Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/21/2012 03:07 PM
       2012 MR FAST T.D.Young Fall Swim Meet - 11/17/2012 to 11/18/2012        
        4th Annual Theodore D. Young Fall Swim Meet, Sanction #: 121110        
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            18.19      18.66         20  
  2 Winters, Emma C      8 HS-MR                  22.00      18.72         17  
  3 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 22.00      19.31         16  
  4 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 20.32      19.38         15  
  5 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            20.49      19.60         14  
  6 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 19.05      19.65         13  
  7 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            20.52      19.74         12  
  8 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      19.81         11  
  9 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      20.26          9  
 10 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            22.85      20.47          7  
 11 Aery, Christine      8 CFJV-MR                23.64      20.58          6  
 12 Winters, Mia E       8 HS-MR                  23.00      21.12          5  
 13 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      21.36          4  
 14 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            22.28      21.67          3  
 15 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                24.50      21.68          2  
 16 Loughran, Kathleen   8 Sailfish-MR               NT      21.80          1  
 17 Hanin, Katherine P   8 HS-MR                  23.00      21.82        
 18 Fear, Mia A          8 Sailfish-MR               NT      22.46        
 19 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      22.73        
 20 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      22.81        
 21 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            21.02      23.12        
 22 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                23.16      23.28        
 23 Punnose, Ann J       8 FAST-MR                   NT      23.31        
 24 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      23.40        
 25 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR               NT     x24.54        
 26 Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT      25.13        
 27 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT      26.74        
 28 Polito, Lauren E     7 HS-MR                  23.00      26.81        
 29 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR            31.29     x26.82        
 30 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                26.08      27.39        
 31 Lin, Sabrina         8 Sailfish-MR               NT     x29.11        
 32 Dougherty, Amy L     6 Sailfish-MR               NT     x34.92        
 33 Khanuja, Deeva K     7 FAST-MR                   NT      37.82        
 -- Condon, Daniella     7 Sailfish-MR            24.90         NS        
 -- Sherbansky, Leah R   7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wang, Jessica        8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Kate F      8 Empire-MR              39.35      38.99         20  
  2 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            39.47      40.60         17  
  3 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            44.67      41.82         15  
  4 Malendowicz, Anna    7 Empire-MR              51.68      42.13         14  
  5 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     43.88      42.53         13  
  6 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      43.53         12  
  7 Aery, Christine      8 CFJV-MR                46.29      43.87         11  
  8 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 45.43      44.27          9  
  9 Brown, Colleen E     7 Empire-MR              50.38      44.57          7  
 10 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     54.81      44.61          6  
 11 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      44.97          5  
 12 Andrews, Olivia A    8 Empire-MR              55.13      45.14          4  
 13 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      45.17          3  
 14 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      45.18          2  
 15 Mugno, Bella O       8 Empire-MR              59.12      45.30          1  
 16 Becerra, Taryn L     7 Empire-MR              51.53      46.11        
 17 Kiesel, Avery T      7 Empire-MR              54.00     x46.44        
 17 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                46.76      46.44        
 19 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      47.08        
 20 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     46.50      47.16        
 21 Bellamy, Brooke N    8 Sailfish-MR          1:20.77      47.34        
 22 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.93      47.47        
 22 Czerniewski, Emma    7 Empire-MR                 NT     x47.47        
 24 Del Vecchio, Julie   8 Empire-MR                 NT     x47.56        
 25 Stamm, Rosemary E    8 Empire-MR                 NT     x49.44        
 26 Burriss, Shayna E    7 Empire-MR                 NT     x49.53        
 27 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR            54.51      49.63        
 28 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            56.13      50.42        
 29 Brady, Claire A      7 Empire-MR            1:00.23     x51.04        
 30 Babyak, Eliza G      5 Empire-MR                 NT     x51.61        
 31 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      52.11        
 32 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                50.30      52.61        
 33 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 44.00      53.76        
 34 Winston, Caitlin E   8 Sailfish-MR          1:02.59      54.03        
 35 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      55.06        
 36 Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                52.99      55.51        
 37 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      55.73        
 38 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR            58.56     x55.81        
 39 Punnose, Ann J       8 FAST-MR              1:05.71      56.03        
 40 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 44.00      56.19        
 41 Richman, Emma        7 SMC-MR                 44.00      56.32        
 42 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR               NT     x57.53         16  
 43 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR              1:04.76      57.97        
 44 Rubio, Valentina     8 FAST-MR                   NT      58.70        
 45 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR   1:00.00     x58.86        
 46 Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT      59.64        
 47 Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT     x59.72        
 48 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT   x1:01.24        
 49 Auchincloss, Adele   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00   x1:02.97        
 50 Weinstein, Claire    5 Empire-MR                 NT   x1:03.24        
 51 Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT   x1:13.15        
 52 Dougherty, Amy L     6 Sailfish-MR               NT   x1:26.96        
 -- Del Vecchio, Domin   8 Empire-MR                 NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Kim, Eva J           8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Ryan, Charlotte E    7 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Zamarbide, Sol       8 Sailfish-MR            46.63         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      22.09         20  
  2 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            23.99      22.25         17  
  3 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            22.72      22.28         16  
  4 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            23.75      22.52         15  
  5 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     26.01      22.62         14  
  6 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 23.24      22.72         13  
  7 Malendowicz, Anna    7 Empire-MR              24.99      22.91         11.5
  7 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.91         11.5
  9 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     25.20      23.06          9  
 10 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 24.00      23.29          7  
 11 Kiesel, Avery T      7 Empire-MR              24.59      23.31          6  
 12 Aery, Christine      8 CFJV-MR                27.23      23.34          5  
 13 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      23.62          4  
 14 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00      23.67          3  
 15 Del Vecchio, Julie   8 Empire-MR                 NT      23.68          2  
 16 Andrews, Olivia A    8 Empire-MR              28.72      23.69          1  
 17 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR               NT      23.92        
 18 Brown, Colleen E     7 Empire-MR              24.71      23.97        
 19 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     24.32      24.00        
 20 Bellamy, Brooke N    8 Sailfish-MR            29.39      25.13        
 21 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      25.38        
 22 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                27.89      25.48        
 23 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.38        
 24 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      26.46        
 25 Mugno, Bella O       8 Empire-MR              28.00      26.48        
 26 Czerniewski, Emma    7 Empire-MR                 NT     x26.91        
 27 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      27.02        
 28 Burriss, Shayna E    7 Empire-MR                 NT     x27.12        
 29 Del Vecchio, Domin   8 Empire-MR                 NT     x27.64        
 30 Brady, Claire A      7 Empire-MR              26.69     x27.66        
 31 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                33.76      27.80        
 32 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      27.84        
 33 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR            30.65     x27.91        
 34 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 24.00      28.13        
 35 Becerra, Taryn L     7 Empire-MR              26.22     x28.19        
 36 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                26.78      28.28        
 37 Auchincloss, Adele   8 Flying Dolphins-MR     30.00     x28.69        
 38 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            26.89      28.72        
 39 Winston, Caitlin E   8 Sailfish-MR            28.81     x28.90        
 40 Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT      29.06        
 41 Stamm, Rosemary E    8 Empire-MR                 NT     x29.13        
 42 Weinstein, Claire    5 Empire-MR                 NT     x29.46        
 43 Richman, Emma        7 SMC-MR                 30.57      29.70        
 44 Punnose, Ann J       8 FAST-MR                   NT      30.31        
 45 Bergmann, Julia E    8 FAST-MR              1:20.11      30.40        
 46 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT     x31.42        
 47 Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT     x34.09        
 48 Rubio, Valentina     8 FAST-MR                   NT      36.05        
 49 Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT     x36.25        
 50 Babyak, Eliza G      5 Empire-MR                 NT     x36.36        
 51 Dougherty, Amy L     6 Sailfish-MR               NT     x44.84        
 -- Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Winston, Shannon K   5 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ryan, Charlotte E    7 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Kim, Eva J           8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Zamarbide, Sol       8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  47.95      48.07         20  
  2 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            50.41      49.86         17  
  3 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      50.08         16  
  4 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  56.21      50.55         15  
  5 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            50.19      51.66         14  
  6 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 50.26      51.71         13  
  7 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            51.31      52.02         12  
  8 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      52.34         11  
  9 Aery, Christine      8 CFJV-MR                52.39      53.17          9  
 10 Hanin, Katherine P   8 HS-MR                  57.00      53.46          7  
 11 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR            56.46      54.10          6  
 12 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      55.71          5  
 13 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      56.73          4  
 14 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                58.09      57.79          3  
 15 Edelman, Drew        8 CFJV-MR              1:00.16      58.33          2  
 16 Fear, Mia A          8 Sailfish-MR               NT      59.45          1  
 17 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR              1:06.14    1:00.47        
 18 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR          1:11.32    1:04.13        
 19 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          1:04.86    1:04.54        
 20 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT    1:05.23        
 21 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR          1:20.23   x1:06.14        
 22 Lin, Sabrina         8 Sailfish-MR               NT   x1:07.12        
 23 Khanuja, Deeva K     7 FAST-MR              1:33.65    1:25.72        
 -- Punnose, Ann J       8 FAST-MR              1:20.48         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sherbansky, Leah R   7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Condon, Daniella     7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wang, Jessica        8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            21.28      22.54         20  
  2 Aery, Christine      8 CFJV-MR                25.80      24.36         17  
  3 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.12         16  
  4 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      26.10         15  
  5 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     30.96      26.92         14  
  6 Kiesel, Avery T      7 Empire-MR              31.41      27.16         13  
  7 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      27.35         12  
  8 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     27.58      27.81         11  
  9 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     27.64      28.04          9  
 10 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      29.96          7  
 11 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      30.42          6  
 12 Andrews, Olivia A    8 Empire-MR                 NT      31.38          5  
 13 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 32.00      31.63          4  
 14 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            34.10      31.86          3  
 15 Mugno, Bella O       8 Empire-MR              33.16      32.05          2  
 16 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                34.14      32.17          1  
 17 Malendowicz, Anna    7 Empire-MR              36.78      32.21        
 18 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                42.55      32.75        
 19 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            39.50      33.53        
 20 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            35.83      33.74        
 21 Stamm, Rosemary E    8 Empire-MR                 NT      34.40        
 22 Brown, Colleen E     7 Empire-MR                 NT      34.68        
 23 Del Vecchio, Julie   8 Empire-MR                 NT     x35.87        
 24 Bellamy, Brooke N    8 Sailfish-MR            42.69      36.47        
 25 Rubio, Valentina     8 FAST-MR                   NT      36.76        
 26 Brady, Claire A      7 Empire-MR                 NT     x36.88        
 27 Becerra, Taryn L     7 Empire-MR              43.02     x37.88        
 28 Babyak, Eliza G      5 Empire-MR                 NT     x39.57        
 29 Auchincloss, Adele   8 Flying Dolphins-MR     30.00      40.02        
 30 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 32.00      40.52        
 31 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                41.11      41.20        
 32 Czerniewski, Emma    7 Empire-MR                 NT     x42.03        
 33 Del Vecchio, Domin   8 Empire-MR                 NT     x42.31        
 34 Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT      43.25        
 -- Richman, Emma        7 SMC-MR                 32.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Weinstein, Claire    5 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Burriss, Shayna E    7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ryan, Charlotte E    7 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Winston, Caitlin E   8 Sailfish-MR            39.84         NS        
 -- Kim, Eva J           8 Empire-MR                 NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            49.45      48.71         20  
  2 Hodor, Lily          8 SMC-MR               1:01.54      50.13         17  
  3 Brennan, Caroline    8 HS-MR                1:10.00      54.04         16  
  4 Loughran, Kathleen   8 Sailfish-MR            57.60      54.55         15  
  5 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      54.90         14  
  6 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                1:15.00      56.63         13  
  7 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      57.87         12  
  8 Gaza, Claire         8 SMC-MR               1:09.86      58.53         11  
  9 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:05.51    1:02.89          9  
 10 Winters, Mia E       8 HS-MR                1:17.00    1:05.00          7  
 11 Hanin, Katherine P   8 HS-MR                1:20.00    1:07.68          6  
 12 Winters, Emma C      8 HS-MR                1:10.00    1:14.79          5  
 -- Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR          1:11.44         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Polito, Lauren E     7 HS-MR                1:17.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          1:09.60         DQ        
      Scissors kick
 -- Beninati, Gigi       8 SMC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Bahl, Sangetta       6 FAST-MR              1:32.14         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Aery, Christine      8 CFJV-MR                52.75         NS        
 -- Edelman, Drew        8 CFJV-MR              1:16.33         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 24.30      21.74         20  
  2 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            23.54      22.89         17  
  3 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            25.77      23.33         16  
  4 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 26.27      24.24         15  
  5 Winters, Emma C      8 HS-MR                  30.00      24.48         14  
  6 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  30.17      24.87         13  
  7 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  25.60      26.94         12  
  8 Winters, Mia E       8 HS-MR                  31.00      27.00         11  
  9 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            32.18      27.60          9  
 10 Aery, Christine      8 CFJV-MR                   NT      27.87          7  
 11 Polito, Lauren E     7 HS-MR                  31.00      30.49          6  
 12 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                   NT      32.45          5  
 13 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                48.21      33.00          4  
 14 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                   NT      33.90          3  
 -- Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Khanuja, Deeva K     7 FAST-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR        NT      47.14         20  
             2:22:10.00           47.14 ( )                                        
  2 Buckley, Kate F      8 Empire-MR              49.90      47.77         17  
  3 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR               NT      52.32         16  
  4 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                   NT    1:16.36         15  
 -- Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
           508:20:00.00              DQ ( )                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR                30.75      30.75 ZQ      20  
  2 Taps, Danielle       9 CFJV-MR                31.17      31.51 JO      17  
  3 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  33.72      31.55 JO      16  
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 33.47      32.67 SILV    15  
  5 Gnad, Julia M       10 HS-MR                  35.65      34.35 SILV    14  
  6 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR                34.48      34.36 SILV    13  
  7 Wang, Katie         10 FAST-MR                34.43      34.75 SILV    12  
  8 Hon, Fion            9 HS-MR                  35.03      34.83 SILV    11  
  9 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                34.71      34.93 SILV     9  
 10 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                36.09      35.05 SILV     7  
 11 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  38.00      35.12 SILV     6  
 12 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR            37.30      35.32          5  
 13 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            36.74      35.73          4  
 14 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                36.91      36.49          3  
 15 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 37.02      36.52          2  
 16 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR                36.12      36.84          1  
 17 Victory, Katie R     9 2012-MR                35.93      37.28        
 18 Perez, Miranda M     9 MAD-MR                 38.19      37.40        
 19 Lamar, Christina L   9 HS-MR                  41.30      37.51        
 20 Gnad, Jamie L        9 HS-MR                  37.11      37.72        
 21 May, Kailen          9 SMC-MR                 40.83      37.78        
 22 Kaminski, Aine       9 SMC-MR                 40.29      37.89        
 23 Lopez, Selene       10 Sailfish-MR            38.93      38.32        
 24 Dillon, Grace        9 CFJV-MR                40.29     x38.68        
 25 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                41.80      38.81        
 26 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  40.06     x38.87        
 27 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  41.27     x39.29        
 28 Signorile, Jenna    10 CFJV-MR                42.37     x39.31        
 29 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            41.97      39.40        
 30 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 39.08      39.52        
 31 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT     x39.98        
 32 De Cleir, Sinead    10 FAST-MR                47.35      41.41        
 33 Luongo, Maya         9 SMC-MR                 40.84      41.42        
 34 Grasso, Emily        9 SMC-MR                 44.29     x41.56        
 35 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT     x42.19        
 36 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                40.57     x42.77        
 37 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            40.58      42.96        
 38 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 45.00     x43.06        
 39 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 52.79     x43.93        
 40 Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT     x44.35        
 41 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            41.31      44.70        
 42 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 49.16     x44.92        
 43 Signorile, Alyssa    9 CFJV-MR                46.67     x45.09        
 44 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            44.72      45.14        
 45 Edwards, Madison     9 SMC-MR                 45.39     x45.17        
 46 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                45.91     x45.31        
 47 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT      46.36        
 48 Finn, Molly K        9 HS-MR                  54.23     x47.28        
 49 Hanagan, Skyla H     9 FAST-MR                47.17      47.40        
 50 Odell, Samantha      9 SMC-MR                 52.00     x51.00        
 51 Sproul, Shauna E     9 FAST-MR              1:01.97      55.11        
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Russello, Emma K    10 Sailfish-MR            43.03         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR              2:48.06    2:32.52 SILV    20  
                  32.91     1:12.50 (39.59)     1:54.24 (41.74)     2:32.52 (38.28)
  2 Culhane, Dana        9 SMC-MR               3:00.00    2:46.88 SILV    17  
                  37.57     1:20.84 (43.27)     2:06.00 (45.16)     2:46.88 (40.88)
  3 Blenk, Carolyn E    10 Empire-MR            2:54.80    2:46.98 SILV    16  
                  37.36     1:20.51 (43.15)     2:04.84 (44.33)     2:46.98 (42.14)
  4 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              3:17.22    2:48.33 SILV    15  
                  38.08     1:21.84 (43.76)     2:06.98 (45.14)     2:48.33 (41.35)
  5 Rivera, Juliana N    9 Empire-MR            2:59.96    2:50.05         14  
                  37.09     1:21.55 (44.46)     2:07.39 (45.84)     2:50.05 (42.66)
  6 Byrd, Christine E   10 Empire-MR            2:56.46    2:54.63         13  
                  37.91     1:22.17 (44.26)     2:09.89 (47.72)     2:54.63 (44.74)
  7 Wang, Katie         10 FAST-MR              3:09.55    2:54.66         12  
                  37.57     1:26.02 (48.45)     2:14.08 (48.06)     2:54.66 (40.58)
  8 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          3:15.86    2:55.61         11  
                  39.21     1:25.08 (45.87)     2:11.43 (46.35)     2:55.61 (44.18)
  9 Mugno, Elena R      10 Empire-MR            3:05.00    3:03.40          9  
                  40.86     1:29.42 (48.56)     2:18.41 (48.99)     3:03.40 (44.99)
 10 Brady, Grace C       9 Empire-MR            3:00.00    3:03.60          7  
                  40.29     1:27.03 (46.74)     2:16.18 (49.15)     3:03.60 (47.42)
 11 Brattoli, Ariana V   9 Empire-MR            3:00.00    3:03.94          6  
                  39.81     1:26.97 (47.16)     2:15.69 (48.72)     3:03.94 (48.25)
 12 Cedeno, Sofia        9 Sailfish-MR               NT    3:04.58          5  
                  41.27     1:28.71 (47.44)     2:18.17 (49.46)     3:04.58 (46.41)
 13 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               3:05.00    3:05.63          4  
                  40.22     1:29.01 (48.79)     2:17.45 (48.44)     3:05.63 (48.18)
 14 Medici, Claire E    10 Empire-MR            3:15.00   x3:11.41          3  
                  43.00     1:32.99 (49.99)     2:24.00 (51.01)     3:11.41 (47.41)
 15 Chan, Alexis A      10 Empire-MR            3:11.92   x3:18.88          2  
                  41.69     1:32.78 (51.09)     2:25.88 (53.10)     3:18.88 (53.00)
 16 Wegerbaur-Loock, L  10 Empire-MR            3:25.00   x3:21.58          1  
                  42.67     1:34.97 (52.30)     2:28.74 (53.77)     3:21.58 (52.84)
 17 Winston, Caroline   10 Sailfish-MR               NT    3:27.63        
                  44.12   3:30.02 (2:45.90)         3:27.63 ( )                    
 18 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          4:06.80    3:28.76        
                  45.90     1:38.21 (52.31)     2:33.22 (55.01)     3:28.76 (55.54)
 19 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    3:29.89        
                  46.21     1:40.92 (54.71)     2:37.27 (56.35)     3:29.89 (52.62)
 20 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                   NT    3:31.00        
                  47.59   3:31.20 (2:43.61)     3:46.02 (14.82)         3:31.00 ( )
 21 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          4:48.44    3:33.61        
                  50.57     1:46.71 (56.14)     2:43.49 (56.78)     3:33.61 (50.12)
 22 Dillon, Grace        9 CFJV-MR                   NT    3:33.84        
                  46.43     1:42.78 (56.35)   2:43.77 (1:00.99)     3:33.84 (50.07)
 23 Paz, Dani           10 Empire-MR            3:53.38   x3:41.87        
                  46.60     1:45.20 (58.60)   2:45.45 (1:00.25)     3:41.87 (56.42)
 24 Weber, Shivani       9 FAST-MR              4:01.29    3:50.54        
                  48.55     1:46.65 (58.10)   2:49.46 (1:02.81)   3:50.54 (1:01.08)
 25 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    3:53.01        
                  48.54   1:49.06 (1:00.52)   2:53.77 (1:04.71)     3:53.01 (59.24)
 26 Gold, Gillian E     10 FAST-MR                   NT    3:55.46        
                  51.82   1:52.05 (1:00.23)   2:55.80 (1:03.75)     3:55.46 (59.66)
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR                37.00      34.46 ZQ      20  
  2 Halderman, Emma     10 CFJV-MR                37.55      35.36 ZQ      17  
  3 Taps, Danielle       9 CFJV-MR                36.50      36.83 JO      16  
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 37.20      37.85 SILV    15  
  5 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                42.32      39.60 SILV    14  
  6 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                47.37      39.62 SILV    13  
  7 Gnad, Julia M       10 HS-MR                  44.99      41.37 SILV    12  
  8 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  44.00      41.82 SILV    11  
  9 Lamar, Christina L   9 HS-MR                  46.00      41.91 SILV     9  
 10 Chia, Molly         10 FAST-MR                43.32      41.95 SILV     7  
 11 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  44.69      42.55 SILV     6  
 12 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR            42.50      42.57 SILV     5  
 13 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            43.06      42.65 SILV     4  
 14 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  45.34      44.37          3  
 15 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                44.26      44.46          2  
 16 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 44.40      44.72          1  
 17 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 45.11      44.76        
 18 May, Kailen          9 SMC-MR                 49.10      45.35        
 19 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            48.46      45.47        
 20 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT      46.14        
 21 Victory, Katie R     9 2012-MR                45.22      46.38        
 22 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT     x46.53        
 23 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            45.78      46.79        
 24 Perez, Miranda M     9 MAD-MR                 49.97      46.83        
 25 Hanagan, Skyla H     9 FAST-MR                52.43      47.88        
 26 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            50.35      48.17        
 27 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                47.52      48.22        
 28 Lopez, Selene       10 Sailfish-MR            54.62      48.33        
 29 Finn, Molly K        9 HS-MR                  45.53      49.32        
 30 Signorile, Jenna    10 CFJV-MR                52.88     x49.92        
 31 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                51.32     x50.29        
 32 Edwards, Madison     9 SMC-MR                 50.00      50.33        
 33 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            49.57      50.64        
 34 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 59.49      51.62        
 35 Grasso, Emily        9 SMC-MR                 50.00     x52.08        
 36 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                53.67     x52.17        
 37 Signorile, Alyssa    9 CFJV-MR                52.73     x52.66        
 38 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 49.88     x52.88        
 39 Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT     x53.68        
 40 Luongo, Maya         9 SMC-MR                 54.04     x54.96        
 41 Odell, Samantha      9 SMC-MR                 52.86     x56.35        
 42 De Cleir, Sinead    10 FAST-MR                   NT      57.02        
 43 Sproul, Shauna E     9 FAST-MR              1:09.25    1:02.93        
 -- Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Russello, Emma K    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              1:19.38    1:16.12 ZQ      20  
                  36.74     1:16.12 (39.38)                                        
  2 Halderman, Emma     10 CFJV-MR              1:19.26    1:17.15 ZQ      17  
                  37.39     1:17.15 (39.76)                                        
  3 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              1:18.64    1:18.92 JO      16  
                  38.12     1:18.92 (40.80)                                        
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:19.18    1:20.57 JO      15  
                1:09.15     1:20.57 (11.42)                                        
  5 Blenk, Carolyn E    10 Empire-MR            1:25.78    1:24.09 SILV    14  
                  41.84     1:24.09 (42.25)                                        
  6 Daly, Erin M        10 CFJV-MR              1:28.10    1:24.64 SILV    13  
                  40.93     1:24.64 (43.71)                                        
  7 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:30.00    1:28.22 SILV    12  
                1:44.83         1:28.22 ( )                                        
  8 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR              1:39.72    1:28.25 SILV    11  
                  41.73     1:28.25 (46.52)                                        
  9 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              1:31.84    1:28.50 SILV     9  
                1:45.19         1:28.50 ( )                                        
 10 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:34.20    1:30.40 SILV     7  
                1:45.19         1:30.40 ( )                                        
 11 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:37.76    1:33.26 SILV     6  
                1:45.19         1:33.26 ( )                                        
 12 Mugno, Elena R      10 Empire-MR            1:37.35    1:33.98 SILV     5  
                1:45.19         1:33.98 ( )                                        
 13 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR              1:40.67    1:35.66 SILV     4  
                  47.31     1:35.66 (48.35)                                        
 14 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:43.07    1:35.67 SILV     3  
                  46.99     1:35.67 (48.68)                                        
 15 Cedeno, Sofia        9 Sailfish-MR          1:40.76    1:37.69          2  
                  47.22     1:37.69 (50.47)                                        
 16 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT   x1:39.00        
                  47.20     1:39.00 (51.80)                                        
 17 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          1:41.74    1:40.20          1  
                1:40.20         1:40.20 ( )                                        
 18 Wegerbaur-Loock, L  10 Empire-MR            1:41.59    1:41.43        
                  49.54     1:41.43 (51.89)                                        
 19 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    1:41.70        
                  48.15     1:41.70 (53.55)                                        
 20 Brattoli, Ariana V   9 Empire-MR            1:35.10    1:42.53        
                1:45.19         1:42.53 ( )                                        
 21 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT   x1:45.04        
                  50.28     1:45.04 (54.76)                                        
 22 Pytell, Emily        9 SMC-MR               1:50.00    1:46.56        
                  50.58     1:46.56 (55.98)                                        
 23 Paz, Dani           10 Empire-MR            1:54.37    1:46.58        
                  52.51     1:46.58 (54.07)                                        
 24 Comparetto, Riley   10 CFJV-MR              1:52.33   x1:49.31        
                  53.72     1:49.31 (55.59)                                        
 25 Medici, Claire E    10 Empire-MR            1:46.37    1:51.06        
                  54.65     1:51.06 (56.41)                                        
 26 Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT   x1:51.79        
                  53.19     1:51.79 (58.60)                                        
 27 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                   NT   x1:52.42        
                1:52.42         1:52.42 ( )                                        
 28 Weber, Shivani       9 FAST-MR              1:58.95    1:54.05        
                  56.06     1:54.05 (57.99)                                        
 29 Dillon, Grace        9 CFJV-MR              1:51.24   x1:58.63        
                  56.24   1:58.63 (1:02.39)                                        
 30 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    2:09.99        
                  59.51   2:09.99 (1:10.48)                                        
 31 DiMirco, Daniela     9 CFJV-MR                   NT   x2:10.73        
                1:00.11   2:10.73 (1:10.62)                                        
 -- Ashley, Rachel       9 CFJV-MR              1:52.57         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.55        DQ (1:02.73)                                        
 -- Winston, Caroline   10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      No touch at turn
                  56.45        DQ (1:03.22)                                        
 -- Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:43.36         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:44.73              DQ ( )                                        
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back
                  57.01        DQ (1:08.10)                                        
 -- Lopez, Selene       10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      No touch at turn
                  46.81          DQ (51.89)                                        
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR                37.95      39.38 ZQ      20  
  2 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 41.66      43.19 SILV    17  
  3 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 45.88      45.63 SILV    16  
  4 Blenk, Carolyn E    10 Empire-MR              50.00      45.91 SILV    15  
  5 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                47.23      45.96 SILV    14  
  6 May, Kailen          9 SMC-MR                 48.49      46.45 SILV    13  
  7 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                45.42      46.82 SILV    12  
  8 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                48.28      47.61 SILV    11  
  9 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 50.59      49.14          9  
 10 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                50.46      49.84          7  
 11 Dillon, Grace        9 CFJV-MR                48.91      50.01          6  
 12 Brady, Grace C       9 Empire-MR            1:04.74      50.23          5  
 13 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 52.04      50.30          4  
 14 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 50.49      50.60          3  
 15 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            50.85      51.31          2  
 16 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR              1:03.19      51.62          1  
 17 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT      51.79        
 18 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            53.40      53.01        
 19 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            52.39      53.02        
 20 Chia, Molly         10 FAST-MR                51.79      53.07        
 21 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            54.73      53.40        
 22 Weber, Shivani       9 FAST-MR                56.29      53.46        
 23 Winston, Caroline   10 Sailfish-MR            50.56      55.13        
 24 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT     x55.55        
 25 Comparetto, Riley   10 CFJV-MR              1:00.03     x56.41        
 26 Gold, Gillian E     10 FAST-MR                   NT      56.85        
 27 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:01.20      57.69        
 28 Pytell, Emily        9 SMC-MR               1:08.80     x58.14        
 29 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR              1:01.23     x58.85        
 30 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR              1:00.09   x1:00.87        
 31 Lopez, Selene       10 Sailfish-MR               NT    1:01.84        
 32 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    1:08.57        
 -- DiMirco, Daniela     9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      No touch
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              1:24.00    1:25.58 ZQ      20  
                  40.19     1:25.58 (45.39)                                        
  2 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:30.05    1:36.92 SILV    17  
                  45.61     1:36.92 (51.31)                                        
  3 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                2:02.00    1:44.48 SILV    16  
                  48.94     1:44.48 (55.54)                                        
  4 May, Kailen          9 SMC-MR               1:52.01    1:44.97 SILV    15  
                  49.33     1:44.97 (55.64)                                        
  5 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:48.43    1:45.22 SILV    14  
                  50.89     1:45.22 (54.33)                                        
  6 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:45.32    1:45.29 SILV    13  
                  50.62     1:45.29 (54.67)                                        
  7 Victory, Katie R     9 2012-MR              1:54.00    1:47.01 SILV    12  
                  51.45     1:47.01 (55.56)                                        
  8 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                2:13.30    1:47.65 SILV    11  
  9 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:46.74    1:47.86 SILV     9  
                  50.70     1:47.86 (57.16)                                        
 10 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:50.23    1:50.00          7  
                  54.48     1:50.00 (55.52)                                        
 11 Dillon, Grace        9 CFJV-MR              1:50.66    1:50.78          6  
                  53.70     1:50.78 (57.08)                                        
 12 Perez, Miranda M     9 MAD-MR               2:15.00    1:51.81          5  
 13 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:52.40    1:52.17          4  
                  53.34     1:52.17 (58.83)                                        
 14 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:58.28    1:53.16          3  
                  53.56     1:53.16 (59.60)                                        
 15 Lamar, Christina L   9 HS-MR                2:13.00    1:54.06          2  
 16 Chia, Molly         10 FAST-MR              1:54.55    1:54.13          1  
                  53.89   1:54.13 (1:00.24)                                        
 17 Kaminski, Aine       9 SMC-MR               1:50.00    1:55.69        
                  54.91   1:55.69 (1:00.78)                                        
 18 Signorile, Alyssa    9 CFJV-MR                   NT    1:55.84        
                  55.79   1:55.84 (1:00.05)                                        
 19 Finn, Molly K        9 HS-MR                1:56.25    1:56.81        
                  56.77   1:56.81 (1:00.04)                                        
 20 Bolino, Anna C       9 HS-MR                1:54.10    1:57.54        
                  55.89   1:57.54 (1:01.65)                                        
 21 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          2:09.13    2:00.38        
 22 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT    2:01.22        
                  55.27   2:01.22 (1:05.95)                                        
 23 Gnad, Jamie L        9 HS-MR                2:15.00   x2:05.66        
 24 Hanagan, Skyla H     9 FAST-MR                   NT    2:09.36        
 25 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    2:35.50        
 -- Odell, Samantha      9 SMC-MR               1:48.00         DQ        
      Scissors kick
                1:12.42        DQ (1:26.87)                                        
 -- Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:35.76         NS        
 -- Russello, Emma K    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR                36.84      35.20 JO      20  
  2 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  40.62      37.08 SILV    17  
  3 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 37.05      37.98 SILV    16  
  4 Wang, Katie         10 FAST-MR                41.69      38.68 SILV    15  
  5 Hon, Fion            9 HS-MR                  41.09      40.19 SILV    14  
  6 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                41.38      40.26 SILV    13  
  7 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            43.87      40.59 SILV    12  
  8 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 47.64      41.53 SILV    11  
  9 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                44.23      41.98 SILV     9  
 10 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR                41.54      43.52 SILV     7  
 11 Chia, Molly         10 FAST-MR                44.27      45.39          6  
 12 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 48.46      45.55          5  
 13 Gnad, Jamie L        9 HS-MR                  51.43      45.82          4  
 14 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR                46.33      46.32          3  
 15 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  50.00      46.79          2  
 16 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                51.49      49.29          1  
 17 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            55.78      49.89        
 18 De Cleir, Sinead    10 FAST-MR                   NT      50.10        
 19 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                55.33      50.81        
 20 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  48.00      51.25        
 21 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                52.94      52.65        
 22 Signorile, Jenna    10 CFJV-MR                58.69     x55.60        
 23 Finn, Molly K        9 HS-MR                  54.00    1:00.20        
 24 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                53.64   x1:02.91        
 -- Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 51.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pytell, Emily        9 SMC-MR               1:13.46         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dillon, Grace        9 CFJV-MR                50.27         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kaminski, Aine       9 SMC-MR                 50.45         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Grasso, Emily        9 SMC-MR                 52.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                49.13         DQ        
      Alternating Kick
 -- Edwards, Madison     9 SMC-MR                 51.00         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR              1:35.72    1:26.01 SILV    20  
                  38.72     1:26.01 (47.29)                                        
  2 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              1:27.52    1:28.55 SILV    17  
                  40.85     1:28.55 (47.70)                                        
  3 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:38.26    1:29.59 SILV    16  
                  41.43     1:29.59 (48.16)                                        
  4 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              1:39.03    1:33.99 SILV    15  
                  42.13     1:33.99 (51.86)                                        
  5 Wang, Katie         10 FAST-MR              1:43.55    1:35.11 SILV    14  
                  41.33     1:35.11 (53.78)                                        
  6 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                   NT    1:35.12 SILV    13  
                  42.07     1:35.12 (53.05)                                        
  7 Chia, Molly         10 FAST-MR              1:49.76    1:42.23         12  
  8 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              1:39.02    1:43.54         11  
                  45.81     1:43.54 (57.73)                                        
  9 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR              1:50.56    1:44.68          9  
 10 Byrd, Christine E   10 Empire-MR            1:54.37    1:45.05          7  
 11 Rivera, Juliana N    9 Empire-MR            1:50.40    1:48.67          6  
 12 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR              2:04.08    1:49.28          5  
 13 Chan, Alexis A      10 Empire-MR            1:54.84    1:51.86          4  
 14 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    1:59.35          3  
                  51.54   1:59.35 (1:07.81)                                        
 15 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                   NT    2:01.50          2  
                  50.27   2:01.50 (1:11.23)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              1:25.83    1:21.56 SILV    20  
                  37.00     1:21.56 (44.56)                                        
  2 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:21.39    1:22.87 SILV    17  
                  38.29     1:22.87 (44.58)                                        
  3 Wang, Katie         10 FAST-MR              1:31.56    1:31.22         16  
                  42.26     1:31.22 (48.96)                                        
  4 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:41.03    1:31.72         15  
                  40.62     1:31.72 (51.10)                                        
  5 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:27.46    1:31.74         14  
                  44.02     1:31.74 (47.72)                                        
  6 Mugno, Elena R      10 Empire-MR            1:40.00    1:32.28         13  
                  42.97     1:32.28 (49.31)                                        
  7 Brattoli, Ariana V   9 Empire-MR            1:35.00    1:32.69         12  
                  44.62     1:32.69 (48.07)                                        
  8 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                   NT    1:32.98         11  
                  45.47     1:32.98 (47.51)                                        
  9 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               1:32.22    1:34.08          9  
                  45.94     1:34.08 (48.14)                                        
 10 Rivera, Juliana N    9 Empire-MR            1:50.07    1:34.14          7  
                  43.09     1:34.14 (51.05)                                        
 11 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              1:36.97    1:34.48          6  
                  43.61     1:34.48 (50.87)                                        
 12 Brady, Grace C       9 Empire-MR            1:35.00    1:34.99          5  
                  44.13     1:34.99 (50.86)                                        
 13 May, Kailen          9 SMC-MR               1:40.55    1:35.19          4  
                  43.81     1:35.19 (51.38)                                        
 14 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:40.22    1:36.44          3  
                  45.60     1:36.44 (50.84)                                        
 15 Chan, Alexis A      10 Empire-MR            1:38.42    1:36.95          2  
                  44.14     1:36.95 (52.81)                                        
 16 Chia, Molly         10 FAST-MR              1:39.98    1:37.55          1  
                  44.39     1:37.55 (53.16)                                        
 17 Cedeno, Sofia        9 Sailfish-MR          1:32.01    1:38.22        
                  44.16     1:38.22 (54.06)                                        
 18 Byrd, Christine E   10 Empire-MR            1:41.41    1:38.23        
                  47.09     1:38.23 (51.14)                                        
 19 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                   NT    1:39.48        
                  47.46     1:39.48 (52.02)                                        
 20 Buckley, Kate F      8 Empire-MR            1:43.51   x1:39.76        
                  47.92     1:39.76 (51.84)                                        
 21 Wegerbaur-Loock, L  10 Empire-MR            1:45.00   x1:42.95        
                  48.91     1:42.95 (54.04)                                        
 22 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          1:43.77    1:45.29        
                  48.33     1:45.29 (56.96)                                        
 23 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:43.38    1:45.85        
                  47.06     1:45.85 (58.79)                                        
 24 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:49.70    1:46.69        
                  49.87     1:46.69 (56.82)                                        
 25 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    1:47.01        
                  48.45     1:47.01 (58.56)                                        
 26 Medici, Claire E    10 Empire-MR            2:12.37   x1:47.76        
                  52.51     1:47.76 (55.25)                                        
 27 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:42.74    1:49.31        
                  49.51     1:49.31 (59.80)                                        
 28 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:48.18    1:50.17        
                  49.24   1:50.17 (1:00.93)                                        
 29 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR               NT    1:50.49        
                  50.86     1:50.49 (59.63)                                        
 30 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR               NT   x1:54.11        
                  49.01   1:54.11 (1:05.10)                                        
 31 Comparetto, Riley   10 CFJV-MR                   NT    1:55.16        
                  57.13     1:55.16 (58.03)                                        
 32 Paz, Dani           10 Empire-MR            2:05.44   x1:55.77        
                  57.22     1:55.77 (58.55)                                        
 33 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                   NT    1:55.89        
                  55.39   1:55.89 (1:00.50)                                        
 34 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          2:06.54   x1:58.70        
                  55.23   1:58.70 (1:03.47)                                        
 35 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR               NT   x1:59.56        
                  52.86   1:59.56 (1:06.70)                                        
 36 Morello, Kelly       8 SMC-MR               1:46.00    1:59.70        
                  53.45   1:59.70 (1:06.25)                                        
 37 Gold, Gillian E     10 FAST-MR                   NT    2:03.25        
                  59.95   2:03.25 (1:03.30)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  JO
              2:48.99  ZQ
              2:55.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              2:46.41    2:44.96 JO      20  
                  39.44     1:20.72 (41.28)     2:07.82 (47.10)     2:44.96 (37.14)
  2 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                2:58.52    2:45.80 JO      17  
                  37.96     1:19.28 (41.32)     2:09.40 (50.12)     2:45.80 (36.40)
  3 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              3:10.56    2:55.57 SILV    16  
                  41.58     1:23.45 (41.87)     2:18.51 (55.06)     2:55.57 (37.06)
  4 Hon, Fion            9 HS-MR                3:12.77    3:14.09         15  
                  45.05     1:32.96 (47.91)     2:27.46 (54.50)     3:14.09 (46.63)
  5 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               3:28.24    3:14.23         14  
                  46.54     1:34.42 (47.88)     2:30.85 (56.43)     3:14.23 (43.38)
  6 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR              3:15.43    3:14.80         13  
                  45.31     1:37.86 (52.55)     2:31.88 (54.02)     3:14.80 (42.92)
  7 Wang, Katie         10 FAST-MR              3:27.59    3:17.41         12  
                  44.19     1:35.73 (51.54)     2:33.39 (57.66)     3:17.41 (44.02)
  8 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              3:44.95    3:20.58         11  
                  47.52     1:37.37 (49.85)   2:37.98 (1:00.61)     3:20.58 (42.60)
  9 Gnad, Julia M       10 HS-MR                3:50.60    3:20.74          9  
                  46.32     1:37.53 (51.21)   2:37.63 (1:00.10)     3:20.74 (43.11)
 10 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              4:00.82    3:23.63          7  
                  50.49     1:40.96 (50.47)     2:38.93 (57.97)     3:23.63 (44.70)
 11 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR                   NT    3:25.12          6  
 12 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                3:51.00    3:25.42          5  
                  49.67     1:39.92 (50.25)   2:40.10 (1:00.18)     3:25.42 (45.32)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:07.95    2:08.97         40  
     1) Jocelyn, Laura 10               2) Taps, Danielle 9               
     3) Halderman, Emma 10              4) Callaghan, Anna 9              
                  32.18     1:04.33 (32.15)     1:39.29 (34.96)     2:08.97 (29.68)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        2:21.43    2:21.49         34  
     1) Hon, Fion 9                     2) Bolino, Anna C 9               
     3) Gnad, Julia M 10                4) Langaman, Jolina M 10          
                  36.38     1:15.49 (39.11)     1:50.86 (35.37)     2:21.49 (30.63)
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:24.30    2:28.31         32  
     1) Rocano, Kayla D 10              2) Laurenceau, Alyssa M 10        
     3) Chia, Molly 10                  4) Wang, Katie 10                 
                  38.37     1:15.28 (36.91)     1:52.98 (37.70)     2:28.31 (35.33)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:28.00    2:31.93         30  
     1) Signorile, Jenna 10             2) Dillon, Grace 9                
     3) Clancey, Rachel 10              4) Kelly, Colleen 9               
                  38.84     1:16.69 (37.85)     1:52.33 (35.64)     2:31.93 (39.60)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:08.59    2:33.07         28  
     1) May, Kailen 9                   2) McDermott, Carmel 9            
     3) Pytell, Emily 9                 4) Garofolo, Brianna 10           
                  37.86     1:17.60 (39.74)     2:00.67 (43.07)     2:33.07 (32.40)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:11.00    2:34.03         26  
     1) Walsh, Maggie 10                2) Singleton, Jada 9              
     3) Reilly, Courtney 10             4) Bryggman, Riley 9              
                  42.78     1:22.50 (39.72)     2:03.91 (41.41)     2:34.03 (30.12)
  7 Harbor Seals-MR  'B'                        2:40.90    2:40.47         24  
     1) Wong, Joyce H 9                 2) Brennan, Caroline G 8          
     3) Langaman, Jenna T 9             4) Gnad, Jamie L 9                
                  41.22     1:26.18 (44.96)     2:04.64 (38.46)     2:40.47 (35.83)
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:40.60    2:45.75         22  
     1) Chan, Alina M 10                2) Ramos, Samantha 10             
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
                  41.61     1:36.36 (54.75)     2:03.96 (27.60)     2:45.75 (41.79)
  9 Harbor Seals-MR  'C'                             NT   x2:50.72        
     1) Lamar, Christina L 9            2) Brennan, Maeve T 8             
     3) Finn, Molly K 9                 4) Muszynski, Amanda 10           
                  40.22     1:26.11 (45.89)     2:15.64 (49.53)     2:50.72 (35.08)
 10 Kips Bay Makos-MR  'B'                      3:02.39    3:05.28         18  
     1) Pineda, Aislynn L 7             2) Murillo, Lauren S 7            
     3) Marin, Alyssa A 8               4) Marin, Briana O 9              
                                1:32.50 ( )     2:23.15 (50.65)     3:05.28 (42.13)
 11 Harbor Seals-MR  'D'                             NT   x3:14.75        
     1) Hanin, Katherine P 8            2) Polito, Lauren E 7             
     3) Winters, Emma C 8               4) Winters, Mia E 8               
                  47.71     1:45.34 (57.63)     2:28.96 (43.62)     3:14.75 (45.79)
 12 Fast Swim Team-MR  'B'                      2:59.66    3:40.24         14  
     1) Hanagan, Skyla H 9              2) De Cleir, Sinead 10            
     3) Bergmann, Julia E 8             4) Punnose, Ann J 8               
                  47.02   1:47.10 (1:00.08)   2:49.23 (1:02.13)     3:40.24 (51.01)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:25.77    2:23.64         40  
     1) Taps, Danielle 9                2) Jocelyn, Laura 10              
     3) Halderman, Emma 10              4) Callaghan, Anna 9              
                  37.39     1:15.77 (38.38)     1:50.03 (34.26)     2:23.64 (33.61)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:52.31    2:44.70         34  
     1) Walsh, Maggie 10                2) Culhane, Dana 9                
     3) Garofolo, Brianna 10            4) Mannion, Kristin 10            
                  44.66     1:29.32 (44.66)     2:08.16 (38.84)     2:44.70 (36.54)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:50.31    2:55.53         32  
     1) Daly, Erin M 10                 2) Dillon, Grace 9                
     3) Kelly, Colleen 9                4) Clancey, Rachel 10             
                  41.07       55.74 (14.67)     1:33.37 (37.63)   2:55.53 (1:22.16)
  4 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:46.55    2:55.72         30  
     1) Chia, Molly 10                  2) Laurenceau, Alyssa M 10        
     3) Wang, Katie 10                  4) Rocano, Kayla D 10             
                  43.93       54.98 (11.05)     1:41.37 (46.39)   2:55.72 (1:14.35)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:55.38    2:56.37         28  
     1) Chan, Alina M 10                2) Marin, Briana O 9              
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
                  50.09     1:05.79 (15.70)     1:39.40 (33.61)   2:56.37 (1:16.97)
  6 Fast Swim Team-MR  'B'                      3:31.60    3:17.40         26  
     1) Bahl, Sangetta 6                2) Weber, Shivani 9               
     3) Glehan, Hannah E 10             4) Bergmann, Julia E 8            
                  45.85        55.44 (9.59)     1:39.23 (43.79)   3:17.40 (1:38.17)
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:18.70    3:23.18         24  
     1) St. Jean, Ryleigh A 8           2) McKibben, Morgan J 8           
     3) Radford, Tess E 8               4) St. Jean, Ryann A 8            
                  56.37     1:52.41 (56.04)     2:40.72 (48.31)     3:23.18 (42.46)
  8 Kips Bay Makos-MR  'B'                      3:39.06    3:35.22         22  
     1) Murillo, Lauren S 7             2) Rosario, Tykai N 8             
     3) Pineda, Aislynn L 7             4) Ramos, Samantha 10             
                  53.15   1:58.13 (1:04.98)     2:08.24 (10.11)   3:35.22 (1:26.98)
  9 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT    4:05.63         18  
     1) Auchincloss, Adele 8            2) Song, Lauren 8                 
     3) Feinblatt, Alison g 7           4) Wineski, Nadia 7               
                1:11.50   2:12.05 (1:00.55)     3:03.76 (51.71)   4:05.63 (1:01.87)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR                28.07      28.60 SILV    20  
  2 Simmons, Hannah H   12 2012-MR                29.15      28.81 SILV    17  
  3 Green, Mikayla      12 FAST-MR                30.22      30.13 SILV    16  
  4 Tuchman, Emily      12 SMC-MR                 30.58      30.35 SILV    15  
  5 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR                30.72      31.03         14  
  6 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                31.16      31.48         13  
  7 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                31.93      31.86         12  
  8 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR                 31.89      32.20         11  
  9 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR                32.74      32.25          9  
 10 Victor, Shoshanna   11 2012-MR                32.00      32.28          7  
 11 Victory, Maggie     11 2012-MR                32.35      32.32          6  
 12 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR                30.76      32.44          5  
 13 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            33.51      32.66          4  
 14 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR            32.47      32.90          3  
 15 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            32.82      33.05          2  
 16 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 33.10      33.07          1  
 17 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 33.31      33.33        
 18 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                32.14     x33.37        
 19 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR                33.32     x33.72        
 20 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR                32.88     x33.76        
 21 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            33.02      33.78        
 22 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                34.34     x33.95        
 23 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR                34.75     x33.97        
 24 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                36.55     x34.25        
 25 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 34.62      34.49        
 26 McClay, Catherine   11 CFJV-MR                34.61     x34.94        
 27 Driesen, Bella      11 SMC-MR                 35.15      35.30        
 28 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR            35.15      35.63        
 29 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                35.76     x35.70        
 30 Penha, Sachi C      12 FAST-MR                34.10      36.15        
 31 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT     x36.22        
 32 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                36.48     x37.80        
 33 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            37.37      38.50        
 34 Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR            39.86      40.00        
 35 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT      41.80        
 36 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT      42.53        
 -- Begley, Molly       11 SMC-MR                 36.96         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.99  JO
              5:57.99  ZQ
              6:03.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              6:11.00    6:21.50         20  
                  33.62     1:11.28 (37.66)     1:50.84 (39.56)     2:30.28 (39.44)
        3:08.64 (38.36)     3:47.89 (39.25)     4:26.87 (38.98)     5:06.49 (39.62)
        5:46.37 (39.88)     6:21.50 (35.13)                                        
  2 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              6:44.38    6:32.59         17  
                  34.47     1:12.22 (37.75)     1:51.47 (39.25)     2:30.20 (38.73)
        3:09.38 (39.18)     3:49.24 (39.86)     4:30.60 (41.36)     5:13.29 (42.69)
        5:54.49 (41.20)     6:32.59 (38.10)                                        
  3 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                6:40.59    6:41.91         16  
                  33.58     1:12.96 (39.38)     1:53.78 (40.82)     2:36.02 (42.24)
        3:17.47 (41.45)     3:59.56 (42.09)     4:41.65 (42.09)     5:23.49 (41.84)
        6:04.02 (40.53)     6:41.91 (37.89)                                        
  4 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                   NT    6:48.29         15  
                  35.00     1:15.46 (40.46)     1:56.97 (41.51)     2:39.07 (42.10)
        3:20.48 (41.41)     4:02.68 (42.20)     4:45.27 (42.59)     5:27.31 (42.04)
        6:09.65 (42.34)     6:48.29 (38.64)                                        
  5 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                7:04.91    6:55.07         14  
                  35.34     1:15.15 (39.81)     1:56.73 (41.58)     2:39.07 (42.34)
        3:21.61 (42.54)     4:05.04 (43.43)     4:48.71 (43.67)     5:31.97 (43.26)
        6:15.07 (43.10)     6:55.07 (40.00)                                        
  6 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              7:43.48    7:19.12         13  
                  34.97     1:17.08 (42.11)     2:04.12 (47.04)     2:50.65 (46.53)
        3:36.66 (46.01)     4:21.84 (45.18)     5:08.19 (46.35)     5:53.94 (45.75)
        6:39.23 (45.29)     7:19.12 (39.89)                                        
  7 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                   NT    7:21.87         12  
                  37.42     1:20.85 (43.43)     2:04.65 (43.80)     2:50.10 (45.45)
        3:35.43 (45.33)     4:21.10 (45.67)     5:07.32 (46.22)     5:53.47 (46.15)
        6:39.77 (46.30)     7:21.87 (42.10)                                        
  8 Victory, Maggie     11 2012-MR                   NT    7:28.88         11  
                  38.06     1:21.98 (43.92)     2:08.41 (46.43)     2:54.83 (46.42)
        3:40.59 (45.76)     4:27.12 (46.53)     5:14.73 (47.61)     6:02.67 (47.94)
        6:47.90 (45.23)     7:28.88 (40.98)                                        
  9 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                   NT    7:42.58          9  
                  38.83     1:23.12 (44.29)                                        
            3:46.19 ( )   5:24.73 (1:38.54)   7:42.58 (2:17.85)                    
 10 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR          7:10.00    7:46.93          7  
                  37.21     1:23.89 (46.68)     2:12.32 (48.43)     3:00.69 (48.37)
        3:48.83 (48.14)     4:37.13 (48.30)     5:26.57 (49.44)     6:14.39 (47.82)
        7:02.17 (47.78)     7:46.93 (44.76)                                        
 11 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                7:14.34    7:47.29          6  
                  36.47                             2:03.75 ( )     2:51.29 (47.54)
                                                                        6:59.80 ( )
        7:47.29 (47.49)                                                            
 12 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                   NT    7:50.44          5  
                  40.53     1:25.85 (45.32)     2:12.92 (47.07)     3:00.68 (47.76)
        3:49.56 (48.88)     4:40.36 (50.80)     5:30.10 (49.74)     6:17.46 (47.36)
        7:06.01 (48.55)     7:50.44 (44.43)                                        
 13 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                   NT   x7:54.28        
                  40.77     1:27.17 (46.40)     2:14.72 (47.55)     3:02.77 (48.05)
        3:50.98 (48.21)     4:39.39 (48.41)     5:29.12 (49.73)                    
            7:08.87 ( )     7:54.28 (45.41)                                        
 14 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              8:22.37   x7:56.66        
                  39.37     1:25.06 (45.69)     2:12.64 (47.58)     3:01.16 (48.52)
        3:50.84 (49.68)     4:40.79 (49.95)     5:30.11 (49.32)     6:19.88 (49.77)
        7:09.66 (49.78)     7:56.66 (47.00)                                        
 15 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR               NT    8:05.50          4  
                  41.23     1:27.42 (46.19)     2:18.12 (50.70)     3:07.71 (49.59)
        3:58.02 (50.31)     4:48.10 (50.08)     5:37.42 (49.32)     6:28.52 (51.10)
        7:18.19 (49.67)     8:05.50 (47.31)                                        
 16 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               7:45.00    8:12.13          3  
                  41.22     1:28.20 (46.98)     2:16.41 (48.21)     3:05.71 (49.30)
        3:55.21 (49.50)     4:46.31 (51.10)     5:38.27 (51.96)     6:30.56 (52.29)
        7:22.43 (51.87)     8:12.13 (49.70)                                        
 17 O'Keefe, Lauren M   12 HS-MR                7:55.00    8:28.78          2  
                  41.80     1:29.99 (48.19)     2:21.17 (51.18)     3:14.35 (53.18)
        4:07.15 (52.80)     5:02.26 (55.11)     5:54.80 (52.54)     6:47.71 (52.91)
        7:39.92 (52.21)     8:28.78 (48.86)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Hannah H   12 2012-MR                35.96      33.40 SILV    20  
  2 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR                34.05      34.65 SILV    17  
  3 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                34.39      35.97 SILV    16  
  4 Victor, Shoshanna   11 2012-MR                36.12      36.30 SILV    15  
  5 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR                 38.46      38.02         14  
  6 Green, Mikayla      12 FAST-MR                38.39      38.05         13  
  7 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR                40.65      38.31         12  
  8 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            39.80      38.33         11  
  9 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                40.45      38.35          9  
 10 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            37.19      38.43          7  
 11 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                40.04      38.52          6  
 12 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR                36.74      39.04          5  
 13 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                37.94     x39.37          4  
 14 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 40.98      40.02          3  
 15 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR            38.69      40.09          2  
 16 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                40.47     x40.40          1  
 17 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            40.19      40.56        
 18 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 44.00      40.64        
 19 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                39.92     x41.64        
 20 Penha, Sachi C      12 FAST-MR                40.19      42.65        
 21 Victory, Maggie     11 2012-MR                43.62      42.84        
 22 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT     x43.04        
 23 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 44.12      43.80        
 24 Driesen, Bella      11 SMC-MR                 43.97      44.01        
 25 Begley, Molly       11 SMC-MR                 45.48      44.48        
 26 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            45.80      44.55        
 27 Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR            46.75      44.63        
 28 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR            46.56      45.98        
 29 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT      50.30        
 30 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT    1:03.06        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR              1:15.21    1:15.49 SILV    20  
                  36.95     1:15.49 (38.54)                                        
  2 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR              1:27.35    1:19.43 SILV    17  
                  38.83     1:19.43 (40.60)                                        
  3 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR              1:26.18    1:19.63 SILV    16  
                  38.41     1:19.63 (41.22)                                        
  4 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR              1:19.47    1:19.99 SILV    15  
                  39.92     1:19.99 (40.07)                                        
  5 Notis, Dahlia J     12 CFJV-MR              1:23.94    1:22.29         14  
                  40.53     1:22.29 (41.76)                                        
  6 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:27.61    1:23.71         13  
                  40.94     1:23.71 (42.77)                                        
  7 Green, Mikayla      12 FAST-MR              1:24.88    1:24.23         12  
  8 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR              1:36.68    1:25.18         11  
                  41.73     1:25.18 (43.45)                                        
  9 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:26.89    1:25.74          9  
                  42.33     1:25.74 (43.41)                                        
 10 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR              1:26.07   x1:27.02        
 11 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR               1:30.00    1:27.41          7  
                  42.19     1:27.41 (45.22)                                        
 12 Siegel, Molly E     11 SMC-MR               1:30.86    1:28.28          6  
                  43.35     1:28.28 (44.93)                                        
 13 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               1:29.04    1:29.64          5  
                  42.34     1:29.64 (47.30)                                        
 14 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR              1:35.32   x1:32.13        
                  45.27     1:32.13 (46.86)                                        
 15 Penha, Sachi C      12 FAST-MR              1:29.65    1:33.12          4  
 16 Montgomery, Amanda  12 CFJV-MR              1:42.84   x1:33.97        
 17 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:37.01    1:36.45          3  
                  46.97     1:36.45 (49.48)                                        
 18 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              1:45.20   x1:36.96        
 19 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR              1:50.01   x1:43.07        
 20 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT    1:58.66          2  
 21 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT    2:07.53          1  
 -- Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              1:30.13         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  39.41          DQ (43.26)                                        
 -- Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Frenkel, Lea        11 CFJV-MR              1:16.16         NS        
 -- Loaiza, Chantal     11 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR                34.97      36.19 ZQ      20  
  2 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                39.21      40.11 SILV    17  
  3 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR                41.84      40.46 SILV    16  
  4 Notis, Dahlia J     12 CFJV-MR                40.44      41.42 SILV    15  
  5 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 43.23      42.49 SILV    14  
  6 Mackey, Julia A     12 2012-MR                44.93      42.59 SILV    13  
  7 Victory, Maggie     11 2012-MR                48.74      43.08         12  
  8 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR                44.47      43.59         11  
  9 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            45.27      44.09          9  
 10 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                47.43      44.81          7  
 11 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                  47.00      44.89          6  
 12 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            45.35      44.99          5  
 13 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT      45.44          4  
 14 McClay, Catherine   11 CFJV-MR                49.28     x46.22        
 15 Siegel, Molly E     11 SMC-MR                 48.96      46.32          3  
 16 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR               NT      47.55          2  
 17 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            46.77      48.45          1  
 18 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                50.81     x49.68        
 19 Montgomery, Amanda  12 CFJV-MR                   NT     x50.52        
 20 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT    1:10.40        
 -- Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                 45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            48.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                42.41         NS        
 -- Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT         NS        
           451:06:40.00                                                            
 -- Loaiza, Chantal     11 Sailfish-MR               NT         NS        
             1:42:50.00                                                            
 -- Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                49.76         NS        
 -- MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR                38.54         NS        
 -- Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR               NT         NS        
               21:40.00                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR              1:17.99    1:19.60 JO      20  
                  37.23     1:19.60 (42.37)                                        
  2 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              1:25.42    1:21.07 SILV    17  
                  38.03     1:21.07 (43.04)                                        
  3 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR              1:26.05    1:26.61 SILV    16  
                  41.30     1:26.61 (45.31)                                        
  4 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR              1:28.44    1:26.98 SILV    15  
                  41.09     1:26.98 (45.89)                                        
  5 Green, Mikayla      12 FAST-MR              1:31.04    1:29.24 SILV    14  
                  42.55     1:29.24 (46.69)                                        
  6 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:31.39    1:31.53 SILV    13  
                  44.06     1:31.53 (47.47)                                        
  7 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR              1:34.74    1:32.34         12  
                  44.37     1:32.34 (47.97)                                        
  8 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:28.08    1:33.46         11  
                  44.98     1:33.46 (48.48)                                        
  9 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               1:37.14    1:34.44          9  
                  44.19     1:34.44 (50.25)                                        
 10 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:45.59    1:35.90          7  
                  44.46     1:35.90 (51.44)                                        
 11 Victory, Maggie     11 2012-MR              1:47.58    1:36.03          6  
                  46.05     1:36.03 (49.98)                                        
 12 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:40.59    1:38.43          5  
                  46.65     1:38.43 (51.78)                                        
 13 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT    1:39.76          4  
                  45.12     1:39.76 (54.64)                                        
 14 Peris, Sophia       11 SMC-MR               1:41.63    1:40.35          3  
                  48.28     1:40.35 (52.07)                                        
 15 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:44.66          2  
                  50.23     1:44.66 (54.43)                                        
 16 Driesen, Bella      11 SMC-MR               1:39.70    1:45.40          1  
                  50.06     1:45.40 (55.34)                                        
 17 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              1:45.97   x1:45.63        
                  48.40     1:45.63 (57.23)                                        
 18 Penha, Sachi C      12 FAST-MR              1:35.16    1:46.90        
                  49.56     1:46.90 (57.34)                                        
 19 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR              2:07.42   x1:49.72        
                  52.29     1:49.72 (57.43)                                        
 20 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT    2:43.78        
                1:11.02   2:43.78 (1:32.76)                                        
 -- Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:13.15        DQ (1:31.31)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR                31.33      30.36 ZQ      20  
  2 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR                31.45      31.39 JO      17  
  3 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                  36.15      33.10 SILV    16  
  4 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR                35.57      34.82 SILV    15  
  5 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            40.98      35.19 SILV    14  
  6 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR                35.99      35.41 SILV    13  
  7 Notis, Dahlia J     12 CFJV-MR                34.56      35.67 SILV    12  
  8 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                  35.56      35.94         11  
  9 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                37.48      36.03          9  
 10 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                39.01     x37.15        
 11 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 36.36      37.24          7  
 12 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR                54.78     x37.45        
 13 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR                37.27     x37.87        
 14 Mackey, Julia A     12 2012-MR                41.30      38.29          6  
 15 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR                46.67     x39.05        
 16 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                37.71      39.33          5  
 17 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            38.33      39.56          4  
 18 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                   NT     x39.77        
 19 O'Keefe, Lauren M   12 HS-MR                  45.04      41.20          3  
 20 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                45.26     x41.48        
 21 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR                47.63     x42.27        
 22 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            45.87      43.54          2  
 23 Green, Mikayla      12 FAST-MR                42.18      43.61          1  
 24 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                53.44     x45.02        
 25 Penha, Sachi C      12 FAST-MR                45.88      45.20        
 26 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                   NT     x45.39        
 27 Siegel, Molly E     11 SMC-MR                 48.29      47.40        
 28 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                51.34     x48.64        
 29 Montgomery, Amanda  12 CFJV-MR                47.19     x49.23        
 30 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT      54.86        
 31 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT      59.46        
 32 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT   x1:00.63        
 -- Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                 38.88         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:16.13    1:17.55 SILV    20  
                1:17.55         1:17.55 ( )                                        
  2 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:21.44    1:20.97 SILV    17  
                  39.45     1:20.97 (41.52)                                        
  3 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              1:20.60    1:21.42 SILV    16  
                  38.31     1:21.42 (43.11)                                        
  4 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              1:23.79    1:25.94 SILV    15  
                  39.89     1:25.94 (46.05)                                        
  5 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                   NT    1:30.32         14  
           438:03:20.00                                                   40.62 ( )
        1:30.32 (49.70)                                                            
  6 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                   NT    1:37.30         13  
               31:40.00                                                   42.95 ( )
        1:37.30 (54.35)                                                            
  7 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                   NT    1:47.14         12  
             1:26:40.00                                                   48.19 ( )
        1:47.14 (58.95)                                                            
 -- Begley, Molly       11 SMC-MR               1:25.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              1:13.18    1:11.99 SILV    20  
                  33.73     1:11.99 (38.26)                                        
  2 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:32.73    1:17.23 SILV    17  
                  34.17     1:17.23 (43.06)                                        
  3 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR              1:19.44    1:19.86         16  
                  36.90     1:19.86 (42.96)                                        
  4 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:19.41    1:19.91         15  
                  36.47     1:19.91 (43.44)                                        
  5 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR              1:18.63    1:20.70         14  
                  36.51     1:20.70 (44.19)                                        
  6 Green, Mikayla      12 FAST-MR              1:20.38    1:20.99         13  
                  38.71     1:20.99 (42.28)                                        
  7 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:19.82    1:22.30         12  
                  39.57     1:22.30 (42.73)                                        
  8 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:28.83    1:23.87         11  
                  39.10     1:23.87 (44.77)                                        
  9 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                1:35.00    1:24.07          9  
                  37.44     1:24.07 (46.63)                                        
 10 Mackey, Julia A     12 2012-MR              1:35.00    1:25.02          7  
                  41.18     1:25.02 (43.84)                                        
 11 Geis, Taylor        11 CFJV-MR              1:38.75    1:25.82          6  
                  40.14     1:25.82 (45.68)                                        
 12 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:26.56          5  
                  39.42     1:26.56 (47.14)                                        
 13 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              1:26.44    1:27.05          4  
                  39.62     1:27.05 (47.43)                                        
 14 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:26.69    1:27.55          3  
                  39.52     1:27.55 (48.03)                                        
 15 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR              1:44.46    1:28.62          2  
                  44.45     1:28.62 (44.17)                                        
 16 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                   NT   x1:28.80        
                  42.40     1:28.80 (46.40)                                        
 17 Victory, Maggie     11 2012-MR              1:29.84    1:30.10          1  
                  44.64     1:30.10 (45.46)                                        
 18 Siegel, Molly E     11 SMC-MR               1:30.37    1:30.32        
                  42.94     1:30.32 (47.38)                                        
 19 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               1:31.39    1:30.47        
                  39.98     1:30.47 (50.49)                                        
 20 O'Keefe, Lauren M   12 HS-MR                1:43.20    1:31.08        
                  42.09     1:31.08 (48.99)                                        
 21 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              1:37.08   x1:31.19        
                  38.76     1:31.19 (52.43)                                        
 22 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:35.42    1:35.77        
                  46.74     1:35.77 (49.03)                                        
 -- Penha, Sachi C      12 FAST-MR              1:27.82         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  44.86          DQ (50.08)                                        
 -- Sokol, Sydney       11 CFJV-MR              1:37.70         NS        
 -- McClay, Catherine   11 CFJV-MR              1:44.20         NS        
 -- VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  JO
              2:29.69  ZQ
              2:31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              2:36.16    2:34.68         20  
                  33.03     1:12.96 (39.93)     1:59.32 (46.36)     2:34.68 (35.36)
  2 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR              2:37.46    2:37.21         17  
                  34.60     1:16.20 (41.60)     2:00.84 (44.64)     2:37.21 (36.37)
  3 Simmons, Hannah H   12 2012-MR              2:41.88    2:45.40         16  
                  34.37     1:15.20 (40.83)     2:07.41 (52.21)     2:45.40 (37.99)
  4 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR              3:02.49    2:51.81         15  
                  37.35     1:20.09 (42.74)     2:13.49 (53.40)     2:51.81 (38.32)
  5 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR              3:02.65    2:52.76         14  
                  39.54     1:24.35 (44.81)     2:13.81 (49.46)     2:52.76 (38.95)
  6 Victor, Shoshanna   11 2012-MR              3:10.00    2:54.75         13  
                  37.64     1:19.38 (41.74)     2:13.11 (53.73)     2:54.75 (41.64)
  7 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR              3:19.64    2:55.43         12  
                  41.88     1:25.86 (43.98)     2:15.15 (49.29)     2:55.43 (40.28)
  8 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR              3:38.37    3:06.69         11  
                  44.45     1:31.67 (47.22)     2:22.81 (51.14)     3:06.69 (43.88)
  9 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          3:02.64    3:07.67          9  
                  42.47     1:26.38 (43.91)     2:25.94 (59.56)     3:07.67 (41.73)
 10 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR              3:30.49   x3:08.88          7  
                  48.76     1:34.69 (45.93)     2:29.93 (55.24)     3:08.88 (38.95)
 11 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              3:17.29   x3:11.99          6  
                  39.57     1:25.68 (46.11)   2:27.11 (1:01.43)     3:11.99 (44.88)
 12 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR              3:24.92   x3:13.29          5  
                  46.21     1:34.20 (47.99)     2:28.63 (54.43)     3:13.29 (44.66)
 13 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR               NT    3:17.10          4  
 14 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              3:26.96   x3:17.40          3  
                  38.27     1:26.54 (48.27)   2:35.78 (1:09.24)     3:17.40 (41.62)
 15 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              3:37.14   x3:26.03          2  
                  50.62     1:46.28 (55.66)     2:41.51 (55.23)     3:26.03 (44.52)
 16 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                   NT   x3:33.21          1  
 -- Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               3:03.19         NS        
 -- Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Siegel, Molly E     11 SMC-MR               3:06.09         NS        
 -- Begley, Molly       11 SMC-MR               3:08.00         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:58.82    2:00.70         40  
     1) MacDonald, Sarah A 12           2) Dancygier, Emily H 11          
     3) Duggan, Sarah 12                4) Redpath, Frances M 11          
                  29.24     1:01.10 (31.86)     1:32.05 (30.95)     2:00.70 (28.65)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:06.14    2:07.23         34  
     1) Frenkel, Lea 11                 2) Geis, Taylor 11                
     3) Phelan, Kaitlyn 11              4) Notis, Dahlia J 12             
                  31.48     1:03.45 (31.97)     1:35.15 (31.70)     2:07.23 (32.08)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:09.49    2:08.35         32  
     1) Zloklikovits, Kristina M 12     2) O'Keefe, Lauren M 12           
     3) Canales, Carolyn M 12           4) Monti, Gabrielle R 11          
                  33.02     1:08.31 (35.29)     1:39.43 (31.12)     2:08.35 (28.92)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:07.33    2:17.81         30  
     1) Crespo, Andee M 12              2) Herrera-Murphy, Alexa V 12     
     3) Rodriguez, Patricia A 12        4) Martin, Taylor N 12            
                  33.64     1:12.65 (39.01)     1:46.25 (33.60)     2:17.81 (31.56)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:11.41    2:16.41         40  
     1) Frenkel, Lea 11                 2) Redpath, Frances M 11          
     3) MacDonald, Sarah A 12           4) Duggan, Sarah 12               
                  36.69     1:13.33 (36.64)     1:45.34 (32.01)     2:16.41 (31.07)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:24.02    2:28.23         34  
     1) Mark, Meaghan 11                2) Phelan, Kaitlyn 11             
     3) Tadbiri, Dina 12                4) Dancygier, Emily H 11          
                  38.71     1:20.79 (42.08)     1:30.80 (10.01)     2:28.23 (57.43)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:25.49    2:38.04         32  
     1) Peris, Sophia 11                2) Driesen, Bella 11              
     3) Tuchman, Emily 12               4) Lilian, Sarah 12               
                  43.32     1:31.88 (48.56)     2:05.70 (33.82)     2:38.04 (32.34)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:34.25    2:41.99         30  
     1) Herrera-Murphy, Alexa V 12      2) Crespo, Andee M 12             
     3) Rodriguez, Patricia A 12        4) Martin, Taylor N 12            
                  39.43     1:22.96 (43.53)     2:06.92 (43.96)     2:41.99 (35.07)
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              1:00.86    1:00.41 SILV    20  
                  28.57     1:00.41 (31.84)                                        
  2 West, Lindsay       14 SMC-MR               1:03.25    1:01.50 SILV    17  
                  29.40     1:01.50 (32.10)                                        
  3 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              1:04.03    1:03.27         16  
                  29.81     1:03.27 (33.46)                                        
  4 Wang, Chloe         14 FAST-MR              1:03.89    1:03.33         15  
                  31.28     1:03.33 (32.05)                                        
  5 Weber, Maya R       14 FAST-MR              1:04.27    1:04.46         14  
                  31.53     1:04.46 (32.93)                                        
  6 Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              1:05.41    1:05.32         13  
                  31.38     1:05.32 (33.94)                                        
  7 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:07.99    1:05.59         12  
                  31.69     1:05.59 (33.90)                                        
  8 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:06.83    1:05.78         11  
                  32.12     1:05.78 (33.66)                                        
  9 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              1:08.00    1:07.20          9  
                  31.93     1:07.20 (35.27)                                        
 10 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              1:11.39    1:09.21          6.5
                  33.54     1:09.21 (35.67)                                        
 10 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:07.76    1:09.21          6.5
                  33.51     1:09.21 (35.70)                                        
 12 Lawrence, Marissa   14 SMC-MR               1:11.15    1:10.17          5  
                  34.31     1:10.17 (35.86)                                        
 13 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:10.80    1:12.10          4  
                  34.86     1:12.10 (37.24)                                        
 14 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:13.01    1:12.71          3  
                  34.39     1:12.71 (38.32)                                        
 15 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:14.69    1:13.21          2  
                  34.47     1:13.21 (38.74)                                        
 16 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:19.47    1:13.37          1  
                  35.78     1:13.37 (37.59)                                        
 17 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:16.78    1:13.91        
                  35.73     1:13.91 (38.18)                                        
 18 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:15.01   x1:13.99        
                  34.97     1:13.99 (39.02)                                        
 19 Kull, Alyssa        14 CFJV-MR              1:17.68   x1:15.79        
                  35.44     1:15.79 (40.35)                                        
 20 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:24.56    1:17.79        
                  38.07     1:17.79 (39.72)                                        
 21 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              1:22.93   x1:18.04        
                  36.58     1:18.04 (41.46)                                        
 22 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:18.85    1:18.40        
                  35.95     1:18.40 (42.45)                                        
 23 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR          1:27.67    1:20.65        
                  38.98     1:20.65 (41.67)                                        
 24 Talty, Hadley       13 SMC-MR               1:10.00   x1:22.28        
                  37.47     1:22.28 (44.81)                                        
 25 Kim, Hana E         13 FAST-MR                   NT    1:22.34        
                  38.40     1:22.34 (43.94)                                        
 26 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              1:12.04    1:24.42        
                  39.31     1:24.42 (45.11)                                        
 27 Comparetto, Kaleig  13 CFJV-MR              1:28.28   x1:24.56        
                  39.72     1:24.56 (44.84)                                        
 28 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              1:36.43   x1:36.45        
                  45.17     1:36.45 (51.28)                                        
 29 Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT    2:00.19        
 -- Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:41.77         NS        
 -- Sheridan, Caroline  14 FAST-MR              1:19.11         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  JO
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                5:49.79    5:55.39         20  
                  31.99     1:07.04 (35.05)     1:42.80 (35.76)     2:19.59 (36.79)
        2:55.68 (36.09)     3:32.64 (36.96)     4:09.61 (36.97)     4:46.20 (36.59)
        5:22.45 (36.25)     5:55.39 (32.94)                                        
  2 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              6:01.52    5:56.79         17  
                  31.87     1:07.35 (35.48)     1:43.59 (36.24)     2:19.28 (35.69)
        2:56.02 (36.74)     3:32.85 (36.83)     4:09.90 (37.05)     4:46.56 (36.66)
        5:21.91 (35.35)     5:56.79 (34.88)                                        
  3 Gold, Kate R        14 HS-MR                6:05.65    6:00.29         16  
                  32.32     1:08.16 (35.84)     1:44.62 (36.46)     2:21.63 (37.01)
        2:58.67 (37.04)     3:35.67 (37.00)     4:12.79 (37.12)     4:50.44 (37.65)
        5:26.83 (36.39)     6:00.29 (33.46)                                        
  4 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              6:22.51    6:13.20         15  
                  31.31     1:07.26 (35.95)     1:44.89 (37.63)     2:22.60 (37.71)
        3:00.41 (37.81)     3:39.05 (38.64)     4:17.89 (38.84)     4:56.91 (39.02)
        5:36.30 (39.39)     6:13.20 (36.90)                                        
  5 Wang, Chloe         14 FAST-MR              6:25.13    6:17.01         14  
                  33.17     1:09.51 (36.34)     1:47.39 (37.88)     2:26.03 (38.64)
        3:05.11 (39.08)     3:43.77 (38.66)     4:22.65 (38.88)     5:01.50 (38.85)
        5:40.50 (39.00)     6:17.01 (36.51)                                        
  6 Chia, Eileen        14 FAST-MR              6:21.66    6:28.52         13  
                  32.59     1:10.34 (37.75)     1:49.19 (38.85)     2:29.13 (39.94)
        3:09.78 (40.65)     3:49.87 (40.09)     4:30.44 (40.57)     5:10.67 (40.23)
        5:50.62 (39.95)     6:28.52 (37.90)                                        
  7 Hanagan, Alli N     14 FAST-MR              6:47.98    6:30.61         12  
                  33.99     1:12.03 (38.04)     1:51.38 (39.35)     2:31.46 (40.08)
        3:11.98 (40.52)     3:52.82 (40.84)     4:33.13 (40.31)     5:14.36 (41.23)
        5:53.03 (38.67)     6:30.61 (37.58)                                        
  8 Gnad, Jessie A      14 HS-MR                6:45.08    6:36.15         11  
                  33.36     1:11.76 (38.40)     1:51.23 (39.47)     2:31.09 (39.86)
        3:12.02 (40.93)     3:53.07 (41.05)     4:34.89 (41.82)     5:16.30 (41.41)
        5:57.57 (41.27)     6:36.15 (38.58)                                        
  9 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                7:04.83    6:39.72          9  
                  34.56     1:13.69 (39.13)     1:53.50 (39.81)     2:34.90 (41.40)
        3:15.72 (40.82)     3:57.17 (41.45)     4:39.17 (42.00)     5:20.59 (41.42)
        6:01.40 (40.81)     6:39.72 (38.32)                                        
 10 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              6:56.35    6:40.11          7  
                  33.36     1:13.25 (39.89)     1:54.99 (41.74)     2:36.19 (41.20)
        3:18.07 (41.88)     3:59.67 (41.60)     4:41.38 (41.71)     5:22.27 (40.89)
        6:03.02 (40.75)     6:40.11 (37.09)                                        
 11 Perez, Kyara        13 MAD-MR               7:04.69    6:43.23          6  
 12 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                6:53.42    6:46.18          5  
                  35.45     1:14.98 (39.53)     1:56.46 (41.48)     2:38.02 (41.56)
        3:19.83 (41.81)     4:02.61 (42.78)     4:44.90 (42.29)     5:27.16 (42.26)
        6:09.10 (41.94)     6:46.18 (37.08)                                        
 13 Owen, Alyssa R      13 HS-MR                6:56.04    6:46.88          4  
                  37.21     1:17.92 (40.71)     2:00.59 (42.67)     2:43.58 (42.99)
        3:25.89 (42.31)     4:06.79 (40.90)     4:49.73 (42.94)     5:31.22 (41.49)
        6:09.01 (37.79)     6:46.88 (37.87)                                        
 14 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              6:35.58    6:47.58          3  
                  32.37     1:10.33 (37.96)     1:50.64 (40.31)     2:32.10 (41.46)
        3:15.42 (43.32)     4:00.00 (44.58)     4:43.55 (43.55)     5:26.98 (43.43)
        6:08.69 (41.71)     6:47.58 (38.89)                                        
 15 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              7:17.40    6:50.68          2  
                  34.95     1:15.32 (40.37)     1:57.65 (42.33)     2:39.83 (42.18)
        3:22.49 (42.66)     4:05.08 (42.59)     4:47.88 (42.80)     5:30.51 (42.63)
        6:12.60 (42.09)     6:50.68 (38.08)                                        
 16 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                6:44.29   x7:07.73        
                  34.45     1:13.77 (39.32)     1:54.89 (41.12)     2:38.05 (43.16)
        3:20.93 (42.88)     4:04.48 (43.55)     4:49.11 (44.63)     5:33.13 (44.02)
      7:42.01 (2:08.88)         7:07.73 ( )                                        
 17 Gangemi, Samantha   13 HS-MR                7:11.24   x7:10.96        
                  38.74     1:20.52 (41.78)     2:04.16 (43.64)     2:49.44 (45.28)
        3:33.79 (44.35)                                                 6:30.54 ( )
        7:10.96 (40.42)                                                            
 18 Wong, Samantha H    13 HS-MR                6:53.42   x7:12.48        
                  36.87     1:18.27 (41.40)     2:01.33 (43.06)     2:46.29 (44.96)
        3:30.92 (44.63)     4:15.63 (44.71)     5:00.49 (44.86)     5:45.00 (44.51)
        6:28.94 (43.94)     7:12.48 (43.54)                                        
 19 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                7:33.63   x7:32.66        
                  37.51     1:20.56 (43.05)     2:05.54 (44.98)     2:51.86 (46.32)
        3:38.34 (46.48)     4:24.61 (46.27)     5:12.40 (47.79)     6:00.23 (47.83)
        6:47.37 (47.14)     7:32.66 (45.29)                                        
 20 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              6:56.35    7:43.49          1  
                  40.91     1:26.88 (45.97)     2:14.54 (47.66)     3:02.79 (48.25)
        3:49.35 (46.56)     4:37.14 (47.79)     5:25.19 (48.05)     6:13.11 (47.92)
        6:58.90 (45.79)     7:43.49 (44.59)                                        
 21 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              7:49.08   x7:52.96        
                  40.69     1:26.90 (46.21)     2:13.98 (47.08)     3:03.75 (49.77)
        3:51.65 (47.90)     4:41.06 (49.41)     5:30.99 (49.93)     6:20.60 (49.61)
        7:07.90 (47.30)     7:52.96 (45.06)                                        
 22 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          8:46.23    8:17.43        
 23 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR               NT    8:21.48        
                  39.56     1:25.39 (45.83)     2:14.56 (49.17)     3:05.19 (50.63)
        3:57.06 (51.87)     4:48.89 (51.83)     5:41.38 (52.49)     6:35.76 (54.38)
        7:30.31 (54.55)     8:21.48 (51.17)                                        
 -- Edwards, Kaelyn M   13 HS-MR                6:55.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              1:05.65    1:05.70 ZQ      20  
                  32.04     1:05.70 (33.66)                                        
  2 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              1:09.31    1:11.50 SILV    17  
                  34.69     1:11.50 (36.81)                                        
  3 Gold, Kate R        14 HS-MR                1:11.65    1:12.76 SILV    16  
                  35.47     1:12.76 (37.29)                                        
  4 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:12.81    1:13.02 SILV    15  
                  36.30     1:13.02 (36.72)                                        
  5 Chia, Eileen        14 FAST-MR              1:13.15    1:13.58 SILV    14  
                  35.53     1:13.58 (38.05)                                        
  6 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                1:14.22    1:13.78 SILV    13  
                  36.91     1:13.78 (36.87)                                        
  7 Gnad, Jessie A      14 HS-MR                1:19.00    1:14.74 SILV    12  
                  37.07     1:14.74 (37.67)                                        
  8 Vermes, Lujaiyne I  14 2012-MR              1:13.35    1:14.81 SILV    11  
                  36.47     1:14.81 (38.34)                                        
  9 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:20.50    1:15.04 SILV     9  
                  37.29     1:15.04 (37.75)                                        
 10 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                1:14.95    1:15.36          7  
                  37.36     1:15.36 (38.00)                                        
 11 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              1:15.75    1:15.87          6  
                  36.65     1:15.87 (39.22)                                        
 12 Owen, Alyssa R      13 HS-MR                1:17.75    1:16.07          5  
                  35.83     1:16.07 (40.24)                                        
 13 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR              1:11.16    1:16.22          4  
                  37.90     1:16.22 (38.32)                                        
 14 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                1:19.67   x1:16.40        
                  36.98     1:16.40 (39.42)                                        
 15 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:14.98   x1:16.49        
                  37.78     1:16.49 (38.71)                                        
 16 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:20.62    1:17.52          3  
                1:17.52         1:17.52 ( )                                        
 17 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              1:16.93    1:17.83          2  
                  37.25     1:17.83 (40.58)                                        
 18 Hanagan, Alli N     14 FAST-MR              1:17.44    1:19.20          1  
                  38.81     1:19.20 (40.39)                                        
 19 Wang, Chloe         14 FAST-MR              1:17.71    1:19.70        
                  39.60     1:19.70 (40.10)                                        
 20 Quinones, Cloe H    14 2012-MR              1:14.15    1:20.34        
                  38.29     1:20.34 (42.05)                                        
 21 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:16.20    1:20.68        
                  39.90     1:20.68 (40.78)                                        
 22 Gangemi, Samantha   13 HS-MR                1:21.39   x1:21.20        
                  39.71     1:21.20 (41.49)                                        
 23 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                1:19.74   x1:21.26        
                  39.22     1:21.26 (42.04)                                        
 24 Perez, Kyara        13 MAD-MR               1:21.57    1:22.12        
                  39.34     1:22.12 (42.78)                                        
 25 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:27.46    1:22.49        
 26 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              1:25.28    1:22.84        
                  40.66     1:22.84 (42.18)                                        
 27 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:25.54    1:23.31        
                  40.95     1:23.31 (42.36)                                        
 28 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:25.74    1:26.16        
                  43.21     1:26.16 (42.95)                                        
 29 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:27.39    1:29.07        
                  42.83     1:29.07 (46.24)                                        
 30 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:33.31    1:30.33        
                  44.42     1:30.33 (45.91)                                        
 31 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              1:38.57    1:38.07        
                  48.54     1:38.07 (49.53)                                        
 32 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR          2:00.85    1:46.17        
                  49.60     1:46.17 (56.57)                                        
 33 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              1:44.96    1:50.49        
                  52.75     1:50.49 (57.74)                                        
 34 Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT   x1:55.02        
                  54.97   1:55.02 (1:00.05)                                        
 -- Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              1:17.10         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.01          DQ (38.60)                                        
 -- Abatecola, Emily R  14 CFJV-MR              1:17.43         NS        
 -- Edwards, Kaelyn M   13 HS-MR                1:13.11         NS        
 -- West, Lindsay       14 SMC-MR               1:14.90         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              2:21.35    2:20.99 ZQ      20  
                  32.18     1:07.54 (35.36)     1:44.27 (36.73)     2:20.99 (36.72)
  2 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:39.26    2:35.80 SILV    17  
                  36.51     1:16.00 (39.49)     1:57.05 (41.05)     2:35.80 (38.75)
  3 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:35.02    2:37.94 SILV    16  
                  37.70     1:18.43 (40.73)     1:59.04 (40.61)     2:37.94 (38.90)
  4 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:37.18    2:38.58 SILV    15  
                  36.51     1:16.76 (40.25)     1:59.11 (42.35)     2:38.58 (39.47)
  5 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:38.75    2:43.41         14  
                  38.11     1:18.77 (40.66)     2:01.19 (42.42)     2:43.41 (42.22)
  6 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              3:01.92    2:46.38         13  
                  39.87     1:22.90 (43.03)     2:06.02 (43.12)     2:46.38 (40.36)
  7 Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR                   NT    2:46.57         12  
                  38.32   2:03.68 (1:25.36)     2:45.48 (41.80)      2:46.57 (1.09)
  8 Weber, Maya R       14 FAST-MR              2:47.82    2:49.67         11  
                  41.13     1:23.79 (42.66)     2:08.16 (44.37)     2:49.67 (41.51)
  9 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR                   NT    2:53.04          9  
                  40.44     1:24.93 (44.49)     2:10.54 (45.61)     2:53.04 (42.50)
 10 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              2:54.29    2:55.82          7  
                  41.11     1:25.27 (44.16)     2:11.11 (45.84)     2:55.82 (44.71)
 11 Lawrence, Marissa   14 SMC-MR               2:39.00    2:56.50          6  
                  43.42     1:28.37 (44.95)   2:56.65 (1:28.28)         2:56.50 ( )
 12 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              3:05.48    3:02.95          5  
                  41.96     1:29.34 (47.38)     2:17.15 (47.81)     3:02.95 (45.80)
 13 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR                   NT    3:11.85          4  
                  42.68     1:31.23 (48.55)     2:21.75 (50.52)     3:11.85 (50.10)
 14 Kull, Alyssa        14 CFJV-MR              3:14.34    3:13.78          3  
                  44.23     1:34.66 (50.43)     2:26.83 (52.17)     3:13.78 (46.95)
 15 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR                   NT    3:17.05          2  
                  47.14   3:17.05 (2:29.91)                                        
 16 Comparetto, Kaleig  13 CFJV-MR                   NT    3:26.95          1  
                  48.92     1:42.45 (53.53)     2:37.07 (54.62)     3:26.95 (49.88)
 17 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              3:27.03   x3:28.68        
                  48.11     1:43.42 (55.31)     2:39.52 (56.10)     3:28.68 (49.16)
 18 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR                   NT   x3:53.88        
                  55.28     1:14.30 (19.02)   2:55.01 (1:40.71)     3:53.88 (58.87)
 -- Kim, Hana E         13 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                                1:42.44 ( )   2:42.67 (1:00.23)          DQ (56.83)
 -- Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          3:47.46         NS        
 -- Sheridan, Caroline  14 FAST-MR              3:27.48         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Lindsay       14 SMC-MR               1:13.01    1:15.99 JO      20  
                  36.13     1:15.99 (39.86)                                        
  2 Weber, Maya R       14 FAST-MR              1:19.85    1:20.57 SILV    17  
                  38.27     1:20.57 (42.30)                                        
  3 Chia, Eileen        14 FAST-MR              1:22.05    1:23.55 SILV    16  
                  38.78     1:23.55 (44.77)                                        
  4 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:29.53    1:25.02         15  
                  40.45     1:25.02 (44.57)                                        
  5 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:28.00    1:25.46         14  
                  41.29     1:25.46 (44.17)                                        
  6 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:25.35    1:26.55         13  
                  40.87     1:26.55 (45.68)                                        
  7 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:28.36    1:27.55         12  
                  40.96     1:27.55 (46.59)                                        
  8 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              1:27.54    1:27.69         10  
                  39.78     1:27.69 (47.91)                                        
  8 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              1:31.05    1:27.69         10  
                  40.66     1:27.69 (47.03)                                        
 10 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              1:26.43    1:28.03          7  
                  41.23     1:28.03 (46.80)                                        
 11 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:31.33    1:29.21          6  
                  41.64     1:29.21 (47.57)                                        
 12 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              1:33.89    1:29.59          5  
                  43.14     1:29.59 (46.45)                                        
 13 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              1:30.97    1:30.55          4  
                  42.88     1:30.55 (47.67)                                        
 14 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:33.89    1:35.04          3  
                  44.65     1:35.04 (50.39)                                        
 15 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:34.36    1:35.63          2  
                  45.38     1:35.63 (50.25)                                        
 16 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:37.30    1:38.84          1  
                  47.34     1:38.84 (51.50)                                        
 17 Lawrence, Marissa   14 SMC-MR               1:37.27    1:39.62        
                  48.31     1:39.62 (51.31)                                        
 18 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:41.10   x1:42.79        
                  49.53     1:42.79 (53.26)                                        
 19 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              1:51.07    1:46.31        
                  50.54     1:46.31 (55.77)                                        
 20 Talty, Hadley       13 SMC-MR               1:44.00   x1:47.48        
                  51.60     1:47.48 (55.88)                                        
 21 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              1:50.78    1:49.15        
                  51.57     1:49.15 (57.58)                                        
 22 Comparetto, Kaleig  13 CFJV-MR                   NT   x1:51.33        
                  52.74     1:51.33 (58.59)                                        
 23 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR               NT    2:00.06        
                  55.89   2:00.06 (1:04.17)                                        
 24 Kim, Hana E         13 FAST-MR                   NT    2:03.55        
                1:00.56   2:03.55 (1:02.99)                                        
 -- Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  55.01        DQ (1:11.14)                                        
 -- Sheridan, Caroline  14 FAST-MR              1:35.49         NS        
 -- Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:17.80         NS        
 -- Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              1:35.17         NS        
 -- Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              1:29.81         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:37.02    2:46.04 SILV    20  
                  37.29     1:19.06 (41.77)     2:03.01 (43.95)     2:46.04 (43.03)
  2 Pace, Theresa M     13 2012-MR              2:38.00    2:53.02 SILV    17  
                  40.00     1:24.48 (44.48)     2:08.75 (44.27)     2:53.02 (44.27)
  3 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:57.76    2:55.61 SILV    16  
                  39.28     1:24.35 (45.07)     2:10.23 (45.88)     2:55.61 (45.38)
  4 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                3:01.59    2:57.43         15  
                  39.64     1:24.72 (45.08)     2:12.61 (47.89)     2:57.43 (44.82)
  5 Perez, Kyara        13 MAD-MR               2:52.03    2:57.49         14  
                  37.87     1:21.98 (44.11)     2:10.13 (48.15)     2:57.49 (47.36)
  6 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:57.46    2:58.72         13  
                  39.14     1:23.42 (44.28)     2:10.68 (47.26)     2:58.72 (48.04)
  7 Gnad, Jessie A      14 HS-MR                3:04.82    2:59.53         12  
                  40.13     1:25.90 (45.77)     2:12.63 (46.73)     2:59.53 (46.90)
  8 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:36.00    3:07.84         11  
                  41.90     1:29.66 (47.76)     2:19.09 (49.43)     3:07.84 (48.75)
  9 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              3:17.92    3:13.82          9  
                  42.92     1:32.01 (49.09)     2:23.91 (51.90)     3:13.82 (49.91)
 10 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              3:20.18    3:14.54          7  
                  44.41     1:34.19 (49.78)     2:25.74 (51.55)     3:14.54 (48.80)
 11 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              3:19.44    3:15.03          6  
                  45.14     1:35.29 (50.15)     2:26.61 (51.32)     3:15.03 (48.42)
 12 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:14.95    3:15.91          5  
                  45.04     1:34.70 (49.66)     2:25.10 (50.40)     3:15.91 (50.81)
 13 Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              3:19.07    3:16.43          4  
                  44.22     1:34.57 (50.35)     2:27.05 (52.48)     3:16.43 (49.38)
 14 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:33.34    3:18.39          3  
                  44.68     1:36.22 (51.54)     2:28.15 (51.93)     3:18.39 (50.24)
 15 Hanagan, Alli N     14 FAST-MR              3:19.42    3:18.76          2  
                  45.18     1:35.80 (50.62)     2:27.24 (51.44)     3:18.76 (51.52)
 16 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              4:02.86    3:49.69          1  
                  53.75     1:53.12 (59.37)     2:53.02 (59.90)     3:49.69 (56.67)
 17 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              3:49.10    3:50.80        
                  53.77     1:53.71 (59.94)     2:52.81 (59.10)     3:50.80 (57.99)
 -- Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              3:40.85         DQ        
      Downward butterfly kick
                  44.82     1:37.25 (52.43)     2:32.33 (55.08)          DQ (54.43)
 -- Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  53.64   2:09.55 (1:15.91)   3:33.95 (1:24.40)           DQ (5.24)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              1:14.70    1:08.46 SILV    20  
                  32.15     1:08.46 (36.31)                                        
  2 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              1:13.47    1:09.74 SILV    17  
                  31.83     1:09.74 (37.91)                                        
  3 Wang, Chloe         14 FAST-MR              1:19.20    1:17.00         16  
                  36.03     1:17.00 (40.97)                                        
  4 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:26.67    1:26.34         15  
                  38.86     1:26.34 (47.48)                                        
  5 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:27.52    1:29.64         14  
                  40.14     1:29.64 (49.50)                                        
  6 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:49.06    1:30.80         13  
                  40.90     1:30.80 (49.90)                                        
  7 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:47.06    1:36.80         12  
                  42.60     1:36.80 (54.20)                                        
  8 Kull, Alyssa        14 CFJV-MR              1:47.20    1:37.22         11  
                  44.42     1:37.22 (52.80)                                        
  9 Talty, Hadley       13 SMC-MR               1:49.00    1:39.54          9  
                  44.06     1:39.54 (55.48)                                        
 10 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:42.03    1:41.03          7  
 11 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:47.65    1:47.81          6  
                  44.85   1:47.81 (1:02.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  JO
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:35.15    2:34.76         20  
                  33.79     1:14.61 (40.82)     1:55.82 (41.21)     2:34.76 (38.94)
  2 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              2:41.24    2:41.50         17  
                  32.34     1:13.02 (40.68)     1:56.61 (43.59)     2:41.50 (44.89)
  3 Gold, Kate R        14 HS-MR                2:53.77    2:57.49         16  
                  39.80     1:26.05 (46.25)     2:13.23 (47.18)     2:57.49 (44.26)
  4 Owen, Alyssa R      13 HS-MR                2:59.00    3:02.46         15  
                  42.07     1:30.49 (48.42)     2:20.45 (49.96)     3:02.46 (42.01)
  5 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                2:59.00    3:09.28         14  
                  39.88     1:28.48 (48.60)     2:19.44 (50.96)     3:09.28 (49.84)
  6 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                2:59.00    3:09.32         13  
                  40.46     1:28.71 (48.25)     2:19.01 (50.30)     3:09.32 (50.31)
  7 Shen, Alexandra     13 HS-MR                3:05.00    3:12.40         12  
                  40.83     1:29.59 (48.76)     2:20.51 (50.92)     3:12.40 (51.89)
  8 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:59.00   x3:14.99        
                  39.31     1:29.24 (49.93)     2:21.99 (52.75)     3:14.99 (53.00)
  9 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              3:15.91    3:17.69         11  
                  40.00     1:29.35 (49.35)     2:24.47 (55.12)     3:17.69 (53.22)
 10 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                3:15.00   x3:25.33        
                  41.40     1:33.37 (51.97)     2:29.14 (55.77)     3:25.33 (56.19)
 11 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              3:20.00    3:40.54          9  
                  46.79     1:43.04 (56.25)     2:42.62 (59.58)     3:40.54 (57.92)
 -- Edwards, Kaelyn M   13 HS-MR                2:59.00         NS        
 -- Abatecola, Emily R  14 CFJV-MR              3:05.07         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  JO
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              2:33.01    2:29.45         20  
                  32.34     1:09.32 (36.98)     1:56.09 (46.77)     2:29.45 (33.36)
  2 Pace, Theresa M     13 2012-MR              2:41.00    2:34.50         17  
                  35.04     1:14.41 (39.37)     1:58.27 (43.86)     2:34.50 (36.23)
  3 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:35.70    2:37.98         16  
                  33.49     1:15.40 (41.91)     2:00.62 (45.22)     2:37.98 (37.36)
  4 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              2:44.00    2:39.26         15  
                  32.72     1:14.58 (41.86)     2:03.34 (48.76)     2:39.26 (35.92)
  5 Quinones, Cloe H    14 2012-MR              2:37.71    2:40.38         14  
                  36.16     1:17.20 (41.04)     2:03.88 (46.68)     2:40.38 (36.50)
  6 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              2:35.19    2:40.76         13  
                  32.98     1:11.72 (38.74)     2:02.60 (50.88)     2:40.76 (38.16)
  7 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR              2:46.22    2:41.77         12  
                  34.04     1:16.21 (42.17)     2:06.48 (50.27)     2:41.77 (35.29)
  8 Wang, Chloe         14 FAST-MR              2:42.21    2:41.81         11  
                  35.77     1:19.66 (43.89)     2:07.26 (47.60)     2:41.81 (34.55)
  9 Shen, Alexandra     13 HS-MR                2:42.20    2:43.65          9  
                  35.15     1:16.18 (41.03)     2:04.66 (48.48)     2:43.65 (38.99)
 10 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:51.09    2:47.11          7  
                  38.71     1:18.42 (39.71)     2:08.77 (50.35)     2:47.11 (38.34)
 11 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              2:55.70    2:53.15          6  
                  37.32     1:21.50 (44.18)     2:13.49 (51.99)     2:53.15 (39.66)
 12 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          3:00.29    2:53.20          5  
                  38.54     1:19.26 (40.72)     2:13.23 (53.97)     2:53.20 (39.97)
 13 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              2:44.41    2:55.51          4  
                  35.07     1:21.81 (46.74)     2:17.52 (55.71)     2:55.51 (37.99)
 14 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              2:58.63    2:55.72          3  
                  41.76     1:24.97 (43.21)     2:16.21 (51.24)     2:55.72 (39.51)
 15 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              3:02.16    2:55.90          2  
                  40.06       50.43 (10.37)     1:28.51 (38.08)   2:55.90 (1:27.39)
 16 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          3:11.75    3:05.40          1  
                  41.89     1:26.80 (44.91)     2:19.81 (53.01)     3:05.40 (45.59)
 17 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              3:41.50    3:24.78        
                  46.22     1:36.13 (49.91)   2:41.83 (1:05.70)     3:24.78 (42.95)
 18 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              3:40.41    3:28.09        
                  48.68     1:40.53 (51.85)   2:44.20 (1:03.67)     3:28.09 (43.89)
 19 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              3:47.03   x3:46.40        
                  53.92     1:52.45 (58.53)   2:54.59 (1:02.14)     3:46.40 (51.81)
 -- Buscema, Pamela     13 SMC-MR               2:55.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  38.34     1:21.29 (42.95)     2:13.60 (52.31)          DQ (40.25)
 -- Abatecola, Emily R  14 CFJV-MR              2:58.05         NS        
 -- Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              2:52.86         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Chloe         14 FAST-MR              6:10.89    5:37.22         20  
                  36.37     1:17.87 (41.50)     2:04.52 (46.65)     2:48.42 (43.90)
        3:37.46 (49.04)     4:25.41 (47.95)     5:01.91 (36.50)     5:37.22 (35.31)
  2 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               5:35.00    5:38.19         17  
                  36.03     1:19.32 (43.29)     2:01.75 (42.43)     2:44.41 (42.66)
        3:35.07 (50.66)     4:24.49 (49.42)   5:38.27 (1:13.78)         5:38.19 ( )
  3 Chia, Eileen        14 FAST-MR              5:48.88    5:45.46         16  
                  34.64     1:18.42 (43.78)     2:03.53 (45.11)     2:48.45 (44.92)
        3:36.56 (48.11)     4:24.47 (47.91)     5:05.02 (40.55)     5:45.46 (40.44)
  4 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR                   NT    6:03.17         15  
                  40.42     1:31.35 (50.93)     2:16.09 (44.74)     3:00.97 (44.88)
        3:52.45 (51.48)     4:44.40 (51.95)     5:24.80 (40.40)     6:03.17 (38.37)
  5 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              6:18.43    6:19.59         14  
                  36.40     1:26.73 (50.33)     2:15.05 (48.32)     3:03.62 (48.57)
        3:58.78 (55.16)     4:54.10 (55.32)   6:19.59 (1:25.49)                    
  6 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR                   NT    6:59.66         13  
                  46.06     1:42.70 (56.64)                             3:23.93 ( )
        4:21.21 (57.28)   5:21.89 (1:00.68)     6:07.85 (45.96)     6:59.66 (51.81)
  7 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR                   NT    7:10.27         12  
                  47.09     1:44.09 (57.00)     2:35.32 (51.23)     3:27.71 (52.39)
      4:32.95 (1:05.24)   5:38.59 (1:05.64)     6:24.14 (45.55)     7:10.27 (46.13)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fast Swim Team-MR  'A'                      1:52.73    1:54.17         40  
     1) Parkinson, Bri G 13             2) Wang, Chloe 14                 
     3) Fonseca, Natasha 13             4) Chia, Eileen 14                
                  27.63       58.35 (30.72)     1:25.66 (27.31)     1:54.17 (28.51)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:56.47    1:56.83         34  
     1) Niggl, Haley J 13               2) Feighery, Caitlin 14           
     3) Morgante, Megan E 13            4) Adams, Skylar R 14             
                  29.84       59.60 (29.76)     1:30.25 (30.65)     1:56.83 (26.58)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        1:53.69    1:56.85         32  
     1) Hon, Gi Gi 13                   2) Bylis, Kathryn A 13            
     3) Gold, Kate R 14                 4) Wong, Samantha H 13            
                  28.03       58.34 (30.31)     1:28.00 (29.66)     1:56.85 (28.85)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:09.08    2:13.87         30  
     1) Crespo, Tyra 13                 2) Casiano, Ashlyn M 14           
     3) Carrasquil, Ariana M 13         4) Santana, Miabella 13           
                  33.56     1:08.98 (35.42)     1:40.57 (31.59)     2:13.87 (33.30)
  5 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:12.58    2:16.80         28  
     1) Sgaglio, Hannah 13              2) Riolo, Jordan 14               
     3) Stowell, Aubrey 14              4) Varasano, Danielle 14          
                  30.13     1:05.68 (35.55)     1:46.01 (40.33)     2:16.80 (30.79)
 -- Harbor Seals-MR  'B'                        2:01.07         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Mooney, Deirdre D 14            2) Owen, Alyssa R 13              
     3) Gnad, Jessie A 14               4) Marsillo, Victoria N 13        
                  30.33       59.17 (28.84)     1:30.29 (31.12)          DQ (28.90)
 -- Rye YMCA 2012- Waveryeders-MR  'A'          1:56.54         NS        
     1) Vermes, Lujaiyne I 14           2) Nishida, Sakiko 14             
     3) Quinones, Cloe H 14             4) Pace, Theresa M 13             
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:15.05    2:11.84         40  
     1) Adams, Skylar R 14              2) Morgante, Megan E 13           
     3) Niggl, Haley J 13               4) Feighery, Caitlin 14           
  2 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:11.76    2:12.47         34  
     1) Fonseca, Natasha 13             2) Parkinson, Bri G 13            
     3) Chia, Eileen 14                 4) Wang, Chloe 14                 
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:25.14    2:31.71         32  
     1) Santana, Miabella 13            2) Casiano, Ashlyn M 14           
     3) Crespo, Tyra 13                 4) Carrasquil, Ariana M 13        
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:41.91    2:36.50         30  
     1) Kull, Alyssa 14                 2) Riolo, Jordan 14               
     3) Varasano, Danielle 14           4) Sgaglio, Hannah 13             
  5 Fast Swim Team-MR  'B'                      2:24.85    2:37.19         28  
     1) Sierra, Ibbi N 13               2) Weber, Maya R 14               
     3) Sheridan, Caroline R 14         4) Noone, Elizabeth G 13          
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
              1:01.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR                58.41      59.88 SILV    20  
                  11.03       59.88 (48.85)                                        
  2 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR                58.83    1:00.46 SILV    17  
                  29.94     1:00.46 (30.52)                                        
  3 Mejia, Angela       16 APEX-MR                59.91    1:00.76 SILV    16  
  4 Peralta, Loren S    16 APEX-MR                59.86    1:01.37         15  
                  27.18     1:01.37 (34.19)                                        
  5 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:02.04    1:02.42         14  
  6 Potter, Maeve H     16 2012-MR              1:04.00    1:03.10         13  
                  28.34     1:03.10 (34.76)                                        
  7 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              1:04.18    1:03.27         12  
                  28.46     1:03.27 (34.81)                                        
  8 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:06.96    1:04.38         11  
                  30.84     1:04.38 (33.54)                                        
  9 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              1:05.55    1:05.43        
 10 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:04.60    1:05.50          9  
                  29.40     1:05.50 (36.10)                                        
 11 Pilipenko, Veronik  17 APEX-MR              1:04.99    1:07.38          7  
                  29.19     1:07.38 (38.19)                                        
 12 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:06.59    1:07.53          6  
 13 Kosoff, Zora R      17 HS-MR                1:05.19    1:08.00          5  
                  29.45     1:08.00 (38.55)                                        
 14 Sanchez, Keyko      17 Unattached           1:08.63    1:09.43          4  
                  32.64     1:09.43 (36.79)                                        
 15 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              1:07.91   x1:09.61          3  
                  32.92     1:09.61 (36.69)                                        
 16 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               1:06.40    1:09.67          2  
                  32.51     1:09.67 (37.16)                                        
 17 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:11.54    1:10.88          1  
                  34.68     1:10.88 (36.20)                                        
 18 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              1:14.23   x1:11.13        
                  33.81     1:11.13 (37.32)                                        
 19 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:14.75    1:11.29        
                  33.72     1:11.29 (37.57)                                        
 20 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:09.08    1:11.87        
                  34.30     1:11.87 (37.57)                                        
 21 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:15.55    1:15.33        
                  34.27     1:15.33 (41.06)                                        
 22 Harris, Chienne     15 MAD-MR               1:23.00    1:16.24        
                  36.14     1:16.24 (40.10)                                        
 23 Romero, `           16 KB Makos-MR               NT    1:55.81        
                  46.98   1:55.81 (1:08.83)                                        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:02.67         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:27.99  ZQ
              5:31.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              5:55.87    5:58.48         20  
                  29.65     1:03.66 (34.01)     1:39.69 (36.03)     2:15.83 (36.14)
        2:53.19 (37.36)     3:30.31 (37.12)     4:07.90 (37.59)     4:45.91 (38.01)
        5:22.45 (36.54)     5:58.48 (36.03)                                        
  2 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              6:11.44    6:14.34         17  
                  31.21     1:07.10 (35.89)     1:44.86 (37.76)     2:23.41 (38.55)
        3:02.85 (39.44)     3:42.13 (39.28)     4:21.69 (39.56)     5:01.23 (39.54)
        5:40.14 (38.91)     6:14.34 (34.20)                                        
  3 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              6:27.03    6:15.01         16  
                  31.52     1:07.54 (36.02)     1:45.35 (37.81)     2:24.37 (39.02)
        3:03.03 (38.66)     3:42.27 (39.24)     4:21.55 (39.28)     5:00.50 (38.95)
        5:38.98 (38.48)     6:15.01 (36.03)                                        
  4 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              6:51.34    6:42.86         15  
                  33.11     1:11.87 (38.76)     1:52.57 (40.70)     2:34.00 (41.43)
        3:17.03 (43.03)     3:59.29 (42.26)     4:41.75 (42.46)     5:24.86 (43.11)
        6:06.86 (42.00)     6:42.86 (36.00)                                        
  5 Oaks-Leaf, Rachel   16 FAST-MR              6:52.83    6:51.31         13  
                  35.04     1:15.65 (40.61)     1:57.70 (42.05)     2:39.85 (42.15)
        3:21.93 (42.08)     4:04.89 (42.96)     4:47.39 (42.50)     5:29.66 (42.27)
        6:12.50 (42.84)     6:51.31 (38.81)                                        
  6 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              6:57.87    6:51.63         14  
                  36.25     1:17.07 (40.82)     1:59.95 (42.88)     2:41.38 (41.43)
        3:24.51 (43.13)     4:06.34 (41.83)     4:47.30 (40.96)     5:29.89 (42.59)
        6:10.88 (40.99)     6:51.63 (40.75)                                        
  7 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              6:42.70    6:54.25         12  
                  33.77     1:12.58 (38.81)     1:54.70 (42.12)     2:37.04 (42.34)
        3:19.52 (42.48)     4:02.76 (43.24)     4:46.87 (44.11)     5:30.79 (43.92)
        6:13.80 (43.01)     6:54.25 (40.45)                                        
  8 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              6:52.39    7:02.60         11  
                  34.95     1:14.82 (39.87)     1:56.46 (41.64)     2:38.80 (42.34)
        3:21.76 (42.96)     4:05.26 (43.50)     4:50.54 (45.28)     5:35.43 (44.89)
        6:19.88 (44.45)     7:02.60 (42.72)                                        
  9 Sheridan, Vicki     17 FAST-MR              6:58.26    7:15.97          9  
                  37.22     1:20.41 (43.19)     2:05.26 (44.85)     2:50.23 (44.97)
        3:34.97 (44.74)     4:20.23 (45.26)     5:04.25 (44.02)     5:48.82 (44.57)
        6:33.36 (44.54)     7:15.97 (42.61)                                        
 10 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              9:02.03    7:29.35          7  
                  36.75   2:08.36 (1:31.61)                                        
            6:48.41 ( )     7:29.35 (40.94)                                        
 11 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR                   NT    7:42.20          6  
                  36.70     1:21.16 (44.46)     2:09.14 (47.98)     2:55.61 (46.47)
        3:43.18 (47.57)     4:29.94 (46.76)   7:42.20 (3:12.26)                    
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:05.49  ZQ
              1:10.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              1:07.47    1:08.38 SILV    20  
                  33.67     1:08.38 (34.71)                                        
  2 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:10.74    1:11.78         17  
                  35.89     1:11.78 (35.89)                                        
  3 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              1:10.59    1:12.28         16  
                  34.23     1:12.28 (38.05)                                        
  4 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:11.00    1:14.09         15  
                  35.29     1:14.09 (38.80)                                        
  5 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:15.68    1:17.82         14  
                  36.84     1:17.82 (40.98)                                        
  6 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              1:16.93    1:18.06         13  
                  38.25     1:18.06 (39.81)                                        
  7 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:22.53    1:19.05         12  
                  39.08     1:19.05 (39.97)                                        
  8 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              1:18.84    1:20.65         11  
  9 Oaks-Leaf, Rachel   16 FAST-MR              1:23.62    1:21.74          9  
                  40.01     1:21.74 (41.73)                                        
 10 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:21.82    1:26.89          7  
                  42.39     1:26.89 (44.50)                                        
 11 Sheridan, Vicki     17 FAST-MR              1:24.14    1:29.64          6  
 12 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              1:31.08   x1:30.81        
                1:32.57         1:30.81 ( )                                        
 13 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:33.22    1:33.69          5  
                1:33.69         1:33.69 ( )                                        
 14 Romero, `           16 KB Makos-MR               NT    2:21.35          4  
                1:01.12   2:21.35 (1:20.23)                                        
 -- Schattschneider, S  16 SMC-MR               1:05.24         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  JO
              2:20.99  ZQ
              2:29.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              2:25.00    2:28.93 SILV    20  
                  34.44     1:12.23 (37.79)     1:50.85 (38.62)     2:28.93 (38.08)
  2 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                2:35.31    2:31.77         17  
                1:16.93     1:55.63 (38.70)     2:31.77 (36.14)         2:31.77 ( )
  3 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              2:34.03    2:34.07         16  
                  35.88     1:14.69 (38.81)     1:55.58 (40.89)     2:34.07 (38.49)
  4 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:35.05    2:38.98         15  
                1:17.53     1:59.02 (41.49)     2:38.98 (39.96)         2:38.98 ( )
  5 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              2:30.34    2:39.80         14  
                  36.70     1:17.13 (40.43)     1:59.31 (42.18)     2:39.80 (40.49)
  6 Kosoff, Zora R      17 HS-MR                2:39.28    2:42.99         13  
                1:19.28     2:01.59 (42.31)     2:42.99 (41.40)         2:42.99 ( )
  7 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              2:56.57    2:50.66         12  
                  38.72     1:22.65 (43.93)     2:07.51 (44.86)     2:50.66 (43.15)
  8 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               2:54.47    2:54.73         11  
                                2:10.42 ( )     2:54.73 (44.31)                    
  9 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              3:25.69    3:13.68          9  
                  43.67     1:33.11 (49.44)     2:24.44 (51.33)     3:13.68 (49.24)
 -- Romero, `           16 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:08.79   2:28.29 (1:19.50)   3:47.26 (1:18.97)        DQ (1:16.62)
 -- Maloney, Meghan E   16 HS-MR                2:34.98         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:33.02         NS        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:22.30         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:20.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              1:11.27    1:14.29 JO      20  
                  34.39     1:14.29 (39.90)                                        
  2 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:15.26    1:15.43 SILV    17  
                  36.22     1:15.43 (39.21)                                        
  3 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              1:15.79    1:19.24 SILV    16  
                  37.42     1:19.24 (41.82)                                        
  4 Bianco, Sara E      15 HS-MR                1:19.84    1:20.43 SILV    15  
                  38.30     1:20.43 (42.13)                                        
  5 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              1:20.56    1:20.94         14  
                  38.84     1:20.94 (42.10)                                        
  6 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:25.63    1:23.09         13  
                  39.49     1:23.09 (43.60)                                        
  7 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               1:24.71    1:26.93         12  
                  40.83     1:26.93 (46.10)                                        
  8 Sanchez, Keyko      17 Unattached           1:23.76    1:27.66         11  
                  40.58     1:27.66 (47.08)                                        
  9 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:25.58    1:28.16          9  
                  42.58     1:28.16 (45.58)                                        
 10 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:27.55    1:28.96          7  
                  41.09     1:28.96 (47.87)                                        
 11 Pilipenko, Veronik  17 APEX-MR              1:24.18    1:29.13          6  
                  41.63     1:29.13 (47.50)                                        
 12 Kosoff, Zora R      17 HS-MR                1:28.34    1:29.47          5  
                  42.52     1:29.47 (46.95)                                        
 13 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              1:28.06    1:30.53          4  
                  41.93     1:30.53 (48.60)                                        
 14 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:33.98    1:31.06          3  
                  42.39     1:31.06 (48.67)                                        
 15 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:31.35    1:31.25          2  
                  43.51     1:31.25 (47.74)                                        
 16 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              1:29.24   x1:31.76        
                  43.68     1:31.76 (48.08)                                        
 17 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:32.73    1:32.64          1  
                  43.73     1:32.64 (48.91)                                        
 18 Harris, Chienne     15 MAD-MR               1:38.39    1:40.46        
                  47.23     1:40.46 (53.23)                                        
 19 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:33.73    1:40.87        
                  47.44     1:40.87 (53.43)                                        
 20 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:40.13    1:42.91        
                  47.03     1:42.91 (55.88)                                        
 -- Romero, `           16 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
                1:26.60        DQ (1:35.51)                                        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:29.48         NS        
 -- Maloney, Meghan E   16 HS-MR                1:27.39         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:50.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              2:37.98    2:43.69 SILV    20  
                  36.34     1:18.50 (42.16)     2:02.40 (43.90)     2:43.69 (41.29)
  2 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR                   NT    2:51.30         17  
                  37.79     1:22.42 (44.63)     2:07.50 (45.08)     2:51.30 (43.80)
  3 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              2:51.40    2:54.82         16  
                  38.96     1:24.83 (45.87)     2:11.14 (46.31)     2:54.82 (43.68)
  4 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              3:04.74    3:01.10         15  
                  40.78     1:26.96 (46.18)     2:14.58 (47.62)     3:01.10 (46.52)
  5 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              3:20.55    3:06.03         14  
                  42.33     1:31.67 (49.34)     2:24.39 (52.72)     3:06.03 (41.64)
  6 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              3:03.25    3:10.20         13  
                  43.12     1:31.98 (48.86)     2:22.10 (50.12)     3:10.20 (48.10)
  7 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              3:14.32    3:11.72         12  
                  40.43     1:30.72 (50.29)     2:22.25 (51.53)     3:11.72 (49.47)
  8 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              3:13.63   x3:13.66        
                  42.54     1:31.69 (49.15)     2:22.71 (51.02)     3:13.66 (50.95)
  9 Oaks-Leaf, Rachel   16 FAST-MR              3:17.45    3:13.73         11  
                  44.52     1:34.13 (49.61)     2:24.34 (50.21)     3:13.73 (49.39)
 10 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              3:33.78    3:21.72          9  
                  43.53     1:35.37 (51.84)     2:29.35 (53.98)     3:21.72 (52.37)
 11 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              3:44.08    3:39.13          7  
                  46.99     1:44.03 (57.04)     2:42.05 (58.02)     3:39.13 (57.08)
 12 Comparetto, Charle  15 CFJV-MR                   NT   x3:48.21        
                  48.41     1:45.31 (56.90)   2:47.83 (1:02.52)   3:48.21 (1:00.38)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:17.75    1:12.78         20  
                  32.04     1:12.78 (40.74)                                        
  2 Bianco, Sara E      15 HS-MR                1:16.57    1:14.49         17  
                  34.52     1:14.49 (39.97)                                        
  3 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              1:08.73    1:14.75         16  
                  34.48     1:14.75 (40.27)                                        
  4 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:25.92    1:20.07         15  
                  34.99     1:20.07 (45.08)                                        
  5 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:20.93    1:20.86         14  
                  37.50     1:20.86 (43.36)                                        
  6 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:05.00    1:23.49         13  
                  35.55     1:23.49 (47.94)                                        
  7 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:39.82    1:25.71         12  
                  38.27     1:25.71 (47.44)                                        
  8 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:27.63    1:25.97         11  
                  38.43     1:25.97 (47.54)                                        
  9 Harris, Chienne     15 MAD-MR               1:36.89    1:35.54          9  
                  42.40     1:35.54 (53.14)                                        
 10 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:39.91    1:35.91          7  
                  42.39     1:35.91 (53.52)                                        
 -- Sanchez, Keyko      17 Unattached           1:16.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  37.28          DQ (46.36)                                        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:08.18         NS        
 -- Potter, Maeve H     16 2012-MR              1:09.00         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  JO
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              2:43.27    2:51.79         20  
                  35.17     1:18.59 (43.42)     2:05.97 (47.38)     2:51.79 (45.82)
  2 Sheridan, Vicki     17 FAST-MR              3:14.47    3:35.87         17  
                  44.22     1:38.55 (54.33)   2:39.12 (1:00.57)     3:35.87 (56.75)
 -- Schattschneider, S  16 SMC-MR               2:22.79         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:22.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              2:28.82    2:32.65         20  
                  33.87     1:13.65 (39.78)     1:57.37 (43.72)     2:32.65 (35.28)
  2 Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:41.39    2:42.88         17  
                  34.89     1:16.89 (42.00)     2:08.46 (51.57)     2:42.88 (34.42)
  3 Mante, Joanne       15 CFJV-MR                   NT    2:43.34         16  
                  36.38     1:20.61 (44.23)     2:06.27 (45.66)     2:43.34 (37.07)
  4 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              3:07.33    3:03.90         15  
                  36.82     1:27.31 (50.49)     2:19.13 (51.82)     3:03.90 (44.77)
 -- Schattschneider, S  16 SMC-MR               2:26.68         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bianco, Sara E      15 HS-MR                5:11.79    5:20.72         20  
                  33.96     1:15.99 (42.03)     1:56.43 (40.44)     2:35.62 (39.19)
        3:21.20 (45.58)     4:06.61 (45.41)     4:44.63 (38.02)     5:20.72 (36.09)
  2 Potter, Maeve H     16 2012-MR              6:25.00    5:43.10         17  
                  34.37     1:16.91 (42.54)     2:00.21 (43.30)     2:43.46 (43.25)
        3:34.96 (51.50)     4:26.14 (51.18)     5:04.47 (38.33)     5:43.10 (38.63)
  3 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              6:09.09    6:11.68         16  
                  39.97     1:29.55 (49.58)     2:17.77 (48.22)     3:04.89 (47.12)
        3:54.67 (49.78)     4:45.59 (50.92)     5:28.27 (42.68)     6:11.68 (43.41)
 -- Maloney, Meghan E   16 HS-MR                5:47.90         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        1:56.71    1:59.28         40  
     1) Kosoff, Zora R 17               2) Anderson, Mary Jane J 15       
     3) Jackson, Nicole M 15            4) Bianco, Sara E 15              
                  30.70     1:00.40 (29.70)     1:30.14 (29.74)     1:59.28 (29.14)
  2 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    1:59.71         34  
     1) Peralta, Loren S 16             2) Tavarez, Nancy A 17            
     3) Pilipenko, Veronika 17          4) Mejia, Angela 16               
                  28.29     1:01.23 (32.94)     1:32.92 (31.69)     1:59.71 (26.79)
  3 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:56.98    2:03.01         32  
     1) Valerio, Edwina 17              2) Sanchez, Keyko 17              
     3) Mena, Zuri 16                   4) Perez, Kyara 13                
                  31.69     1:04.68 (32.99)     1:34.70 (30.02)     2:03.01 (28.31)
 -- Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:49.39         DQ        
      Changed order of swimmers
     1) Feighery, Aisling R 16          2) Morgante, Brianna M 15         
     3) Dillon, Claire 15               4) Ostrofsky, Miki 15             
                  27.27       56.74 (29.47)     1:24.44 (27.70)          DQ (27.29)
 
Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:16.54    2:10.57         34  
     1) Dillon, Claire 15               2) Feighery, Aisling R 16         
     3) Mah, Erin J 15                  4) Ostrofsky, Miki 15             
                  33.51                             1:09.84 ( )   2:10.57 (1:00.73)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:16.54    2:18.55         40  
     1) Mackay, Hannah R 15             2) Mante, Joanne 15               
     3) Morgante, Brianna M 15          4) Wroblewski, Anna 15            
                  37.68     1:14.81 (37.13)   2:18.55 (1:03.74)                    
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:32.81    2:31.03         32  
     1) Celaj, Kaltrina 15              2) Formoso, Sabrina 15            
     3) Edmondson, Taylor M 15          4) Oaks-Leaf, Rachel L 16         
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bushati, Andi        8 APEX-MR                19.47      18.57         20  
  2 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 17.79      19.53         17  
  3 Samko, Jack P        7 HS-MR                  20.00      20.19         16  
  4 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                23.28      20.63         15  
  5 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 18.81      20.81         14  
  6 Siegel, Cody         8 SMC-MR                 19.39      21.25         13  
  7 Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT      21.50         12  
  8 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR               NT      22.05         11  
  9 Bukowski, Filip      8 Sailfish-MR               NT      22.06          9  
 10 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 22.12      22.86          7  
 11 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            25.55      23.09          6  
 12 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                27.18      23.35          5  
 13 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                25.78      23.59          4  
 14 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                28.56      23.68          3  
 15 Jerez, Ian           8 FAST-MR                26.07      23.88          2  
 16 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT      24.60          1  
 17 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                28.16      27.36        
 18 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT      27.78        
 19 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                30.94      30.69        
 20 Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT      34.04        
 -- Sherbansky, Jonah    7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR            22.28         NS        
 -- Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR        NT      33.72 SILV    20  
  2 Blenk, Gavin M       8 Empire-MR              39.33      36.56         17  
  3 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      40.36         16  
  4 Coogan, David A      7 Empire-MR              45.42      41.11         15  
  5 Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT      41.19         14  
  6 Cleary, Timmy P      7 Empire-MR              55.92      43.16         13  
  7 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 44.31      44.92         12  
  8 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                45.55      45.08         11  
  9 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      46.47          9  
 10 O'Sullivan, Connor   7 Empire-MR              56.50      46.66          7  
 11 Aldridge, Kenneth    8 Empire-MR                 NT      47.70          6  
 12 Gu, Eric             8 CFJV-MR                45.00      48.69          5  
 13 Byrd, Nicky G        7 Empire-MR                 NT      49.13          4  
 14 Schales, Peyton L    8 FAST-MR                57.82      49.98          3  
 15 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            49.66      50.05          2  
 16 Blenk, Brandon G     7 Empire-MR                 NT     x50.19          0.5
 16 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                51.86      50.19          0.5
 18 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                51.20      51.79        
 19 Jerez, Ian           8 FAST-MR              1:11.02      51.89        
 20 Rivera, Gabriel J    8 Empire-MR              56.46     x51.95        
 21 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR            50.33      52.93        
 22 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                50.00      52.99        
 23 Nager, Noah          7 SMC-MR               1:05.00      53.59        
 24 Weinstein, Michael   7 Empire-MR                 NT     x53.91        
 25 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR              1:00.46      54.81        
 26 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT      54.83        
 27 McCafferty, Aidan    7 Sailfish-MR               NT      57.00        
 28 Katz, Zachary A      7 Empire-MR                 NT     x57.33        
 29 Shteynberg, Michae   7 Empire-MR                 NT     x59.26        
 30 Merced, Oliver M     7 Empire-MR                 NT   x1:01.66        
 31 Fontanella, Erik M   6 Sailfish-MR               NT    1:03.68        
 32 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT    1:05.37        
 33 Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT   x1:05.39        
 34 Hormuth, Luca L      6 FAST-MR                   NT    1:06.54        
 35 Attwel, Nathaniel    6 Empire-MR                 NT   x1:06.65        
 36 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR              1:14.30    1:07.72        
 -- Williams, Matthew    8 Empire-MR            1:00.39         NS        
 -- Pierce, Brice J      8 Empire-MR              45.00         NS        
 -- Kim, Davis J         8 Empire-MR                 NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR            31.54      21.45         20  
  2 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.95         17  
  3 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.21         16  
  4 Nager, Noah          7 SMC-MR                 27.36      25.17         15  
  5 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 24.86      25.72         14  
  6 O'Sullivan, Connor   7 Empire-MR              27.82      25.80         13  
  7 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                37.39      25.87         12  
  8 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                30.12      25.95         11  
  9 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                27.26      26.22          9  
 10 Cleary, Timmy P      7 Empire-MR              28.28      26.30          7  
 11 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                30.95      26.38          6  
 12 Schales, Peyton L    8 FAST-MR                28.43      26.44          5  
 13 Jerez, Ian           8 FAST-MR                29.66      27.34          4  
 14 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR               NT      27.39          3  
 15 Rivera, Gabriel J    8 Empire-MR              27.42      27.71          2  
 16 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            32.60      28.04          1  
 17 Aldridge, Kenneth    8 Empire-MR                 NT      28.09        
 18 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR              1:16.07      29.44        
 19 Byrd, Nicky G        7 Empire-MR              33.41      29.48        
 20 Shteynberg, Michae   7 Empire-MR                 NT      30.33        
 21 Fontanella, Erik M   6 Sailfish-MR               NT      30.35        
 22 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT      30.46        
 23 Merced, Oliver M     7 Empire-MR                 NT     x30.49        
 24 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                28.38      30.62        
 25 Hormuth, Luca L      6 FAST-MR                   NT      30.75        
 26 McCafferty, Aidan    7 Sailfish-MR               NT      30.76        
 27 Blenk, Brandon G     7 Empire-MR                 NT     x31.12        
 28 Katz, Zachary A      7 Empire-MR                 NT     x31.71        
 29 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT      31.95        
 30 Weinstein, Michael   7 Empire-MR                 NT     x32.27        
 31 Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT     x34.40        
 32 Attwel, Nathaniel    6 Empire-MR                 NT     x38.68        
 -- Kim, Davis J         8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Williams, Matthew    8 Empire-MR              30.72         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ma, Jared W          8 HS-MR                  49.09      44.75         20  
  2 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 46.54      49.17         17  
  3 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                  57.11      49.66         16  
  4 Miloradovich, Mich   8 FAST-MR              1:03.65      50.12         15  
  5 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 53.29      52.70         14  
  6 Bahl, Suraj          8 FAST-MR              1:01.76      55.25         13  
  7 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                55.38      55.90         12  
  8 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR              1:02.12      56.01         11  
  9 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.11      59.10          9  
 10 Bukowski, Filip      8 Sailfish-MR               NT    1:00.57          7  
 11 Jerez, Ian           8 FAST-MR              1:02.50    1:00.74          6  
 12 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR          1:05.12    1:02.37          5  
 13 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                58.67    1:02.51          4  
 14 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                   NT    1:03.25          3  
 15 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            58.77    1:04.83          2  
 16 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT    1:05.79          1  
 17 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT    1:10.05        
 18 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                   NT    1:10.67        
 19 Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT    1:22.35        
 -- Bushati, Andi        8 APEX-MR                48.97         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:03.94         DQ        
      Did not finish on back
 -- Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Sherbansky, Jonah    7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     20.49      21.62         20  
  2 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.11         17  
  3 Gu, Eric             8 CFJV-MR                30.30      27.46         16  
  4 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                31.19      28.86         12  
  5 Cleary, Timmy P      7 Empire-MR              35.65      28.98         15  
  6 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                28.34      29.35         14  
  7 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                28.80      30.01         13  
  8 Byrd, Nicky G        7 Empire-MR              35.11      32.72         11  
  9 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                   NT      33.76          9  
 10 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                36.42      33.86          7  
 11 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 40.00      34.28          6  
 12 Rivera, Gabriel J    8 Empire-MR              38.90      35.04          5  
 13 Aldridge, Kenneth    8 Empire-MR                 NT      35.21          4  
 14 Jerez, Ian           8 FAST-MR                   NT      36.18          3  
 15 Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT      39.50          2  
 16 O'Sullivan, Connor   7 Empire-MR                 NT      39.91          1  
 17 Attwel, Nathaniel    6 Empire-MR                 NT      48.53        
 -- Katz, Zachary A      7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Merced, Oliver M     7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hormuth, Luca L      6 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shteynberg, Michae   7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Blenk, Brandon G     7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weinstein, Michael   7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Williams, Matthew    8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR                 40.00         NS        
 -- Kim, Davis J         8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Fontanella, Erik M   6 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ma, Jared W          8 HS-MR                1:08.06      49.51         20  
  2 Eppner, Remy         8 CFJV-MR              1:02.72      57.39         17  
  3 Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:06.51      57.64         16  
  4 Samko, Jack P        7 HS-MR                1:15.00    1:02.67         15  
  5 Morgan, Tom          8 SMC-MR               1:07.41    1:08.65         14  
  6 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR               1:00.00    1:15.46         13  
 -- Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Miloradovich, Mich   8 FAST-MR              1:44.19         DQ        
      Scissors kick
 -- Dancygier, Scott     8 CFJV-MR              1:05.09         DQ        
      One hand touch
 -- Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bushati, Andi        8 APEX-MR                22.35      21.84         20  
  2 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 26.28      28.85         17  
  3 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 24.47      35.57         16  
 -- Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bahl, Suraj          8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Samko, Jack P        7 HS-MR                  24.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                38.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 27.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 26.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jerez, Ian           8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Iodice, Alex         8 CFJV-MR                45.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coogan, David A      7 Empire-MR              50.00      52.96         20  
  2 Gu, Eric             8 CFJV-MR                   NT      55.87         17  
 -- Schales, Peyton L    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Blenk, Gavin M       8 Empire-MR              45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.45         DQ        
      Scissors kick
 -- Pierce, Brice J      8 Empire-MR            1:00.00         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Tanner       10 CFJV-MR                36.68      32.93 SILV    20  
  2 Celaj, IIirian      10 FAST-MR                34.07      33.36 SILV    17  
  3 Mackey, Michael R   10 2012-MR                33.64      33.38 SILV    16  
  4 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  33.83      33.48 SILV    15  
  5 Zametko, Nik        10 HS-MR                  37.02      33.66 SILV    14  
  6 Wong, Kevin         10 HS-MR                  34.79      34.47 SILV    13  
  7 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                  37.00      35.15 SILV    12  
  8 Kabbez, Jackson G   10 HS-MR                  38.00      35.75         11  
  9 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 36.85      35.83          9  
 10 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR            38.89      36.54          7  
 11 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT      37.82          6  
 12 Hoey, Jack D         9 FAST-MR                39.77      38.25          5  
 13 Greenidge, Owen     10 MAD-MR                 38.57      38.61          4  
 14 Polito, Mark A      10 HS-MR                  40.00      38.81          3  
 15 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT      39.49          2  
 16 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                46.62      39.97          1  
 17 Begley, Ben          9 SMC-MR                 55.00      41.32        
 18 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR                 43.76      41.71        
 19 Powell, Shamir      10 MAD-MR                 44.62      41.95        
 20 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT      42.68        
 21 Engel, Jack          9 SMC-MR                 42.79      43.45        
 22 Polanco, Pepe       10 MAD-MR                 46.55      44.28        
 23 Jerez, Lucas        10 FAST-MR                51.59      44.57        
 24 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            49.08      46.71        
 25 Mendez, Javier J     9 Unattached             47.41      50.24        
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR            49.43         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaum, Connor J    10 Empire-MR            2:51.51    2:40.01 SILV    20  
                  36.74     1:17.15 (40.41)     1:59.09 (41.94)     2:40.01 (40.92)
  2 Crane, Kevin J      10 Empire-MR            2:53.44    2:42.69 SILV    17  
                  37.15     1:19.12 (41.97)     2:02.92 (43.80)     2:42.69 (39.77)
  3 Seck, Yelly M        9 Empire-MR            2:59.50    2:43.97 SILV    16  
                  37.26     1:21.48 (44.22)     2:03.82 (42.34)     2:43.97 (40.15)
  4 Ferrara, Luc M       9 Empire-MR            3:10.00    3:00.14         15  
                  38.17     1:23.79 (45.62)     2:11.76 (47.97)     3:00.14 (48.38)
  5 Bischof, Robert F    9 Sailfish-MR          2:55.71    3:01.77         14  
                  41.97     1:30.02 (48.05)     2:16.98 (46.96)     3:01.77 (44.79)
  6 Vincent, Connor J    9 Empire-MR            3:15.00    3:03.62         13  
                  39.12     1:27.85 (48.73)     2:17.80 (49.95)     3:03.62 (45.82)
  7 Cleary, Colin M     10 Empire-MR            3:10.00    3:03.67         12  
                  40.25     1:27.37 (47.12)     2:16.85 (49.48)     3:03.67 (46.82)
  8 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR               NT    3:06.82         11  
                  40.79     1:27.96 (47.17)     2:19.28 (51.32)     3:06.82 (47.54)
  9 Graber, Ethan J     10 Empire-MR            3:10.00   x3:14.54        
                  40.81     1:32.94 (52.13)   3:15.15 (1:42.21)         3:14.54 ( )
 10 Fedorov, Daniel D    9 Empire-MR            3:10.00   x3:16.08        
                  43.35     1:36.16 (52.81)     2:26.73 (50.57)     3:16.08 (49.35)
 11 Vales, Tanner C     10 Empire-MR            3:25.00   x3:23.57        
                  44.24     1:37.80 (53.56)     2:33.29 (55.49)     3:23.57 (50.28)
 12 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT    3:24.84          9  
                                                    3:25.19 ( )         3:24.84 ( )
 13 Pakola, Liam R      10 Empire-MR            3:10.00   x3:32.34        
                  44.87     1:41.01 (56.14)     2:35.35 (54.34)     3:32.34 (56.99)
 14 Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT    3:49.00          7  
                  47.51   3:57.72 (3:10.21)         3:49.00 ( )                    
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Zamarbide, Telmo    10 Sailfish-MR          3:38.87         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    10 2012-MR                37.49      36.41 ZQ      20  
  2 Adams, Tanner       10 CFJV-MR                37.67      36.67 ZQ      17  
  3 Zametko, Nik        10 HS-MR                  40.49      37.87 SILV    16  
  4 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                  45.00      39.40 SILV    15  
  5 Celaj, IIirian      10 FAST-MR                40.05      40.36 SILV    14  
  6 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 43.25      40.47 SILV    13  
  7 Mackey, Michael R   10 2012-MR                40.67      41.48 SILV    12  
  8 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT      44.05         11  
  9 Kabbez, Jackson G   10 HS-MR                  49.00      44.13          9  
 10 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT      44.25          7  
 11 Hoey, Jack D         9 FAST-MR                46.42      46.16          6  
 12 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR            47.96      46.28          5  
 13 Begley, Ben          9 SMC-MR                 58.00      49.12          4  
 14 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                52.23      49.53          3  
 15 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT      51.53          2  
 16 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR                 52.64      53.56          1  
 17 Mendez, Javier J     9 Unattached             57.84      54.02        
 18 Engel, Jack          9 SMC-MR                 55.31      56.00        
 19 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            56.35      58.10        
 20 Jerez, Lucas        10 FAST-MR              1:03.64    1:03.92        
 -- Polito, Mark A      10 HS-MR                  49.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Polanco, Pepe       10 MAD-MR               1:01.41         DQ        
      Not on back off wall
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR            57.53         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Tanner       10 CFJV-MR              1:22.18    1:18.39 ZQ      20  
                  38.32     1:18.39 (40.07)                                        
  2 Wang, Hanlin        10 Empire-MR            1:33.43    1:30.00 SILV    17  
                  42.37     1:30.00 (47.63)                                        
  3 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT    1:36.74 SILV    16  
                  45.35     1:36.74 (51.39)                                        
  4 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT    1:36.84 SILV    15  
                1:18.82     1:36.84 (18.02)                                        
  5 Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:42.87    1:37.20         14  
                  45.98     1:37.20 (51.22)                                        
  6 Pakola, Liam R      10 Empire-MR            1:45.00    1:38.59         13  
                  47.21     1:38.59 (51.38)                                        
  7 Fontanella, Thomas   9 Sailfish-MR               NT    1:39.42         12  
                  45.17     1:39.42 (54.25)                                        
  8 Ferrara, Luc M       9 Empire-MR            1:38.80    1:42.72         11  
                  49.72     1:42.72 (53.00)                                        
  9 Vales, Tanner C     10 Empire-MR            1:50.00    1:47.26          9  
                  52.72     1:47.26 (54.54)                                        
 10 WU, Steven          10 FAST-MR              2:20.21    1:48.54          7  
                  51.96     1:48.54 (56.58)                                        
 11 Thai-Bui, Brandon    9 Empire-MR            2:00.00    1:49.52          6  
                  51.77     1:49.52 (57.75)                                        
 12 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          2:08.71    1:56.77          5  
                  55.80   1:56.77 (1:00.97)                                        
 13 Vuksanaj, Mirash    10 Empire-MR            2:10.00    1:58.19          4  
                  58.00   1:58.19 (1:00.19)                                        
 14 Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT    2:19.14          3  
                1:07.58   2:19.14 (1:11.56)                                        
 -- Bischof, Robert F    9 Sailfish-MR          1:43.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.22          DQ (51.45)                                        
 -- Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
                  52.20          DQ (59.61)                                        
 -- Manessis, Nicholas   9 Empire-MR                 NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:58.58              DQ ( )                                        
 -- Cleary, Colin M     10 Empire-MR            1:40.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  53.23          DQ (57.48)                                        
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR          2:06.45         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Tanner       10 CFJV-MR                50.31      44.65 SILV    20  
  2 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT      47.76 SILV    17  
  3 Schaum, Connor J    10 Empire-MR              52.73      48.14 SILV    16  
  4 Celaj, IIirian      10 FAST-MR                49.64      48.73         15  
  5 Seck, Yelly M        9 Empire-MR              50.82      48.80         14  
  6 Menzies, Brody      10 SMC-MR                 47.00      48.95         13  
  7 Bischof, Robert F    9 Sailfish-MR            48.35      49.21         12  
  8 Vincent, Connor J    9 Empire-MR            1:00.00      49.86         11  
  9 Graber, Ethan J     10 Empire-MR            1:00.00      50.19          9  
 10 Fontanella, Thomas   9 Sailfish-MR               NT      52.81          7  
 11 WU, Steven          10 FAST-MR                54.81      53.34          6  
 12 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT      55.23          5  
 13 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR            55.41      55.81          4  
 14 Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:00.44      57.19          3  
 15 Vuksanaj, Mirash    10 Empire-MR            1:05.00      57.66          2  
 16 Thai-Bui, Brandon    9 Empire-MR            1:00.00      59.39          1  
 17 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT    1:00.26        
 18 Beame, Kyle          9 SMC-MR               1:25.00    1:04.06        
 19 Manessis, Nicholas   9 Empire-MR                 NT   x1:08.19        
 20 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:37.95    1:11.94        
 -- Vales, Tanner C     10 Empire-MR            1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zamarbide, Telmo    10 Sailfish-MR          1:00.70         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:38.03    1:36.76 SILV    20  
                  45.20     1:36.76 (51.56)                                        
  2 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:38.11    1:38.92 SILV    17  
                  47.56     1:38.92 (51.36)                                        
  3 Adams, Tanner       10 CFJV-MR              1:42.00    1:40.72 SILV    16  
                  47.88     1:40.72 (52.84)                                        
  4 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:56.73    1:44.58 SILV    15  
                  49.74     1:44.58 (54.84)                                        
  5 Kabbez, Jackson G   10 HS-MR                1:49.00    1:48.46         14  
                  50.96     1:48.46 (57.50)                                        
  6 Greenidge, Owen     10 MAD-MR               1:56.00    1:56.40         13  
                  54.64   1:56.40 (1:01.76)                                        
  7 Powell, Shamir      10 MAD-MR               1:57.35    1:56.73         12  
                  53.21   1:56.73 (1:03.52)                                        
  8 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR               1:58.37    1:57.57         11  
                  56.29   1:57.57 (1:01.28)                                        
  9 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT    2:01.54          9  
                  55.88   2:01.54 (1:05.66)                                        
 10 Polito, Mark A      10 HS-MR                1:52.00    2:07.77          7  
                  57.19   2:07.77 (1:10.58)                                        
 -- Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                1:49.00         DQ        
      Scissors kick
                  53.76        DQ (1:00.11)                                        
 -- Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                  50.89          DQ (55.77)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    10 2012-MR                35.08      36.69 SILV    20  
  2 Zametko, Nik        10 HS-MR                  39.14      37.57 SILV    17  
  3 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  41.52      39.82 SILV    16  
  4 Mackey, Michael R   10 2012-MR                41.62      43.93         15  
  5 Greenidge, Owen     10 MAD-MR                 50.62      54.60         14  
  6 Powell, Shamir      10 MAD-MR                 55.89      54.78         13  
  7 Polanco, Pepe       10 MAD-MR                 56.89      56.77         12  
  8 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:01.90    1:11.15         11  
 -- Li, Max J            9 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Engel, Jack          9 SMC-MR                 50.22         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:04.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                53.19         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR                 52.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaum, Connor J    10 Empire-MR            1:41.94    1:31.54 SILV    20  
                  41.13     1:31.54 (50.41)                                        
  2 Crane, Kevin J      10 Empire-MR            1:40.42    1:34.49 SILV    17  
                  44.61     1:34.49 (49.88)                                        
  3 Celaj, IIirian      10 FAST-MR              1:46.08    1:35.38 SILV    16  
                  41.60     1:35.38 (53.78)                                        
  4 Wang, Hanlin        10 Empire-MR            1:45.63    1:44.96         15  
                  45.67     1:44.96 (59.29)                                        
  5 Fedorov, Daniel D    9 Empire-MR            2:00.00    2:06.33         14  
                  55.77   2:06.33 (1:10.56)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crane, Kevin J      10 Empire-MR            1:27.74    1:24.72 SILV    20  
                  42.05     1:24.72 (42.67)                                        
  2 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR   1:28.30    1:24.87 SILV    17  
                  40.46     1:24.87 (44.41)                                        
  3 Adams, Tanner       10 CFJV-MR              1:43.06    1:25.63 SILV    16  
  4 Celaj, IIirian      10 FAST-MR              1:29.89    1:28.56 SILV    15  
                  40.95     1:28.56 (47.61)                                        
  5 Seck, Yelly M        9 Empire-MR            1:37.90    1:29.13         14  
                  43.23     1:29.13 (45.90)                                        
  6 Wang, Hanlin        10 Empire-MR            1:55.22    1:33.47         13  
  7 Ferrara, Luc M       9 Empire-MR            1:40.00    1:37.05         12  
                  47.62     1:37.05 (49.43)                                        
  8 Vincent, Connor J    9 Empire-MR            1:55.00    1:37.50         11  
  9 Graber, Ethan J     10 Empire-MR            1:45.00    1:37.63          9  
 10 Menzies, Brody      10 SMC-MR               1:51.00    1:39.81          7  
 11 Pakola, Liam R      10 Empire-MR            1:45.00   x1:43.07          6  
 12 Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:42.95    1:45.91          5  
 13 Blenk, Gavin M       8 Empire-MR            1:40.00   x1:47.08          4  
                  50.68     1:47.08 (56.40)                                        
 14 Fedorov, Daniel D    9 Empire-MR            1:45.00   x1:49.65          3  
 15 Cleary, Colin M     10 Empire-MR            1:40.00   x1:50.13          2  
 16 Vuksanaj, Mirash    10 Empire-MR            2:10.00   x1:51.35          1  
 17 Thai-Bui, Brandon    9 Empire-MR            2:00.00   x1:51.37        
 18 Coogan, David A      7 Empire-MR                 NT   x1:52.62        
                  53.07     1:52.62 (59.55)                                        
 19 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          2:16.81    2:13.49        
                1:02.06   2:13.49 (1:11.43)                                        
 -- Pierce, Brice J      8 Empire-MR            2:10.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  JO
              2:45.99  ZQ
              2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    10 2012-MR              3:00.92    2:54.03 SILV    20  
                  37.92     1:20.64 (42.72)     2:15.38 (54.74)     2:54.03 (38.65)
  2 Zametko, Nik        10 HS-MR                2:57.66    2:58.14 SILV    17  
                  39.22     1:23.53 (44.31)     2:16.97 (53.44)     2:58.14 (41.17)
  3 Lai, Christopher B   9 HS-MR                3:16.22    3:09.94         16  
                  41.14     1:29.83 (48.69)     2:26.09 (56.26)     3:09.94 (43.85)
  4 Celaj, IIirian      10 FAST-MR              3:26.04    3:10.80         15  
                  44.21     1:32.21 (48.00)     2:29.64 (57.43)     3:10.80 (41.16)
  5 Wong, Kevin         10 HS-MR                3:10.62    3:13.22         14  
                  44.94     1:32.93 (47.99)     2:27.50 (54.57)     3:13.22 (45.72)
  6 Ma, Jared W          8 HS-MR                3:16.87    3:14.38         13  
                  48.29     1:35.96 (47.67)     2:29.19 (53.23)     3:14.38 (45.19)
 -- Hafez, Yousef A      8 HS-MR                3:30.12         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  47.78     1:47.03 (59.25)     2:46.51 (59.48)          DQ (45.44)
 -- Miloradovich, Mich   8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                1:04.22     2:02.41 (58.19)   3:28.84 (1:26.43)          DQ (52.74)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        2:18.06    2:16.90         40  
     1) Lai, Christopher B 9            2) Ma, Jared W 8                  
     3) Wong, Kevin 10                  4) Zametko, Nik 10                
                  34.41                             1:45.61 ( )     2:16.90 (31.29)
  2 Harbor Seals-MR  'B'                             NT    2:35.04         34  
     1) Samko, Jack P 7                 2) Elkhouly, Youssef A 9          
     3) Kabbez, Jackson G 10            4) Hafez, Yousef A 8              
                  47.48     1:20.57 (33.09)     1:56.72 (36.15)     2:35.04 (38.32)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:57.23    2:37.76         32  
     1) Bellio, Sam 10                  2) Ginesin, Zach 9                
     3) Eppner, Remy 8                  4) Adams, Tanner 10               
                  38.69     1:22.09 (43.40)     2:03.97 (41.88)     2:37.76 (33.79)
  4 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:32.83    2:43.42         30  
     1) Hoey, Jack D 9                  2) Celaj, IIirian 10              
     3) Li, Max J 9                     4) Bahl, Suraj 8                  
                  38.49     1:29.43 (50.94)     2:03.32 (33.89)     2:43.42 (40.10)
  5 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:19.33    2:51.22         28  
     1) Powell, Shamir 10               2) Pedroza, Maddox 9              
     3) Polanco, Pepe 10                4) Greenidge, Owen 10             
                  43.52     1:25.81 (42.29)     2:09.91 (44.10)     2:51.22 (41.31)
  6 Fast Swim Team-MR  'B'                      3:15.37    3:57.33         26  
     1) Jerez, Lucas 10                 2) Thomas, Willem Y 8             
     3) Jerez, Ian 8                    4) Thomas, Gavin R 8              
                  56.80   2:01.63 (1:04.83)   3:05.08 (1:03.45)     3:57.33 (52.25)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:10.80         NS        
     1) Gagliardi, Alexander 10         2) Engel, Jack 9                  
     3) Begley, Ben 9                   4) Morgan, Tom 8                  
                  56.80   2:01.63 (1:04.83)   3:05.08 (1:03.45)                    
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:57.03    3:03.25         40  
     1) Li, Max J 9                     2) WU, Steven 10                  
     3) Celaj, IIirian 10               4) Hoey, Jack D 9                 
                  50.53                             2:23.07 ( )     3:03.25 (40.18)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           3:40.55    3:10.08         34  
     1) Gu, Eric 8                      2) Bellio, Sam 10                 
     3) Adams, Tanner 10                4) Ginesin, Zach 9                
                  53.36     1:40.73 (47.37)     2:25.97 (45.24)     3:10.08 (44.11)
  3 Fast Swim Team-MR  'B'                      3:53.09    3:59.61         32  
     1) Jerez, Ian 8                    2) Bahl, Suraj 8                  
     3) Schales, Peyton L 8             4) Jerez, Lucas 10                
                  56.07     1:54.28 (58.21)   3:01.61 (1:07.33)     3:59.61 (58.00)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      12 2012-MR                28.03      28.78 SILV    20  
  2 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 30.43      29.18 SILV    17  
  3 Boies, Zachary      12 SMC-MR                 40.46      29.91 SILV    16  
  4 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR                32.86      32.68         15  
  5 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR                33.42      32.92         14  
  6 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            32.55      33.02         13  
  7 Fontanella, Peter   11 Sailfish-MR            32.50      33.45         11  
  8 Campbell, Garrett   11 2012-MR                31.24      33.49         12  
  9 Walsh, Zach R       11 FAST-MR                33.61      33.88          9  
 10 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 33.57      34.12          7  
 11 Haffner, Jackson    12 2012-MR                33.68      34.74          6  
 12 Edelman, Van        12 CFJV-MR                36.55      36.23          5  
 13 Safsel, Bennett M   11 Sailfish-MR            38.09      39.14          4  
 14 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            38.69      39.94          3  
 15 Lobo, Marc          11 FAST-MR                50.47      44.01          2  
 16 Menzies, Tucker     12 SMC-MR                 42.19      44.55          1  
 17 McCafferty, Sean    11 Sailfish-MR            48.61      46.90        
 18 Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT      52.38        
 19 Kim, Jed S          11 FAST-MR                   NT      56.45        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  JO
              5:55.99  ZQ
              6:03.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      12 2012-MR              6:30.67    6:21.10         20  
                  32.91     1:10.81 (37.90)     1:49.66 (38.85)     2:28.79 (39.13)
        3:08.24 (39.45)     3:48.54 (40.30)     4:29.00 (40.46)     5:09.08 (40.08)
        5:48.38 (39.30)     6:21.10 (32.72)                                        
  2 Ruf, Jason E        12 HS-MR                6:49.01    6:58.93         17  
                  34.16     1:15.93 (41.77)     1:59.39 (43.46)     2:42.61 (43.22)
        3:26.52 (43.91)     4:08.00 (41.48)     4:53.13 (45.13)     5:35.73 (42.60)
        6:19.12 (43.39)     6:58.93 (39.81)                                        
  3 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              7:14.30    7:09.23         16  
                  37.72     1:22.10 (44.38)     2:06.37 (44.27)     2:50.76 (44.39)
        3:35.75 (44.99)     4:04.05 (28.30)     4:19.61 (15.56)     5:03.40 (43.79)
        5:48.97 (45.57)   7:09.23 (1:20.26)                                        
  4 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                7:25.00    7:12.13         15  
                  37.09     1:20.95 (43.86)     2:05.21 (44.26)     2:50.21 (45.00)
        3:35.75 (45.54)     4:20.89 (45.14)     5:06.56 (45.67)     5:50.48 (43.92)
        6:33.82 (43.34)     7:12.13 (38.31)                                        
  5 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              7:23.16    7:14.72         14  
                  37.46     1:20.35 (42.89)     2:07.13 (46.78)     2:51.72 (44.59)
        3:37.53 (45.81)     4:22.78 (45.25)     5:06.73 (43.95)     5:50.15 (43.42)
        6:35.52 (45.37)     7:14.72 (39.20)                                        
  6 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                7:30.71    7:25.09         13  
                  36.71     1:20.46 (43.75)     2:04.65 (44.19)     2:50.59 (45.94)
        3:37.07 (46.48)     4:22.90 (45.83)     5:10.34 (47.44)     5:57.90 (47.56)
        6:44.91 (47.01)     7:25.09 (40.18)                                        
  7 Haffner, Jackson    12 2012-MR              7:55.99    7:41.77         12  
                  38.67     1:24.19 (45.52)     2:11.47 (47.28)     2:59.34 (47.87)
        3:46.63 (47.29)     4:35.58 (48.95)     5:22.69 (47.11)     6:09.83 (47.14)
        6:56.55 (46.72)     7:41.77 (45.22)                                        
  8 Raiola, A J J       12 HS-MR                7:40.27    7:43.86         11  
                  36.37     1:20.03 (43.66)     2:06.22 (46.19)     2:53.40 (47.18)
        3:39.80 (46.40)     4:27.71 (47.91)     5:17.41 (49.70)     6:07.26 (49.85)
        6:55.56 (48.30)     7:43.86 (48.30)                                        
  9 Sanchez, Wanderlei  12 Unattached           7:55.00    7:47.43          9  
                  35.97     1:20.07 (44.10)     2:05.77 (45.70)     2:53.15 (47.38)
        3:40.97 (47.82)     4:28.74 (47.77)     5:17.81 (49.07)     6:07.64 (49.83)
        6:58.36 (50.72)     7:47.43 (49.07)                                        
 10 Walsh, Liam T       11 HS-MR                7:55.00    7:48.96          7  
                  44.16     1:30.68 (46.52)     2:18.84 (48.16)     3:05.57 (46.73)
        3:52.14 (46.57)     4:40.10 (47.96)     5:27.10 (47.00)     6:15.91 (48.81)
        7:03.46 (47.55)     7:48.96 (45.50)                                        
 11 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                     NT    8:23.13          6  
                  34.40     1:18.71 (44.31)     2:06.95 (48.24)     2:56.68 (49.73)
                                4:42.53 ( )                             6:29.16 ( )
        7:21.60 (52.44)   8:23.13 (1:01.53)                                        
 -- Hafez, Omar A       12 HS-MR                7:00.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Jackson    12 2012-MR                38.34      37.58 SILV    20  
  2 Campbell, Garrett   11 2012-MR                36.64      37.63 SILV    17  
  3 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            37.98      39.02 SILV    16  
  4 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 39.58      39.30 SILV    15  
  5 Boies, Zachary      12 SMC-MR                 45.57      39.59 SILV    14  
  6 Fontanella, Peter   11 Sailfish-MR            40.12      41.44         13  
  7 Edelman, Van        12 CFJV-MR                43.99      42.53         12  
  8 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            46.20      46.98         11  
  9 Safsel, Bennett M   11 Sailfish-MR            50.66      49.98          9  
 10 Lobo, Marc          11 FAST-MR                   NT      50.76          7  
 11 Kim, Jed S          11 FAST-MR                   NT    1:01.21          5  
 12 McCafferty, Sean    11 Sailfish-MR               NT    1:03.72          6  
 13 Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT    1:10.50          4  
 -- Gerken, Jack        12 SMC-MR                 37.78         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                1:24.48    1:19.29 SILV    20  
                  38.29     1:19.29 (41.00)                                        
  2 Haffner, Jackson    12 2012-MR              1:26.95    1:19.69 SILV    17  
                  38.35     1:19.69 (41.34)                                        
  3 Clark, Kevin        12 MAD-MR               1:21.26    1:20.42 SILV    16  
                  38.01     1:20.42 (42.41)                                        
  4 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:21.77    1:21.96 SILV    15  
                  39.01     1:21.96 (42.95)                                        
  5 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              1:25.32    1:22.41 SILV    14  
                  40.21     1:22.41 (42.20)                                        
  6 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR              1:27.41    1:23.00 SILV    13  
                  40.10     1:23.00 (42.90)                                        
  7 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:22.17    1:25.60         12  
                  41.56     1:25.60 (44.04)                                        
  8 Vazquez, Christian  12 MAD-MR               1:36.60    1:28.37         11  
                  41.44     1:28.37 (46.93)                                        
  9 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                1:32.44    1:28.54        
                1:28.54         1:28.54 ( )                                        
 10 Walsh, Liam T       11 HS-MR                1:33.00    1:29.30          9  
                  44.48     1:29.30 (44.82)                                        
 11 Sanchez, Wanderlei  12 Unattached           1:29.00    1:29.38          7  
                  42.07     1:29.38 (47.31)                                        
 12 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:32.53    1:30.51          6  
                  44.08     1:30.51 (46.43)                                        
 13 Edelman, Van        12 CFJV-MR              1:37.30    1:33.56          5  
                  44.21     1:33.56 (49.35)                                        
 14 Bukowski, Adam      11 Sailfish-MR          1:43.03    1:35.32          4  
                  47.17     1:35.32 (48.15)                                        
 15 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:37.31    1:37.29          3  
                1:37.29         1:37.29 ( )                                        
 16 Miller, Emanuel     11 MAD-MR               1:55.00    1:38.31          2  
                  46.55     1:38.31 (51.76)                                        
 17 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:39.53    1:44.10          1  
                  50.36     1:44.10 (53.74)                                        
 18 Alexandrov, Alexan  11 APEX-MR              1:39.28    1:44.95        
                  51.05     1:44.95 (53.90)                                        
 19 Lin, Daniel         11 Sailfish-MR               NT    1:59.53        
                  56.00   1:59.53 (1:03.53)                                        
 20 Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT    2:39.85        
                1:16.66   2:39.85 (1:23.19)                                        
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR               1:38.30         DQ        
      No touch at turn
                1:35.53              DQ ( )                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR                43.27      42.70 SILV    20  
  2 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                  43.68      42.92         17  
  3 Vazquez, Christian  12 MAD-MR                 36.62      43.29         16  
  4 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR                40.77      43.57         15  
  5 Clark, Kevin        12 MAD-MR                 44.24      43.69         14  
  6 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                  44.45      44.57         13  
  7 Ruf, Jason E        12 HS-MR                  49.68      44.74         12  
  8 Bushati, Aldo       11 APEX-MR                44.92      44.93         11  
  9 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                     NT      45.10          9  
 10 Walsh, Zach R       11 FAST-MR                45.38      46.50          7  
 11 Edelman, Van        12 CFJV-MR                52.81      46.78          6  
 12 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            47.80      47.67          5  
 13 Alexandrov, Alexan  11 APEX-MR                55.53      50.69          4  
 14 Lin, Daniel         11 Sailfish-MR            50.37      51.99          3  
 15 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            52.48      52.60          2  
 16 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            53.48      57.82          1  
 -- Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Miller, Emanuel     11 MAD-MR                 55.89         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR                 55.19         NS        
 -- Hafez, Omar A       12 HS-MR                  38.46         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boies, Zachary      12 SMC-MR               1:38.17    1:27.87 SILV    20  
                  40.79     1:27.87 (47.08)                                        
  2 Gerken, Jack        12 SMC-MR               1:42.18    1:28.43 SILV    17  
                  41.03     1:28.43 (47.40)                                        
  3 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR              1:39.28    1:37.15         16  
                  44.52     1:37.15 (52.63)                                        
  4 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              1:40.44    1:38.36         15  
                  47.73     1:38.36 (50.63)                                        
  5 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               1:39.08    1:39.01         14  
                  46.79     1:39.01 (52.22)                                        
  6 Fontanella, Peter   11 Sailfish-MR          1:37.07    1:42.16         13  
                  46.03     1:42.16 (56.13)                                        
  7 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:44.56    1:43.58         12  
                  51.67     1:43.58 (51.91)                                        
  8 Edelman, Van        12 CFJV-MR              1:47.34    1:44.11         11  
                  48.46     1:44.11 (55.65)                                        
  9 Lobo, Marc          11 FAST-MR                   NT    2:16.67          9  
                1:00.95   2:16.67 (1:15.72)                                        
 -- Kim, Jed S          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:06.44        DQ (1:12.73)                                        
 -- Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.70        DQ (1:14.98)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruf, Jason E        12 HS-MR                  32.71      32.32 SILV    20  
  2 Clark, Kevin        12 MAD-MR                 33.94      33.47 SILV    17  
  3 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                  36.26      35.85 SILV    16  
  4 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                  37.56      37.50 SILV    15  
  5 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                  38.65      38.41 SILV    14  
  6 Walsh, Zach R       11 FAST-MR                36.97      38.65 SILV    13  
  7 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR                39.36      39.65         12  
  8 Raiola, A J J       12 HS-MR                  41.09      39.73         11  
  9 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            39.69      40.46          9  
 10 Sanchez, Wanderlei  12 Unattached             38.90      40.88          7  
 11 Walsh, Liam T       11 HS-MR                  49.96      42.55          6  
 12 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 43.61      42.98          5  
 13 Vazquez, Christian  12 MAD-MR                 40.68      43.94          4  
 14 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR                   NT      44.74          2.5
 14 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            44.38      44.74          2.5
 16 Miller, Emanuel     11 MAD-MR                 48.19      47.15          1  
 17 Bukowski, Adam      11 Sailfish-MR            47.97      47.95        
 18 Alexandrov, Alexan  11 APEX-MR                50.99      48.63        
 19 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            48.02      51.24        
 -- Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Edelman, Van        12 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Bushati, Aldo       11 APEX-MR                38.49         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hafez, Omar A       12 HS-MR                  33.92         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              1:20.07    1:25.79 SILV    20  
                  38.64     1:25.79 (47.15)                                        
  2 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              1:38.80    1:28.64         17  
                  40.71     1:28.64 (47.93)                                        
  3 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:46.52    1:50.69         16  
                  48.46   1:50.69 (1:02.23)                                        
  4 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          2:04.35    1:53.56         15  
                  50.88   1:53.56 (1:02.68)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                1:18.78    1:17.46 SILV    20  
                  36.11     1:17.46 (41.35)                                        
  2 Ruf, Jason E        12 HS-MR                1:20.00    1:18.21 SILV    17  
                  36.04     1:18.21 (42.17)                                        
  3 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                1:25.88    1:22.52         16  
                  36.53     1:22.52 (45.99)                                        
  4 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:27.57    1:29.39         15  
                  40.58     1:29.39 (48.81)                                        
  5 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              1:25.24    1:30.07         14  
                  42.93     1:30.07 (47.14)                                        
  6 Walsh, Liam T       11 HS-MR                1:30.00    1:31.09         13  
                  42.32     1:31.09 (48.77)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  JO
              2:28.59  ZQ
              2:32.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      12 2012-MR              2:41.12    2:45.74         20  
                  39.05     1:20.16 (41.11)     2:10.78 (50.62)     2:45.74 (34.96)
  2 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              3:07.43    3:00.60         17  
                  43.19     1:27.97 (44.78)     2:21.92 (53.95)     3:00.60 (38.68)
  3 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              3:03.10    3:03.00         16  
                  41.44     1:29.48 (48.04)     2:22.88 (53.40)     3:03.00 (40.12)
  4 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR              3:16.22    3:07.74         15  
                  44.59     1:29.64 (45.05)     2:26.29 (56.65)     3:07.74 (41.45)
  5 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               3:07.00    3:38.46         14  
                  48.66     1:44.65 (55.99)     2:42.12 (57.47)     3:38.46 (56.34)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        2:05.68    2:04.13         40  
     1) Maloney, Bobby D 12             2) Langaman, Kevin J 12           
     3) Altawab, Mostafa 12             4) Ruf, Jason E 12                
                  30.82     1:01.82 (31.00)     1:12.23 (10.41)     2:04.13 (51.90)
  2 Madison Dolphins-MR  'A'                    2:12.02    2:12.22         34  
     1) Clark, Kevin 12                 2)                                
     3) Vazquez, Christian 12           4) Miller, Emanuel 11             
                  31.79     1:06.86 (35.07)     1:16.94 (10.08)     2:12.22 (55.28)
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:48.15    2:51.81         32  
     1) Walsh, Zach R 11                2) Zhong, Ken 11                  
     3) Fonseca, Joshua 11              4) Miloradovich, Michael A 8      
                  36.45       49.05 (12.60)     1:33.14 (44.09)   2:51.81 (1:18.67)
 -- Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:25.26         DQ        
      False start
     1) Sharpe, Najashi R 12            2) Rodriguez, Antonio J 10        
     3) Velazquez, Jonathan J 11        4) Gonzalez, Solice A 11          
                  32.16     1:07.56 (35.40)     1:54.23 (46.67)          DQ (38.10)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:07.09    2:31.13         40  
     1) Stoll, Willem 11                2) Menzies, Tucker 12             
     3) Gerken, Jack 12                 4) Boies, Zachary 12              
 -- Fast Swim Team-MR  'A'                      2:25.37         NS        
     1) Lobo, Marc 11                   2) Zhong, Ken 11                  
     3) Walsh, Zach R 11                4) Fonseca, Joshua 11             
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              1:03.63      59.22 SILV    20  
                  28.64       59.22 (30.58)                                        
  2 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:04.62      59.83         17  
  3 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              1:02.40    1:00.12         16  
                  28.24     1:00.12 (31.88)                                        
  4 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:00.00    1:00.28         15  
                  29.21     1:00.28 (31.07)                                        
  5 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:02.75    1:01.41         14  
                  29.09     1:01.41 (32.32)                                        
  6 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              1:03.36    1:03.07         13  
                  29.48     1:03.07 (33.59)                                        
  7 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:12.00    1:09.68         12  
                  33.59     1:09.68 (36.09)                                        
  8 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              1:14.05    1:10.22         11  
                  33.87     1:10.22 (36.35)                                        
  9 Appelbaum, Josh R   14 2012-MR              1:16.50    1:16.44          9  
                  36.43     1:16.44 (40.01)                                        
 10 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              1:15.07    1:16.94          7  
                  36.35     1:16.94 (40.59)                                        
 11 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR          1:22.25    1:20.28          6  
                  38.61     1:20.28 (41.67)                                        
 12 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:41.77    1:37.91          5  
                1:38.31         1:37.91 ( )                                        
 13 kha, Neil           13 FAST-MR              2:02.03    1:42.50          4  
                1:41.87      1:42.50 (0.63)                                        
 14 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    1:45.65          3  
                  41.86   1:45.65 (1:03.79)                                        
 -- Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:12.20         NS        
 -- Williams, Jesse     14 FAST-MR              1:07.68         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:22.99  JO
              5:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oumarov, Elan       13 HS-MR                5:52.43    5:42.23         20  
                  30.21     1:04.41 (34.20)     1:39.60 (35.19)     2:15.22 (35.62)
        2:50.84 (35.62)     3:25.75 (34.91)     4:01.40 (35.65)     4:36.24 (34.84)
        5:10.48 (34.24)     5:42.23 (31.75)                                        
  2 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              6:07.53    5:42.37         17  
                  29.97     1:04.33 (34.36)     1:39.79 (35.46)     2:15.38 (35.59)
        2:51.17 (35.79)     3:26.09 (34.92)     4:01.30 (35.21)     4:36.94 (35.64)
        5:11.57 (34.63)     5:42.37 (30.80)                                        
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              6:31.41    6:22.08         16  
                  31.08     1:05.82 (34.74)     1:43.16 (37.34)     2:23.00 (39.84)
        2:58.31 (35.31)     3:40.72 (42.41)     4:16.88 (36.16)     4:59.17 (42.29)
        5:41.51 (42.34)     6:22.08 (40.57)                                        
  4 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               6:58.00    6:36.73         15  
                  31.74     1:08.99 (37.25)     1:49.71 (40.72)     2:31.63 (41.92)
        3:13.05 (41.42)     3:55.41 (42.36)     4:36.85 (41.44)     5:19.89 (43.04)
        6:00.71 (40.82)     6:36.73 (36.02)                                        
  5 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                6:48.98    6:45.89         14  
                  34.93     1:16.49 (41.56)     1:58.52 (42.03)     2:39.85 (41.33)
        3:22.22 (42.37)     4:03.34 (41.12)     4:45.18 (41.84)     5:27.58 (42.40)
        6:08.38 (40.80)     6:45.89 (37.51)                                        
  6 Sanchez, Stallion   14 Unattached           6:59.00    6:54.48         13  
                  33.50   1:53.57 (1:20.07)                                        
                                4:04.95 ( )     4:48.81 (43.86)     5:33.26 (44.45)
        6:17.16 (43.90)     6:54.48 (37.32)                                        
  7 Baranov, Lenny      13 HS-MR                6:45.00    7:08.50         12  
                  35.38     1:15.44 (40.06)     1:57.91 (42.47)     2:42.57 (44.66)
        3:27.76 (45.19)     4:12.92 (45.16)     4:59.24 (46.32)     5:44.40 (45.16)
        6:27.71 (43.31)     7:08.50 (40.79)                                        
  8 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                6:55.00    7:15.36         11  
                  33.93     1:12.56 (38.63)     1:54.42 (41.86)   7:15.36 (5:20.94)
  9 Polanco, Dan        12 MAD-MR               8:03.14    7:22.28          9  
 10 Sanchez, Andersson  13 Unattached           6:55.00    7:30.96          7  
                  32.02     1:10.13 (38.11)     1:52.38 (42.25)     2:36.68 (44.30)
        3:23.81 (47.13)     4:12.86 (49.05)                             5:53.60 ( )
        6:43.60 (50.00)     7:30.96 (47.36)                                        
 11 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          9:49.93    8:22.23          6  
                  38.81     1:26.73 (47.92)     2:18.73 (52.00)     3:10.14 (51.41)
        4:03.29 (53.15)     4:57.18 (53.89)     5:50.96 (53.78)     6:42.24 (51.28)
        7:34.79 (52.55)     8:22.23 (47.44)                                        
 12 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR               NT    8:39.03          5  
                  45.17                             2:27.27 ( )     3:19.71 (52.44)
        4:14.94 (55.23)     5:09.29 (54.35)     6:04.54 (55.25)     6:59.92 (55.38)
        7:52.25 (52.33)     8:39.03 (46.78)                                        
 13 Castro, Brandon     13 MAD-MR                    NT   10:04.71          4  
                  38.10     1:30.45 (52.35)     2:27.02 (56.57)   3:31.97 (1:04.95)
      4:38.46 (1:06.49)   5:47.07 (1:08.61)   6:51.05 (1:03.98)   8:01.82 (1:10.77)
      9:07.82 (1:06.00)    10:04.71 (56.89)                                        
 -- Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                6:25.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              1:03.59    1:03.44 SILV    20  
                  30.84     1:03.44 (32.60)                                        
  2 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:03.86    1:03.56 SILV    17  
                  31.55     1:03.56 (32.01)                                        
  3 Oumarov, Elan       13 HS-MR                1:09.61    1:04.79 SILV    16  
                  31.55     1:04.79 (33.24)                                        
  4 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              1:10.24    1:07.73 SILV    15  
                  32.04     1:07.73 (35.69)                                        
  5 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               1:13.12    1:10.33 SILV    14  
                  33.80     1:10.33 (36.53)                                        
  6 Hicks, Chris J      14 2012-MR              1:11.79    1:11.57 SILV    13  
                  33.92     1:11.57 (37.65)                                        
  7 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              1:13.47    1:13.15 SILV    12  
                  35.76     1:13.15 (37.39)                                        
  8 Sanchez, Andersson  13 Unattached           1:12.90    1:15.45 SILV    11  
                  35.03     1:15.45 (40.42)                                        
  9 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:15.07    1:15.72 SILV     9  
                  36.48     1:15.72 (39.24)                                        
 10 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:20.06    1:16.22 SILV     7  
                  37.61     1:16.22 (38.61)                                        
 11 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              1:22.96    1:16.80          6  
                  37.50     1:16.80 (39.30)                                        
 12 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                1:17.80    1:17.32          4  
                  37.24     1:17.32 (40.08)                                        
 13 Sanchez, Stallion   14 Unattached           1:18.46    1:17.38          5  
                1:17.38         1:17.38 ( )                                        
 14 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:18.16    1:17.42          3  
                  37.73     1:17.42 (39.69)                                        
 15 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              1:22.87    1:21.97          2  
                1:21.97         1:21.97 ( )                                        
 16 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:23.07    1:22.71          1  
 17 Williams, Jesse     14 FAST-MR              1:25.44    1:24.85        
                  40.07     1:24.85 (44.78)                                        
 18 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              1:27.46    1:25.91        
                  42.17     1:25.91 (43.74)                                        
 19 Alexandrov, Nickol  14 APEX-MR              1:46.29    1:34.99        
 20 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.23    1:35.59        
 21 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:44.78    1:45.66        
 22 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    1:55.48        
                  55.02   1:55.48 (1:00.46)                                        
 -- kha, Neil           13 FAST-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR          1:53.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:00.45        DQ (1:06.03)                                        
 -- Castro, Brandon     13 MAD-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  49.97          DQ (59.08)                                        
 -- Khaimov, Roman      14 APEX-MR              1:18.41         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:17.60    2:15.99 ZQ      20  
                  32.36     1:06.48 (34.12)     1:42.13 (35.65)     2:15.99 (33.86)
  2 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR                   NT    2:34.58 SILV    17  
                  35.38     1:14.76 (39.38)     1:55.66 (40.90)     2:34.58 (38.92)
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              2:31.73    2:38.88         16  
                  36.66     1:17.06 (40.40)     1:58.55 (41.49)     2:38.88 (40.33)
  4 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:48.67    2:47.56         15  
                  39.52     1:23.04 (43.52)     2:06.72 (43.68)     2:47.56 (40.84)
  5 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              3:01.94    2:52.66         14  
                  40.39   2:52.66 (2:12.27)                                        
  6 Williams, Jesse     14 FAST-MR              2:58.61    2:58.85         13  
                                1:22.54 ( )     2:11.14 (48.60)     2:58.85 (47.71)
  7 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR                   NT    3:14.18         12  
                  45.40                             2:28.81 ( )     3:14.18 (45.37)
  8 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          3:47.46    3:48.43         11  
                                                    2:49.91 ( )     3:48.43 (58.52)
 -- Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  52.85   2:01.39 (1:08.54)   3:11.92 (1:10.53)        DQ (1:10.66)
 -- Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          3:01.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              1:15.85    1:14.18 SILV    20  
                  33.88     1:14.18 (40.30)                                        
  2 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:14.01    1:14.47 SILV    17  
                  35.06     1:14.47 (39.41)                                        
  3 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:15.37    1:16.47 SILV    16  
                  37.03     1:16.47 (39.44)                                        
  4 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:20.96    1:18.60 SILV    15  
                  36.96     1:18.60 (41.64)                                        
  5 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              1:24.54    1:28.53         14  
                  40.80     1:28.53 (47.73)                                        
  6 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              1:33.25    1:29.45         13  
                  43.51     1:29.45 (45.94)                                        
  7 Appelbaum, Josh R   14 2012-MR              1:32.04    1:32.59         12  
                  43.28     1:32.59 (49.31)                                        
  8 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              1:36.36    1:35.66         11  
                  46.84     1:35.66 (48.82)                                        
  9 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    1:52.46          9  
                  50.83   1:52.46 (1:01.63)                                        
 10 kha, Neil           13 FAST-MR              1:56.54    1:55.80          7  
                  55.59   1:55.80 (1:00.21)                                        
 11 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR          1:58.80    2:03.00          6  
                  58.70   2:03.00 (1:04.30)                                        
 12 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:17.80    2:12.55          5  
                1:02.32   2:12.55 (1:10.23)                                        
 -- Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT         DQ        
      False start
                  47.23          DQ (55.50)                                        
 -- Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:29.55         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:28.36         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oumarov, Elan       13 HS-MR                2:39.00    2:36.81 SILV    20  
                  36.03     1:16.87 (40.84)     1:58.33 (41.46)     2:36.81 (38.48)
  2 Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:36.50    2:38.87 SILV    17  
                  35.81     1:16.81 (41.00)     1:58.00 (41.19)     2:38.87 (40.87)
  3 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:47.29    2:45.41 SILV    16  
                  36.69     1:19.53 (42.84)     2:03.33 (43.80)     2:45.41 (42.08)
  4 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:41.40    2:45.62 SILV    15  
                  37.80     1:20.99 (43.19)     2:03.53 (42.54)     2:45.62 (42.09)
  5 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                2:49.00    2:50.18 SILV    14  
                  37.62     1:20.39 (42.77)     2:05.69 (45.30)     2:50.18 (44.49)
  6 Hicks, Chris J      14 2012-MR              2:38.00    2:55.99         13  
                  37.82     1:23.01 (45.19)     2:10.09 (47.08)     2:55.99 (45.90)
  7 Baranov, Lenny      13 HS-MR                2:59.00    3:01.22         12  
                  41.11     1:27.20 (46.09)     2:15.14 (47.94)     3:01.22 (46.08)
  8 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              3:05.39    3:02.34         11  
                  42.49     1:29.44 (46.95)     2:16.72 (47.28)     3:02.34 (45.62)
  9 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              3:10.02    3:10.74          9  
                  42.29     1:32.64 (50.35)     2:22.78 (50.14)     3:10.74 (47.96)
 10 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              3:19.05    3:11.15          7  
                  44.22     1:33.81 (49.59)     2:22.14 (48.33)     3:11.15 (49.01)
 11 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              3:25.59    3:21.38          6  
                  45.83     1:37.77 (51.94)     2:30.48 (52.71)     3:21.38 (50.90)
 12 Polanco, Dan        12 MAD-MR               3:37.98    3:24.46          5  
                  42.57     1:32.55 (49.98)     2:30.37 (57.82)     3:24.46 (54.09)
 13 Williams, Jesse     14 FAST-MR              3:33.59    3:39.94          4  
                  47.64     1:44.57 (56.93)     2:43.74 (59.17)     3:39.94 (56.20)
 14 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    3:48.58          3  
                  49.53     1:46.76 (57.23)   2:48.81 (1:02.05)     3:48.58 (59.77)
 15 kha, Neil           13 FAST-MR                   NT    4:18.71          2  
                  58.02   2:04.72 (1:06.70)   3:12.22 (1:07.50)   4:18.71 (1:06.49)
 16 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR               NT    4:18.79          1  
                  59.35   2:06.77 (1:07.42)   3:15.15 (1:08.38)   4:18.79 (1:03.64)
 -- Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                3:05.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:08.53    1:08.84 SILV    20  
                  32.04     1:08.84 (36.80)                                        
  2 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              1:15.37    1:08.86 SILV    17  
                  33.07     1:08.86 (35.79)                                        
  3 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              1:10.39    1:09.62 SILV    16  
                  32.61     1:09.62 (37.01)                                        
  4 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              1:20.55    1:19.40         15  
                  36.57     1:19.40 (42.83)                                        
  5 Williams, Jesse     14 FAST-MR                   NT    1:26.89         14  
                  39.91     1:26.89 (46.98)                                        
  6 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    1:28.54         13  
                  40.27     1:28.54 (48.27)                                        
 -- Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:42.03         NS        
 -- Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:23.21         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oumarov, Elan       13 HS-MR                2:19.56    2:20.27 SILV    20  
                  30.76     1:07.21 (36.45)     1:45.56 (38.35)     2:20.27 (34.71)
  2 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:41.03    2:36.71         17  
                  34.31     1:13.32 (39.01)     1:55.52 (42.20)     2:36.71 (41.19)
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              3:02.82    2:42.97         16  
                  34.12     1:17.14 (43.02)     2:01.00 (43.86)     2:42.97 (41.97)
  4 Iocolano, Richard   13 HS-MR                2:39.00    2:46.86         15  
                  34.04     1:16.22 (42.18)     2:02.39 (46.17)     2:46.86 (44.47)
  5 Baranov, Lenny      13 HS-MR                2:45.00    2:58.76         14  
                  36.91     1:23.09 (46.18)     2:11.96 (48.87)     2:58.76 (46.80)
  6 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                2:45.00    3:23.64         13  
                  40.38     1:34.14 (53.76)     2:30.64 (56.50)     3:23.64 (53.00)
  7 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    3:32.41         12  
                  42.60     1:34.59 (51.99)     2:32.59 (58.00)     3:32.41 (59.82)
 -- Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:40.00         NS        
 -- Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                2:45.00         NS        
 -- Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:50.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:18.96    2:18.76         20  
                  31.25     1:06.22 (34.97)     1:46.50 (40.28)     2:18.76 (32.26)
  2 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:17.81    2:18.77         17  
                  29.57     1:05.21 (35.64)     1:47.13 (41.92)     2:18.77 (31.64)
  3 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:24.75    2:21.98         16  
                  32.41     1:06.46 (34.05)     1:48.68 (42.22)     2:21.98 (33.30)
  4 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              2:28.57    2:28.44         15  
                  32.88     1:11.05 (38.17)     1:55.37 (44.32)     2:28.44 (33.07)
  5 Iocolano, Richard   13 HS-MR                2:33.17    2:31.08         14  
                  32.85     1:13.86 (41.01)     1:57.59 (43.73)     2:31.08 (33.49)
  6 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               2:39.18    2:33.45         13  
                  31.58     1:09.45 (37.87)     1:54.67 (45.22)     2:33.45 (38.78)
  7 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              2:42.63    2:36.93         12  
                  34.55     1:12.92 (38.37)     2:01.37 (48.45)     2:36.93 (35.56)
  8 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:39.77    2:38.78         11  
                  36.81     1:17.74 (40.93)     2:03.44 (45.70)     2:38.78 (35.34)
  9 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              2:57.79    2:43.62          9  
                  33.89     1:15.93 (42.04)     2:05.67 (49.74)     2:43.62 (37.95)
 10 Sanchez, Andersson  13 Unattached           2:35.00    2:47.09          7  
                  32.35     1:14.42 (42.07)     2:06.29 (51.87)     2:47.09 (40.80)
 11 Sanchez, Stallion   14 Unattached           2:48.24    2:48.38          6  
                  32.41     1:15.31 (42.90)     2:09.07 (53.76)     2:48.38 (39.31)
 12 Polanco, Dan        12 MAD-MR               2:52.49    2:53.84          5  
                  36.91     1:26.41 (49.50)     2:15.03 (48.62)     2:53.84 (38.81)
 13 Williams, Jesse     14 FAST-MR              3:06.03    2:58.32          4  
                  35.64     1:20.84 (45.20)     2:18.35 (57.51)     2:58.32 (39.97)
 14 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              3:18.83    3:02.96          3  
                  43.24     1:30.46 (47.22)     2:21.64 (51.18)     3:02.96 (41.32)
 15 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          4:12.25    4:07.75          2  
                                1:50.23 ( )   3:06.31 (1:16.08)   4:07.75 (1:01.44)
 -- Alexandrov, Nickol  14 APEX-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                                                    2:41.13 ( )          DQ (43.45)
 -- Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              3:07.26         DQ        
      Scissors kick - fly
                  37.85     1:21.08 (43.23)     2:09.59 (48.51)          DQ (40.50)
 -- Williams, Aaron D   14 FAST-MR              2:31.08         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  34.82     1:12.98 (38.16)     2:04.08 (51.10)          DQ (35.39)
 -- Khaimov, Roman      14 APEX-MR              2:45.20         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  ZQ
              4:50.99  JO
              4:54.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR                   NT    5:11.66         20  
                  34.20     1:12.94 (38.74)     1:52.90 (39.96)     2:33.52 (40.62)
        3:19.00 (45.48)     4:04.12 (45.12)     4:38.38 (34.26)     5:11.66 (33.28)
  2 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              6:29.07    5:51.67         17  
                  34.91     1:23.34 (48.43)     2:10.61 (47.27)     2:57.06 (46.45)
        3:45.28 (48.22)     4:35.33 (50.05)     5:14.34 (39.01)     5:51.67 (37.33)
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              5:44.40    5:58.06         16  
                  35.21     1:17.61 (42.40)   2:37.66 (1:20.05)     3:26.59 (48.93)
        4:16.35 (49.76)     4:53.93 (37.58)     5:33.74 (39.81)     5:58.06 (24.32)
  4 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR                   NT    6:37.01         15  
                  45.03     1:41.51 (56.48)   3:21.09 (1:39.58)     4:14.50 (53.41)
        5:08.07 (53.57)                             5:54.72 ( )     6:37.01 (42.29)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        1:54.86    1:49.29         40  
     1) Iocolano, Richard V 13          2) Baranov, Lenny 13              
     3) Chu, Kenneth C 13               4) Oumarov, Elan 13               
                  27.26       55.88 (28.62)     1:23.85 (27.97)     1:49.29 (25.44)
  2 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:53.16    1:49.42         34  
     1) Sanchez, Andersson 13           2) Polanco, Dan 12                
     3) Sanchez, Stallion 14            4) Pastrana, Elijah 13            
                  27.59       55.32 (27.73)     1:24.26 (28.94)     1:49.42 (25.16)
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      1:52.41    1:53.31         32  
     1) Williams, Aaron D 14            2) Walsh, Dylan F 13              
     3) Kaetker, Jan X 13               4) Ruiz, Brian S 13               
                  33.63     1:01.73 (28.10)     1:28.44 (26.71)     1:53.31 (24.87)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:10.48    2:14.03         40  
     1) Williams, Aaron D 14            2) Kaetker, Jan X 13              
     3) Ruiz, Brian S 13                4) Walsh, Dylan F 13              
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                54.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 50.76      52.17 SILV    20  
                  25.02       52.17 (27.15)                                        
  2 Markert, Gregory    17 SMC-MR                 51.38      52.96 SILV    17  
                  25.27       52.96 (27.69)                                        
  3 May, Scott          17 SMC-MR                 54.18      54.03 SILV    16  
                  25.96       54.03 (28.07)                                        
  4 Fischer, Chris J    17 APEX-MR                51.93      54.28 SILV    15  
                  26.08       54.28 (28.20)                                        
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 52.76      54.33 SILV    14  
                  25.78       54.33 (28.55)                                        
  6 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.62      56.16         13  
                  27.84       56.16 (28.32)                                        
  7 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR            58.83      56.26         12  
                  26.88       56.26 (29.38)                                        
  8 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT      56.52         11  
                  27.18       56.52 (29.34)                                        
  9 Baez, Rony          17 MAD-MR                 58.85      57.56          9  
                  26.02       57.56 (31.54)                                        
 10 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR                57.02      57.67          7  
                  28.08       57.67 (29.59)                                        
 11 Acevedo, Adam       18 MAD-MR                 56.16      57.90          6  
                  26.98       57.90 (30.92)                                        
 12 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               1:00.67      58.82          5  
                  27.57       58.82 (31.25)                                        
 13 Emanuel, Camille    17 MAD-MR                 57.89      59.18          4  
                  27.11       59.18 (32.07)                                        
 14 Yale, Griffin       16 SMC-MR                 57.97      59.54          3  
                  27.79       59.54 (31.75)                                        
 15 Rodriguez, Rick     15 MAD-MR               1:00.38      59.57          2  
                  28.61       59.57 (30.96)                                        
 16 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:00.32      59.58          1  
                  28.45       59.58 (31.13)                                        
 17 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              1:03.03    1:00.77        
                  28.94     1:00.77 (31.83)                                        
 18 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:01.85   x1:01.53        
                  28.85     1:01.53 (32.68)                                        
 19 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:02.77    1:02.09        
                  29.80     1:02.09 (32.29)                                        
 20 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              1:04.77    1:03.01        
                  11.93     1:03.01 (51.08)                                        
 21 Piccott, Mark       16 FAST-MR              1:08.38    1:04.99        
                  28.57     1:04.99 (36.42)                                        
 22 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    1:05.18        
                  29.94     1:05.18 (35.24)                                        
 23 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:05.83    1:06.48        
                  31.61     1:06.48 (34.87)                                        
 24 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:08.92   x1:07.08        
                  30.41     1:07.08 (36.67)                                        
 25 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:11.21    1:08.85        
                  32.84     1:08.85 (36.01)                                        
 26 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:14.01    1:13.74        
                  11.03   1:13.74 (1:02.71)                                        
 -- Mercado, David      15 MAD-MR                 59.71         DQ        
      False start
                  27.67          DQ (30.68)                                        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:09.99  JO
              5:09.99  ZQ
              5:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 May, Scott          17 SMC-MR               5:35.52    5:35.22         20  
                  28.91     1:02.29 (33.38)     1:35.95 (33.66)     2:10.28 (34.33)
        2:44.47 (34.19)     3:18.80 (34.33)     3:53.32 (34.52)     4:28.66 (35.34)
        5:02.20 (33.54)     5:35.22 (33.02)                                        
  2 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              5:55.89    5:52.90         17  
                  30.28     1:04.17 (33.89)     1:39.36 (35.19)     2:15.77 (36.41)
        2:52.78 (37.01)     3:30.26 (37.48)     4:07.48 (37.22)     4:44.95 (37.47)
        5:20.22 (35.27)     5:52.90 (32.68)                                        
  3 Piccott, Mark       16 FAST-MR              8:10.63    8:19.31         16  
                  35.16                                                            
                                                                        6:32.59 ( )
      8:19.31 (1:46.72)                                                            
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 59.53    1:00.26 SILV    20  
                  29.25     1:00.26 (31.01)                                        
  2 May, Scott          17 SMC-MR               1:02.06    1:01.53 SILV    17  
                  30.31     1:01.53 (31.22)                                        
  3 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT    1:05.86         16  
                  32.27     1:05.86 (33.59)                                        
  4 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              1:07.06    1:06.61         15  
                  32.06     1:06.61 (34.55)                                        
  5 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    1:08.40         14  
  6 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:10.31    1:11.14         13  
                  35.17     1:11.14 (35.97)                                        
  7 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:11.45    1:11.80         12  
  8 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              1:20.47    1:12.21         11  
  9 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    1:13.04          9  
 10 Piccott, Mark       16 FAST-MR              1:18.08    1:14.68          7  
 11 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:18.53    1:19.81          6  
 12 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:25.04    1:22.88          5  
 13 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          2:04.14    1:31.11          4  
 -- Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              1:12.91         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:16.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  17 SMC-MR               1:58.66    2:05.29 ZQ      20  
                  29.06     1:01.45 (32.39)     1:33.58 (32.13)     2:05.29 (31.71)
  2 Markert, Gregory    17 SMC-MR               2:03.59    2:09.72 ZQ      17  
                  30.47     1:03.08 (32.61)     1:36.68 (33.60)     2:09.72 (33.04)
  3 Alers, Louis        17 MAD-MR               2:13.95    2:09.86 ZQ      16  
                  30.73     1:02.79 (32.06)     1:36.27 (33.48)     2:09.86 (33.59)
  4 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:08.17    2:14.27 SILV    15  
                  31.95     1:06.32 (34.37)     1:41.32 (35.00)     2:14.27 (32.95)
  5 Yale, Griffin       16 SMC-MR               2:21.82    2:23.78         14  
                  32.19     1:08.04 (35.85)     1:46.03 (37.99)     2:23.78 (37.75)
  6 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              3:03.92    2:28.34         13  
                1:52.18                             2:28.39 ( )         2:28.34 ( )
  7 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               2:35.00    2:29.47         12  
                  34.22     1:10.89 (36.67)     1:49.73 (38.84)     2:29.47 (39.74)
  8 O'Keefe, Danny W    15 HS-MR                2:46.69    2:35.49         11  
                  38.41                             2:00.27 ( )     2:35.49 (35.22)
  9 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:53.56    2:38.15          9  
 10 Emanuel, Camille    17 MAD-MR               2:39.00    2:39.11          7  
 11 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              2:47.23    2:39.62          6  
                  37.23     1:18.26 (41.03)     2:01.03 (42.77)     2:39.62 (38.59)
 12 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:54.64    3:00.43          5  
                                1:28.56 ( )     2:16.33 (47.77)     3:00.43 (44.10)
 13 Piccott, Mark       16 FAST-MR              3:10.45    3:02.77          4  
 14 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          3:32.12    3:23.36          3  
 -- Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- May, Scott          17 SMC-MR               2:15.01         DQ        
      Non-continuous turning action
                  32.54     1:07.22 (34.68)     1:41.16 (33.94)          DQ (33.70)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
              1:10.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Bryan C        16 HS-MR                1:04.00    1:04.53 JO      20  
                  30.56     1:04.53 (33.97)                                        
  2 McAuley, Charles    16 SMC-MR               1:03.59    1:06.95 SILV    17  
                  31.14     1:06.95 (35.81)                                        
  3 Hidalgo, Omar       17 MAD-MR               1:07.22    1:09.19 SILV    16  
                  32.55     1:09.19 (36.64)                                        
  4 May, Scott          17 SMC-MR               1:10.40    1:09.80 SILV    15  
                  33.25     1:09.80 (36.55)                                        
  5 Markert, Gregory    17 SMC-MR               1:08.62    1:11.02         14  
                  33.36     1:11.02 (37.66)                                        
  6 Lin, Brian          17 CFJV-MR              1:14.00    1:12.36         13  
                  34.50     1:12.36 (37.86)                                        
  7 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:11.73    1:13.25         12  
                  34.45     1:13.25 (38.80)                                        
  8 Rodriguez, Rick     15 MAD-MR               1:13.71    1:13.92         11  
                  34.82     1:13.92 (39.10)                                        
  9 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              1:14.07    1:15.06          9  
                  36.09     1:15.06 (38.97)                                        
 10 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              1:16.69    1:16.63          7  
                  36.43     1:16.63 (40.20)                                        
 11 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               1:15.89    1:17.44          6  
                  36.69     1:17.44 (40.75)                                        
 12 Emanuel, Camille    17 MAD-MR               1:20.48    1:18.45          5  
                  37.25     1:18.45 (41.20)                                        
 13 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    1:18.67          4  
                  37.21     1:18.67 (41.46)                                        
 14 Yale, Griffin       16 SMC-MR               1:18.70    1:19.62          3  
                  37.03     1:19.62 (42.59)                                        
 15 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:18.17    1:20.20          2  
                  37.38     1:20.20 (42.82)                                        
 16 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:23.00    1:20.72          1  
                  38.79     1:20.72 (41.93)                                        
 17 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    1:21.98        
                  38.51     1:21.98 (43.47)                                        
 18 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:24.39   x1:24.71        
                  39.45     1:24.71 (45.26)                                        
 19 Piccott, Mark       16 FAST-MR              1:57.00    1:25.03        
                  39.00     1:25.03 (46.03)                                        
 20 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:31.34    1:31.49        
                  43.20     1:31.49 (48.29)                                        
 21 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              1:37.26    1:31.78        
                  42.83     1:31.78 (48.95)                                        
 22 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:31.15    1:35.99        
                  44.60     1:35.99 (51.39)                                        
 -- Mercado, David      15 MAD-MR               1:25.82         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  39.03          DQ (42.99)                                        
 -- Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:50.17         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  48.95          DQ (54.99)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:36.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:20.44    2:30.97 SILV    20  
                  33.01     1:10.65 (37.64)     1:50.51 (39.86)     2:30.97 (40.46)
  2 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT    2:43.29         17  
                  35.82     1:16.41 (40.59)     1:58.65 (42.24)     2:43.29 (44.64)
  3 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              2:46.61    2:51.05         16  
                  36.91     1:20.20 (43.29)     2:05.83 (45.63)     2:51.05 (45.22)
  4 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              3:01.64    2:52.11         15  
                  38.85     1:23.23 (44.38)     2:09.26 (46.03)     2:52.11 (42.85)
  5 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    2:56.46         14  
                  38.36     1:21.91 (43.55)     2:09.41 (47.50)     2:56.46 (47.05)
  6 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    3:03.05         13  
                  38.82     1:23.90 (45.08)     2:13.31 (49.41)     3:03.05 (49.74)
  7 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:21.53    3:18.00         12  
                  43.24     1:33.60 (50.36)     2:26.98 (53.38)     3:18.00 (51.02)
  8 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR               NT    3:36.20         11  
                  46.61     1:42.69 (56.08)     2:40.36 (57.67)     3:36.20 (55.84)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
              1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alers, Louis        17 MAD-MR                 53.74      57.57 JO      20  
                  26.84       57.57 (30.73)                                        
  2 Fischer, Chris J    17 APEX-MR              1:02.55    1:00.45 SILV    17  
                  27.65     1:00.45 (32.80)                                        
  3 Chu, Bryan C        16 HS-MR                  59.82    1:01.81 SILV    16  
                  27.43     1:01.81 (34.38)                                        
  4 Baez, Rony          17 MAD-MR               1:03.77    1:01.96 SILV    15  
                  27.64     1:01.96 (34.32)                                        
  5 Lin, Brian          17 CFJV-MR              1:02.17    1:02.78         14  
                  28.73     1:02.78 (34.05)                                        
  6 Hidalgo, Omar       17 MAD-MR               1:00.14    1:03.48         13  
                  29.04     1:03.48 (34.44)                                        
  7 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:08.84    1:05.91         12  
                  29.94     1:05.91 (35.97)                                        
  8 Acevedo, Adam       18 MAD-MR               1:01.21    1:06.44         11  
                  30.29     1:06.44 (36.15)                                        
  9 Mercado, David      15 MAD-MR               1:09.12    1:07.18          9  
                  30.26     1:07.18 (36.92)                                        
 10 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:11.09    1:11.68          7  
                  31.88     1:11.68 (39.80)                                        
 11 O'Keefe, Danny W    15 HS-MR                1:24.27    1:12.21          6  
                  34.33     1:12.21 (37.88)                                        
 12 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          1:17.70    1:13.51          5  
                  33.19     1:13.51 (40.32)                                        
 13 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:08.51   x1:17.13        
                  32.58     1:17.13 (44.55)                                        
 14 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:19.32   x1:21.54        
                  34.39     1:21.54 (47.15)                                        
 15 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:38.38    1:28.96          4  
                  40.45     1:28.96 (48.51)                                        
 16 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR               NT    1:38.29          3  
                  44.21     1:38.29 (54.08)                                        
 17 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:44.58    1:40.32          2  
                  44.63     1:40.32 (55.69)                                        
 -- Rodriguez, Rick     15 MAD-MR               1:27.68         NS        
 -- Koster, Christophe  17 SMC-MR                 57.83         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  ZQ
              2:15.99  JO
              2:17.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT    2:29.01         20  
                  29.53     1:05.25 (35.72)     1:45.68 (40.43)     2:29.01 (43.33)
  2 Derry, Yashua A     15 FAST-MR                   NT    2:53.40         17  
                  36.27     1:21.43 (45.16)     2:10.41 (48.98)     2:53.40 (42.99)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  ZQ
              2:08.59  JO
              2:10.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 May, Scott          17 SMC-MR               2:13.45    2:15.47         20  
                  28.75     1:02.85 (34.10)     1:44.30 (41.45)     2:15.47 (31.17)
  2 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:14.36    2:18.22         17  
                  29.65     1:04.17 (34.52)     1:44.62 (40.45)     2:18.22 (33.60)
  3 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              2:26.50    2:27.02         16  
                  33.29     1:09.48 (36.19)     1:51.55 (42.07)     2:27.02 (35.47)
  4 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          2:39.60    2:30.94         15  
                  29.11     1:06.20 (37.09)     1:55.16 (48.96)     2:30.94 (35.78)
  5 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:28.66    2:31.70         14  
                  30.08     1:08.15 (38.07)     2:00.28 (52.13)     2:31.70 (31.42)
  6 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              2:38.96    2:35.45         13  
                  33.13     1:09.22 (36.09)     2:00.44 (51.22)     2:35.45 (35.01)
  7 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:39.60    2:37.60         12  
                  33.55     1:11.17 (37.62)     1:58.97 (47.80)     2:37.60 (38.63)
  8 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              2:56.71    2:43.38         11  
                  39.04     1:18.11 (39.07)     2:04.85 (46.74)     2:43.38 (38.53)
  9 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    2:45.97          9  
                  32.18     1:12.56 (40.38)     2:03.73 (51.17)     2:45.97 (42.24)
 10 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:00.52    3:01.22          7  
                  40.21     1:24.52 (44.31)     2:18.28 (53.76)     3:01.22 (42.94)
 11 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          3:16.46    3:14.34          6  
                  42.02     1:31.32 (49.30)     2:26.99 (55.67)     3:14.34 (47.35)
 12 Piccott, Mark       16 FAST-MR              3:12.82    3:20.13          5  
                  33.83     1:21.61 (47.78)   2:31.31 (1:09.70)     3:20.13 (48.82)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:41.99  ZQ
              4:45.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alers, Louis        17 MAD-MR               5:02.48    4:48.35         20  
                  29.00     1:02.57 (33.57)     1:40.41 (37.84)     2:18.34 (37.93)
        2:59.35 (41.01)     3:41.44 (42.09)     4:15.49 (34.05)     4:48.35 (32.86)
  2 Chu, Bryan C        16 HS-MR                5:12.97    5:05.63         16  
                  29.48     1:04.29 (34.81)     1:44.13 (39.84)     2:23.53 (39.40)
        3:05.79 (42.26)     3:49.00 (43.21)     4:27.11 (38.11)     5:05.63 (38.52)
  3 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR                   NT    5:09.58         15  
                  32.70     1:11.58 (38.88)     1:50.27 (38.69)     2:00.89 (10.62)
      5:09.58 (3:08.69)                                                            
  4 O'Keefe, Danny W    15 HS-MR                5:55.00    5:47.25         14  
                  35.42     1:15.94 (40.52)     2:00.37 (44.43)     2:40.69 (40.32)
        3:34.48 (53.79)     4:29.78 (55.30)     5:11.33 (41.55)     5:47.25 (35.92)
 -- Hidalgo, Omar       17 MAD-MR               5:18.57         DQ         17  
      False start - Misc
                  30.72     1:07.92 (37.20)     1:47.61 (39.69)     2:27.35 (39.74)
        3:09.96 (42.61)     3:54.44 (44.48)        DQ (1:10.07)                    
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:34.82    1:39.08         40  
     1) Hidalgo, Omar 17                2) Baez, Rony 17                  
     3) Rochez, Joseph 17               4) Alers, Louis 17                
                  24.77       50.96 (26.19)     1:15.30 (24.34)     1:39.08 (23.78)
  2 Madison Dolphins-MR  'B'                    1:40.86    1:44.26         34  
     1) Emanuel, Camille 17             2) Mercado, David 15              
     3) Diaz, Muppet A 16               4) Acevedo, Adam 18               
                  25.50       51.98 (26.48)     1:18.10 (26.12)     1:44.26 (26.16)
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:45.55    1:45.76         32  
     1) Ramos, Brian M 15               2) Cureton, Joseph C 15           
     3) Herrera-Murphy, Ryan T 15       4) Cordero, Justin K 15           
                  25.17       54.13 (28.96)     1:21.64 (27.51)     1:45.76 (24.12)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                NT    1:48.21         30  
     1) Lin, Brian 17                   2) Kidwai, Ali Z 15               
     3) Homolac, Adam 17                4) Wrubel, Matt 16                
                  26.04       54.38 (28.34)     1:21.91 (27.53)     1:48.21 (26.30)
  5 Kips Bay Makos-MR  'B'                      2:10.75    2:05.27         28  
     1) Poole, Maleek D 16              2) Gonzalez, Solice A 11          
     3) Rosario, Akio N 15              4) Marun, Michael E 13            
                  31.59     1:02.92 (31.33)     1:32.66 (29.74)     2:05.27 (32.61)
 -- Madison Dolphins-MR  'C'                    1:49.45         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Rodriguez, Rick 15              2) Ciprian, Bernaldo A 17         
     3) Baez, Jose 17                   4) Satis, Miguel 18               
                  29.06     1:03.96 (34.90)     1:15.86 (11.90)          DQ (40.62)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:37.49         NS        
     1) Markert, Gregory 17             2) Yale, Griffin 16               
     3) May, Scott 17                   4) Koster, Christopher 17         
 
Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                NT    2:01.81         40  
     1) Homolac, Adam 17                2) Kidwai, Ali Z 15               
     3) Lin, Brian 17                   4) Wrubel, Matt 16                
                  32.30     1:07.14 (34.84)     1:35.44 (28.30)     2:01.81 (26.37)
  2 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:07.53    2:04.61         34  
     1) Cureton, Joseph C 15            2) Ramos, Brian M 15              
     3) Cordero, Justin K 15            4) Herrera-Murphy, Ryan T 15      
                  35.87     1:12.23 (36.36)     1:39.30 (27.07)     2:04.61 (25.31)
  3 Kips Bay Makos-MR  'B'                      2:45.35    2:29.95         32  
     1) Gonzalez, Solice A 11           2) Rosario, Akio N 15             
     3) Marun, Michael E 13             4) Poole, Maleek D 16             
                  40.25                             1:59.60 ( )     2:29.95 (30.35)