Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/21/2013 09:56 AM
                    2013 MR BAD Season Starter - 10/20/2013                    
                              Sanction #: 131014                               
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                21.81      20.97         20  
  2 Riviello, Cara M     6 Sailfish-MR               NT      21.51         17  
  3 Klein, Neah J        6 Unattached-MR             NT      24.53         16  
  4 Zamarbide, Alba      6 Sailfish-MR               NT      26.14         15  
  5 Mtnick, Jessie M     5 Unattached-MR             NT      28.07         14  
  6 Hardart, Caroline    5 Badger-MR                 NT      30.67         13  
  7 Mauskopf, Isabella   6 Badger-MR                 NT      33.68         12  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                27.15      27.16         20  
  2 Riviello, Cara M     6 Sailfish-MR               NT      27.21         17  
  3 Klein, Neah J        6 Unattached-MR             NT      30.23         16  
  4 Zamarbide, Alba      6 Sailfish-MR               NT      31.18         15  
  5 Mauskopf, Isabella   6 Badger-MR                 NT      32.11         14  
  6 Hardart, Caroline    5 Badger-MR                 NT      32.89         13  
  7 Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                40.66      34.17         12  
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                23.88      17.32         20  
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 18.61      17.57         17  
  3 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                17.87      17.68         16  
  4 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      17.69         15  
  5 Dougherty, Kate A    8 GAEL-MR                32.00      17.74         14  
  6 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      17.77         13  
  7 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              16.45      17.89         12  
  8 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                21.99      17.94         11  
  9 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                20.98      18.21          9  
 10 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                24.55      18.56          7  
 11 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                23.80      19.69          6  
 12 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              21.46      20.12          5  
 13 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 20.19      20.14          4  
 14 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                 20.30      20.29          3  
 15 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                19.86      20.33          2  
 16 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT      20.44          1  
 17 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              20.86      20.47        
 18 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 27.54      21.27        
 19 Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT      22.54        
 20 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              21.74      22.94        
 21 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              29.89      23.04        
 22 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT      23.24        
 23 Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT      23.46        
 24 Bradley, Celena M    8 Badger-MR                 NT      23.62        
 25 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 23.51      23.67        
 26 Elias, Emily S       7 Badger-MR                 NT      24.07        
 27 Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT      24.08        
 28 Wish, Isabella       7 CFB-MR                 34.65      24.16        
 29 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      24.71        
 30 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                32.88      25.45        
 31 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT      25.95        
 32 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                32.00      26.24        
 33 Brownell, Kelsey A   7 Sailfish-MR               NT      26.87        
 34 Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT      27.08        
 35 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 31.55      27.30        
 36 Fear, Emma J         7 Sailfish-MR               NT      28.70        
 37 Fahmy, Isabela       7 Badger-MR                 NT      29.03        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT      20.51         20  
  2 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              21.52      20.70         17  
  3 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                 22.40      21.53         16  
  4 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      21.90         15  
  5 Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                25.80      22.18         14  
  6 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 27.17      22.63         13  
  7 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                24.01      22.99         12  
  8 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 23.12      23.90         11  
  9 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.45      23.94          9  
 10 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                25.80      24.78          6.5
 10 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT      24.78          6.5
 12 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              29.13      25.38          5  
 13 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              27.76      25.54          4  
 14 Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT      25.91          3  
 15 Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT      26.51          2  
 16 Wish, Isabella       7 CFB-MR                 36.98      26.69          0.5
 16 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              26.45      26.69          0.5
 18 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 32.65      27.34        
 19 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 31.96      28.01        
 20 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 34.02      28.35        
 21 Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT      28.43        
 22 Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT      30.21        
 23 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                40.99      30.88        
 24 Bradley, Celena M    8 Badger-MR                 NT      30.91        
 25 Brownell, Kelsey A   7 Sailfish-MR               NT      31.61        
 26 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                42.22      32.06        
 27 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      32.68        
 28 Elias, Emily S       7 Badger-MR                 NT      33.68        
 29 Fear, Emma J         7 Sailfish-MR               NT      34.19        
 30 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT      36.75        
 -- Anderson, Kate E     8 Badger-MR              27.16         DQ        
      Did not finish on back
 -- Fahmy, Isabela       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              23.92      22.77         20  
  2 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                32.44      23.11         17  
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 24.82      24.11         16  
  4 Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT      24.88         15  
  5 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                31.22      25.49         14  
  6 Steere, Campbell A   8 Badger-MR                 NT      25.78         13  
  7 Dougherty, Kate A    8 GAEL-MR                45.66      26.65         12  
  8 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                31.90      27.01         11  
  9 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                    NT      27.43          9  
 10 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 23.03      27.44          7  
 11 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      27.47          6  
 12 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT      27.64          5  
 13 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                32.88      28.16          4  
 14 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              30.25      28.29          3  
 15 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      28.52          2  
 16 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                38.02      30.25          1  
 17 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 42.89      30.37        
 18 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              32.01      30.39        
 19 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR                 NT      31.00        
 20 Collins, Caroline    7 CFB-MR                 34.58      31.27        
 21 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 32.85      31.87        
 22 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              47.55      33.00        
 23 Wish, Isabella       7 CFB-MR                 47.66      34.35        
 24 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      34.43        
 25 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                49.88      36.86        
 26 Fahmy, Isabela       7 Badger-MR                 NT      40.91        
 -- Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                31.90         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                45.66         DQ        
      One hand touch
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mauskopf, Isabella   6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Elias, Emily S       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Bradley, Celena M    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hardart, Caroline    5 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 19.13      19.50         20  
  2 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              23.52      20.51         17  
  3 Prisco, Alexandra    8 GAEL-MR                30.77      22.04         16  
  4 Quiller, Haily M     8 CAS-MR                 21.87      23.05         15  
  5 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT      23.14         14  
  6 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                28.66      23.28         13  
  7 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                30.99      23.58         12  
  8 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                31.88      24.13         11  
  9 Steere, Campbell A   8 Badger-MR                 NT      25.07          9  
 10 Prisco, Katherine    8 GAEL-MR                30.70      25.10          7  
 11 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              28.77      26.24          6  
 12 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.84      26.28          5  
 13 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 37.89      26.32          4  
 14 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR              29.58      26.60          3  
 15 Isom, Christina M    7 CAS-MR                 24.13      27.95          2  
 16 Hemingway, Emilia    7 Badger-MR                 NT      29.51          1  
 17 Hanrahan, Erin M     8 Badger-MR                 NT      29.55        
 18 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT      30.73        
 19 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR                 NT      31.65        
 20 Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT      34.35        
 21 Fear, Emma J         7 Sailfish-MR               NT      39.91        
 -- Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              38.02         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zamarbide, Alba      6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 -- Brownell, Kelsey A   7 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wayner, Arielle M    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Riviello, Cara M     6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                28.69         DQ        
      Alternating Kick
 -- Clark, Hannah C      8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 39.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR            1:52.11    1:38.49         20  
                  46.58     1:38.49 (51.91)                                        
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR               1:39.37    1:39.61         17  
                  48.25     1:39.61 (51.36)                                        
  3 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR              2:10.88    1:40.55         16  
                  47.93     1:40.55 (52.62)                                        
  4 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR              2:15.66    1:48.08         15  
                  51.98     1:48.08 (56.10)                                        
  5 Quiller, Haily M     8 CAS-MR               1:49.44    1:49.10         14  
                  49.57     1:49.10 (59.53)                                        
  6 Munday, Isabella A   8 Unhes-Mr-MR               NT    1:51.65         13  
                  50.45   1:51.65 (1:01.20)                                        
  7 Anderson, Kate E     8 Badger-MR                 NT    1:53.47         12  
  8 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              2:02.74    1:54.91         11  
                  53.79   1:54.91 (1:01.12)                                        
  9 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR              2:04.99    1:55.20          9  
                  55.50     1:55.20 (59.70)                                        
 10 Isom, Christina M    7 CAS-MR                    NT    1:56.97          7  
                  58.25     1:56.97 (58.72)                                        
 11 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT    1:57.61          6  
                  55.66   1:57.61 (1:01.95)                                        
 12 Hardart, Annabel M   7 Badger-MR                 NT    2:00.83          5  
                  58.51   2:00.83 (1:02.32)                                        
 13 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR            2:13.93    2:07.93          4  
                1:01.64   2:07.93 (1:06.29)                                        
 14 Collins, Caroline    7 CFB-MR                    NT    2:09.85          3  
                1:03.21   2:09.85 (1:06.64)                                        
 15 Victory, Abigail E   8 Badger-MR                 NT    2:12.29          2  
                1:01.78   2:12.29 (1:10.51)                                        
 -- Mone, Anna           7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:14.59        DQ (1:22.24)                                        
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:15.27        DQ (1:22.71)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              32.05      28.87 ZQ      20  
  2 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              33.34      31.63 JO      17  
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR                34.28      31.85 JO      16  
  4 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                33.33      32.35 SILV    15  
  5 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      33.36 SILV    14  
  6 Cedeno, Sofia M     10 Sailfish-MR               NT      33.60 SILV    13  
  7 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      33.62      33.76 SILV    12  
  8 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 30.84      34.26 SILV    11  
  9 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              36.76      34.50 SILV     9  
 10 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              38.12      34.58 SILV     7  
 11 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              33.76      34.93 SILV     6  
 12 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                35.35      35.00 SILV     5  
 13 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              35.59      35.15 SILV     4  
 14 Smith, Piper         9 CFB-MR                 38.10      35.17 SILV     3  
 15 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                38.92      35.34          2  
 16 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 35.75      35.39          1  
 17 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      35.88        
 18 Camillo, Paige A    10 Sailfish-MR               NT      36.39        
 19 Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT      36.51        
 20 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              38.55      36.84        
 21 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              42.68      36.88        
 22 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR              40.79      37.26        
 23 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              39.23      37.29        
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 39.10      37.54        
 25 Downs, Julianna      9 GAEL-MR                40.60      37.72        
 26 Morris Exeter, May   9 Sailfish-MR               NT      38.75        
 27 Geraci, Arianna N    9 Sailfish-MR               NT      39.01        
 28 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              43.08      39.58        
 29 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      39.64        
 29 Geraci, Cathie J     9 Sailfish-MR               NT      39.64        
 31 Dougherty, Kate A    8 GAEL-MR                42.22      39.79        
 32 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT      40.24        
 33 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                 54.99      40.36        
 34 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                46.01      40.50        
 35 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT      40.84        
 36 Sosa, Clara J        9 Badger-MR              52.11      40.94        
 37 Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT      40.97        
 38 Girshin, Natasha    10 Badger-MR              49.75      42.37        
 39 Grascia, Madison R   9 GAEL-MR                49.05      42.61        
 40 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                 45.10      42.70        
 41 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR                48.45      42.86        
 42 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR                 50.01      44.24        
 43 Stern, Leah         10 Badger-MR              44.87      44.86        
 44 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                 50.24      47.50        
 45 Berger, Maya        10 CFB-MR                 55.68      48.07        
 46 Doohan, Alisa M      9 Sailfish-MR               NT      49.59        
 47 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT      50.02        
 48 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR                 52.22      55.83        
 49 Bonilla-Rosa, Nari   9 Sailfish-MR               NT    1:02.75        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            36.85         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              37.91      35.07 ZQ      20  
  2 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              38.01      35.83 ZQ      17  
  3 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      38.73 SILV    16  
  4 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                39.92      38.82 SILV    15  
  5 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      39.84      40.02 SILV    14  
  6 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      40.21 SILV    13  
  7 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              40.84      41.09 SILV    12  
  8 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.21      41.12 SILV    11  
  9 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 43.34      41.30 SILV     9  
 10 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              41.82      41.36 SILV     7  
 11 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              40.34      41.87 SILV     6  
 12 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              44.23      42.65 SILV     5  
 13 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 42.79      42.67 SILV     4  
 14 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      43.61          3  
 15 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR                 48.24      43.87          2  
 16 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                43.24      44.01          1  
 17 Cedeno, Sofia M     10 Sailfish-MR               NT      44.29        
 18 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              50.66      45.65        
 19 Smith, Piper         9 CFB-MR                 45.14      46.13        
 20 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              52.96      46.69        
 21 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              52.85      46.82        
 22 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR              50.31      47.38        
 23 Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT      47.96        
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 45.00      48.27        
 25 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                48.64      48.38        
 26 Camillo, Paige A    10 Sailfish-MR               NT      48.61        
 27 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                 59.65      49.69        
 28 Stern, Leah         10 Badger-MR              54.91      49.76        
 29 Girshin, Natasha    10 Badger-MR                 NT      49.82        
 30 Sosa, Clara J        9 Badger-MR              57.31      50.00        
 31 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                55.17      50.43        
 32 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                 50.32      51.12        
 33 Doohan, Alisa M      9 Sailfish-MR               NT      53.34        
 34 Berger, Maya        10 CFB-MR               1:02.89      53.83        
 35 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT      55.35        
 36 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT      55.71        
 37 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               1:04.42      56.52        
 38 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR                 58.83      58.96        
 39 Grascia, Madison R   9 GAEL-MR                55.58    1:05.12        
 -- Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:00.92         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Levenson, Talia B    9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Bonilla-Rosa, Nari   9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Downs, Julianna      9 GAEL-MR                47.21         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              43.67      41.09 ZQ      20  
  2 Labita, Julia       10 NYSA-MR                43.37      41.42 ZQ      17  
  3 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.71      43.14 SILV    16  
  4 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 43.90      43.68 SILV    15  
  5 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              44.19      44.18 SILV    14  
  6 Pabby, Anya         10 Badger-MR              46.22      44.91 SILV    13  
  7 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              45.60      45.59 SILV    12  
  8 Morris Exeter, May   9 Sailfish-MR               NT      45.65 SILV    11  
  9 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              44.82      46.68 SILV     9  
 10 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              49.11      47.02 SILV     7  
 11 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              49.22      47.11 SILV     6  
 12 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      45.00      47.24 SILV     5  
 13 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      47.39 SILV     4  
 14 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                47.52      47.89 SILV     3  
 15 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                48.18      48.12 SILV     2  
 16 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR              51.66      48.99          1  
 17 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              52.07      49.28        
 18 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      49.47        
 19 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR                 53.47      49.91        
 20 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      50.30        
 21 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT      50.63        
 22 Levenson, Talia B    9 Badger-MR                 NT      52.21        
 23 Camillo, Paige A    10 Sailfish-MR               NT      52.76        
 24 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 50.63      52.81        
 25 Smith, Piper         9 CFB-MR                 55.72      53.43        
 26 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               1:00.18      55.07        
 27 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT      55.30        
 28 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR                 50.84      56.14        
 29 Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT      56.30        
 30 Girshin, Natasha    10 Badger-MR                 NT      57.03        
 31 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                 58.79      57.21        
 32 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:04.92      57.55        
 33 Downs, Julianna      9 GAEL-MR              1:04.67      59.92        
 34 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 58.59    1:00.35        
 35 Berger, Maya        10 CFB-MR               1:05.78    1:03.69        
 36 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:07.78    1:03.99        
 -- Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:10.50         DQ        
      Scissors kick
 -- Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR              1:01.15         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Grascia, Madison R   9 GAEL-MR              1:08.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stern, Leah         10 Badger-MR              58.96         DQ        
      No touch
 -- Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sosa, Clara J        9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Geraci, Arianna N    9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              33.64      32.95 ZQ      20  
  2 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR      35.94      37.70 SILV    17  
  3 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR                36.86      39.03 SILV    16  
  4 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT      39.71 SILV    15  
  5 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 38.75      40.11 SILV    14  
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              41.28      41.06 SILV    13  
  7 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                41.98      41.52 SILV    12  
  8 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR                 47.74      41.53 SILV    11  
  9 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.96      41.70 SILV     9  
 10 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR                 NT      42.19 SILV     7  
 11 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT      42.66 SILV     6  
 12 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT      43.28 SILV     5  
 13 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR              42.04      43.44 SILV     4  
 14 Loveless, Mary K     9 Badger-MR                 NT      45.64          3  
 15 Crystal, Ella J     10 Badger-MR              50.21      46.57          2  
 16 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              43.76      47.30          1  
 17 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                53.23      47.47        
 18 Sosa, Clara J        9 Badger-MR                 NT      49.62        
 19 Geraci, Cathie J     9 Sailfish-MR               NT      49.86        
 20 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 45.79      49.92        
 21 Levenson, Talia B    9 Badger-MR                 NT      50.02        
 22 Grand, Sophie       10 Badger-MR                 NT      51.35        
 23 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR                 NT      52.17        
 24 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 53.80      52.28        
 25 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:16.55      53.15        
 26 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              57.79      54.11        
 27 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT    1:03.78        
 -- Sullivan, Maggie S   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stern, Leah         10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Boyer, Sydney E     10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bradley, Fiona M    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:20.60    1:18.01 JO      20  
                  34.85     1:18.01 (43.16)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:22.29    1:19.58 JO      17  
                  38.40     1:19.58 (41.18)                                        
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:29.80    1:22.44 SILV    16  
                  39.89     1:22.44 (42.55)                                        
  4 Springer, Fawziyya  10 Unhes-Mr-MR               NT    1:26.07 SILV    15  
                  39.93     1:26.07 (46.14)                                        
  5 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:25.02    1:26.76 SILV    14  
                  40.57     1:26.76 (46.19)                                        
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:27.16    1:26.83 SILV    13  
                  42.48     1:26.83 (44.35)                                        
  7 Wedlick, Elly       10 NYSA-MR              1:23.58    1:26.89 SILV    12  
                  39.74     1:26.89 (47.15)                                        
  8 Safovich, Agnessa    9 Hes Unattached-MR    1:24.21    1:27.51 SILV    11  
                  37.53     1:27.51 (49.98)                                        
  9 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR          1:34.18    1:28.31 SILV     9  
                  42.40     1:28.31 (45.91)                                        
 10 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:28.33    1:31.07          7  
                  44.55     1:31.07 (46.52)                                        
 11 Kizer, Jacquie E     9 Badger-MR            1:33.99    1:31.42          6  
                  42.23     1:31.42 (49.19)                                        
 12 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:35.01    1:32.95          5  
                  44.68     1:32.95 (48.27)                                        
 13 Malionek, Zoe M     10 CFB-MR               1:55.46    1:33.16          4  
                  44.09     1:33.16 (49.07)                                        
 14 Morris Exeter, May   9 Sailfish-MR               NT    1:33.94          3  
                  48.05     1:33.94 (45.89)                                        
 15 Hyndman, Kailah     10 Unhes-Mr-MR               NT    1:33.96          2  
                  40.34     1:33.96 (53.62)                                        
 16 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:38.64    1:35.23          1  
                  43.76     1:35.23 (51.47)                                        
 17 Cedeno, Sofia M     10 Sailfish-MR               NT    1:35.34        
                  44.00     1:35.34 (51.34)                                        
 18 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR                 NT    1:35.48        
                  43.74     1:35.48 (51.74)                                        
 19 Crystal, Ella J     10 Badger-MR            1:44.48    1:35.91        
                  47.23     1:35.91 (48.68)                                        
 20 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:50.50    1:37.86        
                  45.85     1:37.86 (52.01)                                        
 21 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:42.21    1:38.30        
                  45.37     1:38.30 (52.93)                                        
 22 Boyer, Sydney E     10 Badger-MR            1:47.86    1:38.42        
                  48.53     1:38.42 (49.89)                                        
 23 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:45.56    1:38.69        
                  48.04     1:38.69 (50.65)                                        
 24 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:59.77    1:39.39        
                  47.89     1:39.39 (51.50)                                        
 25 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:44.65    1:48.61        
                  48.44   1:48.61 (1:00.17)                                        
 26 Geraci, Arianna N    9 Sailfish-MR               NT    1:49.50        
                  53.42     1:49.50 (56.08)                                        
 27 Sosa, Clara J        9 Badger-MR                 NT    1:51.55        
                  48.39   1:51.55 (1:03.16)                                        
 28 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               2:02.78    1:53.49        
                  55.68     1:53.49 (57.81)                                        
 29 Stern, Leah         10 Badger-MR            2:07.75    1:53.63        
                  56.23     1:53.63 (57.40)                                        
 30 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              2:03.56    1:56.39        
                  56.43     1:56.39 (59.96)                                        
 31 Coburn, Allison J    9 Badger-MR                 NT    1:59.15        
                1:00.79     1:59.15 (58.36)                                        
 32 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               2:03.45    2:05.21        
                1:03.01   2:05.21 (1:02.20)                                        
 33 Luttkus, Luella M    9 CFB-MR               2:02.78    2:07.21        
                1:01.07   2:07.21 (1:06.14)                                        
 34 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:07.48    2:13.97        
                1:01.79   2:13.97 (1:12.18)                                        
 -- Girshin, Natasha    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.89        DQ (1:02.46)                                        
 -- Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR              1:50.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  52.02          DQ (57.82)                                        
 -- Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.45          DQ (57.10)                                        
 -- Geraci, Cathie J     9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.11          DQ (56.07)                                        
 -- Bonilla-Rosa, Nari   9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:11.74        DQ (1:16.75)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR                28.35      27.17 ZQ      20  
  2 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR                28.59      27.64 ZQ      17  
  3 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR                30.03      28.88 SILV    16  
  4 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              29.73      28.97 SILV    15  
  5 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR                30.63      29.70 SILV    14  
  6 Veru, Nina S        12 GAEL-MR                29.42      29.80 SILV    13  
  7 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR                31.57      29.99 SILV    12  
  8 Saliy, Laura E      11 Unhes-Mr-MR            30.21      30.03 SILV    11  
  9 Broderick, Kyra     12 GAEL-MR                32.77      30.05 SILV     9  
 10 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR          30.01      30.10 SILV     7  
 11 Victory, Margaret   12 Badger-MR              31.50      30.54 SILV     6  
 12 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR                33.16      31.80          5  
 13 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 30.35      32.45          4  
 14 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR              33.65      32.88          3  
 15 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                37.21      33.96          2  
 16 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR                 NT      34.96          1  
 17 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 35.94      35.41        
 18 Marshall, Eileen C  11 GAEL-MR                35.11      35.54        
 19 Bruno, Ally G       11 GAEL-MR                38.42      35.56        
 20 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR            36.78      35.59        
 21 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              38.86      35.88        
 22 Blake, Mauricia J   11 APEX-MR                   NT      36.93        
 23 Negron, Lori L      11 Sailfish-MR               NT      37.10        
 24 Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT      37.40        
 25 Aronson, Elise M    12 Sailfish-MR               NT      38.71        
 26 Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                   NT      39.92        
 27 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              42.98      40.17        
 28 Katz, Arden         11 CFB-MR                 43.14      40.48        
 29 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                42.11      41.91        
 30 Zitrin, Gillian     11 GAEL-MR                49.43      43.09        
 31 Aronson, Grace A    11 Sailfish-MR               NT      44.98        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              2:15.16    2:13.31 JO      20  
                  30.13     1:04.31 (34.18)     1:39.19 (34.88)     2:13.31 (34.12)
  2 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              2:25.17    2:18.79 SILV    17  
                  31.07     1:05.82 (34.75)     1:42.79 (36.97)     2:18.79 (36.00)
  3 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            2:24.00    2:19.32 SILV    16  
                  31.69     1:07.29 (35.60)     1:43.90 (36.61)     2:19.32 (35.42)
  4 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR             NT    2:23.44 SILV    15  
                  33.61     1:10.43 (36.82)     1:47.77 (37.34)     2:23.44 (35.67)
  5 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR              2:31.78    2:26.31         14  
                  32.56     1:09.35 (36.79)     1:47.63 (38.28)     2:26.31 (38.68)
  6 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:30.03    2:30.27         13  
                  34.24     1:12.96 (38.72)     1:53.25 (40.29)     2:30.27 (37.02)
  7 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              2:40.14    2:34.74         12  
                  33.92     1:13.22 (39.30)     1:54.71 (41.49)     2:34.74 (40.03)
  8 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               2:35.91    2:43.54         11  
                  34.03     1:15.72 (41.69)     2:00.33 (44.61)     2:43.54 (43.21)
  9 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                   NT    2:48.07          9  
 10 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR            3:08.72    2:59.85          7  
                  39.43     1:25.97 (46.54)     2:13.16 (47.19)     2:59.85 (46.69)
 11 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               3:28.47    3:02.57          6  
                  39.32     1:25.86 (46.54)     2:14.77 (48.91)     3:02.57 (47.80)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR                32.84      32.33 ZQ      20  
  2 Saliy, Laura E      11 Unhes-Mr-MR            35.67      35.71 SILV    17  
  3 Broderick, Kyra     12 GAEL-MR                35.77      35.74 SILV    16  
  4 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR          38.20      36.19 SILV    15  
  5 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR                35.72      36.38 SILV    14  
  6 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR                37.75      36.56 SILV    13  
  7 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              36.98      36.92 SILV    12  
  8 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR                36.71      37.29 SILV    11  
  9 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 34.47      37.86 SILV     9  
 10 Victory, Margaret   12 Badger-MR              39.81      39.32          7  
 11 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                47.09      39.40          6  
 12 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR              41.53      39.79          5  
 13 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR                41.70      39.90          4  
 14 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR                 NT      40.14          3  
 15 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              45.15      41.84          2  
 16 Bruno, Ally G       11 GAEL-MR                47.09      42.96          1  
 17 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 40.20      42.99        
 18 Quiles, Jade A      11 Unhes-Mr-MR            46.31      43.36        
 19 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              45.48      44.05        
 20 Marshall, Eileen C  11 GAEL-MR                41.91      44.16        
 21 Aronson, Elise M    12 Sailfish-MR               NT      44.21        
 22 Blake, Mauricia J   11 APEX-MR                   NT      46.39        
 23 Katz, Arden         11 CFB-MR                 51.33      48.90        
 24 Aronson, Grace A    11 Sailfish-MR               NT      49.72        
 25 Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                   NT      50.74        
 26 Negron, Lori L      11 Sailfish-MR               NT      52.38        
 27 Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT      53.79        
 28 Zitrin, Gillian     11 GAEL-MR                58.87      54.47        
 -- Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                48.99         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              2:49.39    2:30.51 SILV    20  
                  31.94     1:09.22 (37.28)     1:56.45 (47.23)     2:30.51 (34.06)
  2 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              2:47.66    2:38.19 SILV    17  
                  34.79     1:15.87 (41.08)     2:02.93 (47.06)     2:38.19 (35.26)
  3 Saliy, Laura E      11 Unhes-Mr-MR          2:46.33    2:39.79 SILV    16  
                  35.41     1:16.98 (41.57)     2:02.93 (45.95)     2:39.79 (36.86)
  4 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              2:50.51    2:44.58 SILV    15  
                  35.51     1:19.07 (43.56)     2:07.97 (48.90)     2:44.58 (36.61)
  5 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR              2:45.44    2:45.08 SILV    14  
                  36.18     1:18.43 (42.25)     2:07.48 (49.05)     2:45.08 (37.60)
  6 Broderick, Kyra     12 GAEL-MR              2:45.66    2:45.65 SILV    13  
                  35.20     1:18.27 (43.07)     2:06.97 (48.70)     2:45.65 (38.68)
  7 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:58.55    2:48.69         12  
                  38.80     1:23.37 (44.57)     2:10.74 (47.37)     2:48.69 (37.95)
  8 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               2:54.09    2:56.60         11  
                  34.56     1:18.74 (44.18)     2:16.17 (57.43)     2:56.60 (40.43)
  9 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            3:02.86    3:01.48          9  
                  43.60     1:28.53 (44.93)     2:21.71 (53.18)     3:01.48 (39.77)
 10 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               3:06.04    3:13.10          7  
                  43.35     1:35.66 (52.31)     2:28.11 (52.45)     3:13.10 (44.99)
 11 Marshall, Eileen C  11 GAEL-MR              3:17.00    3:16.93          6  
                  47.52     1:37.36 (49.84)     2:33.35 (55.99)     3:16.93 (43.58)
 12 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR                 NT    3:17.29          5  
                  43.42     1:31.87 (48.45)     2:30.30 (58.43)     3:17.29 (46.99)
 13 Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT    3:32.76          4  
                  48.06     1:44.78 (56.72)   2:49.24 (1:04.46)     3:32.76 (43.52)
 14 Aronson, Grace A    11 Sailfish-MR               NT    3:42.85          3  
                  47.91     1:45.45 (57.54)   2:45.76 (1:00.31)     3:42.85 (57.09)
 15 Aronson, Elise M    12 Sailfish-MR               NT    3:43.93          2  
                  46.28     1:38.93 (52.65)   2:44.64 (1:05.71)     3:43.93 (59.29)
 16 Katz, Arden         11 CFB-MR                    NT    4:02.17          1  
                  56.27   1:57.04 (1:00.77)   3:11.59 (1:14.55)     4:02.17 (50.58)
 -- Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            3:52.44         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  55.13     1:47.36 (52.23)   2:54.45 (1:07.09)          DQ (48.46)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z       15 Badger-MR              24.96      25.13 METS    20  
  2 Oceguera, Mariajos  16 Badger-MR              25.13      25.44 METS    17  
  3 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR                24.56      25.61 METS    16  
  4 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              25.86      25.88         15  
  5 Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR            25.20      26.14         14  
  6 Gary, Kristin J     45 NYAC-MR                26.00      26.18         13  
  7 Poleway, Caroline   16 Badger-MR              24.51      26.31         12  
  8 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR          25.98      26.34         11  
  9 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR          26.54      26.39          9  
 10 Emanuel, Taylor C   15 GAEL-MR                25.94      26.52          7  
 11 Mullin, Riley       15 Badger-MR              26.58      26.72          5  
 11 Eguchi, Nadia       13 Unattached-MR          27.53      26.72          5  
 11 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                26.91      26.72          5  
 14 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR                25.18      26.82          3  
 15 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR              26.50      26.85          2  
 16 Cullinan, Madison   15 NYSA-MR                26.75      26.97          1  
 17 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR            26.30      27.00        
 18 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR                26.15      27.01        
 19 Hodes, Sarah M      16 Badger-MR              28.87      27.08        
 20 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR                26.47      27.14        
 21 Weisstuch, Carolin  16 Gael Unattached-MR     28.00      27.15        
 22 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              28.43      27.45        
 23 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              29.13      27.50        
 24 Peralta, Loren S    17 APEX-MR                27.18      27.71        
 25 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR              27.62      27.76        
 26 Veru, Nicole        14 GAEL-MR                26.37      27.79        
 27 Joyce, Sarah M      16 Unattached-MR          29.13      27.82        
 28 Broderick, Amanda   15 GAEL-MR                28.77      27.85        
 29 Johanson, Bridget   17 Badger-MR              28.70      27.95        
 30 Boland, Katie E     21 Unattached-MR          26.85      27.98        
 31 Chevez, Sofia K     14 Unattached-MR          28.13      27.99        
 32 Conway, Megan F     15 NYSA-MR                27.95      28.05        
 33 Duval, Rachelle R   16 Unhes-Mr-MR            27.00      28.06        
 34 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR          27.38      28.22        
 35 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR                28.50      28.57        
 36 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR            28.20      28.61        
 37 Labita, Victoria    14 NYSA-MR                27.73      28.67        
 38 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR          30.13      29.06        
 39 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR                28.17      29.18        
 40 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR          29.71      29.34        
 41 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR          29.59      29.63        
 42 Lantin, Alexa       13 Badger-MR              30.33      29.64        
 43 Ebratt, Emily       13 Badger-MR                 NT      30.46        
 44 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR            29.00      30.67        
 45 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR                33.11      30.80        
 46 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR          32.13      30.82        
 47 Henry, Ciara        13 Badger-MR              31.63      31.08        
 48 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR          30.78      31.40        
 49 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT      31.48        
 50 Armstrong, Dana E   14 Nysa Unattached-MR     32.63      32.35        
 51 Lugo, Sofia         13 CAS-MR                 29.74      32.63        
 52 Rooney, Siobahnn    13 GAEL-MR                35.22      33.24        
 53 Yurchenko, Jasmine  13 Unhes-Mr-MR            32.11      33.48        
 54 Li, Dora            16 Unhes-Mr-MR            31.00      33.87        
 55 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT      34.80        
 56 Carter, Ximena      13 Unhes-Mr-MR            33.00      35.08        
 57 Jerome, Savannah    13 CAS-MR                 37.59      36.90        
 58 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR                 39.59      38.18        
 59 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR                 37.61      39.56        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z       15 Badger-MR            4:53.14    4:57.57 METS    20  
                  26.88       56.36 (29.48)     1:26.35 (29.99)     1:56.71 (30.36)
        2:27.23 (30.52)     2:57.77 (30.54)     3:28.34 (30.57)     3:58.87 (30.53)
        4:28.91 (30.04)     4:57.57 (28.66)                                        
  2 Oceguera, Mariajos  16 Badger-MR            5:00.17    5:09.93 METS    17  
                  27.09       56.94 (29.85)     1:27.89 (30.95)     1:59.23 (31.34)
        2:31.08 (31.85)     3:02.78 (31.70)     3:34.77 (31.99)     4:06.73 (31.96)
        4:38.96 (32.23)     5:09.93 (30.97)                                        
  3 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            5:08.61    5:15.34         16  
                  28.75       59.77 (31.02)     1:31.57 (31.80)     2:03.62 (32.05)
        2:35.58 (31.96)     3:07.56 (31.98)     3:39.76 (32.20)     4:11.85 (32.09)
        4:43.78 (31.93)     5:15.34 (31.56)                                        
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            5:17.95    5:15.93         15  
                  29.18     1:00.45 (31.27)     1:31.84 (31.39)     2:03.68 (31.84)
        2:35.55 (31.87)     3:07.49 (31.94)     3:39.89 (32.40)     4:11.78 (31.89)
        4:44.25 (32.47)     5:15.93 (31.68)                                        
  5 Eguchi, Nadia       13 Unattached-MR        5:24.36    5:23.71         14  
                  29.25     1:01.27 (32.02)     1:33.59 (32.32)     2:06.00 (32.41)
        2:38.91 (32.91)     3:11.78 (32.87)     3:44.84 (33.06)     4:18.18 (33.34)
        4:51.45 (33.27)     5:23.71 (32.26)                                        
  6 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        5:26.71    5:24.87         13  
                  28.67     1:00.14 (31.47)     1:32.64 (32.50)     2:05.66 (33.02)
        2:39.15 (33.49)     3:12.43 (33.28)     3:46.07 (33.64)     4:19.52 (33.45)
        4:52.96 (33.44)     5:24.87 (31.91)                                        
  7 Boland, Katie E     21 Unattached-MR        5:22.13    5:28.26         12  
                  30.52     1:03.38 (32.86)     1:36.36 (32.98)     2:09.12 (32.76)
        2:42.17 (33.05)     3:15.31 (33.14)     3:48.62 (33.31)     4:22.13 (33.51)
        4:55.35 (33.22)     5:28.26 (32.91)                                        
  8 Cullinan, Madison   15 NYSA-MR              5:29.40    5:28.32         11  
                  29.48     1:01.86 (32.38)     1:34.93 (33.07)     2:08.34 (33.41)
        2:41.84 (33.50)     3:15.27 (33.43)     3:49.10 (33.83)     4:22.91 (33.81)
        4:55.82 (32.91)     5:28.32 (32.50)                                        
  9 Hodes, Sarah M      16 Badger-MR            5:11.82    5:28.86          9  
                  29.60     1:02.05 (32.45)     1:36.00 (33.95)     2:09.87 (33.87)
        2:42.68 (32.81)     3:15.94 (33.26)     3:49.36 (33.42)     4:22.84 (33.48)
        4:56.42 (33.58)     5:28.86 (32.44)                                        
 10 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            5:39.52    5:31.15          7  
                  28.76     1:01.13 (32.37)     1:34.75 (33.62)     2:08.10 (33.35)
        2:41.13 (33.03)     3:15.12 (33.99)     3:48.84 (33.72)     4:22.78 (33.94)
        4:57.19 (34.41)     5:31.15 (33.96)                                        
 11 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR              5:17.47    5:34.85          6  
                  29.29     1:01.00 (31.71)     1:33.99 (32.99)     2:07.80 (33.81)
        2:42.17 (34.37)     3:16.98 (34.81)     3:51.93 (34.95)     4:26.60 (34.67)
        5:01.00 (34.40)     5:34.85 (33.85)                                        
 12 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            5:40.36    5:35.89          5  
                  29.82     1:03.69 (33.87)     1:37.99 (34.30)     2:12.08 (34.09)
        2:46.22 (34.14)     3:20.66 (34.44)     3:55.23 (34.57)     4:29.78 (34.55)
        5:03.77 (33.99)     5:35.89 (32.12)                                        
 13 Mullin, Riley       15 Badger-MR            5:38.30    5:38.81          4  
                  29.29     1:01.64 (32.35)     1:35.35 (33.71)     2:09.53 (34.18)
        2:44.34 (34.81)     3:19.14 (34.80)     3:54.48 (35.34)     4:29.62 (35.14)
        5:04.94 (35.32)     5:38.81 (33.87)                                        
 14 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            5:59.99    5:45.99          3  
                  30.85     1:05.74 (34.89)     1:41.61 (35.87)     2:17.39 (35.78)
        2:53.11 (35.72)     3:27.98 (34.87)     4:02.77 (34.79)     4:38.32 (35.55)
        5:12.71 (34.39)     5:45.99 (33.28)                                        
 15 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              5:42.37    5:47.37          2  
                  30.05     1:04.06 (34.01)     1:38.65 (34.59)     2:14.06 (35.41)
        2:50.06 (36.00)     3:25.35 (35.29)     4:01.08 (35.73)     4:36.55 (35.47)
        5:12.46 (35.91)     5:47.37 (34.91)                                        
 16 Chevez, Sofia K     14 Unattached-MR        5:46.04    5:52.39          1  
                  30.72     1:05.20 (34.48)     1:40.75 (35.55)     2:16.55 (35.80)
        2:53.08 (36.53)     3:29.18 (36.10)     4:06.02 (36.84)     4:42.37 (36.35)
        5:18.16 (35.79)     5:52.39 (34.23)                                        
 17 Broderick, Amanda   15 GAEL-MR              5:50.28    5:54.14        
                  31.69     1:05.99 (34.30)     1:41.74 (35.75)     2:17.14 (35.40)
        2:52.91 (35.77)     3:29.15 (36.24)     4:05.67 (36.52)     4:42.69 (37.02)
        5:19.06 (36.37)     5:54.14 (35.08)                                        
 18 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              5:57.97    5:54.24        
                  32.48     1:09.12 (36.64)     1:45.01 (35.89)     2:20.99 (35.98)
        2:56.98 (35.99)     3:33.66 (36.68)     4:09.87 (36.21)     4:46.01 (36.14)
        5:21.44 (35.43)     5:54.24 (32.80)                                        
 19 Conway, Megan F     15 NYSA-MR              5:57.49    5:54.58        
                  30.69     1:05.25 (34.56)     1:40.66 (35.41)     2:16.70 (36.04)
        2:52.62 (35.92)     3:29.49 (36.87)     4:06.27 (36.78)     4:43.45 (37.18)
        5:19.74 (36.29)     5:54.58 (34.84)                                        
 20 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        6:04.60    5:56.12        
                  30.66     1:04.94 (34.28)     1:40.84 (35.90)     2:17.53 (36.69)
        2:54.70 (37.17)     3:31.79 (37.09)     4:07.83 (36.04)     4:44.58 (36.75)
        5:21.39 (36.81)     5:56.12 (34.73)                                        
 21 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              5:57.05    5:57.57        
                  32.94     1:08.51 (35.57)     1:44.84 (36.33)     2:21.31 (36.47)
        2:57.62 (36.31)     3:33.81 (36.19)     4:10.44 (36.63)     4:46.84 (36.40)
        5:23.06 (36.22)     5:57.57 (34.51)                                        
 22 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        6:10.58    5:58.63        
                  32.90     1:09.36 (36.46)     1:46.48 (37.12)     2:23.72 (37.24)
        3:00.31 (36.59)     3:36.51 (36.20)     4:12.95 (36.44)     4:48.52 (35.57)
        5:23.62 (35.10)     5:58.63 (35.01)                                        
 23 Ebratt, Emily       13 Badger-MR                 NT    6:01.19        
                  32.14     1:07.93 (35.79)     1:44.67 (36.74)     2:22.12 (37.45)
        2:59.19 (37.07)     3:36.22 (37.03)     4:12.66 (36.44)     4:49.24 (36.58)
        5:26.30 (37.06)     6:01.19 (34.89)                                        
 24 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              6:10.53    6:01.24        
                  31.97     1:07.65 (35.68)     1:44.06 (36.41)     2:20.90 (36.84)
        2:57.01 (36.11)     3:34.30 (37.29)     4:11.19 (36.89)     4:47.91 (36.72)
        5:24.87 (36.96)     6:01.24 (36.37)                                        
 25 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              6:11.27    6:03.06        
                  31.59     1:06.72 (35.13)     1:42.90 (36.18)     2:19.98 (37.08)
        2:57.38 (37.40)     3:34.57 (37.19)     4:12.25 (37.68)     4:49.43 (37.18)
        5:26.94 (37.51)     6:03.06 (36.12)                                        
 26 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR               NT    6:09.39        
                  33.08     1:10.06 (36.98)     1:47.27 (37.21)     2:25.04 (37.77)
        3:02.94 (37.90)     3:41.58 (38.64)     4:19.64 (38.06)     4:57.04 (37.40)
        5:34.46 (37.42)     6:09.39 (34.93)                                        
 27 Harris, Maryam M    11 Unattached-MR        6:25.54    6:15.97        
                  33.19     1:10.22 (37.03)     1:47.74 (37.52)     2:26.12 (38.38)
        3:04.54 (38.42)     3:43.27 (38.73)     4:21.65 (38.38)     5:00.80 (39.15)
        5:38.84 (38.04)     6:15.97 (37.13)                                        
 28 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              6:10.00    6:19.02        
                  30.77     1:05.57 (34.80)     1:42.72 (37.15)     2:20.63 (37.91)
        2:58.86 (38.23)     3:37.65 (38.79)     4:16.76 (39.11)     5:03.57 (46.81)
        5:41.72 (38.15)     6:19.02 (37.30)                                        
 29 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        6:17.13    6:21.16        
                  32.58     1:08.96 (36.38)     1:47.09 (38.13)     2:25.88 (38.79)
        3:05.13 (39.25)     3:44.54 (39.41)     4:24.21 (39.67)     5:04.17 (39.96)
        5:43.06 (38.89)     6:21.16 (38.10)                                        
 30 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            6:33.01    6:21.58        
                  31.78     1:08.71 (36.93)     1:46.61 (37.90)     2:25.24 (38.63)
        3:04.40 (39.16)     3:44.11 (39.71)     4:23.99 (39.88)     5:04.29 (40.30)
        5:43.56 (39.27)     6:21.58 (38.02)                                        
 31 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            6:21.15    6:26.42        
                  33.73     1:11.23 (37.50)     1:50.32 (39.09)     2:28.51 (38.19)
        3:07.96 (39.45)     3:48.14 (40.18)     4:27.27 (39.13)     5:07.73 (40.46)
        5:47.49 (39.76)     6:26.42 (38.93)                                        
 32 Joyce, Sarah M      16 Unattached-MR        6:51.13    6:32.99        
                  31.85     1:08.70 (36.85)     1:47.48 (38.78)     2:27.67 (40.19)
        3:08.37 (40.70)     3:48.28 (39.91)     4:29.89 (41.61)     5:12.30 (42.41)
        5:53.51 (41.21)     6:32.99 (39.48)                                        
 33 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        7:03.60    6:36.90        
                  32.78     1:10.82 (38.04)     1:50.77 (39.95)     2:31.33 (40.56)
        3:11.87 (40.54)     3:53.03 (41.16)     4:34.64 (41.61)     5:16.41 (41.77)
        5:57.95 (41.54)     6:36.90 (38.95)                                        
 34 Duval, Rachelle R   16 Unhes-Mr-MR               NT    6:39.52        
                  34.91     1:13.65 (38.74)     1:53.61 (39.96)                    
            3:15.51 ( )     3:56.84 (41.33)     4:39.11 (42.27)     5:21.67 (42.56)
        6:02.37 (40.70)     6:39.52 (37.15)                                        
 35 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR               NT    6:40.06        
                  35.77     1:14.64 (38.87)     1:54.59 (39.95)     2:36.77 (42.18)
        3:18.34 (41.57)     3:59.79 (41.45)     4:41.00 (41.21)     5:22.00 (41.00)
        6:02.99 (40.99)     6:40.06 (37.07)                                        
 36 Faldetta, Nikki L   15 Unattached-MR        7:09.13    6:48.44        
                  36.06     1:15.16 (39.10)     1:56.54 (41.38)     2:38.51 (41.97)
        3:20.41 (41.90)     4:04.00 (43.59)     4:46.21 (42.21)     5:28.22 (42.01)
        6:09.46 (41.24)     6:48.44 (38.98)                                        
 37 Armstrong, Dana E   14 Nysa Unattached-MR   6:52.15    6:52.98        
                  36.32     1:16.73 (40.41)     1:58.01 (41.28)     2:40.77 (42.76)
        3:23.08 (42.31)     4:05.85 (42.77)     4:48.38 (42.53)     5:31.02 (42.64)
        6:13.52 (42.50)     6:52.98 (39.46)                                        
 38 Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        7:23.13    6:53.43        
                  34.20     1:13.39 (39.19)     1:54.86 (41.47)     2:37.46 (42.60)
                                4:03.71 ( )     4:46.93 (43.22)     5:30.14 (43.21)
        6:14.00 (43.86)     6:53.43 (39.43)                                        
 39 Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR               NT    6:58.78        
                  33.13     1:12.45 (39.32)     1:54.04 (41.59)     2:36.97 (42.93)
        3:20.93 (43.96)     4:03.49 (42.56)     4:47.32 (43.83)     5:31.18 (43.86)
        6:15.66 (44.48)     6:58.78 (43.12)                                        
 40 Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        6:59.13    7:00.28        
                  36.99     1:17.61 (40.62)     2:00.23 (42.62)     2:42.98 (42.75)
        3:25.96 (42.98)     4:09.46 (43.50)     4:54.26 (44.80)     5:38.34 (44.08)
        6:22.29 (43.95)     7:00.28 (37.99)                                        
 41 Henry, Ciara        13 Badger-MR            6:25.00    7:09.54        
                  36.15     1:17.47 (41.32)     2:00.60 (43.13)     2:43.96 (43.36)
        3:28.29 (44.33)     4:13.40 (45.11)     4:58.58 (45.18)     5:44.65 (46.07)
        6:29.19 (44.54)     7:09.54 (40.35)                                        
 42 Carter, Ximena      13 Unhes-Mr-MR               NT    7:22.17        
                  39.27     1:25.92 (46.65)     2:16.62 (50.70)     3:07.43 (50.81)
        3:58.83 (51.40)     4:50.91 (52.08)     5:41.85 (50.94)                    
            6:32.76 ( )     7:22.17 (49.41)                                        
 43 King, Kristin C     13 Unhes-Mr-MR               NT    7:40.73        
                  36.49                                                 2:54.01 ( )
                                                    4:31.62 ( )   7:40.73 (3:09.11)
 44 Kim, Avery S        14 Unattached-MR        7:26.13    7:58.35        
                  38.28     1:21.76 (43.48)     2:10.22 (48.46)     3:00.47 (50.25)
        3:51.06 (50.59)     4:41.80 (50.74)     5:33.02 (51.22)     6:22.29 (49.27)
        7:12.13 (49.84)     7:58.35 (46.22)                                        
 45 Li, Dora            16 Unhes-Mr-MR               NT    8:44.12        
                  40.99     1:28.92 (47.93)     2:22.53 (53.61)                    
            4:11.11 ( )   8:44.12 (4:33.01)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
             18:39.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Boland, Katie E           21 Unattached-MR             NT   18:46.72        
                  30.83     1:04.46 (33.63)     1:38.97 (34.51)     2:13.57 (34.60)
        2:48.02 (34.45)     3:22.16 (34.14)     3:55.92 (33.76)     4:30.15 (34.23)
        5:04.38 (34.23)     5:38.89 (34.51)     6:13.25 (34.36)     6:47.81 (34.56)
        7:22.18 (34.37)     7:56.77 (34.59)     8:31.58 (34.81)     9:05.94 (34.36)
        9:40.24 (34.30)    10:14.45 (34.21)    10:48.81 (34.36)    11:23.37 (34.56)
       11:57.87 (34.50)    12:32.25 (34.38)    13:06.68 (34.43)    13:41.10 (34.42)
       14:15.47 (34.37)    14:49.97 (34.50)    15:24.37 (34.40)    15:58.57 (34.20)
       16:32.79 (34.22)    17:06.85 (34.06)    17:40.42 (33.57)    18:13.89 (33.47)
       18:46.72 (32.83)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oceguera, Mariajos  16 Badger-MR            4:39.35    4:39.63 METS    20  
                  27.97     1:01.12 (33.15)     1:35.81 (34.69)     2:10.29 (34.48)
        2:54.04 (43.75)     3:37.94 (43.90)     4:09.49 (31.55)     4:39.63 (30.14)
  2 Lund, Anina Z       15 Badger-MR            4:40.60    4:41.86 METS    17  
                  28.76     1:00.99 (32.23)     1:38.07 (37.08)     2:12.92 (34.85)
        2:58.04 (45.12)     3:42.54 (44.50)     4:12.57 (30.03)     4:41.86 (29.29)
  3 Poleway, Caroline   16 Badger-MR            4:50.18    4:49.15         16  
                  28.73     1:02.13 (33.40)     1:38.08 (35.95)     2:13.76 (35.68)
        2:58.98 (45.22)     3:46.04 (47.06)     4:17.78 (31.74)     4:49.15 (31.37)
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            5:07.16    4:49.69         15  
                  29.96     1:04.28 (34.32)     1:40.64 (36.36)     2:16.07 (35.43)
        3:00.60 (44.53)     3:46.03 (45.43)     4:18.47 (32.44)     4:49.69 (31.22)
  5 Eguchi, Nadia       13 Unattached-MR        4:51.50    4:50.12         14  
                  30.99     1:05.99 (35.00)     1:42.76 (36.77)     2:19.10 (36.34)
        3:01.22 (42.12)     3:43.83 (42.61)     4:17.70 (33.87)     4:50.12 (32.42)
  6 Hodes, Sarah M      16 Badger-MR            5:10.28    4:52.34         13  
                  29.85     1:03.92 (34.07)     1:43.38 (39.46)     2:22.33 (38.95)
        3:03.50 (41.17)     3:46.60 (43.10)     4:19.98 (33.38)     4:52.34 (32.36)
  7 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            4:59.64    4:52.36         12  
                  30.31     1:05.46 (35.15)     1:42.33 (36.87)     2:19.03 (36.70)
        3:01.33 (42.30)     3:44.67 (43.34)     4:19.21 (34.54)     4:52.36 (33.15)
  8 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            4:46.91    4:52.45         11  
                  30.92     1:06.03 (35.11)     1:43.00 (36.97)     2:18.70 (35.70)
        3:02.74 (44.04)     3:47.87 (45.13)     4:20.52 (32.65)     4:52.45 (31.93)
  9 Eguchi, Lydia       15 Unattached-MR        4:43.93    4:54.28          9  
                  30.01     1:05.38 (35.37)     1:42.61 (37.23)     2:19.26 (36.65)
        3:02.83 (43.57)     3:47.47 (44.64)     4:21.72 (34.25)     4:54.28 (32.56)
 10 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR              4:57.58    4:56.19          7  
                  31.80     1:08.79 (36.99)     1:47.05 (38.26)     2:23.27 (36.22)
        3:07.18 (43.91)     3:50.32 (43.14)     4:24.75 (34.43)     4:56.19 (31.44)
 11 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR              4:51.70    4:56.77          6  
                  30.96     1:06.91 (35.95)     1:44.21 (37.30)     2:20.67 (36.46)
        3:04.21 (43.54)     3:49.14 (44.93)     4:24.18 (35.04)     4:56.77 (32.59)
 12 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR              4:45.44    4:58.96          5  
                  30.35     1:05.94 (35.59)     1:43.42 (37.48)     2:20.18 (36.76)
        3:05.64 (45.46)     3:51.16 (45.52)     4:25.60 (34.44)     4:58.96 (33.36)
 13 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            4:55.00    5:02.10          4  
                  30.83     1:06.18 (35.35)     1:43.58 (37.40)     2:19.61 (36.03)
        3:05.82 (46.21)     3:53.40 (47.58)     4:29.00 (35.60)     5:02.10 (33.10)
 14 Boland, Katie E     21 Unattached-MR        5:04.57    5:04.64          3  
                  32.63     1:08.74 (36.11)     1:47.63 (38.89)     2:25.68 (38.05)
        3:12.02 (46.34)     3:58.28 (46.26)     4:31.90 (33.62)     5:04.64 (32.74)
 15 Mullin, Riley       15 Badger-MR            5:10.66    5:05.40          2  
                  30.72     1:05.74 (35.02)     1:43.96 (38.22)     2:22.60 (38.64)
        3:08.94 (46.34)     3:56.45 (47.51)     4:31.24 (34.79)     5:05.40 (34.16)
 16 Conway, Megan F     15 NYSA-MR              4:58.33    5:13.12          1  
                  32.29     1:09.62 (37.33)     1:49.95 (40.33)     2:29.96 (40.01)
        3:14.84 (44.88)     3:59.94 (45.10)     4:37.14 (37.20)     5:13.12 (35.98)
 17 Isom, Gabby I       16 Unattached-MR        5:25.00    5:13.37        
                  31.39     1:08.64 (37.25)     1:48.84 (40.20)     2:28.38 (39.54)
        3:11.93 (43.55)     3:57.55 (45.62)     4:35.97 (38.42)     5:13.37 (37.40)
 18 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            5:18.23    5:14.91        
                  33.95     1:16.08 (42.13)     1:56.23 (40.15)     2:34.09 (37.86)
        3:21.14 (47.05)     4:08.01 (46.87)     4:42.20 (34.19)     5:14.91 (32.71)
 19 Ebratt, Emily       13 Badger-MR                 NT    5:19.39        
                  34.79     1:14.07 (39.28)     1:55.60 (41.53)     2:36.08 (40.48)
        3:20.80 (44.72)     4:08.40 (47.60)     4:45.18 (36.78)     5:19.39 (34.21)
 20 Dorsey, Kai V       15 Unattached-MR        5:22.10    5:20.64        
                  34.04     1:16.16 (42.12)     1:56.71 (40.55)     2:36.00 (39.29)
        3:25.24 (49.24)     4:14.65 (49.41)     4:47.49 (32.84)     5:20.64 (33.15)
 21 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            5:20.12    5:23.65        
                  35.54     1:17.60 (42.06)     1:59.43 (41.83)     2:40.52 (41.09)
        3:23.66 (43.14)     4:08.60 (44.94)     4:46.18 (37.58)     5:23.65 (37.47)
 22 Chevez, Sofia K     14 Unattached-MR        5:44.38    5:29.26        
                  32.56     1:10.15 (37.59)     1:53.51 (43.36)     2:36.70 (43.19)
        3:25.12 (48.42)     4:14.50 (49.38)     4:52.08 (37.58)     5:29.26 (37.18)
 23 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            5:54.22    5:29.54        
                  32.93     1:12.54 (39.61)     1:53.91 (41.37)     2:34.29 (40.38)
        3:25.67 (51.38)     4:15.57 (49.90)     4:53.69 (38.12)     5:29.54 (35.85)
 24 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              5:16.50    5:30.60        
                  35.13     1:15.55 (40.42)     1:58.46 (42.91)     2:40.39 (41.93)
        3:29.98 (49.59)     4:17.82 (47.84)     4:55.13 (37.31)     5:30.60 (35.47)
 25 Oh, Sarafina H      15 Unattached-MR        5:36.13    5:36.70        
                  33.95     1:14.13 (40.18)     1:56.60 (42.47)     2:39.10 (42.50)
        3:28.50 (49.40)     4:18.58 (50.08)     4:57.72 (39.14)     5:36.70 (38.98)
 26 Peralta, Loren S    17 APEX-MR              5:33.40    5:39.09        
                  34.82     1:16.76 (41.94)     1:59.66 (42.90)     2:41.55 (41.89)
        3:31.82 (50.27)     4:22.46 (50.64)     5:00.88 (38.42)     5:39.09 (38.21)
 27 Schatz, Dana L      13 Unattached-MR        5:41.13    5:43.83        
                  32.23     1:10.55 (38.32)     1:55.53 (44.98)     2:41.57 (46.04)
        3:32.37 (50.80)     4:23.40 (51.03)     5:03.99 (40.59)     5:43.83 (39.84)
 28 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              6:19.32    5:47.80        
                  36.48     1:20.99 (44.51)     2:05.04 (44.05)     2:47.61 (42.57)
        3:36.37 (48.76)     4:28.52 (52.15)     5:09.03 (40.51)     5:47.80 (38.77)
 29 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              5:41.99    6:08.56        
                  35.13     1:20.32 (45.19)                             2:57.73 ( )
        3:51.05 (53.32)     4:44.61 (53.56)     5:26.45 (41.84)     6:08.56 (42.11)
 30 Henry, Ciara        13 Badger-MR            6:30.00    6:20.48        
                  42.19     1:31.03 (48.84)     2:17.19 (46.16)     3:03.11 (45.92)
        4:00.25 (57.14)     4:55.34 (55.09)     5:39.66 (44.32)     6:20.48 (40.82)
 31 Rooney, Siobahnn    13 GAEL-MR              6:45.89    6:27.23        
                  40.47     1:30.14 (49.67)     2:18.34 (48.20)     3:05.98 (47.64)
        4:05.52 (59.54)     5:04.50 (58.98)     5:48.95 (44.45)     6:27.23 (38.28)
 32 Lugo, Sofia         13 CAS-MR                    NT    6:28.86        
                  40.77     1:27.33 (46.56)     2:18.11 (50.78)     3:09.18 (51.07)
        4:02.77 (53.59)     4:57.05 (54.28)     5:46.13 (49.08)     6:28.86 (42.73)
 33 Yurchenko, Jasmine  13 Unhes-Mr-MR               NT    6:43.50        
                  45.32     1:42.21 (56.89)                             3:25.12 ( )
        4:17.78 (52.66)     5:11.61 (53.83)   6:43.50 (1:31.89)                    
 34 Jerome, Savannah    13 CAS-MR                    NT    7:15.94        
                  45.83     1:44.27 (58.44)     2:40.53 (56.26)                    
            4:38.61 ( )   5:39.89 (1:01.28)     6:28.02 (48.13)     7:15.94 (47.92)
 -- Ndreu, Victoria     15 Unattached-MR        6:25.13         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  35.20     1:25.65 (50.45)     2:22.09 (56.44)     3:16.67 (54.58)
        4:12.09 (55.42)     5:10.58 (58.49)     5:55.38 (44.80)          DQ (42.55)
 -- Spanier, Karmel O   13 Unattached-MR        6:01.13         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  37.58     1:23.14 (45.56)     2:09.11 (45.97)     2:53.29 (44.18)
        3:45.99 (52.70)     4:38.07 (52.08)     5:22.15 (44.08)          DQ (41.90)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                20.11      19.14         20  
  2 Lee, Cooper C        6 Badger-MR              24.56      22.48         17  
  3 Dasilva, David       6 Sailfish-MR               NT      22.94         16  
  4 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                30.27      23.64         15  
  5 Koufalis, Konstant   6 Badger-MR                 NT      27.38         14  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                37.68      24.17         20  
  2 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                22.33      24.19         17  
  3 Dasilva, David       6 Sailfish-MR               NT      25.43         16  
  4 Lee, Cooper C        6 Badger-MR              33.55      29.05         15  
  5 Koufalis, Konstant   6 Badger-MR                 NT      35.16         14  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            17.01      16.22         20  
  2 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      17.71         17  
  3 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 27.69      18.52         16  
  4 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 22.19      18.71         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      19.48         14  
  6 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              20.02      19.64         13  
  7 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 29.65      19.88         12  
  8 Denfeld, Hunter A    7 GAEL-MR                24.10      20.15         11  
  9 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR                 NT      21.93          9  
 10 Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT      22.51          7  
 11 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      22.62          6  
 12 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT      23.87          5  
 13 Chrostowski, Alex    7 CFB-MR                 28.66      27.32          4  
 14 Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT      29.46          3  
 15 Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT      44.14          2  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            18.90      19.47         20  
  2 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      23.11         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      23.17         16  
  4 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 30.40      23.68         15  
  5 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT      25.69         14  
  6 Chrostowski, Alex    7 CFB-MR                 34.66      25.73         13  
  7 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 32.65      26.22         12  
  8 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 33.65      26.29         11  
  9 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              25.56      28.23          9  
 10 Denfeld, Hunter A    7 GAEL-MR                30.80      29.77          7  
 11 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      30.03          6  
 12 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR                 NT      31.68          5  
 13 Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT      40.15          4  
 14 Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT      45.10          3  
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            20.09      21.86         20  
  2 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                31.88      26.42         17  
  3 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 35.72      27.32         16  
  4 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 42.56      27.65         15  
  5 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 42.65      28.79         14  
  6 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      29.76         13  
  7 Chrostowski, Alex    7 CFB-MR                 41.98      29.99         12  
  8 Lee, Cooper C        6 Badger-MR                 NT      30.54         11  
  9 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              30.45      31.86          9  
 10 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      31.90          7  
 11 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR                 NT      32.55          6  
 12 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                41.28      32.95          5  
 13 Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT      35.55          4  
 14 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      39.51          3  
 -- Denfeld, Hunter A    7 GAEL-MR                39.64         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR            19.55      21.60         20  
  2 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR                 NT      25.26         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT      25.70         16  
  4 Kirshenbaum, Alex    8 CFB-MR                 41.56      25.91         15  
  5 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 37.45      26.14         14  
               18:20.00           26.14 ( )                                        
  6 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT      27.41         13  
  7 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                41.77      27.64         12  
             1:23:40.00           27.64 ( )                                        
  8 O'Sullivan, Charli   6 GAEL-MR                29.88      28.90         11  
  9 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT      31.26          9  
 10 Lee, Cooper C        6 Badger-MR                 NT      34.29          7  
 11 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR                 NT      35.05          6  
 -- Dasilva, David       6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Huang, Evan C        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Srinivasan, Srivat   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR          1:48.05    1:34.98         20  
                  46.19     1:34.98 (48.79)                                        
  2 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR                 NT    2:00.64         17  
                  55.09   2:00.64 (1:05.55)                                        
 -- Breeden, Cayden J    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  55.62        DQ (1:02.30)                                        
 -- Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  59.00        DQ (1:07.74)                                        
 -- Malionek, Brayden    8 CFB-MR               2:05.89        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            28.22      27.85 ZQ      20  
  2 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                33.40      31.13 JO      17  
  3 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            33.62      32.25 SILV    16  
  4 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR              35.01      32.33 SILV    15  
  5 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            33.87      33.19 SILV    14  
  6 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 35.48      33.57 SILV    13  
  7 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              35.78      33.70 SILV    12  
  8 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                36.56      34.07 SILV    11  
  9 Hardart, Max        10 Badger-MR              36.81      34.27 SILV     9  
 10 Tollinchi, Mikey    10 Sailfish-MR               NT      34.96 SILV     7  
 11 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              35.22      35.18 SILV     6  
 12 Najarian, William    9 CFB-MR                 36.25      35.33          5  
 13 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      36.39          4  
 14 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 39.74      36.44          3  
 15 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 39.36      37.28          2  
 16 Campanile, John A    9 GAEL-MR                35.88      37.51          1  
 17 Riviello, Joseph C   9 Sailfish-MR               NT      37.86        
 18 Peng, Greg W         8 APEX-MR                44.55      38.18        
 19 Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                41.50      38.56        
 20 Rozanes, Kyle J      8 GAEL-MR                40.11      41.61        
 21 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 48.36      41.86        
 22 Dowl, Elizah M       9 APEX-MR                   NT      42.70        
 23 Bushati, Andi        9 APEX-MR                39.89      43.66        
 24 Denfeld, JP          9 GAEL-MR                45.75      44.29        
 25 Neuberger, Zachary  10 CFB-MR                 55.78      44.71        
 26 Reich, Owen J        9 GAEL-MR                54.33      45.14        
 27 Green, Ben           9 Badger-MR              45.14      45.31        
 28 Sabath, Vitek        9 CFB-MR                 56.32      54.43        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            31.78      33.08 ZQ      20  
  2 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            39.80      37.01 JO      17  
  3 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                40.89      38.78 SILV    16  
  4 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            41.37      39.36 SILV    15  
  5 Hardart, Max        10 Badger-MR              48.18      40.09 SILV    14  
  6 Riviello, Joseph C   9 Sailfish-MR               NT      40.20 SILV    13  
  7 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR              44.87      40.29 SILV    12  
  8 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      40.40 SILV    11  
  9 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                51.26      40.43 SILV     9  
 10 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.54      40.67 SILV     7  
 11 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              42.00      41.29 SILV     6  
 12 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 43.58      41.58 SILV     5  
 13 Najarian, William    9 CFB-MR                 41.10      42.71 SILV     4  
 14 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 48.55      44.19          3  
 15 Peng, Greg W         8 APEX-MR                51.86      44.51          2  
 16 Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                47.64      46.92          1  
 17 Pastore, James V    10 CFB-MR                 47.00      47.01        
 18 Denfeld, JP          9 GAEL-MR                50.88      48.97        
 19 Green, Ben           9 Badger-MR              50.85      50.19        
 20 Polo, Matthew A      9 Sailfish-MR               NT      52.19        
 21 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 59.65      52.84        
 22 Neuberger, Zachary  10 CFB-MR               1:03.78      54.02        
 23 Bushati, Andi        9 APEX-MR                48.20      56.24        
 24 Rozanes, Kyle J      8 GAEL-MR                47.66      57.42        
 -- Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:02.22         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Sabath, Vitek        9 CFB-MR               1:05.68         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            39.41      38.27 ZQ      20  
  2 Hardart, Max        10 Badger-MR              42.50      42.96 JO      17  
  3 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            44.55      43.31 JO      16  
  4 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 46.46      43.63 SILV    15  
  5 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              44.26      43.77 SILV    14  
  6 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            44.59      44.41 SILV    13  
  7 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR                 NT      47.05 SILV    12  
  8 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              51.57      47.16 SILV    11  
  9 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                46.29      47.70 SILV     9  
 10 Najarian, William    9 CFB-MR                 48.98      47.78 SILV     7  
 11 Tollinchi, Mikey    10 Sailfish-MR               NT      48.54 SILV     6  
 12 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 51.70      49.44          5  
 13 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 47.78      49.98          4  
 14 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      51.14          3  
 15 Pastore, James V    10 CFB-MR                 54.52      51.86          2  
 16 Campanile, John A    9 GAEL-MR                51.77      55.75          1  
 17 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:01.45      56.61        
 18 Neuberger, Zachary  10 CFB-MR               1:09.49      58.56        
 19 Denfeld, JP          9 GAEL-MR              1:01.77    1:01.56        
 20 Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:18.32    1:02.57        
 -- Peng, Greg W         8 APEX-MR                57.15         DQ        
      One hand touch
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                56.58         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sabath, Vitek        9 CFB-MR               1:05.89         DQ        
      Scissors kick
 -- Dowl, Elizah M       9 APEX-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR            31.79      31.67 ZQ      20  
  2 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            39.30      35.84 JO      17  
  3 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                 38.13      38.90 SILV    16  
  4 Hardart, Max        10 Badger-MR              41.28      39.23 SILV    15  
  5 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.38      39.52 SILV    14  
  6 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR                 NT      40.76 SILV    13  
  7 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 50.09      41.03 SILV    12  
  8 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              46.99      42.25 SILV    11  
  9 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            42.38      42.51 SILV     9  
 10 Pastore, James V    10 CFB-MR                 58.45      43.89 SILV     7  
 11 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                49.18      45.37          6  
 12 Campanile, John A    9 GAEL-MR                48.77      46.75          5  
 13 Bushati, Andi        9 APEX-MR                42.98      51.28          4  
 14 Polo, Matthew A      9 Sailfish-MR               NT      56.07          3  
 15 Green, Ben           9 Badger-MR                 NT      57.99          2  
 -- Peng, Greg W         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S      10 Unhes-Mr-MR          1:11.64    1:10.83 ZQ      20  
                  31.95     1:10.83 (38.88)                                        
  2 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:22.65    1:19.14 JO      17  
                  36.81     1:19.14 (42.33)                                        
  3 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:33.89    1:24.24 SILV    16  
                  39.31     1:24.24 (44.93)                                        
  4 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:26.78    1:27.06 SILV    15  
                  42.61     1:27.06 (44.45)                                        
  5 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:27.27    1:27.57 SILV    14  
                  40.27     1:27.57 (47.30)                                        
  6 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:31.50    1:28.09 SILV    13  
                  42.01     1:28.09 (46.08)                                        
  7 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR               1:27.37    1:29.29         12  
                  41.75     1:29.29 (47.54)                                        
  8 Tollinchi, Mikey    10 Sailfish-MR               NT    1:30.71         11  
                  41.04     1:30.71 (49.67)                                        
  9 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR               1:45.00    1:30.80          9  
                  41.39     1:30.80 (49.41)                                        
 10 Najarian, William    9 CFB-MR               1:51.78    1:31.47          7  
                  42.22     1:31.47 (49.25)                                        
 11 Pastore, James V    10 CFB-MR               1:38.46    1:39.94          6  
                  46.28     1:39.94 (53.66)                                        
 12 Costabile, Ryan      9 CFB-MR               1:53.78    1:41.45          5  
                  47.34     1:41.45 (54.11)                                        
 13 Riviello, Joseph C   9 Sailfish-MR               NT    1:42.27          4  
                  44.17     1:42.27 (58.10)                                        
 14 Bushati, Andi        9 APEX-MR              1:40.41    1:53.73          3  
                  53.51   1:53.73 (1:00.22)                                        
 15 Polo, Matthew A      9 Sailfish-MR               NT    1:58.20          2  
                  52.71   1:58.20 (1:05.49)                                        
 -- Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:58.99         DQ        
      Scissors kick - fly
                  59.92          DQ (58.85)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Taz            12 Sailfish-MR               NT      27.62 ZQ      20  
  2 Tolpina, Axel       12 Unhes-Mr-MR            29.65      28.55 SILV    17  
  3 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              32.10      30.43 SILV    16  
  4 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR          32.13      30.61 SILV    15  
  5 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              29.80      30.83 SILV    14  
  6 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                31.56      30.95 SILV    13  
  7 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            31.59      31.43 SILV    12  
  8 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                32.93      31.78         11  
  9 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            34.29      33.08          9  
 10 Bushati, Aldo       12 APEX-MR                31.56      33.48          7  
 11 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR                 NT      33.86          6  
 12 Bravo, Pedro J      11 Badger-MR                 NT      33.94          5  
 13 Drummond, Jared     11 APEX-MR                37.56      34.70          4  
 14 Zamarbide, Telmo    11 Sailfish-MR               NT      35.29          3  
 15 Porges, David R     11 Unattached-MR          34.68      35.88          2  
 16 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                40.02      36.62          1  
 17 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                   NT      39.09        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    11 Bad Unattached-MR    2:20.00    2:29.75         20  
                  34.56     1:14.88 (40.32)     1:53.49 (38.61)     2:29.75 (36.26)
  2 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            2:41.44    2:33.77         17  
                  34.64     1:15.58 (40.94)     1:55.14 (39.56)     2:33.77 (38.63)
  3 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR               NT    2:34.67         16  
                  36.18   2:34.67 (1:58.49)                                        
  4 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR        2:51.13    2:35.72         15  
                  35.61     1:15.72 (40.11)     1:56.90 (41.18)     2:35.72 (38.82)
  5 Bravo, Pedro J      11 Badger-MR                 NT    2:48.68         14  
                  37.02     1:19.79 (42.77)     2:05.56 (45.77)     2:48.68 (43.12)
  6 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR                 NT    2:56.26         13  
                  37.10     1:20.51 (43.41)     2:07.19 (46.68)     2:56.26 (49.07)
  7 Porges, David R     11 Unattached-MR        3:11.27    3:10.16         12  
                  38.47                             2:22.29 ( )     3:10.16 (47.87)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Taz            12 Sailfish-MR               NT      33.08 JO      20  
  2 Tolpina, Axel       12 Unhes-Mr-MR            35.84      33.93 SILV    17  
  3 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              36.65      35.55 SILV    16  
  4 Quinones, Luca M    11 Bad Unattached-MR      35.00      35.90 SILV    15  
  5 Resnick, Harrison   12 Unattached-MR          41.13      36.45 SILV    14  
  6 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            37.69      38.03 SILV    13  
  7 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                40.40      38.18 SILV    12  
  8 Bushati, Aldo       12 APEX-MR                37.07      38.63 SILV    11  
  9 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR                44.42      38.66 SILV     9  
 10 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              53.32      39.06 SILV     7  
 11 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            40.00      39.22 SILV     6  
 12 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                45.47      41.41          5  
 13 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                45.63      43.25          4  
 14 Bravo, Pedro J      11 Badger-MR                 NT      43.91          3  
 15 Zamarbide, Telmo    11 Sailfish-MR               NT      44.12          2  
 16 Porges, David R     11 Unattached-MR          43.88      44.48          1  
 17 Drummond, Jared     11 APEX-MR                45.54      44.79        
 18 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                   NT      47.05        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tolpina, Axel       12 Unhes-Mr-MR          2:22.46    2:33.02 SILV    20  
                  34.20     1:12.52 (38.32)     1:57.05 (44.53)     2:33.02 (35.97)
  2 Kim, Taz            12 Sailfish-MR               NT    2:34.69 SILV    17  
                  32.59     1:10.12 (37.53)     1:59.84 (49.72)     2:34.69 (34.85)
  3 Quinones, Luca M    11 Bad Unattached-MR    2:45.00    2:44.99 SILV    16  
                  34.72     1:15.66 (40.94)     2:06.77 (51.11)     2:44.99 (38.22)
  4 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            3:00.00    2:52.59 SILV    15  
                  36.99     1:19.05 (42.06)     2:12.00 (52.95)     2:52.59 (40.59)
  5 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              2:58.01    2:52.77 SILV    14  
                  38.00     1:21.82 (43.82)     2:13.22 (51.40)     2:52.77 (39.55)
  6 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          3:14.18    3:03.90         13  
                  39.52     1:25.48 (45.96)     2:24.75 (59.27)     3:03.90 (39.15)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  17 Badger-MR              21.42      22.04 METS    20  
  2 Stewart, David C    16 Badger-MR              21.97      22.27 METS    17  
  3 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR              22.21      22.50 METS    16  
  4 Wang, Eric          17 Badger-MR              22.84      22.68 METS    15  
  5 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR                23.10      22.91 METS    11  
  5 Esquen, Bruno M     22 NYAC-MR                22.00      22.91 METS    14  
  7 Egan, Liam R        15 Badger-MR              23.10      23.20 METS    13  
  8 Lantin, Matthew D   17 Badger-MR              22.85      23.30         12  
  9 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR            23.84      23.42          9  
 10 Blaze, Cliff F      43 NYAC-MR                24.00      23.57          7  
 11 Mannix, Richard E   17 Badger-MR              23.27      23.66          6  
 12 Lafata, Spencer F   15 Badger-MR              23.82      23.74          5  
 13 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                23.65      23.84          4  
 14 Bravo, David D      15 Badger-MR              24.59      23.89          3  
 15 Speres, Aristides   14 Badger-MR              23.31      23.91          2  
 16 Tyron, Shane        15 Badger-MR              24.12      23.92          1  
 17 Harris, Gavin H     27 NYAC-MR                23.07      24.08        
 18 Tucci, Danny A      15 Badger-MR              24.55      24.10        
 19 Freeman, John T     14 GAEL-MR                23.43      24.11        
 20 Collins, Jack M     16 Badger-MR              25.05      24.32        
 21 Hendell, Josh       15 Badger-MR              24.92      24.42        
 22 Davis, Ben L        17 Unattached-MR             NT      24.47        
 23 Guernsey, David T   27 NYAC-MR                22.00      24.51        
 24 Mo, Joe             15 Badger-MR              22.29      24.57        
 25 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR          25.36      24.65        
 26 McCloskey, Tyler    17 NYSA-MR                25.19      24.66        
 27 Nicaj, Alec         15 Badger-MR              23.00      24.72        
 28 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              24.00      24.78        
 29 Powers, William P   14 Badger-MR              24.81      24.82        
 30 Lama, Dawa          16 Unattached-MR          25.65      24.88        
 31 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR                24.94      24.97        
 32 Staffin, Tyler M    16 GAEL-MR                25.70      25.29        
 33 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 25.14      25.34        
 34 Khaimov, Roman      15 APEX-MR                   NT      25.45        
 34 Jones, Hayden C     16 Unattached-MR             NT      25.45        
 36 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR            25.90      25.46        
 37 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              26.97      25.48        
 38 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              25.30      25.49        
 39 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR            25.00      25.65        
 40 Johanson, Colin     14 Badger-MR              26.86      25.84        
 41 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR                27.50      25.90        
 42 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR          26.23      25.94        
 43 Simone, James S     14 Badger-MR              25.50      26.32        
 44 Towne, Garrett B    13 Badger-MR              26.58      26.42        
 45 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR                26.22      26.45        
 46 Kanim, Jared F      15 GAEL-MR                27.33      26.47        
 47 Madden, Owen        15 GAEL-MR                27.65      26.55        
 48 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR                27.66      26.71        
 49 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR            27.10      26.92        
 50 Loveless, Jack J    13 Badger-MR              27.97      26.95        
 51 Duval, Justin S     14 Unhes-Mr-MR            25.15      27.06        
 52 Serman, Trevor W    14 APEX-MR                27.76      27.20        
 53 McPhillips, Liam T  14 GAEL-MR                42.10      27.42        
 54 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR            29.00      27.63        
 55 Masuchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT      27.80        
 56 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR          28.13      28.00        
 57 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR                28.31      28.73        
 58 Kennon, Declan P    17 Badger-MR              22.07      29.75        
 59 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR          27.89      30.09        
 60 Zhenilenko, Alan P  13 Unhes-Mr-MR            30.02      30.37        
 61 Eboli, Michael      13 Badger-MR              32.71      30.50        
 62 Williams, Jared A   14 CAS-MR                 32.04      31.55        
 63 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR                33.50      31.86        
 64 Lafontant, Severin  13 CAS-MR                 34.22      33.21        
 -- Kelly, Brian A      27 NYAC-MR                21.45         DQ        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lafata, Spencer F   15 Badger-MR            4:35.53    4:43.05 METS    20  
                  26.83       55.21 (28.38)     1:24.07 (28.86)     1:52.91 (28.84)
        2:21.05 (28.14)     2:49.69 (28.64)     3:18.26 (28.57)     3:47.03 (28.77)
        4:15.83 (28.80)     4:43.05 (27.22)                                        
  2 Lantin, Matthew D   17 Badger-MR            4:42.67    4:45.86 METS    17  
                  26.03       53.98 (27.95)     1:23.06 (29.08)     1:52.14 (29.08)
        2:20.94 (28.80)     2:50.16 (29.22)     3:19.33 (29.17)     3:48.86 (29.53)
        4:17.95 (29.09)     4:45.86 (27.91)                                        
  3 Conaton, Patrick A  17 Badger-MR            4:37.14    4:49.22 METS    16  
                  26.37       55.86 (29.49)     1:25.41 (29.55)     1:55.11 (29.70)
        2:24.95 (29.84)     2:54.52 (29.57)     3:23.84 (29.32)     3:52.86 (29.02)
        4:21.64 (28.78)     4:49.22 (27.58)                                        
  4 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        5:07.08    4:55.14 METS    15  
                  26.96       56.64 (29.68)     1:26.44 (29.80)     1:56.62 (30.18)
        2:26.32 (29.70)     2:56.66 (30.34)     3:26.36 (29.70)     3:56.48 (30.12)
        4:26.53 (30.05)     4:55.14 (28.61)                                        
  5 Mannix, Richard E   17 Badger-MR            4:34.68    4:58.12         14  
                  26.78       55.60 (28.82)     1:24.86 (29.26)     1:54.30 (29.44)
        2:24.32 (30.02)     2:55.02 (30.70)     3:25.09 (30.07)     3:56.03 (30.94)
        4:27.45 (31.42)     4:58.12 (30.67)                                        
  6 Stewart, David C    16 Badger-MR            4:44.14    5:02.08         13  
                  26.89       56.46 (29.57)     1:26.57 (30.11)     1:56.88 (30.31)
        2:27.25 (30.37)     2:57.81 (30.56)     3:28.30 (30.49)     3:59.92 (31.62)
        4:31.81 (31.89)     5:02.08 (30.27)                                        
  7 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            4:39.90    5:03.35         12  
                  25.98       54.72 (28.74)     1:24.31 (29.59)     1:53.95 (29.64)
        2:24.33 (30.38)     2:54.73 (30.40)     3:25.31 (30.58)     3:57.58 (32.27)
        4:30.89 (33.31)     5:03.35 (32.46)                                        
  8 Egan, Liam R        15 Badger-MR            4:56.42    5:03.55         11  
                  26.46       55.49 (29.03)     1:25.62 (30.13)     1:56.45 (30.83)
        2:27.04 (30.59)     2:57.58 (30.54)     3:28.71 (31.13)     3:59.93 (31.22)
        4:31.39 (31.46)     5:03.55 (32.16)                                        
  9 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR            5:30.00    5:03.66          9  
                  26.34       55.52 (29.18)     1:26.02 (30.50)     1:57.12 (31.10)
        2:28.61 (31.49)     3:00.07 (31.46)     3:31.07 (31.00)     4:02.78 (31.71)
        4:34.08 (31.30)     5:03.66 (29.58)                                        
 10 Collins, Jack M     16 Badger-MR            4:55.32    5:04.43          7  
                  27.76       57.62 (29.86)     1:28.18 (30.56)     1:59.00 (30.82)
        2:30.16 (31.16)     3:01.42 (31.26)     3:32.39 (30.97)     4:03.69 (31.30)
        4:34.69 (31.00)     5:04.43 (29.74)                                        
 11 Speres, Aristides   14 Badger-MR            4:58.48    5:06.45          6  
                  27.99       59.03 (31.04)     1:30.29 (31.26)     2:01.82 (31.53)
        2:33.03 (31.21)     3:04.49 (31.46)     3:35.75 (31.26)     4:06.90 (31.15)
        4:37.67 (30.77)     5:06.45 (28.78)                                        
 12 Mo, Joe             15 Badger-MR                 NT    5:07.83          5  
                  27.64       57.91 (30.27)     1:28.89 (30.98)     1:59.74 (30.85)
        2:30.85 (31.11)     3:02.19 (31.34)     3:33.88 (31.69)     4:05.69 (31.81)
        4:36.87 (31.18)     5:07.83 (30.96)                                        
 13 Bravo, David D      15 Badger-MR            4:55.95    5:07.98          4  
                  28.11       59.22 (31.11)     1:30.78 (31.56)     2:02.11 (31.33)
        2:33.45 (31.34)     3:04.99 (31.54)     3:36.27 (31.28)     4:07.48 (31.21)
        4:38.32 (30.84)     5:07.98 (29.66)                                        
 14 McCloskey, Tyler    17 NYSA-MR              4:52.23    5:09.13          3  
                  27.76       57.79 (30.03)     1:28.39 (30.60)     1:59.07 (30.68)
        2:29.90 (30.83)     3:01.15 (31.25)     3:33.03 (31.88)     4:05.30 (32.27)
        4:37.83 (32.53)     5:09.13 (31.30)                                        
 15 Hood, Cameron G     23 NYAC-MR              4:42.00    5:09.80          2  
                  26.79       56.24 (29.45)     1:26.25 (30.01)     1:56.85 (30.60)
        2:27.85 (31.00)     2:59.29 (31.44)     3:31.28 (31.99)     4:03.77 (32.49)
        4:36.81 (33.04)     5:09.80 (32.99)                                        
 16 Hendell, Josh       15 Badger-MR            4:58.75    5:10.76          1  
                  27.77       58.14 (30.37)     1:29.40 (31.26)     2:01.25 (31.85)
        2:32.98 (31.73)     3:04.83 (31.85)     3:36.69 (31.86)     4:08.86 (32.17)
        4:40.72 (31.86)     5:10.76 (30.04)                                        
 17 Tucci, Danny A      15 Badger-MR            5:20.50    5:11.34        
                  27.28       57.29 (30.01)     1:27.94 (30.65)     1:59.71 (31.77)
        2:31.40 (31.69)     3:03.77 (32.37)     3:35.97 (32.20)     4:08.13 (32.16)
        4:40.12 (31.99)     5:11.34 (31.22)                                        
 18 Tyron, Shane        15 Badger-MR            5:45.25    5:19.93        
                  28.00       59.17 (31.17)     1:31.63 (32.46)     2:04.49 (32.86)
        2:37.38 (32.89)     3:11.39 (34.01)     3:45.09 (33.70)     4:18.35 (33.26)
        4:50.11 (31.76)     5:19.93 (29.82)                                        
 19 Johanson, Colin     14 Badger-MR            5:26.61    5:23.07        
                  27.52       58.23 (30.71)     1:30.85 (32.62)     2:03.58 (32.73)
        2:36.95 (33.37)     3:09.94 (32.99)     3:43.84 (33.90)     4:17.54 (33.70)
        4:51.05 (33.51)     5:23.07 (32.02)                                        
 20 Simone, James S     14 Badger-MR            5:30.00    5:26.26        
                  27.82       59.84 (32.02)     1:33.10 (33.26)     2:06.27 (33.17)
        2:39.54 (33.27)     3:13.59 (34.05)     3:47.28 (33.69)     4:21.19 (33.91)
        4:54.96 (33.77)     5:26.26 (31.30)                                        
 21 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        5:21.13    5:27.50        
                  28.82     1:00.84 (32.02)     1:33.38 (32.54)     2:06.73 (33.35)
        2:40.26 (33.53)     3:13.96 (33.70)     3:47.79 (33.83)     4:21.68 (33.89)
        4:54.65 (32.97)     5:27.50 (32.85)                                        
 22 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          5:49.23    5:29.36        
                  28.58     1:00.78 (32.20)     1:33.90 (33.12)     2:07.97 (34.07)
        2:41.96 (33.99)     3:16.22 (34.26)     3:50.48 (34.26)     4:24.46 (33.98)
        4:57.89 (33.43)     5:29.36 (31.47)                                        
 23 Wang, Eric          17 Badger-MR            5:29.26    5:29.49        
                  28.16       59.39 (31.23)     1:30.89 (31.50)     2:03.75 (32.86)
        2:37.83 (34.08)     3:10.44 (32.61)     3:46.02 (35.58)     4:22.08 (36.06)
        4:57.18 (35.10)     5:29.49 (32.31)                                        
 24 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR                 NT    5:35.48        
                  28.49     1:01.04 (32.55)     1:34.77 (33.73)     2:08.84 (34.07)
        2:43.04 (34.20)     3:17.91 (34.87)     3:52.61 (34.70)     4:28.08 (35.47)
        5:03.09 (35.01)     5:35.48 (32.39)                                        
 25 Davis, Ben L        17 Unattached-MR             NT    5:36.46        
                  30.16     1:03.19 (33.03)     1:37.12 (33.93)     2:11.15 (34.03)
        2:46.16 (35.01)     3:20.84 (34.68)     3:55.49 (34.65)     4:30.80 (35.31)
        5:06.16 (35.36)     5:36.46 (30.30)                                        
 26 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR              5:29.74    5:37.81        
                  29.49     1:01.36 (31.87)     1:34.70 (33.34)     2:08.33 (33.63)
        2:42.93 (34.60)     3:17.78 (34.85)     3:53.64 (35.86)     4:29.61 (35.97)
        5:04.61 (35.00)     5:37.81 (33.20)                                        
 27 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              5:43.28    5:37.93        
                  29.41     1:01.74 (32.33)     1:35.52 (33.78)     2:10.27 (34.75)
        2:44.43 (34.16)     3:19.55 (35.12)     3:54.90 (35.35)     4:30.08 (35.18)
        5:05.05 (34.97)     5:37.93 (32.88)                                        
 28 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              5:37.11    5:38.44        
                  29.92     1:04.41 (34.49)     1:39.16 (34.75)     2:13.44 (34.28)
        2:48.21 (34.77)     3:22.82 (34.61)     3:57.89 (35.07)     4:33.44 (35.55)
        5:05.22 (31.78)     5:38.44 (33.22)                                        
 29 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            6:00.00    5:38.67        
                  28.23       59.93 (31.70)     1:33.73 (33.80)     2:08.25 (34.52)
        2:43.40 (35.15)     3:18.64 (35.24)     3:54.01 (35.37)     4:29.22 (35.21)
        5:05.09 (35.87)     5:38.67 (33.58)                                        
 30 Towne, Garrett B    13 Badger-MR            5:59.50    5:39.09        
                  29.32     1:03.07 (33.75)     1:37.83 (34.76)     2:13.00 (35.17)
        2:47.38 (34.38)     3:22.53 (35.15)     3:57.17 (34.64)     4:31.90 (34.73)
        5:06.49 (34.59)     5:39.09 (32.60)                                        
 31 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          5:57.00    5:43.86        
                  29.21     1:02.90 (33.69)     1:37.42 (34.52)     2:12.00 (34.58)
        2:47.25 (35.25)     3:22.88 (35.63)     3:59.13 (36.25)     4:34.85 (35.72)
        5:10.42 (35.57)     5:43.86 (33.44)                                        
 32 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR              6:11.18    5:43.89        
                  28.58     1:01.65 (33.07)     1:36.42 (34.77)     2:10.94 (34.52)
        2:46.02 (35.08)     3:21.37 (35.35)     3:56.93 (35.56)     4:34.17 (37.24)
        5:09.20 (35.03)     5:43.89 (34.69)                                        
 33 McPhillips, Liam T  14 GAEL-MR              6:00.00    5:52.41        
                  30.37     1:04.62 (34.25)     1:40.30 (35.68)     2:16.84 (36.54)
        2:53.01 (36.17)     3:29.71 (36.70)     4:06.96 (37.25)     4:42.87 (35.91)
        5:18.35 (35.48)     5:52.41 (34.06)                                        
 34 Kanim, Jared F      15 GAEL-MR              5:43.66    5:52.94        
                  30.61     1:05.51 (34.90)     1:41.15 (35.64)     2:16.71 (35.56)
        2:52.27 (35.56)     3:28.29 (36.02)     4:04.65 (36.36)     4:40.95 (36.30)
        5:17.24 (36.29)     5:52.94 (35.70)                                        
 35 Staffin, Tyler M    16 GAEL-MR              5:44.97    5:54.42        
                  29.64     1:03.26 (33.62)     1:38.98 (35.72)     2:15.35 (36.37)
        2:52.18 (36.83)     3:29.81 (37.63)     4:06.79 (36.98)     4:44.26 (37.47)
        5:21.31 (37.05)     5:54.42 (33.11)                                        
 36 Madden, Owen        15 GAEL-MR              5:45.66    5:54.82        
                  29.77     1:03.38 (33.61)     1:39.27 (35.89)     2:15.58 (36.31)
        2:52.72 (37.14)     3:29.84 (37.12)     4:06.61 (36.77)     4:43.75 (37.14)
        5:19.62 (35.87)     5:54.82 (35.20)                                        
 37 Serman, Trevor W    14 APEX-MR              6:09.51    5:59.47        
                  33.04     1:10.07 (37.03)     1:46.53 (36.46)     2:22.98 (36.45)
        2:59.02 (36.04)     3:35.58 (36.56)     4:12.04 (36.46)     4:48.19 (36.15)
        5:24.13 (35.94)     5:59.47 (35.34)                                        
 38 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR               NT    6:01.98        
                  28.61     1:02.04 (33.43)     1:37.24 (35.20)     2:14.45 (37.21)
        2:52.57 (38.12)     3:30.39 (37.82)     4:10.19 (39.80)     4:50.54 (40.35)
        5:30.06 (39.52)     6:01.98 (31.92)                                        
 39 Duval, Justin S     14 Unhes-Mr-MR               NT    6:02.54        
                  30.26                             1:41.36 ( )     2:19.72 (38.36)
                                3:35.42 ( )                             4:52.46 ( )
        5:29.04 (36.58)     6:02.54 (33.50)                                        
 40 Loveless, Jack J    13 Badger-MR            6:20.50    6:03.18        
                  30.47     1:05.86 (35.39)     1:42.57 (36.71)     2:21.31 (38.74)
        2:59.29 (37.98)     3:37.40 (38.11)     4:16.31 (38.91)     4:54.08 (37.77)
        5:31.89 (37.81)     6:03.18 (31.29)                                        
 41 Nicaj, Alec         15 Badger-MR            6:00.00    6:04.54        
                  29.34     1:02.63 (33.29)     1:37.15 (34.52)     2:13.56 (36.41)
        2:50.83 (37.27)     3:29.21 (38.38)     4:08.57 (39.36)     4:48.66 (40.09)
        5:27.98 (39.32)     6:04.54 (36.56)                                        
 42 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              6:22.17    6:11.14        
                  32.54     1:09.21 (36.67)     1:47.88 (38.67)     2:26.37 (38.49)
        3:04.69 (38.32)     3:42.96 (38.27)     4:21.23 (38.27)     4:58.87 (37.64)
        5:36.77 (37.90)     6:11.14 (34.37)                                        
 43 Khaimov, Roman      15 APEX-MR                   NT    6:11.88        
                  30.40     1:05.88 (35.48)     1:43.25 (37.37)     2:21.33 (38.08)
        2:59.70 (38.37)     3:38.79 (39.09)     4:17.58 (38.79)     4:56.88 (39.30)
        5:36.18 (39.30)     6:11.88 (35.70)                                        
 44 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        6:34.71    6:12.26        
                  29.90     1:05.11 (35.21)     1:42.38 (37.27)     2:21.08 (38.70)
        2:59.66 (38.58)     3:38.63 (38.97)     4:17.96 (39.33)     4:57.80 (39.84)
      6:12.26 (1:14.46)                                                            
 45 Jones, Hayden C     16 Unattached-MR             NT    6:20.05        
                  30.28     1:05.55 (35.27)     1:42.97 (37.42)     2:21.43 (38.46)
        3:01.13 (39.70)     3:41.15 (40.02)     4:21.77 (40.62)     5:01.98 (40.21)
        5:42.63 (40.65)     6:20.05 (37.42)                                        
 46 Bamme, Mark L       16 Unhes-Mr-MR               NT    6:27.91        
                  29.51     1:03.49 (33.98)     1:41.01 (37.52)     2:20.17 (39.16)
        3:00.30 (40.13)     3:41.70 (41.40)     4:23.22 (41.52)     5:05.52 (42.30)
        5:47.08 (41.56)     6:27.91 (40.83)                                        
 47 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        6:12.89    6:28.85        
                  33.14     1:11.69 (38.55)     1:50.21 (38.52)     2:30.13 (39.92)
        3:10.20 (40.07)     3:50.27 (40.07)     4:30.99 (40.72)     5:10.67 (39.68)
        5:51.02 (40.35)     6:28.85 (37.83)                                        
 48 Eboli, Michael      13 Badger-MR            6:55.80    6:29.94        
                  33.24     1:11.32 (38.08)     1:51.11 (39.79)     2:31.38 (40.27)
        3:12.37 (40.99)     3:52.53 (40.16)     4:33.35 (40.82)     5:13.97 (40.62)
        5:52.48 (38.51)     6:29.94 (37.46)                                        
 49 Masuchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    6:45.87        
                  34.60     1:15.32 (40.72)     1:56.86 (41.54)     2:39.43 (42.57)
        3:21.17 (41.74)     4:02.25 (41.08)     4:43.72 (41.47)     5:25.04 (41.32)
        6:06.59 (41.55)     6:45.87 (39.28)                                        
 50 Zhenilenko, Alan P  13 Unhes-Mr-MR               NT    6:59.79        
                  36.25     1:17.62 (41.37)     2:01.09 (43.47)     2:44.50 (43.41)
        3:29.42 (44.92)     4:12.25 (42.83)     4:57.39 (45.14)     5:39.14 (41.75)
        6:18.54 (39.40)     6:59.79 (41.25)                                        
 51 Bell, Brandon D     15 Unattached-MR        6:41.13    7:05.27        
                  34.12     1:12.46 (38.34)     1:53.76 (41.30)     2:39.80 (46.04)
        3:23.46 (43.66)     4:09.21 (45.75)     4:54.01 (44.80)     5:38.83 (44.82)
        6:23.12 (44.29)     7:05.27 (42.15)                                        
 52 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    7:16.44        
                  32.96     1:11.57 (38.61)     1:54.83 (43.26)     2:40.32 (45.49)
        3:25.71 (45.39)     4:12.57 (46.86)     4:59.24 (46.67)     5:46.95 (47.71)
        6:34.37 (47.42)     7:16.44 (42.07)                                        
 53 Lafontant, Severin  13 CAS-MR               8:56.31    8:32.48        
                  36.94     1:23.92 (46.98)     2:15.93 (52.01)                    
            4:04.79 ( )                                                 6:47.00 ( )
        7:41.46 (54.46)     8:32.48 (51.02)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
             17:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jurman, Jasper N          15 Unattached-MR             NT   16:59.42 METS   
                  27.48       58.02 (30.54)     1:29.25 (31.23)     2:00.70 (31.45)
        2:31.58 (30.88)     3:02.68 (31.10)     3:33.73 (31.05)     4:04.96 (31.23)
        4:36.39 (31.43)     5:07.73 (31.34)     5:38.74 (31.01)     6:09.91 (31.17)
        6:41.22 (31.31)     7:12.44 (31.22)     7:43.85 (31.41)     8:15.02 (31.17)
        8:45.93 (30.91)     9:17.10 (31.17)     9:48.44 (31.34)    10:19.21 (30.77)
       10:50.20 (30.99)    11:21.25 (31.05)    11:51.88 (30.63)    12:23.01 (31.13)
       12:54.39 (31.38)    13:25.12 (30.73)    13:56.25 (31.13)    14:27.14 (30.89)
       14:58.46 (31.32)    15:28.91 (30.45)    15:59.32 (30.41)    16:29.79 (30.47)
       16:59.42 (29.63)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  17 Badger-MR            4:14.04    4:11.71 METS    20  
                  25.88       56.25 (30.37)     1:26.79 (30.54)     1:57.04 (30.25)
        2:34.34 (37.30)     3:12.88 (38.54)     3:43.07 (30.19)     4:11.71 (28.64)
  2 Jurman, Jasper N    15 Unattached-MR        4:28.98    4:17.29 METS    17  
                  27.22       58.61 (31.39)     1:30.98 (32.37)     2:03.43 (32.45)
        2:40.24 (36.81)     3:17.83 (37.59)     3:47.77 (29.94)     4:17.29 (29.52)
  3 Lantin, Matthew D   17 Badger-MR            4:17.02    4:18.94 METS    16  
                  26.91       58.26 (31.35)     1:32.39 (34.13)     2:06.22 (33.83)
        2:44.37 (38.15)     3:22.47 (38.10)     3:50.93 (28.46)     4:18.94 (28.01)
  4 Bravo, David D      15 Badger-MR            4:16.43    4:19.04 METS    15  
                  27.56       58.51 (30.95)     1:31.42 (32.91)     2:03.65 (32.23)
        2:42.18 (38.53)     3:19.62 (37.44)     3:49.77 (30.15)     4:19.04 (29.27)
  5 Stewart, David C    16 Badger-MR            4:19.58    4:21.53 METS    14  
                  25.89       56.19 (30.30)     1:29.91 (33.72)     2:04.59 (34.68)
        2:43.35 (38.76)     3:21.80 (38.45)     3:52.43 (30.63)     4:21.53 (29.10)
  6 Mannix, Richard E   17 Badger-MR            4:03.12    4:25.63 METS    13  
                  27.18       59.92 (32.74)     1:32.76 (32.84)     2:04.97 (32.21)
        2:44.93 (39.96)     3:25.18 (40.25)     3:55.43 (30.25)     4:25.63 (30.20)
  7 Lafata, Spencer F   15 Badger-MR            4:20.67    4:26.40         12  
                  27.90       59.95 (32.05)     1:33.49 (33.54)     2:07.71 (34.22)
        2:47.04 (39.33)     3:28.45 (41.41)     3:58.20 (29.75)     4:26.40 (28.20)
  8 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR            4:20.00    4:26.84         11  
                  27.85       59.88 (32.03)     1:35.15 (35.27)     2:10.75 (35.60)
        2:47.47 (36.72)     3:26.88 (39.41)     3:58.23 (31.35)     4:26.84 (28.61)
  9 Mo, Joe             15 Badger-MR            4:19.95    4:27.61          9  
                  27.75       59.64 (31.89)     1:34.31 (34.67)     2:08.13 (33.82)
        2:46.72 (38.59)     3:25.42 (38.70)     3:57.16 (31.74)     4:27.61 (30.45)
 10 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            4:03.50    4:32.89          7  
                  26.39       57.05 (30.66)     1:31.07 (34.02)     2:04.86 (33.79)
        2:44.00 (39.14)     3:25.31 (41.31)     3:59.96 (34.65)     4:32.89 (32.93)
 11 Hendell, Josh       15 Badger-MR            4:25.67    4:33.19          6  
                  28.32     1:01.26 (32.94)     1:37.33 (36.07)     2:13.25 (35.92)
        2:52.21 (38.96)     3:31.36 (39.15)     4:02.93 (31.57)     4:33.19 (30.26)
 12 Egan, Liam R        15 Badger-MR            4:17.92    4:34.45          5  
                  27.49       58.85 (31.36)     1:31.88 (33.03)     2:05.74 (33.86)
        2:47.13 (41.39)     3:29.31 (42.18)     4:02.05 (32.74)     4:34.45 (32.40)
 13 Collins, Jack M     16 Badger-MR            5:42.65    4:36.22          4  
                  28.39     1:00.72 (32.33)     1:35.88 (35.16)     2:10.48 (34.60)
        2:51.17 (40.69)     3:32.76 (41.59)     4:05.39 (32.63)     4:36.22 (30.83)
 14 Tucci, Danny A      15 Badger-MR            4:44.81    4:38.45          3  
                  27.80     1:01.70 (33.90)     1:35.78 (34.08)     2:09.31 (33.53)
        2:52.54 (43.23)     3:36.65 (44.11)     4:07.21 (30.56)     4:38.45 (31.24)
 15 Speres, Aristides   14 Badger-MR            4:49.14    4:38.85          2  
                  28.20     1:01.07 (32.87)     1:38.93 (37.86)     2:15.42 (36.49)
        2:55.40 (39.98)     3:35.60 (40.20)     4:08.41 (32.81)     4:38.85 (30.44)
 16 Wang, Eric          17 Badger-MR            4:35.06    4:38.96          1  
                  26.71       57.83 (31.12)     1:31.13 (33.30)     2:04.26 (33.13)
        2:47.73 (43.47)     3:33.63 (45.90)     4:07.61 (33.98)     4:38.96 (31.35)
 17 Freeman, John T     14 GAEL-MR              4:40.99    4:39.83        
                  28.76     1:02.18 (33.42)     1:37.84 (35.66)     2:12.30 (34.46)
        2:55.19 (42.89)     3:37.26 (42.07)     4:09.45 (32.19)     4:39.83 (30.38)
 18 Liu, Jonathan E     15 Unattached-MR        5:05.81    4:48.47        
                  30.71     1:05.42 (34.71)     1:41.90 (36.48)     2:17.47 (35.57)
        2:59.10 (41.63)     3:41.80 (42.70)     4:15.48 (33.68)     4:48.47 (32.99)
 19 Towne, Garrett B    13 Badger-MR                 NT    4:53.54        
                  30.40     1:05.97 (35.57)     1:42.33 (36.36)     2:17.58 (35.25)
        3:02.55 (44.97)     3:46.39 (43.84)     4:20.94 (34.55)     4:53.54 (32.60)
 20 Davis, Ben L        17 Unattached-MR             NT    4:54.47        
                  28.87     1:01.98 (33.11)     1:40.99 (39.01)     2:18.23 (37.24)
        3:03.47 (45.24)     3:48.47 (45.00)     4:21.84 (33.37)     4:54.47 (32.63)
 21 Simone, James S     14 Badger-MR            5:00.00    4:57.68        
                  30.65     1:08.02 (37.37)     1:46.40 (38.38)     2:23.04 (36.64)
        3:09.19 (46.15)     3:53.78 (44.59)     4:26.68 (32.90)     4:57.68 (31.00)
 22 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            6:00.00    4:57.79        
                  29.59     1:03.88 (34.29)     1:40.05 (36.17)     2:16.25 (36.20)
        3:04.44 (48.19)     3:52.09 (47.65)     4:25.52 (33.43)     4:57.79 (32.27)
 23 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              4:55.87    4:59.10        
                  27.46     1:01.18 (33.72)     1:41.02 (39.84)     2:20.47 (39.45)
        3:04.96 (44.49)     3:50.81 (45.85)     4:25.71 (34.90)     4:59.10 (33.39)
 24 Johanson, Colin     14 Badger-MR            5:20.39    5:04.12        
                  31.11     1:08.19 (37.08)     1:47.07 (38.88)     2:24.14 (37.07)
        3:10.85 (46.71)     3:57.47 (46.62)     4:31.52 (34.05)     5:04.12 (32.60)
 25 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              5:13.68    5:05.14        
                  33.05     1:12.95 (39.90)     1:50.52 (37.57)     2:29.12 (38.60)
        3:16.23 (47.11)     4:00.55 (44.32)     4:34.63 (34.08)     5:05.14 (30.51)
 26 Mukudai, Rui        13 Badger-MR            5:00.00    5:06.55        
                  30.53     1:06.76 (36.23)     1:44.17 (37.41)     2:21.92 (37.75)
        3:08.56 (46.64)     3:56.19 (47.63)     4:31.26 (35.07)     5:06.55 (35.29)
 27 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR                 NT    5:08.83        
                  29.18     1:03.19 (34.01)     1:44.16 (40.97)     2:24.16 (40.00)
        3:12.07 (47.91)     4:00.57 (48.50)     4:35.30 (34.73)     5:08.83 (33.53)
 28 Lama, Dawa          16 Unattached-MR        5:14.13    5:13.35        
                  29.93     1:06.54 (36.61)     1:49.74 (43.20)     2:31.80 (42.06)
        3:13.77 (41.97)     3:57.34 (43.57)     4:36.26 (38.92)     5:13.35 (37.09)
 29 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR              5:30.65    5:20.55        
                  28.73     1:03.05 (34.32)     1:46.04 (42.99)     2:30.33 (44.29)
        3:18.95 (48.62)     4:09.20 (50.25)     4:46.19 (36.99)     5:20.55 (34.36)
 30 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              5:36.55    5:20.93        
                  33.14     1:13.86 (40.72)     1:54.37 (40.51)     2:33.01 (38.64)
        3:19.51 (46.50)     4:07.98 (48.47)     4:45.63 (37.65)     5:20.93 (35.30)
 31 Nicaj, Alec         15 Badger-MR            6:00.00    5:22.58        
                  30.18     1:05.31 (35.13)     1:46.06 (40.75)     2:26.46 (40.40)
        3:15.73 (49.27)     4:05.54 (49.81)     4:45.25 (39.71)     5:22.58 (37.33)
 32 Loveless, Jack J    13 Badger-MR                 NT    5:24.04        
                  30.76     1:08.06 (37.30)     1:46.99 (38.93)     2:26.27 (39.28)
        3:15.04 (48.77)     4:04.68 (49.64)   5:24.04 (1:19.36)                    
 33 Serman, Trevor W    14 APEX-MR                   NT    5:26.24        
                  33.79     1:11.84 (38.05)     1:53.82 (41.98)     2:35.19 (41.37)
        3:24.04 (48.85)     4:13.32 (49.28)     4:49.95 (36.63)     5:26.24 (36.29)
 34 Jones, Hayden C     16 Unattached-MR             NT    5:30.11        
                  31.98     1:09.60 (37.62)     1:52.35 (42.75)     2:34.80 (42.45)
        3:22.56 (47.76)     4:11.33 (48.77)     4:51.26 (39.93)     5:30.11 (38.85)
 35 Porges, Dylan R     13 Unattached-MR        5:38.13    5:50.48        
                  34.37     1:18.97 (44.60)     2:03.60 (44.63)     2:47.99 (44.39)
        3:37.34 (49.35)     4:30.18 (52.84)     5:10.89 (40.71)     5:50.48 (39.59)
 36 Williams, Jared A   14 CAS-MR                    NT    7:00.27        
                  43.88     1:40.44 (56.56)     2:32.22 (51.78)     3:22.24 (50.02)
        4:21.74 (59.50)     5:21.20 (59.46)   7:00.27 (1:39.07)                    
 -- Powers, William P   14 Badger-MR            5:14.74         DQ        
      One hand touch - breast
                  28.72     1:03.06 (34.34)     1:38.87 (35.81)     2:14.10 (35.23)
        2:57.97 (43.87)     3:41.38 (43.41)     4:13.01 (31.63)          DQ (30.95)
 -- Streeter, Myles     16 CAS-MR               5:48.45         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  31.15     1:11.09 (39.94)                             2:41.61 ( )
        3:30.23 (48.62)     4:18.35 (48.12)        DQ (1:26.36)