Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/4/2012 12:43 PM
            2012 MR YMID Halloween Havoc - 10/27/2012 to 10/28/2012            
                              Sanction #: 121011                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                17.72      18.87         20  
  2 Piacentino, Ashley   7 SMC-MR                 18.97      19.16         17  
  3 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      21.57      19.58         16  
  4 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        21.41      20.10         15  
  5 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        20.76      20.23         14  
  6 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                21.88      20.35         13  
  7 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            21.47      20.49         12  
  8 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            20.52      20.68         11  
  9 Bruckner, Mia G      7 GAEL-MR                30.93      20.71          9  
 10 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR      35.00      20.78          7  
 11 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             28.00      21.27          6  
 12 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     23.18      21.67          5  
 13 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                19.86      22.12          4  
 14 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      19.65      22.40          3  
 15 Goldstein, Charley   6 Rivertown Rays-MR      45.00      22.62          2  
 16 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        25.10      22.72          1  
 17 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      22.89        
 18 Asa, Sara J          7 Rivertown Rays-MR      30.00      22.99        
 19 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR      28.52      23.17        
 20 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        23.17      23.46        
 21 Cekic, Kiara C       6 Rivertown Rays-MR      50.00      23.63        
 21 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR     30.00      23.63        
 23 Richman, Emma        7 SMC-MR                 25.60      23.79        
 24 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.94        
 25 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR        30.00      24.01        
 26 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR             30.00      24.08        
 27 Marmur, Sasha n      7 Flying Dolphins-MR     30.00      24.29        
 28 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR      45.00      24.53        
 29 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      23.48      24.73        
 30 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:00.00      24.78        
 31 Deng, Jenny          7 Middies-MR             26.14      25.08        
 32 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR        26.79      25.39        
 33 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00      25.44        
 34 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.86        
 35 Reiman, Grace L      6 GAEL-MR                32.99      26.13        
 36 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR             27.71      26.68        
 37 Barr, Fiona P        5 GAEL-MR                39.10      27.10        
 38 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.31        
 39 Lin, Hannah          7 Middies-MR             27.96      27.67        
 40 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.69        
 41 Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR      45.00      27.72        
 42 Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR      45.00      28.28        
 43 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR        30.00      28.61        
 44 Harris, Sara V       6 GAEL-MR                45.99      28.91        
 45 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR      45.00      29.25        
 46 Bussiere, Alice M    6 Middies-MR             35.00      29.26        
 47 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR      45.00      31.24        
 48 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT      36.25        
 49 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR             39.47      40.63        
 50 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT      43.45        
 -- Penn, Carly E        5 Rivertown Rays-MR      55.00         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      46.57      40.06         20  
  2 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                55.45      41.98         17  
  3 Kelly, Grace K       7 Silver Streaks-MR      50.11      42.03         16  
  4 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        47.73      42.95         15  
  5 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        52.00      44.29         14  
  6 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      48.26      44.79         13  
  7 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            44.67      45.03         12  
  8 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                57.58      45.06         11  
  9 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR    1:25.00      46.25          9  
 10 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             50.00      46.39          7  
 11 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      47.97          6  
 12 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        50.28      48.13          5  
 13 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            46.07      48.38          3.5
 13 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     43.88      48.38          3.5
 15 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     55.32      49.16          2  
 16 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      50.15          1  
 17 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR                NT      51.71        
 18 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      59.08      52.05        
 19 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      52.08        
 20 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      53.34        
 21 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      54.55        
 22 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR    1:45.00      54.66        
 23 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        50.28      55.29        
 24 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:55.00      56.10        
 25 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      58.50        
 26 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR      4:00.00      58.53        
 27 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR           1:00.00      58.68        
 28 Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR    2:00.00      59.23        
 29 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      59.70        
 30 Schneider, Juliet    7 Middies-MR           1:05.00    1:01.82        
 31 Sheridan, Rory       7 Silver Streaks-MR    1:00.11    1:02.00        
 32 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:05.61        
 33 Lin, Hannah          7 Middies-MR           1:00.00    1:06.97        
 34 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:07.18        
 35 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:07.75        
 36 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR    1:02.97    1:08.40        
 37 Ando, Risa           7 Middies-MR           1:03.88    1:12.34        
 38 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR           1:05.00    1:20.04        
 39 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:29.97        
 40 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT    1:30.70        
 -- Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR    1:55.00         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        24.78      22.00         18.5
  1 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                24.32      22.00         18.5
  3 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      23.83      22.13         16  
  4 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                24.40      22.41         15  
  5 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      23.87      22.62         14  
  6 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            24.54      22.72         13  
  7 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            24.61      23.06         12  
  8 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        25.12      24.00         11  
  9 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        27.73      24.17          9  
 10 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                26.63      24.45          7  
 11 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR      35.00      24.61          6  
 12 Asa, Sara J          7 Rivertown Rays-MR      30.00      24.73          5  
 13 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             30.00      25.08          4  
 14 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      26.66      25.32          3  
 15 Lin, Hannah          7 Middies-MR             27.36      25.45          2  
 16 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        25.78      25.51          1  
 17 Bussiere, Alice M    6 Middies-MR             38.00      25.59        
 18 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.73        
 19 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.78        
 20 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR             23.49      26.18        
 21 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.22        
 22 Goldstein, Charley   6 Rivertown Rays-MR      45.00      26.63        
 23 Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR      45.00      26.79        
 23 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR        30.20      26.79        
 25 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                31.99      26.91        
 26 Deng, Jenny          7 Middies-MR             29.97      27.05        
 27 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.24        
 28 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.58        
 29 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.94        
 30 Bruckner, Mia G      7 GAEL-MR                38.99      28.06        
 31 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:00.00      28.07        
 32 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR      28.46      28.54        
 33 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00      29.15        
 34 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR      45.00      29.18        
 35 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR             35.00      29.29        
 36 Richman, Emma        7 SMC-MR                 48.67      30.57        
 37 Cekic, Kiara C       6 Rivertown Rays-MR      50.00      32.14        
 38 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR        35.00      32.20        
 39 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR      45.00      32.44        
 40 Reiman, Grace L      6 GAEL-MR                37.88      35.21        
 41 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT      35.40        
 42 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR      45.00      37.09        
 43 Barr, Fiona P        5 GAEL-MR                46.91      37.59        
 44 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR             36.23      37.82        
 45 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT      38.22        
 46 Harris, Sara V       6 GAEL-MR                45.99      38.78        
 -- Marmur, Sasha n      7 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        58.53      46.16         20  
  2 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      54.42      47.35         17  
  3 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT              1:00.25      49.10         16  
  4 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     55.73      50.11         15  
  5 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            55.23      50.19         14  
  6 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      56.41      50.69         13  
  7 Kelly, Grace K       7 Silver Streaks-MR      54.11      51.07         12  
  8 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            50.41      51.78         11  
  9 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        58.41      52.33          9  
 10 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR      1:10.31      52.47          7  
 11 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR           1:00.00      53.67          6  
 12 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR    1:20.00      53.74          5  
 13 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        59.93      53.91          4  
 14 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                58.23      55.36          3  
 15 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      56.12          2  
 16 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR           1:11.38      56.15          1  
 17 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      57.40        
 18 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:55.00      57.43        
 18 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR    1:45.00      57.43        
 20 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      58.21        
 21 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      58.63        
 22 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR    1:02.85    1:01.61        
 23 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:02.07        
 24 Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:03.20        
 25 Sheridan, Rory       7 Silver Streaks-MR    1:10.11    1:03.41        
 26 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:03.48        
 27 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR           1:10.00    1:03.61        
 28 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:04.97        
 29 Lin, Hannah          7 Middies-MR           1:00.00    1:05.89        
 30 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:07.12        
 31 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:10.51        
 32 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR           1:10.00    1:11.32        
 33 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:11.85        
 34 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:13.68        
 35 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT    1:16.13        
 36 Schneider, Juliet    7 Middies-MR           1:10.00    1:17.69        
 -- King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR    1:02.72         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ando, Risa           7 Middies-MR           1:13.64         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR    1:55.00         NS        
 -- Furniss, Corinne J   7 Marlins Bgnw-MR        56.75         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        25.10      26.54         20  
  2 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     30.96      26.71         17  
  3 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        32.78      27.02         16  
  4 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                28.21      27.04         15  
  5 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR      45.00      28.04         14  
  6 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     32.07      28.33         13  
  7 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                29.02      28.65         12  
  8 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR        40.00      29.14         11  
  9 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.29          9  
 10 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.47          7  
 11 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             32.00      31.29          6  
 12 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      32.21      32.30          5  
 13 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR        40.00      32.93          4  
 14 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        34.21      32.98          3  
 15 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.08          2  
 16 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      26.98      34.58          1  
 17 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR      35.00      35.82        
 18 Asa, Sara J          7 Rivertown Rays-MR      38.00      39.13        
 19 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR        40.00      39.94        
 20 Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR      45.00      40.39        
 21 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR        40.00      45.77        
 -- Richman, Emma        7 SMC-MR                 29.35         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cekic, Kiara C       6 Rivertown Rays-MR      50.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Goldstein, Charley   6 Rivertown Rays-MR      55.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Marmur, Sasha n      7 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Bruckner, Mia G      7 GAEL-MR                40.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR    1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Reiman, Grace L      6 GAEL-MR                45.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      57.68      50.15         20  
  2 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR      1:17.53      50.56         17  
  3 Kelly, Grace K       7 Silver Streaks-MR      54.11      53.78         16  
  4 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR   1:10.66      57.23         15  
  5 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT              1:07.00      57.69         14  
  6 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR         NT    1:00.77         13  
  7 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:01.62         12  
  8 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:02.29         11  
  9 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT              1:05.23    1:02.43          9  
 10 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:02.83          7  
 11 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:03.00          6  
 12 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:33.09    1:05.51          5  
 13 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:05.89          4  
 14 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:06.20          3  
 15 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:07.26          2  
 16 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:08.89          1  
 17 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:11.78        
 18 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR    1:21.88    1:11.99        
 19 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:12.19        
 20 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:12.79        
 21 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:22.01        
 -- Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
 -- Lin, Hannah          7 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Stoica, Caterina M   6 Middies-MR           1:05.00         DQ        
 -- Schneider, Juliet    7 Middies-MR           1:15.00         DQ        
 -- Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Ando, Risa           7 Middies-MR           1:38.07         DQ        
 -- McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR      1:07.21         DQ        
 -- Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR               NT         DQ        
 -- Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR         NT         NS        
 -- Furniss, Corinne J   7 Marlins Bgnw-MR      1:05.96         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            23.79      23.68         20  
  2 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        27.11      24.42         17  
  3 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     27.60      24.82         16  
  4 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     30.42      25.17         15  
  5 Piacentino, Ashley   7 SMC-MR                 24.50      25.72         14  
  6 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR     30.00      26.10         13  
  7 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      24.35      28.28         12  
  8 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                32.44      31.27         11  
  9 Deng, Jenny          7 Middies-MR             30.00      31.54          9  
 10 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00      31.76          7  
 11 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR             32.42      32.89          6  
 12 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR             35.00      33.58          5  
 -- Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bussiere, Alice M    6 Middies-MR             38.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Euyoque, Nicole      5 Middies-MR             46.39         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR      49.31         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            25.77         DQ        
      Scissors kick
 -- Lin, Hannah          7 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     45.00      53.49         20  
  2 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR                NT    1:05.31         17  
 
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piacentino, Ashley   7 SMC-MR               2:05.65    1:47.57         20  
                   5.02   1:47.57 (1:42.55)                                        
  2 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR   1:30.50    1:57.16         17  
                   3.76   1:57.16 (1:53.40)                                        
  3 Norris, Katherine    7 GAEL-MR              2:01.14    2:05.53         16  
                  56.26   2:05.53 (1:09.27)                                        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        16.34      16.96         20  
  2 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                19.69      18.17         16  
  3 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        30.00      18.26         17  
  4 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                17.23      18.58         15  
  5 Conrad, Sabrina L    8 Rivertown Rays-MR      45.00      18.84        
  6 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      20.33      18.88         14  
  7 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        30.00      18.89         13  
  8 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        18.51      18.91         12  
  9 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      19.66      18.96         11  
 10 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                19.98      19.17          9  
 11 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        18.70      19.22          1  
 12 Bussiere, Eileen J   8 Middies-MR             16.91      19.28          7  
 13 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                21.89      19.35          6  
 14 Harshman, Ella S     8 GAEL-MR                23.45      19.44          5  
 15 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00      19.49        
 16 Reich, Julia K       8 GAEL-MR                24.77      19.67          4  
 17 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        19.28      19.93          3  
 18 Koestler, Emma       8 Rivertown Rays-MR      45.00      19.96        
 19 Horney, Isabel       8 Middies-MR             18.26      20.29        
 20 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 22.67      20.32          2  
 21 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     21.26      20.72        
 22 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            24.98      21.02        
 23 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      21.07        
 24 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        20.81      22.01        
 25 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                22.76      22.06        
 26 Hulme, Katie E       8 Marlins Bgnw-MR        21.50      22.09        
 27 Burke, Tierney R     8 Middies-MR             23.48      22.52        
 28 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.96        
 29 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            22.28      23.19        
 30 Kaufman, Claire      8 Middies-MR             22.86      23.49        
 31 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00      23.51        
 32 Duncan, Lauren       8 Rivertown Rays-MR      35.00      23.58        
 33 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 23.60      24.24        
 34 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        25.86      24.48        
 35 Coburn, Allison J    8 Middies-MR             28.00      25.49        
 36 Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.85        
 37 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR                26.93      26.71        
 37 Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.71        
 39 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      27.06        
 40 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.25        
 41 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      28.06        
 42 Zitrin, Eliana       8 GAEL-MR                25.99      31.37        
 43 Kostadinov, Keira    8 Flying Dolphins-MR     30.00      31.75        
 -- Grillo, Lucy E       8 ZEUS-CT                18.54         NS        
 -- Donoghue, Maeve      8 Rivertown Rays-MR      21.51         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        33.82      33.33         20  
  2 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        35.90      34.47         17  
  3 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                38.06      37.69         16  
  4 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             40.86      38.09         15  
  5 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                43.18      38.62         14  
  6 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      46.54      38.74         13  
  7 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                44.54      39.32         12  
  8 Peng, Natalie        8 Middies-MR             40.08      40.02         11  
  9 Cumello, Ava K       8 ZEUS-CT                42.24      40.17          9  
 10 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        44.98      40.28          7  
 11 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      40.29          6  
 12 Nadecki, Grace K     8 Marlins Bgnw-MR        46.00      41.65          5  
 13 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 43.88      42.02          4  
 14 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                46.42      42.39          3  
 15 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        42.21      42.45          2  
 16 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        47.68      42.49          1  
 17 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 44.57      42.56        
 18 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      45.62      42.93        
 19 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      43.04        
 20 Loria, Tessa         8 GAEL-MR                57.88      43.55        
 21 Horney, Isabel       8 Middies-MR             43.81      43.65        
 22 Grasso, Emily        8 SMC-MR                 55.00      44.29        
 23 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                49.16      44.49        
 24 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                47.28      44.64        
 25 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      44.80        
 26 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 46.32      45.43        
 27 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     54.81      46.02        
 28 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  49.23      46.42        
 29 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            48.64      48.35        
 30 Zhu, Kailing         8 Middies-MR           1:00.00      49.26        
 31 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                51.16      49.33        
 32 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        47.33      50.10        
 33 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.93      50.28        
 34 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      50.40        
 35 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR    1:35.00      50.68        
 36 Campbell, Alissa E   8 Silver Streaks-MR      51.83      53.33        
 37 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR      1:03.32      53.91        
 38 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR              1:02.21      57.50        
 39 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.77        
 40 Lally, Sophia K      8 Middies-MR           1:00.00    1:00.08        
 41 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            56.13    1:00.69        
 42 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:04.79        
 43 Coburn, Allison J    8 Middies-MR           1:00.00    1:06.18        
 44 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:06.88        
 -- Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         NS        
 -- Lefever, Katie       8 GAEL-MR                55.71         NS        
 -- Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR     47.81         NS        
 -- Isabella, Molly      8 SMC-MR                 56.00         NS        
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         NS        
 -- Brennan, Caroline    8 HS-MR                  53.20         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        19.44      17.68         20  
  2 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        35.00      19.35         17  
  3 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        20.38      19.67         16  
  4 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             20.47      19.70         15  
  5 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                21.58      20.87         14  
  6 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                22.48      21.09         13  
  7 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        24.23      21.15         12  
  8 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      24.43      21.48         11  
  9 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 20.62      21.72          9  
 10 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        21.51      21.85          7  
 11 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                25.87      21.87          6  
 12 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.02          5  
 13 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                23.64      22.31          4  
 14 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        22.52      22.54          3  
 15 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        35.00      22.61          2  
 16 Horney, Isabel       8 Middies-MR             22.70      22.69          1  
 17 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                22.70      22.73        
 18 Edwards, Madison     8 SMC-MR                 20.60      22.79        
 19 Cumello, Ava K       8 ZEUS-CT                23.02      23.02        
 20 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 20.60      23.24        
 21 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                26.56      23.26        
 22 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     24.32      23.36        
 23 Zhu, Kailing         8 Middies-MR             23.72      23.60        
 24 Grasso, Emily        8 SMC-MR                 30.00      23.62        
 25 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                22.59      23.83        
 26 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            26.36      23.99        
 27 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      25.78      24.16        
 28 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.31        
 29 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  26.00      24.36        
 30 Loria, Tessa         8 GAEL-MR                37.88      24.94        
 31 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.97        
 32 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        23.82      24.99        
 33 Nadecki, Grace K     8 Marlins Bgnw-MR        26.81      25.08        
 34 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  24.66      25.38        
 35 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.58        
 36 Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.99        
 37 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00      26.00        
 38 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        25.61      26.24        
 39 Safire, Lily         8 Silver Streaks-MR      26.96      26.28        
 40 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            28.60      26.30        
 41 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR               NT      26.89        
 42 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00      27.18        
 43 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR                34.41      27.38        
 44 Lally, Sophia K      8 Middies-MR             30.00      27.89        
 45 Campbell, Alissa E   8 Silver Streaks-MR      26.02      29.62        
 46 Isabella, Molly      8 SMC-MR                 32.00      32.10        
 47 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      32.30        
 48 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      33.17        
 49 Coburn, Allison J    8 Middies-MR             30.00      38.28        
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        39.77      36.68         17  
  2 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             44.53      41.83         16  
  3 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR      1:05.00      43.79         15  
  4 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                51.04      44.45         14  
  5 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                51.99      45.10         13  
  6 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                53.15      46.61         12  
  7 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        47.83      47.46         11  
  8 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      52.06      47.68          9  
  9 Harshman, Ella S     8 GAEL-MR                58.99      47.81          7  
 10 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR      1:05.00      49.23          6  
 11 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        51.75      49.83          5  
 12 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 52.68      50.26          4  
 13 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      57.32      50.42          3  
 14 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                56.34      51.40          2  
 15 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            53.13      51.69          1  
 16 Burke, Tierney R     8 Middies-MR             58.82      52.04        
 17 Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      56.32        
 18 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR    1:35.00      56.91         20  
 19 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR      1:02.67      57.85        
 20 Koestler, Emma       8 Rivertown Rays-MR    1:45.00      58.73        
 21 Duncan, Lauren       8 Rivertown Rays-MR    1:20.00    1:00.01        
 22 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          1:04.86    1:05.76        
 23 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR              1:23.88    1:08.29        
 24 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR      1:05.00    1:08.84        
 25 Zitrin, Eliana       8 GAEL-MR              1:30.47    1:20.15        
 26 Coburn, Allison J    8 Middies-MR           1:10.00    1:21.69        
 -- Conrad, Sabrina L    8 Rivertown Rays-MR    1:25.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Grillo, Lucy E       8 ZEUS-CT              1:08.00         NS        
 -- Donoghue, Maeve      8 Rivertown Rays-MR      56.11         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                21.83      23.10         20  
  2 Nadecki, Grace K     8 Marlins Bgnw-MR        24.53      23.89         17  
  3 Grasso, Emily        8 SMC-MR                 33.60      24.28         15.5
  3 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      24.29      24.28         15.5
  5 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        24.88      24.35         14  
  6 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        24.65      24.44         13  
  7 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.99         12  
  8 Peng, Natalie        8 Middies-MR             25.60      26.30         11  
  9 Cumello, Ava K       8 ZEUS-CT                23.67      26.31          9  
 10 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                33.56      26.63          7  
 11 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        25.38      26.73          6  
 12 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 24.21      26.81          5  
 13 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                25.25      27.02          4  
 14 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  27.12      27.34          3  
 15 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR     30.00      28.41          2  
 16 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        40.00      28.49          1  
 17 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        29.05      28.71        
 18 Zhu, Kailing         8 Middies-MR             28.19      29.39        
 19 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 32.19      29.48        
 20 Isabella, Molly      8 SMC-MR                 35.45      29.63        
 21 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        29.42      30.18        
 22 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.37        
 23 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                   NT      30.70        
 24 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00      30.75        
 25 Campbell, Alissa E   8 Silver Streaks-MR      35.11      31.03        
 26 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      31.52        
 27 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00      31.90        
 28 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            39.35      32.18        
 29 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                31.71      32.21        
 30 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      32.26        
 31 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        40.00      32.76        
 32 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                29.57      33.03        
 33 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            34.78      34.10        
 34 Safire, Lily         8 Silver Streaks-MR      36.11      34.38        
 35 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR                   NT      34.50        
 36 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        34.76      35.88        
 -- Coburn, Allison J    8 Middies-MR             33.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                27.32         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Loria, Tessa         8 GAEL-MR                42.33         DQ        
      Scissors kick
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Edwards, Madison     8 SMC-MR                 34.20         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Morello, Kelly       8 SMC-MR                 38.65         DQ        
      Scissors kick
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 -- Lefever, Katie       8 GAEL-MR                30.40         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        44.78      43.00         20  
  2 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                47.33      44.55         17  
  3 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      47.20         16  
  4 Peng, Natalie        8 Middies-MR             55.39      50.08         15  
  5 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR    1:01.73      50.59         14  
  6 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      54.82      50.68         13  
  7 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      56.13         12  
  8 Reich, Julia K       8 GAEL-MR              1:02.43      57.54         11  
  9 Hulme, Katie E       8 Marlins Bgnw-MR        59.91      58.05          9  
 10 Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.67          7  
 11 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.94          6  
 12 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:02.07          5  
 13 Burke, Tierney R     8 Middies-MR           1:00.78    1:02.32          4  
 14 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:04.33          3  
 15 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                59.13    1:15.40          2  
 -- Beninati, Gigi       8 SMC-MR               1:11.20         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Roche, Melanie       8 SMC-MR               1:10.10         DQ        
      One hand touch
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR   1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT              1:09.23         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                52.99         DQ        
      One hand touch
 -- Harshman, Ella S     8 GAEL-MR              1:02.88         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kostadinov, Keira    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zitrin, Eliana       8 GAEL-MR              1:31.82         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        18.31      18.86         20  
  2 Horney, Isabel       8 Middies-MR             23.22      21.45         17  
  3 Bussiere, Eileen J   8 Middies-MR             19.49      21.60         16  
  4 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        35.00      21.99         15  
  5 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        22.28      22.08         14  
  6 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                21.28      22.14         13  
  7 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        24.25      22.31         12  
  8 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     24.50      22.39         11  
  9 Peng, Natalie        8 Middies-MR             20.86      22.43          9  
 10 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             20.00      22.65          7  
 11 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        35.00      22.84          6  
 12 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                22.98      22.97          5  
 13 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                28.23      23.09          4  
 14 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            26.38      23.54          3  
 15 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                26.41      23.76          2  
 16 Conrad, Sabrina L    8 Rivertown Rays-MR      45.00      23.90          1  
 17 Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR     25.88      24.65        
 18 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.93        
 19 Hulme, Katie E       8 Marlins Bgnw-MR        29.19      27.17        
 20 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.30        
 21 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR     30.00      27.34        
 22 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                24.56      27.52        
 23 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        31.31      29.12        
 24 Koestler, Emma       8 Rivertown Rays-MR      45.00      29.24        
 25 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      30.38        
 26 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 28.61      30.45        
 27 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      32.79        
 28 Duncan, Lauren       8 Rivertown Rays-MR      55.00      36.23        
 29 Kostadinov, Keira    8 Flying Dolphins-MR     30.00      37.64        
 -- Kaufman, Claire      8 Middies-MR             30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Coburn, Allison J    8 Middies-MR             30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        26.67         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     25.79         DQ        
      One hand touch
 -- Reich, Julia K       8 GAEL-MR                38.99         DQ        
      One hand touch
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Grillo, Lucy E       8 ZEUS-CT                27.96         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        40.25      37.29         20  
  2 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             45.00      44.87         17  
  3 Peng, Natalie        8 Middies-MR             51.53      48.72         16  
  4 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      57.55      49.36         15  
  5 Horney, Isabel       8 Middies-MR             50.00      49.69         14  
  6 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  59.00      52.08         13  
  7 Gaza, Claire         8 SMC-MR               1:01.50      52.22         12  
  8 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      56.42         11  
  9 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.00          9  
 10 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:08.65          7  
 -- Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR      1:19.86    1:22.17         20  
                  37.22     1:22.17 (44.95)                                        
  2 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR           1:43.66    1:34.16         17  
  3 Peng, Natalie        8 Middies-MR           1:41.02    1:35.47         16  
  4 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                   NT    1:40.34         15  
                   3.58   1:40.34 (1:36.76)                                        
  5 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR      1:46.41    1:43.41         14  
  6 Bussiere, Eileen J   8 Middies-MR           1:50.00    1:43.70         13  
  7 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR   1:55.37    1:48.33         12  
                  48.04   1:48.33 (1:00.29)                                        
  8 Horney, Isabel       8 Middies-MR           1:45.00    1:50.51         11  
                  50.17   1:50.51 (1:00.34)                                        
  9 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR   2:10.75    1:57.32          9  
                  54.23   1:57.32 (1:03.09)                                        
 10 Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:59.53          7  
                  55.23   1:59.53 (1:04.30)                                        
 -- Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      Did not finish - Misc
                  55.13          DQ (33.25)                                        
 -- Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR      2:08.80         DQ        
      One hand touch - fly
                  59.64        DQ (1:09.62)                                        
 -- Donoghue, Maeve      8 Rivertown Rays-MR    1:51.75         NS        
 -- Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                   NT         NS        
                   4.64                                                            
 -- Kaufman, Claire      8 Middies-MR           2:15.00         NS        
                   7.29                                                            
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middies Swimming-MR  'A'                    1:05.42    1:10.36         40  
     1) Bussiere, Eileen J 8            2) Burke, Tierney R 8             
     3) Peng, Natalie 8                 4) Lopez-Ryan, Brooklyn 8         
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:11.46    1:13.01         34  
     1) Daignault, Andie L 7            2) Fassett, Charlotte M 7         
     3) DeCesare, Abigail C 8           4) Sheehan, Caroline E 8          
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:21.15    1:17.73         32  
     1) Rabasco, Sara E 8               2) Conrad, Sabrina L 8            
     3) Kuduk, Norah 8                  4) Ketron, Sara J 7               
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT    1:20.48         30  
     1) McKibben, Morgan J 8            2) St. Jean, Ryleigh A 8          
     3) Siegel, Lily 7                  4) St. Jean, Ryann A 8            
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:29.25    1:24.17         28  
     1) Rosario, Tykai N 8              2) Martinez, Zussette 8           
     3) Murillo, Lauren S 7             4) Pineda, Aislynn L 7            
  6 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                  NT    1:27.36         26  
     1) Duncan, Lauren 8                2) Stone, Caroline G 8            
     3) D'Alessandro, Lena G 6          4) D'Alessandro, Tessa M 7        
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:14.76    1:27.70         24  
     1) Radford, Tess E 8               2) Kostadinov, Keira 8            
     3) Brown, Annie R 8                4) Wasserman, Rebecca I 8         
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:53.88    1:29.01         22  
     1) Pulkkinen, Charlotte I 8        2) Norris, Katherine C 7          
     3) Goncalves, Claudia A 8          4) Barr, Fiona P 5                
  9 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:33.25         18  
     1) Horney, Isabel 8                2) Kaufman, Claire 8              
     3) Coburn, Allison J 8             4) Mejia, Jazmine 6               
 10 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'C'               NT    1:37.66         14  
     1) Feinblatt, Alison g 7           2) Song, Lauren 8                 
     3) Verona, Quinn 8                 4) Wineski, Nadia 7               
 11 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    1:54.76         12  
     1) Bussiere, Alice M 6             2) Gomprecht, Kristina N 7        
     3) Lin, Hannah 7                   4) Minchala, Kimberly N 7         
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:26.05    1:26.17         40  
     1) Daignault, Andie L 7            2) Sheehan, Caroline E 8          
     3) Cumello, Ava K 8                4) Fassett, Charlotte M 7         
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:17.30    1:28.16         34  
     1) Mejia, Jazmine 6                2) Peng, Natalie 8                
     3) Lopez-Ryan, Brooklyn 8          4) Horney, Isabel 8               
                  54.16     1:28.16 (34.00)                                        
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:32.45    1:33.59         32  
     1) Stone, Caroline G 8             2) Rabasco, Sara E 8              
     3) Ketron, Sara J 7                4) Kuduk, Norah 8                 
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:42.11    1:41.29         30  
     1) Rosario, Tykai N 8              2) Marin, Alyssa A 8              
     3) Pineda, Aislynn L 7             4) Murillo, Lauren S 7            
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                  NT    1:44.25         28  
     1) King, Aileen L 6                2) D'Alessandro, Tessa M 7        
     3) Mikesell, Sydney M 7            4) Edelman, Julianne 6            
                8:50.69         1:44.25 ( )                                        
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:18.63    2:00.47         26  
     1) Morello, Kelly 8                2) Hodor, Lily 8                  
     3) Gaza, Claire 8                  4) Edwards, Madison 8             
                  54.20   2:00.47 (1:06.27)                                        
  7 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:17.94         24  
     1) Minchala, Kimberly N 7          2) Lin, Hannah 7                  
     3) Ando, Risa 7                    4) Coburn, Allison J 8            
                8:53.17         2:17.94 ( )                                        
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT         DQ        
     1) Hermann, Carly M 7              2) Wasserman, Rebecca I 8         
     3) Verona, Quinn 8                 4) St. Jean, Ryleigh A 8          
                9:06.32              DQ ( )                                        
 -- Middies Swimming-MR  'B'                         NT         DQ        
     1) Lally, Sophia K 8               2) Zhu, Kailing 8                 
     3) Schneider, Juliet R 7           4) Gomprecht, Kristina N 7        
                8:30.55          DQ (19.58)                                        
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:19.81         DQ        
     1) Siegel, Lily 7                  2) McKibben, Morgan J 8           
     3) Feinblatt, Alison g 7           4) St. Jean, Ryann A 8            
                  54.80          DQ (38.15)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT                33.19      32.19        
  2 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        35.85      32.56        
  3 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        33.54      32.64        
  4 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT                33.66      32.95          1  
  5 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT                34.56      33.95        
  6 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT                36.93      34.37         12  
  7 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        36.39      34.46          8  
  8 Leroy, Helena        9 GAEL-MR                35.65      34.92          8  
  9 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                39.96      35.24         13  
 10 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT                36.54      35.28        
 11 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT                34.69      35.35        
 12 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        36.76      36.04        
 13 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 34.68      36.14        
 14 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        39.79      36.19         17  
 15 Piacentino, Isabel  10 SMC-MR                 37.50      36.31        
 16 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            38.34      36.74          3  
 16 McGetrick, Erin E    9 Marlins Bgnw-MR        38.59      36.74        
 18 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                42.89      37.25        
 19 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        36.35      37.31          5  
 20 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR                40.99      37.43        
 21 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                36.85      37.72        
 22 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT                39.96      37.82          2  
 23 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        40.71      37.94        
 23 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR                 37.41      37.94        
 25 Parizot, Victoria    9 ZEUS-CT                41.97      38.52        
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR                43.06      38.54        
 27 Costello, Arden O    9 Middies-MR             40.00      38.61         14  
 28 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR        41.49      39.09        
 29 Lin, Erica          10 Middies-MR             42.20      39.43        
 30 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 40.63      39.89         16  
 31 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR                44.45      40.17          6  
 32 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        42.29      40.55        
 33 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT                45.24      40.68        
 34 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT      40.76        
 35 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        41.61      40.97        
 36 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR        43.05      41.31        
 37 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            40.58      41.34        
 38 Winston, Eva C      10 GAEL-MR                43.14      41.74        
 39 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                43.67      41.80        
 40 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            41.97      42.91        
 41 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT                40.36      43.07          4  
 42 Levitt, Hannah R     9 ZEUS-CT                52.34      44.68        
 43 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            41.31      44.77         20  
 44 Weitzen, Shana       9 SMC-MR                 36.67      45.08        
 45 Hu, Amy              9 Middies-MR             48.89      45.62        
 46 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR                44.76      46.15         11  
 47 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT                43.11      46.40        
 48 Zhang, Catherine X   9 Middies-MR             43.38      46.48        
 49 Diaz, Averie N       9 GAEL-MR                49.78      47.44        
 50 Lee, Sophia         10 SMC-MR                 40.60      47.83         15  
 51 Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT                58.99      48.45        
 52 MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT                52.22      49.81        
 53 Fitzgerald, Mary C  10 NYCC-MR                   NT      49.93        
 54 Bulfamante, Anna C  10 Middies-MR             53.44      51.01        
 55 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR             48.27      51.18        
 56 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR             55.00      52.97        
 57 Zitrin, Gillian     10 GAEL-MR                53.75      54.90        
 58 Needham, Caitlin     9 Middies-MR             54.65      55.22        
 59 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT                54.03      57.06        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:12.79    1:10.21         20  
                  33.70     1:10.21 (36.51)                                        
  2 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT              1:15.33    1:11.24         17  
                  34.38     1:11.24 (36.86)                                        
  3 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:17.41    1:12.64         16  
                  34.41     1:12.64 (38.23)                                        
  4 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR              1:21.72    1:14.11         15  
                  34.22     1:14.11 (39.89)                                        
  5 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR      1:15.78    1:14.70         14  
                  34.46     1:14.70 (40.24)                                        
  6 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR              1:20.03    1:14.79         13  
                  36.17     1:14.79 (38.62)                                        
  7 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR      1:17.90    1:15.53         12  
                  35.90     1:15.53 (39.63)                                        
  8 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR      1:24.75    1:16.06         11  
                  37.04     1:16.06 (39.02)                                        
  9 Garofolo, Brianna    9 SMC-MR               1:22.42    1:16.68          9  
                  37.18     1:16.68 (39.50)                                        
 10 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT              1:21.76    1:17.40          7  
                  37.38     1:17.40 (40.02)                                        
 11 Leroy, Helena        9 GAEL-MR              1:20.62    1:20.01          6  
                  37.57     1:20.01 (42.44)                                        
 12 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT              1:28.56    1:20.28          5  
                  38.31     1:20.28 (41.97)                                        
 13 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT              1:19.75    1:20.46          4  
                  38.22     1:20.46 (42.24)                                        
 14 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR      1:22.91    1:21.57          3  
                  38.79     1:21.57 (42.78)                                        
 15 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:37.00    1:22.12          2  
                  39.33     1:22.12 (42.79)                                        
 16 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR      1:24.59    1:22.15          1  
                  39.44     1:22.15 (42.71)                                        
 17 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:31.31    1:22.81        
                  39.92     1:22.81 (42.89)                                        
 18 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:31.48    1:23.61        
                  41.71     1:23.61 (41.90)                                        
 19 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:34.42    1:24.70        
                  40.97     1:24.70 (43.73)                                        
 20 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    1:24.73        
                  40.56     1:24.73 (44.17)                                        
 21 Orlando, Alexandra   9 GAEL-MR              1:25.37    1:24.85        
                  40.78     1:24.85 (44.07)                                        
 22 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR      1:29.42    1:25.24        
                  40.64     1:25.24 (44.60)                                        
 23 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:28.32    1:25.42        
                  40.19     1:25.42 (45.23)                                        
 24 Howard, Charlotte   10 GAEL-MR              1:54.60    1:25.86        
                  39.06     1:25.86 (46.80)                                        
 25 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR              1:30.99    1:26.95        
                  41.16     1:26.95 (45.79)                                        
 26 Mejia, Stephani      9 Middies-MR           1:38.31    1:27.05        
                  39.50     1:27.05 (47.55)                                        
 27 Hon, Fion            9 HS-MR                1:22.14    1:27.23        
                  40.32     1:27.23 (46.91)                                        
 28 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT    1:27.46        
                  41.75     1:27.46 (45.71)                                        
 29 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR      1:27.29    1:27.84        
                  40.97     1:27.84 (46.87)                                        
 30 Cuevas, Emilia R    10 ZEUS-CT              1:33.55    1:28.08        
                  40.82     1:28.08 (47.26)                                        
 31 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR              1:35.44    1:29.44        
                  40.00     1:29.44 (49.44)                                        
 32 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR              1:26.52    1:29.64        
                  42.93     1:29.64 (46.71)                                        
 33 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT              1:37.48    1:29.89        
                  42.93     1:29.89 (46.96)                                        
 34 Costello, Arden O    9 Middies-MR           1:35.00    1:30.25        
                  42.95     1:30.25 (47.30)                                        
 35 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR      1:31.02    1:30.52        
                  42.20     1:30.52 (48.32)                                        
 36 Yu, Wenting          9 GAEL-MR              1:42.10    1:30.75        
                  44.03     1:30.75 (46.72)                                        
 37 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:36.03    1:30.80        
                  42.41     1:30.80 (48.39)                                        
 38 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT              1:41.25    1:30.99        
                  43.52     1:30.99 (47.47)                                        
 39 Bolino, Anna C       9 HS-MR                1:40.19    1:31.13        
                  44.11     1:31.13 (47.02)                                        
 40 Kelly, Alanna M      9 Silver Streaks-MR    1:40.01    1:31.37        
                  43.19     1:31.37 (48.18)                                        
 41 Duver, Sophia E     10 Silver Streaks-MR    2:01.43    1:31.73        
                  41.67     1:31.73 (50.06)                                        
 42 Clark-Deutsch, Sha   9 Silver Streaks-MR    1:34.36    1:32.34        
                  43.39     1:32.34 (48.95)                                        
 43 Mainiero, Sophia L   9 Silver Streaks-MR    1:38.43    1:32.51        
                  41.28     1:32.51 (51.23)                                        
 44 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR      1:38.25    1:33.15        
                  43.74     1:33.15 (49.41)                                        
 45 Bryggman, Riley      9 SMC-MR               1:40.00    1:33.69        
                  44.90     1:33.69 (48.79)                                        
 46 Wilson, Victoria R   9 GAEL-MR              1:27.89    1:34.19        
                  43.97     1:34.19 (50.22)                                        
 47 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:38.55    1:34.63        
                  43.70     1:34.63 (50.93)                                        
 48 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT              1:31.70    1:35.19        
                  43.60     1:35.19 (51.59)                                        
 49 Lin, Erica          10 Middies-MR           1:39.73    1:35.71        
                  46.78     1:35.71 (48.93)                                        
 50 Sheridan, Ally      10 Silver Streaks-MR    1:43.78    1:36.11        
                  48.35     1:36.11 (47.76)                                        
 51 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:36.36        
                  44.68     1:36.36 (51.68)                                        
 52 Minozzi, Marissa L   9 Silver Streaks-MR    1:36.92    1:37.89        
                  44.97     1:37.89 (52.92)                                        
 53 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:35.85    1:38.24        
                  46.90     1:38.24 (51.34)                                        
 54 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR              1:32.11    1:38.81        
                  47.34     1:38.81 (51.47)                                        
 55 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              1:43.38    1:40.24        
                  45.83     1:40.24 (54.41)                                        
 56 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:39.32    1:40.87        
                  47.32     1:40.87 (53.55)                                        
 57 Moschetta, Magdale   9 Middies-MR           1:40.00    1:41.26        
                  50.48     1:41.26 (50.78)                                        
 58 Canty, Christina E   9 GAEL-MR              1:44.75    1:44.21        
                  49.53     1:44.21 (54.68)                                        
 59 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT              1:45.57    1:45.47        
                  48.90     1:45.47 (56.57)                                        
 60 Hu, Amy              9 Middies-MR                NT    1:47.04        
                  47.85     1:47.04 (59.19)                                        
 61 Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT              2:00.89    1:47.24        
                  50.24     1:47.24 (57.00)                                        
 62 Finn, Molly K        9 HS-MR                1:51.44    1:48.73        
                  51.29     1:48.73 (57.44)                                        
 63 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:37.78    1:49.28        
                  52.34     1:49.28 (56.94)                                        
 64 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR      1:50.21    1:51.94        
                  46.89   1:51.94 (1:05.05)                                        
 65 Rodriguez, Anna V   10 Middies-MR           1:50.00    1:52.85        
                  51.95   1:52.85 (1:00.90)                                        
 66 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           2:10.98    1:54.42        
                  53.81   1:54.42 (1:00.61)                                        
 67 Gagnon, Chloe E     10 Middies-MR           1:50.00    1:56.28        
                  54.58   1:56.28 (1:01.70)                                        
 68 MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:32.12    1:56.56        
                  51.34   1:56.56 (1:05.22)                                        
 69 Gottesman, Zoe P     9 GAEL-MR              2:16.64    1:56.68        
                  50.78   1:56.68 (1:05.90)                                        
 70 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              2:00.23    2:05.52        
                  58.85   2:05.52 (1:06.67)                                        
 71 Odell, Samantha      9 SMC-MR               1:50.00    2:05.91        
                  55.56   2:05.91 (1:10.35)                                        
 72 Meiselman, Rachel   10 Middies-MR           1:55.00    2:09.48        
                  56.07   2:09.48 (1:13.41)                                        
 73 Needham, Caitlin     9 Middies-MR           2:00.00    2:28.47        
                1:00.25   2:28.47 (1:28.22)                                        
 -- Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:30.41         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT                38.63      36.57         20  
  2 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT                40.43      37.31         17  
  3 Garofolo, Brianna    9 SMC-MR                 37.74      37.62         16  
  4 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        39.68      38.05         15  
  5 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                40.49      38.59         14  
  6 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        42.35      38.93         13  
  7 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT                39.05      38.99         12  
  8 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        43.00      39.46         11  
  9 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR                43.50      39.65          9  
 10 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT                40.18      39.67          7  
 11 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        42.36      40.10          6  
 12 Hon, Fion            9 HS-MR                  42.12      40.20          5  
 13 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT                47.73      40.72          4  
 14 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                42.31      41.24          3  
 15 Williams, Elise     10 NYCC-MR                46.15      41.26          2  
 16 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 40.00      41.84          1  
 17 Leroy, Helena        9 GAEL-MR                49.85      41.96        
 18 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT                40.50      42.25        
 19 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        43.38      42.31        
 20 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            45.36      43.06        
 21 Orlando, Alexandra   9 GAEL-MR                45.02      43.08        
 22 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR        44.93      43.24        
 23 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        45.51      43.41        
 24 Howard, Charlotte   10 GAEL-MR                53.83      43.60        
 25 Cuevas, Emilia R    10 ZEUS-CT                43.61      43.71        
 26 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR                45.66      44.10        
 27 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 50.95      44.40        
 28 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  46.12      44.69        
 29 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        47.08      45.11        
 29 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT                47.53      45.11        
 31 Costello, Arden O    9 Middies-MR             50.00      45.22        
 32 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT      45.33        
 33 Finn, Molly K        9 HS-MR                  48.47      45.53        
 34 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        50.17      46.02        
 35 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                48.87      46.31        
 36 Kelly, Alanna M      9 Silver Streaks-MR      55.55      46.57        
 36 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT                52.26      46.57        
 38 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 45.11      46.74        
 39 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT                48.13      46.77        
 40 Duver, Sophia E     10 Silver Streaks-MR      46.94      46.94        
 41 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                48.77      47.09        
 42 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        50.90      47.28        
 43 Wilson, Victoria R   9 GAEL-MR                53.37      47.58        
 44 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR        55.00      47.62        
 45 Mainiero, Sophia L   9 Silver Streaks-MR      46.67      47.78        
 46 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            45.78      47.84        
 47 Lin, Erica          10 Middies-MR             54.58      49.61        
 48 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR        52.46      49.62        
 49 Clark-Deutsch, Sha   9 Silver Streaks-MR      52.40      49.66        
 50 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            48.46      49.78        
 51 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 48.60      49.88        
 52 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            51.73      50.35        
 52 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            49.57      50.35        
 54 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                56.43      50.98        
 55 Gottesman, Zoe P     9 GAEL-MR                56.69      51.45        
 56 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR                57.69      51.56        
 57 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR                59.22      52.12        
 58 Minozzi, Marissa L   9 Silver Streaks-MR      52.81      52.21        
 59 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR                54.76      52.93        
 60 MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:03.12      53.67        
 61 Driesen, Allie       9 SMC-MR                 57.28      55.26        
 62 Sheridan, Ally      10 Silver Streaks-MR    1:01.09      56.53        
 63 Henriksson, Emma V   9 GAEL-MR              1:12.99      58.01        
 64 Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT              1:02.36      58.04        
 65 Hu, Amy              9 Middies-MR                NT      58.09        
 66 Moschetta, Magdale   9 Middies-MR             50.00      58.77        
 67 Odell, Samantha      9 SMC-MR                 52.11      59.79        
 68 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           1:02.47    1:00.50        
 69 Gagnon, Chloe E     10 Middies-MR           1:05.20    1:04.81        
 70 Needham, Caitlin     9 Middies-MR           1:03.39    1:06.63        
 -- Rodriguez, Anna V   10 Middies-MR             53.44         DQ        
      Did not finish
 -- Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT                53.76         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              1:00.74         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Meiselman, Rachel   10 Middies-MR           1:18.23         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                49.46         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              1:14.60    1:16.40         20  
                  37.86     1:16.40 (38.54)                                        
  2 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:23.68    1:17.83         17  
                  38.30     1:17.83 (39.53)                                        
  3 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR      1:23.27    1:22.92         16  
                  40.64     1:22.92 (42.28)                                        
  4 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:21.67    1:23.56         15  
                  40.92     1:23.56 (42.64)                                        
  5 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT              1:28.34    1:23.61         14  
                  41.06     1:23.61 (42.55)                                        
  6 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR      1:33.00    1:26.65         13  
                  41.38     1:26.65 (45.27)                                        
  7 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:36.98    1:26.96         12  
                  41.40     1:26.96 (45.56)                                        
  8 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:38.78    1:27.79         11  
                1:29.73         1:27.79 ( )                                        
  9 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR      1:28.88    1:28.17          9  
                  42.24     1:28.17 (45.93)                                        
 10 Piacentino, Isabel  10 SMC-MR               1:49.25    1:31.40          6  
                  43.16     1:31.40 (48.24)                                        
 11 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT              1:50.39    1:32.89          5  
                  44.75     1:32.89 (48.14)                                        
 12 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:43.69    1:34.20          4  
                  46.28     1:34.20 (47.92)                                        
 13 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    1:35.51          3  
                  45.07     1:35.51 (50.44)                                        
 14 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT    1:35.70          2  
                  45.90     1:35.70 (49.80)                                        
 15 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:37.62    1:39.50          1  
                  47.39     1:39.50 (52.11)                                        
 16 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:47.30    1:40.26        
                  49.25     1:40.26 (51.01)                                        
 17 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT              1:55.66    1:41.68        
                  49.91     1:41.68 (51.77)                                        
 18 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT              1:29.03    1:43.11          7  
                  42.60   1:43.11 (1:00.51)                                        
 19 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:43.07    1:43.61        
                  50.62     1:43.61 (52.99)                                        
 20 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT              1:55.89    1:43.85        
                  49.69     1:43.85 (54.16)                                        
 21 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR      1:52.80    1:45.00        
                  49.86     1:45.00 (55.14)                                        
 22 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:43.36    1:48.82        
                  52.63     1:48.82 (56.19)                                        
 23 Zhang, Catherine X   9 Middies-MR           2:00.00    1:49.64        
                  54.98     1:49.64 (54.66)                                        
 24 Lin, Erica          10 Middies-MR           2:04.24    1:50.75        
                  53.79     1:50.75 (56.96)                                        
 25 Weitzen, Shana       9 SMC-MR               1:50.26    1:53.56        
                  53.78     1:53.56 (59.78)                                        
 26 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.00    1:55.65        
                  56.55     1:55.65 (59.10)                                        
 27 Diaz, Averie N       9 GAEL-MR              2:12.33    1:55.71        
                  53.10   1:55.71 (1:02.61)                                        
 28 Levitt, Hannah R     9 ZEUS-CT              2:00.34    1:55.88        
                  52.64   1:55.88 (1:03.24)                                        
 29 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR                NT    1:59.08        
 30 Lee, Sophia         10 SMC-MR               1:51.70    2:00.04        
                  57.36   2:00.04 (1:02.68)                                        
 31 Hu, Amy              9 Middies-MR                NT    2:02.48        
 32 Bulfamante, Anna C  10 Middies-MR                NT    2:07.88        
 33 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           2:15.00    2:08.01        
                1:01.56   2:08.01 (1:06.45)                                        
 34 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              2:15.00    2:10.00        
                1:02.69   2:10.00 (1:07.31)                                        
 -- Costello, Arden O    9 Middies-MR           1:45.00         DQ        
                  51.96          DQ (55.73)                                        
 -- Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR      1:47.66         DQ        
                  49.80          DQ (54.31)                                        
 -- DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT              1:52.37         DQ        
                  46.20          DQ (50.80)                                        
 -- Fitzgerald, Mary C  10 NYCC-MR                   NT         NS        
                2:12.86                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garofolo, Brianna    9 SMC-MR                 41.93      41.66         20  
  2 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT                45.77      44.44         17  
  3 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR                47.69      44.78         15  
  4 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                48.09      45.63         14  
  5 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                44.80      45.70         13  
  6 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        48.36      46.34         12  
  7 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        47.68      46.43         11  
  8 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        46.59      46.80          9  
  9 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        49.33      47.01          7  
 10 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        50.24      47.31          6  
 11 Howard, Charlotte   10 GAEL-MR                56.57      47.83          5  
 12 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR                52.33      48.26          4  
 13 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        53.12      48.46          3  
 14 Hon, Fion            9 HS-MR                  52.21      48.85          2  
 15 Duver, Sophia E     10 Silver Streaks-MR      54.34      48.94          1  
 16 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                56.05      49.14        
 17 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR        55.02      49.71        
 18 Wilson, Victoria R   9 GAEL-MR                56.45      49.75        
 19 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT      49.96        
 20 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                59.04      50.05        
 21 Kelly, Alanna M      9 Silver Streaks-MR      56.23      50.13        
 22 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        50.32      50.27         16  
 23 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT                54.87      50.49        
 24 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 50.49      50.58        
 25 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            53.25      50.85        
 26 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR        54.15      51.75        
 27 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT      52.04        
 28 Clark-Deutsch, Sha   9 Silver Streaks-MR      53.66      52.18        
 29 Cuevas, Emilia R    10 ZEUS-CT                56.47      52.24        
 30 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            52.57      52.39        
 31 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT                56.00      52.51        
 32 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 52.04      52.53        
 33 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 50.60      52.69        
 34 Lin, Erica          10 Middies-MR             55.23      52.85        
 35 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        52.93      53.35        
 36 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            53.73      53.40        
 37 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              1:05.08      53.87        
 38 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                54.53      53.89        
 39 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        50.29      54.24        
 40 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  55.82      55.34        
 41 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT      55.43        
 42 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT                55.69      55.58        
 43 Orlando, Alexandra   9 GAEL-MR                54.94      55.59        
 44 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            54.73      56.23        
 45 Finn, Molly K        9 HS-MR                  56.42      56.93        
 46 Mainiero, Sophia L   9 Silver Streaks-MR    1:00.11      57.65        
 47 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR        59.16      57.93        
 48 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR              1:04.65      58.38        
 49 Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT      58.51        
 50 Driesen, Allie       9 SMC-MR                 58.25      58.55        
 51 Minozzi, Marissa L   9 Silver Streaks-MR    1:02.16      59.82        
 52 Gottesman, Zoe P     9 GAEL-MR              1:08.15    1:00.37        
 53 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR              1:04.37    1:01.77        
 54 Hu, Amy              9 Middies-MR           1:06.06    1:02.58        
 55 Sheridan, Ally      10 Silver Streaks-MR    1:01.11    1:04.11        
 56 Bryggman, Riley      9 SMC-MR               1:08.20    1:04.68        
 57 Costello, Arden O    9 Middies-MR             55.00    1:04.77        
 58 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              1:05.36    1:05.32        
 59 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           1:02.56    1:05.86        
 60 Odell, Samantha      9 SMC-MR               1:08.60    1:24.10        
 -- MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:14.12         DQ        
 -- Needham, Caitlin     9 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Rodriguez, Anna V   10 Middies-MR           1:07.90         DQ        
 -- Moschetta, Magdale   9 Middies-MR           1:02.34         DQ        
 -- Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:01.20         DQ        
 -- Gagnon, Chloe E     10 Middies-MR           1:05.59         DQ        
 -- Henriksson, Emma V   9 GAEL-MR              1:23.99         DQ        
 -- Meiselman, Rachel   10 Middies-MR             59.58         DQ        
 -- Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:01.80         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT              1:40.46    1:33.78         13  
                  45.17     1:33.78 (48.61)                                        
  2 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR              1:55.66    1:38.58         12  
                  47.31     1:38.58 (51.27)                                        
  3 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:53.61    1:50.70         11  
                  52.78     1:50.70 (57.92)                                        
  4 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT              2:10.36    1:51.06         16  
                   4.24   1:51.06 (1:46.82)                                        
  5 Lin, Erica          10 Middies-MR                NT    1:51.27          9  
                  52.18     1:51.27 (59.09)                                        
  6 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:55.16    1:51.69          7  
                  51.48   1:51.69 (1:00.21)                                        
  7 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT    1:51.95          6  
                  52.76     1:51.95 (59.19)                                        
  8 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT              2:05.60    1:52.09         20  
  9 Zhang, Catherine X   9 Middies-MR           2:05.00    1:52.26         17  
                   3.84   1:52.26 (1:48.42)                                        
 10 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:44.00    1:54.09          5  
                  54.67     1:54.09 (59.42)                                        
 11 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT    1:54.20          1  
                  54.12   1:54.20 (1:00.08)                                        
 12 Winston, Eva C      10 GAEL-MR              2:21.53    1:58.13          4  
                  56.51   1:58.13 (1:01.62)                                        
 13 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              2:01.99    2:03.27          3  
                  56.84   2:03.27 (1:06.43)                                        
 14 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR                NT    2:05.81          2  
                  58.96   2:05.81 (1:06.85)                                        
 15 Diaz, Averie N       9 GAEL-MR              2:10.99    2:09.60         14  
 16 Lee, Sophia         10 SMC-MR               1:59.67    2:10.72        
                1:02.32   2:10.72 (1:08.40)                                        
 17 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              2:08.37    2:10.90         15  
                   4.64   2:10.90 (2:06.26)                                        
 -- MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              2:02.12         DQ        
      One hand touch
                   6.42        DQ (2:10.01)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR                35.28      35.62         14  
  2 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        38.43      39.34         15  
  3 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        39.13      39.76         13  
  4 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 43.00      39.93         12  
  5 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        39.89      40.08         11  
  6 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        44.32      41.17         16  
  7 McGetrick, Erin E    9 Marlins Bgnw-MR        43.67      41.57          9  
  8 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            54.86      42.01          7  
  9 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT      42.22          6  
 10 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT                42.88      42.40          5  
 11 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        46.08      42.90          4  
 12 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            47.96      43.87          3  
 13 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT                48.41      45.12          2  
 14 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT                56.64      45.32          1  
 15 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        45.99      45.42         17  
 16 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:03.98      47.26        
 17 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                49.65      47.33        
 18 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR                 46.27      48.58        
 19 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        47.53      48.85        
 20 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 45.00      49.34         20  
 21 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 50.67      49.50        
 22 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        46.17      49.97        
 23 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT              1:07.55      51.10        
 24 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT                59.44      54.82        
 25 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            58.46      55.78        
 26 Weitzen, Shana       9 SMC-MR                 50.67      59.90        
 27 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              1:10.22    1:01.31        
 28 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR           1:00.00    1:04.22        
 -- Hu, Amy              9 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Levitt, Hannah R     9 ZEUS-CT              1:32.15         DQ        
      Scissors kick
 -- Parizot, Victoria    9 ZEUS-CT                55.36         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fitzgerald, Mary C  10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        58.71         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:45.86    1:28.56         20  
                  40.05     1:28.56 (48.51)                                        
  2 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:48.15    1:29.62         17  
                  40.47     1:29.62 (49.15)                                        
  3 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT    1:41.49         16  
                  45.15     1:41.49 (56.34)                                        
  4 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT    1:42.03         15  
                  44.65     1:42.03 (57.38)                                        
  5 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT              2:10.36    1:44.55         14  
                  47.00     1:44.55 (57.55)                                        
  6 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT              1:41.18    1:44.60         13  
                  47.57     1:44.60 (57.03)                                        
 -- DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT              1:00.23         DQ        
                1:00.22        DQ (1:05.10)                                        
 -- Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT              2:20.99         DQ        
                  46.19          DQ (57.47)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              1:20.53    1:19.50         20  
                  34.98     1:19.50 (44.52)                                        
  2 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:31.76    1:21.38         17  
                  37.47     1:21.38 (43.91)                                        
  3 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:26.17    1:25.59         16  
                  38.97     1:25.59 (46.62)                                        
  4 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT              1:32.53    1:29.14         15  
                  43.56     1:29.14 (45.58)                                        
  5 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:32.75    1:29.15         14  
                  41.18     1:29.15 (47.97)                                        
  6 McGetrick, Erin E    9 Marlins Bgnw-MR      1:31.09    1:30.32         13  
                  41.26     1:30.32 (49.06)                                        
  7 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR      1:33.16    1:31.77         12  
                  43.65     1:31.77 (48.12)                                        
  8 Piacentino, Isabel  10 SMC-MR               1:45.66    1:33.50         11  
                  44.04     1:33.50 (49.46)                                        
  9 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR              1:32.77    1:33.95          9  
                  44.64     1:33.95 (49.31)                                        
 10 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR      1:38.63    1:34.46          7  
                  44.77     1:34.46 (49.69)                                        
 11 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR      1:36.05    1:34.83          6  
                  46.53     1:34.83 (48.30)                                        
 12 Leroy, Helena        9 GAEL-MR              1:47.34    1:35.43          5  
                  44.09     1:35.43 (51.34)                                        
 13 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    1:36.09          4  
 14 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:36.91    1:38.58          3  
                  45.92     1:38.58 (52.66)                                        
 15 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT              1:50.32    1:39.92          2  
                  46.52     1:39.92 (53.40)                                        
 16 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR      1:41.26    1:39.98          1  
                  46.10     1:39.98 (53.88)                                        
 17 Yu, Wenting          9 GAEL-MR              1:58.72    1:40.84        
                  48.01     1:40.84 (52.83)                                        
 18 Mejia, Stephani      9 Middies-MR           1:50.25    1:41.20        
                  46.64     1:41.20 (54.56)                                        
 19 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR      1:33.49    1:41.74        
                  49.38     1:41.74 (52.36)                                        
 20 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR               1:46.13    1:42.29        
                  50.14     1:42.29 (52.15)                                        
 21 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          2:01.45    1:42.74        
                  46.51     1:42.74 (56.23)                                        
 22 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:45.37    1:43.38        
                  45.85     1:43.38 (57.53)                                        
 23 Costello, Arden O    9 Middies-MR           1:45.00    1:45.54        
                  50.86     1:45.54 (54.68)                                        
 24 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:46.36        
                  51.66     1:46.36 (54.70)                                        
 25 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR      1:52.06    1:49.52        
                  50.39     1:49.52 (59.13)                                        
 26 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR              2:21.70    2:00.43        
                  58.37   2:00.43 (1:02.06)                                        
 27 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           2:10.00    2:13.99        
                1:03.30   2:13.99 (1:10.69)                                        
 -- Parizot, Victoria    9 ZEUS-CT              2:04.95         DQ        
                  49.76          DQ (54.84)                                        
 -- Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Needham, Caitlin     9 Middies-MR           2:15.00         DQ        
                1:26.44        DQ (1:29.19)                                        
 -- Bulfamante, Anna C  10 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT                   NT         NS        
 -- Chatterjee, Anika    9 Middies-MR           2:15.00         NS        
 -- MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:45.13         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:16.10    2:10.65         40  
     1) Sheehan, Catherine I 10         2) Pasiakos, Anna C 10            
     3) Daignault, Lauren E 10          4) Reinoso, Pamela P 9            
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:25.66    2:26.03         34  
     1) Eforo, Danielle 9               2) Leroy, Helena 9                
     3) O'Hare, Lilly F 9               4) Shannon, Kayla 10              
  3 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:29.41    2:30.63         32  
     1) Popielarz, Victoria A 10        2) Gilbertson, Rhianna S 9        
     3) Johansson, Hannah S 10          4) Stidolph, Katherine E 9        
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:35.00    2:34.74         30  
     1) Fitzgerald, Mary Catherine E 10 2) Williams, Jasmine 9            
     3) Williams, Elise 10              4) Brennan, Hope E 9              
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    2:03.52    2:36.52         28  
     1) Costello, Arden O 9             2) Mejia, Stephani 9              
     3)                                 4) Lin, Erica 10                  
  6 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:36.77    2:41.40         26  
     1) Murray, Elizabeth 9             2) Pulkkinen, Charlotte I 8       
     3) Yu, Wenting 9                   4) Diaz, Averie N 9               
  7 Zeus Swim Team-CT  'C'                      2:44.53    2:42.23         24  
     1) Parizot, Victoria 9             2) DeCesare, Grace A 10           
     3) Levitt, Hannah R 9              4) Heffern, Amelia A 9            
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:42.20    2:44.24         22  
     1) Chan, Alina M 10                2) Pineda, Ryleigh E 9            
     3) Ramos, Samantha 10              4) Castro, Emily 10               
  9 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    3:13.92         18  
     1) Chatterjee, Anika 9             2) Needham, Caitlin 9             
     3) Zelman, Alexandra L 9           4) Zhang, Catherine X 9           
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:40.89    2:36.03         40  
     1) Daignault, Lauren E 10          2) Sheehan, Catherine I 10        
     3) Reinoso, Pamela P 9             4) Pasiakos, Anna C 10            
                  38.55     1:23.13 (44.58)     2:01.45 (38.32)     2:36.03 (34.58)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   3:14.85    2:44.68         34  
     1) Orlando, Alexandra M 9          2) Wilson, Victoria R 9           
     3) Pulkkinen, Anneke 10            4) Regan, Elizabeth 10            
                  41.88     1:31.83 (49.95)     2:13.17 (41.34)     2:44.68 (31.51)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:28.50    2:47.77         32  
     1) Culhane, Dana 9                 2) Singleton, Jada 9              
     3) Garofolo, Brianna 9             4) McDermott, Carmel 9            
                  40.30     1:31.96 (51.66)     2:10.03 (38.07)     2:47.77 (37.74)
  4 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:55.89    2:52.99         30  
     1) Johansson, Hannah S 10          2) Gilbertson, Rhianna S 9        
     3) Popielarz, Victoria A 10        4) Stidolph, Katherine E 9        
                  42.95     1:33.26 (50.31)     2:16.35 (43.09)     2:52.99 (36.64)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      3:03.96    2:59.34         28  
     1) Chan, Alina M 10                2) Marin, Briana O 9              
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
                  53.07     1:39.69 (46.62)     2:23.44 (43.75)     2:59.34 (35.90)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                        3:05.62    3:02.10         26  
     1) Brennan, Maeve T 8              2) Finn, Molly K 9                
     3) Hon, Fion 9                     4) Bolino, Anna C 9               
                  49.80     1:48.45 (58.65)     2:23.67 (35.22)     3:02.10 (38.43)
  7 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            3:18.27    3:02.51         24  
     1) Duver, Sophia E 10              2) Kelly, Alanna M 9              
     3) Mainiero, Sophia L 9            4) Clark-Deutsch, Sharin J 9      
                  50.19     1:34.52 (44.33)     2:23.29 (48.77)     3:02.51 (39.22)
  8 Middies Swimming-MR  'A'                    2:18.57    3:03.09         22  
     1) Costello, Arden O 9             2)                                
     3) Mejia, Stephani 9               4) Lin, Erica 10                  
                  46.34     1:36.88 (50.54)     2:34.53 (57.65)     3:03.09 (28.56)
  9 Zeus Swim Team-CT  'C'                      3:19.59    3:19.46         18  
     1) Cuevas, Emilia R 10             2) Heffern, Amelia A 9            
     3) DeCesare, Grace A 10            4) Fedor, Maggie I 9              
                  42.30     1:35.77 (53.47)     2:31.80 (56.03)     3:19.46 (47.66)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    3:46.09         14  
     1) Gagnon, Chloe E 10              2) Hu, Amy 9                      
     3) Moschetta, Magdalene 9          4) Zelman, Alexandra L 9          
                1:03.40     2:02.79 (59.39)     2:55.84 (53.05)     3:46.09 (50.25)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:50.00         DQ        
     1) Robilotti, Mia P 8              2) Williams, Jasmine 9            
     3) Brennan, Hope E 9               4) Williams, Elise 10             
                  46.49     1:34.65 (48.16)     2:15.42 (40.77)          DQ (37.47)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT                30.03      29.19         20  
  2 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT                29.94      29.22         17  
  3 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             29.53      29.93         16  
  4 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                31.92      30.77         15  
  5 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT                30.89      30.80         14  
  6 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT                29.97      30.86         13  
  7 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                30.37      31.20         12  
  8 Chatterjee, Anoush  12 ZEUS-CT                30.87      31.60         11  
  9 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR                34.00      31.61          9  
 10 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT                32.39      31.63          7  
 11 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT                32.26      31.86          6  
 12 Piacentino, Victor  11 SMC-MR                 32.26      32.02          5  
 13 Choksi, Nikita S    12 Middies-MR             32.51      32.12          4  
 14 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT                32.29      32.17          2.5
 14 Wong, Madeline      12 NYCC-MR                36.67      32.17          2.5
 16 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR                 33.04      33.12          1  
 17 Victory, Maggie     11 2012-MR                32.35      33.13        
 18 Brew, Maggie C      11 Middies-MR             32.48      33.23        
 19 Appelbaum, Julia R  12 2012-MR                34.53      33.36        
 20 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            33.02      33.50        
 21 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      33.51        
 22 Grotta, Lindsey     11 SMC-MR                 33.58      33.53        
 23 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT      33.75        
 24 Patterson, Erin M   12 Middies-MR             34.85      33.83        
 24 Bayer, Cally        12 Middies-MR             34.97      33.83        
 26 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            32.82      33.89        
 27 Weaver, Maggie M    12 GAEL-MR                38.77      33.92        
 28 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT                37.88      34.13        
 29 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                34.08      34.17        
 30 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                33.52      34.45        
 31 Daniel, Alexis      11 Middies-MR             34.98      34.56        
 32 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 33.31      34.85        
 33 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR                34.63      35.01        
 34 Zhang, Deborah Y    11 Middies-MR             34.77      35.23        
 35 Wang, Grace S       11 Middies-MR             36.26      35.25        
 36 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      35.93        
 37 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR             34.62      36.10        
 38 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR             39.67      36.15        
 39 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT                34.45      36.51        
 40 Begley, Molly       11 SMC-MR                 38.26      36.96        
 41 Chan, Rachel        11 Middies-MR             50.00      37.34        
 42 Galarza, Michaela   11 Middies-MR             37.97      37.45        
 43 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR             37.84      37.49        
 44 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                    NT      37.71        
 45 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            37.37      38.96        
 46 Shein, Lilian       11 Middies-MR                NT      39.16        
 47 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT                40.00      40.57        
 48 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT                42.36      41.20        
 49 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT                40.00      41.39        
 50 Knight, Maggie V    11 GAEL-MR                38.78      43.22        
 51 Andrade, Amanda N   12 Middies-MR             45.00      53.01        
 52 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT                55.00      55.80        
 -- Hall, Emma M        14 Middies-MR                NT     X55.88        
 -- Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR             52.02         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:00.11      59.50         20  
                  28.61       59.50 (30.89)                                        
  2 Lemischak, Allison  12 Silver Streaks-MR    1:00.83    1:01.66         17  
                  29.94     1:01.66 (31.72)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:02.78    1:02.23         16  
                  29.86     1:02.23 (32.37)                                        
  4 Lai, Stephanie R    12 UNNYC-MR             1:01.06    1:02.75         15  
                  29.90     1:02.75 (32.85)                                        
  5 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              1:03.88    1:03.52         14  
                  30.08     1:03.52 (33.44)                                        
  6 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              1:04.84    1:04.20         13  
                  31.27     1:04.20 (32.93)                                        
  7 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR              1:05.32    1:04.77         12  
                  31.64     1:04.77 (33.13)                                        
  8 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:06.10    1:06.22         11  
                  31.60     1:06.22 (34.62)                                        
  9 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              1:07.14    1:06.75          9  
                  32.26     1:06.75 (34.49)                                        
 10 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:06.53    1:07.51          7  
                  31.68     1:07.51 (35.83)                                        
 11 Seward, Mackenzie   11 GAEL-MR              1:10.83    1:07.62          6  
                  32.50     1:07.62 (35.12)                                        
 12 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:08.02    1:07.65          5  
                  33.49     1:07.65 (34.16)                                        
 13 Morris, Emily G     12 Silver Streaks-MR    1:07.79    1:08.24          4  
                  33.04     1:08.24 (35.20)                                        
 14 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              1:06.87    1:08.87          3  
                  33.02     1:08.87 (35.85)                                        
 15 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              1:11.64    1:08.94          2  
                  32.86     1:08.94 (36.08)                                        
 16 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:07.09    1:09.25          1  
                  33.57     1:09.25 (35.68)                                        
 17 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:11.00    1:09.70        
                  32.89     1:09.70 (36.81)                                        
 18 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              1:10.33    1:10.52        
                  34.09     1:10.52 (36.43)                                        
 19 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           1:13.21    1:11.31        
                  33.47     1:11.31 (37.84)                                        
 20 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:06.58    1:11.32        
                  33.54     1:11.32 (37.78)                                        
 21 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              1:14.86    1:11.81        
                  33.39     1:11.81 (38.42)                                        
 22 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              1:19.21    1:12.54        
                  34.82     1:12.54 (37.72)                                        
 23 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           1:13.59    1:13.12        
                  35.16     1:13.12 (37.96)                                        
 24 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:12.39    1:13.57        
                  34.96     1:13.57 (38.61)                                        
 25 Betzig, Tori g      11 GAEL-MR              1:14.86    1:14.42        
                  35.89     1:14.42 (38.53)                                        
 26 Henriksson, Ida F   11 GAEL-MR              1:17.88    1:15.01        
                  34.08     1:15.01 (40.93)                                        
 27 Sheridan, Kerry     11 Silver Streaks-MR    1:15.21    1:16.78        
                  36.72     1:16.78 (40.06)                                        
 28 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           1:20.42    1:16.95        
                  36.83     1:16.95 (40.12)                                        
 29 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT              1:40.00    1:17.73        
                  44.38     1:17.73 (33.35)                                        
 30 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:20.32    1:17.90        
                  37.00     1:17.90 (40.90)                                        
 31 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:18.03        
                  35.91     1:18.03 (42.12)                                        
 32 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           1:40.00    1:18.06        
                  37.82     1:18.06 (40.24)                                        
 33 Peris, Sophia       11 SMC-MR               1:21.81    1:18.16        
                  37.13     1:18.16 (41.03)                                        
 34 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:16.79    1:19.16        
                  38.59     1:19.16 (40.57)                                        
 35 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              1:17.28    1:19.40        
                  38.22     1:19.40 (41.18)                                        
 36 Broderick, Kyra A   11 Middies-MR           1:21.91    1:19.42        
                  36.89     1:19.42 (42.53)                                        
 37 Mioli, Elizabeth A  11 GAEL-MR              1:17.65    1:19.43        
                  38.67     1:19.43 (40.76)                                        
 38 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           1:17.36    1:19.57        
                  39.02     1:19.57 (40.55)                                        
 39 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT    1:20.94        
                  36.70     1:20.94 (44.24)                                        
 40 Chan, Rachel        11 Middies-MR           1:45.00    1:20.96        
                  38.92     1:20.96 (42.04)                                        
 41 Galarza, Michaela   11 Middies-MR           1:30.00    1:23.81        
                  40.63     1:23.81 (43.18)                                        
 42 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR           1:30.35    1:24.19        
                  40.17     1:24.19 (44.02)                                        
 43 Harrison, Juliette  12 SMC-MR               1:32.94    1:24.99        
                  39.10     1:24.99 (45.89)                                        
 44 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:29.27    1:25.08        
                  41.58     1:25.08 (43.50)                                        
 45 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:27.39    1:27.58        
                  41.99     1:27.58 (45.59)                                        
 46 Kane, Miranda J     11 UN-YM                1:30.00    1:31.43        
                  43.32     1:31.43 (48.11)                                        
 47 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT              1:45.36    1:33.64        
                  43.18     1:33.64 (50.46)                                        
 48 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT              1:40.00    1:34.26        
                  42.30     1:34.26 (51.96)                                        
 49 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              2:00.00    2:09.67        
                  57.64   2:09.67 (1:12.03)                                        
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:25.73         NS        
 -- Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              1:07.03         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:26.82    2:11.74         20  
                  30.91     1:04.39 (33.48)     1:39.15 (34.76)     2:11.74 (32.59)
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:20.15    2:13.72         17  
                  30.19     1:03.76 (33.57)     1:38.87 (35.11)     2:13.72 (34.85)
  3 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              2:18.84    2:16.43         16  
                  30.91     1:04.86 (33.95)     1:40.54 (35.68)     2:16.43 (35.89)
  4 Lai, Stephanie R    12 UNNYC-MR             2:18.82    2:17.81         15  
                  30.87     1:05.22 (34.35)     1:41.13 (35.91)     2:17.81 (36.68)
  5 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              2:23.24    2:22.58         14  
                  32.13     1:07.92 (35.79)     1:46.28 (38.36)     2:22.58 (36.30)
  6 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              2:21.96    2:23.80         13  
                  32.56     1:09.44 (36.88)     1:47.39 (37.95)     2:23.80 (36.41)
  7 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR              2:31.36    2:24.52         12  
                  33.70     1:10.62 (36.92)   2:24.73 (1:14.11)         2:24.52 ( )
  8 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              2:25.95    2:24.80         11  
                  32.54     1:09.77 (37.23)     1:48.45 (38.68)     2:24.80 (36.35)
  9 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              2:41.35    2:28.14          9  
                  33.09     1:10.05 (36.96)     1:48.95 (38.90)     2:28.14 (39.19)
 10 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              2:25.29    2:32.42          7  
                  33.72     1:12.69 (38.97)     1:53.11 (40.42)     2:32.42 (39.31)
 11 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              2:46.67    2:32.60          6  
                  33.99     1:13.25 (39.26)     1:53.93 (40.68)     2:32.60 (38.67)
 12 Bayer, Cally        12 Middies-MR           2:30.56    2:32.68          5  
                  35.54     1:14.89 (39.35)     1:54.77 (39.88)     2:32.68 (37.91)
 13 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              2:35.48    2:33.43          4  
                  34.90     1:14.53 (39.63)     1:55.33 (40.80)     2:33.43 (38.10)
 14 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              2:47.06    2:35.04          3  
                  35.51     1:14.92 (39.41)     1:55.34 (40.42)     2:35.04 (39.70)
 15 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           2:38.79    2:35.55          2  
                  35.45     1:15.57 (40.12)     1:55.57 (40.00)     2:35.55 (39.98)
 16 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              2:56.04    2:39.49          1  
                  35.98     1:18.30 (42.32)     2:01.66 (43.36)     2:39.49 (37.83)
 17 Henriksson, Ida F   11 GAEL-MR              2:51.44    2:39.54        
                  34.22     1:15.41 (41.19)     1:59.95 (44.54)     2:39.54 (39.59)
 18 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              2:43.18    2:43.18        
                  35.16     1:16.64 (41.48)     2:00.31 (43.67)     2:43.18 (42.87)
 19 Sheridan, Kerry     11 Silver Streaks-MR    2:48.11    2:43.29        
                  37.15     1:19.33 (42.18)     2:04.04 (44.71)     2:43.29 (39.25)
 20 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              2:55.03    2:44.53        
                  38.83     1:22.42 (43.59)     2:03.54 (41.12)     2:44.53 (40.99)
 21 Provenzano, Caroli  11 GAEL-MR              3:14.15    2:44.63        
                  36.55     1:20.05 (43.50)     2:03.30 (43.25)     2:44.63 (41.33)
 22 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           2:47.92    2:45.72        
                  37.76     1:20.95 (43.19)     2:05.23 (44.28)     2:45.72 (40.49)
 23 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           2:39.33    2:46.48        
                  37.74     1:19.26 (41.52)     2:03.65 (44.39)     2:46.48 (42.83)
 24 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              2:49.67    2:50.35        
                  40.17     1:25.21 (45.04)     2:09.74 (44.53)     2:50.35 (40.61)
 25 Broderick, Kyra A   11 Middies-MR           3:00.38    2:57.40        
                  36.85     1:21.77 (44.92)     2:09.57 (47.80)     2:57.40 (47.83)
 26 Galarza, Michaela   11 Middies-MR           3:20.00    3:07.82        
                  42.01     1:29.68 (47.67)     2:19.95 (50.27)     3:07.82 (47.87)
 27 Kane, Miranda J     11 UN-YM                3:20.00    3:15.70        
                  43.89     1:33.73 (49.84)     2:25.72 (51.99)     3:15.70 (49.98)
 28 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    3:16.89        
                  40.26   3:21.53 (2:41.27)         3:16.89 ( )                    
 -- Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           3:40.00         DQ        
      False start
                  37.98     1:24.21 (46.23)     2:08.43 (44.22)          DQ (47.42)
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR              3:04.02         NS        
 -- Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                30.63      31.44        
  2 Morris, Emily G     12 Silver Streaks-MR      34.63      34.29        
  3 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             33.69      34.79        
  4 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                  35.29      34.87        
  5 Pence, Emily A      11 Silver Streaks-MR      34.67      35.26        
  6 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT                34.59      35.40        
  7 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT                36.15      35.87        
  8 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            38.17      37.19        
  9 McAteer, Emma M     12 Middies-MR             37.45      37.40        
 10 Broderick, Kyra A   11 Middies-MR             39.07      37.95        
 11 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT                35.25      38.18        
 12 Mioli, Elizabeth A  11 GAEL-MR                41.86      38.81        
 13 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                  37.06      39.28        
 14 Seward, Mackenzie   11 GAEL-MR                41.40      39.30        
 15 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            40.95      39.80        
 16 Provenzano, Caroli  11 GAEL-MR                41.50      39.92        
 17 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT      40.08        
 18 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      40.19        
 19 Betzig, Tori g      11 GAEL-MR                45.66      40.54        
 20 Liu, Ally           11 Middies-MR             38.99      40.63        
 21 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR             40.63      40.68        
 22 Sheridan, Kerry     11 Silver Streaks-MR      40.82      41.25        
 23 Daniel, Alexis      11 Middies-MR             39.14      41.73        
 24 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT                47.72      41.94        
 25 Wang, Grace S       11 Middies-MR             41.86      41.95        
 26 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                43.54      42.40        
 27 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      43.48        
 28 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR                41.87      43.51        
 29 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 46.12      44.12        
 30 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                43.08      44.13        
 31 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              1:00.00      44.69        
 32 Chan, Rachel        11 Middies-MR             55.00      44.73        
 33 Harrison, Juliette  12 SMC-MR                 50.38      44.81        
 34 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR             49.24      45.37        
 35 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            45.80      46.11        
 36 Galarza, Michaela   11 Middies-MR             45.92      46.19        
 37 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT                50.36      47.10        
 38 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT                50.00      49.15        
 39 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT                50.00      51.12        
 -- Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                37.87         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:08.12    1:07.99         20  
                  32.69     1:07.99 (35.30)                                        
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:10.02    1:09.69         17  
                  32.89     1:09.69 (36.80)                                        
  3 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              1:12.40    1:10.41         16  
                  34.12     1:10.41 (36.29)                                        
  4 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              1:13.58    1:12.34         15  
                  35.47     1:12.34 (36.87)                                        
  5 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              1:17.09    1:14.62         14  
                  37.33     1:14.62 (37.29)                                        
  6 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:14.64    1:14.88         13  
                  35.90     1:14.88 (38.98)                                        
  7 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           1:21.56    1:17.90         12  
                  38.04     1:17.90 (39.86)                                        
  8 Piacentino, Victor  11 SMC-MR               1:34.14    1:18.82         11  
                  38.30     1:18.82 (40.52)                                        
  9 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              1:15.84    1:18.92          9  
                  37.99     1:18.92 (40.93)                                        
 10 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:30.44    1:19.01          7  
                  38.35     1:19.01 (40.66)                                        
 11 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               1:21.73    1:19.28          6  
                  38.88     1:19.28 (40.40)                                        
 12 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              1:21.06    1:19.56          5  
                  39.39     1:19.56 (40.17)                                        
 13 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:28.42    1:21.92          4  
                1:21.92         1:21.92 ( )                                        
 14 Grotta, Lindsey     11 SMC-MR               1:23.48    1:22.11          3  
                  40.10     1:22.11 (42.01)                                        
 15 Patterson, Erin M   12 Middies-MR           1:27.32    1:23.58          2  
                  40.35     1:23.58 (43.23)                                        
 16 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:23.87    1:23.59          1  
                  42.02     1:23.59 (41.57)                                        
 17 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:27.66    1:23.99        
                  41.29     1:23.99 (42.70)                                        
 18 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           1:25.48    1:25.28        
                  41.86     1:25.28 (43.42)                                        
 19 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           1:23.64    1:25.60        
                  41.88     1:25.60 (43.72)                                        
 20 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR           1:30.44    1:26.40        
                  41.51     1:26.40 (44.89)                                        
 21 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              1:36.50    1:27.28        
                  42.81     1:27.28 (44.47)                                        
 22 Appelbaum, Julia R  12 2012-MR              1:27.35    1:27.69        
                  41.81     1:27.69 (45.88)                                        
 23 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:40.00    1:28.86        
                  42.59     1:28.86 (46.27)                                        
 24 Weaver, Maggie M    12 GAEL-MR              1:27.88    1:29.70        
                  42.78     1:29.70 (46.92)                                        
 25 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              1:34.86    1:30.77        
                  45.00     1:30.77 (45.77)                                        
 26 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:31.36        
                1:31.36         1:31.36 ( )                                        
 27 Chan, Rachel        11 Middies-MR           2:00.00    1:31.60        
                  46.20     1:31.60 (45.40)                                        
 28 Begley, Molly       11 SMC-MR               1:37.64    1:32.02        
                  44.06     1:32.02 (47.96)                                        
 29 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    1:34.89        
 30 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:32.21    1:35.10        
                  46.27     1:35.10 (48.83)                                        
 31 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:37.01    1:37.08        
                  46.86     1:37.08 (50.22)                                        
 32 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           2:00.00    1:37.64        
                  46.92     1:37.64 (50.72)                                        
 33 Kane, Miranda J     11 UN-YM                1:50.00    1:39.29        
                  47.78     1:39.29 (51.51)                                        
 34 Galarza, Michaela   11 Middies-MR           1:50.00    1:40.09        
                  48.75     1:40.09 (51.34)                                        
 35 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT              1:50.00    1:48.88        
                  52.31     1:48.88 (56.57)                                        
 36 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT              1:55.89    1:51.32        
                  51.32   1:51.32 (1:00.00)                                        
 37 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT              1:50.00    1:53.52        
                  52.69   1:53.52 (1:00.83)                                        
 38 Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR           1:55.00    1:56.30        
                  52.64   1:56.30 (1:03.66)                                        
 39 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              2:00.00    2:08.78        
                1:00.54   2:08.78 (1:08.24)                                        
 -- Shein, Lilian       11 Middies-MR                NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:38.81                                                            
 -- Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:19.87         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  40.63          DQ (43.82)                                        
 -- Andrade, Amanda N   12 Middies-MR           2:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:03.58        DQ (1:20.03)                                        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:39.89         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.54          DQ (42.88)                                        
 -- Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  41.32          DQ (45.35)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lemischak, Allison  12 Silver Streaks-MR      36.34      36.28         20  
  2 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                37.02      38.22         17  
  3 Lai, Stephanie R    12 UNNYC-MR               37.69      39.44         16  
  4 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                43.21      39.71         15  
  5 Pence, Emily A      11 Silver Streaks-MR      39.08      39.82         14  
  6 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             42.16      40.35         13  
  7 Seward, Mackenzie   11 GAEL-MR                43.36      40.73         12  
  8 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR                42.31      41.42         11  
  9 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                  41.92      41.66          9  
 10 Veru, Nina S        11 GAEL-MR                41.48      41.83          7  
 11 Brew, Maggie C      11 Middies-MR             41.22      42.85          6  
 12 Liu, Ally           11 Middies-MR             47.83      43.63          5  
 13 Tuchman, Emily      12 SMC-MR                 44.15      43.85          4  
 14 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT                41.36      43.93          3  
 15 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT                45.49      44.10          2  
 16 Betzig, Tori g      11 GAEL-MR                48.99      44.38          1  
 17 Wang, Grace S       11 Middies-MR             44.21      44.44        
 18 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR             42.52      44.65        
 19 Provenzano, Caroli  11 GAEL-MR                47.83      44.80        
 20 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      44.82        
 21 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            48.53      45.27        
 22 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            46.61      45.35        
 23 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR                43.97      46.95        
 24 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 52.57      47.19        
 25 Chan, Rachel        11 Middies-MR           1:00.00      47.64        
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            46.77      47.74        
 27 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT                46.97      48.13        
 28 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      48.50        
 29 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR             50.84      48.74        
 30 Harrison, Juliette  12 SMC-MR                 52.00      48.95        
 31 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT                55.00      55.66        
 32 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              1:05.00    1:01.57        
 -- Hall, Emma M        14 Middies-MR             55.00   X1:02.15        
 -- Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT                55.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Henriksson, Ida F   11 GAEL-MR                43.56         NS        
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR                50.67         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:20.88    1:18.19         20  
                  36.62     1:18.19 (41.57)                                        
  2 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:17.96    1:20.77         17  
                  38.89     1:20.77 (41.88)                                        
  3 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:20.92    1:22.15         16  
                  38.86     1:22.15 (43.29)                                        
  4 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:30.77    1:26.64         15  
                  41.23     1:26.64 (45.41)                                        
  5 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR              1:39.89    1:28.13         14  
                  41.62     1:28.13 (46.51)                                        
  6 Zhang, Deborah Y    11 Middies-MR           1:31.64    1:29.43         13  
                  41.96     1:29.43 (47.47)                                        
  7 Chatterjee, Anoush  12 ZEUS-CT              1:24.09    1:29.56         12  
                  41.10     1:29.56 (48.46)                                        
  8 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:29.89    1:31.09         11  
                  42.72     1:31.09 (48.37)                                        
  9 Appelbaum, Julia R  12 2012-MR              1:32.42    1:31.77          9  
                  43.69     1:31.77 (48.08)                                        
 10 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:45.00    1:31.84          7  
                  44.57     1:31.84 (47.27)                                        
 11 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:36.67    1:33.53          6  
                  43.83     1:33.53 (49.70)                                        
 12 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              1:33.17    1:34.07          5  
                  44.22     1:34.07 (49.85)                                        
 13 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           1:32.93    1:34.18          4  
                  43.94     1:34.18 (50.24)                                        
 14 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              1:37.70    1:34.86          3  
                  44.26     1:34.86 (50.60)                                        
 15 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:52.00    1:35.99          2  
                  45.12     1:35.99 (50.87)                                        
 16 Victory, Maggie     11 2012-MR              1:47.58    1:36.12          1  
                  44.73     1:36.12 (51.39)                                        
 17 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           1:36.12    1:36.91        
                  45.03     1:36.91 (51.88)                                        
 18 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               1:37.14    1:37.18        
                  46.86     1:37.18 (50.32)                                        
 19 Choksi, Nikita S    12 Middies-MR           1:41.42    1:38.51        
                  45.65     1:38.51 (52.86)                                        
 20 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              1:53.19    1:38.56        
                  46.37     1:38.56 (52.19)                                        
 21 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR               1:54.12    1:40.36        
                  47.44     1:40.36 (52.92)                                        
 22 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:43.71    1:40.59        
                  46.63     1:40.59 (53.96)                                        
 23 Chan, Rachel        11 Middies-MR           2:10.00    1:42.06        
                  49.18     1:42.06 (52.88)                                        
 24 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR           1:52.22    1:42.69        
                  47.24     1:42.69 (55.45)                                        
 25 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              1:43.25    1:43.41        
                  49.43     1:43.41 (53.98)                                        
 26 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           1:44.71    1:44.60        
                  49.32     1:44.60 (55.28)                                        
 27 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR               1:54.00    1:44.66        
                  48.97     1:44.66 (55.69)                                        
 28 Weaver, Maggie M    12 GAEL-MR              1:45.77    1:45.82        
                  48.75     1:45.82 (57.07)                                        
 29 Knight, Maggie V    11 GAEL-MR              1:38.76    1:51.45        
                  52.54     1:51.45 (58.91)                                        
 30 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT              2:10.45    1:56.92        
                  54.41   1:56.92 (1:02.51)                                        
 31 Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR                NT    1:59.61        
                  55.99   1:59.61 (1:03.62)                                        
 -- Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:42.73         DQ        
      Scissors kick
                  48.36          DQ (55.37)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT                30.94      30.47         20  
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                31.90      30.50         17  
  3 Campanile, Angelin  12 Middies-MR             33.04      32.52         16  
  4 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                35.32      32.99         15  
  5 Piacentino, Victor  11 SMC-MR                 43.53      33.89         14  
  6 Veru, Nina S        11 GAEL-MR                35.07      34.86         13  
  7 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             34.27      35.03         12  
  8 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR                38.96      35.29         11  
  9 McAteer, Emma M     12 Middies-MR             37.82      35.87          9  
 10 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT                36.99      35.91          7  
 11 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                39.65      35.95          6  
 12 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR            35.77      36.34          5  
 13 Bayer, Cally        12 Middies-MR             37.82      37.57          4  
 14 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT      37.83          3  
 15 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            38.33      38.57          2  
 16 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                 48.00      38.88          1  
 17 Grotta, Lindsey     11 SMC-MR                 37.62      39.43        
 18 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 48.65      40.47        
 19 Victory, Maggie     11 2012-MR                41.39      40.60        
 20 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            41.13      40.98        
 21 Patterson, Erin M   12 Middies-MR             43.31      41.94        
 22 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                47.23      42.59        
 23 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      45.14        
 24 Kane, Miranda J     11 UN-YM                  50.00      45.51        
 25 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      45.87        
 26 Galarza, Michaela   11 Middies-MR             50.00      46.96        
 27 Knight, Maggie V    11 GAEL-MR                47.82      47.26        
 28 Begley, Molly       11 SMC-MR                 45.76      48.52        
 29 Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR             55.00      50.26        
 -- Andrade, Amanda N   12 Middies-MR             50.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shein, Lilian       11 Middies-MR                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lemischak, Allison  12 Silver Streaks-MR    1:06.56    1:05.66         20  
                  30.94     1:05.66 (34.72)                                        
  2 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              1:11.41    1:10.62         17  
                  32.76     1:10.62 (37.86)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:14.66    1:10.89         16  
                  32.14     1:10.89 (38.75)                                        
  4 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:22.48    1:18.54         15  
                  35.95     1:18.54 (42.59)                                        
  5 Morris, Emily G     12 Silver Streaks-MR    1:28.78    1:19.68         14  
                  36.42     1:19.68 (43.26)                                        
  6 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:16.13    1:20.67         13  
                  36.28     1:20.67 (44.39)                                        
  7 Pence, Emily A      11 Silver Streaks-MR    1:25.50    1:20.69         12  
                  37.32     1:20.69 (43.37)                                        
  8 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           1:23.55    1:24.05         11  
                  37.95     1:24.05 (46.10)                                        
  9 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:23.18    1:26.29          9  
                  41.32     1:26.29 (44.97)                                        
 10 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              1:29.52    1:28.52          7  
                  39.44     1:28.52 (49.08)                                        
 11 Liu, Ally           11 Middies-MR           1:40.00    1:33.22          6  
                  42.98     1:33.22 (50.24)                                        
 12 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:33.03    1:33.30          5  
                  41.85     1:33.30 (51.45)                                        
 13 Kane, Miranda J     11 UN-YM                1:50.00    1:46.06          4  
                  50.81     1:46.06 (55.25)                                        
 -- Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT         DQ        
      Alternating Kick
                  37.21          DQ (49.15)                                        
 -- Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:45.00         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:52.49    2:28.64         20  
                  31.41     1:09.58 (38.17)     1:54.23 (44.65)     2:28.64 (34.41)
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:36.90    2:33.47         17  
                  33.31     1:11.48 (38.17)     1:57.20 (45.72)     2:33.47 (36.27)
  3 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           2:37.28    2:39.01         16  
                  33.98     1:16.45 (42.47)     2:03.74 (47.29)     2:39.01 (35.27)
  4 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              2:43.02    2:42.77         15  
                  37.05     1:16.83 (39.78)     2:06.33 (49.50)     2:42.77 (36.44)
  5 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           2:58.90    2:46.23         14  
                  37.85     1:19.90 (42.05)     2:08.38 (48.48)     2:46.23 (37.85)
  6 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              2:56.77    2:46.55         13  
                  36.35     1:18.48 (42.13)     2:09.38 (50.90)     2:46.55 (37.17)
  7 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              3:01.33    2:50.55         12  
                  38.22     1:21.67 (43.45)     2:12.62 (50.95)     2:50.55 (37.93)
  8 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              2:58.32    2:51.93         11  
                  38.38     1:22.54 (44.16)     2:11.18 (48.64)     2:51.93 (40.75)
  9 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              3:05.61    2:54.95          9  
                  39.23     1:26.10 (46.87)     2:16.86 (50.76)     2:54.95 (38.09)
 10 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              3:04.91    2:55.56          7  
                  40.89     1:21.92 (41.03)     2:19.68 (57.76)     2:55.56 (35.88)
 11 Bayer, Cally        12 Middies-MR           2:52.83    2:57.27          6  
                  41.83     1:24.41 (42.58)     2:17.46 (53.05)     2:57.27 (39.81)
 12 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              2:51.92    2:59.43          5  
                  43.49     1:26.78 (43.29)     2:23.38 (56.60)     2:59.43 (36.05)
 13 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           2:58.78    2:59.87          4  
                  42.99     1:26.26 (43.27)     2:19.50 (53.24)     2:59.87 (40.37)
 14 Chatterjee, Anoush  12 ZEUS-CT              3:06.13    2:59.89          3  
                  39.70     1:25.36 (45.66)     2:19.40 (54.04)     2:59.89 (40.49)
 15 Choksi, Nikita S    12 Middies-MR           3:28.44    3:02.05          2  
                  41.33     1:25.22 (43.89)     2:20.63 (55.41)     3:02.05 (41.42)
 16 Zhang, Deborah Y    11 Middies-MR           3:01.49    3:02.69          1  
                  40.44     1:28.87 (48.43)     2:18.51 (49.64)     3:02.69 (44.18)
 17 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          3:02.64    3:05.13        
                  42.51     1:25.84 (43.33)   2:26.19 (1:00.35)     3:05.13 (38.94)
 18 Kane, Miranda J     11 UN-YM                3:40.00    3:37.41        
                  49.30     1:43.05 (53.75)   2:47.50 (1:04.45)     3:37.41 (49.91)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:52.56    1:56.81         40  
     1) Tomita, Yurika 12               2) Brennan, Catie F 12            
     3) Hornsby, Olivia J 12            4) Wong, Madeline 12              
                  27.91       55.65 (27.74)     1:25.04 (29.39)     1:56.81 (31.77)
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:00.81    1:58.45         34  
     1) Czulewicz, Katie L 12           2) Phillips, Beatrice L 11        
     3) Burnham, Melissa E 12           4) Linder, Hayley E 12            
                  30.04     1:00.73 (30.69)     1:30.07 (29.34)     1:58.45 (28.38)
  3 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:07.83    2:05.58         32  
     1) Cumello, Lilly E 11             2) Chatterjee, Anoushka 12        
     3) Lenskold, Emma G 12             4) Cavanagh, Rebecca L 12         
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    1:52.18    2:06.05         30  
     1) Bayer, Cally 12                 2) Brew, Maggie C 11              
     3) McAteer, Emma M 12              4) Wang, Kristina H 11            
                  39.38     1:05.40 (26.02)     1:37.21 (31.81)     2:06.05 (28.84)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:08.30    2:06.13         28  
     1) Veru, Nina S 11                 2) Jogis, Kimberly A 11           
     3) Wilson, Alexandra N 11          4) Geer, Sophie N 12              
                  30.17     1:01.12 (30.95)     1:32.17 (31.05)     2:06.13 (33.96)
  6 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:11.22    2:08.80         26  
     1) Rodriguez, Patricia A 12        2) Crespo, Andee M 12             
     3) Herrera-Murphy, Alexa V 12      4) Johnson, Carmen C 12           
                  30.65     1:04.05 (33.40)     1:37.43 (33.38)     2:08.80 (31.37)
  7 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:59.03    2:09.20         24  
     1) Grotta, Lindsey 11              2) Begley, Molly 11               
     3) Piacentino, Victoria 11         4) Rosenthal, Molly 11            
                  32.08     1:07.69 (35.61)     1:37.21 (29.52)     2:09.20 (31.99)
  8 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:13.41         22  
     1) Cahaly, Emma E 11               2) Patterson, Erin M 12           
     3) Chan, Rachel 11                 4) Zhang, Deborah Y 11            
                  33.65     1:06.38 (32.73)     1:41.29 (34.91)     2:13.41 (32.12)
  9 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:16.44         18  
     1) Choksi, Nikita S 12             2) Valerio, Sofia A 11            
     3)                                 4) Daniel, Alexis 11              
                  32.56     1:09.09 (36.53)     1:43.31 (34.22)     2:16.44 (33.13)
 10 Zeus Swim Team-CT  'C'                      2:20.00    2:29.91         14  
     1) Mendribil, Mia P 11             2) Morin, Torie J 12              
     3) Remson, Sandy K 11              4) Cruz, Alessandra E 12          
                  35.36     1:16.41 (41.05)     1:58.25 (41.84)     2:29.91 (31.66)
 11 Middies Swimming-MR  'D'                         NT    2:33.39         12  
     1) Chatterjee, Ananya 11           2)                                
     3) Galarza, Michaela E 11          4) Wang, Grace S 11               
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:16.27    2:15.77         40  
     1) Morris, Emily G 12              2) Pence, Emily A 11              
     3) Lemischak, Allison M 12         4) Sheridan, Kerry 11             
                  35.25     1:14.88 (39.63)     1:44.21 (29.33)     2:15.77 (31.56)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:08.07    2:15.96         34  
     1) Tomita, Yurika 12               2) Wu, Yifei 12                   
     3) Brennan, Catie F 12             4) Phelps, Kathryn 12             
                  30.64     1:08.68 (38.04)     1:43.32 (34.64)     2:15.96 (32.64)
  3 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:14.64    2:20.31         32  
                  36.47     1:18.74 (42.27)     1:49.18 (30.44)     2:20.31 (31.13)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:29.31    2:23.58         30  
     1) Henriksson, Ida F 11            2) Cagliostro, Eva R 12           
     3) Veru, Nina S 11                 4) Seward, Mackenzie H 11         
                1:18.71     1:52.01 (33.30)     2:23.58 (31.57)         2:23.58 ( )
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    2:06.04    2:26.20         28  
                  34.41     1:17.47 (43.06)     1:54.92 (37.45)     2:26.20 (31.28)
  6 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:25.31    2:32.40         26  
                  41.24     1:24.42 (43.18)     2:01.47 (37.05)     2:32.40 (30.93)
  7 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:34.14         24  
                  39.30     1:21.79 (42.49)     2:01.30 (39.51)     2:34.14 (32.84)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:39.88    2:34.42         22  
     1) Betzig, Tori g 11               2) Deverna, Bridget T 11          
     3) Provenzano, Caroline G 11       4) Mioli, Elizabeth A 11          
                  39.15     1:24.48 (45.33)     2:01.58 (37.10)     2:34.42 (32.84)
  9 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:34.40    2:38.45         18  
     1) Martin, Taylor N 12             2) Rodriguez, Patricia A 12       
     3) Crespo, Andee M 12              4) Herrera-Murphy, Alexa V 12     
                  44.49     1:28.71 (44.22)     2:07.49 (38.78)     2:38.45 (30.96)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:39.35         14  
                  43.71     1:26.55 (42.84)     2:05.33 (38.78)     2:39.35 (34.02)
 -- Zeus Swim Team-CT  'C'                           NT         DQ        
                  49.60     1:41.98 (52.38)     2:28.91 (46.93)          DQ (18.67)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Maria       14 SMC-MR                 26.43      26.69         20  
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                25.91      26.75         17  
  3 Pace, Theresa M     13 2012-MR                26.60      26.77         16  
  4 Wang, Amanda H      14 Middies-MR             27.51      27.48         15  
  5 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                28.68      27.88         13.5
  5 Broderick, Amanda   14 Middies-MR             27.20      27.88         13.5
  7 West, Lindsay       14 SMC-MR                 30.04      28.02         12  
  8 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                  27.69      28.07         11  
  9 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR                28.91      28.19          9  
 10 Low, Kelly          13 NYCC-MR                27.14      28.23          7  
 11 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR             28.03      28.73          6  
 12 Drew, Sami B        13 Middies-MR             28.56      28.89          5  
 13 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR             29.65      29.16          4  
 14 Quinones, Cloe H    14 2012-MR                30.00      29.51          3  
 15 Fauver, Lily        13 SMC-MR                 29.80      30.02          2  
 16 Gebhardt, Rose      13 Middies-MR             30.59      30.28          1  
 17 Canty, Kathleen M   13 GAEL-MR                30.89      30.76        
 18 Lee, Madison        13 NYCC-MR                31.07      31.40        
 19 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT                31.29      31.45        
 20 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                  30.20      31.64        
 21 Buscema, Pamela     13 SMC-MR                 32.25      31.82        
 21 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR            31.94      31.82        
 23 Colucci, Christina  13 Middies-MR             32.59      32.20        
 24 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                  31.88      32.53        
 25 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR                 31.95      32.91        
 26 Kass, Gabby         13 Middies-MR             34.71      33.89        
 27 Siebert, Katie C    13 Silver Streaks-MR      34.21      36.28        
 28 Adair, Maya         14 Silver Streaks-MR      38.46      37.34        
 29 Hall, Emma M        14 Middies-MR             50.77      48.05        
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR            32.99         NS        
 -- Beavers, Maisy      13 NYCC-MR                28.25         NS        
 -- O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR                28.95         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR                58.36      58.24         20  
                  28.38       58.24 (29.86)                                        
  2 Abrams, Maria       14 SMC-MR                 59.05      59.87         17  
                  28.31       59.87 (31.56)                                        
  3 Pace, Theresa M     13 2012-MR              1:01.77    1:00.14         16  
                  29.82     1:00.14 (30.32)                                        
  4 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:01.97    1:00.78         15  
                  29.25     1:00.78 (31.53)                                        
  5 Broderick, Amanda   14 Middies-MR             58.59    1:01.17         14  
                  29.44     1:01.17 (31.73)                                        
  6 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:01.82    1:02.21         13  
                  30.73     1:02.21 (31.48)                                        
  7 Drew, Sami B        13 Middies-MR           1:02.38    1:02.39         12  
                  30.29     1:02.39 (32.10)                                        
  8 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              1:01.94    1:02.82         11  
                  30.07     1:02.82 (32.75)                                        
  9 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              1:03.70    1:03.12          9  
                  30.12     1:03.12 (33.00)                                        
 10 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           1:07.04    1:03.27          7  
                  30.97     1:03.27 (32.30)                                        
 11 West, Lindsay       14 SMC-MR               1:06.92    1:03.47          6  
                  30.07     1:03.47 (33.40)                                        
 12 Hamazaki, Sakura    13 Silver Streaks-MR    1:02.92    1:03.66          5  
                  30.10     1:03.66 (33.56)                                        
 13 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           1:01.69    1:04.21          4  
                  30.58     1:04.21 (33.63)                                        
 14 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:12.06    1:06.06          3  
                  31.66     1:06.06 (34.40)                                        
 15 Gebhardt, Rose      13 Middies-MR           1:09.03    1:06.41          2  
                  31.49     1:06.41 (34.92)                                        
 16 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:06.89    1:06.83          1  
                  32.56     1:06.83 (34.27)                                        
 17 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:05.91    1:09.30        
                  33.65     1:09.30 (35.65)                                        
 18 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                1:10.45    1:09.71        
                  33.13     1:09.71 (36.58)                                        
 19 Canty, Kathleen M   13 GAEL-MR              1:08.97    1:10.26        
                  32.80     1:10.26 (37.46)                                        
 20 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              1:10.59    1:11.65        
                  34.36     1:11.65 (37.29)                                        
 21 Colucci, Christina  13 Middies-MR           1:11.25    1:12.57        
                  35.08     1:12.57 (37.49)                                        
 22 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:11.65    1:12.80        
                  34.46     1:12.80 (38.34)                                        
 23 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:10.80    1:13.26        
                  35.27     1:13.26 (37.99)                                        
 24 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:13.01    1:14.78        
                  35.15     1:14.78 (39.63)                                        
 25 Kass, Gabby         13 Middies-MR           1:16.93    1:15.75        
                  35.44     1:15.75 (40.31)                                        
 26 Adair, Maya         14 Silver Streaks-MR    1:24.37    1:25.00        
                  39.20     1:25.00 (45.80)                                        
 27 Siebert, Katie C    13 Silver Streaks-MR    1:21.69    1:26.38        
                  39.86     1:26.38 (46.52)                                        
 28 Hall, Emma M        14 Middies-MR           2:00.00    1:52.16        
                  49.07   1:52.16 (1:03.09)                                        
 -- O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:05.88         NS        
 -- Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:04.06         NS        
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:18.85         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              2:16.23    2:14.98         20  
                  31.15     1:05.83 (34.68)     1:40.77 (34.94)     2:14.98 (34.21)
  2 Drew, Sami B        13 Middies-MR           2:12.87    2:17.02         17  
                  31.19     1:06.22 (35.03)     1:41.79 (35.57)     2:17.02 (35.23)
  3 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           2:16.78    2:20.16         16  
                  30.91     1:06.49 (35.58)     1:43.26 (36.77)     2:20.16 (36.90)
  4 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:31.00    2:20.44         15  
                  31.59     1:07.07 (35.48)     1:44.61 (37.54)     2:20.44 (35.83)
  5 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:24.69    2:21.75         14  
                  31.42     1:07.33 (35.91)     1:45.75 (38.42)     2:21.75 (36.00)
  6 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:25.63    2:25.31         13  
                  33.22     1:09.56 (36.34)     1:47.26 (37.70)     2:25.31 (38.05)
  7 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:42.63    2:35.25         12  
                  35.10     1:15.05 (39.95)     1:56.14 (41.09)     2:35.25 (39.11)
  8 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              2:36.14    2:36.36         11  
                  34.58     1:14.70 (40.12)     1:57.71 (43.01)     2:36.36 (38.65)
  9 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          2:59.17    2:44.13          9  
                  36.56     1:19.01 (42.45)     2:02.56 (43.55)     2:44.13 (41.57)
 10 Li, Dexin           13 Middies-MR           3:26.92    2:58.04          7  
                  38.39     1:22.91 (44.52)     2:11.37 (48.46)     2:58.04 (46.67)
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:12.65         NS        
 -- Sullivan, Catherin  13 GAEL-MR              2:47.77         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              1:01.78    1:03.48         20  
                  31.09     1:03.48 (32.39)                                        
  2 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           1:04.24    1:04.87         17  
                  31.81     1:04.87 (33.06)                                        
  3 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              1:10.98    1:10.41         16  
                  34.11     1:10.41 (36.30)                                        
  4 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:09.72    1:11.13         15  
                  34.46     1:11.13 (36.67)                                        
  5 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:08.43    1:11.75         14  
                  34.70     1:11.75 (37.05)                                        
  6 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           1:09.35    1:12.82         13  
                  35.52     1:12.82 (37.30)                                        
  7 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:14.48    1:13.04         12  
                  35.23     1:13.04 (37.81)                                        
  8 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:12.81    1:13.39         11  
                  35.52     1:13.39 (37.87)                                        
  9 Szpynda, Adriana    13 SMC-MR               1:17.05    1:13.89          9  
                  36.31     1:13.89 (37.58)                                        
 10 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:15.78    1:13.91          7  
                  35.52     1:13.91 (38.39)                                        
 11 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:17.60    1:16.20          6  
                  37.59     1:16.20 (38.61)                                        
 12 Szpynda, Emily      13 SMC-MR               1:20.61    1:16.72          5  
                  37.84     1:16.72 (38.88)                                        
 13 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:21.16    1:20.70          4  
                1:20.70         1:20.70 ( )                                        
 14 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              1:19.70    1:20.96          3  
                  39.41     1:20.96 (41.55)                                        
 15 Colucci, Christina  13 Middies-MR           1:23.27    1:23.43          2  
                  40.54     1:23.43 (42.89)                                        
 16 Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:30.95    1:25.19          1  
                  41.21     1:25.19 (43.98)                                        
 17 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:26.24    1:27.86        
                  42.20     1:27.86 (45.66)                                        
 18 Li, Dexin           13 Middies-MR           1:33.06    1:29.79        
                1:29.79         1:29.79 ( )                                        
 -- Hall, Emma M        14 Middies-MR           2:14.94         NS        
 -- Sullivan, Catherin  13 GAEL-MR              1:28.99         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:13.78    2:17.70        
                  31.41     1:05.61 (34.20)     1:41.44 (35.83)     2:17.70 (36.26)
  2 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:12.80    2:18.63        
                  33.30     1:08.81 (35.51)     1:44.47 (35.66)     2:18.63 (34.16)
  3 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              2:30.48    2:30.87        
                  35.88     1:13.55 (37.67)     1:53.18 (39.63)     2:30.87 (37.69)
  4 Abrams, Maria       14 SMC-MR               2:22.30    2:31.83        
                  35.44     1:13.07 (37.63)     1:52.51 (39.44)     2:31.83 (39.32)
  5 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              2:32.90    2:32.44        
                  35.83     1:14.53 (38.70)     1:54.51 (39.98)     2:32.44 (37.93)
  6 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:47.98    2:35.80        
                  38.45     1:18.06 (39.61)     1:58.12 (40.06)     2:35.80 (37.68)
  7 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           3:06.05    2:39.27        
  8 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:27.33    2:39.59        
                  36.56     1:17.59 (41.03)     1:58.70 (41.11)     2:39.59 (40.89)
  9 Hamazaki, Sakura    13 Silver Streaks-MR    2:40.28    2:41.66        
                  37.75     1:18.93 (41.18)     2:00.54 (41.61)     2:41.66 (41.12)
 10 Gebhardt, Rose      13 Middies-MR           2:50.00    2:50.12        
                  40.03     1:22.69 (42.66)     2:07.02 (44.33)     2:50.12 (43.10)
 11 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          3:07.96    2:56.07        
                2:11.58     2:56.07 (44.49)         2:56.07 ( )                    
 12 Kass, Gabby         13 Middies-MR           3:08.36    3:04.97        
                  43.54     1:31.46 (47.92)     2:18.73 (47.27)     3:04.97 (46.24)
 -- Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:35.02         DQ        
      False start
                  37.93     1:19.61 (41.68)     2:01.59 (41.98)          DQ (38.93)
 -- Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              2:14.71         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              1:15.43    1:18.38         20  
                  37.44     1:18.38 (40.94)                                        
  2 Wang, Amanda H      14 Middies-MR                NT    1:18.42         17  
                  37.22     1:18.42 (41.20)                                        
  3 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:22.44    1:19.70         16  
                  37.14     1:19.70 (42.56)                                        
  4 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           1:19.14    1:22.68         15  
                  39.12     1:22.68 (43.56)                                        
  5 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:18.35    1:25.66         14  
                  40.29     1:25.66 (45.37)                                        
  6 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:28.00    1:28.96         13  
                  41.70     1:28.96 (47.26)                                        
  7 Colucci, Christina  13 Middies-MR           1:25.64    1:29.35         12  
                  43.24     1:29.35 (46.11)                                        
  8 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:29.59    1:29.53         11  
                  42.96     1:29.53 (46.57)                                        
  9 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:32.63    1:30.24          9  
                  43.21     1:30.24 (47.03)                                        
 10 Szpynda, Adriana    13 SMC-MR               1:38.91    1:34.61          7  
                  45.25     1:34.61 (49.36)                                        
 11 Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:33.89    1:34.62          6  
                  43.90     1:34.62 (50.72)                                        
 12 Szpynda, Emily      13 SMC-MR               1:41.11    1:35.43          5  
                  45.24     1:35.43 (50.19)                                        
 13 Hall, Emma M        14 Middies-MR           2:09.13    2:15.77          4  
                1:02.90   2:15.77 (1:12.87)                                        
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:31.33         NS        
 -- Sullivan, Catherin  13 GAEL-MR              1:35.88         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              2:38.29    2:42.66         20  
                  36.71     1:19.03 (42.32)     2:00.78 (41.75)     2:42.66 (41.88)
  2 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:37.02    2:43.45         17  
                  36.51     1:18.00 (41.49)     2:01.02 (43.02)     2:43.45 (42.43)
  3 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              2:42.32    2:48.48         16  
                  39.36     1:21.66 (42.30)     2:05.59 (43.93)     2:48.48 (42.89)
  4 Pace, Theresa M     13 2012-MR              2:40.00    2:52.34         15  
                  40.54     1:23.36 (42.82)     2:08.85 (45.49)     2:52.34 (43.49)
  5 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           2:47.78    2:53.24         14  
                  38.47     1:21.39 (42.92)     2:07.00 (45.61)     2:53.24 (46.24)
  6 Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:56.71    2:56.10         13  
                  40.45     1:25.24 (44.79)     2:10.91 (45.67)     2:56.10 (45.19)
  7 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:59.00    2:57.76         12  
                  41.05     1:26.82 (45.77)     2:13.20 (46.38)     2:57.76 (44.56)
  8 Quinones, Cloe H    14 2012-MR              2:45.00    3:00.10         11  
                  39.32     1:24.32 (45.00)     2:11.91 (47.59)     3:00.10 (48.19)
  9 Hafez, Liela A      14 HS-MR                3:12.04    3:01.21          9  
                  40.53     1:26.42 (45.89)     2:14.23 (47.81)     3:01.21 (46.98)
 10 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                2:59.00    3:01.59          7  
                  41.24     1:26.89 (45.65)     2:15.43 (48.54)     3:01.59 (46.16)
 11 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:49.60    3:02.63          6  
                  41.04     1:27.33 (46.29)     2:14.85 (47.52)     3:02.63 (47.78)
 12 Canty, Kathleen M   13 GAEL-MR              3:10.90    3:06.55          5  
                  41.11     1:28.76 (47.65)     2:17.74 (48.98)     3:06.55 (48.81)
 13 Colucci, Christina  13 Middies-MR           3:20.38    3:12.38          4  
                  45.09     1:34.17 (49.08)     2:24.77 (50.60)     3:12.38 (47.61)
 14 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:10.60    3:14.95          3  
                  43.13     1:32.67 (49.54)     2:23.72 (51.05)     3:14.95 (51.23)
 15 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                3:18.12    3:16.10          2  
                  45.18     1:34.84 (49.66)     2:25.09 (50.25)     3:16.10 (51.01)
 16 Siebert, Katie C    13 Silver Streaks-MR    3:22.51    3:31.20          1  
                  45.83     1:39.71 (53.88)     2:35.36 (55.65)     3:31.20 (55.84)
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:33.34         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                59.27    1:00.50         20  
                  28.21     1:00.50 (32.29)                                        
  2 Broderick, Amanda   14 Middies-MR           1:02.38    1:04.49         17  
                  29.79     1:04.49 (34.70)                                        
  3 Drew, Sami B        13 Middies-MR           1:06.23    1:06.71         16  
                  31.88     1:06.71 (34.83)                                        
  4 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:10.99    1:08.08         15  
                  31.74     1:08.08 (36.34)                                        
  5 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           1:08.46    1:08.46         14  
                  32.26     1:08.46 (36.20)                                        
  6 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              1:14.12    1:10.91         13  
                  32.21     1:10.91 (38.70)                                        
  7 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              1:07.73    1:11.07         12  
                  32.70     1:11.07 (38.37)                                        
  8 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:16.81    1:13.73         11  
                  35.01     1:13.73 (38.72)                                        
  9 Hamazaki, Sakura    13 Silver Streaks-MR    1:14.85    1:14.97          9  
                  33.83     1:14.97 (41.14)                                        
 10 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              1:22.28    1:19.79          7  
                  36.71     1:19.79 (43.08)                                        
 11 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                1:31.18    1:24.57          6  
                  38.55     1:24.57 (46.02)                                        
 12 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              1:27.09    1:26.77          5  
                  40.56     1:26.77 (46.21)                                        
 13 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:33.60    1:37.45          4  
                  45.40     1:37.45 (52.05)                                        
 -- Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:14.70         DQ        
      One hand touch
                  32.44          DQ (38.96)                                        
 -- O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:10.33         NS        
 -- Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:11.35         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drew, Sami B        13 Middies-MR           2:27.50    2:27.02         20  
                  32.72     1:09.01 (36.29)     1:47.45 (38.44)     2:27.02 (39.57)
  2 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              2:49.71    2:38.81         17  
                  34.61     1:14.48 (39.87)     1:56.37 (41.89)     2:38.81 (42.44)
  3 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR                   NT    2:52.68         16  
                  34.50     1:16.40 (41.90)     2:05.68 (49.28)     2:52.68 (47.00)
 -- Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:16.00         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:24.45    2:21.92         20  
                  31.94     1:07.37 (35.43)     1:50.10 (42.73)     2:21.92 (31.82)
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:17.81    2:26.28         17  
                  29.07     1:04.62 (35.55)     1:50.24 (45.62)     2:26.28 (36.04)
  3 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              2:26.15    2:27.24         16  
                  33.23     1:12.00 (38.77)     1:53.47 (41.47)     2:27.24 (33.77)
  4 Drew, Sami B        13 Middies-MR           2:29.97    2:32.48         15  
                  32.43     1:10.10 (37.67)     1:57.11 (47.01)     2:32.48 (35.37)
  5 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              2:37.19    2:40.26         14  
                  37.90     1:16.87 (38.97)     2:05.33 (48.46)     2:40.26 (34.93)
  6 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:35.00    2:42.91         13  
                  36.97     1:17.06 (40.09)     2:06.14 (49.08)     2:42.91 (36.77)
  7 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:33.28    2:43.68         12  
                  35.98     1:17.44 (41.46)     2:06.26 (48.82)     2:43.68 (37.42)
  8 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:07.45    2:55.11         11  
                  36.83     1:20.07 (43.24)     2:13.22 (53.15)     2:55.11 (41.89)
  9 Colucci, Christina  13 Middies-MR           2:52.48    2:57.31          9  
                  41.83     1:26.11 (44.28)     2:16.07 (49.96)     2:57.31 (41.24)
 10 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          3:01.12    3:00.29          7  
                  41.70     1:24.69 (42.99)     2:18.95 (54.26)     3:00.29 (41.34)
 11 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              3:02.46    3:01.03          6  
                  42.93     1:26.16 (43.23)     2:22.62 (56.46)     3:01.03 (38.41)
 12 Li, Dexin           13 Middies-MR           3:15.00    3:07.66          5  
                  40.99     1:31.29 (50.30)     2:21.86 (50.57)     3:07.66 (45.80)
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:17.15         NS        
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR                25.18      26.45         20  
  2 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                25.81      26.51         17  
  3 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR                25.79      26.87         16  
  4 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                25.52      27.05         15  
  5 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                27.01      27.44         14  
  6 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR                27.78      27.81         13  
  7 Weisstuch, Carolin  15 Middies-MR             27.04      27.87         12  
  8 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR                28.17      28.02         11  
  9 Wallerstein, Julia  15 SMC-MR                 28.26      28.14          9  
 10 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR                26.70      28.41          7  
 11 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR                27.04      28.48          6  
 12 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR                29.13      29.53          5  
 13 Etienne, Christina  16 NYCC-MR                28.98      29.68          4  
 14 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR                29.28      29.69          3  
 15 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR                28.75      29.75          2  
 16 Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR             28.86      30.62          1  
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                55.73      57.51         20  
                  28.00       57.51 (29.51)                                        
  2 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                55.93      57.64         17  
                  27.83       57.64 (29.81)                                        
  3 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                58.16    1:00.03         16  
                  28.93     1:00.03 (31.10)                                        
  4 Kanim, Callie H     17 Middies-MR             58.36    1:00.06         15  
                  29.33     1:00.06 (30.73)                                        
  5 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR                56.78    1:00.07         14  
                  28.86     1:00.07 (31.21)                                        
  6 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:03.13    1:01.29         13  
                  29.36     1:01.29 (31.93)                                        
  7 Weisstuch, Carolin  15 Middies-MR           1:01.03    1:01.64         12  
                  30.06     1:01.64 (31.58)                                        
  8 Wallerstein, Julia  15 SMC-MR               1:02.69    1:02.54         11  
                  29.14     1:02.54 (33.40)                                        
  9 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              1:00.10    1:02.68          9  
                  29.80     1:02.68 (32.88)                                        
 10 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:02.04    1:02.96          7  
                  30.78     1:02.96 (32.18)                                        
 11 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:00.00    1:03.81          6  
                  30.30     1:03.81 (33.51)                                        
 12 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              1:03.34    1:04.17          5  
                  30.91     1:04.17 (33.26)                                        
 13 Etienne, Christina  16 NYCC-MR              1:05.00    1:05.34          4  
                  31.05     1:05.34 (34.29)                                        
 14 Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           1:02.46    1:06.07          3  
                  30.92     1:06.07 (35.15)                                        
 -- Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              1:03.84         DQ        
      False start
                  30.63          DQ (33.35)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:00.62    2:03.86         20  
                  28.52     1:00.20 (31.68)     1:32.58 (32.38)     2:03.86 (31.28)
  2 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:00.87    2:04.19         17  
                  28.57     1:00.28 (31.71)     1:32.78 (32.50)     2:04.19 (31.41)
  3 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              2:11.99    2:18.54         16  
                  31.44     1:06.97 (35.53)     1:43.31 (36.34)     2:18.54 (35.23)
  4 Lin, Erica S        16 NYCC-MR              2:18.66    2:24.11         15  
                  31.16     1:07.35 (36.19)     1:46.39 (39.04)     2:24.11 (37.72)
 -- Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           2:13.31         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:33.69         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           1:03.28    1:05.07         20  
                  31.78     1:05.07 (33.29)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           1:05.52    1:06.18         17  
                  32.62     1:06.18 (33.56)                                        
  3 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              1:08.38    1:07.23         16  
                  32.96     1:07.23 (34.27)                                        
  4 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:03.55    1:07.72         15  
                  33.06     1:07.72 (34.66)                                        
  5 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              1:03.91    1:09.19         14  
                  33.70     1:09.19 (35.49)                                        
  6 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:16.89    1:13.84         13  
                  35.59     1:13.84 (38.25)                                        
  7 Lin, Erica S        16 NYCC-MR              1:14.14    1:16.62         12  
                  36.24     1:16.62 (40.38)                                        
 -- Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           1:14.05         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:17.55         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           2:17.90    2:17.67        
                  34.25     1:08.87 (34.62)     1:43.63 (34.76)     2:17.67 (34.04)
  2 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:12.85    2:19.22        
                  33.25     1:08.18 (34.93)     1:44.13 (35.95)     2:19.22 (35.09)
  3 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR              2:14.12    2:19.51        
                  32.95     1:08.31 (35.36)     1:44.20 (35.89)     2:19.51 (35.31)
  4 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           2:14.39    2:20.02        
                  33.21     1:08.44 (35.23)     1:44.42 (35.98)     2:20.02 (35.60)
  5 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:25.54    2:24.53        
                  34.44     1:10.49 (36.05)     1:47.74 (37.25)     2:24.53 (36.79)
  6 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              2:23.39    2:31.51        
                  35.57     1:13.44 (37.87)     1:52.69 (39.25)     2:31.51 (38.82)
  7 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           2:30.00    2:34.68        
                  36.56     1:15.79 (39.23)     1:55.87 (40.08)     2:34.68 (38.81)
  8 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              2:39.99    2:39.34        
                  36.71     1:17.33 (40.62)     1:59.80 (42.47)     2:39.34 (39.54)
  9 Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           2:38.24    2:40.44        
                  37.97     1:18.02 (40.05)     1:59.54 (41.52)     2:40.44 (40.90)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:10.46    1:15.20         20  
                  35.71     1:15.20 (39.49)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           1:13.47    1:17.30         17  
                  36.54     1:17.30 (40.76)                                        
  3 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:19.11    1:27.51         16  
                  41.39     1:27.51 (46.12)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:31.42    2:38.14         20  
                  36.06     1:15.77 (39.71)     1:57.10 (41.33)     2:38.14 (41.04)
  2 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              2:31.29    2:40.72         17  
                  35.98     1:16.10 (40.12)     1:58.11 (42.01)     2:40.72 (42.61)
  3 Etienne, Christina  16 NYCC-MR              2:34.28    2:41.95         16  
                  36.28     1:16.52 (40.24)     1:58.85 (42.33)     2:41.95 (43.10)
  4 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           2:41.30    2:43.45         15  
                  37.63     1:19.51 (41.88)     2:01.41 (41.90)     2:43.45 (42.04)
  5 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              3:10.88    3:07.59         14  
                  41.47     1:27.72 (46.25)     2:16.39 (48.67)     3:07.59 (51.20)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR                59.56    1:03.84         20  
                  29.05     1:03.84 (34.79)                                        
  2 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              1:04.01    1:04.49         17  
                  30.18     1:04.49 (34.31)                                        
  3 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           1:03.80    1:07.15         16  
                  30.89     1:07.15 (36.26)                                        
  4 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR              1:10.40    1:07.32         15  
                  31.76     1:07.32 (35.56)                                        
  5 Weisstuch, Carolin  15 Middies-MR           1:08.48    1:08.36         14  
                  32.50     1:08.36 (35.86)                                        
  6 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           1:08.08    1:08.99         13  
                  32.20     1:08.99 (36.79)                                        
  7 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              1:06.58    1:09.06         12  
                  32.51     1:09.06 (36.55)                                        
  8 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:05.45    1:10.00         11  
                  32.42     1:10.00 (37.58)                                        
  9 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:10.87    1:10.71          9  
                  33.69     1:10.71 (37.02)                                        
 10 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:20.58    1:12.70          7  
                  32.69     1:12.70 (40.01)                                        
 11 Veru, Nicole        12 GAEL-MR              1:12.86    1:14.91          6  
                  33.58     1:14.91 (41.33)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.77    2:18.83         20  
                  31.37     1:06.03 (34.66)     1:42.63 (36.60)     2:18.83 (36.20)
  2 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           2:18.48    2:28.52         17  
                  34.08     1:12.38 (38.30)     1:50.41 (38.03)     2:28.52 (38.11)
  3 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           2:25.05    2:32.07         16  
                  32.96     1:11.06 (38.10)     1:50.68 (39.62)     2:32.07 (41.39)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.37    2:22.08         20  
                  30.19     1:06.91 (36.72)     1:50.20 (43.29)     2:22.08 (31.88)
  2 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:14.38    2:25.06         17  
                  32.58     1:08.57 (35.99)     1:50.32 (41.75)     2:25.06 (34.74)
  3 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:23.56    2:25.61         16  
                  31.42     1:08.60 (37.18)     1:52.65 (44.05)     2:25.61 (32.96)
  4 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           2:23.82    2:29.46         15  
                  32.27     1:08.75 (36.48)     1:55.43 (46.68)     2:29.46 (34.03)
  5 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              2:30.69    2:30.95         14  
                  33.95     1:11.32 (37.37)     1:55.71 (44.39)     2:30.95 (35.24)
  6 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           2:27.12    2:37.55         13  
                  33.41     1:14.35 (40.94)     2:01.52 (47.17)     2:37.55 (36.03)
  7 Lin, Erica S        16 NYCC-MR              2:38.33    2:43.81         12  
                  35.70     1:17.75 (42.05)     2:06.37 (48.62)     2:43.81 (37.44)
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:49.63         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:50.00    1:47.08         40  
     1) Tilneac, Stephanie J 14         2) Gomez, Chelsea O 15            
     3) Walsh, Georgina 17              4) Moody, Sophie P 15             
                  26.28       52.48 (26.20)     1:20.64 (28.16)     1:47.08 (26.44)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:55.00    1:52.42         34  
     1) Beavers, Maisy 13               2) Low, Kelly 13                  
     3) Leahr, Sydney C 15              4) Lin, Erica S 16                
                  28.45       55.79 (27.34)     1:23.38 (27.59)     1:52.42 (29.04)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:10.13    2:02.82         32  
     1) Szpynda, Emily 13               2) Cartularo, Morgan 13           
     3) Wheeler, Cescily 14             4) Buscema, Pamela 13             
                  29.75     1:02.33 (32.58)     1:31.62 (29.29)     2:02.82 (31.20)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    1:38.82    2:04.72         30  
     1) Drew, Sami B 13                 2) Li, Dexin 13                   
     3) Colucci, Christina L 13         4) Nagaishi, Ayano 14             
                  29.14     1:05.07 (35.93)     1:37.34 (32.27)     2:04.72 (27.38)
 -- Rye YMCA 2012- Waveryeders-MR  'A'               NT         NS        
     1) Appelbaum, Julia R 12           2) Nishida, Sakiko 14             
     3) Victory, Maggie 11              4) Vermes, Lujaiyne I 14          
 -- Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:15.71         NS        
     1) Carrasquil, Ariana M 13         2) Martin, Taylor N 12            
     3) Santana, Miabella 13            4) Crespo, Tyra 13                
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:57.18    1:59.49         40  
     1) Tilneac, Stephanie J 14         2) Walsh, Georgina 17             
     3) Gomez, Chelsea O 15             4) Moody, Sophie P 15             
                  29.69     1:03.86 (34.17)     1:33.15 (29.29)     1:59.49 (26.34)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:48.87    1:59.72         34  
                  30.42     1:06.69 (36.27)     1:34.37 (27.68)     1:59.72 (25.35)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:07.76    2:00.99         32  
     1) Leary, Tanita A 17              2) Deverna, Tara N 16             
     3) Reilly, Bridget K 15            4) Veru, Nicole 12                
                  30.77     1:04.01 (33.24)     1:34.04 (30.03)     2:00.99 (26.95)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:08.00    2:03.73         30  
     1) Leahr, Sydney C 15              2) Etienne, Christina 16          
     3) Schnupp, Samantha J 13          4) Low, Kelly 13                  
                  31.54     1:05.59 (34.05)     1:35.95 (30.36)     2:03.73 (27.78)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:14.47    2:06.44         28  
     1) Fullerton, Haley E 14           2) Gargiulo, Tatiana 16           
     3) Labarca, Gloria L 16            4) Rice, Jessica E 15             
                  30.69     1:04.30 (33.61)     1:37.32 (33.02)     2:06.44 (29.12)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:10.62    2:07.16         26  
     1) Fauver, Lily 13                 2) West, Lindsay 14               
     3) Abrams, Maria 14                4) Wallerstein, Julia 15          
                  32.95     1:08.67 (35.72)     1:39.58 (30.91)     2:07.16 (27.58)
  7 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:11.34         24  
                  33.21     1:10.59 (37.38)     1:41.56 (30.97)     2:11.34 (29.78)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   2:20.66    2:15.61         22  
     1) Canty, Kathleen M 13            2) Wilson, Alexandra N 11         
     3) Rice, Harriet E 13              4) Abraham, Rebecca E 15          
                  36.09     1:15.32 (39.23)     1:45.81 (30.49)     2:15.61 (29.80)
  9 Harbor Seals-MR  'A'                        2:13.96    2:15.76         18  
     1) Hafez, Liela A 14               2) Hon, Gi Gi 13                  
     3) Canales, Carolyn M 12           4) Monti, Gabrielle R 11          
                  33.67     1:11.43 (37.76)     1:45.83 (34.40)     2:15.76 (29.93)
 10 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:22.90         14  
                  36.84     1:17.92 (41.08)     1:51.40 (33.48)     2:22.90 (31.50)
 11 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:23.11    2:35.11         12  
     1) Giannelli, Sophia 13            2) Buscema, Pamela 13             
     3) Tuchman, Emily 12               4) Harrison, Juliette 12          
                  39.91     1:22.24 (42.33)     1:57.94 (35.70)     2:35.11 (37.17)
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        18.19      18.92         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        19.93      21.10         17  
  3 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR        30.00      21.69         16  
  4 Robinson, Ari B      7 GAEL-MR                23.64      22.47         15  
  5 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                30.99      22.65         14  
  6 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.03         13  
  7 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR             24.00      23.24         12  
  8 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.62         11  
  9 Franks, Finn J       6 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.69          9  
 10 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR             24.35      24.03          7  
 11 Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR        30.00      24.25          6  
 12 Liu, Justin          6 Middies-MR                NT      24.30          5  
 13 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR      45.00      26.52          4  
 14 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      28.34          3  
 15 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                37.88      29.91          2  
 -- Zampolin, Daniel J   7 Rivertown Rays-MR      45.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        42.10      39.00         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        45.27      45.21         17  
  3 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.60      46.86         16  
  4 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      50.56         15  
  5 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR             55.00      51.58         14  
  6 Peng, Nicholas       6 Middies-MR             55.00      52.28         13  
  7 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      53.81         12  
  8 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR             56.69      54.06         11  
  9 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      55.53          9  
 10 Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      55.69          7  
 11 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR    1:40.00      57.06          6  
 12 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      57.36          5  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        17.12      18.62         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        24.03      22.39         17  
  3 Wagner, Calvin L     7 Middies-MR             29.68      23.33         16  
  4 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      23.53         15  
  5 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                40.99      24.32         14  
  6 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR             30.00      25.94         13  
  7 Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.26         11  
  8 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.68          9  
  9 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR             27.42      27.30          7  
 10 Robinson, Ari B      7 GAEL-MR                26.41      27.39          6  
 11 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR        35.00      29.45          5  
 12 Liu, Justin          6 Middies-MR                NT      29.48          4  
 13 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR        35.00      29.78         12  
 14 Franks, Finn J       6 Marlins Bgnw-MR        35.00      30.09          3  
 15 Peng, Nicholas       6 Middies-MR             34.42      30.63          2  
 16 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR      45.00      31.70          1  
 17 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                45.66      34.61        
 -- Zampolin, Daniel J   7 Rivertown Rays-MR      45.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        42.08      40.05         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        53.08      48.50         17  
  3 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      50.65         16  
  4 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:03.56      56.91         15  
  5 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:00.49         14  
  6 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR           1:00.00    1:02.27         13  
  7 Peng, Nicholas       6 Middies-MR           1:00.00    1:04.72         12  
  8 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:05.77         11  
  9 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR           1:04.76    1:06.12          9  
 10 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR    1:40.00    1:07.31          7  
 -- O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.66         20  
  2 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.74         17  
  3 Robinson, Ari B      7 GAEL-MR                32.33      39.38         16  
 -- Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                45.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Peng, Nicholas       6 Middies-MR             34.84         DQ        
      Scissors kick
 -- Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Franks, Finn J       6 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
 -- Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                52.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      51.80         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR      1:12.29    1:02.23         17  
 -- Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Peng, Nicholas       6 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:15.20         DQ        
 -- O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        22.78      20.89         20  
  2 Wagner, Calvin L     7 Middies-MR             25.14      26.01         17  
  3 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        25.74      27.66         16  
  4 Peng, Nicholas       6 Middies-MR             39.28      35.61         15  
 -- Liu, Justin          6 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zampolin, Daniel J   7 Rivertown Rays-MR      45.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR           1:00.00    1:15.87         20  
 
Boys 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR                NT    2:30.88         20  
                1:16.02   2:30.88 (1:14.86)                                        
 -- Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR           2:20.00         DQ        
      One hand touch - fly
                   4.29          DQ (56.64)                                        
 -- Wagner, Calvin L     7 Middies-MR           2:00.00         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.61        DQ (1:08.43)                                        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     20.00      17.03         20  
  2 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        16.93      17.40         17  
  3 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 17.79      18.06         16  
  4 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      30.00      19.18         15  
  5 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      19.55         13.5
  5 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      40.00      19.55         13.5
  7 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR      45.00      19.63         12  
  8 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        21.56      19.73         11  
  9 Pasiakos, Alex S     8 ZEUS-CT                18.42      19.87          9  
 10 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 22.60      19.92          6.5
 10 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     19.18      19.92          6.5
 12 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             18.93      20.03          5  
 13 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        20.92      20.46          3.5
 13 Campanile, John A    8 Middies-MR             19.95      20.46          3.5
 15 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             21.66      20.71          2  
 16 Tang, Ryan           8 Middies-MR             22.13      20.73          1  
 17 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      21.75      20.76        
 18 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      20.91        
 19 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        21.91      21.21        
 20 Fullerton, Riley     8 GAEL-MR                20.46      21.93        
 21 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        19.02      22.55        
 22 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                23.44      22.91        
 23 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        21.84      22.96        
 24 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.99        
 25 Conklin, Kenny L     8 Middies-MR             25.31      23.49        
 26 Brew, Will F         8 Middies-MR             23.77      23.96        
 27 Lim, Noah B          8 Rivertown Rays-MR      45.00      24.18        
 28 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      26.07        
 29 Genix, Paul          8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.22        
 30 Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.71        
 31 Reich, Owen J        8 GAEL-MR                32.44      31.22        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        37.03      35.96         20  
  2 Ma, Jared W          8 HS-MR                  41.76      36.84         17  
  3 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                37.85      38.70         16  
  4 McClung, Max M       8 Rivertown Rays-MR      37.87      38.88         15  
  5 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        48.24      39.54         14  
  6 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 45.61      40.18         13  
  7 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 46.07      40.25         12  
  8 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      55.00      40.31         11  
  9 Du, Alexander W      8 Marlins Bgnw-MR        44.47      40.65          9  
 10 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             46.13      40.78          7  
 11 Nusser, William A    8 Silver Streaks-MR      40.60      40.95          6  
 12 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     43.87      41.21          5  
 13 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR    1:15.00      42.00          4  
 14 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      43.38          3  
 15 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        47.30      43.41          2  
 16 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        46.48      43.75          1  
 17 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR                NT      44.73        
 18 Robinson, Miles J    8 GAEL-MR              1:02.37      45.32        
 19 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        48.74      45.46        
 20 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      47.64      45.62        
 21 Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT      46.25        
 22 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR    1:45.00      47.47        
 23 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             45.00      49.23        
 24 Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:05.64      49.34        
 25 Esposito, Scott      8 SMC-MR                 50.00      50.26        
 26 Gagnon, Alex         8 Middies-MR             28.00      50.27        
 27 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 50.00      53.86        
 28 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      57.09        
 29 Hanlon, Jack         8 SMC-MR                 50.00    1:00.39        
 -- Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        42.92         DQ        
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     50.50         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     19.46      18.87         20  
  2 Du, Alexander W      8 Marlins Bgnw-MR        21.05      19.42         17  
  3 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        21.25      20.49         16  
  4 Nusser, William A    8 Silver Streaks-MR      23.55      21.09         15  
  5 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                24.53      21.32         14  
  6 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      30.00      21.40         13  
  7 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      45.00      21.84         12  
  8 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     20.63      22.04         11  
  9 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        25.12      22.37          9  
 10 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             24.98      22.39          7  
 11 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 22.58      22.50          6  
 12 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             21.79      23.01          5  
 13 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        25.00      23.58          4  
 14 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        26.38      23.87          3  
 15 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        23.39      23.93          2  
 16 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 28.54      23.96          1  
 17 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        24.89      24.26        
 18 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.72        
 19 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             26.11      24.77        
 20 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 25.22      24.85        
 21 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR      50.00      25.92        
 22 Stoll, Johann        8 Middies-MR             28.21      26.10        
 23 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      28.95      27.05        
 24 Esposito, Scott      8 SMC-MR                 30.00      27.80        
 25 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      29.55        
 26 Gagnon, Alex         8 Middies-MR             29.34      29.79        
 27 Hanlon, Jack         8 SMC-MR                 32.50      32.17        
 -- Robinson, Miles J    8 GAEL-MR                45.66         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 27.66         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        46.72      40.40         20  
  2 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR    1:15.00      44.99         17  
  3 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR      1:00.09      45.95         16  
  4 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 53.16      46.54         15  
  5 Hahn, Benjamin R     8 Rivertown Rays-MR      49.40      46.95         14  
  6 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             52.68      48.56         13  
  7 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR      1:01.73      49.50         12  
  8 Fullerton, Riley     8 GAEL-MR                57.49      50.06         11  
  9 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      50.87          9  
 10 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      59.57      58.73          7  
 11 Conklin, Kenny L     8 Middies-MR                NT    1:03.59          6  
 12 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT    1:05.88          5  
 13 Lim, Noah B          8 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:08.36          4  
 -- Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Denfeld, JP          8 GAEL-MR              1:03.77         DQ        
      Did not finish on back
 -- Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     40.53         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     20.49      22.92         20  
  2 Du, Alexander W      8 Marlins Bgnw-MR        23.44      24.38         17  
  3 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        22.70      24.49         16  
  4 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        26.06      25.67         15  
  5 Ma, Jared W          8 HS-MR                  26.75      26.14         14  
  6 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        31.00      26.60         13  
  7 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        25.10      26.91         12  
  8 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        25.56      27.02         11  
  9 Nusser, William A    8 Silver Streaks-MR      27.86      27.53          9  
 10 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        31.96      27.54          7  
 11 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      28.19          6  
 12 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                22.80      28.47          5  
 13 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      35.00      28.58          4  
 14 Gagnon, Alex         8 Middies-MR             30.93      28.70          3  
 15 McClung, Max M       8 Rivertown Rays-MR      27.75      30.02          2  
 16 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      31.15          1  
 17 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 29.82      32.09        
 18 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             30.00      32.97        
 19 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 38.71      37.73        
 -- D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR                 35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Robinson, Miles J    8 GAEL-MR                49.88         DQ        
      Alternating Kick
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 25.96         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Stoll, Johann        8 Middies-MR             30.58         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     43.43      43.49         20  
  2 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        57.25      52.81         17  
  3 Hahn, Benjamin R     8 Rivertown Rays-MR      58.69      53.98         16  
  4 Pasiakos, Alex S     8 ZEUS-CT              1:00.76      54.96         15  
  5 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        57.04      55.06         14  
  6 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      56.15         13  
  7 Fullerton, Riley     8 GAEL-MR                10.99    1:00.37         12  
  8 Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:03.32         11  
  9 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:03.82          9  
 10 Denfeld, JP          8 GAEL-MR              1:10.99    1:03.85          7  
 -- Reich, Owen J        8 GAEL-MR              1:12.87         DQ        
      One hand touch
 -- Lim, Noah B          8 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR           1:10.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Genix, Paul          8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        20.38      19.25         20  
  2 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 27.75      23.22         17  
  3 Campanile, John A    8 Middies-MR             25.00      23.62         16  
  4 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      23.84         15  
  5 Pasiakos, Alex S     8 ZEUS-CT                28.18      24.28         14  
  6 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        23.10      24.30         13  
  7 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     27.66      24.80         12  
  8 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      45.00      26.31         11  
  9 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      26.37          9  
 10 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 26.28      26.74          7  
 11 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             25.00      27.51          6  
 12 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             25.00      27.71          5  
 13 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        28.20      27.82          4  
 14 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        28.27      27.85          3  
 15 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      35.00      27.89          2  
 16 Tang, Ryan           8 Middies-MR                NT      30.18          1  
 17 Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT      30.34        
 18 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR      55.00      33.35        
 19 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      34.44        
 20 Reich, Owen J        8 GAEL-MR                43.42      36.38        
 21 Conklin, Kenny L     8 Middies-MR             35.70      37.16        
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        28.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        28.96         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brew, Will F         8 Middies-MR             28.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Genix, Paul          8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     42.52      41.74         20  
  2 McClung, Max M       8 Rivertown Rays-MR      49.43      45.23         17  
  3 Ma, Jared W          8 HS-MR                  52.00      47.06         16  
  4 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR           1:01.36      54.57         15  
  5 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR   1:08.69      56.57         14  
  6 Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:02.66      56.76         13  
  7 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR    1:15.00      58.20         12  
 -- LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
 -- Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             55.00         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR           1:56.79    1:43.26         20  
  2 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR      1:41.98    1:43.31         17  
  3 Hahn, Benjamin R     8 Rivertown Rays-MR    1:54.54    1:46.80         16  
                  49.79     1:46.80 (57.01)                                        
  4 Brown, Kieran        8 SMC-MR               2:12.59    1:51.05         15  
  5 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR   2:17.25    1:54.35         14  
  6 Campanile, John A    8 Middies-MR           2:00.00    1:55.77         13  
  7 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR                NT    2:02.61         12  
                  57.68   2:02.61 (1:04.93)                                        
  8 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR           2:10.00    2:05.69         11  
                  57.21   2:05.69 (1:08.48)                                        
  9 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR    2:00.00    2:05.97          9  
                1:00.09   2:05.97 (1:05.88)                                        
 -- Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Tang, Ryan           8 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:08.50          DQ (58.05)                                        
 -- Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Brew, Will F         8 Middies-MR           2:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:18.41    1:14.98         40  
     1) Green, Gavin C 8                2) Poses, Charles A 8             
     3) Lipton, Matthew 8               4) Hu, Dylan H 8                  
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:09.33    1:19.36         34  
     1) Tang, Ryan 8                    2) Stoll, Johann 8                
     3) Dubilier, Brendan 8             4) Campanile, John A 8            
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:20.79    1:20.45         32  
     1) Hahn, Benjamin R 8              2) Boder, Jared 8                 
     3) LePage, Henry R 8               4) Lim, Noah B 8                  
  4 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:26.14         30  
     1) Brew, Will F 8                  2) Cahaly, Ryan S 8               
     3) Daniel, Matthew W 8             4) Conklin, Kenny L 8             
  5 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    1:32.33         28  
     1) D'Agostino, Brandon 8           2) Euyoque, Kevin D 7             
     3) Wagner, Calvin L 7              4) Lopez-Ryan, David 7            
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:36.57    1:28.40         40  
     1) Cekic, Luka C 8                 2) Boder, Jared 8                 
     3) McClung, Max M 8                4) LePage, Henry R 8              
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:25.80    1:35.11         34  
     1) Brown, Kieran 8                 2) Siegel, Cody 8                 
     3) Morgan, Tom 8                   4) Esposito, Scott 8              
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:30.68         DQ        
     1) Hu, Dylan H 8                   2) Green, Gavin C 8               
     3) Lipton, Matthew 8               4) Poses, Charles A 8             
 -- Middies Swimming-MR  'B'                         NT         DQ        
     1) D'Agostino, Brandon 8           2) Euyoque, Kevin D 7             
     3) Cahaly, Ryan S 8                4) Peng, Nicholas 6               
 -- Middies Swimming-MR  'A'                    1:24.74         DQ        
     1) Lopez-Ryan, David 7             2) Daniel, Matthew W 8            
     3) Dubilier, Brendan 8             4) Gagnon, Alex 8                 
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        34.34      32.77         20  
  2 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        32.60      32.79         17  
  3 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             35.88      33.03         16  
  4 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        36.23      33.23         15  
  5 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR                33.40      33.81         14  
  6 Parizot, Max        10 ZEUS-CT                35.83      33.91         13  
  7 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                33.57      33.92         12  
  8 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT                35.36      34.54         11  
  9 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT                35.19      35.90          9  
 10 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        38.23      36.75          7  
 11 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        39.85      36.97          6  
 12 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR               38.85      37.09          5  
 13 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR                42.09      37.24          4  
 14 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT                45.25      37.30          3  
 15 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            42.19      39.28          2  
 16 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR        37.99      39.91          1  
 17 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                38.44      39.96        
 18 Weitzen, Zach        9 SMC-MR                 49.60      40.27        
 19 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR        38.59      41.29        
 20 Menzies, Brody      10 SMC-MR                 54.00      41.67        
 21 Li, Darrel           9 Middies-MR             49.81      44.22        
 22 McPhillips, Aidan   10 Middies-MR             45.51      44.65        
 23 Yamada, Taisei       9 GAEL-MR                38.99      45.26        
 24 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR        43.95      46.99        
 25 Eforo, Edward        9 GAEL-MR                44.52      47.15        
 26 Lovas, Jackson Z     9 ZEUS-CT              1:04.34      48.24        
 27 Li, David            9 Middies-MR           1:02.49      48.55        
 28 Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR                 50.27      52.93        
 29 Chen, Baldwin       10 Middies-MR             58.53      55.80        
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR                32.61         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:06.81    1:08.93         20  
                  32.50     1:08.93 (36.43)                                        
  2 Dauser, Christophe  10 ZEUS-CT              1:09.87    1:11.00         17  
                  34.37     1:11.00 (36.63)                                        
  3 Quinones, Luca M    10 2012-MR              1:08.90    1:11.78         16  
                  34.44     1:11.78 (37.34)                                        
  4 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR      1:11.22    1:14.54         15  
                  35.85     1:14.54 (38.69)                                        
  5 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT              1:19.76    1:16.19         14  
                  37.09     1:16.19 (39.10)                                        
  6 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:19.41    1:16.74         13  
                  35.91     1:16.74 (40.83)                                        
  7 Parizot, Max        10 ZEUS-CT              1:18.86    1:17.19         12  
                  37.37     1:17.19 (39.82)                                        
  8 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR      1:18.63    1:17.31         11  
                  36.26     1:17.31 (41.05)                                        
  9 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:28.00    1:18.11          9  
                  37.75     1:18.11 (40.36)                                        
 10 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT              1:20.81    1:18.39          7  
                  37.56     1:18.39 (40.83)                                        
 11 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:16.80    1:19.19          6  
                  37.20     1:19.19 (41.99)                                        
 12 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR      1:22.00    1:22.77          5  
                  37.71     1:22.77 (45.06)                                        
 13 Isles, Ajani        10 Silver Streaks-MR    1:20.73    1:23.13          4  
                  37.96     1:23.13 (45.17)                                        
 14 Kelly, Jack G        9 Silver Streaks-MR    1:34.82    1:23.38          3  
                  38.03     1:23.38 (45.35)                                        
 15 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR      1:25.13    1:24.31          2  
                  39.57     1:24.31 (44.74)                                        
 16 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:34.15    1:24.78          1  
                  41.43     1:24.78 (43.35)                                        
 17 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR             1:25.28    1:26.28        
                  40.88     1:26.28 (45.40)                                        
 18 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT              1:45.35    1:28.91        
                  39.71     1:28.91 (49.20)                                        
 19 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR      1:28.71    1:29.64        
                  40.89     1:29.64 (48.75)                                        
 20 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR      1:28.36    1:32.38        
                  40.86     1:32.38 (51.52)                                        
 21 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:37.70    1:36.04        
                  43.48     1:36.04 (52.56)                                        
 22 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR      1:42.37    1:36.93        
                  46.89     1:36.93 (50.04)                                        
 23 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR      1:31.69    1:37.58        
                  43.56     1:37.58 (54.02)                                        
 24 Buechner, Dylan J   10 Silver Streaks-MR    1:46.20    1:40.75        
                  44.68     1:40.75 (56.07)                                        
 25 Pysk, Alex           9 ZEUS-CT              1:40.00    1:44.62        
 26 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              2:06.89    1:48.68        
                  47.13   1:48.68 (1:01.55)                                        
 27 Vasilkoff, Daniel    9 NYCC-MR                   NT    1:55.77        
                  53.69   1:55.77 (1:02.08)                                        
 -- Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:47.62         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR        35.69      35.41         20  
  2 Dauser, Christophe  10 ZEUS-CT                35.66      36.39         17  
  3 Quinones, Luca M    10 2012-MR                37.49      36.86         16  
  4 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        38.92      37.73         15  
  5 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                41.99      40.62         14  
  6 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        41.48      40.65         13  
  7 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             41.77      40.84         12  
  8 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR        40.31      40.90         11  
  9 Isles, Ajani        10 Silver Streaks-MR      39.59      40.92          9  
 10 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  39.45      41.29          7  
 11 Wong, Kevin         10 HS-MR                  45.41      41.71          6  
 12 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        41.84      42.11          5  
 13 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT                41.37      42.24          4  
 14 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT                40.76      42.30          3  
 15 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 43.84      43.25          2  
 16 Parizot, Max        10 ZEUS-CT                45.86      43.42          1  
 17 Kelly, Jack G        9 Silver Streaks-MR      50.33      44.10        
 18 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR               45.72      44.13        
 19 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR        46.44      45.54        
 20 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT                54.56      45.70        
 21 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        50.02      46.02        
 22 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        53.61      47.30        
 23 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                51.49      50.26        
 24 Buechner, Dylan J   10 Silver Streaks-MR    1:00.54      50.90        
 25 Pysk, Alex           9 ZEUS-CT                55.00      51.53        
 26 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              1:03.58      54.46        
 -- Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR        53.75         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Vasilkoff, Daniel    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:01.93         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:16.22    1:16.68         20  
                  37.12     1:16.68 (39.56)                                        
  2 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR      1:31.16    1:27.01         17  
                  41.61     1:27.01 (45.40)                                        
  3 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT              1:32.58    1:27.03         16  
                  43.38     1:27.03 (43.65)                                        
  4 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:32.66    1:27.20         15  
  5 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:32.44    1:29.49         14  
                  43.05     1:29.49 (46.44)                                        
  6 Parizot, Max        10 ZEUS-CT              1:39.28    1:32.94         13  
  7 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR             1:31.82    1:33.45         12  
                  45.44     1:33.45 (48.01)                                        
  8 McPhillips, Aidan   10 Middies-MR           1:45.46    1:39.63         11  
  9 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR      1:41.57    1:40.28          9  
 10 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:39.41    1:40.35          7  
 11 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:58.01    1:42.62          6  
                  49.76     1:42.62 (52.86)                                        
 12 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT              1:59.23    1:42.99          5  
                  48.71     1:42.99 (54.28)                                        
 13 Menzies, Brody      10 SMC-MR               1:51.00    1:44.31          4  
                  51.41     1:44.31 (52.90)                                        
 14 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR      1:48.00    1:50.89          3  
 15 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              2:16.96    1:56.34          2  
                  57.22     1:56.34 (59.12)                                        
 16 Li, David            9 Middies-MR           2:00.00    1:57.15          1  
                  56.26   1:57.15 (1:00.89)                                        
 17 Chen, Baldwin       10 Middies-MR           2:05.00    2:16.92        
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:28.54         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             42.98      41.07         20  
  2 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        40.81      41.69         17  
  3 Quinones, Luca M    10 2012-MR                43.83      42.32         16  
  4 Dauser, Christophe  10 ZEUS-CT                43.79      43.22         15  
  5 Kelly, Jack G        9 Silver Streaks-MR      58.12      45.29         14  
  6 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        44.02      46.29         13  
  7 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  46.70      46.52         12  
  8 Wong, Kevin         10 HS-MR                  48.36      46.74         11  
  9 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        46.92      47.31          9  
 10 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        49.78      47.87          7  
 11 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR               48.88      48.03          6  
 12 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                44.84      48.81          5  
 13 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 48.53      49.28          4  
 14 Isles, Ajani        10 Silver Streaks-MR      48.44      49.39          3  
 15 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        52.74      50.45          2  
 16 Parizot, Max        10 ZEUS-CT                53.55      50.51          1  
 17 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR        54.66      54.37        
 18 Buechner, Dylan J   10 Silver Streaks-MR    1:01.11      54.72        
 19 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR        57.42      55.60        
 20 Vasilkoff, Daniel    9 NYCC-MR                   NT      58.25        
 21 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              1:13.88      59.20        
 22 Pysk, Alex           9 ZEUS-CT              1:05.00    1:08.49        
 -- Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT              1:10.35         DQ        
 -- Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:08.72         DQ        
 -- Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:14.07         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:37.46    1:26.59         17  
                   3.33   1:26.59 (1:23.26)                                        
  2 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:32.85    1:27.35         16  
                   3.48   1:27.35 (1:23.87)                                        
  3 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR      1:31.34    1:30.09         15  
                   3.21   1:30.09 (1:26.88)                                        
  4 Li, Darrel           9 Middies-MR           2:00.00    1:46.13         14  
                   4.84   1:46.13 (1:41.29)                                        
  5 Parizot, Max        10 ZEUS-CT              2:05.23    1:47.76         13  
  6 Li, David            9 Middies-MR           2:00.00    1:48.74         12  
                   5.25   1:48.74 (1:43.49)                                        
  7 Menzies, Brody      10 SMC-MR               1:59.00    1:50.62         11  
  8 Yamada, Taisei       9 GAEL-MR              1:54.67    1:56.96          9  
                   4.80   1:56.96 (1:52.16)                                        
  9 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR      1:59.91    1:57.19          7  
                   5.03   1:57.19 (1:52.16)                                        
 10 Weitzen, Zach        9 SMC-MR               1:59.67    2:14.30          6  
 11 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              2:44.63    2:19.20         20  
                   4.95   2:19.20 (2:14.25)                                        
 -- Lovas, Jackson Z     9 ZEUS-CT              2:24.16         DQ        
      One hand touch
                   4.17        DQ (3:07.10)                                        
 -- Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              2:13.34         DQ        
      Downward butterfly kick
                   3.34          DQ (59.53)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        37.50      38.46         16  
  2 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        40.40      39.14         15  
  3 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        38.26      39.41         14  
  4 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR        42.14      41.99         13  
  5 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                40.84      42.86         20  
  6 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT                46.84      43.87         12  
  7 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        46.85      44.97         11  
  8 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        49.93      45.61          9  
  9 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT                42.53      46.77         17  
 10 Weitzen, Zach        9 SMC-MR                 54.23      51.64          7  
 11 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            54.57      54.75          6  
 12 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR      1:02.17      56.00          5  
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR                 56.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lovas, Jackson Z     9 ZEUS-CT              1:34.54         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                44.33         NS        
 -- Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT                55.35         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:21.49    1:22.40         20  
                  37.21     1:22.40 (45.19)                                        
  2 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR      1:38.92    1:38.81         17  
                  46.14     1:38.81 (52.67)                                        
  3 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT              1:36.78    1:39.83         16  
                  46.31     1:39.83 (53.52)                                        
  4 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:55.06    1:47.62         15  
                  48.67     1:47.62 (58.95)                                        
 -- Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT              1:36.25         DQ        
                  46.14          DQ (55.79)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:15.51    1:19.25         20  
                  36.73     1:19.25 (42.52)                                        
  2 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR      1:27.69    1:25.83         17  
                  39.21     1:25.83 (46.62)                                        
  3 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:31.58    1:31.48         16  
                  42.88     1:31.48 (48.60)                                        
  4 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:33.08    1:33.73         15  
                  42.65     1:33.73 (51.08)                                        
  5 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT              1:36.44    1:34.22         14  
                  43.44     1:34.22 (50.78)                                        
  6 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR      1:36.46    1:36.13         13  
                  42.67     1:36.13 (53.46)                                        
  7 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR             1:33.93    1:37.27         12  
                  48.82     1:37.27 (48.45)                                        
  8 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR      1:52.46    1:40.66         11  
                  49.09     1:40.66 (51.57)                                        
  9 McPhillips, Aidan   10 Middies-MR           1:54.48    1:43.35          9  
                  48.98     1:43.35 (54.37)                                        
 10 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT    1:47.63          7  
                  49.70     1:47.63 (57.93)                                        
 11 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:49.17    1:55.03          6  
                  54.03   1:55.03 (1:01.00)                                        
 12 Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR               2:13.89    2:18.04          5  
                1:07.52   2:18.04 (1:10.52)                                        
 -- Li, Darrel           9 Middies-MR           2:29.00         DQ        
                  51.63        DQ (1:01.30)                                        
 -- Chen, Baldwin       10 Middies-MR           2:15.00         DQ        
                1:10.24        DQ (1:17.50)                                        
 -- Yamada, Taisei       9 GAEL-MR              1:50.98         DQ        
                  55.74                                                            
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:29.79         NS        
 -- Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:38.81         NS        
 -- Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR      1:38.63         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:17.77    2:18.72         40  
     1) Chajon, Jorge M 10              2) Velazquez, Henry A 10          
     3) Parizot, Max 10                 4) Ireland, Hugh P 10             
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:40.99    2:24.02         34  
     1) Barr, Evan E 10                 2) Abraham, Anthony T 9           
     3) Norris, Timothy M 9             4) Eforo, Edward 9                
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    2:07.92    2:44.95         32  
     1) McPhillips, Aidan J 10          2) Li, David 9                    
     3) Li, Darrel 9                    4) Lourenco, Matthew A 10         
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:42.91    2:41.87         40  
     1) Chajon, Jorge M 10              2) Dauser, Christopher M 10       
     3) Ireland, Hugh P 10              4) Parizot, Max 10                
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR                33.06      28.48         20  
  2 Drew, Keegan P      11 Middies-MR             29.39      28.75         17  
  3 Haffner, Riley      11 2012-MR                29.69      28.76         16  
  4 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT                30.00      30.39         15  
  5 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 31.01      30.43         14  
  6 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT                31.22      31.06         13  
  7 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            32.79      32.55         12  
  8 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR                33.51      32.86         10  
  8 Kwon, Steven        11 Middies-MR             35.54      32.86         10  
 10 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT                32.51      33.14          7  
 11 Burke, Quin J       11 Middies-MR             32.11      33.47          6  
 12 Campbell, Garrett   11 2012-MR                31.24      33.80          5  
 13 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                38.85      34.37          3  
 14 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 33.57      34.42          2  
 15 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            34.86      34.74          1  
 16 Otto, Moritz        12 Middies-MR                NT      35.13        
 17 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 45.60      35.17        
 18 Haffner, Jackson    11 2012-MR                37.64      35.93        
 19 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                36.35      36.62        
 20 Miller, Alex        11 Middies-MR             35.00      36.77          4  
 21 Ryjikov, Benjamin   11 Middies-MR             45.00      37.88        
 22 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                35.76      38.18        
 23 Zhong, Eric         11 Middies-MR             41.97      39.53        
 24 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            38.69      40.33        
 25 Menzies, Tucker     12 SMC-MR                 45.00      42.19        
 26 Fernandez, Sebasti  11 ZEUS-CT                55.00      46.00        
 27 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT                45.00      47.93        
 28 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR             50.00      52.18        
 29 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:14.57      59.44        
 -- Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT                41.59         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:05.12    1:02.04         20  
                  29.77     1:02.04 (32.27)                                        
  2 Haffner, Riley      11 2012-MR              1:08.14    1:03.54         17  
                  30.53     1:03.54 (33.01)                                        
  3 Gerken, Jack        12 SMC-MR               1:11.38    1:07.96         16  
                  32.24     1:07.96 (35.72)                                        
  4 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT              1:09.50    1:08.11         15  
                  31.74     1:08.11 (36.37)                                        
  5 DeNovellis, Alessa  12 Silver Streaks-MR    1:09.50    1:09.25         14  
                  31.81     1:09.25 (37.44)                                        
  6 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:15.47    1:10.94         13  
                  35.24     1:10.94 (35.70)                                        
  7 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              1:13.26    1:11.37         12  
                  33.46     1:11.37 (37.91)                                        
  8 Miller, Alex        11 Middies-MR           1:20.00    1:17.42         11  
                  37.14     1:17.42 (40.28)                                        
  9 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:31.37    1:17.66          9  
                  37.73     1:17.66 (39.93)                                        
 10 Haffner, Jackson    11 2012-MR              1:27.25    1:17.79          7  
                  36.32     1:17.79 (41.47)                                        
 11 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:18.69    1:19.00          6  
                  36.91     1:19.00 (42.09)                                        
 12 Otto, Moritz        12 Middies-MR           1:20.00    1:19.27          5  
                  36.92     1:19.27 (42.35)                                        
 13 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:40.06    1:21.38          4  
                  39.31     1:21.38 (42.07)                                        
 14 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR               1:35.30    1:22.03          3  
                  39.03     1:22.03 (43.00)                                        
 15 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:28.83    1:22.81          2  
                  38.76     1:22.81 (44.05)                                        
 16 Buechner, Conor j   12 Silver Streaks-MR    1:25.53    1:28.22          1  
                  39.54     1:28.22 (48.68)                                        
 17 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT              1:39.34    1:31.74        
                  43.72     1:31.74 (48.02)                                        
 18 Pysk, Adam          12 ZEUS-CT              1:45.00    1:32.98        
                  41.49     1:32.98 (51.49)                                        
 19 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:25.45    1:37.25        
                  45.54     1:37.25 (51.71)                                        
 20 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT              1:45.00    1:38.08        
                  48.05     1:38.08 (50.03)                                        
 21 Thede, Chase A      12 Middies-MR           2:01.72    1:40.00        
                  44.89     1:40.00 (55.11)                                        
 22 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:50.00    2:01.11        
                  53.36   2:01.11 (1:07.75)                                        
 23 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              2:00.12    2:12.06        
                1:00.10   2:12.06 (1:11.96)                                        
 -- Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              1:04.92         DQ        
      False start
                  31.04          DQ (35.33)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      11 2012-MR              2:19.57    2:17.31         20  
                  31.01     1:06.47 (35.46)     1:43.46 (36.99)     2:17.31 (33.85)
  2 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              2:17.44    2:18.15         17  
                  30.89     1:05.91 (35.02)     1:42.80 (36.89)     2:18.15 (35.35)
  3 Covello, Ben D      12 Middies-MR           2:25.31    2:18.48         16  
                  31.25     1:06.33 (35.08)     1:43.65 (37.32)     2:18.48 (34.83)
  4 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT              2:33.53    2:30.56         15  
                  32.40     1:10.48 (38.08)     1:51.27 (40.79)     2:30.56 (39.29)
  5 Kelly, James P      12 Silver Streaks-MR    2:53.87    2:30.79         14  
                  33.62     1:10.40 (36.78)     1:50.28 (39.88)     2:30.79 (40.51)
  6 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR              3:01.82    2:42.23         13  
                  35.17     1:15.48 (40.31)     1:58.61 (43.13)     2:42.23 (43.62)
  7 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              2:44.28    2:42.82         12  
                  36.01     1:17.47 (41.46)     2:00.93 (43.46)     2:42.82 (41.89)
  8 Miller, Alex        11 Middies-MR           2:50.00    2:47.56         11  
                  37.08     1:20.14 (43.06)     2:05.36 (45.22)     2:47.56 (42.20)
  9 Otto, Moritz        12 Middies-MR           3:00.00    3:05.25          9  
                  41.06     1:28.94 (47.88)     2:17.75 (48.81)     3:05.25 (47.50)
 10 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          3:11.80    3:14.77          7  
                  39.54     1:28.49 (48.95)     2:22.90 (54.41)     3:14.77 (51.87)
 11 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT              3:22.72    3:20.48          6  
                  43.17     1:35.94 (52.77)     2:29.77 (53.83)     3:20.48 (50.71)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  33.34      32.33        
  2 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT                32.63      33.19        
  3 DeNovellis, Alessa  12 Silver Streaks-MR      36.43      35.48        
  4 Covello, Ben D      12 Middies-MR             36.63      36.31        
  5 Kelly, James P      12 Silver Streaks-MR      39.72      37.06        
  6 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR                37.99      37.63        
  7 Campbell, Garrett   11 2012-MR                36.64      37.74        
  8 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 38.82      37.78        
  9 Haffner, Jackson    11 2012-MR                40.45      37.84        
 10 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            39.20      37.98        
 11 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 43.84      39.58        
 12 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT                40.87      40.07        
 13 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR                 46.60      42.05        
 14 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 45.60      44.23        
 15 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                47.40      44.48        
 16 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT                47.28      45.54        
 17 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            46.39      46.20        
 18 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                47.39      48.47        
 19 Pysk, Adam          12 ZEUS-CT                45.00      49.45        
 20 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT                55.00      49.70        
 21 Buechner, Conor j   12 Silver Streaks-MR      49.40      49.72        
 22 Thede, Chase A      12 Middies-MR           1:00.97      56.75        
 23 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:00.00    1:00.21        
 24 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:30.34    1:10.03        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              1:10.48    1:08.54         20  
                  32.88     1:08.54 (35.66)                                        
  2 Drew, Keegan P      11 Middies-MR           1:16.19    1:13.71         17  
                  35.87     1:13.71 (37.84)                                        
  3 Arbelaez, Andres    12 ZEUS-CT              1:16.81    1:14.89         16  
                  37.63     1:14.89 (37.26)                                        
  4 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:35.21    1:16.43         15  
                  36.69     1:16.43 (39.74)                                        
  5 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:16.35    1:17.23         14  
                  37.93     1:17.23 (39.30)                                        
  6 Haffner, Jackson    11 2012-MR              1:26.95    1:18.92         13  
                  37.29     1:18.92 (41.63)                                        
  7 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR              1:22.64    1:19.74         12  
                  38.51     1:19.74 (41.23)                                        
  8 Gerken, Jack        12 SMC-MR               1:21.98    1:19.86         11  
  9 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT              1:15.44    1:20.93          9  
                  39.71     1:20.93 (41.22)                                        
 10 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:26.13    1:22.17          7  
                  39.72     1:22.17 (42.45)                                        
 11 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              1:24.66    1:23.69          6  
                  40.48     1:23.69 (43.21)                                        
 12 Burke, Quin J       11 Middies-MR           1:22.07    1:24.73          5  
                  40.41     1:24.73 (44.32)                                        
 13 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:47.02    1:25.94          4  
                  41.54     1:25.94 (44.40)                                        
 14 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:28.09          3  
                  42.23     1:28.09 (45.86)                                        
 15 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:27.83    1:28.78          2  
                  41.51     1:28.78 (47.27)                                        
 16 Ryjikov, Benjamin   11 Middies-MR           2:00.00    1:31.52          1  
                  42.06     1:31.52 (49.46)                                        
 17 Zhong, Eric         11 Middies-MR           2:00.00    1:36.12        
                  45.00     1:36.12 (51.12)                                        
 17 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT              1:39.54    1:36.12        
                  46.02     1:36.12 (50.10)                                        
 19 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:39.65    1:37.31        
                  45.39     1:37.31 (51.92)                                        
 20 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:44.74    1:37.67        
                  47.39     1:37.67 (50.28)                                        
 21 Edwards, Grant      11 SMC-MR               1:53.60    1:38.30        
                  47.97     1:38.30 (50.33)                                        
 22 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:39.53    1:40.92        
                  48.22     1:40.92 (52.70)                                        
 23 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               1:53.00    1:43.09        
                  49.07     1:43.09 (54.02)                                        
 24 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT              2:00.00    1:47.19        
                  51.31     1:47.19 (55.88)                                        
 25 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           2:00.00    2:08.82        
                1:02.20   2:08.82 (1:06.62)                                        
 -- Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              2:24.16         DQ        
      Did not finish on back
                2:35.86                                                            
 -- Fernandez, Sebasti  11 ZEUS-CT              2:00.00         DQ        
      No touch at turn
                  58.85        DQ (1:14.40)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  38.46      36.40         20  
  2 Kelly, James P      12 Silver Streaks-MR      37.68      38.24         17  
  3 DeNovellis, Alessa  12 Silver Streaks-MR      39.68      39.26         16  
  4 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 43.79      39.96         15  
  5 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT                44.61      42.67         14  
  6 Otto, Moritz        12 Middies-MR             44.27      45.05         13  
  7 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR                50.08      45.78         12  
  8 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                49.28      46.26         11  
  9 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR                 52.00      46.85          9  
 10 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            47.80      47.81          7  
 11 Raiola, A J J       12 HS-MR                  45.18      48.36          6  
 12 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                50.00      48.48          5  
 13 Buechner, Conor j   12 Silver Streaks-MR    1:00.11      51.57          4  
 14 Pysk, Adam          12 ZEUS-CT                55.00      53.00          3  
 15 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            59.56      53.48          2  
 16 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 56.90      55.19          1  
 17 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:05.00    1:08.22        
 18 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT              1:00.00    1:08.25        
 -- Thede, Chase A      12 Middies-MR           1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            52.48         DQ        
      Scissors kick
 -- Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:30.45         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      11 2012-MR              1:37.97    1:28.48         20  
                  41.73     1:28.48 (46.75)                                        
  2 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              1:38.57    1:33.87         17  
                  44.79     1:33.87 (49.08)                                        
  3 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:34.70    1:34.00         16  
                  43.32     1:34.00 (50.68)                                        
  4 Kwon, Steven        11 Middies-MR           1:40.00    1:35.22         15  
                  44.84     1:35.22 (50.38)                                        
  5 Zhong, Eric         11 Middies-MR           2:00.00    1:38.13         14  
                  46.02     1:38.13 (52.11)                                        
  6 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               1:54.00    1:39.08         13  
                  46.18     1:39.08 (52.90)                                        
  7 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR              1:36.79    1:41.08         12  
                  47.05     1:41.08 (54.03)                                        
  8 Miller, Alex        11 Middies-MR           1:45.00    1:41.32         11  
                  47.42     1:41.32 (53.90)                                        
  9 Ryjikov, Benjamin   11 Middies-MR           2:05.00    1:42.00          9  
                  47.07     1:42.00 (54.93)                                        
 10 Otto, Moritz        12 Middies-MR                NT    1:42.10          7  
                  47.30     1:42.10 (54.80)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Covello, Ben D      12 Middies-MR             33.96      32.50         20  
  2 Arbelaez, Andres    12 ZEUS-CT                35.00      32.69         17  
  3 Haffner, Riley      11 2012-MR                37.03      34.81         16  
  4 Drew, Keegan P      11 Middies-MR             35.57      34.93         15  
  5 Kwon, Steven        11 Middies-MR             39.92      37.05         14  
  6 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 44.00      37.27         13  
  7 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT      38.22         12  
  8 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT                42.31      38.62         11  
  9 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            41.79      39.69          9  
 10 Miller, Alex        11 Middies-MR             40.00      43.79          7  
 11 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 44.11      43.95          6  
 12 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            48.29      44.38          5  
 13 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                50.74      47.16          4  
 14 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT                45.25      47.48          3  
 15 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            48.02      48.66          2  
 16 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                   NT      49.56          1  
 17 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:24.23    1:26.41        
 -- Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:15.62    1:15.33         20  
                  35.50     1:15.33 (39.83)                                        
  2 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:33.76    1:34.19         17  
                  41.26     1:34.19 (52.93)                                        
  3 Miller, Alex        11 Middies-MR           1:40.00    1:40.11         16  
                  44.73     1:40.11 (55.38)                                        
  4 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:55.13    1:48.42         15  
                  47.11   1:48.42 (1:01.31)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Covello, Ben D      12 Middies-MR           2:44.13    2:38.05         20  
                  35.35     1:16.22 (40.87)     2:03.49 (47.27)     2:38.05 (34.56)
  2 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR                   NT    2:40.21         17  
                  32.36     1:14.93 (42.57)     2:03.83 (48.90)     2:40.21 (36.38)
  3 Arbelaez, Andres    12 ZEUS-CT              2:46.23    2:41.68         16  
                  36.56     1:16.47 (39.91)     2:05.54 (49.07)     2:41.68 (36.14)
  4 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              2:54.62    2:52.34         15  
                  38.40     1:20.85 (42.45)     2:13.81 (52.96)     2:52.34 (38.53)
  5 Burke, Quin J       11 Middies-MR           2:55.59    3:04.29         14  
                  43.69     1:30.17 (46.48)     2:26.36 (56.19)     3:04.29 (37.93)
  6 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           3:03.11    3:14.36         13  
                  41.52     1:31.69 (50.17)     2:27.27 (55.58)     3:14.36 (47.09)
  7 Campbell, Garrett   11 2012-MR              3:05.00    3:17.06         12  
                  42.68     1:29.82 (47.14)   2:32.76 (1:02.94)     3:17.06 (44.30)
  8 Otto, Moritz        12 Middies-MR                NT    3:27.14         11  
                  47.04     1:39.19 (52.15)     2:39.08 (59.89)     3:27.14 (48.06)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:06.02    2:03.89         40  
     1) Parizot, Pablo 12               2) Hogan, Jamie F 11              
     3) Colleran, Liam J 11             4) Arbelaez, Andres 12            
                  30.45     1:02.54 (32.09)     1:33.02 (30.48)     2:03.89 (30.87)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:43.83    2:10.19         34  
     1) Burke, Quin J 11                2) Volkwein Morillas, Camilo 12   
     3) Miller, Alex 11                 4) Covello, Ben D 12              
                  33.26     1:06.54 (33.28)     1:39.33 (32.79)     2:10.19 (30.86)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:58.76    2:22.23         32  
     1) Edwards, Grant 11               2) Gerken, Jack 12                
     3) Menzies, Tucker 12              4) Stoll, Willem 11               
                  35.96     1:05.47 (29.51)     1:48.78 (43.31)     2:22.23 (33.45)
 -- Zeus Swim Team-CT  'B'                           NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Cincotta, Alec T 11             2) Fernandez, Sebastian A 11      
     3) Karandikar, Amol M 11           4) Casa, Tristan A 12             
                  44.13     1:34.41 (50.28)     2:29.73 (55.32)          DQ (36.67)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:23.46    2:32.65         40  
                  36.49     1:18.20 (41.71)     1:52.11 (33.91)     2:32.65 (40.54)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:58.00    2:42.72         34  
                  41.39     1:26.67 (45.28)     1:59.48 (32.81)     2:42.72 (43.24)
 -- Zeus Swim Team-CT  'B'                           NT         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papes, Danny        14 SMC-MR                 24.44      24.54         20  
  2 Freeman, John T     13 GAEL-MR                25.62      24.92         17  
  3 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT      25.37         16  
  4 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR             26.56      25.55         15  
  5 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR               25.02      25.75         14  
  6 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR                29.23      26.52         13  
  7 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                26.73      26.64         12  
  8 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR                27.21      27.01         11  
  9 Maya, David         13 ZEUS-CT                28.26      27.02          9  
 10 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT      27.19          7  
 11 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR             28.51      27.67          6  
 12 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR                 27.68      27.74          5  
 13 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR                27.56      27.87          4  
 14 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR             28.15      28.05          3  
 15 Stoll, Niko         14 Middies-MR             28.65      28.22          2  
 16 Reilly, Jack D      14 GAEL-MR                28.18      28.47          1  
 17 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR                29.68      28.63        
 18 McPhillips, Liam T  13 Middies-MR             29.02      29.28        
 19 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR             30.65      29.38        
 20 Dauser, Timon A     13 ZEUS-CT                30.09      30.83        
 21 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR            32.80      32.34        
 22 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR            33.70      33.37        
 23 Ford, Elliot        14 SMC-MR                 36.41      33.63        
 -- Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR                29.63         NS        
 -- Eforo, John T       13 GAEL-MR                29.48         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John T     13 GAEL-MR                55.63      54.87         20  
                  26.64       54.87 (28.23)                                        
  2 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT      55.86         17  
                  26.29       55.86 (29.57)                                        
  3 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR               56.39      56.17         16  
                  27.43       56.17 (28.74)                                        
  4 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR               55.88      56.30         15  
                  26.76       56.30 (29.54)                                        
  5 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR             57.15      56.87         14  
                  27.01       56.87 (29.86)                                        
  6 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT                54.64      57.16         13  
                  27.36       57.16 (29.80)                                        
  7 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                58.00      58.02         12  
                  27.81       58.02 (30.21)                                        
  8 Novitch, Graham S   14 Middies-MR             58.40      58.78         11  
                  28.05       58.78 (30.73)                                        
  9 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT                59.96      59.13          9  
                  28.40       59.13 (30.73)                                        
 10 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              1:08.50      59.35          7  
                  28.16       59.35 (31.19)                                        
 11 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           1:00.40      59.69          6  
                  29.08       59.69 (30.61)                                        
 12 Maya, David         13 ZEUS-CT              1:03.86      59.85          5  
                  28.66       59.85 (31.19)                                        
 13 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR                59.84    1:00.30          4  
                  28.99     1:00.30 (31.31)                                        
 14 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           1:04.30    1:01.00          3  
                  29.88     1:01.00 (31.12)                                        
 15 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    1:01.35          2  
                  28.80     1:01.35 (32.55)                                        
 16 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              1:00.53    1:01.46          1  
                  29.58     1:01.46 (31.88)                                        
 17 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              1:02.50    1:01.83        
                  30.04     1:01.83 (31.79)                                        
 18 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:03.52    1:02.50        
                  29.73     1:02.50 (32.77)                                        
 19 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:07.80    1:02.59        
                  29.98     1:02.59 (32.61)                                        
 20 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:02.97    1:02.75        
                  29.81     1:02.75 (32.94)                                        
 21 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           1:05.13    1:03.60        
                  30.20     1:03.60 (33.40)                                        
 22 McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           1:03.67    1:04.57        
                  30.94     1:04.57 (33.63)                                        
 23 Stoll, Niko         14 Middies-MR           1:08.34    1:04.96        
                  31.09     1:04.96 (33.87)                                        
 24 Reilly, Jack D      14 GAEL-MR              1:03.43    1:05.22        
                  30.54     1:05.22 (34.68)                                        
 25 Dauser, Timon A     13 ZEUS-CT              1:06.73    1:07.71        
                  31.48     1:07.71 (36.23)                                        
 26 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           1:09.33    1:08.75        
                  33.00     1:08.75 (35.75)                                        
 27 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:14.90    1:12.00        
                  34.58     1:12.00 (37.42)                                        
 28 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:23.18    1:19.53        
                  37.62     1:19.53 (41.91)                                        
 29 Ford, Elliot        14 SMC-MR               1:26.29    1:19.91        
                  36.61     1:19.91 (43.30)                                        
 30 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:08.82    1:21.24        
                  36.92     1:21.24 (44.32)                                        
 -- Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              1:08.15         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             1:57.76    1:59.19         20  
                  27.45       57.95 (30.50)     1:29.54 (31.59)     1:59.19 (29.65)
  2 Freeman, John T     13 GAEL-MR              2:01.50    2:00.16         17  
                  28.15       58.76 (30.61)     1:29.34 (30.58)     2:00.16 (30.82)
  3 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             2:04.69    2:05.01         16  
                  28.90     1:00.61 (31.71)     1:33.38 (32.77)     2:05.01 (31.63)
  4 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:07.90    2:05.08         15  
                  28.14       59.40 (31.26)     1:32.62 (33.22)     2:05.08 (32.46)
  5 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              1:59.52    2:06.51         14  
                  28.60       59.80 (31.20)     1:32.90 (33.10)     2:06.51 (33.61)
  6 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    2:07.09         13  
                  27.37       58.25 (30.88)     1:32.30 (34.05)     2:07.09 (34.79)
  7 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           2:13.39    2:09.35         12  
                  28.44     1:01.17 (32.73)     1:35.58 (34.41)     2:09.35 (33.77)
  8 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           2:11.34    2:10.32         11  
                  29.89     1:03.66 (33.77)     1:38.08 (34.42)     2:10.32 (32.24)
  9 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              2:14.28    2:10.88          9  
                  29.83     1:03.71 (33.88)     1:38.28 (34.57)     2:10.88 (32.60)
 10 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:17.26    2:11.65          7  
                  31.03     1:04.78 (33.75)     1:38.83 (34.05)     2:11.65 (32.82)
 11 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:14.73    2:12.46          6  
                  31.42     1:05.18 (33.76)     1:39.00 (33.82)     2:12.46 (33.46)
 12 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:13.24    2:12.57          5  
                  29.83     1:03.49 (33.66)     1:38.28 (34.79)     2:12.57 (34.29)
 13 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              2:34.11    2:13.68          4  
                  30.02     1:03.02 (33.00)     1:38.68 (35.66)     2:13.68 (35.00)
 14 Maya, David         13 ZEUS-CT              2:22.20    2:14.41          3  
                  29.71     1:04.01 (34.30)     1:39.95 (35.94)     2:14.41 (34.46)
 15 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              2:22.05    2:16.13          2  
                  30.54     1:04.76 (34.22)     1:41.29 (36.53)     2:16.13 (34.84)
 16 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    2:18.18          1  
                  29.06     1:03.81 (34.75)     1:41.64 (37.83)     2:18.18 (36.54)
 17 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:25.10    2:20.23        
                  31.15     1:06.79 (35.64)     1:44.35 (37.56)     2:20.23 (35.88)
 18 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:50.20    2:20.28        
                  31.68     1:07.91 (36.23)     1:45.85 (37.94)     2:20.28 (34.43)
 19 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               2:59.00    2:23.92        
                  31.70     1:08.45 (36.75)   2:20.82 (1:12.37)      2:23.92 (3.10)
 20 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           2:34.96    2:31.27        
                  33.32     1:12.40 (39.08)     1:53.56 (41.16)     2:31.27 (37.71)
 21 Stoll, Niko         14 Middies-MR           2:30.56    2:32.91        
                  32.55     1:09.94 (37.39)     1:51.07 (41.13)     2:32.91 (41.84)
 22 Ford, Elliot        14 SMC-MR               3:00.68    2:51.59        
                  36.40     1:21.53 (45.13)     2:08.20 (46.67)     2:51.59 (43.39)
 23 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          4:02.50    2:53.72        
                  37.44     1:22.24 (44.80)     2:10.40 (48.16)     2:53.72 (43.32)
 24 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:10.19    3:15.67        
                  41.48     1:32.60 (51.12)     2:26.87 (54.27)     3:15.67 (48.80)
 -- Hoffman, Michael    14 Middies-MR                NT         NS        
 -- McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           2:17.61         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papes, Danny        14 SMC-MR                 59.36    1:01.35         20  
                  30.12     1:01.35 (31.23)                                        
  2 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             1:09.11    1:03.42         17  
                  30.76     1:03.42 (32.66)                                        
  3 Freeman, John T     13 GAEL-MR              1:05.99    1:03.49         16  
                  30.99     1:03.49 (32.50)                                        
  4 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           1:05.04    1:03.53         15  
                  31.19     1:03.53 (32.34)                                        
  5 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:05.92    1:04.36         14  
                  31.60     1:04.36 (32.76)                                        
  6 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              1:04.65    1:04.91         13  
                  31.82     1:04.91 (33.09)                                        
  7 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              1:02.54    1:05.13         12  
                  32.17     1:05.13 (32.96)                                        
  8 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    1:05.26         11  
                  31.04     1:05.26 (34.22)                                        
  9 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             1:06.25    1:05.75          9  
                  31.78     1:05.75 (33.97)                                        
 10 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              1:04.26    1:05.76          7  
                  31.46     1:05.76 (34.30)                                        
 11 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           1:05.94    1:06.20          6  
                  32.57     1:06.20 (33.63)                                        
 12 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           1:07.69    1:07.10          5  
                  33.03     1:07.10 (34.07)                                        
 13 Mackey, Tom P       14 2012-MR              1:07.81    1:08.59          4  
                  32.73     1:08.59 (35.86)                                        
 14 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              1:22.12    1:08.77          3  
                  33.40     1:08.77 (35.37)                                        
 15 Maya, David         13 ZEUS-CT              1:13.14    1:09.23          2  
                  34.18     1:09.23 (35.05)                                        
 16 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:07.70    1:09.60          1  
                  34.37     1:09.60 (35.23)                                        
 17 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:19.50    1:15.07        
                  36.57     1:15.07 (38.50)                                        
 18 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:25.00    1:15.20        
                1:15.20         1:15.20 ( )                                        
 19 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:24.11    1:16.94        
                  37.14     1:16.94 (39.80)                                        
 20 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           1:17.42    1:17.04        
                  36.83     1:17.04 (40.21)                                        
 21 Ford, Elliot        14 SMC-MR               1:32.78    1:20.35        
                  38.84     1:20.35 (41.51)                                        
 22 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:25.03    1:23.07        
                  40.16     1:23.07 (42.91)                                        
 23 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:27.43    1:28.06        
                  41.85     1:28.06 (46.21)                                        
 24 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.23    1:36.60        
                1:36.60         1:36.60 ( )                                        
 -- Koster, John        13 SMC-MR               1:10.03         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  34.05          DQ (36.49)                                        
 -- Hoffman, Michael    14 Middies-MR                NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  41.23          DQ (49.69)                                        
 -- McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           1:11.91         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           2:14.07    2:18.14        
                  32.36     1:07.53 (35.17)     1:43.05 (35.52)     2:18.14 (35.09)
  2 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:19.78    2:19.14        
                  32.80     1:07.87 (35.07)     1:44.43 (36.56)     2:19.14 (34.71)
  3 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             2:25.00    2:20.85        
                  33.55     1:08.65 (35.10)     1:44.78 (36.13)     2:20.85 (36.07)
  4 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:25.98    2:21.21        
                  32.74     1:08.66 (35.92)     1:45.86 (37.20)     2:21.21 (35.35)
  5 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              2:14.26    2:21.62        
                  34.16     1:10.33 (36.17)     1:46.44 (36.11)     2:21.62 (35.18)
  6 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:30.05    2:23.73        
                  34.49     1:11.16 (36.67)     1:48.40 (37.24)     2:23.73 (35.33)
  7 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              2:18.99    2:24.84        
                  34.68     1:11.94 (37.26)     1:49.19 (37.25)     2:24.84 (35.65)
  8 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             2:19.07    2:24.96        
                  34.24     1:10.96 (36.72)     1:48.11 (37.15)     2:24.96 (36.85)
  9 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    2:27.20        
                  34.98     1:11.98 (37.00)     1:49.98 (38.00)     2:27.20 (37.22)
 10 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:40.84    2:30.39        
                  35.07     1:13.31 (38.24)     1:52.56 (39.25)     2:30.39 (37.83)
 11 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:25.53    2:33.41        
                  36.44     1:13.74 (37.30)     1:53.53 (39.79)     2:33.41 (39.88)
 12 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:31.39    2:35.28        
                  36.06     1:15.17 (39.11)     1:55.47 (40.30)     2:35.28 (39.81)
 13 McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           2:34.22    2:37.89        
                  36.83     1:16.59 (39.76)     1:57.84 (41.25)     2:37.89 (40.05)
 14 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           2:43.33    2:48.17        
                  40.38     1:23.92 (43.54)     2:08.21 (44.29)     2:48.17 (39.96)
 15 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    3:00.32        
                  43.02     1:29.38 (46.36)     2:16.37 (46.99)     3:00.32 (43.95)
 16 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:29.80    3:36.86        
                                2:41.38 ( )     3:36.86 (55.48)         3:36.86 ( )
 -- Papes, Danny        14 SMC-MR               2:13.74         NS        
 -- Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackey, Tom P       14 2012-MR              1:09.88    1:11.52         20  
                  33.68     1:11.52 (37.84)                                        
  2 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    1:11.92         17  
                  32.54     1:11.92 (39.38)                                        
  3 Papes, Danny        14 SMC-MR               1:13.41    1:14.05         16  
                  34.72     1:14.05 (39.33)                                        
  4 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           1:15.74    1:14.28         15  
                  35.46     1:14.28 (38.82)                                        
  5 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:17.40    1:14.48         14  
                  34.54     1:14.48 (39.94)                                        
  6 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             1:11.70    1:14.79         13  
                  35.28     1:14.79 (39.51)                                        
  7 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:15.37    1:16.79         12  
                  36.62     1:16.79 (40.17)                                        
  8 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:20.66    1:18.33         11  
                  37.81     1:18.33 (40.52)                                        
  9 Kanim, Jared F      14 Middies-MR             37.29    1:18.47          9  
                  36.20     1:18.47 (42.27)                                        
 10 Stoll, Niko         14 Middies-MR           1:26.23    1:19.28          7  
                  37.06     1:19.28 (42.22)                                        
 11 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:26.06    1:20.13          6  
                  38.22     1:20.13 (41.91)                                        
 12 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:33.00    1:20.96          5  
                  37.65     1:20.96 (43.31)                                        
 13 Koster, John        13 SMC-MR               1:20.64    1:21.72          4  
                  39.20     1:21.72 (42.52)                                        
 14 Ford, Elliot        14 SMC-MR               1:32.68    1:24.51          3  
                  37.84     1:24.51 (46.67)                                        
 15 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:32.67    1:31.88          2  
                  42.36     1:31.88 (49.52)                                        
 16 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:37.29    1:39.89          1  
                  47.12     1:39.89 (52.77)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    2:37.61         20  
                  35.09     1:15.42 (40.33)     1:56.59 (41.17)     2:37.61 (41.02)
  2 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:45.63    2:41.91         17  
                  37.30     1:17.80 (40.50)     2:00.81 (43.01)     2:41.91 (41.10)
  3 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:41.40    2:46.24         16  
                  38.61     1:20.57 (41.96)     2:03.46 (42.89)     2:46.24 (42.78)
  4 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           2:50.70    2:50.37         15  
                  38.48     1:22.82 (44.34)     2:07.03 (44.21)     2:50.37 (43.34)
  5 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:50.73    2:50.49         14  
                  37.83     1:22.24 (44.41)     2:07.25 (45.01)     2:50.49 (43.24)
  6 Reilly, Jack D      14 GAEL-MR              2:53.35    2:57.22         13  
                  38.65     1:24.13 (45.48)     2:10.64 (46.51)     2:57.22 (46.58)
  7 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              2:56.95    2:59.62         12  
                  39.20     1:25.39 (46.19)     2:12.67 (47.28)     2:59.62 (46.95)
  8 Stoll, Niko         14 Middies-MR                NT    3:03.30         11  
                  40.27     1:26.75 (46.48)     2:15.50 (48.75)     3:03.30 (47.80)
  9 Ford, Elliot        14 SMC-MR               3:11.95    3:08.85          9  
                  42.94     1:31.42 (48.48)     2:20.96 (49.54)     3:08.85 (47.89)
 10 Dauser, Timon A     13 ZEUS-CT              3:03.16    3:09.88          7  
                  42.34     1:31.22 (48.88)     2:21.61 (50.39)     3:09.88 (48.27)
 -- Eforo, John T       13 GAEL-MR              3:23.95         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John T     13 GAEL-MR              1:03.52    1:02.09         20  
                  29.61     1:02.09 (32.48)                                        
  2 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             1:05.91    1:03.45         17  
                  29.82     1:03.45 (33.63)                                        
  3 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           1:04.76    1:04.25         16  
                  30.53     1:04.25 (33.72)                                        
  4 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              1:14.59    1:04.34         15  
                  29.63     1:04.34 (34.71)                                        
  5 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              1:37.61    1:06.91         14  
                  30.57     1:06.91 (36.34)                                        
  6 Papes, Danny        14 SMC-MR               1:13.40    1:07.25         13  
                  30.57     1:07.25 (36.68)                                        
  7 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           1:18.92    1:08.06         12  
                  31.26     1:08.06 (36.80)                                        
  8 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:10.52    1:08.53         11  
                  31.31     1:08.53 (37.22)                                        
  9 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           1:11.22    1:09.06          9  
                  32.23     1:09.06 (36.83)                                        
 10 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              1:14.10    1:11.06          7  
                  32.99     1:11.06 (38.07)                                        
 11 Maya, David         13 ZEUS-CT              1:17.75    1:12.08          6  
                  32.11     1:12.08 (39.97)                                        
 12 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              1:11.55    1:13.96          5  
                  33.11     1:13.96 (40.85)                                        
 13 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:30.00    1:16.56          4  
                  36.68     1:16.56 (39.88)                                        
 -- Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:30.78         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           2:19.76    2:21.50         20  
                  31.46     1:07.42 (35.96)     1:44.49 (37.07)     2:21.50 (37.01)
  2 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:43.71    2:43.97         16  
                  33.71     1:15.12 (41.41)     1:59.08 (43.96)     2:43.97 (44.89)
 -- Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR                   NT         DQ         17  
      One hand touch
                  32.37     1:10.99 (38.62)     1:56.62 (45.63)          DQ (41.56)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             2:20.00    2:19.16         20  
                  30.36     1:05.28 (34.92)     1:48.52 (43.24)     2:19.16 (30.64)
  2 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           2:22.63    2:21.15         17  
                  30.32     1:05.75 (35.43)     1:47.75 (42.00)     2:21.15 (33.40)
  3 Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:18.96    2:22.29         16  
                  32.02     1:08.76 (36.74)     1:49.08 (40.32)     2:22.29 (33.21)
  4 Papes, Danny        14 SMC-MR               2:20.57    2:23.88         15  
                  29.84     1:05.65 (35.81)     1:51.19 (45.54)     2:23.88 (32.69)
  5 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:29.06    2:25.97         14  
                  31.18     1:06.78 (35.60)     1:53.00 (46.22)     2:25.97 (32.97)
  6 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              2:27.39    2:26.26         13  
                  31.63     1:09.77 (38.14)     1:53.58 (43.81)     2:26.26 (32.68)
  7 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:24.75    2:26.72         12  
                  32.15     1:07.04 (34.89)     1:51.25 (44.21)     2:26.72 (35.47)
  8 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           2:29.41    2:27.74         11  
                  32.79     1:10.63 (37.84)     1:55.31 (44.68)     2:27.74 (32.43)
  9 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    2:28.24          9  
                  30.64     1:08.68 (38.04)     1:54.01 (45.33)     2:28.24 (34.23)
 10 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:34.83    2:28.90          7  
                  34.11     1:12.07 (37.96)     1:57.54 (45.47)     2:28.90 (31.36)
 11 Koster, John        13 SMC-MR               2:25.77    2:29.73          6  
                  32.09     1:11.66 (39.57)     1:55.01 (43.35)     2:29.73 (34.72)
 12 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           2:25.02    2:30.34          5  
                  31.26     1:08.49 (37.23)     1:56.38 (47.89)     2:30.34 (33.96)
 13 Maya, David         13 ZEUS-CT              2:46.68    2:30.35          4  
                  31.64     1:11.04 (39.40)     1:56.71 (45.67)     2:30.35 (33.64)
 14 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:34.85    2:30.78          3  
                  32.68     1:12.56 (39.88)     1:56.15 (43.59)     2:30.78 (34.63)
 15 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              2:21.03    2:30.87          2  
                  33.78     1:10.87 (37.09)     1:57.17 (46.30)     2:30.87 (33.70)
 16 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:32.88    2:32.54          1  
                  33.58     1:12.55 (38.97)     1:57.94 (45.39)     2:32.54 (34.60)
 17 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           2:49.94    2:45.54        
                  36.86     1:19.28 (42.42)     2:10.28 (51.00)     2:45.54 (35.26)
 18 Stoll, Niko         14 Middies-MR           2:55.38    2:45.87        
                  35.29     1:18.06 (42.77)     2:06.24 (48.18)     2:45.87 (39.63)
 19 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    3:16.55        
                  43.21     1:29.62 (46.41)   2:29.90 (1:00.28)     3:16.55 (46.65)
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  32.31     1:14.64 (42.33)     1:55.53 (40.89)          DQ (35.29)
 -- McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           2:38.52         NS        
 -- Hoffman, Michael    14 Middies-MR                NT         NS        
 -- Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              2:45.39         NS        
 -- Freeman, John T     13 GAEL-MR              2:15.61         NS        
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT                22.19      23.19         20  
  2 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR                22.64      23.22         17  
  3 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 23.07      23.73         16  
  4 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                23.43      24.02         15  
  5 Klein, Simon        17 Silver Streaks-MR      23.48      24.38         14  
  6 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             23.04      24.40         13  
  7 Giannetti, Lucas    16 ZEUS-CT                23.97      24.63         12  
  8 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            25.04      25.29         11  
  9 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR                26.58      25.39          9  
 10 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR                25.45      25.46          7  
 11 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                25.59      25.49          6  
 12 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT                24.91      25.56          5  
 13 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                25.00      25.57          4  
 14 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                27.00      25.64          3  
 15 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT      25.70          2  
 16 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT                26.74      26.12          1  
 17 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR             26.16      26.38        
 18 Yale, Griffin       16 SMC-MR                 25.62      26.69        
 19 Macaluso, James T   15 Silver Streaks-MR      25.87      26.83        
 20 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR            28.08      26.96        
 21 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR                27.57      27.03        
 22 Heubel, Brian P     15 Silver Streaks-MR      27.19      27.27        
 23 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR                28.34      27.67        
 24 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR                28.19      28.48        
 25 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR            27.85      28.61        
 26 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR            31.12      31.43        
 27 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR            34.81      36.24        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                48.88      49.12         20  
                  24.14       49.12 (24.98)                                        
  2 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT                47.99      49.60         17  
                  24.15       49.60 (25.45)                                        
  3 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR                50.35      51.84         16  
                  24.94       51.84 (26.90)                                        
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                52.62      53.10         15  
                  25.65       53.10 (27.45)                                        
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 53.50      54.24         14  
                  25.51       54.24 (28.73)                                        
  6 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT                53.38      54.32         13  
                  26.81       54.32 (27.51)                                        
  7 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                52.18      54.44         12  
                  26.64       54.44 (27.80)                                        
  8 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT                53.78      54.47         11  
                  26.24       54.47 (28.23)                                        
  9 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             49.93      54.53          9  
                  26.23       54.53 (28.30)                                        
 10 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                   NT      55.07          7  
                  26.39       55.07 (28.68)                                        
 11 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR                58.14      55.12          6  
                  26.05       55.12 (29.07)                                        
 12 Klein, Simon        17 Silver Streaks-MR      53.34      55.32          5  
                  26.76       55.32 (28.56)                                        
 13 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT                54.19      55.79          4  
                  26.91       55.79 (28.88)                                        
 14 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT                55.03      55.84          3  
                  27.07       55.84 (28.77)                                        
 15 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                59.00      55.88          2  
                  27.67       55.88 (28.21)                                        
 16 Giannetti, Lucas    16 ZEUS-CT                53.56      56.37          1  
                  27.32       56.37 (29.05)                                        
 17 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR             56.82      56.91        
                  27.63       56.91 (29.28)                                        
 18 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                55.39      56.94        
                  27.12       56.94 (29.82)                                        
 19 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.62      57.83        
                  27.84       57.83 (29.99)                                        
 20 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR             57.90      57.91        
                  28.08       57.91 (29.83)                                        
 21 Sidoti, Daniel J    16 Silver Streaks-MR      58.80      58.70        
                  28.24       58.70 (30.46)                                        
 22 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT      58.83        
                  28.58       58.83 (30.25)                                        
 23 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT                57.06      58.85        
                  27.89       58.85 (30.96)                                        
 24 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:01.58      59.65        
                  28.33       59.65 (31.32)                                        
 25 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR                59.09      59.73        
                  28.92       59.73 (30.81)                                        
 26 Dervin, Sean J      15 Middies-MR             58.44    1:00.19        
                  28.01     1:00.19 (32.18)                                        
 27 Macaluso, James T   15 Silver Streaks-MR      59.14    1:00.24        
                  28.86     1:00.24 (31.38)                                        
 28 Heubel, Brian P     15 Silver Streaks-MR    1:00.68    1:01.01        
                  29.39     1:01.01 (31.62)                                        
 29 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:03.67    1:02.77        
                  31.85     1:02.77 (30.92)                                        
 30 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:03.60    1:03.75        
                  30.32     1:03.75 (33.43)                                        
 31 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:05.83    1:06.02        
                  31.99     1:06.02 (34.03)                                        
 32 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:15.34    1:11.21        
                  34.87     1:11.21 (36.34)                                        
 33 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:21.21    1:25.33        
                  40.43     1:25.33 (44.90)                                        
 -- Yale, Griffin       16 SMC-MR                 57.97         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:46.45    1:47.74         20  
                  25.14       52.77 (27.63)     1:20.94 (28.17)     1:47.74 (26.80)
  2 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              1:42.95    1:49.10         17  
                  25.08       52.88 (27.80)     1:21.26 (28.38)     1:49.10 (27.84)
  3 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:52.27    1:52.94         16  
                  25.62       54.07 (28.45)     1:23.86 (29.79)     1:52.94 (29.08)
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              1:51.78    1:54.71         15  
                  26.34       55.09 (28.75)     1:24.50 (29.41)     1:54.71 (30.21)
  5 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              1:54.73    1:55.27         14  
                  26.77       55.67 (28.90)     1:26.09 (30.42)     1:55.27 (29.18)
  6 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:53.01    1:56.07         13  
                  26.36       55.70 (29.34)     1:26.63 (30.93)     1:56.07 (29.44)
  7 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                   NT    1:58.03         12  
                  27.02       56.28 (29.26)     1:27.14 (30.86)     1:58.03 (30.89)
  8 Koster, Christophe  17 SMC-MR               1:57.55    2:01.11         11  
                  27.65       58.89 (31.24)     1:30.91 (32.02)     2:01.11 (30.20)
  9 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR              1:55.51    2:01.38          9  
                  27.53       58.20 (30.67)     1:29.79 (31.59)     2:01.38 (31.59)
 10 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           1:51.18    2:01.49          7  
                  27.56       58.52 (30.96)     1:30.03 (31.51)     2:01.49 (31.46)
 11 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              1:55.52    2:01.99          6  
                  27.26       57.67 (30.41)     1:29.57 (31.90)     2:01.99 (32.42)
 12 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              1:58.57    2:02.33          5  
                  28.65       59.71 (31.06)     1:31.33 (31.62)     2:02.33 (31.00)
 13 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:59.73    2:02.58          4  
                  27.64       58.90 (31.26)     1:31.60 (32.70)     2:02.58 (30.98)
 14 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              2:08.99    2:02.73          3  
                  27.77       58.41 (30.64)     1:30.74 (32.33)     2:02.73 (31.99)
 15 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              2:07.97    2:03.16          2  
                  28.37       59.31 (30.94)     1:31.61 (32.30)     2:03.16 (31.55)
 16 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:20.00    2:04.29          1  
                  28.92     1:00.47 (31.55)     1:32.82 (32.35)     2:04.29 (31.47)
 17 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:02.97    2:05.53        
                  27.91       59.64 (31.73)     1:32.91 (33.27)     2:05.53 (32.62)
 18 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           2:03.53    2:06.62        
                  29.77     1:02.19 (32.42)     1:35.08 (32.89)     2:06.62 (31.54)
 19 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           2:08.61    2:07.28        
                  28.85     1:01.40 (32.55)     1:35.07 (33.67)     2:07.28 (32.21)
 20 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              2:05.21    2:10.86        
                  28.06     1:01.07 (33.01)     1:35.99 (34.92)     2:10.86 (34.87)
 21 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:13.82    2:11.34        
                  29.62     1:02.78 (33.16)     1:37.53 (34.75)     2:11.34 (33.81)
 22 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              2:13.09    2:13.37        
                  29.94     1:03.54 (33.60)     1:38.91 (35.37)     2:13.37 (34.46)
 23 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:19.81    2:24.29        
                  31.42     1:08.47 (37.05)     1:46.77 (38.30)     2:24.29 (37.52)
 24 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:31.36    2:43.36        
                  35.53     1:17.04 (41.51)     2:01.06 (44.02)     2:43.36 (42.30)
 25 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          3:06.42    3:13.86        
                  41.96     1:31.99 (50.03)     2:25.66 (53.67)     3:13.86 (48.20)
 -- Ramos, Andres I     17 ZEUS-CT              1:49.77         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                55.59      55.62         20  
                  27.15       55.62 (28.47)                                        
  2 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 53.87      56.19         17  
                  27.54       56.19 (28.65)                                        
  3 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                57.34      58.34         16  
                  28.44       58.34 (29.90)                                        
  4 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                59.76    1:00.00         15  
                  29.39     1:00.00 (30.61)                                        
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 59.53    1:01.76         14  
                  29.47     1:01.76 (32.29)                                        
  6 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              1:00.03    1:02.87         13  
                  30.31     1:02.87 (32.56)                                        
  7 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              1:01.97    1:05.29         12  
                  32.08     1:05.29 (33.21)                                        
  8 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           1:05.34    1:06.17         11  
                  32.30     1:06.17 (33.87)                                        
  9 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              1:03.30    1:06.46          9  
                  32.48     1:06.46 (33.98)                                        
 10 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           1:09.73    1:06.56          7  
                  32.16     1:06.56 (34.40)                                        
 11 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR              1:08.04    1:06.83          6  
                  32.43     1:06.83 (34.40)                                        
 12 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              1:10.00    1:06.88          5  
                  33.04     1:06.88 (33.84)                                        
 13 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              1:08.37    1:07.38          4  
                  31.62     1:07.38 (35.76)                                        
 14 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           1:07.64    1:07.69          3  
                  32.70     1:07.69 (34.99)                                        
 15 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              1:11.26    1:08.33          2  
                  33.04     1:08.33 (35.29)                                        
 16 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:05.50    1:08.39          1  
                  33.74     1:08.39 (34.65)                                        
 17 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:09.38    1:09.68        
                  33.99     1:09.68 (35.69)                                        
 18 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:10.31    1:10.32        
                  33.62     1:10.32 (36.70)                                        
 19 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:13.81    1:11.45        
 20 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:09.62    1:14.03        
                  35.54     1:14.03 (38.49)                                        
 21 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:18.53    1:20.65        
                  38.00     1:20.65 (42.65)                                        
 22 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:25.06    1:25.25        
                1:25.25         1:25.25 ( )                                        
 23 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:25.15    1:27.18        
                  40.66     1:27.18 (46.52)                                        
 -- Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:08.38         NS        
 -- Ramos, Andres I     17 ZEUS-CT                59.34         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:57.49    1:59.14        
                  28.92       59.00 (30.08)     1:29.48 (30.48)     1:59.14 (29.66)
  2 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:04.63    2:04.78        
                  29.76     1:00.94 (31.18)     1:32.99 (32.05)     2:04.78 (31.79)
  3 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              2:08.00    2:11.94        
                  31.08     1:04.98 (33.90)     1:39.02 (34.04)     2:11.94 (32.92)
  4 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              2:13.30    2:16.86        
                  32.37     1:07.06 (34.69)     1:41.98 (34.92)     2:16.86 (34.88)
  5 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:19.48    2:17.92        
                  33.77     1:09.27 (35.50)     1:44.33 (35.06)     2:17.92 (33.59)
  6 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:08.17    2:18.04        
                  31.63     1:05.96 (34.33)     1:42.47 (36.51)     2:18.04 (35.57)
  7 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           2:32.88    2:23.55        
                  34.21     1:10.88 (36.67)     1:48.10 (37.22)     2:23.55 (35.45)
  8 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              2:16.88    2:24.21        
                  33.68     1:10.60 (36.92)     1:47.59 (36.99)     2:24.21 (36.62)
  9 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              2:17.42    2:24.45        
                  33.28     1:10.02 (36.74)     1:48.25 (38.23)     2:24.45 (36.20)
 10 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           2:25.44    2:25.26        
                  33.94     1:10.25 (36.31)     1:47.85 (37.60)     2:25.26 (37.41)
 11 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:35.00    2:25.67        
                  34.18     1:11.57 (37.39)     1:50.22 (38.65)     2:25.67 (35.45)
 12 Sidoti, Daniel J    16 Silver Streaks-MR    2:27.96    2:27.43        
                  33.31     1:10.46 (37.15)     1:49.78 (39.32)     2:27.43 (37.65)
 13 Yale, Griffin       16 SMC-MR               2:21.82    2:27.93        
                  32.28     1:08.66 (36.38)     1:48.28 (39.62)     2:27.93 (39.65)
 14 Klein, Simon        17 Silver Streaks-MR    2:20.97    2:28.47        
                  33.46     1:10.03 (36.57)     1:49.19 (39.16)     2:28.47 (39.28)
 15 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              2:29.79    2:30.24        
                  34.14     1:10.92 (36.78)     1:50.95 (40.03)     2:30.24 (39.29)
 16 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:28.96    2:38.45        
                  37.25     1:17.21 (39.96)     1:59.00 (41.79)     2:38.45 (39.45)
 17 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:54.64    2:59.03        
                1:25.64     2:12.32 (46.68)     2:59.03 (46.71)         2:59.03 ( )
 18 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          3:05.57    3:13.29        
                  44.79   2:25.00 (1:40.21)     3:13.38 (48.38)         3:13.29 ( )
 -- Koster, Christophe  17 SMC-MR               1:58.66         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              1:01.77    1:05.11         20  
                  31.36     1:05.11 (33.75)                                        
  2 McAuley, Charles    16 SMC-MR               1:03.59    1:05.99         17  
                  30.80     1:05.99 (35.19)                                        
  3 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              1:04.14    1:07.77         16  
                  32.78     1:07.77 (34.99)                                        
  4 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              1:10.92    1:11.61         15  
                  33.91     1:11.61 (37.70)                                        
  5 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              1:08.77    1:13.69         14  
                  34.26     1:13.69 (39.43)                                        
  6 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              1:15.89    1:14.22         13  
                  35.33     1:14.22 (38.89)                                        
  7 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              1:16.58    1:17.80         12  
                  36.07     1:17.80 (41.73)                                        
  8 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           1:26.87    1:20.58         11  
                  38.51     1:20.58 (42.07)                                        
  9 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:16.37    1:20.78          9  
                  37.03     1:20.78 (43.75)                                        
 10 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:24.80    1:23.00          7  
                  39.31     1:23.00 (43.69)                                        
 11 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:23.14    1:23.62          6  
                  40.05     1:23.62 (43.57)                                        
 12 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:31.34    1:31.96          5  
                  42.99     1:31.96 (48.97)                                        
 13 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:31.15    1:38.37          4  
                  45.67     1:38.37 (52.70)                                        
 14 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:50.25    1:50.17          3  
                  51.20     1:50.17 (58.97)                                        
 -- Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:10.04         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              2:12.10    2:21.22         20  
                  31.84     1:07.37 (35.53)     1:43.74 (36.37)     2:21.22 (37.48)
  2 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              2:18.87    2:27.67         17  
                  33.27     1:11.11 (37.84)     1:49.09 (37.98)     2:27.67 (38.58)
  3 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              2:22.67    2:32.59         16  
                  34.78     1:13.87 (39.09)     1:53.30 (39.43)     2:32.59 (39.29)
  4 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              2:28.00    2:34.16         15  
                  33.98     1:14.14 (40.16)     1:54.44 (40.30)     2:34.16 (39.72)
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:20.44    2:35.40         14  
                  33.98     1:13.54 (39.56)     1:55.16 (41.62)     2:35.40 (40.24)
  6 Heubel, Brian P     15 Silver Streaks-MR    2:44.45    2:41.30         13  
                  37.93     1:20.29 (42.36)     2:00.76 (40.47)     2:41.30 (40.54)
  7 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:42.83    2:41.99         12  
                  35.91     1:17.33 (41.42)     2:00.59 (43.26)     2:41.99 (41.40)
  8 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              2:49.85    2:45.13         11  
                  36.24     1:17.26 (41.02)     2:00.56 (43.30)     2:45.13 (44.57)
  9 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:37.92    2:50.06          9  
                  36.29     1:18.42 (42.13)     2:03.88 (45.46)     2:50.06 (46.18)
 10 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          3:04.54    2:58.13          7  
                  39.51     1:24.37 (44.86)     2:10.70 (46.33)     2:58.13 (47.43)
 11 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:28.89    3:21.53          6  
                  43.90     1:34.88 (50.98)     2:28.87 (53.99)     3:21.53 (52.66)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                54.80      53.80         20  
                  25.45       53.80 (28.35)                                        
  2 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR                55.95      57.52         17  
                  26.84       57.52 (30.68)                                        
  3 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT                55.78      57.95         16  
                  27.52       57.95 (30.43)                                        
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                59.86      59.42         15  
                  27.60       59.42 (31.82)                                        
  5 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 58.05      59.58         14  
                  28.14       59.58 (31.44)                                        
  6 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT                59.14      59.73         13  
                  27.78       59.73 (31.95)                                        
  7 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR              1:00.79    1:02.46         12  
                  29.44     1:02.46 (33.02)                                        
  8 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           1:03.07    1:03.06         11  
                  29.30     1:03.06 (33.76)                                        
  9 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                   NT    1:03.18          9  
                  29.64     1:03.18 (33.54)                                        
 10 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             58.87    1:04.42          7  
                  29.72     1:04.42 (34.70)                                        
 11 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:03.80    1:04.83          6  
                  29.18     1:04.83 (35.65)                                        
 12 Macaluso, James T   15 Silver Streaks-MR    1:05.07    1:05.04          5  
                  30.44     1:05.04 (34.60)                                        
 13 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              1:05.27    1:06.13          4  
                  30.27     1:06.13 (35.86)                                        
 14 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           1:06.22    1:07.33          3  
                  30.93     1:07.33 (36.40)                                        
 15 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           1:09.94    1:07.54          2  
                  32.17     1:07.54 (35.37)                                        
 16 Giannetti, Lucas    16 ZEUS-CT              1:05.02    1:09.42          1  
                  31.30     1:09.42 (38.12)                                        
 17 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:08.84    1:09.44        
                  32.38     1:09.44 (37.06)                                        
 18 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:09.43    1:09.52        
                  31.86     1:09.52 (37.66)                                        
 19 Sidoti, Daniel J    16 Silver Streaks-MR    1:13.69    1:10.55        
                  30.39     1:10.55 (40.16)                                        
 20 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    1:17.70        
                  30.27     1:17.70 (47.43)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              2:02.93    1:59.17         20  
                  25.76       55.73 (29.97)     1:26.81 (31.08)     1:59.17 (32.36)
  2 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              2:01.05    2:06.99         17  
                  27.34       58.82 (31.48)     1:31.96 (33.14)     2:06.99 (35.03)
  3 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:10.30    2:13.85         16  
                  28.84     1:02.03 (33.19)     1:37.80 (35.77)     2:13.85 (36.05)
  4 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR              2:14.92    2:17.14         15  
                  29.34     1:02.83 (33.49)     1:39.41 (36.58)     2:17.14 (37.73)
  5 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           2:18.74    2:23.66         14  
                  30.32     1:06.92 (36.60)     1:46.67 (39.75)     2:23.66 (36.99)
  6 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              2:34.14    2:37.30         13  
                  33.34     1:12.07 (38.73)     1:54.47 (42.40)     2:37.30 (42.83)
  7 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR                   NT    2:40.01         12  
                  33.17     1:14.10 (40.93)     1:56.87 (42.77)     2:40.01 (43.14)
 -- Ramos, Andres I     17 ZEUS-CT              2:08.08         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:59.48    2:02.39         20  
                  27.06       57.47 (30.41)     1:34.74 (37.27)     2:02.39 (27.65)
  2 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              1:58.73    2:06.19         17  
                  27.29       59.73 (32.44)     1:36.73 (37.00)     2:06.19 (29.46)
  3 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:02.67    2:07.27         16  
                  27.26     1:00.03 (32.77)     1:38.56 (38.53)     2:07.27 (28.71)
  4 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              2:04.15    2:10.65         15  
                  27.88     1:02.57 (34.69)     1:41.35 (38.78)     2:10.65 (29.30)
  5 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              2:06.44    2:10.75         14  
                  27.79     1:02.48 (34.69)     1:41.65 (39.17)     2:10.75 (29.10)
  6 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              2:12.08    2:14.11         13  
                  29.38     1:04.14 (34.76)     1:44.39 (40.25)     2:14.11 (29.72)
  7 Koster, Christophe  17 SMC-MR               2:04.65    2:14.61         12  
                  28.53     1:02.17 (33.64)     1:43.34 (41.17)     2:14.61 (31.27)
  8 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           2:25.37    2:23.37         11  
                  30.91     1:09.01 (38.10)     1:52.26 (43.25)     2:23.37 (31.11)
  9 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           2:15.87    2:23.88          9  
                  29.84     1:06.82 (36.98)     1:53.00 (46.18)     2:23.88 (30.88)
 10 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              2:20.53    2:24.06          7  
                  30.36     1:07.32 (36.96)     1:53.40 (46.08)     2:24.06 (30.66)
 11 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:35.00    2:26.07          6  
                  31.28     1:09.60 (38.32)     1:51.25 (41.65)     2:26.07 (34.82)
 12 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:21.28    2:26.53          5  
                  33.51     1:12.33 (38.82)     1:55.50 (43.17)     2:26.53 (31.03)
 13 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              2:29.12    2:27.53          4  
                  31.35     1:08.01 (36.66)     1:53.32 (45.31)     2:27.53 (34.21)
 14 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           2:25.54    2:28.65          3  
                  31.96     1:08.27 (36.31)     1:54.35 (46.08)     2:28.65 (34.30)
 15 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           2:29.79    2:28.74          2  
                  31.74     1:09.12 (37.38)     1:56.64 (47.52)     2:28.74 (32.10)
 16 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:28.66    2:36.36          1  
                  30.94     1:09.27 (38.33)     2:00.77 (51.50)     2:36.36 (35.59)
 17 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:48.66    2:39.60        
                  34.20     1:14.33 (40.13)     2:00.94 (46.61)     2:39.60 (38.66)
 18 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:00.52    3:01.31        
                  41.15     1:27.10 (45.95)     2:21.71 (54.61)     3:01.31 (39.60)
 -- Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:25.16         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:29.08    1:33.62         40  
     1) Tilneac, George 16              2) Kunze, Colin J 17              
     3) Konovalov, Nicholas 15          4) Sulkes, Jacob 14               
                  22.65       46.23 (23.58)     1:09.21 (22.98)     1:33.62 (24.41)
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:34.00    1:37.66         34  
     1) Wargo, Nick G 16                2) Dell'Isola, Anthony J 15       
     3) Donovan, Eddie R 15             4) Ferguson, John M 16            
                  22.93       48.30 (25.37)     1:12.96 (24.66)     1:37.66 (24.70)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:42.19    1:38.02         32  
     1) Weaver, Billy 17                2) McLaughlin, Daniel P 17        
     3) Freeman, John T 13              4) Doherty, Kyle J 16             
                  25.16       49.47 (24.31)     1:14.44 (24.97)     1:38.02 (23.58)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:40.19    1:39.78         30  
     1) Papes, Danny 14                 2) Metcalf, Max 14                
     3) McAuley, Charles 16             4) Koster, Christopher 17         
                  24.74       51.62 (26.88)     1:16.15 (24.53)     1:39.78 (23.63)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    1:26.42    1:41.98         28  
     1) Novitch, Graham S 14            2) Bernstein, Zach J 13           
     3) Sokolski, Misha V 15            4) Hymowitz, Josh M 17            
                  25.78       51.49 (25.71)     1:17.93 (26.44)     1:41.98 (24.05)
  6 Zeus Swim Team-CT  'B'                      1:39.00    1:44.23         26  
     1) Cardona, Brian 14               2) Gupta, Niko K 14               
     3) Ramos, Alejandro E 15           4) Maya, David 13                 
                  26.20       52.68 (26.48)     1:18.78 (26.10)     1:44.23 (25.45)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:40.00    1:48.43         24  
     1) Lane, Wiley W 14                2) Mumford, Cooper T 17           
     3) Haddad, Gabriel O 15            4) Kunze, Aidan J 15              
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:52.09    1:51.26         22  
     1) Cureton, Joseph C 15            2) Rosario, Akio N 15             
     3) Ramos, Brian M 15               4) Cordero, Justin K 15           
                  25.10       55.09 (29.99)     1:23.68 (28.59)     1:51.26 (27.58)
  9 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:52.74         18  
     1) Libsch, Xerxes M 13             2) Sheppard, Jason D 13           
     3) Stoll, Niko 14                  4) Thenmalai, Omar 13             
 10 Rye YMCA 2012- Waveryeders-MR  'A'               NT    2:02.77         14  
     1) Mackey, Tom P 14                2) Haffner, Jackson 11            
     3) Haffner, Riley 11               4) Mackey, Michael R 10           
                  28.50     1:01.93 (33.43)     1:36.59 (34.66)     2:02.77 (26.18)
 11 Kips Bay Makos-MR  'B'                      2:13.79    2:15.22         12  
     1) Marun, Michael E 13             2) Nudell, Isaack A 15            
     3) Sharpe, Jamal A 14              4) Sharpe, Najashi R 12           
                  32.26     1:06.57 (34.31)     1:41.63 (35.06)     2:15.22 (33.59)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:42.77    1:45.45         40  
     1) Tilneac, George 16              2) Isaac, Alejandro 15            
     3) Raiola, Andy M 15               4) Kunze, Colin J 17              
                  25.30       56.56 (31.26)     1:21.53 (24.97)     1:45.45 (23.92)
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:59.16    1:49.57         34  
                  29.47     1:00.75 (31.28)     1:27.23 (26.48)     1:49.57 (22.34)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:57.05    1:51.09         32  
     1) Koster, Christopher 17          2) McAuley, Charles 16            
     3) Metcalf, Max 14                 4) Papes, Danny 14                
                  26.94       57.24 (30.30)     1:26.86 (29.62)     1:51.09 (24.23)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:59.38    1:52.36         30  
     1) Freeman, John T 13              2) Cicchiello, Ryan J 15          
     3) McClaughlin, Daniel P 17        4) Doherty, Kyle J 16             
                  29.24     1:01.58 (32.34)     1:29.16 (27.58)     1:52.36 (23.20)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:50.00    1:55.22         28  
     1) Lane, Wiley W 14                2) Raykhman, Slav 13              
     3) Gaitour, Victor E 14            4) Mumford, Cooper T 17           
                  30.56     1:02.31 (31.75)     1:29.93 (27.62)     1:55.22 (25.29)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    1:35.32    1:56.59         26  
                  29.80     1:03.81 (34.01)     1:33.00 (29.19)     1:56.59 (23.59)
  7 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:01.30         24  
                  32.20     1:07.42 (35.22)     1:35.97 (28.55)     2:01.30 (25.33)
  8 New York City Aquatic Club-MR  'C'          1:54.00    2:01.92         22  
     1) Watler, Jaleel C 15             2) Valyuk, Denis 15               
     3) Thomas, Desi C 13               4) Haddad, Gabriel O 15           
                  30.55     1:04.24 (33.69)     1:34.84 (30.60)     2:01.92 (27.08)
  9 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:05.00    2:02.69         18  
                  30.03     1:06.54 (36.51)     1:37.32 (30.78)     2:02.69 (25.37)
 10 Kips Bay Makos-MR  'A'                           NT    2:05.73         14  
     1) Herrera-Murphy, Ryan T 15       2) Cureton, Joseph C 15           
     3) Ramos, Brian M 15               4) Cordero, Justin K 15           
                  36.63     1:10.59 (33.96)     1:41.10 (30.51)     2:05.73 (24.63)
 11 Zeus Swim Team-CT  'C'                      2:06.00    2:08.22         12  
                  31.80     1:11.40 (39.60)     1:42.77 (31.37)     2:08.22 (25.45)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:20.10    2:11.92         10  
     1) Jaile, Francisco R 15           2) Deverna, Kyle V 14             
     3) Schaefer, Brendan 14            4) Reilly, Jack D 14              
                  31.55     1:09.23 (37.68)     1:43.62 (34.39)     2:11.92 (28.30)
 13 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:16.41    2:12.49          8  
     1) Yale, Griffin 16                2) Schmitt, Andrew 13             
     3) Gerken, Jack 12                 4) Ford, Elliot 14                
                  29.55     1:03.23 (33.68)     1:39.53 (36.30)     2:12.49 (32.96)
 14 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:14.01          6  
                  34.68     1:10.85 (36.17)     1:46.20 (35.35)     2:14.01 (27.81)
 15 Kips Bay Makos-MR  'B'                           NT    2:35.37          4  
     1) Sharpe, Jamal A 14              2) Marun, Michael E 13            
     3) Rosario, Akio N 15              4) Sharpe, Najashi R 12           
                  41.75     1:25.19 (43.44)     2:03.09 (37.90)     2:35.37 (32.28)
 -- Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:56.99         DQ        
     1) Sidoti, Daniel J 16             2) Heubel, Brian P 15             
     3) Macaluso, James T 15            4) Klein, Simon 17                
                  30.30     1:02.57 (32.27)     1:30.43 (27.86)          DQ (24.02)