Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/12/2013 07:09 PM
               2013 MR AGUA MLK Jr Meet - 1/19/2013 to 1/21/2013               
                              Sanction #: 130103                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      33.78      33.58        
  2 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      33.65      33.62        
  3 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      34.64        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      35.42      36.62        
  5 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      37.31        
  6 Bass, Kayla J        8 UNA-MA                    NT      38.70        
  7 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      38.71      38.74        
  8 Feld, Emma F         8 NYCC-MR                38.59      38.86        
  9 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      38.89      38.94        
 10 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      43.78      39.35        
 11 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      41.90      39.36        
 12 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      40.28      39.39        
 13 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR          41.62      39.76        
 14 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      40.99      39.89        
 15 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      40.41      40.16        
 16 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR      39.99      41.66        
 17 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                36.72      41.89        
 18 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      47.66      42.03        
 19 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            42.97      42.69        
 20 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 41.30      42.94        
 21 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR            43.18      43.18        
 21 Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      43.37      43.18        
 23 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            41.82      43.96        
 24 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 43.39      45.65        
 25 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                50.55      45.83        
 26 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR      52.50      47.96        
 27 Lempert, Kaydance    8 Rac @ Jcc-MR           49.12      48.76        
 28 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.90      48.86        
 29 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      50.20      49.32        
 30 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      50.50      49.69        
 31 Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR      52.00      50.31        
 32 Isabella, Molly      8 SMC-MR                 52.26      51.15        
 33 Madden, Ella         8 NYCC-MR              1:01.46      51.33        
 34 Richman, Emma        7 SMC-MR                 56.32      55.10        
 35 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      49.69      55.74        
 36 Tsirlin, Katarina    8 Shy-Mr-MR              48.00      56.22        
 37 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    1:00.89        
 38 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT    1:05.37        
 39 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT    1:20.37        
 40 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT    1:22.29        
 41 Vega, Isabella M     6 KB Makos-MR          1:46.59    1:23.37        
 42 Feld, Tessa          5 NYCC-MR                   NT    1:33.02        
 43 Puchert, Isabel      6 NYCC-MR                   NT    1:36.09        
 -- Piacentino, Ashley   7 SMC-MR                 45.43         NS        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR                 52.89         NS        
 -- Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR      51.59         NS        
 -- Lee, Kelsey          7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                 53.03        SCR        
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT    1:12.36        
                  34.89     1:12.36 (37.47)                                        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR    1:18.86    1:13.40        
                  35.04     1:13.40 (38.36)                                        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:17.17    1:14.77        
                  35.24     1:14.77 (39.53)                                        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR    1:21.90    1:18.35        
                  37.42     1:18.35 (40.93)                                        
  5 Feld, Emma F         8 NYCC-MR              1:36.24    1:22.40        
                  40.62     1:22.40 (41.78)                                        
  6 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR    1:33.47    1:22.81        
                  40.57     1:22.81 (42.24)                                        
  7 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT    1:24.85        
                  39.00     1:24.85 (45.85)                                        
  8 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR    1:44.50    1:25.64        
                  39.50     1:25.64 (46.14)                                        
  9 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR    2:10.33    1:25.68        
                  40.20     1:25.68 (45.48)                                        
 10 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR    1:32.30    1:25.69        
                  41.40     1:25.69 (44.29)                                        
 11 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:26.07        
                  39.34     1:26.07 (46.73)                                        
 12 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR    1:46.00    1:26.19        
                  40.20     1:26.19 (45.99)                                        
 13 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR        1:32.85    1:28.24        
                  40.73     1:28.24 (47.51)                                        
 14 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR    1:36.99    1:28.44        
                  40.56     1:28.44 (47.88)                                        
 15 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR              1:27.83    1:28.89        
                  38.93     1:28.89 (49.96)                                        
 16 Winters, Emma C      8 HS-MR                1:35.00    1:28.94        
                  42.03     1:28.94 (46.91)                                        
 17 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:37.16    1:33.75        
                  42.45     1:33.75 (51.30)                                        
 18 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR    1:39.85    1:34.95        
                  44.20     1:34.95 (50.75)                                        
 19 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR    1:32.55    1:36.36        
                  46.62     1:36.36 (49.74)                                        
 20 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT    1:36.67        
                  46.48     1:36.67 (50.19)                                        
 21 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR          1:42.97    1:39.87        
                  46.13     1:39.87 (53.74)                                        
 22 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR    1:45.80    1:43.09        
                  48.24     1:43.09 (54.85)                                        
 23 Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT    1:43.66        
                  45.74     1:43.66 (57.92)                                        
 24 Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR    1:50.50    1:44.30        
                  47.80     1:44.30 (56.50)                                        
 25 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          1:43.42    1:46.05        
                  49.16     1:46.05 (56.89)                                        
 26 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR    1:52.33    1:52.70        
                  53.76     1:52.70 (58.94)                                        
 27 Yaremenko, Isabell   8 Shy-Mr-MR            2:15.00    1:55.76        
                  50.76   1:55.76 (1:05.00)                                        
 28 Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT    1:56.62        
                  56.25   1:56.62 (1:00.37)                                        
 29 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR          2:08.43    1:58.24        
                  52.44   1:58.24 (1:05.80)                                        
 30 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          2:09.68    2:00.54        
                  54.81   2:00.54 (1:05.73)                                        
 31 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    2:07.24        
                  57.88   2:07.24 (1:09.36)                                        
 32 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT    2:15.44        
                1:03.65   2:15.44 (1:11.79)                                        
 33 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT    2:20.43        
                1:04.19   2:20.43 (1:16.24)                                        
 34 Xie, Shuran          8 NYCC-MR                   NT    2:42.18        
                1:13.93   2:42.18 (1:28.25)                                        
 35 Vega, Isabella M     6 KB Makos-MR               NT    3:07.71        
                1:31.77   3:07.71 (1:35.94)                                        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR               1:32.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Winters, Mia E       8 HS-MR                1:50.00        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      40.77      38.31        
  2 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      40.32        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      42.52      40.41        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      43.19      41.18        
  5 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      43.08      43.06        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      47.11      43.94        
  7 Feld, Emma F         8 NYCC-MR                49.17      44.11        
  8 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      45.59      44.14        
  9 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      52.50      44.97        
 10 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      45.52        
 11 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR          51.52      45.92        
 12 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      47.93      46.96        
 13 Winters, Emma C      8 HS-MR                  59.00      46.99        
 14 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR      48.72      47.18        
 15 Yaremenko, Isabell   8 Shy-Mr-MR            1:06.00      47.62        
 16 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                44.45      47.71        
 17 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            49.66      47.97        
 18 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR            45.01      48.21        
 19 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      50.31      48.98        
 20 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      52.98      49.37        
 21 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            49.86      49.52        
 22 Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR      55.00      49.56        
 23 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT      49.61        
 24 Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT      49.78        
 25 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      48.82      50.33        
 26 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.01      52.24        
 27 Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR      55.66      53.56        
 28 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      55.00      54.46        
 29 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      52.52      54.61        
 30 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 51.48      54.65        
 31 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT      59.52        
 32 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR      54.00    1:00.24        
 33 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      55.00    1:00.73        
 34 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR          1:02.46    1:02.96        
 35 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT    1:05.86        
 36 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    1:06.23        
 37 Feld, Tessa          5 NYCC-MR                   NT    1:10.11        
 38 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          1:04.54    1:11.00        
 39 Xie, Shuran          8 NYCC-MR                   NT    1:14.08        
 40 Lee, Kelsey          7 NYCC-MR                   NT    1:18.28        
 41 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT    1:21.36        
 42 Vega, Isabella M     6 KB Makos-MR          2:18.63    1:35.66        
 43 Puchert, Isabel      6 NYCC-MR                   NT    1:36.20        
 -- Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Winters, Mia E       8 HS-MR                1:05.00         NS        
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      48.83      46.29        
  2 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      45.28      46.73        
  3 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      53.51      48.60        
  4 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      51.64      49.50        
  5 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 50.13      49.91        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      52.52      50.34        
  7 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      50.48        
  8 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      48.00      50.69        
  9 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      51.72      51.62        
 10 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      51.97      51.66        
 11 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR          51.38      51.70        
 12 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      51.85        
 13 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      56.01      54.08        
 14 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      59.53      55.47        
 15 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR    1:01.16      56.33        
 16 Bass, Kayla J        8 UNA-MA                    NT      56.45        
 17 Isabella, Molly      8 SMC-MR               1:05.00      57.02        
 18 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            59.63      57.08        
 19 Feld, Emma F         8 NYCC-MR              1:19.61      57.18        
 20 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR          1:00.13      57.77        
 21 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                   NT      59.49        
 22 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR    1:04.56      59.58        
 23 Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR    1:11.51    1:00.63        
 24 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR    1:05.17    1:01.29        
 25 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR          1:05.84    1:02.98        
 26 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      55.00    1:06.07        
 27 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      54.00    1:06.14        
 28 Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT    1:06.44        
 29 Richman, Emma        7 SMC-MR               1:05.00    1:06.73        
 30 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT    1:19.89        
 31 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    1:25.82        
 -- Lempert, Kaydance    8 Rac @ Jcc-MR         1:12.12         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Morello, Kelly       8 SMC-MR               1:05.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Tsirlin, Katarina    8 Shy-Mr-MR            1:05.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      57.43         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR      56.50         DQ        
      One hand touch
 -- Piacentino, Ashley   7 SMC-MR               1:20.42         NS        
 -- Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR               1:05.00        SCR        
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      37.17      36.68        
  2 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      40.15      38.19        
  3 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      39.32        
  4 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            46.11      41.42        
  5 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                46.85      42.30        
  6 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      43.42      45.21        
  7 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      50.64      45.57        
  8 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR      47.94      46.33        
  9 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      47.06        
 10 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      48.20      47.95        
 11 Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT      52.98        
 12 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      56.00      53.73        
 13 Winters, Emma C      8 HS-MR                  59.00      56.11        
 14 Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT      58.63        
 15 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      58.00    1:01.41        
 16 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT    1:05.42        
 17 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 56.00    1:06.40        
 -- Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR    1:06.66         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Winters, Mia E       8 HS-MR                1:05.00         NS        
 -- Feld, Emma F         8 NYCC-MR                47.14         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT    1:23.58        
                  39.48     1:23.58 (44.10)                                        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR    1:27.74    1:25.40        
                  40.54     1:25.40 (44.86)                                        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:26.54    1:25.59        
                  39.63     1:25.59 (45.96)                                        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR    1:33.02    1:25.91        
                  40.83     1:25.91 (45.08)                                        
  5 Feld, Emma F         8 NYCC-MR                   NT    1:33.01        
                  44.64     1:33.01 (48.37)                                        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR    1:36.46    1:34.77        
                  43.14     1:34.77 (51.63)                                        
  7 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR    1:39.63    1:35.99        
                  46.75     1:35.99 (49.24)                                        
  8 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR    1:36.28    1:36.71        
                  47.46     1:36.71 (49.25)                                        
  9 Hodor, Lily          8 SMC-MR               1:38.88    1:37.50        
 10 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR              1:37.84    1:38.50        
                  44.06     1:38.50 (54.44)                                        
 11 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR    1:40.43    1:38.51        
                  46.23     1:38.51 (52.28)                                        
 12 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR    1:38.06    1:39.26        
                  48.28     1:39.26 (50.98)                                        
 13 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR          1:44.73    1:41.08        
                  44.63     1:41.08 (56.45)                                        
 14 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR    1:50.76    1:43.96        
                  48.73     1:43.96 (55.23)                                        
 15 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR          1:54.02    1:45.25        
                  46.65     1:45.25 (58.60)                                        
 16 Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:50.73        
                  54.44     1:50.73 (56.29)                                        
 17 Lempert, Kaydance    8 Rac @ Jcc-MR         2:15.12    1:53.13        
                  52.39   1:53.13 (1:00.74)                                        
 18 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:57.81        
                  54.82   1:57.81 (1:02.99)                                        
 19 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT    2:04.52        
                1:01.02   2:04.52 (1:03.50)                                        
 20 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR    1:55.20    2:08.19        
                1:04.08   2:08.19 (1:04.11)                                        
 21 Tsirlin, Katarina    8 Shy-Mr-MR            1:57.00    2:12.09        
                  59.87   2:12.09 (1:12.22)                                        
 -- Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR    1:48.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  45.30          DQ (55.10)                                        
 -- Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:51.46         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  48.23          DQ (57.03)                                        
 -- Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR        1:40.79         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.50          DQ (48.29)                                        
 -- Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  58.88        DQ (1:03.08)                                        
 -- Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          1:58.70         DQ        
      One hand touch - fly
                  52.82        DQ (1:01.62)                                        
 -- Morello, Kelly       8 SMC-MR               1:55.83         DQ        
      One hand touch - fly
                  51.34        DQ (1:03.89)                                        
 -- Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT         NS        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR               1:53.00         NS        
 -- Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Piacentino, Ashley   7 SMC-MR               1:47.57         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:04.65        
                  34.40     1:04.65 (30.25)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:11.62        
                  35.93     1:11.62 (35.69)                                        
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:20.83    1:16.51        
     1) Murillo, Lauren S 8             2) Rosario, Tykai N 8             
     3) Marin, Alyssa A 8               4) Pineda, Aislynn L 7            
                  44.25     1:16.51 (32.26)                                        
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:20.00    1:20.11        
                  38.88     1:20.11 (41.23)                                        
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:45.00    1:36.16        
                  52.98     1:36.16 (43.18)                                        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:06.17         NS        
     1) Piacentino, Ashley 7            2) Hodor, Lily 8                  
     3) Morello, Kelly 8                4) Boies, Caroline 8              
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:14.39        
                1:14.39         1:14.39 ( )                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:20.65        
                  47.32     1:20.65 (33.33)                                        
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:34.73    1:28.19        
     1) Murillo, Lauren S 8             2) Pineda, Aislynn L 7            
     3) Rosario, Tykai N 8              4) Echavarria, Victoria P 7       
                  54.52     1:28.19 (33.67)                                        
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:40.00    1:32.51        
                  49.77     1:32.51 (42.74)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:00.00         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR      27.87      27.96        
  2 Breiter, Callie P   10 MAC-NE                 30.29      29.07        
  3 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      31.46      29.45        
  4 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      30.67      29.49        
  5 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     32.11      29.95        
  6 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR                 35.18      30.39        
  7 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      30.95      30.86        
  8 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      31.94      31.17        
  9 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      32.30      31.20        
 10 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      32.29      31.71        
 11 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                32.81      31.77        
 12 Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR            31.92      32.05        
 13 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     32.23      32.42        
 14 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 33.32      32.94        
 15 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     36.41      32.99        
 16 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      32.40      33.08        
 17 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR           32.55      33.25        
 18 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      33.90      34.04        
 19 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      34.75      34.39        
 20 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 34.52      34.42        
 21 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      37.20      34.63        
 22 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR              33.63      34.79        
 23 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      35.79      35.18        
 24 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      37.25      35.19        
 25 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                35.24      35.39        
 26 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      36.09      35.97        
 27 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                38.21      36.18        
 28 Novello, Morgan J   10 Rac @ Jcc-MR           36.94      36.24        
 29 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      38.02      36.49        
 30 Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR     37.47      36.52        
 31 Williams, Elise     10 NYCC-MR                37.59      36.70        
 32 Harrington, Maeve   10 Rac @ Jcc-MR           42.12      36.83        
 33 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      35.81      36.84        
 34 Nobile, Ava C        9 Rac @ Jcc-MR           37.43      36.88        
 35 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      37.33      37.17        
 36 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                37.25      37.20        
 37 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR      38.79      37.28        
 38 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                 36.85      37.37        
 39 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR              38.00      37.49        
 40 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                43.36      37.59        
 41 May, Kailen         10 SMC-MR                 37.20      37.92        
 42 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      38.10      38.11        
 43 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            35.73      38.18        
 44 Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR            37.63      38.43        
 45 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 36.82      38.51        
 46 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            36.72      38.71        
 47 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            36.85      39.19        
 48 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR      47.00      39.46        
 49 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR      43.41      39.73        
 50 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      36.85      39.79        
 51 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           40.13      39.90        
 52 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           39.20      40.15        
 53 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      40.50      40.19        
 54 McDermott, Carmel   10 SMC-MR                 39.08      40.27        
 55 Madden, Grace        9 NYCC-MR                49.57      40.46        
 56 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            40.58      40.50        
 57 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 38.48      40.52        
 58 Deteskey, Jaclyn    10 Rac @ Jcc-MR           46.12      41.13        
 59 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      40.91      41.31        
 60 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                41.35      41.49        
 61 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      42.89      41.55        
 62 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 43.06      41.77        
 63 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                39.73      42.14        
 64 Valcarcel, Kristin   9 Rac @ Jcc-MR           55.12      42.49        
 65 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            42.86      42.64        
 66 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR              39.93      42.83        
 67 Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT      43.59        
 68 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR            39.81      43.82        
 69 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                45.84      44.34        
 70 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      45.58      44.53        
 71 Weitzen, Shana      10 SMC-MR                 45.08      44.86        
 72 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 43.90      45.02        
 73 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT      48.77        
 74 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT      49.21        
 75 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT      53.56        
 76 Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT      55.69        
 -- Curran, Kerry       10 Rac @ Jcc-MR           44.55         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR      48.00         NS        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 36.85         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR           38.12         NS        
 -- Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR            35.06         NS        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 34.30         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      39.29         NS        
 -- Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      40.17         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:01.52    1:00.18        
                  28.63     1:00.18 (31.55)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:04.37    1:00.89        
                  29.82     1:00.89 (31.07)                                        
  3 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:04.34    1:02.56        
                  29.59     1:02.56 (32.97)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:06.99    1:05.37        
                  30.63     1:05.37 (34.74)                                        
  5 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:07.11    1:06.42        
                  32.00     1:06.42 (34.42)                                        
  6 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:10.45    1:07.17        
                  32.23     1:07.17 (34.94)                                        
  7 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:11.34    1:07.25        
                  31.79     1:07.25 (35.46)                                        
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:11.49    1:07.51        
                  32.41     1:07.51 (35.10)                                        
  9 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:09.57    1:08.09        
                  33.13     1:08.09 (34.96)                                        
 10 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    1:09.04        
                  32.66     1:09.04 (36.38)                                        
 11 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR               1:13.58    1:11.06        
                  31.71     1:11.06 (39.35)                                        
 12 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:13.46    1:14.24        
                  35.77     1:14.24 (38.47)                                        
 13 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:16.92    1:14.30        
                  34.53     1:14.30 (39.77)                                        
 14 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                1:19.00    1:14.40        
                  35.45     1:14.40 (38.95)                                        
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:13.40    1:15.00        
                  35.07     1:15.00 (39.93)                                        
 16 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:21.47    1:16.20        
                  37.30     1:16.20 (38.90)                                        
 17 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:17.40    1:16.74        
                  35.31     1:16.74 (41.43)                                        
 18 Hon, Fion            9 HS-MR                1:22.14    1:18.85        
                  27.26     1:18.85 (51.59)                                        
 19 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:23.26    1:19.14        
                  37.98     1:19.14 (41.16)                                        
 20 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:23.02    1:19.34        
                  38.68     1:19.34 (40.66)                                        
 21 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:19.66    1:19.74        
                  37.28     1:19.74 (42.46)                                        
 22 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:20.07    1:21.71        
                  38.35     1:21.71 (43.36)                                        
 23 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:28.72    1:23.38        
                  52.37     1:23.38 (31.01)                                        
 24 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:24.44    1:23.58        
                  38.86     1:23.58 (44.72)                                        
 25 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:27.73    1:23.73        
                  40.07     1:23.73 (43.66)                                        
 26 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:22.81    1:23.93        
                  39.65     1:23.93 (44.28)                                        
 27 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:24.24        
 28 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:25.31    1:24.58        
                  31.91     1:24.58 (52.67)                                        
 29 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:23.13    1:24.93        
                  40.67     1:24.93 (44.26)                                        
 30 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    1:26.73    1:25.17        
                  40.42     1:25.17 (44.75)                                        
 31 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR    1:33.48    1:25.73        
                  40.64     1:25.73 (45.09)                                        
 32 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    1:37.66    1:26.27        
                  40.89     1:26.27 (45.38)                                        
 33 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR              1:30.05    1:26.76        
                  40.70     1:26.76 (46.06)                                        
 34 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:22.78    1:26.81        
                  42.04     1:26.81 (44.77)                                        
 35 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:31.27    1:27.08        
                  40.98     1:27.08 (46.10)                                        
 36 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              1:24.64    1:27.12        
                  39.88     1:27.12 (47.24)                                        
 37 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR    1:32.50    1:27.89        
                  40.12     1:27.89 (47.77)                                        
 38 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR    1:40.81    1:29.43        
                  43.72     1:29.43 (45.71)                                        
 39 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:42.25    1:29.44        
                  37.87     1:29.44 (51.57)                                        
 40 Keh, Camilla        10 NYCC-MR              1:27.88    1:30.63        
                  42.65     1:30.63 (47.98)                                        
 41 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:25.42    1:33.68        
                  43.49     1:33.68 (50.19)                                        
 42 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR              1:32.46    1:35.09        
                  42.83     1:35.09 (52.26)                                        
 43 Madden, Grace        9 NYCC-MR              1:39.50    1:35.32        
                  44.09     1:35.32 (51.23)                                        
 44 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:34.63    1:35.58        
                  20.80   1:35.58 (1:14.78)                                        
 45 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR              1:32.60    1:36.44        
                  46.45     1:36.44 (49.99)                                        
 46 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          1:46.19    1:36.50        
                  44.04     1:36.50 (52.46)                                        
 47 Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:36.92        
                  45.47     1:36.92 (51.45)                                        
 48 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    1:35.15    1:38.50        
                  48.79     1:38.50 (49.71)                                        
 49 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:39.68    1:41.33        
                  47.71     1:41.33 (53.62)                                        
 50 Fox, Emma M         10 NYCC-MR              1:44.09    1:43.25        
                  41.87   1:43.25 (1:01.38)                                        
 51 Uberti, Victoria L  10 NYCC-MR              1:50.80    1:45.43        
 52 Selch, Jessica G     9 Rac @ Jcc-MR         1:50.12    1:48.21        
                  52.03     1:48.21 (56.18)                                        
 53 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:46.44    1:52.88        
                  48.94   1:52.88 (1:03.94)                                        
 54 Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT    1:53.22        
                  20.70   1:53.22 (1:32.52)                                        
 55 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    1:53.81        
                  52.56   1:53.81 (1:01.25)                                        
 56 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    2:01.06        
                  54.20   2:01.06 (1:06.86)                                        
 57 Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT    2:56.06        
                1:12.08   2:56.06 (1:43.98)                                        
 -- Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR    1:16.36         DQ        
      False start
                  35.20          DQ (40.83)                                        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    1:28.97         NS        
 -- Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    2:11.45         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:27.87         NS        
 -- Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         1:31.87         NS        
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         1:27.36         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:20.76        SCR        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR   1:20.09        SCR        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:07.75        SCR        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR          1:25.49        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:18.05        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    2:10.03    2:10.02        
                  29.67     1:03.46 (33.79)     1:37.49 (34.03)     2:10.02 (32.53)
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    2:18.36    2:15.75        
                  31.89     1:06.83 (34.94)     1:41.82 (34.99)     2:15.75 (33.93)
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               2:21.81    2:15.99        
                  32.05     1:07.20 (35.15)     1:42.48 (35.28)     2:15.99 (33.51)
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    2:23.14    2:19.69        
                                1:06.30 ( )     1:43.80 (37.50)     2:19.69 (35.89)
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    2:24.99    2:19.82        
                  31.42     1:07.20 (35.78)     1:44.11 (36.91)     2:19.82 (35.71)
  6 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    2:19.88    2:22.98        
                  31.62     1:08.45 (36.83)     1:46.05 (37.60)     2:22.98 (36.93)
  7 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    2:25.72    2:25.44        
                  33.89     1:11.22 (37.33)     1:49.42 (38.20)     2:25.44 (36.02)
  8 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    2:31.75    2:25.65        
                  33.68     1:11.54 (37.86)     1:48.05 (36.51)     2:25.65 (37.60)
  9 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    2:24.85    2:25.81        
                  32.39     1:09.25 (36.86)     1:47.62 (38.37)     2:25.81 (38.19)
 10 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    2:30.41    2:26.84        
                  33.29     1:10.93 (37.64)     1:49.26 (38.33)     2:26.84 (37.58)
 11 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    2:30.32        
                  32.97     1:12.57 (39.60)     1:50.24 (37.67)     2:30.32 (40.08)
 12 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    2:30.50    2:31.95        
                  34.32     1:12.84 (38.52)     1:53.79 (40.95)     2:31.95 (38.16)
 13 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   2:34.06    2:32.55        
                  34.51     1:14.11 (39.60)     1:53.95 (39.84)     2:32.55 (38.60)
 14 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    2:39.31    2:37.11        
                  35.38     1:15.60 (40.22)     1:56.92 (41.32)     2:37.11 (40.19)
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    2:40.38    2:38.88        
                  34.93     1:16.28 (41.35)     1:58.95 (42.67)     2:38.88 (39.93)
 16 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    2:40.50    2:42.56        
                  37.34     1:19.13 (41.79)     2:01.49 (42.36)     2:42.56 (41.07)
 17 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    2:45.77    2:44.07        
                  38.02     1:19.77 (41.75)     2:02.48 (42.71)     2:44.07 (41.59)
 18 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    2:50.57    2:44.52        
                  37.61       57.63 (20.02)   2:05.26 (1:07.63)     2:44.52 (39.26)
 19 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    3:09.72    2:46.03        
                  36.23     1:19.49 (43.26)     2:03.50 (44.01)     2:46.03 (42.53)
 20 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    3:04.63    2:50.05        
                  37.00     1:19.96 (42.96)     2:05.88 (45.92)     2:50.05 (44.17)
 21 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    2:53.57    2:52.08        
                  39.04     1:25.41 (46.37)     2:10.85 (45.44)     2:52.08 (41.23)
 22 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    2:38.50    2:53.53        
                  37.47     1:21.40 (43.93)     2:08.93 (47.53)     2:53.53 (44.60)
 23 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    2:46.50    2:55.09        
                  38.56     1:23.31 (44.75)     2:10.16 (46.85)     2:55.09 (44.93)
 24 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              2:56.73    2:55.45        
                  24.55   1:29.85 (1:05.30)     2:10.93 (41.08)     2:55.45 (44.52)
 25 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR    3:11.26    2:57.63        
                  38.68     1:23.07 (44.39)     2:10.05 (46.98)     2:57.63 (47.58)
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR              3:00.81    2:57.78        
                  37.68     1:34.65 (56.97)     2:14.46 (39.81)     2:57.78 (43.32)
 27 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              3:07.67    2:59.71        
                  39.47     1:25.46 (45.99)     2:13.41 (47.95)     2:59.71 (46.30)
 28 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              3:20.57    3:04.64        
                  53.20   3:04.64 (2:11.44)                                        
 29 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              3:04.08    3:05.73        
                  38.04     1:25.98 (47.94)     2:17.34 (51.36)     3:05.73 (48.39)
 30 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR              3:17.75    3:10.41        
                  42.65     1:31.51 (48.86)     2:21.44 (49.93)     3:10.41 (48.97)
 31 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT    3:23.32        
                  46.91     1:37.49 (50.58)     2:33.93 (56.44)     3:23.32 (49.39)
 32 Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT    3:25.76        
                  43.80     1:37.77 (53.97)     2:33.47 (55.70)     3:25.76 (52.29)
 33 Keh, Camilla        10 NYCC-MR              3:25.29    3:25.77        
                  43.19     1:29.96 (46.77)   2:31.23 (1:01.27)     3:25.77 (54.54)
 34 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR              3:25.83    3:31.27        
                  43.97     1:38.21 (54.24)     2:35.60 (57.39)     3:31.27 (55.67)
 35 Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT    4:02.33        
                  57.62   1:59.64 (1:02.02)   3:04.75 (1:05.11)     4:02.33 (57.58)
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    5:52.80    5:46.09        
                  30.59     1:05.89 (35.30)     1:41.94 (36.05)     2:17.17 (35.23)
        2:52.90 (35.73)     3:28.10 (35.20)     4:02.97 (34.87)     4:38.79 (35.82)
        5:13.04 (34.25)     5:46.09 (33.05)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    6:42.04    6:09.23        
                  32.53     1:08.67 (36.14)     1:46.40 (37.73)     2:24.49 (38.09)
        3:03.60 (39.11)     3:30.52 (26.92)     4:20.40 (49.88)     4:58.76 (38.36)
      6:09.23 (1:10.47)                                                            
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               6:24.56    6:09.37        
                  33.72     1:11.48 (37.76)     1:50.85 (39.37)     2:30.10 (39.25)
        3:06.94 (36.84)     3:44.46 (37.52)     4:22.11 (37.65)     4:58.87 (36.76)
        5:34.91 (36.04)     6:09.37 (34.46)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    6:10.00    6:18.68        
                  32.51     1:10.06 (37.55)     1:49.04 (38.98)     2:27.46 (38.42)
        3:06.05 (38.59)     3:45.57 (39.52)     4:24.08 (38.51)     5:03.37 (39.29)
        5:41.21 (37.84)     6:18.68 (37.47)                                        
  5 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    6:55.64    6:21.51        
                  34.00     1:12.45 (38.45)     1:51.72 (39.27)     2:31.29 (39.57)
      3:48.87 (1:17.58)     4:28.15 (39.28)   5:45.40 (1:17.25)     6:21.43 (36.03)
        7:05.97 (44.54)         6:21.51 ( )                                        
  6 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                7:00.36    6:22.09        
                  33.95     1:11.53 (37.58)     1:50.13 (38.60)     2:29.03 (38.90)
        3:08.27 (39.24)     3:47.65 (39.38)     4:27.25 (39.60)     5:06.56 (39.31)
        5:45.89 (39.33)     6:22.09 (36.20)                                        
  7 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    6:01.22    6:25.43        
                  32.89     1:10.71 (37.82)     1:49.80 (39.09)     2:29.26 (39.46)
        3:08.75 (39.49)     3:48.66 (39.91)     4:28.96 (40.30)     5:09.51 (40.55)
        5:48.75 (39.24)     6:25.43 (36.68)                                        
  8 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    6:37.98        
  9 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR        NT    6:40.14        
 10 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    7:56.25    6:46.70        
                  35.93     1:16.00 (40.07)     1:57.46 (41.46)     2:40.09 (42.63)
        3:22.47 (42.38)     4:04.59 (42.12)     4:47.39 (42.80)     5:29.86 (42.47)
        6:10.65 (40.79)     6:46.70 (36.05)                                        
 11 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         7:30.12    7:20.00        
                  37.73     1:20.62 (42.89)     2:05.03 (44.41)     2:49.25 (44.22)
        3:34.34 (45.09)     4:20.44 (46.10)     5:05.94 (45.50)     5:50.50 (44.56)
        6:36.26 (45.76)     7:20.00 (43.74)                                        
 12 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    7:48.11        
 13 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    7:56.13        
                  39.62     1:26.72 (47.10)     2:15.53 (48.81)     3:04.11 (48.58)
        3:52.62 (48.51)     4:41.84 (49.22)     5:31.36 (49.52)     6:21.30 (49.94)
        7:06.32 (45.02)     7:56.13 (49.81)                                        
 14 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              8:14.53    7:59.26        
                  39.61     1:27.10 (47.49)     2:16.72 (49.62)     3:05.46 (48.74)
        3:55.41 (49.95)     4:45.25 (49.84)     5:36.40 (51.15)     6:25.15 (48.75)
        7:14.34 (49.19)     7:59.26 (44.92)                                        
 15 Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT    8:00.02        
                  41.59     1:27.96 (46.37)     2:18.48 (50.52)     3:08.92 (50.44)
        3:59.33 (50.41)     4:48.58 (49.25)   6:26.52 (1:37.94)     7:15.71 (49.19)
        7:59.92 (44.21)      8:00.02 (0.10)                                        
 16 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              8:16.75    8:08.18        
                  39.83     1:26.60 (46.77)     2:15.56 (48.96)     3:05.19 (49.63)
        3:56.05 (50.86)     4:47.21 (51.16)     5:37.64 (50.43)   8:27.04 (2:49.40)
            8:08.18 ( )                                                            
 17 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT    8:09.44        
 18 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              9:12.53    8:36.61        
                  41.91     1:32.17 (50.26)     2:26.46 (54.29)     3:20.89 (54.43)
        4:13.57 (52.68)   6:03.36 (1:49.79)     6:55.47 (52.11)     7:52.04 (56.57)
        8:36.29 (44.25)      8:36.61 (0.32)                                        
 19 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT    8:39.42        
 -- Muszynski, Amanda   10 HS-MR                7:35.00         DQ        
                  38.62     1:22.26 (43.64)     2:07.15 (44.89)     2:53.72 (46.57)
        3:41.60 (47.88)     4:27.81 (46.21)     5:19.08 (51.27)                    
 -- Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR            8:15.00         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Breiter, Callie P   10 MAC-NE                 33.64      32.79        
  2 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      35.00      34.31        
  3 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     36.55      35.23        
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 37.20      35.29        
  5 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      37.38      35.85        
  6 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  38.01      36.63        
  7 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      37.94      36.92        
  8 Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR      38.99      37.37        
  9 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      37.09      37.39        
 10 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      39.13      37.65        
 11 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      39.57      38.20        
 12 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     39.06      38.41        
 13 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      38.20      38.78        
 14 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      39.21      38.98        
 15 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  41.82      39.00        
 16 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            41.20      39.18        
 17 Brewi, Shannon E    10 Rac @ Jcc-MR           45.47      39.41        
 18 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      39.07      39.46        
 19 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                40.53      39.58        
 20 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR              40.70      39.61        
 21 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 40.06      39.71        
 22 Hon, Fion            9 HS-MR                  40.20      39.88        
 23 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      41.18      40.04        
 24 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     40.23      40.17        
 25 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      40.53      40.55        
 26 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      40.70      40.66        
 27 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                41.99      40.67        
 28 Williams, Elise     10 NYCC-MR                41.26      40.75        
 29 Lamar, Christina L   9 HS-MR                  41.91      41.03        
 30 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      42.58      41.92        
 31 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      42.78      42.14        
 32 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           45.09      42.19        
 33 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                45.01      42.78        
 34 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR      41.50      42.85        
 35 Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR            40.92      42.87        
 36 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      42.10      43.19        
 37 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      44.51      43.28        
 38 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      44.13      43.40        
 39 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      44.54      43.46        
 40 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                45.46      43.55        
 41 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 45.20      43.57        
 42 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR      46.85      43.78        
 43 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      43.31      43.79        
 44 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                47.59      44.17        
 45 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  44.37      44.28        
 46 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      46.50      44.29        
 47 May, Kailen         10 SMC-MR                 45.35      44.32        
 48 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR              44.25      44.35        
 49 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  50.39      44.36        
 49 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR      42.56      44.36        
 51 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 43.27      44.54        
 52 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 46.92      44.79        
 53 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      45.82      45.59        
 54 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR      44.80      45.64        
 55 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR              45.00      45.83        
 56 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      45.20      46.24        
 57 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           46.71      46.25        
 58 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      43.89      46.53        
 59 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            45.47      46.56        
 60 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      46.53      46.96        
 61 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                51.81      47.12        
 62 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            45.81      47.33        
 63 Madden, Grace        9 NYCC-MR                56.59      47.43        
 64 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR            52.06      47.92        
 65 Angelino, Adeline   10 SMC-MR                 48.27      48.31        
 66 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            45.78      49.05        
 67 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                45.10      49.13        
 68 Caruvana, Julia     10 Rac @ Jcc-MR           46.12      49.19        
 69 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                50.46      49.37        
 70 Luongo, Maya         9 SMC-MR                 54.04      49.49        
 71 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR      50.50      50.05        
 72 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR              47.03      50.84        
 73 Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT      55.10        
 74 Weitzen, Shana      10 SMC-MR                 46.00      55.25        
 75 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT      56.32        
 76 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      53.66      57.47        
 77 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT    1:03.87        
 78 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    1:12.40        
 79 Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT    1:30.46        
 -- Driesen, Allie       9 SMC-MR                 51.76         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                47.57         DQ        
      Did not finish on back
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR           43.12         NS        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR      51.40         NS        
 -- Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR            47.73         NS        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            45.18         NS        
 -- Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR            37.93         NS        
 -- Edwards, Madison     9 SMC-MR                 50.33         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 43.17        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Lee, Mary M          9 RI Marlins-MR             NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 46.23        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:08.51    1:07.33        
                  32.93     1:07.33 (34.40)                                        
  2 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               1:10.91    1:11.40        
                  34.31     1:11.40 (37.09)                                        
  3 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:13.10        
                  36.17     1:13.10 (36.93)                                        
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:13.20    1:13.16        
                  35.41     1:13.16 (37.75)                                        
  5 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:16.89    1:14.09        
                  39.20     1:14.09 (34.89)                                        
  6 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:16.48    1:14.84        
                  36.98     1:14.84 (37.86)                                        
  7 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:17.59    1:16.54        
                  37.36     1:16.54 (39.18)                                        
  8 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:18.06    1:16.79        
                  36.84     1:16.79 (39.95)                                        
  9 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR               1:24.92    1:16.92        
                  36.64     1:16.92 (40.28)                                        
 10 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:15.85    1:20.16        
                  39.84     1:20.16 (40.32)                                        
 11 Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR    1:33.17    1:22.77        
                  39.84     1:22.77 (42.93)                                        
 12 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:26.96    1:23.08        
                  40.56     1:23.08 (42.52)                                        
 13 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:23.48        
 14 Hon, Fion            9 HS-MR                1:29.34    1:23.54        
                  41.31     1:23.54 (42.23)                                        
 15 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:29.75    1:23.86        
                  41.68     1:23.86 (42.18)                                        
 16 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:21.76    1:24.20        
                  41.23     1:24.20 (42.97)                                        
 17 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:25.90    1:24.29        
                  41.73     1:24.29 (42.56)                                        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:24.70    1:24.63        
                  41.74     1:24.63 (42.89)                                        
 19 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:24.73    1:24.91        
                  41.94     1:24.91 (42.97)                                        
 20 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:28.12    1:25.03        
 21 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:25.13    1:26.01        
                  41.29     1:26.01 (44.72)                                        
 22 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:26.12        
                  42.40     1:26.12 (43.72)                                        
 23 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                1:33.00    1:27.52        
                  43.13     1:27.52 (44.39)                                        
 24 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:27.70        
                  35.18     1:27.70 (52.52)                                        
 25 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:27.25    1:28.06        
                  27.58   1:28.06 (1:00.48)                                        
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:27.61    1:30.25        
                  44.63     1:30.25 (45.62)                                        
 27 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:30.34    1:30.41        
                  44.15     1:30.41 (46.26)                                        
 28 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:29.10    1:31.12        
                  45.02     1:31.12 (46.10)                                        
 29 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:28.95    1:31.54        
                  43.48     1:31.54 (48.06)                                        
 30 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:30.29    1:32.75        
                  45.46     1:32.75 (47.29)                                        
 31 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:55.67    1:32.92        
 32 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:35.75    1:33.70        
                  45.60     1:33.70 (48.10)                                        
 33 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:33.87    1:33.76        
                  45.54     1:33.76 (48.22)                                        
 34 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:38.24    1:34.17        
                  45.43     1:34.17 (48.74)                                        
 35 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              1:35.51    1:34.62        
                  45.42     1:34.62 (49.20)                                        
 36 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:38.52    1:34.71        
 37 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:41.04    1:36.30        
                  47.29     1:36.30 (49.01)                                        
 38 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:38.91    1:36.64        
 39 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:41.92    1:37.28        
                  48.59     1:37.28 (48.69)                                        
 40 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.71        
                  47.38     1:37.71 (50.33)                                        
 41 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:45.76    1:38.96        
                  48.62     1:38.96 (50.34)                                        
 42 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:40.17        
                  48.73     1:40.17 (51.44)                                        
 43 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    1:41.51    1:42.53        
                  50.64     1:42.53 (51.89)                                        
 44 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:35.67    1:43.47        
                  50.03     1:43.47 (53.44)                                        
 45 Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT    1:46.48        
 46 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          1:58.60    1:46.66        
                  51.79     1:46.66 (54.87)                                        
 47 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:44.96    1:47.24        
                  51.60     1:47.24 (55.64)                                        
 48 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT    1:48.51        
                  51.60     1:48.51 (56.91)                                        
 49 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR              1:46.43    1:51.37        
                  51.02   1:51.37 (1:00.35)                                        
 50 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    2:00.52        
                  55.40   2:00.52 (1:05.12)                                        
 51 Selch, Jessica G     9 Rac @ Jcc-MR         1:56.40    2:01.03        
                  55.94   2:01.03 (1:05.09)                                        
 52 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:57.00    2:09.20        
                1:01.66   2:09.20 (1:07.54)                                        
 53 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    3:02.48        
                1:22.21   3:02.48 (1:40.27)                                        
 -- Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Pulling on lane line
                1:17.26        DQ (1:26.39)                                        
 -- Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    2:06.00         NS        
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         2:01.12         NS        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    1:58.70         NS        
 -- Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         2:01.12         NS        
 -- Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:50.20         NS        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:31.74        SCR        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR   1:35.77        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:34.98        SCR        
 -- Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR      36.08      35.28        
  2 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      38.05      37.43        
  3 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      43.79      40.04        
  4 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR      43.02      40.35        
  5 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 41.16      40.60        
  6 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      43.35      41.13        
  7 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      41.94      41.28        
  8 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      43.80      41.30        
  9 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR      39.48      41.46        
 10 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      42.99      41.72        
 11 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     40.77      41.86        
 12 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      43.27      42.12        
 13 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      42.12      42.33        
 14 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      44.29      42.96        
 15 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                45.63      43.88        
 16 Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR            44.70      43.94        
 17 Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR     45.88      44.16        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      46.00      44.63        
 19 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            49.02      44.71        
 20 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR              46.36      44.84        
 21 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      45.98      45.34        
 22 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      45.36      45.67        
 23 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      53.35      46.03        
 24 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      48.10      46.19        
 25 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      45.91      46.32        
 26 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           47.20      46.43        
 27 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 48.22      46.61        
 28 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 45.63      46.62        
 29 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     51.01      46.65        
 30 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR           52.77      46.85        
 31 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                    NT      46.94        
 32 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                52.31      46.95        
 33 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      49.16      46.99        
 34 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR      47.58      47.26        
 35 Nobile, Ava C        9 Rac @ Jcc-MR           48.10      47.31        
 36 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      47.73      47.43        
 37 May, Kailen         10 SMC-MR                 46.45      47.80        
 38 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 48.52      48.22        
 39 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR                 48.01      48.26        
 40 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                49.96      48.51        
 41 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            50.87      48.72        
 42 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            50.12      49.73        
 43 McDermott, Carmel   10 SMC-MR                 49.33      49.97        
 44 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            52.39      50.05        
 45 Del Gatto, Sofia    10 RI Marlins-MR          58.29      50.09        
 46 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      45.00      50.20        
 47 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                51.77      50.89        
 48 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    1:00.87      51.07        
 49 Novello, Morgan J   10 Rac @ Jcc-MR           50.61      51.17        
 50 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 52.69      51.77        
 51 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      52.36      51.88        
 52 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            53.40      51.96        
 53 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      55.63      52.35        
 54 Williams, Elise     10 NYCC-MR                56.99      52.40        
 55 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                55.31      52.67        
 56 Harrington, Maeve   10 Rac @ Jcc-MR         1:05.12      53.01        
 57 Deteskey, Jaclyn    10 Rac @ Jcc-MR           58.99      53.45        
 58 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR              55.28      53.59        
 59 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      56.04      53.61        
 60 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                52.72      54.03        
 61 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    1:01.58      54.56        
 62 Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR            59.42      54.68        
 63 Valcarcel, Kristin   9 Rac @ Jcc-MR         1:05.12      54.90        
 64 Weitzen, Shana      10 SMC-MR                 56.39      55.11        
 65 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                58.12      55.54        
 66 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 57.93      55.59        
 67 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT      55.77        
 68 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      55.06      55.96        
 69 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 58.46      56.39        
 70 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      59.67      57.33        
 71 Madden, Grace        9 NYCC-MR                57.86    1:02.26        
 72 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    1:06.90        
 73 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    1:08.71        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT     X59.72        
 -- Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          1:01.12        XDQ        
      Alternating Kick
 -- Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 49.31         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR            45.54         NS        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 44.03         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR      52.00         NS        
 -- Altruda, Ashley E    9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR           46.12         NS        
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           53.29         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      50.72         NS        
 -- Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      53.91         NS        
 -- Curran, Kerry       10 Rac @ Jcc-MR         1:00.36         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                53.42         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:14.56        
                  35.31     1:14.56 (39.25)                                        
  2 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:24.12    1:19.16        
                  37.42     1:19.16 (41.74)                                        
  3 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:22.45    1:20.74        
                  37.96     1:20.74 (42.78)                                        
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:28.76    1:27.07        
                  40.37     1:27.07 (46.70)                                        
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:34.64    1:27.57        
  6 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:28.32    1:28.52        
                  42.14     1:28.52 (46.38)                                        
  7 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:30.66    1:28.86        
                  43.11     1:28.86 (45.75)                                        
  8 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    1:32.36    1:29.64        
                  42.28     1:29.64 (47.36)                                        
  9 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.46        
                  45.19     1:31.46 (46.27)                                        
 10 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   1:30.84    1:31.57        
                  44.20     1:31.57 (47.37)                                        
 11 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:32.91    1:31.89        
                  42.49     1:31.89 (49.40)                                        
 12 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:36.53    1:32.27        
                  42.92     1:32.27 (49.35)                                        
 13 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:33.48    1:33.70        
                  42.25     1:33.70 (51.45)                                        
 14 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    1:33.88        
                1:33.88         1:33.88 ( )                                        
 15 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:33.95    1:34.05        
                  43.55     1:34.05 (50.50)                                        
 16 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:41.65    1:35.79        
                  46.29     1:35.79 (49.50)                                        
 17 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    1:36.32    1:35.81        
                  45.15     1:35.81 (50.66)                                        
 18 Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR          1:38.75    1:36.41        
                  45.59     1:36.41 (50.82)                                        
 19 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:40.37    1:36.49        
                  46.07     1:36.49 (50.42)                                        
 20 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:42.20    1:37.55        
                  47.99     1:37.55 (49.56)                                        
 21 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:41.41    1:37.59        
                  47.60     1:37.59 (49.99)                                        
 22 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:36.69    1:39.05        
                  46.17     1:39.05 (52.88)                                        
 22 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:38.50    1:39.05        
                  46.82     1:39.05 (52.23)                                        
 24 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:41.79    1:39.14        
                  48.46     1:39.14 (50.68)                                        
 25 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         1:44.91    1:39.22        
                  49.35     1:39.22 (49.87)                                        
 26 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:35.74    1:39.38        
                  47.06     1:39.38 (52.32)                                        
 27 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:42.56    1:40.00        
                  48.09     1:40.00 (51.91)                                        
 28 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR    1:43.70    1:40.47        
                  48.54     1:40.47 (51.93)                                        
 29 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR            1:45.26    1:41.25        
 30 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:42.78    1:41.60        
 31 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:43.68    1:41.91        
                  50.04     1:41.91 (51.87)                                        
 32 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR            1:38.84    1:42.36        
 33 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:41.13    1:42.62        
                  49.62     1:42.62 (53.00)                                        
 34 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:45.22    1:42.98        
                  51.00     1:42.98 (51.98)                                        
 35 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                    NT    1:43.07        
                  49.18     1:43.07 (53.89)                                        
 36 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:49.27    1:43.16        
                  58.12     1:43.16 (45.04)                                        
 37 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               1:39.54    1:43.24        
                  51.08     1:43.24 (52.16)                                        
 38 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:47.65    1:43.59        
                  50.37     1:43.59 (53.22)                                        
 39 Hon, Fion            9 HS-MR                1:44.82    1:43.70        
                  49.06     1:43.70 (54.64)                                        
 40 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         2:21.57    1:44.03        
                  50.43     1:44.03 (53.60)                                        
 41 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    1:50.66    1:45.19        
                  49.56     1:45.19 (55.63)                                        
 42 May, Kailen         10 SMC-MR               1:44.97    1:46.54        
                  49.91     1:46.54 (56.63)                                        
 43 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:48.00    1:46.60        
                  51.59     1:46.60 (55.01)                                        
 44 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:42.34    1:46.70        
                  49.20     1:46.70 (57.50)                                        
 45 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:47.66    1:47.50        
                  52.14     1:47.50 (55.36)                                        
 46 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:53.16    1:49.63        
                  53.34     1:49.63 (56.29)                                        
 47 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:51.77    1:50.46        
                  52.92     1:50.46 (57.54)                                        
 48 Brewi, Shannon E    10 Rac @ Jcc-MR         1:50.50    1:51.87        
                  50.28   1:51.87 (1:01.59)                                        
 49 Lamar, Christina L   9 HS-MR                1:54.06    1:52.41        
                  54.19     1:52.41 (58.22)                                        
 50 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            2:15.00    1:53.38        
                  55.45     1:53.38 (57.93)                                        
 51 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    2:00.73    1:54.29        
                  53.72   1:54.29 (1:00.57)                                        
 52 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:54.80    1:54.77        
                  53.50   1:54.77 (1:01.27)                                        
 53 Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT    1:54.80        
                  54.19   1:54.80 (1:00.61)                                        
 54 Fox, Emma M         10 NYCC-MR              1:58.53    1:54.89        
                  53.70   1:54.89 (1:01.19)                                        
 55 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          2:00.38    1:55.87        
                  53.95   1:55.87 (1:01.92)                                        
 56 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    2:02.75    1:59.27        
                  56.73   1:59.27 (1:02.54)                                        
 57 Driesen, Allie       9 SMC-MR               1:57.50    2:00.86        
                  57.20   2:00.86 (1:03.66)                                        
 58 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    2:01.80        
                  58.33   2:01.80 (1:03.47)                                        
 59 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR            2:03.29    2:01.94        
                  58.50   2:01.94 (1:03.44)                                        
 60 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    2:01.23    2:03.52        
                  59.43   2:03.52 (1:04.09)                                        
 61 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          2:35.50    2:06.12        
                  59.75   2:06.12 (1:06.37)                                        
 62 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    2:06.31    2:08.45        
                1:02.83   2:08.45 (1:05.62)                                        
 63 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    2:20.41        
                1:05.39   2:20.41 (1:15.02)                                        
 64 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    2:36.36        
                1:12.36   2:36.36 (1:24.00)                                        
 -- Caruvana, Julia     10 Rac @ Jcc-MR         2:01.12         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:00.54                                                            
 -- Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR    1:48.20         DQ        
      One hand touch
                  51.49          DQ (58.34)                                        
 -- Angelino, Adeline   10 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  44.23          DQ (49.68)                                        
 -- Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  59.90        DQ (1:10.55)                                        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:48.50         DQ        
      One hand touch
                  56.56          DQ (59.83)                                        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:06.72        DQ (1:10.09)                                        
 -- Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
                1:00.68        DQ (1:09.98)                                        
 -- Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR          2:09.12         NS        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    2:12.35         NS        
 -- Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:28.87         NS        
 -- Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR          1:45.00         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR         1:36.12         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:50.71        SCR        
 -- Lee, Mary M          9 RI Marlins-MR             NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:35.86        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     32.80      31.94        
  2 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR         NT      31.96        
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE                 32.13      32.63        
  4 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      34.60      33.00        
  5 Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR      37.81      33.45        
  6 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      34.15      34.02        
  7 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR                 45.69      34.83        
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      38.35      35.15        
  9 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  37.08      35.71        
 10 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     37.21      36.09        
 11 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      37.36      36.45        
 12 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT      36.66        
 13 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  41.00      38.78        
 14 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 37.76      38.81        
 15 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      41.24      38.89        
 16 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                44.36      39.65        
 16 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     38.87      39.65        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      45.05      40.01        
 19 Hon, Fion            9 HS-MR                  40.19      40.19        
 20 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      42.81      40.38        
 21 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      40.38      40.72        
 22 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR      41.88      41.30        
 23 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            40.59      41.67        
 24 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  51.81      42.10        
 25 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                    NT      42.66        
 26 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            42.01      43.12        
 27 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      46.75      43.33        
 28 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 44.76      43.81        
 29 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT      44.25        
 30 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      46.70      45.90        
 31 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      47.42      46.05        
 32 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  46.79      46.84        
 33 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR      53.29      46.92        
 34 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      56.69      47.21        
 35 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                46.86      47.40        
 36 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR      58.88      47.79        
 37 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      52.82      48.96        
 38 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            52.95      49.58        
 39 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      52.47      50.22        
 40 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT      50.37        
 41 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                53.30      52.29        
 42 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                53.76      53.93        
 43 Uberti, Victoria L  10 NYCC-MR                   NT      54.77        
 44 Selch, Jessica G     9 Rac @ Jcc-MR           59.01      55.02        
 45 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      55.95      57.01        
 46 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      55.97      58.12        
 47 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      55.00    1:01.10        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                50.66         DQ        
      One hand touch
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           51.08         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:00.88         NS        
 -- Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           53.52         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 46.05        SCR        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.96        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 45.00        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:15.75    1:10.00        
                  32.72     1:10.00 (37.28)                                        
  2 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:09.11    1:10.03        
                  32.83     1:10.03 (37.20)                                        
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               1:19.14    1:12.32        
                  34.69     1:12.32 (37.63)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:11.11    1:12.68        
                  33.38     1:12.68 (39.30)                                        
  5 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:19.18    1:12.70        
                  35.02     1:12.70 (37.68)                                        
  6 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:17.34    1:13.73        
                  36.24     1:13.73 (37.49)                                        
  7 Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR          1:15.42    1:20.54        
                  35.64     1:20.54 (44.90)                                        
  8 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:16.47    1:20.83        
                  36.24     1:20.83 (44.59)                                        
  9 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:24.84    1:25.78        
                  38.93     1:25.78 (46.85)                                        
 10 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:30.06    1:28.11        
 11 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:28.99    1:29.60        
                  41.23     1:29.60 (48.37)                                        
 12 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:40.68    1:44.15        
                  47.20     1:44.15 (56.95)                                        
 13 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:52.29    1:44.94        
                  47.65     1:44.94 (57.29)                                        
 14 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            1:50.00    1:45.90        
                  48.82     1:45.90 (57.08)                                        
 15 Lind, Olivia         9 SMC-MR               1:35.00    1:47.09        
                  46.87   1:47.09 (1:00.22)                                        
 16 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR               1:35.00    1:47.26        
                  51.38     1:47.26 (55.88)                                        
 17 Del Gatto, Sofia    10 RI Marlins-MR             NT    1:51.80        
                  47.90   1:51.80 (1:03.90)                                        
 18 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    2:06.23    1:57.45        
                  52.67   1:57.45 (1:04.78)                                        
 -- Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:35.50         DQ        
                  45.11          DQ (33.63)                                        
 -- Altruda, Ashley E    9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR          1:42.30         NS        
 -- Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:09.09    1:07.94        
                  31.75     1:07.94 (36.19)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:10.67    1:08.28        
                  32.92     1:08.28 (35.36)                                        
  3 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:12.68    1:11.48        
                  33.66     1:11.48 (37.82)                                        
  4 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:15.49    1:12.70        
                  32.89     1:12.70 (39.81)                                        
  5 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:16.50    1:13.93        
                  34.95     1:13.93 (38.98)                                        
  6 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:14.71        
                  35.21     1:14.71 (39.50)                                        
  7 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               1:15.77    1:15.25        
                  33.74     1:15.25 (41.51)                                        
  8 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:17.44    1:15.90        
                  37.31     1:15.90 (38.59)                                        
  9 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:16.85    1:15.99        
                  34.39     1:15.99 (41.60)                                        
 10 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:17.29        
                  35.66     1:17.29 (41.63)                                        
 11 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:20.31    1:17.86        
                  36.14     1:17.86 (41.72)                                        
 11 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:21.30    1:17.86        
                  37.52     1:17.86 (40.34)                                        
 13 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:20.18        
                  38.04     1:20.18 (42.14)                                        
 14 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR               1:37.25    1:20.20        
                  34.17     1:20.20 (46.03)                                        
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:27.44    1:20.73        
                  39.53     1:20.73 (41.20)                                        
 16 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    1:21.23        
                  39.78     1:21.23 (41.45)                                        
 17 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   1:20.45    1:21.65        
                  37.48     1:21.65 (44.17)                                        
 18 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:25.52    1:22.44        
                  38.46     1:22.44 (43.98)                                        
 19 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:22.53        
                  41.31     1:22.53 (41.22)                                        
 20 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:26.35    1:23.38        
 21 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         1:25.26    1:24.02        
                  39.08     1:24.02 (44.94)                                        
 22 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:25.47    1:24.76        
                  39.64     1:24.76 (45.12)                                        
 23 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:30.66    1:25.80        
                  42.16     1:25.80 (43.64)                                        
 24 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR            1:26.29    1:25.81        
                  38.01     1:25.81 (47.80)                                        
 25 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:30.63    1:26.04        
                  40.57     1:26.04 (45.47)                                        
 26 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:31.72    1:26.32        
                  38.30     1:26.32 (48.02)                                        
 27 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:26.85    1:26.38        
                  41.65     1:26.38 (44.73)                                        
 28 Hon, Fion            9 HS-MR                1:28.33    1:26.46        
                  40.85     1:26.46 (45.61)                                        
 29 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:27.81    1:26.55        
                  39.18     1:26.55 (47.37)                                        
 30 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:27.02    1:26.64        
                  41.06     1:26.64 (45.58)                                        
 31 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                1:29.00    1:27.08        
                  42.54     1:27.08 (44.54)                                        
 32 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:32.25    1:27.64        
                  39.00     1:27.64 (48.64)                                        
 33 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    1:33.49    1:27.98        
                  42.70     1:27.98 (45.28)                                        
 34 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:29.71    1:28.53        
                  40.24     1:28.53 (48.29)                                        
 35 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:33.67    1:29.08        
                  41.52     1:29.08 (47.56)                                        
 36 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:29.41    1:29.38        
                  41.37     1:29.38 (48.01)                                        
 37 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:30.73    1:29.77        
                  42.11     1:29.77 (47.66)                                        
 38 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:29.95        
                  43.85     1:29.95 (46.10)                                        
 39 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    1:48.36    1:29.98        
 40 Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR          1:29.45    1:30.44        
                  42.94     1:30.44 (47.50)                                        
 41 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               1:31.24    1:30.51        
                  46.13     1:30.51 (44.38)                                        
 42 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR               1:41.00    1:30.60        
                  39.71     1:30.60 (50.89)                                        
 43 Lamar, Christina L   9 HS-MR                1:45.00    1:30.75        
                  42.59     1:30.75 (48.16)                                        
 44 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              1:33.89    1:30.76        
                  44.01     1:30.76 (46.75)                                        
 45 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR            1:30.62    1:31.64        
                  43.91     1:31.64 (47.73)                                        
 46 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:40.81    1:32.25        
                  40.79     1:32.25 (51.46)                                        
 47 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:38.54    1:33.10        
                  45.83     1:33.10 (47.27)                                        
 48 Brewi, Shannon E    10 Rac @ Jcc-MR         1:40.94    1:34.05        
                  44.94     1:34.05 (49.11)                                        
 49 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:56.42    1:34.06        
                  46.44     1:34.06 (47.62)                                        
 50 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR    1:54.98    1:34.68        
                  44.64     1:34.68 (50.04)                                        
 51 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:34.30    1:35.05        
                  45.13     1:35.05 (49.92)                                        
 52 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR    1:28.50    1:35.27        
                  43.69     1:35.27 (51.58)                                        
 53 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         1:46.12    1:35.94        
                  45.47     1:35.94 (50.47)                                        
 54 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:36.23        
                  44.88     1:36.23 (51.35)                                        
 55 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR    1:43.20    1:36.38        
                  44.89     1:36.38 (51.49)                                        
 56 May, Kailen         10 SMC-MR               1:35.19    1:36.45        
                  45.44     1:36.45 (51.01)                                        
 57 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:37.34    1:36.54        
                  46.01     1:36.54 (50.53)                                        
 58 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         1:47.65    1:38.66        
                  45.31     1:38.66 (53.35)                                        
 59 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:38.54    1:39.37        
                  46.23     1:39.37 (53.14)                                        
 60 Luongo, Maya         9 SMC-MR               1:45.28    1:41.50        
                1:41.50         1:41.50 ( )                                        
 61 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    1:49.22    1:42.39        
                  48.75     1:42.39 (53.64)                                        
 62 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT    1:42.83        
                  49.11     1:42.83 (53.72)                                        
 63 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:51.36    1:42.99        
                  48.12     1:42.99 (54.87)                                        
 64 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR              1:40.18    1:43.16        
                  46.28     1:43.16 (56.88)                                        
 65 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    1:54.86    1:43.29        
                  49.11     1:43.29 (54.18)                                        
 66 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR            1:48.22    1:46.73        
 67 Weitzen, Shana      10 SMC-MR               1:49.68    1:46.75        
                  52.07     1:46.75 (54.68)                                        
 68 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT    1:47.80        
                  49.46     1:47.80 (58.34)                                        
 69 Caruvana, Julia     10 Rac @ Jcc-MR         1:42.12    1:49.18        
                  51.99     1:49.18 (57.19)                                        
 70 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:52.92    1:53.67        
                  56.31     1:53.67 (57.36)                                        
 71 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT    2:03.19        
                  59.34   2:03.19 (1:03.85)                                        
 -- Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:27.41         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.10          DQ (43.22)                                        
 -- Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR    1:23.39         DQ        
      Did not finish on back - back
                  37.92          DQ (43.59)                                        
 -- Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  44.07          DQ (51.20)                                        
 -- Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.90          DQ (53.23)                                        
 -- Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.91                                                            
 -- Driesen, Allie       9 SMC-MR               1:49.40         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.99          DQ (56.85)                                        
 -- Bryggman, Riley      9 SMC-MR               1:40.41         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                1:44.79                                                            
 -- Angelino, Adeline   10 SMC-MR               1:40.05         DQ        
      One hand touch - fly
                  49.64          DQ (50.95)                                        
 -- Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:08.38        DQ (1:18.06)                                        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  47.90          DQ (52.87)                                        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR          1:37.89         NS        
 -- Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR          1:46.48         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR         1:46.12         NS        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR   1:34.89         NS        
 -- Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR          1:21.60         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:45.00        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:35.98        SCR        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:29.37        SCR        
 -- Lee, Mary M          9 RI Marlins-MR        1:33.70        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    2:29.25    2:26.99        
                  31.47     1:08.50 (37.03)     1:53.15 (44.65)     2:26.99 (33.84)
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    2:42.25    2:28.93        
                  33.97     1:11.64 (37.67)     1:55.48 (43.84)     2:28.93 (33.45)
  3 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    2:46.11    2:39.70        
                  33.45     1:15.15 (41.70)     1:46.75 (31.60)     2:39.70 (52.95)
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    2:38.36    2:39.85        
                  32.28     1:14.79 (42.51)     2:02.98 (48.19)     2:39.85 (36.87)
  5 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               2:36.64    2:40.39        
                  36.60     1:16.05 (39.45)     2:05.86 (49.81)     2:40.39 (34.53)
  6 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    2:56.72    2:42.34        
                  34.94     1:18.60 (43.66)     2:05.24 (46.64)     2:42.34 (37.10)
  7 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    2:43.27    2:43.48        
                  33.35     1:17.33 (43.98)     2:07.75 (50.42)     2:43.48 (35.73)
  8 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    2:48.66    2:44.86        
                  36.29     1:19.40 (43.11)     2:06.77 (47.37)     2:44.86 (38.09)
  9 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    2:47.81    2:45.14        
                  36.69     1:18.23 (41.54)     2:06.07 (47.84)     2:45.14 (39.07)
 10 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    2:55.45    2:48.55        
                  34.13     1:17.94 (43.81)     2:06.68 (48.74)     2:48.55 (41.87)
 11 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   2:48.49    2:50.86        
                  36.10     1:18.66 (42.56)     2:12.54 (53.88)     2:50.86 (38.32)
 12 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               2:59.66    2:53.14        
                  29.87     1:21.23 (51.36)   2:52.86 (1:31.63)      2:53.14 (0.28)
 13 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   2:57.31    2:58.13        
                  40.93     1:25.89 (44.96)     2:17.85 (51.96)     2:58.13 (40.28)
 14 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.71        
                  39.67     1:22.83 (43.16)     2:17.42 (54.59)     2:59.71 (42.29)
 15 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    3:40.15    3:00.49        
                  42.21     1:26.29 (44.08)     2:20.71 (54.42)     3:00.49 (39.78)
 16 Culhane, Dana        9 SMC-MR               3:10.00    3:01.05        
                  40.45     1:26.26 (45.81)     2:22.84 (56.58)     3:01.05 (38.21)
 17 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                   NT    3:03.23        
                  43.76     1:31.39 (47.63)   3:03.87 (1:32.48)         3:03.23 ( )
 18 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         3:28.12    3:05.15        
                  40.30     1:26.79 (46.49)     2:23.52 (56.73)     3:05.15 (41.63)
 19 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               3:12.37    3:05.47        
                  43.31     1:28.06 (44.75)     2:24.34 (56.28)     3:05.47 (41.13)
 20 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    2:56.50    3:08.25        
                  41.23     1:29.24 (48.01)     2:24.67 (55.43)     3:08.25 (43.58)
 21 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    3:10.50    3:10.06        
                  43.58     1:29.90 (46.32)     2:25.66 (55.76)     3:10.06 (44.40)
 22 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR            3:10.24    3:10.21        
                  40.29     1:28.55 (48.26)     2:26.11 (57.56)     3:10.21 (44.10)
 23 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT    3:16.05        
                  44.37     1:36.58 (52.21)     2:30.41 (53.83)     3:16.05 (45.64)
 24 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                   NT    3:16.83        
                  44.41     1:37.69 (53.28)     2:32.75 (55.06)     3:16.83 (44.08)
 25 Del Gatto, Sofia    10 RI Marlins-MR             NT    3:17.45        
                  43.86     1:33.90 (50.04)     2:31.34 (57.44)     3:17.45 (46.11)
 26 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    3:18.28        
                  46.99     1:35.06 (48.07)     2:32.66 (57.60)     3:18.28 (45.62)
 27 Nobile, Ava C        9 Rac @ Jcc-MR         3:40.12    3:21.68        
                  46.48     1:40.83 (54.35)     2:03.68 (22.85)   3:21.68 (1:18.00)
 28 Harrington, Maeve   10 Rac @ Jcc-MR         3:30.12    3:23.32        
                  46.80     1:37.81 (51.01)   2:38.24 (1:00.43)     3:23.32 (45.08)
 29 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR               3:24.99    3:23.53        
                1:39.45     2:38.68 (59.23)     3:23.53 (44.85)         3:23.53 ( )
 30 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         3:36.12    3:26.37        
                  50.17     1:42.11 (51.94)     2:38.20 (56.09)     3:26.37 (48.17)
 31 Novello, Morgan J   10 Rac @ Jcc-MR         4:00.96    3:27.70        
                                1:40.03 ( )   3:27.70 (1:47.67)                    
 32 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            4:10.00    3:31.69        
                  46.50   2:43.62 (1:57.12)     3:31.87 (48.25)         3:31.69 ( )
 33 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    3:34.55        
                  50.36     1:39.59 (49.23)   2:46.04 (1:06.45)     3:34.55 (48.51)
 34 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         3:36.12    3:38.19        
                  49.93     1:47.29 (57.36)   2:51.89 (1:04.60)     3:38.19 (46.30)
 35 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT    3:48.31        
                  51.79   1:52.00 (1:00.21)   2:58.27 (1:06.27)     3:48.31 (50.04)
 36 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:48.76        
                  51.14     1:48.29 (57.15)   2:54.65 (1:06.36)     3:48.76 (54.11)
 37 Valcarcel, Kristin   9 Rac @ Jcc-MR         4:01.12    3:53.21        
                  54.00     1:53.45 (59.45)   2:57.35 (1:03.90)     3:53.21 (55.86)
 38 Deteskey, Jaclyn    10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12    3:54.04        
                                1:47.55 ( )   2:56.81 (1:09.26)     3:54.04 (57.23)
 -- McDermott, Carmel   10 SMC-MR               3:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  47.62     1:40.09 (52.47)     2:36.44 (56.35)          DQ (45.00)
 -- Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  53.24     1:49.14 (55.90)   2:53.26 (1:04.12)          DQ (49.01)
 -- Mannion, Kristin    10 SMC-MR               3:15.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  46.11     1:35.08 (48.97)     2:29.25 (54.17)          DQ (44.86)
 -- Altruda, Ashley E    9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Curran, Kerry       10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:53.58        
     1) Krevitt, Charlotte 10           2) Milrod, Maya L 10              
     3) Zhang, Sophia 10                4) Gormley, Isabel G 10           
                  27.76     1:04.26 (36.50)     1:25.56 (21.30)     1:53.58 (28.02)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:59.39        
                  29.79       59.07 (29.28)     1:29.36 (30.29)     1:59.39 (30.03)
  3 Manhattan Makos-MR  'A'                     2:20.20    2:11.32        
                  36.31     1:12.61 (36.30)     1:40.64 (28.03)     2:11.32 (30.68)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:15.68    2:15.13        
     1) Culhane, Dana 9                 2) Hoffman, Taylor 10             
     3) Walsh, Maggie 10                4) Garofolo, Brianna 10           
                  33.40     1:10.25 (36.85)     1:44.99 (34.74)     2:15.13 (30.14)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:25.00    2:17.17        
                  32.31     1:07.00 (34.69)     1:41.36 (34.36)     2:17.17 (35.81)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:31.58    2:29.45        
     1) May, Kailen 10                  2) McDermott, Carmel 10           
     3) Lind, Olivia 9                  4) Mannion, Kristin 10            
                  45.90   1:53.05 (1:07.15)     2:29.28 (36.23)      2:29.45 (0.17)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:40.00    2:34.74        
                  37.01     1:17.47 (40.46)     1:55.68 (38.21)     2:34.74 (39.06)
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:32.84    2:35.45        
     1) Pineda, Ryleigh E 9             2) Chan, Alina M 10               
     3) Sharpe, Ashley B 9              4) Castro, Emily 10               
                  37.54     1:18.28 (40.74)     2:02.33 (44.05)     2:35.45 (33.12)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'C'          2:45.00        SCR        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:07.61        
     1) Gormley, Isabel G 10            2) Zhang, Sophia 10               
     3) Krevitt, Charlotte 10           4) Milrod, Maya L 10              
                  32.47     1:07.70 (35.23)     1:38.37 (30.67)     2:07.61 (29.24)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:12.73        
                  33.60     1:13.07 (39.47)     1:43.20 (30.13)     2:12.73 (29.53)
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                           NT    2:53.62        
     1) Chan, Alina M 10                2) Marin, Briana O 9              
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                          NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR            26.92      25.70        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                26.50      26.48        
  3 Kilama, Atim        12 UNA-MA                 26.83      27.09        
  4 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR                27.30      27.51        
  5 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR      28.17      27.81        
  6 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA                27.66      28.03        
  7 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT                 28.25      28.18        
  8 Chen, Sophie S      12 MAC-NE                 29.53      28.25        
  9 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      28.18      28.83        
 10 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR      28.89      28.91        
 11 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                  29.44      28.98        
 12 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                30.72      29.16        
 13 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            31.72      29.66        
 14 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                32.44      29.78        
 15 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR            30.04      29.81        
 16 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR             NT      29.95        
 17 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR         NT      30.12        
 18 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR      29.83      30.26        
 19 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR           30.93      30.27        
 20 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR           31.40      30.33        
 21 Tuchman, Emily      12 SMC-MR                 30.04      30.36        
 22 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE                 30.51      30.41        
 23 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR           30.76      30.46        
 24 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR            30.67      30.54        
 25 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR            32.28      30.55        
 26 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR     30.79      30.73        
 27 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR           31.15      30.75        
 28 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA                31.08      30.88        
 29 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR     32.64      30.94        
 30 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR           37.24      31.02        
 31 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR      31.66      31.26        
 32 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR      31.70      31.27        
 33 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR      31.92      31.59        
 34 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR     33.21      31.71        
 35 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR           31.32      31.75        
 36 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR     32.43      31.83        
 37 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR           31.69      31.86        
 38 Ashikari, Emily     12 SMC-MR                 32.09      31.92        
 39 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR      32.39      31.98        
 40 Simmons, Lauren A   11 Agua Swim Team-MR      32.49      32.05        
 41 Lee, Esther M       11 RI Marlins-MR          31.61      32.07        
 42 Landers, Evie N     12 MAC-NE                 32.75      32.09        
 42 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            32.25      32.09        
 44 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR           32.89      32.14        
 45 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR      34.05      32.16        
 46 Bartlett, Grace     11 SMC-MR                 32.58      32.49        
 47 Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR          31.82      32.62        
 48 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE                 33.28      32.67        
 49 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR      33.35      32.74        
 50 Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR         NT      32.82        
 51 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR     32.87      32.83        
 52 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR      33.97      32.87        
 53 Gilsenan, Elizabet  12 Rac @ Jcc-MR           33.59      32.90        
 53 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 32.05      32.90        
 55 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR     31.82      33.03        
 56 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            33.02      33.30        
 57 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR            32.87      33.51        
 58 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 33.31      34.47        
 59 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR            37.37      34.71        
 60 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR              34.79      34.80        
 61 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            34.30      35.30        
 62 Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR           35.98      35.44        
 63 Fertig, Gillian     12 Rac @ Jcc-MR           36.60      35.56        
 64 Driesen, Bella      11 SMC-MR                 35.15      35.59        
 65 Jordan, Lara        11 RI Marlins-MR          51.34      36.01        
 65 Begley, Molly       12 SMC-MR                 36.96      36.01        
 67 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                36.72      36.02        
 68 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT      36.11        
 69 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR              37.00      36.48        
 70 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR            37.21      36.61        
 71 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                35.93      36.82        
 72 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR      36.23      36.88        
 73 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT      37.08        
 74 Zboinski, Elissa K  12 Rac @ Jcc-MR           38.12      37.52        
 75 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR                41.96      38.90        
 76 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT      39.43        
 77 Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR            41.29      45.29        
 78 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT      45.39        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR           37.60         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR              34.99         NS        
 -- Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR           37.37         NS        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR          32.70         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                30.77         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                34.08         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR     34.65         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR                 32.96        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR     35.65        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR     33.48        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                56.40      56.95        
                  27.41       56.95 (29.54)                                        
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:02.23      59.21        
                  28.02       59.21 (31.19)                                        
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:00.30    1:00.07        
                  28.69     1:00.07 (31.38)                                        
  4 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR                59.48    1:00.28        
                  28.78     1:00.28 (31.50)                                        
  5 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:00.41    1:00.69        
                  29.13     1:00.69 (31.56)                                        
  6 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:04.18    1:01.79        
                  29.41     1:01.79 (32.38)                                        
  7 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:04.04    1:02.10        
                  28.62     1:02.10 (33.48)                                        
  8 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:04.26    1:02.72        
                  29.82     1:02.72 (32.90)                                        
  9 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:02.75    1:02.80        
                  37.45     1:02.80 (25.35)                                        
 10 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:06.53    1:04.16        
                  29.93     1:04.16 (34.23)                                        
 11 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:07.48    1:04.60        
                  30.62     1:04.60 (33.98)                                        
 12 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:05.14        
                  30.96     1:05.14 (34.18)                                        
 13 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:07.36    1:05.34        
                  31.33     1:05.34 (34.01)                                        
 14 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:08.07    1:05.40        
                  31.62     1:05.40 (33.78)                                        
 15 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:07.20    1:05.69        
                  31.53     1:05.69 (34.16)                                        
 16 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:06.25    1:05.93        
 17 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:05.62    1:06.76        
                  32.10     1:06.76 (34.66)                                        
 18 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:07.93    1:07.17        
                  31.93     1:07.17 (35.24)                                        
 19 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:12.77    1:07.20        
                  31.31     1:07.20 (35.89)                                        
 20 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:08.32    1:07.40        
                  32.26     1:07.40 (35.14)                                        
 21 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:11.79    1:07.43        
                  32.50     1:07.43 (34.93)                                        
 22 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:07.65        
                  32.37     1:07.65 (35.28)                                        
 23 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:08.89    1:07.79        
 24 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:10.39    1:07.80        
                  32.74     1:07.80 (35.06)                                        
 25 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:09.22    1:07.90        
                  32.99     1:07.90 (34.91)                                        
 26 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         1:10.59    1:08.00        
                1:08.00         1:08.00 ( )                                        
 27 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:09.21    1:08.24        
                  32.12     1:08.24 (36.12)                                        
 28 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:08.91    1:08.25        
                  32.56     1:08.25 (35.69)                                        
 28 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:09.75    1:08.25        
                  33.06     1:08.25 (35.19)                                        
 30 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    1:09.81    1:08.44        
                  32.83     1:08.44 (35.61)                                        
 31 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:10.78    1:08.73        
                  33.14     1:08.73 (35.59)                                        
 32 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:10.44    1:09.69        
                1:09.69         1:09.69 ( )                                        
 33 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:10.83    1:10.20        
                  33.83     1:10.20 (36.37)                                        
 34 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:13.31    1:10.54        
                  33.79     1:10.54 (36.75)                                        
 35 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:10.72    1:10.62        
                  32.31     1:10.62 (38.31)                                        
 36 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:10.82        
                  32.63     1:10.82 (38.19)                                        
 37 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:16.30    1:11.14        
                  33.76     1:11.14 (37.38)                                        
 38 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:12.57    1:11.31        
                  34.03     1:11.31 (37.28)                                        
 39 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:11.83    1:11.67        
                  34.06     1:11.67 (37.61)                                        
 40 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:12.41    1:11.77        
                  34.37     1:11.77 (37.40)                                        
 41 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR   1:12.97    1:11.80        
                  35.16     1:11.80 (36.64)                                        
 42 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR          1:13.96    1:16.45        
                  35.26     1:16.45 (41.19)                                        
 43 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:24.74    1:17.80        
                  37.47     1:17.80 (40.33)                                        
 44 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:25.71    1:20.71        
                  38.43     1:20.71 (42.28)                                        
 45 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:21.35        
                  36.16     1:21.35 (45.19)                                        
 46 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:23.69    1:26.18        
                  38.25     1:26.18 (47.93)                                        
 47 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT    1:28.22        
 48 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:29.14        
                  38.89     1:29.14 (50.25)                                        
 49 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR              1:39.63    1:29.50        
                  42.19     1:29.50 (47.31)                                        
 -- Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:03.89         NS        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:09.64         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:12.90         NS        
 -- Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:15.33         NS        
 -- Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          1:34.78         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:20.43        SCR        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:17.90        SCR        
 -- Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:15.36        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:14.24        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   1:23.62        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:08.20        
                  28.98     1:01.27 (32.29)     1:34.75 (33.48)     2:08.20 (33.45)
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:13.37    2:09.92        
                  29.08     1:02.17 (33.09)     1:36.15 (33.98)     2:09.92 (33.77)
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:09.33    2:11.21        
                  29.93     1:03.40 (33.47)     1:38.06 (34.66)     2:11.21 (33.15)
  4 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               2:13.21    2:13.74        
                  30.34     1:04.01 (33.67)     1:38.67 (34.66)     2:13.74 (35.07)
  5 Kilama, Atim        12 UNA-MA               2:20.97    2:14.83        
                  29.10       59.40 (30.30)     1:39.32 (39.92)     2:14.83 (35.51)
  6 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              2:15.25    2:17.62        
                  30.64     1:05.61 (34.97)     1:41.66 (36.05)     2:17.62 (35.96)
  7 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          2:33.40    2:17.66        
                  28.62     1:02.52 (33.90)     1:39.19 (36.67)     2:17.66 (38.47)
  8 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    2:21.02    2:18.42        
                  20.31     1:06.48 (46.17)     1:43.37 (36.89)     2:18.42 (35.05)
  9 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               2:23.15    2:20.66        
                  32.01     1:08.07 (36.06)     1:44.89 (36.82)     2:20.66 (35.77)
 10 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               2:26.08    2:21.05        
                  32.60     1:08.54 (35.94)     1:45.81 (37.27)     2:21.05 (35.24)
 11 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              2:26.36    2:21.84        
                  32.16     1:08.38 (36.22)     1:45.86 (37.48)     2:21.84 (35.98)
 12 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    2:34.53    2:22.48        
                  33.01     1:08.57 (35.56)     1:45.77 (37.20)     2:22.48 (36.71)
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    2:26.06    2:23.48        
                  32.72     1:08.96 (36.24)     1:46.77 (37.81)     2:23.48 (36.71)
 14 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              2:24.53    2:23.85        
                  33.05     1:09.86 (36.81)     1:47.07 (37.21)     2:23.85 (36.78)
 15 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         2:25.58    2:25.16        
                  33.28     1:10.24 (36.96)     1:48.46 (38.22)     2:25.16 (36.70)
 16 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         2:26.75    2:26.63        
                  33.44     1:10.57 (37.13)     1:49.63 (39.06)     2:26.63 (37.00)
 17 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    2:29.70    2:26.69        
                  33.70     1:11.46 (37.76)     1:49.90 (38.44)     2:26.69 (36.79)
 18 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          2:32.00    2:28.46        
                  33.39     1:11.54 (38.15)     1:51.34 (39.80)     2:28.46 (37.12)
 19 Costanzo, Erica     12 Rac @ Jcc-MR         2:29.77    2:28.73        
                  31.87     1:09.77 (37.90)     1:50.83 (41.06)     2:28.73 (37.90)
 20 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         2:32.02    2:30.26        
                  35.43     1:15.05 (39.62)     1:52.04 (36.99)     2:30.26 (38.22)
 21 Landers, Evie N     12 MAC-NE               3:09.08    2:30.31        
                  34.53     1:13.06 (38.53)     1:52.25 (39.19)     2:30.31 (38.06)
 22 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    2:32.39    2:30.57        
                  33.52     1:11.79 (38.27)     1:51.45 (39.66)     2:30.57 (39.12)
 23 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   2:31.44    2:30.64        
                  33.58     1:11.47 (37.89)     1:51.13 (39.66)     2:30.64 (39.51)
 24 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         2:49.01    2:32.01        
                  33.70   1:53.29 (1:19.59)     2:32.44 (39.15)         2:32.01 ( )
 25 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               2:35.32    2:32.45        
                  35.29     1:15.64 (40.35)     1:55.22 (39.58)     2:32.45 (37.23)
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          2:39.72    2:32.78        
                  35.34     1:13.91 (38.57)     1:54.26 (40.35)     2:32.78 (38.52)
 27 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR        2:39.39    2:32.90        
                  35.54     1:15.18 (39.64)     1:49.63 (34.45)     2:32.90 (43.27)
 28 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    2:32.23    2:33.18        
                  35.29     1:15.23 (39.94)     1:55.10 (39.87)     2:33.18 (38.08)
 29 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    2:43.03    2:34.38        
                  34.30     1:14.18 (39.88)     1:54.52 (40.34)     2:34.38 (39.86)
 30 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               2:38.59    2:34.86        
                  36.43     1:16.57 (40.14)     1:57.48 (40.91)     2:34.86 (37.38)
 31 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   2:42.26    2:35.11        
                  35.92     1:14.54 (38.62)     1:55.14 (40.60)     2:35.11 (39.97)
 32 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         2:35.35    2:35.70        
                  35.80     1:16.26 (40.46)     1:57.85 (41.59)     2:35.70 (37.85)
 33 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         2:35.79    2:35.74        
                  36.25     1:16.17 (39.92)     1:56.91 (40.74)     2:35.74 (38.83)
 34 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              3:02.34    2:37.18        
                                1:12.21 ( )     1:54.05 (41.84)     2:37.18 (43.13)
 35 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         2:49.14    2:37.54        
                  36.30     1:16.74 (40.44)     1:58.39 (41.65)     2:37.54 (39.15)
 36 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         2:34.66    2:37.99        
                  36.55     1:17.82 (41.27)     1:59.21 (41.39)     2:37.99 (38.78)
 37 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    2:47.44    2:39.33        
                  35.21     1:16.49 (41.28)     2:00.09 (43.60)     2:39.33 (39.24)
 38 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         3:04.46    2:39.36        
                  34.53     1:16.78 (42.25)     1:59.70 (42.92)     2:39.36 (39.66)
 39 Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:42.85        
                  35.54     1:17.16 (41.62)     2:01.28 (44.12)     2:42.85 (41.57)
 40 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    2:35.57    2:42.94        
                  36.07     1:18.47 (42.40)     2:01.94 (43.47)     2:42.94 (41.00)
 41 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   2:41.50    2:43.02        
                  36.34     1:19.49 (43.15)     2:03.81 (44.32)     2:43.02 (39.21)
 42 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:43.10        
                  39.57     1:22.35 (42.78)     2:03.83 (41.48)     2:43.10 (39.27)
 43 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          2:48.92    2:46.21        
                  37.05     1:20.08 (43.03)     2:06.70 (46.62)     2:46.21 (39.51)
 44 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          2:49.55    2:46.37        
                  37.29     1:20.90 (43.61)     2:06.46 (45.56)     2:46.37 (39.91)
 45 Buencamino, Christ  11 Rac @ Jcc-MR         2:45.12    2:48.87        
                  35.82     1:18.91 (43.09)     2:04.18 (45.27)     2:48.87 (44.69)
 46 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    2:49.88        
                  36.26     1:20.51 (44.25)     2:05.88 (45.37)     2:49.88 (44.00)
 47 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               2:51.88    2:51.63        
                  38.13     1:24.51 (46.38)     2:11.30 (46.79)     2:51.63 (40.33)
 48 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          3:15.76    2:56.57        
                  40.38     1:26.02 (45.64)     2:12.57 (46.55)     2:56.57 (44.00)
 49 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR              2:58.96    2:58.15        
                  38.36     1:23.82 (45.46)     2:11.68 (47.86)     2:58.15 (46.47)
 50 Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         2:36.12    2:59.87        
                  39.75     1:25.31 (45.56)     2:13.95 (48.64)     2:59.87 (45.92)
 51 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    3:15.80    3:00.65        
                  36.78     1:21.22 (44.44)     2:14.75 (53.53)     3:00.65 (45.90)
 52 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR              3:08.84    3:10.15        
                  41.24     1:30.61 (49.37)     2:22.37 (51.76)     3:10.15 (47.78)
 53 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:16.77        
                  40.31     1:29.88 (49.57)     2:24.03 (54.15)     3:16.77 (52.74)
 54 Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          3:46.69    3:46.07        
                  43.85   2:44.95 (2:01.10)   3:46.07 (1:01.12)                    
 -- Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         2:50.19         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            2:48.81         NS        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   2:39.25         NS        
 -- Piacentino, Victor  12 SMC-MR               2:26.54         NS        
 -- Piacentino, Isabel  11 SMC-MR               2:59.00         NS        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR        2:47.00         NS        
 -- Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         3:36.12         NS        
 -- Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              2:39.49         NS        
 -- Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   2:49.07         NS        
 -- Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    5:56.14    5:34.88        
                  29.35     1:02.41 (33.06)     1:36.25 (33.84)     2:09.99 (33.74)
        2:43.47 (33.48)     3:17.28 (33.81)     3:51.58 (34.30)     4:26.16 (34.58)
        5:00.96 (34.80)     5:34.88 (33.92)                                        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              5:37.65    5:38.16        
                  29.58     1:02.79 (33.21)     1:37.03 (34.24)     2:11.95 (34.92)
        2:37.49 (25.54)     3:22.75 (45.26)     3:58.21 (35.46)     4:33.22 (35.01)
        5:07.69 (34.47)     5:38.16 (30.47)                                        
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    5:39.98    5:38.56        
                  29.96     1:03.23 (33.27)     1:37.34 (34.11)     2:11.48 (34.14)
        2:46.07 (34.59)     3:20.72 (34.65)     3:55.72 (35.00)     4:30.69 (34.97)
        5:05.64 (34.95)     5:38.56 (32.92)                                        
  4 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              6:05.07    5:54.56        
                  30.66     1:03.45 (32.79)     1:41.42 (37.97)     2:17.50 (36.08)
        2:53.82 (36.32)     3:30.08 (36.26)     3:51.68 (21.60)     4:42.81 (51.13)
        5:19.41 (36.60)     5:54.56 (35.15)                                        
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    5:45.00    6:00.77        
                  30.71     1:05.35 (34.64)     1:41.34 (35.99)     2:18.11 (36.77)
        2:54.57 (36.46)     3:31.40 (36.83)     4:09.03 (37.63)     4:46.99 (37.96)
        5:24.89 (37.90)     6:00.77 (35.88)                                        
  6 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               6:15.67    6:08.24        
                  31.54     1:05.64 (34.10)     1:38.44 (32.80)     2:21.27 (42.83)
        2:59.38 (38.11)     3:37.31 (37.93)     4:01.16 (23.85)     4:53.79 (52.63)
        5:21.23 (27.44)     6:08.24 (47.01)                                        
  7 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               6:18.98    6:12.97        
                  31.84     1:07.78 (35.94)     1:44.67 (36.89)     2:22.28 (37.61)
        3:01.39 (39.11)     3:40.55 (39.16)     4:19.79 (39.24)     4:59.01 (39.22)
        5:37.60 (38.59)     6:12.97 (35.37)                                        
  8 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               6:20.64    6:13.86        
                  32.87     1:10.35 (37.48)     1:49.38 (39.03)     2:27.19 (37.81)
        3:05.50 (38.31)     3:44.15 (38.65)     4:23.28 (39.13)     5:00.46 (37.18)
        5:37.99 (37.53)     6:13.86 (35.87)                                        
  9 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    6:35.00    6:15.06        
                  32.43     1:09.59 (37.16)     1:48.01 (38.42)     2:27.09 (39.08)
        3:06.34 (39.25)     3:45.25 (38.91)     4:24.19 (38.94)     5:03.03 (38.84)
        5:40.82 (37.79)     6:15.06 (34.24)                                        
 10 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              6:22.98    6:15.27        
                  30.17     1:05.78 (35.61)     1:43.02 (37.24)     2:21.18 (38.16)
        2:59.48 (38.30)     3:38.93 (39.45)     4:19.25 (40.32)     4:59.65 (40.40)
        5:39.15 (39.50)     6:15.27 (36.12)                                        
 11 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR        NT    6:25.75        
                  34.55     1:13.46 (38.91)     1:53.86 (40.40)     2:34.10 (40.24)
        3:13.72 (39.62)     3:53.07 (39.35)     4:32.48 (39.41)     5:10.90 (38.42)
        5:49.63 (38.73)     6:25.75 (36.12)                                        
 12 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              6:35.74    6:32.09        
                  33.72     1:13.38 (39.66)     1:54.70 (41.32)     2:21.86 (27.16)
        3:15.51 (53.65)     3:47.01 (31.50)     4:34.66 (47.65)     5:14.51 (39.85)
        5:54.09 (39.58)     6:32.09 (38.00)                                        
 13 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         6:42.12    6:35.57        
                  36.10     1:17.09 (40.99)     1:58.74 (41.65)     2:39.64 (40.90)
        3:19.77 (40.13)     4:00.62 (40.85)     4:40.40 (39.78)     5:20.02 (39.62)
      6:35.57 (1:15.55)                                                            
 14 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         6:45.12    6:36.14        
                  34.76     1:14.51 (39.75)     1:55.04 (40.53)     2:34.88 (39.84)
        2:54.75 (19.87)   3:56.22 (1:01.47)     4:37.01 (40.79)     5:18.57 (41.56)
        5:58.28 (39.71)     6:36.14 (37.86)                                        
 15 Landers, Evie N     12 MAC-NE               6:57.96    6:41.85        
                  35.69     1:16.94 (41.25)     1:58.74 (41.80)     2:39.79 (41.05)
        3:20.65 (40.86)     4:01.65 (41.00)     4:43.12 (41.47)     5:22.23 (39.11)
        6:02.79 (40.56)     6:41.85 (39.06)                                        
 16 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   6:58.36    6:44.58        
                  35.34     1:14.05 (38.71)     1:54.40 (40.35)     2:35.74 (41.34)
        3:16.31 (40.57)     3:57.96 (41.65)     4:40.17 (42.21)     5:22.43 (42.26)
        6:04.12 (41.69)     6:44.58 (40.46)                                        
 17 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         7:49.36    6:44.74        
                  35.64     1:15.32 (39.68)   2:38.05 (1:22.73)     3:19.96 (41.91)
        4:02.16 (42.20)     4:36.63 (34.47)                             5:10.09 ( )
        6:07.29 (57.20)     6:44.74 (37.45)                                        
 18 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               6:54.15    6:47.41        
                  34.96     1:15.93 (40.97)     1:57.70 (41.77)     2:39.10 (41.40)
        3:21.86 (42.76)     4:04.34 (42.48)     4:46.37 (42.03)     5:27.85 (41.48)
        6:09.20 (41.35)     6:47.41 (38.21)                                        
 19 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR        NT    6:54.39        
                  35.18     1:16.88 (41.70)     1:59.98 (43.10)     2:42.50 (42.52)
        3:25.25 (42.75)     4:07.66 (42.41)     4:49.49 (41.83)   6:13.74 (1:24.25)
        6:54.39 (40.65)                                                            
 20 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR        NT    7:03.95        
                                1:17.30 ( )     2:00.74 (43.44)     2:44.31 (43.57)
        3:27.95 (43.64)     4:11.68 (43.73)     4:55.75 (44.07)     5:39.19 (43.44)
        6:22.74 (43.55)     7:03.95 (41.21)                                        
 21 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         6:50.12    7:04.29        
                  36.24     1:18.33 (42.09)     2:01.11 (42.78)     2:45.22 (44.11)
        3:28.38 (43.16)     4:12.92 (44.54)     4:57.53 (44.61)     5:40.31 (42.78)
        6:19.82 (39.51)     7:04.29 (44.47)                                        
 22 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         7:22.12    7:07.52        
                  39.71     1:24.21 (44.50)     2:08.27 (44.06)     2:52.61 (44.34)
        3:37.19 (44.58)     4:21.49 (44.30)     5:05.18 (43.69)     5:50.09 (44.91)
        6:33.40 (43.31)     7:07.52 (34.12)                                        
 23 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         7:45.12    7:08.25        
                  39.51     1:23.97 (44.46)     2:08.47 (44.50)     2:52.33 (43.86)
        3:37.14 (44.81)     4:20.47 (43.33)     5:04.48 (44.01)     5:48.84 (44.36)
        6:29.03 (40.19)     7:08.25 (39.22)                                        
 24 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         7:30.12    7:08.59        
                  37.27     1:18.97 (41.70)     2:01.51 (42.54)     2:46.24 (44.73)
        3:31.02 (44.78)     4:14.97 (43.95)     4:59.72 (44.75)     5:44.70 (44.98)
        6:28.72 (44.02)     7:08.59 (39.87)                                        
 -- Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    6:44.95        SCR        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Siegel, Molly E     12 SMC-MR               7:20.30        SCR        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              7:27.31        SCR        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              7:20.93        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:03.19    1:05.29        
  2 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              1:07.00    1:07.26        
                  32.05     1:07.26 (35.21)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:06.67    1:08.67        
                  32.43     1:08.67 (36.24)                                        
  4 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:09.79    1:09.27        
                  33.27     1:09.27 (36.00)                                        
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:08.37    1:09.71        
                  33.87     1:09.71 (35.84)                                        
  6 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:14.71    1:10.09        
                  33.87     1:10.09 (36.22)                                        
  7 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:13.46    1:11.35        
                  34.88     1:11.35 (36.47)                                        
  8 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:18.27    1:11.71        
                  20.20     1:11.71 (51.51)                                        
  9 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:12.55    1:11.91        
                  35.15     1:11.91 (36.76)                                        
 10 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:15.41    1:12.06        
                  34.53     1:12.06 (37.53)                                        
 11 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:15.61    1:12.32        
 12 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:12.59        
                  35.73     1:12.59 (36.86)                                        
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:14.08    1:14.16        
                  35.54     1:14.16 (38.62)                                        
 14 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:13.84    1:14.21        
                  36.41     1:14.21 (37.80)                                        
 15 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:21.26    1:14.68        
                  36.64     1:14.68 (38.04)                                        
 16 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:17.98    1:14.92        
                  35.68     1:14.92 (39.24)                                        
 17 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:17.89    1:15.17        
                  35.73     1:15.17 (39.44)                                        
 18 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         1:18.54    1:15.34        
                  35.74     1:15.34 (39.60)                                        
 19 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:21.03    1:15.39        
                  36.50     1:15.39 (38.89)                                        
 20 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:15.52        
                  36.83     1:15.52 (38.69)                                        
 21 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:15.95    1:15.94        
                  36.70     1:15.94 (39.24)                                        
 22 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:19.04    1:16.87        
                  37.99     1:16.87 (38.88)                                        
 23 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:16.25    1:16.91        
                  37.19     1:16.91 (39.72)                                        
 24 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:27.78    1:17.57        
                  37.43     1:17.57 (40.14)                                        
 25 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:17.59        
                  37.28     1:17.59 (40.31)                                        
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:19.13    1:17.65        
                  37.00     1:17.65 (40.65)                                        
 27 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:21.15    1:17.79        
                  37.60     1:17.79 (40.19)                                        
 28 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:17.00    1:18.04        
                  37.58     1:18.04 (40.46)                                        
 29 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:20.77    1:18.67        
                  37.84     1:18.67 (40.83)                                        
 30 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:18.80    1:19.07        
                  38.14     1:19.07 (40.93)                                        
 31 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:24.71    1:19.28        
                  37.95     1:19.28 (41.33)                                        
 32 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:25.23    1:20.13        
                  38.47     1:20.13 (41.66)                                        
 33 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:20.71    1:20.48        
                  39.70     1:20.48 (40.78)                                        
 34 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:22.52    1:20.52        
                  40.42     1:20.52 (40.10)                                        
 35 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:20.79    1:20.64        
                  34.95     1:20.64 (45.69)                                        
 36 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:19.73    1:20.79        
                  39.99     1:20.79 (40.80)                                        
 37 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:22.19    1:21.10        
                  39.96     1:21.10 (41.14)                                        
 38 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:22.27    1:21.18        
                  39.39     1:21.18 (41.79)                                        
 39 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:26.41    1:22.98        
                  40.36     1:22.98 (42.62)                                        
 40 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:21.93    1:22.99        
                  40.50     1:22.99 (42.49)                                        
 41 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:23.12    1:23.46        
                  41.90     1:23.46 (41.56)                                        
 42 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR   1:29.84    1:24.19        
                  41.97     1:24.19 (42.22)                                        
 43 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:26.97    1:25.47        
                  42.50     1:25.47 (42.97)                                        
 44 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR          1:31.47    1:25.94        
                  41.01     1:25.94 (44.93)                                        
 45 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:31.85    1:30.11        
                  44.48     1:30.11 (45.63)                                        
 46 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:29.01    1:31.09        
                  44.78     1:31.09 (46.31)                                        
 47 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:32.45    1:31.29        
                  45.43     1:31.29 (45.86)                                        
 48 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:33.74        
                  44.78     1:33.74 (48.96)                                        
 49 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR              1:39.47    1:34.20        
                  46.02     1:34.20 (48.18)                                        
 50 Daniels, Jacyn T    11 CAS-MR                    NT    1:39.26        
                  45.77     1:39.26 (53.49)                                        
 51 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:37.03    1:41.32        
                  46.31     1:41.32 (55.01)                                        
 52 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:46.83        
                  47.62     1:46.83 (59.21)                                        
 53 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT    1:53.97        
 -- Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          2:07.53         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:21.92         NS        
 -- Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:12.83         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR               1:26.78        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   1:23.09        SCR        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:34.75        SCR        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:22.67        SCR        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:30.70        SCR        
 -- Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:28.28        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:27.47        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:26.89    2:20.44        
                  33.30     1:08.47 (35.17)     1:44.60 (36.13)     2:20.44 (35.84)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:23.60    2:21.30        
                  32.74     1:09.24 (36.50)     1:46.16 (36.92)     2:21.30 (35.14)
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:33.08    2:24.46        
                  32.57     1:08.39 (35.82)     1:46.62 (38.23)     2:24.46 (37.84)
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:39.75    2:25.85        
                  34.67     1:11.66 (36.99)     1:49.14 (37.48)     2:25.85 (36.71)
  5 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              2:27.46    2:26.57        
                  33.36     1:10.19 (36.83)     1:48.27 (38.08)     2:26.57 (38.30)
  6 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    2:21.48    2:28.63        
                  34.37     1:11.72 (37.35)     1:50.36 (38.64)     2:28.63 (38.27)
  7 Song, Hana J        12 Manhattan Makos-MR   2:31.00    2:32.45        
                  36.21     1:14.92 (38.71)     1:54.22 (39.30)     2:32.45 (38.23)
  8 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:35.68    2:32.99        
                  36.66     1:15.17 (38.51)     1:54.88 (39.71)     2:32.99 (38.11)
  9 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR         NT    2:34.02        
                  36.54     1:15.48 (38.94)     1:55.17 (39.69)     2:34.02 (38.85)
 10 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:44.51    2:34.03        
                  36.06     1:14.51 (38.45)     1:54.15 (39.64)     2:34.03 (39.88)
 11 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                2:45.40    2:34.44        
                  35.40     1:14.80 (39.40)     1:55.15 (40.35)     2:34.44 (39.29)
 12 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:39.42        
                  36.58     1:16.14 (39.56)     1:58.01 (41.87)     2:39.42 (41.41)
 13 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                   NT    2:39.87        
                  36.93     1:17.33 (40.40)     1:58.83 (41.50)     2:39.87 (41.04)
 14 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          2:32.00    2:40.25        
                  35.18     1:15.24 (40.06)     1:57.82 (42.58)     2:40.25 (42.43)
 15 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:43.92        
                  37.84     1:19.26 (41.42)     2:01.52 (42.26)     2:43.92 (42.40)
 16 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    3:05.50    2:48.84        
                  39.79     1:22.62 (42.83)   2:48.84 (1:26.22)                    
 17 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT    2:49.77        
                  39.91     1:23.52 (43.61)     2:07.54 (44.02)     2:49.77 (42.23)
 18 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               3:14.15    3:04.79        
                  43.98     1:31.83 (47.85)     2:18.82 (46.99)     3:04.79 (45.97)
 19 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               2:56.00    3:06.53        
                  44.30     1:30.19 (45.89)     2:20.10 (49.91)     3:06.53 (46.43)
 20 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         3:20.12    3:09.72        
                  42.38     1:31.65 (49.27)     2:21.47 (49.82)     3:09.72 (48.25)
 21 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            3:45.00    3:32.59        
                  44.33     1:38.77 (54.44)     2:37.04 (58.27)     3:32.59 (55.55)
 22 Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR               NT    4:37.90        
                  58.76   2:09.95 (1:11.19)   3:24.58 (1:14.63)   4:37.90 (1:13.32)
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:14.81    1:15.19        
                  35.67     1:15.19 (39.52)                                        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:16.95    1:16.28        
                  36.19     1:16.28 (40.09)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:18.13    1:16.77        
                  36.14     1:16.77 (40.63)                                        
  4 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:17.96    1:17.71        
                  36.02     1:17.71 (41.69)                                        
  5 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    1:23.47    1:19.96        
                  37.87     1:19.96 (42.09)                                        
  6 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:21.33    1:21.18        
                  39.68     1:21.18 (41.50)                                        
  7 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:21.98    1:22.20        
                  39.75     1:22.20 (42.45)                                        
  8 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:20.73    1:22.26        
                  38.92     1:22.26 (43.34)                                        
  9 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:21.92    1:23.64        
                  39.53     1:23.64 (44.11)                                        
 10 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:23.94    1:24.79        
                  40.11     1:24.79 (44.68)                                        
 11 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:25.65        
                  40.71     1:25.65 (44.94)                                        
 12 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:27.17    1:25.68        
                  40.59     1:25.68 (45.09)                                        
 13 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    1:33.65    1:25.69        
                  40.33     1:25.69 (45.36)                                        
 14 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:24.84    1:26.09        
                  40.79     1:26.09 (45.30)                                        
 14 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               1:25.77    1:26.09        
                  40.29     1:26.09 (45.80)                                        
 16 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:21.93    1:26.16        
                  41.50     1:26.16 (44.66)                                        
 17 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:27.77    1:26.23        
                  41.35     1:26.23 (44.88)                                        
 18 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:28.01    1:26.64        
                  41.21     1:26.64 (45.43)                                        
 19 Kilama, Atim        12 UNA-MA               1:28.70    1:26.68        
                  40.55     1:26.68 (46.13)                                        
 20 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:25.85    1:26.75        
                  41.22     1:26.75 (45.53)                                        
 21 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:24.45    1:26.90        
                  40.81     1:26.90 (46.09)                                        
 22 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:33.63    1:27.01        
                  41.73     1:27.01 (45.28)                                        
 23 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR        1:29.00    1:27.18        
                  43.15     1:27.18 (44.03)                                        
 24 Simmons, Lauren A   11 Agua Swim Team-MR    1:29.74    1:27.40        
                  41.95     1:27.40 (45.45)                                        
 25 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:29.03    1:27.67        
                  41.71     1:27.67 (45.96)                                        
 26 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          1:31.02    1:27.68        
                  41.36     1:27.68 (46.32)                                        
 27 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         1:30.14    1:28.11        
                  41.75     1:28.11 (46.36)                                        
 28 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:27.68    1:28.23        
                  41.90     1:28.23 (46.33)                                        
 29 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:28.02    1:28.45        
                  41.54     1:28.45 (46.91)                                        
 30 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          1:32.10    1:29.11        
                  42.62     1:29.11 (46.49)                                        
 31 Fertig, Gillian     12 Rac @ Jcc-MR         1:34.51    1:29.60        
                  42.52     1:29.60 (47.08)                                        
 32 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:29.76    1:29.61        
                  44.21     1:29.61 (45.40)                                        
 33 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:35.57    1:29.91        
                  39.70     1:29.91 (50.21)                                        
 34 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:29.86    1:30.14        
                  41.60     1:30.14 (48.54)                                        
 35 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:28.08    1:30.38        
                  32.50     1:30.38 (57.88)                                        
 36 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:30.29    1:30.61        
                  43.51     1:30.61 (47.10)                                        
 37 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:36.22    1:31.25        
                  44.13     1:31.25 (47.12)                                        
 38 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:31.39    1:31.67        
                  43.29     1:31.67 (48.38)                                        
 39 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              1:32.86    1:32.05        
                  43.75     1:32.05 (48.30)                                        
 40 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:41.04    1:32.84        
                  45.44     1:32.84 (47.40)                                        
 41 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:31.76    1:33.88        
                  43.99     1:33.88 (49.89)                                        
 42 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR          1:33.36    1:33.97        
                  43.84     1:33.97 (50.13)                                        
 43 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:38.02    1:33.98        
                  45.15     1:33.98 (48.83)                                        
 44 Gilsenan, Elizabet  12 Rac @ Jcc-MR         1:51.12    1:35.02        
                  44.91     1:35.02 (50.11)                                        
 45 Lee, Esther M       11 RI Marlins-MR             NT    1:35.22        
                  45.13     1:35.22 (50.09)                                        
 46 Ashikari, Emily     12 SMC-MR               1:36.87    1:35.47        
                  46.06     1:35.47 (49.41)                                        
 47 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:36.47    1:36.22        
                  45.95     1:36.22 (50.27)                                        
 48 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:33.91    1:36.44        
                  46.26     1:36.44 (50.18)                                        
 49 Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR        1:36.59    1:36.58        
                  46.57     1:36.58 (50.01)                                        
 50 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:38.93    1:37.09        
                  47.82     1:37.09 (49.27)                                        
 51 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:34.83    1:37.18        
                  46.52     1:37.18 (50.66)                                        
 52 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR            1:36.42    1:37.30        
                  45.90     1:37.30 (51.40)                                        
 53 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:35.79    1:37.74        
                  45.40     1:37.74 (52.34)                                        
 54 Driesen, Bella      11 SMC-MR               1:39.70    1:38.83        
                  48.11     1:38.83 (50.72)                                        
 55 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR               1:40.36    1:39.33        
                  46.70     1:39.33 (52.63)                                        
 56 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR              1:45.88    1:40.92        
                  47.95     1:40.92 (52.97)                                        
 57 Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         1:45.12    1:40.94        
                  48.05     1:40.94 (52.89)                                        
 58 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:38.79    1:41.15        
                  49.68     1:41.15 (51.47)                                        
 59 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:45.73    1:41.93        
                  48.60     1:41.93 (53.33)                                        
 60 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:44.73    1:42.14        
                  48.39     1:42.14 (53.75)                                        
 61 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:42.67        
                  48.04     1:42.67 (54.63)                                        
 62 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT    1:43.79        
                  47.82     1:43.79 (55.97)                                        
 63 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR              1:47.38    1:47.41        
                  51.55     1:47.41 (55.86)                                        
 64 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT    1:51.80        
                  51.34   1:51.80 (1:00.46)                                        
 65 Jordan, Lara        11 RI Marlins-MR        2:00.00    1:59.52        
                  56.00   1:59.52 (1:03.52)                                        
 66 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:59.55        
                  52.91   1:59.55 (1:06.64)                                        
 67 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR          2:43.78    2:02.20        
                  57.00   2:02.20 (1:05.20)                                        
 68 Zboinski, Elissa K  12 Rac @ Jcc-MR         2:01.12    2:06.23        
                  58.59   2:06.23 (1:07.64)                                        
 -- Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:35.01         DQ        
                  43.90          DQ (51.72)                                        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:44.45         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  49.83          DQ (57.20)                                        
 -- Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          2:27.48         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.86        DQ (1:11.75)                                        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:37.78         NS        
 -- Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         1:51.93         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:32.19         NS        
 -- Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:27.57         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         2:12.15         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR                    NT        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:29.88        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               2:46.05    2:42.56        
                  37.21     1:18.89 (41.68)     2:00.98 (42.09)     2:42.56 (41.58)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:50.00    2:43.74        
                  37.77     1:20.18 (42.41)     2:03.35 (43.17)     2:43.74 (40.39)
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:53.79    2:48.37        
                  37.60     1:20.34 (42.74)     2:04.47 (44.13)     2:48.37 (43.90)
  4 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:49.97        
                  38.84     1:22.91 (44.07)     2:08.07 (45.16)     2:49.97 (41.90)
  5 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:52.00    2:50.38        
                  39.64     1:21.82 (42.18)     2:06.33 (44.51)     2:50.38 (44.05)
  6 Song, Hana J        12 Manhattan Makos-MR   2:55.00    2:54.37        
                  41.01     1:25.02 (44.01)     2:11.03 (46.01)     2:54.37 (43.34)
  7 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    3:06.99    2:55.56        
                  39.37     1:24.11 (44.74)     2:09.62 (45.51)     2:55.56 (45.94)
  8 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:55.19    2:56.37        
                  41.52     1:27.13 (45.61)     2:12.38 (45.25)     2:56.37 (43.99)
  9 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA                   NT    2:58.61        
                  37.20     1:22.09 (44.89)     2:11.78 (49.69)     2:58.61 (46.83)
 10 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR        NT    3:00.79        
                  41.77     1:29.19 (47.42)     2:16.62 (47.43)     3:00.79 (44.17)
 11 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              3:10.79    3:01.43        
                  39.39     1:26.92 (47.53)     2:15.26 (48.34)     3:01.43 (46.17)
 12 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          3:20.10    3:04.89        
                  42.98     1:30.33 (47.35)     2:17.28 (46.95)     3:04.89 (47.61)
 13 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                   NT    3:05.39        
                  41.30     1:28.86 (47.56)     2:17.21 (48.35)     3:05.39 (48.18)
 14 Kilama, Atim        12 UNA-MA                    NT    3:05.53        
                  41.80     1:29.22 (47.42)     1:51.68 (22.46)   3:05.53 (1:13.85)
 15 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR        NT    3:07.16        
                  41.38     1:28.60 (47.22)     2:17.88 (49.28)     3:07.16 (49.28)
 16 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR              NT    3:07.82        
                  42.09     1:28.94 (46.85)     2:19.21 (50.27)     3:07.82 (48.61)
 17 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               3:12.73    3:09.77        
                  42.36     1:31.25 (48.89)     2:23.24 (51.99)     3:09.77 (46.53)
 18 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         2:55.12    3:10.64        
                  42.58     1:30.32 (47.74)     2:20.96 (50.64)     3:10.64 (49.68)
 19 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR        NT    3:13.65        
                  44.39     1:34.46 (50.07)     2:24.85 (50.39)     3:13.65 (48.80)
 20 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR             NT    3:15.75        
                  43.80     1:34.62 (50.82)     2:24.55 (49.93)     3:15.75 (51.20)
 21 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR               NT    3:18.54        
                  42.75     1:32.56 (49.81)     2:25.85 (53.29)     3:18.54 (52.69)
 22 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               3:21.50    3:19.82        
                  44.84     1:37.35 (52.51)     2:28.65 (51.30)     3:19.82 (51.17)
 23 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         3:30.12    3:20.31        
                  42.98     1:33.11 (50.13)     2:25.72 (52.61)     3:20.31 (54.59)
 24 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR               NT    3:30.43        
                  45.78     1:38.24 (52.46)     2:34.11 (55.87)     3:30.43 (56.32)
 -- Daniels, Jacyn T    11 CAS-MR                    NT         DQ        
                  46.08     1:40.76 (54.68)     2:37.98 (57.22)          DQ (55.99)
 -- Piacentino, Isabel  11 SMC-MR               3:50.00         NS        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Casciano, Alexa     11 SMC-MR               3:45.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:04.69    1:04.22        
                  29.62     1:04.22 (34.60)                                        
  2 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:07.56    1:07.03        
                  30.73     1:07.03 (36.30)                                        
  3 Kilama, Atim        12 UNA-MA               1:08.83    1:07.47        
                  30.34     1:07.47 (37.13)                                        
  4 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          1:12.00    1:08.89        
                  31.47     1:08.89 (37.42)                                        
  5 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              1:09.97    1:09.83        
                  31.71     1:09.83 (38.12)                                        
  6 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:10.89    1:11.26        
                  32.24     1:11.26 (39.02)                                        
  7 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:09.83    1:11.96        
                  33.22     1:11.96 (38.74)                                        
  8 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:13.52    1:13.82        
                  33.81     1:13.82 (40.01)                                        
  9 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT    1:14.46        
                  36.13     1:14.46 (38.33)                                        
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:14.73        
                  35.45     1:14.73 (39.28)                                        
 11 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:15.59        
                  35.36     1:15.59 (40.23)                                        
 12 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:20.97    1:17.23        
                  38.67     1:17.23 (38.56)                                        
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:14.43    1:17.40        
                  35.57     1:17.40 (41.83)                                        
 14 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:25.47    1:19.09        
                  37.14     1:19.09 (41.95)                                        
 15 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:17.10    1:19.64        
                  37.11     1:19.64 (42.53)                                        
 16 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT    1:19.90        
                  35.70     1:19.90 (44.20)                                        
 17 Costanzo, Erica     12 Rac @ Jcc-MR         1:15.12    1:20.30        
                  35.58     1:20.30 (44.72)                                        
 18 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:21.32    1:21.08        
                  39.30     1:21.08 (41.78)                                        
 19 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:24.12    1:21.33        
                  37.64     1:21.33 (43.69)                                        
 20 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:24.62    1:22.31        
                  37.90     1:22.31 (44.41)                                        
 21 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:22.84    1:22.89        
                  37.51     1:22.89 (45.38)                                        
 22 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:25.20    1:23.10        
                  38.24     1:23.10 (44.86)                                        
 23 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:41.83    1:23.88        
                  39.72     1:23.88 (44.16)                                        
 24 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:45.49    1:24.13        
                  37.64     1:24.13 (46.49)                                        
 25 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:37.28    1:24.34        
                  38.32     1:24.34 (46.02)                                        
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:28.45    1:25.92        
                  39.46     1:25.92 (46.46)                                        
 27 Buencamino, Christ  11 Rac @ Jcc-MR         1:25.12    1:27.60        
                  39.01     1:27.60 (48.59)                                        
 28 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:28.12    1:28.42        
                  39.50     1:28.42 (48.92)                                        
 29 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          1:35.00    1:29.36        
                  40.77     1:29.36 (48.59)                                        
 30 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:32.21    1:30.05        
                  41.22     1:30.05 (48.83)                                        
 31 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:21.12    1:31.32        
                  42.40     1:31.32 (48.92)                                        
 32 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR   1:32.24    1:31.63        
                  41.59     1:31.63 (50.04)                                        
 33 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR        NT    1:34.60        
                  41.65     1:34.60 (52.95)                                        
 34 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         1:55.60    1:35.20        
                  41.73     1:35.20 (53.47)                                        
 35 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         1:36.12    1:37.42        
                  44.13     1:37.42 (53.29)                                        
 36 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT    1:39.29        
                  43.41     1:39.29 (55.88)                                        
 37 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    1:43.18        
                  45.30     1:43.18 (57.88)                                        
 38 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:48.34        
                  46.25   1:48.34 (1:02.09)                                        
 39 Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         1:38.12    1:54.83        
                  51.31   1:54.83 (1:03.52)                                        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         1:48.02         NS        
 -- Piacentino, Victor  12 SMC-MR               1:46.55         NS        
 -- Casciano, Alexa     11 SMC-MR               1:35.00         NS        
 -- Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR    1:52.99         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:32.72         NS        
 -- Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         1:36.12         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:56.12         NS        
 -- Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR        1:39.39         NS        
 -- Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:26.95         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:31.01    2:23.95        
                  30.92     1:07.25 (36.33)     1:45.16 (37.91)     2:23.95 (38.79)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                   NT    2:32.29        
                  31.29     1:09.32 (38.03)     1:50.87 (41.55)     2:32.29 (41.42)
  3 Fong, Chloe C       12 Manhattan Makos-MR   2:28.00    2:35.91        
                  32.94     1:11.12 (38.18)     1:53.18 (42.06)     2:35.91 (42.73)
  4 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:38.08    2:38.35        
                  33.80     1:14.83 (41.03)     1:58.31 (43.48)     2:38.35 (40.04)
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:40.81        
                  32.19     1:10.98 (38.79)     1:56.28 (45.30)     2:40.81 (44.53)
  6 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    3:12.05    2:41.30        
                  32.60     1:12.42 (39.82)     1:56.54 (44.12)     2:41.30 (44.76)
  7 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:54.06    2:43.05        
                  33.50     1:12.91 (39.41)     1:57.41 (44.50)     2:43.05 (45.64)
  8 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR                   NT    2:46.95        
                  33.01     1:00.46 (27.45)   2:00.86 (1:00.40)     2:46.95 (46.09)
  9 Fergus, Shea S      12 Manhattan Makos-MR   2:42.00    2:54.42        
                  35.00     1:18.26 (43.26)     2:08.33 (50.07)     2:54.42 (46.09)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:07.09    1:05.31        
                  30.75     1:05.31 (34.56)                                        
  2 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          1:10.40    1:07.68        
                  30.50     1:07.68 (37.18)                                        
  3 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              1:09.85    1:08.28        
                  31.52     1:08.28 (36.76)                                        
  4 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:09.50    1:08.69        
                  31.36     1:08.69 (37.33)                                        
  5 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:11.12    1:09.53        
                  31.06     1:09.53 (38.47)                                        
  6 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:14.63    1:09.73        
                  34.47     1:09.73 (35.26)                                        
  7 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:11.03    1:09.95        
  8 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:12.12    1:10.32        
                  31.15     1:10.32 (39.17)                                        
  9 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:10.96    1:10.56        
                  20.91     1:10.56 (49.65)                                        
 10 Kilama, Atim        12 UNA-MA                    NT    1:10.79        
                  31.51     1:10.79 (39.28)                                        
 11 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:11.04        
                  32.44     1:11.04 (38.60)                                        
 12 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:13.18    1:11.50        
                  32.75     1:11.50 (38.75)                                        
 13 Song, Hana J        12 Manhattan Makos-MR   1:16.35    1:11.63        
                  34.52     1:11.63 (37.11)                                        
 14 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:15.51    1:13.26        
                  40.15     1:13.26 (33.11)                                        
 15 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:17.23    1:13.27        
                  32.69     1:13.27 (40.58)                                        
 16 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:17.16    1:14.14        
                  36.62     1:14.14 (37.52)                                        
 17 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:13.91    1:14.49        
                  35.11     1:14.49 (39.38)                                        
 18 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:15.32    1:14.52        
                  25.91     1:14.52 (48.61)                                        
 19 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:15.80    1:14.64        
                  35.03     1:14.64 (39.61)                                        
 20 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT    1:14.68        
                  34.61     1:14.68 (40.07)                                        
 21 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:18.23    1:14.97        
                  35.59     1:14.97 (39.38)                                        
 22 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:38.70    1:15.74        
                  29.88     1:15.74 (45.86)                                        
 23 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:20.09    1:15.82        
                  35.28     1:15.82 (40.54)                                        
 24 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:19.79    1:16.05        
                  35.67     1:16.05 (40.38)                                        
 25 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:17.86    1:16.24        
                  37.09     1:16.24 (39.15)                                        
 26 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:20.96    1:16.26        
                1:16.26         1:16.26 ( )                                        
 27 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR        1:18.08    1:16.37        
                  31.54     1:16.37 (44.83)                                        
 28 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:17.96    1:16.41        
                  35.00     1:16.41 (41.41)                                        
 29 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:19.07    1:16.53        
                  36.71     1:16.53 (39.82)                                        
 30 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:17.92    1:16.57        
                  35.16     1:16.57 (41.41)                                        
 31 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:18.42    1:16.71        
                  35.65     1:16.71 (41.06)                                        
 32 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:20.12    1:16.89        
                  37.05     1:16.89 (39.84)                                        
 33 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          1:21.50    1:17.25        
                  37.61     1:17.25 (39.64)                                        
 34 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:21.70    1:17.51        
                  34.92     1:17.51 (42.59)                                        
 35 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:19.45    1:17.72        
                  35.68     1:17.72 (42.04)                                        
 36 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:19.56    1:18.15        
                  36.58     1:18.15 (41.57)                                        
 37 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         1:20.76    1:18.68        
                  38.06     1:18.68 (40.62)                                        
 38 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:25.77    1:19.18        
                  38.56     1:19.18 (40.62)                                        
 39 Lee, Esther M       11 RI Marlins-MR        1:19.33    1:19.36        
                  36.20     1:19.36 (43.16)                                        
 40 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:18.59    1:19.75        
                  35.75     1:19.75 (44.00)                                        
 41 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:20.83    1:19.81        
                  38.44     1:19.81 (41.37)                                        
 42 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:23.60    1:20.04        
                  36.99     1:20.04 (43.05)                                        
 42 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          1:23.53    1:20.04        
                  36.69     1:20.04 (43.35)                                        
 44 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:21.86    1:20.23        
                  37.96     1:20.23 (42.27)                                        
 45 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:32.89    1:22.03        
                  38.42     1:22.03 (43.61)                                        
 46 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               1:20.24    1:22.04        
                  39.43     1:22.04 (42.61)                                        
 47 Ashikari, Emily     12 SMC-MR               1:25.84    1:22.55        
                  40.98     1:22.55 (41.57)                                        
 48 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:21.19    1:22.61        
                  38.31     1:22.61 (44.30)                                        
 49 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR               1:30.00    1:22.69        
                  38.89     1:22.69 (43.80)                                        
 50 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR        NT    1:22.87        
                  38.12     1:22.87 (44.75)                                        
 51 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:24.24    1:22.94        
                  38.23     1:22.94 (44.71)                                        
 52 Gilsenan, Elizabet  12 Rac @ Jcc-MR         1:27.08    1:23.13        
                  38.87     1:23.13 (44.26)                                        
 53 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:29.51    1:23.47        
                  37.44     1:23.47 (46.03)                                        
 54 Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR        1:25.67    1:23.58        
                  39.70     1:23.58 (43.88)                                        
 55 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:27.77    1:24.20        
                  38.59     1:24.20 (45.61)                                        
 56 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:25.10    1:25.25        
                  38.19     1:25.25 (47.06)                                        
 57 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR          1:24.35    1:25.77        
                  38.11     1:25.77 (47.66)                                        
 58 Fertig, Gillian     12 Rac @ Jcc-MR         1:42.12    1:26.10        
                  43.63     1:26.10 (42.47)                                        
 59 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         1:28.27    1:26.14        
                  40.63     1:26.14 (45.51)                                        
 60 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR            1:25.63    1:26.63        
                  40.67     1:26.63 (45.96)                                        
 61 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:27.09    1:26.91        
                  41.56     1:26.91 (45.35)                                        
 62 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:27.22        
                  41.10     1:27.22 (46.12)                                        
 63 Daniels, Jacyn T    11 CAS-MR                    NT    1:29.14        
                  41.22     1:29.14 (47.92)                                        
 64 Driesen, Bella      11 SMC-MR               1:33.52    1:30.06        
                  44.06     1:30.06 (46.00)                                        
 65 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT    1:30.49        
                  42.51     1:30.49 (47.98)                                        
 66 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:31.25        
                  41.29     1:31.25 (49.96)                                        
 67 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    1:31.29        
                  26.89   1:31.29 (1:04.40)                                        
 68 Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         1:32.88    1:31.75        
                  44.46     1:31.75 (47.29)                                        
 69 Jordan, Lara        11 RI Marlins-MR        1:48.99    1:33.24        
                  42.42     1:33.24 (50.82)                                        
 70 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT    1:34.93        
                  42.54     1:34.93 (52.39)                                        
 71 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR          1:32.51    1:36.37        
                  46.83     1:36.37 (49.54)                                        
 72 Zboinski, Elissa K  12 Rac @ Jcc-MR         1:45.12    1:36.76        
                  44.30     1:36.76 (52.46)                                        
 73 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:34.70    1:37.06        
                  44.46     1:37.06 (52.60)                                        
 74 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:38.50        
                  43.09     1:38.50 (55.41)                                        
 -- Lucas, Emily E      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  43.23          DQ (50.01)                                        
 -- Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR    1:27.55         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.59          DQ (46.78)                                        
 -- Simmons, Lauren A   11 Agua Swim Team-MR    1:19.50         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  35.04          DQ (40.67)                                        
 -- Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  42.65                                                            
 -- Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:28.76         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.92          DQ (46.79)                                        
 -- Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         1:39.87         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Begley, Molly       12 SMC-MR               1:46.00         NS        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR        1:26.87         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:28.00         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:38.36         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:18.35         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         1:30.84         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR               1:27.71        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:32.21        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:21.13    2:21.56        
                  29.48     1:05.96 (36.48)     1:49.13 (43.17)     2:21.56 (32.43)
  2 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:26.44    2:22.89        
                  30.78     1:07.33 (36.55)     1:50.11 (42.78)     2:22.89 (32.78)
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:28.43    2:28.78        
                  31.40     1:09.46 (38.06)     1:53.54 (44.08)     2:28.78 (35.24)
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:33.78    2:28.81        
                  34.21     1:12.40 (38.19)     1:56.43 (44.03)     2:28.81 (32.38)
  5 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    2:39.77    2:29.08        
                  30.95     1:09.88 (38.93)     1:55.61 (45.73)     2:29.08 (33.47)
  6 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              2:30.92    2:30.69        
                  32.84     1:10.23 (37.39)     1:56.16 (45.93)     2:30.69 (34.53)
  7 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               2:37.67    2:32.51        
                  33.88     1:15.18 (41.30)     1:56.79 (41.61)     2:32.51 (35.72)
  8 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:32.87    2:33.66        
                  33.91     1:12.31 (38.40)     1:58.62 (46.31)     2:33.66 (35.04)
  9 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               3:12.87    2:34.17        
                  35.02     1:13.87 (38.85)     1:59.46 (45.59)     2:34.17 (34.71)
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:41.91    2:36.37        
                  33.96     1:13.50 (39.54)   2:36.12 (1:22.62)      2:36.37 (0.25)
 11 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          2:42.32    2:36.84        
                  30.38     1:10.86 (40.48)     1:58.51 (47.65)     2:36.84 (38.33)
 12 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    2:41.10    2:37.28        
                  36.92     1:18.25 (41.33)     2:01.97 (43.72)     2:37.28 (35.31)
 13 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:45.80    2:37.51        
                  32.95     1:11.65 (38.70)     1:58.00 (46.35)     2:37.51 (39.51)
 14 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              2:40.85    2:39.18        
                  34.62     1:14.41 (39.79)     2:02.75 (48.34)     2:39.18 (36.43)
 15 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR         NT    2:39.60        
                  34.73     1:16.98 (42.25)     2:04.16 (47.18)     2:39.60 (35.44)
 16 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    2:40.66    2:41.14        
                  34.23     1:16.91 (42.68)     2:05.72 (48.81)     2:41.14 (35.42)
 17 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    3:03.65    2:41.70        
                  34.62     1:15.88 (41.26)     2:05.37 (49.49)     2:41.70 (36.33)
 18 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    2:43.33    2:42.81        
                  35.11     1:17.47 (42.36)     2:07.12 (49.65)     2:42.81 (35.69)
 19 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              2:52.80    2:42.89        
                  34.56     1:18.18 (43.62)     2:04.63 (46.45)     2:42.89 (38.26)
 20 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              2:44.78    2:43.90        
                  38.48     1:19.43 (40.95)     2:06.35 (46.92)     2:43.90 (37.55)
 21 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   2:50.29    2:43.93        
                  37.97     1:19.97 (42.00)     2:07.56 (47.59)     2:43.93 (36.37)
 22 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         2:45.71    2:44.47        
                  34.00     1:15.81 (41.81)     2:07.11 (51.30)     2:44.47 (37.36)
 23 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               2:48.23    2:44.98        
                  37.50     1:19.06 (41.56)     2:10.65 (51.59)     2:44.98 (34.33)
 24 Costanzo, Erica     12 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:45.51        
                  35.78     1:16.79 (41.01)     2:06.19 (49.40)     2:45.51 (39.32)
 25 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          2:52.00    2:46.23        
                  37.54     1:19.25 (41.71)     2:09.96 (50.71)     2:46.23 (36.27)
 26 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         2:55.12    2:46.80        
                  37.64     1:18.78 (41.14)     2:09.04 (50.26)     2:46.80 (37.76)
 27 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    2:51.29    2:46.87        
                  37.59     1:21.56 (43.97)     2:10.23 (48.67)     2:46.87 (36.64)
 28 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              2:37.50    2:46.89        
                  34.64     1:16.77 (42.13)     2:04.39 (47.62)     2:46.89 (42.50)
 29 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT    2:47.02        
                  33.08     1:13.01 (39.93)     2:03.92 (50.91)     2:47.02 (43.10)
 30 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         2:59.79    2:47.51        
                2:47.51         2:47.51 ( )                                        
 31 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    3:02.10    2:48.06        
                  38.32     1:20.11 (41.79)     2:09.53 (49.42)     2:48.06 (38.53)
 32 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         3:14.02    2:48.89        
                  34.50     1:18.33 (43.83)     2:08.87 (50.54)     2:48.89 (40.02)
 33 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   2:52.47    2:50.34        
                  37.11     1:21.08 (43.97)     2:10.63 (49.55)     2:50.34 (39.71)
 34 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR             NT    2:51.14        
                  40.39     1:21.81 (41.42)     2:12.42 (50.61)     2:51.14 (38.72)
 35 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         2:50.93    2:51.44        
                  37.18     1:22.63 (45.45)     2:11.97 (49.34)     2:51.44 (39.47)
 36 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   2:53.55    2:52.01        
                  40.35     1:24.85 (44.50)     2:11.71 (46.86)     2:52.01 (40.30)
 37 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    2:52.12    2:52.11        
                  35.12   2:08.61 (1:33.49)     2:51.92 (43.31)      2:52.11 (0.19)
 38 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         2:56.25    2:53.38        
                  37.69     1:21.52 (43.83)     2:11.14 (49.62)     2:53.38 (42.24)
 39 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    3:12.77    2:54.44        
                  39.79     1:25.40 (45.61)     2:17.76 (52.36)     2:54.44 (36.68)
 40 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               2:56.44    2:54.48        
                  38.82     1:23.86 (45.04)     2:15.77 (51.91)     2:54.48 (38.71)
 41 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         3:12.48    2:54.51        
                  40.54     1:26.82 (46.28)     2:15.09 (48.27)     2:54.51 (39.42)
 42 Landers, Evie N     12 MAC-NE               2:55.92    2:57.50        
                  40.67     1:24.74 (44.07)     2:18.91 (54.17)     2:57.50 (38.59)
 43 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    3:17.63    2:57.82        
                  41.26     1:27.12 (45.86)     2:16.42 (49.30)     2:57.82 (41.40)
 44 Buencamino, Christ  11 Rac @ Jcc-MR         3:15.12    2:58.38        
                  36.65     1:21.34 (44.69)   2:58.38 (1:37.04)                    
 45 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         3:42.12    2:58.72        
                  38.48     1:23.70 (45.22)     2:16.67 (52.97)     2:58.72 (42.05)
 46 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   2:58.86    2:59.21        
                  36.04     1:22.08 (46.04)     2:19.98 (57.90)     2:59.21 (39.23)
 47 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    3:00.25    3:00.54        
                  39.54     1:23.59 (44.05)     2:19.87 (56.28)     3:00.54 (40.67)
 48 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               3:06.00    3:01.53        
                  39.49     1:26.44 (46.95)     2:18.58 (52.14)     3:01.53 (42.95)
 49 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               3:02.59    3:01.59        
                  45.38     1:31.91 (46.53)     2:21.82 (49.91)     3:01.59 (39.77)
 50 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR               NT    3:04.37        
                  39.23     1:28.37 (49.14)     2:20.05 (51.68)     3:04.37 (44.32)
 51 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            3:32.40    3:06.10        
                  44.46     1:30.20 (45.74)     2:21.75 (51.55)     3:06.10 (44.35)
 52 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   3:04.53    3:07.38        
                  38.18     1:23.73 (45.55)     2:23.18 (59.45)     3:07.38 (44.20)
 53 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          3:18.86    3:08.90        
                  43.47     1:30.71 (47.24)     2:24.48 (53.77)     3:08.90 (44.42)
 54 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         3:12.93    3:08.91        
                  41.28     1:28.35 (47.07)     2:27.46 (59.11)     3:08.91 (41.45)
 55 Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR        3:00.00    3:11.16        
                  43.85     1:30.99 (47.14)   2:30.99 (1:00.00)     3:11.16 (40.17)
 56 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    3:14.21        
                  41.07     1:26.71 (45.64)   2:27.74 (1:01.03)     3:14.21 (46.47)
 57 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT    3:14.62        
                  42.90     1:31.79 (48.89)     2:30.23 (58.44)     3:14.62 (44.39)
 58 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            3:50.00    3:16.42        
                  45.37     1:37.17 (51.80)     2:23.90 (46.73)     3:16.42 (52.52)
 59 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    3:22.72        
                  45.46     1:35.24 (49.78)     2:34.02 (58.78)     3:22.72 (48.70)
 60 Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         3:48.71    3:29.29        
                  49.29     1:38.40 (49.11)   2:47.12 (1:08.72)     3:29.29 (42.17)
 -- Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               2:55.14         DQ        
                  38.66     1:22.39 (43.73)     2:14.45 (52.06)          DQ (38.81)
 -- Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch - fly
                  40.14     1:32.21 (52.07)     2:27.07 (54.86)          DQ (42.78)
 -- Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  36.80     1:20.58 (43.78)     2:15.61 (55.03)          DQ (43.78)
 -- Piacentino, Isabel  11 SMC-MR               3:06.00         NS        
 -- Casciano, Alexa     11 SMC-MR               3:17.28         NS        
 -- Piacentino, Victor  12 SMC-MR               2:56.00         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         3:46.12         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   3:08.83         NS        
 -- Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   3:01.23         NS        
 -- Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         4:08.35         NS        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   3:09.92         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR                    NT         NS        
 -- Kilama, Atim        12 UNA-MA               2:34.05         NS        
 -- Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:54.00    1:50.89        
     1) Brennan, Catie F 12             2) Lai, Stephanie R 12            
     3) Kwa, Brightlyn H 11             4) Tomita, Yurika 12              
                  28.03       54.96 (26.93)     1:24.75 (29.79)     1:50.89 (26.14)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:53.06        
                  28.10       56.32 (28.22)     1:25.17 (28.85)     1:53.06 (27.89)
  3 MetroWest Aquatic Club-NE  'A'              2:00.34    2:00.67        
     1) Colon, Jaqueline S 12           2) Landers, Evie N 12             
     3) Stonestreet, Emily T 11         4) Chen, Sophie S 12              
                  29.77   1:36.79 (1:07.02)     2:00.41 (23.62)      2:00.67 (0.26)
  4 Manhattan Makos-MR  'A'                     1:55.66    2:06.49        
                  30.01     1:02.60 (32.59)     1:34.86 (32.26)     2:06.49 (31.63)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:10.00    2:10.93        
                  31.01     1:06.88 (35.87)     1:45.55 (38.67)     2:10.93 (25.38)
  6 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:06.51    2:12.86        
     1) Herrera-Murphy, Alexa V 12      2) Rodriguez, Patricia A 12       
     3) Crespo, Andee M 12              4) Martin, Taylor N 12            
                  32.67     1:06.00 (33.33)     1:38.27 (32.27)     2:12.86 (34.59)
  7 Rooselvelt Island Swim Team-MR  'A'         2:14.50    2:15.67        
     1) Gak, Mila M 12                  2) Jordan, Lara 11                
     3) Ritziu, Andrea 12               4) Simpson, Kayla A 12            
                  29.71     1:03.04 (33.33)   2:15.23 (1:12.19)      2:15.67 (0.44)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:17.45         NS        
     1) Lilian, Sarah 12                2) Piacentino, Isabella 11        
     3) Siegel, Molly E 12              4) Piacentino, Victoria 12        
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:06.46        
                  31.99     1:08.78 (36.79)     1:38.85 (30.07)     2:06.46 (27.61)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:15.02        
                  33.10     1:12.57 (39.47)     1:47.33 (34.76)     2:15.02 (27.69)
  3 Manhattan Makos-MR  'A'                     2:10.63    2:21.42        
                  37.01     1:17.72 (40.71)     1:49.82 (32.10)     2:21.42 (31.60)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT    2:22.26        
                  38.52     1:15.49 (36.97)     1:50.16 (34.67)     2:22.26 (32.10)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:45.00    2:23.17        
     1) Lai, Stephanie R 12             2) Brennan, Catie F 12            
     3) Tomita, Yurika 12               4) Kwa, Brightlyn H 11            
                  30.88   1:32.96 (1:02.08)     2:02.40 (29.44)     2:23.17 (20.77)
  6 Rooselvelt Island Swim Team-MR  'A'              NT    2:28.10        
                  37.08     1:16.96 (39.88)     1:52.66 (35.70)     2:28.10 (35.44)
  7 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:28.48    2:28.83        
     1) Crespo, Andee M 12              2) Martin, Taylor N 12            
     3) Rodriguez, Patricia A 12        4) Johnson, Carmen C 12           
                  37.00     1:19.61 (42.61)     1:57.93 (38.32)     2:28.83 (30.90)
  8 New York City Aquatic Club-MR  'B'          3:00.00    2:39.59        
                  43.26   2:39.59 (1:56.33)         2:39.59 ( )                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                25.91      25.91        
  2 Taylor, Sophia G    14 Manhattan Makos-MR     25.81      26.51        
  3 Smith, Sophia R     14 MAC-NE                 27.57      26.55        
  4 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR      25.87      26.61        
  5 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR      26.80      26.94        
  6 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR                27.11      27.37        
  7 Low, Kelly          14 NYCC-MR                27.14      27.41        
  8 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR               26.85      27.43        
  9 Janz, Lea M         14 CAC-CT                 27.41      27.50        
 10 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                27.88      27.60        
 11 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                  27.69      27.69        
 12 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR      27.25      27.87        
 13 Peacher, Meg B      13 MAC-NE                 28.37      27.90        
 14 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR      27.38      27.98        
 15 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE                 29.24      28.14        
 16 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR                28.51      28.64        
 17 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR                 29.32      28.82        
 18 Wong, Samantha H    13 HS-MR                  27.66      29.05        
 19 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE                 28.54      29.20        
 20 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR           29.65      29.37        
 21 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR     30.53      29.55        
 22 Irving, Chloe M     14 MAC-NE                 29.95      29.57        
 23 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR      29.92      29.59        
 24 Saracovan, Michell  13 CAC-CT                 28.70      29.69        
 25 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR      29.17      29.79        
 26 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR      30.06      29.81        
 27 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR                  NT      29.84        
 28 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR      30.87      29.86        
 29 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR      29.82      29.97        
 30 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                  29.70      30.06        
 31 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR            30.92      30.09        
 32 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR                31.01      30.18        
 33 Shen, Alexandra     13 HS-MR                  31.53      30.22        
 34 Wu, Yifei           13 NYCC-MR                30.37      30.46        
 35 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR     31.69      30.66        
 36 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                32.17      30.75        
 37 Canales, Carolyn M  13 HS-MR                  32.70      30.86        
 38 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR      30.71      30.93        
 39 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR      32.76      30.97        
 40 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR            32.14      31.01        
 41 Holman, Paige E     14 MAC-NE                 32.57      31.95        
 42 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR            33.32      31.96        
 43 Feliz, Maricelis    14 Rac @ Jcc-MR           33.22      32.34        
 44 Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT      34.42        
 45 Vogel, Morgan       13 SMC-MR                 33.81      34.48        
 46 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR            32.99      35.03        
 47 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT      35.07        
 48 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                 37.99      39.52        
 -- Winter, Kami S      13 MAC-NE                 28.69         DQ        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR            42.17         NS        
 -- Code, Alexa L       14 Manhattan Makos-MR     27.14         NS        
 -- Rappa, Gianna       14 SMC-MR                 28.66         NS        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR                31.07         NS        
 -- Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR      26.98        SCR        
 -- McCormick, Sarah    14 SMC-MR                 28.24        SCR        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                  28.72        SCR        
 -- Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR                30.34        SCR        
 -- Lynch, Julia M      14 SMC-MR                 33.10        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR      53.34      53.13        
                  25.48       53.13 (27.65)                                        
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                56.25      57.52        
                  27.27       57.52 (30.25)                                        
  3 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR      57.30      57.95        
                  27.95       57.95 (30.00)                                        
  4 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR      57.36      58.07        
                  27.83       58.07 (30.24)                                        
  5 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR      59.99      58.53        
                  28.33       58.53 (30.20)                                        
  6 Smith, Sophia R     14 MAC-NE                 57.80      58.88        
                  28.27       58.88 (30.61)                                        
  7 Janz, Lea M         14 CAC-CT                 58.81      59.44        
                  28.72       59.44 (30.72)                                        
  8 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR               58.15      59.48        
                  28.25       59.48 (31.23)                                        
  9 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR      57.50      59.70        
                  28.51       59.70 (31.19)                                        
 10 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:00.16      59.90        
                  28.57       59.90 (31.33)                                        
 11 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    1:00.36    1:00.35        
                  29.28     1:00.35 (31.07)                                        
 12 Low, Kelly          14 NYCC-MR                59.32    1:00.43        
                  28.77     1:00.43 (31.66)                                        
 13 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:00.51    1:00.65        
                  29.07     1:00.65 (31.58)                                        
 14 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                1:01.18    1:01.02        
                  29.35     1:01.02 (31.67)                                        
 15 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               1:06.44    1:01.41        
                  28.76     1:01.41 (32.65)                                        
 16 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               1:01.44    1:01.44        
                  29.41     1:01.44 (32.03)                                        
 17 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR      59.99    1:01.61        
                  29.13     1:01.61 (32.48)                                        
 18 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:01.40    1:01.67        
                  28.49     1:01.67 (33.18)                                        
 19 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               1:03.04    1:01.70        
                  29.74     1:01.70 (31.96)                                        
 20 McCormick, Sarah    14 SMC-MR               1:01.60    1:01.88        
                  28.77     1:01.88 (33.11)                                        
 21 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               1:01.02    1:02.17        
                  29.88     1:02.17 (32.29)                                        
 22 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         1:01.07    1:02.22        
                  29.98     1:02.22 (32.24)                                        
 23 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:01.33    1:02.34        
                  29.12     1:02.34 (33.22)                                        
 24 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.85    1:02.75        
                  30.28     1:02.75 (32.47)                                        
 25 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:05.68    1:02.83        
                  29.51     1:02.83 (33.32)                                        
 26 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR                  NT    1:03.19        
                  30.24     1:03.19 (32.95)                                        
 27 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:07.77    1:03.51        
                  30.17     1:03.51 (33.34)                                        
 28 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:07.86    1:03.66        
                  29.81     1:03.66 (33.85)                                        
 29 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:05.59    1:03.97        
                  30.40     1:03.97 (33.57)                                        
 30 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              1:04.41    1:04.34        
                  30.39     1:04.34 (33.95)                                        
 31 Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         1:01.19    1:04.39        
                  30.32     1:04.39 (34.07)                                        
 32 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          1:04.30    1:04.86        
                  30.52     1:04.86 (34.34)                                        
 33 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    1:06.05    1:05.08        
                  30.97     1:05.08 (34.11)                                        
 34 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:06.34    1:05.14        
                  30.90     1:05.14 (34.24)                                        
 35 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:03.37    1:05.38        
                  31.25     1:05.38 (34.13)                                        
 36 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   1:10.05    1:05.58        
                  31.21     1:05.58 (34.37)                                        
 37 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:06.06    1:05.87        
                  31.78     1:05.87 (34.09)                                        
 38 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                1:06.02    1:06.26        
                  32.11     1:06.26 (34.15)                                        
 39 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:06.32        
                  32.61     1:06.32 (33.71)                                        
 40 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:06.96    1:06.80        
                  31.87     1:06.80 (34.93)                                        
 41 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    1:07.30    1:06.89        
                  31.43     1:06.89 (35.46)                                        
 42 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              1:06.58    1:06.99        
                  31.80     1:06.99 (35.19)                                        
 43 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:04.58    1:07.14        
                  31.45     1:07.14 (35.69)                                        
 44 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          1:12.92    1:07.50        
                  32.90     1:07.50 (34.60)                                        
 45 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:11.75    1:07.53        
                  32.59     1:07.53 (34.94)                                        
 46 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:08.57    1:07.91        
 47 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              1:07.51    1:07.93        
                  31.49     1:07.93 (36.44)                                        
 48 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   1:10.62    1:08.26        
                  31.99     1:08.26 (36.27)                                        
 49 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:08.80    1:08.32        
                  31.68     1:08.32 (36.64)                                        
 50 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              1:10.55    1:08.53        
                  32.63     1:08.53 (35.90)                                        
 51 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         1:17.12    1:08.85        
                  33.73     1:08.85 (35.12)                                        
 52 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:05.91    1:09.18        
                  33.16     1:09.18 (36.02)                                        
 53 Edwards, Georgia    13 SMC-MR               1:14.00    1:09.55        
                  32.53     1:09.55 (37.02)                                        
 54 Gordon, Arielle     13 SMC-MR               1:11.58    1:10.51        
                  33.26     1:10.51 (37.25)                                        
 55 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:11.56    1:10.79        
                  34.21     1:10.79 (36.58)                                        
 56 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:14.56    1:10.80        
                  33.79     1:10.80 (37.01)                                        
 57 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         1:12.35    1:12.32        
                  34.29     1:12.32 (38.03)                                        
 58 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:13.91    1:12.45        
                  34.36     1:12.45 (38.09)                                        
 59 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:10.03    1:12.47        
                  34.69     1:12.47 (37.78)                                        
 60 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        1:12.64    1:12.59        
                  35.04     1:12.59 (37.55)                                        
 61 Lynch, Julia M      14 SMC-MR               1:14.45    1:12.99        
                  33.93     1:12.99 (39.06)                                        
 62 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:13.21    1:13.17        
                  35.10     1:13.17 (38.07)                                        
 63 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:13.37    1:14.07        
                  34.14     1:14.07 (39.93)                                        
 64 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:17.94    1:15.10        
                  35.95     1:15.10 (39.15)                                        
 65 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            1:15.73    1:15.32        
                  34.90     1:15.32 (40.42)                                        
 66 Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT    1:18.60        
                  35.76     1:18.60 (42.84)                                        
 67 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT    1:22.71        
                  36.59     1:22.71 (46.12)                                        
 68 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              1:26.36    1:24.46        
                  39.72     1:24.46 (44.74)                                        
 69 Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT    1:26.41        
                  37.82     1:26.41 (48.59)                                        
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         1:13.43         NS        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                1:03.42         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR          1:37.80         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR      59.37         NS        
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              1:09.70         NS        
 -- Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    1:10.48         NS        
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:14.51        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    1:58.09    2:02.31        
                  27.65       58.57 (30.92)     1:30.07 (31.50)     2:02.31 (32.24)
  2 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:09.04    2:04.00        
                  28.59     1:00.10 (31.51)     1:32.52 (32.42)     2:04.00 (31.48)
  3 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    2:05.13    2:07.87        
                  29.14     1:01.96 (32.82)     1:35.28 (33.32)     2:07.87 (32.59)
  4 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:09.53    2:07.88        
                  29.05     1:02.09 (33.04)     1:36.00 (33.91)     2:07.88 (31.88)
  5 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    2:10.68    2:08.10        
                  30.47     1:03.39 (32.92)     1:36.18 (32.79)     2:08.10 (31.92)
  6 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    2:09.24    2:08.74        
                  29.13     1:01.75 (32.62)     1:35.21 (33.46)     2:08.74 (33.53)
  7 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:07.63    2:09.06        
                  28.85     1:01.72 (32.87)     1:35.98 (34.26)     2:09.06 (33.08)
  8 Janz, Lea M         14 CAC-CT               2:09.59    2:09.08        
                  30.06     1:03.41 (33.35)     1:37.02 (33.61)     2:09.08 (32.06)
  9 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               2:09.87    2:09.73        
                  30.08     1:03.29 (33.21)     1:36.76 (33.47)     2:09.73 (32.97)
 10 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             2:03.29    2:11.26        
                  28.87     1:01.95 (33.08)     1:36.74 (34.79)     2:11.26 (34.52)
 11 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:13.46    2:12.10        
                  30.66     1:04.16 (33.50)     1:38.43 (34.27)     2:12.10 (33.67)
 12 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               2:11.89    2:12.94        
                  30.63     1:04.28 (33.65)     1:39.26 (34.98)     2:12.94 (33.68)
 13 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:12.96        
                  29.89     1:03.45 (33.56)     1:39.51 (36.06)     2:12.96 (33.45)
 14 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:16.10    2:13.61        
                  29.82     1:03.85 (34.03)     1:39.18 (35.33)     2:13.61 (34.43)
 15 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              2:14.70    2:13.77        
                  30.27     1:04.28 (34.01)     1:39.38 (35.10)     2:13.77 (34.39)
 16 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:14.10        
                  29.36     1:03.01 (33.65)     1:38.69 (35.68)     2:14.10 (35.41)
 17 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:18.34    2:14.73        
                  29.06     1:04.15 (35.09)     1:40.49 (36.34)     2:14.73 (34.24)
 18 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               2:15.50    2:15.72        
                  31.55     1:06.43 (34.88)     1:41.53 (35.10)     2:15.72 (34.19)
 19 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         2:18.07    2:17.24        
                  31.29     1:06.62 (35.33)     1:42.03 (35.41)     2:17.24 (35.21)
 20 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR             2:18.78    2:18.81        
                                1:07.75 ( )     1:43.50 (35.75)     2:18.81 (35.31)
 21 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         2:22.16    2:20.33        
                                1:08.65 ( )     1:45.03 (36.38)     2:20.33 (35.30)
 22 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               2:24.52    2:20.56        
                  31.07     1:06.47 (35.40)     1:44.03 (37.56)     2:20.56 (36.53)
 23 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              2:17.68    2:21.42        
                  30.30     1:05.74 (35.44)     1:44.06 (38.32)     2:21.42 (37.36)
 24 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:23.02    2:21.62        
                  33.88   1:46.91 (1:13.03)     2:21.62 (34.71)                    
 25 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    2:21.99    2:21.63        
                                1:07.64 ( )     1:44.58 (36.94)     2:21.63 (37.05)
 26 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:18.72    2:21.94        
                  31.26     1:07.02 (35.76)     1:44.61 (37.59)     2:21.94 (37.33)
 27 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:21.23    2:22.41        
                  32.46     1:07.90 (35.44)     1:45.36 (37.46)     2:22.41 (37.05)
 28 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:24.03        
                  32.08     1:08.92 (36.84)     1:47.17 (38.25)     2:24.03 (36.86)
 29 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:25.82    2:25.50        
                  33.61     1:10.72 (37.11)     1:48.50 (37.78)     2:25.50 (37.00)
 30 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    2:25.69    2:25.64        
                                1:10.17 ( )     1:48.35 (38.18)     2:25.64 (37.29)
 31 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               2:20.82    2:26.21        
                                1:09.68 ( )   2:26.21 (1:16.53)                    
 32 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    2:23.87    2:26.40        
                  32.87     1:10.23 (37.36)     1:48.19 (37.96)     2:26.40 (38.21)
 33 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   2:29.86    2:26.63        
                  32.59     1:09.60 (37.01)     1:48.65 (39.05)     2:26.63 (37.98)
 34 Winter, Kami S      13 MAC-NE               2:22.78    2:26.73        
                  32.74     1:10.76 (38.02)     1:50.19 (39.43)     2:26.73 (36.54)
 35 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    2:37.58    2:27.09        
 36 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          2:20.04    2:27.24        
                  31.36     1:06.97 (35.61)     1:46.54 (39.57)     2:27.24 (40.70)
 37 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:26.75    2:27.99        
                  33.19     1:10.26 (37.07)     1:49.11 (38.85)     2:27.99 (38.88)
 38 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:33.94    2:29.74        
                                1:11.16 ( )     1:51.16 (40.00)     2:29.74 (38.58)
 39 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              2:28.56    2:30.87        
                  33.91     1:12.01 (38.10)     1:51.80 (39.79)     2:30.87 (39.07)
 40 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   2:31.58    2:31.51        
                  32.05     1:10.24 (38.19)     1:51.43 (41.19)     2:31.51 (40.08)
 41 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              2:33.22    2:32.17        
                  34.52     1:12.23 (37.71)     1:52.27 (40.04)     2:32.17 (39.90)
 42 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              2:28.79    2:32.21        
                                1:13.03 ( )     1:54.00 (40.97)     2:32.21 (38.21)
 43 Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              2:33.94    2:32.23        
                                1:10.17 ( )     1:51.39 (41.22)     2:32.23 (40.84)
 44 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          2:41.12    2:32.65        
 45 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:32.07    2:33.54        
                  32.16     1:10.93 (38.77)     1:52.67 (41.74)     2:33.54 (40.87)
 46 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:35.25    2:33.92        
                  35.17     1:13.44 (38.27)     1:54.07 (40.63)     2:33.92 (39.85)
 47 Holman, Paige E     14 MAC-NE               2:35.30    2:35.46        
                                1:13.69 ( )     1:54.79 (41.10)     2:35.46 (40.67)
 48 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         2:40.12    2:36.48        
 49 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         2:41.12    2:39.00        
 50 Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         2:24.12    2:39.72        
                  37.02     1:17.14 (40.12)     1:59.11 (41.97)     2:39.72 (40.61)
 51 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         2:48.66    2:40.37        
 52 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        2:44.37    2:42.96        
 53 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               2:40.00    2:44.35        
 54 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            2:44.99    2:45.68        
 55 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          2:55.77    2:51.76        
 56 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              3:30.99    3:04.66        
 57 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR              3:22.13    3:11.04        
 58 Espinos, Violette   13 NYCC-MR              3:37.18    3:11.72        
 59 Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT    3:14.85        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    2:11.50         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:23.31         NS        
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         2:14.51         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Sophia G    14 Manhattan Makos-MR   5:45.03    5:35.40        
                  28.99     1:02.07 (33.08)     1:36.16 (34.09)     2:10.63 (34.47)
        2:45.32 (34.69)     3:19.26 (33.94)     3:53.76 (34.50)     4:28.25 (34.49)
        5:02.40 (34.15)     5:35.40 (33.00)                                        
  2 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               5:39.70    5:37.89        
                  28.79       54.57 (25.78)     1:35.11 (40.54)   2:43.55 (1:08.44)
        3:18.79 (35.24)     3:51.87 (33.08)   4:57.73 (1:05.86)     5:37.54 (39.81)
         5:37.89 (0.35)                                                            
  3 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    5:45.74    5:41.91        
                  30.70     1:04.07 (33.37)     1:38.31 (34.24)     2:13.05 (34.74)
        2:48.01 (34.96)     3:23.05 (35.04)     3:58.04 (34.99)     4:32.97 (34.93)
        5:07.94 (34.97)     5:41.91 (33.97)                                        
  4 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    5:48.72    5:45.13        
                  31.33     1:05.81 (34.48)     1:41.16 (35.35)     2:17.17 (36.01)
        2:52.37 (35.20)     3:27.54 (35.17)     4:02.65 (35.11)     4:37.59 (34.94)
        5:12.19 (34.60)     5:45.13 (32.94)                                        
  5 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                5:49.79    5:46.69        
                  30.64     1:04.96 (34.32)     1:40.15 (35.19)     2:15.87 (35.72)
        2:51.24 (35.37)     3:26.82 (35.58)     4:02.28 (35.46)     4:38.07 (35.79)
        5:13.43 (35.36)     5:46.69 (33.26)                                        
  6 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             5:20.73    5:53.43        
                  30.32     1:05.20 (34.88)     1:41.41 (36.21)     2:18.09 (36.68)
        2:54.09 (36.00)     3:31.08 (36.99)     4:07.48 (36.40)     4:43.74 (36.26)
        5:20.00 (36.26)     5:53.43 (33.43)                                        
  7 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               5:53.77    6:02.77        
                  31.29     1:06.73 (35.44)     1:43.30 (36.57)     2:19.93 (36.63)
        2:56.64 (36.71)     3:34.36 (37.72)     4:11.71 (37.35)     4:49.16 (37.45)
        5:27.31 (38.15)     6:02.77 (35.46)                                        
  8 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              6:21.94    6:10.65        
                  31.43     1:07.14 (35.71)     1:32.77 (25.63)     2:22.63 (49.86)
        3:00.71 (38.08)     3:38.58 (37.87)     4:17.00 (38.42)   5:33.30 (1:16.30)
        6:10.65 (37.35)                                                            
  9 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   6:15.82    6:18.85        
                  32.32     1:10.39 (38.07)     1:49.83 (39.44)     2:28.55 (38.72)
        3:07.98 (39.43)     3:46.12 (38.14)     4:24.88 (38.76)     5:03.05 (38.17)
        5:41.07 (38.02)     6:18.85 (37.78)                                        
 10 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              6:02.12    6:23.42        
                  28.28     1:08.02 (39.74)     1:46.42 (38.40)     2:26.08 (39.66)
        3:05.47 (39.39)     3:43.30 (37.83)     4:25.47 (42.17)     5:05.84 (40.37)
        5:45.87 (40.03)     6:23.42 (37.55)                                        
 11 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    7:08.97    6:23.51        
 12 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   6:43.09    6:29.87        
                  34.45     1:13.81 (39.36)     1:53.69 (39.88)     2:33.98 (40.29)
        3:13.74 (39.76)     3:42.28 (28.54)     4:26.50 (44.22)     4:48.86 (22.36)
        5:13.26 (24.40)   6:29.87 (1:16.61)                                        
 13 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              6:33.56    6:41.95        
                  32.96     1:10.89 (37.93)     1:51.62 (40.73)     2:32.76 (41.14)
      3:56.75 (1:23.99)     4:39.13 (42.38)     5:21.61 (42.48)     6:03.61 (42.00)
        6:41.95 (38.34)                                                            
 14 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              7:00.83    6:42.62        
                  35.28     1:15.65 (40.37)     1:58.05 (42.40)     2:41.31 (43.26)
        3:22.64 (41.33)     4:04.26 (41.62)     4:45.50 (41.24)     5:26.48 (40.98)
        6:06.26 (39.78)     6:42.62 (36.36)                                        
 15 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              6:56.97    6:51.72        
                                                    1:59.64 ( )     2:42.05 (42.41)
        3:24.87 (42.82)                                                            
            6:12.13 ( )     6:51.72 (39.59)                                        
 16 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              6:50.44    6:55.49        
                  36.47     1:17.42 (40.95)     2:00.01 (42.59)     2:42.53 (42.52)
        3:25.41 (42.88)     4:08.12 (42.71)     4:51.32 (43.20)     5:34.17 (42.85)
        6:16.33 (42.16)     6:55.49 (39.16)                                        
 17 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         7:24.26    7:01.44        
 18 Wong, Samantha H    13 HS-MR                6:53.42    7:11.10        
                  36.03     1:17.44 (41.41)     2:01.75 (44.31)     2:46.94 (45.19)
        3:32.05 (45.11)     4:16.70 (44.65)     5:01.39 (44.69)     5:45.17 (43.78)
        6:28.49 (43.32)     7:11.10 (42.61)                                        
 -- Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              6:39.95        SCR        
 -- Low, Kelly          14 NYCC-MR              5:55.25        SCR        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    6:20.62        SCR        
 -- Lynch, Julia M      14 SMC-MR               6:08.63        SCR        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                6:00.29        SCR        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              6:11.71        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.51        
                  29.37     1:00.51 (31.14)                                        
  2 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    1:02.22    1:02.30        
                  30.36     1:02.30 (31.94)                                        
  3 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              1:01.78    1:02.43        
                  29.92     1:02.43 (32.51)                                        
  4 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:02.83        
                  30.64     1:02.83 (32.19)                                        
  5 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    1:08.88    1:06.32        
                  32.55     1:06.32 (33.77)                                        
  6 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:08.86    1:08.52        
                  33.18     1:08.52 (35.34)                                        
  7 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:09.18    1:08.63        
                  32.90     1:08.63 (35.73)                                        
  8 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    1:07.42    1:09.29        
                  33.56     1:09.29 (35.73)                                        
  9 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:10.26    1:09.34        
                  33.38     1:09.34 (35.96)                                        
 10 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:11.15    1:10.13        
                  33.90     1:10.13 (36.23)                                        
 11 Low, Kelly          14 NYCC-MR              1:08.43    1:11.38        
                  34.78     1:11.38 (36.60)                                        
 12 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:12.19    1:11.45        
                  35.19     1:11.45 (36.26)                                        
 13 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               1:12.81    1:11.55        
                  35.55     1:11.55 (36.00)                                        
 14 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         1:10.02    1:12.03        
                  34.96     1:12.03 (37.07)                                        
 14 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:13.91    1:12.03        
                  34.59     1:12.03 (37.44)                                        
 16 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         1:13.78    1:12.60        
                  35.54     1:12.60 (37.06)                                        
 17 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:12.79    1:12.81        
                  34.57     1:12.81 (38.24)                                        
 18 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:10.93    1:13.16        
                  35.45     1:13.16 (37.71)                                        
 19 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              1:14.42    1:13.35        
                  34.98     1:13.35 (38.37)                                        
 20 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:12.81    1:13.82        
                  36.10     1:13.82 (37.72)                                        
 21 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:15.27    1:14.00        
                  36.13     1:14.00 (37.87)                                        
 22 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    1:15.21    1:14.15        
                  35.93     1:14.15 (38.22)                                        
 23 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              1:15.01    1:14.23        
                  36.04     1:14.23 (38.19)                                        
 24 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               1:13.22    1:14.31        
                  35.54     1:14.31 (38.77)                                        
 25 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:15.44    1:14.83        
                  35.57     1:14.83 (39.26)                                        
 26 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              1:16.28    1:15.91        
                  37.23     1:15.91 (38.68)                                        
 27 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               1:15.17    1:16.13        
                  36.34     1:16.13 (39.79)                                        
 28 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          1:15.57    1:17.33        
                  37.37     1:17.33 (39.96)                                        
 29 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   1:19.26    1:17.46        
                  37.37     1:17.46 (40.09)                                        
 30 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               1:17.44    1:17.69        
                  38.25     1:17.69 (39.44)                                        
 31 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:17.70        
                  38.10     1:17.70 (39.60)                                        
 32 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:16.20    1:17.77        
                  38.05     1:17.77 (39.72)                                        
 33 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              1:17.28    1:18.76        
                  38.27     1:18.76 (40.49)                                        
 34 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:20.41    1:19.48        
                  32.18     1:19.48 (47.30)                                        
 35 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   1:20.73    1:19.62        
                  38.41     1:19.62 (41.21)                                        
 36 Holman, Paige E     14 MAC-NE               1:16.35    1:19.80        
                  38.81     1:19.80 (40.99)                                        
 37 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:17.98    1:19.86        
                  37.66     1:19.86 (42.20)                                        
 38 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:25.83    1:20.67        
                  37.53     1:20.67 (43.14)                                        
 39 Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              1:30.45    1:20.73        
                  39.01     1:20.73 (41.72)                                        
 40 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          1:22.13    1:21.50        
                  40.21     1:21.50 (41.29)                                        
 41 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               1:19.89    1:22.01        
                  39.93     1:22.01 (42.08)                                        
 42 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:23.31    1:22.57        
                  40.40     1:22.57 (42.17)                                        
 43 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:26.06    1:23.23        
                  40.42     1:23.23 (42.81)                                        
 44 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         1:25.12    1:23.59        
                  41.72     1:23.59 (41.87)                                        
 45 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:26.24    1:24.95        
                  41.64     1:24.95 (43.31)                                        
 46 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:32.42    1:25.51        
                  40.01     1:25.51 (45.50)                                        
 47 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            1:25.64    1:25.69        
                  42.35     1:25.69 (43.34)                                        
 48 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        1:25.05    1:25.81        
                  41.92     1:25.81 (43.89)                                        
 49 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:25.74    1:26.02        
                  43.01     1:26.02 (43.01)                                        
 50 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         1:29.94    1:28.24        
                  43.01     1:28.24 (45.23)                                        
 51 Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         1:30.38    1:28.78        
                  42.76     1:28.78 (46.02)                                        
 52 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              1:33.97    1:33.36        
                  46.44     1:33.36 (46.92)                                        
 53 Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT    1:41.94        
                  48.46     1:41.94 (53.48)                                        
 54 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR              1:47.82    1:45.85        
                  48.74     1:45.85 (57.11)                                        
 -- Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.58                                                            
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         1:08.14         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR          1:49.83         NS        
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:25.19         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:16.73    2:15.03        
                  31.40     1:05.84 (34.44)     1:40.78 (34.94)     2:15.03 (34.25)
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:13.78    2:15.53        
                  30.89     1:04.37 (33.48)     1:39.29 (34.92)     2:15.53 (36.24)
  3 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:58.38    2:24.97        
                  33.56     1:09.95 (36.39)     1:48.14 (38.19)     2:24.97 (36.83)
  4 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:37.18    2:25.75        
                  36.46     1:16.10 (39.64)     1:42.55 (26.45)     2:25.75 (43.20)
  5 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:29.34    2:28.18        
                  35.14     1:12.51 (37.37)     1:50.86 (38.35)     2:28.18 (37.32)
  6 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:35.43    2:30.00        
                  34.60     1:11.87 (37.27)     1:52.01 (40.14)     2:30.00 (37.99)
  7 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              2:29.18    2:30.91        
                  34.88     1:12.77 (37.89)     1:51.82 (39.05)     2:30.91 (39.09)
  8 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              3:03.22    2:31.59        
                  41.01     1:25.39 (44.38)     2:11.28 (45.89)     2:31.59 (20.31)
  9 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:35.80    2:33.59        
                  36.70     1:15.59 (38.89)     1:55.81 (40.22)     2:33.59 (37.78)
 10 Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         2:27.02    2:34.42        
                  35.76       59.80 (24.04)     1:55.26 (55.46)     2:34.42 (39.16)
 11 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:27.33    2:34.70        
                  35.56     1:14.12 (38.56)     1:54.74 (40.62)     2:34.70 (39.96)
 12 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:31.39    2:35.03        
                  34.86     1:13.33 (38.47)     1:54.63 (41.30)     2:35.03 (40.40)
 13 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:51.20    2:35.61        
                                                    2:35.42 ( )      2:35.61 (0.19)
 14 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                2:41.87    2:37.60        
                  37.45     1:18.35 (40.90)     1:59.81 (41.46)     2:37.60 (37.79)
 15 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              2:49.86    2:38.38        
                  35.39     1:15.89 (40.50)   2:38.76 (1:22.87)         2:38.38 ( )
 16 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:35.59    2:39.74        
                  36.12     1:16.78 (40.66)     1:58.44 (41.66)     2:39.74 (41.30)
 17 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR         NT    2:40.20        
                  37.17     1:18.45 (41.28)     2:00.02 (41.57)     2:40.20 (40.18)
 18 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               2:40.42    2:40.41        
                  37.08     1:17.55 (40.47)     1:59.88 (42.33)     2:40.41 (40.53)
 19 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    2:46.71    2:40.75        
                  37.75     1:18.46 (40.71)     2:00.35 (41.89)     2:40.75 (40.40)
 20 Winter, Kami S      13 MAC-NE               2:46.65    2:41.65        
 21 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:41.90    2:42.39        
                  37.06     1:17.57 (40.51)     2:00.41 (42.84)     2:42.39 (41.98)
 22 Shen, Alexandra     13 HS-MR                3:11.30    2:42.80        
                  39.03     1:19.64 (40.61)     2:01.45 (41.81)     2:42.80 (41.35)
 23 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               2:47.64    2:42.86        
                  38.88     1:19.41 (40.53)     2:00.67 (41.26)     2:42.86 (42.19)
 24 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              2:41.12    2:43.86        
                  38.29     1:19.76 (41.47)     2:02.87 (43.11)     2:43.86 (40.99)
 25 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               3:02.31    2:44.93        
                  44.46     1:30.76 (46.30)     2:18.00 (47.24)     2:44.93 (26.93)
 26 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          2:44.11    2:47.75        
                  38.84                             2:05.16 ( )     2:47.75 (42.59)
 27 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:44.77    2:48.15        
                  39.92     1:21.79 (41.87)     2:05.46 (43.67)     2:48.15 (42.69)
 28 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                   NT    2:48.48        
                  38.25     1:20.92 (42.67)     2:05.55 (44.63)     2:48.48 (42.93)
 29 Holman, Paige E     14 MAC-NE               2:48.67    2:48.98        
                  39.76     1:22.69 (42.93)     1:45.76 (23.07)   2:48.98 (1:03.22)
 30 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:52.39    2:55.90        
                  39.42     1:23.72 (44.30)     2:10.14 (46.42)     2:55.90 (45.76)
 31 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         3:02.12    2:56.53        
                  39.66     1:23.66 (44.00)     2:09.86 (46.20)     2:56.53 (46.67)
 32 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    3:06.05        
                  41.51     1:28.40 (46.89)     2:17.68 (49.28)     3:06.05 (48.37)
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  39.34     1:22.03 (42.69)     2:15.67 (53.64)                    
 -- Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         2:52.12         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.08     1:28.14 (46.06)     2:15.14 (47.00)          DQ (46.77)
 -- Smith, Sophia R     14 MAC-NE               2:40.47         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  37.29   2:01.64 (1:24.35)          DQ (37.98)                    
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                2:28.17         NS        
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         2:40.12         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:09.02        
                  32.71     1:09.02 (36.31)                                        
  2 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:12.96    1:12.56        
                  34.13     1:12.56 (38.43)                                        
  3 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:16.96        
                  36.81     1:16.96 (40.15)                                        
  4 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    1:17.61    1:18.30        
                  37.67     1:18.30 (40.63)                                        
  5 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:19.70    1:18.88        
                  36.80     1:18.88 (42.08)                                        
  6 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               1:19.16    1:19.60        
                  38.70     1:19.60 (40.90)                                        
  7 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:21.20    1:20.55        
                  38.47     1:20.55 (42.08)                                        
  8 McCormick, Sarah    14 SMC-MR               1:20.76    1:20.64        
                  37.71     1:20.64 (42.93)                                        
  9 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              1:20.16    1:21.22        
                  38.30     1:21.22 (42.92)                                        
 10 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:21.43        
                  38.62     1:21.43 (42.81)                                        
 11 Janz, Lea M         14 CAC-CT               1:19.99    1:21.54        
                  38.97     1:21.54 (42.57)                                        
 12 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:25.02    1:21.87        
                  40.01     1:21.87 (41.86)                                        
 13 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   1:25.03    1:21.97        
                  39.72     1:21.97 (42.25)                                        
 14 Low, Kelly          14 NYCC-MR              1:18.35    1:22.82        
                  39.65     1:22.82 (43.17)                                        
 15 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:20.72    1:22.99        
                  39.59     1:22.99 (43.40)                                        
 16 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:20.81    1:23.09        
                  39.54     1:23.09 (43.55)                                        
 17 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:26.59    1:24.30        
                  40.03     1:24.30 (44.27)                                        
 18 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               1:22.41    1:24.44        
                  40.22     1:24.44 (44.22)                                        
 19 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR             1:21.05    1:24.61        
                  39.54     1:24.61 (45.07)                                        
 20 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:34.08    1:24.94        
                  41.11     1:24.94 (43.83)                                        
 21 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         1:24.59    1:25.79        
                  41.52     1:25.79 (44.27)                                        
 22 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    1:23.14    1:25.83        
                  39.96     1:25.83 (45.87)                                        
 23 Holman, Paige E     14 MAC-NE               1:24.01    1:26.06        
                  40.71     1:26.06 (45.35)                                        
 24 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:30.65    1:26.27        
                  40.53     1:26.27 (45.74)                                        
 25 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:24.01    1:26.56        
                  40.77     1:26.56 (45.79)                                        
 26 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:25.35    1:26.66        
                  42.47     1:26.66 (44.19)                                        
 27 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:27.18    1:27.68        
                  41.83     1:27.68 (45.85)                                        
 28 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               1:29.01    1:27.95        
                  41.70     1:27.95 (46.25)                                        
 29 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:30.78    1:28.33        
                  41.44     1:28.33 (46.89)                                        
 30 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:28.37        
                  42.05     1:28.37 (46.32)                                        
 31 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   1:31.03    1:29.27        
                  42.65     1:29.27 (46.62)                                        
 32 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:29.77        
                  42.55     1:29.77 (47.22)                                        
 33 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:29.55    1:30.85        
                  43.17     1:30.85 (47.68)                                        
 34 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          1:32.25    1:31.33        
                  44.09     1:31.33 (47.24)                                        
 35 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:27.90    1:31.35        
                  43.65     1:31.35 (47.70)                                        
 36 Edwards, Georgia    13 SMC-MR               1:40.00    1:31.61        
                  43.21     1:31.61 (48.40)                                        
 37 Lynch, Julia M      14 SMC-MR               1:31.58    1:32.05        
                  44.47     1:32.05 (47.58)                                        
 38 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          1:33.00    1:32.88        
                  44.83     1:32.88 (48.05)                                        
 39 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:27.55    1:33.06        
                  45.69     1:33.06 (47.37)                                        
 40 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         1:32.04    1:33.08        
                  44.01     1:33.08 (49.07)                                        
 41 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              1:35.99    1:33.95        
                  44.74     1:33.95 (49.21)                                        
 42 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:45.12    1:35.60        
                  44.80     1:35.60 (50.80)                                        
 43 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         1:46.12    1:36.15        
                  45.01     1:36.15 (51.14)                                        
 44 Gordon, Arielle     13 SMC-MR               1:36.88    1:36.60        
                  45.34     1:36.60 (51.26)                                        
 45 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        1:33.44    1:40.13        
                  45.88     1:40.13 (54.25)                                        
 46 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT    1:40.22        
                  46.42     1:40.22 (53.80)                                        
 47 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:41.10    1:41.89        
                  48.03     1:41.89 (53.86)                                        
 48 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              1:47.09    1:44.42        
                  48.56     1:44.42 (55.86)                                        
 49 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                    NT    1:46.71        
                  49.97     1:46.71 (56.74)                                        
 50 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:53.05    1:52.80        
                  53.97     1:52.80 (58.83)                                        
 51 Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT    1:56.23        
                  53.07   1:56.23 (1:03.16)                                        
 -- Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  49.85        DQ (1:02.48)                                        
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         1:30.19         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.59          DQ (48.23)                                        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                1:36.13         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR          2:17.39         NS        
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              1:20.99         NS        
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         1:36.63         NS        
 -- Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    1:25.99         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    1:22.25         NS        
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:33.89        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:37.91    2:32.79        
                  33.93     1:12.27 (38.34)     1:52.31 (40.04)     2:32.79 (40.48)
  2 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:34.29    2:34.88        
                  34.83     1:14.49 (39.66)     1:54.94 (40.45)     2:34.88 (39.94)
  3 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    2:46.51    2:45.62        
                  37.17     1:19.99 (42.82)     2:03.17 (43.18)     2:45.62 (42.45)
  4 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               2:50.69    2:48.40        
                  38.95     1:21.95 (43.00)     2:05.94 (43.99)     2:48.40 (42.46)
  5 Janz, Lea M         14 CAC-CT               3:30.15    2:50.18        
                  38.90     1:23.23 (44.33)     2:06.56 (43.33)     2:50.18 (43.62)
  6 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:56.80    2:53.50        
                  37.74     1:21.79 (44.05)     2:08.15 (46.36)     2:53.50 (45.35)
  7 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:49.60    2:54.90        
                  40.04     1:25.00 (44.96)     2:09.80 (44.80)     2:54.90 (45.10)
  8 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:53.40    2:55.16        
                  39.70     1:24.02 (44.32)     2:09.53 (45.51)     2:55.16 (45.63)
  9 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    2:50.52    2:56.13        
                  37.24     1:20.93 (43.69)     2:09.62 (48.69)     2:56.13 (46.51)
 10 Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:56.10    2:56.89        
                  40.15     1:26.33 (46.18)     2:12.34 (46.01)     2:56.89 (44.55)
 11 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   3:05.21    2:57.17        
                  41.29     1:26.61 (45.32)     2:11.83 (45.22)     2:57.17 (45.34)
 12 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              3:02.04    2:57.23        
                  39.70     1:24.55 (44.85)     2:11.13 (46.58)     2:57.23 (46.10)
 13 Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              3:11.65    2:57.31        
                  39.91     1:24.43 (44.52)     2:10.85 (46.42)     2:57.31 (46.46)
 14 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:51.87    2:58.29        
                  39.70     1:25.22 (45.52)     2:12.37 (47.15)     2:58.29 (45.92)
 15 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:50.51    2:58.70        
                  39.56     1:25.86 (46.30)     2:12.65 (46.79)     2:58.70 (46.05)
 16 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR             2:54.21    3:00.13        
                  39.93     1:25.64 (45.71)     2:13.53 (47.89)     3:00.13 (46.60)
 17 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               3:04.25    3:00.26        
                  41.26     1:26.50 (45.24)     2:14.94 (48.44)     3:00.26 (45.32)
 18 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   3:01.18    3:00.44        
                  40.28     1:27.95 (47.67)     2:14.76 (46.81)     3:00.44 (45.68)
 19 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               2:57.47    3:01.16        
                  41.00     1:27.92 (46.92)     2:15.29 (47.37)     3:01.16 (45.87)
 20 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              3:11.40    3:02.08        
                  39.86     1:28.13 (48.27)     2:17.15 (49.02)     3:02.08 (44.93)
 21 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:59.57    3:02.78        
                  41.80     1:29.52 (47.72)     2:15.77 (46.25)     3:02.78 (47.01)
 22 Holman, Paige E     14 MAC-NE               3:01.48    3:02.86        
                  41.12     1:27.43 (46.31)     2:15.67 (48.24)     3:02.86 (47.19)
 23 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    3:01.49    3:02.88        
                  40.60     1:26.61 (46.01)     2:14.63 (48.02)     3:02.88 (48.25)
 24 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    3:04.33    3:05.95        
                  41.60     1:28.17 (46.57)     2:17.35 (49.18)     3:05.95 (48.60)
 25 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    3:00.25    3:06.95        
                  39.82     1:26.79 (46.97)     2:16.55 (49.76)     3:06.95 (50.40)
 26 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   3:14.22    3:10.09        
                  43.35     1:31.18 (47.83)     2:20.61 (49.43)     3:10.09 (49.48)
 27 Fauver, Lily        13 SMC-MR               3:07.84    3:11.63        
                  43.81     1:32.75 (48.94)     2:21.51 (48.76)     3:11.63 (50.12)
 28 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:14.95    3:17.30        
                  46.53     1:36.36 (49.83)     2:27.71 (51.35)     3:17.30 (49.59)
 29 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         3:19.52    3:17.94        
                  44.72     1:34.85 (50.13)     2:27.40 (52.55)     3:17.94 (50.54)
 30 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         3:10.12    3:19.58        
                  45.34     1:35.82 (50.48)     2:28.88 (53.06)     3:19.58 (50.70)
 31 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          3:13.54    3:19.63        
                  45.13     1:35.34 (50.21)     2:28.20 (52.86)     3:19.63 (51.43)
 32 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:18.39    3:20.38        
                  44.19     1:34.57 (50.38)     2:28.73 (54.16)     3:20.38 (51.65)
 33 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                   NT    3:20.53        
                  43.55     1:34.69 (51.14)     2:29.21 (54.52)     3:20.53 (51.32)
 34 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          3:28.28    3:23.26        
                  46.31     1:37.23 (50.92)     2:29.53 (52.30)     3:23.26 (53.73)
 35 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         3:15.12    3:24.64        
                  45.00     1:37.17 (52.17)     2:31.75 (54.58)     3:24.64 (52.89)
 36 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         3:21.12    3:33.71        
                  47.38     1:40.60 (53.22)     2:36.62 (56.02)     3:33.71 (57.09)
 37 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                    NT    3:48.22        
                  49.35     1:48.41 (59.06)   2:49.39 (1:00.98)     3:48.22 (58.83)
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         3:01.12         NS        
                  45.98     1:38.88 (52.90)     2:34.17 (55.29)                    
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR                    NT         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    2:57.92         NS        
 -- McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    2:34.03        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                59.27      59.85        
                  28.12       59.85 (31.73)                                        
  2 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    1:03.53    1:03.40        
                  25.23     1:03.40 (38.17)                                        
  3 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               1:02.74    1:04.56        
                  30.09     1:04.56 (34.47)                                        
  4 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:04.81        
                  30.94     1:04.81 (33.87)                                        
  5 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    1:00.95    1:05.67        
                  31.40     1:05.67 (34.27)                                        
  6 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:06.54        
                  30.59     1:06.54 (35.95)                                        
  7 Taylor, Sophia G    14 Manhattan Makos-MR   1:08.14    1:06.99        
                  30.54     1:06.99 (36.45)                                        
  8 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:08.05    1:07.23        
                  31.65     1:07.23 (35.58)                                        
  9 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             1:01.46    1:08.11        
                  31.23     1:08.11 (36.88)                                        
 10 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.93        
                  32.20     1:08.93 (36.73)                                        
 11 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    1:10.46    1:09.05        
                  31.77     1:09.05 (37.28)                                        
 12 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    1:07.17    1:09.27        
                  20.13     1:09.27 (49.14)                                        
 13 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:11.35    1:09.92        
                  31.18     1:09.92 (38.74)                                        
 14 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:14.70    1:11.15        
                  33.18     1:11.15 (37.97)                                        
 15 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:24.84    1:13.20        
                  44.92     1:13.20 (28.28)                                        
 16 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:14.83        
                  34.91     1:14.83 (39.92)                                        
 17 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              1:15.77    1:15.06        
                  33.58     1:15.06 (41.48)                                        
 18 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:18.22    1:15.56        
                  35.88     1:15.56 (39.68)                                        
 19 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:19.68    1:15.85        
                  36.16     1:15.85 (39.69)                                        
 20 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               1:17.42    1:16.44        
                  34.60     1:16.44 (41.84)                                        
 21 Canales, Carolyn M  13 HS-MR                1:22.28    1:17.72        
                  35.80     1:17.72 (41.92)                                        
 22 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:20.27    1:18.03        
                  35.57     1:18.03 (42.46)                                        
 23 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                   NT    1:18.69        
                  26.69     1:18.69 (52.00)                                        
 24 Holman, Paige E     14 MAC-NE               1:25.98    1:18.84        
                  36.05     1:18.84 (42.79)                                        
 25 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:19.04        
                  36.07     1:19.04 (42.97)                                        
 26 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:13.41    1:19.42        
                  36.39     1:19.42 (43.03)                                        
 27 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:15.96    1:20.84        
                  37.26     1:20.84 (43.58)                                        
 28 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR        NT    1:23.01        
                  37.41     1:23.01 (45.60)                                        
 29 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              1:21.86    1:23.41        
                  38.57     1:23.41 (44.84)                                        
 30 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:17.56    1:23.45        
                  37.09     1:23.45 (46.36)                                        
 31 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         1:31.44    1:23.47        
                  39.25     1:23.47 (44.22)                                        
 32 Wu, Yifei           13 NYCC-MR                   NT    1:25.70        
                  38.92     1:25.70 (46.78)                                        
 33 Feliz, Maricelis    14 Rac @ Jcc-MR         1:39.02    1:27.09        
                  26.68   1:27.09 (1:00.41)                                        
 34 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               1:20.68    1:28.49        
                  21.12   1:28.49 (1:07.37)                                        
 35 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:28.05    1:30.50        
                  42.19     1:30.50 (48.31)                                        
 36 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:30.81    1:32.86        
                  42.17     1:32.86 (50.69)                                        
 37 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:30.20    1:33.09        
                  41.60     1:33.09 (51.49)                                        
 38 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:41.03    1:38.13        
                  48.07     1:38.13 (50.06)                                        
 39 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:36.80    1:39.50        
                1:10.91     1:39.50 (28.59)                                        
 40 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:47.65    1:45.39        
                  47.19     1:45.39 (58.20)                                        
 -- Code, Alexa L       14 Manhattan Makos-MR   1:01.11         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    1:10.64        SCR        
 -- McCormick, Sarah    14 SMC-MR               1:11.94        SCR        
 -- Lynch, Julia M      14 SMC-MR               1:13.59        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:16.91    2:16.34        
                  29.35     1:03.96 (34.61)     1:40.24 (36.28)     2:16.34 (36.10)
  2 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    2:22.68    2:21.92        
                  30.85     1:07.22 (36.37)     1:44.73 (37.51)     2:21.92 (37.19)
  3 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:23.79    2:23.80        
                  32.10     1:07.91 (35.81)     1:46.36 (38.45)     2:23.80 (37.44)
  4 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               2:23.47    2:30.89        
                  32.30     1:10.43 (38.13)     1:50.87 (40.44)     2:30.89 (40.02)
  5 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             2:17.50    2:31.25        
                  31.63     1:10.69 (39.06)     1:52.41 (41.72)     2:31.25 (38.84)
  6 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              2:34.59    2:34.05        
                  33.69     1:12.49 (38.80)     1:53.87 (41.38)     2:34.05 (40.18)
  7 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         2:43.32    2:40.12        
                  34.56     1:16.17 (41.61)     1:57.20 (41.03)     2:40.12 (42.92)
  8 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:52.68    2:58.98        
                  35.95     1:20.83 (44.88)     2:10.86 (50.03)     2:58.98 (48.12)
  9 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR                   NT    3:00.80        
                  39.23     1:24.64 (45.41)     2:13.27 (48.63)     3:00.80 (47.53)
 10 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               3:07.79    3:02.76        
                  36.86     1:23.92 (47.06)     2:14.51 (50.59)     3:02.76 (48.25)
 11 Winter, Kami S      13 MAC-NE               3:01.68    3:08.26        
                  43.00     1:29.94 (46.94)     2:22.46 (52.52)     3:08.26 (45.80)
 12 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               3:12.79    3:20.82        
                  40.03     1:29.23 (49.20)     2:25.63 (56.40)     3:20.82 (55.19)
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         2:52.12         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:19.61    2:17.36        
                  31.18     1:06.16 (34.98)     1:45.56 (39.40)     2:17.36 (31.80)
  2 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    2:13.38    2:18.74        
                  30.39     1:05.27 (34.88)     1:46.41 (41.14)     2:18.74 (32.33)
  3 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:17.81    2:19.33        
                  28.27     1:02.69 (34.42)     1:46.68 (43.99)     2:19.33 (32.65)
  4 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    2:19.53    2:19.62        
                  30.99     1:04.89 (33.90)     1:47.30 (42.41)     2:19.62 (32.32)
  5 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:19.67    2:21.75        
                  30.32     1:07.11 (36.79)     1:35.28 (28.17)     2:21.75 (46.47)
  6 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:24.26    2:22.47        
                  31.94     1:07.07 (35.13)     1:50.59 (43.52)     2:22.47 (31.88)
  7 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    2:21.42    2:23.46        
                  30.96     1:09.49 (38.53)     1:51.66 (42.17)     2:23.46 (31.80)
  8 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:27.99    2:28.38        
                  32.64     1:12.47 (39.83)     1:56.18 (43.71)     2:28.38 (32.20)
  9 Janz, Lea M         14 CAC-CT               2:29.55    2:28.65        
                                1:11.38 ( )   2:28.65 (1:17.27)                    
 10 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:28.72        
                  31.99     1:10.35 (38.36)     1:56.52 (46.17)     2:28.72 (32.20)
 11 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:31.47    2:29.57        
                  32.08     1:11.41 (39.33)     1:56.97 (45.56)     2:29.57 (32.60)
 12 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:39.50    2:34.33        
                  36.50     1:13.95 (37.45)     2:00.84 (46.89)     2:34.33 (33.49)
 13 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               2:36.66    2:35.64        
                  35.87     1:18.41 (42.54)     2:01.40 (42.99)     2:35.64 (34.24)
 14 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:33.28    2:36.08        
                  35.20     1:16.53 (41.33)     2:02.85 (46.32)     2:36.08 (33.23)
 15 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:36.93        
                  34.38     1:15.31 (40.93)     2:01.27 (45.96)     2:36.93 (35.66)
 16 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:42.91    2:37.08        
                  34.24     1:13.54 (39.30)     2:02.06 (48.52)     2:37.08 (35.02)
 17 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:38.50    2:37.88        
                  26.52                             2:01.13 ( )     2:37.88 (36.75)
 18 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               2:54.18    2:38.48        
                  37.58     1:17.08 (39.50)     2:04.64 (47.56)     2:38.48 (33.84)
 19 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    2:39.39    2:39.00        
                  35.11     1:14.70 (39.59)     2:01.86 (47.16)     2:39.00 (37.14)
 20 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:38.70    2:39.15        
 21 Hafez, Liela A      14 HS-MR                2:38.25    2:39.18        
                  35.87     1:15.84 (39.97)     2:03.13 (47.29)     2:39.18 (36.05)
 22 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              2:39.29    2:41.03        
                  34.00     1:15.32 (41.32)     2:05.28 (49.96)     2:41.03 (35.75)
 23 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:41.64        
                  36.56     1:17.89 (41.33)     2:05.48 (47.59)     2:41.64 (36.16)
 24 Shen, Alexandra     13 HS-MR                2:42.20    2:41.77        
                  35.40     1:16.43 (41.03)     2:04.19 (47.76)     2:41.77 (37.58)
 25 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:45.37    2:42.03        
                  42.10     1:21.89 (39.79)     2:07.16 (45.27)     2:42.03 (34.87)
 26 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               2:44.89    2:42.21        
                  35.51     1:16.72 (41.21)     2:07.13 (50.41)     2:42.21 (35.08)
 27 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:39.22    2:42.50        
                  37.14     1:19.58 (42.44)     2:05.61 (46.03)     2:42.50 (36.89)
 28 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    2:39.09    2:44.08        
                  35.11     1:18.36 (43.25)     2:06.52 (48.16)     2:44.08 (37.56)
 29 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR                  NT    2:44.60        
                  37.10     1:19.27 (42.17)     2:08.78 (49.51)     2:44.60 (35.82)
 30 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         2:48.29    2:45.16        
                  36.60     1:18.13 (41.53)     2:09.42 (51.29)     2:45.16 (35.74)
 31 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    2:43.29    2:45.40        
 32 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              2:48.42    2:46.24        
                  37.72     1:18.74 (41.02)     2:09.27 (50.53)     2:46.24 (36.97)
 33 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:46.34        
                  38.21     1:19.87 (41.66)     2:07.68 (47.81)     2:46.34 (38.66)
 34 Winter, Kami S      13 MAC-NE               2:44.55    2:46.37        
                  34.86     1:17.63 (42.77)     2:11.74 (54.11)     2:46.37 (34.63)
 35 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:45.06    2:46.62        
                  34.85     1:17.60 (42.75)     2:07.77 (50.17)     2:46.62 (38.85)
 36 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              2:45.19    2:48.10        
                  30.67     1:22.37 (51.70)     2:08.19 (45.82)     2:48.10 (39.91)
 37 Holman, Paige E     14 MAC-NE               2:47.82    2:48.64        
                  37.42     1:20.83 (43.41)     2:10.07 (49.24)     2:48.64 (38.57)
 38 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              2:44.65    2:49.21        
                  38.36     1:19.19 (40.83)     2:11.39 (52.20)     2:49.21 (37.82)
 39 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   2:54.66    2:49.46        
                  37.72     1:22.32 (44.60)     2:11.91 (49.59)     2:49.46 (37.55)
 40 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:47.57    2:53.75        
                  34.54     1:21.03 (46.49)     2:11.71 (50.68)     2:53.75 (42.04)
 41 Canales, Carolyn M  13 HS-MR                2:53.68    2:54.46        
                  35.88     1:19.16 (43.28)     2:11.71 (52.55)     2:54.46 (42.75)
 42 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         3:03.91    2:56.34        
                  36.66     1:21.29 (44.63)     1:53.72 (32.43)   2:56.34 (1:02.62)
 43 Feliz, Maricelis    14 Rac @ Jcc-MR         3:02.12    2:56.61        
                  39.39     1:22.55 (43.16)     2:18.04 (55.49)     2:56.61 (38.57)
 44 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                2:55.94    2:58.91        
                  40.67     1:23.73 (43.06)     2:18.19 (54.46)     2:58.91 (40.72)
 45 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               3:01.40    3:04.00        
                  41.58     1:28.59 (47.01)     2:21.67 (53.08)     3:04.00 (42.33)
 46 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT    3:27.01        
                  48.07     1:44.29 (56.22)   3:27.01 (1:42.72)                    
 47 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                    NT    3:34.62        
                  48.70     1:42.87 (54.17)   2:43.13 (1:00.26)     3:34.62 (51.49)
 -- Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
                  44.44     1:32.60 (48.16)        DQ (1:54.25)                    
 -- Rappa, Gianna       14 SMC-MR               2:42.43         NS        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:45.68         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    2:28.13        SCR        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    2:44.00        SCR        
 -- Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:38.21        SCR        
 -- McCormick, Sarah    14 SMC-MR               2:41.02        SCR        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    4:53.14    4:51.58        
                                1:01.22 ( )     1:44.62 (43.40)     2:19.74 (35.12)
        3:02.77 (43.03)     3:46.64 (43.87)     4:19.72 (33.08)     4:51.58 (31.86)
  2 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    4:50.72    4:59.00        
                  31.45     1:08.03 (36.58)     1:47.79 (39.76)     2:28.19 (40.40)
        3:09.25 (41.06)     3:50.69 (41.44)     4:25.98 (35.29)     4:59.00 (33.02)
  3 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    5:14.53    5:01.42        
                  32.90     1:08.55 (35.65)     1:48.10 (39.55)     2:26.36 (38.26)
        3:13.75 (47.39)     4:01.66 (47.91)     4:36.78 (35.12)     5:01.42 (24.64)
  4 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              4:54.84    5:02.96        
                  29.67     1:05.75 (36.08)     1:43.07 (37.32)     2:20.67 (37.60)
        3:07.24 (46.57)     3:52.21 (44.97)     4:27.87 (35.66)     5:02.96 (35.09)
  5 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                5:18.17    5:16.71        
                  33.59     1:14.79 (41.20)     1:55.92 (41.13)     2:37.51 (41.59)
        3:21.85 (44.34)     4:06.75 (44.90)     4:42.75 (36.00)     5:16.71 (33.96)
  6 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             4:57.62    5:23.56        
                  32.36     1:11.84 (39.48)     1:53.85 (42.01)     2:35.18 (41.33)
        3:23.64 (48.46)     4:13.99 (50.35)     4:48.25 (34.26)     5:23.56 (35.31)
  7 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                   NT    5:28.95        
  8 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         5:31.28    5:30.48        
                  35.07     1:16.10 (41.03)     1:57.43 (41.33)     2:40.33 (42.90)
        3:27.81 (47.48)     4:17.63 (49.82)     4:42.85 (25.22)     5:30.48 (47.63)
  9 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   5:26.97    5:35.46        
                  36.06     1:22.80 (46.74)     2:06.25 (43.45)     2:47.61 (41.36)
        3:37.24 (49.63)     4:25.03 (47.79)     5:01.53 (36.50)     5:35.46 (33.93)
 10 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              5:32.57    5:41.70        
                  34.84     1:17.61 (42.77)     2:01.38 (43.77)     2:32.85 (31.47)
      3:36.18 (1:03.33)     4:26.45 (50.27)     5:05.39 (38.94)     5:41.70 (36.31)
 11 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               5:52.79    5:42.39        
                  35.45     1:20.53 (45.08)     2:04.97 (44.44)     2:46.73 (41.76)
        3:37.75 (51.02)     4:28.02 (50.27)     4:58.05 (30.03)     5:42.39 (44.34)
 12 Hafez, Liela A      14 HS-MR                5:52.60    5:49.46        
                  36.34     1:18.87 (42.53)     2:03.88 (45.01)     2:49.62 (45.74)
        3:40.83 (51.21)     4:31.78 (50.95)     5:11.67 (39.89)     5:49.46 (37.79)
 13 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               5:51.66    5:49.89        
                  38.79     1:29.75 (50.96)     2:11.81 (42.06)     2:54.75 (42.94)
        3:42.59 (47.84)     4:30.79 (48.20)     5:10.64 (39.85)     5:49.89 (39.25)
 14 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              5:55.87    5:51.61        
                  37.58     1:24.64 (47.06)     2:08.70 (44.06)     2:53.36 (44.66)
        3:41.62 (48.26)     4:32.63 (51.01)     5:13.07 (40.44)     5:51.61 (38.54)
 15 Holman, Paige E     14 MAC-NE               5:59.27    5:57.09        
                  38.54     1:24.93 (46.39)     2:11.71 (46.78)     2:57.96 (46.25)
        3:45.09 (47.13)     4:34.00 (48.91)     5:15.63 (41.63)     5:57.09 (41.46)
 16 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   6:09.66    6:01.25        
                  37.93     1:25.34 (47.41)     2:11.66 (46.32)     2:57.52 (45.86)
        3:48.24 (50.72)     4:40.38 (52.14)     5:21.42 (41.04)     6:01.25 (39.83)
 17 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR        NT    6:02.82        
                  39.04     1:27.17 (48.13)     2:14.28 (47.11)     3:03.32 (49.04)
        3:52.50 (49.18)     4:42.41 (49.91)     5:22.77 (40.36)     6:02.82 (40.05)
 18 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              6:09.25    6:13.90        
                  39.24     1:29.68 (50.44)     2:18.73 (49.05)     3:07.00 (48.27)
        3:56.13 (49.13)     4:48.05 (51.92)     5:33.25 (45.20)     6:13.90 (40.65)
 19 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR                 NT    6:22.10        
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               5:40.11        SCR        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              5:45.22        SCR        
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 Unattached             24.01      24.33        
  2 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT                 24.30      24.48        
  3 Langley, Asia C     15 CAC-CT                 25.08      24.68        
  4 Preiss, Marina C    16 Unattached                NT      25.18        
  5 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR               25.70      25.25        
  6 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR     24.19      25.31        
  7 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR      25.36      25.74        
  8 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR         NT      25.85        
  9 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                25.75      26.25        
 10 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR      27.09      26.33        
 11 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR     25.32      26.56        
 12 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                25.52      26.69        
 13 Gavin, Julia L      16 CAC-CT                 27.00      26.73        
 14 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT                 26.48      26.81        
 15 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR      27.25      26.90        
 15 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE                 26.78      26.90        
 17 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR           26.55      27.09        
 17 Abrams, Maria       15 SMC-MR                 26.43      27.09        
 19 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR      26.94      27.25        
 20 Ward, Catie E       16 MAC-NE                 27.47      27.36        
 21 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR                27.19      27.40        
 22 Lew, Niki M         17 MAC-NE                 27.45      27.60        
 23 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE                 27.11      27.65        
 24 Grant, Lysa N       17 MAC-NE                 28.35      27.74        
 25 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR                26.70      27.84        
 26 Wallerstein, Julia  16 SMC-MR                 27.80      27.96        
 27 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR     28.01      28.18        
 28 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR     28.30      28.24        
 28 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE                 28.21      28.24        
 30 Willis, Katie N     16 CAC-CT                 28.01      28.51        
 31 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                  29.56      28.72        
 32 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR     29.71      28.75        
 33 Moss, Lucy          16 SMC-MR                 27.63      28.80        
 34 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR      28.18      29.33        
 35 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR                28.84      29.39        
 36 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                  29.96      29.51        
 37 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE                 29.79      29.54        
 38 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE                 28.56      30.48        
 39 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR                 31.69      31.46        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Wallerstein, Avery  16 SMC-MR                 29.66         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR                 27.93         NS        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR            41.72        SCR        
 -- Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR      25.42        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR           31.04        SCR        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR           29.44        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR                28.66        SCR        
 -- Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR      26.89        SCR        
 -- Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR                25.50        SCR        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR                 26.27        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT                 52.15      52.67        
                  25.63       52.67 (27.04)                                        
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR               53.31      54.10        
                  26.30       54.10 (27.80)                                        
  3 Langley, Asia C     15 CAC-CT                 53.82      54.47        
                  26.21       54.47 (28.26)                                        
  4 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR     53.33      54.74        
                  26.33       54.74 (28.41)                                        
  5 Willeboordse, Fall  46 Unattached             53.15      54.81        
                  26.35       54.81 (28.46)                                        
  6 Preiss, Marina C    16 Unattached             52.96      54.84        
                  26.34       54.84 (28.50)                                        
  7 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR      52.35      55.00        
                  26.61       55.00 (28.39)                                        
  8 Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR                53.16      56.00        
                  26.85       56.00 (29.15)                                        
  9 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR      57.06      56.75        
                  27.80       56.75 (28.95)                                        
 10 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT                 57.18      57.13        
                  27.55       57.13 (29.58)                                        
 11 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                55.73      57.17        
                  26.80       57.17 (30.37)                                        
 12 Gavin, Julia L      16 CAC-CT                 57.99      57.32        
                  27.72       57.32 (29.60)                                        
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                55.93      57.52        
                  27.41       57.52 (30.11)                                        
 13 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR      56.20      57.52        
                  27.32       57.52 (30.20)                                        
 15 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR           58.07      57.81        
                  28.04       57.81 (29.77)                                        
 16 Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR      54.00      58.36        
                  27.64       58.36 (30.72)                                        
 17 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR     56.70      58.53        
                  27.70       58.53 (30.83)                                        
 18 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE                 57.49      58.57        
                  28.16       58.57 (30.41)                                        
 19 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR         NT      58.74        
                  28.09       58.74 (30.65)                                        
 20 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:02.42      58.77        
                  28.35       58.77 (30.42)                                        
 21 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE                 58.83      59.16        
                  28.47       59.16 (30.69)                                        
 22 Ward, Catie E       16 MAC-NE                 58.22      59.22        
                  28.56       59.22 (30.66)                                        
 23 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        1:00.05      59.30        
                  28.49       59.30 (30.81)                                        
 24 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    1:00.01      59.48        
                  28.47       59.48 (31.01)                                        
 25 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          1:07.23      59.59        
                  28.85       59.59 (30.74)                                        
 26 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT      59.94        
                  28.07       59.94 (31.87)                                        
 27 Lew, Niki M         17 MAC-NE                 58.44    1:00.29        
                  29.07     1:00.29 (31.22)                                        
 28 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR           58.18    1:00.34        
                  28.70     1:00.34 (31.64)                                        
 29 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR      56.19    1:00.50        
                  28.89     1:00.50 (31.61)                                        
 30 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   1:03.18    1:00.51        
                  28.91     1:00.51 (31.60)                                        
 31 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   1:04.03    1:00.76        
                  28.82     1:00.76 (31.94)                                        
 32 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   1:02.04    1:00.91        
                  29.31     1:00.91 (31.60)                                        
 33 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              1:00.48    1:00.98        
                  28.75     1:00.98 (32.23)                                        
 33 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR      58.63    1:00.98        
                  28.20     1:00.98 (32.78)                                        
 35 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR            59.22    1:01.00        
                  29.51     1:01.00 (31.49)                                        
 36 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   1:01.92    1:01.04        
                  29.03     1:01.04 (32.01)                                        
 37 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          1:06.12    1:01.28        
                  29.04     1:01.28 (32.24)                                        
 38 Moss, Lucy          16 SMC-MR               1:01.77    1:01.53        
                  29.02     1:01.53 (32.51)                                        
 39 Wallerstein, Julia  16 SMC-MR               1:02.54    1:02.56        
                  28.69     1:02.56 (33.87)                                        
 40 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:02.61    1:02.66        
                  30.24     1:02.66 (32.42)                                        
 41 Willis, Katie N     16 CAC-CT               1:02.02    1:02.70        
                  29.96     1:02.70 (32.74)                                        
 42 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            1:04.00    1:03.21        
                  30.10     1:03.21 (33.11)                                        
 43 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               1:08.25    1:03.43        
                  30.98     1:03.43 (32.45)                                        
 44 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:02.67    1:04.07        
                  30.84     1:04.07 (33.23)                                        
 45 Maloney, Meghan E   16 HS-MR                1:03.86    1:04.23        
                  30.24     1:04.23 (33.99)                                        
 46 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:03.03    1:04.50        
                  30.38     1:04.50 (34.12)                                        
 47 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:04.95        
                  30.26     1:04.95 (34.69)                                        
 48 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        1:06.23    1:05.56        
                  30.46     1:05.56 (35.10)                                        
 49 Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               1:06.58    1:06.14        
                  31.27     1:06.14 (34.87)                                        
 50 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               1:03.56    1:06.68        
                  32.18     1:06.68 (34.50)                                        
 51 Labiner, Arielle    16 RI Marlins-MR             NT    1:13.26        
                  35.62     1:13.26 (37.64)                                        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              1:00.05         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:08.35         NS        
 -- Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR      59.10         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         1:02.05         NS        
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR              1:04.04         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR                 58.99        SCR        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR          1:49.66        SCR        
 -- Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              1:04.93        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:11.33        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               1:51.14    1:54.46        
                  26.80       55.96 (29.16)     1:25.24 (29.28)     1:54.46 (29.22)
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             1:54.08    1:55.41        
                  27.04       56.30 (29.26)     1:25.96 (29.66)     1:55.41 (29.45)
  3 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR    1:52.55    1:55.65        
                  26.98       56.34 (29.36)     1:26.32 (29.98)     1:55.65 (29.33)
  4 Langley, Asia C     15 CAC-CT               1:56.86    1:58.22        
                  27.42       57.26 (29.84)     1:27.77 (30.51)     1:58.22 (30.45)
  5 Preiss, Marina C    16 Unattached           1:59.81    1:58.68        
                  27.35       57.82 (30.47)     1:28.72 (30.90)     1:58.68 (29.96)
  6 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   1:58.50    1:59.16        
                  27.60       57.42 (29.82)     1:28.49 (31.07)     1:59.16 (30.67)
  7 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:01.34    2:00.57        
                  27.91       58.75 (30.84)     1:29.70 (30.95)     2:00.57 (30.87)
  8 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    2:02.81    2:02.38        
                  27.91       58.65 (30.74)     1:30.37 (31.72)     2:02.38 (32.01)
  9 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:00.62    2:02.53        
                  27.95       58.75 (30.80)     1:30.29 (31.54)     2:02.53 (32.24)
 10 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR    2:00.86    2:02.62        
                  27.79       58.38 (30.59)     1:30.73 (32.35)     2:02.62 (31.89)
 11 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:03.67    2:02.73        
                  28.57       59.74 (31.17)     1:31.53 (31.79)     2:02.73 (31.20)
 12 Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR              1:55.71    2:04.42        
                  27.65       58.48 (30.83)     1:31.02 (32.54)     2:04.42 (33.40)
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:00.87    2:04.72        
                  28.10       59.37 (31.27)     1:31.91 (32.54)     2:04.72 (32.81)
 13 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               2:06.16    2:04.72        
                  28.49     1:00.41 (31.92)     1:33.21 (32.80)     2:04.72 (31.51)
 15 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:04.32    2:05.33        
                  28.58       59.97 (31.39)     1:32.51 (32.54)     2:05.33 (32.82)
 16 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    2:02.17    2:05.53        
                  28.86       59.82 (30.96)     1:32.21 (32.39)     2:05.53 (33.32)
 17 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               2:01.87    2:06.47        
                  28.06       59.93 (31.87)     1:33.15 (33.22)     2:06.47 (33.32)
 18 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR    2:08.58    2:06.80        
                  28.79     1:01.08 (32.29)     1:34.06 (32.98)     2:06.80 (32.74)
 19 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   2:15.38    2:07.11        
                  27.81       59.44 (31.63)     1:33.38 (33.94)     2:07.11 (33.73)
 20 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:08.04        
                  29.01     1:01.86 (32.85)     1:35.62 (33.76)     2:08.04 (32.42)
 21 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        2:10.01    2:08.30        
                  29.09     1:02.41 (33.32)     1:36.19 (33.78)     2:08.30 (32.11)
 22 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               2:04.94    2:08.97        
                  28.34     1:00.27 (31.93)     1:34.07 (33.80)     2:08.97 (34.90)
 23 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    2:10.48    2:09.32        
                  29.19     1:02.61 (33.42)     1:35.60 (32.99)     2:09.32 (33.72)
 24 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               2:08.35    2:09.59        
                  28.94     1:01.57 (32.63)     1:35.92 (34.35)     2:09.59 (33.67)
 25 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         2:11.02    2:09.67        
                  29.43     1:02.23 (32.80)     1:35.90 (33.67)     2:09.67 (33.77)
 26 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:12.95    2:10.15        
                  29.24     1:01.56 (32.32)     1:35.84 (34.28)     2:10.15 (34.31)
 27 Ward, Catie E       16 MAC-NE               2:02.57    2:10.85        
                  29.31     1:01.81 (32.50)     1:36.21 (34.40)     2:10.85 (34.64)
 28 Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:09.39    2:10.99        
                  29.28     1:01.76 (32.48)     1:36.12 (34.36)     2:10.99 (34.87)
 29 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   2:16.49    2:11.65        
                  29.59     1:02.83 (33.24)     1:37.62 (34.79)     2:11.65 (34.03)
 30 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:14.86    2:11.78        
                  30.25     1:03.79 (33.54)     1:38.06 (34.27)     2:11.78 (33.72)
 31 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          2:34.07    2:11.83        
                  29.77     1:02.03 (32.26)     1:36.96 (34.93)     2:11.83 (34.87)
 32 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          2:33.02    2:12.71        
                  29.24     1:01.69 (32.45)     1:36.87 (35.18)     2:12.71 (35.84)
 33 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         2:13.60    2:14.53        
                  30.65     1:04.60 (33.95)     1:39.77 (35.17)     2:14.53 (34.76)
 34 Lew, Niki M         17 MAC-NE               2:12.04    2:14.92        
                  31.23     1:05.69 (34.46)     1:40.39 (34.70)     2:14.92 (34.53)
 35 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR          2:19.03    2:14.96        
                  30.84     1:05.73 (34.89)     1:41.73 (36.00)     2:14.96 (33.23)
 36 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   2:16.46    2:16.69        
                  30.85     1:06.03 (35.18)     1:42.22 (36.19)     2:16.69 (34.47)
 37 Willis, Katie N     16 CAC-CT               2:20.48    2:19.03        
                  31.36     1:06.86 (35.50)     1:44.03 (37.17)     2:19.03 (35.00)
 38 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:27.26    2:19.91        
                  32.72     1:08.32 (35.60)     1:44.85 (36.53)     2:19.91 (35.06)
 39 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    2:17.93    2:20.38        
                  31.31     1:06.20 (34.89)     1:43.22 (37.02)     2:20.38 (37.16)
 40 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               2:24.79    2:20.90        
                  33.15     1:09.37 (36.22)     1:45.92 (36.55)     2:20.90 (34.98)
 41 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            2:20.00    2:21.29        
                                1:08.17 ( )     1:45.14 (36.97)     2:21.29 (36.15)
 42 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:22.39    2:22.32        
                  32.58     1:09.43 (36.85)     1:46.58 (37.15)     2:22.32 (35.74)
 43 Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:22.41    2:23.74        
                  33.49     1:10.39 (36.90)     1:48.44 (38.05)     2:23.74 (35.30)
 44 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               2:20.48    2:24.48        
                  32.56     1:08.41 (35.85)     1:46.72 (38.31)     2:24.48 (37.76)
 45 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              2:26.50    2:25.17        
                  32.62     1:08.75 (36.13)     1:47.33 (38.58)     2:25.17 (37.84)
 46 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        2:24.75    2:25.29        
                  32.46     1:08.39 (35.93)     1:47.28 (38.89)     2:25.29 (38.01)
 47 Romero, Biancania   16 KB Makos-MR               NT    4:04.94        
                                                    4:04.94 ( )         4:04.94 ( )
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR    1:57.00         NS        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:28.50         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR              2:24.33         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:33.69         NS        
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              2:22.65         NS        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               2:10.10         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              2:12.50         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         2:18.62         NS        
 -- Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               2:22.00         NS        
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               4:55.17    5:06.36        
                  28.01       58.55 (30.54)     1:20.72 (22.17)     1:42.03 (21.31)
        2:28.96 (46.93)     3:00.64 (31.68)     3:33.86 (33.22)     4:04.49 (30.63)
        4:35.67 (31.18)     5:06.36 (30.69)                                        
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             5:02.00    5:08.77        
                  27.65       58.28 (30.63)     1:29.55 (31.27)     2:01.16 (31.61)
        2:32.65 (31.49)     3:04.20 (31.55)     3:35.53 (31.33)     4:07.09 (31.56)
        4:38.67 (31.58)     5:08.77 (30.10)                                        
  3 Langley, Asia C     15 CAC-CT               5:19.08    5:15.51        
                  28.51     1:00.18 (31.67)     1:32.46 (32.28)     2:04.03 (31.57)
        2:35.90 (31.87)     3:07.50 (31.60)     3:40.07 (32.57)     4:12.32 (32.25)
        4:44.40 (32.08)     5:15.51 (31.11)                                        
  4 Preiss, Marina C    16 Unattached           5:18.41    5:22.64        
                  28.15       59.44 (31.29)     1:31.93 (32.49)     2:03.91 (31.98)
        2:36.11 (32.20)     3:09.49 (33.38)     3:43.17 (33.68)     4:16.38 (33.21)
        4:49.48 (33.10)     5:22.64 (33.16)                                        
  5 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   5:30.27    5:22.65        
                  27.98       59.02 (31.04)     1:31.83 (32.81)     2:04.82 (32.99)
        2:37.72 (32.90)     3:10.76 (33.04)     3:44.38 (33.62)     4:18.15 (33.77)
        4:51.05 (32.90)     5:22.65 (31.60)                                        
  6 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              5:18.79    5:29.21        
                  28.66     1:00.31 (31.65)   2:06.23 (1:05.92)                    
            2:39.96 ( )     3:14.25 (34.29)     3:48.54 (34.29)   5:29.21 (1:40.67)
  7 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR    5:15.87    5:29.76        
                  28.79     1:00.60 (31.81)     1:34.05 (33.45)     2:07.58 (33.53)
        2:41.33 (33.75)     3:15.09 (33.76)     3:49.45 (34.36)     4:24.01 (34.56)
        4:58.01 (34.00)     5:29.76 (31.75)                                        
  8 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              5:30.05    5:34.32        
                  29.29     1:01.98 (32.69)     1:35.38 (33.40)     2:09.24 (33.86)
        2:43.57 (34.33)     3:17.96 (34.39)     3:52.19 (34.23)     4:22.83 (30.64)
        5:00.70 (37.87)     5:34.32 (33.62)                                        
  9 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         5:42.40    5:35.91        
                  30.48     1:04.21 (33.73)     1:38.61 (34.40)     2:13.07 (34.46)
        2:47.04 (33.97)     3:19.20 (32.16)     3:55.35 (36.15)     4:29.12 (33.77)
        5:03.02 (33.90)     5:35.91 (32.89)                                        
 10 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    5:23.25    5:41.51        
                  29.69     1:02.18 (32.49)     1:35.62 (33.44)     2:09.67 (34.05)
        2:44.41 (34.74)     3:19.57 (35.16)     3:55.12 (35.55)     4:31.14 (36.02)
        5:06.98 (35.84)     5:41.51 (34.53)                                        
 11 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         5:30.12    5:49.38        
                  31.27     1:05.40 (34.13)     1:40.38 (34.98)     2:16.23 (35.85)
        2:50.64 (34.41)     3:26.73 (36.09)     4:02.67 (35.94)     4:38.83 (36.16)
        5:14.84 (36.01)     5:49.38 (34.54)                                        
 12 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   5:59.23    5:50.14        
                  31.52     1:06.46 (34.94)     1:41.67 (35.21)     2:17.10 (35.43)
        2:52.74 (35.64)     3:28.24 (35.50)     4:03.73 (35.49)     4:39.49 (35.76)
        5:15.27 (35.78)     5:50.14 (34.87)                                        
 13 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR                   NT    5:50.45        
                  30.96     1:05.61 (34.65)     1:40.85 (35.24)     2:16.58 (35.73)
        2:51.95 (35.37)     3:27.83 (35.88)     4:03.38 (35.55)     4:39.49 (36.11)
        5:15.55 (36.06)     5:50.45 (34.90)                                        
 14 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               5:52.12    5:51.43        
                  28.87       56.52 (27.65)     1:36.54 (40.02)     2:11.99 (35.45)
        2:48.10 (36.11)     3:24.55 (36.45)     4:00.90 (36.35)     4:37.80 (36.90)
        5:14.65 (36.85)     5:51.43 (36.78)                                        
 15 Ward, Catie E       16 MAC-NE               5:36.28    5:52.81        
                  29.98     1:03.89 (33.91)     1:39.43 (35.54)     2:15.11 (35.68)
        2:51.35 (36.24)     3:27.82 (36.47)     4:04.31 (36.49)     4:41.19 (36.88)
        5:17.10 (35.91)     5:52.81 (35.71)                                        
 16 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   5:53.68    5:54.17        
                  31.30     1:06.16 (34.86)     1:42.16 (36.00)     2:18.54 (36.38)
        2:54.61 (36.07)     3:31.05 (36.44)     4:07.07 (36.02)     4:43.19 (36.12)
        5:18.85 (35.66)     5:54.17 (35.32)                                        
 17 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   6:07.28    5:54.61        
                  31.48     1:06.75 (35.27)     1:42.41 (35.66)     2:18.62 (36.21)
        2:54.34 (35.72)     3:30.69 (36.35)     4:07.49 (36.80)     4:43.57 (36.08)
        5:19.79 (36.22)     5:54.61 (34.82)                                        
 18 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         5:51.12    6:00.34        
                  31.86     1:06.87 (35.01)     1:42.97 (36.10)     2:19.89 (36.92)
        2:56.14 (36.25)     3:32.96 (36.82)     4:09.98 (37.02)     4:47.73 (37.75)
        5:24.67 (36.94)     6:00.34 (35.67)                                        
 19 Lew, Niki M         17 MAC-NE               5:49.79    6:12.36        
                  30.54     1:06.60 (36.06)     1:44.80 (38.20)     2:24.05 (39.25)
        3:02.01 (37.96)     3:40.79 (38.78)     4:18.64 (37.85)     4:58.08 (39.44)
        5:36.19 (38.11)     6:12.36 (36.17)                                        
 20 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   6:20.43    6:16.27        
                  31.78     1:08.39 (36.61)     1:45.95 (37.56)     2:25.36 (39.41)
        3:04.70 (39.34)     3:43.27 (38.57)     4:21.36 (38.09)     5:00.31 (38.95)
        5:38.68 (38.37)     6:16.27 (37.59)                                        
 21 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              6:28.10    6:17.69        
                  31.37     1:07.45 (36.08)     1:45.30 (37.85)     2:23.61 (38.31)
        3:02.94 (39.33)     3:42.27 (39.33)     4:21.93 (39.66)     5:01.88 (39.95)
        5:25.28 (23.40)     6:17.69 (52.41)                                        
 22 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                7:06.32    6:42.22        
                  33.92     1:13.55 (39.63)     1:54.93 (41.38)     2:37.25 (42.32)
        3:19.86 (42.61)     4:02.54 (42.68)     4:44.32 (41.78)     5:26.41 (42.09)
        6:06.37 (39.96)     6:42.22 (35.85)                                        
 23 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                6:45.00    6:53.98        
                  34.43     1:14.08 (39.65)     1:55.77 (41.69)     2:37.97 (42.20)
        3:21.40 (43.43)     4:04.14 (42.74)     4:48.31 (44.17)     5:30.44 (42.13)
        6:12.21 (41.77)     6:53.98 (41.77)                                        
 -- Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               6:29.81         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         6:34.59        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR               59.79    1:00.92        
                  29.95     1:00.92 (30.97)                                        
  2 Langley, Asia C     15 CAC-CT               1:02.16    1:01.51        
                  29.81     1:01.51 (31.70)                                        
  3 Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    1:01.35    1:01.68        
                  29.75     1:01.68 (31.93)                                        
  4 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR    1:02.40    1:02.18        
                  30.07     1:02.18 (32.11)                                        
  5 Preiss, Marina C    16 Unattached           1:00.23    1:02.28        
                  30.38     1:02.28 (31.90)                                        
  6 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:03.55    1:03.52        
                  31.06     1:03.52 (32.46)                                        
  7 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               1:04.30    1:03.73        
                  31.26     1:03.73 (32.47)                                        
  8 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         1:03.31    1:03.79        
                  30.89     1:03.79 (32.90)                                        
  9 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               1:03.48    1:04.01        
                  31.14     1:04.01 (32.87)                                        
 10 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR    1:15.23    1:04.28        
                  31.41     1:04.28 (32.87)                                        
 11 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    1:06.94    1:04.40        
                  30.86     1:04.40 (33.54)                                        
 12 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    1:05.34    1:04.63        
                  31.59     1:04.63 (33.04)                                        
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              1:05.89    1:06.05        
                  32.37     1:06.05 (33.68)                                        
 14 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   1:09.08    1:06.69        
                  32.13     1:06.69 (34.56)                                        
 15 Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:05.48    1:07.11        
                  32.61     1:07.11 (34.50)                                        
 16 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          1:16.09    1:09.32        
                  33.62     1:09.32 (35.70)                                        
 17 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:09.94        
                  33.61     1:09.94 (36.33)                                        
 18 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:10.17        
                  34.48     1:10.17 (35.69)                                        
 19 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   1:07.32    1:10.23        
                  34.38     1:10.23 (35.85)                                        
 20 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR          1:10.48    1:10.40        
                  34.18     1:10.40 (36.22)                                        
 21 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         1:09.17    1:10.70        
                  33.78     1:10.70 (36.92)                                        
 22 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               1:10.30    1:10.80        
                  34.57     1:10.80 (36.23)                                        
 23 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    1:08.81    1:10.99        
                  33.62     1:10.99 (37.37)                                        
 24 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               1:07.66    1:11.55        
                  35.12     1:11.55 (36.43)                                        
 25 Ward, Catie E       16 MAC-NE               1:08.00    1:11.65        
                  34.82     1:11.65 (36.83)                                        
 26 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   1:14.99    1:12.59        
                  35.10     1:12.59 (37.49)                                        
 27 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          1:15.13    1:12.67        
                  34.68     1:12.67 (37.99)                                        
 28 Lew, Niki M         17 MAC-NE               1:11.17    1:13.08        
                  35.68     1:13.08 (37.40)                                        
 29 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   1:14.38    1:13.17        
                  35.57     1:13.17 (37.60)                                        
 30 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              1:14.32    1:13.31        
                  34.73     1:13.31 (38.58)                                        
 31 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   1:15.45    1:13.54        
                  35.19     1:13.54 (38.35)                                        
 32 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:10.74    1:13.85        
                  36.91     1:13.85 (36.94)                                        
 33 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:17.15    1:14.13        
                  35.98     1:14.13 (38.15)                                        
 34 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:14.82    1:14.59        
                  36.12     1:14.59 (38.47)                                        
 35 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         1:16.46    1:15.41        
                  36.51     1:15.41 (38.90)                                        
 36 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               1:12.79    1:17.28        
                  38.14     1:17.28 (39.14)                                        
 37 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               1:28.75    1:25.17        
                  41.75     1:25.17 (43.42)                                        
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              1:17.11         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         1:14.20         NS        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:18.55         NS        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               1:05.24         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              1:12.41         NS        
 -- Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            1:09.00         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR              1:13.69         NS        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR          2:03.41         NS        
 -- Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               1:19.86         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:17.55        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    16 Unattached           2:10.41    2:12.07        
                  31.09     1:04.94 (33.85)     1:39.33 (34.39)     2:12.07 (32.74)
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             2:09.77    2:14.98        
                  31.22     1:05.37 (34.15)     1:40.63 (35.26)     2:14.98 (34.35)
  3 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               2:17.40    2:15.79        
                  31.65     1:05.66 (34.01)     1:40.97 (35.31)     2:15.79 (34.82)
  4 Langley, Asia C     15 CAC-CT               2:19.66    2:16.80        
                  32.17     1:06.89 (34.72)     1:42.11 (35.22)     2:16.80 (34.69)
  5 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:15.35    2:18.56        
                  32.27     1:07.15 (34.88)     1:42.96 (35.81)     2:18.56 (35.60)
  6 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:13.86    2:18.62        
                  32.22     1:07.20 (34.98)     1:42.01 (34.81)     2:18.62 (36.61)
  7 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:12.85    2:18.72        
                  32.35     1:07.55 (35.20)     1:43.44 (35.89)     2:18.72 (35.28)
  8 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:19.12    2:19.88        
                  32.26     1:07.77 (35.51)     1:44.10 (36.33)     2:19.88 (35.78)
  9 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:17.12    2:21.30        
                  33.11     1:08.37 (35.26)     1:44.76 (36.39)     2:21.30 (36.54)
 10 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR         NT    2:21.88        
                  32.87     1:08.29 (35.42)     1:45.32 (37.03)     2:21.88 (36.56)
 11 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               2:22.41    2:22.16        
                  32.34     1:07.00 (34.66)     1:44.14 (37.14)     2:22.16 (38.02)
 12 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:27.66    2:23.74        
                  33.95     1:10.11 (36.16)     1:46.96 (36.85)     2:23.74 (36.78)
 13 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:28.11    2:28.58        
                  34.91     1:12.11 (37.20)     1:50.61 (38.50)     2:28.58 (37.97)
 14 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          2:43.22    2:29.69        
                  34.31     1:11.35 (37.04)     1:50.35 (39.00)     2:29.69 (39.34)
 15 Ward, Catie E       16 MAC-NE               2:26.99    2:31.28        
                  35.42     1:13.12 (37.70)     1:52.70 (39.58)     2:31.28 (38.58)
 16 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:39.28    2:31.61        
 17 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        2:39.56    2:31.63        
                  35.21     1:13.09 (37.88)     1:53.38 (40.29)     2:31.63 (38.25)
 18 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    2:35.95    2:31.82        
                  35.77     1:14.39 (38.62)     1:53.49 (39.10)     2:31.82 (38.33)
 19 Maloney, Meghan E   16 HS-MR                2:32.20    2:33.48        
                  36.00     1:15.34 (39.34)     1:55.21 (39.87)     2:33.48 (38.27)
 20 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         2:39.85    2:33.84        
                  35.18     1:13.47 (38.29)     1:53.23 (39.76)     2:33.84 (40.61)
 21 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    2:41.39    2:35.06        
                2:35.06         2:35.06 ( )                                        
 22 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:47.35    2:35.96        
                  36.75     1:15.58 (38.83)     1:55.91 (40.33)     2:35.96 (40.05)
 23 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          2:42.10    2:36.45        
                  34.62     1:13.12 (38.50)     1:55.09 (41.97)     2:36.45 (41.36)
 24 Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:33.02    2:37.57        
                  38.09     1:18.39 (40.30)     1:58.78 (40.39)     2:37.57 (38.79)
 25 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               2:31.42    2:40.93        
                  39.39     1:20.06 (40.67)     2:01.09 (41.03)     2:40.93 (39.84)
 26 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:41.98    2:42.92        
                  39.16     1:20.62 (41.46)     2:02.61 (41.99)     2:42.92 (40.31)
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              2:38.49         DQ        
      Did not finish
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         2:38.32         NS        
 -- Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            2:40.00         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:48.56         NS        
 -- Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              2:44.62        SCR        
 -- O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               2:44.79        SCR        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:21.91        SCR        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR          4:45.72        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:49.07        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    1:07.00    1:08.08        
                  32.54     1:08.08 (35.54)                                        
  2 Corso, Kaycee M     22 NYAC-MR              1:09.41    1:09.67        
                  32.00     1:09.67 (37.67)                                        
  3 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:12.61    1:11.39        
                  34.25     1:11.39 (37.14)                                        
  4 Willeboordse, Fall  46 Unattached           1:12.89    1:11.64        
                  34.78     1:11.64 (36.86)                                        
  5 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    1:09.82    1:12.29        
                  34.07     1:12.29 (38.22)                                        
  6 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   1:12.14    1:12.71        
                  34.27     1:12.71 (38.44)                                        
  7 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:09.87    1:13.00        
                  34.59     1:13.00 (38.41)                                        
  8 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:15.05    1:13.14        
                  34.63     1:13.14 (38.51)                                        
  9 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               1:11.71    1:13.97        
                  35.75     1:13.97 (38.22)                                        
 10 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    1:12.46    1:14.33        
                  35.52     1:14.33 (38.81)                                        
 11 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    1:15.48    1:14.74        
                  36.40     1:14.74 (38.34)                                        
 12 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   1:11.70    1:15.10        
                  36.18     1:15.10 (38.92)                                        
 13 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   1:16.31    1:15.37        
                  35.53     1:15.37 (39.84)                                        
 14 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              1:13.71    1:16.78        
                  35.38     1:16.78 (41.40)                                        
 15 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    1:15.08    1:17.17        
                  36.35     1:17.17 (40.82)                                        
 16 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   1:18.14    1:17.98        
                  36.93     1:17.98 (41.05)                                        
 17 Lew, Niki M         17 MAC-NE               1:15.17    1:18.27        
                  36.40     1:18.27 (41.87)                                        
 18 Moss, Lucy          16 SMC-MR               1:17.29    1:18.38        
                  37.03     1:18.38 (41.35)                                        
 19 Wallerstein, Julia  16 SMC-MR               1:17.20    1:18.55        
                  37.04     1:18.55 (41.51)                                        
 20 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR          1:18.72    1:19.08        
                  38.02     1:19.08 (41.06)                                        
 21 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.19        
                  38.23     1:19.19 (40.96)                                        
 22 Langley, Asia C     15 CAC-CT               1:15.71    1:19.28        
                  37.47     1:19.28 (41.81)                                        
 23 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    1:17.55    1:19.53        
                  38.11     1:19.53 (41.42)                                        
 24 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    1:16.68    1:19.79        
                  37.22     1:19.79 (42.57)                                        
 25 Willis, Katie N     16 CAC-CT               1:19.20    1:20.53        
                  38.14     1:20.53 (42.39)                                        
 26 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              1:23.18    1:21.88        
                  39.15     1:21.88 (42.73)                                        
 27 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          1:34.55    1:22.11        
                  39.12     1:22.11 (42.99)                                        
 28 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               1:24.89    1:22.17        
                  39.38     1:22.17 (42.79)                                        
 29 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          1:34.10    1:22.58        
                  37.95     1:22.58 (44.63)                                        
 30 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:24.02        
                  39.46     1:24.02 (44.56)                                        
 31 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    1:24.42    1:25.77        
                  41.19     1:25.77 (44.58)                                        
 32 Maloney, Meghan E   16 HS-MR                1:27.39    1:27.45        
                  40.93     1:27.45 (46.52)                                        
 33 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:29.48    1:27.95        
                  43.51     1:27.95 (44.44)                                        
 34 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               1:25.17    1:28.07        
                  41.46     1:28.07 (46.61)                                        
 35 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   1:32.53    1:28.35        
                  41.39     1:28.35 (46.96)                                        
 36 Ward, Catie E       16 MAC-NE               1:26.12    1:28.73        
                  41.72     1:28.73 (47.01)                                        
 37 Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               1:33.82    1:29.77        
                  41.75     1:29.77 (48.02)                                        
 38 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        1:30.06    1:30.63        
                  43.35     1:30.63 (47.28)                                        
 39 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               1:38.75    1:30.92        
                  42.67     1:30.92 (48.25)                                        
 40 Labiner, Arielle    16 RI Marlins-MR        1:35.78    1:33.92        
                  44.26     1:33.92 (49.66)                                        
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR    1:03.95         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         1:31.34         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              1:12.09         NS        
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR              1:12.19         NS        
 -- Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              1:32.50        SCR        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:16.37        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:35.12        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    2:20.32    2:29.87        
                  34.42     1:12.76 (38.34)     1:51.97 (39.21)     2:29.87 (37.90)
  2 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:31.42    2:31.78        
                  34.47     1:13.02 (38.55)     1:52.32 (39.30)     2:31.78 (39.46)
  3 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    2:30.10    2:33.60        
                  33.98     1:13.32 (39.34)     1:52.13 (38.81)     2:33.60 (41.47)
  4 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:39.46    2:34.60        
                  34.90     1:14.81 (39.91)     1:54.84 (40.03)     2:34.60 (39.76)
  5 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   2:36.93    2:35.90        
                  36.05     1:15.86 (39.81)     1:55.93 (40.07)     2:35.90 (39.97)
  6 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               2:37.65    2:39.29        
                  36.43     1:16.84 (40.41)     1:58.84 (42.00)     2:39.29 (40.45)
  7 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:45.25    2:39.30        
                  36.66     1:17.76 (41.10)     1:58.22 (40.46)     2:39.30 (41.08)
  8 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   2:41.41    2:42.44        
                  36.75     1:18.34 (41.59)     2:00.30 (41.96)     2:42.44 (42.14)
  9 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   2:46.71    2:44.35        
                  37.15     1:19.39 (42.24)     2:02.85 (43.46)     2:44.35 (41.50)
 10 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:55.98    2:45.31        
                  37.40     1:19.02 (41.62)     2:03.06 (44.04)     2:45.31 (42.25)
 11 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:48.51    2:46.04        
                  37.70     1:19.33 (41.63)     2:03.14 (43.81)     2:46.04 (42.90)
 12 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    2:43.03    2:46.47        
                  36.77     1:18.73 (41.96)     2:02.15 (43.42)     2:46.47 (44.32)
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:50.10    2:47.84        
                  36.58     1:19.67 (43.09)     2:03.26 (43.59)     2:47.84 (44.58)
 14 Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:46.21    2:48.88        
                  37.51     1:20.16 (42.65)     2:04.33 (44.17)     2:48.88 (44.55)
 15 Lew, Niki M         17 MAC-NE               2:47.71    2:53.44        
                  38.66     1:23.66 (45.00)     2:08.70 (45.04)     2:53.44 (44.74)
 16 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               3:08.00    2:57.08        
                  40.87     1:25.56 (44.69)     2:13.05 (47.49)     2:57.08 (44.03)
 17 Willis, Katie N     16 CAC-CT               2:57.28    2:57.71        
                  39.92     1:25.79 (45.87)     2:12.80 (47.01)     2:57.71 (44.91)
 18 Ward, Catie E       16 MAC-NE               3:00.99    3:04.78        
                  41.02     1:28.05 (47.03)     2:17.83 (49.78)     3:04.78 (46.95)
 19 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        3:14.10    3:13.85        
                  43.92     1:32.29 (48.37)     2:22.40 (50.11)     3:13.85 (51.45)
 20 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               2:38.39    3:27.80        
                  42.23     1:31.78 (49.55)     2:29.19 (57.41)     3:27.80 (58.61)
 -- Malanina, Alexandr  27 NYAC-MR              2:27.02         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         3:15.13         NS        
 -- Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               3:00.99         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              2:38.01         NS        
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              2:57.71         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR      57.06      58.52        
                  27.42       58.52 (31.10)                                        
  2 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR     57.67      59.25        
                  28.75       59.25 (30.50)                                        
  3 Willeboordse, Fall  46 Unattached           1:00.20      59.91        
                  28.43       59.91 (31.48)                                        
  4 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR      59.78    1:01.24        
                  28.62     1:01.24 (32.62)                                        
  5 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         1:01.61    1:03.66        
                  29.91     1:03.66 (33.75)                                        
  6 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               1:01.50    1:04.88        
                  30.59     1:04.88 (34.29)                                        
  7 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    1:03.37    1:06.05        
                  30.49     1:06.05 (35.56)                                        
  8 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         1:08.35    1:06.64        
                  32.22     1:06.64 (34.42)                                        
  9 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:06.49    1:06.80        
                  31.09     1:06.80 (35.71)                                        
 10 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:14.86    1:07.29        
                1:07.29         1:07.29 ( )                                        
 11 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               1:04.84    1:08.16        
                  31.96     1:08.16 (36.20)                                        
 12 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   1:07.13    1:08.48        
                  31.22     1:08.48 (37.26)                                        
 13 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               1:06.47    1:09.39        
                  32.17     1:09.39 (37.22)                                        
 14 Moss, Lucy          16 SMC-MR               1:07.19    1:09.47        
                1:09.47         1:09.47 ( )                                        
 15 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR                   NT    1:09.51        
                  31.94     1:09.51 (37.57)                                        
 16 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:05.37    1:10.36        
                  31.94     1:10.36 (38.42)                                        
 17 Ward, Catie E       16 MAC-NE               1:11.15    1:11.58        
                  32.72     1:11.58 (38.86)                                        
 18 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         1:11.96    1:13.61        
                  33.58     1:13.61 (40.03)                                        
 19 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR                   NT    1:13.71        
                  33.13     1:13.71 (40.58)                                        
 20 Lew, Niki M         17 MAC-NE               1:14.00    1:14.04        
                  28.58     1:14.04 (45.46)                                        
 21 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:16.33        
                1:16.33         1:16.33 ( )                                        
 22 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.87        
                  33.13     1:16.87 (43.74)                                        
 23 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:18.54    1:19.01        
                  37.44     1:19.01 (41.57)                                        
 24 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   1:13.72    1:20.14        
                  36.82     1:20.14 (43.32)                                        
 25 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:25.97    1:23.85        
                  38.25     1:23.85 (45.60)                                        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:08.18         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR                 22.94         NS        
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR      58.00         NS        
 -- Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR    1:11.18         NS        
 -- Wallerstein, Julia  16 SMC-MR               1:17.74         NS        
 -- Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR              1:01.00        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:17.06        SCR        
 -- Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             1:00.07        SCR        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               1:01.47        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               2:13.05    2:12.26        
                  29.78     1:03.19 (33.41)     1:36.95 (33.76)     2:12.26 (35.31)
  2 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   2:16.52    2:14.61        
                  30.21     1:02.92 (32.71)     1:39.04 (36.12)     2:14.61 (35.57)
  3 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.77    2:17.91        
                  30.50     1:05.74 (35.24)     1:42.08 (36.34)     2:17.91 (35.83)
  4 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         2:23.99    2:25.92        
                  31.69     1:07.83 (36.14)     1:46.44 (38.61)     2:25.92 (39.48)
  5 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:32.12    2:28.96        
                  33.40     1:11.43 (38.03)     1:50.07 (38.64)     2:28.96 (38.89)
  6 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               2:26.12    2:30.61        
                  33.38     1:12.52 (39.14)     1:53.16 (40.64)     2:30.61 (37.45)
  7 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:31.58    2:33.23        
                  33.13     1:11.19 (38.06)     1:50.71 (39.52)     2:33.23 (42.52)
  8 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:28.95    2:33.67        
                  34.40     1:12.41 (38.01)     1:52.28 (39.87)     2:33.67 (41.39)
  9 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               3:05.38    2:37.83        
                  34.12     1:13.93 (39.81)     1:56.44 (42.51)     2:37.83 (41.39)
 10 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               2:40.88    2:38.55        
                  33.11     1:12.88 (39.77)     1:55.71 (42.83)     2:38.55 (42.84)
 11 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         2:40.12    2:42.42        
                  34.37     1:15.32 (40.95)     1:59.06 (43.74)     2:42.42 (43.36)
 12 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:47.68        
                  35.48     1:16.68 (41.20)     2:01.08 (44.40)     2:47.68 (46.60)
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:46.12         NS        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               2:22.79         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               3:05.09         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR         NT    2:15.25        
                  29.52     1:04.11 (34.59)     1:43.20 (39.09)     2:15.25 (32.05)
  2 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:15.02    2:15.44        
                  28.86     1:01.71 (32.85)     1:44.55 (42.84)     2:15.44 (30.89)
  3 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:15.20    2:17.61        
                  28.88     1:07.89 (39.01)     1:45.50 (37.61)     2:17.61 (32.11)
  4 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR    2:21.56    2:20.60        
                  29.53     1:05.71 (36.18)     1:48.14 (42.43)     2:20.60 (32.46)
  5 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    2:19.42    2:20.93        
                  27.21     1:08.44 (41.23)     1:47.70 (39.26)     2:20.93 (33.23)
  6 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:22.83    2:21.06        
                  30.22     1:05.68 (35.46)     1:49.06 (43.38)     2:21.06 (32.00)
  7 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:14.38    2:21.08        
                  30.48     1:05.58 (35.10)     1:46.04 (40.46)     2:21.08 (35.04)
  8 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               2:20.29    2:21.56        
                  31.56     1:07.80 (36.24)     1:49.73 (41.93)     2:21.56 (31.83)
  9 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.37    2:23.54        
                  30.10     1:06.42 (36.32)     1:49.87 (43.45)     2:23.54 (33.67)
 10 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:20.90    2:24.14        
                  31.56     1:06.67 (35.11)     1:51.70 (45.03)     2:24.14 (32.44)
 11 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               2:26.19    2:24.18        
                  32.71     1:12.13 (39.42)     1:52.79 (40.66)     2:24.18 (31.39)
 12 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   2:30.06    2:25.21        
                  30.56     1:07.30 (36.74)     1:50.91 (43.61)     2:25.21 (34.30)
 13 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:31.81    2:26.23        
                  31.42     1:08.33 (36.91)     1:52.06 (43.73)     2:26.23 (34.17)
 14 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               2:19.63    2:26.34        
                  30.61     1:08.20 (37.59)     1:48.35 (40.15)     2:26.34 (37.99)
 15 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:24.08    2:27.84        
                  30.32     1:07.49 (37.17)     1:51.95 (44.46)     2:27.84 (35.89)
 16 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    2:24.49    2:28.39        
                                1:08.98 ( )     1:45.22 (36.24)     2:28.39 (43.17)
 17 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   2:32.94    2:28.46        
                  33.24     1:13.55 (40.31)     1:54.76 (41.21)     2:28.46 (33.70)
 18 Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:24.50    2:28.83        
                  31.60     1:08.02 (36.42)     1:53.93 (45.91)     2:28.83 (34.90)
 19 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:31.71    2:29.61        
                  33.22     1:13.02 (39.80)     1:55.23 (42.21)     2:29.61 (34.38)
 20 Moss, Lucy          16 SMC-MR               2:28.89    2:32.21        
                  49.78     1:12.73 (22.95)     1:55.39 (42.66)     2:32.21 (36.82)
 21 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:28.12    2:33.43        
                  31.86     1:11.72 (39.86)     1:56.95 (45.23)     2:33.43 (36.48)
 22 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    2:36.64    2:35.21        
                  33.13     1:11.12 (37.99)     2:01.48 (50.36)     2:35.21 (33.73)
 23 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:35.64    2:35.62        
                                1:16.65 ( )   2:35.62 (1:18.97)                    
 24 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.04        
                  32.55     1:14.48 (41.93)     1:59.87 (45.39)     2:36.04 (36.17)
 25 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         2:36.21    2:36.09        
                  34.01     1:14.81 (40.80)     2:01.63 (46.82)     2:36.09 (34.46)
 26 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               2:37.16    2:38.86        
                  36.70     1:17.66 (40.96)     2:03.30 (45.64)     2:38.86 (35.56)
 27 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                2:41.53    2:39.93        
                1:15.46     2:04.98 (49.52)     2:39.93 (34.95)         2:39.93 ( )
 28 Willis, Katie N     16 CAC-CT               2:41.83    2:40.35        
                  37.57     1:18.69 (41.12)     2:04.25 (45.56)     2:40.35 (36.10)
 29 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   2:43.88    2:40.85        
 30 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              2:42.74    2:41.36        
                  34.41       55.83 (21.42)   2:03.07 (1:07.24)     2:41.36 (38.29)
 31 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:43.97        
                  34.71     1:15.62 (40.91)     2:08.48 (52.86)     2:43.97 (35.49)
 32 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               3:17.75    3:03.26        
                  42.83     1:28.64 (45.81)     2:19.88 (51.24)     3:03.26 (43.38)
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR    2:12.53         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:41.39         NS        
 -- O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               2:45.79         NS        
 -- Preiss, Marina C    16 Unattached           2:18.41        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:58.26        SCR        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         2:40.05        SCR        
 -- Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             2:12.50        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:49.63        SCR        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               2:26.68        SCR        
 -- Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    2:03.19        SCR        
 -- Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    2:26.39        SCR        
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               4:46.69    4:44.12        
                  29.54     1:03.46 (33.92)     1:38.53 (35.07)     2:13.77 (35.24)
        2:56.87 (43.10)     3:42.47 (45.60)     4:13.59 (31.12)     4:44.12 (30.53)
  2 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   4:46.75    4:45.05        
                  29.21     1:03.33 (34.12)     1:40.88 (37.55)     2:18.34 (37.46)
        3:00.73 (42.39)     3:42.25 (41.52)     4:14.21 (31.96)     4:45.05 (30.84)
  3 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    4:51.47    4:56.90        
                  31.73     1:09.06 (37.33)     1:46.31 (37.25)     2:25.47 (39.16)
        3:06.03 (40.56)     3:48.21 (42.18)     4:22.78 (34.57)     4:56.90 (34.12)
  4 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              4:48.44    4:57.18        
                  32.56     1:10.17 (37.61)     1:46.92 (36.75)     2:23.50 (36.58)
        3:05.22 (41.72)     3:46.94 (41.72)     4:23.19 (36.25)     4:57.18 (33.99)
  5 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               5:09.45    5:01.99        
                  33.01     1:11.40 (38.39)     1:49.55 (38.15)     2:27.65 (38.10)
        3:12.80 (45.15)     3:56.73 (43.93)     4:30.12 (33.39)     5:01.99 (31.87)
  6 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         4:58.85    5:02.13        
                  33.00     1:10.64 (37.64)     1:47.15 (36.51)     2:23.87 (36.72)
        3:09.53 (45.66)     3:55.38 (45.85)     4:29.98 (34.60)     5:02.13 (32.15)
  7 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              4:54.08    5:03.98        
                  30.55     1:06.52 (35.97)     1:43.51 (36.99)     2:21.92 (38.41)
        3:07.91 (45.99)     3:55.15 (47.24)     4:29.55 (34.40)     5:03.98 (34.43)
  8 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               5:12.61    5:09.27        
                  32.08     1:09.66 (37.58)     1:48.76 (39.10)     2:28.78 (40.02)
        3:13.81 (45.03)     4:00.78 (46.97)     4:36.38 (35.60)     5:09.27 (32.89)
  9 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   5:05.39    5:13.34        
                  32.70     1:10.98 (38.28)     1:49.17 (38.19)     2:29.00 (39.83)
        3:14.27 (45.27)     4:00.90 (46.63)     4:37.83 (36.93)     5:13.34 (35.51)
 10 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR              NT    5:16.62        
                  31.62     1:08.11 (36.49)     1:49.02 (40.91)     2:32.05 (43.03)
        3:18.75 (46.70)     4:07.25 (48.50)     4:42.38 (35.13)     5:16.62 (34.24)
 11 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   5:26.24    5:17.47        
                  34.25     1:15.33 (41.08)     1:57.21 (41.88)     2:39.79 (42.58)
        3:22.43 (42.64)     4:05.16 (42.73)     4:42.02 (36.86)     5:17.47 (35.45)
 12 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               5:22.48    5:22.43        
                  32.76     1:12.73 (39.97)     1:51.02 (38.29)     2:31.22 (40.20)
        3:18.13 (46.91)     4:07.17 (49.04)     4:45.19 (38.02)     5:22.43 (37.24)
 13 Lew, Niki M         17 MAC-NE               5:18.93    5:29.69        
                  36.89     1:19.67 (42.78)     2:00.87 (41.20)     2:43.26 (42.39)
        3:28.42 (45.16)     4:14.29 (45.87)     4:52.99 (38.70)     5:29.69 (36.70)
 14 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   5:24.05    5:35.81        
                  37.82     1:25.81 (47.99)     2:09.18 (43.37)     2:53.42 (44.24)
        3:38.11 (44.69)     4:25.63 (47.52)     5:05.42 (39.79)     5:35.81 (30.39)
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              5:36.69        SCR        
 -- Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            5:40.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      34.45      33.72        
  2 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      34.41      34.89        
  3 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              39.00      35.35        
  4 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      39.71      35.62        
  5 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      41.38      36.64        
  6 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           36.74      36.78        
  7 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 40.18      39.71        
  8 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR              43.00      41.32        
  9 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT      41.79        
 10 Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR          41.30      41.86        
 11 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR              44.00      42.33        
 12 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      45.00      42.58        
 13 Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR      48.04      42.89        
 14 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR      43.84      42.99        
 15 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 44.31      43.32        
 16 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      44.39        
 17 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR           48.17      45.26        
 18 Sacca, David         7 RI Marlins-MR             NT      46.18        
 19 Siegel, Cody         8 SMC-MR                 44.59      46.76        
 20 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      47.10        
 21 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR            44.94      47.68        
 22 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR           48.12      48.64        
 23 Esposito, Scott      8 SMC-MR                 43.55      49.30        
 24 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      48.00      49.63        
 25 Ioselevich, Arie     7 Rac @ Jcc-MR           56.46      53.54        
 26 Taylor, Noah B       7 NYCC-MR                   NT      53.92        
 27 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR              52.00      54.55        
 28 Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT    1:01.50        
 29 Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         1:10.22    1:09.92        
 30 Williams, Harry      5 NYCC-MR                   NT    1:12.37        
 31 Brennan, Colt T      6 NYCC-MR                   NT    1:28.79        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR                 53.59         NS        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR              53.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR    1:29.57    1:14.90        
                  35.13     1:14.90 (39.77)                                        
  2 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR    1:17.69    1:15.63        
                  37.09     1:15.63 (38.54)                                        
  3 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:16.24        
                  36.93     1:16.24 (39.31)                                        
  4 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR    1:27.33    1:16.54        
                  36.53     1:16.54 (40.01)                                        
  5 Ma, Jared W          8 HS-MR                1:40.50    1:20.37        
                  40.47     1:20.37 (39.90)                                        
  6 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:21.77        
                  37.92     1:21.77 (43.85)                                        
  7 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                1:39.83    1:22.42        
                  39.32     1:22.42 (43.10)                                        
  8 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR         1:22.46    1:22.71        
                  38.42     1:22.71 (44.29)                                        
  9 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR            1:50.00    1:30.98        
                  42.59     1:30.98 (48.39)                                        
 10 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:34.06        
                  43.46     1:34.06 (50.60)                                        
 11 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR              1:38.01    1:34.98        
                  44.30     1:34.98 (50.68)                                        
 12 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:35.20        
                  41.79     1:35.20 (53.41)                                        
 13 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT    1:35.64        
                  42.92     1:35.64 (52.72)                                        
 14 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT    1:38.85        
                  44.93     1:38.85 (53.92)                                        
 15 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         2:05.12    1:41.40        
                  48.15     1:41.40 (53.25)                                        
 16 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:31.00    1:43.43        
                  46.94     1:43.43 (56.49)                                        
 17 Shpuza, Arian        8 Rac @ Jcc-MR         1:58.12    1:45.73        
 18 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR    1:50.50    1:46.01        
                1:46.01         1:46.01 ( )                                        
 19 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:47.92    1:48.10        
                  51.61     1:48.10 (56.49)                                        
 20 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         1:58.12    1:50.74        
                  48.81   1:50.74 (1:01.93)                                        
 21 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            2:10.00    1:58.25        
                  54.81   1:58.25 (1:03.44)                                        
 22 Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT    2:23.07        
                1:01.56   2:23.07 (1:21.51)                                        
 -- Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         2:24.12         NS        
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:30.00         NS        
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR    1:43.50         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR               1:35.00         NS        
 -- Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR        1:35.74         NS        
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR               1:32.00         NS        
 -- Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:29.48        SCR        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            2:10.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      42.31      39.37        
  2 Ma, Jared W          8 HS-MR                  44.75      40.87        
  3 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      44.04      41.25        
  4 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      42.43      41.49        
  5 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      44.94      42.38        
  6 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                  49.66      42.61        
  7 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              46.00      43.43        
  8 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT      47.61        
  9 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      50.20      47.89        
 10 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           53.33      48.39        
 11 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      48.95        
 12 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR           56.12      50.83        
 13 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      51.08        
 14 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR              52.00      51.71        
 15 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.11      52.15        
 16 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR              59.00      52.72        
 17 Shpuza, Arian        8 Rac @ Jcc-MR         1:01.12      52.96        
 18 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR            51.32      54.63        
 19 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            1:05.00      55.80        
 20 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      52.00      55.92        
 21 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         1:02.20      58.87        
 22 Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:00.33    1:01.21        
 23 Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT    1:13.62        
 24 Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         1:12.12    1:22.88        
 -- Williams, Harry      5 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR          50.82         NS        
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR      58.31         NS        
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR                 58.76         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR               1:03.00         NS        
 -- Brennan, Colt T      6 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Brown, Kieran        8 SMC-MR                 50.86        SCR        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            1:05.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      49.21      45.45        
  2 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      49.87      46.21        
  3 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      48.84      46.65        
  4 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT      50.25        
  5 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           49.01      51.28        
  6 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      55.26      51.69        
  7 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      51.00      51.75        
  8 Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            1:20.00      53.21        
  9 Esposito, Scott      8 SMC-MR               1:06.00      58.43        
 10 Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR             NT      59.39        
 11 Ioselevich, Arie     7 Rac @ Jcc-MR         1:02.76      59.48        
 12 Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:05.36    1:00.74        
 13 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         1:08.75    1:02.23        
 14 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR            1:05.00    1:02.82        
 15 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR    1:00.19    1:03.29        
 16 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT    1:03.37        
 17 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         1:02.12    1:09.74        
 18 Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR           54.12    1:20.94        
 19 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:08.00    1:21.89        
 -- Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:00.99         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 57.64         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      47.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              52.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            1:20.00         DQ        
 -- Sacca, David         7 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR      54.00         NS        
 -- Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR               1:08.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      40.91      39.23        
  2 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      43.50      40.56        
  3 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      45.66      41.74        
  4 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      41.50      41.98        
  5 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                  55.16      42.02        
  6 Ma, Jared W          8 HS-MR                  47.06      42.48        
  7 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      49.50      44.93        
  8 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              48.00      45.30        
  9 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           49.53      48.65        
 10 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      51.78        
 11 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR              56.00      52.03        
 12 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.45      57.05        
 13 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR              49.00      58.05        
 14 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      59.29        
 15 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         1:15.12    1:01.73        
 16 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT    1:01.91        
 -- Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         1:18.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 56.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         1:00.12         DQ        
      Alternating Kick
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR                 55.39         NS        
 -- Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:07.53         NS        
 -- Shpuza, Arian        8 Rac @ Jcc-MR         1:08.12         NS        
 -- Brown, Kieran        8 SMC-MR                 48.26        SCR        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            1:15.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR    1:32.80    1:25.61        
                  40.77     1:25.61 (44.84)                                        
  2 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR    1:33.27    1:26.09        
                  39.32     1:26.09 (46.77)                                        
  3 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR    1:27.67    1:26.69        
                  40.13     1:26.69 (46.56)                                        
  4 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR    1:30.70    1:26.86        
                  41.57     1:26.86 (45.29)                                        
  5 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:34.81        
                  42.75     1:34.81 (52.06)                                        
  6 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR         1:37.63    1:38.25        
                  46.74     1:38.25 (51.51)                                        
  7 Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:46.28    1:40.37        
                  45.21     1:40.37 (55.16)                                        
  8 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:42.84        
                  49.91     1:42.84 (52.93)                                        
  9 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR    1:45.50    1:44.46        
                  49.05     1:44.46 (55.41)                                        
 10 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR            1:55.00    1:44.86        
                  54.46     1:44.86 (50.40)                                        
 11 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT    1:48.85        
                  50.91     1:48.85 (57.94)                                        
 12 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR              1:57.45    1:51.69        
                  52.06     1:51.69 (59.63)                                        
 13 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:53.55    1:59.64        
                1:00.59     1:59.64 (59.05)                                        
 14 Ioselevich, Arie     7 Rac @ Jcc-MR         2:32.12    2:03.58        
                1:00.14   2:03.58 (1:03.44)                                        
 15 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:55.00    2:18.08        
                1:06.92   2:18.08 (1:11.16)                                        
 16 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            2:15.00    2:22.24        
                1:08.46   2:22.24 (1:13.78)                                        
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR    1:45.50         DQ        
      One hand touch - fly
                  51.81          DQ (54.48)                                        
 -- Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                1:55.19        DQ (1:03.47)                                        
 -- Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR            1:45.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  51.42          DQ (58.45)                                        
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:55.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  59.52          DQ (54.84)                                        
 -- Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR        1:44.98         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.91          DQ (52.30)                                        
 -- Sacca, David         7 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  57.78        DQ (1:00.32)                                        
 -- Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         2:35.12         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                2:07.48                                                            
 -- Taylor, Noah B       7 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.56        DQ (1:15.23)                                        
 -- Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         2:46.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         2:15.12         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.65                                                            
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            2:25.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:18.88    1:17.82        
     1) Siegel, Cody 8                  2) Esposito, Scott 8              
     3) Brown, Kieran 8                 4) Garofolo, Gerard 7             
                  44.42     1:17.82 (33.40)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:21.87        
                  43.48     1:21.87 (38.39)                                        
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT         NS        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:30.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:13.24        
                  39.69     1:13.24 (33.55)                                        
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:00.00    2:13.40        
                1:13.17   2:13.40 (1:00.23)                                        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:35.35         NS        
     1) Esposito, Scott 8               2) Siegel, Cody 8                 
     3) Brown, Kieran 8                 4) Garofolo, Gerard 7             
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR            30.20      28.42        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      29.19      28.89        
  3 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      31.78      32.25        
  4 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR            32.19      32.38        
  5 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      32.77      33.55        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      32.75      33.81        
  7 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      34.62      34.19        
  8 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR              34.76      35.02        
  9 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            34.66      35.06        
 10 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR              34.17      35.15        
 11 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            34.69      35.35        
 12 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                37.75      35.46        
 13 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR              34.67      36.25        
 14 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      36.75      36.56        
 15 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      40.69      36.82        
 16 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      37.54      36.86        
 16 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR              37.01      36.86        
 18 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT      36.99        
 19 Byrd, Justin M       9 WEST-MA                40.04      37.19        
 20 Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT      37.27        
 21 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            37.17      37.56        
 22 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR            35.79      37.71        
 23 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR            37.56      38.10        
 24 Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           38.12      38.49        
 25 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      36.59      38.55        
 26 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                38.44      40.58        
 27 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR      42.25      40.75        
 28 Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR              39.80      40.84        
 29 Weitzen, Zach       10 SMC-MR                    NT      41.19        
 30 Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR              41.03      41.55        
 31 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            44.36      41.79        
 32 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                45.10      41.99        
 33 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      38.31      42.29        
 34 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR           46.02      43.93        
 35 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR            48.57      47.18        
 36 Difeliciantonio, L   9 NYCC-MR                   NT    1:02.57        
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR                 50.27         NS        
 -- Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR            49.97         NS        
 -- Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 34.84         NS        
 -- Keyser, David        9 Rac @ Jcc-MR           58.12         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR           43.73         NS        
 -- Kalikas, Matthew    10 Rac @ Jcc-MR           36.44         NS        
 -- Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR              41.00         NS        
 -- Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR          37.00         NS        
 -- Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      35.70         NS        
 -- DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR           34.39         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Beame, Kyle          9 SMC-MR                 57.06        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:06.18    1:05.20        
                  31.46     1:05.20 (33.74)                                        
  2 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:09.51    1:06.69        
                  31.91     1:06.69 (34.78)                                        
  3 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:04.21    1:07.90        
                  32.28     1:07.90 (35.62)                                        
  4 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:12.40    1:12.50        
  5 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:11.69    1:12.66        
                  34.81     1:12.66 (37.85)                                        
  6 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:14.40        
                  35.85     1:14.40 (38.55)                                        
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:15.62    1:14.78        
                  35.75     1:14.78 (39.03)                                        
  8 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:15.86        
                  37.28     1:15.86 (38.58)                                        
  9 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:16.74    1:20.02        
                  36.94     1:20.02 (43.08)                                        
 10 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    1:20.20    1:22.27        
                  39.10     1:22.27 (43.17)                                        
 11 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:26.00    1:24.33        
                  40.30     1:24.33 (44.03)                                        
 12 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    1:38.50    1:28.61        
                  41.58     1:28.61 (47.03)                                        
 13 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR    1:32.38    1:31.56        
                  43.27     1:31.56 (48.29)                                        
 14 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:31.80    1:33.99        
                  42.34     1:33.99 (51.65)                                        
 15 Engel, Jack          9 SMC-MR               1:41.97    1:35.73        
                  44.80     1:35.73 (50.93)                                        
 16 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR              1:12.36    1:36.08        
                  46.02     1:36.08 (50.06)                                        
 17 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR              1:32.56    1:36.62        
                  47.56     1:36.62 (49.06)                                        
 18 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:44.41    1:38.43        
 19 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR          2:10.10    1:42.14        
                  45.52     1:42.14 (56.62)                                        
 20 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT    1:43.81        
                  48.49     1:43.81 (55.32)                                        
 21 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT    1:50.05        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              1:20.90         NS        
 -- Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:26.71         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:33.18         NS        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Byrd, Justin M       9 WEST-MA              1:30.49        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    2:16.25    2:16.59        
                  31.78     1:06.96 (35.18)     1:43.00 (36.04)     2:16.59 (33.59)
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    2:21.68    2:17.10        
                  32.07     1:07.62 (35.55)     1:43.99 (36.37)     2:17.10 (33.11)
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    2:26.27    2:21.43        
                  32.25     1:08.93 (36.68)     1:45.25 (36.32)     2:21.43 (36.18)
  4 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              3:27.96    2:22.95        
  5 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    2:36.50    2:36.12        
                  34.99     1:14.88 (39.89)     1:56.51 (41.63)     2:36.12 (39.61)
  6 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    2:37.76    2:36.40        
                                1:19.29 ( )   2:36.40 (1:17.11)                    
  7 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:38.62        
                  35.83     1:16.39 (40.56)     1:51.88 (35.49)     2:38.62 (46.74)
  8 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    2:41.67    2:42.22        
                  36.94     1:18.25 (41.31)     2:00.21 (41.96)     2:42.22 (42.01)
  9 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    2:49.18    2:43.04        
                  37.23     1:19.28 (42.05)     2:02.75 (43.47)     2:43.04 (40.29)
 10 Lai, Christopher B   9 HS-MR                2:50.25    2:57.82        
 11 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR              3:36.78    3:20.80        
 12 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR              3:21.70    3:35.78        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              2:54.35         NS        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         3:02.12        SCR        
 
Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR          6:45.33    6:03.79        
                  33.22     1:09.98 (36.76)     1:47.79 (37.81)     2:25.46 (37.67)
        3:03.01 (37.55)     3:40.16 (37.15)     4:17.98 (37.82)     4:55.95 (37.97)
        5:31.14 (35.19)     6:03.79 (32.65)                                        
  2 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    6:15.64    6:04.54        
                  33.43     1:10.11 (36.68)     1:48.05 (37.94)     2:25.89 (37.84)
        3:03.62 (37.73)     3:40.80 (37.18)     4:18.44 (37.64)     4:55.97 (37.53)
      6:04.29 (1:08.32)      6:04.54 (0.25)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    7:18.10    6:24.07        
                  33.88     1:11.46 (37.58)     1:50.49 (39.03)     2:29.89 (39.40)
        3:09.16 (39.27)     3:47.72 (38.56)     4:27.02 (39.30)     5:06.62 (39.60)
        5:46.04 (39.42)     6:24.07 (38.03)                                        
  4 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR          7:04.13    7:12.35        
                  35.79     1:18.21 (42.42)     2:02.06 (43.85)     2:48.49 (46.43)
        3:33.49 (45.00)     4:19.22 (45.73)     5:05.33 (46.11)     5:49.25 (43.92)
        6:32.87 (43.62)     7:12.35 (39.48)                                        
  5 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                8:25.00    7:29.78        
                  41.26     1:22.84 (41.58)     2:06.59 (43.75)     2:51.21 (44.62)
        3:36.92 (45.71)     4:23.38 (46.46)     5:09.93 (46.55)     5:57.62 (47.69)
        6:44.20 (46.58)     7:29.78 (45.58)                                        
  6 Lai, Christopher B   9 HS-MR                8:07.95    8:02.81        
                                1:22.50 ( )     2:06.16 (43.66)   8:02.81 (5:56.65)
  7 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                   NT    8:32.00        
                  36.87     1:23.02 (46.15)     2:11.35 (48.33)     2:58.98 (47.63)
        3:47.04 (48.06)     4:34.98 (47.94)     5:23.17 (48.19)     6:11.14 (47.97)
        6:49.16 (38.02)   8:32.00 (1:42.84)                                        
  8 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT    8:50.55        
                  42.19     1:36.51 (54.32)   3:28.15 (1:51.64)     4:25.52 (57.37)
        5:20.75 (55.23)     6:16.23 (55.48)     7:10.19 (53.96)   8:51.27 (1:41.08)
            8:50.55 ( )                                                            
  9 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT    9:51.76        
                  44.70     1:41.13 (56.43)   2:43.03 (1:01.90)   3:46.25 (1:03.22)
      4:51.22 (1:04.97)   5:52.51 (1:01.29)   6:55.20 (1:02.69)     7:54.73 (59.53)
      8:54.84 (1:00.11)     9:51.76 (56.92)                                        
 -- Zametko, Nik        10 HS-MR                7:40.00         NS        
 -- Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT        SCR        
 -- Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR            35.85      32.41        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      35.97      34.20        
  3 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      35.32      35.47        
  4 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR      37.72      37.07        
  5 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR           37.09      37.93        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      38.17      37.98        
  7 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR      40.58      39.17        
  8 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR            39.30      39.24        
  9 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  39.45      39.27        
  9 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR      44.08      39.27        
 11 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                  39.40      39.41        
 12 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      37.24      39.45        
 13 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                42.55      40.61        
 14 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 39.46      40.99        
 15 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR            45.05      41.44        
 16 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            42.81      41.50        
 17 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      43.19      41.90        
 18 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            41.37      42.03        
 19 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR              41.32      42.45        
 20 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      43.35      42.60        
 21 Reshetnyak, Nikita  10 Rac @ Jcc-MR           45.12      42.77        
 22 Byrd, Justin M       9 WEST-MA                44.61      43.90        
 23 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      43.43      44.03        
 24 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR              44.36      44.08        
 25 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR              46.47      44.74        
 26 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR            44.89      45.32        
 27 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      45.20      45.34        
 28 Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR              54.00      46.17        
 29 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR            50.84      47.11        
 30 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            48.03      47.19        
 31 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      52.30      48.41        
 32 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                50.26      49.21        
 33 Weitzen, Zach       10 SMC-MR                 49.00      50.15        
 34 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                50.57      50.65        
 35 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            55.37      51.96        
 36 Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR          49.00      53.62        
 37 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR           54.74      53.82        
 38 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT      58.19        
 39 DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT      58.92        
 40 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR          1:06.66    1:03.09        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      46.34         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR           50.49         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR              48.63         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           41.12         NS        
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR                 49.12        SCR        
 -- Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT        SCR        
 -- Klig, Maxim          9 Shy-Mr-MR              55.00        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:10.46    1:10.96        
  2 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:23.89    1:17.84        
  3 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:21.02    1:20.75        
                  40.00     1:20.75 (40.75)                                        
  4 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:21.03    1:21.02        
                  40.28     1:21.02 (40.74)                                        
  5 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:24.01    1:24.78        
                  41.72     1:24.78 (43.06)                                        
  6 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:26.55        
                  43.04     1:26.55 (43.51)                                        
  7 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:28.44    1:26.63        
  8 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    1:28.82    1:30.33        
                  43.29     1:30.33 (47.04)                                        
  9 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:39.24    1:35.72        
                  45.98     1:35.72 (49.74)                                        
 10 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR    1:40.19    1:42.85        
                  50.49     1:42.85 (52.36)                                        
 11 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:44.58        
                  46.29     1:44.58 (58.29)                                        
 12 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:53.16    1:47.04        
                  52.03     1:47.04 (55.01)                                        
 13 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:42.62    1:52.02        
                  54.52     1:52.02 (57.50)                                        
 14 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR          2:05.00    1:59.24        
                  55.73   1:59.24 (1:03.51)                                        
 15 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT    2:26.69        
 -- Makatura, Robby A   10 NYCC-MR              1:43.72         DQ        
      No touch at turn
 -- Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:53.91         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:43.42         NS        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         1:32.12        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      38.77      39.29        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      40.67      39.53        
  3 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR            43.78      40.22        
  4 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR              42.09      41.62        
  5 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR      41.27      42.29        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      43.43      43.26        
  7 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            46.38      44.55        
  8 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      49.22      46.06        
  9 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      46.51      46.24        
 10 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR              46.62      46.27        
 11 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            45.71      46.53        
 12 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR           49.12      46.77        
 13 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                49.20      47.03        
 14 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR              49.83      47.34        
 15 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR      48.68      47.78        
 16 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      48.96      48.07        
 17 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      47.22      48.21        
 18 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR            48.72      48.94        
 19 Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT      49.26        
 20 Foley, Mark         10 RI Marlins-MR          54.60      49.34        
 21 Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR              53.54      49.91        
 22 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR              52.67      49.96        
 23 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR            51.01      50.30        
 24 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT      50.87        
 25 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            52.49      51.76        
 26 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      53.00      52.06        
 27 Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR              49.00      52.18        
 28 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR           51.71      52.30        
 29 Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           46.12      52.88        
 30 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      52.76      53.36        
 31 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                   NT      53.81        
 32 Weitzen, Zach       10 SMC-MR                    NT      54.90        
 33 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:08.72      54.96        
 34 Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR              58.00      58.45        
 35 Byrd, Justin M       9 WEST-MA                   NT      59.53        
 36 Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR          58.00    1:02.50        
 37 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:10.98    1:13.39        
 38 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR               NT    1:18.11        
 -- Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR            54.22         DQ        
 -- Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Difeliciantonio, L   9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR         1:12.07         NS        
 -- Keyser, David        9 Rac @ Jcc-MR         1:15.12         NS        
 -- Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      55.95         NS        
 -- Kalikas, Matthew    10 Rac @ Jcc-MR           48.48         NS        
 -- Beame, Kyle          9 SMC-MR                 59.95         NS        
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR               1:07.96        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:27.17    1:24.64        
                  40.62     1:24.64 (44.02)                                        
  2 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:24.99        
                  40.70     1:24.99 (44.29)                                        
  3 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:26.15    1:29.21        
                  42.04     1:29.21 (47.17)                                        
  4 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:29.40    1:30.40        
                  43.85     1:30.40 (46.55)                                        
  5 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR            1:36.02    1:34.01        
                  43.70     1:34.01 (50.31)                                        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:33.21    1:34.61        
                  45.49     1:34.61 (49.12)                                        
  7 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:42.89    1:37.83        
                  46.97     1:37.83 (50.86)                                        
  8 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:37.46    1:38.09        
                  47.44     1:38.09 (50.65)                                        
  9 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:38.71    1:38.42        
                  47.90     1:38.42 (50.52)                                        
 10 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR         1:50.12    1:39.51        
                  47.04     1:39.51 (52.47)                                        
 11 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:45.20    1:40.07        
                  48.42     1:40.07 (51.65)                                        
 12 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:59.63    1:40.75        
                  49.30     1:40.75 (51.45)                                        
 13 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            1:44.89    1:42.80        
                  48.33     1:42.80 (54.47)                                        
 14 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:44.58    1:43.99        
                  50.05     1:43.99 (53.94)                                        
 15 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:43.24    1:44.23        
                  51.03     1:44.23 (53.20)                                        
 16 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:45.54        
                  52.32     1:45.54 (53.22)                                        
 17 Reshetnyak, Nikita  10 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    1:46.79        
                  49.85     1:46.79 (56.94)                                        
 18 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR          1:51.13    1:48.39        
                  50.68     1:48.39 (57.71)                                        
 19 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR            1:58.09    1:51.71        
                  51.55   1:51.71 (1:00.16)                                        
 20 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR          2:07.14    1:52.42        
                  51.94   1:52.42 (1:00.48)                                        
 21 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR         1:55.12    1:56.45        
 22 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                   NT    2:00.78        
                  56.98   2:00.78 (1:03.80)                                        
 23 Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR        2:00.00    2:11.01        
                1:02.91   2:11.01 (1:08.10)                                        
 24 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT    2:11.39        
                1:00.82   2:11.39 (1:10.57)                                        
 -- DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
                1:11.53        DQ (1:20.71)                                        
 -- Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:39.48                                                            
 -- Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR            2:15.00         DQ        
      One hand touch
                1:01.91        DQ (1:10.38)                                        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:07.72        DQ (1:16.44)                                        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              1:52.45         DQ        
      One hand touch
                  54.21        DQ (1:03.35)                                        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         1:55.12         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR         2:09.83         NS        
 -- Zametko, Nik        10 HS-MR                1:36.11         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR            1:55.00         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:44.08         NS        
 -- Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT        SCR        
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR               2:00.00        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      33.27      32.03        
  2 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      36.54      35.48        
  3 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      36.97      35.85        
  4 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR      36.58      36.71        
  5 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      42.09      37.79        
  6 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT      42.70        
  7 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR      44.43      42.96        
  8 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      45.00      43.41        
  9 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      43.43      44.41        
 10 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      47.02      44.50        
 11 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                48.87      49.51        
 12 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      53.02      49.58        
 13 Engel, Jack          9 SMC-MR                 50.22      49.77        
 14 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT    1:01.06        
 15 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT    1:09.08        
 -- Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR          1:23.34         NS        
 -- Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            54.28         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      50.82         NS        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                46.36         NS        
 -- Byrd, Justin M       9 WEST-MA                51.34        SCR        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           46.01        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR          1:23.28    1:12.30        
                  35.05     1:12.30 (37.25)                                        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:16.05    1:12.69        
                  33.43     1:12.69 (39.26)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:09.54    1:16.12        
                  34.79     1:16.12 (41.33)                                        
  4 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:11.09    1:17.18        
                  35.53     1:17.18 (41.65)                                        
  5 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:22.25    1:22.98        
                  21.12   1:22.98 (1:01.86)                                        
  6 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:20.58    1:23.93        
                  39.76     1:23.93 (44.17)                                        
  7 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR          1:27.34    1:28.43        
                  38.93     1:28.43 (49.50)                                        
  8 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:28.58    1:28.83        
                  41.97     1:28.83 (46.86)                                        
  9 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:41.00    1:32.49        
                  41.34     1:32.49 (51.15)                                        
 10 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:35.00    1:39.61        
                  45.69     1:39.61 (53.92)                                        
 11 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR            1:34.00    1:40.34        
                  48.85     1:40.34 (51.49)                                        
 12 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR          1:43.00    1:40.36        
                  45.68     1:40.36 (54.68)                                        
 13 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:40.00    1:41.08        
                  46.57     1:41.08 (54.51)                                        
 14 Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT    1:42.18        
                  45.96     1:42.18 (56.22)                                        
 15 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR          1:45.00    1:49.26        
                  48.10   1:49.26 (1:01.16)                                        
 -- Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR            1:45.00         DQ        
      Alternating Kick
                  50.94          DQ (58.55)                                        
 -- Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  51.11        DQ (1:00.11)                                        
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR               1:45.00         NS        
 -- Foley, Mark         10 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:11.31        
                  32.46     1:11.31 (38.85)                                        
  2 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR          1:19.69    1:11.65        
                  33.43     1:11.65 (38.22)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:13.36        
                  35.06     1:13.36 (38.30)                                        
  4 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:25.96    1:18.61        
                  35.04     1:18.61 (43.57)                                        
  5 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:19.30    1:19.64        
                  37.85     1:19.64 (41.79)                                        
  6 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:18.95    1:19.77        
                  37.24     1:19.77 (42.53)                                        
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:19.35    1:20.75        
                  39.40     1:20.75 (41.35)                                        
  8 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:26.19    1:21.22        
                  36.86     1:21.22 (44.36)                                        
  9 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR         1:21.41    1:23.57        
                  36.55     1:23.57 (47.02)                                        
 10 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR          1:26.42    1:24.82        
                  38.58     1:24.82 (46.24)                                        
 11 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:25.35    1:25.23        
                  40.84     1:25.23 (44.39)                                        
 12 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:28.17    1:25.86        
                  41.46     1:25.86 (44.40)                                        
 13 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              1:30.24    1:25.95        
                  41.55     1:25.95 (44.40)                                        
 14 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                1:45.00    1:26.36        
                  38.34     1:26.36 (48.02)                                        
 15 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:29.89    1:26.78        
                  41.70     1:26.78 (45.08)                                        
 16 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:27.99    1:27.00        
                  39.67     1:27.00 (47.33)                                        
 17 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:29.83    1:27.13        
                  43.26     1:27.13 (43.87)                                        
 18 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR            1:28.00    1:27.42        
                  42.81     1:27.42 (44.61)                                        
 19 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:27.43    1:27.49        
                  42.21     1:27.49 (45.28)                                        
 20 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:30.33        
                  43.27     1:30.33 (47.06)                                        
 21 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR          1:39.03    1:30.54        
                  40.97     1:30.54 (49.57)                                        
 22 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:30.78        
                  42.05     1:30.78 (48.73)                                        
 23 Reshetnyak, Nikita  10 Rac @ Jcc-MR         1:55.12    1:32.55        
                  44.30     1:32.55 (48.25)                                        
 24 Byrd, Justin M       9 WEST-MA              1:48.25    1:33.25        
                  41.12     1:33.25 (52.13)                                        
 25 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:33.62    1:34.17        
                  47.10     1:34.17 (47.07)                                        
 26 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT    1:34.49        
                  41.90     1:34.49 (52.59)                                        
 27 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR          1:39.77    1:35.98        
                  46.28     1:35.98 (49.70)                                        
 28 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:37.51        
                  47.78     1:37.51 (49.73)                                        
 29 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:42.27    1:37.92        
                  46.13     1:37.92 (51.79)                                        
 30 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:45.39    1:42.45        
                  45.39     1:42.45 (57.06)                                        
 31 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:38.56    1:43.24        
                  48.45     1:43.24 (54.79)                                        
 32 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                   NT    1:44.64        
                  52.61     1:44.64 (52.03)                                        
 33 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    1:45.74        
                  52.67     1:45.74 (53.07)                                        
 34 Weitzen, Zach       10 SMC-MR               1:45.35    1:46.20        
                  50.36     1:46.20 (55.84)                                        
 35 Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR            2:18.00    1:50.61        
                  49.09   1:50.61 (1:01.52)                                        
 36 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:58.80    1:56.10        
                  53.18   1:56.10 (1:02.92)                                        
 37 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT    2:04.76        
                1:04.30   2:04.76 (1:00.46)                                        
 -- Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.91        DQ (1:00.62)                                        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.91        DQ (1:08.08)                                        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         1:43.12         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR            1:45.00         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR               1:35.00        SCR        
 -- Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT        SCR        
 -- Klig, Maxim          9 Shy-Mr-MR            2:20.00        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    2:35.39    2:34.26        
                  34.65     1:12.34 (37.69)     2:00.05 (47.71)     2:34.26 (34.21)
  2 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR               NT    2:34.46        
                  33.75   2:00.95 (1:27.20)     2:42.81 (41.86)         2:34.46 ( )
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    2:40.42    2:40.73        
                  34.52     1:16.88 (42.36)     2:04.71 (47.83)     2:40.73 (36.02)
  4 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    2:55.18    2:49.12        
                  36.82     1:21.32 (44.50)     2:11.72 (50.40)     2:49.12 (37.40)
  5 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    2:52.14    2:50.06        
                  39.05     1:22.09 (43.04)     2:10.29 (48.20)     2:50.06 (39.77)
  6 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    2:53.86    2:50.10        
                  37.78     1:20.21 (42.43)     2:11.15 (50.94)     2:50.10 (38.95)
  7 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR         3:16.12    3:02.21        
                  39.64     1:25.03 (45.39)     2:20.38 (55.35)     3:02.21 (41.83)
  8 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR            3:25.00    3:14.18        
                  45.65     1:33.19 (47.54)     2:31.12 (57.93)     3:14.18 (43.06)
  9 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR            3:15.00    3:15.26        
                  45.88     1:37.86 (51.98)     2:31.99 (54.13)     3:15.26 (43.27)
 10 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR            3:45.00    3:21.41        
                  43.74     1:35.59 (51.85)     2:35.31 (59.72)     3:21.41 (46.10)
 11 Foley, Mark         10 RI Marlins-MR             NT    3:33.24        
                  48.41     1:40.99 (52.58)   2:43.35 (1:02.36)     3:33.24 (49.89)
 12 Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         3:45.12    3:41.33        
                  53.20     1:50.29 (57.09)   2:56.56 (1:06.27)     3:41.33 (44.77)
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  44.97     1:37.22 (52.25)     2:32.24 (55.02)          DQ (41.69)
 -- Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  48.52     1:46.69 (58.17)   2:55.46 (1:08.77)          DQ (51.15)
 -- Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               3:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  43.09     1:31.25 (48.16)     2:30.88 (59.63)          DQ (43.47)
 -- Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            3:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.18     1:41.04 (52.86)     2:35.49 (54.45)          DQ (43.80)
 -- Kalikas, Matthew    10 Rac @ Jcc-MR         3:40.12         DQ        
      Not on back off wall - back
 -- Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12         DQ        
      Did not finish on back - back
                  49.41     1:49.37 (59.96)   2:50.38 (1:01.01)          DQ (52.87)
 -- Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    3:35.50         NS        
 -- Keyser, David        9 Rac @ Jcc-MR         3:55.12         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR         3:55.12         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR            3:50.00         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:00.15        
                  28.49     1:02.96 (34.47)     1:30.03 (27.07)     2:00.15 (30.12)
  2 Hurricanes-MR  'A'                               NT    2:09.66        
                  35.44     1:07.51 (32.07)     1:41.44 (33.93)     2:09.66 (28.22)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:13.70        
                  33.92     1:08.27 (34.35)     1:41.42 (33.15)     2:13.70 (32.28)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:40.00    2:43.48        
                  33.76     1:10.93 (37.17)     1:51.08 (40.15)     2:43.48 (52.40)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      3:00.07    2:50.26        
     1) Rodriguez, Antonio J 10         2) Villavizar, Sebastian I 9      
     3) Chalen, Justice I 10            4) Pesante, Mason M 10            
                  47.66     1:25.23 (37.57)   2:29.38 (1:04.15)     2:50.26 (20.88)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:39.22         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:13.29        
                  33.07     1:16.01 (42.94)     1:44.71 (28.70)     2:13.29 (28.58)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:16.40        
                  35.33     1:16.56 (41.23)     1:52.53 (35.97)     2:16.40 (23.87)
  3 Hurricanes-MR  'A'                               NT    2:30.87        
                  32.79     1:22.57 (49.78)     1:58.92 (36.35)     2:30.87 (31.95)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:15.00    3:07.73        
                  50.30     1:45.17 (54.87)     2:28.25 (43.08)     3:07.73 (39.48)
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                     2:03.86         NS        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:35.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Bryan         12 WEST-MA                26.46      25.71        
  2 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA                26.20      25.81        
  3 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT               26.07      25.86        
  4 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  27.74      26.64        
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     26.64      26.68        
  6 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR         NT      26.82        
  7 Stanley, Matt B     12 CAC-CT                 27.67      26.95        
  8 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR         NT      27.05        
  9 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR      28.83      27.61        
 10 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR     27.80      27.72        
 11 Boies, Zachary      12 SMC-MR                 29.58      28.07        
 12 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                29.92      28.42        
 13 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR      28.82      28.73        
 14 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR      29.10      28.84        
 15 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR     30.09      29.04        
 16 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR      31.60      29.45        
 17 Chin, William T     12 NYCC-MR                29.97      29.53        
 18 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR          34.57      29.66        
 19 Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT      29.68        
 20 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR            30.85      29.80        
 21 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR            30.55      29.85        
 22 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR            30.07      30.02        
 23 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                31.21      30.10        
 24 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            37.74      30.48        
 25 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR            30.59      30.64        
 26 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                  32.11      31.16        
 27 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     32.07      31.24        
 28 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR      31.10      31.36        
 29 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR      31.35      31.42        
 30 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR     34.07      31.49        
 31 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR            37.55      31.87        
 32 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            33.40      33.30        
 32 Berezhanskiy, Grig  12 Unhes-Mr-MR            33.00      33.30        
 34 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT                 32.75      33.42        
 35 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR     36.54      33.52        
 36 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                34.37      33.56        
 37 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR              33.06      33.79        
 38 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR      37.96      33.82        
 39 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR              33.37      33.85        
 40 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR              35.78      34.57        
 41 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR                41.45      34.96        
 42 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR                 34.90      34.99        
 43 Whitfield, George   12 NYCC-MR                34.35      35.19        
 44 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 33.57      35.27        
 45 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR              36.74      35.98        
 46 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR              44.61      43.15        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR                37.34         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                32.61         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR     35.70         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR          33.61         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR              29.87         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR           30.94         NS        
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR                 32.87         NS        
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR                40.36         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR            30.52        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT                 27.63        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR     32.74        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA                56.83      55.54        
                  26.84       55.54 (28.70)                                        
  2 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     59.58      59.28        
                  28.03       59.28 (31.25)                                        
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:00.79      59.37        
                  28.47       59.37 (30.90)                                        
  4 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               1:01.33      59.51        
                  28.24       59.51 (31.27)                                        
  5 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:02.04      59.81        
                  20.17       59.81 (39.64)                                        
  6 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:02.57    1:00.31        
                  28.86     1:00.31 (31.45)                                        
  7 Lin, Howard H       12 NYCC-MR                59.87    1:00.75        
                  28.92     1:00.75 (31.83)                                        
  8 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:03.88    1:00.91        
                  27.94     1:00.91 (32.97)                                        
  9 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:03.26    1:01.11        
                  29.47     1:01.11 (31.64)                                        
 10 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:04.65    1:03.00        
                  30.01     1:03.00 (32.99)                                        
 11 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:05.28    1:03.37        
                  30.39     1:03.37 (32.98)                                        
 12 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:04.20    1:03.87        
                  30.97     1:03.87 (32.90)                                        
 13 Sewell, Maxwell T   11 CDEL-MA              1:13.01    1:03.98        
                  30.86     1:03.98 (33.12)                                        
 14 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              1:07.68    1:05.38        
                  30.34     1:05.38 (35.04)                                        
 15 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:07.40    1:05.69        
                  31.19     1:05.69 (34.50)                                        
 16 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:08.00    1:05.83        
                  30.93     1:05.83 (34.90)                                        
 17 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          1:09.14    1:07.09        
                  32.10     1:07.09 (34.99)                                        
 18 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    1:07.44    1:08.08        
                  32.85     1:08.08 (35.23)                                        
 19 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:12.14    1:08.95        
 20 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:13.56    1:09.19        
                  32.48     1:09.19 (36.71)                                        
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:11.07    1:09.59        
                  32.54     1:09.59 (37.05)                                        
 22 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:12.11    1:09.69        
                  32.98     1:09.69 (36.71)                                        
 23 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR   1:29.45    1:10.01        
                  33.34     1:10.01 (36.67)                                        
 24 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                1:15.04    1:12.26        
                  33.53     1:12.26 (38.73)                                        
 25 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:13.58    1:12.53        
                  34.81     1:12.53 (37.72)                                        
 26 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:15.64    1:14.84        
                  35.13     1:14.84 (39.71)                                        
 27 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   1:20.33    1:18.41        
                  34.23     1:18.41 (44.18)                                        
 28 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:14.81    1:18.83        
                  36.78     1:18.83 (42.05)                                        
 29 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:26.24    1:20.03        
                  36.23     1:20.03 (43.80)                                        
 30 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:33.01    1:21.06        
                  37.14     1:21.06 (43.92)                                        
 31 Barr, Alex S        11 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:21.47        
                  38.17     1:21.47 (43.30)                                        
 32 Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:36.80    1:22.40        
                  39.63     1:22.40 (42.77)                                        
 33 Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              1:30.34    1:32.88        
                  43.12     1:32.88 (49.76)                                        
 -- Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:10.00         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:25.45         NS        
 -- Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              1:36.84         NS        
 -- Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:13.17        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   1:14.72        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               1:02.66        SCR        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:12.32        SCR        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:26.08        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              2:06.07    2:00.67        
                  27.33       58.48 (31.15)     1:29.71 (31.23)     2:00.67 (30.96)
  2 Hillis, Dillon W    12 Manhattan Makos-MR   1:59.50    2:02.45        
                  27.12       58.11 (30.99)     1:30.34 (32.23)     2:02.45 (32.11)
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR         NT    2:07.55        
                  29.40     1:02.36 (32.96)     1:35.77 (33.41)     2:07.55 (31.78)
  4 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:15.87    2:09.33        
                  29.01     1:02.10 (33.09)   2:09.37 (1:07.27)         2:09.33 ( )
  5 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             2:11.22    2:09.43        
                  28.35     1:01.36 (33.01)     1:36.57 (35.21)     2:09.43 (32.86)
  6 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:08.08    2:11.96        
                  29.76     1:02.84 (33.08)     1:37.63 (34.79)     2:11.96 (34.33)
  7 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               2:18.22    2:15.71        
                  30.33     1:05.25 (34.92)     1:41.27 (36.02)     2:15.71 (34.44)
  8 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    2:20.06    2:16.20        
                  31.44     1:06.94 (35.50)     1:42.93 (35.99)     2:16.20 (33.27)
  9 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR        NT    2:16.80        
                  30.94     1:05.16 (34.22)     1:41.67 (36.51)     2:16.80 (35.13)
 10 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   2:18.90    2:18.15        
                  30.53     1:06.16 (35.63)     1:42.79 (36.63)     2:18.15 (35.36)
 11 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    2:24.07    2:19.83        
                  31.15     1:07.13 (35.98)     1:44.55 (37.42)     2:19.83 (35.28)
 12 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          2:33.63    2:23.37        
                  32.24     1:09.61 (37.37)     1:47.52 (37.91)     2:23.37 (35.85)
 13 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    2:26.05    2:23.39        
                  32.72     1:09.76 (37.04)     1:47.33 (37.57)     2:23.39 (36.06)
 14 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          2:24.85    2:25.57        
                  33.24     1:10.50 (37.26)     1:50.10 (39.60)     2:25.57 (35.47)
 15 Chin, William T     12 NYCC-MR              2:27.94    2:28.30        
                  33.08     1:11.13 (38.05)     1:50.77 (39.64)     2:28.30 (37.53)
 16 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    2:31.46    2:28.47        
                  34.33     1:12.79 (38.46)     1:51.67 (38.88)     2:28.47 (36.80)
 17 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    2:55.22    2:29.37        
                  33.34     1:12.25 (38.91)     1:52.20 (39.95)     2:29.37 (37.17)
 18 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR        2:45.42    2:30.50        
                  34.27     1:14.08 (39.81)     1:54.20 (40.12)     2:30.50 (36.30)
 19 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          3:05.04    2:30.54        
                  33.60     1:12.56 (38.96)     1:53.53 (40.97)     2:30.54 (37.01)
 20 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          2:34.14    2:31.06        
                  34.09     1:14.20 (40.11)     1:54.18 (39.98)     2:31.06 (36.88)
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    2:30.50    2:34.48        
                  34.33     1:12.94 (38.61)     1:54.59 (41.65)     2:34.48 (39.89)
 22 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              2:35.93    2:35.44        
                  33.17     1:12.86 (39.69)     1:52.25 (39.39)     2:35.44 (43.19)
 23 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR        NT    2:39.51        
                  34.85     1:15.23 (40.38)     1:57.67 (42.44)     2:39.51 (41.84)
 24 Zhenilenko, Alan P  12 Unhes-Mr-MR          2:52.62    2:39.87        
                  35.55     1:16.18 (40.63)     1:59.21 (43.03)     2:39.87 (40.66)
 25 Kaplinsky, Peter    11 Rac @ Jcc-MR         2:59.88    2:39.93        
                  36.07   2:00.12 (1:24.05)     2:39.67 (39.55)      2:39.93 (0.26)
 26 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            2:50.00    2:41.11        
                  37.61     1:18.81 (41.20)     2:00.48 (41.67)     2:41.11 (40.63)
 27 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    2:42.15    2:41.64        
                  37.02     1:19.64 (42.62)     2:03.09 (43.45)     2:41.64 (38.55)
 28 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR   2:44.19    2:41.90        
                  36.92     1:19.71 (42.79)     2:02.98 (43.27)     2:41.90 (38.92)
 29 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    2:38.37    2:42.33        
                  36.98     1:18.31 (41.33)     2:00.13 (41.82)     2:42.33 (42.20)
 30 Whitfield, George   12 NYCC-MR              2:46.89    2:42.60        
                  35.66     1:18.35 (42.69)     2:02.93 (44.58)     2:42.60 (39.67)
 31 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              2:41.49    2:42.80        
                  34.40     1:16.02 (41.62)     2:00.81 (44.79)     2:42.80 (41.99)
 32 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               2:38.79    2:43.68        
                  37.46     1:20.61 (43.15)     2:03.65 (43.04)     2:43.68 (40.03)
 33 Reardon, Michael    11 NYCC-MR              2:41.94    2:46.59        
                  37.52     1:20.91 (43.39)     2:05.76 (44.85)     2:46.59 (40.83)
 34 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            2:52.72    2:54.35        
                  37.59     1:21.46 (43.87)     2:08.45 (46.99)     2:54.35 (45.90)
 35 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            3:12.36    2:57.58        
                  39.63     1:25.58 (45.95)     2:13.30 (47.72)     2:57.58 (44.28)
 36 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    3:19.32    3:02.39        
                  36.87     1:24.04 (47.17)     2:14.05 (50.01)     3:02.39 (48.34)
 37 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   3:04.97    3:05.49        
                  37.58     1:25.40 (47.82)     2:17.52 (52.12)     3:05.49 (47.97)
 38 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              3:33.52    3:10.09        
                                                    2:22.38 ( )     3:10.09 (47.71)
 39 Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              3:22.13    3:21.41        
                  44.20     1:35.14 (50.94)     2:29.11 (53.97)     3:21.41 (52.30)
 40 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:40.26        
                  47.54     1:45.02 (57.48)     2:44.37 (59.35)     3:40.26 (55.89)
 -- Grabov, Edward      11 Shy-Mr-MR            3:33.55         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              3:18.87         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              3:07.04         NS        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               2:16.51         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          3:21.80         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          2:45.60         NS        
 -- Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          3:00.85         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   2:51.94         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         2:54.38         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   2:39.20         NS        
 -- Boies, Zachary      12 SMC-MR               2:45.00         NS        
 -- Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   2:12.20         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            2:32.39         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    5:36.16    5:42.94        
                  30.53     1:04.71 (34.18)     1:39.12 (34.41)     2:13.52 (34.40)
        2:48.74 (35.22)     3:23.13 (34.39)     3:58.19 (35.06)     4:33.67 (35.48)
        5:08.46 (34.79)     5:42.94 (34.48)                                        
  2 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              5:39.79    5:46.29        
                  30.27     1:04.56 (34.29)     1:39.64 (35.08)     2:14.97 (35.33)
        2:50.55 (35.58)     3:26.07 (35.52)     4:01.57 (35.50)     4:37.02 (35.45)
        5:12.11 (35.09)     5:46.29 (34.18)                                        
  3 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    6:09.35    5:47.80        
                  32.04     1:07.62 (35.58)     1:41.91 (34.29)     2:19.86 (37.95)
        2:53.86 (34.00)     3:27.96 (34.10)     4:04.29 (36.33)     4:38.82 (34.53)
        5:14.18 (35.36)     5:47.80 (33.62)                                        
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   5:54.53    5:52.66        
                  30.53     1:05.59 (35.06)     1:41.22 (35.63)     2:17.22 (36.00)
        2:53.49 (36.27)     3:30.14 (36.65)     4:06.35 (36.21)     4:42.41 (36.06)
        5:18.22 (35.81)     5:52.66 (34.44)                                        
  5 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    6:31.56    6:03.46        
                  32.11     1:08.31 (36.20)     1:45.13 (36.82)     2:21.72 (36.59)
        2:58.48 (36.76)     3:35.37 (36.89)     4:13.26 (37.89)     4:50.76 (37.50)
        5:27.84 (37.08)     6:03.46 (35.62)                                        
  6 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   6:34.87    6:12.83        
                  31.91     1:08.32 (36.41)     1:45.78 (37.46)     2:24.18 (38.40)
        3:03.67 (39.49)     3:42.89 (39.22)     4:21.51 (38.62)     5:00.56 (39.05)
        5:37.20 (36.64)     6:12.83 (35.63)                                        
  7 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   6:14.94    6:12.84        
                  31.03     1:07.12 (36.09)     1:44.11 (36.99)     2:19.89 (35.78)
        2:52.61 (32.72)     3:41.00 (48.39)     4:19.82 (38.82)     4:39.62 (19.80)
        5:07.72 (28.10)   6:12.84 (1:05.12)                                        
  8 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    6:58.59        
                                1:17.30 ( )   2:44.40 (1:27.10)     3:16.04 (31.64)
        4:12.66 (56.62)     4:56.82 (44.16)     5:37.59 (40.77)                    
            6:18.06 ( )     6:58.59 (40.53)                                        
  9 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT    6:59.69        
                  36.16     1:19.47 (43.31)     2:04.01 (44.54)     2:47.76 (43.75)
        3:31.15 (43.39)     4:15.12 (43.97)     4:58.64 (43.52)     5:41.11 (42.47)
        6:22.45 (41.34)     6:59.69 (37.24)                                        
 10 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              7:31.99    7:24.36        
                  36.86     1:19.15 (42.29)     2:04.44 (45.29)     2:50.75 (46.31)
        3:38.71 (47.96)     4:24.07 (45.36)     5:10.74 (46.67)     5:58.17 (47.43)
        6:44.61 (46.44)     7:24.36 (39.75)                                        
 11 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    7:26.65        
                  34.78     1:17.91 (43.13)     2:01.73 (43.82)                    
                                                                        5:52.50 ( )
      7:26.65 (1:34.15)                                                            
 12 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                8:23.13    7:53.66        
                  37.21     1:22.51 (45.30)     2:11.83 (49.32)     3:00.32 (48.49)
        3:47.27 (46.95)     4:37.41 (50.14)   5:59.13 (1:21.72)   7:06.48 (1:07.35)
        7:53.66 (47.18)                                                            
 13 Wong, Kevin         11 HS-MR                8:15.00    8:18.82        
                  38.89     1:27.53 (48.64)     2:17.12 (49.59)     3:08.80 (51.68)
        4:01.34 (52.54)     4:53.61 (52.27)     5:46.11 (52.50)     6:38.40 (52.29)
      8:18.82 (1:40.42)                                                            
 -- Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              5:47.57         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               1:06.00    1:04.45        
                  31.31     1:04.45 (33.14)                                        
  2 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:03.19    1:04.83        
                  31.76     1:04.83 (33.07)                                        
  3 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              1:06.69    1:07.76        
                  33.28     1:07.76 (34.48)                                        
  4 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:10.83    1:10.26        
                  35.09     1:10.26 (35.17)                                        
  5 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:10.55        
                  34.75     1:10.55 (35.80)                                        
  6 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:13.24    1:10.56        
                  34.99     1:10.56 (35.57)                                        
  7 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:10.29    1:10.89        
                  34.07     1:10.89 (36.82)                                        
  8 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:10.22    1:11.28        
                  34.29     1:11.28 (36.99)                                        
  9 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:12.49    1:11.90        
                  33.94     1:11.90 (37.96)                                        
 10 Sewell, Maxwell T   11 CDEL-MA              1:23.48    1:14.97        
                  36.60     1:14.97 (38.37)                                        
 11 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:13.86    1:15.26        
                  37.81     1:15.26 (37.45)                                        
 12 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:16.00        
                  36.78     1:16.00 (39.22)                                        
 13 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:16.99        
                  37.38     1:16.99 (39.61)                                        
 14 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:18.20        
                  37.73     1:18.20 (40.47)                                        
 15 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          1:21.50    1:20.72        
                  39.17     1:20.72 (41.55)                                        
 16 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:22.57    1:21.36        
                  39.19     1:21.36 (42.17)                                        
 17 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              1:29.55    1:21.55        
                  39.28     1:21.55 (42.27)                                        
 18 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR   1:26.86    1:22.61        
                  40.18     1:22.61 (42.43)                                        
 19 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:25.73    1:23.28        
                  39.88     1:23.28 (43.40)                                        
 20 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:24.78    1:23.54        
                  41.21     1:23.54 (42.33)                                        
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:23.62        
                  40.48     1:23.62 (43.14)                                        
 22 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:26.58    1:25.65        
                  22.93   1:25.65 (1:02.72)                                        
 23 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:23.34    1:27.65        
                  42.68     1:27.65 (44.97)                                        
 24 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:43.30    1:30.85        
                  42.23     1:30.85 (48.62)                                        
 25 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:30.07    1:30.98        
                  44.21     1:30.98 (46.77)                                        
 26 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   1:34.56    1:35.27        
                  45.57     1:35.27 (49.70)                                        
 27 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:42.17    1:36.08        
                  43.45     1:36.08 (52.63)                                        
 28 Barr, Alex S        11 Agua Swim Team-MR    1:40.24    1:38.83        
 29 Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              1:35.13    1:41.68        
                  48.63     1:41.68 (53.05)                                        
 30 Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:30.18    1:44.88        
                  51.42     1:44.88 (53.46)                                        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:39.53         NS        
 -- Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT         NS        
 -- Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              1:56.45         NS        
 -- Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:20.79         NS        
 -- Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:25.91        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               1:13.15        SCR        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:20.32        SCR        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:47.84        SCR        
 -- Byrd, Bryan         12 WEST-MA              1:07.83        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   1:25.94        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    12 Manhattan Makos-MR   2:11.00    2:12.66        
                  30.69     1:03.91 (33.22)     1:39.01 (35.10)     2:12.66 (33.65)
  2 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:14.52    2:14.63        
                  31.91     1:07.03 (35.12)     1:41.54 (34.51)     2:14.63 (33.09)
  3 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:30.88    2:23.32        
                  33.02     1:09.62 (36.60)     1:47.31 (37.69)     2:23.32 (36.01)
  4 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:21.80    2:24.54        
                  33.62     1:10.05 (36.43)     1:48.04 (37.99)     2:24.54 (36.50)
  5 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               2:27.97    2:25.13        
                  32.84     1:09.97 (37.13)     1:48.43 (38.46)     2:25.13 (36.70)
  6 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:30.08    2:26.74        
                  34.51     1:11.65 (37.14)     1:49.47 (37.82)     2:26.74 (37.27)
  7 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR        NT    2:31.33        
                  34.58     1:13.68 (39.10)     1:52.92 (39.24)     2:31.33 (38.41)
  8 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR         NT    2:32.15        
                  35.69     1:14.33 (38.64)     1:54.32 (39.99)     2:32.15 (37.83)
  9 Chin, William T     12 NYCC-MR              2:47.98    2:40.05        
                  35.61     1:15.06 (39.45)     1:57.24 (42.18)     2:40.05 (42.81)
 10 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    2:53.56    2:42.08        
                  37.52     1:18.77 (41.25)     2:01.72 (42.95)     2:42.08 (40.36)
 11 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    2:56.87    2:46.01        
                  38.08     1:19.67 (41.59)     2:03.49 (43.82)     2:46.01 (42.52)
 12 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    3:00.54        
                  42.39     1:27.59 (45.20)     2:15.23 (47.64)     3:00.54 (45.31)
 13 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    3:01.03        
                  41.92     1:29.61 (47.69)     2:17.67 (48.06)     3:01.03 (43.36)
 14 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:10.86        
                  46.91     1:34.88 (47.97)     2:23.62 (48.74)     3:10.86 (47.24)
 15 Wong, Kevin         11 HS-MR                3:15.00    3:15.28        
                  42.72     1:33.75 (51.03)     2:26.26 (52.51)     3:15.28 (49.02)
 -- Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            3:38.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  43.79     1:32.27 (48.48)     2:23.31 (51.04)          DQ (51.16)
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            2:56.00         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          2:57.13        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               2:40.02        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             1:13.33    1:08.92         20  
                  32.18     1:08.92 (36.74)                                        
  2 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               1:13.26    1:11.09         17  
                  33.53     1:11.09 (37.56)                                        
  3 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              1:22.88    1:15.79         16  
                  36.53     1:15.79 (39.26)                                        
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:15.71    1:18.08         15  
                  36.75     1:18.08 (41.33)                                        
  5 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              1:18.03    1:18.18         14  
                  36.88     1:18.18 (41.30)                                        
  6 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:16.93    1:18.66         13  
                  37.76     1:18.66 (40.90)                                        
  7 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:23.37    1:20.64         12  
                  38.11     1:20.64 (42.53)                                        
  8 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    1:23.59    1:21.08         11  
                  39.23     1:21.08 (41.85)                                        
  9 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:22.93    1:21.32          9  
                  39.59     1:21.32 (41.73)                                        
 10 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:22.67    1:22.29          7  
                  39.21     1:22.29 (43.08)                                        
 11 Boies, Zachary      12 SMC-MR               1:27.87    1:22.56          6  
                  40.28     1:22.56 (42.28)                                        
 12 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:25.91    1:23.77          5  
                  39.63     1:23.77 (44.14)                                        
 13 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          1:30.31    1:23.95          4  
                  40.17     1:23.95 (43.78)                                        
 14 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          1:25.81    1:24.41          3  
                  39.78     1:24.41 (44.63)                                        
 15 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR        1:36.53    1:24.68          2  
                  40.41     1:24.68 (44.27)                                        
 16 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:23.67    1:25.21          1  
                  40.33     1:25.21 (44.88)                                        
 17 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:29.95    1:25.59        
                  40.53     1:25.59 (45.06)                                        
 18 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          1:31.19    1:26.82        
                  42.76     1:26.82 (44.06)                                        
 19 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:31.41    1:27.57        
                  42.02     1:27.57 (45.55)                                        
 20 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:28.79    1:27.91        
                  42.14     1:27.91 (45.77)                                        
 21 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:30.37    1:28.38        
                  42.19     1:28.38 (46.19)                                        
 22 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          1:31.19    1:28.54        
                  42.68     1:28.54 (45.86)                                        
 23 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:29.95        
                  43.81     1:29.95 (46.14)                                        
 24 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                1:36.79    1:31.25        
                  42.41     1:31.25 (48.84)                                        
 25 Chin, William T     12 NYCC-MR              1:35.75    1:31.60        
                  44.00     1:31.60 (47.60)                                        
 26 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    1:31.71        
                  44.15     1:31.71 (47.56)                                        
 27 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   1:37.53    1:33.40        
                  43.60     1:33.40 (49.80)                                        
 28 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR            1:38.31    1:36.35        
                  43.44     1:36.35 (52.91)                                        
 29 Berezhanskiy, Grig  12 Unhes-Mr-MR          1:38.00    1:36.85        
                  44.88     1:36.85 (51.97)                                        
 30 Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT    1:37.99        
                  45.11     1:37.99 (52.88)                                        
 31 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:40.16    1:38.27        
                  46.68     1:38.27 (51.59)                                        
 32 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:36.76    1:40.11        
                  46.30     1:40.11 (53.81)                                        
 33 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:40.10    1:40.45        
                  46.37     1:40.45 (54.08)                                        
 34 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:41.39        
                  47.89     1:41.39 (53.50)                                        
 35 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              2:04.73    1:43.17        
                  46.60     1:43.17 (56.57)                                        
 36 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            1:53.36    1:48.39        
                  51.42     1:48.39 (56.97)                                        
 37 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:50.99    1:55.42        
                  53.44   1:55.42 (1:01.98)                                        
 -- Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:41.78         DQ        
      Alternating Kick
                  43.81          DQ (50.19)                                        
 -- Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch
                  51.74                                                            
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:36.01         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:43.29         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:45.12         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:38.39         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          2:03.76         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR        1:37.77         NS        
 -- Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR               1:39.86         NS        
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR               1:54.50         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   1:31.20        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    12 Manhattan Makos-MR   2:41.13    2:30.59        
                  33.04     1:11.97 (38.93)     1:52.74 (40.77)     2:30.59 (37.85)
  2 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             2:31.57    2:30.88        
                  33.19     1:12.07 (38.88)     1:52.53 (40.46)     2:30.88 (38.35)
  3 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               2:42.67    2:36.36        
                  34.84     1:13.84 (39.00)     1:55.03 (41.19)     2:36.36 (41.33)
  4 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    3:31.52    2:42.01        
                  37.02     1:18.21 (41.19)     1:59.94 (41.73)     2:42.01 (42.07)
  5 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              2:48.72    2:43.38        
                  35.77     1:17.80 (42.03)     2:01.72 (43.92)     2:43.38 (41.66)
  6 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:54.64    2:46.61        
                  37.82     1:19.82 (42.00)     2:03.36 (43.54)     2:46.61 (43.25)
  7 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:55.94    2:49.57        
                  38.33     1:22.14 (43.81)     2:05.34 (43.20)     2:49.57 (44.23)
  8 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:56.09        
                  40.95     1:25.76 (44.81)     2:10.88 (45.12)     2:56.09 (45.21)
  9 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:57.00    2:56.43        
                  41.60     1:27.09 (45.49)     2:11.86 (44.77)     2:56.43 (44.57)
 10 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          3:15.10    3:02.21        
                  39.99     1:27.04 (47.05)     2:15.97 (48.93)     3:02.21 (46.24)
 11 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR             NT    3:03.13        
                  41.20     1:28.80 (47.60)     2:16.27 (47.47)     3:03.13 (46.86)
 12 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    3:01.85    3:03.25        
                  41.76     1:28.66 (46.90)     2:16.41 (47.75)     3:03.25 (46.84)
 13 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR               NT    3:38.07        
                  48.93     1:46.89 (57.96)     2:44.91 (58.02)     3:38.07 (53.16)
 14 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            3:55.00    3:50.36        
                  50.25   1:50.73 (1:00.48)   2:53.50 (1:02.77)     3:50.36 (56.86)
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Boies, Zachary      12 SMC-MR               3:45.00         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
                  43.64     1:36.59 (52.95)     2:32.59 (56.00)                    
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              1:07.12    1:07.05        
                  30.16     1:07.05 (36.89)                                        
  2 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          1:14.21    1:12.52        
                  34.51     1:12.52 (38.01)                                        
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:11.32    1:13.05        
                  34.92     1:13.05 (38.13)                                        
  4 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          1:28.20    1:15.22        
                  34.78     1:15.22 (40.44)                                        
  5 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:15.34        
                  34.85     1:15.34 (40.49)                                        
  6 Chin, William T     12 NYCC-MR                   NT    1:16.48        
                  35.29     1:16.48 (41.19)                                        
  7 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          1:28.05    1:17.67        
                  35.43     1:17.67 (42.24)                                        
  8 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:20.71    1:18.54        
                  36.45     1:18.54 (42.09)                                        
  9 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:27.27    1:22.05        
                  37.27     1:22.05 (44.78)                                        
 10 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    1:22.45        
                  37.37     1:22.45 (45.08)                                        
 11 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              1:24.25    1:22.57        
                  21.97   1:22.57 (1:00.60)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          1:25.12    1:22.82        
 13 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            1:24.24    1:23.65        
                  20.27   1:23.65 (1:03.38)                                        
 14 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    1:22.75    1:23.67        
                  20.49   1:23.67 (1:03.18)                                        
 15 Zhenilenko, Alan P  12 Unhes-Mr-MR          1:25.63    1:25.89        
                  22.19   1:25.89 (1:03.70)                                        
 16 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:24.49    1:27.51        
 17 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:31.11        
                  40.63     1:31.11 (50.48)                                        
 18 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:40.01    1:32.73        
                  41.21     1:32.73 (51.52)                                        
 19 Kaplinsky, Peter    11 Rac @ Jcc-MR         1:55.12    1:35.18        
                  44.60     1:35.18 (50.58)                                        
 20 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT    1:43.90        
                  46.06     1:43.90 (57.84)                                        
 21 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            1:29.00    1:43.91        
                  48.12     1:43.91 (55.79)                                        
 22 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            1:49.54    1:47.97        
                  49.52     1:47.97 (58.45)                                        
 -- Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
                  39.81          DQ (55.67)                                        
 -- Grabov, Edward      11 Shy-Mr-MR            1:54.18         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:42.05         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            1:18.12         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:09.38         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          1:27.20         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:15.01         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:25.82         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:50.67        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA                   NT    2:23.61        
                  31.50     1:08.58 (37.08)     1:46.26 (37.68)     2:23.61 (37.35)
  2 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:22.35    2:29.81        
                  31.44     1:09.65 (38.21)     1:48.77 (39.12)     2:29.81 (41.04)
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:32.71    2:38.15        
                  34.72     1:15.07 (40.35)     1:57.74 (42.67)     2:38.15 (40.41)
  4 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:38.90        
                  35.18     1:15.04 (39.86)     1:58.95 (43.91)     2:38.90 (39.95)
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR        NT    2:39.70        
                  24.89     1:15.62 (50.73)     1:52.20 (36.58)     2:39.70 (47.50)
  6 Sewell, Maxwell T   11 CDEL-MA                   NT    2:45.81        
                  36.21     1:17.47 (41.26)     2:01.11 (43.64)     2:45.81 (44.70)
  7 Hafez, Omar A       12 HS-MR                2:45.00    2:56.50        
                                1:14.12 ( )     1:59.08 (44.96)     2:56.50 (57.42)
 -- Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    2:40.00         NS        
 -- Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:45.79        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             1:10.17    1:02.86        
                  29.15     1:02.86 (33.71)                                        
  2 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              1:06.69    1:05.42        
                  30.11     1:05.42 (35.31)                                        
  3 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              1:10.20    1:06.78        
                  26.10     1:06.78 (40.68)                                        
  4 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:09.62    1:07.21        
                  31.75     1:07.21 (35.46)                                        
  5 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              1:08.32    1:07.69        
                  32.18     1:07.69 (35.51)                                        
  6 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:15.28    1:09.30        
                  31.18     1:09.30 (38.12)                                        
  7 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:12.15    1:10.67        
                  32.60     1:10.67 (38.07)                                        
  8 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:13.30    1:11.82        
                  31.91     1:11.82 (39.91)                                        
  9 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:12.34        
                  34.57     1:12.34 (37.77)                                        
 10 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:15.60    1:12.65        
                  34.54     1:12.65 (38.11)                                        
 11 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          1:14.36    1:12.87        
                  34.61     1:12.87 (38.26)                                        
 12 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:17.83    1:12.94        
                  32.88     1:12.94 (40.06)                                        
 13 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:21.07    1:13.17        
                  33.82     1:13.17 (39.35)                                        
 14 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          1:15.76    1:13.45        
                  34.26     1:13.45 (39.19)                                        
 15 Boies, Zachary      12 SMC-MR               1:20.47    1:13.64        
                  35.14     1:13.64 (38.50)                                        
 16 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR        1:36.52    1:13.69        
                  35.09     1:13.69 (38.60)                                        
 17 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:16.15    1:14.26        
                1:14.26         1:14.26 ( )                                        
 18 Chin, William T     12 NYCC-MR              1:14.55    1:14.33        
                  33.26     1:14.33 (41.07)                                        
 19 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:15.28        
                  34.94     1:15.28 (40.34)                                        
 20 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          1:18.45    1:16.37        
                  35.54     1:16.37 (40.83)                                        
 21 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    1:16.79        
                  36.75     1:16.79 (40.04)                                        
 22 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:22.24    1:17.58        
                  37.33     1:17.58 (40.25)                                        
 23 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          1:18.96    1:17.73        
                  37.02     1:17.73 (40.71)                                        
 24 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:21.41    1:18.45        
                  37.20     1:18.45 (41.25)                                        
 25 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:20.35        
                  55.50     1:20.35 (24.85)                                        
 26 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            1:21.15    1:20.42        
                  38.61     1:20.42 (41.81)                                        
 27 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.01        
                  35.66     1:21.01 (45.35)                                        
 28 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR               NT    1:21.57        
                  40.11     1:21.57 (41.46)                                        
 29 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    1:23.10        
                  39.52     1:23.10 (43.58)                                        
 30 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:33.35    1:24.29        
                  38.64     1:24.29 (45.65)                                        
 31 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:45.00    1:25.16        
                  39.06     1:25.16 (46.10)                                        
 32 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:23.02    1:25.56        
                  38.41     1:25.56 (47.15)                                        
 33 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR               1:29.68    1:25.58        
                  41.05     1:25.58 (44.53)                                        
 34 Berezhanskiy, Grig  12 Unhes-Mr-MR          1:24.25    1:26.62        
                  39.17     1:26.62 (47.45)                                        
 35 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            1:29.00    1:27.45        
                  41.20     1:27.45 (46.25)                                        
 36 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:27.46        
                  40.91     1:27.46 (46.55)                                        
 37 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            1:24.88    1:27.61        
                  42.30     1:27.61 (45.31)                                        
 37 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR            1:28.86    1:27.61        
                  39.27     1:27.61 (48.34)                                        
 39 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:31.59    1:32.52        
                  44.87     1:32.52 (47.65)                                        
 40 Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:39.06    1:33.67        
                  43.68     1:33.67 (49.99)                                        
 41 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR                   NT    1:34.92        
                  45.66     1:34.92 (49.26)                                        
 42 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:22.50    1:39.38        
                  45.73     1:39.38 (53.65)                                        
 -- Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:23.33         DQ        
      Did not finish on back - back
                  39.11          DQ (41.83)                                        
 -- Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.74          DQ (45.79)                                        
 -- Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  41.59          DQ (46.83)                                        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:35.67         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:29.79         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            1:18.10         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:21.12         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:33.96         NS        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               1:15.45        SCR        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          1:17.30        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             2:20.84    2:18.44        
                  28.95     1:05.62 (36.67)     1:46.55 (40.93)     2:18.44 (31.89)
  2 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              2:24.35    2:19.53        
                  30.63     1:08.82 (38.19)     1:49.48 (40.66)     2:19.53 (30.05)
  3 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    2:25.34    2:23.41        
                  31.79     1:08.70 (36.91)     1:50.20 (41.50)     2:23.41 (33.21)
  4 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:22.67    2:25.78        
                  32.74     1:10.36 (37.62)     1:54.78 (44.42)     2:25.78 (31.00)
  5 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:22.62    2:26.58        
                  30.97     1:08.82 (37.85)     1:52.95 (44.13)     2:26.58 (33.63)
  6 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:27.46    2:26.98        
                  31.90     1:09.82 (37.92)     1:53.85 (44.03)     2:26.98 (33.13)
  7 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:34.35    2:28.13        
                  30.83     1:08.19 (37.36)     1:55.86 (47.67)     2:28.13 (32.27)
  8 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:37.17    2:30.05        
                  34.28     1:13.04 (38.76)     1:55.95 (42.91)     2:30.05 (34.10)
  9 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT    2:33.12        
                  38.57     1:24.72 (46.15)     2:12.16 (47.44)     2:33.12 (20.96)
 10 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    2:40.73    2:33.55        
                  31.13     1:11.34 (40.21)     1:59.10 (47.76)     2:33.55 (34.45)
 11 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    2:35.55    2:33.82        
                  34.70     1:15.50 (40.80)     1:59.54 (44.04)     2:33.82 (34.28)
 12 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          2:46.18    2:35.74        
                  34.57     1:16.26 (41.69)     2:01.54 (45.28)     2:35.74 (34.20)
 13 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          2:50.20    2:36.76        
                  34.01     1:14.61 (40.60)     2:02.65 (48.04)     2:36.76 (34.11)
 14 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    2:35.06    2:38.17        
                  33.47     1:12.82 (39.35)     2:03.20 (50.38)     2:38.17 (34.97)
 15 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    3:06.42    2:38.57        
                  32.52     1:13.54 (41.02)     2:01.86 (48.32)     2:38.57 (36.71)
 16 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   2:42.66    2:39.42        
                  33.99     1:14.85 (40.86)     2:05.37 (50.52)     2:39.42 (34.05)
 17 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   2:44.54    2:41.70        
                  37.98     1:16.71 (38.73)     2:05.58 (48.87)     2:41.70 (36.12)
 18 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    2:55.40    2:42.35        
                  34.35     1:17.28 (42.93)     2:04.97 (47.69)     2:42.35 (37.38)
 19 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    2:41.13    2:42.78        
                  35.42     1:18.17 (42.75)     2:04.14 (45.97)     2:42.78 (38.64)
 20 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR             NT    2:43.53        
                  36.52     1:19.47 (42.95)     2:05.17 (45.70)     2:43.53 (38.36)
 21 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          2:57.36    2:45.36        
                  36.54     1:20.29 (43.75)     2:07.01 (46.72)     2:45.36 (38.35)
 22 Chin, William T     12 NYCC-MR              2:49.97    2:45.69        
                  35.32     1:14.28 (38.96)     2:05.79 (51.51)     2:45.69 (39.90)
 23 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   2:59.66    2:51.58        
                  36.71     1:20.55 (43.84)     2:10.04 (49.49)     2:51.58 (41.54)
 24 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          3:04.27    2:52.06        
                  37.68     1:23.22 (45.54)     2:15.91 (52.69)     2:52.06 (36.15)
 25 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              3:07.22    2:52.18        
                  34.67     1:21.02 (46.35)     2:13.21 (52.19)     2:52.18 (38.97)
 26 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            3:10.00    2:52.33        
                  36.66     1:20.60 (43.94)     2:11.61 (51.01)     2:52.33 (40.72)
 27 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    3:01.70    2:53.11        
                  38.61     1:22.75 (44.14)     2:13.76 (51.01)     2:53.11 (39.35)
 28 Zhenilenko, Alan P  12 Unhes-Mr-MR          3:06.73    2:54.93        
                  38.82     1:24.19 (45.37)     2:15.72 (51.53)     2:54.93 (39.21)
 29 Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT    3:02.15        
                  39.21     1:25.23 (46.02)   2:25.56 (1:00.33)     3:02.15 (36.59)
 30 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    3:05.81        
                  40.24   1:43.73 (1:03.49)     2:24.96 (41.23)     3:05.81 (40.85)
 31 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    3:05.89        
                  42.70     1:30.04 (47.34)     2:22.83 (52.79)     3:05.89 (43.06)
 32 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            3:25.00    3:11.26        
                  42.96     1:31.87 (48.91)     2:28.29 (56.42)     3:11.26 (42.97)
 33 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   3:20.26    3:18.70        
                  44.51     1:34.72 (50.21)     2:33.41 (58.69)     3:18.70 (45.29)
 34 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:30.82        
                  47.65     1:42.46 (54.81)   2:44.84 (1:02.38)     3:30.82 (45.98)
 -- Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               3:02.03         DQ        
                  44.34     1:30.26 (45.92)     2:29.42 (59.16)          DQ (42.75)
 -- Atherley, Nathan    12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn - free
                                1:42.07 ( )     2:40.28 (58.21)          DQ (50.43)
 -- Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            3:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.39     1:52.16 (57.77)     2:51.08 (58.92)          DQ (53.27)
 -- Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            3:25.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  46.50     1:36.71 (50.21)     2:33.96 (57.25)          DQ (44.83)
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              3:47.68         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  51.72     1:46.21 (54.49)   2:47.95 (1:01.74)          DQ (49.41)
 -- Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          3:10.38         DQ        
      Pulling on lane line - Misc
                  34.52     1:19.86 (45.34)     2:07.27 (47.41)          DQ (39.27)
 -- Studer, Liam R      12 NYCC-MR              3:32.26         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.96     1:23.15 (46.19)     2:13.80 (50.65)          DQ (42.17)
 -- Kaplinsky, Peter    11 Rac @ Jcc-MR         3:45.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  41.75     1:29.15 (47.40)     2:27.25 (58.10)          DQ (41.19)
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          2:52.20         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          3:37.94         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         2:54.12         NS        
 -- Grabov, Edward      11 Shy-Mr-MR            3:45.00         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            2:53.00         NS        
 -- Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               2:36.96         NS        
 -- Boies, Zachary      12 SMC-MR               2:58.00         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   2:31.62         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:50.72        
                  27.66       54.95 (27.29)     1:23.67 (28.72)     1:50.72 (27.05)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:54.91        
                  28.32       58.97 (30.65)     1:27.92 (28.95)     1:54.91 (26.99)
  3 Hurricanes-MR  'A'                               NT    1:58.23        
                  30.26     1:00.15 (29.89)     1:31.35 (31.20)     1:58.23 (26.88)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:58.00    1:59.81        
                  30.84       59.61 (28.77)     1:29.29 (29.68)     1:59.81 (30.52)
  5 Manhattan Makos-MR  'A'                     1:48.97    2:03.30        
                  29.06     1:07.48 (38.42)     1:37.79 (30.31)     2:03.30 (25.51)
  6 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:10.00    2:23.71        
                  34.12     1:15.26 (41.14)     1:50.18 (34.92)     2:23.71 (33.53)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:02.50        
                  29.88     1:05.32 (35.44)     1:35.43 (30.11)     2:02.50 (27.07)
  2 Manhattan Makos-MR  'A'                     2:03.86    2:05.63        
                  32.81     1:16.43 (43.62)     1:38.51 (22.08)     2:05.63 (27.12)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:09.36        
                                1:11.89 ( )     1:42.95 (31.06)     2:09.36 (26.41)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:00.00    2:15.41        
                  31.69     1:12.19 (40.50)     1:46.06 (33.87)     2:15.41 (29.35)
  5 Hurricanes-MR  'A'                               NT    2:16.22        
                  36.45                             1:46.67 ( )     2:16.22 (29.55)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Legg, Jordan D      14 CAC-CT                 24.68      23.82        
  2 Fergus, Jack B      14 Manhattan Makos-MR     24.26      24.38        
  3 Hamberg, Miles N    14 Manhattan Makos-MR     24.92      25.04        
  4 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR     24.78      25.18        
  5 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE                 25.62      25.28        
  6 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR      25.47      25.33        
  7 Taylor, Griffin H   14 Manhattan Makos-MR     25.46      25.34        
  8 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR      25.65      25.40        
  9 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR                24.98      25.46        
 10 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      25.11      25.49        
 11 Hanley, Kevin       14 SMC-MR                 26.66      25.74        
 12 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR                26.05      25.79        
 13 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR     26.90      25.80        
 14 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE                 27.38      25.87        
 15 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR     26.53      25.93        
 16 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR      26.96      26.53        
 17 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR      26.30      26.58        
 18 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR                 26.95      26.79        
 19 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR                27.41      26.99        
 20 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR      28.04      27.00        
 21 Iocolano, Richard   13 HS-MR                  27.26      27.08        
 22 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR     27.79      27.57        
 23 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR      27.42      27.58        
 24 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR           27.92      27.60        
 25 Higgins, Jack P     13 MAC-NE                 28.15      27.85        
 26 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR     28.69      27.99        
 27 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE                 28.76      28.11        
 28 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT      28.14        
 29 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT      28.92        
 30 Branover, Shai      13 MAC-NE                 29.28      29.37        
 31 Uberti, Marcos A    13 NYCC-MR                30.30      29.97        
 32 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR     30.47      30.27        
 33 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR     29.90      30.93        
 34 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                  30.08      31.10        
 35 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR            31.09      31.51        
 36 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR     32.42      31.94        
 37 Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT      32.47        
 38 Williams, Jared A   13 CAS-MR                 35.43      32.53        
 39 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR            40.09      40.57        
 -- Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR                29.63         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR                30.16         NS        
 -- Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                26.27         NS        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT                 26.75        SCR        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE                 24.91        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 24.38        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                27.19        SCR        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR     38.56        SCR        
 -- Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      23.55        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      52.00      51.13        
                  24.67       51.13 (26.46)                                        
  2 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR      51.02      51.25        
                  24.88       51.25 (26.37)                                        
  3 Legg, Jordan D      14 CAC-CT                 53.39      52.91        
                  25.11       52.91 (27.80)                                        
  4 Melendez, Sebby     13 MAC-NE                 54.70      53.35        
                  25.51       53.35 (27.84)                                        
  5 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      54.54      54.45        
                  26.38       54.45 (28.07)                                        
  6 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR      55.92      54.81        
                  26.40       54.81 (28.41)                                        
  7 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE                 57.33      54.93        
                  26.16       54.93 (28.77)                                        
  8 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE                 56.31      55.20        
                  25.74       55.20 (29.46)                                        
  9 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR      56.41      55.34        
                  26.74       55.34 (28.60)                                        
 10 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR                54.57      55.54        
                  26.50       55.54 (29.04)                                        
 11 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR                55.20      56.07        
                  26.71       56.07 (29.36)                                        
 12 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE                 59.05      56.30        
                  26.74       56.30 (29.56)                                        
 13 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR      56.93      56.32        
                  27.21       56.32 (29.11)                                        
 14 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR      57.22      56.52        
                  27.17       56.52 (29.35)                                        
 15 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR            58.00      56.95        
                  26.95       56.95 (30.00)                                        
 16 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                56.64      57.09        
                  27.24       57.09 (29.85)                                        
 17 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR     59.81      57.10        
                  26.56       57.10 (30.54)                                        
 18 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR      58.71      57.17        
                  27.37       57.17 (29.80)                                        
 19 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR      57.51      57.21        
                  27.61       57.21 (29.60)                                        
 20 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR     59.23      57.35        
                  27.25       57.35 (30.10)                                        
 21 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR           57.80      57.49        
                  27.15       57.49 (30.34)                                        
 22 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR      58.68      57.54        
                  27.32       57.54 (30.22)                                        
 23 Oumarov, Elan       13 HS-MR                1:02.80      57.60        
                  27.79       57.60 (29.81)                                        
 24 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR              58.78      57.74        
                  26.18       57.74 (31.56)                                        
 25 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:01.74      58.24        
                  28.13       58.24 (30.11)                                        
 26 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR      58.87      58.27        
                  27.68       58.27 (30.59)                                        
 27 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR          58.84      58.69        
                  28.00       58.69 (30.69)                                        
 28 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR              59.05      59.32        
                  28.22       59.32 (31.10)                                        
 29 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              1:00.53      59.59        
                  28.31       59.59 (31.28)                                        
 30 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         1:04.12    1:00.23        
                  29.22     1:00.23 (31.01)                                        
 31 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR            1:01.15    1:00.44        
                  28.52     1:00.44 (31.92)                                        
 32 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   1:01.88    1:00.50        
                  28.65     1:00.50 (31.85)                                        
 33 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:03.52    1:00.63        
                  29.20     1:00.63 (31.43)                                        
 34 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR      57.50    1:00.77        
                  28.53     1:00.77 (32.24)                                        
 35 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         1:06.78    1:00.91        
                  29.47     1:00.91 (31.44)                                        
 36 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:00.51    1:00.92        
                  28.93     1:00.92 (31.99)                                        
 37 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               1:01.84    1:01.73        
                  29.18     1:01.73 (32.55)                                        
 38 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   1:08.60    1:01.87        
                  29.38     1:01.87 (32.49)                                        
 39 Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                1:04.19    1:02.68        
                  30.64     1:02.68 (32.04)                                        
 40 Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              1:01.73    1:02.69        
                  29.60     1:02.69 (33.09)                                        
 41 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            1:09.23    1:02.82        
                  30.06     1:02.82 (32.76)                                        
 42 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:09.99    1:03.05        
                  29.57     1:03.05 (33.48)                                        
 43 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.08        
                  29.43     1:03.08 (33.65)                                        
 44 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         1:05.23    1:03.31        
                  30.01     1:03.31 (33.30)                                        
 45 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              1:04.71    1:03.84        
                  30.60     1:03.84 (33.24)                                        
 46 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:04.70    1:03.89        
                  30.30     1:03.89 (33.59)                                        
 47 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:06.93    1:04.37        
                  29.61     1:04.37 (34.76)                                        
 48 Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         1:21.78    1:06.82        
                  32.96     1:06.82 (33.86)                                        
 49 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         1:13.81    1:07.56        
                  32.22     1:07.56 (35.34)                                        
 50 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   1:10.71    1:08.31        
                  32.59     1:08.31 (35.72)                                        
 51 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT    1:08.45        
                  32.00     1:08.45 (36.45)                                        
 52 Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          1:20.48    1:09.13        
                  30.20     1:09.13 (38.93)                                        
 53 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR        1:10.36    1:10.24        
                  32.73     1:10.24 (37.51)                                        
 54 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:09.68    1:10.95        
                  33.65     1:10.95 (37.30)                                        
 55 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:15.17    1:11.84        
                  34.24     1:11.84 (37.60)                                        
 56 Williams, Jared A   13 CAS-MR               1:23.23    1:14.99        
                  35.45     1:14.99 (39.54)                                        
 57 Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT    1:15.42        
                  34.89     1:15.42 (40.53)                                        
 58 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:19.53    1:17.64        
                  36.14     1:17.64 (41.50)                                        
 59 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:37.91    1:37.19        
                  45.63     1:37.19 (51.56)                                        
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:02.33         NS        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    1:11.88         NS        
 -- Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        1:07.00         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE                 54.64        SCR        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         1:33.39        SCR        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT                 57.94        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              1:01.35        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 52.45        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    1:51.06    1:52.33        
                  25.43       53.74 (28.31)     1:23.18 (29.44)     1:52.33 (29.15)
  2 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:52.41    1:53.43        
                  25.75       54.17 (28.42)     1:23.75 (29.58)     1:53.43 (29.68)
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:56.59    1:55.54        
                  25.99       55.31 (29.32)     1:25.56 (30.25)     1:55.54 (29.98)
  4 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               1:56.22    1:56.45        
                  25.43       54.23 (28.80)     1:25.11 (30.88)     1:56.45 (31.34)
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    2:01.62    1:56.65        
                  27.02       56.67 (29.65)     1:26.76 (30.09)     1:56.65 (29.89)
  6 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              1:59.19    1:57.53        
                  26.75       45.99 (19.24)     1:28.09 (42.10)     1:57.53 (29.44)
  7 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:00.99    1:59.13        
                  28.11       58.33 (30.22)     1:28.82 (30.49)     1:59.13 (30.31)
  8 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    1:58.65    1:59.47        
                  27.20       57.50 (30.30)     1:28.66 (31.16)     1:59.47 (30.81)
  9 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               2:02.33    2:01.03        
                  26.76       57.17 (30.41)     1:29.15 (31.98)     2:01.03 (31.88)
 10 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:02.36    2:02.43        
                  28.28       59.35 (31.07)     1:31.05 (31.70)     2:02.43 (31.38)
 11 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:05.32    2:02.71        
                  28.01       59.92 (31.91)     1:32.65 (32.73)     2:02.71 (30.06)
 12 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:07.09    2:03.97        
                  26.87       58.37 (31.50)     1:31.40 (33.03)     2:03.97 (32.57)
 13 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         2:07.96    2:04.49        
                  27.72       58.89 (31.17)     1:31.85 (32.96)     2:04.49 (32.64)
 14 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:05.59    2:04.62        
                  28.67     1:00.82 (32.15)     1:33.44 (32.62)     2:04.62 (31.18)
 15 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    2:04.77    2:05.08        
                  28.15       59.37 (31.22)     1:32.27 (32.90)     2:05.08 (32.81)
 16 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    2:05.19    2:05.63        
                  28.39     1:00.99 (32.60)     1:34.09 (33.10)     2:05.63 (31.54)
 17 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:09.52    2:05.75        
                  28.59     1:00.55 (31.96)     1:33.55 (33.00)     2:05.75 (32.20)
 18 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:04.94    2:05.96        
                  28.24     1:00.14 (31.90)     1:33.52 (33.38)     2:05.96 (32.44)
 19 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   2:06.98    2:06.07        
                  28.03     1:00.11 (32.08)     1:33.26 (33.15)     2:06.07 (32.81)
 20 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               2:12.08    2:06.41        
                  28.30     1:00.66 (32.36)     1:34.41 (33.75)     2:06.41 (32.00)
 21 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          2:12.58    2:07.26        
                  28.10     1:00.69 (32.59)     1:33.80 (33.11)     2:07.26 (33.46)
 22 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   2:11.75    2:08.04        
                  29.34     1:02.09 (32.75)     1:35.36 (33.27)     2:08.04 (32.68)
 23 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:12.25    2:09.39        
                  28.01     1:00.80 (32.79)     1:35.54 (34.74)     2:09.39 (33.85)
 24 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   2:15.63    2:10.67        
                  29.92     1:04.43 (34.51)     1:38.84 (34.41)     2:10.67 (31.83)
 25 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            2:11.51    2:11.37        
                  28.47     1:00.73 (32.26)     1:35.90 (35.17)     2:11.37 (35.47)
 26 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    2:08.40    2:12.14        
                  29.21     1:02.82 (33.61)     1:37.77 (34.95)     2:12.14 (34.37)
 27 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:07.87    2:12.38        
                  30.22     1:02.68 (32.46)     1:38.42 (35.74)     2:12.38 (33.96)
 28 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:13.16    2:12.77        
                  30.54     1:04.17 (33.63)     1:38.82 (34.65)     2:12.77 (33.95)
 29 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:18.33    2:12.99        
                                1:04.29 ( )     1:38.63 (34.34)     2:12.99 (34.36)
 30 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    2:14.63    2:13.04        
                  29.83     1:03.61 (33.78)     1:38.32 (34.71)     2:13.04 (34.72)
 31 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:15.66    2:14.11        
                  28.66     1:02.05 (33.39)     1:37.96 (35.91)     2:14.11 (36.15)
 32 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:13.17    2:14.98        
                  29.01     1:03.69 (34.68)     1:40.21 (36.52)     2:14.98 (34.77)
 33 Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        2:31.95    2:16.15        
                  30.09     1:04.60 (34.51)     1:41.42 (36.82)     2:16.15 (34.73)
 34 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:16.43        
                  30.32   1:40.26 (1:09.94)     2:16.43 (36.17)                    
 35 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         2:30.84    2:16.56        
                  31.82     1:07.02 (35.20)     1:43.00 (35.98)     2:16.56 (33.56)
 36 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR        2:07.00    2:16.90        
                  29.01     1:03.64 (34.63)     1:41.46 (37.82)     2:16.90 (35.44)
 37 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:14.53    2:17.02        
                  30.14     1:05.35 (35.21)     1:41.95 (36.60)     2:17.02 (35.07)
 38 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              2:25.27    2:17.07        
                  30.52     1:05.62 (35.10)     1:42.18 (36.56)     2:17.07 (34.89)
 39 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            2:30.22    2:18.91        
                  29.73     1:05.72 (35.99)     1:43.02 (37.30)     2:18.91 (35.89)
 40 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         2:21.45    2:19.73        
                  31.26     1:07.33 (36.07)     1:44.30 (36.97)     2:19.73 (35.43)
 41 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               2:29.71    2:20.03        
                  25.09     1:08.59 (43.50)     1:45.13 (36.54)     2:20.03 (34.90)
 42 Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR              2:27.01    2:21.15        
                  32.49     1:07.63 (35.14)     1:44.57 (36.94)     2:21.15 (36.58)
 43 Branover, Shai      13 MAC-NE               2:20.38    2:23.37        
                  30.99     1:06.59 (35.60)     1:44.99 (38.40)     2:23.37 (38.38)
 44 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:23.47        
                  30.29     1:05.40 (35.11)     1:43.63 (38.23)     2:23.47 (39.84)
 45 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    2:02.50    2:23.72        
                  31.58     1:08.03 (36.45)     1:46.63 (38.60)     2:23.72 (37.09)
 46 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              2:22.75    2:25.01        
                  31.88     1:09.90 (38.02)     1:47.84 (37.94)     2:25.01 (37.17)
 47 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         2:41.08    2:29.21        
                  32.20     1:09.62 (37.42)     1:49.48 (39.86)     2:29.21 (39.73)
 48 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   2:36.96    2:36.08        
                  35.25     1:14.64 (39.39)     1:55.58 (40.94)     2:36.08 (40.50)
 49 Mitchell, Brendan   14 Rac @ Jcc-MR         2:39.75    2:36.70        
                  33.10     1:12.34 (39.24)     1:54.83 (42.49)     2:36.70 (41.87)
 50 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          2:43.00    2:39.16        
                  34.27                             1:57.40 ( )     2:39.16 (41.76)
 51 Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:39.40        
                  35.96     1:16.38 (40.42)     1:57.47 (41.09)     2:39.40 (41.93)
 52 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR   2:40.32    2:41.11        
                  32.81     1:13.11 (40.30)     1:57.35 (44.24)     2:41.11 (43.76)
 53 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR        2:44.62    2:42.55        
                  33.85     1:15.08 (41.23)     2:00.32 (45.24)     2:42.55 (42.23)
 54 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:45.04    3:37.99        
                  44.88     1:42.75 (57.87)     2:41.94 (59.19)     3:37.99 (56.05)
 -- Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Did not finish
                  33.75     1:15.46 (41.71)     2:09.67 (54.21)                    
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               1:54.61         NS        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         3:06.12         NS        
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    2:06.58         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:58.81         NS        
 -- Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          2:37.00         NS        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              2:18.18         NS        
 -- Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              2:16.50         NS        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               2:10.15         NS        
 -- Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:10.19         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    5:07.05    5:09.33        
                  28.06       58.53 (30.47)     1:30.03 (31.50)     1:58.94 (28.91)
        2:32.60 (33.66)     3:04.40 (31.80)     3:35.89 (31.49)     4:07.58 (31.69)
        4:39.01 (31.43)     5:09.33 (30.32)                                        
  2 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               5:22.49    5:10.80        
  3 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              5:11.05    5:13.53        
  4 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               5:24.15    5:14.81        
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    5:20.15    5:15.19        
  6 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               5:27.05    5:18.37        
  7 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    5:19.94    5:21.17        
  8 Hamberg, Miles N    14 Manhattan Makos-MR   5:37.86    5:24.79        
  9 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    5:31.45    5:33.57        
 10 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              5:40.62    5:40.06        
                  29.89     1:03.10 (33.21)     1:37.92 (34.82)     2:06.86 (28.94)
        2:47.35 (40.49)     3:22.32 (34.97)     3:57.20 (34.88)     4:32.48 (35.28)
        5:07.10 (34.62)     5:40.06 (32.96)                                        
 11 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   5:54.32    5:41.66        
                  29.02     1:02.24 (33.22)     1:36.30 (34.06)     2:11.58 (35.28)
        2:46.46 (34.88)     3:22.06 (35.60)     3:57.57 (35.51)     4:33.02 (35.45)
        5:07.62 (34.60)     5:41.66 (34.04)                                        
 12 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    5:39.38    5:47.70        
 13 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               6:32.71    5:48.87        
                  31.26     1:05.86 (34.60)     1:41.78 (35.92)     2:17.95 (36.17)
        2:54.24 (36.29)     3:30.40 (36.16)     4:06.47 (36.07)     4:43.07 (36.60)
        5:17.22 (34.15)     5:48.87 (31.65)                                        
 14 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    5:40.70    5:50.42        
                  31.30     1:06.11 (34.81)     1:41.14 (35.03)     2:17.08 (35.94)
        2:52.03 (34.95)     3:28.00 (35.97)     4:03.91 (35.91)     4:39.05 (35.14)
        5:15.06 (36.01)     5:50.42 (35.36)                                        
 15 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   5:54.53    5:52.46        
                  29.40     1:04.77 (35.37)     1:41.60 (36.83)     2:18.00 (36.40)
        2:54.27 (36.27)     3:30.54 (36.27)     4:07.22 (36.68)     4:43.30 (36.08)
        5:18.71 (35.41)     5:52.46 (33.75)                                        
 16 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   5:54.78    5:52.87        
                  31.39     1:06.70 (35.31)     1:42.39 (35.69)     2:18.41 (36.02)
        2:54.55 (36.14)     3:30.82 (36.27)     4:06.74 (35.92)     4:42.88 (36.14)
        5:18.23 (35.35)     5:52.87 (34.64)                                        
 17 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               6:07.24    5:54.21        
                  30.82     1:06.32 (35.50)     1:42.02 (35.70)     2:18.01 (35.99)
        2:54.43 (36.42)     3:30.88 (36.45)     4:06.89 (36.01)     4:43.65 (36.76)
        5:20.03 (36.38)     5:54.21 (34.18)                                        
 18 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         5:57.12    5:57.25        
                  32.60     1:09.30 (36.70)     1:46.06 (36.76)     2:23.19 (37.13)
        2:59.79 (36.60)     3:36.20 (36.41)     4:13.71 (37.51)     4:48.54 (34.83)
        5:24.65 (36.11)     5:57.25 (32.60)                                        
 19 Metcalf, Max        14 SMC-MR               6:06.05    5:57.90        
                  31.18     1:05.92 (34.74)     1:42.46 (36.54)     2:19.34 (36.88)
        2:57.02 (37.68)     3:34.31 (37.29)     4:12.00 (37.69)     4:48.36 (36.36)
        5:23.79 (35.43)     5:57.90 (34.11)                                        
 20 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   6:16.52    6:01.26        
                  24.28                             1:42.84 ( )     2:20.14 (37.30)
        2:57.29 (37.15)     3:34.54 (37.25)     4:11.86 (37.32)     4:49.20 (37.34)
        5:25.98 (36.78)     6:01.26 (35.28)                                        
 21 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               6:28.63    6:10.61        
                  31.76     1:10.22 (38.46)     1:49.01 (38.79)     2:27.52 (38.51)
        3:05.77 (38.25)     3:43.85 (38.08)     4:21.32 (37.47)     4:59.00 (37.68)
        5:35.43 (36.43)     6:10.61 (35.18)                                        
 22 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              6:17.12    6:13.22        
                  30.50     1:06.11 (35.61)     1:43.46 (37.35)     2:21.30 (37.84)
        2:59.99 (38.69)     3:38.31 (38.32)     4:17.13 (38.82)     4:57.32 (40.19)
        5:36.27 (38.95)     6:13.22 (36.95)                                        
 23 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               6:51.47    6:38.16        
                  34.16     1:14.01 (39.85)     1:55.68 (41.67)     2:36.84 (41.16)
        3:18.17 (41.33)     3:59.52 (41.35)     4:41.09 (41.57)     5:21.41 (40.32)
        6:01.58 (40.17)     6:38.16 (36.58)                                        
 24 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   7:30.53    6:57.54        
                  34.59     1:15.05 (40.46)     1:56.81 (41.76)     2:38.89 (42.08)
        3:21.67 (42.78)     4:04.92 (43.25)     4:48.35 (43.43)     5:32.16 (43.81)
        6:15.29 (43.13)     6:57.54 (42.25)                                        
 25 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT    7:28.64        
                  35.32     1:17.25 (41.93)     2:01.92 (44.67)     2:47.41 (45.49)
        3:34.68 (47.27)     4:20.87 (46.19)     5:08.24 (47.37)     5:57.01 (48.77)
        6:44.99 (47.98)     7:28.64 (43.65)                                        
 -- Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              6:59.10         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               5:28.99        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               5:09.06        SCR        
 -- Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR         NT        SCR        
 -- Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR              NT        SCR        
 -- Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              5:39.61        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:06.62    1:01.23        
                  29.67     1:01.23 (31.56)                                        
  2 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:00.90    1:01.54        
                  30.16     1:01.54 (31.38)                                        
  3 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               1:01.45    1:01.97        
                  30.31     1:01.97 (31.66)                                        
  4 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    1:02.72    1:02.52        
                  30.70     1:02.52 (31.82)                                        
  5 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              1:05.75    1:02.81        
                  30.31     1:02.81 (32.50)                                        
  6 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              1:03.27    1:02.95        
                  30.56     1:02.95 (32.39)                                        
  7 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    1:03.85    1:03.60        
                  30.80     1:03.60 (32.80)                                        
  7 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:01.58    1:03.60        
                  31.53     1:03.60 (32.07)                                        
  9 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:03.47    1:03.64        
                  31.36     1:03.64 (32.28)                                        
 10 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   1:09.02    1:04.48        
                  33.51     1:04.48 (30.97)                                        
 11 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          1:08.14    1:05.36        
 12 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              1:04.26    1:05.39        
                  31.15     1:05.39 (34.24)                                        
 13 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               1:05.78    1:05.57        
                  31.07     1:05.57 (34.50)                                        
 14 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    1:07.61    1:06.81        
 15 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               1:09.50    1:07.97        
                  30.88     1:07.97 (37.09)                                        
 16 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            1:15.02    1:08.65        
                  33.12     1:08.65 (35.53)                                        
 17 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         1:08.54    1:08.78        
                  32.17     1:08.78 (36.61)                                        
 18 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               1:12.03    1:08.97        
                  33.93     1:08.97 (35.04)                                        
 19 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            1:09.37    1:09.09        
                  32.13     1:09.09 (36.96)                                        
 20 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   1:12.00    1:09.84        
                  34.58     1:09.84 (35.26)                                        
 21 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               1:11.23    1:10.40        
                  34.43     1:10.40 (35.97)                                        
 22 Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR              1:12.86    1:10.87        
                  34.37     1:10.87 (36.50)                                        
 23 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              1:10.27    1:11.20        
                  34.99     1:11.20 (36.21)                                        
 24 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    1:13.10    1:11.41        
                  34.79     1:11.41 (36.62)                                        
 25 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   1:13.13    1:11.91        
                  34.88     1:11.91 (37.03)                                        
 26 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:09.97    1:12.28        
                  32.56     1:12.28 (39.72)                                        
 27 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:12.09    1:12.36        
                  35.33     1:12.36 (37.03)                                        
 28 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:11.50    1:12.45        
                  35.43     1:12.45 (37.02)                                        
 29 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   1:15.87    1:13.11        
                  34.96     1:13.11 (38.15)                                        
 30 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:10.16    1:13.35        
                  31.94     1:13.35 (41.41)                                        
 31 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              1:18.13    1:15.18        
                  36.53     1:15.18 (38.65)                                        
 32 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         1:16.85    1:15.72        
                  35.79     1:15.72 (39.93)                                        
 33 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         1:18.33    1:16.13        
                  37.56     1:16.13 (38.57)                                        
 34 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.91        
                  36.79     1:16.91 (40.12)                                        
 35 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         1:25.81    1:17.82        
                  38.29     1:17.82 (39.53)                                        
 36 Mitchell, Brendan   14 Rac @ Jcc-MR         1:24.12    1:18.19        
                  39.09     1:18.19 (39.10)                                        
 37 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:21.42    1:18.85        
                  38.28     1:18.85 (40.57)                                        
 38 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    1:00.50    1:20.35        
                  38.95     1:20.35 (41.40)                                        
 39 Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        1:28.53    1:20.57        
                  38.27     1:20.57 (42.30)                                        
 40 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:19.36    1:20.66        
                  39.36     1:20.66 (41.30)                                        
 41 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR             NT    1:22.09        
                  39.74     1:22.09 (42.35)                                        
 42 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:20.34    1:22.23        
                  39.81     1:22.23 (42.42)                                        
 43 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:18.13    1:22.56        
                  40.64     1:22.56 (41.92)                                        
 44 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR   1:28.20    1:25.86        
                  41.62     1:25.86 (44.24)                                        
 45 Williams, Jared A   13 CAS-MR                    NT    1:27.08        
                  41.98     1:27.08 (45.10)                                        
 46 Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         1:42.74    1:29.39        
                  45.22     1:29.39 (44.17)                                        
 47 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:43.67    1:44.17        
                  49.80     1:44.17 (54.37)                                        
 -- Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            1:07.13         DQ        
      False start
                  33.36          DQ (34.54)                                        
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:08.44         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:01.76         NS        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 58.16         NS        
 -- Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.20         NS        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         1:55.95         NS        
 -- Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              1:16.43         NS        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               1:10.86         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               2:13.96    2:12.77        
                  30.17     1:04.25 (34.08)     1:39.35 (35.10)     2:12.77 (33.42)
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:17.43    2:12.80        
                  32.17     1:06.40 (34.23)     1:40.68 (34.28)     2:12.80 (32.12)
  3 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              2:16.24    2:15.26        
                  31.72     1:06.63 (34.91)     1:41.80 (35.17)     2:15.26 (33.46)
  4 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:15.93    2:15.97        
                  52.99     1:41.32 (48.33)     2:15.97 (34.65)                    
  5 Oumarov, Elan       13 HS-MR                2:20.00    2:16.05        
                  30.65     1:07.76 (37.11)     1:43.23 (35.47)     2:16.05 (32.82)
  6 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:18.67    2:16.31        
                  32.28     1:07.01 (34.73)     1:42.35 (35.34)     2:16.31 (33.96)
  7 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:14.79    2:17.38        
                  31.75     1:06.05 (34.30)     1:42.46 (36.41)     2:17.38 (34.92)
  8 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:21.09    2:20.32        
                  33.05     1:08.69 (35.64)     1:45.01 (36.32)     2:20.32 (35.31)
  9 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:25.24    2:20.47        
                  31.28     1:07.18 (35.90)     1:44.03 (36.85)     2:20.47 (36.44)
 10 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:21.21    2:20.96        
                  32.35     1:08.22 (35.87)     1:45.22 (37.00)     2:20.96 (35.74)
 11 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:30.89    2:21.11        
                  32.70     1:08.76 (36.06)     1:45.02 (36.26)     2:21.11 (36.09)
 12 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          2:30.12    2:21.75        
                  32.11     1:07.95 (35.84)     1:45.06 (37.11)     2:21.75 (36.69)
 13 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:28.00    2:24.85        
                  33.33     1:09.66 (36.33)     1:47.81 (38.15)     2:24.85 (37.04)
 14 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:41.85    2:25.01        
                  34.43     1:11.75 (37.32)     1:49.42 (37.67)     2:25.01 (35.59)
 15 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            2:31.05    2:25.44        
                  33.36     1:10.46 (37.10)     1:48.32 (37.86)     2:25.44 (37.12)
 16 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         2:26.12    2:25.50        
                  33.09     1:09.58 (36.49)     1:47.90 (38.32)     2:25.50 (37.60)
 17 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:26.18    2:28.42        
                  34.27     1:12.08 (37.81)     1:50.72 (38.64)     2:28.42 (37.70)
 18 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            2:31.75    2:29.05        
                  34.69     1:11.89 (37.20)     1:50.24 (38.35)     2:29.05 (38.81)
 19 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               2:38.95    2:29.56        
                  34.67     1:13.96 (39.29)     1:53.25 (39.29)     2:29.56 (36.31)
 20 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:32.95    2:29.61        
                  35.30     1:13.96 (38.66)     1:52.57 (38.61)     2:29.61 (37.04)
 21 Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                2:39.50    2:30.35        
                  34.55     1:13.00 (38.45)     1:52.60 (39.60)     2:30.35 (37.75)
 22 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:31.39    2:30.62        
                  34.89     1:12.96 (38.07)     1:52.69 (39.73)     2:30.62 (37.93)
 23 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   2:33.49    2:31.28        
                  36.92     1:15.30 (38.38)   2:31.28 (1:15.98)                    
 24 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   2:48.31    2:39.25        
                  37.28     1:18.39 (41.11)     1:59.62 (41.23)     2:39.25 (39.63)
 25 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR                   NT    2:42.19        
 26 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              2:52.31    2:42.51        
                  37.23     1:18.97 (41.74)     2:01.66 (42.69)     2:42.51 (40.85)
 27 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                2:45.00    2:43.55        
                  36.24     1:17.40 (41.16)     2:00.38 (42.98)     2:43.55 (43.17)
 28 Reardon, Christoph  13 NYCC-MR                   NT    2:44.23        
                  37.43     1:19.47 (42.04)     2:02.58 (43.11)     2:44.23 (41.65)
 29 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         2:42.12    2:46.81        
                  38.78     1:20.00 (41.22)     2:03.95 (43.95)     2:46.81 (42.86)
 30 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:47.08        
                  38.00     1:20.12 (42.12)     2:04.15 (44.03)     2:47.08 (42.93)
 31 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         2:52.12    2:48.68        
                  39.71     1:22.37 (42.66)     2:06.40 (44.03)     2:48.68 (42.28)
 32 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   2:52.81    2:50.34        
                  40.67     1:23.74 (43.07)     2:07.19 (43.45)     2:50.34 (43.15)
 33 Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT    3:07.84        
                  42.69     1:31.37 (48.68)     2:22.11 (50.74)     3:07.84 (45.73)
 -- Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         2:36.12         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  38.48     1:19.30 (40.82)     2:00.57 (41.27)          DQ (37.78)
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               2:14.57        SCR        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         3:15.12        SCR        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               2:31.20        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               2:07.54        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    1:02.32    1:04.00        
                  30.46     1:04.00 (33.54)                                        
  2 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:08.41    1:07.96        
                  32.48     1:07.96 (35.48)                                        
  3 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               1:06.53    1:08.91        
                  32.64     1:08.91 (36.27)                                        
  4 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:10.32        
                  33.18     1:10.32 (37.14)                                        
  5 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR     32.13    1:12.08        
                  34.14     1:12.08 (37.94)                                        
  6 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:12.62    1:12.11        
                  34.70     1:12.11 (37.41)                                        
  7 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              1:14.23    1:13.19        
                  34.37     1:13.19 (38.82)                                        
  8 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:13.99    1:13.44        
                  34.90     1:13.44 (38.54)                                        
  9 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    1:18.14    1:13.95        
                  34.28     1:13.95 (39.67)                                        
 10 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:19.49    1:14.05        
                  35.58     1:14.05 (38.47)                                        
 11 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:15.13    1:14.89        
                  35.70     1:14.89 (39.19)                                        
 11 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:16.05    1:14.89        
                  36.29     1:14.89 (38.60)                                        
 13 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR        1:13.40    1:15.74        
                  35.33     1:15.74 (40.41)                                        
 14 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               1:20.39    1:16.26        
                  35.45     1:16.26 (40.81)                                        
 15 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:15.84    1:16.95        
                  36.55     1:16.95 (40.40)                                        
 16 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              1:18.06    1:17.04        
                  37.34     1:17.04 (39.70)                                        
 17 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    1:17.02    1:17.05        
                  36.21     1:17.05 (40.84)                                        
 18 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          1:17.95    1:17.10        
                  36.43     1:17.10 (40.67)                                        
 19 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            1:20.81    1:17.32        
                  35.60     1:17.32 (41.72)                                        
 20 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:19.65    1:17.34        
                  37.19     1:17.34 (40.15)                                        
 21 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            1:16.16    1:17.38        
                  36.67     1:17.38 (40.71)                                        
 22 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   1:19.25    1:17.63        
                  36.72     1:17.63 (40.91)                                        
 23 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         1:16.67    1:17.66        
                  37.18     1:17.66 (40.48)                                        
 24 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:18.30    1:17.73        
                  20.64     1:17.73 (57.09)                                        
 25 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            1:18.90    1:18.30        
                  37.71     1:18.30 (40.59)                                        
 26 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         1:20.12    1:19.15        
                  38.07     1:19.15 (41.08)                                        
 27 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         1:20.26    1:19.57        
                  38.05     1:19.57 (41.52)                                        
 28 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:18.86    1:21.59        
                  37.65     1:21.59 (43.94)                                        
 29 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR            1:19.05    1:21.61        
                  38.04     1:21.61 (43.57)                                        
 30 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR   1:18.38    1:22.03        
                  38.24     1:22.03 (43.79)                                        
 31 Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              1:20.68    1:22.85        
                  38.66     1:22.85 (44.19)                                        
 32 Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                1:25.10    1:22.93        
                  39.21     1:22.93 (43.72)                                        
 33 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR        1:24.38    1:24.25        
                  40.67     1:24.25 (43.58)                                        
 34 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   1:26.30    1:24.88        
                  40.83     1:24.88 (44.05)                                        
 35 Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          1:28.62    1:25.01        
                  39.59     1:25.01 (45.42)                                        
 36 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.04        
                  41.75     1:27.04 (45.29)                                        
 37 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:26.53    1:27.30        
                  41.25     1:27.30 (46.05)                                        
 38 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:41.11    1:27.47        
                  41.10     1:27.47 (46.37)                                        
 39 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         1:25.74    1:27.81        
                  42.24     1:27.81 (45.57)                                        
 40 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:34.46    1:30.72        
                  41.80     1:30.72 (48.92)                                        
 41 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:32.83    1:34.56        
                  44.84     1:34.56 (49.72)                                        
 42 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   1:39.85    1:36.23        
                  45.81     1:36.23 (50.42)                                        
 43 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         1:33.24    1:37.99        
                  47.14     1:37.99 (50.85)                                        
 44 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:37.22    1:39.14        
                  46.56     1:39.14 (52.58)                                        
 45 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:12.55    2:11.98        
                1:01.19   2:11.98 (1:10.79)                                        
 -- Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         1:58.12         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  46.69          DQ (51.47)                                        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR   2:04.44         NS        
 -- Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        1:24.60         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    1:20.13         NS        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              1:11.92        SCR        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:23.01        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    2:23.92    2:21.32        
                  32.38     1:08.49 (36.11)     1:45.50 (37.01)     2:21.32 (35.82)
  2 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              2:47.03    2:22.66        
                  35.84     1:16.86 (41.02)     1:57.81 (40.95)     2:22.66 (24.85)
  3 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:25.18    2:24.76        
                  33.75     1:09.19 (35.44)     1:46.81 (37.62)     2:24.76 (37.95)
  4 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               2:26.39    2:31.34        
                  33.16     1:10.96 (37.80)     1:50.50 (39.54)     2:31.34 (40.84)
  5 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               2:34.23    2:32.48        
                  33.56     1:13.01 (39.45)     1:52.47 (39.46)     2:32.48 (40.01)
  6 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    2:38.79    2:32.98        
                  34.01     1:13.21 (39.20)     1:52.97 (39.76)     2:32.98 (40.01)
  7 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   2:36.59    2:34.71        
                  34.85     1:15.72 (40.87)     1:55.13 (39.41)     2:34.71 (39.58)
  8 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    2:30.39    2:36.73        
                  34.82     1:14.13 (39.31)     1:54.98 (40.85)     2:36.73 (41.75)
  9 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:32.99    2:40.81        
                  34.90     1:15.34 (40.44)     1:58.13 (42.79)     2:40.81 (42.68)
 10 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR        2:43.23    2:44.51        
                  35.94     1:18.43 (42.49)     2:03.01 (44.58)     2:44.51 (41.50)
 11 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:41.88    2:45.24        
                  36.77     1:20.50 (43.73)     2:03.46 (42.96)     2:45.24 (41.78)
 12 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          2:39.00    2:45.64        
                  36.26     1:19.35 (43.09)     2:03.13 (43.78)     2:45.64 (42.51)
 13 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            2:50.00    2:46.25        
                  36.18     1:17.01 (40.83)     2:00.73 (43.72)     2:46.25 (45.52)
 14 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         3:21.12    2:48.42        
                  37.64     1:20.92 (43.28)     2:05.14 (44.22)     2:48.42 (43.28)
 15 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         3:06.12    2:49.89        
                  38.07     1:22.08 (44.01)     2:07.92 (45.84)     2:49.89 (41.97)
 16 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:51.03    2:50.47        
                  39.11     1:24.02 (44.91)     2:06.67 (42.65)     2:50.47 (43.80)
 17 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:52.34    2:51.14        
                  38.94     1:22.76 (43.82)     2:07.32 (44.56)     2:51.14 (43.82)
 18 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                   NT    2:51.35        
                  38.84     1:22.02 (43.18)     2:06.31 (44.29)     2:51.35 (45.04)
 19 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    2:45.61    2:51.68        
                  39.44     1:23.16 (43.72)     2:07.35 (44.19)     2:51.68 (44.33)
 20 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:58.42    2:52.57        
                  39.59     1:23.41 (43.82)     2:08.66 (45.25)     2:52.57 (43.91)
 21 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            2:51.52    2:53.91        
                  36.52     1:20.43 (43.91)     2:03.94 (43.51)     2:53.91 (49.97)
 22 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:50.00    2:55.07        
                  38.76     1:23.70 (44.94)     2:11.59 (47.89)     2:55.07 (43.48)
 23 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         3:05.12    2:55.86        
                  40.19     1:23.66 (43.47)     2:10.96 (47.30)     2:55.86 (44.90)
 24 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   3:02.83    3:01.71        
                  42.48     1:28.95 (46.47)     2:15.73 (46.78)     3:01.71 (45.98)
 25 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR                   NT    3:04.32        
                  41.02     1:27.62 (46.60)     2:16.81 (49.19)     3:04.32 (47.51)
 26 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               3:05.48    3:07.55        
                  43.23     1:30.95 (47.72)     2:19.88 (48.93)     3:07.55 (47.67)
 27 Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR              3:24.35    3:08.42        
                  42.55     1:30.23 (47.68)     2:19.14 (48.91)     3:08.42 (49.28)
 28 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   3:13.21    3:18.23        
                  45.87     1:37.46 (51.59)     2:27.78 (50.32)     3:18.23 (50.45)
 29 Mitchell, Brendan   14 Rac @ Jcc-MR         3:21.67    3:21.81        
                  43.46     1:34.06 (50.60)     2:28.87 (54.81)     3:21.81 (52.94)
 -- Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch
                  37.79     1:23.47 (45.68)     2:09.18 (45.71)          DQ (45.10)
 -- Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        3:01.92         NS        
 -- Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          3:01.12         NS        
 -- Reardon, Christoph  13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              2:37.61         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR      58.71      57.94        
                  27.81       57.94 (30.13)                                        
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      57.86      57.99        
                  26.76       57.99 (31.23)                                        
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:01.51    1:00.18        
                  28.62     1:00.18 (31.56)                                        
  4 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               1:01.09    1:00.74        
                  27.82     1:00.74 (32.92)                                        
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    1:06.03    1:00.84        
                  28.29     1:00.84 (32.55)                                        
  6 Taylor, Griffin H   14 Manhattan Makos-MR   1:04.35    1:03.52        
                  29.33     1:03.52 (34.19)                                        
  7 Fergus, Jack B      14 Manhattan Makos-MR   1:05.66    1:03.79        
                  29.65     1:03.79 (34.14)                                        
  8 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:02.89    1:03.89        
                  30.30     1:03.89 (33.59)                                        
  9 Hamberg, Miles N    14 Manhattan Makos-MR   1:03.78    1:04.40        
                  29.70     1:04.40 (34.70)                                        
 10 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    1:08.67    1:06.08        
                  30.35     1:06.08 (35.73)                                        
 11 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    1:07.01    1:06.56        
                  31.91     1:06.56 (34.65)                                        
 12 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               1:06.34    1:06.58        
                  30.34     1:06.58 (36.24)                                        
 13 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR   1:07.88    1:06.71        
                  30.16     1:06.71 (36.55)                                        
 14 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:06.99        
                  30.87     1:06.99 (36.12)                                        
 15 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:07.56    1:07.87        
                  31.72     1:07.87 (36.15)                                        
 16 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:11.84    1:08.58        
                  32.48     1:08.58 (36.10)                                        
 17 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              1:06.22    1:08.77        
                  31.30     1:08.77 (37.47)                                        
 18 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:11.75    1:10.16        
                  32.91     1:10.16 (37.25)                                        
 19 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    1:08.79    1:11.34        
                  32.15     1:11.34 (39.19)                                        
 20 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:12.93    1:11.87        
                1:11.87         1:11.87 ( )                                        
 21 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:15.68    1:13.74        
                  33.57     1:13.74 (40.17)                                        
 22 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.22        
                  34.46     1:17.22 (42.76)                                        
 23 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:28.54    1:17.37        
                  34.62     1:17.37 (42.75)                                        
 24 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         1:18.12    1:17.42        
 25 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   1:17.80    1:20.21        
                  37.66     1:20.21 (42.55)                                        
 26 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT    1:21.36        
                  37.53     1:21.36 (43.83)                                        
 27 Uberti, Marcos A    13 NYCC-MR              1:26.30    1:21.76        
                  34.80     1:21.76 (46.96)                                        
 28 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:20.83    1:23.06        
                  37.00     1:23.06 (46.06)                                        
 29 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                1:22.75    1:29.39        
                  40.77     1:29.39 (48.62)                                        
 30 Williams, Jared A   13 CAS-MR                    NT    1:50.78        
                  49.74   1:50.78 (1:01.04)                                        
 -- Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    1:19.12         NS        
 -- Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:07.33         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:22.44         NS        
 -- Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      54.82        SCR        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:04.75        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 58.55        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:10.22        
                  30.47     1:03.55 (33.08)     1:37.56 (34.01)     2:10.22 (32.66)
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:11.73    2:11.63        
                  28.82     1:01.84 (33.02)     1:37.65 (35.81)     2:11.63 (33.98)
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               2:15.34    2:14.64        
                  29.64     1:03.57 (33.93)     1:39.61 (36.04)     2:14.64 (35.03)
  4 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    2:30.42    2:17.70        
                  29.36     1:03.45 (34.09)     1:40.93 (37.48)     2:17.70 (36.77)
  5 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              2:27.69    2:23.39        
                  31.87     1:08.71 (36.84)     1:47.12 (38.41)     2:23.39 (36.27)
  6 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:26.26    2:23.91        
                  31.99     1:08.16 (36.17)     1:47.54 (39.38)     2:23.91 (36.37)
  7 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:37.90    2:35.38        
                  29.18     1:08.56 (39.38)     1:52.97 (44.41)     2:35.38 (42.41)
  8 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               3:08.79    2:40.94        
                  33.83     1:15.46 (41.63)     1:58.57 (43.11)     2:40.94 (42.37)
  9 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR        NT    2:48.39        
                  36.03     1:17.60 (41.57)     2:02.75 (45.15)     2:48.39 (45.64)
 10 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:58.36    3:00.40        
                  36.80     1:22.73 (45.93)     2:10.84 (48.11)     3:00.40 (49.56)
 11 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         3:12.12    3:16.81        
                  41.88     1:33.00 (51.12)     2:25.38 (52.38)     3:16.81 (51.43)
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               2:19.87         NS        
 -- Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:30.00         NS        
 -- Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:36.71         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               2:33.82         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    2:09.48    2:08.13        
                  28.21     1:00.70 (32.49)     1:35.67 (34.97)     2:08.13 (32.46)
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:10.18    2:10.97        
                  27.76     1:02.26 (34.50)     1:40.62 (38.36)     2:10.97 (30.35)
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               2:15.83    2:13.62        
                  28.56     1:02.11 (33.55)     1:43.60 (41.49)     2:13.62 (30.02)
  4 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:17.47    2:14.55        
                  30.02     1:04.18 (34.16)     1:43.83 (39.65)     2:14.55 (30.72)
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    2:20.90    2:14.67        
                  27.30       48.92 (21.62)   2:14.67 (1:25.75)                    
  6 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:15.17    2:16.27        
                  29.38     1:03.87 (34.49)     1:26.37 (22.50)     2:16.27 (49.90)
  7 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              2:17.40    2:18.28        
                  28.92     1:03.53 (34.61)     1:47.28 (43.75)     2:18.28 (31.00)
  8 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:24.03    2:21.00        
                  28.56     1:05.29 (36.73)     1:50.39 (45.10)     2:21.00 (30.61)
  9 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               2:23.11    2:21.21        
                  30.32     1:07.54 (37.22)     1:49.42 (41.88)     2:21.21 (31.79)
 10 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:18.37    2:21.29        
                  31.10     1:06.22 (35.12)     1:49.47 (43.25)     2:21.29 (31.82)
 11 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    2:17.75    2:21.33        
                  30.87     1:07.46 (36.59)     1:49.33 (41.87)     2:21.33 (32.00)
 12 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    2:25.34    2:22.74        
                  31.65     1:10.17 (38.52)     1:51.17 (41.00)     2:22.74 (31.57)
 13 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   2:28.72    2:23.09        
                  33.01     1:09.82 (36.81)     1:51.52 (41.70)     2:23.09 (31.57)
 14 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    2:25.11    2:23.68        
                  30.31     1:07.99 (37.68)     1:51.33 (43.34)     2:23.68 (32.35)
 15 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:23.34    2:24.15        
                  31.06     1:08.39 (37.33)     1:53.11 (44.72)     2:24.15 (31.04)
 16 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    2:25.97    2:24.29        
                  30.37     1:08.83 (38.46)     1:50.71 (41.88)     2:24.29 (33.58)
 17 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:21.98    2:24.36        
                  30.78     1:06.31 (35.53)     1:51.67 (45.36)     2:24.36 (32.69)
 18 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:25.20    2:24.51        
                  30.88     1:08.30 (37.42)     1:52.26 (43.96)     2:24.51 (32.25)
 19 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               2:31.98    2:25.15        
                  30.81     1:07.99 (37.18)     1:54.02 (46.03)     2:25.15 (31.13)
 20 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    2:24.12    2:26.66        
                  31.93     1:10.37 (38.44)     1:54.08 (43.71)     2:26.66 (32.58)
 21 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:28.03    2:28.02        
                                1:12.73 ( )     1:55.18 (42.45)     2:28.02 (32.84)
 22 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:33.59    2:28.13        
                  32.44     1:08.32 (35.88)     1:54.29 (45.97)     2:28.13 (33.84)
 23 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:37.08    2:32.62        
                  34.50     1:13.16 (38.66)     1:59.28 (46.12)     2:32.62 (33.34)
 24 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   2:34.25    2:34.54        
                  34.94     1:15.51 (40.57)     2:03.07 (47.56)     2:34.54 (31.47)
 25 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:35.02        
                  33.70     1:15.48 (41.78)     1:35.13 (19.65)     2:35.02 (59.89)
 26 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    2:36.50    2:36.15        
                  33.71     1:16.41 (42.70)     2:00.05 (43.64)     2:36.15 (36.10)
 27 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:39.42    2:36.44        
                  31.85     1:06.68 (34.83)     2:00.23 (53.55)     2:36.44 (36.21)
 28 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:36.30    2:38.12        
                                1:17.42 ( )     1:56.02 (38.60)     2:38.12 (42.10)
 29 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   2:40.77    2:39.05        
                  32.62     1:15.18 (42.56)     2:06.42 (51.24)     2:39.05 (32.63)
 30 Branover, Shai      13 MAC-NE               2:50.28    2:47.52        
                  35.80     1:18.81 (43.01)     2:10.96 (52.15)     2:47.52 (36.56)
 31 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                2:46.69    2:49.50        
                  38.97     1:21.35 (42.38)     2:12.28 (50.93)     2:49.50 (37.22)
 32 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   2:54.61    2:55.32        
                  41.29     1:23.99 (42.70)     2:16.39 (52.40)     2:55.32 (38.93)
 33 Uberti, Marcos A    13 NYCC-MR                   NT    2:55.85        
                  27.38     1:14.31 (46.93)     2:11.92 (57.61)     2:55.85 (43.93)
 34 Williams, Jared A   13 CAS-MR                    NT    3:20.57        
                  45.30     1:32.70 (47.40)     2:24.29 (51.59)     3:20.57 (56.28)
 35 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          4:07.75    4:03.23        
                  53.24     1:49.82 (56.58)   3:08.02 (1:18.20)     4:03.23 (55.21)
 -- Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   2:54.96         DQ        
      Pulling on lane line - Misc
                  38.11     1:24.78 (46.67)     2:00.10 (35.32)          DQ (44.57)
 -- Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  45.05     1:38.83 (53.78)   2:48.85 (1:10.02)          DQ (42.52)
 -- Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:23.25         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    3:00.84         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              2:46.55         NS        
 -- Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         2:48.62        SCR        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               2:36.66        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    4:37.97    4:41.75        
                  28.53     1:01.98 (33.45)     1:38.23 (36.25)     2:15.50 (37.27)
        2:57.07 (41.57)     3:37.79 (40.72)     4:10.80 (33.01)     4:41.75 (30.95)
  2 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    4:48.54    4:44.09        
                  29.14     1:02.25 (33.11)     1:40.47 (38.22)     2:18.50 (38.03)
        2:58.83 (40.33)     3:40.76 (41.93)     4:12.59 (31.83)     4:44.09 (31.50)
  3 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              4:48.22    4:45.89        
                  31.12     1:07.65 (36.53)     1:43.20 (35.55)   3:00.89 (1:17.69)
        3:44.07 (43.18)                             4:15.68 ( )     4:45.89 (30.21)
  4 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               4:47.09    4:48.12        
                  29.85     1:04.38 (34.53)     1:39.63 (35.25)     2:16.17 (36.54)
        2:59.68 (43.51)     3:45.93 (46.25)     4:17.93 (32.00)     4:48.12 (30.19)
  5 Oumarov, Elan       13 HS-MR                5:00.00    4:48.95        
                  29.63     1:03.86 (34.23)     1:43.17 (39.31)     2:20.91 (37.74)
        3:02.69 (41.78)     3:45.18 (42.49)     4:18.66 (33.48)     4:48.95 (30.29)
  6 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    5:06.46    4:54.83        
                  30.52     1:06.36 (35.84)     1:44.25 (37.89)     2:21.73 (37.48)
        3:04.42 (42.69)     3:48.41 (43.99)     4:22.19 (33.78)     4:54.83 (32.64)
  7 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              4:55.01    4:59.27        
                  32.42     1:12.38 (39.96)     1:50.69 (38.31)     2:28.06 (37.37)
        3:09.03 (40.97)     3:50.68 (41.65)     4:25.66 (34.98)     4:59.27 (33.61)
  8 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    4:55.30    4:59.59        
                  32.03     1:10.70 (38.67)     1:49.37 (38.67)     2:27.34 (37.97)
        3:10.71 (43.37)     3:53.18 (42.47)     4:26.45 (33.27)     4:59.59 (33.14)
  9 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               4:59.61    5:02.41        
                  31.16     1:08.77 (37.61)     1:47.64 (38.87)     2:25.51 (37.87)
        3:11.41 (45.90)     3:54.22 (42.81)     4:29.39 (35.17)     5:02.41 (33.02)
 10 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   5:06.14    5:05.35        
                  33.98     1:14.06 (40.08)     1:54.49 (40.43)     2:34.25 (39.76)
        3:15.26 (41.01)     3:56.60 (41.34)     4:31.85 (35.25)     5:05.35 (33.50)
 11 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    5:11.18    5:06.00        
                  34.51     1:14.22 (39.71)     1:52.49 (38.27)     2:32.52 (40.03)
                                3:58.48 ( )     4:32.14 (33.66)     5:06.00 (33.86)
 12 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                   NT    5:08.11        
                  33.49     1:13.13 (39.64)     1:50.78 (37.65)     2:30.50 (39.72)
        3:14.43 (43.93)     3:59.35 (44.92)     4:34.10 (34.75)     5:08.11 (34.01)
 13 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    5:08.72    5:14.34        
                  31.79     1:10.29 (38.50)     1:52.93 (42.64)     2:35.38 (42.45)
        3:17.85 (42.47)     4:00.16 (42.31)     4:37.62 (37.46)     5:14.34 (36.72)
 14 Metcalf, Max        14 SMC-MR               5:11.96    5:15.55        
                  34.07     1:13.87 (39.80)     1:51.92 (38.05)     2:29.95 (38.03)
        3:15.80 (45.85)     4:02.31 (46.51)     4:40.78 (38.47)     5:15.55 (34.77)
 15 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            5:35.00    5:20.49        
                  33.79     1:16.05 (42.26)     1:56.05 (40.00)     2:37.41 (41.36)
        3:24.91 (47.50)     4:11.24 (46.33)     4:46.20 (34.96)     5:20.49 (34.29)
 16 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               5:45.79    5:22.17        
                  33.42     1:14.06 (40.64)     1:54.21 (40.15)     2:36.05 (41.84)
        3:24.61 (48.56)     4:13.57 (48.96)     4:49.09 (35.52)     5:22.17 (33.08)
 17 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            4:50.00    5:32.16        
                  31.80     1:10.74 (38.94)     1:52.90 (42.16)     2:35.80 (42.90)
        3:23.86 (48.06)     4:15.43 (51.57)     4:53.46 (38.03)     5:32.16 (38.70)
 18 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               5:40.19    5:32.52        
                  36.72     1:21.39 (44.67)     2:03.38 (41.99)     2:44.00 (40.62)
        3:33.05 (49.05)     4:21.19 (48.14)     4:58.15 (36.96)     5:32.52 (34.37)
 19 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            5:32.16    5:35.05        
                  34.67     1:20.88 (46.21)     1:59.77 (38.89)     2:38.83 (39.06)
        3:26.19 (47.36)     4:14.89 (48.70)     4:54.95 (40.06)     5:35.05 (40.10)
 20 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   5:42.67    5:40.11        
                  34.15     1:20.29 (46.14)     2:05.33 (45.04)     2:47.78 (42.45)
        3:37.73 (49.95)     4:29.57 (51.84)     5:06.17 (36.60)     5:40.11 (33.94)
 21 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              5:40.20    5:40.55        
                  34.34     1:18.06 (43.72)     1:59.90 (41.84)     2:41.17 (41.27)
        3:30.98 (49.81)     4:22.99 (52.01)   5:40.55 (1:17.56)                    
 22 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               5:47.81    5:45.37        
                  37.28     1:26.55 (49.27)     2:11.15 (44.60)     2:55.23 (44.08)
        3:42.47 (47.24)     4:25.23 (42.76)     5:06.24 (41.01)     5:45.37 (39.13)
 23 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               6:04.87    5:50.17        
                  33.75     1:14.58 (40.83)     2:01.31 (46.73)     2:47.62 (46.31)
        3:39.33 (51.71)     4:31.78 (52.45)     5:12.39 (40.61)     5:50.17 (37.78)
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               5:08.30        SCR        
 -- Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR                 NT        SCR        
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    22 NYCC-MR                22.00      20.51        
  2 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR      21.33      20.94        
  3 Lennox, Douglas C   25 NYAC-MR                20.75      21.91        
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 22.87      22.02        
  5 Tilneac, George     16 NYCC-MR                   NT      22.08        
  6 Tran, Adam J        18 CAC-CT                 22.73      22.78        
  7 Jiang, David        17 Agua Swim Team-MR      21.71      22.91        
  8 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR           23.69      22.92        
  9 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA                23.97      23.18        
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR                23.14      23.41        
 11 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR      24.42      23.57        
 12 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR                23.45      23.60        
 13 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR           24.04      23.61        
 14 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR           25.10      23.80        
 15 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR           24.09      23.86        
 16 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            24.31      23.90        
 17 May, Scott          17 SMC-MR                 24.09      24.15        
 18 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT      24.54        
 19 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR      26.82      24.59        
 20 Papes, Danny        15 SMC-MR                 24.35      24.67        
 21 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT      24.69        
 22 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR                25.45      24.73        
 23 Xia, Andrew H       17 MAC-NE                 24.68      24.82        
 24 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                25.41      24.91        
 25 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR            25.12      25.02        
 26 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 24.45      25.09        
 27 Shockley, Harrison  15 MAC-NE                 25.88      25.12        
 28 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR                26.42      25.19        
 29 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR      31.45      25.30        
 30 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR      25.53      25.46        
 31 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR      25.39      25.59        
 32 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR      25.40      25.62        
 33 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                25.00      25.78        
 34 Streeter, Myles     15 CAS-MR                 27.45      26.05        
 35 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR                26.08      26.10        
 36 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA                26.96      26.15        
 37 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT      27.50        
 38 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR                27.57      28.33        
 39 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR      30.87      30.15        
 40 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR            34.81      34.09        
 -- Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR      23.29         NS        
 -- Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR                26.52         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                29.80         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR            26.96         NS        
 -- Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR            31.46         NS        
 -- Frankenfeld, Kevin  23 NYAC-MR                21.91        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE                 24.93        SCR        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR            27.85        SCR        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT                 25.89        SCR        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT                 30.21        SCR        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                23.14        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                48.41      47.29        
                  22.90       47.29 (24.39)                                        
  2 Gleason, David X    22 NYCC-MR                47.50      47.32        
                  22.47       47.32 (24.85)                                        
  3 Frankenfeld, Kevin  23 NYAC-MR                47.17      48.43        
                  22.90       48.43 (25.53)                                        
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 48.14      48.54        
                  23.13       48.54 (25.41)                                        
  5 Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR      49.29      50.21        
                  23.83       50.21 (26.38)                                        
  6 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR          51.04      50.33        
                  24.28       50.33 (26.05)                                        
  7 Tran, Adam J        18 CAC-CT                 49.98      50.42        
                  23.50       50.42 (26.92)                                        
  8 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR                51.05      50.52        
                  23.96       50.52 (26.56)                                        
  9 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                51.65      50.68        
                  24.25       50.68 (26.43)                                        
 10 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR      51.21      50.71        
                  24.22       50.71 (26.49)                                        
 11 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR      51.00      50.94        
                  23.99       50.94 (26.95)                                        
 11 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR           52.26      50.94        
                  24.06       50.94 (26.88)                                        
 13 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR           50.37      51.19        
                  25.19       51.19 (26.00)                                        
 14 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA                53.48      51.31        
                  24.17       51.31 (27.14)                                        
 15 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR      53.35      51.69        
                  24.86       51.69 (26.83)                                        
 16 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR         NT      52.17        
                  24.85       52.17 (27.32)                                        
 17 Janz, Andrew W      17 CAC-CT                 49.65      52.19        
                  24.83       52.19 (27.36)                                        
 18 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR           52.88      52.37        
                  25.43       52.37 (26.94)                                        
 19 Markert, Gregory    17 SMC-MR                 51.38      52.49        
                  25.05       52.49 (27.44)                                        
 20 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR            51.00      52.76        
                  25.16       52.76 (27.60)                                        
 21 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR      53.96      53.06        
                  25.51       53.06 (27.55)                                        
 22 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR           54.07      53.09        
                  25.28       53.09 (27.81)                                        
 23 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR           54.99      53.17        
                  24.45       53.17 (28.72)                                        
 24 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR                54.85      53.37        
                  26.05       53.37 (27.32)                                        
 25 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      54.03      53.55        
                  25.59       53.55 (27.96)                                        
 26 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT      53.68        
                  25.37       53.68 (28.31)                                        
 27 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR      53.79      53.79        
                  25.68       53.79 (28.11)                                        
 28 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 52.76      53.85        
                  25.11       53.85 (28.74)                                        
 29 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                55.26      54.11        
                  26.27       54.11 (27.84)                                        
 30 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                55.39      54.19        
                  25.55       54.19 (28.64)                                        
 31 May, Scott          17 SMC-MR                 54.03      54.22        
                  25.56       54.22 (28.66)                                        
 32 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.07      54.56        
                  26.54       54.56 (28.02)                                        
 33 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR           55.20      54.63        
                  26.70       54.63 (27.93)                                        
 34 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR          53.50      54.78        
                  25.80       54.78 (28.98)                                        
 35 Xia, Andrew H       17 MAC-NE                 54.67      54.88        
                  26.27       54.88 (28.61)                                        
 36 Papes, Danny        15 SMC-MR                 55.30      55.02        
                  26.76       55.02 (28.26)                                        
 37 Shockley, Harrison  15 MAC-NE                 57.60      55.25        
                  26.47       55.25 (28.78)                                        
 38 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR           56.77      55.37        
                  27.01       55.37 (28.36)                                        
 39 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR      56.24      56.12        
                  26.48       56.12 (29.64)                                        
 40 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR                57.41      56.43        
                  26.60       56.43 (29.83)                                        
 41 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT      56.88        
                  27.13       56.88 (29.75)                                        
 42 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         1:01.28      57.09        
                  27.19       57.09 (29.90)                                        
 43 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR                57.21      57.23        
                  27.30       57.23 (29.93)                                        
 44 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR           59.12      57.25        
                  27.32       57.25 (29.93)                                        
 45 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR            57.00      57.28        
                  27.26       57.28 (30.02)                                        
 46 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR           56.78      57.44        
                  27.65       57.44 (29.79)                                        
 47 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:00.46      57.65        
                  27.69       57.65 (29.96)                                        
 48 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR              58.27      58.64        
                  27.86       58.64 (30.78)                                        
 49 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:01.78      58.70        
                  27.03       58.70 (31.67)                                        
 50 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          1:02.40      58.76        
                  28.18       58.76 (30.58)                                        
 51 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR      56.65      59.04        
                  27.83       59.04 (31.21)                                        
 52 Yale, Griffin       16 SMC-MR                 57.97    1:00.27        
                  28.01     1:00.27 (32.26)                                        
 53 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            1:02.90    1:00.34        
                  28.27     1:00.34 (32.07)                                        
 54 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.49        
                  28.90     1:00.49 (31.59)                                        
 55 Streeter, Myles     15 CAS-MR               1:10.32    1:02.69        
                  28.35     1:02.69 (34.34)                                        
 56 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR              1:06.69    1:02.87        
                  29.11     1:02.87 (33.76)                                        
 57 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:10.37    1:07.24        
                  30.91     1:07.24 (36.33)                                        
 58 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:07.12    1:08.24        
                  31.80     1:08.24 (36.44)                                        
 59 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:12.43    1:08.99        
                  32.38     1:08.99 (36.61)                                        
 60 Kodindkiy, Denny    15 Rac @ Jcc-MR         1:07.12    1:16.46        
                  35.60     1:16.46 (40.86)                                        
 61 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          1:21.21    1:26.13        
                  42.20     1:26.13 (43.93)                                        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:08.31         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:02.09         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR                58.58         NS        
 -- Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:03.60         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               1:09.15         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR      59.08         NS        
 -- Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR      51.00         NS        
 -- Chu, Bryan C        16 HS-MR                  57.30         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                50.43         NS        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:05.83        SCR        
 -- Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT        SCR        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR      53.84        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE                 53.65        SCR        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT                 54.82        SCR        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR                54.18        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:45.29    1:44.94        
                  24.77       52.27 (27.50)     1:19.07 (26.80)     1:44.94 (25.87)
  2 Gleason, David X    22 NYCC-MR              1:47.00    1:45.18        
                  24.82       52.57 (27.75)     1:19.01 (26.44)     1:45.18 (26.17)
  3 White, Tim G        22 NYAC-MR              1:50.83    1:47.24        
                  24.47       51.95 (27.48)     1:19.91 (27.96)     1:47.24 (27.33)
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT               1:54.51    1:48.18        
                  24.11       50.92 (26.81)     1:19.22 (28.30)     1:48.18 (28.96)
  5 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.52        
                  25.36       52.79 (27.43)     1:20.59 (27.80)     1:48.52 (27.93)
  6 Witzke, Christian   25 NYAC-MR              1:43.70    1:49.42        
                  25.32       52.70 (27.38)     1:20.51 (27.81)     1:49.42 (28.91)
  7 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              1:49.98    1:51.19        
                  25.85       54.10 (28.25)     1:22.43 (28.33)     1:51.19 (28.76)
  8 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR              1:51.18    1:52.11        
                  25.99       54.18 (28.19)     1:22.57 (28.39)     1:52.11 (29.54)
  9 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR        1:54.07    1:52.50        
                  25.94       55.35 (29.41)     1:24.26 (28.91)     1:52.50 (28.24)
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              1:53.01    1:53.28        
                  25.36       54.29 (28.93)     1:24.24 (29.95)     1:53.28 (29.04)
 11 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    1:54.20    1:53.71        
                  25.45       53.89 (28.44)     1:23.70 (29.81)     1:53.71 (30.01)
 12 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         1:51.98    1:54.01        
                  26.40       55.24 (28.84)     1:24.66 (29.42)     1:54.01 (29.35)
 13 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    1:51.85    1:54.16        
                  26.50       54.49 (27.99)     1:23.99 (29.50)     1:54.16 (30.17)
 14 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              1:57.82    1:54.19        
                  25.41       54.23 (28.82)     1:24.33 (30.10)     1:54.19 (29.86)
 15 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         1:55.01    1:54.46        
                  26.64       55.58 (28.94)     1:25.72 (30.14)     1:54.46 (28.74)
 16 Markert, Gregory    17 SMC-MR               1:57.89    1:54.60        
                  25.93       54.84 (28.91)     1:24.80 (29.96)     1:54.60 (29.80)
 17 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    1:57.89    1:55.33        
                  26.24       50.32 (24.08)   1:55.33 (1:05.01)                    
 18 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:55.76    1:55.45        
                                                    1:25.82 ( )     1:55.45 (29.63)
 19 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         1:57.52    1:55.87        
                  26.41       55.91 (29.50)     1:26.00 (30.09)     1:55.87 (29.87)
 20 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    2:05.02    1:57.93        
                  26.88       56.25 (29.37)     1:27.16 (30.91)     1:57.93 (30.77)
 21 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:00.36    1:58.20        
                  25.99       56.10 (30.11)     1:27.21 (31.11)     1:58.20 (30.99)
 22 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         2:00.50    1:58.24        
                  27.24       57.67 (30.43)     1:28.10 (30.43)     1:58.24 (30.14)
 23 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:58.79    1:58.39        
                  26.15       55.41 (29.26)     1:26.76 (31.35)     1:58.39 (31.63)
 24 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    1:56.72    1:58.48        
                  26.46       55.84 (29.38)     1:26.49 (30.65)     1:58.48 (31.99)
 25 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:01.67    1:58.96        
                  26.75       57.10 (30.35)     1:28.25 (31.15)     1:58.96 (30.71)
 26 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         2:00.12    1:59.14        
                  28.01       58.38 (30.37)     1:28.65 (30.27)     1:59.14 (30.49)
 27 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.60        
                  26.73       57.08 (30.35)     1:27.96 (30.88)     1:59.60 (31.64)
 28 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               2:05.99    2:00.60        
                  26.92       57.72 (30.80)     1:29.71 (31.99)     2:00.60 (30.89)
 29 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          1:58.98    2:00.63        
                  26.25       56.49 (30.24)     1:28.73 (32.24)     2:00.63 (31.90)
 30 May, Scott          17 SMC-MR               1:58.12    2:00.85        
                  26.14       55.64 (29.50)     1:27.76 (32.12)     2:00.85 (33.09)
 31 Moran, Harry H      16 NYCC-MR              2:00.00    2:01.30        
                  26.92       57.61 (30.69)     1:29.76 (32.15)     2:01.30 (31.54)
 32 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:02.55    2:02.24        
                  27.42       58.69 (31.27)     1:31.48 (32.79)     2:02.24 (30.76)
 33 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:06.67    2:02.58        
                  26.20       57.05 (30.85)     1:29.90 (32.85)     2:02.58 (32.68)
 34 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR        2:02.99    2:03.37        
                  26.59       57.35 (30.76)     1:30.27 (32.92)     2:03.37 (33.10)
 34 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.37        
                  27.17       57.73 (30.56)     1:32.55 (34.82)     2:03.37 (30.82)
 36 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    2:04.21    2:03.86        
                  28.88     1:00.64 (31.76)     1:32.22 (31.58)     2:03.86 (31.64)
 37 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         2:08.63    2:04.65        
                  27.76       59.42 (31.66)     1:32.23 (32.81)     2:04.65 (32.42)
 38 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    2:07.26    2:05.30        
                  27.57       59.82 (32.25)     1:33.33 (33.51)     2:05.30 (31.97)
 39 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              2:12.99    2:05.37        
                  28.04     1:00.00 (31.96)     1:32.79 (32.79)     2:05.37 (32.58)
 40 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:03.22    2:06.20        
                  28.40     1:00.28 (31.88)     1:33.12 (32.84)     2:06.20 (33.08)
 41 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              2:15.00    2:07.93        
                  28.12     1:00.24 (32.12)     1:34.20 (33.96)     2:07.93 (33.73)
 42 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:09.96    2:08.53        
                  28.53     1:01.54 (33.01)     1:34.95 (33.41)     2:08.53 (33.58)
 43 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    2:09.15        
                  28.23     1:00.64 (32.41)     1:34.81 (34.17)     2:09.15 (34.34)
 44 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR              NT    2:09.50        
                  29.33     1:01.47 (32.14)     1:35.57 (34.10)     2:09.50 (33.93)
 45 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          2:08.12    2:09.56        
                  27.41       59.28 (31.87)     1:34.28 (35.00)     2:09.56 (35.28)
 46 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    2:18.51    2:10.60        
                  26.05       57.53 (31.48)     1:32.62 (35.09)     2:10.60 (37.98)
 47 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    2:12.32    2:11.70        
                  28.47     1:00.96 (32.49)     1:35.80 (34.84)     2:11.70 (35.90)
 48 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    2:12.71        
                  27.92     1:01.03 (33.11)     1:36.83 (35.80)     2:12.71 (35.88)
 49 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              2:21.53    2:12.77        
                  28.03     1:00.82 (32.79)     1:36.72 (35.90)     2:12.77 (36.05)
 50 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            2:19.25    2:15.51        
                  29.87     1:03.84 (33.97)     1:40.61 (36.77)     2:15.51 (34.90)
 51 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          2:30.73    2:16.36        
                  29.49     1:03.13 (33.64)     1:40.24 (37.11)     2:16.36 (36.12)
 52 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR              2:16.72    2:17.03        
                  30.80     1:05.68 (34.88)     1:40.74 (35.06)     2:17.03 (36.29)
 53 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:19.81    2:19.41        
                  30.75     1:07.45 (36.70)     1:45.01 (37.56)     2:19.41 (34.40)
 54 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    2:19.64        
                  29.95     1:03.08 (33.13)     1:40.72 (37.64)     2:19.64 (38.92)
 55 Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT    2:23.05        
                  29.79     1:05.26 (35.47)     1:44.58 (39.32)     2:23.05 (38.47)
 56 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            2:23.07    2:25.37        
                  31.07     1:07.62 (36.55)     1:46.79 (39.17)     2:25.37 (38.58)
 57 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    2:38.91    2:27.67        
                  31.66     1:08.45 (36.79)     1:48.59 (40.14)     2:27.67 (39.08)
 58 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT    2:29.11        
                  31.65     1:07.18 (35.53)     1:46.21 (39.03)     2:29.11 (42.90)
 59 Mitchell, Dennis    15 Rac @ Jcc-MR         2:33.02    2:32.89        
                  34.49     1:12.56 (38.07)     1:52.70 (40.14)     2:32.89 (40.19)
 60 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          2:54.77    2:48.99        
                  35.43     1:18.51 (43.08)     2:03.64 (45.13)     2:48.99 (45.35)
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:31.36         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:50.18         NS        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               1:58.11         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               2:34.78         NS        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               2:04.01         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:07.21         NS        
 -- Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          3:06.42         NS        
 -- Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    2:14.52         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:27.87         NS        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    1:53.14        SCR        
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              4:55.60    4:55.83        
                  26.29       55.18 (28.89)     1:25.03 (29.85)     1:55.09 (30.06)
        2:25.51 (30.42)     2:55.94 (30.43)     3:26.63 (30.69)     3:57.47 (30.84)
        4:27.75 (30.28)     4:55.83 (28.08)                                        
  2 Lennox, Douglas C   25 NYAC-MR              4:40.68    4:55.90        
                  25.66       54.75 (29.09)     1:24.44 (29.69)     1:54.86 (30.42)
        2:25.66 (30.80)     2:56.38 (30.72)     3:26.91 (30.53)     3:57.40 (30.49)
        4:27.52 (30.12)     4:55.90 (28.38)                                        
  3 Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    4:51.19    4:56.41        
                  27.04       56.73 (29.69)     1:26.75 (30.02)     1:56.62 (29.87)
        2:26.53 (29.91)     2:56.57 (30.04)     3:26.71 (30.14)     3:57.29 (30.58)
        4:27.53 (30.24)     4:56.41 (28.88)                                        
  4 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR    4:54.77    5:02.14        
                  26.69       56.75 (30.06)     1:27.39 (30.64)     1:58.76 (31.37)
        2:30.16 (31.40)     3:02.69 (32.53)     3:31.82 (29.13)     4:03.41 (31.59)
        4:27.49 (24.08)     5:02.14 (34.65)                                        
  5 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT               5:09.00    5:04.79        
  6 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         5:09.00    5:05.36        
  7 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              5:08.44    5:05.77        
                  26.06       55.62 (29.56)     1:25.85 (30.23)     1:57.14 (31.29)
        2:28.61 (31.47)     3:00.28 (31.67)     3:32.06 (31.78)     4:04.06 (32.00)
        4:35.64 (31.58)     5:05.77 (30.13)                                        
  8 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    5:08.35    5:08.36        
                  26.01       55.63 (29.62)     1:26.10 (30.47)     1:57.38 (31.28)
        2:29.31 (31.93)     3:00.93 (31.62)     3:32.88 (31.95)     4:05.00 (32.12)
        4:37.30 (32.30)     5:08.36 (31.06)                                        
  9 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    5:11.11    5:12.81        
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              5:13.48    5:16.62        
 11 Jiang, David        17 Agua Swim Team-MR    5:00.00    5:24.25        
                  27.80       58.55 (30.75)     1:30.74 (32.19)     2:01.89 (31.15)
        2:36.64 (34.75)     3:09.95 (33.31)     3:30.53 (20.58)     4:17.36 (46.83)
        4:51.28 (33.92)     5:24.25 (32.97)                                        
 12 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               5:47.07    5:26.26        
                  27.94       59.94 (32.00)     1:32.78 (32.84)     2:06.40 (33.62)
        2:40.50 (34.10)     3:14.05 (33.55)     3:48.03 (33.98)     4:21.88 (33.85)
        4:54.28 (32.40)     5:26.26 (31.98)                                        
 13 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    5:34.96    5:26.56        
 14 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         5:39.25    5:27.35        
 15 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              5:45.00    5:28.31        
                  28.47     1:00.06 (31.59)     1:32.96 (32.90)     2:07.03 (34.07)
        2:40.60 (33.57)     3:14.49 (33.89)     3:48.93 (34.44)     4:23.08 (34.15)
        4:56.56 (33.48)     5:28.31 (31.75)                                        
 16 McAuley, Charles    16 SMC-MR               5:47.86    5:39.04        
                  28.37     1:01.07 (32.70)     1:35.42 (34.35)     2:10.45 (35.03)
        2:45.90 (35.45)                             3:57.75 ( )     4:32.86 (35.11)
      5:39.04 (1:06.18)                                                            
 17 May, Scott          17 SMC-MR               5:35.22    5:39.68        
 18 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         6:02.75    5:49.60        
                  29.41     1:03.42 (34.01)     1:39.03 (35.61)     2:14.39 (35.36)
        2:50.11 (35.72)     3:25.90 (35.79)     4:02.22 (36.32)     4:38.83 (36.61)
        5:15.51 (36.68)     5:49.60 (34.09)                                        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               5:19.61        SCR        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         5:02.00        SCR        
 -- Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         5:29.63        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               6:10.42        SCR        
 -- Tilneac, George     16 NYCC-MR              4:44.78        SCR        
 -- Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         5:33.36        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              5:47.60        SCR        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR              5:40.00        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    22 NYCC-MR                54.00      52.57        
                  24.80       52.57 (27.77)                                        
  2 Tilneac, George     16 NYCC-MR                53.89      52.65        
                  25.78       52.65 (26.87)                                        
  3 Smit, Alex A        22 NYAC-MR                53.00      53.97        
                  26.77       53.97 (27.20)                                        
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 53.45      54.29        
                  26.31       54.29 (27.98)                                        
  5 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR      56.51      55.93        
                  27.16       55.93 (28.77)                                        
  6 Shockley, Harrison  15 MAC-NE                 58.98      56.66        
                  27.39       56.66 (29.27)                                        
  7 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                57.12      56.75        
                  27.86       56.75 (28.89)                                        
  8 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      56.87      57.20        
                  27.87       57.20 (29.33)                                        
  9 Robinson, Sean C    29 NYAC-MR                52.94      57.98        
                  27.50       57.98 (30.48)                                        
 10 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR          57.26      58.00        
                  28.87       58.00 (29.13)                                        
 11 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR                58.76      58.12        
                  28.44       58.12 (29.68)                                        
 12 Markert, Gregory    17 SMC-MR                 57.02      58.13        
                  28.18       58.13 (29.95)                                        
 13 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR      59.37      58.14        
                  28.62       58.14 (29.52)                                        
 14 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR    1:00.02      58.36        
                  28.00       58.36 (30.36)                                        
 15 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 59.53      58.74        
                  27.92       58.74 (30.82)                                        
 16 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR           59.67      59.40        
                  28.88       59.40 (30.52)                                        
 17 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    1:01.83    1:00.00        
                  29.49     1:00.00 (30.51)                                        
 18 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               1:00.49    1:00.25        
                  30.07     1:00.25 (30.18)                                        
 19 Tran, Adam J        18 CAC-CT                 59.14    1:00.41        
                  28.53     1:00.41 (31.88)                                        
 20 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    1:04.44    1:01.62        
                  29.92     1:01.62 (31.70)                                        
 21 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR                56.00    1:01.73        
                  29.90     1:01.73 (31.83)                                        
 22 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.92        
                  29.50     1:01.92 (32.42)                                        
 23 May, Scott          17 SMC-MR               1:01.53    1:02.31        
                  30.40     1:02.31 (31.91)                                        
 24 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:03.95    1:02.56        
                  56.55      1:02.56 (6.01)                                        
 25 Papes, Danny        15 SMC-MR                 59.36    1:02.64        
                  29.77     1:02.64 (32.87)                                        
 26 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               1:01.80    1:02.86        
                  30.22     1:02.86 (32.64)                                        
 27 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         1:05.62    1:03.14        
                  31.50     1:03.14 (31.64)                                        
 28 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         1:04.85    1:03.16        
                  31.13     1:03.16 (32.03)                                        
 29 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         1:03.72    1:03.41        
                  31.04     1:03.41 (32.37)                                        
 30 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         1:08.12    1:04.70        
 31 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    1:07.24    1:05.31        
                  31.58     1:05.31 (33.73)                                        
 32 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:05.73    1:05.60        
                  33.20     1:05.60 (32.40)                                        
 33 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              1:08.48    1:05.62        
 34 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR          59.81    1:05.74        
                  31.91     1:05.74 (33.83)                                        
 35 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         1:05.22    1:07.90        
                  32.57     1:07.90 (35.33)                                        
 36 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          1:08.40    1:08.21        
 37 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              1:06.88    1:08.26        
                  33.89     1:08.26 (34.37)                                        
 38 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR              NT    1:08.27        
                  31.76     1:08.27 (36.51)                                        
 39 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          1:06.42    1:08.35        
                  32.75     1:08.35 (35.60)                                        
 40 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         1:15.12    1:08.80        
                  34.22     1:08.80 (34.58)                                        
 41 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.05        
                  33.42     1:09.05 (35.63)                                        
 42 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    1:07.96    1:09.37        
 43 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:10.12    1:10.49        
 44 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    1:13.28    1:10.85        
                  34.19     1:10.85 (36.66)                                        
 45 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.62        
                  34.11     1:11.62 (37.51)                                        
 46 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            1:12.50    1:12.13        
                  35.77     1:12.13 (36.36)                                        
 47 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:08.94    1:12.85        
 48 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:19.74    1:14.91        
                  35.42     1:14.91 (39.49)                                        
 49 Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT    1:14.96        
                  36.02     1:14.96 (38.94)                                        
 50 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR              1:11.96    1:16.73        
                  36.89     1:16.73 (39.84)                                        
 51 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:18.20    1:18.62        
                  38.32     1:18.62 (40.30)                                        
 52 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT    1:19.73        
                  38.02     1:19.73 (41.71)                                        
 53 Mitchell, Dennis    15 Rac @ Jcc-MR         1:22.12    1:20.72        
                  39.62     1:20.72 (41.10)                                        
 54 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:26.89    1:25.14        
                  42.22     1:25.14 (42.92)                                        
 55 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          1:25.15    1:27.29        
                  43.61     1:27.29 (43.68)                                        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         1:03.34         DQ        
      Not on back off wall
                  30.46          DQ (31.14)                                        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               1:03.28         NS        
 -- Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR      59.35         NS        
 -- Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    1:05.13         NS        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    1:04.97         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:23.56         NS        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:18.53         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:07.81         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:11.45         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               1:19.49         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                54.64         NS        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               1:03.85         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:50.33        
                  25.82       53.67 (27.85)     1:21.91 (28.24)     1:50.33 (28.42)
  2 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:53.81    1:53.41        
                  26.59       55.50 (28.91)     1:24.66 (29.16)     1:53.41 (28.75)
  3 Gleason, David X    22 NYCC-MR              1:56.50    1:56.50        
                  26.77       56.43 (29.66)     1:26.51 (30.08)     1:56.50 (29.99)
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:02.77    1:58.30        
                  28.61       58.74 (30.13)     1:29.80 (31.06)     1:58.30 (28.50)
  5 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT               2:04.49    2:02.69        
                  28.54       59.51 (30.97)     1:30.69 (31.18)     2:02.69 (32.00)
  6 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    2:06.60    2:03.66        
                  28.70       59.69 (30.99)     1:31.56 (31.87)     2:03.66 (32.10)
  7 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:06.51        
                  28.40       48.56 (20.16)     1:33.20 (44.64)     2:06.51 (33.31)
  8 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:06.63        
                  30.05     1:02.46 (32.41)     1:35.01 (32.55)     2:06.63 (31.62)
  9 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               2:12.62    2:07.68        
                  28.22     1:00.33 (32.11)     1:34.17 (33.84)     2:07.68 (33.51)
 10 Markert, Gregory    17 SMC-MR               2:03.59    2:08.64        
                  30.01     1:02.65 (32.64)     1:36.00 (33.35)     2:08.64 (32.64)
 11 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR    2:11.06    2:09.85        
                  30.10   2:09.85 (1:39.75)                                        
 12 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         2:19.62    2:10.95        
                  32.26     1:05.19 (32.93)     1:39.08 (33.89)     2:10.95 (31.87)
 13 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR        2:11.70    2:11.17        
                  30.56     1:03.49 (32.93)     1:37.74 (34.25)     2:11.17 (33.43)
 14 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:08.17    2:11.43        
                  30.05     1:03.37 (33.32)     1:37.56 (34.19)     2:11.43 (33.87)
 15 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    2:16.45    2:12.09        
                  31.12     1:04.74 (33.62)     1:38.61 (33.87)     2:12.09 (33.48)
 16 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:17.04    2:12.22        
                  30.96     1:03.56 (32.60)     1:38.40 (34.84)     2:12.22 (33.82)
 17 Tran, Adam J        18 CAC-CT               2:13.93    2:14.38        
                  30.82     1:04.56 (33.74)     1:39.59 (35.03)     2:14.38 (34.79)
 18 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:22.99    2:15.67        
                  31.44     1:05.13 (33.69)     1:40.38 (35.25)     2:15.67 (35.29)
 19 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         2:26.12    2:15.97        
                  32.59   1:42.97 (1:10.38)     2:15.97 (33.00)                    
 20 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:09.08    2:16.27        
                  29.88     1:03.72 (33.84)     1:40.22 (36.50)     2:16.27 (36.05)
 21 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         2:23.71    2:16.40        
                  32.41                             1:41.08 ( )     2:16.40 (35.32)
 22 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         2:28.41    2:16.48        
                  32.34     1:07.06 (34.72)     1:42.09 (35.03)     2:16.48 (34.39)
 23 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    2:21.33    2:17.77        
                  32.01     1:06.40 (34.39)     1:42.89 (36.49)     2:17.77 (34.88)
 24 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:13.74    2:17.84        
                  31.89     1:08.08 (36.19)     1:44.11 (36.03)     2:17.84 (33.73)
 25 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:20.94    2:18.04        
                  32.07     1:07.03 (34.96)     1:43.76 (36.73)     2:18.04 (34.28)
 26 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR        2:15.00    2:19.81        
                  31.98     1:01.41 (29.43)     1:44.54 (43.13)     2:19.81 (35.27)
 27 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         2:22.46    2:21.38        
                  32.26     1:07.54 (35.28)     1:44.67 (37.13)     2:21.38 (36.71)
 28 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              2:31.00    2:21.83        
                  32.40   1:45.64 (1:13.24)     2:21.83 (36.19)                    
 29 Yale, Griffin       16 SMC-MR               2:19.62    2:24.73        
                  32.19     1:08.24 (36.05)     1:46.19 (37.95)     2:24.73 (38.54)
 30 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    2:35.00        
                  31.73     1:13.83 (42.10)     1:55.97 (42.14)     2:35.00 (39.03)
 31 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         2:40.12    2:38.90        
                  37.22     1:17.42 (40.20)     1:58.73 (41.31)     2:38.90 (40.17)
 32 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          3:05.57    3:07.01        
                  44.58     1:33.36 (48.78)     2:22.35 (48.99)     3:07.01 (44.66)
 33 Kodindkiy, Denny    15 Rac @ Jcc-MR         2:34.12    3:13.88        
                  41.63     1:29.20 (47.57)     2:20.11 (50.91)     3:13.88 (53.77)
 -- Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:28.96         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:28.94         NS        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    2:08.68         NS        
 -- Chu, Bryan C        16 HS-MR                2:20.48         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:57.75         NS        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               2:11.70        SCR        
 -- Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               2:25.61        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR      56.68      59.72        
                  28.12       59.72 (31.60)                                        
  2 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR      58.76    1:01.02        
                  29.18     1:01.02 (31.84)                                        
  3 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              1:02.67    1:01.11        
                  28.68     1:01.11 (32.43)                                        
  4 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    1:01.56    1:03.47        
                  30.12     1:03.47 (33.35)                                        
  5 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               1:01.15    1:04.69        
                  30.49     1:04.69 (34.20)                                        
  6 McAuley, Charles    16 SMC-MR               1:03.59    1:05.35        
                  30.69     1:05.35 (34.66)                                        
  7 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         1:04.81    1:06.02        
                  31.81     1:06.02 (34.21)                                        
  8 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              1:08.29    1:06.90        
                  31.75     1:06.90 (35.15)                                        
  9 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          1:04.30    1:06.91        
                  31.66     1:06.91 (35.25)                                        
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              1:08.80    1:06.92        
                  31.90     1:06.92 (35.02)                                        
 11 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.56        
                  31.51     1:08.56 (37.05)                                        
 12 Markert, Gregory    17 SMC-MR               1:08.62    1:08.71        
                  31.74     1:08.71 (36.97)                                        
 13 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              1:08.96    1:09.06        
                  32.62     1:09.06 (36.44)                                        
 14 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               1:08.50    1:09.62        
                  32.99     1:09.62 (36.63)                                        
 15 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR    1:12.23    1:11.37        
                  33.84     1:11.37 (37.53)                                        
 16 Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR    1:18.80    1:12.37        
                  34.47     1:12.37 (37.90)                                        
 17 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         1:05.45    1:12.60        
                  34.25     1:12.60 (38.35)                                        
 18 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:10.04    1:13.28        
                  28.76     1:13.28 (44.52)                                        
 19 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    1:13.39    1:13.89        
                  34.06     1:13.89 (39.83)                                        
 20 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    1:13.46    1:14.08        
                  34.89     1:14.08 (39.19)                                        
 21 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          1:16.88    1:14.34        
                  35.72     1:14.34 (38.62)                                        
 22 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         1:14.18    1:14.48        
                  36.62     1:14.48 (37.86)                                        
 23 Papes, Danny        15 SMC-MR               1:13.02    1:15.07        
                  34.98     1:15.07 (40.09)                                        
 24 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               1:24.24    1:15.56        
                  35.08     1:15.56 (40.48)                                        
 25 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:18.40    1:15.98        
                  37.28     1:15.98 (38.70)                                        
 26 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            1:18.90    1:17.29        
                  35.85     1:17.29 (41.44)                                        
 27 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            1:15.75    1:17.80        
                  34.94     1:17.80 (42.86)                                        
 28 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          1:17.70    1:17.85        
                  36.93     1:17.85 (40.92)                                        
 29 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:19.77    1:18.74        
                  37.39     1:18.74 (41.35)                                        
 30 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         1:22.69    1:19.67        
                  37.32     1:19.67 (42.35)                                        
 31 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:19.86        
                  37.88     1:19.86 (41.98)                                        
 31 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         1:28.02    1:19.86        
                  37.58     1:19.86 (42.28)                                        
 33 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT    1:20.64        
                  38.74     1:20.64 (41.90)                                        
 34 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:20.68        
                  37.59     1:20.68 (43.09)                                        
 35 Yale, Griffin       16 SMC-MR               1:18.70    1:22.88        
                  37.42     1:22.88 (45.46)                                        
 36 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:35.16    1:23.12        
                  40.28     1:23.12 (42.84)                                        
 37 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:22.26    1:24.21        
                  39.26     1:24.21 (44.95)                                        
 38 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:25.47    1:24.98        
                  39.88     1:24.98 (45.10)                                        
 39 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:29.02    1:28.13        
                  41.08     1:28.13 (47.05)                                        
 40 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         1:28.12    1:29.87        
                  44.24     1:29.87 (45.63)                                        
 41 Kodindkiy, Denny    15 Rac @ Jcc-MR         1:34.12    1:35.80        
                  44.17     1:35.80 (51.63)                                        
 42 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          1:39.95    1:46.34        
                  50.28     1:46.34 (56.06)                                        
 -- Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  37.46          DQ (44.01)                                        
 -- Chu, Bryan C        16 HS-MR                1:04.00         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    1:33.24         NS        
 -- Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:16.37         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               1:28.38         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:06.60         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:26.63         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:19.91         NS        
 -- Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR    1:07.05         NS        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR              1:04.18        SCR        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               1:16.28        SCR        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:31.15        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               1:17.37        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              2:25.28    2:16.28        
                  29.65     1:04.67 (35.02)     1:40.16 (35.49)     2:16.28 (36.12)
  2 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               2:12.83    2:21.47        
                  32.06     1:08.07 (36.01)     1:44.84 (36.77)     2:21.47 (36.63)
  3 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          2:22.90    2:24.62        
                  31.84     1:09.14 (37.30)     1:47.42 (38.28)     2:24.62 (37.20)
  4 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:20.44    2:27.86        
                  31.71     1:08.92 (37.21)     1:47.94 (39.02)     2:27.86 (39.92)
  5 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              2:28.09    2:28.32        
                  32.25     1:10.32 (38.07)     1:49.56 (39.24)     2:28.32 (38.76)
  6 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:31.66    2:29.92        
                  33.49     1:11.03 (37.54)     1:50.40 (39.37)     2:29.92 (39.52)
  7 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    2:33.23    2:30.18        
                  33.50     1:11.69 (38.19)     1:51.61 (39.92)     2:30.18 (38.57)
  8 Markert, Gregory    17 SMC-MR               2:32.30    2:30.20        
                  32.92     1:11.38 (38.46)     1:50.87 (39.49)     2:30.20 (39.33)
  9 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         2:35.24    2:30.54        
                  34.26     1:13.64 (39.38)     1:53.52 (39.88)     2:30.54 (37.02)
 10 Moran, Harry H      16 NYCC-MR              2:27.00    2:30.88        
                  32.65     1:11.42 (38.77)     1:51.79 (40.37)     2:30.88 (39.09)
 11 May, Scott          17 SMC-MR               2:36.03    2:31.94        
                  33.99     1:12.70 (38.71)     1:52.91 (40.21)     2:31.94 (39.03)
 12 Tran, Adam J        18 CAC-CT               2:30.04    2:32.61        
                  33.35     1:11.65 (38.30)     1:51.81 (40.16)     2:32.61 (40.80)
 13 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:33.45    2:34.31        
                  33.55     1:11.94 (38.39)     1:53.91 (41.97)     2:34.31 (40.40)
 14 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:37.45    2:38.25        
                  36.39     1:16.94 (40.55)     1:57.18 (40.24)     2:38.25 (41.07)
 15 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         2:39.92    2:42.36        
                  35.18     1:16.26 (41.08)     1:59.37 (43.11)     2:42.36 (42.99)
 16 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         2:51.12    2:43.30        
                  37.79     1:19.52 (41.73)     2:00.46 (40.94)     2:43.30 (42.84)
 17 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          2:57.43    2:45.97        
                  35.09     1:17.38 (42.29)     2:01.87 (44.49)     2:45.97 (44.10)
 18 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    2:37.01    2:46.03        
                  35.82     1:18.57 (42.75)     2:02.25 (43.68)     2:46.03 (43.78)
 19 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          2:50.89    2:49.20        
                  37.46     1:20.88 (43.42)     2:06.00 (45.12)     2:49.20 (43.20)
 20 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:43.91    2:49.60        
                  36.85     1:20.46 (43.61)     2:05.04 (44.58)     2:49.60 (44.56)
 21 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:50.23        
                  37.35     1:20.23 (42.88)     2:06.14 (45.91)     2:50.23 (44.09)
 22 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               3:02.22    2:50.53        
                  35.47     1:20.29 (44.82)     2:06.45 (46.16)     2:50.53 (44.08)
 23 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            4:45.00    2:51.05        
                  36.71     1:19.80 (43.09)     2:05.52 (45.72)     2:51.05 (45.53)
 24 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:47.41    2:53.77        
                  37.03     1:20.70 (43.67)     2:07.09 (46.39)     2:53.77 (46.68)
 25 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         3:02.12    2:54.34        
                  38.35     1:21.53 (43.18)     2:07.64 (46.11)     2:54.34 (46.70)
 26 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          2:56.46    2:55.00        
                  36.69     1:20.59 (43.90)     2:08.00 (47.41)     2:55.00 (47.00)
 27 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    3:07.60    2:56.97        
                  39.61     1:23.61 (44.00)     2:09.86 (46.25)     2:56.97 (47.11)
 28 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            2:57.37    2:57.40        
                  38.25     1:23.81 (45.56)     2:12.23 (48.42)     2:57.40 (45.17)
 29 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:18.00    3:02.09        
                  41.54     1:27.68 (46.14)     2:14.69 (47.01)     3:02.09 (47.40)
 30 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR              3:03.78    3:03.23        
                  40.64     1:26.02 (45.38)     2:15.07 (49.05)     3:03.23 (48.16)
 31 Mitchell, Dennis    15 Rac @ Jcc-MR         3:36.12    3:33.21        
                  46.34     1:39.32 (52.98)     2:36.67 (57.35)     3:33.21 (56.54)
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:58.13         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:25.68         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                53.71      52.65        
                  24.94       52.65 (27.71)                                        
  2 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 55.47      53.58        
                  25.92       53.58 (27.66)                                        
  3 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR      56.09      54.65        
                  26.02       54.65 (28.63)                                        
  4 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR      53.49      54.71        
                  25.20       54.71 (29.51)                                        
  5 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR      57.53      55.29        
                  25.57       55.29 (29.72)                                        
  6 Robinson, Sean C    29 NYAC-MR                52.93      55.32        
                  25.48       55.32 (29.84)                                        
  7 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA                57.21      56.52        
                  25.88       56.52 (30.64)                                        
  8 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR      57.13      57.08        
                  26.23       57.08 (30.85)                                        
  8 Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR      56.02      57.08        
                  27.38       57.08 (29.70)                                        
 10 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR      55.84      57.34        
                  26.35       57.34 (30.99)                                        
 11 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR      56.92      57.73        
                  27.14       57.73 (30.59)                                        
 12 Tran, Adam J        18 CAC-CT               1:02.87      58.32        
                  26.65       58.32 (31.67)                                        
 13 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              1:01.18      58.45        
                  26.95       58.45 (31.50)                                        
 14 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                59.42      58.64        
                  58.34        58.64 (0.30)                                        
 15 Janz, Andrew W      17 CAC-CT                 57.46      58.80        
                  26.93       58.80 (31.87)                                        
 16 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      57.40      59.29        
 17 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:02.18        
                  24.16     1:02.18 (38.02)                                        
 18 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    1:01.53    1:02.35        
                  28.42     1:02.35 (33.93)                                        
 19 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               1:02.02    1:02.96        
                  28.90     1:02.96 (34.06)                                        
 20 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.06        
                  29.77     1:04.06 (34.29)                                        
 21 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:10.99    1:04.20        
                  29.19     1:04.20 (35.01)                                        
 22 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         1:10.94    1:04.59        
                  28.82     1:04.59 (35.77)                                        
 23 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               1:08.06    1:04.64        
                  29.89     1:04.64 (34.75)                                        
 24 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.74        
                  29.29     1:05.74 (36.45)                                        
 25 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:04.01    1:07.00        
                  30.91     1:07.00 (36.09)                                        
 26 Papes, Danny        15 SMC-MR               1:07.25    1:08.42        
                  31.58     1:08.42 (36.84)                                        
 27 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    1:12.61    1:09.53        
                  32.72     1:09.53 (36.81)                                        
 28 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:14.42    1:10.39        
                  31.63     1:10.39 (38.76)                                        
 29 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          1:08.30    1:11.16        
                  30.36     1:11.16 (40.80)                                        
 30 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:15.39    1:11.71        
                  32.22     1:11.71 (39.49)                                        
 31 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR              1:21.30    1:16.92        
                  35.50     1:16.92 (41.42)                                        
 32 Streeter, Myles     15 CAS-MR               1:29.12    1:19.99        
                  35.11     1:19.99 (44.88)                                        
 -- Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         1:13.98         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:19.52         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:20.22         NS        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE                 59.53        SCR        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                53.71        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:09.43        SCR        
 -- Frankenfeld, Kevin  23 NYAC-MR                57.32        SCR        
 -- Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         1:00.93        SCR        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR           55.12        SCR        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR                59.00        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:52.62        
                  24.00       51.43 (27.43)     1:21.25 (29.82)     1:52.62 (31.37)
  2 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:59.17    2:00.88        
                  26.59       56.79 (30.20)     1:28.85 (32.06)     2:00.88 (32.03)
  3 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    2:01.85    2:02.76        
                  27.51       59.01 (31.50)     1:30.93 (31.92)     2:02.76 (31.83)
  4 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:04.69        
                  27.76     1:00.19 (32.43)     1:32.74 (32.55)     2:04.69 (31.95)
  5 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:07.70    2:08.15        
                  29.15     1:00.43 (31.28)     1:33.75 (33.32)     2:08.15 (34.40)
  6 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR    2:07.91    2:09.26        
                  27.65     1:00.61 (32.96)     1:35.41 (34.80)     2:09.26 (33.85)
  7 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         2:10.46    2:09.63        
                  29.49     1:01.54 (32.05)     1:37.40 (35.86)     2:09.63 (32.23)
  8 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:10.49        
                  27.88       59.40 (31.52)     1:33.84 (34.44)     2:10.49 (36.65)
  9 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         2:14.17    2:12.70        
                  29.19     1:03.27 (34.08)     1:38.09 (34.82)     2:12.70 (34.61)
 10 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR              NT    2:26.20        
                  31.93     1:09.66 (37.73)     1:46.77 (37.11)     2:26.20 (39.43)
 11 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR                   NT    2:33.25        
                  32.92     1:13.68 (40.76)     1:58.89 (45.21)     2:33.25 (34.36)
 12 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:26.12    2:46.96        
                  33.92     1:17.01 (43.09)     2:04.49 (47.48)     2:46.96 (42.47)
 -- Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            2:55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  35.87     1:20.52 (44.65)     2:10.93 (50.41)          DQ (49.67)
 -- Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         2:48.12         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  36.83     1:21.95 (45.12)     2:09.85 (47.90)          DQ (53.74)
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               2:31.57         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:30.65         NS        
 -- Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    2:36.23         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:59.30    1:56.86        
                  25.38       53.89 (28.51)     1:30.30 (36.41)     1:56.86 (26.56)
  2 Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR    2:06.38    2:00.96        
                  25.12       56.71 (31.59)     1:34.82 (38.11)     2:00.96 (26.14)
  3 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR    1:58.66    2:04.83        
                  26.14       59.85 (33.71)     1:34.25 (34.40)     2:04.83 (30.58)
  4 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR         NT    2:04.84        
                  26.61     1:02.37 (35.76)     1:38.38 (36.01)     2:04.84 (26.46)
  5 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              2:12.50    2:06.18        
                  26.19       58.49 (32.30)     1:35.61 (37.12)     2:06.18 (30.57)
  6 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR    2:07.41    2:07.27        
                  26.54       59.25 (32.71)     1:39.38 (40.13)     2:07.27 (27.89)
  7 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR    2:06.06    2:07.43        
                  26.53       58.59 (32.06)     1:38.16 (39.57)     2:07.43 (29.27)
  8 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:05.53    2:07.64        
                  27.64       58.01 (30.37)     1:38.77 (40.76)     2:07.64 (28.87)
  9 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               2:09.62    2:08.24        
                  27.09     1:00.40 (33.31)     1:37.90 (37.50)     2:08.24 (30.34)
 10 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR              2:07.31    2:08.58        
                  27.28     1:00.02 (32.74)     1:37.95 (37.93)     2:08.58 (30.63)
 11 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:09.37        
                  27.55       59.30 (31.75)     1:39.17 (39.87)     2:09.37 (30.20)
 12 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              2:10.72    2:09.88        
                  28.18     1:01.47 (33.29)     1:41.21 (39.74)     2:09.88 (28.67)
 13 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    2:12.57    2:13.17        
                  27.89     1:03.11 (35.22)     1:43.83 (40.72)     2:13.17 (29.34)
 14 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:16.92    2:13.23        
                  28.71     1:02.46 (33.75)     1:43.85 (41.39)     2:13.23 (29.38)
 15 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         2:17.53    2:13.49        
                  31.80       53.36 (21.56)     1:44.22 (50.86)     2:13.49 (29.27)
 16 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:14.36    2:14.95        
                  25.06     1:03.37 (38.31)     1:43.83 (40.46)     2:14.95 (31.12)
 17 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:18.88    2:15.03        
                  27.86     1:01.87 (34.01)     1:43.11 (41.24)     2:15.03 (31.92)
 18 May, Scott          17 SMC-MR               2:13.05    2:15.74        
                  28.90     1:03.78 (34.88)     1:44.46 (40.68)     2:15.74 (31.28)
 19 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    2:17.51    2:16.69        
                  28.81     1:04.77 (35.96)     1:46.91 (42.14)     2:16.69 (29.78)
 20 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    2:20.03    2:17.86        
                  29.70     1:04.60 (34.90)     1:45.52 (40.92)     2:17.86 (32.34)
 21 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    2:24.40    2:17.89        
                  30.21     1:05.63 (35.42)     1:47.49 (41.86)     2:17.89 (30.40)
 22 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:25.16    2:20.32        
                  28.22     1:04.34 (36.12)     1:45.64 (41.30)     2:20.32 (34.68)
 23 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              2:47.06    2:22.25        
                  28.14     1:04.68 (36.54)     1:48.81 (44.13)     2:22.25 (33.44)
 24 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:22.29    2:22.69        
                  29.30     1:05.22 (35.92)     1:52.17 (46.95)     2:22.69 (30.52)
 25 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    2:24.02    2:25.42        
                  25.07   1:52.31 (1:27.24)     2:25.42 (33.11)                    
 26 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:20.57    2:26.40        
                  30.53     1:07.00 (36.47)     1:53.13 (46.13)     2:26.40 (33.27)
 27 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:28.80    2:27.22        
                  30.27     1:09.31 (39.04)     1:53.67 (44.36)     2:27.22 (33.55)
 28 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    2:38.23    2:27.96        
                  30.11     1:07.76 (37.65)     1:33.02 (25.26)     2:27.96 (54.94)
 29 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    2:26.37    2:32.09        
                  30.88     1:11.37 (40.49)     1:56.08 (44.71)     2:32.09 (36.01)
 30 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR                   NT    2:35.67        
                  33.26     1:12.50 (39.24)     2:00.62 (48.12)     2:35.67 (35.05)
 31 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.39        
                  33.63     1:14.51 (40.88)     2:06.78 (52.27)     2:43.39 (36.61)
 32 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    2:51.75    2:46.96        
                  35.81     1:19.60 (43.79)     2:07.46 (47.86)     2:46.96 (39.50)
 33 Streeter, Myles     15 CAS-MR               3:11.64    3:12.38        
                  30.60     1:12.17 (41.57)   3:12.38 (2:00.21)                    
 34 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          2:36.50    3:13.67        
                  44.26     1:31.50 (47.24)     2:29.16 (57.66)     3:13.67 (44.51)
 -- Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         2:22.40         DQ        
      Did not finish on back - back
                  28.25     1:03.18 (34.93)     1:48.78 (45.60)          DQ (31.15)
 -- Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          3:06.86         NS        
 -- Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              2:22.43         NS        
 -- Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:38.63         NS        
 -- Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:02.52        SCR        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               2:53.19        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:28.14        SCR        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         2:13.46        SCR        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:50.93        SCR        
 -- Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         2:19.78        SCR        
 
Men 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              4:14.03    4:17.91        
                  26.90       58.43 (31.53)     1:30.01 (31.58)     2:01.63 (31.62)
        2:40.81 (39.18)     3:20.74 (39.93)     3:50.13 (29.39)     4:17.91 (27.78)
  2 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              4:25.85    4:24.51        
                  27.95     1:00.58 (32.63)     1:32.48 (31.90)     2:05.19 (32.71)
        2:44.61 (39.42)     3:24.22 (39.61)     3:54.36 (30.14)     4:24.51 (30.15)
  3 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    4:26.79    4:30.49        
                  27.95     1:00.94 (32.99)     1:34.62 (33.68)     2:07.64 (33.02)
        2:47.48 (39.84)     3:28.44 (40.96)     3:49.82 (21.38)     4:30.49 (40.67)
  4 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    5:02.72    4:30.87        
                  28.07     1:00.65 (32.58)     1:33.27 (32.62)     2:07.23 (33.96)
        2:46.60 (39.37)     3:15.61 (29.01)     4:00.09 (44.48)     4:30.87 (30.78)
  5 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              4:46.71    4:35.42        
                  27.86     1:02.21 (34.35)     1:38.55 (36.34)     2:15.04 (36.49)
        2:53.08 (38.04)     3:31.80 (38.72)     4:04.80 (33.00)     4:35.42 (30.62)
  6 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         4:54.28    4:36.18        
                  28.73     1:01.94 (33.21)     1:37.92 (35.98)     2:14.22 (36.30)
        2:54.52 (40.30)     3:34.33 (39.81)     4:07.33 (33.00)     4:36.18 (28.85)
  7 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              4:46.01    4:41.56        
                  29.41     1:06.08 (36.67)     1:41.86 (35.78)     2:06.94 (25.08)
        2:59.97 (53.03)     3:41.20 (41.23)     4:12.68 (31.48)     4:41.56 (28.88)
  8 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         4:40.36    4:45.76        
                  29.12     1:04.13 (35.01)     1:41.48 (37.35)     2:17.54 (36.06)
        2:58.48 (40.94)     3:40.05 (41.57)     4:13.37 (33.32)     4:45.76 (32.39)
  9 May, Scott          17 SMC-MR               4:51.23    4:48.10        
                  31.96     1:08.96 (37.00)     1:45.68 (36.72)     2:23.21 (37.53)
        3:03.51 (40.30)     3:44.78 (41.27)     4:17.76 (32.98)     4:48.10 (30.34)
 10 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         4:51.78    4:53.26        
                  33.25     1:13.40 (40.15)     1:51.19 (37.79)     2:27.74 (36.55)
        3:07.53 (39.79)     3:48.99 (41.46)     4:23.38 (34.39)     4:53.26 (29.88)
 11 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         5:39.16    5:03.37        
                  31.57     1:09.90 (38.33)     1:50.36 (40.46)     2:29.37 (39.01)
        3:12.54 (43.17)     3:57.52 (44.98)     4:31.17 (33.65)     5:03.37 (32.20)
 12 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         5:45.12    5:16.80        
                  34.71     1:16.05 (41.34)     1:56.32 (40.27)     2:35.19 (38.87)
        3:18.85 (43.66)     4:03.88 (45.03)     4:42.61 (38.73)     5:16.80 (34.19)
 13 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            5:10.00    5:31.19        
                  31.09     1:09.64 (38.55)     1:54.43 (44.79)     2:39.24 (44.81)
        3:26.21 (46.97)     4:14.35 (48.14)     4:52.62 (38.27)     5:31.19 (38.57)
 -- Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR        5:01.52        SCR        
 -- Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            5:20.00        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              5:09.05        SCR