Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/20/2013 07:09 PM
                  2013 MR Badger New Year's Meet - 1/20/2013                   
                              Sanction #: 130119                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR              39.00      33.52         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 34.48      33.88         17  
  3 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                37.08      35.38         16  
  4 Reich, Julia K       8 GAEL-MR                40.16      38.92         15  
  5 Smith, Piper         8 CFB-MR                 42.59      39.07         14  
  6 Whittington, Chloe   8 Badger-MR              42.90      39.67         13  
  7 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 41.16      40.14         12  
  8 Torello-Viera, Mar   8 NYSA-MR                44.15      41.23         11  
  9 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                39.88      42.06          9  
 10 Loveless, Mary K     8 Badger-MR              39.36      42.38          7  
 11 Levenson, Talia B    8 Badger-MR                 NT      42.68          6  
 12 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR              46.79      44.82          5  
 13 Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR              43.90      46.21          4  
 14 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                54.72      46.35          3  
 15 Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              49.18      47.91          2  
 16 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 47.34      48.51          0.5
 16 Albers, Hailey L     8 Badger-MR              47.70      48.51          0.5
 18 Anderson, Kate E     7 Badger-MR              48.00      48.89        
 19 Winthal, Kyla        8 CFB-MR                 49.83      48.90        
 20 Kaufer, Ellie I      8 Badger-MR              52.45      50.12        
 21 Venezia, Madelyn S   8 CFB-MR                 50.24      50.82        
 22 Torelli, Annika L    7 Badger-MR                 NT      51.34        
 23 Sosa, Clara J        8 Badger-MR              56.63      52.11        
 24 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              57.64      53.19        
 25 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                53.31      54.17        
 26 Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT      55.97        
 27 Cabrera, Julia G     7 Badger-MR            1:02.24      57.02        
 28 Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                58.16      57.39        
 29 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR            1:00.01      57.46        
 30 Torelli, Katrina C   7 Badger-MR                 NT      59.32        
 31 Conniff, Rachel M    7 Badger-MR            1:02.00      59.82        
 32 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR            1:03.19    1:05.00        
 33 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR               1:09.99    1:11.94        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR              22.00      18.57         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 19.20      18.68         17  
  3 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                19.17      19.09         16  
  4 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 22.45      20.14         15  
  5 Loveless, Mary K     8 Badger-MR              22.53      23.12         14  
  6 Winthal, Kyla        8 CFB-MR                 24.89      23.36         13  
  7 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              22.31      23.42         11.5
  7 Smith, Piper         8 CFB-MR                 24.68      23.42         11.5
  9 Albers, Hailey L     8 Badger-MR              23.57      23.98          9  
 10 Levenson, Talia B    8 Badger-MR              23.16      24.08          7  
 11 Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              26.70      24.86          6  
 12 Torello-Viera, Mar   8 NYSA-MR                24.72      25.03          5  
 13 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                24.01      25.12          4  
 14 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 24.57      25.66          3  
 15 Sosa, Clara J        8 Badger-MR                 NT      25.90          2  
 16 Whittington, Chloe   8 Badger-MR              26.29      26.06          1  
 17 Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT      26.22        
 18 Torelli, Annika L    7 Badger-MR              25.57      26.55        
 19 Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR              25.11      26.85        
 20 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                30.71      27.15        
 21 Anderson, Kate E     7 Badger-MR              28.26      27.16        
 22 Cabrera, Julia G     7 Badger-MR              30.36      27.35        
 23 Kaufer, Ellie I      8 Badger-MR              25.88      27.40        
 24 Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                29.05      27.55        
 25 Venezia, Madelyn S   8 CFB-MR                 24.56      27.60        
 26 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                24.45      28.14        
 27 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              26.22      28.63        
 28 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR              28.74      30.57        
 29 Torelli, Katrina C   7 Badger-MR              29.57      31.09        
 30 Conniff, Rachel M    7 Badger-MR              37.15      31.81        
 31 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              33.15      33.09        
 32 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 37.67      34.02        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR              22.00      20.38         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 23.78      22.32         17  
  3 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                23.07      23.08         16  
  4 Loveless, Mary K     8 Badger-MR              23.42      24.05         15  
  5 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              24.88      24.53         14  
  6 Whittington, Chloe   8 Badger-MR              25.86      25.04         13  
  7 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 25.78      25.78         12  
  8 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 29.44      26.21         11  
  9 Venezia, Madelyn S   8 CFB-MR                 27.89      26.94          9  
 10 Smith, Piper         8 CFB-MR                 28.76      27.01          7  
 11 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR              26.37      27.18          6  
 12 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              30.74      28.78          5  
 13 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                30.86      29.43          4  
 14 Winthal, Kyla        8 CFB-MR                 30.78      31.95          3  
 15 Levenson, Talia B    8 Badger-MR              30.09      32.17          2  
 16 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR              30.81      33.45          1  
 17 Anderson, Kate E     7 Badger-MR              34.89      34.71        
 18 Albers, Hailey L     8 Badger-MR              35.68      37.29        
 19 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 31.45      37.42        
 20 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR              1:05.70      38.02        
 -- Cabrera, Julia G     7 Badger-MR              39.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              35.70         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              47.55         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sosa, Clara J        8 Badger-MR              42.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                33.77         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Torelli, Annika L    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Torelli, Katrina C   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                16.79      17.51         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 19.78      18.72         17  
  3 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              26.17      23.81         16  
  4 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 21.89      25.04         15  
  5 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 27.45      25.21         14  
  6 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR              25.36      25.52         13  
  7 Smith, Piper         8 CFB-MR                 26.78      26.91         12  
  8 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                31.27      28.69         11  
  9 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                26.04      28.76          9  
 10 Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR              25.89      28.85          7  
 11 Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                43.77      31.60          6  
 12 Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT      32.97          5  
 13 Torelli, Annika L    7 Badger-MR                 NT      33.81          4  
 14 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              31.00      34.95          3  
 15 Kaufer, Ellie I      8 Badger-MR              39.20      34.98          2  
 16 Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              30.00      34.99          1  
 17 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR              31.55      35.63        
 -- Anderson, Kate E     7 Badger-MR              28.77         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              38.02         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Albers, Hailey L     8 Badger-MR              35.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR            1:40.00    1:27.04         20  
                  39.76     1:27.04 (47.28)                                        
  2 Yoo, Emily           8 NYSA-MR              1:37.52    1:31.12         17  
                  42.50     1:31.12 (48.62)                                        
  3 Loveless, Mary K     8 Badger-MR            1:43.06    1:45.17         16  
                  49.96     1:45.17 (55.21)                                        
  4 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR            1:12.00    1:49.22         15  
                  54.88     1:49.22 (54.34)                                        
  5 Whittington, Chloe   8 Badger-MR            1:55.32    1:50.47         14  
                  54.49     1:50.47 (55.98)                                        
  6 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR            1:54.38    1:52.11         13  
                  54.01     1:52.11 (58.10)                                        
  7 Levenson, Talia B    8 Badger-MR                 NT    2:02.02         12  
                  55.31   2:02.02 (1:06.71)                                        
 -- Torello-Viera, Mar   8 NYSA-MR              2:05.77         DQ        
      Scissors kick - breast
                  59.19        DQ (1:11.13)                                        
 -- Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:00.67        DQ (1:06.65)                                        
 -- Sosa, Clara J        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Torelli, Katrina C   7 Badger-MR                 NT         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31    1:12.97         40  
     1) Loveless, Mary K 8              2) Whittington, Chloe K 8         
     3) Lee, Kaitlyn H 8                4) Chen, Lydia G 8                
                  37.81     1:12.97 (35.16)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:27.51         34  
     1) Levenson, Talia B 8             2) Sosa, Clara J 8                
     3) Ford, Elizabeth A 8             4) Callaway, Corbin E 7           
                  45.61     1:27.51 (41.90)                                        
  3 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:09.78    1:29.78         32  
     1) Johnston, Sabrina K 8           2) Venezia, Sabrina F 7           
     3) Winthal, Kyla 8                 4) Mora-Castillo, Isabella 8      
                  53.29     1:29.78 (36.49)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                         NT    1:34.77         30  
     1) Hardart, Annabel M 6            2) Torelli, Katrina C 7           
     3) Torelli, Annika L 7             4) Anderson, Kate E 7             
                  50.82     1:34.77 (43.95)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:19.89    1:20.27         40  
     1) Mora-Castillo, Isabella 8       2) Sonnenburg, Ella B 8           
     3) Johnston, Sabrina K 8           4) Smith, Piper 8                 
                  47.57     1:20.27 (32.70)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15    1:25.71         34  
     1) Loveless, Mary K 8              2) Lee, Kaitlyn H 8               
     3) Callaway, Corbin E 7            4) Chen, Lydia G 8                
                  45.78     1:25.71 (39.93)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:45.74         32  
     1) Levenson, Talia B 8             2) Cabrera, Sofia E 8             
     3) Ford, Elizabeth A 8             4) Sosa, Clara J 8                
                  54.36     1:45.74 (51.38)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                         NT    1:56.43         30  
     1) Anderson, Kate E 7              2) Albers, Hailey L 8             
     3) Hardart, Annabel M 6            4) Torelli, Annika L 7            
                  59.82     1:56.43 (56.61)                                        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:31.99         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Hands brought beyond the hipline during stroke - b
     1) Reich, Julia K 8                2) Barr, Fiona P 6                
     3) Norris, Katherine C 7           4) Bruno, Ava L 7                 
                  59.95          DQ (44.59)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whang, Taylor K     10 NYSA-MR              1:12.16    1:12.49 SILV    20  
                  33.49     1:12.49 (39.00)                                        
  2 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:15.00    1:14.26 SILV    17  
                  35.26     1:14.26 (39.00)                                        
  3 Han, Sam S           9 NYSA-MR              1:21.41    1:17.14 SILV    16  
                  36.86     1:17.14 (40.28)                                        
  4 Feldman, Aiko R     10 NYSA-MR              1:20.17    1:18.20 SILV    15  
                  35.83     1:18.20 (42.37)                                        
  5 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:17.99    1:18.94         14  
                  36.06     1:18.94 (42.88)                                        
  6 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:18.69    1:19.50         13  
                  37.18     1:19.50 (42.32)                                        
  7 McGrath, Caroline    9 Badger-MR            1:18.99    1:22.73         12  
                  39.54     1:22.73 (43.19)                                        
  8 Smith, Catherine M  10 NYSA-MR              1:25.51    1:23.48         11  
                  40.10     1:23.48 (43.38)                                        
  9 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:23.44    1:25.01          9  
                  39.79     1:25.01 (45.22)                                        
 10 Bergamini, Sara E   10 GAEL-MR              1:26.52    1:26.01          7  
 11 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:24.94    1:26.40          6  
                  40.64     1:26.40 (45.76)                                        
 12 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR              1:25.23    1:28.64          5  
                  41.02     1:28.64 (47.62)                                        
 13 Benejam, Alexa       9 Badger-MR            2:03.15    1:29.64          4  
                  41.93     1:29.64 (47.71)                                        
 14 Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR            1:20.00    1:31.00          3  
                  41.35     1:31.00 (49.65)                                        
 15 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR              1:31.23    1:34.35          2  
                  42.78     1:34.35 (51.57)                                        
 16 O'Connell, Alice C  10 Badger-MR            1:22.00    1:35.81          1  
                  44.21     1:35.81 (51.60)                                        
 17 Wertlieb, Kaitlyn   10 GAEL-MR              1:54.18    1:45.48        
                  48.27     1:45.48 (57.21)                                        
 18 Freed, Annie S       9 GAEL-MR                   NT    1:53.39        
                  50.96   1:53.39 (1:02.43)                                        
 19 Barna, Elyssa R      9 NYSA-MR              2:01.77    2:09.47        
                  58.98   2:09.47 (1:10.49)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              41.04      40.03 SILV    20  
  2 Han, Sam S           9 NYSA-MR                39.77      40.13 SILV    17  
  3 Feldman, Aiko R     10 NYSA-MR                42.65      43.45         16  
  4 Labita, Julia       10 NYSA-MR                43.44      43.54         15  
  5 Smith, Catherine M  10 NYSA-MR                51.44      47.09         14  
  6 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                47.70      47.42         13  
  7 Bergamini, Sara E   10 GAEL-MR                52.93      49.86         12  
  8 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                47.09      50.09         11  
  9 O'Connell, Alice C  10 Badger-MR              53.93      50.71          9  
 10 Benejam, Alexa       9 Badger-MR              51.94      51.22          7  
 11 Wertlieb, Kaitlyn   10 GAEL-MR                55.54      52.73          6  
 12 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR                52.40      53.48          5  
 13 Freed, Annie S       9 GAEL-MR                55.30      56.89          4  
 14 Barna, Elyssa R      9 NYSA-MR              1:10.21    1:11.52          3  
 -- Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR              43.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whang, Taylor K     10 NYSA-MR              1:36.80    1:35.69 SILV    20  
                  44.75     1:35.69 (50.94)                                        
  2 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:37.56    1:38.49 SILV    17  
                  46.62     1:38.49 (51.87)                                        
  3 McGrath, Caroline    9 Badger-MR            1:37.00    1:43.60 SILV    16  
                  50.20     1:43.60 (53.40)                                        
  4 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:35.00    1:44.51 SILV    15  
                  50.80     1:44.51 (53.71)                                        
  5 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:34.00    1:45.99 SILV    14  
                  50.75     1:45.99 (55.24)                                        
  6 Benejam, Alexa       9 Badger-MR            2:10.00    2:01.15         13  
                  58.78   2:01.15 (1:02.37)                                        
  7 Wertlieb, Kaitlyn   10 GAEL-MR              2:15.65    2:07.90         12  
                  59.00   2:07.90 (1:08.90)                                        
  8 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR                   NT    2:08.33         11  
                  59.95   2:08.33 (1:08.38)                                        
 -- O'Connell, Alice C  10 Badger-MR            1:43.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  57.98        DQ (1:02.34)                                        
 -- Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR            1:36.00         DQ        
      One hand touch
                  53.85        DQ (1:01.56)                                        
 -- Freed, Annie S       9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              35.10      37.46 SILV    20  
  2 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                47.39      43.85 SILV    17  
  3 Feldman, Aiko R     10 NYSA-MR                42.84      44.59         16  
  4 McGrath, Caroline    9 Badger-MR              43.19      44.65         15  
  5 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                45.39      47.98         14  
  6 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR                46.10      50.78         13  
  7 Bergamini, Sara E   10 GAEL-MR                51.69      51.95         12  
  8 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                   NT      54.50         11  
  9 Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR              55.07      55.72          9  
 -- Smith, Catherine M  10 NYSA-MR                51.21         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whang, Taylor K     10 NYSA-MR              1:23.33    1:24.03 SILV    20  
                  37.65     1:24.03 (46.38)                                        
  2 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:20.00    1:26.94 SILV    17  
                  38.89     1:26.94 (48.05)                                        
  3 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:32.21    1:30.80         16  
                  42.54     1:30.80 (48.26)                                        
  4 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:29.80    1:32.70         15  
                  43.36     1:32.70 (49.34)                                        
  5 Han, Sam S           9 NYSA-MR              1:29.20    1:33.68         14  
                  43.75     1:33.68 (49.93)                                        
  6 McGrath, Caroline    9 Badger-MR            1:37.87    1:36.35         13  
                  45.33     1:36.35 (51.02)                                        
  7 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:45.05    1:38.39         12  
                  46.29     1:38.39 (52.10)                                        
  8 Benejam, Alexa       9 Badger-MR            1:49.47    1:45.56         11  
                  54.92     1:45.56 (50.64)                                        
  9 O'Connell, Alice C  10 Badger-MR            1:39.00    1:47.68          9  
                  51.82     1:47.68 (55.86)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.20    2:30.44         40  
                  37.28     1:25.55 (48.27)     2:06.16 (40.61)     2:30.44 (24.28)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                         NT         NS        
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:46.89         NS        
     1) Slattery, Bessie 10             2) Laguardia, Alexandra 10        
     3) Malionek, Zoe M 9               4) Frank, Jillian E 9             
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.70    2:45.37         40  
     1) Rotenberg, Mary H 10            2) Benejam, Alexa 9               
     3) McGrath, Caroline L 9           4) Pabby, Anya 10                 
                  40.65     1:27.15 (46.50)     2:04.22 (37.07)     2:45.37 (41.15)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:49.13    3:05.78         34  
     1) Bergamini, Sara E 10            2) Bruno, Ally G 10               
     3) Eforo, Danielle 9               4) Ferrigno, Angela R 10          
                  50.17     1:38.61 (48.44)     2:26.05 (47.44)     3:05.78 (39.73)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 3:05.70         NS        
     1) Frank, Jillian E 9              2) Laguardia, Alexandra 10        
     3) Slattery, Bessie 10             4) Smith, Isabella 10             
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:03.02      58.88 ZQ      20  
                  28.15       58.88 (30.73)                                        
  2 Panitz, Josephine   11 Badger-MR            1:08.38    1:02.61 SILV    17  
                  29.64     1:02.61 (32.97)                                        
  3 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              1:04.90    1:03.08 SILV    15.5
                  30.43     1:03.08 (32.65)                                        
  3 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              1:04.80    1:03.08 SILV    15.5
                  29.61     1:03.08 (33.47)                                        
  5 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:04.82    1:06.21 SILV    14  
                  31.26     1:06.21 (34.95)                                        
  6 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:08.21    1:06.33 SILV    13  
                  31.47     1:06.33 (34.86)                                        
  7 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              1:06.80    1:07.22 SILV    12  
                  31.89     1:07.22 (35.33)                                        
  8 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:09.88    1:07.71 SILV    11  
                  32.48     1:07.71 (35.23)                                        
  9 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            1:12.83    1:07.74 SILV     9  
                  32.68     1:07.74 (35.06)                                        
 10 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:11.10    1:08.70          7  
                  32.20     1:08.70 (36.50)                                        
 11 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              1:14.79    1:09.52          6  
                  33.02     1:09.52 (36.50)                                        
 12 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:20.32    1:13.76          5  
                  36.35     1:13.76 (37.41)                                        
 13 Martin, Alyssa D    11 APEX-MR              1:11.66    1:16.49          4  
                  36.69     1:16.49 (39.80)                                        
 14 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              1:14.07    1:18.60          3  
                  36.94     1:18.60 (41.66)                                        
 15 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            1:23.26    1:20.46          2  
                  37.97     1:20.46 (42.49)                                        
 16 Egan, Sharon M      12 APEX-MR                   NT    1:21.70          1  
                  38.02     1:21.70 (43.68)                                        
 17 Pardo, Shamira L    12 APEX-MR              1:20.55    1:22.51        
                  39.74     1:22.51 (42.77)                                        
 18 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:18.00    1:24.92        
 19 Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:32.12    1:33.22        
                  41.84     1:33.22 (51.38)                                        
 20 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR            1:45.03    1:37.74        
                  45.41     1:37.74 (52.33)                                        
 -- Wertlieb, Morgan S  12 GAEL-MR              1:30.62         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:14.37    1:07.04 ZQ      20  
                  32.54     1:07.04 (34.50)                                        
  2 Panitz, Josephine   11 Badger-MR            1:08.81    1:09.08 ZQ      17  
                  33.53     1:09.08 (35.55)                                        
  3 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              1:09.99    1:09.77 JO      16  
                  33.87     1:09.77 (35.90)                                        
  4 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              1:17.17    1:15.49 SILV    15  
                  36.76     1:15.49 (38.73)                                        
  5 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              1:15.39    1:16.80 SILV    14  
  6 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:16.58    1:18.30 SILV    13  
  7 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              1:20.10    1:21.01 SILV    12  
                  40.36     1:21.01 (40.65)                                        
  8 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:22.02    1:21.37 SILV    11  
  9 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:23.56    1:25.85          9  
                  41.57     1:25.85 (44.28)                                        
 10 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:23.21    1:26.77          7  
 11 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            1:31.27    1:29.62          6  
 12 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              1:32.56    1:31.16          5  
                  44.64     1:31.16 (46.52)                                        
 13 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:25.99    1:34.75          4  
 14 Pardo, Shamira L    12 APEX-MR                   NT    1:40.18          3  
 15 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR            1:47.02    1:45.25          2  
 -- Egan, Sharon M      12 APEX-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  50.55        DQ (1:00.70)                                        
 -- Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:41.52         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Wertlieb, Morgan S  12 GAEL-MR              1:55.99         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              1:25.46    1:27.15 SILV    20  
                  41.46     1:27.15 (45.69)                                        
  2 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            1:32.89    1:29.57 SILV    17  
                  41.95     1:29.57 (47.62)                                        
  3 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              1:29.35    1:30.17 SILV    16  
                  44.40     1:30.17 (45.77)                                        
  4 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:33.63    1:30.29 SILV    15  
                  43.96     1:30.29 (46.33)                                        
  5 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:35.45    1:30.80 SILV    14  
                  41.94     1:30.80 (48.86)                                        
  6 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:27.80    1:31.01 SILV    13  
                  42.52     1:31.01 (48.49)                                        
  7 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR                 NT    1:33.51         11.5
                  44.92     1:33.51 (48.59)                                        
  7 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              1:34.64    1:33.51         11.5
                  45.39     1:33.51 (48.12)                                        
  9 Martin, Alyssa D    11 APEX-MR              1:37.29    1:38.67          9  
                  47.10     1:38.67 (51.57)                                        
 10 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:42.73    1:40.46          7  
 11 Egan, Sharon M      12 APEX-MR                   NT    1:46.89          6  
                  49.13     1:46.89 (57.76)                                        
 12 Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:46.91    1:50.10          5  
                  52.17     1:50.10 (57.93)                                        
 13 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR            2:17.21    2:02.37          4  
                  58.07   2:02.37 (1:04.30)                                        
 14 Pardo, Shamira L    12 APEX-MR                   NT    2:04.32          3  
                  56.89   2:04.32 (1:07.43)                                        
 -- Landy, Jenna P      11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
                  50.30          DQ (56.79)                                        
 -- Wertlieb, Morgan S  12 GAEL-MR              1:52.17         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:10.15    1:07.85 ZQ      20  
                  31.56     1:07.85 (36.29)                                        
  2 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              1:21.56    1:16.71 SILV    17  
                  35.98     1:16.71 (40.73)                                        
  3 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:18.62    1:18.13 SILV    16  
                  36.54     1:18.13 (41.59)                                        
  4 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:17.53    1:21.57 SILV    15  
                  37.12     1:21.57 (44.45)                                        
  5 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:25.00    1:43.94         14  
                  46.40     1:43.94 (57.54)                                        
 -- Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:37.26        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:20.97    1:08.64 ZQ      20  
                  31.36     1:08.64 (37.28)                                        
  2 Panitz, Josephine   11 Badger-MR                 NT    1:13.98 SILV    17  
                  34.50     1:13.98 (39.48)                                        
  3 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              1:26.34    1:14.83 SILV    16  
                  34.58     1:14.83 (40.25)                                        
  4 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:25.00    1:17.17 SILV    15  
                  35.49     1:17.17 (41.68)                                        
  5 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:20.24    1:17.66 SILV    14  
                  35.35     1:17.66 (42.31)                                        
  6 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            1:21.29    1:21.21         13  
                  38.94     1:21.21 (42.27)                                        
  7 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:26.32    1:24.37         12  
                  39.55     1:24.37 (44.82)                                        
  8 Martin, Alyssa D    11 APEX-MR              1:59.69    1:28.01         11  
                  41.40     1:28.01 (46.61)                                        
  9 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            1:34.25    1:30.97          9  
                  43.94     1:30.97 (47.03)                                        
 10 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:40.00    1:37.27          7  
                  45.71     1:37.27 (51.56)                                        
 11 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR                 NT    1:50.47          6  
                  53.56     1:50.47 (56.91)                                        
 -- Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:33.89         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meili, Katie M      21 Unattached             50.22      52.69 METS    20  
                  25.43       52.69 (27.26)                                        
  2 Gaffey, Mikaila M   18 Unattached             52.56      53.33 METS    17  
                  25.86       53.33 (27.47)                                        
  3 Ray, Christina M    18 Unattached             53.60      54.11 METS    16  
                  26.01       54.11 (28.10)                                        
  4 Morris, Lily M      19 Unattached             52.54      54.16 METS    15  
                  25.99       54.16 (28.17)                                        
  5 Panitz, Beatrix M   16 Badger-MR              52.73      54.46 METS    14  
                  26.15       54.46 (28.31)                                        
  6 Drill, Sidney       19 Unattached                NT      54.79 METS    13  
                  26.34       54.79 (28.45)                                        
  7 Huang, Salena       19 Unattached             51.86      55.13 METS    12  
                  27.04       55.13 (28.09)                                        
  8 Smith, Aileen E     20 Unattached             55.23      55.16 METS    11  
                  27.02       55.16 (28.14)                                        
  9 Zhai, Ritty         18 Unattached             54.27      55.50 METS     9  
                  26.69       55.50 (28.81)                                        
 10 Feeley, Ellie S     18 Unattached             54.38      55.78 METS     7  
                  26.72       55.78 (29.06)                                        
 11 Parsons, Kristina   22 Unattached             53.52      56.13          6  
                  26.72       56.13 (29.41)                                        
 12 Faust, Christina    14 Badger-MR              55.55      56.23          5  
                  27.28       56.23 (28.95)                                        
 13 McKeon, Mallory G   18 Unattached                NT      56.29          4  
                  27.35       56.29 (28.94)                                        
 14 Harris-Coble, Lace  22 Unattached             53.96      56.43          3  
                  27.09       56.43 (29.34)                                        
 15 Bertelsen, Corinna  20 Unattached                NT      56.58          2  
                  27.71       56.58 (28.87)                                        
 16 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR              58.10      56.64          1  
                  27.01       56.64 (29.63)                                        
 17 Xu, Jennifer Z      19 Unattached             53.37      56.85        
                  27.05       56.85 (29.80)                                        
 17 D'Arcy, Maggie L    20 Unattached             53.67      56.85        
                  27.13       56.85 (29.72)                                        
 19 Riggs, Lexi E       19 Unattached                NT      56.92        
                  27.47       56.92 (29.45)                                        
 20 Kluge, Alena E      20 Unattached             52.69      57.09        
                  27.59       57.09 (29.50)                                        
 21 Mullin, Riley       14 Badger-MR              56.07      57.18        
                  27.61       57.18 (29.57)                                        
 22 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR                56.38      57.24        
                  27.61       57.24 (29.63)                                        
 23 Eguchi, Lydia       14 Unattached                NT      57.36        
                  27.48       57.36 (29.88)                                        
 24 Zhang, Lisa L       19 Unattached                NT      57.45        
                  27.46       57.45 (29.99)                                        
 25 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT      57.52        
 26 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR                54.92      57.55        
                  27.07       57.55 (30.48)                                        
 27 Rueda, Daniela      19 Unattached                NT      57.66        
 28 Konopka, Katherine  17 Badger-MR              55.48      57.82        
                  27.70       57.82 (30.12)                                        
 29 Eguchi, Nadia N     13 Unattached                NT      58.00        
                  28.09       58.00 (29.91)                                        
 30 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR                56.79      58.12        
                  27.75       58.12 (30.37)                                        
 31 Chaturvedi, Shuchi  18 Unattached             57.47      58.68        
                  27.76       58.68 (30.92)                                        
 32 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT      59.03        
                  28.56       59.03 (30.47)                                        
 33 Reilly, Bridget K   16 GAEL-MR                56.78      59.05        
                  28.42       59.05 (30.63)                                        
 34 Roesch, Megan E     32 NYAC-MR                54.46      59.09        
                  28.41       59.09 (30.68)                                        
 35 Veru, Nicole        13 GAEL-MR                58.16      59.66        
                  28.35       59.66 (31.31)                                        
 36 Manley, Jane C      19 Unattached             57.57    1:00.01        
                  29.14     1:00.01 (30.87)                                        
 37 Lu, Grace           15 Unattached                NT    1:00.14        
                  28.86     1:00.14 (31.28)                                        
 38 Olwell, Jackie T    18 Unattached             58.17    1:00.25        
                  28.85     1:00.25 (31.40)                                        
 39 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:01.13    1:00.43        
                  28.51     1:00.43 (31.92)                                        
 40 Johanson, Bridget   16 Badger-MR              58.45    1:00.86        
                  29.49     1:00.86 (31.37)                                        
 41 Peralta, Loren S    16 APEX-MR                59.86    1:01.07        
                  29.30     1:01.07 (31.77)                                        
 42 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR                59.61    1:01.19        
                  29.08     1:01.19 (32.11)                                        
 43 Mejia, Angela       16 APEX-MR                59.91    1:01.41        
                  29.47     1:01.41 (31.94)                                        
 44 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    1:01.87        
                  29.46     1:01.87 (32.41)                                        
 45 Boland, Kate E      20 Unattached           1:00.24    1:02.08        
                  30.12     1:02.08 (31.96)                                        
 46 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR            1:00.42    1:02.40        
                  29.65     1:02.40 (32.75)                                        
 47 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    1:02.82        
                  29.97     1:02.82 (32.85)                                        
 48 Hutchings, Zoe      13 Badger-MR            1:07.99    1:03.47        
                  31.28     1:03.47 (32.19)                                        
 49 Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             1:02.70    1:03.48        
                  29.70     1:03.48 (33.78)                                        
 50 O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:05.88    1:03.53        
                  29.87     1:03.53 (33.66)                                        
 51 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    1:03.83        
                  30.69     1:03.83 (33.14)                                        
 52 Labarca, Lauren M   13 GAEL-MR              1:02.01    1:03.96        
                  31.04     1:03.96 (32.92)                                        
 53 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:02.04    1:04.02        
                  30.78     1:04.02 (33.24)                                        
 54 Cagliostro, Eva R   13 GAEL-MR              1:03.42    1:04.16        
                  30.19     1:04.16 (33.97)                                        
 55 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:02.40    1:04.58        
                  31.01     1:04.58 (33.57)                                        
 56 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:01.82    1:04.84        
                  31.26     1:04.84 (33.58)                                        
 57 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              1:03.84    1:04.86        
                  30.84     1:04.86 (34.02)                                        
 58 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            1:04.00    1:05.93        
                  31.17     1:05.93 (34.76)                                        
 59 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:04.34    1:06.36        
 60 Hogan, Maeve A      13 Badger-MR                 NT    1:06.49        
                  31.51     1:06.49 (34.98)                                        
 61 Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             1:04.00    1:06.75        
                  31.47     1:06.75 (35.28)                                        
 62 Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               1:07.16    1:07.49        
                  31.78     1:07.49 (35.71)                                        
 63 Clark, Catherine R  13 Badger-MR            1:12.66    1:08.55        
                  32.32     1:08.55 (36.23)                                        
 64 Pabby, Trisha       33 UNBAD-MR             1:05.00    1:10.34        
                  32.97     1:10.34 (37.37)                                        
 65 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:09.08    1:11.07        
                  33.20     1:11.07 (37.87)                                        
 -- Senko, Grace E      20 Unattached                NT         NS        
 -- Jokubaitis, Caitli  20 Unattached             57.30         NS        
 -- Ng, Kristine K      18 Unattached                NT         NS        
 -- McDermott, Meagan   18 Badger-MR            1:04.03         NS        
 -- Lukins, Caroline A  22 Unattached                NT         NS        
 
Girls 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
             10:55.99  METS
             10:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McKeon, Mallory G         18 Unattached                NT   10:32.21 METS   
                  28.64       59.68 (31.04)     1:31.57 (31.89)     2:03.02 (31.45)
        2:34.82 (31.80)     3:06.22 (31.40)     3:37.50 (31.28)     4:08.88 (31.38)
        4:40.45 (31.57)     5:12.08 (31.63)     5:43.33 (31.25)     6:15.14 (31.81)
        6:47.08 (31.94)     7:19.09 (32.01)     7:51.07 (31.98)     8:23.14 (32.07)
        8:55.34 (32.20)     9:27.84 (32.50)    10:00.81 (32.97)    10:32.21 (31.40)
  2 Zhai, Ritty               18 Unattached                NT   10:39.54 METS   
                  28.55     1:00.33 (31.78)     1:32.51 (32.18)     2:04.77 (32.26)
        2:36.95 (32.18)     3:09.03 (32.08)     3:41.52 (32.49)     4:13.70 (32.18)
        4:45.96 (32.26)     5:18.19 (32.23)     5:50.39 (32.20)     6:22.96 (32.57)
        6:55.63 (32.67)     7:28.18 (32.55)     8:00.44 (32.26)     8:32.85 (32.41)
        9:04.74 (31.89)     9:36.79 (32.05)    10:08.69 (31.90)    10:39.54 (30.85)
  3 Hutchings, Emma J         16 Badger-MR                 NT   10:50.24 METS   
                  29.47     1:01.31 (31.84)     1:33.39 (32.08)     2:05.89 (32.50)
        2:38.52 (32.63)     3:11.22 (32.70)     3:43.72 (32.50)     4:16.15 (32.43)
        4:48.40 (32.25)     5:21.28 (32.88)     5:54.00 (32.72)     6:26.76 (32.76)
        7:00.09 (33.33)     7:33.15 (33.06)     8:06.11 (32.96)     8:39.25 (33.14)
        9:12.38 (33.13)     9:45.32 (32.94)    10:18.40 (33.08)    10:50.24 (31.84)
  4 Boland, Kate E            20 Unattached                NT   11:41.74        
                  31.96     1:06.74 (34.78)     1:41.44 (34.70)     2:16.66 (35.22)
        2:51.92 (35.26)     3:27.46 (35.54)     4:03.06 (35.60)     4:38.76 (35.70)
        5:14.01 (35.25)     5:49.80 (35.79)     6:25.48 (35.68)     7:00.65 (35.17)
        7:36.06 (35.41)     8:11.61 (35.55)     8:47.08 (35.47)     9:22.53 (35.45)
        9:57.86 (35.33)    10:33.08 (35.22)    11:08.15 (35.07)    11:41.74 (33.59)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              1:01.93    1:02.20 METS    20  
                  30.53     1:02.20 (31.67)                                        
  2 Faust, Christina    14 Badger-MR            1:03.69    1:04.10         17  
  3 Konopka, Katherine  17 Badger-MR            1:02.31    1:04.80         16  
                  31.70     1:04.80 (33.10)                                        
  4 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR              1:03.28    1:04.85         15  
                  31.32     1:04.85 (33.53)                                        
  5 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR            1:07.54    1:05.20         14  
                  32.60     1:05.20 (32.60)                                        
  6 Eguchi, Lydia       14 Unattached           1:04.58    1:05.73         13  
                  31.90     1:05.73 (33.83)                                        
  7 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              1:04.89    1:06.70         12  
                  32.92     1:06.70 (33.78)                                        
  8 Eguchi, Nadia N     13 Unattached           1:06.66    1:07.14         11  
                  32.71     1:07.14 (34.43)                                        
  9 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT    1:07.17          9  
                  32.89     1:07.17 (34.28)                                        
 10 Lu, Grace           15 Unattached                NT    1:07.76          7  
                  33.56     1:07.76 (34.20)                                        
 11 Mullin, Riley       14 Badger-MR            1:05.79    1:08.20          6  
 12 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            1:08.80    1:08.51          5  
                  33.34     1:08.51 (35.17)                                        
 13 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT    1:08.64          4  
                  33.53     1:08.64 (35.11)                                        
 14 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            1:08.46    1:08.87          3  
                  33.53     1:08.87 (35.34)                                        
 15 Reilly, Bridget K   16 GAEL-MR              1:09.17    1:08.96          2  
                  33.83     1:08.96 (35.13)                                        
 16 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR            1:07.61    1:10.60          1  
                  34.40     1:10.60 (36.20)                                        
 17 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              1:08.94    1:11.27        
                  33.85     1:11.27 (37.42)                                        
 18 Labarca, Lauren M   13 GAEL-MR              1:15.63    1:13.26        
                  35.77     1:13.26 (37.49)                                        
 19 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR              1:12.98    1:13.31        
                  36.32     1:13.31 (36.99)                                        
 20 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            1:10.00    1:13.54        
                  35.18     1:13.54 (38.36)                                        
 21 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              1:10.55    1:14.11        
                  35.94     1:14.11 (38.17)                                        
 21 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    1:14.11        
                  35.71     1:14.11 (38.40)                                        
 23 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:10.30    1:14.40        
                  36.41     1:14.40 (37.99)                                        
 24 Hutchings, Zoe      13 Badger-MR            1:10.00    1:14.76        
                  36.85     1:14.76 (37.91)                                        
 25 O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:12.33    1:14.78        
                  36.87     1:14.78 (37.91)                                        
 26 Veru, Nicole        13 GAEL-MR                   NT    1:14.97        
                  36.10     1:14.97 (38.87)                                        
 27 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:12.99    1:15.55        
 28 Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             1:15.00    1:16.21        
                  36.86     1:16.21 (39.35)                                        
 29 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:16.00    1:17.90        
                  37.71     1:17.90 (40.19)                                        
 30 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    1:18.12        
                  38.15     1:18.12 (39.97)                                        
 31 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    1:18.28        
                  37.99     1:18.28 (40.29)                                        
 32 Pabby, Trisha       33 UNBAD-MR             1:10.00    1:18.97        
                  37.79     1:18.97 (41.18)                                        
 33 Hogan, Maeve A      13 Badger-MR                 NT    1:19.54        
 34 Cagliostro, Eva R   13 GAEL-MR              1:17.61    1:19.71        
                  38.55     1:19.71 (41.16)                                        
 35 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:13.25    1:20.61        
 36 Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             1:17.21    1:21.86        
                  37.44     1:21.86 (44.42)                                        
 37 Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               1:18.81    1:23.12        
 38 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:24.34    1:28.43        
                  42.70     1:28.43 (45.73)                                        
 -- McDermott, Meagan   18 Badger-MR            1:13.04         NS        
 -- Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:09.45         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Manley, Jane C            19 Unattached                NT    2:35.40 METS   
                  34.49     1:13.56 (39.07)     1:54.28 (40.72)     2:35.40 (41.12)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M   16 Badger-MR            2:35.14    2:29.56 METS    20  
                  32.54     1:10.47 (37.93)     1:50.23 (39.76)     2:29.56 (39.33)
  2 Eguchi, Lydia       14 Unattached           2:34.17    2:39.81         17  
                  35.73     1:16.23 (40.50)     1:58.11 (41.88)     2:39.81 (41.70)
  3 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              2:38.29    2:39.96         16  
                  36.91     1:17.59 (40.68)     1:59.49 (41.90)     2:39.96 (40.47)
  4 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT    2:40.56         15  
                  37.72     1:18.44 (40.72)     1:59.55 (41.11)     2:40.56 (41.01)
  5 Eguchi, Nadia N     13 Unattached           2:38.36    2:42.32         14  
                  37.70     1:18.70 (41.00)     2:00.73 (42.03)     2:42.32 (41.59)
  6 Lu, Grace           15 Unattached                NT    2:42.33         13  
                  38.99   2:42.33 (2:03.34)                                        
  7 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            2:41.71    2:43.16         12  
                  36.89     1:18.83 (41.94)     2:00.77 (41.94)     2:43.16 (42.39)
  8 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT    2:45.32         11  
                  37.49     1:19.24 (41.75)     2:01.78 (42.54)     2:45.32 (43.54)
  9 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:44.84    2:49.72          9  
                  37.95     1:20.21 (42.26)     2:05.36 (45.15)     2:49.72 (44.36)
 10 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            2:40.00    2:51.59          7  
                  38.42     1:22.77 (44.35)     2:07.56 (44.79)     2:51.59 (44.03)
 11 Panitz, Josephine   11 Badger-MR            2:45.00    2:59.12          6  
                  40.09     1:25.64 (45.55)     2:12.03 (46.39)     2:59.12 (47.09)
 12 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    3:03.10          5  
                  42.95     1:30.43 (47.48)     2:16.83 (46.40)     3:03.10 (46.27)
 13 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    3:04.94          4  
                  41.54     1:28.22 (46.68)     2:16.83 (48.61)     3:04.94 (48.11)
 14 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR                 NT    3:05.85          3  
                  42.61     1:31.16 (48.55)     2:18.97 (47.81)     3:05.85 (46.88)
 15 Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               3:09.89    3:07.54          2  
                  40.18     1:26.53 (46.35)     2:16.22 (49.69)     3:07.54 (51.32)
 16 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    3:07.64          1  
                  43.37     1:31.14 (47.77)     2:19.88 (48.74)     3:07.64 (47.76)
 17 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            3:18.07    3:11.73        
                  43.18     1:31.64 (48.46)     2:22.74 (51.10)     3:11.73 (48.99)
 18 Cagliostro, Eva R   13 GAEL-MR              3:33.68    3:19.42        
                  44.01     1:34.38 (50.37)     2:26.79 (52.41)     3:19.42 (52.63)
 19 Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             3:16.78    3:19.43        
                  44.57     1:34.99 (50.42)     2:27.18 (52.19)     3:19.43 (52.25)
 -- Veru, Nicole        13 GAEL-MR              2:45.88         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pratt, Kristen E    23 NYAC-MR              2:12.00    2:15.59 METS    20  
                  30.60     1:04.78 (34.18)     1:39.55 (34.77)     2:15.59 (36.04)
  2 Eguchi, Lydia       14 Unattached           2:15.95    2:18.48 METS    17  
                  30.64     1:06.09 (35.45)     1:42.38 (36.29)     2:18.48 (36.10)
  3 Eguchi, Nadia N     13 Unattached           2:21.08    2:22.94         16  
                  32.02     1:08.21 (36.19)     1:45.41 (37.20)     2:22.94 (37.53)
  4 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR            2:25.82    2:25.01         15  
                  31.62     1:08.79 (37.17)   2:25.01 (1:16.22)                    
  5 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            2:17.17    2:28.37         14  
                  32.48     1:10.10 (37.62)     1:49.24 (39.14)     2:28.37 (39.13)
  6 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    2:31.10         13  
                  33.08     1:10.72 (37.64)     1:50.99 (40.27)     2:31.10 (40.11)
  7 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT    2:36.13         12  
                  34.35     1:13.29 (38.94)     1:53.59 (40.30)     2:36.13 (42.54)
  8 Lu, Grace           15 Unattached                NT    2:38.41         11  
                  35.06     1:14.80 (39.74)     1:54.12 (39.32)     2:38.41 (44.29)
  9 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    2:44.37          9  
                  33.67     1:15.27 (41.60)     2:00.01 (44.74)     2:44.37 (44.36)
 10 Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             2:33.00    2:57.10          7  
                  33.82     1:15.87 (42.05)     2:05.14 (49.27)     2:57.10 (51.96)
 -- Hutchings, Zoe      13 Badger-MR                 NT         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:17.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M   16 Badger-MR            2:08.18    2:13.86 METS    20  
                  29.26     1:02.64 (33.38)     1:42.52 (39.88)     2:13.86 (31.34)
  2 Faust, Christina    14 Badger-MR            2:19.06    2:20.10         17  
                  30.75     1:05.62 (34.87)     1:47.84 (42.22)     2:20.10 (32.26)
  3 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR              2:18.62    2:21.89         16  
                  28.76     1:04.42 (35.66)     1:48.36 (43.94)     2:21.89 (33.53)
  4 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            2:23.06    2:23.79         15  
                  31.76     1:08.15 (36.39)     1:45.59 (37.44)     2:23.79 (38.20)
  5 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              2:14.45    2:23.83         14  
                  32.38     1:09.26 (36.88)     1:50.87 (41.61)     2:23.83 (32.96)
  6 Mullin, Riley       14 Badger-MR            2:21.80    2:25.06         13  
                  30.64     1:07.64 (37.00)     1:51.63 (43.99)     2:25.06 (33.43)
  7 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT    2:27.03         12  
                  32.72     1:08.78 (36.06)     1:52.43 (43.65)     2:27.03 (34.60)
  8 Konopka, Katherine  17 Badger-MR            2:27.74    2:28.13         11  
                  32.16     1:08.41 (36.25)     1:55.56 (47.15)     2:28.13 (32.57)
  9 Reilly, Bridget K   16 GAEL-MR              2:20.06    2:29.88          9  
                  32.80     1:10.42 (37.62)     1:55.77 (45.35)     2:29.88 (34.11)
 10 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            2:23.66    2:31.01          7  
                  33.06     1:10.58 (37.52)     1:57.35 (46.77)     2:31.01 (33.66)
 11 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR            2:28.23    2:32.09          6  
                  32.50     1:10.56 (38.06)     1:58.16 (47.60)     2:32.09 (33.93)
 12 Veru, Nicole        13 GAEL-MR              2:29.35    2:33.33          5  
                  31.98     1:11.86 (39.88)     1:59.34 (47.48)     2:33.33 (33.99)
 13 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:34.30    2:35.40          4  
                  34.49     1:16.30 (41.81)     1:59.71 (43.41)     2:35.40 (35.69)
 14 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              2:32.24    2:36.31          3  
                  33.09     1:15.60 (42.51)     2:00.90 (45.30)     2:36.31 (35.41)
 15 O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              2:29.67    2:39.26          2  
                  33.55     1:13.60 (40.05)     2:04.32 (50.72)     2:39.26 (34.94)
 16 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:34.90    2:40.63          1  
                  33.85     1:14.54 (40.69)     2:03.61 (49.07)     2:40.63 (37.02)
 17 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            2:46.00    2:41.08        
                  38.97     1:19.17 (40.20)     2:04.97 (45.80)     2:41.08 (36.11)
 18 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    2:41.17        
                  35.27     1:16.59 (41.32)     2:05.52 (48.93)     2:41.17 (35.65)
 19 Hutchings, Zoe      13 Badger-MR            2:45.11    2:41.40        
                  38.78     1:18.77 (39.99)     2:06.33 (47.56)     2:41.40 (35.07)
 20 Labarca, Lauren M   13 GAEL-MR              2:40.29    2:43.06        
                  35.48     1:18.60 (43.12)     2:06.10 (47.50)     2:43.06 (36.96)
 21 Hogan, Maeve A      13 Badger-MR                 NT    2:44.71        
                  36.95     1:20.02 (43.07)     2:07.49 (47.47)     2:44.71 (37.22)
 22 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              2:41.58    2:44.77        
                  33.90     1:14.65 (40.75)     2:05.69 (51.04)     2:44.77 (39.08)
 23 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              2:36.34    2:46.08        
                  35.15     1:17.59 (42.44)     2:10.27 (52.68)     2:46.08 (35.81)
 24 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              2:40.44    2:46.87        
                  35.47     1:21.12 (45.65)     2:09.88 (48.76)     2:46.87 (36.99)
 25 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              2:41.19    2:47.15        
                  35.30     1:16.72 (41.42)     2:06.79 (50.07)     2:47.15 (40.36)
 26 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              2:55.44    2:48.11        
                  39.94     1:23.33 (43.39)     2:11.91 (48.58)     2:48.11 (36.20)
 27 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              3:02.53    3:11.29        
                  39.28     1:25.80 (46.52)   2:26.19 (1:00.39)     3:11.29 (45.10)
 -- Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             2:49.89         NS        
 -- Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               2:44.70         NS        
 -- Cole, Mikaela G     14 APEX-MR                   NT         NS        
 -- McDermott, Meagan   18 Badger-MR            2:31.25         NS        
 -- Panitz, Josephine   11 Badger-MR            2:32.25         NS        
 -- Pabby, Trisha       33 UNBAD-MR             2:24.00         NS        
 -- Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              2:32.91         NS        
 -- Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             2:41.57         NS        
 -- Clark, Catherine R  13 Badger-MR            3:07.92         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR              31.68      31.13         20  
  2 Huang, Henry         8 NYSA-MR                35.50      33.92         17  
  3 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 39.61      39.36         16  
  4 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR                 NT      39.48         15  
  5 Bushati, Andi        8 APEX-MR                40.39      39.89         14  
  6 Montgomery, Michae   8 Badger-MR              40.00      39.98         13  
  7 Blanc, Adrien        8 Badger-MR              56.31      44.90         12  
  8 Iorizzo, Tyler I     8 NYSA-MR                53.44      45.29         11  
  9 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                45.75      46.42          9  
 10 Peng, Greg W         7 APEX-MR                44.55      47.07          7  
 11 Dugan, Liam          7 CFB-MR                 49.70      47.19          6  
 12 Green, Ben           8 Badger-MR              45.14      48.15          5  
 13 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                40.18      48.65          4  
 14 Greaney, Conor P     7 Badger-MR              52.67      49.09          3  
 15 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              40.00      49.75          2  
 16 Morris, Clark        8 Badger-MR              54.60      52.20          1  
 17 Lynch, Jamie M       7 CFB-MR                 54.77      53.21        
 18 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              55.39      55.36        
 19 Chang, Benjamin      6 CFB-MR               1:10.78      59.88        
 20 Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT    1:00.56        
 21 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR              1:01.11    1:02.74        
 22 Lee, Cooper C        6 Badger-MR            1:25.00    1:05.48        
 23 Martin, Isaiah N     6 APEX-MR              1:18.95    1:06.44        
 24 Peng, Thomas F       5 APEX-MR              1:09.21    1:08.50        
 -- Chang, William       8 CFB-MR               1:01.38         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR              17.59      17.44         20  
  2 Huang, Henry         8 NYSA-MR                18.18      17.50         17  
  3 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR                19.67      18.73         16  
  4 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR              19.85      20.92         15  
  5 Montgomery, Michae   8 Badger-MR              21.30      20.99         14  
  6 Bushati, Andi        8 APEX-MR                22.39      22.60         13  
  7 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 20.78      22.63         12  
  8 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                24.32      23.63         11  
  9 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              26.56      25.87          9  
 10 Iorizzo, Tyler I     8 NYSA-MR                23.56      26.31          7  
 11 Green, Ben           8 Badger-MR              22.88      26.33          6  
 12 Blanc, Adrien        8 Badger-MR              28.50      26.46          5  
 13 Dugan, Liam          7 CFB-MR                 28.15      26.51          4  
 14 Greaney, Conor P     7 Badger-MR              27.57      27.37          3  
 15 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              23.00      27.58          2  
 16 Lynch, Jamie M       7 CFB-MR                 29.27      27.61          1  
 17 Morris, Clark        8 Badger-MR              25.00      29.44        
 18 Chang, William       8 CFB-MR                 31.78      31.05        
 19 Martin, Isaiah N     6 APEX-MR                   NT      32.29        
 20 Lee, Cooper C        6 Badger-MR              39.72      34.20        
 21 Chang, Benjamin      6 CFB-MR                 30.72      35.20        
 22 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                33.03      35.22        
 23 Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT      37.32        
 24 Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT      37.68        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huang, Henry         8 NYSA-MR                22.43      21.96         20  
  2 Montgomery, Michae   8 Badger-MR              24.30      24.11         17  
  3 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 23.68      24.38         16  
  4 Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT      26.20         15  
  5 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR              26.89      26.76         14  
  6 Bushati, Andi        8 APEX-MR                27.11      28.34         13  
  7 Chang, William       8 CFB-MR                 28.77      29.01         12  
  8 Chang, Benjamin      6 CFB-MR                 30.56      30.39         11  
  9 Dugan, Liam          7 CFB-MR                 33.45      31.21          9  
 10 Morris, Clark        8 Badger-MR              30.00      31.63          7  
 11 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              30.50      31.80          6  
 12 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              24.00      33.59          5  
 13 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                   NT      33.94          4  
 14 Lynch, Jamie M       7 CFB-MR                 34.99      37.45          3  
 -- Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                33.57         DQ        
      Scissors kick
 -- Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Greaney, Conor P     7 Badger-MR              34.77         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Martin, Isaiah N     6 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lee, Cooper C        6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Blanc, Adrien        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR              15.33      16.08         20  
  2 Huang, Henry         8 NYSA-MR                16.87      16.18         17  
  3 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR                17.27      17.93         16  
  4 Bushati, Andi        8 APEX-MR                19.29      20.81         15  
  5 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                22.92      22.01         14  
  6 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 20.89      22.22         13  
  7 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR              24.74      22.47         12  
  8 Green, Ben           8 Badger-MR              27.23      28.89         11  
  9 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              29.97      29.06          9  
 10 Morris, Clark        8 Badger-MR              28.99      29.83          7  
 11 Greaney, Conor P     7 Badger-MR              31.06      34.75          6  
 -- Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              25.00         DQ        
      One hand touch
 -- Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Blanc, Adrien        8 Badger-MR              26.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Martin, Isaiah N     6 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR            1:17.45    1:18.59         20  
                  36.25     1:18.59 (42.34)                                        
  2 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR              1:40.77    1:33.43         17  
                  41.47     1:33.43 (51.96)                                        
  3 Bushati, Andi        8 APEX-MR              1:40.41    1:43.28         16  
                  47.13     1:43.28 (56.15)                                        
  4 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR              1:40.98    1:47.27         15  
                  51.26     1:47.27 (56.01)                                        
 -- Green, Ben           8 Badger-MR            2:35.47         DQ        
      One hand touch - fly
                1:05.28        DQ (1:13.97)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:20.30         40  
                  38.02     1:20.30 (42.28)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:10.89    1:29.59         34  
     1) Chang, Benjamin 6               2) Lynch, Jamie M 7               
     3) Dugan, Liam 7                   4) Costabile, Ryan 8              
                  43.60     1:29.59 (45.99)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:32.30         32  
                  47.43     1:32.30 (44.87)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:19.56    1:41.58         40  
     1) Lynch, Jamie M 7                2) Chang, William 8               
     3) Costabile, Ryan 8               4) Dugan, Liam 7                  
                1:00.23     1:41.58 (41.35)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Hands brought beyond the hipline during stroke - b
     1) Schulz-Langendorf, Tomas 8      2) Green, Ben 8                   
     3) Juzeniw, Kevin A 8              4) Lee, Cooper C 6                
                1:03.61          DQ (56.67)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Arms two strokes underwater - breast
     1) Montgomery, Michael R 8         2) Sinyavin, Ivan 8               
     3) Greaney, Conor P 7              4) Morris, Clark 8                
                  45.51          DQ (53.85)                                        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:37.62         NS        
     1) Schlamme, Will C 7              2) Veru, Theodore V 8             
     3) Robinson, Ari B 7               4) Talamas, Jack K 6              
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartigan, Christop  10 Badger-MR            1:12.00    1:11.98 SILV    20  
                  33.98     1:11.98 (38.00)                                        
  2 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:14.25    1:12.09 SILV    17  
                  35.14     1:12.09 (36.95)                                        
  3 Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR             1:10.10    1:15.52 SILV    16  
                  35.17     1:15.52 (40.35)                                        
  4 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:14.95    1:19.68         15  
                  36.42     1:19.68 (43.26)                                        
  5 Rosado, Alex P      10 Badger-MR            1:17.85    1:20.49         14  
                  37.37     1:20.49 (43.12)                                        
  6 Wallis, Zachary D   10 CFB-MR               1:27.26    1:23.44         13  
                  39.27     1:23.44 (44.17)                                        
  7 Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR            1:25.72    1:23.62         12  
                  39.68     1:23.62 (43.94)                                        
  8 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:26.72    1:27.47         11  
                  41.20     1:27.47 (46.27)                                        
  9 Montgomery, Aaron   10 UNBAD-MR             1:25.00    1:27.70          9  
                  41.24     1:27.70 (46.46)                                        
 10 Hardart, Max         9 Badger-MR            1:38.03    1:27.94          7  
                  40.35     1:27.94 (47.59)                                        
 11 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                   NT    1:30.33          6  
 12 Kim, William M       9 NYSA-MR              1:38.83    1:32.11          5  
                  43.47     1:32.11 (48.64)                                        
 13 Choudhri, Aman       9 CFB-MR               1:32.22    1:32.13          4  
                  42.98     1:32.13 (49.15)                                        
 14 Pastore, James V     9 CFB-MR               1:32.89    1:32.20          3  
                  43.15     1:32.20 (49.05)                                        
 15 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR               1:33.23    1:32.62          2  
                  42.81     1:32.62 (49.81)                                        
 16 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:36.60    1:37.36          1  
                  45.82     1:37.36 (51.54)                                        
 17 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT    1:40.17        
                  45.02     1:40.17 (55.15)                                        
 18 Petruzello, Jack T   9 Badger-MR            1:30.99    1:41.39        
 19 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              1:38.76    1:52.42        
                  50.22   1:52.42 (1:02.20)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Eugene        10 NYSA-MR                36.38      35.45 ZQ      20  
  2 Siebert, Tavis D    10 NYSA-MR                36.79      36.92 JO      17  
  3 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                40.62      40.69 SILV    16  
  4 Rosado, Alex P      10 Badger-MR              39.01      41.58 SILV    15  
  5 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR                40.89      41.70 SILV    14  
  6 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR                44.77      42.15 SILV    13  
  7 Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR               39.39      43.26         12  
  8 Drummond, Jared     10 APEX-MR                49.32      45.54         11  
  9 Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR              46.90      46.02          9  
 10 Wallis, Zachary D   10 CFB-MR                 51.93      47.25          7  
 11 Pastore, James V     9 CFB-MR                 47.34      47.34          6  
 12 Petruzello, Jack T   9 Badger-MR              48.41      49.43          5  
 13 Dugan, Owen          9 CFB-MR                 51.26      50.17          4  
 14 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR                 50.11      50.61          3  
 15 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      50.70          2  
 16 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                51.47      51.26          1  
 17 Kim, William M       9 NYSA-MR                55.75      52.20        
 18 Choudhri, Aman       9 CFB-MR                 59.99      52.74        
 19 Montgomery, Aaron   10 UNBAD-MR               46.00      53.41        
 20 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                50.88      54.79        
 21 Peng, Greg W         7 APEX-MR                51.86      55.36        
 22 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR                50.94      55.64        
 23 Iorizzo, Tyler I     8 NYSA-MR                56.73      57.47        
 24 Eforo, Edward        9 GAEL-MR                54.23      57.69        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartigan, Christop  10 Badger-MR            1:28.00    1:35.72 SILV    20  
                  45.99     1:35.72 (49.73)                                        
  2 Kim, Christopher W  10 NYSA-MR              1:35.90    1:35.78 SILV    17  
                  45.08     1:35.78 (50.70)                                        
  3 Hardart, Max         9 Badger-MR            1:29.99    1:43.73 SILV    16  
                  48.01     1:43.73 (55.72)                                        
  4 Montgomery, Aaron   10 UNBAD-MR             1:40.00    1:43.78 SILV    15  
                  48.34     1:43.78 (55.44)                                        
  5 Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR            1:42.03    1:44.12 SILV    14  
                  47.26     1:44.12 (56.86)                                        
  6 Dugan, Owen          9 CFB-MR               1:48.66    1:50.49         13  
                  52.52     1:50.49 (57.97)                                        
  7 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR               1:50.21    1:51.31         12  
                  51.92     1:51.31 (59.39)                                        
  8 Pastore, James V     9 CFB-MR               2:13.11    2:05.30         11  
                1:00.18   2:05.30 (1:05.12)                                        
  9 Kim, William M       9 NYSA-MR              2:00.77    2:05.49          9  
                1:00.46   2:05.49 (1:05.03)                                        
 10 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              2:07.99    2:14.31          7  
                1:01.66   2:14.31 (1:12.65)                                        
 11 Choudhri, Aman       9 CFB-MR               2:17.67    2:14.93          6  
                1:03.88   2:14.93 (1:11.05)                                        
 -- Petruzello, Jack T   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                1:07.54        DQ (1:12.49)                                        
 -- Wallis, Zachary D   10 CFB-MR               1:59.49         DQ        
      One hand touch
                  56.37        DQ (1:01.31)                                        
 -- Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.34        DQ (1:12.06)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D    10 NYSA-MR                33.48      32.96 ZQ      20  
  2 Shen, Eugene        10 NYSA-MR                35.24      34.85 ZQ      17  
  3 Rosado, Alex P      10 Badger-MR              40.74      38.34 SILV    16  
  4 Hartigan, Christop  10 Badger-MR              39.99      38.60 SILV    15  
  5 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                40.28      41.93 SILV    14  
  6 Hardart, Max         9 Badger-MR              45.32      44.02         13  
  7 Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR               40.00      46.54         12  
  8 Kim, Christopher W  10 NYSA-MR                49.93      47.64         11  
  9 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR                56.54      49.62          9  
 10 Wallis, Zachary D   10 CFB-MR                 54.63      54.21          7  
 11 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR                 50.09      54.55          6  
 12 Choudhri, Aman       9 CFB-MR                 54.96      57.56          5  
 13 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:09.33    1:02.35          4  
 -- Dugan, Owen          9 CFB-MR                 54.89         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pastore, James V     9 CFB-MR                 55.12         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D    10 NYSA-MR              1:20.47    1:16.96 ZQ      20  
                  35.23     1:16.96 (41.73)                                        
  2 Shen, Eugene        10 NYSA-MR              1:20.00    1:18.09 JO      17  
                  35.89     1:18.09 (42.20)                                        
  3 Hartigan, Christop  10 Badger-MR            1:22.99    1:23.66 SILV    16  
                  40.93     1:23.66 (42.73)                                        
  4 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:30.88    1:30.01         15  
                  42.29     1:30.01 (47.72)                                        
  5 Rosado, Alex P      10 Badger-MR                 NT    1:32.26         14  
                  40.86     1:32.26 (51.40)                                        
  6 Hardart, Max         9 Badger-MR            1:40.91    1:33.89         13  
                  45.80     1:33.89 (48.09)                                        
  7 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:33.08    1:36.18         12  
                  44.76     1:36.18 (51.42)                                        
  8 Kim, Christopher W  10 NYSA-MR              1:34.65    1:38.09         11  
                  47.75     1:38.09 (50.34)                                        
  9 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:48.65    1:40.72          9  
 10 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT    1:59.99          7  
 11 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR                   NT    2:05.56          6  
                1:02.79   2:05.56 (1:02.77)                                        
 -- Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR             1:23.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  45.22          DQ (50.03)                                        
 -- Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR            1:41.23         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  49.59          DQ (49.77)                                        
 -- Petruzello, Jack T   9 Badger-MR            1:54.30         DQ        
      One hand touch - breast
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.77    2:21.16         40  
                  34.80     1:11.64 (36.84)     1:48.02 (36.38)     2:21.16 (33.14)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:43.07         34  
                  39.23     1:18.73 (39.50)     2:06.08 (47.35)     2:43.07 (36.99)
  3 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:41.33    2:45.46         32  
     1) Wallis, Zachary D 10            2) Dugan, Owen 9                  
     3) Pastore, James V 9              4) Johnsen, Darrien 9             
                  42.37     1:24.11 (41.74)     2:04.05 (39.94)     2:45.46 (41.41)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    3:00.37         40  
     1)                                 2) Juzeniw, Michael W 10          
     3) Petruzello, Jack T 9            4) Hardart, Max 9                 
                  50.29                             2:28.08 ( )     3:00.37 (32.29)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:48.03    3:07.53         34  
     1) Barr, Evan E 10                 2) Reilly, Danny W 9              
     3) Norris, Timothy M 9             4) Eforo, Edward 9                
                  40.40     1:38.58 (58.18)     2:27.00 (48.42)     3:07.53 (40.53)
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 3:03.68         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Choudhri, Aman 9                2) Dugan, Owen 9                  
     3) Johnsen, Darrien 9              4) Wallis, Zachary D 10           
                  45.57     1:33.11 (47.54)     2:29.56 (56.45)          DQ (39.16)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    2:07.06         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Non-continuous turning action - back
     1) Hartigan, Christopher J 10      2) Rosado, Alex P 10              
     3)                                 4) Whittington, Peter H 8         
                  41.92     1:26.25 (44.33)     2:01.69 (35.44)          DQ (33.68)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR              55.65      55.47 ZQ      20  
                  26.59       55.47 (28.88)                                        
  2 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:00.25      57.49 ZQ      17  
                  27.66       57.49 (29.83)                                        
  3 Graham, Austin A    12 Badger-MR              59.28    1:00.04 JO      16  
                  28.62     1:00.04 (31.42)                                        
  4 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:04.52    1:00.21 JO      15  
                  28.41     1:00.21 (31.80)                                        
  5 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:04.13    1:01.93 SILV    14  
                  30.20     1:01.93 (31.73)                                        
  6 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:09.94    1:04.61 SILV    13  
                  30.74     1:04.61 (33.87)                                        
  7 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:12.11    1:09.20 SILV    12  
                  32.30     1:09.20 (36.90)                                        
  8 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:11.77    1:10.28         11  
                  33.97     1:10.28 (36.31)                                        
  9 Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:11.06    1:12.29          9  
                  33.91     1:12.29 (38.38)                                        
 10 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:12.44    1:12.40          7  
                  34.42     1:12.40 (37.98)                                        
 11 Lyons, Jack P       12 Badger-MR                 NT    1:13.36          6  
                  34.35     1:13.36 (39.01)                                        
 12 Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:13.00    1:15.59          5  
                  34.29     1:15.59 (41.30)                                        
 13 Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:25.77    1:17.44          4  
                  36.62     1:17.44 (40.82)                                        
 14 Bergamini, Timothy  12 Badger-MR            1:22.88    1:17.58          3  
                  35.73     1:17.58 (41.85)                                        
 15 Sternberg, David    12 CFB-MR               1:22.90    1:20.44          2  
 16 Eforo, Alex         11 GAEL-MR              1:20.43    1:22.18          1  
                  38.20     1:22.18 (43.98)                                        
 17 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR              1:23.80    1:24.59        
 -- Lee, Darvin         11 APEX-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR            1:03.38    1:06.32 ZQ      20  
                  32.40     1:06.32 (33.92)                                        
  2 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:14.16    1:06.87 ZQ      17  
                  32.67     1:06.87 (34.20)                                        
  3 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR            1:11.98    1:09.07 JO      16  
                  33.49     1:09.07 (35.58)                                        
  4 Graham, Austin A    12 Badger-MR            1:16.00    1:11.44 JO      15  
                  34.87     1:11.44 (36.57)                                        
  5 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:11.89    1:12.73 SILV    14  
                  34.59     1:12.73 (38.14)                                        
  6 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:17.14    1:14.08 SILV    13  
                  35.36     1:14.08 (38.72)                                        
  7 Lyons, Jack P       12 Badger-MR            1:31.31    1:18.86 SILV    12  
                  38.44     1:18.86 (40.42)                                        
  8 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:19.53    1:19.15 SILV    11  
                  38.38     1:19.15 (40.77)                                        
  9 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:18.80    1:22.65 SILV     9  
                  40.60     1:22.65 (42.05)                                        
 10 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:21.77    1:24.10          7  
                  40.54     1:24.10 (43.56)                                        
 11 Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:25.95    1:24.43          6  
                  40.82     1:24.43 (43.61)                                        
 12 Bergamini, Timothy  12 Badger-MR            1:31.80    1:28.33          5  
                  42.71     1:28.33 (45.62)                                        
 13 Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:23.68    1:30.60          4  
                  43.56     1:30.60 (47.04)                                        
 14 Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:32.59    1:34.44          3  
                  45.86     1:34.44 (48.58)                                        
 15 Sternberg, David    12 CFB-MR               1:36.51    1:37.07          2  
                  46.93     1:37.07 (50.14)                                        
 16 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR              1:34.43    1:37.19          1  
                  46.30     1:37.19 (50.89)                                        
 17 Eforo, Alex         11 GAEL-MR              1:34.62    1:38.59        
                  47.54     1:38.59 (51.05)                                        
 -- Lee, Darvin         11 APEX-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:13.48    1:15.52 ZQ      20  
                  35.58     1:15.52 (39.94)                                        
  2 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:18.69    1:19.07 ZQ      17  
                  36.91     1:19.07 (42.16)                                        
  3 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:19.06    1:21.81 SILV    16  
                  37.97     1:21.81 (43.84)                                        
  4 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR                 NT    1:22.84 SILV    15  
                  39.26     1:22.84 (43.58)                                        
  5 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:29.66    1:29.32 SILV    14  
                  41.85     1:29.32 (47.47)                                        
  6 Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:33.52    1:37.02         13  
                  45.48     1:37.02 (51.54)                                        
  7 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:41.56    1:40.53         12  
                  47.22     1:40.53 (53.31)                                        
  8 Sternberg, David    12 CFB-MR               1:42.24    1:44.08         11  
                  47.62     1:44.08 (56.46)                                        
  9 Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:49.55    1:46.82          9  
                  49.37     1:46.82 (57.45)                                        
 10 Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:46.68    1:47.99          7  
                  50.69     1:47.99 (57.30)                                        
 11 Eforo, Alex         11 GAEL-MR              1:47.86    1:56.37          6  
                  53.23   1:56.37 (1:03.14)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR            1:06.52    1:06.05 ZQ      20  
                  31.04     1:06.05 (35.01)                                        
  2 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:07.52    1:06.98 ZQ      17  
                  30.73     1:06.98 (36.25)                                        
  3 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:10.23    1:09.22 ZQ      16  
                  32.49     1:09.22 (36.73)                                        
  4 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR                 NT    1:10.16 JO      15  
                  31.31     1:10.16 (38.85)                                        
  5 Graham, Austin A    12 Badger-MR            1:15.13    1:12.15 JO      14  
                  33.59     1:12.15 (38.56)                                        
  6 Bergamini, Timothy  12 Badger-MR            1:36.26    1:32.54         13  
                  42.84     1:32.54 (49.70)                                        
  7 Lyons, Jack P       12 Badger-MR                 NT    1:36.82         12  
                  43.85     1:36.82 (52.97)                                        
 -- Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:25.12         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR            1:17.74    1:05.29 ZQ      20  
                  29.63     1:05.29 (35.66)                                        
  2 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:07.53    1:07.56 ZQ      17  
                  32.71     1:07.56 (34.85)                                        
  3 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:10.39    1:09.13 ZQ      16  
                  32.40     1:09.13 (36.73)                                        
  4 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR            1:15.17    1:11.29 JO      15  
                  32.65     1:11.29 (38.64)                                        
  5 Graham, Austin A    12 Badger-MR            1:14.17    1:11.46 JO      14  
                  33.40     1:11.46 (38.06)                                        
  6 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:14.52    1:13.48 SILV    13  
                  33.80     1:13.48 (39.68)                                        
  7 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:12.05    1:14.63 SILV    12  
                  34.92     1:14.63 (39.71)                                        
  8 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:31.54    1:20.72         11  
                  36.00     1:20.72 (44.72)                                        
  9 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:21.06    1:21.08          9  
                  39.44     1:21.08 (41.64)                                        
 10 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:22.70    1:22.59          7  
                  37.85     1:22.59 (44.74)                                        
 11 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR                   NT    1:34.18          6  
                  44.34     1:34.18 (49.84)                                        
 -- Lyons, Jack P       12 Badger-MR            1:33.66         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  38.84          DQ (47.58)                                        
 -- Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:29.00         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  41.83          DQ (50.56)                                        
 -- Sternberg, David    12 CFB-MR               1:30.90         NS        
 -- Lee, Darvin         11 APEX-MR                   NT         NS        
 -- Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:31.78         NS        
 -- Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:24.18         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    15 Badger-MR              48.88      48.84 METS    20  
                  24.13       48.84 (24.71)                                        
  2 Witzke, Christian   25 NYAC-MR                49.20      49.07 METS    17  
                  23.79       49.07 (25.28)                                        
  3 Kennon, Declan P    16 Badger-MR              47.86      49.67 METS    16  
                  23.99       49.67 (25.68)                                        
  4 Wang, Eric          16 Badger-MR              51.34      50.58         15  
                  24.19       50.58 (26.39)                                        
  5 Hogan, Colin J      17 Badger-MR              57.77      50.85         14  
                  24.17       50.85 (26.68)                                        
  6 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR                 NT      51.58         13  
                  24.71       51.58 (26.87)                                        
  7 Fischer, Chris J    17 APEX-MR                51.93      52.01         12  
                  25.10       52.01 (26.91)                                        
  8 Mo, Joe             14 Badger-MR              55.65      52.25         11  
                  25.28       52.25 (26.97)                                        
  9 Freeman, John T     13 GAEL-MR                52.88      53.12          9  
                  25.17       53.12 (27.95)                                        
 10 Speres, Aristides   13 Badger-MR              53.01      53.25          7  
                  25.14       53.25 (28.11)                                        
 11 McLaughlin, Daniel  18 GAEL-MR                54.36      53.59          6  
                  25.93       53.59 (27.66)                                        
 12 Hendell, Josh       14 Badger-MR              53.70      53.90          5  
                  26.30       53.90 (27.60)                                        
 13 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR                55.38      54.14          4  
                  26.09       54.14 (28.05)                                        
 14 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR              54.13      54.24          3  
                  26.40       54.24 (27.84)                                        
 15 De la Cruz, Edwin   16 APEX-MR                53.50      54.32          2  
                  25.82       54.32 (28.50)                                        
 16 Tucci, Danny A      14 Badger-MR              55.15      54.44          1  
                  25.62       54.44 (28.82)                                        
 17 Powers, William P   14 Badger-MR              54.55      54.46        
                  25.95       54.46 (28.51)                                        
 18 Jurman, Jasper N    14 Unattached                NT      55.01        
                  26.74       55.01 (28.27)                                        
 19 Stewart, Kevin P    15 GAEL-MR                58.35      55.29        
                  26.36       55.29 (28.93)                                        
 20 Weaver, Billy       17 GAEL-MR                54.05      55.70        
                  26.62       55.70 (29.08)                                        
 21 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR                57.06      58.62        
                  28.04       58.62 (30.58)                                        
 22 Johanson, Colin     13 Badger-MR              58.10      58.92        
                  28.08       58.92 (30.84)                                        
 23 Simone, James S     13 Badger-MR            1:00.14      59.19        
                  27.64       59.19 (31.55)                                        
 24 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR                59.97    1:01.72        
                  29.38     1:01.72 (32.34)                                        
 25 Higham, Brendan J   13 Badger-MR            1:05.33    1:01.85        
                  30.19     1:01.85 (31.66)                                        
 26 Moran, Francis W    13 Badger-MR                 NT    1:03.32        
                  30.03     1:03.32 (33.29)                                        
 27 Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR            1:08.64    1:04.12        
 28 Marshall, John F    13 GAEL-MR              1:06.43    1:04.59        
                  30.44     1:04.59 (34.15)                                        
 29 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:08.82    1:04.98        
                  30.71     1:04.98 (34.27)                                        
 30 Medina, Hilton D    15 APEX-MR                   NT    1:06.27        
                  31.12     1:06.27 (35.15)                                        
 -- Eid, Christian J    14 Badger-MR            1:05.64         NS        
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    16 Badger-MR              51.72      54.53 METS    20  
                  26.83       54.53 (27.70)                                        
  2 Mo, Daniel G        17 Badger-MR              52.81      54.58 METS    17  
                  27.03       54.58 (27.55)                                        
  3 Mukudai, Reo        16 Badger-MR              56.05      55.56 METS    16  
                  43.18       55.56 (12.38)                                        
  4 Barry, Charles C    17 Badger-MR              53.10      56.26 METS    15  
                  28.22       56.26 (28.04)                                        
  5 Hogan, Colin J      17 Badger-MR              53.23      57.05         14  
                  28.03       57.05 (29.02)                                        
  6 Mo, Joe             14 Badger-MR              58.02      58.63         13  
                  28.61       58.63 (30.02)                                        
  7 Jurman, Jasper N    14 Unattached             59.05      59.25         12  
                  29.20       59.25 (30.05)                                        
  8 Wang, Eric          16 Badger-MR              55.48      59.54         11  
                  28.88       59.54 (30.66)                                        
  9 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR              56.98    1:01.12          9  
                  29.40     1:01.12 (31.72)                                        
 10 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR              1:02.71    1:01.17          7  
                  29.82     1:01.17 (31.35)                                        
 11 Tucci, Danny A      14 Badger-MR            1:00.64    1:01.62          6  
                  29.80     1:01.62 (31.82)                                        
 12 Freeman, John T     13 GAEL-MR              1:02.89    1:01.78          5  
                  30.63     1:01.78 (31.15)                                        
 13 Hendell, Josh       14 Badger-MR            1:06.36    1:02.78          4  
                  31.33     1:02.78 (31.45)                                        
 14 Fischer, Chris J    17 APEX-MR              1:02.13    1:02.89          3  
                  30.21     1:02.89 (32.68)                                        
 15 Stewart, Kevin P    15 GAEL-MR              1:05.24    1:03.97          2  
                  30.43     1:03.97 (33.54)                                        
 16 Powers, William P   14 Badger-MR            1:06.92    1:04.35          1  
                  31.26     1:04.35 (33.09)                                        
 17 Johanson, Colin     13 Badger-MR            1:05.36    1:05.22        
                  32.02     1:05.22 (33.20)                                        
 18 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR            1:05.88    1:05.67        
                  31.52     1:05.67 (34.15)                                        
 19 Simone, James S     13 Badger-MR            1:10.03    1:07.86        
                  32.83     1:07.86 (35.03)                                        
 20 Higham, Brendan J   13 Badger-MR            1:14.24    1:09.03        
 21 Moran, Francis W    13 Badger-MR                 NT    1:11.88        
 22 De la Cruz, Edwin   16 APEX-MR              1:10.84    1:12.84        
                  35.27     1:12.84 (37.57)                                        
 23 Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR                 NT    1:16.38        
 24 Eforo, John T       13 GAEL-MR                   NT    1:22.55        
 25 Medina, Hilton D    15 APEX-MR                   NT    1:28.91        
 -- Esquen, Bruno M     22 Unattached                NT         NS        
 -- Eid, Christian J    14 Badger-MR            1:12.58         NS        
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 -- Nuess, CJ J         26 NYAC-MR                53.39         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    15 Badger-MR            2:13.60    2:16.23 METS    20  
                  31.21     1:06.35 (35.14)     1:41.40 (35.05)     2:16.23 (34.83)
  2 Mo, Daniel G        17 Badger-MR            2:13.65    2:16.27 METS    17  
                  31.13     1:06.15 (35.02)     1:41.46 (35.31)     2:16.27 (34.81)
  3 Barry, Charles C    17 Badger-MR                 NT    2:23.05         16  
                  32.48     1:08.90 (36.42)     1:45.86 (36.96)     2:23.05 (37.19)
  4 Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:24.66    2:25.44         15  
                  32.45     1:09.82 (37.37)     1:47.83 (38.01)     2:25.44 (37.61)
  5 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR            2:15.01    2:26.14         14  
                  32.27     1:08.86 (36.59)     1:45.31 (36.45)     2:26.14 (40.83)
  6 Kennon, Declan P    16 Badger-MR            2:19.91    2:28.80         13  
                  32.04                             1:50.02 ( )     2:28.80 (38.78)
  7 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR            2:28.39    2:29.14         12  
                  32.77     1:10.44 (37.67)   2:29.14 (1:18.70)                    
  8 Jurman, Jasper N    14 Unattached                NT    2:34.16         11  
                  35.85     1:14.94 (39.09)     1:55.11 (40.17)     2:34.16 (39.05)
  9 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              2:34.17    2:40.09          9  
                  33.81     1:14.09 (40.28)     1:56.76 (42.67)     2:40.09 (43.33)
 10 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              2:56.95    2:53.95          7  
                  39.08     1:24.92 (45.84)     2:10.70 (45.78)     2:53.95 (43.25)
 11 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              3:06.21    2:54.86          6  
                  38.62     1:22.90 (44.28)     2:08.95 (46.05)     2:54.86 (45.91)
 12 Marshall, John F    13 GAEL-MR                   NT    3:00.21          5  
                  39.57     1:25.13 (45.56)     2:12.41 (47.28)     3:00.21 (47.80)
 13 Higham, Brendan J   13 Badger-MR                 NT    3:01.07          4  
                  42.54     1:29.84 (47.30)     2:18.33 (48.49)     3:01.07 (42.74)
 14 Simone, James S     13 Badger-MR                 NT    3:01.33          3  
                  41.91     1:28.51 (46.60)     2:15.16 (46.65)     3:01.33 (46.17)
 15 Eforo, John T       13 GAEL-MR              3:23.95    3:05.45          2  
                  40.51     1:27.57 (47.06)     2:16.51 (48.94)     3:05.45 (48.94)
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 -- Nuess, CJ J         26 NYAC-MR              2:04.73         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:11.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Esquen, Bruno M     22 Unattached           2:00.00    1:55.10 METS    20  
                  26.10       55.52 (29.42)     1:31.17 (35.65)     1:55.10 (23.93)
  2 Barry, Charles C    17 Badger-MR            1:52.78    1:55.38 METS    17  
                  25.88       55.65 (29.77)     1:25.44 (29.79)     1:55.38 (29.94)
  3 Mo, Daniel G        17 Badger-MR            1:56.46    1:57.59 METS    16  
                  26.34       56.12 (29.78)     1:26.53 (30.41)     1:57.59 (31.06)
  4 Stewart, David C    15 Badger-MR            1:59.32    1:59.97 METS    15  
                  26.65       56.85 (30.20)     1:27.97 (31.12)     1:59.97 (32.00)
  5 Mo, Joe             14 Badger-MR            2:02.53    2:04.71 METS    14  
                  26.68       57.71 (31.03)     1:30.83 (33.12)     2:04.71 (33.88)
  6 Hogan, Colin J      17 Badger-MR            2:00.65    2:07.78 ZQ      13  
                  27.13       58.41 (31.28)     1:33.34 (34.93)     2:07.78 (34.44)
  7 McLaughlin, Daniel  18 GAEL-MR              2:13.89    2:12.25         12  
                  29.11     1:02.70 (33.59)     1:37.51 (34.81)     2:12.25 (34.74)
  8 Jurman, Jasper N    14 Unattached           2:13.68    2:15.33         11  
                  30.12     1:04.57 (34.45)     1:40.38 (35.81)     2:15.33 (34.95)
  9 Hendell, Josh       14 Badger-MR            2:24.02    2:15.90          9  
                  30.91     1:05.32 (34.41)     1:40.56 (35.24)     2:15.90 (35.34)
 10 Wang, Eric          16 Badger-MR            1:59.15    2:16.26          7  
                  27.08       58.22 (31.14)     1:35.26 (37.04)     2:16.26 (41.00)
 11 Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:20.00    2:18.42          6  
                  30.10     1:04.99 (34.89)     1:42.08 (37.09)     2:18.42 (36.34)
 -- Johanson, Colin     13 Badger-MR                 NT         DQ        
      Declared false start
 -- Powers, William P   14 Badger-MR            2:31.17         DQ        
      Declared false start
 -- Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR            3:08.04         DQ        
      Declared false start
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:04.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    15 Badger-MR            1:59.55    1:59.17 METS    20  
                  25.66       56.60 (30.94)     1:31.88 (35.28)     1:59.17 (27.29)
  2 Kennon, Declan P    16 Badger-MR            1:55.45    1:59.35 METS    17  
                  25.85       56.43 (30.58)     1:32.74 (36.31)     1:59.35 (26.61)
  3 Mo, Daniel G        17 Badger-MR            1:56.86    2:00.58 METS    16  
                  25.51       56.69 (31.18)     1:32.37 (35.68)     2:00.58 (28.21)
  4 Barry, Charles C    17 Badger-MR            1:58.43    2:01.02 METS    15  
                  26.13       56.40 (30.27)     1:33.00 (36.60)     2:01.02 (28.02)
  5 White, Tim G        22 NYAC-MR              2:01.33    2:01.17 METS    14  
                  25.76       56.39 (30.63)     1:32.95 (36.56)     2:01.17 (28.22)
  6 Mukudai, Reo        16 Badger-MR            2:01.77    2:03.13 METS    13  
                  25.59       56.33 (30.74)     1:34.53 (38.20)     2:03.13 (28.60)
  7 Mo, Joe             14 Badger-MR            2:04.50    2:05.74         12  
                  26.66       58.74 (32.08)     1:36.11 (37.37)     2:05.74 (29.63)
  8 Hogan, Colin J      17 Badger-MR            1:58.84    2:08.46         11  
                  27.46                             1:37.77 ( )     2:08.46 (30.69)
  9 Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:12.65    2:11.16          9  
                  27.46     1:01.71 (34.25)     1:40.34 (38.63)     2:11.16 (30.82)
 10 Hendell, Josh       14 Badger-MR            2:13.72    2:13.38          7  
                  29.38     1:03.20 (33.82)     1:44.01 (40.81)     2:13.38 (29.37)
 11 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR            2:12.65    2:13.59          6  
                  29.76     1:03.71 (33.95)     1:42.08 (38.37)     2:13.59 (31.51)
 12 Freeman, John T     13 GAEL-MR              2:13.75    2:13.61          5  
                  29.22     1:02.46 (33.24)     1:43.97 (41.51)     2:13.61 (29.64)
 13 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR                 NT    2:14.88          4  
                  30.36     1:05.67 (35.31)     1:41.92 (36.25)     2:14.88 (32.96)
 14 Fischer, Chris J    17 APEX-MR              2:15.03    2:16.43          3  
                  22.87     1:02.57 (39.70)     1:45.41 (42.84)     2:16.43 (31.02)
 15 Powers, William P   14 Badger-MR            2:18.73    2:18.25          2  
                  29.24     1:03.91 (34.67)     1:47.39 (43.48)     2:18.25 (30.86)
 16 Tucci, Danny A      14 Badger-MR            2:15.06    2:18.43          1  
                  29.58     1:04.22 (34.64)     1:47.76 (43.54)     2:18.43 (30.67)
 17 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR              2:17.81    2:19.24        
                  29.41     1:04.63 (35.22)     1:47.69 (43.06)     2:19.24 (31.55)
 18 De la Cruz, Edwin   16 APEX-MR              2:20.90    2:23.43        
                  29.96     1:09.54 (39.58)     1:53.23 (43.69)     2:23.43 (30.20)
 19 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              2:18.35    2:23.74        
                  31.46     1:10.15 (38.69)     1:52.37 (42.22)     2:23.74 (31.37)
 20 Simone, James S     13 Badger-MR            2:27.27    2:27.74        
                  31.30     1:09.33 (38.03)     1:56.83 (47.50)     2:27.74 (30.91)
 21 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              2:31.81    2:27.86        
                  35.02     1:11.62 (36.60)     1:57.89 (46.27)     2:27.86 (29.97)
 22 Stewart, Kevin P    15 GAEL-MR              2:25.66    2:31.49        
                  31.94     1:07.43 (35.49)     1:54.63 (47.20)     2:31.49 (36.86)
 23 Higham, Brendan J   13 Badger-MR            2:43.51    2:34.54        
                  33.61     1:12.51 (38.90)     1:58.52 (46.01)     2:34.54 (36.02)
 24 Johanson, Colin     13 Badger-MR            2:28.79    2:34.65        
                  33.99     1:11.66 (37.67)     2:00.38 (48.72)     2:34.65 (34.27)
 25 Marshall, John F    13 GAEL-MR                   NT    2:46.64        
                  37.55     1:22.43 (44.88)     2:10.67 (48.24)     2:46.64 (35.97)
 26 Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR            2:46.55    2:47.31        
                  36.76                             2:09.52 ( )     2:47.31 (37.79)
 27 Medina, Hilton D    15 APEX-MR                   NT    2:48.91        
                  35.21     1:24.55 (49.34)     2:13.09 (48.54)     2:48.91 (35.82)
 -- Eid, Christian J    14 Badger-MR            2:42.49         NS        
 -- Nuess, CJ J         26 NYAC-MR              1:54.60         NS        
 -- Wang, Eric          16 Badger-MR            2:05.65         NS