Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/10/2013 09:35 PM
             2013 MR AGUA Last Chance Meet - 3/9/2013 to 3/10/2013             
                              Sanction #: 130301                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      29.18      30.32 JO     
  2 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR      31.20      31.09 JO     
  3 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                31.27      31.69 JO     
  4 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR      31.71      31.83 JO     
  5 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR      32.00      32.62        
  6 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR      32.40      32.63        
  7 Wang, Katie               10 FAST-MR                33.14      32.95        
  8 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR      34.39      33.09        
  9 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR      33.72      33.49        
 10 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR      33.90      33.68        
 11 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR      33.62      33.94        
 12 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      32.45      34.24        
 13 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            34.47      34.30        
 14 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      34.63      34.47        
 15 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      35.18      34.51        
 16 Williams, Elise           10 NYCC-MR                36.70      34.62        
 17 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      35.97      34.75        
 18 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR              35.51      34.99        
 19 McGowan, Sofia M          10 Agua Swim Team-MR      35.19      35.48        
 20 Chia, Molly               10 FAST-MR                35.35      35.61        
 21 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR                36.04      36.15        
 22 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR      37.63      36.53        
 23 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          37.94      36.83        
 24 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR      35.81      37.11        
 25 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR      36.49      37.44        
 26 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR          37.66      37.49        
 27 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                36.18      37.54        
 28 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                37.20      38.19        
 29 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR             36.45      38.26        
 30 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    36.67      38.35        
 31 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      37.17      38.87        
 32 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            37.13      39.18        
 33 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR      39.29      39.32        
 34 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      44.10      39.39        
 35 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR      36.85      39.59        
 36 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR      42.17      39.62        
 37 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR             39.81      39.69        
 38 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                37.59      39.74        
 39 Keh, Camilla              10 NYCC-MR                   NT      39.80        
 40 Laurenceau, Alyssa M      10 FAST-MR                35.80      39.97        
 41 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            36.72      40.79        
 42 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR    38.68      41.31        
 43 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR      39.46      41.38        
 44 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR      43.85      41.40        
 45 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      40.91      42.20        
 46 Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT      42.51        
 47 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR      41.55      42.56        
 48 Madden, Grace              9 NYCC-MR                40.46      42.98        
 49 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            40.50      43.22        
 50 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      46.30      43.26        
 51 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            39.06      43.48        
 52 Fox, Emma M               10 NYCC-MR                44.34      43.53        
 53 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      42.55      44.35        
 54 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR            48.28      44.46        
 55 Cercy, Simone              9 NYCC-MR                43.59      44.78        
 56 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT      44.98        
 57 Horney, Isabel             9 Middies-MR             43.65      45.12        
 58 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR      43.36      45.15        
 59 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT      47.51        
 60 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                47.97      50.92        
 -- Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      37.47         DQ        
      False start
 -- Robilotti, Mia P           9 NYCC-MR                39.73         NS        
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR              33.63         NS        
 -- Kim, Sophie                9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:00.40         NS        
 -- Coburn, Allison J          9 Middies-MR             55.13         NS        
 -- Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR             50.73         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:09.02    1:07.99 JO     
                  32.25     1:07.99 (35.74)                                        
  2 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    1:08.40    1:08.02 JO     
                  32.67     1:08.02 (35.35)                                        
  3 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              1:08.87    1:08.19 JO     
                  32.92     1:08.19 (35.27)                                        
  4 Lee, Megan C               9 WEST-MR              1:10.46    1:08.33 JO     
                  33.74     1:08.33 (34.59)                                        
  5 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR    1:10.21    1:10.25 JO     
                1:13.65         1:10.25 ( )                                        
  6 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:15.01    1:10.47 JO     
                  34.34     1:10.47 (36.13)                                        
  7 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    1:14.34    1:10.91 JO     
                  34.29     1:10.91 (36.62)                                        
  8 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR    1:13.40    1:11.81        
                  30.04     1:11.81 (41.77)                                        
  9 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR    1:15.42    1:13.29        
                  35.05     1:13.29 (38.24)                                        
 10 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR    1:16.20    1:13.50        
 11 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR    1:18.60    1:13.97        
                  35.03     1:13.97 (38.94)                                        
 12 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR              1:16.74    1:14.61        
                  34.50     1:14.61 (40.11)                                        
 13 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR    1:14.77    1:14.79        
                  36.00     1:14.79 (38.79)                                        
 14 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:19.98    1:15.91        
                  36.70     1:15.91 (39.21)                                        
 15 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR              1:18.75    1:16.07        
                  37.24     1:16.07 (38.83)                                        
 16 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR    1:19.34    1:16.42        
                  37.11     1:16.42 (39.31)                                        
 17 Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR    1:27.87    1:18.84        
 18 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    1:18.32    1:19.00        
 19 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR    1:15.39    1:19.08        
                  37.50     1:19.08 (41.58)                                        
 20 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR    1:23.73    1:19.93        
                  38.55     1:19.93 (41.38)                                        
 21 Chia, Molly               10 FAST-MR              1:18.52    1:21.33        
                  37.73     1:21.33 (43.60)                                        
 22 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR        1:21.92    1:21.36        
                  38.41     1:21.36 (42.95)                                        
 23 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:23.13    1:21.85        
                  39.90     1:21.85 (41.95)                                        
 24 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR    1:24.58    1:23.10        
                  39.50     1:23.10 (43.60)                                        
 25 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR    1:19.66    1:23.23        
                  39.87     1:23.23 (43.36)                                        
 26 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        1:26.11    1:23.30        
                1:23.83         1:23.30 ( )                                        
 27 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:23.58    1:23.95        
                  39.48     1:23.95 (44.47)                                        
 28 Williams, Elise           10 NYCC-MR              1:22.78    1:24.08        
                  40.78     1:24.08 (43.30)                                        
 29 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    1:25.69    1:24.56        
                  42.34     1:24.56 (42.22)                                        
 30 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR    1:19.14    1:25.14        
                  39.16     1:25.14 (45.98)                                        
 31 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR    1:27.89    1:25.58        
                  41.08     1:25.58 (44.50)                                        
 32 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:24.64    1:25.85        
 33 Keh, Camilla              10 NYCC-MR              1:27.88    1:25.98        
                  41.16     1:25.98 (44.82)                                        
 34 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR    1:25.74    1:26.32        
                  41.68     1:26.32 (44.64)                                        
 35 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR    1:25.73    1:27.42        
                  42.41     1:27.42 (45.01)                                        
 36 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:25.01    1:27.54        
                  40.01     1:27.54 (47.53)                                        
 37 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:26.76    1:27.78        
                  40.33     1:27.78 (47.45)                                        
 38 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:20.00    1:28.02        
 39 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR           1:31.01    1:28.81        
                  44.63     1:28.81 (44.18)                                        
 40 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:33.53    1:29.67        
                  42.98     1:29.67 (46.69)                                        
 41 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:22.93    1:30.59        
                  42.44     1:30.59 (48.15)                                        
 42 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR    1:29.98    1:32.20        
                  44.13     1:32.20 (48.07)                                        
 43 Roberts, Madison B         9 Agua Swim Team-MR    1:29.43    1:33.24        
                  45.07     1:33.24 (48.17)                                        
 44 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:28.00    1:33.52        
                  45.12     1:33.52 (48.40)                                        
 45 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR    1:35.15    1:33.83        
                1:34.15         1:33.83 ( )                                        
 46 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR    1:25.42    1:34.52        
                  43.42     1:34.52 (51.10)                                        
 47 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR    1:37.38    1:34.53        
                  45.21     1:34.53 (49.32)                                        
 48 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:26.37    1:34.83        
                  23.97   1:34.83 (1:10.86)                                        
 49 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:34.87        
                  46.84     1:34.87 (48.03)                                        
 50 Fox, Emma M               10 NYCC-MR              1:43.25    1:36.80        
                  27.86   1:36.80 (1:08.94)                                        
 51 Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:35.32    1:37.63        
                  46.57     1:37.63 (51.06)                                        
 52 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR    2:11.45    1:38.66        
                  45.19     1:38.66 (53.47)                                        
 53 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR    1:34.34    1:38.76        
                  47.31     1:38.76 (51.45)                                        
 54 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:34.63    1:39.09        
                  45.76     1:39.09 (53.33)                                        
 55 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR    1:44.84    1:40.15        
                  45.54     1:40.15 (54.61)                                        
 56 Horney, Isabel             9 Middies-MR           1:48.04    1:40.71        
                  47.26     1:40.71 (53.45)                                        
 57 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          1:33.84    1:41.22        
                  48.64     1:41.22 (52.58)                                        
 58 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR           1:52.85    1:43.61        
                  48.85     1:43.61 (54.76)                                        
 59 Uberti, Victoria L        10 NYCC-MR              1:45.43    1:45.50        
 60 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          1:53.81    1:46.02        
                  48.89     1:46.02 (57.13)                                        
 61 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                   NT    1:46.96        
                  51.10     1:46.96 (55.86)                                        
 62 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           1:54.42    1:47.02        
                  23.57   1:47.02 (1:23.45)                                        
 63 Cercy, Simone              9 NYCC-MR              1:53.22    1:47.25        
                  49.07     1:47.25 (58.18)                                        
 64 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:01.06    1:48.41        
                  53.15     1:48.41 (55.26)                                        
 65 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT    1:50.78        
                  50.11   1:50.78 (1:00.67)                                        
 66 Xie, Shuran                9 NYCC-MR              2:42.18    2:29.95        
 -- Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR    1:37.13         NS        
 -- Ok-Ellis, Lili            10 Manta Rays-MR             NT         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:44.37         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    2:26.84    2:22.23 JO     
                  32.57     1:08.59 (36.02)     1:45.51 (36.92)     2:22.23 (36.72)
  2 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    2:35.50    2:33.82        
                  34.57     1:13.66 (39.09)     1:55.21 (41.55)     2:33.82 (38.61)
  3 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.90        
                  34.64     1:15.00 (40.36)     1:56.80 (41.80)     2:36.90 (40.10)
  4 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           3:00.00    2:42.68        
                  38.07     1:20.21 (42.14)     2:02.66 (42.45)     2:42.68 (40.02)
  5 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR    2:46.03    2:43.58        
                                1:16.64 ( )     1:59.98 (43.34)     2:43.58 (43.60)
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR              2:57.78    2:49.66        
                  37.16     1:18.68 (41.52)     2:05.15 (46.47)     2:49.66 (44.51)
  7 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR    2:57.63    2:55.43        
                  40.53     1:25.23 (44.70)     2:11.65 (46.42)     2:55.43 (43.78)
  8 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR        3:05.21    2:58.68        
                  38.64     1:25.98 (47.34)     2:16.19 (50.21)     2:58.68 (42.49)
  9 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        3:03.27    2:59.99        
                  39.49     1:24.62 (45.13)     2:16.67 (52.05)     2:59.99 (43.32)
 10 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR           3:01.02    3:00.74        
                  39.31     1:25.51 (46.20)     2:10.32 (44.81)     3:00.74 (50.42)
 11 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR            2:56.00    3:01.41        
                  38.03     1:25.23 (47.20)     2:14.70 (49.47)     3:01.41 (46.71)
 12 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR       NT    3:02.95        
                  40.77     1:27.27 (46.50)     2:16.24 (48.97)     3:02.95 (46.71)
 13 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    3:00.50    3:04.13        
                  41.29     1:29.23 (47.94)     2:18.95 (49.72)     3:04.13 (45.18)
 14 Costello, Arden O          9 Middies-MR           3:00.00    3:05.51        
                  40.41     1:28.27 (47.86)     2:17.71 (49.44)     3:05.51 (47.80)
 15 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              3:04.08    3:06.52        
                  40.46     1:28.40 (47.94)     2:17.91 (49.51)     3:06.52 (48.61)
 16 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:07.26        
                  46.07                             2:24.99 ( )     3:07.26 (42.27)
 17 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              3:04.64    3:07.47        
                  39.34     1:26.84 (47.50)     2:18.86 (52.02)     3:07.47 (48.61)
 18 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR    3:03.00    3:07.62        
                  39.53     1:27.05 (47.52)     2:14.12 (47.07)     3:07.62 (53.50)
 19 Keh, Camilla              10 NYCC-MR              3:25.29    3:08.91        
                  40.77     1:28.23 (47.46)     2:19.23 (51.00)     3:08.91 (49.68)
 20 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  3:15.00    3:18.44        
                  44.83     1:39.02 (54.19)     2:32.20 (53.18)     3:18.44 (46.24)
 21 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          3:32.15    3:20.80        
                  42.01     1:33.89 (51.88)     2:28.43 (54.54)     3:20.80 (52.37)
 22 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR                NT    3:21.86        
                                1:45.39 ( )     2:17.33 (31.94)   3:21.86 (1:04.53)
 23 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          3:31.09    3:28.25        
                  47.01     1:41.25 (54.24)     2:36.59 (55.34)     3:28.25 (51.66)
 24 Madden, Grace              9 NYCC-MR              3:25.76    3:34.53        
                  47.16     1:40.78 (53.62)     2:38.93 (58.15)     3:34.53 (55.60)
 25 Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT    3:37.39        
                                1:39.90 ( )     2:38.56 (58.66)     3:37.39 (58.83)
 26 Cercy, Simone              9 NYCC-MR              4:02.33    3:38.58        
                  52.95     1:49.71 (56.76)   3:12.10 (1:22.39)     3:38.58 (26.48)
 27 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR               NT    3:44.98        
                  51.17     1:49.46 (58.29)     2:49.33 (59.87)     3:44.98 (55.65)
 28 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT    3:47.21        
                  48.07   2:47.34 (1:59.27)     3:47.21 (59.87)                    
 29 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                   NT    3:51.36        
                  49.91   1:51.33 (1:01.42)   2:52.34 (1:01.01)     3:51.36 (59.02)
 -- DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR    2:50.05         DQ        
      False start
                  35.86     1:20.36 (44.50)     2:07.87 (47.51)          DQ (45.76)
 -- Robilotti, Mia P           9 NYCC-MR              3:23.32         NS        
 -- Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    2:44.52         NS        
                  36.08     1:18.13 (42.05)   2:43.08 (1:24.95)                    
 -- Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR    3:10.50         NS        
 -- Puchert, Grace C           9 NYCC-MR              3:25.83         NS        
 -- Coburn, Allison J          9 Middies-MR           4:15.00         NS        
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            2:54.93         NS        
                  42.22                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      33.82      34.87 JO     
  2 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR      37.72      36.35 JO     
  3 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            39.18      37.12 JO     
  4 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR      37.09      37.44 JO     
  5 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR      39.07      37.81        
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR                37.46      38.64        
  7 Wang, Katie               10 FAST-MR                37.58      38.74        
  8 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR      35.89      38.79        
  9 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                40.67      39.00        
 10 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR      40.55      39.54        
 11 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      41.50      39.60        
 12 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      38.80      39.66        
 13 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR      40.41      39.84        
 14 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      40.66      40.05        
 15 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR      42.10      40.11        
 16 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR      40.53      40.14        
 17 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR                39.58      40.30        
 18 McGowan, Sofia M          10 Agua Swim Team-MR      40.04      40.45        
 19 Laurenceau, Alyssa M      10 FAST-MR                39.62      40.82        
 20 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          41.72      41.28        
 21 Chia, Molly               10 FAST-MR                41.95      42.22        
 22 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR      44.29      42.50        
 23 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR                38.81      42.54        
 24 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR      43.28      42.56        
 25 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      43.27      42.80        
 26 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      42.14      43.22        
 27 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR      43.89      43.40        
 28 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR      43.06      43.41        
 29 Keh, Camilla              10 NYCC-MR                47.57      43.74        
 30 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      43.40      43.90        
 31 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    43.74      44.40        
 32 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR      45.59      44.61        
 33 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR              44.25      44.82        
 34 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            45.62      45.11        
 35 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR      46.81      45.47        
 36 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      46.53      45.69        
 37 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      49.50      46.14        
 38 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            45.81      46.20        
 39 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR          47.08      46.46        
 40 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      45.33      46.58        
 41 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                44.17      47.11        
 42 Madden, Grace              9 NYCC-MR                47.43      47.84        
 43 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR      43.78      47.97        
 44 Fox, Emma M               10 NYCC-MR                49.37      48.62        
 45 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR      50.05      49.05        
 46 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      53.78      49.17        
 47 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            46.46      49.88        
 48 Horney, Isabel             9 Middies-MR             56.00      49.96        
 49 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT      51.72        
 50 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          1:12.40      51.94        
 51 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            56.32      52.13        
 52 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                51.62      52.25        
 53 Cercy, Simone              9 NYCC-MR                   NT      52.55        
 54 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT      53.21        
 55 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR      53.66      53.74        
 56 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           1:00.50      55.34        
 -- Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Robilotti, Mia P           9 NYCC-MR                45.10         NS        
 -- Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR      43.46         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:08.07         NS        
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR              39.61         NS        
 -- Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                47.12         NS        
 -- Kim, Sophie                9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:15.75    1:14.59 JO     
                  36.35     1:14.59 (38.24)                                        
  2 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              1:20.54    1:19.65 JO     
                  39.51     1:19.65 (40.14)                                        
  3 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.86 JO     
                  38.78     1:19.86 (41.08)                                        
  4 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:21.32    1:20.10 JO     
                  38.47     1:20.10 (41.63)                                        
  5 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR    1:21.76    1:21.03        
                  39.76     1:21.03 (41.27)                                        
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR              1:23.18    1:21.55        
                  38.97     1:21.55 (42.58)                                        
  7 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR    1:23.45    1:23.12        
                  40.85     1:23.12 (42.27)                                        
  8 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:24.29    1:23.87        
                  42.46     1:23.87 (41.41)                                        
  9 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              1:25.65    1:24.37        
 10 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR    1:27.95    1:24.59        
                  42.19     1:24.59 (42.40)                                        
 11 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:23.57    1:24.75        
                  41.89     1:24.75 (42.86)                                        
 12 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR              1:27.72    1:25.34        
                  42.47     1:25.34 (42.87)                                        
 13 Wang, Katie               10 FAST-MR              1:24.70    1:25.45        
                  41.32     1:25.45 (44.13)                                        
 14 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR    1:29.11    1:26.37        
                  42.40     1:26.37 (43.97)                                        
 15 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR    1:27.25    1:26.79        
                  42.14     1:26.79 (44.65)                                        
 16 Furniss, Ella B           10 Marlins Bgnw-MR      1:31.13    1:28.10        
                  42.66     1:28.10 (45.44)                                        
 17 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    1:29.10    1:29.55        
                  44.37     1:29.55 (45.18)                                        
 18 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:50.00    1:33.09        
                  46.93     1:33.09 (46.16)                                        
 19 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR    1:36.30    1:35.29        
                  46.80     1:35.29 (48.49)                                        
 20 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR    1:36.24    1:35.97        
                  47.21     1:35.97 (48.76)                                        
 21 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:36.08        
 22 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:44.13    1:36.31        
                  46.96     1:36.31 (49.35)                                        
 23 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:32.00    1:36.54        
                  48.18     1:36.54 (48.36)                                        
 23 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR         NT    1:36.54        
                  47.57     1:36.54 (48.97)                                        
 25 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR    1:33.76    1:36.75        
                  45.79     1:36.75 (50.96)                                        
 26 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:36.99        
                  46.81     1:36.99 (50.18)                                        
 27 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:37.43        
                  48.30     1:37.43 (49.13)                                        
 28 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:37.70    1:37.48        
                  56.04     1:37.48 (41.44)                                        
 29 Roberts, Madison B         9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:38.75        
                  46.61     1:38.75 (52.14)                                        
 30 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR    1:41.51    1:39.04        
                  48.63     1:39.04 (50.41)                                        
 31 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR    1:46.12    1:39.84        
                  49.61     1:39.84 (50.23)                                        
 32 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:38.03    1:40.37        
                  48.22     1:40.37 (52.15)                                        
 33 Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT    1:41.63        
                  48.81     1:41.63 (52.82)                                        
 34 Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:46.48    1:41.86        
                  49.62     1:41.86 (52.24)                                        
 35 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:35.67    1:42.75        
                  51.04     1:42.75 (51.71)                                        
 36 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          1:41.87    1:43.75        
                  49.89     1:43.75 (53.86)                                        
 37 Berman, Jenna             10 Aquaflames-MR        1:46.95    1:49.31        
 38 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR    2:06.00    1:52.44        
                  53.49     1:52.44 (58.95)                                        
 39 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:52.64        
                  55.57     1:52.64 (57.07)                                        
 40 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT    1:53.74        
                  55.16     1:53.74 (58.58)                                        
 41 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          2:17.85    1:57.79        
                  57.33   1:57.79 (1:00.46)                                        
 42 Xie, Shuran                9 NYCC-MR                   NT    2:15.38        
                2:15.38         2:15.38 ( )                                        
 -- Horney, Isabel             9 Middies-MR                NT         DQ        
      No touch at turn
                  55.03          DQ (57.65)                                        
 -- Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR              1:54.79         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.30          DQ (54.29)                                        
 -- Uberti, Victoria L        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:00.52         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.95          DQ (57.36)                                        
 -- Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  56.74        DQ (1:04.90)                                        
 -- Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:38.46         NS        
 -- Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:21.73         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          2:46.50         NS        
 -- Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    1:22.77         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A          10 WEST-MR                37.93      37.68 JO     
  2 Lee, Megan C               9 WEST-MR                41.01      41.05 JO     
  3 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      42.96      41.97 JO     
  4 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    43.18      44.06        
  5 Wang, Katie               10 FAST-MR                44.78      45.11        
  6 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR      45.91      45.59        
  6 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      46.19      45.59        
  8 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                47.78      45.76        
  9 Roberts, Madison B         9 Agua Swim Team-MR      38.50      45.94        
 10 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                48.35      46.43        
 11 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      45.00      46.55        
 12 Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR      50.72      46.77        
 13 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR      46.03      46.83        
 14 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      47.26      46.86        
 15 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                47.01      47.24        
 16 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                46.60      47.28        
 17 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR      49.86      47.85        
 18 Furniss, Ella B           10 Marlins Bgnw-MR        47.91      48.02        
 19 Chia, Molly               10 FAST-MR                50.50      48.88        
 20 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR      51.67      49.28        
 21 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      46.99      49.59        
 22 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          50.09      49.79        
 23 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR      47.43      49.99        
 24 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      51.52      50.09        
 25 Keh, Camilla              10 NYCC-MR                53.42      50.15        
 26 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR      49.26      50.63        
 27 Fox, Emma M               10 NYCC-MR                50.89      50.91        
 28 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR             51.12      51.15        
 29 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR      50.79      51.27        
 30 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR      51.07      51.38        
 31 Lee, Mary M                9 RI Marlins-MR             NT      51.51        
 32 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            50.05      51.79        
 33 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR      52.35      52.39        
 34 Williams, Elise           10 NYCC-MR                52.40      52.63        
 35 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    54.88      53.77        
 36 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            54.49      54.39        
 37 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          1:08.71      55.38        
 38 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      57.33      55.65        
 39 Uberti, Victoria L        10 NYCC-MR                58.25      55.90        
 40 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      56.50      56.56        
 41 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT      56.93        
 42 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR      55.06      58.16        
 43 Madden, Grace              9 NYCC-MR                57.86    1:00.84        
 44 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          1:06.90    1:02.50        
 45 Horney, Isabel             9 Middies-MR           1:07.99    1:03.71        
 46 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           1:05.86    1:04.20        
 47 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR              1:08.23    1:06.75        
 -- Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      46.50         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR    47.99         DQ        
      One hand touch
 -- Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Xie, Shuran                9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Cercy, Simone              9 NYCC-MR                59.72         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR      43.97         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            51.96         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    1:27.57    1:28.90 JO     
                  42.74     1:28.90 (46.16)                                        
  2 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR    1:32.92    1:31.80 JO     
                  44.20     1:31.80 (47.60)                                        
  3 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:36.27        
                  45.99     1:36.27 (50.28)                                        
  4 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR    1:39.14    1:38.35        
                  48.05     1:38.35 (50.30)                                        
  5 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR    1:39.05    1:38.42        
                  45.63     1:38.42 (52.79)                                        
  6 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:45.36    1:38.67        
                  48.33     1:38.67 (50.34)                                        
  7 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR    1:41.91    1:39.74        
                  47.35     1:39.74 (52.39)                                        
  8 Laurenceau, Alyssa M      10 FAST-MR              1:37.92    1:40.00        
                  48.31     1:40.00 (51.69)                                        
  9 McGowan, Sofia M          10 Agua Swim Team-MR    1:35.79    1:40.01        
                  49.05     1:40.01 (50.96)                                        
 10 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              1:35.74    1:41.23        
                  48.37     1:41.23 (52.86)                                        
 11 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR    1:45.35    1:41.51        
                  48.10     1:41.51 (53.41)                                        
 12 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                   NT    1:41.68        
                  49.10     1:41.68 (52.58)                                        
 13 Wang, Katie               10 FAST-MR              1:37.94    1:42.02        
                  47.68     1:42.02 (54.34)                                        
 14 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:41.20    1:42.19        
                  49.29     1:42.19 (52.90)                                        
 15 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR    1:48.80    1:42.20        
                  48.84     1:42.20 (53.36)                                        
 16 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR    1:46.13    1:42.98        
                  50.81     1:42.98 (52.17)                                        
 17 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR    1:42.34    1:43.39        
                  49.88     1:43.39 (53.51)                                        
 18 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:43.16    1:43.66        
 19 Chia, Molly               10 FAST-MR              1:49.36    1:45.25        
                  49.71     1:45.25 (55.54)                                        
 20 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR    1:44.07    1:46.88        
                  52.40     1:46.88 (54.48)                                        
 21 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    1:47.31    1:48.25        
                  53.20     1:48.25 (55.05)                                        
 22 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:48.11    1:48.78        
                  50.36     1:48.78 (58.42)                                        
 23 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:46.67    1:49.86        
                  52.61     1:49.86 (57.25)                                        
 24 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR    1:49.87    1:50.38        
                  50.50     1:50.38 (59.88)                                        
 25 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR           1:47.21    1:51.40        
 26 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:55.87    1:51.43        
                  44.52   1:51.43 (1:06.91)                                        
 27 Fox, Emma M               10 NYCC-MR              1:54.89    1:51.72        
                  53.92     1:51.72 (57.80)                                        
 28 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR    1:53.75    1:52.39        
                  53.62     1:52.39 (58.77)                                        
 29 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR    1:44.50    1:53.23        
                  54.40     1:53.23 (58.83)                                        
 30 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR    2:03.00    1:55.66        
                  56.17     1:55.66 (59.49)                                        
 31 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:06.66    1:58.48        
                  59.13     1:58.48 (59.35)                                        
 32 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:59.17        
                  57.92   1:59.17 (1:01.25)                                        
 33 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR    2:05.70    2:02.06        
                  59.75   2:02.06 (1:02.31)                                        
 34 Costello, Arden O          9 Middies-MR           2:00.00    2:03.72        
                  59.64   2:03.72 (1:04.08)                                        
 35 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR    2:01.23    2:04.49        
                  58.75   2:04.49 (1:05.74)                                        
 36 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT    2:10.02        
                1:00.20   2:10.02 (1:09.82)                                        
 37 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          2:22.57    2:12.18        
                  58.62   2:12.18 (1:13.56)                                        
 38 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           2:17.66    2:19.81        
                1:06.65   2:19.81 (1:13.16)                                        
 39 Horney, Isabel             9 Middies-MR                NT    2:21.47        
                1:05.14   2:21.47 (1:16.33)                                        
 -- Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR    1:59.27         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  56.56        DQ (1:01.40)                                        
 -- Kim, Sophie                9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR    1:37.55         NS        
                  45.28                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR                35.85      33.99 JO     
  2 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR      36.55      34.73 JO     
  3 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      36.40      35.92 JO     
  4 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR      36.68      35.94 JO     
  5 Furniss, Ella B           10 Marlins Bgnw-MR        38.12      36.57        
  6 Lee, Megan C               9 WEST-MR                37.26      37.00        
  7 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            37.76      37.75        
  8 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                41.75      38.18        
  9 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      41.30      38.69        
 10 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR      45.53      38.93        
 11 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      38.89      38.98        
 12 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                40.82      39.75        
 13 Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR    1:00.88      39.84        
 14 Wang, Katie               10 FAST-MR                38.68      40.36        
 15 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          39.93      40.39        
 16 Ok-Ellis, Lili            10 Manta Rays-MR             NT      40.48        
 17 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      39.50      41.18        
 18 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      46.80      41.36        
 19 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR      43.33      41.42        
 20 Chia, Molly               10 FAST-MR                40.90      41.61        
 21 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                39.65      41.88        
 22 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR                44.05      41.98        
 23 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            42.01      43.54        
 24 Lee, Mary M                9 RI Marlins-MR             NT      43.77        
 25 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR      45.90      44.99        
 26 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR      44.00      45.35        
 27 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR      48.96      45.66        
 28 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      49.00      45.75        
 29 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              43.00      45.79        
 30 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      46.05      46.38        
 31 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                46.86      46.55        
 32 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR             NT      46.84        
 33 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR             41.66      46.94        
 34 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR             50.34      47.59        
 35 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      48.50      53.19        
 36 Berman, Jenna             10 Aquaflames-MR          53.48      55.03        
 37 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      55.97      57.52        
 38 Cercy, Simone              9 NYCC-MR                   NT      59.69        
 39 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR    1:01.10    1:00.67        
 40 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT    1:00.92        
 41 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      58.00    1:01.28        
 42 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR                NT    1:03.42        
 -- Fox, Emma M               10 NYCC-MR                52.29         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR      46.92         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Keh, Camilla              10 NYCC-MR                50.66         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    1:27.15    1:20.91 JO     
                  37.76     1:20.91 (43.15)                                        
  2 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:21.60 JO     
                  37.76     1:21.60 (43.84)                                        
  3 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    1:36.09    1:26.52        
                  38.85     1:26.52 (47.67)                                        
  4 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR    1:29.85    1:26.53        
                  39.36     1:26.53 (47.17)                                        
  5 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.82        
                  40.38     1:27.82 (47.44)                                        
  6 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                   NT    1:34.56        
                  42.33     1:34.56 (52.23)                                        
  7 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:40.00    1:37.63        
                  45.45     1:37.63 (52.18)                                        
  8 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR    1:40.68    1:42.56        
                  45.64     1:42.56 (56.92)                                        
  9 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR              1:35.88    1:45.03        
                  47.27     1:45.03 (57.76)                                        
 10 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR                NT    1:50.73        
                  52.74     1:50.73 (57.99)                                        
 11 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:45.00    1:57.81        
                  54.93   1:57.81 (1:02.88)                                        
 -- Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  50.35                                                            
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            1:30.63         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  2:52.74    2:53.88        
                  39.24     1:25.38 (46.14)     2:17.39 (52.01)     2:53.88 (36.49)
  2 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    3:15.97    2:53.95        
                  39.18     1:25.16 (45.98)     2:15.01 (49.85)     2:53.95 (38.94)
  3 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.48        
                  40.25     1:27.02 (46.77)     2:19.48 (52.46)     2:57.48 (38.00)
  4 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           3:18.13    3:07.39        
                                1:30.65 ( )     2:28.03 (57.38)     3:07.39 (39.36)
  5 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              3:18.28    3:11.58        
  6 Lee, Mary M                9 RI Marlins-MR             NT    3:18.44        
                  44.19     1:34.52 (50.33)     2:33.01 (58.49)     3:18.44 (45.43)
  7 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR           3:34.89    3:27.33        
                                1:40.15 ( )   3:27.33 (1:47.18)                    
  8 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR               NT    3:33.45        
                  44.36     1:35.35 (50.99)   2:45.08 (1:09.73)     3:33.45 (48.37)
  9 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:33.75        
                  52.77     1:46.38 (53.61)   2:49.24 (1:02.86)     3:33.75 (44.51)
 10 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR                NT    3:38.84        
 -- Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                                1:47.27 ( )        DQ (2:07.10)                    
 -- Costello, Arden O          9 Middies-MR           3:30.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  46.32     1:37.91 (51.59)   2:43.34 (1:05.43)          DQ (46.57)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                26.48      26.65 JO     
  2 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              27.56      27.33 JO     
  3 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR      29.25      28.56        
  4 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      29.07      28.81        
  5 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR      28.89      29.15        
  6 Wang, Kristina H          12 Middies-MR             28.66      29.27        
  7 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                29.03      29.28        
  8 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              29.52      29.77        
  9 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR      29.45      29.78        
 10 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR      30.12      29.90        
 11 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR      30.12      29.92        
 12 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR      30.05      30.14        
 13 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      29.69      30.17        
 14 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR             NT      30.45        
 15 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR      29.83      30.47        
 16 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            29.76      30.48        
 17 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      32.16      30.53        
 18 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              29.73      30.79        
 19 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR      32.69      31.73        
 20 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR      32.61      31.91        
 21 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      31.27      32.00        
 22 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR      31.59      32.38        
 23 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            33.02      32.82        
 24 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              34.99      33.04        
 25 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                34.08      33.23        
 25 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR      32.88      33.23        
 27 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR             34.92      33.24        
 28 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      32.87      33.49        
 29 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR             35.06      33.68        
 30 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR      32.82      33.75        
 31 Horvat, Helena            12 RI Marlins-MR          38.79      34.82        
 32 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                35.93      34.85        
 33 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              34.79      35.03        
 34 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            34.22      35.11        
 35 Chan, Rachel              12 Middies-MR             35.02      35.19        
 36 Daniel, Alexis            12 Middies-MR             34.56      35.20        
 37 Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR                39.67      35.89        
 38 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR      36.23      35.95        
 39 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR      37.28      36.12        
 40 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            36.61      36.57        
 41 Jordan, Lara              11 RI Marlins-MR          36.01      37.26        
 42 Savignac, Nathalie M      12 NYCC-MR                36.02      37.54        
 43 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR             37.45      38.35        
 44 Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR            41.29      42.15        
 45 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR          43.12      42.38        
 -- Shopovick, Olivia M       12 Middies-MR             33.75         NS        
 -- Andrade, Amanda N         12 Middies-MR             53.01         NS        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR              36.29         NS        
 -- Wang, Grace S             12 Middies-MR             35.25         NS        
 -- Lund, Aviva A             11 Badger-MR              34.92         NS        
 -- Chen, Sydney S            12 Express Swimming-MR    32.00         NS        
 -- Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    31.36         NS        
 -- Rubenzahl, Rachel G       11 Agua Swim Team-MR      30.04         NS        
 -- Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            29.66         NS        
 -- Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR      48.50         NS        
 -- Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR          31.82         NS        
 -- Scarcella, Elizabeth E    11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      32.05         NS        
 -- Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR      40.17         NS        
 -- Wang, Lynne M             11 NYCC-MR                45.39         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              58.26      58.53 JO     
                  28.69       58.53 (29.84)                                        
  2 Douglass, Kate C          11 WEST-MR              1:01.21    1:00.21 JO     
                  29.31     1:00.21 (30.90)                                        
  3 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    1:05.11    1:00.85 JO     
                  29.30     1:00.85 (31.55)                                        
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              1:00.99    1:01.10 JO     
                  29.39     1:01.10 (31.71)                                        
  5 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:02.56    1:01.60 JO     
  6 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              1:02.72    1:01.83        
                  29.33     1:01.83 (32.50)                                        
  7 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    1:02.72    1:03.12        
                  30.21     1:03.12 (32.91)                                        
  8 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:04.60    1:04.41        
                  30.95     1:04.41 (33.46)                                        
  9 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:04.14    1:04.57        
                  31.62     1:04.57 (32.95)                                        
 10 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    1:05.34    1:04.70        
                  31.33     1:04.70 (33.37)                                        
 11 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:04.89    1:04.90        
                  30.95     1:04.90 (33.95)                                        
 12 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:04.96        
                  31.29     1:04.96 (33.67)                                        
 13 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:04.55    1:05.51        
                  31.66     1:05.51 (33.85)                                        
 14 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.94        
                  31.37     1:05.94 (34.57)                                        
 15 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR    1:05.93    1:05.96        
                  31.60     1:05.96 (34.36)                                        
 16 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    1:07.90    1:06.58        
 17 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:05.83    1:06.69        
                  26.26     1:06.69 (40.43)                                        
 18 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR    1:10.82    1:06.86        
                  31.22     1:06.86 (35.64)                                        
 19 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR        1:06.34    1:06.95        
                  31.93     1:06.95 (35.02)                                        
 20 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR    1:07.65    1:08.28        
                  33.29     1:08.28 (34.99)                                        
 21 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR    1:07.25    1:08.43        
                  32.26     1:08.43 (36.17)                                        
 22 Lee, Esther M             11 RI Marlins-MR        1:11.37    1:08.75        
                  32.17     1:08.75 (36.58)                                        
 23 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    1:10.55    1:08.87        
                  34.07     1:08.87 (34.80)                                        
 24 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:07.40    1:09.13        
                  33.67     1:09.13 (35.46)                                        
 25 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:09.34        
                  33.59     1:09.34 (35.75)                                        
 26 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:11.31    1:10.77        
                  34.16     1:10.77 (36.61)                                        
 27 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR    1:08.44    1:11.25        
                  34.69     1:11.25 (36.56)                                        
 28 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:15.25    1:11.64        
 29 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:14.71    1:13.13        
                  34.19     1:13.13 (38.94)                                        
 30 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR    1:11.14    1:13.53        
                  35.33     1:13.53 (38.20)                                        
 31 McIver, Bianca W          11 WEST-MR              1:18.32    1:13.79        
                  35.55     1:13.79 (38.24)                                        
 32 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:15.53        
                  36.50     1:15.53 (39.03)                                        
 33 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:15.96        
                  35.78     1:15.96 (40.18)                                        
 34 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:17.22    1:16.09        
                  36.59     1:16.09 (39.50)                                        
 35 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:16.73    1:17.31        
                  37.12     1:17.31 (40.19)                                        
 36 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:15.83    1:17.42        
                  37.64     1:17.42 (39.78)                                        
 37 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:19.26    1:18.87        
                  38.34     1:18.87 (40.53)                                        
 38 Moran, Altynai            11 Manta Rays-MR        1:15.06    1:19.72        
                  36.35     1:19.72 (43.37)                                        
 39 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR              1:17.90    1:19.81        
                  38.16     1:19.81 (41.65)                                        
 40 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR              1:23.77    1:22.40        
                  37.40     1:22.40 (45.00)                                        
 41 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:25.18        
                  41.17     1:25.18 (44.01)                                        
 42 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR    1:23.69    1:29.91        
                  39.13     1:29.91 (50.78)                                        
 43 Stephenson, Lialanda      12 NYCC-MR              1:28.22    1:33.75        
                1:33.49      1:33.75 (0.26)                                        
 44 Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            1:34.54    1:36.26        
                  45.36     1:36.26 (50.90)                                        
 45 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT    1:37.91        
                  47.15     1:37.91 (50.76)                                        
 -- Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR    1:25.17         NS        
 -- Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR              1:20.84         NS        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR          1:34.78         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:08.20    2:07.49 JO     
                  29.20     1:01.76 (32.56)     1:35.43 (33.67)     2:07.49 (32.06)
  2 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            2:18.07    2:07.52 JO     
                  29.90     1:02.59 (32.69)     1:36.47 (33.88)     2:07.52 (31.05)
  3 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    2:23.19    2:11.81 JO     
                  29.69     1:03.31 (33.62)     1:38.54 (35.23)     2:11.81 (33.27)
  4 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    2:20.55    2:17.76        
                  31.79     1:06.87 (35.08)     1:42.79 (35.92)     2:17.76 (34.97)
  5 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR    2:18.42    2:18.16        
                  31.33     1:06.03 (34.70)     1:42.76 (36.73)     2:18.16 (35.40)
  6 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              2:21.84    2:21.31        
                  31.71       52.21 (20.50)     1:38.75 (46.54)     2:21.31 (42.56)
  7 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:30.83    2:24.00        
                  33.83     1:10.89 (37.06)     1:48.09 (37.20)     2:24.00 (35.91)
  8 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR    2:19.88    2:24.63        
                  35.74   2:24.63 (1:48.89)                                        
  9 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    2:33.10    2:27.55        
                  34.01     1:12.23 (38.22)   2:27.55 (1:15.32)                    
 10 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR    2:31.95    2:28.58        
                  32.18     1:08.92 (36.74)     1:48.87 (39.95)     2:28.58 (39.71)
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            2:40.14    2:29.96        
                  35.13     1:14.77 (39.64)     1:54.82 (40.05)     2:29.96 (35.14)
 12 Henry, Ciara              12 Badger-MR            2:48.50    2:33.87        
                  36.72   2:33.87 (1:57.15)                                        
 13 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            2:48.81    2:36.39        
                  35.31     1:23.68 (48.37)   2:36.39 (1:12.71)                    
 14 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR              2:39.49    2:38.11        
                                1:07.99 ( )     1:39.72 (31.73)     2:38.11 (58.39)
 15 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR    2:43.10    2:38.83        
                  35.98     1:17.11 (41.13)     1:59.10 (41.99)     2:38.83 (39.73)
 16 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR    2:48.62    2:40.85        
                  36.05     1:15.07 (39.02)     1:55.88 (40.81)     2:40.85 (44.97)
 17 Daniel, Alexis            12 Middies-MR           2:39.33    2:41.76        
                  37.71     1:17.60 (39.89)     1:59.68 (42.08)     2:41.76 (42.08)
 18 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:44.93        
                  36.38     1:18.91 (42.53)     2:02.87 (43.96)     2:44.93 (42.06)
 19 Chan, Rachel              12 Middies-MR           2:51.08    2:45.06        
                  38.05     1:19.98 (41.93)     2:04.42 (44.44)     2:45.06 (40.64)
 20 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR           3:33.25    2:51.85        
                  36.75     1:20.83 (44.08)     2:07.68 (46.85)     2:51.85 (44.17)
 21 Lund, Aviva A             11 Badger-MR            2:52.39    2:55.24        
                  37.11     1:21.11 (44.00)     2:09.78 (48.67)     2:55.24 (45.46)
 22 Savignac, Nathalie M      12 NYCC-MR              2:58.15    3:03.43        
                  39.18     1:24.99 (45.81)     2:15.24 (50.25)     3:03.43 (48.19)
 23 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR              3:08.84    3:03.96        
                  38.54     1:26.25 (47.71)   3:04.18 (1:37.93)         3:03.96 ( )
 24 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           3:07.82    3:09.03        
                  41.67     1:31.58 (49.91)   3:09.03 (1:37.45)                    
 25 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR               NT    3:22.91        
                  39.31     1:31.45 (52.14)     2:26.04 (54.59)     3:22.91 (56.87)
 26 Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR          3:46.07    3:34.29        
                  43.21     1:38.18 (54.97)   2:38.35 (1:00.17)     3:34.29 (55.94)
 -- Wang, Grace S             12 Middies-MR           3:00.52         NS        
 -- Scarcella, Elizabeth E    11 Badger-MR            2:44.00         NS        
 -- Horvat, Helena            12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Chen, Sydney S            12 Express Swimming-MR  2:30.00         NS        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR            2:58.87         NS        
 -- Brew, Maggie C            11 Middies-MR           2:32.95         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                29.95      29.88 JO     
  2 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              29.90      29.91 JO     
  3 Weissman, Emily T         12 Agua Swim Team-MR      32.93      33.06        
  4 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR      33.84      33.63        
  5 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR      35.52      33.98        
  6 Wang, Kristina H          12 Middies-MR             32.78      34.22        
  7 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR         NT      34.23        
  8 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      35.98      34.35        
  9 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      36.09      34.77        
 10 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR          36.53      34.84        
 11 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR      34.37      34.89        
 12 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            36.07      34.90        
 13 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              34.39      35.59        
 14 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      35.68      36.01        
 15 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR      33.70      36.11        
 16 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR      35.67      36.19        
 17 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR      36.26      36.74        
 18 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              38.64      36.98        
 19 Henry, Ciara              12 Badger-MR              35.78      37.16        
 20 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR      36.92      37.18        
 21 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      36.65      37.32        
 22 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR      38.17      37.34        
 23 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            36.28      37.49        
 24 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              39.69      37.84        
 25 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR             36.37      37.87        
 26 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR      39.73      39.30        
 27 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      41.86      39.41        
 28 Jordan, Lara              11 RI Marlins-MR             NT      39.50        
 29 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              40.46      40.93        
 30 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                43.48      42.13        
 31 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR      45.20      42.46        
 32 Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR                50.02      42.79        
 33 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR             42.99      43.42        
 34 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR      42.99      43.73        
 35 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR      44.80      43.85        
 36 Horvat, Helena            12 RI Marlins-MR             NT      48.65        
 37 Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR      58.66      52.76        
 38 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR          56.92      52.77        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR            53.67         DQ        
      Did not finish on back
 -- Shopovick, Olivia M       12 Middies-MR             36.30         NS        
 -- Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    38.95         NS        
 -- Cahaly, Emma E            11 Middies-MR             40.61         NS        
 -- Andrade, Amanda N         12 Middies-MR                NT         NS        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR          37.94         NS        
 -- Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            38.27         NS        
 -- Wang, Lynne M             11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Swerdlow, Julia C         11 Middies-MR             45.48         NS        
 -- Rubenzahl, Rachel G       11 Agua Swim Team-MR      34.96         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:06.26    1:05.35 JO     
                  31.73     1:05.35 (33.62)                                        
  2 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:11.91    1:10.44 JO     
                  34.52     1:10.44 (35.92)                                        
  3 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR    1:11.68    1:10.63        
                  34.57     1:10.63 (36.06)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:13.16    1:11.19        
                  22.68     1:11.19 (48.51)                                        
  5 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    1:12.32    1:11.45        
                  35.23     1:11.45 (36.22)                                        
  6 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:11.10    1:12.16        
                  34.79     1:12.16 (37.37)                                        
  7 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR        1:16.49    1:13.78        
  8 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR    1:13.46    1:14.30        
                  36.27     1:14.30 (38.03)                                        
  9 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:17.65    1:14.44        
                  36.35     1:14.44 (38.09)                                        
 10 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR    1:15.52    1:15.10        
                  36.81     1:15.10 (38.29)                                        
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:16.18    1:15.15        
                  37.40     1:15.15 (37.75)                                        
 12 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR    1:14.92    1:15.31        
                  36.47     1:15.31 (38.84)                                        
 13 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:14.39    1:15.45        
                  37.01     1:15.45 (38.44)                                        
 14 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:16.35        
                  37.55     1:16.35 (38.80)                                        
 15 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:16.32    1:17.40        
                  38.07     1:17.40 (39.33)                                        
 16 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:14.47    1:17.41        
                  38.24     1:17.41 (39.17)                                        
 17 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    1:21.93    1:20.59        
                  39.67     1:20.59 (40.92)                                        
 18 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR    1:19.58    1:20.66        
                  40.03     1:20.66 (40.63)                                        
 19 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR    1:21.41    1:21.89        
                  40.09     1:21.89 (41.80)                                        
 20 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR           1:21.07    1:22.29        
                  40.35     1:22.29 (41.94)                                        
 21 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:22.27    1:22.95        
                  40.08     1:22.95 (42.87)                                        
 22 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:24.51    1:24.01        
                  40.17     1:24.01 (43.84)                                        
 23 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR        1:20.78    1:25.61        
                  43.09     1:25.61 (42.52)                                        
 24 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR    1:26.37    1:25.85        
                  42.09     1:25.85 (43.76)                                        
 25 McIver, Bianca W          11 WEST-MR              1:27.13    1:25.96        
                  41.30     1:25.96 (44.66)                                        
 26 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:36.91    1:27.71        
 27 Moran, Altynai            11 Manta Rays-MR        1:33.16    1:28.96        
                  41.96     1:28.96 (47.00)                                        
 28 Chan, Rachel              12 Middies-MR           1:27.85    1:32.29        
                  46.72     1:32.29 (45.57)                                        
 29 Ok-Ellis, Lili            10 Manta Rays-MR             NT    1:32.87        
                  44.72     1:32.87 (48.15)                                        
 30 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR    1:39.86    1:33.03        
                  45.94     1:33.03 (47.09)                                        
 31 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR    1:37.03    1:37.89        
                  45.39     1:37.89 (52.50)                                        
 32 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           1:38.75    1:39.57        
                  48.71     1:39.57 (50.86)                                        
 33 Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            1:48.09    1:40.26        
                  49.24     1:40.26 (51.02)                                        
 34 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT    1:56.52        
                  56.81     1:56.52 (59.71)                                        
 -- Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR              1:37.60         NS        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR          2:03.62         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Kate C          11 WEST-MR                33.46      32.79 JO     
  2 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR      37.82      36.10 JO     
  3 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                37.00      36.39 JO     
  4 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      39.36      37.33        
  5 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                37.75      37.44        
  6 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                37.61      37.63        
  7 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      38.81      37.71        
  8 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                36.60      37.78        
  9 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR             38.42      38.07        
 10 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      40.40      39.33        
 11 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR      40.40      40.09        
 12 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR      39.85      40.53        
 13 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      40.28      40.79        
 14 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR      40.04      40.88        
 15 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            40.59      40.96        
 16 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR             NT      41.39        
 17 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                43.60      41.71        
 18 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              43.74      42.09        
 19 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                44.66      42.34        
 20 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR      40.35      42.42        
 21 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            43.25      42.62        
 22 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    41.25      42.66        
 23 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                43.63      42.95        
 24 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      47.91      43.76        
 25 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      45.67      44.04        
 26 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR             48.74      44.07        
 27 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              43.30      44.39        
 28 McIver, Bianca W          11 WEST-MR                43.38      44.43        
 29 Moran, Altynai            11 Manta Rays-MR          44.33      45.66        
 30 Chan, Rachel              12 Middies-MR             47.12      46.00        
 31 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR      48.44      46.20        
 32 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR      47.76      48.13        
 33 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                49.67      48.43        
 34 Stephenson, Lialanda      12 NYCC-MR                   NT      51.93        
 35 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT      57.60        
 -- Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR    1:01.52         NS        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:19.40 JO     
                  37.48     1:19.40 (41.92)                                        
  2 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:21.82    1:20.62        
                  38.41     1:20.62 (42.21)                                        
  3 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    1:19.96    1:20.71        
                  38.21     1:20.71 (42.50)                                        
  3 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:20.73    1:20.71        
                  38.11     1:20.71 (42.60)                                        
  5 Weissman, Emily T         12 Agua Swim Team-MR    1:21.26    1:21.13        
                  39.06     1:21.13 (42.07)                                        
  6 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR    1:24.45    1:21.57        
                  38.25     1:21.57 (43.32)                                        
  7 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR           1:25.96    1:25.10        
                  40.68     1:25.10 (44.42)                                        
  8 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR    1:27.20    1:27.76        
                  42.11     1:27.76 (45.65)                                        
  9 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR        1:27.18    1:29.17        
                  43.56     1:29.17 (45.61)                                        
 10 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:27.07    1:30.12        
                  42.70     1:30.12 (47.42)                                        
 11 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:27.53    1:30.31        
                  43.05     1:30.31 (47.26)                                        
 12 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR    1:35.81    1:34.45        
 13 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:36.22    1:34.78        
                  46.20     1:34.78 (48.58)                                        
 14 Henry, Ciara              12 Badger-MR            1:38.74    1:35.36        
                  47.17     1:35.36 (48.19)                                        
 15 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:36.42    1:35.97        
                  45.11     1:35.97 (50.86)                                        
 16 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR    1:41.93    1:43.14        
                  48.87     1:43.14 (54.27)                                        
 17 Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR                   NT    1:43.44        
                  50.06     1:43.44 (53.38)                                        
 18 Savignac, Nathalie M      12 NYCC-MR                   NT    1:45.89        
                  48.09     1:45.89 (57.80)                                        
 19 Daniel, Alexis            12 Middies-MR           1:44.60    1:49.92        
                  52.42     1:49.92 (57.50)                                        
 20 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:53.20    1:55.05        
                  54.01   1:55.05 (1:01.04)                                        
 21 Jordan, Lara              11 RI Marlins-MR        1:59.52    1:57.42        
                  54.91   1:57.42 (1:02.51)                                        
 22 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT    2:01.43        
                  59.60   2:01.43 (1:01.83)                                        
 -- Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR    1:53.29         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:00.89        DQ (1:06.12)                                        
 -- Shopovick, Olivia M       12 Middies-MR           1:57.87         NS        
 -- Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR          1:35.90         NS        
 -- Scarcella, Elizabeth E    11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Chen, Sydney S            12 Express Swimming-MR  1:40.00         NS        
 -- Lund, Aviva A             11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Brew, Maggie C            11 Middies-MR           1:30.03         NS        
 -- Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR    1:45.19         NS        
 -- Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:35.52         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Kate C          11 WEST-MR                27.63      27.74 JO     
  2 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                28.65      30.09 JO     
  3 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                30.51      30.22 JO     
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                29.81      30.70 JO     
  5 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR      32.00      30.85 JO     
  6 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR      32.39      31.96        
  7 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      32.79      32.47        
  8 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      33.55      32.59        
  9 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR                32.01      33.01        
 10 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR      33.31      33.17        
 11 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR      33.85      33.64        
 12 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      35.89      33.73        
 13 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR      34.33      34.09        
 14 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              35.06      34.15        
 15 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                33.83      34.29        
 16 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                34.34      34.56        
 17 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR                36.33      35.13        
 18 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      37.32      35.92        
 19 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      37.51      36.18        
 20 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            33.93      36.23        
 21 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR             36.32      36.34        
 22 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR      36.42      36.74        
 23 Lee, Esther M             11 RI Marlins-MR             NT      36.82        
 24 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      36.90      37.28        
 25 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            37.27      37.68        
 26 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                37.01      37.98        
 27 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              39.55      38.81        
 28 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                43.65      41.67        
 29 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            42.69      41.69        
 30 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR             NT      41.74        
 31 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR         NT      42.53        
 32 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                42.59      43.81        
 33 Stephenson, Lialanda      12 NYCC-MR                   NT      45.23        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:09.11    1:08.48 JO     
  2 Weissman, Emily T         12 Agua Swim Team-MR    1:13.52    1:10.93 JO     
  3 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR    1:14.43    1:14.02        
  4 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:14.65        
  5 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    1:19.09    1:15.50        
  6 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:15.13    1:15.52        
  7 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    1:41.29    1:18.38        
                  35.89     1:18.38 (42.49)                                        
  8 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:21.61        
  9 Wang, Kristina H          12 Middies-MR           1:21.35    1:24.31        
                  39.54     1:24.31 (44.77)                                        
 10 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR    1:27.71    1:25.66        
                  40.98     1:25.66 (44.68)                                        
 11 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR           1:27.92    1:26.17        
                  40.51     1:26.17 (45.66)                                        
 12 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                   NT    1:39.78        
                  45.60     1:39.78 (54.18)                                        
 13 Chan, Rachel              12 Middies-MR           1:42.82    1:44.80        
                  49.53     1:44.80 (55.27)                                        
 -- Cahaly, Emma E            11 Middies-MR           1:23.66         NS        
 -- Wang, Lynne M             11 NYCC-MR              1:39.29         NS        
 -- Brew, Maggie C            11 Middies-MR           1:32.42         NS        
 -- Rubenzahl, Rachel G       11 Agua Swim Team-MR    1:16.47         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            2:24.57    2:24.51 JO     
                  31.05     1:06.51 (35.46)     1:50.16 (43.65)     2:24.51 (34.35)
  2 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              2:36.01    2:29.46 JO     
                  33.31     1:10.32 (37.01)     1:54.46 (44.14)     2:29.46 (35.00)
  3 Garces, Frankie           11 WEST-MR              2:32.04    2:29.64 JO     
                  32.67     1:10.73 (38.06)     1:57.12 (46.39)     2:29.64 (32.52)
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              2:28.98    2:30.37        
                  32.04     1:08.66 (36.62)     1:56.33 (47.67)     2:30.37 (34.04)
  5 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR    2:31.50    2:31.34        
                                1:11.56 ( )     1:58.65 (47.09)     2:31.34 (32.69)
  6 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    2:37.28    2:37.99        
                  36.87   2:37.99 (2:01.12)                                        
  7 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              2:38.34    2:38.80        
                  37.50     1:18.64 (41.14)     2:02.45 (43.81)     2:38.80 (36.35)
  8 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              2:37.88    2:40.14        
                  36.61     1:20.82 (44.21)     2:04.75 (43.93)     2:40.14 (35.39)
  9 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR    3:22.22    2:41.84        
                  33.73   2:41.84 (2:08.11)                                        
 10 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:42.96    2:42.55        
                  36.98     1:15.51 (38.53)     2:06.46 (50.95)     2:42.55 (36.09)
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            2:59.62    2:45.13        
                  39.05     1:20.74 (41.69)     2:10.55 (49.81)     2:45.13 (34.58)
 12 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              2:52.40    2:47.54        
                  35.55     1:16.26 (40.71)     2:11.16 (54.90)     2:47.54 (36.38)
 13 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:56.09    2:49.29        
                  40.25                             2:12.07 ( )     2:49.29 (37.22)
 14 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR           2:58.36    2:50.49        
                  38.47     1:23.01 (44.54)     2:10.72 (47.71)     2:50.49 (39.77)
 15 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    3:00.54    2:50.78        
                  37.28     1:20.44 (43.16)   2:50.78 (1:30.34)                    
 16 Lee, Esther M             11 RI Marlins-MR             NT    2:54.01        
                  35.90     1:16.62 (40.72)     2:12.03 (55.41)     2:54.01 (41.98)
 17 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR           3:02.96    2:55.22        
                  40.09     1:23.07 (42.98)     2:14.31 (51.24)     2:55.22 (40.91)
 18 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            3:06.10    3:00.78        
                  43.06     1:27.79 (44.73)     2:18.82 (51.03)     3:00.78 (41.96)
 19 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR             NT    3:06.51        
                  43.51     1:29.53 (46.02)     2:25.84 (56.31)     3:06.51 (40.67)
 20 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            3:14.91    3:07.21        
                  47.20     1:31.20 (44.00)     2:25.99 (54.79)     3:07.21 (41.22)
 21 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR         NT    3:09.70        
                  42.34     1:27.89 (45.55)     2:26.13 (58.24)     3:09.70 (43.57)
 22 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                   NT    3:14.56        
                  45.68     1:35.43 (49.75)     2:32.07 (56.64)     3:14.56 (42.49)
 23 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           3:25.92    3:31.16        
                  46.95     1:38.21 (51.26)   2:43.84 (1:05.63)     3:31.16 (47.32)
 24 Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            3:48.76    3:46.40        
                  50.65   3:46.40 (2:55.75)                                        
 -- Chan, Rachel              12 Middies-MR           3:11.59         DQ        
      Did not finish on back - back
                  49.86     1:37.48 (47.62)     2:32.71 (55.23)          DQ (44.00)
 -- Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR              3:22.10         NS        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR    25.99      26.54 JO     
  2 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR    26.50      26.59 JO     
  2 Hart, Lindsay N           27 NYAC-MR                26.68      26.59 JO     
  4 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR          26.76      26.79        
  5 Kanim, Callie H           17 Middies-MR             26.84      26.83        
  6 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR    26.95      26.84        
  7 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR                27.33      26.91        
  8 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR                26.50      26.97        
  9 Wilf, Jenna R             14 Agua Swim Team-MR      26.80      27.02        
 10 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR                27.19      27.03        
 11 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR      27.55      27.27        
 12 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR      26.72      27.28        
 13 Mejia, Angela             17 APEX-MR                26.85      27.48        
 14 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                27.46      27.50        
 15 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                27.17      27.54        
 16 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR      27.38      27.56        
 17 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                27.66      27.63        
 17 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR             27.04      27.63        
 19 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR    28.60      27.64        
 20 Groenewoud, Carmen P      25 NYAC-MR                25.50      27.78        
 21 Chia, Eileen              14 FAST-MR                27.56      27.91        
 22 Low, Kelly                14 NYCC-MR                27.14      27.95        
 23 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR      26.98      27.96        
 24 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR    27.90      27.97        
 25 Broderick, Amanda K       14 Middies-MR             27.20      28.00        
 26 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR             28.03      28.13        
 27 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR                27.11      28.14        
 28 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR                27.60      28.24        
 29 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR      28.22      28.39        
 30 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR    27.71      28.42        
 31 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR    27.64      28.47        
 32 Weber, Maya R             15 FAST-MR                28.63      28.53        
 33 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR      28.32      28.55        
 34 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR      28.18      28.58        
 35 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR      29.94      28.79        
 36 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                29.10      28.86        
 37 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR                28.83      29.03        
 38 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR      26.89      29.06        
 39 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR              29.77      29.07        
 40 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR              30.38      29.13        
 41 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR                27.63      29.20        
 42 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR      30.80      29.45        
 43 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR    29.59      29.58        
 44 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR      29.82      29.76        
 45 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR          29.31      29.89        
 46 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR                30.34      29.91        
 47 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR      28.18      29.98        
 48 Wong, Madeline            13 NYCC-MR                30.75      30.00        
 49 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR      29.54      30.13        
 50 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR      29.81      30.14        
 51 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR      29.59      30.20        
 52 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR                30.18      30.54        
 53 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR      29.17      30.65        
 54 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR                30.37      30.67        
 55 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR               28.74      30.76        
 56 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR    31.26      30.82        
 57 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR      30.97      30.99        
 58 Green, Mikayla            13 FAST-MR                30.13      31.10        
 59 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR      31.05      31.29        
 60 Clark, Catherine R        13 Badger-MR              30.81      31.65        
 61 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR                28.14      31.67        
 62 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR      29.86      31.78        
 63 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR                30.78      32.03        
 64 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR                31.48      32.10        
 65 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR              36.48      32.99        
 66 Lee, Madison              13 NYCC-MR                31.07      33.13        
 67 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR              32.76      33.26        
 68 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR                33.31      33.82        
 69 Georgiou, Joanna S        13 Middies-MR                NT      34.00        
 70 Kass, Gabby               13 Middies-MR             33.89      34.17        
 71 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR                40.06      36.66        
 72 Romero, `                 16 KB Makos-MR            41.72      40.49        
 73 Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR                35.07      45.88        
 -- Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Siegal, Gabriela J        15 Agua Swim Team-MR      26.90         NS        
 -- Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR      31.98         NS        
 -- Ibrahim, Yara             16 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Santana, Miabella         13 KB Makos-MR            31.96         NS        
 -- Carrasquil, Ariana M      13 KB Makos-MR            32.99         NS        
 -- Pope, Caileigh A          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR            31.01         NS        
 -- Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR            30.09         NS        
 -- Rohan, Julia R            13 APEX-MR                28.04         NS        
 -- Reichel, Freddie F        14 Badger-MR              32.84         NS        
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR                28.17         NS        
 -- Gasic, Doris              13 RI Marlins-MR          31.36         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR    32.32         NS        
 -- Hall, Emma M              14 Middies-MR             46.11         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                30.72         NS        
 -- Patel, Shreeja N          14 Agua Swim Team-MR      33.09         NS        
 -- MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR    27.48         NS        
 -- Vasudevan, Arya V         15 Middies-MR             28.86         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR            40.34         NS        
 -- White, Sarah E            17 Express Swimming-MR    26.59         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR                33.16         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR                54.00      55.31 JO     
                  27.30       55.31 (28.01)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A        17 Middies-MR             53.99      55.80 JO     
                  27.07       55.80 (28.73)                                        
  3 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR                56.87      56.91 JO     
                  27.41       56.91 (29.50)                                        
  4 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR    56.07      57.17 JO     
                  27.58       57.17 (29.59)                                        
  5 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR    57.60      57.66 JO     
                  27.76       57.66 (29.90)                                        
  6 Bryce, Jane               13 WEST-MR                59.00      58.42        
                  28.28       58.42 (30.14)                                        
  7 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR      56.19      58.92        
                  36.95       58.92 (21.97)                                        
  8 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR    58.30      59.07        
                  28.44       59.07 (30.63)                                        
  9 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:00.29      59.22        
                  28.65       59.22 (30.57)                                        
 10 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR          57.27      59.41        
                  28.09       59.41 (31.32)                                        
 10 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:03.81      59.41        
                  28.77       59.41 (30.64)                                        
 12 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR      59.72      59.80        
                  28.58       59.80 (31.22)                                        
 13 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:01.12      59.83        
                  29.10       59.83 (30.73)                                        
 14 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              1:00.48    1:00.02        
                  28.18     1:00.02 (31.84)                                        
 15 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    1:03.60    1:00.13        
                  29.12     1:00.13 (31.01)                                        
 16 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                59.86    1:00.17        
                  29.33     1:00.17 (30.84)                                        
 17 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:00.24    1:00.25        
                  29.06     1:00.25 (31.19)                                        
 18 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  1:00.00    1:00.27        
                  29.69     1:00.27 (30.58)                                        
 19 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR      59.37    1:00.29        
                  28.52     1:00.29 (31.77)                                        
 20 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:00.42    1:00.62        
                  27.20     1:00.62 (33.42)                                        
 21 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR      58.53    1:00.64        
                  29.57     1:00.64 (31.07)                                        
 22 Keane, Nicole E           15 WEST-MR                59.74    1:00.66        
                  29.71     1:00.66 (30.95)                                        
 23 White, Sarah E            17 Express Swimming-MR    58.89    1:00.67        
 24 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                58.02    1:00.79        
                  29.41     1:00.79 (31.38)                                        
 25 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR      59.94    1:00.83        
                  29.35     1:00.83 (31.48)                                        
 26 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           1:00.91    1:00.96        
                  29.11     1:00.96 (31.85)                                        
 27 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:01.13    1:01.05        
                  29.35     1:01.05 (31.70)                                        
 28 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    1:00.35    1:01.27        
                  29.43     1:01.27 (31.84)                                        
 29 Mejia, Angela             17 APEX-MR                59.91    1:01.41        
                  29.77     1:01.41 (31.64)                                        
 30 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:00.06    1:01.46        
                  29.12     1:01.46 (32.34)                                        
 31 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:00.64    1:02.03        
                  26.20     1:02.03 (35.83)                                        
 32 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:01.21    1:02.29        
                  29.64     1:02.29 (32.65)                                        
 33 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:01.21    1:02.31        
                  29.65     1:02.31 (32.66)                                        
 34 Low, Kelly                14 NYCC-MR                59.32    1:02.33        
                  30.05     1:02.33 (32.28)                                        
 35 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:03.08    1:02.64        
                  30.44     1:02.64 (32.20)                                        
 36 Weber, Maya R             15 FAST-MR              1:03.55    1:02.72        
                  30.21     1:02.72 (32.51)                                        
 37 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    1:02.39    1:02.73        
                  30.41     1:02.73 (32.32)                                        
 38 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           1:02.11    1:03.18        
                  30.62     1:03.18 (32.56)                                        
 39 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:03.51    1:03.31        
                  29.80     1:03.31 (33.51)                                        
 40 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:04.77    1:03.32        
                  30.00     1:03.32 (33.32)                                        
 41 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR      58.63    1:03.40        
                  29.31     1:03.40 (34.09)                                        
 42 Wang, Chloe               14 FAST-MR              1:01.51    1:03.42        
                  30.20     1:03.42 (33.22)                                        
 43 Flear, Erica              13 Manta Rays-MR        1:03.80    1:03.64        
                  30.43     1:03.64 (33.21)                                        
 44 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:03.54    1:03.84        
                  24.10     1:03.84 (39.74)                                        
 45 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:04.04        
                  30.73     1:04.04 (33.31)                                        
 46 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    1:06.80    1:04.07        
                  31.70     1:04.07 (32.37)                                        
 47 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:04.57    1:04.08        
                  30.74     1:04.08 (33.34)                                        
 48 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             1:02.47    1:04.15        
                  30.94     1:04.15 (33.21)                                        
 49 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    1:03.89    1:04.55        
                  28.96     1:04.55 (35.59)                                        
 50 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    1:04.52    1:04.84        
                  30.88     1:04.84 (33.96)                                        
 51 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:03.41    1:05.09        
                  31.74     1:05.09 (33.35)                                        
 52 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              1:01.53    1:05.16        
                  30.52     1:05.16 (34.64)                                        
 53 Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  1:01.68    1:05.23        
 54 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR        1:04.74    1:05.34        
                  31.61     1:05.34 (33.73)                                        
 55 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:04.57    1:05.39        
                  31.84     1:05.39 (33.55)                                        
 56 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    1:05.08    1:05.40        
                  31.81     1:05.40 (33.59)                                        
 57 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:03.66    1:05.71        
                  30.80     1:05.71 (34.91)                                        
 58 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              1:05.22    1:06.14        
                  31.54     1:06.14 (34.60)                                        
 59 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:06.26        
                  31.77     1:06.26 (34.49)                                        
 60 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:05.61    1:06.53        
                  31.92     1:06.53 (34.61)                                        
 61 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR    1:06.89    1:06.70        
                  31.73     1:06.70 (34.97)                                        
 62 Lai, Alicia X             17 NYCC-MR              1:04.93    1:06.72        
                  31.83     1:06.72 (34.89)                                        
 63 Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              1:06.83    1:06.77        
 64 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:07.51    1:06.86        
                  31.69     1:06.86 (35.17)                                        
 65 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    1:07.79    1:07.10        
                  32.76     1:07.10 (34.34)                                        
 66 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:06.82    1:07.40        
                  32.45     1:07.40 (34.95)                                        
 67 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              1:08.53    1:07.61        
                  32.22     1:07.61 (35.39)                                        
 68 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    1:07.91    1:07.82        
                  32.15     1:07.82 (35.67)                                        
 69 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    1:08.32    1:08.81        
                  31.65     1:08.81 (37.16)                                        
 70 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:06.58    1:08.87        
                  32.65     1:08.87 (36.22)                                        
 71 Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  1:10.19    1:09.22        
                  43.62     1:09.22 (25.60)                                        
 72 Cirone, Alexandra k       17 Agua Swim Team-MR      59.47    1:09.52        
                  33.31     1:09.52 (36.21)                                        
 73 Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:11.82    1:10.21        
                  33.76     1:10.21 (36.45)                                        
 74 Bryce, Madeline           11 WEST-MR              1:08.19    1:10.64        
                  33.34     1:10.64 (37.30)                                        
 75 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:05.91    1:11.63        
 76 Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              1:09.70    1:11.77        
                  34.44     1:11.77 (37.33)                                        
 77 Colucci, Christina L      13 Middies-MR           1:11.25    1:11.92        
                  34.53     1:11.92 (37.39)                                        
 78 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR              1:11.29    1:12.66        
                  35.10     1:12.66 (37.56)                                        
 79 Green, Mikayla            13 FAST-MR              1:08.20    1:12.81        
                  33.11     1:12.81 (39.70)                                        
 80 Stimler, Akari K          14 NYCC-MR                   NT    1:13.88        
                  34.47     1:13.88 (39.41)                                        
 81 Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          1:10.79    1:14.08        
                  34.74     1:14.08 (39.34)                                        
 82 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:15.32    1:14.09        
                  34.92     1:14.09 (39.17)                                        
 83 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              1:17.79    1:15.34        
                  36.96     1:15.34 (38.38)                                        
 84 Kass, Gabby               13 Middies-MR           1:15.43    1:19.97        
                  37.75     1:19.97 (42.22)                                        
 85 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              1:24.46    1:23.56        
                  39.55     1:23.56 (44.01)                                        
 86 Romero, `                 16 KB Makos-MR          1:49.66    1:36.56        
                  26.87   1:36.56 (1:09.69)                                        
 87 Hall, Emma M              14 Middies-MR           1:47.14    1:53.28        
                  50.92   1:53.28 (1:02.36)                                        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:23.08         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:00.36         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              1:15.33         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:35.08         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:22.71         NS        
 -- Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:05.71         NS        
 -- Labiner, Arielle          16 RI Marlins-MR        1:13.24         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR              1:11.43         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR              1:56.00    2:03.02 JO     
                  29.53     1:00.79 (31.26)     1:32.71 (31.92)     2:03.02 (30.31)
  2 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR  2:02.34    2:03.94 JO     
                  28.11       59.02 (30.91)     1:31.58 (32.56)     2:03.94 (32.36)
  3 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  2:04.97    2:06.69 JO     
                  29.43     1:01.94 (32.51)     1:34.88 (32.94)     2:06.69 (31.81)
  4 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:13.71    2:08.48        
                  28.58     1:01.10 (32.52)     1:35.62 (34.52)     2:08.48 (32.86)
  5 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:08.70        
                  29.27     1:01.83 (32.56)     1:35.37 (33.54)     2:08.70 (33.33)
  6 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:10.42    2:09.27        
                  29.81     1:02.45 (32.64)     1:35.85 (33.40)     2:09.27 (33.42)
  7 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                   NT    2:09.88        
  8 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    2:12.10    2:10.85        
                  30.64     1:03.51 (32.87)     1:37.40 (33.89)     2:10.85 (33.45)
  9 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:14.07    2:11.40        
                  29.96                             1:37.24 ( )     2:11.40 (34.16)
 10 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:10.20    2:11.42        
                  30.65     1:03.67 (33.02)     1:37.69 (34.02)     2:11.42 (33.73)
 11 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:17.68    2:11.90        
                  29.41     1:02.24 (32.83)     1:38.19 (35.95)     2:11.90 (33.71)
 12 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    2:08.10    2:13.15        
                  30.83     1:04.38 (33.55)     1:39.07 (34.69)     2:13.15 (34.08)
 13 Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:13.21        
                  29.73       52.35 (22.62)     1:38.16 (45.81)     2:13.21 (35.05)
 14 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    2:17.21    2:14.18        
                                1:05.24 ( )     1:39.79 (34.55)     2:14.18 (34.39)
 15 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    2:17.28    2:14.28        
                  30.87                             1:40.30 ( )     2:14.28 (33.98)
 16 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:14.43        
                  30.67     1:03.69 (33.02)     1:39.44 (35.75)     2:14.43 (34.99)
 17 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           2:14.75    2:14.93        
                  23.46     1:05.11 (41.65)     1:40.11 (35.00)     2:14.93 (34.82)
 18 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    2:32.71    2:15.08        
                  31.54     1:06.24 (34.70)     1:40.74 (34.50)     2:15.08 (34.34)
 19 Wang, Chloe               14 FAST-MR              2:17.27    2:15.45        
                  32.31     1:06.25 (33.94)     1:41.22 (34.97)     2:15.45 (34.23)
 20 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR                 NT    2:15.52        
 21 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  2:21.12    2:16.09        
                                1:05.68 ( )     1:40.72 (35.04)     2:16.09 (35.37)
 22 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              2:22.65    2:16.33        
                  30.09     1:03.79 (33.70)     1:39.85 (36.06)     2:16.33 (36.48)
 23 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:16.82    2:16.87        
                  31.95     1:05.83 (33.88)     1:41.22 (35.39)     2:16.87 (35.65)
 24 Drew, Sami B              13 Middies-MR           2:12.87    2:16.90        
                  31.20     1:05.76 (34.56)     1:41.46 (35.70)     2:16.90 (35.44)
 25 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           2:17.78    2:17.03        
                  32.33     1:06.54 (34.21)     1:41.39 (34.85)     2:17.03 (35.64)
 26 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR    2:11.50    2:17.34        
                  29.78       59.77 (29.99)     1:40.18 (40.41)     2:17.34 (37.16)
 27 Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    2:21.62    2:18.38        
                  32.98                             1:43.84 ( )     2:18.38 (34.54)
 28 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.79        
                  29.94     1:04.16 (34.22)     1:41.37 (37.21)     2:18.79 (37.42)
 29 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR                 NT    2:18.87        
                  32.58     1:07.65 (35.07)     1:44.09 (36.44)     2:18.87 (34.78)
 30 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    2:25.50    2:18.96        
                  32.75                             1:44.82 ( )     2:18.96 (34.14)
 31 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR    2:09.32    2:19.59        
                  29.83     1:03.78 (33.95)     1:40.83 (37.05)     2:19.59 (38.76)
 32 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             2:18.81    2:20.01        
                  31.50     1:07.92 (36.42)     1:44.57 (36.65)     2:20.01 (35.44)
 33 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR                 NT    2:20.27        
                  31.75     1:06.77 (35.02)     1:43.82 (37.05)     2:20.27 (36.45)
 34 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    2:23.87    2:21.51        
                  32.16     1:08.14 (35.98)     1:45.29 (37.15)     2:21.51 (36.22)
 35 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:21.23    2:21.78        
                  32.13     1:09.00 (36.87)     1:46.33 (37.33)     2:21.78 (35.45)
 36 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:22.48        
                  32.43     1:08.62 (36.19)   2:22.48 (1:13.86)                    
 37 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:18.72    2:23.36        
                  30.65     1:05.59 (34.94)     1:44.64 (39.05)     2:23.36 (38.72)
 38 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    2:17.93    2:24.22        
                  31.95     1:07.68 (35.73)     1:46.16 (38.48)     2:24.22 (38.06)
 39 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:23.55    2:24.51        
 40 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:28.56    2:25.60        
                  32.91     1:10.29 (37.38)     1:49.24 (38.95)     2:25.60 (36.36)
 41 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    2:29.65    2:25.70        
                  32.84     1:09.90 (37.06)     1:48.39 (38.49)     2:25.70 (37.31)
 42 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:23.31    2:25.79        
                  34.84     1:11.54 (36.70)     1:49.26 (37.72)     2:25.79 (36.53)
 43 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR        2:24.75    2:26.23        
                  33.96     1:10.97 (37.01)     1:49.28 (38.31)     2:26.23 (36.95)
 44 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    2:26.69    2:26.46        
                  33.84     1:10.51 (36.67)     1:49.22 (38.71)     2:26.46 (37.24)
 45 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              2:32.17    2:29.25        
                                1:10.21 ( )   2:29.25 (1:19.04)                    
 46 Bayer, Cally              13 Middies-MR           2:30.56    2:29.66        
                  33.81                             1:51.12 ( )     2:29.66 (38.54)
 47 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:28.79    2:32.85        
                  33.82     1:12.51 (38.69)     2:02.61 (50.10)     2:32.85 (30.24)
 48 Oaks-Leaf, Rachel L       16 FAST-MR              2:21.66    2:34.90        
                  34.47     1:13.42 (38.95)     1:54.73 (41.31)     2:34.90 (40.17)
 49 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    2:32.07    2:39.91        
                  33.03     1:12.63 (39.60)     1:55.61 (42.98)     2:39.91 (44.30)
 50 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            2:44.99    2:42.56        
                  35.49     1:16.37 (40.88)     2:00.04 (43.67)     2:42.56 (42.52)
 51 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              2:34.70    2:43.58        
                  36.95     1:17.57 (40.62)     2:02.04 (44.47)     2:43.58 (41.54)
 52 Sheridan, Caroline R      14 FAST-MR              2:59.24    2:51.22        
                  37.39                             2:09.38 ( )     2:51.22 (41.84)
 53 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:16.77    2:56.70        
                  36.45                             2:08.93 ( )     2:56.70 (47.77)
 54 Romero, `                 16 KB Makos-MR          4:04.94    3:40.70        
                  47.60     1:44.42 (56.82)     2:42.66 (58.24)     3:40.70 (58.04)
 -- Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              3:04.66         DQ        
      Pulling on lane line
                  43.14     1:31.77 (48.63)        DQ (1:43.38)                    
 -- Smith, Gabriella M        15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Kanim, Callie H           17 Middies-MR           2:05.49         NS        
 -- Ibrahim, Yara             16 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- White, Sarah E            17 Express Swimming-MR  2:14.80         NS        
 -- Reichel, Freddie F        14 Badger-MR            2:48.53         NS        
 -- Whealan, Julia M          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:14.18         NS        
 -- Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:10.00         NS        
 -- Pabby, Trisha             15 Badger-MR            2:32.79         NS        
 -- Corcoran, Claire F        14 Badger-MR            2:35.27         NS        
 -- Gasic, Doris              13 RI Marlins-MR        2:42.96         NS        
 -- Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            2:15.80         NS        
 -- Hanagan, Alli N           15 FAST-MR              2:28.37         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:22.26         NS        
 -- Hogan, Maeve A            13 Badger-MR            2:24.66         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              3:11.04         NS        
 -- Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              1:58.93         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR              2:32.70         NS        
 -- Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              2:32.23         NS        
 -- Sheridan, Vicki           17 FAST-MR              2:42.47         NS        
 -- Carrasquil, Ariana M      13 KB Makos-MR          2:51.76         NS        
 -- Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          2:50.52         NS        
 -- Pope, Caileigh A          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Catarinacchio, Jessica R  15 Middies-MR           2:10.57         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              5:17.27    5:20.45 JO     
                  30.60     1:00.63 (30.03)     1:32.50 (31.87)     2:04.63 (32.13)
        2:36.70 (32.07)     3:09.12 (32.42)     3:41.84 (32.72)     4:15.01 (33.17)
        4:47.87 (32.86)     5:20.45 (32.58)                                        
  2 Bryce, Jane               13 WEST-MR              5:35.46    5:38.18        
                  30.67     1:04.11 (33.44)     1:38.44 (34.33)     2:13.16 (34.72)
        2:47.89 (34.73)     3:22.77 (34.88)     3:57.41 (34.64)     4:31.43 (34.02)
        5:05.46 (34.03)     5:38.18 (32.72)                                        
  3 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            5:42.70    5:40.66        
                  30.67     1:04.38 (33.71)     1:39.17 (34.79)     2:14.00 (34.83)
        2:48.77 (34.77)     3:23.94 (35.17)     3:58.71 (34.77)     4:33.48 (34.77)
        5:07.87 (34.39)     5:40.66 (32.79)                                        
  4 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    5:41.91    5:41.55        
                  31.07     1:04.49 (33.42)     1:38.70 (34.21)     2:13.37 (34.67)
                                                    4:15.48 ( )     5:07.59 (52.11)
        5:41.55 (33.96)                                                            
  5 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  5:37.42    5:43.52        
                  30.64     1:04.20 (33.56)     1:38.86 (34.66)     2:14.46 (35.60)
        2:49.92 (35.46)     3:24.59 (34.67)     4:00.03 (35.44)     4:35.27 (35.24)
      5:43.52 (1:08.25)                                                            
  6 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            5:55.03    5:51.13        
                  31.50     1:06.47 (34.97)     1:41.79 (35.32)     2:17.58 (35.79)
        2:53.44 (35.86)     3:29.26 (35.82)     4:05.18 (35.92)     4:40.69 (35.51)
        5:16.26 (35.57)     5:51.13 (34.87)                                        
  7 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR        6:11.33    5:52.46        
                  30.95     1:04.06 (33.11)     1:36.64 (32.58)     2:20.07 (43.43)
        2:56.39 (36.32)     3:32.41 (36.02)     4:02.34 (29.93)     4:45.32 (42.98)
        5:20.56 (35.24)     5:52.46 (31.90)                                        
  8 Drew, Sami B              13 Middies-MR           5:50.75    5:53.01        
                  31.42     1:05.81 (34.39)     1:41.52 (35.71)     2:17.30 (35.78)
        2:52.96 (35.66)     3:28.96 (36.00)     4:05.04 (36.08)     4:41.54 (36.50)
        5:17.89 (36.35)     5:53.01 (35.12)                                        
  9 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  6:16.04    5:58.74        
                  33.29     1:09.48 (36.19)     1:46.23 (36.75)     2:23.14 (36.91)
        2:59.63 (36.49)     3:36.50 (36.87)     4:13.11 (36.61)     4:49.38 (36.27)
        5:25.85 (36.47)     5:58.74 (32.89)                                        
 10 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  5:56.05    6:00.02        
                  32.17     1:08.32 (36.15)     1:45.26 (36.94)     2:22.87 (37.61)
        2:59.80 (36.93)     3:36.52 (36.72)     4:13.76 (37.24)     4:49.74 (35.98)
        5:25.74 (36.00)     6:00.02 (34.28)                                        
 11 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            5:48.07    6:02.83        
                  31.80       57.64 (25.84)     1:41.46 (43.82)     2:17.42 (35.96)
        2:53.41 (35.99)     3:22.67 (29.26)     4:05.53 (42.86)     4:31.59 (26.06)
        5:19.61 (48.02)     6:02.83 (43.22)                                        
 12 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    6:15.06    6:05.94        
                  32.55     1:08.63 (36.08)     1:45.61 (36.98)     2:22.90 (37.29)
        3:00.59 (37.69)     3:38.22 (37.63)     4:15.75 (37.53)     4:53.35 (37.60)
        5:29.84 (36.49)     6:05.94 (36.10)                                        
 13 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR                 NT    6:07.74        
                  32.38   1:38.98 (1:06.60)     2:06.09 (27.11)     2:36.56 (30.47)
        3:01.83 (25.27)     3:39.50 (37.67)     4:18.14 (38.64)     4:55.84 (37.70)
        5:33.57 (37.73)     6:07.74 (34.17)                                        
 14 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           6:12.20    6:08.97        
                  31.93     1:08.50 (36.57)     1:46.10 (37.60)     2:24.23 (38.13)
        3:01.46 (37.23)     3:39.37 (37.91)     4:17.07 (37.70)     4:55.17 (38.10)
        5:33.60 (38.43)     6:08.97 (35.37)                                        
 15 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  6:07.98    6:09.16        
                  32.42     1:09.43 (37.01)     1:47.23 (37.80)     2:25.55 (38.32)
        3:04.85 (39.30)     3:43.05 (38.20)     4:21.36 (38.31)     4:58.44 (37.08)
        5:34.73 (36.29)     6:09.16 (34.43)                                        
 16 Dwass, Simona             14 Manta Rays-MR        5:56.88    6:09.19        
                  31.73     1:09.13 (37.40)     1:47.62 (38.49)     2:25.93 (38.31)
        3:04.86 (38.93)     3:43.38 (38.52)     4:21.16 (37.78)     4:58.19 (37.03)
        5:34.42 (36.23)     6:09.19 (34.77)                                        
 17 Wang, Chloe               14 FAST-MR              5:57.86    6:13.31        
                  34.06     1:10.91 (36.85)     1:48.61 (37.70)     2:26.85 (38.24)
        3:05.07 (38.22)     3:43.51 (38.44)     4:21.78 (38.27)     4:59.73 (37.95)
        5:37.22 (37.49)     6:13.31 (36.09)                                        
 18 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  6:15.00    6:26.72        
                  32.55     1:09.54 (36.99)     1:47.97 (38.43)     2:26.80 (38.83)
        3:06.46 (39.66)     3:45.82 (39.36)     4:25.93 (40.11)     5:06.69 (40.76)
        5:48.08 (41.39)     6:26.72 (38.64)                                        
 19 Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              6:28.96    6:28.89        
                  35.96                             1:54.17 ( )     2:34.64 (40.47)
                                                    4:11.87 ( )   6:28.89 (2:17.02)
 20 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    6:51.44    6:33.49        
                  34.79     1:13.13 (38.34)     1:52.77 (39.64)     2:32.89 (40.12)
        3:13.42 (40.53)     3:54.01 (40.59)     4:34.51 (40.50)     5:14.56 (40.05)
        5:55.49 (40.93)     6:33.49 (38.00)                                        
 21 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             6:01.33    6:34.74        
                  33.73     1:12.11 (38.38)                                        
                                3:47.64 ( )   6:34.74 (2:47.10)                    
 22 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              6:32.39    6:35.33        
                  33.86     1:12.19 (38.33)     1:51.48 (39.29)     2:31.43 (39.95)
        3:12.69 (41.26)     3:54.50 (41.81)     4:35.10 (40.60)     5:16.31 (41.21)
        5:56.54 (40.23)     6:35.33 (38.79)                                        
 23 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              6:33.56    6:43.83        
                  34.16     1:13.02 (38.86)     1:53.15 (40.13)     2:33.94 (40.79)
        3:13.54 (39.60)     3:57.15 (43.61)     4:35.59 (38.44)     4:57.11 (21.52)
        5:19.26 (22.15)   6:43.83 (1:24.57)                                        
 24 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  6:38.55    6:50.44        
                  36.44     1:15.84 (39.40)     1:57.15 (41.31)     2:39.62 (42.47)
        3:21.98 (42.36)     4:03.70 (41.72)     4:45.81 (42.11)     5:28.00 (42.19)
        6:10.13 (42.13)     6:50.44 (40.31)                                        
 25 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  6:46.77    6:52.21        
                  34.63     1:13.59 (38.96)     1:54.01 (40.42)     2:35.20 (41.19)
        3:17.32 (42.12)     4:00.02 (42.70)     4:43.12 (43.10)     5:26.91 (43.79)
        6:10.40 (43.49)     6:52.21 (41.81)                                        
 26 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  6:15.00    6:58.90        
                  35.34     1:14.57 (39.23)     1:56.51 (41.94)     2:40.08 (43.57)
        3:23.13 (43.05)     4:06.80 (43.67)     4:50.72 (43.92)     5:34.78 (44.06)
        6:18.43 (43.65)     6:58.90 (40.47)                                        
 27 Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT    6:59.73        
                  38.36     1:20.78 (42.42)     2:03.61 (42.83)     2:46.59 (42.98)
        3:29.56 (42.97)     4:12.94 (43.38)     4:55.91 (42.97)     5:38.33 (42.42)
        6:20.68 (42.35)     6:59.73 (39.05)                                        
 28 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              6:44.26    7:06.47        
                  37.53     1:18.92 (41.39)     2:02.07 (43.15)     2:45.24 (43.17)
        3:28.90 (43.66)     4:12.75 (43.85)     4:57.24 (44.49)     5:41.26 (44.02)
        6:23.74 (42.48)     7:06.47 (42.73)                                        
 29 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            7:23.00    7:23.66        
                  37.31     1:21.35 (44.04)     2:07.26 (45.91)     2:52.95 (45.69)
        3:39.08 (46.13)     4:24.77 (45.69)     5:10.63 (45.86)     5:56.20 (45.57)
        6:41.59 (45.39)     7:23.66 (42.07)                                        
 30 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           8:00.00    8:15.44        
                  51.13     1:30.95 (39.82)                             3:12.00 ( )
                                4:54.34 ( )     5:48.31 (53.97)                    
            7:28.29 ( )     8:15.44 (47.15)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR                58.00    1:00.18 JO     
                  29.60     1:00.18 (30.58)                                        
  2 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:07.32    1:04.91 JO     
  3 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  1:06.95    1:07.16        
                  32.10     1:07.16 (35.06)                                        
  4 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:07.61    1:08.16        
                  33.55     1:08.16 (34.61)                                        
  5 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            1:06.94    1:08.22        
                  33.05     1:08.22 (35.17)                                        
  6 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:08.96    1:08.59        
                  33.85     1:08.59 (34.74)                                        
  7 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:08.14    1:08.61        
                  32.71     1:08.61 (35.90)                                        
  8 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR        1:11.97    1:09.00        
                  32.88     1:09.00 (36.12)                                        
  9 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR    1:08.42    1:09.22        
                  33.89     1:09.22 (35.33)                                        
 10 Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  1:08.75    1:09.34        
                  33.53     1:09.34 (35.81)                                        
 11 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:08.26    1:09.36        
                  32.79     1:09.36 (36.57)                                        
 12 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  1:07.33    1:09.56        
                  33.12     1:09.56 (36.44)                                        
 13 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    1:10.15    1:10.35        
                  33.85     1:10.35 (36.50)                                        
 14 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:10.55    1:10.43        
                  33.69     1:10.43 (36.74)                                        
 15 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:10.76        
                  34.59     1:10.76 (36.17)                                        
 16 Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:10.96        
                  34.85     1:10.96 (36.11)                                        
 17 Drew, Sami B              13 Middies-MR           1:10.52    1:11.02        
                  31.56     1:11.02 (39.46)                                        
 18 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              1:17.11    1:11.27        
                  35.00     1:11.27 (36.27)                                        
 19 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    1:11.45    1:11.29        
                  35.09     1:11.29 (36.20)                                        
 20 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           1:10.50    1:11.34        
                  34.69     1:11.34 (36.65)                                        
 21 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:10.27    1:11.49        
                  34.83     1:11.49 (36.66)                                        
 22 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              1:10.39    1:11.80        
 23 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:08.43    1:12.21        
                  34.45     1:12.21 (37.76)                                        
 24 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:09.35    1:12.32        
                  34.98     1:12.32 (37.34)                                        
 25 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:12.64    1:12.38        
                  31.67     1:12.38 (40.71)                                        
 26 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    1:14.09    1:12.44        
                  35.71     1:12.44 (36.73)                                        
 27 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              1:12.63    1:12.83        
                  35.17     1:12.83 (37.66)                                        
 28 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:12.72    1:12.86        
                  35.11     1:12.86 (37.75)                                        
 29 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:09.16    1:12.94        
                  35.62     1:12.94 (37.32)                                        
 30 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    1:10.97    1:12.99        
                  35.80     1:12.99 (37.19)                                        
 31 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    1:12.79    1:13.21        
                  34.36     1:13.21 (38.85)                                        
 32 Lai, Alicia X             17 NYCC-MR              1:13.31    1:13.78        
                  35.81     1:13.78 (37.97)                                        
 33 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR    1:14.15    1:14.04        
 34 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    1:14.00    1:14.35        
                  35.87     1:14.35 (38.48)                                        
 35 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:15.12    1:14.43        
                  36.54     1:14.43 (37.89)                                        
 36 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:15.49    1:14.74        
                  36.32     1:14.74 (38.42)                                        
 37 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:18.17    1:14.79        
                  35.89     1:14.79 (38.90)                                        
 38 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:15.17        
                  36.17     1:15.17 (39.00)                                        
 39 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:14.88    1:15.44        
                  37.16     1:15.44 (38.28)                                        
 40 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:17.72    1:15.66        
                  37.57     1:15.66 (38.09)                                        
 41 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    1:14.83    1:15.95        
                  21.26     1:15.95 (54.69)                                        
 42 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    1:10.13    1:16.40        
                  36.56     1:16.40 (39.84)                                        
 43 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:15.91    1:16.60        
 44 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              1:14.96    1:17.16        
                  36.96     1:17.16 (40.20)                                        
 45 Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              1:17.19    1:17.44        
                  38.42     1:17.44 (39.02)                                        
 46 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              1:15.75    1:18.67        
                  37.98     1:18.67 (40.69)                                        
 47 Bryce, Madeline           11 WEST-MR              1:16.96    1:18.88        
                  38.74     1:18.88 (40.14)                                        
 48 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR              1:21.03    1:18.96        
                  38.73     1:18.96 (40.23)                                        
 49 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    1:20.48    1:20.11        
                  29.28     1:20.11 (50.83)                                        
 50 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:20.67    1:20.39        
                  38.05     1:20.39 (42.34)                                        
 51 Bayer, Cally              13 Middies-MR           1:20.70    1:20.88        
                  35.16     1:20.88 (45.72)                                        
 52 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              1:21.82    1:20.95        
                  39.67     1:20.95 (41.28)                                        
 53 Labiner, Arielle          16 RI Marlins-MR        1:45.68    1:22.88        
                  40.35     1:22.88 (42.53)                                        
 54 Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          1:23.34    1:23.40        
                  40.75     1:23.40 (42.65)                                        
 55 Green, Mikayla            13 FAST-MR              1:22.18    1:24.40        
                  40.25     1:24.40 (44.15)                                        
 56 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR             NT    1:25.18        
                  40.05     1:25.18 (45.13)                                        
 57 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              1:27.39    1:27.86        
                  43.07     1:27.86 (44.79)                                        
 58 Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT    1:27.96        
                  43.52     1:27.96 (44.44)                                        
 59 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              1:31.82    1:29.29        
                  40.05     1:29.29 (49.24)                                        
 60 Romero, `                 16 KB Makos-MR          2:03.41    1:51.99        
                  51.02   1:51.99 (1:00.97)                                        
 61 Hall, Emma M              14 Middies-MR           2:06.38    2:07.05        
                1:01.04   2:07.05 (1:06.01)                                        
 -- Stimler, Akari K          14 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  43.00          DQ (48.38)                                        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:21.87         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.49          DQ (41.10)                                        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:38.61         NS        
 -- Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    1:12.83         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              1:31.97         NS        
 -- Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:18.10         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:45.85         NS        
 -- Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            1:14.76         NS        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:30.80         NS        
 -- Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           1:19.46         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR              2:05.00    2:11.07 JO     
                  30.44     1:03.60 (33.16)     1:37.41 (33.81)     2:11.07 (33.66)
  2 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR  2:18.51    2:21.70 JO     
                                1:08.03 ( )     1:39.40 (31.37)     2:21.70 (42.30)
  3 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:23.67    2:22.23 JO     
                  33.44     1:09.79 (36.35)     1:46.03 (36.24)     2:22.23 (36.20)
  4 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  2:30.23    2:22.24 JO     
                  33.76                             1:46.38 ( )     2:22.24 (35.86)
  5 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:23.41        
                  28.52     1:11.74 (43.22)     1:48.41 (36.67)     2:23.41 (35.00)
  6 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  2:39.83    2:26.87        
                                1:12.77 ( )     1:50.57 (37.80)     2:26.87 (36.30)
  7 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    2:34.02    2:27.85        
                  35.69     1:12.99 (37.30)     1:51.34 (38.35)     2:27.85 (36.51)
  8 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:29.58    2:28.95        
                  33.69     1:10.25 (36.56)     1:50.01 (39.76)     2:28.95 (38.94)
  9 Drew, Sami B              13 Middies-MR           2:28.33    2:29.13        
                  35.46     1:12.91 (37.45)     1:51.28 (38.37)     2:29.13 (37.85)
 10 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:25.05    2:29.80        
                  35.27     1:13.88 (38.61)     1:52.81 (38.93)     2:29.80 (36.99)
 11 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR         NT    2:29.99        
                  34.51     1:19.72 (45.21)     1:50.70 (30.98)     2:29.99 (39.29)
 12 Fuchs, Lindsey M          15 Agua Swim Team-MR    2:28.11    2:30.03        
                  35.13     1:12.48 (37.35)     1:51.51 (39.03)     2:30.03 (38.52)
 13 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    2:28.18    2:30.10        
                                1:13.36 ( )     1:52.20 (38.84)     2:30.10 (37.90)
 14 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:29.18    2:30.78        
                  35.54     1:13.70 (38.16)     1:52.74 (39.04)     2:30.78 (38.04)
 15 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  2:33.58    2:31.28        
                  35.28     1:14.25 (38.97)     1:53.78 (39.53)     2:31.28 (37.50)
 16 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  2:28.58    2:31.92        
                  34.48   2:31.92 (1:57.44)                                        
 17 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:27.33    2:32.10        
                  35.01     1:12.97 (37.96)     1:52.77 (39.80)     2:32.10 (39.33)
 18 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    2:35.96    2:32.88        
                  37.12     1:16.29 (39.17)     1:54.71 (38.42)     2:32.88 (38.17)
 19 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:33.18    2:33.30        
                  35.60     1:14.05 (38.45)     1:43.43 (29.38)     2:33.30 (49.87)
 20 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    2:37.31    2:33.53        
                  36.98     1:16.20 (39.22)     1:55.42 (39.22)     2:33.53 (38.11)
 21 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR    2:40.75    2:36.76        
                  22.29     1:14.67 (52.38)     1:55.32 (40.65)     2:36.76 (41.44)
 22 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    2:31.82    2:36.93        
                  35.81     1:14.55 (38.74)     1:55.88 (41.33)     2:36.93 (41.05)
 23 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              2:48.48    2:37.16        
                  36.86     1:16.96 (40.10)     1:57.31 (40.35)     2:37.16 (39.85)
 24 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           2:32.42    2:37.53        
                  36.74     1:15.88 (39.14)     1:57.04 (41.16)     2:37.53 (40.49)
 25 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    2:43.92    2:38.18        
                                1:17.41 ( )     1:57.69 (40.28)     2:38.18 (40.49)
 26 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:31.39    2:39.30        
                  34.43     1:13.27 (38.84)     1:56.79 (43.52)     2:39.30 (42.51)
 27 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    2:36.53    2:39.87        
                  37.43     1:16.80 (39.37)     1:48.67 (31.87)     2:39.87 (51.20)
 28 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              2:49.65    2:43.77        
                  37.58     1:18.59 (41.01)     2:01.36 (42.77)     2:43.77 (42.41)
 29 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:41.12    2:44.06        
                  38.87     1:19.90 (41.03)     2:02.24 (42.34)     2:44.06 (41.82)
 30 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              2:39.42    2:44.82        
                  38.49     1:19.62 (41.13)     2:02.67 (43.05)     2:44.82 (42.15)
 31 Weber, Maya R             15 FAST-MR              2:47.82    2:44.84        
                  38.45     1:19.31 (40.86)     2:02.10 (42.79)     2:44.84 (42.74)
 32 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           2:47.34    2:46.30        
                  38.85     1:21.76 (42.91)     2:04.09 (42.33)     2:46.30 (42.21)
 33 Georgiou, Joanna S        13 Middies-MR                NT    2:49.12        
                  37.56   2:49.12 (2:11.56)                                        
 34 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    2:41.90    2:49.24        
                  37.01     1:19.68 (42.67)     2:04.32 (44.64)     2:49.24 (44.92)
 35 Oaks-Leaf, Rachel L       16 FAST-MR              3:01.46    2:52.07        
                  40.67     1:24.38 (43.71)     2:09.16 (44.78)     2:52.07 (42.91)
 36 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR                   NT    2:52.66        
                                1:22.01 ( )     2:09.32 (47.31)     2:52.66 (43.34)
 37 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  3:11.45    2:55.38        
                  39.92   2:55.38 (2:15.46)                                        
 38 Green, Mikayla            13 FAST-MR              2:57.62    3:05.73        
                  42.67                             2:17.60 ( )     3:05.73 (48.13)
 39 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              3:15.12    3:07.96        
                  29.31       58.53 (29.22)   2:21.21 (1:22.68)     3:07.96 (46.75)
 40 Sheridan, Caroline R      14 FAST-MR              3:18.27    3:09.33        
                  42.34     1:30.87 (48.53)   3:09.38 (1:38.51)         3:09.33 ( )
 41 Romero, `                 16 KB Makos-MR          4:45.72    4:07.08        
                  53.49   1:54.77 (1:01.28)   4:07.08 (2:12.31)                    
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:32.59         DQ        
      Did not finish on back
                                1:29.09 ( )     2:20.12 (51.03)          DQ (48.93)
 -- Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Fuchs, Amanda B           17 Agua Swim Team-MR    2:14.11         NS        
 -- Whealan, Julia M          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Santana, Miabella         13 KB Makos-MR          3:13.78         NS        
 -- Pabby, Trisha             15 Badger-MR            2:48.81         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              3:19.33         NS        
 -- Sierra, Ibbi N            13 FAST-MR              2:58.10         NS        
 -- Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:26.74         NS        
 -- Hanagan, Alli N           15 FAST-MR              2:41.13         NS        
 -- Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           2:29.20         NS        
 -- Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              2:20.19         NS        
 -- Sheridan, Vicki           17 FAST-MR              3:03.80         NS        
 -- Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           2:39.27         NS        
 -- Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- McGowan, Alessia M        14 Agua Swim Team-MR    2:13.70         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            2:41.99         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  1:14.02    1:15.32 JO     
                  35.99     1:15.32 (39.33)                                        
  2 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR       NT    1:15.40 JO     
                  36.54     1:15.40 (38.86)                                        
  3 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR    1:17.06    1:16.26 JO     
                  36.37     1:16.26 (39.89)                                        
  4 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  1:14.58    1:16.77        
                  35.88     1:16.77 (40.89)                                        
  5 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:16.85        
                  37.17     1:16.85 (39.68)                                        
  6 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:15.26    1:16.89        
                  36.64     1:16.89 (40.25)                                        
  7 Broderick, Amanda K       14 Middies-MR           1:15.32    1:17.25        
                  36.33     1:17.25 (40.92)                                        
  8 Groenewoud, Carmen P      25 NYAC-MR              1:08.49    1:18.26        
                  37.64     1:18.26 (40.62)                                        
  9 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:18.88    1:18.69        
                  38.19     1:18.69 (40.50)                                        
 10 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    1:17.61    1:18.72        
                  36.88     1:18.72 (41.84)                                        
 11 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    1:20.03    1:19.46        
 12 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              1:21.88    1:19.71        
                  38.00     1:19.71 (41.71)                                        
 13 Weber, Maya R             15 FAST-MR              1:19.85    1:19.72        
                  38.63     1:19.72 (41.09)                                        
 14 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:19.14    1:19.83        
                  37.34     1:19.83 (42.49)                                        
 15 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:20.06    1:19.85        
                  37.64     1:19.85 (42.21)                                        
 16 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           1:17.96    1:20.69        
                  38.20     1:20.69 (42.49)                                        
 17 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:25.12    1:20.72        
                  37.87     1:20.72 (42.85)                                        
 18 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:20.16    1:21.15        
                  38.71     1:21.15 (42.44)                                        
 19 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:21.07    1:21.18        
 20 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR    1:19.19    1:21.52        
                  39.42     1:21.52 (42.10)                                        
 21 Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR    1:16.68    1:21.97        
                  38.48     1:21.97 (43.49)                                        
 22 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:18.35    1:22.56        
                  23.71     1:22.56 (58.85)                                        
 23 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:24.52    1:23.38        
 24 Wang, Chloe               14 FAST-MR              1:26.11    1:24.12        
 25 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    1:27.34    1:24.33        
                  39.30     1:24.33 (45.03)                                        
 26 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:20.72    1:24.37        
                  40.26     1:24.37 (44.11)                                        
 27 Drew, Sami B              13 Middies-MR           1:23.57    1:25.06        
                  41.45     1:25.06 (43.61)                                        
 28 Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:25.79        
                  41.10     1:25.79 (44.69)                                        
 29 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             1:21.05    1:26.68        
                  40.80     1:26.68 (45.88)                                        
 30 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    1:25.65    1:27.30        
                  41.49     1:27.30 (45.81)                                        
 31 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              1:26.43    1:27.70        
                  41.54     1:27.70 (46.16)                                        
 32 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              1:25.58    1:27.81        
                  41.84     1:27.81 (45.97)                                        
 33 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:28.28        
                  42.06     1:28.28 (46.22)                                        
 34 Oaks-Leaf, Rachel L       16 FAST-MR              1:31.51    1:28.31        
 35 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:27.18    1:28.59        
                  42.06     1:28.59 (46.53)                                        
 36 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR    1:25.69    1:29.57        
                  42.19     1:29.57 (47.38)                                        
 37 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:28.72    1:31.87        
                  43.89     1:31.87 (47.98)                                        
 38 Sheridan, Caroline R      14 FAST-MR              1:34.29    1:32.75        
                  43.98     1:32.75 (48.77)                                        
 39 Green, Mikayla            13 FAST-MR              1:29.24    1:37.69        
                  46.09     1:37.69 (51.60)                                        
 40 Bayer, Cally              13 Middies-MR           1:38.30    1:37.75        
                  47.12     1:37.75 (50.63)                                        
 41 Georgiou, Joanna S        13 Middies-MR                NT    1:38.71        
                  47.25     1:38.71 (51.46)                                        
 42 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              1:44.42    1:47.76        
 43 Kass, Gabby               13 Middies-MR           1:47.49    1:51.31        
                  52.07     1:51.31 (59.24)                                        
 44 Hall, Emma M              14 Middies-MR           2:08.49    2:05.89        
                  52.47   2:05.89 (1:13.42)                                        
 -- Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    1:23.14         DQ        
      One hand touch
                  39.77          DQ (47.24)                                        
 -- Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            1:21.56         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Patel, Shreeja N          14 Agua Swim Team-MR    1:25.99         NS        
 -- Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:29.22         NS        
 -- Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              1:20.99         NS        
 -- Smith, Gabriella M        15 Agua Swim Team-MR    1:27.03         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:24.31         NS        
 -- Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:27.05         NS        
 -- Hogan, Maeve A            13 Badger-MR            1:21.93         NS        
 -- Whealan, Julia M          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Corcoran, Claire F        14 Badger-MR            1:22.25         NS        
 -- Reichel, Freddie F        14 Badger-MR            1:36.20         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              1:38.24         NS        
 -- Hanagan, Alli N           15 FAST-MR              1:26.28         NS        
 -- Sierra, Ibbi N            13 FAST-MR              1:35.17         NS        
 -- Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            1:19.49         NS        
 -- Gasic, Doris              13 RI Marlins-MR        1:33.44         NS        
 -- Vasudevan, Arya V         15 Middies-MR           1:20.59         NS        
 -- Kanim, Callie H           17 Middies-MR           1:19.74         NS        
 -- Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:23.97         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:40.22         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  1:30.00         NS        
 -- Catarinacchio, Jessica R  15 Middies-MR           1:19.11         NS        
 -- Carrasquil, Ariana M      13 KB Makos-MR          1:27.90         NS        
 -- Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          1:29.55         NS        
 -- Pope, Caileigh A          13 Badger-MR            1:30.25         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:59.08         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:27.55         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR  2:45.36    2:42.93 JO     
                                1:02.54 ( )     1:50.59 (48.05)     2:42.93 (52.34)
  2 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:43.71        
                  37.01     1:18.78 (41.77)     2:01.41 (42.63)     2:43.71 (42.30)
  3 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  2:42.39    2:44.84        
                  37.43   2:44.84 (2:07.41)                                        
  4 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  2:43.12    2:45.37        
  5 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    2:51.15    2:47.70        
                  38.19     1:20.69 (42.50)     2:04.65 (43.96)     2:47.70 (43.05)
  6 Mejia, Angela             17 APEX-MR              2:44.84    2:49.26        
                  36.91     1:19.29 (42.38)     2:02.83 (43.54)     2:49.26 (46.43)
  7 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    2:50.51    2:49.31        
                  38.06     1:21.48 (43.42)     2:05.69 (44.21)     2:49.31 (43.62)
  8 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  2:45.45    2:52.41        
                  32.17     1:20.79 (48.62)     2:07.70 (46.91)     2:52.41 (44.71)
  9 Keane, Nicole E           15 WEST-MR                   NT    2:53.11        
                  40.87     1:24.39 (43.52)     2:08.88 (44.49)     2:53.11 (44.23)
 10 Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  2:49.65    2:53.66        
                  39.94     1:23.64 (43.70)     2:07.99 (44.35)     2:53.66 (45.67)
 11 Weber, Maya R             15 FAST-MR              2:54.45    2:54.40        
                  39.92     1:23.85 (43.93)     2:09.32 (45.47)     2:54.40 (45.08)
 12 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:52.64    2:54.97        
                  38.94     1:24.15 (45.21)     2:10.11 (45.96)     2:54.97 (44.86)
 13 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR         NT    2:54.99        
                  39.70     1:23.12 (43.42)     2:09.17 (46.05)     2:54.99 (45.82)
 14 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           2:51.23    2:55.94        
                  38.66                             1:45.00 ( )   2:55.94 (1:10.94)
 15 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:49.60    2:56.59        
 16 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:57.84    2:56.60        
                  25.58       58.26 (32.68)     1:52.55 (54.29)   2:56.60 (1:04.05)
 17 Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              2:57.31    2:56.65        
                  39.89     1:24.37 (44.48)     2:10.38 (46.01)     2:56.65 (46.27)
 18 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  2:56.93    2:56.87        
                  41.09     1:24.50 (43.41)     1:58.83 (34.33)     2:56.87 (58.04)
 19 Chia, Eileen              14 FAST-MR              2:51.14    2:58.32        
                                1:24.70 ( )     2:09.51 (44.81)     2:58.32 (48.81)
 20 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:53.87    2:58.40        
                  40.87     1:26.55 (45.68)     2:13.08 (46.53)     2:58.40 (45.32)
 21 Cirone, Alexandra k       17 Agua Swim Team-MR    2:41.27    2:59.44        
                  40.76     1:26.94 (46.18)     2:13.14 (46.20)     2:59.44 (46.30)
 22 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:56.10    2:59.72        
                  41.75     1:26.46 (44.71)     2:14.43 (47.97)     2:59.72 (45.29)
 23 Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    2:59.57    3:00.77        
                  41.58     1:27.29 (45.71)     2:13.74 (46.45)     3:00.77 (47.03)
 24 Wang, Chloe               14 FAST-MR              3:05.82    3:01.29        
                  43.45     1:28.59 (45.14)     2:16.13 (47.54)     3:01.29 (45.16)
 25 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              3:03.25    3:01.79        
                  42.31     1:28.96 (46.65)     2:15.86 (46.90)     3:01.79 (45.93)
 26 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:58.86    3:02.00        
                  42.25     1:27.24 (44.99)     1:50.21 (22.97)   3:02.00 (1:11.79)
 27 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    3:16.74    3:05.90        
                  41.29     1:28.66 (47.37)     2:17.41 (48.75)     3:05.90 (48.49)
 28 Flear, Erica              13 Manta Rays-MR        3:15.00    3:08.63        
                  42.19     1:30.47 (48.28)     2:21.27 (50.80)     3:08.63 (47.36)
 29 Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          3:06.64    3:08.83        
                  41.73     1:28.64 (46.91)     2:19.23 (50.59)     3:08.83 (49.60)
 30 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    3:04.33    3:10.64        
                  43.62     1:31.69 (48.07)     2:20.72 (49.03)     3:10.64 (49.92)
 31 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              3:06.58    3:10.76        
                  42.65     1:32.19 (49.54)     2:22.68 (50.49)     3:10.76 (48.08)
 32 Colucci, Christina L      13 Middies-MR           3:10.45    3:10.79        
                  43.94     1:33.19 (49.25)     2:22.57 (49.38)     3:10.79 (48.22)
 33 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           3:11.26    3:12.08        
                  44.01     1:32.74 (48.73)     2:21.28 (48.54)     3:12.08 (50.80)
 34 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR              3:21.72    3:17.77        
                  43.55     1:34.90 (51.35)     2:27.40 (52.50)     3:17.77 (50.37)
 35 Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          3:20.77    3:26.62        
                  44.44     1:38.09 (53.65)     2:33.55 (55.46)     3:26.62 (53.07)
 36 Bayer, Cally              13 Middies-MR                NT    3:28.31        
                  48.56     1:42.11 (53.55)     2:35.86 (53.75)     3:28.31 (52.45)
 37 Kass, Gabby               13 Middies-MR           4:02.47    3:52.84        
                  54.34     1:53.77 (59.43)     2:53.63 (59.86)     3:52.84 (59.21)
 38 Hall, Emma M              14 Middies-MR                NT    4:19.72        
                  44.55   2:07.67 (1:23.12)   3:13.83 (1:06.16)   4:19.72 (1:05.89)
 -- Green, Mikayla            13 FAST-MR              3:23.49         DQ        
      One hand touch
                  47.03     1:43.15 (56.12)     2:41.31 (58.16)          DQ (54.57)
 -- Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    2:50.52         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          3:44.64         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              3:31.81         NS        
 -- Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    3:06.95         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  3:10.00         NS        
 -- Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             2:54.21         NS        
 -- Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  1:02.04    1:02.32 JO     
  2 Broderick, Amanda K       14 Middies-MR           1:02.38    1:03.73 JO     
                  31.01     1:03.73 (32.72)                                        
  3 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:06.30    1:04.81 JO     
                  30.23     1:04.81 (34.58)                                        
  4 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  1:05.95    1:05.20 JO     
  5 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:06.67    1:06.24        
                  31.38     1:06.24 (34.86)                                        
  6 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR    1:04.71    1:06.48        
                  30.84     1:06.48 (35.64)                                        
  7 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR        1:08.09    1:07.21        
                  30.90     1:07.21 (36.31)                                        
  8 Fuchs, Lindsey M          15 Agua Swim Team-MR    1:06.49    1:07.88        
                  31.66     1:07.88 (36.22)                                        
  9 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  1:09.75    1:08.14        
                  31.99     1:08.14 (36.15)                                        
 10 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:07.23    1:08.51        
                  30.99     1:08.51 (37.52)                                        
 11 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  1:08.19    1:09.29        
                  32.42     1:09.29 (36.87)                                        
 12 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:13.04    1:11.79        
                  34.15     1:11.79 (37.64)                                        
 13 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           1:12.00    1:12.97        
 14 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:10.14    1:13.44        
                  33.61     1:13.44 (39.83)                                        
 15 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    1:22.97    1:13.57        
                  33.89     1:13.57 (39.68)                                        
 16 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR    1:10.64    1:13.79        
                  33.00     1:13.79 (40.79)                                        
 17 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:14.31        
                  34.41     1:14.31 (39.90)                                        
 18 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:14.82        
                  34.86     1:14.82 (39.96)                                        
 19 Wang, Chloe               14 FAST-MR              1:14.06    1:15.68        
                  37.05     1:15.68 (38.63)                                        
 20 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:12.46    1:15.81        
                  35.27     1:15.81 (40.54)                                        
 21 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR    1:07.54    1:16.30        
                  34.22     1:16.30 (42.08)                                        
 22 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    1:18.03    1:16.73        
 23 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    1:14.73    1:17.26        
                  35.32     1:17.26 (41.94)                                        
 24 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:17.89    1:19.72        
                  35.63     1:19.72 (44.09)                                        
 25 Clark, Catherine R        13 Badger-MR            1:18.37    1:22.23        
                  37.97     1:22.23 (44.26)                                        
 26 Bayer, Cally              13 Middies-MR           1:23.18    1:22.65        
 27 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR                   NT    1:24.18        
                  37.12     1:24.18 (47.06)                                        
 28 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:23.85    1:26.25        
 29 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              1:17.02    1:27.57        
                  36.70     1:27.57 (50.87)                                        
 30 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              1:27.65    1:28.46        
                  30.18     1:28.46 (58.28)                                        
 31 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              1:33.62    1:29.76        
                  41.18     1:29.76 (48.58)                                        
 32 Kass, Gabby               13 Middies-MR           1:45.48    1:50.04        
                  48.14   1:50.04 (1:01.90)                                        
 33 Hall, Emma M              14 Middies-MR           2:21.43    2:11.67        
                  54.04   2:11.67 (1:17.63)                                        
 -- Sierra, Ibbi N            13 FAST-MR              1:35.20         NS        
 -- Siegal, Gabriela J        15 Agua Swim Team-MR    1:12.44         NS        
 -- Sheridan, Vicki           17 FAST-MR              1:22.86         NS        
 -- White, Sarah E            17 Express Swimming-MR  1:06.16         NS        
 -- Fuchs, Amanda B           17 Agua Swim Team-MR    1:01.52         NS        
 -- Corcoran, Claire F        14 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Santana, Miabella         13 KB Makos-MR          1:33.73         NS        
 -- Pabby, Trisha             15 Badger-MR            1:30.23         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:38.13         NS        
 -- Hogan, Maeve A            13 Badger-MR            1:20.69         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  1:26.26         NS        
 -- Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            1:20.22         NS        
 -- Catarinacchio, Jessica R  15 Middies-MR           1:05.45         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:21.82         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              2:26.11    2:22.39 JO     
                  32.28     1:08.56 (36.28)     1:45.36 (36.80)     2:22.39 (37.03)
  2 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    2:28.26    2:23.76 JO     
                                  57.00 ( )     1:45.32 (48.32)     2:23.76 (38.44)
  3 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  2:25.50    2:29.40        
                  31.18     1:07.48 (36.30)     1:48.69 (41.21)     2:29.40 (40.71)
  4 Doherty, Kaitlin A        17 Middies-MR           2:18.48    2:31.05        
                                1:12.63 ( )     1:51.86 (39.23)     2:31.05 (39.19)
  5 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:35.33    2:31.28        
                  31.19     1:08.77 (37.58)     1:49.68 (40.91)     2:31.28 (41.60)
  6 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:34.05    2:42.61        
                  30.83     1:11.14 (40.31)     1:54.91 (43.77)     2:42.61 (47.70)
  7 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR         NT    2:49.28        
                  37.19     1:20.22 (43.03)     2:05.46 (45.24)     2:49.28 (43.82)
  8 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           3:03.49    3:03.33        
                  39.29     1:25.97 (46.68)     2:14.32 (48.35)     3:03.33 (49.01)
 -- Dwass, Simona             14 Manta Rays-MR        2:30.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  35.95     1:20.10 (44.15)     2:08.19 (48.09)          DQ (46.47)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR              2:10.00    2:19.52 JO     
                  30.77     1:05.12 (34.35)     1:47.48 (42.36)     2:19.52 (32.04)
  2 Doherty, Kaitlin A        17 Middies-MR           2:14.67    2:21.38 JO     
                  31.16     1:07.55 (36.39)     1:49.93 (42.38)     2:21.38 (31.45)
  3 Bryce, Jane               13 WEST-MR              2:23.01    2:22.92        
                  31.33                             2:03.16 ( )     2:22.92 (19.76)
  4 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:24.18    2:27.05        
                  31.07     1:08.26 (37.19)     1:53.72 (45.46)     2:27.05 (33.33)
  5 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  2:30.70    2:27.81        
                  30.77     1:08.87 (38.10)     1:52.41 (43.54)     2:27.81 (35.40)
  6 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:31.11        
                  32.94     1:10.22 (37.28)     1:57.09 (46.87)     2:31.11 (34.02)
  7 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    2:33.90    2:31.44        
                  34.24     1:15.12 (40.88)     1:57.91 (42.79)     2:31.44 (33.53)
  8 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    2:29.57    2:32.23        
                  31.75     1:11.14 (39.39)     2:00.17 (49.03)     2:32.23 (32.06)
  9 Drew, Sami B              13 Middies-MR           2:29.97    2:32.24        
                  33.19     1:10.46 (37.27)     1:57.67 (47.21)     2:32.24 (34.57)
 10 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              2:30.96    2:32.49        
                  34.07     1:14.56 (40.49)     1:59.15 (44.59)     2:32.49 (33.34)
 11 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:29.90    2:34.58        
                  32.56     1:14.45 (41.89)     2:01.26 (46.81)     2:34.58 (33.32)
 12 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    2:36.37    2:34.64        
                  34.66     1:14.21 (39.55)     1:58.54 (44.33)     2:34.64 (36.10)
 13 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    2:39.22    2:34.74        
                  35.25     1:17.19 (41.94)     1:59.91 (42.72)     2:34.74 (34.83)
 14 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    2:28.13    2:35.28        
                  33.45     1:12.92 (39.47)     1:59.29 (46.37)     2:35.28 (35.99)
 15 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           2:31.32    2:35.92        
                  32.26     1:11.31 (39.05)     2:00.26 (48.95)     2:35.92 (35.66)
 16 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:37.68    2:35.95        
                  36.16       56.41 (20.25)   2:00.06 (1:03.65)     2:35.95 (35.89)
 17 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:39.90    2:36.63        
                  34.09                             2:01.25 ( )     2:36.63 (35.38)
 18 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR                   NT    2:37.34        
                  31.23     1:13.27 (42.04)     2:01.21 (47.94)     2:37.34 (36.13)
 19 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            2:39.51    2:37.35        
                  34.34     1:15.58 (41.24)     2:03.58 (48.00)     2:37.35 (33.77)
 20 Weber, Maya R             15 FAST-MR              2:39.33    2:37.44        
                  35.21     1:15.79 (40.58)     2:01.77 (45.98)     2:37.44 (35.67)
 21 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR    2:26.17    2:38.23        
                  26.08     1:12.99 (46.91)     2:01.35 (48.36)     2:38.23 (36.88)
 22 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    2:38.70    2:38.44        
                  34.82     1:14.00 (39.18)     2:01.08 (47.08)     2:38.44 (37.36)
 23 Cirone, Alexandra k       17 Agua Swim Team-MR    2:22.29    2:39.14        
                  34.77     1:17.07 (42.30)     2:02.68 (45.61)     2:39.14 (36.46)
 24 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              2:36.11    2:40.08        
                  34.30     1:15.80 (41.50)     2:04.17 (48.37)     2:40.08 (35.91)
 25 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            2:41.40    2:40.57        
                  37.86     1:19.34 (41.48)     2:06.97 (47.63)     2:40.57 (33.60)
 26 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    2:48.25    2:40.58        
                  36.71     1:18.69 (41.98)     2:04.45 (45.76)     2:40.58 (36.13)
 27 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    2:39.09    2:40.93        
                  36.42     1:18.78 (42.36)     2:06.04 (47.26)     2:40.93 (34.89)
 28 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           2:37.50    2:41.25        
                  34.20     1:18.60 (44.40)     2:04.09 (45.49)     2:41.25 (37.16)
 29 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:41.71        
                  35.45     1:15.76 (40.31)     2:05.10 (49.34)     2:41.71 (36.61)
 30 Flear, Erica              13 Manta Rays-MR        2:44.50    2:42.47        
                  30.06   2:42.47 (2:12.41)                                        
 31 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    2:48.16    2:42.89        
                  34.22     1:18.70 (44.48)     2:05.71 (47.01)     2:42.89 (37.18)
 32 Lai, Alicia X             17 NYCC-MR              2:41.36    2:42.97        
                  34.10     1:14.73 (40.63)   2:42.97 (1:28.24)                    
 33 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           2:41.74    2:44.18        
                  36.36     1:19.50 (43.14)     2:09.02 (49.52)     2:44.18 (35.16)
 34 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    2:46.87    2:44.35        
                  37.77     1:21.92 (44.15)     2:08.14 (46.22)     2:44.35 (36.21)
 35 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    2:41.76    2:45.08        
                  36.67     1:18.87 (42.20)     2:05.15 (46.28)     2:45.08 (39.93)
 36 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:44.65    2:45.16        
                  37.37     1:17.41 (40.04)     2:08.12 (50.71)     2:45.16 (37.04)
 37 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              2:46.24    2:45.93        
                  35.98     1:18.01 (42.03)     2:07.56 (49.55)     2:45.93 (38.37)
 38 Dwass, Simona             14 Manta Rays-MR        2:39.00    2:46.46        
                  35.73     1:17.30 (41.57)     2:06.53 (49.23)     2:46.46 (39.93)
 39 Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              2:54.37    2:46.90        
                  36.90     1:20.06 (43.16)     2:05.81 (45.75)     2:46.90 (41.09)
 40 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:45.68    2:47.74        
                  41.83     1:26.29 (44.46)     2:09.63 (43.34)     2:47.74 (38.11)
 41 Bryce, Madeline           11 WEST-MR              2:43.76    2:48.93        
                  37.36     1:21.29 (43.93)     2:11.43 (50.14)     2:48.93 (37.50)
 42 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              2:47.40    2:49.91        
                  39.29     1:20.38 (41.09)     2:10.06 (49.68)     2:49.91 (39.85)
 43 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              2:44.41    2:53.48        
                  38.14                             2:14.77 ( )     2:53.48 (38.71)
 44 Colucci, Christina L      13 Middies-MR           2:52.48    2:55.46        
                  36.09     1:28.21 (52.12)     2:16.69 (48.48)     2:55.46 (38.77)
 45 Bayer, Cally              13 Middies-MR           2:51.57    2:55.93        
                  39.24     1:24.15 (44.91)     2:16.65 (52.50)     2:55.93 (39.28)
 46 Clark, Catherine R        13 Badger-MR            3:07.92    2:59.39        
                  38.41     1:24.40 (45.99)     2:15.57 (51.17)     2:59.39 (43.82)
 47 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            3:00.17    3:02.41        
                  39.45     1:24.92 (45.47)     2:21.61 (56.69)     3:02.41 (40.80)
 48 Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  2:58.59    3:02.50        
                  37.15     1:24.61 (47.46)     2:16.21 (51.60)     3:02.50 (46.29)
 49 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              3:13.59    3:12.65        
                  43.93     1:29.62 (45.69)   2:30.66 (1:01.04)     3:12.65 (41.99)
 50 Kass, Gabby               13 Middies-MR           3:11.36    3:17.97        
                  50.15     1:38.18 (48.03)     2:37.66 (59.48)     3:17.97 (40.31)
 -- Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:45.19         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  36.79        DQ (2:07.21)                                        
 -- Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    2:38.70         DQ        
      One hand touch - breast
                  35.66     1:17.97 (42.31)     2:06.19 (48.22)          DQ (37.15)
 -- Stimler, Akari K          14 NYCC-MR                   NT    2:30.22        
      Did not finish - Misc
                  44.39     1:17.08 (32.69)     1:53.70 (36.62)     2:30.22 (36.52)
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:16.42         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:36.51         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R             14 Agua Swim Team-MR    5:33.20    4:51.15 JO     
                  32.42     1:09.44 (37.02)     1:46.93 (37.49)     2:23.68 (36.75)
        3:04.68 (41.00)     3:46.25 (41.57)     4:19.83 (33.58)     4:51.15 (31.32)
  2 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    5:10.00    5:09.90        
                  34.07     1:12.99 (38.92)     1:53.91 (40.92)     2:33.10 (39.19)
        3:16.59 (43.49)     4:00.77 (44.18)     4:36.25 (35.48)     5:09.90 (33.65)
  3 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  5:37.02    5:13.54        
                  33.99                             1:53.07 ( )     2:33.62 (40.55)
        3:19.52 (45.90)     4:05.72 (46.20)     4:40.83 (35.11)     5:13.54 (32.71)
  4 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  5:05.23    5:13.69        
                  32.90     1:09.72 (36.82)     1:50.16 (40.44)     2:30.21 (40.05)
        3:14.34 (44.13)     3:59.68 (45.34)     4:37.23 (37.55)     5:13.69 (36.46)
  5 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  5:10.52    5:28.99        
                  33.69     1:13.51 (39.82)     1:56.80 (43.29)     2:40.18 (43.38)
        3:26.36 (46.18)     4:14.24 (47.88)     4:51.64 (37.40)     5:28.99 (37.35)
  6 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR                NT    5:50.18        
                  39.32     1:24.96 (45.64)     2:10.96 (46.00)     2:56.84 (45.88)
        3:46.12 (49.28)     4:35.80 (49.68)     5:13.47 (37.67)     5:50.18 (36.71)
 -- LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  5:15.17         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR      31.78      31.33 JO     
  2 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR      32.73      31.81 JO     
  3 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    32.01      32.53        
  4 Rosenstein, Ari           10 Unattached             33.37      32.82        
  5 Celaj, IIirian            10 FAST-MR                32.91      33.25        
  6 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    33.96      33.48        
  7 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR      34.19      34.50        
  8 Golin, Jacob              10 Shy-Mr-MR              34.76      34.56        
  9 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                35.46      34.92        
 10 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              35.35      35.19        
 11 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          36.84      35.35        
 12 Ong, JoJo                 10 Agua Swim Team-MR      35.40      35.47        
 13 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    34.99      35.49        
 14 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      36.59      35.76        
 15 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              35.91      35.77        
 16 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR              34.67      36.10        
 17 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR      35.70      36.37        
 18 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              40.23      36.92        
 19 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      36.86      38.36        
 20 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR      36.82      38.57        
 21 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              39.80      39.00        
 22 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              37.16      39.84        
 23 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                40.58      40.29        
 24 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              43.94      40.70        
 25 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR      38.31      41.09        
 26 Parento, Jack M            9 Middies-MR             48.00      41.43        
 27 Collier, Cort             10 Agua Swim Team-MR      40.75      41.62        
 28 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            41.79      43.41        
 29 Stoll, Johann              9 Middies-MR             46.25      43.99        
 30 Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT      44.72        
 31 Gorelik, Daniel           10 Shy-Mr-MR              39.96      48.83        
 32 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              41.00      51.20        
 -- Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR            42.02         NS        
 -- MO, David                  9 Express Swimming-MR    36.84         NS        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    32.72         NS        
 -- Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            15.00         NS        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR              53.00         NS        
 -- Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              36.86         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:00.29    1:01.51 JO     
                  29.69     1:01.51 (31.82)                                        
  2 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR    1:11.72    1:10.12 JO     
                  33.92     1:10.12 (36.20)                                        
  3 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:11.24    1:11.13 JO     
                  34.21     1:11.13 (36.92)                                        
  4 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:15.18    1:11.37 JO     
                  34.28     1:11.37 (37.09)                                        
  5 Celaj, IIirian            10 FAST-MR              1:11.85    1:12.51        
                  34.51     1:12.51 (38.00)                                        
  6 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:18.21    1:13.63        
                1:13.63         1:13.63 ( )                                        
  7 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR    1:17.85    1:15.69        
                  35.90     1:15.69 (39.79)                                        
  8 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR    1:15.86    1:15.78        
                  37.01     1:15.78 (38.77)                                        
  9 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:20.27    1:15.85        
                  36.56     1:15.85 (39.29)                                        
 10 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        1:22.71    1:17.06        
                  36.25     1:17.06 (40.81)                                        
 11 MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:22.09    1:17.36        
                  35.98     1:17.36 (41.38)                                        
 12 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:24.31    1:17.43        
                  36.65     1:17.43 (40.78)                                        
 13 Cassidy, Kerry J          10 Agua Swim Team-MR    1:14.40    1:18.14        
                  37.78     1:18.14 (40.36)                                        
 14 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR              1:20.90    1:18.35        
                  37.06     1:18.35 (41.29)                                        
 15 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR    1:20.69    1:18.53        
 16 Dwass, Isaac              10 Manta Rays-MR        1:16.31    1:19.06        
                  36.23     1:19.06 (42.83)                                        
 17 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:25.82    1:20.38        
                  37.57     1:20.38 (42.81)                                        
 18 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR    1:23.23    1:21.75        
                  38.87     1:21.75 (42.88)                                        
 19 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:21.77    1:22.62        
                  37.17     1:22.62 (45.45)                                        
 20 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:20.93    1:25.91        
                  39.02     1:25.91 (46.89)                                        
 21 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:25.65    1:28.39        
 22 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR              1:32.56    1:30.48        
                  42.98     1:30.48 (47.50)                                        
 23 Parento, Jack M            9 Middies-MR           1:45.00    1:31.43        
                  43.59     1:31.43 (47.84)                                        
 24 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR    1:28.61    1:31.86        
                  43.26     1:31.86 (48.60)                                        
 25 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:42.00    1:33.23        
                  43.54     1:33.23 (49.69)                                        
 26 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:38.77    1:33.90        
 27 Sisk, Alexander J         10 NYCC-MR              1:12.36    1:35.10        
                  42.46     1:35.10 (52.64)                                        
 28 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR    1:33.18    1:36.06        
                  44.82     1:36.06 (51.24)                                        
 29 Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT    1:38.14        
                  47.72     1:38.14 (50.42)                                        
 30 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:43.81    1:42.24        
                  46.87     1:42.24 (55.37)                                        
 31 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:36.85    1:42.79        
                  47.10     1:42.79 (55.69)                                        
 32 Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR             NT    1:45.26        
                  48.97     1:45.26 (56.29)                                        
 33 Stoll, Johann              9 Middies-MR                NT    1:55.50        
                  53.66   1:55.50 (1:01.84)                                        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR  1:13.47         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    2:17.10    2:19.13 JO     
                  31.40     1:07.65 (36.25)     1:44.72 (37.07)     2:19.13 (34.41)
  2 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    2:21.43    2:19.66 JO     
                  32.33     1:07.87 (35.54)     1:45.22 (37.35)     2:19.66 (34.44)
  3 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR    2:36.12    2:30.14 JO     
                  33.50     1:12.08 (38.58)     1:51.40 (39.32)     2:30.14 (38.74)
  4 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  2:38.94    2:36.76        
                  35.67       57.93 (22.26)   1:59.53 (1:01.60)     2:36.76 (37.23)
  5 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR              2:54.35    2:46.93        
                  36.04     1:18.88 (42.84)     2:04.05 (45.17)     2:46.93 (42.88)
  6 Golin, Jacob              10 Shy-Mr-MR            2:53.00    2:52.54        
                  37.60   2:52.54 (2:14.94)                                        
  7 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            3:06.01    2:56.27        
                  38.11   2:56.27 (2:18.16)                                        
  8 Gorelik, Daniel           10 Shy-Mr-MR            3:05.00    2:57.15        
                  38.68     1:23.77 (45.09)     2:12.56 (48.79)     2:57.15 (44.59)
  9 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            3:15.43    3:00.78        
                                1:29.02 ( )     2:16.65 (47.63)     3:00.78 (44.13)
 10 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        3:05.60    3:01.60        
                  38.77     1:27.37 (48.60)     2:16.84 (49.47)     3:01.60 (44.76)
 11 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            2:55.00    3:03.56        
                  38.39     1:24.00 (45.61)     2:13.76 (49.76)     3:03.56 (49.80)
 12 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:13.78        
                  41.46     1:31.81 (50.35)     2:23.88 (52.07)     3:13.78 (49.90)
 13 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            3:37.00    3:14.24        
                  43.64     1:37.08 (53.44)     2:30.29 (53.21)     3:14.24 (43.95)
 14 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          3:41.81    3:16.93        
                  44.41     1:38.27 (53.86)     2:29.94 (51.67)     3:16.93 (46.99)
 15 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           3:40.00    3:17.30        
                  41.82     1:34.43 (52.61)     2:28.18 (53.75)     3:17.30 (49.12)
 16 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR              3:20.80    3:21.92        
                  43.92     1:34.82 (50.90)     2:31.09 (56.27)     3:21.92 (50.83)
 17 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            3:45.00    3:59.54        
                  51.67   2:58.89 (2:07.22)   3:59.54 (1:00.65)                    
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          3:49.82         NS        
 -- MO, David                  9 Express Swimming-MR  2:52.90         NS        
 -- Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            2:56.00         NS        
 -- Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          3:32.18         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR      37.07      36.61 JO     
  2 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR      37.98      37.25 JO     
  3 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    38.73      39.60        
  4 Ong, JoJo                 10 Agua Swim Team-MR      42.93      40.06        
  5 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              43.83      40.54        
  6 Celaj, IIirian            10 FAST-MR                39.94      40.89        
  7 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    43.91      40.91        
  8 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      43.43      40.93        
  9 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              42.51      41.44        
 10 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              43.43      41.57        
 11 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          46.69      42.15        
 12 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              48.00      43.46        
 13 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR      41.90      43.58        
 14 Gorelik, Daniel           10 Shy-Mr-MR              44.16      43.74        
 15 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              48.63      43.95        
 16 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      45.10      44.30        
 17 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR      46.34      44.82        
 18 Collier, Cort             10 Agua Swim Team-MR      44.89      45.18        
 19 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                50.57      46.73        
 20 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR      48.41      46.81        
 21 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           1:03.48      49.99        
 22 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            50.67      51.73        
 23 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              46.17      52.98        
 24 Parento, Jack M            9 Middies-MR             52.00      54.92        
 25 Stoll, Johann              9 Middies-MR             54.11      57.62        
 26 Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR          53.62      57.69        
 -- Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:03.09         NS        
 -- Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            45.80         NS        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    34.60         NS        
 -- Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              44.08         NS        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR            1:02.00         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:07.95    1:09.52 JO     
                  33.96     1:09.52 (35.56)                                        
  2 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:28.36    1:22.70        
                  40.58     1:22.70 (42.12)                                        
  3 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR    1:45.69    1:22.86        
                  40.41     1:22.86 (42.45)                                        
  4 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:30.35    1:22.88        
                  39.81     1:22.88 (43.07)                                        
  5 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:29.33    1:26.77        
                  42.63     1:26.77 (44.14)                                        
  6 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:24.72    1:27.46        
                  43.77     1:27.46 (43.69)                                        
  7 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:26.99    1:28.04        
                  44.52     1:28.04 (43.52)                                        
  8 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                   NT    1:29.22        
                  43.85     1:29.22 (45.37)                                        
  9 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:29.08    1:29.56        
                  44.12     1:29.56 (45.44)                                        
 10 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:29.00    1:29.89        
                  43.87     1:29.89 (46.02)                                        
 11 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:36.28    1:33.08        
                  43.88     1:33.08 (49.20)                                        
 12 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:32.82    1:35.90        
                  45.29     1:35.90 (50.61)                                        
 13 Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR  1:36.94    1:36.46        
                  46.54     1:36.46 (49.92)                                        
 14 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:45.03    1:39.66        
                  47.00     1:39.66 (52.66)                                        
 15 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR    1:44.58    1:42.23        
                  49.09     1:42.23 (53.14)                                        
 16 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           2:02.40    1:42.40        
                  48.72     1:42.40 (53.68)                                        
 17 Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR        1:51.69    1:42.50        
                  47.30     1:42.50 (55.20)                                        
 18 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:47.04    1:50.70        
                  55.86     1:50.70 (54.84)                                        
 -- Sisk, Alexander J         10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  47.15          DQ (51.12)                                        
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          2:03.23         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Stoll, Johann              9 Middies-MR                NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:00.01                                                            
 -- DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:53.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.91          DQ (50.72)                                        
 -- Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR    1:23.43         NS        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR  1:22.09         NS        
 -- Cassidy, Kerry J          10 Agua Swim Team-MR    1:24.01         NS        
 -- Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR    1:43.42         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR                35.95      36.30 JO     
  2 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR      45.90      43.81        
  3 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR              43.61      44.14        
  4 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR              46.27      47.65        
  5 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    52.08      48.00        
  6 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          49.34      48.13        
  7 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                49.40      48.26        
  8 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      50.31      48.52        
  9 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR      47.22      48.92        
  9 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                50.05      48.92        
 11 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR      57.65      48.94        
 12 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      48.07      49.07        
 13 Sinche, Lewis              9 Manta Rays-MR          51.40      51.31        
 14 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR      52.76      51.54        
 15 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           1:03.58      53.14        
 16 Parento, Jack M            9 Middies-MR             55.00      55.73        
 17 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                53.81      55.92        
 18 Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR        1:02.50    1:01.45        
 -- Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      No touch
 -- Stoll, Johann              9 Middies-MR           1:00.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dwass, Isaac              10 Manta Rays-MR          48.64         DQ        
      One hand touch
 -- Amato, Jason C             9 WEST-MR                46.66         DQ        
      One hand touch
 -- DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              57.63         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Rosenstein, Ari           10 Unattached             47.90         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    1:24.64    1:25.52 JO     
                  40.75     1:25.52 (44.77)                                        
  2 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR    1:35.41    1:34.05 JO     
                  44.76     1:34.05 (49.29)                                        
  3 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR            1:36.58    1:34.48 JO     
                  44.37     1:34.48 (50.11)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR    1:37.83    1:37.04        
                  45.85     1:37.04 (51.19)                                        
  5 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:38.82    1:38.58        
                  31.13   1:38.58 (1:07.45)                                        
  6 Collier, Cort             10 Agua Swim Team-MR    1:42.24    1:39.84        
                  49.40     1:39.84 (50.44)                                        
  7 Ong, JoJo                 10 Agua Swim Team-MR    1:42.30    1:40.57        
                  48.90     1:40.57 (51.67)                                        
  8 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:47.48    1:41.77        
                  49.79     1:41.77 (51.98)                                        
  9 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:42.80    1:41.96        
                  49.38     1:41.96 (52.58)                                        
 10 Golin, Jacob              10 Shy-Mr-MR            1:44.45    1:42.58        
                  49.72     1:42.58 (52.86)                                        
 11 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR    1:43.24    1:43.12        
                  51.47     1:43.12 (51.65)                                        
 12 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR    1:44.08    1:44.61        
                  50.41     1:44.61 (54.20)                                        
 13 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:55.82    1:45.83        
                  51.10     1:45.83 (54.73)                                        
 14 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR    1:45.54    1:46.11        
                  53.07     1:46.11 (53.04)                                        
 15 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR    1:57.47    1:47.32        
                  51.34     1:47.32 (55.98)                                        
 16 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            1:55.39    1:52.12        
                  54.26     1:52.12 (57.86)                                        
 17 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           2:18.94    1:55.83        
                  54.96   1:55.83 (1:00.87)                                        
 18 Stoll, Johann              9 Middies-MR                NT    1:58.54        
                  57.74   1:58.54 (1:00.80)                                        
 -- Parento, Jack M            9 Middies-MR           1:55.00         DQ        
      One hand touch
                  58.55                                                            
 -- MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:34.07         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR      36.58      34.99 JO     
  2 Cassidy, Kerry J          10 Agua Swim Team-MR      36.34      35.37 JO     
  3 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR      39.15      37.38        
  4 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    39.08      37.41        
  5 MO, David                  9 Express Swimming-MR    37.37      38.09        
  6 Dwass, Isaac              10 Manta Rays-MR          39.96      39.78        
  7 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              44.51      39.89        
  8 Celaj, IIirian            10 FAST-MR                39.24      40.89        
  9 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      43.20      41.08        
 10 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      43.41      41.78        
 11 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          53.33      43.16        
 12 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              45.30      44.99        
 13 Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR             NT      45.77        
 14 Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR       NT      46.91        
 15 Sinche, Lewis              9 Manta Rays-MR          50.92      49.93        
 16 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                55.02      51.76        
 17 Sisk, Alexander J         10 NYCC-MR              1:01.06      58.14        
 -- Parento, Jack M            9 Middies-MR             52.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    40.79         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR    1:22.25    1:18.40 JO     
                  35.96     1:18.40 (42.44)                                        
  2 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR    1:28.58    1:27.33        
                  39.13     1:27.33 (48.20)                                        
  3 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:29.22    1:28.82        
                  39.27     1:28.82 (49.55)                                        
  4 Celaj, IIirian            10 FAST-MR              1:31.64    1:36.14        
                  42.41     1:36.14 (53.73)                                        
  5 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                   NT    1:38.67        
                  42.53     1:38.67 (56.14)                                        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR  1:33.88         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Jason C             9 WEST-MR              2:54.67    2:56.24        
                  38.94     1:23.72 (44.78)     2:16.69 (52.97)     2:56.24 (39.55)
  2 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  3:16.58    3:04.65        
                  43.55     1:31.18 (47.63)     2:26.83 (55.65)     3:04.65 (37.82)
  3 Celaj, IIirian            10 FAST-MR              3:06.70    3:06.38        
                  41.31     1:27.20 (45.89)     2:26.34 (59.14)     3:06.38 (40.04)
  4 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                   NT    3:06.77        
                  25.62     1:05.95 (40.33)     1:32.97 (27.02)   3:06.77 (1:33.80)
  5 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            3:29.29    3:20.42        
                  48.55     1:36.55 (48.00)     2:35.37 (58.82)     3:20.42 (45.05)
  6 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           4:15.00    3:32.54        
                  45.44     1:44.80 (59.36)   3:32.54 (1:47.74)                    
  7 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          4:26.34    4:02.98        
                  57.67   1:58.26 (1:00.59)   3:11.17 (1:12.91)     4:02.98 (51.81)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Austin A          12 Badger-MR              28.31      27.26 JO     
  2 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR      28.73      28.61        
  3 Prokic, Matija            12 RI Marlins-MR          29.66      29.29        
  4 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR      28.84      29.69        
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR      29.45      30.24        
  5 Kwon, Steven              12 Middies-MR             32.86      30.24        
  7 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR              34.14      30.51        
  8 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            29.85      30.57        
  9 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR      31.10      30.72        
 10 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    30.82      30.74        
 11 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR      31.14      31.10        
 12 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      31.78      31.18        
 13 Miller, Alex              11 Middies-MR             33.03      32.20        
 14 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              33.06      32.29        
 15 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      32.34      32.35        
 16 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                33.56      32.61        
 17 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              33.83      33.05        
 18 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR      33.82      33.07        
 19 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              33.37      33.17        
 20 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT      33.23        
 21 Whitfield, George         12 NYCC-MR                34.35      33.58        
 22 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR      32.77      33.61        
 23 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT      35.16        
 24 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR              35.66      36.07        
 25 Walsh, Zach R             11 FAST-MR                33.61      36.21        
 26 Green, Mekhi              11 FAST-MR                34.25      36.76        
 27 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR      38.50      37.17        
 28 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            37.44      38.00        
 29 Zhong, Eric               11 Middies-MR             39.53      38.08        
 30 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR              39.32      39.91        
 31 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              43.15      41.47        
 32 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT      45.44        
 -- Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              35.98         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    36.96         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR    31.45         NS        
 -- Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    29.27         NS        
 -- Lyons, Jack P             12 Badger-MR              33.90         NS        
 -- Fonseca, Joshua           11 FAST-MR                32.92         NS        
 -- Kalinin, Anton S          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                32.61         NS        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                37.34         NS        
 -- Chin, William T           12 NYCC-MR                29.53         NS        
 -- Dubitsky, Hamish          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR                30.10         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                55.16      54.57 JO     
                  26.10       54.57 (28.47)                                        
  2 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              57.49      57.90 JO     
                  27.74       57.90 (30.16)                                        
  3 Maierle, Ryan A           11 WEST-MR                59.66      58.53 JO     
                  28.16       58.53 (30.37)                                        
  4 Graham, Austin A          12 Badger-MR              59.28      58.64 JO     
                  28.20       58.64 (30.44)                                        
  5 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    59.45    1:01.42 JO     
                  28.88     1:01.42 (32.54)                                        
  6 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:03.12    1:02.60        
                  29.94     1:02.60 (32.66)                                        
  7 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    1:03.87    1:02.75        
                  30.53     1:02.75 (32.22)                                        
  8 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:02.81        
                  30.08     1:02.81 (32.73)                                        
  9 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:05.90    1:04.76        
                  31.29     1:04.76 (33.47)                                        
 10 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    1:07.09    1:04.85        
                  30.86     1:04.85 (33.99)                                        
 11 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    1:05.83    1:05.18        
                  30.93     1:05.18 (34.25)                                        
 12 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:07.09    1:07.10        
                  31.99     1:07.10 (35.11)                                        
 13 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:08.23    1:08.08        
                  32.77     1:08.08 (35.31)                                        
 14 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    1:07.44    1:08.83        
                  33.33     1:08.83 (35.50)                                        
 15 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:08.01    1:09.08        
                  32.94     1:09.08 (36.14)                                        
 16 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:11.61    1:10.40        
 17 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:10.93        
                  33.71     1:10.93 (37.22)                                        
 18 Whitfield, George         12 NYCC-MR              1:14.84    1:11.56        
                  34.48     1:11.56 (37.08)                                        
 19 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR    1:12.53    1:11.57        
                  35.00     1:11.57 (36.57)                                        
 20 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           1:14.94    1:12.01        
                  35.44     1:12.01 (36.57)                                        
 21 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    1:12.07        
                  34.29     1:12.07 (37.78)                                        
 22 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR    1:14.78    1:12.75        
                  35.58     1:12.75 (37.17)                                        
 23 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:12.32    1:13.80        
                  32.80     1:13.80 (41.00)                                        
 24 Reardon, Michael          11 NYCC-MR              1:16.66    1:13.91        
                  35.93     1:13.91 (37.98)                                        
 25 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR              1:14.40    1:16.31        
                  36.83     1:16.31 (39.48)                                        
 26 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    1:20.03    1:16.44        
                  36.43     1:16.44 (40.01)                                        
 27 Green, Mekhi              11 FAST-MR              1:21.82    1:16.55        
                  36.51     1:16.55 (40.04)                                        
 28 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR            1:21.02    1:17.50        
 29 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR    1:21.47    1:18.80        
                  38.10     1:18.80 (40.70)                                        
 30 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT    1:19.54        
                  37.00     1:19.54 (42.54)                                        
 31 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:17.58    1:21.66        
 32 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:26.08    1:27.40        
                  40.65     1:27.40 (46.75)                                        
 33 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:25.45    1:27.89        
                  42.94     1:27.89 (44.95)                                        
 34 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:46.07    1:31.34        
 35 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT    1:45.22        
                  46.77     1:45.22 (58.45)                                        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  1:09.71         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:23.67         NS        
 -- Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR    1:09.37         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:09.19         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:08.99    2:07.78 JO     
                  28.83     1:00.75 (31.92)     1:34.38 (33.63)     2:07.78 (33.40)
  2 Graham, Austin A          12 Badger-MR            2:15.68    2:11.86 JO     
                  30.47     1:03.92 (33.45)     1:38.81 (34.89)     2:11.86 (33.05)
  3 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    2:19.26    2:16.53        
                  31.82     1:07.70 (35.88)     1:42.10 (34.40)     2:16.53 (34.43)
  4 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    2:26.74    2:21.27        
                  32.42     1:08.73 (36.31)     1:46.20 (37.47)     2:21.27 (35.07)
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    2:22.70    2:22.54        
  6 Prokic, Matija            12 RI Marlins-MR        2:30.50    2:24.42        
                  33.04     1:09.12 (36.08)     1:47.74 (38.62)     2:24.42 (36.68)
  7 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    2:26.15    2:26.51        
                  33.60     1:11.89 (38.29)     1:50.27 (38.38)     2:26.51 (36.24)
  8 Kwon, Steven              12 Middies-MR                NT    2:27.12        
                  34.69     1:12.23 (37.54)     1:51.16 (38.93)     2:27.12 (35.96)
  9 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              2:41.49    2:27.85        
                  32.98     1:09.74 (36.76)     1:48.82 (39.08)     2:27.85 (39.03)
 10 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            2:44.25    2:30.57        
                  33.30     1:11.74 (38.44)     1:52.78 (41.04)     2:30.57 (37.79)
 11 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            2:41.11    2:33.93        
                                1:11.96 ( )     1:53.11 (41.15)     2:33.93 (40.82)
 12 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    2:34.22        
                  34.80     1:14.56 (39.76)     1:55.57 (41.01)     2:34.22 (38.65)
 13 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           2:37.77    2:35.38        
                  35.96     1:15.43 (39.47)     1:55.22 (39.79)     2:35.38 (40.16)
 14 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR    2:41.64    2:35.42        
                  34.79     1:15.19 (40.40)     1:56.44 (41.25)     2:35.42 (38.98)
 15 Whitfield, George         12 NYCC-MR              2:42.60    2:38.02        
                  34.74     1:15.70 (40.96)     1:57.78 (42.08)     2:38.02 (40.24)
 16 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    3:02.39    2:38.83        
                  35.02     1:15.64 (40.62)     1:59.09 (43.45)     2:38.83 (39.74)
 17 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            3:00.35    2:39.34        
                  35.12     1:16.54 (41.42)     1:58.60 (42.06)     2:39.34 (40.74)
 18 Miller, Alex              11 Middies-MR           2:46.84    2:39.48        
                  35.53     1:16.20 (40.67)     1:57.96 (41.76)     2:39.48 (41.52)
 19 Reardon, Michael          11 NYCC-MR              2:41.94    2:39.57        
                  36.49     1:17.21 (40.72)     2:00.07 (42.86)     2:39.57 (39.50)
 20 Rosado, Alex P            11 Badger-MR            2:49.89    2:44.29        
                  36.65     1:18.95 (42.30)     2:12.25 (53.30)     2:44.29 (32.04)
 21 Kenvin, Matthew D         11 Agua Swim Team-MR    2:51.20    2:48.29        
                  38.43     1:22.00 (43.57)     2:05.97 (43.97)     2:48.29 (42.32)
 22 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            2:52.72    2:49.15        
                  36.66     1:18.82 (42.16)     2:04.39 (45.57)     2:49.15 (44.76)
 23 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            3:00.54    3:00.18        
                  40.64     1:28.62 (47.98)     2:18.03 (49.41)     3:00.18 (42.15)
 24 Zhong, Eric               11 Middies-MR                NT    3:04.97        
                  39.69     1:26.46 (46.77)     2:17.18 (50.72)     3:04.97 (47.79)
 25 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR            3:33.55    3:13.85        
                  41.55     1:31.02 (49.47)     2:23.08 (52.06)     3:13.85 (50.77)
 26 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            3:40.26    3:23.88        
                  43.23     1:33.68 (50.45)     2:29.00 (55.32)     3:23.88 (54.88)
 27 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT    3:48.86        
                  46.53   1:47.26 (1:00.73)   2:49.06 (1:01.80)     3:48.86 (59.80)
 -- Lyons, Jack P             12 Badger-MR            2:45.35         NS        
 -- Chin, William T           12 NYCC-MR              2:27.94         NS        
 -- Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR    2:15.82         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              2:35.44         NS        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              3:18.87         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  2:53.57         NS        
 -- Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            2:57.58         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  2:32.27         NS        
 -- Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:18.18         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              32.52      29.51 JO     
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              31.75      31.96 JO     
  3 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR      34.12      32.47 JO     
  4 Graham, Austin A          12 Badger-MR              32.81      32.50 JO     
  5 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR      34.53      33.30        
  6 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR              41.75      33.92        
  7 Prokic, Matija            12 RI Marlins-MR          37.89      34.23        
  8 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR      34.84      34.48        
  9 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            35.94      34.58        
 10 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                39.98      34.86        
 11 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR              34.90      35.25        
 12 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    35.59      35.70        
 13 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR      35.37      35.93        
 14 Eboli, Michael            12 Badger-MR              36.11      36.18        
 15 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR      36.20      36.33        
 16 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR      36.88      36.59        
 17 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      37.37      36.91        
 18 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR      37.24      37.19        
 19 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              40.81      37.98        
 20 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              36.65      38.36        
 21 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR                37.33      38.60        
 22 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      38.59      39.22        
 23 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                41.79      39.60        
 24 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              41.69      40.65        
 25 Green, Mekhi              11 FAST-MR                39.33      40.97        
 26 Walsh, Zach R             11 FAST-MR                40.76      41.21        
 27 Zhong, Eric               11 Middies-MR             47.56      41.50        
 28 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR              41.92      41.54        
 29 Whitfield, George         12 NYCC-MR                44.44      41.77        
 30 Kenvin, Matthew D         11 Agua Swim Team-MR      40.23      41.94        
 31 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR      44.30      45.12        
 32 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            46.20      45.14        
 33 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR              49.32      49.71        
 -- Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Dubitsky, Hamish          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR    36.70         NS        
 -- Lyons, Jack P             12 Badger-MR              36.49         NS        
 -- Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR                39.06         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                38.22         NS        
 -- Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    34.74         NS        
 -- Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              44.52         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:00.43    1:01.06 JO     
                  30.19     1:01.06 (30.87)                                        
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:09.24    1:09.54 JO     
                  33.50     1:09.54 (36.04)                                        
  3 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:11.12 JO     
                  34.77     1:11.12 (36.35)                                        
  4 Covello, Ben D            12 Middies-MR           1:14.12    1:13.08        
                  35.16     1:13.08 (37.92)                                        
  5 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:18.04    1:14.10        
                  36.40     1:14.10 (37.70)                                        
  6 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:15.81    1:14.75        
                  36.46     1:14.75 (38.29)                                        
  7 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:15.80        
                  37.62     1:15.80 (38.18)                                        
  8 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:18.57    1:15.88        
                  37.72     1:15.88 (38.16)                                        
  9 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:20.32    1:16.07        
                  35.66     1:16.07 (40.41)                                        
 10 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:19.30    1:17.01        
 11 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:18.49        
                  36.20     1:18.49 (42.29)                                        
 12 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    1:16.99    1:18.52        
                  37.79     1:18.52 (40.73)                                        
 13 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:21.55    1:19.74        
                  39.09     1:19.74 (40.65)                                        
 14 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR    1:23.62    1:21.14        
                  39.63     1:21.14 (41.51)                                        
 15 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:25.36    1:22.60        
                  40.91     1:22.60 (41.69)                                        
 16 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR              1:17.76    1:23.05        
                  41.31     1:23.05 (41.74)                                        
 17 Krawiec, Nicholas J       12 Express Swimming-MR       NT    1:28.34        
                  43.08     1:28.34 (45.26)                                        
 18 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:28.33    1:28.81        
                  43.72     1:28.81 (45.09)                                        
 19 Whitfield, George         12 NYCC-MR              1:30.07    1:29.10        
                  43.59     1:29.10 (45.51)                                        
 20 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    1:36.08    1:31.67        
 21 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR    1:38.83    1:34.21        
                  45.61     1:34.21 (48.60)                                        
 22 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT    1:35.63        
                  46.33     1:35.63 (49.30)                                        
 23 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:39.53    1:44.23        
                  49.82     1:44.23 (54.41)                                        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:47.84         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.12          DQ (57.14)                                        
 -- Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR            1:28.37         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              1:04.06         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:41.67         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  1:18.16         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maierle, Ryan A           11 WEST-MR                35.58      34.10 JO     
  2 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                39.03      35.79 JO     
  3 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR      37.74      36.27 JO     
  4 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    36.93      37.10 JO     
  5 Eboli, Michael            12 Badger-MR              37.70      37.56 JO     
  6 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR      40.38      37.71        
  7 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                46.88      37.93        
  8 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      39.98      38.92        
  9 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR      38.77      38.93        
 10 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    39.07      39.18        
 11 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR             38.25      39.70        
 12 Covello, Ben D            12 Middies-MR             43.52      39.76        
 13 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              41.27      41.97        
 14 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                40.90      42.32        
 15 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      42.13      42.42        
 16 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR              42.45      42.92        
 17 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                   NT      44.53        
 18 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                46.06      44.61        
 19 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT      45.30        
 20 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              49.01      45.81        
 21 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR                 NT      46.27        
 22 Krawiec, Nicholas J       12 Express Swimming-MR    43.00      46.34        
 23 Green, Mekhi              11 FAST-MR                48.24      51.72        
 24 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT      54.23        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    47.95         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR                49.51         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:12.99    1:11.40 JO     
                  33.15     1:11.40 (38.25)                                        
  2 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:19.27    1:19.91 JO     
                  37.99     1:19.91 (41.92)                                        
  3 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR    1:23.77    1:21.86        
                  38.89     1:21.86 (42.97)                                        
  4 Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:24.30    1:22.10        
                  40.53     1:22.10 (41.57)                                        
  5 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:22.17        
                  39.21     1:22.17 (42.96)                                        
  6 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:25.46        
                  41.78     1:25.46 (43.68)                                        
  7 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    1:23.67    1:25.59        
                  40.48     1:25.59 (45.11)                                        
  8 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           1:23.43    1:28.61        
                  43.85     1:28.61 (44.76)                                        
  9 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    1:32.65    1:33.86        
                  45.33     1:33.86 (48.53)                                        
 10 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT    1:38.70        
                  46.43     1:38.70 (52.27)                                        
 11 Kenvin, Matthew D         11 Agua Swim Team-MR    1:38.23    1:40.32        
                  47.58     1:40.32 (52.74)                                        
 12 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:48.39    1:42.82        
                  47.54     1:42.82 (55.28)                                        
 13 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:44.33    1:47.46        
                  51.96     1:47.46 (55.50)                                        
 14 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:48.80        
                  50.87     1:48.80 (57.93)                                        
 15 Green, Mekhi              11 FAST-MR              1:50.76    1:49.71        
                  50.79     1:49.71 (58.92)                                        
 16 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    1:50.99    1:50.83        
                  51.84     1:50.83 (58.99)                                        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:42.63         NS        
 -- Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR    1:28.20         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:36.01         NS        
 -- Dubitsky, Hamish          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:43.29         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                26.33      27.44 JO     
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              28.30      28.64 JO     
  3 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              30.93      30.22 JO     
  4 Maierle, Ryan A           11 WEST-MR                30.53      30.39 JO     
  5 Graham, Austin A          12 Badger-MR              32.44      31.45 JO     
  6 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR      34.52      32.40        
  7 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                32.79      32.52        
  8 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      33.10      32.87        
  9 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR      33.28      33.32        
 10 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR              35.84      34.96        
 11 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      35.70      35.43        
 12 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT      35.59        
 13 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR      36.09      35.63        
 14 Whitfield, George         12 NYCC-MR                41.56      39.02        
 15 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                38.22      39.10        
 16 Krawiec, Nicholas J       12 Express Swimming-MR    40.34      39.59        
 17 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR                37.92      40.44        
 18 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR              41.98      41.00        
 19 Green, Mekhi              11 FAST-MR                44.40      42.98        
 20 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            48.02      43.21        
 21 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR      55.19      47.61        
 -- Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR      45.98         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:04.19    1:03.64 JO     
                  29.12     1:03.64 (34.52)                                        
  2 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:11.11    1:05.94 JO     
                  29.69     1:05.94 (36.25)                                        
  3 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    1:16.87    1:06.61 JO     
                  31.25     1:06.61 (35.36)                                        
  4 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR    1:18.54    1:14.66        
                  33.33     1:14.66 (41.33)                                        
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    1:20.15    1:15.63        
                  35.06     1:15.63 (40.57)                                        
  6 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:15.64        
                  33.82     1:15.64 (41.82)                                        
  7 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    1:18.37        
                  37.51     1:18.37 (40.86)                                        
  8 Kwon, Steven              12 Middies-MR                NT    1:19.83        
                  36.26     1:19.83 (43.57)                                        
  9 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR    1:22.25    1:22.78        
                  35.75     1:22.78 (47.03)                                        
 10 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR              1:26.85    1:33.51        
                  43.87     1:33.51 (49.64)                                        
 11 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           1:42.31    1:34.55        
                  45.71     1:34.55 (48.84)                                        
 12 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:32.54    1:40.79        
                  47.92     1:40.79 (52.87)                                        
 13 Miller, Alex              11 Middies-MR           1:34.50    1:42.33        
                  46.73     1:42.33 (55.60)                                        
 -- Walsh, Zach R             11 FAST-MR              1:20.07         NS        
 -- Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR    1:18.50         NS        
 -- Chin, William T           12 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            2:25.26    2:22.49 JO     
                  30.30     1:08.46 (38.16)     1:49.13 (40.67)     2:22.49 (33.36)
  2 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    2:33.82    2:28.99        
                  33.75     1:13.10 (39.35)     1:55.79 (42.69)     2:28.99 (33.20)
  3 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:30.06    2:29.43        
                  29.96     1:07.81 (37.85)     1:56.09 (48.28)     2:29.43 (33.34)
  4 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    2:35.31    2:30.25        
                  30.85     1:10.59 (39.74)     1:37.21 (26.62)     2:30.25 (53.04)
  5 Graham, Austin A          12 Badger-MR            2:37.54    2:32.78        
                  32.89     1:10.17 (37.28)     2:00.77 (50.60)     2:32.78 (32.01)
  6 Covello, Ben D            12 Middies-MR           2:32.95    2:33.12        
                  33.48     1:13.74 (40.26)     2:07.12 (53.38)     2:33.12 (26.00)
  7 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    2:48.33    2:47.72        
                  39.44     1:21.57 (42.13)     2:11.95 (50.38)     2:47.72 (35.77)
  8 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR    2:51.17    2:47.92        
                  40.61     1:21.66 (41.05)     2:08.44 (46.78)     2:47.92 (39.48)
  9 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    2:48.32        
                  37.21     1:20.05 (42.84)   2:48.75 (1:28.70)         2:48.32 ( )
 10 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            2:52.33    2:49.95        
                  38.97     1:22.71 (43.74)     2:11.56 (48.85)     2:49.95 (38.39)
 11 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           2:58.49    2:52.94        
                  45.20     1:28.88 (43.68)     2:16.07 (47.19)     2:52.94 (36.87)
 12 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              2:58.23    3:01.23        
                  42.09     1:29.47 (47.38)     2:15.13 (45.66)     3:01.23 (46.10)
 13 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            3:23.44    3:11.64        
                                                    2:32.31 ( )     3:11.64 (39.33)
 -- Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            3:48.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.88     1:48.72 (53.84)     2:47.37 (58.65)          DQ (50.54)
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              3:32.26         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              2:29.53         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  2:55.73         NS        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             17 Unattached             21.01      21.36 JO     
  2 Siokos, Konstantinos      25 Unattached             21.30      21.57 JO     
  3 Malnik, Dani              27 NYAC-MR                21.80      22.41 JO     
  4 Krna, Andrew B            30 NYAC-MR                20.86      23.15 JO     
  5 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR      24.00      23.30 JO     
  6 Frawley, Robert J         24 NYAC-MR                23.45      23.43 JO     
  7 Moiseyenko, Andrey        18 Shy-Mr-MR              24.91      23.44 JO     
  8 Harris, Gavin H           26 NYAC-MR                23.07      23.78 JO     
  9 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR      24.72      24.00 JO     
 10 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR      23.90      24.28 JO     
 11 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR      24.54      24.50 JO     
 12 Bernstein, Zach J         14 Middies-MR             24.60      24.62 JO     
 13 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR      25.40      24.77 JO     
 14 Shumikhin, Michael        16 RI Marlins-MR          23.85      24.91 JO     
 15 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            23.90      24.94 JO     
 16 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                24.54      25.04        
 17 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                24.73      25.16        
 18 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR              25.29      25.21        
 18 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR      25.33      25.21        
 20 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                25.27      25.46        
 20 Staffin, Tyler M          16 Middies-MR             25.58      25.46        
 22 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                26.02      25.55        
 23 Khaimov, Roman            14 APEX-MR                25.86      25.58        
 24 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR                25.26      25.72        
 25 Novitch, Graham S         14 Middies-MR             25.72      25.75        
 26 Mehlman, Alex P           15 Agua Swim Team-MR      25.62      25.82        
 27 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR                25.00      25.84        
 28 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                24.91      25.92        
 29 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR      24.69      25.94        
 30 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                25.52      26.02        
 31 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR      25.46      26.05        
 32 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR      25.30      26.10        
 33 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR      25.39      26.12        
 34 Kim, Preston S            16 Agua Swim Team-MR      27.50      26.15        
 35 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                25.19      26.16        
 36 Teytelman, Michael B      14 RI Marlins-MR          28.94      26.21        
 37 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR      26.21      26.26        
 38 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR      27.58      26.31        
 39 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR      26.30      26.47        
 40 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR      26.53      26.58        
 41 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR    26.39      26.70        
 42 Zhong, Alan               16 Middies-MR             26.78      26.82        
 43 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR      26.86      26.99        
 44 Williams, Aaron D         15 FAST-MR                25.70      27.00        
 45 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR                27.67      27.06        
 46 Derry, Yashua A           15 FAST-MR                26.81      27.11        
 47 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR              27.32      27.16        
 48 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR             27.15      27.25        
 49 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR                27.57      27.32        
 50 Simone, James S           13 Badger-MR              27.04      27.47        
 51 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR                27.90      27.61        
 52 Kanim, Jared F            14 Middies-MR             27.33      27.63        
 53 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR          26.98      27.67        
 54 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR                28.48      27.85        
 55 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR              27.50      28.01        
 56 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR                29.63      28.05        
 57 Drew, Keegan P            11 Middies-MR             28.56      28.20        
 58 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR             29.16      28.31        
 59 Higham, Brendan J         13 Badger-MR              34.16      28.88        
 60 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR      29.39      28.92        
 61 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                29.66      29.15        
 62 Park, Thomas              13 RI Marlins-MR          29.74      29.29        
 63 Covello, Ben D            12 Middies-MR             29.54      29.33        
 64 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR      30.08      29.47        
 65 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR          29.87      29.85        
 66 Collier, Christian H      15 Agua Swim Team-MR      30.15      30.48        
 67 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR            30.42      30.99        
 68 Kaetker, Jan X            13 FAST-MR                33.26      33.58        
 69 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT      39.15        
 -- Volkwein Morillas, Camil  13 Middies-MR             33.12         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR              26.58         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR              30.80         NS        
 -- Zubac, Andrew C           13 RI Marlins-MR          32.28         NS        
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR              29.40         NS        
 -- Thorman, Isaac B          15 NYCC-MR                26.08         NS        
 -- Thomas, Desi C            13 NYCC-MR                26.99         NS        
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR    29.92         NS        
 -- Smith, William J          16 Agua Swim Team-MR      28.71         NS        
 -- LI, King                  16 Express Swimming-MR    26.66         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR              27.61         NS        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR              26.50         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR    33.45         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             17 Unattached             45.71      46.37 JO     
                  22.00       46.37 (24.37)                                        
  2 Frawley, Robert J         24 NYAC-MR                50.10      50.25 JO     
                  23.69       50.25 (26.56)                                        
  3 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR      50.94      50.66 JO     
                  24.08       50.66 (26.58)                                        
  4 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR      50.36      51.44 JO     
                  24.56       51.44 (26.88)                                        
  5 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR      51.77      52.60 JO     
                  25.34       52.60 (27.26)                                        
  6 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                52.81      52.61 JO     
                  25.68       52.61 (26.93)                                        
  7 Hamzic, Omar              16 RI Marlins-MR          50.33      53.23 JO     
                  24.82       53.23 (28.41)                                        
  8 Moran, Harry H            16 NYCC-MR                52.72      53.53 JO     
                  25.61       53.53 (27.92)                                        
  9 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR      54.75      53.55 JO     
                  26.09       53.55 (27.46)                                        
 10 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                53.50      54.11        
                  26.24       54.11 (27.87)                                        
 11 Amato, Steven A           13 WEST-MR                55.91      54.44        
                  26.24       54.44 (28.20)                                        
 12 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR      56.88      54.94        
                  26.36       54.94 (28.58)                                        
 13 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR    54.34      55.05        
                  26.76       55.05 (28.29)                                        
 14 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            54.56      55.06        
                  27.21       55.06 (27.85)                                        
 14 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                55.35      55.06        
                  26.57       55.06 (28.49)                                        
 16 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                54.14      55.11        
                  26.72       55.11 (28.39)                                        
 17 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR      56.52      55.59        
                  26.66       55.59 (28.93)                                        
 18 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR                54.57      55.74        
                  26.67       55.74 (29.07)                                        
 19 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                55.20      55.88        
                  27.20       55.88 (28.68)                                        
 20 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                53.94      56.15        
                  27.23       56.15 (28.92)                                        
 21 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR      56.12      56.46        
                  26.73       56.46 (29.73)                                        
 22 Novitch, Graham S         14 Middies-MR             55.92      56.47        
                  27.23       56.47 (29.24)                                        
 23 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                56.43      56.59        
                  27.12       56.59 (29.47)                                        
 24 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR                56.44      56.78        
                  27.29       56.78 (29.49)                                        
 25 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:03.89      56.94        
                  26.97       56.94 (29.97)                                        
 26 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR      57.17      57.00        
                  27.64       57.00 (29.36)                                        
 27 Mehlman, Alex P           15 Agua Swim Team-MR      57.65      57.01        
                  27.21       57.01 (29.80)                                        
 28 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR      57.21      57.05        
                  27.84       57.05 (29.21)                                        
 29 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR                54.19      57.47        
                  26.33       57.47 (31.14)                                        
 30 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR              57.14      57.48        
                  27.19       57.48 (30.29)                                        
 31 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR    55.66      57.59        
                  20.98       57.59 (36.61)                                        
 32 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR      59.08      57.61        
                  28.22       57.61 (29.39)                                        
 33 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR      56.32      57.75        
                  27.91       57.75 (29.84)                                        
 34 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR              58.27      58.20        
                  27.81       58.20 (30.39)                                        
 35 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR                57.75      58.22        
                  27.81       58.22 (30.41)                                        
 36 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR      58.24      58.53        
                  27.93       58.53 (30.60)                                        
 37 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR                58.58      59.04        
                  28.15       59.04 (30.89)                                        
 38 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           1:01.00      59.15        
                  27.49       59.15 (31.66)                                        
 39 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR              59.05      59.17        
                  28.58       59.17 (30.59)                                        
 40 Derry, Yashua A           15 FAST-MR                58.92      59.34        
                  28.44       59.34 (30.90)                                        
 41 Kim, Preston S            16 Agua Swim Team-MR    1:00.49      59.46        
                  29.59       59.46 (29.87)                                        
 42 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              1:03.60    1:00.04        
                  28.08     1:00.04 (31.96)                                        
 43 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR          58.69    1:00.05        
                  29.21     1:00.05 (30.84)                                        
 44 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR      58.27    1:00.13        
                  28.93     1:00.13 (31.20)                                        
 45 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              1:00.12    1:00.15        
                  29.36     1:00.15 (30.79)                                        
 46 Chang, Jeremy             15 Manta Rays-MR        1:00.74    1:00.25        
                  29.16     1:00.25 (31.09)                                        
 47 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              1:01.73    1:00.39        
                  28.93     1:00.39 (31.46)                                        
 48 LI, King                  16 Express Swimming-MR    58.98    1:00.67        
                  28.54     1:00.67 (32.13)                                        
 49 Stoll, Niko               14 Middies-MR           1:04.96    1:01.13        
                  25.79     1:01.13 (35.34)                                        
 50 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:01.27    1:01.15        
                  29.15     1:01.15 (32.00)                                        
 51 Lam, Peter                13 Agua Swim Team-MR      59.37    1:01.36        
                  29.46     1:01.36 (31.90)                                        
 52 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    1:02.02    1:01.55        
                  29.90     1:01.55 (31.65)                                        
 53 Williams, Aaron D         15 FAST-MR                57.22    1:01.61        
                  29.66     1:01.61 (31.95)                                        
 54 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR      56.65    1:01.75        
                  28.74     1:01.75 (33.01)                                        
 55 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:00.44    1:02.19        
                  29.79     1:02.19 (32.40)                                        
 56 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           1:02.16    1:03.25        
                  30.96     1:03.25 (32.29)                                        
 57 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:01.82    1:04.44        
                  30.85     1:04.44 (33.59)                                        
 58 Lopez, Alejandro          15 Aquaflames-MR        1:18.37    1:04.60        
                  30.34     1:04.60 (34.26)                                        
 59 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           1:08.75    1:05.70        
                  30.59     1:05.70 (35.11)                                        
 60 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    1:05.65    1:05.96        
                  31.84     1:05.96 (34.12)                                        
 61 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:10.36    1:10.14        
                  33.85     1:10.14 (36.29)                                        
 62 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    1:10.31        
                  33.25     1:10.31 (37.06)                                        
 63 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:09.68    1:10.80        
                  33.04     1:10.80 (37.76)                                        
 64 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:12.17    1:11.61        
                  33.64     1:11.61 (37.97)                                        
 65 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        1:09.57    1:12.86        
                  34.67     1:12.86 (38.19)                                        
 66 Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR        1:14.43    1:14.01        
                  34.96     1:14.01 (39.05)                                        
 67 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:20.00    1:16.41        
                  34.65     1:16.41 (41.76)                                        
 68 Sinche, Lewis              9 Manta Rays-MR        1:19.81    1:19.20        
                  36.75     1:19.20 (42.45)                                        
 69 Nudell, Isaack A          16 KB Makos-MR          1:20.24    1:24.95        
                  39.89     1:24.95 (45.06)                                        
 70 Akhmetshin, Nikita        10 Aquaflames-MR        1:25.09    1:27.20        
                  40.91     1:27.20 (46.29)                                        
 71 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:35.63    1:33.60        
                  43.22     1:33.60 (50.38)                                        
 72 Kruk, Anthony              9 Aquaflames-MR             NT    2:13.51        
                  38.18   2:13.51 (1:35.33)                                        
 -- Xia, Aaron                 9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Pulling on lane line
                1:07.05                                                            
 -- Simone, James S           13 Badger-MR              58.29         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  1:15.97         NS        
 -- Park, Thomas              13 RI Marlins-MR        1:31.48         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            1:04.12         NS        
 -- Lempert, Benjamin          9 Aquaflames-MR        1:42.63         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            1:00.34         NS        
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:06.76         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siokos, Konstantinos      25 Unattached           1:39.96    1:41.45 JO     
                  23.52       49.23 (25.71)     1:15.19 (25.96)     1:41.45 (26.26)
  2 Lennox, Douglas C         25 NYAC-MR              1:46.00    1:50.27 JO     
                  52.15                             1:21.34 ( )     1:50.27 (28.93)
  3 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    1:51.72    1:51.24 JO     
                  25.48       53.04 (27.56)     1:21.82 (28.78)     1:51.24 (29.42)
  4 Dols, Chester K           22 NYAC-MR              1:46.67    1:53.22 JO     
                  27.44       54.60 (27.16)     1:22.34 (27.74)     1:53.22 (30.88)
  5 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    1:57.93    1:53.55 JO     
                  25.77       53.87 (28.10)     1:23.42 (29.55)     1:53.55 (30.13)
  6 Moiseyenko, Andrey        18 Shy-Mr-MR            1:54.08    1:55.37 JO     
                  25.58       54.27 (28.69)     1:24.44 (30.17)     1:55.37 (30.93)
  7 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR    1:54.99    1:55.96 JO     
                  25.89       54.70 (28.81)     1:25.14 (30.44)     1:55.96 (30.82)
  8 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:00.02    1:59.03 JO     
                  26.80       56.47 (29.67)     1:27.22 (30.75)     1:59.03 (31.81)
  9 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              1:58.96    1:59.18 JO     
                  27.18       56.74 (29.56)     1:27.65 (30.91)     1:59.18 (31.53)
 10 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:56.04    1:59.22 JO     
                  26.23       57.14 (30.91)     1:28.39 (31.25)     1:59.22 (30.83)
 11 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           1:59.34    2:01.24        
                  28.21       48.32 (20.11)     1:30.85 (42.53)     2:01.24 (30.39)
 12 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR    2:03.86    2:01.52        
                  28.34       59.35 (31.01)     1:30.55 (31.20)     2:01.52 (30.97)
 13 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR    2:04.62    2:02.29        
                  28.86     1:00.44 (31.58)     1:31.88 (31.44)     2:02.29 (30.41)
 14 Bernstein, Zach J         14 Middies-MR           2:01.88    2:02.52        
                  29.48       59.76 (30.28)     1:28.56 (28.80)     2:02.52 (33.96)
 15 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              2:01.35    2:02.60        
                  28.81       59.80 (30.99)     1:31.62 (31.82)     2:02.60 (30.98)
 16 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    2:04.77    2:03.24        
                  28.25       59.30 (31.05)     1:31.54 (32.24)     2:03.24 (31.70)
 17 Staffin, Tyler M          16 Middies-MR           2:04.77    2:04.27        
                  28.83     1:00.66 (31.83)     1:32.74 (32.08)     2:04.27 (31.53)
 18 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    2:04.45    2:05.08        
                  43.04   2:05.08 (1:22.04)                                        
 19 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    2:04.17    2:05.35        
                  29.27     1:01.55 (32.28)     1:34.07 (32.52)     2:05.35 (31.28)
 20 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    2:06.58    2:05.52        
                  29.64     1:01.10 (31.46)     1:33.50 (32.40)     2:05.52 (32.02)
 21 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR    2:10.60    2:06.35        
                  27.42       58.91 (31.49)     1:33.00 (34.09)     2:06.35 (33.35)
 22 Sun, Alex                 14 Middies-MR           2:10.00    2:06.58        
                  29.60     1:01.74 (32.14)     1:34.97 (33.23)     2:06.58 (31.61)
 23 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  2:05.62    2:06.61        
                  28.08       59.48 (31.40)     1:33.45 (33.97)     2:06.61 (33.16)
 24 Zhong, Alan               16 Middies-MR           2:10.29    2:06.85        
                  29.30     1:01.47 (32.17)     1:34.43 (32.96)     2:06.85 (32.42)
 25 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              2:07.21    2:07.78        
                  19.93       59.93 (40.00)     1:34.02 (34.09)     2:07.78 (33.76)
 26 Simone, James S           13 Badger-MR            2:05.73    2:08.33        
                  28.88     1:01.53 (32.65)     1:35.67 (34.14)     2:08.33 (32.66)
 27 Shumikhin, Michael        16 RI Marlins-MR        2:02.99    2:09.07        
                  28.39     1:00.73 (32.34)     1:34.50 (33.77)     2:09.07 (34.57)
 28 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           2:11.26    2:09.27        
                  30.10     1:03.20 (33.10)     1:36.96 (33.76)     2:09.27 (32.31)
 29 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:11.37    2:09.48        
                                1:02.94 ( )     1:36.89 (33.95)     2:09.48 (32.59)
 30 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              2:16.50    2:10.23        
                  29.66     1:02.53 (32.87)     1:36.90 (34.37)     2:10.23 (33.33)
 31 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    2:11.74    2:10.80        
                  30.41     1:03.71 (33.30)     1:37.40 (33.69)     2:10.80 (33.40)
 32 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:14.11    2:12.05        
                  30.12     1:03.62 (33.50)     1:38.38 (34.76)     2:12.05 (33.67)
 33 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    2:13.04    2:12.07        
                  30.10     1:03.37 (33.27)     1:37.86 (34.49)     2:12.07 (34.21)
 34 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:08.86    2:12.19        
                  30.54     1:04.26 (33.72)     1:38.24 (33.98)     2:12.19 (33.95)
 35 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    2:16.64    2:13.04        
                  30.99     1:05.36 (34.37)     1:39.72 (34.36)     2:13.04 (33.32)
 36 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              2:21.15    2:13.89        
                  30.03     1:03.07 (33.04)     1:37.75 (34.68)     2:13.89 (36.14)
 37 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           2:13.96    2:14.14        
                  31.33     1:05.84 (34.51)     1:40.13 (34.29)     2:14.14 (34.01)
 38 Stoll, Niko               14 Middies-MR           2:21.90    2:15.88        
                  30.26     1:04.10 (33.84)     1:40.36 (36.26)     2:15.88 (35.52)
 39 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    2:21.68    2:16.66        
                                1:05.06 ( )     1:41.23 (36.17)     2:16.66 (35.43)
 40 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              2:19.41    2:16.87        
                  29.86     1:04.64 (34.78)     1:40.87 (36.23)     2:16.87 (36.00)
 41 Higham, Brendan J         13 Badger-MR            2:38.09    2:17.90        
                  32.59     1:08.95 (36.36)     1:44.28 (35.33)     2:17.90 (33.62)
 42 Teytelman, Michael B      14 RI Marlins-MR        2:16.15    2:18.50        
                  30.23     1:04.63 (34.40)     1:48.88 (44.25)     2:18.50 (29.62)
 43 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:18.91    2:18.88        
                  30.88     1:06.20 (35.32)     1:42.13 (35.93)     2:18.88 (36.75)
 44 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:23.47    2:23.70        
                  30.93     1:06.79 (35.86)     1:44.62 (37.83)     2:23.70 (39.08)
 45 Collier, Christian H      15 Agua Swim Team-MR    2:27.67    2:29.92        
                  31.86     1:09.48 (37.62)     1:49.71 (40.23)     2:29.92 (40.21)
 46 Park, Thomas              13 RI Marlins-MR             NT    2:37.97        
                  28.44     1:11.91 (43.47)     1:53.81 (41.90)     2:37.97 (44.16)
 47 Rai, Justin S             14 Middies-MR           3:15.00    2:49.39        
                  35.47     1:19.64 (44.17)     2:06.21 (46.57)     2:49.39 (43.18)
 48 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    3:03.13        
                  36.15     1:23.17 (47.02)     2:13.56 (50.39)     3:03.13 (49.57)
 -- LI, King                  16 Express Swimming-MR  2:16.09         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            2:29.40         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              2:10.00         NS        
 -- Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    2:05.40         NS        
 -- Zubac, Andrew C           13 RI Marlins-MR        2:34.53         NS        
 -- Lomeyko, Konstantin V     14 UN-AG-MR             2:01.62         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  2:40.00         NS        
 -- Thorman, Isaac B          15 NYCC-MR              2:16.72         NS        
 -- Kanim, Jared F            14 Middies-MR           2:10.32         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:15.06         NS        
 -- Chun, Matthew S           14 Agua Swim Team-MR    2:16.43         NS        
 -- Smith, William J          16 Agua Swim Team-MR    2:33.31         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            2:23.07         NS        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR            2:23.05         NS        
 -- Thomas, Desi C            13 NYCC-MR              2:14.53         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    5:11.11    5:03.51 JO     
                  27.19       57.03 (29.84)     1:27.62 (30.59)     1:58.82 (31.20)
        2:29.98 (31.16)     3:01.79 (31.81)     3:33.23 (31.44)     4:04.58 (31.35)
        4:36.01 (31.43)     5:03.51 (27.50)                                        
  2 Isaac, Alejandro          16 NYCC-MR              5:13.48    5:13.39 JO     
                  27.13       59.18 (32.05)     1:31.50 (32.32)     2:03.74 (32.24)
        2:35.91 (32.17)   3:41.03 (1:05.12)     4:13.03 (32.00)     4:43.24 (30.21)
        5:13.39 (30.15)                                                            
  3 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              5:14.08    5:16.91 JO     
                  29.23     1:01.13 (31.90)     1:33.40 (32.27)     1:56.45 (23.05)
        2:30.33 (33.88)   4:02.91 (1:32.58)     4:45.90 (42.99)     5:16.91 (31.01)
  4 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              5:22.87    5:21.21 JO     
                  28.38     1:00.10 (31.72)   2:05.00 (1:04.90)   3:10.16 (1:05.16)
        3:34.16 (24.00)     4:16.70 (42.54)     4:49.42 (32.72)     5:21.21 (31.79)
  5 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    5:11.70    5:22.26 JO     
                  27.65       58.82 (31.17)     1:30.96 (32.14)     2:03.37 (32.41)
        2:36.16 (32.79)     3:09.23 (33.07)     3:42.76 (33.53)     4:16.84 (34.08)
        4:50.30 (33.46)     5:22.26 (31.96)                                        
  6 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    5:31.45    5:25.22        
                  30.12     1:02.69 (32.57)     1:35.66 (32.97)     2:09.01 (33.35)
        2:42.26 (33.25)     3:14.72 (32.46)     3:47.55 (32.83)     4:20.56 (33.01)
        4:53.57 (33.01)     5:25.22 (31.65)                                        
  7 Hamzic, Omar              16 RI Marlins-MR        5:18.84    5:28.75        
                  27.91       59.33 (31.42)     1:32.35 (33.02)     2:05.40 (33.05)
        2:39.49 (34.09)     3:13.46 (33.97)     3:48.32 (34.86)     4:23.69 (35.37)
        4:56.39 (32.70)     5:28.75 (32.36)                                        
  8 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    5:28.71    5:34.50        
                  30.10     1:03.32 (33.22)     1:37.10 (33.78)     2:10.92 (33.82)
        2:44.84 (33.92)     3:19.35 (34.51)     3:54.42 (35.07)     4:28.95 (34.53)
        5:02.45 (33.50)     5:34.50 (32.05)                                        
  9 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              5:40.06    5:34.95        
                  29.57     1:02.73 (33.16)     1:36.27 (33.54)     2:10.08 (33.81)
        2:44.22 (34.14)     3:18.79 (34.57)     3:53.26 (34.47)     4:27.35 (34.09)
        5:01.79 (34.44)     5:34.95 (33.16)                                        
 10 Eid, Christian J          14 Badger-MR            5:57.77    5:37.81        
                  30.82     1:05.05 (34.23)     1:40.24 (35.19)     2:14.22 (33.98)
        2:49.46 (35.24)     3:23.69 (34.23)     3:58.25 (34.56)     4:32.45 (34.20)
        5:05.83 (33.38)     5:37.81 (31.98)                                        
 11 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    5:40.70    5:38.16        
                  30.50       58.41 (27.91)                                        
            2:46.33 ( )     3:16.78 (30.45)     3:54.76 (37.98)                    
            5:03.85 ( )     5:38.16 (34.31)                                        
 12 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    5:39.38    5:46.48        
                  30.46     1:03.70 (33.24)     1:37.95 (34.25)     2:12.90 (34.95)
        2:48.16 (35.26)     3:23.76 (35.60)     4:00.07 (36.31)     4:36.02 (35.95)
        5:11.98 (35.96)     5:46.48 (34.50)                                        
 13 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            6:13.00    5:48.85        
                  31.27     1:05.06 (33.79)     1:40.09 (35.03)     2:15.83 (35.74)
        2:52.14 (36.31)     3:27.95 (35.81)     4:04.30 (36.35)     4:40.28 (35.98)
        5:15.70 (35.42)     5:48.85 (33.15)                                        
 14 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  5:43.89    5:54.69        
                  30.71     1:05.26 (34.55)     1:41.39 (36.13)     2:17.34 (35.95)
        2:53.75 (36.41)     3:30.81 (37.06)     4:07.49 (36.68)     4:44.10 (36.61)
        5:19.99 (35.89)     5:54.69 (34.70)                                        
 15 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              5:52.22    5:55.46        
                  31.96     1:26.33 (54.37)     2:19.86 (53.53)                    
            2:56.64 ( )     3:33.73 (37.09)     4:10.31 (36.58)   5:55.46 (1:45.15)
 16 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR             NT    6:12.39        
                  33.32     1:10.01 (36.69)     1:47.19 (37.18)     2:26.22 (39.03)
        3:05.13 (38.91)     3:44.35 (39.22)     4:23.36 (39.01)     5:02.39 (39.03)
        5:39.40 (37.01)     6:12.39 (32.99)                                        
 17 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            6:18.00    6:13.59        
                  32.06     1:08.41 (36.35)     1:46.72 (38.31)     2:25.19 (38.47)
        3:03.61 (38.42)     3:42.03 (38.42)     4:20.66 (38.63)     5:00.94 (40.28)
        5:39.72 (38.78)     6:13.59 (33.87)                                        
 18 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            6:23.11    6:14.64        
                  32.03     1:09.35 (37.32)     1:47.39 (38.04)   3:03.70 (1:16.31)
                                4:15.04 ( )     4:43.46 (28.42)     5:38.83 (55.37)
        6:14.64 (35.81)                                                            
 19 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          6:27.62    6:16.74        
                  33.69     1:11.57 (37.88)     1:50.07 (38.50)     2:29.25 (39.18)
        3:08.75 (39.50)     3:48.07 (39.32)     4:26.58 (38.51)     5:05.33 (38.75)
        5:41.44 (36.11)     6:16.74 (35.30)                                        
 20 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            6:21.00    6:21.20        
                  31.89     1:08.51 (36.62)     1:47.08 (38.57)     2:27.00 (39.92)
        3:07.07 (40.07)     3:45.90 (38.83)     4:25.14 (39.24)     5:04.67 (39.53)
        5:43.23 (38.56)     6:21.20 (37.97)                                        
 21 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              6:47.17    6:36.15        
                  33.93     1:13.39 (39.46)     1:45.31 (31.92)     2:34.72 (49.41)
        2:54.54 (19.82)     3:15.10 (20.56)     3:36.69 (21.59)   5:15.81 (1:39.12)
        5:58.70 (42.89)     6:36.15 (37.45)                                        
 22 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR                   NT    7:14.61        
                  37.18     1:18.60 (41.42)     2:01.45 (42.85)     2:45.61 (44.16)
        3:30.78 (45.17)     4:16.77 (45.99)     5:02.70 (45.93)     5:48.92 (46.22)
        6:34.18 (45.26)     7:14.61 (40.43)                                        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            5:59.50         NS        
 -- Simone, James S           13 Badger-MR            5:27.30         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivoal, Leo B             15 Agua Swim Team-MR      56.48      55.43 JO     
                  27.18       55.43 (28.25)                                        
  2 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR      59.35      58.13 JO     
                  27.79       58.13 (30.34)                                        
  3 Hamzic, Omar              16 RI Marlins-MR          57.26      59.10 JO     
                  29.09       59.10 (30.01)                                        
  4 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR    1:01.92    1:00.45 JO     
                  29.19     1:00.45 (31.26)                                        
  5 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:01.17    1:00.66 JO     
                  29.67     1:00.66 (30.99)                                        
  6 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:01.85    1:01.92 JO     
                  30.25     1:01.92 (31.67)                                        
  7 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:02.13    1:02.27 JO     
                  27.98     1:02.27 (34.29)                                        
  8 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              1:03.98    1:02.52 JO     
                  30.22     1:02.52 (32.30)                                        
  9 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR    1:06.81    1:03.01        
                  30.65     1:03.01 (32.36)                                        
 10 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    1:03.19    1:03.15        
                  31.38     1:03.15 (31.77)                                        
 11 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  1:03.50    1:03.56        
                  30.75     1:03.56 (32.81)                                        
 12 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    1:03.60    1:04.79        
 13 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              1:05.34    1:05.79        
                  31.79     1:05.79 (34.00)                                        
 14 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              1:05.62    1:05.99        
                  32.49     1:05.99 (33.50)                                        
 15 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            1:05.95    1:06.07        
                  30.78     1:06.07 (35.29)                                        
 16 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           1:07.10    1:06.56        
                  32.79     1:06.56 (33.77)                                        
 17 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:05.22    1:07.03        
                  24.14     1:07.03 (42.89)                                        
 18 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:07.19    1:07.37        
                  32.06     1:07.37 (35.31)                                        
 19 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              1:07.81    1:07.45        
                  33.13     1:07.45 (34.32)                                        
 20 Kim, Preston S            16 Agua Swim Team-MR    1:11.62    1:07.96        
                  34.25     1:07.96 (33.71)                                        
 21 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            1:04.49    1:08.09        
                  33.20     1:08.09 (34.89)                                        
 22 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:08.03    1:08.69        
                  33.24     1:08.69 (35.45)                                        
 23 Simone, James S           13 Badger-MR            1:07.53    1:09.19        
                  33.90     1:09.19 (35.29)                                        
 24 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              1:07.73    1:09.22        
                  33.23     1:09.22 (35.99)                                        
 25 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              1:07.21    1:09.49        
                  34.50     1:09.49 (34.99)                                        
 26 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              1:08.58    1:09.98        
 27 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              1:11.49    1:10.56        
                  34.38     1:10.56 (36.18)                                        
 28 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR    1:10.85    1:10.77        
                  34.92     1:10.77 (35.85)                                        
 29 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR    1:06.50    1:10.82        
                  33.79     1:10.82 (37.03)                                        
 30 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:11.09        
                  34.52     1:11.09 (36.57)                                        
 31 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:12.13    1:11.18        
                  34.59     1:11.18 (36.59)                                        
 32 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:10.00    1:11.20        
                  33.68     1:11.20 (37.52)                                        
 33 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:13.80    1:11.65        
                  35.28     1:11.65 (36.37)                                        
 34 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:18.41    1:12.53        
                  34.67     1:12.53 (37.86)                                        
 35 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              1:08.94    1:13.25        
                  35.59     1:13.25 (37.66)                                        
 36 Stoll, Niko               14 Middies-MR           1:11.33    1:13.58        
                  36.20     1:13.58 (37.38)                                        
 37 LI, King                  16 Express Swimming-MR  1:13.30    1:14.20        
 38 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           1:17.04    1:14.32        
                  36.59     1:14.32 (37.73)                                        
 39 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           1:11.94    1:14.98        
                  37.23     1:14.98 (37.75)                                        
 40 Chang, Jeremy             15 Manta Rays-MR        1:19.43    1:15.31        
                  37.74     1:15.31 (37.57)                                        
 41 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:18.13    1:17.32        
                  37.84     1:17.32 (39.48)                                        
 42 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              1:18.47    1:21.31        
                  39.59     1:21.31 (41.72)                                        
 43 Lopez, Alejandro          15 Aquaflames-MR        1:25.47    1:21.68        
                  38.58     1:21.68 (43.10)                                        
 44 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        1:22.09    1:21.87        
                  39.60     1:21.87 (42.27)                                        
 45 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:20.55    1:22.13        
                  40.22     1:22.13 (41.91)                                        
 46 Nudell, Isaack A          16 KB Makos-MR          1:24.00    1:29.88        
                  46.20     1:29.88 (43.68)                                        
 47 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:40.00    1:32.97        
 48 Akhmetshin, Nikita        10 Aquaflames-MR        1:35.07    1:34.80        
                  46.76     1:34.80 (48.04)                                        
 49 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:43.67    1:38.66        
                  46.88     1:38.66 (51.78)                                        
 50 Xia, Aaron                 9 Aquaflames-MR        2:06.17    2:08.30        
 -- Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR        1:21.83         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  39.27          DQ (43.22)                                        
 -- Kruk, Anthony              9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Did not finish on back
                  59.33                                                            
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  1:25.00         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            1:02.73         NS        
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:19.90         NS        
 -- Lempert, Benjamin          9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivoal, Leo B             15 Agua Swim Team-MR    1:59.62    1:59.93 JO     
                  27.78       57.92 (30.14)     1:28.58 (30.66)     1:59.93 (31.35)
  2 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    2:12.09    2:06.83 JO     
                  35.71   2:06.83 (1:31.12)                                        
  3 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR    2:09.85    2:09.74 JO     
                  28.90     1:01.41 (32.51)   2:09.74 (1:08.33)                    
  4 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:12.22    2:10.73 JO     
                  30.33     1:03.60 (33.27)     1:37.87 (34.27)     2:10.73 (32.86)
  5 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:15.27    2:12.57 JO     
                  30.18     1:03.11 (32.93)     1:37.62 (34.51)     2:12.57 (34.95)
  6 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR    2:20.32    2:14.97 JO     
                  31.76     1:05.85 (34.09)     1:40.57 (34.72)     2:14.97 (34.40)
  7 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.53        
                                1:06.31 ( )     1:43.17 (36.86)     2:18.53 (35.36)
  8 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    2:20.41    2:18.98        
                  32.26     1:07.37 (35.11)     1:43.28 (35.91)     2:18.98 (35.70)
  9 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           2:23.73    2:20.68        
                  33.82     1:09.69 (35.87)   2:20.68 (1:10.99)                    
 10 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:25.44    2:21.62        
                  32.38     1:08.23 (35.85)     1:45.31 (37.08)     2:21.62 (36.31)
 11 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    2:33.71    2:22.89        
                  34.73     1:10.73 (36.00)     1:47.12 (36.39)     2:22.89 (35.77)
 12 Harris, Gavin H           26 NYAC-MR              2:12.85    2:24.94        
                  28.24       59.18 (30.94)     1:42.39 (43.21)     2:24.94 (42.55)
 13 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:21.83    2:25.51        
                  26.69     1:10.60 (43.91)     1:48.60 (38.00)     2:25.51 (36.91)
 14 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    2:26.18    2:26.75        
                  35.53     1:12.47 (36.94)     1:49.93 (37.46)     2:26.75 (36.82)
 15 Simone, James S           13 Badger-MR            2:22.38    2:27.01        
                  34.82     1:12.33 (37.51)     1:50.30 (37.97)     2:27.01 (36.71)
 16 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:29.05    2:27.16        
                                1:12.20 ( )     1:50.66 (38.46)     2:27.16 (36.50)
 17 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              2:23.90    2:27.41        
                  34.25     1:12.49 (38.24)     1:51.09 (38.60)     2:27.41 (36.32)
 18 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              2:28.69    2:28.65        
                  23.75     1:12.33 (48.58)     1:51.68 (39.35)     2:28.65 (36.97)
 19 Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            2:58.89    2:29.13        
                  35.93     1:14.07 (38.14)     1:52.49 (38.42)     2:29.13 (36.64)
 20 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR                   NT    2:29.18        
                                1:12.50 ( )     1:51.65 (39.15)     2:29.18 (37.53)
 21 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              2:31.49    2:31.03        
                  35.47     1:13.18 (37.71)     1:52.46 (39.28)     2:31.03 (38.57)
 22 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           2:40.00    2:31.87        
                  37.01     1:15.65 (38.64)     1:54.03 (38.38)     2:31.87 (37.84)
 23 Libsch, Xerxes M          14 Middies-MR           2:35.00    2:31.91        
                  36.15     1:14.67 (38.52)     1:53.70 (39.03)     2:31.91 (38.21)
 24 Covello, Ben D            12 Middies-MR           2:40.00    2:32.45        
                  36.31     1:14.99 (38.68)   2:32.45 (1:17.46)                    
 25 Stoll, Niko               14 Middies-MR                NT    2:35.93        
                  37.00                             1:57.39 ( )     2:35.93 (38.54)
 26 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              2:31.73    2:36.61        
                  29.92     1:13.57 (43.65)     1:56.49 (42.92)     2:36.61 (40.12)
 27 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                   NT    2:39.27        
                  37.42     1:18.60 (41.18)     2:00.35 (41.75)     2:39.27 (38.92)
 28 Volkwein Morillas, Camil  13 Middies-MR           4:04.21    2:52.00        
                  38.59     1:21.05 (42.46)     2:06.85 (45.80)     2:52.00 (45.15)
 29 Kaetker, Jan X            13 FAST-MR              3:07.52    3:06.02        
                  42.84     1:30.75 (47.91)     2:20.19 (49.44)     3:06.02 (45.83)
 -- Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  2:18.53         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  32.53     1:08.18 (35.65)     1:44.08 (35.90)          DQ (36.17)
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  2:50.00         NS        
 -- Thomas, Desi C            13 NYCC-MR              2:30.62         NS        
 -- Moran, Frankie W          13 Badger-MR            2:32.42         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Staffin, Tyler M          16 Middies-MR           2:23.55         NS        
 -- Thorman, Isaac B          15 NYCC-MR              2:48.97         NS        
 -- Hymowitz, Josh M          18 Middies-MR           2:22.11         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sludnov, Roman A          33 NYAC-MR                55.00      56.63 JO     
                  26.67       56.63 (29.96)                                        
  2 Malnik, Dani              27 NYAC-MR              1:00.00      57.16 JO     
  3 Isaac, Alejandro          16 NYCC-MR              1:06.92    1:06.25 JO     
  4 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              1:08.44    1:10.82 JO     
                  33.29     1:10.82 (37.53)                                        
  5 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              1:13.11    1:12.25        
                  33.85     1:12.25 (38.40)                                        
  6 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR    1:13.46    1:13.03        
  7 Libsch, Xerxes M          14 Middies-MR           1:11.80    1:13.73        
                  35.34     1:13.73 (38.39)                                        
  8 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR        1:13.40    1:13.77        
                  35.15     1:13.77 (38.62)                                        
  9 Sun, Alex                 14 Middies-MR           1:15.00    1:14.07        
                  34.89     1:14.07 (39.18)                                        
 10 Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR    1:13.95    1:14.08        
                  34.91     1:14.08 (39.17)                                        
 11 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:10.04    1:14.64        
                  34.37     1:14.64 (40.27)                                        
 12 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           1:15.44    1:15.62        
                  35.16     1:15.62 (40.46)                                        
 13 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR    1:13.39    1:15.64        
                  35.22     1:15.64 (40.42)                                        
 14 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              1:14.18    1:15.72        
                  22.53     1:15.72 (53.19)                                        
 15 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:17.04        
                  37.56     1:17.04 (39.48)                                        
 16 Teytelman, Michael B      14 RI Marlins-MR        1:24.60    1:19.18        
 17 Staffin, Tyler M          16 Middies-MR                NT    1:20.32        
                  38.13     1:20.32 (42.19)                                        
 18 Stoll, Niko               14 Middies-MR           1:17.94    1:20.45        
                  37.68     1:20.45 (42.77)                                        
 19 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              1:20.68    1:21.00        
                  37.83     1:21.00 (43.17)                                        
 20 Collier, Christian H      15 Agua Swim Team-MR    1:19.86    1:21.08        
                  38.36     1:21.08 (42.72)                                        
 21 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        1:24.25    1:21.40        
                  39.46     1:21.40 (41.94)                                        
 22 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:17.32    1:21.79        
                  38.51     1:21.79 (43.28)                                        
 23 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              1:24.40    1:21.83        
                  39.66     1:21.83 (42.17)                                        
 24 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    1:23.29    1:22.07        
 25 Eid, Christian J          14 Badger-MR            1:28.97    1:23.16        
                  39.12     1:23.16 (44.04)                                        
 26 Higham, Brendan J         13 Badger-MR            1:22.43    1:25.27        
                  40.73     1:25.27 (44.54)                                        
 27 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    1:26.55    1:25.67        
                  40.73     1:25.67 (44.94)                                        
 28 Covello, Ben D            12 Middies-MR           1:25.12    1:27.12        
                  40.87     1:27.12 (46.25)                                        
 29 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    1:28.14        
                  41.69     1:28.14 (46.45)                                        
 30 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:30.72    1:29.47        
 31 Volkwein Morillas, Camil  13 Middies-MR           1:29.34    1:29.82        
 32 Kaetker, Jan X            13 FAST-MR              1:35.66    1:35.43        
                  45.41     1:35.43 (50.02)                                        
 33 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:50.00    1:43.20        
                  46.85     1:43.20 (56.35)                                        
 -- Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:16.16         DQ        
      One hand touch
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR            1:22.84         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  1:32.73         NS        
 -- Moran, Frankie W          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Hymowitz, Josh M          18 Middies-MR           1:14.28         NS        
 -- Kanim, Jared F            14 Middies-MR           1:18.47         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            1:15.75         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              1:21.25         NS        
 -- Chun, Matthew S           14 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:30.88    2:31.37 JO     
                  30.90     1:07.92 (37.02)     1:51.04 (43.12)     2:31.37 (40.33)
  2 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              2:33.45    2:34.56 JO     
                  33.73     1:13.58 (39.85)     1:54.11 (40.53)     2:34.56 (40.45)
  3 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    2:56.43    2:40.96        
                  38.75     1:19.87 (41.12)     1:59.45 (39.58)     2:40.96 (41.51)
  4 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           2:42.56    2:43.58        
                                1:18.29 ( )     2:01.25 (42.96)     2:43.58 (42.33)
  5 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR        2:43.23    2:44.57        
                  36.64     1:19.32 (42.68)     2:03.02 (43.70)     2:44.57 (41.55)
  6 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:45.14    2:47.68        
                  36.63     1:19.99 (43.36)     2:03.60 (43.61)     2:47.68 (44.08)
  7 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              2:37.92    2:47.75        
                  35.56     1:17.76 (42.20)     2:02.14 (44.38)     2:47.75 (45.61)
  7 Lam, Peter                13 Agua Swim Team-MR    2:49.57    2:47.75        
                  37.35     1:19.74 (42.39)     2:02.79 (43.05)     2:47.75 (44.96)
  9 Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR    2:48.71    2:49.33        
                  38.20     1:21.21 (43.01)     2:05.68 (44.47)     2:49.33 (43.65)
 10 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            2:56.65    2:53.05        
                  40.25                             2:18.94 ( )     2:53.05 (34.11)
 11 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:51.52    2:53.50        
                  38.32     1:23.63 (45.31)     2:09.48 (45.85)     2:53.50 (44.02)
 12 Eid, Christian J          14 Badger-MR                 NT    2:53.63        
                                                    2:10.63 ( )     2:53.63 (43.00)
 13 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    3:01.85    2:54.39        
                  39.24     1:23.05 (43.81)     2:08.92 (45.87)     2:54.39 (45.47)
 14 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:43.39    2:54.56        
                  39.02     1:05.67 (26.65)     2:01.64 (55.97)     2:54.56 (52.92)
 15 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR                   NT    2:54.64        
                  39.53     1:25.42 (45.89)     2:10.57 (45.15)     2:54.64 (44.07)
 16 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR         NT    2:54.78        
                  39.24     1:24.17 (44.93)     2:11.97 (47.80)     2:54.78 (42.81)
 17 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        2:59.66    3:04.72        
                  49.98     1:29.04 (39.06)     2:01.59 (32.55)   3:04.72 (1:03.13)
 18 Romano, Michael J         11 WEST-MR              3:05.89    3:07.86        
                  42.43     1:30.43 (48.00)     2:18.21 (47.78)     3:07.86 (49.65)
 19 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    3:07.23    3:08.10        
                  41.74     1:27.02 (45.28)     2:12.75 (45.73)     3:08.10 (55.35)
 20 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              3:19.55    3:13.73        
                  42.50     1:31.55 (49.05)   3:13.73 (1:42.18)                    
 21 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    3:24.41        
                  41.62     1:34.97 (53.35)     2:29.79 (54.82)     3:24.41 (54.62)
 -- Stoll, Niko               14 Middies-MR           3:03.30         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.22     1:25.03 (44.81)     2:11.76 (46.73)          DQ (45.13)
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  3:08.64         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  3:15.00         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            2:57.37         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             17 Unattached             52.21      52.15 JO     
                  24.23       52.15 (27.92)                                        
  2 Lennox, Douglas C         25 NYAC-MR                48.52      53.07 JO     
                  24.61       53.07 (28.46)                                        
  3 Diette, Daniel F          30 NYAC-MR                50.17      53.98 JO     
                  42.08       53.98 (11.90)                                        
  4 Palumbo, Greg T           32 NYAC-MR                56.46      55.19 JO     
                  25.80       55.19 (29.39)                                        
  5 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR      54.65      55.20 JO     
                  25.46       55.20 (29.74)                                        
  6 Guernsey, David T         26 NYAC-MR                51.44      55.47 JO     
                  26.02       55.47 (29.45)                                        
  7 Siokos, Konstantinos      25 Unattached             55.40      56.20 JO     
                  25.65       56.20 (30.55)                                        
  8 Rivoal, Leo B             15 Agua Swim Team-MR      57.40      56.90 JO     
                  26.95       56.90 (29.95)                                        
  9 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR      57.08      57.23 JO     
                  26.32       57.23 (30.91)                                        
 10 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                58.45      58.41 JO     
                  27.04       58.41 (31.37)                                        
 11 Moiseyenko, Andrey        18 Shy-Mr-MR              56.87      59.49 JO     
                  28.09       59.49 (31.40)                                        
 12 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    1:01.70      59.64 JO     
                  28.65       59.64 (30.99)                                        
 13 Frawley, Robert J         24 NYAC-MR                56.45      59.75 JO     
                  27.57       59.75 (32.18)                                        
 14 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR    1:02.12    1:01.56 JO     
                  29.12     1:01.56 (32.44)                                        
 15 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR    1:02.89    1:01.66        
                  30.20     1:01.66 (31.46)                                        
 16 Mehlman, Alex P           15 Agua Swim Team-MR    1:02.18    1:02.24        
                  28.95     1:02.24 (33.29)                                        
 17 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              1:03.13    1:03.81        
                  26.09     1:03.81 (37.72)                                        
 18 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            1:03.53    1:04.06        
                  30.84     1:04.06 (33.22)                                        
 19 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              1:07.84    1:04.21        
                  29.61     1:04.21 (34.60)                                        
 20 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:04.01    1:04.48        
                  29.04     1:04.48 (35.44)                                        
 21 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          1:03.52    1:04.96        
                  30.14     1:04.96 (34.82)                                        
 22 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR    1:05.74    1:05.13        
                  29.87     1:05.13 (35.26)                                        
 23 Libsch, Xerxes M          14 Middies-MR           1:06.22    1:05.47        
                  30.25     1:05.47 (35.22)                                        
 24 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:03.37    1:05.78        
                  29.99     1:05.78 (35.79)                                        
 25 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              1:05.48    1:06.30        
 26 Zhong, Alan               16 Middies-MR           1:08.89    1:06.55        
                  20.79     1:06.55 (45.76)                                        
 27 Bernstein, Zach J         14 Middies-MR           1:08.06    1:07.71        
                  31.37     1:07.71 (36.34)                                        
 27 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              1:06.19    1:07.71        
                  31.51     1:07.71 (36.20)                                        
 29 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:08.11        
                  31.56     1:08.11 (36.55)                                        
 30 Hymowitz, Josh M          18 Middies-MR             58.87    1:08.29        
                  25.06     1:08.29 (43.23)                                        
 31 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              1:10.08    1:09.05        
                  32.25     1:09.05 (36.80)                                        
 32 Shumikhin, Michael        16 RI Marlins-MR             NT    1:09.57        
                  31.08     1:09.57 (38.49)                                        
 33 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              1:07.24    1:11.10        
                  32.90     1:11.10 (38.20)                                        
 34 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:11.47        
                  33.48     1:11.47 (37.99)                                        
 35 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR    1:08.52    1:11.71        
                  32.05     1:11.71 (39.66)                                        
 36 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR             NT    1:18.11        
                  37.22     1:18.11 (40.89)                                        
 37 Park, Thomas              13 RI Marlins-MR             NT    1:27.25        
                  39.04     1:27.25 (48.21)                                        
 38 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:40.00    1:30.70        
                  38.44     1:30.70 (52.26)                                        
 -- Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    1:07.26         DQ        
      Scissors kick
                  31.06          DQ (36.39)                                        
 -- Sun, Alex                 14 Middies-MR           1:10.00         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              1:04.11         NS        
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR            1:10.16         NS        
 -- Witzke, Christian E       25 NYAC-MR                53.00         NS        
 -- Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:08.48         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:12.95 JO     
                  30.20     1:03.34 (33.14)     1:38.44 (35.10)     2:12.95 (34.51)
  2 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:16.55    2:16.95 JO     
                  31.45     1:07.01 (35.56)     1:42.44 (35.43)     2:16.95 (34.51)
  3 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:33.25    2:17.49 JO     
                  28.34     1:03.07 (34.73)     1:57.97 (54.90)     2:17.49 (19.52)
  4 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR    2:23.91    2:18.38 JO     
                  31.20     1:06.22 (35.02)     1:42.53 (36.31)     2:18.38 (35.85)
  5 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           2:40.98    2:34.10        
                  32.20     1:11.55 (39.35)     1:52.63 (41.08)     2:34.10 (41.47)
  6 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              2:43.89    2:40.92        
                  32.66       54.31 (21.65)   1:55.94 (1:01.63)     2:40.92 (44.98)
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            3:08.04         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR    2:06.06    2:09.09 JO     
                  25.87       57.58 (31.71)     1:36.51 (38.93)     2:09.09 (32.58)
  2 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    2:12.57    2:09.75 JO     
                  28.22     1:02.36 (34.14)     1:41.07 (38.71)     2:09.75 (28.68)
  3 Isaac, Alejandro          16 NYCC-MR              2:09.88    2:10.16 JO     
                  28.89     1:01.95 (33.06)     1:40.79 (38.84)     2:10.16 (29.37)
  4 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    2:10.20    2:11.53 JO     
                  28.34     1:01.09 (32.75)     1:36.65 (35.56)     2:11.53 (34.88)
  5 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    2:14.46    2:12.68 JO     
                  29.51     1:03.68 (34.17)     1:41.90 (38.22)     2:12.68 (30.78)
  6 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  2:15.87    2:14.89        
                  28.04     1:02.52 (34.48)     1:44.06 (41.54)     2:14.89 (30.83)
  7 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           2:14.76    2:16.07        
                  28.50     1:02.62 (34.12)     1:44.14 (41.52)     2:16.07 (31.93)
  8 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:18.57    2:16.33        
                  26.85     1:03.23 (36.38)     1:44.06 (40.83)     2:16.33 (32.27)
  9 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:15.91    2:16.82        
                  29.26     1:03.72 (34.46)     1:46.00 (42.28)     2:16.82 (30.82)
 10 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    2:17.75    2:16.83        
                  30.89     1:06.66 (35.77)   2:16.83 (1:10.17)                    
 11 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              2:18.01    2:16.91        
                  29.31     1:06.01 (36.70)     1:39.72 (33.71)     2:16.91 (37.19)
 12 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:17.59    2:17.26        
                  31.58     1:06.23 (34.65)     1:47.43 (41.20)     2:17.26 (29.83)
 13 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:17.81    2:17.50        
                  29.67     1:04.58 (34.91)     1:47.11 (42.53)     2:17.50 (30.39)
 14 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              2:15.17    2:18.57        
                  29.69     1:05.02 (35.33)     1:45.45 (40.43)     2:18.57 (33.12)
 15 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    2:22.74    2:20.43        
                  31.47                             1:42.30 ( )     2:20.43 (38.13)
 16 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    2:21.68    2:21.63        
                  30.77     1:06.97 (36.20)     1:50.52 (43.55)     2:21.63 (31.11)
 17 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:21.08    2:22.07        
                  30.85     1:06.51 (35.66)     1:49.10 (42.59)     2:22.07 (32.97)
 18 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              2:24.81    2:23.90        
                  31.82     1:10.33 (38.51)     1:52.21 (41.88)     2:23.90 (31.69)
 19 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR    2:24.02    2:24.64        
                  30.75     1:07.66 (36.91)     1:51.16 (43.50)     2:24.64 (33.48)
 20 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              2:27.22    2:24.94        
                  30.24     1:07.84 (37.60)     1:52.14 (44.30)     2:24.94 (32.80)
 21 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              2:21.15    2:25.12        
                  33.35     1:10.32 (36.97)     1:52.79 (42.47)     2:25.12 (32.33)
 22 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:42.49    2:25.44        
                  33.84     1:09.86 (36.02)     1:53.83 (43.97)     2:25.44 (31.61)
 23 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    2:24.29    2:25.73        
                  31.13     1:10.03 (38.90)     1:51.00 (40.97)     2:25.73 (34.73)
 24 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              2:30.63    2:25.86        
                  32.05     1:08.54 (36.49)     1:54.94 (46.40)     2:25.86 (30.92)
 25 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    2:28.02    2:25.89        
                  33.98     1:10.44 (36.46)     1:53.98 (43.54)     2:25.89 (31.91)
 26 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    2:24.12    2:26.32        
                  31.71     1:04.32 (32.61)     1:53.73 (49.41)     2:26.32 (32.59)
 27 Lam, Peter                13 Agua Swim Team-MR    2:30.05    2:27.06        
                  33.61     1:11.58 (37.97)     1:54.14 (42.56)     2:27.06 (32.92)
 28 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              2:28.14    2:27.17        
                  30.76     1:08.64 (37.88)     1:54.29 (45.65)     2:27.17 (32.88)
 29 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    2:22.67    2:27.33        
                  32.93     1:09.94 (37.01)     1:57.41 (47.47)     2:27.33 (29.92)
 30 Chang, Jeremy             15 Manta Rays-MR        2:37.02    2:30.34        
                  29.68     1:11.24 (41.56)     1:55.91 (44.67)     2:30.34 (34.43)
 31 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              2:36.16    2:31.30        
                  33.81     1:12.19 (38.38)     1:58.55 (46.36)     2:31.30 (32.75)
 32 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:34.11    2:32.04        
                  34.43     1:11.66 (37.23)     1:56.88 (45.22)     2:32.04 (35.16)
 33 Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR    2:36.15    2:34.44        
                  34.16     1:16.28 (42.12)     1:52.29 (36.01)     2:34.44 (42.15)
 34 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    2:36.41    2:35.29        
                  34.85     1:14.32 (39.47)     2:01.90 (47.58)     2:35.29 (33.39)
 35 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              2:40.21    2:37.28        
                  32.90   2:37.28 (2:04.38)                                        
 36 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              2:57.88    2:37.95        
                  36.44     1:14.44 (38.00)     2:00.75 (46.31)     2:37.95 (37.20)
 37 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           2:45.54    2:39.27        
                  35.12     1:16.72 (41.60)     2:04.64 (47.92)     2:39.27 (34.63)
 38 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    2:51.79    2:39.63        
                  34.58     1:16.09 (41.51)     2:05.51 (49.42)     2:39.63 (34.12)
 39 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           2:37.83    2:40.17        
                  36.00     1:15.45 (39.45)     2:06.42 (50.97)     2:40.17 (33.75)
 40 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              2:55.85    2:50.96        
                  34.11     1:17.58 (43.47)     2:10.26 (52.68)     2:50.96 (40.70)
 41 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              3:01.58    3:00.90        
                  46.09     1:31.31 (45.22)     2:23.01 (51.70)     3:00.90 (37.89)
 42 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    3:10.95        
                  36.38     1:27.18 (50.80)     2:27.08 (59.90)     3:10.95 (43.87)
 43 Rai, Justin S             14 Middies-MR           3:30.00    3:20.13        
                  43.06     1:33.92 (50.86)   2:35.67 (1:01.75)     3:20.13 (44.46)
 -- Carey, Jack T             17 Unattached           1:54.46         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  24.27       52.90 (28.63)     1:28.31 (35.41)          DQ (27.85)
 -- DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              2:59.55         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                  39.41     1:21.35 (41.94)     2:11.70 (50.35)          DQ (39.56)
 -- Park, Thomas              13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            2:46.55         NS        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              4:55.01    4:59.60        
                  31.39     1:09.35 (37.96)     1:47.38 (38.03)     2:25.31 (37.93)
        3:06.90 (41.59)     3:50.94 (44.04)     4:25.49 (34.55)     4:59.60 (34.11)
  2 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              5:08.11    5:01.53        
                  31.21     1:09.39 (38.18)     1:48.63 (39.24)     2:25.62 (36.99)
        3:10.16 (44.54)     3:55.58 (45.42)     4:29.67 (34.09)     5:01.53 (31.86)
  3 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    5:46.69    5:01.78        
                  34.90     1:11.44 (36.54)     1:59.54 (48.10)     2:24.69 (25.15)
        3:14.15 (49.46)     4:00.78 (46.63)   5:01.99 (1:01.21)         5:01.78 ( )
  4 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    5:25.56    5:02.93        
                  32.33     1:09.02 (36.69)     1:47.93 (38.91)     2:25.51 (37.58)
        3:10.55 (45.04)     3:54.74 (44.19)     4:29.40 (34.66)     5:02.93 (33.53)
  5 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    5:06.00    5:03.48        
                  34.19     1:14.13 (39.94)     1:52.15 (38.02)     2:31.82 (39.67)
        3:13.33 (41.51)     3:57.74 (44.41)     4:30.70 (32.96)     5:03.48 (32.78)
  6 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           5:40.00    5:36.55        
                  34.70     1:17.92 (43.22)     2:00.53 (42.61)     2:43.39 (42.86)
        3:30.85 (47.46)     4:21.43 (50.58)     4:58.41 (36.98)     5:36.55 (38.14)