)                                        
 16 Badalamenti, Brianna      13 WAC-MR               1:49.84    1:47.78 BRNZ   
                  49.00     1:47.78 (58.78)                                        
 17 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:59.08    2:01.13 BRNZ   
                  56.54   2:01.13 (1:04.59)                                        
Non-Award Division  
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:40.22         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
              2:57.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:57.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          3:00.50    2:51.79 SILV   
                  38.17     1:22.81 (44.64)     2:08.10 (45.29)     2:51.79 (43.69)
  2 Cheng, Britney            13 GATE-MR              3:00.41    2:53.96 SILV   
                  38.34     1:22.57 (44.23)     2:07.60 (45.03)     2:53.96 (46.36)
BRNZ - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  3:02.27    2:57.47 BRNZ   
                  40.07     1:24.68 (44.61)     2:10.94 (46.26)     2:57.47 (46.53)
  2 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                2:59.53    2:58.54 BRNZ   
                  39.45     1:25.27 (45.82)     2:12.13 (46.86)     2:58.54 (46.41)
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  3:01.27    3:01.21 BRNZ   
                  40.35     1:26.02 (45.67)     2:12.90 (46.88)     3:01.21 (48.31)
  4 Wong, Samantha H          14 HS-MR                3:06.52    3:01.95 BRNZ   
                  40.89     1:28.07 (47.18)     2:16.83 (48.76)     3:01.95 (45.12)
  5 Shen, Alexandra           14 HS-MR                3:05.33    3:03.97 BRNZ   
                  41.51     1:28.10 (46.59)     2:16.75 (48.65)     3:03.97 (47.22)
  6 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          3:01.47    3:04.44 BRNZ   
                  41.81     1:28.71 (46.90)     2:16.60 (47.89)     3:04.44 (47.84)
  7 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   3:10.09    3:06.82 BRNZ   
                  42.46     1:29.77 (47.31)     2:18.45 (48.68)     3:06.82 (48.37)
  8 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              3:05.68    3:07.58 BRNZ   
                  43.67     1:30.88 (47.21)     2:19.25 (48.37)     3:07.58 (48.33)
  9 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:57.32    3:08.35 BRNZ   
                  42.74     1:31.03 (48.29)     2:20.51 (49.48)     3:08.35 (47.84)
 10 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:58.86    3:12.16 BRNZ   
                  43.86     1:32.45 (48.59)     2:22.52 (50.07)     3:12.16 (49.64)
 11 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                3:16.10    3:14.34 BRNZ   
                  42.31     1:31.32 (49.01)     2:22.28 (50.96)     3:14.34 (52.06)
 12 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                3:23.85    3:15.18 BRNZ   
                  45.22     1:34.75 (49.53)     2:25.12 (50.37)     3:15.18 (50.06)
 13 Yurchenko, Jasmine V      13 Unhes-Mr-MR          3:15.58    3:16.63 BRNZ   
                  44.28     1:34.73 (50.45)     2:26.17 (51.44)     3:16.63 (50.46)
 14 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR          3:27.45    3:17.33 BRNZ   
                  44.78     1:35.05 (50.27)     2:26.18 (51.13)     3:17.33 (51.15)
 15 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR              3:17.65    3:22.63 BRNZ   
                  44.36     1:34.98 (50.62)     2:29.72 (54.74)     3:22.63 (52.91)
 16 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                3:22.09    3:23.68 BRNZ   
                  45.51     1:37.59 (52.08)     2:31.07 (53.48)     3:23.68 (52.61)
 17 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                3:19.10    3:26.68 BRNZ   
                  45.95     1:39.12 (53.17)     2:32.36 (53.24)     3:26.68 (54.32)
 18 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          3:44.64    4:27.54 BRNZ   
                  59.46   2:08.00 (1:08.54)   3:18.84 (1:10.84)   4:27.54 (1:08.70)
Non-Award Division  
 -- Canales, Carolyn M        13 HS-MR                3:18.46         DQ        
      One hand touch
                  45.87     1:35.22 (49.35)     2:26.54 (51.32)          DQ (50.68)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:13.31    1:07.85 SILV   
                  32.06     1:07.85 (35.79)                                        
BRNZ - Division  
  1 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:17.05    1:16.75 BRNZ   
                  34.71     1:16.75 (42.04)                                        
  1 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:16.76    1:16.75 BRNZ   
                  35.72     1:16.75 (41.03)                                        
  3 Whealan, Julia M          13 Badger-MR            1:16.50    1:17.51 BRNZ   
                  37.53     1:17.51 (39.98)                                        
  4 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:17.34    1:18.54 BRNZ   
                  37.70     1:18.54 (40.84)                                        
  5 Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:19.90    1:18.91 BRNZ   
                  35.08     1:18.91 (43.83)                                        
  6 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:21.86    1:19.92 BRNZ   
                  36.98     1:19.92 (42.94)                                        
  7 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:21.82    1:21.10 BRNZ   
                  36.87     1:21.10 (44.23)                                        
  8 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:21.44    1:22.41 BRNZ   
                  37.20     1:22.41 (45.21)                                        
  9 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          1:27.24    1:23.05 BRNZ   
                  37.47     1:23.05 (45.58)                                        
 10 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:25.70    1:24.32 BRNZ   
                  37.96     1:24.32 (46.36)                                        
 11 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               1:20.19    1:25.79 BRNZ   
                  38.62     1:25.79 (47.17)                                        
 12 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:28.72    1:26.11 BRNZ   
                  39.92     1:26.11 (46.19)                                        
 13 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:23.85    1:27.35 BRNZ   
                  39.39     1:27.35 (47.96)                                        
 14 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:33.06    1:29.65 BRNZ   
                  41.19     1:29.65 (48.46)                                        
 15 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:35.09    1:33.85 BRNZ   
                  42.35     1:33.85 (51.50)                                        
 16 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:48.34    1:36.91 BRNZ   
                  43.23     1:36.91 (53.68)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
              2:36.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  2:44.90    2:33.44 SILV   
                  33.98     1:12.75 (38.77)     1:53.20 (40.45)     2:33.44 (40.24)
BRNZ - Division  
  1 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          2:39.90    2:42.11 BRNZ   
                  34.77     1:17.31 (42.54)     2:00.42 (43.11)     2:42.11 (41.69)
  2 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          2:42.13    2:46.03 BRNZ   
                  35.45     1:18.09 (42.64)     2:01.93 (43.84)     2:46.03 (44.10)
  3 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                2:55.69    2:49.91 BRNZ   
                  34.99     1:18.15 (43.16)     2:03.66 (45.51)     2:49.91 (46.25)
  4 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              2:51.60    2:51.08 BRNZ   
                  38.09     1:22.24 (44.15)     2:08.27 (46.03)     2:51.08 (42.81)
  5 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          3:10.09    2:59.14 BRNZ   
                  38.33     1:23.72 (45.39)     2:11.42 (47.70)     2:59.14 (47.72)
  6 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                3:00.51    3:04.71 BRNZ   
                  41.05     1:28.28 (47.23)     2:17.62 (49.34)     3:04.71 (47.09)
  7 Shen, Alexandra           14 HS-MR                3:11.54    3:05.59 BRNZ   
                  41.42     1:28.99 (47.57)     2:17.61 (48.62)     3:05.59 (47.98)
  8 Wong, Samantha H          14 HS-MR                3:14.99    3:11.57 BRNZ   
                  38.63     1:27.19 (48.56)     2:19.44 (52.25)     3:11.57 (52.13)
  9 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                3:09.32    3:13.24 BRNZ   
                  41.44     1:31.44 (50.00)     2:22.57 (51.13)     3:13.24 (50.67)
Non-Award Division  
 -- Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:54.41         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
              2:41.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                2:43.48    2:36.92 SILV   
                  32.74     1:10.52 (37.78)     2:00.22 (49.70)     2:36.92 (36.70)
  2 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:45.19    2:40.25 SILV   
                  36.95     1:19.37 (42.42)     2:02.39 (43.02)     2:40.25 (37.86)
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  2:44.78    2:41.01 SILV   
                  35.01     1:13.87 (38.86)     2:02.42 (48.55)     2:41.01 (38.59)
  4 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                2:47.54    2:41.42 SILV   
                  36.62     1:15.86 (39.24)     2:06.44 (50.58)     2:41.42 (34.98)
BRNZ - Division  
  1 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   2:49.46    2:44.02 BRNZ   
                  36.80     1:18.97 (42.17)     2:07.16 (48.19)     2:44.02 (36.86)
  2 Canales, Carolyn M        13 HS-MR                2:45.61    2:44.50 BRNZ   
                  34.24     1:16.29 (42.05)     2:06.39 (50.10)     2:44.50 (38.11)
  3 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:44.65    2:44.89 BRNZ   
                  36.43     1:17.33 (40.90)     2:08.19 (50.86)     2:44.89 (36.70)
  4 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          2:47.48    2:45.18 BRNZ   
                  35.74     1:14.45 (38.71)     2:06.72 (52.27)     2:45.18 (38.46)
  5 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                2:46.35    2:45.77 BRNZ   
                  37.49     1:17.86 (40.37)     2:07.10 (49.24)     2:45.77 (38.67)
  6 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:48.23    2:46.82 BRNZ   
                  38.46     1:21.50 (43.04)     2:11.02 (49.52)     2:46.82 (35.80)
  7 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:45.68    2:46.88 BRNZ   
                  38.96     1:23.77 (44.81)     2:08.69 (44.92)     2:46.88 (38.19)
  8 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          2:55.84    2:47.09 BRNZ   
                  37.59     1:22.53 (44.94)     2:11.41 (48.88)     2:47.09 (35.68)
  9 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                2:54.93    2:49.23 BRNZ   
                  39.73     1:20.67 (40.94)     2:11.78 (51.11)     2:49.23 (37.45)
 10 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR          2:53.89    2:49.31 BRNZ   
                  37.56     1:20.23 (42.67)     2:10.72 (50.49)     2:49.31 (38.59)
 11 Wong, Samantha H          14 HS-MR                2:47.57    2:51.58 BRNZ   
                  35.53     1:20.48 (44.95)     2:09.85 (49.37)     2:51.58 (41.73)
 12 Caminiti, Maria C         13 CIY-MR               2:58.45    2:53.72 BRNZ   
                  35.22     1:19.39 (44.17)     2:13.46 (54.07)     2:53.72 (40.26)
 13 Zloklikovits, Kristina M  13 HS-MR                2:48.37    2:53.92 BRNZ   
                  36.61     1:20.60 (43.99)     2:12.56 (51.96)     2:53.92 (41.36)
 14 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          2:51.84    2:54.37 BRNZ   
                  42.28     1:24.17 (41.89)     2:13.13 (48.96)     2:54.37 (41.24)
 15 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                2:55.94    2:55.01 BRNZ   
                  38.75     1:21.93 (43.18)     2:14.47 (52.54)     2:55.01 (40.54)
 16 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            3:00.17    3:01.99 BRNZ   
                  41.73     1:26.36 (44.63)     2:20.74 (54.38)     3:01.99 (41.25)
 17 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          3:00.09    3:04.62 BRNZ   
                  42.32     1:26.50 (44.18)     2:20.86 (54.36)     3:04.62 (43.76)
 18 Gaspar, Simona A          13 RedTails-MR          3:26.26    3:10.00 BRNZ   
                  40.86     1:27.27 (46.41)     2:20.81 (53.54)     3:10.00 (49.19)
 19 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:16.42    3:11.04 BRNZ   
                  41.40     1:29.48 (48.08)     2:26.40 (56.92)     3:11.04 (44.64)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
              5:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:26.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              5:32.96    5:17.43 SILV   
                  34.11     1:13.74 (39.63)     1:54.43 (40.69)     2:35.93 (41.50)
        3:19.99 (44.06)     4:05.96 (45.97)     4:42.81 (36.85)     5:17.43 (34.62)
  2 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  5:26.34    5:24.97 SILV   
                  35.98     1:20.35 (44.37)     2:02.10 (41.75)     2:45.69 (43.59)
        3:29.93 (44.24)     4:15.20 (45.27)     4:51.15 (35.95)     5:24.97 (33.82)
  3 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  5:31.94    5:25.42 SILV   
                  34.30     1:15.15 (40.85)     1:57.13 (41.98)     2:39.57 (42.44)
        3:28.79 (49.22)     4:15.53 (46.74)     4:51.13 (35.60)     5:25.42 (34.29)
BRNZ - Division  
  1 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   6:01.25    5:51.70 BRNZ   
                  35.95     1:20.80 (44.85)     2:06.67 (45.87)     2:53.62 (46.95)
        3:42.48 (48.86)     4:33.45 (50.97)     5:13.92 (40.47)     5:51.70 (37.78)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                26.99  SILV
                27.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                27.18      27.70 BRNZ   
  2 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR            28.77      27.97 BRNZ   
  3 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR    28.26      28.12 BRNZ   
  4 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR     28.75      28.43 BRNZ   
  5 Bianco, Sara E            15 HS-MR                  27.75      28.65 BRNZ   
  6 Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR    27.40      28.76 BRNZ   
  7 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR            28.44      28.79 BRNZ   
  8 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR     28.24      28.89 BRNZ   
  9 Asanjarani, Ashley S      15 CIY-MR                 27.70      28.90 BRNZ   
 10 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                  28.82      28.96 BRNZ   
 11 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR                29.22      29.03 BRNZ   
 12 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR    30.28      29.26 BRNZ   
 13 Abbas, Radwa              15 WAC-MR                 29.43      29.35 BRNZ   
 14 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR                28.17      29.59 BRNZ   
 15 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR            29.95      29.62 BRNZ   
 16 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                  28.72      29.90 BRNZ   
 17 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR          29.31      29.91 BRNZ   
 18 Romano, Nicole P          15 WEST-MR                29.95      29.95 BRNZ   
 19 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR    30.82      30.58 BRNZ   
 20 Gold, Kate R              15 HS-MR                  28.72      30.98 BRNZ   
 21 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                  29.48      30.99 BRNZ   
 22 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR                31.09      31.89 BRNZ   
 23 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR                29.33      32.13 BRNZ   
 24 Porazzi, Gabriella F      18 WAC-MR                 36.50      38.19 BRNZ   
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
              1:01.09  SILV
              1:01.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            1:03.21    1:02.77 BRNZ   
                  29.78     1:02.77 (32.99)                                        
  2 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:03.71    1:02.84 BRNZ   
                  30.41     1:02.84 (32.43)                                        
  3 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:04.14    1:05.09 BRNZ   
                  30.74     1:05.09 (34.35)                                        
  4 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:03.32    1:05.49 BRNZ   
                  29.89     1:05.49 (35.60)                                        
  5 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:05.61    1:05.63 BRNZ   
                  31.37     1:05.63 (34.26)                                        
  6 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:04.65    1:06.04 BRNZ   
                  31.22     1:06.04 (34.82)                                        
  7 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:06.82    1:06.68 BRNZ   
                  31.97     1:06.68 (34.71)                                        
  8 Valerio, Edwina           17 MAD-MR               1:06.38    1:07.39 BRNZ   
                  31.60     1:07.39 (35.79)                                        
  9 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:11.07    1:12.54 BRNZ   
                  35.77     1:12.54 (36.77)                                        
 10 Harris, Chienne           15 MAD-MR               1:16.24    1:15.36 BRNZ   
                  33.88     1:15.36 (41.48)                                        
 11 Porazzi, Gabriella F      18 WAC-MR               1:22.76    1:26.62 BRNZ   
                  38.29     1:26.62 (48.33)                                        
Non-Award Division  
 -- Morales, Erika            15 MAD-MR               1:21.07         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:10.59  SILV
              2:10.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   2:11.65    2:10.05 SILV   
                  29.53     1:02.74 (33.21)     1:36.84 (34.10)     2:10.05 (33.21)
BRNZ - Division  
  1 Licausi, Jamie L          16 Unhes-Mr-MR          2:11.83    2:12.65 BRNZ   
                  29.97     1:02.88 (32.91)     1:37.09 (34.21)     2:12.65 (35.56)
  2 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          2:14.96    2:13.30 BRNZ   
                  30.97     1:05.29 (34.32)     1:39.85 (34.56)     2:13.30 (33.45)
  3 Mejia, Angela             17 APEX-MR              2:16.29    2:17.09 BRNZ   
                  30.53     1:03.94 (33.41)     1:39.76 (35.82)     2:17.09 (37.33)
  4 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   2:17.99    2:18.43 BRNZ   
                  32.48     1:07.92 (35.44)     1:44.46 (36.54)     2:18.43 (33.97)
  5 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              2:23.08    2:21.59 BRNZ   
                  31.77     1:07.53 (35.76)     1:44.74 (37.21)     2:21.59 (36.85)
  6 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  2:23.69    2:23.56 BRNZ   
                  31.51     1:07.39 (35.88)     1:46.62 (39.23)     2:23.56 (36.94)
  7 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               2:21.58    2:23.94 BRNZ   
                  31.87     1:08.85 (36.98)     1:47.11 (38.26)     2:23.94 (36.83)
  8 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              2:25.24    2:25.98 BRNZ   
                  32.09     1:08.96 (36.87)     1:47.33 (38.37)     2:25.98 (38.65)
  9 Valerio, Edwina           17 MAD-MR               2:30.86    2:30.66 BRNZ   
                  33.53     1:10.74 (37.21)     1:51.10 (40.36)     2:30.66 (39.56)
 10 Harris, Chienne           15 MAD-MR               3:20.04    2:55.32 BRNZ   
                  35.71     1:19.16 (43.45)     2:07.62 (48.46)     2:55.32 (47.70)
Non-Award Division  
 -- Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              2:39.14        DFS        
      Declared false start
 -- Morales, Erika            15 MAD-MR               3:05.59         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  JO
              5:39.99  SILV
              5:40.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   5:54.61    5:46.05 BRNZ   
                  30.35     1:04.00 (33.65)     1:38.90 (34.90)     2:14.13 (35.23)
        2:49.71 (35.58)     3:25.44 (35.73)     4:01.01 (35.57)     4:36.33 (35.32)
        5:11.61 (35.28)     5:46.05 (34.44)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          5:54.68    5:55.09 BRNZ   
                  29.97     1:04.75 (34.78)     1:40.03 (35.28)     2:16.59 (36.56)
        2:53.04 (36.45)     3:29.80 (36.76)     4:06.45 (36.65)     4:42.97 (36.52)
        5:20.07 (37.10)     5:55.09 (35.02)                                        
  3 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              6:09.26    6:04.07 BRNZ   
                  31.94     1:07.45 (35.51)     1:44.24 (36.79)     2:21.05 (36.81)
        2:58.35 (37.30)     3:35.41 (37.06)     4:12.66 (37.25)     4:49.95 (37.29)
        5:27.46 (37.51)     6:04.07 (36.61)                                        
  4 Mejia, Angela             17 APEX-MR              6:37.30    6:20.64 BRNZ   
                  32.19     1:07.55 (35.36)     1:44.32 (36.77)     2:21.76 (37.44)
        2:59.75 (37.99)     3:39.21 (39.46)     4:20.08 (40.87)     5:00.62 (40.54)
        5:41.84 (41.22)     6:20.64 (38.80)                                        
  5 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              5:46.89    6:32.50 BRNZ   
                  33.32     1:11.52 (38.20)     1:52.76 (41.24)     2:33.09 (40.33)
        3:12.76 (39.67)     3:52.40 (39.64)     4:33.20 (40.80)     5:12.42 (39.22)
        5:52.34 (39.92)     6:32.50 (40.16)                                        
  6 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              6:33.66    6:43.06 BRNZ   
                  34.30     1:12.31 (38.01)     1:51.99 (39.68)     2:32.91 (40.92)
        3:13.97 (41.06)     3:55.34 (41.37)     4:37.19 (41.85)     5:20.11 (42.92)
        6:02.23 (42.12)     6:43.06 (40.83)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR                   NT    1:13.75 BRNZ   
                  35.66     1:13.75 (38.09)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:10.43    1:10.43 BRNZ   
                  33.75     1:10.43 (36.68)                                        
  2 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:13.17    1:10.62 BRNZ   
                  34.96     1:10.62 (35.66)                                        
  3 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:11.64    1:11.08 BRNZ   
                  34.95     1:11.08 (36.13)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          1:11.31    1:11.50 BRNZ   
                  34.78     1:11.50 (36.72)                                        
  5 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          1:10.40    1:12.09 BRNZ   
                  34.65     1:12.09 (37.44)                                        
  6 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:13.75    1:13.44 BRNZ   
                  35.73     1:13.44 (37.71)                                        
  7 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:11.80    1:13.79 BRNZ   
                  35.40     1:13.79 (38.39)                                        
  7 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:12.59    1:13.79 BRNZ   
                  36.00     1:13.79 (37.79)                                        
  9 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:14.79    1:17.01 BRNZ   
                  36.22     1:17.01 (40.79)                                        
 10 Valerio, Edwina           17 MAD-MR               1:18.61    1:17.89 BRNZ   
                  37.26     1:17.89 (40.63)                                        
 11 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:21.21    1:19.10 BRNZ   
 12 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:13.25    1:19.81 BRNZ   
                  38.02     1:19.81 (41.79)                                        
 13 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:25.67    1:20.88 BRNZ   
                  38.95     1:20.88 (41.93)                                        
 14 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:27.21    1:25.77 BRNZ   
 15 Harris, Chienne           15 MAD-MR               1:28.84    1:27.39 BRNZ   
                  37.13     1:27.39 (50.26)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 In loving memory of our daughter
 Beth Schatkun. To her Swimming was
 a Sport.  All else is just a game
              2:20.99  JO
              2:29.29  SILV
              2:29.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                2:32.20    2:31.08 BRNZ   
                  36.25     1:14.90 (38.65)     1:54.11 (39.21)     2:31.08 (36.97)
  2 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               2:30.79    2:31.09 BRNZ   
                  35.55     1:14.13 (38.58)     1:53.66 (39.53)     2:31.09 (37.43)
  3 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   2:35.99    2:31.41 BRNZ   
                  36.17     1:14.42 (38.25)     1:53.50 (39.08)     2:31.41 (37.91)
  4 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:31.61    2:31.72 BRNZ   
                  36.60     1:14.58 (37.98)     1:53.30 (38.72)     2:31.72 (38.42)
  5 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:35.05    2:33.13 BRNZ   
                  35.51     1:14.09 (38.58)     1:53.82 (39.73)     2:33.13 (39.31)
  6 Mejia, Angela             17 APEX-MR              2:33.24    2:34.15 BRNZ   
                  36.53     1:14.26 (37.73)     1:54.25 (39.99)     2:34.15 (39.90)
  7 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          2:30.09    2:37.85 BRNZ   
                  36.41     1:15.82 (39.41)     1:56.47 (40.65)     2:37.85 (41.38)
  8 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              2:37.48    2:38.24 BRNZ   
                  37.12     1:16.32 (39.20)   2:38.24 (1:21.92)                    
  9 Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR  2:34.04    2:40.38 BRNZ   
                  36.71     1:16.94 (40.23)     1:59.21 (42.27)     2:40.38 (41.17)
 10 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                2:41.15    2:40.46 BRNZ   
                  37.92     1:17.86 (39.94)     1:59.89 (42.03)     2:40.46 (40.57)
 11 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                2:41.20    2:44.91 BRNZ   
                                1:19.62 ( )   2:44.91 (1:25.29)                    
 12 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR          2:51.69    2:51.50 BRNZ   
                  40.14   2:51.50 (2:11.36)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:20.89  SILV
              1:20.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:21.07    1:19.80 SILV   
                  37.79     1:19.80 (42.01)                                        
BRNZ - Division  
  1 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:22.86    1:21.19 BRNZ   
                  39.40     1:21.19 (41.79)                                        
  2 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR              1:23.36    1:21.46 BRNZ   
                  39.32     1:21.46 (42.14)                                        
  3 Asanjarani, Ashley S      15 CIY-MR               1:21.38    1:23.16 BRNZ   
                  38.60     1:23.16 (44.56)                                        
  4 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:22.87    1:23.86 BRNZ   
                  40.47     1:23.86 (43.39)                                        
  5 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR          1:22.31    1:24.39 BRNZ   
                  39.31     1:24.39 (45.08)                                        
  6 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:26.13    1:26.32 BRNZ   
                  39.96     1:26.32 (46.36)                                        
  7 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:24.92    1:26.53 BRNZ   
                  40.70     1:26.53 (45.83)                                        
  8 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                1:26.57    1:26.59 BRNZ   
                  41.32     1:26.59 (45.27)                                        
  9 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR  1:27.62    1:27.76 BRNZ   
                  40.57     1:27.76 (47.19)                                        
 10 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                1:27.82    1:29.28 BRNZ   
                  42.34     1:29.28 (46.94)                                        
 11 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR          1:26.33    1:30.26 BRNZ   
                  42.56     1:30.26 (47.70)                                        
 12 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                1:29.25    1:30.70 BRNZ   
                  42.66     1:30.70 (48.04)                                        
 13 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:40.87    1:40.84 BRNZ   
                  47.53     1:40.84 (53.31)                                        
 14 Gold, Kate R              15 HS-MR                1:36.13    1:44.72 BRNZ   
                  50.81     1:44.72 (53.91)                                        
Non-Award Division  
 -- Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR        1:30.06         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:50.99  SILV
              2:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:51.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Licausi, Jamie L          16 Unhes-Mr-MR          2:59.05    2:57.13 BRNZ   
                  38.60     1:22.94 (44.34)     2:10.09 (47.15)     2:57.13 (47.04)
  2 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  2:56.87    2:59.97 BRNZ   
                  38.90     1:23.00 (44.10)     2:10.59 (47.59)     2:59.97 (49.38)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:12.78    1:07.53 SILV   
                  31.34     1:07.53 (36.19)                                        
BRNZ - Division  
  1 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          1:12.28    1:10.04 BRNZ   
                  32.75     1:10.04 (37.29)                                        
  2 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:10.90    1:10.32 BRNZ   
                  32.02     1:10.32 (38.30)                                        
  3 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:13.67    1:10.70 BRNZ   
                  32.80     1:10.70 (37.90)                                        
  4 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:12.38    1:10.89 BRNZ   
                  32.80     1:10.89 (38.09)                                        
  5 Bianco, Sara E            15 HS-MR                1:14.49    1:11.13 BRNZ   
                  33.08     1:11.13 (38.05)                                        
  6 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            1:11.42    1:11.34 BRNZ   
                  33.15     1:11.34 (38.19)                                        
  7 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:14.58    1:12.77 BRNZ   
                  33.59     1:12.77 (39.18)                                        
  8 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:15.05    1:14.14 BRNZ   
                  33.78     1:14.14 (40.36)                                        
  9 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:13.27    1:15.40 BRNZ   
                  33.90     1:15.40 (41.50)                                        
 10 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR          1:16.18    1:15.41 BRNZ   
                  35.69     1:15.41 (39.72)                                        
 11 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          1:13.11    1:15.46 BRNZ   
                  32.97     1:15.46 (42.49)                                        
 12 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                1:15.33    1:17.01 BRNZ   
                  35.54     1:17.01 (41.47)                                        
 13 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR              1:17.24    1:17.64 BRNZ   
                  36.53     1:17.64 (41.11)                                        
 14 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR              1:09.78    1:19.30 BRNZ   
                  34.62     1:19.30 (44.68)                                        
 15 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:18.01    1:19.75 BRNZ   
                  36.31     1:19.75 (43.44)                                        
 16 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:32.97    1:32.46 BRNZ   
                  39.01     1:32.46 (53.45)                                        
 17 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR  1:38.82    1:35.70 BRNZ   
                  39.06     1:35.70 (56.64)                                        
Non-Award Division  
 -- Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR  1:13.05         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:33.99  SILV
              2:34.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:35.54    2:34.06 BRNZ   
                  34.01     1:13.41 (39.40)     1:54.04 (40.63)     2:34.06 (40.02)
  2 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:35.32    2:34.36 BRNZ   
                  32.48     1:12.18 (39.70)     1:53.92 (41.74)     2:34.36 (40.44)
  3 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            2:47.68    2:42.56 BRNZ   
                  36.17     1:16.07 (39.90)     1:58.49 (42.42)     2:42.56 (44.07)
  4 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:47.51    2:43.31 BRNZ   
                  34.00     1:15.66 (41.66)     1:59.66 (44.00)     2:43.31 (43.65)
  5 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          2:47.19    2:48.70 BRNZ   
                  35.54     1:17.39 (41.85)     2:03.03 (45.64)     2:48.70 (45.67)
  6 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   3:00.09    2:48.72 BRNZ   
                  35.13     1:16.56 (41.43)     2:04.44 (47.88)     2:48.72 (44.28)
  7 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          2:50.09    2:53.45 BRNZ   
                  35.38     1:19.02 (43.64)     2:06.42 (47.40)     2:53.45 (47.03)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:37.09  SILV
              2:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          2:40.19    2:33.31 SILV   
                  33.81     1:14.52 (40.71)     1:58.79 (44.27)     2:33.31 (34.52)
  2 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:33.98 SILV   
                  33.66     1:13.40 (39.74)     1:58.42 (45.02)     2:33.98 (35.56)
BRNZ - Division  
  1 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR              2:37.63    2:37.72 BRNZ   
                  34.51     1:14.14 (39.63)     2:00.46 (46.32)     2:37.72 (37.26)
  2 Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR  2:39.48    2:38.69 BRNZ   
                  33.22     1:11.83 (38.61)     2:02.03 (50.20)     2:38.69 (36.66)
  3 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR          2:42.67    2:39.33 BRNZ   
                  35.08     1:15.51 (40.43)     2:02.91 (47.40)     2:39.33 (36.42)
  4 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR          2:41.18    2:39.54 BRNZ   
                  33.26     1:14.66 (41.40)     2:01.64 (46.98)     2:39.54 (37.90)
  5 Gold, Kate R              15 HS-MR                2:37.33    2:43.63 BRNZ   
                  37.19     1:17.67 (40.48)     2:09.67 (52.00)     2:43.63 (33.96)
  6 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                2:41.46    2:44.86 BRNZ   
                  38.95     1:19.48 (40.53)     2:08.00 (48.52)     2:44.86 (36.86)
  7 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              2:40.44    2:44.96 BRNZ   
                  35.39     1:17.49 (42.10)     2:05.11 (47.62)     2:44.96 (39.85)
  8 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  2:49.54    2:46.05 BRNZ   
                  37.67     1:19.94 (42.27)     2:07.61 (47.67)     2:46.05 (38.44)
  9 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                2:50.16    2:46.55 BRNZ   
                  37.70     1:18.09 (40.39)     2:08.72 (50.63)     2:46.55 (37.83)
 10 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR  2:44.85    2:48.21 BRNZ   
                  37.95                             2:11.50 ( )     2:48.21 (36.71)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:23.29  SILV
              5:23.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:23.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, Angela             17 APEX-MR              5:31.42    5:26.44 BRNZ   
                  32.60     1:11.29 (38.69)                             2:34.56 ( )
        3:21.06 (46.50)     4:07.89 (46.83)     4:48.80 (40.91)     5:26.44 (37.64)
  2 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              5:29.81    5:28.00 BRNZ   
                  32.73     1:13.09 (40.36)     1:55.76 (42.67)     2:38.38 (42.62)
        3:25.72 (47.34)     4:13.74 (48.02)     4:50.91 (37.17)     5:28.00 (37.09)
  3 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              5:40.46    5:33.40 BRNZ   
                  33.18     1:14.33 (41.15)     1:55.16 (40.83)     2:36.14 (40.98)
        3:27.62 (51.48)     4:18.38 (50.76)     4:56.40 (38.02)     5:33.40 (37.00)
Non-Award Division  
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              5:41.99        DNF        
      Did not finish - Misc
                  35.12     1:24.92 (49.80)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR            36.93      34.75 SILV   
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              35.77      35.16 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR            35.54      35.43 BRNZ   
  2 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            35.31      35.65 BRNZ   
  3 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR     37.44      35.75 BRNZ   
  4 Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR     39.26      36.10 BRNZ   
  5 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                37.60      36.23 BRNZ   
  6 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            41.38      36.49 BRNZ   
  7 Suau, Anthony M            9 Express Swimming-MR    40.17      36.89 BRNZ   
  8 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              37.16      36.95 BRNZ   
  9 Pedroza, Maddox           10 MAD-MR                 40.65      37.00 BRNZ   
 10 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR                 36.10      37.13 BRNZ   
 11 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            42.37      37.18 BRNZ   
 12 Weller, Frederik P        10 WEST-MR                44.09      37.32 BRNZ   
 13 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR                 37.08      37.35 BRNZ   
 14 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            38.25      37.37 BRNZ   
 15 Wehbe, Nicholas R          9 Express Swimming-MR    44.20      37.56 BRNZ   
 16 Toskas, Andrew S           9 CIY-MR                 39.07      37.89 BRNZ   
 17 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     35.67      37.94 BRNZ   
 18 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR     37.82      38.00 BRNZ   
 19 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR     37.99      38.06 BRNZ   
 20 Jacobson, Luke             9 Manhattan Makos-MR     38.41      38.23 BRNZ   
 21 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              40.70      38.35 BRNZ   
 22 Zhang, David               9 GATE-MR                44.24      38.67 BRNZ   
 23 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR                 40.12      39.04 BRNZ   
 24 Powell, Shamir            10 MAD-MR                 38.23      39.09 BRNZ   
 25 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR              39.33      39.38 BRNZ   
 26 Ye, Jay                   10 GATE-MR                41.15      39.40 BRNZ   
 27 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR              40.94      40.23 BRNZ   
 28 Polanco, Pepe             10 MAD-MR                 42.50      40.25 BRNZ   
 29 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            39.58      40.66 BRNZ   
 30 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR              42.18      41.08 BRNZ   
 31 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            40.45      41.14 BRNZ   
 32 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR                42.86      41.19 BRNZ   
 33 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            41.79      42.74 BRNZ   
 34 Cullinan, Declan S        10 CIY-MR                 42.90      43.23 BRNZ   
 35 Abela, George             10 GATE-MR                46.48      43.71 BRNZ   
 36 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              36.92      43.86 BRNZ   
 37 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR            42.02      44.82 BRNZ   
 38 Capparelli, Giovani A     10 Twisters-MR            47.20      45.49 BRNZ   
 39 Lynch, Gerard C            9 Express Swimming-MR    50.55      51.43 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR                40.25         DQ        
      Declared false start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR          1:22.12    1:16.80 SILV   
                  36.88     1:16.80 (39.92)                                        
  2 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:21.77    1:17.03 SILV   
                  36.12     1:17.03 (40.91)                                        
  3 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:18.93    1:17.10 SILV   
                  35.92     1:17.10 (41.18)                                        
  4 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR          1:20.45    1:17.71 SILV   
                  36.57     1:17.71 (41.14)                                        
  5 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          1:21.19    1:18.03 SILV   
                  37.05     1:18.03 (40.98)                                        
BRNZ - Division  
  1 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:20.93    1:19.90 BRNZ   
                  37.36     1:19.90 (42.54)                                        
  2 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:22.89    1:20.36 BRNZ   
                  38.05     1:20.36 (42.31)                                        
  3 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:20.38    1:20.75 BRNZ   
                  37.39     1:20.75 (43.36)                                        
  4 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR          1:27.03    1:21.13 BRNZ   
                  38.30     1:21.13 (42.83)                                        
  5 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:21.97    1:21.47 BRNZ   
                  38.15     1:21.47 (43.32)                                        
  6 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   1:31.45    1:23.22 BRNZ   
                  39.46     1:23.22 (43.76)                                        
  7 Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR   1:34.41    1:23.40 BRNZ   
                  37.95     1:23.40 (45.45)                                        
  8 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            1:25.00    1:24.56 BRNZ   
                  39.21     1:24.56 (45.35)                                        
  9 Brennan, Joe V             9 CIY-MR               1:23.04    1:24.90 BRNZ   
                  39.89     1:24.90 (45.01)                                        
 10 Shannon, Ryan J            9 Express Swimming-MR  1:22.81    1:25.08 BRNZ   
                  39.75     1:25.08 (45.33)                                        
 11 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:33.90    1:25.83 BRNZ   
                  38.97     1:25.83 (46.86)                                        
 12 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   1:27.42    1:27.44 BRNZ   
                  39.26     1:27.44 (48.18)                                        
 13 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:25.65    1:27.59 BRNZ   
                  41.77     1:27.59 (45.82)                                        
 14 Zhang, David               9 GATE-MR              1:34.36    1:27.62 BRNZ   
                  42.03     1:27.62 (45.59)                                        
 15 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR               1:26.24    1:28.74 BRNZ   
                  42.45     1:28.74 (46.29)                                        
 16 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR              1:27.75    1:28.80 BRNZ   
                  40.64     1:28.80 (48.16)                                        
 17 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:33.23    1:28.89 BRNZ   
                  41.23     1:28.89 (47.66)                                        
 18 Polito, Mark A            10 HS-MR                1:28.43    1:29.06 BRNZ   
                  41.77     1:29.06 (47.29)                                        
 19 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          1:25.97    1:29.16 BRNZ   
                  41.99     1:29.16 (47.17)                                        
 20 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:31.48    1:30.32 BRNZ   
                  41.11     1:30.32 (49.21)                                        
 21 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            1:37.05    1:30.54 BRNZ   
                  44.63     1:30.54 (45.91)                                        
 22 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:35.09    1:31.13 BRNZ   
                  42.81     1:31.13 (48.32)                                        
 23 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR               1:36.23    1:31.42 BRNZ   
                  41.64     1:31.42 (49.78)                                        
 24 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR              1:38.22    1:31.83 BRNZ   
                  44.47     1:31.83 (47.36)                                        
 25 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR            1:35.47    1:32.58 BRNZ   
                  42.66     1:32.58 (49.92)                                        
 26 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:33.16    1:32.75 BRNZ   
                  43.65     1:32.75 (49.10)                                        
 27 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          1:37.12    1:33.99 BRNZ   
                  42.90     1:33.99 (51.09)                                        
 28 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:36.85    1:36.62 BRNZ   
                  45.69     1:36.62 (50.93)                                        
 29 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:42.24    1:40.52 BRNZ   
                  46.85     1:40.52 (53.67)                                        
 30 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR  1:38.76    1:40.72 BRNZ   
                  47.26     1:40.72 (53.46)                                        
 31 Iline, Eric Z             10 Express Swimming-MR  1:33.02    1:41.69 BRNZ   
                  46.81     1:41.69 (54.88)                                        
 32 Abela, George             10 GATE-MR              1:49.20    1:41.85 BRNZ   
                  48.56     1:41.85 (53.29)                                        
 33 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            1:42.00    1:50.30 BRNZ   
                  50.13   1:50.30 (1:00.17)                                        
Non-Award Division  
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR              1:55.77         NS        
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR              1:35.00         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Zhang, David               9 GATE-MR                   NT    3:16.27 BRNZ   
                  41.92     1:30.40 (48.48)     2:24.52 (54.12)     3:16.27 (51.75)
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  2:53.77    2:43.08 SILV   
                  36.03     1:17.67 (41.64)     2:01.24 (43.57)     2:43.08 (41.84)
BRNZ - Division  
  1 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          3:22.41    2:49.80 BRNZ   
                  37.77     1:19.99 (42.22)     2:06.24 (46.25)     2:49.80 (43.56)
  2 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR   3:23.01    2:54.07 BRNZ   
                  39.33     1:24.37 (45.04)     2:08.61 (44.24)     2:54.07 (45.46)
  3 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          3:16.94    3:01.84 BRNZ   
                  37.71     1:25.27 (47.56)     2:14.80 (49.53)     3:01.84 (47.04)
  4 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR            3:09.27    3:06.57 BRNZ   
                  41.43                             2:19.67 ( )     3:06.57 (46.90)
  5 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   3:14.72    3:09.51 BRNZ   
                  39.30     1:29.71 (50.41)     2:19.27 (49.56)     3:09.51 (50.24)
  6 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR            3:14.79    3:10.16 BRNZ   
                  41.18     1:29.71 (48.53)     2:21.45 (51.74)     3:10.16 (48.71)
  7 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          3:30.70    3:17.94 BRNZ   
                  42.72     1:34.05 (51.33)     2:26.78 (52.73)     3:17.94 (51.16)
  8 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          2:50.09    3:19.39 BRNZ   
                  38.26     1:27.83 (49.57)     2:23.90 (56.07)     3:19.39 (55.49)
  9 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR            3:23.84    3:21.26 BRNZ   
 10 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          3:30.09    3:24.45 BRNZ   
                  46.52     1:39.37 (52.85)   3:24.45 (1:45.08)                    
 11 Mink, Colin G              9 Express Swimming-MR  3:08.29    3:33.59 BRNZ   
                  42.73     1:36.42 (53.69)   3:33.59 (1:57.17)                    
 12 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          3:16.93    3:35.88 BRNZ   
                  48.05     1:44.35 (56.30)     2:40.21 (55.86)     3:35.88 (55.67)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brennan, Joe V             9 CIY-MR                 43.83      40.77 SILV   
  2 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    43.01      41.12 SILV   
  3 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              43.46      41.69 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR     45.45      43.25 BRNZ   
  2 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              44.08      43.33 BRNZ   
  3 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            45.80      43.37 BRNZ   
  4 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            44.51      43.54 BRNZ   
  5 Shannon, Ryan J            9 Express Swimming-MR    44.69      43.82 BRNZ   
  6 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR                 43.94      44.26 BRNZ   
  7 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            43.09      45.04 BRNZ   
  8 Wehbe, Nicholas R          9 Express Swimming-MR    51.67      45.25 BRNZ   
  9 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR     45.50      46.07 BRNZ   
 10 Polito, Mark A            10 HS-MR                  45.89      47.10 BRNZ   
 11 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR                45.47      47.49 BRNZ   
 12 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              43.95      47.50 BRNZ   
 13 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR                47.27      47.51 BRNZ   
 14 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR                 50.15      48.20 BRNZ   
 15 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR     49.04      48.56 BRNZ   
 16 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            47.19      48.81 BRNZ   
 17 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR                 45.23      49.79 BRNZ   
 18 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              46.17      50.70 BRNZ   
 19 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR    52.55      51.16 BRNZ   
 20 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              52.08      51.78 BRNZ   
 21 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            52.98      53.03 BRNZ   
 22 Zhang, David               9 GATE-MR                51.48      53.37 BRNZ   
 23 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            50.67      53.81 BRNZ   
 24 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:03.09      54.29 BRNZ   
 25 Iline, Eric Z             10 Express Swimming-MR    50.66      54.44 BRNZ   
 26 Abela, George             10 GATE-MR                54.29      56.25 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR                45.56         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:41.24    1:27.75 SILV   
                  43.68     1:27.75 (44.07)                                        
  2 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:31.83 SILV   
                  44.03     1:31.83 (47.80)                                        
  3 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          1:38.68    1:33.73 SILV   
  4 Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR   1:41.88    1:34.49 SILV   
                  45.93     1:34.49 (48.56)                                        
  5 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:39.66    1:36.41 SILV   
                  46.54     1:36.41 (49.87)                                        
BRNZ - Division  
  1 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR            1:50.48    1:37.28 BRNZ   
                  47.19     1:37.28 (50.09)                                        
  2 Weller, Frederik P        10 WEST-MR              1:47.99    1:38.53 BRNZ   
                  48.25     1:38.53 (50.28)                                        
  3 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   1:43.37    1:38.79 BRNZ   
                  48.44     1:38.79 (50.35)                                        
  4 Capparelli, Giovani A     10 Twisters-MR          1:44.64    1:41.16 BRNZ   
                  48.94     1:41.16 (52.22)                                        
  5 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR            1:49.73    1:41.40 BRNZ   
                  49.80     1:41.40 (51.60)                                        
  6 Zhang, David               9 GATE-MR              1:52.71    1:42.21 BRNZ   
                  52.68     1:42.21 (49.53)                                        
  7 Pedroza, Maddox           10 MAD-MR               1:58.96    1:42.50 BRNZ   
                  48.69     1:42.50 (53.81)                                        
  8 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:45.52    1:43.28 BRNZ   
                  50.05     1:43.28 (53.23)                                        
  9 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR            1:47.74    1:43.54 BRNZ   
                  50.08     1:43.54 (53.46)                                        
 10 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:49.49    1:43.67 BRNZ   
                  50.94     1:43.67 (52.73)                                        
 11 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:42.98    1:45.03 BRNZ   
                  51.31     1:45.03 (53.72)                                        
 12 Jacobson, Luke             9 Manhattan Makos-MR   2:09.93    1:45.87 BRNZ   
 13 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR              1:51.29    1:50.71 BRNZ   
                  53.67     1:50.71 (57.04)                                        
 14 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR               1:46.92    1:50.95 BRNZ   
 15 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:47.04    1:52.24 BRNZ   
                  56.24     1:52.24 (56.00)                                        
 16 Powell, Shamir            10 MAD-MR               1:51.09    1:57.28 BRNZ   
                  54.99   1:57.28 (1:02.29)                                        
 17 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          2:10.35    1:57.85 BRNZ   
                  58.88     1:57.85 (58.97)                                        
 18 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          2:03.23    2:01.75 BRNZ   
                  57.99   2:01.75 (1:03.76)                                        
Non-Award Division  
 -- Abromavage, Harrison      10 NYCC-MR              1:42.62         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                   NT      45.80 SILV   
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              52.00      44.92 SILV   
  2 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            48.85      45.57 SILV   
  3 Pedroza, Maddox           10 MAD-MR                 49.91      47.22 SILV   
  4 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            51.42      48.14 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              50.33      48.68 BRNZ   
  2 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              51.66      49.03 BRNZ   
  3 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            51.49      49.16 BRNZ   
  4 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR            50.31      49.32 BRNZ   
  5 Brennan, Joe V             9 CIY-MR                 51.19      49.44 BRNZ   
  6 Macio, David              10 Twisters-MR            49.13      49.77 BRNZ   
  7 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            52.54      50.57 BRNZ   
  8 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            53.15      50.83 BRNZ   
  9 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR     50.88      50.86 BRNZ   
  9 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     50.07      50.86 BRNZ   
 11 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR                 50.68      51.05 BRNZ   
 12 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR                54.51      51.67 BRNZ   
 13 Abela, George             10 GATE-MR                53.48      51.78 BRNZ   
 14 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR            52.85      52.23 BRNZ   
 15 Weller, Frederik P        10 WEST-MR              1:00.98      52.34 BRNZ   
 16 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              51.51      52.68 BRNZ   
 17 Cullinan, Declan S        10 CIY-MR                 51.82      52.84 BRNZ   
 18 Jacobson, Luke             9 Manhattan Makos-MR     54.41      53.20 BRNZ   
 19 Toskas, Andrew S           9 CIY-MR                 54.93      53.86 BRNZ   
 20 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              57.63      54.34 BRNZ   
 21 Ye, Jay                   10 GATE-MR                56.38      55.06 BRNZ   
 22 Zhang, David               9 GATE-MR                58.14      55.61 BRNZ   
 23 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR                 58.86      55.67 BRNZ   
 24 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR              57.28      56.30 BRNZ   
 25 Capparelli, Giovani A     10 Twisters-MR          1:03.32      56.97 BRNZ   
 26 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR            1:07.84      58.01 BRNZ   
 27 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:03.23      58.31 BRNZ   
 28 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR              58.86      58.56 BRNZ   
 29 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            49.09      59.31 BRNZ   
 30 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:10.98    1:07.10 BRNZ   
 31 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:09.98    1:10.27 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR                54.91         DQ        
      Declared false start
 -- Abromavage, Harrison      10 NYCC-MR                54.96         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                58.25         NS        
 -- Polanco, Pepe             10 MAD-MR               1:10.35         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR              1:52.45    1:39.16 SILV   
                  47.91     1:39.16 (51.25)                                        
  2 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:52.14    1:40.06 SILV   
                  47.65     1:40.06 (52.41)                                        
  3 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  1:48.93    1:41.50 SILV   
                  49.49     1:41.50 (52.01)                                        
  4 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:52.89    1:41.92 SILV   
                  49.09     1:41.92 (52.83)                                        
  5 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        1:58.91    1:41.99 SILV   
                  48.18     1:41.99 (53.81)                                        
  6 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:53.00    1:47.79 SILV   
                  52.13     1:47.79 (55.66)                                        
  7 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR          1:52.42    1:48.10 SILV   
                  50.39     1:48.10 (57.71)                                        
BRNZ - Division  
  1 Shannon, Ryan J            9 Express Swimming-MR  1:48.82    1:48.93 BRNZ   
                  50.34     1:48.93 (58.59)                                        
  2 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   1:49.51    1:49.67 BRNZ   
                  50.99     1:49.67 (58.68)                                        
  3 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR               1:50.06    1:49.97 BRNZ   
                  50.97     1:49.97 (59.00)                                        
  4 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   2:01.76    1:54.59 BRNZ   
                  52.89   1:54.59 (1:01.70)                                        
  5 Polito, Mark A            10 HS-MR                1:59.83    2:00.70 BRNZ   
                  56.80   2:00.70 (1:03.90)                                        
  6 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR          2:14.93    2:02.54 BRNZ   
                  56.63   2:02.54 (1:05.91)                                        
  7 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR  2:18.14    2:15.78 BRNZ   
                1:06.66   2:15.78 (1:09.12)                                        
Non-Award Division  
 -- Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR              1:55.21         DQ        
      One hand touch
                  57.20          DQ (58.90)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                46.36      41.72 SILV   
  2 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              44.99      42.21 SILV   
  3 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR            44.86      43.14 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR                 45.14      44.05 BRNZ   
  2 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR            51.39      44.21 BRNZ   
  3 Brennan, Joe V             9 CIY-MR                 44.92      44.30 BRNZ   
  4 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            45.30      44.52 BRNZ   
  5 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            45.09      44.72 BRNZ   
  6 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              44.62      44.91 BRNZ   
  7 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              48.00      47.10 BRNZ   
  8 Macio, David              10 Twisters-MR            45.51      47.50 BRNZ   
  9 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            48.52      48.43 BRNZ   
 10 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR                46.00      48.71 BRNZ   
 11 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    55.13      48.96 BRNZ   
 12 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              50.86      49.15 BRNZ   
 13 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            53.43      51.72 BRNZ   
 14 Iline, Eric Z             10 Express Swimming-MR    53.37      56.98 BRNZ   
 15 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:05.57      59.80 BRNZ   
 16 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            51.04    1:00.40 BRNZ   
 17 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:03.44    1:00.97 BRNZ   
 18 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR    56.94    1:01.62 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            52.25         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR          1:39.32    1:31.40 SILV   
                  42.14     1:31.40 (49.26)                                        
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:47.86    1:33.26 SILV   
                  42.23     1:33.26 (51.03)                                        
  3 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:49.00    1:36.66 SILV   
                  43.46     1:36.66 (53.20)                                        
BRNZ - Division  
  1 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:49.00    1:38.92 BRNZ   
                  44.64     1:38.92 (54.28)                                        
  2 Macio, David              10 Twisters-MR          1:48.09    1:42.10 BRNZ   
                  48.81     1:42.10 (53.29)                                        
  3 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR   1:46.25    1:42.48 BRNZ   
                  46.97     1:42.48 (55.51)                                        
  4 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:40.09    1:43.82 BRNZ   
                  44.14     1:43.82 (59.68)                                        
  5 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:45.09    1:46.78 BRNZ   
                  48.15     1:46.78 (58.63)                                        
  6 Giardinelli, Matthew T     9 Express Swimming-MR  2:11.40    1:48.93 BRNZ   
                  47.26   1:48.93 (1:01.67)                                        
  7 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:50.23 BRNZ   
                  50.11   1:50.23 (1:00.12)                                        
  8 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  2:10.72    1:56.40 BRNZ   
                  52.94   1:56.40 (1:03.46)                                        
  9 Cullinan, Declan S        10 CIY-MR                    NT    1:57.82 BRNZ   
                  55.06   1:57.82 (1:02.76)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:40.21    1:28.00 SILV   
                  41.06     1:28.00 (46.94)                                        
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:35.93    1:28.09 SILV   
                  40.18     1:28.09 (47.91)                                        
  3 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:34.81    1:28.11 SILV   
                  42.15     1:28.11 (45.96)                                        
  4 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR          1:29.33    1:28.18 SILV   
                  40.52     1:28.18 (47.66)                                        
BRNZ - Division  
  1 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR          1:30.54    1:29.04 BRNZ   
                  43.21     1:29.04 (45.83)                                        
  2 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:30.33    1:29.55 BRNZ   
                  43.70     1:29.55 (45.85)                                        
  3 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        1:37.00    1:29.75 BRNZ   
                  41.80     1:29.75 (47.95)                                        
  4 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:39.00    1:30.29 BRNZ   
                  44.65     1:30.29 (45.64)                                        
  5 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            1:30.78    1:31.40 BRNZ   
                  44.03     1:31.40 (47.37)                                        
  6 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:32.61    1:31.41 BRNZ   
                  42.18     1:31.41 (49.23)                                        
  7 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR          1:30.68    1:32.39 BRNZ   
                  42.99     1:32.39 (49.40)                                        
  8 Macio, David              10 Twisters-MR          1:30.04    1:33.12 BRNZ   
                  47.93     1:33.12 (45.19)                                        
  9 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          1:45.66    1:33.38 BRNZ   
                  42.85     1:33.38 (50.53)                                        
 10 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   1:39.81    1:34.74 BRNZ   
                  43.00     1:34.74 (51.74)                                        
 11 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR               1:40.74    1:35.55 BRNZ   
                  45.93     1:35.55 (49.62)                                        
 12 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:35.96 BRNZ   
                  46.04     1:35.96 (49.92)                                        
 13 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR          1:46.85    1:36.12 BRNZ   
                  42.96     1:36.12 (53.16)                                        
 14 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          1:37.50    1:36.41 BRNZ   
                  48.04     1:36.41 (48.37)                                        
 15 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:42.66    1:37.02 BRNZ   
                  47.70     1:37.02 (49.32)                                        
 16 Brennan, Joe V             9 CIY-MR               1:32.55    1:37.03 BRNZ   
                  47.02     1:37.03 (50.01)                                        
 17 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   1:39.44    1:37.71 BRNZ   
                  47.05     1:37.71 (50.66)                                        
 18 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR               1:41.66    1:42.20 BRNZ   
                  49.68     1:42.20 (52.52)                                        
 19 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          1:48.05    1:43.53 BRNZ   
                  50.23     1:43.53 (53.30)                                        
 20 Polito, Mark A            10 HS-MR                1:55.18    1:44.18 BRNZ   
                  51.39     1:44.18 (52.79)                                        
 21 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR               1:48.36    1:44.25 BRNZ   
                  50.55     1:44.25 (53.70)                                        
 22 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:45.09    1:45.51 BRNZ   
                  55.41     1:45.51 (50.10)                                        
 23 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR              1:47.38    1:46.14 BRNZ   
                  45.56   1:46.14 (1:00.58)                                        
 24 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            1:50.61    1:53.94 BRNZ   
                  53.41   1:53.94 (1:00.53)                                        
 25 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:50.09    1:55.18 BRNZ   
                  55.16   1:55.18 (1:00.02)                                        
 26 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:56.10    2:02.03 BRNZ   
                  55.81   2:02.03 (1:06.22)                                        
Non-Award Division  
 -- Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR   1:50.75         DQ        
      Did not finish on back - back
                  45.64          DQ (48.51)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  3:14.61    3:04.36 SILV   
                  42.70     1:32.16 (49.46)     2:26.28 (54.12)     3:04.36 (38.08)
  2 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          3:16.08    3:06.40 SILV   
                  45.57     1:30.63 (45.06)     2:26.67 (56.04)     3:06.40 (39.73)
BRNZ - Division  
  1 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR   3:28.89    3:17.57 BRNZ   
                  45.69     1:34.11 (48.42)     2:33.46 (59.35)     3:17.57 (44.11)
  2 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  3:27.82    3:20.91 BRNZ   
                                1:39.08 ( )   2:39.41 (1:00.33)     3:20.91 (41.50)
  3 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          3:18.25    3:21.82 BRNZ   
                  44.02     1:33.84 (49.82)   2:34.04 (1:00.20)     3:21.82 (47.78)
  4 Mink, Colin G              9 Express Swimming-MR  3:42.80    3:52.00 BRNZ   
                  57.76                             3:03.73 ( )     3:52.00 (48.27)
  5 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR            3:29.19    3:52.83 BRNZ   
                1:00.15                             3:03.36 ( )     3:52.83 (49.47)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Abramov, David            12 GATE-MR                   NT      37.46 BRNZ   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bushati, Aldo             11 APEX-MR                32.75      31.56 BRNZ   
  2 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR                 NT      31.82 BRNZ   
  3 Hoey, JP                  11 WAC-MR                 33.66      31.90 BRNZ   
  4 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              33.05      32.10 BRNZ   
  5 Sanchez, Wanderlei        12 MAD-MR                 34.11      32.44 BRNZ   
  6 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR    32.39      32.48 BRNZ   
  7 Spade, John               11 WAC-MR                 31.87      32.57 BRNZ   
  8 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              32.29      32.61 BRNZ   
  9 Rief, Alexander M         12 Twisters-MR            34.24      32.85 BRNZ   
 10 Macio, Joshua             11 Twisters-MR            33.65      32.88 BRNZ   
 11 Alexandrov, Alexander T   11 APEX-MR                34.40      32.93 BRNZ   
 12 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                32.00      33.01 BRNZ   
 13 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR     33.52      33.04 BRNZ   
 14 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR            33.98      33.11 BRNZ   
 15 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              33.17      33.30 BRNZ   
 16 Miller, Emanuel           11 MAD-MR                 32.08      33.45 BRNZ   
 17 Chen, Brandon             11 GATE-MR                36.02      33.81 BRNZ   
 18 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR                 34.18      33.82 BRNZ   
 19 Chu, Princeton            11 GATE-MR                34.76      34.09 BRNZ   
 20 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              34.56      34.29 BRNZ   
 21 Li, Tyler                 11 GATE-MR                35.37      34.30 BRNZ   
 22 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                32.65      34.49 BRNZ   
 23 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR                34.03      34.51 BRNZ   
 24 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            35.69      34.79 BRNZ   
 25 Tan, Jerry                12 GATE-MR                35.32      34.84 BRNZ   
 26 Kong, Raymond             12 GATE-MR                35.14      34.98 BRNZ   
 27 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            34.87      35.24 BRNZ   
 28 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR     35.71      35.28 BRNZ   
 29 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR    36.46      35.60 BRNZ   
 30 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              35.98      36.09 BRNZ   
 31 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR            37.56      36.93 BRNZ   
 32 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR                39.61      37.17 BRNZ   
 33 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR            41.29      37.84 BRNZ   
 34 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            39.70      38.26 BRNZ   
 35 Drummond, Jared           11 APEX-MR                37.56      38.52 BRNZ   
 36 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            37.44      38.55 BRNZ   
 37 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                39.45      38.64 BRNZ   
 38 Shen, Matthew             12 GATE-MR                37.83      38.76 BRNZ   
 39 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR            45.09      38.89 BRNZ   
 40 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    36.96      38.90 BRNZ   
 41 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              41.47      41.34 BRNZ   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Tsai, Joey                11 GATE-MR                   NT      43.00 BRNZ   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:10.01    1:05.88 SILV   
                  30.72     1:05.88 (35.16)                                        
  2 Iwanczuk, Max             11 Twisters-MR          1:13.73    1:08.02 SILV   
                  32.65     1:08.02 (35.37)                                        
BRNZ - Division  
  1 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:11.61    1:09.67 BRNZ   
                  32.49     1:09.67 (37.18)                                        
  2 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:12.81    1:09.85 BRNZ   
                  33.06     1:09.85 (36.79)                                        
  3 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:10.40    1:09.94 BRNZ   
                  32.89     1:09.94 (37.05)                                        
  4 Spade, John               11 WAC-MR               1:10.55    1:10.27 BRNZ   
                  34.13     1:10.27 (36.14)                                        
  5 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:13.26    1:10.64 BRNZ   
                  34.24     1:10.64 (36.40)                                        
  6 Fiechter, Jimmy R         12 CIY-MR               1:11.60    1:10.70 BRNZ   
                  32.21     1:10.70 (38.49)                                        
  7 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR  1:18.33    1:10.93 BRNZ   
                  33.44     1:10.93 (37.49)                                        
  8 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:12.32    1:11.34 BRNZ   
                  32.06     1:11.34 (39.28)                                        
  9 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                1:12.26    1:11.37 BRNZ   
                  33.26     1:11.37 (38.11)                                        
 10 Walsh, Liam T             11 HS-MR                1:22.11    1:12.46 BRNZ   
                  35.33     1:12.46 (37.13)                                        
 11 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            1:15.59    1:12.59 BRNZ   
                  34.07     1:12.59 (38.52)                                        
 12 Alleyne, Justin T         12 CIY-MR               1:13.14    1:13.06 BRNZ   
                  34.35     1:13.06 (38.71)                                        
 13 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:14.54    1:13.24 BRNZ   
                  35.07     1:13.24 (38.17)                                        
 14 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:15.76    1:13.48 BRNZ   
                  34.08     1:13.48 (39.40)                                        
 15 Toskas, Anthony           11 CIY-MR               1:13.92    1:13.60 BRNZ   
                  34.49     1:13.60 (39.11)                                        
 16 Protano, John             11 Express Swimming-MR  1:16.42    1:13.79 BRNZ   
                  33.63     1:13.79 (40.16)                                        
 17 Wong, Kevin               11 HS-MR                1:21.00    1:14.84 BRNZ   
                  35.46     1:14.84 (39.38)                                        
 18 Chen, Brandon             11 GATE-MR              1:19.42    1:15.45 BRNZ   
                  35.80     1:15.45 (39.65)                                        
 19 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            1:12.19    1:15.70 BRNZ   
                  35.06     1:15.70 (40.64)                                        
 20 Raiola, A J J             12 HS-MR                1:18.66    1:15.87 BRNZ   
                  35.84     1:15.87 (40.03)                                        
 21 Kabbez, Jackson G         11 HS-MR                1:17.81    1:16.09 BRNZ   
                  37.67     1:16.09 (38.42)                                        
 22 Chu, Princeton            11 GATE-MR              1:25.69    1:16.30 BRNZ   
                  35.99     1:16.30 (40.31)                                        
 23 Kong, Raymond             12 GATE-MR              1:17.74    1:16.41 BRNZ   
                  36.52     1:16.41 (39.89)                                        
 24 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:17.57    1:16.53 BRNZ   
                  36.51     1:16.53 (40.02)                                        
 25 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR        1:19.54    1:16.88 BRNZ   
                  36.14     1:16.88 (40.74)                                        
 26 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:27.44    1:17.58 BRNZ   
                  37.10     1:17.58 (40.48)                                        
 27 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:27.40    1:18.18 BRNZ   
                  36.52     1:18.18 (41.66)                                        
 28 Li, Tyler                 11 GATE-MR              1:22.72    1:18.20 BRNZ   
                  36.59     1:18.20 (41.61)                                        
 29 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:26.26    1:18.40 BRNZ   
                  37.67     1:18.40 (40.73)                                        
 30 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:17.11    1:19.00 BRNZ   
                  36.13     1:19.00 (42.87)                                        
 31 Tan, Jerry                12 GATE-MR              1:22.58    1:20.20 BRNZ   
                  38.48     1:20.20 (41.72)                                        
 32 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          1:45.09    1:22.94 BRNZ   
                  38.87     1:22.94 (44.07)                                        
 33 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:23.80    1:23.19 BRNZ   
                  38.47     1:23.19 (44.72)                                        
 34 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR              1:31.47    1:24.16 BRNZ   
                  40.07     1:24.16 (44.09)                                        
 35 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:23.67    1:24.93 BRNZ   
                  39.49     1:24.93 (45.44)                                        
 36 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:28.48    1:25.50 BRNZ   
                  41.36     1:25.50 (44.14)                                        
 37 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR  1:31.72    1:26.87 BRNZ   
                  37.61     1:26.87 (49.26)                                        
 38 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:25.45    1:28.84 BRNZ   
                  41.92     1:28.84 (46.92)                                        
 39 Shen, Matthew             12 GATE-MR              1:28.05    1:29.55 BRNZ   
                  41.61     1:29.55 (47.94)                                        
 40 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:31.34    1:33.96 BRNZ   
                  42.45     1:33.96 (51.51)                                        
 41 Tsai, Joey                11 GATE-MR              1:37.11    1:36.65 BRNZ   
                  42.38     1:36.65 (54.27)                                        
 42 Leal, Johnny              12 RedTails-MR          1:37.92    1:36.86 BRNZ   
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
              2:28.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:28.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   2:41.90    2:26.32 SILV   
                  32.35     1:10.52 (38.17)     1:50.09 (39.57)     2:26.32 (36.23)
  2 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            2:30.57    2:26.59 SILV   
                  31.85     1:09.51 (37.66)     1:49.01 (39.50)     2:26.59 (37.58)
BRNZ - Division  
  1 Clark, Kevin              12 MAD-MR               2:34.55    2:30.29 BRNZ   
                  31.46     1:09.09 (37.63)     1:50.01 (40.92)     2:30.29 (40.28)
  2 Spade, John               11 WAC-MR               2:31.37    2:31.57 BRNZ   
                  35.59     1:16.02 (40.43)     1:55.01 (38.99)     2:31.57 (36.56)
  3 Hoey, JP                  11 WAC-MR               2:43.86    2:33.23 BRNZ   
                  33.42     1:11.77 (38.35)     1:52.42 (40.65)     2:33.23 (40.81)
  4 Romano, Michael J         11 WEST-MR              2:35.59    2:33.67 BRNZ   
                  33.71     1:14.71 (41.00)     1:56.11 (41.40)     2:33.67 (37.56)
  5 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            2:33.93    2:34.86 BRNZ   
                  33.88     1:12.85 (38.97)     1:54.78 (41.93)     2:34.86 (40.08)
  6 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          2:30.54    2:35.20 BRNZ   
                  33.17     1:11.81 (38.64)     1:50.78 (38.97)     2:35.20 (44.42)
  7 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              2:58.55    2:40.49 BRNZ   
                  35.75     1:16.33 (40.58)     1:54.78 (38.45)     2:40.49 (45.71)
  8 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            2:39.34    2:41.17 BRNZ   
                  34.41     1:16.43 (42.02)     1:59.70 (43.27)     2:41.17 (41.47)
  9 Rosado, Alex P            11 Badger-MR            2:44.29    2:41.44 BRNZ   
                  34.62     1:17.71 (43.09)     2:00.19 (42.48)     2:41.44 (41.25)
 10 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          3:00.85    2:42.26 BRNZ   
                  35.19     1:15.89 (40.70)     1:59.35 (43.46)     2:42.26 (42.91)
 11 Miller, Emanuel           11 MAD-MR               2:58.00    2:43.21 BRNZ   
                  36.03     1:17.49 (41.46)     1:59.74 (42.25)     2:43.21 (43.47)
 12 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            2:49.15    2:44.97 BRNZ   
                  35.74     1:17.75 (42.01)     2:02.22 (44.47)     2:44.97 (42.75)
 13 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            2:57.58    2:47.91 BRNZ   
                  38.05     1:20.66 (42.61)     2:04.89 (44.23)     2:47.91 (43.02)
 14 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          2:51.68    2:50.43 BRNZ   
                  38.10     1:23.05 (44.95)     2:09.43 (46.38)     2:50.43 (41.00)
 15 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR            2:52.54    2:50.77 BRNZ   
                  37.98     1:21.35 (43.37)     2:07.50 (46.15)     2:50.77 (43.27)
 16 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               2:52.79    2:56.36 BRNZ   
                  37.12     1:21.23 (44.11)     2:08.36 (47.13)     2:56.36 (48.00)
 17 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              3:07.18    2:57.69 BRNZ   
                  37.50     1:21.67 (44.17)     2:09.69 (48.02)     2:57.69 (48.00)
 18 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  2:53.57    2:58.09 BRNZ   
                  39.29     1:25.55 (46.26)     2:12.35 (46.80)     2:58.09 (45.74)
 19 Drummond, Jared           11 APEX-MR              3:17.50    3:16.63 BRNZ   
                  37.56   3:16.63 (2:39.07)                                        
 20 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR          3:31.43    3:24.13 BRNZ   
                  45.17     1:36.89 (51.72)     2:31.97 (55.08)     3:24.13 (52.16)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:31.99  SILV
              6:32.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              6:40.36    6:18.01 SILV   
                  32.45     1:10.47 (38.02)     1:49.62 (39.15)     2:28.96 (39.34)
        3:08.79 (39.83)     3:46.78 (37.99)     4:26.50 (39.72)     5:04.73 (38.23)
        5:43.06 (38.33)     6:18.01 (34.95)                                        
  2 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  6:36.98    6:18.64 SILV   
                  32.42     1:09.61 (37.19)     1:48.31 (38.70)     2:27.24 (38.93)
        3:06.62 (39.38)     3:45.89 (39.27)     4:25.40 (39.51)     5:04.76 (39.36)
        5:42.70 (37.94)     6:18.64 (35.94)                                        
BRNZ - Division  
  1 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          6:44.04    6:41.96 BRNZ   
                  33.44     1:12.16 (38.72)     1:53.35 (41.19)     2:34.04 (40.69)
        3:16.44 (42.40)     3:58.88 (42.44)     4:37.01 (38.13)     5:20.59 (43.58)
        6:02.33 (41.74)     6:41.96 (39.63)                                        
  2 Romano, Michael J         11 WEST-MR              6:53.88    6:58.27 BRNZ   
                  35.42     1:17.55 (42.13)     1:59.59 (42.04)     2:42.80 (43.21)
        3:25.78 (42.98)     4:08.24 (42.46)     4:51.47 (43.23)     5:34.80 (43.33)
        6:18.25 (43.45)     6:58.27 (40.02)                                        
  3 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          6:52.34    6:59.93 BRNZ   
                  34.96     1:16.66 (41.70)     2:00.10 (43.44)     2:43.13 (43.03)
        3:26.86 (43.73)     4:11.30 (44.44)     4:54.74 (43.44)     5:38.22 (43.48)
        6:19.79 (41.57)     6:59.93 (40.14)                                        
  4 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            7:59.98    7:13.31 BRNZ   
                  36.21     1:18.62 (42.41)     2:01.74 (43.12)     2:45.26 (43.52)
        3:29.38 (44.12)     4:14.70 (45.32)                             5:46.52 ( )
        6:30.85 (44.33)     7:13.31 (42.46)                                        
  5 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              7:21.27    7:28.44 BRNZ   
                  37.87     1:22.96 (45.09)     2:09.91 (46.95)     2:57.01 (47.10)
        3:43.03 (46.02)     4:29.34 (46.31)     5:14.99 (45.65)     5:59.80 (44.81)
        6:45.01 (45.21)     7:28.44 (43.43)                                        
  6 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          8:30.09    7:35.79 BRNZ   
                  38.60     1:24.02 (45.42)     2:10.87 (46.85)     2:58.12 (47.25)
        3:44.90 (46.78)     4:32.64 (47.74)     5:20.66 (48.02)     6:07.10 (46.44)
        6:55.05 (47.95)     7:35.79 (40.74)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                41.19  SILV
                41.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 41.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chen, Brandon             11 GATE-MR                42.33      38.27 SILV   
  2 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR    41.50      39.49 SILV   
  3 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                50.13      39.76 SILV   
  4 Li, Tyler                 11 GATE-MR                41.92      40.50 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              44.52      41.59 BRNZ   
  2 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            42.49      41.85 BRNZ   
  3 Macio, Joshua             11 Twisters-MR            42.13      41.99 BRNZ   
  4 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            42.09      42.34 BRNZ   
  5 Patel, Harshil V          11 CIY-MR                 42.91      42.60 BRNZ   
  6 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                47.68      43.22 BRNZ   
  7 Kabbez, Jackson G         11 HS-MR                  43.27      43.40 BRNZ   
  8 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR                47.27      43.53 BRNZ   
  9 Abramov, David            12 GATE-MR                46.44      44.29 BRNZ   
 10 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                48.30      44.42 BRNZ   
 11 Protano, John             11 Express Swimming-MR    46.90      45.79 BRNZ   
 12 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            45.14      45.93 BRNZ   
 13 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR            45.34      46.12 BRNZ   
 14 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR            50.09      47.54 BRNZ   
 15 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    47.90      48.18 BRNZ   
 16 Tsai, Joey                11 GATE-MR                46.09      48.52 BRNZ   
 17 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            50.00      50.10 BRNZ   
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            1:23.81    1:18.71 SILV   
                  37.25     1:18.71 (41.46)                                        
  2 Sanchez, Wanderlei        12 MAD-MR               1:29.38    1:20.88 SILV   
                  38.96     1:20.88 (41.92)                                        
  3 Vazquez, Christian        12 MAD-MR               1:28.37    1:21.96 SILV   
                  36.18     1:21.96 (45.78)                                        
  4 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR              1:24.29    1:22.42 SILV   
  5 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR               1:25.36    1:22.47 SILV   
                  39.54     1:22.47 (42.93)                                        
  6 Chen, Brandon             11 GATE-MR              1:29.08    1:22.82 SILV   
                  41.40     1:22.82 (41.42)                                        
BRNZ - Division  
  1 Kong, Raymond             12 GATE-MR              1:25.44    1:24.86 BRNZ   
                  42.07     1:24.86 (42.79)                                        
  2 Hoey, JP                  11 WAC-MR               1:30.03    1:26.31 BRNZ   
                  40.87     1:26.31 (45.44)                                        
  3 Alexandrov, Alexander T   11 APEX-MR              1:39.28    1:26.40 BRNZ   
  4 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:37.00    1:27.16 BRNZ   
                  43.05     1:27.16 (44.11)                                        
  5 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:29.12    1:27.29 BRNZ   
                  41.33     1:27.29 (45.96)                                        
  6 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:27.67    1:27.47 BRNZ   
                  42.10     1:27.47 (45.37)                                        
  7 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR   1:34.56    1:27.58 BRNZ   
                  41.39     1:27.58 (46.19)                                        
  8 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:37.20    1:28.47 BRNZ   
                  43.64     1:28.47 (44.83)                                        
  9 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:29.52    1:29.34 BRNZ   
                  44.11     1:29.34 (45.23)                                        
 10 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:36.35    1:29.46 BRNZ   
 11 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:44.36    1:31.30 BRNZ   
                  43.45     1:31.30 (47.85)                                        
 12 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:27.52    1:31.85 BRNZ   
                  45.91     1:31.85 (45.94)                                        
 13 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR  1:39.56    1:33.29 BRNZ   
                  43.30     1:33.29 (49.99)                                        
 14 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR   1:32.94    1:33.39 BRNZ   
                  45.09     1:33.39 (48.30)                                        
 15 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:36.02    1:35.21 BRNZ   
                  46.14     1:35.21 (49.07)                                        
 16 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:39.53    1:37.64 BRNZ   
                  46.40     1:37.64 (51.24)                                        
 17 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:48.17    1:38.72 BRNZ   
                  46.60     1:38.72 (52.12)                                        
 18 Drummond, Jared           11 APEX-MR              1:41.32    1:39.72 BRNZ   
 19 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:41.67    1:42.32 BRNZ   
                  49.91     1:42.32 (52.41)                                        
 20 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          2:00.09    1:44.74 BRNZ   
                  49.53     1:44.74 (55.21)                                        
 21 Leal, Johnny              12 RedTails-MR          1:50.09    1:47.11 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR              1:52.61         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.56          DQ (48.70)                                        
 -- Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:34.43         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.84          DQ (48.69)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Romano, Michael J         11 WEST-MR                   NT    2:48.71 SILV   
                  38.85     1:22.84 (43.99)     2:08.09 (45.25)     2:48.71 (40.62)
  2 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            3:01.07    2:49.68 SILV   
                  38.72     1:23.19 (44.47)     2:09.32 (46.13)     2:49.68 (40.36)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kevin               11 HS-MR                  46.74      41.27 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Tan, Jerry                12 GATE-MR                44.71      42.84 BRNZ   
  1 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            45.10      42.84 BRNZ   
  3 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              44.12      43.38 BRNZ   
  4 Alleyne, Justin T         12 CIY-MR                 46.03      43.47 BRNZ   
  5 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                44.61      43.51 BRNZ   
  6 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR          45.30      44.03 BRNZ   
  7 Kong, Raymond             12 GATE-MR                44.49      44.33 BRNZ   
  8 Chu, Princeton            11 GATE-MR                45.60      44.36 BRNZ   
  9 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                52.74      44.66 BRNZ   
 10 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR              44.81      44.81 BRNZ   
 11 Abramov, David            12 GATE-MR                46.52      45.25 BRNZ   
 12 Li, Tyler                 11 GATE-MR                45.66      45.30 BRNZ   
 13 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR            45.43      45.53 BRNZ   
 14 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR                47.22      45.54 BRNZ   
 15 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR    46.04      45.79 BRNZ   
 16 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR     45.52      46.02 BRNZ   
 17 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR     45.66      46.12 BRNZ   
 18 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              45.81      46.17 BRNZ   
 19 Shen, Matthew             12 GATE-MR                48.33      46.19 BRNZ   
 20 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR    45.70      46.62 BRNZ   
 21 Raiola, A J J             12 HS-MR                  45.18      46.92 BRNZ   
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            46.56      47.30 BRNZ   
 23 Toskas, Anthony           11 CIY-MR                 47.87      47.56 BRNZ   
 24 Walsh, Liam T             11 HS-MR                  48.07      47.84 BRNZ   
 25 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            50.01      48.15 BRNZ   
 26 Macio, Joshua             11 Twisters-MR            49.88      48.16 BRNZ   
 27 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            48.55      48.77 BRNZ   
 28 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    47.95      49.34 BRNZ   
 29 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR            53.66      49.96 BRNZ   
 30 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                52.87      50.43 BRNZ   
 31 Tsai, Joey                11 GATE-MR                52.92      53.10 BRNZ   
 32 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            53.48      55.99 BRNZ   
 33 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          1:00.09    1:01.40 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Leal, Johnny              12 RedTails-MR            48.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Iwanczuk, Max             11 Twisters-MR            45.94         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
              1:29.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:29.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vazquez, Christian        12 MAD-MR               1:33.71    1:26.29 SILV   
                  40.08     1:26.29 (46.21)                                        
  2 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:29.95    1:27.23 SILV   
                  41.56     1:27.23 (45.67)                                        
  3 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:30.09    1:28.16 SILV   
                  40.79     1:28.16 (47.37)                                        
  4 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:37.89    1:29.10 SILV   
                  42.41     1:29.10 (46.69)                                        
  5 Tan, Jerry                12 GATE-MR              1:31.39    1:29.74 SILV   
                  42.70     1:29.74 (47.04)                                        
BRNZ - Division  
  1 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR   1:33.40    1:31.44 BRNZ   
                  43.16     1:31.44 (48.28)                                        
  2 Chu, Princeton            11 GATE-MR              1:37.12    1:32.00 BRNZ   
                  44.17     1:32.00 (47.83)                                        
  3 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR          1:34.65    1:32.91 BRNZ   
                  43.80     1:32.91 (49.11)                                        
  4 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:31.50    1:33.00 BRNZ   
                  45.07     1:33.00 (47.93)                                        
  5 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:39.93    1:33.68 BRNZ   
                  45.13     1:33.68 (48.55)                                        
  6 Rief, Alexander M         12 Twisters-MR          1:37.29    1:33.73 BRNZ   
                  43.48     1:33.73 (50.25)                                        
  7 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR              1:38.93    1:33.87 BRNZ   
                  43.81     1:33.87 (50.06)                                        
  8 Li, Tyler                 11 GATE-MR              1:38.35    1:34.72 BRNZ   
                  45.81     1:34.72 (48.91)                                        
  9 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:37.17    1:34.87 BRNZ   
                  46.31     1:34.87 (48.56)                                        
 10 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR              1:45.37    1:36.40 BRNZ   
                  46.24     1:36.40 (50.16)                                        
 11 Hoey, JP                  11 WAC-MR               1:38.24    1:37.66 BRNZ   
                  44.84     1:37.66 (52.82)                                        
 12 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR               1:40.70    1:37.67 BRNZ   
                  46.04     1:37.67 (51.63)                                        
 13 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            1:46.82    1:38.29 BRNZ   
                  47.01     1:38.29 (51.28)                                        
 14 Shen, Matthew             12 GATE-MR              1:38.15    1:38.93 BRNZ   
                  46.33     1:38.93 (52.60)                                        
 15 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR  1:40.82    1:39.66 BRNZ   
                  46.70     1:39.66 (52.96)                                        
 16 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:42.82    1:40.04 BRNZ   
                  46.72     1:40.04 (53.32)                                        
 17 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:35.08    1:40.69 BRNZ   
                  47.19     1:40.69 (53.50)                                        
 18 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:41.23    1:40.88 BRNZ   
                  48.00     1:40.88 (52.88)                                        
 19 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:36.96    1:42.05 BRNZ   
                  48.42     1:42.05 (53.63)                                        
 20 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:40.61    1:42.82 BRNZ   
                  47.58     1:42.82 (55.24)                                        
 21 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR   1:42.15    1:45.59 BRNZ   
                  49.16     1:45.59 (56.43)                                        
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:45.37    1:46.29 BRNZ   
                  48.04     1:46.29 (58.25)                                        
 23 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:55.28    1:46.44 BRNZ   
                  48.91     1:46.44 (57.53)                                        
 24 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:42.63    1:49.03 BRNZ   
                  51.02     1:49.03 (58.01)                                        
 25 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:56.89    1:49.89 BRNZ   
                  52.30     1:49.89 (57.59)                                        
 26 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR          1:58.32    1:56.12 BRNZ   
                  55.21   1:56.12 (1:00.91)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:17.99  SILV
              3:18.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            3:20.00    3:09.77 SILV   
                  42.67     1:30.25 (47.58)     2:19.95 (49.70)     3:09.77 (49.82)
  2 Chu, Princeton            11 GATE-MR              3:38.07    3:14.38 SILV   
                  44.52     1:33.29 (48.77)     2:24.27 (50.98)     3:14.38 (50.11)
  3 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              3:18.25    3:15.62 SILV   
                  44.20     1:36.27 (52.07)     2:27.14 (50.87)     3:15.62 (48.48)
BRNZ - Division  
  1 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          3:38.07    3:23.69 BRNZ   
                  45.85     1:38.39 (52.54)     2:31.47 (53.08)     3:23.69 (52.22)
  2 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            3:50.36    3:36.90 BRNZ   
                  48.92     1:44.90 (55.98)     2:43.19 (58.29)     3:36.90 (53.71)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                38.69  SILV
                38.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR     42.89      35.95 SILV   
  2 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            39.02      37.37 SILV   
  3 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR            38.77      38.33 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              39.76      39.17 BRNZ   
  2 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              41.88      39.52 BRNZ   
  3 Tan, Jerry                12 GATE-MR                39.11      39.68 BRNZ   
  4 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                39.09      39.70 BRNZ   
  5 Rief, Alexander M         12 Twisters-MR            44.53      41.17 BRNZ   
  6 Spade, John               11 WAC-MR                 39.84      41.42 BRNZ   
  7 Chen, Brandon             11 GATE-MR                45.09      41.43 BRNZ   
  8 Alexandrov, Alexander T   11 APEX-MR                44.47      41.54 BRNZ   
  9 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR     40.71      41.65 BRNZ   
 10 Chu, Princeton            11 GATE-MR                43.85      41.73 BRNZ   
 11 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR                43.40      41.78 BRNZ   
 12 Li, Tyler                 11 GATE-MR                48.92      42.44 BRNZ   
 13 Drummond, Jared           11 APEX-MR                43.83      42.82 BRNZ   
 14 Miller, Emanuel           11 MAD-MR                 47.15      43.22 BRNZ   
 15 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                46.23      44.08 BRNZ   
 16 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            43.21      44.62 BRNZ   
 17 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                41.58      46.80 BRNZ   
 18 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            45.09      53.52 BRNZ   
 19 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR            54.44      54.13 BRNZ   
 20 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            49.78      54.33 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Macio, Joshua             11 Twisters-MR            38.97         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
              1:27.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:32.00    1:16.76 SILV   
                  35.22     1:16.76 (41.54)                                        
  2 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:37.72    1:24.20 SILV   
                  39.98     1:24.20 (44.22)                                        
  3 Raiola, A J J             12 HS-MR                1:28.96    1:26.43 SILV   
                  40.82     1:26.43 (45.61)                                        
BRNZ - Division  
  1 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                1:28.66    1:27.27 BRNZ   
                  37.40     1:27.27 (49.87)                                        
  2 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:43.90    1:28.26 BRNZ   
                  40.37     1:28.26 (47.89)                                        
  3 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR  1:39.91    1:30.27 BRNZ   
                  40.13     1:30.27 (50.14)                                        
  4 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:35.05    1:30.30 BRNZ   
                  41.27     1:30.30 (49.03)                                        
  5 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:32.73    1:33.08 BRNZ   
                  43.21     1:33.08 (49.87)                                        
  6 Walsh, Liam T             11 HS-MR                1:38.50    1:36.64 BRNZ   
                  42.96     1:36.64 (53.68)                                        
  7 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:35.05    1:36.69 BRNZ   
                  45.10     1:36.69 (51.59)                                        
  8 Wong, Kevin               11 HS-MR                1:47.62    1:37.70 BRNZ   
                  42.90     1:37.70 (54.80)                                        
  9 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:36.14    1:51.71 BRNZ   
                  46.69   1:51.71 (1:05.02)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            3:12.00    3:03.56 BRNZ   
                  37.58     1:24.92 (47.34)     2:16.30 (51.38)     3:03.56 (47.26)
  2 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          3:30.09    3:55.34 BRNZ   
                  45.75     1:43.83 (58.08)   2:50.58 (1:06.75)   3:55.34 (1:04.76)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
              1:20.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:29.79    1:14.58 SILV   
                  32.75     1:14.58 (41.83)                                        
  2 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                1:20.78    1:16.59 SILV   
                  34.82     1:16.59 (41.77)                                        
  3 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:21.13    1:18.15 SILV   
                  37.18     1:18.15 (40.97)                                        
  4 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:21.82    1:18.50 SILV   
                  36.81     1:18.50 (41.69)                                        
BRNZ - Division  
  1 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:26.48    1:21.71 BRNZ   
                  34.32     1:21.71 (47.39)                                        
  2 Alleyne, Justin T         12 CIY-MR               1:28.53    1:21.78 BRNZ   
                  37.55     1:21.78 (44.23)                                        
  3 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR  1:30.34    1:21.89 BRNZ   
                  37.31     1:21.89 (44.58)                                        
  4 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:23.82    1:22.17 BRNZ   
                  39.03     1:22.17 (43.14)                                        
  5 Toskas, Anthony           11 CIY-MR               1:26.15    1:22.38 BRNZ   
                  36.30     1:22.38 (46.08)                                        
  6 Wong, Kevin               11 HS-MR                1:25.16    1:22.43 BRNZ   
                  38.03     1:22.43 (44.40)                                        
  7 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:28.09    1:23.76 BRNZ   
                  40.12     1:23.76 (43.64)                                        
  8 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR                 NT    1:23.83 BRNZ   
                  37.33     1:23.83 (46.50)                                        
  8 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:24.29    1:23.83 BRNZ   
                  38.00     1:23.83 (45.83)                                        
 10 Spade, John               11 WAC-MR               1:28.14    1:24.79 BRNZ   
                  39.35     1:24.79 (45.44)                                        
 11 Walsh, Liam T             11 HS-MR                1:31.09    1:25.59 BRNZ   
                  38.96     1:25.59 (46.63)                                        
 12 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:24.13    1:25.93 BRNZ   
                  40.74     1:25.93 (45.19)                                        
 13 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            1:24.88    1:26.21 BRNZ   
                  40.07     1:26.21 (46.14)                                        
 14 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:27.45    1:26.34 BRNZ   
                  41.63     1:26.34 (44.71)                                        
 15 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:25.82    1:26.88 BRNZ   
                  41.29     1:26.88 (45.59)                                        
 16 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:30.64    1:26.96 BRNZ   
                  41.46     1:26.96 (45.50)                                        
 17 Kabbez, Jackson G         11 HS-MR                1:31.01    1:28.05 BRNZ   
                  43.07     1:28.05 (44.98)                                        
 18 Raiola, A J J             12 HS-MR                1:27.57    1:28.93 BRNZ   
                  40.60     1:28.93 (48.33)                                        
 19 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:41.20    1:31.55 BRNZ   
                  42.83     1:31.55 (48.72)                                        
 20 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:34.18    1:32.40 BRNZ   
                  43.29     1:32.40 (49.11)                                        
 21 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:33.96    1:32.77 BRNZ   
                  44.82     1:32.77 (47.95)                                        
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:38.04    1:33.29 BRNZ   
                  43.15     1:33.29 (50.14)                                        
 23 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR   1:40.86    1:37.75 BRNZ   
                  46.87     1:37.75 (50.88)                                        
 24 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:37.18    1:42.32 BRNZ   
                  45.81     1:42.32 (56.51)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
              2:55.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:55.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  2:55.14    2:51.93 SILV   
                  39.97     1:23.99 (44.02)     2:14.45 (50.46)     2:51.93 (37.48)
BRNZ - Division  
  1 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            3:27.52    3:01.00 BRNZ   
                  41.55     1:25.31 (43.76)     2:19.29 (53.98)     3:01.00 (41.71)
  2 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          3:10.14    3:09.20 BRNZ   
                  42.90     1:33.28 (50.38)     2:30.74 (57.46)     3:09.20 (38.46)
  3 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              3:05.63    3:19.92 BRNZ   
                  47.60                             2:38.33 ( )     3:19.92 (41.59)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                26.79  SILV
                26.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 26.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                  27.08      26.14 SILV   
  2 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR     26.93      26.54 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Thomas, Desi C            13 NYCC-MR                26.99      27.08 BRNZ   
  2 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR              27.16      27.11 BRNZ   
  3 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR            27.81      27.16 BRNZ   
  4 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                  27.62      27.18 BRNZ   
  5 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR              28.01      27.51 BRNZ   
  6 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR            28.68      27.57 BRNZ   
  7 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR              28.50      27.79 BRNZ   
  8 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR     27.99      27.88 BRNZ   
  9 Ren, Harry                14 CIY-MR                 27.81      28.22 BRNZ   
 10 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR            27.85      28.42 BRNZ   
 11 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR            28.75      28.44 BRNZ   
 12 Pan, Matthew A            13 GATE-MR                29.92      28.67 BRNZ   
 13 Harripersaud, Bhisham     13 GATE-MR                29.43      29.59 BRNZ   
 14 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR                29.58      29.73 BRNZ   
 15 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR     30.27      29.94 BRNZ   
 16 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR                29.97      30.10 BRNZ   
 17 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR    29.88      30.16 BRNZ   
 18 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR            30.42      31.09 BRNZ   
 19 Chen, Simon               13 GATE-MR                33.54      31.26 BRNZ   
 20 Wang, Calvin              14 RedTails-MR            32.16      31.33 BRNZ   
 21 Hur, Thomas               13 GATE-MR                32.99      32.01 BRNZ   
 22 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR                34.42      32.57 BRNZ   
 23 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR     31.94      32.71 BRNZ   
 24 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR                34.65      33.50 BRNZ   
 25 Wan, Horace               13 GATE-MR                36.69      34.38 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR          29.85         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                59.59  SILV
                59.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 59.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR     59.66      59.03 SILV   
                  28.10       59.03 (30.93)                                        
  2 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:00.86      59.31 SILV   
                  28.18       59.31 (31.13)                                        
BRNZ - Division  
  1 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   1:01.37    1:00.37 BRNZ   
                  29.22     1:00.37 (31.15)                                        
  2 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               1:01.08    1:00.51 BRNZ   
                  28.16     1:00.51 (32.35)                                        
  3 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          1:02.34    1:01.28 BRNZ   
                  29.08     1:01.28 (32.20)                                        
  4 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:01.82    1:02.73 BRNZ   
                  29.89     1:02.73 (32.84)                                        
  5 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:04.55    1:03.61 BRNZ   
                  30.08     1:03.61 (33.53)                                        
  6 Polanco, Dan              13 MAD-MR               1:07.64    1:03.68 BRNZ   
                  29.58     1:03.68 (34.10)                                        
  7 Ren, Harry                14 CIY-MR               1:01.47    1:04.05 BRNZ   
                  30.27     1:04.05 (33.78)                                        
  8 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  1:03.69    1:04.17 BRNZ   
                  30.83     1:04.17 (33.34)                                        
  9 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              1:04.66    1:04.85 BRNZ   
                  31.78     1:04.85 (33.07)                                        
  9 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              1:03.35    1:04.85 BRNZ   
                  31.22     1:04.85 (33.63)                                        
 11 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               1:04.41    1:05.02 BRNZ   
                  31.47     1:05.02 (33.55)                                        
 12 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR          1:01.77    1:05.31 BRNZ   
                  31.07     1:05.31 (34.24)                                        
 13 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:03.81    1:05.63 BRNZ   
                  31.46     1:05.63 (34.17)                                        
 14 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:08.45    1:06.04 BRNZ   
                  31.12     1:06.04 (34.92)                                        
 15 Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:06.76    1:07.54 BRNZ   
                  32.80     1:07.54 (34.74)                                        
 16 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:09.68    1:10.26 BRNZ   
                  33.46     1:10.26 (36.80)                                        
 17 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:12.49    1:11.70 BRNZ   
                  34.16     1:11.70 (37.54)                                        
 18 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:11.84    1:12.29 BRNZ   
                  34.94     1:12.29 (37.35)                                        
 19 Hwang, Austin             13 GATE-MR              1:18.77    1:12.31 BRNZ   
                  34.34     1:12.31 (37.97)                                        
 20 Chen, Simon               13 GATE-MR              1:16.12    1:12.90 BRNZ   
                  34.08     1:12.90 (38.82)                                        
 21 Hur, Thomas               13 GATE-MR              1:13.99    1:12.99 BRNZ   
                  34.35     1:12.99 (38.64)                                        
 22 Dunn, Robert              13 WAC-MR               1:17.16    1:13.07 BRNZ   
                  34.18     1:13.07 (38.89)                                        
 23 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR              1:23.68    1:14.45 BRNZ   
                  35.00     1:14.45 (39.45)                                        
 24 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR              1:19.10    1:17.29 BRNZ   
                  35.30     1:17.29 (41.99)                                        
 25 Wan, Horace               13 GATE-MR              1:21.56    1:20.54 BRNZ   
                  38.26     1:20.54 (42.28)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:18.09  SILV
              2:18.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:18.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  2:20.55    2:18.42 BRNZ   
                  31.45     1:07.62 (36.17)     1:44.17 (36.55)     2:18.42 (34.25)
  2 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  2:29.32    2:19.36 BRNZ   
                  31.67     1:06.70 (35.03)     1:43.07 (36.37)     2:19.36 (36.29)
  3 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               2:22.40    2:20.05 BRNZ   
                  29.44     1:03.93 (34.49)     1:42.65 (38.72)     2:20.05 (37.40)
  4 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               2:23.25    2:21.51 BRNZ   
                                                    1:44.92 ( )     2:21.51 (36.59)
  5 Polanco, Dan              13 MAD-MR               2:37.28    2:23.57 BRNZ   
                  32.06     1:08.87 (36.81)     1:47.12 (38.25)     2:23.57 (36.45)
  6 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:23.47    2:25.78 BRNZ   
                  31.92     1:08.70 (36.78)   2:25.78 (1:17.08)                    
  7 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR          2:21.72    2:26.27 BRNZ   
                  30.90     1:06.76 (35.86)     1:46.30 (39.54)     2:26.27 (39.97)
  8 Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  2:26.80    2:26.97 BRNZ   
                  32.98     1:10.53 (37.55)     1:49.31 (38.78)     2:26.97 (37.66)
  9 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:18.88    2:27.22 BRNZ   
                  30.14     1:06.94 (36.80)     1:46.65 (39.71)     2:27.22 (40.57)
 10 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   2:40.32    2:28.46 BRNZ   
                  32.29     1:09.48 (37.19)     1:48.66 (39.18)     2:28.46 (39.80)
 11 Dunn, Robert              13 WAC-MR               2:32.78    2:33.61 BRNZ   
                  33.77     1:13.60 (39.83)     1:55.83 (42.23)     2:33.61 (37.78)
 12 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   2:36.08    2:34.53 BRNZ   
                  35.47     1:15.49 (40.02)     1:55.97 (40.48)     2:34.53 (38.56)
 13 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          3:05.62    2:40.79 BRNZ   
                  35.36     1:17.05 (41.69)     1:59.68 (42.63)     2:40.79 (41.11)
 14 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          2:39.16    2:42.89 BRNZ   
                  36.25     1:19.03 (42.78)     2:03.04 (44.01)     2:42.89 (39.85)
 15 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR              2:51.40    2:47.71 BRNZ   
                  36.59     1:17.85 (41.26)   2:47.71 (1:29.86)                    
Non-Award Division  
 -- Ng, Ethan L               13 NYCC-MR              2:35.12         NS        
 -- Ng, Nicholas P            14 NYCC-MR              2:22.75         NS        
 -- Hidalgo, Ricardo A        13 WAC-MR               2:37.12         NS        
 -- Atherley, Nathan          13 NYCC-MR              3:10.09         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
              5:50.99  SILV
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          5:51.15    5:45.05 QUAL   
                  30.82     1:05.58 (34.76)     1:41.13 (35.55)     2:16.60 (35.47)
        2:51.92 (35.32)     3:27.37 (35.45)     4:02.60 (35.23)     4:37.44 (34.84)
        5:11.81 (34.37)     5:45.05 (33.24)                                        
  2 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   5:52.46    5:48.17 QUAL   
                  30.41     1:05.62 (35.21)     1:42.30 (36.68)     2:18.47 (36.17)
        2:52.91 (34.44)     3:28.38 (35.47)     4:03.22 (34.84)     4:39.10 (35.88)
        5:14.82 (35.72)     5:48.17 (33.35)                                        
  3 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          5:50.93    5:50.86 SILV   
                  31.32     1:05.48 (34.16)     1:40.87 (35.39)     2:16.29 (35.42)
        2:51.88 (35.59)     3:27.71 (35.83)     4:03.42 (35.71)     4:39.90 (36.48)
        5:16.17 (36.27)     5:50.86 (34.69)                                        
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          6:04.97    6:00.54 BRNZ   
                  30.10     1:04.36 (34.26)     1:39.77 (35.41)     2:15.57 (35.80)
        2:52.29 (36.72)     3:29.51 (37.22)     4:07.62 (38.11)     4:45.89 (38.27)
        5:24.22 (38.33)     6:00.54 (36.32)                                        
  2 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              6:39.17    6:07.86 BRNZ   
                  28.54     1:02.88 (34.34)     1:40.45 (37.57)     2:19.01 (38.56)
        2:57.67 (38.66)     3:35.64 (37.97)     4:14.13 (38.49)     4:54.01 (39.88)
        5:33.62 (39.61)     6:07.86 (34.24)                                        
  3 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              6:25.00    6:09.51 BRNZ   
                  33.58     1:10.77 (37.19)     1:48.36 (37.59)     2:26.08 (37.72)
        3:04.04 (37.96)     3:41.52 (37.48)     4:18.88 (37.36)     4:56.58 (37.70)
        5:34.17 (37.59)     6:09.51 (35.34)                                        
  4 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              6:06.35    6:10.09 BRNZ   
                  33.08     1:09.83 (36.75)     1:47.44 (37.61)     2:25.24 (37.80)
        3:03.53 (38.29)     3:41.95 (38.42)     4:19.96 (38.01)     4:58.08 (38.12)
        5:35.53 (37.45)     6:10.09 (34.56)                                        
  5 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  6:14.37    6:14.81 BRNZ   
                  33.22     1:10.01 (36.79)     1:48.04 (38.03)     2:26.46 (38.42)
        3:04.81 (38.35)     3:43.60 (38.79)     4:22.34 (38.74)     5:01.58 (39.24)
        5:39.08 (37.50)     6:14.81 (35.73)                                        
  6 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   6:57.54    6:51.81 BRNZ   
                  35.35     1:15.20 (39.85)     1:56.32 (41.12)     2:38.22 (41.90)
        3:20.07 (41.85)     4:02.39 (42.32)     4:44.81 (42.42)     5:27.86 (43.05)
        6:10.36 (42.50)     6:51.81 (41.45)                                        
  7 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          8:36.12    7:18.81 BRNZ   
                  34.01     1:15.24 (41.23)     1:58.85 (43.61)     2:43.53 (44.68)
        3:29.11 (45.58)     4:15.53 (46.42)     5:01.91 (46.38)     5:48.43 (46.52)
      7:18.81 (1:30.38)                                                            
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
              1:16.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          1:21.32    1:12.68 SILV   
                  35.85     1:12.68 (36.83)                                        
  2 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:15.36 SILV   
                  36.42     1:15.36 (38.94)                                        
  3 Harripersaud, Bhisham     13 GATE-MR              1:17.87    1:15.83 SILV   
                  36.48     1:15.83 (39.35)                                        
BRNZ - Division  
  1 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              1:18.47    1:19.58 BRNZ   
                  38.72     1:19.58 (40.86)                                        
  2 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:20.34    1:20.92 BRNZ   
                  40.29     1:20.92 (40.63)                                        
  3 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:17.32    1:21.10 BRNZ   
                  39.87     1:21.10 (41.23)                                        
  4 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:28.09    1:23.19 BRNZ   
                  40.46     1:23.19 (42.73)                                        
  5 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:25.86    1:25.75 BRNZ   
                  40.55     1:25.75 (45.20)                                        
  6 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR              1:27.28    1:25.81 BRNZ   
  7 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:34.51    1:27.80 BRNZ   
                  41.88     1:27.80 (45.92)                                        
  8 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR              1:34.99    1:33.31 BRNZ   
                  42.25     1:33.31 (51.06)                                        
  9 Wan, Horace               13 GATE-MR              1:46.73    1:37.55 BRNZ   
                  48.16     1:37.55 (49.39)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
              2:35.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:35.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              2:37.12    2:36.14 BRNZ   
                  38.17     1:17.49 (39.32)     1:57.67 (40.18)     2:36.14 (38.47)
  2 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   2:39.25    2:39.71 BRNZ   
                  37.56                             2:01.68 ( )     2:39.71 (38.03)
  3 Ren, Harry                14 CIY-MR               2:50.05    2:43.47 BRNZ   
                  39.25     1:19.51 (40.26)     2:01.44 (41.93)     2:43.47 (42.03)
  4 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   2:50.34    2:50.86 BRNZ   
                  41.76     1:24.44 (42.68)     2:08.61 (44.17)     2:50.86 (42.25)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Hur, Thomas               13 GATE-MR                   NT    1:22.78 BRNZ   
                  39.20     1:22.78 (43.58)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              1:24.86    1:19.08 SILV   
                  37.65     1:19.08 (41.43)                                        
BRNZ - Division  
  1 Hur, Thomas               13 GATE-MR              1:23.70    1:22.23 BRNZ   
                  38.83     1:22.23 (43.40)                                        
  2 Chen, Simon               13 GATE-MR              1:27.80    1:24.58 BRNZ   
                  40.55     1:24.58 (44.03)                                        
  3 Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:23.81    1:25.38 BRNZ   
                  41.25     1:25.38 (44.13)                                        
  4 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              1:26.24    1:26.06 BRNZ   
                  41.89     1:26.06 (44.17)                                        
  5 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   1:32.27    1:26.96 BRNZ   
                  40.71     1:26.96 (46.25)                                        
  6 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  1:30.83    1:27.87 BRNZ   
                  42.19     1:27.87 (45.68)                                        
  7 Ren, Harry                14 CIY-MR               1:26.90    1:29.10 BRNZ   
                  42.63     1:29.10 (46.47)                                        
  8 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:32.83    1:31.33 BRNZ   
                  44.65     1:31.33 (46.68)                                        
  9 Hwang, Austin             13 GATE-MR              1:36.76    1:31.57 BRNZ   
                  44.58     1:31.57 (46.99)                                        
 10 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR              1:36.59    1:32.96 BRNZ   
                  43.83     1:32.96 (49.13)                                        
 11 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:29.47    1:33.31 BRNZ   
                  43.77     1:33.31 (49.54)                                        
 12 Wan, Horace               13 GATE-MR              1:45.98    1:36.00 BRNZ   
                  45.18     1:36.00 (50.82)                                        
 13 Dunn, Robert              13 WAC-MR               1:46.11    1:36.32 BRNZ   
                  46.72     1:36.32 (49.60)                                        
 14 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:38.66    1:41.24 BRNZ   
                  46.12     1:41.24 (55.12)                                        
Non-Award Division  
 -- Atherley, Nathan          13 NYCC-MR              1:43.17         NS        
 -- Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:26.41         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
              2:54.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:54.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:55.07    2:49.25 SILV   
                  36.38     1:17.99 (41.61)     2:02.97 (44.98)     2:49.25 (46.28)
  2 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                3:02.61    2:51.16 SILV   
                  39.16     1:23.20 (44.04)     2:08.25 (45.05)     2:51.16 (42.91)
  3 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            3:05.00    2:51.40 SILV   
                  38.58     1:22.37 (43.79)     2:07.92 (45.55)     2:51.40 (43.48)
BRNZ - Division  
  1 Hur, Thomas               13 GATE-MR              2:59.92    2:59.35 BRNZ   
                  41.43     1:26.56 (45.13)     2:12.83 (46.27)     2:59.35 (46.52)
  2 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              3:08.74    2:59.99 BRNZ   
                  38.71     1:25.03 (46.32)     2:13.62 (48.59)     2:59.99 (46.37)
  3 Chen, Simon               13 GATE-MR              3:15.53    3:06.14 BRNZ   
                  39.35     1:25.46 (46.11)     2:15.74 (50.28)     3:06.14 (50.40)
  4 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              3:04.42    3:08.92 BRNZ   
                  45.40     1:32.64 (47.24)     2:21.45 (48.81)     3:08.92 (47.47)
  5 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   3:13.21    3:11.51 BRNZ   
                  44.76     1:33.97 (49.21)     2:23.59 (49.62)     3:11.51 (47.92)
  6 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          3:25.36    3:24.52 BRNZ   
                  46.25     1:37.91 (51.66)     2:30.71 (52.80)     3:24.52 (53.81)
  7 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  3:27.71    3:27.92 BRNZ   
                  46.40     1:39.87 (53.47)     2:33.44 (53.57)     3:27.92 (54.48)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
              1:11.99  SILV
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:12.44    1:07.88 QUAL   
                  31.73     1:07.88 (36.15)                                        
  2 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               1:14.53    1:09.30 QUAL   
                  30.41     1:09.30 (38.89)                                        
  3 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR        NT    1:10.77 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               1:13.76    1:14.14 BRNZ   
                  33.09     1:14.14 (41.05)                                        
  2 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:16.86    1:14.43 BRNZ   
                  34.42     1:14.43 (40.01)                                        
  3 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  1:12.98    1:15.02 BRNZ   
                  34.44     1:15.02 (40.58)                                        
  4 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:21.36    1:18.02 BRNZ   
                  36.13     1:18.02 (41.89)                                        
  5 Polanco, Dan              13 MAD-MR               1:17.46    1:18.16 BRNZ   
                  34.55     1:18.16 (43.61)                                        
  6 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:17.37    1:21.56 BRNZ   
                  37.32     1:21.56 (44.24)                                        
  7 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:20.93    1:22.18 BRNZ   
                  36.51     1:22.18 (45.67)                                        
  8 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:21.39    1:23.33 BRNZ   
                  37.64     1:23.33 (45.69)                                        
  9 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:26.09    1:31.37 BRNZ   
                  42.16     1:31.37 (49.21)                                        
Non-Award Division  
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:17.86         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
              2:32.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          2:37.37    2:33.54 BRNZ   
                  32.15     1:10.43 (38.28)     1:51.79 (41.36)     2:33.54 (41.75)
  2 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:45.09    2:33.86 BRNZ   
                  31.59     1:09.74 (38.15)     1:51.48 (41.74)     2:33.86 (42.38)
  3 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:37.13    2:34.86 BRNZ   
                  33.63     1:12.96 (39.33)     1:53.57 (40.61)     2:34.86 (41.29)
  4 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:45.79    2:38.19 BRNZ   
                  32.52     1:13.83 (41.31)     1:55.00 (41.17)     2:38.19 (43.19)
  5 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          2:44.32    2:40.84 BRNZ   
                  33.61     1:14.15 (40.54)     1:56.96 (42.81)     2:40.84 (43.88)
  6 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:42.39 BRNZ   
                  33.80     1:14.26 (40.46)     1:57.95 (43.69)     2:42.39 (44.44)
  7 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:54.35    2:44.79 BRNZ   
                  33.68     1:15.21 (41.53)     1:59.50 (44.29)     2:44.79 (45.29)
  8 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:53.65 BRNZ   
                  33.97     1:12.87 (38.90)     2:02.19 (49.32)     2:53.65 (51.46)
  9 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          2:51.10    2:58.35 BRNZ   
                  37.16     1:24.14 (46.98)     2:12.28 (48.14)     2:58.35 (46.07)
 10 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                3:10.93    3:07.99 BRNZ   
                  36.42     1:21.99 (45.57)     2:13.62 (51.63)     3:07.99 (54.37)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
              2:33.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:33.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:34.21    2:24.40 SILV   
                  31.14     1:10.27 (39.13)     1:50.51 (40.24)     2:24.40 (33.89)
  2 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:34.08    2:26.99 SILV   
                  31.66     1:07.94 (36.28)     1:53.01 (45.07)     2:26.99 (33.98)
  3 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                2:36.40    2:27.10 SILV   
                  31.39     1:08.31 (36.92)     1:53.35 (45.04)     2:27.10 (33.75)
BRNZ - Division  
  1 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              2:45.20    2:34.10 BRNZ   
                  29.74     1:10.50 (40.76)     1:59.02 (48.52)     2:34.10 (35.08)
  2 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              2:41.14    2:36.50 BRNZ   
                  34.44     1:13.76 (39.32)     2:00.29 (46.53)     2:36.50 (36.21)
  3 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   2:39.05    2:36.56 BRNZ   
                  31.80     1:13.97 (42.17)     2:02.96 (48.99)     2:36.56 (33.60)
  4 Thomas, Desi C            13 NYCC-MR              2:36.44    2:37.28 BRNZ   
                  33.18     1:12.56 (39.38)     2:01.98 (49.42)     2:37.28 (35.30)
  5 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:39.30 BRNZ   
                  36.50     1:16.82 (40.32)     2:01.03 (44.21)     2:39.30 (38.27)
  6 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR          2:45.74    2:39.81 BRNZ   
                  34.67     1:17.06 (42.39)     2:02.42 (45.36)     2:39.81 (37.39)
  7 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              2:41.48    2:45.06 BRNZ   
                  40.41     1:21.77 (41.36)     2:09.81 (48.04)     2:45.06 (35.25)
  8 Ren, Harry                14 CIY-MR               2:38.31    2:47.08 BRNZ   
                  36.94     1:16.62 (39.68)     2:09.00 (52.38)     2:47.08 (38.08)
  9 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   2:54.96    2:47.10 BRNZ   
                  36.08     1:21.76 (45.68)     2:09.14 (47.38)     2:47.10 (37.96)
 10 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  2:58.42    2:49.14 BRNZ   
                  38.52     1:24.25 (45.73)     2:14.78 (50.53)     2:49.14 (34.36)
 11 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          3:16.55    2:49.25 BRNZ   
                  35.60     1:18.21 (42.61)     2:10.78 (52.57)     2:49.25 (38.47)
 12 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   2:54.61    2:49.43 BRNZ   
                  39.62     1:20.51 (40.89)     2:11.87 (51.36)     2:49.43 (37.56)
 13 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              2:50.96    2:52.82 BRNZ   
                  36.45     1:19.65 (43.20)     2:12.64 (52.99)     2:52.82 (40.18)
 14 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          3:19.79    2:56.08 BRNZ   
                  41.04     1:28.28 (47.24)     2:14.01 (45.73)     2:56.08 (42.07)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              5:09.79  SILV
              5:09.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:09.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Eid, Christian J          14 Badger-MR            5:24.46    5:05.95 SILV   
                  34.42     1:15.14 (40.72)     1:52.85 (37.71)     2:29.52 (36.67)
        3:15.64 (46.12)     3:59.91 (44.27)     4:33.40 (33.49)     5:05.95 (32.55)
BRNZ - Division  
  1 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          5:22.42    5:14.12 BRNZ   
                  33.64     1:14.33 (40.69)     1:55.22 (40.89)     2:35.70 (40.48)
        3:19.23 (43.53)     4:02.71 (43.48)     4:38.38 (35.67)     5:14.12 (35.74)
  2 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   5:13.18    5:22.89 BRNZ   
                  32.58     1:13.31 (40.73)     1:54.17 (40.86)     2:33.77 (39.60)
        3:20.66 (46.89)     4:09.28 (48.62)     4:47.47 (38.19)     5:22.89 (35.42)
  3 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   5:30.98    5:30.71 BRNZ   
                  31.43     1:12.29 (40.86)     1:55.66 (43.37)     2:38.32 (42.66)
        3:27.96 (49.64)     4:20.16 (52.20)     4:56.15 (35.99)     5:30.71 (34.56)
Non-Award Division  
 -- Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          5:24.28         DQ        
      Did not finish on back - back
                  35.99     1:19.07 (43.08)     2:00.33 (41.26)     2:40.87 (40.54)
        3:28.13 (47.26)     4:14.82 (46.69)     4:50.05 (35.23)          DQ (33.18)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.79  JO
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR                   NT      27.35 BRNZ   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                25.27      24.94 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR    27.07      25.81 BRNZ   
  2 Wong, Jason               15 Twisters-MR            26.28      26.19 BRNZ   
  3 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR                26.45      26.23 BRNZ   
  4 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR              25.71      26.25 BRNZ   
  5 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR            27.14      26.32 BRNZ   
  6 Bachoo, Eric              15 GATE-MR                27.58      26.39 BRNZ   
  7 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR            27.69      26.78 BRNZ   
  8 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR                29.80      27.14 BRNZ   
  9 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR            27.04      27.15 BRNZ   
 10 Young, Chaz N             15 RedTails-MR            27.20      27.22 BRNZ   
 11 YU, Dominic               15 Twisters-MR            27.50      28.04 BRNZ   
 12 O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                  27.58      28.38 BRNZ   
 13 Ross, Shawn A             15 GATE-MR                31.21      28.53 BRNZ   
 13 Medina, Milton D          15 APEX-MR                28.53      28.53 BRNZ   
 15 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR            33.37      33.13 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Griffith, Keyshawn        15 GATE-MR                30.19         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  JO
                54.49  SILV
                54.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 54.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR            54.69      54.18 SILV   
                  26.18       54.18 (28.00)                                        
BRNZ - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            54.56      54.50 QUAL   
                  26.39       54.50 (28.11)                                        
  2 Mercado, David            15 MAD-MR                 54.74      55.36 BRNZ   
                  26.76       55.36 (28.60)                                        
  3 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR    55.42      55.97 BRNZ   
                  27.37       55.97 (28.60)                                        
  4 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR            55.83      56.11 BRNZ   
                  26.60       56.11 (29.51)                                        
  5 Wong, Jason               15 Twisters-MR            57.69      57.47 BRNZ   
                  28.10       57.47 (29.37)                                        
  6 Emanuel, Camille          17 MAD-MR                 57.89      58.21 BRNZ   
                  26.95       58.21 (31.26)                                        
  7 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR              1:00.29      58.77 BRNZ   
                  27.71       58.77 (31.06)                                        
  8 Diaz, Muppet A            16 MAD-MR                 59.58      58.78 BRNZ   
                  27.02       58.78 (31.76)                                        
  9 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR              57.34      59.16 BRNZ   
                  28.04       59.16 (31.12)                                        
 10 Satis, Miguel             18 MAD-MR               1:00.65      59.22 BRNZ   
                  27.87       59.22 (31.35)                                        
 11 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:00.44      59.24 BRNZ   
                  28.01       59.24 (31.23)                                        
 12 Bachoo, Eric              15 GATE-MR              1:00.52      59.49 BRNZ   
                  27.76       59.49 (31.73)                                        
 13 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          1:02.41      59.79 BRNZ   
                  28.26       59.79 (31.53)                                        
 14 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR            55.47    1:00.23 BRNZ   
                  27.61     1:00.23 (32.62)                                        
 15 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR            59.86    1:00.48 BRNZ   
                  28.19     1:00.48 (32.29)                                        
 16 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR            58.76    1:00.98 BRNZ   
                  28.92     1:00.98 (32.06)                                        
 17 Beach, Aaron A            17 Unhes-Mr-MR          1:03.02    1:01.01 BRNZ   
                  28.54     1:01.01 (32.47)                                        
 18 Baez, Jose                17 MAD-MR               1:04.65    1:02.75 BRNZ   
                  29.13     1:02.75 (33.62)                                        
 19 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:01.13    1:02.89 BRNZ   
                  29.34     1:02.89 (33.55)                                        
 20 Ross, Shawn A             15 GATE-MR              1:13.48    1:07.57 BRNZ   
                  30.72     1:07.57 (36.85)                                        
 21 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              1:02.87    1:07.72 BRNZ   
                  32.97     1:07.72 (34.75)                                        
 22 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR          1:10.31    1:09.30 BRNZ   
                  31.90     1:09.30 (37.40)                                        
 23 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:17.64    1:16.56 BRNZ   
                  35.88     1:16.56 (40.68)                                        
 24 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:33.60    1:35.38 BRNZ   
                  43.43     1:35.38 (51.95)                                        
Non-Award Division  
 -- Griffith, Keyshawn        15 GATE-MR              1:05.98        DFS        
      Declared false start
 -- Ciprian, Bernaldo A       17 MAD-MR                 58.82        DFS        
      Declared false start
 -- Brennan, Steven J         16 CIY-MR               1:06.16         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  JO
              1:55.89  SILV
              1:55.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:55.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:56.04    1:56.50 BRNZ   
                  25.91       55.68 (29.77)     1:26.28 (30.60)     1:56.50 (30.22)
  2 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:00.21    1:58.05 BRNZ   
                  27.15       56.78 (29.63)     1:27.48 (30.70)     1:58.05 (30.57)
  2 Alers, Louis              17 MAD-MR               2:01.74    1:58.05 BRNZ   
                  26.14       56.35 (30.21)     1:28.42 (32.07)     1:58.05 (29.63)
  4 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          2:01.55    1:58.70 BRNZ   
                  27.13       57.17 (30.04)     1:27.93 (30.76)     1:58.70 (30.77)
  5 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  1:56.99    1:59.31 BRNZ   
                  27.45       57.67 (30.22)     1:28.64 (30.97)     1:59.31 (30.67)
  6 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          2:04.62    2:00.10 BRNZ   
                  27.33       57.28 (29.95)     1:28.69 (31.41)     2:00.10 (31.41)
  7 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              1:57.00    2:02.42 BRNZ   
                  27.97       59.00 (31.03)     1:30.91 (31.91)     2:02.42 (31.51)
  8 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:58.82    2:03.72 BRNZ   
                  26.55       56.77 (30.22)     1:29.65 (32.88)     2:03.72 (34.07)
  9 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               2:01.45    2:04.91 BRNZ   
                  26.88       57.41 (30.53)     1:29.94 (32.53)     2:04.91 (34.97)
 10 Wong, Jason               15 Twisters-MR          2:17.63    2:05.89 BRNZ   
                  29.11     1:00.99 (31.88)     1:34.07 (33.08)     2:05.89 (31.82)
 11 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:07.38    2:08.59 BRNZ   
                  28.21     1:00.93 (32.72)     1:34.57 (33.64)     2:08.59 (34.02)
 12 Mercado, David            15 MAD-MR               2:16.06    2:10.94 BRNZ   
                  28.28     1:00.03 (31.75)     1:35.51 (35.48)     2:10.94 (35.43)
 13 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:08.36    2:12.38 BRNZ   
                  27.33       59.56 (32.23)     1:35.26 (35.70)     2:12.38 (37.12)
 14 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:15.80    2:12.50 BRNZ   
                  30.11     1:02.43 (32.32)     1:36.86 (34.43)     2:12.50 (35.64)
 15 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR              2:27.03    2:13.99 BRNZ   
                  29.21     1:01.93 (32.72)     1:37.94 (36.01)     2:13.99 (36.05)
 16 Diaz, Muppet A            16 MAD-MR               2:30.23    2:14.43 BRNZ   
                  28.73     1:03.68 (34.95)     1:41.51 (37.83)     2:14.43 (32.92)
 17 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          2:20.49    2:14.76 BRNZ   
                  30.00     1:03.18 (33.18)     1:38.58 (35.40)     2:14.76 (36.18)
 18 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            2:15.51    2:15.55 BRNZ   
                  28.74     1:01.63 (32.89)     1:37.90 (36.27)     2:15.55 (37.65)
 19 Satis, Miguel             18 MAD-MR               2:25.92    2:17.86 BRNZ   
                  30.05     1:04.52 (34.47)     1:41.10 (36.58)     2:17.86 (36.76)
 20 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  2:23.48    2:17.92 BRNZ   
                  30.14     1:04.53 (34.39)     1:41.57 (37.04)     2:17.92 (36.35)
 21 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          2:19.86    2:18.20 BRNZ   
                  29.61     1:02.77 (33.16)     1:39.75 (36.98)     2:18.20 (38.45)
 22 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              2:29.11    2:24.70 BRNZ   
                  30.58     1:04.56 (33.98)     1:42.16 (37.60)     2:24.70 (42.54)
 23 Baez, Jose                17 MAD-MR               2:39.74    2:31.72 BRNZ   
                  29.71     1:06.27 (36.56)     1:46.52 (40.25)     2:31.72 (45.20)
 24 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR          3:03.13    3:09.02 BRNZ   
                  38.05     1:23.54 (45.49)     2:15.94 (52.40)     3:09.02 (53.08)
Non-Award Division  
 -- Budhram, Ryan P           16 CIY-MR               2:08.53         NS        
 -- Brennan, Steven J         16 CIY-MR               2:35.34         NS        
 -- Ciprian, Bernaldo A       17 MAD-MR               2:22.22         NS        
 -- Pan, Noah                 15 CIY-MR               1:56.65         NS        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  JO
              5:14.99  SILV
              5:15.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:15.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          5:17.65    5:19.33 BRNZ   
                  27.08       57.82 (30.74)     1:29.34 (31.52)     2:01.53 (32.19)
        2:33.99 (32.46)     3:07.57 (33.58)     3:41.25 (33.68)     4:15.07 (33.82)
        4:48.67 (33.60)     5:19.33 (30.66)                                        
  2 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              5:26.87    5:36.05 BRNZ   
                  28.55     1:00.81 (32.26)     1:34.20 (33.39)     2:08.51 (34.31)
        2:43.37 (34.86)     3:18.71 (35.34)     3:54.87 (36.16)     4:30.29 (35.42)
        5:04.94 (34.65)     5:36.05 (31.11)                                        
  3 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          5:52.04    5:37.50 BRNZ   
                  29.15     1:01.45 (32.30)     1:35.25 (33.80)     2:09.29 (34.04)
        2:43.32 (34.03)     3:17.91 (34.59)     3:53.09 (35.18)     4:28.27 (35.18)
        5:03.63 (35.36)     5:37.50 (33.87)                                        
  4 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              5:22.61    5:37.95 BRNZ   
                  29.81     1:02.47 (32.66)     1:36.85 (34.38)     2:11.40 (34.55)
        2:46.04 (34.64)     3:20.81 (34.77)     3:55.82 (35.01)     4:30.61 (34.79)
        5:05.26 (34.65)     5:37.95 (32.69)                                        
  5 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          5:50.19    5:55.15 BRNZ   
                  29.78     1:04.20 (34.42)     1:39.41 (35.21)     2:15.31 (35.90)
        2:51.47 (36.16)     3:28.33 (36.86)     4:05.25 (36.92)     4:42.67 (37.42)
        5:19.81 (37.14)     5:55.15 (35.34)                                        
  6 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          6:12.10    6:05.98 BRNZ   
                  31.46     1:04.95 (33.49)     1:40.18 (35.23)                    
            2:54.34 ( )     3:32.64 (38.30)     4:11.12 (38.48)     4:50.03 (38.91)
        5:29.14 (39.11)     6:05.98 (36.84)                                        
  7 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          6:14.60    6:15.73 BRNZ   
                  29.86     1:04.04 (34.18)     1:40.32 (36.28)     2:19.28 (38.96)
        2:58.44 (39.16)     3:38.04 (39.60)     4:18.26 (40.22)     4:58.67 (40.41)
        5:37.47 (38.80)     6:15.73 (38.26)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          1:04.40    1:04.63 BRNZ   
                  31.63     1:04.63 (33.00)                                        
  2 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              1:04.39    1:05.38 BRNZ   
                  32.22     1:05.38 (33.16)                                        
  3 Mercado, David            15 MAD-MR               1:12.84    1:05.90 BRNZ   
                  31.34     1:05.90 (34.56)                                        
  4 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  1:04.31    1:06.10 BRNZ   
                  32.73     1:06.10 (33.37)                                        
  5 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          1:05.21    1:06.43 BRNZ   
                  31.94     1:06.43 (34.49)                                        
  6 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          1:06.29    1:06.72 BRNZ   
  7 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               1:05.69    1:07.70 BRNZ   
                  33.15     1:07.70 (34.55)                                        
  8 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR          1:11.03    1:09.02 BRNZ   
                  33.00     1:09.02 (36.02)                                        
  9 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          1:10.12    1:09.14 BRNZ   
                  34.48     1:09.14 (34.66)                                        
 10 Wong, Jason               15 Twisters-MR          1:11.26    1:09.73 BRNZ   
                  33.76     1:09.73 (35.97)                                        
 11 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:11.01    1:10.45 BRNZ   
                  34.14     1:10.45 (36.31)                                        
 12 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:10.76    1:11.73 BRNZ   
                  35.73     1:11.73 (36.00)                                        
 13 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          1:08.87    1:11.86 BRNZ   
                  35.61     1:11.86 (36.25)                                        
 14 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:11.65    1:12.30 BRNZ   
                  35.13     1:12.30 (37.17)                                        
 15 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:11.18    1:12.73 BRNZ   
                  34.94     1:12.73 (37.79)                                        
 16 Beach, Aaron A            17 Unhes-Mr-MR          1:14.77    1:13.40 BRNZ   
 17 Emanuel, Camille          17 MAD-MR               1:14.99    1:14.04 BRNZ   
 18 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          1:16.47    1:14.05 BRNZ   
                  36.04     1:14.05 (38.01)                                        
 19 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              1:19.73    1:19.85 BRNZ   
                  39.01     1:19.85 (40.84)                                        
 20 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:34.20    1:30.35 BRNZ   
 21 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:38.66    1:37.73 BRNZ   
                  45.80     1:37.73 (51.93)                                        
Non-Award Division  
 -- Budhram, Ryan P           16 CIY-MR               1:07.08         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                   NT    1:02.15 SILV   
                  30.50     1:02.15 (31.65)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:16.89  SILV
              2:16.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:18.82    2:18.93 BRNZ   
                  30.90     1:05.71 (34.81)     1:42.24 (36.53)     2:18.93 (36.69)
  2 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:24.31    2:24.75 BRNZ   
                  34.61     1:09.53 (34.92)   2:24.75 (1:15.22)                    
  3 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:25.23    2:25.41 BRNZ   
                  31.82     1:08.63 (36.81)     1:47.23 (38.60)     2:25.41 (38.18)
  4 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:27.30    2:31.87 BRNZ   
                  35.54     1:13.59 (38.05)     1:52.64 (39.05)     2:31.87 (39.23)
  5 O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                2:35.49    2:34.21 BRNZ   
                  37.72     1:17.21 (39.49)     1:57.61 (40.40)     2:34.21 (36.60)
  6 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  2:40.19    2:37.05 BRNZ   
                  36.64     1:15.95 (39.31)     1:57.56 (41.61)     2:37.05 (39.49)
  7 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:35.89    2:38.09 BRNZ   
                  37.67     1:17.64 (39.97)     1:58.50 (40.86)     2:38.09 (39.59)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:10.89  SILV
              1:10.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR          1:12.09    1:09.03 SILV   
                  32.50     1:09.03 (36.53)                                        
BRNZ - Division  
  1 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR          1:11.92    1:11.85 BRNZ   
                  34.26     1:11.85 (37.59)                                        
  2 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:20.36    1:11.87 BRNZ   
                  32.89     1:11.87 (38.98)                                        
  3 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          1:13.28    1:13.61 BRNZ   
                  34.34     1:13.61 (39.27)                                        
  4 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:12.90    1:15.22 BRNZ   
                  35.95     1:15.22 (39.27)                                        
  5 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          1:14.79    1:15.64 BRNZ   
                  36.94     1:15.64 (38.70)                                        
  6 Wong, Jason               15 Twisters-MR          1:15.39    1:16.23 BRNZ   
                  36.39     1:16.23 (39.84)                                        
  7 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:17.29    1:16.86 BRNZ   
                  35.83     1:16.86 (41.03)                                        
  8 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:15.41    1:18.16 BRNZ   
                  37.43     1:18.16 (40.73)                                        
  9 Bachoo, Eric              15 GATE-MR              1:19.45    1:18.97 BRNZ   
                  37.05     1:18.97 (41.92)                                        
 10 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          1:22.41    1:20.47 BRNZ   
                  38.77     1:20.47 (41.70)                                        
 11 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR              1:25.93    1:20.97 BRNZ   
                  38.71     1:20.97 (42.26)                                        
 12 YU, Dominic               15 Twisters-MR          1:16.96    1:20.99 BRNZ   
                  37.99     1:20.99 (43.00)                                        
 13 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              1:20.64    1:21.31 BRNZ   
                  37.15     1:21.31 (44.16)                                        
 14 Medina, Milton D          15 APEX-MR              1:24.84    1:21.97 BRNZ   
                  37.63     1:21.97 (44.34)                                        
 15 Keller, Tate A            15 Express Swimming-MR  1:19.17    1:22.05 BRNZ   
                  37.85     1:22.05 (44.20)                                        
 16 Ross, Shawn A             15 GATE-MR              1:36.25    1:28.63 BRNZ   
                  42.15     1:28.63 (46.48)                                        
 17 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:37.22    1:35.42 BRNZ   
                  43.92     1:35.42 (51.50)                                        
 18 O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                1:37.66    1:35.49 BRNZ   
                  44.34     1:35.49 (51.15)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  JO
              2:36.79  SILV
              2:36.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               2:40.41    2:34.90 SILV   
                  33.57     1:12.36 (38.79)     1:53.15 (40.79)     2:34.90 (41.75)
BRNZ - Division  
  1 Alers, Louis              17 MAD-MR               2:37.56    2:37.15 BRNZ   
                  34.09     1:13.46 (39.37)     1:54.91 (41.45)     2:37.15 (42.24)
  2 Diaz, Muppet A            16 MAD-MR               2:44.14    2:42.66 BRNZ   
                  36.13     1:17.84 (41.71)     2:01.55 (43.71)     2:42.66 (41.11)
  3 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  2:36.88    2:42.83 BRNZ   
                  36.96     1:18.88 (41.92)     2:01.20 (42.32)     2:42.83 (41.63)
  4 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:45.73    2:45.63 BRNZ   
                  36.69     1:18.84 (42.15)     2:03.02 (44.18)     2:45.63 (42.61)
  5 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          2:44.66    2:46.39 BRNZ   
                  37.66     1:19.48 (41.82)     2:01.67 (42.19)     2:46.39 (44.72)
  6 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  2:49.03    2:47.90 BRNZ   
                  37.14     1:19.25 (42.11)     2:05.74 (46.49)     2:47.90 (42.16)
  7 Baez, Jose                17 MAD-MR               3:01.19    2:51.90 BRNZ   
                  37.63     1:20.34 (42.71)     2:05.45 (45.11)     2:51.90 (46.45)
  8 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            2:53.05    2:53.66 BRNZ   
                  38.03     1:21.09 (43.06)     2:06.03 (44.94)     2:53.66 (47.63)
  9 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          2:45.97    2:55.90 BRNZ   
                  36.89     1:19.01 (42.12)     2:06.62 (47.61)     2:55.90 (49.28)
 10 Bachoo, Eric              15 GATE-MR              2:59.11    2:56.87 BRNZ   
                  38.37     1:22.53 (44.16)     2:09.57 (47.04)     2:56.87 (47.30)
 11 Beach, Aaron A            17 Unhes-Mr-MR          2:46.99    2:57.63 BRNZ   
                  37.84     1:21.53 (43.69)     2:08.81 (47.28)     2:57.63 (48.82)
 12 Satis, Miguel             18 MAD-MR               2:55.24    2:59.30 BRNZ   
                  39.05     1:23.83 (44.78)     2:11.23 (47.40)     2:59.30 (48.07)
 13 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          3:05.12    3:01.17 BRNZ   
                  41.71     1:27.42 (45.71)     2:14.34 (46.92)     3:01.17 (46.83)
 14 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR          3:24.41    3:14.87 BRNZ   
                  41.82     1:29.74 (47.92)     2:21.23 (51.49)     3:14.87 (53.64)
 15 Ross, Shawn A             15 GATE-MR              3:30.41    3:19.49 BRNZ   
                  40.77     1:32.18 (51.41)     2:25.82 (53.64)     3:19.49 (53.67)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  JO
              1:02.59  SILV
              1:02.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          1:02.70      59.02 SILV   
                  26.84       59.02 (32.18)                                        
BRNZ - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          1:03.52    1:03.89 BRNZ   
                  30.08     1:03.89 (33.81)                                        
  2 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:07.22    1:04.27 BRNZ   
                  30.16     1:04.27 (34.11)                                        
  3 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          1:04.65    1:05.23 BRNZ   
                  29.88     1:05.23 (35.35)                                        
  4 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:03.37    1:05.57 BRNZ   
                  29.09     1:05.57 (36.48)                                        
  5 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          1:15.09    1:10.65 BRNZ   
                  32.06     1:10.65 (38.59)                                        
  6 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:08.98    1:11.70 BRNZ   
                  32.57     1:11.70 (39.13)                                        
  7 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR          1:08.36    1:12.96 BRNZ   
                  30.66     1:12.96 (42.30)                                        
  8 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          1:16.90    1:17.88 BRNZ   
                  35.02     1:17.88 (42.86)                                        
  9 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:34.55    1:35.49 BRNZ   
                  39.15     1:35.49 (56.34)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:24.99  SILV
              2:25.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:29.01    2:24.61 SILV   
                  28.32     1:04.54 (36.22)     1:44.02 (39.48)     2:24.61 (40.59)
BRNZ - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:43.05    2:40.19 BRNZ   
                  33.28     1:14.44 (41.16)     1:56.18 (41.74)     2:40.19 (44.01)
Non-Award Division  
 -- Griffith, Keyshawn        15 GATE-MR              3:02.99         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:27.79  SILV
              2:27.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            2:28.69    2:25.16 SILV   
                  29.52     1:08.33 (38.81)     1:51.26 (42.93)     2:25.16 (33.90)
  2 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:28.66    2:25.45 SILV   
                  29.78     1:06.81 (37.03)     1:54.69 (47.88)     2:25.45 (30.76)
  3 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:29.43    2:27.58 SILV   
                  30.37     1:07.42 (37.05)     1:52.20 (44.78)     2:27.58 (35.38)
BRNZ - Division  
  1 YU, Dominic               15 Twisters-MR          2:34.47    2:38.19 BRNZ   
                  33.77     1:12.75 (38.98)     1:58.93 (46.18)     2:38.19 (39.26)
  2 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          2:50.09    2:40.19 BRNZ   
                  36.01     1:17.54 (41.53)     2:04.13 (46.59)     2:40.19 (36.06)
 -- O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                2:41.48         DQ        
      Did not finish on back - back
                  34.94     1:13.86 (38.92)     2:06.76 (52.90)          DQ (33.07)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:45.89  SILV
              4:45.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              5:08.05    5:06.30 BRNZ   
                  30.19     1:08.20 (38.01)     1:47.59 (39.39)     2:25.29 (37.70)
        3:10.62 (45.33)     3:57.54 (46.92)     4:33.62 (36.08)     5:06.30 (32.68)
  2 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              4:48.65    5:07.63 BRNZ   
                  31.72     1:09.18 (37.46)     1:48.93 (39.75)     2:28.25 (39.32)
        3:14.19 (45.94)     4:01.71 (47.52)     4:35.57 (33.86)     5:07.63 (32.06)
Non-Award Division  
 -- Fischer, Chris J          17 APEX-MR              4:58.15         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          5:09.89        DFS        
      Declared false start - Misc