Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/15/2012 08:39 AM
         2012 MR NBS Red White & Blue Meet - 10/13/2012 to 10/14/2012          
              Newburgh Red, White & Blue meet, Sanction #: 121010              
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   15.72  10/26/2003 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  27.66      19.80         20  
  2 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           21.19      21.54         17  
  3 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  20.62      23.01         16  
  4 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                36.04      23.09         15  
  5 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      23.39         14  
  6 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      24.01         13  
  7 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 27.11      24.37         12  
  8 Katie Kaylor         7 RFAC-MR                   NT      26.47         11  
  9 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT      26.65          9  
 10 Alexis Kalafala      7 NDAC-MR                38.11      26.71          7  
 11 Halle Keys           6 MVA-MR                    NT      28.65          6  
 12 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT      29.01          5  
 13 Sarah Hyman          7 SSL-MR                 32.93      30.70          4  
 14 Ani Safaryan         6 NDAC-MR                42.11      35.16          3  
 -- Emma Polonski        7 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  48.55      44.12         20  
  2 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 45.99      45.24         17  
  3 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  46.20      45.81         16  
  4 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           51.71      47.65         15  
  5 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      48.11         14  
  6 Emily Nacianceno     7 NBS-MR               1:04.96      49.30         13  
  7 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT      50.66         12  
  8 Amanda Johnson       7 RFAC-MR              1:11.35      50.76         10  
  8 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 59.41      50.76         10  
 10 Elizabeth Cerutti    7 MVA-MR                    NT      52.90          7  
 11 Kyra Skoglund        6 SSL-MR                 52.80      53.20          6  
 12 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      55.36          5  
 13 Lindsay Sterling     7 SSL-MR                 59.51    1:03.56          4  
 14 Emma Polonski        7 DA-MR                     NT    1:05.29          3  
 15 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT    1:10.44          2  
 16 Sarah Hyman          7 SSL-MR               1:07.33    1:13.06          1  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   19.67  10/21/2006 Naima J Mackrel, NDAC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  29.54      22.51         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      24.52         17  
  3 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           24.22      24.68         16  
  4 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 28.09      26.81         15  
  5 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  25.19      27.75         14  
  6 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT      27.95         13  
  7 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                27.98      28.07         12  
  8 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      28.56         11  
  9 Halle Keys           6 MVA-MR                    NT      30.78          9  
 10 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT      31.02          7  
 11 Alexis Kalafala      7 NDAC-MR                41.11      33.01          6  
 12 Ani Safaryan         6 NDAC-MR                52.11      34.40          5  
 13 Sarah Hyman          7 SSL-MR                 37.75      36.08          4  
 -- Katie Kaylor         7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Emma Polonski        7 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  51.10      50.00         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      56.55         17  
  3 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 55.99      56.71         16  
  4 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                58.81      58.14         15  
  5 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      59.24         14  
  6 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT    1:00.53         13  
  7 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  55.28    1:01.53         12  
  8 Lindsay Sterling     7 SSL-MR               1:10.11    1:04.18         11  
  9 Emma Polonski        7 DA-MR                     NT    1:20.34          9  
 10 Sarah Hyman          7 SSL-MR               1:19.81    1:22.27          7  
 11 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT    1:31.37          6  
 -- Kyra Skoglund        6 SSL-MR               1:01.71         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Emily Nacianceno     7 NBS-MR               1:04.82         DQ        
      Did not finish on back
 -- Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           56.38         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   21.67  10/22/2005 Ina M Elcott, MSC  -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                     NT      26.77         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      28.02         17  
  3 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                35.01      30.10         16  
  4 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 31.78      30.34         15  
  5 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           25.89      30.74         14  
  6 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  29.32      32.01         13  
  7 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      34.53         12  
  8 Emily Nacianceno     7 NBS-MR                    NT      34.58         11  
  9 Elizabeth Cerutti    7 MVA-MR                 48.50      34.96          9  
 -- Amy Chen             7 Unattached-MR             NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                1:02.60      56.80         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      58.58         17  
  3 Amanda Johnson       7 RFAC-MR              1:15.03    1:08.80         16  
  4 Cayla Nicholas       7 DA-MR                1:11.17    1:08.90         15  
  5 Katie Kaylor         7 RFAC-MR                   NT    1:09.87         14  
  6 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT    1:12.46         13  
 -- Amy Chen             7 Unattached-MR             NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   18.99     10/1999 Alexandra Polhill, BGNW                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                     NT      23.58         20  
  2 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  23.69      28.18         17  
  3 Kyra Skoglund        6 SSL-MR                 34.72      30.07         16  
  4 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 30.85      30.22         15  
  5 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      30.31         14  
  6 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 33.77      31.78         13  
  7 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                40.02      32.23         12  
  8 Emily Nacianceno     7 NBS-MR                    NT      33.12         11  
 -- Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           36.63         NS        
 -- Amy Chen             7 Unattached-MR             NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                1:02.33      52.34         20  
  2 Cayla Nicholas       7 DA-MR                     NT    1:03.84         17  
  3 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                   NT    1:07.91         16  
 
Girls 8-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sydney Sorbello     10 CSD-MR                 32.63      30.50         20  
  2 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                33.11      31.70         17  
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 35.07      32.39         16  
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                33.86      32.97         15  
  5 Miya Vitale          9 NDAC-MR                33.30      33.25         14  
  6 Adelle Leger        10 MVA-MR                 35.98      33.59         13  
  7 Jessica O'Brien     10 Marlins-MR             36.69      33.91         12  
  8 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  35.52      34.22         11  
  9 Annie Noakes        10 NDAC-MR                33.97      34.30          9  
 10 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 32.69      34.99          7  
 11 Maggie Davis        10 SSL-MR                 34.32      35.38          6  
 12 Parker Ball          8 RFAC-MR                37.13      35.48          5  
 13 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT      36.07          4  
 14 Mackenzie Storrs    10 NDAC-MR                39.06      36.36          3  
 15 Natalie Daigle      10 Aqua Gems-MR           48.89      36.57          2  
 16 Gillian Valdez       9 PBAC-MR                37.81      36.72          1  
 17 Anna Mei Quadrato    8 CSD-MR                 39.20      37.24        
 18 Kelsey O'Brien       8 Marlins-MR             43.23      38.05        
 19 Jordyn Doran         9 RFAC-MR                47.07      38.06        
 20 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT      38.90        
 21 Julia Quezada        8 RFAC-MR                41.65      38.92        
 22 Stefanie Sommer      8 Aqua Gems-MR           40.85      39.09        
 23 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 41.82      39.15        
 24 Grace MacHugh        9 NBS-MR                 44.20      39.54        
 25 Ashley Kim          10 SSL-MR                 40.84      39.63        
 26 Emma Muchnick        8 SSL-MR                 40.24      39.97        
 27 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR           48.44      40.11        
 28 Jessica Ebner       10 Marlins-MR             40.43      40.18        
 29 Jenna Bunch          8 NBS-MR                 45.43      40.20        
 30 Kristina Beezer      9 Marlins-MR             52.01      41.18        
 31 Olivia Trevena      10 NDAC-MR                52.11      41.37        
 32 Alexa Sullivan       9 SSL-MR                 44.61      41.52        
 33 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT      41.87        
 34 Molly Lynch         10 SSL-MR                 48.68      42.47        
 35 Grace Williams       9 NBS-MR                 47.66      42.58        
 36 Sophia Lukavsky      9 SSL-MR                 46.35      42.81        
 37 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT      42.86        
 38 Angelina Milillo    10 SSL-MR                 46.96      43.76        
 39 Kristen Jones        9 DA-MR                  45.50      44.10        
 40 Kayla Feinberg       8 DA-MR                  51.41      44.18        
 41 Sofia Trubiano       9 SSL-MR                 49.05      44.42        
 42 Angela Choi          9 Marlins-MR             49.01      44.45        
 43 Marisa Heller        9 SSL-MR                 50.05      44.49        
 44 Molly Dineen         8 Marlins-MR             49.29      45.24        
 45 Caroline Cerutti     9 MVA-MR                 51.56      45.86        
 46 Madison Serafini     9 DA-MR                     NT      46.74        
 47 Emma Staubi          9 NDAC-MR                53.38      47.74        
 48 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT      47.77        
 49 Emily Ma             8 DA-MR                  52.43      48.22        
 50 Emma Clark           9 DA-MR                1:13.72      48.44        
 51 Megan Sheerin        8 Marlins-MR                NT      48.99        
 52 Emma Repke           9 DA-MR                  56.19      49.14        
 53 Amanda Ng            9 SSL-MR                 47.01      50.60        
 54 Emily Proscia        9 Marlins-MR           1:05.95      52.14        
 55 Rachel Fassbender   10 NBS-MR                    NT      55.82        
 56 Gianna Collica       8 DA-MR                     NT      59.81        
 57 Amelia Duffner       8 Marlins-MR           1:08.77    1:01.96        
 -- Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:02.09         DQ        
      No touch on turn
 -- Naomi Roach         10 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Anoushka Swain       8 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR               1:14.41    1:12.71         20  
                  35.97     1:12.71 (36.74)                                        
  2 Isabella Amaro      10 NDAC-MR              1:15.20    1:12.95         17  
                  35.13     1:12.95 (37.82)                                        
  3 Miya Vitale          9 NDAC-MR              1:15.80    1:15.50         16  
                  35.80     1:15.50 (39.70)                                        
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:17.64    1:16.11         15  
                  36.03     1:16.11 (40.08)                                        
  5 Becca Yen           10 RFAC-MR              1:25.37    1:16.33         14  
                  36.65     1:16.33 (39.68)                                        
  6 Annie Noakes        10 NDAC-MR              1:19.70    1:17.04         13  
                  35.74     1:17.04 (41.30)                                        
  7 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                1:21.31    1:21.14         12  
                  38.70     1:21.14 (42.44)                                        
  8 Emily MacHugh       10 NBS-MR               1:29.69    1:21.31         10  
                  37.51     1:21.31 (43.80)                                        
  8 Emily Cohen          9 RFAC-MR              1:21.61    1:21.31         10  
                  37.70     1:21.31 (43.61)                                        
 10 Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR         1:31.80    1:21.53          7  
                  36.63     1:21.53 (44.90)                                        
 11 Lizzy Walklet       10 CSD-MR               1:22.98    1:21.82          6  
                  38.45     1:21.82 (43.37)                                        
 12 Maggie Davis        10 SSL-MR               1:20.34    1:22.18          5  
                  37.67     1:22.18 (44.51)                                        
 13 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              1:51.84    1:24.00          4  
                  40.18     1:24.00 (43.82)                                        
 14 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:24.65          3  
                  38.20     1:24.65 (46.45)                                        
 15 Grace MacHugh        9 NBS-MR               1:43.84    1:26.24          2  
                  40.54     1:26.24 (45.70)                                        
 16 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT    1:27.40          1  
                  42.07     1:27.40 (45.33)                                        
 17 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         1:55.68    1:28.17        
                  48.00     1:28.17 (40.17)                                        
 18 Julia Quezada        8 RFAC-MR              1:39.29    1:28.64        
                  40.89     1:28.64 (47.75)                                        
 19 Jenna Bunch          8 NBS-MR               1:43.17    1:31.01        
                  42.42     1:31.01 (48.59)                                        
 20 Meghan Wurster       9 NBS-MR               1:34.89    1:31.54        
                  42.34     1:31.54 (49.20)                                        
 21 Emma Muchnick        8 SSL-MR               1:37.74    1:33.21        
                  44.61     1:33.21 (48.60)                                        
 22 Abigail Povill      10 MVA-MR               2:06.94    1:36.32        
                  44.60     1:36.32 (51.72)                                        
 23 Alexa Sullivan       9 SSL-MR               1:40.76    1:36.97        
                  45.82     1:36.97 (51.15)                                        
 24 Lily O'Hara         10 DA-MR                     NT    1:37.31        
                  59.00     1:37.31 (38.31)                                        
 25 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT    1:37.86        
                  46.56     1:37.86 (51.30)                                        
 26 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT    1:44.46        
                  57.00     1:44.46 (47.46)                                        
 27 Madison Serafini     9 DA-MR                     NT    1:48.02        
                  48.25     1:48.02 (59.77)                                        
 28 Abby Blank           9 SSL-MR               1:56.01    1:50.65        
 29 Kayla Feinberg       8 DA-MR                2:12.42    1:50.72        
                  50.62   1:50.72 (1:00.10)                                        
 30 Amanda Ng            9 SSL-MR               1:51.23    1:50.82        
                  55.00     1:50.82 (55.82)                                        
 31 Molly Lynch         10 SSL-MR               1:45.00    1:51.05        
                  47.47   1:51.05 (1:03.58)                                        
 32 Marisa Heller        9 SSL-MR               1:52.15    1:51.37        
                  51.35   1:51.37 (1:00.02)                                        
 33 Emma Clark           9 DA-MR                     NT    1:55.18        
                1:05.00     1:55.18 (50.18)                                        
 34 Rebecca Povill       8 MVA-MR                    NT    1:56.86        
                  55.31   1:56.86 (1:01.55)                                        
 35 Emma Repke           9 DA-MR                     NT    2:02.40        
                  56.14   2:02.40 (1:06.26)                                        
 36 Rachel Fassbender   10 NBS-MR                    NT    2:08.49        
                1:04.00   2:08.49 (1:04.49)                                        
 37 Gianna Collica       8 DA-MR                     NT    2:29.24        
                1:09.00   2:29.24 (1:20.24)                                        
 38 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    2:48.05        
                  47.67   2:48.05 (2:00.38)                                        
 -- Ashley Kim          10 SSL-MR               1:30.11         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                  47.30              DQ ( )                                        
 
Girls 8-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sydney Sorbello     10 CSD-MR                 35.74      36.11         20  
  2 Adelle Leger        10 MVA-MR                    NT      38.54         17  
  3 Miya Vitale          9 NDAC-MR                36.39      39.71         16  
  4 Maggie Davis        10 SSL-MR                 40.59      39.84         15  
  5 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                40.94      39.86         14  
  6 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  40.44      40.55         13  
  7 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                44.11      40.94         12  
  8 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 43.10      41.01         11  
  9 Becca Yen           10 RFAC-MR                42.79      41.32          9  
 10 Parker Ball          8 RFAC-MR                44.86      42.63          7  
 11 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 48.55      43.58          6  
 12 Mackenzie Storrs    10 NDAC-MR                44.60      43.88          5  
 13 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT      44.04          4  
 14 Jessica Ebner       10 Marlins-MR             42.55      44.30          3  
 15 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR           53.20      45.34          2  
 16 Jessica O'Brien     10 Marlins-MR             50.21      45.46          1  
 17 Amanda Ng            9 SSL-MR                 47.56      45.74        
 18 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT      46.02        
 19 Ashley Kim          10 SSL-MR                 54.03      46.09        
 20 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT      46.87        
 21 Grace MacHugh        9 NBS-MR                 54.67      46.98        
 22 Stefanie Sommer      8 Aqua Gems-MR           46.87      47.29        
 23 Jordyn Doran         9 RFAC-MR                49.99      47.48        
 24 Kristina Beezer      9 Marlins-MR             58.59      47.71        
 25 Angelina Milillo    10 SSL-MR                 50.50      48.40        
 26 Jenna Bunch          8 NBS-MR                 52.01      49.02        
 27 Natalie Daigle      10 Aqua Gems-MR           53.89      49.55        
 28 Sophia Lukavsky      9 SSL-MR                 51.93      50.18        
 29 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 47.34      50.96        
 30 Alexa Sullivan       9 SSL-MR                 50.61      51.12        
 31 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT      51.44        
 32 Molly Dineen         8 Marlins-MR                NT      52.58        
 33 Julia Quezada        8 RFAC-MR                51.67      52.59        
 34 Grace Williams       9 NBS-MR                 52.15      53.58        
 35 Angela Choi          9 Marlins-MR             59.13      53.65        
 36 Marisa Heller        9 SSL-MR                 55.66      53.81        
 37 Naomi Roach         10 NBS-MR                    NT      54.01        
 38 Emily Proscia        9 Marlins-MR           1:10.47      54.12        
 39 Caroline Cerutti     9 MVA-MR                    NT      54.55        
 40 Sofia Trubiano       9 SSL-MR                 51.59      55.31        
 41 Emma Muchnick        8 SSL-MR                 48.74      56.50        
 42 Kristen Jones        9 DA-MR                  57.78      57.44        
 43 Kayla Feinberg       8 DA-MR                1:05.19      57.46        
 44 Emily Ma             8 DA-MR                1:04.21      58.78        
 45 Emma Clark           9 DA-MR                     NT    1:01.15        
 46 Emma Repke           9 DA-MR                1:00.58    1:04.20        
 47 Emma Staubi          9 NDAC-MR                58.11    1:07.58        
 48 Amelia Duffner       8 Marlins-MR                NT    1:09.90        
 -- Molly Lynch         10 SSL-MR                 53.91         DQ        
      Did not finish on back
 -- Gianna Collica       8 DA-MR                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:08.84         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Rachel Fassbender   10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Olivia Trevena      10 NDAC-MR                58.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Madison Serafini     9 DA-MR                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Annie Noakes        10 NDAC-MR                44.24         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Kelsey O'Brien       8 Marlins-MR                NT         NS        
 -- Anoushka Swain       8 DA-MR                1:09.83         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miya Vitale          9 NDAC-MR              1:22.43    1:22.05         20  
                  39.93     1:22.05 (42.12)                                        
  2 Adelle Leger        10 MVA-MR               1:28.13    1:23.63         17  
                  40.64     1:23.63 (42.99)                                        
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR               1:28.70    1:25.55         16  
                  41.82     1:25.55 (43.73)                                        
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:26.91    1:28.10         15  
                  42.80     1:28.10 (45.30)                                        
  5 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                1:29.62    1:28.99         14  
                  42.69     1:28.99 (46.30)                                        
  6 Becca Yen           10 RFAC-MR              1:35.50    1:30.01         13  
                  43.93     1:30.01 (46.08)                                        
  7 Emily Cohen          9 RFAC-MR              1:31.09    1:31.67         12  
                  45.15     1:31.67 (46.52)                                        
  8 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              1:45.40    1:34.04         11  
                1:34.04         1:34.04 ( )                                        
  9 Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR         1:43.80    1:34.09          9  
                  45.89     1:34.09 (48.20)                                        
 10 Lizzy Walklet       10 CSD-MR               1:35.39    1:34.87          7  
                  46.55     1:34.87 (48.32)                                        
 11 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:37.61          6  
                  46.63     1:37.61 (50.98)                                        
 12 Meghan Wurster       9 NBS-MR               1:43.81    1:39.35          5  
                  48.59     1:39.35 (50.76)                                        
 13 Jenna Bunch          8 NBS-MR               1:57.12    1:40.13          4  
                  50.14     1:40.13 (49.99)                                        
 14 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT    1:41.27          3  
                  49.32     1:41.27 (51.95)                                        
 15 Julia Quezada        8 RFAC-MR              1:50.00    1:41.62          2  
                  49.86     1:41.62 (51.76)                                        
 16 Amanda Ng            9 SSL-MR               1:46.50    1:42.13          1  
                  49.59     1:42.13 (52.54)                                        
 17 Lily O'Hara         10 DA-MR                     NT    1:42.55        
                  50.70     1:42.55 (51.85)                                        
 18 Grace Williams       9 NBS-MR               1:56.16    1:51.62        
                  53.68     1:51.62 (57.94)                                        
 19 Madison Serafini     9 DA-MR                     NT    1:58.46        
                  56.84   1:58.46 (1:01.62)                                        
 20 Marisa Heller        9 SSL-MR               2:01.11    2:01.62        
                1:11.00     2:01.62 (50.62)                                        
 21 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         2:12.89    2:02.17        
                1:43.21     2:02.17 (18.96)                                        
 22 Emma Clark           9 DA-MR                     NT    2:03.47        
                1:24.00     2:03.47 (39.47)                                        
 23 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    2:07.71        
                1:01.49   2:07.71 (1:06.22)                                        
 -- Abby Blank           9 SSL-MR               2:01.71         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:09.15        DQ (1:10.19)                                        
 -- Molly Lynch         10 SSL-MR               1:50.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:02.84        DQ (1:14.44)                                        
 -- Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.55          DQ (57.91)                                        
 
Girls 8-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                45.72      45.23         20  
  2 Becca Yen           10 RFAC-MR                47.43      45.30         17  
  3 Emily Cohen          9 RFAC-MR                45.76      45.35         16  
  4 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 46.99      45.69         15  
  5 Adelle Leger        10 MVA-MR                 47.83      45.85         14  
  6 Lizzy Walklet       10 CSD-MR                 47.05      46.79         13  
  7 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                47.37      47.29         12  
  8 Annie Noakes        10 NDAC-MR                53.05      49.51         11  
  9 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 58.31      49.70          9  
 10 Emma Muchnick        8 SSL-MR                 46.84      50.17          7  
 11 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  54.89      51.36          6  
 12 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         1:10.31      52.58          5  
 13 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT      54.90          4  
 14 Julia Quezada        8 RFAC-MR                56.32      55.44          3  
 15 Alexa Sullivan       9 SSL-MR               1:03.07      55.74          2  
 16 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              1:03.89      56.12          1  
 17 Molly Dineen         8 Marlins-MR           1:00.88      56.75        
 18 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT      57.08        
 19 Sophia Lukavsky      9 SSL-MR                 59.28      57.34        
 20 Abigail Povill      10 MVA-MR               1:11.54      57.58        
 21 Grace MacHugh        9 NBS-MR               1:12.94      57.87        
 22 Sofia Trubiano       9 SSL-MR               1:07.83      58.68        
 23 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 56.91      59.13        
 24 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:00.74        
 25 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT    1:02.03        
 26 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    1:02.61        
 27 Rebecca Povill       8 MVA-MR                    NT    1:05.02        
 28 Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:16.57    1:08.16        
 29 Angelina Milillo    10 SSL-MR               1:11.05    1:08.42        
 30 Emma Repke           9 DA-MR                1:27.79    1:10.08        
 -- Grace Williams       9 NBS-MR                 59.53         DQ        
      Scissors kick
 -- Lily O'Hara         10 DA-MR                     NT         DQ        
      One hand touch
 -- Kayla Feinberg       8 DA-MR                1:09.84         DQ        
      Scissors kick
 -- Ashley Kim          10 SSL-MR                 52.78         DQ        
      One hand touch
 -- Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR           59.73         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Maggie Davis        10 SSL-MR                 53.09         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becca Yen           10 RFAC-MR              1:43.11    1:32.38         20  
                  45.01     1:32.38 (47.37)                                        
  2 Sydney Sorbello     10 CSD-MR               1:36.62    1:34.30         17  
                  43.62     1:34.30 (50.68)                                        
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR               1:40.49    1:34.71         16  
                  46.28     1:34.71 (48.43)                                        
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:43.49    1:38.46         15  
                  48.60     1:38.46 (49.86)                                        
  5 Isabella Amaro      10 NDAC-MR              1:42.22    1:39.18         14  
                  47.53     1:39.18 (51.65)                                        
  6 Adelle Leger        10 MVA-MR               1:49.80    1:40.33         13  
                  47.95     1:40.33 (52.38)                                        
  7 Miya Vitale          9 NDAC-MR              1:45.01    1:42.33         12  
                  48.64     1:42.33 (53.69)                                        
  8 Mackenzie Storrs    10 NDAC-MR              1:54.98    1:43.68         11  
                  50.04     1:43.68 (53.64)                                        
  9 Jessica O'Brien     10 Marlins-MR                NT    1:43.85          9  
                  54.00     1:43.85 (49.85)                                        
 10 Parker Ball          8 RFAC-MR                   NT    1:45.50          7  
                  50.18     1:45.50 (55.32)                                        
 11 Emily MacHugh       10 NBS-MR               1:58.25    1:45.85          6  
                  49.83     1:45.85 (56.02)                                        
 12 Anna Mei Quadrato    8 CSD-MR                    NT    1:47.94          5  
                  52.75     1:47.94 (55.19)                                        
 13 Olivia Trevena      10 NDAC-MR              1:55.11    1:49.08          4  
                  51.49     1:49.08 (57.59)                                        
 14 Annie Noakes        10 NDAC-MR              1:53.31    1:49.86          3  
                  51.02     1:49.86 (58.84)                                        
 15 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                2:06.84    1:53.24          2  
                  52.33   1:53.24 (1:00.91)                                        
 16 Stefanie Sommer      8 Aqua Gems-MR         2:19.20    1:55.31          1  
                  55.20   1:55.31 (1:00.11)                                        
 17 Emma Muchnick        8 SSL-MR               1:48.63    1:56.81        
                  51.94   1:56.81 (1:04.87)                                        
 18 Amanda Ng            9 SSL-MR               1:52.64    1:57.02        
                1:00.00     1:57.02 (57.02)                                        
 19 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              2:19.67    1:57.27        
                  55.40   1:57.27 (1:01.87)                                        
 20 Emily Ma             8 DA-MR                2:22.24    2:00.58        
                1:03.00     2:00.58 (57.58)                                        
 21 Julia Quezada        8 RFAC-MR              2:07.89    2:01.14        
                  56.08   2:01.14 (1:05.06)                                        
 22 Meghan Wurster       9 NBS-MR               2:04.93    2:05.74        
                  59.75   2:05.74 (1:05.99)                                        
 23 Natalie Daigle      10 Aqua Gems-MR         2:21.89    2:05.95        
                  57.20   2:05.95 (1:08.75)                                        
 24 Grace MacHugh        9 NBS-MR               2:22.32    2:07.33        
                1:05.00   2:07.33 (1:02.33)                                        
 25 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    2:16.59        
                1:04.46   2:16.59 (1:12.13)                                        
 26 Grace Williams       9 NBS-MR               1:57.76    2:17.72        
                1:05.26   2:17.72 (1:12.46)                                        
 27 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    2:18.26        
                1:04.86   2:18.26 (1:13.40)                                        
 -- Emma Repke           9 DA-MR                     NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:14.72        DQ (1:19.18)                                        
 -- Jenna Bunch          8 NBS-MR               2:15.66         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:06.54        DQ (1:12.09)                                        
 
Girls 8-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                37.86      38.25         20  
  2 Miya Vitale          9 NDAC-MR                39.49      39.46         17  
  3 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                43.48      40.73         16  
  4 Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR           46.81      40.76         15  
  5 Becca Yen           10 RFAC-MR                44.10      41.16         14  
  6 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 41.65      41.32         13  
  7 Annie Noakes        10 NDAC-MR                42.06      42.04         12  
  8 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT      42.94         11  
  9 Emily Cohen          9 RFAC-MR                42.22      44.29          9  
 10 Adelle Leger        10 MVA-MR                 46.13      44.77          7  
 11 Lizzy Walklet       10 CSD-MR                 45.35      45.17          6  
 12 Grace MacHugh        9 NBS-MR                 51.80      46.14          5  
 13 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 53.62      46.20          4  
 14 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  50.04      46.74          3  
 15 Jordyn Doran         9 RFAC-MR                57.61      46.85          2  
 16 Julia Quezada        8 RFAC-MR                53.34      48.13          1  
 17 Jenna Bunch          8 NBS-MR                    NT      52.31        
 18 Amanda Ng            9 SSL-MR                 51.97      53.91        
 19 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 51.96      56.53        
 20 Angelina Milillo    10 SSL-MR               1:04.58      57.13        
 21 Grace Williams       9 NBS-MR               1:02.37    1:05.33        
 22 Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:35.66    1:25.30        
 -- Sophia Lukavsky      9 SSL-MR               1:08.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sofia Trubiano       9 SSL-MR               1:09.73         DQ        
      One hand touch
 -- Emma Repke           9 DA-MR                     NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Kayla Feinberg       8 DA-MR                     NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Maggie Davis        10 SSL-MR                 39.59         NS        
 -- Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         1:10.89         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:39.04    1:32.03         20  
                  41.06     1:32.03 (50.97)                                        
  2 Maggie Davis        10 SSL-MR               1:34.16    1:34.04         17  
                  41.08     1:34.04 (52.96)                                        
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                    NT    1:37.92         16  
                  44.91     1:37.92 (53.01)                                        
  4 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:40.80         15  
                  45.12     1:40.80 (55.68)                                        
  5 Angela Choi          9 Marlins-MR                NT    2:10.77         14  
                1:09.00   2:10.77 (1:01.77)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.78     10/1995 Joanne Paleo, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 27.28      26.73         20  
  2 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR           27.13      26.98         17  
  3 Emily Tang          11 RFAC-MR                27.50      27.26         16  
  4 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                28.07      27.95         15  
  5 Clare Bosse         11 NBS-MR                 28.82      28.47         14  
  6 Jessica Cohen       12 RFAC-MR                29.00      28.64         13  
  7 Emily Lyman         12 NDAC-MR                28.73      28.75         12  
  8 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 29.23      28.87         11  
  9 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR           29.81      28.96          9  
 10 Sierra Dahl         12 NDAC-MR                30.17      29.66          7  
 11 Ashley German       12 NBS-MR                 31.46      29.80          6  
 12 Jillian Bunch       12 NBS-MR                 35.83      29.85          5  
 13 Ani Makebish        12 NDAC-MR                29.82      29.98          4  
 14 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR             31.26      30.04          3  
 15 Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT      30.42          2  
 16 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           30.49      30.78          1  
 17 Samantha Liddy      12 SSL-MR                 32.09      31.05        
 18 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             31.85      31.44        
 19 Amanda Yen          12 RFAC-MR                32.80      31.77        
 20 Kate Galvin         11 SSL-MR                 32.55      31.97        
 21 Samantha Garcia     12 SSL-MR                 32.90      32.00        
 22 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                33.12      32.21        
 23 Mikayla Madden      12 SSL-MR                 31.53      32.74        
 24 Maya Barth          12 PBAC-MR                33.21      33.59        
 25 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                32.07      34.15        
 26 Ally Schnell        12 SSL-MR                 35.00      34.52        
 27 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             35.64      34.57        
 28 Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 35.29      34.64        
 29 Victoria Lee        11 Marlins-MR             37.30      34.74        
 30 Sierra DeGeorge     11 PBAC-MR                35.33      34.87        
 31 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR                 36.51      34.90        
 32 Veronica Ng         12 SSL-MR                 36.26      35.19        
 33 Emily Taggart       11 NBS-MR                 39.46      35.36        
 34 Holley Kaiser       12 NDAC-MR                34.65      35.42        
 35 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 38.22      35.47        
 36 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 37.04      35.64        
 37 Zoe Stene           11 CSD-MR                 35.66      35.75        
 38 Esha Maewal         12 SSL-MR                 37.39      35.94        
 39 Justina Sargios     11 DA-MR                  35.44      35.95        
 40 Lauren Marchany     11 SSL-MR                 38.29      36.15        
 41 Keianna Wen         12 Marlins-MR             38.48      36.50        
 42 Klaire DeBrock      12 SSL-MR                 36.40      37.34        
 43 Maia Signore        11 SSL-MR                 40.67      37.46        
 44 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR           36.89      38.01        
 45 Kristen Castro      12 CSD-MR                 39.30      38.55        
 46 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR                 37.66      38.83        
 47 Iliana Lopez        11 NBS-MR                 46.21      38.87        
 48 Paige Gilhooly      11 SSL-MR                 41.31      38.90        
 49 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 39.49      39.06        
 50 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 42.34      40.84        
 51 Caroline Peters     11 MVA-MR                 40.67      42.01        
 52 Rachel Madden       11 SSL-MR                 40.83      42.11        
 53 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT      43.33        
 54 Kate Perez          11 NBS-MR                 52.82      44.61        
 55 Anya Lukavsky       11 SSL-MR                 51.18      49.77        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 59.51      57.05         20  
                  27.45       57.05 (29.60)                                        
  2 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR           59.79      58.16         17  
                  28.54       58.16 (29.62)                                        
  3 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:01.19    1:00.60         16  
                  28.82     1:00.60 (31.78)                                        
  4 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:01.19    1:01.60         15  
                  29.28     1:01.60 (32.32)                                        
  5 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:03.21    1:01.95         14  
                  29.25     1:01.95 (32.70)                                        
  6 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:03.66    1:03.62         13  
                  30.33     1:03.62 (33.29)                                        
  7 Emily Lyman         12 NDAC-MR              1:05.67    1:05.14         12  
                  31.12     1:05.14 (34.02)                                        
  8 Jillian Bunch       12 NBS-MR               1:23.94    1:05.59         11  
                  28.00     1:05.59 (37.59)                                        
  9 Ashley German       12 NBS-MR               1:09.31    1:05.70          9  
                  30.84     1:05.70 (34.86)                                        
 10 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR           1:08.54    1:07.40          7  
                  32.57     1:07.40 (34.83)                                        
 11 Ashley Ayala        11 Marlins-MR           1:10.44    1:08.19          6  
                  32.80     1:08.19 (35.39)                                        
 12 Gracie Rocks        12 Marlins-MR           1:14.95    1:08.37          5  
                  32.42     1:08.37 (35.95)                                        
 13 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:12.64    1:08.69          4  
                  32.59     1:08.69 (36.10)                                        
 14 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:08.50    1:09.77          3  
                  31.92     1:09.77 (37.85)                                        
 15 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:14.86    1:09.99          2  
                  32.91     1:09.99 (37.08)                                        
 16 Erin Behrens        12 NDAC-MR              1:10.70    1:10.97          1  
                  33.15     1:10.97 (37.82)                                        
 17 Itzel Mialma        12 NDAC-MR              1:10.76    1:11.12        
                  32.75     1:11.12 (38.37)                                        
 18 Kate Galvin         11 SSL-MR               1:18.05    1:11.36        
                  33.36     1:11.36 (38.00)                                        
 19 Marcella Christens  11 CSD-MR               1:16.61    1:13.48        
                  34.89     1:13.48 (38.59)                                        
 20 Emily Cavotti       12 NDAC-MR              1:16.71    1:14.79        
                  34.76     1:14.79 (40.03)                                        
 21 Ally Schnell        12 SSL-MR               1:17.51    1:15.45        
                  35.05     1:15.45 (40.40)                                        
 22 Mackenzie Thompson  11 Aqua Gems-MR         1:16.08    1:15.49        
                  35.92     1:15.49 (39.57)                                        
 23 Maggie Duffner      12 Marlins-MR           1:20.01    1:15.65        
                  19.21     1:15.65 (56.44)                                        
 24 Jamie Forbes        11 NBS-MR               1:19.71    1:16.25        
                  36.22     1:16.25 (40.03)                                        
 25 Alexa Trubiano      11 SSL-MR               1:21.48    1:16.65        
                  19.43     1:16.65 (57.22)                                        
 26 Isabel Biagiotti    12 Marlins-MR           1:16.02    1:16.90        
                  35.34     1:16.90 (41.56)                                        
 27 Eneida Popllo       12 NBS-MR               1:20.83    1:17.18        
                  17.85     1:17.18 (59.33)                                        
 28 Angelika Lyko       12 MVA-MR               1:19.45    1:17.31        
                  36.14     1:17.31 (41.17)                                        
 29 Emily Taggart       11 NBS-MR               1:29.71    1:19.51        
                  37.86     1:19.51 (41.65)                                        
 30 Veronica Ng         12 SSL-MR               1:23.31    1:19.65        
                  20.95     1:19.65 (58.70)                                        
 31 Justina Sargios     11 DA-MR                1:24.09    1:20.66        
                  37.96     1:20.66 (42.70)                                        
 32 Esha Maewal         12 SSL-MR               1:23.05    1:20.68        
                  20.81     1:20.68 (59.87)                                        
 33 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR           1:31.12    1:21.07        
                  37.62     1:21.07 (43.45)                                        
 34 Lauren Marchany     11 SSL-MR               1:29.35    1:21.54        
                  38.10     1:21.54 (43.44)                                        
 35 Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT    1:22.43        
                  37.18     1:22.43 (45.25)                                        
 36 Sydney Reede        11 CSD-MR                    NT    1:23.97        
 37 Kaitlin LoSauro     11 MVA-MR                    NT    1:24.12        
 38 Emma Skoglund       11 SSL-MR               1:26.25    1:25.01        
                  39.77     1:25.01 (45.24)                                        
 39 Danielle Bellettie  12 MVA-MR               1:26.52    1:25.76        
                  40.72     1:25.76 (45.04)                                        
 40 Sarah Fixler        12 NDAC-MR              1:34.74    1:26.17        
                  40.37     1:26.17 (45.80)                                        
 41 Sarah Pietraszka    12 MVA-MR               1:28.06    1:26.27        
                  40.01     1:26.27 (46.26)                                        
 42 Emma Davis          12 Aqua Gems-MR         1:35.89    1:26.81        
                  39.78     1:26.81 (47.03)                                        
 43 Iliana Lopez        11 NBS-MR               1:47.00    1:27.00        
                  39.97     1:27.00 (47.03)                                        
 44 Klaire DeBrock      12 SSL-MR               1:36.36    1:27.67        
                  40.38     1:27.67 (47.29)                                        
 45 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR         1:33.89    1:27.73        
                  39.24     1:27.73 (48.49)                                        
 46 Maia Signore        11 SSL-MR               1:29.85    1:29.33        
                  40.48     1:29.33 (48.85)                                        
 47 Paige Gilhooly      11 SSL-MR               1:40.11    1:31.38        
                  41.78     1:31.38 (49.60)                                        
 48 Anusha Dawson       11 Marlins-MR           1:37.79    1:31.44        
                  40.23     1:31.44 (51.21)                                        
 49 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR               1:28.96    1:31.50        
                  40.26     1:31.50 (51.24)                                        
 50 Mikalah Weinger     11 SSL-MR               1:36.83    1:33.00        
                  42.84     1:33.00 (50.16)                                        
 51 Thea Fernandes      11 Marlins-MR           2:19.50    1:35.14        
                1:35.14         1:35.14 ( )                                        
 52 Rachel Madden       11 SSL-MR               1:33.52    1:37.01        
                  42.85     1:37.01 (54.16)                                        
 53 Kate Perez          11 NBS-MR               2:08.66    1:39.45        
                  44.50     1:39.45 (54.95)                                        
 54 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT    1:40.56        
 55 Anya Lukavsky       11 SSL-MR               1:56.21    1:56.76        
                  55.12   1:56.76 (1:01.64)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 31.67      31.41         20  
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR                 31.73      31.71         17  
  3 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                33.66      32.69         16  
  4 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR           35.27      33.61         15  
  5 Emily Tang          11 RFAC-MR                33.36      34.12         14  
  6 Jessica Cohen       12 RFAC-MR                33.74      34.83         13  
  7 Emily Lyman         12 NDAC-MR                35.05      35.49         12  
  8 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                35.22      35.67         11  
  9 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 38.68      35.85          9  
 10 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           37.19      35.86          7  
 11 Sierra Dahl         12 NDAC-MR                36.95      36.10          6  
 12 Ani Makebish        12 NDAC-MR                36.05      36.28          5  
 13 Samantha Liddy      12 SSL-MR                 39.18      36.34          4  
 14 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR             36.87      36.46          3  
 15 Ashley German       12 NBS-MR                 38.67      36.77          2  
 16 Jillian Bunch       12 NBS-MR                 46.08      37.12          1  
 17 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                35.93      37.32        
 18 Mikayla Madden      12 SSL-MR                 36.72      37.54        
 19 Veronica Ng         12 SSL-MR                 39.86      37.65        
 20 Amanda Yen          12 RFAC-MR                39.62      38.34        
 21 Kate Galvin         11 SSL-MR                 41.40      38.36        
 22 Victoria Lee        11 Marlins-MR             39.47      38.38        
 23 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             38.54      38.57        
 24 Ally Schnell        12 SSL-MR                 37.90      39.27        
 25 Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 38.57      39.52        
 26 Justina Sargios     11 DA-MR                  40.02      39.86        
 27 Klaire DeBrock      12 SSL-MR                 48.91      40.55        
 28 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 40.80      40.72        
 29 Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT      40.84        
 30 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 42.14      41.21        
 31 Jamie Karen         11 SSL-MR                 42.32      41.60        
 32 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 42.38      41.65        
 33 Maya Barth          12 PBAC-MR                41.02      41.69        
 34 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR                 42.91      42.22        
 35 Keianna Wen         12 Marlins-MR             44.55      42.68        
 36 Sierra DeGeorge     11 PBAC-MR                42.57      42.86        
 37 Lauren Marchany     11 SSL-MR                 46.95      43.28        
 38 Zoe Stene           11 CSD-MR                 49.28      44.17        
 39 Esha Maewal         12 SSL-MR                 43.35      44.25        
 40 Emily Taggart       11 NBS-MR                 45.80      45.03        
 41 Rachel Madden       11 SSL-MR                 45.92      45.76        
 42 Maia Signore        11 SSL-MR                 50.08      46.77        
 43 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             44.86      46.92        
 44 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR           45.89      47.49        
 45 Caroline Peters     11 MVA-MR                 48.47      47.69        
 46 Holley Kaiser       12 NDAC-MR                50.93      49.44        
 47 Thea Fernandes      11 Marlins-MR             54.68      49.64        
 48 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR                 45.21      50.00        
 49 Iliana Lopez        11 NBS-MR               1:00.94      50.09        
 50 Anya Lukavsky       11 SSL-MR                 51.59      50.78        
 51 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 51.76      52.56        
 52 Kristen Castro      12 CSD-MR                 49.64      52.87        
 53 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT      55.76        
 54 Kate Perez          11 NBS-MR                 58.90      56.53        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:04.16     10/1998 Courtney Lyon, NBS                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR               1:09.71    1:07.18         20  
                  33.14     1:07.18 (34.04)                                        
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:07.67    1:07.47         17  
                  32.69     1:07.47 (34.78)                                        
  3 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR         1:09.12    1:08.49         16  
                  33.39     1:08.49 (35.10)                                        
  4 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:11.70    1:10.58         15  
                  34.43     1:10.58 (36.15)                                        
  5 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:12.91    1:12.30         14  
                  35.25     1:12.30 (37.05)                                        
  6 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:16.24    1:15.25         13  
                  36.80     1:15.25 (38.45)                                        
  7 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:18.49    1:16.35         12  
                  36.95     1:16.35 (39.40)                                        
  8 Ashley German       12 NBS-MR               1:20.10    1:18.28         11  
                  38.07     1:18.28 (40.21)                                        
  9 Mia Michaelides     12 NDAC-MR              1:15.23    1:18.64          9  
                  38.24     1:18.64 (40.40)                                        
 10 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:24.57    1:19.48          7  
                  39.35     1:19.48 (40.13)                                        
 11 Erin Behrens        12 NDAC-MR              1:23.61    1:20.48          6  
                  39.33     1:20.48 (41.15)                                        
 12 Kate Galvin         11 SSL-MR               1:28.20    1:20.68          5  
                  39.22     1:20.68 (41.46)                                        
 13 Jillian Bunch       12 NBS-MR               1:37.40    1:20.95          3.5
                  38.41     1:20.95 (42.54)                                        
 13 Emily Lyman         12 NDAC-MR              1:20.46    1:20.95          3.5
                  39.39     1:20.95 (41.56)                                        
 15 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR           1:24.24    1:21.31          2  
                  39.32     1:21.31 (41.99)                                        
 16 Gracie Rocks        12 Marlins-MR           1:26.80    1:21.32          1  
                  38.34     1:21.32 (42.98)                                        
 17 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:19.37    1:21.44        
                  39.45     1:21.44 (41.99)                                        
 17 Veronica Ng         12 SSL-MR               1:26.32    1:21.44        
                  39.04     1:21.44 (42.40)                                        
 19 Ashley Ayala        11 Marlins-MR           1:20.53    1:24.34        
                  42.29     1:24.34 (42.05)                                        
 20 Jamie Forbes        11 NBS-MR               1:28.11    1:24.60        
                  42.18     1:24.60 (42.42)                                        
 21 Eneida Popllo       12 NBS-MR               1:39.18    1:25.44        
                  41.43     1:25.44 (44.01)                                        
 22 Stephy Sullivan     12 SSL-MR               1:36.00    1:25.86        
                  41.59     1:25.86 (44.27)                                        
 23 Angelika Lyko       12 MVA-MR               1:21.02    1:26.24        
                  41.06     1:26.24 (45.18)                                        
 24 Sydney Reede        11 CSD-MR                    NT    1:27.00        
                1:27.00         1:27.00 ( )                                        
 25 Justina Sargios     11 DA-MR                1:30.27    1:28.25        
                  50.00     1:28.25 (38.25)                                        
 26 Marcella Christens  11 CSD-MR               1:30.14    1:28.97        
                  43.60     1:28.97 (45.37)                                        
 27 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR               1:32.44    1:30.59        
                  43.24     1:30.59 (47.35)                                        
 28 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR               1:36.58    1:31.94        
                  44.07     1:31.94 (47.87)                                        
 29 Jamie Karen         11 SSL-MR               1:35.76    1:33.40        
                  45.51     1:33.40 (47.89)                                        
 30 Isabel Biagiotti    12 Marlins-MR                NT    1:33.80        
                  45.27     1:33.80 (48.53)                                        
 31 Emma Skoglund       11 SSL-MR               1:41.71    1:34.32        
                  45.86     1:34.32 (48.46)                                        
 32 Esha Maewal         12 SSL-MR               1:39.35    1:35.24        
                  52.00     1:35.24 (43.24)                                        
 33 Emily Taggart       11 NBS-MR               1:41.09    1:36.85        
                  50.00     1:36.85 (46.85)                                        
 34 Sarah Fixler        12 NDAC-MR              1:42.50    1:45.98        
                  52.25     1:45.98 (53.73)                                        
 35 Anusha Dawson       11 Marlins-MR                NT    1:46.20        
                  48.04     1:46.20 (58.16)                                        
 36 Kaitlin LoSauro     11 MVA-MR                    NT    1:48.68        
                  50.60     1:48.68 (58.08)                                        
 37 Paige Gilhooly      11 SSL-MR               2:14.48    1:53.21        
                  56.55     1:53.21 (56.66)                                        
 38 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR               1:54.33    1:54.14        
                  53.73   1:54.14 (1:00.41)                                        
 39 Danielle Bellettie  12 MVA-MR                    NT    1:54.37        
                  55.19     1:54.37 (59.18)                                        
 40 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT    2:18.27        
                1:06.38   2:18.27 (1:11.89)                                        
 -- Kate Perez          11 NBS-MR               2:12.55         DQ        
      Not on back off wall
                  53.43        DQ (1:01.17)                                        
 -- Iliana Lopez        11 NBS-MR               2:19.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.49          DQ (54.28)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   32.68  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                32.93      35.40         20  
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR                 43.02      37.94         17  
  3 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 39.90      39.09         16  
  4 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 41.67      39.98         15  
  5 Itzel Mialma        12 NDAC-MR                39.78      40.15         14  
  6 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           42.90      40.23         13  
  7 Amanda Yen          12 RFAC-MR                42.90      40.64         12  
  8 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                40.73      41.55         11  
  9 Emily Cavotti       12 NDAC-MR                41.13      41.87          9  
 10 Ashley German       12 NBS-MR                 44.21      42.05          7  
 11 Gracie Rocks        12 Marlins-MR             43.19      42.44          6  
 12 Mackenzie Thompson  11 Aqua Gems-MR           42.77      42.45          4.5
 12 Emily Tang          11 RFAC-MR                46.10      42.45          4.5
 14 Ally Schnell        12 SSL-MR                 44.07      43.43          3  
 15 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             47.66      44.03          2  
 16 Jamie Karen         11 SSL-MR                 47.21      44.31          1  
 17 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                45.10      44.35        
 18 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR             55.38      44.45        
 19 Sydney Reede        11 CSD-MR                 46.11      44.71        
 20 Jillian Bunch       12 NBS-MR               1:02.44      45.43        
 21 Justina Sargios     11 DA-MR                  43.22      45.49        
 22 Eneida Popllo       12 NBS-MR                 50.46      46.21        
 23 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 48.32      46.70        
 24 Maggie Duffner      12 Marlins-MR             47.88      46.75        
 25 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 48.48      46.89        
 26 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR                 47.77      47.21        
 27 Sarah Fixler        12 NDAC-MR                52.65      48.07        
 28 Maia Signore        11 SSL-MR                 50.75      48.30        
 29 Marcella Christens  11 CSD-MR                 46.56      49.14        
 30 Rachel Madden       11 SSL-MR                 56.87      49.34        
 31 Keianna Wen         12 Marlins-MR             50.19      50.04        
 32 Sarah Pietraszka    12 MVA-MR                 53.28      51.82        
 33 Danielle Bellettie  12 MVA-MR                 51.59      51.97        
 34 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR                 55.90      52.00        
 35 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 53.87      52.04        
 36 Emma Davis          12 Aqua Gems-MR           51.89      52.19        
 37 Lauren Marchany     11 SSL-MR               1:05.33      52.90        
 38 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             51.90      53.80        
 39 Kate Perez          11 NBS-MR                    NT      54.31        
 40 Klaire DeBrock      12 SSL-MR               1:07.56      56.87        
 -- Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Thea Fernandes      11 Marlins-MR           1:07.23         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 52.11         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Emily Taggart       11 NBS-MR               1:05.38         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Mikalah Weinger     11 SSL-MR                 52.23         NS        
 -- Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 49.36         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:11.81    1:16.43         20  
                  37.09     1:16.43 (39.34)                                        
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:30.12    1:22.08         17  
                  39.20     1:22.08 (42.88)                                        
  3 Ani Makebish        12 NDAC-MR              1:21.52    1:23.20         16  
                  39.23     1:23.20 (43.97)                                        
  4 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR         1:32.58    1:24.66         15  
                  40.57     1:24.66 (44.09)                                        
  5 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:27.54    1:25.33         14  
                  40.45     1:25.33 (44.88)                                        
  6 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR         1:32.52    1:26.37         13  
                  41.99     1:26.37 (44.38)                                        
  7 Sierra Dahl         12 NDAC-MR              1:28.51    1:27.13         12  
                  41.16     1:27.13 (45.97)                                        
  8 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:30.59    1:27.39         11  
                  42.11     1:27.39 (45.28)                                        
  9 Samantha Liddy      12 SSL-MR               1:35.46    1:27.52          9  
                  41.44     1:27.52 (46.08)                                        
 10 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:32.50    1:29.38          7  
                  42.80     1:29.38 (46.58)                                        
 11 Mia Michaelides     12 NDAC-MR              1:29.26    1:30.41          6  
                  44.28     1:30.41 (46.13)                                        
 12 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:31.11    1:32.09          5  
                  44.03     1:32.09 (48.06)                                        
 13 Samantha Garcia     12 SSL-MR               1:33.58    1:35.13          4  
                  43.59     1:35.13 (51.54)                                        
 14 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:38.13    1:35.24          3  
                  45.10     1:35.24 (50.14)                                        
 15 Ashley Ayala        11 Marlins-MR           1:41.22    1:36.08          2  
                  45.94     1:36.08 (50.14)                                        
 16 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR           1:58.80    1:36.92          1  
                  45.01     1:36.92 (51.91)                                        
 17 Jamie Karen         11 SSL-MR               1:39.48    1:36.98        
                  46.24     1:36.98 (50.74)                                        
 18 Sierra DeGeorge     11 PBAC-MR              1:41.92    1:37.35        
                  47.03     1:37.35 (50.32)                                        
 19 Jamie Forbes        11 NBS-MR               1:41.83    1:37.87        
                  46.25     1:37.87 (51.62)                                        
 20 Jillian Bunch       12 NBS-MR               2:14.25    1:37.95        
                  45.56     1:37.95 (52.39)                                        
 21 Holley Kaiser       12 NDAC-MR              1:39.83    1:38.07        
                  46.31     1:38.07 (51.76)                                        
 22 Esha Maewal         12 SSL-MR               1:40.11    1:40.68        
                  47.63     1:40.68 (53.05)                                        
 23 Veronica Ng         12 SSL-MR               1:52.07    1:42.72        
                  47.82     1:42.72 (54.90)                                        
 24 Justina Sargios     11 DA-MR                1:40.59    1:45.78        
                  50.19     1:45.78 (55.59)                                        
 25 Maya Barth          12 PBAC-MR              1:54.58    1:47.76        
                  51.92     1:47.76 (55.84)                                        
 26 Caroline Peters     11 MVA-MR               1:51.20    1:50.68        
                  52.92     1:50.68 (57.76)                                        
 27 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR               1:54.38    1:54.73        
                  55.84     1:54.73 (58.89)                                        
 28 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR               2:01.74    1:55.50        
                  53.88   1:55.50 (1:01.62)                                        
 29 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR                NT    1:56.86        
                  56.13   1:56.86 (1:00.73)                                        
 30 Emily Taggart       11 NBS-MR               2:15.55    1:57.98        
                  57.43   1:57.98 (1:00.55)                                        
 31 Paige Gilhooly      11 SSL-MR               2:04.19    1:58.68        
                  55.56   1:58.68 (1:03.12)                                        
 32 Klaire DeBrock      12 SSL-MR               2:13.25    2:01.11        
                  58.89   2:01.11 (1:02.22)                                        
 33 Zoe Stene           11 CSD-MR                    NT    2:03.41        
                2:03.41         2:03.41 ( )                                        
 -- Ashley German       12 NBS-MR               1:37.01         DQ        
      Downward butterfly kick
                  42.37          DQ (47.70)                                        
 -- Kristen Castro      12 CSD-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  57.50        DQ (1:08.76)                                        
 -- Kate Perez          11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.78          DQ (56.43)                                        
 -- Iliana Lopez        11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  56.08        DQ (1:00.96)                                        
 -- Stephy Sullivan     12 SSL-MR               1:41.41         DQ        
      One hand touch
                  49.76          DQ (56.07)                                        
 -- Jessica Cohen       12 RFAC-MR              1:26.43         NS        
 -- Emily Lyman         12 NDAC-MR              1:37.70         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   28.39  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 31.51      29.54         17  
  2 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR           29.89      29.84         16  
  3 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                32.50      30.39         15  
  4 Emily Tang          11 RFAC-MR                31.53      31.30         14  
  5 Clare Bosse         11 NBS-MR                 32.28      32.69         13  
  6 Emily Lyman         12 NDAC-MR                31.55      32.81         12  
  7 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 32.31      32.89         11  
  8 Amanda Yen          12 RFAC-MR                35.30      34.15          9  
  9 Emily Cavotti       12 NDAC-MR                38.85      34.78          7  
 10 Gracie Rocks        12 Marlins-MR             39.30      35.12          6  
 11 Kate Galvin         11 SSL-MR                 36.83      35.21          5  
 12 Itzel Mialma        12 NDAC-MR                37.44      35.40          4  
 13 Erin Behrens        12 NDAC-MR                35.60      35.76          3  
 14 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                36.71      35.98          2  
 15 Ashley German       12 NBS-MR                 38.79      36.55          1  
 16 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                36.68      36.66        
 17 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             50.46      37.53        
 18 Maia Signore        11 SSL-MR                 52.22      38.55        
 19 Jillian Bunch       12 NBS-MR                 53.78      38.63        
 20 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR                NT      39.08        
 21 Eneida Popllo       12 NBS-MR                 46.20      40.52        
 22 Esha Maewal         12 SSL-MR                 43.23      41.10        
 23 Ally Schnell        12 SSL-MR                 41.68      41.15        
 24 Jamie Karen         11 SSL-MR                 46.83      41.99        
 25 Veronica Ng         12 SSL-MR                 46.38      42.20        
 26 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 44.44      42.79        
 27 Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 45.97      42.90        
 28 Sydney Reede        11 CSD-MR                 47.10      42.91        
 29 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR           44.89      44.40        
 30 Marcella Christens  11 CSD-MR                 46.98      45.19        
 31 Justina Sargios     11 DA-MR                  45.28      45.27        
 32 Rachel Madden       11 SSL-MR                 48.28      45.33        
 33 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 49.53      45.61        
 34 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             47.18      46.65         20  
 35 Sarah Pietraszka    12 MVA-MR                 50.10      47.72        
 36 Lauren Marchany     11 SSL-MR                 49.71      47.87        
 37 Anusha Dawson       11 Marlins-MR             45.67      47.91        
 38 Emma Skoglund       11 SSL-MR                 49.58      49.09        
 39 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR               1:02.75      49.81        
 40 Mikalah Weinger     11 SSL-MR                 56.55      51.76        
 41 Klaire DeBrock      12 SSL-MR                 47.89      51.82        
 42 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 57.52      52.94        
 -- Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 50.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Anya Lukavsky       11 SSL-MR               1:04.14         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           34.36         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mackenzie Thompson  11 Aqua Gems-MR           40.25         NS        
 -- Emily Taggart       11 NBS-MR                 48.67         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR               1:10.28    1:07.01         20  
                  31.50     1:07.01 (35.51)                                        
  2 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:08.04    1:08.38         17  
                  32.42     1:08.38 (35.96)                                        
  3 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR         1:12.10    1:08.57         16  
                  31.59     1:08.57 (36.98)                                        
  4 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR         1:13.74    1:10.08         15  
                  33.79     1:10.08 (36.29)                                        
  5 Jessica Cohen       12 RFAC-MR              1:10.23    1:10.51         14  
                  33.01     1:10.51 (37.50)                                        
  6 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:11.83    1:12.79         13  
                  33.72     1:12.79 (39.07)                                        
  7 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:14.16    1:14.51         12  
                  36.52     1:14.51 (37.99)                                        
  8 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:17.92    1:14.70         11  
                  35.05     1:14.70 (39.65)                                        
  9 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:29.87    1:18.13          9  
                  37.56     1:18.13 (40.57)                                        
 10 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:23.11    1:22.51          7  
                  38.42     1:22.51 (44.09)                                        
 11 Mikayla Madden      12 SSL-MR               1:22.00    1:23.07          6  
                  38.49     1:23.07 (44.58)                                        
 12 Ashley German       12 NBS-MR               1:38.55    1:23.97          5  
                  39.63     1:23.97 (44.34)                                        
 13 Kate Galvin         11 SSL-MR               1:30.35    1:25.13          4  
                  39.72     1:25.13 (45.41)                                        
 14 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:26.21    1:27.55          3  
                  38.72     1:27.55 (48.83)                                        
 15 Ashley Ayala        11 Marlins-MR                NT    1:28.53          2  
                  41.09     1:28.53 (47.44)                                        
 16 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR                NT    1:29.62          1  
                  41.09     1:29.62 (48.53)                                        
 17 Samantha Garcia     12 SSL-MR               1:31.98    1:31.31        
                  40.56     1:31.31 (50.75)                                        
 18 Ally Schnell        12 SSL-MR               1:34.53    1:33.07        
                  42.15     1:33.07 (50.92)                                        
 19 Jamie Forbes        11 NBS-MR                    NT    1:42.26        
                  46.34     1:42.26 (55.92)                                        
 20 Jamie Karen         11 SSL-MR               1:36.01    1:43.30        
                  46.01     1:43.30 (57.29)                                        
 21 Alexa Trubiano      11 SSL-MR               1:36.12    1:49.21        
                  48.35   1:49.21 (1:00.86)                                        
 22 Justina Sargios     11 DA-MR                1:46.96    1:53.96        
                  50.72   1:53.96 (1:03.24)                                        
 23 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR               1:36.11    2:04.62        
                  55.37   2:04.62 (1:09.25)                                        
 -- Emily Taggart       11 NBS-MR               1:38.94         NS        
 -- Lauren Marchany     11 SSL-MR               1:46.11         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.97  10/22/2005 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR                25.63      25.81         20  
  2 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR                28.08      27.48         17  
  3 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR                28.04      27.57         16  
  4 Emma Reining        14 RFAC-MR                26.59      27.62         15  
  5 Julia Caldwell      14 RFAC-MR                26.84      27.82         14  
  6 Kelly Carey         14 SSL-MR                 27.49      27.84         13  
  7 Rebecca Baione      13 RFAC-MR                27.75      27.96         12  
  8 Sabine Smith        13 UNRFA-MR               27.91      28.28         11  
  9 Alexandra Rimac     14 NBS-MR                 30.79      28.41          9  
 10 Jazmin Rendon       14 NDAC-MR                28.11      28.54          7  
 11 Katherine Peters    14 MVA-MR                 31.19      28.94          6  
 12 Kate Sistare        14 NDAC-MR                29.11      29.17          5  
 13 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR                30.40      30.02          4  
 14 Rachel Miller       14 NBS-MR                 30.39      30.03          3  
 15 Samantha Cole       14 NBS-MR                 42.33      30.74          2  
 16 Maggie Rhodes       14 SSL-MR                 31.06      31.24          1  
 17 Katelyn Patierno    14 NDAC-MR                33.52      34.64        
 18 Brianna Hayes       13 SSL-MR                 38.52      35.09        
 19 Kylie Dul           13 Aqua Gems-MR           37.89      37.89        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR                26.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR                56.02      57.34         20  
                  23.70       57.34 (33.64)                                        
  2 Emma Reining        14 RFAC-MR                58.32      58.34         17  
                  24.56       58.34 (33.78)                                        
  3 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:00.37      59.08         16  
                  24.84       59.08 (34.24)                                        
  4 Alice Morgan        14 NBS-MR                 59.41      59.50         15  
                  25.18       59.50 (34.32)                                        
  5 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              1:01.06      59.56         14  
                  28.95       59.56 (30.61)                                        
  6 Julia Caldwell      14 RFAC-MR                58.14    1:00.05         13  
                  25.57     1:00.05 (34.48)                                        
  7 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              1:01.52    1:02.04         12  
                  29.81     1:02.04 (32.23)                                        
  8 Olivia Leger        13 MVA-MR               1:04.24    1:03.21         11  
                  30.24     1:03.21 (32.97)                                        
  9 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:03.38    1:04.31          9  
                  30.81     1:04.31 (33.50)                                        
 10 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               1:08.42    1:04.47          7  
                  30.85     1:04.47 (33.62)                                        
 11 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:05.84    1:06.62          6  
                  33.00     1:06.62 (33.62)                                        
 12 Heather Raleigh     13 Aqua Gems-MR         1:05.19    1:07.19          5  
                  31.95     1:07.19 (35.24)                                        
 13 Katherine Peters    14 MVA-MR               1:10.98    1:07.65          4  
                  32.43     1:07.65 (35.22)                                        
 14 Olivia Wellington   13 PBAC-MR              1:06.24    1:07.92          3  
                  33.12     1:07.92 (34.80)                                        
 15 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               1:06.06    1:08.10          2  
                  33.48     1:08.10 (34.62)                                        
 16 Samantha Cole       14 NBS-MR               1:10.94    1:10.20          1  
                  33.40     1:10.20 (36.80)                                        
 17 Erin Brett          13 SSL-MR               1:10.24    1:13.41        
                  58.00     1:13.41 (15.41)                                        
 18 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:20.13    1:14.09        
                  35.49     1:14.09 (38.60)                                        
 19 Hailey Davisberg    13 Marlins-MR           1:11.07    1:18.27        
                  35.99     1:18.27 (42.28)                                        
 20 Brianna Hayes       13 SSL-MR               1:31.26    1:29.53        
                  41.16     1:29.53 (48.37)                                        
 -- Corinne DeBeauvern  13 PBAC-MR              1:03.07         NS        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR                57.25         NS        
 -- Colleen Kane        13 PBAC-MR              1:08.96         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:53.31  10/17/2009 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emma Reining        14 RFAC-MR              2:04.69    2:04.83         20  
                  28.93     1:01.40 (32.47)     1:34.45 (33.05)     2:04.83 (30.38)
  2 Ina Elcott          14 RFAC-MR              2:03.55    2:05.06         17  
                  29.37     1:01.35 (31.98)     1:33.68 (32.33)     2:05.06 (31.38)
  3 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              2:11.67    2:07.30         16  
                  29.40     1:01.80 (32.40)     1:35.06 (33.26)     2:07.30 (32.24)
  4 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:04.20    2:09.20         15  
                  30.76     1:03.06 (32.30)     1:36.30 (33.24)     2:09.20 (32.90)
  5 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              2:12.65    2:09.82         14  
                  29.09     1:02.24 (33.15)     1:36.44 (34.20)     2:09.82 (33.38)
  6 Kelly Carey         14 SSL-MR               2:13.95    2:11.04         13  
                  30.54     1:04.24 (33.70)     1:38.19 (33.95)     2:11.04 (32.85)
  7 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              2:15.25    2:13.67         12  
                  31.10     1:05.19 (34.09)     1:40.00 (34.81)     2:13.67 (33.67)
  8 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             2:19.13    2:13.95         11  
                  31.10     1:05.16 (34.06)     1:40.92 (35.76)     2:13.95 (33.03)
  9 Olivia Leger        13 MVA-MR               2:20.50    2:17.44          9  
                  30.60     1:05.00 (34.40)     1:41.30 (36.30)     2:17.44 (36.14)
 10 Rachel Miller       14 NBS-MR               2:16.39    2:17.74          7  
                  32.21     1:06.94 (34.73)     1:42.68 (35.74)     2:17.74 (35.06)
 11 Alexa Sager         14 NBS-MR               2:18.93    2:17.93          6  
                  32.42     1:08.10 (35.68)     1:44.02 (35.92)     2:17.93 (33.91)
 12 Penelope Ho         13 SSL-MR               2:29.11    2:21.00          5  
                  31.88     1:06.99 (35.11)     1:43.86 (36.87)     2:21.00 (37.14)
 13 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              2:24.73    2:21.43          4  
                  32.95     1:08.49 (35.54)     1:46.44 (37.95)     2:21.43 (34.99)
 14 Alexandra Rimac     14 NBS-MR                    NT    2:21.77          3  
                  31.69     1:08.05 (36.36)     1:45.79 (37.74)     2:21.77 (35.98)
 15 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               2:23.44    2:22.08          2  
                  33.54     1:09.66 (36.12)     1:46.97 (37.31)     2:22.08 (35.11)
 16 Maggie Rhodes       14 SSL-MR               2:26.06    2:22.96          1  
                  32.92     1:09.41 (36.49)     1:46.60 (37.19)     2:22.96 (36.36)
 17 Jazmin Rendon       14 NDAC-MR              2:16.71    2:24.94        
                  32.07     1:08.56 (36.49)     1:46.24 (37.68)     2:24.94 (38.70)
 18 Samantha Cole       14 NBS-MR               2:28.38    2:27.59        
                  33.36     1:11.68 (38.32)     1:50.70 (39.02)     2:27.59 (36.89)
 19 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               2:57.73    2:40.34        
                  35.23     1:16.13 (40.90)     2:00.03 (43.90)     2:40.34 (40.31)
 20 Katelyn Patierno    14 NDAC-MR              2:58.16    2:46.19        
                  37.19     1:19.43 (42.24)     2:03.71 (44.28)     2:46.19 (42.48)
 21 Brianna Hayes       13 SSL-MR               3:00.11    3:14.90        
                                1:35.00 ( )   3:01.00 (1:26.00)     3:14.90 (13.90)
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR              2:09.44         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.68     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              1:00.21    1:02.47         20  
                  30.69     1:02.47 (31.78)                                        
  2 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              1:07.92    1:07.06         17  
                  33.29     1:07.06 (33.77)                                        
  3 Emma Reining        14 RFAC-MR              1:04.50    1:07.86         16  
                  32.98     1:07.86 (34.88)                                        
  4 Alice Morgan        14 NBS-MR               1:06.73    1:07.97         15  
                  33.32     1:07.97 (34.65)                                        
  5 Naima Mackrel       13 NDAC-MR              1:03.93    1:08.01         14  
                  32.94     1:08.01 (35.07)                                        
  6 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               1:21.20    1:10.57         13  
                  34.12     1:10.57 (36.45)                                        
  7 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:11.39    1:11.30         12  
                  34.80     1:11.30 (36.50)                                        
  8 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR           1:09.94    1:11.40         11  
                  35.09     1:11.40 (36.31)                                        
  9 Olivia Leger        13 MVA-MR               1:12.83    1:12.20          9  
                  35.74     1:12.20 (36.46)                                        
 10 Heather Raleigh     13 Aqua Gems-MR         1:13.07    1:12.76          7  
                  50.00     1:12.76 (22.76)                                        
 11 Corinne DeBeauvern  13 PBAC-MR              1:13.37    1:13.04          6  
                  35.91     1:13.04 (37.13)                                        
 12 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:10.56    1:13.10          5  
                  35.68     1:13.10 (37.42)                                        
 13 Katherine Peters    14 MVA-MR               1:15.22    1:13.61          4  
                  36.29     1:13.61 (37.32)                                        
 14 Alexa Sager         14 NBS-MR               1:16.00    1:14.87          3  
                  36.78     1:14.87 (38.09)                                        
 15 Rachel Miller       14 NBS-MR               1:17.56    1:15.90          2  
                  38.36     1:15.90 (37.54)                                        
 16 Nicolette Capalbo   14 SSL-MR               1:16.25    1:15.98          1  
                  37.86     1:15.98 (38.12)                                        
 17 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:20.29    1:17.17        
                  38.25     1:17.17 (38.92)                                        
 18 Olivia Wellington   13 PBAC-MR              1:16.33    1:17.84        
                  38.73     1:17.84 (39.11)                                        
 19 Kayla Shea          14 SSL-MR               1:18.95    1:21.66        
 20 Erin Brett          13 SSL-MR               1:23.87    1:22.78        
                  39.48     1:22.78 (43.30)                                        
 21 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:24.13    1:22.95        
 22 Hailey Davisberg    13 Marlins-MR           1:25.47    1:23.76        
                  41.48     1:23.76 (42.28)                                        
 23 Brianna Hayes       13 SSL-MR               1:52.43    1:52.80        
 -- Samantha Cole       14 NBS-MR               1:23.51         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  39.41          DQ (41.24)                                        
 -- Penelope Ho         13 SSL-MR               1:09.91         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              2:13.87    2:20.45         20  
                  32.50     1:07.53 (35.03)     1:44.03 (36.50)     2:20.45 (36.42)
  2 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              2:26.79    2:24.76         17  
                  34.36     1:11.72 (37.36)     1:49.51 (37.79)     2:24.76 (35.25)
  3 Emma Reining        14 RFAC-MR              2:20.22    2:25.91         16  
                  34.49     1:11.85 (37.36)     1:50.03 (38.18)     2:25.91 (35.88)
  4 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:30.47    2:26.73         15  
                  35.28     1:11.90 (36.62)     1:49.50 (37.60)     2:26.73 (37.23)
  5 Jazmin Rendon       14 NDAC-MR              2:20.72    2:30.83         14  
                  33.34     1:10.18 (36.84)   2:16.00 (1:05.82)     2:30.83 (14.83)
  6 Alexandra Rimac     14 NBS-MR                    NT    2:31.72         13  
                  34.20     1:13.40 (39.20)     1:53.84 (40.44)     2:31.72 (37.88)
  7 Maggie Rhodes       14 SSL-MR               2:36.00    2:31.79         12  
                  36.82     1:15.35 (38.53)     1:54.03 (38.68)     2:31.79 (37.76)
  8 Olivia Leger        13 MVA-MR               2:31.42    2:31.87         11  
                  35.45     1:13.99 (38.54)     1:53.32 (39.33)     2:31.87 (38.55)
  9 Penelope Ho         13 SSL-MR               2:35.74    2:32.63          9  
                  35.81     1:14.27 (38.46)     1:54.14 (39.87)     2:32.63 (38.49)
 10 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR                   NT    2:34.20          7  
                  35.94     1:14.71 (38.77)     1:55.09 (40.38)     2:34.20 (39.11)
 11 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             2:29.62    2:34.34          6  
                  35.93     1:14.40 (38.47)     1:55.65 (41.25)     2:34.34 (38.69)
 12 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR                   NT    2:44.10          5  
                  40.27     1:21.41 (41.14)     2:03.57 (42.16)     2:44.10 (40.53)
 13 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               3:00.67    2:54.19          4  
                                1:39.00 ( )     2:14.00 (35.00)     2:54.19 (40.19)
 -- Alexa Sager         14 NBS-MR               2:41.88         NS        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR              2:43.70         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:06.70     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              1:15.40    1:16.04         20  
                  37.22     1:16.04 (38.82)                                        
  2 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              1:15.35    1:17.07         17  
                  36.89     1:17.07 (40.18)                                        
  3 Kate Sistare        14 NDAC-MR              1:18.56    1:18.48         16  
                  37.29     1:18.48 (41.19)                                        
  4 Ina Elcott          14 RFAC-MR              1:18.50    1:20.22         15  
                  38.01     1:20.22 (42.21)                                        
  5 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:23.47    1:20.29         14  
                  38.14     1:20.29 (42.15)                                        
  6 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:23.59    1:22.54         13  
                  39.05     1:22.54 (43.49)                                        
  7 Katherine Peters    14 MVA-MR               1:26.50    1:23.57         12  
                  39.74     1:23.57 (43.83)                                        
  8 Katelyn Patierno    14 NDAC-MR              1:28.15    1:24.03         11  
                  40.16     1:24.03 (43.87)                                        
  9 Emma Reining        14 RFAC-MR              1:27.08    1:26.31          9  
                  40.48     1:26.31 (45.83)                                        
 10 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               1:30.88    1:28.56          7  
                  43.13     1:28.56 (45.43)                                        
 11 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:26.64    1:28.99          6  
                  41.53     1:28.99 (47.46)                                        
 12 Samantha Cole       14 NBS-MR               1:34.59    1:29.46          5  
                  42.18     1:29.46 (47.28)                                        
 13 Alexa Sager         14 NBS-MR               1:30.79    1:34.39          4  
                  44.97     1:34.39 (49.42)                                        
 14 Penelope Ho         13 SSL-MR               1:32.74    1:34.54          3  
                  45.54     1:34.54 (49.00)                                        
 15 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:44.92    1:38.75          2  
                  47.79     1:38.75 (50.96)                                        
 16 Kylie Dul           13 Aqua Gems-MR         1:52.89    1:54.78          1  
                  51.62   1:54.78 (1:03.16)                                        
 -- Brianna Hayes       13 SSL-MR               1:57.75         DQ        
      Downward butterfly kick
                2:06.76              DQ ( )                                        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR              1:13.19         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rebecca Baione      13 RFAC-MR                   NT    2:41.33         20  
                  38.21     1:19.13 (40.92)     2:01.08 (41.95)     2:41.33 (40.25)
  2 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:44.60    2:49.67         17  
                  39.80     1:23.20 (43.40)     2:07.01 (43.81)     2:49.67 (42.66)
  3 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR                   NT    2:57.32         16  
                  41.17     1:25.87 (44.70)     2:11.72 (45.85)     2:57.32 (45.60)
  4 Samantha Cole       14 NBS-MR               3:21.31    3:11.87         15  
                  43.83     1:34.75 (50.92)     2:23.01 (48.26)     3:11.87 (48.86)
  5 Erin Brett          13 SSL-MR               3:11.54    3:21.16         14  
                  44.63     1:35.51 (50.88)     2:28.58 (53.07)     3:21.16 (52.58)
 -- Madeline Callahan   14 Aqua Gems-MR         2:40.98         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.84     10/1998 Annie Mantey, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              1:02.23    1:04.04         20  
                  30.94     1:04.04 (33.10)                                        
  2 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:07.42    1:06.05         17  
                  30.60     1:06.05 (35.45)                                        
  3 Alice Morgan        14 NBS-MR               1:09.96    1:07.10         16  
                  30.73     1:07.10 (36.37)                                        
  4 Emma Reining        14 RFAC-MR              1:20.10    1:07.28         15  
                  30.85     1:07.28 (36.43)                                        
  5 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              1:06.89    1:08.20         14  
                  32.48     1:08.20 (35.72)                                        
  6 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              1:10.15    1:08.31         13  
                  32.17     1:08.31 (36.14)                                        
  7 Naima Mackrel       13 NDAC-MR              1:07.31    1:09.35         12  
                  30.97     1:09.35 (38.38)                                        
  8 Nicolette Capalbo   14 SSL-MR               1:16.77    1:11.93         11  
                  34.78     1:11.93 (37.15)                                        
  9 Alexa Sager         14 NBS-MR               1:17.31    1:12.70          9  
                  33.83     1:12.70 (38.87)                                        
 10 Hailey Davisberg    13 Marlins-MR                NT    1:14.75          7  
                  34.25     1:14.75 (40.50)                                        
 11 Kayla Shea          14 SSL-MR               1:18.27    1:15.83          6  
                  34.37     1:15.83 (41.46)                                        
 12 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               1:24.12    1:16.07          5  
                  33.14     1:16.07 (42.93)                                        
 13 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:22.56    1:16.41          4  
                  35.16     1:16.41 (41.25)                                        
 14 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               1:21.53    1:17.21          3  
                  36.67     1:17.21 (40.54)                                        
 15 Rachel Miller       14 NBS-MR               1:24.75    1:17.36          2  
                  36.05     1:17.36 (41.31)                                        
 16 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:19.91    1:17.76          1  
                  35.78     1:17.76 (41.98)                                        
 17 Olivia Leger        13 MVA-MR               1:29.55    1:19.17        
                  35.43     1:19.17 (43.74)                                        
 18 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:35.52    1:30.25        
                  41.56     1:30.25 (48.69)                                        
 -- Penelope Ho         13 SSL-MR               1:18.51         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              2:18.68    2:21.28         20  
                  31.05     1:05.06 (34.01)     1:48.73 (43.67)     2:21.28 (32.55)
  2 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:24.95    2:26.65         17  
                  33.05     1:11.80 (38.75)     1:53.45 (41.65)     2:26.65 (33.20)
  3 Emma Reining        14 RFAC-MR              2:20.68    2:27.33         16  
                  30.75     1:07.78 (37.03)     1:54.83 (47.05)     2:27.33 (32.50)
  4 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              2:29.33    2:27.35         15  
                  32.68     1:09.96 (37.28)     1:52.92 (42.96)     2:27.35 (34.43)
  5 Naima Mackrel       13 NDAC-MR              2:22.87    2:29.23         14  
                  30.78     1:09.26 (38.48)     1:54.59 (45.33)     2:29.23 (34.64)
  6 Alice Morgan        14 NBS-MR               2:30.16    2:31.04         13  
                  30.93     1:08.36 (37.43)     1:57.27 (48.91)     2:31.04 (33.77)
  7 Alexa Sager         14 NBS-MR               2:38.78    2:35.18         12  
                  34.07     1:13.98 (39.91)     2:02.00 (48.02)     2:35.18 (33.18)
  8 Rachel Miller       14 NBS-MR               2:36.84    2:35.71         11  
                  37.04     1:17.41 (40.37)     2:02.62 (45.21)     2:35.71 (33.09)
  9 Nicolette Capalbo   14 SSL-MR               2:43.65    2:39.42          9  
                  35.74     1:14.04 (38.30)     2:03.08 (49.04)     2:39.42 (36.34)
 10 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             2:38.37    2:40.63          7  
                  35.27     1:15.40 (40.13)     2:06.20 (50.80)     2:40.63 (34.43)
 11 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               2:53.67    2:43.51          6  
                  33.53     1:12.65 (39.12)     2:07.94 (55.29)     2:43.51 (35.57)
 12 Kayla Shea          14 SSL-MR               2:47.56    2:44.30          5  
                  34.92     1:19.21 (44.29)     2:07.90 (48.69)     2:44.30 (36.40)
 13 Colleen Kane        13 PBAC-MR              2:50.56    2:56.13          4  
                  41.40     1:24.33 (42.93)     2:19.05 (54.72)     2:56.13 (37.08)
 -- Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               2:49.04         DQ        
      Scissors kick - breast
                  36.61     1:18.83 (42.22)     2:07.41 (48.58)          DQ (35.52)
 -- Brianna Hayes       13 SSL-MR               3:15.12         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  47.42     1:47.08 (59.66)   3:01.87 (1:14.79)          DQ (54.23)
 -- Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              2:35.39         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.90     1:10.56 (37.66)     1:59.48 (48.92)          DQ (33.40)
 -- Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              2:31.88         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  31.93     1:09.51 (37.58)     1:54.92 (45.41)          DQ (32.43)
 -- Penelope Ho         13 SSL-MR               2:44.38         NS        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.06     10/1997 Brooke Davey, NBS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Danielle Fergus     15 RFAC-MR                25.08      26.29         20  
  2 Bana Hadid          16 NBS-MR                 25.72      26.43         17  
  3 Widad Munera        22 NBS-MR                 25.81      26.47         16  
  4 Nicole Liddy        17 SSL-MR                 27.74      27.02         15  
  5 Lillian Oyen-Ustad  15 NDAC-MR                26.19      27.14         14  
  6 Heather Stratica    17 RFAC-MR                26.59      27.77         13  
  7 Rachel Guerrieri    15 Marlins-MR             29.46      27.88         12  
  8 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR                26.21      28.43         11  
  9 Caroline Cole       15 NBS-MR                 33.83      28.45          9  
 10 Naomi Nunez         17 RFAC-MR                27.84      28.54          7  
 11 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR                27.84      28.84          6  
 12 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR             28.61      28.95          5  
 13 Emily Mance         17 RFAC-MR                28.59      28.98          4  
 14 Sarah Rosenbloom    17 NDAC-MR                29.65      29.03          3  
 15 Rachel Baione       16 RFAC-MR                29.05      29.75          2  
 16 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR                 29.46      29.86          1  
 17 Dana Citrin         15 SSL-MR                 29.61      30.28        
 18 Emily Kessler       17 CSD-MR                 29.53      30.66        
 19 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT      31.14        
 20 Eunice Cho          15 SSL-MR                 31.53      31.57        
 21 Hannah Campagna     11 NDAC-MR                33.74      33.44        
 22 Becca Rosen         16 Marlins-MR             38.88      39.48        
 -- Katie Ullinger      17 RFAC-MR                25.36         DQ        
      False start
 -- Sarah Izzo          17 NDAC-MR                29.36         NS        
 -- Emily Woodruff      15 NBS-MR                 30.38         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Widad Munera        22 NBS-MR                 54.09      56.08         20  
                  26.87       56.08 (29.21)                                        
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR                56.08      56.91         17  
                  27.61       56.91 (29.30)                                        
  3 Katie Ullinger      17 RFAC-MR                55.10      57.75         16  
                  27.90       57.75 (29.85)                                        
  4 Katelyn Bauersachs  17 PBAC-MR                58.74      58.19         15  
                  28.18       58.19 (30.01)                                        
  5 Heather Stratica    17 RFAC-MR                58.13      59.36         14  
                  28.63       59.36 (30.73)                                        
  6 Caroline Cole       15 NBS-MR               1:01.15    1:00.13         13  
                  29.16     1:00.13 (30.97)                                        
  7 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR                55.92    1:00.64         12  
                  28.73     1:00.64 (31.91)                                        
  8 Emily Mance         17 RFAC-MR                59.07    1:01.12         11  
                  29.56     1:01.12 (31.56)                                        
  9 Naomi Nunez         17 RFAC-MR                58.58    1:01.38          9  
                  28.59     1:01.38 (32.79)                                        
 10 Danielle Fergus     15 RFAC-MR                56.24    1:01.43          7  
                  27.94     1:01.43 (33.49)                                        
 11 Rachel Guerrieri    15 Marlins-MR           1:04.25    1:01.53          6  
                  29.46     1:01.53 (32.07)                                        
 12 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR           1:02.77    1:01.99          5  
                  30.12     1:01.99 (31.87)                                        
 13 Sarah Rosenbloom    17 NDAC-MR              1:07.00    1:02.94          4  
                  30.09     1:02.94 (32.85)                                        
 14 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              1:00.74    1:03.27          3  
                  29.78     1:03.27 (33.49)                                        
 15 Emily Woodruff      15 NBS-MR               1:05.34    1:03.97          2  
                  30.77     1:03.97 (33.20)                                        
 16 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:03.33    1:04.20          1  
                  31.00     1:04.20 (33.20)                                        
 17 Claire Williams     15 NBS-MR               1:05.60    1:05.18        
                  31.00     1:05.18 (34.18)                                        
 18 Dana Citrin         15 SSL-MR               1:05.78    1:05.29        
                  31.36     1:05.29 (33.93)                                        
 19 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               1:05.38    1:05.47        
                  31.31     1:05.47 (34.16)                                        
 20 Erika Samovici      15 SSL-MR               1:07.03    1:07.46        
                  32.12     1:07.46 (35.34)                                        
 21 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:07.47        
                  32.41     1:07.47 (35.06)                                        
 22 Colleen Kane        13 PBAC-MR              1:08.96    1:08.09        
                  33.15     1:08.09 (34.94)                                        
 23 Hannah Campagna     11 NDAC-MR              1:25.66    1:13.48        
                  33.53     1:13.48 (39.95)                                        
 24 Sarah Quade         15 MVA-MR               1:17.22    1:13.59        
                  34.70     1:13.59 (38.89)                                        
 25 Becca Rosen         16 Marlins-MR           1:27.48    1:24.68        
                  39.83     1:24.68 (44.85)                                        
 -- Madeline Callahan   14 Aqua Gems-MR         1:00.11         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:01.96  10/16/2010 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR              5:12.42    5:17.82         20  
                  29.18     1:00.65 (31.47)     1:32.49 (31.84)     2:04.79 (32.30)
        2:36.82 (32.03)     3:09.03 (32.21)     3:41.50 (32.47)     4:13.95 (32.45)
        4:46.14 (32.19)     5:17.82 (31.68)                                        
  2 Emily Mance         17 RFAC-MR              5:25.38    5:33.63         17  
                  30.24     1:02.76 (32.52)     1:36.13 (33.37)     2:09.84 (33.71)
        2:43.48 (33.64)     3:17.69 (34.21)     3:51.78 (34.09)     4:26.19 (34.41)
        5:00.06 (33.87)     5:33.63 (33.57)                                        
  3 Katelyn Bauersachs  17 PBAC-MR              5:32.67    5:35.85         16  
                  30.00     1:02.86 (32.86)     1:36.61 (33.75)     2:10.65 (34.04)
        2:44.96 (34.31)     3:19.50 (34.54)     3:54.54 (35.04)     4:29.11 (34.57)
        5:03.23 (34.12)     5:35.85 (32.62)                                        
  4 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              5:31.06    5:37.06         15  
                  30.89     1:04.09 (33.20)     1:38.23 (34.14)     2:12.34 (34.11)
        2:46.71 (34.37)     3:21.38 (34.67)     3:55.80 (34.42)     4:30.27 (34.47)
        5:04.90 (34.63)     5:37.06 (32.16)                                        
  5 Jennifer Paul       12 NBS-MR               5:37.88    5:37.14         14  
                  29.35     1:02.17 (32.82)     1:36.82 (34.65)     2:11.45 (34.63)
        2:46.19 (34.74)     3:20.40 (34.21)     3:55.32 (34.92)     4:30.55 (35.23)
        5:04.75 (34.20)     5:37.14 (32.39)                                        
  6 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              5:49.31    5:51.99         13  
                  30.54     1:04.72 (34.18)     1:39.83 (35.11)     2:15.64 (35.81)
        2:50.64 (35.00)     3:27.22 (36.58)     4:04.11 (36.89)     4:40.85 (36.74)
        5:16.98 (36.13)     5:51.99 (35.01)                                        
  7 Heather Stratica    17 RFAC-MR              5:37.37    5:52.87         12  
                  31.02     1:05.34 (34.32)     1:40.90 (35.56)     2:16.83 (35.93)
        2:53.01 (36.18)     3:29.26 (36.25)     4:05.62 (36.36)     4:42.18 (36.56)
        5:17.81 (35.63)     5:52.87 (35.06)                                        
  8 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              5:52.63    5:58.71         11  
                  31.30     1:06.55 (35.25)     1:43.43 (36.88)     2:20.36 (36.93)
        2:57.02 (36.66)     3:34.60 (37.58)     4:11.02 (36.42)     4:48.05 (37.03)
        5:25.06 (37.01)     5:58.71 (33.65)                                        
  9 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              5:36.36    6:00.92          9  
                  32.69     1:08.33 (35.64)     1:44.94 (36.61)     2:22.15 (37.21)
        2:59.37 (37.22)     3:36.86 (37.49)     4:14.24 (37.38)     4:50.24 (36.00)
        5:26.28 (36.04)     6:00.92 (34.64)                                        
 10 Rachel Miller       14 NBS-MR               6:00.14    6:01.82          7  
                  32.99     1:08.86 (35.87)     1:45.75 (36.89)     2:23.12 (37.37)
        2:59.84 (36.72)     3:36.70 (36.86)     4:14.07 (37.37)     4:50.23 (36.16)
        5:26.89 (36.66)     6:01.82 (34.93)                                        
 11 Emily Woodruff      15 NBS-MR               6:05.75    6:02.38          6  
                  32.83     1:09.68 (36.85)     1:46.75 (37.07)     2:24.04 (37.29)
        3:01.16 (37.12)     3:38.15 (36.99)     4:14.98 (36.83)     4:51.94 (36.96)
        5:28.23 (36.29)     6:02.38 (34.15)                                        
 12 Olivia Leger        13 MVA-MR               6:00.52    6:15.20          5  
                  31.64     1:08.14 (36.50)     1:45.76 (37.62)     2:23.87 (38.11)
        3:02.85 (38.98)     3:41.41 (38.56)     4:20.79 (39.38)     4:59.66 (38.87)
        5:37.90 (38.24)     6:15.20 (37.30)                                        
 13 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               6:13.72    6:17.03          4  
                  34.25     1:12.10 (37.85)     1:50.93 (38.83)     2:30.05 (39.12)
        3:09.29 (39.24)     3:48.67 (39.38)     4:26.45 (37.78)     5:04.61 (38.16)
        5:42.54 (37.93)     6:17.03 (34.49)                                        
 14 Rachel Baione       16 RFAC-MR              6:19.07    6:17.26          3  
                  33.81     1:10.58 (36.77)     1:48.65 (38.07)     2:26.94 (38.29)
        3:05.37 (38.43)     3:44.29 (38.92)     4:23.33 (39.04)     5:02.41 (39.08)
        5:41.00 (38.59)     6:17.26 (36.26)                                        
 15 Ashley German       12 NBS-MR               6:18.33    6:23.75          2  
                  34.22     1:12.51 (38.29)     1:52.27 (39.76)     2:32.00 (39.73)
        3:11.56 (39.56)     3:50.04 (38.48)     4:29.54 (39.50)     5:08.15 (38.61)
        5:47.40 (39.25)     6:23.75 (36.35)                                        
 16 Katherine Peters    14 MVA-MR               6:50.39    6:31.35          1  
                  35.64     1:13.15 (37.51)     1:52.18 (39.03)     2:32.42 (40.24)
        3:12.72 (40.30)     3:52.34 (39.62)     4:32.80 (40.46)     5:13.37 (40.57)
        5:54.85 (41.48)     6:31.35 (36.50)                                        
 17 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    6:31.46        
                  34.82     1:12.68 (37.86)     1:51.98 (39.30)     2:31.73 (39.75)
        3:10.86 (39.13)     3:50.95 (40.09)     4:30.64 (39.69)     5:11.59 (40.95)
        5:51.73 (40.14)     6:31.46 (39.73)                                        
 18 Jillian Bunch       12 NBS-MR               6:39.00    6:35.81        
                  35.12     1:14.67 (39.55)     1:54.36 (39.69)     2:34.25 (39.89)
        3:14.73 (40.48)     3:54.76 (40.03)     4:35.69 (40.93)     5:15.54 (39.85)
        5:56.99 (41.45)     6:35.81 (38.82)                                        
 19 Katie Boncek        16 PBAC-MR              6:32.45    6:36.50        
                  34.33     1:11.09 (36.76)     1:51.07 (39.98)     2:31.99 (40.92)
        3:13.42 (41.43)     3:54.37 (40.95)     4:36.50 (42.13)     5:17.65 (41.15)
        5:58.41 (40.76)     6:36.50 (38.09)                                        
 20 Sarah Quade         15 MVA-MR               7:45.52    6:52.14        
                  36.48     1:17.12 (40.64)     1:59.46 (42.34)     2:41.63 (42.17)
        3:24.79 (43.16)     4:08.05 (43.26)     4:50.73 (42.68)     5:32.44 (41.71)
        6:13.24 (40.80)     6:52.14 (38.90)                                        
 21 Jamie Forbes        11 NBS-MR               7:58.67    7:32.85        
                  39.92     1:25.74 (45.82)     2:11.98 (46.24)     2:58.67 (46.69)
        3:45.67 (47.00)     4:32.22 (46.55)     5:18.41 (46.19)     6:04.87 (46.46)
        6:50.71 (45.84)     7:32.85 (42.14)                                        
 -- Adelle Leger        10 MVA-MR                    NT         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR                59.03    1:00.17         20  
                  29.52     1:00.17 (30.65)                                        
  2 Bana Hadid          16 NBS-MR                 57.57    1:02.42         17  
                  30.46     1:02.42 (31.96)                                        
  3 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              1:00.40    1:02.68         16  
                  30.67     1:02.68 (32.01)                                        
  4 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              1:02.77    1:06.41         15  
                  32.75     1:06.41 (33.66)                                        
  5 Emily Mance         17 RFAC-MR              1:05.90    1:07.90         14  
                  33.19     1:07.90 (34.71)                                        
  6 Kelly Carey         14 SSL-MR               1:13.17    1:09.03         13  
                  33.98     1:09.03 (35.05)                                        
  7 Caroline Cole       15 NBS-MR               1:10.06    1:09.37         12  
                  34.38     1:09.37 (34.99)                                        
  8 Heather Stratica    17 RFAC-MR              1:08.41    1:10.30         11  
                  33.67     1:10.30 (36.63)                                        
  9 Meghan Hartigan     15 SSL-MR               1:05.17    1:10.34          9  
                  33.73     1:10.34 (36.61)                                        
 10 Madison Scanlon     15 SSL-MR               1:09.92    1:10.78          7  
                  35.30     1:10.78 (35.48)                                        
 11 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              1:08.10    1:11.62          6  
                  34.75     1:11.62 (36.87)                                        
 12 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              1:07.79    1:11.89          5  
                  35.19     1:11.89 (36.70)                                        
 13 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               1:11.14    1:12.60          4  
                  34.91     1:12.60 (37.69)                                        
 14 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:11.49    1:12.67          3  
                  35.49     1:12.67 (37.18)                                        
 15 Alyssa Burke        15 SSL-MR               1:12.19    1:12.85          2  
                  35.41     1:12.85 (37.44)                                        
 16 Emily Kessler       17 CSD-MR               1:13.11    1:13.04          1  
                  35.37     1:13.04 (37.67)                                        
 17 Claire Williams     15 NBS-MR               1:10.11    1:13.11        
                  35.66     1:13.11 (37.45)                                        
 18 Emily Woodruff      15 NBS-MR               1:21.30    1:18.09        
                  38.13     1:18.09 (39.96)                                        
 19 Katie Boncek        16 PBAC-MR              1:14.47    1:19.68        
                  36.98     1:19.68 (42.70)                                        
 20 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:23.02        
                  41.07     1:23.02 (41.95)                                        
 21 Sam Galeano         12 CSD-MR               1:26.65    1:25.32        
 22 Kylie Dul           13 Aqua Gems-MR              NT    1:40.11        
                  48.01     1:40.11 (52.10)                                        
 23 Becca Rosen         16 Marlins-MR           1:47.81    1:46.22        
                  50.73     1:46.22 (55.49)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.86  10/27/2002 Michelle A Coombs, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR              2:07.08    2:11.82         20  
                  31.45     1:04.61 (33.16)     1:38.53 (33.92)     2:11.82 (33.29)
  2 Bana Hadid          16 NBS-MR               2:07.58    2:13.82         17  
                  32.30     1:05.82 (33.52)     1:39.59 (33.77)     2:13.82 (34.23)
  3 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              2:12.94    2:18.32         16  
                  33.33     1:08.06 (34.73)     1:43.38 (35.32)     2:18.32 (34.94)
  4 Nicole Liddy        17 SSL-MR               2:25.09    2:18.88         15  
                  32.32     1:06.69 (34.37)     1:42.59 (35.90)     2:18.88 (36.29)
  5 Lillian Oyen-Ustad  15 NDAC-MR              2:20.04    2:21.27         14  
                  32.88     1:08.55 (35.67)     1:44.92 (36.37)     2:21.27 (36.35)
  6 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              2:15.12    2:22.12         13  
                  34.38     1:09.92 (35.54)     1:46.31 (36.39)     2:22.12 (35.81)
  7 Emily Mance         17 RFAC-MR              2:19.26    2:24.28         12  
                  34.39     1:10.28 (35.89)     1:47.38 (37.10)     2:24.28 (36.90)
  8 Naomi Nunez         17 RFAC-MR              2:21.65    2:26.21         11  
                  34.27     1:10.32 (36.05)     1:47.87 (37.55)     2:26.21 (38.34)
  9 Caroline Cole       15 NBS-MR               2:29.66    2:30.95          9  
                  36.46     1:14.28 (37.82)     1:52.67 (38.39)     2:30.95 (38.28)
 10 Heather Stratica    17 RFAC-MR              2:25.03    2:31.68          7  
                  36.65     1:15.00 (38.35)     1:53.93 (38.93)     2:31.68 (37.75)
 11 Rachel Baione       16 RFAC-MR              2:30.03    2:35.07          6  
                  36.59     1:15.17 (38.58)     1:55.40 (40.23)     2:35.07 (39.67)
 12 Claire Williams     15 NBS-MR               2:27.82    2:37.33          5  
                  36.40     1:16.33 (39.93)     1:57.00 (40.67)     2:37.33 (40.33)
 13 Eunice Cho          15 SSL-MR               2:37.54    2:37.58          4  
                  18.29       58.75 (40.46)     1:40.17 (41.42)     2:37.58 (57.41)
 14 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               2:40.55    2:39.55          3  
                  18.37       58.97 (40.60)     1:41.00 (42.03)     2:39.55 (58.55)
 15 Emily Woodruff      15 NBS-MR               2:47.45    2:41.34          2  
                  19.56     1:00.19 (40.63)     1:41.73 (41.54)     2:41.34 (59.61)
 16 Erika Samovici      15 SSL-MR               2:49.16    2:51.78          1  
                  20.62     1:04.50 (43.88)     1:49.14 (44.64)   2:51.78 (1:02.64)
 17 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    2:56.46        
                  22.38     1:05.82 (43.44)     1:51.62 (45.80)   2:56.46 (1:04.84)
 18 Sarah Quade         15 MVA-MR                    NT    2:58.72        
                  23.36     1:08.48 (45.12)     1:56.64 (48.16)   2:58.72 (1:02.08)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              1:15.32    1:17.53         20  
                  36.99     1:17.53 (40.54)                                        
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR              1:18.51    1:17.61         17  
                  37.21     1:17.61 (40.40)                                        
  3 Rachel Guerrieri    15 Marlins-MR           1:17.80    1:17.82         16  
                  36.65     1:17.82 (41.17)                                        
  4 Lillian Oyen-Ustad  15 NDAC-MR              1:16.68    1:17.90         15  
                  37.47     1:17.90 (40.43)                                        
  5 Caroline Cole       15 NBS-MR               1:36.72    1:18.21         14  
                  36.71     1:18.21 (41.50)                                        
  6 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              1:19.34    1:19.30         13  
                  38.09     1:19.30 (41.21)                                        
  7 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              1:12.75    1:19.43         12  
                  38.23     1:19.43 (41.20)                                        
  8 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              1:15.02    1:20.31         11  
                  38.46     1:20.31 (41.85)                                        
  9 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              1:19.83    1:20.95          9  
                  38.20     1:20.95 (42.75)                                        
 10 Nicole Liddy        17 SSL-MR               1:23.86    1:21.44          7  
                  38.69     1:21.44 (42.75)                                        
 11 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:18.44    1:22.07          6  
                  38.84     1:22.07 (43.23)                                        
 12 Dana Citrin         15 SSL-MR               1:24.88    1:23.31          5  
                  40.16     1:23.31 (43.15)                                        
 13 Heather Stratica    17 RFAC-MR              1:21.81    1:23.92          4  
                  40.10     1:23.92 (43.82)                                        
 14 Eunice Cho          15 SSL-MR               1:23.80    1:24.00          3  
                  39.17     1:24.00 (44.83)                                        
 15 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:27.16          2  
                  42.01     1:27.16 (45.15)                                        
 16 Naomi Nunez         17 RFAC-MR              1:24.10    1:27.83          1  
                  41.74     1:27.83 (46.09)                                        
 17 Olivia Wellington   13 PBAC-MR              1:23.46    1:27.90        
                  42.78     1:27.90 (45.12)                                        
 18 Erika Samovici      15 SSL-MR               1:31.17    1:29.36        
                  42.05     1:29.36 (47.31)                                        
 18 Hannah Campagna     11 NDAC-MR              1:30.59    1:29.36        
                  41.42     1:29.36 (47.94)                                        
 20 Emily Mance         17 RFAC-MR              1:23.45    1:31.09        
                  42.84     1:31.09 (48.25)                                        
 21 Claire Williams     15 NBS-MR               1:36.10    1:31.12        
                  43.61     1:31.12 (47.51)                                        
 22 Emily Kessler       17 CSD-MR               1:30.95    1:33.03        
                  43.87     1:33.03 (49.16)                                        
 23 Sarah Quade         15 MVA-MR               1:47.04    1:34.00        
                  43.59     1:34.00 (50.41)                                        
 24 Becca Rosen         16 Marlins-MR           1:56.32    1:54.44        
                  53.35   1:54.44 (1:01.09)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:27.79  10/26/2003 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              2:39.48    2:44.65         20  
                  37.26     1:19.72 (42.46)     2:02.20 (42.48)     2:44.65 (42.45)
  2 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              2:35.82    2:45.94         17  
                  37.19     1:19.33 (42.14)     2:03.30 (43.97)     2:45.94 (42.64)
  3 Caitlin Leary       15 SSL-MR               2:44.47    2:48.02         16  
                  38.80     1:20.93 (42.13)     2:04.61 (43.68)     2:48.02 (43.41)
  4 Meghan Hartigan     15 SSL-MR               2:46.98    2:53.39         15  
                  38.66     1:22.23 (43.57)     2:07.61 (45.38)     2:53.39 (45.78)
  5 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              2:42.48    2:54.23         14  
                  38.04     1:22.60 (44.56)     2:08.24 (45.64)     2:54.23 (45.99)
  6 Alyssa Burke        15 SSL-MR               2:56.88    2:54.93         13  
                  40.06     1:24.74 (44.68)     2:10.71 (45.97)     2:54.93 (44.22)
  7 Sarah Quade         15 MVA-MR               3:37.38    3:19.60         12  
                  44.69     1:36.91 (52.22)     2:30.51 (53.60)     3:19.60 (49.09)
  8 Adelle Leger        10 MVA-MR                    NT    3:34.72         11  
                  48.19     1:43.49 (55.30)     2:40.69 (57.20)     3:34.72 (54.03)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          16 NBS-MR                 59.15    1:01.57         20  
                  28.36     1:01.57 (33.21)                                        
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR              1:03.18    1:02.48         17  
                  30.42     1:02.48 (32.06)                                        
  3 Widad Munera        22 NBS-MR               1:08.94    1:06.04         16  
                  30.32     1:06.04 (35.72)                                        
  4 Madison Scanlon     15 SSL-MR               1:06.43    1:07.00         15  
                  31.57     1:07.00 (35.43)                                        
  5 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR                59.46    1:07.19         14  
                  31.57     1:07.19 (35.62)                                        
  6 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              1:01.34    1:07.46         13  
                  31.34     1:07.46 (36.12)                                        
  7 Emily Mance         17 RFAC-MR              1:13.79    1:10.57         12  
                  33.39     1:10.57 (37.18)                                        
  8 Heather Stratica    17 RFAC-MR              1:09.75    1:10.82         11  
                  32.91     1:10.82 (37.91)                                        
  9 Caitlin Leary       15 SSL-MR               1:07.97    1:11.07          9  
                  32.60     1:11.07 (38.47)                                        
 10 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              1:08.28    1:12.35          7  
                  33.18     1:12.35 (39.17)                                        
 11 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:11.11    1:14.35          6  
                  34.84     1:14.35 (39.51)                                        
 12 Emily Kessler       17 CSD-MR               1:12.19    1:16.55          5  
                  35.10     1:16.55 (41.45)                                        
 13 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               1:21.05    1:20.78          4  
                  35.32     1:20.78 (45.46)                                        
 14 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:20.86          3  
                  37.86     1:20.86 (43.00)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:08.25  10/16/2010 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          16 NBS-MR               2:10.02    2:14.72         20  
                  29.49     1:03.47 (33.98)     1:38.71 (35.24)     2:14.72 (36.01)
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR              2:12.91    2:16.46         17  
                  31.02     1:05.51 (34.49)     1:41.13 (35.62)     2:16.46 (35.33)
  3 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              2:12.77    2:22.39         16  
                  33.34     1:08.94 (35.60)     1:45.63 (36.69)     2:22.39 (36.76)
  4 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR           2:38.64    2:26.04         15  
                  33.16     1:08.92 (35.76)     1:47.45 (38.53)     2:26.04 (38.59)
  5 Jennifer Paul       12 NBS-MR               2:33.81    2:31.97         14  
                  33.77     1:11.99 (38.22)     1:51.40 (39.41)     2:31.97 (40.57)
  6 Paige Bacigal       11 NBS-MR               2:45.18    2:53.38         13  
                  39.30     1:23.04 (43.74)     2:08.64 (45.60)     2:53.38 (44.74)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.22  10/28/2001 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR              2:15.19    2:15.41         20  
                  29.44     1:01.78 (32.34)     1:43.55 (41.77)     2:15.41 (31.86)
  2 Madison Scanlon     15 SSL-MR               2:25.25    2:22.59         17  
                  30.85     1:07.78 (36.93)     1:50.57 (42.79)     2:22.59 (32.02)
  3 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              2:17.00    2:22.65         16  
                  30.29     1:06.17 (35.88)     1:50.41 (44.24)     2:22.65 (32.24)
  4 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              2:20.81    2:22.92         15  
                  31.50     1:06.79 (35.29)     1:50.51 (43.72)     2:22.92 (32.41)
  5 Heather Stratica    17 RFAC-MR              2:25.40    2:28.41         14  
                  31.93     1:10.35 (38.42)     1:55.47 (45.12)     2:28.41 (32.94)
  6 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              2:25.76    2:28.71         13  
                  30.85     1:10.73 (39.88)     1:53.76 (43.03)     2:28.71 (34.95)
  7 Rachel Baione       16 RFAC-MR              2:30.80    2:31.44         12  
                  34.67     1:11.92 (37.25)     1:56.90 (44.98)     2:31.44 (34.54)
  8 Meghan Hartigan     15 SSL-MR               2:26.05    2:32.42         11  
                  31.57     1:09.88 (38.31)     1:55.73 (45.85)     2:32.42 (36.69)
  9 Emily Mance         17 RFAC-MR              2:55.47    2:33.18          9  
                  33.55     1:09.18 (35.63)     2:00.21 (51.03)     2:33.18 (32.97)
 10 Alyssa Burke        15 SSL-MR               2:37.34    2:33.19          7  
                  34.81     1:12.67 (37.86)     1:59.34 (46.67)     2:33.19 (33.85)
 11 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              2:23.88    2:35.07          6  
                  32.58     1:12.42 (39.84)     1:59.13 (46.71)     2:35.07 (35.94)
 12 Caroline Cole       15 NBS-MR               3:17.27    2:35.19          5  
                  35.23     1:13.93 (38.70)     1:59.64 (45.71)     2:35.19 (35.55)
 13 Caitlin Leary       15 SSL-MR               2:30.85    2:36.05          4  
                  31.91     1:15.25 (43.34)     1:56.57 (41.32)     2:36.05 (39.48)
 14 Claire Williams     15 NBS-MR               2:37.31    2:37.63          3  
                  33.42     1:13.20 (39.78)     2:01.66 (48.46)     2:37.63 (35.97)
 15 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               2:38.15    2:37.93          2  
                  35.42   2:02.46 (1:27.04)     2:14.00 (11.54)     2:37.93 (23.93)
 16 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              2:29.21    2:38.55          1  
                  31.75     1:15.01 (43.26)     1:59.84 (44.83)     2:38.55 (38.71)
 17 Emily Kessler       17 CSD-MR               2:38.97    2:40.79        
                  33.68     1:13.78 (40.10)     2:04.97 (51.19)     2:40.79 (35.82)
 18 Katie Boncek        16 PBAC-MR              2:36.58    2:41.42        
                  36.89     1:15.59 (38.70)     2:04.04 (48.45)     2:41.42 (37.38)
 19 Emily Woodruff      15 NBS-MR               2:46.01    2:45.36        
                  38.29     1:20.60 (42.31)     2:10.79 (50.19)     2:45.36 (34.57)
 20 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    2:46.52        
                  35.69     1:21.58 (45.89)     2:08.13 (46.55)     2:46.52 (38.39)
 21 Sarah Quade         15 MVA-MR               3:30.59    2:53.76        
                  40.04     1:22.99 (42.95)     2:14.50 (51.51)     2:53.76 (39.26)
 22 Sam Galeano         12 CSD-MR               3:23.07    3:05.48        
                  41.12     1:26.56 (45.44)     2:21.92 (55.36)     3:05.48 (43.56)
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   16.26     10/1996 Anthony Simco, MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vincent Mattone      7 CSD-MR                 18.61      18.40         20  
  2 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      18.82         17  
  3 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                27.12      19.42         16  
  4 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                20.44      19.68         15  
  5 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      20.01         14  
  6 Andrew Keller        7 CSD-MR                    NT      21.26         13  
  7 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                25.11      22.12         12  
  8 Jack Currie          7 RFAC-MR                   NT      23.99         11  
  9 Benjamin Regenbaum   6 CSD-MR                 27.07      26.94          9  
 10 Angelo Reade         6 DA-MR                     NT      27.50          7  
 11 Jaseth King          6 SSL-MR                 28.73      28.49          6  
 12 Peyton Tuttle        5 CSD-MR                 38.54      30.18          5  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      37.19         20  
  2 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                53.80      42.12         17  
  3 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      43.31         16  
  4 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                50.52      44.35         15  
  5 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                55.11      48.99         14  
  6 Dylan Amaro          7 NDAC-MR              1:01.77    1:05.36         12.5
  6 Angelo Reade         6 DA-MR                     NT    1:05.36         12.5
  8 Jaseth King          6 SSL-MR               1:00.80    1:09.14         11  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   19.98     10/1996 Daniel Simco, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      21.47         20  
  2 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                28.02      21.65         17  
  3 Vincent Mattone      7 CSD-MR                 23.38      21.94         16  
  4 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      24.28         15  
  5 Andrew Keller        7 CSD-MR                    NT      25.85         14  
  6 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                30.11      26.47         13  
  7 Angelo Reade         6 DA-MR                     NT      27.79         12  
  8 Jaseth King          6 SSL-MR                 35.40      30.89         11  
  9 Benjamin Regenbaum   6 CSD-MR                 33.67      32.75          9  
 10 Peyton Tuttle        5 CSD-MR                 38.97      34.57          7  
 -- Jack Currie          7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                55.61      47.07         20  
  2 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      47.49         17  
  3 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      55.14         16  
 -- Angelo Reade         6 DA-MR                     NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   23.25     10/1997 Collin Casciano, AG                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                32.68      27.63         20  
  2 Dylan Amaro          7 NDAC-MR                29.46      28.01         17  
  3 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      28.03         16  
  4 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                28.89      29.75         15  
  5 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                32.11      35.43         14  
 -- Jaseth King          6 SSL-MR                 39.30         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      49.01         20  
  2 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR              1:03.94      58.90         17  
  3 Michael Simpfender   7 RFAC-MR              1:06.91      59.35         16  
  4 Vincent Mattone      7 CSD-MR                    NT    1:00.73         15  
 -- Jack Currie          7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Benjamin Vitale      7 NDAC-MR              1:05.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Andrew Keller        7 CSD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   20.72  10/16/2010 David Rendon, NDAC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      21.36         20  
  2 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                30.01      23.80         17  
  3 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                32.15      26.25         16  
  4 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      27.37         15  
  5 Dylan Amaro          7 NDAC-MR                28.11      28.91         14  
  6 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                30.11      32.46         13  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      46.14         20  
  2 Vincent Mattone      7 CSD-MR                 55.55      46.65         17  
  3 Michael Simpfender   7 RFAC-MR              1:00.03      53.08         16  
 
Boys 8-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR                32.87      30.04         20  
  2 Alex Xin            10 RFAC-MR                35.21      32.73         17  
  3 David Rendon         9 NDAC-MR                32.27      32.88         16  
  4 Daniel Burger       10 NDAC-MR                36.41      33.63         15  
  5 Eli Staubi           9 NDAC-MR                35.62      33.96         14  
  6 Anthony Johnson     10 SSL-MR                 37.14      34.14         13  
  7 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               37.93      35.37         12  
  8 Fernando Lavariega  10 NDAC-MR                35.25      36.17         11  
  9 David Lyko          10 MVA-MR                 39.24      36.57          9  
 10 Jack Bellettiere     8 MVA-MR                 39.09      36.70          7  
 11 Jack Judson          8 RFAC-MR                44.04      36.93        
 11 Elijon King          9 SSL-MR                 58.16      36.93          6  
 13 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT      37.24          5  
 14 Matthew Peifer      10 MVA-MR                 43.13      37.58          4  
 15 Patrick Kivlehan     9 Marlins-MR             39.12      37.90          3  
 16 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR                 42.60      38.56          1.5
 16 Lahar Miriyapalli   10 Marlins-MR             43.98      38.56          1.5
 18 Joey Patierno        9 NDAC-MR                40.05      38.61        
 19 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                46.28      39.58        
 19 Cole Cheman         10 SSL-MR               1:01.26      39.58        
 21 Rudraksh Dua         9 CSD-MR                 41.00      40.06        
 22 Jared Newmeyer       9 SSL-MR                 42.14      40.46        
 23 Sean Dennis         10 SSL-MR                 40.29      40.50        
 23 John Matthews       10 NBS-MR                 42.28      40.50        
 25 Anthony Gurrieri     9 CSD-MR                 42.43      40.74        
 26 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 40.64      41.30        
 27 Grant Garcia         8 NDAC-MR                57.21      41.53        
 28 Yahir Lavariega      8 NDAC-MR                51.58      42.81        
 29 Ian O'Connor        10 NDAC-MR                40.11      43.17        
 30 Roberto Reade        8 DA-MR                     NT      43.74        
 31 Kevin Sullivan      10 SSL-MR                 47.73      44.02        
 32 Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT      45.96        
 33 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT      48.46        
 34 Charlie Myers       10 SSL-MR                 53.39      50.76        
 35 Kyle German          9 NBS-MR                    NT      52.35        
 36 Samuel Panoff       10 SSL-MR               1:01.98      56.58        
 37 Noah Sequeiros       8 Marlins-MR                NT      57.24        
 38 John Ryan            9 Unattached-MR             NT      59.59        
 39 Fabrizio Rimac       8 NBS-MR                    NT    1:03.11        
 40 Aidan Milroy         9 DA-MR                     NT    1:04.46        
 41 Ethan Fernandes      8 Marlins-MR                NT    1:05.19        
 -- Sean Kivlehan        9 Marlins-MR                NT         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:09.59    1:07.30         20  
                  31.82     1:07.30 (35.48)                                        
  2 Hunter Kim          10 Marlins-MR           1:47.50    1:13.00         17  
                  33.58     1:13.00 (39.42)                                        
  3 Josh Keller         10 CSD-MR               1:14.78    1:14.50         16  
                  37.35     1:14.50 (37.15)                                        
  4 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:20.03    1:17.47         15  
                  36.72     1:17.47 (40.75)                                        
  5 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR             1:24.68    1:19.72         14  
                  36.48     1:19.72 (43.24)                                        
  6 Daniel Burger       10 NDAC-MR              1:24.19    1:19.93         13  
                  38.83     1:19.93 (41.10)                                        
  7 Logan Pece           9 HAWK-AD              1:24.08    1:23.30         12  
                  39.85     1:23.30 (43.45)                                        
  8 Ethan Domanico       9 CSD-MR               1:23.30    1:25.01         11  
                  38.96     1:25.01 (46.05)                                        
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:35.67    1:26.58          9  
                  40.19     1:26.58 (46.39)                                        
 10 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               1:37.52    1:28.10          7  
                  41.63     1:28.10 (46.47)                                        
 11 Sean Dennis         10 SSL-MR               1:28.71    1:28.53          6  
                  43.22     1:28.53 (45.31)                                        
 12 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT    1:30.68          5  
                  41.45     1:30.68 (49.23)                                        
 13 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR              1:46.14    1:33.05          4  
                  42.33     1:33.05 (50.72)                                        
 14 Jared Newmeyer       9 SSL-MR               1:37.13    1:33.28          3  
                  43.29     1:33.28 (49.99)                                        
 15 Lucas Kolka         10 SSL-MR               1:41.91    1:33.78          2  
                  43.85     1:33.78 (49.93)                                        
 16 Kevin Sullivan      10 SSL-MR               1:56.41    1:34.93          1  
                  42.56     1:34.93 (52.37)                                        
 17 Andrew Nieves        9 NBS-MR               1:49.99    1:36.56        
                  42.82     1:36.56 (53.74)                                        
 18 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR               1:44.57    1:41.48        
                  43.68     1:41.48 (57.80)                                        
 19 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT    1:43.68        
                  49.71     1:43.68 (53.97)                                        
 20 Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT    1:48.95        
                  51.81     1:48.95 (57.14)                                        
 21 Kyle German          9 NBS-MR                    NT    2:00.31        
                  53.85   2:00.31 (1:06.46)                                        
 -- Cole Cheman         10 SSL-MR               2:19.28         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                1:25.00          DQ (47.40)                                        
 -- Elijon King          9 SSL-MR               2:10.11         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                  57.81        DQ (1:11.45)                                        
 -- Roberto Reade        8 DA-MR                     NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                1:02.00          DQ (51.91)                                        
 -- John Ryan            9 Unattached-MR             NT         NS        
 
Boys 8-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR                39.14      38.75         20  
  2 Alex Xin            10 RFAC-MR                41.64      40.24         17  
  3 David Rendon         9 NDAC-MR                39.17      40.70         16  
  4 Eli Staubi           9 NDAC-MR                42.25      42.71         15  
  5 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               43.45      42.96         14  
  6 Lahar Miriyapalli   10 Marlins-MR             47.44      44.53         13  
  7 Daniel Burger       10 NDAC-MR                48.21      44.69         12  
  8 Grant Garcia         8 NDAC-MR              1:08.11      44.92         11  
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR                50.69      45.75          9  
 10 Joey Patierno        9 NDAC-MR                58.11      46.13          7  
 11 David Lyko          10 MVA-MR                 44.07      46.57          6  
 12 Anthony Johnson     10 SSL-MR                 47.62      46.59          5  
 13 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT      47.27          4  
 14 Jared Newmeyer       9 SSL-MR                 47.18      47.58          3  
 15 Patrick Kivlehan     9 Marlins-MR             46.84      47.73          2  
 16 Sean Dennis         10 SSL-MR                 49.15      48.17          1  
 17 Fernando Lavariega  10 NDAC-MR                46.75      48.28        
 18 Matthew Peifer      10 MVA-MR                 45.18      48.42        
 19 Rudraksh Dua         9 CSD-MR                    NT      48.61        
 20 Jack Bellettiere     8 MVA-MR                 35.82      49.08        
 21 John Matthews       10 NBS-MR                 53.81      49.58        
 22 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT      49.94        
 23 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 56.03      50.08        
 24 Roberto Reade        8 DA-MR                     NT      51.25        
 25 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                55.49      51.33        
 26 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR                 56.27      51.72        
 27 Samuel Panoff       10 SSL-MR                 59.41      51.83        
 28 Kevin Sullivan      10 SSL-MR                 54.51      54.92        
 29 Charlie Myers       10 SSL-MR                 55.59      56.46        
 30 Yahir Lavariega      8 NDAC-MR              1:01.84      58.08        
 31 Anthony Gurrieri     9 CSD-MR                    NT      58.49        
 32 Cole Cheman         10 SSL-MR               1:03.35    1:02.01        
 33 Fabrizio Rimac       8 NBS-MR                    NT    1:02.41        
 34 Sean Kivlehan        9 Marlins-MR                NT    1:04.50        
 35 Elijon King          9 SSL-MR               1:05.15    1:05.24        
 36 Kyle German          9 NBS-MR                    NT    1:08.67        
 37 Aidan Milroy         9 DA-MR                     NT    1:11.47        
 38 John Ryan            9 Unattached-MR             NT    1:13.02        
 -- Noah Sequeiros       8 Marlins-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:27.18    1:21.12         20  
                  39.66     1:21.12 (41.46)                                        
  2 Hunter Kim          10 Marlins-MR                NT    1:22.84         17  
                  40.11     1:22.84 (42.73)                                        
  3 Josh Keller         10 CSD-MR               1:27.24    1:25.52         16  
                  57.00     1:25.52 (28.52)                                        
  4 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:27.03    1:27.84         15  
                  43.29     1:27.84 (44.55)                                        
  5 Logan Pece           9 HAWK-AD              1:37.37    1:33.12         14  
                  45.59     1:33.12 (47.53)                                        
  6 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR             1:34.48    1:35.12         13  
                  58.00     1:35.12 (37.12)                                        
  7 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:43.18    1:36.01         12  
  8 Jared Newmeyer       9 SSL-MR               1:42.74    1:41.02         11  
                  48.86     1:41.02 (52.16)                                        
  9 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT    1:43.75          9  
                  49.25     1:43.75 (54.50)                                        
 10 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT    1:46.37          7  
                  52.83     1:46.37 (53.54)                                        
 11 Andrew Nieves        9 NBS-MR               2:00.51    1:50.42          6  
 12 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR              2:21.03    1:53.86          5  
 13 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               1:57.86    1:54.27          4  
 14 Roberto Reade        8 DA-MR                     NT    2:02.94          3  
                1:00.50   2:02.94 (1:02.44)                                        
 15 Charlie Myers       10 SSL-MR               2:06.48    2:03.34          2  
 16 Levon Safaryan       9 NDAC-MR              1:45.11    2:18.44          1  
 -- Ethan Domanico       9 CSD-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.12          DQ (50.73)                                        
 -- John Ryan            9 Unattached-MR             NT         NS        
 
Boys 8-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Burger       10 NDAC-MR                43.54      43.44         20  
  2 Robert Reining      10 RFAC-MR                45.18      45.50         17  
  3 Logan Pece           9 HAWK-AD                48.08      45.55         16  
  4 Hunter Kim          10 Marlins-MR             49.54      46.24         15  
  5 Josh Keller         10 CSD-MR                    NT      48.03         14  
  6 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               47.98      48.41         13  
  7 Kevin Sullivan      10 SSL-MR                 51.86      50.05         12  
  8 Alex Xin            10 RFAC-MR                50.83      50.91         11  
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR                58.66      53.48          9  
 10 Sean Dennis         10 SSL-MR               1:06.66      53.51          7  
 11 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 55.59      56.96          6  
 12 Grant Garcia         8 NDAC-MR              1:16.11    1:00.17          5  
 13 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT    1:02.68          4  
 14 Cole Cheman         10 SSL-MR               1:05.65    1:03.44          3  
 15 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               1:10.90    1:03.53          2  
 16 Charlie Myers       10 SSL-MR               1:15.21    1:07.94          1  
 17 Elijon King          9 SSL-MR               1:19.38    1:18.49        
 -- Lucas Kolka         10 SSL-MR                 58.09         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Levon Safaryan       9 NDAC-MR              1:09.11         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Kyle German          9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Samuel Panoff       10 SSL-MR               1:08.82         DQ        
      Scissors kick
 -- Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                59.33         DQ        
      Scissors kick
 -- Andrew Nieves        9 NBS-MR                 59.59         DQ        
      Scissors kick
 -- Ethan Fernandes      8 Marlins-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aidan Milroy         9 DA-MR                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Burger       10 NDAC-MR              1:39.74    1:33.96         20  
  2 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:43.82    1:41.01         17  
  3 Fernando Lavariega  10 NDAC-MR              1:42.25    1:42.12         16  
  4 Matthew Peifer      10 MVA-MR               1:47.67    1:42.82         15  
  5 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:54.55    1:45.99         14  
                  50.41     1:45.99 (55.58)                                        
  6 David Rendon         9 NDAC-MR              1:49.93    1:46.23         13  
                  50.41     1:46.23 (55.82)                                        
  7 Eli Staubi           9 NDAC-MR              1:55.04    1:46.67         12  
                  51.32     1:46.67 (55.35)                                        
  8 Jack Bellettiere     8 MVA-MR               1:59.99    1:49.55         11  
                  52.20     1:49.55 (57.35)                                        
  9 Anthony Johnson     10 SSL-MR               1:54.52    1:49.77          9  
                  51.64     1:49.77 (58.13)                                        
 10 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR             1:46.27    1:51.90          7  
 11 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:59.01    1:53.34          6  
                  54.11     1:53.34 (59.23)                                        
 12 John Matthews       10 NBS-MR               2:02.77    1:55.09          5  
                  56.33     1:55.09 (58.76)                                        
 13 Jared Newmeyer       9 SSL-MR               1:59.94    1:57.09          4  
                  54.92   1:57.09 (1:02.17)                                        
 14 Kevin Sullivan      10 SSL-MR               1:59.50    1:57.73          3  
                  54.58   1:57.73 (1:03.15)                                        
 15 Joey Patierno        9 NDAC-MR              2:31.11    1:59.08          2  
                  55.52   1:59.08 (1:03.56)                                        
 16 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR               2:10.19    2:05.29          1  
                1:00.73   2:05.29 (1:04.56)                                        
 17 Patrick Kivlehan     9 Marlins-MR                NT    2:07.77        
                1:00.70   2:07.77 (1:07.07)                                        
 18 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               2:15.66    2:11.50        
                1:04.24   2:11.50 (1:07.26)                                        
 19 Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT    2:27.12        
                1:35.00     2:27.12 (52.12)                                        
 -- Yahir Lavariega      8 NDAC-MR              1:13.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 8-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR                36.87      36.21         20  
  2 Hunter Kim          10 Marlins-MR             40.18      38.91         17  
  3 Daniel Burger       10 NDAC-MR                41.42      39.81         16  
  4 Josh Keller         10 CSD-MR                 41.00      40.10         15  
  5 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               37.92      40.20         14  
  6 Alex Xin            10 RFAC-MR                43.71      44.02         13  
  7 Ethan Domanico       9 CSD-MR                 41.03      45.67         12  
  8 Sean Dennis         10 SSL-MR               1:07.79      46.70         11  
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:01.33      47.48          9  
 10 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR                 53.36      49.40          7  
 11 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                   NT      53.79          6  
 12 Grant Garcia         8 NDAC-MR              1:13.11      54.44          5  
 13 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 58.33      55.43          4  
 -- Samuel Panoff       10 SSL-MR               1:16.83         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jared Newmeyer       9 SSL-MR                 55.60         DQ        
      Alternating Kick
 -- Levon Safaryan       9 NDAC-MR              1:05.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:25.54    1:32.49         20  
                  40.83     1:32.49 (51.66)                                        
  2 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:56.04    1:36.38         17  
                  44.45     1:36.38 (51.93)                                        
  3 Jack Bellettiere     8 MVA-MR                    NT    1:46.14         16  
                  48.85     1:46.14 (57.29)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.09  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR               27.31      26.63         20  
  2 Joshua Bryant       12 DA-MR                  29.54      28.13         17  
  3 Ian Ackerman        11 Marlins-MR             29.17      28.56         16  
  4 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  27.90      28.66         15  
  5 Edward Domanico     11 CSD-MR                 30.07      28.80         14  
  6 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                28.71      28.91         13  
  7 Nathan Britt        12 NDAC-MR                28.92      28.92         12  
  8 Michael Baione      12 RFAC-MR                29.61      29.17         11  
  9 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  31.84      29.75          9  
 10 Jason Cruz          11 RFAC-MR                29.76      29.76          7  
 11 Gage Stickle        11 NDAC-MR                29.92      29.91          6  
 12 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                31.41      30.50          5  
 13 Andrew Hamilton     12 MVA-MR                 33.67      30.70          4  
 14 Joseph Garcia       12 NDAC-MR                34.50      31.14          2.5
 14 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             32.49      31.14          2.5
 16 Jack Scanlon        11 SSL-MR                 32.13      32.09          1  
 17 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                34.02      32.50        
 18 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                35.63      33.60        
 19 Amer Hadid          11 NBS-MR                 32.62      34.34        
 20 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 34.43      34.53        
 21 Michael Kudlinski   12 SSL-MR                 35.76      35.69        
 22 James Keane         12 SSL-MR                 45.29      36.06        
 23 Noah Clark          11 DA-MR                  34.82      36.10        
 24 Jared Pece          12 HAWK-AD                38.46      37.64        
 25 John Lenyk          11 Aqua Gems-MR           34.89      38.32        
 26 Jacob Repke         11 DA-MR                  42.59      38.54        
 27 Jory Whitledge      12 MVA-MR                 47.96      44.44        
 28 Martin Peticco      11 NBS-MR                 50.93      44.87        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR               58.32      57.68         20  
                  27.21       57.68 (30.47)                                        
  2 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                58.86      58.63         17  
                  27.75       58.63 (30.88)                                        
  3 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:03.04    1:02.78         16  
                  29.55     1:02.78 (33.23)                                        
  4 Kyle Staubi         11 NDAC-MR              1:06.31    1:03.02         15  
                  30.46     1:03.02 (32.56)                                        
  5 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:05.19    1:03.54         14  
                  30.19     1:03.54 (33.35)                                        
  6 Ian Ackerman        11 Marlins-MR           1:05.35    1:03.61         13  
                  30.30     1:03.61 (33.31)                                        
  7 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:06.92    1:04.34         12  
                  30.38     1:04.34 (33.96)                                        
  8 Nathan Britt        12 NDAC-MR              1:05.43    1:04.36         11  
                  29.74     1:04.36 (34.62)                                        
  9 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:08.92    1:04.49          9  
 10 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:00.44    1:04.94          7  
                  29.88     1:04.94 (35.06)                                        
 11 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR         1:11.16    1:05.48          6  
 12 Andrew Choi         11 Marlins-MR           1:13.95    1:06.18          5  
                  30.51     1:06.18 (35.67)                                        
 13 Gage Stickle        11 NDAC-MR              1:07.66    1:06.37          4  
                  31.02     1:06.37 (35.35)                                        
 14 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:11.09    1:08.59          3  
 15 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR           1:12.17    1:09.06          2  
 16 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:07.78    1:09.57          1  
                  33.39     1:09.57 (36.18)                                        
 17 Joseph Garcia       12 NDAC-MR              1:18.11    1:09.75        
                  32.68     1:09.75 (37.07)                                        
 18 Jack Scanlon        11 SSL-MR               1:07.88    1:10.06        
                  32.90     1:10.06 (37.16)                                        
 19 Caleb Vreeland      12 MVA-MR               1:11.21    1:11.49        
 20 Kyle Thompson       11 Aqua Gems-MR         1:10.24    1:12.62        
 21 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:17.16    1:12.64        
                  33.18     1:12.64 (39.46)                                        
 22 Chris Egan          12 Marlins-MR           1:17.13    1:13.30        
                  35.30     1:13.30 (38.00)                                        
 23 Michelle Mialma     11 NDAC-MR              1:12.36    1:13.52        
                  35.48     1:13.52 (38.04)                                        
 24 Bryce Baker         11 NDAC-MR              1:16.36    1:14.11        
                  34.91     1:14.11 (39.20)                                        
 25 Luke Bramwell       12 RFAC-MR              1:22.96    1:14.46        
                  34.80     1:14.46 (39.66)                                        
 26 Jonathan Gagnon     11 CSD-MR                    NT    1:15.02        
                  35.31     1:15.02 (39.71)                                        
 27 Matt Dain           12 SSL-MR               1:20.16    1:16.47        
                  34.59     1:16.47 (41.88)                                        
 28 Amer Hadid          11 NBS-MR               1:16.44    1:17.67        
                  34.99     1:17.67 (42.68)                                        
 29 Noah Clark          11 DA-MR                1:22.16    1:18.01        
                  36.63     1:18.01 (41.38)                                        
 29 Jory Whitledge      12 MVA-MR               1:47.59    1:18.01        
                  43.67     1:18.01 (34.34)                                        
 31 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               1:19.90    1:18.90        
                  36.00     1:18.90 (42.90)                                        
 32 Michael Kudlinski   12 SSL-MR               1:20.27    1:19.03        
                  36.78     1:19.03 (42.25)                                        
 33 James Keane         12 SSL-MR               1:43.81    1:25.91        
                  39.52     1:25.91 (46.39)                                        
 34 Ryan Pietraszka     11 MVA-MR                    NT    1:29.08        
                  39.51     1:29.08 (49.57)                                        
 35 Jacob Repke         11 DA-MR                1:39.23    1:29.82        
                  40.57     1:29.82 (49.25)                                        
 36 Salim Tawil         11 MVA-MR               1:41.25    1:35.05        
                  44.18     1:35.05 (50.87)                                        
 37 Billy Schiele       12 MVA-MR                    NT    1:40.80        
                  43.00     1:40.80 (57.80)                                        
 38 Martin Peticco      11 NBS-MR               1:47.65    1:55.69        
                  54.99   1:55.69 (1:00.70)                                        
 -- Ryan Jones          11 DA-MR                1:42.75         DQ        
      No touch on turn
                  40.41          DQ (36.09)                                        
 -- Steven Buchman      11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  32.17      32.53         20  
  2 Edward Domanico     11 CSD-MR                 36.47      33.26         17  
  3 Michael Baione      12 RFAC-MR                36.97      34.32         16  
  4 Ting Chen           12 UNRFA-MR               33.78      34.34         15  
  5 Ian Ackerman        11 Marlins-MR             35.35      34.89         14  
  6 Joshua Bryant       12 DA-MR                  36.14      34.99         13  
  7 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                39.49      35.14         12  
  8 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             35.08      35.27         11  
  9 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  35.77      35.33          9  
 10 Andrew Hamilton     12 MVA-MR                    NT      36.63          7  
 11 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                37.10      36.78          6  
 12 Nathan Britt        12 NDAC-MR                38.27      36.91          5  
 13 Jason Cruz          11 RFAC-MR                37.35      37.48          4  
 14 Jack Scanlon        11 SSL-MR                 37.67      37.56          3  
 15 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                42.09      39.60          2  
 16 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                38.82      39.64          1  
 17 Michael Kudlinski   12 SSL-MR                 40.75      40.45        
 18 Noah Clark          11 DA-MR                  42.64      40.60        
 19 Joseph Garcia       12 NDAC-MR                45.11      41.20        
 20 Amer Hadid          11 NBS-MR                 39.28      41.57        
 21 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 38.04      43.09        
 22 James Keane         12 SSL-MR                 50.11      43.48        
 23 Jacob Repke         11 DA-MR                  48.24      45.06        
 24 John Lenyk          11 Aqua Gems-MR           45.89      45.39        
 25 Jared Pece          12 HAWK-AD                46.05      46.00        
 26 Jory Whitledge      12 MVA-MR                 50.54      51.20        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:00.83     10/1995 Nicholas Pai, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jarek Rawl          12 NDAC-MR              1:11.10    1:11.84         20  
                  35.11     1:11.84 (36.73)                                        
  2 Ting Chen           12 UNRFA-MR             1:13.61    1:13.28         17  
                  35.90     1:13.28 (37.38)                                        
  3 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:09.25    1:13.37         16  
                  36.13     1:13.37 (37.24)                                        
  4 Edward Domanico     11 CSD-MR                    NT    1:13.99         15  
                  36.36     1:13.99 (37.63)                                        
  5 Ian Ackerman        11 Marlins-MR           1:19.28    1:14.31         14  
                  35.78     1:14.31 (38.53)                                        
  6 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:16.63    1:14.65         13  
                  36.27     1:14.65 (38.38)                                        
  7 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:16.32    1:15.02         12  
                  37.21     1:15.02 (37.81)                                        
  8 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:15.61    1:15.98         11  
                  36.67     1:15.98 (39.31)                                        
  9 Kyle Staubi         11 NDAC-MR              1:22.21    1:16.02          9  
                  37.18     1:16.02 (38.84)                                        
 10 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:20.21    1:16.48          7  
                  37.12     1:16.48 (39.36)                                        
 11 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:16.17    1:16.71          6  
                  37.87     1:16.71 (38.84)                                        
 12 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR         1:18.25    1:16.85          5  
                  37.01     1:16.85 (39.84)                                        
 13 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR           1:18.07    1:17.05          4  
                  36.90     1:17.05 (40.15)                                        
 14 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:21.82    1:18.23          3  
                  38.14     1:18.23 (40.09)                                        
 15 Andrew Choi         11 Marlins-MR           1:33.72    1:22.49          2  
                  39.61     1:22.49 (42.88)                                        
 16 Gage Stickle        11 NDAC-MR              1:23.85    1:22.84          1  
                  40.31     1:22.84 (42.53)                                        
 17 Chris Egan          12 Marlins-MR           1:26.11    1:24.45        
                  41.63     1:24.45 (42.82)                                        
 18 Caleb Vreeland      12 MVA-MR               1:26.47    1:24.71        
                  40.49     1:24.71 (44.22)                                        
 19 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:24.42    1:26.05        
                  42.05     1:26.05 (44.00)                                        
 20 Noah Clark          11 DA-MR                1:32.23    1:27.28        
                  42.26     1:27.28 (45.02)                                        
 21 Joseph Garcia       12 NDAC-MR              1:38.11    1:28.34        
                  43.36     1:28.34 (44.98)                                        
 22 Michael Kudlinski   12 SSL-MR               1:32.36    1:29.00        
                  44.74     1:29.00 (44.26)                                        
 23 Bryce Baker         11 NDAC-MR              1:29.11    1:29.08        
                  44.28     1:29.08 (44.80)                                        
 24 Amer Hadid          11 NBS-MR               1:25.44    1:31.31        
                  44.25     1:31.31 (47.06)                                        
 25 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               1:37.14    1:36.93        
                1:04.00     1:36.93 (32.93)                                        
 26 Luke Bramwell       12 RFAC-MR              1:36.84    1:38.99        
                  44.78     1:38.99 (54.21)                                        
 27 Jacob Repke         11 DA-MR                1:41.15    1:39.12        
                  49.74     1:39.12 (49.38)                                        
 28 Jory Whitledge      12 MVA-MR               1:48.70    1:48.87        
                  51.13     1:48.87 (57.74)                                        
 29 Ryan Jones          11 DA-MR                2:13.79    1:56.64        
                  53.87   1:56.64 (1:02.77)                                        
 30 Salim Tawil         11 MVA-MR               2:01.64    2:03.22        
                  59.86   2:03.22 (1:03.36)                                        
 -- Billy Schiele       12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:28.00          DQ (38.18)                                        
 -- Ryan Pietraszka     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.27                                                            
 -- James Keane         12 SSL-MR               1:57.14         DQ        
      Did not finish on back
                  46.05          DQ (55.13)                                        
 -- Steven Buchman      11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   32.40     10/1999 Simon Hammer, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR               36.84      34.93         20  
  2 Joshua Bryant       12 DA-MR                  36.89      35.91         17  
  3 Michael Baione      12 RFAC-MR                39.08      36.70         16  
  4 Nathan Britt        12 NDAC-MR                38.70      37.27         15  
  5 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  40.98      38.12         14  
  6 Edward Domanico     11 CSD-MR                 40.54      38.51         13  
  7 Andrew Choi         11 Marlins-MR             41.83      38.82         12  
  8 Caleb Vreeland      12 MVA-MR                 38.78      39.10         11  
  9 Jason Cruz          11 RFAC-MR                38.31      39.22          9  
 10 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR           43.43      39.74          7  
 11 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                40.27      39.85          6  
 12 Kyle Thompson       11 Aqua Gems-MR           40.62      40.62          5  
 13 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             43.09      41.64          4  
 14 Jack Scanlon        11 SSL-MR                 42.42      41.65          3  
 15 Michelle Mialma     11 NDAC-MR                42.86      42.32          2  
 16 Matt Dain           12 SSL-MR                 44.19      42.88          1  
 17 Jonathan Gagnon     11 CSD-MR                 48.48      43.59        
 18 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                43.67      44.44        
 19 Michael Kudlinski   12 SSL-MR                 47.16      45.93        
 20 Chris Egan          12 Marlins-MR             47.11      46.05        
 21 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 50.38      46.78        
 22 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                49.07      47.27        
 23 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                53.28      47.68        
 24 Noah Clark          11 DA-MR                  48.83      47.72        
 25 Amer Hadid          11 NBS-MR                 56.51      48.72        
 26 Jacob Repke         11 DA-MR                  54.35      49.17        
 27 Jory Whitledge      12 MVA-MR                 56.62      49.59        
 28 Ryan Pietraszka     11 MVA-MR                    NT      54.65        
 29 Salim Tawil         11 MVA-MR               1:06.47      59.98        
 30 Billy Schiele       12 MVA-MR                    NT    1:03.47        
 -- Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  34.75         DQ        
      False start
 -- Martin Peticco      11 NBS-MR               1:08.92         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR             1:18.95    1:17.70         20  
                  36.28     1:17.70 (41.42)                                        
  2 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:20.09    1:17.98         17  
                  37.30     1:17.98 (40.68)                                        
  3 Nathan Britt        12 NDAC-MR              1:23.25    1:20.64         16  
  4 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:25.30    1:21.28         15  
                  39.00     1:21.28 (42.28)                                        
  5 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:18.93    1:23.19         14  
                  39.13     1:23.19 (44.06)                                        
  6 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:24.78    1:23.75         13  
                  38.97     1:23.75 (44.78)                                        
  7 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:28.75    1:25.54         12  
                  40.44     1:25.54 (45.10)                                        
  8 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:28.09    1:26.91         11  
                  42.04     1:26.91 (44.87)                                        
  9 Andrew Hamilton     12 MVA-MR               1:29.22    1:27.16          9  
                  40.74     1:27.16 (46.42)                                        
 10 Jack Scanlon        11 SSL-MR               1:28.62    1:30.55          7  
                  44.51     1:30.55 (46.04)                                        
 11 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR           1:38.06    1:31.40          6  
                  43.40     1:31.40 (48.00)                                        
 12 Gage Stickle        11 NDAC-MR              1:36.43    1:33.49          5  
                  44.21     1:33.49 (49.28)                                        
 13 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:38.40    1:37.17          4  
                  46.52     1:37.17 (50.65)                                        
 14 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:48.78    1:41.55          3  
                  48.24     1:41.55 (53.31)                                        
 15 Noah Clark          11 DA-MR                1:45.40    1:42.92          2  
                  49.92     1:42.92 (53.00)                                        
 16 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               1:48.45    1:43.10          1  
                  49.43     1:43.10 (53.67)                                        
 17 John Lenyk          11 Aqua Gems-MR         1:53.89    1:44.72        
                  49.30     1:44.72 (55.42)                                        
 18 Jacob Repke         11 DA-MR                1:54.32    1:45.81        
                  50.49     1:45.81 (55.32)                                        
 19 Jory Whitledge      12 MVA-MR               1:54.92    1:58.45        
                  55.67   1:58.45 (1:02.78)                                        
 20 Martin Peticco      11 NBS-MR                    NT    2:04.84        
                  59.86   2:04.84 (1:04.98)                                        
 -- Amer Hadid          11 NBS-MR               2:19.43         DQ        
      Elbows recovered over water
                  50.73          DQ (53.67)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   28.33  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                29.20      29.84         20  
  2 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  28.45      30.51         17  
  3 Ting Chen           12 UNRFA-MR               31.22      30.90         16  
  4 Kyle Staubi         11 NDAC-MR                32.36      31.71         15  
  5 Joshua Bryant       12 DA-MR                  35.25      33.45         14  
  6 Andrew Choi         11 Marlins-MR             35.45      33.50         13  
  7 Ian Ackerman        11 Marlins-MR             34.17      34.17         12  
  8 Jason Cruz          11 RFAC-MR                35.54      34.42         11  
  9 Edward Domanico     11 CSD-MR                 34.89      34.62          9  
 10 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  37.33      34.86          7  
 11 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                36.36      35.74          6  
 12 Gage Stickle        11 NDAC-MR                36.58      35.75          5  
 13 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                36.51      36.18          4  
 14 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             38.16      36.75          3  
 15 Joseph Garcia       12 NDAC-MR                42.11      37.41          2  
 16 Nathan Britt        12 NDAC-MR                36.77      37.52          1  
 17 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR           37.98      37.89        
 18 Chris Egan          12 Marlins-MR             39.31      38.81        
 19 Michelle Mialma     11 NDAC-MR                39.23      38.90        
 20 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                42.40      39.23        
 21 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                47.92      40.31        
 22 Michael Baione      12 RFAC-MR                33.04      40.80        
 23 Bryce Baker         11 NDAC-MR                40.17      40.94        
 24 Matt Dain           12 SSL-MR                 42.75      41.43        
 25 Noah Clark          11 DA-MR                  45.52      42.87        
 26 Amer Hadid          11 NBS-MR                 43.50      45.37        
 27 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 55.30      47.77        
 28 Jacob Repke         11 DA-MR                  49.09      48.86        
 29 Jory Whitledge      12 MVA-MR                    NT      59.49        
 -- Salim Tawil         11 MVA-MR               1:04.34         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ryan Jones          11 DA-MR                1:18.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Steven Buchman      11 MVA-MR                    NT         NS        
 -- Kyle Thompson       11 Aqua Gems-MR           35.55         NS        
 -- Jack Scanlon        11 SSL-MR                 36.95         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR             1:10.66    1:09.99         20  
                  32.94     1:09.99 (37.05)                                        
  2 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:04.37    1:11.83         17  
                  34.28     1:11.83 (37.55)                                        
  3 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:16.71    1:14.54         16  
                  35.44     1:14.54 (39.10)                                        
  4 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:21.73    1:19.11         15  
                  35.52     1:19.11 (43.59)                                        
  5 Andrew Hamilton     12 MVA-MR               1:21.39    1:20.57         14  
                  36.63     1:20.57 (43.94)                                        
  6 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:20.35    1:21.59         13  
                  38.25     1:21.59 (43.34)                                        
  7 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:31.04    1:22.87         12  
                  36.04     1:22.87 (46.83)                                        
  8 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:22.56    1:24.08         11  
                  37.84     1:24.08 (46.24)                                        
  9 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:24.14    1:25.22          9  
                  39.62     1:25.22 (45.60)                                        
 10 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:29.77    1:36.37          7  
                  43.38     1:36.37 (52.99)                                        
 11 Noah Clark          11 DA-MR                1:42.84    1:42.90          6  
                  47.81     1:42.90 (55.09)                                        
 12 Michael Kudlinski   12 SSL-MR               1:57.77    1:44.77          5  
                  48.91     1:44.77 (55.86)                                        
 13 Amer Hadid          11 NBS-MR               1:46.76    1:47.07          4  
                  46.62   1:47.07 (1:00.45)                                        
 14 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                   NT    1:47.08          3  
                  48.25     1:47.08 (58.83)                                        
 15 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               2:03.53    1:52.45          2  
                  49.78   1:52.45 (1:02.67)                                        
 16 Jacob Repke         11 DA-MR                     NT    1:54.40          1  
                  52.62   1:54.40 (1:01.78)                                        
 -- Kyle Crosbie        12 Marlins-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
                  41.90          DQ (49.32)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.72  10/24/2004 Joe F Perez-Rogers, NDAC                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR                24.40      24.69         20  
  2 John Wadsworth      13 Marlins-MR             26.27      25.51         17  
  3 Alexander Jarski    13 MVA-MR                 27.09      26.38         16  
  4 Shane Treanor       13 Unattached-MR          27.82      26.57         15  
  5 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                  27.53      26.81         14  
  6 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR           26.58      26.99         13  
  7 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR           27.14      27.04         12  
  8 DJ Erdley           14 CSD-MR                 29.00      27.32         11  
  9 Joshua Southren     13 SSL-MR                 27.53      27.38          9  
 10 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR                27.31      27.42          7  
 11 Trevor Dykas        13 NDAC-MR                26.98      27.52          6  
 12 Danny Collins       13 Marlins-MR             28.41      27.64          5  
 13 Christian Thomas    13 RFAC-MR                28.01      27.77          4  
 14 Ben Vondrak         14 CSD-MR                 28.44      27.78          3  
 15 Matthew Johnson     13 NBS-MR                 29.98      27.79          2  
 16 Juan Peticco        13 NBS-MR                 30.27      28.10          1  
 17 Jason Boyko         13 RFAC-MR                28.35      28.21        
 18 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR                 29.60      28.27        
 19 Charles Nicholas    13 DA-MR                  29.58      28.95        
 20 Athar Khan          14 RFAC-MR                30.26      29.12        
 21 Justin Aronstein    14 SSL-MR                 28.31      29.22        
 22 Matthew Maddalena   13 Marlins-MR             33.00      29.40        
 23 Michael Flaherty    14 MVA-MR                 33.00      29.59        
 24 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR                 31.62      30.53        
 25 Shane Mills         13 Marlins-MR             31.06      30.79        
 26 Michael Mondelli    13 PBAC-MR                31.06      31.09        
 27 Joshua Martin       14 NDAC-MR                31.54      32.47        
 28 Garrett Doherty     13 MVA-MR                    NT      33.84        
 29 Jack Simon          13 SSL-MR                 34.85      34.07        
 30 Anshuman Swain      13 DA-MR                  47.81      36.13        
 31 Billy Thorpe        13 PBAC-MR                34.42      36.16        
 32 Michael Ryan        13 Unattached-MR        1:11.23      37.03        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR                52.70      53.44         20  
                  21.58       53.44 (31.86)                                        
  2 Charlie Broe        14 NBS-MR                 55.90      54.22         17  
                  21.99       54.22 (32.23)                                        
  3 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR           59.74      58.21         16  
                  23.47       58.21 (34.74)                                        
  4 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR                59.35      59.34         15  
                  23.92       59.34 (35.42)                                        
  5 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:02.05      59.47         14  
                  28.68       59.47 (30.79)                                        
  6 Daniel Rawl         14 NDAC-MR                59.60      59.53         13  
                  24.18       59.53 (35.35)                                        
  7 Shane Treanor       13 Unattached-MR        1:00.22      59.68         12  
                  28.05       59.68 (31.63)                                        
  8 DJ Erdley           14 CSD-MR               1:04.00      59.77         11  
                  28.99       59.77 (30.78)                                        
  9 Eian McKeon         13 PBAC-MR              1:00.37      59.94          9  
                  29.21       59.94 (30.73)                                        
 10 Joshua Southren     13 SSL-MR               1:03.90    1:00.79          6.5
                  28.74     1:00.79 (32.05)                                        
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                1:01.20    1:00.79          6.5
                  28.91     1:00.79 (31.88)                                        
 12 Matthew Johnson     13 NBS-MR               1:04.56    1:01.83          5  
                  30.14     1:01.83 (31.69)                                        
 13 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         1:00.88    1:01.93          4  
                  48.00     1:01.93 (13.93)                                        
 14 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:04.18    1:02.30          3  
                  30.23     1:02.30 (32.07)                                        
 15 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:06.20    1:02.53          2  
                  30.32     1:02.53 (32.21)                                        
 16 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               1:01.99    1:02.82          1  
                  30.45     1:02.82 (32.37)                                        
 17 Thomas Assad        14 SSL-MR               1:03.80    1:03.01        
                  30.08     1:03.01 (32.93)                                        
 18 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:00.48    1:03.09        
                  29.57     1:03.09 (33.52)                                        
 19 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:06.57    1:03.20        
                  30.74     1:03.20 (32.46)                                        
 20 Charles Nicholas    13 DA-MR                1:08.92    1:04.96        
                  31.17     1:04.96 (33.79)                                        
 21 Justin Cerrato      14 DA-MR                1:08.17    1:06.57        
                  32.69     1:06.57 (33.88)                                        
 22 Justin Aronstein    14 SSL-MR               1:06.22    1:07.08        
                  31.56     1:07.08 (35.52)                                        
 23 Michael Flaherty    14 MVA-MR                    NT    1:09.37        
                  31.65     1:09.37 (37.72)                                        
 24 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:12.11    1:09.48        
                  34.60     1:09.48 (34.88)                                        
 25 Jason Karen         13 SSL-MR               1:14.06    1:11.88        
                  34.21     1:11.88 (37.67)                                        
 26 Ira Conklin         13 CSD-MR               1:15.74    1:13.75        
                  34.45     1:13.75 (39.30)                                        
 -- Elias Econopouly    13 NDAC-MR                59.71         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:49.43     10/1998 Robert Tiernan, MSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              1:54.31    1:53.80         20  
                  26.62       54.76 (28.14)     1:24.10 (29.34)     1:53.80 (29.70)
  2 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:58.87    1:58.24         17  
                  26.94       56.39 (29.45)     1:27.43 (31.04)     1:58.24 (30.81)
  3 Zack Vreeland       14 MVA-MR               2:00.71    2:04.42         16  
                  27.88       57.95 (30.07)     1:31.16 (33.21)     2:04.42 (33.26)
  4 Shane Treanor       13 Unattached-MR        2:08.14    2:07.48         15  
                  28.29     1:00.70 (32.41)     1:34.83 (34.13)     2:07.48 (32.65)
  5 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             2:11.54    2:07.87         14  
                  28.64     1:00.60 (31.96)     1:34.88 (34.28)     2:07.87 (32.99)
  6 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               2:06.33    2:07.94         13  
                  27.93       59.40 (31.47)     1:33.24 (33.84)     2:07.94 (34.70)
  7 Jason Boyko         13 RFAC-MR              2:19.57    2:09.56         12  
                  30.83     1:04.42 (33.59)     1:38.37 (33.95)     2:09.56 (31.19)
  8 John Wadsworth      13 Marlins-MR           2:07.04    2:11.30         11  
                  28.50     1:00.78 (32.28)     1:35.69 (34.91)     2:11.30 (35.61)
  9 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              2:11.91    2:11.41          9  
                  29.79     1:03.05 (33.26)     1:37.42 (34.37)     2:11.41 (33.99)
 10 Alexander Jarski    13 MVA-MR               2:14.42    2:11.74          7  
                  29.06     1:01.66 (32.60)     1:36.61 (34.95)     2:11.74 (35.13)
 11 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:15.07    2:12.79          6  
                  29.30     1:02.37 (33.07)     1:38.08 (35.71)     2:12.79 (34.71)
 12 DJ Erdley           14 CSD-MR               2:20.00    2:13.05          5  
                  30.44     1:04.64 (34.20)     1:39.59 (34.95)     2:13.05 (33.46)
 13 Ben Vondrak         14 CSD-MR               2:13.55    2:13.90          4  
                  30.34     1:04.37 (34.03)     1:39.85 (35.48)     2:13.90 (34.05)
 14 Christian Thomas    13 RFAC-MR              2:13.66    2:14.10          3  
                  30.13     1:04.10 (33.97)     1:39.50 (35.40)     2:14.10 (34.60)
 15 Thomas Assad        14 SSL-MR               2:17.26    2:14.44          2  
                  31.13     1:06.49 (35.36)     1:40.95 (34.46)     2:14.44 (33.49)
 16 Athar Khan          14 RFAC-MR              2:24.56    2:14.99          1  
                  30.73     1:04.50 (33.77)     1:40.46 (35.96)     2:14.99 (34.53)
 17 Joshua Southren     13 SSL-MR               2:20.15    2:17.45        
                  31.29     1:06.18 (34.89)     1:42.53 (36.35)     2:17.45 (34.92)
 18 Johny Riskin        14 SSL-MR               2:16.66    2:17.74        
                  30.78     1:06.25 (35.47)     1:42.59 (36.34)     2:17.74 (35.15)
 19 Danny Collins       13 Marlins-MR           2:28.70    2:18.76        
                  32.02     1:09.46 (37.44)     1:45.08 (35.62)     2:18.76 (33.68)
 20 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         2:30.89    2:23.40        
                  31.54   1:33.00 (1:01.46)     2:03.00 (30.00)     2:23.40 (20.40)
 21 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:27.89    2:29.67        
                  33.05     1:10.90 (37.85)     1:50.29 (39.39)     2:29.67 (39.38)
 22 Justin Aronstein    14 SSL-MR               2:38.61    2:31.14        
                  33.48     1:11.71 (38.23)     1:51.51 (39.80)     2:31.14 (39.63)
 23 Matthew Maddalena   13 Marlins-MR           2:54.59    2:32.67        
                  32.57     1:11.42 (38.85)     1:51.38 (39.96)     2:32.67 (41.29)
 24 Zachary Kunow       13 SSL-MR               2:49.03    2:33.35        
                  33.78     1:14.43 (40.65)     1:54.59 (40.16)     2:33.35 (38.76)
 25 Michael Flaherty    14 MVA-MR                    NT    2:34.96        
                  31.73     1:09.80 (38.07)     1:52.16 (42.36)     2:34.96 (42.80)
 26 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               2:50.11    2:36.15        
                  33.28     1:11.64 (38.36)     1:51.17 (39.53)     2:36.15 (44.98)
 27 Ira Conklin         13 CSD-MR               2:39.14    2:37.15        
                  33.40     1:13.04 (39.64)     1:56.26 (43.22)     2:37.15 (40.89)
 28 Jack Simon          13 SSL-MR               2:54.73    2:50.26        
                  36.18     1:18.39 (42.21)     2:03.62 (45.23)     2:50.26 (46.64)
 29 Billy Thorpe        13 PBAC-MR              2:47.52    2:56.70        
                  35.38     1:19.12 (43.74)     2:07.56 (48.44)     2:56.70 (49.14)
 30 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               3:10.84    3:08.73        
                  39.24     1:27.91 (48.67)     2:18.92 (51.01)     3:08.73 (49.81)
 31 Anshuman Swain      13 DA-MR                3:33.48    3:11.98        
                  39.02     1:27.39 (48.37)     2:21.30 (53.91)     3:11.98 (50.68)
 -- Michael Mondelli    13 PBAC-MR              2:16.58         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   57.21     10/1997 Nicholas Pai, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:04.24    1:01.01         20  
                  30.58     1:01.01 (30.43)                                        
  2 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              1:01.55    1:01.62         17  
                  30.57     1:01.62 (31.05)                                        
  3 Eian McKeon         13 PBAC-MR              1:06.28    1:05.01         16  
                  31.86     1:05.01 (33.15)                                        
  4 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR         1:09.42    1:06.51         15  
                  32.94     1:06.51 (33.57)                                        
  5 John Wadsworth      13 Marlins-MR           1:05.58    1:06.87         14  
                  32.35     1:06.87 (34.52)                                        
  6 Matthew Johnson     13 NBS-MR               1:09.92    1:07.00         13  
                  33.01     1:07.00 (33.99)                                        
  7 Shane Treanor       13 Unattached-MR        1:12.55    1:07.81         12  
                  32.50     1:07.81 (35.31)                                        
  8 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:09.32    1:08.60         11  
                  33.17     1:08.60 (35.43)                                        
  9 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:07.02    1:10.02          9  
                  33.91     1:10.02 (36.11)                                        
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                1:09.64    1:10.13          7  
                  33.90     1:10.13 (36.23)                                        
 11 Johny Riskin        14 SSL-MR               1:09.82    1:10.51          6  
                  34.62     1:10.51 (35.89)                                        
 12 DJ Erdley           14 CSD-MR               1:25.00    1:11.14          5  
                  35.30     1:11.14 (35.84)                                        
 13 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:16.08    1:11.35          4  
                  34.98     1:11.35 (36.37)                                        
 14 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         1:09.33    1:11.51          3  
                  57.00     1:11.51 (14.51)                                        
 15 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:12.97    1:12.07          2  
                  35.32     1:12.07 (36.75)                                        
 16 Ben Vondrak         14 CSD-MR               1:16.07    1:13.85          1  
                  35.73     1:13.85 (38.12)                                        
 17 Thomas Assad        14 SSL-MR               1:10.01    1:14.56        
                  36.47     1:14.56 (38.09)                                        
 18 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:19.47    1:16.27        
                  37.46     1:16.27 (38.81)                                        
 19 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              1:15.41    1:16.28        
                  36.96     1:16.28 (39.32)                                        
 20 Michael Flaherty    14 MVA-MR               1:27.37    1:17.53        
                  37.91     1:17.53 (39.62)                                        
 21 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:18.33    1:18.91        
                  38.89     1:18.91 (40.02)                                        
 22 Justin Aronstein    14 SSL-MR               1:19.36    1:19.89        
                  38.85     1:19.89 (41.04)                                        
 23 Jason Karen         13 SSL-MR               1:25.73    1:20.64        
                  39.62     1:20.64 (41.02)                                        
 24 Justin Cerrato      14 DA-MR                1:17.10    1:22.10        
                  40.84     1:22.10 (41.26)                                        
 25 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:24.11    1:23.03        
                  41.38     1:23.03 (41.65)                                        
 26 Ira Conklin         13 CSD-MR               1:20.15    1:23.26        
 27 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               1:29.66    1:31.75        
                  45.67     1:31.75 (46.08)                                        
 28 Jack Simon          13 SSL-MR               1:30.17    1:32.07        
 -- Wiley Matthews      13 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn
                  45.47          DQ (51.25)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        14 NBS-MR               2:10.68    2:10.49         20  
                  31.33     1:04.40 (33.07)     1:38.07 (33.67)     2:10.49 (32.42)
  2 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              2:14.09    2:10.89         17  
                  30.55     1:03.48 (32.93)     1:37.72 (34.24)     2:10.89 (33.17)
  3 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             2:25.49    2:21.74         16  
                  32.52     1:08.80 (36.28)     1:46.07 (37.27)     2:21.74 (35.67)
  4 Matthew Johnson     13 NBS-MR                    NT    2:22.47         15  
                  33.56     1:09.06 (35.50)     1:46.32 (37.26)     2:22.47 (36.15)
  5 Christian Thomas    13 RFAC-MR                   NT    2:26.05         14  
                  34.22     1:12.10 (37.88)     1:49.89 (37.79)     2:26.05 (36.16)
  6 Johny Riskin        14 SSL-MR               2:27.99    2:29.33         13  
                  35.03     1:12.60 (37.57)     1:51.46 (38.86)     2:29.33 (37.87)
  7 Jason Boyko         13 RFAC-MR              2:47.86    2:31.11         12  
                  36.25     1:15.88 (39.63)     1:55.05 (39.17)     2:31.11 (36.06)
  8 Trevor Dykas        13 NDAC-MR              2:51.07    2:32.18         11  
                  35.66     1:14.14 (38.48)     1:54.76 (40.62)     2:32.18 (37.42)
  9 John Wadsworth      13 Marlins-MR           2:27.00    2:32.93          9  
                  34.78     1:12.73 (37.95)     1:52.73 (40.00)     2:32.93 (40.20)
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:29.85    2:36.75          7  
                  35.20     1:13.79 (38.59)     1:55.99 (42.20)     2:36.75 (40.76)
 11 Thomas Assad        14 SSL-MR               2:31.60    2:37.01          6  
                  36.38     1:15.93 (39.55)     1:57.03 (41.10)     2:37.01 (39.98)
 12 Athar Khan          14 RFAC-MR              2:44.19    2:41.42          5  
                  38.42     1:18.83 (40.41)     2:00.83 (42.00)     2:41.42 (40.59)
 13 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              3:00.58    2:42.95          4  
                  37.55     1:18.55 (41.00)     2:01.19 (42.64)     2:42.95 (41.76)
 14 Ira Conklin         13 CSD-MR               3:04.80    2:51.23          3  
                                                    2:14.00 ( )     2:51.23 (37.23)
 15 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:46.38    2:51.38          2  
                  38.78     1:21.99 (43.21)     2:06.85 (44.86)     2:51.38 (44.53)
 16 Justin Aronstein    14 SSL-MR               2:50.60    2:54.52          1  
                  39.72     1:22.82 (43.10)     2:08.03 (45.21)     2:54.52 (46.49)
 17 Zachary Kunow       13 SSL-MR               2:47.11    3:04.95        
                  44.06     1:30.95 (46.89)     2:18.43 (47.48)     3:04.95 (46.52)
 18 Billy Thorpe        13 PBAC-MR              2:59.00    3:13.12        
                  42.42     1:31.69 (49.27)     2:22.84 (51.15)     3:13.12 (50.28)
 19 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               3:05.51    3:20.36        
                  46.98   2:28.74 (1:41.76)     2:43.00 (14.26)     3:20.36 (37.36)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:06.08  10/22/2005 Vadim Yafayev, Dolfins                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Dykas        13 NDAC-MR              1:10.38    1:11.32         20  
                  32.64     1:11.32 (38.68)                                        
  2 Shane Treanor       13 Unattached-MR        1:13.77    1:11.75         17  
                  33.54     1:11.75 (38.21)                                        
  3 John Wadsworth      13 Marlins-MR           1:08.73    1:12.11         16  
                  32.83     1:12.11 (39.28)                                        
  4 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               1:15.35    1:14.15         15  
                  34.65     1:14.15 (39.50)                                        
  5 Joshua Southren     13 SSL-MR               1:15.39    1:14.65         14  
                  34.83     1:14.65 (39.82)                                        
  6 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                1:16.08    1:15.31         13  
                  35.60     1:15.31 (39.71)                                        
  7 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR         1:18.02    1:16.04         12  
                  34.76     1:16.04 (41.28)                                        
  8 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:23.48    1:17.62         11  
                  37.74     1:17.62 (39.88)                                        
  9 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              1:14.06    1:17.84          9  
                  36.64     1:17.84 (41.20)                                        
 10 Ben Vondrak         14 CSD-MR               1:20.88    1:20.55          7  
                  38.88     1:20.55 (41.67)                                        
 11 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:23.06    1:21.50          6  
                  39.11     1:21.50 (42.39)                                        
 12 Thomas Assad        14 SSL-MR               1:22.42    1:22.24          5  
                  38.67     1:22.24 (43.57)                                        
 13 Joshua Martin       14 NDAC-MR              1:25.11    1:23.38          4  
                  39.13     1:23.38 (44.25)                                        
 14 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:24.73    1:23.85          3  
                  40.14     1:23.85 (43.71)                                        
 15 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:25.89    1:23.92          2  
                  39.64     1:23.92 (44.28)                                        
 16 Michael Flaherty    14 MVA-MR               1:33.43    1:24.86          1  
                  39.70     1:24.86 (45.16)                                        
 17 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:27.71    1:26.06        
                  40.36     1:26.06 (45.70)                                        
 18 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:30.67    1:26.07        
                  41.85     1:26.07 (44.22)                                        
 19 Jack Simon          13 SSL-MR               1:30.20    1:26.26        
                  41.44     1:26.26 (44.82)                                        
 20 Michael Mondelli    13 PBAC-MR              1:29.10    1:27.72        
                  40.72     1:27.72 (47.00)                                        
 21 Johny Riskin        14 SSL-MR               1:27.73    1:28.87        
                  41.01     1:28.87 (47.86)                                        
 22 Zachary Kunow       13 SSL-MR               1:29.76    1:31.43        
                  43.69     1:31.43 (47.74)                                        
 23 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:33.19    1:31.45        
                  44.09     1:31.45 (47.36)                                        
 24 Garrett Doherty     13 MVA-MR                    NT    1:34.28        
                  43.41     1:34.28 (50.87)                                        
 25 Matthew Maddalena   13 Marlins-MR                NT    1:37.99        
                  45.59     1:37.99 (52.40)                                        
 26 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:28.11    1:43.04        
                  48.54     1:43.04 (54.50)                                        
 27 Billy Thorpe        13 PBAC-MR              1:45.57    1:44.18        
                  47.51     1:44.18 (56.67)                                        
 28 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               1:55.31    1:46.98        
                  51.76     1:46.98 (55.22)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shane Treanor       13 Unattached-MR        2:45.68    2:37.56         20  
                  35.03     1:14.56 (39.53)     1:57.21 (42.65)     2:37.56 (40.35)
  2 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:50.48    2:41.72         17  
                  35.71     1:16.48 (40.77)     2:00.20 (43.72)     2:41.72 (41.52)
  3 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              2:43.41    2:42.28         16  
                  36.63     1:17.52 (40.89)     2:00.70 (43.18)     2:42.28 (41.58)
  4 Joshua Southren     13 SSL-MR               2:47.94    2:46.00         15  
                  37.63     1:19.72 (42.09)     2:03.16 (43.44)     2:46.00 (42.84)
  5 Ben Vondrak         14 CSD-MR                    NT    2:55.76         14  
                  41.19     1:25.75 (44.56)     2:12.42 (46.67)     2:55.76 (43.34)
  6 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:58.09    3:06.85         13  
                  42.77     1:29.87 (47.10)     2:17.83 (47.96)     3:06.85 (49.02)
  7 Jack Simon          13 SSL-MR               3:25.51    3:08.83         12  
                  42.66     1:28.58 (45.92)     2:18.89 (50.31)     3:08.83 (49.94)
  8 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR                    NT    3:14.72         11  
                  41.19     1:29.54 (48.35)     2:21.99 (52.45)     3:14.72 (52.73)
  9 Thomas Keller       13 CSD-MR                    NT    3:18.10          9  
                  44.64     1:35.15 (50.51)     2:27.71 (52.56)     3:18.10 (50.39)
 10 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               3:56.36    3:49.96          7  
                  53.47     1:52.41 (58.94)     2:51.14 (58.73)     3:49.96 (58.82)
 -- Zachary Kunow       13 SSL-MR               3:27.40         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.68  10/24/2004 Alex Z Kral, MWSC -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:01.92    1:00.10         20  
                  28.81     1:00.10 (31.29)                                        
  2 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR                59.04    1:00.18         17  
                  28.81     1:00.18 (31.37)                                        
  3 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:06.00    1:04.18         16  
                  30.26     1:04.18 (33.92)                                        
  4 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:08.31    1:08.81         15  
                  31.59     1:08.81 (37.22)                                        
  5 Charles Nicholas    13 DA-MR                1:09.13    1:09.52         14  
                  32.13     1:09.52 (37.39)                                        
  6 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:12.35    1:10.64         13  
                  33.11     1:10.64 (37.53)                                        
  7 Daniel Rawl         14 NDAC-MR              1:14.22    1:10.87         12  
                  32.30     1:10.87 (38.57)                                        
  8 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:20.51    1:12.72         11  
                  33.68     1:12.72 (39.04)                                        
  9 Justin Cerrato      14 DA-MR                1:13.49    1:14.09          9  
                  34.17     1:14.09 (39.92)                                        
 10 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               1:16.26    1:15.00          7  
                  33.59     1:15.00 (41.41)                                        
 11 Johny Riskin        14 SSL-MR               1:19.47    1:15.94          6  
                  33.36     1:15.94 (42.58)                                        
 12 John Wadsworth      13 Marlins-MR           1:06.16    1:17.16          5  
                  33.98     1:17.16 (43.18)                                        
 13 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:21.40    1:17.54          4  
                  36.68     1:17.54 (40.86)                                        
 14 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:26.91    1:26.89          3  
                  38.30     1:26.89 (48.59)                                        
 15 Thomas Keller       13 CSD-MR               1:45.63    1:30.44          2  
                  38.71     1:30.44 (51.73)                                        
 16 Zachary Kunow       13 SSL-MR               1:22.71    1:32.44          1  
                  42.31     1:32.44 (50.13)                                        
 17 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:26.11    1:33.09        
                  39.96     1:33.09 (53.13)                                        
 18 Ira Conklin         13 CSD-MR               1:47.07    1:39.88        
                  43.63     1:39.88 (56.25)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              2:10.26    2:11.31         20  
  2 Charlie Broe        14 NBS-MR               2:19.43    2:14.31         17  
  3 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR         2:32.07    2:22.55         16  
                  30.03     1:28.00 (57.97)     1:48.65 (20.65)     2:22.55 (33.90)
  4 Jason Boyko         13 RFAC-MR              2:24.38    2:23.14         15  
  5 Shane Treanor       13 Unattached-MR        2:32.07    2:23.76         14  
                  32.95     1:09.41 (36.46)     1:50.35 (40.94)     2:23.76 (33.41)
  6 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               2:28.23    2:25.44         13  
  7 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              2:28.28    2:26.53         12  
  8 John Wadsworth      13 Marlins-MR           2:16.06    2:27.08         11  
  9 Christian Thomas    13 RFAC-MR              2:28.90    2:30.11          9  
                  32.00     1:11.26 (39.26)     1:56.90 (45.64)     2:30.11 (33.21)
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:35.12    2:31.32          7  
                  31.89     1:08.78 (36.89)     1:54.63 (45.85)     2:31.32 (36.69)
 11 Joshua Southren     13 SSL-MR               2:37.20    2:33.26          6  
                  32.95     1:11.97 (39.02)     1:56.42 (44.45)     2:33.26 (36.84)
 12 Juan Peticco        13 NBS-MR               2:45.88    2:34.36          5  
                  33.74     1:14.97 (41.23)     2:00.61 (45.64)     2:34.36 (33.75)
 13 Matthew Johnson     13 NBS-MR               2:44.55    2:35.02          4  
                1:11.65     1:59.71 (48.06)     2:27.00 (27.29)      2:35.02 (8.02)
 14 DJ Erdley           14 CSD-MR               2:45.00    2:35.30          3  
                  35.79     1:14.64 (38.85)     2:01.94 (47.30)     2:35.30 (33.36)
 15 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         2:34.24    2:36.13          2  
                  33.79     1:11.11 (37.32)     1:59.15 (48.04)     2:36.13 (36.98)
 16 Johny Riskin        14 SSL-MR               2:37.74    2:37.42          1  
                  33.64     1:13.13 (39.49)     2:02.21 (49.08)     2:37.42 (35.21)
 17 Athar Khan          14 RFAC-MR              2:41.27    2:39.09        
                  34.60     1:16.19 (41.59)     2:04.31 (48.12)     2:39.09 (34.78)
 18 Daniel Rawl         14 NDAC-MR              2:37.09    2:39.31        
                  32.90     1:13.46 (40.56)     2:03.89 (50.43)     2:39.31 (35.42)
 19 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             3:04.62    2:41.27        
                  38.78     1:16.79 (38.01)     2:07.58 (50.79)     2:41.27 (33.69)
 20 Thomas Assad        14 SSL-MR               2:44.27    2:42.51        
                  39.02     1:20.10 (41.08)     2:06.93 (46.83)     2:42.51 (35.58)
 21 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:41.58    2:43.06        
                  35.18     1:17.99 (42.81)     2:06.25 (48.26)     2:43.06 (36.81)
 22 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               3:00.00    2:44.35        
                  35.57     1:14.98 (39.41)     2:08.24 (53.26)     2:44.35 (36.11)
 23 Michael Flaherty    14 MVA-MR               3:15.14    2:44.69        
                  32.58     1:13.78 (41.20)     2:02.65 (48.87)     2:44.69 (42.04)
 24 Jason Karen         13 SSL-MR               2:49.81    2:50.98        
                  36.05     1:19.15 (43.10)     2:11.86 (52.71)     2:50.98 (39.12)
 25 Justin Cerrato      14 DA-MR                     NT    2:51.18        
                  37.21     1:20.19 (42.98)     2:15.81 (55.62)     2:51.18 (35.37)
 26 Thomas Keller       13 CSD-MR                    NT    2:54.32        
                  40.03     1:23.76 (43.73)     2:16.18 (52.42)     2:54.32 (38.14)
 27 Zachary Kunow       13 SSL-MR               2:56.04    3:00.23        
                  44.02     1:30.66 (46.64)     2:19.97 (49.31)     3:00.23 (40.26)
 28 Jack Simon          13 SSL-MR               3:13.37    3:02.50        
                  42.86     1:30.23 (47.37)     2:19.15 (48.92)     3:02.50 (43.35)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.94  10/17/2009 Stanley Wong, NY Sharks                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      17 NDAC-MR                21.02      21.43         20  
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                21.48      22.93         17  
  3 Steven Campagna     17 NDAC-MR                22.46      23.33         16  
  4 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                23.49      23.82         15  
  5 Travis Blank        16 NDAC-MR                23.29      23.91         14  
  6 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 23.05      23.96         13  
  7 Trevor Attile       15 RFAC-MR                24.10      24.01         12  
  8 Collin Deans-Brand  16 Aqua Gems-MR           22.28      24.07         11  
  9 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR          23.97      24.42          9  
 10 Austin Loeffel      17 NDAC-MR                24.91      24.63          7  
 11 Ben Davis           17 SSL-MR                 24.30      24.69          6  
 12 Zane Grunewald      17 NBS-MR                 24.24      24.74          5  
 13 Nolan Graziano      17 NDAC-MR                24.41      25.12          4  
 14 Kevin Araujo        17 SSL-MR                 25.24      25.22          3  
 15 Peter Moore         16 Aqua Gems-MR           24.53      25.25          2  
 16 Joseph Galante      15 NBS-MR                 24.87      25.29          1  
 17 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR                24.96      25.39        
 18 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR                24.05      25.40        
 19 Thomas Johnson      15 NBS-MR                 26.27      25.51        
 20 Matthew Bosse       15 NBS-MR                 25.53      25.55        
 21 Jonah Strand        16 NDAC-MR                25.18      25.71        
 22 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR                 24.75      25.96        
 23 Jack Gorman         15 NDAC-MR                26.05      26.11        
 24 Anthony Vecchione   16 SSL-MR                 25.50      26.16        
 25 Nick Rosario        15 MVA-MR                 26.52      26.17        
 26 Matt Travers        17 MVA-MR                 26.52      26.20        
 27 Jeremy Joseph       16 Marlins-MR             27.15      26.25        
 28 Ryan Martin         16 SSL-MR                 26.49      26.51        
 29 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR                 27.37      26.64        
 30 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR             25.70      26.76        
 31 Alexander Schuyler  17 NBS-MR                 28.13      26.87        
 32 Bryan Feigel        15 NBS-MR                 27.95      27.35        
 33 Louis Perez         16 SSL-MR                 26.89      27.77        
 34 E.R. Pallatta       14 SSL-MR                 27.59      27.82        
 35 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                27.26      28.18        
 36 Tyler Piringer      17 SSL-MR                 28.27      28.77        
 37 Chris Peters        16 MVA-MR                 28.93      28.87        
 38 Peter Araujo        15 SSL-MR                 28.26      28.93        
 39 Shane Mills         13 Marlins-MR             31.06      30.41        
 40 Alexander Chanturi  17 SSL-MR                 33.49      31.91        
 41 Wiley Matthews      13 MVA-MR                    NT      32.13        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      17 NDAC-MR                45.96      48.10         20  
                  23.16       48.10 (24.94)                                        
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                47.83      50.00         17  
                  24.41       50.00 (25.59)                                        
  3 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                48.87      50.58         16  
                  24.75       50.58 (25.83)                                        
  4 Steven Campagna     17 NDAC-MR                48.80      51.62         15  
                  24.66       51.62 (26.96)                                        
  5 Trevor Attile       15 RFAC-MR                50.94      51.67         14  
                  25.28       51.67 (26.39)                                        
  6 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 51.85      52.46         13  
                  24.76       52.46 (27.70)                                        
  7 Collin Deans-Brand  16 Aqua Gems-MR           50.26      53.22         12  
                  24.75       53.22 (28.47)                                        
  8 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR          52.01      53.32         11  
                  25.19       53.32 (28.13)                                        
  9 Matthew Kessler     15 CSD-MR                 55.96      53.85          9  
                  26.74       53.85 (27.11)                                        
 10 Austin Loeffel      17 NDAC-MR                53.59      54.00          7  
                  25.56       54.00 (28.44)                                        
 11 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR                54.42      54.02          6  
                  26.24       54.02 (27.78)                                        
 12 Joseph Galante      15 NBS-MR                 52.40      54.12          5  
                  26.25       54.12 (27.87)                                        
 13 Zane Grunewald      17 NBS-MR                 52.97      54.43          4  
                  25.57       54.43 (28.86)                                        
 14 Peter Moore         16 Aqua Gems-MR           53.79      54.81          3  
                  25.86       54.81 (28.95)                                        
 15 Jonah Strand        16 NDAC-MR                54.26      54.84          2  
                  26.03       54.84 (28.81)                                        
 16 Thomas Johnson      15 NBS-MR                 55.69      54.87          1  
                  26.94       54.87 (27.93)                                        
 17 Matthew Bosse       15 NBS-MR                 55.35      55.00        
                  26.63       55.00 (28.37)                                        
 18 Ben Davis           17 SSL-MR                 56.43      55.07        
                  25.53       55.07 (29.54)                                        
 19 Anthony Vecchione   16 SSL-MR                 55.35      55.94        
                  26.77       55.94 (29.17)                                        
 20 Nolan Graziano      17 NDAC-MR                55.63      56.05        
                  27.25       56.05 (28.80)                                        
 21 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR                55.36      56.08        
                  26.78       56.08 (29.30)                                        
 22 Jack Gorman         15 NDAC-MR                56.74      56.85        
                  27.30       56.85 (29.55)                                        
 23 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR                 58.02      57.26        
                  27.38       57.26 (29.88)                                        
 24 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR                 55.63      57.34        
                  27.22       57.34 (30.12)                                        
 25 Jeremy Joseph       16 Marlins-MR             56.23      57.63        
                  27.87       57.63 (29.76)                                        
 26 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR             56.53      57.70        
                  28.43       57.70 (29.27)                                        
 27 Matt Travers        17 MVA-MR               1:00.52      58.32        
                  27.54       58.32 (30.78)                                        
 28 Alexander Schuyler  17 NBS-MR               1:00.26      58.89        
                  28.47       58.89 (30.42)                                        
 29 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:01.35      59.24        
                  28.84       59.24 (30.40)                                        
 30 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:01.87    1:00.43        
                  29.81     1:00.43 (30.62)                                        
 31 Louis Perez         16 SSL-MR                 59.71    1:00.92        
                  28.71     1:00.92 (32.21)                                        
 32 Ben Vondrak         14 CSD-MR               1:02.10    1:01.12        
                  29.55     1:01.12 (31.57)                                        
 33 Nick Rosario        15 MVA-MR               1:05.52    1:01.72        
                  30.89     1:01.72 (30.83)                                        
 34 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                58.86    1:01.82        
                  28.88     1:01.82 (32.94)                                        
 35 Tyler Piringer      17 SSL-MR               1:02.26    1:02.78        
                  30.14     1:02.78 (32.64)                                        
 36 Chris Peters        16 MVA-MR               1:06.88    1:04.79        
                1:04.79         1:04.79 ( )                                        
 37 Peter Araujo        15 SSL-MR               1:05.68    1:05.34        
                  31.05     1:05.34 (34.29)                                        
 38 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:08.41    1:07.86        
                  31.80     1:07.86 (36.06)                                        
 39 Alexander Chanturi  17 SSL-MR               1:02.41    1:12.81        
                1:02.00     1:12.81 (10.81)                                        
 40 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               1:26.45    1:26.86        
                  40.15     1:26.86 (46.71)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   4:47.65  10/22/2005 Justin Coombs, NBS  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              4:46.70    4:55.39         20  
                  26.39       55.79 (29.40)     1:25.50 (29.71)     1:55.21 (29.71)
        2:24.43 (29.22)     2:54.33 (29.90)     3:24.75 (30.42)     3:55.65 (30.90)
        4:25.80 (30.15)     4:55.39 (29.59)                                        
  2 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              4:51.42    5:00.15         17  
                  27.13       56.60 (29.47)     1:26.33 (29.73)     1:56.37 (30.04)
        2:26.42 (30.05)     2:57.10 (30.68)     3:28.14 (31.04)     3:59.13 (30.99)
        4:29.85 (30.72)     5:00.15 (30.30)                                        
  3 Trevor Attile       15 RFAC-MR              4:57.61    5:03.54         16  
                  27.18       57.14 (29.96)     1:27.52 (30.38)     1:58.27 (30.75)
        2:28.93 (30.66)     2:59.77 (30.84)     3:31.14 (31.37)     4:02.26 (31.12)
        4:33.58 (31.32)     5:03.54 (29.96)                                        
  4 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              5:01.98    5:07.25         15  
                  27.85       58.20 (30.35)     1:29.10 (30.90)     2:00.24 (31.14)
        2:31.18 (30.94)     3:02.82 (31.64)     3:34.30 (31.48)     4:06.00 (31.70)
        4:37.32 (31.32)     5:07.25 (29.93)                                        
  5 Charlie Broe        14 NBS-MR               5:24.33    5:14.84         14  
                  28.10       59.04 (30.94)     1:31.04 (32.00)     2:03.04 (32.00)
        2:35.47 (32.43)     3:08.07 (32.60)     3:40.83 (32.76)     4:13.50 (32.67)
        4:45.14 (31.64)     5:14.84 (29.70)                                        
  6 Joseph Galante      15 NBS-MR               5:14.08    5:15.41         13  
                  28.21       59.12 (30.91)     1:30.58 (31.46)     2:02.45 (31.87)
        2:34.54 (32.09)     3:06.76 (32.22)     3:39.75 (32.99)     4:12.79 (33.04)
        4:45.69 (32.90)     5:15.41 (29.72)                                        
  7 Travis Blank        16 NDAC-MR              5:12.09    5:18.09         12  
                  26.92       57.78 (30.86)     1:29.16 (31.38)     2:00.85 (31.69)
        2:33.31 (32.46)     3:06.13 (32.82)     3:39.13 (33.00)     4:12.27 (33.14)
        4:45.59 (33.32)     5:18.09 (32.50)                                        
  8 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              5:24.81    5:21.57         11  
                  28.44     1:00.31 (31.87)     1:32.54 (32.23)     2:04.90 (32.36)
        2:37.99 (33.09)     3:11.28 (33.29)     3:44.06 (32.78)     4:17.51 (33.45)
        4:50.74 (33.23)     5:21.57 (30.83)                                        
  9 Matthew Kessler     15 CSD-MR               5:22.20    5:21.85          9  
                  28.42       58.77 (30.35)     1:30.19 (31.42)     2:02.81 (32.62)
        2:35.57 (32.76)     3:08.74 (33.17)     3:42.80 (34.06)     4:17.17 (34.37)
        4:49.93 (32.76)     5:21.85 (31.92)                                        
 10 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR        5:52.55    5:31.73          7  
                  29.42     1:02.08 (32.66)     1:35.80 (33.72)     2:09.72 (33.92)
        2:43.71 (33.99)     3:17.19 (33.48)     3:51.30 (34.11)     4:25.30 (34.00)
        4:59.60 (34.30)     5:31.73 (32.13)                                        
 11 Thomas Johnson      15 NBS-MR               5:29.56    5:34.01          6  
                  29.84     1:02.40 (32.56)     1:36.18 (33.78)     2:10.65 (34.47)
        2:45.23 (34.58)     3:19.59 (34.36)     3:54.07 (34.48)     4:28.36 (34.29)
        5:02.23 (33.87)     5:34.01 (31.78)                                        
 12 Keith Carlino       17 RFAC-MR              5:16.37    5:35.96          5  
                  28.66     1:00.87 (32.21)     1:33.83 (32.96)     2:08.42 (34.59)
        2:42.07 (33.65)     3:15.96 (33.89)     3:50.24 (34.28)     4:25.96 (35.72)
        5:01.40 (35.44)     5:35.96 (34.56)                                        
 13 Matthew Bosse       15 NBS-MR               5:35.66    5:37.08          4  
                  29.46     1:02.10 (32.64)     1:36.06 (33.96)     2:10.92 (34.86)
        2:45.54 (34.62)     3:20.10 (34.56)     3:55.34 (35.24)     4:30.16 (34.82)
        5:04.24 (34.08)     5:37.08 (32.84)                                        
 14 Zack Vreeland       14 MVA-MR               5:24.72    5:40.86          3  
                  29.89     1:02.85 (32.96)     1:37.25 (34.40)     2:11.88 (34.63)
        2:46.73 (34.85)     3:22.44 (35.71)     3:57.74 (35.30)     4:33.45 (35.71)
        5:08.24 (34.79)     5:40.86 (32.62)                                        
 15 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             5:59.22    5:47.75          2  
                  29.62     1:03.40 (33.78)     1:38.94 (35.54)     2:14.75 (35.81)
        2:50.92 (36.17)     3:25.69 (34.77)     4:01.67 (35.98)     4:37.69 (36.02)
        5:13.56 (35.87)     5:47.75 (34.19)                                        
 16 Shane Treanor       13 Unattached-MR        5:49.88    5:50.84          1  
                  30.21     1:04.72 (34.51)     1:40.15 (35.43)     2:16.59 (36.44)
        2:52.64 (36.05)     3:29.08 (36.44)     4:05.53 (36.45)     4:41.70 (36.17)
        5:17.14 (35.44)     5:50.84 (33.70)                                        
 17 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               5:39.75    5:54.99        
                  30.55     1:05.34 (34.79)     1:41.47 (36.13)     2:17.79 (36.32)
        2:54.63 (36.84)     3:31.64 (37.01)     4:07.88 (36.24)     4:44.46 (36.58)
        5:20.19 (35.73)     5:54.99 (34.80)                                        
 18 Juan Peticco        13 NBS-MR               6:29.43    5:58.45        
                  30.69     1:05.67 (34.98)     1:42.10 (36.43)     2:19.35 (37.25)
        2:56.14 (36.79)     3:32.85 (36.71)     4:09.46 (36.61)     4:46.52 (37.06)
        5:23.39 (36.87)     5:58.45 (35.06)                                        
 19 Matthew Johnson     13 NBS-MR               6:20.33    5:59.50        
                  32.37     1:07.67 (35.30)     1:44.52 (36.85)     2:21.50 (36.98)
        2:58.32 (36.82)     3:35.09 (36.77)     4:11.87 (36.78)     4:48.25 (36.38)
        5:24.07 (35.82)     5:59.50 (35.43)                                        
 20 Alexander Jarski    13 MVA-MR               5:47.82    6:01.79        
                  30.89     1:05.32 (34.43)     1:41.46 (36.14)     2:17.87 (36.41)
        2:55.07 (37.20)     3:32.59 (37.52)     4:09.60 (37.01)     4:47.94 (38.34)
        5:25.62 (37.68)     6:01.79 (36.17)                                        
 21 DJ Erdley           14 CSD-MR               6:45.00    6:07.54        
                  31.82     1:08.09 (36.27)     1:45.22 (37.13)     2:22.35 (37.13)
        2:59.73 (37.38)     3:37.27 (37.54)     4:15.10 (37.83)     4:53.36 (38.26)
        5:31.54 (38.18)     6:07.54 (36.00)                                        
 22 Matt Travers        17 MVA-MR                    NT    6:07.74        
                  30.69     1:06.25 (35.56)     1:42.38 (36.13)     2:20.01 (37.63)
        2:58.54 (38.53)     3:37.84 (39.30)     4:16.74 (38.90)     4:55.44 (38.70)
        5:33.96 (38.52)     6:07.74 (33.78)                                        
 23 Bryan Feigel        15 NBS-MR               6:00.03    6:07.95        
                  30.20     1:05.00 (34.80)     1:42.04 (37.04)     2:19.46 (37.42)
        2:57.68 (38.22)     3:35.77 (38.09)     4:14.58 (38.81)     4:53.28 (38.70)
        5:32.05 (38.77)     6:07.95 (35.90)                                        
 24 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              6:17.15    6:15.89        
                  31.15     1:20.00 (48.85)     1:50.00 (30.00)     2:27.00 (37.00)
        2:59.87 (32.87)     3:43.00 (43.13)     4:22.00 (39.00)     4:58.18 (36.18)
        5:41.00 (42.82)     6:15.89 (34.89)                                        
 25 Nick Rosario        15 MVA-MR                    NT    6:18.42        
                  30.39     1:06.66 (36.27)     1:43.81 (37.15)     2:21.82 (38.01)
        3:01.12 (39.30)     3:41.20 (40.08)     4:21.18 (39.98)     5:02.20 (41.02)
        5:42.22 (40.02)     6:18.42 (36.20)                                        
 26 Justin Cerrato      14 DA-MR                6:57.72    6:32.17        
                  33.53     1:12.12 (38.59)     1:52.13 (40.01)     2:32.47 (40.34)
        3:13.93 (41.46)     3:55.12 (41.19)     4:36.56 (41.44)     5:16.87 (40.31)
        5:55.76 (38.89)     6:32.17 (36.41)                                        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR              4:55.11         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keith Carlino       17 RFAC-MR                51.41      55.13         17  
                  27.47       55.13 (27.66)                                        
  2 Steven Campagna     17 NDAC-MR                53.31      56.70         16  
                  27.67       56.70 (29.03)                                        
  3 Travis Blank        16 NDAC-MR                53.83      57.41         15  
                  27.70       57.41 (29.71)                                        
  4 Matthew Bosse       15 NBS-MR               1:01.86      59.31         14  
                  29.46       59.31 (29.85)                                        
  5 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                58.34      59.87         13  
                  29.36       59.87 (30.51)                                        
  6 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 58.48    1:00.99         12  
                  29.64     1:00.99 (31.35)                                        
  7 Ryan Martin         16 SSL-MR                 59.46    1:02.00         11  
                  30.88     1:02.00 (31.12)                                        
  8 Kevin Araujo        17 SSL-MR               1:01.92    1:02.47          9  
                  29.96     1:02.47 (32.51)                                        
  9 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR        1:01.04    1:02.87          7  
                  30.33     1:02.87 (32.54)                                        
 10 Zack Vreeland       14 MVA-MR               1:03.69    1:03.90          6  
                  30.59     1:03.90 (33.31)                                        
 11 Zane Grunewald      17 NBS-MR                 59.81    1:04.06          5  
                  30.28     1:04.06 (33.78)                                        
 12 Joseph Galante      15 NBS-MR               1:02.35    1:04.38          4  
                  31.88     1:04.38 (32.50)                                        
 13 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               1:06.98    1:05.17          3  
                  32.18     1:05.17 (32.99)                                        
 14 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               1:02.55    1:05.32          2  
                  32.01     1:05.32 (33.31)                                        
 15 Austin Loeffel      17 NDAC-MR              1:04.50    1:05.48          1  
 16 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           1:07.66    1:06.52        
                  32.17     1:06.52 (34.35)                                        
 17 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              1:07.50    1:06.69        
                  32.33     1:06.69 (34.36)                                        
 18 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:12.36    1:07.98        
                  32.76     1:07.98 (35.22)                                        
 19 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:08.65    1:08.22        
                  33.84     1:08.22 (34.38)                                        
 20 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               1:06.92    1:08.53         20  
                  33.50     1:08.53 (35.03)                                        
 21 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               1:07.48    1:11.87        
                  34.13     1:11.87 (37.74)                                        
 22 Parker Cavotti      15 NDAC-MR              1:09.85    1:12.96        
                  34.76     1:12.96 (38.20)                                        
 23 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               1:20.17    1:13.82        
                  37.27     1:13.82 (36.55)                                        
 24 Matt Travers        17 MVA-MR               1:20.52    1:16.43        
                  36.74     1:16.43 (39.69)                                        
 25 Alex Liu            10 NDAC-MR              1:17.93    1:16.63        
                  38.13     1:16.63 (38.50)                                        
 26 Justin Cerrato      14 DA-MR                     NT    1:17.10        
 27 Garrett Doherty     13 MVA-MR                    NT    1:29.84        
 -- Alexander Chanturi  17 SSL-MR               1:26.88         DQ        
      Did not finish on back
                  43.62          DQ (47.49)                                        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR                52.74         NS        
 -- Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              1:05.23         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:57.98  10/28/2000 Nat L Moore, NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      17 NDAC-MR              1:52.60    2:03.36         20  
                  29.52     1:01.29 (31.77)     1:33.38 (32.09)     2:03.36 (29.98)
  2 Travis Blank        16 NDAC-MR              1:55.68    2:04.96         17  
                  29.34     1:01.24 (31.90)     1:33.42 (32.18)     2:04.96 (31.54)
  3 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              2:06.20    2:08.82         16  
                  31.08     1:03.47 (32.39)     1:36.23 (32.76)     2:08.82 (32.59)
  4 Matthew Bosse       15 NBS-MR               2:13.18    2:09.65         15  
                  30.70     1:02.95 (32.25)     1:36.43 (33.48)     2:09.65 (33.22)
  5 Trevor Attile       15 RFAC-MR              2:12.48    2:11.96         14  
                  30.83     1:03.92 (33.09)     1:38.06 (34.14)     2:11.96 (33.90)
  6 Peter Moore         16 Aqua Gems-MR         2:10.68    2:13.69         13  
                  31.60     1:05.33 (33.73)     1:40.23 (34.90)     2:13.69 (33.46)
  7 Ryan Martin         16 SSL-MR               2:11.21    2:14.07         12  
                  30.98     1:05.09 (34.11)     1:40.15 (35.06)     2:14.07 (33.92)
  8 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              2:09.90    2:14.53         11  
                  31.86     1:05.38 (33.52)     1:40.04 (34.66)     2:14.53 (34.49)
  9 Zane Grunewald      17 NBS-MR               2:23.28    2:18.27          9  
                  33.04     1:07.06 (34.02)     1:42.91 (35.85)     2:18.27 (35.36)
 10 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR                   NT    2:19.66          7  
                  32.52     1:08.14 (35.62)     1:45.03 (36.89)     2:19.66 (34.63)
 11 Ben Davis           17 SSL-MR               2:20.38    2:24.33          6  
                  33.58     1:09.19 (35.61)     1:48.16 (38.97)     2:24.33 (36.17)
 12 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               2:20.32    2:24.95          5  
                  34.28     1:10.07 (35.79)     1:47.92 (37.85)     2:24.95 (37.03)
 13 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               2:25.74    2:28.20          4  
                  35.97     1:13.01 (37.04)     1:50.38 (37.37)     2:28.20 (37.82)
 14 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               2:31.69    2:40.57          3  
                  35.99     1:17.25 (41.26)     2:00.56 (43.31)     2:40.57 (40.01)
 15 Alexander Schuyler  17 NBS-MR               2:44.64    2:42.02          2  
                  37.21     1:18.10 (40.89)     2:00.71 (42.61)     2:42.02 (41.31)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                59.93    1:04.21         20  
                  30.06     1:04.21 (34.15)                                        
  2 Austin Loeffel      17 NDAC-MR              1:04.24    1:07.87         17  
                  31.39     1:07.87 (36.48)                                        
  3 Jonah Strand        16 NDAC-MR              1:04.37    1:08.48         16  
                  31.47     1:08.48 (37.01)                                        
  4 Jeremy Joseph       16 Marlins-MR           1:04.32    1:08.68         15  
                  31.84     1:08.68 (36.84)                                        
  5 Kevin Araujo        17 SSL-MR               1:05.54    1:10.74         14  
                  33.28     1:10.74 (37.46)                                        
  6 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR        1:08.59    1:11.15         13  
                  33.46     1:11.15 (37.69)                                        
  7 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               1:06.42    1:11.35         12  
                  33.75     1:11.35 (37.60)                                        
  8 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              1:12.54    1:11.48         11  
                  33.91     1:11.48 (37.57)                                        
  9 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              1:08.08    1:11.95          9  
                  34.84     1:11.95 (37.11)                                        
 10 Collin Deans-Brand  16 Aqua Gems-MR         1:07.28    1:12.37          7  
                  34.49     1:12.37 (37.88)                                        
 11 Ryan Martin         16 SSL-MR               1:12.27    1:12.39          6  
                  34.66     1:12.39 (37.73)                                        
 12 Thomas Johnson      15 NBS-MR               1:13.20    1:12.51          5  
                  35.61     1:12.51 (36.90)                                        
 13 Andrew Garcia       17 SSL-MR               1:10.96    1:13.11          4  
                  34.55     1:13.11 (38.56)                                        
 14 Zane Grunewald      17 NBS-MR               1:07.78    1:13.31          2.5
                  34.89     1:13.31 (38.42)                                        
 14 Joseph Galante      15 NBS-MR               1:12.51    1:13.31          2.5
                  34.95     1:13.31 (38.36)                                        
 16 Jack Gorman         15 NDAC-MR              1:12.46    1:14.34          1  
                  34.54     1:14.34 (39.80)                                        
 17 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              1:16.00    1:15.68        
                  35.80     1:15.68 (39.88)                                        
 18 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:18.56    1:15.85        
                  36.29     1:15.85 (39.56)                                        
 19 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           1:14.42    1:18.24        
                  37.69     1:18.24 (40.55)                                        
 20 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:12.71    1:18.82        
                  37.34     1:18.82 (41.48)                                        
 21 Alexander Chanturi  17 SSL-MR               1:30.41    1:19.50        
                  36.57     1:19.50 (42.93)                                        
 22 Matt Travers        17 MVA-MR               1:30.52    1:19.91        
                  37.46     1:19.91 (42.45)                                        
 23 Alexander Schuyler  17 NBS-MR               1:22.43    1:23.14        
                  39.16     1:23.14 (43.98)                                        
 24 Chris Peters        16 MVA-MR               1:21.20    1:23.31        
                  39.38     1:23.31 (43.93)                                        
 25 Peter Araujo        15 SSL-MR               1:22.18    1:23.72        
                  39.20     1:23.72 (44.52)                                        
 26 Jarek Rawl          12 NDAC-MR              1:20.99    1:25.84        
                  40.80     1:25.84 (45.04)                                        
 27 Tyler Piringer      17 SSL-MR               1:29.85    1:30.39        
                  41.94     1:30.39 (48.45)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:20.32  10/17/2009 Alex Lin, Abbe Swim Team                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              2:13.99    2:22.13         20  
                  32.66     1:08.24 (35.58)     1:44.59 (36.35)     2:22.13 (37.54)
  2 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              2:27.48    2:30.48         17  
                  33.88     1:11.71 (37.83)     1:50.85 (39.14)     2:30.48 (39.63)
  3 Austin Loeffel      17 NDAC-MR              2:21.94    2:31.31         16  
                  33.73     1:10.89 (37.16)     1:50.21 (39.32)     2:31.31 (41.10)
  4 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               2:34.39    2:35.32         15  
                  35.16     1:14.58 (39.42)     1:55.23 (40.65)     2:35.32 (40.09)
  5 Ryan Martin         16 SSL-MR               2:42.01    2:38.35         14  
                  34.59     1:14.85 (40.26)     1:56.26 (41.41)     2:38.35 (42.09)
  6 Thomas Johnson      15 NBS-MR               2:30.87    2:39.36         13  
                  35.83     1:15.24 (39.41)     1:57.09 (41.85)     2:39.36 (42.27)
  7 Zane Grunewald      17 NBS-MR               2:30.08    2:50.48         12  
                  37.36     1:18.89 (41.53)     2:04.73 (45.84)     2:50.48 (45.75)
  8 Matt Travers        17 MVA-MR                    NT    2:52.72         11  
                  37.54     1:21.67 (44.13)     2:08.45 (46.78)     2:52.72 (44.27)
  9 Peter Araujo        15 SSL-MR               2:52.29    2:55.73          9  
                  38.49     1:22.96 (44.47)     2:09.81 (46.85)     2:55.73 (45.92)
 10 Caleb Vreeland      12 MVA-MR                    NT    3:11.55          7  
                  43.71     1:33.58 (49.87)     2:23.57 (49.99)     3:11.55 (47.98)
 11 Tyler Piringer      17 SSL-MR               3:22.52    3:12.81          6  
                  41.89     1:29.75 (47.86)     2:21.47 (51.72)     3:12.81 (51.34)
 -- Alexander Chanturi  17 SSL-MR               3:00.41         DQ        
      One hand touch
                  37.50     1:25.16 (47.66)     2:19.12 (53.96)          DQ (55.75)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keith Carlino       17 RFAC-MR                51.86      55.37         20  
                  34.90       55.37 (20.47)                                        
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                53.26      55.44         17  
                  34.89       55.44 (20.55)                                        
  3 Kevin Araujo        17 SSL-MR                 53.61      55.46         16  
                  34.91       55.46 (20.55)                                        
  4 Steven Campagna     17 NDAC-MR                52.03      55.84         15  
                  35.25       55.84 (20.59)                                        
  5 Trevor Attile       15 RFAC-MR                56.06      56.10         14  
                  26.60       56.10 (29.50)                                        
  6 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                57.24      57.33         13  
                  26.38       57.33 (30.95)                                        
  7 Matthew Kessler     15 CSD-MR                 56.51      58.90         12  
                  27.56       58.90 (31.34)                                        
  8 Nick Rosario        15 MVA-MR               1:08.52    1:00.11         11  
                  27.21     1:00.11 (32.90)                                        
  9 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR          59.30    1:00.28          9  
                  28.55     1:00.28 (31.73)                                        
 10 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 55.88    1:00.44          7  
                  39.78     1:00.44 (20.66)                                        
 11 Matthew Bosse       15 NBS-MR               1:04.55    1:01.40          6  
                  29.51     1:01.40 (31.89)                                        
 12 Joseph Galante      15 NBS-MR               1:01.79    1:02.74          5  
                  29.32     1:02.74 (33.42)                                        
 13 Austin Loeffel      17 NDAC-MR                59.28    1:03.45          4  
                  29.52     1:03.45 (33.93)                                        
 14 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              1:05.18    1:03.50          3  
                  29.56     1:03.50 (33.94)                                        
 15 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              1:04.39    1:04.47          2  
                  29.66     1:04.47 (34.81)                                        
 16 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           1:04.60    1:05.29          1  
                  30.36     1:05.29 (34.93)                                        
 17 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:06.78    1:05.70        
                  31.02     1:05.70 (34.68)                                        
 18 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:08.49    1:05.80        
                  30.61     1:05.80 (35.19)                                        
 19 Peter Araujo        15 SSL-MR               1:11.63    1:09.72        
                  31.77     1:09.72 (37.95)                                        
 20 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               1:04.25    1:10.66        
                  31.47     1:10.66 (39.19)                                        
 21 Tyler Piringer      17 SSL-MR               1:16.48    1:13.45        
                  33.02     1:13.45 (40.43)                                        
 22 Justin Cerrato      14 DA-MR                     NT    1:13.49        
                  34.03     1:13.49 (39.46)                                        
 23 Danny Collins       13 Marlins-MR           1:18.68    1:15.86        
                  36.17     1:15.86 (39.69)                                        
 24 Parker Cavotti      15 NDAC-MR              1:15.00    1:18.91        
                  33.97     1:18.91 (44.94)                                        
 25 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:21.40    1:20.11        
                  37.70     1:20.11 (42.41)                                        
 26 Alex Liu            10 NDAC-MR              1:19.98    1:23.54        
                  36.29     1:23.54 (47.25)                                        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR                54.56         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.15  10/22/2005 Ryan Coombs, NBS  -MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              1:59.61    2:02.03         20  
                  27.87       59.03 (31.16)     1:30.48 (31.45)     2:02.03 (31.55)
  2 Kevin Araujo        17 SSL-MR               1:59.13    2:05.49         17  
                  27.47       59.19 (31.72)     1:31.36 (32.17)     2:05.49 (34.13)
  3 Travis Blank        16 NDAC-MR              2:03.95    2:09.11         16  
                  27.04       59.78 (32.74)     1:33.82 (34.04)     2:09.11 (35.29)
  4 Trevor Attile       15 RFAC-MR              2:03.95    2:09.80         15  
                  29.61     1:02.26 (32.65)     1:36.13 (33.87)     2:09.80 (33.67)
  5 Steven Campagna     17 NDAC-MR              2:01.00    2:12.07         14  
                  27.60     1:00.67 (33.07)     1:34.84 (34.17)     2:12.07 (37.23)
  6 Matthew Kessler     15 CSD-MR               2:09.77    2:15.31         13  
                  30.72     1:04.92 (34.20)     1:40.81 (35.89)     2:15.31 (34.50)
  7 Louis Perez         16 SSL-MR               2:12.99    2:23.08         12  
                  29.96     1:04.67 (34.71)     1:43.97 (39.30)     2:23.08 (39.11)
  8 Joseph Galante      15 NBS-MR                    NT    2:24.88         11  
                  30.15     1:06.09 (35.94)     1:45.34 (39.25)     2:24.88 (39.54)
  9 Nick Rosario        15 MVA-MR                    NT    2:29.23          9  
                  29.96     1:06.24 (36.28)     1:45.46 (39.22)     2:29.23 (43.77)
 10 Thomas Johnson      15 NBS-MR                    NT    2:40.30          7  
                  34.44     1:13.78 (39.34)     1:57.08 (43.30)     2:40.30 (43.22)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:01.28  10/17/2009 Ryan T Magee, NY Sharks                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              1:57.88    2:04.44         20  
                  26.38       59.67 (33.29)     1:35.40 (35.73)     2:04.44 (29.04)
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              2:00.36    2:04.50         17  
                  27.23       59.50 (32.27)     1:36.74 (37.24)     2:04.50 (27.76)
  3 Steven Campagna     17 NDAC-MR              1:59.40    2:07.43         16  
                  26.05       58.18 (32.13)     1:37.05 (38.87)     2:07.43 (30.38)
  4 Kevin Araujo        17 SSL-MR               2:02.11    2:08.21         15  
                  26.56     1:00.55 (33.99)     1:38.63 (38.08)     2:08.21 (29.58)
  5 Keith Carlino       17 RFAC-MR              2:08.69    2:09.32         14  
                  25.65       57.39 (31.74)     1:38.98 (41.59)     2:09.32 (30.34)
  6 Trevor Attile       15 RFAC-MR              2:09.45    2:09.35         13  
                  26.91     1:01.24 (34.33)     1:40.50 (39.26)     2:09.35 (28.85)
  7 Travis Blank        16 NDAC-MR              2:03.92    2:11.01         12  
                  27.37       59.92 (32.55)     1:40.69 (40.77)     2:11.01 (30.32)
  8 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              2:13.76    2:11.60         11  
                  28.97     1:03.22 (34.25)     1:43.29 (40.07)     2:11.60 (28.31)
  9 Joseph Galante      15 NBS-MR               2:13.23    2:11.95          9  
                  29.02     1:02.82 (33.80)     1:42.12 (39.30)     2:11.95 (29.83)
 10 Ryan Martin         16 SSL-MR               2:10.13    2:15.23          7  
                  28.43     1:02.96 (34.53)     1:43.62 (40.66)     2:15.23 (31.61)
 11 Andrew Garcia       17 SSL-MR               2:13.31    2:16.09          6  
                  27.90     1:02.64 (34.74)     1:45.46 (42.82)     2:16.09 (30.63)
 12 Matthew Kessler     15 CSD-MR               2:16.58    2:16.59          5  
                  28.18     1:04.60 (36.42)     1:46.72 (42.12)     2:16.59 (29.87)
 13 Thomas Johnson      15 NBS-MR               2:18.07    2:17.18          4  
                  31.81     1:07.48 (35.67)     1:46.21 (38.73)     2:17.18 (30.97)
 14 Zane Grunewald      17 NBS-MR               2:13.18    2:17.84          3  
                  29.82     1:04.59 (34.77)     1:44.72 (40.13)     2:17.84 (33.12)
 15 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               2:12.01    2:18.68          2  
                  31.52     1:06.37 (34.85)     1:47.75 (41.38)     2:18.68 (30.93)
 16 Matthew Bosse       15 NBS-MR               2:24.40    2:18.87          1  
                  29.08     1:02.02 (32.94)     1:46.65 (44.63)     2:18.87 (32.22)
 17 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               2:13.19    2:20.83        
                  30.55     1:06.76 (36.21)     1:47.70 (40.94)     2:20.83 (33.13)
 18 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           2:16.44    2:21.75        
                  29.56     1:06.20 (36.64)     1:48.53 (42.33)     2:21.75 (33.22)
 19 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              2:17.78    2:22.55        
                  27.43     1:02.52 (35.09)     1:48.84 (46.32)     2:22.55 (33.71)
 20 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              2:22.51    2:24.53        
                  28.38     1:03.75 (35.37)     1:48.73 (44.98)     2:24.53 (35.80)
 21 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               2:25.21    2:24.60        
                  32.21     1:07.98 (35.77)     1:51.44 (43.46)     2:24.60 (33.16)
 22 Nick Rosario        15 MVA-MR               2:25.52    2:24.61        
                  27.18     1:04.76 (37.58)     1:50.56 (45.80)     2:24.61 (34.05)
 23 Peter Araujo        15 SSL-MR               2:33.70    2:31.31        
 24 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               2:23.97    2:32.48        
                  30.75     1:11.12 (40.37)     1:58.55 (47.43)     2:32.48 (33.93)
 25 Parker Cavotti      15 NDAC-MR              2:32.59    2:36.46        
 26 Tyler Piringer      17 SSL-MR               2:40.30    2:37.55        
 27 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               3:10.65    2:43.74        
 28 Shane Mills         13 Marlins-MR           2:49.99    2:44.81        
 29 Alex Liu            10 NDAC-MR              2:58.11    2:47.37        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR              2:00.30         NS