Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/7/2012 10:34 AM
             2012 MR NDAC Winter Festival - 12/1/2012 to 12/2/2012             
                 2012 NDAC Winter Festival, Sanction #: 121204                 
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   16.43   12/4/2011 Grace V Dwyer, COND                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, Cayla            8 DA-MR                  20.62      18.69        
  2 Vallamattam, Annie         8 DA-MR                  19.80      18.96        
  3 Sheerin, Megan             8 Marlins-MR             35.89      19.02        
  4 Boryk, Molly K             8 NDAC-MR                23.00      19.36        
  5 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  19.96      20.15        
  6 Quezada, Vanessa A         8 PATS-MR                39.40      20.23        
  7 Stella, Cassidy M          8 Marlins-MR             21.35      21.84        
  8 Ullinger, Hannah M         7 RFAC-MR                23.39      22.83        
  9 Patel, Priya B             8 NDAC-MR                21.53      23.35        
 10 Kalafala, Alexis C         7 NDAC-MR                22.13      23.69        
 11 Tauber, Kayla              7 Marlins-MR             34.89      25.01        
 12 Kaylor, Katie E            7 RFAC-MR                26.47      25.03        
 12 Bryant, Jordyn M           6 DA-MR                  53.99      25.03        
 14 Phillips, Grace M          7 RFAC-MR                24.01      25.07        
 15 Lindholm, Sophia Z         7 NDAC-MR                26.08      25.66        
 16 Chen, Amy                  8 RFAC-MR                26.65      25.69        
 17 Johnson, Amanda L          7 RFAC-MR                23.09      25.91        
 18 Ramos-Vazquez, Aryana      8 Marlins-MR             36.89      26.12        
 19 Polonski, Emma G           7 DA-MR                  27.99      28.25        
 -- Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                30.01         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.40   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldner, Sydney `          8 Marlins-MR             40.69      41.23        
  2 Antman, Sabrina L          8 PATS-MR                44.00      44.62        
  3 Nicholas, Cayla            8 DA-MR                  44.19      45.12        
  4 Vallamattam, Annie         8 DA-MR                  44.12      46.70        
  5 Boryk, Molly K             8 NDAC-MR                33.39      47.27        
  6 Greco, Krista M            8 RFAC-MR                46.35      47.53        
  7 Ullinger, Hannah M         7 RFAC-MR                48.11      49.37        
  8 Robinson, Anna M           8 Marlins-MR             50.20      49.97        
  9 Lindholm, Sophia Z         7 NDAC-MR              1:12.59      50.85        
 10 Quezada, Vanessa A         8 PATS-MR              1:09.48      50.91        
 11 Chen, Amy                  8 RFAC-MR                50.66      53.12        
 12 Patel, Priya B             8 NDAC-MR                44.11      54.43        
 13 Kalafala, Alexis C         7 NDAC-MR                48.11      54.61        
 14 Kaylor, Katie E            7 RFAC-MR                57.61      55.34        
 15 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR              1:10.02      56.03        
 16 Johnson, Amanda L          7 RFAC-MR                49.79      56.66        
 17 Brown, Madison G           7 WSSC-MR                58.84      58.00        
 18 Phillips, Grace M          7 RFAC-MR                55.36      58.87        
 19 Duffner, Amelia R          8 Marlins-MR           1:01.96    1:01.03        
 20 Bryant, Jordyn M           6 DA-MR                1:51.99    1:02.68        
 21 Holup, Katie E             7 RFAC-MR              1:10.02    1:05.90        
 22 Polonski, Emma G           7 DA-MR                1:11.99    1:08.34        
 23 Ebner, Jamilyn M           7 Marlins-MR                NT    1:09.66        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:20.91   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dineen, Molly              8 Marlins-MR           1:50.89    1:36.23        
                  46.76     1:36.23 (49.47)                                        
  2 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                1:48.74    1:52.77        
                  52.18   1:52.77 (1:00.59)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   18.26   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E      8 PATS-MR                20.19      19.81        
  2 Vallamattam, Annie         8 DA-MR                  22.51      21.22        
  3 Nicholas, Cayla            8 DA-MR                  25.19      21.81        
  4 Dineen, Molly              8 Marlins-MR             26.87      22.74        
  5 Sheerin, Megan             8 Marlins-MR             38.89      23.26        
  6 Quezada, Vanessa A         8 PATS-MR                48.59      23.46        
  7 Boryk, Molly K             8 NDAC-MR                24.65      24.06        
  8 Stella, Cassidy M          8 Marlins-MR             26.40      24.25        
  9 Ullinger, Hannah M         7 RFAC-MR                24.52      24.27        
 10 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  26.56      24.31        
 11 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                35.01      24.39        
 12 Phillips, Grace M          7 RFAC-MR                28.56      25.21        
 13 Johnson, Amanda L          7 RFAC-MR                27.98      25.34        
 14 Lindholm, Sophia Z         7 NDAC-MR                30.34      25.70        
 15 Ramos-Vazquez, Aryana      8 Marlins-MR             42.89      25.73        
 16 Chen, Amy                  8 RFAC-MR                27.95      26.59        
 17 Patel, Priya B             8 NDAC-MR                27.15      26.63        
 18 Polonski, Emma G           7 DA-MR                  32.99      27.95        
 19 Bryant, Jordyn M           6 DA-MR                  58.99      30.18        
 20 Kalafala, Alexis C         7 NDAC-MR                33.01      33.03        
 -- Kaylor, Katie E            7 RFAC-MR                32.01         DQ        
      Did not finish on back
 -- Tauber, Kayla              7 Marlins-MR             45.89         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   42.34   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E      8 PATS-MR                41.96      40.56        
  2 Quezada, Vanessa A         8 PATS-MR              1:29.39      50.19        
  3 Phillips, Grace M          7 RFAC-MR                56.82      55.31        
  4 Chen, Amy                  8 RFAC-MR                59.61      57.26        
  5 Greco, Krista M            8 RFAC-MR                54.79      59.19        
  6 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  56.55    1:00.54        
  7 Duffner, Amelia R          8 Marlins-MR           1:30.89    1:04.45        
  8 Polonski, Emma G           7 DA-MR                1:02.99    1:08.27        
  9 Bryant, Jordyn M           6 DA-MR                1:18.89    1:09.66        
 10 Holup, Katie E             7 RFAC-MR              1:20.01    1:12.15        
 -- Antman, Sabrina L          8 PATS-MR                52.77         DQ        
      Did not finish on back
 -- Shao, Carolyn              7 RFAC-MR              1:20.01         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kaylor, Katie E            7 RFAC-MR                58.51         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   21.61   12/4/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E      8 PATS-MR                27.10      24.11        
  2 Boryk, Molly K             8 NDAC-MR                32.13      24.77        
  3 Dineen, Molly              8 Marlins-MR             25.62      24.90        
  4 Vallamattam, Annie         8 DA-MR                  28.99      25.02        
  5 Antman, Sabrina L          8 PATS-MR                37.78      25.11        
  6 Ullinger, Hannah M         7 RFAC-MR                28.02      25.74        
  7 Greco, Krista M            8 RFAC-MR                30.00      26.30        
  8 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  31.16      27.01        
  9 Kaylor, Katie E            7 RFAC-MR                35.90      27.16        
 10 Robinson, Anna M           8 Marlins-MR             35.89      29.57        
 11 Waldner, Sydney `          8 Marlins-MR             30.89      29.70        
 12 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                40.02      29.74        
 13 Nicholas, Cayla            8 DA-MR                  29.32      30.95        
 14 Kalafala, Alexis C         7 NDAC-MR                34.11      31.79        
 15 Brown, Madison G           7 WSSC-MR                38.84      32.33        
 16 Johnson, Amanda L          7 RFAC-MR                30.10      32.64        
 17 Patel, Priya B             8 NDAC-MR                31.11      33.54        
 18 Bryant, Jordyn M           6 DA-MR                1:10.99      33.97        
 19 Polonski, Emma G           7 DA-MR                  55.99      43.20        
 19 Chen, Amy                  8 RFAC-MR                35.90      43.20        
 21 Duffner, Amelia R          8 Marlins-MR             33.89      43.82        
 -- Phillips, Grace M          7 RFAC-MR                34.53         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lindholm, Sophia Z         7 NDAC-MR                38.62         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ebner, Jamilyn M           7 Marlins-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   48.52   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Julia C           8 RFAC-MR                51.34      55.20        
  2 Dineen, Molly              8 Marlins-MR             56.75      55.91        
  3 Kaylor, Katie E            7 RFAC-MR              1:09.87    1:04.16        
  4 Johnson, Amanda L          7 RFAC-MR              1:08.80    1:14.69        
 -- Polonski, Emma G           7 DA-MR                1:41.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Phillips, Grace M          7 RFAC-MR              1:12.46         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Chen, Amy                  8 RFAC-MR              1:05.96         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   18.77   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E      8 PATS-MR                21.66      16.89        
  2 Vallamattam, Annie         8 DA-MR                  35.99      21.49        
  3 Waldner, Sydney `          8 Marlins-MR             28.12      21.72        
  4 Boryk, Molly K             8 NDAC-MR                21.31      22.52        
  5 Antman, Sabrina L          8 PATS-MR                32.11      23.94        
  6 Lindholm, Sophia Z         7 NDAC-MR                34.57      24.64        
  7 Dineen, Molly              8 Marlins-MR             28.89      24.77        
  8 Ullinger, Hannah M         7 RFAC-MR                30.31      25.19        
  9 Robinson, Anna M           8 Marlins-MR             39.06      26.22        
 10 Johnson, Amanda L          7 RFAC-MR                32.23      26.57        
 11 Nicholas, Cayla            8 DA-MR                  23.69      29.03        
 12 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  35.99      30.37        
 13 Kalafala, Alexis C         7 NDAC-MR                32.11      31.23        
 -- Patel, Priya B             8 NDAC-MR                29.26         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.78   12/4/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E      8 PATS-MR                44.19      42.29        
  2 Quezada, Julia C           8 RFAC-MR                44.25      49.70        
  3 Boryk, Molly K             8 NDAC-MR                38.85      49.98        
 -- Lindholm, Sophia Z         7 NDAC-MR              1:15.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.63   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E      8 PATS-MR              1:33.52    1:30.16        
                  39.75     1:30.16 (50.41)                                        
  2 Quezada, Julia C           8 RFAC-MR              1:35.15    1:40.74        
                  46.78     1:40.74 (53.96)                                        
  3 Dineen, Molly              8 Marlins-MR           3:25.89    1:48.10        
                  51.03     1:48.10 (57.07)                                        
  4 Vallamattam, Annie         8 DA-MR                1:53.54    1:55.25        
                  50.19   1:55.25 (1:05.06)                                        
  5 Ullinger, Hannah M         7 RFAC-MR              2:02.63    1:56.91        
  6 Nicholas, Cayla            8 DA-MR                2:06.97    2:10.57        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:43.01   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Barkstrom, S Lindholm, M Boryk, W Lindholm      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        3:11.05    3:11.90        
     1) Feinberg, Kayla 8               2) Bryant, Jordyn M 6             
     3) Nicholas, Cayla 8               4) Vallamattam, Annie 8           
                  46.00   1:51.62 (1:05.62)     2:25.66 (34.04)     3:11.90 (46.24)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      3:13.05    3:21.80        
     1) Kaylor, Katie E 7               2) Shao, Carolyn 7                
     3) Chen, Amy 8                     4) Quezada, Julia C 8             
                  56.54     1:50.43 (53.89)   3:21.80 (1:31.37)                    
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:13.92   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         W Lindholm, K Barkstrom, M Vitale, C Burke        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            4:17.06    3:53.10        
     1) Patel, Priya B 8                2) Lindholm, Sophia Z 7           
     3) Boryk, Molly K 8                4) Kalafala, Alexis C 7           
                  58.09   2:14.57 (1:16.48)     3:02.90 (48.33)     3:53.10 (50.20)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        3:49.35    3:54.89        
     1) Feinberg, Kayla 8               2) Vallamattam, Annie 8           
     3) Nicholas, Cayla 8               4) Bryant, Jordyn M 6             
                  57.94     1:52.76 (54.82)   3:01.84 (1:09.08)     3:54.89 (53.05)
 -- Red Fox Aquatic Club-MR  'B'                      3:50.01         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous touch - breast
     1) Johnson, Amanda L 7             2) Ullinger, Hannah M 7           
     3) Greco, Krista M 8               4) Phillips, Grace M 7            
                1:01.88     2:00.14 (58.26)        DQ (1:50.80)                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   29.53   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR                30.82      30.69        
  2 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR                32.72      31.35        
  3 Nunez, Gabby B            10 RFAC-MR                32.30      31.69        
  4 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR                31.70      32.70        
  5 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                  33.82      33.51        
  6 Vitale, Miya N             9 NDAC-MR                33.25      33.91        
  7 Noakes, Annie C           10 NDAC-MR                33.50      34.15        
  8 Kantaros, Eve S           10 NDAC-MR                37.36      35.16        
  9 Lopez, Isabella S          9 PATS-MR                35.78      36.81        
 10 Antman, Julieta M         10 PATS-MR                38.90      36.82        
 11 Regenauer, Hana M         10 WSSC-MR                35.57      37.46        
 12 Brown, Olivia F            9 WSSC-MR                37.97      37.70        
 13 Khorassani, Emma          10 Marlins-MR             35.98      37.75        
 14 Groff, Madison E          10 Marlins-MR             38.82      37.79        
 15 Storrs, Mackenzie E       10 NDAC-MR                36.12      37.83        
 16 Fisher, Malia             10 Marlins-MR             45.89      38.15        
 17 Doran, Jordyn M            9 RFAC-MR                38.06      38.33        
 18 Ebner, Jessica M          10 Marlins-MR             40.18      38.49        
 19 Quinn, Chloe L            10 WSSC-MR                40.30      38.53        
 20 Trevena, Olivia E         10 NDAC-MR                39.87      39.05        
 21 Lindholm, Wini M           9 NDAC-MR                40.46      39.36        
 22 Martucci, Emily A         10 Marlins-MR             38.25      39.46        
 23 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                39.19      39.47        
 24 Regenauer, Katarina T      9 WSSC-MR                45.33      41.23        
 25 Burke, Charlotte G         9 NDAC-MR                43.76      41.31        
 26 Beezer, Kristina G         9 Marlins-MR             41.18      41.79        
 27 Numssen, Ilana *          10 NDAC-MR                40.88      41.83        
 28 Auty, Abby                 9 Marlins-MR             58.89      42.94        
 29 Edwards, Colleen          10 WSSC-MR                41.15      42.97        
 30 Wilson, Corinne L          9 WSSC-MR                44.03      43.62        
 31 Dosio, Catarina A         10 NDAC-MR                40.24      43.83        
 32 DeLuca, Tola G             9 PATS-MR                45.31      44.07        
 33 McNamara, Emily F          9 RFAC-MR                43.42      44.32        
 34 Choi, Angela I             9 Marlins-MR             44.45      44.40        
 35 Kohlbecker, Sophia D      10 Marlins-MR             42.77      45.07        
 36 Jones, Kristen L           9 DA-MR                  44.10      45.18        
 37 Mayerhauser, Leah E        9 DA-MR                  51.99      45.48        
 38 Johnson, Alicia            9 Marlins-MR           1:11.89      45.83        
 39 Banbury, Avery L           9 NDAC-MR              1:13.55      46.37        
 40 Gugliemello, Sophia        9 Marlins-MR             47.86      47.58        
 41 Staubi, Emma S            10 NDAC-MR                47.38      48.47        
 42 Deckoff, Anna S            9 NDAC-MR                44.36      48.59        
 43 Proscia, Emily R           9 Marlins-MR             52.14      51.35        
 44 Clark, Emma A             10 DA-MR                  45.59      51.46        
 45 Pretsch, Michelle M        9 Marlins-MR             56.16      51.90        
 46 Pinaud, Kayla G           10 PATS-MR                45.52      52.37        
 47 Sharma, Anusha             9 Marlins-MR           1:15.89      54.71        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:04.60   12/5/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              1:06.11    1:07.12        
                  31.72     1:07.12 (35.40)                                        
  2 Nunez, Gabby B            10 RFAC-MR              1:13.39    1:13.99        
                  34.97     1:13.99 (39.02)                                        
  3 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR              1:12.95    1:16.57        
                  36.25     1:16.57 (40.32)                                        
  4 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:16.01    1:17.82        
                  36.53     1:17.82 (41.29)                                        
  5 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                1:17.99    1:17.91        
                  37.94     1:17.91 (39.97)                                        
  6 Neporanny, Andrea K       10 WSSC-MR              1:21.84    1:20.37        
                  39.35     1:20.37 (41.02)                                        
  7 Ball, Parker N             9 RFAC-MR              1:23.95    1:20.55        
                  37.79     1:20.55 (42.76)                                        
  8 Lopez, Isabella S          9 PATS-MR              1:23.99    1:24.40        
                  39.67     1:24.40 (44.73)                                        
  9 Doran, Jordyn M            9 RFAC-MR              1:24.00    1:24.80        
                  41.19     1:24.80 (43.61)                                        
 10 Regenauer, Hana M         10 WSSC-MR              1:11.84    1:25.16        
                  39.18     1:25.16 (45.98)                                        
 11 Fisher, Malia             10 Marlins-MR           1:42.89    1:25.27        
                  38.83     1:25.27 (46.44)                                        
 12 Lindholm, Wini M           9 NDAC-MR              1:36.86    1:25.32        
                  41.28     1:25.32 (44.04)                                        
 13 Kubsch, Sadie P           10 NDAC-MR              1:24.92    1:25.62        
                  42.16     1:25.62 (43.46)                                        
 14 Palmer, Kathryn E         10 WSSC-MR              1:24.29    1:25.97        
                  39.90     1:25.97 (46.07)                                        
 15 Kocik, Jacqueline B       10 NDAC-MR              1:26.15    1:27.18        
                  41.40     1:27.18 (45.78)                                        
 16 Trevena, Olivia E         10 NDAC-MR              1:31.11    1:32.54        
                  41.90     1:32.54 (50.64)                                        
 17 Burke, Charlotte G         9 NDAC-MR              1:36.11    1:35.90        
 18 Dosio, Catarina A         10 NDAC-MR              1:31.11    1:38.84        
                  44.45     1:38.84 (54.39)                                        
 19 Murray, Gaby R             9 RFAC-MR              1:41.20    1:41.08        
                  45.94     1:41.08 (55.14)                                        
 20 Jones, Kristen L           9 DA-MR                1:43.22    1:44.85        
                  49.00     1:44.85 (55.85)                                        
 21 McNamara, Emily F          9 RFAC-MR              1:40.56    1:47.57        
                  49.53     1:47.57 (58.04)                                        
 22 Deckoff, Anna S            9 NDAC-MR              1:36.11    1:50.38        
 23 Staubi, Emma S            10 NDAC-MR              1:46.11    1:50.57        
                  47.60   1:50.57 (1:02.97)                                        
 24 Clark, Emma A             10 DA-MR                1:45.99    1:52.33        
                  53.69     1:52.33 (58.64)                                        
 25 Repke, Emma M              9 DA-MR                2:02.40    1:54.42        
                  54.47     1:54.42 (59.95)                                        
 26 Ma, Emily W                9 DA-MR                1:45.99    1:55.21        
                  54.43   1:55.21 (1:00.78)                                        
 27 Pinaud, Kayla G           10 PATS-MR              1:54.43    1:57.62        
                  51.65   1:57.62 (1:05.97)                                        
 28 Charles, Olivia I          9 NDAC-MR              1:49.11    2:01.98        
                  56.45   2:01.98 (1:05.53)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   34.40   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR                40.94      37.84        
  2 Vitale, Miya N             9 NDAC-MR                36.39      38.60        
  3 Nunez, Gabby B            10 RFAC-MR                   NT      39.02        
  4 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR                41.25      39.42        
  5 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                  40.44      39.47        
  6 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR                40.99      40.40        
  7 Regenauer, Hana M         10 WSSC-MR                40.90      41.04        
  8 Yen, Becca                10 RFAC-MR                40.90      41.44        
  9 Fisher, Malia             10 Marlins-MR             47.89      42.40        
 10 Palmer, Kathryn E         10 WSSC-MR                43.73      42.99        
 11 Neporanny, Andrea K       10 WSSC-MR                47.36      43.38        
 12 Lindholm, Wini M           9 NDAC-MR                50.64      43.60        
 13 Trevena, Olivia E         10 NDAC-MR                47.39      44.09        
 14 Doran, Jordyn M            9 RFAC-MR                45.53      44.38        
 15 Lopez, Isabella S          9 PATS-MR                38.45      45.06        
 16 Storrs, Mackenzie E       10 NDAC-MR                43.88      46.56        
 17 Kubsch, Sadie P           10 NDAC-MR                45.70      46.71        
 18 Murray, Gaby R             9 RFAC-MR                46.02      47.77        
 19 Burke, Charlotte G         9 NDAC-MR                46.24      47.99        
 20 Clark, Emma A             10 DA-MR                  55.99      51.56        
 21 McNamara, Emily F          9 RFAC-MR                56.02      52.84        
 22 Dosio, Catarina A         10 NDAC-MR                51.29      53.03        
 23 Ma, Emily W                9 DA-MR                  58.78      53.91        
 24 Regenauer, Katarina T      9 WSSC-MR                53.31      54.29        
 25 Deckoff, Anna S            9 NDAC-MR                54.09      54.56        
 26 Repke, Emma M              9 DA-MR                  59.31      55.19        
 27 Charles, Olivia I          9 NDAC-MR              1:09.60      56.93        
 28 Pinaud, Kayla G           10 PATS-MR              1:03.47    1:00.07        
 29 Staubi, Emma S            10 NDAC-MR              1:04.59    1:06.59        
 -- Ball, Parker N             9 RFAC-MR                42.63         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
 -- Proscia, Emily R           9 Marlins-MR             46.20         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:14.81   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N             9 NDAC-MR              1:22.05    1:21.19        
                  40.29     1:21.19 (40.90)                                        
  2 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR              1:24.16    1:21.94        
                  40.62     1:21.94 (41.32)                                        
  3 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                1:28.89    1:27.93        
  4 Regenauer, Hana M         10 WSSC-MR              1:22.84    1:30.90        
  5 Ebner, Jessica M          10 Marlins-MR           1:37.05    1:31.74        
                  42.35     1:31.74 (49.39)                                        
  6 Doran, Jordyn M            9 RFAC-MR              1:34.04    1:34.79        
  7 Lopez, Isabella S          9 PATS-MR              1:30.09    1:37.24        
  8 Antman, Julieta M         10 PATS-MR              1:45.76    1:37.86        
  9 Martucci, Emily A         10 Marlins-MR           1:47.45    1:40.87        
                  48.22     1:40.87 (52.65)                                        
 10 Groff, Madison E          10 Marlins-MR           1:45.89    1:42.60        
                  50.44     1:42.60 (52.16)                                        
 11 Brown, Olivia F            9 WSSC-MR              1:34.84    1:44.67        
                  48.76     1:44.67 (55.91)                                        
 12 DeLuca, Tola G             9 PATS-MR              1:58.42    1:51.26        
                  54.16     1:51.26 (57.10)                                        
 13 Mayerhauser, Leah E        9 DA-MR                1:54.99    1:53.61        
                  56.18     1:53.61 (57.43)                                        
 14 McNamara, Emily F          9 RFAC-MR              2:07.71    1:56.70        
                  56.29   1:56.70 (1:00.41)                                        
 -- Pinaud, Kayla G           10 PATS-MR              2:48.59         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:02.80        DQ (1:11.12)                                        
 -- Hayes, Alana S            10 PATS-MR              1:47.55         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  50.67          DQ (53.61)                                        
 -- Jones, Kristen L           9 DA-MR                1:51.11         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Ball, Parker N             9 RFAC-MR              1:33.86         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.17          DQ (47.69)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.64   12/3/2011 Melissa R Mungroo, COND                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR                40.80      40.22        
  2 Yen, Becca                10 RFAC-MR                44.73      44.00        
  3 Kocik, Jacqueline B       10 NDAC-MR                44.43      44.87        
  4 Trevena, Olivia E         10 NDAC-MR                46.02      46.55        
  5 Kantaros, Eve S           10 NDAC-MR                51.48      47.09        
  6 Storrs, Mackenzie E       10 NDAC-MR                49.91      47.37        
  7 Ball, Parker N             9 RFAC-MR                47.86      49.38        
  8 Ebner, Jessica M          10 Marlins-MR             54.13      49.55        
  9 Regenauer, Hana M         10 WSSC-MR                51.31      50.20        
 10 Antman, Julieta M         10 PATS-MR                54.29      50.36        
 11 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                54.39      50.54        
 12 Lindholm, Wini M           9 NDAC-MR                54.89      50.78        
 12 Dosio, Catarina A         10 NDAC-MR                50.20      50.78        
 14 Martucci, Emily A         10 Marlins-MR             55.24      51.88        
 15 Fisher, Malia             10 Marlins-MR             55.89      53.58        
 16 Numssen, Ilana *          10 NDAC-MR                53.54      54.21        
 17 Quinn, Chloe L            10 WSSC-MR                52.99      54.27        
 18 Burke, Charlotte G         9 NDAC-MR                55.07      54.53        
 19 Kubsch, Sadie P           10 NDAC-MR                52.56      54.77        
 20 DeLuca, Tola G             9 PATS-MR              1:00.40      55.03        
 21 Khorassani, Emma          10 Marlins-MR           1:03.55      55.19        
 22 Auty, Abby                 9 Marlins-MR           1:10.89      55.89        
 23 Groff, Madison E          10 Marlins-MR             57.20      56.00        
 24 Doran, Jordyn M            9 RFAC-MR                55.61      58.27        
 25 Beezer, Kristina G         9 Marlins-MR           1:01.56      58.34        
 26 Wilson, Corinne L          9 WSSC-MR                57.84    1:03.47        
 27 Staubi, Emma S            10 NDAC-MR              1:15.11    1:04.14        
 28 Regenauer, Katarina T      9 WSSC-MR                52.84    1:05.80        
 29 Proscia, Emily R           9 Marlins-MR           1:25.30    1:05.81        
 30 Kohlbecker, Sophia D      10 Marlins-MR           1:20.89    1:13.52        
 31 Pinaud, Kayla G           10 PATS-MR              1:31.34    1:41.92        
 32 Clark, Emma A             10 DA-MR                1:55.99    1:42.80        
 -- Johnson, Alicia            9 Marlins-MR             58.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Edwards, Colleen          10 WSSC-MR                54.84         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Deckoff, Anna S            9 NDAC-MR                55.11         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:28.42   12/4/2011 Melissa R Mungroo, COND                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              1:29.81    1:26.67        
                  39.96     1:26.67 (46.71)                                        
  2 Neporanny, Andrea K       10 WSSC-MR              1:40.52    1:35.47        
                  45.04     1:35.47 (50.43)                                        
  3 Kocik, Jacqueline B       10 NDAC-MR              1:38.91    1:37.53        
                  46.72     1:37.53 (50.81)                                        
  4 Nunez, Gabby B            10 RFAC-MR              1:38.46    1:38.30        
                  47.39     1:38.30 (50.91)                                        
  5 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              1:40.88    1:40.26        
                  47.81     1:40.26 (52.45)                                        
  6 Trevena, Olivia E         10 NDAC-MR              1:49.08    1:42.04        
                  48.81     1:42.04 (53.23)                                        
  7 Vitale, Miya N             9 NDAC-MR              1:42.33    1:42.18        
                  49.35     1:42.18 (52.83)                                        
  8 Storrs, Mackenzie E       10 NDAC-MR              1:43.08    1:44.37        
                  49.50     1:44.37 (54.87)                                        
  9 Lindholm, Wini M           9 NDAC-MR              1:55.11    1:44.63        
                  49.88     1:44.63 (54.75)                                        
 10 Ball, Parker N             9 RFAC-MR              1:45.50    1:45.26        
                  49.10     1:45.26 (56.16)                                        
 11 Noakes, Annie C           10 NDAC-MR              1:48.70    1:48.55        
                  49.74     1:48.55 (58.81)                                        
 12 Kubsch, Sadie P           10 NDAC-MR              2:01.11    1:58.18        
                  54.87   1:58.18 (1:03.31)                                        
 13 Doran, Jordyn M            9 RFAC-MR              1:57.27    1:59.07        
                  55.59   1:59.07 (1:03.48)                                        
 14 Burke, Charlotte G         9 NDAC-MR              1:58.11    2:02.65        
                  57.29   2:02.65 (1:05.36)                                        
 15 Deckoff, Anna S            9 NDAC-MR              1:25.11    2:04.71        
 16 Murray, Gaby R             9 RFAC-MR              2:14.43    2:14.16        
                1:06.18   2:14.16 (1:07.98)                                        
 17 Charles, Olivia I          9 NDAC-MR              2:07.11    2:14.18        
                1:02.86   2:14.18 (1:11.32)                                        
 18 McNamara, Emily F          9 RFAC-MR              2:18.26    2:14.50        
                1:03.59   2:14.50 (1:10.91)                                        
 19 Repke, Emma M              9 DA-MR                2:34.65    2:20.65        
                1:07.89   2:20.65 (1:12.76)                                        
 20 Jones, Kristen L           9 DA-MR                2:53.14    2:42.79        
                1:16.95   2:42.79 (1:25.84)                                        
 -- Dosio, Catarina A         10 NDAC-MR              1:51.11         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  52.25          DQ (59.62)                                        
 -- Ma, Emily W                9 DA-MR                2:00.10         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  58.40          DQ (59.93)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   32.94   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR                37.42      34.51        
  2 Nunez, Gabby B            10 RFAC-MR                37.67      36.37        
  3 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                  42.61      39.69        
  4 Lopez, Isabella S          9 PATS-MR                40.71      40.11        
  5 Yen, Becca                10 RFAC-MR                41.14      40.51        
  6 Noakes, Annie C           10 NDAC-MR                40.92      41.45        
  7 Antman, Julieta M         10 PATS-MR                47.96      41.57        
  8 Ball, Parker N             9 RFAC-MR                42.97      41.81        
  9 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR                39.11      41.84        
 10 Lindholm, Wini M           9 NDAC-MR                47.15      41.95        
 11 Kantaros, Eve S           10 NDAC-MR                49.11      42.82        
 12 Kocik, Jacqueline B       10 NDAC-MR                40.45      43.26        
 13 Trevena, Olivia E         10 NDAC-MR                43.80      45.15        
 14 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                57.49      45.45        
 15 Quinn, Chloe L            10 WSSC-MR                53.36      46.51        
 16 Khorassani, Emma          10 Marlins-MR             50.89      46.54        
 17 Brown, Olivia F            9 WSSC-MR                50.69      46.58        
 18 Kubsch, Sadie P           10 NDAC-MR                49.07      46.95        
 19 Numssen, Ilana *          10 NDAC-MR                49.68      47.27        
 20 Wilson, Corinne L          9 WSSC-MR                45.85      51.07        
 21 Burke, Charlotte G         9 NDAC-MR                54.11      51.38        
 22 Edwards, Colleen          10 WSSC-MR                57.76      51.80        
 23 Dosio, Catarina A         10 NDAC-MR                49.11      54.13        
 24 Deckoff, Anna S            9 NDAC-MR                53.66      54.68        
 25 McNamara, Emily F          9 RFAC-MR                55.39      57.84        
 26 Jones, Kristen L           9 DA-MR                1:02.31      58.85        
 27 Choi, Angela I             9 Marlins-MR           1:35.89      59.10        
 28 Proscia, Emily R           9 Marlins-MR           1:26.89    1:00.11        
 29 Pretsch, Michelle M        9 Marlins-MR           1:40.89    1:03.72        
 30 Charles, Olivia I          9 NDAC-MR                59.11    1:04.53        
 31 Pinaud, Kayla G           10 PATS-MR                59.49    1:09.29        
 -- DeLuca, Tola G             9 PATS-MR                41.52         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.74   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noakes, Annie C           10 NDAC-MR              1:33.11    1:36.59        
                  43.21     1:36.59 (53.38)                                        
  2 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                     NT    1:37.56        
                  44.71     1:37.56 (52.85)                                        
  3 Lopez, Isabella S          9 PATS-MR              1:35.79    1:38.15        
                  42.69     1:38.15 (55.46)                                        
  4 Kocik, Jacqueline B       10 NDAC-MR              1:34.11    1:48.84        
                  48.59   1:48.84 (1:00.25)                                        
 -- Jones, Kristen L           9 DA-MR                3:25.99         DQ        
      Scissors kick
                1:07.98        DQ (1:28.44)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:19.95   12/5/2010 Northern Dutchess                          
                         K Zichittella, J Lent, E Behrens, A Makebish      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.79    2:15.20        
     1) Amaro, Isabella L 10            2) Storrs, Mackenzie E 10         
     3) Noakes, Annie C 10              4) Vitale, Miya N 9               
                  39.19     1:09.59 (30.40)     1:42.41 (32.82)     2:15.20 (32.79)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:18.57    2:22.19        
     1) Cohen, Emily Z 10               2) Doran, Jordyn M 9              
     3) Ball, Parker N 9                4) Yen, Becca 10                  
                  34.29     1:12.55 (38.26)     1:48.89 (36.34)     2:22.19 (33.30)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:31.75    2:29.90        
     1) Kocik, Jacqueline B 10          2) Trevena, Olivia E 10           
     3) Lindholm, Wini M 9              4) Kubsch, Sadie P 10             
                  36.08     1:15.28 (39.20)     1:59.55 (44.27)     2:29.90 (30.35)
  4 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:21.34    2:31.40        
     1) Palmer, Kathryn E 10            2) Regenauer, Katarina T 9        
     3) Neporanny, Andrea K 10          4) Regenauer, Hana M 10           
                  38.27     1:19.87 (41.60)     1:53.89 (34.02)     2:31.40 (37.51)
  5 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        2:54.58    2:56.74        
     1) Jones, Kristen L 9              2) Clark, Emma A 10               
     3) Ma, Emily W 9                   4) Nellis, Anna-Mae J 10          
                                1:39.00 ( )     2:24.89 (45.89)     2:56.74 (31.85)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:44.75    2:58.10        
     1) Burke, Charlotte G 9            2) Charles, Olivia I 9            
     3) Deckoff, Anna S 9               4) Dosio, Catarina A 10           
                  49.38     1:32.70 (43.32)   2:58.10 (1:25.40)                    
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:32.91   12/3/2011 Condors                                    
                         M Mungroo, R Evangelista, I Block, I Fountain     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:34.22    2:37.92        
     1) Storrs, Mackenzie E 10          2) Amaro, Isabella L 10           
     3) Vitale, Miya N 9                4) Noakes, Annie C 10             
                  43.44     1:26.00 (42.56)     2:05.53 (39.53)     2:37.92 (32.39)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:39.69    2:39.17        
     1) Ball, Parker N 9                2) Yen, Becca 10                  
     3) Nunez, Gabby B 10               4) Doran, Jordyn M 9              
                  47.38     1:26.48 (39.10)     2:03.63 (37.15)     2:39.17 (35.54)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:59.11    2:45.31        
     1) Lindholm, Wini M 9              2) Kocik, Jacqueline B 10         
     3) Kantaros, Eve S 10              4) Kubsch, Sadie P 10             
                  43.00     1:24.61 (41.61)     2:07.33 (42.72)     2:45.31 (37.98)
  4 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             3:03.19    2:54.02        
     1) Regenauer, Katarina T 9         2) Regenauer, Hana M 10           
     3) Miller, Elissa J 10             4) Edwards, Colleen 10            
                  53.24     1:40.97 (47.73)     2:13.69 (32.72)     2:54.02 (40.33)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 3:21.04    3:01.45        
     1) Groff, Madison E 10             2) Martucci, Emily A 10           
     3) Ebner, Jessica M 10             4) Khorassani, Emma 10            
                  47.70     1:36.81 (49.11)     2:24.19 (47.38)     3:01.45 (37.26)
  6 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        3:28.84    3:21.98        
     1) Nellis, Anna-Mae J 10           2) Jones, Kristen L 9             
     3) Clark, Emma A 10                4) Mayerhauser, Leah E 9          
                  53.08   1:59.31 (1:06.23)     2:36.69 (37.38)     3:21.98 (45.29)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                 3:46.52    3:23.83        
     1) Gugliemello, Sophia 9           2) Proscia, Emily R 9             
     3) Choi, Angela I 9                4) Fisher, Malia 10               
                  47.42   1:53.42 (1:06.00)     2:49.69 (56.27)     3:23.83 (34.14)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:40.13   12/4/2010 Ani E Makebish, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              2:28.14    2:27.14        
  2 Nunez, Gabby B            10 RFAC-MR              2:48.45    2:40.30        
                  35.78     1:16.12 (40.34)     1:58.78 (42.66)     2:40.30 (41.52)
  3 Vitale, Miya N             9 NDAC-MR              2:53.17    2:42.38        
                  38.26     1:21.52 (43.26)   2:42.38 (1:20.86)                    
  4 Yen, Becca                10 RFAC-MR              2:48.14    2:48.37        
                  36.76     1:19.58 (42.82)     2:04.28 (44.70)     2:48.37 (44.09)
  5 Noakes, Annie C           10 NDAC-MR              2:51.10    2:49.01        
                  36.32     1:18.54 (42.22)     2:04.32 (45.78)     2:49.01 (44.69)
  6 Nellis, Anna-Mae J        10 DA-MR                2:54.78    2:54.88        
                  42.71     1:27.83 (45.12)     2:14.30 (46.47)     2:54.88 (40.58)
  7 Storrs, Mackenzie E       10 NDAC-MR              3:02.11    3:00.20        
                  41.25     1:27.48 (46.23)     2:16.51 (49.03)     3:00.20 (43.69)
  8 Kubsch, Sadie P           10 NDAC-MR              2:59.11    3:00.44        
                  41.40                             2:16.24 ( )     3:00.44 (44.20)
  9 Kocik, Jacqueline B       10 NDAC-MR              2:59.11    3:03.51        
                  40.57     1:28.63 (48.06)     2:18.95 (50.32)     3:03.51 (44.56)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:51.76   12/4/2011 Brooke J Schatz, COND                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              2:54.62    2:46.14        
                  38.61     1:21.55 (42.94)     2:08.91 (47.36)     2:46.14 (37.23)
  2 Vitale, Miya N             9 NDAC-MR              2:59.11    3:01.40        
                  42.57     1:27.69 (45.12)     2:24.71 (57.02)     3:01.40 (36.69)
  3 Yen, Becca                10 RFAC-MR              3:31.26    3:02.28        
                  42.58     1:29.03 (46.45)     2:21.82 (52.79)     3:02.28 (40.46)
  4 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR              3:05.11    3:04.47        
                  44.12     1:30.99 (46.87)     2:23.89 (52.90)     3:04.47 (40.58)
  5 Noakes, Annie C           10 NDAC-MR              3:09.11    3:12.49        
                  40.58     1:30.29 (49.71)   2:30.87 (1:00.58)     3:12.49 (41.62)
  6 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              3:16.93    3:13.77        
                  45.21                             2:28.29 ( )     3:13.77 (45.48)
  7 Storrs, Mackenzie E       10 NDAC-MR              3:24.11    3:22.00        
                  47.01     1:41.97 (54.96)     2:36.81 (54.84)     3:22.00 (45.19)
 -- Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              3:33.91         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  47.52     1:36.30 (48.78)   2:39.91 (1:03.61)          DQ (40.72)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   25.55   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                28.28      28.37        
  2 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR                29.27      28.83        
  3 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR             30.04      28.93        
  4 Lyman, Emily F            12 NDAC-MR                28.73      29.38        
  5 Holman, Josephine M       11 PATS-MR                29.77      29.92        
  6 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR                29.39      29.94        
  7 Rocks, Gracie E           12 Marlins-MR             31.23      30.36        
  8 Dyal, Patton A            11 PATS-MR                30.56      30.57        
  9 Lopez, Ariana M           11 PATS-MR                30.48      30.71        
 10 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                30.76      31.15        
 11 Yen, Amanda C             12 RFAC-MR                31.46      31.55        
 12 Guardino, Mya E           11 PATS-MR                32.09      31.69        
 13 Cavotti, Emily C          12 NDAC-MR                31.28      31.70        
 14 Ayala, Ashley N           11 Marlins-MR             31.44      31.80        
 15 Behrens, Erin N           12 NDAC-MR                31.81      31.87        
 16 Shabanowitz, Sarah A      12 NDAC-MR                31.28      31.91        
 17 Madsen, Jennifer L        12 WSSC-MR                34.30      32.32        
 18 DiBianco, Brianna S       12 Marlins-MR             34.56      32.36        
 19 Wilson, Kaitlyn R         12 WSSC-MR                33.59      32.42        
 20 Campagna, Hannah M        11 NDAC-MR                31.82      32.44        
 21 Biagiotti, Isabel S       12 Marlins-MR             33.95      33.27        
 22 Macre, Mary E             12 WSSC-MR                32.76      33.32        
 23 Schulkind, Casey L        12 NDAC-MR                32.99      33.81        
 24 Dwyer, Catie R            11 WSSC-MR                36.14      34.03        
 25 Duffner, Maggie T         12 Marlins-MR             35.16      34.05        
 26 Boucher, Maddie C         11 NDAC-MR                33.07      34.73        
 27 Gougelmann, Amanda E      11 PATS-MR                34.88      35.53        
 28 Hayes, Brenna A           11 PATS-MR                38.82      35.94        
 29 Kivlehan, Mary T          12 Marlins-MR             34.57      36.30        
 30 Sargios, Justina          12 DA-MR                  35.44      36.70        
 31 Dohman, Samantha R        12 Marlins-MR             39.91      36.80        
 32 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             36.50      37.95        
 33 Fixler, Sarah B           12 NDAC-MR                37.76      39.00        
 34 Banbury, Erin R           11 NDAC-MR                39.96      40.00        
 35 Menocal, Abby G           11 PATS-MR                40.24      40.11        
 36 Fernandes, Thea L         11 Marlins-MR             48.97      41.06        
 37 Sileo, Lauren E           11 WSSC-MR              1:13.55    1:02.56        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.53   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          12 RFAC-MR                59.58    1:01.27        
                  29.36     1:01.27 (31.91)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR           1:07.40    1:04.01        
                  30.59     1:04.01 (33.42)                                        
  3 Lyman, Emily F            12 NDAC-MR              1:05.14    1:05.20        
                  31.38     1:05.20 (33.82)                                        
  4 Holman, Josephine M       11 PATS-MR              1:05.11    1:05.56        
                  31.16     1:05.56 (34.40)                                        
  5 Lopez, Ariana M           11 PATS-MR              1:07.15    1:06.55        
                  32.14     1:06.55 (34.41)                                        
  6 Jaeger, Caroline O        11 PATS-MR              1:05.59    1:06.62        
                  32.32     1:06.62 (34.30)                                        
  7 Kochek, Carolyn R         12 PATS-MR              1:13.12    1:08.48        
  8 Rocks, Gracie E           12 Marlins-MR           1:07.17    1:08.50        
                  33.04     1:08.50 (35.46)                                        
  9 Yen, Amanda C             12 RFAC-MR              1:07.40    1:08.57        
                  33.41     1:08.57 (35.16)                                        
 10 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR              1:07.37    1:08.93        
                  33.51     1:08.93 (35.42)                                        
 11 Behrens, Erin N           12 NDAC-MR              1:09.30    1:09.16        
                  33.17     1:09.16 (35.99)                                        
 12 Ayala, Ashley N           11 Marlins-MR           1:08.19    1:09.35        
                  33.57     1:09.35 (35.78)                                        
 13 Cavotti, Emily C          12 NDAC-MR              1:14.79    1:10.11        
                  33.83     1:10.11 (36.28)                                        
 14 Campagna, Hannah M        11 NDAC-MR              1:13.48    1:12.01        
 15 Shabanowitz, Sarah A      12 NDAC-MR              1:10.44    1:12.25        
 16 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR              1:10.76    1:12.81        
 17 Macre, Mary E             12 WSSC-MR              1:17.50    1:12.88        
                  34.98     1:12.88 (37.90)                                        
 18 Schulkind, Casey L        12 NDAC-MR              1:13.44    1:14.98        
 19 Marrone, Samantha R       11 WSSC-MR              1:27.84    1:15.06        
                  35.17     1:15.06 (39.89)                                        
 20 Madsen, Jennifer L        12 WSSC-MR              1:23.42    1:15.55        
                  36.68     1:15.55 (38.87)                                        
 21 Boucher, Maddie C         11 NDAC-MR              1:13.60    1:15.83        
 22 Dwyer, Catie R            11 WSSC-MR              1:23.91    1:17.19        
                  37.25     1:17.19 (39.94)                                        
 23 Gougelmann, Amanda E      11 PATS-MR              1:20.49    1:17.94        
                  37.07     1:17.94 (40.87)                                        
 24 Laquidara, Julia C        11 WSSC-MR              1:25.27    1:21.12        
                  37.59     1:21.12 (43.53)                                        
 25 Kaiser, Holley M          12 NDAC-MR              1:24.88    1:21.66        
                1:21.66         1:21.66 ( )                                        
 26 Kivlehan, Mary T          12 Marlins-MR           1:21.07    1:21.86        
                  39.38     1:21.86 (42.48)                                        
 27 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR              1:20.18    1:21.97        
                  38.25     1:21.97 (43.72)                                        
 28 Watson, Lily C            12 NDAC-MR              1:26.16    1:24.97        
                  39.23     1:24.97 (45.74)                                        
 29 Fixler, Sarah B           12 NDAC-MR              1:25.20    1:25.91        
                  40.81     1:25.91 (45.10)                                        
 30 Dawson, Anusha E          11 Marlins-MR           1:31.44    1:28.03        
                  41.36     1:28.03 (46.67)                                        
 31 Wen, Keianna              12 Marlins-MR           1:32.89    1:29.15        
                  42.48     1:29.15 (46.67)                                        
 32 Menocal, Abby G           11 PATS-MR              1:41.76    1:30.35        
                  42.84     1:30.35 (47.51)                                        
 33 Bernardini, Gaia R        11 PATS-MR              1:38.49    1:30.77        
                  44.00     1:30.77 (46.77)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:12.89   12/3/2011 Kaitlyn Smolar, WSSC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          12 RFAC-MR              2:13.55    2:12.91        
  2 Holman, Josephine M       11 PATS-MR              2:23.30    2:20.55        
  3 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR              2:35.71    2:21.57        
                  32.54     1:09.27 (36.73)     1:47.51 (38.24)     2:21.57 (34.06)
  4 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR           2:33.89    2:24.35        
  5 Lopez, Ariana M           11 PATS-MR              2:26.38    2:25.95        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              2:26.97    2:27.04        
  7 Yen, Amanda C             12 RFAC-MR              2:47.12    2:27.12        
                  33.75     1:10.98 (37.23)     1:49.50 (38.52)     2:27.12 (37.62)
  8 Dyal, Patton A            11 PATS-MR              2:42.62    2:28.81        
                  33.53     1:11.20 (37.67)     1:50.47 (39.27)     2:28.81 (38.34)
  9 Cavotti, Emily C          12 NDAC-MR              2:42.11    2:37.34        
                  33.19     1:11.69 (38.50)     1:54.68 (42.99)     2:37.34 (42.66)
 10 Shabanowitz, Sarah A      12 NDAC-MR              2:37.74    2:39.81        
                  34.75     1:15.60 (40.85)     1:57.96 (42.36)     2:39.81 (41.85)
 11 Gougelmann, Amanda E      11 PATS-MR              2:55.02    2:48.82        
                  35.83   2:48.82 (2:12.99)                                        
 12 Kaiser, Holley M          12 NDAC-MR              3:05.11    2:55.69        
                  39.54     1:23.34 (43.80)     2:09.76 (46.42)     2:55.69 (45.93)
 13 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR              2:44.84    2:58.81        
                  36.16                             2:14.03 ( )     2:58.81 (44.78)
 14 Rivera, Anna C            12 PATS-MR              3:39.66    2:59.35        
                  39.84     1:27.44 (47.60)     2:14.83 (47.39)     2:59.35 (44.52)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   30.46   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                33.23      31.82        
  2 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR                34.49      32.69        
  3 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                33.91      33.82        
  4 Dyal, Patton A            11 PATS-MR                35.37      34.10        
  5 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR             36.46      34.35        
  6 Dahl, Sierra A            12 NDAC-MR                35.31      35.18        
  7 Rocks, Gracie E           12 Marlins-MR             38.58      35.55        
  8 Wilson, Kaitlyn R         12 WSSC-MR                37.27      35.62        
  9 Guardino, Mya E           11 PATS-MR                38.05      35.87        
 10 Cavotti, Emily C          12 NDAC-MR                37.98      36.44        
 11 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR                36.83      36.49        
 12 Macre, Mary E             12 WSSC-MR                42.08      36.85        
 13 Madsen, Jennifer L        12 WSSC-MR                39.68      36.86        
 14 Holman, Josephine M       11 PATS-MR                37.06      36.95        
 15 Campagna, Hannah M        11 NDAC-MR                39.14      37.19        
 16 Boucher, Maddie C         11 NDAC-MR                37.72      37.43        
 17 Ayala, Ashley N           11 Marlins-MR             38.54      37.48        
 18 Sargios, Justina          12 DA-MR                  39.86      37.50        
 19 Behrens, Erin N           12 NDAC-MR                38.04      37.56        
 20 Gougelmann, Amanda E      11 PATS-MR                40.03      38.51        
 21 Shabanowitz, Sarah A      12 NDAC-MR                36.93      38.63        
 22 Duffner, Maggie T         12 Marlins-MR             44.48      38.66        
 23 DiBianco, Brianna S       12 Marlins-MR             43.80      40.69        
 24 Schulkind, Casey L        12 NDAC-MR                36.72      41.10        
 25 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             42.68      41.94        
 26 Rivera, Anna C            12 PATS-MR                43.03      42.03        
 27 Biagiotti, Isabel S       12 Marlins-MR             44.75      42.56        
 28 Banbury, Erin R           11 NDAC-MR                45.65      43.55        
 29 Kivlehan, Mary T          12 Marlins-MR             44.86      43.59        
 30 Fixler, Sarah B           12 NDAC-MR                48.71      43.96        
 31 Dohman, Samantha R        12 Marlins-MR             43.84      44.43        
 32 Hayes, Brenna A           11 PATS-MR                52.43      44.69        
 33 Fernandes, Thea L         11 Marlins-MR             49.64      46.11        
 34 Kaiser, Holley M          12 NDAC-MR                48.42      47.52        
 35 Menocal, Abby G           11 PATS-MR                49.99      50.41        
 36 Sileo, Lauren E           11 WSSC-MR              1:27.64    1:15.28        
 -- Lyman, Emily F            12 NDAC-MR                35.05         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.44   12/5/2010 Jazmin Rendon, NDAC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          12 RFAC-MR              1:09.55    1:09.71        
                  33.85     1:09.71 (35.86)                                        
  2 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:13.16    1:12.92        
                  35.70     1:12.92 (37.22)                                        
  3 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR              1:10.84    1:14.07        
                  35.85     1:14.07 (38.22)                                        
  4 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR              1:12.10    1:14.28        
                  36.72     1:14.28 (37.56)                                        
  5 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR           1:21.31    1:15.31        
                  37.42     1:15.31 (37.89)                                        
  6 Dahl, Sierra A            12 NDAC-MR              1:17.17    1:17.08        
                  37.06     1:17.08 (40.02)                                        
  7 Guardino, Mya E           11 PATS-MR              1:24.82    1:17.54        
                  37.46     1:17.54 (40.08)                                        
  8 Cavotti, Emily C          12 NDAC-MR              1:24.08    1:18.28        
                  38.85     1:18.28 (39.43)                                        
  9 Ayala, Ashley N           11 Marlins-MR           1:20.53    1:18.93        
                  39.05     1:18.93 (39.88)                                        
 10 Jaeger, Caroline O        11 PATS-MR              1:16.38    1:19.12        
                  38.38     1:19.12 (40.74)                                        
 11 Rocks, Gracie E           12 Marlins-MR           1:21.32    1:19.54        
                  38.19     1:19.54 (41.35)                                        
 12 Behrens, Erin N           12 NDAC-MR              1:20.48    1:19.93        
                  38.62     1:19.93 (41.31)                                        
 13 Lyman, Emily F            12 NDAC-MR              1:20.46    1:22.18        
                  39.91     1:22.18 (42.27)                                        
 14 Boucher, Maddie C         11 NDAC-MR              1:23.54    1:22.45        
                  41.10     1:22.45 (41.35)                                        
 15 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR              1:24.16    1:22.91        
                  40.10     1:22.91 (42.81)                                        
 16 Gougelmann, Amanda E      11 PATS-MR              1:27.71    1:25.06        
                  41.13     1:25.06 (43.93)                                        
 17 Dwyer, Catie R            11 WSSC-MR              1:28.65    1:25.20        
 18 Schulkind, Casey L        12 NDAC-MR              1:25.60    1:25.45        
                  40.22     1:25.45 (45.23)                                        
 19 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR              1:30.55    1:25.48        
                  41.58     1:25.48 (43.90)                                        
 20 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR              1:27.69    1:25.93        
                  40.61     1:25.93 (45.32)                                        
 21 Watson, Lily C            12 NDAC-MR              1:42.34    1:33.36        
                  44.18     1:33.36 (49.18)                                        
 22 Fixler, Sarah B           12 NDAC-MR              1:38.90    1:38.40        
                  48.05     1:38.40 (50.35)                                        
 23 Dawson, Anusha E          11 Marlins-MR           1:56.89    1:42.82        
                  50.70     1:42.82 (52.12)                                        
 24 Menocal, Abby G           11 PATS-MR              1:45.99    1:48.12        
 -- Bernardini, Gaia R        11 PATS-MR              1:52.13         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.05          DQ (57.51)                                        
 -- Cudney, Jillian J         11 PATS-MR              1:14.80         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  35.65          DQ (36.53)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.23   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Hannah M        11 NDAC-MR                40.91      38.64        
  2 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                38.49      38.77        
  3 Dahl, Sierra A            12 NDAC-MR                39.96      39.44        
  4 Guardino, Mya E           11 PATS-MR                42.09      39.96        
  5 Rocks, Gracie E           12 Marlins-MR             42.44      40.21        
  6 Macre, Mary E             12 WSSC-MR                45.28      41.80        
  7 Shabanowitz, Sarah A      12 NDAC-MR                41.46      42.65        
  8 Kaiser, Holley M          12 NDAC-MR                45.97      44.38        
  9 Sargios, Justina          12 DA-MR                  43.22      44.92        
 10 Laquidara, Julia C        11 WSSC-MR                49.53      45.86        
 11 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR                47.02      46.44        
 12 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             50.04      48.88        
 -- Menocal, Abby G           11 PATS-MR                56.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kivlehan, Mary T          12 Marlins-MR             51.90         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:17.35   12/4/2010 Lindsay West, SMC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          12 RFAC-MR              1:11.81    1:16.58        
                  35.83     1:16.58 (40.75)                                        
  2 Yen, Amanda C             12 RFAC-MR              1:25.17    1:24.27        
                  40.84     1:24.27 (43.43)                                        
  3 Guardino, Mya E           11 PATS-MR              1:29.93    1:24.48        
                  40.27     1:24.48 (44.21)                                        
  4 Dahl, Sierra A            12 NDAC-MR              1:27.13    1:26.96        
                  40.60     1:26.96 (46.36)                                        
  5 Campagna, Hannah M        11 NDAC-MR              1:29.28    1:27.14        
                  40.36     1:27.14 (46.78)                                        
  6 Rocks, Gracie E           12 Marlins-MR           1:31.23    1:31.03        
                  42.91     1:31.03 (48.12)                                        
  7 Holman, Josephine M       11 PATS-MR              1:32.12    1:32.13        
                  43.96     1:32.13 (48.17)                                        
  8 Macre, Mary E             12 WSSC-MR              1:40.20    1:32.46        
                  43.77     1:32.46 (48.69)                                        
  9 Dwyer, Catie R            11 WSSC-MR              1:43.58    1:37.10        
                  46.45     1:37.10 (50.65)                                        
 10 DiBianco, Brianna S       12 Marlins-MR           1:43.97    1:37.57        
                  46.59     1:37.57 (50.98)                                        
 11 Kaiser, Holley M          12 NDAC-MR              1:38.07    1:37.85        
                  47.27     1:37.85 (50.58)                                        
 12 Wilson, Kaitlyn R         12 WSSC-MR              1:39.84    1:38.14        
                  47.18     1:38.14 (50.96)                                        
 13 Duffner, Maggie T         12 Marlins-MR           1:46.73    1:40.06        
                  48.21     1:40.06 (51.85)                                        
 14 Sargios, Justina          12 DA-MR                1:40.59    1:41.15        
                  48.35     1:41.15 (52.80)                                        
 15 Hayes, Brenna A           11 PATS-MR              1:47.97    1:41.27        
                  47.31     1:41.27 (53.96)                                        
 16 Biagiotti, Isabel S       12 Marlins-MR           2:15.98    1:42.22        
                  48.79     1:42.22 (53.43)                                        
 17 Boucher, Maddie C         11 NDAC-MR              1:57.40    1:43.37        
                  49.91     1:43.37 (53.46)                                        
 18 Fixler, Sarah B           12 NDAC-MR              1:48.97    1:48.08        
                  50.37     1:48.08 (57.71)                                        
 19 Rivera, Anna C            12 PATS-MR              1:54.14    1:50.17        
 20 Kivlehan, Mary T          12 Marlins-MR           2:02.89    1:54.00        
                  55.33     1:54.00 (58.67)                                        
 -- Banbury, Erin R           11 NDAC-MR              1:52.11         DQ        
      False start
                  49.87          DQ (57.12)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.03   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR                31.17      30.54        
  2 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                33.64      32.11        
  3 Kochek, Carolyn R         12 PATS-MR                32.71      32.48        
  4 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR                31.84      33.32        
  5 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                35.44      34.04        
  6 Yen, Amanda C             12 RFAC-MR                34.15      34.44        
  7 Guardino, Mya E           11 PATS-MR                35.59      34.64        
  8 Behrens, Erin N           12 NDAC-MR                35.60      34.68        
  9 Lopez, Ariana M           11 PATS-MR                34.06      35.24        
 10 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR             52.89      35.27        
 11 Ayala, Ashley N           11 Marlins-MR             36.56      35.61        
 12 Holman, Josephine M       11 PATS-MR                38.37      35.67        
 13 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR                35.40      35.70        
 14 Macre, Mary E             12 WSSC-MR                37.54      36.85        
 15 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR                33.82      37.15        
 16 Madsen, Jennifer L        12 WSSC-MR                40.51      37.94        
 17 Boucher, Maddie C         11 NDAC-MR                39.11      40.57        
 18 Marrone, Samantha R       11 WSSC-MR                44.84      41.46        
 19 Kaiser, Holley M          12 NDAC-MR                44.48      42.21        
 20 Fixler, Sarah B           12 NDAC-MR                56.69      42.82        
 21 Kivlehan, Mary T          12 Marlins-MR             46.65      43.32        
 22 Watson, Lily C            12 NDAC-MR                45.57      44.49        
 23 Dawson, Anusha E          11 Marlins-MR             45.67      47.44        
 24 Sargios, Justina          12 DA-MR                  45.27      49.48        
 25 Laquidara, Julia C        11 WSSC-MR                47.84      49.91        
 -- Bernardini, Gaia R        11 PATS-MR              1:10.39         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.99   12/3/2011 Jennifer Paul, Marlins                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          12 RFAC-MR              1:07.71    1:09.11        
                  32.26     1:09.11 (36.85)                                        
  2 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR              1:15.11    1:13.53        
                  33.66     1:13.53 (39.87)                                        
  3 Lyman, Emily F            12 NDAC-MR              1:17.26    1:15.42        
                  34.37     1:15.42 (41.05)                                        
  4 Behrens, Erin N           12 NDAC-MR              1:25.11    1:19.06        
                  37.02     1:19.06 (42.04)                                        
  5 Lopez, Ariana M           11 PATS-MR              1:20.49    1:24.75        
                  37.58     1:24.75 (47.17)                                        
  6 Ayala, Ashley N           11 Marlins-MR           1:26.49    1:26.64        
                  38.42     1:26.64 (48.22)                                        
  7 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR              1:23.20    1:26.80        
                  38.96     1:26.80 (47.84)                                        
  8 Schulkind, Casey L        12 NDAC-MR              1:24.11    1:30.44        
                  37.98     1:30.44 (52.46)                                        
  9 Hayes, Brenna A           11 PATS-MR              1:58.47    1:34.84        
                  40.48     1:34.84 (54.36)                                        
 10 Rivera, Anna C            12 PATS-MR              1:58.98    1:49.17        
                  49.07   1:49.17 (1:00.10)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:31.17   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          12 RFAC-MR              2:25.70    2:28.77        
                  32.05     1:08.72 (36.67)     1:51.82 (43.10)     2:28.77 (36.95)
  2 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR              2:35.49    2:28.87        
                  31.59     1:11.00 (39.41)     1:55.42 (44.42)     2:28.87 (33.45)
  3 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR              2:42.36    2:40.06        
                  33.49     1:12.98 (39.49)     2:05.33 (52.35)     2:40.06 (34.73)
  4 Yen, Amanda C             12 RFAC-MR              2:58.99    2:41.54        
                  37.43     1:19.50 (42.07)     2:04.84 (45.34)     2:41.54 (36.70)
  5 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              2:44.46    2:43.66        
                  36.22     1:16.86 (40.64)     2:06.30 (49.44)     2:43.66 (37.36)
  6 Lyman, Emily F            12 NDAC-MR              2:52.85    2:48.83        
                  32.40     1:19.45 (47.05)     2:09.83 (50.38)     2:48.83 (39.00)
  7 Cavotti, Emily C          12 NDAC-MR              2:55.11    2:51.59        
                  39.66     1:19.90 (40.24)     2:10.91 (51.01)     2:51.59 (40.68)
  8 Kochek, Carolyn R         12 PATS-MR              2:52.08    2:52.20        
                  34.67     1:18.57 (43.90)     2:12.85 (54.28)     2:52.20 (39.35)
  9 Campagna, Hannah M        11 NDAC-MR              3:02.11    2:55.21        
                  38.52     1:22.64 (44.12)     2:15.06 (52.42)     2:55.21 (40.15)
 10 Lopez, Ariana M           11 PATS-MR              2:45.91    2:56.11        
                  37.49     1:21.73 (44.24)     2:17.73 (56.00)     2:56.11 (38.38)
 11 Jaeger, Caroline O        11 PATS-MR              2:50.22    2:58.70        
                  42.91     1:25.84 (42.93)     2:21.69 (55.85)     2:58.70 (37.01)
 12 Dwyer, Catie R            11 WSSC-MR              3:20.37    3:02.49        
                  42.55     1:27.68 (45.13)     2:20.83 (53.15)     3:02.49 (41.66)
 13 Schulkind, Casey L        12 NDAC-MR              2:59.11    3:03.30        
                  37.56     1:24.81 (47.25)     2:20.62 (55.81)     3:03.30 (42.68)
 14 Gougelmann, Amanda E      11 PATS-MR              3:17.17    3:19.00        
                  48.50     1:34.77 (46.27)   2:36.87 (1:02.10)     3:19.00 (42.13)
 15 Sargios, Justina          12 DA-MR                3:30.99    3:24.64        
                  51.82     1:40.70 (48.88)     2:38.96 (58.26)     3:24.64 (45.68)
 -- Madsen, Jennifer L        12 WSSC-MR              2:35.84         DQ        
      Scissors kick - breast
                  38.30     1:23.25 (44.95)     2:22.20 (58.95)          DQ (45.42)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.37   12/4/2011 Monroe-Woodbury Swim Club                  
                         E Bachiller, G Rocks, A Jackson, J Paul           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:58.13    1:54.55        
     1) Quezada, Fuego V 11             2) Holman, Josephine M 11         
     3) Lopez, Ariana M 11              4) Cudney, Jillian J 11           
                  28.63       57.96 (29.33)     1:27.25 (29.29)     1:54.55 (27.30)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:56.89    1:59.29        
     1) Reyes-Torres, Monica R 11       2) Behrens, Erin N 12             
     3) Cavotti, Emily C 12             4) Lyman, Emily F 12              
                  29.32     1:06.08 (36.76)     1:30.56 (24.48)     1:59.29 (28.73)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:09.98    2:06.38        
     1) Tuttle, Mackenzie M 11          2) Kivlehan, Mary T 12            
     3) Ayala, Ashley N 11              4) Rocks, Gracie E 12             
                  28.56     1:04.43 (35.87)     1:36.29 (31.86)     2:06.38 (30.09)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:06.19    2:08.71        
     1) Campagna, Hannah M 11           2) Schulkind, Casey L 12          
     3) Mialma, Itzel 12                4) Shabanowitz, Sarah A 12        
                  31.60     1:11.81 (40.21)     1:37.06 (25.25)     2:08.71 (31.65)
  5 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:01.37    2:08.78        
     1) Jaeger, Caroline O 11           2) Gougelmann, Amanda E 11        
     3) Kochek, Carolyn R 12            4) Guardino, Mya E 11             
                  31.48     1:06.03 (34.55)     1:37.18 (31.15)     2:08.78 (31.60)
  6 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:16.17    2:14.07        
     1) Sanchez, Justine 12             2) Laquidara, Julia C 11          
     3) Madsen, Jennifer L 12           4) Macre, Mary E 12               
                  33.89     1:09.15 (35.26)     1:40.75 (31.60)     2:14.07 (33.32)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:18.47    2:21.90        
     1) Watson, Lily C 12               2) Fixler, Sarah B 12             
     3) Kaiser, Holley M 12             4) Boucher, Maddie C 11           
                                1:14.59 ( )     1:48.27 (33.68)     2:21.90 (33.63)
 -- Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:55.62         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Cohen, Jessica Z 12             2) Yen, Amanda C 12               
     3) Simpfenderfer, Kimberly H 11    4) Walsh, Katelyn K 12            
                  28.07       57.81 (29.74)     1:27.33 (29.52)          DQ (27.28)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.63   12/3/2011 Condors                                    
                         K O'Shea, A Mungroo, K Adorable, N D'Amico        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:11.48    2:17.21        
     1) Behrens, Erin N 12              2) Dahl, Sierra A 12              
     3) Lyman, Emily F 12               4) Reyes-Torres, Monica R 11      
                  37.01     1:16.36 (39.35)     1:48.21 (31.85)     2:17.21 (29.00)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:23.14    2:22.54        
     1) Shabanowitz, Sarah A 12         2) Campagna, Hannah M 11          
     3) Schulkind, Casey L 12           4) Cavotti, Emily C 12            
                  36.95     1:17.51 (40.56)     1:53.78 (36.27)     2:22.54 (28.76)
  3 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:35.42    2:24.57        
     1) Wilson, Kaitlyn R 12            2) Dwyer, Catie R 11              
     3) Macre, Mary E 12                4) Madsen, Jennifer L 12          
                  35.10     1:17.44 (42.34)     1:53.75 (36.31)     2:24.57 (30.82)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:35.49    2:26.00        
     1) Tuttle, Mackenzie M 11          2) DiBianco, Brianna S 12         
     3) Rocks, Gracie E 12              4) Ayala, Ashley N 11             
                  35.26     1:20.40 (45.14)     1:53.79 (33.39)     2:26.00 (32.21)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:36.94    2:45.61        
     1) Boucher, Maddie C 11            2) Fixler, Sarah B 12             
     3) Kaiser, Holley M 12             4) Banbury, Erin R 11             
                  39.66     1:24.81 (45.15)     2:06.82 (42.01)     2:45.61 (38.79)
  6 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                 2:51.86    2:46.45        
     1) Dohman, Samantha R 12           2) Wen, Keianna 12                
     3) Duffner, Maggie T 12            4) Biagiotti, Isabel S 12         
                  43.24     1:33.66 (50.42)     2:13.43 (39.77)     2:46.45 (33.02)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:50.24   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, R Arcomano, K Sistare, N Mackrel        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:45.06    1:49.50        
     1) Elcott, Ina M 14                2) Karadeniz, Selin 13            
     3) Simpfenderfer, Heidi M 13       4) Reining, Emma R 14             
                  26.65       55.79 (29.14)     1:22.94 (27.15)     1:49.50 (26.56)
  2 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             1:55.00    1:53.79        
     1) Smolar, Kaitlyn 13              2) Beuchert, Claudia 13           
     3) Miller, Molly A 13              4) Hendricks, Alyssa 13           
                  28.09       58.58 (30.49)     1:27.32 (28.74)     1:53.79 (26.47)
  3 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'B'             1:57.87    2:02.93        
     1) Donlon, Jillian P 13            2) Bajramovic, Amela 13           
     3) Poole, Brianna M 13             4) McGoldrick, Erin C 13          
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:06.65    2:03.43        
     1) Sistare, Kate M 14              2) Patierno, Katelyn J 14         
     3) Michaelides, Mia E 13           4) Rendon, Jazmin 14              
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:01.49   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, K Sistare, N Mackrel, L Oyen-Ustad      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:59.38    2:00.72        
     1) Reining, Emma R 14              2) Baione, Rebecca K 13           
     3) Elcott, Ina M 14                4) Simpfenderfer, Heidi M 13      
                  29.97     1:05.55 (35.58)     1:33.70 (28.15)     2:00.72 (27.02)
  2 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:11.25    2:10.37        
     1) Bajramovic, Amela 13            2) Smolar, Kaitlyn 13             
     3) Beuchert, Claudia 13            4) Miller, Molly A 13             
                  35.33     1:09.89 (34.56)     1:41.16 (31.27)     2:10.37 (29.21)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:03.62    2:26.65        
     1) Michaelides, Mia E 13           2) Sistare, Kate M 14             
     3) Smith, Makenzie J 13            4) Patierno, Katelyn J 14         
                  43.73     1:12.67 (28.94)   2:26.65 (1:13.98)                    
 
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   26.70   12/3/2011 Chloe M Jackson, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             14 RFAC-MR                25.63      26.33        
  2 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR                26.60      27.07        
  3 Nikolski, Grace M         14 HVD-MR                 26.37      27.28        
  4 Donabie, Alana R          14 PATS-MR                26.70      27.29        
  5 Baione, Rebecca K         13 RFAC-MR                27.75      28.19        
  6 Siegel, Lauren            13 PATS-MR                28.36      28.47        
  7 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR                29.11      29.11        
  8 Urreta, Remi C            13 PATS-MR                29.22      29.58        
  9 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR                29.50      29.63        
 10 Miller, Molly A           13 WSSC-MR                29.12      29.71        
 11 Nikolski, Mary T T        12 HVD-MR                 31.87      29.72        
 12 McGoldrick, Erin C        13 WSSC-MR                30.41      29.92        
 13 Christman, Samantha       13 Marlins-MR             31.01      30.17        
 14 Johnston, Anna            13 WSSC-MR                30.53      30.37        
 15 Sistare, Kate M           14 NDAC-MR                28.51      30.44        
 16 Poole, Brianna M          13 WSSC-MR                34.12      30.50        
 17 Sweeney, Julia M          13 HVD-MR                 30.65      30.80        
 18 Jarvis, MacKenzie T       13 HVD-MR                 30.81      30.81        
 19 Rose, Sarah J             13 WSSC-MR                30.70      30.90        
 20 Seward, Kristen J         13 HVD-MR                 30.27      31.48        
 20 Scesney, Abbey M          13 PATS-MR                32.95      31.48        
 22 Holan, Sarah              14 PATS-MR                30.95      31.71        
 23 Conforti, Nicole M        13 PATS-MR                31.84      31.87        
 24 Beuchert, Claudia         13 WSSC-MR                29.96      32.04        
 25 Salameh, Nadine L         13 PATS-MR                31.55      32.20        
 26 Bajramovic, Amela         13 WSSC-MR                31.69      32.28        
 27 Calcutti, Marissa A       14 PATS-MR                32.65      32.92        
 28 Armstrong, Dana E         14 PATS-MR                33.01      32.93        
 29 Schiavi, Alessandra       14 PATS-MR                32.65      33.68        
 30 Smith, Makenzie J         13 NDAC-MR                33.83      33.75        
 31 Patierno, Katelyn J       14 NDAC-MR                33.52      33.83        
 32 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR                32.07      33.90        
 33 Schiavi, Guilia           13 PATS-MR                32.71      34.06        
 34 Traut, Erin O             12 HVD-MR                 33.90      34.28        
 35 Cassidy, Sophia R         11 HVD-MR                 34.88      35.23        
 36 Daly, Karen J             13 HVD-MR                 35.32      35.81        
 37 Farrow, Morgan            13 Marlins-MR             45.89      35.96        
 38 Barone, Caylea R          13 HVD-MR                 34.51      36.62        
 39 Nagareddy, Bhavika        14 PATS-MR              1:03.39      37.11        
 -- Jumpp, Micah B            13 PATS-MR                30.97         DQ        
      False start
 
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   54.96   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             14 RFAC-MR                56.02      57.06        
                  27.79       57.06 (29.27)                                        
  2 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR                59.15      59.32        
                  28.22       59.32 (31.10)                                        
  3 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR                59.08      59.97        
                  28.58       59.97 (31.39)                                        
  4 Reining, Emma R           14 RFAC-MR                56.90    1:00.10        
                  29.10     1:00.10 (31.00)                                        
  5 Donabie, Alana R          14 PATS-MR                58.86    1:00.43        
                  28.87     1:00.43 (31.56)                                        
  6 Hendricks, Alyssa         13 WSSC-MR                58.57    1:00.98        
                  29.22     1:00.98 (31.76)                                        
  7 Nakutavicius, Alex V      14 HVD-MR                 59.13    1:01.17        
                  29.44     1:01.17 (31.73)                                        
  8 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              1:00.89    1:01.25        
                  29.81     1:01.25 (31.44)                                        
  9 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:01.80    1:01.51        
                  29.43     1:01.51 (32.08)                                        
 10 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              1:01.51    1:01.72        
                  29.44     1:01.72 (32.28)                                        
 11 Noble, Allison E          14 HVD-MR               1:01.87    1:02.56        
                  29.76     1:02.56 (32.80)                                        
 12 Smith, Sabine C           13 RFAC-MR              1:02.23    1:03.34        
                  30.11     1:03.34 (33.23)                                        
 13 Miller, Molly A           13 WSSC-MR              1:03.16    1:04.08        
                  30.74     1:04.08 (33.34)                                        
 14 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:03.60    1:04.13        
                  31.54     1:04.13 (32.59)                                        
 15 Urreta, Remi C            13 PATS-MR              1:03.37    1:04.95        
                  31.01     1:04.95 (33.94)                                        
 16 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR              1:03.11    1:05.41        
                  31.30     1:05.41 (34.11)                                        
 17 Sistare, Kate M           14 NDAC-MR              1:04.29    1:06.20        
                  31.79     1:06.20 (34.41)                                        
 18 McGoldrick, Erin C        13 WSSC-MR              1:07.69    1:06.49        
                  32.76     1:06.49 (33.73)                                        
 19 Donlon, Jillian P         13 WSSC-MR              1:10.35    1:08.29        
                  33.20     1:08.29 (35.09)                                        
 20 Holan, Sarah              14 PATS-MR              1:09.02    1:08.54        
                  32.78     1:08.54 (35.76)                                        
 21 Beuchert, Claudia         13 WSSC-MR              1:03.66    1:08.84        
                  33.67     1:08.84 (35.17)                                        
 22 Jarvis, MacKenzie T       13 HVD-MR               1:08.20    1:09.35        
                  33.47     1:09.35 (35.88)                                        
 23 Bajramovic, Amela         13 WSSC-MR              1:08.24    1:09.70        
                  34.20     1:09.70 (35.50)                                        
 24 Poole, Brianna M          13 WSSC-MR              1:25.13    1:10.15        
                  34.07     1:10.15 (36.08)                                        
 25 Conforti, Nicole M        13 PATS-MR              1:08.30    1:10.24        
                  33.98     1:10.24 (36.26)                                        
 26 Armstrong, Dana E         14 PATS-MR              1:12.16    1:14.78        
                  35.44     1:14.78 (39.34)                                        
 27 Calcutti, Marissa A       14 PATS-MR              1:12.00    1:14.81        
                  35.25     1:14.81 (39.56)                                        
 28 Jumpp, Micah B            13 PATS-MR              1:08.19    1:15.55        
                  36.90     1:15.55 (38.65)                                        
 29 Schiavi, Guilia           13 PATS-MR              1:13.21    1:15.91        
                  35.59     1:15.91 (40.32)                                        
 30 Patierno, Katelyn J       14 NDAC-MR              1:14.70    1:16.48        
                  36.52     1:16.48 (39.96)                                        
 31 Smith, Makenzie J         13 NDAC-MR              1:16.32    1:17.41        
                  35.61     1:17.41 (41.80)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.58   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             14 RFAC-MR              2:03.55    2:04.35        
                  28.83       59.99 (31.16)     1:32.39 (32.40)     2:04.35 (31.96)
  2 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:01.13    2:04.91        
                  29.93     1:01.86 (31.93)     1:34.40 (32.54)     2:04.91 (30.51)
  3 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              2:09.32    2:05.89        
                  28.48     1:00.20 (31.72)     1:33.25 (33.05)     2:05.89 (32.64)
  4 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              2:06.80    2:06.76        
                  29.11     1:00.93 (31.82)     1:34.14 (33.21)     2:06.76 (32.62)
  5 Donabie, Alana R          14 PATS-MR              2:14.21    2:11.33        
                  29.32     1:03.21 (33.89)     1:37.04 (33.83)     2:11.33 (34.29)
  6 Baione, Rebecca K         13 RFAC-MR              2:10.93    2:12.93        
                  29.72     1:03.01 (33.29)     1:38.26 (35.25)     2:12.93 (34.67)
  7 Noble, Allison E          14 HVD-MR               2:16.49    2:13.78        
                  30.92     1:05.86 (34.94)     1:41.28 (35.42)     2:13.78 (32.50)
  8 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              2:14.76    2:15.52        
                  31.84     1:06.39 (34.55)     1:40.71 (34.32)     2:15.52 (34.81)
  9 Buitekant, Emily E        14 PATS-MR              2:12.92    2:15.55        
                  31.02     1:05.63 (34.61)     1:40.90 (35.27)     2:15.55 (34.65)
 10 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:18.55    2:17.87        
                  32.91     1:07.67 (34.76)     1:43.27 (35.60)     2:17.87 (34.60)
 11 Urreta, Remi C            13 PATS-MR              2:14.99    2:19.86        
                  31.36     1:06.14 (34.78)     1:42.83 (36.69)     2:19.86 (37.03)
 12 Jaeger, Caroline O        11 PATS-MR              2:21.32    2:20.70        
                  32.63     1:08.20 (35.57)     1:44.86 (36.66)     2:20.70 (35.84)
 13 Beuchert, Claudia         13 WSSC-MR              2:21.46    2:24.46        
                  33.56     1:10.74 (37.18)     1:48.97 (38.23)     2:24.46 (35.49)
 14 Nikolski, Mary T T        12 HVD-MR               2:33.75    2:26.82        
                  34.91     1:12.30 (37.39)     1:50.28 (37.98)     2:26.82 (36.54)
 15 McGoldrick, Erin C        13 WSSC-MR              2:18.00    2:27.33        
                  32.60     1:09.10 (36.50)     1:48.23 (39.13)     2:27.33 (39.10)
 16 Sistare, Kate M           14 NDAC-MR              2:26.45    2:29.12        
                  33.39     1:10.31 (36.92)     1:49.49 (39.18)     2:29.12 (39.63)
 17 Scesney, Abbey M          13 PATS-MR              2:28.85    2:29.75        
                  34.77     1:13.97 (39.20)     1:53.96 (39.99)     2:29.75 (35.79)
 18 Conforti, Nicole M        13 PATS-MR              2:43.41    2:32.03        
                  33.98     1:13.28 (39.30)     1:53.55 (40.27)     2:32.03 (38.48)
 19 Armstrong, Dana E         14 PATS-MR              2:34.00    2:33.86        
                  34.28     1:13.36 (39.08)     1:54.10 (40.74)     2:33.86 (39.76)
 20 Salameh, Nadine L         13 PATS-MR              2:30.77    2:33.92        
                  34.21     1:12.49 (38.28)     1:53.69 (41.20)     2:33.92 (40.23)
 21 Jarvis, MacKenzie T       13 HVD-MR               2:39.30    2:35.92        
                  34.23     1:14.41 (40.18)     1:55.93 (41.52)     2:35.92 (39.99)
 22 Jumpp, Micah B            13 PATS-MR              2:38.95    2:37.50        
                  34.42     1:13.85 (39.43)     1:56.94 (43.09)     2:37.50 (40.56)
 23 Schiavi, Alessandra       14 PATS-MR              2:50.92    2:39.22        
                  35.44     1:15.54 (40.10)   2:39.22 (1:23.68)                    
 24 Payman, Maya N            11 HVD-MR               2:43.33    2:47.93        
                  37.80     1:20.87 (43.07)     2:05.92 (45.05)     2:47.93 (42.01)
 25 Smith, Makenzie J         13 NDAC-MR              2:48.11    2:48.59        
                  36.43     1:19.91 (43.48)     2:04.73 (44.82)     2:48.59 (43.86)
 26 Patierno, Katelyn J       14 NDAC-MR              2:46.19    2:53.79        
                  39.03     1:24.20 (45.17)     2:09.95 (45.75)     2:53.79 (43.84)
 27 Cassidy, Sophia R         11 HVD-MR               3:01.74    2:55.06        
                  38.18     1:22.96 (44.78)     2:11.00 (48.04)     2:55.06 (44.06)
 
Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:21.36   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              5:32.84    5:36.35        
                  30.41     1:04.44 (34.03)     1:38.30 (33.86)     2:12.44 (34.14)
        2:46.67 (34.23)     3:21.06 (34.39)     3:55.18 (34.12)     4:29.61 (34.43)
        5:04.22 (34.61)     5:36.35 (32.13)                                        
  2 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              5:44.76    5:39.94        
                  31.10     1:04.59 (33.49)     1:39.67 (35.08)     2:14.66 (34.99)
        2:49.30 (34.64)     3:24.16 (34.86)     3:59.28 (35.12)     4:33.80 (34.52)
        5:07.86 (34.06)     5:39.94 (32.08)                                        
  3 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              5:35.13    5:47.76        
                  30.27     1:04.14 (33.87)     1:39.21 (35.07)     2:14.66 (35.45)
        2:50.45 (35.79)     3:26.30 (35.85)     4:02.51 (36.21)     4:38.77 (36.26)
        5:13.77 (35.00)     5:47.76 (33.99)                                        
  4 Noble, Allison E          14 HVD-MR               6:18.33    5:57.02        
                  30.32     1:05.08 (34.76)     1:41.28 (36.20)     2:18.98 (37.70)
        2:56.09 (37.11)     3:32.68 (36.59)     4:10.44 (37.76)     4:46.90 (36.46)
        5:24.02 (37.12)     5:57.02 (33.00)                                        
  5 Jaeger, Caroline O        11 PATS-MR              6:25.38    6:22.39        
                  33.27     1:10.73 (37.46)     1:49.49 (38.76)     2:29.19 (39.70)
        3:08.70 (39.51)     3:48.07 (39.37)     4:27.69 (39.62)     5:06.90 (39.21)
        5:45.66 (38.76)     6:22.39 (36.73)                                        
  6 Nikolski, Mary T T        12 HVD-MR               6:25.10    6:34.62        
                  36.24     1:15.86 (39.62)     1:56.26 (40.40)     2:37.16 (40.90)
        3:17.57 (40.41)     3:57.98 (40.41)     4:38.21 (40.23)     5:18.27 (40.06)
        5:58.44 (40.17)     6:34.62 (36.18)                                        
  7 Calcutti, Marissa A       14 PATS-MR              6:33.83    6:43.41        
                  36.27     1:16.16 (39.89)     1:56.85 (40.69)     2:37.77 (40.92)
        3:18.86 (41.09)     3:59.98 (41.12)     4:41.58 (41.60)     5:23.29 (41.71)
        6:04.17 (40.88)     6:43.41 (39.24)                                        
  8 Jumpp, Micah B            13 PATS-MR              6:59.98    6:57.85        
                  36.93     1:19.12 (42.19)     2:02.69 (43.57)     2:46.12 (43.43)
        3:29.24 (43.12)     4:12.30 (43.06)     4:55.22 (42.92)     5:37.94 (42.72)
        6:19.19 (41.25)     6:57.85 (38.66)                                        
  9 Salameh, Nadine L         13 PATS-MR              6:59.11    7:03.44        
                  36.72     1:17.29 (40.57)     1:59.64 (42.35)     2:42.31 (42.67)
        3:25.13 (42.82)     4:09.12 (43.99)     4:53.35 (44.23)     5:37.62 (44.27)
        6:21.41 (43.79)     7:03.44 (42.03)                                        
 10 Jarvis, MacKenzie T       13 HVD-MR               7:05.33    7:09.46        
                  36.19     1:17.50 (41.31)     2:01.00 (43.50)     2:45.03 (44.03)
        3:28.98 (43.95)     4:13.43 (44.45)     4:57.44 (44.01)     5:41.93 (44.49)
        6:25.99 (44.06)     7:09.46 (43.47)                                        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.05   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             14 RFAC-MR              1:00.12    1:02.48        
                  30.40     1:02.48 (32.08)                                        
  2 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:05.62    1:06.31        
                  32.64     1:06.31 (33.67)                                        
  3 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              1:03.38    1:07.07        
                  32.40     1:07.07 (34.67)                                        
  4 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              1:06.75    1:07.94        
                  33.19     1:07.94 (34.75)                                        
  5 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              1:03.93    1:08.58        
                  32.32     1:08.58 (36.26)                                        
  6 Donabie, Alana R          14 PATS-MR              1:08.34    1:09.70        
                  34.48     1:09.70 (35.22)                                        
  7 Hendricks, Alyssa         13 WSSC-MR              1:10.04    1:10.03        
                  32.85     1:10.03 (37.18)                                        
  8 Nikolski, Grace M         14 HVD-MR               1:07.95    1:10.10        
                  33.97     1:10.10 (36.13)                                        
  9 Noble, Allison E          14 HVD-MR               1:09.52    1:11.01        
                  34.73     1:11.01 (36.28)                                        
 10 Smith, Sabine C           13 RFAC-MR              1:10.56    1:11.70        
                  35.49     1:11.70 (36.21)                                        
 11 Sistare, Kate M           14 NDAC-MR              1:10.94    1:13.62        
                  36.16     1:13.62 (37.46)                                        
 12 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              1:19.11    1:14.50        
                  36.08     1:14.50 (38.42)                                        
 13 Urreta, Remi C            13 PATS-MR              1:17.96    1:15.08        
                  36.58     1:15.08 (38.50)                                        
 14 Bajramovic, Amela         13 WSSC-MR              1:12.97    1:15.09        
                  37.17     1:15.09 (37.92)                                        
 15 Jumpp, Micah B            13 PATS-MR              1:17.70    1:15.72        
                  36.37     1:15.72 (39.35)                                        
 16 McGoldrick, Erin C        13 WSSC-MR              1:18.84    1:15.77        
                  37.32     1:15.77 (38.45)                                        
 17 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR              1:17.11    1:15.92        
                  37.24     1:15.92 (38.68)                                        
 18 Miller, Molly A           13 WSSC-MR              1:21.84    1:17.37        
                  37.77     1:17.37 (39.60)                                        
 19 Donlon, Jillian P         13 WSSC-MR              1:21.33    1:18.25        
                  38.30     1:18.25 (39.95)                                        
 20 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              1:15.23    1:18.34        
                  38.25     1:18.34 (40.09)                                        
 21 Holan, Sarah              14 PATS-MR              1:21.74    1:19.72        
                  39.02     1:19.72 (40.70)                                        
 22 Seward, Kristen J         13 HVD-MR               1:19.21    1:19.77        
                1:19.77         1:19.77 ( )                                        
 23 Rose, Sarah J             13 WSSC-MR              1:22.84    1:20.39        
                  38.56     1:20.39 (41.83)                                        
 24 Armstrong, Dana E         14 PATS-MR              1:21.68    1:21.17        
                  39.76     1:21.17 (41.41)                                        
 25 Sweeney, Julia M          13 HVD-MR               1:19.06    1:21.35        
 26 Schiavi, Alessandra       14 PATS-MR              1:22.38    1:22.84        
 27 Schiavi, Guilia           13 PATS-MR              1:21.27    1:24.12        
                  40.02     1:24.12 (44.10)                                        
 28 Poole, Brianna M          13 WSSC-MR              1:35.34    1:24.47        
                  42.24     1:24.47 (42.23)                                        
 29 Jarvis, MacKenzie T       13 HVD-MR               1:22.55    1:24.57        
                  40.45     1:24.57 (44.12)                                        
 30 Smith, Makenzie J         13 NDAC-MR              1:27.33    1:27.80        
 31 Calcutti, Marissa A       14 PATS-MR              1:30.23    1:28.45        
                  43.57     1:28.45 (44.88)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:11.35   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             14 RFAC-MR              2:13.87    2:18.02        
                  32.99     1:08.18 (35.19)     1:43.26 (35.08)     2:18.02 (34.76)
  2 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              2:20.71    2:20.59        
                  32.08     1:07.46 (35.38)     1:44.42 (36.96)     2:20.59 (36.17)
  3 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:20.22    2:22.22        
                  33.17     1:09.61 (36.44)     1:46.78 (37.17)     2:22.22 (35.44)
  4 Noble, Allison E          14 HVD-MR               2:32.57    2:30.85        
                  34.72     1:13.29 (38.57)     1:52.66 (39.37)     2:30.85 (38.19)
  5 Buitekant, Emily E        14 PATS-MR              2:24.15    2:38.24        
                  37.33     1:17.65 (40.32)     1:58.07 (40.42)     2:38.24 (40.17)
  6 Urreta, Remi C            13 PATS-MR              2:45.21    2:40.52        
                  38.04     1:18.81 (40.77)     2:00.37 (41.56)     2:40.52 (40.15)
  7 Jaeger, Caroline O        11 PATS-MR              2:46.41    2:41.50        
                  38.53     1:19.23 (40.70)     2:00.95 (41.72)     2:41.50 (40.55)
  8 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              2:45.11    2:43.61        
                                                    2:02.38 ( )     2:43.61 (41.23)
  9 Jumpp, Micah B            13 PATS-MR              2:50.90    2:49.06        
                  38.63     1:22.34 (43.71)     2:07.25 (44.91)     2:49.06 (41.81)
 10 Holan, Sarah              14 PATS-MR              2:49.55    2:51.89        
                  40.53     1:24.19 (43.66)     2:08.11 (43.92)     2:51.89 (43.78)
 11 Amaro, Isabella L         10 NDAC-MR              2:55.11    2:55.09        
                                1:26.15 ( )   2:55.09 (1:28.94)                    
 12 Scesney, Abbey M          13 PATS-MR              3:15.99    2:55.75        
                  40.62     1:26.01 (45.39)     2:11.67 (45.66)     2:55.75 (44.08)
 13 Schiavi, Guilia           13 PATS-MR              3:00.57    2:56.40        
                  39.47     1:24.82 (45.35)     2:11.40 (46.58)     2:56.40 (45.00)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.56   12/4/2010 Tessa N Stortini, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S          13 PATS-MR              1:12.38    1:13.75        
                  34.95     1:13.75 (38.80)                                        
  2 Baione, Rebecca K         13 RFAC-MR              1:15.35    1:15.91        
                  36.18     1:15.91 (39.73)                                        
  3 Nikolski, Grace M         14 HVD-MR               1:12.84    1:18.40        
  4 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR              1:21.52    1:19.90        
                  37.46     1:19.90 (42.44)                                        
  5 Sistare, Kate M           14 NDAC-MR              1:18.48    1:20.25        
                  37.87     1:20.25 (42.38)                                        
  6 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:20.06    1:20.55        
                  38.31     1:20.55 (42.24)                                        
  7 Donabie, Alana R          14 PATS-MR              1:22.21    1:22.24        
                  38.32     1:22.24 (43.92)                                        
  8 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              1:22.49    1:22.59        
                  37.35     1:22.59 (45.24)                                        
  9 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              1:23.81    1:22.67        
                  39.99     1:22.67 (42.68)                                        
 10 Conforti, Nicole M        13 PATS-MR              1:22.73    1:23.29        
                  39.43     1:23.29 (43.86)                                        
 11 Sweeney, Julia M          13 HVD-MR               1:23.37    1:23.61        
                  39.46     1:23.61 (44.15)                                        
 12 Schiavi, Alessandra       14 PATS-MR              1:25.39    1:24.11        
                  40.66     1:24.11 (43.45)                                        
 13 Patierno, Katelyn J       14 NDAC-MR              1:23.12    1:25.85        
                  41.05     1:25.85 (44.80)                                        
 14 Holan, Sarah              14 PATS-MR              1:27.50    1:27.70        
                  42.75     1:27.70 (44.95)                                        
 15 Bajramovic, Amela         13 WSSC-MR              1:28.83    1:27.97        
                  41.72     1:27.97 (46.25)                                        
 16 Christman, Samantha       13 Marlins-MR           1:28.89    1:28.49        
                  42.11     1:28.49 (46.38)                                        
 17 Beuchert, Claudia         13 WSSC-MR              1:26.71    1:29.89        
                  43.09     1:29.89 (46.80)                                        
 18 Armstrong, Dana E         14 PATS-MR              1:27.97    1:29.96        
                  43.00     1:29.96 (46.96)                                        
 19 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              1:29.10    1:30.12        
                  43.15     1:30.12 (46.97)                                        
 20 Johnston, Anna            13 WSSC-MR              1:33.15    1:32.13        
                  42.57     1:32.13 (49.56)                                        
 21 Daly, Karen J             13 HVD-MR               1:47.41    1:33.99        
                  45.65     1:33.99 (48.34)                                        
 22 Poole, Brianna M          13 WSSC-MR              1:46.37    1:34.26        
                  45.24     1:34.26 (49.02)                                        
 23 Schiavi, Guilia           13 PATS-MR              1:34.28    1:36.71        
                  45.72     1:36.71 (50.99)                                        
 24 Traut, Erin O             12 HVD-MR               1:38.47    1:37.48        
                  43.98     1:37.48 (53.50)                                        
 25 Smith, Makenzie J         13 NDAC-MR              1:43.99    1:37.61        
                  45.54     1:37.61 (52.07)                                        
 26 Payman, Maya N            11 HVD-MR               1:44.85    1:39.29        
                  48.10     1:39.29 (51.19)                                        
 27 Farrow, Morgan            13 Marlins-MR           1:45.89    1:39.66        
                  46.56     1:39.66 (53.10)                                        
 28 Nagareddy, Bhavika        14 PATS-MR              1:54.99    1:46.35        
                  50.27     1:46.35 (56.08)                                        
 29 Barone, Caylea R          13 HVD-MR               1:31.00    1:53.15        
                  51.78   1:53.15 (1:01.37)                                        
 30 Mogan, emi H               9 HVD-MR               1:42.33    2:00.66        
                  58.94   2:00.66 (1:01.72)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:37.06   12/4/2011 Jessica A Crumm, Aqua Gems                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S          13 PATS-MR              2:39.44    2:37.60        
                  34.83     1:14.21 (39.38)     1:55.97 (41.76)     2:37.60 (41.63)
  2 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:50.02    2:48.86        
                  39.28     1:23.18 (43.90)     2:07.01 (43.83)     2:48.86 (41.85)
  3 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              2:57.71    2:51.92        
                  37.95     1:22.46 (44.51)     2:08.24 (45.78)     2:51.92 (43.68)
  4 Conforti, Nicole M        13 PATS-MR              2:59.21    2:51.99        
                  39.46     1:23.31 (43.85)     2:08.17 (44.86)     2:51.99 (43.82)
  5 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR              2:53.11    2:56.43        
                  39.74     1:24.76 (45.02)     2:11.02 (46.26)     2:56.43 (45.41)
  6 Schiavi, Alessandra       14 PATS-MR              2:59.64    3:01.15        
                  41.76     1:27.44 (45.68)     2:14.78 (47.34)     3:01.15 (46.37)
  7 Patierno, Katelyn J       14 NDAC-MR              3:07.82    3:01.58        
                  41.06     1:29.25 (48.19)     2:15.56 (46.31)     3:01.58 (46.02)
  8 Nikolski, Mary T T        12 HVD-MR               3:12.33    3:02.10        
                  43.10     1:29.90 (46.80)     2:16.52 (46.62)     3:02.10 (45.58)
  9 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              3:05.74    3:06.09        
                  42.66     1:29.75 (47.09)     2:18.09 (48.34)     3:06.09 (48.00)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:05.23   12/4/2010 Ameera Bhanji, MSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              1:04.62    1:06.25        
                  30.79     1:06.25 (35.46)                                        
  2 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              1:07.31    1:07.49        
                  29.91     1:07.49 (37.58)                                        
  3 Nikolski, Grace M         14 HVD-MR               1:15.00    1:07.70        
                  31.32     1:07.70 (36.38)                                        
  4 Buitekant, Emily E        14 PATS-MR              1:06.32    1:08.83        
                  31.95     1:08.83 (36.88)                                        
  5 Beuchert, Claudia         13 WSSC-MR              1:10.09    1:17.18        
                  36.26     1:17.18 (40.92)                                        
  6 Johnston, Anna            13 WSSC-MR              1:25.47    1:17.93        
                  36.03     1:17.93 (41.90)                                        
  7 Miller, Molly A           13 WSSC-MR              1:17.75    1:19.07        
                  36.76     1:19.07 (42.31)                                        
  8 Seward, Kristen J         13 HVD-MR               1:21.04    1:22.69        
                  36.55     1:22.69 (46.14)                                        
  9 Holan, Sarah              14 PATS-MR              1:28.02    1:23.65        
                  37.56     1:23.65 (46.09)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:19.44   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              2:35.27    2:33.70        
                  32.02     1:09.77 (37.75)     1:51.91 (42.14)     2:33.70 (41.79)
  2 Donabie, Alana R          14 PATS-MR              2:40.00    2:39.42        
                  32.15     1:13.97 (41.82)     1:56.32 (42.35)     2:39.42 (43.10)
  3 Armstrong, Dana E         14 PATS-MR              3:21.34    2:57.19        
                  39.33     1:25.92 (46.59)     2:11.62 (45.70)     2:57.19 (45.57)
  4 Scesney, Abbey M          13 PATS-MR              2:59.99    3:15.34        
                  41.05     1:30.81 (49.76)     2:23.92 (53.11)     3:15.34 (51.42)
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:15.59   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             14 RFAC-MR              2:18.68    2:20.39        
                  29.32     1:05.72 (36.40)     1:47.75 (42.03)     2:20.39 (32.64)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              2:23.32    2:26.35        
                  30.61     1:07.57 (36.96)     1:51.99 (44.42)     2:26.35 (34.36)
  3 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              2:24.99    2:26.50        
                  31.95     1:09.54 (37.59)     1:52.78 (43.24)     2:26.50 (33.72)
  4 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:20.68    2:26.87        
                  31.10     1:07.62 (36.52)     1:53.86 (46.24)     2:26.87 (33.01)
  5 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              2:22.87    2:28.22        
                  30.46     1:08.64 (38.18)     1:52.86 (44.22)     2:28.22 (35.36)
  6 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:35.38    2:33.21        
  7 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              2:30.25    2:34.03        
  8 Smith, Sabine C           13 RFAC-MR              2:38.37    2:38.28        
  9 Noble, Allison E          14 HVD-MR               2:35.29    2:39.05        
 10 Beuchert, Claudia         13 WSSC-MR              2:39.42    2:42.03        
 11 Urreta, Remi C            13 PATS-MR              2:44.73    2:43.40        
 12 Conforti, Nicole M        13 PATS-MR              2:50.48    2:43.78        
                  36.42     1:21.47 (45.05)     2:06.38 (44.91)     2:43.78 (37.40)
 13 Holan, Sarah              14 PATS-MR              2:44.94    2:45.02        
 14 Nikolski, Mary T T        12 HVD-MR               2:59.40    2:48.18        
                  37.12     1:25.01 (47.89)     2:11.72 (46.71)     2:48.18 (36.46)
 15 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              2:49.18    2:49.71        
                  36.38     1:18.97 (42.59)     2:08.26 (49.29)     2:49.71 (41.45)
 16 Sweeney, Julia M          13 HVD-MR               2:54.22    2:51.93        
                  39.73     1:23.00 (43.27)     2:11.44 (48.44)     2:51.93 (40.49)
 17 Seward, Kristen J         13 HVD-MR               2:55.71    2:52.86        
                  36.64     1:21.07 (44.43)     2:14.55 (53.48)     2:52.86 (38.31)
 18 Schiavi, Alessandra       14 PATS-MR              2:51.73    2:53.12        
                  41.64     1:24.51 (42.87)     2:12.45 (47.94)     2:53.12 (40.67)
 19 Patierno, Katelyn J       14 NDAC-MR                   NT    2:53.95        
                  38.64     1:24.43 (45.79)     2:12.22 (47.79)     2:53.95 (41.73)
 20 Calcutti, Marissa A       14 PATS-MR              2:52.38    3:02.47        
                  39.82     1:28.01 (48.19)     2:20.98 (52.97)     3:02.47 (41.49)
 21 Schiavi, Guilia           13 PATS-MR              3:11.42    3:11.24        
                  45.22     1:33.17 (47.95)     2:27.78 (54.61)     3:11.24 (43.46)
 22 Smith, Makenzie J         13 NDAC-MR              3:08.11    3:16.28        
                  44.81     1:32.35 (47.54)     2:29.33 (56.98)     3:16.28 (46.95)
 -- Jumpp, Micah B            13 PATS-MR              2:47.00         DQ        
      One hand touch - breast
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:52.81   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nikolski, Grace M         14 HVD-MR               5:24.00    5:20.00        
                  32.20     1:11.10 (38.90)     1:54.55 (43.45)     2:37.27 (42.72)
        3:20.73 (43.46)     4:04.89 (44.16)     4:42.80 (37.91)     5:20.00 (37.20)
  2 Scesney, Abbey M          13 PATS-MR              6:46.59    6:09.26        
                  41.86     1:33.69 (51.83)     2:18.60 (44.91)     3:04.88 (46.28)
        3:56.00 (51.12)     4:48.56 (52.56)     5:29.15 (40.59)     6:09.26 (40.11)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   26.54   12/3/2011 Leeza A Seelbach, NDAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        15 UNRFA-MR               25.08      25.94        
  2 Lam, Donna                15 PATS-MR                25.89      26.31        
  3 Hernandez, Kristina L     17 WSSC-MR                27.50      26.52        
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     15 NDAC-MR                26.19      26.59        
  5 Rutkoske, Addy            15 PATS-MR                25.42      26.66        
  6 Ullinger, Katie R         17 RFAC-MR                25.36      26.69        
  7 Seelbach, Leeza A         17 NDAC-MR                25.99      26.79        
  8 Bergin, Kate C            15 RFAC-MR                27.11      26.89        
  9 Palikuca, Emmanuelle      15 PATS-MR                25.91      27.38        
 10 Adams, Abbie R            17 HVD-MR                 25.73      27.45        
 11 Stratica, Heather         17 RFAC-MR                26.59      27.55        
 12 Kumaran, Maya L           15 PATS-MR                27.71      27.69        
 13 Conde, Lauren M           15 DA-MR                  28.72      27.85        
 14 Zeoli, Regina             17 WSSC-MR                28.50      27.99        
 15 Guerrieri, Rachel N       15 Marlins-MR             27.88      28.00        
 16 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR                26.21      28.09        
 17 Barlao, Charmaine-Grace   15 Marlins-MR             28.61      28.11        
 18 Nikolski, Bridget A       16 HVD-MR                 27.90      28.17        
 19 Pagano, Megan A           16 PATS-MR                27.82      28.36        
 20 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR                28.22      28.39        
 21 Keane, MaryKate           15 PATS-MR                29.13      28.45        
 22 Fisher, Kristin M         15 NDAC-MR                28.24      28.49        
 23 Miller, Mikayla R         15 HVD-MR                 28.73      28.62        
 24 Rosenbloom, Sarah R       17 NDAC-MR                29.03      28.81        
 25 Cella, Rylee              15 WSSC-MR                28.75      29.28        
 26 Arcomano, Becca J         15 NDAC-MR                27.40      29.42        
 27 Christman, Ashley         16 Marlins-MR             32.18      29.67        
 28 Magee, Emma M             15 HVD-MR                 30.27      30.25        
 29 Izzo, Sarah J             17 NDAC-MR                29.36      30.28        
 30 Rodriguez, Alyssa J       17 HVD-MR                 30.53      30.67        
 31 Rosen, Becca L            17 Marlins-MR             38.88      40.49        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   56.42   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        15 UNRFA-MR               56.24      56.63        
                  27.81       56.63 (28.82)                                        
  2 Ullinger, Katie R         17 RFAC-MR                55.10      57.17        
                  27.76       57.17 (29.41)                                        
  3 Seelbach, Leeza A         17 NDAC-MR                56.30      57.32        
                  27.70       57.32 (29.62)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     15 NDAC-MR                57.27      58.56        
                  28.12       58.56 (30.44)                                        
  5 Palikuca, Emmanuelle      15 PATS-MR                57.97      58.81        
                  28.44       58.81 (30.37)                                        
  6 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR              1:00.24      59.62        
                  28.88       59.62 (30.74)                                        
  7 Pagano, Megan A           16 PATS-MR                58.95      59.73        
                  28.44       59.73 (31.29)                                        
  8 Mance, Emily C            17 RFAC-MR                59.07    1:00.26        
                  29.35     1:00.26 (30.91)                                        
  9 Adams, Abbie R            17 HVD-MR                 57.84    1:00.66        
                  28.97     1:00.66 (31.69)                                        
 10 Quezada, Betsy D          16 RFAC-MR                58.71    1:00.85        
                  29.04     1:00.85 (31.81)                                        
 11 Kinsley, Jackie P         17 WSSC-MR              1:01.25    1:01.13        
                  29.44     1:01.13 (31.69)                                        
 12 Conde, Lauren M           15 DA-MR                1:01.09    1:01.24        
                  30.59     1:01.24 (30.65)                                        
 13 Kumaran, Maya L           15 PATS-MR              1:01.83    1:01.37        
                  28.91     1:01.37 (32.46)                                        
 14 Keane, MaryKate           15 PATS-MR              1:02.25    1:02.16        
                  30.13     1:02.16 (32.03)                                        
 15 Wendling, Alex K          15 HVD-MR               1:02.70    1:02.19        
                  29.79     1:02.19 (32.40)                                        
 16 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR                58.58    1:02.28        
                  29.17     1:02.28 (33.11)                                        
 17 Conforti, Samantha M      15 PATS-MR              1:02.44    1:02.77        
                  30.19     1:02.77 (32.58)                                        
 18 Nikolski, Bridget A       16 HVD-MR               1:01.08    1:03.02        
                  30.30     1:03.02 (32.72)                                        
 19 Rosenbloom, Sarah R       17 NDAC-MR              1:02.10    1:03.41        
                  30.09     1:03.41 (33.32)                                        
 20 Fisher, Kristin M         15 NDAC-MR              1:01.41    1:03.72        
                  30.15     1:03.72 (33.57)                                        
 21 Portch, Betsy D           16 PATS-MR              1:03.37    1:04.43        
                  31.34     1:04.43 (33.09)                                        
 22 Mogan, Sarah C            15 HVD-MR               1:10.00    1:05.16        
                  30.62     1:05.16 (34.54)                                        
 23 Arcomano, Becca J         15 NDAC-MR              1:00.30    1:05.87        
                  30.86     1:05.87 (35.01)                                        
 24 Magee, Emma M             15 HVD-MR               1:07.58    1:06.62        
                  31.89     1:06.62 (34.73)                                        
 25 McNamara, Kristen N       15 RFAC-MR              1:06.33    1:08.90        
                  33.50     1:08.90 (35.40)                                        
 26 Izzo, Sarah J             17 NDAC-MR              1:06.81    1:11.70        
                  33.68     1:11.70 (38.02)                                        
 27 Rosen, Becca L            17 Marlins-MR           1:24.68    1:29.18        
                  41.40     1:29.18 (47.78)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.09   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            15 RFAC-MR              1:58.58    2:00.19        
                  28.23       58.46 (30.23)     1:29.21 (30.75)     2:00.19 (30.98)
  2 Hernandez, Kristina L     17 WSSC-MR              2:00.27    2:03.80        
                  29.24     1:00.47 (31.23)     1:32.77 (32.30)     2:03.80 (31.03)
  3 Rutkoske, Paige           17 PATS-MR              1:58.98    2:03.83        
                  28.50     1:00.05 (31.55)     1:32.23 (32.18)     2:03.83 (31.60)
  4 Ullinger, Katie R         17 RFAC-MR              2:00.28    2:04.91        
                  28.81     1:00.28 (31.47)     1:32.77 (32.49)     2:04.91 (32.14)
  5 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:02.51    2:04.97        
                  29.68     1:01.19 (31.51)     1:32.92 (31.73)     2:04.97 (32.05)
  6 Fergus, Danielle M        15 UNRFA-MR             2:04.87    2:06.63        
                  29.02     1:01.98 (32.96)     1:34.59 (32.61)     2:06.63 (32.04)
  7 Walsh, Shannon M          17 RFAC-MR              2:10.66    2:06.84        
                  28.83     1:00.76 (31.93)     1:34.12 (33.36)     2:06.84 (32.72)
  8 Carroll, Colleen E        17 WSSC-MR              2:03.66    2:06.91        
                  29.23     1:01.25 (32.02)     1:34.22 (32.97)     2:06.91 (32.69)
  9 Mance, Emily C            17 RFAC-MR              2:03.55    2:07.18        
                  29.90     1:02.02 (32.12)     1:34.63 (32.61)     2:07.18 (32.55)
 10 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR              2:12.00    2:08.02        
                  29.16     1:01.19 (32.03)     1:34.71 (33.52)     2:08.02 (33.31)
 11 Palikuca, Emmanuelle      15 PATS-MR              2:13.18    2:08.52        
                  28.95     1:00.88 (31.93)     1:34.93 (34.05)     2:08.52 (33.59)
 12 Seelbach, Leeza A         17 NDAC-MR              2:01.68    2:08.76        
                  29.76     1:01.50 (31.74)     1:34.91 (33.41)     2:08.76 (33.85)
 13 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              2:04.66    2:10.06        
                  30.00     1:02.46 (32.46)     1:36.40 (33.94)     2:10.06 (33.66)
 14 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              2:06.10    2:11.34        
                  29.16     1:02.11 (32.95)     1:36.68 (34.57)     2:11.34 (34.66)
 15 Portch, Betsy D           16 PATS-MR              2:13.39    2:14.90        
                  30.93     1:04.90 (33.97)     1:39.93 (35.03)     2:14.90 (34.97)
 16 Conforti, Samantha M      15 PATS-MR              2:18.14    2:15.70        
                  30.16     1:04.09 (33.93)     1:40.24 (36.15)     2:15.70 (35.46)
 17 Conde, Lauren M           15 DA-MR                2:17.06    2:16.11        
                  32.39     1:08.28 (35.89)     1:43.52 (35.24)     2:16.11 (32.59)
 18 Miller, Mikayla R         15 HVD-MR               2:17.96    2:19.71        
                  30.85     1:05.39 (34.54)     1:42.25 (36.86)     2:19.71 (37.46)
 19 Fisher, Kristin M         15 NDAC-MR              2:14.11    2:20.88        
                  31.58     1:06.62 (35.04)     1:43.38 (36.76)     2:20.88 (37.50)
 20 Baione, Rachel E          16 RFAC-MR              2:18.99    2:21.63        
                  32.41     1:07.46 (35.05)     1:44.14 (36.68)     2:21.63 (37.49)
 21 Kumaran, Maya L           15 PATS-MR              2:24.52    2:24.61        
                  31.99     1:07.66 (35.67)     1:46.36 (38.70)     2:24.61 (38.25)
 22 Beuchert, Emily A         16 WSSC-MR              2:23.06    2:26.28        
                  33.95     1:11.57 (37.62)     1:49.62 (38.05)     2:26.28 (36.66)
 23 Rodriguez, Alyssa J       17 HVD-MR               2:32.57    2:30.45        
                  34.41     1:11.73 (37.32)     1:50.66 (38.93)     2:30.45 (39.79)
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:19.73   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mance, Emily C            17 RFAC-MR              5:26.17    5:31.68        
                  30.16     1:02.80 (32.64)     1:36.06 (33.26)     2:09.56 (33.50)
        2:43.13 (33.57)     3:17.06 (33.93)     3:51.10 (34.04)     4:25.09 (33.99)
        4:58.82 (33.73)     5:31.68 (32.86)                                        
  2 Carroll, Colleen E        17 WSSC-MR              5:44.22    5:46.36        
                  31.53     1:06.47 (34.94)     1:41.57 (35.10)     2:17.08 (35.51)
        2:52.40 (35.32)     3:27.70 (35.30)     4:02.92 (35.22)     4:38.42 (35.50)
        5:13.07 (34.65)     5:46.36 (33.29)                                        
  3 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              5:37.37    5:47.11        
                  31.70     1:06.09 (34.39)     1:41.22 (35.13)     2:16.28 (35.06)
        2:51.98 (35.70)     3:27.15 (35.17)     4:02.57 (35.42)     4:38.00 (35.43)
        5:13.36 (35.36)     5:47.11 (33.75)                                        
  4 Portch, Betsy D           16 PATS-MR              5:39.27    5:56.09        
                  31.74     1:06.99 (35.25)     1:43.00 (36.01)     2:19.01 (36.01)
        2:54.88 (35.87)     3:31.86 (36.98)     4:08.95 (37.09)     4:44.95 (36.00)
        5:21.32 (36.37)     5:56.09 (34.77)                                        
  5 Rutkoske, Addy            15 PATS-MR              6:03.12    6:02.93        
                  33.08     1:09.94 (36.86)     1:46.81 (36.87)     2:24.31 (37.50)
        3:01.75 (37.44)     3:38.83 (37.08)     4:15.66 (36.83)     4:52.27 (36.61)
        5:28.30 (36.03)     6:02.93 (34.63)                                        
  6 Rutkoske, Paige           17 PATS-MR              5:56.17    6:04.05        
                  32.91     1:09.91 (37.00)     1:47.25 (37.34)     2:24.63 (37.38)
        3:02.11 (37.48)     3:39.57 (37.46)     4:17.08 (37.51)     4:54.04 (36.96)
        5:30.10 (36.06)     6:04.05 (33.95)                                        
  7 Conde, Lauren M           15 DA-MR                6:03.48    6:04.14        
                  32.92     1:08.74 (35.82)     1:46.71 (37.97)     2:24.87 (38.16)
        3:03.06 (38.19)     3:40.44 (37.38)     4:17.89 (37.45)     4:54.96 (37.07)
        5:31.35 (36.39)     6:04.14 (32.79)                                        
  8 Keane, MaryKate           15 PATS-MR              6:07.16    6:07.49        
                  32.61     1:08.88 (36.27)     1:45.86 (36.98)     2:23.41 (37.55)
        3:01.25 (37.84)     3:38.97 (37.72)     4:16.36 (37.39)     4:53.68 (37.32)
        5:31.16 (37.48)     6:07.49 (36.33)                                        
  9 Beuchert, Emily A         16 WSSC-MR              6:11.58    6:26.43        
                  34.34     1:12.64 (38.30)     1:51.99 (39.35)     2:30.49 (38.50)
        3:10.22 (39.73)     3:49.25 (39.03)     4:29.49 (40.24)     5:09.32 (39.83)
        5:48.92 (39.60)     6:26.43 (37.51)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.60   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        15 UNRFA-MR             1:00.57    1:00.89        
                  30.30     1:00.89 (30.59)                                        
  2 Bergin, Kate C            15 RFAC-MR                59.03    1:01.36        
                  30.22     1:01.36 (31.14)                                        
  3 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              1:01.56    1:02.53        
                  30.27     1:02.53 (32.26)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     15 NDAC-MR              1:02.15    1:03.34        
                  31.05     1:03.34 (32.29)                                        
  5 Seelbach, Leeza A         17 NDAC-MR              1:03.46    1:04.48        
                  31.55     1:04.48 (32.93)                                        
  6 Ullinger, Katie R         17 RFAC-MR              1:02.77    1:06.02        
                  32.46     1:06.02 (33.56)                                        
  7 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR              1:05.44    1:06.57        
                  32.50     1:06.57 (34.07)                                        
  8 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              1:06.18    1:08.58        
                  33.44     1:08.58 (35.14)                                        
  9 Lam, Donna                15 PATS-MR              1:06.08    1:08.73        
                  33.69     1:08.73 (35.04)                                        
 10 Mance, Emily C            17 RFAC-MR              1:07.48    1:08.75        
                  33.73     1:08.75 (35.02)                                        
 11 Quezada, Betsy D          16 RFAC-MR              1:03.89    1:08.85        
                  33.14     1:08.85 (35.71)                                        
 12 Weckesser, Kayla N        16 NDAC-MR              1:06.11    1:09.40        
                  33.58     1:09.40 (35.82)                                        
 13 Fisher, Kristin M         15 NDAC-MR              1:09.34    1:09.88        
                  34.48     1:09.88 (35.40)                                        
 14 Kinsley, Jackie P         17 WSSC-MR              1:09.47    1:10.09        
                  34.19     1:10.09 (35.90)                                        
 15 Conde, Lauren M           15 DA-MR                1:10.68    1:11.07        
                  34.96     1:11.07 (36.11)                                        
 16 Walsh, Shannon M          17 RFAC-MR              1:10.70    1:11.80        
                  34.71     1:11.80 (37.09)                                        
 17 Wendling, Alex K          15 HVD-MR               1:11.10    1:12.95        
                  35.65     1:12.95 (37.30)                                        
 18 Nikolski, Bridget A       16 HVD-MR               1:10.17    1:13.44        
                  35.41     1:13.44 (38.03)                                        
 19 Palikuca, Emmanuelle      15 PATS-MR              1:10.95    1:13.45        
                  36.04     1:13.45 (37.41)                                        
 20 Rosenbloom, Sarah R       17 NDAC-MR              1:19.66    1:14.64        
                  36.83     1:14.64 (37.81)                                        
 21 Arcomano, Becca J         15 NDAC-MR              1:08.52    1:14.95        
                  36.23     1:14.95 (38.72)                                        
 22 Beuchert, Emily A         16 WSSC-MR              1:14.80    1:17.41        
                  38.10     1:17.41 (39.31)                                        
 23 Mogan, Sarah C            15 HVD-MR               1:24.00    1:17.95        
                1:17.95         1:17.95 ( )                                        
 24 Nalesnik, Morgan B        15 HVD-MR               1:13.94    1:20.83        
                  38.33     1:20.83 (42.50)                                        
 25 McNamara, Kristen N       15 RFAC-MR              1:18.71    1:21.91        
                  39.88     1:21.91 (42.03)                                        
 26 Rosen, Becca L            17 Marlins-MR           1:46.22    1:50.44        
                  52.90     1:50.44 (57.54)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:18.70   12/4/2010 Colleen Hartigan, SSL-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            15 RFAC-MR              2:07.08    2:12.55        
                  31.21     1:04.43 (33.22)     1:38.56 (34.13)     2:12.55 (33.99)
  2 Fergus, Danielle M        15 UNRFA-MR             2:15.12    2:19.56        
                  32.84     1:07.93 (35.09)     1:44.20 (36.27)     2:19.56 (35.36)
  3 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR              2:20.55    2:21.44        
                  33.13     1:08.70 (35.57)     1:45.20 (36.50)     2:21.44 (36.24)
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     15 NDAC-MR              2:20.04    2:21.97        
                  33.70     1:09.30 (35.60)     1:45.51 (36.21)     2:21.97 (36.46)
  5 Seelbach, Leeza A         17 NDAC-MR              2:16.21    2:23.97        
                  33.66     1:09.07 (35.41)     1:46.57 (37.50)     2:23.97 (37.40)
  6 Zeoli, Regina             17 WSSC-MR              2:30.00    2:25.61        
                  33.62     1:10.02 (36.40)     1:47.93 (37.91)     2:25.61 (37.68)
  7 Rutkoske, Paige           17 PATS-MR              2:22.45    2:31.98        
                  36.33     1:14.88 (38.55)     1:53.56 (38.68)     2:31.98 (38.42)
  8 Weckesser, Kayla N        16 NDAC-MR              2:30.00    2:32.30        
                  35.74     1:15.01 (39.27)     1:54.20 (39.19)     2:32.30 (38.10)
  9 Fisher, Kristin M         15 NDAC-MR              2:28.11    2:33.00        
                  36.04     1:14.38 (38.34)     1:54.09 (39.71)     2:33.00 (38.91)
 10 Nikolski, Bridget A       16 HVD-MR               2:33.67    2:41.71        
                  37.71     1:19.01 (41.30)     2:01.66 (42.65)     2:41.71 (40.05)
 11 Arcomano, Becca J         15 NDAC-MR              2:30.38    2:41.85        
                  37.28     1:18.44 (41.16)     2:01.78 (43.34)     2:41.85 (40.07)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:11.03   12/3/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E        17 WSSC-MR              1:07.92    1:10.78        
                  33.33     1:10.78 (37.45)                                        
  2 Walsh, Shannon M          17 RFAC-MR              1:07.13    1:11.57        
                  33.97     1:11.57 (37.60)                                        
  3 Rutkoske, Addy            15 PATS-MR              1:10.00    1:13.16        
                  34.55     1:13.16 (38.61)                                        
  4 Izzo, Sarah J             17 NDAC-MR              1:15.02    1:16.31        
  5 Palikuca, Emmanuelle      15 PATS-MR              1:11.43    1:16.34        
                  35.89     1:16.34 (40.45)                                        
  6 Guerrieri, Rachel N       15 Marlins-MR           1:15.91    1:16.47        
                  35.91     1:16.47 (40.56)                                        
  7 Lam, Donna                15 PATS-MR              1:14.21    1:16.55        
  8 Ullinger, Katie R         17 RFAC-MR              1:12.75    1:17.05        
                  36.56     1:17.05 (40.49)                                        
  9 Weckesser, Kayla N        16 NDAC-MR              1:15.32    1:17.48        
 10 Rutkoske, Paige           17 PATS-MR              1:14.07    1:18.02        
 11 Oyen-Ustad, Lillian E     15 NDAC-MR              1:16.68    1:18.33        
                  37.34     1:18.33 (40.99)                                        
 12 Magee, Emma M             15 HVD-MR               1:19.53    1:18.43        
                  37.66     1:18.43 (40.77)                                        
 13 Keane, MaryKate           15 PATS-MR              1:19.98    1:19.55        
                  38.18     1:19.55 (41.37)                                        
 14 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              1:17.60    1:19.63        
                  37.49     1:19.63 (42.14)                                        
 15 Adams, Abbie R            17 HVD-MR               1:13.92    1:20.44        
 16 Conforti, Samantha M      15 PATS-MR              1:21.42    1:21.23        
                  38.56     1:21.23 (42.67)                                        
 17 Portch, Betsy D           16 PATS-MR              1:20.07    1:21.49        
                  39.73     1:21.49 (41.76)                                        
 18 Baione, Rachel E          16 RFAC-MR              1:18.44    1:21.64        
                  39.31     1:21.64 (42.33)                                        
 19 Kumaran, Maya L           15 PATS-MR              1:25.43    1:26.32        
                  41.03     1:26.32 (45.29)                                        
 20 Cella, Rylee              15 WSSC-MR              1:24.92    1:27.44        
                  40.08     1:27.44 (47.36)                                        
 21 Christman, Ashley         16 Marlins-MR           1:38.87    1:30.60        
                  42.35     1:30.60 (48.25)                                        
 22 Rosenbloom, Sarah R       17 NDAC-MR              1:45.82    1:31.22        
                  43.68     1:31.22 (47.54)                                        
 23 Mogan, Sarah C            15 HVD-MR               1:32.00    1:31.36        
                  43.49     1:31.36 (47.87)                                        
 24 Rosen, Becca L            17 Marlins-MR           1:54.44    1:57.36        
                  55.27   1:57.36 (1:02.09)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:36.55   12/4/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M          17 RFAC-MR              2:27.26    2:31.70        
                  33.80     1:11.89 (38.09)     1:51.78 (39.89)     2:31.70 (39.92)
  2 Carroll, Colleen E        17 WSSC-MR              2:31.14    2:34.98        
                  34.22     1:13.51 (39.29)     1:54.48 (40.97)     2:34.98 (40.50)
  3 Weckesser, Kayla N        16 NDAC-MR              2:39.48    2:44.43        
                  37.36     1:19.43 (42.07)     2:02.02 (42.59)     2:44.43 (42.41)
  4 Portch, Betsy D           16 PATS-MR              2:44.95    2:49.00        
                  38.71     1:22.39 (43.68)     2:05.62 (43.23)     2:49.00 (43.38)
  5 Izzo, Sarah J             17 NDAC-MR              2:42.48    2:49.59        
                  37.31     1:19.73 (42.42)     2:03.97 (44.24)     2:49.59 (45.62)
  6 Lam, Donna                15 PATS-MR              2:41.89    2:51.07        
                  38.36     1:20.76 (42.40)     2:05.80 (45.04)     2:51.07 (45.27)
  7 Magee, Emma M             15 HVD-MR               2:55.11    2:51.34        
                  38.56     1:22.34 (43.78)     2:07.08 (44.74)     2:51.34 (44.26)
  8 Conforti, Samantha M      15 PATS-MR              2:50.34    2:52.25        
                  39.10     1:21.92 (42.82)     2:06.58 (44.66)     2:52.25 (45.67)
  9 Coffin, Hannah R          16 HVD-MR               3:00.45    3:02.13        
                  40.51     1:28.57 (48.06)     2:15.29 (46.72)     3:02.13 (46.84)
 10 Nikolski, Bridget A       16 HVD-MR               2:51.52    3:03.18        
                  43.66     1:30.16 (46.50)     2:16.11 (45.95)     3:03.18 (47.07)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.12   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                15 PATS-MR              1:02.85    1:03.65        
                  30.06     1:03.65 (33.59)                                        
  2 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR                59.46    1:03.70        
                  30.64     1:03.70 (33.06)                                        
  3 Barlao, Charmaine-Grace   15 Marlins-MR           1:04.79    1:04.22        
                  30.79     1:04.22 (33.43)                                        
  4 Zeoli, Regina             17 WSSC-MR              1:09.00    1:06.99        
                  31.05     1:06.99 (35.94)                                        
  5 Rutkoske, Addy            15 PATS-MR              1:08.33    1:08.51        
                  32.10     1:08.51 (36.41)                                        
  6 Hernandez, Kristina L     17 WSSC-MR              1:10.00    1:08.59        
                  32.60     1:08.59 (35.99)                                        
  7 Adams, Abbie R            17 HVD-MR               1:06.83    1:08.73        
                  30.98     1:08.73 (37.75)                                        
  8 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              1:08.17    1:08.99        
                  31.23     1:08.99 (37.76)                                        
  9 Walsh, Shannon M          17 RFAC-MR              1:04.94    1:09.27        
                  32.26     1:09.27 (37.01)                                        
 10 Izzo, Sarah J             17 NDAC-MR              1:08.01    1:09.75        
                  32.21     1:09.75 (37.54)                                        
 11 Mance, Emily C            17 RFAC-MR              1:10.57    1:10.08        
                  32.26     1:10.08 (37.82)                                        
 12 Weckesser, Kayla N        16 NDAC-MR              1:09.63    1:10.90        
                  32.56     1:10.90 (38.34)                                        
 13 Conforti, Samantha M      15 PATS-MR              1:09.85    1:11.18        
                  32.84     1:11.18 (38.34)                                        
 14 Cella, Rylee              15 WSSC-MR              1:10.10    1:11.45        
                  31.90     1:11.45 (39.55)                                        
 15 Arcomano, Becca J         15 NDAC-MR              1:06.68    1:12.37        
                  32.00     1:12.37 (40.37)                                        
 16 Rosenbloom, Sarah R       17 NDAC-MR              1:13.68    1:14.21        
                  34.92     1:14.21 (39.29)                                        
 17 Mogan, Sarah C            15 HVD-MR               1:26.00    1:14.30        
                  33.19     1:14.30 (41.11)                                        
 18 Guerrieri, Rachel N       15 Marlins-MR           1:23.74    1:14.37        
                  33.60     1:14.37 (40.77)                                        
 19 Nikolski, Bridget A       16 HVD-MR               1:22.08    1:18.47        
                  35.98     1:18.47 (42.49)                                        
 20 Christman, Ashley         16 Marlins-MR           1:19.89    1:21.60        
                  35.30     1:21.60 (46.30)                                        
 21 Miller, Mikayla R         15 HVD-MR               1:20.66    1:21.91        
                  37.04     1:21.91 (44.87)                                        
 22 Rodriguez, Alyssa J       17 HVD-MR               1:26.52    1:27.62        
                  38.57     1:27.62 (49.05)                                        
 -- Rosen, Becca L            17 Marlins-MR           1:54.93         DQ        
      One hand touch
                  51.75        DQ (1:02.62)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.77   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            15 RFAC-MR              2:12.91    2:16.26        
                  30.83     1:04.99 (34.16)     1:40.12 (35.13)     2:16.26 (36.14)
  2 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:12.77    2:18.17        
                  32.29     1:06.81 (34.52)     1:42.25 (35.44)     2:18.17 (35.92)
  3 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR              2:38.48    2:32.03        
                  32.12     1:10.70 (38.58)     1:50.69 (39.99)     2:32.03 (41.34)
  4 Conforti, Samantha M      15 PATS-MR              2:36.03    2:39.17        
                  33.06     1:12.23 (39.17)     1:54.42 (42.19)     2:39.17 (44.75)
  5 Arcomano, Becca J         15 NDAC-MR              2:34.73    2:44.48        
                  32.70     1:12.91 (40.21)     1:58.47 (45.56)     2:44.48 (46.01)
  6 Nalesnik, Morgan B        15 HVD-MR               2:32.00    2:50.48        
                  34.17     1:14.96 (40.79)     2:02.18 (47.22)     2:50.48 (48.30)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:16.99   12/4/2011 Katriona N Blezy, Aqua Gems                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M        15 UNRFA-MR             2:22.65    2:20.43        
                  29.29     1:04.23 (34.94)     1:48.17 (43.94)     2:20.43 (32.26)
  2 Ullinger, Katie R         17 RFAC-MR              2:20.81    2:21.97        
                  30.58     1:06.02 (35.44)     1:48.82 (42.80)     2:21.97 (33.15)
  3 Walsh, Shannon M          17 RFAC-MR              2:15.94    2:22.54        
                  30.73     1:07.63 (36.90)     1:48.46 (40.83)     2:22.54 (34.08)
  4 Carroll, Colleen E        17 WSSC-MR              2:18.56    2:23.28        
                  32.30     1:12.06 (39.76)     1:50.90 (38.84)     2:23.28 (32.38)
  5 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:23.88    2:25.19        
                  31.37     1:08.29 (36.92)     1:50.88 (42.59)     2:25.19 (34.31)
  6 Seelbach, Leeza A         17 NDAC-MR              2:19.78    2:25.61        
                  30.50     1:07.33 (36.83)     1:52.31 (44.98)     2:25.61 (33.30)
  7 Lam, Donna                15 PATS-MR              2:20.77    2:26.96        
                  31.36     1:09.86 (38.50)     1:54.37 (44.51)     2:26.96 (32.59)
  8 Oyen-Ustad, Lillian E     15 NDAC-MR              2:23.93    2:27.11        
                  31.49     1:08.15 (36.66)     1:52.86 (44.71)     2:27.11 (34.25)
  9 Palikuca, Emmanuelle      15 PATS-MR              2:29.82    2:27.82        
 10 Quezada, Betsy D          16 RFAC-MR              2:23.33    2:29.08        
                  30.52     1:07.79 (37.27)     1:53.88 (46.09)     2:29.08 (35.20)
 11 Weckesser, Kayla N        16 NDAC-MR              2:25.76    2:29.16        
                  32.37     1:11.34 (38.97)     1:54.14 (42.80)     2:29.16 (35.02)
 12 Mance, Emily C            17 RFAC-MR              2:25.47    2:29.32        
                  32.21     1:08.34 (36.13)     1:57.08 (48.74)     2:29.32 (32.24)
 13 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              2:30.16    2:32.40        
 14 Adams, Abbie R            17 HVD-MR               2:28.07    2:33.39        
                  31.35     1:09.83 (38.48)     1:57.00 (47.17)     2:33.39 (36.39)
 15 Izzo, Sarah J             17 NDAC-MR              2:29.21    2:33.89        
 16 Kinsley, Jackie P         17 WSSC-MR              2:23.32    2:34.10        
                  34.26     1:13.44 (39.18)     1:57.70 (44.26)     2:34.10 (36.40)
 17 Conde, Lauren M           15 DA-MR                2:35.91    2:35.07        
 18 Keane, MaryKate           15 PATS-MR              2:39.92    2:37.15        
 19 Fisher, Kristin M         15 NDAC-MR              2:39.09    2:38.67        
 20 Wendling, Alex K          15 HVD-MR               2:31.44    2:40.05        
 21 Nalesnik, Morgan B        15 HVD-MR               2:36.69    2:40.16        
 22 Kumaran, Maya L           15 PATS-MR              2:48.09    2:43.60        
 23 McNamara, Kristen N       15 RFAC-MR              2:40.10    2:46.50        
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:51.07   12/4/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            15 RFAC-MR              4:40.13    4:52.80        
                  31.02     1:06.14 (35.12)     1:41.41 (35.27)     2:16.52 (35.11)
        3:00.58 (44.06)     3:44.82 (44.24)     4:19.51 (34.69)     4:52.80 (33.29)
  2 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              5:00.55    5:11.75        
                  32.12     1:08.24 (36.12)     1:48.13 (39.89)     2:28.79 (40.66)
        3:14.68 (45.89)     4:02.42 (47.74)     4:37.90 (35.48)     5:11.75 (33.85)
  3 Keane, MaryKate           15 PATS-MR              5:34.84    5:38.14        
                  38.74     1:24.35 (45.61)     2:07.18 (42.83)     2:49.40 (42.22)
        3:37.80 (48.40)     4:23.79 (45.99)     5:01.85 (38.06)     5:38.14 (36.29)
  4 Coffin, Hannah R          16 HVD-MR               7:05.00    5:39.29        
                  32.77     1:12.47 (39.70)     1:57.36 (44.89)     2:41.16 (43.80)
        3:32.50 (51.34)     4:21.41 (48.91)     5:01.36 (39.95)     5:39.29 (37.93)
  5 Beuchert, Emily A         16 WSSC-MR              5:48.62    5:56.24        
                  38.49     1:27.62 (49.13)     2:11.69 (44.07)     2:55.78 (44.09)
        3:48.41 (52.63)     4:39.82 (51.41)     5:18.44 (38.62)     5:56.24 (37.80)
 
Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.86   12/4/2011 MARIST SWIM CLUB                           
                         C Jackson, I Elcott, K Ullinger, C Watson         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:43.24    1:46.03        
     1) Ullinger, Katie R 17            2) Bhanji, Ameera 16              
     3) Quezada, Betsy D 16             4) Bergin, Kate C 15              
                  26.21       53.18 (26.97)     1:20.14 (26.96)     1:46.03 (25.89)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:46.18    1:46.06        
     1) Oyen-Ustad, Lillian E 15        2) Weckesser, Kayla N 16          
     3) Mackrel, Naima J 14             4) Seelbach, Leeza A 17           
                  26.50       53.99 (27.49)     1:20.53 (26.54)     1:46.06 (25.53)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:52.35    1:55.89        
     1) Rosenbloom, Sarah R 17          2) Izzo, Sarah J 17               
     3) Makebish, Ani E 12              4) Arcomano, Becca J 15           
                  28.84       59.14 (30.30)     1:27.68 (28.54)     1:55.89 (28.21)
 
Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.34   12/4/2010 Marist                                     
                         J.Aiello, S.Granan, E.Vitale, E.Carlino           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:55.01    1:56.36        
     1) Bergin, Kate C 15               2) Walsh, Shannon M 17            
     3) Bhanji, Ameera 16               4) Ullinger, Katie R 17           
                  28.95     1:01.45 (32.50)     1:30.35 (28.90)     1:56.36 (26.01)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.79    1:59.35        
     1) Oyen-Ustad, Lillian E 15        2) Weckesser, Kayla N 16          
     3) Mackrel, Naima J 14             4) Seelbach, Leeza A 17           
                  29.53     1:04.12 (34.59)     1:32.98 (28.86)     1:59.35 (26.37)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:11.45    2:06.86        
     1) Fisher, Kristin M 15            2) Izzo, Sarah J 17               
     3) Arcomano, Becca J 15            4) Rosenbloom, Sarah R 17         
                  33.04     1:08.04 (35.00)     1:38.81 (30.77)     2:06.86 (28.05)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:14.97    2:08.13        
     1) Christman, Ashley 16            2) Guerrieri, Rachel N 15         
     3) Barlao, Charmaine-Grace V 15    4) Christman, Samantha 13         
                  37.43     1:09.89 (32.46)     1:38.61 (28.72)     2:08.13 (29.52)
  5 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:25.60    2:12.74        
     1) McGoldrick, Erin C 13           2) Carroll, Colleen E 17          
     3) Beuchert, Emily A 16            4) Hernandez, Kristina L 17       
                  37.27     1:08.49 (31.22)     1:46.18 (37.69)     2:12.74 (26.56)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   17.36   12/5/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H            8 WSSC-MR                17.30      16.99        
  2 Holan, Steve               8 PATS-MR                18.08      17.13        
  3 Garcia, Grant E            8 NDAC-MR                19.42      17.34        
  4 Gougelmann, David          8 PATS-MR                20.98      18.39        
  5 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR                22.75      18.81        
  6 Vitale, Benjamin g         7 NDAC-MR                21.03      19.24        
  7 Reade, Roberto A           8 DA-MR                  22.99      19.44        
  8 Tuohy, Johnny D            8 RFAC-MR                20.01      19.57        
  9 Stickle, Maxwell O         7 NDAC-MR                19.68      19.90        
 10 Donlon, Jack O             8 WSSC-MR                22.84      20.07        
 11 Ma, Kevin W                8 PATS-MR                23.86      20.10        
 12 Jaeger, Tommy              7 PATS-MR                20.50      20.20        
 13 Lindholm, Beck O           8 NDAC-MR                24.61      21.23        
 14 Hackmeyer, Kieran M        7 NDAC-MR                24.89      21.95        
 15 Barnes, Noah               8 Marlins-MR             28.89      24.18        
 16 Reade, Angelo R            6 DA-MR                  27.50      24.20        
 16 Boucher, Alexander J       8 NDAC-MR                23.00      24.20        
 18 Perillo, Justin G          7 DA-MR                  25.22      24.52        
 19 Murray, Tristan D          8 RFAC-MR                30.90      24.56        
 20 Dwyer, Owen P              7 WSSC-MR                31.26      25.17        
 21 Fixler, Jonny M            7 NDAC-MR                23.53      25.26        
 22 Donlan, Jack R             7 DA-MR                  36.99      25.48        
 23 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                30.01      25.94        
 24 McWherter, Gavin D         6 DA-MR                  39.99      27.34        
 25 Daniels, Luke W            7 NDAC-MR                28.11      27.55        
 26 Nieman, Matthew G          8 DA-MR                  38.99      33.56        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.00   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve               8 PATS-MR                36.97      37.62        
  2 Kellman, Adam H            8 WSSC-MR                38.28      37.75        
  3 Tuohy, Johnny D            8 RFAC-MR                42.32      40.20        
  4 Garcia, Grant E            8 NDAC-MR                39.94      40.63        
  5 Gougelmann, David          8 PATS-MR                40.54      41.02        
  6 Quinones, Ashton T         7 WSSC-MR                47.99      41.61        
  7 Reade, Roberto A           8 DA-MR                  43.74      45.29        
  8 Numssen, Anthony O         7 NDAC-MR                45.10      46.77        
  9 Jaeger, Tommy              7 PATS-MR                44.21      47.38        
 10 Amaro, Dylan J             7 NDAC-MR                49.72      47.72        
 11 Vitale, Benjamin g         7 NDAC-MR                48.99      47.78        
 12 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                53.84      50.73        
 13 Lindholm, Beck O           8 NDAC-MR                59.61      53.33        
 14 Hackmeyer, Kieran M        7 NDAC-MR                59.11      53.42        
 15 Boucher, Alexander J       8 NDAC-MR                58.11      54.66        
 16 Clark, McKay R             8 PATS-MR              1:15.00      58.28        
 17 Fixler, Jonny M            7 NDAC-MR                57.64      58.65        
 18 McWherter, Gavin D         6 DA-MR                1:15.99      59.47        
 19 Perillo, Justin G          7 DA-MR                  59.02      59.68        
 20 Murray, Tristan D          8 RFAC-MR              1:00.59      59.82        
 21 Reade, Angelo R            6 DA-MR                  58.66    1:02.41        
 22 Dwyer, Owen P              7 WSSC-MR              1:11.09    1:06.35        
 23 Donlan, Jack R             7 DA-MR                1:04.99    1:07.13        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:34.97   12/4/2010 Fernando Lavariega, NDAC-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H            8 WSSC-MR              1:37.40    1:25.12        
                  38.88     1:25.12 (46.24)                                        
  2 Simpfenderfer, Michael D   7 RFAC-MR              1:34.35    1:27.29        
                  40.02     1:27.29 (47.27)                                        
  3 Tuohy, Johnny D            8 RFAC-MR              1:34.93    1:28.31        
                  40.42     1:28.31 (47.89)                                        
  4 Gougelmann, David          8 PATS-MR              1:42.11    1:29.96        
                  42.99     1:29.96 (46.97)                                        
  5 Stickle, Maxwell O         7 NDAC-MR              1:50.05    1:36.52        
                  44.88     1:36.52 (51.64)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   19.24   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H            8 WSSC-MR                20.28      18.72        
  2 Garcia, Grant E            8 NDAC-MR                20.17      20.48        
  3 Reade, Roberto A           8 DA-MR                  25.99      21.14        
  4 Tuohy, Johnny D            8 RFAC-MR                24.28      21.80        
  5 Gougelmann, David          8 PATS-MR                26.18      21.89        
  6 Lindholm, Beck O           8 NDAC-MR                26.09      22.86        
  7 Ma, Kevin W                8 PATS-MR                23.25      23.08        
  8 Vitale, Benjamin g         7 NDAC-MR                25.41      23.16        
  9 Donlon, Jack O             8 WSSC-MR                25.84      23.40        
 10 Jaeger, Tommy              7 PATS-MR                26.96      23.41        
 11 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR                23.47      23.58        
 12 Dwyer, Owen P              7 WSSC-MR                30.28      24.82        
 13 Stickle, Maxwell O         7 NDAC-MR                30.73      25.33        
 14 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                35.02      26.51        
 15 Perillo, Justin G          7 DA-MR                  30.21      26.68        
 16 Reade, Angelo R            6 DA-MR                  27.79      26.69        
 17 Donlan, Jack R             7 DA-MR                  35.99      27.35        
 18 Boucher, Alexander J       8 NDAC-MR                34.11      27.38        
 19 Hackmeyer, Kieran M        7 NDAC-MR                29.75      27.45        
 20 Daniels, Luke W            7 NDAC-MR                31.11      29.41        
 21 Murray, Tristan D          8 RFAC-MR                35.90      29.95        
 22 McWherter, Gavin D         6 DA-MR                  35.99      31.17        
 23 Barnes, Noah               8 Marlins-MR             29.89      31.67        
 24 Nieman, Matthew G          8 DA-MR                  42.99      36.70        
 -- Fixler, Jonny M            7 NDAC-MR                27.51         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   41.58   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve               8 PATS-MR                40.92      40.16        
  2 Kellman, Adam H            8 WSSC-MR                43.21      41.28        
  3 Tuohy, Johnny D            8 RFAC-MR                48.05      46.58        
  4 Ma, Kevin W                8 PATS-MR                50.23      47.58        
  5 Gougelmann, David          8 PATS-MR                51.54      51.69        
  6 Dwyer, Owen P              7 WSSC-MR              1:06.87      54.30        
  7 Jaeger, Tommy              7 PATS-MR                51.36      56.09        
  8 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                56.78      57.27        
  9 Perillo, Justin G          7 DA-MR                1:01.52      58.58        
 10 McWherter, Gavin D         6 DA-MR                1:21.99    1:05.60        
 11 Reade, Angelo R            6 DA-MR                1:01.99    1:08.21        
 12 Murray, Tristan D          8 RFAC-MR              1:06.44    1:17.20        
 -- Clark, McKay R             8 PATS-MR              1:15.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Reade, Roberto A           8 DA-MR                  51.25         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Donlan, Jack R             7 DA-MR                1:09.55         DQ        
      Pulling on lane line
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   22.64   12/4/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Michael D   7 RFAC-MR                27.63      25.36        
  2 Amaro, Dylan J             7 NDAC-MR                25.91      25.97        
  3 Ma, Kevin W                8 PATS-MR                29.57      26.10        
  4 Stickle, Maxwell O         7 NDAC-MR                28.74      26.77        
  5 Garcia, Grant E            8 NDAC-MR                28.75      27.04        
  6 Vitale, Benjamin g         7 NDAC-MR                35.43      27.07        
  7 Lindholm, Beck O           8 NDAC-MR                34.66      28.78        
  8 Quinones, Ashton T         7 WSSC-MR                39.06      28.88        
  9 Reade, Roberto A           8 DA-MR                  35.99      29.34        
 10 Boucher, Alexander J       8 NDAC-MR                35.11      30.15        
 11 Hackmeyer, Kieran M        7 NDAC-MR                34.11      38.33        
 -- Daniels, Luke W            7 NDAC-MR                34.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Perillo, Justin G          7 DA-MR                  47.32         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Dwyer, Owen P              7 WSSC-MR                43.84         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fernandes, Ethan A         8 Marlins-MR             34.89         DQ        
      One hand touch
 -- Numssen, Anthony O         7 NDAC-MR                29.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Murray, Tristan D          8 RFAC-MR                40.01         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   50.04   12/5/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         8 RFAC-MR                47.75      50.07        
  2 Donlon, Jack O             8 WSSC-MR                54.84      56.74        
  3 Simpfenderfer, Michael D   7 RFAC-MR                56.28      56.79        
  4 Kellman, Adam H            8 WSSC-MR                55.84      59.93        
  5 Lindholm, Beck O           8 NDAC-MR              1:28.50    1:05.20        
 -- Tuohy, Johnny D            8 RFAC-MR              1:00.73         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   19.08   12/4/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindholm, Beck O           8 NDAC-MR                33.11      21.13        
  2 Quinones, Ashton T         7 WSSC-MR                23.20      21.35        
  3 Simpfenderfer, Michael D   7 RFAC-MR                23.80      21.40        
  4 Garcia, Grant E            8 NDAC-MR                32.75      22.49        
  5 Vitale, Benjamin g         7 NDAC-MR                32.46      23.64        
  6 Amaro, Dylan J             7 NDAC-MR                28.91      24.16        
  7 Jaeger, Tommy              7 PATS-MR                27.71      24.64        
  8 Ma, Kevin W                8 PATS-MR                30.14      25.59        
  9 Stickle, Maxwell O         7 NDAC-MR                23.32      25.61        
 10 Boucher, Alexander J       8 NDAC-MR                38.11      26.45        
 11 Clark, McKay R             8 PATS-MR                 0.45      31.14        
 -- Fixler, Jonny M            7 NDAC-MR                33.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Numssen, Anthony O         7 NDAC-MR                27.04         DQ        
      False start
 -- Hackmeyer, Kieran M        7 NDAC-MR                35.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Daniels, Luke W            7 NDAC-MR                34.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.13   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         8 RFAC-MR                37.92      38.33        
  2 Holan, Steve               8 PATS-MR                43.91      45.21        
  3 Stickle, Maxwell O         7 NDAC-MR                54.01      50.17        
  4 Simpfenderfer, Michael D   7 RFAC-MR                53.08      50.99        
  5 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR                57.98      52.73        
  6 Garcia, Grant E            8 NDAC-MR                52.55      55.24        
 -- Vitale, Benjamin g         7 NDAC-MR              1:11.91         DQ        
      One hand touch
 -- Ma, Kevin W                8 PATS-MR                54.92         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.12   12/4/2011 David Rendon, NDAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L         8 RFAC-MR              1:28.00    1:31.11        
                  41.45     1:31.11 (49.66)                                        
  2 Holan, Steve               8 PATS-MR              1:34.53    1:36.89        
  3 Simpfenderfer, Michael D   7 RFAC-MR              1:44.41    1:41.23        
                  46.82     1:41.23 (54.41)                                        
  4 Donlon, Jack O             8 WSSC-MR              2:24.84    1:48.09        
                  49.21     1:48.09 (58.88)                                        
 -- Gougelmann, David          8 PATS-MR              1:53.50         DQ        
      Scissors kick - breast
                  52.80        DQ (1:00.02)                                        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:44.12   12/5/2010 Northern Dutchess                          
                         D.Rendon, A.Hackmeyer, F.Lavariega, A.Liu         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:31.66    2:43.30        
     1) Tuohy, Johnny D 8               2) Smith, Sebastian L 8           
     3) Wu, Patrick 8                   4) Simpfenderfer, Michael D 7     
                  40.14     1:12.38 (32.24)     2:07.41 (55.03)     2:43.30 (35.89)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:45.11    2:55.29        
     1) Gougelmann, David 8             2) Jaeger, Tommy 7                
     3) Ma, Kevin W 8                   4) Holan, Steve 8                 
                  43.59     1:36.61 (53.02)     2:21.97 (45.36)     2:55.29 (33.32)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:57.68    3:04.88        
     1) Garcia, Grant E 8               2) Vitale, Benjamin g 7           
     3) Stickle, Maxwell O 7            4) Boucher, Alexander J 8         
                  40.28     1:30.16 (49.88)     2:14.14 (43.98)     3:04.88 (50.74)
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:37.21   12/3/2011 WASHINGTONVILLE SEAHAWKS                   
                         B DWYER, A KELLMAN, N QUINONES, M ROWLANDS        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:40.41         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous arms - fly
     1) Garcia, Grant E 8               2) Amaro, Dylan J 7               
     3) Stickle, Maxwell O 7            4) Vitale, Benjamin g 7           
                  42.50     1:38.10 (55.60)     2:26.77 (48.67)          DQ (46.28)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   30.79   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               10 NDAC-MR                30.81      30.52        
  2 Allen, Liam F             10 Marlins-MR             32.74      30.80        
  3 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             30.88      31.39        
  4 Huang, Matthew K          10 PATS-MR                32.91      32.21        
  5 Berina, Alexander          9 Marlins-MR             39.77      34.12        
  6 McGregor, Matt J          10 PATS-MR                34.72      34.93        
  7 Hackmeyer, Aidan R        10 NDAC-MR                34.65      36.70        
  8 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                37.44      36.72        
  9 McGregor, Kyle T          10 PATS-MR                36.34      37.24        
 10 Herrera, Sebastian *      10 PATS-MR                34.34      37.29        
 11 Patierno, Joey G           9 NDAC-MR                36.57      37.59        
 12 Hally, Seamus              9 NDAC-MR                39.56      37.97        
 13 Stewart, Brendan          10 Marlins-MR             44.31      38.43        
 14 Quinones, Nick A           9 WSSC-MR                41.73      40.20        
 15 O'Connor, Ian C           10 NDAC-MR                39.69      40.24        
 16 Brody, Hunter T           10 PATS-MR                38.43      40.83        
 17 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                39.58      40.86        
 18 Jacobs, Theo S            10 NDAC-MR                41.11      41.51        
 19 Dwyer, Brayden C           9 WSSC-MR                40.60      44.11        
 20 Melitski, James P          9 NDAC-MR                47.36      44.27        
 21 Rowlands, Mason R          9 WSSC-MR                47.40      46.11        
 22 Chan, Alexander L         10 DA-MR                  45.28      47.48        
 23 Li, Christopher E         10 DA-MR                  52.51      49.14        
 24 Jacobs, Jonah A           10 NDAC-MR                52.27      51.31        
 25 Castiller, Adam A         10 RFAC-MR              1:00.02      52.76        
 26 Jameison, Nicholas G      10 NDAC-MR                59.10      57.46        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:06.31   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               10 NDAC-MR              1:07.37    1:06.87        
  2 Allen, Liam F             10 Marlins-MR           1:16.66    1:08.27        
  3 Rendon, David              9 NDAC-MR              1:15.82    1:13.37        
  4 McGregor, Matt J          10 PATS-MR              1:16.36    1:14.71        
                  35.22     1:14.71 (39.49)                                        
  5 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR              1:21.15    1:17.67        
                  37.32     1:17.67 (40.35)                                        
  6 Hackmeyer, Aidan R        10 NDAC-MR              1:21.24    1:18.37        
                  38.97     1:18.37 (39.40)                                        
  7 Campolong, Hayden F       10 NDAC-MR              1:12.83    1:18.60        
                  37.52     1:18.60 (41.08)                                        
  8 Rizzo, Gio M               9 PATS-MR              1:18.51    1:18.80        
                  37.25     1:18.80 (41.55)                                        
  9 Kivlehan, Patrick J       10 Marlins-MR           1:31.00    1:24.79        
                  39.56     1:24.79 (45.23)                                        
 10 McGregor, Kyle T          10 PATS-MR              1:24.48    1:25.63        
                  39.66     1:25.63 (45.97)                                        
 11 Jackson, Flash C           9 PATS-MR              1:32.46    1:25.84        
                  39.16     1:25.84 (46.68)                                        
 12 Sanchez, Ryan O           10 WSSC-MR              1:27.68    1:25.88        
                  40.49     1:25.88 (45.39)                                        
 13 Hagan, Michael J           9 PATS-MR              1:41.83    1:25.89        
                  41.21     1:25.89 (44.68)                                        
 14 Patierno, Joey G           9 NDAC-MR              1:27.11    1:27.24        
                  38.96     1:27.24 (48.28)                                        
 15 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:34.11    1:28.10        
                  41.95     1:28.10 (46.15)                                        
 16 Brody, Hunter T           10 PATS-MR              1:30.71    1:29.82        
                  41.81     1:29.82 (48.01)                                        
 17 O'Connor, Ian C           10 NDAC-MR              1:29.11    1:32.56        
                  43.21     1:32.56 (49.35)                                        
 18 Jacobs, Theo S            10 NDAC-MR              1:28.11    1:34.20        
                  43.45     1:34.20 (50.75)                                        
 19 Dwyer, Brayden C           9 WSSC-MR              1:36.42    1:34.38        
                  45.69     1:34.38 (48.69)                                        
 20 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              1:33.05    1:36.60        
                  42.32     1:36.60 (54.28)                                        
 21 Rowlands, Mason R          9 WSSC-MR              1:42.84    1:46.29        
                  49.15     1:46.29 (57.14)                                        
 22 Jacobs, Jonah A           10 NDAC-MR              1:52.11    1:50.44        
                  52.59     1:50.44 (57.85)                                        
 23 Walker, Calvin S           9 NDAC-MR              1:55.11    1:54.11        
                  52.56   1:54.11 (1:01.55)                                        
 24 Jameison, Nicholas G      10 NDAC-MR              2:10.11    2:07.40        
                  58.83   2:07.40 (1:08.57)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.53   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               10 NDAC-MR                36.07      35.20        
  2 Allen, Liam F             10 Marlins-MR             37.05      36.08        
  3 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             38.15      36.69        
  4 McGregor, Kyle T          10 PATS-MR                42.27      39.26        
  5 Huang, Matthew K          10 PATS-MR                41.93      39.97        
  6 Rendon, David              9 NDAC-MR                39.17      40.69        
  7 McGregor, Matt J          10 PATS-MR                41.01      40.80        
  8 Del Rosario, Eric          9 PATS-MR                48.63      41.50        
  9 Rizzo, Gio M               9 PATS-MR                41.18      42.28        
 10 Hally, Seamus              9 NDAC-MR                47.03      42.61        
 11 Sanchez, Ryan O           10 WSSC-MR                45.00      44.02        
 12 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                51.21      45.35        
 13 Smolar, Andrew            10 WSSC-MR                45.04      45.49        
 14 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                45.51      45.65        
 15 Kivlehan, Patrick J       10 Marlins-MR             46.38      45.78        
 16 Hackmeyer, Aidan R        10 NDAC-MR                44.33      46.80        
 17 Patierno, Joey G           9 NDAC-MR                46.11      46.83        
 18 O'Connor, Ian C           10 NDAC-MR                53.80      47.74        
 19 Hagan, Michael J           9 PATS-MR                50.54      47.77        
 20 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR                48.04      47.80        
 21 Tauber, Jaden              9 Marlins-MR           1:01.89      49.18        
 22 Brody, Hunter T           10 PATS-MR                50.12      49.21        
 23 Jacobs, Theo S            10 NDAC-MR                53.89      50.72        
 24 Rowlands, Mason R          9 WSSC-MR                52.21      50.89        
 25 Dwyer, Brayden C           9 WSSC-MR                50.84      52.33        
 26 Walker, Calvin S           9 NDAC-MR                59.11      52.94        
 27 Kivlehan, Sean            10 Marlins-MR             55.89      56.19        
 28 Jameison, Nicholas G      10 NDAC-MR              1:04.37    1:00.94        
 29 Jacobs, Jonah A           10 NDAC-MR              1:08.77    1:01.98        
 -- Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                45.45         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:20.97   12/4/2010 Paul Catania, WSSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               10 NDAC-MR              1:15.79    1:15.21        
                  38.08     1:15.21 (37.13)                                        
  2 Allen, Liam F             10 Marlins-MR           1:24.02    1:19.60        
                  39.86     1:19.60 (39.74)                                        
  3 Huang, Matthew K          10 PATS-MR              1:25.85    1:22.42        
                  40.44     1:22.42 (41.98)                                        
  4 Rizzo, Gio M               9 PATS-MR              1:29.23    1:24.91        
                  42.10     1:24.91 (42.81)                                        
  5 McGregor, Kyle T          10 PATS-MR              1:30.24    1:28.05        
                  42.91     1:28.05 (45.14)                                        
  6 Del Rosario, Eric          9 PATS-MR              1:30.21    1:30.21        
                  44.43     1:30.21 (45.78)                                        
  7 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:43.11    1:32.11        
                  45.31     1:32.11 (46.80)                                        
  8 Campolong, Hayden F       10 NDAC-MR              1:33.75    1:32.61        
                  46.05     1:32.61 (46.56)                                        
  9 Herrera, Sebastian *      10 PATS-MR              1:30.72    1:37.48        
                  47.24     1:37.48 (50.24)                                        
 10 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR              1:48.11    1:43.70        
                  50.41     1:43.70 (53.29)                                        
 11 Rowlands, Mason R          9 WSSC-MR              1:50.84    1:47.23        
                  50.33     1:47.23 (56.90)                                        
 12 Brody, Hunter T           10 PATS-MR              1:50.32    1:48.80        
 13 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              1:53.86    1:50.46        
                  52.97     1:50.46 (57.49)                                        
 14 Chan, Alexander L         10 DA-MR                2:20.99    1:53.82        
 15 Castiller, Adam A         10 RFAC-MR              2:25.01    2:07.23        
 16 Li, Christopher E         10 DA-MR                2:27.02    2:09.87        
                1:06.58   2:09.87 (1:03.29)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.37   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             46.24      42.41        
  2 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                48.58      46.82        
  3 Stewart, Brendan          10 Marlins-MR             50.22      47.17        
  4 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR                47.82      47.93        
  5 Rizzo, Gio M               9 PATS-MR                51.61      47.94        
  6 Brody, Hunter T           10 PATS-MR                52.14      48.15        
  7 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR                47.44      48.50        
  8 Dwyer, Brayden C           9 WSSC-MR                48.95      48.55        
  9 Patierno, Joey G           9 NDAC-MR                52.31      50.91        
 10 Berina, Alexander          9 Marlins-MR             51.89      52.22        
 11 Hackmeyer, Aidan R        10 NDAC-MR                50.22      52.68        
 12 Jacobs, Theo S            10 NDAC-MR                56.37      53.15        
 12 Del Rosario, Eric          9 PATS-MR                54.47      53.15        
 14 Melitski, James P          9 NDAC-MR                59.69      57.23        
 15 Quinones, Nick A           9 WSSC-MR              1:01.11      57.36        
 16 Kivlehan, Patrick J       10 Marlins-MR             56.54      59.54        
 17 Chan, Alexander L         10 DA-MR                1:21.99    1:01.58        
 18 Jacobs, Jonah A           10 NDAC-MR              1:04.95    1:02.61        
 19 Rowlands, Mason R          9 WSSC-MR              1:02.25    1:04.31        
 20 O'Connor, Ian C           10 NDAC-MR              1:14.38    1:06.23        
 -- Jameison, Nicholas G      10 NDAC-MR              1:30.80         DQ        
      No touch
 -- Kivlehan, Sean            10 Marlins-MR           1:25.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Li, Christopher E         10 DA-MR                1:15.99         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:25.88   12/4/2011 Kyle B Thompson, Aqua Gems                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:50.89    1:35.64        
                  44.70     1:35.64 (50.94)                                        
  2 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR              1:42.12    1:36.88        
  3 Jackson, Flash C           9 PATS-MR              1:51.58    1:38.26        
                  46.61     1:38.26 (51.65)                                        
  4 Rendon, David              9 NDAC-MR              1:46.23    1:38.97        
                  47.76     1:38.97 (51.21)                                        
  5 Campolong, Hayden F       10 NDAC-MR              1:40.93    1:39.46        
                  48.08     1:39.46 (51.38)                                        
  6 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:45.11    1:39.55        
                  47.90     1:39.55 (51.65)                                        
  7 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              1:46.67    1:42.41        
                  48.61     1:42.41 (53.80)                                        
  8 Sanchez, Ryan O           10 WSSC-MR              1:48.31    1:42.67        
                  48.47     1:42.67 (54.20)                                        
  9 Dwyer, Brayden C           9 WSSC-MR              1:45.37    1:46.97        
                  50.81     1:46.97 (56.16)                                        
 10 Hagan, Michael J           9 PATS-MR              1:51.54    1:48.10        
                  51.39     1:48.10 (56.71)                                        
 11 Patierno, Joey G           9 NDAC-MR              1:59.08    1:52.68        
                  50.71   1:52.68 (1:01.97)                                        
 12 Del Rosario, Eric          9 PATS-MR              1:53.80    1:54.89        
                  54.58   1:54.89 (1:00.31)                                        
 13 Kivlehan, Patrick J       10 Marlins-MR           2:21.89    2:05.68        
                  59.91   2:05.68 (1:05.77)                                        
 14 McGregor, Kyle T          10 PATS-MR              2:03.29    2:07.78        
                  59.32   2:07.78 (1:08.46)                                        
 15 Rowlands, Mason R          9 WSSC-MR              2:17.92    2:15.73        
                1:03.96   2:15.73 (1:11.77)                                        
 -- Brody, Hunter T           10 PATS-MR              1:49.29         DQ        
      Downward butterfly kick
                  48.27          DQ (54.91)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   36.33   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             38.91      35.56        
  2 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR                36.77      37.28        
  3 Rizzo, Gio M               9 PATS-MR                45.20      37.51        
  4 Allen, Liam F             10 Marlins-MR             38.82      38.02        
  5 McGregor, Matt J          10 PATS-MR                42.06      38.82        
  6 Huang, Matthew K          10 PATS-MR                42.91      38.96        
  7 Del Rosario, Eric          9 PATS-MR                41.01      39.07        
  8 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                43.73      40.85        
  9 Herrera, Sebastian *      10 PATS-MR                43.28      41.07        
 10 Campolong, Hayden F       10 NDAC-MR                37.51      41.15        
 11 Hackmeyer, Aidan R        10 NDAC-MR                41.17      43.32        
 12 Berina, Alexander          9 Marlins-MR             50.19      43.33        
 13 Hally, Seamus              9 NDAC-MR                56.41      46.12        
 14 Stewart, Brendan          10 Marlins-MR             49.89      46.91        
 15 Quinones, Nick A           9 WSSC-MR                50.52      49.09        
 16 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                50.17      50.36        
 17 Jacobs, Theo S            10 NDAC-MR                58.11      50.44        
 18 Chan, Alexander L         10 DA-MR                1:15.99      55.50        
 19 O'Connor, Ian C           10 NDAC-MR              1:12.11      55.72        
 20 Melitski, James P          9 NDAC-MR                59.11      56.15        
 21 Kivlehan, Patrick J       10 Marlins-MR             57.89    1:03.28        
 22 Jacobs, Jonah A           10 NDAC-MR              1:02.11    1:19.54        
 -- Sanchez, Ryan O           10 WSSC-MR                50.19         DQ        
      Scissors kick
 -- Li, Christopher E         10 DA-MR                1:17.41         DQ        
      Scissors kick
 -- Jameison, Nicholas G      10 NDAC-MR              1:12.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:15.29   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               10 NDAC-MR              1:18.68    1:19.27        
                  37.58     1:19.27 (41.69)                                        
  2 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              1:24.39    1:27.78        
                  41.22     1:27.78 (46.56)                                        
  3 Huang, Matthew K          10 PATS-MR              1:36.47    1:32.07        
                  42.45     1:32.07 (49.62)                                        
  4 Del Rosario, Eric          9 PATS-MR              1:56.65    1:33.23        
                  43.03     1:33.23 (50.20)                                        
 -- McGregor, Matt J          10 PATS-MR              2:10.33         DQ        
      One hand touch
                  45.62          DQ (51.72)                                        
 -- Hackmeyer, Aidan R        10 NDAC-MR              1:43.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Hagan, Michael J           9 PATS-MR              1:59.75         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  46.77          DQ (57.63)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.74   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         G Stickle, M Mialma, A Liu, K Staubi              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.80    2:07.06        
     1) Rendon, David 9                 2) Staubi, Eli J 10               
     3) Campolong, Hayden F 10          4) Liu, Alex J 10                 
                  31.31     1:03.42 (32.11)     1:36.74 (33.32)     2:07.06 (30.32)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:31.15    2:16.39        
     1) Huang, Matthew K 10             2) McGregor, Matt J 10            
     3) McGregor, Kyle T 10             4) Rizzo, Gio M 9                 
                  32.21     1:06.04 (33.83)     1:41.72 (35.68)     2:16.39 (34.67)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:21.85    2:17.31        
     1) Lavariega, Fernando 10          2) Patierno, Joey G 9             
     3) Hackmeyer, Aidan R 10           4) Kaiser, Ethan D 10             
                  37.72     1:10.50 (32.78)   2:17.31 (1:06.81)                    
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:35.04    2:26.06        
     1) Kim, Hunter 10                  2) Tauber, Jaden 9                
     3) Kivlehan, Patrick J 10          4) Allen, Liam F 10               
                  32.26     1:18.11 (45.85)     1:55.00 (36.89)     2:26.06 (31.06)
  5 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:35.16    2:39.61        
     1) Sanchez, Ryan O 10              2) Rowlands, Mason R 9            
     3) Dwyer, Brayden C 9              4) Smolar, Andrew 10              
                  37.35     1:23.07 (45.72)     2:02.21 (39.14)     2:39.61 (37.40)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:28.28   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Staubi, M Mialma, A Liu, G Stickle              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:28.28    2:29.59        
     1) Liu, Alex J 10                  2) Kaiser, Ethan D 10             
     3) Staubi, Eli J 10                4) Campolong, Hayden F 10         
                  34.29     1:21.34 (47.05)     1:57.38 (36.04)     2:29.59 (32.21)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:46.57    2:30.67        
     1) Allen, Liam F 10                2) Stewart, Brendan 10            
     3) Kim, Hunter 10                  4) Kivlehan, Patrick J 10         
                  35.64                             1:55.22 ( )     2:30.67 (35.45)
  3 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             3:07.90    2:56.28        
     1) Rowlands, Mason R 9             2) Dwyer, Brayden C 9             
     3) Quinones, Nick A 9              4) Smolar, Andrew 10              
                  53.27     1:36.13 (42.86)     2:22.11 (45.98)     2:56.28 (34.17)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:42.57    3:02.62        
     1) Hally, Seamus 9                 2) O'Connor, Ian C 10             
     3) Hackmeyer, Aidan R 10           4) Patierno, Joey G 9             
                                1:48.15 ( )     2:32.78 (44.63)     3:02.62 (29.84)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:47.27   12/3/2011 Aidan J McGovern, COND                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               10 NDAC-MR              2:24.56    2:23.12        
                  33.76     1:10.63 (36.87)     1:47.78 (37.15)     2:23.12 (35.34)
  2 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              2:40.08    2:44.09        
                  36.62     1:19.26 (42.64)     2:03.77 (44.51)     2:44.09 (40.32)
  3 Campolong, Hayden F       10 NDAC-MR              2:35.11    2:47.35        
                  37.69     1:20.67 (42.98)     2:05.91 (45.24)     2:47.35 (41.44)
  4 McGregor, Matt J          10 PATS-MR              3:26.59    2:48.38        
                  37.38     1:19.79 (42.41)     2:04.88 (45.09)     2:48.38 (43.50)
  5 McGregor, Kyle T          10 PATS-MR              3:19.51    2:58.06        
                  37.19     1:21.94 (44.75)     2:08.93 (46.99)     2:58.06 (49.13)
  6 Holan, Steve               8 PATS-MR              3:30.70    2:59.83        
                  42.78     1:29.04 (46.26)     2:17.42 (48.38)     2:59.83 (42.41)
  7 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR              3:01.11    3:02.56        
                  39.65     1:27.08 (47.43)     2:16.13 (49.05)     3:02.56 (46.43)
  8 Patierno, Joey G           9 NDAC-MR              3:05.11    3:08.82        
                  40.61     1:29.09 (48.48)     2:21.59 (52.50)     3:08.82 (47.23)
  9 Dwyer, Brayden C           9 WSSC-MR              3:16.74    3:12.73        
                  42.72     1:33.10 (50.38)     2:25.08 (51.98)     3:12.73 (47.65)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   3:00.53   12/4/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           3:10.89    2:51.77        
                  37.06     1:19.33 (42.27)     2:10.30 (50.97)     2:51.77 (41.47)
  2 Huang, Matthew K          10 PATS-MR              3:00.50    2:55.69        
                  39.55     1:24.63 (45.08)     2:17.75 (53.12)     2:55.69 (37.94)
  3 Allen, Liam F             10 Marlins-MR           2:59.89    2:55.85        
                  40.20     1:21.54 (41.34)     2:18.84 (57.30)     2:55.85 (37.01)
  4 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              3:04.11    3:01.89        
                  38.81     1:26.22 (47.41)     2:20.68 (54.46)     3:01.89 (41.21)
  5 Rizzo, Gio M               9 PATS-MR              3:21.43    3:05.16        
                  40.40     1:27.13 (46.73)     2:24.00 (56.87)     3:05.16 (41.16)
  6 Campolong, Hayden F       10 NDAC-MR              2:49.11    3:05.59        
                  40.02     1:26.47 (46.45)   3:05.59 (1:39.12)                    
  7 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR              3:12.11    3:27.30        
                  47.27     1:44.23 (56.96)     2:37.15 (52.92)     3:27.30 (50.15)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   27.19   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawl, Jarek T             12 NDAC-MR                27.26      27.24        
  2 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  27.66      27.62        
  3 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR             28.56      27.88        
  4 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR             30.48      27.89        
  5 Ip, Daniel                12 Marlins-MR             30.54      27.91        
  6 Alpay, Zachary M          12 RFAC-MR                28.25      27.98        
  7 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  29.54      28.12        
  8 Staubi, Kyle A            11 NDAC-MR                29.61      28.50        
  9 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                  29.44      29.29        
 10 Garcia, Joseph G          12 NDAC-MR                30.30      29.63        
 11 Reining, Robert L         11 RFAC-MR                30.04      30.30        
 12 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR             32.36      30.34        
 13 Quinones Jr., D J         12 WSSC-MR                30.89      30.37        
 14 Bramwell, Luke A          12 RFAC-MR                30.49      30.49        
 15 Rowlands, Owen C          11 WSSC-MR                30.20      30.81        
 16 Keane, Matt V             12 PATS-MR                30.56      30.96        
 16 Volaski, Phillip J        11 PATS-MR                30.35      30.96        
 18 Crosbie, Kyle T           12 Marlins-MR             31.14      31.02        
 19 Baker, Bryce M            11 NDAC-MR                31.97      31.35        
 20 Holman, Thomas S          11 PATS-MR                31.33      32.12        
 21 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR                32.17      32.15        
 22 Egan, Chris L             12 Marlins-MR             32.77      32.39        
 23 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                33.04      32.44        
 24 Izzo, Patrick M           12 NDAC-MR                31.26      32.65        
 25 Kellman, Alex J           12 WSSC-MR                32.62      33.66        
 26 Clark, Noah J             11 DA-MR                  34.63      33.97        
 27 Huang, Jonathan           11 PATS-MR                34.08      34.29        
 28 Stewart, Matthew C        11 Marlins-MR             34.68      34.50        
 29 Burger, Daniel E          11 NDAC-MR                33.63      35.24        
 30 Tycott, Matthew           11 Marlins-MR             36.89      36.18        
 31 Lyman, Jared R            12 NDAC-MR                36.49      36.88        
 32 Robinson, Daniel P        11 Marlins-MR             37.94      37.14        
 33 Nazari, Dylan C           11 WSSC-MR                37.70      39.49        
 34 Jones, Ryan               11 DA-MR                  38.21      39.82        
 35 Repke, Jacob T            11 DA-MR                  38.54      39.88        
 36 Johnson, Christian        11 Marlins-MR             45.89      40.69        
 37 Leduc, Alexander T        11 DA-MR                  45.99      42.57        
 38 Wall, Ben L               11 WSSC-MR                46.96      47.44        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.23   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 RFAC-MR                56.43      57.12        
                  27.74       57.12 (29.38)                                        
  2 Catania, Nick             12 WSSC-MR                58.74      57.56        
                  28.12       57.56 (29.44)                                        
  3 Alpay, Zachary M          12 RFAC-MR              1:01.27    1:00.96        
                  29.13     1:00.96 (31.83)                                        
  4 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:00.44    1:01.63        
                  29.56     1:01.63 (32.07)                                        
  5 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR           1:02.37    1:02.62        
                  30.39     1:02.62 (32.23)                                        
  6 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                1:04.49    1:03.85        
                  30.13     1:03.85 (33.72)                                        
  7 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:05.74    1:04.26        
                  31.04     1:04.26 (33.22)                                        
  8 Stickle, Gage R           11 NDAC-MR              1:06.37    1:05.24        
                  32.02     1:05.24 (33.22)                                        
  9 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:06.95    1:06.10        
                  31.74     1:06.10 (34.36)                                        
 10 Garcia, Joseph G          12 NDAC-MR              1:05.59    1:06.86        
                  32.56     1:06.86 (34.30)                                        
 11 Rowlands, Owen C          11 WSSC-MR              1:08.87    1:08.44        
                  32.50     1:08.44 (35.94)                                        
 12 Holman, Thomas S          11 PATS-MR              1:10.10    1:08.60        
                  33.42     1:08.60 (35.18)                                        
 13 Bramwell, Luke A          12 RFAC-MR              1:11.80    1:11.29        
                  35.08     1:11.29 (36.21)                                        
 14 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR              1:12.36    1:11.37        
                  35.31     1:11.37 (36.06)                                        
 15 Crosbie, Kyle T           12 Marlins-MR           1:09.06    1:11.47        
                  34.32     1:11.47 (37.15)                                        
 16 Palmer, Jack N            12 WSSC-MR              1:14.04    1:11.90        
                  33.38     1:11.90 (38.52)                                        
 17 Baker, Bryce M            11 NDAC-MR              1:11.74    1:12.11        
                  34.37     1:12.11 (37.74)                                        
 18 Izzo, Patrick M           12 NDAC-MR              1:12.69    1:12.34        
                  34.67     1:12.34 (37.67)                                        
 19 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:11.86    1:13.51        
                  34.87     1:13.51 (38.64)                                        
 20 Donlon, Will D            11 WSSC-MR              1:17.22    1:16.80        
                  35.48     1:16.80 (41.32)                                        
 21 Kellman, Alex J           12 WSSC-MR              1:20.07    1:19.59        
                  35.65     1:19.59 (43.94)                                        
 22 Clark, Noah J             11 DA-MR                1:18.01    1:20.85        
                  37.48     1:20.85 (43.37)                                        
 23 Liew, Sam                 11 DA-MR                1:36.84    1:24.32        
                  39.06     1:24.32 (45.26)                                        
 24 Deckoff, Brendan S        12 NDAC-MR              1:30.11    1:26.85        
                  38.94     1:26.85 (47.91)                                        
 25 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:31.74    1:28.39        
                  44.68     1:28.39 (43.71)                                        
 26 Lyman, Jared R            12 NDAC-MR              1:27.11    1:30.89        
                  40.15     1:30.89 (50.74)                                        
 27 Repke, Jacob T            11 DA-MR                1:27.12    1:31.62        
                  43.02     1:31.62 (48.60)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:13.38   12/3/2011 Shane P Treanor, Marlins                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 RFAC-MR              2:04.76    2:05.09        
                  28.82       59.67 (30.85)     1:32.46 (32.79)     2:05.09 (32.63)
  2 Rawl, Jarek T             12 NDAC-MR              2:14.11    2:07.42        
                  28.96     1:00.39 (31.43)     1:34.05 (33.66)     2:07.42 (33.37)
  3 Alpay, Zachary M          12 RFAC-MR              2:11.21    2:13.56        
                  29.47     1:03.58 (34.11)     1:39.40 (35.82)     2:13.56 (34.16)
  4 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR           2:28.92    2:17.44        
                  31.48     1:07.07 (35.59)     1:43.23 (36.16)     2:17.44 (34.21)
  5 Staubi, Kyle A            11 NDAC-MR              2:15.94    2:17.92        
                  31.89     1:06.95 (35.06)     1:42.68 (35.73)     2:17.92 (35.24)
  6 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                2:29.28    2:19.85        
                  32.43     1:08.42 (35.99)     1:44.89 (36.47)     2:19.85 (34.96)
  7 Baione, Michael T         12 RFAC-MR              2:27.78    2:19.99        
                  32.99     1:08.24 (35.25)     1:44.73 (36.49)     2:19.99 (35.26)
  8 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              2:25.92    2:24.89        
                  33.83     1:10.93 (37.10)     1:47.84 (36.91)     2:24.89 (37.05)
  9 Holman, Thomas S          11 PATS-MR              2:33.53    2:26.26        
                  33.42     1:10.46 (37.04)     1:49.39 (38.93)     2:26.26 (36.87)
 10 Stickle, Gage R           11 NDAC-MR              2:25.74    2:27.31        
                  33.78     1:10.76 (36.98)     1:49.14 (38.38)     2:27.31 (38.17)
 11 Rowlands, Owen C          11 WSSC-MR              2:39.31    2:28.81        
                  33.44     1:10.93 (37.49)     1:50.76 (39.83)     2:28.81 (38.05)
 12 Garcia, Joseph G          12 NDAC-MR              2:35.11    2:29.16        
                  33.15     1:10.95 (37.80)     1:50.29 (39.34)     2:29.16 (38.87)
 13 Bramwell, Luke A          12 RFAC-MR              2:40.86    2:32.60        
                  34.04     1:14.85 (40.81)     1:57.31 (42.46)     2:32.60 (35.29)
 14 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              2:53.06    2:42.10        
                  36.03     1:18.39 (42.36)     2:01.58 (43.19)     2:42.10 (40.52)
 15 Baker, Bryce M            11 NDAC-MR              2:45.11    2:44.63        
                  36.30     1:18.82 (42.52)     2:01.82 (43.00)     2:44.63 (42.81)
 16 Repke, Jacob T            11 DA-MR                3:15.85    3:07.72        
                  39.96     1:28.81 (48.85)     2:20.30 (51.49)     3:07.72 (47.42)
 17 Jones, Ryan               11 DA-MR                3:39.99    3:24.71        
                  42.87     1:33.24 (50.37)     2:30.10 (56.86)     3:24.71 (54.61)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   32.13   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR                33.17      32.64        
  2 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  34.99      33.63        
  3 Crosbie, Kyle T           12 Marlins-MR             35.08      33.96        
  4 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR             34.89      34.53        
  5 Stickle, Gage R           11 NDAC-MR                36.49      34.55        
  6 Ip, Daniel                12 Marlins-MR             37.11      34.60        
  7 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR             36.31      35.14        
  8 Keane, Matt V             12 PATS-MR                38.69      35.85        
  9 Quinones Jr., D J         12 WSSC-MR                35.18      35.90        
 10 Volaski, Phillip J        11 PATS-MR                38.67      36.14        
 11 Izzo, Patrick M           12 NDAC-MR                37.93      36.57        
 12 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR                38.36      36.93        
 13 Egan, Chris L             12 Marlins-MR             40.33      37.44        
 14 Holman, Thomas S          11 PATS-MR                38.70      37.63        
 15 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                39.30      38.46        
 16 Bramwell, Luke A          12 RFAC-MR                39.60      38.60        
 17 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                38.82      39.25        
 18 Garcia, Joseph G          12 NDAC-MR                38.87      39.28        
 19 Baker, Bryce M            11 NDAC-MR                39.52      39.55        
 20 Kellman, Alex J           12 WSSC-MR                40.50      40.51        
 21 Stewart, Matthew C        11 Marlins-MR             44.54      41.21        
 22 Robinson, Daniel P        11 Marlins-MR             48.53      42.48        
 23 Wall, Ben L               11 WSSC-MR                49.82      46.17        
 24 Lyman, Jared R            12 NDAC-MR                42.11      46.66        
 25 Nazari, Dylan C           11 WSSC-MR                50.89      47.76        
 26 Leduc, Alexander T        11 DA-MR                  51.99      55.59        
 -- Johnson, Christian        11 Marlins-MR             48.89         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:10.35   12/5/2010 Danny Papes, SMC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 RFAC-MR              1:11.15    1:08.63        
                  33.61     1:08.63 (35.02)                                        
  2 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:10.09    1:08.98        
                  33.71     1:08.98 (35.27)                                        
  3 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                1:13.70    1:13.13        
                  35.90     1:13.13 (37.23)                                        
  4 Staubi, Kyle A            11 NDAC-MR              1:16.02    1:13.80        
                  36.15     1:13.80 (37.65)                                        
  5 Alpay, Zachary M          12 RFAC-MR              1:13.66    1:15.98        
                  37.71     1:15.98 (38.27)                                        
  6 Crosbie, Kyle T           12 Marlins-MR           1:17.05    1:16.01        
                  37.29     1:16.01 (38.72)                                        
  7 Stickle, Gage R           11 NDAC-MR              1:21.95    1:18.78        
                  39.49     1:18.78 (39.29)                                        
  8 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              1:19.28    1:19.23        
                  39.49     1:19.23 (39.74)                                        
  9 Huang, Jonathan           11 PATS-MR              1:23.23    1:19.87        
                  40.19     1:19.87 (39.68)                                        
 10 Garcia, Joseph G          12 NDAC-MR              1:28.34    1:22.92        
                  41.55     1:22.92 (41.37)                                        
 11 Izzo, Patrick M           12 NDAC-MR              1:21.95    1:23.98        
                  40.90     1:23.98 (43.08)                                        
 12 Donlon, Will D            11 WSSC-MR              1:24.84    1:29.84        
                  42.51     1:29.84 (47.33)                                        
 13 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR              1:34.02    1:32.44        
                  46.57     1:32.44 (45.87)                                        
 14 Burger, Daniel E          11 NDAC-MR              1:33.85    1:33.35        
                  45.78     1:33.35 (47.57)                                        
 14 Kellman, Alex J           12 WSSC-MR              1:32.82    1:33.35        
 16 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:50.32    1:52.40        
                  55.52     1:52.40 (56.88)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   33.86   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  34.65      35.44        
  2 Keane, Matt V             12 PATS-MR                37.23      36.50        
  3 Rowlands, Owen C          11 WSSC-MR                37.98      36.53        
  4 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR             38.82      37.98        
  5 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR             42.26      39.32        
  6 Staubi, Kyle A            11 NDAC-MR                39.90      39.52        
  7 Huang, Jonathan           11 PATS-MR                42.29      40.36        
  8 Burger, Daniel E          11 NDAC-MR                41.90      41.02        
  9 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR                41.52      41.45        
 10 Deckoff, Brendan S        12 NDAC-MR                42.11      42.88        
 11 Kellman, Alex J           12 WSSC-MR                45.56      43.43        
 12 Palmer, Jack N            12 WSSC-MR                46.82      43.66        
 13 Reining, Robert L         11 RFAC-MR                44.94      44.13        
 14 Liew, Sam                 11 DA-MR                  46.66      44.34        
 15 Donlon, Will D            11 WSSC-MR                44.90      44.90        
 16 Repke, Jacob T            11 DA-MR                  48.69      48.73        
 17 Xin, Alex                 11 RFAC-MR                50.83      51.72        
 -- Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                48.66         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.77   12/3/2011 Shane P Treanor, Marlins                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 RFAC-MR              1:14.81    1:15.46        
                  35.40     1:15.46 (40.06)                                        
  2 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                1:15.70    1:16.37        
                  36.96     1:16.37 (39.41)                                        
  3 Baione, Michael T         12 RFAC-MR              1:19.77    1:20.49        
                  39.29     1:20.49 (41.20)                                        
  4 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:20.43    1:20.50        
                  37.34     1:20.50 (43.16)                                        
  5 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                1:25.42    1:20.74        
                  38.18     1:20.74 (42.56)                                        
  6 Ip, Daniel                12 Marlins-MR           1:30.68    1:21.05        
                  38.45     1:21.05 (42.60)                                        
  7 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR           1:35.96    1:21.87        
                  38.46     1:21.87 (43.41)                                        
  8 Alpay, Zachary M          12 RFAC-MR              1:23.46    1:21.91        
                  38.54     1:21.91 (43.37)                                        
  9 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:18.93    1:22.93        
                  39.22     1:22.93 (43.71)                                        
 10 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:23.10    1:24.06        
                  40.06     1:24.06 (44.00)                                        
 11 Rowlands, Owen C          11 WSSC-MR              1:27.69    1:24.40        
                  39.17     1:24.40 (45.23)                                        
 12 Egan, Chris L             12 Marlins-MR           1:39.90    1:24.71        
                  45.72     1:24.71 (38.99)                                        
 13 Volaski, Phillip J        11 PATS-MR              1:26.50    1:24.78        
                  41.29     1:24.78 (43.49)                                        
 14 Huang, Jonathan           11 PATS-MR              1:30.82    1:25.26        
                  41.72     1:25.26 (43.54)                                        
 15 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR              1:29.12    1:29.03        
                  42.95     1:29.03 (46.08)                                        
 16 Burger, Daniel E          11 NDAC-MR              1:31.59    1:29.82        
                  41.74     1:29.82 (48.08)                                        
 17 Crosbie, Kyle T           12 Marlins-MR           1:31.40    1:30.50        
                  42.61     1:30.50 (47.89)                                        
 18 Stickle, Gage R           11 NDAC-MR              1:32.30    1:31.96        
                  43.92     1:31.96 (48.04)                                        
 19 Izzo, Patrick M           12 NDAC-MR              1:34.51    1:34.48        
                  44.76     1:34.48 (49.72)                                        
 20 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              1:43.53    1:36.72        
                  44.71     1:36.72 (52.01)                                        
 21 Kellman, Alex J           12 WSSC-MR              1:45.11    1:39.36        
                  46.84     1:39.36 (52.52)                                        
 22 Clark, Noah J             11 DA-MR                1:39.70    1:40.57        
                  47.79     1:40.57 (52.78)                                        
 23 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:41.55    1:43.96        
                  48.57     1:43.96 (55.39)                                        
 24 Tycott, Matthew           11 Marlins-MR           2:12.89    1:45.56        
                  48.45     1:45.56 (57.11)                                        
 25 Repke, Jacob T            11 DA-MR                1:44.36    1:45.60        
                  50.73     1:45.60 (54.87)                                        
 26 Robinson, Daniel P        11 Marlins-MR           2:02.89    1:48.43        
                  51.24     1:48.43 (57.19)                                        
 27 Nazari, Dylan C           11 WSSC-MR              1:35.84    1:54.24        
                  53.64   1:54.24 (1:00.60)                                        
 28 Stewart, Matthew C        11 Marlins-MR           2:07.33    1:57.24        
                  54.28   1:57.24 (1:02.96)                                        
 -- Jones, Ryan               11 DA-MR                2:55.99         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                1:01.01        DQ (1:11.80)                                        
 -- Wall, Ben L               11 WSSC-MR              1:50.84         DQ        
      Scissors kick
                  59.86        DQ (1:09.22)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.13   12/4/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nick             12 WSSC-MR                29.08      28.21        
  2 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  28.45      29.34        
  3 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  35.25      31.23        
  4 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR             34.17      31.45        
  5 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR             33.50      32.17        
  6 Garcia, Joseph G          12 NDAC-MR                34.37      32.64        
  7 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR                39.67      33.61        
  8 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                  34.86      34.22        
  9 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR                36.18      35.49        
 10 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR                36.73      35.66        
 11 Bramwell, Luke A          12 RFAC-MR                40.31      35.99        
 12 Baker, Bryce M            11 NDAC-MR                36.72      37.01        
 13 Burger, Daniel E          11 NDAC-MR                38.87      37.52        
 14 Holman, Thomas S          11 PATS-MR                39.57      37.78        
 15 Keane, Matt V             12 PATS-MR                39.83      37.97        
 16 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                39.82      38.44        
 17 Liew, Sam                 11 DA-MR                  49.35      40.22        
 18 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                39.23      40.59        
 19 Donlon, Will D            11 WSSC-MR                45.04      41.46        
 20 Clark, Noah J             11 DA-MR                  42.87      42.62        
 21 Xin, Alex                 11 RFAC-MR                43.71      43.21        
 22 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:10.23    1:11.24        
 -- Crosbie, Kyle T           12 Marlins-MR             36.75         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lyman, Jared R            12 NDAC-MR                46.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.10   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawl, Jarek T             12 NDAC-MR              1:05.12    1:04.20        
                  30.02     1:04.20 (34.18)                                        
  2 Chen, Ting                12 RFAC-MR              1:05.47    1:05.40        
                  29.99     1:05.40 (35.41)                                        
  3 Staubi, Kyle A            11 NDAC-MR              1:08.47    1:09.22        
                  32.85     1:09.22 (36.37)                                        
  4 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                1:16.95    1:12.82        
                  33.19     1:12.82 (39.63)                                        
  5 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:04.37    1:13.50        
                  31.99     1:13.50 (41.51)                                        
  6 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR           1:36.89    1:14.26        
                  32.80     1:14.26 (41.46)                                        
  7 Baione, Michael T         12 RFAC-MR              1:14.54    1:14.90        
                  34.72     1:14.90 (40.18)                                        
  8 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR           1:24.62    1:15.97        
  9 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:18.15    1:16.91        
                  36.29     1:16.91 (40.62)                                        
 10 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR              1:17.90    1:19.50        
                  36.60     1:19.50 (42.90)                                        
 11 Quinones Jr., D J         12 WSSC-MR              1:29.36    1:24.40        
                  37.49     1:24.40 (46.91)                                        
 12 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              1:25.54    1:25.17        
                  40.36     1:25.17 (44.81)                                        
 13 Burger, Daniel E          11 NDAC-MR              1:44.05    1:27.70        
                  40.84     1:27.70 (46.86)                                        
 14 Huang, Jonathan           11 PATS-MR              1:31.67    1:28.33        
                  41.76     1:28.33 (46.57)                                        
 15 Clark, Noah J             11 DA-MR                1:42.84    1:38.27        
                  44.46     1:38.27 (53.81)                                        
 -- Catania, Nick             12 WSSC-MR              1:06.23        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:25.89   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nick             12 WSSC-MR              2:23.12    2:20.49        
                  29.35     1:05.13 (35.78)     1:48.68 (43.55)     2:20.49 (31.81)
  2 Chen, Ting                12 RFAC-MR              2:21.35    2:21.82        
                  29.78     1:07.18 (37.40)     1:48.81 (41.63)     2:21.82 (33.01)
  3 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                2:39.44    2:34.61        
                  34.01     1:13.71 (39.70)     2:00.88 (47.17)     2:34.61 (33.73)
  4 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                2:30.53    2:35.35        
                  32.02     1:12.53 (40.51)   2:35.35 (1:22.82)                    
  5 Staubi, Kyle A            11 NDAC-MR              2:34.61    2:36.31        
                  33.80     1:13.96 (40.16)     2:01.02 (47.06)     2:36.31 (35.29)
  6 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                2:41.50    2:37.28        
                  35.22     1:14.21 (38.99)     2:01.22 (47.01)     2:37.28 (36.06)
  7 Alpay, Zachary M          12 RFAC-MR              2:41.54    2:38.13        
                  36.93     1:18.87 (41.94)     2:05.24 (46.37)     2:38.13 (32.89)
  8 Rizzo, Antonio S          11 PATS-MR              2:49.95    2:42.76        
                  36.51     1:18.66 (42.15)     2:05.57 (46.91)     2:42.76 (37.19)
  9 Rowlands, Owen C          11 WSSC-MR              3:00.53    2:43.23        
                  35.86     1:20.57 (44.71)     2:05.98 (45.41)     2:43.23 (37.25)
 10 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR           3:01.89    2:44.81        
                  33.83     1:17.15 (43.32)     2:05.41 (48.26)     2:44.81 (39.40)
 11 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              3:04.72    2:47.18        
                  36.76     1:20.22 (43.46)     2:10.76 (50.54)     2:47.18 (36.42)
 12 Holman, Thomas S          11 PATS-MR              2:54.37    2:48.28        
                  40.32     1:21.54 (41.22)     2:13.67 (52.13)     2:48.28 (34.61)
 13 Stickle, Gage R           11 NDAC-MR              2:55.11    2:50.28        
                  38.08     1:20.59 (42.51)     2:13.83 (53.24)     2:50.28 (36.45)
 14 Izzo, Patrick M           12 NDAC-MR              3:08.81    2:54.61        
                  39.40     1:22.92 (43.52)     2:15.87 (52.95)     2:54.61 (38.74)
 15 Huang, Jonathan           11 PATS-MR              2:57.68    2:55.16        
                  41.70     1:25.75 (44.05)     2:15.27 (49.52)     2:55.16 (39.89)
 16 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              3:13.63    2:56.29        
                  38.91     1:21.90 (42.99)     2:15.56 (53.66)     2:56.29 (40.73)
 17 Baker, Bryce M            11 NDAC-MR              3:02.11    2:59.84        
                  38.56     1:25.43 (46.87)     2:21.69 (56.26)     2:59.84 (38.15)
 18 Bramwell, Luke A          12 RFAC-MR              3:35.01    3:01.87        
                  42.57     1:29.38 (46.81)     2:25.91 (56.53)     3:01.87 (35.96)
 19 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              3:13.79    3:03.06        
                  43.14     1:28.55 (45.41)     2:25.35 (56.80)     3:03.06 (37.71)
 20 Clark, Noah J             11 DA-MR                3:08.83    3:11.36        
                  42.82     1:30.13 (47.31)     2:25.97 (55.84)     3:11.36 (45.39)
 21 Repke, Jacob T            11 DA-MR                3:27.78    3:21.95        
                  46.84     1:39.65 (52.81)     2:35.08 (55.43)     3:21.95 (46.87)
 -- Xin, Alex                 11 RFAC-MR              3:26.13         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  44.15     1:30.85 (46.70)     2:29.31 (58.46)          DQ (44.39)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.51   12/4/2011 WASHINGTONVILLE SEAHAWKS                   
                         J Dwyer, D QUINONES JR., J Palmer, N Catania      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.55    1:54.19        
     1) Chen, Ting 12                   2) Bramwell, Luke A 12            
     3) Reining, Robert L 11            4) Alpay, Zachary M 12            
                  26.70       56.87 (30.17)     1:26.78 (29.91)     1:54.19 (27.41)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        2:00.37    1:56.10        
     1) Nicholas, Chauncey 12           2) Clark, Noah J 11               
     3) Makarov, Aleksey M 11           4) Bryant, Joshua M 12            
                  27.40     1:01.10 (33.70)     1:29.47 (28.37)     1:56.10 (26.63)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:57.08    1:57.70        
     1) Garcia, Joseph G 12             2) Izzo, Patrick M 12             
     3) Stickle, Gage R 11              4) Staubi, Kyle A 11              
                  29.16     1:00.78 (31.62)     1:29.82 (29.04)     1:57.70 (27.88)
  4 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:08.51    2:01.38        
     1) Keane, Matt V 12                2) Holman, Thomas S 11            
     3) Nunez, Jonathan T 11            4) McCaffrey, TC C 12             
                  30.29     1:00.85 (30.56)     1:32.72 (31.87)     2:01.38 (28.66)
  5 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             1:59.70    2:01.77        
     1) Rowlands, Owen C 11             2) Palmer, Jack N 12              
     3) Donlon, Will D 11               4) Catania, Nick 12               
                  30.17     1:02.76 (32.59)     1:36.45 (33.69)     2:01.77 (25.32)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:11.20    2:19.22        
     1) Lyman, Jared R 12               2) Deckoff, Brendan S 12          
     3) Baker, Bryce M 11               4) Mialma, Michelle 11            
                  40.89     1:19.50 (38.61)     1:47.78 (28.28)     2:19.22 (31.44)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.26   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         E Econopouly, T Dykas, J Rawl, N Britt            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:12.78    2:07.57        
     1) Reining, Robert L 11            2) Baione, Michael T 12           
     3) Chen, Ting 12                   4) Alpay, Zachary M 12            
                  36.10     1:11.31 (35.21)     1:40.59 (29.28)     2:07.57 (26.98)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:13.68    2:08.45        
     1) Stickle, Gage R 11              2) Staubi, Kyle A 11              
     3) Rawl, Jarek T 12                4) Garcia, Joseph G 12            
                  34.40     1:12.05 (37.65)     1:39.87 (27.82)     2:08.45 (28.58)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:20.59    2:09.37        
     1) Crosbie, Kyle T 12              2) Choi, Andrew H 12              
     3) Ip, Daniel 12                   4) Ackerman, Ian R 11             
                  34.61     1:11.87 (37.26)     1:41.90 (30.03)     2:09.37 (27.47)
  4 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        2:13.25    2:12.07        
     1) Makarov, Aleksey M 11           2) Bryant, Joshua M 12            
     3) Nicholas, Chauncey 12           4) Clark, Noah J 11               
                  40.68     1:13.86 (33.18)     1:48.10 (34.24)     2:12.07 (23.97)
  5 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:13.88    2:14.53        
     1) Quinones Jr., D J 12            2) Rowlands, Owen C 11            
     3) Catania, Nick 12                4) Nazari, Dylan C 11             
                  36.53     1:11.04 (34.51)     1:39.00 (27.96)     2:14.53 (35.53)
  6 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                 2:43.17    2:34.89        
     1) Ip, Benjamin 12                 2) Robinson, Daniel P 11          
     3) Egan, Chris L 12                4) Stewart, Matthew C 11          
                  34.93     1:24.18 (49.25)     2:01.65 (37.47)     2:34.89 (33.24)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.45   12/4/2011 Condors                                    
                         Fullerton, Martinez, Pallatta, Kishinevskiy       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:45.28    1:41.41        
     1) Econopouly, Elias M 13          2) Dykas, Trevor M 13             
     3) Rawl, Daniel M 14               4) McGhee, Liam F 14              
                  26.30       52.27 (25.97)     1:16.95 (24.68)     1:41.41 (24.46)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 1:58.74    1:49.69        
     1) Collins, Danny R 14             2) Maddalena, Matthew H 14        
     3) Mills, Shane J 13               4) Wadsworth, John D 13           
                  27.67       55.15 (27.48)     1:25.22 (30.07)     1:49.69 (24.47)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.83   12/3/2011 Condors                                    
                         W Fullerton, E Kantar, M Kishinevskiy, J Martinez 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:59.55    1:57.04        
     1) Econopouly, Elias M 13          2) Dykas, Trevor M 13             
     3) Rawl, Daniel M 14               4) McGhee, Liam F 14              
                  31.65     1:03.53 (31.88)     1:34.04 (30.51)     1:57.04 (23.00)
 
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   23.47   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGhee, Liam F            14 NDAC-MR                23.90      25.10        
  2 Hutton, RJ                13 PATS-MR                25.77      25.90        
  3 Wadsworth, John D         13 Marlins-MR             25.51      26.07        
  4 Dwyer, Jack P             13 WSSC-MR                26.23      26.31        
  5 Rawl, Daniel M            14 NDAC-MR                26.68      26.37        
  6 Econopouly, Elias M       13 NDAC-MR                27.10      26.41        
  7 Catania, Nick             12 WSSC-MR                26.77      26.80        
  8 Ma, Edmond                14 PATS-MR                27.16      27.45        
  9 Rizzi, Jarrod R           13 HVD-MR                 28.44      27.50        
 10 Lee, Justin S             14 PATS-MR                27.86      27.87        
 11 Dykas, Trevor M           13 NDAC-MR                26.95      28.02        
 12 Nicholas, Charles         13 DA-MR                  28.95      28.04        
 13 Thomas, Christian A       13 RFAC-MR                27.60      28.14        
 14 Britt, Nathan             13 NDAC-MR                28.29      28.39        
 15 Graminski, Thomas F       13 NDAC-MR                27.83      29.06        
 16 Cassidy, Christopher J    13 HVD-MR                 30.39      29.36        
 17 LaPorte, Leo F            14 WSSC-MR                29.84      29.39        
 18 Koenig, Ian T             13 HVD-MR                 29.82      29.46        
 19 Levin, Andrew J           14 PATS-MR                36.35      30.43        
 20 Jackson, JJ T             13 PATS-MR                30.64      30.55        
 21 Martin, Joshua M          14 NDAC-MR                31.37      31.32        
 22 Smolar, Andrew            10 WSSC-MR                36.00      34.40        
 23 Rizzi, Matteo D           11 HVD-MR                 35.93      35.28        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   50.74   12/5/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       14 RFAC-MR                52.70      53.74        
                  26.03       53.74 (27.71)                                        
  2 McGhee, Liam F            14 NDAC-MR                52.76      55.98        
                  27.05       55.98 (28.93)                                        
  3 Wadsworth, John D         13 Marlins-MR             56.95      56.03        
                  26.91       56.03 (29.12)                                        
  4 Hutton, RJ                13 PATS-MR                57.55      56.75        
                  27.67       56.75 (29.08)                                        
  5 Rawl, Daniel M            14 NDAC-MR                56.34      57.85        
                  28.18       57.85 (29.67)                                        
  6 Ma, Edmond                14 PATS-MR                59.54      58.92        
                  28.15       58.92 (30.77)                                        
  7 Boyko, Jason A            13 RFAC-MR              1:00.40      59.79        
                  29.44       59.79 (30.35)                                        
  8 Migliorato, Shawn P       14 UN-MR                  59.02    1:00.22        
                  28.69     1:00.22 (31.53)                                        
  9 Econopouly, Elias M       13 NDAC-MR                59.59    1:00.28        
                  29.40     1:00.28 (30.88)                                        
 10 Rizzi, Jarrod R           13 HVD-MR               1:01.44    1:00.36        
                  28.82     1:00.36 (31.54)                                        
 11 Dykas, Trevor M           13 NDAC-MR                59.98    1:00.48        
                  29.58     1:00.48 (30.90)                                        
 12 Rawl, Jarek T             12 NDAC-MR                58.63    1:00.64        
                  28.68     1:00.64 (31.96)                                        
 13 Thomas, Christian A       13 RFAC-MR              1:00.48    1:01.38        
                  29.09     1:01.38 (32.29)                                        
 14 Collins, Danny R          14 Marlins-MR           1:13.92    1:01.52        
                  30.52     1:01.52 (31.00)                                        
 15 Maddalena, Matthew H      14 Marlins-MR           1:18.12    1:01.67        
                  29.06     1:01.67 (32.61)                                        
 16 Graminski, Thomas F       13 NDAC-MR              1:00.16    1:02.00        
                  30.32     1:02.00 (31.68)                                        
 17 Lee, Justin S             14 PATS-MR              1:02.49    1:02.96        
                  30.85     1:02.96 (32.11)                                        
 18 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:03.72    1:02.97        
                  30.65     1:02.97 (32.32)                                        
 19 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:04.36    1:03.09        
                  30.57     1:03.09 (32.52)                                        
 20 Neporanny, Nicholas P     13 WSSC-MR              1:03.22    1:03.50        
                  30.60     1:03.50 (32.90)                                        
 21 Koenig, Ian T             13 HVD-MR               1:04.05    1:06.20        
                  31.35     1:06.20 (34.85)                                        
 22 LaPorte, Leo F            14 WSSC-MR              1:12.84    1:07.30        
                  31.93     1:07.30 (35.37)                                        
 23 Jackson, JJ T             13 PATS-MR              1:27.39    1:07.95        
                  32.56     1:07.95 (35.39)                                        
 24 Martin, Joshua M          14 NDAC-MR              1:12.49    1:12.75        
                  33.61     1:12.75 (39.14)                                        
 25 Smolar, Andrew            10 WSSC-MR              1:20.00    1:19.17        
                  37.74     1:19.17 (41.43)                                        
 26 Rizzi, Matteo D           11 HVD-MR               1:24.04    1:26.90        
                  39.20     1:26.90 (47.70)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:53.60   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack P             13 WSSC-MR              2:11.72    2:03.82        
                  28.45     1:00.12 (31.67)     1:32.95 (32.83)     2:03.82 (30.87)
  2 Wadsworth, John D         13 Marlins-MR           2:07.04    2:05.05        
                  29.35     1:01.53 (32.18)     1:34.51 (32.98)     2:05.05 (30.54)
  3 Rawl, Daniel M            14 NDAC-MR              2:11.34    2:06.75        
                  28.52       59.79 (31.27)     1:33.11 (33.32)     2:06.75 (33.64)
  4 McGhee, Liam F            14 NDAC-MR              2:03.38    2:08.61        
                  28.59     1:00.69 (32.10)     1:35.12 (34.43)     2:08.61 (33.49)
  5 Ma, Edmond                14 PATS-MR              2:12.47    2:09.76        
                  28.10     1:00.46 (32.36)     1:35.02 (34.56)     2:09.76 (34.74)
  6 Boyko, Jason A            13 RFAC-MR              2:09.56    2:12.19        
                  29.76     1:03.48 (33.72)     1:38.18 (34.70)     2:12.19 (34.01)
  7 Santiago, Chris           14 WSSC-MR              2:15.63    2:14.99        
                  30.76     1:04.85 (34.09)     1:40.14 (35.29)     2:14.99 (34.85)
  8 Thomas, Christian A       13 RFAC-MR              2:13.66    2:17.32        
                  30.10     1:05.67 (35.57)   2:17.32 (1:11.65)                    
  9 Graminski, Thomas F       13 NDAC-MR              2:27.11    2:17.75        
                  32.34     1:07.81 (35.47)     1:43.47 (35.66)     2:17.75 (34.28)
 10 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              2:25.12    2:21.43        
                  31.73     1:08.08 (36.35)     1:46.62 (38.54)     2:21.43 (34.81)
 11 Nicholas, Charles         13 DA-MR                2:27.89    2:24.23        
                  31.97     1:09.00 (37.03)   2:24.23 (1:15.23)                    
 12 Smolar, Andrew            10 WSSC-MR              3:05.00    2:53.01        
                  38.91     1:24.42 (45.51)     2:09.88 (45.46)     2:53.01 (43.13)
 
Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:12.92   12/3/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Migliorato, Shawn P       14 UN-MR                5:41.83    5:38.52        
                  29.23     1:02.77 (33.54)     1:38.18 (35.41)     2:13.25 (35.07)
        2:47.67 (34.42)     3:22.79 (35.12)     3:57.59 (34.80)     4:32.31 (34.72)
        5:06.29 (33.98)     5:38.52 (32.23)                                        
  2 Rizzi, Jarrod R           13 HVD-MR               6:12.76    6:13.39        
                  31.66     1:07.81 (36.15)     1:46.24 (38.43)     2:25.57 (39.33)
        3:04.97 (39.40)     3:44.26 (39.29)     4:23.46 (39.20)     5:02.81 (39.35)
        5:39.90 (37.09)     6:13.39 (33.49)                                        
  3 Mills, Shane J            13 Marlins-MR           6:46.58    6:21.27        
                  32.89     1:11.46 (38.57)     1:50.28 (38.82)     2:29.80 (39.52)
        3:08.92 (39.12)     3:48.11 (39.19)     4:27.33 (39.22)     5:05.95 (38.62)
        5:44.82 (38.87)     6:21.27 (36.45)                                        
  4 Nicholas, Charles         13 DA-MR                7:12.99    6:48.97        
                  34.77     1:15.46 (40.69)     1:56.05 (40.59)     2:37.45 (41.40)
        3:19.33 (41.88)     4:02.42 (43.09)     4:44.66 (42.24)     5:26.79 (42.13)
        6:08.61 (41.82)     6:48.97 (40.36)                                        
  5 Cassidy, Christopher J    13 HVD-MR               6:54.00    7:19.19        
                  36.87     1:22.24 (45.37)     2:09.19 (46.95)     2:55.31 (46.12)
        3:41.26 (45.95)     4:28.46 (47.20)     5:14.47 (46.01)     5:57.80 (43.33)
        6:42.94 (45.14)     7:19.19 (36.25)                                        
  6 Rizzi, Matteo D           11 HVD-MR               8:30.32    8:27.34        
                  45.21     1:38.06 (52.85)     2:28.94 (50.88)     3:21.63 (52.69)
        4:14.38 (52.75)     5:06.87 (52.49)     5:57.39 (50.52)     6:51.81 (54.42)
        7:41.58 (49.77)     8:27.34 (45.76)                                        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   59.47   12/5/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       14 RFAC-MR              1:00.67    1:00.97        
                  29.93     1:00.97 (31.04)                                        
  2 Migliorato, Shawn P       14 UN-MR                1:05.63    1:04.27        
                  31.22     1:04.27 (33.05)                                        
  3 Wadsworth, John D         13 Marlins-MR           1:05.58    1:05.47        
                  32.22     1:05.47 (33.25)                                        
  4 Ma, Edmond                14 PATS-MR              1:06.24    1:06.10        
                  32.04     1:06.10 (34.06)                                        
  5 McGhee, Liam F            14 NDAC-MR              1:06.17    1:06.85        
                  33.33     1:06.85 (33.52)                                        
  6 Thomas, Christian A       13 RFAC-MR              1:07.02    1:08.30        
                  32.83     1:08.30 (35.47)                                        
  7 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:13.97    1:11.81        
                  34.19     1:11.81 (37.62)                                        
  8 Rawl, Jarek T             12 NDAC-MR              1:11.10    1:11.98        
                  35.18     1:11.98 (36.80)                                        
  9 Rawl, Daniel M            14 NDAC-MR              1:11.17    1:12.00        
                  34.77     1:12.00 (37.23)                                        
 10 Mills, Shane J            13 Marlins-MR           1:20.05    1:15.83        
                  37.26     1:15.83 (38.57)                                        
 11 Neporanny, Nicholas P     13 WSSC-MR              1:14.04    1:15.87        
                  35.72     1:15.87 (40.15)                                        
 12 Collins, Danny R          14 Marlins-MR           1:22.20    1:16.85        
 13 Jackson, JJ T             13 PATS-MR              1:20.94    1:19.15        
                  38.82     1:19.15 (40.33)                                        
 14 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:25.22    1:19.61        
                  37.70     1:19.61 (41.91)                                        
 15 Smolar, Andrew            10 WSSC-MR              1:47.00    1:35.44        
                  46.13     1:35.44 (49.31)                                        
 16 Rizzi, Matteo D           11 HVD-MR               1:27.44    1:35.86        
                  46.12     1:35.86 (49.74)                                        
 -- Graminski, Thomas F       13 NDAC-MR              1:23.45         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  36.57          DQ (37.04)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.11   12/4/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Migliorato, Shawn P       14 UN-MR                2:21.74    2:19.35        
                  32.53     1:08.41 (35.88)     1:44.69 (36.28)     2:19.35 (34.66)
  2 Wadsworth, John D         13 Marlins-MR           2:27.00    2:22.86        
                  34.69     1:12.10 (37.41)     1:48.66 (36.56)     2:22.86 (34.20)
  3 Ma, Edmond                14 PATS-MR              2:18.66    2:23.18        
                  33.11     1:09.15 (36.04)     1:46.63 (37.48)     2:23.18 (36.55)
  4 Dykas, Trevor M           13 NDAC-MR              2:32.18    2:25.57        
                  33.91     1:10.81 (36.90)     1:49.77 (38.96)     2:25.57 (35.80)
  5 Mills, Shane J            13 Marlins-MR           2:48.85    2:43.22        
                  38.15     1:19.72 (41.57)     2:01.86 (42.14)     2:43.22 (41.36)
  6 Jackson, JJ T             13 PATS-MR              2:51.08    2:51.98        
                  41.79     1:25.89 (44.10)     2:09.55 (43.66)     2:51.98 (42.43)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.58   12/4/2010 Charles McAuley, SMC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykas, Trevor M           13 NDAC-MR              1:10.38    1:11.29        
                  34.25     1:11.29 (37.04)                                        
  2 Hutton, RJ                13 PATS-MR              1:12.42    1:11.44        
                  34.04     1:11.44 (37.40)                                        
  3 Lee, Justin S             14 PATS-MR              1:14.78    1:11.91        
                  35.30     1:11.91 (36.61)                                        
  4 Econopouly, Elias M       13 NDAC-MR              1:14.32    1:13.73        
                  35.23     1:13.73 (38.50)                                        
  5 McGhee, Liam F            14 NDAC-MR              1:11.26    1:14.74        
                  35.42     1:14.74 (39.32)                                        
  6 Graminski, Thomas F       13 NDAC-MR              1:15.92    1:14.99        
                  35.52     1:14.99 (39.47)                                        
  7 Rizzi, Jarrod R           13 HVD-MR               1:19.34    1:16.34        
                  35.54     1:16.34 (40.80)                                        
  8 Martin, Joshua M          14 NDAC-MR              1:22.16    1:19.80        
                  37.52     1:19.80 (42.28)                                        
  9 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:20.64    1:20.18        
                  38.84     1:20.18 (41.34)                                        
 10 Boyko, Jason A            13 RFAC-MR              1:20.28    1:22.34        
                  39.75     1:22.34 (42.59)                                        
 11 Santiago, Chris           14 WSSC-MR              1:29.86    1:24.87        
                  39.80     1:24.87 (45.07)                                        
 12 Koenig, Ian T             13 HVD-MR               1:27.96    1:25.23        
                  39.95     1:25.23 (45.28)                                        
 13 LaPorte, Leo F            14 WSSC-MR              1:44.84    1:25.97        
                  40.62     1:25.97 (45.35)                                        
 14 Jackson, JJ T             13 PATS-MR              1:27.37    1:27.75        
                  41.61     1:27.75 (46.14)                                        
 15 Levin, Andrew J           14 PATS-MR              1:30.63    1:29.35        
                  42.30     1:29.35 (47.05)                                        
 16 Smolar, Andrew            10 WSSC-MR              1:45.00    1:47.45        
                  48.84     1:47.45 (58.61)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:22.21   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, RJ                13 PATS-MR              2:36.96    2:36.39        
                  34.87     1:13.57 (38.70)     1:55.89 (42.32)     2:36.39 (40.50)
  2 Dykas, Trevor M           13 NDAC-MR              2:37.71    2:38.12        
                  36.20     1:16.27 (40.07)     1:58.30 (42.03)     2:38.12 (39.82)
  3 Econopouly, Elias M       13 NDAC-MR              2:36.11    2:39.26        
                  37.44     1:18.38 (40.94)     1:59.38 (41.00)     2:39.26 (39.88)
  4 Lee, Justin S             14 PATS-MR              2:44.61    2:39.60        
                  36.97     1:17.57 (40.60)     1:59.68 (42.11)     2:39.60 (39.92)
  5 Graminski, Thomas F       13 NDAC-MR              2:58.11    2:45.29        
                  38.01     1:21.47 (43.46)     2:04.55 (43.08)     2:45.29 (40.74)
  6 Rizzi, Jarrod R           13 HVD-MR               3:02.00    2:49.66        
                  38.33     1:21.43 (43.10)     2:07.48 (46.05)     2:49.66 (42.18)
  7 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              2:55.82    2:54.29        
                  39.53     1:25.92 (46.39)     2:10.70 (44.78)     2:54.29 (43.59)
  8 Neporanny, Nicholas P     13 WSSC-MR              1:53.84    2:54.75        
                  37.36     1:21.04 (43.68)     2:07.48 (46.44)     2:54.75 (47.27)
  9 Mills, Shane J            13 Marlins-MR           3:13.76    2:59.58        
                  41.19     1:26.78 (45.59)     2:14.39 (47.61)     2:59.58 (45.19)
 10 Koenig, Ian T             13 HVD-MR               2:58.00    3:06.23        
                  41.89     1:29.70 (47.81)     2:19.15 (49.45)     3:06.23 (47.08)
 11 Martin, Joshua M          14 NDAC-MR              3:07.40    3:06.57        
                  40.09     1:28.62 (48.53)     2:18.34 (49.72)     3:06.57 (48.23)
 12 Jackson, JJ T             13 PATS-MR              3:07.76    3:11.06        
                  42.43     1:32.41 (49.98)     2:21.83 (49.42)     3:11.06 (49.23)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   59.08   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nick             12 WSSC-MR              1:04.31    1:05.38        
                  29.89     1:05.38 (35.49)                                        
  2 Lee, Justin S             14 PATS-MR              1:08.40    1:06.25        
                  31.13     1:06.25 (35.12)                                        
  3 Econopouly, Elias M       13 NDAC-MR              1:11.11    1:06.58        
                  30.97     1:06.58 (35.61)                                        
  4 Boyko, Jason A            13 RFAC-MR              1:04.18    1:07.11        
                  31.17     1:07.11 (35.94)                                        
  5 Hutton, RJ                13 PATS-MR              1:10.61    1:07.31        
                  30.63     1:07.31 (36.68)                                        
  6 Thomas, Christian A       13 RFAC-MR              1:08.31    1:09.50        
                  31.98     1:09.50 (37.52)                                        
  7 Rawl, Daniel M            14 NDAC-MR              1:09.44    1:12.03        
                  32.01     1:12.03 (40.02)                                        
  8 Dwyer, Jack P             13 WSSC-MR              1:10.16    1:12.35        
                  33.41     1:12.35 (38.94)                                        
  9 LaPorte, Leo F            14 WSSC-MR              1:35.84    1:17.16        
                  33.72     1:17.16 (43.44)                                        
 10 Ma, Edmond                14 PATS-MR              1:25.00    1:20.41        
                  34.67     1:20.41 (45.74)                                        
 11 Levin, Andrew J           14 PATS-MR              1:32.99    1:24.19        
                  36.72     1:24.19 (47.47)                                        
 12 Migliorato, Shawn P       14 UN-MR                1:26.89    1:24.55        
                  37.38     1:24.55 (47.17)                                        
 13 Cassidy, Christopher J    13 HVD-MR               1:32.00    1:29.40        
                  39.27     1:29.40 (50.13)                                        
 14 Martin, Joshua M          14 NDAC-MR              1:24.11    1:36.32        
                  39.59     1:36.32 (56.73)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.91   12/4/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            13 RFAC-MR              2:31.35    2:29.12        
                  31.48     1:08.85 (37.37)     1:49.16 (40.31)     2:29.12 (39.96)
  2 Ma, Edmond                14 PATS-MR              2:59.67    2:55.29        
                  33.96     1:15.43 (41.47)     2:03.16 (47.73)     2:55.29 (52.13)
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.55   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       14 RFAC-MR              2:10.26    2:11.04        
                  28.27     1:02.44 (34.17)     1:42.47 (40.03)     2:11.04 (28.57)
  2 Wadsworth, John D         13 Marlins-MR           2:16.06    2:18.19        
                  30.71     1:06.81 (36.10)     1:46.48 (39.67)     2:18.19 (31.71)
  3 Boyko, Jason A            13 RFAC-MR              2:22.60    2:22.80        
                  30.21     1:07.11 (36.90)     1:51.09 (43.98)     2:22.80 (31.71)
  4 Hutton, RJ                13 PATS-MR              2:26.37    2:23.99        
                  31.65     1:10.09 (38.44)     1:51.70 (41.61)     2:23.99 (32.29)
  5 Econopouly, Elias M       13 NDAC-MR              2:28.23    2:24.34        
                  32.28     1:09.55 (37.27)     1:52.15 (42.60)     2:24.34 (32.19)
  6 McGhee, Liam F            14 NDAC-MR              2:22.16    2:25.72        
                  32.14     1:09.49 (37.35)     1:54.11 (44.62)     2:25.72 (31.61)
  7 Dykas, Trevor M           13 NDAC-MR              2:25.13    2:26.10        
                  33.30     1:11.50 (38.20)     1:51.84 (40.34)     2:26.10 (34.26)
  8 Lee, Justin S             14 PATS-MR              2:28.26    2:27.42        
                  31.94     1:11.18 (39.24)     1:53.44 (42.26)     2:27.42 (33.98)
  9 Rawl, Daniel M            14 NDAC-MR              2:33.33    2:28.01        
                  31.85     1:09.82 (37.97)     1:55.78 (45.96)     2:28.01 (32.23)
 10 Rawl, Jarek T             12 NDAC-MR              2:29.01    2:28.32        
                  30.83     1:09.59 (38.76)     1:55.40 (45.81)     2:28.32 (32.92)
 11 Migliorato, Shawn P       14 UN-MR                2:40.10    2:28.81        
                  34.13     1:08.90 (34.77)     1:57.05 (48.15)     2:28.81 (31.76)
 12 Rizzi, Jarrod R           13 HVD-MR               2:39.82    2:29.05        
                  32.19     1:12.01 (39.82)     1:55.48 (43.47)     2:29.05 (33.57)
 13 Thomas, Christian A       13 RFAC-MR              2:28.90    2:31.40        
                  31.82     1:09.39 (37.57)     1:56.79 (47.40)     2:31.40 (34.61)
 14 Nicholas, Charles         13 DA-MR                2:39.32    2:33.11        
                  32.46     1:11.08 (38.62)     1:57.27 (46.19)     2:33.11 (35.84)
 15 LaPorte, Leo F            14 WSSC-MR              2:50.84    2:47.53        
                  34.26     1:13.91 (39.65)     2:07.00 (53.09)     2:47.53 (40.53)
 16 Koenig, Ian T             13 HVD-MR               2:48.00    2:47.54        
                  36.82     1:22.05 (45.23)     2:10.51 (48.46)     2:47.54 (37.03)
 17 Maddalena, Matthew H      14 Marlins-MR           3:10.89    2:51.78        
                  35.49     1:22.86 (47.37)     2:15.18 (52.32)     2:51.78 (36.60)
 18 Martin, Joshua M          14 NDAC-MR              3:00.50    2:55.36        
                  41.10     1:25.85 (44.75)     2:13.63 (47.78)     2:55.36 (41.73)
 19 Rizzi, Matteo D           11 HVD-MR               3:26.89    3:22.43        
                  48.47     1:38.11 (49.64)     2:36.67 (58.56)     3:22.43 (45.76)
 -- Collins, Danny R          14 Marlins-MR           2:52.81         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.45     1:15.78 (41.33)     2:10.65 (54.87)          DQ (36.21)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   21.40   12/3/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         17 NDAC-MR                21.02      21.13        
  2 Carlino, Keith A          17 RFAC-MR                21.52      22.29        
  3 Campagna, Steven J        17 NDAC-MR                22.46      22.75        
  4 Rodriguez, Michael F      16 HVD-MR                 21.85      23.05        
  5 Rosenkranz, Erik W        17 RFAC-MR                21.95      23.52        
  6 Alderson, Patrick P       17 RFAC-MR                22.53      23.84        
  7 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                23.18      24.34        
  8 Graziano, Nolan V         17 NDAC-MR                24.41      24.51        
  9 Rodriguez, Matthew J      16 RFAC-MR                24.88      24.74        
 10 Marvin, William R         17 NDAC-MR                25.19      25.72        
 11 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR                24.93      25.91        
 12 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR                25.17      25.94        
 13 Gorman, Jack R            15 NDAC-MR                26.05      25.98        
 14 Loeffel, Austin J         17 NDAC-MR                24.63      26.06        
 15 Cella, Chaz               16 WSSC-MR                26.20      26.09        
 16 Vallamattam, Ashok K      15 DA-MR                  26.73      26.76        
 17 Hallenbeck, Gabe J        17 NDAC-MR                27.05      27.68        
 18 Rizzi, Dominic M          15 HVD-MR                 28.43      28.71        
 19 McCormick, Patrick        16 WSSC-MR                29.32      29.05        
 20 Cerrato, Justin C         15 DA-MR                  31.50      31.64        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   48.75   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         17 NDAC-MR                45.96      48.03        
                  23.18       48.03 (24.85)                                        
  2 Alpay, Christopher R      16 RFAC-MR                47.83      49.97        
                  24.36       49.97 (25.61)                                        
  3 Attile, Trevor A          15 RFAC-MR                50.68      50.15        
                  24.32       50.15 (25.83)                                        
  4 Blank, Travis C           16 NDAC-MR                49.97      50.87        
                  24.64       50.87 (26.23)                                        
  5 Alderson, Patrick P       17 RFAC-MR                48.46      51.41        
                  25.01       51.41 (26.40)                                        
  6 Campagna, Steven J        17 NDAC-MR                48.80      51.80        
                  24.87       51.80 (26.93)                                        
  7 Piliero, Marc P           16 PATS-MR                52.40      52.37        
                  25.29       52.37 (27.08)                                        
  8 Carlino, Keith A          17 RFAC-MR                47.82      52.97        
                  24.65       52.97 (28.32)                                        
  9 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                54.97      54.09        
                  25.44       54.09 (28.65)                                        
 10 Loeffel, Austin J         17 NDAC-MR                53.59      54.84        
                  25.92       54.84 (28.92)                                        
 11 Graziano, Nolan V         17 NDAC-MR                54.94      54.88        
                  26.97       54.88 (27.91)                                        
 12 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR                55.68      55.56        
                  26.05       55.56 (29.51)                                        
 13 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR                54.26      55.74        
                  26.58       55.74 (29.16)                                        
 14 Gorman, Jack R            15 NDAC-MR                56.41      56.11        
                  27.18       56.11 (28.93)                                        
 15 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR                54.82      56.13        
                  26.74       56.13 (29.39)                                        
 16 Marvin, William R         17 NDAC-MR                55.50      58.11        
                  28.15       58.11 (29.96)                                        
 17 Vallamattam, Ashok K      15 DA-MR                1:00.34      59.95        
                  28.60       59.95 (31.35)                                        
 18 McCormick, Patrick        16 WSSC-MR              1:04.84    1:02.42        
                  30.54     1:02.42 (31.88)                                        
 19 Hallenbeck, Gabe J        17 NDAC-MR              1:00.97    1:03.76        
                  29.80     1:03.76 (33.96)                                        
 20 Rizzi, Dominic M          15 HVD-MR               1:03.73    1:05.24        
                  30.29     1:05.24 (34.95)                                        
 21 Sanchez, Brandon          16 WSSC-MR              1:03.44    1:09.11        
                  32.90     1:09.11 (36.21)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:47.43   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          15 RFAC-MR              1:50.89    1:51.79        
                  26.42       55.10 (28.68)     1:24.45 (29.35)     1:51.79 (27.34)
  2 Rosenkranz, Erik W        17 RFAC-MR              1:46.75    1:51.94        
                  25.55       53.71 (28.16)     1:22.88 (29.17)     1:51.94 (29.06)
  3 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              1:52.95    1:53.33        
                  26.57       55.02 (28.45)     1:24.28 (29.26)     1:53.33 (29.05)
  4 Rodriguez, Michael F      16 HVD-MR               1:51.64    1:56.37        
                  26.14       56.13 (29.99)     1:26.96 (30.83)     1:56.37 (29.41)
  5 Rodriguez, Matthew J      16 RFAC-MR              1:58.66    1:57.37        
                  27.00       57.60 (30.60)     1:28.24 (30.64)     1:57.37 (29.13)
  6 Loeffel, Austin J         17 NDAC-MR              2:06.11    2:00.46        
                  26.88       57.16 (30.28)     1:29.15 (31.99)     2:00.46 (31.31)
  7 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              2:02.79    2:03.02        
                  26.84       57.96 (31.12)     1:30.81 (32.85)     2:03.02 (32.21)
  8 Gorman, Jack R            15 NDAC-MR              2:10.72    2:04.18        
                  28.12       59.38 (31.26)     1:31.82 (32.44)     2:04.18 (32.36)
  9 Cella, Chaz               16 WSSC-MR              2:00.75    2:05.40        
                  28.46     1:00.49 (32.03)     1:34.08 (33.59)     2:05.40 (31.32)
 10 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               2:14.13    2:08.83        
 11 Vallamattam, Ashok K      15 DA-MR                2:12.79    2:11.76        
                  29.06     1:01.60 (32.54)     1:36.56 (34.96)     2:11.76 (35.20)
 12 Rizzi, Dominic M          15 HVD-MR               2:28.11    2:24.70        
                  31.84     1:09.30 (37.46)     1:48.76 (39.46)     2:24.70 (35.94)
 13 Hallenbeck, Gabe J        17 NDAC-MR              2:27.55    2:26.03        
                  30.90     1:08.15 (37.25)     1:47.14 (38.99)     2:26.03 (38.89)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   4:53.23   12/3/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          15 RFAC-MR              4:57.61    5:00.68        
                  26.97       57.15 (30.18)     1:27.84 (30.69)     1:58.98 (31.14)
        2:29.93 (30.95)     3:00.57 (30.64)     3:31.47 (30.90)     4:02.67 (31.20)
        4:32.86 (30.19)     5:00.68 (27.82)                                        
  2 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              5:19.18    5:13.41        
                  27.80       58.19 (30.39)     1:29.52 (31.33)     2:01.36 (31.84)
        2:33.52 (32.16)     3:05.35 (31.83)     3:37.89 (32.54)     4:10.10 (32.21)
        4:42.18 (32.08)     5:13.41 (31.23)                                        
  3 Buyes, Justin T           16 PATS-MR              5:39.25    5:39.61        
                  30.46     1:04.00 (33.54)     1:38.76 (34.76)     2:14.07 (35.31)
        2:48.61 (34.54)     3:23.12 (34.51)     3:58.12 (35.00)     4:32.87 (34.75)
        5:06.79 (33.92)     5:39.61 (32.82)                                        
  4 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               6:05.22    5:49.08        
  5 Cerrato, Justin C         15 DA-MR                6:57.72    6:18.59        
                  33.86     1:11.54 (37.68)     1:50.34 (38.80)     2:29.91 (39.57)
        3:08.30 (38.39)     3:47.95 (39.65)     4:27.64 (39.69)     5:05.34 (37.70)
        5:42.80 (37.46)     6:18.59 (35.79)                                        
  6 Rizzi, Dominic M          15 HVD-MR               6:43.48    6:34.28        
                  33.85     1:12.98 (39.13)     1:54.38 (41.40)     2:36.70 (42.32)
        3:17.52 (40.82)     3:58.98 (41.46)     4:39.56 (40.58)     5:20.96 (41.40)
        5:58.48 (37.52)     6:34.28 (35.80)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   54.72   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         17 NDAC-MR                51.60      52.19        
                  25.69       52.19 (26.50)                                        
  2 Blank, Travis C           16 NDAC-MR                53.83      53.78        
                  26.19       53.78 (27.59)                                        
  3 Campagna, Steven J        17 NDAC-MR                53.31      53.84        
                  26.63       53.84 (27.21)                                        
  4 Carlino, Keith A          17 RFAC-MR                51.41      54.16        
                  26.98       54.16 (27.18)                                        
  5 Alderson, Patrick P       17 RFAC-MR                52.74      58.07        
                  28.59       58.07 (29.48)                                        
  6 Piliero, Marc P           16 PATS-MR                58.46      58.94        
                  29.19       58.94 (29.75)                                        
  7 Rosenkranz, Erik W        17 RFAC-MR                55.97      59.53        
                  28.47       59.53 (31.06)                                        
  8 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                57.44    1:00.63        
                  29.22     1:00.63 (31.41)                                        
  9 Rodriguez, Matthew J      16 RFAC-MR              1:02.92    1:03.17        
                  31.18     1:03.17 (31.99)                                        
 10 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:05.58    1:07.25        
                  32.52     1:07.25 (34.73)                                        
 11 Marvin, William R         17 NDAC-MR              1:04.10    1:07.56        
                  33.23     1:07.56 (34.33)                                        
 12 Hallenbeck, Gabe J        17 NDAC-MR              1:11.42    1:13.34        
                  34.90     1:13.34 (38.44)                                        
 13 Rizzi, Dominic M          15 HVD-MR               1:15.21    1:14.47        
                  35.39     1:14.47 (39.08)                                        
 14 Sanchez, Brandon          16 WSSC-MR              1:13.21    1:18.26        
                  37.19     1:18.26 (41.07)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:59.35   12/3/2011 Kristian P Tialios, NDAC                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven J        17 NDAC-MR              1:58.29    2:02.01        
                  30.14     1:01.99 (31.85)     1:32.61 (30.62)     2:02.01 (29.40)
  2 Carlino, Keith A          17 RFAC-MR              1:55.44    2:04.69        
                  30.29     1:02.37 (32.08)     1:33.92 (31.55)     2:04.69 (30.77)
  3 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              2:04.58    2:07.49        
                  30.05     1:01.33 (31.28)     1:34.19 (32.86)     2:07.49 (33.30)
  4 Alderson, Patrick P       17 RFAC-MR              1:56.10    2:08.03        
                  30.64     1:03.10 (32.46)     1:36.52 (33.42)     2:08.03 (31.51)
  5 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               2:32.79    2:21.89        
  6 Marvin, William R         17 NDAC-MR              2:21.96    2:27.29        
                  34.95     1:12.42 (37.47)     1:50.27 (37.85)     2:27.29 (37.02)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:03.62   12/3/2011 Dallan B Treanor, Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Erik W        17 RFAC-MR              1:01.06    1:05.45        
                  30.66     1:05.45 (34.79)                                        
  2 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              1:01.04    1:05.76        
                  30.94     1:05.76 (34.82)                                        
  3 Loeffel, Austin J         17 NDAC-MR              1:02.14    1:06.26        
                  30.79     1:06.26 (35.47)                                        
  4 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              1:05.35    1:07.03        
                  30.79     1:07.03 (36.24)                                        
  5 Graziano, Nolan V         17 NDAC-MR              1:09.24    1:09.68        
                  32.78     1:09.68 (36.90)                                        
  6 Rodriguez, Matthew J      16 RFAC-MR              1:08.08    1:10.78        
                  33.41     1:10.78 (37.37)                                        
  7 McCormick, Patrick        16 WSSC-MR              1:10.48    1:11.64        
                  33.81     1:11.64 (37.83)                                        
  8 Gorman, Jack R            15 NDAC-MR              1:12.46    1:12.38        
                  33.83     1:12.38 (38.55)                                        
  9 Vallamattam, Ashok K      15 DA-MR                1:14.65    1:13.53        
                  34.43     1:13.53 (39.10)                                        
 10 Buyes, Justin T           16 PATS-MR              1:17.43    1:15.67        
                  36.17     1:15.67 (39.50)                                        
 11 Cerrato, Justin C         15 DA-MR                1:37.99    1:34.86        
                  45.58     1:34.86 (49.28)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:17.37   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J        17 RFAC-MR              2:13.99    2:19.71        
                  31.25     1:06.09 (34.84)     1:42.22 (36.13)     2:19.71 (37.49)
  2 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              2:22.40    2:23.84        
                  31.70     1:09.03 (37.33)     1:46.80 (37.77)     2:23.84 (37.04)
  3 Rosenkranz, Erik W        17 RFAC-MR              2:16.53    2:26.89        
                  31.82     1:08.31 (36.49)     1:47.28 (38.97)     2:26.89 (39.61)
  4 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              2:28.50    2:27.70        
                  31.50     1:09.42 (37.92)     1:48.49 (39.07)     2:27.70 (39.21)
  5 Loeffel, Austin J         17 NDAC-MR              2:21.94    2:28.61        
                  32.13     1:08.75 (36.62)     1:48.70 (39.95)     2:28.61 (39.91)
  6 Rodriguez, Matthew J      16 RFAC-MR              2:27.48    2:29.72        
                  33.81     1:11.58 (37.77)     1:50.98 (39.40)     2:29.72 (38.74)
  7 Graziano, Nolan V         17 NDAC-MR              2:44.57    2:36.24        
                  33.34     1:12.34 (39.00)     1:54.18 (41.84)     2:36.24 (42.06)
  8 Gorman, Jack R            15 NDAC-MR              2:42.20    2:42.75        
                  34.60     1:15.76 (41.16)     1:59.04 (43.28)     2:42.75 (43.71)
  9 Vallamattam, Ashok K      15 DA-MR                2:41.72    2:43.88        
                  35.39     1:16.78 (41.39)     2:00.93 (44.15)     2:43.88 (42.95)
 10 Coffin, Ricky J           17 HVD-MR               2:51.19    2:47.91        
                  37.98     1:20.59 (42.61)     2:04.99 (44.40)     2:47.91 (42.92)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   55.06   12/4/2010 Steven J Campagna, NDAC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         17 NDAC-MR                50.94      51.79        
                  23.61       51.79 (28.18)                                        
  2 Campagna, Steven J        17 NDAC-MR                52.03      53.61        
                  24.96       53.61 (28.65)                                        
  3 Carlino, Keith A          17 RFAC-MR                51.86      53.85        
                  24.50       53.85 (29.35)                                        
  4 Attile, Trevor A          15 RFAC-MR                56.06      57.29        
                  27.35       57.29 (29.94)                                        
  5 Alderson, Patrick P       17 RFAC-MR                54.56      57.69        
                  26.69       57.69 (31.00)                                        
  6 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR                59.69    1:00.60        
                  28.26     1:00.60 (32.34)                                        
  7 Graziano, Nolan V         17 NDAC-MR              1:02.91    1:01.38        
                  29.40     1:01.38 (31.98)                                        
  8 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                56.19    1:01.42        
                  27.41     1:01.42 (34.01)                                        
  9 Buyes, Justin T           16 PATS-MR              1:10.94    1:05.80        
                  30.30     1:05.80 (35.50)                                        
 10 Hallenbeck, Gabe J        17 NDAC-MR              1:07.32    1:06.48        
                  30.69     1:06.48 (35.79)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.77   12/4/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          15 RFAC-MR              2:03.95    2:11.48        
                  29.12     1:03.05 (33.93)     1:37.20 (34.15)     2:11.48 (34.28)
  2 Coffin, Ricky J           17 HVD-MR               2:31.15    2:22.89        
                  31.74     1:08.82 (37.08)     1:45.93 (37.11)     2:22.89 (36.96)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.41   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven J        17 NDAC-MR              1:59.40    2:02.02        
                  26.33       56.93 (30.60)     1:33.79 (36.86)     2:02.02 (28.23)
  2 Kelleher, Andrew J        17 RFAC-MR              1:57.88    2:02.24        
                  26.24       58.34 (32.10)     1:33.97 (35.63)     2:02.24 (28.27)
  3 Alpay, Christopher R      16 RFAC-MR              2:00.36    2:03.09        
                  26.73       58.31 (31.58)     1:34.89 (36.58)     2:03.09 (28.20)
  4 Rosenkranz, Erik W        17 RFAC-MR              2:00.31    2:08.33        
                  27.10     1:00.86 (33.76)     1:38.66 (37.80)     2:08.33 (29.67)
  5 Carlino, Keith A          17 RFAC-MR              2:08.69    2:08.67        
                  25.86       57.44 (31.58)     1:38.75 (41.31)     2:08.67 (29.92)
  6 Rodriguez, Matthew J      16 RFAC-MR              2:11.60    2:10.13        
                  28.27     1:01.90 (33.63)     1:40.99 (39.09)     2:10.13 (29.14)
  7 Attile, Trevor A          15 RFAC-MR              2:07.28    2:10.58        
                  27.03     1:00.91 (33.88)     1:42.04 (41.13)     2:10.58 (28.54)
  8 Alderson, Patrick P       17 RFAC-MR              2:00.30    2:11.05        
                  27.03       59.25 (32.22)     1:39.73 (40.48)     2:11.05 (31.32)
  9 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              2:10.97    2:11.76        
                  28.17     1:01.15 (32.98)     1:41.21 (40.06)     2:11.76 (30.55)
 10 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              2:14.22    2:12.20        
                  28.40     1:03.77 (35.37)     1:41.08 (37.31)     2:12.20 (31.12)
 11 Graziano, Nolan V         17 NDAC-MR              2:17.60    2:14.86        
                  28.19     1:03.39 (35.20)     1:42.77 (39.38)     2:14.86 (32.09)
 12 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              2:15.08    2:16.75        
                  28.28     1:03.41 (35.13)     1:42.54 (39.13)     2:16.75 (34.21)
 13 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              2:18.08    2:21.20        
                  27.81     1:03.82 (36.01)     1:47.37 (43.55)     2:21.20 (33.83)
 14 Gorman, Jack R            15 NDAC-MR              2:28.92    2:24.87        
                  31.65     1:09.26 (37.61)     1:52.14 (42.88)     2:24.87 (32.73)
 15 Vallamattam, Ashok K      15 DA-MR                2:31.32    2:26.70        
                  31.04     1:08.30 (37.26)     1:51.97 (43.67)     2:26.70 (34.73)
 16 Marvin, William R         17 NDAC-MR              2:25.21    2:28.32        
                  30.71     1:08.48 (37.77)     1:54.29 (45.81)     2:28.32 (34.03)
 17 Hallenbeck, Gabe J        17 NDAC-MR              2:37.77    2:35.30        
                  30.39     1:10.22 (39.83)     1:59.17 (48.95)     2:35.30 (36.13)
 18 Sanchez, Brandon          16 WSSC-MR              2:34.84    2:52.00        
                  38.62     1:21.34 (42.72)     2:12.79 (51.45)     2:52.00 (39.21)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:24.43   12/4/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      16 RFAC-MR              4:19.89    4:20.44        
                  27.60       58.55 (30.95)     1:32.31 (33.76)     2:05.32 (33.01)
        2:43.08 (37.76)     3:21.52 (38.44)     3:51.60 (30.08)     4:20.44 (28.84)
  2 Kelleher, Andrew J        17 RFAC-MR              4:20.15    4:27.45        
                  28.10     1:00.49 (32.39)     1:35.93 (35.44)     2:10.62 (34.69)
        2:48.68 (38.06)     3:27.39 (38.71)     3:57.93 (30.54)     4:27.45 (29.52)
  3 Blank, Travis C           16 NDAC-MR              4:36.87    4:35.32        
                  27.70       59.97 (32.27)     1:34.20 (34.23)     2:08.87 (34.67)
        2:49.59 (40.72)     3:31.60 (42.01)     4:03.59 (31.99)     4:35.32 (31.73)
  4 Coffin, Ricky J           17 HVD-MR               5:17.40    5:12.60        
                  30.80     1:06.14 (35.34)     1:46.30 (40.16)     2:27.12 (40.82)
        3:11.99 (44.87)     3:57.99 (46.00)     4:36.65 (38.66)     5:12.60 (35.95)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:30.30   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         S Campagna, T Blank, S Cavotti, J Mackrel         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:30.82    1:28.93        
     1) Campagna, Steven J 17           2) Mialma, Jonathan 15            
     3) Blank, Travis C 16              4) Mackrel, Julian A 17           
                  22.50       46.71 (24.21)     1:08.56 (21.85)     1:28.93 (20.37)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:27.48    1:29.22        
     1) Rosenkranz, Erik W 17           2) Alderson, Patrick P 17         
     3) Carlino, Keith A 17             4) Alpay, Christopher R 16        
                  23.06       45.97 (22.91)     1:07.24 (21.27)     1:29.22 (21.98)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:39.92    1:39.92        
     1) Loeffel, Austin J 17            2) Rawl, Jarek T 12               
     3) Strand, Jonah C 16              4) Graziano, Nolan V 17           
                  23.95       50.37 (26.42)     1:15.66 (25.29)     1:39.92 (24.26)
  4 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             1:44.07    1:42.43        
     1) Mackay, Matt J 16               2) Dwyer, Jack P 13               
     3) Neporanny, Nicholas P 13        4) Kurzum, Elie 16                
                  24.77       51.52 (26.75)     1:18.02 (26.50)     1:42.43 (24.41)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:45.00    1:48.02        
     1) Gorman, Jack R 15               2) Britt, Nathan 13               
     3) Graminski, Thomas F 13          4) Hallenbeck, Gabe J 17          
                  25.96       53.56 (27.60)     1:21.24 (27.68)     1:48.02 (26.78)
 
Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:41.98   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Tialios, J Mackrel, S Campagna, S Cavotti       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:38.40    1:41.15        
     1) Campagna, Steven J 17           2) Loeffel, Austin J 17           
     3) Mackrel, Julian A 17            4) Graziano, Nolan V 17           
                  25.28       54.60 (29.32)     1:17.78 (23.18)     1:41.15 (23.37)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:48.08    1:41.60        
     1) Alderson, Patrick P 17          2) Rosenkranz, Erik W 17          
     3) Carlino, Keith A 17             4) Attile, Trevor A 15            
                  26.74       55.46 (28.72)     1:18.53 (23.07)     1:41.60 (23.07)
  3 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:05.00    1:51.93        
     1) Kurzum, Elie 16                 2) Mackay, Matt J 16              
     3) Catania, Nick 12                4) Dwyer, Jack P 13               
                  27.98       58.00 (30.02)     1:26.05 (28.05)     1:51.93 (25.88)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:00.79    2:00.53        
     1) Gorman, Jack R 15               2) Graminski, Thomas F 13         
     3) Strand, Jonah C 16              4) Britt, Nathan 13               
                  32.12     1:05.95 (33.83)     1:33.03 (27.08)     2:00.53 (27.50)
  5 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        2:23.29    2:02.18        
     1) Migliorato, Shawn P 14          2) Vallamattam, Ashok K 15        
     3) Nicholas, Charles 13            4) Cerrato, Justin C 15           
                  30.97     1:04.39 (33.42)     1:33.71 (29.32)     2:02.18 (28.47)