Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
           2012 MR Metro Age Group Central - 3/23/2012 to 3/25/2012            
                              Sanction #: 120307                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  QUAL
                35.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Falcao, Isabella L        10 Twisters-MR               NT      30.05 JO     
  1 Criollo, Ashley K         10 Twisters-MR               NT      32.60 SILV   
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  QUAL
                35.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Saliy, Laura E      10 Shy-Mr-MR              33.18      32.05 JO     
SILV - Division  
  1 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR            33.32      32.43 SILV   
  2 Chan, Mandy         10 Twisters-MR            33.09      32.54 SILV   
  3 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            34.06      33.01 SILV   
  4 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR            33.73      33.41 SILV   
  5 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR                 33.67      33.69 SILV   
  6 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      33.17      33.71 SILV   
  7 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                36.53      33.78 SILV   
  8 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      34.21      33.87 SILV   
  9 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             33.90      33.95 SILV   
 10 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR      35.20      33.97 SILV   
 11 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      34.24      34.29 SILV   
 12 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     38.77      34.42 SILV   
 13 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR     35.75      34.44 SILV   
 14 Bischof, Lucy M     10 Sailfish-MR            34.05      34.61 SILV   
 15 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                34.70      34.90 SILV   
 16 Spajic, Sasha       10 Twisters-MR            37.05      34.93 SILV   
 17 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR                36.08      35.14 SILV   
 18 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     35.35      35.16 SILV   
 19 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             34.53      35.17 SILV   
 20 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      34.27      35.23 SILV   
 21 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            35.06      35.26 SILV   
 22 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      35.27      35.40 SILV   
AGE - Division  
  1 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR                37.93      36.21 AGE    
  2 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR      37.20      36.42 AGE    
  3 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                35.56      36.49 AGE    
  4 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      36.09      36.65 AGE    
  5 Landy, Jenna P      10 Badger-MR              43.48      36.90 AGE    
  6 Talamas, Emily K    10 GAEL-MR                40.64      37.30 AGE    
  6 Lipskar, Ruth A      9 Manhattan Makos-MR     39.76      37.30 AGE    
  8 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR              37.86      37.69 AGE    
  9 Noonan, Meaghan E   10 CIY-MR                 36.80      37.85 AGE    
 10 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR     37.17      37.99 AGE    
 11 Kabillio, Mia N     10 Manhattan Makos-MR     38.51      38.88 AGE    
 12 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR                 39.35      38.96 AGE    
 13 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR      40.58      38.97 AGE    
 14 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      38.54      39.27 AGE    
 14 Gilbert, Hannah     10 Manhattan Makos-MR     42.19      39.27 AGE    
 16 Castro, Emily        9 KB Makos-MR            41.30      40.16 AGE    
 17 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR      43.66      40.19 AGE    
 18 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR            39.68      40.87 AGE    
 19 Faria, Rachel R     10 Twisters-MR            43.80      40.90 AGE    
 19 Scrivo, Emma         9 WEST-MR                49.41      40.90 AGE    
 21 Keys, Chimene H      9 RedTails-MR            55.83      41.23 AGE    
 22 Astudillo, Scarlet   9 Twisters-MR            40.28      41.24 AGE    
 23 Patel, Risha S       9 CIY-MR                 42.47      41.29 AGE    
 24 Lin, Erica           9 Middies-MR             50.00      42.47 AGE    
 25 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR     43.30      42.81 AGE    
 26 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR                43.94      43.24 AGE    
 27 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                41.80      43.82 AGE    
 28 Crystal, Ella J      9 Badger-MR              44.28      44.52 AGE    
 29 Horn, Imogen        10 Manhattan Makos-MR     52.29      44.63 AGE    
 30 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR      49.37      44.78 AGE    
 31 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR              49.77      44.87 AGE    
 32 Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR     50.51      45.40 AGE    
 33 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR            42.74      45.52 AGE    
 34 Portoviejo, Nicole   9 RedTails-MR            47.59      45.84 AGE    
 35 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      45.58      46.00 AGE    
 36 Martinez, Xitlali    9 RedTails-MR            48.62      46.26 AGE    
 37 Ramos, Samantha      9 KB Makos-MR            49.16      46.69 AGE    
 38 M'Quade, Kaitlin R  10 Flying Dolphins-MR     40.00      46.79 AGE    
 39 Fox, Emma M          9 NYCC-MR                49.97      47.39 AGE    
 40 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                50.31      47.44 AGE    
 41 Reyl, Margaux        9 Manhattan Makos-MR     49.56      47.63 AGE    
 42 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            54.33      48.34 AGE    
 43 Colavita, Lidia      9 Flying Dolphins-MR     45.00      51.37 AGE    
 44 Altholz, Rebecca     9 Flying Dolphins-MR     52.98      54.96 AGE    
 45 Dupres, Leah S       9 RedTails-MR          1:10.35      59.16 AGE    
Non-Award Division  
 -- Rivera, Hannah      10 Twisters-MR            32.47         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.49  JO
              1:11.50  QUAL
              1:19.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:14.81    1:11.44 JO     
                  33.76     1:11.44 (37.68)                                        
SILV - Division  
  1 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR   1:11.96    1:12.03 SILV   
                  33.78     1:12.03 (38.25)                                        
  1 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    1:13.50    1:12.03 SILV   
                  34.72     1:12.03 (37.31)                                        
  3 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:14.91    1:13.51 SILV   
                  36.08     1:13.51 (37.43)                                        
  4 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:13.98    1:13.73 SILV   
                  34.14     1:13.73 (39.59)                                        
  5 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:13.74    1:14.15 SILV   
                  35.35     1:14.15 (38.80)                                        
  6 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:14.49 SILV   
                  35.21     1:14.49 (39.28)                                        
  7 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:14.92    1:15.23 SILV   
                  36.44     1:15.23 (38.79)                                        
  8 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:19.76    1:15.31 SILV   
                  35.82     1:15.31 (39.49)                                        
  9 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              1:16.45    1:15.38 SILV   
                  35.12     1:15.38 (40.26)                                        
 10 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR          1:16.85    1:15.67 SILV   
                  36.29     1:15.67 (39.38)                                        
 11 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:14.14    1:15.98 SILV   
                  36.30     1:15.98 (39.68)                                        
 12 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:16.86 SILV   
                  36.76     1:16.86 (40.10)                                        
 13 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR   1:23.20    1:17.73 SILV   
                  35.76     1:17.73 (41.97)                                        
 14 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR          1:21.32    1:17.83 SILV   
                  35.16     1:17.83 (42.67)                                        
 15 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:18.35    1:18.73 SILV   
                  36.86     1:18.73 (41.87)                                        
 16 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:25.27    1:19.47 SILV   
                  38.81     1:19.47 (40.66)                                        
AGE - Division  
  1 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:19.75 AGE    
                  37.30     1:19.75 (42.45)                                        
  2 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:22.40    1:20.39 AGE    
                  37.19     1:20.39 (43.20)                                        
  3 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR   1:23.92    1:20.94 AGE    
                  36.99     1:20.94 (43.95)                                        
  4 Suzana, Arlene       9 RedTails-MR          1:21.29    1:20.97 AGE    
                  37.28     1:20.97 (43.69)                                        
  5 Kabillio, Mia N     10 Manhattan Makos-MR   1:30.20    1:21.27 AGE    
                  39.54     1:21.27 (41.73)                                        
  6 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:15.96    1:21.97 AGE    
                  38.69     1:21.97 (43.28)                                        
  7 Del Gatto, Sofia     9 RI Marlins-MR        1:24.53    1:22.19 AGE    
                  38.71     1:22.19 (43.48)                                        
  8 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:20.02    1:22.27 AGE    
                  38.74     1:22.27 (43.53)                                        
  9 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          1:28.85    1:23.13 AGE    
                  39.08     1:23.13 (44.05)                                        
 10 Butler, Amelia K     9 NYCC-MR              1:21.25    1:23.16 AGE    
                  39.15     1:23.16 (44.01)                                        
 11 Lipskar, Ruth A      9 Manhattan Makos-MR   1:27.62    1:23.30 AGE    
                  39.44     1:23.30 (43.86)                                        
 12 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR            1:23.26    1:24.10 AGE    
                  40.00     1:24.10 (44.10)                                        
 13 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR              1:27.02    1:24.21 AGE    
                  37.92     1:24.21 (46.29)                                        
 14 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR               1:27.69    1:24.64 AGE    
                  39.77     1:24.64 (44.87)                                        
 15 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:28.48    1:25.00 AGE    
                  39.25     1:25.00 (45.75)                                        
 16 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR   1:30.32    1:25.42 AGE    
                  40.25     1:25.42 (45.17)                                        
 17 Hon, Fion            9 HS-MR                1:27.71    1:28.93 AGE    
                  41.54     1:28.93 (47.39)                                        
 18 Astudillo, Scarlet   9 Twisters-MR          1:26.98    1:29.01 AGE    
 19 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR          1:33.56    1:29.07 AGE    
                  42.57     1:29.07 (46.50)                                        
 20 Gnad, Julia M        9 HS-MR                1:31.45    1:30.06 AGE    
                  42.41     1:30.06 (47.65)                                        
 21 Castro, Emily        9 KB Makos-MR          1:43.01    1:31.48 AGE    
                  43.96     1:31.48 (47.52)                                        
 22 Faria, Rachel R     10 Twisters-MR          1:32.19    1:32.15 AGE    
                  45.21     1:32.15 (46.94)                                        
 23 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    1:29.65    1:32.48 AGE    
                  41.65     1:32.48 (50.83)                                        
 24 Leal, Nancy          9 RedTails-MR          1:32.77    1:32.75 AGE    
                  40.03     1:32.75 (52.72)                                        
 25 Cong, Vivian        10 BASC-MR              1:38.77    1:33.87 AGE    
                  43.89     1:33.87 (49.98)                                        
 26 Gilbert, Hannah     10 Manhattan Makos-MR   1:30.24    1:34.16 AGE    
                  44.88     1:34.16 (49.28)                                        
 27 Galbraith, Maddie   10 GAEL-MR              1:31.68    1:35.17 AGE    
                  43.39     1:35.17 (51.78)                                        
 28 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR    1:39.80    1:35.31 AGE    
                  43.38     1:35.31 (51.93)                                        
 29 Martinez, Xitlali    9 RedTails-MR          1:55.09    1:38.21 AGE    
                  44.47     1:38.21 (53.74)                                        
 30 Crystal, Ella J      9 Badger-MR            1:44.56    1:38.60 AGE    
                  49.81     1:38.60 (48.79)                                        
 31 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR   1:41.47    1:39.04 AGE    
                  47.87     1:39.04 (51.17)                                        
 32 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:40.42    1:39.33 AGE    
                  47.84     1:39.33 (51.49)                                        
 33 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR            1:45.03    1:40.19 AGE    
                  46.40     1:40.19 (53.79)                                        
 34 Portoviejo, Nicole   9 RedTails-MR          1:47.41    1:40.43 AGE    
                  46.55     1:40.43 (53.88)                                        
 35 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR    1:48.76    1:42.16 AGE    
                  46.69     1:42.16 (55.47)                                        
 36 Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR   1:43.83    1:42.23 AGE    
                  48.19     1:42.23 (54.04)                                        
 37 Portoviejo, Neyda    9 RedTails-MR          1:45.08    1:42.43 AGE    
                  45.20     1:42.43 (57.23)                                        
 38 Boyer, Sydney E      9 Badger-MR            1:50.50    1:42.47 AGE    
                  47.23     1:42.47 (55.24)                                        
 39 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR          1:39.55    1:43.45 AGE    
                  48.99     1:43.45 (54.46)                                        
 40 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    1:35.54    1:44.07 AGE    
                  48.37     1:44.07 (55.70)                                        
 41 Norton, Electa M    10 RI Marlins-MR        1:41.83    1:44.24 AGE    
                  46.43     1:44.24 (57.81)                                        
 42 Keys, Chimene H      9 RedTails-MR          2:10.09    1:45.22 AGE    
                  44.65   1:45.22 (1:00.57)                                        
 43 Fox, Emma M          9 NYCC-MR              1:45.70    1:47.86 AGE    
                  49.76     1:47.86 (58.10)                                        
 44 Canty, Christina E   9 GAEL-MR              1:54.49    1:48.20 AGE    
                  49.09     1:48.20 (59.11)                                        
 45 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              1:59.03    1:51.46 AGE    
                  50.02   1:51.46 (1:01.44)                                        
 46 Radomisli, Julia M  10 Flying Dolphins-MR   1:49.33    1:51.73 AGE    
                  51.13   1:51.73 (1:00.60)                                        
 47 Colavita, Lidia      9 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:57.92 AGE    
                  52.23   1:57.92 (1:05.69)                                        
 48 Reyl, Margaux        9 Manhattan Makos-MR   2:06.07    1:58.61 AGE    
                  51.40   1:58.61 (1:07.21)                                        
Non-Award Division  
 -- Ambrosio, Monserra  10 RedTails-MR          1:32.73         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:11.49  JO
              1:11.50  QUAL
              1:19.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Harris, Atsedemaryam A     9 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.68 AGE    
                  37.26     1:22.68 (45.42)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  QUAL
              2:51.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              2:33.94    2:27.42 JO     
                  33.46     1:10.98 (37.52)     1:50.16 (39.18)     2:27.42 (37.26)
SILV - Division  
  1 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          2:32.60    2:33.58 SILV   
                  33.74     1:12.62 (38.88)     1:53.24 (40.62)     2:33.58 (40.34)
  2 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    2:38.69    2:35.17 SILV   
                  36.33     1:16.99 (40.66)     1:56.90 (39.91)     2:35.17 (38.27)
  3 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           2:37.70    2:37.33 SILV   
                  35.54     1:15.93 (40.39)     1:57.31 (41.38)     2:37.33 (40.02)
  4 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              2:37.97    2:37.40 SILV   
                  35.90     1:15.50 (39.60)     1:56.94 (41.44)     2:37.40 (40.46)
  5 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR          2:50.09    2:49.81 SILV   
                  37.95     1:22.73 (44.78)     2:07.99 (45.26)     2:49.81 (41.82)
  6 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              2:49.76    2:50.85 SILV   
                  37.45     1:22.21 (44.76)     2:06.96 (44.75)     2:50.85 (43.89)
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    3:15.10    2:53.49 AGE    
                  38.68     1:24.76 (46.08)     2:09.51 (44.75)     2:53.49 (43.98)
  2 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              2:58.08    2:54.95 AGE    
                  39.06     1:23.52 (44.46)     2:10.12 (46.60)     2:54.95 (44.83)
  3 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR            3:12.94    2:57.56 AGE    
                  39.16     1:26.19 (47.03)     2:13.32 (47.13)     2:57.56 (44.24)
  4 Suzana, Arlene       9 RedTails-MR          3:09.56    3:00.58 AGE    
                  39.09     1:24.54 (45.45)     2:13.16 (48.62)     3:00.58 (47.42)
  5 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    3:08.28    3:01.14 AGE    
                  39.07     1:25.68 (46.61)     2:14.39 (48.71)     3:01.14 (46.75)
  6 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR    3:17.85    3:03.71 AGE    
                  37.39     1:24.54 (47.15)     2:14.27 (49.73)     3:03.71 (49.44)
  7 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    3:36.84    3:10.67 AGE    
                  39.46     1:29.50 (50.04)     2:21.10 (51.60)     3:10.67 (49.57)
  8 Lin, Erica           9 Middies-MR           3:46.57    3:32.50 AGE    
                  46.77     1:41.65 (54.88)     2:38.82 (57.17)     3:32.50 (53.68)
  9 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    3:46.78    3:39.59 AGE    
                  47.23     1:44.98 (57.75)     2:43.89 (58.91)     3:39.59 (55.70)
 10 Crystal, Ella J      9 Badger-MR            3:41.89    3:52.05 AGE    
                  54.50     1:54.20 (59.70)   3:52.05 (1:57.85)                    
 11 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR            3:53.54    3:57.71 AGE    
                  51.95   1:55.30 (1:03.35)   3:57.71 (2:02.41)                    
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  QUAL
                43.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Rivera, Hannah      10 Twisters-MR            38.70      37.17 JO     
SILV - Division  
  1 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                38.83      38.06 SILV   
  2 Chan, Mandy         10 Twisters-MR            38.38      38.33 SILV   
  3 Brydon, Maia        10 RedTails-MR            40.62      38.85 SILV   
  4 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      39.24      39.06 SILV   
  4 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      38.45      39.06 SILV   
  6 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR            41.08      39.16 SILV   
  7 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             38.31      39.26 SILV   
  8 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     39.48      39.42 SILV   
  9 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      38.56      39.47 SILV   
 10 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      40.89      39.67 SILV   
 11 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR                39.54      40.48 SILV   
 12 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR                40.51      40.53 SILV   
 13 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            42.40      40.68 SILV   
 14 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            39.89      41.16 SILV   
 15 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR     40.01      41.28 SILV   
 16 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR                41.34      41.66 SILV   
 17 Suzana, Arlene       9 RedTails-MR            42.15      41.69 SILV   
 18 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR     42.68      41.86 SILV   
 19 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                41.00      41.89 SILV   
 20 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     43.55      41.96 SILV   
 21 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             40.05      42.25 SILV   
 22 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR            41.67      42.37 SILV   
 23 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR      46.01      42.70 SILV   
 24 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      41.08      42.78 SILV   
 25 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR            43.58      42.84 SILV   
 26 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR     41.42      43.13 SILV   
 27 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR      47.30      43.15 SILV   
 28 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      43.60      43.19 SILV   
 29 Kabillio, Mia N     10 Manhattan Makos-MR     47.56      43.29 SILV   
 30 Del Gatto, Sofia     9 RI Marlins-MR          46.00      43.37 SILV   
AGE - Division  
  1 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR              43.01      43.88 AGE    
  2 Gnad, Julia M        9 HS-MR                  45.22      44.99 AGE    
  3 Hon, Fion            9 HS-MR                  44.54      45.23 AGE    
  4 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR            42.50      45.48 AGE    
  5 Keys, Chimene H      9 RedTails-MR            50.04      45.89 AGE    
  6 Lipskar, Ruth A      9 Manhattan Makos-MR     47.11      46.17 AGE    
  7 Castro, Emily        9 KB Makos-MR            49.60      46.51 AGE    
  8 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR      45.45      46.98 AGE    
  9 Butler, Amelia K     9 NYCC-MR                43.91      47.00 AGE    
 10 Leal, Nancy          9 RedTails-MR            49.31      47.09 AGE    
 11 Gilbert, Hannah     10 Manhattan Makos-MR     53.81      47.42 AGE    
 12 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      44.98      47.58 AGE    
 13 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR            47.88      47.89 AGE    
 14 Astudillo, Scarlet   9 Twisters-MR            46.92      48.13 AGE    
 15 Portoviejo, Neyda    9 RedTails-MR            48.63      48.45 AGE    
 16 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR     49.50      48.55 AGE    
 17 Faria, Rachel R     10 Twisters-MR            49.47      49.10 AGE    
 18 Martinez, Xitlali    9 RedTails-MR            59.76      49.24 AGE    
 19 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR              51.18      49.36 AGE    
 20 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR                 53.44      49.39 AGE    
 21 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR      51.30      49.84 AGE    
 22 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                47.52      50.10 AGE    
 23 Cong, Vivian        10 BASC-MR                51.30      50.68 AGE    
 24 Portoviejo, Nicole   9 RedTails-MR            53.91      51.16 AGE    
 25 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:06.44      52.32 AGE    
 26 Scrivo, Emma         9 WEST-MR              1:00.53      52.56 AGE    
 27 Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR     56.24      52.76 AGE    
 28 Boyer, Sydney E      9 Badger-MR            1:00.70      52.92 AGE    
 29 Radomisli, Julia M  10 Flying Dolphins-MR     54.89      53.09 AGE    
 30 Colavita, Lidia      9 Flying Dolphins-MR     50.00      54.00 AGE    
 31 Reyl, Margaux        9 Manhattan Makos-MR   1:00.34      54.29 AGE    
 32 Norton, Electa M    10 RI Marlins-MR          51.84      54.89 AGE    
 33 Fox, Emma M          9 NYCC-MR                53.73      55.90 AGE    
 34 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      50.76      56.06 AGE    
 35 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                52.63      56.43 AGE    
 36 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR                58.28      57.69 AGE    
 37 Crystal, Ella J      9 Badger-MR              59.23    1:01.30 AGE    
 38 Dupres, Leah S       9 RedTails-MR          1:17.70    1:08.06 AGE    
Non-Award Division  
 -- Galbraith, Maddie   10 GAEL-MR                49.27         DQ        
      32 Not on back off wall
 -- Ambrosio, Monserra  10 RedTails-MR            44.39         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  QUAL
              1:38.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          1:23.27    1:20.87 JO     
                  38.99     1:20.87 (41.88)                                        
SILV - Division  
  1 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:27.28    1:22.51 SILV   
                  39.66     1:22.51 (42.85)                                        
  2 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:22.85    1:23.54 SILV   
                  40.76     1:23.54 (42.78)                                        
  3 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR           1:23.64    1:24.46 SILV   
                  41.24     1:24.46 (43.22)                                        
  4 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:22.76    1:24.68 SILV   
                  41.84     1:24.68 (42.84)                                        
  5 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR               1:24.17    1:24.72 SILV   
  6 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:22.98    1:24.90 SILV   
                  40.68     1:24.90 (44.22)                                        
  6 Criollo, Ashley K   10 Twisters-MR          1:24.61    1:24.90 SILV   
                  41.79     1:24.90 (43.11)                                        
  8 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR              1:24.99    1:26.05 SILV   
                  42.28     1:26.05 (43.77)                                        
  9 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR   1:26.20    1:26.61 SILV   
                  42.11     1:26.61 (44.50)                                        
 10 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR              1:23.77    1:26.80 SILV   
 11 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:23.45    1:26.85 SILV   
                  42.92     1:26.85 (43.93)                                        
 12 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:26.23    1:27.58 SILV   
                  42.33     1:27.58 (45.25)                                        
 13 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:28.43 SILV   
                  44.23     1:28.43 (44.20)                                        
 14 Bischof, Lucy M     10 Sailfish-MR          1:31.45    1:28.67 SILV   
                  41.78     1:28.67 (46.89)                                        
 15 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR   1:31.35    1:29.40 SILV   
                  42.53     1:29.40 (46.87)                                        
 16 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:30.90    1:29.45 SILV   
                  44.40     1:29.45 (45.05)                                        
 17 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:25.33    1:30.04 SILV   
                  43.75     1:30.04 (46.29)                                        
 18 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR              1:33.92    1:30.68 SILV   
                  42.85     1:30.68 (47.83)                                        
 19 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:30.10    1:31.76 SILV   
                  43.85     1:31.76 (47.91)                                        
 20 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR    1:45.03    1:31.85 SILV   
                  44.67     1:31.85 (47.18)                                        
 21 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:30.21    1:32.16 SILV   
                  45.03     1:32.16 (47.13)                                        
 22 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:32.54    1:32.84 SILV   
                  44.51     1:32.84 (48.33)                                        
 23 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR    1:35.02    1:33.06 SILV   
                  45.64     1:33.06 (47.42)                                        
 24 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:30.36    1:33.37 SILV   
                  45.83     1:33.37 (47.54)                                        
 25 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR            1:31.27    1:35.09 SILV   
                  46.06     1:35.09 (49.03)                                        
AGE - Division  
  1 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR    1:34.26    1:38.23 AGE    
                  48.41     1:38.23 (49.82)                                        
  2 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR   1:33.65    1:38.40 AGE    
                  48.54     1:38.40 (49.86)                                        
  3 Lipskar, Ruth A      9 Manhattan Makos-MR   1:44.86    1:38.67 AGE    
                  48.76     1:38.67 (49.91)                                        
  4 Noonan, Meaghan E   10 CIY-MR               1:37.56    1:38.95 AGE    
                  47.42     1:38.95 (51.53)                                        
  5 Kabillio, Mia N     10 Manhattan Makos-MR   1:44.73    1:39.15 AGE    
                  48.31     1:39.15 (50.84)                                        
  6 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR          1:36.06    1:39.57 AGE    
                  46.97     1:39.57 (52.60)                                        
  7 Astudillo, Scarlet   9 Twisters-MR          1:39.88    1:40.04 AGE    
                  47.90     1:40.04 (52.14)                                        
  8 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:38.25    1:43.63 AGE    
                  51.11     1:43.63 (52.52)                                        
  9 Castro, Emily        9 KB Makos-MR          1:49.07    1:43.69 AGE    
                  50.90     1:43.69 (52.79)                                        
 10 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    1:40.24    1:44.23 AGE    
                  50.45     1:44.23 (53.78)                                        
 11 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR          1:43.07    1:46.00 AGE    
                  52.66     1:46.00 (53.34)                                        
 12 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR   1:50.96    1:46.29 AGE    
                  52.39     1:46.29 (53.90)                                        
 13 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:52.17    1:46.38 AGE    
                  51.11     1:46.38 (55.27)                                        
 14 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR            1:47.02    1:46.86 AGE    
                  50.73     1:46.86 (56.13)                                        
 15 Gilbert, Hannah     10 Manhattan Makos-MR   1:57.43    1:46.92 AGE    
 16 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR    1:52.48    1:48.16 AGE    
                  51.78     1:48.16 (56.38)                                        
 17 Lin, Erica           9 Middies-MR           2:04.24    1:49.87 AGE    
                  52.52     1:49.87 (57.35)                                        
 18 M'Quade, Kaitlin R  10 Flying Dolphins-MR   1:40.00    1:53.57 AGE    
                  56.93     1:53.57 (56.64)                                        
 19 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:59.01    1:54.36 AGE    
                  53.68   1:54.36 (1:00.68)                                        
 20 Altholz, Rebecca     9 Flying Dolphins-MR   2:06.59    1:58.56 AGE    
 21 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    1:57.76    1:59.15 AGE    
                  59.41     1:59.15 (59.74)                                        
 22 Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR   2:02.92    1:59.65 AGE    
 23 Ramos, Samantha      9 KB Makos-MR          1:57.30    2:00.00 AGE    
                  57.76   2:00.00 (1:02.24)                                        
Non-Award Division  
 -- Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR   1:43.46         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                1:31.29          DQ (15.63)                                        
 -- Faria, Rachel R     10 Twisters-MR          1:44.87         DQ        
      39 Did not finish on back
                  53.35          DQ (52.24)                                        
 -- Dupres, Leah S       9 RedTails-MR          2:30.09         NS        
 -- Baer, Natalie R      9 Agua Swim Team-MR    1:46.63         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                43.00  QUAL
                49.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             43.25      42.36 JO     
SILV - Division  
  1 Saliy, Laura E      10 Shy-Mr-MR              44.26      43.01 SILV   
  2 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR            45.44      44.13 SILV   
  3 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      44.80      44.79 SILV   
  4 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             47.47      44.90 SILV   
  5 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                43.60      45.39 SILV   
  6 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            49.82      45.56 SILV   
  7 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR      47.44      45.67 SILV   
  8 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR                44.86      45.70 SILV   
  9 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                44.80      45.97 SILV   
 10 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR      44.95      46.15 SILV   
 11 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      46.27      46.85 SILV   
 12 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     47.91      47.08 SILV   
 13 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR                48.56      47.18 SILV   
 14 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR     49.42      47.44 SILV   
 15 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     50.65      47.57 SILV   
 16 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR     46.17      48.05 SILV   
 17 Noonan, Meaghan E   10 CIY-MR                 48.50      48.06 SILV   
 18 Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR     52.55      48.18 SILV   
 19 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR            50.13      48.20 SILV   
 20 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            47.85      48.26 SILV   
 21 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      50.22      48.38 SILV   
 22 Lipskar, Ruth A      9 Manhattan Makos-MR     51.12      48.47 SILV   
 23 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      49.18      48.57 SILV   
 23 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR            49.84      48.57 SILV   
 25 Reyl, Margaux        9 Manhattan Makos-MR     54.81      48.78 SILV   
AGE - Division  
  1 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                50.18      49.43 AGE    
  2 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      47.51      49.55 AGE    
  3 Horn, Imogen        10 Manhattan Makos-MR     47.80      49.72 AGE    
  4 Landy, Jenna P      10 Badger-MR              54.27      50.34 AGE    
  5 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR     55.82      50.67 AGE    
  6 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR      52.29      50.72 AGE    
  7 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR      51.15      51.16 AGE    
  8 Crystal, Ella J      9 Badger-MR              52.82      51.72 AGE    
  9 Gilbert, Hannah     10 Manhattan Makos-MR     52.16      51.83 AGE    
 10 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      51.68      52.82 AGE    
 11 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR     54.66      52.85 AGE    
 12 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR                 54.42      53.29 AGE    
 13 Astudillo, Scarlet   9 Twisters-MR            52.66      53.30 AGE    
 14 Lin, Erica           9 Middies-MR           1:00.00      53.84 AGE    
 15 Patel, Risha S       9 CIY-MR               1:02.63      54.40 AGE    
 15 Martinez, Xitlali    9 RedTails-MR            58.85      54.40 AGE    
 17 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR              58.12      54.42 AGE    
 18 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                54.98      54.53 AGE    
 19 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR      56.84      56.55 AGE    
 20 Faria, Rachel R     10 Twisters-MR            58.06      56.71 AGE    
 21 Fox, Emma M          9 NYCC-MR                59.86      57.69 AGE    
 22 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR            55.78      58.23 AGE    
 23 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR            1:10.62      58.52 AGE    
 23 Talamas, Emily K    10 GAEL-MR                58.53      58.52 AGE    
 25 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      55.06      58.76 AGE    
 26 Kabillio, Mia N     10 Manhattan Makos-MR   1:06.04      59.45 AGE    
 27 Portoviejo, Nicole   9 RedTails-MR          1:10.00      59.71 AGE    
 28 Altholz, Rebecca     9 Flying Dolphins-MR   1:06.83    1:00.58 AGE    
 29 M'Quade, Kaitlin R  10 Flying Dolphins-MR   1:01.58    1:02.36 AGE    
 30 Keys, Chimene H      9 RedTails-MR          1:10.09    1:03.16 AGE    
 31 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR                55.99    1:04.37 AGE    
Non-Award Division  
 -- Colavita, Lidia      9 Flying Dolphins-MR     50.00         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Spajic, Sasha       10 Twisters-MR            51.44         DQ        
      10 Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:33.00  QUAL
              1:49.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    1:34.80    1:35.08 SILV   
                  44.56     1:35.08 (50.52)                                        
  2 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              1:37.11    1:36.96 SILV   
                  46.13     1:36.96 (50.83)                                        
  3 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:37.29    1:38.11 SILV   
                  46.49     1:38.11 (51.62)                                        
  4 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:39.46    1:38.49 SILV   
                  47.57     1:38.49 (50.92)                                        
  5 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR    1:41.23    1:41.04 SILV   
                  48.88     1:41.04 (52.16)                                        
  6 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:40.75    1:41.60 SILV   
                  46.75     1:41.60 (54.85)                                        
  7 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR              1:43.27    1:42.27 SILV   
                  49.71     1:42.27 (52.56)                                        
  8 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:42.27    1:42.51 SILV   
                  49.49     1:42.51 (53.02)                                        
  9 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:37.03    1:42.70 SILV   
                  47.84     1:42.70 (54.86)                                        
 10 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   2:06.26    1:43.50 SILV   
                  49.88     1:43.50 (53.62)                                        
 11 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    1:40.27    1:43.67 SILV   
                  49.90     1:43.67 (53.77)                                        
 12 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:41.99    1:43.84 SILV   
                  48.57     1:43.84 (55.27)                                        
 13 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR   1:44.48    1:45.57 SILV   
                  49.88     1:45.57 (55.69)                                        
 14 Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR   1:55.39    1:46.23 SILV   
                  49.83     1:46.23 (56.40)                                        
 15 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR   1:56.49    1:48.21 SILV   
                  49.32     1:48.21 (58.89)                                        
 16 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:43.39    1:48.29 SILV   
                  51.80     1:48.29 (56.49)                                        
 17 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR    1:54.03    1:48.47 SILV   
                  51.17     1:48.47 (57.30)                                        
AGE - Division  
  1 Cong, Vivian        10 BASC-MR              1:52.47    1:50.99 AGE    
                  51.96     1:50.99 (59.03)                                        
  2 Crystal, Ella J      9 Badger-MR            1:57.59    1:52.38 AGE    
                  52.60     1:52.38 (59.78)                                        
  3 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:59.44    1:53.02 AGE    
                  52.92   1:53.02 (1:00.10)                                        
  4 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR    1:54.74    1:53.95 AGE    
                  54.48     1:53.95 (59.47)                                        
  5 Butler, Amelia K     9 NYCC-MR              1:59.62    1:54.10 AGE    
                  53.98   1:54.10 (1:00.12)                                        
  6 Norton, Electa M    10 RI Marlins-MR        1:48.74    1:54.52 AGE    
                  54.32   1:54.52 (1:00.20)                                        
  7 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:46.82    1:54.87 AGE    
                  55.77     1:54.87 (59.10)                                        
  8 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR               2:09.12    1:54.99 AGE    
                  54.29   1:54.99 (1:00.70)                                        
  9 Gnad, Julia M        9 HS-MR                1:55.33    1:55.00 AGE    
                  53.90   1:55.00 (1:01.10)                                        
 10 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR   1:59.38    2:00.09 AGE    
                  58.23   2:00.09 (1:01.86)                                        
 11 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR    2:00.94    2:00.73 AGE    
                  56.96   2:00.73 (1:03.77)                                        
 12 Martinez, Xitlali    9 RedTails-MR          2:10.89    2:01.00 AGE    
                  56.58   2:01.00 (1:04.42)                                        
 13 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          2:08.91    2:01.05 AGE    
                  55.51   2:01.05 (1:05.54)                                        
 14 Canty, Christina E   9 GAEL-MR              2:00.11    2:01.08 AGE    
                  56.67   2:01.08 (1:04.41)                                        
 15 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    2:01.23    2:04.73 AGE    
                1:00.35   2:04.73 (1:04.38)                                        
 16 Faria, Rachel R     10 Twisters-MR          2:00.57    2:05.39 AGE    
                  59.49   2:05.39 (1:05.90)                                        
 17 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR          1:58.28    2:05.89 AGE    
                  58.69   2:05.89 (1:07.20)                                        
 18 Del Gatto, Sofia     9 RI Marlins-MR        2:05.30    2:05.92 AGE    
                  59.28   2:05.92 (1:06.64)                                        
 19 Radomisli, Julia M  10 Flying Dolphins-MR   2:05.10    2:09.60 AGE    
                1:00.45   2:09.60 (1:09.15)                                        
Non-Award Division  
 -- Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR          1:51.09         DQ        
      15 One hand touch
                  49.72          DQ (54.25)                                        
 -- Galbraith, Maddie   10 GAEL-MR              2:10.99         NS        
 -- Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              2:55.99         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.00  QUAL
                44.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR            36.28      34.65 JO     
SILV - Division  
  1 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     37.57      36.72 SILV   
  2 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR            38.88      37.19 SILV   
  3 Saliy, Laura E      10 Shy-Mr-MR              37.89      37.24 SILV   
  4 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR      38.80      37.36 SILV   
  5 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR      38.00      37.51 SILV   
  6 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR     38.45      37.61 SILV   
  7 Capuano, Caroline    9 Middies-MR             36.91      37.68 SILV   
  8 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      36.33      37.82 SILV   
  9 Neuman, Samantha E  10 WEST-MR                41.22      38.16 SILV   
 10 Donlevy, Kelly A    10 CIY-MR                 37.86      38.49 SILV   
 11 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR      36.86      38.53 SILV   
 12 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR                43.76      39.02 SILV   
 13 Brydon, Maia        10 RedTails-MR            42.50      39.19 SILV   
 14 Cahaly, Emma E      10 Middies-MR             38.48      39.70 SILV   
 15 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR      39.97      39.77 SILV   
 16 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      39.57      40.34 SILV   
 17 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR     42.24      40.72 SILV   
 18 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR                41.36      40.91 SILV   
 19 Gilbert, Hannah     10 Manhattan Makos-MR     45.82      41.31 SILV   
 20 Bischof, Lucy M     10 Sailfish-MR            39.74      41.70 SILV   
 21 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR     42.67      41.73 SILV   
 22 Milio, Theresa A     9 Middies-MR             42.06      42.78 SILV   
 23 Kabillio, Mia N     10 Manhattan Makos-MR     49.87      43.25 SILV   
 24 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR                45.49      43.61 SILV   
 25 Landy, Jenna P      10 Badger-MR              48.43      43.73 SILV   
 26 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR            44.22      43.81 SILV   
AGE - Division  
  1 Astudillo, Scarlet   9 Twisters-MR            48.27      44.70 AGE    
  2 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR      45.95      45.05 AGE    
  3 Noonan, Meaghan E   10 CIY-MR                 47.02      45.39 AGE    
  4 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      45.53      45.75 AGE    
  5 Scrivo, Emma         9 WEST-MR                49.50      46.10 AGE    
  6 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR                49.03      46.57 AGE    
  7 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR      46.78      46.75 AGE    
  8 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR            52.10      46.79 AGE    
  9 Patel, Risha S       9 CIY-MR                 50.44      47.08 AGE    
 10 Talamas, Emily K    10 GAEL-MR                48.48      47.41 AGE    
 11 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      50.82      47.42 AGE    
 12 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR                 48.62      47.73 AGE    
 13 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR      48.33      48.93 AGE    
 14 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                56.77      49.13 AGE    
 15 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR     50.33      49.45 AGE    
 16 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                54.72      49.93 AGE    
 17 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR            47.94      50.17 AGE    
 18 Portoviejo, Nicole   9 RedTails-MR          1:05.38      53.05 AGE    
 19 Lipskar, Ruth A      9 Manhattan Makos-MR     52.20      54.49 AGE    
 20 Martinez, Xitlali    9 RedTails-MR          1:00.09      55.78 AGE    
 21 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      57.99      55.95 AGE    
 22 Lin, Erica           9 Middies-MR           1:12.00      56.08 AGE    
 23 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR     56.97      57.32 AGE    
 24 Crystal, Ella J      9 Badger-MR              57.95      59.86 AGE    
 25 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR    1:07.46    1:00.88 AGE    
 26 Ramos, Samantha      9 KB Makos-MR          1:01.21    1:01.41 AGE    
 27 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR          1:05.09    1:01.95 AGE    
 28 M'Quade, Kaitlin R  10 Flying Dolphins-MR     45.00    1:02.10 AGE    
 29 Horn, Imogen        10 Manhattan Makos-MR     57.80    1:04.94 AGE    
Non-Award Division  
 -- Altholz, Rebecca     9 Flying Dolphins-MR     40.96         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Dupres, Leah S       9 RedTails-MR          1:10.09         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Keys, Chimene H      9 RedTails-MR          1:10.09         DQ        
      23 One hand touch
 -- Craven, Ailsa        9 Manhattan Makos-MR     55.76         DQ        
      20 Kick breaststroke type
 -- Baer, Natalie R      9 Agua Swim Team-MR      56.46         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  QUAL
              1:38.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:35.98    1:30.86 SILV   
                  42.37     1:30.86 (48.49)                                        
  2 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:35.31    1:35.09 SILV   
                  43.60     1:35.09 (51.49)                                        
  3 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR          1:50.09    1:37.21 SILV   
                  37.83     1:37.21 (59.38)                                        
  4 Brennan, Amelia S   10 Agua Swim Team-MR    1:43.61    1:37.28 SILV   
                  42.78     1:37.28 (54.50)                                        
AGE - Division  
  1 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR   1:48.73    1:39.64 AGE    
                  46.11     1:39.64 (53.53)                                        
  2 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              1:47.12    1:48.80 AGE    
                  46.56   1:48.80 (1:02.24)                                        
  3 Hon, Fion            9 HS-MR                1:50.19    1:50.26 AGE    
                  51.07     1:50.26 (59.19)                                        
  4 Carabasu, Helen N    9 Twisters-MR          2:00.38    1:51.65 AGE    
                  51.88     1:51.65 (59.77)                                        
  5 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:46.82    1:51.67 AGE    
                  51.80     1:51.67 (59.87)                                        
  6 Castro, Emily        9 KB Makos-MR          2:00.40    2:04.25 AGE    
                  51.14   2:04.25 (1:13.11)                                        
  7 Portoviejo, Neyda    9 RedTails-MR          2:38.94    2:22.63 AGE    
                1:00.03   2:22.63 (1:22.60)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  QUAL
              1:29.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              1:22.92    1:22.32 SILV   
                  36.12     1:22.32 (46.20)                                        
  2 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          1:25.45    1:23.05 SILV   
                  41.21     1:23.05 (41.84)                                        
  2 Chan, Mandy         10 Twisters-MR          1:23.61    1:23.05 SILV   
                  38.29     1:23.05 (44.76)                                        
  4 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    1:23.79    1:23.42 SILV   
                  39.14     1:23.42 (44.28)                                        
  5 Dauchez, Alice M    10 Agua Swim Team-MR    1:23.04    1:23.43 SILV   
                  39.36     1:23.43 (44.07)                                        
  6 Gutierrez, Stephan   9 RedTails-MR          1:31.85    1:24.32 SILV   
                  38.99     1:24.32 (45.33)                                        
  7 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:35.04    1:26.61 SILV   
                  40.63     1:26.61 (45.98)                                        
  8 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           1:24.78    1:26.87 SILV   
                  41.06     1:26.87 (45.81)                                        
  9 Moon, Zoe S          9 Agua Swim Team-MR    1:23.41    1:26.88 SILV   
                  40.14     1:26.88 (46.74)                                        
 10 Milio, Theresa A     9 Middies-MR           1:23.71    1:26.97 SILV   
                  41.61     1:26.97 (45.36)                                        
 11 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:28.75    1:27.87 SILV   
                  41.64     1:27.87 (46.23)                                        
 12 Pagnotta, Hailey N  10 WEST-MR              1:33.94    1:28.01 SILV   
                  39.33     1:28.01 (48.68)                                        
 13 Weisglass, Rachel   10 WEST-MR              1:33.64    1:28.14 SILV   
                  40.79     1:28.14 (47.35)                                        
 14 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              1:32.15    1:29.14 SILV   
                  40.43     1:29.14 (48.71)                                        
 15 Sacranie, Jaina A   10 Manhattan Makos-MR   1:30.18    1:29.51 SILV   
                  41.36     1:29.51 (48.15)                                        
AGE - Division  
  1 Rojas, Alice E      10 RedTails-MR          1:31.53    1:29.73 AGE    
                  41.49     1:29.73 (48.24)                                        
  2 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:29.67    1:30.68 AGE    
                  40.29     1:30.68 (50.39)                                        
  3 Suzana, Arlene       9 RedTails-MR          1:33.24    1:31.15 AGE    
                  40.59     1:31.15 (50.56)                                        
  4 Lee, Emma P         10 Manhattan Makos-MR   1:35.14    1:33.40 AGE    
                  43.56     1:33.40 (49.84)                                        
  5 Green, Sarah M      10 Flying Dolphins-MR   1:43.08    1:33.76 AGE    
                  44.88     1:33.76 (48.88)                                        
  6 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:34.78 AGE    
                  43.65     1:34.78 (51.13)                                        
  7 Pestcoe, Leandre B  10 Flying Dolphins-MR   1:33.32    1:35.01 AGE    
                  44.77     1:35.01 (50.24)                                        
  8 Zahariev, Tiffany   10 Twisters-MR          1:38.27    1:36.64 AGE    
                  45.61     1:36.64 (51.03)                                        
  9 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:40.80    1:37.42 AGE    
                  46.90     1:37.42 (50.52)                                        
 10 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    1:34.03    1:38.26 AGE    
                  47.43     1:38.26 (50.83)                                        
 11 Harris, Atsedemary   9 Agua Swim Team-MR    1:37.58    1:39.07 AGE    
                  46.83     1:39.07 (52.24)                                        
 12 Lomas, Melissa *    10 Badger-MR            1:34.25    1:39.14 AGE    
                  45.54     1:39.14 (53.60)                                        
 13 Gnad, Julia M        9 HS-MR                1:55.56    1:39.89 AGE    
                  48.39     1:39.89 (51.50)                                        
 14 Hon, Fion            9 HS-MR                1:38.80    1:41.39 AGE    
                  46.38     1:41.39 (55.01)                                        
 15 Khanna, Gia          9 Agua Swim Team-MR    1:43.66    1:42.26 AGE    
                  44.06     1:42.26 (58.20)                                        
 16 Maldonado, Merylis  10 CIY-MR               1:42.15    1:43.42 AGE    
                  48.72     1:43.42 (54.70)                                        
 17 Scrivo, Emma         9 WEST-MR              2:08.11    1:45.59 AGE    
                  47.14     1:45.59 (58.45)                                        
 18 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          1:43.77    1:47.52 AGE    
                  47.61     1:47.52 (59.91)                                        
 19 Jiang, Claire        9 Agua Swim Team-MR    1:51.81    1:48.72 AGE    
                  52.01     1:48.72 (56.71)                                        
 20 Faria, Rachel R     10 Twisters-MR          1:49.09    1:49.93 AGE    
                  53.28     1:49.93 (56.65)                                        
 21 Victor, Melanie      9 Flying Dolphins-MR   1:53.78    1:52.50 AGE    
                  54.83     1:52.50 (57.67)                                        
 22 Leal, Nancy          9 RedTails-MR          2:00.09    1:53.34 AGE    
                  50.48   1:53.34 (1:02.86)                                        
 23 Crystal, Ella J      9 Badger-MR            1:59.05    1:57.87 AGE    
                1:02.17     1:57.87 (55.70)                                        
 24 Benejam, Natalia M  10 Badger-MR            1:58.00    1:59.54 AGE    
                  57.82   1:59.54 (1:01.72)                                        
 25 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    1:54.86    1:59.79 AGE    
                  57.93   1:59.79 (1:01.86)                                        
 26 Chan, Alina M        9 KB Makos-MR          2:10.05    2:01.78 AGE    
                  59.24   2:01.78 (1:02.54)                                        
 27 Keys, Chimene H      9 RedTails-MR          2:30.09    2:04.39 AGE    
                  54.61   2:04.39 (1:09.78)                                        
 28 Portoviejo, Neyda    9 RedTails-MR          1:58.55    2:08.95 AGE    
                  58.96   2:08.95 (1:09.99)                                        
Non-Award Division  
 -- Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:58.98         DQ        
      20 Scissors kick - fly
                  52.03          DQ (53.02)                                        
 -- Portoviejo, Nicole   9 RedTails-MR          1:58.37         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  QUAL
              3:15.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:52.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Falcao, Isabella L  10 Twisters-MR          2:54.95    2:51.36 JO     
                  36.33     1:21.11 (44.78)     2:13.01 (51.90)     2:51.36 (38.35)
SILV - Division  
  1 Greenberg, Elana     9 Agua Swim Team-MR    3:01.72    2:55.91 SILV   
                  40.02     1:24.56 (44.54)     2:17.01 (52.45)     2:55.91 (38.90)
  2 Nishiwaki, Abby N   10 WEST-MR              3:00.97    2:57.08 SILV   
                  38.11     1:21.49 (43.38)     2:15.53 (54.04)     2:57.08 (41.55)
  3 Brydon, Maia        10 RedTails-MR          3:01.43    3:00.70 SILV   
                  42.61     1:29.06 (46.45)     2:19.14 (50.08)     3:00.70 (41.56)
  4 Capuano, Caroline    9 Middies-MR           3:00.40    3:01.24 SILV   
                  40.29     1:28.71 (48.42)     2:21.75 (53.04)     3:01.24 (39.49)
  5 Martin, Alyssa D    10 APEX-MR              3:09.92    3:11.38 SILV   
                  50.35     1:37.55 (47.20)     2:29.78 (52.23)     3:11.38 (41.60)
AGE - Division  
  1 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    3:30.92    3:18.20 AGE    
                  47.07     1:38.82 (51.75)     2:32.36 (53.54)     3:18.20 (45.84)
  2 Kassabian, Nicole   10 WEST-MR              3:15.14    3:20.57 AGE    
                  47.55     1:36.68 (49.13)     2:35.29 (58.61)     3:20.57 (45.28)
  3 DuFord, Oliva P      9 Agua Swim Team-MR    3:49.33    3:31.58 AGE    
                  51.60     1:45.15 (53.55)     2:40.59 (55.44)     3:31.58 (50.99)
        4:01.34 (29.76)         3:31.58 ( )                                        
  4 Lin, Erica           9 Middies-MR           4:00.00    4:00.36 AGE    
                  57.40   2:00.14 (1:02.74)   3:05.22 (1:05.08)     4:00.36 (55.14)
            4:00.36 ( )                                                            
  5 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    4:10.70    4:04.97 AGE    
                1:00.16   2:02.15 (1:01.99)   3:11.12 (1:08.97)     4:04.97 (53.85)
            4:04.97 ( )                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.49  JO
                28.50  QUAL
                31.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Zezula, Katarzyna         11 Twisters-MR               NT      28.29 JO     
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                28.50  QUAL
                31.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR            28.91      28.09 JO     
  2 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      28.89      28.18 JO     
  3 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR                28.78      28.25 JO     
  4 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR      28.75      28.42 JO     
  5 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR                28.74      28.46 JO     
SILV - Division  
  1 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR                30.12      28.83 SILV   
  2 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR            29.50      28.88 SILV   
  3 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR                28.51      29.10 SILV   
  4 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                29.53      29.56 SILV   
  5 Scala, Maggie A     11 WEST-MR                29.38      29.72 SILV   
  5 Budill, Cassie T    11 Badger-MR              30.00      29.72 SILV   
  7 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      30.84      29.84 SILV   
  8 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             29.53      29.88 SILV   
  9 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            30.28      30.25 SILV   
 10 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR            30.49      30.36 SILV   
 11 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                31.19      30.37 SILV   
 12 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR            30.64      30.76 SILV   
 13 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR                31.84      30.89 SILV   
 13 Batista, Marletty   12 RedTails-MR            31.03      30.89 SILV   
 15 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR            30.40      31.04 SILV   
 15 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR                32.66      31.04 SILV   
 17 Lee, Madison        12 NYCC-MR                31.60      31.07 SILV   
 18 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR            30.44      31.24 SILV   
 19 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR            31.63      31.29 SILV   
 20 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR              33.56      31.30 SILV   
 21 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR               30.89      31.35 SILV   
 22 Lantin, Alexa       12 Badger-MR              31.92      31.42 SILV   
 23 Nasiadka, Teresa    12 Twisters-MR            31.98      31.49 SILV   
AGE - Division  
  1 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR            32.00      31.66 AGE    
  2 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR            31.30      31.88 AGE    
  3 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                33.75      31.92 AGE    
  4 Molestina, Ana T    12 Manhattan Makos-MR     33.75      31.94 AGE    
  5 Secilmis, Lauren G  12 Twisters-MR            32.42      31.98 AGE    
  6 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                34.16      32.04 AGE    
  7 Hricay, Morgan J    11 Middies-MR             31.75      32.06 AGE    
  8 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR            32.66      32.08 AGE    
  9 Colucci, Christina  12 Middies-MR             32.59      32.16 AGE    
 10 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR              32.67      32.39 AGE    
 10 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR            33.56      32.39 AGE    
 12 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR                33.24      32.42 AGE    
 13 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR     33.09      32.77 AGE    
 14 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR            31.82      32.89 AGE    
 15 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR            33.02      33.03 AGE    
 16 McAteer, Emma M     11 Middies-MR             33.29      33.08 AGE    
 17 Seward, MACKENZIE   11 GAEL-MR                33.79      33.52 AGE    
 18 Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR     34.36      33.57 AGE    
 19 Powell, Tess        12 GAEL-MR                34.95      34.05 AGE    
 20 Whealan, Julia M    12 Badger-MR              36.24      34.12 AGE    
 21 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR            34.28      34.16 AGE    
 22 Amelines, Nicole    11 Twisters-MR            33.44      34.38 AGE    
 23 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR             34.71      34.45 AGE    
 24 Geer, Sophie N      11 GAEL-MR                37.20      34.63 AGE    
 25 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR            35.12      34.73 AGE    
 26 Ioffe, Julia        11 Shy-Mr-MR              35.26      34.99 AGE    
 27 Pupkina, Michelle   12 BASC-MR                36.74      35.30 AGE    
 28 Grassi, Alessandra  11 Manhattan Makos-MR     35.47      35.49 AGE    
 29 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR      35.63      35.90 AGE    
 30 Bell, Dandridge C   11 Sailfish-MR            34.68      35.98 AGE    
 31 Guallpa, Jocelyn L  12 Twisters-MR            34.48      36.33 AGE    
 32 Crespo, Andee M     11 KB Makos-MR            35.92      36.53 AGE    
 33 Perez, Clara A      12 RedTails-MR            37.73      36.84 AGE    
 34 Moseley, Saidi      12 Sailfish-MR            36.53      37.02 AGE    
 35 Wang, Grace S       11 Middies-MR             39.07      37.04 AGE    
 36 Schatzker, Isabell  11 Manhattan Makos-MR     35.19      38.06 AGE    
 37 Bramel, Mia A       12 Flying Dolphins-MR     39.85      38.38 AGE    
 38 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR            40.20      39.80 AGE    
 39 Greenberg, Isabell  12 NYCC-MR                40.06      40.83 AGE    
 40 Feliciano, Krystal  11 RedTails-MR            45.91      41.78 AGE    
 41 Ramos, Laura        11 KB Makos-MR            43.87      42.75 AGE    
 42 Rodriguez, Sophia   11 RedTails-MR            41.07      47.05 AGE    
Non-Award Division  
 -- Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR          33.16         DQ        
      63 Declared false start
 -- Gak, Mila M         11 RI Marlins-MR          30.36        DFS        
      63 Declared false start
 -- Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR              28.53         NS        
 -- Cong, Tiffany       12 BASC-MR                39.45         NS        
 -- Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR                32.03         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  QUAL
              1:09.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              1:02.38      59.80 JO     
                  28.03       59.80 (31.77)                                        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:02.92    1:00.11 JO     
                  28.53     1:00.11 (31.58)                                        
  3 Bryce, Jane         12 WEST-MR              1:01.97    1:00.83 JO     
                  28.63     1:00.83 (32.20)                                        
  4 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:02.56    1:01.39 JO     
                  28.43     1:01.39 (32.96)                                        
SILV - Division  
  1 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              1:03.84    1:02.45 SILV   
                  29.63     1:02.45 (32.82)                                        
  2 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR              1:02.92    1:02.81 SILV   
                  29.53     1:02.81 (33.28)                                        
  3 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          1:04.97    1:03.32 SILV   
                  30.06     1:03.32 (33.26)                                        
  4 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:04.85    1:03.89 SILV   
                  30.74     1:03.89 (33.15)                                        
  5 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR              1:04.11    1:04.06 SILV   
                  29.33     1:04.06 (34.73)                                        
  6 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:05.22    1:04.73 SILV   
                  30.37     1:04.73 (34.36)                                        
  7 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR              1:05.66    1:05.37 SILV   
                  31.28     1:05.37 (34.09)                                        
  8 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:05.74    1:05.49 SILV   
                  30.59     1:05.49 (34.90)                                        
  9 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:08.72    1:05.60 SILV   
                  31.63     1:05.60 (33.97)                                        
 10 Lee, Madison        12 NYCC-MR              1:08.58    1:05.91 SILV   
                  31.18     1:05.91 (34.73)                                        
 10 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:04.07    1:05.91 SILV   
                  30.19     1:05.91 (35.72)                                        
 12 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:10.16    1:06.58 SILV   
                  31.70     1:06.58 (34.88)                                        
 13 Poslednik, Anna Ma  12 Twisters-MR          1:10.37    1:06.61 SILV   
                  32.15     1:06.61 (34.46)                                        
 14 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR          1:05.44    1:06.88 SILV   
                  31.02     1:06.88 (35.86)                                        
 15 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:06.63    1:06.92 SILV   
                  31.48     1:06.92 (35.44)                                        
 16 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              1:08.73    1:07.03 SILV   
                  32.07     1:07.03 (34.96)                                        
 17 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:08.02    1:07.14 SILV   
                  32.11     1:07.14 (35.03)                                        
 18 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:08.83    1:07.59 SILV   
                  32.42     1:07.59 (35.17)                                        
 19 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:05.11    1:07.71 SILV   
                  32.21     1:07.71 (35.50)                                        
 20 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR          1:07.67    1:07.94 SILV   
                  31.58     1:07.94 (36.36)                                        
 21 Lantin, Alexa       12 Badger-MR            1:10.34    1:08.43 SILV   
                  32.99     1:08.43 (35.44)                                        
 22 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:08.60    1:08.47 SILV   
                  32.79     1:08.47 (35.68)                                        
 23 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:07.22    1:08.70 SILV   
                  32.42     1:08.70 (36.28)                                        
 24 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:10.67    1:08.85 SILV   
                  32.88     1:08.85 (35.97)                                        
 25 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR              1:09.88    1:08.97 SILV   
                  32.88     1:08.97 (36.09)                                        
 26 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              1:08.00    1:09.27 SILV   
                  33.20     1:09.27 (36.07)                                        
AGE - Division  
  1 Gak, Mila M         11 RI Marlins-MR        1:09.49    1:09.40 AGE    
                  33.69     1:09.40 (35.71)                                        
  2 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:09.42 AGE    
                  33.48     1:09.42 (35.94)                                        
  2 Nasiadka, Teresa    12 Twisters-MR          1:10.40    1:09.42 AGE    
                  32.15     1:09.42 (37.27)                                        
  4 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR              1:11.49    1:09.70 AGE    
                  32.64     1:09.70 (37.06)                                        
  4 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR          1:10.62    1:09.70 AGE    
                  32.23     1:09.70 (37.47)                                        
  6 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR            1:10.63    1:09.74 AGE    
                  33.20     1:09.74 (36.54)                                        
  7 Molestina, Ana T    12 Manhattan Makos-MR   1:12.11    1:10.05 AGE    
                  32.93     1:10.05 (37.12)                                        
  8 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR          1:10.56    1:10.15 AGE    
                  33.68     1:10.15 (36.47)                                        
  9 Benitez, Chiara     12 Sailfish-MR          1:16.58    1:10.17 AGE    
                  33.61     1:10.17 (36.56)                                        
 10 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR              1:12.18    1:10.56 AGE    
                  32.82     1:10.56 (37.74)                                        
 11 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR   1:13.27    1:10.62 AGE    
                  33.33     1:10.62 (37.29)                                        
 12 Seward, MACKENZIE   11 GAEL-MR              1:16.31    1:10.83 AGE    
                  33.76     1:10.83 (37.07)                                        
 13 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR          1:13.48    1:11.32 AGE    
                  33.40     1:11.32 (37.92)                                        
 14 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR          1:12.78    1:11.65 AGE    
                  33.43     1:11.65 (38.22)                                        
 15 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:17.21    1:11.74 AGE    
                  34.36     1:11.74 (37.38)                                        
 16 Colucci, Christina  12 Middies-MR           1:11.25    1:11.84 AGE    
                  34.58     1:11.84 (37.26)                                        
 17 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR              1:15.00    1:11.95 AGE    
                  33.92     1:11.95 (38.03)                                        
 18 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR          1:15.82    1:12.51 AGE    
                  33.11     1:12.51 (39.40)                                        
 18 Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR   1:21.66    1:12.51 AGE    
                  34.56     1:12.51 (37.95)                                        
 20 Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR        1:14.71    1:12.64 AGE    
                  34.82     1:12.64 (37.82)                                        
 21 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          1:08.65    1:12.90 AGE    
                  33.55     1:12.90 (39.35)                                        
 22 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR          1:15.23    1:12.93 AGE    
                  34.23     1:12.93 (38.70)                                        
 23 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR          1:16.08    1:13.01 AGE    
                  35.03     1:13.01 (37.98)                                        
 24 Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR          1:15.54    1:13.24 AGE    
                  34.48     1:13.24 (38.76)                                        
 25 Ritziu, Andrea      11 RI Marlins-MR        1:14.10    1:13.80 AGE    
                  35.16     1:13.80 (38.64)                                        
 26 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:12.39    1:13.82 AGE    
                  34.77     1:13.82 (39.05)                                        
 27 Whealan, Julia M    12 Badger-MR            1:15.88    1:14.19 AGE    
                  35.73     1:14.19 (38.46)                                        
 28 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR          1:14.96    1:14.67 AGE    
                  34.24     1:14.67 (40.43)                                        
 29 Levine, Jasmine P   12 Flying Dolphins-MR   1:16.90    1:14.86 AGE    
                  34.39     1:14.86 (40.47)                                        
 30 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           1:16.93    1:15.16 AGE    
                  36.58     1:15.16 (38.58)                                        
 31 Rotherham, Grace S  11 GAEL-MR              1:20.33    1:16.62 AGE    
                  36.79     1:16.62 (39.83)                                        
 32 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR          1:17.28    1:17.24 AGE    
                  35.77     1:17.24 (41.47)                                        
 33 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:20.57    1:18.79 AGE    
                  36.89     1:18.79 (41.90)                                        
 34 Perez, Clara A      12 RedTails-MR          1:25.32    1:19.27 AGE    
                  29.26     1:19.27 (50.01)                                        
 35 Crespo, Andee M     11 KB Makos-MR          1:21.86    1:19.82 AGE    
                  38.15     1:19.82 (41.67)                                        
 36 Fong, Wai sze       11 Flying Dolphins-MR   1:27.26    1:27.10 AGE    
                  41.17     1:27.10 (45.93)                                        
 37 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR          1:28.67    1:27.39 AGE    
                  43.00     1:27.39 (44.39)                                        
 38 O'Keefe, Lauren M   11 HS-MR                1:26.40    1:27.86 AGE    
                  40.02     1:27.86 (47.84)                                        
 39 Wang, Lynne         11 Aquaflames-MR        1:37.94    1:31.66 AGE    
                  42.41     1:31.66 (49.25)                                        
 40 Feliciano, Krystal  11 RedTails-MR          1:40.09    1:39.67 AGE    
                  44.34     1:39.67 (55.33)                                        
 41 Yusupov, Madlen     11 Aquaflames-MR        1:55.00    2:03.56 AGE    
                  56.58   2:03.56 (1:06.98)                                        
Non-Award Division  
 -- Guallpa, Jocelyn L  12 Twisters-MR          1:18.75         NS        
 -- Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR              1:10.39         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:18.06         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  QUAL
              2:27.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              2:23.87    2:13.81 JO     
                  29.53     1:03.77 (34.24)     1:39.67 (35.90)     2:13.81 (34.14)
  2 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          2:16.06    2:13.88 JO     
                  29.68     1:04.13 (34.45)     1:40.37 (36.24)     2:13.88 (33.51)
SILV - Division  
  1 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              2:17.56    2:17.48 SILV   
                  30.48     1:05.24 (34.76)     1:41.62 (36.38)     2:17.48 (35.86)
  2 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:21.42    2:22.15 SILV   
                  31.36     1:07.28 (35.92)     1:45.24 (37.96)     2:22.15 (36.91)
  3 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          2:31.93    2:22.36 SILV   
                  30.45     1:06.84 (36.39)     1:46.13 (39.29)     2:22.36 (36.23)
  4 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    2:34.00    2:23.19 SILV   
                  32.04     1:09.28 (37.24)     1:46.94 (37.66)     2:23.19 (36.25)
  5 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    2:20.40    2:23.76 SILV   
                  31.14     1:08.69 (37.55)     1:47.78 (39.09)     2:23.76 (35.98)
  6 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR          2:29.33    2:26.53 SILV   
                  32.33     1:09.43 (37.10)     1:48.08 (38.65)     2:26.53 (38.45)
AGE - Division  
  1 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              2:37.02    2:28.26 AGE    
                  32.79     1:10.23 (37.44)     1:49.92 (39.69)     2:28.26 (38.34)
  2 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR          2:31.96    2:28.27 AGE    
                  32.62     1:08.69 (36.07)     1:49.12 (40.43)     2:28.27 (39.15)
  3 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          2:35.52    2:29.83 AGE    
                  34.10     1:12.95 (38.85)     1:51.97 (39.02)     2:29.83 (37.86)
  4 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR            2:38.37    2:30.25 AGE    
                  33.41     1:10.24 (36.83)     1:50.23 (39.99)     2:30.25 (40.02)
  5 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              2:32.12    2:30.66 AGE    
                  34.13     1:12.70 (38.57)     1:52.72 (40.02)     2:30.66 (37.94)
  6 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    2:35.74    2:31.46 AGE    
                  34.36     1:13.73 (39.37)     1:53.80 (40.07)     2:31.46 (37.66)
  7 Marks, Lily M       12 Agua Swim Team-MR    2:32.71    2:37.67 AGE    
                  34.56     1:15.15 (40.59)     1:56.73 (41.58)     2:37.67 (40.94)
  8 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    2:37.81    2:37.94 AGE    
                  34.86     1:15.41 (40.55)     1:56.85 (41.44)     2:37.94 (41.09)
  9 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR          2:43.68    2:41.20 AGE    
                  35.09     1:16.12 (41.03)     1:59.02 (42.90)     2:41.20 (42.18)
 10 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              2:53.66    2:42.66 AGE    
                  35.49     1:16.09 (40.60)     2:00.34 (44.25)     2:42.66 (42.32)
 11 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR          2:50.50    2:49.09 AGE    
                  35.76     1:18.17 (42.41)     2:04.09 (45.92)     2:49.09 (45.00)
 12 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           2:45.74    2:50.59 AGE    
                  38.24     1:23.08 (44.84)     2:08.43 (45.35)     2:50.59 (42.16)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  QUAL
              6:25.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 6:02.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              6:27.33    6:05.88 SILV   
                  30.65     1:06.04 (35.39)     1:43.60 (37.56)     2:21.13 (37.53)
        2:58.76 (37.63)     3:36.14 (37.38)     4:14.72 (38.58)     4:52.85 (38.13)
        5:29.93 (37.08)     6:05.88 (35.95)                                        
  2 Lantin, Alexa       12 Badger-MR            6:15.08    6:11.69 SILV   
                  31.97     1:08.28 (36.31)     1:46.13 (37.85)     2:24.36 (38.23)
        3:02.53 (38.17)     3:40.52 (37.99)     4:19.53 (39.01)     4:57.95 (38.42)
        5:35.91 (37.96)     6:11.69 (35.78)                                        
  3 Lee, Madison        12 NYCC-MR              6:25.99    6:11.71 SILV   
                  34.08     1:11.34 (37.26)     1:48.63 (37.29)     2:26.05 (37.42)
        3:03.49 (37.44)     3:40.09 (36.60)     4:18.08 (37.99)     4:57.46 (39.38)
        5:35.53 (38.07)     6:11.71 (36.18)                                        
  4 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              6:16.36    6:15.61 SILV   
                  31.66     1:07.60 (35.94)     1:45.27 (37.67)     2:24.08 (38.81)
        3:03.26 (39.18)     3:41.79 (38.53)     4:21.23 (39.44)     5:00.58 (39.35)
        5:39.26 (38.68)     6:15.61 (36.35)                                        
  5 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              6:48.40    6:16.48 SILV   
                  32.79     1:11.00 (38.21)     1:49.46 (38.46)     2:28.19 (38.73)
        3:07.10 (38.91)     3:46.39 (39.29)     4:25.10 (38.71)     5:04.94 (39.84)
        5:41.17 (36.23)     6:16.48 (35.31)                                        
AGE - Division  
  1 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR              6:43.73    6:33.56 AGE    
                  34.18     1:12.00 (37.82)     1:51.42 (39.42)     2:31.71 (40.29)
        3:13.22 (41.51)     3:53.96 (40.74)     4:35.27 (41.31)     5:16.00 (40.73)
        5:56.09 (40.09)     6:33.56 (37.47)                                        
  2 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR           7:22.99    6:35.19 AGE    
                  34.36     1:13.17 (38.81)     1:53.26 (40.09)     2:33.76 (40.50)
        3:15.24 (41.48)     3:56.75 (41.51)     4:37.95 (41.20)     5:18.57 (40.62)
        5:57.91 (39.34)     6:35.19 (37.28)                                        
  3 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              6:39.37    6:40.14 AGE    
                  35.63     1:15.60 (39.97)     1:56.31 (40.71)     2:37.60 (41.29)
        3:19.44 (41.84)     4:01.36 (41.92)     4:42.66 (41.30)     5:21.96 (39.30)
        6:02.54 (40.58)     6:40.14 (37.60)                                        
  4 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           6:46.44    6:44.03 AGE    
                  34.45     1:14.19 (39.74)     1:55.97 (41.78)     2:37.69 (41.72)
        3:19.47 (41.78)     4:01.77 (42.30)     4:44.07 (42.30)     5:25.80 (41.73)
        6:06.32 (40.52)     6:44.03 (37.71)                                        
  5 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          6:43.11    6:48.16 AGE    
                  33.50     1:15.12 (41.62)     1:58.10 (42.98)     2:38.99 (40.89)
        3:20.99 (42.00)     4:02.20 (41.21)     4:44.62 (42.42)     5:27.31 (42.69)
        6:08.26 (40.95)     6:48.16 (39.90)                                        
  6 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          6:50.39    6:51.07 AGE    
                  35.54     1:16.98 (41.44)     1:59.94 (42.96)     2:43.05 (43.11)
        3:26.02 (42.97)     4:08.94 (42.92)     4:51.97 (43.03)     5:33.88 (41.91)
        6:13.51 (39.63)     6:51.07 (37.56)                                        
  7 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              7:24.31    6:56.97 AGE    
                  34.60     1:15.66 (41.06)     1:59.14 (43.48)     2:41.48 (42.34)
        3:25.27 (43.79)     4:09.06 (43.79)     4:52.49 (43.43)     5:36.00 (43.51)
        6:17.72 (41.72)     6:56.97 (39.25)                                        
  8 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              6:44.38    6:58.56 AGE    
                  37.24     1:19.58 (42.34)     2:02.03 (42.45)     2:44.31 (42.28)
        3:27.68 (43.37)     4:11.01 (43.33)     4:55.09 (44.08)     5:37.71 (42.62)
        6:19.15 (41.44)     6:58.56 (39.41)                                        
  9 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              7:24.37    7:00.83 AGE    
                  36.71     1:19.08 (42.37)     2:02.50 (43.42)     2:46.26 (43.76)
        3:29.46 (43.20)     4:12.18 (42.72)     4:55.66 (43.48)     5:38.39 (42.73)
        6:20.32 (41.93)     7:00.83 (40.51)                                        
 10 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR              7:08.23    7:06.94 AGE    
                  36.56     1:18.12 (41.56)     2:00.82 (42.70)     2:45.03 (44.21)
        3:29.83 (44.80)     4:14.08 (44.25)     4:58.56 (44.48)     5:42.24 (43.68)
        6:26.07 (43.83)     7:06.94 (40.87)                                        
 11 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           7:29.98    7:18.21 AGE    
                  37.55                                                            
            3:37.55 ( )                                                 5:53.56 ( )
        6:36.66 (43.10)     7:18.21 (41.55)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                33.00  QUAL
                38.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 33.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                34.36      30.63 JO     
SILV - Division  
  1 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      34.42      33.56 SILV   
  2 Chu, Annie          11 Twisters-MR            33.35      33.74 SILV   
  3 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             33.69      33.96 SILV   
  3 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR     33.35      33.96 SILV   
  5 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      40.47      34.04 SILV   
  6 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR              34.77      34.35 SILV   
  7 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR            34.44      34.81 SILV   
  7 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR                35.17      34.81 SILV   
  9 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            34.54      34.94 SILV   
 10 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                34.33      35.01 SILV   
 11 Rohan, Julia R      12 APEX-MR                35.01      35.04 SILV   
 12 Budill, Cassie T    11 Badger-MR              36.04      35.64 SILV   
 13 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR            36.32      35.71 SILV   
 14 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR                37.90      36.03 SILV   
 15 Batista, Marletty   12 RedTails-MR            36.98      36.06 SILV   
 16 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR                37.99      36.39 SILV   
 17 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                42.45      36.41 SILV   
 18 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR      36.59      36.56 SILV   
 19 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR                35.56      36.69 SILV   
 20 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR                38.99      36.78 SILV   
 21 Lantin, Alexa       12 Badger-MR              37.70      36.88 SILV   
 22 Nasiadka, Teresa    12 Twisters-MR            37.86      37.41 SILV   
 23 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR      38.21      37.54 SILV   
 23 Molestina, Ana T    12 Manhattan Makos-MR     39.95      37.54 SILV   
 25 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR     39.46      37.62 SILV   
 26 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR            36.27      37.63 SILV   
 27 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR            37.54      37.68 SILV   
 28 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR            36.86      37.78 SILV   
 28 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR              38.67      37.78 SILV   
 30 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                38.00      37.87 SILV   
 30 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR                36.41      37.87 SILV   
 32 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                38.78      37.99 SILV   
AGE - Division  
  1 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR            37.73      38.16 AGE    
  2 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            36.33      38.18 AGE    
  2 Lee, Madison        12 NYCC-MR                40.11      38.18 AGE    
  4 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR                38.14      38.31 AGE    
  5 Bayer, Cally        12 Middies-MR             38.94      38.32 AGE    
  6 Gak, Mila M         11 RI Marlins-MR          39.18      38.34 AGE    
  7 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR             38.92      38.53 AGE    
  8 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR            37.59      38.63 AGE    
  9 Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR          37.01      38.76 AGE    
 10 Colucci, Christina  12 Middies-MR             38.97      38.94 AGE    
 11 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR            38.78      39.10 AGE    
 12 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR                38.95      39.11 AGE    
 13 Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR            38.16      39.35 AGE    
 14 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR            38.49      39.45 AGE    
 15 Whealan, Julia M    12 Badger-MR              40.96      39.54 AGE    
 16 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR            40.58      39.55 AGE    
 17 Poslednik, Anna Ma  12 Twisters-MR            40.42      39.86 AGE    
 17 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR            38.37      39.86 AGE    
 19 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR            38.52      39.87 AGE    
 20 Levine, Jasmine P   12 Flying Dolphins-MR     40.38      40.21 AGE    
 21 Benitez, Chiara     12 Sailfish-MR            43.15      40.84 AGE    
 22 Seward, MACKENZIE   11 GAEL-MR                44.32      41.40 AGE    
 23 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR            41.13      41.42 AGE    
 24 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR             42.23      43.01 AGE    
 25 Crespo, Andee M     11 KB Makos-MR            40.95      43.20 AGE    
 26 Perez, Clara A      12 RedTails-MR            44.32      43.58 AGE    
 27 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR      42.60      43.60 AGE    
 28 Fong, Wai sze       11 Flying Dolphins-MR     43.86      43.90 AGE    
 29 O'Keefe, Lauren M   11 HS-MR                  47.69      44.97 AGE    
 30 Schatzker, Isabell  11 Manhattan Makos-MR     43.67      45.30 AGE    
 31 Rotherham, Grace S  11 GAEL-MR                49.88      46.25 AGE    
 32 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR            48.13      48.83 AGE    
 33 Feliciano, Krystal  11 RedTails-MR            54.06      51.27 AGE    
 34 Yusupov, Madlen     11 Aquaflames-MR          50.00      56.18 AGE    
Non-Award Division  
 -- Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR                35.87         NS        
 -- Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR     43.13         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.50  QUAL
              1:22.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
 -- Bramel, Mia A             12 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  48.43          DQ (52.52)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.50  QUAL
              1:22.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:11.87    1:08.12 JO     
                  31.82     1:08.12 (36.30)                                        
  2 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              1:15.85    1:09.73 JO     
                  33.73     1:09.73 (36.00)                                        
  3 Brennan, Catie F    11 NYCC-MR              1:11.16    1:10.02 JO     
                  32.69     1:10.02 (37.33)                                        
SILV - Division  
  1 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          1:12.60    1:10.66 SILV   
                  34.21     1:10.66 (36.45)                                        
  2 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR              1:13.14    1:13.90 SILV   
                  35.58     1:13.90 (38.32)                                        
  3 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:15.73    1:14.10 SILV   
                  36.44     1:14.10 (37.66)                                        
  4 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:16.17    1:14.60 SILV   
                  36.34     1:14.60 (38.26)                                        
  5 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              1:15.87    1:15.19 SILV   
                  37.30     1:15.19 (37.89)                                        
  6 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          1:20.46    1:15.23 SILV   
                  36.62     1:15.23 (38.61)                                        
  6 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR            1:20.54    1:15.23 SILV   
                  37.20     1:15.23 (38.03)                                        
  8 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:14.93    1:15.32 SILV   
                  37.36     1:15.32 (37.96)                                        
  9 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:12.01    1:16.10 SILV   
                  35.41     1:16.10 (40.69)                                        
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:17.62    1:16.14 SILV   
                  37.04     1:16.14 (39.10)                                        
 11 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:17.85    1:16.50 SILV   
                  36.99     1:16.50 (39.51)                                        
 12 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR          1:14.79    1:17.01 SILV   
 13 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:17.56    1:17.94 SILV   
                  38.04     1:17.94 (39.90)                                        
 14 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:21.05    1:18.22 SILV   
                  38.46     1:18.22 (39.76)                                        
 15 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:21.03    1:18.27 SILV   
                  37.97     1:18.27 (40.30)                                        
 16 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:18.96    1:18.72 SILV   
                  38.78     1:18.72 (39.94)                                        
 17 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR             1:19.32    1:18.94 SILV   
                  38.61     1:18.94 (40.33)                                        
 18 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR              1:18.37    1:19.18 SILV   
                  38.96     1:19.18 (40.22)                                        
 19 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR          1:19.73    1:19.95 SILV   
                  38.61     1:19.95 (41.34)                                        
 20 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR              1:16.99    1:20.72 SILV   
                  38.74     1:20.72 (41.98)                                        
 21 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              1:23.24    1:20.85 SILV   
                  39.34     1:20.85 (41.51)                                        
 22 McAteer, Emma M     11 Middies-MR           1:21.56    1:21.12 SILV   
                  39.67     1:21.12 (41.45)                                        
 23 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:19.33    1:21.75 SILV   
                  40.00     1:21.75 (41.75)                                        
 24 Nasiadka, Teresa    12 Twisters-MR          1:21.30    1:22.02 SILV   
                  39.22     1:22.02 (42.80)                                        
 25 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR          1:22.85    1:22.57 SILV   
 26 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR           1:22.05    1:22.76 SILV   
                  39.94     1:22.76 (42.82)                                        
AGE - Division  
  1 Molestina, Ana T    12 Manhattan Makos-MR   1:27.18    1:23.33 AGE    
  2 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:20.75    1:23.54 AGE    
                  41.46     1:23.54 (42.08)                                        
  3 Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR          1:21.16    1:23.56 AGE    
                  39.93     1:23.56 (43.63)                                        
  4 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR          1:22.94    1:26.43 AGE    
                  42.44     1:26.43 (43.99)                                        
  5 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR          1:28.03    1:27.66 AGE    
                  42.56     1:27.66 (45.10)                                        
  6 Whealan, Julia M    12 Badger-MR            1:30.76    1:27.71 AGE    
                  43.69     1:27.71 (44.02)                                        
  7 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR          1:29.17    1:27.85 AGE    
                  42.33     1:27.85 (45.52)                                        
  8 Amelines, Nicole    11 Twisters-MR          1:32.78    1:28.20 AGE    
                  42.55     1:28.20 (45.65)                                        
  9 Geer, Sophie N      11 GAEL-MR              1:23.87    1:28.75 AGE    
                  42.59     1:28.75 (46.16)                                        
 10 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:28.42    1:29.45 AGE    
 11 Guallpa, Jocelyn L  12 Twisters-MR          1:33.62    1:29.94 AGE    
                  42.81     1:29.94 (47.13)                                        
 12 Ioffe, Julia        11 Shy-Mr-MR            1:41.68    1:30.06 AGE    
 13 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:32.23    1:31.21 AGE    
                  44.27     1:31.21 (46.94)                                        
 14 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           1:29.51    1:31.40 AGE    
 15 Greenberg, Isabell  12 NYCC-MR              1:38.75    1:38.12 AGE    
                  46.70     1:38.12 (51.42)                                        
 16 Schatzker, Isabell  11 Manhattan Makos-MR   1:35.58    1:38.72 AGE    
                  45.26     1:38.72 (53.46)                                        
 17 Ramos, Laura        11 KB Makos-MR          1:55.84    1:46.51 AGE    
                  51.50     1:46.51 (55.01)                                        
 18 Bell, Dandridge C   11 Sailfish-MR          1:47.95    1:50.68 AGE    
                  51.76     1:50.68 (58.92)                                        
Non-Award Division  
 -- Gak, Mila M         11 RI Marlins-MR        1:18.81         DQ        
      63 Declared false start
 -- Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR        1:25.05         DQ        
      63 Declared false start
 -- Feliciano, Krystal  11 RedTails-MR          1:54.24         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  50.45          DQ (58.22)                                        
 -- Powell, Tess        12 GAEL-MR              1:31.10         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  QUAL
                43.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brennan, Catie F    11 NYCC-MR                37.99      36.22 JO     
  2 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                37.60      37.02 JO     
SILV - Division  
  1 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            38.00      37.20 QUAL   
  2 Rohan, Julia R      12 APEX-MR                37.24      37.39 SILV   
  3 Lee, Madison        12 NYCC-MR                38.18      37.94 SILV   
  4 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      38.81      37.97 SILV   
  5 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR                40.34      38.32 SILV   
  6 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR                38.01      38.37 SILV   
  7 Scala, Maggie A     11 WEST-MR                39.57      38.67 SILV   
  8 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR      38.28      38.87 SILV   
  9 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR                41.18      39.09 SILV   
 10 Lantin, Alexa       12 Badger-MR              39.45      39.24 SILV   
 11 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR                38.85      39.32 SILV   
 12 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR            39.17      39.48 SILV   
 13 Budill, Cassie T    11 Badger-MR              41.69      39.51 SILV   
 14 Hricay, Morgan J    11 Middies-MR             38.35      39.59 SILV   
 14 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR                43.50      39.59 SILV   
 16 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR                42.99      39.73 SILV   
 17 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR             41.32      39.85 SILV   
 18 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR                41.06      39.90 SILV   
 19 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR            40.07      39.92 SILV   
 20 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      41.11      39.98 SILV   
 21 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                47.95      40.21 SILV   
 22 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR              39.10      40.46 SILV   
 23 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR            41.06      40.68 SILV   
 24 Colucci, Christina  12 Middies-MR             39.32      40.98 SILV   
 25 Molestina, Ana T    12 Manhattan Makos-MR     44.12      41.01 SILV   
 26 Nasiadka, Teresa    12 Twisters-MR            42.35      41.07 SILV   
 27 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR              41.42      41.16 SILV   
 28 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            43.51      41.19 SILV   
 29 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR      41.56      41.28 SILV   
 30 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR                41.11      41.51 SILV   
 31 Biktyakova, Sabina  12 BASC-MR                40.80      41.55 SILV   
 32 Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR     43.84      41.95 SILV   
 33 Grassi, Alessandra  11 Manhattan Makos-MR     42.61      41.99 SILV   
 34 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR     40.52      42.02 SILV   
 35 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR            42.46      42.20 SILV   
 36 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             42.16      42.32 SILV   
 37 Cong, Tiffany       12 BASC-MR                45.39      42.39 SILV   
 38 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR            44.68      42.91 SILV   
 39 Secilmis, Lauren G  12 Twisters-MR            42.57      42.96 SILV   
AGE - Division  
  1 Seward, MACKENZIE   11 GAEL-MR                43.45      43.36 AGE    
  2 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR            44.51      43.49 AGE    
  3 Ioffe, Julia        11 Shy-Mr-MR              46.98      43.78 AGE    
  4 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR            42.16      44.16 AGE    
  5 Wang, Grace S       11 Middies-MR             47.06      44.57 AGE    
  6 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR            43.67      44.96 AGE    
  7 Powell, Tess        12 GAEL-MR                46.77      45.75 AGE    
  8 Schatzker, Isabell  11 Manhattan Makos-MR     47.74      46.18 AGE    
  9 Greenberg, Isabell  12 NYCC-MR                48.17      46.86 AGE    
 10 Geer, Sophie N      11 GAEL-MR                47.05      47.05 AGE    
 11 Conley, Aidan       12 Manhattan Makos-MR     50.51      47.21 AGE    
 12 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR            48.68      48.16 AGE    
 13 Amelines, Nicole    11 Twisters-MR            49.04      48.27 AGE    
 14 Crespo, Andee M     11 KB Makos-MR            50.03      48.53 AGE    
 15 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR            46.72      48.79 AGE    
 16 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                47.43      49.43 AGE    
 17 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR      49.86      51.20 AGE    
 18 Guallpa, Jocelyn L  12 Twisters-MR            54.48      51.67 AGE    
 19 Moseley, Saidi      12 Sailfish-MR            54.52      53.43 AGE    
 20 Perez, Clara A      12 RedTails-MR            54.57      54.68 AGE    
 21 Rodriguez, Sophia   11 RedTails-MR            59.04    1:06.85 AGE    
Non-Award Division  
 -- Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR          44.86         DQ        
      63 Declared false start
 -- Gak, Mila M         11 RI Marlins-MR          40.51        DFS        
      63 Declared false start
 -- Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR            47.87         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  QUAL
                43.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Jackson, Allison M        11 Twisters-MR               NT      37.62 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  QUAL
                43.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bramel, Mia A             12 Flying Dolphins-MR        NT      46.86 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:20.50  QUAL
              1:32.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:20.78    1:18.86 JO     
                  36.95     1:18.86 (41.91)                                        
  2 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          1:22.40    1:20.37 JO     
                  37.23     1:20.37 (43.14)                                        
SILV - Division  
  1 Lee, Madison        12 NYCC-MR              1:22.77    1:20.72 SILV   
                  38.26     1:20.72 (42.46)                                        
  2 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:20.94    1:20.92 SILV   
                  37.53     1:20.92 (43.39)                                        
  3 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              1:21.11    1:21.12 SILV   
                  37.58     1:21.12 (43.54)                                        
  4 Bryce, Jane         12 WEST-MR              1:22.92    1:22.26 SILV   
                  40.10     1:22.26 (42.16)                                        
  5 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR              1:25.05    1:22.31 SILV   
                  38.35     1:22.31 (43.96)                                        
  6 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   1:22.74    1:23.07 SILV   
                  38.81     1:23.07 (44.26)                                        
  7 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:26.90    1:23.45 SILV   
                  39.69     1:23.45 (43.76)                                        
  8 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:21.93    1:23.95 SILV   
                  39.38     1:23.95 (44.57)                                        
  9 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:25.42    1:25.10 SILV   
                  39.92     1:25.10 (45.18)                                        
 10 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR           1:28.05    1:25.24 SILV   
                  39.87     1:25.24 (45.37)                                        
 11 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:28.15    1:25.50 SILV   
                  40.93     1:25.50 (44.57)                                        
 12 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:26.67    1:25.61 SILV   
                  40.72     1:25.61 (44.89)                                        
 13 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR              1:24.04    1:25.73 SILV   
                  40.67     1:25.73 (45.06)                                        
 14 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR              1:26.99    1:25.77 SILV   
                  40.63     1:25.77 (45.14)                                        
 15 Lantin, Alexa       12 Badger-MR            1:26.21    1:25.82 SILV   
                  40.93     1:25.82 (44.89)                                        
 16 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:25.83    1:26.63 SILV   
                  40.67     1:26.63 (45.96)                                        
 17 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              1:30.42    1:27.67 SILV   
                  40.91     1:27.67 (46.76)                                        
 18 Chu, Annie          11 Twisters-MR          1:26.93    1:27.75 SILV   
                  41.48     1:27.75 (46.27)                                        
 19 Colucci, Christina  12 Middies-MR           1:25.64    1:27.99 SILV   
                  41.95     1:27.99 (46.04)                                        
 20 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR          1:29.31    1:28.69 SILV   
                  42.08     1:28.69 (46.61)                                        
 21 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR              1:30.01    1:29.48 SILV   
                  42.00     1:29.48 (47.48)                                        
 22 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:31.43    1:30.15 SILV   
                  40.74     1:30.15 (49.41)                                        
 23 Canty, Kathleen M   12 GAEL-MR              1:26.50    1:30.22 SILV   
                  41.64     1:30.22 (48.58)                                        
 24 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:30.18    1:30.23 SILV   
                  42.64     1:30.23 (47.59)                                        
 25 Nasiadka, Teresa    12 Twisters-MR          1:31.54    1:30.63 SILV   
                  41.83     1:30.63 (48.80)                                        
 26 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR              1:36.72    1:30.65 SILV   
                  40.20     1:30.65 (50.45)                                        
 27 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR          1:31.53    1:31.31 SILV   
                  44.05     1:31.31 (47.26)                                        
 28 Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR   1:42.32    1:32.21 SILV   
                  43.02     1:32.21 (49.19)                                        
 29 Poslednik, Anna Ma  12 Twisters-MR          1:30.01    1:32.22 SILV   
                  42.94     1:32.22 (49.28)                                        
 30 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:30.77    1:32.26 SILV   
                  43.50     1:32.26 (48.76)                                        
AGE - Division  
  1 Gak, Mila M         11 RI Marlins-MR        1:31.73    1:33.11 AGE    
                  45.28     1:33.11 (47.83)                                        
  2 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:30.67    1:33.19 AGE    
                  42.47     1:33.19 (50.72)                                        
  3 Molestina, Ana T    12 Manhattan Makos-MR   1:36.42    1:33.36 AGE    
                  43.73     1:33.36 (49.63)                                        
  4 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR          1:36.28    1:34.50 AGE    
                  44.33     1:34.50 (50.17)                                        
  5 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              1:32.86    1:34.65 AGE    
                  43.48     1:34.65 (51.17)                                        
  6 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR          1:34.82    1:34.99 AGE    
                  45.16     1:34.99 (49.83)                                        
  7 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:41.04    1:36.04 AGE    
                  45.83     1:36.04 (50.21)                                        
  8 Levine, Jasmine P   12 Flying Dolphins-MR   1:41.87    1:36.71 AGE    
                  44.75     1:36.71 (51.96)                                        
  9 Seward, MACKENZIE   11 GAEL-MR              1:41.58    1:37.33 AGE    
                  46.37     1:37.33 (50.96)                                        
 10 Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR        1:33.44    1:38.25 AGE    
                  46.00     1:38.25 (52.25)                                        
 11 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR              1:35.19    1:39.13 AGE    
                  46.73     1:39.13 (52.40)                                        
 11 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR          1:36.67    1:39.13 AGE    
                  47.15     1:39.13 (51.98)                                        
 13 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:38.30    1:41.00 AGE    
                  47.91     1:41.00 (53.09)                                        
 14 Fong, Wai sze       11 Flying Dolphins-MR   1:43.02    1:41.92 AGE    
                  47.98     1:41.92 (53.94)                                        
 15 Wang, Lynne         11 Aquaflames-MR        1:39.27    1:43.34 AGE    
                  48.32     1:43.34 (55.02)                                        
 16 Schatzker, Isabell  11 Manhattan Makos-MR   1:47.17    1:44.02 AGE    
                  47.72     1:44.02 (56.30)                                        
 17 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              1:38.07    1:44.26 AGE    
                  48.92     1:44.26 (55.34)                                        
 18 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR          1:42.71    1:45.24 AGE    
                  48.65     1:45.24 (56.59)                                        
 19 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR          1:43.71    1:47.34 AGE    
                  49.23     1:47.34 (58.11)                                        
 20 Rotherham, Grace S  11 GAEL-MR              1:58.99    1:50.23 AGE    
                  51.42     1:50.23 (58.81)                                        
 21 Crespo, Andee M     11 KB Makos-MR          1:46.93    1:50.42 AGE    
                  51.68     1:50.42 (58.74)                                        
 22 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:49.65    1:51.24 AGE    
                  50.96   1:51.24 (1:00.28)                                        
 23 Ritziu, Andrea      11 RI Marlins-MR        1:41.04    1:51.42 AGE    
                  51.39   1:51.42 (1:00.03)                                        
 24 O'Keefe, Lauren M   11 HS-MR                1:50.37    1:53.44 AGE    
                  51.02   1:53.44 (1:02.42)                                        
 25 Perez, Clara A      12 RedTails-MR          2:00.09    1:58.87 AGE    
                  56.20   1:58.87 (1:02.67)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  QUAL
                36.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 31.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brennan, Catie F    11 NYCC-MR                33.42      31.26 JO     
  2 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR            33.76      31.56 JO     
SILV - Division  
  1 Pabby, Tanvi        12 UNBAD-MR               31.93      31.83 SILV   
  2 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR                32.27      31.88 SILV   
  3 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                37.87      31.90 SILV   
  4 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR                33.92      32.01 SILV   
  5 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR      32.44      32.15 SILV   
  6 Rohan, Julia R      12 APEX-MR                32.64      32.39 SILV   
  7 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR                32.32      32.70 SILV   
  8 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR            33.69      32.81 SILV   
  9 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR            33.83      33.22 SILV   
 10 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR            33.74      34.03 SILV   
 11 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      33.63      34.07 SILV   
 12 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR            35.22      34.55 SILV   
 13 Whealan, Julia M    12 Badger-MR              38.23      35.15 SILV   
 14 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR            38.14      35.17 SILV   
 15 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                36.45      35.32 SILV   
 16 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR              38.07      35.40 SILV   
 16 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR      34.75      35.40 SILV   
 16 Batista, Marletty   12 RedTails-MR            36.69      35.40 SILV   
 19 Lee, Madison        12 NYCC-MR                35.37      35.63 SILV   
 20 Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR            39.00      35.68 SILV   
 21 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR            36.48      36.17 SILV   
 22 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             36.08      36.18 SILV   
 23 Lantin, Alexa       12 Badger-MR              39.05      36.19 SILV   
AGE - Division  
  1 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR            37.42      36.21 AGE    
  2 Secilmis, Lauren G  12 Twisters-MR            35.33      36.31 AGE    
  3 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR                37.68      36.43 AGE    
  4 Hricay, Morgan J    11 Middies-MR             37.06      36.72 AGE    
  5 McAteer, Emma M     11 Middies-MR             37.82      36.88 AGE    
  6 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR            38.42      37.01 AGE    
  7 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR     38.57      37.02 AGE    
  8 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                40.20      37.71 AGE    
  9 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR            38.17      38.12 AGE    
 10 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR            36.54      38.20 AGE    
 11 Guallpa, Jocelyn L  12 Twisters-MR            39.19      38.29 AGE    
 12 Colucci, Christina  12 Middies-MR             36.66      38.32 AGE    
 13 Rojas, Sidney V     12 RedTails-MR            38.65      38.59 AGE    
 14 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR            39.08      38.66 AGE    
 15 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR             42.09      39.22 AGE    
 16 Perez, Clara A      12 RedTails-MR            41.69      39.83 AGE    
 17 DiCristofano, Fran  11 WEST-MR                42.98      40.27 AGE    
 18 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR            39.83      40.55 AGE    
 19 Wang, Grace S       11 Middies-MR             46.75      40.71 AGE    
 20 Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR            40.57      41.58 AGE    
 21 Bell, Dandridge C   11 Sailfish-MR            44.96      41.63 AGE    
 22 Amelines, Nicole    11 Twisters-MR            43.35      41.93 AGE    
 23 Hill, Eleanor J     12 RedTails-MR            46.67      42.19 AGE    
 24 Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR     45.80      42.25 AGE    
 25 Bardman, Semona     12 Shy-Mr-MR              45.52      43.17 AGE    
 26 Geer, Sophie N      11 GAEL-MR                54.88      43.80 AGE    
 27 Uszynski, Alexandr  11 Twisters-MR            43.19      44.02 AGE    
 28 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR             41.63      44.98 AGE    
 29 Conley, Aidan       12 Manhattan Makos-MR     52.26      45.91 AGE    
 30 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR            50.20      49.50 AGE    
Non-Award Division  
 -- Rodriguez, Sophia   11 RedTails-MR          1:10.09         DQ        
      23 One hand touch
 -- Powell, Tess        12 GAEL-MR                43.00         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Bruggemann, Thea n  12 Badger-MR              33.91         NS        
 -- Pupkina, Michelle   12 BASC-MR                43.77         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:12.10  QUAL
              1:27.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:13.98    1:11.27 JO     
                  31.60     1:11.27 (39.67)                                        
  2 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR              1:14.54    1:11.35 JO     
                  31.40     1:11.35 (39.95)                                        
  3 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              1:12.69    1:11.47 JO     
                  33.01     1:11.47 (38.46)                                        
  3 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:12.65    1:11.47 JO     
                  32.13     1:11.47 (39.34)                                        
SILV - Division  
  1 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          1:17.81    1:13.57 SILV   
                  34.08     1:13.57 (39.49)                                        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:29.45    1:13.79 SILV   
                  32.93     1:13.79 (40.86)                                        
  3 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              1:17.72    1:14.32 SILV   
                  34.64     1:14.32 (39.68)                                        
  4 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:16.42    1:15.52 SILV   
                  35.78     1:15.52 (39.74)                                        
  5 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:14.10    1:16.54 SILV   
                  33.86     1:16.54 (42.68)                                        
  6 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:15.96    1:16.72 SILV   
                  34.80     1:16.72 (41.92)                                        
  7 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR              1:18.42    1:17.05 SILV   
                  34.86     1:17.05 (42.19)                                        
  8 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:17.19 SILV   
                  34.31     1:17.19 (42.88)                                        
  9 Yamout, Nadine      12 Twisters-MR          1:17.15    1:19.57 SILV   
                  35.01     1:19.57 (44.56)                                        
 10 Whealan, Julia M    12 Badger-MR            1:22.01    1:20.23 SILV   
                  37.95     1:20.23 (42.28)                                        
 11 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    1:20.26    1:21.79 SILV   
                  37.42     1:21.79 (44.37)                                        
 12 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:28.02    1:22.50 SILV   
                  37.28     1:22.50 (45.22)                                        
 13 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:20.69    1:23.27 SILV   
                  38.07     1:23.27 (45.20)                                        
 14 Fergus, Shea S      11 Manhattan Makos-MR   1:26.96    1:24.08 SILV   
                  38.02     1:24.08 (46.06)                                        
 15 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR          1:26.81    1:26.12 SILV   
                  37.36     1:26.12 (48.76)                                        
AGE - Division  
  1 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:23.18    1:27.57 AGE    
                  41.07     1:27.57 (46.50)                                        
  2 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          1:25.68    1:28.22 AGE    
                  38.95     1:28.22 (49.27)                                        
  3 Bell, Jennifer A    11 WEST-MR              1:23.48    1:28.30 AGE    
                  38.94     1:28.30 (49.36)                                        
  4 Crespo, Tyra        12 KB Makos-MR          1:26.67    1:28.40 AGE    
                  39.63     1:28.40 (48.77)                                        
  5 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR           1:30.20    1:28.81 AGE    
                  40.73     1:28.81 (48.08)                                        
  6 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          1:21.57    1:29.56 AGE    
                  39.70     1:29.56 (49.86)                                        
  7 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:25.88    1:29.71 AGE    
                  41.76     1:29.71 (47.95)                                        
  8 Colucci, Christina  12 Middies-MR           1:24.28    1:30.17 AGE    
                  41.51     1:30.17 (48.66)                                        
  9 Johnson, Carmen C   11 KB Makos-MR          1:29.15    1:33.39 AGE    
                  42.46     1:33.39 (50.93)                                        
 10 Lucero, Kimberly    12 RedTails-MR          1:43.59    1:33.53 AGE    
                  39.82     1:33.53 (53.71)                                        
 11 Rodriguez, Patrici  11 KB Makos-MR          1:33.03    1:36.54 AGE    
                  42.98     1:36.54 (53.56)                                        
 12 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           1:45.48    1:48.71 AGE    
                  49.77     1:48.71 (58.94)                                        
 13 O'Keefe, Lauren M   11 HS-MR                1:52.08    1:52.85 AGE    
                  49.80   1:52.85 (1:03.05)                                        
 14 Levine, Jasmine P   12 Flying Dolphins-MR   1:52.56    1:53.23 AGE    
                  50.84   1:53.23 (1:02.39)                                        
 15 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR          2:03.12    1:54.46 AGE    
                  51.87   1:54.46 (1:02.59)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:11.30  QUAL
              1:19.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              1:17.10    1:10.53 JO     
                  31.02     1:10.53 (39.51)                                        
SILV - Division  
  1 Brennan, Catie F    11 NYCC-MR              1:12.34    1:11.52 SILV   
                  32.43     1:11.52 (39.09)                                        
  2 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          1:12.18    1:11.75 SILV   
                  33.37     1:11.75 (38.38)                                        
  3 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:20.26    1:12.04 SILV   
                  32.48     1:12.04 (39.56)                                        
  4 Beavers, Maisy      12 NYCC-MR              1:14.28    1:12.05 SILV   
                  30.71     1:12.05 (41.34)                                        
  5 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              1:23.45    1:12.58 SILV   
                  34.27     1:12.58 (38.31)                                        
  6 Scala, Maggie A     11 WEST-MR              1:13.81    1:12.80 SILV   
                  32.68     1:12.80 (40.12)                                        
  7 Salcedo, Bianca M   11 UNMR-MR              1:11.45    1:13.06 SILV   
                  32.39     1:13.06 (40.67)                                        
  8 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          1:15.03    1:14.51 SILV   
                  34.93     1:14.51 (39.58)                                        
  9 Jackson, Allison M  11 Twisters-MR          1:14.62    1:15.09 SILV   
                  34.01     1:15.09 (41.08)                                        
 10 Guglielmi, Gabriel  12 WEST-MR              1:13.74    1:15.11 SILV   
                  34.20     1:15.11 (40.91)                                        
 11 Swiatowski, Nicole  11 Twisters-MR          1:16.42    1:15.45 SILV   
                  33.89     1:15.45 (41.56)                                        
 12 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    1:20.47    1:15.59 SILV   
                  34.06     1:15.59 (41.53)                                        
 13 Budill, Cassie T    11 Badger-MR            1:18.78    1:15.84 SILV   
                  34.05     1:15.84 (41.79)                                        
 14 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:17.41    1:16.26 SILV   
                  33.83     1:16.26 (42.43)                                        
 15 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:20.27    1:16.57 SILV   
                  36.73     1:16.57 (39.84)                                        
 16 Lantin, Alexa       12 Badger-MR            1:19.81    1:16.87 SILV   
                  35.78     1:16.87 (41.09)                                        
 17 Lee, Madison        12 NYCC-MR              1:19.37    1:16.93 SILV   
                  38.24     1:16.93 (38.69)                                        
 18 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              1:17.58    1:17.43 SILV   
                  34.00     1:17.43 (43.43)                                        
 19 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    1:16.73    1:17.73 SILV   
                  34.28     1:17.73 (43.45)                                        
 20 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR            1:19.74    1:18.25 SILV   
                  35.33     1:18.25 (42.92)                                        
 21 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:16.19    1:18.75 SILV   
                  35.87     1:18.75 (42.88)                                        
 22 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            1:20.71    1:18.76 SILV   
                  37.03     1:18.76 (41.73)                                        
 23 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          1:20.13    1:19.39 SILV   
                  37.89     1:19.39 (41.50)                                        
AGE - Division  
  1 Ambrey, Alana D     12 Twisters-MR          2:00.00    1:19.92 AGE    
                  35.96     1:19.92 (43.96)                                        
  2 Colucci, Christina  12 Middies-MR           1:20.45    1:20.74 AGE    
                  39.26     1:20.74 (41.48)                                        
  3 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:23.87    1:21.21 AGE    
                  37.23     1:21.21 (43.98)                                        
  4 McAteer, Emma M     11 Middies-MR           1:21.43    1:21.36 AGE    
                  38.63     1:21.36 (42.73)                                        
  5 Secilmis, Lauren G  12 Twisters-MR          1:22.88    1:21.47 AGE    
                  36.82     1:21.47 (44.65)                                        
  6 Horwitz, Rebecca A  12 Manhattan Makos-MR   1:21.21    1:21.81 AGE    
                  38.58     1:21.81 (43.23)                                        
  7 Hricay, Morgan J    11 Middies-MR           1:20.10    1:21.89 AGE    
                  38.21     1:21.89 (43.68)                                        
  8 Townsend, Dayna p   11 Twisters-MR          1:20.90    1:22.09 AGE    
                  38.40     1:22.09 (43.69)                                        
  9 Rutherford, Kelly   11 Middies-MR           1:21.99    1:22.43 AGE    
                  40.71     1:22.43 (41.72)                                        
 10 Whealan, Julia M    12 Badger-MR            1:29.56    1:23.93 AGE    
                  38.70     1:23.93 (45.23)                                        
 11 Jeffrey, Angela D   11 Manhattan Makos-MR   1:28.11    1:25.77 AGE    
                  42.01     1:25.77 (43.76)                                        
 12 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR          1:26.58    1:26.42 AGE    
                  40.61     1:26.42 (45.81)                                        
 13 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:32.23    1:27.50 AGE    
                  41.63     1:27.50 (45.87)                                        
 14 Seward, MACKENZIE   11 GAEL-MR              1:30.31    1:27.51 AGE    
                  41.46     1:27.51 (46.05)                                        
 15 Ioffe, Julia        11 Shy-Mr-MR            1:37.84    1:28.00 AGE    
                  41.42     1:28.00 (46.58)                                        
 16 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           1:30.65    1:31.82 AGE    
                  43.16     1:31.82 (48.66)                                        
 17 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:38.76    1:32.92 AGE    
                  43.72     1:32.92 (49.20)                                        
 18 Bell, Dandridge C   11 Sailfish-MR          1:39.63    1:40.52 AGE    
                  46.19     1:40.52 (54.33)                                        
 19 Martin, Taylor N    11 KB Makos-MR          1:38.06    1:41.48 AGE    
                  50.46     1:41.48 (51.02)                                        
 20 Feliciano, Krystal  11 RedTails-MR          2:08.07    1:47.80 AGE    
                  49.54     1:47.80 (58.26)                                        
 21 Rodriguez, Sophia   11 RedTails-MR          2:10.09    2:05.59 AGE    
                1:00.76   2:05.59 (1:04.83)                                        
Non-Award Division  
 -- Gasic, Doris        12 RI Marlins-MR        1:25.01         DQ        
      63 Declared false start - Misc
 -- Duverge, Ariana A   11 Twisters-MR          1:25.11         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  38.52          DQ (45.94)                                        
 -- Schatzker, Isabell  11 Manhattan Makos-MR   1:35.34         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  QUAL
              2:50.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vumbacco, Sarah     12 WEST-MR              2:32.12    2:30.69 SILV   
                  33.50     1:10.92 (37.42)     1:55.94 (45.02)     2:30.69 (34.75)
  2 Rohan, Julia R      12 APEX-MR              2:35.57    2:30.96 SILV   
                  33.08     1:12.75 (39.67)     1:56.50 (43.75)     2:30.96 (34.46)
  3 Ogando, Krystal L   12 APEX-MR              2:39.35    2:32.22 SILV   
                  30.74     1:09.35 (38.61)     1:58.36 (49.01)     2:32.22 (33.86)
  4 Zezula, Katarzyna   11 Twisters-MR          2:36.59    2:33.82 SILV   
                  33.15     1:14.09 (40.94)     1:59.23 (45.14)     2:33.82 (34.59)
  5 Chu, Annie          11 Twisters-MR          2:38.76    2:34.39 SILV   
                  33.74     1:11.70 (37.96)     1:59.36 (47.66)     2:34.39 (35.03)
  6 Kruger, Olivia T    12 APEX-MR              2:35.70    2:36.80 SILV   
                  33.08     1:13.11 (40.03)     2:01.78 (48.67)     2:36.80 (35.02)
  7 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    2:33.68    2:37.04 SILV   
                  32.27     1:12.73 (40.46)     2:00.79 (48.06)     2:37.04 (36.25)
  8 Hunt, Abigail J     11 Agua Swim Team-MR    2:44.43    2:39.77 SILV   
                  33.68     1:14.64 (40.96)     2:03.36 (48.72)     2:39.77 (36.41)
  9 Hogan, Maeve A      12 Badger-MR            2:35.63    2:41.07 SILV   
                  36.50     1:17.55 (41.05)     2:04.81 (47.26)     2:41.07 (36.26)
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:45.52    2:41.91 SILV   
                  34.42     1:15.80 (41.38)     2:05.15 (49.35)     2:41.91 (36.76)
 11 Murray, Cecilia V   12 Agua Swim Team-MR    2:43.36    2:42.42 SILV   
                  33.39     1:14.28 (40.89)     2:03.49 (49.21)     2:42.42 (38.93)
 12 Solano, Lisnette A  12 RedTails-MR          2:46.87    2:44.09 SILV   
                  36.32     1:19.36 (43.04)     2:05.40 (46.04)     2:44.09 (38.69)
 13 Carrier, Elizabeth  11 Badger-MR            2:49.62    2:45.35 SILV   
                  36.94     1:16.48 (39.54)     2:06.26 (49.78)     2:45.35 (39.09)
 14 Lachman, Margaret   12 Agua Swim Team-MR    2:46.17    2:46.85 SILV   
                  37.94     1:21.68 (43.74)     2:09.14 (47.46)     2:46.85 (37.71)
 15 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    2:49.63    2:48.28 SILV   
                  35.07     1:18.51 (43.44)     2:08.85 (50.34)     2:48.28 (39.43)
 16 Batista, Marletty   12 RedTails-MR          2:54.46    2:49.56 SILV   
                  36.77     1:20.69 (43.92)     2:12.33 (51.64)     2:49.56 (37.23)
 17 Encarnacion, Nicol  12 RedTails-MR          2:52.83    2:49.61 SILV   
                  38.47     1:23.96 (45.49)     2:11.83 (47.87)     2:49.61 (37.78)
 18 Gonciarz, Zuzanna   11 Twisters-MR          2:53.11    2:49.64 SILV   
                  38.47     1:20.50 (42.03)     2:10.56 (50.06)     2:49.64 (39.08)
AGE - Division  
  1 Chamberlin, Zoe T   11 APEX-MR              2:58.75    2:53.97 AGE    
                  36.62     1:22.21 (45.59)     2:15.18 (52.97)     2:53.97 (38.79)
  2 Marks, Lily M       12 Agua Swim Team-MR    2:45.80    2:54.49 AGE    
                  35.19     1:21.71 (46.52)     2:13.91 (52.20)     2:54.49 (40.58)
  3 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              2:59.46    3:02.10 AGE    
                  42.42     1:25.74 (43.32)     2:22.57 (56.83)     3:02.10 (39.53)
  4 Grygorczuk, Julia   11 Twisters-MR          3:04.56    3:06.58 AGE    
                  40.17     1:25.64 (45.47)     2:25.63 (59.99)     3:06.58 (40.95)
  5 Kass, Gabrielle     12 Middies-MR           3:11.36    3:18.24 AGE    
                  47.19     1:38.58 (51.39)     2:36.38 (57.80)     3:18.24 (41.86)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  QUAL
                29.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR      27.08      26.98 JO     
SILV - Division  
  1 Leahr, Sydney C     14 NYCC-MR                27.38      27.04 SILV   
  2 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR             27.04      27.09 SILV   
  3 Miller, Tahlia N    13 Twisters-MR            27.39      27.11 SILV   
  4 Low, Kelly          13 NYCC-MR                27.67      27.14 SILV   
  5 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR            27.22      27.16 SILV   
  6 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR            28.00      27.74 SILV   
  7 Bianco, Sara E      14 HS-MR                  27.79      27.75 SILV   
  8 Wong, Samantha H    13 HS-MR                  27.66      27.94 SILV   
  9 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR                27.78      27.95 SILV   
 10 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR     27.33      28.01 SILV   
 11 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR            27.97      28.14 SILV   
 12 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR            28.48      28.30 SILV   
 12 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR     28.92      28.30 SILV   
 14 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR                28.17      28.31 SILV   
 15 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR      27.92      28.41 SILV   
 16 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR                27.90      28.59 SILV   
 17 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR     29.48      28.89 SILV   
 18 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR      28.18      28.96 SILV   
 19 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR            29.28      29.15 SILV   
 20 Scandalios, Cassie  13 CIY-MR                 27.71      29.24 SILV   
AGE - Division  
  1 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR                29.49      29.35 AGE    
  2 Vallerio, Allison   14 Badger-MR              30.16      29.43 AGE    
  3 Oczos, Gabrielle    13 HS-MR                  31.44      29.44 AGE    
  4 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR      30.35      29.54 AGE    
  5 Jackson, Nicole M   14 HS-MR                  30.10      29.56 AGE    
  6 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR             28.86      29.59 AGE    
  7 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR             30.39      29.64 AGE    
  8 Santiago, Kristina  14 Twisters-MR            30.78      29.76 AGE    
  9 Mooney, Deirdre D   13 HS-MR                  31.08      30.20 AGE    
 10 Hafez, Liela A      13 HS-MR                  30.82      30.29 AGE    
 11 Gnad, Jessie A      13 HS-MR                  30.70      30.30 AGE    
 12 Brewster, Nadine L  13 UNMR-MR                30.64      30.33 AGE    
 13 You, Janet          13 Twisters-MR            31.61      30.63 AGE    
 14 Astudillo, Nicole   14 Agua Swim Team-MR      31.22      30.70 AGE    
 15 Barrios, Sarahelen  14 CIY-MR                 30.55      30.86 AGE    
 16 Romano, Nicole P    14 WEST-MR                32.05      30.87 AGE    
 17 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR      31.65      30.98 AGE    
 18 Mazanek, Charline   14 RI Marlins-MR          33.16      31.38 AGE    
 19 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR            30.92      31.48 AGE    
 20 Shen, Alexandra     13 HS-MR                  32.03      31.53 AGE    
 21 Moreland, Anne-Gai  13 RI Marlins-MR          32.63      31.97 AGE    
 22 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR      32.76      32.83 AGE    
 23 Talus, Shreya R     13 Middies-MR             33.86      33.80 AGE    
 24 Romero, Angelica M  13 KB Makos-MR            37.62      34.10 AGE    
Non-Award Division  
 -- Antoine, Lucia      14 Sailfish-MR            28.69         DQ        
      63 Declared false start
 -- Portoviejo, Salma   13 RedTails-MR            34.28         NS        
 -- Towne, Molly E      14 Badger-MR              31.03         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  QUAL
                29.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
 -- Brewster, Nadine L        13 UNMR-MR                   NT         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  QUAL
                29.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trachuk, Anna-maria       13 UNMR-MR                   NT      29.19 SILV   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.49  JO
                58.50  QUAL
              1:04.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 58.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Phang, Yee C        14 Twisters-MR            58.63      57.22 JO     
                  27.46       57.22 (29.76)                                        
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR            59.22      58.82 SILV   
                  28.17       58.82 (30.65)                                        
  2 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR     58.87      59.31 SILV   
                  28.06       59.31 (31.25)                                        
  3 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:00.31      59.32 SILV   
                  28.43       59.32 (30.89)                                        
  4 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR                59.22      59.83 SILV   
                  28.75       59.83 (31.08)                                        
  5 Miller, Tahlia N    13 Twisters-MR          1:00.14      59.94 SILV   
                  28.34       59.94 (31.60)                                        
  6 Leahr, Sydney C     14 NYCC-MR                58.81    1:00.10 SILV   
                  28.45     1:00.10 (31.65)                                        
  7 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:01.03    1:00.71 SILV   
                  28.85     1:00.71 (31.86)                                        
  8 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR            59.42    1:01.24 SILV   
                  29.27     1:01.24 (31.97)                                        
  9 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR          1:01.99    1:01.88 SILV   
                  29.59     1:01.88 (32.29)                                        
 10 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          1:01.70    1:01.90 SILV   
                  29.84     1:01.90 (32.06)                                        
 11 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   1:02.30    1:02.04 SILV   
                  29.73     1:02.04 (32.31)                                        
 12 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          1:00.01    1:02.19 SILV   
                  29.64     1:02.19 (32.55)                                        
 13 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:00.36    1:02.57 SILV   
                  29.80     1:02.57 (32.77)                                        
 14 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              1:01.13    1:02.91 SILV   
                  30.16     1:02.91 (32.75)                                        
 15 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    1:04.54    1:03.74 SILV   
                  30.81     1:03.74 (32.93)                                        
 16 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   1:04.58    1:04.05 SILV   
                  30.62     1:04.05 (33.43)                                        
 17 Sandoval, Lizbeth   14 Sailfish-MR          1:03.21    1:04.07 SILV   
                  30.36     1:04.07 (33.71)                                        
AGE - Division  
  1 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    1:04.16    1:04.27 AGE    
                  30.11     1:04.27 (34.16)                                        
  2 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR              1:05.79    1:04.61 AGE    
                  31.57     1:04.61 (33.04)                                        
  3 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:04.34    1:04.65 AGE    
  4 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            1:03.54    1:04.83 AGE    
                  30.77     1:04.83 (34.06)                                        
  5 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           1:07.04    1:05.25 AGE    
                  31.67     1:05.25 (33.58)                                        
  6 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR          1:07.38    1:05.45 AGE    
                  32.37     1:05.45 (33.08)                                        
  7 Santiago, Kristina  14 Twisters-MR          1:10.17    1:07.76 AGE    
                  31.84     1:07.76 (35.92)                                        
  8 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              1:08.27    1:07.90 AGE    
                  32.48     1:07.90 (35.42)                                        
  9 Astudillo, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:09.54    1:08.04 AGE    
                  32.68     1:08.04 (35.36)                                        
 10 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:09.17 AGE    
                  32.36     1:09.17 (36.81)                                        
 11 Brewster, Nadine L  13 UNMR-MR              1:08.04    1:09.20 AGE    
                  33.45     1:09.20 (35.75)                                        
 12 Rivera, Tatiana     13 Agua Swim Team-MR    1:08.78    1:10.38 AGE    
                  32.76     1:10.38 (37.62)                                        
 13 Hidalgo, Mia N      13 Twisters-MR          1:15.70    1:10.44 AGE    
                  33.09     1:10.44 (37.35)                                        
 14 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:15.13    1:12.91 AGE    
                  33.66     1:12.91 (39.25)                                        
 15 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:12.20    1:14.78 AGE    
                  35.69     1:14.78 (39.09)                                        
 16 Healy, Mary Ellen   13 GAEL-MR              1:14.12    1:14.96 AGE    
                  35.23     1:14.96 (39.73)                                        
 17 Romero, Angelica M  13 KB Makos-MR          1:20.49    1:19.05 AGE    
                  36.48     1:19.05 (42.57)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                58.49  JO
                58.50  QUAL
              1:04.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 58.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Trachuk, Anna-maria       13 UNMR-MR                   NT    1:04.77 AGE    
                  31.36     1:04.77 (33.41)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:08.00  QUAL
              2:18.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:08.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:08.57    2:08.37 SILV   
                  28.89     1:02.10 (33.21)     1:36.36 (34.26)     2:08.37 (32.01)
  2 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          2:11.70    2:08.55 SILV   
                  28.90     1:01.70 (32.80)     1:35.55 (33.85)     2:08.55 (33.00)
  3 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    2:10.09    2:10.98 SILV   
                  29.73     1:02.81 (33.08)     1:37.25 (34.44)     2:10.98 (33.73)
  4 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   2:11.36    2:11.41 SILV   
                  29.43     1:03.02 (33.59)     1:37.63 (34.61)     2:11.41 (33.78)
  5 Leahr, Sydney C     14 NYCC-MR              2:16.67    2:11.99 SILV   
                  29.71     1:03.21 (33.50)     1:38.24 (35.03)     2:11.99 (33.75)
  6 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:13.83    2:12.95 SILV   
                  30.62     1:04.33 (33.71)     1:38.89 (34.56)     2:12.95 (34.06)
  7 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR          2:10.67    2:14.60 SILV   
                  29.75     1:03.17 (33.42)     1:38.84 (35.67)     2:14.60 (35.76)
  8 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:14.75    2:15.15 SILV   
                  30.74     1:05.94 (35.20)     1:40.84 (34.90)     2:15.15 (34.31)
  9 Miller, Tahlia N    13 Twisters-MR          2:13.06    2:15.71 SILV   
                  30.69     1:04.90 (34.21)     1:40.42 (35.52)     2:15.71 (35.29)
 10 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          2:16.04    2:15.98 SILV   
                  30.79     1:05.43 (34.64)     1:41.20 (35.77)     2:15.98 (34.78)
 11 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:15.70    2:16.87 SILV   
                  30.08     1:05.37 (35.29)     1:43.02 (37.65)     2:16.87 (33.85)
 12 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   2:14.86    2:17.00 SILV   
                  31.22     1:06.16 (34.94)     1:41.90 (35.74)     2:17.00 (35.10)
 13 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    2:18.42    2:17.96 SILV   
                  31.73     1:06.73 (35.00)     1:42.81 (36.08)     2:17.96 (35.15)
 14 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            2:19.51    2:18.51 SILV   
                  30.83     1:06.52 (35.69)     1:44.59 (38.07)     2:18.51 (33.92)
AGE - Division  
  1 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              2:19.50    2:19.65 AGE    
                  31.57     1:06.85 (35.28)     1:43.87 (37.02)     2:19.65 (35.78)
  2 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           2:35.62    2:20.24 AGE    
                  31.50     1:07.55 (36.05)     1:44.12 (36.57)     2:20.24 (36.12)
  3 Vallerio, Allison   14 Badger-MR            2:23.55    2:20.88 AGE    
                  31.19     1:07.27 (36.08)     1:45.04 (37.77)     2:20.88 (35.84)
  4 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR          2:28.01    2:20.90 AGE    
                  32.29     1:07.72 (35.43)     1:45.43 (37.71)     2:20.90 (35.47)
  5 Sandoval, Lizbeth   14 Sailfish-MR          2:18.87    2:21.15 AGE    
                  32.01     1:08.59 (36.58)     1:45.73 (37.14)     2:21.15 (35.42)
  6 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              2:23.41    2:25.24 AGE    
                  31.35   2:25.24 (1:53.89)                                        
  7 Santiago, Kristina  14 Twisters-MR          2:24.75    2:25.46 AGE    
                  31.23     1:07.49 (36.26)     1:46.87 (39.38)     2:25.46 (38.59)
  8 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:18.97    2:26.34 AGE    
                  32.22     1:08.75 (36.53)     1:47.89 (39.14)     2:26.34 (38.45)
  9 Towne, Molly E      14 Badger-MR            2:25.90    2:30.30 AGE    
                  32.56     1:11.49 (38.93)     1:50.79 (39.30)     2:30.30 (39.51)
 10 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              2:27.97    2:31.05 AGE    
                  33.22     1:10.75 (37.53)     1:51.49 (40.74)     2:31.05 (39.56)
 11 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    2:23.29    2:31.57 AGE    
                  32.51     1:11.89 (39.38)     1:54.14 (42.25)     2:31.57 (37.43)
 12 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    2:38.09    2:33.77 AGE    
                  33.39     1:12.42 (39.03)     1:53.64 (41.22)     2:33.77 (40.13)
 13 Rivera, Tatiana     13 Agua Swim Team-MR    2:46.51    2:37.16 AGE    
                  34.17     1:14.12 (39.95)     1:55.08 (40.96)     2:37.16 (42.08)
 14 Schuhmann, Sarah    13 Badger-MR            2:34.46    2:39.03 AGE    
                  34.22     1:13.64 (39.42)     1:55.96 (42.32)     2:39.03 (43.07)
 15 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:40.86    2:40.31 AGE    
                  34.30     1:15.11 (40.81)     1:58.88 (43.77)     2:40.31 (41.43)
 16 Silberzweig, Alex   13 Manhattan Makos-MR   2:49.74    2:47.02 AGE    
                  34.04     1:15.49 (41.45)     2:01.00 (45.51)     2:47.02 (46.02)
 17 Romero, Angelica M  13 KB Makos-MR          2:58.59    2:56.57 AGE    
                  38.25     1:22.71 (44.46)     2:11.77 (49.06)     2:56.57 (44.80)
Non-Award Division  
 -- Pabby, Trisha       14 UNBAD-MR             2:32.79         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:36.00  QUAL
              5:55.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:36.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          5:37.52    5:33.19 JO     
                  29.21     1:02.75 (33.54)     1:36.31 (33.56)     2:10.17 (33.86)
        2:44.20 (34.03)     3:18.85 (34.65)     3:52.63 (33.78)     4:26.64 (34.01)
        5:00.69 (34.05)     5:33.19 (32.50)                                        
SILV - Division  
  1 Mullen, Riley       13 Badger-MR            5:49.06    5:38.30 SILV   
                  29.90     1:02.67 (32.77)     1:36.43 (33.76)     2:10.50 (34.07)
        2:44.82 (34.32)     3:19.18 (34.36)     3:53.75 (34.57)     4:28.50 (34.75)
        5:03.40 (34.90)     5:38.30 (34.90)                                        
  2 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   6:01.05    5:50.91 SILV   
                  30.87     1:05.18 (34.31)     1:40.18 (35.00)     2:15.81 (35.63)
        2:51.65 (35.84)     3:27.69 (36.04)     4:03.44 (35.75)     4:39.79 (36.35)
        5:15.55 (35.76)     5:50.91 (35.36)                                        
  3 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            6:00.97    5:55.17 SILV   
                  30.94     1:06.48 (35.54)     1:42.18 (35.70)     2:18.70 (36.52)
        2:55.06 (36.36)     3:31.25 (36.19)     4:07.81 (36.56)     4:44.38 (36.57)
        5:20.63 (36.25)     5:55.17 (34.54)                                        
AGE - Division  
  1 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          6:02.79    5:57.29 AGE    
                  31.46     1:06.32 (34.86)     1:42.67 (36.35)     2:19.15 (36.48)
        2:55.57 (36.42)     3:32.00 (36.43)     4:08.68 (36.68)     4:45.45 (36.77)
        5:22.21 (36.76)     5:57.29 (35.08)                                        
  2 Forsyth, Kaitlyn    13 Sailfish-MR          6:01.75    6:00.83 AGE    
                  31.37     1:06.60 (35.23)     1:42.92 (36.32)     2:19.51 (36.59)
        2:56.63 (37.12)     3:33.54 (36.91)     4:10.49 (36.95)     4:48.07 (37.58)
        5:25.34 (37.27)     6:00.83 (35.49)                                        
  3 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    6:12.40    6:10.89 AGE    
                  31.20     1:06.74 (35.54)     1:44.66 (37.92)     2:22.29 (37.63)
        3:00.53 (38.24)     3:38.97 (38.44)     4:18.00 (39.03)     4:57.28 (39.28)
        5:36.98 (39.70)     6:10.89 (33.91)                                        
  4 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    6:10.29    6:16.08 AGE    
                  32.40     1:09.08 (36.68)     1:47.53 (38.45)     2:26.23 (38.70)
        3:04.72 (38.49)     3:43.74 (39.02)     4:23.02 (39.28)     5:01.59 (38.57)
        5:40.09 (38.50)     6:16.08 (35.99)                                        
  5 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              6:32.64    6:19.18 AGE    
                  31.23     1:07.59 (36.36)     1:44.90 (37.31)     2:22.60 (37.70)
        3:00.85 (38.25)     3:39.97 (39.12)     4:20.02 (40.05)     5:00.37 (40.35)
        5:40.35 (39.98)     6:19.18 (38.83)                                        
  6 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              6:13.74    6:24.49 AGE    
                  32.06     1:08.71 (36.65)     1:47.49 (38.78)     2:26.71 (39.22)
        3:06.48 (39.77)     3:46.68 (40.20)     4:27.12 (40.44)                    
            5:47.02 ( )     6:24.49 (37.47)                                        
  7 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    6:43.14    6:33.39 AGE    
                  33.11     1:12.00 (38.89)     1:53.84 (41.84)     2:34.91 (41.07)
        3:15.13 (40.22)     3:56.52 (41.39)     4:37.25 (40.73)     5:16.97 (39.72)
        5:56.84 (39.87)     6:33.39 (36.55)                                        
  8 Towne, Molly E      14 Badger-MR            6:32.44    6:34.58 AGE    
                  34.08     1:12.49 (38.41)     1:53.08 (40.59)     2:33.36 (40.28)
        3:13.81 (40.45)     3:54.59 (40.78)     4:34.57 (39.98)     5:16.95 (42.38)
        5:57.83 (40.88)     6:34.58 (36.75)                                        
  9 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              6:33.66    6:38.91 AGE    
                  31.95   6:38.91 (6:06.96)                                        
 10 Barrios, Sarahelen  14 CIY-MR               6:51.75    6:46.22 AGE    
                  35.33     1:13.58 (38.25)     1:54.38 (40.80)     2:36.22 (41.84)
        3:18.00 (41.78)     4:00.32 (42.32)     4:42.24 (41.92)     5:24.97 (42.73)
        6:07.40 (42.43)     6:46.22 (38.82)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:06.60  QUAL
              1:16.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mullen, Riley       13 Badger-MR            1:13.81    1:06.26 JO     
                  31.89     1:06.26 (34.37)                                        
  2 Phang, Yee C        14 Twisters-MR          1:06.73    1:06.39 JO     
                  31.76     1:06.39 (34.63)                                        
SILV - Division  
  1 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    1:07.07    1:07.00 SILV   
                  32.30     1:07.00 (34.70)                                        
  2 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          1:06.78    1:07.02 SILV   
                  32.51     1:07.02 (34.51)                                        
  3 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   1:07.99    1:08.15 SILV   
                  33.22     1:08.15 (34.93)                                        
  4 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:08.45    1:08.43 SILV   
                  32.95     1:08.43 (35.48)                                        
  5 Bianco, Sara E      14 HS-MR                1:10.01    1:09.43 SILV   
                  33.78     1:09.43 (35.65)                                        
  6 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:09.98 SILV   
                  33.88     1:09.98 (36.10)                                        
  7 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              1:12.12    1:10.28 SILV   
                  34.37     1:10.28 (35.91)                                        
  7 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:10.28 SILV   
                  33.87     1:10.28 (36.41)                                        
  9 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:10.50    1:10.79 SILV   
                  34.04     1:10.79 (36.75)                                        
 10 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          1:12.42    1:11.31 SILV   
                  33.81     1:11.31 (37.50)                                        
 11 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              1:11.11    1:12.67 SILV   
                  35.60     1:12.67 (37.07)                                        
 12 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   1:11.75    1:12.88 SILV   
                  35.20     1:12.88 (37.68)                                        
 13 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:12.90 SILV   
                  35.32     1:12.90 (37.58)                                        
 14 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:10.63    1:13.21 SILV   
                  35.83     1:13.21 (37.38)                                        
 15 Oczos, Gabrielle    13 HS-MR                1:17.17    1:13.95 SILV   
                  35.95     1:13.95 (38.00)                                        
 16 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:16.45    1:14.53 SILV   
                  35.03     1:14.53 (39.50)                                        
 17 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:13.25    1:14.64 SILV   
                  35.29     1:14.64 (39.35)                                        
 18 Mooney, Deirdre D   13 HS-MR                1:17.55    1:14.95 SILV   
                  36.41     1:14.95 (38.54)                                        
 19 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   1:20.11    1:14.99 SILV   
                  36.31     1:14.99 (38.68)                                        
 20 Hafez, Liela A      13 HS-MR                1:15.68    1:15.02 SILV   
                  36.10     1:15.02 (38.92)                                        
 21 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           1:15.58    1:15.27 SILV   
                  36.72     1:15.27 (38.55)                                        
 22 Scandalios, Cassie  13 CIY-MR               1:18.56    1:15.46 SILV   
                  36.26     1:15.46 (39.20)                                        
 23 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    1:16.10    1:15.54 SILV   
                  36.41     1:15.54 (39.13)                                        
AGE - Division  
  1 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    1:13.04    1:16.31 AGE    
                  36.99     1:16.31 (39.32)                                        
  2 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR              1:14.80    1:16.44 AGE    
                  37.23     1:16.44 (39.21)                                        
  3 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    1:15.14    1:16.50 AGE    
                  36.65     1:16.50 (39.85)                                        
  4 Barrios, Sarahelen  14 CIY-MR               1:17.61    1:17.68 AGE    
                  38.29     1:17.68 (39.39)                                        
  5 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              1:18.75    1:17.87 AGE    
                  37.36     1:17.87 (40.51)                                        
  6 Antoine, Lucia      14 Sailfish-MR          1:21.85    1:18.03 AGE    
                  38.14     1:18.03 (39.89)                                        
  7 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:14.98    1:18.60 AGE    
                  37.82     1:18.60 (40.78)                                        
  8 Gnad, Jessie A      13 HS-MR                1:19.00    1:19.26 AGE    
                  37.96     1:19.26 (41.30)                                        
  9 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:27.10    1:20.50 AGE    
 10 Astudillo, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:18.91    1:20.61 AGE    
                  39.56     1:20.61 (41.05)                                        
 11 You, Janet          13 Twisters-MR          1:22.93    1:20.72 AGE    
                  38.02     1:20.72 (42.70)                                        
 12 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:22.83 AGE    
                  40.15     1:22.83 (42.68)                                        
 13 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           1:21.44    1:24.48 AGE    
                  40.85     1:24.48 (43.63)                                        
 14 Brewster, Nadine L  13 UNMR-MR              1:24.41    1:25.04 AGE    
                  42.04     1:25.04 (43.00)                                        
 15 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:23.34    1:25.47 AGE    
                  42.04     1:25.47 (43.43)                                        
 16 Talus, Shreya R     13 Middies-MR           1:30.00    1:25.75 AGE    
                  41.26     1:25.75 (44.49)                                        
 17 Moreland, Anne-Gai  13 RI Marlins-MR        1:32.69    1:28.14 AGE    
                  41.43     1:28.14 (46.71)                                        
 18 Romero, Angelica M  13 KB Makos-MR          1:37.40    1:31.27 AGE    
                  45.30     1:31.27 (45.97)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:22.60  QUAL
              2:44.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gomez, Chelsea O    14 NYCC-MR              2:23.21    2:18.83 JO     
                  31.53     1:05.73 (34.20)     1:41.95 (36.22)     2:18.83 (36.88)
SILV - Division  
  1 Mullen, Riley       13 Badger-MR            2:24.29    2:23.09 SILV   
                  33.12     1:08.88 (35.76)     1:45.75 (36.87)     2:23.09 (37.34)
  2 WU, Samantha        14 Twisters-MR          2:23.71    2:23.43 SILV   
                  32.99     1:09.06 (36.07)     1:46.60 (37.54)     2:23.43 (36.83)
  3 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:23.09    2:23.94 SILV   
                  33.19     1:09.86 (36.67)     1:47.64 (37.78)     2:23.94 (36.30)
  4 Phang, Yee C        14 Twisters-MR          2:23.70    2:24.10 SILV   
                  33.63     1:10.48 (36.85)     1:47.69 (37.21)     2:24.10 (36.41)
  5 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR               2:31.93    2:26.66 SILV   
                  33.95     1:10.80 (36.85)     1:48.56 (37.76)     2:26.66 (38.10)
  6 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   2:24.37    2:26.81 SILV   
                  35.77     1:12.26 (36.49)     1:49.57 (37.31)     2:26.81 (37.24)
  7 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:27.85    2:27.33 SILV   
                  34.34     1:11.84 (37.50)     1:49.83 (37.99)     2:27.33 (37.50)
  8 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:35.04    2:32.47 SILV   
                  35.13     1:13.46 (38.33)     1:53.07 (39.61)     2:32.47 (39.40)
  9 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    2:26.53    2:34.32 SILV   
                  35.29     1:14.44 (39.15)     1:54.40 (39.96)     2:34.32 (39.92)
 10 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          2:32.98    2:34.58 SILV   
                  37.26     1:15.99 (38.73)     1:56.24 (40.25)     2:34.58 (38.34)
 11 Sandoval, Lizbeth   14 Sailfish-MR          2:34.93    2:36.02 SILV   
                  35.63     1:15.25 (39.62)     1:56.41 (41.16)     2:36.02 (39.61)
 12 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            2:37.64    2:36.21 SILV   
                  35.95     1:16.02 (40.07)     1:56.73 (40.71)     2:36.21 (39.48)
 13 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              2:35.46    2:39.20 SILV   
                  37.14     1:17.79 (40.65)     1:59.43 (41.64)     2:39.20 (39.77)
 14 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:39.28    2:39.31 SILV   
                  37.79     1:17.76 (39.97)     1:56.94 (39.18)     2:39.31 (42.37)
 15 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    2:35.95    2:39.44 SILV   
                  37.52     1:18.13 (40.61)     1:59.41 (41.28)     2:39.44 (40.03)
 16 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              2:35.34    2:40.23 SILV   
                  37.26     1:17.57 (40.31)     1:59.24 (41.67)     2:40.23 (40.99)
 17 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:37.63    2:42.24 SILV   
                  37.80     1:19.91 (42.11)     2:02.55 (42.64)     2:42.24 (39.69)
 18 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              2:45.76    2:44.55 SILV   
                  38.63     1:20.46 (41.83)     2:03.16 (42.70)     2:44.55 (41.39)
 19 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR              2:46.37    2:44.95 SILV   
                  38.09     1:20.07 (41.98)     2:03.80 (43.73)     2:44.95 (41.15)
AGE - Division  
  1 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    2:42.74    2:46.00 AGE    
                  39.28     1:21.97 (42.69)     2:05.86 (43.89)     2:46.00 (40.14)
  2 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              2:48.82    2:46.06 AGE    
                  39.28     1:22.02 (42.74)     2:04.46 (42.44)     2:46.06 (41.60)
  3 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    2:44.60    2:47.57 AGE    
                  36.79     1:19.65 (42.86)     2:04.47 (44.82)     2:47.57 (43.10)
  4 Vallerio, Allison   14 Badger-MR            2:53.36    2:50.86 AGE    
                  38.47     1:21.12 (42.65)     2:06.09 (44.97)     2:50.86 (44.77)
  5 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           3:06.05    2:54.58 AGE    
                  41.25     1:25.39 (44.14)     2:11.68 (46.29)     2:54.58 (42.90)
  6 Hidalgo, Mia N      13 Twisters-MR          2:53.33    2:55.19 AGE    
                  41.14     1:26.04 (44.90)     2:11.17 (45.13)     2:55.19 (44.02)
Non-Award Division  
 -- Forsyth, Kaitlyn    13 Sailfish-MR          2:29.63        DFS        
      63 Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:16.50  QUAL
              1:24.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gomez, Chelsea O    14 NYCC-MR              1:20.19    1:15.94 JO     
                  35.54     1:15.94 (40.40)                                        
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          1:17.33    1:17.50 SILV   
                  36.80     1:17.50 (40.70)                                        
  2 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   1:18.79    1:18.14 SILV   
                  36.58     1:18.14 (41.56)                                        
  3 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          1:17.50    1:18.30 SILV   
                  36.98     1:18.30 (41.32)                                        
  4 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:19.85    1:18.35 SILV   
                  36.84     1:18.35 (41.51)                                        
  5 Leahr, Sydney C     14 NYCC-MR              1:20.00    1:18.38 SILV   
                  36.75     1:18.38 (41.63)                                        
  6 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              1:20.42    1:18.72 SILV   
                  37.37     1:18.72 (41.35)                                        
  7 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    1:16.68    1:19.17 SILV   
                  36.79     1:19.17 (42.38)                                        
  8 WU, Samantha        14 Twisters-MR          1:18.04    1:20.50 SILV   
                  37.92     1:20.50 (42.58)                                        
  9 Miller, Tahlia N    13 Twisters-MR          1:20.79    1:20.60 SILV   
                  37.31     1:20.60 (43.29)                                        
 10 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:17.61    1:21.24 SILV   
                  37.15     1:21.24 (44.09)                                        
 11 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR          1:22.05    1:22.74 SILV   
                  38.54     1:22.74 (44.20)                                        
 12 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   1:21.23    1:22.77 SILV   
                  39.36     1:22.77 (43.41)                                        
 13 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          1:20.80    1:23.44 SILV   
                  38.90     1:23.44 (44.54)                                        
 14 Schuhmann, Sarah    13 Badger-MR            1:25.83    1:23.82 SILV   
                  40.23     1:23.82 (43.59)                                        
 15 Rivera, Tatiana     13 Agua Swim Team-MR    1:19.78    1:24.71 SILV   
                  38.71     1:24.71 (46.00)                                        
AGE - Division  
  1 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:23.63    1:24.86 AGE    
                  39.51     1:24.86 (45.35)                                        
  2 Ulrich, Bridget E   13 Badger-MR            1:22.21    1:25.91 AGE    
                  40.84     1:25.91 (45.07)                                        
  3 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR          1:24.71    1:25.96 AGE    
                  41.00     1:25.96 (44.96)                                        
  4 Forsyth, Kaitlyn    13 Sailfish-MR          1:26.56    1:28.23 AGE    
                  42.08     1:28.23 (46.15)                                        
  5 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    1:27.90    1:28.34 AGE    
                  41.30     1:28.34 (47.04)                                        
  6 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          1:29.58    1:28.40 AGE    
                  42.23     1:28.40 (46.17)                                        
  7 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:30.43    1:29.90 AGE    
                  42.67     1:29.90 (47.23)                                        
  8 Brewster, Nadine L  13 UNMR-MR              1:29.32    1:31.50 AGE    
                  43.79     1:31.50 (47.71)                                        
  9 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:29.55    1:31.60 AGE    
                  43.99     1:31.60 (47.61)                                        
 10 Astudillo, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:29.14    1:31.71 AGE    
                  42.70     1:31.71 (49.01)                                        
 11 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR              1:32.90    1:32.11 AGE    
                  43.78     1:32.11 (48.33)                                        
 12 Santiago, Kristina  14 Twisters-MR          1:32.37    1:32.44 AGE    
                  43.52     1:32.44 (48.92)                                        
 13 Healy, Mary Ellen   13 GAEL-MR              1:43.00    1:41.26 AGE    
                  47.91     1:41.26 (53.35)                                        
 14 Romero, Angelica M  13 KB Makos-MR          1:41.63    1:43.68 AGE    
                  47.70     1:43.68 (55.98)                                        
Non-Award Division  
 -- Ksendzovsky, Nicol  13 BASC-MR              1:21.14         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  QUAL
              2:58.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Faust, Christina    13 Badger-MR            2:48.24    2:44.30 SILV   
                  37.18     1:18.44 (41.26)     2:01.59 (43.15)     2:44.30 (42.71)
  2 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          2:43.36    2:44.48 SILV   
                  36.49     1:18.73 (42.24)     2:02.08 (43.35)     2:44.48 (42.40)
  3 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    2:47.40    2:46.68 SILV   
                  36.89     1:19.06 (42.17)     2:03.19 (44.13)     2:46.68 (43.49)
  4 Bianco, Sara E      14 HS-MR                2:47.39    2:48.27 SILV   
                  37.94     1:20.17 (42.23)     2:03.80 (43.63)     2:48.27 (44.47)
  5 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:49.31    2:48.51 SILV   
                  37.17     1:20.28 (43.11)     2:03.98 (43.70)     2:48.51 (44.53)
  6 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          2:52.03    2:50.00 SILV   
                  38.10     1:21.33 (43.23)     2:05.18 (43.85)     2:50.00 (44.82)
  7 Leahr, Sydney C     14 NYCC-MR              2:53.82    2:51.47 SILV   
                  38.19     1:21.99 (43.80)     2:07.77 (45.78)     2:51.47 (43.70)
  8 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:55.03    2:54.54 SILV   
                  38.01     1:21.65 (43.64)     2:08.80 (47.15)     2:54.54 (45.74)
  9 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:52.23    2:55.00 SILV   
                  39.33     1:24.47 (45.14)     2:09.76 (45.29)     2:55.00 (45.24)
 10 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   3:03.54    2:55.62 SILV   
                  38.34     1:22.80 (44.46)     2:08.86 (46.06)     2:55.62 (46.76)
 11 WU, Samantha        14 Twisters-MR          2:52.58    2:58.07 SILV   
                  40.06     1:25.56 (45.50)     2:12.46 (46.90)     2:58.07 (45.61)
AGE - Division  
  1 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           2:50.84    2:59.28 AGE    
                  39.22     1:25.00 (45.78)     2:11.91 (46.91)     2:59.28 (47.37)
  2 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              3:05.05    3:02.03 AGE    
                  42.36     1:28.80 (46.44)     2:16.03 (47.23)     3:02.03 (46.00)
  3 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          3:02.02    3:03.28 AGE    
                  41.89     1:29.14 (47.25)     2:17.10 (47.96)     3:03.28 (46.18)
  4 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    3:00.88    3:07.36 AGE    
                  41.50     1:29.97 (48.47)     2:19.52 (49.55)     3:07.36 (47.84)
  5 Wong, Samantha H    13 HS-MR                3:06.52    3:07.97 AGE    
                  41.68     1:31.10 (49.42)     2:21.13 (50.03)     3:07.97 (46.84)
  6 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    3:11.93    3:08.36 AGE    
                  41.77     1:29.92 (48.15)     2:19.70 (49.78)     3:08.36 (48.66)
  7 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    3:01.69    3:09.62 AGE    
                  39.81     1:27.93 (48.12)     2:19.42 (51.49)     3:09.62 (50.20)
  8 Gnad, Jessie A      13 HS-MR                3:04.82    3:14.34 AGE    
                  44.06     1:33.88 (49.82)     2:24.05 (50.17)     3:14.34 (50.29)
  9 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    3:11.58    3:14.78 AGE    
                  43.78     1:34.81 (51.03)     2:25.87 (51.06)     3:14.78 (48.91)
 10 Mooney, Deirdre D   13 HS-MR                3:22.25    3:18.12 AGE    
                  44.87     1:36.28 (51.41)     2:28.18 (51.90)     3:18.12 (49.94)
 11 Antoine, Lucia      14 Sailfish-MR          3:46.69    3:20.43 AGE    
                  44.75     1:37.21 (52.46)     2:31.71 (54.50)     3:20.43 (48.72)
 12 Jackson, Nicole M   14 HS-MR                3:14.35    3:21.52 AGE    
                  43.29     1:34.17 (50.88)     2:28.22 (54.05)     3:21.52 (53.30)
 13 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          3:20.77    3:21.62 AGE    
                  45.01     1:35.65 (50.64)     2:29.70 (54.05)     3:21.62 (51.92)
 14 Oczos, Gabrielle    13 HS-MR                3:32.33    3:23.85 AGE    
                  45.70     1:37.96 (52.26)     2:31.99 (54.03)     3:23.85 (51.86)
 15 Romero, Angelica M  13 KB Makos-MR          3:35.44    3:39.08 AGE    
                  48.17     1:44.08 (55.91)     2:42.40 (58.32)     3:39.08 (56.68)
Non-Award Division  
 -- Mazanek, Charline   14 RI Marlins-MR        3:26.27         DQ        
      10 Downward butterfly kick
                  43.46     1:33.10 (49.64)     2:25.27 (52.17)          DQ (51.48)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  QUAL
              1:12.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 WU, Samantha        14 Twisters-MR          1:06.79    1:06.29 SILV   
                  29.80     1:06.29 (36.49)                                        
  2 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR          1:09.52    1:06.90 SILV   
                  30.62     1:06.90 (36.28)                                        
  3 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    1:06.98    1:07.29 SILV   
                  31.01     1:07.29 (36.28)                                        
  4 Donlevy, Katie D    14 CIY-MR               1:11.22    1:08.72 SILV   
                  31.07     1:08.72 (37.65)                                        
  5 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           1:08.48    1:08.84 SILV   
                  31.42     1:08.84 (37.42)                                        
  6 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          1:09.35    1:09.05 SILV   
                  32.42     1:09.05 (36.63)                                        
  7 Song, Marissa D     14 Manhattan Makos-MR   1:07.13    1:09.44 SILV   
                  32.41     1:09.44 (37.03)                                        
  8 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          1:08.38    1:10.01 SILV   
                  31.77     1:10.01 (38.24)                                        
  9 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              1:14.19    1:11.84 SILV   
                  32.10     1:11.84 (39.74)                                        
AGE - Division  
  1 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          1:16.76    1:12.89 AGE    
                  33.32     1:12.89 (39.57)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          1:20.46    1:13.11 AGE    
                  33.25     1:13.11 (39.86)                                        
  3 Astudillo, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:11.12    1:13.29 AGE    
                  34.10     1:13.29 (39.19)                                        
  4 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:13.18    1:15.29 AGE    
                  33.98     1:15.29 (41.31)                                        
  5 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:16.22 AGE    
                  33.70     1:16.22 (42.52)                                        
  6 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:18.51    1:16.81 AGE    
                  34.82     1:16.81 (41.99)                                        
  7 Rivera, Tatiana     13 Agua Swim Team-MR    1:26.14    1:17.88 AGE    
                  34.58     1:17.88 (43.30)                                        
  8 Forsyth, Kaitlyn    13 Sailfish-MR          1:18.27    1:18.16 AGE    
                  36.43     1:18.16 (41.73)                                        
  9 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    1:17.22    1:18.58 AGE    
                  34.45     1:18.58 (44.13)                                        
 10 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:19.14 AGE    
                  35.70     1:19.14 (43.44)                                        
 11 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:16.90    1:20.26 AGE    
                  37.67     1:20.26 (42.59)                                        
 12 Lesiczka, Olivia    13 Twisters-MR          1:20.81    1:22.41 AGE    
                  38.28     1:22.41 (44.13)                                        
 13 Schuhmann, Sarah    13 Badger-MR            1:29.96    1:22.49 AGE    
                  38.04     1:22.49 (44.45)                                        
 14 Santiago, Kristina  14 Twisters-MR          1:24.43    1:22.61 AGE    
                  36.62     1:22.61 (45.99)                                        
 15 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           1:20.08    1:22.63 AGE    
                  37.50     1:22.63 (45.13)                                        
 16 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              1:24.98    1:22.81 AGE    
                  38.01     1:22.81 (44.80)                                        
 17 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              1:22.61    1:24.15 AGE    
                  36.32     1:24.15 (47.83)                                        
 18 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:26.12 AGE    
                  36.26     1:26.12 (49.86)                                        
 19 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:29.12    1:28.98 AGE    
                  40.79     1:28.98 (48.19)                                        
 20 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    1:25.60    1:29.91 AGE    
                  39.99     1:29.91 (49.92)                                        
 21 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:31.02    1:30.20 AGE    
                  42.07     1:30.20 (48.13)                                        
 22 Brewster, Nadine L  13 UNMR-MR              1:29.21    1:32.23 AGE    
                  41.07     1:32.23 (51.16)                                        
 23 Silberzweig, Alex   13 Manhattan Makos-MR   1:38.70    1:33.99 AGE    
                  42.31     1:33.99 (51.68)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:31.00  QUAL
              2:38.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR          2:42.55    2:28.84 JO     
                  30.75     1:07.82 (37.07)     1:47.71 (39.89)     2:28.84 (41.13)
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine   13 Twisters-MR          2:37.94    2:33.85 SILV   
                  32.87     1:14.01 (41.14)     1:56.03 (42.02)     2:33.85 (37.82)
  2 Faust, Christina    13 Badger-MR            2:33.86    2:34.83 SILV   
                  31.29     1:09.21 (37.92)     1:50.97 (41.76)     2:34.83 (43.86)
  3 WU, Samantha        14 Twisters-MR          2:39.91    2:37.72 SILV   
                  32.52     1:12.59 (40.07)     1:55.42 (42.83)     2:37.72 (42.30)
AGE - Division  
  1 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:41.26    2:42.02 AGE    
                  35.03     1:16.09 (41.06)     1:58.75 (42.66)     2:42.02 (43.27)
  2 Hafez, Liela A      13 HS-MR                2:54.65    2:53.47 AGE    
                  35.61     1:17.76 (42.15)     2:03.73 (45.97)     2:53.47 (49.74)
  3 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           3:21.71    2:58.61 AGE    
                  37.89     1:23.39 (45.50)     2:11.16 (47.77)     2:58.61 (47.45)
  4 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    3:05.25    3:03.48 AGE    
                  35.69     1:21.40 (45.71)     2:12.81 (51.41)     3:03.48 (50.67)
  5 Talus, Shreya R     13 Middies-MR           3:13.94    3:17.57 AGE    
                  40.49     1:29.54 (49.05)     2:23.96 (54.42)     3:17.57 (53.61)
  6 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    3:09.16    3:18.16 AGE    
                  43.35     1:33.85 (50.50)     2:26.87 (53.02)     3:18.16 (51.29)
  7 Jackson, Nicole M   14 HS-MR                3:17.59    3:23.03 AGE    
                  41.56     1:32.04 (50.48)     2:26.43 (54.39)     3:23.03 (56.60)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:23.50  QUAL
              2:43.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mullen, Riley       13 Badger-MR            2:26.65    2:21.80 JO     
                  30.04     1:04.67 (34.63)     1:48.75 (44.08)     2:21.80 (33.05)
SILV - Division  
  1 WU, Samantha        14 Twisters-MR          2:24.92    2:25.58 SILV   
                  31.93     1:07.97 (36.04)     1:54.48 (46.51)     2:25.58 (31.10)
  2 Rodriguez, Tina G   13 Twisters-MR          2:27.41    2:26.53 SILV   
                  32.83     1:10.06 (37.23)     1:54.59 (44.53)     2:26.53 (31.94)
  3 Carpenter, Jane S   13 Manhattan Makos-MR   2:28.37    2:27.88 SILV   
                  32.50     1:09.14 (36.64)     1:53.98 (44.84)     2:27.88 (33.90)
  4 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   2:24.88    2:28.82 SILV   
                  33.60     1:13.42 (39.82)     1:54.24 (40.82)     2:28.82 (34.58)
  5 Miller, Tahlia N    13 Twisters-MR          2:29.70    2:29.43 SILV   
                  31.31     1:09.91 (38.60)     1:54.62 (44.71)     2:29.43 (34.81)
  6 Isom, Gabrielle I   14 Agua Swim Team-MR    2:27.40    2:30.62 SILV   
                  31.51     1:09.30 (37.79)     1:55.71 (46.41)     2:30.62 (34.91)
  7 Lachhab, Hanaa      13 Twisters-MR          2:35.41    2:30.66 SILV   
                  30.69     1:11.77 (41.08)     1:57.37 (45.60)     2:30.66 (33.29)
  8 Leahr, Sydney C     14 NYCC-MR              2:35.00    2:30.69 SILV   
                  34.43     1:11.81 (37.38)     1:56.84 (45.03)     2:30.69 (33.85)
  9 Bianco, Sara E      14 HS-MR                2:31.26    2:31.06 SILV   
                  32.58     1:10.59 (38.01)     1:55.70 (45.11)     2:31.06 (35.36)
 10 Ambrosio, Wendy J   14 RedTails-MR          2:30.05    2:31.54 SILV   
                  32.90     1:12.25 (39.35)     1:57.21 (44.96)     2:31.54 (34.33)
 11 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          2:31.55    2:31.66 SILV   
                  32.22     1:09.73 (37.51)     1:58.23 (48.50)     2:31.66 (33.43)
 12 Vassilieva, Valeri  14 UNMR-MR              2:35.98    2:32.33 SILV   
                  33.01     1:12.48 (39.47)     1:58.85 (46.37)     2:32.33 (33.48)
 13 Montes, Adrianna    14 Manhattan Makos-MR   2:31.71    2:32.52 SILV   
                  34.06     1:15.25 (41.19)     1:58.29 (43.04)     2:32.52 (34.23)
 14 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:35.30    2:33.28 SILV   
                  34.87     1:14.28 (39.41)     1:59.59 (45.31)     2:33.28 (33.69)
 15 Weisstuch, Carolin  14 Middies-MR           2:34.18    2:34.44 SILV   
                  32.77     1:12.21 (39.44)     2:00.58 (48.37)     2:34.44 (33.86)
 16 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:34.40    2:38.36 SILV   
                  35.05     1:14.26 (39.21)     2:00.54 (46.28)     2:38.36 (37.82)
 17 Robert, Jessica     14 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:39.22 SILV   
                  36.24     1:16.13 (39.89)     2:03.38 (47.25)     2:39.22 (35.84)
 18 Vasudevan, Arya V   14 Middies-MR           2:32.31    2:40.12 SILV   
                  36.23     1:16.94 (40.71)     2:03.32 (46.38)     2:40.12 (36.80)
 19 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    2:42.70    2:42.69 SILV   
                  34.69     1:16.29 (41.60)     2:08.16 (51.87)     2:42.69 (34.53)
 20 Gnad, Jessie A      13 HS-MR                2:44.19    2:42.93 SILV   
                  35.15     1:18.89 (43.74)     2:07.61 (48.72)     2:42.93 (35.32)
 21 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:54.05    2:43.52 SILV   
                  32.45     1:14.11 (41.66)     2:04.04 (49.93)     2:43.52 (39.48)
AGE - Division  
  1 Knobler, Sera A     13 Agua Swim Team-MR    2:41.41    2:43.96 AGE    
                  39.65     1:20.57 (40.92)     2:09.55 (48.98)     2:43.96 (34.41)
  2 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              2:36.34    2:44.07 AGE    
                  33.95     1:17.08 (43.13)     2:10.02 (52.94)     2:44.07 (34.05)
  3 Romano, Nicole P    14 WEST-MR              2:40.41    2:44.46 AGE    
                  36.68     1:20.29 (43.61)     2:09.15 (48.86)     2:44.46 (35.31)
  4 Scandalios, Cassie  13 CIY-MR               2:49.38    2:44.88 AGE    
                  34.59     1:16.82 (42.23)     2:05.70 (48.88)     2:44.88 (39.18)
  5 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:44.96 AGE    
                  36.71     1:22.01 (45.30)     2:16.88 (54.87)     2:44.96 (28.08)
  6 Astudillo, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:43.92    2:45.06 AGE    
                  33.92     1:17.86 (43.94)     2:07.19 (49.33)     2:45.06 (37.87)
  7 Hafez, Liela A      13 HS-MR                2:45.75    2:45.37 AGE    
                  35.03     1:17.92 (42.89)     2:07.50 (49.58)     2:45.37 (37.87)
  8 Cole, Mikaela G     13 APEX-MR              2:46.75    2:46.22 AGE    
                  35.57     1:16.02 (40.45)     2:09.28 (53.26)     2:46.22 (36.94)
  9 Ousmanova, Nicole   13 Agua Swim Team-MR    2:50.24    2:46.32 AGE    
                  36.00     1:19.44 (43.44)     2:08.22 (48.78)     2:46.32 (38.10)
 10 Mooney, Deirdre D   13 HS-MR                2:52.91    2:46.35 AGE    
                  39.21     1:18.86 (39.65)     2:09.95 (51.09)     2:46.35 (36.40)
 11 Vallerio, Allison   14 Badger-MR            2:51.01    2:48.01 AGE    
                  34.11     1:17.69 (43.58)     2:09.90 (52.21)     2:48.01 (38.11)
 12 Shen, Alexandra     13 HS-MR                2:59.95    2:49.01 AGE    
                  35.56     1:18.86 (43.30)     2:07.71 (48.85)     2:49.01 (41.30)
 13 Santiago, Kristina  14 Twisters-MR          2:53.75    2:49.26 AGE    
                  36.50     1:21.30 (44.80)     2:11.64 (50.34)     2:49.26 (37.62)
 14 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:47.57    2:49.28 AGE    
                  38.85     1:23.31 (44.46)     2:13.09 (49.78)     2:49.28 (36.19)
 15 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           2:49.40    2:49.79 AGE    
                  38.39     1:23.96 (45.57)     2:14.85 (50.89)     2:49.79 (34.94)
 16 Trachuk, Anna-mari  13 UNMR-MR              2:53.91    2:51.52 AGE    
                  40.13     1:22.55 (42.42)     2:15.62 (53.07)     2:51.52 (35.90)
 17 Jackson, Nicole M   14 HS-MR                2:52.40    2:52.51 AGE    
                  38.79     1:21.24 (42.45)     2:14.38 (53.14)     2:52.51 (38.13)
 18 Barrios, Sarahelen  14 CIY-MR               2:53.60    2:52.54 AGE    
                  39.34     1:21.83 (42.49)     2:16.40 (54.57)     2:52.54 (36.14)
 19 Brewster, Nadine L  13 UNMR-MR              2:56.57    2:55.84 AGE    
                  38.73     1:25.82 (47.09)     2:17.93 (52.11)     2:55.84 (37.91)
 20 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:54.14    2:56.84 AGE    
                  40.88     1:27.49 (46.61)     2:15.40 (47.91)     2:56.84 (41.44)
 21 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          3:14.98    3:06.70 AGE    
                  43.88     1:30.61 (46.73)     2:23.26 (52.65)     3:06.70 (43.44)
 22 Talus, Shreya R     13 Middies-MR           3:01.45    3:11.83 AGE    
                  39.98     1:27.00 (47.02)     2:25.39 (58.39)     3:11.83 (46.44)
Non-Award Division  
 -- Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              2:40.44         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  34.00     1:17.34 (43.34)     2:06.82 (49.48)          DQ (37.53)
 -- Oczos, Gabrielle    13 HS-MR                2:57.88         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn - back
                  35.14     1:17.12 (41.98)     2:11.02 (53.90)          DQ (37.98)
 -- Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          2:24.46         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:07.00  QUAL
              5:29.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:07.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Faust, Christina    13 Badger-MR            5:08.85    5:05.67 JO     
                  30.47     1:08.00 (37.53)     1:46.46 (38.46)     2:23.93 (37.47)
        3:11.89 (47.96)     3:58.79 (46.90)     4:32.60 (33.81)     5:05.67 (33.07)
SILV - Division  
  1 O'Meara, Sappha E   14 Flying Dolphins-MR   5:08.72    5:10.75 SILV   
                  32.93     1:12.76 (39.83)     1:54.87 (42.11)     2:36.17 (41.30)
        3:17.75 (41.58)     3:59.70 (41.95)     4:35.55 (35.85)     5:10.75 (35.20)
  2 Paholak, Milah V    14 Twisters-MR          5:10.59    5:19.11 SILV   
                  32.37     1:12.14 (39.77)     1:52.71 (40.57)     2:32.57 (39.86)
        3:17.01 (44.44)     4:02.58 (45.57)     4:40.97 (38.39)     5:19.11 (38.14)
  3 Mamone, Julia A     13 Twisters-MR          5:23.20    5:21.42 SILV   
                  33.44     1:14.32 (40.88)     1:54.07 (39.75)     2:32.92 (38.85)
        3:21.93 (49.01)     4:11.42 (49.49)     4:47.28 (35.86)     5:21.42 (34.14)
AGE - Division  
  1 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    5:43.18    5:31.00 AGE    
                  32.17     1:16.65 (44.48)     1:58.93 (42.28)     2:40.85 (41.92)
        3:25.17 (44.32)     4:13.15 (47.98)     4:53.30 (40.15)     5:31.00 (37.70)
  2 Lan, Serena         14 Agua Swim Team-MR    6:00.42    5:55.95 AGE    
                  37.71     1:26.31 (48.60)     2:10.72 (44.41)     2:54.53 (43.81)
        3:47.18 (52.65)     4:40.04 (52.86)     5:19.05 (39.01)     5:55.95 (36.90)
  3 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              5:41.99    6:02.89 AGE    
                  33.86     1:17.94 (44.08)                             2:53.56 ( )
        3:46.10 (52.54)     4:39.88 (53.78)   6:02.89 (1:23.01)                    
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                26.60  QUAL
                27.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 26.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR          26.93      26.77 SILV   
  2 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR      27.14      26.89 SILV   
  3 Zielonka, Magdalen  16 NYCC-MR                27.56      26.99 SILV   
  4 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR                27.20      27.14 SILV   
  5 Mejia, Angela       16 APEX-MR                27.98      27.25 SILV   
  6 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR      26.94      27.27 SILV   
  7 Peralta, Loren S    16 APEX-MR                27.66      27.46 SILV   
AGE - Division  
  1 Toskas, Aerin O     15 CIY-MR                 27.83      27.51 AGE    
  2 Helms, Brooke E     16 GAEL-MR                28.56      27.53 AGE    
  3 Duval, Rachelle     15 UNMR-MR                28.21      27.64 AGE    
  4 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR              28.05      27.76 AGE    
  5 Rhodd, Holland M    15 Manhattan Makos-MR     28.01      28.40 AGE    
  6 Jolley, Jasmine L   15 Twisters-MR            29.59      28.61 AGE    
  7 Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR                29.59      28.66 AGE    
  8 Etienne, Christina  15 NYCC-MR                29.35      28.98 AGE    
  9 Maloney, Meghan E   15 HS-MR                  29.01      28.99 AGE    
 10 Ouldibbat, Laila    17 Sailfish-MR            28.41      29.01 AGE    
 11 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR                30.80      29.90 AGE    
 12 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR            31.12      30.39 AGE    
 13 Romero, Sharon D    17 Twisters-MR            29.69      30.67 AGE    
 14 Lewis, Kiara        15 Twisters-MR            31.09      30.68 AGE    
 15 Megherian, Emily    17 CIY-MR                 30.38      30.74 AGE    
 16 Perez, Susana M     17 RedTails-MR            31.04      30.86 AGE    
 17 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR                30.78      31.09 AGE    
 18 Watson, Kia A       16 Twisters-MR            31.65      32.01 AGE    
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
                57.80  QUAL
              1:02.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 57.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR                58.12      58.62 SILV   
                  27.84       58.62 (30.78)                                        
  2 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR              58.36      58.70 SILV   
                  28.13       58.70 (30.57)                                        
  3 Zielonka, Magdalen  16 NYCC-MR              1:00.82    1:00.05 SILV   
                  27.81     1:00.05 (32.24)                                        
  4 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:05.19    1:01.69 SILV   
                  29.46     1:01.69 (32.23)                                        
AGE - Division  
  1 Peralta, Loren S    16 APEX-MR                59.86    1:02.30 AGE    
                  29.73     1:02.30 (32.57)                                        
  2 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR      58.63    1:02.42 AGE    
                  28.82     1:02.42 (33.60)                                        
  3 Labarca, Gloria L   15 GAEL-MR              1:02.04    1:02.73 AGE    
                  30.76     1:02.73 (31.97)                                        
  4 Hughes-Monasterio,  16 Twisters-MR          1:02.99    1:03.00 AGE    
                  29.90     1:03.00 (33.10)                                        
  5 Jolley, Jasmine L   15 Twisters-MR          1:04.68    1:03.14 AGE    
                  29.88     1:03.14 (33.26)                                        
  6 Rhodd, Holland M    15 Manhattan Makos-MR   1:03.35    1:04.03 AGE    
                  30.07     1:04.03 (33.96)                                        
  7 Wagner, Rebecca L   15 CIY-MR               1:03.31    1:04.29 AGE    
                  30.34     1:04.29 (33.95)                                        
  8 Pero, Lindsey       16 Shy-Mr-MR            1:03.80    1:04.38 AGE    
                  30.89     1:04.38 (33.49)                                        
  9 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              1:03.34    1:04.83 AGE    
                  31.23     1:04.83 (33.60)                                        
 10 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              1:07.94    1:04.99 AGE    
                  30.85     1:04.99 (34.14)                                        
 11 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR          1:07.76    1:05.45 AGE    
                  31.07     1:05.45 (34.38)                                        
 12 Duval, Rachelle     15 UNMR-MR              1:02.65    1:06.23 AGE    
 13 Gawrysiak, Natalia  16 Twisters-MR          1:06.74    1:06.79 AGE    
                  31.04     1:06.79 (35.75)                                        
 14 Jaros, Anna         16 Twisters-MR          1:07.36    1:08.61 AGE    
                  31.82     1:08.61 (36.79)                                        
 15 Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:08.35    1:09.71 AGE    
                  32.10     1:09.71 (37.61)                                        
 16 Perez, Susana M     17 RedTails-MR          1:10.66    1:09.99 AGE    
                  31.97     1:09.99 (38.02)                                        
 17 Megherian, Emily    17 CIY-MR               1:08.52    1:10.04 AGE    
                  32.99     1:10.04 (37.05)                                        
 18 Lewis, Kiara        15 Twisters-MR          1:10.08    1:11.62 AGE    
                  33.10     1:11.62 (38.52)                                        
 19 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              1:09.08    1:12.45 AGE    
                  33.76     1:12.45 (38.69)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:04.50  QUAL
              2:12.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:04.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Walsh, Georgina     16 NYCC-MR              2:07.97    2:04.52 SILV   
                  27.93       59.38 (31.45)     1:32.21 (32.83)     2:04.52 (32.31)
  2 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR              2:06.98    2:04.77 SILV   
                  28.37       59.87 (31.50)     1:32.31 (32.44)     2:04.77 (32.46)
AGE - Division  
  1 Zielonka, Magdalen  16 NYCC-MR              2:14.19    2:13.31 AGE    
                  29.41     1:02.32 (32.91)     1:37.27 (34.95)     2:13.31 (36.04)
  2 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR    2:10.69    2:13.51 AGE    
                  28.53     1:01.97 (33.44)     1:37.34 (35.37)     2:13.51 (36.17)
  3 Labarca, Gloria L   15 GAEL-MR              2:14.50    2:15.00 AGE    
                  32.18     1:06.11 (33.93)     1:40.20 (34.09)     2:15.00 (34.80)
  4 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:15.21    2:15.73 AGE    
                  30.26     1:04.59 (34.33)     1:40.80 (36.21)     2:15.73 (34.93)
  5 Jolley, Jasmine L   15 Twisters-MR          2:19.22    2:16.40 AGE    
                  31.07     1:05.31 (34.24)     1:40.79 (35.48)     2:16.40 (35.61)
  6 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:21.62    2:18.44 AGE    
                  30.28     1:05.55 (35.27)     1:42.66 (37.11)     2:18.44 (35.78)
  7 Ouldibbat, Laila    17 Sailfish-MR          2:15.44    2:19.01 AGE    
                  31.29     1:06.67 (35.38)     1:42.84 (36.17)     2:19.01 (36.17)
  8 Hughes-Monasterio,  16 Twisters-MR          2:19.65    2:19.29 AGE    
                  31.56     1:07.27 (35.71)     1:44.36 (37.09)     2:19.29 (34.93)
  9 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              2:18.44    2:19.68 AGE    
                  31.46     1:06.50 (35.04)     1:42.94 (36.44)     2:19.68 (36.74)
 10 Rhodd, Holland M    15 Manhattan Makos-MR   2:17.65    2:20.65 AGE    
                  30.08     1:05.66 (35.58)     1:42.54 (36.88)     2:20.65 (38.11)
 11 Wagner, Rebecca L   15 CIY-MR               2:18.10    2:21.58 AGE    
                  31.02     1:06.50 (35.48)     1:44.06 (37.56)     2:21.58 (37.52)
 12 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              2:19.21    2:24.08 AGE    
                  32.01     1:08.27 (36.26)     1:46.21 (37.94)     2:24.08 (37.87)
 13 Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:36.67    2:33.69 AGE    
                  32.79     1:11.47 (38.68)     1:52.91 (41.44)     2:33.69 (40.78)
 14 Megherian, Emily    17 CIY-MR               2:39.21    2:36.25 AGE    
                  32.92     1:12.63 (39.71)     1:54.71 (42.08)     2:36.25 (41.54)
 15 Lewis, Kiara        15 Twisters-MR          2:42.14    2:37.70 AGE    
                  32.93     1:11.82 (38.89)     1:53.66 (41.84)     2:37.70 (44.04)
 16 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              2:34.70    2:42.68 AGE    
                  33.94     1:12.75 (38.81)     1:56.66 (43.91)     2:42.68 (46.02)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  JO
              5:31.00  QUAL
              5:44.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:31.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mulligan, Kelly M   18 CIY-MR               5:34.77    5:33.69 SILV   
                  27.96     1:00.18 (32.22)     1:33.79 (33.61)     2:08.21 (34.42)
        2:43.34 (35.13)     3:18.44 (35.10)     3:53.19 (34.75)     4:28.01 (34.82)
        5:01.20 (33.19)     5:33.69 (32.49)                                        
AGE - Division  
  1 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              6:19.95    6:09.26 AGE    
                  31.55     1:07.71 (36.16)     1:45.23 (37.52)     2:23.28 (38.05)
        3:01.45 (38.17)     3:38.19 (36.74)     4:16.62 (38.43)     4:54.75 (38.13)
        5:32.98 (38.23)     6:09.26 (36.28)                                        
  2 Johnson, Anna B     15 Sailfish-MR          6:03.00    6:09.93 AGE    
                  30.85     1:08.69 (37.84)     1:47.82 (39.13)     2:26.18 (38.36)
        3:05.12 (38.94)     3:42.10 (36.98)     4:19.32 (37.22)     4:57.40 (38.08)
        5:35.33 (37.93)     6:09.93 (34.60)                                        
  3 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              6:26.58    6:19.31 AGE    
                  32.76     1:09.35 (36.59)     1:47.54 (38.19)     2:25.92 (38.38)
        3:04.79 (38.87)     3:43.57 (38.78)     4:22.46 (38.89)     5:01.77 (39.31)
        5:40.84 (39.07)     6:19.31 (38.47)                                        
  4 Mejia, Angela       16 APEX-MR              6:39.77    6:37.30 AGE    
                                1:09.62 ( )     1:48.33 (38.71)     2:28.64 (40.31)
        3:10.08 (41.44)                             4:33.51 ( )     5:14.86 (41.35)
        5:56.88 (42.02)     6:37.30 (40.42)                                        
  5 Perez, Susana M     17 RedTails-MR          7:11.57    7:13.43 AGE    
                  33.90     1:13.35 (39.45)     1:56.71 (43.36)     2:41.25 (44.54)
        3:27.04 (45.79)     4:13.86 (46.82)     4:59.36 (45.50)     5:45.15 (45.79)
        6:29.82 (44.67)     7:13.43 (43.61)                                        
  6 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              7:28.39    7:29.54 AGE    
                  34.35     1:14.46 (40.11)     1:57.84 (43.38)     2:44.40 (46.56)
        3:32.06 (47.66)     4:20.65 (48.59)     5:08.62 (47.97)     5:56.96 (48.34)
        6:44.78 (47.82)     7:29.54 (44.76)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:05.50  QUAL
              1:11.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Swanson, Ellen B    18 NYCC-MR              1:05.54    1:05.12 JO     
                  31.69     1:05.12 (33.43)                                        
SILV - Division  
  1 Yu, Wynona K        16 Twisters-MR          1:06.61    1:06.40 SILV   
                  31.93     1:06.40 (34.47)                                        
  2 Toskas, Aerin O     15 CIY-MR               1:06.27    1:07.71 SILV   
                  32.49     1:07.71 (35.22)                                        
  3 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR              1:08.35    1:07.81 SILV   
                  32.71     1:07.81 (35.10)                                        
  4 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR    1:09.59    1:08.81 SILV   
                  33.10     1:08.81 (35.71)                                        
  5 Maloney, Meghan E   15 HS-MR                1:11.34    1:10.24 SILV   
                  33.95     1:10.24 (36.29)                                        
  6 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              1:12.21    1:10.55 SILV   
                  34.31     1:10.55 (36.24)                                        
AGE - Division  
  1 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        1:11.97    1:12.27 AGE    
                  34.58     1:12.27 (37.69)                                        
  2 Zielonka, Magdalen  16 NYCC-MR              1:12.41    1:13.31 AGE    
                  35.73     1:13.31 (37.58)                                        
  3 Jolley, Jasmine L   15 Twisters-MR          1:17.87    1:14.63 AGE    
                  35.51     1:14.63 (39.12)                                        
  4 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    1:13.78    1:14.66 AGE    
                  35.81     1:14.66 (38.85)                                        
  5 Etienne, Christina  15 NYCC-MR              1:13.66    1:15.72 AGE    
                  36.04     1:15.72 (39.68)                                        
  6 Perez, Susana M     17 RedTails-MR          1:18.73    1:16.47 AGE    
                  36.50     1:16.47 (39.97)                                        
  7 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR          1:20.12    1:18.88 AGE    
                  37.65     1:18.88 (41.23)                                        
  8 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              1:22.99    1:18.97 AGE    
                  38.92     1:18.97 (40.05)                                        
  9 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:16.11    1:20.11 AGE    
                  37.13     1:20.11 (42.98)                                        
 10 Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:17.55    1:20.66 AGE    
                  38.20     1:20.66 (42.46)                                        
 11 Duval, Rachelle     15 UNMR-MR              1:23.42    1:21.21 AGE    
 12 Megherian, Emily    17 CIY-MR               1:20.22    1:21.34 AGE    
                  38.85     1:21.34 (42.49)                                        
 13 Romero, Sharon D    17 Twisters-MR          1:17.87    1:21.70 AGE    
                  38.86     1:21.70 (42.84)                                        
 14 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              1:24.34    1:27.21 AGE    
                  42.16     1:27.21 (45.05)                                        
Non-Award Division  
 -- Helms, Brooke E     16 GAEL-MR              1:09.10         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  JO
              2:21.00  QUAL
              2:31.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:21.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR              2:23.96    2:21.73 SILV   
                  33.74     1:08.59 (34.85)     1:45.19 (36.60)     2:21.73 (36.54)
AGE - Division  
  1 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR    2:27.73    2:32.93 AGE    
                  35.38     1:13.19 (37.81)     1:53.52 (40.33)     2:32.93 (39.41)
  2 Hughes-Monasterio,  16 Twisters-MR          2:34.87    2:35.48 AGE    
                  35.56     1:14.76 (39.20)     1:55.42 (40.66)     2:35.48 (40.06)
  3 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:35.05    2:41.55 AGE    
                  37.28     1:17.85 (40.57)     2:00.70 (42.85)     2:41.55 (40.85)
  4 Johnson, Anna B     15 Sailfish-MR          2:43.64    2:43.63 AGE    
                  37.52     1:20.05 (42.53)     2:03.31 (43.26)     2:43.63 (40.32)
  5 Jolley, Jasmine L   15 Twisters-MR          2:44.61    2:44.68 AGE    
                  37.74     1:19.34 (41.60)     2:02.50 (43.16)     2:44.68 (42.18)
  6 Perez, Susana M     17 RedTails-MR          2:48.28    2:44.82 AGE    
                  37.75     1:18.94 (41.19)     2:02.22 (43.28)     2:44.82 (42.60)
  7 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              2:54.68    2:45.30 AGE    
                  39.00     1:20.02 (41.02)     2:02.88 (42.86)     2:45.30 (42.42)
  8 Ouldibbat, Laila    17 Sailfish-MR          2:47.08    2:50.68 AGE    
                  39.39     1:22.19 (42.80)     2:06.51 (44.32)     2:50.68 (44.17)
  9 Gutierrez, Valenti  15 Twisters-MR          2:50.60    2:53.77 AGE    
                  38.41     1:22.96 (44.55)     2:09.29 (46.33)     2:53.77 (44.48)
 10 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:44.65    2:58.14 AGE    
                  38.84     1:22.37 (43.53)   2:58.14 (1:35.77)                    
 11 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              3:18.61    3:13.98 AGE    
                  43.04     1:31.80 (48.76)     2:22.75 (50.95)     3:13.98 (51.23)
Non-Award Division  
 -- Rhodd, Holland M    15 Manhattan Makos-MR   2:48.02         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:15.20  QUAL
              1:21.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR                   NT    1:11.00 JO     
                  33.45     1:11.00 (37.55)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:15.20  QUAL
              1:21.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:15.26    1:15.42 SILV   
                  34.56     1:15.42 (40.86)                                        
AGE - Division  
  1 Labarca, Gloria L   15 GAEL-MR              1:22.51    1:22.69 AGE    
                  40.25     1:22.69 (42.44)                                        
  2 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR          1:25.85    1:23.28 AGE    
                  39.77     1:23.28 (43.51)                                        
  3 Gawrysiak, Natalia  16 Twisters-MR          1:21.93    1:23.96 AGE    
                  40.21     1:23.96 (43.75)                                        
  4 Lewis, Kiara        15 Twisters-MR          1:25.09    1:25.10 AGE    
                  39.65     1:25.10 (45.45)                                        
  5 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              1:27.26    1:25.41 AGE    
                  39.39     1:25.41 (46.02)                                        
  6 Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:27.08    1:27.94 AGE    
                  40.61     1:27.94 (47.33)                                        
  7 Megherian, Emily    17 CIY-MR               1:25.53    1:28.20 AGE    
                  39.54     1:28.20 (48.66)                                        
  8 Jaros, Anna         16 Twisters-MR          1:25.77    1:28.26 AGE    
                  40.85     1:28.26 (47.41)                                        
  9 Johnson, Anna B     15 Sailfish-MR          1:32.72    1:30.77 AGE    
                  41.76     1:30.77 (49.01)                                        
 10 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              1:28.62    1:31.46 AGE    
 11 Rhodd, Holland M    15 Manhattan Makos-MR   1:32.53    1:33.54 AGE    
                  43.36     1:33.54 (50.18)                                        
 12 Gutierrez, Valenti  15 Twisters-MR          1:37.91    1:36.69 AGE    
                  44.18     1:36.69 (52.51)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  QUAL
              2:52.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:49.33    2:46.77 SILV   
                  36.57     1:18.83 (42.26)     2:03.72 (44.89)     2:46.77 (43.05)
  2 Ouldibbat, Laila    17 Sailfish-MR          2:46.37    2:48.34 SILV   
                  37.91     1:20.73 (42.82)     2:04.73 (44.00)     2:48.34 (43.61)
  3 Yu, Wynona K        16 Twisters-MR          2:46.36    2:49.07 SILV   
                  36.76     1:18.67 (41.91)     2:04.07 (45.40)     2:49.07 (45.00)
AGE - Division  
  1 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    2:51.91    2:57.93 AGE    
                  37.64     1:22.45 (44.81)     2:10.36 (47.91)     2:57.93 (47.57)
  2 Maloney, Meghan E   15 HS-MR                3:07.34    3:02.84 AGE    
                  41.69     1:28.28 (46.59)     2:15.59 (47.31)     3:02.84 (47.25)
  3 Watson, Kia A       16 Twisters-MR          3:04.78    3:03.30 AGE    
                  41.36     1:28.29 (46.93)     2:16.47 (48.18)     3:03.30 (46.83)
  4 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              3:00.69    3:07.72 AGE    
                  40.49     1:27.63 (47.14)     2:17.33 (49.70)     3:07.72 (50.39)
  5 Lewis, Kiara        15 Twisters-MR          3:06.31    3:12.03 AGE    
                  40.82     1:28.45 (47.63)     2:21.26 (52.81)     3:12.03 (50.77)
  6 Johnson, Anna B     15 Sailfish-MR          3:24.26    3:21.77 AGE    
                  43.83     1:36.35 (52.52)     2:30.08 (53.73)     3:21.77 (51.69)
Non-Award Division  
 -- Rhodd, Holland M    15 Manhattan Makos-MR   3:18.94         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:05.00  QUAL
              1:10.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Walsh, Georgina     16 NYCC-MR              1:09.00    1:05.37 SILV   
                  30.23     1:05.37 (35.14)                                        
  2 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR            1:07.64    1:07.10 SILV   
                  30.70     1:07.10 (36.40)                                        
  3 Duval, Rachelle     15 UNMR-MR              1:11.28    1:10.57 SILV   
                  32.28     1:10.57 (38.29)                                        
AGE - Division  
  1 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR    1:07.54    1:10.83 AGE    
                  31.35     1:10.83 (39.48)                                        
  1 Pero, Lindsey       16 Shy-Mr-MR            1:11.21    1:10.83 AGE    
                  33.06     1:10.83 (37.77)                                        
  3 Labarca, Gloria L   15 GAEL-MR              1:10.87    1:10.89 AGE    
                  33.93     1:10.89 (36.96)                                        
  4 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR              1:11.49    1:13.03 AGE    
                  34.13     1:13.03 (38.90)                                        
  5 Ouldibbat, Laila    17 Sailfish-MR          1:14.73    1:13.42 AGE    
                  33.42     1:13.42 (40.00)                                        
  6 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR          1:19.99    1:14.45 AGE    
                  33.78     1:14.45 (40.67)                                        
  7 Hughes-Monasterio,  16 Twisters-MR          1:15.64    1:15.26 AGE    
                  33.83     1:15.26 (41.43)                                        
  8 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              1:13.28    1:15.68 AGE    
                  34.38     1:15.68 (41.30)                                        
  9 Wagner, Rebecca L   15 CIY-MR               1:18.02    1:15.77 AGE    
                  33.22     1:15.77 (42.55)                                        
 10 Jolley, Jasmine L   15 Twisters-MR          1:18.03    1:19.24 AGE    
                  35.95     1:19.24 (43.29)                                        
 11 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              1:29.51    1:32.97 AGE    
                  37.95     1:32.97 (55.02)                                        
 12 Perez, Susana M     17 RedTails-MR          1:32.29    1:34.29 AGE    
                  39.80     1:34.29 (54.49)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:30.00  QUAL
              2:35.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duval, Rachelle     15 UNMR-MR              2:45.14    2:42.74 AGE    
                  34.30     1:14.48 (40.18)     1:57.74 (43.26)     2:42.74 (45.00)
  2 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR    2:36.96    2:45.52 AGE    
                  32.81     1:13.18 (40.37)     1:58.62 (45.44)     2:45.52 (46.90)
  3 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:56.03    2:47.51 AGE    
                  35.64     1:18.00 (42.36)     2:02.69 (44.69)     2:47.51 (44.82)
  4 Ouldibbat, Laila    17 Sailfish-MR          2:49.43    2:53.26 AGE    
                  35.08     1:18.47 (43.39)     2:04.97 (46.50)     2:53.26 (48.29)
  5 Johnson, Anna B     15 Sailfish-MR          2:56.65    2:55.26 AGE    
                  38.75     1:23.43 (44.68)     2:09.96 (46.53)     2:55.26 (45.30)
  6 Perez, Susana M     17 RedTails-MR          3:37.83    3:40.44 AGE    
                  42.73     1:40.46 (57.73)   2:40.96 (1:00.50)     3:40.44 (59.48)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:20.00  QUAL
              2:39.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:20.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Swanson, Ellen B    18 NYCC-MR              2:23.76    2:21.05 SILV   
                  30.04     1:05.92 (35.88)     1:48.54 (42.62)     2:21.05 (32.51)
  2 Yu, Wynona K        16 Twisters-MR          2:22.38    2:24.46 SILV   
                  29.40     1:05.32 (35.92)     1:49.15 (43.83)     2:24.46 (35.31)
  3 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR            2:25.67    2:25.19 SILV   
                  29.31     1:06.26 (36.95)     1:52.63 (46.37)     2:25.19 (32.56)
  4 Toskas, Aerin O     15 CIY-MR               2:23.98    2:27.00 SILV   
                  31.23     1:08.17 (36.94)     1:51.86 (43.69)     2:27.00 (35.14)
  5 Perez-Segnini, Cam  16 WEST-MR              2:29.37    2:28.28 SILV   
                  31.47     1:08.38 (36.91)     1:54.43 (46.05)     2:28.28 (33.85)
  6 Zielonka, Magdalen  16 NYCC-MR              2:28.71    2:29.61 SILV   
                  32.13     1:11.84 (39.71)     1:53.93 (42.09)     2:29.61 (35.68)
  7 Pena, Jarleen B     16 Agua Swim Team-MR    2:26.39    2:32.24 SILV   
                  32.15     1:10.77 (38.62)     1:57.08 (46.31)     2:32.24 (35.16)
  8 Helms, Brooke E     16 GAEL-MR              2:31.19    2:33.10 SILV   
                  32.24     1:09.10 (36.86)     1:57.27 (48.17)     2:33.10 (35.83)
  9 Etienne, Christina  15 NYCC-MR              2:34.44    2:34.92 SILV   
                  34.10     1:15.78 (41.68)     1:58.49 (42.71)     2:34.92 (36.43)
 10 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:34.90    2:35.74 SILV   
                  33.63     1:12.05 (38.42)     2:01.35 (49.30)     2:35.74 (34.39)
 11 Maloney, Meghan E   15 HS-MR                2:42.81    2:36.73 SILV   
                  34.61     1:16.22 (41.61)     2:01.57 (45.35)     2:36.73 (35.16)
 12 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:41.09    2:37.16 SILV   
                  33.21     1:14.82 (41.61)     1:59.77 (44.95)     2:37.16 (37.39)
 13 Allen, Arnelle M    15 Agua Swim Team-MR    2:37.18    2:38.40 SILV   
                  32.28     1:13.10 (40.82)     1:59.63 (46.53)     2:38.40 (38.77)
 14 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR          2:44.31    2:39.09 SILV   
                  33.59     1:14.33 (40.74)     2:01.53 (47.20)     2:39.09 (37.56)
AGE - Division  
  1 Pilipenko, Veronik  16 APEX-MR              2:46.37    2:42.28 AGE    
                  37.79                             2:05.47 ( )     2:42.28 (36.81)
  2 Johnson, Anna B     15 Sailfish-MR          2:42.10    2:44.02 AGE    
                  35.76     1:17.51 (41.75)     2:08.11 (50.60)     2:44.02 (35.91)
  3 Watson, Kia A       16 Twisters-MR          2:58.21    2:44.15 AGE    
                  34.33     1:18.24 (43.91)     2:05.36 (47.12)     2:44.15 (38.79)
  4 Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:49.63    2:50.42 AGE    
                  36.01     1:19.66 (43.65)     2:08.55 (48.89)     2:50.42 (41.87)
  5 Romero, Sharon D    17 Twisters-MR          2:50.31    2:56.25 AGE    
                  35.13     1:21.09 (45.96)     2:12.76 (51.67)     2:56.25 (43.49)
  6 Megherian, Emily    17 CIY-MR               3:01.39    2:56.40 AGE    
                  40.19     1:22.53 (42.34)     2:15.85 (53.32)     2:56.40 (40.55)
  7 Tavarez, Nancy A    16 APEX-MR              3:02.53    3:06.71 AGE    
                  37.46     1:22.65 (45.19)     2:21.84 (59.19)     3:06.71 (44.87)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:05.00  QUAL
              5:27.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:05.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Keyko      16 RedTails-MR          6:00.82    5:37.83 AGE    
                  33.95     1:16.39 (42.44)     2:01.38 (44.99)     2:44.54 (43.16)
        3:32.42 (47.88)     4:19.65 (47.23)     4:59.42 (39.77)     5:37.83 (38.41)
  2 Mejia, Angela       16 APEX-MR              5:54.64    5:47.69 AGE    
                  34.06     1:14.79 (40.73)     2:00.74 (45.95)     2:46.91 (46.17)
        3:33.47 (46.56)     4:23.64 (50.17)     5:06.03 (42.39)     5:47.69 (41.66)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  QUAL
                35.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR      32.66      31.06 JO     
  2 Liu, Alston          9 Twisters-MR            32.76      31.49 JO     
  3 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                32.20      31.90 JO     
SILV - Division  
  1 Adayev, Denis       10 BASC-MR                32.37      32.35 SILV   
  2 Garcia, Christophe  10 WEST-MR                33.58      32.77 SILV   
  3 Romano, Michael J   10 WEST-MR                33.87      32.78 SILV   
  4 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR                32.61      32.90 SILV   
  5 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                34.13      33.00 SILV   
  6 Bushati, Aldo       10 APEX-MR                34.69      33.26 SILV   
  7 Camaev, Alexandr     9 Shy-Mr-MR              36.85      34.30 SILV   
  8 Macio, Joshua       10 Twisters-MR            35.29      34.44 SILV   
  9 Brewster, Justin     9 UNMR-MR                34.86      34.71 SILV   
 10 Mullings, Kevon R   10 Sailfish-MR            35.53      35.12 SILV   
 11 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                33.57      35.66 SILV   
AGE - Division  
  1 Hartigan, Christop   9 WEST-MR                35.18      35.81 AGE    
  2 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      35.34      35.83 AGE    
  3 Bukowski, Adam      10 Sailfish-MR            34.76      35.87 AGE    
  4 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      37.13      36.00 AGE    
  5 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      39.09      36.01 AGE    
  6 Vileshin, Kevin J   10 Shy-Mr-MR              37.15      36.10 AGE    
  7 Whelan, Jack         9 CIY-MR                 37.46      36.19 AGE    
  8 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR            35.89      36.56 AGE    
  9 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR            36.77      36.67 AGE    
 10 Cherne, Nikita A    10 Shy-Mr-MR              38.10      36.74 AGE    
 11 Nacos, William C    10 Agua Swim Team-MR      36.23      36.79 AGE    
 12 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                34.95      37.12 AGE    
 13 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              38.88      37.16 AGE    
 14 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                37.99      37.34 AGE    
 15 Jin, Eddie           9 Middies-MR             36.87      37.41 AGE    
 16 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR                37.60      37.62 AGE    
 17 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR            38.11      37.63 AGE    
 18 Ebied, Omar          9 Twisters-MR            37.54      37.74 AGE    
 19 Chapski, Kole        9 Manhattan Makos-MR     39.80      37.83 AGE    
 20 Eforo, Alex         10 GAEL-MR                37.60      38.17 AGE    
 21 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             38.62      38.25 AGE    
 22 Bell, Joey           9 Sailfish-MR            36.75      38.46 AGE    
 23 Macio, David         9 Twisters-MR            37.40      38.55 AGE    
 24 Maimon, Gary        10 BASC-MR                39.21      38.56 AGE    
 25 Patel, Harshil V    10 CIY-MR                 55.00      38.60 AGE    
 26 Madden, Sean M       9 Twisters-MR            55.00      38.86 AGE    
 27 Hilario, Dalwin F   10 RedTails-MR            48.02      39.33 AGE    
 28 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR                41.68      39.36 AGE    
 29 Alexandrov, Alexan  10 APEX-MR                45.75      39.40 AGE    
 30 Gotlib, Steven       9 BASC-MR                41.56      40.40 AGE    
 31 Sanchez, Roger       9 RedTails-MR            40.14      40.73 AGE    
 32 Drummond, Jared     10 APEX-MR                39.86      41.24 AGE    
 33 Scarlatos, John W    9 RedTails-MR            38.60      41.52 AGE    
 34 Katcher, Daniel G    9 Badger-MR              44.57      41.95 AGE    
 35 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR                42.55      42.00 AGE    
 36 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR                42.09      42.46 AGE    
 37 Silk, Daniel R      10 Badger-MR              50.00      42.70 AGE    
 38 Kvasnitskiy, Nikit  10 UNMR-MR                50.25      42.74 AGE    
 39 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR            39.71      42.80 AGE    
 40 Guglielmi, Luke B    9 WEST-MR                48.60      42.81 AGE    
 41 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR                44.94      43.44 AGE    
 42 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR      43.32      43.54 AGE    
 43 Sheppard, Conor *    9 Badger-MR              52.00      45.01 AGE    
 44 Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                54.70      46.21 AGE    
 45 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                51.55      46.62 AGE    
 46 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR            48.52      48.79 AGE    
 47 Wilcox, Matt H      10 Kraken-MR              48.75      51.55 AGE    
 48 Rodriguez, Antonio   9 KB Makos-MR            51.99      52.85 AGE    
 49 Lennon, Oscar J      9 NYCC-MR                50.72      55.91 AGE    
Non-Award Division  
 -- Abramson, David     10 BASC-MR                42.93         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  QUAL
                35.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Brewster, Justin           9 UNMR-MR                   NT      34.64 SILV   
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  QUAL
              1:19.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Liu, Alston          9 Twisters-MR          1:14.63    1:09.48 JO     
                  32.48     1:09.48 (37.00)                                        
  2 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    1:13.47    1:10.23 JO     
                  33.05     1:10.23 (37.18)                                        
SILV - Division  
  1 Bushati, Aldo       10 APEX-MR              1:13.63    1:12.76 SILV   
                  34.47     1:12.76 (38.29)                                        
  2 Macio, Joshua       10 Twisters-MR          1:18.33    1:13.59 SILV   
                  35.90     1:13.59 (37.69)                                        
  3 Dawa, Tenzin T       9 Twisters-MR          1:16.69    1:13.65 SILV   
                  35.30     1:13.65 (38.35)                                        
  4 Adayev, Denis       10 BASC-MR              1:14.91    1:13.72 SILV   
                  34.87     1:13.72 (38.85)                                        
  5 Nonaka, Johji        9 WEST-MR              1:12.24    1:14.08 SILV   
                  35.48     1:14.08 (38.60)                                        
  6 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:14.62    1:14.68 SILV   
                  35.41     1:14.68 (39.27)                                        
  7 Romano, Michael J   10 WEST-MR              1:15.46    1:15.29 SILV   
                  35.11     1:15.29 (40.18)                                        
  8 Brewster, Justin     9 UNMR-MR              1:20.00    1:16.32 SILV   
                  35.68     1:16.32 (40.64)                                        
  9 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:15.64    1:16.63 SILV   
                  35.14     1:16.63 (41.49)                                        
 10 Zametko, Nik         9 HS-MR                1:24.23    1:16.79 SILV   
                  36.26     1:16.79 (40.53)                                        
 11 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:17.70    1:17.51 SILV   
                  36.56     1:17.51 (40.95)                                        
 12 Silva, Luka L        9 HS-MR                1:28.68    1:17.72 SILV   
                  37.23     1:17.72 (40.49)                                        
 13 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR              1:20.78    1:18.16 SILV   
                  36.13     1:18.16 (42.03)                                        
 14 Wozniak, Robert      9 Aquaflames-MR        1:30.80    1:18.80 SILV   
                  36.05     1:18.80 (42.75)                                        
AGE - Division  
  1 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:22.78    1:19.56 AGE    
                  36.28     1:19.56 (43.28)                                        
  2 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR          1:24.32    1:19.76 AGE    
                  39.00     1:19.76 (40.76)                                        
  3 Hartigan, Christop   9 WEST-MR              1:23.11    1:20.53 AGE    
                  37.76     1:20.53 (42.77)                                        
  4 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:22.05    1:20.94 AGE    
                  38.42     1:20.94 (42.52)                                        
  5 Bukowski, Adam      10 Sailfish-MR          1:23.73    1:21.19 AGE    
                  37.38     1:21.19 (43.81)                                        
  6 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:28.00    1:21.91 AGE    
                  38.72     1:21.91 (43.19)                                        
  7 Macio, David         9 Twisters-MR          1:21.46    1:21.96 AGE    
                  38.60     1:21.96 (43.36)                                        
  8 Walsh, Liam T       10 HS-MR                1:23.44    1:22.11 AGE    
                  38.93     1:22.11 (43.18)                                        
  9 Buchdahl, Eli S      9 Agua Swim Team-MR    1:24.05    1:22.66 AGE    
                  38.89     1:22.66 (43.77)                                        
 10 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR            1:27.51    1:23.29 AGE    
                  38.97     1:23.29 (44.32)                                        
 11 Jin, Eddie           9 Middies-MR           1:22.27    1:23.31 AGE    
                  38.18     1:23.31 (45.13)                                        
 12 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR              1:23.01    1:23.96 AGE    
                  39.52     1:23.96 (44.44)                                        
 13 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR          1:25.76    1:24.00 AGE    
                  39.76     1:24.00 (44.24)                                        
 14 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR              1:28.03    1:25.57 AGE    
                  39.91     1:25.57 (45.66)                                        
 15 Whelan, Jack         9 CIY-MR               1:29.08    1:26.21 AGE    
                  39.53     1:26.21 (46.68)                                        
 16 Madden, Sean M       9 Twisters-MR          2:00.00    1:26.61 AGE    
                  39.53     1:26.61 (47.08)                                        
 17 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR              1:33.07    1:26.80 AGE    
 18 Eforo, Alex         10 GAEL-MR              1:31.40    1:26.93 AGE    
                  40.26     1:26.93 (46.67)                                        
 19 Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:29.95    1:27.09 AGE    
                  40.14     1:27.09 (46.95)                                        
 20 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:26.08    1:27.68 AGE    
                  41.56     1:27.68 (46.12)                                        
 21 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR              1:29.40    1:27.86 AGE    
                  39.77     1:27.86 (48.09)                                        
 22 Gotlib, Steven       9 BASC-MR              1:38.45    1:28.09 AGE    
                  41.85     1:28.09 (46.24)                                        
 23 Patel, Harshil V    10 CIY-MR               1:24.72    1:28.60 AGE    
                  42.58     1:28.60 (46.02)                                        
 24 Foley, Mark          9 RI Marlins-MR        1:27.50    1:29.09 AGE    
                  44.21     1:29.09 (44.88)                                        
 25 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR          1:30.92    1:29.22 AGE    
                  41.84     1:29.22 (47.38)                                        
 26 Silk, Daniel R      10 Badger-MR            1:47.50    1:29.33 AGE    
                  42.00     1:29.33 (47.33)                                        
 27 Abramson, David     10 BASC-MR              1:33.53    1:30.25 AGE    
                  42.84     1:30.25 (47.41)                                        
 28 Scarlatos, John W    9 RedTails-MR          1:33.37    1:31.67 AGE    
                  41.41     1:31.67 (50.26)                                        
 29 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:31.63    1:31.70 AGE    
                  43.81     1:31.70 (47.89)                                        
 30 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:34.06    1:33.01 AGE    
                  44.17     1:33.01 (48.84)                                        
 31 Wei, Jeren          10 Badger-MR            1:30.00    1:33.58 AGE    
                  41.60     1:33.58 (51.98)                                        
 32 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR          1:26.90    1:34.03 AGE    
                  42.45     1:34.03 (51.58)                                        
 33 Kvasnitskiy, Nikit  10 UNMR-MR              1:35.66    1:35.31 AGE    
                  44.92     1:35.31 (50.39)                                        
 34 Sanchez, Roger       9 RedTails-MR          1:34.33    1:36.89 AGE    
                  42.63     1:36.89 (54.26)                                        
 35 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:39.11    1:37.66 AGE    
                  45.75     1:37.66 (51.91)                                        
 36 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    1:42.77    1:38.70 AGE    
                  45.23     1:38.70 (53.47)                                        
 36 Hilario, Dalwin F   10 RedTails-MR          1:48.99    1:38.70 AGE    
                  43.57     1:38.70 (55.13)                                        
 38 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR              1:54.72    1:39.94 AGE    
                  45.91     1:39.94 (54.03)                                        
 39 Sheppard, Conor *    9 Badger-MR            1:48.00    1:40.22 AGE    
                  46.57     1:40.22 (53.65)                                        
 40 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR              1:43.76    1:41.79 AGE    
                  47.53     1:41.79 (54.26)                                        
 41 Pinkhasov, David     9 Aquaflames-MR        2:05.83    1:45.17 AGE    
                  47.25     1:45.17 (57.92)                                        
 42 Lu, Justin           9 Middies-MR           1:41.50    1:45.76 AGE    
                  47.38     1:45.76 (58.38)                                        
 43 Tamayev, Ariel       9 Aquaflames-MR        1:38.28    1:47.03 AGE    
                  48.22     1:47.03 (58.81)                                        
 44 Yakubov, Samuel      9 Aquaflames-MR        1:44.42    1:50.20 AGE    
                  52.60     1:50.20 (57.60)                                        
 45 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR          2:05.39    1:51.64 AGE    
                  52.43     1:51.64 (59.21)                                        
 46 Rodriguez, Antonio   9 KB Makos-MR          2:09.61    2:02.98 AGE    
                  55.90   2:02.98 (1:07.08)                                        
 47 Fanshteyn, Gabriel   9 BASC-MR              2:04.82    2:06.00 AGE    
                  56.96   2:06.00 (1:09.04)                                        
Non-Award Division  
 -- Shnitzer, Tomer      9 NYCC-MR              1:30.00         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  QUAL
              2:51.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Burke, Quin J       10 Middies-MR           2:39.10    2:32.83 SILV   
                  33.66     1:14.42 (40.76)     1:55.03 (40.61)     2:32.83 (37.80)
  2 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    2:39.89    2:35.00 SILV   
                  33.50     1:13.96 (40.46)     1:55.23 (41.27)     2:35.00 (39.77)
  3 Romano, Michael J   10 WEST-MR              2:41.63    2:39.69 SILV   
                  35.16     1:16.71 (41.55)     1:59.42 (42.71)     2:39.69 (40.27)
  4 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    2:46.80    2:50.07 SILV   
                  38.30     1:21.85 (43.55)     2:06.77 (44.92)     2:50.07 (43.30)
AGE - Division  
  1 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    2:54.36    2:54.60 AGE    
                  38.13     1:23.03 (44.90)     2:10.95 (47.92)     2:54.60 (43.65)
  2 Jin, Eddie           9 Middies-MR           3:00.60    3:01.48 AGE    
                  38.32     1:25.42 (47.10)     2:14.56 (49.14)     3:01.48 (46.92)
  3 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR              3:02.10    3:01.82 AGE    
                  38.33     1:24.91 (46.58)   3:01.82 (1:36.91)                    
  4 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR          3:06.26    3:03.14 AGE    
                  39.80     1:26.88 (47.08)     2:15.94 (49.06)     3:03.14 (47.20)
  5 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR              3:16.31    3:05.68 AGE    
                  37.97     1:25.68 (47.71)     2:16.08 (50.40)     3:05.68 (49.60)
  6 Drummond, Jared     10 APEX-MR              3:30.00    3:24.27 AGE    
                  39.71     1:31.58 (51.87)     2:30.28 (58.70)     3:24.27 (53.99)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  QUAL
                43.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                38.01      37.86 SILV   
  2 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR      38.74      38.93 SILV   
  3 Vela, German A      10 Twisters-MR            53.76      39.31 SILV   
  4 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR      40.23      39.58 SILV   
  5 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      42.12      40.04 SILV   
  6 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                39.59      40.07 SILV   
  6 Jin, Eddie           9 Middies-MR             41.99      40.07 SILV   
  8 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              38.45      40.25 SILV   
  9 Wozniak, Robert      9 Aquaflames-MR          39.16      40.29 SILV   
 10 Zametko, Nik         9 HS-MR                  42.42      40.49 SILV   
 10 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR                37.99      40.49 SILV   
 12 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             42.57      40.58 SILV   
 13 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR                41.51      40.65 SILV   
 14 Romano, Michael J   10 WEST-MR                39.64      40.86 SILV   
 15 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR                38.22      40.90 SILV   
 16 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR            41.00      40.93 SILV   
 17 Ebied, Omar          9 Twisters-MR            44.81      41.61 SILV   
 18 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                42.51      41.81 SILV   
 19 Brewster, Justin     9 UNMR-MR                43.39      41.83 SILV   
 20 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR            42.39      41.84 SILV   
 21 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      41.86      42.03 SILV   
 22 Dawa, Tenzin T       9 Twisters-MR            43.19      42.21 SILV   
 23 Hartigan, Christop   9 WEST-MR                47.31      42.22 SILV   
 24 Macio, Joshua       10 Twisters-MR            45.80      42.96 SILV   
 25 Madden, Sean M       9 Twisters-MR          1:03.15      43.37 SILV   
AGE - Division  
  1 Buchdahl, Eli S      9 Agua Swim Team-MR      43.41      43.94 AGE    
  2 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR            44.84      44.16 AGE    
  3 Scarlatos, John W    9 RedTails-MR            47.51      44.21 AGE    
  4 Gotlib, Steven       9 BASC-MR                47.36      44.24 AGE    
  5 Silva, Luka L        9 HS-MR                  52.01      44.66 AGE    
  6 Abramson, David     10 BASC-MR                47.46      44.73 AGE    
  7 Macio, David         9 Twisters-MR            44.56      45.06 AGE    
  8 Walsh, Liam T       10 HS-MR                  42.81      45.09 AGE    
  9 Maimon, Gary        10 BASC-MR                44.33      45.17 AGE    
 10 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR                47.12      45.28 AGE    
 11 Wong, Kevin         10 HS-MR                  46.23      45.41 AGE    
 12 Chapski, Kole        9 Manhattan Makos-MR     46.84      45.63 AGE    
 13 Patel, Harshil V    10 CIY-MR                 46.63      45.90 AGE    
 14 Sanchez, Roger       9 RedTails-MR            44.51      47.16 AGE    
 15 Eforo, Alex         10 GAEL-MR                48.98      47.39 AGE    
 16 Whelan, Jack         9 CIY-MR                 44.52      47.73 AGE    
 17 Silk, Daniel R      10 Badger-MR              51.04      48.10 AGE    
 18 Hilario, Dalwin F   10 RedTails-MR            53.82      48.26 AGE    
 19 Alexandrov, Alexan  10 APEX-MR              1:02.45      48.41 AGE    
 20 Kvasnitskiy, Nikit  10 UNMR-MR                52.01      48.91 AGE    
 21 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                47.68      49.03 AGE    
 22 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR            46.39      49.56 AGE    
 23 Bukowski, Adam      10 Sailfish-MR            49.15      50.18 AGE    
 24 Wei, Jeren          10 Badger-MR              53.46      50.32 AGE    
 25 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR                54.30      50.72 AGE    
 26 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR                51.49      50.87 AGE    
 27 Foley, Mark          9 RI Marlins-MR          52.05      50.89 AGE    
 28 Lu, Justin           9 Middies-MR             50.59      51.12 AGE    
 29 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR                51.72      51.50 AGE    
 30 Drummond, Jared     10 APEX-MR                49.32      51.52 AGE    
 31 Guglielmi, Luke B    9 WEST-MR              1:04.18      51.73 AGE    
 32 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR              1:01.10      52.23 AGE    
 33 Sheppard, Conor *    9 Badger-MR            1:00.50      52.72 AGE    
 34 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR            56.10      53.13 AGE    
 35 Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                55.54      56.37 AGE    
 36 Yakubov, Samuel      9 Aquaflames-MR          56.84      57.50 AGE    
 37 Fanshteyn, Gabriel   9 BASC-MR              1:03.42      57.54 AGE    
 38 Rodriguez, Antonio   9 KB Makos-MR          1:03.09    1:00.41 AGE    
Non-Award Division  
 -- Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      45.74         DQ        
      30 Toes curled over gutter after the start
 -- Chakrabarty, Arghy  10 RedTails-MR            50.39         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  QUAL
              1:38.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bushati, Aldo       10 APEX-MR              1:25.66    1:21.77 JO     
                  39.22     1:21.77 (42.55)                                        
SILV - Division  
  1 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    1:23.89    1:24.84 SILV   
                  40.60     1:24.84 (44.24)                                        
  2 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:22.38    1:25.08 SILV   
                  41.81     1:25.08 (43.27)                                        
  3 Nonaka, Johji        9 WEST-MR              1:27.04    1:25.99 SILV   
                  42.23     1:25.99 (43.76)                                        
  4 Romano, Michael J   10 WEST-MR              1:23.46    1:26.32 SILV   
                  42.28     1:26.32 (44.04)                                        
  5 Nacos, William C    10 Agua Swim Team-MR    1:29.07    1:27.44 SILV   
                  43.39     1:27.44 (44.05)                                        
  6 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR          1:30.68    1:28.37 SILV   
                  43.80     1:28.37 (44.57)                                        
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:30.63    1:28.55 SILV   
                  41.93     1:28.55 (46.62)                                        
  8 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:32.66    1:29.11 SILV   
                  43.38     1:29.11 (45.73)                                        
  9 Jin, Eddie           9 Middies-MR           1:27.34    1:29.68 SILV   
                  43.49     1:29.68 (46.19)                                        
 10 Brewster, Justin     9 UNMR-MR              1:29.07    1:30.20 SILV   
                  44.75     1:30.20 (45.45)                                        
 11 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR              1:31.48    1:30.64 SILV   
                  44.03     1:30.64 (46.61)                                        
 12 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:31.06    1:30.70 SILV   
                  42.72     1:30.70 (47.98)                                        
 13 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:28.54    1:30.89 SILV   
 14 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:36.11    1:31.13 SILV   
                  43.27     1:31.13 (47.86)                                        
 15 Camaev, Alexandr     9 Shy-Mr-MR            1:35.84    1:32.54 SILV   
 16 Barr, Evan E         9 GAEL-MR              1:33.54    1:33.87 SILV   
 17 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR              1:36.35    1:34.09 SILV   
                  45.72     1:34.09 (48.37)                                        
 18 Macio, Joshua       10 Twisters-MR          1:37.21    1:35.55 SILV   
 19 Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:31.39    1:35.86 SILV   
                  46.84     1:35.86 (49.02)                                        
 20 Gotlib, Steven       9 BASC-MR              1:38.17    1:36.98 SILV   
                  46.93     1:36.98 (50.05)                                        
 21 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR          1:39.02    1:37.08 SILV   
                  47.18     1:37.08 (49.90)                                        
AGE - Division  
  1 Whelan, Jack         9 CIY-MR               1:42.64    1:41.29 AGE    
                  47.86     1:41.29 (53.43)                                        
  2 Patel, Harshil V    10 CIY-MR               1:47.59    1:44.36 AGE    
                  50.65     1:44.36 (53.71)                                        
  3 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR              1:46.57    1:44.86 AGE    
  4 Bukowski, Adam      10 Sailfish-MR          1:47.10    1:47.15 AGE    
  5 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:50.64    1:47.84 AGE    
                  51.41     1:47.84 (56.43)                                        
  6 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:49.74    1:48.22 AGE    
                  51.04     1:48.22 (57.18)                                        
  7 Eforo, Alex         10 GAEL-MR              1:50.26    1:49.38 AGE    
                  53.27     1:49.38 (56.11)                                        
  8 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR              1:55.70    1:50.27 AGE    
                  52.74     1:50.27 (57.53)                                        
  9 Hilario, Dalwin F   10 RedTails-MR          1:56.57    1:50.58 AGE    
 10 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:53.49    1:50.89 AGE    
 11 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR          1:39.53    1:52.05 AGE    
                  51.73   1:52.05 (1:00.32)                                        
 12 Sheppard, Conor *    9 Badger-MR            1:50.50    1:55.65 AGE    
                  56.38     1:55.65 (59.27)                                        
 13 Lennon, Oscar J      9 NYCC-MR              1:59.61    2:05.08 AGE    
                  57.83   2:05.08 (1:07.25)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                43.49  JO
                43.50  QUAL
                49.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kvasnitskiy, Nikita       10 UNMR-MR                   NT      54.20 AGE    
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                43.49  JO
                43.50  QUAL
                49.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kvasnitskiy, Nikita       10 UNMR-MR                   NT      52.24 AGE    
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                43.50  QUAL
                49.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Liu, Alston          9 Twisters-MR            43.63      41.69 JO     
SILV - Division  
  1 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                43.54      43.67 SILV   
  2 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              44.49      44.60 SILV   
  3 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             46.03      44.68 SILV   
  4 Garcia, Christophe  10 WEST-MR                46.55      45.43 SILV   
  5 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                46.05      45.85 SILV   
  6 Vela, German A      10 Twisters-MR            47.37      45.99 SILV   
  7 Camaev, Alexandr     9 Shy-Mr-MR              50.97      46.06 SILV   
  7 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                47.23      46.06 SILV   
  9 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      49.41      46.20 SILV   
 10 Bell, Joey           9 Sailfish-MR            45.56      46.44 SILV   
 11 Jin, Eddie           9 Middies-MR             47.62      47.03 SILV   
 12 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR                46.14      47.59 SILV   
 13 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                44.84      48.30 SILV   
AGE - Division  
  1 Gotlib, Steven       9 BASC-MR                54.18      49.39 AGE    
  2 Ebied, Omar          9 Twisters-MR            48.12      49.46 AGE    
  3 Macio, Joshua       10 Twisters-MR            54.97      49.88 AGE    
  4 Eforo, Alex         10 GAEL-MR                52.19      50.00 AGE    
  5 Patel, Harshil V    10 CIY-MR                 47.70      50.03 AGE    
  6 Montgomery, Aaron    9 Badger-MR              52.00      50.28 AGE    
  7 Maimon, Gary        10 BASC-MR                50.23      50.71 AGE    
  8 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR                58.13      51.57 AGE    
  9 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR            55.01      51.98 AGE    
 10 Hartigan, Christop   9 WEST-MR                57.96      52.18 AGE    
 11 Macio, David         9 Twisters-MR            56.54      53.19 AGE    
 12 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      57.51      53.21 AGE    
 13 Nacos, William C    10 Agua Swim Team-MR      55.77      53.33 AGE    
 14 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR                55.63      53.71 AGE    
 15 Kvasnitskiy, Nikit  10 UNMR-MR                57.35      53.89 AGE    
 16 Madden, Sean M       9 Twisters-MR          1:30.18      54.08 AGE    
 17 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR            56.59      54.14 AGE    
 18 Sanchez, Roger       9 RedTails-MR            56.74      54.39 AGE    
 19 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR              1:00.97      55.21 AGE    
 20 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR            54.30      55.35 AGE    
 21 Alexandrov, Alexan  10 APEX-MR              1:25.62      55.53 AGE    
 22 Scarlatos, John W    9 RedTails-MR          1:01.84      57.79 AGE    
 23 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR            59.56    1:00.13 AGE    
 24 Silk, Daniel R      10 Badger-MR            1:03.38    1:00.40 AGE    
 25 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    1:01.37    1:00.42 AGE    
 26 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR              1:30.52    1:00.82 AGE    
 27 Sheppard, Conor *    9 Badger-MR            1:03.50    1:02.46 AGE    
 28 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:02.06    1:02.83 AGE    
 29 Guglielmi, Luke B    9 WEST-MR                54.50    1:05.39 AGE    
 30 Katcher, Daniel G    9 Badger-MR            1:09.56    1:11.89 AGE    
 31 Rodriguez, Antonio   9 KB Makos-MR          1:37.95    1:40.48 AGE    
Non-Award Division  
 -- Brewster, Justin     9 UNMR-MR                55.80         DQ        
      15 One hand touch
 -- Wilcox, Matt H      10 Kraken-MR              58.03         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Nonaka, Johji        9 WEST-MR                44.10         DQ        
      63 Declared false start
 -- Abramson, David     10 BASC-MR                52.21         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:34.60  QUAL
              1:49.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:34.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
 -- Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:43.29    1:17.11        
      62 Did not finish
                  49.44     1:17.11 (27.67)                                        
SILV - Division  
  1 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:38.44    1:36.01 SILV   
                  44.54     1:36.01 (51.47)                                        
  2 Ebied, Yousef       10 Twisters-MR          1:38.82    1:36.72 SILV   
                  45.53     1:36.72 (51.19)                                        
  3 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:37.66    1:37.08 SILV   
                  46.37     1:37.08 (50.71)                                        
  4 Adayev, Denis       10 BASC-MR              1:37.50    1:37.15 SILV   
                  45.86     1:37.15 (51.29)                                        
  5 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:37.46    1:38.13 SILV   
                  46.73     1:38.13 (51.40)                                        
  6 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:36.45    1:38.28 SILV   
                  46.30     1:38.28 (51.98)                                        
  7 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR            1:36.50    1:38.93 SILV   
                  47.79     1:38.93 (51.14)                                        
  8 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:53.17    1:40.80 SILV   
                  46.66     1:40.80 (54.14)                                        
  9 Dawa, Tenzin T       9 Twisters-MR          1:40.31    1:41.06 SILV   
                  47.91     1:41.06 (53.15)                                        
 10 Zametko, Nik         9 HS-MR                1:40.69    1:41.07 SILV   
                  48.27     1:41.07 (52.80)                                        
 11 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR              1:40.18    1:42.28 SILV   
                  49.38     1:42.28 (52.90)                                        
 12 Jin, Eddie           9 Middies-MR           1:44.27    1:43.55 SILV   
                  50.30     1:43.55 (53.25)                                        
 13 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:50.28    1:45.08 SILV   
                  51.19     1:45.08 (53.89)                                        
 14 Wei, Jeren          10 Badger-MR            1:45.00    1:47.05 SILV   
                  49.35     1:47.05 (57.70)                                        
 15 Ebied, Omar          9 Twisters-MR          1:46.73    1:47.25 SILV   
                  50.38     1:47.25 (56.87)                                        
 16 Silva, Luka L        9 HS-MR                1:50.69    1:48.70 SILV   
                  52.56     1:48.70 (56.14)                                        
 17 Murray, Timothy I   10 GAEL-MR              1:42.36    1:48.93 SILV   
                  49.49     1:48.93 (59.44)                                        
AGE - Division  
  1 Patel, Harshil V    10 CIY-MR               1:52.68    1:49.51 AGE    
                  50.71     1:49.51 (58.80)                                        
  2 Gotlib, Steven       9 BASC-MR              1:52.07    1:49.87 AGE    
                  53.11     1:49.87 (56.76)                                        
  3 Montgomery, Aaron    9 Badger-MR            1:47.50    1:50.18 AGE    
                  51.65     1:50.18 (58.53)                                        
  4 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR          1:56.38    1:52.14 AGE    
                  54.69     1:52.14 (57.45)                                        
  5 Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:45.27    1:52.49 AGE    
                  53.05     1:52.49 (59.44)                                        
  6 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR              2:09.17    1:56.39 AGE    
                  54.97   1:56.39 (1:01.42)                                        
  7 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR          2:00.09    1:57.26 AGE    
                  54.98   1:57.26 (1:02.28)                                        
  8 Walsh, Liam T       10 HS-MR                2:04.98    1:57.54 AGE    
                  56.04   1:57.54 (1:01.50)                                        
  9 Kvasnitskiy, Nikit  10 UNMR-MR              1:50.40    1:58.81 AGE    
                  57.25   1:58.81 (1:01.56)                                        
 10 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    2:14.22    1:59.63 AGE    
                  58.99   1:59.63 (1:00.64)                                        
 11 Eforo, Alex         10 GAEL-MR              1:57.12    1:59.69 AGE    
                  56.10   1:59.69 (1:03.59)                                        
 12 Foley, Mark          9 RI Marlins-MR        1:58.91    2:00.62 AGE    
                  57.02   2:00.62 (1:03.60)                                        
 13 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR              1:54.88    2:03.11 AGE    
                  57.67   2:03.11 (1:05.44)                                        
 14 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR          2:03.76    2:07.03 AGE    
                  59.28   2:07.03 (1:07.75)                                        
 15 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:58.99    2:13.34 AGE    
                1:04.47   2:13.34 (1:08.87)                                        
Non-Award Division  
 -- Peetz, Frederick L   9 BASC-MR              1:58.45         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
                  55.97        DQ (1:04.94)                                        
 -- Pinkhasov, David     9 Aquaflames-MR        1:50.00         DQ        
      15 One hand touch
                  54.46        DQ (1:09.55)                                        
 -- Vela, German A      10 Twisters-MR          1:43.33         DQ        
      15 One hand touch
                  46.32          DQ (52.23)                                        
 -- Shnitzer, Tomer      9 NYCC-MR              1:52.45         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.00  QUAL
                44.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vela, German A      10 Twisters-MR            38.54      36.60 SILV   
  2 Nonaka, Johji        9 WEST-MR                36.43      36.71 SILV   
  3 Romano, Michael J   10 WEST-MR                37.58      36.74 SILV   
  4 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR                38.22      37.49 SILV   
  5 Brewster, Justin     9 UNMR-MR                40.13      38.54 SILV   
  6 Bushati, Aldo       10 APEX-MR                38.49      38.80 SILV   
  7 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR                39.28      38.87 SILV   
  8 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR            44.60      39.72 SILV   
  9 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR              39.69      40.08 SILV   
 10 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      42.50      40.29 SILV   
 11 Barr, Evan E         9 GAEL-MR                42.88      40.84 SILV   
 12 Nacos, William C    10 Agua Swim Team-MR      39.39      41.04 SILV   
 13 Garcia, Christophe  10 WEST-MR                42.50      41.23 SILV   
 14 Ebied, Omar          9 Twisters-MR            43.74      41.31 SILV   
 15 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      43.06      42.78 SILV   
 16 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR            42.73      43.13 SILV   
 17 Jin, Eddie           9 Middies-MR             43.78      43.16 SILV   
 18 Whelan, Jack         9 CIY-MR                 45.62      43.55 SILV   
 19 Patel, Harshil V    10 CIY-MR                 41.18      43.57 SILV   
 20 Cherne, Nikita A    10 Shy-Mr-MR              47.40      43.76 SILV   
 21 Camaev, Alexandr     9 Shy-Mr-MR              45.56      44.28 SILV   
 22 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                46.31      44.33 SILV   
AGE - Division  
  1 Hartigan, Christop   9 WEST-MR                46.33      44.88 AGE    
  2 Scarlatos, John W    9 RedTails-MR            50.32      45.09 AGE    
  3 Mullings, Kevon R   10 Sailfish-MR            47.44      45.94 AGE    
  4 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR                44.42      45.99 AGE    
  5 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR                48.23      46.70 AGE    
  6 Drummond, Jared     10 APEX-MR                53.42      47.46 AGE    
  7 Vileshin, Kevin J   10 Shy-Mr-MR              43.56      48.43 AGE    
  8 Sanchez, Roger       9 RedTails-MR            53.07      48.52 AGE    
  9 Bell, Joey           9 Sailfish-MR            50.12      49.64 AGE    
 10 Macio, David         9 Twisters-MR            52.81      50.09 AGE    
 11 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             43.41      50.48 AGE    
 12 Ramirez, Damian      9 RedTails-MR            50.40      50.64 AGE    
 13 Bukowski, Adam      10 Sailfish-MR            49.77      50.71 AGE    
 14 Alexandrov, Alexan  10 APEX-MR              1:15.78      50.99 AGE    
 15 Fullerton, Thomas    9 GAEL-MR                56.77      51.88 AGE    
 16 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR            50.00      52.71 AGE    
 17 Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:04.92      52.99 AGE    
 18 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR              1:15.89      53.19 AGE    
 19 Guglielmi, Luke B    9 WEST-MR                52.10      53.49 AGE    
 20 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR                55.75      54.29 AGE    
 21 Kvasnitskiy, Nikit  10 UNMR-MR                53.13      54.42 AGE    
 22 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR                57.67      55.89 AGE    
 23 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR            58.94      56.23 AGE    
 24 Silk, Daniel R      10 Badger-MR            1:00.86      59.37 AGE    
 25 Katcher, Daniel G    9 Badger-MR            1:03.77    1:06.18 AGE    
 26 Rodriguez, Antonio   9 KB Makos-MR          1:20.10    1:06.61 AGE    
Non-Award Division  
 -- Hilario, Dalwin F   10 RedTails-MR          1:08.56         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Macio, Joshua       10 Twisters-MR            44.69         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  QUAL
              1:38.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bushati, Aldo       10 APEX-MR              1:32.94    1:25.12 JO     
                  38.65     1:25.12 (46.47)                                        
SILV - Division  
  1 Vela, German A      10 Twisters-MR          1:27.77    1:27.70 SILV   
                  38.25     1:27.70 (49.45)                                        
  2 Zametko, Nik         9 HS-MR                1:31.20    1:33.39 SILV   
                  42.16     1:33.39 (51.23)                                        
  3 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:37.47    1:33.70 SILV   
                  44.24     1:33.70 (49.46)                                        
AGE - Division  
  1 Brewster, Justin     9 UNMR-MR              1:46.11    1:39.42 AGE    
                  43.50     1:39.42 (55.92)                                        
  2 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR          1:45.91    1:40.38 AGE    
                  46.22     1:40.38 (54.16)                                        
  3 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR          1:40.09    1:41.82 AGE    
                  45.72     1:41.82 (56.10)                                        
  4 Buchdahl, Eli S      9 Agua Swim Team-MR    1:47.08    1:44.03 AGE    
                  41.13   1:44.03 (1:02.90)                                        
  5 Ebied, Omar          9 Twisters-MR          1:41.10    1:45.08 AGE    
                  47.71     1:45.08 (57.37)                                        
  6 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:55.06    2:07.90 AGE    
                1:00.04   2:07.90 (1:07.86)                                        
  7 Tamayev, Ariel       9 Aquaflames-MR        1:50.00    2:29.59 AGE    
Non-Award Division  
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:42.05         DQ        
      20 Scissors kick
                  43.34          DQ (57.59)                                        
 -- Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:55.99         DQ        
      20 Scissors kick
                  59.91        DQ (1:10.69)                                        
 -- Lu, Justin           9 Middies-MR           2:00.00         DQ        
      20 Scissors kick
                  56.47        DQ (1:04.22)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:22.00  QUAL
              1:29.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    1:22.05    1:19.65 JO     
                  36.77     1:19.65 (42.88)                                        
  2 Nonaka, Johji        9 WEST-MR              1:22.31    1:21.59 JO     
                  39.00     1:21.59 (42.59)                                        
SILV - Division  
  1 Bushati, Aldo       10 APEX-MR              1:24.74    1:22.70 SILV   
                  39.00     1:22.70 (43.70)                                        
  2 Vela, German A      10 Twisters-MR          1:27.54    1:22.86 SILV   
                  41.51     1:22.86 (41.35)                                        
  3 Romano, Michael J   10 WEST-MR              1:23.21    1:23.29 SILV   
                  39.21     1:23.29 (44.08)                                        
  4 Lionti, Nicholas V  10 Agua Swim Team-MR    1:23.95    1:25.66 SILV   
                  39.17     1:25.66 (46.49)                                        
  5 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:30.79    1:27.71 SILV   
                  42.38     1:27.71 (45.33)                                        
  6 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:35.00    1:28.01 SILV   
                  42.59     1:28.01 (45.42)                                        
  7 Shklovsky, Nichola  10 BASC-MR              1:24.09    1:28.35 SILV   
                  41.29     1:28.35 (47.06)                                        
  8 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:27.49    1:28.75 SILV   
                  40.76     1:28.75 (47.99)                                        
AGE - Division  
  1 Greenwald, Alec E   10 Badger-MR            1:38.20    1:29.63 AGE    
                  40.28     1:29.63 (49.35)                                        
  2 Jin, Eddie           9 Middies-MR           1:30.62    1:30.05 AGE    
                  42.04     1:30.05 (48.01)                                        
  3 Dawa, Tenzin T       9 Twisters-MR          1:29.51    1:30.27 AGE    
                  45.07     1:30.27 (45.20)                                        
  4 Hartigan, Christop   9 WEST-MR              1:41.09    1:31.06 AGE    
                  43.80     1:31.06 (47.26)                                        
  5 Silva, Luka L        9 HS-MR                1:41.58    1:32.93 AGE    
                  45.52     1:32.93 (47.41)                                        
  6 Macio, Joshua       10 Twisters-MR          1:45.43    1:34.70 AGE    
                  46.60     1:34.70 (48.10)                                        
  7 Sirkin, Alec W      10 WEST-MR              1:33.08    1:35.08 AGE    
                  44.27     1:35.08 (50.81)                                        
  8 Pas, Sebastian T     9 Twisters-MR          1:37.16    1:35.18 AGE    
                  42.64     1:35.18 (52.54)                                        
  9 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:33.40    1:35.45 AGE    
                  42.43     1:35.45 (53.02)                                        
 10 Ambrosio, Jordan    10 RedTails-MR          1:37.94    1:35.90 AGE    
                  44.47     1:35.90 (51.43)                                        
 11 Brewster, Justin     9 UNMR-MR              1:41.04    1:35.92 AGE    
                  44.06     1:35.92 (51.86)                                        
 12 Tatynskiy, Alec      9 BASC-MR              1:35.56    1:38.65 AGE    
                  46.70     1:38.65 (51.95)                                        
 13 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:43.75    1:38.81 AGE    
                  45.69     1:38.81 (53.12)                                        
 14 Chapski, Kole        9 Manhattan Makos-MR   1:46.48    1:38.98 AGE    
                  47.40     1:38.98 (51.58)                                        
 15 Patel, Harshil V    10 CIY-MR               1:37.37    1:39.45 AGE    
                  46.14     1:39.45 (53.31)                                        
 16 Scarlatos, John W    9 RedTails-MR          1:44.65    1:40.35 AGE    
                  45.68     1:40.35 (54.67)                                        
 17 Gotlib, Steven       9 BASC-MR              1:38.72    1:40.50 AGE    
                  48.02     1:40.50 (52.48)                                        
 18 Whelan, Jack         9 CIY-MR               1:40.64    1:40.69 AGE    
                  46.66     1:40.69 (54.03)                                        
 19 Macio, David         9 Twisters-MR          1:45.95    1:42.81 AGE    
                  50.85     1:42.81 (51.96)                                        
 20 Madden, Sean M       9 Twisters-MR          2:00.00    1:43.36 AGE    
                  47.86     1:43.36 (55.50)                                        
 21 Eforo, Alex         10 GAEL-MR              2:05.88    1:45.41 AGE    
                  52.76     1:45.41 (52.65)                                        
 22 Sanchez, Roger       9 RedTails-MR          1:45.76    1:47.14 AGE    
                  48.36     1:47.14 (58.78)                                        
 23 Wei, Jeren          10 Badger-MR            1:35.00    1:47.76 AGE    
                  53.48     1:47.76 (54.28)                                        
 24 Velazquez, Jonatha  10 KB Makos-MR          1:35.67    1:48.36 AGE    
                  47.46   1:48.36 (1:00.90)                                        
 25 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:39.92    1:48.65 AGE    
                  49.52     1:48.65 (59.13)                                        
 26 Rozenfeld, Samuel    9 BASC-MR              1:59.40    1:49.88 AGE    
                  54.15     1:49.88 (55.73)                                        
 27 Peetz, Frederick L   9 BASC-MR              1:43.08    1:49.94 AGE    
                  53.66     1:49.94 (56.28)                                        
 28 Lu, Justin           9 Middies-MR           1:48.39    1:50.99 AGE    
                  53.47     1:50.99 (57.52)                                        
 29 Hilario, Dalwin F   10 RedTails-MR          2:10.09    1:53.98 AGE    
                  56.52     1:53.98 (57.46)                                        
 30 Portoviejo, Charle   9 RedTails-MR          1:57.50    1:56.69 AGE    
                  58.18     1:56.69 (58.51)                                        
 31 Guglielmi, Luke B    9 WEST-MR              2:09.92    2:00.09 AGE    
                  50.82   2:00.09 (1:09.27)                                        
 32 Sheppard, Conor *    9 Badger-MR            2:00.50    2:02.48 AGE    
                  58.44   2:02.48 (1:04.04)                                        
Non-Award Division  
 -- Maimon, Gary        10 BASC-MR              1:41.19         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  46.25          DQ (50.37)                                        
 -- Ebied, Omar          9 Twisters-MR          1:35.54         DQ        
      21 Arms underwater recovery - fly
                  43.74          DQ (50.34)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  QUAL
              3:15.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:52.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yamamoto, Kai        9 Agua Swim Team-MR    2:52.95    2:54.40 SILV   
                  36.28     1:21.48 (45.20)     2:12.19 (50.71)     2:54.40 (42.21)
  2 Burke, Quin J       10 Middies-MR           2:55.59    3:02.50 SILV   
                  41.69     1:28.85 (47.16)     2:23.24 (54.39)     3:02.50 (39.26)
  3 Jin, Eddie           9 Middies-MR           3:19.19    3:15.59 SILV   
                  45.72     1:33.51 (47.79)     2:30.85 (57.34)     3:15.59 (44.74)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  QUAL
                31.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Breen, Shane M      12 Twisters-MR            28.31      26.78 JO     
SILV - Division  
  1 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR     28.63      28.48 SILV   
  2 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR            30.03      28.53 SILV   
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      29.28      28.96 SILV   
  4 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR                28.99      29.11 SILV   
  5 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            29.47      29.28 SILV   
  6 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                29.30      29.29 SILV   
  7 Loveless, John J    12 Badger-MR              29.00      29.31 SILV   
  8 Higham, Brendan J   12 Badger-MR              34.16      29.56 SILV   
  9 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                30.54      30.80 SILV   
 10 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                30.78      30.92 SILV   
 11 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR     33.33      31.10 SILV   
 12 Tolpina, Axel       11 Shy-Mr-MR              32.22      31.18 SILV   
 13 Torres, Cristian    12 Sailfish-MR            31.46      31.23 SILV   
 14 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      32.65      31.26 SILV   
 15 Zaremba, Dorian     11 BASC-MR                32.54      31.41 SILV   
 16 Covello, Ben D      12 Middies-MR             30.85      31.76 SILV   
 17 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR      32.31      31.93 SILV   
 18 Robinson, Tate A    11 WEST-MR                31.64      31.97 SILV   
AGE - Division  
  1 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      33.86      32.12 AGE    
  2 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR      33.25      32.43 AGE    
  3 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR     32.55      32.44 AGE    
  4 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     32.75      32.81 AGE    
  5 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR            32.88      32.89 AGE    
  5 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR      33.31      32.89 AGE    
  7 Eboli, Michael      11 Badger-MR              34.79      33.01 AGE    
  8 Vartsaba, Nikolay   12 Shy-Mr-MR              35.30      33.11 AGE    
  9 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR      34.74      33.30 AGE    
 10 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR             34.24      33.37 AGE    
 11 Lyons, John P       11 Badger-MR              34.22      33.61 AGE    
 12 Belykh, Shawn       11 UNMR-MR                36.50      33.89 AGE    
 13 DiSanto, Michael P  11 WEST-MR                34.95      33.97 AGE    
 14 Studer, Liam R      11 NYCC-MR                34.61      34.14 AGE    
 15 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR                38.99      35.21 AGE    
 16 Kobylianskyy, Arte  11 Shy-Mr-MR              41.93      35.66 AGE    
 17 Angles, Lucas J     11 Manhattan Makos-MR     36.46      35.70 AGE    
 18 Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR                35.96      35.75 AGE    
 19 Nacos, Teddy J      11 Agua Swim Team-MR      37.55      35.87 AGE    
 20 Gutierrez, Christi  11 RedTails-MR            37.61      36.12 AGE    
 21 Marun, Michael E    12 KB Makos-MR            38.14      37.54 AGE    
 22 Sharpe, Najashi R   11 KB Makos-MR            36.04      37.65 AGE    
 23 Simon, Ernesto G    11 Twisters-MR            37.11      37.70 AGE    
 24 Norman, Nicholas T  11 RedTails-MR            40.36      38.38 AGE    
 25 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                36.35      38.70 AGE    
 26 Barrios, Jeremy     12 CIY-MR                 38.59      38.77 AGE    
 27 Richardson, Dylan   11 GAEL-MR                44.48      39.82 AGE    
 28 Batista, Jordy E    11 RedTails-MR            41.36      41.34 AGE    
 29 Arias, Dustin M     11 KB Makos-MR            30.93      44.16 AGE    
Non-Award Division  
 -- Martinez, Christop  11 RedTails-MR            51.76         NS        
 -- Masuchenko, Andrew  12 APEX-MR                35.14         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  QUAL
                31.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sztolcman, Christian      12 Twisters-MR               NT      28.13 JO     
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  QUAL
              1:10.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Breen, Shane M      12 Twisters-MR          1:02.03      59.44 JO     
                  28.00       59.44 (31.44)                                        
  2 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   1:02.40    1:00.46 JO     
                  28.85     1:00.46 (31.61)                                        
  3 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          1:05.33    1:01.07 JO     
                  29.05     1:01.07 (32.02)                                        
SILV - Division  
  1 Afif, John          12 BASC-MR              1:03.76    1:02.53 SILV   
                  29.86     1:02.53 (32.67)                                        
  2 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:11.60    1:03.10 SILV   
                  29.92     1:03.10 (33.18)                                        
  3 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:04.29    1:04.36 SILV   
                  30.10     1:04.36 (34.26)                                        
  4 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:03.84    1:04.40 SILV   
                  29.96     1:04.40 (34.44)                                        
  5 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:04.29    1:04.62 SILV   
                  30.55     1:04.62 (34.07)                                        
  6 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            1:05.33    1:04.64 SILV   
                  31.31     1:04.64 (33.33)                                        
  7 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:06.47    1:05.11 SILV   
                  31.62     1:05.11 (33.49)                                        
  8 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:07.24    1:05.12 SILV   
                  30.96     1:05.12 (34.16)                                        
  9 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:05.03    1:05.35 SILV   
                  31.62     1:05.35 (33.73)                                        
 10 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:07.19    1:05.52 SILV   
                  31.30     1:05.52 (34.22)                                        
 11 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:06.73    1:05.65 SILV   
                  31.98     1:05.65 (33.67)                                        
 12 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:06.82    1:06.86 SILV   
                  31.48     1:06.86 (35.38)                                        
 13 Ruf, Jason E        11 HS-MR                1:11.48    1:07.79 SILV   
                  32.75     1:07.79 (35.04)                                        
 14 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:11.56    1:08.44 SILV   
                  33.54     1:08.44 (34.90)                                        
 15 Akbashev, Boris     11 Aquaflames-MR        1:11.28    1:08.60 SILV   
                  31.68     1:08.60 (36.92)                                        
 15 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR   1:16.14    1:08.60 SILV   
                  32.92     1:08.60 (35.68)                                        
 17 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:09.78    1:09.23 SILV   
                  32.98     1:09.23 (36.25)                                        
 18 Ilnickis, Maxwell   11 BASC-MR              1:11.35    1:09.50 SILV   
                  32.68     1:09.50 (36.82)                                        
 19 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:10.28 SILV   
                  33.03     1:10.28 (37.25)                                        
AGE - Division  
  1 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:13.96    1:11.88 AGE    
                  32.35     1:11.88 (39.53)                                        
  2 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR    1:13.17    1:12.04 AGE    
                  34.17     1:12.04 (37.87)                                        
  3 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:17.59    1:12.11 AGE    
                  34.26     1:12.11 (37.85)                                        
  4 Eboli, Michael      11 Badger-MR            1:11.77    1:13.41 AGE    
                  35.11     1:13.41 (38.30)                                        
  5 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:15.75    1:13.53 AGE    
                  35.55     1:13.53 (37.98)                                        
  6 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR          1:14.86    1:13.97 AGE    
                  33.61     1:13.97 (40.36)                                        
  7 Lyons, John P       11 Badger-MR            1:15.72    1:14.42 AGE    
                  34.90     1:14.42 (39.52)                                        
  8 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:15.80    1:14.93 AGE    
                  34.52     1:14.93 (40.41)                                        
  9 Altawab, Mostafa    11 HS-MR                1:18.81    1:15.04 AGE    
                  34.39     1:15.04 (40.65)                                        
 10 DiSanto, Michael P  11 WEST-MR              1:19.88    1:15.13 AGE    
                  35.38     1:15.13 (39.75)                                        
 11 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              1:15.56    1:15.51 AGE    
 12 Corrales, Dennis    12 Aquaflames-MR        1:20.41    1:15.57 AGE    
                  37.43     1:15.57 (38.14)                                        
 13 Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR              1:22.94    1:19.20 AGE    
                  36.60     1:19.20 (42.60)                                        
 14 Sanchez, Wanderlei  11 RedTails-MR          1:19.12    1:19.60 AGE    
                  36.37     1:19.60 (43.23)                                        
 15 Gutierrez, Christi  11 RedTails-MR          1:26.26    1:19.72 AGE    
                  36.06     1:19.72 (43.66)                                        
 16 Marun, Michael E    12 KB Makos-MR          1:27.53    1:19.88 AGE    
                  37.32     1:19.88 (42.56)                                        
 17 Raiola, A J J       11 HS-MR                1:18.69    1:20.16 AGE    
                  37.29     1:20.16 (42.87)                                        
 18 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR              1:18.99    1:20.67 AGE    
                  37.57     1:20.67 (43.10)                                        
 19 Simon, Ernesto G    11 Twisters-MR          1:27.05    1:22.79 AGE    
                  38.65     1:22.79 (44.14)                                        
 20 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:28.83    1:28.95 AGE    
                  14.98   1:28.95 (1:13.97)                                        
 21 Klein-Cloud, Isaia  11 Manhattan Makos-MR   1:38.70    1:31.76 AGE    
                  40.52     1:31.76 (51.24)                                        
 22 Lu, Jason           12 Aquaflames-MR        1:35.00    1:33.98 AGE    
                  47.50     1:33.98 (46.48)                                        
 23 Batista, Jordy E    11 RedTails-MR          1:31.09    1:35.78 AGE    
                  42.28     1:35.78 (53.50)                                        
 24 Arias, Dustin M     11 KB Makos-MR          1:38.00    1:40.11 AGE    
                  44.60     1:40.11 (55.51)                                        
 25 Thede, Chase A      11 Middies-MR           2:01.72    1:46.03 AGE    
                  45.57   1:46.03 (1:00.46)                                        
Non-Award Division  
 -- Zaremba, Dorian     11 BASC-MR              1:13.23         DQ        
      62 Did not finish
                  34.24                                                            
 -- Martinez, Christop  11 RedTails-MR          1:55.09         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:15.49  JO
              2:15.50  QUAL
              2:30.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   2:19.31    2:16.44 SILV   
                  28.99     1:03.81 (34.82)     1:40.20 (36.39)     2:16.44 (36.24)
  2 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          2:53.66    2:17.05 SILV   
                  29.98     1:04.75 (34.77)     1:41.26 (36.51)     2:17.05 (35.79)
  3 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          2:23.68    2:17.19 SILV   
                  30.50     1:06.22 (35.72)     1:43.57 (37.35)     2:17.19 (33.62)
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:36.41    2:22.22 SILV   
                  31.74     1:08.45 (36.71)     1:45.75 (37.30)     2:22.22 (36.47)
  5 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            2:44.37    2:25.19 SILV   
                  33.86     1:11.81 (37.95)     1:49.19 (37.38)     2:25.19 (36.00)
AGE - Division  
  1 Torres, Cristian    12 Sailfish-MR          2:31.59    2:32.83 AGE    
                  33.60     1:13.35 (39.75)     1:53.75 (40.40)     2:32.83 (39.08)
  2 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            2:36.89    2:35.94 AGE    
                  34.07     1:14.75 (40.68)     1:55.90 (41.15)     2:35.94 (40.04)
  3 Eboli, Michael      11 Badger-MR            2:55.45    2:41.17 AGE    
                  34.34     1:15.71 (41.37)     1:59.08 (43.37)     2:41.17 (42.09)
  4 Lyons, John P       11 Badger-MR            2:44.53    2:47.46 AGE    
                  36.47     1:19.34 (42.87)     2:04.50 (45.16)     2:47.46 (42.96)
  5 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR          3:00.09    2:48.16 AGE    
                  34.47     1:19.04 (44.57)     2:05.47 (46.43)     2:48.16 (42.69)
  6 Masuchenko, Andrew  12 APEX-MR              2:56.10    2:48.60 AGE    
                  35.81     1:19.29 (43.48)     2:05.09 (45.80)     2:48.60 (43.51)
  7 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR              3:04.47    2:53.36 AGE    
                  37.01     1:21.97 (44.96)     2:09.06 (47.09)     2:53.36 (44.30)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  QUAL
              6:36.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 6:02.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   6:11.34    6:16.81 SILV   
                  32.06     1:09.76 (37.70)     1:48.64 (38.88)     2:27.30 (38.66)
        3:06.04 (38.74)     3:44.98 (38.94)     4:24.34 (39.36)     5:03.09 (38.75)
        5:43.01 (39.92)     6:16.81 (33.80)                                        
AGE - Division  
  1 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR    7:49.28    7:18.44 AGE    
                  36.28     1:19.10 (42.82)     2:03.96 (44.86)     2:49.29 (45.33)
        3:34.04 (44.75)     4:20.14 (46.10)     5:05.64 (45.50)     5:52.79 (47.15)
        6:38.35 (45.56)     7:18.44 (40.09)                                        
Non-Award Division  
 -- Marun, Michael E    12 KB Makos-MR          9:23.53         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  QUAL
                41.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 33.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR            33.56      32.19 JO     
SILV - Division  
  1 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR     34.15      33.91 SILV   
  2 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  33.34      33.98 SILV   
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      34.04      34.19 SILV   
  4 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR     34.37      34.24 SILV   
  5 Breen, Shane M      12 Twisters-MR            35.27      34.30 SILV   
  6 Afif, John          12 BASC-MR                34.10      34.48 SILV   
  7 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                34.62      34.60 SILV   
  8 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR     34.49      34.92 SILV   
  9 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      37.09      35.05 SILV   
 10 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR     34.36      35.51 SILV   
 11 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            36.24      36.46 SILV   
 12 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                36.87      37.18 SILV   
 13 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                37.11      37.20 SILV   
 14 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR      37.40      37.34 SILV   
 15 Zaremba, Dorian     11 BASC-MR                38.15      37.55 SILV   
 16 Lyons, John P       11 Badger-MR              37.04      37.61 SILV   
 17 Covello, Ben D      12 Middies-MR             36.63      37.84 SILV   
 18 Corrales, Dennis    12 Aquaflames-MR          38.31      38.28 SILV   
 19 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR                35.79      38.56 SILV   
 20 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     38.14      38.62 SILV   
 21 Ilnickis, Maxwell   11 BASC-MR                39.39      38.63 SILV   
 22 Ruf, Jason E        11 HS-MR                  36.10      38.74 SILV   
 23 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR      38.57      38.78 SILV   
 24 Marun, Michael E    12 KB Makos-MR            38.60      39.14 SILV   
 25 Eboli, Michael      11 Badger-MR              37.80      39.21 SILV   
 26 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR             39.81      39.42 SILV   
 27 Gutierrez, Christi  11 RedTails-MR            42.37      39.68 SILV   
 28 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR      40.46      40.17 SILV   
 29 Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR                39.95      40.30 SILV   
 30 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR            41.79      40.83 SILV   
 31 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR     42.29      41.01 SILV   
 32 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR                50.89      41.31 SILV   
AGE - Division  
  1 Sanchez, Wanderlei  11 RedTails-MR            41.71      41.76 AGE    
  2 DiSanto, Michael P  11 WEST-MR                44.29      41.79 AGE    
  3 Altawab, Mostafa    11 HS-MR                  43.09      42.01 AGE    
  4 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR                47.32      42.45 AGE    
  5 Raiola, A J J       11 HS-MR                  45.15      42.75 AGE    
  6 Simon, Ernesto G    11 Twisters-MR            42.05      42.76 AGE    
  7 Sharpe, Najashi R   11 KB Makos-MR            45.48      44.73 AGE    
  8 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                48.75      47.40 AGE    
  9 Arias, Dustin M     11 KB Makos-MR            48.03      49.08 AGE    
 10 Martinez, Christop  11 RedTails-MR            58.46      52.28 AGE    
 11 Norman, Nicholas T  11 RedTails-MR            50.11      52.67 AGE    
 12 Batista, Jordy E    11 RedTails-MR            48.77      54.00 AGE    
 13 Thede, Chase A      11 Middies-MR           1:00.00    1:00.99 AGE    
Non-Award Division  
 -- Richardson, Dylan   11 GAEL-MR                55.00         DQ        
      39 Did not finish on back
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  QUAL
              1:24.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          1:19.96    1:10.55 JO     
                  34.24     1:10.55 (36.31)                                        
  2 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            1:14.33    1:11.40 JO     
                  34.69     1:11.40 (36.71)                                        
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   1:12.43    1:12.57 SILV   
                  35.37     1:12.57 (37.20)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn    12 BASC-MR              1:13.43    1:12.88 SILV   
                  35.06     1:12.88 (37.82)                                        
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:13.11    1:13.48 SILV   
                  35.52     1:13.48 (37.96)                                        
  4 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:15.25    1:14.82 SILV   
  5 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:15.71    1:15.21 SILV   
                  37.73     1:15.21 (37.48)                                        
  6 Breen, Shane M      12 Twisters-MR          1:16.30    1:15.73 SILV   
                  36.28     1:15.73 (39.45)                                        
  7 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:17.51    1:18.18 SILV   
                  37.92     1:18.18 (40.26)                                        
  8 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:17.79    1:18.65 SILV   
                  37.39     1:18.65 (41.26)                                        
  9 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:20.33    1:18.82 SILV   
                  38.63     1:18.82 (40.19)                                        
 10 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:18.90 SILV   
                  38.60     1:18.90 (40.30)                                        
 11 Strizhak, Joseph E  11 BASC-MR              1:18.56    1:19.46 SILV   
                  38.53     1:19.46 (40.93)                                        
 12 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:22.31    1:20.79 SILV   
                  38.87     1:20.79 (41.92)                                        
 13 Zaremba, Dorian     11 BASC-MR              1:20.60    1:21.28 SILV   
                  39.43     1:21.28 (41.85)                                        
 14 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:16.63    1:22.15 SILV   
                  39.53     1:22.15 (42.62)                                        
 15 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:27.83    1:23.73 SILV   
                  39.37     1:23.73 (44.36)                                        
 16 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR    1:25.65    1:23.79 SILV   
 17 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:30.61    1:24.75 SILV   
                  40.64     1:24.75 (44.11)                                        
AGE - Division  
  1 Eboli, Michael      11 Badger-MR            1:18.80    1:24.94 AGE    
                  41.18     1:24.94 (43.76)                                        
  2 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:24.97 AGE    
                  42.27     1:24.97 (42.70)                                        
  3 Robinson, Tate A    11 WEST-MR              1:23.65    1:25.40 AGE    
                  40.58     1:25.40 (44.82)                                        
  4 Gutierrez, Christi  11 RedTails-MR          1:35.68    1:28.17 AGE    
  5 Angles, Lucas J     11 Manhattan Makos-MR   1:35.59    1:30.18 AGE    
                  43.01     1:30.18 (47.17)                                        
  6 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR    1:27.65    1:30.48 AGE    
                  44.17     1:30.48 (46.31)                                        
  7 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR   1:37.87    1:33.38 AGE    
                  44.76     1:33.38 (48.62)                                        
  8 Simon, Ernesto G    11 Twisters-MR          1:30.58    1:33.64 AGE    
                  45.43     1:33.64 (48.21)                                        
  9 Sanchez, Wanderlei  11 RedTails-MR          1:30.82    1:35.83 AGE    
                  48.40     1:35.83 (47.43)                                        
 10 Sharpe, Najashi R   11 KB Makos-MR          1:44.22    1:39.65 AGE    
                  48.30     1:39.65 (51.35)                                        
 11 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:44.96    1:44.74 AGE    
                  49.55     1:44.74 (55.19)                                        
 12 Norman, Nicholas T  11 RedTails-MR          1:52.86    1:45.88 AGE    
                  48.76     1:45.88 (57.12)                                        
 13 Arias, Dustin M     11 KB Makos-MR          1:50.64    1:49.13 AGE    
Non-Award Division  
 -- Marun, Michael E    12 KB Makos-MR          1:28.28         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR              1:27.14         DQ        
      39 Did not finish on back
                  43.72          DQ (46.72)                                        
 -- Studer, Liam R      11 NYCC-MR              1:35.90         DQ        
      39 Did not finish on back
                  42.98          DQ (47.13)                                        
 -- Nacos, Teddy J      11 Agua Swim Team-MR    1:31.04         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  45.25          DQ (49.77)                                        
 -- Belykh, Shawn       11 UNMR-MR              1:30.00         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  41.01          DQ (44.44)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                37.60  QUAL
                43.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR            38.97      35.46 JO     
  2 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      37.97      36.41 JO     
  3 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                38.16      37.07 JO     
SILV - Division  
  1 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            38.33      38.40 SILV   
  2 Strizhak, Joseph E  11 BASC-MR                38.87      38.41 SILV   
  3 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR      38.95      38.63 SILV   
  4 Loveless, John J    12 Badger-MR              39.19      39.21 SILV   
  5 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      40.31      39.44 SILV   
  6 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      40.12      39.58 SILV   
  7 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                39.48      39.77 SILV   
  8 Eboli, Michael      11 Badger-MR              40.10      40.37 SILV   
  9 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR            40.91      40.64 SILV   
 10 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR                38.14      40.94 SILV   
 11 Higham, Brendan J   12 Badger-MR              41.00      41.11 SILV   
 12 Tolpina, Axel       11 Shy-Mr-MR              42.35      41.81 SILV   
 13 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     43.33      41.86 SILV   
 14 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:01.40      42.21 SILV   
 15 Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR                44.69      42.65 SILV   
 16 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR      48.60      43.03 SILV   
 17 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR             45.00      43.07 SILV   
AGE - Division  
  1 Batista, Jordy E    11 RedTails-MR            46.26      43.36 AGE    
  2 Covello, Ben D      12 Middies-MR             43.52      43.64 AGE    
  3 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR     44.12      43.95 AGE    
  4 DiSanto, Michael P  11 WEST-MR                46.83      44.94 AGE    
  5 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR      42.18      45.08 AGE    
  6 Simon, Ernesto G    11 Twisters-MR            46.02      46.76 AGE    
  7 Kobylianskyy, Arte  11 Shy-Mr-MR              52.47      48.22 AGE    
  8 Barrios, Jeremy     12 CIY-MR                 51.72      48.64 AGE    
  9 Angles, Lucas J     11 Manhattan Makos-MR     49.96      48.65 AGE    
 10 Sanchez, Wanderlei  11 RedTails-MR            48.34      48.75 AGE    
 11 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                50.55      49.28 AGE    
 12 Studer, Liam R      11 NYCC-MR                50.00      49.51 AGE    
 13 Klein-Cloud, Isaia  11 Manhattan Makos-MR     54.19      50.20 AGE    
 14 Richardson, Dylan   11 GAEL-MR              1:02.99      50.54 AGE    
 15 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR                53.86      51.97 AGE    
 16 Nacos, Teddy J      11 Agua Swim Team-MR      55.34      52.71 AGE    
 17 Sharpe, Najashi R   11 KB Makos-MR            52.73      53.49 AGE    
 18 Martinez, Christop  11 RedTails-MR            58.28      54.82 AGE    
Non-Award Division  
 -- Marun, Michael E    12 KB Makos-MR          1:09.50         DQ        
      10 Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:21.60  QUAL
              1:30.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:23.47    1:20.85 JO     
                  38.06     1:20.85 (42.79)                                        
SILV - Division  
  1 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:24.87    1:21.67 SILV   
                  38.15     1:21.67 (43.52)                                        
  2 Afif, John          12 BASC-MR              1:22.24    1:21.75 SILV   
                  38.10     1:21.75 (43.65)                                        
  3 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR    1:25.28    1:23.86 SILV   
                  40.65     1:23.86 (43.21)                                        
  4 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          1:31.03    1:24.41 SILV   
                  37.58     1:24.41 (46.83)                                        
  5 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:24.70    1:24.81 SILV   
                  39.49     1:24.81 (45.32)                                        
  6 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:26.66    1:25.20 SILV   
                  40.14     1:25.20 (45.06)                                        
  7 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:31.67    1:27.24 SILV   
                  40.15     1:27.24 (47.09)                                        
  8 Loveless, John J    12 Badger-MR            1:23.03    1:27.64 SILV   
                  41.53     1:27.64 (46.11)                                        
  9 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:26.55    1:28.18 SILV   
                  41.67     1:28.18 (46.51)                                        
 10 Breen, Shane M      12 Twisters-MR          1:29.74    1:28.24 SILV   
                  40.91     1:28.24 (47.33)                                        
 11 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:25.73    1:28.96 SILV   
                  40.43     1:28.96 (48.53)                                        
 12 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:26.18    1:29.38 SILV   
                  43.40     1:29.38 (45.98)                                        
 13 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            1:40.85    1:29.83 SILV   
                  42.51     1:29.83 (47.32)                                        
 14 Eboli, Michael      11 Badger-MR            1:29.66    1:29.91 SILV   
                  42.61     1:29.91 (47.30)                                        
 15 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:38.32    1:29.95 SILV   
                  42.43     1:29.95 (47.52)                                        
 16 Akbashev, Boris     11 Aquaflames-MR        1:40.00    1:30.04 SILV   
                  43.31     1:30.04 (46.73)                                        
AGE - Division  
  1 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:42.45    1:32.37 AGE    
                  45.19     1:32.37 (47.18)                                        
  2 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:32.11    1:33.37 AGE    
                  43.82     1:33.37 (49.55)                                        
  3 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:37.23    1:33.40 AGE    
                  44.61     1:33.40 (48.79)                                        
  4 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:43.36    1:33.84 AGE    
                  44.56     1:33.84 (49.28)                                        
  5 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:34.70    1:34.25 AGE    
                  43.50     1:34.25 (50.75)                                        
  6 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:32.28    1:34.38 AGE    
                  45.80     1:34.38 (48.58)                                        
  7 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR    1:41.59    1:35.11 AGE    
                  46.80     1:35.11 (48.31)                                        
  8 Altawab, Mostafa    11 HS-MR                1:39.26    1:36.79 AGE    
                  44.07     1:36.79 (52.72)                                        
  9 Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR              1:37.53    1:37.08 AGE    
                  45.07     1:37.08 (52.01)                                        
 10 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:47.66    1:39.13 AGE    
                  47.94     1:39.13 (51.19)                                        
 11 Ruf, Jason E        11 HS-MR                1:46.07    1:39.36 AGE    
                  46.50     1:39.36 (52.86)                                        
 12 Batista, Jordy E    11 RedTails-MR          1:45.27    1:39.48 AGE    
                  46.04     1:39.48 (53.44)                                        
 13 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              1:53.32    1:43.56 AGE    
                  46.68     1:43.56 (56.88)                                        
 14 DiSanto, Michael P  11 WEST-MR              1:47.70    1:44.88 AGE    
                  47.99     1:44.88 (56.89)                                        
 15 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR   1:59.91    1:45.64 AGE    
                  49.38     1:45.64 (56.26)                                        
 16 Raiola, A J J       11 HS-MR                1:52.90    1:46.63 AGE    
                  50.17     1:46.63 (56.46)                                        
 17 Lu, Jason           12 Aquaflames-MR        1:45.00    1:47.55 AGE    
                  49.99     1:47.55 (57.56)                                        
 18 Richardson, Dylan   11 GAEL-MR              2:04.99    1:52.36 AGE    
                  53.61     1:52.36 (58.75)                                        
 19 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:57.30    1:53.10 AGE    
                  52.85   1:53.10 (1:00.25)                                        
 20 Sharpe, Najashi R   11 KB Makos-MR          1:58.80    1:55.28 AGE    
                  52.85   1:55.28 (1:02.43)                                        
 21 Norman, Nicholas T  11 RedTails-MR          2:00.96    1:56.01 AGE    
                  52.63   1:56.01 (1:03.38)                                        
 22 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR              1:56.88    1:59.43 AGE    
                  55.91   1:59.43 (1:03.52)                                        
 23 Thede, Chase A      11 Middies-MR           2:15.00    2:25.26 AGE    
                1:04.01   2:25.26 (1:21.25)                                        
 24 Arias, Dustin M     11 KB Makos-MR          2:34.65    2:36.22 AGE    
                1:11.68   2:36.22 (1:24.54)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  QUAL
                39.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR            33.97      32.54 SILV   
  2 Loveless, John J    12 Badger-MR              34.27      32.67 SILV   
  3 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR     34.44      33.42 SILV   
  4 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR                34.26      33.63 SILV   
  5 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      34.64      33.85 SILV   
  6 Torres, Cristian    12 Sailfish-MR            34.69      34.06 SILV   
  7 Strizhak, Joseph E  11 BASC-MR                34.94      34.12 SILV   
  8 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR      34.47      34.22 SILV   
  9 Higham, Brendan J   12 Badger-MR              34.57      34.26 SILV   
 10 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR      34.94      34.56 SILV   
 11 Covello, Ben D      12 Middies-MR             34.46      34.62 SILV   
 12 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      36.45      34.70 SILV   
 13 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR      34.45      34.74 SILV   
 14 Robinson, Tate A    11 WEST-MR                36.02      35.36 SILV   
 15 Belykh, Shawn       11 UNMR-MR                39.07      36.57 SILV   
 16 Tolpina, Axel       11 Shy-Mr-MR              38.70      36.64 SILV   
 17 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR      34.88      37.06 SILV   
 18 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     39.09      37.36 SILV   
 19 Zaremba, Dorian     11 BASC-MR                39.96      37.53 SILV   
 20 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR                37.86      37.61 SILV   
 21 Clark, Liam B       12 Agua Swim Team-MR      44.76      37.73 SILV   
 22 Studer, Liam R      11 NYCC-MR                40.39      37.92 SILV   
 23 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR     41.75      38.68 SILV   
 24 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR             39.07      39.01 SILV   
 25 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR                40.47      39.08 SILV   
AGE - Division  
  1 Simon, Ernesto G    11 Twisters-MR            41.48      39.32 AGE    
  1 Eboli, Michael      11 Badger-MR              39.65      39.32 AGE    
  3 Sanchez, Wanderlei  11 RedTails-MR            42.51      41.50 AGE    
  4 Nacos, Teddy J      11 Agua Swim Team-MR      41.27      41.58 AGE    
  5 Angles, Lucas J     11 Manhattan Makos-MR     43.13      41.75 AGE    
  6 Fullerton, KC C     11 GAEL-MR                42.89      41.91 AGE    
  7 Lyons, John P       11 Badger-MR              45.69      42.28 AGE    
  8 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR            40.88      42.43 AGE    
  9 Marun, Michael E    12 KB Makos-MR            44.31      43.04 AGE    
 10 Sharpe, Najashi R   11 KB Makos-MR            41.79      45.13 AGE    
 11 Gutierrez, Christi  11 RedTails-MR            40.13      45.45 AGE    
 12 Batista, Jordy E    11 RedTails-MR            45.19      46.22 AGE    
 13 Arias, Dustin M     11 KB Makos-MR          1:07.27      58.85 AGE    
Non-Award Division  
 -- Martinez, Christop  11 RedTails-MR          1:00.09         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Masuchenko, Andrew  12 APEX-MR                43.69         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:13.49  JO
              1:13.50  QUAL
              1:27.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Afif, John          12 BASC-MR              1:16.16    1:12.53 JO     
                  33.67     1:12.53 (38.86)                                        
  2 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   1:15.00    1:12.76 JO     
                  32.60     1:12.76 (40.16)                                        
SILV - Division  
  1 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          1:17.62    1:14.56 SILV   
                  36.03     1:14.56 (38.53)                                        
  2 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          1:18.52    1:17.72 SILV   
                  35.55     1:17.72 (42.17)                                        
  3 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:15.62    1:18.39 SILV   
                  35.70     1:18.39 (42.69)                                        
  4 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:20.13    1:19.74 SILV   
                  36.96     1:19.74 (42.78)                                        
  5 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:28.76    1:20.01 SILV   
                  36.88     1:20.01 (43.13)                                        
  6 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:20.70    1:21.70 SILV   
                  36.56     1:21.70 (45.14)                                        
  7 Ruf, Jason E        11 HS-MR                1:18.74    1:22.76 SILV   
                  37.98     1:22.76 (44.78)                                        
  8 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:29.25    1:23.22 SILV   
                  39.30     1:23.22 (43.92)                                        
  9 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:36.10    1:23.82 SILV   
                  38.15     1:23.82 (45.67)                                        
 10 Fairbanks, Matthew  11 Agua Swim Team-MR    1:23.93    1:24.28 SILV   
                  37.88     1:24.28 (46.40)                                        
 11 Altman-Kurosaki, M  11 Agua Swim Team-MR    1:22.14    1:25.35 SILV   
                  40.15     1:25.35 (45.20)                                        
 12 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   1:14.38    1:25.79 SILV   
                  39.06     1:25.79 (46.73)                                        
 13 Ilnickis, Maxwell   11 BASC-MR              1:26.08    1:27.60 SILV   
                  38.04     1:27.60 (49.56)                                        
AGE - Division  
  1 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:40.40    1:28.08 AGE    
                  40.11     1:28.08 (47.97)                                        
  2 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:22.46    1:28.18 AGE    
                  38.50     1:28.18 (49.68)                                        
  3 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:31.18    1:29.14 AGE    
                  38.02     1:29.14 (51.12)                                        
  4 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:28.88    1:35.67 AGE    
                  42.13     1:35.67 (53.54)                                        
  5 Raiola, A J J       11 HS-MR                1:33.76    1:36.77 AGE    
                  44.27     1:36.77 (52.50)                                        
  6 Altawab, Mostafa    11 HS-MR                1:34.75    1:37.73 AGE    
                  41.29     1:37.73 (56.44)                                        
  7 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              1:35.22    1:38.24 AGE    
                  44.41     1:38.24 (53.83)                                        
  8 Eboli, Michael      11 Badger-MR            1:32.39    1:38.91 AGE    
                  46.54     1:38.91 (52.37)                                        
  9 Sanchez, Wanderlei  11 RedTails-MR          1:40.09    1:47.57 AGE    
                  45.95   1:47.57 (1:01.62)                                        
Non-Award Division  
 -- Thede, Chase A      11 Middies-MR           2:00.00         NS        
 -- Lyons, John P       11 Badger-MR            1:54.43         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:13.49  JO
              1:13.50  QUAL
              1:27.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sztolcman, Christian      12 Twisters-MR               NT    1:11.96 JO     
                  33.36     1:11.96 (38.60)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:12.29  JO
              1:12.30  QUAL
              1:21.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          1:15.61    1:09.91 JO     
                  31.40     1:09.91 (38.51)                                        
  2 Breen, Shane M      12 Twisters-MR          1:15.67    1:11.15 JO     
                  33.47     1:11.15 (37.68)                                        
  3 Rodriguez, Ian R    12 Manhattan Makos-MR   1:13.33    1:11.61 JO     
                  35.57     1:11.61 (36.04)                                        
SILV - Division  
  1 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            1:20.67    1:13.29 SILV   
                  34.13     1:13.29 (39.16)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn    12 BASC-MR              1:12.61    1:13.56 SILV   
                  33.43     1:13.56 (40.13)                                        
  3 Zhu, Nicholas T     12 Manhattan Makos-MR   1:16.07    1:16.15 SILV   
                  34.29     1:16.15 (41.86)                                        
  4 Vaynshteyn, Gabrie  11 BASC-MR              1:17.14    1:17.15 SILV   
                  35.48     1:17.15 (41.67)                                        
  5 Strizhak, Joseph E  11 BASC-MR              1:16.95    1:17.22 SILV   
                  36.41     1:17.22 (40.81)                                        
  6 Peetz, Vincent H    11 BASC-MR              1:15.73    1:17.94 SILV   
                  37.08     1:17.94 (40.86)                                        
  7 Vayser, Gabriel     11 BASC-MR              1:17.95    1:18.60 SILV   
                  37.65     1:18.60 (40.95)                                        
  8 Ksendzovsky, Eden   11 BASC-MR              1:17.60    1:18.64 SILV   
                  37.91     1:18.64 (40.73)                                        
  9 Tolpina, Axel       11 Shy-Mr-MR            1:26.44    1:19.48 SILV   
                  38.73     1:19.48 (40.75)                                        
 10 Evans Chavers, Lat  12 Agua Swim Team-MR    1:19.18    1:19.59 SILV   
                  37.80     1:19.59 (41.79)                                        
 11 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:17.75    1:20.48 SILV   
                  36.79     1:20.48 (43.69)                                        
 12 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:20.73 SILV   
                  37.69     1:20.73 (43.04)                                        
 13 Torres, Cristian    12 Sailfish-MR          1:23.09    1:20.97 SILV   
                  38.53     1:20.97 (42.44)                                        
 14 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:27.66    1:21.07 SILV   
                  38.44     1:21.07 (42.63)                                        
AGE - Division  
  1 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:25.90    1:22.24 AGE    
                  37.95     1:22.24 (44.29)                                        
  2 Khanna, Varun       11 Agua Swim Team-MR    1:25.89    1:22.74 AGE    
                  37.55     1:22.74 (45.19)                                        
  3 Zaremba, Dorian     11 BASC-MR              1:24.55    1:25.31 AGE    
                  38.13     1:25.31 (47.18)                                        
  4 Belykh, Shawn       11 UNMR-MR              1:38.00    1:25.94 AGE    
                  39.94     1:25.94 (46.00)                                        
  5 Arguedas, Kenneth   12 RedTails-MR          1:30.61    1:27.24 AGE    
                  40.03     1:27.24 (47.21)                                        
  6 Currier, Ry         12 Manhattan Makos-MR   1:33.38    1:27.34 AGE    
                  41.17     1:27.34 (46.17)                                        
  7 Gorodetsky, Dylan   11 BASC-MR              1:30.99    1:29.26 AGE    
                  41.11     1:29.26 (48.15)                                        
  8 DiSanto, Michael P  11 WEST-MR              1:30.20    1:31.36 AGE    
                  41.72     1:31.36 (49.64)                                        
  9 Husremovic, Eddie   11 RI Marlins-MR        1:46.32    1:39.18 AGE    
                  44.40     1:39.18 (54.78)                                        
 10 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:43.30    1:44.16 AGE    
                  53.36     1:44.16 (50.80)                                        
Non-Award Division  
 -- Norman, Nicholas T  11 RedTails-MR          1:49.16         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.59  JO
              2:32.60  QUAL
              2:57.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jamilkowski, Blake  12 Flying Dolphins-MR   2:34.16    2:33.31 SILV   
                  32.11     1:12.35 (40.24)     1:59.37 (47.02)     2:33.31 (33.94)
  2 Sztolcman, Christi  12 Twisters-MR          2:48.06    2:37.76 SILV   
                  32.65     1:12.56 (39.91)     2:02.86 (50.30)     2:37.76 (34.90)
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:37.97    2:37.87 SILV   
                  36.10     1:16.06 (39.96)     2:03.05 (46.99)     2:37.87 (34.82)
  4 Cabrera, Nicholas   12 Twisters-MR          2:45.56    2:38.57 SILV   
                  33.77     1:15.16 (41.39)     2:02.98 (47.82)     2:38.57 (35.59)
  5 Higham, Brendan J   12 Badger-MR            2:43.51    2:40.11 SILV   
                  35.67     1:16.07 (40.40)     2:04.37 (48.30)     2:40.11 (35.74)
  6 Loveless, John J    12 Badger-MR            2:34.88    2:40.41 SILV   
                  35.10     1:17.20 (42.10)     2:03.56 (46.36)     2:40.41 (36.85)
  7 Torres, Cristian    12 Sailfish-MR          3:00.45    2:52.14 SILV   
                  36.13     1:23.15 (47.02)     2:13.84 (50.69)     2:52.14 (38.30)
  8 Eboli, Michael      11 Badger-MR            2:57.20    2:55.83 SILV   
                  45.18     1:28.84 (43.66)     2:17.39 (48.55)     2:55.83 (38.44)
AGE - Division  
  1 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            2:54.78    2:57.91 AGE    
                  38.07     1:23.61 (45.54)     2:19.30 (55.69)     2:57.91 (38.61)
  2 Lyons, John P       11 Badger-MR            3:11.03    3:03.97 AGE    
                  44.90     1:27.62 (42.72)     2:22.30 (54.68)     3:03.97 (41.67)
  3 Masuchenko, Andrew  12 APEX-MR              3:20.70    3:14.73 AGE    
                  42.88     1:31.42 (48.54)     2:26.94 (55.52)     3:14.73 (47.79)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  QUAL
                27.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR              25.24      24.87 JO     
SILV - Division  
  1 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR     25.25      25.11 SILV   
  2 Hendell, Josh       13 Badger-MR              26.25      25.35 SILV   
  3 Watler, Jaleel C    14 NYCC-MR                25.79      25.45 SILV   
  4 Collins, Jack M     14 Badger-MR              25.79      25.51 SILV   
  5 Simkin, Leo         13 BASC-MR                25.40      25.54 SILV   
  6 Chen, Jason L       14 Twisters-MR            25.86      25.56 SILV   
  7 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR                25.42      25.57 SILV   
  8 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR                26.06      25.60 SILV   
  9 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR            25.96      25.62 SILV   
 10 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR     26.36      25.65 SILV   
 11 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR                26.07      25.81 SILV   
 12 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR      26.03      26.17 SILV   
 13 Gerevits, Brian     14 BASC-MR                27.93      26.22 SILV   
 13 Bushati, Arvid      14 APEX-MR                26.17      26.22 SILV   
 15 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR      25.76      26.25 SILV   
 16 Hatton, Anthony     14 Twisters-MR            26.09      26.27 SILV   
 17 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR      27.24      26.33 SILV   
 18 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR            27.05      26.74 SILV   
 19 Powers, William P   13 Badger-MR              27.29      26.80 SILV   
 20 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR            28.30      26.85 SILV   
 21 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR                27.90      26.98 SILV   
 22 Criollo, John C     13 Twisters-MR            28.53      27.00 SILV   
 22 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR      27.31      27.00 SILV   
 24 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR                27.08      27.01 SILV   
 25 Johnson, Craig A    13 Badger-MR              28.00      27.18 SILV   
 26 Wong, Jason         14 Twisters-MR            29.04      27.27 SILV   
AGE - Division  
  1 Khaimov, Roman      13 APEX-MR                28.85      27.46 AGE    
  2 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR      27.85      27.58 AGE    
  3 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR                29.24      27.71 AGE    
  4 Bamme, Mark         14 UNMR-MR                31.84      28.00 AGE    
  5 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR            28.08      28.10 AGE    
  6 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR     28.23      28.13 AGE    
  7 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR            29.38      28.25 AGE    
  8 Johanson, Colin     13 Badger-MR              30.56      28.36 AGE    
  9 YU, Dominic         14 Twisters-MR            28.51      28.40 AGE    
 10 Tsuji, Akio         14 Middies-MR             28.83      28.61 AGE    
 11 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR            29.50      28.70 AGE    
 12 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR            30.15      28.76 AGE    
 13 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR            28.13      28.78 AGE    
 14 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                  29.38      28.87 AGE    
 15 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR      27.87      29.03 AGE    
 16 Kosack, Thomas V    13 BASC-MR                29.37      29.39 AGE    
 17 Feinstein, Zachary  13 UNMR-MR                33.51      29.42 AGE    
 18 O'Keefe, Danny W    14 HS-MR                  29.99      29.47 AGE    
 19 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR                31.01      29.63 AGE    
 20 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR            30.26      29.80 AGE    
 21 Bose, Javin S       13 Manhattan Makos-MR     30.27      29.90 AGE    
 22 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR                32.62      30.32 AGE    
 23 Carvey, Austin C    13 RedTails-MR            32.36      30.39 AGE    
 24 Townley, Nicholas   13 WEST-MR                31.02      30.57 AGE    
 25 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR                38.75      30.66 AGE    
 26 Rosario, Akio N     14 KB Makos-MR            31.21      31.12 AGE    
 27 Mahoney-Bostrom, E  13 Manhattan Makos-MR     32.48      31.65 AGE    
 28 Ordukhanov, Alan    14 APEX-MR                33.29      32.33 AGE    
 29 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR     34.76      33.27 AGE    
 30 Evelson, Alex       14 BASC-MR                32.86      33.98 AGE    
 31 Wang, Calvin        13 RedTails-MR            35.35      34.17 AGE    
 32 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR            34.08      34.88 AGE    
 33 Alexandrov, Nickol  13 APEX-MR                51.78      43.75 AGE    
Non-Award Division  
 -- Eid, Christian J    13 Badger-MR              29.86         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  QUAL
                27.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Bushati, Arvid            14 APEX-MR                   NT      25.56 SILV   
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  QUAL
                27.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feinstein, Zachary A      13 UNMR-MR                   NT      29.27 AGE    
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  QUAL
              1:00.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 54.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vargas, Anthony J         14 RedTails-MR               NT      50.13 JO     
                  23.92       50.13 (26.21)                                        
  1 Orman-Kollmar, Max A      14 APEX-MR                   NT      56.98 SILV   
                  27.02       56.98 (29.96)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  QUAL
              1:00.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 54.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR            54.67      53.96 JO     
                  26.29       53.96 (27.67)                                        
SILV - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR              54.54      54.13 SILV   
                  26.20       54.13 (27.93)                                        
  2 Watler, Jaleel C    14 NYCC-MR                56.04      54.85 SILV   
                  26.21       54.85 (28.64)                                        
  3 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR     55.36      55.11 SILV   
                  26.91       55.11 (28.20)                                        
  4 Hendell, Josh       13 Badger-MR              55.45      55.26 SILV   
                  26.57       55.26 (28.69)                                        
  5 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR      56.41      56.94 SILV   
                  27.11       56.94 (29.83)                                        
  6 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR                56.85      57.06 SILV   
                  26.58       57.06 (30.48)                                        
  7 Simkin, Leo         13 BASC-MR                56.86      57.37 SILV   
                  27.61       57.37 (29.76)                                        
  8 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR            57.92      57.42 SILV   
                  27.60       57.42 (29.82)                                        
  9 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR     56.87      57.94 SILV   
                  27.51       57.94 (30.43)                                        
 10 Chen, Jason L       14 Twisters-MR            56.45      57.97 SILV   
                  27.59       57.97 (30.38)                                        
 11 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR                58.03      58.17 SILV   
                  27.95       58.17 (30.22)                                        
 12 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              1:01.51      58.70 SILV   
                  28.03       58.70 (30.67)                                        
 13 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    1:00.24      58.75 SILV   
                  27.62       58.75 (31.13)                                        
 14 Powers, William P   13 Badger-MR              58.48      58.82 SILV   
                  28.13       58.82 (30.69)                                        
 15 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          1:02.86      58.94 SILV   
                  28.13       58.94 (30.81)                                        
 16 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR      59.73      59.24 SILV   
                  28.73       59.24 (30.51)                                        
 17 Criollo, John C     13 Twisters-MR            58.27      59.52 SILV   
                  28.91       59.52 (30.61)                                        
 18 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR                59.88      59.53 SILV   
                  28.72       59.53 (30.81)                                        
 19 Hatton, Anthony     14 Twisters-MR          1:02.03      59.62 SILV   
                  27.28       59.62 (32.34)                                        
 20 Elgamal, Ahmed S    13 Shy-Mr-MR            1:02.41      59.92 SILV   
                  28.52       59.92 (31.40)                                        
 21 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              1:01.36      59.96 SILV   
                  28.78       59.96 (31.18)                                        
AGE - Division  
  1 Troy, Denis J       13 CIY-MR                 59.24    1:00.75 AGE    
                  29.21     1:00.75 (31.54)                                        
  2 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          1:04.24    1:01.08 AGE    
                  28.48     1:01.08 (32.60)                                        
  3 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    1:02.03    1:01.32 AGE    
                  28.86     1:01.32 (32.46)                                        
  4 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR      59.39    1:01.96 AGE    
                  29.14     1:01.96 (32.82)                                        
  4 Johanson, Colin     13 Badger-MR            1:02.99    1:01.96 AGE    
                  29.97     1:01.96 (31.99)                                        
  6 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          1:06.20    1:02.08 AGE    
                  29.25     1:02.08 (32.83)                                        
  7 Lapikov, Michael    13 Shy-Mr-MR            1:02.42    1:02.09 AGE    
                  30.16     1:02.09 (31.93)                                        
  8 Bamme, Mark         14 UNMR-MR              1:09.34    1:02.40 AGE    
                  29.74     1:02.40 (32.66)                                        
  9 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              1:05.96    1:02.93 AGE    
                  29.59     1:02.93 (33.34)                                        
 10 Johnson, Craig A    13 Badger-MR            1:40.00    1:03.06 AGE    
                  29.30     1:03.06 (33.76)                                        
 11 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR          1:06.34    1:03.15 AGE    
                  30.20     1:03.15 (32.95)                                        
 12 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:03.52    1:03.16 AGE    
                  30.03     1:03.16 (33.13)                                        
 13 Gayevsky, Mike      13 BASC-MR              1:04.04    1:03.32 AGE    
                  30.12     1:03.32 (33.20)                                        
 14 Eid, Christian J    13 Badger-MR            1:03.97    1:03.33 AGE    
                  30.67     1:03.33 (32.66)                                        
 15 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   1:01.88    1:03.37 AGE    
                  30.13     1:03.37 (33.24)                                        
 16 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              1:35.00    1:03.89 AGE    
                  30.05     1:03.89 (33.84)                                        
 17 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          1:03.67    1:04.55 AGE    
                  29.44     1:04.55 (35.11)                                        
 18 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          1:11.57    1:04.99 AGE    
                  30.40     1:04.99 (34.59)                                        
 19 Donlevy, Billy      13 CIY-MR               1:04.00    1:05.07 AGE    
                  30.91     1:05.07 (34.16)                                        
 20 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          1:02.25    1:05.21 AGE    
                  31.07     1:05.21 (34.14)                                        
 21 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          1:06.48    1:05.40 AGE    
                  31.19     1:05.40 (34.21)                                        
 22 Kosack, Thomas V    13 BASC-MR              1:04.99    1:05.50 AGE    
                  30.25     1:05.50 (35.25)                                        
 23 YU, Dominic         14 Twisters-MR          1:08.53    1:05.76 AGE    
                  30.22     1:05.76 (35.54)                                        
 24 Kuznetsov, Nikita   13 Shy-Mr-MR            1:05.43    1:06.44 AGE    
                  31.17     1:06.44 (35.27)                                        
 25 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              1:07.69    1:07.10 AGE    
                  32.05     1:07.10 (35.05)                                        
 26 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:00.45    1:07.20 AGE    
                  31.11     1:07.20 (36.09)                                        
 27 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              1:11.96    1:07.75 AGE    
                  32.21     1:07.75 (35.54)                                        
 28 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              1:11.12    1:08.15 AGE    
                  31.56     1:08.15 (36.59)                                        
 29 Carvey, Austin C    13 RedTails-MR          1:22.73    1:09.38 AGE    
                  32.60     1:09.38 (36.78)                                        
 30 Serman, Trevor W    13 Kraken-MR            1:10.50    1:09.94 AGE    
                  32.87     1:09.94 (37.07)                                        
 31 Hutheesing, Remy N  13 Agua Swim Team-MR    1:11.75    1:10.45 AGE    
                  34.18     1:10.45 (36.27)                                        
 32 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR              1:14.73    1:10.68 AGE    
                  33.16     1:10.68 (37.52)                                        
 33 Bose, Javin S       13 Manhattan Makos-MR   1:10.71    1:11.94 AGE    
                  33.62     1:11.94 (38.32)                                        
 34 Ordukhanov, Alan    14 APEX-MR              1:18.91    1:12.43 AGE    
                  33.72     1:12.43 (38.71)                                        
 35 Mahoney-Bostrom, E  13 Manhattan Makos-MR   1:16.40    1:14.58 AGE    
                  33.85     1:14.58 (40.73)                                        
 36 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:17.37    1:15.17 AGE    
                  35.93     1:15.17 (39.24)                                        
 37 Wang, Calvin        13 RedTails-MR          1:21.98    1:19.65 AGE    
                  36.89     1:19.65 (42.76)                                        
 38 Wilcox, Greg B      13 Kraken-MR            1:32.00    1:23.27 AGE    
                  38.43     1:23.27 (44.84)                                        
 39 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:23.18    1:23.83 AGE    
                  39.19     1:23.83 (44.64)                                        
 40 Alexandrov, Nickol  13 APEX-MR              1:45.32    1:38.75 AGE    
                  45.19     1:38.75 (53.56)                                        
 41 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:41.78    1:41.77 AGE    
                  47.35     1:41.77 (54.42)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:00.00  QUAL
              2:20.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:00.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hendell, Josh       13 Badger-MR            2:00.90    1:58.35 JO     
                  27.40       57.47 (30.07)     1:28.18 (30.71)     1:58.35 (30.17)
  2 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:01.70    1:59.41 JO     
                  27.09       57.56 (30.47)     1:29.00 (31.44)     1:59.41 (30.41)
  3 Watler, Jaleel C    14 NYCC-MR              2:00.42    1:59.73 JO     
                  26.86       57.92 (31.06)     1:29.75 (31.83)     1:59.73 (29.98)
SILV - Division  
  1 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          2:02.00    2:00.29 SILV   
                  27.79       58.83 (31.04)     1:30.21 (31.38)     2:00.29 (30.08)
  2 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:00.32    2:01.69 SILV   
                  27.38       58.42 (31.04)     1:29.96 (31.54)     2:01.69 (31.73)
  3 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:07.66    2:06.31 SILV   
                  29.07     1:01.47 (32.40)     1:34.56 (33.09)     2:06.31 (31.75)
  4 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   2:08.03    2:06.70 SILV   
                  27.24       59.51 (32.27)     1:33.38 (33.87)     2:06.70 (33.32)
  5 Simkin, Leo         13 BASC-MR              2:10.53    2:07.89 SILV   
                  29.50     1:03.21 (33.71)     1:37.35 (34.14)     2:07.89 (30.54)
  5 Chen, Jason L       14 Twisters-MR          2:07.75    2:07.89 SILV   
                  28.23     1:00.15 (31.92)     1:33.44 (33.29)     2:07.89 (34.45)
  7 Powers, William P   13 Badger-MR            2:08.11    2:07.94 SILV   
                  28.36     1:01.43 (33.07)     1:35.03 (33.60)     2:07.94 (32.91)
  7 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          2:06.80    2:07.94 SILV   
                  27.18       59.48 (32.30)     1:33.61 (34.13)     2:07.94 (34.33)
  9 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    2:06.38    2:07.95 SILV   
                  28.52     1:00.21 (31.69)     1:34.06 (33.85)     2:07.95 (33.89)
 10 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              2:08.52    2:07.96 SILV   
                  28.87     1:01.51 (32.64)     1:35.11 (33.60)     2:07.96 (32.85)
 11 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:06.17    2:07.97 SILV   
                  28.93     1:01.66 (32.73)     1:35.11 (33.45)     2:07.97 (32.86)
 12 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              2:08.60    2:08.14 SILV   
                  28.98     1:02.40 (33.42)     1:36.92 (34.52)     2:08.14 (31.22)
 13 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              2:09.53    2:08.61 SILV   
                  28.82     1:02.01 (33.19)     1:36.13 (34.12)     2:08.61 (32.48)
 14 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    2:14.48    2:09.35 SILV   
                  28.33     1:00.90 (32.57)     1:34.93 (34.03)     2:09.35 (34.42)
 15 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR    2:13.61    2:11.36 SILV   
                  29.65     1:02.97 (33.32)     1:37.31 (34.34)     2:11.36 (34.05)
 16 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              2:13.61    2:12.11 SILV   
                  29.93     1:03.42 (33.49)     1:37.94 (34.52)     2:12.11 (34.17)
 17 Eid, Christian J    13 Badger-MR            2:14.39    2:12.27 SILV   
                  31.24     1:05.54 (34.30)     1:39.93 (34.39)     2:12.27 (32.34)
 18 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          2:22.49    2:14.58 SILV   
                  29.40     1:03.45 (34.05)     1:39.49 (36.04)     2:14.58 (35.09)
 19 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:14.73    2:14.63 SILV   
                  31.16     1:05.46 (34.30)     1:40.52 (35.06)     2:14.63 (34.11)
 20 Johanson, Colin     13 Badger-MR            2:21.60    2:14.84 SILV   
                  29.92     1:04.96 (35.04)     1:40.93 (35.97)     2:14.84 (33.91)
 21 Elgamal, Ahmed S    13 Shy-Mr-MR            2:25.19    2:15.66 SILV   
                  29.39     1:03.59 (34.20)     1:40.44 (36.85)     2:15.66 (35.22)
 22 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   2:13.45    2:16.08 SILV   
                  30.55     1:05.74 (35.19)     1:41.52 (35.78)     2:16.08 (34.56)
 23 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    2:15.90    2:16.13 SILV   
                  30.20     1:04.07 (33.87)     1:40.33 (36.26)     2:16.13 (35.80)
 24 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              2:23.67    2:18.07 SILV   
                  30.58     1:06.00 (35.42)     1:42.55 (36.55)     2:18.07 (35.52)
 25 Lapikov, Michael    13 Shy-Mr-MR            2:21.35    2:18.62 SILV   
                  30.68     1:05.44 (34.76)     1:42.37 (36.93)     2:18.62 (36.25)
 26 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          2:20.00    2:19.22 SILV   
                  30.77     1:06.29 (35.52)     1:43.44 (37.15)     2:19.22 (35.78)
AGE - Division  
  1 Donlevy, Billy      13 CIY-MR               2:24.06    2:22.13 AGE    
                  32.31     1:08.50 (36.19)     1:45.91 (37.41)     2:22.13 (36.22)
  2 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          2:32.22    2:22.40 AGE    
                  30.20     1:05.53 (35.33)     1:44.45 (38.92)     2:22.40 (37.95)
  3 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              2:32.98    2:23.35 AGE    
                  33.18     1:09.82 (36.64)     1:48.05 (38.23)     2:23.35 (35.30)
  4 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:11.97    2:23.45 AGE    
                  30.83     1:07.31 (36.48)     1:45.55 (38.24)     2:23.45 (37.90)
  5 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              2:24.54    2:25.19 AGE    
                  30.45     1:06.94 (36.49)     1:46.23 (39.29)     2:25.19 (38.96)
  6 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              2:26.99    2:25.33 AGE    
                  32.72     1:10.54 (37.82)     1:49.05 (38.51)     2:25.33 (36.28)
  7 Kuznetsov, Nikita   13 Shy-Mr-MR            2:35.58    2:25.77 AGE    
                  32.27     1:09.31 (37.04)     1:49.11 (39.80)     2:25.77 (36.66)
  8 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          2:32.68    2:26.90 AGE    
                  31.34     1:08.43 (37.09)     1:49.08 (40.65)     2:26.90 (37.82)
  9 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          2:31.12    2:27.70 AGE    
                  31.61     1:10.61 (39.00)     1:51.96 (41.35)     2:27.70 (35.74)
 10 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          2:32.19    2:27.87 AGE    
                  31.96     1:09.31 (37.35)     1:49.34 (40.03)     2:27.87 (38.53)
 11 YU, Dominic         14 Twisters-MR          2:34.68    2:29.64 AGE    
                  30.21     1:05.67 (35.46)     1:46.75 (41.08)     2:29.64 (42.89)
 12 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              2:38.03    2:31.66 AGE    
                  34.87     1:11.91 (37.04)     1:52.44 (40.53)     2:31.66 (39.22)
 13 Bose, Javin S       13 Manhattan Makos-MR   2:33.14    2:31.85 AGE    
                  32.82     1:11.45 (38.63)   2:31.85 (1:20.40)                    
 14 Hutheesing, Remy N  13 Agua Swim Team-MR    2:35.52    2:34.29 AGE    
                  35.47     1:14.79 (39.32)     1:55.67 (40.88)     2:34.29 (38.62)
 15 Ordukhanov, Alan    14 APEX-MR              2:47.24    2:43.54 AGE    
                  34.95     1:16.83 (41.88)     2:00.00 (43.17)     2:43.54 (43.54)
 16 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR              3:04.82    2:45.77 AGE    
                  34.99     1:16.85 (41.86)     2:02.28 (45.43)     2:45.77 (43.49)
 17 Wang, Calvin        13 RedTails-MR          3:23.87    3:05.62 AGE    
                  37.97     1:24.62 (46.65)     2:15.01 (50.39)     3:05.62 (50.61)
 18 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:11.13    3:10.19 AGE    
                  39.25     1:28.11 (48.86)     2:20.71 (52.60)     3:10.19 (49.48)
 19 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          3:42.27    3:49.71 AGE    
                  49.83   3:49.71 (2:59.88)                                        
Non-Award Division  
 -- Mahoney-Bostrom, E  13 Manhattan Makos-MR   2:45.48         DQ        
      50 No touch on turn
                  35.69     1:19.06 (43.37)     2:04.62 (45.56)          DQ (43.35)
 -- Johnson, Craig A    13 Badger-MR            2:28.15         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:22.00  QUAL
              5:55.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:22.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hendell, Josh       13 Badger-MR            5:30.70    5:14.99 JO     
                  28.35       59.57 (31.22)     1:31.59 (32.02)     2:03.48 (31.89)
        2:35.80 (32.32)     3:08.17 (32.37)     3:40.31 (32.14)     4:12.48 (32.17)
        4:44.32 (31.84)     5:14.99 (30.67)                                        
SILV - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            5:36.32    5:27.75 SILV   
                  28.06       59.38 (31.32)     1:32.06 (32.68)     2:05.10 (33.04)
        2:38.53 (33.43)     3:12.59 (34.06)     3:46.86 (34.27)     4:20.84 (33.98)
        4:54.97 (34.13)     5:27.75 (32.78)                                        
  2 Criollo, John C     13 Twisters-MR          5:31.02    5:33.59 SILV   
                  31.52     1:04.85 (33.33)     1:38.62 (33.77)     2:12.72 (34.10)
        2:46.98 (34.26)     3:21.14 (34.16)     3:54.71 (33.57)     4:28.23 (33.52)
        5:02.07 (33.84)     5:33.59 (31.52)                                        
  3 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          5:30.96    5:34.19 SILV   
                  28.99     1:02.24 (33.25)     1:35.94 (33.70)     2:10.37 (34.43)
        2:44.89 (34.52)     3:19.39 (34.50)     3:54.10 (34.71)     4:28.96 (34.86)
        5:03.66 (34.70)     5:34.19 (30.53)                                        
  4 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    5:32.18    5:37.48 SILV   
                  30.36     1:05.01 (34.65)     1:39.55 (34.54)     2:14.21 (34.66)
        2:49.20 (34.99)     3:23.71 (34.51)     3:57.64 (33.93)     4:31.37 (33.73)
        5:05.09 (33.72)     5:37.48 (32.39)                                        
  5 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              5:29.74    5:47.04 SILV   
                  29.26     1:01.94 (32.68)     1:36.35 (34.41)     2:11.39 (35.04)
        2:47.21 (35.82)     3:23.02 (35.81)     3:59.57 (36.55)     4:35.79 (36.22)
        5:12.16 (36.37)     5:47.04 (34.88)                                        
  6 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          6:09.73    5:49.75 SILV   
                  29.73     1:04.00 (34.27)     1:40.15 (36.15)     2:16.83 (36.68)
        2:53.17 (36.34)     3:28.81 (35.64)     4:04.93 (36.12)     4:40.86 (35.93)
        5:16.22 (35.36)     5:49.75 (33.53)                                        
  7 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          5:59.50    5:53.21 SILV   
                  28.34     1:03.05 (34.71)     1:39.07 (36.02)     2:15.42 (36.35)
        2:51.65 (36.23)     3:28.25 (36.60)     4:04.72 (36.47)     4:42.01 (37.29)
        5:19.64 (37.63)     5:53.21 (33.57)                                        
AGE - Division  
  1 Eid, Christian J    13 Badger-MR            5:57.46    5:57.99 AGE    
                  31.44     1:07.79 (36.35)     1:43.45 (35.66)     2:19.17 (35.72)
        2:56.22 (37.05)     3:33.07 (36.85)     4:11.26 (38.19)     4:47.27 (36.01)
        5:23.04 (35.77)     5:57.99 (34.95)                                        
  2 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          6:10.62    5:59.11 AGE    
                  29.95     1:04.04 (34.09)     1:38.51 (34.47)     2:15.37 (36.86)
        2:52.08 (36.71)     3:29.76 (37.68)     4:07.38 (37.62)     4:44.84 (37.46)
        5:22.55 (37.71)     5:59.11 (36.56)                                        
  3 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              6:59.58    6:28.83 AGE    
                  34.54     1:14.06 (39.52)     1:54.90 (40.84)     2:35.40 (40.50)
        3:16.00 (40.60)     3:56.68 (40.68)     4:37.11 (40.43)     5:16.22 (39.11)
        5:54.73 (38.51)     6:28.83 (34.10)                                        
  4 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR          6:28.90    6:31.09 AGE    
                  30.94     1:07.67 (36.73)     1:47.50 (39.83)     2:27.79 (40.29)
        3:08.93 (41.14)     3:50.19 (41.26)     4:32.21 (42.02)     5:13.70 (41.49)
        5:55.38 (41.68)     6:31.09 (35.71)                                        
  5 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          6:40.00    6:32.66 AGE    
                  31.55     1:09.07 (37.52)     1:49.16 (40.09)     2:29.82 (40.66)
        3:11.03 (41.21)     3:51.56 (40.53)     4:32.43 (40.87)     5:14.50 (42.07)
        5:54.38 (39.88)     6:32.66 (38.28)                                        
  6 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              6:39.17    6:46.07 AGE    
                  30.17     1:06.76 (36.59)     1:45.30 (38.54)     2:26.73 (41.43)
        3:09.56 (42.83)     3:52.21 (42.65)     4:34.96 (42.75)     5:17.44 (42.48)
        5:58.28 (40.84)     6:46.07 (47.79)                                        
  7 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          7:10.10    6:53.59 AGE    
                  31.97     1:09.97 (38.00)     1:50.55 (40.58)     2:33.88 (43.33)
        3:16.26 (42.38)     3:59.93 (43.67)     4:44.43 (44.50)     5:29.46 (45.03)
        6:12.72 (43.26)     6:53.59 (40.87)                                        
  8 Ordukhanov, Alan    14 APEX-MR              7:19.14    7:15.32 AGE    
                  36.51     1:17.85 (41.34)     2:01.38 (43.53)     2:45.80 (44.42)
        3:31.46 (45.66)     4:16.57 (45.11)     5:02.75 (46.18)     5:50.95 (48.20)
        6:35.18 (44.23)     7:15.32 (40.14)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:03.00  QUAL
              1:17.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Fergus, Jack B            13 Manhattan Makos-MR        NT    1:01.68 JO     
                  30.11     1:01.68 (31.57)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:03.00  QUAL
              1:17.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vargas, Anthony J   14 RedTails-MR          1:03.01    1:00.67 JO     
                  29.08     1:00.67 (31.59)                                        
SILV - Division  
  1 Simkin, Leo         13 BASC-MR              1:03.38    1:03.50 SILV   
                  30.96     1:03.50 (32.54)                                        
  2 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              1:05.75    1:04.46 SILV   
                  31.10     1:04.46 (33.36)                                        
  3 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              1:04.19    1:05.09 SILV   
                  31.41     1:05.09 (33.68)                                        
  4 Watler, Jaleel C    14 NYCC-MR              1:06.54    1:05.50 SILV   
                  32.39     1:05.50 (33.11)                                        
  5 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          1:08.13    1:05.68 SILV   
                  31.97     1:05.68 (33.71)                                        
  6 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            1:11.27    1:05.88 SILV   
                  31.96     1:05.88 (33.92)                                        
  7 Criollo, John C     13 Twisters-MR          1:05.75    1:06.20 SILV   
                  32.84     1:06.20 (33.36)                                        
  8 Chen, Jason L       14 Twisters-MR          1:08.19    1:06.46 SILV   
                  32.05     1:06.46 (34.41)                                        
  9 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          1:07.46    1:07.84 SILV   
                  32.70     1:07.84 (35.14)                                        
 10 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:10.23    1:07.87 SILV   
                  33.26     1:07.87 (34.61)                                        
 11 Johanson, Colin     13 Badger-MR            1:07.05    1:08.03 SILV   
                  32.74     1:08.03 (35.29)                                        
 12 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    1:09.03    1:08.09 SILV   
                  33.37     1:08.09 (34.72)                                        
 13 Hatton, Anthony     14 Twisters-MR          1:08.26    1:08.33 SILV   
                  32.84     1:08.33 (35.49)                                        
 14 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              1:10.88    1:08.94 SILV   
                  33.38     1:08.94 (35.56)                                        
 15 Powers, William P   13 Badger-MR            1:11.12    1:09.22 SILV   
                  33.44     1:09.22 (35.78)                                        
 16 Kosack, Thomas V    13 BASC-MR              1:10.73    1:09.27 SILV   
                  33.70     1:09.27 (35.57)                                        
 17 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              1:09.10    1:09.31 SILV   
                  33.37     1:09.31 (35.94)                                        
 18 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:08.17    1:09.39 SILV   
                  33.48     1:09.39 (35.91)                                        
 19 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          1:11.26    1:09.53 SILV   
                  34.41     1:09.53 (35.12)                                        
 20 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          1:12.07    1:09.57 SILV   
                  33.02     1:09.57 (36.55)                                        
 21 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    1:08.59    1:10.06 SILV   
                  33.61     1:10.06 (36.45)                                        
 22 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              1:12.06    1:10.36 SILV   
                  33.55     1:10.36 (36.81)                                        
 23 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              1:11.40    1:10.59 SILV   
                  35.28     1:10.59 (35.31)                                        
 24 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    1:13.77    1:10.66 SILV   
                  34.01     1:10.66 (36.65)                                        
 25 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              1:13.41    1:12.26 SILV   
                  35.39     1:12.26 (36.87)                                        
 26 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          1:10.60    1:12.69 SILV   
                  34.59     1:12.69 (38.10)                                        
 27 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          1:18.00    1:13.73 SILV   
                  35.90     1:13.73 (37.83)                                        
 28 Tsuji, Akio         14 Middies-MR           1:11.97    1:13.79 SILV   
                  35.71     1:13.79 (38.08)                                        
 29 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          1:13.84    1:14.08 SILV   
                  35.13     1:14.08 (38.95)                                        
 30 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR    1:15.90    1:14.30 SILV   
                  36.27     1:14.30 (38.03)                                        
 31 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   1:13.58    1:14.52 SILV   
                  36.14     1:14.52 (38.38)                                        
 32 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR          1:21.30    1:15.03 SILV   
                  36.17     1:15.03 (38.86)                                        
 33 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              1:23.59    1:15.78 SILV   
                  36.19     1:15.78 (39.59)                                        
 34 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          1:13.92    1:15.88 SILV   
                  37.21     1:15.88 (38.67)                                        
 35 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          1:13.81    1:16.14 SILV   
 36 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              1:21.51    1:16.72 SILV   
                  37.50     1:16.72 (39.22)                                        
 37 O'Keefe, Danny W    14 HS-MR                1:21.66    1:16.92 SILV   
                  39.29     1:16.92 (37.63)                                        
 38 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:14.71    1:17.38 SILV   
                  37.69     1:17.38 (39.69)                                        
AGE - Division  
  1 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              1:15.57    1:17.95 AGE    
  2 YU, Dominic         14 Twisters-MR          1:20.71    1:18.06 AGE    
                  37.59     1:18.06 (40.47)                                        
  3 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:19.34    1:18.16 AGE    
                  38.01     1:18.16 (40.15)                                        
  4 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              1:22.38    1:18.41 AGE    
                  38.45     1:18.41 (39.96)                                        
  5 Carvey, Austin C    13 RedTails-MR          1:38.87    1:19.75 AGE    
                  37.96     1:19.75 (41.79)                                        
  6 Feinstein, Zachary  13 UNMR-MR              1:19.90    1:20.67 AGE    
  7 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          1:21.04    1:21.32 AGE    
                  39.62     1:21.32 (41.70)                                        
  8 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR              1:53.12    1:22.66 AGE    
                  39.82     1:22.66 (42.84)                                        
  9 Bose, Javin S       13 Manhattan Makos-MR   1:25.14    1:23.43 AGE    
                  40.01     1:23.43 (43.42)                                        
 10 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:28.63    1:23.46 AGE    
                  40.47     1:23.46 (42.99)                                        
 11 Rosario, Akio N     14 KB Makos-MR          1:25.06    1:25.36 AGE    
                  41.93     1:25.36 (43.43)                                        
 12 Mahoney-Bostrom, E  13 Manhattan Makos-MR   1:28.64    1:28.22 AGE    
                  43.01     1:28.22 (45.21)                                        
 13 Evelson, Alex       14 BASC-MR              1:30.90    1:29.65 AGE    
                  42.52     1:29.65 (47.13)                                        
 14 Wang, Calvin        13 RedTails-MR          1:39.44    1:35.52 AGE    
                  44.95     1:35.52 (50.57)                                        
Non-Award Division  
 -- Ordukhanov, Alan    14 APEX-MR              1:45.37         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  44.10          DQ (47.93)                                        
 -- Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.69         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Johnson, Craig A    13 Badger-MR            1:11.70         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Alexandrov, Nickol  13 APEX-MR              2:01.65         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  53.28        DQ (1:00.86)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:17.00  QUAL
              2:37.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Watler, Jaleel C    14 NYCC-MR              2:20.18    2:19.48 SILV   
                  33.31     1:09.01 (35.70)     1:44.87 (35.86)     2:19.48 (34.61)
  2 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    2:18.67    2:19.61 SILV   
                  32.50     1:08.16 (35.66)     1:44.76 (36.60)     2:19.61 (34.85)
  3 Simkin, Leo         13 BASC-MR              2:20.81    2:20.01 SILV   
                  33.07     1:09.51 (36.44)     1:46.25 (36.74)     2:20.01 (33.76)
  4 Clarke, Jake D      14 NYCC-MR              2:20.41    2:22.53 SILV   
                  32.35     1:08.80 (36.45)     1:46.64 (37.84)     2:22.53 (35.89)
  5 Johanson, Colin     13 Badger-MR            2:22.17    2:23.46 SILV   
                  33.46     1:10.30 (36.84)     1:46.93 (36.63)     2:23.46 (36.53)
  6 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              2:25.21    2:25.09 SILV   
                  34.23     1:12.68 (38.45)     1:50.65 (37.97)     2:25.09 (34.44)
  7 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:25.44    2:25.65 SILV   
                  33.10     1:10.02 (36.92)     1:48.76 (38.74)     2:25.65 (36.89)
  8 Powers, William P   13 Badger-MR            2:23.68    2:26.17 SILV   
                  33.85     1:10.49 (36.64)     1:49.01 (38.52)     2:26.17 (37.16)
  8 Chen, Jason L       14 Twisters-MR          2:23.15    2:26.17 SILV   
                  33.56     1:10.63 (37.07)     1:48.70 (38.07)     2:26.17 (37.47)
 10 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:20.79    2:26.26 SILV   
                  34.04     1:10.89 (36.85)     1:48.64 (37.75)     2:26.26 (37.62)
 11 Eid, Christian J    13 Badger-MR            2:28.00    2:27.59 SILV   
                  34.91     1:12.62 (37.71)     1:50.42 (37.80)     2:27.59 (37.17)
 12 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              2:26.60    2:28.39 SILV   
                  36.48     1:13.90 (37.42)     1:51.53 (37.63)     2:28.39 (36.86)
 13 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:24.47    2:29.10 SILV   
                  34.06     1:12.15 (38.09)     1:51.15 (39.00)     2:29.10 (37.95)
 14 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:25.53    2:29.53 SILV   
                  35.48     1:13.94 (38.46)     1:52.72 (38.78)     2:29.53 (36.81)
 15 Lapikov, Michael    13 Shy-Mr-MR            2:34.89    2:33.79 SILV   
                  35.28     1:13.73 (38.45)     1:54.83 (41.10)     2:33.79 (38.96)
 16 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          2:38.02    2:33.95 SILV   
                  35.24     1:14.26 (39.02)     1:54.66 (40.40)     2:33.95 (39.29)
 17 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    2:36.58    2:36.21 SILV   
                  35.97     1:15.99 (40.02)     1:56.84 (40.85)     2:36.21 (39.37)
 18 Troy, Denis J       13 CIY-MR               2:40.99    2:36.67 SILV   
                  36.24     1:16.01 (39.77)     1:57.93 (41.92)     2:36.67 (38.74)
AGE - Division  
  1 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          2:43.99    2:39.16 AGE    
                  37.23     1:17.96 (40.73)     1:59.42 (41.46)     2:39.16 (39.74)
  2 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   2:37.79    2:43.02 AGE    
                  39.26     1:21.42 (42.16)     2:03.32 (41.90)     2:43.02 (39.70)
  3 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              2:44.38    2:44.26 AGE    
                  39.26                             2:44.26 ( )         2:44.26 ( )
  4 YU, Dominic         14 Twisters-MR          2:54.80    2:49.75 AGE    
                  40.28     1:24.73 (44.45)     2:09.01 (44.28)     2:49.75 (40.74)
  5 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              2:55.06    2:59.88 AGE    
                  39.89     1:26.40 (46.51)     2:15.18 (48.78)     2:59.88 (44.70)
  6 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          3:47.46    3:56.44 AGE    
                  55.23     1:54.42 (59.19)   2:57.61 (1:03.19)     3:56.44 (58.83)
Non-Award Division  
 -- Hendell, Josh       13 Badger-MR            2:26.46         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:11.00  QUAL
              1:22.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Adayev, Daniel      13 BASC-MR              1:13.51    1:09.91 JO     
                  32.02     1:09.91 (37.89)                                        
SILV - Division  
  1 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          1:13.65    1:13.76 SILV   
                  34.87     1:13.76 (38.89)                                        
  2 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          1:14.80    1:14.10 SILV   
                  35.17     1:14.10 (38.93)                                        
  3 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          1:17.41    1:14.18 SILV   
                  34.74     1:14.18 (39.44)                                        
  4 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:13.54    1:15.38 SILV   
                  34.47     1:15.38 (40.91)                                        
  5 Clarke, Jake D      14 NYCC-MR              1:15.13    1:16.06 SILV   
                  35.50     1:16.06 (40.56)                                        
  6 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          1:14.47    1:16.13 SILV   
                  35.18     1:16.13 (40.95)                                        
  7 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    1:17.24    1:16.47 SILV   
                  35.64     1:16.47 (40.83)                                        
  8 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              1:18.09    1:16.78 SILV   
                  36.29     1:16.78 (40.49)                                        
  9 Criollo, John C     13 Twisters-MR          1:26.98    1:17.13 SILV   
                  36.62     1:17.13 (40.51)                                        
 10 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              1:18.01    1:17.49 SILV   
                  36.09     1:17.49 (41.40)                                        
 11 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              1:18.18    1:18.23 SILV   
                  36.91     1:18.23 (41.32)                                        
 12 Chen, Jason L       14 Twisters-MR          1:17.90    1:18.36 SILV   
                  37.36     1:18.36 (41.00)                                        
 13 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          1:22.92    1:18.45 SILV   
                  37.26     1:18.45 (41.19)                                        
 14 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR    1:19.50    1:19.54 SILV   
                  37.80     1:19.54 (41.74)                                        
 15 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR          1:23.68    1:19.62 SILV   
                  37.43     1:19.62 (42.19)                                        
 16 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:22.94    1:19.67 SILV   
                  37.99     1:19.67 (41.68)                                        
 17 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              1:18.56    1:19.80 SILV   
                  38.48     1:19.80 (41.32)                                        
 18 Kosack, Thomas V    13 BASC-MR              1:23.21    1:19.92 SILV   
                  37.16     1:19.92 (42.76)                                        
 19 Gayevsky, Mike      13 BASC-MR              1:24.74    1:22.20 SILV   
                  38.04     1:22.20 (44.16)                                        
 20 YU, Dominic         14 Twisters-MR          1:24.12    1:22.48 SILV   
                  38.38     1:22.48 (44.10)                                        
AGE - Division  
  1 Donlevy, Billy      13 CIY-MR               1:22.32    1:22.89 AGE    
                  39.02     1:22.89 (43.87)                                        
  2 Troy, Denis J       13 CIY-MR               1:24.64    1:23.26 AGE    
                  39.14     1:23.26 (44.12)                                        
  3 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    1:21.46    1:24.69 AGE    
                  40.25     1:24.69 (44.44)                                        
  4 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          1:35.84    1:24.80 AGE    
                  39.77     1:24.80 (45.03)                                        
  5 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              1:28.13    1:25.03 AGE    
                  40.16     1:25.03 (44.87)                                        
  6 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              1:24.20    1:25.27 AGE    
                  40.41     1:25.27 (44.86)                                        
  7 Eid, Christian J    13 Badger-MR            1:29.69    1:25.37 AGE    
                  40.17     1:25.37 (45.20)                                        
  8 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              1:30.21    1:26.67 AGE    
                  41.91     1:26.67 (44.76)                                        
  9 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          1:31.95    1:26.99 AGE    
                  41.60     1:26.99 (45.39)                                        
 10 Hatton, Anthony     14 Twisters-MR          1:26.77    1:27.20 AGE    
                  40.07     1:27.20 (47.13)                                        
 11 Carvey, Austin C    13 RedTails-MR          1:45.09    1:27.33 AGE    
                  40.14     1:27.33 (47.19)                                        
 12 Wang, Calvin        13 RedTails-MR          1:31.97    1:29.13 AGE    
                  41.25     1:29.13 (47.88)                                        
 13 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              1:33.46    1:32.11 AGE    
                  41.78     1:32.11 (50.33)                                        
 14 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              1:30.95    1:32.72 AGE    
                  44.65     1:32.72 (48.07)                                        
 15 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:28.62    1:33.43 AGE    
                  44.73     1:33.43 (48.70)                                        
 16 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR              1:42.67    1:33.46 AGE    
                  43.60     1:33.46 (49.86)                                        
 17 Mahoney-Bostrom, E  13 Manhattan Makos-MR   1:36.59    1:33.97 AGE    
                  43.19     1:33.97 (50.78)                                        
 18 Hutheesing, Remy N  13 Agua Swim Team-MR    1:35.43    1:34.23 AGE    
                  44.61     1:34.23 (49.62)                                        
 19 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:42.10    1:37.89 AGE    
                  46.83     1:37.89 (51.06)                                        
 20 Bose, Javin S       13 Manhattan Makos-MR   1:49.62    1:39.85 AGE    
                  46.40     1:39.85 (53.45)                                        
 21 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:37.29    1:39.93 AGE    
                  45.82     1:39.93 (54.11)                                        
 22 Wilcox, Greg B      13 Kraken-MR            1:54.00    1:50.15 AGE    
                  50.43     1:50.15 (59.72)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.20  QUAL
              2:55.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:35.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Collins, Jack M     14 Badger-MR            2:44.72    2:39.81 SILV   
                  35.73     1:15.79 (40.06)     1:57.66 (41.87)     2:39.81 (42.15)
  2 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:40.32    2:39.82 SILV   
                  37.43     1:18.68 (41.25)     2:00.26 (41.58)     2:39.82 (39.56)
  3 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:47.87    2:40.64 SILV   
                  35.19     1:16.10 (40.91)     1:58.55 (42.45)     2:40.64 (42.09)
  4 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          2:43.38    2:43.45 SILV   
                  36.42     1:18.62 (42.20)     2:01.68 (43.06)     2:43.45 (41.77)
  5 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:38.79    2:43.70 SILV   
                  35.81     1:18.20 (42.39)     2:01.28 (43.08)     2:43.70 (42.42)
  6 Gerevits, Brian     14 BASC-MR              2:47.94    2:45.59 SILV   
                  37.41     1:20.61 (43.20)     2:04.08 (43.47)     2:45.59 (41.51)
  7 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          2:55.12    2:50.17 SILV   
                  37.32     1:20.68 (43.36)     2:05.51 (44.83)     2:50.17 (44.66)
  8 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    2:52.52    2:51.90 SILV   
                  39.36     1:22.92 (43.56)     2:07.30 (44.38)     2:51.90 (44.60)
  9 Gerevits, Nathan    14 BASC-MR              2:54.83    2:52.96 SILV   
                  38.48     1:22.97 (44.49)     2:08.85 (45.88)     2:52.96 (44.11)
AGE - Division  
  1 Bamme, Mark         14 UNMR-MR              3:04.25    2:57.43 AGE    
                  37.56     1:21.42 (43.86)     2:08.94 (47.52)     2:57.43 (48.49)
  2 Tsuji, Akio         14 Middies-MR           2:52.97    2:57.91 AGE    
                  39.41     1:23.50 (44.09)     2:10.67 (47.17)     2:57.91 (47.24)
  3 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    2:58.13    2:58.23 AGE    
                  40.47     1:25.99 (45.52)     2:12.16 (46.17)     2:58.23 (46.07)
  4 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          2:50.10    2:58.51 AGE    
                  38.42     1:25.73 (47.31)     2:14.09 (48.36)     2:58.51 (44.42)
  5 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              3:10.74    3:00.17 AGE    
                  42.35     1:28.96 (46.61)     2:14.32 (45.36)     3:00.17 (45.85)
  6 Feinstein, Zachary  13 UNMR-MR              3:05.51    3:00.40 AGE    
                  40.50     1:26.07 (45.57)     2:13.70 (47.63)     3:00.40 (46.70)
  7 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          3:05.55    3:04.54 AGE    
                  41.74     1:26.52 (44.78)     2:15.28 (48.76)     3:04.54 (49.26)
  8 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              3:10.65    3:08.74 AGE    
                  41.94     1:30.45 (48.51)     2:19.86 (49.41)     3:08.74 (48.88)
  9 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          3:10.72    3:10.80 AGE    
                  42.51     1:31.63 (49.12)     2:21.13 (49.50)     3:10.80 (49.67)
 10 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              3:16.28    3:17.08 AGE    
                  45.92     1:36.52 (50.60)     2:27.50 (50.98)     3:17.08 (49.58)
 11 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR              3:29.96    3:17.12 AGE    
                  45.89     1:35.52 (49.63)     2:27.10 (51.58)     3:17.12 (50.02)
 12 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              3:24.35    3:25.94 AGE    
                  44.74     1:36.10 (51.36)     2:31.24 (55.14)     3:25.94 (54.70)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  QUAL
              1:12.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ordukhanov, Alan          14 APEX-MR                   NT    1:20.67 AGE    
                  36.02     1:20.67 (44.65)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  QUAL
              1:12.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Clarke, Jake D      14 NYCC-MR              1:01.73    1:00.88 JO     
                  27.05     1:00.88 (33.83)                                        
  2 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          1:03.85    1:01.31 JO     
                  28.25     1:01.31 (33.06)                                        
SILV - Division  
  1 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              1:05.41    1:03.10 SILV   
                  28.92     1:03.10 (34.18)                                        
  2 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            1:09.02    1:04.26 SILV   
                  29.86     1:04.26 (34.40)                                        
  3 Hendell, Josh       13 Badger-MR            1:08.22    1:04.46 SILV   
                  31.15     1:04.46 (33.31)                                        
  4 Criollo, John C     13 Twisters-MR          1:05.50    1:04.88 SILV   
                  30.54     1:04.88 (34.34)                                        
  5 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   1:07.46    1:06.76 SILV   
                  30.37     1:06.76 (36.39)                                        
  6 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   1:05.66    1:07.09 SILV   
                  28.97     1:07.09 (38.12)                                        
  7 Powers, William P   13 Badger-MR            1:07.89    1:07.38 SILV   
                  30.60     1:07.38 (36.78)                                        
  8 Elgamal, Ahmed S    13 Shy-Mr-MR            1:12.01    1:07.89 SILV   
                  30.04     1:07.89 (37.85)                                        
  9 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          1:12.03    1:08.72 SILV   
                  31.35     1:08.72 (37.37)                                        
 10 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              1:11.41    1:09.64 SILV   
                  30.65     1:09.64 (38.99)                                        
 11 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    1:08.67    1:10.15 SILV   
                  32.24     1:10.15 (37.91)                                        
 11 Troy, Denis J       13 CIY-MR               1:26.65    1:10.15 SILV   
                  31.52     1:10.15 (38.63)                                        
 13 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          1:15.76    1:10.31 SILV   
                  31.74     1:10.31 (38.57)                                        
 14 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:08.63    1:11.97 SILV   
                  32.96     1:11.97 (39.01)                                        
 15 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              1:10.86    1:11.98 SILV   
                  33.39     1:11.98 (38.59)                                        
 16 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    1:10.30    1:12.84 SILV   
                  32.79     1:12.84 (40.05)                                        
AGE - Division  
  1 Serman, Trevor W    13 Kraken-MR            1:14.34    1:13.06 AGE    
                  33.76     1:13.06 (39.30)                                        
  2 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR    1:19.08    1:13.31 AGE    
                  33.99     1:13.31 (39.32)                                        
  3 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR          1:14.51    1:13.56 AGE    
                  34.05     1:13.56 (39.51)                                        
  4 Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          1:14.53    1:15.77 AGE    
                  33.88     1:15.77 (41.89)                                        
  5 Bamme, Mark         14 UNMR-MR              1:27.64    1:16.90 AGE    
                  34.06     1:16.90 (42.84)                                        
  6 Johanson, Colin     13 Badger-MR            1:16.02    1:19.58 AGE    
                  36.55     1:19.58 (43.03)                                        
  7 Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          1:24.67    1:19.61 AGE    
                  36.34     1:19.61 (43.27)                                        
  8 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              1:29.53    1:19.74 AGE    
                  37.00     1:19.74 (42.74)                                        
  9 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          1:27.47    1:20.22 AGE    
                  37.10     1:20.22 (43.12)                                        
 10 Eid, Christian J    13 Badger-MR            1:23.55    1:20.28 AGE    
                  37.50     1:20.28 (42.78)                                        
 11 Bose, Javin S       13 Manhattan Makos-MR   1:22.99    1:23.62 AGE    
                  38.08     1:23.62 (45.54)                                        
Non-Award Division  
 -- Ouldibbat, Hamza    13 Sailfish-MR          1:21.20         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  QUAL
              1:12.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
 -- Watler, Jaleel C          14 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:24.00  QUAL
              2:34.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:24.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            2:25.08    2:20.23 JO     
                  30.60     1:05.97 (35.37)     1:42.87 (36.90)     2:20.23 (37.36)
  2 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          2:25.03    2:23.14 JO     
                  32.39     1:08.80 (36.41)     1:46.69 (37.89)     2:23.14 (36.45)
SILV - Division  
  1 Hendell, Josh       13 Badger-MR            2:35.51    2:24.02 SILV   
                  31.45     1:06.55 (35.10)     1:44.92 (38.37)     2:24.02 (39.10)
  2 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:26.74    2:29.48 SILV   
                  32.78     1:10.89 (38.11)     1:49.90 (39.01)     2:29.48 (39.58)
  3 Powers, William P   13 Badger-MR            2:36.81    2:31.17 SILV   
                  32.46     1:10.96 (38.50)     1:50.73 (39.77)     2:31.17 (40.44)
  4 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   2:40.98    2:31.56 SILV   
                  31.26     1:10.40 (39.14)     1:51.05 (40.65)     2:31.56 (40.51)
AGE - Division  
  1 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              2:54.27    2:40.90 AGE    
                  34.78     1:15.07 (40.29)     1:57.40 (42.33)     2:40.90 (43.50)
  2 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:37.26    2:42.66 AGE    
                  34.45     1:15.45 (41.00)     1:59.79 (44.34)     2:42.66 (42.87)
  3 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    2:52.37    2:45.76 AGE    
                  35.52     1:18.53 (43.01)     2:02.19 (43.66)     2:45.76 (43.57)
  4 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          2:57.19    2:48.92 AGE    
                  33.00     1:14.78 (41.78)     2:02.06 (47.28)     2:48.92 (46.86)
  5 O'Keefe, Danny W    14 HS-MR                3:09.97    3:10.10 AGE    
                  40.05     1:28.97 (48.92)     2:20.23 (51.26)     3:10.10 (49.87)
Non-Award Division  
 -- Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:39.59         DQ        
      23 One hand touch
                  30.83     1:13.18 (42.35)     1:59.63 (46.45)          DQ (46.63)
 -- Sanchez, Andersson  13 RedTails-MR          2:45.09         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  QUAL
              2:34.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Collins, Jack M           14 Badger-MR                 NT    2:18.83 SILV   
                  29.63     1:04.76 (35.13)     1:46.82 (42.06)     2:18.83 (32.01)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  QUAL
              2:34.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fergus, Jack B      13 Manhattan Makos-MR   2:16.18    2:16.01 SILV   
                  29.47     1:05.52 (36.05)     1:45.40 (39.88)     2:16.01 (30.61)
  2 Hendell, Josh       13 Badger-MR            2:24.24    2:17.60 SILV   
                  29.51     1:05.65 (36.14)     1:47.04 (41.39)     2:17.60 (30.56)
  3 Adayev, Daniel      13 BASC-MR              2:17.53    2:18.11 SILV   
                  30.63     1:04.98 (34.35)     1:47.62 (42.64)     2:18.11 (30.49)
  4 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          2:16.83    2:18.90 SILV   
                  29.17     1:06.11 (36.94)     1:47.90 (41.79)     2:18.90 (31.00)
  5 Criollo, John C     13 Twisters-MR          2:18.29    2:19.04 SILV   
                  30.43     1:07.04 (36.61)     1:47.35 (40.31)     2:19.04 (31.69)
  6 Hamberg, Miles N    13 Manhattan Makos-MR   2:21.00    2:21.78 SILV   
                  30.34     1:07.85 (37.51)     1:49.67 (41.82)     2:21.78 (32.11)
  7 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:23.78    2:22.42 SILV   
                  29.43     1:06.45 (37.02)     1:50.84 (44.39)     2:22.42 (31.58)
  8 Encarnacion, Bryan  14 RedTails-MR          2:26.10    2:22.68 SILV   
                  29.05     1:07.32 (38.27)     1:49.35 (42.03)     2:22.68 (33.33)
  9 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:25.57    2:23.60 SILV   
                  31.05     1:09.17 (38.12)     1:50.64 (41.47)     2:23.60 (32.96)
 10 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          2:27.78    2:23.86 SILV   
                  32.71     1:09.19 (36.48)     1:50.42 (41.23)     2:23.86 (33.44)
 11 Gutman, Daniel L    13 Agua Swim Team-MR    2:21.36    2:24.09 SILV   
                  33.28     1:09.66 (36.38)     1:51.38 (41.72)     2:24.09 (32.71)
 12 Watler, Jaleel C    14 NYCC-MR              2:21.28    2:24.16 SILV   
                  30.78     1:07.64 (36.86)     1:50.84 (43.20)     2:24.16 (33.32)
 13 Gorodetsky, Edgar   14 BASC-MR              2:25.59    2:25.58 SILV   
                  29.59     1:06.62 (37.03)     1:53.25 (46.63)     2:25.58 (32.33)
 14 Townsend, Delano r  13 Twisters-MR          2:28.94    2:26.35 SILV   
                  29.14     1:07.45 (38.31)     1:54.66 (47.21)     2:26.35 (31.69)
 15 Powers, William P   13 Badger-MR            2:29.66    2:26.44 SILV   
                  30.70     1:08.10 (37.40)     1:54.66 (46.56)     2:26.44 (31.78)
 16 Hassan, Ibrahen     13 BASC-MR              2:35.46    2:30.10 SILV   
                  35.28     1:14.04 (38.76)     1:58.28 (44.24)     2:30.10 (31.82)
 17 Baliabin, Michael   14 UNMR-MR              2:26.91    2:30.75 SILV   
                  31.11     1:09.38 (38.27)     1:57.41 (48.03)     2:30.75 (33.34)
 18 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    2:33.12    2:31.71 SILV   
                  32.21     1:11.91 (39.70)     1:57.73 (45.82)     2:31.71 (33.98)
 19 Gilligan, Joshua G  13 Agua Swim Team-MR    2:35.59    2:32.34 SILV   
                  33.99     1:13.92 (39.93)     1:58.23 (44.31)     2:32.34 (34.11)
 20 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    2:26.90    2:32.91 SILV   
                  33.23     1:13.33 (40.10)     1:59.02 (45.69)     2:32.91 (33.89)
 21 Johanson, Colin     13 Badger-MR            2:38.36    2:33.02 SILV   
                  34.83     1:11.81 (36.98)     1:59.77 (47.96)     2:33.02 (33.25)
 22 Weisglass, Marc L   13 WEST-MR              2:35.01    2:33.68 SILV   
                  32.92     1:12.43 (39.51)     1:59.58 (47.15)     2:33.68 (34.10)
 23 Guzman, Anthony L   13 RedTails-MR          2:41.23    2:34.21 SILV   
                  33.62     1:15.39 (41.77)     1:59.52 (44.13)     2:34.21 (34.69)
 24 Fairbanks, Scott C  14 Agua Swim Team-MR    2:33.04    2:34.80 SILV   
                  34.19     1:12.91 (38.72)     1:59.97 (47.06)     2:34.80 (34.83)
 25 Whitford, Toby C    14 RedTails-MR          2:42.85    2:34.83 SILV   
                  34.75     1:14.74 (39.99)     1:59.85 (45.11)     2:34.83 (34.98)
AGE - Division  
  1 Tsuji, Akio         14 Middies-MR           2:39.93    2:37.04 AGE    
                  32.91     1:11.93 (39.02)     1:58.62 (46.69)     2:37.04 (38.42)
  2 Moy, Ethan          13 Manhattan Makos-MR   2:42.61    2:39.77 AGE    
                  36.54     1:17.59 (41.05)     2:06.25 (48.66)     2:39.77 (33.52)
  3 Jakobczyk, Nichola  13 Twisters-MR          2:47.32    2:41.89 AGE    
                  36.49     1:19.82 (43.33)     2:04.67 (44.85)     2:41.89 (37.22)
  4 Khudaynatov, Max    13 BASC-MR              2:48.62    2:42.73 AGE    
                  39.36     1:21.28 (41.92)     2:07.13 (45.85)     2:42.73 (35.60)
  5 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:39.34    2:42.79 AGE    
                  35.91     1:18.66 (42.75)     2:07.88 (49.22)     2:42.79 (34.91)
  6 Rodriguez, Rick T   14 KB Makos-MR          2:47.49    2:44.53 AGE    
                  36.96     1:21.35 (44.39)     2:07.17 (45.82)     2:44.53 (37.36)
  7 Khaimov, Roman      13 APEX-MR              2:45.20    2:45.32 AGE    
                  33.34     1:17.64 (44.30)     2:08.05 (50.41)     2:45.32 (37.27)
  8 Johnson, Craig A    13 Badger-MR            2:38.00    2:45.87 AGE    
                  32.97     1:15.67 (42.70)     2:07.04 (51.37)     2:45.87 (38.83)
  9 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                2:47.06    2:46.68 AGE    
                  33.45     1:14.95 (41.50)     2:03.06 (48.11)     2:46.68 (43.62)
 10 Ramos, Brian M      14 KB Makos-MR          2:53.82    2:48.66 AGE    
                  39.36     1:19.74 (40.38)     2:11.86 (52.12)     2:48.66 (36.80)
 11 Townley, Nicholas   13 WEST-MR              2:48.38    2:48.83 AGE    
                  41.44     1:23.12 (41.68)     2:14.05 (50.93)     2:48.83 (34.78)
 12 O'Keefe, Danny W    14 HS-MR                2:41.48    2:50.34 AGE    
                  37.96     1:19.98 (42.02)     2:11.70 (51.72)     2:50.34 (38.64)
 13 Mohlenbrok, Gabrie  13 BASC-MR              3:16.47    2:56.55 AGE    
                  37.55     1:22.46 (44.91)     2:15.18 (52.72)     2:56.55 (41.37)
 14 Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              3:06.31    2:57.88 AGE    
                  39.70     1:23.11 (43.41)     2:16.78 (53.67)     2:57.88 (41.10)
 15 Rosario, Akio N     14 KB Makos-MR          3:03.39    3:08.50 AGE    
                  40.46     1:27.65 (47.19)     2:25.99 (58.34)     3:08.50 (42.51)
 16 Wang, Calvin        13 RedTails-MR          3:27.80    3:19.79 AGE    
                  47.26     1:37.65 (50.39)     2:31.12 (53.47)     3:19.79 (48.67)
Non-Award Division  
 -- Ordukhanov, Alan    14 APEX-MR              3:35.81         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  37.35     1:24.92 (47.57)     2:21.20 (56.28)          DQ (41.95)
 -- Gonzalez, Edward    13 Twisters-MR          2:39.94         NS        
 -- Eid, Christian J    13 Badger-MR            2:42.49         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:46.00  QUAL
              5:13.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 4:46.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Takuto Z   13 Badger-MR            4:52.47    4:41.19 JO     
                  29.79     1:04.28 (34.49)     1:41.52 (37.24)     2:18.34 (36.82)
        2:56.94 (38.60)     3:36.66 (39.72)     4:09.12 (32.46)     4:41.19 (32.07)
SILV - Division  
  1 Hendell, Josh       13 Badger-MR            5:05.60    4:51.44 SILV   
                  30.41     1:04.95 (34.54)     1:41.93 (36.98)     2:18.63 (36.70)
        3:02.13 (43.50)     3:46.27 (44.14)     4:18.96 (32.69)     4:51.44 (32.48)
  2 Criollo, John C     13 Twisters-MR          4:48.63    4:52.35 SILV   
                  30.91     1:06.05 (35.14)     1:43.95 (37.90)     2:21.07 (37.12)
        3:04.31 (43.24)     3:46.77 (42.46)     4:20.06 (33.29)     4:52.35 (32.29)
  3 Barboza, Hector E   14 Twisters-MR          4:52.92    4:54.74 SILV   
                  30.23     1:05.26 (35.03)     1:43.75 (38.49)     2:21.66 (37.91)
        3:05.42 (43.76)     3:49.35 (43.93)     4:23.95 (34.60)     4:54.74 (30.79)
  4 Montesdeoca, Micha  13 Twisters-MR          5:22.88    5:09.14 SILV   
                  31.53     1:09.87 (38.34)     1:47.65 (37.78)     2:25.95 (38.30)
        3:10.66 (44.71)     3:56.30 (45.64)     4:33.44 (37.14)     5:09.14 (35.70)
  5 Glas, Aaron I       13 Agua Swim Team-MR    5:15.85    5:10.77 SILV   
                  32.68     1:10.71 (38.03)     1:49.92 (39.21)     2:28.40 (38.48)
        3:15.18 (46.78)     4:01.58 (46.40)     4:36.76 (35.18)     5:10.77 (34.01)
AGE - Division  
  1 Eid, Christian J    13 Badger-MR            5:24.46    5:25.93 AGE    
                  37.58     1:22.48 (44.90)     2:02.40 (39.92)     2:42.55 (40.15)
        3:28.57 (46.02)     4:16.34 (47.77)     4:50.91 (34.57)     5:25.93 (35.02)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                23.80  QUAL
                25.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 23.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                23.91      23.43 JO     
  2 Dimarzo, Phillip N  17 NYCC-MR                24.40      23.44 JO     
  3 Kunze, Colin J      16 NYCC-MR                24.74      23.77 JO     
SILV - Division  
  1 Alonso, Carlos      16 APEX-MR                25.07      24.03 SILV   
  2 Ebanks, Austin A    15 GAEL-MR                24.71      24.12 SILV   
  3 Guo, Andrew         15 Twisters-MR            25.29      24.51 SILV   
  4 Zhou, Kevin         15 CIY-MR                 24.83      24.61 SILV   
  5 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR                24.54      24.64 SILV   
  6 Mullin, Ryan P      15 Twisters-MR            24.54      24.86 SILV   
  7 Alvarez, Jeffrey    15 Twisters-MR            25.34      24.89 SILV   
  8 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            25.02      25.04 SILV   
  9 Checchi, Sebastian  16 Badger-MR              34.14      25.10 SILV   
 10 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR            25.69      25.31 SILV   
 11 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR      25.40      25.39 SILV   
 12 Kropiewnicki, Krzy  15 Twisters-MR            25.72      25.41 SILV   
AGE - Division  
  1 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR                26.48      25.90 AGE    
  2 Escobar, Alex       15 Twisters-MR            27.31      26.05 AGE    
  3 Zhang, David        16 APEX-MR                26.94      26.16 AGE    
  4 Mernica, Enes       17 APEX-MR                27.49      26.26 AGE    
  5 Bielecki, Rafal T   15 Twisters-MR            27.23      26.61 AGE    
  6 Beach, Aaron A      16 UNMR-MR                27.07      26.71 AGE    
  7 Rodriguez, Jose M   18 APEX-MR                26.72      27.03 AGE    
  8 Saidmuratov, Faruk  15 BASC-MR                29.56      27.75 AGE    
  9 Siboonruang, Tana   15 Twisters-MR            28.18      27.95 AGE    
 10 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR            28.85      28.05 AGE    
 11 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR      28.05      28.13 AGE    
 12 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR            28.14      28.16 AGE    
 13 Osmolovsky, Ari     15 BASC-MR                30.77      29.01 AGE    
 14 Castillo, Jason A   16 APEX-MR                35.00      32.33 AGE    
 15 Poole, Maleek D     15 KB Makos-MR            32.90      32.48 AGE    
 16 Champagnie, Donkor  16 KB Makos-MR            42.84      42.61 AGE    
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.79  JO
                23.80  QUAL
                25.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 McCarter, Alex E          17 NYCC-MR                   NT      20.99 JO     
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  JO
                52.00  QUAL
                55.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 52.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                52.50      50.43 JO     
                  23.71       50.43 (26.72)                                        
  2 Dimarzo, Phillip N  17 NYCC-MR                52.15      51.49 JO     
                  24.93       51.49 (26.56)                                        
SILV - Division  
  1 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                52.23      52.18 SILV   
                  24.56       52.18 (27.62)                                        
  2 Duran, Rafael       17 Sailfish-MR            52.41      52.26 SILV   
                  25.18       52.26 (27.08)                                        
  3 Alonso, Carlos      16 APEX-MR                52.61      52.70 SILV   
                  25.32       52.70 (27.38)                                        
  4 Verba, Vlad         15 UNMR-MR                53.97      52.76 SILV   
                  24.85       52.76 (27.91)                                        
  5 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR                55.96      53.50 SILV   
                  25.41       53.50 (28.09)                                        
  6 Guo, Andrew         15 Twisters-MR            56.06      54.60 SILV   
                  26.15       54.60 (28.45)                                        
  7 Ebanks, Austin A    15 GAEL-MR                55.58      55.18 SILV   
                  25.58       55.18 (29.60)                                        
AGE - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR            56.14      55.98 AGE    
                  26.81       55.98 (29.17)                                        
  2 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                54.75      56.44 AGE    
                  26.63       56.44 (29.81)                                        
  3 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR      58.79      56.65 AGE    
                  26.89       56.65 (29.76)                                        
  4 Mullin, Ryan P      15 Twisters-MR            59.08      57.31 AGE    
                  26.72       57.31 (30.59)                                        
  5 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR                58.53      57.90 AGE    
                  27.20       57.90 (30.70)                                        
  6 Zhou, Kevin         15 CIY-MR                 55.74      58.12 AGE    
                  26.90       58.12 (31.22)                                        
  7 Escobar, Alex       15 Twisters-MR            58.88      58.20 AGE    
                  27.96       58.20 (30.24)                                        
  8 Kropiewnicki, Krzy  15 Twisters-MR            58.00      58.37 AGE    
                  27.50       58.37 (30.87)                                        
  9 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR            57.94      58.56 AGE    
 10 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.62      58.85 AGE    
                  28.33       58.85 (30.52)                                        
 11 Mernica, Enes       17 APEX-MR              1:01.51      59.40 AGE    
                  27.72       59.40 (31.68)                                        
 12 Bielecki, Rafal T   15 Twisters-MR          1:00.62    1:00.38 AGE    
                  28.15     1:00.38 (32.23)                                        
 13 Saidmuratov, Faruk  15 BASC-MR              1:02.43    1:01.64 AGE    
                  29.03     1:01.64 (32.61)                                        
 14 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR          1:02.99    1:02.86 AGE    
                  29.71     1:02.86 (33.15)                                        
 15 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    1:03.55    1:02.97 AGE    
                  29.65     1:02.97 (33.32)                                        
 16 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR          1:03.23    1:03.17 AGE    
                  30.16     1:03.17 (33.01)                                        
 17 Rodriguez, Jose M   18 APEX-MR              1:00.55    1:03.46 AGE    
                  29.78     1:03.46 (33.68)                                        
 18 Beach, Aaron A      16 UNMR-MR              1:03.49    1:06.34 AGE    
                  30.63     1:06.34 (35.71)                                        
 19 Castillo, Jason A   16 APEX-MR              1:15.00    1:12.66 AGE    
                  33.67     1:12.66 (38.99)                                        
 20 Poole, Maleek D     15 KB Makos-MR          1:18.74    1:14.01 AGE    
                  33.89     1:14.01 (40.12)                                        
 21 Champagnie, Donkor  16 KB Makos-MR          1:43.30    1:46.25 AGE    
                  48.23     1:46.25 (58.02)                                        
Non-Award Division  
 -- Shumikhin, Michael  15 RI Marlins-MR          53.22        DFS        
      63 Declared false start
 -- Lukovic, Aleksanda  15 RI Marlins-MR          59.79        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  JO
              1:54.00  QUAL
              1:57.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:54.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              1:55.87    1:52.65 JO     
                  25.49       54.57 (29.08)     1:24.19 (29.62)     1:52.65 (28.46)
  2 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:54.55    1:53.01 JO     
                  25.08       53.37 (28.29)     1:24.19 (30.82)     1:53.01 (28.82)
  3 Conaton, Michael J  17 Badger-MR            2:00.00    1:53.16 JO     
                  24.97       53.89 (28.92)     1:23.66 (29.77)     1:53.16 (29.50)
SILV - Division  
  1 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              1:55.72    1:57.43 SILV   
                  27.79       57.87 (30.08)     1:28.29 (30.42)     1:57.43 (29.14)
AGE - Division  
  1 Fischer, Chris J    16 APEX-MR              1:56.04    1:58.08 AGE    
                  25.65       56.26 (30.61)     1:28.19 (31.93)     1:58.08 (29.89)
  2 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          2:02.70    1:58.39 AGE    
                  26.57       57.06 (30.49)     1:28.06 (31.00)     1:58.39 (30.33)
  3 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              1:59.35    1:58.82 AGE    
                  26.71       56.27 (29.56)     1:27.42 (31.15)     1:58.82 (31.40)
  4 Doherty, Kyle J     15 GAEL-MR              1:55.51    1:59.41 AGE    
                  26.81       56.36 (29.55)     1:27.81 (31.45)     1:59.41 (31.60)
  5 Duran, Rafael       17 Sailfish-MR          1:59.28    1:59.46 AGE    
                  26.59       56.67 (30.08)     1:28.51 (31.84)     1:59.46 (30.95)
  6 Checchi, Sebastian  16 Badger-MR            2:06.47    2:02.02 AGE    
                  27.06       57.61 (30.55)     1:30.08 (32.47)     2:02.02 (31.94)
  7 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:04.61    2:03.92 AGE    
                  27.28       58.67 (31.39)     1:31.79 (33.12)     2:03.92 (32.13)
  8 Shumikhin, Michael  15 RI Marlins-MR        2:02.99    2:05.00 AGE    
                  26.24       57.26 (31.02)     1:30.81 (33.55)     2:05.00 (34.19)
  9 Ebanks, Austin A    15 GAEL-MR              2:08.71    2:07.28 AGE    
                  27.16       58.51 (31.35)     1:31.63 (33.12)     2:07.28 (35.65)
 10 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:07.21    2:07.56 AGE    
                  27.11       59.06 (31.95)     1:33.15 (34.09)     2:07.56 (34.41)
 10 Kropiewnicki, Krzy  15 Twisters-MR          2:14.65    2:07.56 AGE    
                  28.63     1:00.65 (32.02)     1:33.65 (33.00)     2:07.56 (33.91)
 12 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR              2:09.50    2:08.61 AGE    
                  29.14     1:02.48 (33.34)     1:36.37 (33.89)     2:08.61 (32.24)
 13 Mullin, Ryan P      15 Twisters-MR          2:09.08    2:10.16 AGE    
                  28.02       59.99 (31.97)     1:35.26 (35.27)     2:10.16 (34.90)
 14 Escobar, Alex       15 Twisters-MR          2:20.00    2:12.30 AGE    
                  28.32     1:01.56 (33.24)     1:37.55 (35.99)     2:12.30 (34.75)
 15 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:09.96    2:12.91 AGE    
                  31.45     1:05.75 (34.30)     1:40.05 (34.30)     2:12.91 (32.86)
 16 Saidmuratov, Faruk  15 BASC-MR              2:16.00    2:13.31 AGE    
                  30.25     1:04.20 (33.95)     1:38.78 (34.58)     2:13.31 (34.53)
 17 Rodriguez, Jose M   18 APEX-MR              2:10.19    2:15.46 AGE    
                  29.21     1:03.92 (34.71)     1:39.90 (35.98)     2:15.46 (35.56)
 18 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR          2:16.78    2:15.62 AGE    
                  28.46     1:02.18 (33.72)   2:15.62 (1:13.44)                    
 19 Mernica, Enes       17 APEX-MR              2:17.92    2:15.93 AGE    
                  30.26     1:04.72 (34.46)     1:40.52 (35.80)     2:15.93 (35.41)
 20 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR          2:18.31    2:20.93 AGE    
                  29.23     1:04.16 (34.93)     1:42.67 (38.51)     2:20.93 (38.26)
 21 Osmolovsky, Ari     15 BASC-MR              2:30.75    2:29.03 AGE    
                  32.18     1:09.96 (37.78)     1:50.44 (40.48)     2:29.03 (38.59)
 22 Castillo, Jason A   16 APEX-MR              2:49.11    2:46.44 AGE    
                  34.99     1:17.04 (42.05)   2:46.44 (1:29.40)                    
 23 Poole, Maleek D     15 KB Makos-MR          3:04.10    2:54.77 AGE    
                  35.07     1:19.04 (43.97)     2:06.96 (47.92)     2:54.77 (47.81)
 24 Champagnie, Donkor  16 KB Makos-MR          3:45.60    3:48.20 AGE    
                  44.11     1:41.56 (57.45)   2:46.38 (1:04.82)   3:48.20 (1:01.82)
Non-Award Division  
 -- Lukovic, Aleksanda  15 RI Marlins-MR        2:19.30         DQ        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  JO
              5:11.00  QUAL
              5:19.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:11.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
AGE - Division  
  1 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              5:23.08    5:22.61 AGE    
                  28.24     1:00.30 (32.06)     1:32.93 (32.63)     2:05.77 (32.84)
        2:38.96 (33.19)     3:12.15 (33.19)     3:45.57 (33.42)     4:19.16 (33.59)
        4:51.53 (32.37)     5:22.61 (31.08)                                        
  2 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          5:22.80    5:24.96 AGE    
                  27.52       59.66 (32.14)     1:32.63 (32.97)     2:05.95 (33.32)
        2:39.59 (33.64)     3:13.33 (33.74)     3:47.08 (33.75)     4:20.62 (33.54)
        4:54.18 (33.56)     5:24.96 (30.78)                                        
  3 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              5:27.45    5:26.87 AGE    
                  28.49     1:00.71 (32.22)     1:33.84 (33.13)     2:06.26 (32.42)
        2:38.92 (32.66)     3:12.69 (33.77)     3:46.35 (33.66)     4:20.46 (34.11)
        4:55.02 (34.56)     5:26.87 (31.85)                                        
  4 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          5:42.14    5:39.19 AGE    
                  28.36     1:01.34 (32.98)     1:35.34 (34.00)     2:09.91 (34.57)
        2:45.22 (35.31)     3:20.77 (35.55)     3:56.14 (35.37)     4:31.87 (35.73)
        5:07.32 (35.45)     5:39.19 (31.87)                                        
  5 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR              6:10.66    5:57.38 AGE    
                  31.00     1:05.44 (34.44)     1:42.01 (36.57)     2:18.03 (36.02)
        2:53.99 (35.96)     3:30.80 (36.81)     4:08.37 (37.57)     4:45.78 (37.41)
        5:22.67 (36.89)     5:57.38 (34.71)                                        
  6 Zhang, David        16 APEX-MR              6:10.30    6:05.99 AGE    
                  29.13     1:03.28 (34.15)     1:39.74 (36.46)     2:16.34 (36.60)
        2:54.33 (37.99)     3:32.79 (38.46)     4:12.33 (39.54)     4:52.79 (40.46)
        5:30.70 (37.91)     6:05.99 (35.29)                                        
  7 Mernica, Enes       17 APEX-MR              6:33.07    6:06.67 AGE    
                  31.34     1:06.50 (35.16)     1:43.61 (37.11)     2:21.23 (37.62)
        2:59.34 (38.11)     3:37.41 (38.07)     4:14.88 (37.47)     4:52.55 (37.67)
        5:30.37 (37.82)     6:06.67 (36.30)                                        
  8 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR          6:10.17    6:12.10 AGE    
                  30.10     1:04.79 (34.69)     1:41.81 (37.02)     2:19.95 (38.14)
        2:58.66 (38.71)     3:37.41 (38.75)     4:16.35 (38.94)     4:55.92 (39.57)
        5:34.58 (38.66)     6:12.10 (37.52)                                        
  9 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR          6:19.43    6:17.12 AGE    
                  30.97     1:06.27 (35.30)     1:43.38 (37.11)     2:21.62 (38.24)
        3:00.59 (38.97)     3:39.51 (38.92)     4:18.47 (38.96)     4:58.72 (40.25)
        5:38.40 (39.68)     6:17.12 (38.72)                                        
 10 Rodriguez, Jose M   18 APEX-MR              6:08.87    6:18.97 AGE    
                  30.39     1:05.92 (35.53)     1:41.86 (35.94)     2:20.55 (38.69)
        2:58.99 (38.44)     3:38.85 (39.86)     4:20.17 (41.32)     4:59.78 (39.61)
        5:40.38 (40.60)     6:18.97 (38.59)                                        
 11 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR          6:23.52    6:22.12 AGE    
                                1:04.08 ( )     1:40.74 (36.66)     2:18.99 (38.25)
        2:58.26 (39.27)     3:38.18 (39.92)     4:18.69 (40.51)     5:00.26 (41.57)
        5:42.32 (42.06)     6:22.12 (39.80)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  JO
              1:00.00  QUAL
              1:04.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:00.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Conaton, Michael J  17 Badger-MR            1:03.00      57.89 JO     
                  28.29       57.89 (29.60)                                        
  2 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:00.40      59.76 JO     
                  28.76       59.76 (31.00)                                        
SILV - Division  
  1 Zhou, Kevin         15 CIY-MR               1:08.31    1:04.19 SILV   
                  30.44     1:04.19 (33.75)                                        
  2 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              1:08.16    1:04.39 SILV   
                  31.73     1:04.39 (32.66)                                        
AGE - Division  
  1 Mullin, Ryan P      15 Twisters-MR          1:08.66    1:06.50 AGE    
                  32.52     1:06.50 (33.98)                                        
  2 Kropiewnicki, Krzy  15 Twisters-MR          1:12.39    1:06.63 AGE    
                  32.43     1:06.63 (34.20)                                        
  3 Checchi, Sebastian  16 Badger-MR                 NT    1:07.96 AGE    
                  32.54     1:07.96 (35.42)                                        
  4 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR          1:08.83    1:08.99 AGE    
                  33.25     1:08.99 (35.74)                                        
  5 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    1:10.06    1:09.33 AGE    
                  34.10     1:09.33 (35.23)                                        
  6 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR          1:13.47    1:09.46 AGE    
                  33.61     1:09.46 (35.85)                                        
  7 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR              1:12.20    1:09.73 AGE    
                  33.75     1:09.73 (35.98)                                        
  8 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:11.70    1:10.31 AGE    
                  34.87     1:10.31 (35.44)                                        
  9 Siboonruang, Tana   15 Twisters-MR          1:08.87    1:10.70 AGE    
                  34.53     1:10.70 (36.17)                                        
 10 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              1:10.91    1:11.01 AGE    
                  34.98     1:11.01 (36.03)                                        
 11 Escobar, Alex       15 Twisters-MR          1:11.25    1:11.35 AGE    
                  34.45     1:11.35 (36.90)                                        
 12 Ebanks, Austin A    15 GAEL-MR              1:13.10    1:15.31 AGE    
 13 Zhang, David        16 APEX-MR              1:18.06    1:16.81 AGE    
                  36.93     1:16.81 (39.88)                                        
 14 Osmolovsky, Ari     15 BASC-MR              1:23.46    1:16.85 AGE    
                  37.72     1:16.85 (39.13)                                        
 15 Mernica, Enes       17 APEX-MR              1:13.28    1:17.36 AGE    
                  37.50     1:17.36 (39.86)                                        
 16 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR          1:21.33    1:18.96 AGE    
                  38.67     1:18.96 (40.29)                                        
 17 Beach, Aaron A      16 UNMR-MR              1:16.89    1:19.88 AGE    
                  38.41     1:19.88 (41.47)                                        
 18 Castillo, Jason A   16 APEX-MR                   NT    1:28.67 AGE    
 19 Champagnie, Donkor  16 KB Makos-MR          2:07.71    1:56.38 AGE    
Non-Award Division  
 -- Saidmuratov, Faruk  15 BASC-MR              1:10.08         DQ        
      30 Toes curled over gutter after the start
                  32.31          DQ (35.65)                                        
 -- Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    1:06.50         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:11.00  QUAL
              2:18.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:11.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              2:11.26    2:08.00 JO     
                  29.58     1:01.89 (32.31)     1:35.22 (33.33)     2:08.00 (32.78)
SILV - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:14.43    2:15.04 SILV   
                  30.74     1:04.81 (34.07)     1:40.90 (36.09)     2:15.04 (34.14)
AGE - Division  
  1 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    2:28.73    2:26.89 AGE    
                  34.18     1:10.57 (36.39)     1:48.51 (37.94)     2:26.89 (38.38)
  2 Fischer, Chris J    16 APEX-MR              2:24.58    2:27.15 AGE    
                  33.11     1:10.77 (37.66)     1:50.00 (39.23)     2:27.15 (37.15)
  3 Saidmuratov, Faruk  15 BASC-MR              2:28.11    2:28.89 AGE    
                  34.22     1:11.57 (37.35)     1:50.50 (38.93)     2:28.89 (38.39)
  4 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    2:31.05    2:29.12 AGE    
                  35.40     1:12.42 (37.02)     1:50.86 (38.44)     2:29.12 (38.26)
  5 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR          2:27.89    2:30.53 AGE    
                  34.00     1:11.81 (37.81)     1:51.64 (39.83)     2:30.53 (38.89)
Non-Award Division  
 -- Shumikhin, Michael  15 RI Marlins-MR        2:15.29        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.50  QUAL
              1:11.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 McCarter, Alex E    17 NYCC-MR              1:08.26    1:03.44 JO     
                  29.40     1:03.44 (34.04)                                        
SILV - Division  
  1 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:12.55    1:06.60 SILV   
                  30.91     1:06.60 (35.69)                                        
  2 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              1:08.65    1:08.27 SILV   
                  31.29     1:08.27 (36.98)                                        
  3 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:10.17    1:08.80 SILV   
                  32.18     1:08.80 (36.62)                                        
  4 Alvarez, Jeffrey    15 Twisters-MR          1:09.24    1:09.57 SILV   
                  32.36     1:09.57 (37.21)                                        
  5 Duran, Rafael       17 Sailfish-MR          1:09.79    1:09.60 SILV   
                  32.30     1:09.60 (37.30)                                        
  6 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          1:11.01    1:10.21 SILV   
                  33.00     1:10.21 (37.21)                                        
  7 Kunze, Colin J      16 NYCC-MR              1:14.00    1:11.35 SILV   
                  32.42     1:11.35 (38.93)                                        
  8 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:09.34    1:11.43 SILV   
                  32.44     1:11.43 (38.99)                                        
  9 Zhou, Kevin         15 CIY-MR               1:11.40    1:11.73 SILV   
                  33.03     1:11.73 (38.70)                                        
AGE - Division  
  1 Dimarzo, Phillip N  17 NYCC-MR              1:16.87    1:12.74 AGE    
                  33.95     1:12.74 (38.79)                                        
  2 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR          1:14.08    1:13.83 AGE    
                  34.53     1:13.83 (39.30)                                        
  3 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    1:13.39    1:14.39 AGE    
                  34.18     1:14.39 (40.21)                                        
  4 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:15.64 AGE    
                  35.59     1:15.64 (40.05)                                        
  5 Bielecki, Rafal T   15 Twisters-MR          1:21.08    1:17.01 AGE    
                  35.51     1:17.01 (41.50)                                        
  6 Beach, Aaron A      16 UNMR-MR              1:14.60    1:17.29 AGE    
                  34.82     1:17.29 (42.47)                                        
  7 Saidmuratov, Faruk  15 BASC-MR              1:21.26    1:20.14 AGE    
                  37.53     1:20.14 (42.61)                                        
  8 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR          1:23.46    1:20.46 AGE    
                  38.54     1:20.46 (41.92)                                        
  9 Escobar, Alex       15 Twisters-MR          1:20.91    1:20.75 AGE    
                  37.93     1:20.75 (42.82)                                        
 10 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR          1:24.21    1:23.46 AGE    
                  39.43     1:23.46 (44.03)                                        
 11 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:24.06    1:27.09 AGE    
                  41.12     1:27.09 (45.97)                                        
 12 Champagnie, Donkor  16 KB Makos-MR          2:00.80    1:55.61 AGE    
                  52.26   1:55.61 (1:03.35)                                        
Non-Award Division  
 -- Poole, Maleek D     15 KB Makos-MR          1:37.52         DQ        
      10 Scissors kick
                  42.81          DQ (53.30)                                        
 -- Lukovic, Aleksanda  15 RI Marlins-MR        1:18.02        DFS        
      63 Declared false start
 -- Osmolovsky, Ari     15 BASC-MR              1:34.74         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  JO
              2:30.10  QUAL
              2:38.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:30.51    2:26.36 JO     
                  31.24     1:08.50 (37.26)     1:47.31 (38.81)     2:26.36 (39.05)
SILV - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:37.81    2:34.71 SILV   
                  33.67     1:13.29 (39.62)     1:54.55 (41.26)     2:34.71 (40.16)
  2 Kunze, Colin J      16 NYCC-MR              2:33.34    2:34.72 SILV   
                  33.37     1:12.30 (38.93)     1:53.29 (40.99)     2:34.72 (41.43)
AGE - Division  
  1 Chen, Zhaoyu        18 RedTails-MR          2:42.39    2:39.08 AGE    
                  34.39     1:13.64 (39.25)     1:55.63 (41.99)     2:39.08 (43.45)
  2 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    2:37.01    2:44.25 AGE    
                  35.83     1:18.27 (42.44)     2:01.98 (43.71)     2:44.25 (42.27)
  3 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    2:43.32    2:46.00 AGE    
                  36.56     1:17.78 (41.22)     2:01.52 (43.74)     2:46.00 (44.48)
  4 Beach, Aaron A      16 UNMR-MR              2:53.52    2:53.93 AGE    
                  36.69     1:19.91 (43.22)     2:06.50 (46.59)     2:53.93 (47.43)
  5 Diaz, Ariel R       17 RedTails-MR          3:02.75    3:01.59 AGE    
                  39.64     1:25.55 (45.91)     2:13.09 (47.54)     3:01.59 (48.50)
  6 Osmolovsky, Ari     15 BASC-MR              3:23.16    3:24.36 AGE    
                  44.47     1:35.15 (50.68)     2:29.70 (54.55)     3:24.36 (54.66)
  7 Poole, Maleek D     15 KB Makos-MR          3:38.36    3:39.77 AGE    
                  43.54     1:39.69 (56.15)   2:42.03 (1:02.34)     3:39.77 (57.74)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  QUAL
              1:03.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey    15 Twisters-MR            58.63      58.67 SILV   
                  27.10       58.67 (31.57)                                        
  2 Alonso, Carlos      16 APEX-MR                58.22      58.76 SILV   
                  27.46       58.76 (31.30)                                        
  3 Conaton, Michael J  17 Badger-MR            1:01.72      59.38 SILV   
                  27.53       59.38 (31.85)                                        
  4 Fischer, Chris J    16 APEX-MR                59.35      59.57 SILV   
                  26.76       59.57 (32.81)                                        
  5 Verba, Vlad         15 UNMR-MR              1:03.29      59.83 SILV   
                  27.59       59.83 (32.24)                                        
  6 Kunze, Colin J      16 NYCC-MR              1:00.72      59.86 SILV   
                  27.16       59.86 (32.70)                                        
  7 Dimarzo, Phillip N  17 NYCC-MR              1:01.00    1:00.15 SILV   
                  27.48     1:00.15 (32.67)                                        
  8 Mullin, Ryan P      15 Twisters-MR            58.74    1:01.23 SILV   
                  27.55     1:01.23 (33.68)                                        
  9 Zhou, Kevin         15 CIY-MR               1:01.30    1:01.41 SILV   
                  28.13     1:01.41 (33.28)                                        
 10 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          1:01.38    1:01.54 SILV   
                  28.57     1:01.54 (32.97)                                        
 11 Doherty, Kyle J     15 GAEL-MR              1:00.79    1:02.18 SILV   
                  29.66     1:02.18 (32.52)                                        
 12 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              1:03.68    1:03.37 SILV   
                  29.26     1:03.37 (34.11)                                        
AGE - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          1:06.48    1:05.39 AGE    
                  29.63     1:05.39 (35.76)                                        
  2 Mernica, Enes       17 APEX-MR              1:03.57    1:07.01 AGE    
                  30.64     1:07.01 (36.37)                                        
  3 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR              1:06.22    1:07.80 AGE    
                  30.93     1:07.80 (36.87)                                        
  4 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    1:09.03    1:08.52 AGE    
                  31.11     1:08.52 (37.41)                                        
  5 Escobar, Alex       15 Twisters-MR          1:19.00    1:09.08 AGE    
                  32.12     1:09.08 (36.96)                                        
  6 Bielecki, Rafal T   15 Twisters-MR          1:20.38    1:10.30 AGE    
                  30.68     1:10.30 (39.62)                                        
  7 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:09.13    1:11.53 AGE    
                  33.88     1:11.53 (37.65)                                        
  8 Rodriguez, Jose M   18 APEX-MR              1:06.62    1:13.46 AGE    
                  32.08     1:13.46 (41.38)                                        
  9 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    1:12.07    1:14.26 AGE    
                  32.65     1:14.26 (41.61)                                        
 10 Beach, Aaron A      16 UNMR-MR              1:18.85    1:17.53 AGE    
                  32.21     1:17.53 (45.32)                                        
Non-Award Division  
 -- Kropiewnicki, Krzy  15 Twisters-MR          1:04.42         DQ        
      23 One hand touch
                  29.70          DQ (31.88)                                        
 -- Ebanks, Austin A    15 GAEL-MR              1:04.42         DQ        
      20 Kick breaststroke type
                  31.37          DQ (36.79)                                        
 -- Shumikhin, Michael  15 RI Marlins-MR        1:08.36        DFS        
      63 Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:12.50  QUAL
              2:26.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:12.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey    15 Twisters-MR          2:14.34    2:13.88 SILV   
                  28.53     1:01.69 (33.16)     1:36.72 (35.03)     2:13.88 (37.16)
  2 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          2:23.03    2:20.06 SILV   
                  28.60     1:03.68 (35.08)     1:43.36 (39.68)     2:20.06 (36.70)
  3 Dimarzo, Phillip N  17 NYCC-MR              2:20.00    2:22.40 SILV   
                  30.87     1:07.87 (37.00)     1:45.71 (37.84)     2:22.40 (36.69)
AGE - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:28.03    2:31.55 AGE    
                  31.26     1:09.79 (38.53)     1:51.90 (42.11)     2:31.55 (39.65)
  2 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              2:29.63    2:42.48 AGE    
                  29.76     1:05.55 (35.79)     1:53.54 (47.99)     2:42.48 (48.94)
  3 Mernica, Enes       17 APEX-MR              2:56.80    2:51.39 AGE    
                  34.44     1:17.95 (43.51)     2:04.60 (46.65)     2:51.39 (46.79)
  4 Zhang, David        16 APEX-MR              2:46.03    2:54.11 AGE    
                  33.83     1:16.35 (42.52)     2:04.23 (47.88)     2:54.11 (49.88)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:08.00  QUAL
              2:29.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:08.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
JO - Division  
  1 Conaton, Michael J  17 Badger-MR            2:12.00    2:06.92 JO     
                  26.50       57.96 (31.46)     1:38.44 (40.48)     2:06.92 (28.48)
  2 Dimarzo, Phillip N  17 NYCC-MR              2:09.86    2:07.94 JO     
                  27.30       59.88 (32.58)     1:39.70 (39.82)     2:07.94 (28.24)
SILV - Division  
  1 Kunze, Colin J      16 NYCC-MR              2:09.31    2:08.87 SILV   
                  27.06       57.42 (30.36)     1:38.53 (41.11)     2:08.87 (30.34)
  2 Guo, Andrew         15 Twisters-MR          2:10.22    2:10.51 SILV   
                  27.52     1:00.89 (33.37)     1:39.76 (38.87)     2:10.51 (30.75)
  3 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              2:12.08    2:12.63 SILV   
                  28.40     1:01.62 (33.22)     1:42.66 (41.04)     2:12.63 (29.97)
  4 Alvarez, Jeffrey    15 Twisters-MR          2:11.18    2:12.72 SILV   
                  27.84     1:01.87 (34.03)     1:41.27 (39.40)     2:12.72 (31.45)
  5 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              2:11.86    2:13.22 SILV   
                  27.03     1:02.58 (35.55)     1:43.65 (41.07)     2:13.22 (29.57)
  6 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          2:20.89    2:17.16 SILV   
                  28.44     1:02.97 (34.53)     1:44.30 (41.33)     2:17.16 (32.86)
  7 De la Cruz, Edwin   15 APEX-MR              2:23.35    2:20.90 SILV   
                  28.96     1:06.98 (38.02)     1:50.48 (43.50)     2:20.90 (30.42)
  8 Zhou, Kevin         15 CIY-MR               2:25.64    2:21.17 SILV   
                  27.61     1:02.96 (35.35)     1:45.44 (42.48)     2:21.17 (35.73)
  9 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    2:26.37    2:26.72 SILV   
                  31.39     1:09.28 (37.89)     1:52.71 (43.43)     2:26.72 (34.01)
 10 Escobar, Alex       15 Twisters-MR          2:30.42    2:27.69 SILV   
                  30.34     1:08.23 (37.89)     1:56.16 (47.93)     2:27.69 (31.53)
 11 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:31.65    2:28.66 SILV   
                  31.30     1:08.59 (37.29)     1:58.02 (49.43)     2:28.66 (30.64)
 12 Siboonruang, Tana   15 Twisters-MR          2:26.64    2:29.04 SILV   
                  29.06     1:07.86 (38.80)     1:52.77 (44.91)     2:29.04 (36.27)
 13 Rodriguez, Jose M   18 APEX-MR              2:27.13    2:29.28 SILV   
                  30.33     1:09.86 (39.53)     1:53.96 (44.10)     2:29.28 (35.32)
 14 Sanchez, Ryan       15 RedTails-MR          2:32.21    2:29.43 SILV   
                  31.45     1:07.76 (36.31)     1:53.78 (46.02)     2:29.43 (35.65)
 15 Staffin, Tyler M    15 GAEL-MR              2:40.20    2:29.79 SILV   
                  31.01     1:07.63 (36.62)     1:57.01 (49.38)     2:29.79 (32.78)
AGE - Division  
  1 Bielecki, Rafal T   15 Twisters-MR          2:37.85    2:30.48 AGE    
                  30.41     1:09.14 (38.73)     1:54.37 (45.23)     2:30.48 (36.11)
  2 Zhang, David        16 APEX-MR              2:34.53    2:33.51 AGE    
                  32.90     1:13.78 (40.88)     2:00.39 (46.61)     2:33.51 (33.12)
  3 Mernica, Enes       17 APEX-MR              2:30.17    2:34.97 AGE    
                  31.73     1:15.27 (43.54)     1:59.41 (44.14)     2:34.97 (35.56)
  4 Ciprian, Bernaldo   16 Agua Swim Team-MR    2:29.60    2:39.96 AGE    
                  35.28     1:14.32 (39.04)     1:58.45 (44.13)     2:39.96 (41.51)
  5 Poole, Maleek D     15 KB Makos-MR          3:16.46    3:27.82 AGE    
                  44.98                             2:38.46 ( )     3:27.82 (49.36)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:42.00  QUAL
              4:49.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 4:42.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alonso, Carlos      16 APEX-MR              4:45.85    4:48.90 SILV   
                  28.02     1:01.80 (33.78)     1:39.49 (37.69)     2:17.21 (37.72)
        3:00.30 (43.09)     3:43.64 (43.34)     4:16.88 (33.24)     4:48.90 (32.02)
AGE - Division  
  1 Belozerov, Alex     15 Twisters-MR          4:58.17    4:56.31 AGE    
                  29.19     1:05.81 (36.62)     1:43.25 (37.44)     2:19.73 (36.48)
        3:03.15 (43.42)     3:47.46 (44.31)     4:23.54 (36.08)     4:56.31 (32.77)