Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
              2012 MR Metro Silver Central - 3/2/2012 to 3/4/2012              
                              Sanction #: 120302                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  SMAX
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.10 - 35.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Youssef, Lara S      9 Twisters-MR            32.14      31.10 JO     
  2 Townsend, Dayna p   10 Twisters-MR            32.10      31.30 JO     
  3 Gaudet, Sarah       10 LBA-MR                 33.59      31.40 JO     
  4 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR                33.31      31.55 JO     
  5 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR     32.49      31.66 JO     
  6 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR    32.48      31.70 JO     
  7 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR            32.40      31.83 JO     
  8 Brydon, Maia        10 RedTails-MR            32.90      31.88 JO     
  9 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR                32.83      31.94 JO     
 10 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR     34.93      31.97 JO     
 11 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR                32.72      31.98 JO     
SILV - Division  
  1 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR                 33.26      32.20 SILV   
  2 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR                 33.02      32.26 SILV   
  3 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR           32.11      32.45 SILV   
  4 Showers, Sophie      9 Badger-MR              34.00      32.46 SILV   
  5 Brew, Maggie C      10 Middies-MR             33.09      32.48 SILV   
  6 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR           32.35      32.56 SILV   
  7 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR      32.60      32.61 SILV   
  8 Rivera, Hannah      10 Twisters-MR            32.47      32.69 SILV   
  9 Rutherford, Kelly   10 Middies-MR             33.59      32.74 SILV   
 10 Carroll, Mia C      10 WEST-MR                34.03      32.80 SILV   
 11 Gullickson, Kriste  10 WAC-MR                 33.34      32.86 SILV   
 12 Corridon, Delia E   10 Agua Swim Team-MR      34.55      32.95 SILV   
 13 Chan, Mandy         10 Twisters-MR            33.92      33.09 SILV   
 14 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR              34.77      33.11 SILV   
 15 Bushell, Claire G   10 Flying Dolphins-MR     35.35      33.16 SILV   
 16 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      33.34      33.17 SILV   
 17 Warner, Breanna A   10 NFS-MR                 32.92      33.23 SILV   
 18 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR      33.37      33.25 SILV   
 19 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR                33.41      33.29 SILV   
 20 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR            33.49      33.32 SILV   
 21 Deverna, Bridget T  10 GAEL-MR                35.17      33.33 SILV   
 21 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR     33.88      33.33 SILV   
 23 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR      34.82      33.40 SILV   
 24 Jiang, Joy           8 Middies-MR             34.26      33.42 SILV   
 25 Zarmakoupis, Vicky  10 NCAC-MR                34.40      33.45 SILV   
 26 Lee, Megan C         8 WEST-MR                33.78      33.61 SILV   
 27 Munday, Jessica L    9 HS-MR                  33.52      33.67 SILV   
 28 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             34.13      33.90 SILV   
 29 Bates, Diana N       9 Agua Swim Team-MR      35.00      33.96 SILV   
 30 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  33.72      34.00 SILV   
 31 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR    33.71      34.03 SILV   
 32 Djunic, Helena       9 Manhattan Makos-MR     34.44      34.20 SILV   
 33 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      34.96      34.24 SILV   
 33 Matossian, Carolin  10 WEST-MR                35.21      34.24 SILV   
 35 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      35.69      34.27 SILV   
 36 Ramon, Amy           9 LBA-MR                 34.91      34.28 SILV   
 36 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR    33.78      34.28 SILV   
 38 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR    34.03      34.30 SILV   
 39 Shields, Carter I   10 Express Swimming-MR    34.69      34.31 SILV   
 40 Perry, Jada J       10 NFS-MR                 34.30      34.32 SILV   
 41 Provenzano, Caroli  10 GAEL-MR                35.46      34.39 SILV   
 42 Yan, Emily           9 GATE-MR                35.26      34.45 SILV   
 43 Surielow, Isabelle  10 Express Swimming-MR    34.95      34.49 SILV   
 44 Walsh, Stephanie M   9 Express Swimming-MR    34.25      34.51 SILV   
 45 Pabby, Anya          8 UNBAD-MR               35.59      34.57 SILV   
 46 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR              34.39      34.58 SILV   
 47 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR                35.26      34.62 SILV   
 48 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                35.33      34.70 SILV   
 48 Fetherston, Elizab  10 Express Swimming-MR    35.06      34.70 SILV   
 48 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR            33.73      34.70 SILV   
 51 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR    33.50      34.80 SILV   
 52 Ekstrom, Madison    10 LBA-MR                 35.20      34.82 SILV   
 53 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR             35.18      34.92 SILV   
 54 Donlevy, Maggie M    8 CIY-MR                 34.97      35.03 SILV   
 55 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            35.44      35.06 SILV   
 55 Yang, Kristen A      9 GATE-MR                35.05      35.06 SILV   
 57 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR                 35.28      35.07 SILV   
 58 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR    35.48      35.09 SILV   
 59 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR            34.66      35.28 SILV   
 60 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      34.21      35.33 SILV   
 61 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     35.58      35.35 SILV   
 62 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                35.56      35.63 SILV   
 63 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR    34.72      35.68 SILV   
Non-Award Division  
  1 Adams, Grace C       8 Rac @ Jcc-MR           35.21      36.10        
  2 Green, Ella R        9 Flying Dolphins-MR     35.11      36.15        
  3 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR            35.10      36.22        
  4 Rinaldi, Emily K    10 WAC-MR                 35.65      36.63        
  5 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             34.53      36.79        
  6 Boccio, Sophia I     8 Express Swimming-MR    34.84      36.98        
  7 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR    35.55      37.60        
 -- Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            34.06         NS        
 -- Broderick, Kyra A   10 Middies-MR             35.44         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  SMAX
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.10 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Shepard, Morgan           10 Flying Dolphins-MR        NT      33.15 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:11.49  JO
              1:11.50  SMAX
              1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.50 - 1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briordy, Casey L          10 Rac @ Jcc-MR              NT    1:09.70 JO     
                  32.73     1:09.70 (36.97)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.49  JO
              1:11.50  SMAX
              1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.50 - 1:19.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Santosa, Jessica G  10 NCAC-MR              1:13.99    1:06.89 JO     
                  30.62     1:06.89 (36.27)                                        
  2 Wilkins, Hazel S     9 Express Swimming-MR  1:12.62    1:10.21 JO     
                  33.67     1:10.21 (36.54)                                        
  3 Showers, Sophie      9 Badger-MR            1:15.51    1:10.47 JO     
                  34.24     1:10.47 (36.23)                                        
  4 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR          1:12.04    1:10.68 JO     
                  33.56     1:10.68 (37.12)                                        
  5 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR               1:12.25    1:10.72 JO     
                  33.69     1:10.72 (37.03)                                        
  6 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          1:12.71    1:11.06 JO     
                  34.08     1:11.06 (36.98)                                        
  7 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR               1:15.81    1:11.20 JO     
                  34.54     1:11.20 (36.66)                                        
  8 Lovasz, Isabella H  10 FLY-MR               1:14.35    1:11.23 JO     
                  33.53     1:11.23 (37.70)                                        
SILV - Division  
  1 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR         1:11.79    1:11.54 SILV   
                  33.26     1:11.54 (38.28)                                        
  2 Thomas, Laura E     10 FLY-MR               1:16.52    1:11.78 SILV   
                  34.07     1:11.78 (37.71)                                        
  3 Jiang, Joy           8 Middies-MR           1:13.36    1:11.85 SILV   
                  34.56     1:11.85 (37.29)                                        
  4 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR   1:15.81    1:11.96 SILV   
                  34.07     1:11.96 (37.89)                                        
  5 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR   1:16.42    1:12.16 SILV   
                  33.66     1:12.16 (38.50)                                        
  6 Lee, Megan C         8 WEST-MR              1:12.92    1:12.20 SILV   
                  34.56     1:12.20 (37.64)                                        
  7 Bonvissuto, Mia D    9 Express Swimming-MR  1:13.94    1:12.68 SILV   
                  34.72     1:12.68 (37.96)                                        
  7 Munday, Jessica L    9 HS-MR                1:17.05    1:12.68 SILV   
                  35.01     1:12.68 (37.67)                                        
  9 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR              1:16.49    1:13.02 SILV   
                  34.80     1:13.02 (38.22)                                        
 10 Gaudet, Sarah       10 LBA-MR               1:19.26    1:13.37 SILV   
                  34.65     1:13.37 (38.72)                                        
 11 Gurden, Julia        8 Middies-MR           1:15.27    1:13.42 SILV   
                  34.79     1:13.42 (38.63)                                        
 12 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    1:13.69    1:13.50 SILV   
                  34.81     1:13.50 (38.69)                                        
 13 Fetherston, Elizab  10 Express Swimming-MR  1:17.54    1:13.67 SILV   
                  36.24     1:13.67 (37.43)                                        
 14 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:16.51    1:13.68 SILV   
                  34.74     1:13.68 (38.94)                                        
 15 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:13.74 SILV   
                  35.47     1:13.74 (38.27)                                        
 16 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR            1:14.47    1:13.76 SILV   
                  35.36     1:13.76 (38.40)                                        
 17 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR              1:12.90    1:13.92 SILV   
 18 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:15.18    1:13.98 SILV   
                  34.92     1:13.98 (39.06)                                        
 19 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR         1:13.58    1:13.99 SILV   
                  35.54     1:13.99 (38.45)                                        
 20 Matossian, Carolin  10 WEST-MR              1:16.73    1:14.08 SILV   
                  35.22     1:14.08 (38.86)                                        
 21 Zarmakoupis, Vicky  10 NCAC-MR              1:15.39    1:14.22 SILV   
                  35.17     1:14.22 (39.05)                                        
 22 Ragusa, Olivia      10 Express Swimming-MR  1:17.77    1:14.31 SILV   
                  35.89     1:14.31 (38.42)                                        
 23 Montgomery, Bridge  10 FLY-MR               1:14.44    1:14.51 SILV   
                  35.45     1:14.51 (39.06)                                        
 24 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR  1:15.32    1:14.55 SILV   
                  35.29     1:14.55 (39.26)                                        
 25 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR  1:14.76    1:14.56 SILV   
                  35.93     1:14.56 (38.63)                                        
 26 Corridon, Delia E   10 Agua Swim Team-MR    1:17.44    1:14.59 SILV   
                  35.41     1:14.59 (39.18)                                        
 27 Rinn, Morgan        10 Express Swimming-MR  1:16.51    1:14.61 SILV   
                  34.44     1:14.61 (40.17)                                        
 28 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:17.65    1:14.81 SILV   
                  35.57     1:14.81 (39.24)                                        
 29 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:16.35    1:14.92 SILV   
                  36.33     1:14.92 (38.59)                                        
 30 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:14.41    1:14.99 SILV   
                  35.58     1:14.99 (39.41)                                        
 31 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR  1:18.71    1:15.11 SILV   
                  35.07     1:15.11 (40.04)                                        
 32 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:15.50    1:15.14 SILV   
                  34.15     1:15.14 (40.99)                                        
 33 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR         1:13.24    1:15.25 SILV   
                  35.57     1:15.25 (39.68)                                        
 34 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR  1:17.62    1:15.34 SILV   
                  35.65     1:15.34 (39.69)                                        
 35 Ekstrom, Madison    10 LBA-MR               1:15.82    1:15.39 SILV   
                  36.13     1:15.39 (39.26)                                        
 36 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR   1:14.80    1:15.50 SILV   
                  35.92     1:15.50 (39.58)                                        
 37 Shepard, Morgan     10 Flying Dolphins-MR   1:17.52    1:15.52 SILV   
                  34.84     1:15.52 (40.68)                                        
 38 Chang, Grace        10 GATE-MR              1:14.72    1:15.54 SILV   
                  35.82     1:15.54 (39.72)                                        
 39 Collmar, Yilinna     8 FLY-MR               1:17.27    1:15.58 SILV   
                  35.84     1:15.58 (39.74)                                        
 40 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:14.91    1:15.79 SILV   
                  36.31     1:15.79 (39.48)                                        
 40 Provenzano, Caroli  10 GAEL-MR              1:18.86    1:15.79 SILV   
                  36.43     1:15.79 (39.36)                                        
 42 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR  1:19.46    1:15.93 SILV   
                  35.52     1:15.93 (40.41)                                        
 43 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:18.34    1:15.96 SILV   
                  36.06     1:15.96 (39.90)                                        
 44 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR               1:15.98    1:16.06 SILV   
                  35.50     1:16.06 (40.56)                                        
 45 Brew, Maggie C      10 Middies-MR           1:16.30    1:16.46 SILV   
                  36.08     1:16.46 (40.38)                                        
 46 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR          1:19.15    1:16.85 SILV   
                  36.94     1:16.85 (39.91)                                        
 47 Warner, Breanna A   10 NFS-MR               1:16.94    1:16.90 SILV   
                  36.40     1:16.90 (40.50)                                        
 48 Green, Ella R        9 Flying Dolphins-MR   1:16.07    1:16.92 SILV   
                  36.21     1:16.92 (40.71)                                        
 49 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR    1:17.65    1:16.95 SILV   
                  35.55     1:16.95 (41.40)                                        
 50 Walsh, Stephanie M   9 Express Swimming-MR  1:18.18    1:16.99 SILV   
                  37.50     1:16.99 (39.49)                                        
 51 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              1:16.45    1:17.00 SILV   
                  36.43     1:17.00 (40.57)                                        
 52 Yan, Emily           9 GATE-MR              1:17.21    1:17.07 SILV   
                  37.55     1:17.07 (39.52)                                        
 53 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR  1:15.04    1:17.36 SILV   
                  36.20     1:17.36 (41.16)                                        
 53 Poggioli, Melissa   10 Rac @ Jcc-MR         1:15.11    1:17.36 SILV   
                  36.91     1:17.36 (40.45)                                        
 55 Adams, Grace C       8 Rac @ Jcc-MR         1:18.23    1:18.06 SILV   
                  38.43     1:18.06 (39.63)                                        
 56 Surielow, Isabelle  10 Express Swimming-MR  1:18.52    1:18.19 SILV   
                  36.79     1:18.19 (41.40)                                        
 57 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           1:18.43    1:18.31 SILV   
                  38.73     1:18.31 (39.58)                                        
 58 Fanning, Heather E  10 Express Swimming-MR  1:17.28    1:18.34 SILV   
                  37.07     1:18.34 (41.27)                                        
 59 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:18.58    1:18.35 SILV   
                  37.60     1:18.35 (40.75)                                        
 60 Reynoso, Jennifer    8 Agua Swim Team-MR    1:18.96    1:18.58 SILV   
                  37.94     1:18.58 (40.64)                                        
 60 Bates, Diana N       9 Agua Swim Team-MR    1:19.04    1:18.58 SILV   
                  35.59     1:18.58 (42.99)                                        
 62 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR              1:17.89    1:18.63 SILV   
                  37.42     1:18.63 (41.21)                                        
 63 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:14.14    1:18.66 SILV   
                  36.76     1:18.66 (41.90)                                        
 64 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR               1:15.72    1:18.96 SILV   
                  36.87     1:18.96 (42.09)                                        
 65 Perry, Jada J       10 NFS-MR               1:18.93    1:18.98 SILV   
                  37.09     1:18.98 (41.89)                                        
Non-Award Division  
  1 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR  1:18.51    1:19.60        
                  38.10     1:19.60 (41.50)                                        
  2 Donlevy, Maggie M    8 CIY-MR               1:17.43    1:19.76        
                  37.02     1:19.76 (42.74)                                        
  3 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR           1:16.86    1:20.42        
                  37.85     1:20.42 (42.57)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX
              2:51.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.00 - 2:51.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Stanford, Catherin   9 LBA-MR               2:35.39    2:28.32 JO     
                  32.87     1:10.43 (37.56)     1:50.19 (39.76)     2:28.32 (38.13)
  2 Douglass, Kate C    10 WEST-MR              2:32.82    2:29.43 JO     
                  33.47     1:13.48 (40.01)     1:54.25 (40.77)     2:29.43 (35.18)
  3 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR              2:50.13    2:30.04 JO     
                  34.14     1:11.93 (37.79)     1:52.05 (40.12)     2:30.04 (37.99)
  4 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              2:34.15    2:30.09 JO     
                  33.85     1:13.59 (39.74)     1:52.44 (38.85)     2:30.09 (37.65)
  5 Rutherford, Kelly   10 Middies-MR           2:33.78    2:30.50 JO     
                  34.43     1:13.46 (39.03)     1:53.25 (39.79)     2:30.50 (37.25)
  6 Youssef, Lara S      9 Twisters-MR          2:33.48    2:30.51 JO     
                  32.96     1:11.49 (38.53)     1:51.92 (40.43)     2:30.51 (38.59)
  7 Welcome, Shannon    10 GATE-MR              2:38.94    2:31.77 JO     
                  33.92     1:12.75 (38.83)     1:53.45 (40.70)     2:31.77 (38.32)
  8 Parry, Alexa R      10 WEST-MR              2:38.82    2:31.90 JO     
                  34.24     1:13.58 (39.34)     1:54.27 (40.69)     2:31.90 (37.63)
  9 Carroll, Mia C      10 WEST-MR              2:43.51    2:31.99 JO     
                  35.33     1:13.87 (38.54)     1:53.67 (39.80)     2:31.99 (38.32)
SILV - Division  
  1 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          2:32.80    2:32.60 SILV   
                  35.15     1:13.19 (38.04)     1:53.46 (40.27)     2:32.60 (39.14)
  2 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              2:36.90    2:33.94 SILV   
                  35.52     1:15.19 (39.67)     1:56.11 (40.92)     2:33.94 (37.83)
  3 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR         2:37.86    2:34.05 SILV   
                  34.81     1:15.13 (40.32)     1:55.90 (40.77)     2:34.05 (38.15)
  4 Zhang, Angelina     10 GATE-MR              2:43.85    2:34.57 SILV   
                  35.95     1:16.27 (40.32)     1:57.92 (41.65)     2:34.57 (36.65)
  5 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR              2:36.30    2:34.58 SILV   
                  36.09     1:16.07 (39.98)     1:56.83 (40.76)     2:34.58 (37.75)
  6 Jiang, Joy           8 Middies-MR           2:34.50    2:34.72 SILV   
                  35.24     1:14.31 (39.07)     1:55.70 (41.39)     2:34.72 (39.02)
  7 Lee, Megan C         8 WEST-MR              2:40.13    2:35.93 SILV   
                  36.03     1:16.75 (40.72)     1:58.51 (41.76)     2:35.93 (37.42)
  8 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR               2:39.41    2:36.69 SILV   
                  34.95     1:15.47 (40.52)     1:56.95 (41.48)     2:36.69 (39.74)
  9 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR   2:41.51    2:37.28 SILV   
                  35.20     1:17.32 (42.12)     1:58.54 (41.22)     2:37.28 (38.74)
 10 Wilkins, Hazel S     9 Express Swimming-MR  2:40.56    2:38.25 SILV   
                  35.64     1:17.23 (41.59)     1:59.30 (42.07)     2:38.25 (38.95)
 11 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR   2:40.33    2:38.34 SILV   
                  34.80     1:16.19 (41.39)     1:58.09 (41.90)     2:38.34 (40.25)
 12 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR            2:43.85    2:38.60 SILV   
                  35.81   2:38.60 (2:02.79)                                        
 13 Brew, Maggie C      10 Middies-MR           2:39.10    2:38.79 SILV   
                  36.39     1:18.50 (42.11)     1:59.43 (40.93)     2:38.79 (39.36)
 14 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                2:41.79    2:38.91 SILV   
                  35.36     1:16.33 (40.97)     1:58.05 (41.72)     2:38.91 (40.86)
 15 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              2:37.97    2:39.01 SILV   
                  37.55     1:18.13 (40.58)     2:00.27 (42.14)     2:39.01 (38.74)
 16 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR    2:48.00    2:39.18 SILV   
                  34.90     1:13.74 (38.84)     1:56.72 (42.98)     2:39.18 (42.46)
 17 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           2:37.70    2:39.19 SILV   
                  36.64     1:17.28 (40.64)     1:58.54 (41.26)     2:39.19 (40.65)
 18 Townsend, Dayna p   10 Twisters-MR          2:41.01    2:39.20 SILV   
                  34.94     1:16.54 (41.60)     2:00.12 (43.58)     2:39.20 (39.08)
 19 Matossian, Carolin  10 WEST-MR              2:49.57    2:39.45 SILV   
                  35.82     1:15.93 (40.11)     1:58.49 (42.56)     2:39.45 (40.96)
 20 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    2:38.69    2:39.53 SILV   
                  37.36     1:18.03 (40.67)     1:59.08 (41.05)     2:39.53 (40.45)
 21 Showers, Sophie      9 Badger-MR            2:38.07    2:39.83 SILV   
                  35.15     1:16.37 (41.22)     1:59.62 (43.25)     2:39.83 (40.21)
 22 Chang, Grace        10 GATE-MR              2:50.66    2:40.28 SILV   
                  36.82     1:19.09 (42.27)     2:01.59 (42.50)     2:40.28 (38.69)
 23 Gurden, Julia        8 Middies-MR           2:38.57    2:40.59 SILV   
                  36.30     1:16.57 (40.27)     1:59.26 (42.69)     2:40.59 (41.33)
 24 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR          2:42.65    2:40.94 SILV   
                  35.41     1:17.69 (42.28)     2:00.37 (42.68)     2:40.94 (40.57)
 25 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR               2:49.88    2:42.52 SILV   
                  35.84     1:17.48 (41.64)     2:00.71 (43.23)     2:42.52 (41.81)
 26 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR            2:47.55    2:42.60 SILV   
                  35.79     1:16.62 (40.83)     2:00.11 (43.49)     2:42.60 (42.49)
 27 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR  2:48.69    2:44.56 SILV   
                  37.23     1:19.68 (42.45)     2:02.89 (43.21)     2:44.56 (41.67)
 28 Ekstrom, Madison    10 LBA-MR               2:44.05    2:44.58 SILV   
                  36.85     1:18.51 (41.66)     2:02.03 (43.52)     2:44.58 (42.55)
 29 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR              2:39.63    2:45.24 SILV   
                  37.43     1:21.27 (43.84)   2:45.24 (1:23.97)                    
 30 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR  2:49.03    2:47.73 SILV   
                  38.65     1:22.27 (43.62)     2:08.35 (46.08)     2:47.73 (39.38)
 31 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR         2:48.10    2:47.83 SILV   
                  38.22     1:21.19 (42.97)     2:06.32 (45.13)     2:47.83 (41.51)
 32 Green, Ella R        9 Flying Dolphins-MR   2:49.12    2:49.68 SILV   
                  37.26     1:22.11 (44.85)     2:06.59 (44.48)     2:49.68 (43.09)
 33 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           2:47.92    2:50.01 SILV   
                  40.06     1:24.68 (44.62)     2:10.06 (45.38)     2:50.01 (39.95)
 34 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR          2:50.63    2:51.24 SILV   
                  35.89     1:21.13 (45.24)     2:07.42 (46.29)     2:51.24 (43.82)
Non-Award Division  
  1 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR  2:47.52    2:51.76        
                  37.43     1:22.70 (45.27)     2:09.07 (46.37)     2:51.76 (42.69)
  2 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           2:45.67    2:51.90        
                  38.09     1:21.94 (43.85)     2:07.48 (45.54)     2:51.90 (44.42)
  3 Troy, Abigail K      9 Badger-MR            2:49.11    2:53.30        
                  35.53     1:19.50 (43.97)     2:06.26 (46.76)     2:53.30 (47.04)
  4 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR              2:50.50    3:00.33        
                  37.19     1:24.51 (47.32)     2:15.97 (51.46)     3:00.33 (44.36)
 -- Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR         2:44.61        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX
              7:04.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.00 - 7:04.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          6:55.77    6:30.89 JO     
                  35.21     1:14.03 (38.82)     1:53.29 (39.26)     2:32.42 (39.13)
        3:11.26 (38.84)     3:51.74 (40.48)     4:32.41 (40.67)     5:12.55 (40.14)
        5:53.26 (40.71)     6:30.89 (37.63)                                        
  2 Weiss, Emily N      10 Flying Dolphins-MR   6:50.88    6:33.98 JO     
                  32.99     1:11.63 (38.64)     1:52.41 (40.78)     2:32.56 (40.15)
        3:13.89 (41.33)     3:55.04 (41.15)     4:35.91 (40.87)     5:17.42 (41.51)
        5:57.18 (39.76)     6:33.98 (36.80)                                        
SILV - Division  
  1 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR               7:00.02    6:53.28 SILV   
                  36.03     1:17.75 (41.72)                             2:42.99 ( )
        3:25.69 (42.70)     4:07.61 (41.92)     4:49.62 (42.01)     5:31.81 (42.19)
        6:13.44 (41.63)     6:53.28 (39.84)                                        
  2 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    7:02.19    6:55.64 SILV   
                  35.94     1:17.65 (41.71)     2:00.90 (43.25)     2:43.58 (42.68)
        3:25.82 (42.24)     4:08.46 (42.64)     4:50.87 (42.41)     5:33.26 (42.39)
        6:15.60 (42.34)     6:55.64 (40.04)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX
                43.39  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 43.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McDonnell, Emily    10 LBA-MR                 37.54      35.92 JO     
  2 Parry, Alexa R      10 WEST-MR                37.84      36.12 JO     
  3 Shepard, Morgan     10 Flying Dolphins-MR     37.77      36.15 JO     
  4 Lovasz, Isabella H  10 FLY-MR                 38.21      36.80 JO     
  5 Bryce, Madeline     10 WEST-MR                37.87      36.92 JO     
  6 Santosa, Jessica G  10 NCAC-MR                39.24      37.02 JO     
  7 Courtney, Julia M   10 FLY-MR                 39.77      37.14 JO     
  8 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR      37.64      37.19 JO     
  8 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR            37.66      37.19 JO     
 10 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR     37.65      37.32 JO     
 11 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR      39.29      37.34 JO     
SILV - Division  
  1 Townsend, Dayna p   10 Twisters-MR            37.85      37.54 SILV   
  2 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR                 37.83      37.56 SILV   
  3 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR           37.75      37.88 SILV   
  4 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR    38.47      38.00 SILV   
  5 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR            38.70      38.06 SILV   
  6 Bonvissuto, Mia D    9 Express Swimming-MR    40.53      38.13 SILV   
  7 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR                 38.85      38.24 SILV   
  8 Yang, Kristen A      9 GATE-MR                42.21      38.27 SILV   
  9 Chan, Mandy         10 Twisters-MR            39.69      38.38 SILV   
 10 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      39.26      38.45 SILV   
 11 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR     38.86      38.49 SILV   
 12 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      39.74      38.56 SILV   
 13 Ragusa, Olivia      10 Express Swimming-MR    40.74      38.76 SILV   
 14 Veru, Nina S        10 GAEL-MR                40.69      38.82 SILV   
 15 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                39.36      38.83 SILV   
 16 Matossian, Carolin  10 WEST-MR                39.09      38.87 SILV   
 17 Rutherford, Kelly   10 Middies-MR             39.06      38.92 SILV   
 18 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR                38.86      38.93 SILV   
 19 Jiang, Joy           8 Middies-MR             39.55      39.00 SILV   
 20 Chen, Kira           7 FLY-MR                 40.78      39.17 SILV   
 21 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      40.59      39.24 SILV   
 22 Brew, Maggie C      10 Middies-MR             41.17      39.25 SILV   
 23 Gullickson, Kriste  10 WAC-MR                 38.60      39.39 SILV   
 24 Showers, Sophie      9 Badger-MR              42.75      39.45 SILV   
 25 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     41.32      39.48 SILV   
 26 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR                40.19      39.54 SILV   
 27 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             38.31      39.66 SILV   
 28 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR    38.85      39.70 SILV   
 29 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR             39.07      39.79 SILV   
 30 Pabby, Anya          8 UNBAD-MR               41.15      39.85 SILV   
 31 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR                38.73      39.89 SILV   
 31 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            40.98      39.89 SILV   
 33 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR    41.22      39.90 SILV   
 34 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR           39.37      39.98 SILV   
 35 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR                41.58      40.00 SILV   
 36 Stapleton, Siobhan  10 LBA-MR                 42.26      40.04 SILV   
 37 Munday, Jessica L    9 HS-MR                  39.81      40.11 SILV   
 38 Galluzzi, Melissa   10 Badger-MR              41.87      40.16 SILV   
 39 Yuen, Valerie A      9 FLY-MR                 40.30      40.19 SILV   
 40 Green, Ella R        9 Flying Dolphins-MR     42.07      40.26 SILV   
 41 Walsh, Stephanie M   9 Express Swimming-MR    41.69      40.28 SILV   
 42 Gibson, Grace M     10 LBA-MR                 40.56      40.35 SILV   
 43 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR    41.53      40.36 SILV   
 44 Adams, Grace C       8 Rac @ Jcc-MR           39.66      40.45 SILV   
 45 Perez, Meadow A     10 Express Swimming-MR    40.90      40.46 SILV   
 46 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                42.13      40.49 SILV   
 47 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  39.46      40.52 SILV   
 48 Brydon, Maia        10 RedTails-MR            41.52      40.62 SILV   
 49 Fetherston, Elizab  10 Express Swimming-MR    43.30      40.65 SILV   
 50 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR             41.03      40.70 SILV   
 51 Ekstrom, Madison    10 LBA-MR                 41.65      40.82 SILV   
 51 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR      40.01      40.82 SILV   
 53 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR           39.81      40.89 SILV   
 54 Bates, Diana N       9 Agua Swim Team-MR      41.31      40.95 SILV   
 55 Chong, Vanessa       9 Twisters-MR            43.38      41.02 SILV   
 56 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR            41.59      41.08 SILV   
 57 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR              41.58      41.17 SILV   
 58 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR                40.51      41.20 SILV   
 59 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR            43.12      41.23 SILV   
 60 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      40.89      41.24 SILV   
 61 Poggioli, Melissa   10 Rac @ Jcc-MR           40.75      41.28 SILV   
 62 Troy, Abigail K      9 Badger-MR              42.67      41.29 SILV   
 63 Djunic, Helena       9 Manhattan Makos-MR     41.92      41.31 SILV   
 64 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR            41.92      41.34 SILV   
 65 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR    40.14      41.39 SILV   
 66 Matteucci, Giulia   10 HS-MR                  40.85      41.41 SILV   
 67 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR     43.09      41.42 SILV   
 68 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR     40.01      41.44 SILV   
 69 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR                 40.23      41.45 SILV   
 70 Shields, Carter I   10 Express Swimming-MR    42.09      41.47 SILV   
 71 Collmar, Yilinna     8 FLY-MR                 41.31      41.49 SILV   
 72 Yan, Emily           9 GATE-MR                40.71      41.58 SILV   
 73 Provenzano, Caroli  10 GAEL-MR                41.50      41.59 SILV   
 74 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR            42.10      41.67 SILV   
 75 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                41.00      41.71 SILV   
 76 Gurden, Julia        8 Middies-MR             40.22      41.78 SILV   
 77 McGowan, Sofia M     9 Agua Swim Team-MR      43.21      41.81 SILV   
 78 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR    43.33      41.85 SILV   
 79 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR    41.34      42.15 SILV   
 80 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR             40.68      42.31 SILV   
 81 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            42.49      42.40 SILV   
 82 Pennington, Caroli   8 Agua Swim Team-MR      43.37      42.44 SILV   
 83 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      43.07      42.52 SILV   
 84 Boccio, Sophia I     8 Express Swimming-MR    43.10      42.67 SILV   
 84 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             40.05      42.67 SILV   
 86 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR     42.68      42.77 SILV   
 87 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR    42.81      42.88 SILV   
 88 Warner, Breanna A   10 NFS-MR                 41.89      42.91 SILV   
 89 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR    42.73      43.20 SILV   
Non-Award Division  
  1 Scala, Claudia C     9 Express Swimming-MR    42.67      43.54        
  2 Valdes-Rodriguez,    9 Agua Swim Team-MR      42.10      43.83        
  3 Perry, Jada J       10 NFS-MR                 41.21      44.31        
  4 Noonan, Meaghan E    9 CIY-MR                 42.46      44.47        
  5 Deverna, Bridget T  10 GAEL-MR                41.87      45.39        
  6 McAteer, Katie M     8 Middies-MR             42.52      45.69        
  7 Ng, Lauren K        10 GATE-MR                40.84      45.73        
 -- Stanford, Catherin   9 LBA-MR                 40.56         DQ        
      30 Toes curled over gutter after the start
 -- Valerio, Sofia A    10 Middies-MR             41.17         NS        
 -- Brewi, Shannon E     9 Rac @ Jcc-MR           43.24         NS        
 -- Afif, Sarah          8 BASC-MR                41.56         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX
                43.39  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 43.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR                    NT      37.45 JO     
  2 Townsend, Dayna p         10 Twisters-MR               NT      37.57 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX
              1:38.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.20 - 1:38.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Townsend, Dayna p   10 Twisters-MR          1:22.42    1:18.96 JO     
                  37.96     1:18.96 (41.00)                                        
  2 Parry, Alexa R      10 WEST-MR              1:22.30    1:19.40 JO     
                  38.48     1:19.40 (40.92)                                        
  3 Carroll, Mia C      10 WEST-MR              1:23.36    1:20.61 JO     
                  38.78     1:20.61 (41.83)                                        
  4 Shepard, Morgan     10 Flying Dolphins-MR   1:22.29    1:20.67 JO     
                  38.26     1:20.67 (42.41)                                        
  5 Yang, Kristen A      9 GATE-MR              1:23.76    1:20.74 JO     
                  39.80     1:20.74 (40.94)                                        
  6 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    1:23.85    1:21.15 JO     
                  40.36     1:21.15 (40.79)                                        
  7 Gullickson, Kriste  10 WAC-MR               1:23.41    1:21.18 JO     
                  39.13     1:21.18 (42.05)                                        
  8 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:26.34    1:21.67 JO     
                  39.51     1:21.67 (42.16)                                        
  9 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR  1:23.10    1:22.08 JO     
                  39.09     1:22.08 (42.99)                                        
SILV - Division  
  1 Showers, Sophie      9 Badger-MR            1:29.47    1:22.36 SILV   
                  40.91     1:22.36 (41.45)                                        
  2 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:29.70    1:22.86 SILV   
                  40.74     1:22.86 (42.12)                                        
  3 Brew, Maggie C      10 Middies-MR           1:23.98    1:22.97 SILV   
                  40.11     1:22.97 (42.86)                                        
  4 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:25.02    1:22.98 SILV   
                  40.26     1:22.98 (42.72)                                        
  5 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR              1:24.98    1:23.05 SILV   
                  40.63     1:23.05 (42.42)                                        
  6 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:34.09    1:23.13 SILV   
                  41.74     1:23.13 (41.39)                                        
  7 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          1:23.27    1:23.27 SILV   
                  40.11     1:23.27 (43.16)                                        
  8 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR            1:23.21    1:23.36 SILV   
                  41.26     1:23.36 (42.10)                                        
  9 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           1:25.00    1:23.64 SILV   
                  41.23     1:23.64 (42.41)                                        
  9 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR              1:27.12    1:23.64 SILV   
                  41.33     1:23.64 (42.31)                                        
 11 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR           1:25.92    1:23.65 SILV   
                  41.90     1:23.65 (41.75)                                        
 12 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR              1:25.77    1:23.77 SILV   
                  41.54     1:23.77 (42.23)                                        
 13 Munday, Jessica L    9 HS-MR                1:24.72    1:24.12 SILV   
 14 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:29.81    1:24.16 SILV   
                  39.94     1:24.16 (44.22)                                        
 15 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR               1:26.63    1:24.17 SILV   
                  41.39     1:24.17 (42.78)                                        
 16 Lee, Megan C         8 WEST-MR              1:26.16    1:24.25 SILV   
                  41.56     1:24.25 (42.69)                                        
 17 Stanford, Catherin   9 LBA-MR               1:26.09    1:24.36 SILV   
                  40.65     1:24.36 (43.71)                                        
 18 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:25.48    1:24.37 SILV   
                  41.19     1:24.37 (43.18)                                        
 19 Yan, Emily           9 GATE-MR              1:25.16    1:24.48 SILV   
                  40.83     1:24.48 (43.65)                                        
 20 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR   1:24.71    1:24.92 SILV   
                  40.66     1:24.92 (44.26)                                        
 21 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              1:27.37    1:24.99 SILV   
                  42.08     1:24.99 (42.91)                                        
 22 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:28.12    1:25.09 SILV   
                  41.49     1:25.09 (43.60)                                        
 23 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR              1:25.07    1:25.19 SILV   
                  42.14     1:25.19 (43.05)                                        
 24 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:25.57    1:25.22 SILV   
                  41.46     1:25.22 (43.76)                                        
 25 Valdes, Olivia       9 WAC-MR               1:31.37    1:25.24 SILV   
                  41.05     1:25.24 (44.19)                                        
 26 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:27.86    1:25.33 SILV   
                  41.38     1:25.33 (43.95)                                        
 27 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR  1:23.42    1:25.40 SILV   
                  41.27     1:25.40 (44.13)                                        
 28 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR  1:27.82    1:25.63 SILV   
                  41.27     1:25.63 (44.36)                                        
 29 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR          1:29.69    1:25.99 SILV   
                  40.45     1:25.99 (45.54)                                        
 30 Gibson, Grace M     10 LBA-MR               1:27.90    1:26.02 SILV   
                  42.18     1:26.02 (43.84)                                        
 31 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR  1:28.65    1:26.03 SILV   
                  41.45     1:26.03 (44.58)                                        
 32 Gurden, Julia        8 Middies-MR           1:24.31    1:26.05 SILV   
                  42.21     1:26.05 (43.84)                                        
 33 Provenzano, Caroli  10 GAEL-MR              1:30.40    1:26.08 SILV   
                  41.01     1:26.08 (45.07)                                        
 34 Matteucci, Giulia   10 HS-MR                1:27.67    1:26.19 SILV   
                  41.62     1:26.19 (44.57)                                        
 35 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR   1:30.47    1:26.20 SILV   
                  40.51     1:26.20 (45.69)                                        
 36 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR    1:26.42    1:26.22 SILV   
                  42.14     1:26.22 (44.08)                                        
 37 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR              1:25.47    1:26.54 SILV   
 38 Adams, Grace C       8 Rac @ Jcc-MR         1:26.00    1:26.57 SILV   
 39 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR         1:26.36    1:26.64 SILV   
                  42.58     1:26.64 (44.06)                                        
 40 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          1:24.61    1:27.01 SILV   
                  42.37     1:27.01 (44.64)                                        
 41 Galluzzi, Melissa   10 Badger-MR            1:29.16    1:27.10 SILV   
                  41.71     1:27.10 (45.39)                                        
 42 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:28.82    1:27.28 SILV   
                  43.39     1:27.28 (43.89)                                        
 43 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR               1:26.22    1:27.58 SILV   
                  43.13     1:27.58 (44.45)                                        
 44 Perez, Meadow A     10 Express Swimming-MR  1:30.29    1:27.78 SILV   
                  43.70     1:27.78 (44.08)                                        
 45 Pabby, Anya          8 UNBAD-MR             1:30.27    1:27.85 SILV   
 46 Suzana, Arlene       9 RedTails-MR          1:31.07    1:27.90 SILV   
                  41.53     1:27.90 (46.37)                                        
 47 Djunic, Helena       9 Manhattan Makos-MR   1:31.54    1:28.04 SILV   
                  41.96     1:28.04 (46.08)                                        
 48 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR  1:30.08    1:28.07 SILV   
                  43.81     1:28.07 (44.26)                                        
 49 Stapleton, Siobhan  10 LBA-MR               1:31.93    1:28.09 SILV   
                  43.29     1:28.09 (44.80)                                        
 50 Green, Ella R        9 Flying Dolphins-MR   1:31.65    1:28.11 SILV   
                  41.88     1:28.11 (46.23)                                        
 51 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR  1:29.73    1:28.18 SILV   
                  42.97     1:28.18 (45.21)                                        
 52 Walsh, Stephanie M   9 Express Swimming-MR  1:31.09    1:28.25 SILV   
                  42.86     1:28.25 (45.39)                                        
 53 Warner, Breanna A   10 NFS-MR               1:35.27    1:28.36 SILV   
                  42.81     1:28.36 (45.55)                                        
 54 Poggioli, Melissa   10 Rac @ Jcc-MR         1:27.20    1:28.42 SILV   
                  42.75     1:28.42 (45.67)                                        
 55 McGowan, Sofia M     9 Agua Swim Team-MR    1:31.23    1:28.55 SILV   
 56 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR          1:28.95    1:28.61 SILV   
                  43.15     1:28.61 (45.46)                                        
 57 Rinaldi, Emily K    10 WAC-MR               1:32.84    1:29.14 SILV   
                  43.59     1:29.14 (45.55)                                        
 58 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR          1:29.36    1:29.16 SILV   
                  42.51     1:29.16 (46.65)                                        
 59 Fetherston, Elizab  10 Express Swimming-MR  1:28.12    1:29.27 SILV   
                  45.07     1:29.27 (44.20)                                        
 60 Ekstrom, Madison    10 LBA-MR               1:26.54    1:29.33 SILV   
                  43.41     1:29.33 (45.92)                                        
 61 Hon, Fion            9 HS-MR                1:35.70    1:29.34 SILV   
                  43.99     1:29.34 (45.35)                                        
 62 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:30.90    1:29.55 SILV   
                  42.49     1:29.55 (47.06)                                        
 63 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR  1:27.70    1:29.60 SILV   
                  42.13     1:29.60 (47.47)                                        
 64 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:35.91    1:30.10 SILV   
                  43.08     1:30.10 (47.02)                                        
 65 Reynoso, Jennifer    8 Agua Swim Team-MR    1:36.26    1:30.21 SILV   
                  44.74     1:30.21 (45.47)                                        
 66 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:31.29    1:30.36 SILV   
                  44.12     1:30.36 (46.24)                                        
 67 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR          1:29.01    1:30.39 SILV   
                  45.08     1:30.39 (45.31)                                        
 68 Pennington, Caroli   8 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:30.93 SILV   
                  44.69     1:30.93 (46.24)                                        
 69 Hedvat, Alexis S     9 Agua Swim Team-MR    1:32.29    1:31.14 SILV   
                  45.28     1:31.14 (45.86)                                        
 70 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR            1:35.41    1:31.27 SILV   
                  44.75     1:31.27 (46.52)                                        
 70 Tung, Michelle L     9 NCAC-MR              1:34.64    1:31.27 SILV   
                  42.53     1:31.27 (48.74)                                        
 72 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR         1:27.21    1:31.38 SILV   
                  45.08     1:31.38 (46.30)                                        
 73 Shields, Carter I   10 Express Swimming-MR  1:28.25    1:31.66 SILV   
 74 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR  1:33.63    1:31.74 SILV   
                  44.88     1:31.74 (46.86)                                        
 74 Boccio, Sophia I     8 Express Swimming-MR  1:33.60    1:31.74 SILV   
                  44.76     1:31.74 (46.98)                                        
 76 Tsai, Sarah Y        7 NCAC-MR              1:34.98    1:31.76 SILV   
                  43.92     1:31.76 (47.84)                                        
 77 Stephenson, Sarah    9 Flying Dolphins-MR   1:30.24    1:32.00 SILV   
                  44.74     1:32.00 (47.26)                                        
 78 Nyquist, Hailey E    8 WAC-MR               1:37.11    1:32.12 SILV   
 79 Fernandez, Samanth   8 Twisters-MR          1:37.56    1:32.56 SILV   
                  44.81     1:32.56 (47.75)                                        
 80 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR  1:31.81    1:32.67 SILV   
                  45.68     1:32.67 (46.99)                                        
 81 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR   1:31.35    1:33.13 SILV   
                  44.68     1:33.13 (48.45)                                        
 82 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR              1:33.57    1:33.56 SILV   
                  44.32     1:33.56 (49.24)                                        
 83 McAteer, Katie M     8 Middies-MR           1:34.69    1:33.87 SILV   
                  44.72     1:33.87 (49.15)                                        
 84 Scala, Claudia C     9 Express Swimming-MR  1:35.47    1:34.08 SILV   
                  45.35     1:34.08 (48.73)                                        
 85 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR   1:33.65    1:34.10 SILV   
                  44.94     1:34.10 (49.16)                                        
 86 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR    1:37.97    1:35.02 SILV   
                  46.68     1:35.02 (48.34)                                        
 87 Valdes-Rodriguez,    9 Agua Swim Team-MR    1:33.34    1:35.25 SILV   
                  45.92     1:35.25 (49.33)                                        
 88 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR    1:35.40    1:36.27 SILV   
                  46.43     1:36.27 (49.84)                                        
 89 Gnad, Julia M        9 HS-MR                1:38.07    1:36.89 SILV   
                  47.48     1:36.89 (49.41)                                        
 90 Wang, Lynne         10 Aquaflames-MR        1:36.72    1:37.48 SILV   
                  46.03     1:37.48 (51.45)                                        
 91 Perry, Jada J       10 NFS-MR               1:30.94    1:37.78 SILV   
                  47.28     1:37.78 (50.50)                                        
Non-Award Division  
  1 Ramon, Amy           9 LBA-MR               1:37.16    1:46.08        
                  50.69     1:46.08 (55.39)                                        
 -- Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR          1:36.06         DQ        
      39 Did not finish on back
                  45.34          DQ (48.50)                                        
 -- Bates, Diana N       9 Agua Swim Team-MR    1:33.85         DQ        
      61 Delay of meet
                  44.32          DQ (46.00)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX
              1:38.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.20 - 1:38.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weisglass, Rachel S       10 WEST-MR                   NT    1:22.76 SILV   
                  40.42     1:22.76 (42.34)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                42.99  JO
                43.00  SMAX
                49.09  SILV
 Meet Qualifying:  43.00 - 49.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepard, Morgan           10 Flying Dolphins-MR        NT      40.85 JO     
  2 Gaudet, Sarah             10 LBA-MR                    NT      41.60 JO     
  3 McIver, Bianca W          10 WEST-MR                   NT      43.38 SILV   
  4 Kassabian, Nicole M       10 WEST-MR                   NT      44.61 SILV   
  5 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR               NT      44.73 SILV   
  6 Martin, Alyssa D          10 APEX-MR                   NT      45.75 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                43.00  SMAX
                49.09  SILV
 Meet Qualifying:  43.00 - 49.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR    43.20      39.71 JO     
  2 Carroll, Mia C      10 WEST-MR                43.68      40.55 JO     
  3 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      43.95      41.22 JO     
  4 Gullickson, Kriste  10 WAC-MR                 43.01      41.43 JO     
  5 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR      43.79      41.75 JO     
  6 Djunic, Helena       9 Manhattan Makos-MR     45.28      41.92 JO     
  7 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR                 43.67      42.03 JO     
  8 Rivera, Hannah      10 Twisters-MR            44.91      42.06 JO     
  9 Walsh, Stephanie M   9 Express Swimming-MR    45.54      42.12 JO     
 10 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR      43.14      42.19 JO     
 11 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR     43.21      42.63 JO     
 12 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR             48.73      42.89 JO     
 13 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR            44.39      42.90 JO     
SILV - Division  
  1 Gaudet, Sarah       10 LBA-MR                 47.16      43.17 SILV   
  2 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             43.43      43.25 SILV   
  3 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR            44.56      43.38 SILV   
  4 Arnott, Maya        10 Manhattan Makos-MR     46.71      43.50 SILV   
  5 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR              45.00      43.53 SILV   
  6 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                45.82      43.60 SILV   
  7 Lee, Megan C         8 WEST-MR                44.88      43.68 SILV   
  8 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  46.05      43.84 SILV   
  9 Deverna, Bridget T  10 GAEL-MR                44.38      43.97 SILV   
 10 Perry, Jada J       10 NFS-MR                 44.89      44.01 SILV   
 11 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR           45.65      44.16 SILV   
 12 Bryce, Madeline     10 WEST-MR                45.93      44.22 SILV   
 13 Yang, Kristen A      9 GATE-MR                45.68      44.29 SILV   
 14 Zarmakoupis, Vicky  10 NCAC-MR                43.98      44.33 SILV   
 15 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR             44.82      44.41 SILV   
 16 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR                45.74      44.44 SILV   
 17 McIver, Bianca W    10 WEST-MR                49.00      44.58 SILV   
 18 Matossian, Carolin  10 WEST-MR                46.62      44.66 SILV   
 19 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                47.23      44.80 SILV   
 20 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR                47.20      44.86 SILV   
 21 Andrejczuk, Alxand  10 LBA-MR                 45.70      44.88 SILV   
 22 Corridon, Delia E   10 Agua Swim Team-MR      46.00      44.92 SILV   
 23 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR      45.82      44.95 SILV   
 24 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR            46.61      45.18 SILV   
 25 Fernandez, Samanth   8 Twisters-MR            48.07      45.29 SILV   
 26 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR            46.01      45.44 SILV   
 27 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR    46.57      45.50 SILV   
 28 Skarren, Kaley      10 LBA-MR                 47.13      45.66 SILV   
 29 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR           44.87      45.82 SILV   
 30 Donlevy, Maggie M    8 CIY-MR                 46.83      45.91 SILV   
 31 Ng, Lauren K        10 GATE-MR                47.81      45.92 SILV   
 32 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR     48.54      46.17 SILV   
 33 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      47.76      46.27 SILV   
 34 Warner, Breanna A   10 NFS-MR                 48.01      46.28 SILV   
 35 Youssef, Lara S      9 Twisters-MR            47.60      46.32 SILV   
 36 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR    46.28      46.41 SILV   
 37 Munday, Jessica L    9 HS-MR                  47.60      46.63 SILV   
 38 Shields, Carter I   10 Express Swimming-MR    47.39      46.67 SILV   
 39 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      46.74      46.77 SILV   
 40 Perez, Meadow A     10 Express Swimming-MR    47.83      46.83 SILV   
 41 Valdes-Rodriguez,    9 Agua Swim Team-MR      47.25      46.85 SILV   
 42 Rinaldi, Emily K    10 WAC-MR                 47.31      46.89 SILV   
 43 Scala, Claudia C     9 Express Swimming-MR    47.19      46.92 SILV   
 44 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR    45.29      47.06 SILV   
 45 Moane, Courtney      9 WAC-MR                 49.01      47.13 SILV   
 46 Murphy, Erin C       9 Express Swimming-MR    47.09      47.25 SILV   
 47 Fetherston, Elizab  10 Express Swimming-MR    47.59      47.38 SILV   
 48 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR    47.51      47.40 SILV   
 49 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      48.15      47.51 SILV   
 50 Yan, Emily           9 GATE-MR                47.62      47.54 SILV   
 51 McGowan, Sofia M     9 Agua Swim Team-MR      48.63      47.60 SILV   
 52 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR                48.95      47.69 SILV   
 53 Horn, Imogen        10 Manhattan Makos-MR     48.30      47.80 SILV   
 54 Provenzano, Caroli  10 GAEL-MR                48.43      47.83 SILV   
 55 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            48.22      47.85 SILV   
 56 Carpenter, Paige    10 LBA-MR                 46.50      47.93 SILV   
 57 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             47.47      47.95 SILV   
 58 Jiang, Joy           8 Middies-MR             47.30      48.07 SILV   
 59 Hedvat, Alexis S     9 Agua Swim Team-MR      46.66      48.13 SILV   
 60 Chong, Vanessa       9 Twisters-MR            48.02      48.57 SILV   
 61 Nguyen, Kelly H     10 GATE-MR                48.25      48.95 SILV   
Non-Award Division  
 -- Showers, Sophie      9 Badger-MR              44.61         DQ        
      60 False start
 -- Wang, Lynne         10 Aquaflames-MR          47.89         DQ        
      10 Alternating Kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX
              1:49.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:33.00 - 1:49.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Yang, Kristen A            9 GATE-MR                   NT    1:36.99 SILV   
                  45.56     1:36.99 (51.43)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX
              1:49.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:33.00 - 1:49.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Stanford, Catherin   9 LBA-MR               1:33.51    1:26.83 JO     
                  40.26     1:26.83 (46.57)                                        
  2 Yuen, Valerie A      9 FLY-MR               1:34.65    1:28.53 JO     
                  40.89     1:28.53 (47.64)                                        
  3 Klein, MiKayla S    10 WEST-MR              1:35.23    1:28.58 JO     
                  41.68     1:28.58 (46.90)                                        
  4 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:34.12    1:29.70 JO     
                  42.85     1:29.70 (46.85)                                        
  5 Wilkins, Hazel S     9 Express Swimming-MR  1:33.05    1:30.09 JO     
                  43.49     1:30.09 (46.60)                                        
  6 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR    1:33.65    1:30.31 JO     
                  42.67     1:30.31 (47.64)                                        
  7 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR           1:35.81    1:31.72 JO     
                  42.04     1:31.72 (49.68)                                        
  8 Walsh, Stephanie M   9 Express Swimming-MR  1:33.88    1:32.28 JO     
                  44.03     1:32.28 (48.25)                                        
  9 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:33.27    1:32.29 JO     
                  44.49     1:32.29 (47.80)                                        
 10 Santosa, Jessica G  10 NCAC-MR              1:35.99    1:32.69 JO     
                  43.81     1:32.69 (48.88)                                        
 11 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:34.29    1:32.75 JO     
                  43.24     1:32.75 (49.51)                                        
SILV - Division  
  1 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR          1:34.66    1:33.58 SILV   
                  43.52     1:33.58 (50.06)                                        
  2 Showers, Sophie      9 Badger-MR            1:34.56    1:34.56 SILV   
                  44.25     1:34.56 (50.31)                                        
  3 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR           1:37.80    1:34.61 SILV   
                  44.95     1:34.61 (49.66)                                        
  4 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR         1:33.17    1:34.84 SILV   
                  43.97     1:34.84 (50.87)                                        
  5 Du, Katelin         10 Middies-MR           1:36.37    1:34.88 SILV   
                  45.73     1:34.88 (49.15)                                        
  6 Lee, Megan C         8 WEST-MR              1:36.10    1:34.93 SILV   
                  45.62     1:34.93 (49.31)                                        
  7 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR              1:36.68    1:35.33 SILV   
                  44.80     1:35.33 (50.53)                                        
  8 Zarmakoupis, Vicky  10 NCAC-MR              1:35.66    1:35.39 SILV   
                  45.71     1:35.39 (49.68)                                        
  9 Yang, Kristen A      9 GATE-MR              1:37.67    1:35.51 SILV   
                  46.56     1:35.51 (48.95)                                        
 10 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR            1:35.45    1:35.68 SILV   
                  45.57     1:35.68 (50.11)                                        
 11 Gaudet, Sarah       10 LBA-MR               1:45.06    1:35.76 SILV   
                  44.51     1:35.76 (51.25)                                        
 12 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR    1:36.91    1:36.03 SILV   
                  45.71     1:36.03 (50.32)                                        
 13 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR  1:36.52    1:36.07 SILV   
                  45.91     1:36.07 (50.16)                                        
 14 Rinn, Morgan        10 Express Swimming-MR  1:39.32    1:36.18 SILV   
                  46.01     1:36.18 (50.17)                                        
 15 Youssef, Lara S      9 Twisters-MR          1:41.14    1:36.59 SILV   
                  47.13     1:36.59 (49.46)                                        
 16 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:41.24    1:37.03 SILV   
                  46.23     1:37.03 (50.80)                                        
 17 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              1:37.82    1:37.11 SILV   
                  46.04     1:37.11 (51.07)                                        
 18 Montgomery, Bridge  10 FLY-MR               1:35.73    1:37.25 SILV   
                  47.44     1:37.25 (49.81)                                        
 19 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:41.93    1:37.29 SILV   
                  46.06     1:37.29 (51.23)                                        
 20 Djunic, Helena       9 Manhattan Makos-MR   1:38.23    1:37.37 SILV   
                  46.08     1:37.37 (51.29)                                        
 21 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              1:39.10    1:37.55 SILV   
                  46.23     1:37.55 (51.32)                                        
 22 Bryce, Madeline     10 WEST-MR              1:37.00    1:37.68 SILV   
                  46.74     1:37.68 (50.94)                                        
 23 Skarren, Kaley      10 LBA-MR               1:38.93    1:38.00 SILV   
                  46.49     1:38.00 (51.51)                                        
 24 Deverna, Bridget T  10 GAEL-MR              1:40.32    1:38.14 SILV   
                  48.07     1:38.14 (50.07)                                        
 25 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          1:40.05    1:38.20 SILV   
                  47.23     1:38.20 (50.97)                                        
 26 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR         1:43.51    1:38.27 SILV   
                  46.31     1:38.27 (51.96)                                        
 27 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR              1:40.35    1:38.40 SILV   
                  46.86     1:38.40 (51.54)                                        
 28 Perez, Meadow A     10 Express Swimming-MR  1:45.97    1:38.71 SILV   
                  48.23     1:38.71 (50.48)                                        
 29 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:35.76    1:38.82 SILV   
                  47.72     1:38.82 (51.10)                                        
 30 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR          1:38.75    1:38.98 SILV   
                  46.75     1:38.98 (52.23)                                        
 31 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           1:40.92    1:39.27 SILV   
                  46.92     1:39.27 (52.35)                                        
 31 Wang, Lynne         10 Aquaflames-MR        1:47.16    1:39.27 SILV   
                  46.55     1:39.27 (52.72)                                        
 33 Matossian, Carolin  10 WEST-MR              1:39.32    1:39.31 SILV   
                  46.24     1:39.31 (53.07)                                        
 34 Ng, Lauren K        10 GATE-MR              1:48.45    1:39.40 SILV   
                  47.47     1:39.40 (51.93)                                        
 35 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:41.08    1:39.46 SILV   
                  47.72     1:39.46 (51.74)                                        
 36 Fernandez, Samanth   8 Twisters-MR          1:42.79    1:40.02 SILV   
                  47.23     1:40.02 (52.79)                                        
 37 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR         1:40.03    1:40.12 SILV   
                  46.38     1:40.12 (53.74)                                        
 38 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    1:41.05    1:40.27 SILV   
                  46.75     1:40.27 (53.52)                                        
 39 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR              1:43.09    1:40.28 SILV   
                  48.35     1:40.28 (51.93)                                        
 40 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR  1:38.51    1:40.50 SILV   
                  48.03     1:40.50 (52.47)                                        
 41 Scala, Claudia C     9 Express Swimming-MR  1:41.11    1:40.62 SILV   
                  46.50     1:40.62 (54.12)                                        
 42 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR              1:42.02    1:40.68 SILV   
                  49.06     1:40.68 (51.62)                                        
 43 Hedvat, Alexis S     9 Agua Swim Team-MR    1:39.87    1:40.71 SILV   
                  47.69     1:40.71 (53.02)                                        
 44 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:44.81    1:40.75 SILV   
                  47.00     1:40.75 (53.75)                                        
 44 Shields, Carter I   10 Express Swimming-MR  1:42.90    1:40.75 SILV   
                  47.35     1:40.75 (53.40)                                        
 46 Karp, Christina E   10 Express Swimming-MR  1:47.95    1:40.90 SILV   
                  47.56     1:40.90 (53.34)                                        
 47 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR  1:40.69    1:40.99 SILV   
                  47.98     1:40.99 (53.01)                                        
 48 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR          1:42.76    1:41.01 SILV   
                  48.72     1:41.01 (52.29)                                        
 49 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR              1:43.86    1:41.11 SILV   
                  47.99     1:41.11 (53.12)                                        
 50 Jiang, Joy           8 Middies-MR           1:37.68    1:41.35 SILV   
                  48.73     1:41.35 (52.62)                                        
 51 Rinaldi, Emily K    10 WAC-MR               1:43.90    1:41.48 SILV   
                  47.18     1:41.48 (54.30)                                        
 52 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR  1:47.78    1:41.83 SILV   
                  48.96     1:41.83 (52.87)                                        
 53 Reynoso, Jennifer    8 Agua Swim Team-MR    1:47.26    1:41.99 SILV   
                  48.42     1:41.99 (53.57)                                        
 54 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR  1:40.39    1:42.50 SILV   
                  48.51     1:42.50 (53.99)                                        
 55 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR  1:39.30    1:42.87 SILV   
                  49.47     1:42.87 (53.40)                                        
 56 Murphy, Erin C       9 Express Swimming-MR  1:47.33    1:43.04 SILV   
                  50.14     1:43.04 (52.90)                                        
 57 McCafferty, Dierdr  10 WAC-MR               1:43.67    1:43.15 SILV   
                  49.11     1:43.15 (54.04)                                        
 58 Gurden, Julia        8 Middies-MR           1:43.80    1:43.32 SILV   
                  49.51     1:43.32 (53.81)                                        
 59 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:43.89    1:43.39 SILV   
                  49.81     1:43.39 (53.58)                                        
 60 Noonan, Meaghan E    9 CIY-MR               1:45.83    1:43.64 SILV   
                  46.58     1:43.64 (57.06)                                        
 61 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:46.33    1:44.02 SILV   
                  49.37     1:44.02 (54.65)                                        
 62 Carpenter, Paige    10 LBA-MR               1:42.88    1:44.17 SILV   
                  50.72     1:44.17 (53.45)                                        
 63 Gibson, Grace M     10 LBA-MR               1:47.35    1:44.25 SILV   
                  49.43     1:44.25 (54.82)                                        
 64 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR   1:48.44    1:44.48 SILV   
                  49.04     1:44.48 (55.44)                                        
 65 Boccio, Sophia I     8 Express Swimming-MR  1:49.29    1:44.51 SILV   
                  52.42     1:44.51 (52.09)                                        
 66 Yan, Emily           9 GATE-MR              1:42.68    1:44.59 SILV   
                  50.03     1:44.59 (54.56)                                        
 67 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:46.11    1:44.97 SILV   
                  50.74     1:44.97 (54.23)                                        
 68 McGowan, Sofia M     9 Agua Swim Team-MR    1:43.69    1:45.02 SILV   
                  50.93     1:45.02 (54.09)                                        
 69 Nguyen, Kelly H     10 GATE-MR              1:47.65    1:45.18 SILV   
                  50.34     1:45.18 (54.84)                                        
 70 Matteucci, Giulia   10 HS-MR                1:44.83    1:45.24 SILV   
                  51.04     1:45.24 (54.20)                                        
 71 Provenzano, Caroli  10 GAEL-MR              1:49.07    1:45.75 SILV   
                  49.35     1:45.75 (56.40)                                        
 72 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR          1:47.58    1:45.91 SILV   
 73 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:48.39    1:46.82 SILV   
                  50.22     1:46.82 (56.60)                                        
 74 Witkowski, Sydney   10 FLY-MR               1:41.60    1:47.14 SILV   
                  50.22     1:47.14 (56.92)                                        
 75 Patel, Saachi N      9 Agua Swim Team-MR    1:49.12    1:48.16 SILV   
                  50.46     1:48.16 (57.70)                                        
 76 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR  1:44.10    1:48.72 SILV   
                  52.07     1:48.72 (56.65)                                        
Non-Award Division  
  1 Magued Sobhy, Sabi   9 Twisters-MR          1:48.24    1:49.70        
                  50.76     1:49.70 (58.94)                                        
  2 Shatz, Lindsay J     9 Express Swimming-MR  1:48.95    1:52.73        
                  54.21     1:52.73 (58.52)                                        
  3 Bushell, Claire G   10 Flying Dolphins-MR   1:45.39    1:53.01        
                  53.15     1:53.01 (59.86)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.60  SMAX
                44.39  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 44.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chan, Mandy         10 Twisters-MR            36.16      34.15 JO     
  2 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR      36.23      34.18 JO     
  3 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR            36.20      35.37 JO     
  4 Munday, Jessica L    9 HS-MR                  37.12      35.50 JO     
  4 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR                36.13      35.50 JO     
  6 Chang, Grace        10 GATE-MR                37.35      35.78 JO     
SILV - Division  
  1 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR                37.10      36.04 SMAX   
  2 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR     36.18      36.07 SMAX   
  3 Montgomery, Bridge  10 FLY-MR                 36.67      36.24 SMAX   
  4 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR            36.79      36.28 SMAX   
  5 Gaudet, Sarah       10 LBA-MR                 38.90      36.41 SMAX   
  6 Jiang, Joy           8 Middies-MR             37.38      36.52 SMAX   
  7 Gullickson, Kriste  10 WAC-MR                 38.29      36.61 SILV   
  8 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      36.33      36.67 SILV   
  9 Yuen, Valerie A      9 FLY-MR                 37.54      36.79 SILV   
 10 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR                 36.99      36.87 SILV   
 11 Collmar, Yilinna     8 FLY-MR                 42.41      36.94 SILV   
 12 Bryce, Madeline     10 WEST-MR                40.57      36.96 SILV   
 13 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR            36.28      37.00 SILV   
 14 Corridon, Delia E   10 Agua Swim Team-MR      37.99      37.53 SILV   
 15 Matossian, Carolin  10 WEST-MR                39.04      37.57 SILV   
 16 Wang, Lynne         10 Aquaflames-MR          37.77      37.58 SILV   
 17 Thomas, Laura E     10 FLY-MR                 38.83      37.68 SILV   
 18 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             36.91      37.81 SILV   
 19 Santosa, Jessica G  10 NCAC-MR                41.35      37.83 SILV   
 20 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      38.25      37.87 SILV   
 21 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR                41.22      38.03 SILV   
 22 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR                39.52      38.13 SILV   
 23 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     39.45      38.14 SILV   
 24 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR             38.43      38.16 SILV   
 25 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      40.02      38.23 SILV   
 26 Bonvissuto, Mia D    9 Express Swimming-MR    38.94      38.27 SILV   
 27 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR                38.27      38.36 SILV   
 28 Stapleton, Siobhan  10 LBA-MR                 40.43      38.37 SILV   
 29 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR     42.64      38.45 SILV   
 29 Gurden, Julia        8 Middies-MR             40.13      38.45 SILV   
 31 Suteja, Kezia S      8 NCAC-MR                38.28      38.47 SILV   
 32 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR             39.06      38.48 SILV   
 33 Pabby, Anya          8 UNBAD-MR               39.00      38.71 SILV   
 33 Lee, Megan C         8 WEST-MR                38.96      38.71 SILV   
 35 Lovasz, Isabella H  10 FLY-MR                 39.33      38.72 SILV   
 36 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR             37.10      38.78 SILV   
 37 Burke, Caroline M    9 Flying Dolphins-MR     40.53      38.82 SILV   
 38 Perry, Jada J       10 NFS-MR                 38.92      38.83 SILV   
 38 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR           37.98      38.83 SILV   
 40 Shepard, Morgan     10 Flying Dolphins-MR     39.88      38.86 SILV   
 41 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR                 39.97      38.88 SILV   
 41 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            39.83      38.88 SILV   
 43 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR              40.66      39.13 SILV   
 44 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      39.43      39.31 SILV   
 45 Chen, Kira           7 FLY-MR                 40.43      39.33 SILV   
 46 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR    38.32      39.43 SILV   
 47 Rinn, Morgan        10 Express Swimming-MR    38.73      39.44 SILV   
 48 Skarren, Kaley      10 LBA-MR                 44.00      39.69 SILV   
 49 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR                 38.53      39.81 SILV   
 50 Townsend, Dayna p   10 Twisters-MR            40.77      39.83 SILV   
 51 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR    39.88      39.84 SILV   
 52 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR    38.14      39.90 SILV   
 53 Ekstrom, Madison    10 LBA-MR                 40.71      39.96 SILV   
 53 Bates, Diana N       9 Agua Swim Team-MR      44.01      39.96 SILV   
 55 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      40.77      39.97 SILV   
 56 Nyquist, Hailey E    8 WAC-MR                 42.87      40.29 SILV   
 57 Fanning, Heather E  10 Express Swimming-MR    44.00      40.34 SILV   
 58 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR    40.29      40.35 SILV   
 59 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      42.42      40.43 SILV   
 60 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  41.20      40.62 SILV   
 61 Bice, Casey C        9 Express Swimming-MR    42.63      40.71 SILV   
 62 Surielow, Isabelle  10 Express Swimming-MR    38.73      40.90 SILV   
 63 Donlevy, Maggie M    8 CIY-MR                 40.34      41.10 SILV   
 64 Tsai, Sarah Y        7 NCAC-MR                42.01      41.35 SILV   
 65 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                42.15      41.36 SILV   
 66 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR    43.09      41.41 SILV   
 67 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR    43.67      41.42 SILV   
 68 Adams, Grace C       8 Rac @ Jcc-MR           41.67      41.45 SILV   
 69 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR     39.24      41.49 SILV   
 70 Valdes-Rodriguez,    9 Agua Swim Team-MR      43.92      41.50 SILV   
 71 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR    42.55      41.61 SILV   
 72 Poggioli, Melissa   10 Rac @ Jcc-MR           39.80      41.90 SILV   
 73 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR              42.18      41.94 SILV   
 74 Brew, Maggie C      10 Middies-MR             43.61      42.22 SILV   
 75 Galluzzi, Melissa   10 Badger-MR              43.17      42.47 SILV   
 76 Brydon, Maia        10 RedTails-MR            43.14      42.50 SILV   
 77 van Dyke, Sarah      9 Flying Dolphins-MR     41.94      42.55 SILV   
 78 Nguyen, Kelly H     10 GATE-MR                44.07      42.59 SILV   
 79 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     43.91      42.67 SILV   
 80 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR    40.63      42.69 SILV   
 81 Green, Ella R        9 Flying Dolphins-MR     42.66      43.07 SILV   
 82 Warner, Breanna A   10 NFS-MR                 42.20      43.15 SILV   
 83 Ng, Lauren K        10 GATE-MR                42.77      43.18 SILV   
 84 Yan, Emily           9 GATE-MR                43.17      43.39 SILV   
 85 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR      41.28      43.51 SILV   
 86 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR            43.37      44.27 SILV   
Non-Award Division  
  1 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            44.22      44.41        
  2 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             42.06      45.50        
 -- Rutherford, Kelly   10 Middies-MR             42.09         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                35.99  JO
                36.60  SMAX
                44.39  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 44.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Criollo, Ashley K         10 Twisters-MR               NT      34.82 JO     
  2 Pestcoe, Leandre B        10 Flying Dolphins-MR        NT      42.24 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  SMAX
              1:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.10 - 1:38.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Corridon, Delia E   10 Agua Swim Team-MR    1:27.34    1:19.54 JO     
                  36.38     1:19.54 (43.16)                                        
  2 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              1:28.48    1:24.30 JO     
                  39.14     1:24.30 (45.16)                                        
  3 Bryce, Madeline     10 WEST-MR              1:27.94    1:24.34 JO     
                  37.26     1:24.34 (47.08)                                        
  4 Gurden, Julia        8 Middies-MR           1:29.79    1:25.87 JO     
                  39.96     1:25.87 (45.91)                                        
SILV - Division  
  1 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR            1:31.19    1:27.17 SILV   
                  40.58     1:27.17 (46.59)                                        
  2 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR   1:27.19    1:27.90 SILV   
                  38.23     1:27.90 (49.67)                                        
  3 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR           1:28.19    1:27.92 SILV   
                  40.07     1:27.92 (47.85)                                        
  4 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR              1:32.18    1:27.99 SILV   
                  38.99     1:27.99 (49.00)                                        
  5 Stapleton, Siobhan  10 LBA-MR               1:37.21    1:28.05 SILV   
                  41.50     1:28.05 (46.55)                                        
  6 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:30.36    1:28.14 SILV   
                  39.60     1:28.14 (48.54)                                        
  7 Munday, Jessica L    9 HS-MR                1:29.99    1:28.31 SILV   
                  40.07     1:28.31 (48.24)                                        
  8 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR  1:29.46    1:28.33 SILV   
                  40.38     1:28.33 (47.95)                                        
  9 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           1:30.93    1:28.39 SILV   
                  41.73     1:28.39 (46.66)                                        
 10 Skarren, Kaley      10 LBA-MR               1:30.59    1:28.70 SILV   
                  40.89     1:28.70 (47.81)                                        
 11 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR               1:28.20    1:29.23 SILV   
                  40.58     1:29.23 (48.65)                                        
 12 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          1:28.08    1:29.58 SILV   
                  40.17     1:29.58 (49.41)                                        
 13 McCafferty, Dierdr  10 WAC-MR               1:33.83    1:29.76 SILV   
                  41.82     1:29.76 (47.94)                                        
 14 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR               1:28.36    1:31.62 SILV   
                  42.39     1:31.62 (49.23)                                        
 15 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR  1:32.27    1:32.72 SILV   
 16 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR  1:36.82    1:33.05 SILV   
                  43.94     1:33.05 (49.11)                                        
 17 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR               1:36.93    1:33.69 SILV   
                  44.41     1:33.69 (49.28)                                        
 18 Brew, Maggie C      10 Middies-MR           1:35.99    1:33.86 SILV   
                  43.79     1:33.86 (50.07)                                        
 19 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR  1:35.76    1:34.01 SILV   
                  42.12     1:34.01 (51.89)                                        
 20 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:36.01    1:34.07 SILV   
 21 Pabby, Anya          8 UNBAD-MR             1:34.42    1:34.46 SILV   
                  43.56     1:34.46 (50.90)                                        
 22 Walsh, Fiona M      10 Express Swimming-MR  1:34.83    1:35.30 SILV   
                  43.95     1:35.30 (51.35)                                        
 23 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:37.12    1:35.34 SILV   
                  44.98     1:35.34 (50.36)                                        
 24 Burke, Caroline M    9 Flying Dolphins-MR   1:38.05    1:38.82 SILV   
                  41.46     1:38.82 (57.36)                                        
Non-Award Division  
  1 Perry, Jada J       10 NFS-MR               1:36.71    1:39.21        
                  44.07     1:39.21 (55.14)                                        
  2 Lew, Katie G         9 Express Swimming-MR  1:33.11    1:39.89        
                  46.22     1:39.89 (53.67)                                        
  3 Valdes-Rodriguez,    9 Agua Swim Team-MR    1:37.45    1:42.64        
                  46.08     1:42.64 (56.56)                                        
  4 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR  1:38.12    1:43.04        
                  47.00     1:43.04 (56.04)                                        
  5 Perez, Meadow A     10 Express Swimming-MR  1:36.48    1:46.68        
                  50.44     1:46.68 (56.24)                                        
 -- Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:35.98         DQ        
      63 Declared false start
 -- Carroll, Mia C      10 WEST-MR              1:36.58         DQ        
      63 Declared false start
 -- Lippolis, Isabella   8 WEST-MR              1:28.10        DFS        
      63 Declared false start
 -- Yan, Emily           9 GATE-MR              1:36.53         NS        
 -- Rutherford, Kelly   10 Middies-MR           1:30.20         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX
              1:29.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.00 - 1:29.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR                    NT    1:18.39 JO     
                  36.38     1:18.39 (42.01)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX
              1:29.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.00 - 1:29.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR              1:22.08    1:18.80 JO     
                  36.57     1:18.80 (42.23)                                        
  2 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              1:23.23    1:19.11 JO     
                  38.32     1:19.11 (40.79)                                        
  3 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR          1:21.44    1:19.27 JO     
                  36.81     1:19.27 (42.46)                                        
  4 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR            1:26.25    1:19.76 JO     
                  37.85     1:19.76 (41.91)                                        
  5 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR   1:24.39    1:19.79 JO     
                  36.31     1:19.79 (43.48)                                        
  6 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          1:21.43    1:19.83 JO     
                  39.32     1:19.83 (40.51)                                        
  7 Stanford, Catherin   9 LBA-MR               1:21.75    1:20.34 JO     
                  38.80     1:20.34 (41.54)                                        
  8 Youssef, Lara S      9 Twisters-MR          1:21.24    1:20.39 JO     
                  34.51     1:20.39 (45.88)                                        
  9 Corridon, Delia E   10 Agua Swim Team-MR    1:26.65    1:20.45 JO     
                  36.43     1:20.45 (44.02)                                        
 10 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:21.04    1:20.52 JO     
                  36.47     1:20.52 (44.05)                                        
 11 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              1:21.33    1:20.53 JO     
                  36.39     1:20.53 (44.14)                                        
 12 Chang, Grace        10 GATE-MR              1:24.73    1:20.85 JO     
                  38.13     1:20.85 (42.72)                                        
SILV - Division  
  1 Skarren, Kaley      10 LBA-MR               1:27.27    1:21.15 SILV   
                  37.52     1:21.15 (43.63)                                        
  2 Carroll, Mia C      10 WEST-MR              1:27.50    1:21.49 SILV   
                  38.04     1:21.49 (43.45)                                        
  3 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          1:22.98    1:21.71 SILV   
                  37.72     1:21.71 (43.99)                                        
  4 Briordy, Casey L    10 Rac @ Jcc-MR         1:23.30    1:21.73 SILV   
                  37.10     1:21.73 (44.63)                                        
  5 Wilkins, Hazel S     9 Express Swimming-MR  1:21.42    1:21.86 SILV   
                  39.00     1:21.86 (42.86)                                        
  6 Rutherford, Kelly   10 Middies-MR           1:23.51    1:21.99 SILV   
                  38.76     1:21.99 (43.23)                                        
  7 Gaudet, Sarah       10 LBA-MR               1:27.77    1:22.24 SILV   
                  38.92     1:22.24 (43.32)                                        
  8 Lee, Megan C         8 WEST-MR              1:25.11    1:22.30 SILV   
                  39.00     1:22.30 (43.30)                                        
  9 Jiang, Joy           8 Middies-MR           1:22.87    1:22.42 SILV   
                  36.55     1:22.42 (45.87)                                        
  9 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR  1:25.31    1:22.42 SILV   
                  40.34     1:22.42 (42.08)                                        
 11 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR   1:21.94    1:22.55 SILV   
                  39.09     1:22.55 (43.46)                                        
 12 Shepard, Morgan     10 Flying Dolphins-MR   1:25.22    1:22.64 SILV   
                  36.73     1:22.64 (45.91)                                        
 13 LaPointe, Teresa M  10 Rac @ Jcc-MR         1:21.18    1:22.66 SILV   
                  38.55     1:22.66 (44.11)                                        
 14 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR              1:26.65    1:22.79 SILV   
                  38.29     1:22.79 (44.50)                                        
 15 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:23.04 SILV   
                  39.64     1:23.04 (43.40)                                        
 16 Brew, Maggie C      10 Middies-MR           1:28.59    1:23.29 SILV   
                  39.28     1:23.29 (44.01)                                        
 17 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:25.62    1:23.41 SILV   
                  37.52     1:23.41 (45.89)                                        
 18 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:27.12    1:23.61 SILV   
                  35.85     1:23.61 (47.76)                                        
 19 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR  1:22.92    1:23.64 SILV   
                  40.42     1:23.64 (43.22)                                        
 20 Showers, Sophie      9 Badger-MR            1:26.23    1:23.78 SILV   
                  40.50     1:23.78 (43.28)                                        
 21 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR           1:22.69    1:23.79 SILV   
                  38.31     1:23.79 (45.48)                                        
 22 Bates, Diana N       9 Agua Swim Team-MR    1:24.84    1:23.95 SILV   
                  39.48     1:23.95 (44.47)                                        
 23 Zarmakoupis, Vicky  10 NCAC-MR              1:24.60    1:23.99 SILV   
                  39.27     1:23.99 (44.72)                                        
 24 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR               1:24.29    1:24.15 SILV   
                  40.25     1:24.15 (43.90)                                        
 25 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR              1:28.36    1:24.88 SILV   
                  37.96     1:24.88 (46.92)                                        
 26 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR           1:26.65    1:25.14 SILV   
                  39.63     1:25.14 (45.51)                                        
 27 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:27.12    1:25.45 SILV   
                  40.99     1:25.45 (44.46)                                        
 28 Bennett, Betsey I   10 Agua Swim Team-MR    1:28.10    1:25.62 SILV   
                  42.09     1:25.62 (43.53)                                        
 29 Nicholson, Isabell  10 Rac @ Jcc-MR         1:26.93    1:25.69 SILV   
                  38.89     1:25.69 (46.80)                                        
 30 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR              1:25.25    1:25.73 SILV   
                  41.01     1:25.73 (44.72)                                        
 31 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    1:23.79    1:26.18 SILV   
                  40.03     1:26.18 (46.15)                                        
 32 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR            1:29.39    1:26.32 SILV   
                  40.55     1:26.32 (45.77)                                        
 33 Maher, Mary Kate     9 LBA-MR               1:26.52    1:26.50 SILV   
                  40.45     1:26.50 (46.05)                                        
 34 Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR  1:24.17    1:26.51 SILV   
 35 Gurden, Julia        8 Middies-MR           1:25.97    1:26.78 SILV   
                  40.06     1:26.78 (46.72)                                        
 36 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR               1:25.30    1:26.86 SILV   
                  41.47     1:26.86 (45.39)                                        
 37 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:24.78    1:26.87 SILV   
                  41.77     1:26.87 (45.10)                                        
 38 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR  1:28.60    1:27.50 SILV   
                  40.16     1:27.50 (47.34)                                        
 39 Perry, Jada J       10 NFS-MR               1:27.50    1:28.26 SILV   
                  43.74     1:28.26 (44.52)                                        
Non-Award Division  
  1 Caban, Isabelle     10 KB Makos-MR          1:28.76    1:29.82        
                  42.70     1:29.82 (47.12)                                        
  2 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR          1:28.97    1:29.95        
                  43.85     1:29.95 (46.10)                                        
  3 Hedvat, Alexis S     9 Agua Swim Team-MR    1:28.24    1:31.68        
                  44.33     1:31.68 (47.35)                                        
  4 Adams, Grace C       8 Rac @ Jcc-MR         1:29.38    1:31.82        
                  41.91     1:31.82 (49.91)                                        
  5 Reynoso, Jennifer    8 Agua Swim Team-MR    1:28.75    1:35.40        
                  46.66     1:35.40 (48.74)                                        
 -- Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:23.71         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.81          DQ (47.32)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:15.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Skarren, Kaley      10 LBA-MR               2:52.88    2:46.16 JO     
                  39.81     1:18.90 (39.09)     2:11.50 (52.60)     2:46.16 (34.66)
  2 Simpson, Gillian A  10 Badger-MR            2:54.17    2:46.82 JO     
                  38.82     1:20.43 (41.61)     2:09.54 (49.11)     2:46.82 (37.28)
  3 Yanza, Ayleen       10 Twisters-MR          2:54.88    2:47.34 JO     
                  36.79     1:20.29 (43.50)     2:09.10 (48.81)     2:47.34 (38.24)
  4 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              2:52.16    2:47.40 JO     
                  37.93     1:23.08 (45.15)     2:09.49 (46.41)     2:47.40 (37.91)
  5 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              2:56.59    2:49.68 JO     
                  36.37     1:19.54 (43.17)     2:12.58 (53.04)     2:49.68 (37.10)
SILV - Division  
  1 Youssef, Lara S      9 Twisters-MR          2:52.84    2:52.00 SMAX   
                  35.11     1:17.31 (42.20)     2:11.79 (54.48)     2:52.00 (40.21)
  2 Stanford, Catherin   9 LBA-MR               2:55.76    2:52.18 SILV   
                  36.02     1:22.07 (46.05)     2:13.47 (51.40)     2:52.18 (38.71)
  3 Veru, Nina S        10 GAEL-MR              2:57.54    2:52.55 SILV   
                  37.45     1:23.34 (45.89)     2:16.62 (53.28)     2:52.55 (35.93)
  4 Lee, Megan C         8 WEST-MR              2:57.10    2:53.84 SILV   
                  42.07     1:27.08 (45.01)     2:16.69 (49.61)     2:53.84 (37.15)
  5 Yarsky, Sima G       9 WEST-MR              2:58.83    2:54.32 SILV   
                  37.52     1:25.04 (47.52)     2:16.02 (50.98)     2:54.32 (38.30)
  6 Boyd, Victoria E    10 WEST-MR              3:04.48    2:54.48 SILV   
                  37.71     1:21.07 (43.36)     2:15.17 (54.10)     2:54.48 (39.31)
  7 Chang, Grace        10 GATE-MR              2:53.78    2:54.68 SILV   
                  40.05     1:25.15 (45.10)     2:14.27 (49.12)     2:54.68 (40.41)
  8 Jiang, Joy           8 Middies-MR           3:01.45    2:54.76 SILV   
                  37.89     1:21.75 (43.86)     2:16.04 (54.29)     2:54.76 (38.72)
  9 Wilkins, Hazel S     9 Express Swimming-MR  2:55.51    2:54.95 SILV   
                  40.06     1:24.80 (44.74)     2:16.61 (51.81)     2:54.95 (38.34)
 10 Eng, Lauren *       10 Agua Swim Team-MR    2:53.84    2:55.34 SILV   
                  37.32     1:22.49 (45.17)     2:14.54 (52.05)     2:55.34 (40.80)
 11 Showers, Sophie      9 Badger-MR            2:58.91    2:55.82 SILV   
                  37.93     1:22.70 (44.77)     2:17.69 (54.99)     2:55.82 (38.13)
 11 Mironoff, Claudia   10 Manhattan Makos-MR   2:57.49    2:55.82 SILV   
                  39.05     1:25.98 (46.93)     2:16.17 (50.19)     2:55.82 (39.65)
 13 Townsend, Dayna p   10 Twisters-MR          3:00.27    2:55.83 SILV   
                  40.74     1:24.26 (43.52)     2:14.50 (50.24)     2:55.83 (41.33)
 14 Thomas, Laura E     10 FLY-MR               2:56.89    2:55.95 SILV   
                  39.19     1:25.40 (46.21)     2:16.08 (50.68)     2:55.95 (39.87)
 15 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    3:03.98    2:57.48 SILV   
                  42.56     1:28.18 (45.62)     2:17.86 (49.68)     2:57.48 (39.62)
 16 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          2:54.95    2:57.69 SILV   
                  40.43     1:27.30 (46.87)     2:20.82 (53.52)     2:57.69 (36.87)
 17 Bonvissuto, Mia D    9 Express Swimming-MR  2:59.76    2:58.25 SILV   
                  41.07     1:27.62 (46.55)     2:17.62 (50.00)     2:58.25 (40.63)
 18 Fong, Elise C       10 Manhattan Makos-MR   2:56.99    2:58.40 SILV   
                  43.14     1:26.19 (43.05)     2:18.63 (52.44)     2:58.40 (39.77)
 19 Guo, Eva J          10 Express Swimming-MR  3:00.49    2:58.75 SILV   
                  42.67     1:28.57 (45.90)     2:18.82 (50.25)     2:58.75 (39.93)
 20 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    3:02.14    2:59.60 SILV   
                  39.44     1:26.51 (47.07)     2:21.42 (54.91)     2:59.60 (38.18)
 21 Gurden, Julia        8 Middies-MR           2:59.57    2:59.72 SILV   
                  40.01     1:25.33 (45.32)     2:20.18 (54.85)     2:59.72 (39.54)
 22 Rinn, Morgan        10 Express Swimming-MR  3:04.81    3:00.46 SILV   
                  40.03     1:28.08 (48.05)     2:19.74 (51.66)     3:00.46 (40.72)
 23 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                2:58.52    3:00.58 SILV   
                  41.92     1:27.60 (45.68)     2:20.57 (52.97)     3:00.58 (40.01)
 24 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              3:00.97    3:01.07 SILV   
                  38.14     1:23.76 (45.62)     2:18.72 (54.96)     3:01.07 (42.35)
 25 Shepard, Morgan     10 Flying Dolphins-MR   3:10.89    3:01.28 SILV   
                  40.63     1:26.01 (45.38)     2:19.11 (53.10)     3:01.28 (42.17)
 26 Matossian, Carolin  10 WEST-MR              3:04.21    3:01.44 SILV   
                  39.16     1:23.33 (44.17)     2:19.60 (56.27)     3:01.44 (41.84)
 27 Whang, Jessica      10 Express Swimming-MR  3:01.17    3:01.47 SILV   
                  44.30     1:30.16 (45.86)     2:21.17 (51.01)     3:01.47 (40.30)
 28 Zhang, Deborah Y    10 Middies-MR           3:05.01    3:01.49 SILV   
                  39.63     1:26.55 (46.92)     2:17.84 (51.29)     3:01.49 (43.65)
 29 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    3:05.99    3:01.72 SILV   
                  45.32     1:30.65 (45.33)     2:22.89 (52.24)     3:01.72 (38.83)
 30 Brew, Maggie C      10 Middies-MR           2:59.27    3:02.30 SILV   
                  44.01     1:29.82 (45.81)     2:23.06 (53.24)     3:02.30 (39.24)
 31 Kavanagh, Anna      10 LBA-MR               3:02.07    3:02.69 SILV   
                  40.44     1:28.52 (48.08)     2:22.66 (54.14)     3:02.69 (40.03)
 32 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           3:00.40    3:03.08 SILV   
                  40.76     1:30.09 (49.33)     2:23.00 (52.91)     3:03.08 (40.08)
 33 Moeslinger, Natash   9 GATE-MR              3:03.91    3:03.25 SILV   
                  40.08     1:25.65 (45.57)     2:19.68 (54.03)     3:03.25 (43.57)
 34 Lippolis, Isabella   8 WEST-MR              3:04.54    3:03.63 SILV   
                  43.32     1:30.71 (47.39)     2:26.11 (55.40)     3:03.63 (37.52)
 35 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    3:05.19    3:04.52 SILV   
                  41.25     1:26.72 (45.47)     2:24.31 (57.59)     3:04.52 (40.21)
 36 Broderick, Kyra A   10 Middies-MR           3:10.01    3:05.16 SILV   
                  40.90     1:28.14 (47.24)     2:22.75 (54.61)     3:05.16 (42.41)
 37 Shashaty, Kasey     10 WAC-MR               3:06.96    3:05.94 SILV   
                  44.52     1:33.49 (48.97)     2:23.48 (49.99)     3:05.94 (42.46)
 38 Munday, Jessica L    9 HS-MR                3:11.53    3:05.99 SILV   
                  40.69     1:29.60 (48.91)     2:26.27 (56.67)     3:05.99 (39.72)
 39 Johanson, Sophie L  10 Badger-MR            3:04.61    3:07.58 SILV   
                  42.84     1:28.88 (46.04)     2:24.19 (55.31)     3:07.58 (43.39)
 40 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          3:01.43    3:07.62 SILV   
                  45.47     1:33.62 (48.15)     2:26.60 (52.98)     3:07.62 (41.02)
 41 Yan, Emily           9 GATE-MR              3:12.54    3:08.55 SILV   
                  42.93     1:29.52 (46.59)     2:27.13 (57.61)     3:08.55 (41.42)
 42 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           3:02.32    3:08.75 SILV   
                  43.48     1:30.32 (46.84)     2:27.91 (57.59)     3:08.75 (40.84)
 43 Murphy, Caitlin E   10 Express Swimming-MR  3:09.08    3:09.19 SILV   
                  46.24     1:34.30 (48.06)     2:28.59 (54.29)     3:09.19 (40.60)
 44 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              3:14.31    3:09.92 SILV   
                  47.95     1:34.00 (46.05)     2:28.94 (54.94)     3:09.92 (40.98)
 45 Muzinic, Devin E    10 Express Swimming-MR  3:05.95    3:10.24 SILV   
                  42.83     1:30.84 (48.01)     2:25.19 (54.35)     3:10.24 (45.05)
 46 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    3:15.47    3:10.54 SILV   
                  40.59     1:29.37 (48.78)     2:27.17 (57.80)     3:10.54 (43.37)
 47 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR          3:14.52    3:11.23 SILV   
                  41.19     1:31.99 (50.80)     2:28.27 (56.28)     3:11.23 (42.96)
 48 McCafferty, Dierdr  10 WAC-MR               3:15.81    3:12.58 SILV   
                  43.70     1:32.49 (48.79)     2:31.56 (59.07)     3:12.58 (41.02)
 49 Lim, Jessica G       9 Twisters-MR          3:10.58    3:14.97 SILV   
                  54.44     1:40.65 (46.21)     2:33.20 (52.55)     3:14.97 (41.77)
 50 Perez, Meadow A     10 Express Swimming-MR  3:11.44    3:15.30 SILV   
                  48.99     1:38.86 (49.87)     2:32.29 (53.43)     3:15.30 (43.01)
 51 Hedvat, Alexis S     9 Agua Swim Team-MR    3:15.97    3:15.97 SILV   
                  49.32     1:38.73 (49.41)     2:33.04 (54.31)     3:15.97 (42.93)
Non-Award Division  
  1 Goodstone, Zoe K    10 Express Swimming-MR  3:11.85    3:16.05        
                  45.26     1:32.53 (47.27)     2:31.22 (58.69)     3:16.05 (44.83)
  2 Shields, Carter I   10 Express Swimming-MR  3:13.55    3:16.51        
                  47.96     1:34.46 (46.50)     2:33.70 (59.24)     3:16.51 (42.81)
  3 Djunic, Helena       9 Manhattan Makos-MR   3:13.93    3:20.48        
                  50.26     1:39.67 (49.41)     2:36.01 (56.34)     3:20.48 (44.47)
  4 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              3:15.14    3:20.56        
                  48.42     1:38.40 (49.98)     2:35.77 (57.37)     3:20.56 (44.79)
  5 Perry, Jada J       10 NFS-MR               3:11.46    3:21.86        
                  45.63     1:42.97 (57.34)     2:38.46 (55.49)     3:21.86 (43.40)
 -- Milio, Theresa A     9 Middies-MR           3:07.81         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.98     1:31.91 (45.93)     2:23.66 (51.75)          DQ (43.76)
 -- Jhong, Sara         10 Express Swimming-MR  3:03.41         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.49  JO
                28.50  SMAX
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.50 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Levin, Emma               12 LBA-MR                    NT      28.01 JO     
  2 Gonzalez, Miranda R       12 Express Swimming-MR       NT      28.50 SMAX   
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                28.50  SMAX
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.50 - 31.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR                 28.59      27.38 JO     
  2 Nonaka, Momoka      12 WEST-MR                28.64      27.48 JO     
  3 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR    28.62      27.62 JO     
  4 Wong, Samantha H    12 HS-MR                  28.51      27.66 JO     
  5 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                  28.78      27.69 JO     
  5 Harrington, Brooke  12 LBA-MR                 29.07      27.69 JO     
  7 Showers, Amelia R   12 Badger-MR              29.23      27.76 JO     
  7 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR     28.70      27.76 JO     
  9 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR              30.71      27.92 JO     
 10 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR      28.97      27.94 JO     
 11 Flagiello, Mia      12 WAC-MR                 29.47      27.95 JO     
 12 Edwards, Kaelyn M   12 HS-MR                  29.19      28.04 JO     
 13 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR     29.09      28.05 JO     
 14 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            29.34      28.09 JO     
 15 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR                28.85      28.15 JO     
 16 Smith, Megan E      12 Express Swimming-MR    28.88      28.17 JO     
 17 Rohan, Julia R      12 APEX-MR                29.13      28.18 JO     
 18 Perez, Kyara        12 MAD-MR                 28.53      28.28 JO     
 19 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR     29.12      28.32 JO     
 20 Chase, Samantha R   12 LBA-MR                 28.86      28.39 JO     
 21 Lin, Iris Q         12 NCAC-MR                29.42      28.45 JO     
SILV - Division  
  1 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR                29.08      28.51 SILV   
  2 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR              29.17      28.53 SILV   
  3 Bryce, Jane         12 WEST-MR                29.06      28.54 SILV   
  4 Drew, Sami B        12 Middies-MR             29.12      28.56 SILV   
  5 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR    28.89      28.57 SILV   
  6 Lazaroni, Georgia   11 Badger-MR              30.72      28.65 SILV   
  7 Krische, Sheila M   12 CIY-MR                 29.26      28.69 SILV   
  8 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR                 29.09      28.70 SILV   
  9 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR                28.95      28.74 SILV   
 10 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR      29.81      28.75 SILV   
 11 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR     29.62      28.79 SILV   
 12 Thom, Miriam        11 Twisters-MR            29.49      28.82 SILV   
 13 Levin, Emma         12 LBA-MR                 29.64      28.83 SILV   
 14 Chu, Annie          11 Twisters-MR            30.12      28.84 SILV   
 15 SU, Rachael         12 NCAC-MR                29.72      28.85 SILV   
 16 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      30.20      28.89 SILV   
 16 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR      31.05      28.89 SILV   
 18 Solis, Gabriela     12 LBA-MR                 28.88      28.90 SILV   
 19 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR     29.66      28.91 SILV   
 19 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR            29.92      28.91 SILV   
 21 Weissman, Emily T   11 Agua Swim Team-MR      29.20      29.13 SILV   
 22 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR     29.65      29.24 SILV   
 23 Scala, Maggie A     11 WEST-MR                29.77      29.38 SILV   
 24 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR    29.39      29.40 SILV   
 25 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR    29.36      29.41 SILV   
 26 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             29.59      29.53 SILV   
 27 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR    29.77      29.59 SILV   
 28 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR                30.76      29.63 SILV   
 29 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR    29.54      29.64 SILV   
 29 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR      30.10      29.64 SILV   
 31 Fafian, Katherine   12 Rac @ Jcc-MR           30.08      29.65 SILV   
 32 Marsillo, Victoria  12 HS-MR                  30.13      29.70 SILV   
 33 Wu, Brianna A       12 Manhattan Makos-MR     31.41      29.71 SILV   
 34 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                  29.62      29.72 SILV   
 35 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR    29.69      29.75 SILV   
 36 Stevens, Jenna      12 LBA-MR                 30.40      29.79 SILV   
 37 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR      30.55      29.83 SILV   
 37 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      30.26      29.83 SILV   
 39 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR    30.43      29.84 SILV   
 40 Marks, Lily M       12 Agua Swim Team-MR      31.17      29.93 SILV   
 41 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR     30.65      30.03 SILV   
 42 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR                31.11      30.04 SILV   
 43 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                29.53      30.06 SILV   
 44 Habib, Maggie       12 Agua Swim Team-MR      31.37      30.17 SILV   
 45 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            30.75      30.28 SILV   
 46 Gak, Mila M         11 RIST-MR                30.85      30.36 SILV   
 47 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR            31.19      30.44 SILV   
 48 Feigin, Alexandra   11 Flying Dolphins-MR     31.40      30.46 SILV   
 49 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR    30.29      30.47 SILV   
 50 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR                30.19      30.52 SILV   
 51 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR    30.80      30.53 SILV   
 52 Thompson, Anna M    11 Express Swimming-MR    31.41      30.54 SILV   
 53 Angel, Mikayla E    12 Express Swimming-MR    31.05      30.60 SILV   
 54 Poslednik, Anna Ma  12 Twisters-MR            30.36      30.68 SILV   
 55 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR      31.49      30.71 SILV   
 56 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR    31.42      30.75 SILV   
 57 Owen, Alyssa R      12 HS-MR                  31.16      30.87 SILV   
 58 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR                31.41      30.88 SILV   
 59 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR               30.51      30.89 SILV   
 60 Fitzgibbons, Elean  11 WEST-MR                30.36      30.92 SILV   
 61 Doherty, Emma L     11 HS-MR                  31.03      31.17 SILV   
 62 McDermott, Annie E  12 Flying Dolphins-MR     31.37      31.26 SILV   
 63 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR            30.40      31.29 SILV   
 64 Mei, Emily S        12 Agua Swim Team-MR      30.80      31.33 SILV   
 65 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      30.84      31.34 SILV   
Non-Award Division  
  1 Higgins, Ayanna I   11 NFS-MR                 31.43      31.74        
  2 Batista, Marletty   12 RedTails-MR            31.03      32.00        
  3 Nyquist, Hannah M   11 WAC-MR                 31.46      32.50        
 -- Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR            30.49         DQ        
      60 False start
 -- Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR           28.68        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX
              1:09.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.80 - 1:09.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 NG, Jasmine         12 NCAC-MR              1:01.89      59.57 JO     
                  27.94       59.57 (31.63)                                        
  2 Zhang, Crystal      11 GATE-MR              1:02.11    1:00.05 JO     
                  28.33     1:00.05 (31.72)                                        
  3 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              1:02.17    1:00.67 JO     
                  29.17     1:00.67 (31.50)                                        
  4 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   1:02.42    1:00.81 JO     
                  29.45     1:00.81 (31.36)                                        
  4 Flagiello, Mia      12 WAC-MR               1:05.45    1:00.81 JO     
                  28.96     1:00.81 (31.85)                                        
  6 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                1:02.40    1:01.06 JO     
                  28.96     1:01.06 (32.10)                                        
  7 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR         1:01.88    1:01.07 JO     
                  29.45     1:01.07 (31.62)                                        
  8 Harrington, Brooke  12 LBA-MR               1:03.42    1:01.13 JO     
                  29.36     1:01.13 (31.77)                                        
  9 Showers, Amelia R   12 Badger-MR            1:01.93    1:01.18 JO     
                  28.92     1:01.18 (32.26)                                        
  9 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                1:02.45    1:01.18 JO     
                  29.91     1:01.18 (31.27)                                        
 11 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR               1:04.77    1:01.45 JO     
                  28.65     1:01.45 (32.80)                                        
 12 Lara, Tiffany       12 BASC-MR              1:05.05    1:01.62 JO     
                  29.30     1:01.62 (32.32)                                        
 13 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR   1:02.85    1:01.65 JO     
                  29.39     1:01.65 (32.26)                                        
 14 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR  1:04.15    1:01.79 JO     
                  29.14     1:01.79 (32.65)                                        
SILV - Division  
  1 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR              1:03.82    1:02.01 SILV   
                  29.66     1:02.01 (32.35)                                        
  2 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          1:05.65    1:02.07 SILV   
                  29.43     1:02.07 (32.64)                                        
  3 Bryce, Jane         12 WEST-MR              1:03.26    1:02.19 SILV   
                  29.76     1:02.19 (32.43)                                        
  4 Solis, Gabriela     12 LBA-MR               1:03.64    1:02.32 SILV   
                  29.92     1:02.32 (32.40)                                        
  5 Drew, Sami B        12 Middies-MR           1:03.25    1:02.38 SILV   
                  29.86     1:02.38 (32.52)                                        
  6 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              1:02.38    1:02.59 SILV   
                  29.43     1:02.59 (33.16)                                        
  7 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:03.53    1:02.72 SILV   
                  28.88     1:02.72 (33.84)                                        
  8 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               1:04.74    1:02.80 SILV   
                  29.66     1:02.80 (33.14)                                        
  9 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR   1:04.94    1:02.98 SILV   
                  29.78     1:02.98 (33.20)                                        
 10 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR            1:05.38    1:03.02 SILV   
                  30.22     1:03.02 (32.80)                                        
 11 Levin, Emma         12 LBA-MR               1:05.61    1:03.35 SILV   
                  30.03     1:03.35 (33.32)                                        
 12 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    1:04.94    1:03.37 SILV   
                  29.47     1:03.37 (33.90)                                        
 13 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   1:06.03    1:03.41 SILV   
                  30.45     1:03.41 (32.96)                                        
 14 Johnson, Holly C    12 WEST-MR              1:03.95    1:03.49 SILV   
                  30.43     1:03.49 (33.06)                                        
 15 Chase, Samantha R   12 LBA-MR               1:03.07    1:03.53 SILV   
                  30.30     1:03.53 (33.23)                                        
 16 Krische, Sheila M   12 CIY-MR               1:04.53    1:03.70 SILV   
                  30.48     1:03.70 (33.22)                                        
 17 Mo, Wendy           12 FLY-MR               1:03.79    1:03.74 SILV   
                  30.04     1:03.74 (33.70)                                        
 18 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              1:04.51    1:03.84 SILV   
                  30.70     1:03.84 (33.14)                                        
 19 Chu, Annie          11 Twisters-MR          1:04.46    1:04.02 SILV   
                  30.29     1:04.02 (33.73)                                        
 19 Lin, Iris Q         12 NCAC-MR              1:05.30    1:04.02 SILV   
                  30.32     1:04.02 (33.70)                                        
 21 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR  1:03.79    1:04.11 SILV   
                  30.68     1:04.11 (33.43)                                        
 22 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:06.41    1:04.23 SILV   
                  30.87     1:04.23 (33.36)                                        
 23 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR    1:07.55    1:04.26 SILV   
                  29.04     1:04.26 (35.22)                                        
 24 Thom, Miriam        11 Twisters-MR          1:05.03    1:04.37 SILV   
                  30.62     1:04.37 (33.75)                                        
 25 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR            1:04.63    1:04.43 SILV   
                  30.57     1:04.43 (33.86)                                        
 26 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR   1:04.38    1:04.51 SILV   
                  30.56     1:04.51 (33.95)                                        
 27 Stevens, Jenna      12 LBA-MR               1:07.03    1:04.52 SILV   
                  30.70     1:04.52 (33.82)                                        
 28 Wong, Samantha H    12 HS-MR                1:05.71    1:04.58 SILV   
                  30.42     1:04.58 (34.16)                                        
 28 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:04.73    1:04.58 SILV   
                  30.27     1:04.58 (34.31)                                        
 30 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR               1:05.28    1:04.62 SILV   
                  30.25     1:04.62 (34.37)                                        
 31 Yeh, Chloe A        12 FLY-MR               1:06.49    1:04.75 SILV   
                  31.02     1:04.75 (33.73)                                        
 32 Chopey, Julia S     12 FLY-MR               1:05.03    1:04.79 SILV   
                  31.01     1:04.79 (33.78)                                        
 33 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  1:05.50    1:04.82 SILV   
                  29.87     1:04.82 (34.95)                                        
 34 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              1:08.44    1:05.02 SILV   
                  31.34     1:05.02 (33.68)                                        
 35 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:07.11    1:05.11 SILV   
                  31.15     1:05.11 (33.96)                                        
 36 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:06.67    1:05.22 SILV   
                  30.76     1:05.22 (34.46)                                        
 37 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:05.97    1:05.25 SILV   
                  30.84     1:05.25 (34.41)                                        
 38 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR  1:07.35    1:05.28 SILV   
                  30.90     1:05.28 (34.38)                                        
 39 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR   1:06.25    1:05.35 SILV   
                  31.61     1:05.35 (33.74)                                        
 40 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR          1:07.36    1:05.44 SILV   
                  31.06     1:05.44 (34.38)                                        
 41 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR    1:05.81    1:05.46 SILV   
                  30.80     1:05.46 (34.66)                                        
 42 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    1:07.65    1:05.61 SILV   
                  31.55     1:05.61 (34.06)                                        
 43 Perez, Kyara        12 MAD-MR               1:05.66    1:05.64 SILV   
                  30.99     1:05.64 (34.65)                                        
 44 Owen, Alyssa R      12 HS-MR                1:08.41    1:05.65 SILV   
                  31.17     1:05.65 (34.48)                                        
 45 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR              1:06.61    1:05.66 SILV   
                  32.13     1:05.66 (33.53)                                        
 46 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:06.76    1:05.74 SILV   
                  30.79     1:05.74 (34.95)                                        
 47 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR  1:04.65    1:05.75 SILV   
                  30.86     1:05.75 (34.89)                                        
 48 Fafian, Katherine   12 Rac @ Jcc-MR         1:05.32    1:05.92 SILV   
                  31.07     1:05.92 (34.85)                                        
 49 SU, Rachael         12 NCAC-MR              1:07.40    1:05.96 SILV   
                  30.64     1:05.96 (35.32)                                        
 50 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR              1:09.36    1:05.97 SILV   
                  32.15     1:05.97 (33.82)                                        
 51 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  1:05.96    1:05.98 SILV   
                  31.44     1:05.98 (34.54)                                        
 52 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR   1:08.44    1:06.04 SILV   
                  31.24     1:06.04 (34.80)                                        
 53 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR    1:08.74    1:06.25 SILV   
                  31.80     1:06.25 (34.45)                                        
 54 Burns, Emily        12 LBA-MR               1:06.98    1:06.30 SILV   
                  32.32     1:06.30 (33.98)                                        
 55 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:06.42 SILV   
                  32.17     1:06.42 (34.25)                                        
 56 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:07.70    1:06.63 SILV   
                  31.62     1:06.63 (35.01)                                        
 57 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR  1:06.60    1:06.79 SILV   
                  31.11     1:06.79 (35.68)                                        
 58 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                1:06.02    1:06.98 SILV   
                  32.49     1:06.98 (34.49)                                        
 59 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  1:07.25    1:07.00 SILV   
                  32.31     1:07.00 (34.69)                                        
 60 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              1:07.04    1:07.07 SILV   
                  31.58     1:07.07 (35.49)                                        
 61 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR   1:07.42    1:07.21 SILV   
                  31.73     1:07.21 (35.48)                                        
 62 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:07.99    1:07.22 SILV   
                  31.71     1:07.22 (35.51)                                        
 63 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:09.19    1:07.83 SILV   
                  32.66     1:07.83 (35.17)                                        
 64 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR  1:08.69    1:07.94 SILV   
                  32.72     1:07.94 (35.22)                                        
 65 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR  1:08.52    1:07.96 SILV   
                  31.36     1:07.96 (36.60)                                        
 66 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:08.02    1:08.22 SILV   
                  32.68     1:08.22 (35.54)                                        
 67 Ambrey, Alana D     12 UNLGA-MR             1:07.67    1:08.36 SILV   
                  31.66     1:08.36 (36.70)                                        
 68 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          1:09.33    1:08.65 SILV   
                  32.60     1:08.65 (36.05)                                        
 69 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:08.87    1:08.83 SILV   
                  32.82     1:08.83 (36.01)                                        
 70 Habib, Maggie       12 Agua Swim Team-MR    1:09.24    1:08.96 SILV   
                  32.93     1:08.96 (36.03)                                        
 71 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              1:08.00    1:09.02 SILV   
                  32.86     1:09.02 (36.16)                                        
Non-Award Division  
  1 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:08.60    1:09.60        
                  33.00     1:09.60 (36.60)                                        
 -- Costanzo, Erica     11 Rac @ Jcc-MR         1:08.73         NS        
 -- Karle, Meridith N   12 Badger-MR            1:05.72         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX
              2:27.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.00 - 2:27.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Smith, Megan E      12 Express Swimming-MR  2:14.34    2:09.25 JO     
                  29.88     1:03.33 (33.45)     1:36.72 (33.39)     2:09.25 (32.53)
  2 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR   2:14.85    2:09.63 JO     
                  29.49     1:02.56 (33.07)     1:36.42 (33.86)     2:09.63 (33.21)
  3 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   2:16.15    2:11.04 JO     
                  29.60     1:03.48 (33.88)     1:37.71 (34.23)     2:11.04 (33.33)
  4 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                2:18.12    2:12.13 JO     
                  30.62     1:05.08 (34.46)     1:40.00 (34.92)     2:12.13 (32.13)
  5 London, Katherine   12 WAC-MR               2:14.98    2:12.24 JO     
                  29.95     1:03.86 (33.91)     1:38.10 (34.24)     2:12.24 (34.14)
  6 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              2:17.45    2:12.32 JO     
                  30.72     1:04.73 (34.01)     1:39.10 (34.37)     2:12.32 (33.22)
  7 Starzyk, Stephany   12 Twisters-MR          2:16.10    2:12.77 JO     
                  30.20     1:04.59 (34.39)     1:39.88 (35.29)     2:12.77 (32.89)
  8 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  2:16.43    2:13.99 JO     
                  30.27     1:05.16 (34.89)     1:40.35 (35.19)     2:13.99 (33.64)
SILV - Division  
  1 Drew, Sami B        12 Middies-MR           2:14.84    2:14.11 SILV   
                  30.54     1:04.85 (34.31)     1:39.56 (34.71)     2:14.11 (34.55)
  2 Bryce, Jane         12 WEST-MR              2:22.34    2:15.47 SILV   
                  31.18     1:05.93 (34.75)     1:41.47 (35.54)     2:15.47 (34.00)
  3 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          2:23.13    2:16.48 SILV   
                  30.89     1:05.35 (34.46)     1:41.53 (36.18)     2:16.48 (34.95)
  4 Solis, Gabriela     12 LBA-MR               2:18.06    2:16.86 SILV   
                                1:06.35 ( )   2:16.86 (1:10.51)                    
  5 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              2:18.74    2:17.55 SILV   
                  31.22     1:06.98 (35.76)     1:42.70 (35.72)     2:17.55 (34.85)
  6 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   2:22.99    2:18.17 SILV   
                  30.90     1:05.95 (35.05)     1:42.25 (36.30)     2:18.17 (35.92)
  7 Chase, Samantha R   12 LBA-MR               2:19.93    2:18.21 SILV   
                  31.68     1:06.79 (35.11)     1:42.69 (35.90)     2:18.21 (35.52)
  8 Chu, Annie          11 Twisters-MR          2:18.66    2:18.35 SILV   
                  31.88     1:07.59 (35.71)     1:43.73 (36.14)     2:18.35 (34.62)
  9 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR   2:19.64    2:18.78 SILV   
                  30.96     1:06.59 (35.63)     1:43.23 (36.64)     2:18.78 (35.55)
 10 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                2:26.55    2:18.82 SILV   
                  31.19     1:07.69 (36.50)     1:44.06 (36.37)     2:18.82 (34.76)
 11 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  2:20.80    2:19.19 SILV   
                  31.87     1:07.81 (35.94)     1:44.18 (36.37)     2:19.19 (35.01)
 12 Levin, Emma         12 LBA-MR               2:26.55    2:19.75 SILV   
                  31.23     1:06.61 (35.38)     1:43.70 (37.09)     2:19.75 (36.05)
 13 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               2:23.06    2:20.57 SILV   
                  31.10     1:07.19 (36.09)     1:44.56 (37.37)     2:20.57 (36.01)
 14 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           2:21.07    2:20.90 SILV   
                  30.87     1:06.39 (35.52)     1:43.11 (36.72)     2:20.90 (37.79)
 15 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:21.42    2:21.54 SILV   
                  31.83   2:21.54 (1:49.71)                                        
 16 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR  2:22.77    2:21.75 SILV   
                  32.18     1:08.22 (36.04)     1:45.36 (37.14)     2:21.75 (36.39)
 17 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  2:27.25    2:23.55 SILV   
                                1:09.11 ( )     1:46.82 (37.71)     2:23.55 (36.73)
 18 Burns, Emily        12 LBA-MR               2:25.75    2:24.19 SILV   
                                1:10.52 ( )     1:47.85 (37.33)     2:24.19 (36.34)
 19 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              2:27.56    2:24.23 SILV   
                  32.56     1:09.32 (36.76)     1:47.16 (37.84)     2:24.23 (37.07)
 20 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  2:25.08    2:24.63 SILV   
                  32.16     1:09.03 (36.87)     1:47.51 (38.48)     2:24.63 (37.12)
 21 Fafian, Katherine   12 Rac @ Jcc-MR         2:27.66    2:27.56 SILV   
                  33.98     1:11.46 (37.48)     1:51.61 (40.15)     2:27.56 (35.95)
Non-Award Division  
  1 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                2:27.47    2:30.96        
                  33.85     1:12.43 (38.58)     1:53.30 (40.87)     2:30.96 (37.66)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX
              6:25.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.00 - 6:25.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Walsh, Elizabeth A  11 Express Swimming-MR  6:09.32    5:53.56 JO     
                  30.75     1:06.59 (35.84)     1:42.42 (35.83)     2:18.62 (36.20)
        2:54.83 (36.21)     3:31.26 (36.43)     4:07.98 (36.72)     4:44.05 (36.07)
        5:19.97 (35.92)     5:53.56 (33.59)                                        
  2 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   6:02.33    5:58.62 JO     
                  30.98     1:07.02 (36.04)     1:43.50 (36.48)     2:20.14 (36.64)
        2:57.15 (37.01)     3:34.59 (37.44)     4:11.89 (37.30)     4:48.30 (36.41)
        5:24.12 (35.82)     5:58.62 (34.50)                                        
  3 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              6:12.03    5:58.80 JO     
                  32.65     1:08.64 (35.99)     1:45.76 (37.12)     2:22.82 (37.06)
        3:00.00 (37.18)     3:36.96 (36.96)     4:14.04 (37.08)     4:50.44 (36.40)
        5:26.04 (35.60)     5:58.80 (32.76)                                        
  4 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                6:06.66    5:59.87 JO     
                  32.88     1:09.86 (36.98)     1:46.93 (37.07)     2:23.94 (37.01)
        3:01.87 (37.93)     3:39.68 (37.81)     4:16.55 (36.87)     4:52.55 (36.00)
        5:28.19 (35.64)     5:59.87 (31.68)                                        
  5 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR   6:05.90    6:01.33 JO     
                  30.88     1:06.84 (35.96)     1:43.06 (36.22)     2:19.51 (36.45)
        2:56.69 (37.18)     3:33.99 (37.30)     4:11.32 (37.33)     4:48.50 (37.18)
        5:25.42 (36.92)     6:01.33 (35.91)                                        
  6 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR  6:07.73    6:01.53 JO     
                  33.04     1:08.93 (35.89)     1:45.79 (36.86)     2:22.40 (36.61)
        2:59.53 (37.13)     3:36.13 (36.60)     4:13.63 (37.50)     4:50.37 (36.74)
        5:27.86 (37.49)     6:01.53 (33.67)                                        
SILV - Division  
  1 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  6:02.33    6:02.30 SILV   
                  31.08     1:06.28 (35.20)     1:43.36 (37.08)     2:20.57 (37.21)
        2:58.00 (37.43)     3:35.30 (37.30)     4:12.87 (37.57)     4:50.36 (37.49)
        5:27.35 (36.99)     6:02.30 (34.95)                                        
  2 Miller, Tahlia N    12 Twisters-MR          6:17.96    6:03.08 SILV   
                  32.53     1:08.32 (35.79)     1:45.13 (36.81)     2:22.32 (37.19)
        2:59.44 (37.12)     3:36.87 (37.43)     4:14.32 (37.45)     4:51.63 (37.31)
        5:28.26 (36.63)     6:03.08 (34.82)                                        
  3 Zhang, Crystal      11 GATE-MR              6:18.82    6:08.78 SILV   
                  32.37     1:08.53 (36.16)     1:45.89 (37.36)     2:23.51 (37.62)
        3:01.24 (37.73)     3:38.72 (37.48)     4:16.69 (37.97)     4:54.98 (38.29)
        5:32.39 (37.41)     6:08.78 (36.39)                                        
  4 Burns, Emily        12 LBA-MR               6:22.81    6:08.79 SILV   
                  33.23     1:10.12 (36.89)     1:47.99 (37.87)     2:25.55 (37.56)
        3:03.77 (38.22)     3:40.35 (36.58)     4:18.32 (37.97)     4:55.73 (37.41)
        5:33.48 (37.75)     6:08.79 (35.31)                                        
  5 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR   6:09.37    6:08.97 SILV   
                  32.76     1:09.69 (36.93)     1:48.31 (38.62)     2:27.48 (39.17)
        3:05.16 (37.68)     3:43.72 (38.56)     4:20.88 (37.16)     4:58.16 (37.28)
        5:33.80 (35.64)     6:08.97 (35.17)                                        
  6 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR  6:19.83    6:18.38 SILV   
                  33.10     1:10.34 (37.24)     1:48.53 (38.19)     2:28.33 (39.80)
        3:08.14 (39.81)     3:47.81 (39.67)     4:26.14 (38.33)     5:03.39 (37.25)
        5:41.44 (38.05)     6:18.38 (36.94)                                        
  7 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           6:17.21    6:20.59 SILV   
                  32.74     1:09.07 (36.33)     1:47.33 (38.26)                    
                                                                        5:03.96 ( )
        5:43.44 (39.48)     6:20.59 (37.15)                                        
  8 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  6:25.13    6:22.28 SILV   
                  33.89     1:11.46 (37.57)     1:50.12 (38.66)     2:29.36 (39.24)
        3:08.92 (39.56)     3:47.96 (39.04)     4:26.55 (38.59)     5:06.05 (39.50)
        5:44.89 (38.84)     6:22.28 (37.39)                                        
  9 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR  6:12.40    6:24.83 SILV   
                  33.47     1:11.44 (37.97)     1:50.89 (39.45)     2:30.55 (39.66)
        3:10.32 (39.77)     3:49.90 (39.58)     4:29.96 (40.06)     5:09.23 (39.27)
        5:48.25 (39.02)     6:24.83 (36.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  6:24.08    6:40.34        
                  33.04     1:12.16 (39.12)     1:52.36 (40.20)     2:33.24 (40.88)
        3:14.97 (41.73)     3:56.27 (41.30)     4:38.11 (41.84)     5:20.33 (42.22)
        6:01.23 (40.90)     6:40.34 (39.11)                                        
 -- Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   6:10.54        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.99  JO
                33.00  SMAX
                38.09  SILV
 Meet Qualifying:  33.00 - 38.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Harrington, Brooke F      12 LBA-MR                    NT      32.39 JO     
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                33.00  SMAX
                38.09  SILV
 Meet Qualifying:  33.00 - 38.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR                 33.16      31.76 JO     
  1 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR    33.49      31.76 JO     
  3 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR           33.59      31.96 JO     
  4 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR    33.02      32.04 JO     
  5 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR     34.32      32.19 JO     
  6 Conte, Katie M      12 Express Swimming-MR    33.81      32.50 JO     
  7 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                  34.14      32.60 JO     
  8 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR                34.05      32.66 JO     
  9 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR                35.29      32.68 JO     
 10 Ostensen, Sara      12 WAC-MR                 34.92      32.80 JO     
 11 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR                 33.44      32.82 JO     
 12 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR    33.33      32.84 JO     
 13 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR                35.45      32.88 JO     
 14 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR    33.69      32.98 JO     
SILV - Division  
  1 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR    35.78      33.01 SILV   
  2 NG, Jasmine         12 NCAC-MR                33.16      33.05 SILV   
  3 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR            34.61      33.16 SILV   
  4 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                34.43      33.34 SILV   
  5 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR     34.78      33.35 SILV   
  5 Chu, Annie          11 Twisters-MR            34.14      33.35 SILV   
  7 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR      35.64      33.36 SILV   
  8 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR      35.17      33.38 SILV   
  8 Krische, Sheila M   12 CIY-MR                 33.96      33.38 SILV   
  8 Drew, Sami B        12 Middies-MR             34.64      33.38 SILV   
 11 Harrington, Brooke  12 LBA-MR                 37.34      33.40 SILV   
 12 Lara, Tiffany       12 BASC-MR                34.40      33.44 SILV   
 13 Solis, Gabriela     12 LBA-MR                 34.16      33.56 SILV   
 14 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR    33.72      33.58 SILV   
 15 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR    34.64      33.67 SILV   
 16 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR      33.85      33.70 SILV   
 17 Thom, Miriam        11 Twisters-MR            34.26      33.74 SILV   
 18 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      35.58      33.76 SILV   
 19 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             34.46      33.78 SILV   
 20 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR      35.59      33.87 SILV   
 21 Wong, Samantha H    12 HS-MR                  34.08      33.89 SILV   
 22 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR              36.33      34.06 SILV   
 23 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR                33.80      34.15 SILV   
 23 Scala, Maggie A     11 WEST-MR                36.99      34.15 SILV   
 25 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR      36.25      34.22 SILV   
 26 DU, Maritha L       12 Express Swimming-MR    36.33      34.37 SILV   
 27 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      34.74      34.42 SILV   
 28 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR            36.03      34.44 SILV   
 29 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            34.58      34.54 SILV   
 30 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                34.33      34.68 SILV   
 30 Nyquist, Hannah M   11 WAC-MR                 36.52      34.68 SILV   
 32 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR                 36.59      34.85 SILV   
 33 Owen, Alyssa R      12 HS-MR                  35.99      34.98 SILV   
 34 Pasion, Valerie B   12 Express Swimming-MR    35.45      35.09 SILV   
 34 Fried, Lexi N       11 Flying Dolphins-MR     34.88      35.09 SILV   
 36 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR    33.98      35.10 SILV   
 37 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR     37.76      35.11 SILV   
 38 Thompson, Anna M    11 Express Swimming-MR    36.88      35.21 SILV   
 39 Xing, Michelle L    11 FLY-MR                 35.46      35.22 SILV   
 40 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR      35.02      35.34 SILV   
 41 Marsillo, Victoria  12 HS-MR                  37.37      35.40 SILV   
 42 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR    36.33      35.41 SILV   
 43 Fafian, Katherine   12 Rac @ Jcc-MR           34.64      35.45 SILV   
 44 Yeh, Chloe A        12 FLY-MR                 35.38      35.51 SILV   
 45 SU, Rachael         12 NCAC-MR                35.98      35.53 SILV   
 46 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR                37.49      35.56 SILV   
 47 Yanos, Claudia H    12 Flying Dolphins-MR     37.01      35.61 SILV   
 48 Stevens, Jenna      12 LBA-MR                 36.33      35.79 SILV   
 49 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR     36.27      35.85 SILV   
 50 Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR                36.79      35.87 SILV   
 51 Brenes, Eva J       11 Rac @ Jcc-MR           37.04      36.01 SILV   
 52 Schatz, Dana L      11 Flying Dolphins-MR     37.91      36.08 SILV   
 53 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR               37.07      36.12 SILV   
 54 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR    37.11      36.17 SILV   
 55 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            36.94      36.33 SILV   
 56 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR              37.84      36.37 SILV   
 57 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR            36.28      36.51 SILV   
 58 Perez, Kyara        12 MAD-MR                 36.31      36.67 SILV   
 59 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR    36.44      36.72 SILV   
 60 Waller, Brooke      11 LBA-MR                 37.84      36.80 SILV   
 61 Huie, Jody          12 FLY-MR                 37.11      36.85 SILV   
 62 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR            37.70      36.86 SILV   
 63 Batista, Marletty   12 RedTails-MR            37.17      36.98 SILV   
 64 Chopey, Julia S     12 FLY-MR                 35.95      37.01 SILV   
 65 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR    37.78      37.04 SILV   
 66 Elias, Catherine S  12 Rac @ Jcc-MR           37.91      37.12 SILV   
 67 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR                38.09      37.16 SILV   
 68 Brogan, Julianna N  11 Express Swimming-MR    37.48      37.31 SILV   
 69 McAteer, Emma M     11 Middies-MR             38.06      37.45 SILV   
 70 McDermott, Annie E  12 Flying Dolphins-MR     37.84      37.71 SILV   
 71 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR                37.99      37.79 SILV   
Non-Award Division  
  1 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR            37.59      38.52        
  2 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR           37.97      39.17        
 -- Ambrey, Alana D     12 UNLGA-MR               37.73         NS        
 -- Lantin, Alexa       12 Badger-MR              37.70         NS        
 -- Panitz, Georgia A   12 Badger-MR              35.07         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.99  JO
                33.00  SMAX
                38.09  SILV
 Meet Qualifying:  33.00 - 38.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kuester, Garrity A        11 Express Swimming-MR       NT      33.41 SILV   
  2 Gonzalez, Miranda R       12 Express Swimming-MR       NT      33.98 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX
              1:22.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:10.50 - 1:22.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR                    NT    1:12.33 SILV   
                  34.24     1:12.33 (38.09)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX
              1:22.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:10.50 - 1:22.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  1:11.72    1:09.35 JO     
                  33.74     1:09.35 (35.61)                                        
  2 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   1:11.38    1:09.39 JO     
                  33.53     1:09.39 (35.86)                                        
  3 Nonaka, Momoka      12 WEST-MR              1:11.25    1:09.46 JO     
                  34.46     1:09.46 (35.00)                                        
  4 Harrington, Brooke  12 LBA-MR               1:12.57    1:09.62 JO     
                  33.64     1:09.62 (35.98)                                        
  5 Ostensen, Sara      12 WAC-MR               1:11.46    1:09.80 JO     
                  33.94     1:09.80 (35.86)                                        
  6 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR               1:11.94    1:10.01 JO     
                  34.30     1:10.01 (35.71)                                        
  7 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR         1:12.35    1:10.02 JO     
                  34.38     1:10.02 (35.64)                                        
  8 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   1:12.96    1:10.26 JO     
                  34.40     1:10.26 (35.86)                                        
  9 NG, Jasmine         12 NCAC-MR              1:13.99    1:10.29 JO     
                  33.38     1:10.29 (36.91)                                        
SILV - Division  
  1 Drew, Sami B        12 Middies-MR           1:12.35    1:10.52 SILV   
                  34.58     1:10.52 (35.94)                                        
  2 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR  1:10.80    1:10.83 SILV   
                  34.08     1:10.83 (36.75)                                        
  3 Chu, Annie          11 Twisters-MR          1:12.33    1:10.85 SILV   
                  33.59     1:10.85 (37.26)                                        
  4 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               1:11.98    1:11.00 SILV   
                  33.72     1:11.00 (37.28)                                        
  5 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR   1:10.52    1:11.27 SILV   
                  34.67     1:11.27 (36.60)                                        
  6 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  1:11.58    1:11.49 SILV   
                  34.71     1:11.49 (36.78)                                        
  7 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR   1:11.43    1:11.60 SILV   
                  34.59     1:11.60 (37.01)                                        
  8 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              1:12.47    1:11.70 SILV   
                  34.64     1:11.70 (37.06)                                        
  9 Lara, Tiffany       12 BASC-MR              1:14.92    1:11.83 SILV   
                  34.27     1:11.83 (37.56)                                        
 10 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:12.91    1:12.01 SILV   
                  34.17     1:12.01 (37.84)                                        
 11 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          1:14.82    1:12.60 SILV   
                  35.64     1:12.60 (36.96)                                        
 12 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    1:17.07    1:12.77 SILV   
 13 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR  1:11.50    1:12.82 SILV   
                  35.36     1:12.82 (37.46)                                        
 14 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    1:13.41    1:12.85 SILV   
                  34.86     1:12.85 (37.99)                                        
 15 Thom, Miriam        11 Twisters-MR          1:13.96    1:13.05 SILV   
                  34.70     1:13.05 (38.35)                                        
 16 Edwards, Kaelyn M   12 HS-MR                1:14.29    1:13.11 SILV   
                  35.33     1:13.11 (37.78)                                        
 17 Smith, Megan E      12 Express Swimming-MR  1:15.52    1:13.73 SILV   
                  36.14     1:13.73 (37.59)                                        
 18 Costanzo, Erica     11 Rac @ Jcc-MR         1:15.75    1:13.91 SILV   
 19 Veru, Nicole        12 GAEL-MR              1:13.38    1:14.08 SILV   
                  35.92     1:14.08 (38.16)                                        
 20 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                1:14.88    1:14.22 SILV   
                  36.62     1:14.22 (37.60)                                        
 21 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR            1:15.49    1:14.37 SILV   
                  35.73     1:14.37 (38.64)                                        
 22 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              1:16.44    1:14.47 SILV   
                  36.47     1:14.47 (38.00)                                        
 23 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR  1:12.08    1:14.59 SILV   
                  36.39     1:14.59 (38.20)                                        
 23 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR    1:14.78    1:14.59 SILV   
                  35.92     1:14.59 (38.67)                                        
 25 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:15.66    1:14.64 SILV   
                  35.84     1:14.64 (38.80)                                        
 26 Levin, Emma         12 LBA-MR               1:15.93    1:14.68 SILV   
                  35.54     1:14.68 (39.14)                                        
 27 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR          1:18.15    1:14.79 SILV   
 28 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    1:20.09    1:15.61 SILV   
                  37.70     1:15.61 (37.91)                                        
 29 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR              1:16.75    1:15.63 SILV   
                  36.32     1:15.63 (39.31)                                        
 30 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    1:18.38    1:15.66 SILV   
                  36.85     1:15.66 (38.81)                                        
 31 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:17.71    1:15.73 SILV   
                  36.96     1:15.73 (38.77)                                        
 32 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR    1:16.91    1:15.89 SILV   
                  36.78     1:15.89 (39.11)                                        
 33 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:15.14    1:15.99 SILV   
                  36.48     1:15.99 (39.51)                                        
 34 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR   1:19.12    1:16.07 SILV   
                  36.49     1:16.07 (39.58)                                        
 35 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:20.90    1:16.17 SILV   
                  36.46     1:16.17 (39.71)                                        
 36 Pasion, Valerie B   12 Express Swimming-MR  1:19.80    1:16.25 SILV   
                  36.40     1:16.25 (39.85)                                        
 37 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR  1:13.25    1:16.31 SILV   
                  36.69     1:16.31 (39.62)                                        
 38 Fafian, Katherine   12 Rac @ Jcc-MR         1:15.93    1:16.36 SILV   
                  37.57     1:16.36 (38.79)                                        
 39 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR    1:19.90    1:16.73 SILV   
                  37.99     1:16.73 (38.74)                                        
 40 Wong, Samantha H    12 HS-MR                1:14.98    1:16.80 SILV   
                  36.79     1:16.80 (40.01)                                        
 41 Johnson, Holly C    12 WEST-MR              1:18.05    1:17.12 SILV   
                  38.16     1:17.12 (38.96)                                        
 42 Burns, Emily        12 LBA-MR               1:17.52    1:17.17 SILV   
                  38.17     1:17.17 (39.00)                                        
 43 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:15.70    1:17.25 SILV   
                  37.57     1:17.25 (39.68)                                        
 44 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    1:17.23    1:17.37 SILV   
                  37.77     1:17.37 (39.60)                                        
 45 Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR              1:18.44    1:17.40 SILV   
                  36.61     1:17.40 (40.79)                                        
 46 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  1:13.65    1:17.41 SILV   
 47 Fried, Lexi N       11 Flying Dolphins-MR   1:15.76    1:17.44 SILV   
                  37.04     1:17.44 (40.40)                                        
 48 Nyquist, Hannah M   11 WAC-MR               1:18.74    1:17.52 SILV   
                  37.66     1:17.52 (39.86)                                        
 49 Owen, Alyssa R      12 HS-MR                1:19.87    1:17.75 SILV   
                  37.65     1:17.75 (40.10)                                        
 50 Giordano, Julia L   12 Express Swimming-MR  1:18.44    1:17.76 SILV   
                  37.63     1:17.76 (40.13)                                        
 51 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR               1:22.25    1:17.80 SILV   
                  37.53     1:17.80 (40.27)                                        
 52 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:18.86    1:17.85 SILV   
                  37.91     1:17.85 (39.94)                                        
 53 Thompson, Anna M    11 Express Swimming-MR  1:20.30    1:18.19 SILV   
 54 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR  1:16.78    1:18.24 SILV   
                  37.18     1:18.24 (41.06)                                        
 55 Yanos, Claudia H    12 Flying Dolphins-MR   1:17.74    1:18.35 SILV   
                  38.14     1:18.35 (40.21)                                        
 56 SU, Rachael         12 NCAC-MR              1:17.85    1:18.36 SILV   
                  37.44     1:18.36 (40.92)                                        
 57 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR              1:21.28    1:18.37 SILV   
                  38.06     1:18.37 (40.31)                                        
 58 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR  1:18.85    1:18.40 SILV   
                  38.42     1:18.40 (39.98)                                        
 59 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:20.55    1:18.57 SILV   
                  38.24     1:18.57 (40.33)                                        
 60 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:17.81    1:18.58 SILV   
                  37.80     1:18.58 (40.78)                                        
 61 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR  1:18.29    1:18.75 SILV   
                  38.38     1:18.75 (40.37)                                        
 62 Schatz, Dana L      11 Flying Dolphins-MR   1:22.36    1:18.98 SILV   
                  37.88     1:18.98 (41.10)                                        
 63 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR            1:16.76    1:19.11 SILV   
                  38.77     1:19.11 (40.34)                                        
 64 Waller, Brooke      11 LBA-MR               1:21.99    1:19.52 SILV   
                  39.16     1:19.52 (40.36)                                        
 65 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR              1:18.71    1:19.54 SILV   
                  38.08     1:19.54 (41.46)                                        
 66 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:19.38    1:19.66 SILV   
                  39.45     1:19.66 (40.21)                                        
 67 Marsillo, Victoria  12 HS-MR                1:22.22    1:19.67 SILV   
 68 Ambrey, Alana D     12 UNLGA-MR             1:20.94    1:19.73 SILV   
                  38.18     1:19.73 (41.55)                                        
 69 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR             1:19.32    1:19.86 SILV   
                  39.22     1:19.86 (40.64)                                        
 70 McDermott, Annie E  12 Flying Dolphins-MR   1:22.03    1:19.93 SILV   
                  39.11     1:19.93 (40.82)                                        
 71 Marks, Lily M       12 Agua Swim Team-MR    1:21.87    1:20.50 SILV   
                  39.51     1:20.50 (40.99)                                        
 72 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:22.90    1:20.70 SILV   
                  39.08     1:20.70 (41.62)                                        
 73 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:20.93    1:20.75 SILV   
                  40.72     1:20.75 (40.03)                                        
 74 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:20.80    1:20.76 SILV   
                  39.96     1:20.76 (40.80)                                        
 75 Babel, Kristen M    11 Express Swimming-MR  1:19.69    1:21.13 SILV   
                  39.93     1:21.13 (41.20)                                        
 76 Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR          1:22.95    1:21.16 SILV   
                  38.65     1:21.16 (42.51)                                        
 77 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:21.03    1:21.28 SILV   
                  39.59     1:21.28 (41.69)                                        
 78 McAteer, Emma M     11 Middies-MR           1:22.63    1:21.56 SILV   
                  39.74     1:21.56 (41.82)                                        
 79 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                1:20.83    1:21.76 SILV   
                  39.39     1:21.76 (42.37)                                        
 80 Gangemi, Samantha   12 HS-MR                1:21.39    1:21.78 SILV   
                  39.34     1:21.78 (42.44)                                        
 81 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR              1:21.44    1:21.97 SILV   
                  39.33     1:21.97 (42.64)                                        
 82 Gak, Mila M         11 RIST-MR              1:18.81    1:21.99 SILV   
                  41.00     1:21.99 (40.99)                                        
 83 Rogan, Emily E      12 Express Swimming-MR  1:18.89    1:22.01 SILV   
 84 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  1:19.20    1:22.21 SILV   
                  40.25     1:22.21 (41.96)                                        
 85 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR              1:22.24    1:22.49 SILV   
                  40.34     1:22.49 (42.15)                                        
Non-Award Division  
  1 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR          1:22.63    1:23.50        
                  38.82     1:23.50 (44.68)                                        
  2 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR  1:21.10    1:23.52        
                  40.08     1:23.52 (43.44)                                        
  3 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR              1:22.28    1:23.58        
  4 Siegel, Blaine      12 LBA-MR               1:20.87    1:23.70        
                  41.27     1:23.70 (42.43)                                        
  5 Fitzgibbons, Elean  11 WEST-MR              1:22.22    1:23.93        
                  40.68     1:23.93 (43.25)                                        
  6 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR          1:22.85    1:24.11        
  7 Sheinberg, Faith    11 LBA-MR               1:21.65    1:25.38        
                  41.09     1:25.38 (44.29)                                        
 -- Stevens, Jenna      12 LBA-MR               1:17.75         DQ        
      63 Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.00 - 2:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Drew, Sami B        12 Middies-MR           2:36.01    2:29.81 JO     
                  35.94     1:13.60 (37.66)     1:51.73 (38.13)     2:29.81 (38.08)
  2 Harrington, Brooke  12 LBA-MR               2:49.82    2:29.96 JO     
                  35.02     1:13.14 (38.12)     1:52.39 (39.25)     2:29.96 (37.57)
  3 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                2:33.45    2:30.28 JO     
                  35.40     1:13.29 (37.89)     1:52.39 (39.10)     2:30.28 (37.89)
SILV - Division  
  1 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR   2:42.44    2:34.37 SILV   
                  35.69     1:15.14 (39.45)     1:55.76 (40.62)     2:34.37 (38.61)
  2 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              2:38.40    2:34.58 SILV   
                  36.42     1:16.57 (40.15)     1:57.03 (40.46)     2:34.58 (37.55)
  3 Solis, Gabriela     12 LBA-MR               2:43.99    2:36.14 SILV   
                  36.85     1:16.44 (39.59)     1:57.63 (41.19)     2:36.14 (38.51)
  4 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR   2:34.75    2:37.50 SILV   
                  36.20     1:16.05 (39.85)     1:58.07 (42.02)     2:37.50 (39.43)
  5 Thom, Miriam        11 Twisters-MR          2:37.98    2:38.03 SILV   
                  35.93     1:15.75 (39.82)     1:57.41 (41.66)     2:38.03 (40.62)
  6 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           2:43.46    2:39.06 SILV   
                  37.96     1:18.12 (40.16)     1:59.02 (40.90)     2:39.06 (40.04)
  6 Burns, Emily        12 LBA-MR               2:54.29    2:39.06 SILV   
                  37.60     1:18.17 (40.57)     1:59.27 (41.10)     2:39.06 (39.79)
  8 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    2:50.25    2:40.41 SILV   
                  38.61     1:18.73 (40.12)     2:00.80 (42.07)     2:40.41 (39.61)
  9 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                2:46.17    2:41.87 SILV   
                                1:19.23 ( )     2:02.20 (42.97)     2:41.87 (39.67)
 10 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              2:53.71    2:41.89 SILV   
                  37.84     1:18.99 (41.15)     2:00.84 (41.85)     2:41.89 (41.05)
 11 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              2:50.59    2:42.37 SILV   
                  36.89     1:17.48 (40.59)     2:00.43 (42.95)     2:42.37 (41.94)
 12 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    2:49.57    2:44.51 SILV   
                  38.76     1:20.13 (41.37)     2:02.92 (42.79)     2:44.51 (41.59)
 13 Yanos, Claudia H    12 Flying Dolphins-MR   2:55.07    2:46.56 SILV   
                  38.89   2:46.56 (2:07.67)                                        
 14 Owen, Alyssa R      12 HS-MR                2:49.51    2:47.07 SILV   
                  38.35     1:21.91 (43.56)     2:05.58 (43.67)     2:47.07 (41.49)
 15 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    2:44.59    2:47.42 SILV   
                  40.09     1:24.36 (44.27)     2:08.90 (44.54)     2:47.42 (38.52)
 16 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    2:49.42    2:48.15 SILV   
 17 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR              2:52.74    2:48.49 SILV   
                  39.60     1:22.49 (42.89)     2:05.73 (43.24)     2:48.49 (42.76)
 18 Bayer, Cally        12 Middies-MR           2:52.87    2:48.84 SILV   
                  41.09     1:23.32 (42.23)     2:08.36 (45.04)     2:48.84 (40.48)
 19 Fried, Lexi N       11 Flying Dolphins-MR   2:42.16    2:49.46 SILV   
                  38.64     1:21.32 (42.68)     2:06.00 (44.68)     2:49.46 (43.46)
 20 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                2:54.26    2:53.93 SILV   
                1:22.83     2:09.16 (46.33)     2:53.93 (44.77)                    
Non-Award Division  
  1 Habib, Maggie       12 Agua Swim Team-MR    2:52.98    2:57.38        
                  41.72     1:26.25 (44.53)     2:12.44 (46.19)     2:57.38 (44.94)
 -- Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            2:34.99         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  SMAX
                43.29  SILV
 Meet Qualifying:  37.20 - 43.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chamberlin, Zoe T         11 APEX-MR                   NT      36.64 JO     
  2 Rohan, Julia R            12 APEX-MR                   NT      37.31 SILV   
  3 Achil, Shabie J           12 Express Swimming-MR       NT      38.86 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  SMAX
                43.29  SILV
 Meet Qualifying:  37.20 - 43.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Corrine F           12 Express Swimming-MR       NT      37.42 SILV   
  2 Fried, Lexi N             11 Flying Dolphins-MR        NT      38.60 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  SMAX
                43.29  SILV
 Meet Qualifying:  37.20 - 43.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR    37.73      35.86 JO     
  2 London, Katherine   12 WAC-MR                 37.95      36.45 JO     
  3 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                  38.60      36.56 JO     
  4 Miller, Tahlia N    12 Twisters-MR            38.68      36.66 JO     
  5 Flagiello, Mia      12 WAC-MR                 38.45      36.77 JO     
  6 Levin, Emma         12 LBA-MR                 38.33      36.87 JO     
  7 Chase, Samantha R   12 LBA-MR                 37.38      36.90 JO     
  8 Corcoran, Annabell  11 Express Swimming-MR    38.27      36.97 JO     
  9 Campanile, Angelin  12 Middies-MR             38.52      37.19 JO     
SILV - Division  
  1 Wong, Samantha H    12 HS-MR                  37.53      37.22 SILV   
  2 Rohan, Julia R      12 APEX-MR                37.55      37.24 SILV   
  3 Chen, Chelsea W     11 FLY-MR                 38.78      37.33 SILV   
  4 Hall, Corrine F     12 Express Swimming-MR    38.98      37.36 SILV   
  5 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR    38.01      37.42 SILV   
  5 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR    39.34      37.42 SILV   
  7 Ostensen, Sara      12 WAC-MR                 38.47      37.58 SILV   
  8 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                  38.70      37.69 SILV   
  9 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR                 38.30      37.70 SILV   
 10 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR      41.55      37.74 SILV   
 11 Zhang, Crystal      11 GATE-MR                40.51      37.87 SILV   
 11 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR                37.88      37.87 SILV   
 13 Showers, Amelia R   12 Badger-MR              38.93      37.95 SILV   
 14 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            38.39      38.00 SILV   
 15 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR      40.01      38.18 SILV   
 16 Lin, Iris Q         12 NCAC-MR                37.21      38.24 SILV   
 17 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR      39.09      38.28 SILV   
 18 Reiter, Valerie G   12 FLY-MR                 39.26      38.30 SILV   
 19 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR      42.30      38.32 SILV   
 20 Hricay, Morgan J    11 Middies-MR             41.12      38.35 SILV   
 21 Bryce, Jane         12 WEST-MR                42.27      38.47 SILV   
 22 Nonaka, Momoka      12 WEST-MR                37.69      38.64 SILV   
 23 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR    38.89      38.65 SILV   
 24 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                40.01      38.73 SILV   
 25 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      40.37      38.81 SILV   
 26 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR    39.50      38.83 SILV   
 27 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR                41.17      38.85 SILV   
 28 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR              39.76      39.10 SILV   
 29 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR     39.82      39.13 SILV   
 30 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR    40.55      39.14 SILV   
 31 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR                40.00      39.15 SILV   
 31 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR    39.28      39.15 SILV   
 33 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR            41.30      39.17 SILV   
 34 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR    40.09      39.37 SILV   
 35 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR              40.22      39.40 SILV   
 36 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR                 42.23      39.50 SILV   
 37 Lyons, Courtney M   12 Badger-MR              41.87      39.53 SILV   
 37 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR      42.41      39.53 SILV   
 39 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR      40.94      39.55 SILV   
 40 Colucci, Christina  12 Middies-MR             39.32      39.56 SILV   
 41 Conte, Katie M      12 Express Swimming-MR    38.98      39.63 SILV   
 42 Wu, Brianna A       12 Manhattan Makos-MR     42.17      39.65 SILV   
 43 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR                41.68      39.68 SILV   
 44 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR      40.51      39.69 SILV   
 45 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR           39.70      39.71 SILV   
 46 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      40.40      39.77 SILV   
 47 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR              42.24      39.79 SILV   
 48 Chopey, Julia S     12 FLY-MR                 39.70      39.83 SILV   
 49 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR     43.08      39.84 SILV   
 50 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR      41.32      39.85 SILV   
 51 Lu, Helen           11 FLY-MR                 39.78      39.95 SILV   
 51 Reiter, Stephanie   12 FLY-MR                 39.79      39.95 SILV   
 51 Fried, Lexi N       11 Flying Dolphins-MR     39.79      39.95 SILV   
 54 Lara, Tiffany       12 BASC-MR                43.12      39.97 SILV   
 55 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR     41.59      39.99 SILV   
 56 Mackin, Sophie F    11 Flying Dolphins-MR     43.10      40.02 SILV   
 57 Moon, Jacqueline    11 FLY-MR                 40.63      40.05 SILV   
 58 Rogan, Emily E      12 Express Swimming-MR    41.05      40.21 SILV   
 59 Hongamata, Petra    12 NCAC-MR                41.68      40.25 SILV   
 60 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR                42.16      40.36 SILV   
 61 Pasion, Valerie B   12 Express Swimming-MR    41.07      40.44 SILV   
 62 Mitchell, Margaret  11 WEST-MR                41.99      40.45 SILV   
 63 Gak, Mila M         11 RIST-MR                41.58      40.51 SILV   
 64 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR     41.54      40.52 SILV   
 65 Xing, Michelle L    11 FLY-MR                 40.17      40.57 SILV   
 66 Chu, Annie          11 Twisters-MR            41.21      40.61 SILV   
 67 Babel, Kristen M    11 Express Swimming-MR    41.93      40.71 SILV   
 68 Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR                41.80      40.80 SILV   
 69 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR               42.25      40.81 SILV   
 70 Brogan, Julianna N  11 Express Swimming-MR    41.51      40.85 SILV   
 71 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR            41.66      40.88 SILV   
 72 Fitzgibbons, Elean  11 WEST-MR                42.44      40.90 SILV   
 73 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR            41.28      41.06 SILV   
 74 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR      40.36      41.09 SILV   
 75 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR                41.25      41.11 SILV   
 76 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR    41.21      41.15 SILV   
 77 Carrasquil, Ariana  12 KB Makos-MR            41.43      41.24 SILV   
 78 Huie, Jody          12 FLY-MR                 42.15      41.50 SILV   
 79 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      41.11      41.51 SILV   
 80 Angel, Mikayla E    12 Express Swimming-MR    42.80      41.55 SILV   
 81 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR      42.87      41.56 SILV   
 82 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR    42.01      41.71 SILV   
 83 McDermott, Annie E  12 Flying Dolphins-MR     40.85      41.82 SILV   
 84 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             42.24      42.16 SILV   
 85 Shen, Alexandra     12 HS-MR                  42.59      42.39 SILV   
 86 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR           42.12      42.61 SILV   
 87 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR            43.17      42.64 SILV   
 88 Batista, Marletty   12 RedTails-MR            42.11      42.88 SILV   
Non-Award Division  
  1 Thompson, Anna M    11 Express Swimming-MR    42.44      43.32        
  2 Habib, Maggie       12 Agua Swim Team-MR      43.09      43.39        
  3 Hall, Kendall L     11 Express Swimming-MR    43.24      43.70        
 -- Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR    42.81         NS        
 -- Costanzo, Erica     11 Rac @ Jcc-MR           42.59         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX
              1:32.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.50 - 1:32.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mo, Wendy           12 FLY-MR               1:21.06    1:18.95 JO     
                  37.13     1:18.95 (41.82)                                        
  2 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   1:22.66    1:19.40 JO     
                  37.55     1:19.40 (41.85)                                        
  3 Lazaroni, Georgia   11 Badger-MR            1:26.06    1:19.49 JO     
                  38.13     1:19.49 (41.36)                                        
  4 Starzyk, Stephany   12 Twisters-MR          1:20.56    1:19.61 JO     
                  38.00     1:19.61 (41.61)                                        
  5 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:21.71    1:19.80 JO     
                  38.02     1:19.80 (41.78)                                        
  6 Flagiello, Mia      12 WAC-MR               1:22.44    1:20.13 JO     
                  38.49     1:20.13 (41.64)                                        
SILV - Division  
  1 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:21.80    1:20.78 SILV   
                  37.61     1:20.78 (43.17)                                        
  2 Miller, Tahlia N    12 Twisters-MR          1:23.82    1:20.79 SILV   
                  38.11     1:20.79 (42.68)                                        
  3 Corcoran, Annabell  11 Express Swimming-MR  1:21.69    1:20.95 SILV   
                  37.90     1:20.95 (43.05)                                        
  4 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR   1:22.80    1:21.05 SILV   
                  37.84     1:21.05 (43.21)                                        
  5 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              1:21.63    1:21.11 SILV   
                  37.89     1:21.11 (43.22)                                        
  6 Showers, Amelia R   12 Badger-MR            1:21.51    1:21.33 SILV   
                  38.70     1:21.33 (42.63)                                        
  7 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR    1:28.23    1:21.40 SILV   
                  39.58     1:21.40 (41.82)                                        
  8 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR  1:21.19    1:21.42 SILV   
                  37.59     1:21.42 (43.83)                                        
  9 London, Katherine   12 WAC-MR               1:29.62    1:21.64 SILV   
                  38.59     1:21.64 (43.05)                                        
 10 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR               1:23.35    1:21.83 SILV   
                  38.78     1:21.83 (43.05)                                        
 11 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:22.89    1:21.93 SILV   
                  38.67     1:21.93 (43.26)                                        
 12 Ostensen, Sara      12 WAC-MR               1:28.68    1:22.31 SILV   
                  38.87     1:22.31 (43.44)                                        
 13 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                1:24.55    1:22.59 SILV   
                  39.57     1:22.59 (43.02)                                        
 14 Nonaka, Momoka      12 WEST-MR              1:20.56    1:22.65 SILV   
                  39.61     1:22.65 (43.04)                                        
 15 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    1:25.21    1:22.70 SILV   
                  39.01     1:22.70 (43.69)                                        
 16 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   1:26.45    1:22.74 SILV   
                  38.88     1:22.74 (43.86)                                        
 17 Levin, Emma         12 LBA-MR               1:23.29    1:22.81 SILV   
                  38.34     1:22.81 (44.47)                                        
 18 Hall, Corrine F     12 Express Swimming-MR  1:25.26    1:22.83 SILV   
                  38.66     1:22.83 (44.17)                                        
 19 Bryce, Jane         12 WEST-MR              1:24.78    1:22.92 SILV   
                  38.83     1:22.92 (44.09)                                        
 20 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                1:24.99    1:22.95 SILV   
                  39.32     1:22.95 (43.63)                                        
 21 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  1:25.16    1:23.04 SILV   
                  40.11     1:23.04 (42.93)                                        
 22 Chase, Samantha R   12 LBA-MR               1:23.24    1:23.09 SILV   
                  38.17     1:23.09 (44.92)                                        
 23 Zhang, Crystal      11 GATE-MR              1:21.67    1:23.12 SILV   
                  39.80     1:23.12 (43.32)                                        
 24 Yeh, Chloe A        12 FLY-MR               1:23.40    1:23.28 SILV   
                  39.14     1:23.28 (44.14)                                        
 25 Drew, Sami B        12 Middies-MR           1:24.02    1:23.74 SILV   
                  39.98     1:23.74 (43.76)                                        
 26 Conte, Katie M      12 Express Swimming-MR  1:24.71    1:23.99 SILV   
                  40.24     1:23.99 (43.75)                                        
 27 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              1:24.93    1:24.19 SILV   
                  40.60     1:24.19 (43.59)                                        
 28 Lin, Iris Q         12 NCAC-MR              1:23.99    1:24.21 SILV   
                  39.36     1:24.21 (44.85)                                        
 29 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR              1:24.59    1:24.41 SILV   
                  39.94     1:24.41 (44.47)                                        
 30 Veru, Nicole        12 GAEL-MR              1:25.09    1:24.42 SILV   
                  39.35     1:24.42 (45.07)                                        
 31 Chen, Chelsea W     11 FLY-MR               1:23.88    1:24.51 SILV   
                  39.47     1:24.51 (45.04)                                        
 32 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    1:26.54    1:24.84 SILV   
                  40.56     1:24.84 (44.28)                                        
 33 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR  1:24.50    1:24.99 SILV   
                  40.09     1:24.99 (44.90)                                        
 34 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              1:26.67    1:25.09 SILV   
                  39.76     1:25.09 (45.33)                                        
 35 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  1:24.49    1:25.14 SILV   
                  40.41     1:25.14 (44.73)                                        
 36 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR  1:26.09    1:25.31 SILV   
                  40.70     1:25.31 (44.61)                                        
 37 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR            1:24.75    1:25.39 SILV   
                  40.08     1:25.39 (45.31)                                        
 38 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:25.58 SILV   
                  39.92     1:25.58 (45.66)                                        
 38 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR         1:24.54    1:25.58 SILV   
                  40.51     1:25.58 (45.07)                                        
 40 Colucci, Christina  12 Middies-MR           1:25.64    1:25.73 SILV   
                  41.08     1:25.73 (44.65)                                        
 41 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR    1:29.51    1:25.85 SILV   
                  40.62     1:25.85 (45.23)                                        
 42 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR    1:26.58    1:26.20 SILV   
                  41.50     1:26.20 (44.70)                                        
 43 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:25.83    1:26.27 SILV   
                  40.88     1:26.27 (45.39)                                        
 44 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  1:25.21    1:26.28 SILV   
                  41.36     1:26.28 (44.92)                                        
 45 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR               1:28.64    1:26.30 SILV   
                  41.48     1:26.30 (44.82)                                        
 46 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:27.84    1:26.67 SILV   
                  41.53     1:26.67 (45.14)                                        
 47 Hricay, Morgan J    11 Middies-MR           1:25.48    1:26.69 SILV   
                  40.69     1:26.69 (46.00)                                        
 47 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR              1:29.99    1:26.69 SILV   
                  41.00     1:26.69 (45.69)                                        
 49 Wong, Samantha H    12 HS-MR                1:24.01    1:26.81 SILV   
                  41.12     1:26.81 (45.69)                                        
 50 Chu, Annie          11 Twisters-MR          1:28.37    1:26.93 SILV   
                  41.22     1:26.93 (45.71)                                        
 51 Moon, Jacqueline    11 FLY-MR               1:29.09    1:26.95 SILV   
                  41.38     1:26.95 (45.57)                                        
 52 Xing, Michelle L    11 FLY-MR               1:29.61    1:26.99 SILV   
                  42.53     1:26.99 (44.46)                                        
 53 Lyons, Courtney M   12 Badger-MR            1:27.20    1:27.05 SILV   
                  40.83     1:27.05 (46.22)                                        
 54 Babel, Kristen M    11 Express Swimming-MR  1:29.51    1:27.07 SILV   
                  41.54     1:27.07 (45.53)                                        
 55 Mei, Emily S        12 Agua Swim Team-MR    1:30.16    1:27.18 SILV   
                  41.02     1:27.18 (46.16)                                        
 55 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR  1:26.24    1:27.18 SILV   
                  40.68     1:27.18 (46.50)                                        
 57 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR   1:26.01    1:27.31 SILV   
                  40.07     1:27.31 (47.24)                                        
 58 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR  1:27.41    1:27.77 SILV   
                  41.36     1:27.77 (46.41)                                        
 59 Rogan, Emily E      12 Express Swimming-MR  1:28.62    1:27.93 SILV   
                  41.20     1:27.93 (46.73)                                        
 60 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:27.97    1:28.26 SILV   
                  41.09     1:28.26 (47.17)                                        
 61 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:28.36 SILV   
                  41.99     1:28.36 (46.37)                                        
 62 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:26.90    1:28.37 SILV   
                  41.38     1:28.37 (46.99)                                        
 63 McDermott, Annie E  12 Flying Dolphins-MR   1:29.77    1:28.58 SILV   
                  41.93     1:28.58 (46.65)                                        
 64 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR  1:29.10    1:28.60 SILV   
                  41.09     1:28.60 (47.51)                                        
 65 Brogan, Julianna N  11 Express Swimming-MR  1:31.61    1:28.73 SILV   
                  42.93     1:28.73 (45.80)                                        
 66 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:28.15    1:28.81 SILV   
                  42.93     1:28.81 (45.88)                                        
 67 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    1:28.26    1:28.87 SILV   
                  41.31     1:28.87 (47.56)                                        
 68 Reiter, Valerie G   12 FLY-MR               1:27.73    1:28.98 SILV   
                  42.44     1:28.98 (46.54)                                        
 69 Lu, Helen           11 FLY-MR               1:31.48    1:29.00 SILV   
                  41.73     1:29.00 (47.27)                                        
 70 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR            1:27.88    1:29.17 SILV   
                  42.26     1:29.17 (46.91)                                        
 71 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:30.67    1:29.32 SILV   
                  43.38     1:29.32 (45.94)                                        
 72 Pasion, Valerie B   12 Express Swimming-MR  1:29.38    1:29.85 SILV   
                  42.31     1:29.85 (47.54)                                        
 73 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR              1:31.25    1:30.01 SILV   
                  42.71     1:30.01 (47.30)                                        
 74 Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR              1:30.74    1:30.06 SILV   
                  41.87     1:30.06 (48.19)                                        
 75 Lara, Tiffany       12 BASC-MR              1:32.06    1:30.16 SILV   
                  41.27     1:30.16 (48.89)                                        
 76 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:31.48    1:30.18 SILV   
                  43.60     1:30.18 (46.58)                                        
 77 Angel, Mikayla E    12 Express Swimming-MR  1:30.47    1:30.53 SILV   
                  43.99     1:30.53 (46.54)                                        
 78 Fitzgibbons, Elean  11 WEST-MR              1:31.49    1:30.85 SILV   
                  43.48     1:30.85 (47.37)                                        
 79 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          1:29.94    1:30.87 SILV   
                  41.19     1:30.87 (49.68)                                        
 80 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:30.67    1:31.54 SILV   
                  42.03     1:31.54 (49.51)                                        
 81 Gak, Mila M         11 RIST-MR              1:31.98    1:31.73 SILV   
                  43.79     1:31.73 (47.94)                                        
 82 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR             1:31.68    1:32.35 SILV   
                  43.20     1:32.35 (49.15)                                        
Non-Award Division  
  1 Carrasquil, Ariana  12 KB Makos-MR          1:31.33    1:32.64        
                  43.03     1:32.64 (49.61)                                        
  2 Reiter, Stephanie   12 FLY-MR               1:32.55    1:32.93        
                  43.85     1:32.93 (49.08)                                        
  3 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:32.49    1:33.38        
                  43.56     1:33.38 (49.82)                                        
  4 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:31.30    1:33.66        
                  43.71     1:33.66 (49.95)                                        
  5 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:31.43    1:33.82        
                  43.95     1:33.82 (49.87)                                        
  6 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  1:32.12    1:34.61        
                  44.53     1:34.61 (50.08)                                        
  7 Fried, Lexi N       11 Flying Dolphins-MR   1:31.02    1:37.20        
                  44.20     1:37.20 (53.00)                                        
 -- Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR   1:23.45         DQ        
      15 One hand touch
                  39.70          DQ (46.50)                                        
 -- Chopey, Julia S     12 FLY-MR               1:26.51         DQ        
      63 Declared false start
 -- Lantin, Alexa       12 Badger-MR            1:26.21         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX
              1:32.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.50 - 1:32.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Brickman, Natalie L       12 Flying Dolphins-MR        NT    1:21.68 SILV   
                  37.61     1:21.68 (44.07)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.00 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fong, Chloe C             11 Manhattan Makos-MR        NT    2:50.05 JO     
                  37.52     1:20.64 (43.12)     2:05.34 (44.70)     2:50.05 (44.71)
  2 Chase, Samantha R         12 LBA-MR                    NT    2:58.99 SILV   
                  38.50     1:23.45 (44.95)     2:11.20 (47.75)     2:58.99 (47.79)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.00 - 3:15.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Mia      12 WAC-MR               3:12.67    2:53.45 JO     
                  39.68     1:23.60 (43.92)     2:09.89 (46.29)     2:53.45 (43.56)
  2 Harrington, Brooke  12 LBA-MR               3:15.51    2:55.32 JO     
                  39.66     1:23.63 (43.97)     2:09.77 (46.14)     2:55.32 (45.55)
SILV - Division  
  1 Chase, Samantha R   12 LBA-MR               2:56.35    2:56.17 SILV   
                  37.83     1:22.58 (44.75)     2:09.31 (46.73)     2:56.17 (46.86)
  2 Weissman, Emily T   11 Agua Swim Team-MR    3:00.34    2:56.59 SILV   
                  40.71     1:27.00 (46.29)     2:12.65 (45.65)     2:56.59 (43.94)
  3 Hall, Corrine F     12 Express Swimming-MR  3:01.85    2:57.75 SILV   
                  39.80     1:26.81 (47.01)     2:11.59 (44.78)     2:57.75 (46.16)
  4 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    2:59.77    2:57.92 SILV   
                  39.76     1:25.11 (45.35)     2:11.69 (46.58)     2:57.92 (46.23)
  5 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    3:06.88    2:58.17 SILV   
                  41.45     1:26.95 (45.50)     2:13.59 (46.64)     2:58.17 (44.58)
  6 Starzyk, Stephany   12 Twisters-MR          3:03.16    2:58.85 SILV   
                  38.86     1:26.42 (47.56)     2:13.56 (47.14)     2:58.85 (45.29)
  7 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR   3:01.73    3:00.12 SILV   
                  40.21     1:26.45 (46.24)     2:13.88 (47.43)     3:00.12 (46.24)
  8 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    2:59.57    3:04.11 SILV   
                  41.58     1:27.94 (46.36)     2:15.93 (47.99)     3:04.11 (48.18)
  9 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    3:06.02    3:04.33 SILV   
                  41.20     1:28.74 (47.54)     2:17.23 (48.49)     3:04.33 (47.10)
 10 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR   3:08.80    3:04.34 SILV   
                  41.22     1:27.76 (46.54)     2:16.52 (48.76)     3:04.34 (47.82)
 11 Lara, Tiffany       12 BASC-MR              3:14.34    3:06.50 SILV   
                  41.82     1:29.92 (48.10)     2:18.60 (48.68)     3:06.50 (47.90)
 12 Wong, Samantha H    12 HS-MR                3:14.48    3:06.52 SILV   
                  41.72     1:30.26 (48.54)     2:19.72 (49.46)     3:06.52 (46.80)
 13 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    3:09.31    3:06.99 SILV   
                  42.17     1:29.47 (47.30)     2:19.12 (49.65)     3:06.99 (47.87)
 14 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    3:07.56    3:08.21 SILV   
                  42.32     1:30.77 (48.45)     2:20.28 (49.51)     3:08.21 (47.93)
 15 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR  3:13.22    3:08.81 SILV   
                  42.65     1:32.99 (50.34)     2:21.23 (48.24)     3:08.81 (47.58)
 16 Thom, Miriam        11 Twisters-MR          3:08.79    3:09.06 SILV   
                  42.22     1:31.13 (48.91)     2:19.16 (48.03)     3:09.06 (49.90)
 17 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    3:12.44    3:09.85 SILV   
                  41.23     1:30.71 (49.48)     2:21.62 (50.91)     3:09.85 (48.23)
 18 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    3:12.06    3:10.62 SILV   
                  43.30     1:32.49 (49.19)     2:22.40 (49.91)     3:10.62 (48.22)
 19 Mei, Emily S        12 Agua Swim Team-MR    3:09.16    3:10.82 SILV   
                  43.68     1:31.59 (47.91)     2:20.92 (49.33)     3:10.82 (49.90)
 20 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR              3:11.61    3:10.90 SILV   
                  41.68     1:30.61 (48.93)     2:21.57 (50.96)     3:10.90 (49.33)
 21 Habib, Maggie       12 Agua Swim Team-MR    3:15.68    3:15.54 SILV   
                  43.75     1:33.36 (49.61)     2:26.31 (52.95)     3:15.54 (49.23)
Non-Award Division  
  1 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    3:15.10    3:19.60        
                  44.39     1:35.59 (51.20)     2:28.16 (52.57)     3:19.60 (51.44)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  SMAX
                36.19  SILV
 Meet Qualifying:  31.60 - 36.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zhang, Crystal      11 GATE-MR                31.62      29.48 JO     
  2 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR                 34.91      29.58 JO     
  3 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR                31.92      30.38 JO     
  4 Walsh, Elizabeth A  11 Express Swimming-MR    32.19      30.52 JO     
  5 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR              32.54      30.59 JO     
  6 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR                32.45      30.73 JO     
  7 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                  32.56      30.85 JO     
  8 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR                32.02      31.11 JO     
  9 Ostensen, Sara      12 WAC-MR                 32.03      31.16 JO     
  9 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR    31.88      31.16 JO     
 11 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR      32.09      31.24 JO     
 11 Conte, Katie M      12 Express Swimming-MR    32.50      31.24 JO     
 13 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR     32.58      31.32 JO     
 14 Chu, Annie          11 Twisters-MR            32.57      31.40 JO     
 15 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR                 33.28      31.48 JO     
 16 London, Katherine   12 WAC-MR                 32.36      31.49 JO     
 17 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                  32.16      31.50 JO     
 18 Budill, Cassie T    11 Badger-MR              32.42      31.51 JO     
 19 Scala, Maggie A     11 WEST-MR                32.67      31.53 JO     
 20 Marks, Lily M       12 Agua Swim Team-MR      32.23      31.57 JO     
SILV - Division  
  1 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR     31.72      31.64 SILV   
  2 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR     32.75      31.77 SILV   
  3 Bryce, Jane         12 WEST-MR                32.09      31.80 SILV   
  4 Solis, Gabriela     12 LBA-MR                 32.64      31.87 SILV   
  5 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR               32.64      31.93 SILV   
  6 Weissman, Emily T   11 Agua Swim Team-MR      35.12      31.98 SILV   
  7 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR    31.81      32.23 SILV   
  8 Flagiello, Mia      12 WAC-MR                 33.25      32.29 SILV   
  9 Krische, Sheila M   12 CIY-MR                 32.29      32.30 SILV   
 10 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                32.63      32.32 SILV   
 11 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                33.11      32.36 SILV   
 12 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR     32.92      32.37 SILV   
 13 Stevens, Jenna      12 LBA-MR                 35.28      32.41 SILV   
 14 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR                32.60      32.58 SILV   
 15 Wu, Brianna A       12 Manhattan Makos-MR     34.61      32.61 SILV   
 16 Rohan, Julia R      12 APEX-MR                32.81      32.64 SILV   
 17 Schatz, Dana L      11 Flying Dolphins-MR     34.97      32.65 SILV   
 17 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR      35.27      32.65 SILV   
 19 Brogan, Julianna N  11 Express Swimming-MR    33.82      32.69 SILV   
 20 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR     35.73      32.72 SILV   
 21 Elias, Catherine S  12 Rac @ Jcc-MR           33.59      32.85 SILV   
 22 Johnson, Holly C    12 WEST-MR                34.03      32.92 SILV   
 22 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      33.73      32.92 SILV   
 24 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR      32.68      32.98 SILV   
 25 Campanile, Angelin  12 Middies-MR             33.64      33.04 SILV   
 25 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR                 33.04      33.04 SILV   
 27 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR     35.88      33.11 SILV   
 28 Nyquist, Hannah M   11 WAC-MR                 35.90      33.13 SILV   
 29 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR      33.93      33.15 SILV   
 30 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR    35.61      33.41 SILV   
 31 Giordano, Julia L   12 Express Swimming-MR    34.69      33.44 SILV   
 32 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                  33.47      33.47 SILV   
 33 Pasion, Valerie B   12 Express Swimming-MR    33.99      33.55 SILV   
 34 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      35.81      33.63 SILV   
 35 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            35.97      33.69 SILV   
 36 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            34.15      33.74 SILV   
 37 SU, Rachael         12 NCAC-MR                35.01      33.78 SILV   
 38 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR            34.22      33.83 SILV   
 39 Lara, Tiffany       12 BASC-MR                35.83      33.91 SILV   
 40 Showers, Amelia R   12 Badger-MR              34.74      33.99 SILV   
 41 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR              33.91      34.12 SILV   
 42 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR    34.34      34.16 SILV   
 43 DU, Maritha L       12 Express Swimming-MR    35.26      34.27 SILV   
 44 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR     35.67      34.45 SILV   
 45 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR                35.84      34.51 SILV   
 45 Mitchell, Margaret  11 WEST-MR                34.72      34.51 SILV   
 47 Edwards, Kaelyn M   12 HS-MR                  35.33      34.63 SILV   
 48 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR     35.67      34.71 SILV   
 49 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR    33.95      34.84 SILV   
 50 Burns, Emily        12 LBA-MR                 35.24      35.11 SILV   
 51 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR            35.22      35.23 SILV   
 52 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR      35.99      35.35 SILV   
 53 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR    35.77      35.49 SILV   
 54 Wong, Samantha H    12 HS-MR                  35.15      35.89 SILV   
 55 Shen, Alexandra     12 HS-MR                  36.08      36.00 SILV   
 56 Fafian, Katherine   12 Rac @ Jcc-MR           34.71      36.07 SILV   
Non-Award Division  
  1 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR                35.74      36.21        
  2 Mei, Emily S        12 Agua Swim Team-MR      36.09      36.22        
  3 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                  34.73      36.31        
  4 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR    35.38      36.49        
  5 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR    35.14      36.94        
  6 Patel, Nisha V      11 CIY-MR                 34.09      38.00        
 -- Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR           31.68        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  SMAX
                36.19  SILV
 Meet Qualifying:  31.60 - 36.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Solis, Gabriela           12 LBA-MR                    NT      31.21 JO     
  2 Wu, Brianna A             12 Manhattan Makos-MR        NT      32.03 SILV   
  3 Schatz, Dana L            11 Flying Dolphins-MR        NT      32.24 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX
              1:27.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.10 - 1:27.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Jenna            12 LBA-MR                    NT    1:13.74 SILV   
                  33.51     1:13.74 (40.23)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX
              1:27.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.10 - 1:27.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                1:12.19    1:08.17 JO     
                  31.56     1:08.17 (36.61)                                        
  2 Conte, Katie M      12 Express Swimming-MR  1:14.66    1:09.11 JO     
                  31.84     1:09.11 (37.27)                                        
  3 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               1:17.55    1:09.50 JO     
                  31.87     1:09.50 (37.63)                                        
  4 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  1:14.58    1:09.52 JO     
                  32.75     1:09.52 (36.77)                                        
  5 Bryce, Jane         12 WEST-MR              1:12.84    1:10.26 JO     
                  32.84     1:10.26 (37.42)                                        
  6 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  1:13.11    1:10.45 JO     
                  32.05     1:10.45 (38.40)                                        
  7 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              1:15.31    1:10.56 JO     
                  31.70     1:10.56 (38.86)                                        
  8 London, Katherine   12 WAC-MR               1:19.65    1:10.60 JO     
                  32.71     1:10.60 (37.89)                                        
  9 Solis, Gabriela     12 LBA-MR               1:12.82    1:11.47 JO     
                  32.00     1:11.47 (39.47)                                        
 10 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR  1:13.53    1:11.55 JO     
                  34.23     1:11.55 (37.32)                                        
 11 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              1:14.08    1:11.91 JO     
                  33.17     1:11.91 (38.74)                                        
 12 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   1:13.00    1:12.07 JO     
                  32.97     1:12.07 (39.10)                                        
SILV - Division  
  1 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR   1:15.37    1:12.27 SILV   
                  32.93     1:12.27 (39.34)                                        
  2 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                1:14.14    1:12.46 SILV   
                  32.36     1:12.46 (40.10)                                        
  3 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:17.02    1:12.65 SILV   
                  32.08     1:12.65 (40.57)                                        
  4 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              1:12.78    1:12.69 SILV   
                  33.37     1:12.69 (39.32)                                        
  5 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR    1:14.79    1:12.71 SILV   
                  34.03     1:12.71 (38.68)                                        
  6 Stevens, Jenna      12 LBA-MR               1:16.92    1:12.78 SILV   
                  33.82     1:12.78 (38.96)                                        
  7 Veru, Nicole        12 GAEL-MR              1:14.65    1:12.86 SILV   
                  33.19     1:12.86 (39.67)                                        
  8 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR   1:15.96    1:13.10 SILV   
                  35.15     1:13.10 (37.95)                                        
  9 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR               1:16.86    1:13.40 SILV   
                  34.19     1:13.40 (39.21)                                        
 10 Weissman, Emily T   11 Agua Swim Team-MR    1:14.43    1:13.52 SILV   
                  34.62     1:13.52 (38.90)                                        
 11 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          1:19.39    1:13.93 SILV   
                  35.32     1:13.93 (38.61)                                        
 12 Lara, Tiffany       12 BASC-MR              1:20.85    1:13.98 SILV   
                  33.65     1:13.98 (40.33)                                        
 12 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:17.20    1:13.98 SILV   
                  32.80     1:13.98 (41.18)                                        
 14 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:17.64    1:14.10 SILV   
                  33.11     1:14.10 (40.99)                                        
 15 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:15.26    1:14.40 SILV   
                  34.17     1:14.40 (40.23)                                        
 16 Starzyk, Stephany   12 Twisters-MR          1:14.67    1:14.76 SILV   
                  34.15     1:14.76 (40.61)                                        
 17 Johnson, Holly C    12 WEST-MR              1:19.38    1:15.00 SILV   
                  34.21     1:15.00 (40.79)                                        
 18 Showers, Amelia R   12 Badger-MR            1:17.77    1:15.41 SILV   
                  34.77     1:15.41 (40.64)                                        
 19 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:23.91    1:15.67 SILV   
                  33.87     1:15.67 (41.80)                                        
 20 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    1:19.86    1:15.84 SILV   
                  35.41     1:15.84 (40.43)                                        
 21 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:20.23    1:15.96 SILV   
                  34.61     1:15.96 (41.35)                                        
 22 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR    1:22.23    1:16.43 SILV   
                  35.65     1:16.43 (40.78)                                        
 23 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR    1:19.11    1:16.56 SILV   
                  34.46     1:16.56 (42.10)                                        
 24 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    1:15.96    1:16.60 SILV   
                  34.49     1:16.60 (42.11)                                        
 25 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR            1:16.09    1:16.69 SILV   
                  36.09     1:16.69 (40.60)                                        
 26 Schatz, Dana L      11 Flying Dolphins-MR   1:22.41    1:16.97 SILV   
                  34.44     1:16.97 (42.53)                                        
 27 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR          1:21.39    1:17.15 SILV   
                  34.62     1:17.15 (42.53)                                        
 28 Giordano, Julia L   12 Express Swimming-MR  1:22.32    1:17.21 SILV   
                  34.35     1:17.21 (42.86)                                        
 29 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    1:26.81    1:17.90 SILV   
                  35.99     1:17.90 (41.91)                                        
 30 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR  1:20.47    1:18.05 SILV   
                  36.19     1:18.05 (41.86)                                        
 31 Mitchell, Margaret  11 WEST-MR              1:24.92    1:18.18 SILV   
                  35.39     1:18.18 (42.79)                                        
 32 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  1:18.74    1:18.37 SILV   
                  36.20     1:18.37 (42.17)                                        
 33 Brogan, Julianna N  11 Express Swimming-MR  1:22.30    1:18.43 SILV   
                  36.65     1:18.43 (41.78)                                        
 34 Waller, Brooke      11 LBA-MR               1:26.69    1:19.50 SILV   
                  36.44     1:19.50 (43.06)                                        
 35 Nyquist, Hannah M   11 WAC-MR               1:24.58    1:20.18 SILV   
                  37.07     1:20.18 (43.11)                                        
 36 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:20.31    1:20.26 SILV   
                  37.31     1:20.26 (42.95)                                        
 37 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  1:18.78    1:20.45 SILV   
                  37.06     1:20.45 (43.39)                                        
 38 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    1:25.17    1:20.68 SILV   
                  36.21     1:20.68 (44.47)                                        
 39 Mei, Emily S        12 Agua Swim Team-MR    1:21.22    1:20.74 SILV   
                  37.88     1:20.74 (42.86)                                        
 40 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:22.60    1:20.99 SILV   
                  36.44     1:20.99 (44.55)                                        
 41 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          1:25.11    1:21.57 SILV   
                  37.32     1:21.57 (44.25)                                        
 42 Pasion, Valerie B   12 Express Swimming-MR  1:19.95    1:21.94 SILV   
                  35.35     1:21.94 (46.59)                                        
 43 Whealan, Julia M    12 Badger-MR            1:24.59    1:22.01 SILV   
                  37.95     1:22.01 (44.06)                                        
 44 Elias, Catherine S  12 Rac @ Jcc-MR         1:19.10    1:22.13 SILV   
                  36.06     1:22.13 (46.07)                                        
 45 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:22.37    1:22.28 SILV   
                  37.01     1:22.28 (45.27)                                        
 46 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:24.46    1:23.18 SILV   
                  38.35     1:23.18 (44.83)                                        
 47 McAteer, Emma M     11 Middies-MR           1:24.64    1:23.55 SILV   
                  39.06     1:23.55 (44.49)                                        
 48 Owen, Alyssa R      12 HS-MR                1:24.23    1:23.68 SILV   
                  39.84     1:23.68 (43.84)                                        
 49 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR              1:25.32    1:24.05 SILV   
                  38.50     1:24.05 (45.55)                                        
 50 Colucci, Christina  12 Middies-MR           1:25.53    1:24.28 SILV   
                  38.31     1:24.28 (45.97)                                        
 51 Fitzgibbons, Elean  11 WEST-MR              1:23.54    1:25.01 SILV   
                  39.73     1:25.01 (45.28)                                        
 52 Siegel, Blaine      12 LBA-MR               1:24.40    1:25.09 SILV   
                  38.26     1:25.09 (46.83)                                        
 53 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                1:22.89    1:26.14 SILV   
                  37.65     1:26.14 (48.49)                                        
 54 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:26.23    1:26.29 SILV   
                  40.06     1:26.29 (46.23)                                        
 55 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:25.68    1:26.66 SILV   
                  39.03     1:26.66 (47.63)                                        
 56 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR              1:23.48    1:26.99 SILV   
                  38.86     1:26.99 (48.13)                                        
Non-Award Division  
  1 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR          1:26.67    1:27.44        
                  39.27     1:27.44 (48.17)                                        
  2 Shen, Alexandra     12 HS-MR                1:24.84    1:29.96        
                  39.86     1:29.96 (50.10)                                        
 -- Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              1:15.58         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
                  35.29          DQ (41.22)                                        
 -- Liverant, Nicole    12 BASC-MR              1:21.58         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.00 - 2:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR   2:45.57    2:32.80 JO     
                  33.44     1:11.74 (38.30)     1:52.99 (41.25)     2:32.80 (39.81)
  2 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                2:50.62    2:38.10 JO     
                  36.60     1:17.58 (40.98)     1:59.38 (41.80)     2:38.10 (38.72)
  3 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR   2:45.12    2:39.83 JO     
                  36.63     1:16.44 (39.81)     1:59.15 (42.71)     2:39.83 (40.68)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:11.30  SMAX
              1:19.69  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.30 - 1:19.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Courtney M   12 Badger-MR            1:13.18    1:08.65 JO     
                  30.75     1:08.65 (37.90)                                        
  2 Lazaroni, Georgia   11 Badger-MR            1:12.12    1:09.03 JO     
                  31.65     1:09.03 (37.38)                                        
  3 London, Katherine   12 WAC-MR               1:13.76    1:09.67 JO     
                  31.74     1:09.67 (37.93)                                        
  4 Flagiello, Mia      12 WAC-MR               1:13.80    1:09.82 JO     
                  32.14     1:09.82 (37.68)                                        
  5 Conte, Katie M      12 Express Swimming-MR  1:11.82    1:10.18 JO     
                  31.87     1:10.18 (38.31)                                        
  6 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                1:11.81    1:10.25 JO     
                  32.42     1:10.25 (37.83)                                        
  6 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR         1:11.93    1:10.25 JO     
                  32.12     1:10.25 (38.13)                                        
  8 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  1:13.15    1:10.29 JO     
                  31.94     1:10.29 (38.35)                                        
  9 Ostensen, Sara      12 WAC-MR               1:12.92    1:10.30 JO     
                  32.63     1:10.30 (37.67)                                        
 10 Drew, Sami B        12 Middies-MR           1:11.74    1:10.51 JO     
                  32.00     1:10.51 (38.51)                                        
 11 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               1:12.78    1:10.70 JO     
                  31.24     1:10.70 (39.46)                                        
 12 Fennell, Emily A    12 Flying Dolphins-MR   1:12.56    1:10.72 JO     
                  31.88     1:10.72 (38.84)                                        
 13 Lin, Iris Q         12 NCAC-MR              1:12.00    1:10.73 JO     
                  32.39     1:10.73 (38.34)                                        
 14 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              1:13.91    1:10.76 JO     
                  32.52     1:10.76 (38.24)                                        
 15 Bryce, Jane         12 WEST-MR              1:13.65    1:10.80 JO     
                  31.75     1:10.80 (39.05)                                        
 16 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR               1:13.63    1:10.97 JO     
                  33.02     1:10.97 (37.95)                                        
SILV - Division  
  1 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   1:17.20    1:11.43 SILV   
                  33.63     1:11.43 (37.80)                                        
  2 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:12.35    1:11.45 SILV   
                  32.02     1:11.45 (39.43)                                        
  3 Showers, Amelia R   12 Badger-MR            1:13.06    1:11.46 SILV   
                  33.68     1:11.46 (37.78)                                        
  4 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                1:12.63    1:11.47 SILV   
                  33.36     1:11.47 (38.11)                                        
  5 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR  1:12.98    1:11.57 SILV   
                  32.66     1:11.57 (38.91)                                        
  6 Chu, Annie          11 Twisters-MR          1:14.77    1:11.58 SILV   
                  32.37     1:11.58 (39.21)                                        
  7 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   1:14.21    1:11.68 SILV   
                  32.88     1:11.68 (38.80)                                        
  8 Johnson, Holly C    12 WEST-MR              1:11.46    1:12.09 SILV   
                  34.57     1:12.09 (37.52)                                        
  9 Chase, Samantha R   12 LBA-MR               1:13.96    1:12.66 SILV   
                  33.30     1:12.66 (39.36)                                        
 10 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              1:13.81    1:12.80 SILV   
                  33.49     1:12.80 (39.31)                                        
 11 Levin, Emma         12 LBA-MR               1:13.71    1:13.27 SILV   
                  33.02     1:13.27 (40.25)                                        
 12 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  1:14.48    1:13.29 SILV   
                  33.25     1:13.29 (40.04)                                        
 13 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR              1:11.55    1:13.30 SILV   
                  33.53     1:13.30 (39.77)                                        
 14 Giordano, Julia L   12 Express Swimming-MR  1:14.76    1:13.51 SILV   
                  35.13     1:13.51 (38.38)                                        
 15 Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR   1:13.97    1:14.23 SILV   
                  34.10     1:14.23 (40.13)                                        
 16 Lara, Tiffany       12 BASC-MR              1:16.56    1:14.32 SILV   
                  33.37     1:14.32 (40.95)                                        
 17 Weissman, Emily T   11 Agua Swim Team-MR    1:12.76    1:14.33 SILV   
 18 Perez, Kyara        12 MAD-MR               1:14.66    1:14.44 SILV   
                  36.75     1:14.44 (37.69)                                        
 19 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:17.88    1:14.62 SILV   
                  35.49     1:14.62 (39.13)                                        
 20 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:15.00    1:14.72 SILV   
                  36.14     1:14.72 (38.58)                                        
 21 Edwards, Kaelyn M   12 HS-MR                1:16.45    1:14.82 SILV   
                  35.82     1:14.82 (39.00)                                        
 22 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  1:14.05    1:15.01 SILV   
                  34.72     1:15.01 (40.29)                                        
 23 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:15.81    1:15.03 SILV   
                  36.17     1:15.03 (38.86)                                        
 24 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    1:15.09    1:15.10 SILV   
                  34.11     1:15.10 (40.99)                                        
 25 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:13.74    1:15.15 SILV   
                  34.09     1:15.15 (41.06)                                        
 26 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    1:18.08    1:15.50 SILV   
                  36.15     1:15.50 (39.35)                                        
 27 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    1:15.85    1:15.55 SILV   
                  35.78     1:15.55 (39.77)                                        
 28 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR    1:13.97    1:16.15 SILV   
                  33.85     1:16.15 (42.30)                                        
 29 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR   1:15.56    1:16.16 SILV   
                  33.75     1:16.16 (42.41)                                        
 30 Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR  1:18.90    1:16.23 SILV   
                  35.11     1:16.23 (41.12)                                        
 31 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          1:17.76    1:16.42 SILV   
                  34.85     1:16.42 (41.57)                                        
 31 Xu, Grace           11 Agua Swim Team-MR    1:19.22    1:16.42 SILV   
                  34.89     1:16.42 (41.53)                                        
 33 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR  1:16.50    1:16.47 SILV   
                  34.54     1:16.47 (41.93)                                        
 34 Thom, Miriam        11 Twisters-MR          1:14.88    1:16.50 SILV   
                  35.99     1:16.50 (40.51)                                        
 35 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    1:16.14    1:16.87 SILV   
                  35.08     1:16.87 (41.79)                                        
 36 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:16.73    1:17.15 SILV   
                  34.77     1:17.15 (42.38)                                        
 37 Wong, Samantha H    12 HS-MR                1:15.50    1:17.21 SILV   
                  35.37     1:17.21 (41.84)                                        
 38 Krische, Sheila M   12 CIY-MR               1:19.38    1:17.36 SILV   
                  35.45     1:17.36 (41.91)                                        
 39 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              1:17.61    1:17.38 SILV   
                  34.32     1:17.38 (43.06)                                        
 40 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:18.72    1:17.41 SILV   
                  36.30     1:17.41 (41.11)                                        
 41 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:16.49    1:17.44 SILV   
                  38.27     1:17.44 (39.17)                                        
 42 Rappaport, Caitlin  11 Express Swimming-MR  1:19.53    1:17.46 SILV   
                  36.14     1:17.46 (41.32)                                        
 43 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:16.19    1:17.80 SILV   
                  36.80     1:17.80 (41.00)                                        
 44 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:16.61    1:17.96 SILV   
                  35.20     1:17.96 (42.76)                                        
 45 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR  1:15.30    1:18.14 SILV   
                  35.27     1:18.14 (42.87)                                        
 46 Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR   1:14.57    1:18.17 SILV   
                  35.88     1:18.17 (42.29)                                        
 47 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR          1:18.85    1:18.34 SILV   
                  35.89     1:18.34 (42.45)                                        
 48 Brogan, Julianna N  11 Express Swimming-MR  1:19.08    1:18.42 SILV   
                  36.85     1:18.42 (41.57)                                        
 49 Achil, Shabie J     12 Express Swimming-MR  1:19.58    1:18.68 SILV   
                  37.82     1:18.68 (40.86)                                        
 50 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR             1:17.75    1:19.12 SILV   
                  36.33     1:19.12 (42.79)                                        
 51 Mathews, Alexandra  12 GAEL-MR              1:19.50    1:19.17 SILV   
                  40.19     1:19.17 (38.98)                                        
Non-Award Division  
  1 Bylis, Kathryn A    12 HS-MR                1:17.86    1:20.69        
                  36.71     1:20.69 (43.98)                                        
  2 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          1:18.47    1:21.31        
                  38.63     1:21.31 (42.68)                                        
  3 Mei, Emily S        12 Agua Swim Team-MR    1:16.84    1:21.54        
                  37.06     1:21.54 (44.48)                                        
  4 Habib, Maggie       12 Agua Swim Team-MR    1:19.03    1:23.17        
                  40.10     1:23.17 (43.07)                                        
 -- Marks, Lily M       12 Agua Swim Team-MR    1:19.19         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX
              2:50.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.50 - 2:50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
 -- Mitchell, Margaret M      11 WEST-MR                   NT    1:18.82        
      62 Did not finish - Misc
                  35.15     1:18.82 (43.67)         1:18.82 ( )                    
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX
              2:50.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.50 - 2:50.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lazaroni, Georgia   11 Badger-MR            2:33.96    2:27.57 JO     
                  33.20     1:08.81 (35.61)     1:52.41 (43.60)     2:27.57 (35.16)
  2 Ostensen, Sara      12 WAC-MR               2:31.54    2:28.32 JO     
                  32.27     1:09.54 (37.27)     1:54.24 (44.70)     2:28.32 (34.08)
  3 Lyons, Courtney M   12 Badger-MR            2:30.98    2:28.90 JO     
                  30.43     1:08.00 (37.57)     1:55.61 (47.61)     2:28.90 (33.29)
  4 Drew, Sami B        12 Middies-MR           2:31.13    2:30.10 JO     
                  31.75     1:09.15 (37.40)     1:55.55 (46.40)     2:30.10 (34.55)
SILV - Division  
  1 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   2:34.99    2:31.03 SILV   
                  33.47     1:11.86 (38.39)     1:56.05 (44.19)     2:31.03 (34.98)
  2 Adams, Caroline E   12 Rac @ Jcc-MR         2:34.69    2:31.96 SILV   
                  33.18     1:10.48 (37.30)     1:57.82 (47.34)     2:31.96 (34.14)
  3 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               2:35.83    2:32.10 SILV   
                  31.09     1:09.98 (38.89)     1:55.44 (45.46)     2:32.10 (36.66)
  4 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              2:34.69    2:32.12 SILV   
                  32.85     1:11.80 (38.95)     1:57.12 (45.32)     2:32.12 (35.00)
  5 Garvey, Olivia A    12 Express Swimming-MR  2:32.28    2:32.17 SILV   
                  33.05     1:11.39 (38.34)     1:58.40 (47.01)     2:32.17 (33.77)
  6 Bryce, Jane         12 WEST-MR              2:32.19    2:32.58 SILV   
                  33.17     1:10.39 (37.22)     1:58.70 (48.31)     2:32.58 (33.88)
  7 Meringolo, Gabriel  12 Express Swimming-MR  2:32.95    2:32.74 SILV   
                  32.56     1:11.25 (38.69)     1:59.65 (48.40)     2:32.74 (33.09)
  8 London, Katherine   12 WAC-MR               2:31.81    2:32.91 SILV   
                  32.58     1:10.85 (38.27)     1:58.44 (47.59)     2:32.91 (34.47)
  9 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   2:41.17    2:33.19 SILV   
                  35.25     1:13.33 (38.08)     1:58.99 (45.66)     2:33.19 (34.20)
 10 Veru, Nicole        12 GAEL-MR              2:34.86    2:34.03 SILV   
                  33.10     1:11.92 (38.82)     1:59.75 (47.83)     2:34.03 (34.28)
 11 Hon, Gi Gi          12 HS-MR                2:34.97    2:34.20 SILV   
                  33.90     1:15.47 (41.57)     2:00.47 (45.00)     2:34.20 (33.73)
 12 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    2:33.72    2:34.64 SILV   
                  32.28     1:13.43 (41.15)     2:00.32 (46.89)     2:34.64 (34.32)
 13 Nonaka, Momoka      12 WEST-MR              2:32.92    2:36.60 SILV   
                  33.21     1:12.31 (39.10)     1:58.08 (45.77)     2:36.60 (38.52)
 14 Melnyk, MaryKate K  11 Badger-MR            2:40.47    2:36.84 SILV   
                  34.04     1:14.27 (40.23)     2:01.65 (47.38)     2:36.84 (35.19)
 15 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           2:39.38    2:37.28 SILV   
                  34.03     1:16.95 (42.92)     2:02.27 (45.32)     2:37.28 (35.01)
 16 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              2:40.04    2:37.39 SILV   
                  33.88     1:15.48 (41.60)     2:02.99 (47.51)     2:37.39 (34.40)
 17 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR   2:41.29    2:37.51 SILV   
                  34.21     1:15.64 (41.43)     2:01.91 (46.27)     2:37.51 (35.60)
 17 Johnson, Holly C    12 WEST-MR              2:39.07    2:37.51 SILV   
                  34.68     1:16.43 (41.75)     2:01.36 (44.93)     2:37.51 (36.15)
 19 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            2:35.63    2:37.64 SILV   
                  35.79     1:16.08 (40.29)     2:02.32 (46.24)     2:37.64 (35.32)
 20 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR   2:39.53    2:37.88 SILV   
                  34.73     1:16.56 (41.83)     2:02.99 (46.43)     2:37.88 (34.89)
 21 Flagiello, Mia      12 WAC-MR               2:49.30    2:37.91 SILV   
                  33.91     1:13.67 (39.76)     1:59.69 (46.02)     2:37.91 (38.22)
 22 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              2:39.51    2:39.35 SILV   
                  32.24     1:12.53 (40.29)     2:03.48 (50.95)     2:39.35 (35.87)
 23 Burke, Jill L       12 Agua Swim Team-MR    2:45.47    2:39.60 SILV   
                  36.21     1:17.00 (40.79)     2:04.15 (47.15)     2:39.60 (35.45)
 24 Stevens, Jenna      12 LBA-MR               2:46.99    2:40.03 SILV   
                  33.80     1:13.89 (40.09)     2:04.52 (50.63)     2:40.03 (35.51)
 25 Kyin, Leadora A     12 Agua Swim Team-MR    2:40.76    2:40.22 SILV   
                  35.52     1:15.86 (40.34)     2:03.77 (47.91)     2:40.22 (36.45)
 26 Labarca, Lauren M   12 GAEL-MR              2:40.29    2:40.29 SILV   
                  35.05     1:16.26 (41.21)     2:04.27 (48.01)     2:40.29 (36.02)
 27 Scotti, Olivia E    11 WEST-MR              2:44.36    2:40.33 SILV   
                  34.97     1:14.51 (39.54)     2:04.67 (50.16)     2:40.33 (35.66)
 28 Kuo, Victoria F     11 Agua Swim Team-MR    2:47.39    2:40.39 SILV   
                  37.69     1:18.87 (41.18)     2:05.67 (46.80)     2:40.39 (34.72)
 29 Abdelrahman, Rawan  12 Agua Swim Team-MR    2:39.19    2:40.54 SILV   
                  35.60     1:17.71 (42.11)     2:04.26 (46.55)     2:40.54 (36.28)
 30 Flagiello, Olivia   12 WAC-MR               2:45.01    2:40.90 SILV   
                  36.54     1:14.88 (38.34)     2:05.04 (50.16)     2:40.90 (35.86)
 31 Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR            2:39.01    2:41.14 SILV   
                  36.81     1:18.47 (41.66)     2:06.41 (47.94)     2:41.14 (34.73)
 32 McLoughlin, Molly   11 Express Swimming-MR  2:38.63    2:41.64 SILV   
                  36.07     1:14.38 (38.31)     2:05.00 (50.62)     2:41.64 (36.64)
 33 Kelly, Rose E       11 Express Swimming-MR  2:40.47    2:42.61 SILV   
                  34.55     1:15.85 (41.30)     2:07.60 (51.75)     2:42.61 (35.01)
 34 Perez, Kyara        12 MAD-MR               2:42.51    2:43.26 SILV   
                  39.94     1:22.78 (42.84)     2:07.47 (44.69)     2:43.26 (35.79)
 35 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    2:43.84    2:43.36 SILV   
                  34.08     1:15.57 (41.49)     2:05.98 (50.41)     2:43.36 (37.38)
 36 Boccio, Ashley A    11 Express Swimming-MR  2:40.71    2:43.46 SILV   
                  36.45     1:16.25 (39.80)     2:06.39 (50.14)     2:43.46 (37.07)
 37 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              2:44.38    2:43.61 SILV   
                  35.34     1:17.17 (41.83)     2:07.33 (50.16)     2:43.61 (36.28)
 38 Burns, Emily        12 LBA-MR               2:45.20    2:43.90 SILV   
                  38.51     1:19.85 (41.34)     2:07.53 (47.68)     2:43.90 (36.37)
 39 Thom, Miriam        11 Twisters-MR          2:41.30    2:44.11 SILV   
                  35.02     1:17.19 (42.17)     2:07.16 (49.97)     2:44.11 (36.95)
 40 Pompay, Melody R    12 Express Swimming-MR  2:37.45    2:44.57 SILV   
                  35.92     1:18.71 (42.79)     2:07.42 (48.71)     2:44.57 (37.15)
 41 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          2:47.90    2:44.77 SILV   
                  36.32     1:16.65 (40.33)     2:10.57 (53.92)     2:44.77 (34.20)
 42 Gonzalez, Miranda   12 Express Swimming-MR  2:42.03    2:45.07 SILV   
                  36.05     1:15.95 (39.90)     2:07.15 (51.20)     2:45.07 (37.92)
 43 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:45.52    2:45.81 SILV   
                  37.55     1:21.61 (44.06)     2:10.75 (49.14)     2:45.81 (35.06)
 44 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    2:46.39    2:46.17 SILV   
                  38.24     1:22.32 (44.08)     2:08.94 (46.62)     2:46.17 (37.23)
 45 Callaghan, Alexa    12 WAC-MR               2:49.43    2:46.86 SILV   
                  35.80     1:18.87 (43.07)     2:10.02 (51.15)     2:46.86 (36.84)
 46 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          2:47.22    2:46.87 SILV   
                  36.40     1:20.42 (44.02)     2:07.64 (47.22)     2:46.87 (39.23)
 47 Grier, Mary Mckenz  11 Flying Dolphins-MR   2:49.58    2:47.64 SILV   
                                1:15.85 ( )     2:08.89 (53.04)     2:47.64 (38.75)
 48 Irato, Carmela      12 Agua Swim Team-MR    2:47.81    2:48.69 SILV   
                  37.29     1:20.29 (43.00)     2:10.68 (50.39)     2:48.69 (38.01)
 49 Kraff, Allyson R    11 Express Swimming-MR  2:49.83    2:49.10 SILV   
                  37.81     1:19.81 (42.00)     2:15.13 (55.32)     2:49.10 (33.97)
 50 Shirazi, Tara J     12 Agua Swim Team-MR    2:42.87    2:49.25 SILV   
                  36.11     1:18.24 (42.13)     2:10.63 (52.39)     2:49.25 (38.62)
Non-Award Division  
  1 Wong, Samantha H    12 HS-MR                2:47.57    2:50.54        
                  38.07     1:21.96 (43.89)     2:11.55 (49.59)     2:50.54 (38.99)
  2 Ibrahim, Zahrah A   12 Express Swimming-MR  2:45.91    2:51.09        
                  37.73     1:22.04 (44.31)     2:14.62 (52.58)     2:51.09 (36.47)
  3 Siegel, Blaine      12 LBA-MR               2:47.82    2:53.21        
                  38.59     1:22.97 (44.38)     2:15.78 (52.81)     2:53.21 (37.43)
  4 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    2:49.63    2:53.83        
                  36.29     1:21.90 (45.61)     2:11.46 (49.56)     2:53.83 (42.37)
  5 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                2:48.37    2:56.27        
                  36.83     1:21.50 (44.67)     2:14.74 (53.24)     2:56.27 (41.53)
 -- Pinzon, Sarah A     12 Flying Dolphins-MR   2:43.99        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR             2:49.91         NS        
 -- Elliott, Lucy C     11 Flying Dolphins-MR   2:42.01         NS        
 -- Kuester, Garrity A  11 Express Swimming-MR  2:49.80         NS        
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:50.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Fong, Chloe C       11 Manhattan Makos-MR   5:40.05    5:19.00 JO     
                  34.33     1:16.20 (41.87)     1:57.09 (40.89)     2:36.80 (39.71)
        3:21.00 (44.20)     4:06.22 (45.22)     4:43.48 (37.26)     5:19.00 (35.52)
  2 Kavanagh, Ellie     11 LBA-MR               5:30.61    5:19.82 JO     
                  33.86     1:15.75 (41.89)     1:54.80 (39.05)     2:34.65 (39.85)
        3:20.78 (46.13)     4:07.08 (46.30)     4:43.23 (36.15)     5:19.82 (36.59)
  3 Song, Hana J        11 Manhattan Makos-MR   5:50.06    5:20.27 JO     
                  35.63     1:15.06 (39.43)     1:55.60 (40.54)     2:36.22 (40.62)
        3:22.42 (46.20)     4:08.32 (45.90)     4:45.87 (37.55)     5:20.27 (34.40)
SILV - Division  
  1 Chase, Samantha R   12 LBA-MR               5:38.51    5:29.72 SILV   
                  34.26     1:17.31 (43.05)     1:59.12 (41.81)     2:40.67 (41.55)
        3:26.54 (45.87)     4:13.74 (47.20)     4:52.54 (38.80)     5:29.72 (37.18)
  2 Solis, Gabriela     12 LBA-MR               5:49.27    5:35.72 SILV   
                  34.41     1:17.41 (43.00)     2:00.53 (43.12)     2:43.00 (42.47)
        3:32.47 (49.47)     4:23.92 (51.45)     5:00.49 (36.57)     5:35.72 (35.23)
  3 Burns, Emily        12 LBA-MR               5:30.58    5:37.70 SILV   
                  37.51     1:20.55 (43.04)     2:03.97 (43.42)     2:46.13 (42.16)
        3:34.03 (47.90)     4:23.20 (49.17)     5:01.30 (38.10)     5:37.70 (36.40)
  4 Lai, Stephanie R    11 HS-MR                5:48.58    5:40.42 SILV   
                  33.91     1:19.62 (45.71)     2:00.21 (40.59)     2:41.00 (40.79)
        3:30.15 (49.15)     4:20.64 (50.49)     5:00.70 (40.06)     5:40.42 (39.72)
  5 Brickman, Natalie   12 Flying Dolphins-MR   5:49.78    5:41.07 SILV   
                  37.60     1:24.86 (47.26)     2:09.37 (44.51)     2:53.62 (44.25)
        3:40.06 (46.44)     4:27.22 (47.16)     5:04.47 (37.25)     5:41.07 (36.60)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  SMAX
                29.29  SILV
 Meet Qualifying:  27.00 - 29.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chu, Jasmine        13 Express Swimming-MR    27.01      26.41 JO     
  2 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR                27.27      26.46 JO     
  3 DU, Irene           13 NCAC-MR                27.00      26.77 JO     
  4 Wilf, Jenna R       13 Agua Swim Team-MR      27.93      26.80 JO     
  5 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR            27.52      26.82 JO     
  6 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR     27.52      26.83 JO     
  7 Wilson, Tori P      14 NFS-MR                 27.24      26.87 JO     
  8 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR            28.53      26.98 JO     
SILV - Division  
  1 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR                 27.95      27.00 SMAX   
  2 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR             27.34      27.04 SILV   
  3 deFreitas, Emma     13 WAC-MR                 28.03      27.06 SILV   
  4 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR      27.85      27.08 SILV   
  5 Henry, Julia L      13 Express Swimming-MR    27.61      27.09 SILV   
  6 Broderick, Amanda   13 Middies-MR             27.74      27.20 SILV   
  7 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR            27.38      27.22 SILV   
  8 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR           28.07      27.23 SILV   
  9 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR                 27.96      27.24 SILV   
 10 Josiah, Katherine   14 Express Swimming-MR    27.19      27.27 SILV   
 11 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR     27.74      27.28 SILV   
 12 Suarez-Rebling, Ma  14 Agua Swim Team-MR      27.57      27.29 SILV   
 13 Harrington, Morgan  14 LBA-MR                 27.44      27.32 SILV   
 14 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR     28.12      27.33 SILV   
 15 NG, Sydney          14 Rac @ Jcc-MR           27.87      27.37 SILV   
 16 Provenzano, Ellie   13 GAEL-MR                28.63      27.44 SILV   
 17 Lu, Grace           14 Agua Swim Team-MR      28.09      27.47 SILV   
 18 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR    27.79      27.53 SILV   
 19 Wang, Amanda H      14 Middies-MR             27.51      27.56 SILV   
 19 Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR     28.65      27.56 SILV   
 21 Lou, Erica          13 NCAC-MR                28.22      27.57 SILV   
 21 Delpriore, Dulcie   14 GAEL-MR                28.43      27.57 SILV   
 23 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR                 28.39      27.67 SILV   
 24 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR              28.02      27.69 SILV   
 25 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR                28.46      27.78 SILV   
 26 Bianco, Sara E      14 HS-MR                  29.00      27.79 SILV   
 27 Shkolyar, Megan     13 BASC-MR                28.46      27.86 SILV   
 28 Chen, Olivia C      14 GAEL-MR                28.33      27.90 SILV   
 28 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR                28.48      27.90 SILV   
 30 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR            28.84      27.97 SILV   
 31 Nagaishi, Ayano     13 Middies-MR             28.03      28.06 SILV   
 32 Scandalios, Cassie  13 CIY-MR                 29.07      28.12 SILV   
 33 Wang, Carol         13 GATE-MR                28.62      28.16 SILV   
 34 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR                28.84      28.17 SILV   
 35 Crocker, Carolyn    13 LBA-MR                 29.26      28.25 SILV   
 36 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR      28.18      28.26 SILV   
 37 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR      28.89      28.32 SILV   
 38 Schott, Remi        13 LBA-MR                 28.86      28.34 SILV   
 39 Asanjarani, Ashley  14 CIY-MR                 28.42      28.47 SILV   
 40 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR            29.19      28.48 SILV   
 41 Kascle, Raeanne     14 Rac @ Jcc-MR           28.64      28.61 SILV   
 42 Jano, Antalya       14 Twisters-MR            28.72      28.70 SILV   
 43 Gold, Kate R        14 HS-MR                  29.26      28.72 SILV   
 44 Avezzano, Katie G   13 Middies-MR             28.72      28.81 SILV   
 45 Hongamata, Lydia    14 NCAC-MR                29.05      28.84 SILV   
 46 Liu, Serina         14 GATE-MR                28.85      28.93 SILV   
 47 Cammarosano, Danie  14 LBA-MR                 28.58      29.13 SILV   
 48 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR              28.93      29.26 SILV   
Non-Award Division  
  1 O'Reilly, Maggie R  13 GAEL-MR                28.95      29.34        
  2 Hyndman, Nia S      13 NFS-MR                 28.00      29.36        
  3 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR    29.02      29.44        
  3 Kenny, Alex M       14 Rac @ Jcc-MR           28.10      29.44        
  5 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR             28.86      29.62        
  6 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR            29.28      29.81        
 -- Pineda, Christiann  14 Twisters-MR            28.93         NS        
 -- Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR      28.42         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  SMAX
                29.29  SILV
 Meet Qualifying:  27.00 - 29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Feinblatt, Carly H        14 Flying Dolphins-MR        NT      27.33 SILV   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.49  JO
                58.50  SMAX
              1:04.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.50 - 1:04.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR      58.88      57.30 JO     
                  26.93       57.30 (30.37)                                        
  2 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR      58.77      57.85 JO     
                  27.39       57.85 (30.46)                                        
  3 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR                 59.22      58.26 JO     
                  27.59       58.26 (30.67)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          1:00.13      58.37 JO     
                  27.90       58.37 (30.47)                                        
  5 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR     59.22      58.38 JO     
                  27.76       58.38 (30.62)                                        
  6 NG, Sydney          14 Rac @ Jcc-MR           59.78      58.48 JO     
                  28.39       58.48 (30.09)                                        
SILV - Division  
  1 DU, Irene           13 NCAC-MR                59.83      58.56 SILV   
                  27.74       58.56 (30.82)                                        
  2 Broderick, Amanda   13 Middies-MR             59.41      58.59 SILV   
                  28.19       58.59 (30.40)                                        
  3 Suarez-Rebling, Ma  14 Agua Swim Team-MR      59.30      58.61 SILV   
                  27.67       58.61 (30.94)                                        
  4 Harrington, Morgan  14 LBA-MR                 59.41      58.77 SILV   
                  28.23       58.77 (30.54)                                        
  5 Wang, Amanda H      14 Middies-MR             59.28      59.11 SILV   
                  28.38       59.11 (30.73)                                        
  6 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              1:00.52      59.22 SILV   
                  27.89       59.22 (31.33)                                        
  6 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR            59.38      59.22 SILV   
                  28.24       59.22 (30.98)                                        
  8 Lu, Grace           14 Agua Swim Team-MR    1:00.89      59.27 SILV   
                  28.29       59.27 (30.98)                                        
  9 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   1:00.18      59.29 SILV   
                  28.49       59.29 (30.80)                                        
 10 deFreitas, Emma     13 WAC-MR               1:01.98      59.31 SILV   
                  28.13       59.31 (31.18)                                        
 11 Henry, Julia L      13 Express Swimming-MR  1:00.22      59.34 SILV   
                  27.98       59.34 (31.36)                                        
 12 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          1:01.36      59.42 SILV   
                  28.76       59.42 (30.66)                                        
 13 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               1:00.18      59.96 SILV   
                  27.95       59.96 (32.01)                                        
 14 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          1:02.39    1:00.01 SILV   
                  28.44     1:00.01 (31.57)                                        
 15 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            1:01.52    1:00.17 SILV   
                  28.94     1:00.17 (31.23)                                        
 16 Wilson, Tori P      14 NFS-MR               1:00.59    1:00.30 SILV   
                  28.53     1:00.30 (31.77)                                        
 17 Anich, Annabelle K  13 FLY-MR               1:01.11    1:00.35 SILV   
                  28.82     1:00.35 (31.53)                                        
 18 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:01.36    1:00.36 SILV   
                  28.43     1:00.36 (31.93)                                        
 19 Josiah, Katherine   14 Express Swimming-MR    59.71    1:00.37 SILV   
                  29.11     1:00.37 (31.26)                                        
 20 Lipton, Jessica R   14 Flying Dolphins-MR     59.84    1:00.50 SILV   
                  28.76     1:00.50 (31.74)                                        
 21 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  1:03.15    1:00.80 SILV   
                  27.89     1:00.80 (32.91)                                        
 22 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR               1:02.86    1:00.85 SILV   
                  28.94     1:00.85 (31.91)                                        
 23 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR         1:01.17    1:01.19 SILV   
                  29.20     1:01.19 (31.99)                                        
 24 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:01.03    1:01.34 SILV   
                  29.02     1:01.34 (32.32)                                        
 25 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  1:01.18    1:01.42 SILV   
                  29.27     1:01.42 (32.15)                                        
 26 Markunas, Rebecca   13 FLY-MR               1:01.64    1:01.46 SILV   
                  28.84     1:01.46 (32.62)                                        
 27 Jano, Antalya       14 Twisters-MR          1:02.15    1:01.64 SILV   
                  29.22     1:01.64 (32.42)                                        
 28 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          1:03.25    1:01.70 SILV   
                  29.58     1:01.70 (32.12)                                        
 29 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:02.66    1:01.82 SILV   
                  29.89     1:01.82 (31.93)                                        
 30 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   1:03.50    1:01.87 SILV   
                  29.72     1:01.87 (32.15)                                        
 31 Schillinger, Ally   13 Express Swimming-MR  1:01.29    1:01.98 SILV   
                  28.99     1:01.98 (32.99)                                        
 32 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:02.54    1:02.00 SILV   
                  29.43     1:02.00 (32.57)                                        
 33 Rourk, Alison M     13 Express Swimming-MR  1:03.19    1:02.02 SILV   
                  29.00     1:02.02 (33.02)                                        
 34 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    1:02.90    1:02.05 SILV   
                  29.88     1:02.05 (32.17)                                        
 34 Kenny, Alex M       14 Rac @ Jcc-MR         1:01.92    1:02.05 SILV   
                  30.57     1:02.05 (31.48)                                        
 36 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   1:03.07    1:02.30 SILV   
                  29.81     1:02.30 (32.49)                                        
 37 Palmer, Fiona E     14 Express Swimming-MR  1:01.75    1:02.31 SILV   
                  28.95     1:02.31 (33.36)                                        
 38 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:02.97    1:02.40 SILV   
                  29.68     1:02.40 (32.72)                                        
 39 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               1:01.04    1:02.41 SILV   
                  29.77     1:02.41 (32.64)                                        
 40 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              1:03.11    1:02.48 SILV   
                  28.92     1:02.48 (33.56)                                        
 41 Zdesar, Samantha M  13 FLY-MR               1:03.94    1:02.57 SILV   
                  29.77     1:02.57 (32.80)                                        
 42 Howard, Brianna     13 NFS-MR               1:03.42    1:02.75 SILV   
                  29.80     1:02.75 (32.95)                                        
 43 Nagaishi, Ayano     13 Middies-MR           1:01.69    1:02.94 SILV   
                  29.66     1:02.94 (33.28)                                        
 44 Delpriore, Dulcie   14 GAEL-MR              1:03.36    1:03.10 SILV   
                  28.87     1:03.10 (34.23)                                        
 45 Bianco, Sara E      14 HS-MR                1:03.56    1:03.17 SILV   
                  30.29     1:03.17 (32.88)                                        
 46 Gold, Kate R        14 HS-MR                1:03.79    1:03.42 SILV   
                  30.56     1:03.42 (32.86)                                        
 47 Kinkel, Amanda N    14 GATE-MR              1:03.97    1:03.59 SILV   
                  30.23     1:03.59 (33.36)                                        
 48 Kascle, Raeanne     14 Rac @ Jcc-MR         1:03.21    1:03.65 SILV   
 49 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            1:03.54    1:03.78 SILV   
                  30.59     1:03.78 (33.19)                                        
Non-Award Division  
  1 Collins, Irene M    14 FLY-MR               1:03.47    1:05.41        
                  31.73     1:05.41 (33.68)                                        
  2 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           1:02.46    1:06.28        
                  31.13     1:06.28 (35.15)                                        
  3 Rice, Jessica E     14 GAEL-MR              1:03.84    1:06.51        
                  31.22     1:06.51 (35.29)                                        
 -- Siegal, Gabriela J  14 Agua Swim Team-MR      59.80        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                58.49  JO
                58.50  SMAX
              1:04.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.50 - 1:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 DU, Irene                 13 NCAC-MR                   NT      58.88 SILV   
                  27.83       58.88 (31.05)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                58.49  JO
                58.50  SMAX
              1:04.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.50 - 1:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Tina G         13 Twisters-MR               NT      59.45 SILV   
                  28.18       59.45 (31.27)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:08.00  SMAX
              2:18.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:08.00 - 2:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vega, Briana J      14 Twisters-MR          2:08.48    2:05.34 JO     
                  27.70       59.76 (32.06)     1:32.94 (33.18)     2:05.34 (32.40)
  2 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          2:09.68    2:06.07 JO     
                  29.24     1:01.37 (32.13)     1:34.17 (32.80)     2:06.07 (31.90)
  3 Jia, Kaity          14 Twisters-MR          2:08.19    2:06.50 JO     
                  27.36       58.98 (31.62)     1:33.35 (34.37)     2:06.50 (33.15)
SILV - Division  
  1 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR   2:09.49    2:08.37 SILV   
                  28.34     1:00.84 (32.50)     1:34.67 (33.83)     2:08.37 (33.70)
  2 Wu-Silvera, Caroli  13 Twisters-MR          2:13.67    2:08.39 SILV   
                  29.00     1:02.53 (33.53)     1:36.62 (34.09)     2:08.39 (31.77)
  3 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:09.78    2:08.57 SILV   
                  29.17     1:01.65 (32.48)     1:35.84 (34.19)     2:08.57 (32.73)
  4 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            2:13.31    2:08.65 SILV   
                  29.50     1:02.00 (32.50)     1:35.59 (33.59)     2:08.65 (33.06)
  5 Henry, Julia L      13 Express Swimming-MR  2:11.06    2:08.77 SILV   
                  28.74     1:01.58 (32.84)     1:35.18 (33.60)     2:08.77 (33.59)
  6 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               2:10.77    2:08.96 SILV   
                  29.17     1:01.67 (32.50)     1:35.55 (33.88)     2:08.96 (33.41)
  7 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:09.51    2:09.41 SILV   
                  29.25     1:02.02 (32.77)     1:35.87 (33.85)     2:09.41 (33.54)
  8 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    2:08.19    2:09.74 SILV   
                  28.63     1:01.71 (33.08)     1:36.14 (34.43)     2:09.74 (33.60)
  9 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR    2:08.85    2:09.86 SILV   
                  28.52     1:01.63 (33.11)     1:36.23 (34.60)     2:09.86 (33.63)
 10 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  2:10.33    2:10.01 SILV   
                  29.57     1:02.58 (33.01)     1:36.25 (33.67)     2:10.01 (33.76)
 11 Broderick, Amanda   13 Middies-MR           2:09.20    2:10.12 SILV   
                  28.98     1:01.32 (32.34)     1:35.59 (34.27)     2:10.12 (34.53)
 12 Wang, Carol         13 GATE-MR              2:13.22    2:10.27 SILV   
                  30.40     1:03.26 (32.86)     1:36.50 (33.24)     2:10.27 (33.77)
 13 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   2:15.10    2:10.57 SILV   
                  30.17     1:03.28 (33.11)     1:37.26 (33.98)     2:10.57 (33.31)
 14 Wilf, Jenna R       13 Agua Swim Team-MR    2:13.24    2:11.26 SILV   
                  29.82     1:03.40 (33.58)     1:38.10 (34.70)     2:11.26 (33.16)
 15 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   2:12.95    2:11.58 SILV   
                  29.25     1:02.21 (32.96)     1:37.30 (35.09)     2:11.58 (34.28)
 16 Crocker, Carolyn    13 LBA-MR               2:13.26    2:11.65 SILV   
                  30.24     1:03.46 (33.22)     1:37.84 (34.38)     2:11.65 (33.81)
 17 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          2:12.22    2:11.70 SILV   
                  28.87     1:01.80 (32.93)     1:35.85 (34.05)     2:11.70 (35.85)
 18 Lu, Grace           14 Agua Swim Team-MR    2:11.36    2:11.79 SILV   
                  30.37     1:04.00 (33.63)     1:38.25 (34.25)     2:11.79 (33.54)
 19 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               2:11.67    2:12.57 SILV   
                  30.12     1:03.42 (33.30)     1:37.93 (34.51)     2:12.57 (34.64)
 20 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR               2:15.71    2:12.59 SILV   
                  29.30     1:03.14 (33.84)     1:37.94 (34.80)     2:12.59 (34.65)
 21 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    2:15.02    2:12.65 SILV   
                  30.98     1:04.76 (33.78)     1:39.16 (34.40)     2:12.65 (33.49)
 22 Cammarosano, Danie  14 LBA-MR               2:14.76    2:13.26 SILV   
                  30.29     1:04.12 (33.83)     1:38.82 (34.70)     2:13.26 (34.44)
 23 Bianco, Sara E      14 HS-MR                2:17.15    2:13.75 SILV   
                  30.17     1:04.86 (34.69)     1:40.26 (35.40)     2:13.75 (33.49)
 24 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    2:10.09    2:13.91 SILV   
                  29.61     1:02.77 (33.16)     1:37.42 (34.65)     2:13.91 (36.49)
 25 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          2:15.95    2:14.40 SILV   
                  30.04     1:04.14 (34.10)     1:39.57 (35.43)     2:14.40 (34.83)
 26 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:13.83    2:14.44 SILV   
                  30.80     1:04.70 (33.90)     1:39.57 (34.87)     2:14.44 (34.87)
 27 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR         2:16.63    2:14.51 SILV   
                  30.66     1:04.79 (34.13)     1:40.74 (35.95)     2:14.51 (33.77)
 28 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  2:17.19    2:14.86 SILV   
                  30.55     1:05.26 (34.71)     1:40.70 (35.44)     2:14.86 (34.16)
 28 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   2:16.81    2:14.86 SILV   
                  29.60     1:03.71 (34.11)     1:39.33 (35.62)     2:14.86 (35.53)
 30 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:14.75    2:14.97 SILV   
                  30.47     1:05.40 (34.93)     1:40.30 (34.90)     2:14.97 (34.67)
 31 Avezzano, Katie G   13 Middies-MR           2:11.62    2:15.28 SILV   
                  30.87     1:04.75 (33.88)     1:39.81 (35.06)     2:15.28 (35.47)
 32 Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  2:17.73    2:15.96 SILV   
                  31.96     1:06.50 (34.54)     1:41.37 (34.87)     2:15.96 (34.59)
 33 Gold, Kate R        14 HS-MR                2:18.18    2:16.00 SILV   
                  31.23     1:06.49 (35.26)     1:42.02 (35.53)     2:16.00 (33.98)
 34 Kascle, Raeanne     14 Rac @ Jcc-MR         2:14.88    2:16.04 SILV   
                  30.78     1:05.40 (34.62)     1:41.30 (35.90)     2:16.04 (34.74)
 34 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          2:16.15    2:16.04 SILV   
                  30.21     1:04.12 (33.91)     1:40.51 (36.39)     2:16.04 (35.53)
 36 LU, Elizabeth J     13 Express Swimming-MR  2:12.82    2:16.16 SILV   
                  29.85     1:03.74 (33.89)     1:39.49 (35.75)     2:16.16 (36.67)
 37 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:15.70    2:17.79 SILV   
                  30.38     1:05.18 (34.80)     1:41.88 (36.70)     2:17.79 (35.91)
 38 Schillinger, Ally   13 Express Swimming-MR  2:10.80    2:18.43 SILV   
                  30.47     1:05.64 (35.17)     1:42.48 (36.84)     2:18.43 (35.95)
 39 Nagaishi, Ayano     13 Middies-MR           2:16.78    2:18.68 SILV   
                  30.89     1:05.98 (35.09)     1:42.32 (36.34)     2:18.68 (36.36)
Non-Award Division  
  1 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:18.97    2:19.06        
                  30.20     1:04.90 (34.70)     1:42.37 (37.47)     2:19.06 (36.69)
  2 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR            2:15.02    2:19.10        
                  29.06     1:04.63 (35.57)     1:42.24 (37.61)     2:19.10 (36.86)
  3 Kenny, Alex M       14 Rac @ Jcc-MR         2:18.40    2:19.42        
                  33.20     1:09.32 (36.12)     1:44.85 (35.53)     2:19.42 (34.57)
  4 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    2:18.42    2:20.21        
                  31.51     1:07.15 (35.64)     1:44.22 (37.07)     2:20.21 (35.99)
  5 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           2:13.31    2:22.10        
                  31.97     1:08.16 (36.19)     1:45.54 (37.38)     2:22.10 (36.56)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:36.00  SMAX
              5:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  5:36.00 - 5:55.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jia, Kaity          14 Twisters-MR          5:36.65    5:31.00 JO     
                  27.90       59.58 (31.68)     1:32.13 (32.55)     2:05.63 (33.50)
        2:39.23 (33.60)     3:13.48 (34.25)     3:48.26 (34.78)     4:22.50 (34.24)
        4:57.23 (34.73)     5:31.00 (33.77)                                        
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          5:40.15    5:37.52 SILV   
                  29.82     1:03.79 (33.97)     1:38.49 (34.70)     2:13.36 (34.87)
        2:47.67 (34.31)     3:22.58 (34.91)                             4:24.59 ( )
        5:05.23 (40.64)     5:37.52 (32.29)                                        
  2 Henry, Julia L      13 Express Swimming-MR  5:40.53    5:38.40 SILV   
                  29.54     1:02.74 (33.20)     1:36.87 (34.13)     2:10.94 (34.07)
        2:45.09 (34.15)     3:19.57 (34.48)     3:54.90 (35.33)     4:30.22 (35.32)
        5:04.94 (34.72)     5:38.40 (33.46)                                        
  3 Weiss, Jessica M    13 Flying Dolphins-MR   5:54.70    5:39.01 SILV   
                  29.49     1:02.77 (33.28)     1:37.05 (34.28)                    
            2:46.17 ( )     3:21.21 (35.04)   5:39.01 (2:17.80)                    
  4 NG, Sydney          14 Rac @ Jcc-MR         5:49.50    5:42.40 SILV   
                  30.88     1:04.43 (33.55)     1:39.18 (34.75)     2:14.06 (34.88)
        2:49.37 (35.31)     3:24.76 (35.39)     3:59.57 (34.81)     4:34.73 (35.16)
        5:09.22 (34.49)     5:42.40 (33.18)                                        
  5 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR    5:48.71    5:42.80 SILV   
                  29.39     1:03.43 (34.04)     1:38.19 (34.76)     2:13.37 (35.18)
        2:49.05 (35.68)     3:24.20 (35.15)     3:59.72 (35.52)   5:42.80 (1:43.08)
  6 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR   5:43.94    5:43.34 SILV   
                  28.37     1:01.08 (32.71)     1:35.43 (34.35)     2:10.45 (35.02)
        2:45.45 (35.00)     3:20.82 (35.37)     3:56.26 (35.44)     4:32.26 (36.00)
        5:08.27 (36.01)     5:43.34 (35.07)                                        
  7 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           5:46.11    5:44.12 SILV   
                  31.04     1:05.12 (34.08)     1:39.98 (34.86)     2:15.21 (35.23)
        2:50.70 (35.49)     3:26.24 (35.54)     4:01.72 (35.48)     4:36.87 (35.15)
        5:11.45 (34.58)     5:44.12 (32.67)                                        
  8 Crocker, Carolyn    13 LBA-MR               5:45.56    5:44.93 SILV   
                  30.48     1:04.21 (33.73)     1:39.24 (35.03)     2:14.22 (34.98)
        2:49.91 (35.69)     3:25.13 (35.22)     4:00.47 (35.34)     4:35.45 (34.98)
        5:10.49 (35.04)     5:44.93 (34.44)                                        
  9 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  5:49.19    5:45.79 SILV   
                  31.34     1:05.96 (34.62)     1:40.45 (34.49)     2:15.54 (35.09)
        2:51.09 (35.55)     3:26.58 (35.49)     4:01.86 (35.28)     4:37.43 (35.57)
        5:12.63 (35.20)     5:45.79 (33.16)                                        
 10 Chu, Jasmine        13 Express Swimming-MR  5:45.55    5:47.33 SILV   
                  30.58     1:04.50 (33.92)     1:39.49 (34.99)     2:14.85 (35.36)
        2:50.59 (35.74)     3:26.56 (35.97)     4:02.78 (36.22)     4:38.54 (35.76)
        5:13.81 (35.27)     5:47.33 (33.52)                                        
 11 Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  5:54.18    5:48.62 SILV   
                  32.62     1:08.75 (36.13)     1:44.44 (35.69)     2:19.94 (35.50)
        2:55.32 (35.38)     3:30.01 (34.69)     4:05.01 (35.00)     4:39.93 (34.92)
        5:14.43 (34.50)     5:48.62 (34.19)                                        
 12 Cammarosano, Danie  14 LBA-MR               5:50.55    5:49.17 SILV   
                  30.94     1:04.87 (33.93)     1:40.54 (35.67)     2:15.89 (35.35)
        2:51.30 (35.41)     3:26.89 (35.59)     4:03.03 (36.14)     4:38.92 (35.89)
        5:14.37 (35.45)     5:49.17 (34.80)                                        
 13 Broderick, Amanda   13 Middies-MR           5:51.09    5:49.44 SILV   
                  30.50     1:03.98 (33.48)     1:38.54 (34.56)     2:14.07 (35.53)
        2:49.92 (35.85)     3:26.65 (36.73)     4:02.83 (36.18)     4:39.24 (36.41)
        5:14.90 (35.66)     5:49.44 (34.54)                                        
 14 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            5:48.07    5:51.11 SILV   
                  31.04     1:05.15 (34.11)     1:39.96 (34.81)     2:15.42 (35.46)
        2:51.51 (36.09)     3:27.34 (35.83)     4:03.44 (36.10)     4:39.68 (36.24)
        5:15.87 (36.19)     5:51.11 (35.24)                                        
 15 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               5:49.45    5:54.83 SILV   
                  30.58     1:04.71 (34.13)     1:40.10 (35.39)     2:16.43 (36.33)
        2:53.13 (36.70)     3:29.83 (36.70)     4:06.58 (36.75)     4:42.75 (36.17)
        5:18.75 (36.00)     5:54.83 (36.08)                                        
Non-Award Division  
  1 Avezzano, Katie G   13 Middies-MR           5:45.84    5:57.34        
                  30.82     1:05.18 (34.36)     1:40.00 (34.82)     2:15.58 (35.58)
        2:51.65 (36.07)     3:27.64 (35.99)     4:05.22 (37.58)     4:42.47 (37.25)
        5:18.91 (36.44)     5:57.34 (38.43)                                        
  2 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    5:39.42    6:00.92        
                  28.55     1:01.42 (32.87)     1:35.95 (34.53)     2:11.86 (35.91)
        2:49.06 (37.20)     3:27.09 (38.03)     4:05.98 (38.89)     4:45.13 (39.15)
        5:23.50 (38.37)     6:00.92 (37.42)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX
              1:16.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.60 - 1:16.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Harrington, Morgan  14 LBA-MR               1:06.88    1:05.04 JO     
                  31.30     1:05.04 (33.74)                                        
  2 Lou, Erica          13 NCAC-MR              1:08.47    1:05.16 JO     
                  31.51     1:05.16 (33.65)                                        
  3 Lu, Grace           14 Agua Swim Team-MR    1:07.29    1:06.08 JO     
                  31.88     1:06.08 (34.20)                                        
  4 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               1:10.53    1:06.17 JO     
                  32.49     1:06.17 (33.68)                                        
  5 Kinkel, Amanda N    14 GATE-MR              1:08.43    1:06.30 JO     
                  32.25     1:06.30 (34.05)                                        
  6 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          1:09.32    1:06.34 JO     
                  31.66     1:06.34 (34.68)                                        
  7 DU, Irene           13 NCAC-MR              1:07.08    1:06.41 JO     
                  31.79     1:06.41 (34.62)                                        
SILV - Division  
  1 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          1:09.29    1:06.78 SILV   
                  32.36     1:06.78 (34.42)                                        
  2 Suarez-Rebling, Ma  14 Agua Swim Team-MR    1:08.02    1:06.94 SILV   
                  32.34     1:06.94 (34.60)                                        
  3 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    1:08.00    1:07.07 SILV   
                  32.69     1:07.07 (34.38)                                        
  4 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          1:07.71    1:07.73 SILV   
                  32.82     1:07.73 (34.91)                                        
  5 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   1:08.22    1:08.03 SILV   
                  33.29     1:08.03 (34.74)                                        
  6 Broderick, Amanda   13 Middies-MR           1:07.74    1:08.06 SILV   
                  33.36     1:08.06 (34.70)                                        
  7 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR         1:08.67    1:08.14 SILV   
                  32.87     1:08.14 (35.27)                                        
  8 Avezzano, Katie G   13 Middies-MR           1:09.09    1:08.51 SILV   
                  33.67     1:08.51 (34.84)                                        
  9 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  1:10.49    1:08.52 SILV   
                  33.12     1:08.52 (35.40)                                        
 10 Asanjarani, Ashley  14 CIY-MR               1:09.47    1:08.81 SILV   
                  33.59     1:08.81 (35.22)                                        
 11 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    1:10.09    1:08.88 SILV   
                  33.15     1:08.88 (35.73)                                        
 12 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   1:12.45    1:09.08 SILV   
                  33.13     1:09.08 (35.95)                                        
 13 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR            1:10.27    1:09.23 SILV   
                  32.74     1:09.23 (36.49)                                        
 14 Chu, Jasmine        13 Express Swimming-MR  1:08.83    1:09.29 SILV   
                  34.15     1:09.29 (35.14)                                        
 15 Delpriore, Dulcie   14 GAEL-MR              1:11.58    1:09.35 SILV   
                  33.00     1:09.35 (36.35)                                        
 16 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    1:09.89    1:09.38 SILV   
                  33.63     1:09.38 (35.75)                                        
 17 Palmer, Fiona E     14 Express Swimming-MR  1:13.78    1:09.39 SILV   
                  33.15     1:09.39 (36.24)                                        
 18 Wilf, Jenna R       13 Agua Swim Team-MR    1:09.90    1:09.64 SILV   
                  33.39     1:09.64 (36.25)                                        
 19 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:10.77    1:09.71 SILV   
                  33.52     1:09.71 (36.19)                                        
 20 Cammarosano, Danie  14 LBA-MR               1:10.52    1:09.87 SILV   
                  33.67     1:09.87 (36.20)                                        
 21 Bianco, Sara E      14 HS-MR                1:13.01    1:10.01 SILV   
                  34.94     1:10.01 (35.07)                                        
 22 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  1:12.48    1:10.08 SILV   
                  33.53     1:10.08 (36.55)                                        
 23 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            1:11.35    1:10.17 SILV   
                  33.40     1:10.17 (36.77)                                        
 24 Josiah, Katherine   14 Express Swimming-MR  1:10.78    1:10.37 SILV   
                  33.94     1:10.37 (36.43)                                        
 25 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:12.09    1:10.50 SILV   
                  34.21     1:10.50 (36.29)                                        
 26 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR               1:11.29    1:10.60 SILV   
                  34.43     1:10.60 (36.17)                                        
 27 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR               1:12.90    1:10.62 SILV   
                  34.27     1:10.62 (36.35)                                        
 28 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:12.62    1:10.63 SILV   
                  34.28     1:10.63 (36.35)                                        
 29 Crocker, Carolyn    13 LBA-MR               1:11.94    1:10.68 SILV   
                  34.55     1:10.68 (36.13)                                        
 30 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              1:14.61    1:11.16 SILV   
                  34.33     1:11.16 (36.83)                                        
 31 Wang, Carol         13 GATE-MR              1:11.36    1:11.22 SILV   
                  34.97     1:11.22 (36.25)                                        
 32 Brady, Claudia F    13 Express Swimming-MR  1:09.44    1:11.25 SILV   
                  34.59     1:11.25 (36.66)                                        
 33 Shkolyar, Megan     13 BASC-MR              1:13.00    1:11.26 SILV   
                  34.55     1:11.26 (36.71)                                        
 34 Gold, Kate R        14 HS-MR                1:12.34    1:11.65 SILV   
                  35.24     1:11.65 (36.41)                                        
 35 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   1:13.07    1:11.75 SILV   
                  35.42     1:11.75 (36.33)                                        
 36 Abbas, Radwa        13 WAC-MR               1:12.47    1:11.80 SILV   
                  34.37     1:11.80 (37.43)                                        
 37 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              1:12.48    1:12.12 SILV   
                  35.26     1:12.12 (36.86)                                        
 37 deFreitas, Emma     13 WAC-MR               1:15.49    1:12.12 SILV   
                  34.83     1:12.12 (37.29)                                        
 39 Herring, Sophia M   14 Manhattan Makos-MR   1:07.32    1:12.30 SILV   
                  35.62     1:12.30 (36.68)                                        
 40 O'Reilly, Maggie R  13 GAEL-MR              1:13.79    1:12.33 SILV   
                  34.79     1:12.33 (37.54)                                        
 41 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               1:13.17    1:12.45 SILV   
                  35.14     1:12.45 (37.31)                                        
 41 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  1:10.85    1:12.45 SILV   
                  34.73     1:12.45 (37.72)                                        
 43 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:12.66 SILV   
                  35.31     1:12.66 (37.35)                                        
 44 Provenzano, Ellie   13 GAEL-MR              1:13.09    1:12.67 SILV   
                  34.56     1:12.67 (38.11)                                        
 45 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          1:12.42    1:12.83 SILV   
                  34.50     1:12.83 (38.33)                                        
 46 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:13.53    1:13.25 SILV   
                  34.95     1:13.25 (38.30)                                        
 47 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            1:14.15    1:13.28 SILV   
                  36.19     1:13.28 (37.09)                                        
 48 Jackson, Nicole M   14 HS-MR                1:15.66    1:13.39 SILV   
 48 Wilson, Tori P      14 NFS-MR               1:13.56    1:13.39 SILV   
                  34.97     1:13.39 (38.42)                                        
 50 Kwong, Anna         14 GATE-MR              1:14.73    1:13.77 SILV   
                  36.96     1:13.77 (36.81)                                        
 51 Waller, Brittany    13 LBA-MR               1:15.28    1:14.08 SILV   
                  36.28     1:14.08 (37.80)                                        
 52 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    1:15.05    1:14.15 SILV   
                  36.68     1:14.15 (37.47)                                        
 53 Kenny, Alex M       14 Rac @ Jcc-MR         1:12.57    1:14.20 SILV   
                  36.18     1:14.20 (38.02)                                        
 54 Maroney, Shannon    14 LBA-MR               1:15.61    1:14.50 SILV   
                  36.00     1:14.50 (38.50)                                        
 55 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR              1:16.20    1:14.80 SILV   
                  35.81     1:14.80 (38.99)                                        
 56 Alonso, Julie R     14 Express Swimming-MR  1:15.18    1:15.06 SILV   
                  36.51     1:15.06 (38.55)                                        
 57 Everson, Sara H     13 Agua Swim Team-MR    1:15.21    1:15.88 SILV   
                  36.49     1:15.88 (39.39)                                        
 58 Van Tassell, Amand  14 WAC-MR               1:14.69    1:16.10 SILV   
                  36.59     1:16.10 (39.51)                                        
Non-Award Division  
  1 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           1:15.58    1:16.31        
                  36.80     1:16.31 (39.51)                                        
  2 Zaets, Allison M    13 WAC-MR               1:15.94    1:19.13        
                  37.84     1:19.13 (41.29)                                        
 -- LU, Elizabeth J     13 Express Swimming-MR  1:12.56         NS        
 -- Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:16.00         NS        
 -- Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    1:15.14         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX
              1:16.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.60 - 1:16.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Rodriguez, Tina G         13 Twisters-MR               NT    1:06.48 JO     
                  31.87     1:06.48 (34.61)                                        
  2 Mamone, Julia A           13 Twisters-MR               NT    1:06.87 SILV   
                  32.34     1:06.87 (34.53)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:22.60  SMAX
              2:44.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.60 - 2:44.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 NG, Sydney          14 Rac @ Jcc-MR         2:23.99    2:20.52 JO     
                  33.98     1:09.36 (35.38)     1:44.91 (35.55)     2:20.52 (35.61)
  2 Lu, Grace           14 Agua Swim Team-MR    2:25.44    2:20.88 JO     
                  33.18     1:08.97 (35.79)     1:45.07 (36.10)     2:20.88 (35.81)
  3 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          2:27.16    2:22.24 JO     
                  33.79     1:09.57 (35.78)     1:45.93 (36.36)     2:22.24 (36.31)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:24.35    2:23.09 SILV   
                  33.91     1:10.32 (36.41)     1:47.32 (37.00)     2:23.09 (35.77)
  2 Suarez-Rebling, Ma  14 Agua Swim Team-MR    2:26.19    2:24.04 SILV   
                  33.51     1:09.60 (36.09)     1:47.21 (37.61)     2:24.04 (36.83)
  3 Mullen, Riley       13 Badger-MR            2:26.43    2:24.29 SILV   
                  34.36     1:10.36 (36.00)     1:47.43 (37.07)     2:24.29 (36.86)
  4 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               2:29.40    2:24.33 SILV   
                  34.62     1:10.80 (36.18)     1:48.11 (37.31)     2:24.33 (36.22)
  5 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   2:26.00    2:24.37 SILV   
                  35.07     1:11.13 (36.06)     1:47.98 (36.85)     2:24.37 (36.39)
  6 Broderick, Amanda   13 Middies-MR           2:27.73    2:26.21 SILV   
                  34.25     1:11.00 (36.75)     1:48.70 (37.70)     2:26.21 (37.51)
  7 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    2:27.12    2:26.53 SILV   
                  34.51     1:11.83 (37.32)     1:49.77 (37.94)     2:26.53 (36.76)
  8 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR         2:31.82    2:27.02 SILV   
                  34.70     1:11.75 (37.05)     1:49.33 (37.58)     2:27.02 (37.69)
  9 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR            2:27.19    2:27.76 SILV   
                  32.87     1:10.54 (37.67)     1:49.55 (39.01)     2:27.76 (38.21)
 10 Gold, Kate R        14 HS-MR                2:31.70    2:28.17 SILV   
                  35.56     1:12.91 (37.35)     1:51.48 (38.57)     2:28.17 (36.69)
 11 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  2:27.25    2:28.35 SILV   
                  34.94     1:12.34 (37.40)     1:51.02 (38.68)     2:28.35 (37.33)
 12 Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR   2:25.21    2:28.37 SILV   
                  33.42     1:10.49 (37.07)     1:49.04 (38.55)     2:28.37 (39.33)
 13 Josiah, Katherine   14 Express Swimming-MR  2:31.64    2:28.53 SILV   
                  34.76     1:12.12 (37.36)     1:50.74 (38.62)     2:28.53 (37.79)
 14 Kinkel, Amanda N    14 GATE-MR              2:30.46    2:29.08 SILV   
                  35.22     1:13.00 (37.78)     1:51.29 (38.29)     2:29.08 (37.79)
 15 Abbas, Radwa        13 WAC-MR               2:38.55    2:30.79 SILV   
                  34.80     1:12.72 (37.92)     1:52.60 (39.88)     2:30.79 (38.19)
 16 Zdesar, Samantha M  13 FLY-MR               2:37.68    2:31.51 SILV   
                  35.31     1:13.59 (38.28)     1:53.42 (39.83)     2:31.51 (38.09)
 17 Fuchs, Lindsey      14 Agua Swim Team-MR    2:36.85    2:31.64 SILV   
                  36.00     1:14.17 (38.17)     1:53.20 (39.03)     2:31.64 (38.44)
 18 Bianco, Sara E      14 HS-MR                2:35.14    2:33.16 SILV   
                  35.06     1:13.58 (38.52)     1:53.72 (40.14)     2:33.16 (39.44)
 19 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  2:28.55    2:33.49 SILV   
                  35.42     1:13.52 (38.10)     1:53.32 (39.80)     2:33.49 (40.17)
 20 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            2:33.42    2:33.85 SILV   
                  36.11     1:14.30 (38.19)     1:54.36 (40.06)     2:33.85 (39.49)
 21 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   2:39.06    2:33.94 SILV   
                  36.13     1:15.28 (39.15)     1:54.96 (39.68)     2:33.94 (38.98)
 22 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:39.50    2:35.04 SILV   
                  35.87     1:14.88 (39.01)     1:55.25 (40.37)     2:35.04 (39.79)
 23 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              2:44.11    2:35.34 SILV   
                  35.96     1:15.39 (39.43)     1:55.99 (40.60)     2:35.34 (39.35)
 24 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  2:34.02    2:35.38 SILV   
                  35.28     1:14.01 (38.73)     1:55.09 (41.08)     2:35.38 (40.29)
 25 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              2:40.96    2:35.46 SILV   
                  35.79     1:15.55 (39.76)     1:56.88 (41.33)     2:35.46 (38.58)
 26 Delpriore, Dulcie   14 GAEL-MR              2:44.72    2:37.02 SILV   
                  35.10     1:14.70 (39.60)     1:56.65 (41.95)     2:37.02 (40.37)
 27 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR               2:36.48    2:37.06 SILV   
                  35.98     1:15.86 (39.88)     1:56.22 (40.36)     2:37.06 (40.84)
 28 Waller, Brittany    13 LBA-MR               2:40.52    2:37.32 SILV   
                  36.79     1:16.61 (39.82)     1:57.37 (40.76)     2:37.32 (39.95)
 29 Gallelli, Francesc  13 WAC-MR               2:44.00    2:37.41 SILV   
                  34.60     1:14.00 (39.40)     1:56.78 (42.78)     2:37.41 (40.63)
 30 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            2:37.65    2:37.64 SILV   
                  36.17     1:16.79 (40.62)     1:57.78 (40.99)     2:37.64 (39.86)
 31 Palmer, Fiona E     14 Express Swimming-MR  2:40.49    2:37.79 SILV   
                  36.59     1:15.79 (39.20)     1:57.54 (41.75)     2:37.79 (40.25)
 32 Kenny, Alex M       14 Rac @ Jcc-MR         2:39.37    2:38.32 SILV   
                  37.75     1:17.50 (39.75)     1:58.32 (40.82)     2:38.32 (40.00)
 33 Kascle, Raeanne     14 Rac @ Jcc-MR         2:44.40    2:38.56 SILV   
                  36.79     1:16.94 (40.15)     1:57.96 (41.02)     2:38.56 (40.60)
 34 Maroney, Shannon    14 LBA-MR               2:42.83    2:38.73 SILV   
                  36.21     1:16.35 (40.14)     1:57.93 (41.58)     2:38.73 (40.80)
 35 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:37.63    2:39.25 SILV   
                  35.53     1:15.16 (39.63)     1:56.82 (41.66)     2:39.25 (42.43)
 36 Alonso, Julie R     14 Express Swimming-MR  2:44.27    2:39.40 SILV   
                  37.72     1:17.89 (40.17)     1:59.32 (41.43)     2:39.40 (40.08)
 37 Oczos, Gabrielle    13 HS-MR                2:44.03    2:40.26 SILV   
                  36.83     1:17.70 (40.87)     2:00.05 (42.35)     2:40.26 (40.21)
 38 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    2:37.44    2:41.07 SILV   
                  38.13     1:18.37 (40.24)     1:58.10 (39.73)     2:41.07 (42.97)
 39 Gonzalez, Angelika  13 MAD-MR               2:43.24    2:41.14 SILV   
                  37.57     1:19.45 (41.88)     2:00.90 (41.45)     2:41.14 (40.24)
 40 Collins, Irene M    14 FLY-MR               2:36.14    2:41.16 SILV   
                  38.02     1:17.22 (39.20)     1:58.89 (41.67)     2:41.16 (42.27)
 41 Jackson, Nicole M   14 HS-MR                2:38.30    2:41.20 SILV   
 42 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           2:38.24    2:41.70 SILV   
                  38.02     1:18.67 (40.65)     2:00.68 (42.01)     2:41.70 (41.02)
 43 Rice, Jessica E     14 GAEL-MR              2:43.96    2:42.70 SILV   
                  37.33     1:18.83 (41.50)     2:01.14 (42.31)     2:42.70 (41.56)
 44 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    2:42.81    2:42.74 SILV   
                  36.41     1:18.32 (41.91)     2:02.43 (44.11)     2:42.74 (40.31)
 45 Gnad, Jessie A      13 HS-MR                2:43.75    2:43.40 SILV   
                  36.60     1:17.88 (41.28)     2:02.04 (44.16)     2:43.40 (41.36)
Non-Award Division  
 -- Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  2:41.94         DQ        
      63 Declared false start
 -- Rourk, Alison M     13 Express Swimming-MR  2:23.30         DQ        
      63 Declared false start
 -- Lipton, Jessica R   14 Flying Dolphins-MR   2:26.86        DFS        
      63 Declared false start
 -- Nagaishi, Ayano     13 Middies-MR           2:29.20         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:22.60  SMAX
              2:44.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.60 - 2:44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:39.54 SILV   
                  37.29     1:18.43 (41.14)     2:00.26 (41.83)     2:39.54 (39.28)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX
              1:24.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.50 - 1:24.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Claudia F          13 Express Swimming-MR       NT    1:16.37 JO     
                  35.67     1:16.37 (40.70)                                        
  2 Wong, Isabelle            14 GATE-MR                   NT    1:16.80 SILV   
                  36.45     1:16.80 (40.35)                                        
  3 Barclay, Skye M           14 Flying Dolphins-MR        NT    1:18.81 SILV   
                  37.00     1:18.81 (41.81)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX
              1:24.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.50 - 1:24.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Herring, Sophia M   14 Manhattan Makos-MR   1:18.13    1:14.65 JO     
                  34.48     1:14.65 (40.17)                                        
  2 Suarez-Rebling, Ma  14 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:15.39 JO     
                  35.31     1:15.39 (40.08)                                        
  3 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          1:17.49    1:15.50 JO     
                  35.55     1:15.50 (39.95)                                        
SILV - Division  
  1 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  1:17.04    1:16.50 SMAX   
                  35.60     1:16.50 (40.90)                                        
  2 Brady, Claudia F    13 Express Swimming-MR  1:16.92    1:16.57 SILV   
                  35.69     1:16.57 (40.88)                                        
  3 Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  1:16.53    1:17.02 SILV   
                  36.73     1:17.02 (40.29)                                        
  4 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          1:17.80    1:17.33 SILV   
                  36.30     1:17.33 (41.03)                                        
  5 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          1:19.90    1:17.50 SILV   
                  36.75     1:17.50 (40.75)                                        
  6 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:21.40    1:17.61 SILV   
                  36.40     1:17.61 (41.21)                                        
  7 Chu, Jasmine        13 Express Swimming-MR  1:17.79    1:17.69 SILV   
                  36.17     1:17.69 (41.52)                                        
  8 Wong, Isabelle      14 GATE-MR              1:18.48    1:17.74 SILV   
                  37.06     1:17.74 (40.68)                                        
  9 Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR   1:19.31    1:17.87 SILV   
                  36.11     1:17.87 (41.76)                                        
 10 Harrington, Morgan  14 LBA-MR               1:18.06    1:17.89 SILV   
                  37.15     1:17.89 (40.74)                                        
 11 Waller, Brittany    13 LBA-MR               1:20.90    1:18.31 SILV   
                  37.06     1:18.31 (41.25)                                        
 12 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               1:19.05    1:18.48 SILV   
                  36.90     1:18.48 (41.58)                                        
 13 deFreitas, Emma     13 WAC-MR               1:23.56    1:18.51 SILV   
                  36.70     1:18.51 (41.81)                                        
 14 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    1:22.14    1:18.70 SILV   
                  36.39     1:18.70 (42.31)                                        
 15 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            1:22.08    1:19.07 SILV   
                  37.22     1:19.07 (41.85)                                        
 16 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  1:19.62    1:19.25 SILV   
                  37.11     1:19.25 (42.14)                                        
 17 Pineda, Christiann  14 Twisters-MR          1:20.40    1:19.31 SILV   
                  37.28     1:19.31 (42.03)                                        
 18 LU, Elizabeth J     13 Express Swimming-MR  1:19.00    1:19.44 SILV   
                  37.80     1:19.44 (41.64)                                        
 19 Kwong, Anna         14 GATE-MR              1:17.92    1:19.58 SILV   
                  37.49     1:19.58 (42.09)                                        
 20 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR    1:17.51    1:19.68 SILV   
                  36.87     1:19.68 (42.81)                                        
 21 Bianco, Sara E      14 HS-MR                1:22.86    1:19.84 SILV   
                  37.70     1:19.84 (42.14)                                        
 22 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   1:22.60    1:19.85 SILV   
                  37.53     1:19.85 (42.32)                                        
 23 Avezzano, Katie G   13 Middies-MR           1:18.85    1:20.35 SILV   
                  38.27     1:20.35 (42.08)                                        
 24 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           1:20.55    1:20.36 SILV   
                  37.84     1:20.36 (42.52)                                        
 25 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              1:20.42    1:20.59 SILV   
                  37.96     1:20.59 (42.63)                                        
 26 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR   1:19.41    1:20.61 SILV   
                  37.63     1:20.61 (42.98)                                        
 27 Nagaishi, Ayano     13 Middies-MR           1:19.14    1:20.98 SILV   
                  37.88     1:20.98 (43.10)                                        
 28 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   1:22.39    1:21.03 SILV   
                  38.46     1:21.03 (42.57)                                        
 29 Ksendzovsky, Nicol  13 BASC-MR              1:21.20    1:21.14 SILV   
                  37.46     1:21.14 (43.68)                                        
 30 Immitti, Samantha   13 WAC-MR               1:23.92    1:21.19 SILV   
                  38.31     1:21.19 (42.88)                                        
 31 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               1:20.43    1:21.23 SILV   
                  39.36     1:21.23 (41.87)                                        
 31 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   1:22.25    1:21.23 SILV   
                  38.33     1:21.23 (42.90)                                        
 33 Byrnes, Molly C     14 Badger-MR            1:20.52    1:22.00 SILV   
                  39.05     1:22.00 (42.95)                                        
 34 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          1:20.80    1:22.15 SILV   
                  38.48     1:22.15 (43.67)                                        
 35 Abbas, Radwa        13 WAC-MR               1:23.97    1:22.87 SILV   
                  39.66     1:22.87 (43.21)                                        
 36 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            1:22.21    1:23.21 SILV   
                  38.63     1:23.21 (44.58)                                        
 37 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR            1:23.66    1:23.47 SILV   
                  37.33     1:23.47 (46.14)                                        
 38 Hongamata, Lydia    14 NCAC-MR              1:23.41    1:23.49 SILV   
                  37.37     1:23.49 (46.12)                                        
 39 Phadael, Lauryn M   14 Express Swimming-MR  1:22.54    1:23.55 SILV   
                  39.47     1:23.55 (44.08)                                        
 40 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           1:20.59    1:23.76 SILV   
                  38.95     1:23.76 (44.81)                                        
 41 Henry, Julia L      13 Express Swimming-MR  1:22.61    1:23.96 SILV   
                  39.57     1:23.96 (44.39)                                        
 42 Huang, Sabrina R    14 GATE-MR              1:24.31    1:24.16 SILV   
                  40.52     1:24.16 (43.64)                                        
 43 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:22.89    1:24.56 SILV   
                  39.68     1:24.56 (44.88)                                        
 44 Liu, Serina         14 GATE-MR              1:24.49    1:24.78 SILV   
                  40.00     1:24.78 (44.78)                                        
Non-Award Division  
  1 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:23.89    1:24.92        
                  39.63     1:24.92 (45.29)                                        
  2 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR          1:24.71    1:25.40        
                  39.70     1:25.40 (45.70)                                        
  3 Van Tassell, Amand  14 WAC-MR               1:23.56    1:25.45        
                  39.42     1:25.45 (46.03)                                        
 -- Riley, Casey A      13 Rac @ Jcc-MR         1:23.70         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX
              2:58.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.00 - 2:58.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  2:43.49    2:38.44 JO     
                  36.05     1:16.37 (40.32)     1:57.83 (41.46)     2:38.44 (40.61)
  2 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR               2:46.24    2:39.81 JO     
                  35.77     1:16.56 (40.79)     1:58.40 (41.84)     2:39.81 (41.41)
  3 Chow, Regina        13 NCAC-MR              2:44.31    2:42.73 JO     
                  36.55     1:17.97 (41.42)     2:00.09 (42.12)     2:42.73 (42.64)
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          2:43.36    2:45.57 SILV   
                  36.64     1:18.05 (41.41)     2:02.15 (44.10)     2:45.57 (43.42)
  2 Anich, Annabelle K  13 FLY-MR               2:49.99    2:45.90 SILV   
                  36.86     1:19.50 (42.64)     2:03.15 (43.65)     2:45.90 (42.75)
  3 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR               2:52.18    2:46.10 SILV   
                  37.22     1:18.57 (41.35)     2:02.13 (43.56)     2:46.10 (43.97)
  4 DU, Irene           13 NCAC-MR              2:48.61    2:46.27 SILV   
                  36.81     1:18.73 (41.92)     2:02.03 (43.30)     2:46.27 (44.24)
  5 Herring, Sophia M   14 Manhattan Makos-MR   2:48.89    2:46.71 SILV   
                  37.24     1:20.77 (43.53)     2:03.96 (43.19)     2:46.71 (42.75)
  6 Bianco, Sara E      14 HS-MR                2:55.89    2:47.39 SILV   
                  37.07     1:20.34 (43.27)     2:04.35 (44.01)     2:47.39 (43.04)
  7 Waller, Brittany    13 LBA-MR               2:53.35    2:48.60 SILV   
                  37.50     1:20.09 (42.59)     2:04.22 (44.13)     2:48.60 (44.38)
  8 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  2:51.27    2:48.61 SILV   
                  38.23     1:22.01 (43.78)     2:05.19 (43.18)     2:48.61 (43.42)
  9 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    2:47.40    2:48.94 SILV   
                  36.57     1:18.87 (42.30)     2:03.41 (44.54)     2:48.94 (45.53)
 10 Lipton, Jessica R   14 Flying Dolphins-MR   2:49.87    2:48.96 SILV   
                  38.92     1:22.43 (43.51)     2:06.04 (43.61)     2:48.96 (42.92)
 11 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR    2:51.87    2:49.12 SILV   
                  38.05     1:20.92 (42.87)     2:05.67 (44.75)     2:49.12 (43.45)
 12 Vega, Briana J      14 Twisters-MR          2:46.72    2:49.16 SILV   
                  35.95     1:18.59 (42.64)     2:03.89 (45.30)     2:49.16 (45.27)
 13 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:53.13    2:49.31 SILV   
                  37.65     1:20.80 (43.15)     2:04.77 (43.97)     2:49.31 (44.54)
 14 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:51.88    2:49.47 SILV   
                  38.21     1:21.93 (43.72)     2:05.85 (43.92)     2:49.47 (43.62)
 15 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR   2:51.56    2:49.65 SILV   
                  37.50     1:20.36 (42.86)     2:04.38 (44.02)     2:49.65 (45.27)
 16 Nagaishi, Ayano     13 Middies-MR           2:48.91    2:49.94 SILV   
                  38.62     1:21.51 (42.89)     2:05.40 (43.89)     2:49.94 (44.54)
 17 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   2:51.17    2:50.18 SILV   
                  38.36     1:21.70 (43.34)     2:05.94 (44.24)     2:50.18 (44.24)
 18 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR            2:57.68    2:50.58 SILV   
                  36.19     1:19.48 (43.29)     2:04.02 (44.54)     2:50.58 (46.56)
 19 Kwong, Anna         14 GATE-MR              2:47.80    2:50.78 SILV   
                  39.46     1:22.93 (43.47)     2:07.25 (44.32)     2:50.78 (43.53)
 20 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            2:51.49    2:50.88 SILV   
                  37.88     1:21.22 (43.34)     2:06.24 (45.02)     2:50.88 (44.64)
 21 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               2:49.86    2:51.10 SILV   
                  39.04     1:22.40 (43.36)     2:06.67 (44.27)     2:51.10 (44.43)
 22 Huang, Kimberly M   14 GATE-MR              2:53.67    2:52.66 SILV   
                  38.72     1:22.77 (44.05)     2:07.73 (44.96)     2:52.66 (44.93)
 23 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          2:52.03    2:53.31 SILV   
                  38.29     1:23.49 (45.20)     2:07.96 (44.47)     2:53.31 (45.35)
 24 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  2:50.26    2:53.99 SILV   
                  38.65     1:23.54 (44.89)     2:09.28 (45.74)     2:53.99 (44.71)
 25 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:52.23    2:54.01 SILV   
                  38.55     1:23.77 (45.22)     2:09.09 (45.32)     2:54.01 (44.92)
 26 Byrnes, Molly C     14 Badger-MR            2:53.25    2:54.13 SILV   
                  38.26     1:22.65 (44.39)     2:08.69 (46.04)     2:54.13 (45.44)
 27 Immitti, Samantha   13 WAC-MR               2:57.89    2:54.22 SILV   
                  39.59     1:24.65 (45.06)     2:09.84 (45.19)     2:54.22 (44.38)
 28 Wong, Isabelle      14 GATE-MR              2:48.71    2:54.75 SILV   
                  37.73     1:21.75 (44.02)     2:08.26 (46.51)     2:54.75 (46.49)
 29 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:55.03    2:55.85 SILV   
                  38.85     1:24.38 (45.53)     2:11.16 (46.78)     2:55.85 (44.69)
 30 Digiovanni, Sara N  13 FLY-MR               2:56.85    2:56.02 SILV   
                  40.90     1:25.93 (45.03)     2:11.35 (45.42)     2:56.02 (44.67)
 31 Phadael, Lauryn M   14 Express Swimming-MR  2:57.81    2:57.88 SILV   
                  41.41     1:25.77 (44.36)     2:12.26 (46.49)     2:57.88 (45.62)
Non-Award Division  
  1 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            2:54.02    2:59.60        
                  39.58     1:25.34 (45.76)     2:12.33 (46.99)     2:59.60 (47.27)
  2 Fuchs, Lindsey      14 Agua Swim Team-MR    2:54.92    3:00.27        
                  40.31     1:25.55 (45.24)     2:12.82 (47.27)     3:00.27 (47.45)
  3 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           2:50.84    3:01.10        
                  39.55     1:25.45 (45.90)     2:12.97 (47.52)     3:01.10 (48.13)
 -- Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR   2:53.31        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX
              1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.70 - 1:12.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schubert, Olivia C  13 WAC-MR               1:05.79    1:04.70 JO     
                  30.01     1:04.70 (34.69)                                        
  2 Mullen, Riley       13 Badger-MR            1:06.99    1:05.27 JO     
                  30.93     1:05.27 (34.34)                                        
  2 Vega, Briana J      14 Twisters-MR          1:07.04    1:05.27 JO     
                  29.59     1:05.27 (35.68)                                        
  4 Wu-Silvera, Caroli  13 Twisters-MR          1:08.78    1:05.34 JO     
                  29.58     1:05.34 (35.76)                                        
  5 Suarez-Rebling, Ma  14 Agua Swim Team-MR    1:06.02    1:05.35 JO     
                  30.43     1:05.35 (34.92)                                        
SILV - Division  
  1 Rourk, Alison M     13 Express Swimming-MR  1:06.69    1:05.83 SILV   
                  29.47     1:05.83 (36.36)                                        
  2 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    1:07.32    1:06.72 SILV   
                  31.91     1:06.72 (34.81)                                        
  3 Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR   1:07.02    1:06.94 SILV   
                  30.33     1:06.94 (36.61)                                        
  4 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   1:10.42    1:07.13 SILV   
                  30.66     1:07.13 (36.47)                                        
  5 Pineda, Christiann  14 Twisters-MR          1:09.26    1:07.66 SILV   
                  31.52     1:07.66 (36.14)                                        
  6 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    1:06.98    1:07.93 SILV   
                  31.56     1:07.93 (36.37)                                        
  7 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  1:11.24    1:08.26 SILV   
                  32.39     1:08.26 (35.87)                                        
  8 Fuchs, Lindsey      14 Agua Swim Team-MR    1:08.96    1:08.30 SILV   
                  31.81     1:08.30 (36.49)                                        
  9 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          1:10.27    1:08.38 SILV   
                  31.66     1:08.38 (36.72)                                        
 10 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:10.51    1:08.48 SILV   
                  31.85     1:08.48 (36.63)                                        
 11 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  1:08.31    1:08.96 SILV   
                  31.74     1:08.96 (37.22)                                        
 12 NG, Sydney          14 Rac @ Jcc-MR         1:08.62    1:09.28 SILV   
                  32.50     1:09.28 (36.78)                                        
 13 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR         1:10.89    1:09.46 SILV   
                  31.33     1:09.46 (38.13)                                        
 14 Josiah, Katherine   14 Express Swimming-MR  1:11.63    1:09.97 SILV   
                  31.86     1:09.97 (38.11)                                        
 15 Lu, Grace           14 Agua Swim Team-MR    1:11.73    1:10.44 SILV   
                  33.23     1:10.44 (37.21)                                        
 16 Chu, Jasmine        13 Express Swimming-MR  1:12.39    1:11.06 SILV   
                  32.31     1:11.06 (38.75)                                        
 17 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR               1:12.59    1:11.22 SILV   
                  32.84     1:11.22 (38.38)                                        
 18 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR   1:11.89    1:12.01 SILV   
                  33.44     1:12.01 (38.57)                                        
 19 Van Tassell, Amand  14 WAC-MR               1:11.08    1:12.04 SILV   
                  32.42     1:12.04 (39.62)                                        
 20 O'Reilly, Maggie R  13 GAEL-MR              1:10.33    1:12.41 SILV   
                  33.81     1:12.41 (38.60)                                        
Non-Award Division  
  1 Kascle, Raeanne     14 Rac @ Jcc-MR         1:12.51    1:13.21        
                  33.68     1:13.21 (39.53)                                        
  2 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          1:09.35    1:13.23        
                  33.05     1:13.23 (40.18)                                        
  3 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               1:11.21    1:13.37        
                  34.96     1:13.37 (38.41)                                        
  4 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:14.01        
                  32.73     1:14.01 (41.28)                                        
  5 Schillinger, Ally   13 Express Swimming-MR  1:10.30    1:15.05        
                  34.83     1:15.05 (40.22)                                        
  6 Collins, Irene M    14 FLY-MR               1:10.39    1:17.66        
                  36.05     1:17.66 (41.61)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX
              1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.70 - 1:12.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Barclay, Skye M           14 Flying Dolphins-MR        NT    1:07.04 SILV   
                  30.47     1:07.04 (36.57)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX
              1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.70 - 1:12.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Carol               13 GATE-MR                   NT    1:05.80 SILV   
                  30.39     1:05.80 (35.41)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX
              2:38.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.00 - 2:38.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schubert, Olivia C  13 WAC-MR               2:32.21    2:23.76 JO     
                  30.46     1:07.24 (36.78)     1:46.19 (38.95)     2:23.76 (37.57)
  2 Wu-Silvera, Caroli  13 Twisters-MR          2:32.92    2:30.29 JO     
                  31.14     1:10.27 (39.13)     1:51.98 (41.71)     2:30.29 (38.31)
SILV - Division  
  1 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   2:37.11    2:31.58 SILV   
                  32.01     1:10.08 (38.07)     1:51.32 (41.24)     2:31.58 (40.26)
  2 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  2:32.90    2:36.39 SILV   
                  34.52                             1:56.22 ( )     2:36.39 (40.17)
Non-Award Division  
  1 Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR   2:35.32    2:40.85        
                  31.38     1:10.64 (39.26)     1:55.64 (45.00)     2:40.85 (45.21)
 -- Broderick, Amanda   13 Middies-MR           2:31.00         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:23.50  SMAX
              2:43.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.50 - 2:43.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 O'Meara, Sappha E         14 Flying Dolphins-MR        NT    2:24.88 SILV   
                  32.14     1:10.63 (38.49)     1:50.86 (40.23)     2:24.88 (34.02)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:23.50  SMAX
              2:43.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.50 - 2:43.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schubert, Olivia C  13 WAC-MR               2:23.88    2:21.14 JO     
                  29.89     1:05.35 (35.46)     1:47.38 (42.03)     2:21.14 (33.76)
  2 Lipton, Jessica R   14 Flying Dolphins-MR   2:26.04    2:23.10 JO     
                  29.72     1:06.24 (36.52)     1:50.31 (44.07)     2:23.10 (32.79)
  3 Jia, Kaity          14 Twisters-MR          2:24.70    2:23.25 JO     
                  31.38     1:08.66 (37.28)     1:50.11 (41.45)     2:23.25 (33.14)
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          2:26.12    2:23.50 SMAX   
                  32.12     1:11.45 (39.33)     1:52.07 (40.62)     2:23.50 (31.43)
  2 Chu, Jasmine        13 Express Swimming-MR  2:24.78    2:24.07 SILV   
                  31.60     1:08.81 (37.21)     1:52.49 (43.68)     2:24.07 (31.58)
  3 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:25.91    2:24.45 SILV   
                  31.60     1:06.97 (35.37)     1:51.76 (44.79)     2:24.45 (32.69)
  4 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          2:24.46    2:24.49 SILV   
                  31.02     1:08.14 (37.12)     1:50.03 (41.89)     2:24.49 (34.46)
  5 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR    2:24.26    2:24.64 SILV   
                  30.74     1:06.08 (35.34)     1:51.71 (45.63)     2:24.64 (32.93)
  6 Wu-Silvera, Caroli  13 Twisters-MR          2:26.99    2:25.09 SILV   
                  29.99     1:04.55 (34.56)     1:52.99 (48.44)     2:25.09 (32.10)
  7 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   2:24.08    2:25.15 SILV   
                  30.78     1:06.15 (35.37)     1:50.79 (44.64)     2:25.15 (34.36)
  8 Vega, Briana J      14 Twisters-MR          2:27.77    2:25.25 SILV   
                  30.03     1:08.05 (38.02)     1:51.95 (43.90)     2:25.25 (33.30)
  9 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   2:28.92    2:26.06 SILV   
                  32.32     1:11.87 (39.55)     1:52.25 (40.38)     2:26.06 (33.81)
 10 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  2:23.51    2:26.53 SILV   
                  31.54     1:07.81 (36.27)     1:52.73 (44.92)     2:26.53 (33.80)
 11 Taylor, Sophia G    13 Manhattan Makos-MR   2:32.15    2:26.56 SILV   
                  30.74     1:06.94 (36.20)     1:53.81 (46.87)     2:26.56 (32.75)
 12 Van Tassell, Gabri  13 WAC-MR               2:29.60    2:27.14 SILV   
                  32.88     1:11.57 (38.69)     1:54.83 (43.26)     2:27.14 (32.31)
 13 Mullen, Riley       13 Badger-MR            2:26.65    2:27.21 SILV   
                  31.19     1:09.15 (37.96)     1:54.06 (44.91)     2:27.21 (33.15)
 14 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:28.41    2:27.41 SILV   
                  32.62     1:09.98 (37.36)     1:54.11 (44.13)     2:27.41 (33.30)
 15 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    2:31.02    2:28.23 SILV   
                  33.68     1:10.46 (36.78)     1:54.85 (44.39)     2:28.23 (33.38)
 16 Feinblatt, Carly H  14 Flying Dolphins-MR   2:31.25    2:28.47 SILV   
                  32.54     1:11.60 (39.06)     1:55.10 (43.50)     2:28.47 (33.37)
 17 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   2:35.52    2:28.63 SILV   
                  31.89     1:09.37 (37.48)     1:53.96 (44.59)     2:28.63 (34.67)
 18 NG, Sydney          14 Rac @ Jcc-MR         2:28.84    2:28.76 SILV   
                  34.15     1:09.54 (35.39)     1:56.06 (46.52)     2:28.76 (32.70)
 19 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    2:27.40    2:29.56 SILV   
                  31.58     1:09.81 (38.23)     1:55.51 (45.70)     2:29.56 (34.05)
 20 Fuchs, Lindsey      14 Agua Swim Team-MR    2:29.27    2:29.92 SILV   
                  31.46     1:10.90 (39.44)     1:55.95 (45.05)     2:29.92 (33.97)
 21 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          2:30.80    2:30.05 SILV   
                  32.08     1:10.99 (38.91)     1:55.88 (44.89)     2:30.05 (34.17)
 22 Keane, Nicole E     14 Badger-MR            2:30.29    2:30.22 SILV   
                  33.80     1:13.49 (39.69)     1:56.96 (43.47)     2:30.22 (33.26)
 23 Mauro, Sabrina      13 Express Swimming-MR  2:32.46    2:30.57 SILV   
                  32.79     1:12.52 (39.73)     1:56.24 (43.72)     2:30.57 (34.33)
 24 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               2:29.05    2:30.70 SILV   
                  33.19     1:12.31 (39.12)     1:56.21 (43.90)     2:30.70 (34.49)
 25 Anich, Annabelle K  13 FLY-MR               2:31.91    2:31.07 SILV   
                  33.05     1:10.75 (37.70)     1:54.10 (43.35)     2:31.07 (36.97)
 26 Bianco, Sara E      14 HS-MR                2:32.91    2:31.26 SILV   
                  32.89     1:11.91 (39.02)     1:57.54 (45.63)     2:31.26 (33.72)
 27 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          2:34.47    2:31.55 SILV   
                  32.70     1:09.56 (36.86)     1:57.87 (48.31)     2:31.55 (33.68)
 28 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:33.67    2:31.71 SILV   
                  34.26     1:14.76 (40.50)     1:57.56 (42.80)     2:31.71 (34.15)
 29 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    2:32.74    2:32.28 SILV   
                  32.61     1:10.78 (38.17)     1:58.77 (47.99)     2:32.28 (33.51)
 30 Asanjarani, Ashley  14 CIY-MR               2:34.29    2:32.72 SILV   
                  33.84     1:11.71 (37.87)     1:57.69 (45.98)     2:32.72 (35.03)
 31 Abbas, Radwa        13 WAC-MR               2:36.74    2:32.77 SILV   
                  32.44     1:11.43 (38.99)     1:56.89 (45.46)     2:32.77 (35.88)
 32 Gullickson, Lauren  14 WAC-MR               2:31.99    2:32.89 SILV   
                  34.19     1:13.57 (39.38)     1:58.40 (44.83)     2:32.89 (34.49)
 33 Savino, Chloe M     13 Express Swimming-MR  2:30.66    2:33.98 SILV   
                  32.93     1:12.13 (39.20)     2:01.11 (48.98)     2:33.98 (32.87)
 34 Josiah, Katherine   14 Express Swimming-MR  2:37.58    2:34.02 SILV   
                  32.22     1:10.65 (38.43)     1:59.04 (48.39)     2:34.02 (34.98)
 35 Kleiner, Frances L  13 Badger-MR            2:31.87    2:34.09 SILV   
                  32.79     1:11.72 (38.93)     1:59.73 (48.01)     2:34.09 (34.36)
 36 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:34.33    2:34.18 SILV   
                  32.41     1:13.05 (40.64)     2:00.35 (47.30)     2:34.18 (33.83)
 37 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:37.22    2:34.40 SILV   
                  33.11     1:13.65 (40.54)     1:58.86 (45.21)     2:34.40 (35.54)
 38 Wren, Meghan        13 Rac @ Jcc-MR         2:30.92    2:34.62 SILV   
                  31.47     1:09.95 (38.48)     1:59.27 (49.32)     2:34.62 (35.35)
 39 Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  2:33.42    2:34.77 SILV   
                  34.86     1:17.57 (42.71)     2:00.35 (42.78)     2:34.77 (34.42)
 40 Kinkel, Amanda N    14 GATE-MR              2:39.73    2:35.61 SILV   
                  34.08                             2:00.25 ( )     2:35.61 (35.36)
 41 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              2:37.57    2:35.98 SILV   
                  34.25     1:13.92 (39.67)     2:02.43 (48.51)     2:35.98 (33.55)
 42 Kascle, Raeanne     14 Rac @ Jcc-MR         2:37.48    2:36.21 SILV   
                  33.24     1:13.92 (40.68)     2:01.46 (47.54)     2:36.21 (34.75)
 43 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              2:39.31    2:36.34 SILV   
                  32.85     1:13.11 (40.26)     2:02.82 (49.71)     2:36.34 (33.52)
 44 Henry, Julia L      13 Express Swimming-MR  2:41.02    2:36.44 SILV   
                  36.12     1:15.78 (39.66)     2:02.65 (46.87)     2:36.44 (33.79)
 45 Waller, Brittany    13 LBA-MR               2:40.24    2:37.09 SILV   
                  34.69     1:16.08 (41.39)     1:58.83 (42.75)     2:37.09 (38.26)
 46 Herring, Sophia M   14 Manhattan Makos-MR   2:30.06    2:37.14 SILV   
                  35.08     1:15.76 (40.68)     2:00.78 (45.02)     2:37.14 (36.36)
 47 Gold, Kate R        14 HS-MR                2:38.40    2:37.33 SILV   
                  35.98     1:14.51 (38.53)     2:03.58 (49.07)     2:37.33 (33.75)
 48 Zdesar, Samantha M  13 FLY-MR               2:36.17    2:37.75 SILV   
                  34.45     1:15.05 (40.60)     2:03.35 (48.30)     2:37.75 (34.40)
 49 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            2:37.29    2:37.78 SILV   
                  36.09     1:15.62 (39.53)     2:02.92 (47.30)     2:37.78 (34.86)
 50 Wilson, Tori P      14 NFS-MR               2:39.19    2:38.08 SILV   
                  34.47     1:15.04 (40.57)     2:03.79 (48.75)     2:38.08 (34.29)
 51 Huang, Kimberly M   14 GATE-MR              2:37.17    2:38.19 SILV   
                  33.07     1:14.01 (40.94)     2:00.79 (46.78)     2:38.19 (37.40)
 52 Byrnes, Molly C     14 Badger-MR            2:37.83    2:39.37 SILV   
                  34.21     1:17.19 (42.98)     2:02.64 (45.45)     2:39.37 (36.73)
 53 Palmer, Fiona E     14 Express Swimming-MR  2:37.30    2:39.48 SILV   
                  33.02     1:13.27 (40.25)     2:05.25 (51.98)     2:39.48 (34.23)
 54 Liu, Serina         14 GATE-MR              2:41.29    2:39.99 SILV   
                  35.51     1:15.41 (39.90)     2:02.89 (47.48)     2:39.99 (37.10)
 55 Kenny, Alex M       14 Rac @ Jcc-MR         2:37.02    2:40.05 SILV   
                  35.48     1:14.43 (38.95)     2:04.94 (50.51)     2:40.05 (35.11)
 56 Digiovanni, Sara N  13 FLY-MR               2:39.90    2:41.05 SILV   
                  36.91     1:20.33 (43.42)     2:05.50 (45.17)     2:41.05 (35.55)
 57 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:41.37 SILV   
                  33.13     1:15.00 (41.87)     2:05.35 (50.35)     2:41.37 (36.02)
 58 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              2:41.19    2:41.66 SILV   
                  34.36     1:16.83 (42.47)     2:06.95 (50.12)     2:41.66 (34.71)
 59 Delpriore, Dulcie   14 GAEL-MR              2:43.26    2:41.93 SILV   
                  33.02     1:14.55 (41.53)     2:03.28 (48.73)     2:41.93 (38.65)
 60 Schillinger, Ally   13 Express Swimming-MR  2:36.09    2:42.18 SILV   
                  34.26     1:15.56 (41.30)     2:06.59 (51.03)     2:42.18 (35.59)
 61 O'Reilly, Maggie R  13 GAEL-MR              2:40.22    2:42.48 SILV   
                  33.37     1:14.36 (40.99)     2:04.28 (49.92)     2:42.48 (38.20)
 62 Van Tassell, Amand  14 WAC-MR               2:42.34    2:42.52 SILV   
                  33.51     1:15.64 (42.13)     2:05.44 (49.80)     2:42.52 (37.08)
 63 Pineda, Christiann  14 Twisters-MR          2:40.13    2:42.71 SILV   
                  33.55     1:19.55 (46.00)     2:04.40 (44.85)     2:42.71 (38.31)
 64 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              2:40.44    2:42.93 SILV   
                  33.43     1:16.71 (43.28)     2:06.24 (49.53)     2:42.93 (36.69)
 65 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           2:32.31    2:43.02 SILV   
                  36.87     1:18.63 (41.76)     2:05.51 (46.88)     2:43.02 (37.51)
Non-Award Division  
  1 Alonso, Julie R     14 Express Swimming-MR  2:43.63    2:43.83        
                  35.76     1:16.39 (40.63)     2:05.38 (48.99)     2:43.83 (38.45)
  2 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    2:41.41    2:44.78        
                  39.11     1:19.55 (40.44)     2:09.13 (49.58)     2:44.78 (35.65)
  3 Howard, Brianna     13 NFS-MR               2:43.49    2:45.60        
                  34.54     1:15.78 (41.24)     2:08.22 (52.44)     2:45.60 (37.38)
  4 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    2:42.70    2:46.12        
                  34.77     1:16.59 (41.82)     2:10.53 (53.94)     2:46.12 (35.59)
  5 Romano, Nicole P    13 WEST-MR              2:40.41    2:47.09        
                  36.77     1:18.31 (41.54)     2:09.15 (50.84)     2:47.09 (37.94)
  6 Kwong, Anna         14 GATE-MR              2:39.60    2:47.38        
                  38.53     1:19.91 (41.38)     2:06.47 (46.56)     2:47.38 (40.91)
  7 Rice, Jessica E     14 GAEL-MR              2:41.58    2:47.86        
                  34.55     1:16.96 (42.41)     2:10.43 (53.47)     2:47.86 (37.43)
 -- Barclay, Skye M     14 Flying Dolphins-MR   2:28.76        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Fafian, Maria L     14 Rac @ Jcc-MR         2:42.75         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:07.00  SMAX
              5:29.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:07.00 - 5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Safovich, Polina F  13 Agua Swim Team-MR    5:09.31    5:03.37 JO     
                  32.36     1:09.82 (37.46)     1:47.81 (37.99)                    
            3:11.36 ( )     3:55.83 (44.47)   5:03.37 (1:07.54)                    
  2 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   5:11.32    5:05.39 JO     
                  31.63     1:08.80 (37.17)     1:45.75 (36.95)     2:24.30 (38.55)
        3:08.79 (44.49)     3:53.52 (44.73)     4:29.68 (36.16)     5:05.39 (35.71)
  3 Taylor, Sophia G    13 Manhattan Makos-MR   5:08.37    5:05.49 JO     
                  32.20     1:10.35 (38.15)     1:47.33 (36.98)     2:25.54 (38.21)
        3:12.71 (47.17)     3:59.12 (46.41)     4:32.49 (33.37)     5:05.49 (33.00)
  4 Nembach, Kali T     13 Express Swimming-MR  5:07.34    5:06.34 JO     
                  32.73     1:11.44 (38.71)     1:50.02 (38.58)     2:28.73 (38.71)
        3:14.13 (45.40)     3:59.71 (45.58)     4:33.62 (33.91)     5:06.34 (32.72)
SILV - Division  
  1 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   5:17.59    5:08.72 SILV   
                  33.50     1:13.13 (39.63)     1:54.57 (41.44)     2:35.00 (40.43)
        3:16.73 (41.73)     3:58.60 (41.87)     4:34.54 (35.94)     5:08.72 (34.18)
  2 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          5:11.84    5:10.59 SILV   
                  31.89     1:10.86 (38.97)     1:50.70 (39.84)     2:30.34 (39.64)
        3:13.26 (42.92)     3:56.84 (43.58)     4:33.64 (36.80)     5:10.59 (36.95)
  3 Bianco, Sara E      14 HS-MR                5:23.77    5:12.37 SILV   
                  33.03     1:12.07 (39.04)     1:53.41 (41.34)     2:32.63 (39.22)
        3:16.81 (44.18)     4:02.30 (45.49)     4:38.29 (35.99)     5:12.37 (34.08)
  4 Crilly, Nicole M    14 Express Swimming-MR  5:14.30    5:12.67 SILV   
                  34.50     1:14.29 (39.79)     1:56.96 (42.67)     2:38.50 (41.54)
        3:20.17 (41.67)     4:02.55 (42.38)     4:38.43 (35.88)     5:12.67 (34.24)
  5 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   5:25.58    5:19.01 SILV   
                  32.91     1:11.78 (38.87)     1:52.40 (40.62)     2:32.77 (40.37)
        3:18.17 (45.40)     4:05.76 (47.59)     4:43.50 (37.74)     5:19.01 (35.51)
  6 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   5:22.39    5:20.33 SILV   
                  34.62     1:15.35 (40.73)     1:58.39 (43.04)     2:40.59 (42.20)
        3:22.62 (42.03)     4:07.57 (44.95)     4:45.06 (37.49)     5:20.33 (35.27)
  7 Mannle, Kathryn     14 LBA-MR               5:17.42    5:20.96 SILV   
                  33.25     1:13.19 (39.94)     1:54.53 (41.34)     2:35.05 (40.52)
        3:22.37 (47.32)     4:09.34 (46.97)     4:45.39 (36.05)     5:20.96 (35.57)
  8 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          5:25.54    5:23.20 SILV   
                  34.35     1:15.37 (41.02)                                        
            3:23.38 ( )                             4:51.03 ( )     5:23.20 (32.17)
  9 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          5:29.60    5:24.08 SILV   
                  32.93     1:13.81 (40.88)     1:54.72 (40.91)     2:35.71 (40.99)
        3:22.02 (46.31)     4:10.33 (48.31)     4:48.15 (37.82)     5:24.08 (35.93)
Non-Award Division  
  1 Schillinger, Ally   13 Express Swimming-MR  5:26.46    5:36.11        
                  34.09     1:15.46 (41.37)     1:58.37 (42.91)     2:39.95 (41.58)
        3:30.66 (50.71)     4:22.54 (51.88)     4:59.70 (37.16)     5:36.11 (36.41)
  2 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           5:26.04    5:39.24        
                  36.49     1:22.65 (46.16)     2:04.63 (41.98)     2:46.26 (41.63)
        3:34.54 (48.28)     4:22.83 (48.29)     5:01.48 (38.65)     5:39.24 (37.76)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.59  JO
                26.60  SMAX
                27.49  SILV
 Meet Qualifying:  26.60 - 27.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Abel, Casey               15 Rac @ Jcc-MR              NT      26.55 JO     
  2 Peralta, Loren S          16 APEX-MR                   NT      27.66        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                26.60  SMAX
                27.49  SILV
 Meet Qualifying:  26.60 - 27.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hung, Kelly         17 GATE-MR                27.15      26.18 JO     
  2 Kaewkrajang, Tanya  16 NCAC-MR                26.91      26.44 JO     
SILV - Division  
  1 Abel, Casey         15 Rac @ Jcc-MR           27.18      26.62 SILV   
  2 Gasic, Andrea       15 RIST-MR                27.25      26.93 SILV   
  3 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR      27.24      26.94 SILV   
  4 Kanim, Callie H     16 Middies-MR             26.84      27.15 SILV   
  5 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR    27.33      27.27 SILV   
  6 Boccia, Lindsay M   17 Rac @ Jcc-MR           27.48      27.36 SILV   
Non-Award Division  
  1 Kim, Elizabeth G    16 NCAC-MR                27.23      27.50        
  2 Jiang, Jasmine      17 Express Swimming-MR    27.17      27.57        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
                57.80  SMAX
              1:02.09  SILV
 Meet Qualifying:  57.80 - 1:02.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sorenson-Graham, D  18 NFS-MR                 58.76      56.51 JO     
                  26.81       56.51 (29.70)                                        
  2 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR                58.86      57.04 JO     
                  27.54       57.04 (29.50)                                        
SILV - Division  
  1 Abel, Casey         15 Rac @ Jcc-MR           59.58      58.18 SILV   
                  27.53       58.18 (30.65)                                        
  2 Kaewkrajang, Tanya  16 NCAC-MR                58.57      58.31 SILV   
                  27.48       58.31 (30.83)                                        
  3 Hutchings, Emma J   15 Badger-MR              58.94      58.36 SILV   
                  27.97       58.36 (30.39)                                        
  4 McGrath, Deirdre R  15 Express Swimming-MR    58.38      58.38 SILV   
                  27.94       58.38 (30.44)                                        
  5 Kanim, Callie H     16 Middies-MR             58.94      58.70 SILV   
                  27.91       58.70 (30.79)                                        
  6 Geiger, Allyson M   15 Express Swimming-MR    59.11      59.07 SILV   
                  28.20       59.07 (30.87)                                        
  7 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR    59.10      59.12 SILV   
                  28.23       59.12 (30.89)                                        
  8 Chiodo, Jessica A   17 Rac @ Jcc-MR           59.51      59.25 SILV   
                  27.67       59.25 (31.58)                                        
  9 White, Sarah E      16 Express Swimming-MR    58.89      59.27 SILV   
                  27.87       59.27 (31.40)                                        
 10 Kim, Elizabeth G    16 NCAC-MR                59.10      59.39 SILV   
                  27.79       59.39 (31.60)                                        
 11 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  1:00.00      59.45 SILV   
                  28.12       59.45 (31.33)                                        
 12 O'Connor, Ann       17 BASC-MR                59.64      59.54 SILV   
                  27.76       59.54 (31.78)                                        
 13 Feminella, Lindsay  15 WAC-MR               1:01.57      59.57 SILV   
                  28.50       59.57 (31.07)                                        
 14 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              1:01.74      59.86 SILV   
                  28.06       59.86 (31.80)                                        
 15 Johanson, Bridget   16 Badger-MR              58.45      59.90 SILV   
                  28.82       59.90 (31.08)                                        
 16 Gasic, Andrea       15 RIST-MR              1:01.28    1:00.05 SILV   
                  27.82     1:00.05 (32.23)                                        
 17 Vani, Jacqueline J  15 Express Swimming-MR  1:00.79    1:00.53 SILV   
                  29.64     1:00.53 (30.89)                                        
 18 Tompkins, Catherin  16 Badger-MR              59.05    1:00.57 SILV   
                  28.43     1:00.57 (32.14)                                        
 19 Hung, Kelly         17 GATE-MR              1:00.47    1:00.94 SILV   
                  27.70     1:00.94 (33.24)                                        
 20 Millman, Meredith   17 Express Swimming-MR  1:01.81    1:01.14 SILV   
                  29.12     1:01.14 (32.02)                                        
 21 Ciardiello, Amanda  16 Badger-MR            1:00.72    1:01.25 SILV   
                  28.84     1:01.25 (32.41)                                        
 22 Noonan, Kristen N   16 Express Swimming-MR  1:01.13    1:01.29 SILV   
                  29.50     1:01.29 (31.79)                                        
 23 D'Angelo, Stephani  17 BASC-MR              1:00.85    1:01.39 SILV   
                  29.43     1:01.39 (31.96)                                        
 24 Damsky, Abby K      16 Agua Swim Team-MR    1:00.52    1:01.40 SILV   
                  29.18     1:01.40 (32.22)                                        
 25 Reyes, Kelly        15 FLY-MR                 59.79    1:01.80 SILV   
                  29.46     1:01.80 (32.34)                                        
 26 Correale, Olivia    17 Rac @ Jcc-MR         1:01.57    1:01.86 SILV   
                  28.72     1:01.86 (33.14)                                        
Non-Award Division  
  1 Wong, Kristi        17 Badger-MR            1:00.13    1:02.41        
                  29.24     1:02.41 (33.17)                                        
  2 Jiang, Jasmine      17 Express Swimming-MR    59.10    1:02.83        
                  29.03     1:02.83 (33.80)                                        
  3 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    1:01.70    1:02.84        
                  28.27     1:02.84 (34.57)                                        
  4 Miller, Emma L      16 FLY-MR               1:00.98    1:02.87        
                  29.63     1:02.87 (33.24)                                        
  5 Stanis, Kristen T   15 Express Swimming-MR  1:01.73    1:04.44        
                  31.11     1:04.44 (33.33)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:04.50  SMAX
              2:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:04.50 - 2:12.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hutchings, Emma J   15 Badger-MR            2:05.85    2:03.46 JO     
                  27.99       59.29 (31.30)     1:31.68 (32.39)     2:03.46 (31.78)
SILV - Division  
  1 McGrath, Deirdre R  15 Express Swimming-MR  2:07.51    2:04.79 SILV   
                  28.72     1:00.49 (31.77)     1:33.11 (32.62)     2:04.79 (31.68)
  2 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           2:05.84    2:07.17 SILV   
                  29.25     1:01.05 (31.80)     1:33.86 (32.81)     2:07.17 (33.31)
  3 Perez-Segnini, Cam  16 UN-MR                2:06.98    2:07.30 SILV   
                  28.07       59.78 (31.71)     1:33.08 (33.30)     2:07.30 (34.22)
  4 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR  2:07.18    2:08.45 SILV   
                  28.92     1:01.38 (32.46)     1:34.63 (33.25)     2:08.45 (33.82)
  5 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  2:07.80    2:09.22 SILV   
                  28.98     1:01.76 (32.78)     1:35.71 (33.95)     2:09.22 (33.51)
  6 Abel, Casey         15 Rac @ Jcc-MR         2:12.14    2:11.02 SILV   
                  28.99     1:01.72 (32.73)     1:36.33 (34.61)     2:11.02 (34.69)
Non-Award Division  
  1 Yu, Wynona K        16 Twisters-MR          2:05.83    2:13.07        
                  29.91     1:02.22 (32.31)     1:36.96 (34.74)     2:13.07 (36.11)
  2 Kim, Elizabeth G    16 NCAC-MR              2:08.63    2:13.85        
                  28.88     1:02.28 (33.40)     1:37.57 (35.29)     2:13.85 (36.28)
  3 Jiang, Jasmine      17 Express Swimming-MR  2:11.18    2:15.96        
                  29.72     1:03.69 (33.97)     1:40.33 (36.64)     2:15.96 (35.63)
 -- deFreitas, Sophie   17 WAC-MR               2:05.40         NS        
 -- Gibbons, Courtney   16 WAC-MR               2:10.12         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  JO
              5:31.00  SMAX
              5:44.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:31.00 - 5:44.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McGrath, Deirdre R  15 Express Swimming-MR  5:31.74    5:27.76 JO     
                  28.94     1:01.10 (32.16)     1:34.20 (33.10)     2:07.47 (33.27)
        2:40.85 (33.38)     3:14.57 (33.72)     3:48.45 (33.88)     4:21.98 (33.53)
        4:55.59 (33.61)     5:27.76 (32.17)                                        
SILV - Division  
  1 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    5:31.88    5:37.10 SILV   
                  29.16     1:01.66 (32.50)     1:35.16 (33.50)     2:09.73 (34.57)
        2:44.48 (34.75)     3:19.07 (34.59)     3:54.45 (35.38)     4:29.25 (34.80)
        5:04.13 (34.88)     5:37.10 (32.97)                                        
  2 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           5:34.94    5:37.20 SILV   
                  30.10     1:02.99 (32.89)     1:36.67 (33.68)     2:10.96 (34.29)
        2:45.18 (34.22)     3:19.65 (34.47)     3:54.09 (34.44)     4:29.00 (34.91)
        5:03.59 (34.59)     5:37.20 (33.61)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:05.50  SMAX
              1:11.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.50 - 1:11.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kaewkrajang, Tanya  16 NCAC-MR              1:05.70    1:05.39 JO     
                  30.90     1:05.39 (34.49)                                        
SILV - Division  
  1 Doherty, Kaitlin A  15 Middies-MR           1:08.09    1:06.17 SILV   
                  32.34     1:06.17 (33.83)                                        
  2 Boccia, Lindsay M   17 Rac @ Jcc-MR         1:07.70    1:06.19 SILV   
                  31.71     1:06.19 (34.48)                                        
  3 Yu, Wynona K        16 Twisters-MR          1:07.09    1:06.61 SILV   
                  32.53     1:06.61 (34.08)                                        
  4 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR  1:07.00    1:07.00 SILV   
                  32.75     1:07.00 (34.25)                                        
  5 Toskas, Aerin O     15 CIY-MR               1:06.69    1:07.17 SILV   
                  32.33     1:07.17 (34.84)                                        
  6 Damsky, Abby K      16 Agua Swim Team-MR    1:07.21    1:08.18 SILV   
                  32.10     1:08.18 (36.08)                                        
  7 Cavanaugh, Katheri  15 WAC-MR               1:11.03    1:08.31 SILV   
                  32.65     1:08.31 (35.66)                                        
  8 Perez-Segnini, Cam  16 UN-MR                1:08.35    1:08.44 SILV   
                  33.34     1:08.44 (35.10)                                        
  9 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:09.07    1:08.46 SILV   
                  32.86     1:08.46 (35.60)                                        
 10 Abel, Casey         15 Rac @ Jcc-MR         1:10.27    1:09.17 SILV   
                  32.62     1:09.17 (36.55)                                        
 10 Pan, Karen          15 Express Swimming-MR  1:09.63    1:09.17 SILV   
                  33.26     1:09.17 (35.91)                                        
 12 Hung, Kelly         17 GATE-MR              1:09.81    1:09.21 SILV   
                  33.34     1:09.21 (35.87)                                        
 13 Wilcox, Vanessa L   17 NFS-MR               1:08.57    1:09.33 SILV   
                  33.72     1:09.33 (35.61)                                        
 14 Labarca, Gloria L   15 GAEL-MR              1:10.07    1:09.45 SILV   
                  34.25     1:09.45 (35.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  1:10.92    1:11.18        
                  34.48     1:11.18 (36.70)                                        
  2 Sorenson-Graham, D  18 NFS-MR               1:10.38    1:11.65        
                  34.58     1:11.65 (37.07)                                        
  3 Kim, Elizabeth G    16 NCAC-MR              1:09.62    1:12.28        
                  35.08     1:12.28 (37.20)                                        
  4 Lou, Jessica        15 NCAC-MR              1:10.51    1:13.14        
                  35.17     1:13.14 (37.97)                                        
 -- Feminella, Lindsay  15 WAC-MR               1:09.66         NS        
 -- Ciardiello, Amanda  16 Badger-MR            1:09.34         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX
              2:31.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.00 - 2:31.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Feminella, Lindsay M      15 WAC-MR                    NT    2:21.56 SILV   
                  32.79     1:08.59 (35.80)     1:45.28 (36.69)     2:21.56 (36.28)
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX
              2:31.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.00 - 2:31.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Feminella, Lindsay  15 WAC-MR               2:24.38    2:22.14 SILV   
                  33.22     1:08.94 (35.72)     1:45.88 (36.94)     2:22.14 (36.26)
  2 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR  2:22.96    2:23.59 SILV   
                  32.95     1:08.89 (35.94)     1:46.10 (37.21)     2:23.59 (37.49)
  3 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR              2:25.00    2:24.29 SILV   
                  34.55     1:11.21 (36.66)     1:48.09 (36.88)     2:24.29 (36.20)
  4 Kaewkrajang, Tanya  16 NCAC-MR              2:22.39    2:24.36 SILV   
                  33.63     1:09.15 (35.52)     1:46.50 (37.35)     2:24.36 (37.86)
  5 O'Connor, Ann       17 BASC-MR              2:24.16    2:26.61 SILV   
                  33.20     1:10.23 (37.03)     1:49.13 (38.90)     2:26.61 (37.48)
  6 Geiger, Allyson M   15 Express Swimming-MR  2:28.78    2:27.09 SILV   
                  34.42     1:12.06 (37.64)     1:50.44 (38.38)     2:27.09 (36.65)
  7 McGrath, Deirdre R  15 Express Swimming-MR  2:29.86    2:28.03 SILV   
                  34.58     1:13.11 (38.53)     1:51.89 (38.78)     2:28.03 (36.14)
  8 Damsky, Abby K      16 Agua Swim Team-MR    2:27.60    2:28.26 SILV   
                  34.11     1:12.08 (37.97)     1:50.84 (38.76)     2:28.26 (37.42)
  9 Boccia, Lindsay M   17 Rac @ Jcc-MR         2:29.11    2:28.62 SILV   
                  33.68     1:11.56 (37.88)     1:51.28 (39.72)     2:28.62 (37.34)
 10 Miller, Emma L      16 FLY-MR               2:22.48    2:29.29 SILV   
                  34.22     1:11.65 (37.43)   2:29.29 (1:17.64)                    
Non-Award Division  
  1 Reyes, Kelly        15 FLY-MR               2:27.10    2:31.50        
                  35.55     1:14.05 (38.50)     1:54.09 (40.04)     2:31.50 (37.41)
  2 Maloney, Erin C     17 Rac @ Jcc-MR         2:29.13    2:35.03        
                  35.52     1:14.38 (38.86)     1:54.61 (40.23)     2:35.03 (40.42)
 -- Wojciechowska, Ewa  15 BASC-MR              2:30.74         NS        
 -- Hutchings, Emma     15 Badger-MR            2:31.06         NS        
 -- Pan, Karen          15 Express Swimming-MR  2:28.88         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:15.20  SMAX
              1:21.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:15.20 - 1:21.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Angela       15 APEX-MR              1:18.34    1:15.65 SILV   
                  34.53     1:15.65 (41.12)                                        
  2 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:18.11    1:15.76 SILV   
                  36.09     1:15.76 (39.67)                                        
  3 Vanella, Laura N    16 Express Swimming-MR  1:17.31    1:15.86 SILV   
                  34.95     1:15.86 (40.91)                                        
  4 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    1:18.21    1:16.67 SILV   
                  35.49     1:16.67 (41.18)                                        
  5 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  1:18.21    1:18.92 SILV   
                  36.63     1:18.92 (42.29)                                        
  6 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           1:21.17    1:19.74 SILV   
                  37.77     1:19.74 (41.97)                                        
  7 Toskas, Aerin O     15 CIY-MR               1:18.94    1:19.84 SILV   
                  37.48     1:19.84 (42.36)                                        
  8 Sorenson-Graham, D  18 NFS-MR               1:21.83    1:19.90 SILV   
                  37.68     1:19.90 (42.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Boccia, Lindsay M   17 Rac @ Jcc-MR         1:21.14    1:22.41        
                  37.96     1:22.41 (44.45)                                        
  2 Xue, Kelly E        16 HS-MR                1:21.76    1:24.09        
                  38.78     1:24.09 (45.31)                                        
 -- Pan, Karen          15 Express Swimming-MR  1:19.55         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:15.20  SMAX
              1:21.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:15.20 - 1:21.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mejia, Angela             15 APEX-MR                   NT    1:15.26 SILV   
                  34.42     1:15.26 (40.84)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX
              2:52.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.00 - 2:52.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Doherty, Kaitlin A  15 Middies-MR           2:43.69    2:41.30 JO     
                  36.99     1:18.35 (41.36)     2:00.05 (41.70)     2:41.30 (41.25)
SILV - Division  
  1 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              2:51.93    2:43.59 SILV   
                  36.22     1:18.25 (42.03)     2:00.87 (42.62)     2:43.59 (42.72)
  2 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR  2:43.30    2:44.40 SILV   
                  35.40     1:17.19 (41.79)     2:01.20 (44.01)     2:44.40 (43.20)
  3 Lou, Jessica        15 NCAC-MR              2:45.69    2:44.77 SILV   
                  36.69     1:17.74 (41.05)     2:00.88 (43.14)     2:44.77 (43.89)
  4 Vanella, Laura N    16 Express Swimming-MR  2:47.77    2:45.99 SILV   
                  36.68     1:17.70 (41.02)     2:01.11 (43.41)     2:45.99 (44.88)
  5 O'Connor, Ann       17 BASC-MR              2:44.55    2:48.35 SILV   
                  36.30     1:18.69 (42.39)     2:03.36 (44.67)     2:48.35 (44.99)
  6 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  2:50.57    2:48.77 SILV   
                  37.31     1:19.96 (42.65)     2:04.11 (44.15)     2:48.77 (44.66)
  7 Mejia, Angela       15 APEX-MR              2:52.75    2:49.33 SILV   
                  36.30     1:17.94 (41.64)     2:03.22 (45.28)     2:49.33 (46.11)
  8 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           2:52.11    2:50.52 SILV   
                  39.19     1:22.32 (43.13)     2:06.32 (44.00)     2:50.52 (44.20)
Non-Award Division  
  1 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    2:51.19    2:53.47        
                  37.43     1:20.44 (43.01)     2:06.19 (45.75)     2:53.47 (47.28)
 -- Wojciechowska, Ewa  15 BASC-MR              2:48.11         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX
              1:10.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.00 - 1:10.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Doherty, Kaitlin A  15 Middies-MR           1:05.91    1:03.80 JO     
                  30.06     1:03.80 (33.74)                                        
SILV - Division  
  1 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            1:05.88    1:05.89 SILV   
                  30.65     1:05.89 (35.24)                                        
  2 Cusumano, Nicole    15 WAC-MR               1:06.95    1:06.59 SILV   
                  31.01     1:06.59 (35.58)                                        
  3 Noonan, Kristen N   16 Express Swimming-MR  1:09.83    1:08.62 SILV   
                  32.56     1:08.62 (36.06)                                        
  4 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           1:08.08    1:09.00 SILV   
                  32.08     1:09.00 (36.92)                                        
  5 McGrath, Deirdre R  15 Express Swimming-MR  1:07.79    1:09.39 SILV   
                  32.61     1:09.39 (36.78)                                        
  6 Reyes, Kelly        15 FLY-MR               1:08.37    1:10.40 SILV   
                  32.54     1:10.40 (37.86)                                        
  7 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  1:09.76    1:10.41 SILV   
                  32.11     1:10.41 (38.30)                                        
Non-Award Division  
  1 Jiang, Jasmine      17 Express Swimming-MR  1:07.68    1:12.71        
                  32.88     1:12.71 (39.83)                                        
  2 Sorenson-Graham, D  18 NFS-MR               1:08.67    1:12.85        
                  32.86     1:12.85 (39.99)                                        
  3 White, Sarah E      16 Express Swimming-MR  1:10.04    1:14.36        
                  34.95     1:14.36 (39.41)                                        
 -- Hutchings, Emma     15 Badger-MR            1:07.64         NS        
 -- Abel, Casey         15 Rac @ Jcc-MR         1:06.69         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:30.00  SMAX
              2:35.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.00 - 2:35.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           2:32.01    2:28.80 JO     
                  32.37     1:09.28 (36.91)     1:48.40 (39.12)     2:28.80 (40.40)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:20.00  SMAX
              2:39.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:20.00 - 2:39.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR              2:28.16    2:24.02 SILV   
                  31.88     1:09.43 (37.55)     1:52.12 (42.69)     2:24.02 (31.90)
  2 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           2:23.82    2:24.20 SILV   
                  31.38     1:06.22 (34.84)     1:51.35 (45.13)     2:24.20 (32.85)
  3 Auty, Danielle      15 Express Swimming-MR  2:27.41    2:27.56 SILV   
                  30.42     1:09.45 (39.03)     1:53.58 (44.13)     2:27.56 (33.98)
  4 Kaewkrajang, Tanya  16 NCAC-MR              2:29.66    2:27.86 SILV   
                  16.57     1:06.22 (49.65)     1:51.62 (45.40)     2:27.86 (36.24)
  5 Abel, Casey         15 Rac @ Jcc-MR         2:29.78    2:27.87 SILV   
                  30.11     1:07.30 (37.19)     1:54.44 (47.14)     2:27.87 (33.43)
  6 Noonan, Kristen N   16 Express Swimming-MR  2:30.86    2:29.40 SILV   
                  33.47     1:08.38 (34.91)     1:55.15 (46.77)     2:29.40 (34.25)
  7 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR  2:25.57    2:29.76 SILV   
                  34.30     1:11.04 (36.74)     1:54.63 (43.59)     2:29.76 (35.13)
  8 Hung, Kelly         17 GATE-MR              2:32.89    2:32.36 SILV   
                  32.07     1:10.79 (38.72)     1:57.90 (47.11)     2:32.36 (34.46)
  9 Kim, Elizabeth G    16 NCAC-MR              2:29.14    2:33.05 SILV   
                  33.06     1:11.68 (38.62)     1:57.23 (45.55)     2:33.05 (35.82)
 10 Damsky, Abby K      16 Agua Swim Team-MR    2:33.86    2:33.38 SILV   
                  31.68     1:09.19 (37.51)     2:00.06 (50.87)     2:33.38 (33.32)
 11 Sorenson-Graham, D  18 NFS-MR               2:27.84    2:34.87 SILV   
                  30.96     1:10.43 (39.47)     1:57.39 (46.96)     2:34.87 (37.48)
 12 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:34.91    2:34.90 SILV   
                  33.54     1:12.65 (39.11)     2:00.55 (47.90)     2:34.90 (34.35)
 12 Boccia, Lindsay M   17 Rac @ Jcc-MR         2:35.68    2:34.90 SILV   
                  30.36     1:09.60 (39.24)     1:58.17 (48.57)     2:34.90 (36.73)
 14 Geiger, Allyson M   15 Express Swimming-MR  2:34.18    2:35.54 SILV   
                  33.91     1:12.62 (38.71)     2:01.89 (49.27)     2:35.54 (33.65)
 15 Maloney, Erin C     17 Rac @ Jcc-MR         2:32.79    2:35.69 SILV   
                  33.12     1:10.85 (37.73)     2:00.05 (49.20)     2:35.69 (35.64)
 16 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    2:37.18    2:37.49 SILV   
                  32.51     1:14.12 (41.61)     2:02.16 (48.04)     2:37.49 (35.33)
Non-Award Division  
  1 Jiang, Jasmine      17 Express Swimming-MR  2:32.68    2:39.40        
                  31.76     1:13.56 (41.80)     2:02.71 (49.15)     2:39.40 (36.69)
  2 Chiodo, Jessica A   17 Rac @ Jcc-MR         2:37.03    2:43.26        
                  37.83     1:16.66 (38.83)     2:04.89 (48.23)     2:43.26 (38.37)
 -- Johanson, Bridget   16 Badger-MR            2:23.66        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Wong, Kristi        17 Badger-MR            2:23.20         NS        
 -- Hutchings, Emma     15 Badger-MR            2:25.67         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:05.00  SMAX
              5:27.29  SILV
 Meet Qualifying:  5:05.00 - 5:27.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kanim, Callie H     16 Middies-MR           5:05.85    5:03.32 JO     
                  32.71     1:09.07 (36.36)     1:45.39 (36.32)     2:21.43 (36.04)
        3:08.30 (46.87)     3:55.56 (47.26)     4:30.19 (34.63)     5:03.32 (33.13)
  2 Gibbons, Courtney   16 WAC-MR               5:05.01    5:03.33 JO     
                  31.74     1:09.13 (37.39)     1:49.55 (40.42)     2:29.25 (39.70)
        3:12.11 (42.86)     3:54.92 (42.81)     4:29.85 (34.93)     5:03.33 (33.48)
SILV - Division  
  1 Swartwout, Erica L  15 Express Swimming-MR  5:07.67    5:11.44 SILV   
                  34.52     1:17.14 (42.62)     1:54.63 (37.49)     2:30.84 (36.21)
        3:15.24 (44.40)     4:00.47 (45.23)     4:37.14 (36.67)     5:11.44 (34.30)
  2 Noonan, Kristen N   16 Express Swimming-MR  5:19.24    5:11.80 SILV   
                  31.99     1:10.58 (38.59)     1:48.77 (38.19)     2:27.05 (38.28)
        3:13.66 (46.61)     4:02.96 (49.30)     4:38.27 (35.31)     5:11.80 (33.53)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.00 - 35.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR                33.42      30.81 JO     
  2 Torres, Chris J      9 WEST-MR                32.13      31.32 JO     
  3 Grobshteyn, Mark P  10 UNMR-MR                32.07      31.80 JO     
  4 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR      32.25      31.89 JO     
SILV - Division  
  1 Burke, Quin J       10 Middies-MR             32.27      32.11 SILV   
  2 Ostensen, Peter     10 WAC-MR                 32.76      32.15 SILV   
  3 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                34.42      32.20 SILV   
  4 Goldberg, Daniel    10 LBA-MR                 33.25      32.24 SILV   
  5 Adayev, Denis       10 BASC-MR                33.23      32.37 SILV   
  6 Phillip, Bryon J    10 NFS-MR                 33.19      32.87 SILV   
  7 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      33.15      32.94 SILV   
  8 Spade, John         10 WAC-MR                 33.78      33.22 SILV   
  9 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR      33.17      33.44 SILV   
 10 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR      33.69      33.54 SILV   
 11 Nesbit, Wilson R    10 Flying Dolphins-MR     35.13      33.70 SILV   
 12 Hoahing, Kyle J      9 NFS-MR                 35.01      33.74 SILV   
 13 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR                 35.17      33.77 SILV   
 14 Whang, Justin        8 Express Swimming-MR    33.19      33.82 SILV   
 15 Toskas, Anthony     10 CIY-MR                 33.90      33.83 SILV   
 16 Romano, Michael J   10 WEST-MR                34.08      33.87 SILV   
 17 Schellbach, Teddy   10 Flying Dolphins-MR     35.06      33.89 SILV   
 18 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                34.65      34.13 SILV   
 19 Whittington, Peter   7 Badger-MR              35.66      34.29 SILV   
 20 Tatum, Malaki T     10 NFS-MR                 34.62      34.34 SILV   
 20 Spencer, Dylan A     8 WEST-MR                35.12      34.34 SILV   
 22 McCarthy, Neilly    10 LBA-MR                 35.14      34.52 SILV   
 23 Lai, Christopher B   8 HS-MR                  34.70      34.95 SILV   
 24 Pragnell, Tristan    8 Agua Swim Team-MR      33.90      35.26 SILV   
 25 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                33.57      35.30 SILV   
 26 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                34.95      35.48 SILV   
 27 Hartigan, Christop   9 WEST-MR                35.18      35.59 SILV   
 28 Earley, Liam P      10 Express Swimming-MR    33.10      35.64 SILV   
Non-Award Division  
  1 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR      35.14      36.04        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX
              1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:19.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR              1:12.26    1:09.69 JO     
                  33.78     1:09.69 (35.91)                                        
  2 Spade, John         10 WAC-MR               1:16.10    1:10.55 JO     
                  34.03     1:10.55 (36.52)                                        
  3 Goldberg, Daniel    10 LBA-MR               1:14.84    1:11.18 JO     
                  33.65     1:11.18 (37.53)                                        
  4 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:17.07    1:11.46 JO     
                  33.70     1:11.46 (37.76)                                        
SILV - Division  
  1 Ostensen, Peter     10 WAC-MR               1:12.84    1:11.82 SILV   
                  33.78     1:11.82 (38.04)                                        
  2 Nonaka, Johji        9 WEST-MR              1:16.33    1:12.24 SILV   
                  34.52     1:12.24 (37.72)                                        
  3 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:13.11    1:12.39 SILV   
                  33.65     1:12.39 (38.74)                                        
  4 Burke, Quin J       10 Middies-MR           1:14.18    1:13.42 SILV   
                  34.29     1:13.42 (39.13)                                        
  5 Schellbach, Teddy   10 Flying Dolphins-MR   1:17.77    1:14.91 SILV   
                  35.15     1:14.91 (39.76)                                        
  5 Adayev, Denis       10 BASC-MR              1:14.98    1:14.91 SILV   
                  34.87     1:14.91 (40.04)                                        
  7 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    1:13.47    1:14.98 SILV   
                  34.67     1:14.98 (40.31)                                        
  8 Romano, Michael J   10 WEST-MR              1:15.54    1:15.46 SILV   
                  35.35     1:15.46 (40.11)                                        
  9 Phillip, Bryon J    10 NFS-MR               1:17.74    1:15.86 SILV   
                  34.30     1:15.86 (41.56)                                        
 10 Earley, Liam P      10 Express Swimming-MR  1:15.18    1:16.17 SILV   
                  35.64     1:16.17 (40.53)                                        
 11 Ambrus, Christophe  10 FLY-MR               1:17.10    1:16.27 SILV   
                  36.41     1:16.27 (39.86)                                        
 12 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR               1:18.89    1:17.40 SILV   
                  35.50     1:17.40 (41.90)                                        
 13 Smith, Liam H        9 FLY-MR               1:16.65    1:17.60 SILV   
                  36.54     1:17.60 (41.06)                                        
 14 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR    1:15.92    1:17.87 SILV   
                  36.84     1:17.87 (41.03)                                        
 15 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:16.26    1:17.90 SILV   
                  36.60     1:17.90 (41.30)                                        
 16 Tsang, Bryant B     10 FLY-MR               1:18.08    1:18.62 SILV   
                  37.66     1:18.62 (40.96)                                        
 17 Hoahing, Kyle J      9 NFS-MR               1:17.70    1:18.77 SILV   
                  37.63     1:18.77 (41.14)                                        
Non-Award Division  
  1 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:17.70    1:19.93        
                  38.12     1:19.93 (41.81)                                        
  2 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR    1:19.12    1:22.43        
                  38.62     1:22.43 (43.81)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX
              1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ostensen, Peter           10 WAC-MR                    NT    1:11.43 JO     
                  33.93     1:11.43 (37.50)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX
              2:51.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.00 - 2:51.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR              2:34.03    2:26.50 JO     
                  33.43     1:11.78 (38.35)     1:51.15 (39.37)     2:26.50 (35.35)
  2 Ebied, Yousef       10 Twisters-MR          2:32.22    2:26.94 JO     
                  33.24     1:11.01 (37.77)     1:49.27 (38.26)     2:26.94 (37.67)
  3 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR    2:38.30    2:30.04 JO     
                  35.50     1:14.58 (39.08)     1:53.52 (38.94)     2:30.04 (36.52)
  4 Torres, Chris J      9 WEST-MR              2:32.62    2:31.64 JO     
                  34.47     1:14.16 (39.69)     1:53.87 (39.71)     2:31.64 (37.77)
SILV - Division  
  1 Grobshteyn, Mark P  10 UNMR-MR              2:36.43    2:33.93 SILV   
                  34.91     1:14.98 (40.07)     1:55.15 (40.17)     2:33.93 (38.78)
  2 Ostensen, Peter     10 WAC-MR               2:35.36    2:34.51 SILV   
                  34.05     1:12.82 (38.77)     1:53.69 (40.87)     2:34.51 (40.82)
  3 Spade, John         10 WAC-MR               2:44.30    2:38.69 SILV   
                  36.83     1:19.28 (42.45)     2:00.64 (41.36)     2:38.69 (38.05)
  4 Burke, Quin J       10 Middies-MR           2:41.38    2:39.10 SILV   
                  34.88     1:16.13 (41.25)     1:58.21 (42.08)     2:39.10 (40.89)
  5 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    2:43.50    2:39.89 SILV   
                  34.55     1:16.82 (42.27)     1:59.70 (42.88)     2:39.89 (40.19)
  6 Romano, Michael J   10 WEST-MR              2:43.82    2:41.63 SILV   
                  35.54     1:18.02 (42.48)     2:01.12 (43.10)     2:41.63 (40.51)
  7 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    2:44.67    2:42.15 SILV   
                  35.82     1:17.64 (41.82)     2:01.06 (43.42)     2:42.15 (41.09)
  8 Whang, Justin        8 Express Swimming-MR  2:44.90    2:43.73 SILV   
                  38.40     1:20.85 (42.45)     2:04.81 (43.96)     2:43.73 (38.92)
  9 Ryan, Niall          9 WEST-MR              2:47.86    2:46.03 SILV   
                  37.07     1:20.70 (43.63)     2:05.02 (44.32)     2:46.03 (41.01)
 10 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    2:49.75    2:46.80 SILV   
                  38.85     1:21.56 (42.71)     2:05.26 (43.70)     2:46.80 (41.54)
Non-Award Division  
 -- Sanchez, Jacob      10 LBA-MR               2:33.93        DFS        
      63 Declared false start
 -- Loveless, Liam J    10 Badger-MR            2:37.19         NS        
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.00 - 7:05.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chopey, Andy T      10 FLY-MR               6:51.15    6:21.84 JO     
                  33.35     1:12.14 (38.79)     1:50.99 (38.85)     2:30.01 (39.02)
        3:09.40 (39.39)     3:49.24 (39.84)     4:28.87 (39.63)     5:07.73 (38.86)
        5:47.52 (39.79)     6:21.84 (34.32)                                        
  2 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR    7:05.33    6:43.68 JO     
                  34.39     1:14.34 (39.95)     1:54.75 (40.41)     2:36.62 (41.87)
        3:18.24 (41.62)     3:59.77 (41.53)     4:41.38 (41.61)     5:24.58 (43.20)
        6:05.29 (40.71)     6:43.68 (38.39)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX
                43.39  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 43.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Goldberg, Daniel          10 LBA-MR                    NT      37.51 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX
                43.39  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 43.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Torres, Chris J      9 WEST-MR                38.04      36.90 JO     
  2 Izower, Xander       9 Twisters-MR            39.28      37.14 JO     
  3 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      37.84      37.21 JO     
  4 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR                38.81      37.28 JO     
SILV - Division  
  1 Goldberg, Daniel    10 LBA-MR                 38.34      37.74 SILV   
  2 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR      38.03      37.87 SILV   
  3 Grobshteyn, Mark P  10 UNMR-MR                37.72      37.92 SILV   
  4 Lim, Jeffrey Jr. K  10 Twisters-MR            38.55      37.94 SILV   
  5 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR                41.74      37.99 SILV   
  6 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                38.50      38.01 SILV   
  7 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR                39.27      38.12 SILV   
  8 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              42.24      38.45 SILV   
  9 Burke, Quin J       10 Middies-MR             37.99      38.52 SILV   
 10 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR      40.38      38.74 SILV   
 11 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            39.73      38.84 SILV   
 12 Kalinin, Anton      10 Badger-MR              41.68      38.86 SILV   
 13 Ostensen, Peter     10 WAC-MR                 41.61      39.13 SILV   
 14 Wozniak, Robert      8 Aquaflames-MR          40.53      39.16 SILV   
 15 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                41.31      39.59 SILV   
 15 Duval, Jesse L      10 WAC-MR                 40.18      39.59 SILV   
 17 Romano, Michael J   10 WEST-MR                39.72      39.64 SILV   
 18 Chow, Brandon       10 Express Swimming-MR    40.33      39.81 SILV   
 19 Davidoff, Ryan M     9 Express Swimming-MR    42.66      39.89 SILV   
 20 Spade, John         10 WAC-MR                 41.83      40.01 SILV   
 21 Pragnell, Tristan    8 Agua Swim Team-MR      39.79      40.03 SILV   
 22 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR      42.21      40.32 SILV   
 23 Spencer, Dylan A     8 WEST-MR                42.98      40.36 SILV   
 24 Park, Francis       10 FLY-MR                 40.32      40.59 SILV   
 25 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR                 40.57      40.63 SILV   
 26 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR      42.84      40.79 SILV   
 27 Zhang, Ryan F        9 GATE-MR                42.17      40.84 SILV   
 28 Tsang, Bryant B     10 FLY-MR                 40.11      41.38 SILV   
 29 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR                42.16      41.51 SILV   
 30 Ambrus, Christophe  10 FLY-MR                 41.69      41.91 SILV   
 31 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      42.51      42.00 SILV   
 32 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      42.12      42.36 SILV   
 33 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR            42.88      42.39 SILV   
 34 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                42.51      42.68 SILV   
 35 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                41.99      42.81 SILV   
 36 Zametko, Nik         9 HS-MR                  42.42      43.06 SILV   
 37 Earley, Liam P      10 Express Swimming-MR    41.35      43.18 SILV   
Non-Award Division  
  1 Walsh, Liam T       10 HS-MR                  42.81      43.56        
  2 Hoahing, Kyle J      9 NFS-MR                 41.31      43.89        
  3 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR     43.38      44.21        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX
              1:38.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.20 - 1:38.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Izower, Xander       9 Twisters-MR          1:22.59    1:16.83 JO     
                  36.95     1:16.83 (39.88)                                        
  2 Nesbit, Wilson R    10 Flying Dolphins-MR   1:23.03    1:20.74 JO     
                  38.43     1:20.74 (42.31)                                        
  3 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR              1:22.94    1:21.55 JO     
                  40.31     1:21.55 (41.24)                                        
  4 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR    1:23.26    1:22.05 JO     
                  39.93     1:22.05 (42.12)                                        
  5 Burke, Quin J       10 Middies-MR           1:23.61    1:22.07 JO     
                  39.29     1:22.07 (42.78)                                        
SILV - Division  
  1 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:28.35    1:22.38 SILV   
                  40.33     1:22.38 (42.05)                                        
  2 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:23.73    1:22.54 SILV   
                  41.78     1:22.54 (40.76)                                        
  3 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR              1:26.83    1:22.64 SILV   
                  39.68     1:22.64 (42.96)                                        
  4 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    1:24.80    1:23.89 SILV   
                  40.51     1:23.89 (43.38)                                        
  5 Whang, Justin        8 Express Swimming-MR  1:23.20    1:24.34 SILV   
                  42.18     1:24.34 (42.16)                                        
  6 Deasis, Christian   10 GATE-MR              1:30.57    1:24.54 SILV   
                  41.73     1:24.54 (42.81)                                        
  7 Zhang, Ryan F        9 GATE-MR              1:27.86    1:24.67 SILV   
                  43.07     1:24.67 (41.60)                                        
  8 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR               1:26.48    1:25.10 SILV   
                  39.77     1:25.10 (45.33)                                        
  9 Duval, Jesse L      10 WAC-MR               1:30.53    1:25.87 SILV   
                  41.94     1:25.87 (43.93)                                        
 10 Pragnell, Tristan    8 Agua Swim Team-MR    1:31.25    1:26.29 SILV   
                  41.43     1:26.29 (44.86)                                        
 11 Davidoff, Ryan M     9 Express Swimming-MR  1:36.50    1:26.32 SILV   
                  41.77     1:26.32 (44.55)                                        
 12 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR          1:28.05    1:26.34 SILV   
                  41.26     1:26.34 (45.08)                                        
 13 Romano, Michael J   10 WEST-MR              1:23.46    1:26.38 SILV   
                  42.06     1:26.38 (44.32)                                        
 14 Kalinin, Anton      10 Badger-MR            1:25.95    1:26.66 SILV   
                  41.44     1:26.66 (45.22)                                        
 15 Zametko, Nik         9 HS-MR                1:37.77    1:26.78 SILV   
                  42.57     1:26.78 (44.21)                                        
 16 Spade, John         10 WAC-MR               1:29.30    1:26.86 SILV   
                  42.85     1:26.86 (44.01)                                        
 17 Nonaka, Johji        9 WEST-MR              1:27.04    1:28.15 SILV   
                  42.77     1:28.15 (45.38)                                        
 18 Lai, Christopher B   8 HS-MR                1:28.44    1:28.78 SILV   
                  42.32     1:28.78 (46.46)                                        
 19 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR    1:35.13    1:29.79 SILV   
                  44.03     1:29.79 (45.76)                                        
 20 Spencer, Dylan A     8 WEST-MR              1:32.03    1:30.41 SILV   
 21 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR   1:34.55    1:30.57 SILV   
                  43.74     1:30.57 (46.83)                                        
 22 Toskas, Anthony     10 CIY-MR               1:37.73    1:30.67 SILV   
                  44.01     1:30.67 (46.66)                                        
 23 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:32.25    1:31.06 SILV   
                  44.78     1:31.06 (46.28)                                        
 24 Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:36.35    1:31.39 SILV   
                  43.79     1:31.39 (47.60)                                        
 25 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR              1:36.45    1:31.48 SILV   
                  43.67     1:31.48 (47.81)                                        
 26 Earley, Liam P      10 Express Swimming-MR  1:29.65    1:31.99 SILV   
                  44.27     1:31.99 (47.72)                                        
 27 Tsivilko, Eugene     8 WEST-MR              1:35.81    1:32.19 SILV   
                  46.02     1:32.19 (46.17)                                        
 28 Tatum, Malaki T     10 NFS-MR               1:30.88    1:32.57 SILV   
 29 Hoahing, Kyle J      9 NFS-MR               1:34.89    1:33.67 SILV   
                  46.01     1:33.67 (47.66)                                        
 30 Donovan, Aidan M    10 GAEL-MR              1:35.22    1:33.88 SILV   
                  44.96     1:33.88 (48.92)                                        
 31 Rand, Jack           9 LBA-MR               1:37.22    1:35.01 SILV   
 32 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:33.45    1:35.25 SILV   
 33 Barr, Evan E         9 GAEL-MR              1:33.54    1:35.36 SILV   
                  45.99     1:35.36 (49.37)                                        
 34 Ebied, Omar          9 Twisters-MR          1:32.52    1:35.49 SILV   
                  46.83     1:35.49 (48.66)                                        
 35 Sheinberg, Ryan      9 LBA-MR               1:35.56    1:36.22 SILV   
                  46.70     1:36.22 (49.52)                                        
Non-Award Division  
  1 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR          1:35.71    1:39.28        
                  47.93     1:39.28 (51.35)                                        
 -- Ryan, Niall          9 WEST-MR              1:35.15         DQ        
      32 Not on back off wall
                  44.53          DQ (49.79)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                43.50  SMAX
                49.09  SILV
 Meet Qualifying:  43.50 - 49.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR                43.83      41.49 JO     
  2 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR      43.59      41.96 JO     
  3 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      44.51      42.18 JO     
  4 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR                46.37      42.39 JO     
  5 Torres, Chris J      9 WEST-MR                44.37      43.00 JO     
  6 Adayev, Denis       10 BASC-MR                44.22      43.28 JO     
  7 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                44.10      43.45 JO     
SILV - Division  
  1 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                44.91      43.54 SILV   
  2 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR     46.81      43.61 SILV   
  3 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              46.62      44.49 SILV   
  4 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            45.04      44.52 SILV   
  5 Tatum, Malaki T     10 NFS-MR                 47.19      44.97 SILV   
  6 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR      45.78      45.13 SILV   
  7 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR      47.23      45.18 SILV   
  8 Duval, Jesse L      10 WAC-MR                 47.41      45.38 SILV   
  9 Juzeniw, Michael W   9 Badger-MR              47.12      45.43 SILV   
 10 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR      47.85      45.51 SILV   
 11 Whang, Justin        8 Express Swimming-MR    44.71      45.85 SILV   
 12 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      44.84      45.86 SILV   
 13 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR      47.50      46.04 SILV   
 14 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR                47.36      46.14 SILV   
 15 Ebied, Yousef       10 Twisters-MR            45.61      46.40 SILV   
 16 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                44.84      46.49 SILV   
 17 Buchdahl, Eli S      9 Agua Swim Team-MR      47.58      46.53 SILV   
 18 Lai, Christopher B   8 HS-MR                  47.87      46.70 SILV   
 19 Zametko, Nik         9 HS-MR                  48.91      46.81 SILV   
 20 Ryan, Niall          9 WEST-MR                47.89      46.82 SILV   
 21 Earley, Liam P      10 Express Swimming-MR    47.38      47.07 SILV   
 22 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                46.05      47.16 SILV   
 23 Tsivilko, Eugene     8 WEST-MR                48.11      47.23 SILV   
 24 Chow, Brandon       10 Express Swimming-MR    49.02      47.69 SILV   
 25 Patel, Harshil V    10 CIY-MR                 48.91      47.70 SILV   
 26 Ebied, Omar          9 Twisters-MR            48.89      48.12 SILV   
 27 Wong, Kevin         10 HS-MR                  49.04      48.36 SILV   
 28 Pragnell, Tristan    8 Agua Swim Team-MR      48.37      48.44 SILV   
Non-Award Division  
  1 Sobocinski, Lukas    9 Agua Swim Team-MR      49.04      49.31        
  2 Goldberg, Daniel    10 LBA-MR                 48.71      49.32        
  3 Phillip, Bryon J    10 NFS-MR                 47.71      53.80        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX
              1:49.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.60 - 1:49.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:35.44    1:32.27 JO     
                  43.76     1:32.27 (48.51)                                        
  2 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR              1:34.99    1:33.34 JO     
                  44.16     1:33.34 (49.18)                                        
SILV - Division  
  1 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR              1:35.73    1:34.81 SILV   
                  46.28     1:34.81 (48.53)                                        
  2 Chopey, Andy T      10 FLY-MR               1:38.70    1:35.35 SILV   
                  45.63     1:35.35 (49.72)                                        
  3 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:36.45    1:37.51 SILV   
                  46.65     1:37.51 (50.86)                                        
  4 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:40.06    1:37.66 SILV   
                  47.04     1:37.66 (50.62)                                        
  5 Park, Francis       10 FLY-MR               1:43.36    1:38.17 SILV   
                  47.08     1:38.17 (51.09)                                        
  6 Adayev, Denis       10 BASC-MR              1:37.50    1:38.19 SILV   
                  46.63     1:38.19 (51.56)                                        
  7 Schellbach, Teddy   10 Flying Dolphins-MR   1:44.39    1:39.11 SILV   
                  48.07     1:39.11 (51.04)                                        
  8 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR          1:44.51    1:39.15 SILV   
                  46.74     1:39.15 (52.41)                                        
  9 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR    1:42.03    1:39.59 SILV   
                  47.87     1:39.59 (51.72)                                        
 10 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:38.58    1:39.82 SILV   
                  47.31     1:39.82 (52.51)                                        
 11 Ryan, Niall          9 WEST-MR              1:41.12    1:39.90 SILV   
                  46.94     1:39.90 (52.96)                                        
 12 Tatum, Malaki T     10 NFS-MR               1:44.95    1:40.05 SILV   
                  47.83     1:40.05 (52.22)                                        
 13 Juzeniw, Michael W   9 Badger-MR            1:49.11    1:42.03 SILV   
                  50.14     1:42.03 (51.89)                                        
 14 Zametko, Nik         9 HS-MR                1:40.69    1:42.29 SILV   
                  49.96     1:42.29 (52.33)                                        
 15 Earley, Liam P      10 Express Swimming-MR  1:45.50    1:42.30 SILV   
                  48.60     1:42.30 (53.70)                                        
 16 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR              1:47.41    1:42.36 SILV   
                  47.89     1:42.36 (54.47)                                        
 17 Tsang, Bryant B     10 FLY-MR               1:43.96    1:43.36 SILV   
                  49.16     1:43.36 (54.20)                                        
 18 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR              1:40.18    1:43.51 SILV   
                  49.51     1:43.51 (54.00)                                        
 19 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR               1:42.01    1:43.93 SILV   
                  49.87     1:43.93 (54.06)                                        
 20 Burke, Quin J       10 Middies-MR           1:42.77    1:44.87 SILV   
                  50.38     1:44.87 (54.49)                                        
 21 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR   1:42.43    1:45.35 SILV   
                  48.86     1:45.35 (56.49)                                        
 22 Stanciu, Robert      9 Twisters-MR          1:47.09    1:48.89 SILV   
                  51.56     1:48.89 (57.33)                                        
 23 Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:45.27    1:48.93 SILV   
                  52.14     1:48.93 (56.79)                                        
 24 Sobocinski, Lukas    9 Agua Swim Team-MR    1:42.66    1:49.03 SILV   
                  52.39     1:49.03 (56.64)                                        
Non-Award Division  
  1 Donovan, Aidan M    10 GAEL-MR              1:48.41    1:49.91        
                  51.74     1:49.91 (58.17)                                        
  2 Barr, Evan E         9 GAEL-MR              1:42.51    1:51.25        
                  52.19     1:51.25 (59.06)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX
              1:49.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.60 - 1:49.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lai, Christopher B         8 HS-MR                     NT    1:43.91 SILV   
                  50.26     1:43.91 (53.65)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                35.99  JO
                36.80  SMAX
                44.39  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 44.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grobshteyn, Mark P        10 UNMR-MR                   NT      37.03 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.80  SMAX
                44.39  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 44.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR                38.20      35.56 JO     
SILV - Division  
  1 Izower, Xander       9 Twisters-MR            38.05      36.32 SMAX   
  2 Grobshteyn, Mark P  10 UNMR-MR                38.09      36.36 SMAX   
  3 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                37.23      36.43 SMAX   
  4 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR                 37.12      36.89 SILV   
  5 Torres, Chris J      9 WEST-MR                37.32      37.17 SILV   
  6 Romano, Michael J   10 WEST-MR                38.52      37.58 SILV   
  7 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      40.29      38.48 SILV   
  8 Hoahing, Kyle J      9 NFS-MR                 40.25      38.76 SILV   
  9 Pragnell, Tristan    8 Agua Swim Team-MR      40.75      38.88 SILV   
 10 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR      39.11      39.00 SILV   
 11 Izower, Asher        7 Twisters-MR            42.02      39.01 SILV   
 12 Zametko, Nik         9 HS-MR                  40.49      39.14 SILV   
 13 Stanciu, Robert      9 Twisters-MR            38.62      39.23 SILV   
 14 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                44.20      39.28 SILV   
 15 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              44.01      39.69 SILV   
 16 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR      40.17      40.05 SILV   
 17 Nesbit, Wilson R    10 Flying Dolphins-MR     43.99      40.43 SILV   
 18 Spade, John         10 WAC-MR                 43.60      40.62 SILV   
 19 Yanos, Athan J      10 Flying Dolphins-MR     43.95      40.69 SILV   
 20 Lim, Jeffrey Jr. K  10 Twisters-MR            41.47      41.02 SILV   
 21 Park, Francis       10 FLY-MR                 43.79      41.14 SILV   
 22 Patel, Harshil V    10 CIY-MR                 44.31      41.18 SILV   
 23 Duval, Jesse L      10 WAC-MR                 43.69      41.20 SILV   
 24 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR      41.86      41.23 SILV   
 24 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            43.41      41.23 SILV   
 26 Whittington, Peter   7 Badger-MR              43.11      41.77 SILV   
 27 Burke, Quin J       10 Middies-MR             40.10      41.90 SILV   
 28 Burke, Ryan          9 FLY-MR                 42.97      42.67 SILV   
 29 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR            43.40      42.73 SILV   
 30 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      43.64      43.06 SILV   
 31 Phillip, Bryon J    10 NFS-MR                 44.02      43.43 SILV   
 32 Sobocinski, Lukas    9 Agua Swim Team-MR      44.34      43.91 SILV   
Non-Award Division  
  1 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                42.88      44.96        
  2 Weber, Christopher   9 Express Swimming-MR    42.61      45.27        
  3 Smith, Liam H        9 FLY-MR                 42.02      47.23        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  SMAX
              1:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.10 - 1:38.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:36.58    1:26.44 JO     
                  40.24     1:26.44 (46.20)                                        
SILV - Division  
  1 Burke, Quin J       10 Middies-MR           1:29.80    1:28.80 SILV   
                  40.44     1:28.80 (48.36)                                        
  2 Izower, Xander       9 Twisters-MR          1:31.68    1:29.17 SILV   
                  41.74     1:29.17 (47.43)                                        
  3 Cornish, Kyle F     10 LBA-MR               1:31.02    1:29.96 SILV   
                  41.52     1:29.96 (48.44)                                        
  4 Lim, Jeffrey Jr. K  10 Twisters-MR          1:34.76    1:30.60 SILV   
                  39.96     1:30.60 (50.64)                                        
  5 Zametko, Nik         9 HS-MR                1:34.70    1:31.20 SILV   
                  42.92     1:31.20 (48.28)                                        
  6 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR    1:36.13    1:31.97 SILV   
                  42.24     1:31.97 (49.73)                                        
  7 Whittington, Peter   7 Badger-MR            1:37.43    1:33.48 SILV   
                  43.91     1:33.48 (49.57)                                        
  8 Ostensen, Peter     10 WAC-MR               1:33.40    1:33.59 SILV   
                  44.11     1:33.59 (49.48)                                        
  9 Spade, John         10 WAC-MR               1:37.67    1:36.17 SILV   
                  46.05     1:36.17 (50.12)                                        
 10 Stanciu, Robert      9 Twisters-MR          1:38.53    1:36.38 SILV   
                  45.21     1:36.38 (51.17)                                        
Non-Award Division  
  1 Sheinberg, Ryan      9 LBA-MR               1:36.98    1:39.02        
                  44.68     1:39.02 (54.34)                                        
 -- Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:30.13         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:22.00  SMAX
              1:29.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.00 - 1:29.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR              1:22.65    1:19.53 JO     
                  37.33     1:19.53 (42.20)                                        
  2 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR              1:25.14    1:19.68 JO     
                  38.90     1:19.68 (40.78)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P  10 UNMR-MR              1:28.96    1:20.86 JO     
                  38.83     1:20.86 (42.03)                                        
SILV - Division  
  1 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    1:23.88    1:22.05 SILV   
                  37.60     1:22.05 (44.45)                                        
  2 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:25.31    1:22.33 SILV   
                  37.46     1:22.33 (44.87)                                        
  3 Burke, Quin J       10 Middies-MR           1:23.78    1:22.35 SILV   
                  38.49     1:22.35 (43.86)                                        
  4 Nonaka, Johji        9 WEST-MR              1:22.31    1:22.75 SILV   
                  40.18     1:22.75 (42.57)                                        
  5 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:25.90    1:23.95 SILV   
                  39.33     1:23.95 (44.62)                                        
  6 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:26.94    1:24.09 SILV   
                  39.62     1:24.09 (44.47)                                        
  7 Romano, Michael J   10 WEST-MR              1:23.21    1:24.41 SILV   
                  40.18     1:24.41 (44.23)                                        
  8 Whang, Justin        8 Express Swimming-MR  1:24.06    1:25.98 SILV   
                  41.38     1:25.98 (44.60)                                        
  9 Tsivilko, Eugene     8 WEST-MR              1:28.76    1:27.38 SILV   
                  41.10     1:27.38 (46.28)                                        
 10 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR    1:29.26    1:28.41 SILV   
                  41.25     1:28.41 (47.16)                                        
 11 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR    1:28.85    1:28.60 SILV   
                  43.45     1:28.60 (45.15)                                        
Non-Award Division  
  1 Phillip, Bryon J    10 NFS-MR               1:28.29    1:36.30        
                  43.81     1:36.30 (52.49)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:22.00  SMAX
              1:29.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.00 - 1:29.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Romano, Michael J         10 WEST-MR                   NT    1:25.56 SILV   
                  40.13     1:25.56 (45.43)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:15.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K  10 Twisters-MR          2:52.92    2:47.47 JO     
                  42.36     1:24.68 (42.32)     2:11.78 (47.10)     2:47.47 (35.69)
  2 Izower, Xander       9 Twisters-MR          2:52.25    2:48.41 JO     
                  38.15     1:20.48 (42.33)     2:12.77 (52.29)     2:48.41 (35.64)
  3 Yankelevich, Jacob  10 UNMR-MR              2:52.65    2:51.29 JO     
                  38.38     1:23.51 (45.13)     2:15.89 (52.38)     2:51.29 (35.40)
  4 Carrenard, Justice   8 Agua Swim Team-MR    3:02.45    2:51.95 JO     
                  38.31     1:20.60 (42.29)     2:15.02 (54.42)     2:51.95 (36.93)
SILV - Division  
  1 Ostensen, Peter     10 WAC-MR               2:55.32    2:52.73 SILV   
                  42.93     1:27.17 (44.24)     2:13.21 (46.04)     2:52.73 (39.52)
  2 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    2:59.98    2:52.95 SILV   
                  37.32     1:22.67 (45.35)     2:14.69 (52.02)     2:52.95 (38.26)
  3 Spencer, Kyle A     10 WEST-MR              2:57.16    2:53.07 SILV   
                  37.45     1:21.79 (44.34)     2:16.78 (54.99)     2:53.07 (36.29)
  4 Grobshteyn, Mark P  10 UNMR-MR              2:58.14    2:57.36 SILV   
                  41.81     1:27.26 (45.45)     2:18.33 (51.07)     2:57.36 (39.03)
  5 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    3:05.62    2:58.32 SILV   
                  42.86     1:28.30 (45.44)     2:21.12 (52.82)     2:58.32 (37.20)
  6 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    3:14.06    3:01.70 SILV   
                  40.23     1:26.87 (46.64)     2:20.03 (53.16)     3:01.70 (41.67)
  7 Burke, Quin J       10 Middies-MR           2:55.59    3:04.23 SILV   
                  42.93     1:28.34 (45.41)     2:24.99 (56.65)     3:04.23 (39.24)
  8 Spade, John         10 WAC-MR               3:14.87    3:06.31 SILV   
                  42.63     1:28.11 (45.48)     2:26.75 (58.64)     3:06.31 (39.56)
  9 Zametko, Nik         9 HS-MR                3:10.04    3:09.39 SILV   
                  42.61     1:30.63 (48.02)     2:27.16 (56.53)     3:09.39 (42.23)
 10 Hyde, Michael J      9 Agua Swim Team-MR    3:11.51    3:11.53 SILV   
                  42.24     1:30.64 (48.40)     2:27.64 (57.00)     3:11.53 (43.89)
Non-Award Division  
  1 Barr, Evan E         9 GAEL-MR              3:14.64    3:19.62        
                                1:37.92 ( )     2:36.59 (58.67)     3:19.62 (43.03)
 -- Nonaka, Johji        9 WEST-MR              2:57.83         DQ        
      42 Strokes out of sequence - IM
                  38.68     1:24.22 (45.54)     2:04.75 (40.53)          DQ (54.27)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Nonaka, Johji              9 WEST-MR                   NT    2:55.15 SILV   
                  37.93     1:24.23 (46.30)     2:14.46 (50.23)     2:55.15 (40.69)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  SMAX
                31.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.30 - 31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Rui        11 Badger-MR              29.75      26.54 JO     
  2 Simone, James S     12 Badger-MR              28.36      27.04 JO     
  3 Lue, Michael        12 GATE-MR                28.61      27.09 JO     
  4 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR                28.30      27.29 JO     
  5 Rayhman, Vyachesla  12 UNBAS-MR               29.64      27.51 JO     
  6 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  28.30      27.74 JO     
  7 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR      28.33      27.87 JO     
  8 Shteynberg, Samuel  12 HS-MR                  28.81      28.06 JO     
  9 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR     28.98      28.10 JO     
 10 Kahn, Alec P        12 Flying Dolphins-MR     29.30      28.12 JO     
 11 Iocolano, Richard   12 HS-MR                  28.40      28.26 JO     
SILV - Division  
  1 Kaja, Duncan J      12 Express Swimming-MR    30.27      28.31 SILV   
  2 Amato, Steven A     12 WEST-MR                28.86      28.33 SILV   
  3 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR     30.00      28.63 SILV   
  4 Lister, Davis M     12 Agua Swim Team-MR      31.28      28.70 SILV   
  5 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR                30.56      28.76 SILV   
  6 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR                29.15      28.94 SILV   
  7 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR     29.52      28.96 SILV   
  8 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR                30.22      28.99 SILV   
  9 Loveless, John J    12 Badger-MR              29.23      29.00 SILV   
 10 Harrington, Dylan   11 LBA-MR                 29.66      29.01 SILV   
 11 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR             29.35      29.02 SILV   
 12 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR    29.71      29.24 SILV   
 13 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      30.88      29.28 SILV   
 14 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR     30.08      29.29 SILV   
 15 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                30.68      29.30 SILV   
 16 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR    29.90      29.31 SILV   
 17 Shashaty, Jack      12 WAC-MR                 31.13      29.38 SILV   
 18 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR              31.23      29.42 SILV   
 19 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            29.48      29.47 SILV   
 20 Hurley, John R      12 Express Swimming-MR    30.61      29.63 SILV   
 21 Baranov, Lenny      12 HS-MR                  30.36      29.68 SILV   
 22 Chan, Brian         12 GATE-MR                29.64      29.69 SILV   
 23 Scarcella, Joseph   12 WEST-MR                31.63      29.72 SILV   
 24 Stapleton, Kevin J  12 LBA-MR                 30.82      29.89 SILV   
 25 Monfiston, Seth E   11 GATE-MR                30.79      29.91 SILV   
 26 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR     30.79      30.00 SILV   
 27 Eforo, John T       12 GAEL-MR                31.82      30.07 SILV   
 28 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                  30.08      30.08 SILV   
 29 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR      30.08      30.43 SILV   
 30 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                31.17      30.54 SILV   
 31 Ruf, Jason E        11 HS-MR                  31.58      30.57 SILV   
 32 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR             30.65      30.72 SILV   
 32 Polanco, Dan        12 MAD-MR                 30.76      30.72 SILV   
 34 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                31.19      30.78 SILV   
 35 Green, Ryan L       11 Flying Dolphins-MR     31.87      30.83 SILV   
 36 Covello, Ben D      11 Middies-MR             31.54      30.85 SILV   
 37 Cato, Tyler R       11 NFS-MR                 31.91      31.13 SILV   
 38 Porges, Dylan R     11 Flying Dolphins-MR     31.91      31.18 SILV   
 39 Harripersaud, Bhis  12 GATE-MR                31.85      31.46 SILV   
 40 Rosato, Luke M      11 Badger-MR              31.51      31.70 SILV   
Non-Award Division  
  1 Dai, Wesley         12 WAC-MR                 30.77      32.10        
  2 Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR           31.64      32.12        
  3 Maloney, Bobby D    11 HS-MR                  31.57      32.24        
  4 Robinson, Tate A    11 WEST-MR                31.64      32.54        
  5 Horne, Neil L       11 HS-MR                  31.60      33.05        
 -- Pastrana, Elijah    12 MAD-MR                 29.29         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  SMAX
                31.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.30 - 31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kaja, Duncan J            12 Express Swimming-MR       NT      28.57 SILV   
  2 Monfiston, Seth E         11 GATE-MR                   NT      29.40 SILV   
  3 Chan, Brian               12 GATE-MR                   NT      29.77 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX
              1:10.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.80 - 1:10.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zhang, Eric Y       12 Middies-MR           1:02.05      59.27 JO     
                  28.26       59.27 (31.01)                                        
  2 Aroesty, Ryan       11 LBA-MR               1:01.90    1:00.21 JO     
                  28.15     1:00.21 (32.06)                                        
  3 Mullin, Connor J    12 Twisters-MR          1:04.73    1:00.30 JO     
                  28.46     1:00.30 (31.84)                                        
  4 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    1:02.19    1:00.45 JO     
                  28.74     1:00.45 (31.71)                                        
  5 Kahn, Alec P        12 Flying Dolphins-MR   1:03.07    1:01.32 JO     
                  29.49     1:01.32 (31.83)                                        
  6 Scala, Christopher  12 WEST-MR              1:02.83    1:01.43 JO     
                  29.26     1:01.43 (32.17)                                        
  7 Amato, Steven A     12 WEST-MR              1:04.86    1:01.75 JO     
                  29.40     1:01.75 (32.35)                                        
SILV - Division  
  1 Lister, Davis M     12 Agua Swim Team-MR    1:04.09    1:02.22 SILV   
                  29.75     1:02.22 (32.47)                                        
  2 Drallios, Konstant  12 FLY-MR               1:06.90    1:02.41 SILV   
                  30.57     1:02.41 (31.84)                                        
  3 Lue, Michael        12 GATE-MR              1:06.53    1:02.53 SILV   
                  29.84     1:02.53 (32.69)                                        
  4 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   1:03.15    1:02.55 SILV   
                  29.30     1:02.55 (33.25)                                        
  5 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR            1:07.82    1:02.58 SILV   
                  28.59     1:02.58 (33.99)                                        
  6 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               1:09.09    1:03.51 SILV   
                  30.54     1:03.51 (32.97)                                        
  7 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           1:03.92    1:03.67 SILV   
                  30.51     1:03.67 (33.16)                                        
  8 Afif, John          12 BASC-MR              1:04.33    1:03.76 SILV   
                  30.04     1:03.76 (33.72)                                        
  9 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:09.32    1:03.84 SILV   
                  30.00     1:03.84 (33.84)                                        
 10 Rayhman, Vyachesla  12 UNBAS-MR             1:08.52    1:03.85 SILV   
                  29.55     1:03.85 (34.30)                                        
 11 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR   1:04.35    1:03.90 SILV   
                  30.57     1:03.90 (33.33)                                        
 12 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR              1:04.99    1:03.97 SILV   
                  29.76     1:03.97 (34.21)                                        
 13 Donlevy, Billy      12 CIY-MR               1:04.80    1:04.00 SILV   
                  30.84     1:04.00 (33.16)                                        
 14 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR  1:06.54    1:04.08 SILV   
                  30.76     1:04.08 (33.32)                                        
 15 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   1:05.33    1:04.12 SILV   
                  30.28     1:04.12 (33.84)                                        
 16 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:07.65    1:04.29 SILV   
                  30.03     1:04.29 (34.26)                                        
 16 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:08.07    1:04.29 SILV   
                  30.04     1:04.29 (34.25)                                        
 18 Chan, Brian         12 GATE-MR              1:07.67    1:04.31 SILV   
                  30.82     1:04.31 (33.49)                                        
 19 Santos, Douglas J   11 FLY-MR               1:05.34    1:04.38 SILV   
 20 Hurley, John R      12 Express Swimming-MR  1:04.77    1:04.45 SILV   
                  30.47     1:04.45 (33.98)                                        
 21 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR   1:04.24    1:04.49 SILV   
                  30.00     1:04.49 (34.49)                                        
 22 Sarabia, Jared C    12 CIY-MR               1:04.88    1:04.58 SILV   
                  30.95     1:04.58 (33.63)                                        
 23 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR              1:09.20    1:04.93 SILV   
                  31.14     1:04.93 (33.79)                                        
 24 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR  1:06.11    1:04.98 SILV   
                  30.64     1:04.98 (34.34)                                        
 25 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:08.48    1:05.03 SILV   
                  31.16     1:05.03 (33.87)                                        
 26 Monfiston, Seth E   11 GATE-MR              1:08.68    1:05.28 SILV   
                  31.37     1:05.28 (33.91)                                        
 27 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            1:07.86    1:05.33 SILV   
                  31.08     1:05.33 (34.25)                                        
 28 Liu, Lewis B        11 FLY-MR               1:07.39    1:05.61 SILV   
                  30.97     1:05.61 (34.64)                                        
 29 McBride, Lucas R    12 FLY-MR               1:06.21    1:05.75 SILV   
                  31.39     1:05.75 (34.36)                                        
 30 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:08.68    1:06.47 SILV   
                  32.24     1:06.47 (34.23)                                        
 31 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:07.60    1:06.73 SILV   
                  31.33     1:06.73 (35.40)                                        
 32 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:08.33    1:06.82 SILV   
                  31.23     1:06.82 (35.59)                                        
 33 Kim, Timothy J      12 FLY-MR               1:10.06    1:07.15 SILV   
                  31.55     1:07.15 (35.60)                                        
 34 Covello, Ben D      11 Middies-MR           1:10.06    1:07.19 SILV   
                  31.90     1:07.19 (35.29)                                        
 35 Konopka, Robert P   12 Badger-MR            1:07.38    1:07.23 SILV   
                  31.54     1:07.23 (35.69)                                        
 36 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:07.24    1:07.62 SILV   
                  31.50     1:07.62 (36.12)                                        
 37 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:08.34    1:07.74 SILV   
                  31.83     1:07.74 (35.91)                                        
 38 Westrenen, Jack     12 WAC-MR               1:09.72    1:07.84 SILV   
                  32.14     1:07.84 (35.70)                                        
 39 Polanco, Dan        12 MAD-MR               1:10.36    1:08.22 SILV   
 40 Cato, Tyler R       11 NFS-MR               1:08.11    1:08.32 SILV   
                  32.02     1:08.32 (36.30)                                        
 41 Eforo, John T       12 GAEL-MR              1:10.48    1:08.82 SILV   
                  32.15     1:08.82 (36.67)                                        
 42 Stapleton, Kevin J  12 LBA-MR               1:07.02    1:08.93 SILV   
                  32.50     1:08.93 (36.43)                                        
 42 Pastrana, Elijah    12 MAD-MR               1:06.86    1:08.93 SILV   
                  31.87     1:08.93 (37.06)                                        
 44 Green, Ryan L       11 Flying Dolphins-MR   1:08.48    1:09.23 SILV   
                  33.86     1:09.23 (35.37)                                        
 45 Clark, Kevin        11 MAD-MR               1:08.43    1:09.38 SILV   
                  31.87     1:09.38 (37.51)                                        
 46 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR           1:09.33    1:09.46 SILV   
                  32.92     1:09.46 (36.54)                                        
 47 Dunster, Connor G   11 Express Swimming-MR  1:10.21    1:09.76 SILV   
                  33.27     1:09.76 (36.49)                                        
 48 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:09.78    1:10.10 SILV   
                  33.83     1:10.10 (36.27)                                        
 49 Lent, Kieran        11 LBA-MR               1:10.40    1:10.15 SILV   
                  33.74     1:10.15 (36.41)                                        
Non-Award Division  
  1 Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:10.35    1:10.83        
                  33.45     1:10.83 (37.38)                                        
  2 Kinkel, William G   11 GATE-MR              1:09.72    1:10.89        
                  32.84     1:10.89 (38.05)                                        
  3 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                1:08.83    1:13.41        
                  33.35     1:13.41 (40.06)                                        
 -- Kaja, Duncan J      12 Express Swimming-MR  1:06.88        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:15.49  JO
              2:15.50  SMAX
              2:30.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.50 - 2:30.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    2:19.96    2:11.97 JO     
                  30.36     1:04.82 (34.46)     1:39.24 (34.42)     2:11.97 (32.73)
  2 Iocolano, Richard   12 HS-MR                2:17.51    2:12.96 JO     
                  30.09     1:04.49 (34.40)     1:39.81 (35.32)     2:12.96 (33.15)
  3 Mirabal, Isaiah D   12 FLY-MR               2:19.65    2:13.65 JO     
                  30.92     1:04.23 (33.31)     1:39.03 (34.80)     2:13.65 (34.62)
SILV - Division  
  1 Scala, Christopher  12 WEST-MR              2:22.70    2:16.84 SILV   
                  30.47     1:05.94 (35.47)     1:42.19 (36.25)     2:16.84 (34.65)
  2 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR   2:21.98    2:17.09 SILV   
                  30.91     1:06.12 (35.21)     1:42.62 (36.50)     2:17.09 (34.47)
  3 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           2:23.94    2:17.61 SILV   
                  31.26     1:06.98 (35.72)     1:42.10 (35.12)     2:17.61 (35.51)
  4 Amato, Steven A     12 WEST-MR              2:26.82    2:18.24 SILV   
                  31.25     1:06.66 (35.41)     1:43.49 (36.83)     2:18.24 (34.75)
  5 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               2:25.23    2:18.66 SILV   
                  31.78     1:06.94 (35.16)     1:43.27 (36.33)     2:18.66 (35.39)
  6 Harrington, Dylan   11 LBA-MR               2:18.24    2:19.60 SILV   
                  31.25     1:07.29 (36.04)     1:44.22 (36.93)     2:19.60 (35.38)
  7 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   2:26.04    2:19.73 SILV   
                  31.62     1:07.43 (35.81)     1:43.88 (36.45)     2:19.73 (35.85)
  8 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR   2:20.57    2:20.70 SILV   
                  30.86     1:06.82 (35.96)     1:44.21 (37.39)     2:20.70 (36.49)
  9 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   2:19.31    2:22.72 SILV   
                  32.46     1:07.37 (34.91)     1:44.32 (36.95)     2:22.72 (38.40)
 10 Covello, Ben D      11 Middies-MR           2:26.79    2:25.31 SILV   
                  32.87     1:10.34 (37.47)     1:47.78 (37.44)     2:25.31 (37.53)
 11 Cato, Tyler R       11 NFS-MR               2:27.72    2:25.91 SILV   
                  33.88     1:12.37 (38.49)     1:49.40 (37.03)     2:25.91 (36.51)
 12 Lent, Kieran        11 LBA-MR               2:27.59    2:28.68 SILV   
                  33.63     1:11.63 (38.00)     1:50.07 (38.44)     2:28.68 (38.61)
Non-Award Division  
  1 Green, Ryan L       11 Flying Dolphins-MR   2:27.51    2:31.19        
                  34.16     1:12.66 (38.50)     1:53.19 (40.53)     2:31.19 (38.00)
 -- McBride, Lucas R    12 FLY-MR               2:27.37         NS        
 -- Drallios, Konstant  12 FLY-MR               2:25.24         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:15.49  JO
              2:15.50  SMAX
              2:30.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.50 - 2:30.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Zhang, Evan               12 GATE-MR                   NT    2:03.32 JO     
                  27.33       58.65 (31.32)     1:31.39 (32.74)     2:03.32 (31.93)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX
              6:36.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.00 - 6:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zhang, Eric Y       12 Middies-MR           6:08.70    6:07.31 SILV   
                  32.21     1:07.64 (35.43)     1:44.77 (37.13)     2:23.04 (38.27)
        3:00.73 (37.69)     3:39.26 (38.53)     4:16.32 (37.06)     4:54.93 (38.61)
        5:32.43 (37.50)     6:07.31 (34.88)                                        
  2 Mullin, Connor J    12 Twisters-MR          6:36.23    6:10.28 SILV   
                  31.46     1:07.17 (35.71)     1:44.99 (37.82)     2:23.02 (38.03)
        3:01.23 (38.21)     3:40.03 (38.80)     4:17.93 (37.90)     4:57.48 (39.55)
        5:35.44 (37.96)     6:10.28 (34.84)                                        
  3 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   6:17.43    6:11.34 SILV   
                  31.35     1:07.88 (36.53)     1:45.95 (38.07)     2:24.37 (38.42)
        3:02.93 (38.56)     3:42.37 (39.44)     4:20.09 (37.72)     4:59.19 (39.10)
        5:35.81 (36.62)     6:11.34 (35.53)                                        
  4 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   6:32.58    6:29.56 SILV   
                  32.49     1:10.81 (38.32)     1:50.81 (40.00)     2:30.85 (40.04)
        3:11.07 (40.22)     3:51.16 (40.09)     4:31.67 (40.51)     5:11.80 (40.13)
        5:52.49 (40.69)     6:29.56 (37.07)                                        
  5 Lent, Kieran        11 LBA-MR               6:30.76    6:31.37 SILV   
                  33.07     1:11.77 (38.70)     1:52.20 (40.43)     2:33.38 (41.18)
        3:13.76 (40.38)     3:54.01 (40.25)     4:33.93 (39.92)     5:14.43 (40.50)
        5:53.91 (39.48)     6:31.37 (37.46)                                        
  6 Bonney, Ethan       11 LBA-MR               6:35.63    6:33.59 SILV   
                  35.89     1:15.69 (39.80)     1:56.49 (40.80)     2:37.01 (40.52)
        3:17.72 (40.71)     3:56.97 (39.25)     4:37.95 (40.98)     5:17.38 (39.43)
        5:57.05 (39.67)     6:33.59 (36.54)                                        
  7 Green, Ryan L       11 Flying Dolphins-MR   6:30.10    6:34.33 SILV   
                  33.03     1:10.98 (37.95)     1:50.44 (39.46)     2:31.62 (41.18)
        3:12.66 (41.04)     3:53.10 (40.44)     4:34.88 (41.78)     5:14.75 (39.87)
        5:56.30 (41.55)     6:34.33 (38.03)                                        
Non-Award Division  
  1 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   6:27.93    6:43.88        
                  34.07     1:14.97 (40.90)     1:56.99 (42.02)     2:38.78 (41.79)
        3:20.60 (41.82)     4:02.39 (41.79)     4:44.00 (41.61)     5:24.51 (40.51)
        6:03.51 (39.00)     6:43.88 (40.37)                                        
 -- Harrington, Dylan   11 LBA-MR               6:02.01         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  SMAX
                41.69  SILV
 Meet Qualifying:  33.30 - 41.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 French, Devon J           11 Flying Dolphins-MR        NT      34.59 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  SMAX
                41.69  SILV
 Meet Qualifying:  33.30 - 41.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Galluzzi, Dawson A  12 Badger-MR              33.66      31.95 JO     
  2 Zhang, Eric Y       12 Middies-MR             35.33      32.43 JO     
  3 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR                33.33      32.45 JO     
  4 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR                34.71      32.48 JO     
  5 Higham, Brendan J   12 Badger-MR              34.42      32.52 JO     
  6 Kahn, Alec P        12 Flying Dolphins-MR     33.76      32.53 JO     
  7 Lue, Michael        12 GATE-MR                35.08      32.59 JO     
  8 Amato, Steven A     12 WEST-MR                34.46      32.96 JO     
  9 Mirabal, Isaiah D   12 FLY-MR                 34.09      33.04 JO     
 10 Chan, Brian         12 GATE-MR                34.95      33.09 JO     
SILV - Division  
  1 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR             33.96      33.49 SILV   
  2 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  33.34      33.56 SILV   
  3 Harrington, Dylan   11 LBA-MR                 33.31      33.59 SILV   
  4 Dai, Wesley         12 WAC-MR                 35.17      33.73 SILV   
  5 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR                35.32      33.82 SILV   
  6 Shashaty, Jack      12 WAC-MR                 35.92      33.97 SILV   
  7 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      39.92      34.04 SILV   
  8 Afif, John          12 BASC-MR                36.39      34.10 SILV   
  9 Santos, Douglas J   11 FLY-MR                 34.14      34.18 SILV   
 10 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR              36.27      34.27 SILV   
 11 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR     35.58      34.36 SILV   
 12 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR     34.76      34.37 SILV   
 13 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR    34.07      34.41 SILV   
 14 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR     34.75      34.49 SILV   
 15 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR     36.11      34.51 SILV   
 16 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                37.17      34.62 SILV   
 17 Bowers, Aidan C     11 Badger-MR              36.55      34.72 SILV   
 18 Mullin, Connor J    12 Twisters-MR            34.03      34.74 SILV   
 19 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR     33.98      34.79 SILV   
 20 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR             34.77      35.01 SILV   
 21 Konopka, Robert P   12 Badger-MR              36.16      35.02 SILV   
 22 Sarabia, Jared C    12 CIY-MR                 35.49      35.04 SILV   
 23 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR      37.35      35.06 SILV   
 24 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR     36.33      35.07 SILV   
 25 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR     39.23      35.39 SILV   
 26 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                  35.62      35.45 SILV   
 27 McBride, Lucas R    12 FLY-MR                 35.34      35.50 SILV   
 28 Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR           36.09      35.73 SILV   
 29 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR    38.13      35.76 SILV   
 30 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR                35.79      35.87 SILV   
 31 Stapleton, Kevin J  12 LBA-MR                 36.91      35.90 SILV   
 32 Kaja, Duncan J      12 Express Swimming-MR    38.69      35.92 SILV   
 33 Pastrana, Elijah    12 MAD-MR                 34.92      36.10 SILV   
 33 Ruf, Jason E        11 HS-MR                  37.65      36.10 SILV   
 35 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            37.08      36.24 SILV   
 36 Pan, Matthew        12 GATE-MR                38.65      36.48 SILV   
 37 Callaghan, Ryan     12 WAC-MR                 38.54      36.56 SILV   
 38 Covello, Ben D      11 Middies-MR             38.40      36.63 SILV   
 39 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                37.03      36.87 SILV   
 40 Kinkel, William G   11 GATE-MR                39.49      37.02 SILV   
 41 Lyons, John P       11 Badger-MR              39.05      37.04 SILV   
 42 Han, Matthew R      11 Express Swimming-MR    38.38      37.20 SILV   
 43 Horne, Neil L       11 HS-MR                  33.59      37.26 SILV   
 44 Langaman, Kevin J   11 HS-MR                  38.75      37.30 SILV   
 45 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR      38.17      37.40 SILV   
 46 Sears, Mark G       11 Badger-MR              40.89      37.58 SILV   
 47 Cusack-McPartlin,   12 WAC-MR                 38.36      37.67 SILV   
 48 Gamboa, Nathaniel   11 Express Swimming-MR    39.23      37.75 SILV   
 49 Lent, Kieran        11 LBA-MR                 37.26      37.81 SILV   
 50 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      39.34      37.89 SILV   
 51 Kim, Timothy J      12 FLY-MR                 39.44      37.94 SILV   
 52 Rosato, Luke M      11 Badger-MR              37.97      37.99 SILV   
 53 Porges, Dylan R     11 Flying Dolphins-MR     39.36      38.06 SILV   
 54 Dunster, Connor G   11 Express Swimming-MR    38.98      38.11 SILV   
 55 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     39.55      38.14 SILV   
 56 Ng, Dylan           11 CIY-MR                 38.25      38.28 SILV   
 57 Burke, Matthew      11 FLY-MR                 38.42      38.29 SILV   
 58 Corrales, Dennis    12 Aquaflames-MR          41.26      38.31 SILV   
 59 Sakoff, Nicholas T  12 Manhattan Makos-MR     39.43      38.36 SILV   
 60 Hurley, John R      12 Express Swimming-MR    38.11      38.41 SILV   
 61 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                37.11      38.54 SILV   
 62 Marun, Michael E    12 KB Makos-MR            41.44      38.60 SILV   
 63 Eboli, Michael      11 Badger-MR              37.80      38.71 SILV   
 64 Buchanan, Brian R   11 NFS-MR                 38.82      38.73 SILV   
 65 Polanco, Dan        12 MAD-MR                 39.80      38.80 SILV   
 66 Jang, Kevin S       11 FLY-MR                 40.97      38.85 SILV   
 67 Green, Ryan L       11 Flying Dolphins-MR     41.32      38.87 SILV   
 68 Cato, Tyler R       11 NFS-MR                 39.30      38.91 SILV   
 69 Cummings, Enoch K   12 CIY-MR                 41.06      39.05 SILV   
 70 Clark, Kevin        11 MAD-MR                 37.21      39.22 SILV   
 71 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR      39.87      39.23 SILV   
 72 Eforo, John T       12 GAEL-MR                40.95      39.33 SILV   
 73 Dumitriu, Robert    11 LBA-MR                 40.69      39.35 SILV   
 74 Lazar, Spencer R    11 Express Swimming-MR    39.87      39.52 SILV   
 75 Witkowski, Gene T   12 FLY-MR                 40.22      39.78 SILV   
 76 Brinken, Corry M    11 Express Swimming-MR    41.16      41.16 SILV   
 77 Vardanian, Michael  11 Agua Swim Team-MR      40.61      41.34 SILV   
Non-Award Division  
  1 Vazquez, Christian  11 MAD-MR                 41.21      42.24        
  2 Tavdy, Daniel       11 Aquaflames-MR          41.04      42.38        
 -- Valdes, Luke        11 WAC-MR                 36.83         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Zaremba, Dorian     11 BASC-MR                38.15         DQ        
      30 Toes curled over gutter after the start
 -- Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR                39.95         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  SMAX
                41.69  SILV
 Meet Qualifying:  33.30 - 41.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Foti, Trevor              11 LBA-MR                    NT      41.03 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX
              1:24.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:24.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kahn, Alec P        12 Flying Dolphins-MR   1:13.41    1:08.00 JO     
                  32.61     1:08.00 (35.39)                                        
  2 Lister, Davis M     12 Agua Swim Team-MR    1:11.81    1:09.97 JO     
                  33.46     1:09.97 (36.51)                                        
  3 Galluzzi, Dawson A  12 Badger-MR            1:15.07    1:10.73 JO     
                  33.31     1:10.73 (37.42)                                        
  4 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR              1:12.71    1:10.80 JO     
                  34.23     1:10.80 (36.57)                                        
  5 Shteynberg, Samuel  12 HS-MR                1:13.20    1:11.02 JO     
                  34.68     1:11.02 (36.34)                                        
  6 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR              1:13.81    1:11.16 JO     
                  34.09     1:11.16 (37.07)                                        
  7 Amato, Steven A     12 WEST-MR              1:12.96    1:11.25 JO     
                  34.48     1:11.25 (36.77)                                        
SILV - Division  
  1 Scarcella, Joseph   12 WEST-MR              1:12.43    1:11.65 SILV   
                  34.17     1:11.65 (37.48)                                        
  2 Lue, Michael        12 GATE-MR              1:12.65    1:11.68 SILV   
                  34.74     1:11.68 (36.94)                                        
  3 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   1:12.95    1:11.86 SILV   
                  34.29     1:11.86 (37.57)                                        
  4 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           1:11.91    1:12.15 SILV   
                  34.73     1:12.15 (37.42)                                        
  5 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   1:12.59    1:12.43 SILV   
                  35.44     1:12.43 (36.99)                                        
  6 Harrington, Dylan   11 LBA-MR               1:13.86    1:13.02 SILV   
                  35.03     1:13.02 (37.99)                                        
  7 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:13.11 SILV   
                  35.89     1:13.11 (37.22)                                        
  8 Tatynskiy, Shawn    12 BASC-MR              1:13.80    1:13.43 SILV   
                  35.38     1:13.43 (38.05)                                        
  9 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR            1:14.16    1:13.57 SILV   
                  35.06     1:13.57 (38.51)                                        
 10 Chan, Brian         12 GATE-MR              1:15.51    1:13.73 SILV   
                  36.64     1:13.73 (37.09)                                        
 11 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR              1:17.90    1:14.06 SILV   
                  35.74     1:14.06 (38.32)                                        
 12 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR  1:14.11    1:14.14 SILV   
                  36.60     1:14.14 (37.54)                                        
 13 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:16.43    1:14.29 SILV   
                  36.12     1:14.29 (38.17)                                        
 14 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            1:21.93    1:14.33 SILV   
                  36.42     1:14.33 (37.91)                                        
 15 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               1:17.60    1:14.69 SILV   
                  36.61     1:14.69 (38.08)                                        
 16 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    1:17.08    1:14.71 SILV   
                  36.59     1:14.71 (38.12)                                        
 17 Aroesty, Ryan       11 LBA-MR               1:19.13    1:14.80 SILV   
                  35.51     1:14.80 (39.29)                                        
 18 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:23.06    1:15.25 SILV   
                  35.67     1:15.25 (39.58)                                        
 19 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR  1:17.38    1:15.33 SILV   
                  36.97     1:15.33 (38.36)                                        
 20 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR   1:14.44    1:15.47 SILV   
                  36.86     1:15.47 (38.61)                                        
 21 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:17.66    1:15.71 SILV   
                  37.04     1:15.71 (38.67)                                        
 22 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:20.60    1:16.99 SILV   
                  37.01     1:16.99 (39.98)                                        
 23 Covello, Ben D      11 Middies-MR           1:16.35    1:17.26 SILV   
                  37.78     1:17.26 (39.48)                                        
 24 Mullin, Connor J    12 Twisters-MR          1:21.13    1:17.31 SILV   
                  37.27     1:17.31 (40.04)                                        
 25 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR           1:18.49    1:17.42 SILV   
                  37.78     1:17.42 (39.64)                                        
 26 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:22.45    1:17.51 SILV   
                  37.00     1:17.51 (40.51)                                        
 27 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR   1:20.19    1:17.59 SILV   
                  37.68     1:17.59 (39.91)                                        
 28 Valdes, Luke        11 WAC-MR               1:20.24    1:17.72 SILV   
                  38.12     1:17.72 (39.60)                                        
 29 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:16.63    1:17.84 SILV   
                  38.95     1:17.84 (38.89)                                        
 30 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:17.14    1:17.93 SILV   
                  37.89     1:17.93 (40.04)                                        
 31 Stapleton, Kevin J  12 LBA-MR               1:16.03    1:17.98 SILV   
                  38.14     1:17.98 (39.84)                                        
 32 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:21.46    1:18.30 SILV   
                  37.72     1:18.30 (40.58)                                        
 33 Lent, Kieran        11 LBA-MR               1:22.30    1:18.38 SILV   
                  37.90     1:18.38 (40.48)                                        
 34 Lyons, John P       11 Badger-MR            1:21.79    1:18.40 SILV   
                  39.67     1:18.40 (38.73)                                        
 35 Bowers, Aidan C     11 Badger-MR            1:17.31    1:18.43 SILV   
                  38.76     1:18.43 (39.67)                                        
 36 Pan, Matthew        12 GATE-MR              1:21.85    1:18.53 SILV   
                  38.06     1:18.53 (40.47)                                        
 37 Eboli, Michael      11 Badger-MR            1:21.41    1:18.80 SILV   
                  38.58     1:18.80 (40.22)                                        
 37 Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:17.42    1:18.80 SILV   
                  38.00     1:18.80 (40.80)                                        
 39 Hurley, John R      12 Express Swimming-MR  1:18.75    1:19.52 SILV   
                  39.02     1:19.52 (40.50)                                        
 40 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:18.82    1:20.01 SILV   
                  38.65     1:20.01 (41.36)                                        
 41 Westrenen, Jack     12 WAC-MR               1:24.75    1:20.02 SILV   
                  38.36     1:20.02 (41.66)                                        
 42 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:17.79    1:20.31 SILV   
                  38.35     1:20.31 (41.96)                                        
 43 Gamboa, Nathaniel   11 Express Swimming-MR  1:22.11    1:20.38 SILV   
                  39.24     1:20.38 (41.14)                                        
 44 Zaremba, Dorian     11 BASC-MR              1:23.53    1:20.60 SILV   
                  39.03     1:20.60 (41.57)                                        
 45 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:20.33    1:20.70 SILV   
                  38.83     1:20.70 (41.87)                                        
 46 Baranov, Lenny      12 HS-MR                1:22.75    1:21.06 SILV   
 47 Callaghan, Ryan     12 WAC-MR               1:22.83    1:21.18 SILV   
                  38.66     1:21.18 (42.52)                                        
 48 Han, Matthew R      11 Express Swimming-MR  1:24.41    1:21.20 SILV   
                  39.09     1:21.20 (42.11)                                        
 49 Ruf, Jason E        11 HS-MR                1:24.45    1:21.42 SILV   
                  40.26     1:21.42 (41.16)                                        
 50 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:23.12    1:22.31 SILV   
                  39.69     1:22.31 (42.62)                                        
 51 Langaman, Kevin J   11 HS-MR                1:23.07    1:22.64 SILV   
 52 Kinkel, William G   11 GATE-MR              1:22.27    1:23.00 SILV   
                  40.03     1:23.00 (42.97)                                        
 53 Gorizia, Lucca E    12 Rac @ Jcc-MR         1:23.95    1:23.15 SILV   
                  40.59     1:23.15 (42.56)                                        
 54 Harripersaud, Bhis  12 GATE-MR              1:24.79    1:23.21 SILV   
                  40.11     1:23.21 (43.10)                                        
 55 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:23.81    1:23.62 SILV   
                  39.67     1:23.62 (43.95)                                        
 56 Robinson, Tate A    11 WEST-MR              1:24.58    1:23.65 SILV   
                  39.67     1:23.65 (43.98)                                        
 57 Polanco, Dan        12 MAD-MR               1:23.21    1:23.69 SILV   
 57 Dunster, Connor G   11 Express Swimming-MR  1:24.43    1:23.69 SILV   
 59 Clark, Kevin        11 MAD-MR               1:21.26    1:24.17 SILV   
                  40.12     1:24.17 (44.05)                                        
 60 Porges, Dylan R     11 Flying Dolphins-MR   1:23.37    1:24.22 SILV   
                  40.77     1:24.22 (43.45)                                        
Non-Award Division  
  1 Buchanan, Brian R   11 NFS-MR               1:22.63    1:24.86        
                  40.99     1:24.86 (43.87)                                        
  2 Cato, Tyler R       11 NFS-MR               1:21.19    1:25.25        
                  40.53     1:25.25 (44.72)                                        
  3 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:23.63    1:25.42        
                  42.96     1:25.42 (42.46)                                        
  4 Lazar, Spencer R    11 Express Swimming-MR  1:23.57    1:26.66        
                  42.34     1:26.66 (44.32)                                        
  5 Maloney, Bobby D    11 HS-MR                1:24.48    1:27.31        
                  41.98     1:27.31 (45.33)                                        
 -- Meehan, Ryan J      12 HS-MR                1:17.80         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  37.24          DQ (42.30)                                        
 -- Rayhman, Vyachesla  12 UNBAS-MR             1:23.10         NS        
 -- Sears, Mark G       11 Badger-MR            1:20.88         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX
              1:24.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:24.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lue, Michael              12 GATE-MR                   NT    1:10.74 JO     
                  33.47     1:10.74 (37.27)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.00 - 2:57.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Galluzzi, Dawson A  12 Badger-MR            2:41.30    2:33.16 JO     
                  34.23     1:13.41 (39.18)     1:54.64 (41.23)     2:33.16 (38.52)
  2 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   2:40.00    2:37.30 JO     
                  36.48     1:17.00 (40.52)     1:57.53 (40.53)     2:37.30 (39.77)
SILV - Division  
  1 Chan, Brian         12 GATE-MR              2:51.39    2:38.97 SILV   
                  38.56     1:19.80 (41.24)     2:00.91 (41.11)     2:38.97 (38.06)
  2 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    2:41.85    2:43.21 SILV   
                  37.51     1:19.72 (42.21)     2:01.73 (42.01)     2:43.21 (41.48)
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:53.43    2:44.63 SILV   
                  38.08     1:20.33 (42.25)     2:04.78 (44.45)     2:44.63 (39.85)
  4 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR           2:43.33    2:45.61 SILV   
                  40.02     1:23.06 (43.04)     2:04.65 (41.59)     2:45.61 (40.96)
  5 Langaman, Kevin J   11 HS-MR                2:53.89    2:50.11 SILV   
                  39.66     1:23.12 (43.46)     2:07.49 (44.37)     2:50.11 (42.62)
  6 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                2:47.68    2:50.79 SILV   
                  39.70     1:23.26 (43.56)     2:08.41 (45.15)     2:50.79 (42.38)
  7 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    2:56.87    2:57.82 SILV   
                  40.65     1:25.20 (44.55)     2:13.01 (47.81)     2:57.82 (44.81)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.59  JO
                37.60  SMAX
                43.29  SILV
 Meet Qualifying:  37.60 - 43.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ksendzovsky, Eden         11 BASC-MR                   NT      39.50 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                37.60  SMAX
                43.29  SILV
 Meet Qualifying:  37.60 - 43.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lue, Michael        12 GATE-MR                37.82      35.52 JO     
  2 Zhang, Eric Y       12 Middies-MR             38.07      35.99 JO     
  3 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR     37.93      36.17 JO     
  4 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR                38.36      36.21 JO     
  5 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR                40.95      36.22 JO     
  6 Iocolano, Richard   12 HS-MR                  37.83      36.45 JO     
  7 Amato, Steven A     12 WEST-MR                38.90      36.87 JO     
  8 Lister, Davis M     12 Agua Swim Team-MR      37.97      37.05 JO     
  9 Donlevy, Billy      12 CIY-MR                 37.79      37.28 JO     
 10 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR              39.12      37.47 JO     
SILV - Division  
  1 Sarabia, Jared C    12 CIY-MR                 38.11      37.97 SILV   
  2 Drallios, Konstant  12 FLY-MR                 37.86      38.08 SILV   
  3 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR                38.89      38.14 SILV   
  4 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                40.24      38.16 SILV   
  5 Konopka, Robert P   12 Badger-MR              39.88      38.24 SILV   
  6 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            39.35      38.33 SILV   
  7 Kaja, Duncan J      12 Express Swimming-MR    41.40      38.42 SILV   
  8 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  38.50      38.46 SILV   
  9 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR      42.17      38.64 SILV   
 10 Liu, Lewis B        11 FLY-MR                 38.97      38.72 SILV   
 11 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR      39.94      38.95 SILV   
 12 Loveless, John J    12 Badger-MR              41.92      39.19 SILV   
 13 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR                40.87      39.38 SILV   
 14 Brinken, Corry M    11 Express Swimming-MR    40.27      39.42 SILV   
 15 Aroesty, Ryan       11 LBA-MR                 40.03      39.50 SILV   
 16 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                  39.61      39.51 SILV   
 17 Santos, Douglas J   11 FLY-MR                 38.02      39.97 SILV   
 18 Gorizia, Lucca E    12 Rac @ Jcc-MR           40.80      39.98 SILV   
 19 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR     39.91      40.12 SILV   
 20 Harrington, Dylan   11 LBA-MR                 42.40      40.22 SILV   
 21 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR     42.17      40.23 SILV   
 22 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR     41.97      40.36 SILV   
 23 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR     41.04      40.47 SILV   
 24 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      40.31      40.48 SILV   
 25 Pastrana, Elijah    12 MAD-MR                 41.80      40.53 SILV   
 26 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR             42.84      40.59 SILV   
 27 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                39.48      40.68 SILV   
 27 Ng, Dylan           11 CIY-MR                 40.85      40.68 SILV   
 29 Eboli, Michael      11 Badger-MR              40.10      40.72 SILV   
 30 Dai, Wesley         12 WAC-MR                 40.13      40.75 SILV   
 31 Pan, Matthew        12 GATE-MR                42.13      40.85 SILV   
 32 Cummings, Enoch K   12 CIY-MR                 40.91      40.86 SILV   
 33 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR            43.04      40.91 SILV   
 34 Kim, Timothy J      12 FLY-MR                 40.09      40.99 SILV   
 35 Higham, Brendan J   12 Badger-MR              43.26      41.00 SILV   
 36 Mullin, Connor J    12 Twisters-MR            42.13      41.07 SILV   
 37 Callaghan, Ryan     12 WAC-MR                 42.66      41.16 SILV   
 38 Eforo, John T       12 GAEL-MR                42.90      41.23 SILV   
 39 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                41.60      41.51 SILV   
 40 Witkowski, Gene T   12 FLY-MR                 41.79      41.70 SILV   
 41 Monfiston, Seth E   11 GATE-MR                43.16      41.76 SILV   
 42 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR      42.18      42.23 SILV   
 43 Gamboa, Nathaniel   11 Express Swimming-MR    43.24      42.30 SILV   
 44 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR    43.18      42.64 SILV   
 45 Lazar, Spencer R    11 Express Swimming-MR    42.85      42.77 SILV   
Non-Award Division  
  1 Dunster, Connor G   11 Express Swimming-MR    42.28      43.42        
  2 Burke, Matthew      11 FLY-MR                 42.32      45.69        
 -- Cato, Tyler R       11 NFS-MR                 42.54         DQ        
      60 False start
 -- Mirabal, Isaiah D   12 FLY-MR                 38.04         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX
              1:30.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.60 - 1:30.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               1:22.77    1:19.49 JO     
                  37.81     1:19.49 (41.68)                                        
  2 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR              1:22.73    1:19.51 JO     
                  37.00     1:19.51 (42.51)                                        
  3 Iocolano, Richard   12 HS-MR                1:22.06    1:19.65 JO     
                  37.78     1:19.65 (41.87)                                        
  4 Lister, Davis M     12 Agua Swim Team-MR    1:23.36    1:20.68 JO     
                  38.60     1:20.68 (42.08)                                        
  5 Amato, Steven A     12 WEST-MR              1:26.14    1:20.74 JO     
                  38.36     1:20.74 (42.38)                                        
SILV - Division  
  1 Afif, John          12 BASC-MR              1:24.28    1:22.24 SILV   
                  38.93     1:22.24 (43.31)                                        
  2 Donlevy, Billy      12 CIY-MR               1:22.74    1:22.32 SILV   
                  38.21     1:22.32 (44.11)                                        
  3 Aroesty, Ryan       11 LBA-MR               1:23.49    1:22.49 SILV   
                  38.36     1:22.49 (44.13)                                        
  4 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:30.11    1:22.93 SILV   
                  39.27     1:22.93 (43.66)                                        
  5 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:28.24    1:23.03 SILV   
                  38.94     1:23.03 (44.09)                                        
  6 Scarcella, Joseph   12 WEST-MR              1:29.24    1:23.44 SILV   
                  38.94     1:23.44 (44.50)                                        
  7 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR            1:25.24    1:23.92 SILV   
                  39.11     1:23.92 (44.81)                                        
  8 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:25.12    1:24.70 SILV   
                  37.90     1:24.70 (46.80)                                        
  9 Sears, Mark G       11 Badger-MR            1:29.21    1:24.73 SILV   
                  40.07     1:24.73 (44.66)                                        
 10 Liu, Lewis B        11 FLY-MR               1:25.24    1:24.76 SILV   
                  39.76     1:24.76 (45.00)                                        
 11 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:25.40    1:24.87 SILV   
                  39.26     1:24.87 (45.61)                                        
 12 Westrenen, Jack     12 WAC-MR               1:27.50    1:25.10 SILV   
                  40.75     1:25.10 (44.35)                                        
 13 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR    1:27.90    1:25.28 SILV   
                  40.75     1:25.28 (44.53)                                        
 14 Polanco, Dan        12 MAD-MR               1:26.54    1:25.42 SILV   
                  37.73     1:25.42 (47.69)                                        
 15 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:27.52    1:25.73 SILV   
                  40.38     1:25.73 (45.35)                                        
 16 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           1:28.86    1:26.04 SILV   
                  41.71     1:26.04 (44.33)                                        
 17 Konopka, Robert P   12 Badger-MR            1:30.13    1:26.34 SILV   
                  39.39     1:26.34 (46.95)                                        
 18 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:28.55    1:26.55 SILV   
                  41.86     1:26.55 (44.69)                                        
 19 Cato, Tyler R       11 NFS-MR               1:26.78    1:27.01 SILV   
                  40.84     1:27.01 (46.17)                                        
 20 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:26.66    1:28.04 SILV   
                  40.66     1:28.04 (47.38)                                        
 21 Gorizia, Lucca E    12 Rac @ Jcc-MR         1:28.30    1:28.15 SILV   
                  41.49     1:28.15 (46.66)                                        
 21 Lent, Kieran        11 LBA-MR               1:27.93    1:28.15 SILV   
                  41.89     1:28.15 (46.26)                                        
 23 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   1:27.35    1:28.79 SILV   
                  41.58     1:28.79 (47.21)                                        
 24 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    1:28.62    1:29.27 SILV   
                  42.38     1:29.27 (46.89)                                        
 25 Eboli, Michael      11 Badger-MR            1:29.96    1:29.66 SILV   
                  41.48     1:29.66 (48.18)                                        
 26 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                1:27.23    1:30.11 SILV   
                  41.46     1:30.11 (48.65)                                        
 27 Witkowski, Gene T   12 FLY-MR               1:30.77    1:30.83 SILV   
                  43.34     1:30.83 (47.49)                                        
 28 Gamboa, Nathaniel   11 Express Swimming-MR  1:30.83    1:30.84 SILV   
                  42.92     1:30.84 (47.92)                                        
Non-Award Division  
  1 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:29.34    1:32.05        
                  43.62     1:32.05 (48.43)                                        
  2 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:26.18    1:32.14        
                  42.83     1:32.14 (49.31)                                        
 -- Drallios, Konstant  12 FLY-MR               1:29.07         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.00 - 3:17.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               3:08.59    2:53.00 JO     
                  41.44     1:26.39 (44.95)     2:10.61 (44.22)     2:53.00 (42.39)
  2 Lue, Michael        12 GATE-MR              3:05.53    2:54.63 JO     
                  39.44     1:25.45 (46.01)     2:11.22 (45.77)     2:54.63 (43.41)
  3 Amato, Steven A     12 WEST-MR              3:03.41    2:55.93 JO     
                  40.53     1:25.46 (44.93)     2:11.55 (46.09)     2:55.93 (44.38)
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    3:01.39    2:56.87 JO     
                  39.59     1:25.01 (45.42)     2:11.28 (46.27)     2:56.87 (45.59)
SILV - Division  
  1 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    3:11.77    3:06.66 SILV   
                  42.24     1:30.21 (47.97)     2:19.66 (49.45)     3:06.66 (47.00)
  2 Scarcella, Joseph   12 WEST-MR              3:16.11    3:06.82 SILV   
                  42.71     1:31.56 (48.85)     2:19.91 (48.35)     3:06.82 (46.91)
  3 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    3:10.04    3:07.23 SILV   
                  41.94     1:30.56 (48.62)     2:17.38 (46.82)     3:07.23 (49.85)
  4 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR    3:16.63    3:09.07 SILV   
                  42.69     1:32.16 (49.47)     2:21.77 (49.61)     3:09.07 (47.30)
  5 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                3:16.66    3:17.79 SILV   
                  44.26   3:17.79 (2:33.53)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.00 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR        NT    2:48.52 JO     
                  38.90     1:22.27 (43.37)     2:06.10 (43.83)     2:48.52 (42.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  SMAX
                39.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.10 - 39.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR      33.17      30.44 JO     
  2 Sarabia, Jared C    12 CIY-MR                 32.49      31.00 JO     
  3 Zhang, Eric Y       12 Middies-MR             33.27      31.29 JO     
  4 Amato, Steven A     12 WEST-MR                35.38      31.81 JO     
  5 Shteynberg, Samuel  12 HS-MR                  33.97      31.82 JO     
  6 Iocolano, Richard   12 HS-MR                  32.16      31.85 JO     
  7 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR                33.92      32.01 JO     
SILV - Division  
  1 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR    32.80      32.32 SILV   
  2 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR     32.77      32.39 SILV   
  3 Baranov, Lenny      12 HS-MR                  32.76      32.40 SILV   
  4 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR                33.83      32.41 SILV   
  5 Kinkel, William G   11 GATE-MR                34.16      32.46 SILV   
  6 Ruf, Jason E        11 HS-MR                  34.09      32.71 SILV   
  7 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR     32.33      32.87 SILV   
  8 Bowers, Aidan C     11 Badger-MR              34.29      32.88 SILV   
  9 Chan, Brian         12 GATE-MR                34.24      32.94 SILV   
 10 Porges, Dylan R     11 Flying Dolphins-MR     33.00      33.02 SILV   
 11 Galluzzi, Dawson A  12 Badger-MR              32.85      33.09 SILV   
 12 Kaja, Duncan J      12 Express Swimming-MR    35.90      33.19 SILV   
 13 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR              33.95      33.35 SILV   
 14 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR             33.88      33.50 SILV   
 15 Monfiston, Seth E   11 GATE-MR                37.89      33.54 SILV   
 16 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR     34.34      33.61 SILV   
 17 Hurley, John R      12 Express Swimming-MR    34.38      33.69 SILV   
 18 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  34.59      33.92 SILV   
 19 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            33.97      34.03 SILV   
 20 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                37.29      34.26 SILV   
 21 Loveless, John J    12 Badger-MR              36.36      34.27 SILV   
 22 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR             34.39      34.32 SILV   
 23 Higham, Brendan J   12 Badger-MR              36.72      34.57 SILV   
 24 Covello, Ben D      11 Middies-MR             34.46      34.71 SILV   
 25 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR      35.61      34.91 SILV   
 26 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR     35.11      34.99 SILV   
 27 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR      34.94      35.35 SILV   
 28 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR    35.90      35.38 SILV   
 29 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      37.52      35.76 SILV   
 30 Valdes, Luke        11 WAC-MR                 37.30      35.87 SILV   
 31 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR      36.84      35.91 SILV   
 32 Polanco, Dan        12 MAD-MR                 35.00      36.11 SILV   
 33 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR     34.44      36.23 SILV   
 34 Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR           35.02      36.31 SILV   
 35 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR     36.87      36.35 SILV   
 36 Clark, Kevin        11 MAD-MR                 34.12      36.43 SILV   
 37 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                  35.69      36.85 SILV   
 38 Rosato, Luke M      11 Badger-MR              34.70      36.92 SILV   
 39 Dunster, Connor G   11 Express Swimming-MR    36.22      37.53 SILV   
 40 Langaman, Kevin J   11 HS-MR                  37.43      37.80 SILV   
 41 Robinson, Tate A    11 WEST-MR                36.02      38.41 SILV   
 42 Harripersaud, Bhis  12 GATE-MR                38.98      38.53 SILV   
 43 Maloney, Bobby D    11 HS-MR                  37.56      38.81 SILV   
Non-Award Division  
  1 Lazar, Spencer R    11 Express Swimming-MR    38.03      42.29        
 -- Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                37.86         DQ        
      60 False start
 -- Sears, Mark G       11 Badger-MR              38.46         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  SMAX
                39.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.10 - 39.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kinkel, William G         11 GATE-MR                   NT      31.85 JO     
  2 Harrington, Dylan         11 LBA-MR                    NT      31.93 JO     
  3 Bowers, Aidan C           11 Badger-MR                 NT      32.00 JO     
  4 Pastrana, Elijah          12 MAD-MR                    NT      32.44 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:13.49  JO
              1:13.50  SMAX
              1:27.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:13.50 - 1:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR              1:13.53    1:07.82 JO     
                  30.89     1:07.82 (36.93)                                        
  2 Iocolano, Richard   12 HS-MR                1:14.89    1:11.84 JO     
                  33.98     1:11.84 (37.86)                                        
  3 Donlevy, Billy      12 CIY-MR               1:15.92    1:11.87 JO     
                  32.82     1:11.87 (39.05)                                        
  4 Harrington, Dylan   11 LBA-MR               1:14.53    1:12.01 JO     
                  33.09     1:12.01 (38.92)                                        
  5 Scala, Christopher  12 WEST-MR              1:15.50    1:13.22 JO     
                  34.04     1:13.22 (39.18)                                        
  6 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:16.70    1:13.38 JO     
                  33.97     1:13.38 (39.41)                                        
  7 Porges, Dylan R     11 Flying Dolphins-MR   1:14.06    1:13.42 JO     
                  33.22     1:13.42 (40.20)                                        
SILV - Division  
  1 Baranov, Lenny      12 HS-MR                1:16.71    1:14.04 SILV   
                  34.17     1:14.04 (39.87)                                        
  2 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   1:16.53    1:14.38 SILV   
                  37.09     1:14.38 (37.29)                                        
  3 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR   1:17.64    1:14.91 SILV   
                  34.75     1:14.91 (40.16)                                        
  4 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   1:15.00    1:15.23 SILV   
                  33.45     1:15.23 (41.78)                                        
  5 Shteynberg, Samuel  12 HS-MR                1:17.26    1:15.88 SILV   
                  34.45     1:15.88 (41.43)                                        
  6 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR   1:14.32    1:16.36 SILV   
                  34.14     1:16.36 (42.22)                                        
  7 Galluzzi, Dawson A  12 Badger-MR            1:14.63    1:16.56 SILV   
                  33.21     1:16.56 (43.35)                                        
  8 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   1:17.56    1:16.87 SILV   
                  35.76     1:16.87 (41.11)                                        
  9 Bowers, Aidan C     11 Badger-MR            1:17.34    1:17.07 SILV   
                  36.16     1:17.07 (40.91)                                        
 10 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           1:20.66    1:17.23 SILV   
                  36.14     1:17.23 (41.09)                                        
 11 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR           1:18.70    1:17.82 SILV   
                  36.03     1:17.82 (41.79)                                        
 12 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:18.84    1:18.52 SILV   
                  34.44     1:18.52 (44.08)                                        
 13 Scarcella, Joseph   12 WEST-MR              1:23.00    1:18.62 SILV   
                  36.71     1:18.62 (41.91)                                        
 14 Ruf, Jason E        11 HS-MR                1:20.20    1:18.74 SILV   
                  37.52     1:18.74 (41.22)                                        
 15 Covello, Ben D      11 Middies-MR           1:15.62    1:18.84 SILV   
                  36.09     1:18.84 (42.75)                                        
 16 Valdes, Luke        11 WAC-MR               1:23.33    1:19.55 SILV   
                  36.49     1:19.55 (43.06)                                        
 17 Kinkel, William G   11 GATE-MR              1:20.43    1:20.82 SILV   
                  36.26     1:20.82 (44.56)                                        
 18 Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:23.87    1:20.91 SILV   
                  37.01     1:20.91 (43.90)                                        
 19 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:20.70    1:21.00 SILV   
                  37.59     1:21.00 (43.41)                                        
 20 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR  1:21.97    1:21.64 SILV   
                  36.36     1:21.64 (45.28)                                        
 21 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:22.58    1:22.14 SILV   
                  38.45     1:22.14 (43.69)                                        
 22 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:25.79    1:22.98 SILV   
                  37.39     1:22.98 (45.59)                                        
 23 Monfiston, Seth E   11 GATE-MR              1:23.64    1:23.12 SILV   
                  37.79     1:23.12 (45.33)                                        
 24 Pastrana, Elijah    12 MAD-MR               1:27.62    1:23.32 SILV   
                  35.84     1:23.32 (47.48)                                        
 25 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR    1:25.88    1:23.93 SILV   
 26 Vardanian, Michael  11 Agua Swim Team-MR    1:24.63    1:24.61 SILV   
                  40.90     1:24.61 (43.71)                                        
 27 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:25.10    1:25.75 SILV   
                  38.23     1:25.75 (47.52)                                        
 28 Langaman, Kevin J   11 HS-MR                1:25.49    1:26.75 SILV   
                  39.41     1:26.75 (47.34)                                        
Non-Award Division  
  1 Bonney, Ethan       11 LBA-MR               1:26.55    1:29.57        
                  41.59     1:29.57 (47.98)                                        
  2 Robinson, Tate A    11 WEST-MR              1:22.60    1:29.75        
                  38.58     1:29.75 (51.17)                                        
  3 Lazar, Spencer R    11 Express Swimming-MR  1:26.24    1:39.91        
                  42.33     1:39.91 (57.58)                                        
 -- Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:23.59         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Clark, Kevin        11 MAD-MR               1:27.38         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:13.49  JO
              1:13.50  SMAX
              1:27.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:13.50 - 1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Clark, Kevin              11 MAD-MR                    NT    1:24.75 SILV   
                  37.13     1:24.75 (47.62)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.00 - 2:57.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:40.13    2:32.71 JO     
                  33.81     1:13.10 (39.29)     1:54.07 (40.97)     2:32.71 (38.64)
  2 Harrington, Dylan   11 LBA-MR               2:41.51    2:37.78 JO     
                  34.49     1:14.69 (40.20)     1:56.36 (41.67)     2:37.78 (41.42)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:12.29  JO
              1:12.30  SMAX
              1:21.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.30 - 1:21.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lue, Michael        12 GATE-MR              1:17.12    1:10.33 JO     
                  33.05     1:10.33 (37.28)                                        
  2 Amato, Steven A     12 WEST-MR              1:15.62    1:10.93 JO     
                  32.76     1:10.93 (38.17)                                        
  3 Shteynberg, Samuel  12 HS-MR                1:13.42    1:11.03 JO     
                  32.40     1:11.03 (38.63)                                        
  4 Donlevy, Billy      12 CIY-MR               1:13.47    1:12.27 JO     
                  34.21     1:12.27 (38.06)                                        
SILV - Division  
  1 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR            1:16.75    1:12.57 SILV   
                  33.87     1:12.57 (38.70)                                        
  2 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    1:14.35    1:13.25 SILV   
                  33.77     1:13.25 (39.48)                                        
  3 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR  1:14.08    1:13.30 SILV   
                  33.83     1:13.30 (39.47)                                        
  4 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   1:16.32    1:13.33 SILV   
                  34.91     1:13.33 (38.42)                                        
  5 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR              1:14.57    1:13.55 SILV   
                  33.26     1:13.55 (40.29)                                        
  6 Sarabia, Jared C    12 CIY-MR               1:15.86    1:13.56 SILV   
                  34.31     1:13.56 (39.25)                                        
  7 Tatynskiy, Shawn    12 BASC-MR              1:12.61    1:13.70 SILV   
                  33.31     1:13.70 (40.39)                                        
  8 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           1:14.48    1:14.11 SILV   
                  34.06     1:14.11 (40.05)                                        
  9 Hurley, John R      12 Express Swimming-MR  1:15.17    1:14.33 SILV   
                  37.63     1:14.33 (36.70)                                        
 10 Bleifeld, Spencer   11 NCAC-MR              1:16.88    1:14.54 SILV   
                  34.89     1:14.54 (39.65)                                        
 11 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR   1:16.54    1:14.69 SILV   
                  33.89     1:14.69 (40.80)                                        
 12 Kaja, Duncan J      12 Express Swimming-MR  1:20.33    1:14.80 SILV   
                  35.23     1:14.80 (39.57)                                        
 13 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR   1:20.57    1:15.09 SILV   
                  35.65     1:15.09 (39.44)                                        
 14 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:18.38    1:15.29 SILV   
                  35.30     1:15.29 (39.99)                                        
 15 Mullin, Connor J    12 Twisters-MR          1:17.05    1:15.55 SILV   
                  33.50     1:15.55 (42.05)                                        
 16 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               1:19.37    1:15.59 SILV   
                  36.78     1:15.59 (38.81)                                        
 17 Dai, Wesley         12 WAC-MR               1:19.96    1:15.85 SILV   
                  34.70     1:15.85 (41.15)                                        
 18 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:15.28    1:15.87 SILV   
                  35.46     1:15.87 (40.41)                                        
 18 Baranov, Lenny      12 HS-MR                1:16.31    1:15.87 SILV   
                  35.92     1:15.87 (39.95)                                        
 20 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:18.86    1:16.07 SILV   
                  34.88     1:16.07 (41.19)                                        
 21 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:15.67    1:16.19 SILV   
                  35.75     1:16.19 (40.44)                                        
 22 Pastrana, Elijah    12 MAD-MR               1:17.17    1:16.33 SILV   
                  35.98     1:16.33 (40.35)                                        
 23 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:16.86    1:16.41 SILV   
                  36.19     1:16.41 (40.22)                                        
 24 Chan, Brian         12 GATE-MR              1:18.85    1:16.67 SILV   
                  35.43     1:16.67 (41.24)                                        
 25 Stapleton, Kevin J  12 LBA-MR               1:16.34    1:16.99 SILV   
                  34.20     1:16.99 (42.79)                                        
 26 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:15.73    1:17.06 SILV   
                  37.60     1:17.06 (39.46)                                        
 27 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:20.14    1:17.14 SILV   
                  35.93     1:17.14 (41.21)                                        
 28 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   1:18.19    1:17.33 SILV   
                  36.02     1:17.33 (41.31)                                        
 29 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:18.09    1:17.60 SILV   
                  37.45     1:17.60 (40.15)                                        
 30 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR  1:17.92    1:18.01 SILV   
                  35.56     1:18.01 (42.45)                                        
 31 Covello, Ben D      11 Middies-MR           1:17.75    1:18.05 SILV   
                  35.68     1:18.05 (42.37)                                        
 32 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR           1:17.43    1:18.37 SILV   
                  35.57     1:18.37 (42.80)                                        
 33 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:17.95    1:18.69 SILV   
                  37.83     1:18.69 (40.86)                                        
 34 Valdes, Luke        11 WAC-MR               1:19.86    1:18.99 SILV   
                  37.44     1:18.99 (41.55)                                        
 35 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:19.18    1:19.54 SILV   
                  38.62     1:19.54 (40.92)                                        
 36 Polanco, Dan        12 MAD-MR               1:17.03    1:20.06 SILV   
                  37.87     1:20.06 (42.19)                                        
 37 Gorizia, Lucca E    12 Rac @ Jcc-MR         1:20.62    1:20.54 SILV   
                  36.91     1:20.54 (43.63)                                        
 38 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:20.64 SILV   
                  37.26     1:20.64 (43.38)                                        
Non-Award Division  
  1 Meehan, Ryan J      12 HS-MR                1:17.21    1:23.42        
                  38.50     1:23.42 (44.92)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.59  JO
              2:32.60  SMAX
              2:57.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.60 - 2:57.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Orobinsky, Christo  11 BASC-MR              2:33.49    2:29.65 JO     
                  32.10     1:10.28 (38.18)     1:55.26 (44.98)     2:29.65 (34.39)
  2 Scala, Christopher  12 WEST-MR              2:34.75    2:30.86 JO     
                  33.10     1:12.16 (39.06)     1:57.20 (45.04)     2:30.86 (33.66)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   2:32.89    2:33.61 SILV   
                  36.42     1:16.20 (39.78)     2:00.30 (44.10)     2:33.61 (33.31)
  2 Iocolano, Richard   12 HS-MR                2:35.44    2:34.71 SILV   
                  33.18     1:14.92 (41.74)     2:01.39 (46.47)     2:34.71 (33.32)
  3 Loveless, John J    12 Badger-MR            2:39.61    2:34.88 SILV   
                  34.42     1:15.63 (41.21)     1:59.17 (43.54)     2:34.88 (35.71)
  4 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   2:34.16    2:35.28 SILV   
                  34.07     1:15.07 (41.00)     2:00.34 (45.27)     2:35.28 (34.94)
  5 Lue, Michael        12 GATE-MR              2:46.85    2:36.53 SILV   
                  34.82     1:14.80 (39.98)     2:00.95 (46.15)     2:36.53 (35.58)
  6 French, Devon J     11 Flying Dolphins-MR   2:42.95    2:37.60 SILV   
                  33.93     1:15.05 (41.12)     2:02.74 (47.69)     2:37.60 (34.86)
  7 Amato, Steven A     12 WEST-MR              2:41.14    2:37.80 SILV   
                  35.51     1:16.37 (40.86)     2:04.12 (47.75)     2:37.80 (33.68)
  8 Shashaty, Jack      12 WAC-MR               2:44.44    2:38.13 SILV   
                  36.05     1:16.26 (40.21)     2:01.96 (45.70)     2:38.13 (36.17)
  9 McPhillips, Liam T  12 Middies-MR           2:42.15    2:38.52 SILV   
                  35.12     1:15.78 (40.66)     2:03.43 (47.65)     2:38.52 (35.09)
 10 Scarcella, Joseph   12 WEST-MR              2:45.50    2:39.71 SILV   
                  36.96     1:15.98 (39.02)     2:03.10 (47.12)     2:39.71 (36.61)
 11 Moy, Christian      11 Manhattan Makos-MR   2:40.67    2:39.93 SILV   
                  36.25     1:17.04 (40.79)     2:04.94 (47.90)     2:39.93 (34.99)
 12 McKenna, Devlin H   12 Agua Swim Team-MR    2:39.34    2:40.28 SILV   
                  34.90     1:15.86 (40.96)     2:04.91 (49.05)     2:40.28 (35.37)
 13 Deguzman, Nathanie  11 Express Swimming-MR  2:36.53    2:40.88 SILV   
                  34.90     1:15.90 (41.00)     2:03.95 (48.05)     2:40.88 (36.93)
 14 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:47.78    2:41.68 SILV   
                  37.75     1:18.34 (40.59)     2:05.10 (46.76)     2:41.68 (36.58)
 15 Gaberkorn, Lucas    12 UNMR-MR              2:42.78    2:43.20 SILV   
                  33.83     1:15.82 (41.99)     2:04.37 (48.55)     2:43.20 (38.83)
 16 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            2:45.34    2:43.51 SILV   
                  36.73     1:17.87 (41.14)     2:06.10 (48.23)     2:43.51 (37.41)
 17 Konopka, Robert P   12 Badger-MR            2:43.58    2:43.79 SILV   
                  34.48     1:15.71 (41.23)     2:06.20 (50.49)     2:43.79 (37.59)
 18 Whittinton, Ryan N  11 Badger-MR            2:42.47    2:44.49 SILV   
                1:20.03                             2:09.98 ( )     2:44.49 (34.51)
 19 Lipton, Evan N      11 Flying Dolphins-MR   2:45.98    2:44.94 SILV   
                  35.57     1:19.45 (43.88)     2:09.04 (49.59)     2:44.94 (35.90)
 20 Jiang, Michael      11 Express Swimming-MR  2:50.37    2:45.66 SILV   
                  36.29     1:17.10 (40.81)     2:10.92 (53.82)     2:45.66 (34.74)
 21 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          2:45.56    2:45.89 SILV   
                  34.58     1:17.48 (42.90)     2:07.74 (50.26)     2:45.89 (38.15)
 22 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   2:46.88    2:46.37 SILV   
                  39.76     1:17.99 (38.23)     2:07.44 (49.45)     2:46.37 (38.93)
 23 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              2:56.75    2:47.50 SILV   
                  37.37     1:19.78 (42.41)     2:11.16 (51.38)     2:47.50 (36.34)
 24 Covello, Ben D      11 Middies-MR           2:44.13    2:48.00 SILV   
                  36.90     1:20.14 (43.24)     2:10.24 (50.10)     2:48.00 (37.76)
 25 Chan, Brian         12 GATE-MR              2:45.06    2:48.98 SILV   
                  36.66     1:18.05 (41.39)     2:10.96 (52.91)     2:48.98 (38.02)
 26 Ng, Dylan           11 CIY-MR               2:54.54    2:49.49 SILV   
                  36.59     1:21.95 (45.36)     2:11.06 (49.11)     2:49.49 (38.43)
 27 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              2:56.95    2:50.52 SILV   
                  41.19     1:24.51 (43.32)     2:11.96 (47.45)     2:50.52 (38.56)
 28 Bowers, Aidan C     11 Badger-MR            2:53.06    2:51.07 SILV   
                  35.42     1:18.90 (43.48)     2:15.51 (56.61)     2:51.07 (35.56)
 29 Cato, Tyler R       11 NFS-MR               2:49.98    2:51.51 SILV   
                  42.78     1:28.56 (45.78)     2:17.24 (48.68)     2:51.51 (34.27)
 30 Monfiston, Seth E   11 GATE-MR              2:54.08    2:51.64 SILV   
                  38.15     1:23.55 (45.40)     2:14.29 (50.74)     2:51.64 (37.35)
 31 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    2:56.05    2:51.79 SILV   
                  40.63     1:26.72 (46.09)     2:16.35 (49.63)     2:51.79 (35.44)
 32 Sheppard, Jason D   12 Middies-MR           2:49.94    2:53.16 SILV   
                  39.30     1:21.92 (42.62)     2:17.02 (55.10)     2:53.16 (36.14)
 33 Langaman, Kevin J   11 HS-MR                2:54.21    2:53.90 SILV   
                  39.98     1:23.90 (43.92)     2:15.89 (51.99)     2:53.90 (38.01)
 34 Sears, Mark G       11 Badger-MR            2:54.19    2:54.89 SILV   
                  39.99     1:24.91 (44.92)     2:14.61 (49.70)     2:54.89 (40.28)
 34 Pastrana, Elijah    12 MAD-MR               2:48.00    2:54.89 SILV   
                  37.08     1:22.50 (45.42)     2:13.80 (51.30)     2:54.89 (41.09)
 36 Ruf, Jason E        11 HS-MR                2:53.72    2:54.97 SILV   
                  36.71     1:21.15 (44.44)     2:16.43 (55.28)     2:54.97 (38.54)
 37 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    2:55.95    2:55.40 SILV   
                  39.55     1:23.73 (44.18)     2:16.52 (52.79)     2:55.40 (38.88)
 38 Gamboa, Nathaniel   11 Express Swimming-MR  2:54.53    2:56.04 SILV   
                  42.31     1:26.03 (43.72)     2:16.42 (50.39)     2:56.04 (39.62)
Non-Award Division  
  1 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            2:54.78    2:59.14        
                  39.58     1:25.68 (46.10)     2:20.26 (54.58)     2:59.14 (38.88)
  2 Porges, Dylan R     11 Flying Dolphins-MR   2:54.08    3:02.05        
                  33.92     1:20.89 (46.97)     2:19.67 (58.78)     3:02.05 (42.38)
  3 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    2:56.96    3:03.67        
                  40.07     1:28.74 (48.67)     2:17.97 (49.23)     3:03.67 (45.70)
  4 Horne, Neil L       11 HS-MR                2:56.53    3:15.41        
                  42.82     1:29.18 (46.36)   2:31.37 (1:02.19)     3:15.41 (44.04)
 
Boys 11-12 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX
              5:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                    NT    5:15.21 JO     
                  31.25     1:07.68 (36.43)     1:49.56 (41.88)     2:30.81 (41.25)
        3:18.64 (47.83)     4:04.57 (45.93)     4:39.83 (35.26)     5:15.21 (35.38)
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX
              5:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   5:30.67    5:25.23 JO     
                  37.99     1:23.65 (45.66)     2:05.00 (41.35)     2:45.50 (40.50)
        3:28.99 (43.49)     4:13.85 (44.86)     4:49.99 (36.14)     5:25.23 (35.24)
SILV - Division  
  1 Harrington, Dylan   11 LBA-MR               5:30.15    5:29.52 SILV   
                  35.54     1:18.09 (42.55)     1:58.72 (40.63)     2:40.49 (41.77)
        3:28.80 (48.31)     4:18.19 (49.39)     4:54.88 (36.69)     5:29.52 (34.64)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  SMAX
                27.29  SILV
 Meet Qualifying:  25.00 - 27.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Orman-Kollmar, Max A      14 APEX-MR                   NT      25.42 SILV   
 -- Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  SMAX
                27.29  SILV
 Meet Qualifying:  25.00 - 27.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hawkins, Andrew T   14 Express Swimming-MR    25.53      24.54 JO     
  2 Zuppone, Michael L  13 Agua Swim Team-MR      25.08      24.58 JO     
  3 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR    25.65      24.75 JO     
  3 Woods, Brendan      13 LBA-MR                 26.21      24.75 JO     
  5 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR    25.24      24.84 JO     
  6 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR            25.67      24.94 JO     
  7 Callaghan, John     14 WAC-MR                 26.05      24.99 JO     
SILV - Division  
  1 Sachkov, Daniel     13 BASC-MR                25.66      25.02 SILV   
  2 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR              25.65      25.24 SILV   
  3 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR     26.68      25.25 SILV   
  4 Borghese, Nicholas  14 WAC-MR                 26.22      25.37 SILV   
  5 Simkin, Leo         13 BASC-MR                26.70      25.40 SILV   
  6 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR     26.43      25.50 SILV   
  7 McCarthy, Michael   13 LBA-MR                 25.87      25.51 SILV   
  8 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR                25.56      25.58 SILV   
  9 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR    26.59      25.64 SILV   
 10 Mattone, Michael X  14 Express Swimming-MR    26.32      25.69 SILV   
 11 Crafa, John M       14 Express Swimming-MR    26.91      25.71 SILV   
 12 Dorizas, Chris A    13 Express Swimming-MR    26.47      25.74 SILV   
 13 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR      25.97      25.76 SILV   
 14 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR           26.53      25.87 SILV   
 15 Hollander, Jacob R  14 LBA-MR                 26.93      25.88 SILV   
 16 Salazar, Matthew A  13 NCAC-MR                26.31      25.90 SILV   
 17 Mathews, Gabriel T  13 Manhattan Makos-MR     25.91      25.91 SILV   
 17 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR    26.48      25.91 SILV   
 19 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR      26.75      25.95 SILV   
 20 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR            26.65      25.96 SILV   
 21 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR      26.82      26.03 SILV   
 22 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR                26.37      26.06 SILV   
 23 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR                26.28      26.07 SILV   
 24 Hatton, Anthony     13 Twisters-MR            27.21      26.09 SILV   
 25 Camerano, Costanti  14 Express Swimming-MR    26.89      26.13 SILV   
 26 Chu, Brian          13 CIY-MR                 26.88      26.15 SILV   
 27 Chu, Dennis         13 CIY-MR                 26.65      26.16 SILV   
 27 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR             26.32      26.16 SILV   
 29 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR     26.65      26.36 SILV   
 29 Zhang, Ryan         14 NCAC-MR                26.20      26.36 SILV   
 31 Taylor, Griffin H   13 Manhattan Makos-MR     27.04      26.42 SILV   
 32 Han, Zachary J      13 Express Swimming-MR    26.92      26.55 SILV   
 33 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR           26.90      26.63 SILV   
 34 Dervin, Sean J      14 Middies-MR             27.25      26.72 SILV   
 35 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                  27.06      26.75 SILV   
 36 Zhong, Alan         14 Middies-MR             26.78      26.79 SILV   
 37 Novitch, Graham S   13 Middies-MR             26.92      26.91 SILV   
 38 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR    26.95      27.04 SILV   
 39 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR            27.27      27.05 SILV   
 40 Ling, Darren        14 Express Swimming-MR    27.20      27.08 SILV   
 41 Avezzano, Jack T    14 Middies-MR             27.21      27.12 SILV   
Non-Award Division  
  1 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR      26.88      27.49        
  2 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR                27.08      32.77        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX
              1:00.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.00 - 1:00.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Barboza, Hector E         13 Twisters-MR               NT      54.67 SILV   
                  26.37       54.67 (28.30)                                        
  2 Criollo, John C           13 Twisters-MR               NT      58.27 SILV   
                  28.11       58.27 (30.16)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX
              1:00.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.00 - 1:00.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Adayev, Daniel      13 BASC-MR                54.75      52.74 JO     
                  25.22       52.74 (27.52)                                        
  2 Hawkins, Andrew T   14 Express Swimming-MR    59.38      53.19 JO     
                  25.59       53.19 (27.60)                                        
  3 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR    55.11      53.45 JO     
                  25.66       53.45 (27.79)                                        
  4 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR            55.73      53.55 JO     
                  25.57       53.55 (27.98)                                        
  5 Holston, Kamau S    14 NFS-MR                 54.75      53.65 JO     
                  25.81       53.65 (27.84)                                        
  6 Helbock, Robert     14 WAC-MR                 54.14      53.92 JO     
                  25.93       53.92 (27.99)                                        
SILV - Division  
  1 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR    56.78      54.02 SILV   
                  25.46       54.02 (28.56)                                        
  2 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR              58.01      54.54 SILV   
                  26.21       54.54 (28.33)                                        
  3 Speres, Aristides   13 Badger-MR              55.86      54.83 SILV   
                  25.72       54.83 (29.11)                                        
  4 McCarthy, Michael   13 LBA-MR                 56.74      54.84 SILV   
                  25.80       54.84 (29.04)                                        
  5 Borghese, Nicholas  14 WAC-MR                 56.81      55.11 SILV   
                  26.04       55.11 (29.07)                                        
  6 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR     56.50      55.36 SILV   
                  26.86       55.36 (28.50)                                        
  7 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR    58.06      55.42 SILV   
                  26.71       55.42 (28.71)                                        
  8 Callaghan, John     14 WAC-MR                 56.60      55.48 SILV   
                  26.14       55.48 (29.34)                                        
  9 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR            58.90      55.60 SILV   
                  26.76       55.60 (28.84)                                        
 10 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR                56.38      55.85 SILV   
                  26.47       55.85 (29.38)                                        
 11 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR     58.14      56.09 SILV   
 12 Clark, Peter G      14 Rac @ Jcc-MR           58.68      56.23 SILV   
                  26.61       56.23 (29.62)                                        
 13 Salazar, Matthew A  13 NCAC-MR                57.69      56.36 SILV   
                  26.54       56.36 (29.82)                                        
 14 Tucci, Danny A      13 UNBAD-MR               58.20      56.39 SILV   
                  26.34       56.39 (30.05)                                        
 15 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR      57.70      56.41 SILV   
                  27.24       56.41 (29.17)                                        
 16 Sachkov, Daniel     13 BASC-MR                55.88      56.52 SILV   
                  26.20       56.52 (30.32)                                        
 17 Mathews, Gabriel T  13 Manhattan Makos-MR     56.84      56.63 SILV   
                  27.09       56.63 (29.54)                                        
 18 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR                57.26      56.85 SILV   
                  26.86       56.85 (29.99)                                        
 19 Simkin, Leo         13 BASC-MR                59.08      56.86 SILV   
                  26.55       56.86 (30.31)                                        
 20 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:00.14      56.87 SILV   
                  27.07       56.87 (29.80)                                        
 21 Foo, Felix X        14 FLY-MR                 55.59      56.96 SILV   
                  27.06       56.96 (29.90)                                        
 22 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR           57.53      57.02 SILV   
                  26.79       57.02 (30.23)                                        
 23 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR             56.82      57.10 SILV   
                  27.51       57.10 (29.59)                                        
 24 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR    58.04      57.52 SILV   
                  27.67       57.52 (29.85)                                        
 25 Hollander, Jacob R  14 LBA-MR                 59.48      57.67 SILV   
                  27.59       57.67 (30.08)                                        
 26 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR           58.02      57.73 SILV   
                  28.16       57.73 (29.57)                                        
 27 Lazaroni, Charles   13 Badger-MR              58.53      57.74 SILV   
                  27.26       57.74 (30.48)                                        
 28 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR      58.73      57.78 SILV   
                  28.00       57.78 (29.78)                                        
 29 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR      58.76      57.84 SILV   
                  27.53       57.84 (30.31)                                        
 30 Tilas, Jonathan L   13 FLY-MR                 59.21      57.89 SILV   
                  28.41       57.89 (29.48)                                        
 31 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR            58.58      57.92 SILV   
                  27.71       57.92 (30.21)                                        
 32 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR    57.69      58.01 SILV   
                  27.94       58.01 (30.07)                                        
 33 Park, James         13 FLY-MR               1:00.35      58.02 SILV   
                  27.43       58.02 (30.59)                                        
 34 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR                58.34      58.03 SILV   
                  27.68       58.03 (30.35)                                        
 35 Dorizas, Chris A    13 Express Swimming-MR    58.33      58.35 SILV   
                  27.71       58.35 (30.64)                                        
 36 Powers, William P   13 Badger-MR            1:00.46      58.48 SILV   
                  27.97       58.48 (30.51)                                        
 37 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    1:00.46      58.69 SILV   
                  27.69       58.69 (31.00)                                        
 38 Criollo, John C     13 Twisters-MR          1:00.46      58.75 SILV   
                  28.13       58.75 (30.62)                                        
 39 Han, Zachary J      13 Express Swimming-MR  1:00.32      58.81 SILV   
                  27.86       58.81 (30.95)                                        
 40 Novitch, Graham S   13 Middies-MR             58.40      58.97 SILV   
                  27.94       58.97 (31.03)                                        
 41 Zhang, Ryan         14 NCAC-MR                58.33      59.07 SILV   
                  27.39       59.07 (31.68)                                        
 42 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:00.07      59.38 SILV   
                  28.28       59.38 (31.10)                                        
 43 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR      59.60      59.39 SILV   
                  28.30       59.39 (31.09)                                        
 44 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR                59.84      59.87 SILV   
                  28.02       59.87 (31.85)                                        
 45 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              1:00.33      59.88 SILV   
                  29.06       59.88 (30.82)                                        
 46 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           1:00.44    1:00.40 SILV   
                  28.64     1:00.40 (31.76)                                        
Non-Award Division  
  1 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR    59.78    1:01.28        
                  29.55     1:01.28 (31.73)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:00.00  SMAX
              2:20.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:00.00 - 2:20.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McCarthy, Michael   13 LBA-MR               2:03.51    1:58.61 JO     
                  26.76       57.54 (30.78)     1:28.77 (31.23)     1:58.61 (29.84)
  2 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   2:02.77    1:59.63 JO     
                  26.61       57.17 (30.56)     1:29.31 (32.14)     1:59.63 (30.32)
  3 Adayev, Daniel      13 BASC-MR              2:03.35    1:59.91 JO     
                  27.30       58.31 (31.01)     1:30.25 (31.94)     1:59.91 (29.66)
SILV - Division  
  1 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR   2:03.01    2:00.16 SILV   
  2 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:02.97    2:00.47 SILV   
                  27.11       57.39 (30.28)     1:29.00 (31.61)     2:00.47 (31.47)
  3 Woods, Brendan      13 LBA-MR               2:10.20    2:01.24 SILV   
                  27.52       58.85 (31.33)     1:30.02 (31.17)     2:01.24 (31.22)
  4 Callaghan, John     14 WAC-MR               2:04.96    2:01.59 SILV   
                  27.52       59.75 (32.23)     1:30.96 (31.21)     2:01.59 (30.63)
  5 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               2:09.82    2:01.62 SILV   
                  28.18       58.99 (30.81)     1:30.74 (31.75)     2:01.62 (30.88)
  6 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:07.76    2:01.70 SILV   
                  27.22       58.06 (30.84)     1:30.18 (32.12)     2:01.70 (31.52)
  7 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  2:05.26    2:01.88 SILV   
                  27.40       58.45 (31.05)     1:30.43 (31.98)     2:01.88 (31.45)
  8 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          2:10.76    2:02.00 SILV   
                  27.31                             1:30.01 ( )     2:02.00 (31.99)
  9 Taylor, Griffin H   13 Manhattan Makos-MR   2:08.93    2:02.09 SILV   
                  27.56       59.02 (31.46)     1:30.77 (31.75)     2:02.09 (31.32)
 10 Helbock, Robert     14 WAC-MR               2:03.43    2:02.79 SILV   
                  27.23       58.23 (31.00)     1:30.36 (32.13)     2:02.79 (32.43)
 11 Borghese, Nicholas  14 WAC-MR               2:05.96    2:03.05 SILV   
                  27.42       59.03 (31.61)     1:32.10 (33.07)     2:03.05 (30.95)
 12 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR         2:04.67    2:03.53 SILV   
                  27.61       59.15 (31.54)     1:31.54 (32.39)     2:03.53 (31.99)
 13 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    2:07.17    2:03.56 SILV   
                  28.25       59.89 (31.64)     1:32.25 (32.36)     2:03.56 (31.31)
 14 Crafa, John M       14 Express Swimming-MR  2:07.99    2:03.84 SILV   
                  28.25     1:00.23 (31.98)     1:32.38 (32.15)     2:03.84 (31.46)
 15 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           2:03.53    2:04.05 SILV   
                  27.92       59.72 (31.80)     1:32.41 (32.69)     2:04.05 (31.64)
 16 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR         2:06.27    2:04.14 SILV   
                  27.14       58.61 (31.47)     1:31.20 (32.59)     2:04.14 (32.94)
 17 Sachkov, Daniel     13 BASC-MR              2:06.34    2:04.69 SILV   
                  27.28       58.69 (31.41)     1:32.07 (33.38)     2:04.69 (32.62)
 18 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  2:04.41    2:04.75 SILV   
                  27.83       59.13 (31.30)     1:32.64 (33.51)     2:04.75 (32.11)
 19 Dorizas, Chris A    13 Express Swimming-MR  2:08.40    2:05.25 SILV   
                  28.39     1:00.46 (32.07)     1:33.08 (32.62)     2:05.25 (32.17)
 20 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    2:08.58    2:06.38 SILV   
                  28.65     1:01.00 (32.35)     1:34.85 (33.85)     2:06.38 (31.53)
 21 Tucci, Danny A      13 UNBAD-MR             2:08.19    2:06.47 SILV   
                  29.00     1:01.51 (32.51)     1:34.53 (33.02)     2:06.47 (31.94)
 22 Mathews, Gabriel T  13 Manhattan Makos-MR   2:07.78    2:06.63 SILV   
                  28.01                             1:34.19 ( )     2:06.63 (32.44)
 23 Dervin, Sean J      14 Middies-MR           2:07.17    2:06.71 SILV   
                  28.77                             1:34.31 ( )     2:06.71 (32.40)
 24 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          2:10.56    2:06.80 SILV   
                  26.09       57.47 (31.38)     1:32.39 (34.92)     2:06.80 (34.41)
 25 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           2:08.44    2:06.82 SILV   
                  28.84     1:01.81 (32.97)     1:34.64 (32.83)     2:06.82 (32.18)
 26 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  2:08.73    2:06.97 SILV   
                  29.58     1:01.88 (32.30)     1:34.81 (32.93)     2:06.97 (32.16)
 27 Crafa, Christopher  14 Express Swimming-MR  2:10.86    2:07.50 SILV   
                  28.09     1:00.55 (32.46)     1:34.50 (33.95)     2:07.50 (33.00)
 28 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:12.22    2:07.66 SILV   
                  29.18     1:01.88 (32.70)     1:35.69 (33.81)     2:07.66 (31.97)
 29 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR    2:10.35    2:07.81 SILV   
                  29.05     1:01.60 (32.55)     1:35.24 (33.64)     2:07.81 (32.57)
 30 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:06.78    2:08.07 SILV   
                  28.86     1:02.11 (33.25)     1:35.37 (33.26)     2:08.07 (32.70)
 31 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR    2:07.36    2:08.12 SILV   
                  29.08     1:02.25 (33.17)     1:36.42 (34.17)     2:08.12 (31.70)
 32 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR  2:08.43    2:08.21 SILV   
                  29.11     1:01.55 (32.44)     1:35.25 (33.70)     2:08.21 (32.96)
 33 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   2:16.03    2:08.42 SILV   
                  28.16     1:00.65 (32.49)     1:35.12 (34.47)     2:08.42 (33.30)
 34 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              2:10.98    2:08.52 SILV   
                  29.50     1:02.46 (32.96)     1:36.17 (33.71)     2:08.52 (32.35)
 35 Avezzano, Jack T    14 Middies-MR           2:11.70    2:09.52 SILV   
                  29.38     1:03.03 (33.65)     1:36.26 (33.23)     2:09.52 (33.26)
 36 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              2:12.42    2:09.53 SILV   
                  28.54     1:01.61 (33.07)     1:36.53 (34.92)     2:09.53 (33.00)
 37 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          2:11.27    2:10.14 SILV   
                  28.46     1:01.38 (32.92)     1:36.60 (35.22)     2:10.14 (33.54)
 38 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              2:08.60    2:10.34 SILV   
                  28.73     1:01.88 (33.15)     1:36.56 (34.68)     2:10.34 (33.78)
 39 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              2:11.88    2:10.49 SILV   
                  29.30     1:03.06 (33.76)     1:37.64 (34.58)     2:10.49 (32.85)
 40 Simkin, Leo         13 BASC-MR              2:11.53    2:10.53 SILV   
                  29.24     1:02.47 (33.23)     1:37.33 (34.86)     2:10.53 (33.20)
 41 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              2:08.92    2:11.54 SILV   
                  28.19     1:01.06 (32.87)     1:37.24 (36.18)     2:11.54 (34.30)
 42 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           2:11.34    2:11.74 SILV   
                  29.36                             1:37.03 ( )     2:11.74 (34.71)
 43 Han, Zachary J      13 Express Swimming-MR  2:15.29    2:12.05 SILV   
                  28.92     1:02.54 (33.62)     1:37.38 (34.84)     2:12.05 (34.67)
 44 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:12.90    2:12.74 SILV   
                  29.70     1:03.53 (33.83)     1:38.75 (35.22)     2:12.74 (33.99)
 45 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    2:12.89    2:12.88 SILV   
                  29.69     1:03.97 (34.28)     1:38.99 (35.02)     2:12.88 (33.89)
 46 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:16.17    2:12.95 SILV   
                  29.45     1:03.07 (33.62)     1:37.73 (34.66)     2:12.95 (35.22)
 47 Zhong, Alan         14 Middies-MR           2:12.83    2:13.03 SILV   
                  28.98     1:03.12 (34.14)     1:38.17 (35.05)     2:13.03 (34.86)
 47 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                2:15.54    2:13.03 SILV   
                  29.58     1:03.85 (34.27)     1:39.31 (35.46)     2:13.03 (33.72)
 49 Hoey, Shane         14 LBA-MR               2:15.51    2:13.21 SILV   
                  30.27     1:03.77 (33.50)     1:38.69 (34.92)     2:13.21 (34.52)
 50 Bailey, Nicholas X  13 NFS-MR               2:19.21    2:13.41 SILV   
                  29.87     1:03.86 (33.99)     1:39.59 (35.73)     2:13.41 (33.82)
 51 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   2:19.46    2:13.45 SILV   
                  29.72     1:03.64 (33.92)     1:39.11 (35.47)     2:13.45 (34.34)
 52 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              2:15.72    2:13.61 SILV   
                  29.94     1:03.80 (33.86)     1:38.85 (35.05)     2:13.61 (34.76)
 53 Eid, Christian J    13 Badger-MR            2:17.35    2:14.39 SILV   
                  31.11     1:05.88 (34.77)     1:40.42 (34.54)     2:14.39 (33.97)
 54 Zhou, Winfield      14 Express Swimming-MR  2:15.60    2:14.98 SILV   
                  29.03     1:02.96 (33.93)     1:39.05 (36.09)     2:14.98 (35.93)
 55 Cavanaugh, Joe      13 WAC-MR               2:17.16    2:15.37 SILV   
                  29.63     1:03.78 (34.15)     1:40.41 (36.63)     2:15.37 (34.96)
 56 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:14.73    2:15.80 SILV   
                  30.96     1:05.85 (34.89)     1:40.72 (34.87)     2:15.80 (35.08)
 57 Chang, Kevin        13 Express Swimming-MR  2:17.70    2:17.75 SILV   
                  30.74     1:05.46 (34.72)     1:41.88 (36.42)     2:17.75 (35.87)
 58 Alonso, Matthew J   14 Express Swimming-MR  2:17.81    2:19.22 SILV   
                  30.07     1:05.00 (34.93)     1:41.92 (36.92)     2:19.22 (37.30)
 59 Deguzman, Cameron   13 Express Swimming-MR  2:19.58    2:20.08 SILV   
                  32.03     1:07.85 (35.82)     1:44.83 (36.98)     2:20.08 (35.25)
Non-Award Division  
  1 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:17.26    2:21.10        
                  32.08     1:08.28 (36.20)     1:45.87 (37.59)     2:21.10 (35.23)
  2 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    2:15.90    2:22.43        
                  30.59     1:06.72 (36.13)     1:44.65 (37.93)     2:22.43 (37.78)
  3 McDonnell, Jack     13 LBA-MR               2:18.79    2:27.04        
                  32.21     1:10.22 (38.01)     1:49.29 (39.07)     2:27.04 (37.75)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:00.00  SMAX
              2:20.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:00.00 - 2:20.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Orman-Kollmar, Max A      14 APEX-MR                   NT    2:00.32 SILV   
                  27.04       57.50 (30.46)     1:28.51 (31.01)     2:00.32 (31.81)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX
              5:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.00 - 5:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McCarthy, Michael   13 LBA-MR               5:23.20    5:16.67 JO     
                  27.14       58.75 (31.61)     1:31.09 (32.34)     2:03.43 (32.34)
        2:35.54 (32.11)     3:07.92 (32.38)     3:40.75 (32.83)     4:13.74 (32.99)
        4:45.95 (32.21)     5:16.67 (30.72)                                        
  2 Taylor, Griffin H   13 Manhattan Makos-MR   5:22.76    5:21.70 JO     
                  28.26     1:00.45 (32.19)     1:33.04 (32.59)     2:05.49 (32.45)
        2:37.98 (32.49)     3:10.88 (32.90)     3:43.97 (33.09)     4:17.02 (33.05)
        4:50.03 (33.01)     5:21.70 (31.67)                                        
SILV - Division  
  1 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  5:22.58    5:23.33 SILV   
                  27.99     1:00.20 (32.21)     1:32.90 (32.70)     2:05.93 (33.03)
        2:38.35 (32.42)     3:11.56 (33.21)     3:44.54 (32.98)     4:17.53 (32.99)
        4:50.71 (33.18)     5:23.33 (32.62)                                        
  2 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    5:34.72    5:23.78 SILV   
                  28.76     1:01.65 (32.89)     1:34.67 (33.02)     2:07.55 (32.88)
        2:40.68 (33.13)     3:13.65 (32.97)     3:46.19 (32.54)     4:19.24 (33.05)
        4:52.67 (33.43)     5:23.78 (31.11)                                        
  3 Woods, Brendan      13 LBA-MR               5:32.86    5:24.03 SILV   
                  28.31     1:00.88 (32.57)     1:34.21 (33.33)     2:07.78 (33.57)
        2:41.61 (33.83)     3:15.51 (33.90)     3:48.43 (32.92)     4:21.54 (33.11)
        4:53.90 (32.36)     5:24.03 (30.13)                                        
  4 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  5:28.85    5:26.10 SILV   
                  28.42     1:00.73 (32.31)     1:33.93 (33.20)     2:07.68 (33.75)
        2:41.69 (34.01)     3:14.80 (33.11)     3:49.27 (34.47)     4:22.82 (33.55)
        4:56.07 (33.25)     5:26.10 (30.03)                                        
  5 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  5:29.68    5:27.00 SILV   
                  29.54     1:02.11 (32.57)     1:35.17 (33.06)     2:08.53 (33.36)
        2:41.98 (33.45)     3:15.25 (33.27)     3:48.73 (33.48)     4:21.66 (32.93)
        4:54.73 (33.07)     5:27.00 (32.27)                                        
  6 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           5:36.34    5:27.63 SILV   
                  29.28     1:01.66 (32.38)     1:34.68 (33.02)     2:07.10 (32.42)
        2:40.07 (32.97)     3:13.70 (33.63)     3:47.91 (34.21)     4:21.45 (33.54)
        4:55.65 (34.20)     5:27.63 (31.98)                                        
  7 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR   5:40.72    5:28.04 SILV   
  8 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR         5:36.33    5:29.63 SILV   
                  28.60     1:01.13 (32.53)     1:33.71 (32.58)     2:06.83 (33.12)
        2:40.30 (33.47)     3:13.94 (33.64)     3:48.09 (34.15)     4:22.28 (34.19)
        4:56.61 (34.33)     5:29.63 (33.02)                                        
  9 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              5:30.84    5:29.74 SILV   
                  28.52     1:00.66 (32.14)     1:33.80 (33.14)     2:07.53 (33.73)
        2:41.32 (33.79)     3:14.90 (33.58)     3:49.42 (34.52)     4:23.93 (34.51)
        4:58.14 (34.21)     5:29.74 (31.60)                                        
 10 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          5:31.12    5:30.96 SILV   
                  29.63     1:03.15 (33.52)     1:37.25 (34.10)     2:11.01 (33.76)
        2:45.16 (34.15)     3:19.23 (34.07)     3:52.95 (33.72)     4:26.38 (33.43)
        4:59.80 (33.42)     5:30.96 (31.16)                                        
 11 Criollo, John C     13 Twisters-MR          5:32.34    5:31.02 SILV   
                  30.71     1:04.49 (33.78)     1:38.69 (34.20)     2:12.05 (33.36)
        2:46.43 (34.38)     3:19.87 (33.44)     3:53.35 (33.48)     4:26.35 (33.00)
        4:59.53 (33.18)     5:31.02 (31.49)                                        
 12 Crafa, John M       14 Express Swimming-MR  5:39.60    5:31.30 SILV   
                  29.12     1:02.07 (32.95)     1:36.62 (34.55)     2:10.93 (34.31)
        2:44.82 (33.89)     3:19.79 (34.97)     3:53.53 (33.74)     4:28.07 (34.54)
        5:00.70 (32.63)     5:31.30 (30.60)                                        
 13 Callaghan, John     14 WAC-MR               5:32.85    5:31.43 SILV   
                  28.35       59.83 (31.48)     1:31.97 (32.14)     2:04.72 (32.75)
        2:38.41 (33.69)     3:13.30 (34.89)     3:48.38 (35.08)     4:23.35 (34.97)
        4:58.22 (34.87)     5:31.43 (33.21)                                        
 14 Mathews, Gabriel T  13 Manhattan Makos-MR   5:42.07    5:31.80 SILV   
                  27.99     1:00.51 (32.52)     1:34.01 (33.50)     2:08.13 (34.12)
        2:41.62 (33.49)     3:15.79 (34.17)     3:50.67 (34.88)     4:24.96 (34.29)
        4:59.36 (34.40)     5:31.80 (32.44)                                        
 15 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    5:39.99    5:32.18 SILV   
                  29.16     1:02.70 (33.54)     1:36.68 (33.98)     2:11.05 (34.37)
        2:45.48 (34.43)     3:19.42 (33.94)     3:53.36 (33.94)     4:27.21 (33.85)
        5:00.55 (33.34)     5:32.18 (31.63)                                        
 16 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           5:32.93    5:32.36 SILV   
                  29.37     1:02.11 (32.74)     1:35.88 (33.77)     2:10.23 (34.35)
        2:44.26 (34.03)     3:17.86 (33.60)     3:52.09 (34.23)     4:25.90 (33.81)
        4:59.55 (33.65)     5:32.36 (32.81)                                        
 17 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR         5:39.46    5:33.93 SILV   
                  28.76     1:00.94 (32.18)     1:34.29 (33.35)     2:07.88 (33.59)
        2:41.43 (33.55)     3:16.12 (34.69)     3:51.09 (34.97)     4:25.45 (34.36)
        5:00.79 (35.34)     5:33.93 (33.14)                                        
 18 Borghese, Nicholas  14 WAC-MR               5:40.08    5:38.03 SILV   
                  28.58     1:01.92 (33.34)     1:36.46 (34.54)     2:10.66 (34.20)
        2:45.59 (34.93)     3:19.87 (34.28)     3:55.40 (35.53)     4:30.70 (35.30)
        5:04.46 (33.76)     5:38.03 (33.57)                                        
 19 Dervin, Sean J      14 Middies-MR           5:42.37    5:38.62 SILV   
                  30.11     1:03.08 (32.97)     1:37.06 (33.98)     2:11.16 (34.10)
        2:45.51 (34.35)     3:19.60 (34.09)     3:54.34 (34.74)     4:29.49 (35.15)
        5:04.33 (34.84)     5:38.62 (34.29)                                        
 20 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           5:45.66    5:43.64 SILV   
                  29.74     1:04.19 (34.45)     1:39.51 (35.32)     2:14.74 (35.23)
        2:49.74 (35.00)     3:24.99 (35.25)     4:00.03 (35.04)     4:34.58 (34.55)
        5:09.70 (35.12)     5:43.64 (33.94)                                        
 21 Bulik, Michael      13 LBA-MR               5:37.65    5:44.32 SILV   
                  29.36     1:03.43 (34.07)     1:38.47 (35.04)     2:13.22 (34.75)
        2:48.28 (35.06)     3:24.10 (35.82)     4:00.08 (35.98)     4:35.75 (35.67)
        5:11.29 (35.54)     5:44.32 (33.03)                                        
 22 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              5:50.53    5:47.92 SILV   
                  30.10     1:04.42 (34.32)     1:40.10 (35.68)     2:15.54 (35.44)
        2:51.50 (35.96)     3:26.93 (35.43)     4:02.58 (35.65)     4:38.38 (35.80)
        5:14.15 (35.77)     5:47.92 (33.77)                                        
Non-Award Division  
  1 Lent, Connor        13 LBA-MR               5:55.07    5:59.69        
                  32.20     1:09.17 (36.97)     1:45.88 (36.71)     2:22.08 (36.20)
        2:59.34 (37.26)                             4:12.87 ( )                    
            5:25.32 ( )     5:59.69 (34.37)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX
              1:17.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.00 - 1:17.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McCarthy, Michael   13 LBA-MR               1:07.91    1:01.86 JO     
                  30.13     1:01.86 (31.73)                                        
  2 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   1:04.69    1:01.95 JO     
                  30.03     1:01.95 (31.92)                                        
  3 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    1:04.81    1:02.31 JO     
                  30.58     1:02.31 (31.73)                                        
  4 Tucci, Danny A      13 UNBAD-MR             1:06.44    1:02.33 JO     
                  30.19     1:02.33 (32.14)                                        
  5 Borghese, Nicholas  14 WAC-MR               1:03.43    1:02.40 JO     
                  29.90     1:02.40 (32.50)                                        
  6 Mathews, Gabriel T  13 Manhattan Makos-MR   1:03.83    1:02.92 JO     
                  30.24     1:02.92 (32.68)                                        
SILV - Division  
  1 Simkin, Leo         13 BASC-MR              1:04.44    1:03.38 SILV   
                  30.47     1:03.38 (32.91)                                        
  2 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR  1:03.98    1:03.65 SILV   
                  30.58     1:03.65 (33.07)                                        
  3 Salazar, Matthew A  13 NCAC-MR              1:04.33    1:03.83 SILV   
                  30.43     1:03.83 (33.40)                                        
  4 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              1:06.04    1:04.19 SILV   
                  31.23     1:04.19 (32.96)                                        
  5 Crafa, Christopher  14 Express Swimming-MR  1:04.91    1:04.24 SILV   
                  30.82     1:04.24 (33.42)                                        
  6 Hawkins, Andrew T   14 Express Swimming-MR  1:05.26    1:04.35 SILV   
                  31.41     1:04.35 (32.94)                                        
  6 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    1:04.78    1:04.35 SILV   
                  31.37     1:04.35 (32.98)                                        
  8 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           1:05.85    1:05.04 SILV   
                  31.84     1:05.04 (33.20)                                        
  9 Avezzano, Jack T    14 Middies-MR           1:04.02    1:05.26 SILV   
                  31.77     1:05.26 (33.49)                                        
 10 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR    1:06.35    1:05.73 SILV   
                  31.83     1:05.73 (33.90)                                        
 11 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              1:06.35    1:05.75 SILV   
                  31.24     1:05.75 (34.51)                                        
 11 Criollo, John C     13 Twisters-MR          1:07.16    1:05.75 SILV   
                  32.21     1:05.75 (33.54)                                        
 13 Helbock, Robert     14 WAC-MR               1:07.94    1:05.91 SILV   
                  31.58     1:05.91 (34.33)                                        
 14 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR         1:06.53    1:06.25 SILV   
                  32.04     1:06.25 (34.21)                                        
 15 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              1:09.74    1:06.52 SILV   
                  32.37     1:06.52 (34.15)                                        
 16 Bulik, Michael      13 LBA-MR               1:09.48    1:06.88 SILV   
                  32.10     1:06.88 (34.78)                                        
 17 Crafa, John M       14 Express Swimming-MR  1:07.81    1:06.90 SILV   
                  32.53     1:06.90 (34.37)                                        
 18 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR    1:08.63    1:07.06 SILV   
                  33.07     1:07.06 (33.99)                                        
 19 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               1:07.78    1:07.07 SILV   
                  32.87     1:07.07 (34.20)                                        
 20 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR         1:06.46    1:07.32 SILV   
                  32.96     1:07.32 (34.36)                                        
 21 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          1:15.41    1:07.46 SILV   
                  32.71     1:07.46 (34.75)                                        
 22 Mattone, Michael X  14 Express Swimming-MR  1:13.42    1:07.50 SILV   
                  33.04     1:07.50 (34.46)                                        
 23 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  1:05.71    1:07.67 SILV   
                  32.83     1:07.67 (34.84)                                        
 24 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                1:11.42    1:07.78 SILV   
                  32.69     1:07.78 (35.09)                                        
 25 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          1:10.29    1:08.13 SILV   
                  32.86     1:08.13 (35.27)                                        
 26 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  1:09.72    1:08.14 SILV   
                  32.60     1:08.14 (35.54)                                        
 27 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:09.84    1:08.17 SILV   
                  33.41     1:08.17 (34.76)                                        
 28 Hatton, Anthony     13 Twisters-MR          1:11.96    1:08.26 SILV   
                  32.25     1:08.26 (36.01)                                        
 29 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR  1:09.87    1:08.28 SILV   
                  33.54     1:08.28 (34.74)                                        
 30 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:07.70    1:08.31 SILV   
                  33.00     1:08.31 (35.31)                                        
 31 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    1:10.11    1:08.59 SILV   
                  33.30     1:08.59 (35.29)                                        
 32 Chu, Brian          13 CIY-MR               1:06.39    1:08.84 SILV   
                  33.18     1:08.84 (35.66)                                        
 33 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    1:09.54    1:09.03 SILV   
                  32.98     1:09.03 (36.05)                                        
 34 Woods, Brendan      13 LBA-MR               1:11.32    1:09.12 SILV   
                  33.46     1:09.12 (35.66)                                        
 35 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           1:10.32    1:09.25 SILV   
                  33.72     1:09.25 (35.53)                                        
 36 Callaghan, John     14 WAC-MR               1:08.00    1:09.48 SILV   
                  33.65     1:09.48 (35.83)                                        
 37 Zhou, Winfield      14 Express Swimming-MR  1:08.15    1:09.59 SILV   
                  33.82     1:09.59 (35.77)                                        
 38 Han, Zachary J      13 Express Swimming-MR  1:13.38    1:09.72 SILV   
                  33.67     1:09.72 (36.05)                                        
 39 Chang, Kevin        13 Express Swimming-MR  1:13.61    1:09.96 SILV   
                  34.02     1:09.96 (35.94)                                        
 40 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              1:09.10    1:10.09 SILV   
                  33.79     1:10.09 (36.30)                                        
 41 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:14.16    1:10.23 SILV   
 42 Taylor, Griffin H   13 Manhattan Makos-MR   1:16.86    1:10.55 SILV   
                  33.92     1:10.55 (36.63)                                        
 43 Dervin, Sean J      14 Middies-MR           1:07.64    1:10.58 SILV   
                  33.97     1:10.58 (36.61)                                        
 44 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          1:16.58    1:10.60 SILV   
                  34.12     1:10.60 (36.48)                                        
 45 Kosack, Thomas V    13 BASC-MR              1:13.88    1:10.73 SILV   
                  34.44     1:10.73 (36.29)                                        
 46 Dorizas, Chris A    13 Express Swimming-MR  1:10.09    1:10.84 SILV   
                  34.49     1:10.84 (36.35)                                        
 47 Alonso, Matthew J   14 Express Swimming-MR  1:11.03    1:10.89 SILV   
                  34.58     1:10.89 (36.31)                                        
 48 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           1:10.48    1:11.06 SILV   
                  34.79     1:11.06 (36.27)                                        
 49 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           1:10.68    1:11.14 SILV   
                  35.02     1:11.14 (36.12)                                        
 50 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          1:12.48    1:11.26 SILV   
                  34.18     1:11.26 (37.08)                                        
 51 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            1:11.81    1:11.27 SILV   
                  34.17     1:11.27 (37.10)                                        
 52 Sanchez, Kevin      14 GATE-MR              1:14.84    1:11.36 SILV   
                  34.59     1:11.36 (36.77)                                        
 53 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              1:12.64    1:11.40 SILV   
                  35.28     1:11.40 (36.12)                                        
 54 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  1:10.37    1:11.44 SILV   
                  35.62     1:11.44 (35.82)                                        
 55 Zhong, Alan         14 Middies-MR           1:11.26    1:11.58 SILV   
                  34.24     1:11.58 (37.34)                                        
 56 Tsuji, Akio         14 Middies-MR           1:16.54    1:11.97 SILV   
                  34.52     1:11.97 (37.45)                                        
 57 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          1:16.59    1:12.07 SILV   
                  34.61     1:12.07 (37.46)                                        
 58 Camerano, Costanti  14 Express Swimming-MR  1:15.11    1:12.16 SILV   
                  34.64     1:12.16 (37.52)                                        
 59 Ling, Darren        14 Express Swimming-MR  1:11.46    1:12.35 SILV   
                  35.73     1:12.35 (36.62)                                        
 60 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              1:10.88    1:12.42 SILV   
 61 Hoey, Aidan         14 LBA-MR               1:15.80    1:12.53 SILV   
                  35.63     1:12.53 (36.90)                                        
 62 Eid, Christian J    13 Badger-MR            1:13.11    1:12.58 SILV   
                  35.91     1:12.58 (36.67)                                        
 63 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              1:12.06    1:12.89 SILV   
                  34.64     1:12.89 (38.25)                                        
 64 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR  1:12.87    1:12.94 SILV   
                  35.17     1:12.94 (37.77)                                        
 65 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    1:14.64    1:13.10 SILV   
                  35.58     1:13.10 (37.52)                                        
 66 Cavanaugh, Joe      13 WAC-MR               1:15.94    1:13.30 SILV   
                  35.38     1:13.30 (37.92)                                        
 67 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              1:14.71    1:13.41 SILV   
                  35.28     1:13.41 (38.13)                                        
 68 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   1:15.88    1:13.58 SILV   
                  35.41     1:13.58 (38.17)                                        
 69 Bailey, Nicholas X  13 NFS-MR               1:17.12    1:14.03 SILV   
                  35.75     1:14.03 (38.28)                                        
 70 Deguzman, Cameron   13 Express Swimming-MR  1:14.07    1:14.13 SILV   
                  36.36     1:14.13 (37.77)                                        
 71 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         1:15.41    1:14.40 SILV   
                  35.31     1:14.40 (39.09)                                        
 72 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          1:13.84    1:14.54 SILV   
                  36.02     1:14.54 (38.52)                                        
 73 Bracey, Devin       13 NFS-MR               1:17.34    1:14.61 SILV   
                  36.08     1:14.61 (38.53)                                        
 74 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          1:13.92    1:14.94 SILV   
                  36.68     1:14.94 (38.26)                                        
 75 Utrobin, Daniel     14 WAC-MR               1:16.40    1:15.18 SILV   
                  36.02     1:15.18 (39.16)                                        
 76 Ren, Harry          13 CIY-MR               1:15.93    1:15.44 SILV   
                  36.52     1:15.44 (38.92)                                        
 77 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              1:16.73    1:15.57 SILV   
                  36.99     1:15.57 (38.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Pantaleone, Gregor  13 Rac @ Jcc-MR         1:17.07    1:18.33        
                  38.34     1:18.33 (39.99)                                        
  2 Boyd, Justin        13 WAC-MR               1:17.40    1:19.13        
                  37.90     1:19.13 (41.23)                                        
 -- Gayevsky, Mike      13 BASC-MR              1:15.03         NS        
 -- Lazaroni, Charles   13 Badger-MR            1:14.84         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:17.00  SMAX
              2:37.49  SILV
 Meet Qualifying:  2:17.00 - 2:37.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zuppone, Michael L  13 Agua Swim Team-MR    2:18.69    2:13.64 JO     
                  30.65     1:04.29 (33.64)     1:39.50 (35.21)     2:13.64 (34.14)
  2 Adayev, Daniel      13 BASC-MR              2:18.09    2:14.53 JO     
                  31.55     1:05.91 (34.36)     1:40.93 (35.02)     2:14.53 (33.60)
  3 Mathews, Gabriel T  13 Manhattan Makos-MR   2:21.48    2:15.60 JO     
                  31.48     1:05.96 (34.48)     1:41.15 (35.19)     2:15.60 (34.45)
  4 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    2:19.72    2:15.94 JO     
                  31.84     1:06.69 (34.85)     1:42.01 (35.32)     2:15.94 (33.93)
  5 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR  2:17.43    2:16.10 JO     
                  30.84     1:05.66 (34.82)     1:41.25 (35.59)     2:16.10 (34.85)
SILV - Division  
  1 McCarthy, Michael   13 LBA-MR               2:21.75    2:17.96 SILV   
                  33.41     1:08.66 (35.25)     1:44.27 (35.61)     2:17.96 (33.69)
  2 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:22.65    2:18.39 SILV   
                  31.76     1:05.98 (34.22)     1:42.47 (36.49)     2:18.39 (35.92)
  3 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:20.19    2:18.43 SILV   
                  33.02     1:07.91 (34.89)     1:43.85 (35.94)     2:18.43 (34.58)
  4 Salazar, Matthew A  13 NCAC-MR              2:20.38    2:19.04 SILV   
                  31.72     1:06.64 (34.92)     1:42.76 (36.12)     2:19.04 (36.28)
  5 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    2:22.30    2:19.81 SILV   
                  33.57     1:08.83 (35.26)     1:45.07 (36.24)     2:19.81 (34.74)
  6 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  2:21.42    2:20.58 SILV   
                  32.70     1:08.58 (35.88)     1:45.31 (36.73)     2:20.58 (35.27)
  7 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:23.83    2:20.79 SILV   
                  32.97     1:09.01 (36.04)     1:46.05 (37.04)     2:20.79 (34.74)
  8 Simkin, Leo         13 BASC-MR              2:21.65    2:20.81 SILV   
                  32.85     1:09.41 (36.56)     1:46.27 (36.86)     2:20.81 (34.54)
  9 Johanson, Colin     13 Badger-MR            2:31.00    2:22.17 SILV   
                  33.31     1:09.82 (36.51)     1:46.65 (36.83)     2:22.17 (35.52)
 10 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR         2:26.31    2:22.46 SILV   
                  32.61     1:09.16 (36.55)     1:45.77 (36.61)     2:22.46 (36.69)
 11 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          2:22.63    2:22.94 SILV   
                  33.90     1:10.80 (36.90)     1:47.71 (36.91)     2:22.94 (35.23)
 12 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR    2:22.12    2:23.44 SILV   
                  33.33     1:09.51 (36.18)     1:47.61 (38.10)     2:23.44 (35.83)
 13 Bulik, Michael      13 LBA-MR               2:28.32    2:24.26 SILV   
                  33.80     1:11.20 (37.40)     1:48.71 (37.51)     2:24.26 (35.55)
 14 Powers, William P   13 Badger-MR            2:23.68    2:24.29 SILV   
                  33.22     1:09.26 (36.04)     1:46.92 (37.66)     2:24.29 (37.37)
 15 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR    2:29.93    2:24.34 SILV   
                  34.14     1:10.44 (36.30)     1:47.72 (37.28)     2:24.34 (36.62)
 16 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:27.18    2:24.47 SILV   
                  33.81     1:10.56 (36.75)     1:47.99 (37.43)     2:24.47 (36.48)
 17 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           2:28.14    2:25.04 SILV   
                  34.45     1:11.60 (37.15)     1:48.60 (37.00)     2:25.04 (36.44)
 18 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:29.54    2:25.44 SILV   
                  34.18     1:10.88 (36.70)     1:49.10 (38.22)     2:25.44 (36.34)
 19 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                2:29.92    2:25.46 SILV   
                  33.07     1:10.06 (36.99)     1:49.11 (39.05)     2:25.46 (36.35)
 20 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:27.36    2:25.53 SILV   
                  34.51     1:11.25 (36.74)     1:48.26 (37.01)     2:25.53 (37.27)
 21 Taylor, Griffin H   13 Manhattan Makos-MR   2:28.75    2:25.67 SILV   
                  34.59     1:12.01 (37.42)     1:48.88 (36.87)     2:25.67 (36.79)
 22 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              2:27.87    2:25.70 SILV   
                  33.36     1:10.82 (37.46)     1:49.53 (38.71)     2:25.70 (36.17)
 23 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              2:28.46    2:26.60 SILV   
                  35.22     1:12.39 (37.17)     1:49.70 (37.31)     2:26.60 (36.90)
 24 Clark, Peter G      14 Rac @ Jcc-MR         2:32.88    2:26.93 SILV   
                  33.87     1:11.04 (37.17)     1:49.61 (38.57)     2:26.93 (37.32)
 25 Foo, Felix X        14 FLY-MR               2:36.07    2:27.11 SILV   
                  34.47     1:11.89 (37.42)     1:50.11 (38.22)     2:27.11 (37.00)
 26 Park, James         13 FLY-MR               2:34.72    2:27.50 SILV   
                  33.91     1:12.42 (38.51)     1:51.72 (39.30)     2:27.50 (35.78)
 27 Eid, Christian J    13 Badger-MR            2:33.37    2:28.00 SILV   
                  35.28     1:13.07 (37.79)     1:50.98 (37.91)     2:28.00 (37.02)
 28 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           2:29.52    2:28.38 SILV   
                  35.32     1:13.43 (38.11)     1:51.48 (38.05)     2:28.38 (36.90)
 29 Zhong, Alan         14 Middies-MR           2:33.80    2:29.13 SILV   
                  33.16     1:10.51 (37.35)     1:50.42 (39.91)     2:29.13 (38.71)
 30 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  2:28.47    2:29.30 SILV   
                  36.12     1:13.93 (37.81)     1:52.28 (38.35)     2:29.30 (37.02)
 31 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  2:29.95    2:29.83 SILV   
                  33.78     1:12.08 (38.30)     1:51.72 (39.64)     2:29.83 (38.11)
 32 Sultana, Matthew J  13 GATE-MR              2:32.35    2:30.70 SILV   
                  35.68     1:13.90 (38.22)     1:52.62 (38.72)     2:30.70 (38.08)
 33 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    2:33.17    2:30.82 SILV   
                  34.55     1:12.66 (38.11)     1:52.25 (39.59)     2:30.82 (38.57)
 34 Chang, Kevin        13 Express Swimming-MR  2:36.50    2:31.09 SILV   
                  35.12     1:12.98 (37.86)     1:52.53 (39.55)     2:31.09 (38.56)
 35 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:32.12    2:31.84 SILV   
                  35.56     1:14.35 (38.79)     1:54.39 (40.04)     2:31.84 (37.45)
 36 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              2:34.99    2:33.12 SILV   
                  34.26     1:13.76 (39.50)     1:55.66 (41.90)     2:33.12 (37.46)
 37 Hoey, Aidan         14 LBA-MR               2:35.82    2:33.19 SILV   
                  36.43     1:14.00 (37.57)     1:53.41 (39.41)     2:33.19 (39.78)
 38 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              2:25.21    2:33.23 SILV   
                  35.41     1:14.87 (39.46)     1:55.34 (40.47)     2:33.23 (37.89)
 39 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               2:27.75    2:33.26 SILV   
                  37.57     1:15.09 (37.52)     1:53.99 (38.90)     2:33.26 (39.27)
 40 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:30.05    2:34.84 SILV   
                  36.72     1:16.16 (39.44)     1:56.23 (40.07)     2:34.84 (38.61)
 41 Dorizas, Chris A    13 Express Swimming-MR  2:33.23    2:35.24 SILV   
                  36.53     1:15.44 (38.91)     1:54.94 (39.50)     2:35.24 (40.30)
 42 Han, Zachary J      13 Express Swimming-MR  2:37.03    2:35.99 SILV   
                  37.33     1:15.92 (38.59)     1:56.16 (40.24)     2:35.99 (39.83)
Non-Award Division  
  1 Sanchez, Kevin      14 GATE-MR              2:33.58    2:38.01        
                  36.44     1:16.14 (39.70)   2:38.01 (1:21.87)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:12.00  SMAX
              1:22.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.00 - 1:22.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            1:11.38    1:07.85 JO     
                  31.55     1:07.85 (36.30)                                        
  2 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR  1:11.02    1:09.70 JO     
                  32.00     1:09.70 (37.70)                                        
  3 Lazaroni, Charles   13 Badger-MR            1:12.16    1:09.86 JO     
                  32.57     1:09.86 (37.29)                                        
  4 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   1:14.24    1:09.91 JO     
                  32.53     1:09.91 (37.38)                                        
  5 McCarthy, Michael   13 LBA-MR               1:15.37    1:09.98 JO     
                  32.95     1:09.98 (37.03)                                        
SILV - Division  
  1 Helbock, Robert     14 WAC-MR               1:16.18    1:11.23 SMAX   
                  33.41     1:11.23 (37.82)                                        
  2 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:12.93 SILV   
                  33.70     1:12.93 (39.23)                                        
  3 Zhang, Ryan         14 NCAC-MR              1:13.16    1:13.07 SILV   
                  33.38     1:13.07 (39.69)                                        
  4 Adayev, Daniel      13 BASC-MR              1:15.95    1:13.51 SILV   
                  34.07     1:13.51 (39.44)                                        
  5 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:19.52    1:13.54 SILV   
                  34.27     1:13.54 (39.27)                                        
  6 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          1:14.74    1:13.65 SILV   
                  34.53     1:13.65 (39.12)                                        
  7 Zuppone, Michael L  13 Agua Swim Team-MR    1:20.97    1:13.99 SILV   
                  34.30     1:13.99 (39.69)                                        
  8 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          1:14.81    1:14.47 SILV   
                  34.32     1:14.47 (40.15)                                        
  9 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR  1:17.22    1:14.58 SILV   
                  35.05     1:14.58 (39.53)                                        
 10 Sachkov, Daniel     13 BASC-MR              1:11.70    1:14.59 SILV   
                  34.47     1:14.59 (40.12)                                        
 11 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR  1:14.51    1:14.69 SILV   
                  34.89     1:14.69 (39.80)                                        
 12 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          1:21.61    1:14.80 SILV   
                  34.91     1:14.80 (39.89)                                        
 13 Meersand, Andrew    13 LBA-MR               1:16.68    1:14.83 SILV   
                  35.03     1:14.83 (39.80)                                        
 14 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  1:14.25    1:15.63 SILV   
                  34.96     1:15.63 (40.67)                                        
 15 Griffin, Charles    13 WAC-MR               1:19.49    1:16.32 SILV   
                  35.11     1:16.32 (41.21)                                        
 16 Sultana, Matthew J  13 GATE-MR              1:16.27    1:16.43 SILV   
                  35.46     1:16.43 (40.97)                                        
 17 Cavanaugh, Joe      13 WAC-MR               1:19.82    1:16.71 SILV   
                  36.38     1:16.71 (40.33)                                        
 18 Chu, Dennis         13 CIY-MR               1:17.49    1:16.73 SILV   
                  35.12     1:16.73 (41.61)                                        
 19 Hawkins, Andrew T   14 Express Swimming-MR  1:20.42    1:16.96 SILV   
                  35.70     1:16.96 (41.26)                                        
 20 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    1:18.48    1:17.02 SILV   
                  36.69     1:17.02 (40.33)                                        
 21 Ling, Darren        14 Express Swimming-MR  1:17.91    1:17.21 SILV   
                  36.75     1:17.21 (40.46)                                        
 22 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          1:18.34    1:17.41 SILV   
                  36.41     1:17.41 (41.00)                                        
 23 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    1:19.74    1:17.47 SILV   
                  35.97     1:17.47 (41.50)                                        
 24 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              1:21.15    1:18.09 SILV   
                  36.53     1:18.09 (41.56)                                        
 25 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR         1:16.52    1:18.16 SILV   
                  36.27     1:18.16 (41.89)                                        
 26 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              1:20.90    1:18.18 SILV   
                  37.05     1:18.18 (41.13)                                        
 27 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           1:20.00    1:18.20 SILV   
                  37.49     1:18.20 (40.71)                                        
 28 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              1:22.41    1:18.56 SILV   
                  37.51     1:18.56 (41.05)                                        
 29 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               1:21.76    1:18.74 SILV   
                  36.96     1:18.74 (41.78)                                        
 30 Crafa, Christopher  14 Express Swimming-MR  1:20.03    1:18.96 SILV   
                  37.35     1:18.96 (41.61)                                        
 31 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              1:18.01    1:19.19 SILV   
                  36.91     1:19.19 (42.28)                                        
 32 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           1:20.68    1:19.63 SILV   
                  37.93     1:19.63 (41.70)                                        
 33 Bulik, Michael      13 LBA-MR               1:19.61    1:19.66 SILV   
                  36.99     1:19.66 (42.67)                                        
 34 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR    1:19.94    1:19.87 SILV   
                  37.53     1:19.87 (42.34)                                        
 35 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                1:18.41    1:19.93 SILV   
                  37.51     1:19.93 (42.42)                                        
 36 Camerano, Costanti  14 Express Swimming-MR  1:20.28    1:20.31 SILV   
                  37.57     1:20.31 (42.74)                                        
 37 Avezzano, Jack T    14 Middies-MR           1:20.93    1:20.49 SILV   
                  37.85     1:20.49 (42.64)                                        
 38 Bachoo, Eric        14 GATE-MR              1:20.53    1:20.52 SILV   
                  37.62     1:20.52 (42.90)                                        
 39 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           1:21.83    1:21.49 SILV   
                  38.66     1:21.49 (42.83)                                        
 40 Hoey, Shane         14 LBA-MR               1:21.13    1:21.91 SILV   
                  38.51     1:21.91 (43.40)                                        
Non-Award Division  
  1 Collier, Christian  14 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:23.90        
                  40.19     1:23.90 (43.71)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:12.00  SMAX
              1:22.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.00 - 1:22.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sachkov, Daniel           13 BASC-MR                   NT    1:14.82 SILV   
                  35.13     1:14.82 (39.69)                                        
  2 Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR               NT    1:15.28 SILV   
                  35.26     1:15.28 (40.02)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.20 - 2:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pan, Noah           14 CIY-MR               2:37.67    2:27.06 JO     
                  32.23     1:09.21 (36.98)     1:47.67 (38.46)     2:27.06 (39.39)
  2 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR  2:46.59    2:32.95 JO     
                  32.93     1:12.18 (39.25)     1:52.12 (39.94)     2:32.95 (40.83)
SILV - Division  
  1 Mattone, Michael X  14 Express Swimming-MR  2:39.85    2:38.44 SILV   
                  34.25     1:14.62 (40.37)     1:57.76 (43.14)     2:38.44 (40.68)
  2 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR  2:47.12    2:39.08 SILV   
                  35.62     1:16.42 (40.80)     1:57.95 (41.53)     2:39.08 (41.13)
  3 McCarthy, Michael   13 LBA-MR               2:44.90    2:39.27 SILV   
                  36.14     1:17.65 (41.51)     1:59.05 (41.40)     2:39.27 (40.22)
  4 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  2:41.70    2:39.67 SILV   
                  36.32     1:17.33 (41.01)     1:58.83 (41.50)     2:39.67 (40.84)
  5 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:41.71    2:40.32 SILV   
                  35.89     1:16.49 (40.60)     1:59.13 (42.64)     2:40.32 (41.19)
  6 Zhang, Ryan         14 NCAC-MR              2:39.37    2:41.83 SILV   
                  35.75     1:16.01 (40.26)     1:58.86 (42.85)     2:41.83 (42.97)
  7 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:38.79    2:42.64 SILV   
                  34.45     1:15.91 (41.46)     1:58.43 (42.52)     2:42.64 (44.21)
  8 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          2:40.73    2:42.85 SILV   
                  36.03     1:16.84 (40.81)     2:00.20 (43.36)     2:42.85 (42.65)
  9 Meersand, Andrew    13 LBA-MR               2:46.05    2:43.17 SILV   
                  37.56     1:19.91 (42.35)     2:01.83 (41.92)     2:43.17 (41.34)
 10 Sachkov, Daniel     13 BASC-MR              2:44.78    2:43.76 SILV   
                  36.85     1:18.53 (41.68)     2:01.38 (42.85)     2:43.76 (42.38)
 11 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR  2:45.86    2:43.78 SILV   
                  37.87     1:19.46 (41.59)     2:01.37 (41.91)     2:43.78 (42.41)
 12 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          2:43.38    2:44.20 SILV   
                  37.63     1:19.91 (42.28)     2:02.59 (42.68)     2:44.20 (41.61)
 13 Hawkins, Andrew T   14 Express Swimming-MR  2:48.87    2:44.26 SILV   
                  36.36     1:18.64 (42.28)     2:01.58 (42.94)     2:44.26 (42.68)
 14 Cavanaugh, Joe      13 WAC-MR               2:50.78    2:44.83 SILV   
                  35.72     1:17.58 (41.86)     2:02.40 (44.82)     2:44.83 (42.43)
 15 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    2:46.23    2:45.81 SILV   
                  37.30     1:20.14 (42.84)     2:03.93 (43.79)     2:45.81 (41.88)
 16 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:45.63    2:47.50 SILV   
                  38.59     1:21.63 (43.04)     2:05.43 (43.80)     2:47.50 (42.07)
 17 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:51.00    2:47.55 SILV   
                  37.98     1:20.63 (42.65)     2:04.25 (43.62)     2:47.55 (43.30)
 18 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:49.73    2:47.87 SILV   
                  36.26     1:18.52 (42.26)     2:02.77 (44.25)     2:47.87 (45.10)
 19 Ling, Darren        14 Express Swimming-MR  2:48.11    2:49.03 SILV   
                  38.30     1:21.60 (43.30)     2:05.21 (43.61)     2:49.03 (43.82)
 20 Tucci, Danny A      13 UNBAD-MR             2:55.59    2:49.68 SILV   
                  36.22     1:20.60 (44.38)     2:05.63 (45.03)     2:49.68 (44.05)
 21 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          2:53.72    2:50.10 SILV   
                  35.54     1:18.48 (42.94)     2:05.71 (47.23)     2:50.10 (44.39)
 22 Hoey, Shane         14 LBA-MR               2:54.10    2:51.17 SILV   
                  38.58     1:22.16 (43.58)     2:07.60 (45.44)     2:51.17 (43.57)
 23 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           2:50.70    2:52.10 SILV   
                  38.45     1:22.88 (44.43)     2:07.47 (44.59)     2:52.10 (44.63)
 24 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                2:49.09    2:52.20 SILV   
                  38.46     1:22.18 (43.72)     2:06.94 (44.76)     2:52.20 (45.26)
 25 Griffin, Charles    13 WAC-MR               2:53.34    2:52.72 SILV   
                  36.92     1:21.23 (44.31)     2:07.08 (45.85)     2:52.72 (45.64)
 26 Tsuji, Akio         14 Middies-MR           2:54.29    2:52.97 SILV   
                  37.53     1:20.99 (43.46)     2:07.16 (46.17)     2:52.97 (45.81)
 27 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           2:50.65    2:54.37 SILV   
                  39.36     1:23.91 (44.55)     2:09.26 (45.35)     2:54.37 (45.11)
Non-Award Division  
  1 Bulik, Michael      13 LBA-MR               2:55.84    2:56.26        
                  39.43     1:24.70 (45.27)     2:11.29 (46.59)     2:56.26 (44.97)
 -- Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    2:50.44         DQ        
      63 Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX
              1:12.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.60 - 1:12.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR   1:01.83      59.99 JO     
                  27.70       59.99 (32.29)                                        
  2 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          1:05.79    1:01.08 JO     
                  29.85     1:01.08 (31.23)                                        
  3 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR         1:02.11    1:01.49 JO     
                  27.97     1:01.49 (33.52)                                        
SILV - Division  
  1 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR  1:03.38    1:01.60 SMAX   
                  27.84     1:01.60 (33.76)                                        
  2 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  1:02.68    1:01.68 SILV   
                  29.07     1:01.68 (32.61)                                        
  3 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               1:02.78    1:02.06 SILV   
                  28.47     1:02.06 (33.59)                                        
  4 Helbock, Robert     14 WAC-MR               1:04.96    1:02.87 SILV   
                  29.30     1:02.87 (33.57)                                        
  5 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    1:04.10    1:02.88 SILV   
                  29.31     1:02.88 (33.57)                                        
  6 Clark, Peter G      14 Rac @ Jcc-MR         1:06.90    1:03.06 SILV   
                  29.92     1:03.06 (33.14)                                        
  7 Hawkins, Andrew T   14 Express Swimming-MR  1:11.79    1:03.15 SILV   
                  29.08     1:03.15 (34.07)                                        
  8 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR  1:04.46    1:03.56 SILV   
                  29.95     1:03.56 (33.61)                                        
  9 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          1:06.23    1:03.85 SILV   
                  29.06     1:03.85 (34.79)                                        
 10 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           1:03.20    1:03.90 SILV   
                  29.88     1:03.90 (34.02)                                        
 11 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR  1:08.69    1:04.50 SILV   
                  30.38     1:04.50 (34.12)                                        
 12 Hollander, Jacob R  14 LBA-MR               1:07.75    1:04.67 SILV   
                  30.22     1:04.67 (34.45)                                        
 13 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              1:06.12    1:05.41 SILV   
                  30.57     1:05.41 (34.84)                                        
 14 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR    1:05.29    1:05.46 SILV   
                  30.50     1:05.46 (34.96)                                        
 15 Criollo, John C     13 Twisters-MR          1:09.77    1:05.50 SILV   
                  31.27     1:05.50 (34.23)                                        
 16 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   1:11.89    1:05.66 SILV   
                  29.84     1:05.66 (35.82)                                        
 17 Speres, Aristides   13 Badger-MR            1:12.51    1:06.10 SILV   
                  30.52     1:06.10 (35.58)                                        
 18 Tilas, Jonathan L   13 FLY-MR               1:05.70    1:06.35 SILV   
                  30.88     1:06.35 (35.47)                                        
 19 Gramyko, Alexander  13 HS-MR                1:10.86    1:07.28 SILV   
                  30.02     1:07.28 (37.26)                                        
 20 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           1:10.28    1:07.45 SILV   
                  31.96     1:07.45 (35.49)                                        
 21 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:09.86    1:07.50 SILV   
                  31.14     1:07.50 (36.36)                                        
 22 Powers, William P   13 Badger-MR            1:09.85    1:07.89 SILV   
                  31.55     1:07.89 (36.34)                                        
 23 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  1:09.93    1:07.92 SILV   
                  32.26     1:07.92 (35.66)                                        
 24 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  1:10.60    1:08.55 SILV   
                  32.22     1:08.55 (36.33)                                        
 25 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    1:09.75    1:08.67 SILV   
                  32.08     1:08.67 (36.59)                                        
 26 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              1:11.02    1:10.86 SILV   
                  32.62     1:10.86 (38.24)                                        
 27 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           1:11.31    1:11.22 SILV   
                  33.67     1:11.22 (37.55)                                        
 28 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:09.62    1:11.29 SILV   
                  32.75     1:11.29 (38.54)                                        
 29 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    1:12.06    1:11.59 SILV   
                  32.63     1:11.59 (38.96)                                        
 30 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:11.80 SILV   
                  32.62     1:11.80 (39.18)                                        
 31 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR    1:12.68    1:12.60 SILV   
                  33.85     1:12.60 (38.75)                                        
 32 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          1:12.03    1:12.69 SILV   
                  31.46     1:12.69 (41.23)                                        
Non-Award Division  
  1 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              1:11.41    1:13.54        
                  33.84     1:13.54 (39.70)                                        
  2 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    1:10.86    1:14.72        
                  34.20     1:14.72 (40.52)                                        
  3 Ling, Darren        14 Express Swimming-MR  1:12.04    1:22.17        
                  34.86     1:22.17 (47.31)                                        
 -- Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            1:09.02        DFS        
      63 Declared false start
 -- Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR         1:03.36         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX
              1:12.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.60 - 1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Woods, Brendan            13 LBA-MR                    NT    1:02.96 SILV   
                  28.96     1:02.96 (34.00)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:24.00  SMAX
              2:34.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:24.00 - 2:34.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:26.13    2:25.08 SILV   
                  31.39     1:08.05 (36.66)     1:46.78 (38.73)     2:25.08 (38.30)
  2 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:29.84    2:26.74 SILV   
                  32.76     1:10.81 (38.05)     1:49.01 (38.20)     2:26.74 (37.73)
  3 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  2:32.70    2:27.82 SILV   
                  33.25     1:11.34 (38.09)     1:49.13 (37.79)     2:27.82 (38.69)
  4 Dervin, Sean J      14 Middies-MR           2:34.14    2:30.28 SILV   
                  32.55     1:09.60 (37.05)     1:49.15 (39.55)     2:30.28 (41.13)
  5 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               2:29.38    2:31.81 SILV   
                  31.61     1:08.51 (36.90)     1:48.72 (40.21)     2:31.81 (43.09)
Non-Award Division  
 -- Tucci, Danny A      13 UNBAD-MR             2:34.14         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX
              2:34.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.00 - 2:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McKenna, Brendan    14 NCAC-MR              2:14.31    2:11.82 JO     
                  25.17       56.98 (31.81)     1:39.99 (43.01)     2:11.82 (31.83)
  2 Zuppone, Michael L  13 Agua Swim Team-MR    2:15.21    2:13.53 JO     
                  28.72     1:03.71 (34.99)     1:44.32 (40.61)     2:13.53 (29.21)
  3 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:15.38    2:13.76 JO     
                  28.94     1:03.72 (34.78)     1:42.51 (38.79)     2:13.76 (31.25)
SILV - Division  
  1 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR   2:18.68    2:15.33 SILV   
                  28.28     1:06.10 (37.82)     1:45.03 (38.93)     2:15.33 (30.30)
  2 Pompay, John A      14 Express Swimming-MR  2:23.93    2:15.35 SILV   
                  28.29     1:02.73 (34.44)     1:42.34 (39.61)     2:15.35 (33.01)
  3 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   2:17.03    2:16.18 SILV   
                  30.00     1:05.72 (35.72)     1:45.27 (39.55)     2:16.18 (30.91)
  4 Callaghan, James    14 Rac @ Jcc-MR         2:16.29    2:16.66 SILV   
                  29.39     1:04.49 (35.10)     1:45.48 (40.99)     2:16.66 (31.18)
  5 Lazaroni, Charles   13 Badger-MR            2:20.91    2:16.78 SILV   
                  30.11     1:08.24 (38.13)     1:45.42 (37.18)     2:16.78 (31.36)
  6 Callaghan, John     14 WAC-MR               2:17.36    2:17.52 SILV   
                  30.93     1:08.46 (37.53)     1:46.91 (38.45)     2:17.52 (30.61)
  7 Adayev, Daniel      13 BASC-MR              2:19.04    2:17.53 SILV   
                  29.93     1:04.90 (34.97)     1:46.97 (42.07)     2:17.53 (30.56)
  8 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          2:16.83    2:17.61 SILV   
                  28.28     1:04.51 (36.23)     1:46.71 (42.20)     2:17.61 (30.90)
  9 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    2:20.36    2:17.75 SILV   
                  29.41     1:04.49 (35.08)     1:46.21 (41.72)     2:17.75 (31.54)
 10 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:19.97    2:18.29 SILV   
                  30.53     1:07.18 (36.65)     1:46.79 (39.61)     2:18.29 (31.50)
 11 Massa, Alex W       14 Express Swimming-MR  2:22.20    2:18.64 SILV   
                  30.82     1:07.96 (37.14)     1:48.38 (40.42)     2:18.64 (30.26)
 12 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    2:21.48    2:21.36 SILV   
                  32.23     1:07.83 (35.60)     1:49.43 (41.60)     2:21.36 (31.93)
 13 Sachkov, Daniel     13 BASC-MR              2:25.69    2:21.48 SILV   
                  29.75     1:06.06 (36.31)     1:48.11 (42.05)     2:21.48 (33.37)
 14 Pepel, James C      14 Rac @ Jcc-MR         2:28.25    2:21.87 SILV   
                  29.17     1:06.28 (37.11)     1:49.42 (43.14)     2:21.87 (32.45)
 15 Liu, Jonathan E     13 Agua Swim Team-MR    2:19.43    2:21.99 SILV   
                  30.23     1:06.85 (36.62)     1:47.91 (41.06)     2:21.99 (34.08)
 16 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   2:34.23    2:22.95 SILV   
                  31.01     1:08.49 (37.48)     1:50.74 (42.25)     2:22.95 (32.21)
 17 Hollander, Jacob R  14 LBA-MR               2:24.09    2:22.96 SILV   
                  31.22     1:10.94 (39.72)     1:50.03 (39.09)     2:22.96 (32.93)
 18 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  2:22.76    2:23.12 SILV   
                  32.76     1:09.06 (36.30)     1:51.76 (42.70)     2:23.12 (31.36)
 19 Clark, Peter G      14 Rac @ Jcc-MR         2:28.40    2:23.48 SILV   
                  29.60     1:07.10 (37.50)     1:51.98 (44.88)     2:23.48 (31.50)
 20 Yang, Nathan M      13 Express Swimming-MR  2:23.42    2:23.60 SILV   
                  31.40     1:09.03 (37.63)     1:50.72 (41.69)     2:23.60 (32.88)
 21 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           2:22.63    2:23.75 SILV   
                  31.58     1:07.66 (36.08)     1:51.84 (44.18)     2:23.75 (31.91)
 22 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  2:25.43    2:24.05 SILV   
                  29.16     1:07.50 (38.34)     1:53.20 (45.70)     2:24.05 (30.85)
 23 Holston, Kamau S    14 NFS-MR               2:24.62    2:24.23 SILV   
                  28.11     1:05.92 (37.81)     1:51.82 (45.90)     2:24.23 (32.41)
 24 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           2:25.98    2:25.37 SILV   
                  29.34     1:07.04 (37.70)     1:54.11 (47.07)     2:25.37 (31.26)
 25 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:26.41    2:25.57 SILV   
                  31.26     1:08.53 (37.27)     1:52.46 (43.93)     2:25.57 (33.11)
 26 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              2:27.75    2:25.59 SILV   
                  29.63     1:07.92 (38.29)     1:54.41 (46.49)     2:25.59 (31.18)
 27 Tucci, Danny A      13 UNBAD-MR             2:21.60    2:26.22 SILV   
                  32.59     1:07.86 (35.27)     1:55.40 (47.54)     2:26.22 (30.82)
 28 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:27.80    2:26.90 SILV   
                  32.82     1:09.44 (36.62)     1:54.31 (44.87)     2:26.90 (32.59)
 29 Ling, Darren        14 Express Swimming-MR  2:30.13    2:27.04 SILV   
                  31.14     1:09.72 (38.58)     1:53.37 (43.65)     2:27.04 (33.67)
 30 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          2:26.10    2:27.27 SILV   
                  29.45     1:09.14 (39.69)     1:53.23 (44.09)     2:27.27 (34.04)
 31 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    2:30.58    2:27.64 SILV   
                  33.98     1:12.18 (38.20)     1:53.95 (41.77)     2:27.64 (33.69)
 32 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:28.91    2:27.78 SILV   
                  32.96     1:10.17 (37.21)     1:52.62 (42.45)     2:27.78 (35.16)
 33 Bulik, Michael      13 LBA-MR               2:29.87    2:28.49 SILV   
                  33.36     1:11.27 (37.91)     1:55.07 (43.80)     2:28.49 (33.42)
 34 Taylor, Griffin H   13 Manhattan Makos-MR   2:31.16    2:29.24 SILV   
                  31.34     1:09.55 (38.21)     1:56.44 (46.89)     2:29.24 (32.80)
 35 Kanim, Jared F      13 Middies-MR           2:29.95    2:29.41 SILV   
                  33.84     1:11.72 (37.88)     1:57.52 (45.80)     2:29.41 (31.89)
 36 Zhong, Alan         14 Middies-MR           2:32.89    2:29.82 SILV   
                  31.45     1:10.25 (38.80)     1:55.02 (44.77)     2:29.82 (34.80)
 37 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          2:28.94    2:30.10 SILV   
                  30.88     1:11.28 (40.40)     1:58.57 (47.29)     2:30.10 (31.53)
 38 Lee, Justin C       14 Agua Swim Team-MR    2:31.83    2:30.45 SILV   
                  33.93     1:12.14 (38.21)     1:57.11 (44.97)     2:30.45 (33.34)
 39 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  2:27.01    2:30.62 SILV   
                  33.38     1:11.98 (38.60)     1:57.48 (45.50)     2:30.62 (33.14)
 40 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              2:29.58    2:31.26 SILV   
                  34.82     1:13.14 (38.32)     1:59.87 (46.73)     2:31.26 (31.39)
 41 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              2:34.56    2:32.97 SILV   
                  34.58     1:12.60 (38.02)     2:00.09 (47.49)     2:32.97 (32.88)
 42 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:32.46    2:33.99 SILV   
                  37.64     1:15.25 (37.61)     1:58.71 (43.46)     2:33.99 (35.28)
 43 Hoey, Shane         14 LBA-MR               2:33.92    2:34.55 SILV   
                  36.46     1:15.09 (38.63)     2:00.27 (45.18)     2:34.55 (34.28)
 44 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:34.88    2:34.85 SILV   
                  33.64     1:14.66 (41.02)     2:00.25 (45.59)     2:34.85 (34.60)
Non-Award Division  
  1 Han, Zachary J      13 Express Swimming-MR  2:34.19    2:35.04        
                  31.70     1:10.92 (39.22)     2:00.43 (49.51)     2:35.04 (34.61)
  1 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:34.83    2:35.04        
                  34.67     1:14.49 (39.82)     2:00.85 (46.36)     2:35.04 (34.19)
  3 Griffin, Charles    13 WAC-MR               2:34.88    2:37.32        
                  33.01     1:15.30 (42.29)     1:59.66 (44.36)     2:37.32 (37.66)
 -- Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:21.49        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:46.00  SMAX
              5:13.79  SILV
 Meet Qualifying:  4:46.00 - 5:13.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Crafa, John M       14 Express Swimming-MR  4:54.00    4:47.79 SILV   
                  29.86     1:07.18 (37.32)     1:44.36 (37.18)     2:21.61 (37.25)
        3:02.27 (40.66)     3:43.64 (41.37)     4:16.40 (32.76)     4:47.79 (31.39)
  2 Massand, Dilin      14 Manhattan Makos-MR   4:53.09    4:48.15 SILV   
                  28.70     1:02.73 (34.03)                             2:22.70 ( )
        3:02.86 (40.16)     3:44.00 (41.14)   4:48.15 (1:04.15)                    
  3 Criollo, John C     13 Twisters-MR          4:48.63    4:49.36 SILV   
                  30.51     1:06.13 (35.62)     1:43.50 (37.37)     2:19.91 (36.41)
        3:01.39 (41.48)     3:43.46 (42.07)     4:17.08 (33.62)     4:49.36 (32.28)
  4 Aly, Ali M          13 Express Swimming-MR  4:56.86    4:52.28 SILV   
                  31.95     1:10.21 (38.26)     1:46.76 (36.55)     2:24.31 (37.55)
        3:04.35 (40.04)     3:47.24 (42.89)     4:20.54 (33.30)     4:52.28 (31.74)
  5 Novitch, Graham S   13 Middies-MR           5:01.95    4:53.63 SILV   
                  31.58     1:08.85 (37.27)     1:44.97 (36.12)     2:21.56 (36.59)
        3:05.71 (44.15)     3:49.89 (44.18)     4:22.04 (32.15)     4:53.63 (31.59)
  6 Barboza, Hector E   13 Twisters-MR          4:52.92    4:53.65 SILV   
                  30.93                             1:44.05 ( )     2:21.46 (37.41)
        3:04.76 (43.30)     3:47.62 (42.86)     4:21.40 (33.78)     4:53.65 (32.25)
  7 Woods, Brendan      13 LBA-MR               5:01.57    4:53.97 SILV   
                  29.92     1:05.71 (35.79)     1:44.33 (38.62)     2:22.35 (38.02)
        3:06.95 (44.60)     3:50.58 (43.63)   4:53.97 (1:03.39)                    
  8 Jurman, Jasper N    13 Agua Swim Team-MR    5:01.00    4:54.48 SILV   
                  31.12     1:11.06 (39.94)     1:47.70 (36.64)     2:23.87 (36.17)
        3:06.09 (42.22)     3:49.26 (43.17)     4:22.05 (32.79)     4:54.48 (32.43)
  9 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   5:05.01    4:58.10 SILV   
                  31.73     1:10.09 (38.36)     1:48.87 (38.78)     2:25.70 (36.83)
        3:07.77 (42.07)     3:50.09 (42.32)     4:25.83 (35.74)     4:58.10 (32.27)
 10 Dervin, Sean J      14 Middies-MR           5:11.03    5:01.92 SILV   
                  32.23     1:09.47 (37.24)     1:46.75 (37.28)     2:23.69 (36.94)
        3:10.30 (46.61)     3:55.68 (45.38)     4:28.77 (33.09)     5:01.92 (33.15)
 11 Sokolski, Misha V   14 Middies-MR           5:10.64    5:02.65 SILV   
                  30.76     1:06.48 (35.72)     1:45.52 (39.04)     2:24.07 (38.55)
        3:09.40 (45.33)     3:57.52 (48.12)     4:30.93 (33.41)     5:02.65 (31.72)
 12 Ortof, Harry C      13 Express Swimming-MR  5:11.90    5:03.33 SILV   
                  33.33     1:11.66 (38.33)     1:49.35 (37.69)     2:27.14 (37.79)
        3:13.23 (46.09)     3:58.11 (44.88)     4:31.21 (33.10)     5:03.33 (32.12)
 13 Connors, Brian G    13 Express Swimming-MR  5:02.87    5:06.26 SILV   
                  29.16     1:04.73 (35.57)                             2:25.70 ( )
        3:12.54 (46.84)     4:00.59 (48.05)     4:35.44 (34.85)     5:06.26 (30.82)
 14 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    5:07.11    5:08.63 SILV   
                  33.40     1:15.55 (42.15)     1:54.60 (39.05)     2:34.50 (39.90)
        3:16.46 (41.96)     3:59.88 (43.42)     4:35.02 (35.14)     5:08.63 (33.61)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                23.80  SMAX
                25.69  SILV
 Meet Qualifying:  23.80 - 25.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zhang, Aron         15 GATE-MR                23.83      23.33 JO     
  2 Alers, Louis        16 MAD-MR                 24.16      23.53 JO     
SILV - Division  
  1 Shumikhin, Michael  15 RIST-MR                24.22      23.85 SILV   
  2 Hidalgo, Omar       16 MAD-MR                 24.34      23.98 SILV   
  3 Fischer, Chris J    16 APEX-MR                24.34      24.00 SILV   
  4 Bryan, Rashaad M    17 NFS-MR                 24.40      24.11 SILV   
  5 Clark, Alfred B     17 NFS-MR                 24.50      24.14 SILV   
  6 Tam, Gregory        16 WAC-MR                 25.23      24.20 SILV   
  7 Caponegro, Frank    16 Express Swimming-MR    24.75      24.23 SILV   
  8 Baez, Rony          16 MAD-MR                 25.37      24.28 SILV   
  9 Rochez, Joseph      17 MAD-MR                 24.59      24.31 SILV   
 10 Lopez, Hector       18 MAD-MR                 24.81      24.45 SILV   
 11 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR                25.45      24.54 SILV   
 12 Asanjarani, Jonath  15 CIY-MR                 25.03      24.62 SILV   
 13 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR      25.34      24.65 SILV   
 14 Buissereth, Aaron   15 NFS-MR                 25.06      24.73 SILV   
 15 Sarabia, Josef M    15 CIY-MR                 25.25      24.76 SILV   
 16 White, Darrien S    15 Express Swimming-MR    25.00      24.80 SILV   
 16 Gorinshteyn, Jonat  15 WAC-MR                 24.88      24.80 SILV   
 18 Chow, William       15 NCAC-MR                25.31      24.83 SILV   
 19 Verba, Vlad         15 UNMR-MR                24.92      24.93 SILV   
 20 Henry, Travis J     15 NFS-MR                 25.27      24.96 SILV   
 21 Bradley, Dexter Jr  17 NFS-MR                 24.47      24.99 SILV   
 22 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR            25.48      25.12 SILV   
 23 Earley, Sean P      15 Express Swimming-MR    25.60      25.19 SILV   
 24 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            25.36      25.28 SILV   
 25 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR      25.67      25.40 SILV   
 26 Matesich, Chase M   15 Express Swimming-MR    25.59      25.65 SILV   
Non-Award Division  
  1 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR            25.69      25.93        
 -- Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR           23.88         DQ        
      63 Declared false start
 -- Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR      24.46        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.79  JO
                23.80  SMAX
                25.69  SILV
 Meet Qualifying:  23.80 - 25.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Rochez, Joseph            17 MAD-MR                    NT      24.14 SILV   
  2 Fischer, Chris J          16 APEX-MR                   NT      24.16 SILV   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.79  JO
                23.80  SMAX
                25.69  SILV
 Meet Qualifying:  23.80 - 25.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gak, Milos M              18 RIST-MR                   NT      23.59 JO     
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.99  JO
                52.30  SMAX
                55.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.00 - 55.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tam, Gregory              16 WAC-MR                    NT      53.94 SILV   
                  25.00       53.94 (28.94)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  JO
                52.30  SMAX
                55.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.00 - 55.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spinelli, Eddie F   16 HS-MR                  52.28      50.09 JO     
                  24.00       50.09 (26.09)                                        
  2 Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR      52.00      51.00 JO     
                  24.77       51.00 (26.23)                                        
  3 Fischer, Chris J    16 APEX-MR                53.06      51.93 JO     
                  24.88       51.93 (27.05)                                        
SILV - Division  
  1 Warren, Colin J     16 Express Swimming-MR    53.14      52.18 SMAX   
                  25.02       52.18 (27.16)                                        
  2 Alonso, Carlos      16 APEX-MR                52.95      52.61 SILV   
                  25.18       52.61 (27.43)                                        
  3 Alers, Louis        16 MAD-MR                 53.52      52.87 SILV   
                  24.99       52.87 (27.88)                                        
  4 Shumikhin, Michael  15 RIST-MR                53.30      53.22 SILV   
                  25.56       53.22 (27.66)                                        
  5 Bryan, Rashaad M    17 NFS-MR                 53.60      53.38 SILV   
                  25.61       53.38 (27.77)                                        
  6 Dougherty, Thomas   18 FLY-MR                 53.07      53.56 SILV   
                  25.89       53.56 (27.67)                                        
  7 Buissereth, Aaron   15 NFS-MR                 54.61      53.61 SILV   
                  25.18       53.61 (28.43)                                        
  7 Caponegro, Frank    16 Express Swimming-MR    53.98      53.61 SILV   
                  25.50       53.61 (28.11)                                        
  9 Knapp, Michael P    15 FLY-MR                 53.39      53.63 SILV   
                  24.80       53.63 (28.83)                                        
 10 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR      55.07      53.79 SILV   
                  25.51       53.79 (28.28)                                        
 11 Asanjarani, Jonath  15 CIY-MR                 53.92      53.80 SILV   
                  25.85       53.80 (27.95)                                        
 12 Cahn, Robert        16 Express Swimming-MR    53.05      54.03 SILV   
                  25.67       54.03 (28.36)                                        
 13 Shi, Hao            17 FLY-MR                 55.25      54.09 SILV   
                  25.91       54.09 (28.18)                                        
 14 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR           53.57      54.10 SILV   
                  25.58       54.10 (28.52)                                        
 15 Verba, Vlad         15 UNMR-MR                54.69      54.18 SILV   
                  25.52       54.18 (28.66)                                        
 16 Lubrino, Andrew     15 Rac @ Jcc-MR           54.05      54.57 SILV   
                  25.23       54.57 (29.34)                                        
 17 Vatsia, Sohrab K    18 Express Swimming-MR    54.93      54.82 SILV   
                  26.55       54.82 (28.27)                                        
 17 Quigley, Neil T     17 Express Swimming-MR    53.89      54.82 SILV   
                  25.94       54.82 (28.88)                                        
 19 White, Darrien S    15 Express Swimming-MR    54.18      54.99 SILV   
                  25.57       54.99 (29.42)                                        
 20 Grippo, Joseph      16 FLY-MR                 53.50      55.02 SILV   
                  26.33       55.02 (28.69)                                        
 21 Clark, Alfred B     17 NFS-MR                 54.95      55.03 SILV   
                  25.62       55.03 (29.41)                                        
Non-Award Division  
  1 Rochez, Joseph      17 MAD-MR                 53.91      56.91        
                  26.75       56.91 (30.16)                                        
 -- Earley, Sean P      15 Express Swimming-MR    55.12         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  JO
              1:54.00  SMAX
              1:57.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:54.00 - 1:57.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR    1:55.51    1:52.92 JO     
                  25.79       54.79 (29.00)     1:24.48 (29.69)     1:52.92 (28.44)
  2 Cato, Camren A      15 NFS-MR               1:54.97    1:53.16 JO     
                  24.39       52.08 (27.69)     1:22.71 (30.63)     1:53.16 (30.45)
SILV - Division  
  1 Zhang, Aron         15 GATE-MR              1:57.29    1:54.00 SMAX   
                  27.36       57.69 (30.33)     1:26.17 (28.48)     1:54.00 (27.83)
  2 Hamzic, Omar        15 RIST-MR              1:57.42    1:54.07 SILV   
                  26.03       55.68 (29.65)     1:25.93 (30.25)     1:54.07 (28.14)
  3 Fischer, Chris J    16 APEX-MR              1:57.61    1:56.04 SILV   
                  26.09       55.73 (29.64)     1:26.82 (31.09)     1:56.04 (29.22)
  4 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR    1:57.65    1:56.72 SILV   
                  26.60       56.31 (29.71)     1:26.62 (30.31)     1:56.72 (30.10)
  5 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              1:55.72    1:57.00 SILV   
                  27.08       56.64 (29.56)     1:27.31 (30.67)     1:57.00 (29.69)
  6 Doherty, Kyle J     15 GAEL-MR              1:55.51    1:57.87 SILV   
                  26.04       55.03 (28.99)     1:26.19 (31.16)     1:57.87 (31.68)
Non-Award Division  
  1 Quigley, Neil T     17 Express Swimming-MR  1:56.22    1:58.33        
                  26.66       57.15 (30.49)     1:28.12 (30.97)     1:58.33 (30.21)
  2 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:57.70    1:58.79        
                  26.23       56.42 (30.19)     1:27.09 (30.67)     1:58.79 (31.70)
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  JO
              1:00.00  SMAX
              1:04.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:00.00 - 1:04.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shumikhin, Michael  15 RIST-MR              1:01.72      59.81 JO     
                  28.91       59.81 (30.90)                                        
SILV - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          1:02.13    1:00.62 SILV   
                  29.48     1:00.62 (31.14)                                        
  2 Henry, Travis J     15 NFS-MR               1:04.28    1:02.88 SILV   
                  30.29     1:02.88 (32.59)                                        
  3 Cato, Camren A      15 NFS-MR               1:02.32    1:03.42 SILV   
                  30.19     1:03.42 (33.23)                                        
  4 Asanjarani, Jonath  15 CIY-MR               1:02.50    1:03.65 SILV   
                  30.94     1:03.65 (32.71)                                        
  5 Chen, Dennis        16 CIY-MR               1:02.88    1:03.66 SILV   
                  31.40     1:03.66 (32.26)                                        
  6 White, Darrien S    15 Express Swimming-MR  1:04.19    1:04.38 SILV   
                  30.95     1:04.38 (33.43)                                        
  7 Urcinoli, Zachary   15 Rac @ Jcc-MR         1:02.52    1:04.75 SILV   
                  31.00     1:04.75 (33.75)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX
              2:18.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:11.00 - 2:18.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Warren, Colin J     16 Express Swimming-MR  2:12.50    2:05.72 JO     
                  29.95     1:01.68 (31.73)     1:34.01 (32.33)     2:05.72 (31.71)
  2 Zhang, Aron         15 GATE-MR              2:11.03    2:09.12 JO     
                  28.79     1:00.75 (31.96)     1:34.53 (33.78)     2:09.12 (34.59)
SILV - Division  
  1 Alers, Louis        16 MAD-MR               2:16.07    2:13.95 SILV   
                  30.06     1:03.43 (33.37)     1:38.40 (34.97)     2:13.95 (35.55)
  2 Hamzic, Omar        15 RIST-MR              2:12.37    2:15.84 SILV   
                  30.50     1:04.41 (33.91)     1:41.36 (36.95)     2:15.84 (34.48)
  3 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:14.43    2:15.88 SILV   
                  31.41     1:05.85 (34.44)     1:42.05 (36.20)     2:15.88 (33.83)
  4 Cato, Camren A      15 NFS-MR               2:16.10    2:16.54 SILV   
                  31.54     1:05.54 (34.00)     1:41.33 (35.79)     2:16.54 (35.21)
  5 Shumikhin, Michael  15 RIST-MR              2:15.29    2:16.65 SILV   
                  32.26     1:07.36 (35.10)     1:43.00 (35.64)     2:16.65 (33.65)
Non-Award Division  
  1 Vatsia, Sohrab K    18 Express Swimming-MR  2:18.81    2:24.21        
                  34.74     1:10.86 (36.12)     1:47.55 (36.69)     2:24.21 (36.66)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.50  SMAX
              1:11.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.50 - 1:11.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Buissereth, Aaron   15 NFS-MR               1:06.90    1:05.88 JO     
                  30.58     1:05.88 (35.30)                                        
SILV - Division  
  1 Caponegro, Frank    16 Express Swimming-MR  1:07.01    1:06.56 SILV   
                  31.25     1:06.56 (35.31)                                        
  2 Chow, William       15 NCAC-MR              1:08.21    1:06.59 SILV   
                  31.25     1:06.59 (35.34)                                        
  3 Hidalgo, Omar       16 MAD-MR               1:10.17    1:07.33 SILV   
                  31.37     1:07.33 (35.96)                                        
  4 Verba, Vlad         15 UNMR-MR              1:07.11    1:07.48 SILV   
                  31.73     1:07.48 (35.75)                                        
  5 Sarabia, Josef M    15 CIY-MR               1:07.68    1:07.61 SILV   
                  31.76     1:07.61 (35.85)                                        
  6 Zhang, Aron         15 GATE-MR              1:07.37    1:08.00 SILV   
                  32.35     1:08.00 (35.65)                                        
  7 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          1:10.23    1:08.31 SILV   
                  31.66     1:08.31 (36.65)                                        
  8 Guariglia, Philip   16 Express Swimming-MR  1:09.52    1:08.40 SILV   
                  32.36     1:08.40 (36.04)                                        
  9 Rochez, Joseph      17 MAD-MR               1:10.17    1:08.63 SILV   
                  30.95     1:08.63 (37.68)                                        
 10 Gorinshteyn, Jonat  15 WAC-MR               1:11.18    1:09.27 SILV   
                  32.49     1:09.27 (36.78)                                        
 11 Chen, Dennis        16 CIY-MR               1:10.25    1:09.37 SILV   
                  32.39     1:09.37 (36.98)                                        
 12 Alers, Louis        16 MAD-MR               1:11.35    1:09.79 SILV   
                  32.65     1:09.79 (37.14)                                        
 13 Hidalgo, Roberto    15 WAC-MR               1:11.72    1:10.50 SILV   
                  32.00     1:10.50 (38.50)                                        
Non-Award Division  
  1 White, Darrien S    15 Express Swimming-MR  1:11.85    1:12.80        
                  34.17     1:12.80 (38.63)                                        
 -- Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR    1:10.65        DFS        
      63 Declared false start
 -- Guo, Andrew         15 Twisters-MR          1:11.01         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.50  SMAX
              1:11.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.50 - 1:11.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chow, William             15 NCAC-MR                   NT    1:07.06 SILV   
                  31.05     1:07.06 (36.01)                                        
  2 Hidalgo, Omar             16 MAD-MR                    NT    1:07.53 SILV   
                  31.54     1:07.53 (35.99)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  JO
              2:30.10  SMAX
              2:38.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.10 - 2:38.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          2:32.11    2:29.25 JO     
                  33.85     1:12.45 (38.60)     1:51.43 (38.98)     2:29.25 (37.82)
  2 Murphy, Graham D    16 RedTails-MR          2:34.97    2:29.42 JO     
                  33.99     1:11.95 (37.96)     1:51.90 (39.95)     2:29.42 (37.52)
SILV - Division  
  1 Chow, William       15 NCAC-MR              2:33.17    2:30.59 SILV   
                  33.00     1:11.11 (38.11)     1:50.97 (39.86)     2:30.59 (39.62)
  2 Hidalgo, Roberto    15 WAC-MR               2:37.37    2:32.87 SILV   
                  32.16     1:10.29 (38.13)     1:51.38 (41.09)     2:32.87 (41.49)
  3 Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR    2:36.67    2:33.23 SILV   
                  33.56     1:11.03 (37.47)     1:51.20 (40.17)     2:33.23 (42.03)
  4 Gorinshteyn, Jonat  15 WAC-MR               2:36.23    2:33.52 SILV   
                  34.10     1:13.54 (39.44)     1:53.88 (40.34)     2:33.52 (39.64)
  5 Rochez, Joseph      17 MAD-MR               2:35.70    2:37.63 SILV   
                  33.15     1:11.56 (38.41)     1:53.20 (41.64)     2:37.63 (44.43)
Non-Award Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:37.81    2:39.03        
                  35.08     1:14.82 (39.74)     1:57.08 (42.26)     2:39.03 (41.95)
  2 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    2:37.01    2:40.57        
                  35.18     1:15.90 (40.72)     1:57.82 (41.92)     2:40.57 (42.75)
  3 White, Darrien S    15 Express Swimming-MR  2:38.07    2:41.02        
                  35.01     1:16.73 (41.72)     2:00.42 (43.69)     2:41.02 (40.60)
  4 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR    2:37.93    2:42.72        
                  34.83     1:16.38 (41.55)     2:00.00 (43.62)     2:42.72 (42.72)
  5 Dougherty, Thomas   18 FLY-MR               2:36.45    2:47.38        
                  35.82     1:17.42 (41.60)     2:01.99 (44.57)     2:47.38 (45.39)
 -- Spinelli, Eddie F   16 HS-MR                2:31.41        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  SMAX
              1:03.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.00 - 1:03.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cahn, Robert        16 Express Swimming-MR    59.22      58.84 SILV   
                  27.29       58.84 (31.55)                                        
  2 Caponegro, Frank    16 Express Swimming-MR    59.67      59.04 SILV   
                  27.51       59.04 (31.53)                                        
  3 Alonso, Carlos      16 APEX-MR                58.22      59.53 SILV   
                  27.97       59.53 (31.56)                                        
  4 Shi, Hao            17 FLY-MR                 59.25      59.70 SILV   
                  27.08       59.70 (32.62)                                        
  5 Panzarino, Matthew  15 Express Swimming-MR    59.14    1:00.25 SILV   
                  28.50     1:00.25 (31.75)                                        
  6 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             58.87    1:00.74 SILV   
                  28.44     1:00.74 (32.30)                                        
  7 Doherty, Kyle J     15 GAEL-MR              1:00.79    1:00.93 SILV   
                  28.28     1:00.93 (32.65)                                        
  8 Acevedo, Adam       18 MAD-MR               1:02.37    1:01.21 SILV   
                  28.39     1:01.21 (32.82)                                        
  9 Knapp, Michael P    15 FLY-MR               1:00.23    1:01.32 SILV   
                  27.59     1:01.32 (33.73)                                        
 10 Hamzic, Omar        15 RIST-MR              1:01.75    1:01.37 SILV   
                  27.97     1:01.37 (33.40)                                        
 11 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          1:02.29    1:01.38 SILV   
                  28.65     1:01.38 (32.73)                                        
 12 Cato, Camren A      15 NFS-MR               1:01.52    1:01.45 SILV   
                  27.41     1:01.45 (34.04)                                        
 13 Bradley, Dexter Jr  17 NFS-MR                 59.56    1:01.65 SILV   
                  27.66     1:01.65 (33.99)                                        
 14 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR    1:01.53    1:02.36 SILV   
                  28.17     1:02.36 (34.19)                                        
 15 Buissereth, Aaron   15 NFS-MR               1:02.34    1:02.45 SILV   
                  29.11     1:02.45 (33.34)                                        
 16 Vatsia, Sohrab K    18 Express Swimming-MR  1:01.33    1:02.85 SILV   
                  29.30     1:02.85 (33.55)                                        
 17 Godfried, Robert    15 Express Swimming-MR  1:02.01    1:02.98 SILV   
                  28.63     1:02.98 (34.35)                                        
 18 Verba, Vlad         15 UNMR-MR              1:03.29    1:03.49 SILV   
                  29.06     1:03.49 (34.43)                                        
Non-Award Division  
  1 Grippo, Joseph      16 FLY-MR               1:03.35    1:03.68        
                  30.17     1:03.68 (33.51)                                        
  2 Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR    1:01.70    1:03.71        
                  29.89     1:03.71 (33.82)                                        
  3 Asanjarani, Jonath  15 CIY-MR               1:01.31    1:04.12        
                  29.01     1:04.12 (35.11)                                        
  4 Clark, Alfred B     17 NFS-MR               1:02.45    1:05.77        
                  28.26     1:05.77 (37.51)                                        
  5 Matesich, Chase M   15 Express Swimming-MR  1:03.16    1:07.04        
                  29.01     1:07.04 (38.03)                                        
 -- Fischer, Chris J    16 APEX-MR              1:00.32        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  SMAX
              1:03.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.00 - 1:03.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Fischer, Chris J          16 APEX-MR                   NT    1:00.14 SILV   
                  27.09     1:00.14 (33.05)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:13.00  SMAX
              2:26.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:12.50 - 2:26.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Alers, Louis        16 MAD-MR               2:17.08    2:07.67 JO     
                  27.91     1:00.49 (32.58)     1:34.91 (34.42)     2:07.67 (32.76)
  2 Panzarino, Matthew  15 Express Swimming-MR  2:13.13    2:11.74 JO     
                  28.67     1:03.01 (34.34)     1:38.17 (35.16)     2:11.74 (33.57)
  3 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              2:13.26    2:12.37 JO     
                  28.71     1:02.25 (33.54)     1:36.94 (34.69)     2:12.37 (35.43)
SILV - Division  
  1 Zhang, Aron         15 GATE-MR              2:22.33    2:18.68 SILV   
                  29.08     1:01.83 (32.75)     1:38.15 (36.32)     2:18.68 (40.53)
  2 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR    2:18.85    2:19.43 SILV   
                  29.59     1:05.06 (35.47)     1:42.13 (37.07)     2:19.43 (37.30)
Non-Award Division  
  1 Fischer, Chris J    16 APEX-MR              2:24.10    2:29.62        
                  28.47     1:07.06 (38.59)     1:49.89 (42.83)     2:29.62 (39.73)
  2 Bradley, Dexter Jr  17 NFS-MR               2:26.66    2:32.51        
                  31.66     1:09.99 (38.33)     1:52.87 (42.88)     2:32.51 (39.64)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:08.00  SMAX
              2:29.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:08.00 - 2:29.79
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spinelli, Eddie F   16 HS-MR                2:08.77    2:05.14 JO     
                  25.89       56.28 (30.39)     1:35.48 (39.20)     2:05.14 (29.66)
  2 Gak, Milos M        18 RIST-MR              2:10.39    2:06.88 JO     
                  26.16     1:00.58 (34.42)     1:40.38 (39.80)     2:06.88 (26.50)
SILV - Division  
  1 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          2:15.06    2:10.22 SILV   
                  28.10     1:00.55 (32.45)     1:39.78 (39.23)     2:10.22 (30.44)
  2 Buissereth, Aaron   15 NFS-MR               2:10.82    2:12.04 SILV   
                  27.55     1:02.58 (35.03)     1:40.86 (38.28)     2:12.04 (31.18)
  3 Alers, Louis        16 MAD-MR               2:11.69    2:12.92 SILV   
                  26.36     1:00.12 (33.76)     1:41.56 (41.44)     2:12.92 (31.36)
  4 Warren, Colin J     16 Express Swimming-MR  2:15.84    2:12.96 SILV   
                  28.69     1:03.17 (34.48)     1:43.43 (40.26)     2:12.96 (29.53)
  5 Verba, Vlad         15 UNMR-MR              2:15.73    2:13.51 SILV   
                  29.39     1:05.30 (35.91)     1:42.94 (37.64)     2:13.51 (30.57)
  6 Caponegro, Frank    16 Express Swimming-MR  2:16.00    2:13.88 SILV   
                  28.32     1:03.78 (35.46)     1:43.11 (39.33)     2:13.88 (30.77)
  7 Mitchell, Benjamin  15 Agua Swim Team-MR    2:14.03    2:13.89 SILV   
                  29.12     1:03.19 (34.07)     1:44.43 (41.24)     2:13.89 (29.46)
  8 Cahn, Robert        16 Express Swimming-MR  2:16.65    2:14.55 SILV   
                  27.81     1:03.09 (35.28)     1:45.42 (42.33)     2:14.55 (29.13)
  9 Hamzic, Omar        15 RIST-MR              2:24.86    2:17.23 SILV   
                  28.61     1:02.00 (33.39)     1:47.35 (45.35)     2:17.23 (29.88)
 10 Battisti, Evan A    15 Express Swimming-MR  2:20.66    2:17.65 SILV   
                  29.87     1:05.57 (35.70)     1:47.74 (42.17)     2:17.65 (29.91)
 11 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           2:15.87    2:17.70 SILV   
                  29.20     1:05.33 (36.13)     1:48.02 (42.69)     2:17.70 (29.68)
 12 Vatsia, Sohrab K    18 Express Swimming-MR  2:19.52    2:18.23 SILV   
                  28.96     1:04.88 (35.92)     1:47.36 (42.48)     2:18.23 (30.87)
 13 Doherty, Kyle J     15 GAEL-MR              2:25.14    2:18.68 SILV   
                  28.92     1:04.79 (35.87)     1:48.62 (43.83)     2:18.68 (30.06)
 14 Guariglia, Philip   16 Express Swimming-MR  2:22.55    2:18.98 SILV   
                  31.59     1:07.59 (36.00)     1:45.86 (38.27)     2:18.98 (33.12)
 15 Earley, Sean P      15 Express Swimming-MR  2:20.31    2:19.05 SILV   
                  32.53     1:08.05 (35.52)     1:48.41 (40.36)     2:19.05 (30.64)
 16 Reece, Chen I       16 Agua Swim Team-MR    2:17.51    2:19.31 SILV   
                  28.63     1:04.92 (36.29)     1:47.83 (42.91)     2:19.31 (31.48)
 17 Hidalgo, Omar       16 MAD-MR               2:22.13    2:20.45 SILV   
                  30.17     1:06.27 (36.10)     1:47.65 (41.38)     2:20.45 (32.80)
 18 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:21.77    2:20.89 SILV   
                  30.08     1:05.87 (35.79)     1:48.12 (42.25)     2:20.89 (32.77)
 19 Murray, Jonathan    16 LBA-MR               2:28.74    2:21.82 SILV   
                  29.36     1:04.34 (34.98)     1:48.34 (44.00)     2:21.82 (33.48)
 20 Tam, Gregory        16 WAC-MR               2:25.07    2:21.85 SILV   
                  28.92     1:04.93 (36.01)     1:49.01 (44.08)     2:21.85 (32.84)
 21 Gorinshteyn, Jonat  15 WAC-MR               2:26.65    2:21.89 SILV   
                  30.35     1:08.44 (38.09)     1:49.45 (41.01)     2:21.89 (32.44)
 22 White, Darrien S    15 Express Swimming-MR  2:19.28    2:22.13 SILV   
                  30.53     1:07.77 (37.24)     1:49.94 (42.17)     2:22.13 (32.19)
 23 Cato, Camren A      15 NFS-MR               2:13.75    2:22.49 SILV   
                  28.26     1:03.71 (35.45)     1:47.69 (43.98)     2:22.49 (34.80)
 23 Quigley, Neil T     17 Express Swimming-MR  2:22.74    2:22.49 SILV   
                  29.02     1:07.38 (38.36)     1:49.69 (42.31)     2:22.49 (32.80)
 25 Murphy, Graham D    16 RedTails-MR          2:20.75    2:22.63 SILV   
                  30.12     1:07.53 (37.41)     1:49.65 (42.12)     2:22.63 (32.98)
 26 Babel, Bryant M     15 Express Swimming-MR  2:24.57    2:23.17 SILV   
                  31.65     1:07.71 (36.06)     1:51.71 (44.00)     2:23.17 (31.46)
 27 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              2:23.49    2:23.35 SILV   
                  28.81     1:07.46 (38.65)     1:51.94 (44.48)     2:23.35 (31.41)
 28 Panzarino, Matthew  15 Express Swimming-MR  2:19.87    2:23.44 SILV   
                  29.82     1:08.83 (39.01)     1:52.83 (44.00)     2:23.44 (30.61)
 29 Bryan, Rashaad M    17 NFS-MR               2:24.95    2:23.84 SILV   
                  29.22     1:08.26 (39.04)     1:50.68 (42.42)     2:23.84 (33.16)
 30 Gamboa, Matthew G   15 Express Swimming-MR  2:22.73    2:25.15 SILV   
                  29.75     1:09.01 (39.26)     1:53.04 (44.03)     2:25.15 (32.11)
 31 Clark, Alfred B     17 NFS-MR               2:23.39    2:25.28 SILV   
                  29.58     1:07.83 (38.25)     1:51.34 (43.51)     2:25.28 (33.94)
 32 Godfried, Robert    15 Express Swimming-MR  2:22.94    2:26.26 SILV   
                  30.34     1:09.80 (39.46)     1:53.79 (43.99)     2:26.26 (32.47)
 33 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    2:26.80    2:26.37 SILV   
                  31.56     1:09.20 (37.64)     1:52.88 (43.68)     2:26.37 (33.49)
 34 Hidalgo, Roberto    15 WAC-MR               2:28.22    2:26.74 SILV   
                  33.31     1:10.65 (37.34)     1:52.74 (42.09)     2:26.74 (34.00)
 35 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:25.59    2:27.64 SILV   
                  30.54     1:09.80 (39.26)     1:55.41 (45.61)     2:27.64 (32.23)
Non-Award Division  
  1 Bradley, Dexter Jr  17 NFS-MR               2:22.98    2:30.84        
                  28.41     1:09.07 (40.66)     1:54.88 (45.81)     2:30.84 (35.96)
  2 Henry, Travis J     15 NFS-MR               2:28.49    2:31.77        
                  30.53     1:06.67 (36.14)     1:54.98 (48.31)     2:31.77 (36.79)
  3 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    2:29.60    2:32.01        
                  32.08     1:09.92 (37.84)     1:54.10 (44.18)     2:32.01 (37.91)
  4 Rochez, Joseph      17 MAD-MR               2:21.69    2:38.33        
                  30.83     1:09.90 (39.07)     2:01.75 (51.85)     2:38.33 (36.58)
 -- Alonso, Carlos      16 APEX-MR              2:11.86         DQ        
      63 Declared false start - Misc
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:42.00  SMAX
              4:49.89  SILV
 Meet Qualifying:  4:42.00 - 4:49.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cahn, Robert        16 Express Swimming-MR  4:48.30    4:40.94 JO     
                  29.35     1:02.84 (33.49)     1:39.59 (36.75)     2:17.47 (37.88)
        2:58.69 (41.22)     3:41.46 (42.77)     4:11.39 (29.93)     4:40.94 (29.55)
SILV - Division  
  1 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           4:45.71    4:47.11 SILV   
                  30.05     1:05.10 (35.05)     1:42.74 (37.64)     2:20.06 (37.32)
        3:03.97 (43.91)     3:47.58 (43.61)     4:18.18 (30.60)     4:47.11 (28.93)
  2 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              4:45.85    4:48.65 SILV   
                  27.78       59.84 (32.06)     1:37.53 (37.69)     2:16.61 (39.08)
        2:59.50 (42.89)     3:44.00 (44.50)     4:17.16 (33.16)     4:48.65 (31.49)
Non-Award Division  
  1 Cato, Camren A      15 NFS-MR               4:48.28    4:55.56        
                  28.63                             1:41.37 ( )     2:26.64 (45.27)
        3:01.41 (34.77)     3:45.60 (44.19)     4:19.91 (34.31)     4:55.56 (35.65)