Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/1/2012 07:52 PM
               2012 MR BGNW 8 and Under Holiday Meet - 12/1/2012               
                              Sanction #: 121205                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.49   12/5/2011 Luisa Nierhoff, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           33.95      18.95        
  2 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        20.10      19.20        
  3 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        23.91      19.36        
  4 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        20.23      19.73        
  4 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        22.89      19.73        
  6 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        22.72      20.16        
  7 Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT      20.25        
  8 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      20.50        
  9 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        23.17      20.58        
 10 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      22.25      20.68        
 11 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      22.14      20.79        
 12 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        27.79      20.83        
 13 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           19.80      20.88        
 14 Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 20.03      20.92        
 15 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        23.94      21.86        
 16 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        24.01      22.09        
 17 King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      26.26      22.25        
 18 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           30.50      22.38        
 19 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR      26.18      22.90        
 20 Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                 21.03      23.40        
 21 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           24.45      23.54        
 22 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        25.86      23.88        
 23 Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR        25.39      24.04        
 24 Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR        27.31      24.16        
 25 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          29.90      24.52        
 26 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        28.61      25.28        
 27 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR      30.02      25.36        
 28 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                21.68      26.16        
 29 Paggi, Sofia C             6 LBA-MR                 50.00      27.01        
 30 Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 30.43      29.26        
 31 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR        27.69      29.76        
 32 Woodside, Jordan           7 NFS-MR                 27.26      30.81        
 33 Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 29.91      30.95        
 34 Mitchell, Selena R         6 NFS-MR                 31.03      31.43        
 35 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 35.48      35.35        
 36 Hoahing, Sydney O          5 NFS-MR                    NT      44.90        
 -- Williams, Brielle C        5 NFS-MR                    NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 19.44   1/14/2012 Luisa Nierhoff, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        22.00      21.59        
  2 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        25.30      22.13        
  3 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        24.00      22.90        
  4 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      23.27        
  5 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      24.87      23.57        
  6 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        25.73      23.93        
  7 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        24.17      24.25        
  8 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           38.90      24.55        
  9 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      25.77      24.67        
 10 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           26.26      24.68        
 11 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        26.22      25.27        
 12 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        27.24      25.30        
 13 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        37.44      25.59        
 14 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          32.95      25.63        
 15 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                27.80      25.77        
 16 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        27.58      26.09        
 17 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        25.51      26.11        
 17 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        25.78      26.11        
 19 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           28.29      26.36        
 20 Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 28.56      26.71        
 21 Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 33.97      27.71        
 22 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR      32.69      28.37        
 23 Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR        26.79      28.42        
 24 King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      31.39      28.59        
 25 Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR        32.20      29.03        
 26 Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                 28.34      29.10        
 27 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           36.00      29.61        
 28 Mitchell, Selena R         6 NFS-MR                 34.74      30.43        
 29 Paggi, Sofia C             6 LBA-MR                 55.00      31.10        
 30 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR        27.94      31.79        
 31 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR      39.94      32.94        
 32 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 39.01      33.64        
 33 Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 34.35      33.76        
 34 Woodside, Jordan           7 NFS-MR                 34.54      36.69        
 35 Hoahing, Sydney O          5 NFS-MR                 42.38      38.38        
 -- Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Williams, Brielle C        5 NFS-MR                    NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 20.37  11/14/2009 Emmeline I Berridge, Badger                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        25.10      22.93        
  2 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        30.29      25.04        
  3 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      26.12      25.36        
  4 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        27.02      25.40        
  5 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           45.90      26.15        
  6 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        29.14      26.38        
  7 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        31.53      26.90        
  8 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        29.23      27.01        
  9 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      28.39      27.43        
 10 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      29.61        
 11 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        32.98      31.12        
 12 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        30.47      31.29        
 13 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR      45.37      31.51        
 14 Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR        34.08      31.55        
 15 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        32.93      32.44        
 16 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           44.95      32.48        
 17 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR      34.27      32.66        
 18 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.88        
 19 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.96        
 19 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        39.94      32.96        
 21 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          37.50      33.81        
 22 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                32.75      33.89        
 23 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           36.48      34.79        
 24 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           39.90      36.22        
 25 Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR        45.77      40.20        
 26 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 48.37      40.41        
 -- King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      34.07         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                 40.58         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 37.56         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 34.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Woodside, Jordan           7 NFS-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.76  11/18/2006 Cate J Sawkins, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        29.85      21.07        
  2 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        24.98      21.12        
  3 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      26.55      21.74        
  4 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        24.42      23.09        
  5 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        27.71      23.61        
  6 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      23.86        
  7 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           39.95      23.89        
  8 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR         NT      24.02        
  9 Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT      24.71        
 10 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        31.55      25.23        
 11 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      26.52      25.40        
 12 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR           NT      25.56        
 13 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR           NT      26.17        
 14 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR         NT      26.32        
 15 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           26.44      27.57        
 16 King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      38.05      27.79        
 17 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           42.95      28.21        
 18 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                33.00      28.35        
 19 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           44.95      28.36        
 20 Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 32.13      28.81        
 21 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          31.90      28.87        
 22 Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                    NT      30.10        
 23 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR           NT      30.76        
 24 Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 39.56      35.57        
 25 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 40.00      37.62        
 26 Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 42.61      41.33        
 -- Paggi, Sofia C             6 LBA-MR                 55.00         DQ        
      One hand touch
 -- Woodside, Jordan           7 NFS-MR                 47.37         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      False start
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        34.47      32.82 SILV   
  2 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR      34.62      33.65 SILV   
  3 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR      34.88      33.78 SILV   
  4 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR      38.25      35.42        
  5 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        40.29      35.75        
  6 Davis, Caroline            8 LBA-MR                 41.03      36.92        
  7 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        41.65      38.16        
  8 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR      42.00      38.71        
  9 Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR      42.53      38.89        
 10 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 40.01      39.36        
 11 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR      48.77      39.99        
 12 Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT      40.28        
 13 Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR      41.92      40.99        
 14 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR      40.74      41.61        
 15 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        43.04      41.68        
 16 Wangerman, Alana M         8 LBA-MR                 50.00      42.64        
 17 Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT      43.37        
 18 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR           44.75      43.38        
 18 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR                44.97      43.38        
 20 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        42.49      43.56        
 21 Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT      43.78        
 22 Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR           43.00      44.78        
 23 O'Callaghan, Shauna        8 CFJV-MR                51.58      45.97        
 24 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        47.33      45.98        
 25 Barthelmes, Julia          8 CFJV-MR                45.17      46.08        
 26 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         1:06.95      46.85        
 27 Aery, Christine            8 CFJV-MR                43.87      47.65        
 28 Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT      47.75        
 29 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR                46.47      47.92        
 30 Edelman, Drew              8 CFJV-MR                46.44      48.20        
 31 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT      48.55        
 32 Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT      50.92        
 33 Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR           54.14      51.57        
 34 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT      51.59        
 34 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        52.91      51.59        
 36 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        53.91      52.59        
 37 Chatman, Anissa M          8 NFS-MR               1:02.21      53.64        
 38 Cummings, Ashley R         8 LBA-MR                 58.00      54.40        
 39 Wheeler, Marina            8 CFJV-MR                59.64      57.02        
 40 Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR      1:04.79      57.05        
 41 Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR      49.69      57.84        
 42 Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR           56.68      58.85        
 43 Angelopoulos, Theodora     8 LBA-MR               1:09.24    1:01.81        
 44 Kelly, Katie               8 CFJV-MR              1:01.24    1:06.47        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR      40.85      40.77 SILV   
  2 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR      44.95      43.08        
  3 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR      43.68      43.19        
  4 Davis, Caroline            8 LBA-MR                 52.79      44.29        
  5 Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT      45.59        
  6 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        43.79      45.71        
  7 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR                50.08      46.57        
  8 Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR      53.75      47.11        
  9 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 49.32      47.53        
 10 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR         NT      47.93        
 11 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR      54.97      48.72        
 12 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR      50.50      48.82        
 13 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         1:09.90      49.25        
 14 Barthelmes, Julia          8 CFJV-MR                52.34      49.34        
 15 Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT      49.51        
 16 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        49.23      49.54        
 17 Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT      50.31        
 18 Aery, Christine            8 CFJV-MR                52.39      51.73        
 19 Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR           55.95      52.18        
 20 O'Callaghan, Shauna        8 CFJV-MR                58.83      52.35        
 21 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        49.83      52.54        
 22 Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR      52.52      52.80        
 23 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        57.71      53.01        
 24 Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT      53.51        
 25 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR                55.36      53.73        
 26 Wangerman, Alana M         8 LBA-MR               1:00.00      54.05        
 27 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR         1:14.95      54.39        
 28 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        57.85      55.64        
 29 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT      55.66        
 30 Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT      55.72        
 31 Edelman, Drew              8 CFJV-MR                58.33      55.82        
 32 Angelopoulos, Theodora     8 LBA-MR                 58.41      56.10        
 33 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        53.15      56.72        
 34 Kelly, Katie               8 CFJV-MR              1:05.23      57.96        
 35 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT      58.51        
 36 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        54.63    1:00.76        
 37 Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR           59.67    1:01.99        
 38 Wheeler, Marina            8 CFJV-MR              1:20.00    1:02.16        
 39 Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR         1:00.83    1:02.27        
 40 Chatman, Anissa M          8 NFS-MR               1:15.83    1:06.58        
 41 Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR      1:08.84    1:11.93        
 -- Cummings, Ashley R         8 LBA-MR               1:07.00         DQ        
      Pulling on lane line
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR      46.74      45.91 SILV   
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        47.20      46.26 SILV   
  3 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR      51.06      48.83        
  4 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        55.11      49.32        
  5 Aery, Christine            8 CFJV-MR                52.75      51.17        
  6 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR      51.89      51.64        
  7 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR      52.06      51.72        
  8 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR      53.41      51.97        
  9 Davis, Caroline            8 LBA-MR                 52.64      52.28        
 10 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 57.74      52.43        
 11 Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR      54.74      52.52        
 12 Barthelmes, Julia          8 CFJV-MR                54.90      52.74        
 13 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        57.01      54.37        
 14 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR                57.87      54.73        
 15 Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR    1:07.67      56.01        
 16 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         1:12.95      57.31        
 17 Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT      57.43        
 18 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR                56.53      57.65        
 19 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        58.05      59.49        
 20 Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR        10:32.90    1:01.74        
 21 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR      1:04.30    1:02.16        
 22 Edelman, Drew              8 CFJV-MR              1:16.33    1:03.63        
 23 Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.56        
 24 Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR    1:05.58    1:05.17        
 25 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR         1:16.95    1:05.19        
 26 Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:05.86        
 27 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.70        
 28 Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR         1:16.96    1:08.24        
 29 Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR         1:21.95    1:08.91        
 30 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.51        
 31 Wheeler, Marina            8 CFJV-MR              1:25.00    1:28.13        
 -- Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- O'Callaghan, Shauna        8 CFJV-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kelly, Katie               8 CFJV-MR              1:25.00         DQ        
      No touch
 -- Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR      1:19.71         DQ        
      Scissors kick
 -- Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      No touch
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR      38.23      37.61 SILV   
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        42.87      40.14 SILV   
  3 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR      40.99      40.15 SILV   
  4 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR      46.70      43.42 SILV   
  5 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 54.32      46.08        
  6 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR           NT      47.51        
  7 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR         NT      47.94        
  8 Davis, Caroline            8 LBA-MR               1:00.00      48.99        
  9 Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT      50.64        
 10 Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT      53.67        
 11 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR              1:02.88      55.79        
 12 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR           NT      59.23        
 13 Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.10        
 14 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.02        
 15 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:02.88        
 16 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.66        
 17 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:06.72        
 -- Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aery, Christine            8 CFJV-MR              1:07.96         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR    1:29.95    1:26.54 SILV   
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR      1:35.96    1:27.46 SILV   
  3 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR    1:27.74    1:32.92        
  4 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:33.02        
  5 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         2:08.95    1:34.84        
  6 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR    1:38.51    1:38.06        
  7 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR    1:41.52    1:39.63        
  8 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR    1:47.60    1:40.43        
  9 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR    1:36.28    1:41.30        
 10 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:45.27        
 11 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR              2:30.00    1:49.05        
 12 Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:50.76        
 13 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:00.41        
 14 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR         2:05.95    2:00.87        
 15 Edelman, Drew              8 CFJV-MR              2:27.91    2:09.11        
 16 Angelopoulos, Theodora     8 LBA-MR               2:00.00    2:28.99        
 -- Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR         2:13.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR         2:03.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR    1:36.46         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR         2:11.90         DQ        
      Alternating Kick - breast
 -- Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: # 2:25.14   3/25/2000 Badger Swim Club                           
                         M Chapman, A Forrester, C O'Reilly, B Barnwell    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:37.40    2:26.94        
     1) Safovich, Agnessa 8             2) Sacks, Jaden S 8               
     3) Jones, Lara 8                   4) Schneider, Alexandra G 8       
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:38.90    2:42.77        
     1) Paez, Isabella S 8              2) Smith, Lexi K 8                
     3) Nadecki, Grace K 8              4) Cornish, Kristin A 8           
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                 NT    2:42.89        
     1) Stewart, Lexi R 8               2) Breitman, Juliet R 8           
     3) Takei, Risa 8                   4) Basler, Alia R 8               
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:57.61    2:59.02        
     1) Magee, Reed E 8                 2) Goodwin, Payton A 8            
     3) McLaughlin, Faith B 7           4) Sun, Julia 7                   
  5 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 3:00.45    3:02.06        
     1) MacDonald, Kate 8               2) Culbertson, Madalyn 8          
     3) Barthelmes, Julia 8             4) Aery, Christine 8              
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              3:46.61    3:03.41        
     1) Wagner, Kasey M 7               2) Phelan, Denise G 8             
     3) Filacouris, Melina 8            4) Dimaria, Jennifer A 8          
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                3:16.53    3:11.05        
     1) Slive, Ellie R 7                2) Convery, Sarah A 7             
     3) Porteus, Mckenzie 7             4) Zorgman, Sunell 7              
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:57.46    3:11.63        
     1) Davis, Caroline 8               2) Harkins, Emily M 7             
     3) Kavanagh, Sarah M 7             4) Hoey, Onagh S 8                
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                 NT    3:19.11        
     1) Takei, Lena 7                   2) Nettles, Molly S 8             
     3) Wu, Madison 8                   4) Smith, Maya L 8                
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'E'                3:52.47    3:30.99        
     1) Lichtenthal, Jordana B 7        2) Labana, Jaiya K 7              
     3) Chen, Joyce W 7                 4) Gerosa, Nicole C 7             
 11 Team Suffolk-MR  'B'                              3:52.90    3:37.23        
     1) Tavera, Abigail B 8             2) Parkes, Kaitlyn M 8            
     3) Riordan, Caitlyn E 7            4) Amato, Dorothy R 6             
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'D'                3:29.64    3:39.10        
     1) Beicke, Jordan G 7              2) Reddy, Elisabeth A 8           
     3) Hulme, Katie E 8                4) Furniss, Corinne J 7           
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'F'                4:09.82    3:45.25        
     1) Cole, Emily F 7                 2) Kahn, Sophia A 7               
     3) Lubin, Della R 8                4) Tuncoglu, Sophie 6             
 14 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       3:34.37    4:09.46        
     1) Murugaverl, Marudhini 7         2) Angelopoulos, Theodora 8       
     3) Paggi, Sofia C 6                4) D'Andrea, Lily M 7             
 15 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                            NT    4:38.47        
     1) Chatman, Anissa M 8             2) Hargrove, Alana E 7            
     3) Mitchell, Selena R 6            4) Woodside, Jordan 7             
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.03  11/13/2010 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        18.19      16.68        
  2 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 17.79      18.08        
  3 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        19.93      18.12        
  4 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 30.00      18.29        
  5 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR        21.69      19.69        
  6 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      21.01      20.17        
  7 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        23.69      20.39        
  8 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 30.00      20.61        
  9 Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 21.12      22.15        
 10 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        23.62      22.40        
 11 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        28.34      22.95        
 12 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR        23.03      23.21        
 13 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR        24.25      24.15        
 14 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      23.14      25.06        
 15 Chatman, A'Lorenz V        7 NFS-MR                 23.66      26.78        
 16 Gabinoff, Aaron            7 Tmsuffolk-MR           47.22      27.09        
 17 Romano, Brady              7 LBA-MR                 50.00      28.90        
 18 Arbeeny, Aydan             7 Tmsuffolk-MR           35.16      31.23        
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR                 45.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR                 50.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 19.06   1/15/2011 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        17.12      18.35#       
  2 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        22.39      21.11        
  3 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 22.16      21.37        
  4 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 30.00      23.30        
  5 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        23.53      24.23        
  6 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR        26.68      24.39        
  7 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 30.00      24.83        
  8 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        30.09      25.06        
  9 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      26.51      25.66        
 10 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR        26.26      25.82        
 11 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        29.45      26.37        
 12 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      31.01      27.94        
 13 Chatman, A'Lorenz V        7 NFS-MR                 34.95      28.09        
 14 Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 27.25      30.66        
 15 Romano, Brady              7 LBA-MR                 55.00      31.76        
 16 Gabinoff, Aaron            7 Tmsuffolk-MR           38.32      32.31        
 17 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR        29.78      33.49        
 -- Arbeeny, Aydan             7 Tmsuffolk-MR           42.36         DQ        
      Did not finish on back
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR                 50.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR               1:00.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 21.09   1/15/2011 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        24.65      22.81        
  2 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 27.75      23.88        
  3 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      25.78      23.94        
  4 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 40.00      24.09        
  5 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        32.18      25.17        
  6 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 40.00      27.15        
  7 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      28.40      27.69        
  8 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        34.74      29.77        
  9 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR           NT      30.78        
 10 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.43        
 11 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR           NT      34.06        
 12 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR           NT      36.14        
 13 Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 39.22      39.63        
 -- Arbeeny, Aydan             7 Tmsuffolk-MR           49.90         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        34.66         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Romano, Brady              7 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gabinoff, Aaron            7 Tmsuffolk-MR           45.95         NS        
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR               1:00.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR               1:10.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.39  11/13/2010 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        20.89      17.53        
  2 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        25.74      19.47        
  3 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR           NT      22.17        
  4 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      24.60      23.01        
  5 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.36        
  6 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 27.79      24.51        
  7 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      29.92      25.95        
  8 Chatman, A'Lorenz V        7 NFS-MR                    NT      29.14        
  9 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.04        
 10 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR           NT      32.82        
 -- Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 40.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Romano, Brady              7 LBA-MR                 55.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR                 50.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR               1:00.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR      35.61      34.41 SILV   
  2 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR      34.45      34.81 SILV   
  3 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        35.96      34.87 SILV   
  4 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR           35.68      35.22        
  5 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR                 37.09      35.26        
  6 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR           36.33      35.37        
  7 Santana, Delwin J          8 LBA-MR                 50.00      37.76        
  8 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        39.54      38.27        
  9 Monaco, Dylan J            8 LBA-MR                 50.00      39.38        
 10 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        43.41      40.18        
 11 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      40.69        
 12 Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:00.00      41.72        
 13 Strauss, Luke S            8 LBA-MR                 51.08      42.37        
 14 Halls, Sean C              8 NFS-MR               1:49.22      43.48        
 15 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        45.46      43.58        
 16 Eppner, Remy               8 CFJV-MR                45.08      43.67        
 17 Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR         NT      43.84        
 18 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        43.75      44.65        
 19 Dawson, Xavier             8 NFS-MR                 57.96      45.48        
 20 Wangerman, Michael B       8 LBA-MR                 50.00      45.93        
 21 Kostyatnikov, Michael      8 Agua Swim Team-MR         NT      48.04        
 22 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR                50.19      50.51        
 23 Gu, Eric                   8 CFJV-MR                45.00      52.06        
 24 Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR           54.88      54.06        
 25 Iodice, Alex               8 CFJV-MR                50.00      54.39        
 26 Zelenetz, Benjamin A       8 LBA-MR                 50.00      56.17        
 27 Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         1:01.95      56.77        
 28 Szypula, Matthew           8 Tmsuffolk-MR           44.90      58.25        
 29 Galler, Aidan              8 CFJV-MR              1:05.37    1:00.36        
 30 Savransky, Daniel          8 LBA-MR                 50.00    1:03.17        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR      43.39      42.43 SILV   
  2 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR           42.12      43.10        
  3 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        40.40      43.50        
  4 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        45.95      44.47        
  5 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR           44.97      46.53        
  6 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        47.44      47.09        
  7 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        55.97      48.48        
  8 Santana, Delwin J          8 LBA-MR               1:00.00      50.51        
  9 Monaco, Dylan J            8 LBA-MR               1:00.00      51.24        
 10 Gu, Eric                   8 CFJV-MR                51.31      51.27        
 11 Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:10.00      51.79        
 12 Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR      57.10      51.98        
 13 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        49.50      52.19        
 14 Wangerman, Michael B       8 LBA-MR               1:00.00      52.27        
 15 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      52.30        
 16 Dawson, Xavier             8 NFS-MR               1:07.34      54.64        
 17 Kostyatnikov, Michael      8 Agua Swim Team-MR         NT      58.31        
 18 Iodice, Alex               8 CFJV-MR                58.67    1:00.93        
 19 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR                56.01    1:03.94        
 20 Strauss, Luke S            8 LBA-MR               1:06.22    1:04.06        
 21 Zelenetz, Benjamin A       8 LBA-MR               1:00.00    1:05.68        
 22 Galler, Aidan              8 CFJV-MR              1:10.05    1:06.50        
 23 Cash, James                8 LBA-MR                    NT    1:06.89        
 24 Halls, Sean C              8 NFS-MR               1:16.99    1:07.09        
 25 Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         1:08.95    1:07.88        
 26 Szypula, Matthew           8 Tmsuffolk-MR           51.95    1:12.44        
 -- Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR         1:06.32         DQ        
      No touch at turn
 -- Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        53.98         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Savransky, Daniel          8 LBA-MR                 55.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        53.57      48.85        
  2 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR         NT      50.06        
  3 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR                 52.18      51.03        
  4 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR           NT      51.11        
  5 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      52.76        
  6 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR           51.70      53.00        
  7 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR      1:09.79      53.23        
  8 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR      1:07.05      53.88        
  9 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        55.06      53.99        
 10 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        52.81      54.40        
 11 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR           53.90      55.47        
 12 Gu, Eric                   8 CFJV-MR              1:00.14      58.00        
 13 Dawson, Xavier             8 NFS-MR                    NT      59.29        
 14 Eppner, Remy               8 CFJV-MR                57.39      59.59        
 15 Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.19        
 16 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR              1:05.09    1:02.29        
 17 Cash, James                8 LBA-MR               1:01.63    1:03.42        
 18 Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:20.00    1:07.76        
 19 Galler, Aidan              8 CFJV-MR              1:25.00    1:20.46        
 20 Halls, Sean C              8 NFS-MR                    NT    1:24.74        
 -- Kostyatnikov, Michael      8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      No touch
 -- Szypula, Matthew           8 Tmsuffolk-MR           56.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         1:18.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Monaco, Dylan J            8 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Strauss, Luke S            8 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      No touch
 -- Savransky, Daniel          8 LBA-MR               1:00.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.49  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR                 38.50      38.79 SILV   
  2 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR      42.54      40.91 SILV   
  3 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR           NT      43.72 SILV   
  4 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR      47.48      45.66        
  5 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR           NT      48.94        
  6 Monaco, Dylan J            8 LBA-MR               1:00.00      49.48        
  7 Santana, Delwin J          8 LBA-MR               1:00.00      52.62        
  8 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      53.02        
  9 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR           NT      54.27        
 10 Eppner, Remy               8 CFJV-MR              1:15.00    1:00.25        
 -- Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR              NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Cash, James                8 LBA-MR               1:14.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Strauss, Luke S            8 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Iodice, Alex               8 CFJV-MR              1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR    1:57.81    1:27.67 SILV   
  2 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR               2:00.00    1:28.47 SILV   
  3 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR    1:30.70    1:33.85        
  4 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR         1:33.37    1:33.88        
  5 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR      1:46.23    1:36.13        
  6 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR         1:52.90    1:39.43        
  7 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR      1:58.80    1:45.77        
  8 Eppner, Remy               8 CFJV-MR              2:30.00    1:49.67        
  9 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:52.84        
 10 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR      2:11.17    1:55.63        
 11 Dawson, Xavier             8 NFS-MR                    NT    1:57.81        
 12 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR                   NT    2:03.98        
 13 Iodice, Alex               8 CFJV-MR              2:30.00    2:14.23        
 14 Cash, James                8 LBA-MR               2:30.00    2:16.49        
 -- Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         2:06.90         DQ        
      Alternating Kick - breast
 -- Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Gu, Eric                   8 CFJV-MR              2:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR         2:10.90         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Halls, Sean C              8 NFS-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Santana, Delwin J          8 LBA-MR               3:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: # 2:09.37  11/13/2010 Westchester Aquatic Club                   
                         B Lee, C Popp, J DiSanto, Y Tsukikawa             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:18.51    2:33.46        
     1) Lugato, Giacomo S 8             2) Ong, Jules 8                   
     3) Maclennan, Alexander L 8        4) Kamdin, Sam F 8                
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:35.15    2:34.20        
     1) Sakharuk, Nikita V 7            2) Du, Alexander W 8              
     3) Nack, Adam N 8                  4) Nunez, Alex B 8                
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:56.14    2:34.86        
     1) Monaco, Dylan J 8               2) Skarren, Jack T 7              
     3) Souidi, Samir M 8               4) Ramon, Freddy M 8              
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:57.83    2:57.90        
     1) Desmaras, Mariano A 8           2) Desmaras, Jorge D 8            
     3) Wohl, Evan S 7                  4) Desmaras, Juan Carlos C 8      
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       3:30.00    3:03.01        
     1) Wangerman, Michael B 8          2) Cash, James 8                  
     3) Fayngersh, David 7              4) Fayngersh, Ramiel 7            
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              3:48.95    3:07.80        
     1) Tonna, Joseph 8                 2) Anzalone, Brian 8              
     3) Agrawal, Alok 8                 4) Szypula, Matthew 8             
  7 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 3:10.27    3:17.51        
     1) Gu, Eric 8                      2) Dancygier, Scott 8             
     3) Iodice, Alex 8                  4) Eppner, Remy 8                 
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                3:35.59    3:38.65        
     1) Savvides, Alexi 7               2) Malik, Rohan 7                 
     3) O'Donnell, Mikey W 7            4) Lucchese, Felix B 7            
 -- Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                            NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: No touch on turn - free
     1) Dawson, Xavier 8                2) Halls, Sean C 8                
     3) Buchanan, Chase C 6             4) Chatman, A'Lorenz V 7