Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/29/2012 11:33 AM
      2012 MR RFAC Elizabeth R Miller Memorial - 10/26/2012 to 10/28/2012      
                              Sanction #: 121006                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess               7 LBA-MR                 38.47      36.31        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                38.92      37.17        
  3 Barran, Ashley             8 TRS-MR                 39.21      39.26        
  4 Bunch, Jenna               8 NBS-MR                 40.20      41.24        
  5 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR           40.85      41.25        
  6 Palamaro, Daniella         8 UNTRS-MR               43.50      44.33        
  7 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  44.12      46.30        
  8 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                  45.81      46.99        
  9 Colon, Gabrielle           8 TRS-MR                 48.98      47.81        
 10 Greco, Krista              8 RFAC-MR              1:04.34      48.25        
 11 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  44.18      48.32        
 12 Sweeney, Madelyn           6 Dolphins-MR            52.00      49.65        
 13 Nacianceno, Emily          7 NBS-MR                 49.30      50.83        
 14 Kavanagh, Sarah            7 LBA-MR                 50.21      50.90        
 15 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                48.11      51.17        
 16 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                50.76      55.75        
 17 Collica, Gianna            8 DA-MR                  59.81      56.94        
 18 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR               50.66      57.41        
 19 Kaylor, Katie              7 RFAC-MR                   NT      57.61        
 20 Swain, Anoushka            8 DA-MR                1:05.99      58.17        
 21 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                   NT    1:02.68        
 22 Bryant, Jordyn             6 DA-MR                1:10.44    1:07.48        
 23 Polonski, Emma             8 DA-MR                1:05.29    1:09.68        
 24 D'Andrea, Lily             6 LBA-MR               1:31.65    1:12.48        
 25 Perez, Zohary              7 DA-MR                1:15.99    1:24.57        
 -- Gagliardi, Katy            8 Dolphins-MR            57.86         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess               7 LBA-MR               1:35.00    1:19.52        
                  36.22     1:19.52 (43.30)                                        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR              1:28.64    1:26.69        
                  39.86     1:26.69 (46.83)                                        
  3 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR         1:41.32    1:32.02        
                  41.83     1:32.02 (50.19)                                        
  4 Bunch, Jenna               8 NBS-MR               1:31.01    1:33.56        
                  46.12     1:33.56 (47.44)                                        
  5 Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT    1:47.84        
  6 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                   NT    1:48.37        
                  51.53     1:48.37 (56.84)                                        
  7 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                1:51.85    1:49.22        
                  47.17   1:49.22 (1:02.05)                                        
  8 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                1:50.72    1:54.44        
                  53.15   1:54.44 (1:01.29)                                        
  9 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR              2:28.49    1:56.36        
                  57.02     1:56.36 (59.34)                                        
 10 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR                  NT    2:00.12        
                  57.24   2:00.12 (1:02.88)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess               7 LBA-MR                 55.00      42.20        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                51.67      44.77        
  3 Bunch, Jenna               8 NBS-MR                 49.02      45.29        
  4 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR           46.87      45.72        
  5 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  50.00      48.97        
  6 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                56.55      53.19        
  7 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                58.14      55.82        
  8 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  57.46      56.55        
  9 Phillips, Grace            7 RFAC-MR                59.24      56.82        
 10 Sweeney, Madelyn           6 Dolphins-MR            56.00      57.94        
 11 Kaylor, Katie              7 RFAC-MR                   NT      58.51        
 12 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                   NT      59.20        
 13 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR             1:00.53      59.61        
 14 Greco, Krista              8 RFAC-MR              1:00.56    1:01.39        
 15 Polonski, Emma             8 DA-MR                1:20.34    1:16.62        
 16 Perez, Zohary              7 DA-MR                1:22.99    1:29.44        
 -- Bryant, Jordyn             6 DA-MR                1:31.37         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mocuta, Sofia              8 Dolphins-MR            56.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella         8 UNTRS-MR               53.22      49.99        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                55.44      51.34        
  3 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR         1:01.51      51.45        
  4 Barran, Ashley             8 TRS-MR                 48.66      51.91        
  5 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  56.80      54.23        
  6 Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT      58.46        
  7 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                58.58    1:01.62        
  8 Colon, Gabrielle           8 TRS-MR               1:08.33    1:02.89        
  9 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                1:08.90    1:06.46        
 10 Bunch, Jenna               8 NBS-MR               1:10.22    1:07.04        
 11 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR                  NT    1:08.44        
 12 Nacianceno, Emily          7 NBS-MR               1:10.51    1:08.75        
 13 D'Andrea, Lily             6 LBA-MR               1:30.00    1:18.47        
 -- Kaylor, Katie              7 RFAC-MR              1:09.87         DQ        
      One hand touch
 -- Johnson, Amanda            7 RFAC-MR              1:08.80         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Swain, Anoushka            8 DA-MR                1:35.99         DQ        
      One hand touch
 -- Feinberg, Kayla            8 DA-MR                1:09.84         DQ        
      One hand touch
 -- Kavanagh, Sarah            7 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Howley, Tess               7 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barran, Ashley             8 TRS-MR                 46.66      45.22        
  2 Howley, Tess               7 LBA-MR                 50.49      47.84        
  3 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                48.13      48.45        
  4 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  52.34      54.51        
  5 Palamaro, Daniella         8 UNTRS-MR             1:08.31      59.89        
  6 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                1:03.84    1:01.63        
  7 Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT    1:04.09        
  8 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                   NT    1:04.19        
  9 Colon, Gabrielle           8 TRS-MR               1:08.65    1:09.80        
 10 Nacianceno, Emily          7 NBS-MR                 56.55    1:11.57        
 11 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                   NT    1:12.53        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Julia             8 RFAC-MR              1:55.35    1:37.30        
                  47.15     1:37.30 (50.15)                                        
  2 Howley, Tess               7 LBA-MR               2:00.00    1:38.71        
                  45.81     1:38.71 (52.90)                                        
  3 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR         1:50.00    1:49.92        
                  51.09     1:49.92 (58.83)                                        
  4 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                2:05.49    1:57.11        
                  52.66   1:57.11 (1:04.45)                                        
  5 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                   NT    2:04.61        
                1:00.14   2:04.61 (1:04.47)                                        
  6 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                2:11.83    2:06.97        
                1:00.66   2:06.97 (1:06.31)                                        
 -- Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:01.62          DQ (59.17)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:33.37    1:23.16        
     1) Ullinger, Hannah 7              2) Johnson, Amanda 7              
     3) Quezada, Julia 8                4) Greco, Krista 8                
                  47.08     1:23.16 (36.08)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:49.95    1:36.53        
     1) Johnson, Amanda 7               2) Ullinger, Hannah 7             
     3) Quezada, Julia 8                4) Greco, Krista 8                
                  56.46     1:36.53 (40.07)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR                 29.91      29.36        
  2 Stanford, Catherine       10 LBA-MR                 30.40      29.47        
  3 Miller, Elissa            10 WSSC-MR                32.72      31.44        
  4 Maher, Mary               10 LBA-MR                 32.26      31.59        
  5 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR                33.11      32.81        
  6 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                32.97      33.34        
  7 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR                 32.39      33.36        
  8 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  34.22      33.82        
  9 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                34.96      34.02        
 10 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                33.25      34.12        
 11 Ramon, Amy                10 LBA-MR                 34.28      34.31        
 11 Yen, Becca                10 RFAC-MR                36.92      34.31        
 13 Freedhand, Malia          10 LBA-MR                 36.22      34.72        
 14 Defonte, Isabella         10 LBA-MR                 36.93      34.79        
 15 Noakes, Annie             10 NDAC-MR                33.97      35.00        
 16 Sanders, Nina             10 NBS-MR                 36.07      35.03        
 17 Ball, Parker               9 RFAC-MR                35.48      35.69        
 18 Palamaro, Isabella         9 UNTRS-MR               42.66      36.74        
 19 Kantaros, Eve             10 NDAC-MR                38.11      37.36        
 20 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                38.40      37.71        
 21 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                36.36      37.94        
 22 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                38.06      38.19        
 23 McQuade, Claire           10 LBA-MR                 33.70      38.36        
 23 Palmer, Kathryn           10 WSSC-MR                36.57      38.36        
 25 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR               38.54      38.72        
 26 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 39.15      38.78        
 27 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR                 38.90      39.31        
 28 Suneja, Shreya            10 TRS-MR                 40.63      39.70        
 29 Numssen, Ilana            10 NDAC-MR                44.04      40.88        
 30 Fischer, Sam               9 Dolphins-MR            41.52      40.89        
 31 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               36.00      40.98        
 32 Brown, Olivia              9 WSSC-MR                37.97      41.10        
 33 Trevena, Olivia           10 NDAC-MR                41.37      41.42        
 34 Williams, Grace            9 NBS-MR                 42.58      42.04        
 35 Boyle, Julia               9 NBS-MR                 42.86      42.88        
 36 Ruffino, Catherine        10 TRS-MR                 47.54      43.57        
 37 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                41.87      43.69        
 38 Wilson, Corinne            9 WSSC-MR                44.03      44.07        
 39 Sciano, Amanda             9 LBA-MR                 44.25      44.49        
 40 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR               47.77      44.79        
 41 D'Andrea, Grace            9 LBA-MR                 43.00      45.00        
 42 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR                 50.00      45.19        
 43 Novielli, Caitlin         10 TRS-MR                 49.82      46.44        
 44 Jones, Kristen             9 DA-MR                  44.10      46.52        
 45 Arroyo, Victoria           9 Dolphins-MR            45.00      46.68        
 46 Staubi, Emma               9 NDAC-MR                47.74      47.38        
 47 Froehlich, Abby            9 Dolphins-MR            48.07      47.50        
 48 Chigounis, Sophia          9 LBA-MR                 51.31      49.00        
 49 Clark, Emma               10 DA-MR                  48.44      49.52        
 50 Ma, Emily                  9 DA-MR                  48.22      50.47        
 51 Quimby, Annabelle          9 Dolphins-MR            49.93      51.67        
 52 Weiss, McKenna             9 DA-MR                1:05.87      53.56        
 53 Soto, Tricia              10 TRS-MR                 50.66    1:00.35        
 54 Fassbender, Rachel        10 NBS-MR                 55.82    1:04.72        
 55 Mozer, Freja               9 DA-MR                1:05.87    1:10.75        
 -- Rojas, Nicole             10 Dolphins-MR            47.75         NS        
 -- Repke, Emma                9 DA-MR                  49.14         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               1:03.66    1:03.46        
                  30.72     1:03.46 (32.74)                                        
  2 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               1:07.36    1:03.95        
                  31.15     1:03.95 (32.80)                                        
  3 Miller, Elissa            10 WSSC-MR              1:14.44    1:09.42        
                  32.35     1:09.42 (37.07)                                        
  4 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:11.20    1:11.19        
                  34.36     1:11.19 (36.83)                                        
  5 Vitale, Miya               9 NDAC-MR              1:15.50    1:15.01        
                  35.95     1:15.01 (39.06)                                        
  6 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:16.11    1:15.87        
                  35.46     1:15.87 (40.41)                                        
  7 Noakes, Annie             10 NDAC-MR              1:17.04    1:17.42        
                  37.17     1:17.42 (40.25)                                        
  8 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              1:21.31    1:18.10        
                  36.75     1:18.10 (41.35)                                        
  9 Ramon, Amy                10 LBA-MR               1:19.40    1:18.46        
                  36.26     1:18.46 (42.20)                                        
 10 Defonte, Isabella         10 LBA-MR               1:25.12    1:19.24        
                  36.20     1:19.24 (43.04)                                        
 11 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                1:21.14    1:19.37        
                  36.88     1:19.37 (42.49)                                        
 12 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:23.60    1:23.27        
                  36.99     1:23.27 (46.28)                                        
 13 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:24.00    1:24.17        
                  40.19     1:24.17 (43.98)                                        
 14 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:24.65    1:24.75        
                  38.23     1:24.75 (46.52)                                        
 15 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               1:27.16    1:25.73        
                  38.87     1:25.73 (46.86)                                        
 16 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR              1:26.16    1:26.15        
                  39.48     1:26.15 (46.67)                                        
 17 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR               1:27.40    1:26.51        
                  40.78     1:26.51 (45.73)                                        
 18 McQuade, Claire           10 LBA-MR               1:30.74    1:28.97        
                  40.49     1:28.97 (48.48)                                        
 19 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:27.08    1:29.64        
                  41.17     1:29.64 (48.47)                                        
 20 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR             1:28.00    1:30.24        
                  43.32     1:30.24 (46.92)                                        
 21 Wurster, Meghan            9 NBS-MR               1:31.54    1:30.38        
                  43.46     1:30.38 (46.92)                                        
 22 O'Hara, Lily              10 DA-MR                1:37.31    1:36.24        
                  44.74     1:36.24 (51.50)                                        
 23 Dewhurst, Julia           10 Aqua Gems-MR         1:55.68    1:37.63        
                  42.63     1:37.63 (55.00)                                        
 24 Boyle, Julia               9 NBS-MR               1:37.86    1:39.04        
                  46.49     1:39.04 (52.55)                                        
 25 Williams, Grace            9 NBS-MR               1:46.78    1:40.51        
 26 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             1:51.10    1:40.56        
                  45.67     1:40.56 (54.89)                                        
 27 Jones, Kristen             9 DA-MR                1:54.11    1:43.22        
 28 Murray, Gaby               9 RFAC-MR              1:44.46    1:49.70        
                  51.81     1:49.70 (57.89)                                        
 29 Clark, Emma               10 DA-MR                1:55.18    1:52.17        
 30 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:01.99    1:53.95        
 31 Weiss, McKenna             9 DA-MR                2:10.99    2:00.06        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR                 35.00      34.51        
  2 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                36.39      38.05        
  3 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                39.86      40.26        
  4 Defonte, Isabella         10 LBA-MR                 44.95      40.46        
  5 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  40.44      40.82        
  6 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                41.74      41.25        
  7 Yen, Becca                10 RFAC-MR                41.32      42.52        
  8 Sanders, Nina             10 NBS-MR                 44.04      44.00        
  9 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR               47.21      44.72        
 10 Ramon, Amy                10 LBA-MR                 46.81      44.77        
 11 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                46.37      44.87        
 12 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR                 46.87      45.26        
 13 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                47.48      45.53        
 14 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 47.34      46.17        
 15 O'Hara, Lily              10 DA-MR                  51.99      46.90        
 16 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                43.88      48.10        
 17 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               46.00      49.18        
 18 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                46.02      50.36        
 19 Williams, Grace            9 NBS-MR                 52.15      52.39        
 20 Boyle, Julia               9 NBS-MR                 51.44      53.31        
 21 Jones, Kristen             9 DA-MR                  57.44      54.62        
 22 Clark, Emma               10 DA-MR                1:01.15      54.74        
 23 Quimby, Annabelle          9 Dolphins-MR            51.00      54.75        
 24 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR                 55.00      55.35        
 25 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR               56.45      56.03        
 26 Wendling, Sarah            9 Dolphins-MR            49.00      58.11        
 27 Repke, Emma                9 DA-MR                1:00.58      59.31        
 28 Ma, Emily                  9 DA-MR                  58.78      59.49        
 29 Arroyo, Victoria           9 Dolphins-MR            52.00      59.57        
 30 Wendling, Cece             9 Dolphins-MR            47.00      59.62        
 31 Weiss, McKenna             9 DA-MR                1:11.11    1:04.58        
 -- Dewhurst, Julia           10 Aqua Gems-MR           53.20         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mozer, Freja               9 DA-MR                1:10.99         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               1:13.44    1:13.46        
                  35.80     1:13.46 (37.66)                                        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:18.73    1:16.93        
                  37.97     1:16.93 (38.96)                                        
  3 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR               1:25.55    1:24.01        
                  40.63     1:24.01 (43.38)                                        
  4 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR              1:33.58    1:24.16        
  5 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:26.91    1:24.54        
                  42.25     1:24.54 (42.29)                                        
  6 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              1:31.09    1:31.31        
                  43.89     1:31.31 (47.42)                                        
  7 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:30.01    1:31.61        
  8 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:37.61    1:31.82        
                  43.57     1:31.82 (48.25)                                        
  9 Wurster, Meghan            9 NBS-MR               1:39.35    1:31.83        
                  45.23     1:31.83 (46.60)                                        
 10 Ball, Parker               9 RFAC-MR              1:37.13    1:33.86        
                  45.32     1:33.86 (48.54)                                        
 11 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:34.04    1:37.24        
                  47.81     1:37.24 (49.43)                                        
 12 Palamaro, Isabella         9 UNTRS-MR             1:37.45    1:37.52        
                  48.11     1:37.52 (49.41)                                        
 13 Ramon, Amy                10 LBA-MR               1:37.16    1:40.71        
                  49.95     1:40.71 (50.76)                                        
 14 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:43.20    1:42.75        
                  49.11     1:42.75 (53.64)                                        
 15 Murray, Gaby               9 RFAC-MR              2:07.95    1:47.77        
                  50.97     1:47.77 (56.80)                                        
 16 Sciano, Amanda             9 LBA-MR               2:13.44    1:52.48        
                  52.04   1:52.48 (1:00.44)                                        
 17 Williams, Grace            9 NBS-MR               1:51.62    1:53.30        
                  54.25     1:53.30 (59.05)                                        
 18 Boyle, Julia               9 NBS-MR               1:51.88    1:56.72        
                  53.98   1:56.72 (1:02.74)                                        
 19 Clark, Emma               10 DA-MR                2:03.47    2:02.05        
                  56.74   2:02.05 (1:05.31)                                        
 20 Jones, Kristen             9 DA-MR                2:18.01    2:07.11        
                1:01.38   2:07.11 (1:05.73)                                        
 21 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:10.99    2:09.81        
                1:02.61   2:09.81 (1:07.20)                                        
 -- McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             2:07.71         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:00.47        DQ (1:04.71)                                        
 -- Defonte, Isabella         10 LBA-MR               1:39.53         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.12          DQ (45.74)                                        
 -- Froehlich, Abby            9 Dolphins-MR          1:48.00         DQ        
      Not on back off wall
 -- Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR               1:41.27         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.75          DQ (51.32)                                        
 -- Repke, Emma                9 DA-MR                2:04.20         NS        
 -- Risal, Amani              10 Dolphins-MR          1:48.00         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine       10 LBA-MR                 41.25      37.37        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR                 42.03      39.22        
  3 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                45.35      44.72        
  4 Yen, Becca                10 RFAC-MR                45.30      44.73        
  5 Freedhand, Malia          10 LBA-MR                 48.53      44.83        
  6 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR                45.23      45.25        
  7 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR                 45.69      45.52        
  8 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                46.06      45.74        
  9 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                48.99      46.29        
 10 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                47.29      46.48        
 11 Trevena, Olivia           10 NDAC-MR              1:06.11      47.63        
 12 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                49.91      47.85        
 13 Ball, Parker               9 RFAC-MR                51.78      47.86        
 14 Noakes, Annie             10 NDAC-MR                49.51      49.41        
 15 Suneja, Shreya            10 TRS-MR                 57.84      49.85        
 16 McQuade, Claire           10 LBA-MR                 51.96      50.92        
 17 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  51.36      51.19        
 18 Kantaros, Eve             10 NDAC-MR                48.11      51.48        
 19 Palmer, Kathryn           10 WSSC-MR                46.54      51.87        
 20 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               1:00.00      52.07        
 21 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR                 54.90      52.52        
 22 Novielli, Caitlin         10 TRS-MR                 53.66      53.22        
 23 Brown, Olivia              9 WSSC-MR                56.03      53.30        
 24 Ruffino, Catherine        10 TRS-MR               1:04.90      53.41        
 25 Numssen, Ilana            10 NDAC-MR                58.88      53.54        
 26 Boyle, Julia               9 NBS-MR                 57.08      55.12        
 27 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                56.12      55.61        
 28 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:03.62      56.51        
 29 Ma, Emily                  9 DA-MR                1:08.46      57.14        
 30 D'Andrea, Grace            9 LBA-MR               1:03.82      57.94        
 31 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               54.00      58.22        
 32 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 56.91      58.23        
 33 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:00.74      58.26        
 34 Murray, Gaby               9 RFAC-MR              1:02.03    1:00.33        
 35 Sciano, Amanda             9 LBA-MR               1:24.53    1:00.71        
 36 Quimby, Annabelle          9 Dolphins-MR            58.00    1:01.55        
 37 Williams, Grace            9 NBS-MR                 59.53    1:02.24        
 38 Wilson, Corinne            9 WSSC-MR                52.84    1:02.63        
 39 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             1:02.61    1:02.97        
 40 Chigounis, Sophia          9 LBA-MR               1:39.97    1:04.01        
 -- Froehlich, Abby            9 Dolphins-MR            56.00         DQ        
      One hand touch
 -- Fassbender, Rachel        10 NBS-MR               1:16.55         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fischer, Sam               9 Dolphins-MR            47.50         DQ        
      One hand touch
 -- Soto, Tricia              10 TRS-MR               1:10.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Weiss, McKenna             9 DA-MR                1:31.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Risal, Amani              10 Dolphins-MR            56.00         NS        
 -- Repke, Emma                9 DA-MR                1:10.08         NS        
 -- Staubi, Emma               9 NDAC-MR              1:09.36         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               1:26.83    1:23.05        
                  38.66     1:23.05 (44.39)                                        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:32.63    1:25.20        
                  40.03     1:25.20 (45.17)                                        
  3 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:32.38    1:35.48        
                  45.88     1:35.48 (49.60)                                        
  4 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               1:50.31    1:41.54        
                  47.04     1:41.54 (54.50)                                        
  5 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR              1:43.68    1:43.08        
                  48.25     1:43.08 (54.83)                                        
  6 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:41.37    1:49.69        
                  49.32   1:49.69 (1:00.37)                                        
  7 McQuade, Claire           10 LBA-MR               2:20.00    1:50.82        
                  52.14     1:50.82 (58.68)                                        
  8 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               2:15.00    1:58.62        
                  56.53   1:58.62 (1:02.09)                                        
  9 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:57.27    1:59.29        
                  56.60   1:59.29 (1:02.69)                                        
 10 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:00.58    2:00.10        
                  57.27   2:00.10 (1:02.83)                                        
 11 Wurster, Meghan            9 NBS-MR               2:04.93    2:02.32        
                  57.90   2:02.32 (1:04.42)                                        
 12 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR             1:56.00    2:05.57        
                1:00.83   2:05.57 (1:04.74)                                        
 13 Sanders, Nina             10 NBS-MR               2:16.59    2:09.58        
                  59.84   2:09.58 (1:09.74)                                        
 14 Williams, Grace            9 NBS-MR               2:17.74    2:10.06        
                1:02.01   2:10.06 (1:08.05)                                        
 15 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                   NT    2:14.43        
                1:04.11   2:14.43 (1:10.32)                                        
 16 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             2:18.26    2:18.97        
                1:04.12   2:18.97 (1:14.85)                                        
 17 Repke, Emma                9 DA-MR                2:51.99    2:34.65        
 -- Noakes, Annie             10 NDAC-MR              1:49.86         DQ        
      One hand touch
                  50.29        DQ (1:01.04)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa            10 WSSC-MR                37.42      35.62        
  2 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                37.86      37.96        
  3 Sanders, Nina             10 NBS-MR                 42.94      40.12        
  4 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                39.46      40.33        
  5 Yen, Becca                10 RFAC-MR                41.16      41.14        
  6 Defonte, Isabella         10 LBA-MR                 48.72      41.74        
  7 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                40.45      41.78        
  8 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                42.22      41.87        
  9 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  46.74      43.12        
  9 Noakes, Annie             10 NDAC-MR                42.04      43.12        
 11 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR                 41.32      44.11        
 12 Ball, Parker               9 RFAC-MR                42.97      44.61        
 13 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR               48.71      45.19        
 14 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                54.55      45.81        
 15 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               48.00      46.96        
 16 McQuade, Claire           10 LBA-MR                 48.72      47.22        
 17 Palmer, Kathryn           10 WSSC-MR                51.66      48.83        
 18 Brown, Olivia              9 WSSC-MR                50.69      49.00        
 19 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 51.96      49.56        
 20 Numssen, Ilana            10 NDAC-MR                59.11      49.68        
 21 Ramon, Amy                10 LBA-MR                 46.12      49.71        
 22 Trevena, Olivia           10 NDAC-MR              1:05.11      49.85        
 23 Suneja, Shreya            10 TRS-MR                 49.19      49.98        
 24 Freedhand, Malia          10 LBA-MR                 49.00      50.23        
 25 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                46.85      50.25        
 26 Fischer, Sam               9 Dolphins-MR            52.00      56.04        
 27 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               1:00.00      56.16        
 28 Wilson, Corinne            9 WSSC-MR                48.84      56.91        
 29 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             1:08.19      57.50        
 30 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                   NT      58.31        
 31 Ruffino, Catherine        10 TRS-MR                 52.66      58.48        
 32 D'Andrea, Grace            9 LBA-MR                 50.00      58.92        
 33 Novielli, Caitlin         10 TRS-MR                 49.66    1:01.34        
 34 Williams, Grace            9 NBS-MR               1:02.37    1:01.68        
 35 Jones, Kristen             9 DA-MR                1:02.31    1:05.30        
 36 Chigounis, Sophia          9 LBA-MR               1:15.00    1:10.72        
 -- Stanford, Catherine       10 LBA-MR                 34.11         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Kantaros, Eve             10 NDAC-MR                45.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Palamaro, Isabella         9 UNTRS-MR               48.66         DQ        
      Alternating Kick
 -- Soto, Tricia              10 TRS-MR               1:08.66         DQ        
      One hand touch
 -- Rojas, Nicole             10 Dolphins-MR          1:08.88         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               1:23.88    1:15.45        
                  35.46     1:15.45 (39.99)                                        
  2 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:32.03    1:27.33        
                  41.14     1:27.33 (46.19)                                        
  3 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:50.31    1:36.08        
                  46.63     1:36.08 (49.45)                                        
  4 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                   NT    1:36.50        
                  44.82     1:36.50 (51.68)                                        
  5 Defonte, Isabella         10 LBA-MR               1:55.00    1:51.24        
                  43.98   1:51.24 (1:07.26)                                        
 -- Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  52.98        DQ (1:01.75)                                        
 -- Jones, Kristen             9 DA-MR                2:25.99         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:17.63        DQ (1:28.45)                                        
 -- Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                  51.98        DQ (1:01.57)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               1:18.39    1:16.82        
                  36.25     1:16.82 (40.57)                                        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:26.50    1:18.91        
                  38.67     1:18.91 (40.24)                                        
  3 Miller, Elissa            10 WSSC-MR              1:24.19    1:20.69        
                  38.28     1:20.69 (42.41)                                        
  4 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:30.03    1:26.43        
                  41.05     1:26.43 (45.38)                                        
  5 Vitale, Miya               9 NDAC-MR              1:28.22    1:27.57        
  6 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:35.24    1:28.71        
                  42.58     1:28.71 (46.13)                                        
  7 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                1:36.65    1:32.23        
                  42.19     1:32.23 (50.04)                                        
  8 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              1:32.24    1:33.43        
                  44.20     1:33.43 (49.23)                                        
  9 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               1:45.00    1:33.58        
                  44.67     1:33.58 (48.91)                                        
 10 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR              1:39.97    1:34.34        
                  45.63     1:34.34 (48.71)                                        
 11 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR              1:41.40    1:35.59        
                  46.88     1:35.59 (48.71)                                        
 12 Ramon, Amy                10 LBA-MR               1:39.63    1:35.79        
                  45.67     1:35.79 (50.12)                                        
 13 McQuade, Claire           10 LBA-MR               1:55.89    1:35.90        
                  45.76     1:35.90 (50.14)                                        
 14 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:52.65    1:36.71        
                  40.99     1:36.71 (55.72)                                        
 15 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:35.28    1:40.54        
                  45.97     1:40.54 (54.57)                                        
 16 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:58.23    1:43.34        
                  47.89     1:43.34 (55.45)                                        
 17 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:46.81    1:46.63        
                  47.21     1:46.63 (59.42)                                        
 18 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR             1:38.00    1:46.69        
 19 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               2:30.00    1:51.38        
                  59.11     1:51.38 (52.27)                                        
 20 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             2:12.11    1:53.14        
                  55.20     1:53.14 (57.94)                                        
 21 Williams, Grace            9 NBS-MR               2:01.34    1:54.83        
                  56.14     1:54.83 (58.69)                                        
 22 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                   NT    1:59.05        
                  56.48   1:59.05 (1:02.57)                                        
 23 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:30.91    2:06.89        
                1:04.98   2:06.89 (1:01.91)                                        
 24 Repke, Emma                9 DA-MR                2:35.99    2:24.02        
                1:08.64   2:24.02 (1:15.38)                                        
 25 Clark, Emma               10 DA-MR                2:10.99    2:27.19        
                1:00.93   2:27.19 (1:26.26)                                        
 -- Wurster, Meghan            9 NBS-MR               1:47.04         DQ        
      One hand touch - fly
                  50.63          DQ (52.81)                                        
 -- Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR               2:05.88         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.05          DQ (53.93)                                        
 -- O'Hara, Lily              10 DA-MR                1:45.99         DQ        
      Scissors kick - fly
                  52.05          DQ (52.52)                                        
 -- Noakes, Annie             10 NDAC-MR              1:34.85         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.23          DQ (48.23)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:20.00    2:06.64        
     1) Stanford, Catherine 10          2) Maher, Mary Kate 10            
     3) Ramon, Amy 10                   4) Skarren, Kaley 10              
                  29.69     1:01.58 (31.89)     1:36.28 (34.70)     2:06.64 (30.36)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:20.01    2:21.11        
     1) Jackson, EllaBlue 10            2) Doran, Jordyn 9                
     3) Yen, Becca 10                   4) Cohen, Emily 10                
                  37.85     1:12.51 (34.66)     1:47.44 (34.93)     2:21.11 (33.67)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:28.11    2:27.18        
     1) Noakes, Annie 10                2) Kocik, Jacqueline 10           
     3) Storrs, Mackenzie 10            4) Vitale, Miya 9                 
                  35.01     1:13.46 (38.45)     1:52.76 (39.30)     2:27.18 (34.42)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:45.00    2:31.33        
     1) Defonte, Isabella 10            2) Gaudet, Isabelle 9             
     3) Freedhand, Malia 10             4) McQuade, Claire 10             
                  36.94     1:17.68 (40.74)     1:52.66 (34.98)     2:31.33 (38.67)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:24.85    2:21.75        
     1) Skarren, Kaley 10               2) Maher, Mary Kate 10            
     3) Stanford, Catherine 10          4) Ramon, Amy 10                  
                  35.49     1:15.31 (39.82)     1:48.41 (33.10)     2:21.75 (33.34)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:39.69    2:40.79        
     1) Yen, Becca 10                   2) Cohen, Emily 10                
     3) Nunez, Gabby 10                 4) Ball, Parker 9                 
                  40.90     1:24.33 (43.43)     2:03.55 (39.22)     2:40.79 (37.24)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:23.11    2:43.22        
     1) Storrs, Mackenzie 10            2) Amaro, Isabella 10             
     3) Kocik, Jacqueline 10            4) Vitale, Miya 9                 
                  45.75     1:31.21 (45.46)     2:10.43 (39.22)     2:43.22 (32.79)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:55.00    3:01.16        
     1) D'Andrea, Grace 9               2) Freedhand, Malia 10            
     3) Defonte, Isabella 10            4) McQuade, Claire 10             
                  55.39     1:41.88 (46.49)     2:23.93 (42.05)     3:01.16 (37.23)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:33.25    3:03.15        
     1) Brown, Olivia 9                 2) Miller, Elissa 10              
     3) Palmer, Kathryn 10              4) Wilson, Corinne 9              
                  48.77     1:32.33 (43.56)     2:18.43 (46.10)     3:03.15 (44.72)
  6 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:46.66    3:32.40        
     1) Ruffino, Catherine 10           2) Soto, Tricia 10                
     3) Suneja, Shreya 10               4) Novielli, Caitlin 10           
                                1:25.18 ( )     2:04.09 (38.91)   3:32.40 (1:28.31)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               2:15.76    2:17.83        
                  30.28     1:05.03 (34.75)     1:41.71 (36.68)     2:17.83 (36.12)
  2 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               2:27.32    2:18.99        
                  31.56     1:06.48 (34.92)     1:42.88 (36.40)     2:18.99 (36.11)
  3 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR               2:47.99    2:40.18        
                  36.67     1:17.48 (40.81)     2:00.79 (43.31)     2:40.18 (39.39)
  4 Yen, Becca                10 RFAC-MR              3:19.02    2:48.14        
                  37.91     1:21.09 (43.18)     2:05.27 (44.18)     2:48.14 (42.87)
  5 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              2:58.13    2:48.45        
                  36.35     1:18.41 (42.06)     2:03.32 (44.91)     2:48.45 (45.13)
  6 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              2:59.70    2:49.17        
                  38.23     1:21.83 (43.60)     2:06.90 (45.07)     2:49.17 (42.27)
  7 Noakes, Annie             10 NDAC-MR              3:12.11    2:51.10        
                  39.12     1:22.18 (43.06)   2:51.10 (1:28.92)                    
  8 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                2:57.34    2:54.78        
                  39.37     1:24.72 (45.35)     2:12.50 (47.78)     2:54.78 (42.28)
  9 Ball, Parker               9 RFAC-MR              3:42.05    2:58.03        
                  39.46     1:25.13 (45.67)     2:12.97 (47.84)     2:58.03 (45.06)
 10 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                   NT    2:59.74        
                  40.86     1:27.73 (46.87)     2:14.70 (46.97)     2:59.74 (45.04)
 11 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               3:30.00    3:14.26        
                  42.04     1:31.51 (49.47)     2:23.77 (52.26)     3:14.26 (50.49)
 12 Quezada, Julia             8 RFAC-MR              4:05.57    3:21.46        
                  41.99     1:33.74 (51.75)   3:21.46 (1:47.72)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               11 RFAC-MR                27.26      27.43        
  2 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR                27.53      27.64        
  3 Harrington, Brooke        12 LBA-MR                 27.69      28.30        
  3 Levin, Emma               12 LBA-MR                 28.01      28.30        
  5 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 28.47      28.46        
  6 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR                28.64      29.00        
  7 Chase, Samantha           12 LBA-MR                 28.39      29.14        
  8 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR                 28.72      29.25        
  9 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR                30.54      29.39        
 10 Lyman, Emily              12 NDAC-MR                28.73      29.53        
 11 Bacigal, Paige            11 NBS-MR                 28.87      29.72        
 12 Vitale, Serafina          11 LBA-MR                 30.44      29.77        
 13 German, Ashley            12 NBS-MR                 29.80      30.33        
 14 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR             31.26      30.37        
 15 Bunch, Jillian            12 NBS-MR                 29.85      30.56        
 16 Vela, Allie               12 NBS-MR                 32.62      30.57        
 17 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR                 31.34      30.94        
 18 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                31.77      31.46        
 19 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             31.85      31.58        
 20 Wilson, Kaitlyn           12 WSSC-MR                33.59      31.91        
 21 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR                32.09      32.01        
 22 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                31.28      32.24        
 23 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR                 35.47      32.35        
 24 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR                 35.00      32.37        
 25 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR                 34.82      32.38        
 26 Marrone, Samantha         11 WSSC-MR                34.05      32.79        
 27 Rouse, Ceanna             11 Dolphins-MR            33.06      32.94        
 28 Ehret, Jessica            11 LBA-MR                 36.04      33.17        
 29 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR                 37.22      33.32        
 30 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                33.44      33.38        
 31 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR                33.97      33.53        
 32 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR               33.96      33.60        
 33 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 35.11      33.65        
 34 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR                37.50      33.83        
 35 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR                33.73      33.89        
 36 Peratikos, Heidi          11 Dolphins-MR            38.01      34.07        
 37 Dwyer, Catie              11 WSSC-MR                36.14      34.81        
 38 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR            37.23      34.88        
 39 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            37.33      34.91        
 40 Zararis, Alex             12 TRS-MR                 37.14      34.96        
 41 Taggart, Emily            11 NBS-MR                 35.36      35.38        
 42 Tessler, Maya             12 Dolphins-MR            35.17      35.56        
 43 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             38.48      36.34        
 44 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR            37.38      36.35        
 45 Mangelsdorf, Laurel       11 Dolphins-MR            37.88      36.51        
 46 Kaiser, Holley            12 NDAC-MR                34.65      37.09        
 47 Lopez, Iliana             11 NBS-MR                 38.87      37.82        
 48 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR                 38.01      38.18        
 49 Tessler, Hayley           12 Dolphins-MR            37.42      38.27        
 50 Hamann, Heather           11 TRS-MR                 51.48      38.80        
 51 Fixler, Sarah             12 NDAC-MR                40.24      39.56        
 52 Perez, Kate               11 NBS-MR                 44.61      42.36        
 53 Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR                 43.33      44.45        
 -- Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR                 38.44         NS        
 -- Abouezzi, Alexandra       12 Dolphins-MR            36.84         NS        
 -- Dekert, Violetta          11 Dolphins-MR            36.93         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:00.60      59.93        
                  29.06       59.93 (30.87)                                        
  2 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:01.19    1:00.35        
                  29.21     1:00.35 (31.14)                                        
  3 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               1:00.61    1:00.69        
                  29.81     1:00.69 (30.88)                                        
  4 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:02.05    1:01.42        
                  29.94     1:01.42 (31.48)                                        
  5 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:03.05    1:02.27        
                  30.13     1:02.27 (32.14)                                        
  6 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:03.07    1:03.05        
                  30.49     1:03.05 (32.56)                                        
  7 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:01.95    1:03.33        
                  30.08     1:03.33 (33.25)                                        
  8 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:02.69    1:03.71        
                  30.67     1:03.71 (33.04)                                        
  9 Burns, Julia              12 LBA-MR               1:07.52    1:05.29        
                  31.84     1:05.29 (33.45)                                        
 10 Vitale, Serafina          11 LBA-MR               1:08.07    1:05.49        
                  31.28     1:05.49 (34.21)                                        
 11 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:03.62    1:05.60        
                  31.50     1:05.60 (34.10)                                        
 12 Nikolski, Mary T          12 Dolphins-MR          1:10.81    1:05.71        
                  32.27     1:05.71 (33.44)                                        
 13 German, Ashley            12 NBS-MR               1:05.70    1:06.05        
                  31.58     1:06.05 (34.47)                                        
 14 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              1:05.14    1:06.06        
                  31.55     1:06.06 (34.51)                                        
 15 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               1:08.63    1:06.93        
                  32.09     1:06.93 (34.84)                                        
 16 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:08.69    1:07.40        
                  32.52     1:07.40 (34.88)                                        
 17 Bunch, Jillian            12 NBS-MR               1:05.59    1:07.63        
                  32.57     1:07.63 (35.06)                                        
 18 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:10.44    1:08.50        
                  33.39     1:08.50 (35.11)                                        
 19 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              1:09.39    1:09.23        
                  33.25     1:09.23 (35.98)                                        
 20 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:12.31    1:09.48        
                  33.02     1:09.48 (36.46)                                        
 21 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:09.99    1:09.53        
                  33.16     1:09.53 (36.37)                                        
 22 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               1:15.39    1:09.64        
                  33.48     1:09.64 (36.16)                                        
 23 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              1:10.70    1:10.00        
                  33.43     1:10.00 (36.57)                                        
 23 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:11.27    1:10.00        
                  33.42     1:10.00 (36.58)                                        
 25 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR              1:12.16    1:10.44        
                  33.23     1:10.44 (37.21)                                        
 26 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR               1:13.37    1:11.33        
                  33.98     1:11.33 (37.35)                                        
 27 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR               1:19.21    1:11.51        
                  34.89     1:11.51 (36.62)                                        
 28 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:14.72    1:13.44        
                  34.11     1:13.44 (39.33)                                        
 29 Michaelides, Mia          12 NDAC-MR              1:12.02    1:14.66        
                  35.46     1:14.66 (39.20)                                        
 30 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR              1:13.48    1:15.71        
                  34.99     1:15.71 (40.72)                                        
 31 Harkins, Hannah           11 LBA-MR               1:18.65    1:16.71        
                  35.97     1:16.71 (40.74)                                        
 32 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               1:17.18    1:16.97        
                  35.82     1:16.97 (41.15)                                        
 33 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR               1:25.00    1:17.03        
                  35.30     1:17.03 (41.73)                                        
 34 Ehret, Jessica            11 LBA-MR               1:19.00    1:18.24        
                  37.69     1:18.24 (40.55)                                        
 35 Taggart, Emily            11 NBS-MR               1:19.51    1:18.26        
                  37.54     1:18.26 (40.72)                                        
 36 Payman, Maya              11 Dolphins-MR          1:21.73    1:19.16        
 37 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR              1:25.13    1:20.78        
                  38.54     1:20.78 (42.24)                                        
 38 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:16.25    1:21.89        
                  38.19     1:21.89 (43.70)                                        
 39 Tessler, Maya             12 Dolphins-MR          1:22.18    1:24.10        
                  40.09     1:24.10 (44.01)                                        
 40 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               1:33.22    1:25.00        
                  38.32     1:25.00 (46.68)                                        
 41 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR               1:25.38    1:25.10        
                  40.34     1:25.10 (44.76)                                        
 42 Lopez, Iliana             11 NBS-MR               1:27.00    1:30.23        
                  41.57     1:30.23 (48.66)                                        
 43 Perez, Kate               11 NBS-MR               1:39.45    1:37.93        
                  46.69     1:37.93 (51.24)                                        
 44 Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR               1:40.56    1:40.83        
                  45.14     1:40.83 (55.69)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              2:05.01    2:05.07        
                  29.28     1:01.47 (32.19)     1:33.75 (32.28)     2:05.07 (31.32)
  2 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               2:10.55    2:09.98        
                  30.49     1:04.17 (33.68)     1:36.97 (32.80)     2:09.98 (33.01)
  3 Tang, Emily               11 RFAC-MR              2:17.12    2:12.94        
                  30.00     1:03.29 (33.29)     1:38.41 (35.12)     2:12.94 (34.53)
  4 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               2:20.57    2:14.69        
                  30.41     1:04.12 (33.71)     1:39.60 (35.48)     2:14.69 (35.09)
  5 German, Ashley            12 NBS-MR               2:30.50    2:19.36        
                  32.36     1:08.89 (36.53)     1:45.35 (36.46)     2:19.36 (34.01)
  6 Burns, Julia              12 LBA-MR               2:32.96    2:24.30        
                  32.08     1:10.11 (38.03)     1:47.51 (37.40)     2:24.30 (36.79)
  7 Makebish, Ani             12 NDAC-MR              2:25.09    2:25.31        
                  31.98     1:08.22 (36.24)     1:46.53 (38.31)     2:25.31 (38.78)
  8 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              2:28.44    2:25.57        
                  32.38     1:09.40 (37.02)     1:47.12 (37.72)     2:25.57 (38.45)
  9 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               2:36.69    2:26.45        
                  32.25     1:09.39 (37.14)     1:48.09 (38.70)     2:26.45 (38.36)
 10 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               2:31.48    2:28.09        
                  33.22     1:11.31 (38.09)     1:50.79 (39.48)     2:28.09 (37.30)
 11 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              2:48.19    2:28.11        
                  33.46     1:11.07 (37.61)     1:49.58 (38.51)     2:28.11 (38.53)
 12 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              2:37.44    2:29.38        
                  33.37     1:11.14 (37.77)     1:51.19 (40.05)     2:29.38 (38.19)
 13 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              2:30.91    2:30.20        
                  32.29     1:09.00 (36.71)     1:44.83 (35.83)     2:30.20 (45.37)
 14 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               2:44.05    2:32.47        
                  36.21     1:15.34 (39.13)     1:55.05 (39.71)     2:32.47 (37.42)
 15 Colon, Samantha           11 TRS-MR               2:47.88    2:36.01        
                  34.95     1:14.77 (39.82)     1:55.98 (41.21)     2:36.01 (40.03)
 16 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR             2:48.66    2:40.57        
                  37.37     1:18.57 (41.20)     2:00.44 (41.87)     2:40.57 (40.13)
 17 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               3:06.43    2:47.43        
                  37.52     1:19.60 (42.08)     2:03.13 (43.53)     2:47.43 (44.30)
 18 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               2:46.46    2:50.32        
                  38.60     1:21.91 (43.31)     2:07.11 (45.20)     2:50.32 (43.21)
 19 Siegel, Carly             12 LBA-MR               2:41.07    2:52.32        
                  38.58     1:21.73 (43.15)     2:07.71 (45.98)     2:52.32 (44.61)
 20 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR          3:23.18    3:01.74        
                  38.75     1:23.49 (44.74)     2:13.20 (49.71)     3:01.74 (48.54)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 31.71      31.96        
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR                32.69      33.07        
  3 Tang, Emily               11 RFAC-MR                33.36      34.55        
  4 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                35.22      34.86        
  5 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR             36.87      35.88        
  6 Bunch, Jillian            12 NBS-MR                 37.12      36.48        
  7 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR               41.96      37.27        
  8 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                36.93      37.69        
  9 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR                39.08      37.72        
 10 Lyman, Emily              12 NDAC-MR                35.05      37.85        
 11 Cavotti, Emily            12 NDAC-MR                38.65      37.98        
 12 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             38.54      38.34        
 13 Eckhardt, Maddie          12 Dolphins-MR            39.24      38.63        
 14 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR                 40.82      38.82        
 15 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 44.61      38.90        
 16 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                39.38      39.14        
 17 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR                42.33      39.58        
 18 Rouse, Ceanna             11 Dolphins-MR            41.75      41.49        
 19 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR                 40.04      41.76        
 20 Marrone, Samantha         11 WSSC-MR                42.82      42.06        
 21 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 40.72      42.09        
 22 Taggart, Emily            11 NBS-MR                 45.03      42.36        
 23 Ehret, Jessica            11 LBA-MR                 47.34      42.46        
 24 Peratikos, Heidi          11 Dolphins-MR            46.85      42.77        
 25 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR                 46.50      43.08        
 26 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            43.30      43.36        
 27 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR            42.38      43.94        
 28 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             44.55      44.01        
 29 Lopez, Iliana             11 NBS-MR                 50.09      44.64        
 30 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR            46.61      44.81        
 31 Mangelsdorf, Laurel       11 Dolphins-MR            46.55      47.08        
 32 Kaiser, Holley            12 NDAC-MR                49.44      48.42        
 33 Perez, Kate               11 NBS-MR                 56.53      51.74        
 34 Dekert, Violetta          11 Dolphins-MR            44.90      51.76        
 -- Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR                 55.76         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Wilson, Kaitlyn           12 WSSC-MR                37.27        XDQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- de Cordova, Claire        11 Dolphins-MR            46.50         NS        
 -- Abouezzi, Alexandra       12 Dolphins-MR            46.96         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:07.47    1:07.78        
                  33.22     1:07.78 (34.56)                                        
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:10.58    1:09.55        
                  34.14     1:09.55 (35.41)                                        
  3 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:12.50    1:10.97        
                  34.78     1:10.97 (36.19)                                        
  4 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:15.00    1:13.08        
                  35.96     1:13.08 (37.12)                                        
  5 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:12.30    1:13.43        
                  35.43     1:13.43 (38.00)                                        
  6 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:19.65    1:13.45        
                  35.70     1:13.45 (37.75)                                        
  7 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:15.25    1:13.77        
                  36.01     1:13.77 (37.76)                                        
  8 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:14.68    1:14.04        
                  36.31     1:14.04 (37.73)                                        
  9 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:12.27    1:14.51        
                  36.28     1:14.51 (38.23)                                        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:16.35    1:17.28        
                  37.73     1:17.28 (39.55)                                        
 11 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:19.48    1:18.29        
                  38.74     1:18.29 (39.55)                                        
 12 Burns, Julia              12 LBA-MR               1:20.27    1:18.37        
                  38.68     1:18.37 (39.69)                                        
 13 German, Ashley            12 NBS-MR               1:18.28    1:18.65        
                  38.18     1:18.65 (40.47)                                        
 14 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:22.04    1:19.29        
                  38.86     1:19.29 (40.43)                                        
 15 Michaelides, Mia          12 NDAC-MR              1:15.23    1:19.59        
                  39.11     1:19.59 (40.48)                                        
 16 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               1:26.54    1:20.47        
                  39.72     1:20.47 (40.75)                                        
 17 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              1:20.48    1:20.54        
                  39.43     1:20.54 (41.11)                                        
 17 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:20.53    1:20.54        
                  39.67     1:20.54 (40.87)                                        
 19 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:21.65    1:20.73        
                  39.94     1:20.73 (40.79)                                        
 20 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              1:20.46    1:21.81        
                  39.89     1:21.81 (41.92)                                        
 21 Traut, Erin               12 Dolphins-MR          1:24.78    1:23.03        
                  40.23     1:23.03 (42.80)                                        
 22 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR              1:23.54    1:23.85        
 23 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR               1:28.09    1:24.29        
                  41.59     1:24.29 (42.70)                                        
 24 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               1:25.44    1:25.07        
                  40.59     1:25.07 (44.48)                                        
 25 Bunch, Jillian            12 NBS-MR               1:20.95    1:25.52        
                  41.49     1:25.52 (44.03)                                        
 26 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:25.69    1:26.17        
                  41.19     1:26.17 (44.98)                                        
 27 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:24.60    1:31.16        
 28 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:38.44    1:31.71        
                  46.20     1:31.71 (45.51)                                        
 29 Ehret, Jessica            11 LBA-MR               1:41.86    1:34.30        
                  45.11     1:34.30 (49.19)                                        
 30 Taggart, Emily            11 NBS-MR               1:36.85    1:34.74        
                  47.01     1:34.74 (47.73)                                        
 31 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               2:20.00    1:37.32        
                  44.52     1:37.32 (52.80)                                        
 32 Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR               2:18.27    1:57.94        
                  55.56   1:57.94 (1:02.38)                                        
 -- Lopez, Iliana             11 NBS-MR               2:19.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.07          DQ (52.39)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR                32.93      34.86        
  2 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR           37.51      35.41        
  3 Burns, Julia              12 LBA-MR                 39.05      36.92        
  4 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 37.94      37.03        
  5 Nikolski, Mary T          12 Dolphins-MR            40.56      38.73        
  6 Vitale, Serafina          11 LBA-MR                 43.27      38.79        
  7 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR                 40.72      39.06        
  8 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR                44.07      39.48        
  9 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                40.64      39.75        
 10 McDonnell, Emily          11 LBA-MR                 39.41      39.77        
 11 Zoeller, Kate             12 Dolphins-MR            40.81      39.97        
 12 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR                43.11      40.66        
 13 Bacigal, Paige            11 NBS-MR                 39.98      40.69        
 14 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                41.08      40.91        
 15 Tang, Emily               11 RFAC-MR                42.45      41.47        
 16 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                41.46      42.47        
 17 Harkins, Hannah           11 LBA-MR                 52.21      42.61        
 18 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR                 55.00      42.96        
 19 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                44.35      43.03        
 20 German, Ashley            12 NBS-MR                 42.05      43.54        
 21 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR                 44.88      43.69        
 22 Vela, Allie               12 NBS-MR                 45.43      44.01        
 23 Tessler, Hayley           12 Dolphins-MR            42.99      44.28        
 24 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             47.66      44.32        
 25 Traut, Erin               12 Dolphins-MR            45.46      44.41        
 26 Ehret, Jessica            11 LBA-MR                 47.80      44.67        
 27 Bunch, Jillian            12 NBS-MR                 45.43      44.82        
 28 Payman, Maya              11 Dolphins-MR            50.11      45.30        
 29 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            47.62      45.68        
 30 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 46.21      46.36        
 31 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 46.70      46.68        
 32 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               1:00.00      48.59        
 33 Siegel, Carly             12 LBA-MR                 48.00      49.02        
 34 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR                52.32      50.15        
 35 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             50.19      50.46        
 36 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR                 55.08      51.05        
 37 Lopez, Iliana             11 NBS-MR                 58.87      54.43        
 38 Taggart, Emily            11 NBS-MR               1:05.38      54.64        
 -- Lyman, Emily              12 NDAC-MR                43.87         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Perez, Kate               11 NBS-MR                 54.31         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:11.81    1:15.22        
                  35.94     1:15.22 (39.28)                                        
  2 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              1:13.66    1:16.07        
                  36.50     1:16.07 (39.57)                                        
  3 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:22.81    1:16.80        
                  36.29     1:16.80 (40.51)                                        
  4 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:22.08    1:21.97        
                  39.56     1:21.97 (42.41)                                        
  5 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:23.09    1:22.24        
                  38.80     1:22.24 (43.44)                                        
  6 Vitale, Serafina          11 LBA-MR               1:33.38    1:23.23        
                  37.93     1:23.23 (45.30)                                        
  7 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:27.65    1:24.00        
                  40.52     1:24.00 (43.48)                                        
  8 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               1:29.96    1:24.44        
                  40.14     1:24.44 (44.30)                                        
  9 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:27.39    1:25.17        
                  40.66     1:25.17 (44.51)                                        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:25.33    1:25.90        
                  40.68     1:25.90 (45.22)                                        
 11 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:26.43    1:26.00        
                  41.19     1:26.00 (44.81)                                        
 12 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR              1:27.74    1:27.29        
                  41.35     1:27.29 (45.94)                                        
 13 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR              1:29.36    1:29.28        
                  41.17     1:29.28 (48.11)                                        
 14 German, Ashley            12 NBS-MR               1:37.01    1:30.64        
                  43.15     1:30.64 (47.49)                                        
 15 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:41.76    1:33.06        
                  44.90     1:33.06 (48.16)                                        
 16 Cavotti, Emily            12 NDAC-MR              1:30.51    1:33.11        
                  42.70     1:33.11 (50.41)                                        
 17 Tessler, Hayley           12 Dolphins-MR          1:39.42    1:33.41        
                  44.97     1:33.41 (48.44)                                        
 18 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:35.24    1:33.57        
                  44.48     1:33.57 (49.09)                                        
 19 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR               1:39.94    1:33.94        
                  45.43     1:33.94 (48.51)                                        
 20 Bunch, Jillian            12 NBS-MR               1:37.95    1:34.85        
                  45.12     1:34.85 (49.73)                                        
 21 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:39.35    1:36.17        
                  45.71     1:36.17 (50.46)                                        
 22 Zararis, Alex             12 TRS-MR               1:36.26    1:36.45        
                  46.47     1:36.45 (49.98)                                        
 23 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR              1:31.41    1:36.52        
                  43.37     1:36.52 (53.15)                                        
 24 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR               1:35.76    1:37.97        
                  45.85     1:37.97 (52.12)                                        
 25 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR           1:58.80    1:39.44        
                  46.42     1:39.44 (53.02)                                        
 26 Dwyer, Catie              11 WSSC-MR              1:43.58    1:39.45        
                  47.41     1:39.45 (52.04)                                        
 27 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:43.57    1:41.66        
                  48.38     1:41.66 (53.28)                                        
 28 Ehret, Jessica            11 LBA-MR               1:43.26    1:42.83        
                  46.61     1:42.83 (56.22)                                        
 29 Colon, Samantha           11 TRS-MR               1:43.57    1:43.12        
                  49.23     1:43.12 (53.89)                                        
 30 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:42.16    1:43.85        
                  49.64     1:43.85 (54.21)                                        
 31 Fixler, Sarah             12 NDAC-MR              2:04.53    1:48.97        
                  49.83     1:48.97 (59.14)                                        
 32 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR               2:15.00    1:51.99        
                  53.02     1:51.99 (58.97)                                        
 33 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               2:15.00    1:54.48        
                  50.71   1:54.48 (1:03.77)                                        
 -- Dekert, Violetta          11 Dolphins-MR          1:41.20         DQ        
      One hand touch
                  53.22        DQ (1:00.43)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke        12 LBA-MR                 29.96      30.80        
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR                30.39      30.83        
  3 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR                 29.58      31.43        
  4 Tang, Emily               11 RFAC-MR                31.30      31.77        
  5 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR                31.17      31.81        
  6 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR           34.41      32.10        
  7 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 32.28      32.49        
  8 Vitale, Serafina          11 LBA-MR                 34.73      32.57        
  9 Vela, Allie               12 NBS-MR                 36.08      33.16        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR                 32.81      33.20        
 11 McDonnell, Emily          11 LBA-MR                 33.37      33.23        
 12 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR                36.52      35.21        
 13 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                35.98      35.44        
 14 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                34.15      35.45        
 15 Behrens, Erin             12 NDAC-MR                35.60      36.13        
 16 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR                 34.54      36.14        
 17 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             50.46      36.22        
 18 German, Ashley            12 NBS-MR                 36.55      36.71        
 19 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR                 36.31      36.78        
 20 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR                 37.48      37.25        
 21 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR                 38.37      37.32        
 22 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR                 39.96      37.46        
 23 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR                42.13      37.57        
 24 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                47.76      37.87        
 25 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                37.52      38.03        
 26 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR                 45.57      38.45        
 27 Payman, Maya              11 Dolphins-MR            37.08      39.65        
 28 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 40.52      40.16        
 29 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            47.92      44.00        
 30 Harkins, Hannah           11 LBA-MR                 54.34      44.15        
 31 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 45.61      44.94        
 32 Taggart, Emily            11 NBS-MR                 48.67      45.35        
 33 Rouse, Ceanna             11 Dolphins-MR            55.77      46.08        
 34 Siegel, Carly             12 LBA-MR                 46.06      47.05        
 35 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR                 50.36      47.21        
 36 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR                 52.33      52.99        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               1:08.00    1:07.46        
                  31.74     1:07.46 (35.72)                                        
  2 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:10.07    1:08.29        
                  32.32     1:08.29 (35.97)                                        
  3 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:08.04    1:10.76        
                  32.07     1:10.76 (38.69)                                        
  4 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:10.23    1:11.47        
                  33.73     1:11.47 (37.74)                                        
  5 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:11.83    1:11.70        
                  34.28     1:11.70 (37.42)                                        
  6 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:09.50    1:11.86        
                  33.22     1:11.86 (38.64)                                        
  7 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:14.60    1:12.15        
                  33.30     1:12.15 (38.85)                                        
  8 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:13.97    1:13.74        
                  34.86     1:13.74 (38.88)                                        
  9 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:14.16    1:14.63        
                  37.06     1:14.63 (37.57)                                        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:14.70    1:15.59        
                  35.61     1:15.59 (39.98)                                        
 11 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:18.13    1:16.03        
                  36.52     1:16.03 (39.51)                                        
 12 Vitale, Serafina          11 LBA-MR               1:20.29    1:16.66        
                  34.22     1:16.66 (42.44)                                        
 13 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:22.51    1:19.09        
                  35.88     1:19.09 (43.21)                                        
 14 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:24.81    1:21.54        
                  37.53     1:21.54 (44.01)                                        
 15 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              1:25.31    1:23.20        
                  37.37     1:23.20 (45.83)                                        
 16 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               1:28.36    1:23.56        
                  39.77     1:23.56 (43.79)                                        
 17 German, Ashley            12 NBS-MR               1:23.97    1:23.61        
                  38.67     1:23.61 (44.94)                                        
 18 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:26.35    1:26.23        
                  38.71     1:26.23 (47.52)                                        
 19 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:28.84    1:29.11        
                  39.93     1:29.11 (49.18)                                        
 20 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               1:38.02    1:29.47        
                  42.58     1:29.47 (46.89)                                        
 21 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR               1:28.05    1:30.47        
                  42.16     1:30.47 (48.31)                                        
 22 Colon, Samantha           11 TRS-MR               1:31.32    1:34.71        
                  42.92     1:34.71 (51.79)                                        
 23 Tessler, Maya             12 Dolphins-MR          1:36.00    1:44.35        
                  42.25   1:44.35 (1:02.10)                                        
 24 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR          1:40.00    1:45.46        
                  46.49     1:45.46 (58.97)                                        
 25 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:58.42    1:45.54        
                  48.04     1:45.54 (57.50)                                        
 -- Hamann, Heather           11 TRS-MR               1:52.66         DQ        
      One hand touch
                  51.07        DQ (1:00.95)                                        
 -- Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              1:05.55        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:06.47    1:09.59        
                  33.19     1:09.59 (36.40)                                        
  2 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               1:13.35    1:09.97        
                  32.48     1:09.97 (37.49)                                        
  3 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:10.70    1:10.70        
                  32.34     1:10.70 (38.36)                                        
  4 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:13.21    1:13.72        
                  33.95     1:13.72 (39.77)                                        
  5 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:15.65    1:14.17        
                  36.04     1:14.17 (38.13)                                        
  6 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:13.62    1:14.72        
                  33.95     1:14.72 (40.77)                                        
  7 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:14.91    1:14.86        
                  35.01     1:14.86 (39.85)                                        
  8 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:21.20    1:16.41        
                  37.84     1:16.41 (38.57)                                        
  9 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              1:18.91    1:17.28        
                  35.73     1:17.28 (41.55)                                        
 10 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:21.20    1:17.70        
                  36.10     1:17.70 (41.60)                                        
 11 German, Ashley            12 NBS-MR               1:22.21    1:18.83        
                  36.69     1:18.83 (42.14)                                        
 12 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              1:23.51    1:19.20        
                  37.71     1:19.20 (41.49)                                        
 13 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:22.38    1:19.46        
                  37.28     1:19.46 (42.18)                                        
 14 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:25.68    1:21.36        
                  37.62     1:21.36 (43.74)                                        
 15 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR              1:19.80    1:21.38        
                  38.66     1:21.38 (42.72)                                        
 16 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:25.10    1:21.73        
                  38.26     1:21.73 (43.47)                                        
 17 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR           1:29.30    1:22.86        
                  38.41     1:22.86 (44.45)                                        
 18 Wilson, Kaitlyn           12 WSSC-MR              1:24.35    1:23.47        
                  38.32     1:23.47 (45.15)                                        
 19 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR               1:22.24    1:23.64        
                  40.86     1:23.64 (42.78)                                        
 20 Cavotti, Emily            12 NDAC-MR              1:24.43    1:23.91        
                  37.83     1:23.91 (46.08)                                        
 21 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:39.75    1:24.96        
                  38.30     1:24.96 (46.66)                                        
 22 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR               1:34.89    1:25.24        
                  39.81     1:25.24 (45.43)                                        
 23 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               1:36.22    1:26.52        
                  40.09     1:26.52 (46.43)                                        
 24 Zararis, Alex             12 TRS-MR               1:31.81    1:26.63        
                  43.52     1:26.63 (43.11)                                        
 25 Eckhardt, Maddie          12 Dolphins-MR          1:27.46    1:27.30        
                  40.38     1:27.30 (46.92)                                        
 26 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR          1:35.70    1:27.75        
                  41.21     1:27.75 (46.54)                                        
 27 Colon, Samantha           11 TRS-MR               1:28.18    1:27.97        
                  40.38     1:27.97 (47.59)                                        
 28 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR             1:38.26    1:28.19        
                  40.99     1:28.19 (47.20)                                        
 29 Dwyer, Catie              11 WSSC-MR              1:31.55    1:29.46        
                  42.70     1:29.46 (46.76)                                        
 30 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR              1:30.77    1:30.56        
                  41.31     1:30.56 (49.25)                                        
 31 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:31.32    1:31.29        
                  43.45     1:31.29 (47.84)                                        
 32 Kaiser, Holley            12 NDAC-MR              1:37.79    1:32.48        
                  45.02     1:32.48 (47.46)                                        
 33 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:35.94    1:32.61        
                  44.49     1:32.61 (48.12)                                        
 34 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR              1:35.42    1:33.95        
                  43.81     1:33.95 (50.14)                                        
 35 Lopez, Iliana             11 NBS-MR               1:51.78    1:35.67        
                  44.32     1:35.67 (51.35)                                        
 36 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               1:45.94    1:36.16        
                  44.71     1:36.16 (51.45)                                        
 37 Marrone, Samantha         11 WSSC-MR              1:35.53    1:36.90        
                  40.81     1:36.90 (56.09)                                        
 38 Fixler, Sarah             12 NDAC-MR              1:49.88    1:37.07        
                  46.43     1:37.07 (50.64)                                        
 39 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR          1:39.94    1:38.71        
                  47.34     1:38.71 (51.37)                                        
 40 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR          1:35.32    1:39.79        
                  47.10     1:39.79 (52.69)                                        
 41 Hamann, Heather           11 TRS-MR               1:39.66    1:40.90        
                  48.99     1:40.90 (51.91)                                        
 42 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR               2:10.00    1:42.49        
                  50.31     1:42.49 (52.18)                                        
 43 Mangelsdorf, Laurel       11 Dolphins-MR          1:41.91    1:44.55        
                  46.92     1:44.55 (57.63)                                        
 -- de Cordova, Claire        11 Dolphins-MR          1:31.72         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              2:18.84    2:19.89        
                  31.22     1:07.05 (35.83)     1:47.16 (40.11)     2:19.89 (32.73)
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              2:25.70    2:26.69        
                  31.46     1:10.16 (38.70)     1:51.38 (41.22)     2:26.69 (35.31)
  3 Regenauer, Christiana     11 Aqua Gems-MR         2:32.89    2:30.50        
                  31.71     1:09.50 (37.79)     1:56.36 (46.86)     2:30.50 (34.14)
  4 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               2:45.00    2:31.31        
                  33.15     1:11.57 (38.42)     1:57.21 (45.64)     2:31.31 (34.10)
  5 Bosse, Clare              11 NBS-MR               2:46.89    2:35.92        
                  34.89     1:14.26 (39.37)     1:59.58 (45.32)     2:35.92 (36.34)
  6 Tang, Emily               11 RFAC-MR              2:36.75    2:36.42        
                  33.45     1:13.41 (39.96)     2:01.50 (48.09)     2:36.42 (34.92)
  7 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               2:41.68    2:37.56        
                  34.38     1:14.21 (39.83)     2:01.38 (47.17)     2:37.56 (36.18)
  8 Burns, Julia              12 LBA-MR               2:44.47    2:40.13        
                  35.56     1:17.82 (42.26)     2:04.56 (46.74)     2:40.13 (35.57)
  9 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               2:56.75    2:42.18        
                  37.96     1:17.02 (39.06)     2:04.09 (47.07)     2:42.18 (38.09)
 10 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              2:54.64    2:44.46        
                  35.62     1:17.30 (41.68)     2:07.53 (50.23)     2:44.46 (36.93)
 11 Makebish, Ani             12 NDAC-MR              2:42.76    2:45.68        
                  35.76     1:19.84 (44.08)     2:07.26 (47.42)     2:45.68 (38.42)
 12 German, Ashley            12 NBS-MR               2:59.77    2:46.37        
                  37.19     1:19.73 (42.54)     2:08.88 (49.15)     2:46.37 (37.49)
 13 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              2:56.09    2:52.85        
                  35.52     1:21.23 (45.71)     2:14.86 (53.63)     2:52.85 (37.99)
 14 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              2:55.11    2:53.64        
                  37.19     1:20.59 (43.40)     2:14.23 (53.64)     2:53.64 (39.41)
 15 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               2:56.96    2:53.91        
                  38.39     1:21.84 (43.45)     2:17.38 (55.54)     2:53.91 (36.53)
 16 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              3:05.52    2:56.47        
                  38.71     1:22.97 (44.26)     2:17.84 (54.87)     2:56.47 (38.63)
 17 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               3:17.66    3:01.68        
                  42.83     1:27.99 (45.16)     2:22.65 (54.66)     3:01.68 (39.03)
 18 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR             3:08.30    3:02.70        
                  43.32     1:26.13 (42.81)     2:23.61 (57.48)     3:02.70 (39.09)
 19 Colon, Samantha           11 TRS-MR               3:02.65    3:03.54        
                  42.40     1:26.59 (44.19)     2:24.23 (57.64)     3:03.54 (39.31)
 20 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               3:18.76    3:14.39        
                  47.53     1:35.79 (48.26)     2:31.20 (55.41)     3:14.39 (43.19)
 21 Siegel, Carly             12 LBA-MR               3:27.58    3:20.11        
                  46.11     1:37.26 (51.15)     2:33.46 (56.20)     3:20.11 (46.65)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:55.62    1:52.20        
     1) Walsh, Katelyn 12               2) Yen, Amanda 12                 
     3) Cohen, Jessica 12               4) Tang, Emily 11                 
                  27.80       58.07 (30.27)     1:25.38 (27.31)     1:52.20 (26.82)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.81    1:52.71        
     1) Kavanagh, Ellie 12              2) Harrington, Brooke 12          
     3) Chase, Samantha 12              4) Levin, Emma 12                 
                  29.13       56.81 (27.68)     1:25.28 (28.47)     1:52.71 (27.43)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:02.54        
     1) Burns, Julia 12                 2) Ekstrom, Madison 11            
     3) Kavanagh, Anna 11               4) McDonnell, Emily 11            
                  29.95     1:02.91 (32.96)     1:33.38 (30.47)     2:02.54 (29.16)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:58.46    2:08.48        
     1) Zoeller, Kate 12                2) Payman, Maya 11                
     3) Traut, Erin 12                  4) Nikolski, Mary T 12            
                  30.31     1:06.58 (36.27)     1:38.76 (32.18)     2:08.48 (29.72)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:06.58    2:06.49        
     1) Simpfenderfer, Kimberly 11      2) Walsh, Katelyn 12              
     3) Cohen, Jessica 12               4) Tang, Emily 11                 
                  34.81     1:08.59 (33.78)     1:39.44 (30.85)     2:06.49 (27.05)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:06.88    2:07.13        
     1) Kavanagh, Ellie 12              2) Levin, Emma 12                 
     3) Harrington, Brooke 12           4) Chase, Samantha 12             
                  34.18     1:08.87 (34.69)     1:39.27 (30.40)     2:07.13 (27.86)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:20.59        
     1) Sheinberg, Faith 11             2) Kavanagh, Anna 11              
     3) McDonnell, Emily 11             4) Gaudet, Sarah 11               
                  37.02     1:15.46 (38.44)     1:48.48 (33.02)     2:20.59 (32.11)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:17.11    2:22.41        
     1) Cavotti, Emily 12               2) Mialma, Itzel 12               
     3) Lyman, Emily 12                 4) Reyes-Torres, Monica 11        
                  38.11     1:18.93 (40.82)     1:52.02 (33.09)     2:22.41 (30.39)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:47.89    2:42.48        
     1) Sanchez, Justine 12             2) Dwyer, Catie 11                
     3) Wilson, Kaitlyn 12              4) Marrone, Samantha 11           
                  42.08     1:29.94 (47.86)     2:07.23 (37.29)     2:42.48 (35.25)
 -- The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:14.42         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Abouezzi, Tiffany 11            2) Oldiges, Pearl 12              
     3) Peratikos, Heidi 11             4) Cassidy, Sophia 11             
                                1:29.42 ( )     2:13.33 (43.91)          DQ (35.08)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR               26.26      26.33        
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR                 28.08      27.57        
  3 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR                27.25      27.83        
  4 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR                27.75      27.89        
  5 Reining, Emma             14 RFAC-MR                26.59      28.04        
  5 Longo, Caroline           13 LBA-MR                 27.52      28.04        
  7 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR                26.84      28.11        
  8 Solis, Gabriela           13 LBA-MR                 28.72      28.47        
  9 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR                 28.39      28.81        
 10 Woll, Samantha            14 LBA-MR                 35.02      29.03        
 11 Lu, Grace                 14 UNAT-MR                27.47      29.19        
 12 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR                 28.25      29.29        
 13 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR                31.91      29.55        
 14 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR                30.02      29.88        
 15 Miller, Molly             13 WSSC-MR                29.12      29.98        
 16 Stevens, Jenna            13 LBA-MR                 29.79      30.07        
 17 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR            30.32      30.21        
 18 Waller, Brittany          14 LBA-MR                 30.68      30.43        
 19 Maroney, Shannon          14 LBA-MR                 30.37      30.44        
 20 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR                 40.00      30.67        
 21 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR           30.17      30.69        
 22 Rose, Sarah               13 WSSC-MR                30.20      30.70        
 23 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR            31.67      30.81        
 24 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR                 30.87      31.10        
 25 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR            31.54      31.77        
 26 Poole, Brianna            13 WSSC-MR                34.12      32.58        
 27 Logan, Danielle           14 TRS-MR                 30.64      32.63        
 28 Nuss, Marika              14 UNAT-MR                32.00      32.97        
 29 Bueno Veras, Amanda       13 TRS-MR                 31.66      35.58        
 30 Patierno, Katelyn         14 NDAC-MR                33.52      35.83        
 31 Shea, Meaghan             13 Aqua Gems-MR           34.89      36.42        
 -- Sistare, Kate             14 NDAC-MR                28.02         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               14 RFAC-MR                56.02      56.87        
                  26.95       56.87 (29.92)                                        
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:08.80      57.41        
                  28.17       57.41 (29.24)                                        
  3 Reining, Emma             14 RFAC-MR                56.90      58.16        
                  28.03       58.16 (30.13)                                        
  4 Morgan, Alice             14 NBS-MR                 59.41      59.06        
                  28.24       59.06 (30.82)                                        
  5 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR                59.08      59.81        
                  28.84       59.81 (30.97)                                        
  6 Nikolski, Grace           14 Dolphins-MR            57.33      59.94        
                  28.72       59.94 (31.22)                                        
  7 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR                57.25    1:00.11        
                  28.50     1:00.11 (31.61)                                        
  8 Longo, Caroline           13 LBA-MR                 58.47    1:00.13        
                  29.17     1:00.13 (30.96)                                        
  9 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR           58.18    1:00.50        
                  28.87     1:00.50 (31.63)                                        
 10 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR                58.14    1:00.57        
                  29.50     1:00.57 (31.07)                                        
 11 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               1:00.65    1:00.67        
                  29.51     1:00.67 (31.16)                                        
 12 Nakutavicius, Alex        14 Dolphins-MR            59.13    1:00.88        
                  29.35     1:00.88 (31.53)                                        
 13 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:01.52    1:00.93        
                  29.61     1:00.93 (31.32)                                        
 14 Stangeby, Hailee          14 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:01.61        
                  29.98     1:01.61 (31.63)                                        
 15 Noble, Allison            13 Dolphins-MR          1:03.07    1:01.87        
                  29.45     1:01.87 (32.42)                                        
 16 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             1:03.38    1:02.23        
                  29.95     1:02.23 (32.28)                                        
 17 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:02.18    1:02.41        
                  29.41     1:02.41 (33.00)                                        
 18 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               1:02.32    1:02.52        
                  30.05     1:02.52 (32.47)                                        
 19 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:05.84    1:03.60        
                  31.40     1:03.60 (32.20)                                        
 20 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               1:04.52    1:04.29        
                  30.93     1:04.29 (33.36)                                        
 21 Miller, Molly             13 WSSC-MR              1:03.16    1:04.98        
                  31.56     1:04.98 (33.42)                                        
 22 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR         1:05.19    1:06.21        
                  31.35     1:06.21 (34.86)                                        
 23 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:13.28    1:06.26        
                  31.95     1:06.26 (34.31)                                        
 24 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          1:11.96    1:08.20        
                  31.35     1:08.20 (36.85)                                        
 25 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:30.00    1:08.26        
                  32.79     1:08.26 (35.47)                                        
 26 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR          1:11.25    1:08.77        
                  32.57     1:08.77 (36.20)                                        
 27 Poole, Brianna            13 WSSC-MR              1:25.13    1:14.02        
 28 Smith, Makenzie           13 NDAC-MR              1:16.99    1:16.32        
                  34.40     1:16.32 (41.92)                                        
 29 Farrow, Morgan            13 Marlins-MR           1:29.89    1:25.05        
                  38.78     1:25.05 (46.27)                                        
 -- Diaz, Lucienne            13 NDAC-MR              1:29.22         NS        
 -- Dul, Kylie                13 Aqua Gems-MR         1:27.89         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             2:00.27    2:02.18        
                  28.65       59.78 (31.13)     1:30.97 (31.19)     2:02.18 (31.21)
  2 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              2:05.58    2:02.83        
                  29.01     1:00.60 (31.59)     1:32.22 (31.62)     2:02.83 (30.61)
  3 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:05.99    2:04.55        
                  29.30     1:01.21 (31.91)     1:33.16 (31.95)     2:04.55 (31.39)
  4 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:04.24    2:05.06        
                  29.69     1:02.02 (32.33)     1:33.50 (31.48)     2:05.06 (31.56)
  5 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR              2:07.30    2:06.80        
                  28.98     1:01.21 (32.23)     1:34.00 (32.79)     2:06.80 (32.80)
  6 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR              2:09.44    2:10.71        
                  29.73     1:03.04 (33.31)     1:36.30 (33.26)     2:10.71 (34.41)
  7 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               2:11.65    2:10.97        
                  30.79     1:04.18 (33.39)     1:37.79 (33.61)     2:10.97 (33.18)
  8 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              2:11.36    2:12.55        
                  32.53     1:06.68 (34.15)     1:40.43 (33.75)     2:12.55 (32.12)
  9 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:16.86    2:14.39        
                  31.83     1:06.66 (34.83)     1:40.92 (34.26)     2:14.39 (33.47)
 10 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:24.56    2:18.26        
                  32.17     1:06.95 (34.78)     1:42.99 (36.04)     2:18.26 (35.27)
 11 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:21.43    2:19.20        
                  32.63     1:07.96 (35.33)     1:44.12 (36.16)     2:19.20 (35.08)
 12 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               2:28.85    2:23.02        
                  33.60     1:10.99 (37.39)     1:47.26 (36.27)     2:23.02 (35.76)
 13 Waller, Brittany          14 LBA-MR               2:33.75    2:23.17        
                  33.11     1:09.46 (36.35)     1:46.72 (37.26)     2:23.17 (36.45)
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              2:19.89    2:25.26        
                  34.07     1:11.16 (37.09)   2:25.26 (1:14.10)                    
 15 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               2:26.13    2:26.03        
                  33.66     1:10.53 (36.87)     1:48.63 (38.10)     2:26.03 (37.40)
 16 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              2:30.00    2:26.45        
                  33.89     1:11.92 (38.03)     1:50.17 (38.25)     2:26.45 (36.28)
 17 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          2:34.07    2:27.55        
                  33.13     1:11.80 (38.67)     1:50.48 (38.68)     2:27.55 (37.07)
 18 Logan, Danielle           14 TRS-MR               2:29.45    2:42.66        
                  36.29     1:18.32 (42.03)     2:01.59 (43.27)     2:42.66 (41.07)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              5:35.74    5:26.79        
                  29.38     1:01.49 (32.11)     1:34.14 (32.65)     2:07.37 (33.23)
        2:40.54 (33.17)     3:13.70 (33.16)     3:47.35 (33.65)     4:20.87 (33.52)
        4:54.37 (33.50)     5:26.79 (32.42)                                        
  2 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               5:25.68    5:27.55        
                  29.83     1:02.15 (32.32)     1:35.43 (33.28)     2:08.79 (33.36)
        2:42.06 (33.27)     3:15.19 (33.13)     3:48.72 (33.53)     4:21.97 (33.25)
        4:55.50 (33.53)     5:27.55 (32.05)                                        
  3 Longo, Caroline           13 LBA-MR               5:32.31    5:30.50        
                  30.00     1:02.91 (32.91)     1:35.97 (33.06)     2:09.13 (33.16)
        2:42.52 (33.39)     3:15.98 (33.46)     3:49.67 (33.69)     4:23.31 (33.64)
        4:57.41 (34.10)     5:30.50 (33.09)                                        
  4 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             5:28.01    5:34.37        
                  30.49     1:03.34 (32.85)     1:37.09 (33.75)     2:11.11 (34.02)
        2:45.07 (33.96)     3:18.59 (33.52)     3:53.18 (34.59)     4:27.92 (34.74)
        5:01.98 (34.06)     5:34.37 (32.39)                                        
  5 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               5:37.08    5:34.46        
                  30.56     1:03.38 (32.82)     1:37.08 (33.70)     2:11.51 (34.43)
        2:45.44 (33.93)     3:19.12 (33.68)     3:53.85 (34.73)     4:27.86 (34.01)
        5:02.47 (34.61)     5:34.46 (31.99)                                        
  6 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               5:44.93    5:43.80        
                  31.78     1:06.81 (35.03)     1:41.87 (35.06)     2:17.26 (35.39)
        2:52.19 (34.93)     3:26.74 (34.55)     4:01.55 (34.81)     4:36.40 (34.85)
        5:11.19 (34.79)     5:43.80 (32.61)                                        
  7 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              5:53.32    5:44.62        
                  32.18     1:06.85 (34.67)     1:41.56 (34.71)     2:16.96 (35.40)
        2:52.37 (35.41)     3:27.52 (35.15)     4:02.69 (35.17)     4:37.50 (34.81)
        5:11.88 (34.38)     5:44.62 (32.74)                                        
  8 Reining, Emma             14 RFAC-MR              5:32.84    5:46.17        
                  29.15     1:01.79 (32.64)     1:35.98 (34.19)     2:11.03 (35.05)
        2:46.99 (35.96)     3:22.92 (35.93)     3:59.39 (36.47)     4:35.83 (36.44)
        5:12.04 (36.21)     5:46.17 (34.13)                                        
  9 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR                   NT    5:53.91        
                  31.36     1:06.78 (35.42)     1:42.80 (36.02)     2:18.49 (35.69)
        2:53.66 (35.17)     3:29.30 (35.64)     4:05.52 (36.22)     4:41.85 (36.33)
        5:18.23 (36.38)     5:53.91 (35.68)                                        
 10 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               5:58.32    5:56.91        
                  32.71     1:08.63 (35.92)     1:45.14 (36.51)     2:20.82 (35.68)
        2:56.80 (35.98)     3:33.64 (36.84)     4:09.17 (35.53)     4:46.48 (37.31)
        5:22.26 (35.78)     5:56.91 (34.65)                                        
 11 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              5:58.69    6:00.15        
                  33.61     1:09.39 (35.78)     1:45.92 (36.53)     2:22.43 (36.51)
        2:59.26 (36.83)     3:35.65 (36.39)     4:12.17 (36.52)     4:49.02 (36.85)
        5:25.24 (36.22)     6:00.15 (34.91)                                        
 12 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             6:17.75    6:06.83        
                  31.27     1:06.99 (35.72)     1:44.19 (37.20)     2:21.38 (37.19)
        2:59.42 (38.04)     3:37.53 (38.11)     4:15.39 (37.86)     4:53.29 (37.90)
        5:30.68 (37.39)     6:06.83 (36.15)                                        
 13 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               6:28.76    6:10.11        
                  33.90     1:11.28 (37.38)     1:48.21 (36.93)     2:25.73 (37.52)
        3:03.43 (37.70)     3:41.14 (37.71)     4:19.02 (37.88)     4:56.25 (37.23)
        5:34.10 (37.85)     6:10.11 (36.01)                                        
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              6:28.98    6:15.24        
                  32.99     1:10.37 (37.38)     1:49.25 (38.88)     2:28.11 (38.86)
        3:07.61 (39.50)     3:45.65 (38.04)     4:22.99 (37.34)     5:01.16 (38.17)
        5:39.70 (38.54)     6:15.24 (35.54)                                        
 15 Waller, Brittany          14 LBA-MR               6:31.27    6:22.68        
                  33.41     1:10.99 (37.58)     1:49.82 (38.83)     2:28.84 (39.02)
        3:08.10 (39.26)     3:47.34 (39.24)     4:26.67 (39.33)     5:05.75 (39.08)
        5:44.97 (39.22)     6:22.68 (37.71)                                        
 16 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               6:30.80    6:23.37        
                  34.41     1:12.19 (37.78)     1:51.19 (39.00)     2:30.90 (39.71)
        3:10.06 (39.16)     3:49.21 (39.15)     4:28.15 (38.94)     5:06.81 (38.66)
        5:45.79 (38.98)     6:23.37 (37.58)                                        
 17 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              6:27.99    6:23.39        
                  34.43     1:12.89 (38.46)     1:51.41 (38.52)     2:30.46 (39.05)
        3:09.48 (39.02)     3:48.15 (38.67)     4:27.57 (39.42)     5:06.45 (38.88)
        5:46.48 (40.03)     6:23.39 (36.91)                                        
 18 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               6:27.22    6:32.83        
                  33.76     1:11.61 (37.85)     1:51.31 (39.70)     2:31.50 (40.19)
        3:12.30 (40.80)     3:52.78 (40.48)     4:33.18 (40.40)     5:13.73 (40.55)
        5:54.05 (40.32)     6:32.83 (38.78)                                        
 19 Logan, Danielle           14 TRS-MR               6:39.64    6:55.20        
                  36.75     1:19.49 (42.74)     2:01.80 (42.31)     2:43.68 (41.88)
        3:25.49 (41.81)     4:08.42 (42.93)     4:50.02 (41.60)     5:32.18 (42.16)
        6:14.67 (42.49)     6:55.20 (40.53)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               14 RFAC-MR              1:00.21    1:02.43        
                  29.96     1:02.43 (32.47)                                        
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:05.82    1:05.02        
                  32.19     1:05.02 (32.83)                                        
  3 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:05.62    1:06.03        
                  32.04     1:06.03 (33.99)                                        
  4 Reining, Emma             14 RFAC-MR              1:04.50    1:06.51        
                  32.65     1:06.51 (33.86)                                        
  5 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:07.06    1:07.45        
                  32.86     1:07.45 (34.59)                                        
  6 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR         1:07.46    1:09.72        
                  33.94     1:09.72 (35.78)                                        
  7 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              1:08.83    1:09.82        
                  34.70     1:09.82 (35.12)                                        
  8 Noble, Allison            13 Dolphins-MR          1:09.52    1:10.16        
                  34.03     1:10.16 (36.13)                                        
  9 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR              1:09.63    1:11.15        
                  35.10     1:11.15 (36.05)                                        
 10 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR              1:11.30    1:11.24        
                  34.47     1:11.24 (36.77)                                        
 11 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR         1:13.07    1:11.78        
                  34.81     1:11.78 (36.97)                                        
 12 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             1:10.56    1:11.83        
                  34.69     1:11.83 (37.14)                                        
 13 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:13.80    1:13.24        
                  35.90     1:13.24 (37.34)                                        
 14 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:17.17    1:15.00        
                  36.96     1:15.00 (38.04)                                        
 15 Sweeney, Julia            13 Dolphins-MR          1:23.21    1:19.06        
 16 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:45.00    1:19.59        
                  38.65     1:19.59 (40.94)                                        
 17 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          1:24.27    1:22.55        
                  39.17     1:22.55 (43.38)                                        
 18 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR          1:27.19    1:25.65        
                  41.26     1:25.65 (44.39)                                        
 19 Smith, Makenzie           13 NDAC-MR              1:34.44    1:27.33        
                  41.73     1:27.33 (45.60)                                        
 20 Poole, Brianna            13 WSSC-MR              1:35.34    1:27.42        
 -- Farrow, Morgan            13 Marlins-MR           1:31.89         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.89          DQ (54.97)                                        
 -- Diaz, Lucienne            13 NDAC-MR              1:38.06         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              1:10.59    1:13.60        
                  35.28     1:13.60 (38.32)                                        
  2 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              1:12.87    1:14.01        
                  35.71     1:14.01 (38.30)                                        
  3 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:15.35    1:17.02        
                  36.52     1:17.02 (40.50)                                        
  4 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              1:15.40    1:17.16        
                  36.58     1:17.16 (40.58)                                        
  5 Longo, Caroline           13 LBA-MR               1:17.75    1:18.30        
                  37.09     1:18.30 (41.21)                                        
  6 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:18.31    1:20.08        
                  38.04     1:20.08 (42.04)                                        
  7 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:20.29    1:20.32        
                  37.97     1:20.32 (42.35)                                        
  7 Sistare, Kate             14 NDAC-MR              1:18.56    1:20.32        
                  37.07     1:20.32 (43.25)                                        
  9 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:17.00    1:20.34        
                  38.39     1:20.34 (41.95)                                        
 10 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             1:24.59    1:22.24        
                  38.74     1:22.24 (43.50)                                        
 11 Reining, Emma             14 RFAC-MR              1:26.31    1:23.15        
                  39.74     1:23.15 (43.41)                                        
 12 Patierno, Katelyn         14 NDAC-MR              1:24.03    1:24.17        
                  39.31     1:24.17 (44.86)                                        
 13 Sweeney, Julia            13 Dolphins-MR          1:23.68    1:25.20        
                  38.94     1:25.20 (46.26)                                        
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              1:28.99    1:25.43        
                  41.45     1:25.43 (43.98)                                        
 15 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR         1:29.45    1:26.90        
                  41.40     1:26.90 (45.50)                                        
 16 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              1:26.87    1:27.00        
                  42.16     1:27.00 (44.84)                                        
 17 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:45.00    1:29.11        
                  41.96     1:29.11 (47.15)                                        
 18 Maroney, Shannon          14 LBA-MR               1:33.72    1:31.58        
                  43.08     1:31.58 (48.50)                                        
 19 Woll, Samantha            14 LBA-MR               1:50.01    1:31.86        
                  42.79     1:31.86 (49.07)                                        
 20 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               1:38.89    1:38.94        
                  47.06     1:38.94 (51.88)                                        
 21 Poole, Brianna            13 WSSC-MR              1:46.47    1:40.83        
                  46.49     1:40.83 (54.34)                                        
 22 Bueno Veras, Amanda       13 TRS-MR               1:59.66    1:50.75        
                  51.66     1:50.75 (59.09)                                        
 23 Logan, Danielle           14 TRS-MR               1:51.76    1:54.81        
                  54.10   1:54.81 (1:00.71)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              1:01.90    1:02.46        
                  29.80     1:02.46 (32.66)                                        
  2 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             1:02.44    1:04.49        
                  30.05     1:04.49 (34.44)                                        
  3 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              1:06.89    1:08.21        
                  33.23     1:08.21 (34.98)                                        
  4 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               1:11.47    1:08.41        
                  31.52     1:08.41 (36.89)                                        
  5 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:20.00    1:08.67        
  6 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:10.24    1:08.81        
                  32.29     1:08.81 (36.52)                                        
  7 Reining, Emma             14 RFAC-MR              1:07.28    1:09.88        
                  32.45     1:09.88 (37.43)                                        
  8 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:17.94    1:12.07        
  9 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              1:10.44    1:13.07        
                  34.16     1:13.07 (38.91)                                        
 10 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              1:16.87    1:14.42        
                  35.27     1:14.42 (39.15)                                        
 11 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               1:15.55    1:15.91        
                  34.26     1:15.91 (41.65)                                        
 12 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               1:12.78    1:16.15        
                  35.28     1:16.15 (40.87)                                        
 13 Maroney, Shannon          14 LBA-MR               1:16.31    1:16.42        
                  35.68     1:16.42 (40.74)                                        
 14 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               1:21.85    1:17.30        
                  35.37     1:17.30 (41.93)                                        
 15 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:17.76    1:18.04        
                  35.74     1:18.04 (42.30)                                        
 16 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              1:18.98    1:18.13        
 17 Logan, Danielle           14 TRS-MR               1:14.97    1:19.83        
                  36.47     1:19.83 (43.36)                                        
 18 Miller, Molly             13 WSSC-MR              1:17.75    1:22.41        
 19 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          1:21.04    1:27.05        
                  39.48     1:27.05 (47.57)                                        
 20 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:45.00    1:28.13        
                  40.41     1:28.13 (47.72)                                        
 21 Patierno, Katelyn         14 NDAC-MR              1:25.11    1:28.69        
                  39.93     1:28.69 (48.76)                                        
 22 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          1:24.00    1:28.90        
                  39.57     1:28.90 (49.33)                                        
 -- Rose, Sarah               13 WSSC-MR              1:25.84         DQ        
      Alternating Kick
                  43.54        DQ (1:01.77)                                        
 -- Bueno Veras, Amanda       13 TRS-MR               1:49.66         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               14 RFAC-MR              2:18.68    2:21.85        
                  29.59     1:05.13 (35.54)     1:47.82 (42.69)     2:21.85 (34.03)
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:23.99    2:21.87        
                  32.16     1:07.46 (35.30)     1:50.15 (42.69)     2:21.87 (31.72)
  3 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:21.68    2:23.86        
                  31.25     1:08.38 (37.13)     1:50.65 (42.27)     2:23.86 (33.21)
  4 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              2:24.95    2:26.29        
                  32.57     1:09.67 (37.10)     1:52.79 (43.12)     2:26.29 (33.50)
  5 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR         2:22.17    2:27.41        
                  30.76     1:08.83 (38.07)     1:55.49 (46.66)     2:27.41 (31.92)
  6 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR              2:31.88    2:27.58        
                  31.02     1:08.84 (37.82)     1:53.76 (44.92)     2:27.58 (33.82)
  7 Nikolski, Grace           14 Dolphins-MR          2:21.38    2:27.87        
                  31.55     1:10.13 (38.58)     1:53.25 (43.12)     2:27.87 (34.62)
  8 Reining, Emma             14 RFAC-MR              2:20.68    2:28.01        
                  31.37     1:08.13 (36.76)     1:55.64 (47.51)     2:28.01 (32.37)
  9 Stangeby, Hailee          14 Aqua Gems-MR         2:22.43    2:28.26        
                  32.72     1:11.53 (38.81)     1:54.33 (42.80)     2:28.26 (33.93)
 10 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              2:27.35    2:29.37        
                  32.69     1:11.57 (38.88)     1:53.45 (41.88)     2:29.37 (35.92)
 11 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR              2:23.06    2:30.73        
                  31.93     1:11.47 (39.54)     1:53.64 (42.17)     2:30.73 (37.09)
 12 Morgan, Alice             14 NBS-MR               2:30.16    2:30.78        
                  31.08     1:09.73 (38.65)     1:56.18 (46.45)     2:30.78 (34.60)
 13 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:29.05    2:31.02        
                  34.38     1:13.27 (38.89)     1:56.99 (43.72)     2:31.02 (34.03)
 14 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:38.52    2:33.95        
                  32.03     1:11.71 (39.68)     1:59.70 (47.99)     2:33.95 (34.25)
 15 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              2:30.25    2:34.51        
                  30.87     1:08.99 (38.12)     1:57.02 (48.03)     2:34.51 (37.49)
 16 Noble, Allison            13 Dolphins-MR          2:43.26    2:35.29        
                  35.99     1:14.91 (38.92)     2:01.19 (46.28)     2:35.29 (34.10)
 17 Waller, Brittany          14 LBA-MR               2:37.09    2:36.67        
                  33.28     1:13.44 (40.16)     1:58.61 (45.17)     2:36.67 (38.06)
 18 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:46.30    2:37.23        
                  34.92     1:15.08 (40.16)     2:00.04 (44.96)     2:37.23 (37.19)
 19 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:40.03    2:37.40        
                  34.60     1:15.27 (40.67)     2:02.56 (47.29)     2:37.40 (34.84)
 20 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             2:38.37    2:40.25        
                  34.47     1:14.78 (40.31)     2:04.83 (50.05)     2:40.25 (35.42)
 21 Miller, Molly             13 WSSC-MR              2:42.84    2:47.96        
                  36.30     1:20.08 (43.78)     2:13.67 (53.59)     2:47.96 (34.29)
 22 Sweeney, Julia            13 Dolphins-MR          2:57.04    2:54.22        
                  40.00     1:23.94 (43.94)     2:12.48 (48.54)     2:54.22 (41.74)
 23 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               3:15.00    2:58.11        
                  41.88     1:27.65 (45.77)     2:19.54 (51.89)     2:58.11 (38.57)
 24 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR          2:52.00    3:00.84        
                  39.01     1:28.51 (49.50)     2:19.27 (50.76)     3:00.84 (41.57)
 25 Smith, Makenzie           13 NDAC-MR              3:10.11    3:18.12        
                  45.25     1:35.13 (49.88)     2:31.32 (56.19)     3:18.12 (46.80)
 -- Diaz, Lucienne            13 NDAC-MR              3:31.36         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              4:54.82    4:50.13        
                  30.22     1:04.69 (34.47)     1:43.05 (38.36)     2:20.42 (37.37)
        3:00.68 (40.26)     3:42.51 (41.83)     4:16.76 (34.25)     4:50.13 (33.37)
  2 Longo, Caroline           13 LBA-MR               4:57.42    4:56.12        
                  32.33     1:09.33 (37.00)     1:47.41 (38.08)     2:25.97 (38.56)
        3:08.25 (42.28)     3:51.71 (43.46)     4:25.39 (33.68)     4:56.12 (30.73)
  3 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               4:59.48    4:56.32        
                  32.88     1:11.11 (38.23)     1:48.80 (37.69)     2:24.56 (35.76)
        3:08.22 (43.66)     3:52.20 (43.98)     4:25.74 (33.54)     4:56.32 (30.58)
  4 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR                   NT    5:02.87        
                  33.27     1:11.14 (37.87)     1:50.56 (39.42)     2:29.71 (39.15)
        3:11.31 (41.60)     3:53.65 (42.34)     4:29.45 (35.80)     5:02.87 (33.42)
  5 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              4:59.23    5:05.13        
                  33.54     1:11.12 (37.58)     1:49.94 (38.82)     2:28.53 (38.59)
        3:11.99 (43.46)     3:55.92 (43.93)     4:31.44 (35.52)     5:05.13 (33.69)
  6 Reining, Emma             14 RFAC-MR              5:30.48    5:08.14        
                  31.20     1:08.25 (37.05)     1:47.93 (39.68)     2:26.18 (38.25)
        3:12.80 (46.62)     4:00.59 (47.79)     4:35.24 (34.65)     5:08.14 (32.90)
  7 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              5:05.67    5:09.53        
                  34.34     1:13.79 (39.45)     1:51.83 (38.04)     2:29.83 (38.00)
        3:12.20 (42.37)     3:55.42 (43.22)     4:33.46 (38.04)     5:09.53 (36.07)
  8 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               5:21.50    5:19.28        
                  35.68     1:18.04 (42.36)     1:57.77 (39.73)     2:36.52 (38.75)
        3:23.27 (46.75)     4:10.14 (46.87)     4:45.22 (35.08)     5:19.28 (34.06)
  9 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               5:35.72    5:25.96        
                  34.51     1:13.23 (38.72)     1:56.70 (43.47)     2:36.99 (40.29)
        3:25.33 (48.34)     4:14.43 (49.10)     4:51.47 (37.04)     5:25.96 (34.49)
 10 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               5:57.62    5:36.61        
                  36.50     1:18.80 (42.30)     2:01.42 (42.62)     2:43.88 (42.46)
        3:32.86 (48.98)     4:21.78 (48.92)     5:00.07 (38.29)     5:36.61 (36.54)
 11 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR                   NT    5:40.59        
                  36.05     1:20.89 (44.84)     2:04.38 (43.49)     2:47.85 (43.47)
        3:33.78 (45.93)     4:22.48 (48.70)     5:02.28 (39.80)     5:40.59 (38.31)
 12 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              5:59.86    5:40.93        
                  34.73     1:17.75 (43.02)     2:02.67 (44.92)     2:45.89 (43.22)
        3:36.36 (50.47)     4:25.25 (48.89)     5:03.30 (38.05)     5:40.93 (37.63)
 13 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               5:57.34    5:42.89        
                  38.58     1:23.70 (45.12)     2:07.68 (43.98)     2:49.40 (41.72)
        3:37.64 (48.24)     4:26.09 (48.45)     5:04.86 (38.77)     5:42.89 (38.03)
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              5:41.67    5:44.38        
                  34.93     1:17.41 (42.48)     2:02.12 (44.71)     2:48.51 (46.39)
        3:37.65 (49.14)     4:27.49 (49.84)     5:06.48 (38.99)     5:44.38 (37.90)
 15 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          6:48.00    6:08.89        
                  37.23     1:23.68 (46.45)     2:12.31 (48.63)     2:59.27 (46.96)
        3:52.64 (53.37)     4:47.68 (55.04)     5:29.67 (41.99)     6:08.89 (39.22)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:45.06    1:46.83        
     1) Reining, Emma 14                2) Simpfenderfer, Heidi 13        
     3) Jackson, Chloe 14               4) Elcott, Ina 14                 
                  26.80       54.28 (27.48)     1:21.09 (26.81)     1:46.83 (25.74)
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:47.00    1:53.59        
     1) Jarvis, MacKenzie 13            2) Nikolski, Grace 14             
     3) Noble, Allison 13               4) Nakutavicius, Alex 14          
                  31.08       58.36 (27.28)     1:26.50 (28.14)     1:53.59 (27.09)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:59.38    2:04.99        
     1) Reining, Emma 14                2) Baione, Rebecca 13             
     3) Caldwell, Julia 14              4) Karadeniz, Selin 13            
                  31.33     1:06.92 (35.59)     1:45.46 (38.54)     2:04.99 (19.53)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:00.26    2:07.61        
     1) Farrell, Caroline 13            2) Waller, Brittany 14            
     3) Solis, Gabriela 13              4) Longo, Caroline 13             
                  32.51     1:08.28 (35.77)     1:39.43 (31.15)     2:07.61 (28.18)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:16.45        
     1) Crocker, Carolyn 14             2) Mannle, Kathryn 14             
     3) Stevens, Jenna 13               4) Maroney, Shannon 14            
                  35.02     1:12.27 (37.25)     1:46.07 (33.80)     2:16.45 (30.38)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:01.44    2:24.64        
     1) Jarvis, MacKenzie 13            2) Sweeney, Julia 13              
     3) Seward, Kristen 13              4) Scarduzio, Teresa 13           
                  38.59     1:16.95 (38.36)     1:54.58 (37.63)     2:24.64 (30.06)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR               26.29      26.34        
  2 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR                25.36      27.10        
  3 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR                26.19      27.35        
  4 Cannon, Kellie            16 LBA-MR                 26.36      27.37        
  5 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR                25.99      27.42        
  6 Isom, Gabby               15 UNAT-MR                26.67      27.53        
  7 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR                 28.01      28.74        
  8 Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR                29.03      29.08        
  9 Mitchell, Nicole          15 Aqua Gems-MR           28.00      29.98        
 10 Sussman, Heather          17 TRS-MR                 29.92      30.86        
 11 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR               30.74      30.99        
 12 Solis, Susana             17 LBA-MR                 29.49      31.12        
 13 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR                29.36      31.53        
 14 Waller, Brooke            11 LBA-MR                 32.00      31.81        
 15 Shea, Meaghan             13 Aqua Gems-MR           35.89      36.13        
 16 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 35.64      38.16        
 -- Wiehe, Lauren             11 Dolphins-MR            38.44         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR                56.08      56.71        
                  27.48       56.71 (29.23)                                        
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR                 55.89      56.88        
                  28.03       56.88 (28.85)                                        
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR                55.10      57.14        
                  27.86       57.14 (29.28)                                        
  4 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             1:01.43      57.27        
                  27.80       57.27 (29.47)                                        
  5 Stratica, Heather         17 RFAC-MR                58.13      59.56        
                  28.93       59.56 (30.63)                                        
  6 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR                56.30      59.82        
                  28.52       59.82 (31.30)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR                57.27    1:00.07        
                  28.23     1:00.07 (31.84)                                        
  8 Quezada, Betsy            16 RFAC-MR                58.71    1:00.24        
                  28.76     1:00.24 (31.48)                                        
  9 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR                58.86    1:00.46        
                  28.95     1:00.46 (31.51)                                        
 10 Koenig, Lindsay           17 Dolphins-MR          1:00.40    1:00.70        
                  28.49     1:00.70 (32.21)                                        
 11 Mance, Emily              17 RFAC-MR                59.07    1:01.36        
                  29.68     1:01.36 (31.68)                                        
 12 Conde, Lauren             15 DA-MR                1:04.69    1:01.40        
                  30.14     1:01.40 (31.26)                                        
 13 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR                55.92    1:01.48        
                  29.44     1:01.48 (32.04)                                        
 14 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR                58.58    1:01.49        
                  29.29     1:01.49 (32.20)                                        
 15 Coffin, Hannah            15 Dolphins-MR          1:05.87    1:01.73        
                  30.37     1:01.73 (31.36)                                        
 16 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               1:00.19    1:02.09        
                  30.08     1:02.09 (32.01)                                        
 17 Fisher, Kristin           15 NDAC-MR              1:00.02    1:02.19        
                  29.33     1:02.19 (32.86)                                        
 18 Nikolski, Bridget         16 Dolphins-MR          1:01.08    1:02.73        
                  30.35     1:02.73 (32.38)                                        
 19 Miller, Mikayla           15 Dolphins-MR          1:02.60    1:03.01        
                  30.19     1:03.01 (32.82)                                        
 20 Wendling, Alex            15 Dolphins-MR          1:02.70    1:03.06        
                  30.07     1:03.06 (32.99)                                        
 21 Baione, Rachel            16 RFAC-MR              1:03.33    1:03.63        
                  30.67     1:03.63 (32.96)                                        
 22 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              1:00.74    1:04.54        
                  30.88     1:04.54 (33.66)                                        
 23 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             1:07.11    1:06.53        
                  32.31     1:06.53 (34.22)                                        
 24 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              1:06.81    1:07.05        
                  31.76     1:07.05 (35.29)                                        
 25 Solis, Susana             17 LBA-MR               1:03.85    1:07.35        
                  32.28     1:07.35 (35.07)                                        
 26 Rodriguez, Alyssa         17 Dolphins-MR          1:08.70    1:07.54        
                  32.28     1:07.54 (35.26)                                        
 27 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:08.78    1:07.71        
                  32.50     1:07.71 (35.21)                                        
 28 Rosen, Becca              17 Marlins-MR           1:27.48    1:27.30        
                  40.59     1:27.30 (46.71)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              1:58.58    1:59.99        
                  28.23       58.48 (30.25)     1:29.05 (30.57)     1:59.99 (30.94)
  2 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    2:04.87        
                  28.88     1:00.37 (31.49)     1:32.64 (32.27)     2:04.87 (32.23)
  3 Friese, Brittany          17 NBS-MR               2:07.95    2:06.05        
                  29.10     1:00.92 (31.82)     1:34.43 (33.51)     2:06.05 (31.62)
  4 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              2:01.68    2:07.01        
                  28.71     1:00.49 (31.78)     1:33.79 (33.30)     2:07.01 (33.22)
  5 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:05.80    2:10.43        
                  30.28     1:02.81 (32.53)     1:36.14 (33.33)     2:10.43 (34.29)
  6 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              2:10.09    2:13.14        
                  29.95     1:02.40 (32.45)     1:37.36 (34.96)     2:13.14 (35.78)
  7 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              2:08.97    2:15.60        
                  29.49     1:02.67 (33.18)     1:38.77 (36.10)     2:15.60 (36.83)
  8 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              2:08.41    2:15.97        
                  30.49     1:03.12 (32.63)     1:38.52 (35.40)     2:15.97 (37.45)
  9 Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR              2:28.49    2:18.82        
                  30.94     1:05.28 (34.34)     1:42.05 (36.77)     2:18.82 (36.77)
 10 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             2:26.39    2:26.60        
                  32.73     1:10.23 (37.50)     1:48.82 (38.59)     2:26.60 (37.78)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany          17 NBS-MR               4:52.07    5:03.29        
                  27.73       58.14 (30.41)     1:28.39 (30.25)     1:59.17 (30.78)
        2:29.72 (30.55)     3:00.61 (30.89)     3:31.22 (30.61)     4:02.07 (30.85)
        4:33.41 (31.34)     5:03.29 (29.88)                                        
  2 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              5:11.67    5:16.50        
                  28.71       59.71 (31.00)     1:31.09 (31.38)     2:02.86 (31.77)
        2:34.79 (31.93)     3:06.99 (32.20)     3:39.14 (32.15)     4:11.60 (32.46)
        4:44.22 (32.62)     5:16.50 (32.28)                                        
  3 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              5:25.73    5:29.59        
                  30.19     1:03.38 (33.19)     1:36.95 (33.57)     2:10.40 (33.45)
        2:44.00 (33.60)     3:17.41 (33.41)     3:51.04 (33.63)     4:24.55 (33.51)
        4:57.50 (32.95)     5:29.59 (32.09)                                        
  4 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              5:31.06    5:30.53        
                  30.13     1:02.52 (32.39)     1:36.15 (33.63)     2:09.50 (33.35)
        2:42.99 (33.49)     3:16.74 (33.75)     3:50.46 (33.72)     4:24.17 (33.71)
        4:57.87 (33.70)     5:30.53 (32.66)                                        
  5 Hovey, Emily              17 NBS-MR               5:17.03    5:38.45        
                  30.09     1:03.19 (33.10)     1:36.95 (33.76)     2:10.93 (33.98)
        2:45.07 (34.14)     3:19.80 (34.73)     3:54.39 (34.59)     4:29.37 (34.98)
        5:04.00 (34.63)     5:38.45 (34.45)                                        
  6 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               5:42.14    5:39.34        
                  31.05     1:05.02 (33.97)     1:39.45 (34.43)     2:14.13 (34.68)
        2:48.79 (34.66)     3:23.57 (34.78)     3:58.37 (34.80)     4:32.60 (34.23)
        5:06.43 (33.83)     5:39.34 (32.91)                                        
  7 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              5:37.37    5:45.22        
                  30.58     1:04.42 (33.84)     1:38.69 (34.27)     2:13.53 (34.84)
        2:48.51 (34.98)     3:23.88 (35.37)     3:59.62 (35.74)     4:35.14 (35.52)
        5:10.80 (35.66)     5:45.22 (34.42)                                        
  8 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              6:16.82    6:04.60        
                  32.39     1:08.42 (36.03)     1:43.77 (35.35)     2:21.55 (37.78)
        2:58.38 (36.83)     3:34.73 (36.35)     4:12.47 (37.74)     4:50.49 (38.02)
        5:28.27 (37.78)     6:04.60 (36.33)                                        
  9 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               6:13.05    6:11.82        
                  33.61     1:10.82 (37.21)     1:49.08 (38.26)     2:28.19 (39.11)
        3:05.81 (37.62)     3:44.18 (38.37)     4:21.37 (37.19)     4:59.73 (38.36)
        5:37.02 (37.29)     6:11.82 (34.80)                                        
 10 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              6:29.98    6:13.07        
                  32.94     1:09.83 (36.89)     1:47.58 (37.75)     2:25.57 (37.99)
        3:04.40 (38.83)     3:42.64 (38.24)     4:21.16 (38.52)     4:59.86 (38.70)
        5:37.18 (37.32)     6:13.07 (35.89)                                        
 11 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               6:24.06    6:16.14        
                  34.22     1:12.76 (38.54)     1:51.87 (39.11)     2:30.48 (38.61)
        3:08.64 (38.16)     3:46.85 (38.21)     4:24.98 (38.13)     5:02.55 (37.57)
        5:39.63 (37.08)     6:16.14 (36.51)                                        
 12 Bosse, Clare              11 NBS-MR               6:29.49    6:20.22        
                  33.91     1:11.72 (37.81)     1:49.93 (38.21)     2:28.49 (38.56)
        3:07.26 (38.77)     3:46.34 (39.08)     4:25.95 (39.61)     5:05.25 (39.30)
        5:44.63 (39.38)     6:20.22 (35.59)                                        
 13 Nikolski, Mary T          12 Dolphins-MR          6:49.73    6:25.10        
                  35.08     1:12.47 (37.39)     1:51.04 (38.57)     2:29.78 (38.74)
        3:09.42 (39.64)     3:49.34 (39.92)     4:29.16 (39.82)     5:08.84 (39.68)
        5:48.83 (39.99)     6:25.10 (36.27)                                        
 14 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                   NT    6:33.43        
                  35.24     1:14.10 (38.86)     1:54.53 (40.43)     2:34.43 (39.90)
        3:14.47 (40.04)     3:54.88 (40.41)     4:35.07 (40.19)     5:16.09 (41.02)
        5:55.96 (39.87)     6:33.43 (37.47)                                        
 15 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          7:28.85    7:05.33        
                  33.81     1:13.10 (39.29)     1:55.42 (42.32)     2:38.70 (43.28)
        3:23.09 (44.39)     4:07.78 (44.69)     4:52.45 (44.67)     5:38.01 (45.56)
        6:22.87 (44.86)     7:05.33 (42.46)                                        
 16 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR              7:31.82    7:18.59        
                  38.19     1:20.80 (42.61)     2:04.43 (43.63)     2:49.06 (44.63)
        3:34.80 (45.74)     4:20.67 (45.87)     5:05.73 (45.06)     5:51.40 (45.67)
        6:36.58 (45.18)     7:18.59 (42.01)                                        
 -- Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              6:02.91         NS        
 -- Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              5:39.33         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             1:02.68    1:02.04        
                  30.89     1:02.04 (31.15)                                        
  2 Bergin, Kate              15 RFAC-MR                59.03    1:02.45        
                  30.60     1:02.45 (31.85)                                        
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              1:02.77    1:05.00        
                  32.19     1:05.00 (32.81)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              1:02.15    1:06.04        
                  32.17     1:06.04 (33.87)                                        
  5 Koenig, Lindsay           17 Dolphins-MR          1:03.86    1:06.37        
                  31.92     1:06.37 (34.45)                                        
  6 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               1:04.87    1:06.64        
                  33.10     1:06.64 (33.54)                                        
  7 Mance, Emily              17 RFAC-MR              1:07.48    1:07.92        
                  33.67     1:07.92 (34.25)                                        
  8 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              1:06.96    1:08.08        
                  33.22     1:08.08 (34.86)                                        
  9 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              1:03.46    1:09.03        
                  32.89     1:09.03 (36.14)                                        
 10 Quezada, Betsy            16 RFAC-MR              1:03.89    1:09.08        
                  33.35     1:09.08 (35.73)                                        
 11 Fisher, Kristin           15 NDAC-MR              1:07.20    1:10.32        
                  34.77     1:10.32 (35.55)                                        
 12 Conde, Lauren             15 DA-MR                1:12.06    1:10.68        
                  34.44     1:10.68 (36.24)                                        
 13 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR              1:10.83    1:10.70        
                  34.46     1:10.70 (36.24)                                        
 14 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               1:07.33    1:11.19        
                  34.71     1:11.19 (36.48)                                        
 15 Baione, Rachel            16 RFAC-MR              1:11.49    1:11.79        
                  35.20     1:11.79 (36.59)                                        
 16 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              1:08.41    1:11.87        
                  35.38     1:11.87 (36.49)                                        
 17 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              1:08.90    1:12.45        
                  35.38     1:12.45 (37.07)                                        
 18 Wendling, Alex            15 Dolphins-MR          1:11.10    1:14.35        
                  35.97     1:14.35 (38.38)                                        
 19 Coffin, Hannah            15 Dolphins-MR          1:17.46    1:14.38        
                  36.30     1:14.38 (38.08)                                        
 20 Solis, Susana             17 LBA-MR               1:11.98    1:15.43        
                  35.77     1:15.43 (39.66)                                        
 21 Nikolski, Bridget         16 Dolphins-MR          1:10.17    1:15.83        
                  36.80     1:15.83 (39.03)                                        
 22 Miller, Mikayla           15 Dolphins-MR          1:14.33    1:16.08        
                  37.58     1:16.08 (38.50)                                        
 23 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:19.52    1:17.52        
                  37.84     1:17.52 (39.68)                                        
 24 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             1:22.18    1:20.06        
                  39.62     1:20.06 (40.44)                                        
 25 Rodriguez, Alyssa         17 Dolphins-MR          1:20.79    1:22.23        
                  40.43     1:22.23 (41.80)                                        
 26 Rosen, Becca              17 Marlins-MR           1:47.81    1:49.34        
                  52.67     1:49.34 (56.67)                                        
 -- Nicholas, Cayla            7 DA-MR                2:08.41         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              2:07.08    2:10.16        
                  30.48     1:02.68 (32.20)     1:36.22 (33.54)     2:10.16 (33.94)
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:16.05    2:16.13        
                  32.63     1:07.14 (34.51)     1:41.38 (34.24)     2:16.13 (34.75)
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              2:12.94    2:16.51        
                  32.58     1:06.59 (34.01)     1:41.79 (35.20)     2:16.51 (34.72)
  4 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:17.88    2:18.28        
                  33.81     1:09.03 (35.22)     1:44.27 (35.24)     2:18.28 (34.01)
  5 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             2:22.12    2:18.61        
                  32.74     1:06.95 (34.21)     1:42.37 (35.42)     2:18.61 (36.24)
  6 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               2:18.31    2:20.45        
                  31.91     1:07.05 (35.14)     1:44.14 (37.09)     2:20.45 (36.31)
  7 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              2:18.76    2:20.65        
                  34.02     1:09.19 (35.17)     1:45.25 (36.06)     2:20.65 (35.40)
  8 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              2:16.21    2:22.22        
                  33.97     1:08.58 (34.61)     1:44.91 (36.33)     2:22.22 (37.31)
  9 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              2:20.72    2:24.11        
                  32.86     1:08.47 (35.61)     1:46.68 (38.21)     2:24.11 (37.43)
 10 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              2:20.04    2:24.13        
                  33.34     1:09.51 (36.17)     1:46.87 (37.36)     2:24.13 (37.26)
 11 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:20.11    2:25.03        
                  34.51     1:10.89 (36.38)     1:47.49 (36.60)     2:25.03 (37.54)
 12 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               2:32.15    2:25.74        
                  35.89     1:13.26 (37.37)     1:49.92 (36.66)     2:25.74 (35.82)
 13 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              2:20.88    2:27.38        
                  35.59     1:13.15 (37.56)     1:50.32 (37.17)     2:27.38 (37.06)
 14 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:32.16    2:27.75        
                  35.91     1:13.55 (37.64)     1:50.67 (37.12)     2:27.75 (37.08)
 15 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               2:45.00    2:29.88        
                  36.11     1:13.52 (37.41)     1:51.86 (38.34)     2:29.88 (38.02)
 16 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:36.14    2:30.63        
                  36.16     1:14.07 (37.91)     1:52.74 (38.67)     2:30.63 (37.89)
 17 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              2:31.19    2:35.15        
                  36.25     1:14.56 (38.31)     1:54.64 (40.08)     2:35.15 (40.51)
 18 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:45.00    2:37.10        
                  36.33     1:16.10 (39.77)     1:56.87 (40.77)     2:37.10 (40.23)
 19 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               2:53.31    2:39.09        
                  37.99     1:18.45 (40.46)     1:59.52 (41.07)     2:39.09 (39.57)
 20 Beuchert, Emily           16 WSSC-MR              2:41.54    2:40.91        
                  39.13     1:19.71 (40.58)     2:01.15 (41.44)     2:40.91 (39.76)
 21 Maroney, Shannon          14 LBA-MR               2:38.73    2:41.99        
                  37.63     1:18.56 (40.93)     2:00.35 (41.79)     2:41.99 (41.64)
 22 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              3:00.00    2:43.50        
                  38.16     1:19.67 (41.51)     2:02.48 (42.81)     2:43.50 (41.02)
 22 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              2:50.88    2:43.50        
                  37.44     1:18.86 (41.42)     2:01.30 (42.44)     2:43.50 (42.20)
 24 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             2:56.46    2:49.87        
                  39.46     1:22.09 (42.63)     2:06.13 (44.04)     2:49.87 (43.74)
 -- Dwyer, Catie              11 WSSC-MR              3:06.84         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.72   2:17.41 (1:35.69)          DQ (49.24)                    
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              1:13.91    1:16.04        
                  36.16     1:16.04 (39.88)                                        
  2 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              1:12.75    1:17.02        
                  36.80     1:17.02 (40.22)                                        
  3 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              1:17.61    1:17.58        
                  37.08     1:17.58 (40.50)                                        
  4 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             1:20.95    1:18.64        
                  37.25     1:18.64 (41.39)                                        
  5 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               1:20.43    1:19.35        
                  38.56     1:19.35 (40.79)                                        
  6 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              1:15.02    1:20.02        
                  37.34     1:20.02 (42.68)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              1:16.68    1:20.97        
                  37.87     1:20.97 (43.10)                                        
  8 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              1:20.52    1:21.73        
                  38.56     1:21.73 (43.17)                                        
  9 Mitchell, Nicole          15 Aqua Gems-MR         1:28.51    1:27.86        
                  41.56     1:27.86 (46.30)                                        
 10 Solis, Susana             17 LBA-MR               1:26.20    1:30.70        
                  41.49     1:30.70 (49.21)                                        
 11 Sussman, Heather          17 TRS-MR               1:28.72    1:32.03        
                  44.18     1:32.03 (47.85)                                        
 12 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:34.80    1:32.10        
                  43.78     1:32.10 (48.32)                                        
 13 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          1:35.00    1:36.26        
                  45.67     1:36.26 (50.59)                                        
 14 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:37.87    1:37.21        
 -- Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR              1:45.82         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR              2:27.26    2:33.21        
                  34.78     1:13.37 (38.59)     1:53.55 (40.18)     2:33.21 (39.66)
  2 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:50.00    2:43.25        
                  37.61     1:19.18 (41.57)     2:00.81 (41.63)     2:43.25 (42.44)
  3 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR         2:56.18    2:43.70        
                  37.84     1:20.46 (42.62)     2:02.51 (42.05)     2:43.70 (41.19)
  4 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              2:39.48    2:44.17        
                  37.10     1:18.65 (41.55)     2:01.79 (43.14)     2:44.17 (42.38)
  5 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              2:35.82    2:45.31        
                  38.52     1:20.13 (41.61)     2:03.08 (42.95)     2:45.31 (42.23)
  6 Stangeby, Hailee          14 Aqua Gems-MR         2:45.43    2:46.77        
                  38.30     1:20.80 (42.50)     2:04.42 (43.62)     2:46.77 (42.35)
  7 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:49.02    2:47.05        
                  38.86     1:21.54 (42.68)     2:04.66 (43.12)     2:47.05 (42.39)
  8 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:58.55    2:47.45        
                  39.16     1:21.91 (42.75)     2:04.69 (42.78)     2:47.45 (42.76)
  9 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               2:39.91    2:47.52        
                  38.71     1:21.11 (42.40)     2:04.29 (43.18)     2:47.52 (43.23)
 10 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:49.86    2:47.83        
                  38.96     1:21.79 (42.83)     2:04.79 (43.00)     2:47.83 (43.04)
 11 Chase, Samantha           12 LBA-MR               2:56.17    2:49.12        
                  40.55     1:26.67 (46.12)     2:12.70 (46.03)     2:49.12 (36.42)
 12 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    2:51.07        
                  38.39     1:21.43 (43.04)     2:06.53 (45.10)     2:51.07 (44.54)
 13 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              3:00.35    2:53.10        
                  39.18     1:22.97 (43.79)     2:08.34 (45.37)     2:53.10 (44.76)
 14 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              2:55.90    2:55.12        
                  39.60     1:24.40 (44.80)     2:09.60 (45.20)     2:55.12 (45.52)
 15 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              2:42.48    2:56.59        
                  38.99     1:22.46 (43.47)   2:56.59 (1:34.13)                    
 16 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               3:15.00    3:01.04        
                  42.40     1:28.72 (46.32)     2:14.91 (46.19)     3:01.04 (46.13)
 17 Michaelides, Mia          12 NDAC-MR              3:08.64    3:05.74        
                  42.88     1:28.61 (45.73)     2:16.87 (48.26)     3:05.74 (48.87)
 18 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               3:11.17    3:07.90        
                  43.56     1:30.78 (47.22)     2:19.39 (48.61)     3:07.90 (48.51)
 19 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               3:24.16    3:08.64        
                  42.05     1:30.99 (48.94)     2:19.84 (48.85)     3:08.64 (48.80)
 20 Mance, Emily              17 RFAC-MR                   NT    3:15.64        
                  43.70     1:32.07 (48.37)     2:24.88 (52.81)     3:15.64 (50.76)
 -- Baione, Rachel            16 RFAC-MR              2:51.82         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              1:02.48    1:02.90        
                  30.06     1:02.90 (32.84)                                        
  2 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               1:02.98    1:04.44        
                  29.77     1:04.44 (34.67)                                        
  3 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    1:04.98        
                  30.79     1:04.98 (34.19)                                        
  4 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               1:03.74    1:05.38        
                  31.28     1:05.38 (34.10)                                        
  5 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              1:05.55    1:06.13        
                  31.03     1:06.13 (35.10)                                        
  6 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              1:12.88    1:10.40        
                  31.84     1:10.40 (38.56)                                        
  7 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              1:06.98    1:10.77        
                  32.90     1:10.77 (37.87)                                        
  8 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              1:08.28    1:10.89        
                  32.73     1:10.89 (38.16)                                        
  9 Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR              1:15.11    1:13.68        
                  34.04     1:13.68 (39.64)                                        
 10 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             1:20.86    1:17.74        
                  35.03     1:17.74 (42.71)                                        
 11 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:19.50    1:20.45        
                  35.92     1:20.45 (44.53)                                        
 -- Sussman, Heather          17 TRS-MR               1:19.17         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               2:13.17    2:16.60        
                  30.65     1:05.04 (34.39)     1:39.92 (34.88)     2:16.60 (36.68)
  2 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              2:12.91    2:18.89        
                  31.76     1:07.33 (35.57)     1:43.04 (35.71)     2:18.89 (35.85)
  3 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:12.77    2:21.46        
                  32.30     1:07.88 (35.58)     1:43.65 (35.77)     2:21.46 (37.81)
  4 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:19.74    2:22.78        
                  32.11     1:08.12 (36.01)     1:45.28 (37.16)     2:22.78 (37.50)
  5 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               2:23.60    2:28.24        
                  33.00     1:10.56 (37.56)     1:48.61 (38.05)     2:28.24 (39.63)
  6 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR         2:42.15    2:30.32        
                  32.54     1:10.49 (37.95)     1:52.29 (41.80)     2:30.32 (38.03)
  7 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:40.00    2:30.86        
                  33.07     1:11.31 (38.24)     1:50.86 (39.55)     2:30.86 (40.00)
  8 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               2:23.17    2:32.00        
                  32.11     1:09.66 (37.55)     1:49.24 (39.58)     2:32.00 (42.76)
  9 Levin, Emma               12 LBA-MR               2:45.00    2:33.08        
                  33.24     1:11.28 (38.04)     1:51.32 (40.04)     2:33.08 (41.76)
 10 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:45.00    2:39.47        
                  33.31     1:13.01 (39.70)     1:57.07 (44.06)     2:39.47 (42.40)
 11 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:50.00    2:41.46        
                  35.84     1:16.45 (40.61)     1:58.77 (42.32)     2:41.46 (42.69)
 12 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:40.00    2:41.98        
                  35.38     1:16.22 (40.84)     2:01.45 (45.23)     2:41.98 (40.53)
 13 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:47.97    2:43.86        
                  35.50     1:16.24 (40.74)     1:59.35 (43.11)     2:43.86 (44.51)
 14 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               3:10.00    2:53.59        
                  37.83     1:22.43 (44.60)     2:07.86 (45.43)     2:53.59 (45.73)
 -- Quezada, Betsy            16 RFAC-MR              2:26.71         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              2:15.19    2:19.05        
                  30.56     1:04.38 (33.82)     1:47.07 (42.69)     2:19.05 (31.98)
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:20.26    2:22.98        
                  31.80     1:08.49 (36.69)     1:50.91 (42.42)     2:22.98 (32.07)
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              2:20.81    2:23.65        
                  32.78     1:08.33 (35.55)     1:51.55 (43.22)     2:23.65 (32.10)
  4 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             2:22.65    2:23.81        
                  31.44     1:06.62 (35.18)     1:52.05 (45.43)     2:23.81 (31.76)
  5 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR              2:20.36    2:23.99        
                  31.46     1:09.17 (37.71)     1:49.89 (40.72)     2:23.99 (34.10)
  6 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:23.88    2:26.92        
                  32.04     1:11.10 (39.06)     1:53.88 (42.78)     2:26.92 (33.04)
  7 Quezada, Betsy            16 RFAC-MR              2:24.26    2:27.73        
                  31.13     1:08.39 (37.26)     1:53.62 (45.23)     2:27.73 (34.11)
  8 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               2:27.67    2:28.24        
                  30.88     1:08.68 (37.80)     1:54.90 (46.22)     2:28.24 (33.34)
  9 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              2:19.78    2:30.20        
                  32.88     1:11.19 (38.31)     1:56.89 (45.70)     2:30.20 (33.31)
 10 Mance, Emily              17 RFAC-MR              2:25.47    2:33.80        
                  33.66     1:10.35 (36.69)     1:59.94 (49.59)     2:33.80 (33.86)
 11 Baione, Rachel            16 RFAC-MR              2:30.80    2:33.93        
                  33.79     1:12.22 (38.43)     1:57.94 (45.72)     2:33.93 (35.99)
 12 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              2:25.40    2:34.53        
                  33.70     1:13.69 (39.99)     2:00.22 (46.53)     2:34.53 (34.31)
 13 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              2:25.76    2:34.76        
                  34.12     1:14.23 (40.11)     1:58.16 (43.93)     2:34.76 (36.60)
 14 Conde, Lauren             15 DA-MR                2:41.21    2:35.91        
                  37.64     1:16.70 (39.06)     2:01.80 (45.10)     2:35.91 (34.11)
 15 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              2:29.21    2:36.28        
                  32.83     1:14.48 (41.65)     1:58.59 (44.11)     2:36.28 (37.69)
 16 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              2:30.16    2:36.89        
                  33.68     1:11.90 (38.22)     1:59.35 (47.45)     2:36.89 (37.54)
 17 Fisher, Kristin           15 NDAC-MR              2:23.11    2:39.61        
                  36.44     1:14.48 (38.04)     2:02.22 (47.74)     2:39.61 (37.39)
 18 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             2:46.52    2:43.09        
                  35.96     1:18.81 (42.85)     2:06.58 (47.77)     2:43.09 (36.51)
 19 Miller, Mikayla           15 Dolphins-MR          2:38.93    2:47.25        
                  34.95     1:17.80 (42.85)     2:08.96 (51.16)     2:47.25 (38.29)
 20 Waller, Brooke            11 LBA-MR               3:00.89    2:48.17        
                  35.67     1:18.66 (42.99)     2:10.86 (52.20)     2:48.17 (37.31)
 21 Solis, Susana             17 LBA-MR               2:38.12    2:55.56        
                  36.17     1:20.10 (43.93)     2:14.91 (54.81)     2:55.56 (40.65)
 22 Rodriguez, Alyssa         17 Dolphins-MR          3:07.03    3:04.54        
                  39.13     1:24.78 (45.65)     2:22.88 (58.10)     3:04.54 (41.66)
 -- Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              2:23.93         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              4:40.13    4:46.59        
                  30.69     1:05.06 (34.37)     1:40.78 (35.72)     2:15.42 (34.64)
        2:57.40 (41.98)     3:40.32 (42.92)     4:13.86 (33.54)     4:46.59 (32.73)
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               4:54.17    4:52.38        
                  31.71     1:07.48 (35.77)     1:44.76 (37.28)     2:20.92 (36.16)
        3:05.34 (44.42)     3:48.62 (43.28)     4:21.22 (32.60)     4:52.38 (31.16)
  3 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR                   NT    4:53.99        
                  31.51     1:08.10 (36.59)     1:45.88 (37.78)     2:22.65 (36.77)
        3:04.41 (41.76)     3:47.24 (42.83)     4:21.25 (34.01)     4:53.99 (32.74)
  4 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               4:53.22    4:58.30        
                  30.28     1:04.48 (34.20)     1:41.60 (37.12)     2:18.77 (37.17)
        3:04.42 (45.65)     3:50.56 (46.14)     4:24.20 (33.64)     4:58.30 (34.10)
  5 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    5:07.03        
                  30.91     1:08.29 (37.38)     1:46.03 (37.74)     2:23.15 (37.12)
        3:10.11 (46.96)     3:57.12 (47.01)     4:32.95 (35.83)     5:07.03 (34.08)
  6 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               5:17.42    5:11.66        
                  33.98     1:13.08 (39.10)     1:53.49 (40.41)     2:32.52 (39.03)
        3:17.08 (44.56)     4:01.71 (44.63)     4:37.47 (35.76)     5:11.66 (34.19)
  7 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              5:25.00    5:26.50        
                  33.99     1:13.91 (39.92)     1:55.00 (41.09)     2:37.43 (42.43)
        3:22.88 (45.45)     4:10.03 (47.15)     4:49.01 (38.98)     5:26.50 (37.49)
  8 Beuchert, Emily           16 WSSC-MR              5:48.62    5:48.21        
                  40.46     1:29.03 (48.57)     2:11.38 (42.35)     2:53.37 (41.99)
        3:44.78 (51.41)     4:34.96 (50.18)     5:12.12 (37.16)     5:48.21 (36.09)
  9 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             6:07.58    5:49.16        
                  37.29     1:21.74 (44.45)     2:06.55 (44.81)     2:51.32 (44.77)
        3:41.91 (50.59)     4:32.38 (50.47)   5:49.16 (1:16.78)                    
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:43.20    1:47.87        
     1) Ullinger, Katie 17              2) Walsh, Shannon 17              
     3) Bergin, Kate 15                 4) Stratica, Heather 17           
                  26.43   1:47.87 (1:21.44)                                        
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:50.55    1:51.73        
     1) Miller, Mikayla 15              2) Nikolski, Bridget 16           
     3) Koenig, Lindsay 17              4) Wendling, Alex 15              
                  29.24   1:51.73 (1:22.49)                                        
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.00    1:57.85        
     1) Seelbach, Leeza 17              2) Weckesser, Kayla 16            
     3) Fisher, Kristin 15              4) Oyen-Ustad, Lillian 15         
                  27.79   1:57.85 (1:30.06)                                        
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:03.50    2:06.12        
     1) Oyen-Ustad, Lillian 15          2) Izzo, Sarah 17                 
     3) Seelbach, Leeza 17              4) Sistare, Kate 14               
                  30.72     1:07.50 (36.78)     1:37.40 (29.90)     2:06.12 (28.72)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                35.37      34.56        
  2 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 37.09      35.11        
  3 Kellman, Adam              8 WSSC-MR                38.28      39.01        
  4 Munger, Jason              8 RFAC-MR                37.24      39.33        
  5 Quested, Finn              7 RFAC-MR                37.19      39.59        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                43.31      42.32        
  7 Tiso, Gianluca             8 TRS-MR                 42.78      42.62        
  8 Garcia, Grant              8 NDAC-MR                41.53      44.04        
  9 Stickle, Maxwell           7 NDAC-MR                44.35      44.76        
 10 Reade, Roberto             8 DA-MR                  43.74      44.88        
 11 Samsonov, Luka             8 NBS-MR                 45.96      45.81        
 12 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR                42.81      49.69        
 13 Amaro, Dylan               7 NDAC-MR              1:01.77      49.72        
 14 Numssen, Anthony           7 NDAC-MR                59.68      51.16        
 15 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                   NT      53.84        
 16 Currie, Jack               7 RFAC-MR                   NT      57.04        
 17 Fixler, Jonathan           7 NDAC-MR                50.11      57.64        
 18 Reade, Angelo              6 DA-MR                1:05.36      58.66        
 19 Weiss, Ashton              8 DA-MR                1:17.99    1:00.40        
 20 Hudkins, Matthew           8 LBA-MR               1:00.00    1:03.04        
 21 Murray, Tristan            8 RFAC-MR                   NT    1:08.37        
 -- Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR                48.99         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR               1:31.67    1:17.10        
                  36.43     1:17.10 (40.67)                                        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR              1:19.72    1:20.10        
                  37.40     1:20.10 (42.70)                                        
  3 Judson, Jack               8 RFAC-MR              1:26.58    1:25.22        
                  39.00     1:25.22 (46.22)                                        
  4 Quested, Finn              7 RFAC-MR                   NT    1:29.79        
                  41.83     1:29.79 (47.96)                                        
  5 Munger, Jason              8 RFAC-MR              1:30.68    1:29.82        
                  40.85     1:29.82 (48.97)                                        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT    1:34.93        
                  45.47     1:34.93 (49.46)                                        
  7 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR              2:06.80    1:38.28        
                  48.34     1:38.28 (49.94)                                        
  8 Quinones, Ashton           7 WSSC-MR              1:45.85    1:41.64        
                  46.29     1:41.64 (55.35)                                        
  9 Samsonov, Luka             8 NBS-MR               1:48.95    1:47.23        
 10 Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              2:01.11    2:00.12        
                  53.36   2:00.12 (1:06.76)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 46.06      39.64        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                42.96      42.79        
  3 Judson, Jack               8 RFAC-MR                45.75      44.29        
  4 Quested, Finn              7 RFAC-MR                47.49      45.09        
  5 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                55.14      48.05        
  6 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR                47.07      49.59        
  7 Quinones, Ashton           7 WSSC-MR                54.67      53.53        
  8 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                   NT      56.78        
  9 Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR                59.11      59.20        
 10 Hudkins, Matthew           8 LBA-MR               1:15.00    1:02.30        
 11 Murray, Tristan            8 RFAC-MR                   NT    1:08.93        
 12 Weiss, Ashton              8 DA-MR                1:31.38    1:12.33        
 -- Munger, Jason              8 RFAC-MR                47.27         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Samsonov, Luka             8 NBS-MR                 49.79         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Donlan, Jack               7 DA-MR                1:25.99         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mocuta, Matei              6 Dolphins-MR          1:15.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 52.18      47.24        
  2 Quested, Finn              7 RFAC-MR                49.01      49.94        
  3 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                47.98      50.97        
  4 Munger, Jason              8 RFAC-MR              1:02.68      54.38        
  5 Stickle, Maxwell           7 NDAC-MR                58.90      57.73        
  6 Amaro, Dylan               7 NDAC-MR              1:12.11      58.41        
  7 Kellman, Adam              8 WSSC-MR                56.84      59.67        
  8 Tiso, Gianluca             8 TRS-MR               1:05.66    1:00.64        
  9 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT    1:00.87        
 10 Garcia, Grant              8 NDAC-MR              1:00.17    1:01.22        
 11 Samsonov, Luka             8 NBS-MR               1:05.88    1:02.31        
 12 Hudkins, Matthew           8 LBA-MR               1:30.00    1:08.18        
 13 Numssen, Anthony           7 NDAC-MR              1:23.11    1:09.44        
 14 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR              1:13.11    1:12.91        
 15 Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              1:05.11    1:14.34        
 -- Currie, Jack               7 RFAC-MR              1:08.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fixler, Jonathan           7 NDAC-MR              1:20.11         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 48.21      37.97        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                37.92      38.46        
  3 Quested, Finn              7 RFAC-MR                46.14      46.57        
  4 Garcia, Grant              8 NDAC-MR                54.44      52.55        
  5 Stickle, Maxwell           7 NDAC-MR              1:21.82      54.01        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT      56.65        
  7 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR              1:12.96      57.98        
  8 Munger, Jason              8 RFAC-MR                   NT      58.52        
  9 Tiso, Gianluca             8 TRS-MR                 59.66      59.10        
 10 Numssen, Anthony           7 NDAC-MR              1:21.11    1:11.01        
 -- Amaro, Dylan               7 NDAC-MR              1:14.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              1:06.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR               2:00.00    1:27.66        
                  39.46     1:27.66 (48.20)                                        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR              1:32.79    1:28.00        
                  39.19     1:28.00 (48.81)                                        
  3 Judson, Jack               8 RFAC-MR              1:51.86    1:37.80        
  4 Quested, Finn              7 RFAC-MR                   NT    1:39.92        
                  44.18     1:39.92 (55.74)                                        
  5 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR                   NT    1:46.61        
                  51.07     1:46.61 (55.54)                                        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT    1:51.94        
                  53.82     1:51.94 (58.12)                                        
  7 Quinones, Ashton           7 WSSC-MR              2:00.33    2:08.21        
 -- Munger, Jason              8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              2:08.11         DQ        
      Scissors kick - breast
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:22.24    1:13.30        
     1) Simpfenderfer, Michael 7        2) Munger, Jason 8                
     3) Judson, Jack 8                  4) Smith, Sebastian 8             
                  38.10     1:13.30 (35.20)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:42.33    1:22.84        
     1) Munger, Jason 8                 2) Quested, Finn 7                
     3) Smith, Sebastian 8              4) Tuohy, Johnny 8                
                  46.29     1:22.84 (36.55)                                        
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:30.00    1:40.16        
     1) Amaro, Dylan 7                  2) Stickle, Maxwell 7             
     3) Lavariega, Yahir 8              4) Garcia, Grant 8                
                  57.25     1:40.16 (42.91)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert           10 RFAC-MR                30.04      30.36        
  2 Liu, Alex                 10 NDAC-MR                31.90      31.38        
  3 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             34.59      31.81        
  4 Cornish, Kyle             10 LBA-MR                 33.77      32.37        
  5 Staubi, Eli                9 NDAC-MR                33.96      33.17        
  6 Rendon, David              9 NDAC-MR                32.27      33.36        
  7 Bogen, Jake               10 Dolphins-MR            36.48      34.45        
  8 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR                 35.50      34.49        
  9 Murphy, Michael           10 TRS-MR                 39.16      34.55        
 10 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 34.69      35.55        
 11 Rand, Jack                10 LBA-MR                 36.32      35.66        
 12 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                35.25      36.04        
 13 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 40.86      36.56        
 14 Adjedj, Michael           10 TRS-MR                 37.68      37.33        
 15 Sanchez, Ryan             10 WSSC-MR                35.61      37.40        
 16 Patierno, Joey             9 NDAC-MR                38.61      38.05        
 17 Hally, Seamus              9 NDAC-MR                45.26      39.56        
 18 Tiso, Alexander           10 TRS-MR                 40.84      40.76        
 19 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR                 38.56      41.42        
 20 Recine, Luke               9 NBS-MR                 48.46      42.83        
 21 Rowlands, Mason            9 WSSC-MR                47.40      42.92        
 22 Matthews, John            10 NBS-MR                 40.50      43.80        
 23 Nieves, Andrew             9 NBS-MR                 44.47      44.85        
 24 Chan, Alexander           10 DA-MR                  58.28      45.28        
 25 Froymovich, Lawrence      10 LBA-MR                 49.65      45.47        
 26 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                39.58      45.78        
 27 Kwon, Kevin                9 Dolphins-MR          1:10.00      47.51        
 28 German, Kyle               9 NBS-MR                 52.35      50.67        
 29 Ryan, John                 9 UN-DA-MR               55.99      58.68        
 -- Rizzo, Billy              10 Dolphins-MR            38.29         NS        
 -- Garrant, Zach              9 Dolphins-MR            43.99         NS        
 -- Castiller, Adam           10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:07.30    1:07.38        
                  32.74     1:07.38 (34.64)                                        
  2 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              1:10.50    1:08.35        
                  33.69     1:08.35 (34.66)                                        
  3 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               1:17.50    1:14.64        
                  35.22     1:14.64 (39.42)                                        
  4 Gupta, Arjun              10 LBA-MR               1:30.27    1:29.82        
                  40.72     1:29.82 (49.10)                                        
  5 Payman, Kam                9 Dolphins-MR          1:28.00    1:31.25        
                  40.92     1:31.25 (50.33)                                        
  6 Matthews, John            10 NBS-MR               1:38.57    1:33.93        
                  42.40     1:33.93 (51.53)                                        
  7 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR               1:28.10    1:35.20        
                  45.19     1:35.20 (50.01)                                        
  8 Recine, Luke               9 NBS-MR               1:43.68    1:38.94        
                  47.18     1:38.94 (51.76)                                        
  9 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              1:33.05    1:38.96        
                  48.72     1:38.96 (50.24)                                        
 10 Nieves, Andrew             9 NBS-MR               1:36.56    1:39.14        
                  46.69     1:39.14 (52.45)                                        
 11 Hackmeyer, Aidan          10 NDAC-MR              1:24.17    1:39.92        
 12 German, Kyle               9 NBS-MR               2:00.31    1:55.53        
                  52.93   1:55.53 (1:02.60)                                        
 13 Safaryan, Levon            9 NDAC-MR              2:05.11    2:08.65        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             42.33      38.48        
  2 Bogen, Jake               10 Dolphins-MR            44.49      41.55        
  3 Rand, Jack                10 LBA-MR                 44.27      42.55        
  4 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 45.95      45.77        
  5 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 44.21      46.27        
  6 Hackmeyer, Aidan          10 NDAC-MR                44.33      46.43        
  7 Payman, Kam                9 Dolphins-MR            54.12      46.60        
  8 Nieves, Andrew             9 NBS-MR                 52.10      48.91        
  9 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR                 51.72      50.94        
 10 Recine, Luke               9 NBS-MR                 49.94      53.04        
 11 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                51.33      56.00        
 12 Safaryan, Levon            9 NDAC-MR              1:09.11      56.68        
 13 German, Kyle               9 NBS-MR               1:08.67      58.19        
 14 Ryan, John                 9 UN-DA-MR             1:01.99    1:04.24        
 -- Matthews, John            10 NBS-MR                 49.58         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:34.89    1:18.91        
                  38.91     1:18.91 (40.00)                                        
  2 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:21.12    1:19.28        
                  39.25     1:19.28 (40.03)                                        
  3 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:25.10    1:20.53        
                  38.90     1:20.53 (41.63)                                        
  4 Rand, Jack                10 LBA-MR               1:35.01    1:34.96        
  5 Tiso, Alexander           10 TRS-MR               1:41.27    1:37.59        
                  48.31     1:37.59 (49.28)                                        
  6 Murphy, Michael           10 TRS-MR               1:52.86    1:40.46        
                  49.74     1:40.46 (50.72)                                        
  7 Nieves, Andrew             9 NBS-MR               1:50.42    1:43.64        
                  49.62     1:43.64 (54.02)                                        
  8 Recine, Luke               9 NBS-MR               1:46.37    1:44.31        
                  51.80     1:44.31 (52.51)                                        
  9 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR               1:54.27    1:49.42        
 10 German, Kyle               9 NBS-MR               2:16.56    1:55.87        
                  55.13   1:55.87 (1:00.74)                                        
 11 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              1:53.86    1:59.70        
                  59.48   1:59.70 (1:00.22)                                        
 -- Matthews, John            10 NBS-MR               2:04.27         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.16          DQ (57.72)                                        
 -- Castiller, Adam           10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert           10 RFAC-MR                45.18      44.94        
  2 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                48.03      45.66        
  3 Staubi, Eli                9 NDAC-MR                51.57      47.44        
  4 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR                 55.23      47.49        
  5 Rendon, David              9 NDAC-MR                49.89      48.16        
  6 Rand, Jack                10 LBA-MR                 52.04      48.49        
  7 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:03.04      48.67        
  8 Sanchez, Ryan             10 WSSC-MR                45.82      49.28        
  9 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 52.70      49.58        
 10 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 56.65      50.06        
 11 Adjedj, Michael           10 TRS-MR                 52.66      50.97        
 12 de Cordova, Owen           9 Dolphins-MR            48.00      51.19        
 13 Bogen, Jake               10 Dolphins-MR            54.36      52.01        
 14 Patierno, Joey             9 NDAC-MR              1:10.63      52.31        
 15 Froymovich, Lawrence      10 LBA-MR               1:15.00      58.08        
 16 Kwon, Kevin                9 Dolphins-MR          1:02.00      59.09        
 17 Rowlands, Mason            9 WSSC-MR              1:02.25      59.43        
 18 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR               1:03.53      59.62        
 -- Matthews, John            10 NBS-MR                 57.64         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rizzo, Billy              10 Dolphins-MR            54.22         NS        
 -- Chan, Alexander           10 DA-MR                1:35.99         NS        
 -- Garrant, Zach              9 Dolphins-MR            52.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:42.01    1:34.36        
                  45.57     1:34.36 (48.79)                                        
  2 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:45.00    1:37.29        
                  45.77     1:37.29 (51.52)                                        
  3 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:41.01    1:39.15        
                  47.31     1:39.15 (51.84)                                        
  4 Rand, Jack                10 LBA-MR               1:49.12    1:45.32        
                  50.28     1:45.32 (55.04)                                        
  5 Cornish, Danny             9 LBA-MR               1:56.79    1:46.95        
                  51.45     1:46.95 (55.50)                                        
  6 Matthews, John            10 NBS-MR               1:55.09    1:58.76        
                  56.58   1:58.76 (1:02.18)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR                34.17      36.05        
  2 Reining, Robert           10 RFAC-MR                36.21      36.16        
  3 Cornish, Kyle             10 LBA-MR                 36.89      36.20        
  4 Staubi, Eli                9 NDAC-MR                38.43      36.77        
  5 Rendon, David              9 NDAC-MR                37.10      37.18        
  6 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR                 41.71      39.57        
  7 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 41.79      39.79        
  8 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                47.29      46.35        
  9 Adjedj, Michael           10 TRS-MR                 48.66      46.66        
 10 Murphy, Michael           10 TRS-MR                 50.84      46.73        
 11 Sanchez, Ryan             10 WSSC-MR                45.13      48.09        
 12 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR                 49.40      49.06        
 13 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 56.50      49.49        
 14 Patierno, Joey             9 NDAC-MR              1:09.11      52.10        
 15 Tiso, Alexander           10 TRS-MR                 49.66      56.23        
 16 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:02.11      56.41        
 17 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                53.79      56.51        
 -- Froymovich, Lawrence      10 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- de Cordova, Owen           9 Dolphins-MR            52.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Rizzo, Billy              10 Dolphins-MR            48.80         NS        
 -- Garrant, Zach              9 Dolphins-MR            52.50         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              1:19.98    1:18.68        
                  36.97     1:18.68 (41.71)                                        
  2 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:29.96    1:23.49        
                  38.17     1:23.49 (45.32)                                        
  3 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               1:36.98    1:27.94        
                  39.13     1:27.94 (48.81)                                        
  4 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:25.54    1:29.80        
                  40.91     1:29.80 (48.89)                                        
  5 Cornish, Danny             9 LBA-MR               1:40.00    1:51.89        
                  46.94   1:51.89 (1:04.95)                                        
 -- Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  56.60        DQ (1:05.70)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              1:19.49    1:19.77        
                  37.63     1:19.77 (42.14)                                        
  2 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:30.22    1:20.88        
                  37.47     1:20.88 (43.41)                                        
  3 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:22.45    1:21.68        
                  37.98     1:21.68 (43.70)                                        
  4 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:31.70    1:24.73        
                  38.17     1:24.73 (46.56)                                        
  5 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               1:39.01    1:30.65        
                  41.75     1:30.65 (48.90)                                        
  6 Rand, Jack                10 LBA-MR               1:39.71    1:30.68        
                  42.56     1:30.68 (48.12)                                        
  7 Hackmeyer, Aidan          10 NDAC-MR              1:35.70    1:43.17        
  8 Gupta, Arjun              10 LBA-MR               1:48.96    1:43.86        
                  49.89     1:43.86 (53.97)                                        
  9 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              2:25.32    1:59.33        
                  54.53   1:59.33 (1:04.80)                                        
 10 Safaryan, Levon            9 NDAC-MR              2:11.11    2:22.12        
                1:06.50   2:22.12 (1:15.62)                                        
 -- Payman, Kam                9 Dolphins-MR          1:42.07         NS        
 -- Nieves, Andrew             9 NBS-MR               2:10.89         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:20.28         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Sheinberg, Ryan 10              2) Rand, Jack 10                  
     3) Cornish, Danny 9                4) Cornish, Kyle 10               
                  34.10     1:11.64 (37.54)     1:47.20 (35.56)          DQ (32.83)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:48.64    2:43.22        
     1) Cornish, Kyle 10                2) Cornish, Danny 9               
     3) Sheinberg, Ryan 10              4) Rand, Jack 10                  
                  37.57     1:30.16 (52.59)     2:06.16 (36.00)     2:43.22 (37.06)
 -- Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:30.66         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Tiso, Alexander 10              2) Adjedj, Michael 10             
     3) Murphy, Michael 10              4) Tiso, Gianluca 8               
                  44.49     1:34.70 (50.21)     2:21.85 (47.15)          DQ (39.20)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              2:42.62    2:24.56        
                  34.18     1:11.93 (37.75)     1:50.33 (38.40)     2:24.56 (34.23)
  2 Reining, Robert           10 RFAC-MR              2:36.46    2:25.92        
                  33.76     1:11.32 (37.56)     1:49.52 (38.20)     2:25.92 (36.40)
  3 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               2:53.49    2:26.79        
                  33.93     1:11.66 (37.73)     1:49.85 (38.19)     2:26.79 (36.94)
  4 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               2:49.87    2:42.58        
                  36.36     1:18.11 (41.75)     2:00.91 (42.80)     2:42.58 (41.67)
  5 Staubi, Eli                9 NDAC-MR              3:06.55    2:44.15        
                  35.61     1:17.16 (41.55)     2:02.63 (45.47)     2:44.15 (41.52)
  6 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                   NT    2:55.53        
                  37.05     1:22.26 (45.21)     2:08.62 (46.36)     2:55.53 (46.91)
  7 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR                   NT    3:24.67        
                  42.85     1:36.30 (53.45)     2:31.39 (55.09)     3:24.67 (53.28)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               26.63      26.57        
  2 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                26.97      26.77        
  3 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR                28.12      27.53        
  4 Bryant, Joshua            12 DA-MR                  28.13      27.90        
  5 Angeles, Brandon          11 TRS-MR                 30.07      28.66        
  6 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  27.90      28.67        
  7 Tiso, Christopher         12 TRS-MR                 29.52      28.84        
  8 Baione, Michael           12 RFAC-MR                29.17      28.96        
  9 Britt, Nathan             12 NDAC-MR                28.92      29.06        
 10 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR                28.71      29.10        
 11 Ip, Daniel                12 Marlins-MR             30.54      29.35        
 12 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR             30.48      29.42        
 13 Cruz, Jason               11 RFAC-MR                29.76      29.53        
 14 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR            31.02      29.88        
 15 Gagliardi, Thomas         12 Dolphins-MR            31.12      29.97        
 16 Gamboli, Luke             12 TRS-MR                 34.66      30.24        
 17 Lent, Kieran              12 LBA-MR                 31.18      30.25        
 18 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                30.89      30.70        
 19 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR                30.50      31.27        
 20 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                33.60      31.91        
 21 Palmer, Jack              12 WSSC-MR                31.64      32.00        
 22 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR                32.41      32.24        
 23 Adjedj, Daniel            12 TRS-MR                 31.66      33.03        
 24 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR                33.08      33.05        
 25 Bonney, Ethan             12 LBA-MR                 33.50      33.09        
 26 Egan, Chris               12 Marlins-MR             32.77      33.35        
 27 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                32.50      33.51        
 28 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR                 34.52      33.89        
 29 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR                 34.43      34.31        
 30 Bergin, Kyle              11 LBA-MR                 33.08      34.32        
 31 Clark, Noah               11 DA-MR                  34.82      34.85        
 32 Woods, Thomas             12 LBA-MR                 35.06      36.10        
 33 Kyaw, Nyi-Rein            12 Dolphins-MR            37.12      36.24        
 34 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            35.93      36.75        
 35 Williams Grinnell, Leif   12 Dolphins-MR            34.00      36.91        
 36 Susman, Dan               11 Dolphins-MR            36.00      37.12        
 37 Cuite, Aidan              11 Dolphins-MR            34.00      38.16        
 38 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR                38.68      39.29        
 39 Jones, Ryan               11 DA-MR                  42.73      39.57        
 40 Repke, Jacob              11 DA-MR                  38.54      40.20        
 41 Tirado, Tristan           12 TRS-MR                 43.10      41.28        
 42 Rosa, Brandon             12 WSSC-MR                43.93      41.84        
 43 Peticco, Martin           11 NBS-MR                 44.87      43.36        
 44 Tessler, Jacob            12 Dolphins-MR            51.16      50.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               57.68      57.60        
                  27.86       57.60 (29.74)                                        
  2 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 59.50      58.53        
                  28.37       58.53 (30.16)                                        
  3 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                58.74      59.31        
                  28.38       59.31 (30.93)                                        
  4 Ackerman, Ian             11 Marlins-MR           1:05.35    1:02.87        
                  30.73     1:02.87 (32.14)                                        
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:03.54    1:03.26        
                  29.94     1:03.26 (33.32)                                        
  6 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:02.78    1:03.40        
                  29.87     1:03.40 (33.53)                                        
  7 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:04.01    1:05.17        
                  30.68     1:05.17 (34.49)                                        
  8 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:00.44    1:05.77        
                  31.00     1:05.77 (34.77)                                        
  9 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:04.34    1:05.78        
                  31.65     1:05.78 (34.13)                                        
  9 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR         1:11.16    1:05.78        
                  31.48     1:05.78 (34.30)                                        
 11 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:04.36    1:06.15        
                  31.21     1:06.15 (34.94)                                        
 12 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:07.78    1:06.42        
                  31.55     1:06.42 (34.87)                                        
 13 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:07.75    1:06.81        
                  32.02     1:06.81 (34.79)                                        
 14 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:08.59    1:07.61        
                  31.59     1:07.61 (36.02)                                        
 15 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:12.17    1:09.85        
                  33.46     1:09.85 (36.39)                                        
 16 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               1:11.63    1:10.55        
                  34.13     1:10.55 (36.42)                                        
 17 Hwang, Tyler              11 LBA-MR               1:25.00    1:11.37        
                  33.08     1:11.37 (38.29)                                        
 18 Baker, Bryce              11 NDAC-MR              1:14.11    1:11.74        
                  34.68     1:11.74 (37.06)                                        
 19 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR              1:12.78    1:12.69        
                  34.32     1:12.69 (38.37)                                        
 20 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR         1:15.25    1:13.09        
                  34.05     1:13.09 (39.04)                                        
 21 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:12.64    1:13.27        
                  34.83     1:13.27 (38.44)                                        
 22 Stangeby, Chris           11 Aqua Gems-MR         1:16.01    1:14.15        
                  34.35     1:14.15 (39.80)                                        
 23 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR               1:18.12    1:14.64        
                  35.63     1:14.64 (39.01)                                        
 24 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:14.46    1:16.22        
 25 Bergin, Kyle              11 LBA-MR               1:16.37    1:16.99        
                  37.67     1:16.99 (39.32)                                        
 26 Hadid, Amer               11 NBS-MR               1:16.44    1:17.40        
                  36.49     1:17.40 (40.91)                                        
 27 Woods, Thomas             12 LBA-MR               1:19.97    1:17.80        
                  37.55     1:17.80 (40.25)                                        
 28 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               1:18.90    1:18.07        
                  37.20     1:18.07 (40.87)                                        
 29 Clark, Noah               11 DA-MR                1:18.01    1:18.16        
                  37.33     1:18.16 (40.83)                                        
 30 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:19.93    1:18.24        
                  36.81     1:18.24 (41.43)                                        
 31 Liew, Sam                 11 DA-MR                1:36.84    1:25.66        
                  38.84     1:25.66 (46.82)                                        
 32 Repke, Jacob              11 DA-MR                1:29.82    1:28.93        
                  41.25     1:28.93 (47.68)                                        
 33 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:42.75    1:34.87        
                  45.09     1:34.87 (49.78)                                        
 34 Peticco, Martin           11 NBS-MR               1:47.65    1:40.05        
                  46.29     1:40.05 (53.76)                                        
 35 Shankar, Anubhav          12 DA-MR                1:30.99    1:43.17        
                  46.99     1:43.17 (56.18)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             2:08.94    2:04.76        
                  28.16       59.32 (31.16)     1:32.16 (32.84)     2:04.76 (32.60)
  2 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              2:11.72    2:07.69        
                  28.27     1:00.37 (32.10)     1:34.38 (34.01)     2:07.69 (33.31)
  3 Rodriguez, Matthew        12 Aqua Gems-MR         2:40.89    2:12.57        
                  29.74     1:03.08 (33.34)     1:38.89 (35.81)     2:12.57 (33.68)
  4 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               2:18.24    2:18.56        
                  30.84     1:06.56 (35.72)     1:43.15 (36.59)     2:18.56 (35.41)
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                2:30.11    2:18.97        
                  30.66     1:05.41 (34.75)     1:42.22 (36.81)     2:18.97 (36.75)
  6 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              2:21.74    2:20.16        
                  32.70     1:09.27 (36.57)     1:45.60 (36.33)     2:20.16 (34.56)
  7 Tiso, Christopher         12 TRS-MR               2:31.88    2:21.97        
                  30.51     1:06.14 (35.63)     1:44.58 (38.44)     2:21.97 (37.39)
  8 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              2:29.70    2:22.31        
                  32.36     1:09.75 (37.39)     1:46.92 (37.17)     2:22.31 (35.39)
  9 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               2:35.61    2:22.34        
                  32.89     1:09.35 (36.46)     1:46.38 (37.03)     2:22.34 (35.96)
 10 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              2:27.98    2:25.77        
                  32.90     1:09.66 (36.76)     1:48.46 (38.80)     2:25.77 (37.31)
 11 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                   NT    2:40.86        
                  36.91     1:20.25 (43.34)   2:40.86 (1:20.61)                    
 12 Woods, Thomas             12 LBA-MR               2:55.00    2:50.36        
                  37.33     1:21.07 (43.74)     2:05.89 (44.82)     2:50.36 (44.47)
 13 Hadid, Amer               11 NBS-MR               2:45.35    2:52.86        
                  36.60     1:18.28 (41.68)   2:52.86 (1:34.58)                    
 14 Clark, Noah               11 DA-MR                3:05.25    2:52.90        
                  37.59     1:22.19 (44.60)     2:08.14 (45.95)     2:52.90 (44.76)
 15 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               3:01.81    2:53.98        
                  37.65     1:22.30 (44.65)     2:10.10 (47.80)     2:53.98 (43.88)
 16 Jones, Ryan               11 DA-MR                3:41.99    3:33.86        
                  43.01     1:39.22 (56.21)     2:36.57 (57.35)     3:33.86 (57.29)
 -- Repke, Jacob              11 DA-MR                3:28.70         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan         11 LBA-MR                 33.31      33.23        
  2 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 40.30      33.96        
  3 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR            34.78      34.92        
  4 Ip, Daniel                12 Marlins-MR             37.11      35.55        
  5 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR             35.08      35.56        
  6 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                35.18      35.65        
  7 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR             36.31      38.52        
  8 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR                38.35      38.78        
  9 Egan, Chris               12 Marlins-MR             40.33      38.86        
 10 Kyaw, Nyi-Rein            12 Dolphins-MR            39.41      39.14        
 11 Gamboli, Luke             12 TRS-MR                 45.66      40.32        
 12 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                38.82      41.06        
 13 Clark, Noah               11 DA-MR                  40.60      41.27        
 14 Bergin, Kyle              11 LBA-MR                 42.12      42.60        
 15 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            41.82      44.51        
 16 Burger, Daniel            11 NDAC-MR                44.69      44.60        
 17 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR                 38.04      45.42        
 18 Williams Grinnell, Leif   12 Dolphins-MR            42.00      45.78        
 19 Repke, Jacob              11 DA-MR                  45.06      46.25        
 20 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR                44.72      46.63        
 21 Peticco, Martin           11 NBS-MR               1:02.75      48.44        
 22 Cuite, Aidan              11 Dolphins-MR            38.00      51.83        
 23 Tirado, Tristan           12 TRS-MR                 48.66    1:11.74        
 -- Rosa, Brandon             12 WSSC-MR                57.46         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:09.25    1:10.49        
                  35.12     1:10.49 (35.37)                                        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:13.28    1:13.09        
                  35.53     1:13.09 (37.56)                                        
  3 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR          1:14.44    1:13.22        
                  34.99     1:13.22 (38.23)                                        
  4 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:13.02    1:13.63        
                  35.58     1:13.63 (38.05)                                        
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:15.61    1:13.70        
                  35.69     1:13.70 (38.01)                                        
  6 Ackerman, Ian             11 Marlins-MR           1:19.28    1:15.53        
                  37.06     1:15.53 (38.47)                                        
  7 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:14.65    1:15.68        
                  38.11     1:15.68 (37.57)                                        
  8 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:18.38    1:16.16        
                  37.84     1:16.16 (38.32)                                        
  9 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:16.48    1:16.23        
                  36.97     1:16.23 (39.26)                                        
 10 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:18.07    1:16.68        
                  37.43     1:16.68 (39.25)                                        
 11 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:21.71    1:17.83        
                  38.13     1:17.83 (39.70)                                        
 12 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:15.02    1:18.26        
                  37.74     1:18.26 (40.52)                                        
 13 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR         1:18.25    1:18.27        
                  37.79     1:18.27 (40.48)                                        
 14 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:18.23    1:19.53        
                  38.91     1:19.53 (40.62)                                        
 15 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              1:22.84    1:21.95        
                  40.52     1:21.95 (41.43)                                        
 16 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR         1:26.66    1:22.24        
                  39.68     1:22.24 (42.56)                                        
 17 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR              1:21.95    1:26.48        
                  42.31     1:26.48 (44.17)                                        
 18 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:36.84    1:27.88        
                  44.75     1:27.88 (43.13)                                        
 19 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:24.42    1:28.02        
                  42.28     1:28.02 (45.74)                                        
 20 Clark, Noah               11 DA-MR                1:27.28    1:28.67        
                  43.16     1:28.67 (45.51)                                        
 21 Hadid, Amer               11 NBS-MR               1:25.44    1:30.67        
                  44.02     1:30.67 (46.65)                                        
 22 Bergin, Kyle              11 LBA-MR               1:40.00    1:30.97        
                  45.73     1:30.97 (45.24)                                        
 23 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:49.26    1:33.85        
                  45.87     1:33.85 (47.98)                                        
 24 Liew, Sam                 11 DA-MR                1:56.75    1:34.21        
                  45.09     1:34.21 (49.12)                                        
 25 Repke, Jacob              11 DA-MR                1:39.12    1:39.74        
                  49.00     1:39.74 (50.74)                                        
 26 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               1:36.93    1:41.38        
                  48.05     1:41.38 (53.33)                                        
 27 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:56.64    1:54.66        
                  57.34     1:54.66 (57.32)                                        
 -- Baker, Bryce              11 NDAC-MR              1:29.08         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.87          DQ (43.63)                                        
 -- Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:25.22         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.43          DQ (40.12)                                        
 -- Shankar, Anubhav          12 DA-MR                1:40.99         DQ        
      Did not finish on back
                  55.94        DQ (1:02.69)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua            12 DA-MR                  35.91      34.65        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               34.93      35.29        
  3 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  34.75      35.94        
  4 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                36.00      36.04        
  5 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 39.50      36.73        
  6 Lent, Kieran              12 LBA-MR                 41.15      37.82        
  7 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR                 39.43      38.01        
  8 Baione, Michael           12 RFAC-MR                36.70      38.13        
  9 Cruz, Jason               11 RFAC-MR                38.31      38.53        
 10 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR                39.85      39.11        
 11 Hwang, Tyler              11 LBA-MR                 50.00      40.43        
 12 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR           43.43      40.52        
 13 Burger, Daniel            11 NDAC-MR                43.44      41.90        
 14 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR             43.09      42.12        
 15 Stickle, Gage             11 NDAC-MR                42.37      42.45        
 16 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR           45.31      43.22        
 17 Woods, Thomas             12 LBA-MR                 48.82      43.36        
 18 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR                43.67      44.52        
 19 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR            52.61      45.67        
 20 Clark, Noah               11 DA-MR                  47.72      46.52        
 21 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                47.27      46.81        
 22 Bonney, Ethan             12 LBA-MR                 51.62      47.38        
 23 Stangeby, Chris           11 Aqua Gems-MR           49.10      47.40        
 24 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            50.27      48.15        
 25 Repke, Jacob              11 DA-MR                  49.17      48.69        
 26 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR                 49.34      48.82        
 27 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                47.68      49.20        
 28 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR                 46.78      49.27        
 29 Hadid, Amer               11 NBS-MR                 48.72      50.32        
 30 Peticco, Martin           11 NBS-MR               1:08.92      55.82        
 -- Jones, Ryan               11 DA-MR                1:13.90         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Liew, Sam                 11 DA-MR                  46.66         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:17.70    1:14.81        
                  35.07     1:14.81 (39.74)                                        
  2 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:17.98    1:15.70        
                  36.11     1:15.70 (39.59)                                        
  3 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR               1:22.49    1:19.85        
                  36.80     1:19.85 (43.05)                                        
  4 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:20.64    1:20.90        
                  38.63     1:20.90 (42.27)                                        
  5 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:18.93    1:21.30        
                  38.45     1:21.30 (42.85)                                        
  6 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              1:29.48    1:22.06        
                  39.68     1:22.06 (42.38)                                        
  7 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:26.65    1:22.60        
                  38.70     1:22.60 (43.90)                                        
  8 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:27.93    1:22.88        
                  39.33     1:22.88 (43.55)                                        
  9 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:21.28    1:24.82        
                  40.99     1:24.82 (43.83)                                        
 10 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:23.75    1:25.62        
                  40.05     1:25.62 (45.57)                                        
 11 Ip, Daniel                12 Marlins-MR           1:30.68    1:26.70        
                  41.72     1:26.70 (44.98)                                        
 12 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR           1:34.36    1:27.52        
                  40.56     1:27.52 (46.96)                                        
 13 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:26.91    1:28.72        
                  40.90     1:28.72 (47.82)                                        
 14 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:33.96    1:31.59        
                  42.96     1:31.59 (48.63)                                        
 15 Angeles, Brandon          11 TRS-MR               1:51.24    1:33.35        
                  44.68     1:33.35 (48.67)                                        
 16 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR              1:40.81    1:33.68        
                  45.82     1:33.68 (47.86)                                        
 17 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:38.06    1:33.72        
                  45.13     1:33.72 (48.59)                                        
 18 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:40.79    1:34.32        
                  43.29     1:34.32 (51.03)                                        
 19 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR              1:35.67    1:34.51        
                  45.14     1:34.51 (49.37)                                        
 20 Adjedj, Daniel            12 TRS-MR               1:45.66    1:35.95        
 21 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:37.17    1:36.28        
                  46.71     1:36.28 (49.57)                                        
 22 Woods, Thomas             12 LBA-MR               1:40.71    1:37.69        
                  46.71     1:37.69 (50.98)                                        
 23 Egan, Chris               12 Marlins-MR           1:39.90    1:37.80        
                  47.93     1:37.80 (49.87)                                        
 24 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               1:43.10    1:41.37        
                  47.96     1:41.37 (53.41)                                        
 25 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR               1:57.42    1:43.06        
                  47.74     1:43.06 (55.32)                                        
 26 Repke, Jacob              11 DA-MR                1:45.81    1:44.36        
                  50.51     1:44.36 (53.85)                                        
 27 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              2:05.11    1:45.13        
                  51.27     1:45.13 (53.86)                                        
 28 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR          1:51.07    1:50.88        
                  52.74     1:50.88 (58.14)                                        
 29 Tessler, Jacob            12 Dolphins-MR          2:00.00    1:57.52        
                  55.57   1:57.52 (1:01.95)                                        
 30 Cuite, Aidan              11 Dolphins-MR          1:48.00    2:02.27        
                  55.67   2:02.27 (1:06.60)                                        
 31 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR              1:52.84    2:08.07        
                  57.96   2:08.07 (1:10.11)                                        
 -- Gamboli, Luke             12 TRS-MR               2:05.66         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  54.40        DQ (1:00.93)                                        
 -- Tirado, Tristan           12 TRS-MR               2:05.66         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:01.27        DQ (1:06.10)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                29.08      28.93        
  2 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 29.92      29.23        
  3 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  28.45      30.38        
  4 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               30.90      30.52        
  5 Harrington, Dylan         11 LBA-MR                 31.93      31.99        
  6 Bryant, Joshua            12 DA-MR                  33.45      32.13        
  7 Ackerman, Ian             11 Marlins-MR             34.17      32.48        
  8 Baione, Michael           12 RFAC-MR                33.04      33.06        
  9 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR                 33.66      33.28        
 10 Hwang, Tyler              11 LBA-MR                 38.00      34.43        
 11 Stangeby, Chris           11 Aqua Gems-MR           35.16      35.17        
 12 Cruz, Jason               11 RFAC-MR                34.42      35.34        
 13 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR                35.74      36.25        
 14 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR             38.16      36.43        
 15 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR                36.18      36.48        
 16 Baker, Bryce              11 NDAC-MR                40.17      36.72        
 17 Stickle, Gage             11 NDAC-MR                35.75      36.86        
 18 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR           37.98      36.97        
 19 Bonney, Ethan             12 LBA-MR                 39.10      37.16        
 20 Bergin, Kyle              11 LBA-MR                 38.85      39.03        
 21 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR                36.58      39.53        
 22 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                39.23      40.87        
 23 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR                 44.45      41.99        
 24 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                40.31      42.88        
 25 Liew, Sam                 11 DA-MR                  49.35      42.89        
 26 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR           40.75      43.13        
 27 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            43.69      43.54        
 28 Clark, Noah               11 DA-MR                  42.87      44.46        
 29 Woods, Thomas             12 LBA-MR                 51.78      45.76        
 30 Repke, Jacob              11 DA-MR                  48.86      48.13        
 -- Hadid, Amer               11 NBS-MR                 43.50         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR              1:06.23    1:04.31        
                  29.36     1:04.31 (34.95)                                        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:09.99    1:07.50        
                  31.08     1:07.50 (36.42)                                        
  3 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              1:15.29    1:08.47        
                  33.11     1:08.47 (35.36)                                        
  4 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:12.01    1:10.60        
                  32.50     1:10.60 (38.10)                                        
  5 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              1:10.16    1:10.64        
                  33.11     1:10.64 (37.53)                                        
  6 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:18.15    1:13.68        
                  34.62     1:13.68 (39.06)                                        
  7 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:04.37    1:16.55        
  8 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:19.11    1:16.95        
                  33.74     1:16.95 (43.21)                                        
  9 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:14.54    1:17.04        
                  35.86     1:17.04 (41.18)                                        
 10 Tiso, Christopher         12 TRS-MR               1:18.00    1:18.17        
                  35.32     1:18.17 (42.85)                                        
 11 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:32.27    1:23.34        
                  39.25     1:23.34 (44.09)                                        
 12 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:20.35    1:23.80        
                  37.58     1:23.80 (46.22)                                        
 13 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:24.14    1:30.48        
                  39.59     1:30.48 (50.89)                                        
 14 Bergin, Kyle              11 LBA-MR               1:35.91    1:35.38        
                  46.09     1:35.38 (49.29)                                        
 15 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:29.77    1:39.01        
                  43.58     1:39.01 (55.43)                                        
 16 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:47.08    1:40.27        
 -- Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:22.56         DQ        
      Alternating Kick
                  36.91          DQ (44.15)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR              1:05.98    1:07.01        
                  31.02     1:07.01 (35.99)                                        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:09.08    1:07.04        
                  32.16     1:07.04 (34.88)                                        
  3 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR               1:12.21    1:09.30        
                  32.01     1:09.30 (37.29)                                        
  4 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              1:14.96    1:11.00        
                  33.36     1:11.00 (37.64)                                        
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:15.80    1:12.57        
                  34.03     1:12.57 (38.54)                                        
  6 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:08.41    1:13.68        
                  34.42     1:13.68 (39.26)                                        
  7 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:14.89    1:13.82        
                  33.73     1:13.82 (40.09)                                        
  8 Tiso, Christopher         12 TRS-MR               1:24.90    1:14.16        
                  34.84     1:14.16 (39.32)                                        
  9 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:18.45    1:14.74        
                  35.40     1:14.74 (39.34)                                        
 10 Angeles, Brandon          11 TRS-MR               1:26.65    1:15.11        
                  33.61     1:15.11 (41.50)                                        
 10 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:16.75    1:15.11        
                  36.02     1:15.11 (39.09)                                        
 12 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:15.99    1:16.00        
                  37.27     1:16.00 (38.73)                                        
 13 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:16.98    1:16.13        
                  37.38     1:16.13 (38.75)                                        
 14 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:18.53    1:16.51        
                  35.68     1:16.51 (40.83)                                        
 15 Ip, Daniel                12 Marlins-MR           1:17.83    1:16.63        
                  35.55     1:16.63 (41.08)                                        
 16 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:22.15    1:19.29        
                  36.13     1:19.29 (43.16)                                        
 17 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:17.52    1:19.39        
                  35.76     1:19.39 (43.63)                                        
 18 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR           1:21.83    1:20.71        
                  36.39     1:20.71 (44.32)                                        
 19 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:19.92    1:21.27        
                  38.83     1:21.27 (42.44)                                        
 20 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               1:27.44    1:22.19        
                  38.43     1:22.19 (43.76)                                        
 21 Gagliardi, Thomas         12 Dolphins-MR          1:21.92    1:22.29        
                  36.68     1:22.29 (45.61)                                        
 22 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR              1:25.75    1:22.77        
                  40.25     1:22.77 (42.52)                                        
 23 Egan, Chris               12 Marlins-MR           1:24.67    1:25.55        
                  41.31     1:25.55 (44.24)                                        
 24 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:27.98    1:25.76        
                  40.24     1:25.76 (45.52)                                        
 25 Palmer, Jack              12 WSSC-MR              1:29.00    1:27.15        
                  41.43     1:27.15 (45.72)                                        
 26 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:37.71    1:28.14        
                  42.50     1:28.14 (45.64)                                        
 27 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:39.22    1:28.84        
                  43.26     1:28.84 (45.58)                                        
 28 Clark, Noah               11 DA-MR                1:31.72    1:30.45        
                  42.97     1:30.45 (47.48)                                        
 29 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR               1:35.54    1:31.41        
                  43.44     1:31.41 (47.97)                                        
 30 Woods, Thomas             12 LBA-MR               1:30.00    1:31.67        
                  46.32     1:31.67 (45.35)                                        
 31 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR              1:44.84    1:43.01        
                  47.90     1:43.01 (55.11)                                        
 32 Williams Grinnell, Leif   12 Dolphins-MR          1:32.00    1:46.07        
                  49.43     1:46.07 (56.64)                                        
 -- Adjedj, Daniel            12 TRS-MR               1:25.66         DQ        
      Not on back off wall - back
                  38.51          DQ (41.78)                                        
 -- Susman, Dan               11 Dolphins-MR          1:48.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.09          DQ (56.23)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              2:30.51    2:30.04        
                  32.45     1:11.30 (38.85)     1:57.25 (45.95)     2:30.04 (32.79)
  2 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               2:39.37    2:34.26        
                  33.23     1:12.27 (39.04)     1:59.47 (47.20)     2:34.26 (34.79)
  3 Bryant, Joshua            12 DA-MR                2:46.23    2:39.44        
                  34.52     1:16.08 (41.56)     2:02.36 (46.28)     2:39.44 (37.08)
  4 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              2:48.07    2:42.23        
                  37.15     1:19.24 (42.09)     2:06.96 (47.72)     2:42.23 (35.27)
  5 Tiso, Christopher         12 TRS-MR                    NT    2:44.04        
                  35.59     1:15.60 (40.01)     2:06.23 (50.63)     2:44.04 (37.81)
  6 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               2:57.80    2:50.53        
                  38.34     1:21.75 (43.41)     2:13.55 (51.80)     2:50.53 (36.98)
  7 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              2:54.11    2:51.62        
                  38.52     1:22.97 (44.45)     2:15.58 (52.61)     2:51.62 (36.04)
  8 Clark, Noah               11 DA-MR                3:24.95    3:08.83        
                  46.13     1:33.53 (47.40)     2:25.99 (52.46)     3:08.83 (42.84)
 -- Woods, Thomas             12 LBA-MR               3:15.00         DQ        
      Head under for 2 or more strokes - breast
                  47.21     1:35.42 (48.21)     2:27.26 (51.84)          DQ (41.08)
 -- Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  42.02     1:29.03 (47.01)     2:27.58 (58.55)          DQ (38.51)
 -- Jones, Ryan               11 DA-MR                4:01.99         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:20.51   3:53.01 (2:32.50)          DQ (52.52)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.50    1:54.07        
     1) Harrington, Dylan 11            2) Sanchez, Jacob 11              
     3) Lent, Kieran 12                 4) Aroesty, Ryan 11               
                  28.57       58.05 (29.48)     1:27.65 (29.60)     1:54.07 (26.42)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.27    1:56.11        
     1) Vasquez, Brandon 12             2) Cruz, Jason 11                 
     3) Baione, Michael 12              4) Alpay, Zachary 12              
                  30.70       59.68 (28.98)     1:37.20 (37.52)     1:56.11 (18.91)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:20.00    2:17.20        
     1) Bonney, Ethan 12                2) Woods, Thomas 12               
     3) Bergin, Kyle 11                 4) McCarthy, Neilly 11            
                                1:07.82 ( )     1:42.72 (34.90)     2:17.20 (34.48)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:13.84    2:09.61        
     1) Harrington, Dylan 11            2) Lent, Kieran 12                
     3) Sanchez, Jacob 11               4) Aroesty, Ryan 11               
                  33.30     1:11.00 (37.70)     1:42.76 (31.76)     2:09.61 (26.85)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:14.44    2:16.26        
     1) Quinones Jr., D J 11            2) Dwyer, Jack 12                 
     3) Catania, Nicholas 12            4) Palmer, Jack 12                
                  36.59     1:15.51 (38.92)     1:43.88 (28.37)     2:16.26 (32.38)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:12.24    2:16.82        
     1) Ruan, Andrew 11                 2) Cruz, Jason 11                 
     3) Baione, Michael 12              4) Alpay, Zachary 12              
                  39.15     1:16.44 (37.29)     1:48.71 (32.27)     2:16.82 (28.11)
  4 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:26.66    2:21.71        
     1) Tiso, Christopher 12            2) Adjedj, Daniel 12              
     3) Angeles, Brandon 11             4) Gamboli, Luke 12               
                                1:17.73 ( )     1:49.18 (31.45)     2:21.71 (32.53)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:31.24    2:26.38        
     1) Crosbie, Kyle 12                2) Ip, Daniel 12                  
     3) Ip, Benjamin 12                 4) Egan, Chris 12                 
                  36.00     1:17.37 (41.37)     1:54.40 (37.03)     2:26.38 (31.98)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:45.50    2:38.25        
     1) Bonney, Ethan 12                2) Woods, Thomas 12               
     3) Bergin, Kyle 11                 4) McCarthy, Neilly 11            
                  39.72     1:24.06 (44.34)     2:03.63 (39.57)     2:38.25 (34.62)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR                24.40      24.97        
  2 Woods, Brendan            14 LBA-MR                 24.75      25.16        
  3 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 25.51      25.86        
  4 Ferrara, Justin           13 LBA-MR                 26.89      25.90        
  5 Linarello, Michael        14 RFAC-MR                26.70      26.07        
  6 Wadsworth, John           13 Marlins-MR             26.27      26.14        
  7 Cannon, Matthew           13 LBA-MR                 25.49      26.33        
  8 Bulik, Michael            14 LBA-MR                 25.79      26.60        
  9 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                  26.81      26.73        
 10 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR                27.10      27.12        
 11 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR                26.98      27.19        
 12 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR                 29.33      27.23        
 13 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR                27.28      27.30        
 14 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR               27.99      27.32        
 15 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR           26.58      27.40        
 16 Johnson, Matthew          13 NBS-MR                 27.79      27.60        
 17 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR                 27.50      27.79        
 18 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR                27.31      27.82        
 19 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR                26.88      27.96        
 20 Peticco, Juan             13 NBS-MR                 28.10      28.26        
 21 Thomas, Christian         13 RFAC-MR                27.77      28.30        
 22 Khan, Athar               14 RFAC-MR                29.12      28.42        
 23 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR            28.51      28.44        
 24 Boyko, Jason              13 RFAC-MR                28.21      28.52        
 25 Santiago, Chris           14 WSSC-MR                28.47      29.05        
 26 Maddalena, Matthew        14 Marlins-MR             33.00      29.31        
 27 Nicholas, Charles         13 DA-MR                  28.95      29.70        
 28 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR               28.80      29.75        
 29 Kereselidze, David        14 UNTRS-MR               31.27      30.09        
 30 Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR            32.31      30.39        
 31 Cerrato, Justin           14 DA-MR                  31.20      30.48        
 32 Baker, Stephen            13 Dolphins-MR            30.98      31.18        
 33 Mills, Shane              13 Marlins-MR             31.06      31.50        
 34 Martin, Joshua            14 NDAC-MR                32.47      32.09        
 35 Simao, Michael            13 LBA-MR                 38.00      33.15        
 36 Swain, Anshuman           13 DA-MR                  36.13      35.84        
 37 Ryan, Michael             13 UN-DA-MR               37.03      37.38        
 -- Gaughan, Jonathan         13 Dolphins-MR            29.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR                52.70      52.90        
                  25.61       52.90 (27.29)                                        
  2 Woods, Brendan            14 LBA-MR                 54.36      55.12        
                  26.64       55.12 (28.48)                                        
  3 Cannon, Matthew           13 LBA-MR                 54.72      56.21        
                  27.16       56.21 (29.05)                                        
  4 Ferrara, Justin           13 LBA-MR                 59.51      56.80        
                  28.06       56.80 (28.74)                                        
  5 Wadsworth, John           13 Marlins-MR             56.95      57.64        
                  27.47       57.64 (30.17)                                        
  6 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:01.10      57.73        
                  27.78       57.73 (29.95)                                        
  7 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:05.37      58.19        
                  28.19       58.19 (30.00)                                        
  8 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR                59.34      58.27        
                  28.08       58.27 (30.19)                                        
  9 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:00.27      58.98        
                  28.32       58.98 (30.66)                                        
 10 Bulik, Michael            14 LBA-MR                 58.27      59.10        
                  27.95       59.10 (31.15)                                        
 11 Woolley, Zach             14 Dolphins-MR            59.95      59.17        
 12 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR                59.71      59.59        
                  29.13       59.59 (30.46)                                        
 13 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR                59.98    1:00.54        
                  29.38     1:00.54 (31.16)                                        
 14 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:00.79    1:00.58        
                  28.40     1:00.58 (32.18)                                        
 15 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:01.83    1:00.69        
                  29.07     1:00.69 (31.62)                                        
 16 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         1:00.78    1:00.99        
                  28.85     1:00.99 (32.14)                                        
 17 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         1:00.88    1:01.35        
                  28.95     1:01.35 (32.40)                                        
 18 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:02.53    1:01.40        
                  29.49     1:01.40 (31.91)                                        
 19 Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:03.20    1:01.49        
                  29.61     1:01.49 (31.88)                                        
 20 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:02.30    1:01.60        
                  29.68     1:01.60 (31.92)                                        
 21 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:01.44    1:01.94        
                  29.41     1:01.94 (32.53)                                        
 22 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:00.48    1:02.03        
                  29.43     1:02.03 (32.60)                                        
 23 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:06.57    1:03.56        
                  31.31     1:03.56 (32.25)                                        
 24 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:04.96    1:03.72        
                  30.22     1:03.72 (33.50)                                        
 25 LaPorte, Leonardo         14 WSSC-MR              1:21.13    1:08.39        
                  31.15     1:08.39 (37.24)                                        
 26 Simao, Michael            13 LBA-MR               1:25.00    1:12.53        
                  34.52     1:12.53 (38.01)                                        
 27 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              1:21.53    1:13.37        
                  33.80     1:13.37 (39.57)                                        
 28 Gaughan, Jonathan         13 Dolphins-MR          1:02.00    1:21.96        
 29 Ryan, Michael             13 UN-DA-MR             1:25.99    1:26.12        
                  39.07     1:26.12 (47.05)                                        
 -- Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          1:15.78         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Brendan            14 LBA-MR               1:59.31    1:58.30        
                  27.60       58.00 (30.40)     1:28.73 (30.73)     1:58.30 (29.57)
  2 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:59.47    1:58.44        
                  28.18       58.78 (30.60)     1:29.10 (30.32)     1:58.44 (29.34)
  3 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               1:58.61    1:58.56        
                  27.74       58.08 (30.34)     1:28.61 (30.53)     1:58.56 (29.95)
  4 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              2:03.00    2:00.62        
                  28.35       59.65 (31.30)     1:30.48 (30.83)     2:00.62 (30.14)
  5 Migliorato, Shawn         14 UN-DA-MR             2:07.87    2:05.87        
                  28.53     1:00.12 (31.59)     1:34.01 (33.89)     2:05.87 (31.86)
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              2:07.36    2:06.43        
                  29.68     1:01.29 (31.61)     1:33.83 (32.54)     2:06.43 (32.60)
  7 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              2:11.41    2:06.67        
                  28.64     1:00.43 (31.79)     1:34.33 (33.90)     2:06.67 (32.34)
  8 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             2:07.81    2:06.78        
                  29.12     1:01.75 (32.63)     1:35.35 (33.60)     2:06.78 (31.43)
  9 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               2:10.07    2:06.95        
                  28.97     1:00.92 (31.95)     1:33.99 (33.07)     2:06.95 (32.96)
 10 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              2:06.37    2:12.69        
                  28.95                             1:37.67 ( )     2:12.69 (35.02)
 11 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               2:17.65    2:14.23        
                  30.67     1:04.64 (33.97)     1:39.58 (34.94)     2:14.23 (34.65)
 12 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         2:21.29    2:15.32        
                  29.44     1:03.63 (34.19)     1:40.05 (36.42)     2:15.32 (35.27)
 13 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               2:25.00    2:17.57        
                  28.31       59.73 (31.42)     1:31.25 (31.52)     2:17.57 (46.32)
 14 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             2:41.78    2:27.55        
                  31.49     1:09.08 (37.59)     1:48.61 (39.53)     2:27.55 (38.94)
 15 Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          2:48.49    2:41.85        
                  34.06     1:16.06 (42.00)     2:01.65 (45.59)     2:41.85 (40.20)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              5:01.98    5:01.63        
                  27.30       56.96 (29.66)     1:26.71 (29.75)     1:57.07 (30.36)
        2:27.46 (30.39)     2:58.49 (31.03)     3:29.45 (30.96)     4:00.49 (31.04)
        4:31.67 (31.18)     5:01.63 (29.96)                                        
  2 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               5:14.25    5:15.91        
                  28.69     1:00.33 (31.64)     1:33.19 (32.86)     2:05.53 (32.34)
        2:37.89 (32.36)     3:09.99 (32.10)     3:42.33 (32.34)     4:14.21 (31.88)
        4:45.67 (31.46)     5:15.91 (30.24)                                        
  3 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              5:23.78    5:15.98        
                  29.57     1:01.76 (32.19)     1:34.27 (32.51)     2:06.76 (32.49)
        2:38.65 (31.89)     3:10.57 (31.92)     3:42.69 (32.12)     4:14.30 (31.61)
        4:46.10 (31.80)     5:15.98 (29.88)                                        
  4 Woods, Brendan            14 LBA-MR               5:24.03    5:19.89        
                  28.82     1:00.77 (31.95)     1:33.37 (32.60)     2:06.19 (32.82)
        2:38.81 (32.62)     3:11.25 (32.44)     3:44.64 (33.39)     4:17.16 (32.52)
        4:48.90 (31.74)     5:19.89 (30.99)                                        
  5 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               5:25.16    5:23.87        
                  30.00     1:01.97 (31.97)     1:34.95 (32.98)     2:08.06 (33.11)
        2:41.09 (33.03)     3:13.27 (32.18)     3:46.66 (33.39)     4:19.73 (33.07)
        4:52.45 (32.72)     5:23.87 (31.42)                                        
  6 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               5:36.14    5:35.64        
                  28.95     1:01.22 (32.27)     1:34.82 (33.60)     2:08.95 (34.13)
        2:43.58 (34.63)     3:17.97 (34.39)     3:52.90 (34.93)     4:27.74 (34.84)
        5:02.57 (34.83)     5:35.64 (33.07)                                        
  7 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               6:38.11    5:40.27        
                  29.78     1:03.08 (33.30)     1:37.56 (34.48)     2:12.86 (35.30)
        2:48.64 (35.78)     3:23.90 (35.26)     3:58.82 (34.92)     4:33.45 (34.63)
        5:07.64 (34.19)     5:40.27 (32.63)                                        
  8 Migliorato, Shawn         14 UN-DA-MR             5:47.75    5:41.83        
                  29.94     1:03.22 (33.28)     1:37.90 (34.68)     2:12.74 (34.84)
        2:48.17 (35.43)     3:23.52 (35.35)     3:59.17 (35.65)     4:34.41 (35.24)
        5:09.32 (34.91)     5:41.83 (32.51)                                        
  9 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             5:50.55    5:42.68        
                  30.42     1:04.74 (34.32)     1:40.98 (36.24)     2:17.23 (36.25)
        2:53.34 (36.11)     3:28.75 (35.41)     4:03.45 (34.70)     4:37.88 (34.43)
        5:11.47 (33.59)     5:42.68 (31.21)                                        
 10 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               5:51.37    5:45.80        
                  30.98     1:04.75 (33.77)     1:40.11 (35.36)     2:15.59 (35.48)
        2:51.88 (36.29)     3:27.17 (35.29)     4:02.94 (35.77)     4:38.51 (35.57)
        5:13.34 (34.83)     5:45.80 (32.46)                                        
 11 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              5:55.44    5:51.03        
                  31.34     1:05.02 (33.68)     1:39.62 (34.60)     2:14.74 (35.12)
        2:50.94 (36.20)     3:27.08 (36.14)     4:03.19 (36.11)     4:40.00 (36.81)
        5:16.48 (36.48)     5:51.03 (34.55)                                        
 12 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              5:55.30    5:53.94        
                  31.15     1:06.17 (35.02)     1:41.79 (35.62)     2:18.82 (37.03)
        2:53.47 (34.65)     3:29.52 (36.05)     4:05.67 (36.15)     4:42.95 (37.28)
        5:19.92 (36.97)     5:53.94 (34.02)                                        
 13 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         6:44.88    6:08.87        
                  33.24     1:09.70 (36.46)     1:47.20 (37.50)     2:25.01 (37.81)
        3:03.36 (38.35)     3:42.04 (38.68)     4:19.76 (37.72)     4:57.33 (37.57)
        5:33.46 (36.13)     6:08.87 (35.41)                                        
 14 Cerrato, Justin           14 DA-MR                6:32.17    6:18.10        
                  33.95     1:11.09 (37.14)     1:49.98 (38.89)     2:29.41 (39.43)
        3:09.19 (39.78)     3:48.97 (39.78)     4:27.51 (38.54)     5:05.22 (37.71)
        5:42.87 (37.65)     6:18.10 (35.23)                                        
 15 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             6:33.37    6:34.31        
                  33.76     1:12.21 (38.45)     1:51.98 (39.77)     2:32.19 (40.21)
        3:12.81 (40.62)     3:53.45 (40.64)     4:34.17 (40.72)     5:15.49 (41.32)
        5:56.30 (40.81)     6:34.31 (38.01)                                        
 -- Johnson, Matthew          13 NBS-MR               5:59.50         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              1:01.55    1:00.67        
                  29.81     1:00.67 (30.86)                                        
  2 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:05.18    1:05.19        
                  32.13     1:05.19 (33.06)                                        
  3 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         1:05.85    1:05.94        
                  32.13     1:05.94 (33.81)                                        
  4 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:07.00    1:06.66        
                  32.28     1:06.66 (34.38)                                        
  5 Bulik, Michael            14 LBA-MR               1:06.88    1:06.72        
                  32.62     1:06.72 (34.10)                                        
  6 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               1:10.20    1:07.04        
                  33.37     1:07.04 (33.67)                                        
  7 Woolley, Zach             14 Dolphins-MR          1:10.96    1:07.28        
  8 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           1:05.58    1:07.53        
                  32.80     1:07.53 (34.73)                                        
  9 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:12.88    1:07.73        
                  32.25     1:07.73 (35.48)                                        
 10 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:16.03    1:08.08        
                  33.85     1:08.08 (34.23)                                        
 11 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              1:07.78    1:09.33        
                  34.10     1:09.33 (35.23)                                        
 12 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:09.64    1:09.41        
                  33.49     1:09.41 (35.92)                                        
 13 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:07.02    1:09.56        
                  33.62     1:09.56 (35.94)                                        
 14 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:11.35    1:09.68        
                  34.12     1:09.68 (35.56)                                        
 15 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              1:11.25    1:10.84        
                  35.10     1:10.84 (35.74)                                        
 16 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         1:09.33    1:11.24        
 17 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:12.07    1:11.39        
                  35.63     1:11.39 (35.76)                                        
 18 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:11.65    1:13.81        
                  36.93     1:13.81 (36.88)                                        
 19 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:15.96    1:13.97        
                  36.10     1:13.97 (37.87)                                        
 20 Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:16.27    1:14.01        
                  35.78     1:14.01 (38.23)                                        
 21 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              1:15.41    1:14.42        
                  36.20     1:14.42 (38.22)                                        
 22 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:18.05    1:14.50        
                  36.01     1:14.50 (38.49)                                        
 23 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:17.10    1:17.74        
                  38.58     1:17.74 (39.16)                                        
 24 LaPorte, Leonardo         14 WSSC-MR              1:42.47    1:22.11        
                1:22.11         1:22.11 ( )                                        
 25 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              1:31.33    1:24.06        
                  41.29     1:24.06 (42.77)                                        
 26 Gaughan, Jonathan         13 Dolphins-MR          1:16.00    1:46.76        
 -- Ryan, Michael             13 UN-DA-MR             1:40.99         DQ        
      No touch at turn
                1:45.28              DQ ( )                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              1:10.38    1:10.75        
                  33.19     1:10.75 (37.56)                                        
  2 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               1:09.98    1:11.14        
                  33.65     1:11.14 (37.49)                                        
  3 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           1:08.73    1:11.64        
                  33.53     1:11.64 (38.11)                                        
  4 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              1:13.07    1:11.74        
                  34.45     1:11.74 (37.29)                                        
  5 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:13.77    1:12.84        
                  34.10     1:12.84 (38.74)                                        
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              1:10.62    1:13.81        
                  35.86     1:13.81 (37.95)                                        
  7 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              1:16.50    1:14.32        
                  35.25     1:14.32 (39.07)                                        
  8 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:15.31    1:14.65        
                  35.41     1:14.65 (39.24)                                        
  9 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              1:14.06    1:15.33        
                  36.04     1:15.33 (39.29)                                        
 10 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              1:17.47    1:15.40        
                  35.73     1:15.40 (39.67)                                        
 11 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:18.32    1:16.35        
                  36.01     1:16.35 (40.34)                                        
 12 Bulik, Michael            14 LBA-MR               1:19.61    1:16.49        
                  35.89     1:16.49 (40.60)                                        
 13 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:26.38    1:17.23        
                  36.05     1:17.23 (41.18)                                        
 14 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:25.26    1:19.34        
                  36.98     1:19.34 (42.36)                                        
 15 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:21.50    1:20.28        
                  39.26     1:20.28 (41.02)                                        
 16 Kereselidze, David        14 UNTRS-MR             1:28.04    1:20.62        
                  38.33     1:20.62 (42.29)                                        
 17 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:30.68    1:21.25        
                  37.56     1:21.25 (43.69)                                        
 18 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               1:31.40    1:21.37        
                  38.65     1:21.37 (42.72)                                        
 19 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:23.92    1:22.15        
                  39.56     1:22.15 (42.59)                                        
 20 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              1:23.38    1:22.16        
                  37.85     1:22.16 (44.31)                                        
 21 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:21.75    1:23.80        
                  40.45     1:23.80 (43.35)                                        
 22 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:26.06    1:24.80        
                  39.52     1:24.80 (45.28)                                        
 23 Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:23.85    1:25.81        
                  39.99     1:25.81 (45.82)                                        
 24 Santiago, Chris           14 WSSC-MR              1:29.86    1:26.85        
                  41.20     1:26.85 (45.65)                                        
 25 Baker, Stephen            13 Dolphins-MR          1:32.00    1:29.23        
                  41.57     1:29.23 (47.66)                                        
 26 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             1:41.55    1:30.70        
                  42.38     1:30.70 (48.32)                                        
 27 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:37.99    1:30.99        
                  44.23     1:30.99 (46.76)                                        
 28 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:39.21    1:32.25        
                  42.48     1:32.25 (49.77)                                        
 29 Maddalena, Matthew        14 Marlins-MR           1:45.89    1:36.85        
                  42.91     1:36.85 (53.94)                                        
 30 Swain, Anshuman           13 DA-MR                1:55.99    1:56.26        
                  53.60   1:56.26 (1:02.66)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 58.67      58.19        
                  27.42       58.19 (30.77)                                        
  2 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR                59.04    1:00.87        
                  28.59     1:00.87 (32.28)                                        
  3 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              1:02.88    1:02.57        
                  29.21     1:02.57 (33.36)                                        
  4 Woods, Brendan            14 LBA-MR               1:02.96    1:03.46        
                  29.77     1:03.46 (33.69)                                        
  5 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               1:07.28    1:05.04        
                  30.44     1:05.04 (34.60)                                        
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              1:04.49    1:05.08        
                  31.09     1:05.08 (33.99)                                        
  7 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:09.10    1:05.47        
                  31.05     1:05.47 (34.42)                                        
  8 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:04.18    1:05.91        
                  30.97     1:05.91 (34.94)                                        
  9 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:12.80    1:06.70        
                  31.42     1:06.70 (35.28)                                        
 10 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               1:06.00    1:06.81        
                  31.36     1:06.81 (35.45)                                        
 11 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:09.13    1:07.79        
                  31.61     1:07.79 (36.18)                                        
 12 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              1:11.41    1:08.28        
                  32.45     1:08.28 (35.83)                                        
 13 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:13.49    1:10.08        
                  33.64     1:10.08 (36.44)                                        
 14 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:16.53    1:11.37        
                  31.75     1:11.37 (39.62)                                        
 15 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:08.31    1:11.40        
                  32.71     1:11.40 (38.69)                                        
 16 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:15.67    1:11.92        
                  32.63     1:11.92 (39.29)                                        
 17 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              1:15.11    1:12.19        
                  33.63     1:12.19 (38.56)                                        
 18 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:12.72    1:12.23        
                  34.38     1:12.23 (37.85)                                        
 19 Bulik, Michael            14 LBA-MR               1:19.97    1:12.36        
                  33.52     1:12.36 (38.84)                                        
 20 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           1:06.16    1:13.11        
                  32.77     1:13.11 (40.34)                                        
 21 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              1:15.23    1:13.39        
                  33.31     1:13.39 (40.08)                                        
 22 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:22.98    1:13.72        
                  33.99     1:13.72 (39.73)                                        
 23 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:14.14    1:13.97        
                  34.97     1:13.97 (39.00)                                        
 24 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:27.58    1:15.12        
                  33.42     1:15.12 (41.70)                                        
 25 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         1:14.89    1:15.48        
                  33.84     1:15.48 (41.64)                                        
 26 Santiago, Chris           14 WSSC-MR              1:12.84    1:19.93        
                  36.81     1:19.93 (43.12)                                        
 27 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             1:31.65    1:21.10        
                  36.71     1:21.10 (44.39)                                        
 28 Kereselidze, David        14 UNTRS-MR             1:28.42    1:22.75        
                  37.50     1:22.75 (45.25)                                        
 29 Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          1:25.00    1:35.86        
                  41.82     1:35.86 (54.04)                                        
 -- Maddalena, Matthew        14 Marlins-MR           1:54.89         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  34.27          DQ (49.12)                                        
 -- Simao, Michael            13 LBA-MR               1:50.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  40.42          DQ (50.29)                                        
 -- Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:10.64         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              2:10.26    2:11.90        
                  27.87     1:02.44 (34.57)     1:42.72 (40.28)     2:11.90 (29.18)
  2 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:24.40    2:18.18        
                  30.44     1:06.48 (36.04)     1:48.20 (41.72)     2:18.18 (29.98)
  3 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              2:23.14    2:22.60        
                  30.59     1:08.72 (38.13)     1:51.38 (42.66)     2:22.60 (31.22)
  4 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               2:24.38    2:22.92        
                  32.76   2:22.92 (1:50.16)                                        
  5 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             2:32.07    2:24.52        
                  32.45     1:10.61 (38.16)     1:51.71 (41.10)     2:24.52 (32.81)
  6 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           2:16.06    2:24.84        
                  32.72     1:10.33 (37.61)     1:50.80 (40.47)     2:24.84 (34.04)
  7 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               2:31.92    2:25.61        
                  31.74     1:08.36 (36.62)     1:53.84 (45.48)     2:25.61 (31.77)
  8 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              2:26.53    2:25.62        
                  32.46     1:11.18 (38.72)     1:53.64 (42.46)     2:25.62 (31.98)
  9 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               2:22.77    2:25.76        
                  31.14     1:09.85 (38.71)     1:52.73 (42.88)     2:25.76 (33.03)
 10 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         2:28.33    2:27.86        
                  31.55     1:08.17 (36.62)     1:53.56 (45.39)     2:27.86 (34.30)
 11 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              2:30.94    2:28.00        
                  30.52     1:10.72 (40.20)     1:55.49 (44.77)     2:28.00 (32.51)
 12 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              2:31.98    2:28.23        
                  31.79     1:09.33 (37.54)     1:52.94 (43.61)     2:28.23 (35.29)
 13 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               2:38.96    2:28.32        
                  31.05     1:09.16 (38.11)     1:55.02 (45.86)     2:28.32 (33.30)
 14 Bulik, Michael            14 LBA-MR               2:28.49    2:28.38        
                  33.59     1:10.64 (37.05)     1:55.58 (44.94)     2:28.38 (32.80)
 15 Woolley, Zach             14 Dolphins-MR          2:38.56    2:30.95        
                  31.83     1:09.36 (37.53)     1:55.54 (46.18)     2:30.95 (35.41)
 16 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                2:31.32    2:32.89        
                  33.09     1:12.10 (39.01)     1:56.89 (44.79)     2:32.89 (36.00)
 17 Peticco, Juan             13 NBS-MR               2:34.36    2:34.48        
                  33.89     1:13.58 (39.69)     1:58.85 (45.27)     2:34.48 (35.63)
 18 Khan, Athar               14 RFAC-MR              2:39.09    2:34.72        
                  33.93     1:14.29 (40.36)     1:59.47 (45.18)     2:34.72 (35.25)
 19 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         2:34.24    2:36.34        
                  33.92     1:12.71 (38.79)     1:59.26 (46.55)     2:36.34 (37.08)
 20 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              2:28.90    2:36.94        
                  33.11     1:12.10 (38.99)     2:01.63 (49.53)     2:36.94 (35.31)
 21 Nicholas, Charles         13 DA-MR                2:41.58    2:39.32        
                  34.47     1:14.57 (40.10)     2:03.14 (48.57)     2:39.32 (36.18)
 22 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               2:35.02    2:40.22        
                  34.72     1:13.52 (38.80)     2:04.81 (51.29)     2:40.22 (35.41)
 23 Cerrato, Justin           14 DA-MR                2:51.18    2:46.13        
                  35.05     1:18.55 (43.50)     2:09.94 (51.39)     2:46.13 (36.19)
 24 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              3:26.96    3:08.61        
                  42.50     1:29.12 (46.62)     2:22.54 (53.42)     3:08.61 (46.07)
 -- Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          3:02.00         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              4:36.14    4:38.55        
                  28.35     1:01.42 (33.07)     1:37.64 (36.22)     2:13.32 (35.68)
        2:55.28 (41.96)     3:36.97 (41.69)     4:08.02 (31.05)     4:38.55 (30.53)
  2 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              4:54.48    4:40.26        
                  30.30     1:05.53 (35.23)     1:40.40 (34.87)     2:15.34 (34.94)
        2:55.80 (40.46)     3:36.71 (40.91)     4:08.90 (32.19)     4:40.26 (31.36)
  3 Woods, Brendan            14 LBA-MR               4:53.97    4:53.08        
                  31.41     1:07.25 (35.84)     1:46.28 (39.03)     2:23.37 (37.09)
        3:05.51 (42.14)     3:48.90 (43.39)     4:21.85 (32.95)     4:53.08 (31.23)
  4 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               5:13.40    4:55.67        
                  34.14     1:13.80 (39.66)     1:52.22 (38.42)     2:28.22 (36.00)
        3:10.97 (42.75)     3:53.00 (42.03)     4:24.54 (31.54)     4:55.67 (31.13)
  5 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               5:03.24    4:57.57        
                  31.52     1:08.36 (36.84)     1:49.15 (40.79)     2:27.09 (37.94)
        3:09.52 (42.43)     3:52.03 (42.51)     4:25.81 (33.78)     4:57.57 (31.76)
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              5:09.38    5:05.81        
                  33.88     1:12.10 (38.22)     1:50.12 (38.02)     2:27.49 (37.37)
        3:11.36 (43.87)     3:55.00 (43.64)     4:32.28 (37.28)     5:05.81 (33.53)
  7 Boyko, Jason              13 RFAC-MR                   NT    5:07.55        
                  33.17     1:12.58 (39.41)     1:50.99 (38.41)     2:30.66 (39.67)
        3:16.61 (45.95)     4:01.04 (44.43)     4:35.55 (34.51)     5:07.55 (32.00)
  8 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              5:51.95    5:07.78        
                  33.94     1:13.70 (39.76)     1:54.15 (40.45)     2:34.42 (40.27)
        3:17.66 (43.24)     4:01.00 (43.34)     4:35.27 (34.27)     5:07.78 (32.51)
  9 Linarello, Michael        14 RFAC-MR                   NT    5:17.24        
                  32.08     1:07.30 (35.22)     1:48.42 (41.12)     2:30.80 (42.38)
        3:16.39 (45.59)     4:04.89 (48.50)     4:42.00 (37.11)     5:17.24 (35.24)
 10 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              5:44.75    5:19.48        
                  32.06     1:12.38 (40.32)     1:51.66 (39.28)     2:30.09 (38.43)
        3:18.40 (48.31)     4:07.64 (49.24)     4:45.09 (37.45)     5:19.48 (34.39)
 11 Lent, Connor              13 LBA-MR               5:42.26    5:31.40        
                  37.67     1:22.05 (44.38)     2:06.33 (44.28)     2:47.82 (41.49)
        3:34.79 (46.97)     4:20.51 (45.72)     4:57.90 (37.39)     5:31.40 (33.50)
 12 Khan, Athar               14 RFAC-MR              5:48.90    5:35.65        
                  35.53     1:19.19 (43.66)     2:01.57 (42.38)     2:43.76 (42.19)
        3:33.28 (49.52)     4:23.17 (49.89)     4:59.49 (36.32)     5:35.65 (36.16)
 13 Nicholas, Charles         13 DA-MR                5:39.72    5:44.73        
                  35.91     1:18.22 (42.31)     2:01.83 (43.61)     2:45.71 (43.88)
        3:35.15 (49.44)     4:25.10 (49.95)     5:04.84 (39.74)     5:44.73 (39.89)
 -- Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                5:30.98         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:46.18    1:43.84        
     1) Thomas, Christian 13            2) Cruz, Fredrick 14              
     3) Linarello, Michael 14           4) Kelleher, Stephen 14           
                  27.60       54.19 (26.59)     1:19.40 (25.21)     1:43.84 (24.44)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:59.42    1:55.98        
     1) Cannon, Matthew 13              2) Sheinberg, Kyle 13             
     3) McCarthy, Michael 14            4) Woods, Brendan 14              
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:04.94    1:56.21        
     1) Kelleher, Stephen 14            2) Cruz, Fredrick 14              
     3) Boyko, Jason 13                 4) Linarello, Michael 14          
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:06.65        
     1) Ferrara, Justin 13              2) Bulik, Michael 14              
     3) Stapleton, Kevin 13             4) Simao-Libbey, Michael 13       
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                21.52      22.97        
  2 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                22.46      23.15        
  3 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR                21.48      23.17        
  4 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR            21.85      23.18        
  5 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR           23.24      23.52        
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                21.95      23.54        
  7 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                22.53      23.95        
  8 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                23.49      24.02        
  9 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                23.18      24.30        
 10 Attile, Trevor            15 RFAC-MR                24.01      24.38        
 11 Grunewald, Zane           17 NBS-MR                 24.24      24.43        
 12 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR           24.53      24.66        
 12 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR               24.12      24.66        
 14 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR           30.89      24.79        
 15 Loeffel, Austin           17 NDAC-MR                24.63      25.03        
 16 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR                24.05      25.14        
 17 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR           30.89      25.29        
 18 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR                24.96      25.45        
 18 Bosse, Matthew            15 NBS-MR                 25.53      25.45        
 20 Galante, Joseph           15 NBS-MR                 24.87      25.60        
 21 Strand, Jonah             16 NDAC-MR                25.18      25.62        
 22 Melendez, Sammy           16 TRS-MR                 26.70      25.65        
 23 Johnson, Thomas           15 NBS-MR                 25.51      25.70        
 24 Broe, Charlie             15 NBS-MR                 27.65      25.81        
 25 Devito, TJ                15 UNTRS-MR               25.09      25.84        
 26 Raccioppi, Jake           15 TRS-MR                 23.97      25.94        
 27 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR                 26.64      26.44        
 28 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR             25.70      26.48        
 28 Klein, Chris              16 TRS-MR                 27.17      26.48        
 30 Lipiec, Andre             16 LBA-MR                 35.00      26.73        
 31 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR                26.89      26.80        
 32 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR                31.95      27.05        
 33 Feigel, Bryan             15 NBS-MR                 27.35      27.20        
 34 Hollander, Jacob          15 LBA-MR                 25.88      27.27        
 35 Kereselidze, Nicholas     16 UNTRS-MR               27.43      28.70        
 36 Stickle, Gage             11 NDAC-MR                29.91      29.91        
 37 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR           30.04      30.60        
 38 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR           30.56      30.89        
 39 Allen, Liam               10 Marlins-MR             32.74      31.22        
 40 Mills, Shane              13 Marlins-MR             31.06      31.44        
 41 Miklos, Joseph            16 TRS-MR                 31.66      31.48        
 42 Kellman, Alex             12 WSSC-MR                32.62      35.04        
 -- Graziano, Nolan           17 NDAC-MR                24.41         NS        
 -- Woehlke, Henry            16 Dolphins-MR            31.20         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crumm, James              17 Aqua Gems-MR           47.96      50.09        
                  24.13       50.09 (25.96)                                        
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR                47.83      50.38        
                  24.73       50.38 (25.65)                                        
  3 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                47.82      50.49        
                  25.21       50.49 (25.28)                                        
  4 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                48.87      50.55        
                  24.72       50.55 (25.83)                                        
  5 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                48.80      50.64        
                  24.39       50.64 (26.25)                                        
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                47.79      51.15        
                  24.20       51.15 (26.95)                                        
  7 Attile, Trevor            15 RFAC-MR                50.94      51.36        
                  24.82       51.36 (26.54)                                        
  8 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR            48.83      51.44        
                  24.70       51.44 (26.74)                                        
  9 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                48.46      51.88        
                  24.99       51.88 (26.89)                                        
 10 Gottwig, Grant            16 Aqua Gems-MR           54.43      52.34        
                  25.36       52.34 (26.98)                                        
 11 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR               52.55      53.95        
                  25.52       53.95 (28.43)                                        
 12 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR           53.79      54.08        
                  25.81       54.08 (28.27)                                        
 13 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR                54.02      54.30        
                  26.18       54.30 (28.12)                                        
 14 Johnson, Thomas           15 NBS-MR                 54.87      54.59        
                  26.47       54.59 (28.12)                                        
 15 Grunewald, Zane           17 NBS-MR                 52.97      54.67        
                  25.68       54.67 (28.99)                                        
 16 Bosse, Matthew            15 NBS-MR                 54.35      54.77        
                  26.52       54.77 (28.25)                                        
 17 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                54.97      54.80        
                  26.16       54.80 (28.64)                                        
 18 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:17.89      54.81        
                  25.51       54.81 (29.30)                                        
 19 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR                55.63      55.03        
                  26.74       55.03 (28.29)                                        
 20 Galante, Joseph           15 NBS-MR                 52.40      55.12        
                  26.66       55.12 (28.46)                                        
 21 Broe, Charlie             15 NBS-MR                 54.22      55.36        
                  26.65       55.36 (28.71)                                        
 22 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:17.89      55.43        
                  26.49       55.43 (28.94)                                        
 23 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR                55.36      55.70        
                  26.83       55.70 (28.87)                                        
 24 Gorman, Jack              15 NDAC-MR                56.74      56.41        
                  26.98       56.41 (29.43)                                        
 25 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR                 58.89      57.35        
                  27.74       57.35 (29.61)                                        
 26 Hollander, Jacob          15 LBA-MR                 57.67      58.11        
                  28.39       58.11 (29.72)                                        
 27 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR                 57.26      58.29        
                  27.52       58.29 (30.77)                                        
 28 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR                 59.37      58.90        
                  28.26       58.90 (30.64)                                        
 29 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR              1:01.72      59.49        
                  28.54       59.49 (30.95)                                        
 30 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              1:22.04    1:01.63        
                  29.31     1:01.63 (32.32)                                        
 31 Rizzi, Dominic            15 Dolphins-MR          1:03.73    1:03.98        
                  29.43     1:03.98 (34.55)                                        
 32 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:08.28    1:07.15        
                  31.49     1:07.15 (35.66)                                        
 33 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:08.41    1:10.60        
                  32.43     1:10.60 (38.17)                                        
 -- Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR           52.14         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              1:48.41    1:52.70        
                  26.67       56.34 (29.67)     1:25.78 (29.44)     1:52.70 (26.92)
  2 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              1:46.75    1:53.07        
                  26.02       54.59 (28.57)     1:24.10 (29.51)     1:53.07 (28.97)
  3 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR          1:51.64    1:54.26        
                  25.57       54.85 (29.28)     1:25.05 (30.20)     1:54.26 (29.21)
  4 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              1:56.09    1:56.49        
                  26.81       56.19 (29.38)     1:27.13 (30.94)     1:56.49 (29.36)
  5 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              1:47.33    1:57.99        
                  27.32       56.94 (29.62)     1:27.48 (30.54)     1:57.99 (30.51)
  6 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:01.55    1:58.66        
                  27.49       58.27 (30.78)     1:29.35 (31.08)     1:58.66 (29.31)
  7 Strand, Jonah             16 NDAC-MR              2:10.75    1:58.98        
                  27.50       58.46 (30.96)     1:30.00 (31.54)     1:58.98 (28.98)
  8 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:55.11    2:00.29        
                  27.62       57.91 (30.29)     1:29.36 (31.45)     2:00.29 (30.93)
  9 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           1:58.03    2:01.13        
                  28.56       59.34 (30.78)     1:31.07 (31.73)     2:01.13 (30.06)
 10 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              2:07.53    2:05.07        
                  28.79     1:00.38 (31.59)   2:05.07 (1:04.69)                    
 11 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:59.72    2:05.12        
                  28.72     1:00.39 (31.67)     1:33.31 (32.92)     2:05.12 (31.81)
 12 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              2:55.69    2:27.55        
                  31.05     1:07.73 (36.68)     1:47.23 (39.50)     2:27.55 (40.32)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              4:43.70    4:51.37        
                  25.89       54.34 (28.45)     1:23.50 (29.16)     1:52.98 (29.48)
        2:22.63 (29.65)     2:52.41 (29.78)     3:22.36 (29.95)     3:52.46 (30.10)
        4:22.19 (29.73)     4:51.37 (29.18)                                        
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              4:46.70    4:53.67        
                  27.02       56.13 (29.11)     1:25.84 (29.71)     1:55.42 (29.58)
        2:24.34 (28.92)     2:53.86 (29.52)     3:24.13 (30.27)     3:54.11 (29.98)
        4:24.34 (30.23)     4:53.67 (29.33)                                        
  3 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              4:51.42    4:59.22        
                  27.05       56.64 (29.59)     1:26.42 (29.78)     1:56.68 (30.26)
        2:27.09 (30.41)     2:57.75 (30.66)     3:28.46 (30.71)     3:59.28 (30.82)
        4:29.77 (30.49)     4:59.22 (29.45)                                        
  4 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              4:57.61    5:08.61        
                  27.38       57.81 (30.43)     1:28.81 (31.00)     1:59.84 (31.03)
        2:31.28 (31.44)     3:02.61 (31.33)     3:34.36 (31.75)     4:06.26 (31.90)
        4:38.20 (31.94)     5:08.61 (30.41)                                        
  5 Broe, Charlie             15 NBS-MR               5:14.84    5:14.35        
                  27.92                             2:34.70 ( )                    
                                                    3:39.06 ( )     4:11.22 (32.16)
        4:43.12 (31.90)     5:14.35 (31.23)                                        
  6 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              5:23.99    5:18.09        
                  28.47     1:00.30 (31.83)     1:33.03 (32.73)     2:05.75 (32.72)
        2:38.21 (32.46)     3:10.87 (32.66)     3:43.57 (32.70)     4:16.53 (32.96)
        4:47.93 (31.40)     5:18.09 (30.16)                                        
  7 Deans-Brandt, Collin      16 Aqua Gems-MR         5:11.80    5:19.56        
                  27.71       57.84 (30.13)     1:29.03 (31.19)     2:01.19 (32.16)
        2:33.79 (32.60)     3:06.81 (33.02)     3:39.97 (33.16)     4:13.26 (33.29)
        4:47.02 (33.76)     5:19.56 (32.54)                                        
  8 Strand, Jonah             16 NDAC-MR              5:32.11    5:26.40        
                  28.59     1:01.07 (32.48)     1:34.38 (33.31)     2:07.65 (33.27)
        2:41.25 (33.60)     3:14.78 (33.53)     3:49.03 (34.25)     4:22.89 (33.86)
        4:56.04 (33.15)     5:26.40 (30.36)                                        
  9 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             5:52.54    5:30.47        
                  29.24     1:02.69 (33.45)     1:36.24 (33.55)     2:09.98 (33.74)
        2:43.28 (33.30)     3:16.81 (33.53)     3:50.56 (33.75)     4:24.37 (33.81)
        4:57.95 (33.58)     5:30.47 (32.52)                                        
 10 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               5:29.56    5:31.07        
                  28.67     1:01.19 (32.52)     1:34.76 (33.57)     2:08.49 (33.73)
        2:42.61 (34.12)     3:16.21 (33.60)     3:50.90 (34.69)     4:24.97 (34.07)
        4:58.92 (33.95)     5:31.07 (32.15)                                        
 11 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         7:28.89    5:32.44        
                  28.65     1:01.11 (32.46)     1:34.64 (33.53)     2:08.12 (33.48)
        2:42.71 (34.59)     3:17.22 (34.51)     3:51.59 (34.37)     4:25.78 (34.19)
        5:00.31 (34.53)     5:32.44 (32.13)                                        
 12 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           5:19.59    5:35.20        
                  29.95     1:02.21 (32.26)     1:35.80 (33.59)     2:10.22 (34.42)
        2:44.35 (34.13)     3:19.23 (34.88)     3:53.63 (34.40)     4:28.44 (34.81)
        5:02.50 (34.06)     5:35.20 (32.70)                                        
 13 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               5:35.04    5:39.47        
                  28.96     1:01.01 (32.05)     1:34.47 (33.46)     2:08.73 (34.26)
        2:43.33 (34.60)     3:17.92 (34.59)     3:53.15 (35.23)     4:29.38 (36.23)
        5:05.36 (35.98)     5:39.47 (34.11)                                        
 14 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               5:38.88    5:40.70        
                  29.44     1:02.44 (33.00)     1:36.31 (33.87)     2:11.60 (35.29)
        2:46.86 (35.26)     3:22.46 (35.60)     3:57.49 (35.03)     4:32.58 (35.09)
        5:07.49 (34.91)     5:40.70 (33.21)                                        
 15 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               5:39.75    5:46.31        
                  30.59     1:04.48 (33.89)     1:38.94 (34.46)     2:14.29 (35.35)
        2:49.69 (35.40)     3:25.11 (35.42)     4:00.94 (35.83)     4:36.52 (35.58)
        5:11.94 (35.42)     5:46.31 (34.37)                                        
 16 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR              5:59.44    5:53.64        
                  29.96     1:04.15 (34.19)     1:40.16 (36.01)     2:16.08 (35.92)
        2:52.28 (36.20)                             4:05.85 ( )     4:43.45 (37.60)
        5:20.09 (36.64)     5:53.64 (33.55)                                        
 17 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              5:54.85    6:02.64        
                  30.35     1:05.09 (34.74)     1:42.21 (37.12)     2:18.49 (36.28)
        2:56.06 (37.57)     3:34.76 (38.70)     4:13.74 (38.98)     4:51.81 (38.07)
        5:28.98 (37.17)     6:02.64 (33.66)                                        
 18 Rodriguez, Matthew        12 Aqua Gems-MR         7:23.89    6:03.73        
                  32.24     1:07.95 (35.71)     1:45.41 (37.46)     2:23.05 (37.64)
        3:01.43 (38.38)     3:38.69 (37.26)     4:16.61 (37.92)     4:53.66 (37.05)
        5:31.83 (38.17)     6:03.73 (31.90)                                        
 19 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              6:07.85    6:04.37        
                  30.15     1:05.42 (35.27)     1:41.86 (36.44)     2:19.92 (38.06)
        2:57.46 (37.54)     3:35.19 (37.73)     4:13.42 (38.23)     4:50.88 (37.46)
        5:29.63 (38.75)     6:04.37 (34.74)                                        
 20 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR               5:55.67    6:05.75        
                  30.87     1:05.91 (35.04)     1:42.95 (37.04)     2:20.18 (37.23)
        2:57.60 (37.42)     3:35.91 (38.31)     4:14.47 (38.56)     4:53.37 (38.90)
        5:30.72 (37.35)     6:05.75 (35.03)                                        
 21 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              6:15.89    6:08.62        
                  31.18     1:06.09 (34.91)     1:42.74 (36.65)     2:20.30 (37.56)
                                3:37.76 ( )     4:16.37 (38.61)                    
            5:33.26 ( )     6:08.62 (35.36)                                        
 22 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              6:34.22    6:21.90        
                  33.94     1:12.66 (38.72)     1:52.48 (39.82)     2:31.84 (39.36)
        3:11.98 (40.14)     3:51.56 (39.58)     4:31.54 (39.98)     5:10.55 (39.01)
        5:48.57 (38.02)     6:21.90 (33.33)                                        
 23 Baione, Michael           12 RFAC-MR                   NT    6:28.08        
                  33.52     1:10.60 (37.08)     1:49.56 (38.96)     2:29.46 (39.90)
        3:09.77 (40.31)     3:50.17 (40.40)     4:30.15 (39.98)     5:10.34 (40.19)
        5:50.46 (40.12)     6:28.08 (37.62)                                        
 24 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              6:47.27    6:31.08        
                  34.33     1:14.73 (40.40)     1:55.04 (40.31)     2:36.60 (41.56)
        3:14.97 (38.37)     3:55.87 (40.90)     4:37.75 (41.88)     5:15.01 (37.26)
        5:55.25 (40.24)     6:31.08 (35.83)                                        
 25 Woehlke, Henry            16 Dolphins-MR          6:48.00    7:27.32        
                  34.97     1:16.89 (41.92)     2:03.39 (46.50)     2:48.38 (44.99)
        3:33.98 (45.60)     4:22.88 (48.90)     5:08.84 (45.96)     5:55.70 (46.86)
        6:43.42 (47.72)     7:27.32 (43.90)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                51.41      54.75        
                  27.45       54.75 (27.30)                                        
  2 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                53.31      55.21        
                  27.09       55.21 (28.12)                                        
  3 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR            55.51      57.86        
                  28.43       57.86 (29.43)                                        
  4 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                52.74      57.89        
                  28.47       57.89 (29.42)                                        
  5 Crumm, James              17 Aqua Gems-MR           58.43      58.13        
                  28.49       58.13 (29.64)                                        
  6 Bosse, Matthew            15 NBS-MR                 59.03      58.98        
                  28.96       58.98 (30.02)                                        
  7 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR           59.53    1:00.10        
                  29.23     1:00.10 (30.87)                                        
  8 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                55.97    1:00.23        
                  28.69     1:00.23 (31.54)                                        
  9 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              1:02.81    1:00.37        
                  29.57     1:00.37 (30.80)                                        
 10 Gottwig, Grant            16 Aqua Gems-MR         1:01.33    1:00.73        
                  29.48     1:00.73 (31.25)                                        
 11 Grunewald, Zane           17 NBS-MR                 59.81    1:01.79        
                  30.23     1:01.79 (31.56)                                        
 12 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                57.44    1:02.28        
                  30.18     1:02.28 (32.10)                                        
 13 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              1:00.03    1:02.39        
                  30.72     1:02.39 (31.67)                                        
 14 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              1:05.23    1:02.92        
                  30.58     1:02.92 (32.34)                                        
 15 Broe, Charlie             15 NBS-MR               1:01.01    1:03.40        
                  31.37     1:03.40 (32.03)                                        
 16 Galante, Joseph           15 NBS-MR               1:02.35    1:04.27        
                  31.55     1:04.27 (32.72)                                        
 17 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:07.52    1:05.47        
                  32.28     1:05.47 (33.19)                                        
 18 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:02.55    1:06.79        
                  32.75     1:06.79 (34.04)                                        
 19 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              1:08.97    1:07.44        
                  33.22     1:07.44 (34.22)                                        
 20 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:21.89    1:08.08        
                  33.07     1:08.08 (35.01)                                        
 21 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:20.89    1:08.13        
                  32.59     1:08.13 (35.54)                                        
 22 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:06.69    1:08.53        
                  33.21     1:08.53 (35.32)                                        
 23 Coffin, Ricky             17 Dolphins-MR          1:07.96    1:08.80        
                  33.13     1:08.80 (35.67)                                        
 24 Gorman, Jack              15 NDAC-MR              1:08.91    1:11.18        
                  34.59     1:11.18 (36.59)                                        
 25 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              1:31.08    1:11.42        
                  34.19     1:11.42 (37.23)                                        
 26 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR              1:09.85    1:12.97        
                  35.06     1:12.97 (37.91)                                        
 27 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:19.61    1:15.66        
                  36.54     1:15.66 (39.12)                                        
 28 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR               1:16.18    1:15.78        
                  35.98     1:15.78 (39.80)                                        
 29 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:18.33    1:17.15        
                  37.65     1:17.15 (39.50)                                        
 30 Rizzi, Dominic            15 Dolphins-MR          1:15.21    1:18.48        
                  36.76     1:18.48 (41.72)                                        
 31 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         1:22.44    1:21.99        
                  39.59     1:21.99 (42.40)                                        
 -- Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          1:29.87         NS        
 -- Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         1:07.76         NS        
 -- Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         1:12.03         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              1:55.44    2:03.73        
                  28.48       59.85 (31.37)     1:32.66 (32.81)     2:03.73 (31.07)
  2 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              1:58.29    2:04.68        
                  30.46     1:02.96 (32.50)     1:34.22 (31.26)     2:04.68 (30.46)
  3 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              2:06.20    2:07.75        
                  31.23     1:03.25 (32.02)     1:35.54 (32.29)     2:07.75 (32.21)
  4 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              2:03.81    2:09.16        
                  29.20     1:01.64 (32.44)     1:35.73 (34.09)     2:09.16 (33.43)
  5 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:19.66    2:10.83        
                  31.50     1:04.59 (33.09)     1:38.50 (33.91)     2:10.83 (32.33)
  6 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              2:15.94    2:11.31        
                  31.61     1:05.04 (33.43)     1:39.12 (34.08)     2:11.31 (32.19)
  7 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               2:13.18    2:11.75        
                  32.12     1:05.77 (33.65)     1:39.74 (33.97)     2:11.75 (32.01)
  8 Broe, Charlie             15 NBS-MR               2:10.49    2:12.85        
                  31.97     1:05.33 (33.36)     1:39.61 (34.28)     2:12.85 (33.24)
  9 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              1:56.10    2:13.33        
                  30.07     1:02.92 (32.85)     1:38.29 (35.37)     2:13.33 (35.04)
 10 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               2:19.38    2:18.77        
                  33.71     1:08.77 (35.06)     1:44.10 (35.33)     2:18.77 (34.67)
 11 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:26.53    2:19.57        
                  33.80     1:09.66 (35.86)     1:45.43 (35.77)     2:19.57 (34.14)
 12 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              2:22.12    2:20.80        
                  34.45     1:09.21 (34.76)     1:45.42 (36.21)     2:20.80 (35.38)
 13 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               2:43.28    2:25.47        
                  34.45     1:11.44 (36.99)     1:49.21 (37.77)     2:25.47 (36.26)
 14 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              2:34.84    2:36.18        
                  35.86     1:15.89 (40.03)     1:58.02 (42.13)     2:36.18 (38.16)
 15 Lent, Connor              13 LBA-MR               2:45.27    2:39.03        
                  38.94     1:19.71 (40.77)     2:00.79 (41.08)     2:39.03 (38.24)
 16 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           2:49.47    2:43.31        
                  37.72     1:18.79 (41.07)     2:02.65 (43.86)     2:43.31 (40.66)
 17 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               2:55.00    2:48.00        
                  40.60     1:22.93 (42.33)     2:06.72 (43.79)     2:48.00 (41.28)
 18 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              3:00.11    2:48.88        
                  42.09     1:25.85 (43.76)     2:09.08 (43.23)     2:48.88 (39.80)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                59.93    1:03.40        
                  29.96     1:03.40 (33.44)                                        
  2 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              1:01.06    1:06.22        
                  30.88     1:06.22 (35.34)                                        
  3 Strand, Jonah             16 NDAC-MR              1:04.37    1:06.71        
                  31.03     1:06.71 (35.68)                                        
  4 Loeffel, Austin           17 NDAC-MR              1:04.24    1:06.98        
                  31.39     1:06.98 (35.59)                                        
  5 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              1:11.48    1:09.41        
                  32.39     1:09.41 (37.02)                                        
  6 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              1:08.08    1:09.83        
                  32.92     1:09.83 (36.91)                                        
  7 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         1:13.05    1:10.20        
                  32.58     1:10.20 (37.62)                                        
  8 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               1:09.54    1:10.42        
                  34.30     1:10.42 (36.12)                                        
  9 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              1:12.21    1:10.56        
                  33.54     1:10.56 (37.02)                                        
 10 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               1:07.78    1:10.88        
                  33.03     1:10.88 (37.85)                                        
 11 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             1:08.59    1:11.65        
                  33.52     1:11.65 (38.13)                                        
 12 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:12.51    1:12.99        
                  34.86     1:12.99 (38.13)                                        
 13 Klein, Chris              16 TRS-MR               1:11.31    1:14.13        
                  35.29     1:14.13 (38.84)                                        
 14 Devito, TJ                15 UNTRS-MR             1:11.80    1:14.62        
                  34.87     1:14.62 (39.75)                                        
 15 Galante, Joseph           15 NBS-MR               1:12.51    1:14.92        
                  35.22     1:14.92 (39.70)                                        
 16 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:34.89    1:15.00        
                  35.27     1:15.00 (39.73)                                        
 17 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:14.81    1:15.17        
                  35.31     1:15.17 (39.86)                                        
 18 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              1:10.85    1:15.25        
                  35.21     1:15.25 (40.04)                                        
 19 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               1:10.02    1:15.44        
                  35.90     1:15.44 (39.54)                                        
 20 Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         1:13.55    1:15.83        
                  35.93     1:15.83 (39.90)                                        
 21 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR              1:15.03    1:16.34        
                  35.56     1:16.34 (40.78)                                        
 22 Raccioppi, Jake           15 TRS-MR               1:18.75    1:16.37        
                  36.11     1:16.37 (40.26)                                        
 23 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           1:14.42    1:16.65        
                  37.19     1:16.65 (39.46)                                        
 24 Feigel, Bryan             15 NBS-MR               1:15.85    1:17.55        
                  36.72     1:17.55 (40.83)                                        
 25 Kereselidze, Nicholas     16 UNTRS-MR             1:13.49    1:18.20        
                  36.74     1:18.20 (41.46)                                        
 26 Lipiec, Andre             16 LBA-MR               1:45.00    1:18.22        
                  36.91     1:18.22 (41.31)                                        
 27 Melendez, Sammy           16 TRS-MR               1:14.02    1:18.65        
                  37.67     1:18.65 (40.98)                                        
 28 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:20.66    1:19.25        
                  37.86     1:19.25 (41.39)                                        
 29 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:32.89    1:19.43        
                  36.94     1:19.43 (42.49)                                        
 30 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR              1:18.95    1:20.23        
                  37.11     1:20.23 (43.12)                                        
 31 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         1:22.86    1:24.79        
                  39.75     1:24.79 (45.04)                                        
 32 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:30.67    1:27.75        
                  41.83     1:27.75 (45.92)                                        
 33 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR         1:33.96    1:30.50        
                  41.61     1:30.50 (48.89)                                        
 34 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              1:33.49    1:32.30        
                  43.64     1:32.30 (48.66)                                        
 35 Allen, Liam               10 Marlins-MR           1:29.89    1:35.81        
 36 Miklos, Joseph            16 TRS-MR               1:41.66    1:39.72        
                  46.45     1:39.72 (53.27)                                        
 37 Kellman, Alex             12 WSSC-MR              1:45.11    1:45.77        
                  47.51     1:45.77 (58.26)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              2:05.34    2:22.85        
                  32.60     1:07.82 (35.22)     1:44.60 (36.78)     2:22.85 (38.25)
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              2:26.11    2:25.80        
                  32.79     1:09.24 (36.45)     1:47.25 (38.01)     2:25.80 (38.55)
  3 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              2:16.53    2:27.35        
                  32.49     1:09.31 (36.82)     1:47.71 (38.40)     2:27.35 (39.64)
  4 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:27.48    2:30.93        
                  34.17     1:13.33 (39.16)     1:52.38 (39.05)     2:30.93 (38.55)
  5 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               2:30.35    2:31.53        
                  35.64     1:13.76 (38.12)     1:52.96 (39.20)     2:31.53 (38.57)
  6 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              2:37.71    2:38.70        
                  34.36     1:14.73 (40.37)     1:57.27 (42.54)     2:38.70 (41.43)
  7 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:50.86    2:41.22        
                  36.81     1:18.72 (41.91)     2:01.23 (42.51)     2:41.22 (39.99)
  8 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               3:05.18    2:45.81        
                  37.64     1:20.35 (42.71)     2:04.22 (43.87)     2:45.81 (41.59)
  9 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               3:23.91    2:46.33        
                  37.10     1:19.97 (42.87)     2:03.27 (43.30)     2:46.33 (43.06)
 10 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:39.27    2:46.81        
                  37.64     1:19.30 (41.66)     2:03.05 (43.75)     2:46.81 (43.76)
 11 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          3:04.00    2:51.02        
                  38.43     1:22.68 (44.25)     2:07.23 (44.55)     2:51.02 (43.79)
 12 Lent, Connor              13 LBA-MR               3:03.35    2:54.86        
                  39.72     1:26.29 (46.57)     2:12.28 (45.99)     2:54.86 (42.58)
 13 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              3:00.11    2:55.82        
                  38.57     1:22.28 (43.71)     2:09.52 (47.24)     2:55.82 (46.30)
 -- Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              2:13.99         DQ        
      One hand touch
                  31.59     1:06.54 (34.95)     1:42.58 (36.04)          DQ (36.11)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                52.03      55.29        
                  25.97       55.29 (29.32)                                        
  2 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                51.86      55.38        
                  25.52       55.38 (29.86)                                        
  3 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR                53.26      55.79        
                  26.29       55.79 (29.50)                                        
  4 Attile, Trevor            15 RFAC-MR                56.06      58.03        
                  27.76       58.03 (30.27)                                        
  5 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                57.24      58.33        
                  27.33       58.33 (31.00)                                        
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                59.10      59.20        
                  27.07       59.20 (32.13)                                        
  7 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR          1:04.61    1:00.04        
                  27.42     1:00.04 (32.62)                                        
  8 Broe, Charlie             15 NBS-MR               1:00.10    1:00.42        
                  28.56     1:00.42 (31.86)                                        
  9 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                54.56    1:00.59        
                  28.41     1:00.59 (32.18)                                        
 10 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR               59.30    1:00.96        
                  28.83     1:00.96 (32.13)                                        
 11 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR         1:04.83    1:01.78        
                  28.63     1:01.78 (33.15)                                        
 12 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               1:05.55    1:02.13        
                  29.43     1:02.13 (32.70)                                        
 13 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:25.89    1:02.14        
                  28.74     1:02.14 (33.40)                                        
 14 Strand, Jonah             16 NDAC-MR                59.69    1:02.38        
                  28.84     1:02.38 (33.54)                                        
 15 Melendez, Sammy           16 TRS-MR               1:01.24    1:02.84        
                  29.02     1:02.84 (33.82)                                        
 16 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                56.19    1:03.09        
                  28.08     1:03.09 (35.01)                                        
 17 Loeffel, Austin           17 NDAC-MR                59.28    1:03.20        
                  29.40     1:03.20 (33.80)                                        
 18 Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         1:02.69    1:03.71        
                  30.14     1:03.71 (33.57)                                        
 19 Galante, Joseph           15 NBS-MR               1:01.79    1:04.09        
                  29.57     1:04.09 (34.52)                                        
 19 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:04.39    1:04.09        
                  29.73     1:04.09 (34.36)                                        
 21 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              1:03.04    1:04.10        
                  29.88     1:04.10 (34.22)                                        
 22 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              1:03.50    1:04.70        
                  29.76     1:04.70 (34.94)                                        
 23 Raccioppi, Jake           15 TRS-MR                 58.73    1:05.09        
                  29.09     1:05.09 (36.00)                                        
 24 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               1:09.01    1:05.21        
                  30.63     1:05.21 (34.58)                                        
 25 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           1:04.60    1:05.37        
                  30.51     1:05.37 (34.86)                                        
 26 Feigel, Bryan             15 NBS-MR               1:05.80    1:05.54        
                  31.51     1:05.54 (34.03)                                        
 27 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:21.89    1:06.52        
                  30.90     1:06.52 (35.62)                                        
 28 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               1:04.67    1:06.94        
                  31.77     1:06.94 (35.17)                                        
 29 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              1:38.89    1:07.32        
                  30.17     1:07.32 (37.15)                                        
 30 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:14.73    1:08.04        
                  31.96     1:08.04 (36.08)                                        
 31 Klein, Chris              16 TRS-MR               1:13.69    1:09.75        
                  32.09     1:09.75 (37.66)                                        
 31 Lipiec, Andre             16 LBA-MR               1:45.00    1:09.75        
                  31.34     1:09.75 (38.41)                                        
 33 Devito, TJ                15 UNTRS-MR             1:11.87    1:10.37        
                  31.99     1:10.37 (38.38)                                        
 34 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:11.24    1:11.80        
                  32.35     1:11.80 (39.45)                                        
 35 Kereselidze, Nicholas     16 UNTRS-MR             1:05.43    1:12.75        
                  32.43     1:12.75 (40.32)                                        
 36 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         1:17.44    1:14.54        
                  33.30     1:14.54 (41.24)                                        
 37 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         1:13.36    1:15.99        
                  35.50     1:15.99 (40.49)                                        
 38 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:21.40    1:22.50        
                  39.06     1:22.50 (43.44)                                        
 39 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              1:27.54    1:22.60        
                  39.29     1:22.60 (43.31)                                        
 40 Allen, Liam               10 Marlins-MR           1:30.89    1:27.70        
                  40.27     1:27.70 (47.43)                                        
 41 Miklos, Joseph            16 TRS-MR               1:43.98    1:37.45        
                  45.36     1:37.45 (52.09)                                        
 -- Woehlke, Henry            16 Dolphins-MR          1:25.00         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              1:59.61    2:04.33        
                  27.86       59.13 (31.27)     1:31.30 (32.17)     2:04.33 (33.03)
  2 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              2:03.95    2:07.51        
                  28.31     1:00.82 (32.51)     1:34.38 (33.56)     2:07.51 (33.13)
  3 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:06.07    2:10.69        
                  29.93     1:03.05 (33.12)     1:36.78 (33.73)     2:10.69 (33.91)
  4 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              2:15.20    2:14.63        
                  27.45     1:01.30 (33.85)     1:38.08 (36.78)     2:14.63 (36.55)
  5 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:17.85    2:21.30        
                  30.45     1:07.54 (37.09)     1:45.55 (38.01)     2:21.30 (35.75)
  6 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               2:20.43    2:22.69        
                  32.33     1:09.22 (36.89)     1:46.53 (37.31)     2:22.69 (36.16)
  7 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               2:43.92    2:22.88        
                  32.58     1:09.26 (36.68)     1:47.46 (38.20)     2:22.88 (35.42)
  8 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             2:16.55    2:26.81        
                  30.77     1:06.99 (36.22)     1:46.59 (39.60)     2:26.81 (40.22)
  9 Lent, Connor              13 LBA-MR               3:05.94    2:49.81        
                  36.97     1:23.09 (46.12)     2:07.53 (44.44)     2:49.81 (42.28)
 -- Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              1:53.25         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              2:00.36    2:04.23        
                  27.11       59.24 (32.13)     1:36.31 (37.07)     2:04.23 (27.92)
  2 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              1:57.88    2:04.36        
                  26.63       59.91 (33.28)     1:35.38 (35.47)     2:04.36 (28.98)
  3 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              1:59.40    2:06.42        
                  27.38       59.59 (32.21)     1:36.88 (37.29)     2:06.42 (29.54)
  4 Crumm, James              17 Aqua Gems-MR         2:07.58    2:07.83        
                  27.37     1:00.92 (33.55)     1:37.80 (36.88)     2:07.83 (30.03)
  5 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              2:09.35    2:09.35        
                  27.34     1:00.04 (32.70)     1:40.86 (40.82)     2:09.35 (28.49)
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              2:00.31    2:10.69        
                  27.83     1:01.03 (33.20)     1:39.89 (38.86)     2:10.69 (30.80)
  7 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              2:08.69    2:12.91        
                  26.88       58.96 (32.08)     1:41.02 (42.06)     2:12.91 (31.89)
  8 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR          2:14.99    2:13.12        
                  28.16     1:00.97 (32.81)     1:43.49 (42.52)     2:13.12 (29.63)
  9 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:11.60    2:13.35        
                  28.40     1:02.48 (34.08)     1:42.07 (39.59)     2:13.35 (31.28)
 10 Broe, Charlie             15 NBS-MR               2:14.31    2:15.55        
                  28.78     1:03.18 (34.40)     1:44.50 (41.32)     2:15.55 (31.05)
 11 Galante, Joseph           15 NBS-MR               2:11.95    2:16.63        
                  29.71     1:05.06 (35.35)     1:46.61 (41.55)     2:16.63 (30.02)
 12 Gottwig, Grant            16 Aqua Gems-MR         2:14.43    2:16.66        
                  30.03     1:03.01 (32.98)     1:46.22 (43.21)     2:16.66 (30.44)
 13 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               2:24.48    2:18.35        
                  29.69     1:04.24 (34.55)     1:46.83 (42.59)     2:18.35 (31.52)
 14 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             2:10.10    2:19.43        
                  27.63     1:03.60 (35.97)     1:46.02 (42.42)     2:19.43 (33.41)
 15 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              2:00.30    2:20.26        
                  27.92     1:00.87 (32.95)     1:45.36 (44.49)     2:20.26 (34.90)
 16 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         2:43.89    2:20.99        
                  28.60     1:04.41 (35.81)     1:47.93 (43.52)     2:20.99 (33.06)
 17 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               2:17.18    2:21.71        
                  34.25     1:09.63 (35.38)     1:50.81 (41.18)     2:21.71 (30.90)
 18 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               2:22.96    2:22.65        
                  32.04     1:12.13 (40.09)     1:50.02 (37.89)     2:22.65 (32.63)
 19 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               2:13.18    2:22.87        
                  31.86     1:07.20 (35.34)     1:49.15 (41.95)     2:22.87 (33.72)
 20 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              2:22.51    2:23.63        
                  29.32     1:06.14 (36.82)     1:50.33 (44.19)     2:23.63 (33.30)
 21 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               2:24.60    2:25.82        
                  32.43     1:08.48 (36.05)     1:53.80 (45.32)     2:25.82 (32.02)
 22 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         2:35.89    2:28.98        
                  30.06     1:07.89 (37.83)     1:53.72 (45.83)     2:28.98 (35.26)
 23 Gorman, Jack              15 NDAC-MR              2:28.92    2:28.99        
                  31.75     1:10.86 (39.11)     1:54.77 (43.91)     2:28.99 (34.22)
 24 Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         2:22.45    2:29.05        
                  28.87     1:07.51 (38.64)     1:52.40 (44.89)     2:29.05 (36.65)
 25 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR               2:33.75    2:35.73        
                  32.68     1:15.09 (42.41)     2:00.97 (45.88)     2:35.73 (34.76)
 26 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              2:45.11    2:37.77        
                  31.18     1:11.24 (40.06)     2:00.74 (49.50)     2:37.77 (37.03)
 27 Mills, Shane              13 Marlins-MR           2:49.99    2:44.32        
                  36.72     1:18.88 (42.16)     2:07.32 (48.44)     2:44.32 (37.00)
 28 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         2:46.02    2:47.12        
                  33.77     1:17.70 (43.93)     2:05.24 (47.54)     2:47.12 (41.88)
 29 Rizzi, Dominic            15 Dolphins-MR          2:47.36    2:50.75        
                  34.37     1:19.90 (45.53)     2:12.69 (52.79)     2:50.75 (38.06)
 30 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              2:53.62    2:52.28        
                  36.95     1:18.56 (41.61)     2:12.95 (54.39)     2:52.28 (39.33)
 31 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR          2:58.01    3:26.89        
                  50.02     1:41.19 (51.17)   2:41.96 (1:00.77)     3:26.89 (44.93)
 -- Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         2:22.35         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  32.48     1:09.23 (36.75)     1:49.62 (40.39)          DQ (31.55)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              3:59.61    4:19.94        
                  27.64       58.60 (30.96)     1:32.31 (33.71)     2:05.24 (32.93)
        2:41.99 (36.75)     3:19.11 (37.12)     3:50.09 (30.98)     4:19.94 (29.85)
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              4:22.06    4:25.91        
                  28.00       59.62 (31.62)     1:34.03 (34.41)     2:07.79 (33.76)
        2:46.59 (38.80)     3:26.04 (39.45)     3:56.39 (30.35)     4:25.91 (29.52)
  3 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              4:20.15    4:28.01        
                  27.62       59.65 (32.03)     1:35.15 (35.50)     2:10.35 (35.20)
        2:48.53 (38.18)     3:27.39 (38.86)     3:58.12 (30.73)     4:28.01 (29.89)
  4 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              4:31.28    4:38.02        
                  28.74     1:00.04 (31.30)     1:36.42 (36.38)     2:12.47 (36.05)
        2:53.65 (41.18)     3:36.06 (42.41)     4:07.57 (31.51)     4:38.02 (30.45)
  5 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              4:44.45    4:52.09        
                  27.36     1:00.16 (32.80)     1:36.58 (36.42)     2:12.04 (35.46)
        2:59.54 (47.50)     3:46.79 (47.25)     4:19.44 (32.65)     4:52.09 (32.65)
  6 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              6:19.95    5:29.41        
                  33.68     1:13.88 (40.20)     1:58.11 (44.23)     2:40.90 (42.79)
        3:28.71 (47.81)     4:18.56 (49.85)     4:54.70 (36.14)     5:29.41 (34.71)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:27.48    1:30.64        
     1) Rosenkranz, Erik 17             2) Alderson, Patrick 17           
     3) Alpay, Christopher 16           4) Carlino, Keith 17              
                  23.50       46.65 (23.15)     1:08.89 (22.24)     1:30.64 (21.75)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:38.43    1:34.48        
     1) Crumm, James 17                 2) Pfohl, Matthew 16              
     3) Deutsch, Griffin 15             4) Gottwig, Grant 16              
                  23.33       46.07 (22.74)     1:10.41 (24.34)     1:34.48 (24.07)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:36.50    1:38.58        
     1) Graziano, Nolan 17              2) Gorman, Jack 15                
     3) Mialma, Jonathan 15             4) Campagna, Steven 17            
                  25.03       51.18 (26.15)     1:15.99 (24.81)     1:38.58 (22.59)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:45.00    1:44.77        
     1) Woolley, Zach 14                2) Rodriguez, Michael 16          
     3) Coffin, Ricky 17                4) Rizzi, Jarrod 13               
                  27.69       50.25 (22.56)     1:16.89 (26.64)     1:44.77 (27.88)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:44.00         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Dykas, Trevor 13                2) Cavotti, Parker 15             
     3) Hallenbeck, Gabe 17             4) Econopouly, Elias 13           
                  26.95       52.78 (25.83)     1:19.66 (26.88)          DQ (26.65)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:48.08    1:41.71        
     1) Alderson, Patrick 17            2) Kelleher, Andrew 17            
     3) Carlino, Keith 17               4) Alpay, Christopher 16          
                  27.08       55.25 (28.17)     1:19.15 (23.90)     1:41.71 (22.56)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:46.00    1:43.34        
     1) Campagna, Steven 17             2) Loeffel, Austin 17             
     3) Strand, Jonah 16                4) Mialma, Jonathan 15            
                  25.71       55.50 (29.79)     1:22.26 (26.76)     1:43.34 (21.08)