Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
            2012 MR Badger Olympic Trials Qualifier # 1 - 5/20/2012            
            LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER, Sanction #: 120507             
                                    Results                                    
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                57.19  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            1:06.82    1:06.90        
                  31.70     1:06.90 (35.20)                                        
  2 Panitz, Josephine         10 Badger-MR            1:14.93    1:15.10        
                  35.78     1:15.10 (39.32)                                        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                57.19  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            1:09.46    1:06.82 q      
                  31.52     1:06.82 (35.30)                                        
  2 Melnyk, MaryKate K        11 Badger-MR            1:15.71    1:11.41 q      
                  33.70     1:11.41 (37.71)                                        
  3 Panitz, Josephine         10 Badger-MR            1:16.77    1:14.93 q      
                  35.43     1:14.93 (39.50)                                        
  4 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:27.35    1:24.35 q      
                  39.71     1:24.35 (44.64)                                        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Panitz, Josephine         10 Badger-MR            1:25.97    1:29.12        
                  43.92     1:29.12 (45.20)                                        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Crystal            11 GATE-MR              1:18.88    1:19.47 q      
                  39.34     1:19.47 (40.13)                                        
  2 Panitz, Josephine         10 Badger-MR            1:29.66    1:25.97 q      
                  41.73     1:25.97 (44.24)                                        
  3 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:40.41    1:43.37 q      
                  49.30     1:43.37 (54.07)                                        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.19  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            1:32.38    1:32.49        
                  45.15     1:32.49 (47.34)                                        
  2 Panitz, Josephine         10 Badger-MR            1:37.81    1:35.85        
                  47.59     1:35.85 (48.26)                                        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.19  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            1:33.95    1:32.38 q      
                  44.89     1:32.38 (47.49)                                        
  2 Panitz, Josephine         10 Badger-MR            1:45.69    1:37.81 q      
                  47.31     1:37.81 (50.50)                                        
  3 Melnyk, MaryKate K        11 Badger-MR            1:46.96    1:41.95 q      
                  48.69     1:41.95 (53.26)                                        
  4 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:52.57    1:48.51 q      
                  51.36     1:48.51 (57.15)                                        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhang, Crystal            11 GATE-MR              1:15.64    1:14.56 q      
                  36.21     1:14.56 (38.35)                                        
  2 Melnyk, MaryKate K        11 Badger-MR            1:27.82    1:21.15 q      
                  38.25     1:21.15 (42.90)                                        
  3 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            1:29.51    1:23.18 q      
                  38.49     1:23.18 (44.69)                                        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:03.19  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Heuser, Darcy M           21 UN-MR-MR             2:13.53    2:10.82        
                  30.56     1:03.24 (32.68)     1:37.57 (34.33)     2:10.82 (33.25)
  2 Oceguera, Mariajose V     15 Badger-MR            2:15.04    2:13.02        
                  30.82     1:04.50 (33.68)     1:39.24 (34.74)     2:13.02 (33.78)
  3 Eid, Natalie A            13 Badger-MR            2:15.15    2:17.41        
                  31.24     1:05.54 (34.30)     1:41.86 (36.32)     2:17.41 (35.55)
  4 Cassale, Claudia          16 Badger-MR            2:15.77    2:20.25        
                  32.28     1:07.66 (35.38)     1:44.38 (36.72)     2:20.25 (35.87)
  5 Hutchings, Emma J         16 Badger-MR            2:20.26    2:20.58        
                  32.71     1:08.41 (35.70)     1:45.19 (36.78)     2:20.58 (35.39)
  6 Mullen, Riley             13 Badger-MR            2:21.71    2:23.27        
                  32.31     1:08.20 (35.89)     1:46.07 (37.87)     2:23.27 (37.20)
  7 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            2:27.76    2:26.50        
                  34.31     1:11.32 (37.01)     1:49.23 (37.91)     2:26.50 (37.27)
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:03.19  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poleway, Caroline A       15 Badger-MR            2:11.46    2:12.85 q      
                  30.12     1:03.12 (33.00)     1:38.20 (35.08)     2:12.85 (34.65)
  2 Heuser, Darcy M           21 UN-MR-MR             2:05.68    2:13.53 q      
                  30.64     1:04.30 (33.66)     1:39.38 (35.08)     2:13.53 (34.15)
  3 Oceguera, Mariajose V     15 Badger-MR            2:16.78    2:15.04 q      
                  30.50     1:04.61 (34.11)     1:40.25 (35.64)     2:15.04 (34.79)
  4 Eid, Natalie A            13 Badger-MR            2:16.62    2:15.15 q      
                  31.41     1:05.15 (33.74)     1:40.27 (35.12)     2:15.15 (34.88)
  5 Cassale, Claudia          16 Badger-MR            2:16.00    2:15.77 q      
                  31.46     1:05.68 (34.22)     1:41.35 (35.67)     2:15.77 (34.42)
  6 Panitz, Beatrix M         15 Badger-MR            2:11.18    2:15.83 q      
                  31.55     1:05.85 (34.30)     1:41.52 (35.67)     2:15.83 (34.31)
  7 Shipman, Isabel J         16 Badger-MR            2:08.88    2:17.00 q      
                  31.17     1:06.08 (34.91)     1:42.11 (36.03)     2:17.00 (34.89)
  8 Tuhtasinova, Maftuna E    18 UNBAD-MR             2:16.29    2:18.42 q      
                  31.82     1:06.77 (34.95)     1:43.18 (36.41)     2:18.42 (35.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Konopka, Katherine E      16 Badger-MR            2:16.64    2:18.96 q      
                  31.74     1:07.30 (35.56)     1:43.74 (36.44)     2:18.96 (35.22)
 10 Hutchings, Emma J         16 Badger-MR            2:20.00    2:20.26 q      
                  32.48     1:07.89 (35.41)     1:44.80 (36.91)     2:20.26 (35.46)
 11 Marcus, Ellen F           17 Badger-MR            2:12.39    2:20.82 q      
                  32.50     1:08.04 (35.54)     1:44.45 (36.41)     2:20.82 (36.37)
 12 Mullen, Riley             13 Badger-MR            2:20.36    2:21.71 q      
                  32.03     1:06.98 (34.95)     1:44.21 (37.23)     2:21.71 (37.50)
 13 Panitz, Georgia A         12 Badger-MR            2:33.50    2:27.76 q      
                  33.84     1:12.05 (38.21)     1:50.79 (38.74)     2:27.76 (36.97)
 14 Tompkins, Catherine A     17 Badger-MR            2:27.76    2:28.95 q      
                  34.09     1:11.26 (37.17)     1:50.88 (39.62)     2:28.95 (38.07)
 15 Hu, Christine             13 Badger-MR            2:22.21    2:34.87 q      
                  34.24     1:13.66 (39.42)     1:54.56 (40.90)     2:34.87 (40.31)
 16 Ciardiello, Amanda K      17 Badger-MR            2:41.14    2:35.79 q      
                  35.07     1:14.50 (39.43)     1:56.01 (41.51)     2:35.79 (39.78)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ulrich, Bridget E         13 Badger-MR            2:39.82    2:36.52 q      
                  36.15     1:16.19 (40.04)     1:57.35 (41.16)     2:36.52 (39.17)
 18 Vallerio, Allison R       14 Badger-MR            2:49.89    2:46.55 q      
                  36.32     1:17.73 (41.41)     2:02.60 (44.87)     2:46.55 (43.95)
 
Girls 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:50.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eid, Natalie A            13 Badger-MR           10:12.62    9:49.78        
                  32.44     1:07.88 (35.44)     1:45.01 (37.13)     2:21.80 (36.79)
        2:59.28 (37.48)     3:36.19 (36.91)     4:14.48 (38.29)     4:51.82 (37.34)
        5:29.80 (37.98)     6:06.87 (37.07)     6:44.99 (38.12)     7:22.22 (37.23)
        7:59.90 (37.68)     8:36.73 (36.83)     9:14.17 (37.44)     9:49.78 (35.61)
  2 Hutchings, Emma J         16 Badger-MR           10:30.00   10:09.17        
                  33.85     1:10.29 (36.44)     1:48.48 (38.19)     2:26.30 (37.82)
        3:04.92 (38.62)     3:42.91 (37.99)     4:22.54 (39.63)     5:00.47 (37.93)
        5:39.32 (38.85)     6:17.66 (38.34)     6:57.20 (39.54)     7:35.68 (38.48)
        8:14.79 (39.11)     8:53.48 (38.69)     9:32.46 (38.98)    10:09.17 (36.71)
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:17.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tuhtasinova, Maftuna E    18 UNBAD-MR             2:24.53    2:23.48        
                  33.32     1:09.27 (35.95)     1:47.53 (38.26)     2:23.48 (35.95)
  2 Cassale, Claudia          16 Badger-MR            2:23.23    2:25.82        
                  35.04     1:11.48 (36.44)     1:49.25 (37.77)     2:25.82 (36.57)
  3 Eid, Natalie A            13 Badger-MR            2:28.21    2:28.04        
                  35.57     1:13.29 (37.72)     1:51.21 (37.92)     2:28.04 (36.83)
  4 Oceguera, Mariajose V     15 Badger-MR            2:32.40    2:31.35        
                  35.78     1:13.69 (37.91)     1:48.43 (34.74)     2:31.35 (42.92)
  5 Gaffey, Mikaila M         17 Unattached           2:34.72    2:33.53        
                  36.17     1:14.84 (38.67)     1:54.90 (40.06)     2:33.53 (38.63)
  6 Schauer, Elizabeth m      17 Badger-MR            2:40.44    2:36.39        
                  36.08     1:15.35 (39.27)     1:56.06 (40.71)     2:36.39 (40.33)
  7 Mullen, Riley             13 Badger-MR            2:50.40    2:52.80        
                  39.77     1:23.01 (43.24)     2:07.83 (44.82)     2:52.80 (44.97)
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:17.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cassale, Claudia          16 Badger-MR            2:21.48    2:23.23 q      
                  33.92     1:09.35 (35.43)     1:46.52 (37.17)     2:23.23 (36.71)
  2 Tuhtasinova, Maftuna E    18 UNBAD-MR             2:27.88    2:24.53 q      
                  33.34     1:09.49 (36.15)     1:47.49 (38.00)     2:24.53 (37.04)
  3 Eid, Natalie A            13 Badger-MR            2:30.21    2:28.21 q      
                  35.07     1:11.88 (36.81)     1:50.62 (38.74)     2:28.21 (37.59)
  4 Oceguera, Mariajose V     15 Badger-MR            2:34.82    2:32.40 q      
                                1:14.61 ( )     1:53.91 (39.30)     2:32.40 (38.49)
  5 Gaffey, Mikaila M         17 Unattached           2:23.00    2:34.72 q      
                  36.36     1:14.90 (38.54)     1:55.42 (40.52)     2:34.72 (39.30)
  6 Schauer, Elizabeth m      17 Badger-MR            2:26.42    2:40.44 q      
                  36.93     1:16.57 (39.64)     1:58.72 (42.15)     2:40.44 (41.72)
  7 Poleway, Monica J         17 Badger-MR            2:26.11    2:40.46 q      
                  36.19     1:15.61 (39.42)     1:57.33 (41.72)     2:40.46 (43.13)
  8 Konopka, Katherine E      16 Badger-MR            2:38.59    2:42.64 q      
                  38.32     1:19.53 (41.21)     2:01.69 (42.16)     2:42.64 (40.95)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hu, Christine             13 Badger-MR            2:46.39    2:43.50 q      
                  37.55     1:18.80 (41.25)     2:01.26 (42.46)     2:43.50 (42.24)
 10 Marcus, Ellen F           17 Badger-MR            2:38.00    2:46.38 q      
                  40.14     1:22.03 (41.89)     2:11.75 (49.72)     2:46.38 (34.63)
 11 Mullen, Riley             13 Badger-MR            2:40.00    2:50.40 q      
                  39.11     1:21.04 (41.93)     2:06.21 (45.17)     2:50.40 (44.19)
 12 Ulrich, Bridget E         13 Badger-MR            2:55.00    2:52.47 q      
                  39.46     1:22.26 (42.80)     2:08.46 (46.20)     2:52.47 (44.01)
 13 Ciardiello, Amanda K      17 Badger-MR            2:50.00    2:55.96 q      
                  40.69     1:24.09 (43.40)     2:10.14 (46.05)     2:55.96 (45.82)
 14 Vallerio, Allison R       14 Badger-MR                 NT    3:13.15 q      
                  44.55     1:31.52 (46.97)     2:22.48 (50.96)     3:13.15 (50.67)
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hu, Christine             13 Badger-MR            3:05.26    3:06.54 q      
                  43.35     1:28.97 (45.62)     2:19.99 (51.02)     3:06.54 (46.55)
  2 Ulrich, Bridget E         13 Badger-MR            3:23.94    3:24.87 q      
                  48.62     1:39.51 (50.89)     2:33.48 (53.97)     3:24.87 (51.39)
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:16.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kessler, Rachel R         17 Badger-MR            2:28.93    2:27.56        
                  33.52     1:11.22 (37.70)     1:49.68 (38.46)     2:27.56 (37.88)
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:16.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kessler, Rachel R         17 Badger-MR            2:17.23    2:28.93 q      
                  33.91     1:11.04 (37.13)     1:50.45 (39.41)     2:28.93 (38.48)
  2 Panitz, Beatrix M         15 Badger-MR                 NT    2:41.39 q      
                  34.72     1:14.67 (39.95)     1:58.63 (43.96)     2:41.39 (42.76)
  3 Zhang, Crystal            11 GATE-MR              2:50.00    2:54.85 q      
                  36.80     1:18.75 (41.95)     2:07.83 (49.08)     2:54.85 (47.02)
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:19.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fulenwider, Melissa F     17 Badger-MR            2:32.07    2:28.69        
                  32.50     1:11.16 (38.66)     1:55.06 (43.90)     2:28.69 (33.63)
  2 Tuhtasinova, Maftuna E    18 UNBAD-MR             2:35.36    2:31.16        
                  33.02     1:10.54 (37.52)     1:58.13 (47.59)     2:31.16 (33.03)
  3 Cassale, Claudia          16 Badger-MR            2:32.86    2:32.10        
                  33.67     1:11.33 (37.66)     1:58.36 (47.03)     2:32.10 (33.74)
  4 Oceguera, Mariajose V     15 Badger-MR            2:36.51    2:34.02        
                  33.79     1:11.74 (37.95)     2:01.92 (50.18)     2:34.02 (32.10)
  5 Kessler, Rachel R         17 Badger-MR            2:37.57    2:38.15        
                  33.80     1:14.98 (41.18)     2:02.15 (47.17)     2:38.15 (36.00)
  6 Mullen, Riley             13 Badger-MR            2:51.38    2:50.94        
                  36.26     1:22.21 (45.95)     2:13.37 (51.16)     2:50.94 (37.57)
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:19.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fulenwider, Melissa F     17 Badger-MR            2:26.67    2:32.07 q      
                  33.21     1:12.08 (38.87)     1:57.20 (45.12)     2:32.07 (34.87)
  2 Cassale, Claudia          16 Badger-MR            2:28.47    2:32.86 q      
                  33.28     1:10.64 (37.36)     1:57.50 (46.86)     2:32.86 (35.36)
  3 Tuhtasinova, Maftuna E    18 UNBAD-MR             2:30.67    2:35.36 q      
                  34.92     1:13.07 (38.15)     2:01.33 (48.26)     2:35.36 (34.03)
  4 Oceguera, Mariajose V     15 Badger-MR            2:36.88    2:36.51 q      
                  34.18     1:13.01 (38.83)     2:03.71 (50.70)     2:36.51 (32.80)
  5 Kessler, Rachel R         17 Badger-MR            2:24.61    2:37.57 q      
                  34.63     1:15.03 (40.40)     2:02.09 (47.06)     2:37.57 (35.48)
  6 Poleway, Monica J         17 Badger-MR                 NT    2:47.48 q      
                  35.36     1:16.70 (41.34)     2:09.59 (52.89)     2:47.48 (37.89)
  7 Hu, Christine             13 Badger-MR            2:36.97    2:50.14 q      
                  38.17     1:21.51 (43.34)     2:11.00 (49.49)     2:50.14 (39.14)
  8 Mullen, Riley             13 Badger-MR            2:52.04    2:51.38 q      
                                1:20.44 ( )     2:13.54 (53.10)     2:51.38 (37.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melnyk, MaryKate K        11 Badger-MR                 NT    3:06.69 q      
                  38.20     1:28.61 (50.41)     2:25.27 (56.66)     3:06.69 (41.42)
 10 Panitz, Josephine         10 Badger-MR                 NT    3:08.83 q      
                  44.18     1:34.34 (50.16)     2:26.47 (52.13)     3:08.83 (42.36)
 11 Vallerio, Allison R       14 Badger-MR                 NT    3:19.89 q      
                  42.11     1:32.23 (50.12)   2:35.05 (1:02.82)     3:19.89 (44.84)
 -- Harrington, Danielle S    11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.82     1:49.48 (57.66)   2:49.49 (1:00.01)          DQ (49.79)
 -- Schauer, Elizabeth m      17 Badger-MR                 NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  37.50     1:18.86 (41.36)     2:15.74 (56.88)          DQ (38.12)
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                51.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mukudai, Rui              11 Badger-MR            1:05.46    1:04.67        
                  31.23     1:04.67 (33.44)                                        
  2 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            1:07.88    1:08.33        
                  33.80     1:08.33 (34.53)                                        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                51.49  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Evan               12 GATE-MR              1:03.44    1:04.06 q      
                  30.45     1:04.06 (33.61)                                        
  2 Mukudai, Rui              11 Badger-MR            1:06.72    1:05.46 q      
                  30.56     1:05.46 (34.90)                                        
  3 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            1:12.19    1:07.88 q      
                  32.71     1:07.88 (35.17)                                        
  4 Whittington, Ryan M       11 Badger-MR            1:18.98    1:14.06 q      
                  35.26     1:14.06 (38.80)                                        
  5 Loveless, John J          12 Badger-MR                 NT    1:16.09 q      
                  36.21     1:16.09 (39.88)                                        
  6 Eboli, Michael            11 Badger-MR            1:29.51    1:22.19 q      
                  38.93     1:22.19 (43.26)                                        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.59  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            1:14.62    1:14.95        
                  37.85     1:14.95 (37.10)                                        
  2 Mukudai, Rui              11 Badger-MR            1:18.67    1:15.08        
                  37.74     1:15.08 (37.34)                                        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.59  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            1:15.72    1:14.62 q      
                  36.86     1:14.62 (37.76)                                        
  2 Mukudai, Rui              11 Badger-MR            1:16.70    1:18.67 q      
                  37.89     1:18.67 (40.78)                                        
  3 Whittington, Ryan M       11 Badger-MR            1:30.00    1:28.17 q      
                  43.75     1:28.17 (44.42)                                        
  4 Eboli, Michael            11 Badger-MR            1:43.96    1:40.37 q      
                  49.66     1:40.37 (50.71)                                        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:04.69  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhang, Evan               12 GATE-MR              1:14.00    1:16.34 q      
                  36.61     1:16.34 (39.73)                                        
  2 Whittington, Ryan M       11 Badger-MR            1:41.83    1:38.22 q      
                  47.13     1:38.22 (51.09)                                        
  3 Loveless, John J          12 Badger-MR                 NT    1:39.15 q      
                  47.85     1:39.15 (51.30)                                        
  4 Eboli, Michael            11 Badger-MR            1:47.40    1:42.31 q      
                  49.67     1:42.31 (52.64)                                        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                55.29  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            1:16.23    1:17.69        
                  37.93     1:17.69 (39.76)                                        
  2 Mukudai, Rui              11 Badger-MR            1:19.92    1:18.77        
                  37.15     1:18.77 (41.62)                                        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                55.29  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            1:17.94    1:16.23 q      
                  36.75     1:16.23 (39.48)                                        
  2 Mukudai, Rui              11 Badger-MR            1:21.71    1:19.92 q      
                  36.66     1:19.92 (43.26)                                        
  3 Loveless, John J          12 Badger-MR                 NT    1:32.97 q      
                  42.87     1:32.97 (50.10)                                        
  4 Whittington, Ryan M       11 Badger-MR                 NT    1:37.14 q      
                  44.52     1:37.14 (52.62)                                        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:52.89  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Koll, Dominik             27 Unattached           1:53.69    1:53.97        
                  26.92       55.71 (28.79)     1:25.04 (29.33)     1:53.97 (28.93)
  2 Eiden, Joseph P           16 Badger-MR            2:01.19    2:05.04        
                  27.75       59.77 (32.02)     1:33.66 (33.89)     2:05.04 (31.38)
  3 Lantin, Matthew D         16 Badger-MR            2:03.04    2:05.39        
                  29.36     1:00.93 (31.57)     1:34.21 (33.28)     2:05.39 (31.18)
  4 Towne, Mitchell R         17 Badger-MR            2:07.94    2:06.45        
                  30.56     1:03.42 (32.86)     1:35.46 (32.04)     2:06.45 (30.99)
  5 Stewart, David C          14 Badger-MR            2:14.90    2:10.08        
                  29.65     1:02.49 (32.84)     1:36.59 (34.10)     2:10.08 (33.49)
  6 Hogan, Brian R            17 Badger-MR            2:05.20    2:10.80        
                  29.46     1:03.49 (34.03)     1:38.60 (35.11)     2:10.80 (32.20)
  7 Needham, Dan              16 Badger-MR            2:08.26    2:11.15        
                  30.05     1:03.74 (33.69)     1:37.99 (34.25)     2:11.15 (33.16)
  8 Gak, Milos M              18 RI Marlins-MR        2:07.39    2:12.60        
                  28.02     1:00.95 (32.93)     1:38.28 (37.33)     2:12.60 (34.32)
  9 Lafata, Spencer F         13 Badger-MR            2:09.37    2:12.67        
                  30.82     1:04.66 (33.84)     1:39.84 (35.18)     2:12.67 (32.83)
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:52.89  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koll, Dominik             27 Unattached           1:51.00    1:53.69 q      
                  26.54       54.95 (28.41)     1:24.29 (29.34)     1:53.69 (29.40)
  2 Gianino, Alex J           19 Badger-MR            1:59.99    2:00.04 q      
                  27.59       59.03 (31.44)     1:30.07 (31.04)     2:00.04 (29.97)
  3 Eiden, Joseph P           16 Badger-MR            1:57.83    2:01.19 q      
                  28.12       57.89 (29.77)     1:30.17 (32.28)     2:01.19 (31.02)
  4 Lantin, Matthew D         16 Badger-MR            2:02.57    2:03.04 q      
                  28.46       59.80 (31.34)     1:32.11 (32.31)     2:03.04 (30.93)
  5 Hogan, Brian R            17 Badger-MR            1:59.08    2:05.20 q      
                  29.33     1:00.90 (31.57)     1:33.55 (32.65)     2:05.20 (31.65)
  6 Gak, Milos M              18 RI Marlins-MR        2:12.46    2:07.39 q      
                  28.32     1:00.42 (32.10)     1:34.29 (33.87)     2:07.39 (33.10)
  7 Towne, Mitchell R         17 Badger-MR            1:59.55    2:07.94 q      
                  29.17     1:01.93 (32.76)     1:35.47 (33.54)     2:07.94 (32.47)
  8 Needham, Dan              16 Badger-MR            2:04.85    2:08.26 q      
                  29.38     1:01.97 (32.59)     1:36.02 (34.05)     2:08.26 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Egan, Liam R              14 Badger-MR            2:07.53    2:08.59 q      
                  29.36     1:01.53 (32.17)     1:35.56 (34.03)     2:08.59 (33.03)
 10 Lafata, Spencer F         13 Badger-MR            2:06.84    2:09.37 q      
                  30.36     1:03.03 (32.67)     1:36.60 (33.57)     2:09.37 (32.77)
 11 Bravo, David D            13 Badger-MR            2:12.52    2:13.54 q      
                  30.62     1:04.13 (33.51)     1:38.61 (34.48)     2:13.54 (34.93)
 12 Stewart, David C          14 Badger-MR            2:03.38    2:14.90 q      
                  29.85     1:03.81 (33.96)     1:39.90 (36.09)     2:14.90 (35.00)
 13 Speres, Aristides C       13 Badger-MR            2:15.51    2:15.86 q      
                  30.39     1:04.39 (34.00)     1:40.12 (35.73)     2:15.86 (35.74)
 14 Hendell, Josh             13 Badger-MR            2:21.46    2:17.78 q      
                  31.55     1:06.48 (34.93)     1:42.30 (35.82)     2:17.78 (35.48)
 15 Mukudai, Reo              16 Badger-MR            1:59.71    2:18.44 q      
                  26.95       58.26 (31.31)     1:38.02 (39.76)     2:18.44 (40.42)
 16 Wang, Eric                16 Badger-MR            2:07.09    2:24.85 q      
                  31.15     1:07.60 (36.45)     1:46.74 (39.14)     2:24.85 (38.11)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tucci, Danny A            13 Badger-MR            2:26.08    2:26.23 q      
                  31.14     1:07.70 (36.56)     1:46.82 (39.12)     2:26.23 (39.41)
 18 Mukudai, Takuto Z         14 Badger-MR            2:31.50    2:26.83 q      
                  31.62     1:08.68 (37.06)     1:47.69 (39.01)     2:26.83 (39.14)
 19 Powers, William P         13 Badger-MR            2:42.71    2:27.21 q      
                  32.22     1:10.30 (38.08)     1:49.43 (39.13)     2:27.21 (37.78)
 20 Eid, Christian J          13 Badger-MR            2:37.93    2:35.23 q      
                  35.47     1:15.69 (40.22)     1:57.04 (41.35)     2:35.23 (38.19)
 21 Johanson, Colin           13 Badger-MR                 NT    2:36.64 q      
                  35.36                             1:58.97 ( )     2:36.64 (37.67)
 22 Melnyk, Sean M            16 Badger-MR                 NT    2:42.61 q      
                  36.08     1:16.97 (40.89)     1:59.67 (42.70)     2:42.61 (42.94)
 23 Johnson, Craig A          13 Badger-MR                 NT    2:47.43 q      
                  35.91     1:19.61 (43.70)     2:05.63 (46.02)     2:47.43 (41.80)
 24 Higham, Brendan J         13 Badger-MR            3:19.88    2:52.87 q      
                  38.14     1:22.87 (44.73)     2:09.98 (47.11)     2:52.87 (42.89)
 
Boys 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             15:53.59  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eiden, Joseph P           16 Badger-MR           16:41.75   16:48.05        
                  30.48     1:02.88 (32.40)     1:36.14 (33.26)     2:08.74 (32.60)
        2:41.98 (33.24)     3:15.00 (33.02)     3:48.45 (33.45)     4:21.57 (33.12)
        4:55.40 (33.83)     5:29.18 (33.78)     6:02.74 (33.56)     6:36.51 (33.77)
        7:10.49 (33.98)     7:43.85 (33.36)     8:17.82 (33.97)     8:51.15 (33.33)
        9:25.65 (34.50)     9:59.82 (34.17)    10:34.44 (34.62)    11:08.67 (34.23)
       11:43.12 (34.45)    12:16.82 (33.70)    12:51.70 (34.88)    13:26.00 (34.30)
       14:00.34 (34.34)    14:34.02 (33.68)    15:08.58 (34.56)    15:42.53 (33.95)
       16:16.29 (33.76)    16:48.05 (31.76)                                        
  2 Needham, Dan              16 Badger-MR           17:02.08   16:57.50        
                  30.93     1:04.38 (33.45)     1:38.01 (33.63)     2:11.97 (33.96)
        2:46.02 (34.05)     3:19.99 (33.97)     3:54.40 (34.41)     4:28.69 (34.29)
        5:03.09 (34.40)     5:37.55 (34.46)     6:11.86 (34.31)     6:45.94 (34.08)
        7:20.22 (34.28)     7:54.03 (33.81)     8:28.10 (34.07)     9:01.81 (33.71)
        9:35.83 (34.02)    10:09.47 (33.64)    10:43.44 (33.97)    11:17.18 (33.74)
       11:51.12 (33.94)    12:24.79 (33.67)    12:59.01 (34.22)    13:33.22 (34.21)
       14:07.38 (34.16)    14:41.89 (34.51)    15:16.03 (34.14)    15:50.60 (34.57)
       16:25.15 (34.55)    16:57.50 (32.35)                                        
  3 Lafata, Spencer F         13 Badger-MR           17:30.00   17:13.16        
                  31.43     1:05.41 (33.98)     1:39.86 (34.45)     2:13.85 (33.99)
        2:45.12 (31.27)     3:23.07 (37.95)     3:57.94 (34.87)     4:32.01 (34.07)
        5:07.02 (35.01)     5:41.50 (34.48)     6:16.19 (34.69)     6:50.54 (34.35)
        7:25.56 (35.02)     8:00.07 (34.51)     8:34.53 (34.46)     9:08.85 (34.32)
        9:43.74 (34.89)    10:18.41 (34.67)    10:53.33 (34.92)    11:27.83 (34.50)
       12:02.60 (34.77)    12:36.74 (34.14)    13:11.34 (34.60)    13:45.33 (33.99)
       14:19.76 (34.43)    14:54.54 (34.78)    15:29.58 (35.04)    16:04.22 (34.64)
       16:39.32 (35.10)    17:13.16 (33.84)                                        
  4 Lantin, Matthew D         16 Badger-MR           16:58.77   17:19.30        
                  30.93     1:03.85 (32.92)     1:37.04 (33.19)     2:10.35 (33.31)
        2:43.60 (33.25)     3:17.37 (33.77)     3:51.10 (33.73)     4:25.06 (33.96)
        4:59.62 (34.56)     5:33.73 (34.11)     6:08.39 (34.66)     6:42.61 (34.22)
        7:17.43 (34.82)     7:51.67 (34.24)     8:26.66 (34.99)     9:01.61 (34.95)
        9:37.08 (35.47)    10:12.80 (35.72)    10:49.51 (36.71)    11:24.92 (35.41)
       12:00.46 (35.54)    12:36.12 (35.66)    13:11.37 (35.25)    13:46.39 (35.02)
       14:22.26 (35.87)    14:57.35 (35.09)    15:33.31 (35.96)    16:07.37 (34.06)
       16:43.53 (36.16)    17:19.30 (35.77)                                        
  5 Rueda, Diego C            17 Hydro-MR            16:51.70   17:27.66        
                  31.57     1:05.27 (33.70)     1:39.24 (33.97)     2:13.31 (34.07)
        2:47.82 (34.51)     3:22.00 (34.18)     3:56.96 (34.96)     4:31.31 (34.35)
        5:06.35 (35.04)     5:40.66 (34.31)     6:15.72 (35.06)     6:50.70 (34.98)
        7:25.36 (34.66)     8:00.19 (34.83)     8:35.32 (35.13)     9:10.32 (35.00)
        9:45.68 (35.36)    10:20.89 (35.21)    10:56.35 (35.46)    11:31.46 (35.11)
       12:07.62 (36.16)    12:42.94 (35.32)    13:18.88 (35.94)    13:53.92 (35.04)
       14:29.90 (35.98)    15:05.49 (35.59)    15:41.55 (36.06)    16:16.90 (35.35)
       16:53.16 (36.26)    17:27.66 (34.50)                                        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:04.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Conaton, Patrick A        16 Badger-MR            2:13.08    2:13.44        
                  30.77     1:04.02 (33.25)     1:39.17 (35.15)     2:13.44 (34.27)
  2 Hogan, Brian R            17 Badger-MR            2:15.88    2:15.42        
                  32.78     1:06.99 (34.21)     1:41.82 (34.83)     2:15.42 (33.60)
  3 Kennon, Declan P          15 Badger-MR            2:17.81    2:17.75        
                  31.75     1:06.34 (34.59)     1:42.93 (36.59)     2:17.75 (34.82)
  4 Collins, Wyatt C          22 Badger-MR            2:20.97    2:20.58        
                  33.14     1:08.82 (35.68)     1:44.88 (36.06)     2:20.58 (35.70)
  5 Bravo, David D            13 Badger-MR            2:20.54    2:20.70        
                  32.97     1:08.35 (35.38)     1:44.67 (36.32)     2:20.70 (36.03)
  6 Hogan, Colin J            16 Badger-MR            2:18.63    2:25.32        
                                1:08.88 ( )   2:25.32 (1:16.44)                    
  7 Tucci, Danny A            13 Badger-MR            2:29.49    2:34.03        
                  35.20     1:14.46 (39.26)     1:54.30 (39.84)     2:34.03 (39.73)
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:04.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conaton, Patrick A        16 Badger-MR            2:05.66    2:13.08 q      
                  30.32     1:03.28 (32.96)     1:38.81 (35.53)     2:13.08 (34.27)
  2 Gianino, Alex J           19 Badger-MR                 NT    2:15.21 q      
                  31.76     1:06.02 (34.26)     1:41.26 (35.24)     2:15.21 (33.95)
  3 Hogan, Brian R            17 Badger-MR            2:07.95    2:15.88 q      
                  32.03     1:06.22 (34.19)     1:41.42 (35.20)     2:15.88 (34.46)
  4 Kennon, Declan P          15 Badger-MR            2:14.18    2:17.81 q      
                  31.70     1:06.53 (34.83)     1:44.30 (37.77)     2:17.81 (33.51)
  5 Hogan, Colin J            16 Badger-MR            2:20.30    2:18.63 q      
                  32.06     1:06.57 (34.51)     1:43.48 (36.91)     2:18.63 (35.15)
  6 Bravo, David D            13 Badger-MR            2:25.96    2:20.54 q      
                  33.06     1:08.11 (35.05)     1:44.49 (36.38)     2:20.54 (36.05)
  7 Collins, Wyatt C          22 Badger-MR            2:20.00    2:20.97 q      
                  33.43     1:08.76 (35.33)     1:45.40 (36.64)     2:20.97 (35.57)
  8 Towne, Mitchell R         17 Badger-MR            2:17.18    2:26.16 q      
                  33.71     1:09.56 (35.85)     1:47.59 (38.03)     2:26.16 (38.57)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lafata, Spencer F         13 Badger-MR            2:33.61    2:27.51 q      
                  35.06     1:11.93 (36.87)     1:50.42 (38.49)     2:27.51 (37.09)
 10 Tucci, Danny A            13 Badger-MR            2:40.26    2:29.49 q      
                  33.80     1:10.59 (36.79)     1:50.28 (39.69)     2:29.49 (39.21)
 11 Hendell, Josh             13 Badger-MR            2:34.00    2:42.26 q      
                  39.02     1:19.63 (40.61)     2:01.67 (42.04)     2:42.26 (40.59)
 12 Eid, Christian J          13 Badger-MR            2:55.53    2:47.77 q      
                  38.85     1:21.63 (42.78)     2:06.04 (44.41)     2:47.77 (41.73)
 13 Johanson, Colin           13 Badger-MR                 NT    2:48.17 q      
                  39.91     1:22.94 (43.03)     2:07.64 (44.70)     2:48.17 (40.53)
 14 Powers, William P         13 Badger-MR                 NT    2:49.93 q      
                  39.19     1:22.62 (43.43)     2:06.79 (44.17)     2:49.93 (43.14)
 15 Higham, Brendan J         13 Badger-MR                 NT    2:57.08 q      
 16 Melnyk, Sean M            16 Badger-MR                 NT    3:04.36 q      
                  44.80     1:30.59 (45.79)     2:19.79 (49.20)     3:04.36 (44.57)
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:20.79  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stewart, David C          14 Badger-MR            2:41.59    2:44.67        
                  35.99     1:17.14 (41.15)     2:01.83 (44.69)     2:44.67 (42.84)
  2 Lantin, Matthew D         16 Badger-MR            2:41.79    2:50.37        
                  39.41     1:22.44 (43.03)     2:07.34 (44.90)     2:50.37 (43.03)
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:20.79  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurley, Ryan P            26 NYAC-MR              2:16.41    2:31.71 q      
                  35.33     1:13.09 (37.76)     1:52.77 (39.68)     2:31.71 (38.94)
  2 Stewart, David C          14 Badger-MR            2:36.90    2:41.59 q      
                  36.44     1:17.37 (40.93)     2:00.72 (43.35)     2:41.59 (40.87)
  3 Lantin, Matthew D         16 Badger-MR            2:45.85    2:41.79 q      
                  36.69     1:17.50 (40.81)     2:00.55 (43.05)     2:41.79 (41.24)
  4 Mukudai, Takuto Z         14 Badger-MR            2:58.95    2:52.30 q      
                  37.95     1:20.17 (42.22)     2:06.42 (46.25)     2:52.30 (45.88)
  5 Speres, Aristides C       13 Badger-MR                 NT    2:53.38 q      
                  37.93     1:20.88 (42.95)   2:53.38 (1:32.50)                    
  6 Eid, Christian J          13 Badger-MR                 NT    3:35.42 q      
                  48.99     1:44.55 (55.56)     2:42.13 (57.58)     3:35.42 (53.29)
  7 Johnson, Craig A          13 Badger-MR                 NT    3:36.42 q      
                  48.33     1:44.42 (56.09)     2:41.78 (57.36)     3:36.42 (54.64)
  8 Melnyk, Sean M            16 Badger-MR                 NT    3:39.44 q      
                  48.95     1:42.16 (53.21)     2:41.85 (59.69)     3:39.44 (57.59)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johanson, Colin           13 Badger-MR                 NT    3:41.78 q      
                  50.09     1:47.65 (57.56)     2:46.41 (58.76)     3:41.78 (55.37)
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Eiden, Joseph P           16 Badger-MR            2:15.74    2:17.03        
                  31.20     1:07.34 (36.14)     1:43.67 (36.33)     2:17.03 (33.36)
  2 Lyons, Sean P             17 Badger-MR            2:21.46    2:18.24        
                                1:05.68 ( )     1:42.12 (36.44)     2:18.24 (36.12)
  3 Stewart, David C          14 Badger-MR            2:20.69    2:18.82        
                  31.17     1:06.86 (35.69)     1:43.87 (37.01)     2:18.82 (34.95)
  4 Needham, Dan              16 Badger-MR            2:19.53    2:23.95        
                  32.08     1:08.33 (36.25)     1:47.84 (39.51)     2:23.95 (36.11)
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eiden, Joseph P           16 Badger-MR            2:12.60    2:15.74 q      
                  29.73     1:03.26 (33.53)     1:40.21 (36.95)     2:15.74 (35.53)
  2 Rueda, Diego C            17 Hydro-MR             2:14.54    2:18.62 q      
                  31.93     1:05.99 (34.06)     1:43.08 (37.09)     2:18.62 (35.54)
  3 Needham, Dan              16 Badger-MR            2:15.99    2:19.53 q      
                  31.17     1:06.45 (35.28)     1:43.96 (37.51)     2:19.53 (35.57)
  4 Wang, Eric                16 Badger-MR            2:20.55    2:20.59 q      
                  30.53     1:05.68 (35.15)     1:41.27 (35.59)     2:20.59 (39.32)
  5 Stewart, David C          14 Badger-MR            2:23.47    2:20.69 q      
                  30.06     1:05.63 (35.57)     1:43.75 (38.12)     2:20.69 (36.94)
  6 Lyons, Sean P             17 Badger-MR            2:15.56    2:21.46 q      
                  31.02     1:06.08 (35.06)     1:43.77 (37.69)     2:21.46 (37.69)
  7 Gak, Milos M              18 RI Marlins-MR        2:40.48    2:31.91 q      
                                1:08.91 ( )     1:51.39 (42.48)     2:31.91 (40.52)
  8 Powers, William P         13 Badger-MR                 NT    2:57.55 q      
                  36.70     1:21.28 (44.58)     2:10.24 (48.96)     2:57.55 (47.31)
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:06.59  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          15 Badger-MR            2:23.22    2:20.34        
                  29.98     1:05.11 (35.13)     1:47.29 (42.18)     2:20.34 (33.05)
  2 Collins, Wyatt C          22 Badger-MR            2:26.04    2:24.17        
                  30.68     1:07.59 (36.91)     1:53.50 (45.91)     2:24.17 (30.67)
  3 Bravo, David D            13 Badger-MR            2:23.79    2:24.43        
                  31.99     1:08.25 (36.26)     1:51.31 (43.06)     2:24.43 (33.12)
  4 Rueda, Diego C            17 Hydro-MR             2:25.42    2:25.90        
                  30.99     1:09.69 (38.70)     1:53.49 (43.80)     2:25.90 (32.41)
  5 Lyons, Sean P             17 Badger-MR            2:28.83    2:26.77        
                  31.08     1:08.40 (37.32)     1:54.04 (45.64)     2:26.77 (32.73)
  6 Hogan, Colin J            16 Badger-MR            2:23.55    2:35.13        
                  31.91     1:08.88 (36.97)     1:56.73 (47.85)     2:35.13 (38.40)
  7 Lafata, Spencer F         13 Badger-MR            2:32.45    2:37.03        
                  34.48     1:14.29 (39.81)     2:02.35 (48.06)     2:37.03 (34.68)
  8 Tucci, Danny A            13 Badger-MR            2:45.17    2:46.11        
                  36.82     1:17.24 (40.42)     2:09.63 (52.39)     2:46.11 (36.48)
  9 Towne, Garrett B          12 Badger-MR            2:59.75    2:56.08        
                  38.92     1:22.22 (43.30)     2:19.08 (56.86)     2:56.08 (37.00)
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:06.59  OT Olympic Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennon, Declan P          15 Badger-MR            2:18.20    2:23.22 q      
                  29.48     1:04.94 (35.46)     1:48.39 (43.45)     2:23.22 (34.83)
  2 Hogan, Colin J            16 Badger-MR            2:22.44    2:23.55 q      
                  30.13     1:05.66 (35.53)     1:48.72 (43.06)     2:23.55 (34.83)
  3 Bravo, David D            13 Badger-MR            2:27.36    2:23.79 q      
                  31.89     1:07.32 (35.43)     1:50.24 (42.92)     2:23.79 (33.55)
  4 Rueda, Diego C            17 Hydro-MR             2:28.00    2:25.42 q      
                  30.73     1:09.28 (38.55)     1:53.21 (43.93)     2:25.42 (32.21)
  5 Collins, Wyatt C          22 Badger-MR            2:15.01    2:26.04 q      
                  30.47     1:08.06 (37.59)     1:55.77 (47.71)     2:26.04 (30.27)
  6 Lyons, Sean P             17 Badger-MR                 NT    2:28.83 q      
                  32.08     1:08.42 (36.34)     1:55.10 (46.68)     2:28.83 (33.73)
  7 Lafata, Spencer F         13 Badger-MR            2:30.96    2:32.45 q      
                  32.79     1:13.61 (40.82)     1:58.47 (44.86)     2:32.45 (33.98)
  8 Towne, Mitchell R         17 Badger-MR                 NT    2:32.70 q      
                  31.93     1:11.06 (39.13)     2:01.24 (50.18)     2:32.70 (31.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mukudai, Reo              16 Badger-MR            2:22.08    2:34.03 q      
                  30.27     1:08.60 (38.33)     1:55.94 (47.34)     2:34.03 (38.09)
 10 Gak, Milos M              18 RI Marlins-MR        2:25.00    2:35.53 q      
                  36.99     1:17.70 (40.71)     2:05.65 (47.95)     2:35.53 (29.88)
 11 Mukudai, Takuto Z         14 Badger-MR            2:42.81    2:36.61 q      
                  34.36     1:16.84 (42.48)     2:01.34 (44.50)     2:36.61 (35.27)
 12 Wang, Eric                16 Badger-MR            2:28.03    2:37.42 q      
                  29.74     1:10.08 (40.34)     2:01.10 (51.02)     2:37.42 (36.32)
 13 Speres, Aristides C       13 Badger-MR            2:33.76    2:38.56 q      
                  33.08     1:15.83 (42.75)     1:52.06 (36.23)     2:38.56 (46.50)
 14 Hendell, Josh             13 Badger-MR            2:49.10    2:40.66 q      
                  35.33     1:17.96 (42.63)     2:07.36 (49.40)     2:40.66 (33.30)
 15 Tucci, Danny A            13 Badger-MR            2:45.07    2:45.17 q      
                  35.36     1:16.79 (41.43)     2:09.26 (52.47)     2:45.17 (35.91)
 16 Powers, William P         13 Badger-MR                 NT    2:53.55 q      
                  37.87     1:20.61 (42.74)     2:16.75 (56.14)     2:53.55 (36.80)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Towne, Garrett B          12 Badger-MR                 NT    2:59.75 q      
                  38.23     1:23.12 (44.89)     2:21.14 (58.02)     2:59.75 (38.61)
 18 Eid, Christian J          13 Badger-MR            3:04.73    3:00.81 q      
                  41.74     1:26.09 (44.35)     2:22.99 (56.90)     3:00.81 (37.82)
 19 Johanson, Colin           13 Badger-MR                 NT    3:07.99 q      
                  42.80     1:29.52 (46.72)     2:28.98 (59.46)     3:07.99 (39.01)
 20 Johnson, Craig A          13 Badger-MR                 NT    3:08.08 q      
                                1:28.14 ( )     2:26.80 (58.66)     3:08.08 (41.28)
 21 Eboli, Michael            11 Badger-MR                 NT    3:27.47 q      
                  53.16     1:45.98 (52.82)     2:43.45 (57.47)     3:27.47 (44.02)
 -- Loveless, John J          12 Badger-MR                 NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.24     1:33.89 (50.65)     2:32.88 (58.99)          DQ (47.20)