Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 6/9/2013 06:57 PM
                      2013 MR Badger June LCM - 6/9/2013                       
            LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER, Sanction #: 130605             
                            Time Trials # 130655-T                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crystal, Lilly M           8 GAEL-MR              1:45.99    1:45.14        
                  48.97     1:45.14 (56.17)                                        
  2 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR              1:45.00    1:46.59        
  3 Barbuto, Anna Bella N      8 Farmingdale-MR       2:00.14    1:46.61        
                  50.65     1:46.61 (55.96)                                        
  4 Dougherty, Kate A          8 Sailfish-MR          1:44.46    1:47.23        
                  50.93     1:47.23 (56.30)                                        
  5 Levenson, Talia B          8 Badger-MR            1:41.00    1:48.91        
                  49.97     1:48.91 (58.94)                                        
  6 Anderson, Kate E           7 Badger-MR            1:55.00    1:51.69        
                  52.96     1:51.69 (58.73)                                        
  7 Condon, Daniella           8 Sailfish-MR               NT    1:57.98        
                  52.90   1:57.98 (1:05.08)                                        
  8 Cabrera, Sofia E           8 Badger-MR            2:08.00    2:00.62        
  9 Perez, Nicole              8 RedTails-MR          2:15.09    2:01.49        
                  58.30   2:01.49 (1:03.19)                                        
 10 Taylor, Jaelynn M          8 Sailfish-MR          2:33.34    2:06.41        
                  57.04   2:06.41 (1:09.37)                                        
 11 Malcolm-Joseph, Kayla E    8 Sailfish-MR          2:16.30    2:07.45        
                  53.35   2:07.45 (1:14.10)                                        
 12 Auquilla, Litsi D          7 RedTails-MR          2:13.86    2:16.04        
                1:06.10   2:16.04 (1:09.94)                                        
 13 Habtu, Lena A              8 RedTails-MR          2:34.21    2:16.60        
                1:07.96   2:16.60 (1:08.64)                                        
 14 Cabrera, Julia G           7 Badger-MR            2:05.00    2:17.76        
 15 Hill, Sasha A              7 Sailfish-MR          2:34.89    2:25.83        
                1:04.94   2:25.83 (1:20.89)                                        
 16 Keys, Cade I               7 RedTails-MR          2:00.09    2:26.90        
                1:06.56   2:26.90 (1:20.34)                                        
 -- Lee, Kaitlyn H             8 Badger-MR            1:32.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Lund, Martina I            8 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Hyun, Phoebe M             8 FLY-MR               1:38.57        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate S            8 WISC-MR                   NT      50.63        
  2 Wong, Erin O               8 BB-NJ                  54.29      50.68        
  3 Levenson, Talia B          8 Badger-MR              54.48      52.18        
  4 Lee, Kaitlyn H             8 Badger-MR              53.13      54.93        
  5 Crystal, Lilly M           8 GAEL-MR              1:01.46      58.04        
  6 Taylor, Jaelynn M          8 Sailfish-MR          1:00.65      58.06        
  7 Malcolm-Joseph, Kayla E    8 Sailfish-MR          1:04.92      58.30        
  8 Dougherty, Kate A          8 Sailfish-MR            58.22      59.05        
  9 Condon, Daniella           8 Sailfish-MR               NT      59.32        
 10 Barbuto, Anna Bella N      8 Farmingdale-MR       1:01.37      59.78        
 11 Anderson, Kate E           7 Badger-MR              57.92    1:00.08        
 12 Jeong, Bina                7 FLY-MR               1:03.02    1:01.83        
 13 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR              1:01.00    1:02.66        
 14 Cabrera, Julia G           7 Badger-MR            1:04.71    1:03.92        
 15 Bacon, Marina S            8 RedTails-MR          1:20.09    1:05.31        
 16 Habtu, Lena A              8 RedTails-MR          1:07.24    1:06.82        
 17 Cabrera, Sofia E           8 Badger-MR            1:09.66    1:07.72        
 18 Keys, Cade I               7 RedTails-MR          1:04.82    1:08.80        
 19 Perez, Nicole              8 RedTails-MR          1:15.09    1:10.54        
 20 Hill, Sasha A              7 Sailfish-MR          1:10.61    1:16.43        
 21 Touw, Baylie D             5 MVA-MR                    NT    1:20.60        
 22 Xu, Lauren                 5 RedTails-MR          1:33.12    1:22.89        
 23 Trinidad, Mianny L         7 RedTails-MR          1:20.90    1:27.42        
 -- Auquilla, Litsi D          7 RedTails-MR          1:08.22         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lund, Martina I            8 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Olszewska, Eliza B         8 BB-NJ                1:24.55        SCR        
 -- Sandoval, Hope             8 Farmingdale-MR       1:05.00        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Kaitlyn H             8 Badger-MR              58.29    1:00.06        
  2 O'Brien, Kate S            8 WISC-MR                   NT    1:00.66        
  3 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR              1:10.00    1:02.43        
  4 Levenson, Talia B          8 Badger-MR            1:06.91    1:02.57        
  5 Wong, Erin O               8 BB-NJ                1:00.53    1:02.82        
  6 Bacon, Marina S            8 RedTails-MR          1:30.09    1:06.44        
  7 Dougherty, Kate A          8 Sailfish-MR          1:08.81    1:07.65        
  8 Crystal, Lilly M           8 GAEL-MR              1:10.08    1:08.48        
  9 Keys, Cade I               7 RedTails-MR          1:20.09    1:08.62        
 10 Cabrera, Sofia E           8 Badger-MR            1:10.51    1:10.15        
 11 Habtu, Lena A              8 RedTails-MR          1:18.19    1:18.24        
 12 Auquilla, Litsi D          7 RedTails-MR          1:15.09    1:18.59        
 13 Anderson, Kate E           7 Badger-MR            1:02.00    1:22.73        
 14 Barbuto, Anna Bella N      8 Farmingdale-MR       1:20.00    1:23.79        
 15 Cabrera, Julia G           7 Badger-MR                 NT    1:25.58        
 16 Xu, Lauren                 5 RedTails-MR          1:45.09    2:00.30        
 17 Trinidad, Mianny L         7 RedTails-MR          1:50.09    2:01.81        
 -- Jeong, Bina                7 FLY-MR               1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lund, Martina I            8 Badger-MR            1:19.23        SCR        
 -- Hyun, Phoebe M             8 FLY-MR               1:03.30        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate S            8 WISC-MR                   NT      52.39        
  2 Wong, Erin O               8 BB-NJ                1:08.77      57.95        
  3 Levenson, Talia B          8 Badger-MR            1:09.46      59.53        
  4 Lee, Kaitlyn H             8 Badger-MR            1:01.59    1:00.29        
  5 Anderson, Kate E           7 Badger-MR            1:02.00    1:10.66        
 -- Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR              1:20.00        SCR        
 -- Crystal, Lilly M           8 GAEL-MR              1:20.99        SCR        
 -- Olszewska, Eliza B         8 BB-NJ                1:38.44        SCR        
 -- Hyun, Phoebe M             8 FLY-MR                 54.63        SCR        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baquerizo, Gigi M         10 Sharks-NJ              34.43      33.74        
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR              36.38      35.31        
  3 Babitz, Haily J           10 BB-NJ                  34.89      35.44        
  4 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            36.54      35.61        
  5 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR            36.24      35.70        
  6 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              37.46      36.96        
  7 Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR              36.01      37.22        
  8 Ciofalo, Angelica M       10 BB-NJ                  39.82      37.31        
  9 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR            39.64      37.38        
 10 Chen, Lydia G              9 Badger-MR              38.01      38.67        
 11 Hill, Arissa              10 Sailfish-MR            38.96      38.72        
 12 Narayanan, Nisha           9 BB-NJ                  40.85      39.13        
 13 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR              36.61      39.51        
 14 Galicia, Fatima           10 Sharks-NJ              38.67      39.52        
 15 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              39.69      40.39        
 16 Galicia, Ximena            9 Sharks-NJ              40.90      40.71        
 17 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            41.26      40.92        
 18 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            41.03      41.46        
 19 Stroub, Mia R              9 WISC-MR                42.51      41.47        
 20 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              41.23      41.60        
 21 McNerney, Julia P         10 BB-NJ                  48.26      41.96        
 22 Park, Sophia H             9 FLY-MR                 39.91      42.01        
 23 Cueva, Rosslyn             9 Unat-MR                42.27      42.14        
 24 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                40.04      42.26        
 25 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            42.11      42.33        
 26 Skala, Sarah M             9 WISC-MR                45.26      42.41        
 27 Morris Exeter, Maya        9 Sailfish-MR            42.96      43.04        
 28 Garcia, Isabella L         9 BB-NJ                  39.53      43.06        
 29 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            43.54      44.25        
 30 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              42.15      44.55        
 31 Geraci, Catherine          9 Sailfish-MR            51.03      44.63        
 31 Whittington, Chloe K       9 Badger-MR              44.76      44.63        
 33 Fear, Mia A                9 Sailfish-MR               NT      44.76        
 34 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              42.98      45.05        
 35 Wong, Erin O               8 BB-NJ                  48.56      45.45        
 36 Loginova, Sasha            9 Aquaflames-MR          47.52      45.72        
 37 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            44.71      45.95        
 38 Nag, Iman M               10 Sailfish-MR            53.87      45.98        
 39 Geraci, Arianna            9 Sailfish-MR            50.27      46.37        
 40 Thomas, Christine A        9 FLY-MR                 44.90      46.66        
 41 Verille, Clare M           9 Badger-MR                 NT      46.83        
 42 Mun, Annie                 9 FLY-MR                 42.04      48.01        
 43 O'Brien, Kate S            8 WISC-MR                46.38      48.27        
 44 Luna, Bryana P             9 Sharks-NJ              43.87      48.31        
 45 Habtu, Naomi A            10 RedTails-MR            47.66      49.09        
 46 Bayard, Skylar G          10 Unat-MR                43.85      49.66        
 47 Henriksson, Emma V        10 GAEL-MR                51.87      50.00        
 48 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            52.23      50.37        
 49 Swofford, Kilee M          9 BB-NJ                  53.48      50.43        
 50 Yaremenko, Isabelle        9 Shy-Mr-MR                 NT      51.58        
 50 Bacon, Marina S            8 RedTails-MR          1:10.09      51.58        
 52 Massaro, Samantha K        9 BB-NJ                  55.51      52.38        
 53 Greene, Sydney Y          10 RedTails-MR            55.09      53.94        
 54 Weiner, Sydney K           9 BB-NJ                  47.56      57.01        
 55 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR            58.13      57.72        
 56 Li, Bridget               10 RedTails-MR          1:00.25    1:00.20        
 57 Xu, Lauren                 5 RedTails-MR          1:20.39    1:07.73        
 58 Trinidad, Mianny L         7 RedTails-MR          1:24.73    1:14.70        
 59 Touw, Baylie D             5 MVA-MR               1:47.79    1:25.15        
 -- Portoviejo, Nicole N      10 RedTails-MR            46.54         NS        
 -- Lier, Samantha M          10 Farmingdale-MR         35.77        SCR        
 -- Yu, Wenting                9 GAEL-MR                44.80        SCR        
 -- Zamarbide, Sol             9 Sailfish-MR            45.13        SCR        
 -- Lopez, Selene             10 Sailfish-MR            39.21        SCR        
 -- Sandoval, Hope             8 Farmingdale-MR       1:00.00        SCR        
 -- Olszewska, Eliza B         8 BB-NJ                1:10.22        SCR        
 -- Cedeno, Sofia             10 Sailfish-MR            36.90        SCR        
 -- Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          1:00.52        SCR        
 -- McIntyre, Emma L          10 BB-NJ                  41.52        SCR        
 -- Hyun, Stella              10 FLY-MR                 39.57        SCR        
 -- Figueroa, Logan            9 WISC-MR                45.81        SCR        
 -- Tsirlin, Katarina          9 Shy-Mr-MR            1:03.20        SCR        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:33.06    1:30.51        
  2 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:28.88    1:34.15        
                  45.78     1:34.15 (48.37)                                        
  3 Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            1:33.00    1:34.31        
                  45.29     1:34.31 (49.02)                                        
  4 Babitz, Haily J           10 BB-NJ                1:31.88    1:34.64        
                  47.46     1:34.64 (47.18)                                        
  5 Chen, Lydia G              9 Badger-MR            1:43.15    1:38.70        
                  46.40     1:38.70 (52.30)                                        
  6 Ciofalo, Angelica M       10 BB-NJ                1:40.11    1:39.25        
  7 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:45.00    1:40.78        
  8 Skala, Sarah M             9 WISC-MR              1:46.01    1:41.24        
  9 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR            1:39.64    1:41.93        
 10 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:40.72    1:42.69        
                  50.76     1:42.69 (51.93)                                        
 11 Galicia, Ximena            9 Sharks-NJ            1:50.05    1:44.62        
 12 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:38.04    1:45.28        
 13 Narayanan, Nisha           9 BB-NJ                1:56.60    1:45.36        
 14 Hill, Arissa              10 Sailfish-MR          1:48.08    1:45.44        
 15 Stroub, Mia R              9 WISC-MR              1:43.30    1:45.97        
                  51.57     1:45.97 (54.40)                                        
 16 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:43.38    1:46.93        
 17 Galicia, Fatima           10 Sharks-NJ            1:50.43    1:47.91        
                  53.60     1:47.91 (54.31)                                        
 18 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:43.52    1:48.22        
 19 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR          1:37.63    1:48.72        
 20 Pfortmiller, Alana        10 RedTails-MR          1:55.09    1:48.74        
                  52.69     1:48.74 (56.05)                                        
 21 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:48.36    1:51.08        
 22 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:51.58    1:51.91        
                  57.68     1:51.91 (54.23)                                        
 23 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:43.79    1:52.33        
 24 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:55.70    1:52.50        
                  54.59     1:52.50 (57.91)                                        
 25 Mun, Annie                 9 FLY-MR               1:50.04    1:53.22        
                  56.78     1:53.22 (56.44)                                        
 26 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:54.50    1:53.62        
                  54.83     1:53.62 (58.79)                                        
 27 McNerney, Julia P         10 BB-NJ                2:23.22    1:54.69        
                  55.52     1:54.69 (59.17)                                        
 28 Garcia, Isabella L         9 BB-NJ                2:03.68    1:55.31        
 29 Fear, Mia A                9 Sailfish-MR               NT    1:55.86        
                  57.57     1:55.86 (58.29)                                        
 30 Luna, Bryana P             9 Sharks-NJ            1:53.83    1:56.48        
                  59.28     1:56.48 (57.20)                                        
 31 Nag, Iman M               10 Sailfish-MR               NT    1:57.08        
 31 Verille, Clare M           9 Badger-MR                 NT    1:57.08        
                  56.22   1:57.08 (1:00.86)                                        
 33 Thomas, Christine A        9 FLY-MR               2:02.10    1:57.31        
                  58.28     1:57.31 (59.03)                                        
 34 Loginova, Sasha            9 Aquaflames-MR        1:58.55    1:59.50        
 35 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          2:07.07    2:01.95        
 36 Li, Bridget               10 RedTails-MR          2:15.09    2:02.83        
 37 Geraci, Catherine          9 Sailfish-MR               NT    2:03.05        
                  59.39   2:03.05 (1:03.66)                                        
 38 Morris Exeter, Maya        9 Sailfish-MR               NT    2:05.73        
                1:00.54   2:05.73 (1:05.19)                                        
 39 Swofford, Kilee M          9 BB-NJ                2:01.11    2:06.68        
 40 Henriksson, Emma V        10 GAEL-MR              2:45.00    2:06.94        
 41 Whittington, Chloe K       9 Badger-MR                 NT    2:07.61        
                1:02.36   2:07.61 (1:05.25)                                        
 42 Greene, Sydney Y          10 RedTails-MR          2:00.09    2:07.79        
                1:03.71   2:07.79 (1:04.08)                                        
 43 Habtu, Naomi A            10 RedTails-MR          1:56.86    2:10.02        
                1:03.25   2:10.02 (1:06.77)                                        
 44 Geraci, Arianna            9 Sailfish-MR               NT    2:11.17        
                1:04.89   2:11.17 (1:06.28)                                        
 45 Weiner, Sydney K           9 BB-NJ                1:46.55    2:14.24        
 46 Brito, Mia G              10 RedTails-MR          2:05.94    2:14.47        
                1:08.00   2:14.47 (1:06.47)                                        
 47 Massaro, Samantha K        9 BB-NJ                2:43.33    2:16.13        
                1:08.30   2:16.13 (1:07.83)                                        
 -- Crystal, Ella J           10 Badger-MR            2:04.05         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  59.27        DQ (1:01.45)                                        
 -- Park, Sophia H             9 FLY-MR               1:48.72         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  55.05          DQ (55.75)                                        
 -- Cueva, Rosslyn             9 Unat-MR              2:00.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.67          DQ (50.83)                                        
 -- Yaremenko, Isabelle        9 Shy-Mr-MR            1:53.20         DQ        
      No touch at turn
 -- Portoviejo, Nicole N      10 RedTails-MR          2:03.59         NS        
 -- McIntyre, Emma L          10 BB-NJ                1:50.04        SCR        
 -- Yu, Wenting                9 GAEL-MR              1:57.62        SCR        
 -- Lier, Samantha M          10 Farmingdale-MR       1:34.94        SCR        
 -- Figueroa, Logan            9 WISC-MR              1:49.99        SCR        
 -- Zamarbide, Sol             9 Sailfish-MR          2:25.70        SCR        
 -- Tsirlin, Katarina          9 Shy-Mr-MR            2:15.00        SCR        
 -- Cedeno, Sofia             10 Sailfish-MR          1:49.64        SCR        
 -- Lopez, Selene             10 Sailfish-MR          1:50.10        SCR        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baquerizo, Gigi M         10 Sharks-NJ            1:34.30    1:37.68        
                  46.91     1:37.68 (50.77)                                        
  2 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          1:43.65    1:42.23        
  3 Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            1:45.53    1:45.30        
                  50.46     1:45.30 (54.84)                                        
  4 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:42.52    1:49.06        
  5 Chen, Lydia G              9 Badger-MR            1:53.27    1:50.02        
                  53.30     1:50.02 (56.72)                                        
  6 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:47.94    1:50.19        
                  52.92     1:50.19 (57.27)                                        
  7 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:52.38    1:52.43        
                  52.14   1:52.43 (1:00.29)                                        
  8 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:58.01    1:53.90        
                  54.37     1:53.90 (59.53)                                        
  9 Babitz, Haily J           10 BB-NJ                1:53.01    1:54.35        
                  54.44     1:54.35 (59.91)                                        
 10 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR            1:50.75    1:56.09        
                  53.84   1:56.09 (1:02.25)                                        
 11 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:57.64    1:59.06        
                  57.43   1:59.06 (1:01.63)                                        
 12 Narayanan, Nisha           9 BB-NJ                1:57.67    2:00.41        
                  57.88   2:00.41 (1:02.53)                                        
 13 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR          2:07.86    2:01.26        
 14 Mun, Annie                 9 FLY-MR               2:10.04    2:01.59        
                1:00.46   2:01.59 (1:01.13)                                        
 15 Ciofalo, Angelica M       10 BB-NJ                1:53.22    2:04.83        
                  59.60   2:04.83 (1:05.23)                                        
 16 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          2:15.09    2:05.63        
                1:01.84   2:05.63 (1:03.79)                                        
 17 Brito, Mia G              10 RedTails-MR          2:20.09    2:06.99        
                1:01.09   2:06.99 (1:05.90)                                        
 18 Pfortmiller, Alana        10 RedTails-MR          2:15.09    2:07.78        
                1:01.68   2:07.78 (1:06.10)                                        
 19 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          2:00.09    2:08.43        
 20 Stroub, Mia R              9 WISC-MR              2:11.07    2:10.17        
                1:02.32   2:10.17 (1:07.85)                                        
 21 Luna, Bryana P             9 Sharks-NJ            2:09.96    2:10.81        
                1:04.25   2:10.81 (1:06.56)                                        
 22 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            2:04.47    2:13.29        
                1:07.23   2:13.29 (1:06.06)                                        
 23 Whittington, Chloe K       9 Badger-MR                 NT    2:14.74        
                1:03.71   2:14.74 (1:11.03)                                        
 24 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          2:10.09    2:15.13        
                1:04.02   2:15.13 (1:11.11)                                        
 25 Habtu, Naomi A            10 RedTails-MR          2:10.09    2:15.50        
                  45.52   2:15.50 (1:29.98)                                        
 26 Li, Bridget               10 RedTails-MR          2:30.09    2:21.76        
                1:09.32   2:21.76 (1:12.44)                                        
 27 Bayard, Skylar G          10 Unat-MR              2:17.20    2:22.48        
                1:08.57   2:22.48 (1:13.91)                                        
 28 Henriksson, Emma V        10 GAEL-MR              2:32.06    2:23.19        
                1:10.25   2:23.19 (1:12.94)                                        
 29 Thomas, Christine A        9 FLY-MR               2:24.45    2:23.36        
                1:09.83   2:23.36 (1:13.53)                                        
 30 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          2:30.09    2:24.80        
                1:10.25   2:24.80 (1:14.55)                                        
 31 Greene, Sydney Y          10 RedTails-MR          2:30.09    2:25.27        
                1:08.01   2:25.27 (1:17.26)                                        
 32 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          2:30.09    2:27.09        
                1:12.92   2:27.09 (1:14.17)                                        
 33 McNerney, Julia P         10 BB-NJ                2:35.22    2:31.84        
                1:13.64   2:31.84 (1:18.20)                                        
 34 Massaro, Samantha K        9 BB-NJ                2:57.98    2:38.79        
                1:15.38   2:38.79 (1:23.41)                                        
 35 Yaremenko, Isabelle        9 Shy-Mr-MR                 NT    2:53.93        
                1:26.65   2:53.93 (1:27.28)                                        
 36 Verille, Clare M           9 Badger-MR                 NT    2:54.19        
                1:25.70   2:54.19 (1:28.49)                                        
 37 Weiner, Sydney K           9 BB-NJ                1:55.55    3:00.11        
 -- Skala, Sarah M             9 WISC-MR              2:23.94         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Garcia, Isabella L         9 BB-NJ                2:09.88         DQ        
      Scissors kick
                1:01.63        DQ (1:04.04)                                        
 -- Swofford, Kilee M          9 BB-NJ                2:13.22         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:35.41          DQ (56.23)                                        
 -- Morris Exeter, Maya        9 Sailfish-MR          2:07.73         DQ        
      One hand touch
                1:02.17        DQ (1:14.88)                                        
 -- Portoviejo, Nicole N      10 RedTails-MR          2:35.87         NS        
 -- Hyun, Stella              10 FLY-MR               2:04.36        SCR        
 -- Yu, Wenting                9 GAEL-MR              2:20.99        SCR        
 -- Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          2:30.09        SCR        
 -- Figueroa, Logan            9 WISC-MR              2:05.88        SCR        
 -- Tsirlin, Katarina          9 Shy-Mr-MR            2:25.00        SCR        
 -- McIntyre, Emma L          10 BB-NJ                2:48.37        SCR        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            1:36.82    1:35.77        
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:31.51    1:37.28        
                  44.20     1:37.28 (53.08)                                        
  3 Ciofalo, Angelica M       10 BB-NJ                1:42.13    1:39.40        
                  44.18     1:39.40 (55.22)                                        
  4 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR                 NT    1:42.45        
                  48.36     1:42.45 (54.09)                                        
  5 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:54.38    1:45.66        
                  47.79     1:45.66 (57.87)                                        
  6 Galicia, Ximena            9 Sharks-NJ            1:50.09    1:46.24        
                  48.67     1:46.24 (57.57)                                        
  7 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:46.88    1:47.26        
                  49.34     1:47.26 (57.92)                                        
  8 Galicia, Fatima           10 Sharks-NJ            1:49.63    1:48.02        
                  51.71     1:48.02 (56.31)                                        
  9 Babitz, Haily J           10 BB-NJ                1:48.07    1:50.37        
                  46.71   1:50.37 (1:03.66)                                        
 10 Narayanan, Nisha           9 BB-NJ                1:58.77    1:50.96        
                  50.85   1:50.96 (1:00.11)                                        
 11 Garcia, Isabella L         9 BB-NJ                2:02.11    1:55.16        
 12 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR            1:43.69    1:56.03        
                  49.52   1:56.03 (1:06.51)                                        
 13 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:53.04    1:57.09        
                  51.20   1:57.09 (1:05.89)                                        
 14 Park, Sophia H             9 FLY-MR               1:55.00    1:59.50        
                  55.65   1:59.50 (1:03.85)                                        
 15 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:58.22    2:00.41        
                  52.59   2:00.41 (1:07.82)                                        
 16 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                   NT    2:01.86        
                  55.37   2:01.86 (1:06.49)                                        
 17 McNerney, Julia P         10 BB-NJ                2:34.22    2:17.83        
 -- Stroub, Mia R              9 WISC-MR              2:10.99         DQ        
      Alternating Kick
                  55.63        DQ (1:11.34)                                        
 -- Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          1:49.30         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chen, Lydia G              9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  48.80          DQ (55.49)                                        
 -- O'Brien, Kate S            8 WISC-MR              2:14.99        DFS        
      Declared false start
 -- Lier, Samantha M          10 Farmingdale-MR       1:20.00        SCR        
 -- Hyun, Stella              10 FLY-MR               2:08.65        SCR        
 -- Figueroa, Logan            9 WISC-MR              2:10.99        SCR        
 -- McIntyre, Emma L          10 BB-NJ                1:56.73        SCR        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:05.62    1:05.63        
                  31.78     1:05.63 (33.85)                                        
  2 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:10.07    1:11.26        
                  34.65     1:11.26 (36.61)                                        
  3 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:09.57    1:11.57        
                  33.82     1:11.57 (37.75)                                        
  4 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:15.70    1:11.82        
                  34.47     1:11.82 (37.35)                                        
  5 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               1:12.29    1:12.88        
                  34.69     1:12.88 (38.19)                                        
  6 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:15.08    1:14.65        
                  35.78     1:14.65 (38.87)                                        
  7 Jogis, Kimberly A         12 GAEL-MR              1:14.79    1:15.13        
                  36.08     1:15.13 (39.05)                                        
  8 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:13.20    1:15.51        
                  36.16     1:15.51 (39.35)                                        
  9 Seward, Mackenzie H       12 GAEL-MR              1:15.43    1:15.55        
                  36.71     1:15.55 (38.84)                                        
 10 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:16.91    1:16.85        
                  36.08     1:16.85 (40.77)                                        
 11 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:19.23    1:17.64        
 12 Palughi, Gabriella        12 BB-NJ                1:16.74    1:17.81        
                  36.10     1:17.81 (41.71)                                        
 13 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:14.53    1:18.25        
 14 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR               1:18.72    1:19.17        
                  38.48     1:19.17 (40.69)                                        
 15 Bischof, Lucy M           11 Sailfish-MR          1:21.88    1:20.05        
                  38.74     1:20.05 (41.31)                                        
 16 Balan, Maria G            12 Sharks-NJ            1:20.13    1:20.81        
                  40.22     1:20.81 (40.59)                                        
 17 Pielka, Chloe E           11 BB-NJ                     NT    1:21.56        
                  38.50     1:21.56 (43.06)                                        
 18 Lund, Aviva A             11 Badger-MR            1:28.30    1:22.71        
                  40.96     1:22.71 (41.75)                                        
 19 Lancellotti, Lily M       11 Farmingdale-MR       1:27.69    1:22.85        
                  40.31     1:22.85 (42.54)                                        
 20 Kerrigan, Kayla M         12 BB-NJ                1:24.56    1:23.29        
                  40.43     1:23.29 (42.86)                                        
 21 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               1:17.40    1:23.90        
 22 Destro, Jenna A           11 BB-NJ                1:27.46    1:24.16        
 23 Rojas, Alice E            12 RedTails-MR          1:25.50    1:24.65        
                  40.59     1:24.65 (44.06)                                        
 24 Bennett, Faith R          12 Badger-MR                 NT    1:24.73        
                  39.87     1:24.73 (44.86)                                        
 25 Gillin, Elizabeth M       12 HAA-MR               1:25.89    1:25.17        
                  41.04     1:25.17 (44.13)                                        
 26 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:25.24    1:26.71        
                  40.31     1:26.71 (46.40)                                        
 27 Price, Jordin C           12 RedTails-MR          1:30.39    1:28.68        
                  40.66     1:28.68 (48.02)                                        
 28 Smolyaninova, Yelizaveta  12 Shy-Mr-MR            1:23.00    1:29.60        
                  42.98     1:29.60 (46.62)                                        
 29 Alston, Taj I             12 RedTails-MR          1:36.50    1:32.30        
                  43.11     1:32.30 (49.19)                                        
 30 Marker, Sarah A           11 BB-NJ                1:50.11    1:32.49        
 31 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:39.16    1:36.81        
                  46.68     1:36.81 (50.13)                                        
 32 Martinez, Xitlali E       11 RedTails-MR          1:37.86    1:44.74        
                  41.53   1:44.74 (1:03.21)                                        
 33 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:47.21    1:48.54        
                  49.40     1:48.54 (59.14)                                        
 34 Sun, Liuxi                11 RedTails-MR          1:51.87    1:52.81        
 -- Shannon, Kayla            11 GAEL-MR              1:09.52         DQ        
      False start
 -- Heinz, Amanda             11 WISC-MR              1:17.82         DQ        
      Declared false start
 -- Ramos, Arly               12 Sharks-NJ            1:16.05         NS        
 -- Provenzano, Caroline G    12 GAEL-MR              1:19.22        SCR        
 -- Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR              1:23.82        SCR        
 -- Russello, Emma K          11 Sailfish-MR               NT        SCR        
 -- Silver, Lauryn O          11 Sailfish-MR          1:34.40        SCR        
 -- Yusupov, Madlen           12 Aquaflames-MR        1:58.78        SCR        
 -- Fisher, Lauren R          12 BB-NJ                1:32.52        SCR        
 -- Bosso, Emily G            11 BB-NJ                1:39.19        SCR        
 -- O'Connor, Sarah J         11 Sailfish-MR               NT        SCR        
 -- Landy, Jenna P            12 Badger-MR            1:31.02        SCR        
 -- Showers, Sophie M         11 Badger-MR            1:18.30        SCR        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:25.77        SCR        
 -- Pikulik, Danielle A       11 HAA-MR               1:14.42        SCR        
 -- Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            1:46.54        SCR        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              32.81      35.25        
  2 Shannon, Kayla            11 GAEL-MR                37.05      38.48        
  3 Thomas, Laura E           12 FLY-MR                 38.57      39.05        
  4 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              36.85      39.92        
  5 Heinz, Amanda             11 WISC-MR                40.28      40.22        
  6 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                41.09      40.51        
  7 Jogis, Kimberly A         12 GAEL-MR                38.56      40.89        
  8 Palughi, Gabriella        12 BB-NJ                  39.73      40.92        
  9 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                39.83      42.06        
 10 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              41.60      42.66        
 11 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                46.89      43.09        
 12 Bischof, Lucy M           11 Sailfish-MR            41.61      43.66        
 13 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            41.46      43.97        
 14 Kerrigan, Kayla M         12 BB-NJ                  43.62      44.15        
 15 Lancellotti, Lily M       11 Farmingdale-MR         49.57      44.21        
 16 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR                 43.57      44.44        
 17 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                42.30      44.73        
 18 Bilello, Chiara L         12 FLY-MR                 42.09      44.74        
 19 Rojas, Alice E            12 RedTails-MR            44.66      45.34        
 20 Gillin, Elizabeth M       12 HAA-MR                 45.05      45.49        
 21 Pielka, Chloe E           11 BB-NJ                     NT      46.21        
 22 Lund, Aviva A             11 Badger-MR                 NT      46.63        
 23 Sun, Liuxi                11 RedTails-MR            50.86      47.58        
 24 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              46.09      47.71        
 25 Destro, Jenna A           11 BB-NJ                  49.92      48.22        
 26 Balan, Maria G            12 Sharks-NJ              45.42      50.34        
 27 Martinez, Xitlali E       11 RedTails-MR            49.80      50.50        
 28 Alston, Taj I             12 RedTails-MR            47.21      51.24        
 29 Marker, Sarah A           11 BB-NJ                  58.93      52.68        
 30 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR              50.67      55.98        
 -- Bennett, Faith R          12 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Smolyaninova, Yelizaveta  12 Shy-Mr-MR              45.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ramos, Arly               12 Sharks-NJ              40.80         NS        
 -- Ashman, Olivia R          11 Sailfish-MR            57.21         NS        
 -- Provenzano, Caroline G    12 GAEL-MR                40.58        SCR        
 -- Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR                46.89        SCR        
 -- Russello, Emma K          11 Sailfish-MR            52.43        SCR        
 -- Silver, Lauryn O          11 Sailfish-MR            51.64        SCR        
 -- Leger, Adelle J           11 MVA-MR                 44.54        SCR        
 -- Fisher, Lauren R          12 BB-NJ                  51.55        SCR        
 -- Bosso, Emily G            11 BB-NJ                  52.26        SCR        
 -- O'Connor, Sarah J         11 Sailfish-MR            42.44        SCR        
 -- Showers, Sophie M         11 Badger-MR              41.73        SCR        
 -- Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR              52.08        SCR        
 -- Landy, Jenna P            12 Badger-MR              53.40        SCR        
 -- Yusupov, Madlen           12 Aquaflames-MR        1:02.96        SCR        
 -- Pikulik, Danielle A       11 HAA-MR                 41.84        SCR        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              38.80      41.65        
  2 Heinz, Amanda             11 WISC-MR                39.80      42.29        
  3 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                45.71      42.71        
  4 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR                 41.25      43.89        
  5 Seward, Mackenzie H       12 GAEL-MR                44.43      44.37        
  6 Jogis, Kimberly A         12 GAEL-MR                45.93      45.53        
  7 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              45.91      46.58        
  8 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                47.91      47.35        
  9 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            45.49      47.40        
 10 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                45.84      47.41        
 11 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                46.40      48.40        
 12 Kerrigan, Kayla M         12 BB-NJ                  48.74      48.73        
 13 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            48.62      49.11        
 13 Lund, Aviva A             11 Badger-MR              48.79      49.11        
 15 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                48.12      49.34        
 16 Palughi, Gabriella        12 BB-NJ                  51.75      50.01        
 17 Pielka, Chloe E           11 BB-NJ                     NT      50.06        
 17 Shannon, Kayla            11 GAEL-MR                51.01      50.06        
 19 Destro, Jenna A           11 BB-NJ                1:24.11      51.03        
 20 Bennett, Faith R          12 Badger-MR                 NT      52.19        
 21 Martinez, Xitlali E       11 RedTails-MR            53.96      54.14        
 22 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              52.34      54.32        
 23 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            57.68      57.43        
 24 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            54.87      58.79        
 25 Marker, Sarah A           11 BB-NJ                1:10.11    1:00.24        
 26 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:01.09    1:06.53        
 -- Smolyaninova, Yelizaveta  12 Shy-Mr-MR              51.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bilello, Chiara L         12 FLY-MR                 52.26         NS        
 -- Ashman, Olivia R          11 Sailfish-MR            56.53         NS        
 -- Gillin, Elizabeth M       12 HAA-MR                 53.25         NS        
 -- Bosso, Emily G            11 BB-NJ                1:01.29        SCR        
 -- Fisher, Lauren R          12 BB-NJ                  56.07        SCR        
 -- Pikulik, Danielle A       11 HAA-MR                 43.37        SCR        
 -- Showers, Sophie M         11 Badger-MR              48.77        SCR        
 -- Provenzano, Caroline G    12 GAEL-MR                47.64        SCR        
 -- Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            1:00.48        SCR        
 -- Russello, Emma K          11 Sailfish-MR          1:03.93        SCR        
 -- Leger, Adelle J           11 MVA-MR                 46.27        SCR        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR              51.82        SCR        
 -- Silver, Lauryn O          11 Sailfish-MR            50.83        SCR        
 -- Landy, Jenna P            12 Badger-MR              49.80        SCR        
 -- Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR                47.04        SCR        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              32.38      33.45        
  2 Shannon, Kayla            11 GAEL-MR                35.98      36.93        
  3 Bischof, Lucy M           11 Sailfish-MR            37.73      38.77        
  4 Heinz, Amanda             11 WISC-MR                38.49      38.79        
  5 Jogis, Kimberly A         12 GAEL-MR                38.84      38.95        
  6 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                48.64      39.39        
  7 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                39.43      39.71        
  8 Seward, Mackenzie H       12 GAEL-MR                41.67      39.87        
  9 Lund, Aviva A             11 Badger-MR              41.57      40.20        
 10 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                41.85      40.57        
 11 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR                 39.83      40.60        
 12 Bilello, Chiara L         12 FLY-MR                 41.71      40.63        
 13 Gillin, Elizabeth M       12 HAA-MR                 40.05      40.81        
 14 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                38.62      40.90        
 15 Kerrigan, Kayla M         12 BB-NJ                  43.43      41.13        
 16 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            42.89      41.38        
 17 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            41.76      41.63        
 18 Smolyaninova, Yelizaveta  12 Shy-Mr-MR              44.00      42.87        
 19 Bennett, Faith R          12 Badger-MR                 NT      44.22        
 20 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR                 43.54      44.69        
 21 Palughi, Gabriella        12 BB-NJ                  46.25      44.81        
 22 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              43.78      45.02        
 23 Pielka, Chloe E           11 BB-NJ                     NT      45.34        
 24 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                44.11      45.86        
 25 Balan, Maria G            12 Sharks-NJ              43.37      46.25        
 26 Lancellotti, Lily M       11 Farmingdale-MR         44.42      46.44        
 27 Rojas, Alice E            12 RedTails-MR            48.79      47.18        
 28 Destro, Jenna A           11 BB-NJ                  46.66      47.79        
 29 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              55.00      48.77        
 30 Alston, Taj I             12 RedTails-MR            50.98      49.35        
 31 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            52.58      50.82        
 32 Marker, Sarah A           11 BB-NJ                  57.43      56.62        
 33 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            53.94      58.78        
 -- Ramos, Arly               12 Sharks-NJ              37.56         NS        
 -- Sun, Liuxi                11 RedTails-MR          1:10.09         NS        
 -- O'Connor, Sarah J         11 Sailfish-MR            40.34        SCR        
 -- Leger, Adelle J           11 MVA-MR                 44.67        SCR        
 -- Bosso, Emily G            11 BB-NJ                  50.49        SCR        
 -- Fisher, Lauren R          12 BB-NJ                  48.50        SCR        
 -- Provenzano, Caroline G    12 GAEL-MR                42.72        SCR        
 -- Landy, Jenna P            12 Badger-MR              49.55        SCR        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR              50.49        SCR        
 -- Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR              58.28        SCR        
 -- Showers, Sophie M         11 Badger-MR              42.47        SCR        
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR                 NT    5:38.62        
                  35.26     1:15.57 (40.31)     2:00.99 (45.42)     2:43.23 (42.24)
        3:34.50 (51.27)     4:25.47 (50.97)     5:03.05 (37.58)     5:38.62 (35.57)
  2 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            6:08.40    6:02.23        
                  38.93     1:21.96 (43.03)     2:09.69 (47.73)     2:55.27 (45.58)
        3:47.00 (51.73)     4:39.04 (52.04)     5:21.22 (42.18)     6:02.23 (41.01)
  3 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               6:30.00    6:29.58        
                  43.07     1:36.75 (53.68)     2:24.62 (47.87)     3:11.47 (46.85)
        4:06.68 (55.21)     5:01.49 (54.81)     5:47.18 (45.69)     6:29.58 (42.40)
 -- Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            8:00.00         NS        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kluge, Alena E            20 Lions-MR             1:01.48    1:01.76        
                  29.89     1:01.76 (31.87)                                        
  2 Rueda, Daniela            19 Lions-MR             1:02.27    1:02.36        
                  30.72     1:02.36 (31.64)                                        
  3 Panitz, Beatrix M         16 Badger-MR              59.90    1:02.66        
                  30.06     1:02.66 (32.60)                                        
  4 Oceguera, Mariajose V     16 Badger-MR            1:01.37    1:02.85        
  5 Carroll, Kelly A          20 FORD-MR              1:02.45    1:03.88        
                  30.54     1:03.88 (33.34)                                        
  6 Moody, Sophie P           16 NYCC-MR              1:04.40    1:04.48        
                  31.50     1:04.48 (32.98)                                        
  7 Eguchi, Nadia N           13 Unat-MR              1:04.75    1:04.77        
                  31.76     1:04.77 (33.01)                                        
  8 Bracho, Tianalee          13 Sharks-NJ            1:05.90    1:04.94        
                  30.84     1:04.94 (34.10)                                        
  9 Eguchi, Lydia             15 Unat-MR              1:06.13    1:05.13        
 10 Faust, Christina          15 Badger-MR            1:02.66    1:05.51        
 11 Reynolds, Kerryann M      12 HAA-MR               1:05.20    1:05.52        
                  31.42     1:05.52 (34.10)                                        
 12 Deverna, Tara N           17 GAEL-MR              1:02.56    1:05.60        
                  31.28     1:05.60 (34.32)                                        
 13 Eid, Natalie A            14 Badger-MR            1:02.67    1:05.71        
                  32.48     1:05.71 (33.23)                                        
 14 Konopka, Katherine E      17 Badger-MR            1:03.17    1:05.88        
 14 Gomez, Chelsea O          15 NYCC-MR              1:03.80    1:05.88        
                  30.87     1:05.88 (35.01)                                        
 16 Tomita, Yurika            13 NYCC-MR              1:08.02    1:06.12        
 17 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            1:03.56    1:06.15        
                  31.51     1:06.15 (34.64)                                        
 18 Mullin, Riley             15 Badger-MR            1:03.80    1:06.94        
                  32.36     1:06.94 (34.58)                                        
 19 Boland, Katie E           20 Lions-MR             1:07.16    1:07.33        
                  32.59     1:07.33 (34.74)                                        
 20 Isom, Gabby I             15 Unat-MR              1:06.75    1:07.64        
                  32.93     1:07.64 (34.71)                                        
 21 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:07.01    1:07.76        
                  33.05     1:07.76 (34.71)                                        
 22 Morton, Miranda E         20 FORD-MR              1:04.61    1:07.92        
                  32.15     1:07.92 (35.77)                                        
 23 Arundel, Mariayanna N     15 Unat-MR              1:09.66    1:08.10        
                  32.48     1:08.10 (35.62)                                        
 24 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:10.98    1:08.13        
                  32.47     1:08.13 (35.66)                                        
 25 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          1:06.39    1:08.14        
                  33.13     1:08.14 (35.01)                                        
 26 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              1:08.94    1:08.64        
                  33.17     1:08.64 (35.47)                                        
 27 Veru, Nicole              13 GAEL-MR              1:05.06    1:08.66        
 28 Johanson, Bridget M       17 Badger-MR            1:06.70    1:08.82        
                  33.58     1:08.82 (35.24)                                        
 29 Tilneac, Stephanie J      15 NYCC-MR              1:07.02    1:09.13        
                  33.31     1:09.13 (35.82)                                        
 30 Wong, Heather M           13 BB-NJ                1:06.87    1:09.41        
                  32.99     1:09.41 (36.42)                                        
 31 Pielka, Gabriel L         15 BB-NJ                1:07.22    1:09.48        
                  33.40     1:09.48 (36.08)                                        
 32 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR                 NT    1:09.52        
                  33.61     1:09.52 (35.91)                                        
 33 Coe, Savannah A           20 FORD-MR              1:06.01    1:09.81        
                  34.06     1:09.81 (35.75)                                        
 34 Nuss, Marika T            14 Unat-MR              1:13.13    1:09.85        
 35 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:08.10    1:10.09        
                  33.21     1:10.09 (36.88)                                        
 36 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              1:07.02    1:10.25        
                  33.28     1:10.25 (36.97)                                        
 37 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              1:10.20    1:10.37        
                  33.88     1:10.37 (36.49)                                        
 38 Johnson, Anna B           16 Sailfish-MR          1:09.31    1:10.45        
                  33.82     1:10.45 (36.63)                                        
 39 Betts, Sarah              15 Sailfish-MR          1:07.81    1:10.75        
                  33.68     1:10.75 (37.07)                                        
 40 Noncarrow, Katie L        13 BB-NJ                1:10.20    1:10.87        
                  34.31     1:10.87 (36.56)                                        
 41 Chappell, Spencer C       20 FORD-MR              1:03.09    1:10.91        
                  34.71     1:10.91 (36.20)                                        
 42 Warmuz, Kassandra         13 Sharks-NJ            1:12.11    1:11.22        
                  33.73     1:11.22 (37.49)                                        
 43 Schlackman, Olivia C      13 BB-NJ                1:11.63    1:11.61        
                  34.01     1:11.61 (37.60)                                        
 44 Cagliostro, Eva R         13 GAEL-MR              1:10.59    1:11.69        
                  34.17     1:11.69 (37.52)                                        
 45 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:08.60    1:12.17        
                  34.55     1:12.17 (37.62)                                        
 46 Klicpera, Samantha K      14 Farmingdale-MR       1:11.63    1:14.11        
                  34.58     1:14.11 (39.53)                                        
 47 Haynos, Mary Ann          14 Farmingdale-MR       1:13.17    1:14.21        
                  34.50     1:14.21 (39.71)                                        
 48 Provenzano, Ellie L       14 GAEL-MR              1:12.09    1:14.45        
                  35.19     1:14.45 (39.26)                                        
 49 Tomimatsu, Jordan M       19 FORD-MR              1:05.67    1:15.02        
                  36.53     1:15.02 (38.49)                                        
 50 Baquerizo, Gigi M         10 Sharks-NJ            1:14.40    1:15.29        
                  34.98     1:15.29 (40.31)                                        
 51 Boddy, Anna G             14 BB-NJ                1:14.73    1:16.32        
                  36.26     1:16.32 (40.06)                                        
 52 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          1:14.38    1:16.74        
                  36.50     1:16.74 (40.24)                                        
 53 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              1:16.75    1:17.48        
                  37.35     1:17.48 (40.13)                                        
 54 Harris, Atsedemaryam M    10 Unat-MR              1:15.92    1:18.08        
 55 Ndreu, Victoria           14 Unat-MR              1:40.13    1:18.78        
                  36.42     1:18.78 (42.36)                                        
 56 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:18.43    1:19.40        
                  38.58     1:19.40 (40.82)                                        
 57 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:20.01    1:19.61        
                  39.33     1:19.61 (40.28)                                        
 58 Leonard, Caitlin M        14 APEX-MR                   NT    1:20.24        
 59 Peterson, Charlotte F     13 BB-NJ                1:21.41    1:20.51        
                  39.15     1:20.51 (41.36)                                        
 59 Haber, Sarah E            13 BB-NJ                1:16.69    1:20.51        
                  37.87     1:20.51 (42.64)                                        
 61 Chin, Sam K               13 BB-NJ                1:19.87    1:22.41        
                  38.42     1:22.41 (43.99)                                        
 62 Eng, Alina M              10 Farmingdale-MR       1:26.59    1:22.58        
                  39.11     1:22.58 (43.47)                                        
 63 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:20.71    1:22.92        
                  38.69     1:22.92 (44.23)                                        
 64 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:20.28    1:23.88        
                  39.12     1:23.88 (44.76)                                        
 65 Sese, Jillian             14 Sharks-NJ            1:23.38    1:25.95        
                  40.69     1:25.95 (45.26)                                        
 66 Leger, Adelle J           11 MVA-MR               1:12.00    1:27.16        
                  38.85     1:27.16 (48.31)                                        
 67 Faldetta, Nikki L         14 Unat-MR              1:29.59    1:28.48        
 68 Murillo, Lindsay J        13 APEX-MR                   NT    1:33.94        
                  42.61     1:33.94 (51.33)                                        
 69 Feliciano, Krystal A      13 RedTails-MR          1:43.22    1:43.31        
                  47.72     1:43.31 (55.59)                                        
 -- Trachuk, Anna-Maria       14 Unattached                NT         NS        
 -- Ramos, Wendy              14 Sharks-NJ            1:10.86         NS        
 -- Simone, Madeline N        16 Badger-MR            1:04.63         NS        
 -- Ogando, Krystal L         14 APEX-MR              1:05.52        SCR        
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:12.49        SCR        
 -- Pardo, Shamira L          13 APEX-MR              1:25.48        SCR        
 -- Chang-Kleiman, Zoe U      15 APEX-MR                   NT        SCR        
 -- Meili, Catherine M        22 Lions-MR               58.63        SCR        
 -- Shipman, Isabel J         17 Badger-MR              59.08        SCR        
 -- Fulenwider, Melissa F     18 Badger-MR              59.02        SCR        
 -- Hu, Christine             14 Badger-MR            1:05.33        SCR        
 -- Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              1:10.86        SCR        
 -- Tuhtasinova, Maftuna      19 NYCC-MR              1:02.37        SCR        
 -- Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:15.14        SCR        
 -- Chernik, Alannah R        11 WISC-MR              1:22.03        SCR        
 -- Bailey, Brittany M        17 Badger-MR            1:03.41        SCR        
 -- Poleway, Caroline A       16 Badger-MR              59.10        SCR        
 -- Brie, Cayla R             14 BB-NJ                1:16.08        SCR        
 -- Moschetta, Gillian A      15 BB-NJ                1:14.57        SCR        
 -- Twiss, Megan B            15 BB-NJ                1:03.43        SCR        
 -- Chewcaskie, Brianne M     16 BB-NJ                1:08.41        SCR        
 -- Johnson, Shaun            13 Sailfish-MR          1:03.13        SCR        
 -- Gabriel, Tara N           13 Sailfish-MR          1:12.94        SCR        
 -- Farrar, Ali J             13 BB-NJ                1:22.90        SCR        
 -- Sandoval, Lizbeth         15 Sailfish-MR          1:11.76        SCR        
 -- Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              1:03.30        SCR        
 -- Fullerton, Haley E        15 GAEL-MR              1:04.18        SCR        
 -- O'Reilly, Maggie R        14 GAEL-MR              1:12.12        SCR        
 -- Ioffe, Julia              13 Shy-Mr-MR            1:20.60        SCR        
 -- Pikulik, Nicole           14 HAA-MR               1:11.08        SCR        
 -- Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            1:11.50        SCR        
 -- Cespedes, Nabel           13 RedTails-MR          1:21.02        SCR        
 -- Showers, Amelia R         13 Badger-MR            1:07.89        SCR        
 -- Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:12.73        SCR        
 -- Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              1:02.99        SCR        
 -- Brant, Eliza N            15 WISC-MR              1:11.81        SCR        
 -- Ye, Mabel                 14 WISC-MR              1:09.77        SCR        
 -- Crosby, Amanda            16 WISC-MR              1:08.15        SCR        
 -- Eskaros, Veronica         17 Shy-Mr-MR            1:11.27        SCR        
 -- Chernobelsky, Elizabeth   13 Shy-Mr-MR            1:26.77        SCR        
 -- Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:28.62        SCR        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z             15 Badger-MR            2:05.09    2:07.96        
                  30.62     1:03.05 (32.43)     1:36.13 (33.08)     2:07.96 (31.83)
  2 Rueda, Daniela            19 Lions-MR             2:08.16    2:11.85        
                                1:03.72 ( )     1:37.57 (33.85)     2:11.85 (34.28)
  3 Oceguera, Mariajose V     16 Badger-MR            2:12.86    2:14.12        
                  31.20     1:04.99 (33.79)     1:40.16 (35.17)     2:14.12 (33.96)
  4 Tuhtasinova, Maftuna E    19 Unat-MR              2:15.80    2:18.18        
                  32.51     1:07.92 (35.41)     1:43.31 (35.39)     2:18.18 (34.87)
  5 Eguchi, Lydia             15 Unat-MR              2:19.37    2:18.78        
                  32.84     1:08.59 (35.75)     1:44.96 (36.37)     2:18.78 (33.82)
  6 Hutchings, Emma J         17 Badger-MR            2:17.51    2:18.99        
                                1:07.86 ( )     1:43.94 (36.08)     2:18.99 (35.05)
  7 Moody, Sophie P           16 NYCC-MR              2:20.29    2:22.10        
                  32.76     1:08.64 (35.88)     1:45.57 (36.93)     2:22.10 (36.53)
  8 Hodes, Sarah M            16 Badger-MR            2:18.50    2:22.25        
                  34.02     1:10.40 (36.38)     1:46.73 (36.33)     2:22.25 (35.52)
  9 Gomez, Chelsea O          15 NYCC-MR              2:15.77    2:22.64        
                  32.53     1:08.47 (35.94)     1:45.60 (37.13)     2:22.64 (37.04)
 10 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            2:14.93    2:22.76        
                  32.67     1:09.34 (36.67)     1:47.65 (38.31)     2:22.76 (35.11)
 11 Tomita, Yurika            13 NYCC-MR              2:26.35    2:22.96        
                                1:09.20 ( )     1:46.97 (37.77)     2:22.96 (35.99)
 12 Boland, Katie E           20 Lions-MR             2:30.04    2:24.01        
                  33.77     1:09.91 (36.14)     1:47.42 (37.51)     2:24.01 (36.59)
 13 Deverna, Tara N           17 GAEL-MR              2:14.75    2:24.55        
                  32.25     1:08.25 (36.00)     1:46.08 (37.83)     2:24.55 (38.47)
 14 Konopka, Katherine E      17 Badger-MR            2:16.64    2:25.77        
                  33.13     1:09.68 (36.55)     1:47.99 (38.31)     2:25.77 (37.78)
 15 Reynolds, Margaret H      16 HAA-MR               2:24.76    2:27.79        
                  34.71     1:11.63 (36.92)     1:50.47 (38.84)     2:27.79 (37.32)
 16 Morton, Miranda E         20 FORD-MR              2:23.57    2:27.84        
                  34.30     1:10.88 (36.58)   2:27.84 (1:16.96)                    
 17 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:25.18    2:28.18        
                  34.61     1:12.20 (37.59)     1:50.84 (38.64)     2:28.18 (37.34)
 18 Noncarrow, Katie L        13 BB-NJ                2:31.07    2:28.22        
                  34.18     1:11.45 (37.27)     1:50.54 (39.09)     2:28.22 (37.68)
 19 Veru, Nicole              13 GAEL-MR              2:20.93    2:28.27        
                  33.86     1:11.57 (37.71)     1:50.26 (38.69)     2:28.27 (38.01)
 20 Bracho, Tianalee          13 Sharks-NJ            2:23.13    2:29.05        
                  33.15     1:10.09 (36.94)     1:49.67 (39.58)     2:29.05 (39.38)
 21 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:27.50    2:29.78        
                  34.65     1:12.96 (38.31)     1:52.29 (39.33)     2:29.78 (37.49)
 22 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              2:27.72    2:29.95        
                  34.41     1:12.64 (38.23)     1:51.33 (38.69)     2:29.95 (38.62)
 23 Nuss, Marika T            14 Unat-MR              2:35.13    2:31.77        
                  35.69     1:13.74 (38.05)     1:54.78 (41.04)     2:31.77 (36.99)
 24 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR                 NT    2:32.13        
                                2:31.38 ( )      2:32.13 (0.75)                    
 25 Johnson, Anna B           16 Sailfish-MR          2:31.72    2:33.52        
                                1:14.39 ( )     1:54.38 (39.99)     2:33.52 (39.14)
 26 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          2:25.89    2:34.73        
                  34.80     1:13.78 (38.98)     1:54.99 (41.21)     2:34.73 (39.74)
 27 Forsyth, Kaitlyn          14 Sailfish-MR          2:35.13    2:34.95        
                                1:16.31 ( )     1:57.04 (40.73)     2:34.95 (37.91)
 28 Betts, Sarah              15 Sailfish-MR          2:33.15    2:35.62        
                  36.01     1:15.35 (39.34)     1:56.38 (41.03)     2:35.62 (39.24)
 29 Arundel, Mariayanna N     15 Unat-MR              2:30.43    2:35.72        
                  35.49     1:15.08 (39.59)     1:57.36 (42.28)     2:35.72 (38.36)
 30 Schlackman, Olivia C      13 BB-NJ                2:33.19    2:35.75        
                  35.27     1:14.16 (38.89)     1:54.88 (40.72)     2:35.75 (40.87)
 31 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:32.00    2:36.49        
                  33.67     1:13.30 (39.63)     1:55.22 (41.92)     2:36.49 (41.27)
 32 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:41.11    2:37.77        
                                1:16.93 ( )     1:57.49 (40.56)     2:37.77 (40.28)
 33 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              2:38.05    2:40.25        
                  36.16     1:16.86 (40.70)     1:59.10 (42.24)     2:40.25 (41.15)
 34 Isom, Gabby I             15 Unat-MR              2:31.80    2:40.69        
                  35.19     1:14.63 (39.44)     1:57.89 (43.26)     2:40.69 (42.80)
 35 Klicpera, Samantha K      14 Farmingdale-MR       2:38.23    2:41.78        
                  36.68     1:15.83 (39.15)     1:58.90 (43.07)     2:41.78 (42.88)
 36 Warmuz, Kassandra         13 Sharks-NJ            2:38.20    2:44.73        
                  36.88     1:19.60 (42.72)   2:44.73 (1:25.13)                    
 37 Haynos, Mary Ann          14 Farmingdale-MR       2:43.63    2:44.91        
                  37.83     1:19.95 (42.12)     2:02.46 (42.51)     2:44.91 (42.45)
 38 Harris, Atsedemaryam M    10 Unat-MR              3:05.34    2:45.84        
                  38.80     1:21.19 (42.39)     2:05.26 (44.07)     2:45.84 (40.58)
 39 Leger, Olivia E           14 MVA-MR               2:35.76    2:46.16        
                  37.70     1:18.97 (41.27)     2:03.59 (44.62)     2:46.16 (42.57)
 40 Boddy, Anna G             14 BB-NJ                2:49.86    2:49.01        
                  37.36     1:19.12 (41.76)     2:04.72 (45.60)     2:49.01 (44.29)
 41 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          2:51.52    2:49.19        
                  39.37     1:23.27 (43.90)     2:08.81 (45.54)     2:49.19 (40.38)
 42 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          2:44.13    2:53.01        
                  42.46                             2:09.24 ( )     2:53.01 (43.77)
 43 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              2:49.88    2:53.03        
                  38.60     1:23.25 (44.65)     2:09.55 (46.30)     2:53.03 (43.48)
 44 Provenzano, Ellie L       14 GAEL-MR              2:39.53    2:53.17        
                                1:20.37 ( )   2:53.17 (1:32.80)                    
 45 Haber, Sarah E            13 BB-NJ                2:53.30    2:57.93        
                  40.51     1:28.48 (47.97)     2:14.94 (46.46)     2:57.93 (42.99)
 45 Chin, Sam K               13 BB-NJ                2:58.86    2:57.93        
                  40.23     1:27.63 (47.40)     2:14.26 (46.63)     2:57.93 (43.67)
 47 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          3:14.97    2:58.70        
                  40.58     1:26.46 (45.88)     2:13.62 (47.16)     2:58.70 (45.08)
 48 Quade, Sarah N            15 MVA-MR               2:53.39    3:01.19        
                                1:26.18 ( )   3:01.19 (1:35.01)                    
 49 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            3:03.64    3:02.00        
                  40.28     1:26.16 (45.88)   3:02.00 (1:35.84)                    
 50 Eng, Alina M              10 Farmingdale-MR       3:07.37    3:06.73        
                  42.12     1:30.19 (48.07)     2:20.63 (50.44)     3:06.73 (46.10)
 51 Sese, Jillian             14 Sharks-NJ            3:04.42    3:07.42        
 52 Faldetta, Nikki L         14 Unat-MR              3:16.32    3:15.02        
                                1:34.22 ( )     2:25.46 (51.24)     3:15.02 (49.56)
 53 Ndreu, Victoria           14 Unat-MR              3:31.13    3:26.78        
                                1:27.97 ( )   3:26.78 (1:58.81)                    
 54 Murillo, Lindsay J        13 APEX-MR                   NT    3:41.40        
                  47.45     1:44.61 (57.16)   2:45.64 (1:01.03)     3:41.40 (55.76)
 -- Trachuk, Anna-Maria       14 Unattached                NT         NS        
 -- Simone, Madeline N        16 Badger-MR            2:15.28         NS        
 -- Cagliostro, Eva R         13 GAEL-MR              2:38.93         NS        
 -- Ramos, Wendy              14 Sharks-NJ            2:36.91         NS        
 -- Ogando, Krystal L         14 APEX-MR              2:25.81        SCR        
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              2:42.17        SCR        
 -- Pardo, Shamira L          13 APEX-MR                   NT        SCR        
 -- Tuhtasinova, Maftuna      19 NYCC-MR              2:15.80        SCR        
 -- Shipman, Isabel J         17 Badger-MR            2:06.51        SCR        
 -- Gabriel, Tara N           13 Sailfish-MR          2:41.50        SCR        
 -- Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:36.03        SCR        
 -- Poleway, Caroline A       16 Badger-MR            2:08.33        SCR        
 -- Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:43.60        SCR        
 -- Bailey, Brittany M        17 Badger-MR            2:12.12        SCR        
 -- Wong, Heather M           13 BB-NJ                2:29.02        SCR        
 -- Chewcaskie, Brianne M     16 BB-NJ                2:30.36        SCR        
 -- Twiss, Megan B            15 BB-NJ                2:25.34        SCR        
 -- Moschetta, Gillian A      15 BB-NJ                2:46.82        SCR        
 -- Farrar, Ali J             13 BB-NJ                3:06.50        SCR        
 -- Brie, Cayla R             14 BB-NJ                2:41.59        SCR        
 -- Fullerton, Haley E        15 GAEL-MR              2:20.42        SCR        
 -- Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              2:15.40        SCR        
 -- Ioffe, Julia              13 Shy-Mr-MR            2:56.79        SCR        
 -- Showers, Amelia R         13 Badger-MR            2:29.29        SCR        
 -- Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:38.90        SCR        
 -- O'Reilly, Maggie R        14 GAEL-MR              2:39.03        SCR        
 -- Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              2:20.61        SCR        
 -- Brant, Eliza N            15 WISC-MR              2:45.53        SCR        
 -- Ye, Mabel                 14 WISC-MR              2:37.80        SCR        
 -- Eskaros, Veronica         17 Shy-Mr-MR            2:40.03        SCR        
 -- Chernobelsky, Elizabeth   13 Shy-Mr-MR            3:05.00        SCR        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:19.34        SCR        
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            19 Lions-MR             1:05.82    1:07.91        
                  33.67     1:07.91 (34.24)                                        
  2 Tuhtasinova, Maftuna E    19 Unat-MR              1:07.36    1:08.19        
                  33.21     1:08.19 (34.98)                                        
  3 Kluge, Alena E            20 Lions-MR             1:06.75    1:08.93        
                  34.13     1:08.93 (34.80)                                        
  4 Faust, Christina          15 Badger-MR            1:11.90    1:12.17        
                  36.20     1:12.17 (35.97)                                        
  5 Chappell, Spencer C       20 FORD-MR              1:04.15    1:13.70        
                  35.54     1:13.70 (38.16)                                        
  6 Eid, Natalie A            14 Badger-MR            1:07.64    1:13.71        
                  36.36     1:13.71 (37.35)                                        
  7 Eguchi, Nadia N           13 Unat-MR              1:16.88    1:15.50        
                  37.29     1:15.50 (38.21)                                        
  8 Tomita, Yurika            13 NYCC-MR              1:17.51    1:15.57        
                  36.41     1:15.57 (39.16)                                        
  9 Eguchi, Lydia             15 Unat-MR              1:19.26    1:16.06        
                  37.27     1:16.06 (38.79)                                        
 10 Deverna, Tara N           17 GAEL-MR              1:14.19    1:16.77        
                  37.91     1:16.77 (38.86)                                        
 11 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:20.28    1:16.89        
 12 Forsyth, Kaitlyn          14 Sailfish-MR          1:10.93    1:17.84        
                  38.48     1:17.84 (39.36)                                        
 13 Tilneac, Stephanie J      15 NYCC-MR              1:13.85    1:19.07        
 14 Moody, Sophie P           16 NYCC-MR              1:16.35    1:19.08        
                  39.45     1:19.08 (39.63)                                        
 15 Tomimatsu, Jordan M       19 FORD-MR              1:04.67    1:19.28        
 16 Pielka, Gabriel L         15 BB-NJ                1:17.99    1:19.31        
                  39.40     1:19.31 (39.91)                                        
 17 Johanson, Bridget M       17 Badger-MR            1:13.60    1:19.37        
                  38.29     1:19.37 (41.08)                                        
 18 Isom, Gabby I             15 Unat-MR              1:19.31    1:19.64        
                  38.75     1:19.64 (40.89)                                        
 19 Konopka, Katherine E      17 Badger-MR            1:10.36    1:19.84        
 20 Mullin, Riley             15 Badger-MR            1:14.23    1:20.76        
                  39.14     1:20.76 (41.62)                                        
 21 Bracho, Tianalee          13 Sharks-NJ            1:17.43    1:20.79        
                  36.89     1:20.79 (43.90)                                        
 22 Wong, Heather M           13 BB-NJ                1:17.48    1:20.98        
                  39.17     1:20.98 (41.81)                                        
 23 Reynolds, Kerryann M      12 HAA-MR               1:17.05    1:21.07        
                  40.22     1:21.07 (40.85)                                        
 24 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR                 NT    1:21.12        
                  40.02     1:21.12 (41.10)                                        
 25 Betts, Sarah              15 Sailfish-MR          1:15.37    1:21.22        
                  39.32     1:21.22 (41.90)                                        
 26 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:19.38    1:22.76        
                  40.55     1:22.76 (42.21)                                        
 27 Noncarrow, Katie L        13 BB-NJ                1:22.17    1:23.07        
                  40.36     1:23.07 (42.71)                                        
 28 Leger, Olivia E           14 MVA-MR               1:12.63    1:23.22        
 29 Arundel, Mariayanna N     15 Unat-MR              1:27.08    1:23.36        
                  40.86     1:23.36 (42.50)                                        
 30 Schlackman, Olivia C      13 BB-NJ                1:22.24    1:23.72        
                  41.27     1:23.72 (42.45)                                        
 31 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          1:19.51    1:24.85        
                  40.71     1:24.85 (44.14)                                        
 32 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              1:22.39    1:25.42        
                  41.42     1:25.42 (44.00)                                        
 33 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:22.83    1:25.82        
                  41.86     1:25.82 (43.96)                                        
 34 Provenzano, Ellie L       14 GAEL-MR              1:19.97    1:26.40        
                  41.47     1:26.40 (44.93)                                        
 35 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              1:19.70    1:27.06        
                  41.84     1:27.06 (45.22)                                        
 36 Haynos, Mary Ann          14 Farmingdale-MR       1:24.32    1:27.09        
                  41.76     1:27.09 (45.33)                                        
 37 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          1:20.35    1:27.39        
                  41.41     1:27.39 (45.98)                                        
 38 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              1:26.85    1:27.59        
                  42.74     1:27.59 (44.85)                                        
 39 Veru, Nicole              13 GAEL-MR              1:21.68    1:28.47        
                  43.26     1:28.47 (45.21)                                        
 40 Quade, Sarah N            15 MVA-MR               1:28.34    1:30.26        
 41 Cagliostro, Eva R         13 GAEL-MR              1:25.87    1:31.76        
 42 Harris, Atsedemaryam M    10 Unat-MR              1:44.78    1:32.29        
 43 Warmuz, Kassandra         13 Sharks-NJ            1:28.88    1:33.73        
                  45.23     1:33.73 (48.50)                                        
 44 Sese, Jillian             14 Sharks-NJ            1:32.29    1:34.61        
                  45.93     1:34.61 (48.68)                                        
 45 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:29.81    1:34.72        
                  46.72     1:34.72 (48.00)                                        
 46 Haber, Sarah E            13 BB-NJ                1:30.59    1:34.86        
                  46.22     1:34.86 (48.64)                                        
 47 Leger, Adelle J           11 MVA-MR               1:15.00    1:34.94        
 48 Boddy, Anna G             14 BB-NJ                1:38.45    1:35.66        
                  47.27     1:35.66 (48.39)                                        
 49 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:31.35    1:36.93        
 50 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:31.32    1:37.12        
                  47.76     1:37.12 (49.36)                                        
 51 Faldetta, Nikki L         14 Unat-MR              1:40.13    1:37.74        
                  47.44     1:37.74 (50.30)                                        
 52 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:32.72    1:39.19        
                  49.50     1:39.19 (49.69)                                        
 53 Eng, Alina M              10 Farmingdale-MR       1:41.72    1:39.33        
                  48.43     1:39.33 (50.90)                                        
 54 Chin, Sam K               13 BB-NJ                1:35.36    1:41.60        
 55 Leonard, Caitlin M        14 APEX-MR              1:55.63    1:44.31        
 56 Peterson, Charlotte F     13 BB-NJ                1:39.37    1:49.64        
                  55.01     1:49.64 (54.63)                                        
 57 Murillo, Lindsay J        13 APEX-MR                   NT    1:52.77        
 58 Feliciano, Krystal A      13 RedTails-MR          2:00.64    1:59.75        
                  56.72   1:59.75 (1:03.03)                                        
 -- Ndreu, Victoria           14 Unat-MR              2:01.13         DQ        
      Did not finish on back
 -- Trachuk, Anna-Maria       14 Unattached                NT         NS        
 -- Ramos, Wendy              14 Sharks-NJ            1:18.28         NS        
 -- Cespedes, Nabel           13 RedTails-MR          1:40.09        SCR        
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:22.51        SCR        
 -- Meili, Catherine M        22 Lions-MR             1:08.15        SCR        
 -- Chang-Kleiman, Zoe U      15 APEX-MR                   NT        SCR        
 -- Pardo, Shamira L          13 APEX-MR              1:48.44        SCR        
 -- Bailey, Brittany M        17 Badger-MR            1:07.59        SCR        
 -- Poleway, Caroline A       16 Badger-MR            1:06.57        SCR        
 -- Tuhtasinova, Maftuna      19 NYCC-MR              1:07.56        SCR        
 -- Fulenwider, Melissa F     18 Badger-MR            1:08.19        SCR        
 -- Walsh, Georgina           18 NYCC-MR              1:13.76        SCR        
 -- Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:30.30        SCR        
 -- Casale, Claudia           17 Badger-MR            1:07.76        SCR        
 -- Oceguera, Mariajose V     16 Badger-MR            1:09.80        SCR        
 -- Moschetta, Gillian A      15 BB-NJ                1:20.08        SCR        
 -- Farrar, Ali J             13 BB-NJ                1:33.89        SCR        
 -- Chewcaskie, Brianne M     16 BB-NJ                1:20.42        SCR        
 -- Brie, Cayla R             14 BB-NJ                1:29.87        SCR        
 -- Johnson, Shaun            13 Sailfish-MR          1:09.29        SCR        
 -- Gabriel, Tara N           13 Sailfish-MR          1:22.50        SCR        
 -- Sandoval, Lizbeth         15 Sailfish-MR          1:17.65        SCR        
 -- Pikulik, Nicole           14 HAA-MR               1:16.66        SCR        
 -- Fullerton, Haley E        15 GAEL-MR              1:09.20        SCR        
 -- Chernobelsky, Elizabeth   13 Shy-Mr-MR            1:34.45        SCR        
 -- Ioffe, Julia              13 Shy-Mr-MR            1:33.23        SCR        
 -- Showers, Amelia R         13 Badger-MR            1:16.38        SCR        
 -- Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:21.54        SCR        
 -- Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              1:17.75        SCR        
 -- O'Reilly, Maggie R        14 GAEL-MR              1:21.49        SCR        
 -- Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              1:16.89        SCR        
 -- Brant, Eliza N            15 WISC-MR              1:18.89        SCR        
 -- Chernik, Alannah R        11 WISC-MR              1:31.69        SCR        
 -- Crosby, Amanda            16 WISC-MR              1:19.27        SCR        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:37.12        SCR        
 -- Eskaros, Veronica         17 Shy-Mr-MR            1:21.00        SCR        
 -- Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:21.07        SCR        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Heather M           13 BB-NJ                2:51.33    2:51.68        
                  39.45     1:22.23 (42.78)     2:07.86 (45.63)     2:51.68 (43.82)
  2 Panitz, Beatrix M         16 Badger-MR            2:42.14    2:54.38        
                  41.02     1:25.56 (44.54)     2:12.00 (46.44)     2:54.38 (42.38)
  3 Kluge, Alena E            20 Lions-MR             2:51.13    2:55.26        
                  40.85     1:25.74 (44.89)     2:10.98 (45.24)     2:55.26 (44.28)
  4 Carroll, Kelly A          20 FORD-MR              2:41.32    2:59.88        
                  40.91     1:25.78 (44.87)     2:13.75 (47.97)     2:59.88 (46.13)
  5 Coe, Savannah A           20 FORD-MR              2:44.17    3:07.39        
                                1:30.50 ( )     2:19.37 (48.87)     3:07.39 (48.02)
  6 Isom, Gabby I             15 Unat-MR              3:13.00    3:07.99        
                  43.33     1:30.92 (47.59)     2:20.53 (49.61)     3:07.99 (47.46)
  7 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            3:02.94    3:10.16        
                  42.25     1:30.61 (48.36)   3:10.16 (1:39.55)                    
  8 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            3:14.12    3:13.02        
                  44.82     1:33.10 (48.28)     2:23.65 (50.55)     3:13.02 (49.37)
  9 Reynolds, Margaret H      16 HAA-MR               3:10.72    3:17.86        
                  45.53     1:36.32 (50.79)     2:28.53 (52.21)     3:17.86 (49.33)
 10 Johanson, Bridget M       17 Badger-MR            3:14.00    3:21.25        
                  47.28     1:37.95 (50.67)     2:30.14 (52.19)     3:21.25 (51.11)
 11 Noncarrow, Katie L        13 BB-NJ                3:29.40    3:21.27        
                  46.29     1:36.64 (50.35)     2:29.81 (53.17)     3:21.27 (51.46)
 12 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              3:16.80    3:21.98        
                  46.07     1:35.89 (49.82)     2:29.77 (53.88)     3:21.98 (52.21)
 13 Mejia, Angela             17 APEX-MR              3:06.97    3:24.45        
                                1:33.00 ( )   3:24.45 (1:51.45)                    
 14 Klicpera, Samantha K      14 Farmingdale-MR       3:16.67    3:26.16        
                  46.20     1:37.75 (51.55)     2:31.93 (54.18)     3:26.16 (54.23)
 15 Schlackman, Olivia C      13 BB-NJ                3:34.45    3:31.26        
                  47.16     1:41.14 (53.98)     2:36.48 (55.34)     3:31.26 (54.78)
 16 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR                 NT    3:31.28        
                  48.76   3:31.28 (2:42.52)                                        
 17 Kortright, Amber M        13 WISC-MR              3:27.45    3:31.61        
                                1:41.77 ( )   3:31.61 (1:49.84)                    
 18 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          3:20.09    3:36.00        
                                1:44.76 ( )   3:36.00 (1:51.24)                    
 18 Leger, Olivia E           14 MVA-MR               3:23.58    3:36.00        
                                1:42.44 ( )   3:36.00 (1:53.56)                    
 20 Faldetta, Nikki L         14 Unat-MR              3:40.13    3:38.57        
                  50.68     1:46.29 (55.61)     2:43.06 (56.77)     3:38.57 (55.51)
 21 Pielka, Gabriel L         15 BB-NJ                3:23.89    3:40.43        
                  46.80     1:41.97 (55.17)   2:42.29 (1:00.32)     3:40.43 (58.14)
 22 Peterson, Charlotte F     13 BB-NJ                3:34.66    3:46.78        
                  53.53     1:51.44 (57.91)     2:50.62 (59.18)     3:46.78 (56.16)
 23 Haber, Sarah E            13 BB-NJ                3:51.73    3:48.18        
                  51.54     1:50.51 (58.97)   3:48.18 (1:57.67)                    
 24 Chin, Sam K               13 BB-NJ                3:59.37    3:57.21        
                  54.44   1:55.89 (1:01.45)   2:58.84 (1:02.95)     3:57.21 (58.37)
 25 Leger, Adelle J           11 MVA-MR               2:36.00    4:02.74        
                  55.43   1:57.39 (1:01.96)   3:02.60 (1:05.21)   4:02.74 (1:00.14)
 -- Trachuk, Anna-Maria       14 Unattached                NT         NS        
 -- Cespedes, Nabel           13 RedTails-MR          3:49.98        SCR        
 -- Deverna, Tara N           17 GAEL-MR              2:51.57        SCR        
 -- Farrar, Ali J             13 BB-NJ                4:14.46        SCR        
 -- Chewcaskie, Brianne M     16 BB-NJ                3:29.07        SCR        
 -- Twiss, Megan B            15 BB-NJ                3:17.40        SCR        
 -- Meili, Catherine M        22 Lions-MR             2:32.50        SCR        
 -- Brie, Cayla R             14 BB-NJ                3:20.30        SCR        
 -- Fulenwider, Melissa F     18 Badger-MR            2:40.05        SCR        
 -- Crosby, Amanda            16 WISC-MR              3:04.75        SCR        
 -- Brant, Eliza N            15 WISC-MR              3:02.05        SCR        
 -- Walsh, Georgina           18 NYCC-MR              2:59.31        SCR        
 -- Hu, Christine             14 Badger-MR            2:53.16        SCR        
 -- Ye, Mabel                 14 WISC-MR              2:59.51        SCR        
 -- Fullerton, Haley E        15 GAEL-MR              2:59.70        SCR        
 -- Papsco, Nicole J          16 HAA-MR               2:37.56        SCR        
 -- Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              3:09.00        SCR        
 -- Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Pikulik, Nicole           14 HAA-MR               3:09.96        SCR        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            19 Lions-MR             2:23.47    2:25.27        
                  33.16     1:09.50 (36.34)     1:47.38 (37.88)     2:25.27 (37.89)
  2 Hodes, Sarah M            16 Badger-MR            2:27.12    2:28.25        
                                1:10.08 ( )   2:28.25 (1:18.17)                    
  3 Lund, Anina Z             15 Badger-MR            2:29.65    2:30.26        
                  32.99     1:10.97 (37.98)     1:51.25 (40.28)     2:30.26 (39.01)
  4 Hutchings, Emma J         17 Badger-MR            2:43.76    2:39.04        
                  35.08     1:15.29 (40.21)   2:39.04 (1:23.75)                    
  5 Gomez, Chelsea O          15 NYCC-MR              2:34.32    2:40.46        
                  36.71     1:15.99 (39.28)     1:57.69 (41.70)     2:40.46 (42.77)
  6 Eguchi, Nadia N           13 Unat-MR              2:38.02    2:44.43        
                  36.51     1:18.05 (41.54)     2:00.92 (42.87)     2:44.43 (43.51)
  7 Reynolds, Margaret H      16 HAA-MR               2:41.49    2:44.98        
                                1:17.02 ( )   2:44.98 (1:27.96)                    
  8 Boland, Katie E           20 Lions-MR             3:27.50    2:46.00        
                  36.92     1:18.07 (41.15)     2:01.44 (43.37)     2:46.00 (44.56)
  9 Mullin, Riley             15 Badger-MR            2:44.23    2:51.10        
                  37.54     1:19.54 (42.00)     2:05.73 (46.19)     2:51.10 (45.37)
 10 Tilneac, Stephanie J      15 NYCC-MR              2:49.08    2:53.06        
                  37.05     1:19.39 (42.34)     2:07.98 (48.59)     2:53.06 (45.08)
 11 Nuss, Marika T            14 Unat-MR              3:00.13    2:53.46        
                                1:18.92 ( )     2:06.00 (47.08)     2:53.46 (47.46)
 12 Reynolds, Kerryann M      12 HAA-MR               2:50.00    2:54.10        
                  38.08     1:20.81 (42.73)     2:08.68 (47.87)     2:54.10 (45.42)
 13 Peterson, Charlotte F     13 BB-NJ                3:23.22    3:31.70        
                  46.19     1:37.30 (51.11)     2:32.15 (54.85)     3:31.70 (59.55)
 14 Quade, Sarah N            15 MVA-MR               3:39.68    3:50.27        
                                1:45.37 ( )   3:50.27 (2:04.90)                    
 -- Simone, Madeline N        16 Badger-MR            2:38.49         NS        
 -- Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            3:19.38        SCR        
 -- Ogando, Krystal L         14 APEX-MR              2:50.72        SCR        
 -- Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              3:06.40        SCR        
 -- Shipman, Isabel J         17 Badger-MR            2:40.76        SCR        
 -- Moschetta, Gillian A      15 BB-NJ                3:15.89        SCR        
 -- Casale, Claudia           17 Badger-MR            2:33.24        SCR        
 -- Eskaros, Veronica         17 Shy-Mr-MR            3:03.24        SCR        
 -- Faust, Christina          15 Badger-MR            2:53.58        SCR        
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eid, Natalie A            14 Badger-MR            5:10.18    5:11.75        
                  32.48     1:09.05 (36.57)     1:48.22 (39.17)     2:25.83 (37.61)
        3:14.43 (48.60)     4:02.43 (48.00)     4:37.34 (34.91)     5:11.75 (34.41)
  2 Oceguera, Mariajose V     16 Badger-MR            5:16.48    5:27.33        
                  34.47     1:12.66 (38.19)     1:54.15 (41.49)     2:35.97 (41.82)
        3:26.59 (50.62)     4:16.75 (50.16)     4:52.80 (36.05)     5:27.33 (34.53)
  3 Tuhtasinova, Maftuna E    19 Unat-MR              5:39.00    5:27.44        
                  35.59     1:17.69 (42.10)     1:59.63 (41.94)     2:40.36 (40.73)
        3:28.18 (47.82)     4:14.42 (46.24)     4:51.78 (37.36)     5:27.44 (35.66)
  4 Lund, Anina Z             15 Badger-MR            5:17.87    5:27.56        
                  34.75     1:12.48 (37.73)     1:55.92 (43.44)     2:36.25 (40.33)
        3:30.74 (54.49)     4:20.40 (49.66)     4:54.89 (34.49)     5:27.56 (32.67)
  5 Eguchi, Nadia N           13 Unat-MR              5:28.20    5:32.21        
                  35.50     1:16.21 (40.71)     1:58.84 (42.63)     2:40.40 (41.56)
        3:29.00 (48.60)     4:17.92 (48.92)     4:55.36 (37.44)     5:32.21 (36.85)
  6 Panitz, Beatrix M         16 Badger-MR            5:04.17    5:35.93        
                                1:16.65 ( )                             2:44.52 ( )
                                4:21.34 ( )   5:35.93 (1:14.59)                    
  7 Eguchi, Lydia             15 Unat-MR              5:35.02    5:36.60        
                  34.78     1:16.16 (41.38)     2:00.19 (44.03)     2:43.32 (43.13)
        3:32.13 (48.81)     4:21.22 (49.09)     4:59.29 (38.07)     5:36.60 (37.31)
  8 Faust, Christina          15 Badger-MR            5:35.77    5:37.51        
                  34.58     1:15.67 (41.09)     1:57.97 (42.30)     2:40.13 (42.16)
        3:31.29 (51.16)     4:22.95 (51.66)     5:01.06 (38.11)     5:37.51 (36.45)
  9 Boland, Katie E           20 Lions-MR             6:10.16    5:49.34        
                  36.23     1:17.64 (41.41)     2:03.43 (45.79)     2:48.25 (44.82)
        3:41.32 (53.07)     4:34.46 (53.14)     5:12.05 (37.59)     5:49.34 (37.29)
 10 Nuss, Marika T            14 Unat-MR              6:00.13    5:54.49        
                  37.26     1:17.78 (40.52)     2:08.70 (50.92)     2:55.94 (47.24)
        3:46.74 (50.80)     4:37.76 (51.02)     5:17.51 (39.75)     5:54.49 (36.98)
 11 Mullin, Riley             15 Badger-MR            5:51.23    5:55.48        
                                1:19.32 ( )                             2:50.47 ( )
                                4:35.94 ( )   5:55.48 (1:19.54)                    
 12 Forsyth, Kaitlyn          14 Sailfish-MR          6:10.77    6:25.68        
                  40.33     1:26.85 (46.52)     2:15.86 (49.01)     3:03.54 (47.68)
        3:59.75 (56.21)     4:56.23 (56.48)     5:42.38 (46.15)     6:25.68 (43.30)
 13 Johnson, Anna B           16 Sailfish-MR          6:37.35    6:46.27        
                  42.57     1:31.91 (49.34)     2:23.91 (52.00)     3:17.13 (53.22)
        4:15.40 (58.27)   5:16.93 (1:01.53)     6:02.78 (45.85)     6:46.27 (43.49)
 -- Kluge, Alena E            20 Lions-MR             5:00.68         NS        
 -- Sandoval, Lizbeth         15 Sailfish-MR          6:31.41        SCR        
 -- Bailey, Brittany M        17 Badger-MR            5:12.63        SCR        
 -- Johnson, Shaun            13 Sailfish-MR               NT        SCR        
 -- Meili, Catherine M        22 Lions-MR             5:03.66        SCR        
 -- Walsh, Georgina           18 NYCC-MR              5:40.62        SCR        
 -- Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Casale, Claudia           17 Badger-MR            5:01.65        SCR        
 -- Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              5:42.12        SCR        
 -- Quade, Sarah N            15 MVA-MR               6:59.48        SCR        
 
Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P           7 Shy-Mr-MR            1:42.00    1:31.78        
                  45.07     1:31.78 (46.71)                                        
  2 Montgomery, Michael R      8 Badger-MR            1:35.00    1:33.04        
                  44.30     1:33.04 (48.74)                                        
  3 Ivatorov, Adam             8 Shy-Mr-MR            1:36.42    1:37.51        
                  46.00     1:37.51 (51.51)                                        
  4 Mahan, Nicholas C          8 Farmingdale-MR       2:00.00    1:43.04        
                  47.48     1:43.04 (55.56)                                        
  5 Schulz-Langendorf, Tomas   8 Badger-MR            1:58.00    1:52.76        
  6 Mina, Victor S             8 RedTails-MR          2:00.09    1:53.49        
                  51.73   1:53.49 (1:01.76)                                        
  7 Cueva, Luis                7 Unat-MR              2:00.09    1:55.06        
                  55.00   1:55.06 (1:00.06)                                        
  8 Sanchez, Ronald            8 RedTails-MR          2:02.49    1:56.26        
                  56.92     1:56.26 (59.34)                                        
  9 Guzman, Michael A          8 RedTails-MR          2:00.09    1:58.17        
                  56.85   1:58.17 (1:01.32)                                        
 10 Dettling, Maverick         8 HAA-MR               1:55.00    2:01.82        
                  56.71   2:01.82 (1:05.11)                                        
 11 Driker, Natan K            8 RedTails-MR          2:30.09    2:01.97        
 12 Denfeld, JP                8 GAEL-MR              2:00.56    2:05.15        
                1:00.72   2:05.15 (1:04.43)                                        
 13 Ladyzhensky, Michael       6 Shy-Mr-MR            2:07.03    2:07.70        
                1:01.30   2:07.70 (1:06.40)                                        
 14 Diaz, Adam C               7 RedTails-MR          2:00.09    2:19.92        
                1:03.97   2:19.92 (1:15.95)                                        
 15 Pasquince, Michael         8 Shy-Mr-MR            2:19.69    2:24.45        
                1:09.61   2:24.45 (1:14.84)                                        
 -- Rojas, Lewis H             8 RedTails-MR          2:16.05        SCR        
 -- Khoruzhik, Denis           8 Shy-Mr-MR            1:49.95        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Michael R      8 Badger-MR              47.22      45.23        
  2 DiMaggio, John P           7 Shy-Mr-MR              48.50      48.12        
  3 Ivatorov, Adam             8 Shy-Mr-MR              58.00      55.64        
  4 Denfeld, JP                8 GAEL-MR                56.35      56.65        
  5 Sanchez, Ronald            8 RedTails-MR            57.03      58.62        
  6 Schulz-Langendorf, Tomas   8 Badger-MR            1:04.08    1:00.71        
  7 Ladyzhensky, Michael       6 Shy-Mr-MR            1:02.54    1:01.53        
  8 Guzman, Michael A          8 RedTails-MR          1:04.81    1:01.69        
  9 Driker, Natan K            8 RedTails-MR          1:15.09    1:01.70        
 10 Dettling, Maverick         8 HAA-MR               1:10.00    1:04.41        
 11 Mahan, Nicholas C          8 Farmingdale-MR       1:07.02    1:06.74        
 12 Pasquince, Michael         8 Shy-Mr-MR            1:05.00    1:07.95        
 13 Diaz, Adam C               7 RedTails-MR          1:11.86    1:08.24        
 14 Martin, Isaiah N           6 APEX-MR              1:05.62    1:09.30        
 15 Mina, Victor S             8 RedTails-MR          1:08.77    1:09.36        
 16 Denfeld, Hunter A          7 GAEL-MR              1:21.23    1:21.12        
 -- Peng, Gregory              8 APEX-MR                49.39         NS        
 -- Khoruzhik, Denis           8 Shy-Mr-MR              54.00        SCR        
 -- Rojas, Lewis H             8 RedTails-MR          1:01.76        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Michael R      8 Badger-MR              52.00    1:01.38        
  2 Denfeld, JP                8 GAEL-MR              1:09.56    1:11.41        
  3 Schulz-Langendorf, Tomas   8 Badger-MR            1:18.70    1:15.91        
  4 Martin, Isaiah N           6 APEX-MR              1:23.31    1:22.90        
  5 Driker, Natan K            8 RedTails-MR          1:30.09    1:26.52        
  6 Denfeld, Hunter A          7 GAEL-MR              1:40.00    1:35.96        
 -- Dettling, Maverick         8 HAA-MR               1:21.18         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Diaz, Adam C               7 RedTails-MR          1:20.09         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Peng, Gregory              8 APEX-MR              1:04.44         NS        
 -- Hooda, Pranav M            8 BB-NJ                1:08.13        SCR        
 -- Rojas, Lewis H             8 RedTails-MR          1:10.09        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P           7 Shy-Mr-MR              45.59      47.13        
  2 Ivatorov, Adam             8 Shy-Mr-MR              58.29      57.40        
  3 Peng, Gregory              8 APEX-MR              1:07.88    1:01.22        
  4 Montgomery, Michael R      8 Badger-MR              55.00    1:07.15        
  5 Cueva, Luis                7 Unat-MR              1:00.09    1:10.18        
  6 Dettling, Maverick         8 HAA-MR               1:10.00    1:14.23        
  7 Mahan, Nicholas C          8 Farmingdale-MR       1:00.00    1:14.64        
 -- Martin, Isaiah N           6 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sanchez, Ronald            8 RedTails-MR          1:09.43         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pasquince, Michael         8 Shy-Mr-MR            1:18.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Ladyzhensky, Michael       6 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hooda, Pranav M            8 BB-NJ                1:14.47        SCR        
 -- Khoruzhik, Denis           8 Shy-Mr-MR            1:01.41        SCR        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       9 Badger-MR              35.35      35.10        
  2 Chang, Matthew             9 Farmingdale-MR         36.14      36.12        
  3 Park, Joseph              10 FLY-MR                 39.79      37.35        
  4 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              37.95      37.64        
  5 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              37.58      37.78        
  6 Tollinchi, Michael-Antho   9 Sailfish-MR            39.46      37.93        
  7 Twiss, Colin J            10 BB-NJ                  37.17      38.10        
  8 Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR          37.17      38.33        
  9 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 38.56      38.75        
 10 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            39.99      38.79        
 11 DiMaggio, Joe R           10 Shy-Mr-MR              40.52      39.05        
 12 Maidhof, George            9 HAA-MR                 39.00      39.44        
 13 Bischof, Robert F          9 Sailfish-MR            39.94      39.80        
 14 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR              43.83      40.14        
 15 Katsev, Mark              10 Shy-Mr-MR              41.81      40.50        
 16 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 40.30      40.57        
 17 DiMaggio, John P           7 Shy-Mr-MR              41.73      41.08        
 18 Zamarbide, Telmo          10 Sailfish-MR            42.18      41.46        
 19 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              41.47      41.97        
 20 Shvaryov, Nickolas         9 Shy-Mr-MR              41.73      42.62        
 21 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            42.07      43.27        
 22 Riviello, Joseph           9 UNNRY-MR               45.22      43.56        
 23 Ivatorov, Adam             8 Shy-Mr-MR              43.84      43.86        
 24 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            44.73      44.04        
 25 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              44.09      44.33        
 26 Peng, Gregory              8 APEX-MR                43.10      44.54        
 27 Fonseca, Casey             9 WISC-MR                48.28      44.67        
 28 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              41.78      45.24        
 29 Chaston, Gareth J          9 RedTails-MR            43.81      45.60        
 30 Mina, Victor S             8 RedTails-MR            54.22      47.68        
 31 Roychoudhury, Devayan      9 Sailfish-MR            56.36      48.15        
 32 Bushati, Andi              9 APEX-MR                45.08      48.24        
 32 Gurevich, Gabriel          9 Shy-Mr-MR              48.00      48.24        
 34 Denfeld, JP                8 GAEL-MR                51.58      49.29        
 35 Cueva, Luis                7 Unat-MR                47.87      49.70        
 36 Portoviejo, Charles W     10 RedTails-MR            47.04      50.93        
 37 Polo, Matthew A            9 UNNRY-MR               55.92      50.97        
 38 Guzman, Michael A          8 RedTails-MR            52.47      52.43        
 39 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              50.49      55.16        
 40 Martin, Isaiah N           6 APEX-MR                57.95      57.27        
 41 Pasquince, Michael         8 Shy-Mr-MR              59.87    1:00.65        
 42 Ladyzhensky, Michael       6 Shy-Mr-MR              54.22    1:00.66        
 43 Denfeld, Hunter A          7 GAEL-MR              1:06.75    1:03.49        
 -- Kostin, Nikita             9 Shy-Mr-MR              45.00         NS        
 -- Green, Ben                 9 Badger-MR              50.91         NS        
 -- Xia, Aaron                 9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Sharon, Erik               9 Aquaflames-MR        1:03.95        SCR        
 -- Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            45.70        SCR        
 -- Arguedas, Oscar D          9 RedTails-MR            49.26        SCR        
 -- Suleymanov, Gabriel       10 Aquaflames-MR        1:20.90        SCR        
 -- Hardart, Max               9 Badger-MR              41.66        SCR        
 -- Shimunov, Solomon          9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Veru, Theodore V           9 GAEL-MR                41.38        SCR        
 -- Kruk, Anthony             10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Hooda, Pavit M            10 BB-NJ                  43.89        SCR        
 -- Robinson, Miles J          9 GAEL-MR                46.24        SCR        
 -- Yusupov, Mark             10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Khoruzhik, Denis           8 Shy-Mr-MR              50.32        SCR        
 -- Lempert, Benjamin          9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR              55.00        SCR        
 -- Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR                33.30        SCR        
 -- Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Machleder, Ethan          10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            38.75        SCR        
 -- Pilosov, Benjamin         10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Lee, Jonathan M            9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Hooda, Pranav M            8 BB-NJ                  53.54        SCR        
 -- Moolji, Taimur A          10 BB-NJ                  57.91        SCR        
 -- Mikhaylov, Benjamin       10 Aquaflames-MR        1:01.00        SCR        
 -- Moolji, Saif A            10 BB-NJ                  47.95        SCR        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       9 Badger-MR            1:28.49    1:26.88        
                  42.77     1:26.88 (44.11)                                        
  2 Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR        1:32.03    1:30.75        
  3 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:35.39    1:35.56        
                  46.95     1:35.56 (48.61)                                        
  4 Katsev, Mark              10 Shy-Mr-MR            1:37.76    1:36.67        
                  48.42     1:36.67 (48.25)                                        
  5 DiMaggio, Joe R           10 Shy-Mr-MR            1:39.85    1:38.01        
                  48.17     1:38.01 (49.84)                                        
  6 Maidhof, George            9 HAA-MR               1:39.01    1:39.56        
                  50.27     1:39.56 (49.29)                                        
  7 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:39.63    1:39.67        
  8 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:39.85    1:40.54        
  9 Twiss, Colin J            10 BB-NJ                1:52.32    1:40.91        
                  49.73     1:40.91 (51.18)                                        
  9 Min, Christopher K        10 FLY-MR               1:44.24    1:40.91        
                  49.93     1:40.91 (50.98)                                        
 11 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:39.21    1:41.79        
                  49.48     1:41.79 (52.31)                                        
 12 Tollinchi, Michael-Antho   9 Sailfish-MR               NT    1:42.58        
                  50.58     1:42.58 (52.00)                                        
 13 Zamarbide, Telmo          10 Sailfish-MR          1:45.32    1:42.65        
                  49.59     1:42.65 (53.06)                                        
 14 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            1:44.65    1:43.81        
                  51.33     1:43.81 (52.48)                                        
 15 Bischof, Robert F          9 Sailfish-MR               NT    1:45.07        
                  53.02     1:45.07 (52.05)                                        
 16 Fonseca, Casey             9 WISC-MR              1:49.19    1:45.65        
                1:07.68     1:45.65 (37.97)                                        
 17 Park, Joseph              10 FLY-MR               1:51.62    1:46.05        
 18 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:55.51    1:49.42        
                  55.38     1:49.42 (54.04)                                        
 19 Shvaryov, Nickolas         9 Shy-Mr-MR            1:56.36    1:52.36        
 20 Riviello, Joseph           9 UNNRY-MR             2:30.62    1:56.53        
                  56.03   1:56.53 (1:00.50)                                        
 21 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            1:52.00    2:00.50        
                1:00.65     2:00.50 (59.85)                                        
 22 Portoviejo, Charles W     10 RedTails-MR          2:03.01    2:00.85        
                1:08.21     2:00.85 (52.64)                                        
 23 Bushati, Andi              9 APEX-MR              2:04.36    2:06.39        
                1:03.51   2:06.39 (1:02.88)                                        
 24 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            1:59.57    2:08.03        
 25 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          2:12.01    2:10.98        
                1:05.81   2:10.98 (1:05.17)                                        
 26 Roychoudhury, Devayan      9 Sailfish-MR               NT    2:16.22        
                1:07.00   2:16.22 (1:09.22)                                        
 27 Gurevich, Gabriel          9 Shy-Mr-MR            1:48.00    2:17.54        
                1:05.58   2:17.54 (1:11.96)                                        
 28 Polo, Matthew A            9 UNNRY-MR                  NT    2:19.09        
 -- Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR            1:48.50         DQ        
      Did not finish on back
                  55.39          DQ (51.79)                                        
 -- Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Kostin, Nikita             9 Shy-Mr-MR            1:47.00         NS        
 -- Chaston, Gareth J          9 RedTails-MR          1:50.09         NS        
 -- Green, Ben                 9 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Machleder, Ethan          10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Hooda, Pavit M            10 BB-NJ                1:42.15        SCR        
 -- Hooda, Pranav M            8 BB-NJ                2:04.85        SCR        
 -- Pilosov, Benjamin         10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:32.44        SCR        
 -- Robinson, Miles J          9 GAEL-MR              1:57.16        SCR        
 -- Hardart, Max               9 Badger-MR            1:43.55        SCR        
 -- Yusupov, Mark             10 Aquaflames-MR        2:26.34        SCR        
 -- Chang, Matthew             9 Farmingdale-MR       1:34.86        SCR        
 -- Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:55.84        SCR        
 -- Arguedas, Oscar D          9 RedTails-MR          2:21.81        SCR        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR            1:52.00        SCR        
 -- Xia, Aaron                 9 Aquaflames-MR        2:21.25        SCR        
 -- Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:20.86        SCR        
 -- Suleymanov, Gabriel       10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Lempert, Benjamin          9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Lee, Jonathan M            9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Mikhaylov, Benjamin       10 Aquaflames-MR        1:58.18        SCR        
 -- Moolji, Taimur A          10 BB-NJ                2:38.37        SCR        
 -- Sharon, Erik               9 Aquaflames-MR        2:27.52        SCR        
 -- Moolji, Saif A            10 BB-NJ                2:08.58        SCR        
 -- Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR        1:54.98        SCR        
 -- Kruk, Anthony             10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Shimunov, Solomon          9 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       9 Badger-MR            1:40.00    1:38.91        
                  47.99     1:38.91 (50.92)                                        
  2 Chang, Matthew             9 Farmingdale-MR       1:42.63    1:40.02        
  3 Maidhof, George            9 HAA-MR               1:44.55    1:44.79        
                  50.22     1:44.79 (54.57)                                        
  4 Min, Christopher K        10 FLY-MR               1:50.79    1:47.23        
                  52.10     1:47.23 (55.13)                                        
  5 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:47.85    1:47.44        
                  51.90     1:47.44 (55.54)                                        
  6 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR            1:46.87    1:49.14        
                  51.00     1:49.14 (58.14)                                        
  7 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:57.14    1:51.59        
                  54.93     1:51.59 (56.66)                                        
  8 Bischof, Robert F          9 Sailfish-MR          1:56.94    1:54.18        
                  55.33     1:54.18 (58.85)                                        
  9 Shvaryov, Nickolas         9 Shy-Mr-MR            2:08.00    1:59.39        
                  58.82   1:59.39 (1:00.57)                                        
 10 Portoviejo, Charles W     10 RedTails-MR          2:04.12    1:59.70        
                  59.53   1:59.70 (1:00.17)                                        
 11 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:56.88    2:00.76        
                  58.15   2:00.76 (1:02.61)                                        
 12 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:56.01    2:01.64        
                  58.57   2:01.64 (1:03.07)                                        
 13 Katsev, Mark              10 Shy-Mr-MR            2:01.65    2:04.66        
                1:01.56   2:04.66 (1:03.10)                                        
 14 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            2:02.23    2:04.98        
                  58.93   2:04.98 (1:06.05)                                        
 15 Tollinchi, Michael-Antho   9 Sailfish-MR          2:12.14    2:05.29        
 16 Fonseca, Casey             9 WISC-MR              2:14.18    2:05.37        
                1:01.57   2:05.37 (1:03.80)                                        
 17 Park, Joseph              10 FLY-MR               2:10.00    2:05.84        
                1:00.74   2:05.84 (1:05.10)                                        
 18 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            2:03.93    2:06.81        
                1:01.79   2:06.81 (1:05.02)                                        
 19 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          2:05.38    2:07.44        
                  59.51   2:07.44 (1:07.93)                                        
 20 Twiss, Colin J            10 BB-NJ                2:10.11    2:08.72        
                1:01.99   2:08.72 (1:06.73)                                        
 21 Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR             NT    2:11.38        
                1:01.84   2:11.38 (1:09.54)                                        
 22 DiMaggio, Joe R           10 Shy-Mr-MR            2:03.00    2:15.83        
 23 Chaston, Gareth J          9 RedTails-MR          2:10.09    2:16.78        
                1:06.23   2:16.78 (1:10.55)                                        
 24 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            2:25.95    2:38.44        
 -- Polo, Matthew A            9 UNNRY-MR                  NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR            1:59.00         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                1:02.24        DQ (1:10.85)                                        
 -- Gurevich, Gabriel          9 Shy-Mr-MR            2:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:15.51        DQ (1:25.15)                                        
 -- Kostin, Nikita             9 Shy-Mr-MR            1:50.00         NS        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR            2:05.00        SCR        
 -- Hardart, Max               9 Badger-MR            1:53.38        SCR        
 -- Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          2:20.09        SCR        
 -- Hooda, Pavit M            10 BB-NJ                2:10.39        SCR        
 -- Robinson, Miles J          9 GAEL-MR              2:25.68        SCR        
 -- Veru, Theodore V           9 GAEL-MR                   NT        SCR        
 -- Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Moolji, Taimur A          10 BB-NJ                2:28.31        SCR        
 -- Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:41.34        SCR        
 -- Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:53.07        SCR        
 -- Moolji, Saif A            10 BB-NJ                2:21.39        SCR        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       9 Badger-MR            1:25.42    1:26.73        
                  41.76     1:26.73 (44.97)                                        
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:44.59    1:38.47        
                  45.09     1:38.47 (53.38)                                        
  3 Chang, Matthew             9 Farmingdale-MR       1:30.00    1:40.42        
  4 Twiss, Colin J            10 BB-NJ                2:06.93    1:47.32        
  5 Katsev, Mark              10 Shy-Mr-MR            2:03.76    1:56.21        
                  57.64     1:56.21 (58.57)                                        
  6 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:51.20    1:58.20        
                  53.35   1:58.20 (1:04.85)                                        
  7 DiMaggio, Joe R           10 Shy-Mr-MR            1:56.72    2:00.52        
  8 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:59.93    2:00.95        
  9 Bushati, Andi              9 APEX-MR                   NT    2:02.35        
                  55.64   2:02.35 (1:06.71)                                        
 -- Maidhof, George            9 HAA-MR               1:34.29         DQ        
      Arms underwater recovery
                  46.83          DQ (51.96)                                        
 -- Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            1:55.00         DQ        
      Alternating Kick
                  54.78        DQ (1:04.15)                                        
 -- Green, Ben                 9 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Moolji, Saif A            10 BB-NJ                2:21.11        SCR        
 -- Hardart, Max               9 Badger-MR            1:48.84        SCR        
 -- Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:33.16        SCR        
 -- Hooda, Pavit M            10 BB-NJ                2:09.11        SCR        
 -- Moolji, Taimur A          10 BB-NJ                2:28.99        SCR        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            1:01.43    1:02.85        
                  30.60     1:02.85 (32.25)                                        
  2 Bayard, Drake A           11 Unat-MR              1:05.00    1:04.35        
                  31.00     1:04.35 (33.35)                                        
  3 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       1:08.10    1:05.67        
                  31.30     1:05.67 (34.37)                                        
  4 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:03.54    1:05.78        
  5 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR               1:07.27    1:08.81        
                  33.27     1:08.81 (35.54)                                        
  6 Hoody, Conrad E           12 BB-NJ                1:10.32    1:09.37        
                  32.70     1:09.37 (36.67)                                        
  7 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:12.74    1:09.53        
                  34.22     1:09.53 (35.31)                                        
  8 Yankelevich, Jacob        12 Unattached                NT    1:11.93        
  9 Kim, Taz                  12 Sailfish-MR          1:17.01    1:12.30        
                  34.14     1:12.30 (38.16)                                        
  9 Young, Justin E           11 BB-NJ                1:17.78    1:12.30        
                  35.07     1:12.30 (37.23)                                        
 11 Grobshteyn, Mark P        11 Unattached                NT    1:12.73        
 11 Maidhof, Matthew T        12 HAA-MR               1:10.82    1:12.73        
                  33.49     1:12.73 (39.24)                                        
 13 Stewart, Daniel P         12 BB-NJ                     NT    1:12.89        
 14 Fox, Benjamin C           11 FLY-MR               1:18.83    1:17.31        
                  36.49     1:17.31 (40.82)                                        
 15 Schulman, Max h           12 Sharks-NJ            1:17.81    1:19.22        
                  36.93     1:19.22 (42.29)                                        
 16 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:25.39    1:19.53        
                  36.18     1:19.53 (43.35)                                        
 17 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:18.39    1:20.25        
                  38.50     1:20.25 (41.75)                                        
 18 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            1:21.73    1:22.21        
                  38.97     1:22.21 (43.24)                                        
 19 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:27.71    1:22.97        
                  38.57     1:22.97 (44.40)                                        
 20 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR            1:32.89    1:24.79        
                  41.37     1:24.79 (43.42)                                        
 21 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            1:22.17    1:25.04        
 22 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:27.49    1:25.77        
                  40.07     1:25.77 (45.70)                                        
 23 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:26.55    1:26.42        
                  41.98     1:26.42 (44.44)                                        
 24 Semeran, Paul             11 BB-NJ                1:26.74    1:26.64        
                  40.34     1:26.64 (46.30)                                        
 25 Vilcinsh, Richard         11 Shy-Mr-MR            1:27.94    1:26.93        
                  41.39     1:26.93 (45.54)                                        
 26 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:20.15    1:27.07        
                  41.77     1:27.07 (45.30)                                        
 27 Bushati, Aldo             12 APEX-MR              1:21.96    1:27.30        
                  40.12     1:27.30 (47.18)                                        
 28 Gorelik, Daniel           11 Shy-Mr-MR            1:44.41    1:27.66        
 29 Sanchez, Roger            11 RedTails-MR          1:37.03    1:29.98        
                  43.58     1:29.98 (46.40)                                        
 30 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:33.94    1:31.36        
                  42.06     1:31.36 (49.30)                                        
 31 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:44.77    1:33.20        
 32 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          1:33.66    1:33.44        
                  41.99     1:33.44 (51.45)                                        
 33 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:39.52    1:34.09        
 34 Allison, Javi O           11 RedTails-MR          1:28.21    1:34.61        
                  41.60     1:34.61 (53.01)                                        
 35 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR            1:27.62    1:34.71        
                  43.08     1:34.71 (51.63)                                        
 36 Weiner, Elliot L          11 BB-NJ                1:59.84    1:34.83        
 37 Bravo, Pedro J            11 Badger-MR            1:36.66    1:36.82        
 38 Park, Andrew H            11 FLY-MR               1:38.43    1:37.50        
 39 Touw, Sammy J             11 MVA-MR               1:52.61    1:38.90        
 40 Leal, Johnny              12 RedTails-MR          1:49.11    1:42.49        
 41 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR            1:38.85    1:43.35        
 42 Hajagos-Clausen, Andreas  11 RedTails-MR          1:50.09    1:54.54        
 -- Xu, Jimmy                 11 MVA-MR                    NT         DQ        
      False start
 -- Razick, Adam A            12 Sailfish-MR          1:20.34         NS        
 -- Lopez, Andrew             11 WISC-MR              1:20.89         NS        
 -- Ng, Jeremy M              12 BB-NJ                1:17.25        SCR        
 -- Bizub, John F             11 BB-NJ                2:19.61        SCR        
 -- Itman, Sam                11 BB-NJ                1:15.31        SCR        
 -- Li, James                 11 Aquaflames-MR        1:47.57        SCR        
 -- Figueroa, Spencer         11 WISC-MR              1:38.78        SCR        
 -- Drummond, Jared           11 APEX-MR              1:30.86        SCR        
 -- Tavdy, Daniel             12 Aquaflames-MR        1:23.95        SCR        
 -- Yavorsky, Garald P        11 Shy-Mr-MR            1:25.45        SCR        
 -- King, Nico A              11 BB-NJ                1:50.20        SCR        
 -- Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:19.61        SCR        
 -- Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR              1:23.32        SCR        
 -- Alishayev, David          11 Aquaflames-MR        2:45.92        SCR        
 -- Shafran, Daniel           12 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Mullings, Kevon R         11 Sailfish-MR          1:33.31        SCR        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              32.45      33.79        
  2 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              32.59      34.49        
  3 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR                 34.61      36.50        
  4 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR         36.84      36.68        
  5 Grobshteyn, Mark P        11 Unattached                NT      38.67        
  6 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 37.76      38.97        
  7 Yankelevich, Jacob        12 Unattached                NT      39.24        
  8 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                41.60      39.43        
  9 Hoody, Conrad E           12 BB-NJ                  38.65      39.60        
 10 Stewart, Daniel P         12 BB-NJ                     NT      39.62        
 11 Kim, Taz                  12 Sailfish-MR            44.79      40.18        
 12 Maidhof, Matthew T        12 HAA-MR                 40.28      41.31        
 13 Young, Justin E           11 BB-NJ                  43.22      42.00        
 14 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              39.34      42.65        
 15 Allison, Javi O           11 RedTails-MR            41.50      42.97        
 16 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              41.03      44.13        
 17 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                45.44      44.80        
 18 Fox, Benjamin C           11 FLY-MR                 44.07      45.58        
 19 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            47.05      45.78        
 20 Vilcinsh, Richard         11 Shy-Mr-MR              46.47      46.32        
 21 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              50.72      46.63        
 22 Schulman, Max h           12 Sharks-NJ              44.26      47.08        
 23 Sanchez, Roger            11 RedTails-MR            48.93      47.74        
 24 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                49.91      48.31        
 25 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            47.32      48.35        
 26 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              50.08      48.48        
 27 Gorelik, Daniel           11 Shy-Mr-MR              49.15      48.90        
 28 Park, Andrew H            11 FLY-MR                 45.82      49.03        
 29 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              44.33      49.34        
 30 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR              47.74      49.58        
 31 Semeran, Paul             11 BB-NJ                  49.16      50.21        
 32 Hajagos-Clausen, Andreas  11 RedTails-MR          1:00.09      50.45        
 33 Weiner, Elliot L          11 BB-NJ                  58.53      50.68        
 34 Bushati, Aldo             12 APEX-MR                41.75      51.08        
 35 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR            53.37      51.25        
 36 Touw, Sammy J             11 MVA-MR                 50.07      51.66        
 37 Bravo, Pedro J            11 Badger-MR              55.76      51.87        
 38 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            56.10      51.98        
 39 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                54.71      52.28        
 40 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              45.33      58.43        
 41 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR              55.35      58.55        
 -- Razick, Adam A            12 Sailfish-MR            38.06         NS        
 -- Drummond, Jared           11 APEX-MR                51.15        SCR        
 -- Alishayev, David          11 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Itman, Sam                11 BB-NJ                  39.89        SCR        
 -- Li, James                 11 Aquaflames-MR          53.27        SCR        
 -- Ng, Jeremy M              12 BB-NJ                  41.05        SCR        
 -- Tavdy, Daniel             12 Aquaflames-MR          46.15        SCR        
 -- Shafran, Daniel           12 Aquaflames-MR             NT        SCR        
 -- Wang, Ben L               11 Sailfish-MR            47.51        SCR        
 -- Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                48.64        SCR        
 -- Eboli, Michael            12 Badger-MR              40.68        SCR        
 -- King, Nico A              11 BB-NJ                1:00.01        SCR        
 -- Bizub, John F             11 BB-NJ                1:01.63        SCR        
 -- Yavorsky, Garald P        11 Shy-Mr-MR              50.26        SCR        
 -- Figueroa, Spencer         11 WISC-MR                46.77        SCR        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR         36.38      36.51        
  2 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR                 36.98      38.47        
  3 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              37.37      39.31        
  4 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                43.62      41.16        
  5 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              40.72      41.61        
  6 Young, Justin E           11 BB-NJ                  41.48      41.80        
  7 Bayard, Drake A           11 Unat-MR                40.00      41.85        
  8 Yankelevich, Jacob        12 Unattached                NT      43.68        
  9 Grobshteyn, Mark P        11 Unattached                NT      43.83        
 10 Hoody, Conrad E           12 BB-NJ                  44.16      43.98        
 11 Maidhof, Matthew T        12 HAA-MR                 43.23      44.27        
 12 Stewart, Daniel P         12 BB-NJ                     NT      45.33        
 13 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 41.03      45.49        
 14 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              46.81      48.07        
 15 Gorelik, Daniel           11 Shy-Mr-MR              56.59      48.89        
 16 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                55.86      50.21        
 17 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              48.31      50.87        
 18 Semeran, Paul             11 BB-NJ                  48.91      50.89        
 19 Kim, Taz                  12 Sailfish-MR            59.34      51.35        
 20 Fox, Benjamin C           11 FLY-MR                 53.45      51.56        
 21 Vilcinsh, Richard         11 Shy-Mr-MR              51.20      51.69        
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            52.68      52.14        
 23 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              59.24      52.23        
 24 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              50.74      53.02        
 25 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              53.55      53.66        
 26 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                49.63      54.06        
 27 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              49.02      56.09        
 28 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                52.75      56.28        
 29 Sanchez, Roger            11 RedTails-MR            55.57      58.84        
 30 Touw, Sammy J             11 MVA-MR                 56.27    1:00.40        
 31 Park, Andrew H            11 FLY-MR                 58.34    1:01.39        
 32 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR            1:01.87    1:01.54        
 33 Bravo, Pedro J            11 Badger-MR                 NT    1:02.73        
 34 Hajagos-Clausen, Andreas  11 RedTails-MR          1:05.09    1:31.04        
 -- Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR              48.12         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Weiner, Elliot L          11 BB-NJ                1:04.36         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Montreuil, Jake T         11 WISC-MR                54.66         NS        
 -- Lopez, Andrew             11 WISC-MR                50.66         NS        
 -- Xu, Jimmy                 11 MVA-MR               1:02.43         NS        
 -- Itman, Sam                11 BB-NJ                  50.29        SCR        
 -- Ng, Jeremy M              12 BB-NJ                  46.13        SCR        
 -- Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                54.79        SCR        
 -- Drummond, Jared           11 APEX-MR                54.68        SCR        
 -- Yavorsky, Garald P        11 Shy-Mr-MR              47.20        SCR        
 -- Wang, Ben L               11 Sailfish-MR            59.16        SCR        
 -- Figueroa, Spencer         11 WISC-MR                54.74        SCR        
 -- Mullings, Kevon R         11 Sailfish-MR            45.73        SCR        
 -- Bizub, John F             11 BB-NJ                  58.34        SCR        
 -- Eboli, Michael            12 Badger-MR              42.69        SCR        
 -- King, Nico A              11 BB-NJ                1:13.22        SCR        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bayard, Drake A           11 Unat-MR                31.50      32.07        
  2 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              32.88      32.70        
  3 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR         34.81      33.48        
  4 Young, Justin E           11 BB-NJ                  36.33      35.11        
  5 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR                 34.68      35.24        
  6 Yankelevich, Jacob        12 Unattached                NT      35.33        
  7 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR                 38.00      35.52        
  8 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 35.93      36.64        
  9 Hoody, Conrad E           12 BB-NJ                  37.49      37.97        
 10 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                41.61      38.62        
 11 Grobshteyn, Mark P        11 Unattached                NT      38.86        
 12 Stewart, Daniel P         12 BB-NJ                     NT      41.24        
 13 Schulman, Max h           12 Sharks-NJ              39.92      41.28        
 14 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              40.25      42.38        
 15 Fox, Benjamin C           11 FLY-MR                 44.26      42.54        
 16 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              44.18      44.85        
 17 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              44.57      45.17        
 18 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              49.33      45.28        
 19 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            41.93      45.44        
 20 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                49.07      46.59        
 21 Allison, Javi O           11 RedTails-MR            50.12      46.62        
 22 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              45.10      48.00        
 23 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                45.41      48.52        
 24 Semeran, Paul             11 BB-NJ                  45.31      49.27        
 25 Bushati, Aldo             12 APEX-MR                40.82      49.91        
 26 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR              49.31      51.02        
 27 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:00.75      51.20        
 28 Vilcinsh, Richard         11 Shy-Mr-MR              48.66      51.84        
 29 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR              56.16      57.14        
 -- Weiner, Elliot L          11 BB-NJ                1:11.40         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Xu, Jimmy                 11 MVA-MR                 46.93         NS        
 -- Razick, Adam A            12 Sailfish-MR            39.35         NS        
 -- Lopez, Andrew             11 WISC-MR                43.54         NS        
 -- Montreuil, Jake T         11 WISC-MR                51.21         NS        
 -- King, Nico A              11 BB-NJ                1:10.22        SCR        
 -- Drummond, Jared           11 APEX-MR                48.23        SCR        
 -- Ng, Jeremy M              12 BB-NJ                  48.03        SCR        
 -- Bizub, John F             11 BB-NJ                  59.00        SCR        
 -- Itman, Sam                11 BB-NJ                  43.37        SCR        
 -- Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                46.81        SCR        
 -- Yavorsky, Garald P        11 Shy-Mr-MR              50.29        SCR        
 -- Figueroa, Spencer         11 WISC-MR                46.66        SCR        
 -- Mullings, Kevon R         11 Sailfish-MR            46.71        SCR        
 -- Wang, Ben L               11 Sailfish-MR            48.33        SCR        
 -- Eboli, Michael            12 Badger-MR              44.71        SCR        
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR                 NT    5:38.29        
                  35.68     1:20.48 (44.80)     2:06.29 (45.81)     2:46.75 (40.46)
        3:37.70 (50.95)     4:26.32 (48.62)     5:04.02 (37.70)     5:38.29 (34.27)
  2 Bayard, Drake A           11 Unat-MR              5:41.00    5:40.92        
                  35.80     1:17.36 (41.56)     2:01.95 (44.59)     2:46.23 (44.28)
        3:36.13 (49.90)     4:26.83 (50.70)     5:04.48 (37.65)     5:40.92 (36.44)
  3 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               5:44.58    5:42.93        
                  37.95     1:24.55 (46.60)     2:11.97 (47.42)     2:58.95 (46.98)
        3:42.04 (43.09)     4:27.23 (45.19)     5:05.38 (38.15)     5:42.93 (37.55)
  4 Maidhof, Matthew T        12 HAA-MR               6:08.19    6:20.23        
                                1:38.34 ( )     2:27.70 (49.36)     3:14.23 (46.53)
        4:06.47 (52.24)                             5:40.21 ( )     6:20.23 (40.02)
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          22 NYCC-MR                52.81      53.53        
                  25.99       53.53 (27.54)                                        
  2 Hogan, Brian R            18 Badger-MR                 NT      54.75        
                  26.69       54.75 (28.06)                                        
  3 Patrouch, Oliver L        16 Badger-MR              58.85      55.88        
                  26.75       55.88 (29.13)                                        
  4 Noguchi, Shintaro         20 Unattached             52.19      55.92        
                  27.69       55.92 (28.23)                                        
  5 Militti, Pat D            20 FORD-MR                54.19      56.70        
                  27.47       56.70 (29.23)                                        
  6 Mukudai, Reo              17 Badger-MR              53.38      57.13        
                  27.63       57.13 (29.50)                                        
  7 Conaton, Patrick A        17 Badger-MR              52.53      57.89        
                  27.92       57.89 (29.97)                                        
  8 Vargas, Anthony J         16 RedTails-MR            56.70      58.35        
                  28.65       58.35 (29.70)                                        
  9 Wang, Eric                17 Badger-MR              57.35      58.41        
                  27.48       58.41 (30.93)                                        
 10 Needham, Dan              17 Badger-MR              56.66      58.72        
 11 Grimmett-Norris, Michael  21 FORD-MR                56.51      58.81        
                  28.22       58.81 (30.59)                                        
 12 Speres, Aristides C       14 Badger-MR              58.28      59.07        
                  28.45       59.07 (30.62)                                        
 13 Belfanti, Nick J          21 FORD-MR                53.58      59.66        
                  28.73       59.66 (30.93)                                        
 14 Barnola, Jimmy A          16 Farmingdale-MR         58.19      59.83        
                  28.80       59.83 (31.03)                                        
 15 Kennon, Declan P          16 Badger-MR              54.72      59.88        
 16 Konovalov, Nicholas       16 NYCC-MR                58.06    1:00.15        
                  29.15     1:00.15 (31.00)                                        
 17 Fischer, Chris J          17 APEX-MR                59.17    1:00.34        
                  28.61     1:00.34 (31.73)                                        
 18 Alemann, Nicolas R        21 FORD-MR                57.12    1:01.22        
                  29.76     1:01.22 (31.46)                                        
 19 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR            58.93    1:01.29        
                  29.83     1:01.29 (31.46)                                        
 20 Dwyer, Ben B              21 FORD-MR                58.52    1:01.52        
                  29.23     1:01.52 (32.29)                                        
 21 Thomann, Will R           21 FORD-MR                58.61    1:01.69        
 22 Tucci, Danny A            14 Badger-MR            1:02.03    1:01.76        
                  29.31     1:01.76 (32.45)                                        
 23 Powers, William P         14 Badger-MR            1:01.68    1:02.72        
                  30.69     1:02.72 (32.03)                                        
 24 Pilaar, Brendan M         16 BB-NJ                1:00.97    1:02.88        
                  30.51     1:02.88 (32.37)                                        
 25 Eng, William A            13 Farmingdale-MR       1:01.06    1:02.90        
                  30.38     1:02.90 (32.52)                                        
 26 Burbidge, Nicholas L      20 FORD-MR                54.37    1:02.93        
                  30.57     1:02.93 (32.36)                                        
 27 Loughran, Brendan P       18 Sailfish-MR          1:04.28    1:03.76        
                  30.25     1:03.76 (33.51)                                        
 28 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:01.70    1:03.82        
                  30.95     1:03.82 (32.87)                                        
 29 Mukudai, Takuto Z         15 Badger-MR            1:01.68    1:03.95        
                  30.13     1:03.95 (33.82)                                        
 30 Yang, Andrew              16 Sailfish-MR          1:00.41    1:04.09        
                  30.04     1:04.09 (34.05)                                        
 31 Jaile, Francisco R        16 GAEL-MR                59.38    1:04.10        
                  30.23     1:04.10 (33.87)                                        
 32 Liu, Jonsthan E           15 Unat-MR              1:04.62    1:04.39        
                  31.19     1:04.39 (33.20)                                        
 33 Johanson, Colin           14 Badger-MR            1:05.34    1:04.47        
                  31.59     1:04.47 (32.88)                                        
 34 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:03.72    1:04.66        
                  30.99     1:04.66 (33.67)                                        
 34 Donahue, Brian P          15 BB-NJ                1:01.94    1:04.66        
                  30.32     1:04.66 (34.34)                                        
 36 Spichiger, Michael J      15 BB-NJ                1:07.81    1:04.82        
                  31.17     1:04.82 (33.65)                                        
 37 Simone, James S           13 Badger-MR            1:06.30    1:05.87        
                  31.73     1:05.87 (34.14)                                        
 38 Parrinello, Anthony A     14 Farmingdale-MR       1:05.55    1:06.16        
 39 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            1:06.45    1:06.30        
                  31.68     1:06.30 (34.62)                                        
 40 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:06.20    1:06.46        
                  31.65     1:06.46 (34.81)                                        
 41 Towne, Garrett B          13 Badger-MR            1:06.36    1:06.73        
 42 Pilaar, Evan J            18 BB-NJ                1:03.31    1:06.75        
 43 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:04.80    1:06.82        
                  31.68     1:06.82 (35.14)                                        
 44 Maloney, Michael C        13 Farmingdale-MR       1:04.44    1:06.88        
                  31.28     1:06.88 (35.60)                                        
 45 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          1:07.97    1:07.43        
 46 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          1:08.04    1:08.32        
 47 Moran, Frankie W          14 Badger-MR            1:11.89    1:08.57        
                  32.24     1:08.57 (36.33)                                        
 48 Eid, Christian J          14 Badger-MR            1:12.16    1:08.75        
                  33.56     1:08.75 (35.19)                                        
 49 Lawson, Michael           13 Sailfish-MR          1:12.33    1:09.25        
 50 Daly, Thomas A            13 HAA-MR               1:10.23    1:09.73        
                  33.70     1:09.73 (36.03)                                        
 51 Guzman, Anthony L         15 RedTails-MR          1:07.43    1:09.89        
                  32.91     1:09.89 (36.98)                                        
 52 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:10.22    1:11.50        
                  33.64     1:11.50 (37.86)                                        
 53 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                   NT    1:12.16        
                  34.76     1:12.16 (37.40)                                        
 54 Bell, Brandon D           14 Unat-MR              1:31.13    1:13.13        
                  34.70     1:13.13 (38.43)                                        
 55 Medina, Milton D          16 APEX-MR              1:14.42    1:13.41        
                  35.70     1:13.41 (37.71)                                        
 56 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:12.06    1:14.37        
                  33.88     1:14.37 (40.49)                                        
 57 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                   NT    1:15.19        
                  35.86     1:15.19 (39.33)                                        
 58 Torres, Cristian          13 Sailfish-MR          1:16.88    1:15.35        
                  36.25     1:15.35 (39.10)                                        
 59 Marques, David R          15 Farmingdale-MR       1:12.00    1:16.32        
                  35.65     1:16.32 (40.67)                                        
 60 White, Jahari             14 Sailfish-MR          1:05.13    1:16.41        
                  35.78     1:16.41 (40.63)                                        
 61 Park, Sangmin J           13 BB-NJ                1:32.22    1:19.17        
 62 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:21.19    1:20.19        
                  37.90     1:20.19 (42.29)                                        
 63 Williams, Amir N          14 Sailfish-MR          1:17.77    1:22.22        
                  38.81     1:22.22 (43.41)                                        
 64 Masuchenko, Andrew        13 APEX-MR                   NT    1:23.20        
                  38.54     1:23.20 (44.66)                                        
 -- Lama, Daw                 15 Unattached           1:06.88         NS        
 -- Bautista, Roger O         13 Sharks-NJ            1:16.58         NS        
 -- Koton, Edward             13 Shy-Mr-MR            1:15.59         NS        
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR                59.88        SCR        
 -- De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:00.92        SCR        
 -- Zikos, Thali A            17 APEX-MR                   NT        SCR        
 -- Alonso, Carlos            17 APEX-MR              1:00.00        SCR        
 -- Martinez, Christopher I   13 RedTails-MR          1:36.50        SCR        
 -- Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          1:05.76        SCR        
 -- Alexandrov, Nickola T     15 APEX-MR              1:24.24        SCR        
 -- Dempsey, Ryan J           14 Farmingdale-MR       1:17.98        SCR        
 -- Heisler-Murray, Lucky J   16 Sailfish-MR          1:26.65        SCR        
 -- Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              1:06.83        SCR        
 -- Marrone, Matthew J        17 Sailfish-MR          1:05.71        SCR        
 -- Benfaida, Eric A          13 Sailfish-MR               NT        SCR        
 -- Lopez, Alejandro          15 Aquaflames-MR        1:13.31        SCR        
 -- Travers, Matt             17 MVA-MR               1:04.91        SCR        
 -- Whitledge, Jory B         13 MVA-MR               1:28.19        SCR        
 -- Lazaroni, Charles W       15 Badger-MR            1:05.69        SCR        
 -- Gubler, Christian L       14 BB-NJ                1:12.18        SCR        
 -- Bough, Matt W             16 BB-NJ                1:07.80        SCR        
 -- Miskovic, Radenko         32 Rms-MR                 57.50        SCR        
 -- Gorman, Evan K            16 BB-NJ                  59.27        SCR        
 -- Paccione, Sawyer          13 Sailfish-MR          1:14.05        SCR        
 -- Pejovic, David            16 Sailfish-MR          1:02.98        SCR        
 -- Lewis, Garfield           15 Sailfish-MR          1:09.17        SCR        
 -- Ouldibbat, Hamza          14 Sailfish-MR          1:09.17        SCR        
 -- Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            1:05.03        SCR        
 -- Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            1:07.15        SCR        
 -- Moiseyenko, Andrey        19 Shy-Mr-MR              57.79        SCR        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR            1:09.19        SCR        
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:06.23        SCR        
 -- Deverna, Kyle V           15 GAEL-MR              1:04.94        SCR        
 -- Oletsky, Richard          15 Shy-Mr-MR            1:14.44        SCR        
 -- Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:07.36        SCR        
 -- Linder, Daniel            17 WISC-MR              1:05.11        SCR        
 -- Montreuil, Jake T         11 WISC-MR              1:55.85        SCR        
 -- Chernik, Noah             15 WISC-MR              1:04.65        SCR        
 -- Ye, William               14 WISC-MR                59.47        SCR        
 -- Malarczyk, Peter          18 Badger-MR            1:01.84        SCR        
 -- Lu, Jason                 13 Aquaflames-MR        1:45.92        SCR        
 -- Varley, Liam C            14 Farmingdale-MR       1:18.56        SCR        
 -- Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:03.48        SCR        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lafata, Spencer F         14 Badger-MR            2:00.53    1:59.59        
                  29.41     1:00.44 (31.03)     1:31.02 (30.58)     1:59.59 (28.57)
  2 Spektor, Ariel J          14 GAAC-MA              2:04.08    2:00.16        
                  28.81       59.80 (30.99)     1:30.63 (30.83)     2:00.16 (29.53)
  3 Lantin, Matthew D         17 Badger-MR            1:59.19    2:00.67        
                  29.36       59.05 (29.69)     1:30.40 (31.35)     2:00.67 (30.27)
  4 Hogan, Brian R            18 Badger-MR                 NT    2:00.82        
                  28.51       59.06 (30.55)     1:30.78 (31.72)     2:00.82 (30.04)
  5 Eiden, Joseph P           17 Badger-MR            1:55.15    2:01.73        
                  28.65       59.30 (30.65)     1:31.69 (32.39)     2:01.73 (30.04)
  6 Conaton, Patrick A        17 Badger-MR            1:53.19    2:03.13        
                  28.87     1:00.09 (31.22)     1:32.86 (32.77)     2:03.13 (30.27)
  7 Patrouch, Oliver L        16 Badger-MR            2:01.70    2:04.76        
                  28.96     1:00.88 (31.92)     1:32.04 (31.16)     2:04.76 (32.72)
  8 Stewart, David C          15 Badger-MR            1:58.35    2:05.12        
                  29.25     1:01.58 (32.33)     1:33.65 (32.07)     2:05.12 (31.47)
  9 Needham, Dan              17 Badger-MR            1:59.88    2:08.49        
                                1:03.02 ( )   2:08.49 (1:05.47)                    
 10 Mukudai, Reo              17 Badger-MR            1:58.37    2:08.51        
                  29.90     1:02.76 (32.86)     1:36.06 (33.30)     2:08.51 (32.45)
 11 Noguchi, Shintaro         20 Unattached           1:53.50    2:08.57        
                  29.87     1:02.63 (32.76)   2:08.57 (1:05.94)                    
 12 Militti, Pat D            20 FORD-MR              1:58.43    2:10.20        
                                1:02.27 ( )   2:10.20 (1:07.93)                    
 13 Kunze, Colin J            18 NYCC-MR              2:05.18    2:10.36        
                  30.32     1:02.96 (32.64)     1:36.78 (33.82)     2:10.36 (33.58)
 14 Konovalov, Nicholas       16 NYCC-MR              2:06.77    2:10.59        
                  30.58     1:03.38 (32.80)     1:37.56 (34.18)     2:10.59 (33.03)
 15 Belfanti, Nick J          21 FORD-MR              1:55.58    2:13.80        
                  30.62     1:03.77 (33.15)     1:38.89 (35.12)     2:13.80 (34.91)
 16 Collins, Jack M           15 Badger-MR            2:05.97    2:14.23        
                  32.26     1:06.60 (34.34)     1:41.22 (34.62)     2:14.23 (33.01)
 17 Powers, William P         14 Badger-MR            2:16.00    2:14.59        
                  31.68     1:06.14 (34.46)     1:41.43 (35.29)     2:14.59 (33.16)
 18 Tucci, Danny A            14 Badger-MR            2:14.25    2:15.04        
                  30.86     1:05.57 (34.71)     1:40.43 (34.86)     2:15.04 (34.61)
 19 Vargas, Anthony J         16 RedTails-MR          2:07.61    2:15.10        
                  39.34     1:04.64 (25.30)     1:40.46 (35.82)     2:15.10 (34.64)
 20 Loughran, Brendan P       18 Sailfish-MR          2:14.49    2:16.07        
                  30.65     1:04.50 (33.85)     1:40.38 (35.88)     2:16.07 (35.69)
 21 Burbidge, Nicholas L      20 FORD-MR              1:59.02    2:18.27        
                  31.29     1:06.46 (35.17)     1:42.57 (36.11)     2:18.27 (35.70)
 22 Barnola, Jimmy A          16 Farmingdale-MR       2:08.14    2:18.35        
                  31.61     1:06.90 (35.29)     1:43.20 (36.30)     2:18.35 (35.15)
 23 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:12.00    2:18.60        
                  30.54     1:05.87 (35.33)     1:42.64 (36.77)     2:18.60 (35.96)
 24 Pilaar, Brendan M         16 BB-NJ                2:12.83    2:20.49        
                  31.16     1:05.99 (34.83)     1:43.37 (37.38)     2:20.49 (37.12)
 25 Alemann, Nicolas R        21 FORD-MR              2:00.12    2:20.71        
                  31.87     1:06.38 (34.51)     1:44.08 (37.70)     2:20.71 (36.63)
 26 Simone, James S           13 Badger-MR            2:22.76    2:22.79        
                                1:09.96 ( )   2:22.79 (1:12.83)                    
 27 Johanson, Colin           14 Badger-MR            2:18.29    2:23.10        
                  31.97     1:08.37 (36.40)     1:46.42 (38.05)     2:23.10 (36.68)
 28 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:14.24    2:23.62        
                  31.73     1:07.40 (35.67)     1:45.42 (38.02)     2:23.62 (38.20)
 29 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:26.23    2:26.77        
                  15.20     1:13.37 (58.17)     1:52.23 (38.86)     2:26.77 (34.54)
 30 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            2:25.04    2:26.81        
                  34.34     1:11.95 (37.61)     1:51.12 (39.17)     2:26.81 (35.69)
 31 Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:33.12    2:28.20        
                  34.24     1:12.99 (38.75)     1:53.84 (40.85)     2:28.20 (34.36)
 32 Jaile, Francisco R        16 GAEL-MR              2:15.48    2:29.20        
                  31.93     1:08.28 (36.35)   2:29.20 (1:20.92)                    
 33 Parrinello, Anthony A     14 Farmingdale-MR       2:25.81    2:29.48        
                  34.42     1:12.85 (38.43)     1:52.99 (40.14)     2:29.48 (36.49)
 34 Donahue, Brian P          15 BB-NJ                2:20.94    2:29.68        
                  33.18     1:11.58 (38.40)     1:50.58 (39.00)     2:29.68 (39.10)
 35 Maloney, Michael C        13 Farmingdale-MR       2:21.35    2:29.88        
                  34.17                             1:53.19 ( )     2:29.88 (36.69)
 36 Pilaar, Evan J            18 BB-NJ                2:18.27    2:31.68        
                  34.82     1:12.12 (37.30)     1:52.44 (40.32)     2:31.68 (39.24)
 37 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              2:34.76    2:31.93        
                  33.49     1:11.47 (37.98)     1:53.21 (41.74)     2:31.93 (38.72)
 38 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            2:33.62    2:33.21        
                  34.03     1:13.37 (39.34)     1:54.93 (41.56)     2:33.21 (38.28)
 39 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:30.28    2:33.27        
                  34.13     1:12.22 (38.09)     1:53.75 (41.53)     2:33.27 (39.52)
 40 Daly, Thomas A            13 HAA-MR               2:29.84    2:33.86        
                  35.41     1:14.88 (39.47)     1:55.01 (40.13)     2:33.86 (38.85)
 41 Yang, Andrew              16 Sailfish-MR          2:17.54    2:35.22        
                  32.49     1:10.51 (38.02)     1:52.92 (42.41)     2:35.22 (42.30)
 42 Moran, Frankie W          14 Badger-MR                 NT    2:36.57        
                  34.84     1:13.74 (38.90)   2:36.57 (1:22.83)                    
 43 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          2:32.78    2:38.61        
                                1:15.12 ( )   2:38.61 (1:23.49)                    
 44 Guzman, Anthony L         15 RedTails-MR          2:27.12    2:40.01        
                  35.39     1:16.20 (40.81)     1:58.35 (42.15)     2:40.01 (41.66)
 45 Lawson, Michael           13 Sailfish-MR          2:49.01    2:41.01        
                  35.88     1:17.68 (41.80)     1:59.75 (42.07)     2:41.01 (41.26)
 46 Medina, Milton D          16 APEX-MR              2:42.92    2:46.50        
                  35.89     1:17.71 (41.82)     2:03.49 (45.78)     2:46.50 (43.01)
 47 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                   NT    2:52.25        
                  38.08     1:22.62 (44.54)     2:10.49 (47.87)     2:52.25 (41.76)
 48 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:37.36    2:53.82        
                  37.69     1:23.36 (45.67)     2:10.22 (46.86)     2:53.82 (43.60)
 49 Marques, David R          15 Farmingdale-MR       2:30.00    2:58.22        
                  38.21     1:22.47 (44.26)     2:10.17 (47.70)     2:58.22 (48.05)
 50 White, Jahari             14 Sailfish-MR          2:37.79    2:59.58        
                  38.45     1:23.57 (45.12)     2:12.21 (48.64)     2:59.58 (47.37)
 51 Bautista, Roger O         13 Sharks-NJ            2:47.00    3:00.71        
                  40.69     1:28.64 (47.95)     2:18.74 (50.10)     3:00.71 (41.97)
 52 Bell, Brandon D           14 Unat-MR              2:59.13    3:01.07        
                  37.83     1:23.23 (45.40)     2:14.25 (51.02)     3:01.07 (46.82)
 53 Masuchenko, Andrew        13 APEX-MR                   NT    3:06.19        
                  41.72     1:29.19 (47.47)     2:18.91 (49.72)     3:06.19 (47.28)
 54 Park, Sangmin J           13 BB-NJ                3:30.11    3:08.80        
                  36.71     1:23.10 (46.39)     2:16.17 (53.07)     3:08.80 (52.63)
 55 Williams, Amir N          14 Sailfish-MR          3:17.86    3:11.22        
                                1:31.04 ( )     2:21.70 (50.66)     3:11.22 (49.52)
 -- Eng, William A            13 Farmingdale-MR       2:20.58         NS        
 -- Serman, Trevor W          14 APEX-MR                   NT         NS        
 -- Koton, Edward             13 Shy-Mr-MR            2:45.91         NS        
 -- Lama, Daw                 15 Unattached           2:38.05         NS        
 -- Alonso, Carlos            17 APEX-MR              2:11.65        SCR        
 -- De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:15.09        SCR        
 -- Zikos, Thali A            17 APEX-MR                   NT        SCR        
 -- Alexandrov, Nickola T     15 APEX-MR              3:09.36        SCR        
 -- Deverna, Kyle V           15 GAEL-MR              2:21.08        SCR        
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR              2:08.29        SCR        
 -- Gleason, David X          22 NYCC-MR              1:55.05        SCR        
 -- Raiola, Andy M            16 NYCC-MR              2:10.61        SCR        
 -- Benfaida, Eric A          13 Sailfish-MR          3:17.38        SCR        
 -- Dempsey, Ryan J           14 Farmingdale-MR       3:11.23        SCR        
 -- Egan, Liam R              15 Badger-MR            2:01.66        SCR        
 -- Mannix, Richard E         17 Badger-MR            1:57.61        SCR        
 -- Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:22.00        SCR        
 -- Bough, Matt W             16 BB-NJ                2:43.26        SCR        
 -- Lewis, Garfield           15 Sailfish-MR          2:49.34        SCR        
 -- Gorman, Evan K            16 BB-NJ                2:11.44        SCR        
 -- Paccione, Sawyer          13 Sailfish-MR          2:53.78        SCR        
 -- Marrone, Matthew J        17 Sailfish-MR          2:23.97        SCR        
 -- Ouldibbat, Hamza          14 Sailfish-MR          2:41.31        SCR        
 -- Moiseyenko, Andrey        19 Shy-Mr-MR            2:09.83        SCR        
 -- Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:29.78        SCR        
 -- Malarczyk, Peter          18 Badger-MR            2:11.09        SCR        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR            2:41.99        SCR        
 -- Oletsky, Richard          15 Shy-Mr-MR            2:57.84        SCR        
 -- Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            2:42.85        SCR        
 -- Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:26.92        SCR        
 -- Lazaroni, Charles W       15 Badger-MR            2:29.29        SCR        
 -- Travers, Matt             17 MVA-MR               2:16.94        SCR        
 -- Bravo, David D            15 Badger-MR            2:07.86        SCR        
 -- Linder, Daniel            17 WISC-MR              2:25.19        SCR        
 -- Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:11.87        SCR        
 -- Ye, William               14 WISC-MR              2:16.31        SCR        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          22 NYCC-MR                59.78      59.94        
                  29.41       59.94 (30.53)                                        
  2 Conaton, Patrick A        17 Badger-MR              56.47    1:02.56        
                  31.26     1:02.56 (31.30)                                        
  3 Tilneac, George           16 NYCC-MR              1:03.82    1:03.16        
                  31.56     1:03.16 (31.60)                                        
  4 Barry, Charles C          18 Badger-MR            1:00.14    1:04.83        
                  32.36     1:04.83 (32.47)                                        
  5 Hogan, Colin J            17 Badger-MR            1:00.29    1:05.39        
  6 Kennon, Declan P          16 Badger-MR              58.61    1:05.82        
  7 Kunze, Colin J            18 NYCC-MR              1:04.85    1:06.04        
                  32.79     1:06.04 (33.25)                                        
  8 Wang, Eric                17 Badger-MR            1:01.05    1:06.76        
  9 Bravo, David D            15 Badger-MR            1:04.38    1:06.90        
                  33.14     1:06.90 (33.76)                                        
 10 Grimmett-Norris, Michael  21 FORD-MR                59.19    1:07.10        
                  32.86     1:07.10 (34.24)                                        
 11 Konovalov, Nicholas       16 NYCC-MR              1:04.57    1:07.45        
                  32.84     1:07.45 (34.61)                                        
 12 Hogan, Brian R            18 Badger-MR                 NT    1:09.04        
                  34.26     1:09.04 (34.78)                                        
 13 Mukudai, Reo              17 Badger-MR            1:08.25    1:09.21        
 14 Lafata, Spencer F         14 Badger-MR            1:05.56    1:09.60        
                  35.49     1:09.60 (34.11)                                        
 15 Tucci, Danny A            14 Badger-MR            1:08.51    1:09.74        
                  33.55     1:09.74 (36.19)                                        
 16 Thomann, Will R           21 FORD-MR                58.63    1:10.24        
                  34.12     1:10.24 (36.12)                                        
 17 Collins, Jack M           15 Badger-MR            1:12.00    1:10.81        
                  35.21     1:10.81 (35.60)                                        
 18 Lyons, Sean P             18 Badger-MR            1:06.33    1:11.07        
                  35.32     1:11.07 (35.75)                                        
 19 Patrouch, Oliver L        16 Badger-MR            1:03.64    1:11.73        
                  36.19     1:11.73 (35.54)                                        
 20 Towne, Garrett B          13 Badger-MR            1:10.83    1:12.33        
                  35.43     1:12.33 (36.90)                                        
 21 Barnola, Jimmy A          16 Farmingdale-MR       1:10.55    1:13.43        
                  36.22     1:13.43 (37.21)                                        
 22 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:08.53    1:14.04        
 23 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:09.99    1:14.22        
                  35.45     1:14.22 (38.77)                                        
 24 Johanson, Colin           14 Badger-MR            1:12.07    1:15.31        
 25 Parrinello, Anthony A     14 Farmingdale-MR       1:12.76    1:15.36        
                  36.24     1:15.36 (39.12)                                        
 26 Mukudai, Takuto Z         15 Badger-MR            1:14.09    1:15.64        
                  37.41     1:15.64 (38.23)                                        
 27 Powers, William P         14 Badger-MR            1:12.63    1:16.17        
                  38.01     1:16.17 (38.16)                                        
 28 Simone, James S           13 Badger-MR            1:16.16    1:16.66        
                  38.08     1:16.66 (38.58)                                        
 29 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          1:14.78    1:16.77        
                  38.34     1:16.77 (38.43)                                        
 30 Yang, Andrew              16 Sailfish-MR          1:11.52    1:17.08        
                  36.95     1:17.08 (40.13)                                        
 31 Spichiger, Michael J      15 BB-NJ                1:18.85    1:17.32        
                  37.89     1:17.32 (39.43)                                        
 32 Eid, Christian J          14 Badger-MR            1:15.43    1:17.33        
                  37.81     1:17.33 (39.52)                                        
 33 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:16.40    1:17.50        
 34 Moran, Frankie W          14 Badger-MR            1:20.99    1:17.59        
 35 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:16.71    1:17.90        
                  38.32     1:17.90 (39.58)                                        
 36 Jaile, Francisco R        16 GAEL-MR              1:14.76    1:21.16        
                  38.78     1:21.16 (42.38)                                        
 37 Maloney, Michael C        13 Farmingdale-MR       1:14.99    1:22.24        
                  39.18     1:22.24 (43.06)                                        
 38 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:20.21    1:23.75        
                  39.47     1:23.75 (44.28)                                        
 39 Lawson, Michael           13 Sailfish-MR          1:25.37    1:24.52        
                  40.95     1:24.52 (43.57)                                        
 40 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:21.71    1:25.11        
                  41.48     1:25.11 (43.63)                                        
 41 Bell, Brandon D           14 Unat-MR              1:37.13    1:25.79        
                  40.86     1:25.79 (44.93)                                        
 42 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                   NT    1:27.37        
                  42.25     1:27.37 (45.12)                                        
 43 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:24.85    1:28.03        
                  44.49     1:28.03 (43.54)                                        
 44 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                   NT    1:30.10        
                  44.27     1:30.10 (45.83)                                        
 45 White, Jahari             14 Sailfish-MR          1:20.21    1:30.66        
                  44.46     1:30.66 (46.20)                                        
 46 Masuchenko, Andrew        13 APEX-MR                   NT    1:31.15        
 47 Bautista, Roger O         13 Sharks-NJ            1:31.59    1:33.91        
                  44.56     1:33.91 (49.35)                                        
 48 Medina, Milton D          16 APEX-MR                   NT    1:34.55        
                  48.16     1:34.55 (46.39)                                        
 49 Park, Sangmin J           13 BB-NJ                1:38.55    1:38.12        
 50 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:38.66    1:44.56        
                  51.82     1:44.56 (52.74)                                        
 -- Marques, David R          15 Farmingdale-MR       1:20.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.90          DQ (54.92)                                        
 -- Eng, William A            13 Farmingdale-MR       1:15.79         NS        
 -- Lama, Daw                 15 Unattached           1:23.99         NS        
 -- Koton, Edward             13 Shy-Mr-MR            1:25.42         NS        
 -- De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:19.40        SCR        
 -- Marrone, Matthew J        17 Sailfish-MR          1:15.87        SCR        
 -- Mo, Daniel G              17 Badger-MR              59.74        SCR        
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR              1:10.99        SCR        
 -- Rosario, Nick             16 MVA-MR                    NT        SCR        
 -- Benfaida, Eric A          13 Sailfish-MR          1:34.82        SCR        
 -- Travers, Matt             17 MVA-MR               1:17.75        SCR        
 -- Alexandrov, Nickola T     15 APEX-MR              1:44.77        SCR        
 -- Chernik, Noah             15 WISC-MR              1:10.72        SCR        
 -- Bough, Matt W             16 BB-NJ                1:11.22        SCR        
 -- Montreuil, Jake T         11 WISC-MR              1:52.89        SCR        
 -- Ouldibbat, Hamza          14 Sailfish-MR          1:14.53        SCR        
 -- Ye, William               14 WISC-MR              1:07.03        SCR        
 -- Gubler, Christian L       14 BB-NJ                1:28.45        SCR        
 -- Paccione, Sawyer          13 Sailfish-MR          1:23.99        SCR        
 -- Alonso, Carlos            17 APEX-MR              1:12.67        SCR        
 -- Varley, Liam C            14 Farmingdale-MR       1:32.04        SCR        
 -- Lopez, Andrew             11 WISC-MR              1:35.74        SCR        
 -- Zikos, Thali A            17 APEX-MR                   NT        SCR        
 -- Oletsky, Richard          15 Shy-Mr-MR            1:35.12        SCR        
 -- Mannix, Richard E         17 Badger-MR            1:01.17        SCR        
 -- Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            1:12.78        SCR        
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:14.25        SCR        
 -- Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:20.73        SCR        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR            1:24.41        SCR        
 -- Lu, Jason                 13 Aquaflames-MR        1:49.35        SCR        
 -- Moiseyenko, Andrey        19 Shy-Mr-MR            1:09.39        SCR        
 -- Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            1:14.40        SCR        
 -- Egan, Liam R              15 Badger-MR            1:03.20        SCR        
 -- Dempsey, Ryan J           14 Farmingdale-MR       1:27.07        SCR        
 -- Martinez, Christopher I   13 RedTails-MR          1:46.88        SCR        
 -- Deverna, Kyle V           15 GAEL-MR              1:13.45        SCR        
 -- Heisler-Murray, Lucky J   16 Sailfish-MR          1:38.27        SCR        
 -- Lopez, Alejandro          15 Aquaflames-MR        1:31.86        SCR        
 -- Mo, Joe                   15 Badger-MR            1:05.60        SCR        
 -- Whitledge, Jory B         13 MVA-MR               1:57.97        SCR        
 -- Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:14.24        SCR        
 -- Hendell, Josh             14 Badger-MR            1:10.89        SCR        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spektor, Ariel J          14 GAAC-MA              2:39.43    2:37.92        
                  35.95     1:15.59 (39.64)     1:56.22 (40.63)     2:37.92 (41.70)
  2 Stewart, David C          15 Badger-MR            2:32.30    2:43.29        
                                1:17.13 ( )   2:43.29 (1:26.16)                    
  3 Lantin, Matthew D         17 Badger-MR            2:40.48    2:44.20        
                  38.67     1:20.96 (42.29)     2:03.58 (42.62)     2:44.20 (40.62)
  4 Speres, Aristides C       14 Badger-MR            2:43.00    2:45.72        
                  36.68     1:18.38 (41.70)     2:01.91 (43.53)     2:45.72 (43.81)
  5 Bravo, David D            15 Badger-MR                 NT    2:46.25        
                  37.94     1:19.17 (41.23)     2:02.40 (43.23)     2:46.25 (43.85)
  6 Dwyer, Ben B              21 FORD-MR              2:20.84    2:46.38        
                  38.32     1:20.01 (41.69)     2:03.97 (43.96)     2:46.38 (42.41)
  7 Mukudai, Takuto Z         15 Badger-MR            2:48.71    2:55.12        
                  39.23     1:23.06 (43.83)     2:09.34 (46.28)     2:55.12 (45.78)
  8 Vargas, Anthony J         16 RedTails-MR          2:44.93    2:55.97        
                  37.67     1:22.00 (44.33)   2:55.97 (1:33.97)                    
  9 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               2:49.04    2:56.27        
                  40.94     1:25.09 (44.15)     2:11.29 (46.20)     2:56.27 (44.98)
 10 Kosciuk, Kevin M          20 FORD-MR              2:32.35    2:56.60        
                  41.61     1:26.13 (44.52)     2:11.76 (45.63)     2:56.60 (44.84)
 11 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:46.86    2:59.89        
                                1:27.24 ( )     2:14.38 (47.14)     2:59.89 (45.51)
 12 Donahue, Brian P          15 BB-NJ                2:53.31    3:02.54        
                  41.95     1:29.01 (47.06)     2:17.36 (48.35)     3:02.54 (45.18)
 13 Daly, Thomas A            13 HAA-MR               3:05.44    3:03.28        
                                1:28.82 ( )   3:03.28 (1:34.46)                    
 14 Guzman, Anthony L         15 RedTails-MR          3:00.82    3:05.12        
                  41.41     1:27.58 (46.17)     2:16.86 (49.28)     3:05.12 (48.26)
 15 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR          2:55.72    3:07.66        
                  43.20     1:31.35 (48.15)     2:21.02 (49.67)     3:07.66 (46.64)
 16 Pilaar, Brendan M         16 BB-NJ                3:10.73    3:07.81        
                  41.91     1:29.24 (47.33)     2:19.83 (50.59)     3:07.81 (47.98)
 17 Liu, Jonsthan E           15 Unat-MR              3:06.69    3:09.76        
                  43.03     1:31.57 (48.54)   3:09.76 (1:38.19)                    
 18 Maloney, Michael C        13 Farmingdale-MR       3:05.27    3:13.01        
                  42.73     1:32.51 (49.78)     2:23.94 (51.43)     3:13.01 (49.07)
 19 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            3:07.31    3:14.24        
                  42.85   3:14.24 (2:31.39)                                        
 20 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          3:32.22    3:16.05        
                  45.55     1:33.34 (47.79)     2:26.51 (53.17)     3:16.05 (49.54)
 21 Parrinello, Anthony A     14 Farmingdale-MR       3:06.88    3:16.85        
                  45.76     1:34.63 (48.87)     2:27.97 (53.34)     3:16.85 (48.88)
 22 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          3:25.10    3:19.07        
                                1:39.59 ( )     2:31.24 (51.65)     3:19.07 (47.83)
 23 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            3:14.39    3:21.86        
                  45.34     1:36.99 (51.65)     2:30.69 (53.70)     3:21.86 (51.17)
 24 Eid, Christian J          14 Badger-MR            3:16.73    3:24.61        
                  47.85     1:39.81 (51.96)     2:33.67 (53.86)     3:24.61 (50.94)
 25 Spichiger, Michael J      15 BB-NJ                3:34.52    3:24.86        
                  45.99     1:37.37 (51.38)     2:31.26 (53.89)     3:24.86 (53.60)
 26 Williams, Amir N          14 Sailfish-MR          3:40.53    3:44.40        
                  50.42     1:47.20 (56.78)     2:46.38 (59.18)     3:44.40 (58.02)
 27 Bell, Brandon D           14 Unat-MR              3:25.13    3:44.63        
                  49.95     1:45.90 (55.95)     2:45.03 (59.13)     3:44.63 (59.60)
 -- Lama, Daw                 15 Unattached           3:10.13         NS        
 -- Martinez, Christopher I   13 RedTails-MR          3:30.09        SCR        
 -- Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          2:47.06        SCR        
 -- Pejovic, David            16 Sailfish-MR          2:49.75        SCR        
 -- Lewis, Garfield           15 Sailfish-MR          3:21.37        SCR        
 -- Whitledge, Jory B         13 MVA-MR               4:13.54        SCR        
 -- Gubler, Christian L       14 BB-NJ                3:35.66        SCR        
 -- Gorman, Evan K            16 BB-NJ                2:46.68        SCR        
 -- Bough, Matt W             16 BB-NJ                3:06.44        SCR        
 -- Tremain, Max              18 Badger-MR            2:22.62        SCR        
 -- Mo, Daniel G              17 Badger-MR            2:32.35        SCR        
 -- Deverna, Kyle V           15 GAEL-MR              3:17.08        SCR        
 -- Linder, Daniel            17 WISC-MR              2:44.83        SCR        
 -- Chernik, Noah             15 WISC-MR              3:09.15        SCR        
 -- Varley, Liam C            14 Farmingdale-MR       3:47.91        SCR        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          18 Badger-MR            2:07.11    2:10.67        
                  29.63     1:02.07 (32.44)     1:36.61 (34.54)     2:10.67 (34.06)
  2 Spektor, Ariel J          14 GAAC-MA              2:22.09    2:12.98        
                                1:21.28 ( )     2:12.98 (51.70)                    
  3 Eiden, Joseph P           17 Badger-MR            2:11.75    2:14.94        
                  30.42     1:04.63 (34.21)     1:40.81 (36.18)     2:14.94 (34.13)
  4 Stewart, David C          15 Badger-MR            2:09.97    2:16.88        
                  30.21     1:04.76 (34.55)     1:41.34 (36.58)     2:16.88 (35.54)
  5 Lyons, Sean P             18 Badger-MR            2:12.85    2:18.59        
                  31.46     1:06.59 (35.13)     1:42.37 (35.78)     2:18.59 (36.22)
  6 Tilneac, George           16 NYCC-MR              2:15.39    2:19.05        
                  30.56     1:05.65 (35.09)     1:42.87 (37.22)     2:19.05 (36.18)
  7 Needham, Dan              17 Badger-MR            2:14.15    2:28.08        
                  32.77     1:09.73 (36.96)     1:48.86 (39.13)     2:28.08 (39.22)
  8 Kosciuk, Kevin M          20 FORD-MR              2:07.28    2:33.35        
                                1:09.06 ( )     1:48.85 (39.79)     2:33.35 (44.50)
  9 Pilaar, Evan J            18 BB-NJ                2:24.30    2:41.57        
                  35.52     1:15.11 (39.59)     1:57.88 (42.77)     2:41.57 (43.69)
 10 Wang, Eric                17 Badger-MR            2:15.00    2:44.60        
                                1:10.13 ( )     1:56.75 (46.62)     2:44.60 (47.85)
 11 Towne, Garrett B          13 Badger-MR            3:00.00    2:44.81        
                  35.75     1:17.62 (41.87)     2:01.45 (43.83)     2:44.81 (43.36)
 12 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR                 NT    2:47.03        
                  36.00   2:47.03 (2:11.03)                                        
 13 Liu, Jonsthan E           15 Unat-MR              2:48.11    2:58.22        
                  36.39     1:19.19 (42.80)     2:07.32 (48.13)     2:58.22 (50.90)
 14 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                   NT    2:59.58        
                  39.01     1:23.75 (44.74)   2:59.58 (1:35.83)                    
 15 Torres, Cristian          13 Sailfish-MR          3:09.27    3:10.32        
                  38.80     1:25.24 (46.44)     2:18.01 (52.77)     3:10.32 (52.31)
 -- Hogan, Colin J            17 Badger-MR            2:16.72         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  31.62     1:07.26 (35.64)     1:46.46 (39.20)          DQ (39.81)
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:36.39        SCR        
 -- Malarczyk, Peter          18 Badger-MR            2:25.82        SCR        
 -- Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:50.00        SCR        
 -- Raiola, Andy M            16 NYCC-MR              2:20.16        SCR        
 -- Egan, Liam R              15 Badger-MR            3:06.36        SCR        
 -- Gorman, Evan K            16 BB-NJ                2:16.85        SCR        
 -- Gubler, Christian L       14 BB-NJ                3:26.97        SCR        
 -- Rosario, Nick             16 MVA-MR               2:46.39        SCR        
 -- Mo, Daniel G              17 Badger-MR            2:10.85        SCR        
 -- Mo, Joe                   15 Badger-MR            2:17.15        SCR        
 -- Hendell, Josh             14 Badger-MR            2:33.65        SCR        
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          18 Badger-MR            4:33.16    4:44.55        
                  29.47     1:03.16 (33.69)     1:39.35 (36.19)     2:14.53 (35.18)
        2:57.12 (42.59)     3:39.46 (42.34)     4:13.16 (33.70)     4:44.55 (31.39)
  2 Lantin, Matthew D         17 Badger-MR            4:51.69    4:58.29        
                  34.24     1:11.74 (37.50)     1:52.76 (41.02)     2:31.97 (39.21)
        3:14.93 (42.96)     3:57.00 (42.07)     4:27.62 (30.62)     4:58.29 (30.67)
  3 Tilneac, George           16 NYCC-MR              4:56.26    5:00.04        
                  31.96     1:08.43 (36.47)     1:46.39 (37.96)     2:22.59 (36.20)
        3:08.38 (45.79)     3:52.55 (44.17)     4:27.09 (34.54)     5:00.04 (32.95)
  4 Kennon, Declan P          16 Badger-MR            4:36.69    5:01.43        
                                1:07.48 ( )                             2:29.67 ( )
        3:12.22 (42.55)     3:54.31 (42.09)     4:28.62 (34.31)     5:01.43 (32.81)
  5 Lyons, Sean P             18 Badger-MR            4:42.78    5:02.66        
                  32.00     1:07.42 (35.42)     1:46.83 (39.41)     2:24.90 (38.07)
        3:11.00 (46.10)     3:56.52 (45.52)     4:30.20 (33.68)     5:02.66 (32.46)
  6 Bravo, David D            15 Badger-MR            4:51.04    5:03.31        
                  33.05     1:10.60 (37.55)     1:49.43 (38.83)     2:27.68 (38.25)
                                3:57.00 ( )   5:03.31 (1:06.31)                    
  7 Kunze, Colin J            18 NYCC-MR              5:03.09    5:11.26        
                                1:08.24 ( )                                        
                                2:24.81 ( )   5:11.26 (2:46.45)                    
  8 Hogan, Colin J            17 Badger-MR            4:46.02    5:23.91        
                                1:11.47 ( )     1:54.69 (43.22)     2:35.23 (40.54)
        3:18.93 (43.70)     4:04.93 (46.00)   5:23.91 (1:18.98)                    
  9 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   5:37.92    5:44.61        
                  37.49     1:26.02 (48.53)     2:11.19 (45.17)     2:54.47 (43.28)
        3:41.48 (47.01)     4:29.05 (47.57)     5:07.62 (38.57)     5:44.61 (36.99)
 10 Loughran, Brendan P       18 Sailfish-MR          5:50.78    5:49.74        
                  34.59     1:15.10 (40.51)                             2:45.21 ( )
        3:34.31 (49.10)     4:28.93 (54.62)     5:09.98 (41.05)     5:49.74 (39.76)
 11 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR          5:54.01    5:52.78        
                  36.81     1:22.33 (45.52)     2:09.76 (47.43)     2:56.81 (47.05)
        3:47.16 (50.35)     4:36.32 (49.16)     5:16.71 (40.39)     5:52.78 (36.07)
 12 Liu, Jonsthan E           15 Unat-MR              6:00.13    5:56.57        
                  35.78     1:18.82 (43.04)     2:05.84 (47.02)     2:52.26 (46.42)
        3:42.42 (50.16)     4:33.66 (51.24)   5:56.57 (1:22.91)                    
 13 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR                 NT    6:02.61        
                  34.12     1:14.35 (40.23)     2:01.99 (47.64)     2:48.48 (46.49)
        3:44.81 (56.33)     4:42.12 (57.31)     5:23.40 (41.28)     6:02.61 (39.21)
 14 Barnola, Jimmy A          16 Farmingdale-MR       5:30.93    6:03.80        
                  35.91     1:20.62 (44.71)     2:07.08 (46.46)     2:51.98 (44.90)
      3:53.96 (1:01.98)     4:50.34 (56.38)     5:28.07 (37.73)     6:03.80 (35.73)
 15 Torres, Cristian          13 Sailfish-MR          6:51.98    6:33.59        
                  39.76     1:30.82 (51.06)     2:23.10 (52.28)     3:13.32 (50.22)
        4:10.97 (57.65)     5:06.26 (55.29)     5:50.35 (44.09)     6:33.59 (43.24)
 -- Pilaar, Brendan M         16 BB-NJ                5:31.68         NS        
 -- Spektor, Ariel J          14 GAAC-MA              4:53.05         NS        
 -- Pilaar, Evan J            18 BB-NJ                5:33.21         NS        
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               5:33.21        SCR        
 -- Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          5:47.61        SCR        
 -- Tremain, Max              18 Badger-MR            4:42.81        SCR        
 -- Mo, Joe                   15 Badger-MR            4:54.94        SCR        
 -- Mannix, Richard E         17 Badger-MR            4:36.26        SCR        
 -- Hendell, Josh             14 Badger-MR            5:01.29        SCR        
 -- Pejovic, David            16 Sailfish-MR          6:01.36        SCR        
 -- Raiola, Andy M            16 NYCC-MR              5:11.01        SCR        
 -- Speres, Aristides C       14 Badger-MR            5:16.21        SCR        
 -- Rosario, Nick             16 MVA-MR               6:01.13        SCR        
 -- Lafata, Spencer F         14 Badger-MR            4:51.80        SCR        
 -- Lazaroni, Charles W       15 Badger-MR                 NT        SCR