Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
            2011 MR WEST Spring SC Meters Quack Splash - 4/10/2011             
                              Sanction #: 110405                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan c         7 Wolverines-MR          18.69      17.89         20  
  2 Fernandez, Samanth   7 Twisters-MR            18.00      20.29         17  
  3 Collmar, Yilinna     7 FLY-MR                 17.50      21.56         16  
  4 Alexander, Kathryn   7 Wolverines-MR          28.54      26.62         15  
  5 Thomas, Christine    7 FLY-MR                 26.86      27.82         14  
  6 Kassabian, Claire    6 Wolverines-MR          25.35      27.88         13  
  7 Waszczyszak, Dorot   7 Twisters-MR            30.10      28.07         12  
  8 Hoesterey, Kate      7 Wolverines-MR          34.79      28.20         11  
  9 Aslani-Far, Audrey   7 Wolverines-MR          26.74      29.20          9  
 10 Rangel, Emily        6 Wolverines-MR          31.27      30.44          7  
 11 Klein, Jordana e     6 Wolverines-MR          40.36      33.14          6  
 
Girls 7 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan c         7 Wolverines-MR          24.03      22.28         20  
  2 Fernandez, Samanth   7 Twisters-MR            23.10      23.49         17  
  3 Collmar, Yilinna     7 FLY-MR                 22.98      23.59         16  
  4 Thomas, Christine    7 FLY-MR                 30.08      28.59         15  
  5 Waszczyszak, Dorot   7 Twisters-MR            25.60      28.95         14  
  6 Aslani-Far, Audrey   7 Wolverines-MR          32.38      31.34         13  
  7 Alexander, Kathryn   7 Wolverines-MR          32.66      32.37         12  
  8 Klein, Jordana e     6 Wolverines-MR          39.65      38.94         11  
 -- Hoesterey, Kate      7 Wolverines-MR          34.95         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kassabian, Claire    6 Wolverines-MR          34.51         DQ        
      Did not finish on back
 -- Rangel, Emily        6 Wolverines-MR          37.22         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan c         7 Wolverines-MR          25.34      24.18         20  
  2 Fernandez, Samanth   7 Twisters-MR            23.50      25.49         17  
  3 Collmar, Yilinna     7 FLY-MR                 29.37      26.20         16  
  4 Waszczyszak, Dorot   7 Twisters-MR            30.33      32.33         15  
  5 Hoesterey, Kate      7 Wolverines-MR          38.03      33.46         14  
  6 Klein, Jordana e     6 Wolverines-MR          59.32      47.05         13  
 -- Rangel, Emily        6 Wolverines-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Alexander, Kathryn   7 Wolverines-MR          43.53         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Kassabian, Claire    6 Wolverines-MR          40.26         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Aslani-Far, Audrey   7 Wolverines-MR          37.86         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan c         7 Wolverines-MR          21.52      21.30         20  
  2 Fernandez, Samanth   7 Twisters-MR            21.05      22.41         17  
  3 Collmar, Yilinna     7 FLY-MR                 25.15      26.20         16  
  4 Waszczyszak, Dorot   7 Twisters-MR            35.20      31.65         15  
  5 Thomas, Christine    7 FLY-MR                 32.82      34.80         14  
  6 Aslani-Far, Audrey   7 Wolverines-MR          38.97      41.76         13  
  7 Alexander, Kathryn   7 Wolverines-MR          42.35      57.35         12  
 -- Rangel, Emily        6 Wolverines-MR          49.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hoesterey, Kate      7 Wolverines-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Klein, Jordana e     6 Wolverines-MR          50.58         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kassabian, Claire    6 Wolverines-MR          40.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:26.26    1:36.57         40  
     1) Carroll, Sophie 8               2) Hoesterey, Kate 7              
     3) Kassabian, Claire R 6           4) Lee, Megan c 7                 
                  54.64     1:36.57 (41.93)                                        
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            1:49.15    2:04.51         34  
     1) Alexander, Kathryn H 7          2) Rangel, Emily 6                
     3) Klein, Jordana e 6              4) Aslani-Far, Audrey G 7         
                  58.06   2:04.51 (1:06.45)                                        
 
Girls 8-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Kate c     9 Wolverines-MR          36.35      34.02         18.5
  1 Klein, MiKayla S     9 Wolverines-MR          34.18      34.02         18.5
  3 Milrod, Maya L       9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      36.52         16  
  4 Vumbacco, Sabrina    9 Wolverines-MR          36.31      37.12         15  
  5 Bryce, Madeline      9 Wolverines-MR          38.61      37.74         14  
  6 Weiss, Emily N       9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      37.75         13  
  7 Wang, Kathryn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      38.20         12  
  8 Stevens, Meghan M    9 Wolverines-MR          38.99      39.10         11  
  9 Garces, Frankie      9 Wolverines-MR          37.24      39.89          9  
 10 Courtney, Julia M    9 FLY-MR                 41.07      40.29          7  
 11 Scarcella, Elizabe   9 Wolverines-MR          39.37      40.50          6  
 12 Thomas, Laura E      9 FLY-MR                 40.71      41.72          5  
 13 Lovasz, Isabela H    9 FLY-MR                 39.46      41.75          4  
 14 Zahariev, Tiffany    9 Twisters-MR            43.98      42.34          3  
 15 Neuman, Samantha E   9 Wolverines-MR          42.78      42.40          2  
 16 Martin, Alyssa D     9 APEX-MR                   NT      42.43          1  
 17 Kassabian, Nicole    9 Wolverines-MR          42.55      43.96        
 18 Eichorn, Delaney     9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      44.36        
 19 Short, Julia C       9 Wolverines-MR          50.76      45.69        
 20 Boyd, Victoria E     9 Wolverines-MR          46.41      46.36        
 21 Beltrano, Gabriell   9 Twisters-MR            43.68      47.52        
 22 Sakhai, Olivia N     9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      48.94        
 23 Carroll, Sophie      8 Wolverines-MR          45.38      49.39        
 24 Carter, Sally F      9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      49.56        
 25 Green, Sarah M       9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      50.00        
 26 Chong, Vanessa       8 Twisters-MR            43.90      51.44        
 27 Bushell, Claire G    9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      52.01        
 28 Radomisli, Julia M   9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      55.13        
 29 Weisblum, Maggie K   9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      55.88        
 30 M'Quade, Kaitlin R   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:00.44        
 31 Hornstein, Julia A   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:06.96        
 
Girls 8-9 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S     9 Wolverines-MR          39.72      41.09         20  
  2 Vumbacco, Sabrina    9 Wolverines-MR          41.53      42.07         17  
  3 Garces, Frankie      9 Wolverines-MR          42.60      42.26         16  
  4 Bryce, Madeline      9 Wolverines-MR          43.99      43.22         15  
  5 Stevens, Meghan M    9 Wolverines-MR          42.52      44.00         14  
  6 Milrod, Maya L       9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      46.74         13  
  7 Thomas, Laura E      9 FLY-MR                 46.00      47.21         12  
  8 Scarcella, Elizabe   9 Wolverines-MR          46.44      49.77         11  
  9 Zahariev, Tiffany    9 Twisters-MR            44.80      50.38          9  
 10 Neuman, Samantha E   9 Wolverines-MR          51.60      51.45          7  
 11 Martin, Alyssa D     9 APEX-MR                   NT      52.37          6  
 12 Boyd, Victoria E     9 Wolverines-MR        1:00.15      55.17          5  
 13 Carter, Sally F      9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      56.56          4  
 14 Chong, Vanessa       8 Twisters-MR            49.09      56.79          3  
 15 Kassabian, Nicole    9 Wolverines-MR          53.00      56.95          2  
 16 Short, Julia C       9 Wolverines-MR          58.70      58.58          0.5
 16 Weisblum, Maggie K   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      58.58          0.5
 18 Green, Ella R        8 Flying Dolphins-MR   2:00.00      58.94        
 19 Green, Sarah M       9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      59.63        
 20 Bushell, Claire G    9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      59.78        
 21 Radomisli, Julia M   9 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:00.28        
 22 M'Quade, Kaitlin R   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:05.19        
 -- Lovasz, Isabela H    9 FLY-MR                 51.46         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sharif, Zoe M        9 FLY-MR                 51.38         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hornstein, Julia A   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Beltrano, Gabriell   9 Twisters-MR            48.10         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8-9 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N       9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      45.50         20  
  2 Douglass, Kate c     9 Wolverines-MR          45.60      45.81         17  
  3 Vumbacco, Sabrina    9 Wolverines-MR          49.23      48.90         16  
  4 Wang, Kathryn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      50.87         15  
  5 Klein, MiKayla S     9 Wolverines-MR          51.06      51.34         14  
  6 Scarcella, Elizabe   9 Wolverines-MR          50.99      51.97         13  
  7 Bryce, Madeline      9 Wolverines-MR          57.36      53.35         12  
  8 Neuman, Samantha E   9 Wolverines-MR          52.54      53.63         11  
  9 Thomas, Laura E      9 FLY-MR                 53.16      54.37          9  
 10 Short, Julia C       9 Wolverines-MR          57.78      54.94          7  
 11 Martin, Alyssa D     9 APEX-MR                57.87      55.58          6  
 12 Kassabian, Nicole    9 Wolverines-MR          59.19      58.10          5  
 13 Zahariev, Tiffany    9 Twisters-MR            55.40      58.25          4  
 14 Beltrano, Gabriell   9 Twisters-MR            53.18      58.70          3  
 15 Eichorn, Delaney     9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      59.40          2  
 16 Carter, Sally F      9 Flying Dolphins-MR   2:00.00      59.41          1  
 17 Carroll, Sophie      8 Wolverines-MR        1:04.79    1:02.24        
 18 Sharif, Zoe M        9 FLY-MR               1:00.98    1:02.82        
 19 Green, Sarah M       9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:03.75        
 20 Radomisli, Julia M   9 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:05.26        
 21 Bushell, Claire G    9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:06.98        
 22 Hornstein, Julia A   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:07.37        
 23 Chong, Vanessa       8 Twisters-MR            55.74    1:10.60        
 24 Ramirez, Leslye F    8 FLY-MR               1:10.65    1:12.37        
 25 M'Quade, Kaitlin R   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:20.81        
 -- Weisblum, Maggie K   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8-9 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Kate c     9 Wolverines-MR          37.20      38.23         20  
  2 Vumbacco, Sabrina    9 Wolverines-MR          37.60      38.28         17  
  3 Klein, MiKayla S     9 Wolverines-MR          37.58      38.57         16  
  4 Milrod, Maya L       9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      41.30         15  
  5 Weiss, Emily N       9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      42.46         14  
  6 Courtney, Julia M    9 FLY-MR                 44.12      42.96         13  
  7 Wang, Kathryn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      45.70         12  
  8 Garces, Frankie      9 Wolverines-MR          45.12      46.09         11  
  9 Lovasz, Isabela H    9 FLY-MR                    NT      50.94          9  
 10 Martin, Alyssa D     9 APEX-MR              1:07.45      58.17          7  
 11 Carroll, Sophie      8 Wolverines-MR          56.04      58.21          6  
 12 Zahariev, Tiffany    9 Twisters-MR            56.12      58.76          5  
 13 Boyd, Victoria E     9 Wolverines-MR        1:03.26    1:01.53          4  
 14 Short, Julia C       9 Wolverines-MR        1:02.74    1:02.50          3  
 15 Beltrano, Gabriell   9 Twisters-MR            53.60    1:04.13          2  
 16 Ramirez, Leslye F    8 FLY-MR                    NT    1:04.97          1  
 17 Chong, Vanessa       8 Twisters-MR            53.05    1:16.53        
 -- Eichorn, Delaney     9 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8-9 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Kate c     9 Wolverines-MR        1:24.94    1:27.47         20  
                  41.91     1:27.47 (45.56)                                        
  2 Klein, MiKayla S     9 Wolverines-MR        1:26.82    1:27.74         17  
                  39.40     1:27.74 (48.34)                                        
  3 Vumbacco, Sabrina    9 Wolverines-MR        1:28.93    1:29.42         16  
                  40.72     1:29.42 (48.70)                                        
  4 Weiss, Emily N       9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:31.04         15  
                  42.79     1:31.04 (48.25)                                        
  5 Wang, Kathryn        8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:33.60         14  
                  44.63     1:33.60 (48.97)                                        
  6 Milrod, Maya L       9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:35.01         13  
                  44.66     1:35.01 (50.35)                                        
  7 Stevens, Meghan M    9 Wolverines-MR        1:35.47    1:38.00         12  
                  45.88     1:38.00 (52.12)                                        
  8 Garces, Frankie      9 Wolverines-MR        1:36.98    1:39.12         11  
                  44.42     1:39.12 (54.70)                                        
  9 Scarcella, Elizabe   9 Wolverines-MR        1:41.47    1:42.21          9  
                  46.67     1:42.21 (55.54)                                        
 10 Courtney, Julia M    9 FLY-MR               1:53.65    1:43.01          7  
                  49.88     1:43.01 (53.13)                                        
 11 Neuman, Samantha E   9 Wolverines-MR        1:45.17    1:45.25          6  
                  52.42     1:45.25 (52.83)                                        
 12 Eichorn, Delaney     9 Flying Dolphins-MR   3:00.00    1:56.90          5  
                  56.16   1:56.90 (1:00.74)                                        
 13 Kassabian, Nicole    9 Wolverines-MR        1:57.49    1:57.76          4  
                  57.36   1:57.76 (1:00.40)                                        
 14 Carroll, Sophie      8 Wolverines-MR        1:55.26    1:58.32          3  
                  54.92   1:58.32 (1:03.40)                                        
 15 Sharif, Zoe M        9 FLY-MR               2:02.22    1:59.30          2  
                  51.30   1:59.30 (1:08.00)                                        
 16 Green, Ella R        8 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:03.26          1  
                  56.16   2:03.26 (1:07.10)                                        
 17 Carter, Sally F      9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    2:03.34        
                  58.66   2:03.34 (1:04.68)                                        
 18 Ramirez, Leslye F    8 FLY-MR               2:09.73    2:11.93        
                  58.06   2:11.93 (1:13.87)                                        
 19 Radomisli, Julia M   9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    2:16.21        
                1:07.18   2:16.21 (1:09.03)                                        
 -- Bryce, Madeline      9 Wolverines-MR        1:42.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.38          DQ (52.72)                                        
 -- M'Quade, Kaitlin R   9 Flying Dolphins-MR   3:00.00         DQ        
      One hand touch - fly
                1:11.70        DQ (1:12.60)                                        
 -- Bushell, Claire G    9 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      One hand touch - fly
                1:01.92                                                            
 -- Boyd, Victoria E     9 Wolverines-MR             NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  53.59        DQ (1:11.03)                                        
 
Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:27.56    2:21.74         40  
     1) Douglass, Kate c 9              2) Garces, Frankie 9              
     3) Vumbacco, Sabrina S 9           4) Klein, MiKayla S 9             
                  33.93     1:12.10 (38.17)     1:48.06 (35.96)     2:21.74 (33.68)
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            3:32.70    2:36.21         34  
     1) Castro, Isabel P 10             2) Bryce, Madeline 9              
     3) Stevens, Meghan M 9             4) Bell, Jennifer A 10            
                  38.00     1:16.57 (38.57)     1:55.96 (39.39)     2:36.21 (40.25)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:34.03    2:42.80         32  
     1) Xing, Michelle L 10             2) Courtney, Julia M 9            
     3) Lovasz, Isabela H 9             4) Thomas, Laura E 9              
                  37.39     1:19.46 (42.07)     2:00.51 (41.05)     2:42.80 (42.29)
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT    2:52.32         30  
     1) Carter, Sally F 9               2) Skerret, Johani A 10           
     3) Milrod, Maya L 9                4) Weiss, Emily N 9               
                  50.96     1:45.73 (54.77)     2:14.13 (28.40)     2:52.32 (38.19)
  5 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          4:00.00    3:13.06         28  
     1) Eichorn, Delaney 9              2) Weisblum, Maggie K 9           
     3) Green, Sarah M 9                4) Bushell, Claire G 9            
                  43.83   1:49.07 (1:05.24)     2:27.49 (38.42)     3:13.06 (45.57)
 -- Westchester Aquatic Club-MR  'F'            2:32.11         DQ        
      Early take-off swimmer #2
                  44.39     1:22.11 (37.72)     1:59.54 (37.43)          DQ (40.79)
 
Girls 10-11 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew, Olivia      11 Wolverines-MR        1:11.01    1:09.88         20  
                  34.25     1:09.88 (35.63)                                        
  2 Kruger, Olivia T    11 APEX-MR              1:14.49    1:12.52         17  
                  35.41     1:12.52 (37.11)                                        
  3 Bryce, Jane         11 Wolverines-MR        1:13.88    1:12.64         16  
                  34.79     1:12.64 (37.85)                                        
  4 Johnson, Holly C    11 Wolverines-MR        1:14.84    1:14.05         15  
                  35.64     1:14.05 (38.41)                                        
  5 Yeh, Chloe A        11 FLY-MR               1:14.46    1:14.08         14  
                  35.46     1:14.08 (38.62)                                        
  6 Mo, Wendy           11 FLY-MR               1:19.66    1:15.78         13  
                  35.72     1:15.78 (40.06)                                        
  7 Chamberlin, Zoe T   10 APEX-MR                   NT    1:16.38         12  
                  36.91     1:16.38 (39.47)                                        
  8 Vumbacco, Sarah     11 Wolverines-MR        1:18.31    1:16.55         11  
                  37.19     1:16.55 (39.36)                                        
  9 Elliott, Lucy C     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:17.85          9  
                  37.40     1:17.85 (40.45)                                        
 10 Chopey, Julia S     11 FLY-MR               1:18.35    1:18.06          7  
                  38.07     1:18.06 (39.99)                                        
 11 Brickman, Natalie   11 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:18.16          6  
                  37.38     1:18.16 (40.78)                                        
 12 Ambery, Alana D     11 FLY-MR               1:19.41    1:20.20          5  
                  37.69     1:20.20 (42.51)                                        
 13 Guglielmi, Gabriel  11 Wolverines-MR        1:33.65    1:23.46          4  
                  40.88     1:23.46 (42.58)                                        
 14 McDermott, Annie E  11 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:23.50          3  
                  41.37     1:23.50 (42.13)                                        
 15 Xing, Michelle L    10 FLY-MR               1:23.44    1:23.54          2  
                  40.98     1:23.54 (42.56)                                        
 16 Bell, Jennifer A    10 Wolverines-MR        1:30.20    1:26.04          1  
                  39.35     1:26.04 (46.69)                                        
 17 Broadnax, Shakirah  11 Wolverines-MR        1:20.44    1:28.08        
 18 Lu, Helen           11 FLY-MR               1:29.71    1:28.70        
                  42.10     1:28.70 (46.60)                                        
 19 Carroll, Mia C      10 Wolverines-MR        1:33.41    1:30.98        
                  42.31     1:30.98 (48.67)                                        
 20 Chen, Chelsea W     11 FLY-MR               1:30.03    1:31.54        
                  43.66     1:31.54 (47.88)                                        
 21 Di Cristofano, Fra  10 Wolverines-MR        1:32.68    1:32.69        
                  43.49     1:32.69 (49.20)                                        
 22 Castro, Isabel P    10 Wolverines-MR        1:50.22    1:37.91        
                  47.04     1:37.91 (50.87)                                        
 23 Cheney
, Danielle  11 Unattached-MR             NT    1:38.45        
 24 Skorobogatova, Sas  11 APEX-MR                   NT    1:41.04        
                  48.39     1:41.04 (52.65)                                        
 25 Luong
, Miranda    11 Unattached-MR             NT    1:54.88        
                  51.69   1:54.88 (1:03.19)                                        
 26 Rose, Julia R       10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:58.22        
                  55.23   1:58.22 (1:02.99)                                        
 27 Skerret, Johani A   10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    2:00.32        
                  54.38   2:00.32 (1:05.94)                                        
 28 Pratt, Zoe J        11 Unattached-MR             NT    2:19.33        
                  56.44   2:19.33 (1:22.89)                                        
 -- Huie, Jody          11 FLY-MR               1:26.54         DQ        
      False start
                  40.43          DQ (45.26)                                        
 
Girls 10-11 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fennell, Emily A    11 Flying Dolphins-MR   1:00.00      38.10         20  
  2 Elliott, Lucy C     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00      38.47         17  
  3 Vumbacco, Sarah     11 Wolverines-MR          38.93      38.54         16  
  4 Bryce, Jane         11 Wolverines-MR          38.05      38.59         15  
  5 Yeh, Chloe A        11 FLY-MR                 39.52      40.18         14  
  6 Chamberlin, Zoe T   10 APEX-MR                   NT      41.47         13  
  7 Kruger, Olivia T    11 APEX-MR                   NT      41.88         12  
  8 Guglielmi, Gabriel  11 Wolverines-MR          44.59      43.48         11  
  9 Johnson, Holly C    11 Wolverines-MR          43.32      44.40          9  
 10 McDermott, Annie E  11 Flying Dolphins-MR   2:00.00      44.59          7  
 11 Huie, Jody          11 FLY-MR                 44.36      44.65          6  
 12 Broadnax, Shakirah  11 Wolverines-MR          43.42      45.05          5  
 13 Di Cristofano, Fra  10 Wolverines-MR          45.93      45.40          4  
 14 Ambery, Alana D     11 FLY-MR                 42.81      45.47          3  
 15 Bell, Jennifer A    10 Wolverines-MR          44.54      46.67          2  
 16 Castro, Isabel P    10 Wolverines-MR          49.97      47.95          1  
 17 Lu, Helen           11 FLY-MR                 47.59      49.19        
 18 Carroll, Mia C      10 Wolverines-MR          49.12      50.20        
 19 Skorobogatova, Sas  11 APEX-MR                59.05      52.83        
 20 Skerret, Johani A   10 Flying Dolphins-MR   2:00.00      57.52        
 21 Luong
, Miranda    11 Unattached-MR             NT    1:00.39        
 
Girls 10-11 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Holly C    11 Wolverines-MR          41.44      41.79         20  
  2 Mo, Wendy           11 FLY-MR                 45.40      42.46         17  
  3 Yeh, Chloe A        11 FLY-MR                 42.54      42.58         16  
  4 Chamberlin, Zoe T   10 APEX-MR                53.46      43.26         15  
  5 Chen, Chelsea W     11 FLY-MR                 43.75      43.70         14  
  6 Brickman, Natalie   11 Flying Dolphins-MR   2:00.00      44.99         13  
  7 Fennell, Emily A    11 Flying Dolphins-MR   1:00.00      45.45         12  
  8 Bryce, Jane         11 Wolverines-MR          47.55      47.80         11  
  9 Kruger, Olivia T    11 APEX-MR                   NT      47.83          9  
 10 Chopey, Julia S     11 FLY-MR                 47.34      47.91          7  
 11 McDermott, Annie E  11 Flying Dolphins-MR   2:00.00      48.32          6  
 12 Xing, Michelle L    10 FLY-MR                 48.06      48.37          5  
 13 Lu, Helen           11 FLY-MR                 47.40      48.69          4  
 14 Elliott, Lucy C     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00      50.51          3  
 15 Broadnax, Shakirah  11 Wolverines-MR          49.02      50.80          2  
 16 Di Cristofano, Fra  10 Wolverines-MR          49.66      50.92          1  
 17 Luong
, Miranda    11 Unattached-MR             NT      52.87        
 18 Castro, Isabel P    10 Wolverines-MR          49.83      53.35        
 19 Carroll, Mia C      10 Wolverines-MR          50.89      53.67        
 20 Skerret, Johani A   10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:02.83        
 21 Cheney
, Danielle  11 Unattached-MR             NT    1:03.54        
 22 Skorobogatova, Sas  11 APEX-MR              1:04.32    1:03.78        
 -- Huie, Jody          11 FLY-MR                 50.52         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10-11 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, Wendy           11 FLY-MR               1:25.69    1:21.70         20  
                  37.92     1:21.70 (43.78)                                        
  2 Vumbacco, Sarah     11 Wolverines-MR        1:28.92    1:28.67         17  
                  40.52     1:28.67 (48.15)                                        
  3 Brickman, Natalie   11 Flying Dolphins-MR   3:00.00    1:35.81         16  
                  44.11     1:35.81 (51.70)                                        
  4 Guglielmi, Gabriel  11 Wolverines-MR             NT    1:41.37         15  
                  46.04     1:41.37 (55.33)                                        
  5 Bell, Jennifer A    10 Wolverines-MR             NT    1:52.23         14  
                  49.11   1:52.23 (1:03.12)                                        
 
Girls 10-11 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew, Olivia      11 Wolverines-MR        1:22.63    1:21.05         20  
                  36.40     1:21.05 (44.65)                                        
  2 Fennell, Emily A    11 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:23.46         17  
                  38.73     1:23.46 (44.73)                                        
  3 Bryce, Jane         11 Wolverines-MR        1:23.61    1:23.79         16  
                  38.24     1:23.79 (45.55)                                        
  4 Johnson, Holly C    11 Wolverines-MR        1:23.17    1:24.55         15  
                  41.91     1:24.55 (42.64)                                        
  5 Vumbacco, Sarah     11 Wolverines-MR        1:27.38    1:25.10         14  
                  38.99     1:25.10 (46.11)                                        
  6 Kruger, Olivia T    11 APEX-MR                   NT    1:25.85         13  
                  41.15     1:25.85 (44.70)                                        
  7 Elliott, Lucy C     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:27.44         12  
                  41.79     1:27.44 (45.65)                                        
  8 Brickman, Natalie   11 Flying Dolphins-MR   2:30.00    1:28.13         11  
                  42.52     1:28.13 (45.61)                                        
  9 Chamberlin, Zoe T   10 APEX-MR                   NT    1:29.08          9  
 10 Chopey, Julia S     11 FLY-MR               1:37.16    1:30.59          7  
                  44.11     1:30.59 (46.48)                                        
 11 Xing, Michelle L    10 FLY-MR               1:32.94    1:31.81          6  
                  43.17     1:31.81 (48.64)                                        
 12 Broadnax, Shakirah  11 Wolverines-MR        1:39.38    1:34.57          5  
                  42.93     1:34.57 (51.64)                                        
 13 Guglielmi, Gabriel  11 Wolverines-MR        1:38.30    1:34.58          4  
                  45.79     1:34.58 (48.79)                                        
 14 McDermott, Annie E  11 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:34.74          3  
                  44.32     1:34.74 (50.42)                                        
 15 Chen, Chelsea W     11 FLY-MR               1:33.08    1:35.15          2  
                  45.72     1:35.15 (49.43)                                        
 16 Ambery, Alana D     11 FLY-MR               1:38.04    1:36.96          1  
                  43.87     1:36.96 (53.09)                                        
 17 Bell, Jennifer A    10 Wolverines-MR        1:35.52    1:37.99        
                  42.51     1:37.99 (55.48)                                        
 18 Di Cristofano, Fra  10 Wolverines-MR        1:40.34    1:39.45        
                  47.43     1:39.45 (52.02)                                        
 19 Castro, Isabel P    10 Wolverines-MR        1:40.57    1:46.42        
                  51.32     1:46.42 (55.10)                                        
 20 Carroll, Mia C      10 Wolverines-MR        1:48.87    1:46.94        
                  51.17     1:46.94 (55.77)                                        
 21 Rose, Julia R       10 Flying Dolphins-MR   3:00.00    1:57.76        
                  57.59   1:57.76 (1:00.17)                                        
 22 Skorobogatova, Sas  11 APEX-MR                   NT    1:58.22        
                  56.98   1:58.22 (1:01.24)                                        
 -- Luong
, Miranda    11 Unattached-MR             NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  57.57          DQ (59.23)                                        
 -- Skerret, Johani A   10 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      Did not finish - Misc
 
Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:18.55    2:12.90         40  
     1) Johnson, Holly C 11             2) Vumbacco, Sarah 11             
     3) Bryce, Jane 11                  4) Andrew, Olivia 11              
                  33.28     1:07.64 (34.36)   2:12.90 (1:05.26)                    
  2 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'               NT    2:17.21         34  
     1) Fennell, Emily A 11             2) McDermott, Annie E 11          
     3) Brickman, Natalie L 11          4) Elliott, Lucy C 10             
                  33.67     1:09.88 (36.21)     1:44.36 (34.48)     2:17.21 (32.85)
  3 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:31.53         32  
     1) Chamberlin, Zoe T 10            2) Kruger, Olivia T 11            
     3) Martin, Alyssa D 9              4) Skorobogatova, Sasha A 11      
                  32.69     1:06.43 (33.74)     1:46.85 (40.42)     2:31.53 (44.68)
  4 Westchester Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:38.83         30  
     1) Guglielmi, Gabriella 11         2) Kassabian, Nicole M 9          
     3) Boyd, Victoria E 9              4) Broadnax, Shakirah 11          
                  42.42     1:18.25 (35.83)     2:04.77 (46.52)     2:38.83 (34.06)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT    3:10.18         28  
     1) Zahariev, Tiffany 9             2) Beltrano, Gabriella J 9        
     3) Fernandez, Samantha 7           4) Chong, Vanessa 8               
                  42.94     1:36.29 (53.35)     2:22.72 (46.43)     3:10.18 (47.46)
 
Girls 11 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:46.52    2:33.64         40  
     1) Yeh, Chloe A 11                 2) Chen, Chelsea W 11             
     3) Mo, Wendy 11                    4) Chopey, Julia S 11             
                  40.29     1:24.80 (44.51)     2:00.02 (35.22)     2:33.64 (33.62)
  2 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'               NT    2:34.03         34  
     1) Elliott, Lucy C 10              2) McDermott, Annie E 11          
     3) Brickman, Natalie L 11          4) Fennell, Emily A 11            
                  37.49     1:21.02 (43.53)     2:02.47 (41.45)     2:34.03 (31.56)
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:34.21         32  
     1) Guglielmi, Gabriella 11         2) Johnson, Holly C 11            
     3) Vumbacco, Sarah 11              4) Bryce, Jane 11                 
                  42.50     1:24.30 (41.80)     2:01.81 (37.51)     2:34.21 (32.40)
  4 Westchester Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:40.26         30  
     1) Garces, Frankie 9               2) Douglass, Kate c 9             
     3) Vumbacco, Sabrina S 9           4) Klein, MiKayla S 9             
                  42.54     1:33.50 (50.96)     2:10.06 (36.56)     2:40.26 (30.20)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT    3:39.98         28  
     1) Zahariev, Tiffany 9             2) Beltrano, Gabriella J 9        
     3) Fernandez, Samantha 7           4) Chong, Vanessa 8               
                  52.81   1:53.06 (1:00.25)   2:59.99 (1:06.93)     3:39.98 (39.99)
 -- Westchester Aquatic Club-MR  'C'                 NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - fly
     1) Short, Julia C 9                2) Di Cristofano, Francesca r 10  
     3) Bell, Jennifer A 10             4) Bryce, Madeline 9              
                1:04.64     1:50.89 (46.25)     2:37.24 (46.35)          DQ (39.91)
 
Girls 12-13 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     13 Wolverines-MR          29.71      29.55         20  
  2 Santos, Olivia J    12 FLY-MR                 29.28      30.10         17  
  3 Parry, Nicole A     12 Wolverines-MR          28.87      30.26         16  
  4 Siegel, Sophie H    13 Flying Dolphins-MR     29.99      30.62         15  
  5 Vassilieva, Valeri  13 Hes_unattached-MR      31.21      31.41         14  
  6 Du, Irene           13 FLY-MR                 31.38      31.68         13  
  7 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR                 32.49      31.77         12  
  8 Nonaka, Momoka      12 Wolverines-MR          32.71      31.80         11  
  9 Barclay, Skye M     13 Flying Dolphins-MR     34.00      31.97          9  
 10 Markunas, Rebecca   12 FLY-MR                 31.68      31.99          7  
 11 Wu-Silvera, Caroli  12 FLY-MR                 31.41      32.03          6  
 12 Gonzalez, Mirna G   13 APEX-MR                   NT      32.17          5  
 13 Feinblatt, Carly H  13 Flying Dolphins-MR     32.00      32.60          4  
 14 Cole, Mikaela G     12 APEX-MR                   NT      33.46          3  
 15 O'Meara, Sappha E   13 Flying Dolphins-MR     34.00      33.55          2  
 16 Hart, Tiana m       12 Wolverines-MR          35.56      34.11          1  
 17 Xing, Margaret L    13 FLY-MR                 34.70      34.93        
 18 Mansfield, Teresa   13 FLY-MR                 35.55      35.02        
 19 Digiovanni, Sara N  12 FLY-MR                 33.40      35.39        
 20 Moratos, Angelica   12 FLY-MR                 34.21      35.62        
 21 Santiago, Johanna   12 APEX-MR                   NT      35.99        
 22 Santiago, Amanda L  13 APEX-MR                   NT      37.92        
 23 Shtern, Ilana M     13 FLY-MR                 38.58      37.96        
 24 Arias, Victoria L   12 FLY-MR                 39.26      39.29        
 25 Schein, Stephanie   12 Flying Dolphins-MR   1:00.00      45.31        
 26 Guaraca
, Naava S  12 Unattached-MR             NT      46.32        
 27 Grossman, Alison M  12 Flying Dolphins-MR   2:00.00      53.02        
 
Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     13 Wolverines-MR        1:10.68    1:12.74         20  
                  35.27     1:12.74 (37.47)                                        
  2 Siegel, Sophie H    13 Flying Dolphins-MR   1:11.00    1:13.21         17  
                  35.71     1:13.21 (37.50)                                        
  3 Wu-Silvera, Caroli  12 FLY-MR               1:14.09    1:14.47         16  
                  35.14     1:14.47 (39.33)                                        
  4 Du, Irene           13 FLY-MR               1:17.05    1:18.25         15  
                  38.34     1:18.25 (39.91)                                        
  5 Barclay, Skye M     13 Flying Dolphins-MR   1:22.00    1:18.54         14  
                  37.66     1:18.54 (40.88)                                        
  6 Parry, Nicole A     12 Wolverines-MR        1:14.45    1:18.77         13  
                  38.56     1:18.77 (40.21)                                        
  7 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR   1:20.00    1:20.40         12  
                  38.82     1:20.40 (41.58)                                        
  8 Vassilieva, Valeri  13 Hes_unattached-MR    1:24.78    1:23.84         11  
  9 O'Meara, Sappha E   13 Flying Dolphins-MR   1:50.00    1:25.45          9  
                  41.98     1:25.45 (43.47)                                        
 10 Cole, Mikaela G     12 APEX-MR                   NT    1:28.15          7  
                  43.20     1:28.15 (44.95)                                        
 11 Moratos, Angelica   12 FLY-MR               1:26.80    1:28.23          6  
                  42.71     1:28.23 (45.52)                                        
 12 Santiago, Johanna   12 APEX-MR              1:27.80    1:29.21          5  
                  44.05     1:29.21 (45.16)                                        
 13 Feinblatt, Carly H  13 Flying Dolphins-MR   1:40.00    1:29.30          4  
                  44.75     1:29.30 (44.55)                                        
 14 Santiago, Amanda L  13 APEX-MR                   NT    1:31.32          3  
                  45.17     1:31.32 (46.15)                                        
 15 Xing, Margaret L    13 FLY-MR               1:30.91    1:31.84          2  
                  43.54     1:31.84 (48.30)                                        
 16 Mansfield, Teresa   13 FLY-MR               1:40.49    1:34.12          1  
                  45.78     1:34.12 (48.34)                                        
 17 Hart, Tiana m       12 Wolverines-MR        1:41.27    1:40.39        
 18 Arias, Victoria L   12 FLY-MR               1:41.02    1:42.42        
 19 Shtern, Ilana M     13 FLY-MR               1:48.70    1:46.39        
                  51.06     1:46.39 (55.33)                                        
 20 Grossman, Alison M  12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:20.42        
 -- Gonzalez, Mirna G   13 APEX-MR              1:26.49         DQ        
 -- Schein, Stephanie   12 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Santos, Olivia J    12 FLY-MR               1:14.39         DQ        
      Declared false start
 
Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Meara, Sappha E   13 Flying Dolphins-MR   1:19.00    1:24.96         20  
                  40.22     1:24.96 (44.74)                                        
  2 Parry, Nicole A     12 Wolverines-MR        1:22.25    1:27.61         17  
                  41.56     1:27.61 (46.05)                                        
  3 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR               1:28.11    1:28.29         16  
                  42.98     1:28.29 (45.31)                                        
  4 Du, Irene           13 FLY-MR               1:24.96    1:28.43         15  
                  42.18     1:28.43 (46.25)                                        
  5 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR   1:25.99    1:28.45         14  
                  42.08     1:28.45 (46.37)                                        
  6 Nonaka, Momoka      12 Wolverines-MR        1:35.67    1:31.48         13  
                  43.19     1:31.48 (48.29)                                        
  7 Barclay, Skye M     13 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:32.69         12  
                  43.33     1:32.69 (49.36)                                        
  8 Digiovanni, Sara N  12 FLY-MR               1:31.52    1:33.51         11  
                  44.95     1:33.51 (48.56)                                        
  9 Feinblatt, Carly H  13 Flying Dolphins-MR   1:40.00    1:33.67          9  
                  43.99     1:33.67 (49.68)                                        
 10 Vassilieva, Valeri  13 Hes_unattached-MR    1:28.15    1:35.20          7  
                  44.97     1:35.20 (50.23)                                        
 11 Mansfield, Teresa   13 FLY-MR               1:40.29    1:39.12          6  
                  46.04     1:39.12 (53.08)                                        
 12 Santiago, Amanda L  13 APEX-MR              1:41.56    1:40.77          5  
                  49.02     1:40.77 (51.75)                                        
 13 Siegel, Sophie H    13 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:44.47          4  
                  49.48     1:44.47 (54.99)                                        
 14 Hart, Tiana m       12 Wolverines-MR        1:52.01    1:44.58          3  
                  49.38     1:44.58 (55.20)                                        
 15 Santiago, Johanna   12 APEX-MR                   NT    1:45.24          2  
                  49.35     1:45.24 (55.89)                                        
 16 Shtern, Ilana M     13 FLY-MR               1:48.01    1:46.94          1  
                  52.44     1:46.94 (54.50)                                        
 17 Markunas, Rebecca   12 FLY-MR               1:46.40    1:49.16        
                  52.24     1:49.16 (56.92)                                        
 18 Guaraca
, Naava S  12 Unattached-MR             NT    2:00.34        
                  57.47   2:00.34 (1:02.87)                                        
 19 Grossman, Alison M  12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:02.77        
                  57.40   2:02.77 (1:05.37)                                        
 20 Arias, Victoria L   12 FLY-MR               2:04.62    2:04.33        
                  59.26   2:04.33 (1:05.07)                                        
 21 Schein, Stephanie   12 Flying Dolphins-MR   2:00.00    2:22.88        
                1:06.91   2:22.88 (1:15.97)                                        
 
Girls 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     13 Wolverines-MR        1:09.59    1:11.86         20  
                  34.78     1:11.86 (37.08)                                        
  2 Nonaka, Momoka      12 Wolverines-MR        1:15.25    1:13.84         17  
                  34.04     1:13.84 (39.80)                                        
  3 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               1:11.61    1:15.75         16  
                  35.92     1:15.75 (39.83)                                        
  4 Siegel, Sophie H    13 Flying Dolphins-MR   1:17.00    1:17.84         15  
                  35.72     1:17.84 (42.12)                                        
  5 Barclay, Skye M     13 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:19.59         14  
                  35.80     1:19.59 (43.79)                                        
  6 Wu-Silvera, Caroli  12 FLY-MR               1:32.19    1:27.14         13  
                  40.08     1:27.14 (47.06)                                        
  7 Markunas, Rebecca   12 FLY-MR               1:29.12    1:29.40         12  
                  41.31     1:29.40 (48.09)                                        
  8 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR               1:25.66    1:29.70         11  
                  41.85     1:29.70 (47.85)                                        
  9 Gonzalez, Mirna G   13 APEX-MR                   NT    1:32.23          9  
                  39.31     1:32.23 (52.92)                                        
 10 Cole, Mikaela G     12 APEX-MR                   NT    1:34.22          7  
                  41.94     1:34.22 (52.28)                                        
 11 Xing, Margaret L    13 FLY-MR               1:32.98    1:36.33          6  
                  43.85     1:36.33 (52.48)                                        
 12 Digiovanni, Sara N  12 FLY-MR               1:45.28    1:39.38          5  
                  44.62     1:39.38 (54.76)                                        
 -- Vassilieva, Valeri  13 Hes_unattached-MR    1:31.40         DQ        
      False start
                  43.35          DQ (49.75)                                        
 
Girls 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     13 Wolverines-MR        2:38.79    2:37.30         20  
                  34.19     1:14.32 (40.13)     2:02.09 (47.77)     2:37.30 (35.21)
  2 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               2:34.39    2:38.50         17  
                  34.14     1:14.28 (40.14)     2:01.76 (47.48)     2:38.50 (36.74)
  3 Parry, Nicole A     12 Wolverines-MR        2:35.99    2:43.24         16  
                  35.96     1:18.67 (42.71)     2:07.42 (48.75)     2:43.24 (35.82)
  4 Nonaka, Momoka      12 Wolverines-MR        2:52.58    2:45.10         15  
                  34.74     1:17.05 (42.31)     2:06.16 (49.11)     2:45.10 (38.94)
  5 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:46.91         14  
                  37.22     1:18.90 (41.68)     2:07.74 (48.84)     2:46.91 (39.17)
  6 O'Meara, Sappha E   13 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:50.05         13  
                  39.55     1:24.85 (45.30)     2:09.35 (44.50)     2:50.05 (40.70)
  7 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR               2:49.90    2:54.82         12  
                  39.91     1:22.61 (42.70)     2:13.68 (51.07)     2:54.82 (41.14)
  8 Gonzalez, Mirna G   13 APEX-MR              3:17.91    3:06.08         11  
                  40.68     1:30.79 (50.11)     2:24.90 (54.11)     3:06.08 (41.18)
  9 Markunas, Rebecca   12 FLY-MR               3:07.77    3:07.23          9  
                  39.75     1:26.05 (46.30)     2:25.58 (59.53)     3:07.23 (41.65)
 10 Cole, Mikaela G     12 APEX-MR                   NT    3:11.09          7  
                  43.42     1:32.24 (48.82)   2:32.88 (1:00.64)     3:11.09 (38.21)
 11 Santiago, Johanna   12 APEX-MR                   NT    3:13.10          6  
                1:35.07                             2:32.10 ( )     3:13.10 (41.00)
 12 Hart, Tiana m       12 Wolverines-MR        3:33.40    3:18.23          5  
                  41.38     1:32.85 (51.47)     2:31.46 (58.61)     3:18.23 (46.77)
 13 Santiago, Amanda L  13 APEX-MR                   NT    3:20.82          4  
                  42.41     1:33.94 (51.53)     2:31.97 (58.03)     3:20.82 (48.85)
 14 Moratos, Angelica   12 FLY-MR               3:30.79    3:20.99          3  
                  44.08     1:33.27 (49.19)   2:35.38 (1:02.11)     3:20.99 (45.61)
 -- Du, Irene           13 FLY-MR               2:46.40         DQ        
      One hand touch - fly
                  37.78     1:22.15 (44.37)     2:09.30 (47.15)          DQ (40.30)
 
Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   14 Flying Dolphins-MR   2:15.00    2:10.29         20  
                  30.44     1:03.93 (33.49)     1:37.84 (33.91)     2:10.29 (32.45)
  2 Garriock, Tamara J  18 Post-MR              2:04.67    2:10.47         17  
                  31.02     1:04.74 (33.72)     1:37.98 (33.24)     2:10.47 (32.49)
  3 Halper, Sophie R    13 Flying Dolphins-MR   2:15.00    2:16.16         16  
                  31.52     1:06.34 (34.82)     1:41.98 (35.64)     2:16.16 (34.18)
  4 Delane, Kelly A     14 Wolverines-MR        2:16.04    2:18.68         15  
                  31.87     1:07.03 (35.16)     1:43.13 (36.10)     2:18.68 (35.55)
  5 Nixon, Charlotte A  14 Wolverines-MR        2:19.59    2:24.62         14  
                  33.79     1:11.07 (37.28)     1:48.23 (37.16)     2:24.62 (36.39)
  6 D'Agostino, Jamie   30 UN-MR                     NT    2:27.33         13  
                  34.10     1:10.99 (36.89)     1:48.70 (37.71)     2:27.33 (38.63)
  7 Santos, Samantha P  15 FLY-MR               2:24.60    2:28.75         12  
                  33.61     1:10.59 (36.98)     1:49.33 (38.74)     2:28.75 (39.42)
  8 Kirstein, Sandra    21 Post-MR              2:15.82    2:31.20         11  
                  34.06     1:12.01 (37.95)     1:51.59 (39.58)     2:31.20 (39.61)
  9 Finlay, Andrea K    31 UN-MR                2:34.71    2:33.72          9  
                  35.40     1:13.85 (38.45)     1:53.55 (39.70)     2:33.72 (40.17)
 10 Sheehan, Niamh M    17 APEX-MR              2:35.00    2:35.25          7  
                  35.34     1:14.49 (39.15)     1:54.79 (40.30)     2:35.25 (40.46)
 11 Duval, Rachelle     14 Hes_unattached-MR    2:44.02    2:50.30          6  
                  36.93     1:19.52 (42.59)     2:06.00 (46.48)     2:50.30 (44.30)
 12 Lavrentieva, Julia  17 APEX-MR                   NT    3:01.27          5  
                  40.08     1:26.28 (46.20)     2:14.32 (48.04)     3:01.27 (46.95)
 13 Tavarez, Nancy A    15 APEX-MR                   NT    3:01.92          4  
                  39.60     1:25.18 (45.58)     2:14.52 (49.34)     3:01.92 (47.40)
 
Girls 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morrison, Mairi A   19 Post-MR              1:06.37    1:09.74         20  
                  34.46     1:09.74 (35.28)                                        
  2 Brickman, Molly E   14 Flying Dolphins-MR   1:10.00    1:10.07         17  
                  34.79     1:10.07 (35.28)                                        
  3 Garriock, Tamara J  18 Post-MR              1:08.54    1:10.22         16  
                  34.27     1:10.22 (35.95)                                        
  4 Hew, Chelcee        18 Post-MR              1:12.09    1:11.33         15  
                  34.82     1:11.33 (36.51)                                        
  5 Nixon, Charlotte A  14 Wolverines-MR        1:11.37    1:12.11         13.5
                  35.53     1:12.11 (36.58)                                        
  5 Hanes, Cornelia     21 Post-MR              1:09.81    1:12.11         13.5
                  34.72     1:12.11 (37.39)                                        
  7 Finlay, Andrea K    31 UN-MR                1:11.09    1:13.86         12  
                  35.69     1:13.86 (38.17)                                        
  8 Luiga, Sandra       20 Post-MR              1:10.60    1:15.17         11  
                  36.15     1:15.17 (39.02)                                        
  9 Halper, Sophie R    13 Flying Dolphins-MR   1:10.00    1:15.55          9  
                  36.94     1:15.55 (38.61)                                        
 10 Delane, Kelly A     14 Wolverines-MR        1:13.45    1:15.61          7  
                  36.42     1:15.61 (39.19)                                        
 11 Peralta, Loren S    15 APEX-MR                   NT    1:23.12          6  
                  40.40     1:23.12 (42.72)                                        
 12 Sheehan, Niamh M    17 APEX-MR              1:30.00    1:26.84          5  
                  42.15     1:26.84 (44.69)                                        
 13 Duval, Rachelle     14 Hes_unattached-MR    1:26.33    1:29.95          4  
                  43.48     1:29.95 (46.47)                                        
 14 Tavarez, Nancy A    15 APEX-MR                   NT    1:36.73          3  
                  46.02     1:36.73 (50.71)                                        
 -- Kirstein, Sandra    21 Post-MR              1:13.75         DQ        
      Declared false start
 
Girls 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hew, Chelcee        18 Post-MR              2:41.04    2:52.26         20  
                  39.75     1:24.08 (44.33)     2:07.73 (43.65)     2:52.26 (44.53)
  2 Luiga, Sandra       20 Post-MR              2:47.14    2:52.59         17  
                  39.92     1:24.35 (44.43)     2:08.92 (44.57)     2:52.59 (43.67)
  3 Nixon, Charlotte A  14 Wolverines-MR        2:55.04    2:57.41         16  
                  40.86     1:25.71 (44.85)     2:12.06 (46.35)     2:57.41 (45.35)
  4 Brickman, Molly E   14 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:59.56         15  
                  40.79     1:26.43 (45.64)     2:13.10 (46.67)     2:59.56 (46.46)
  5 O'Meara, Sappha E   13 Flying Dolphins-MR        NT    3:04.56         14  
                  43.50     1:30.46 (46.96)     2:18.24 (47.78)     3:04.56 (46.32)
  6 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    3:09.38         13  
                  43.40     1:31.55 (48.15)     2:21.71 (50.16)     3:09.38 (47.67)
  7 Feinblatt, Carly H  13 Flying Dolphins-MR   3:25.00    3:17.61         12  
                  44.54     1:34.94 (50.40)     2:26.71 (51.77)     3:17.61 (50.90)
 -- Lavrentieva, Julia  17 APEX-MR              3:40.87        DFS        
      Declared false start
 
Girls 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Cornelia     21 Post-MR              1:04.01    1:08.23         20  
                  32.18     1:08.23 (36.05)                                        
  2 Morrison, Mairi A   19 Post-MR              1:08.10    1:08.58         17  
                  32.41     1:08.58 (36.17)                                        
  3 Brickman, Molly E   14 Flying Dolphins-MR   1:14.00    1:08.86         16  
                  33.19     1:08.86 (35.67)                                        
  4 Halper, Sophie R    13 Flying Dolphins-MR   1:14.00    1:10.55         15  
                  33.35     1:10.55 (37.20)                                        
  5 Garriock, Tamara J  18 Post-MR              1:08.79    1:10.93         14  
                  33.27     1:10.93 (37.66)                                        
  6 Luiga, Sandra       20 Post-MR              1:07.71    1:13.25         13  
                  33.51     1:13.25 (39.74)                                        
  7 Delane, Kelly A     14 Wolverines-MR        1:13.13    1:14.20         12  
                  34.18     1:14.20 (40.02)                                        
  8 Hew, Chelcee        18 Post-MR              1:10.84    1:14.73         11  
                  35.27     1:14.73 (39.46)                                        
  9 Finlay, Andrea K    31 UN-MR                1:15.73    1:17.56          9  
                  36.85     1:17.56 (40.71)                                        
 10 D'Agostino, Jamie   30 UN-MR                     NT    1:19.00          7  
                  37.25     1:19.00 (41.75)                                        
 11 Duval, Rachelle     14 Hes_unattached-MR    1:23.66    1:23.18          6  
                  37.88     1:23.18 (45.30)                                        
 12 Peralta, Loren S    15 APEX-MR                   NT    1:29.66          5  
                  40.97     1:29.66 (48.69)                                        
 13 Tavarez, Nancy A    15 APEX-MR                   NT    1:43.74          4  
                  43.52   1:43.74 (1:00.22)                                        
 
Girls 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garriock, Tamara J  18 Post-MR              2:25.83    2:32.41         20  
                  32.89     1:11.40 (38.51)     1:55.92 (44.52)     2:32.41 (36.49)
  2 Luiga, Sandra       20 Post-MR              2:25.73    2:34.66         17  
                  33.34     1:13.39 (40.05)     1:57.27 (43.88)     2:34.66 (37.39)
  3 Morrison, Mairi A   19 Post-MR              2:30.94    2:35.00         16  
                  32.20     1:11.76 (39.56)     2:00.08 (48.32)     2:35.00 (34.92)
  4 Nixon, Charlotte A  14 Wolverines-MR        2:35.13    2:37.69         15  
                  35.30     1:14.93 (39.63)     2:01.27 (46.34)     2:37.69 (36.42)
  5 Hanes, Cornelia     21 Post-MR              2:30.17    2:39.52         14  
                  32.35     1:14.25 (41.90)     2:02.30 (48.05)     2:39.52 (37.22)
  6 Delane, Kelly A     14 Wolverines-MR        2:38.70    2:41.55         13  
                  34.76     1:15.94 (41.18)     2:05.64 (49.70)     2:41.55 (35.91)
  7 D'Agostino, Jamie   30 UN-MR                     NT    2:46.34         12  
                  35.87     1:20.31 (44.44)     2:07.96 (47.65)     2:46.34 (38.38)
  8 Kirstein, Sandra    21 Post-MR              2:32.05    2:51.26         11  
                  35.03     1:20.08 (45.05)     2:10.69 (50.61)     2:51.26 (40.57)
  9 Finlay, Andrea K    31 UN-MR                2:47.58    2:54.24          9  
                  36.85     1:18.81 (41.96)     2:15.49 (56.68)     2:54.24 (38.75)
 10 Peralta, Loren S    15 APEX-MR              3:07.51    3:03.14          7  
                  39.30     1:24.61 (45.31)     2:21.51 (56.90)     3:03.14 (41.63)
 -- Tavarez, Nancy A    15 APEX-MR                   NT         DQ        
      False start - Misc
                  43.13     1:36.39 (53.26)   2:38.97 (1:02.58)          DQ (49.77)
 
Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:56.87    1:58.18         40  
     1) Parry, Nicole A 12              2) Garces, Tessa J 13             
     3) Delane, Kelly A 14              4) Nixon, Charlotte A 14          
                  31.06       59.81 (28.75)     1:28.85 (29.04)     1:58.18 (29.33)
  2 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:00.00    1:59.61         34  
     1) Halper, Sophie R 13             2) Siegel, Sophie H 13            
     3) Barclay, Skye M 13              4) Brickman, Molly E 14           
                  29.24       59.66 (30.42)     1:31.13 (31.47)     1:59.61 (28.48)
  3 Apex Swim Club-MR  'B'                           NT    2:14.57         32  
     1) Gonzalez, Mirna G 13            2) Santiago, Johanna M 12         
     3) Santiago, Amanda L 13           4) Cole, Mikaela G 12             
                  32.07     1:07.15 (35.08)     1:45.70 (38.55)     2:14.57 (28.87)
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:18.23         30  
     1) Peralta, Loren S 15             2) Lavrentieva, Julia D 17        
     3) Sheehan, Niamh M 17             4) Tavarez, Nancy A 15            
                  32.17     1:08.10 (35.93)     1:41.41 (33.31)     2:18.23 (36.82)
 
Boys 7 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsivilko, Eugene     7 Wolverines-MR          19.50      19.33         20  
  2 Mo, David            7 FLY-MR                 22.98      21.56         17  
  3 Bushati, Andi        7 APEX-MR                23.68      22.41         16  
  4 Min, Christopher K   7 FLY-MR                    NT      22.42         15  
  5 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      22.45         14  
  6 Jeong, Eugene        7 FLY-MR                 24.74      22.76         13  
  7 Izower, Asher        6 Twisters-MR            24.50      22.99         12  
  8 Lee, Aidan J         5 Wolverines-MR          31.18      27.81         11  
  9 Klein, Jonah l       6 Wolverines-MR          35.06      31.73          9  
 
Boys 7 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsivilko, Eugene     7 Wolverines-MR          25.72      24.41         20  
  2 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      24.77         17  
  3 Izower, Asher        6 Twisters-MR            27.12      25.92         16  
  4 Bushati, Andi        7 APEX-MR                28.51      28.00         15  
  5 Jeong, Eugene        7 FLY-MR                 26.65      28.14         14  
  6 Lee, Aidan J         5 Wolverines-MR          33.62      33.36         13  
 -- Min, Christopher K   7 FLY-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Klein, Jonah l       6 Wolverines-MR          42.25         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      27.83         20  
  2 Min, Christopher K   7 FLY-MR                    NT      27.96         17  
  3 Mo, David            7 FLY-MR                 27.37      28.52         16  
  4 Bushati, Andi        7 APEX-MR                   NT      31.90         15  
  5 Izower, Asher        6 Twisters-MR            40.10      35.97         14  
 -- Lee, Aidan J         5 Wolverines-MR          57.22         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Klein, Jonah l       6 Wolverines-MR          53.45         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Tsivilko, Eugene     7 Wolverines-MR          26.73         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 7 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, David            7 FLY-MR                 23.67      24.73         20  
  2 Izower, Asher        6 Twisters-MR            33.10      26.11         17  
  3 Tsivilko, Eugene     7 Wolverines-MR          28.54      26.82         16  
  4 Bushati, Andi        7 APEX-MR                   NT      29.76         15  
  5 Green, Gavin C       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      29.77         14  
  6 Lee, Aidan J         5 Wolverines-MR          41.59      43.52         13  
 -- Jeong, Eugene        7 FLY-MR                 34.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Klein, Jonah l       6 Wolverines-MR        1:07.85         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            1:14.10    1:05.92         40  
     1) Lee, Brendan T 8                2) Torres, Christopher J 8        
     3) DiSanto, Justin p 8             4) Tsukikawa, Yugo 8              
                  34.01     1:05.92 (31.91)                                        
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT    1:23.51         34  
     1) Liu, Alston 8                   2) Stanciu, Robert 8              
     3) Patterson, James L 8            4) Zahariev, Kevin K 8            
                  42.39     1:23.51 (41.12)                                        
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:26.48    1:27.09         32  
     1) Burke, Ryan 8                   2) Jeong, Eugene 7                
     3) Mo, David 7                     4) Min, Christopher K 7           
                  49.39     1:27.09 (37.70)                                        
 
Boys 8-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Nick         9 Wolverines-MR          34.22      33.50         20  
  2 Tsukikawa, Yugo      8 Wolverines-MR          33.82      33.69         17  
  3 Lee, Brendan T       8 Wolverines-MR          34.78      34.52         16  
  4 Morrison, Marquise   9 Hes_unattached-MR      35.87      35.03         15  
  5 DiSanto, Justin p    8 Wolverines-MR          35.44      35.28         14  
  6 Chopey, Andy T       9 FLY-MR                 36.72      36.15         13  
  7 Bushati, Aldo        9 APEX-MR                   NT      38.54         12  
  8 Izower, Xander       9 Twisters-MR            37.22      39.57         11  
  9 Liu, Alston          8 Twisters-MR            39.09      39.61          9  
 10 Tsang, Bryant B      9 FLY-MR                 36.00      40.11          7  
 11 Torres, Christophe   8 Wolverines-MR          41.61      40.27          6  
 12 Ambery, George J     9 FLY-MR                 42.96      41.84          5  
 13 Ambrus, Christophe   9 FLY-MR                 40.69      42.09          4  
 14 Nonaka, Johji        8 Wolverines-MR          42.90      42.59          3  
 15 Waszczyszak, Adam    9 Twisters-MR            42.53      44.28          2  
 16 Mangan, Kyle         8 APEX-MR                   NT      46.56          1  
 17 Barr, Alex S         9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      47.60        
 18 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            43.44      48.05        
 19 Stanciu, Robert      8 Twisters-MR            48.85      48.73        
 20 Patterson, James L   8 Twisters-MR            43.70      48.88        
 21 Burke, Ryan          8 FLY-MR                 42.69      50.66        
 22 Lopez, Gustavo E     8 Flying Dolphins-MR   2:00.00      53.61        
 23 Park, Andrew H       9 FLY-MR                    NT      55.89        
 24 Basta, Andrew J      8 Wolverines-MR             NT      57.84        
 25 Morgan, Zachary A    8 Wolverines-MR        1:09.11    1:06.36        
 26 Zisholtz, Jonah E    8 Wolverines-MR             NT    1:08.14        
 
Boys 8-9 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Nick         9 Wolverines-MR          39.31      38.64         20  
  2 Tsukikawa, Yugo      8 Wolverines-MR          40.59      41.20         17  
  3 Lee, Brendan T       8 Wolverines-MR          40.70      42.41         16  
  4 Chopey, Andy T       9 FLY-MR                 42.16      43.09         15  
  5 Liu, Alston          8 Twisters-MR            40.10      43.24         14  
  6 Bushati, Aldo        9 APEX-MR                49.51      45.22         13  
  7 Izower, Xander       9 Twisters-MR            47.12      46.84         12  
  8 DiSanto, Justin p    8 Wolverines-MR          43.72      47.31         11  
  9 Morrison, Marquise   9 Hes_unattached-MR      44.20      47.61          9  
 10 Torres, Christophe   8 Wolverines-MR          46.76      47.80          7  
 11 Tsang, Bryant B      9 FLY-MR                 47.94      48.87          6  
 12 Ambrus, Christophe   9 FLY-MR                 49.45      50.41          5  
 13 Waszczyszak, Adam    9 Twisters-MR            46.43      51.71          4  
 14 Mangan, Kyle         8 APEX-MR                   NT      53.09          3  
 15 Burke, Ryan          8 FLY-MR                 55.52      56.13          2  
 16 Patterson, James L   8 Twisters-MR            56.50      57.86          1  
 17 Lopez, Gustavo E     8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:01.36        
 18 Park, Andrew H       9 FLY-MR                    NT    1:06.63        
 19 Zisholtz, Jonah E    8 Wolverines-MR             NT    1:08.28        
 20 Basta, Andrew J      8 Wolverines-MR             NT    1:09.07        
 -- Stanciu, Robert      8 Twisters-MR            49.36         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ambery, George J     9 FLY-MR                 50.95         DQ        
      Did not finish on back
 -- Morgan, Zachary A    8 Wolverines-MR        1:27.40         DQ        
      Did not finish on back
 -- Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            47.25         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8-9 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       8 Wolverines-MR          45.21      45.75         20  
  2 Tsukikawa, Yugo      8 Wolverines-MR          46.23      46.08         17  
  3 Torres, Nick         9 Wolverines-MR          48.04      46.13         16  
  4 Morrison, Marquise   9 Hes_unattached-MR      49.55      49.03         15  
  5 Tsang, Bryant B      9 FLY-MR                 51.46      51.78         14  
  6 DiSanto, Justin p    8 Wolverines-MR          49.07      52.01         13  
  7 Liu, Alston          8 Twisters-MR            50.85      52.96         12  
  8 Nonaka, Johji        8 Wolverines-MR          56.20      53.61         11  
  9 Ambrus, Christophe   9 FLY-MR                 56.91      55.77          9  
 10 Izower, Xander       9 Twisters-MR            50.83      56.24          7  
 11 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            51.57      57.39          6  
 12 Waszczyszak, Adam    9 Twisters-MR            55.06      57.59          5  
 13 Stanciu, Robert      8 Twisters-MR            59.13    1:05.71          4  
 14 Mangan, Kyle         8 APEX-MR                   NT    1:09.97          3  
 15 Basta, Andrew J      8 Wolverines-MR             NT    1:13.20          2  
 16 Patterson, James L   8 Twisters-MR            59.13    1:29.36          1  
 -- Zisholtz, Jonah E    8 Wolverines-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Morgan, Zachary A    8 Wolverines-MR        1:30.99         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Barr, Alex S         9 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 8-9 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Nick         9 Wolverines-MR          38.35      38.87         20  
  2 Lee, Brendan T       8 Wolverines-MR          42.88      42.56         17  
  3 Tsukikawa, Yugo      8 Wolverines-MR          39.95      42.63         16  
  4 Liu, Alston          8 Twisters-MR            39.90      43.32         15  
  5 Bushati, Aldo        9 APEX-MR                46.96      45.73         14  
  6 Morrison, Marquise   9 Hes_unattached-MR      39.40      45.92         13  
  7 Torres, Christophe   8 Wolverines-MR          47.43      46.46         12  
  8 DiSanto, Justin p    8 Wolverines-MR          43.55      46.83         11  
  9 Nonaka, Johji        8 Wolverines-MR          46.95      52.00          9  
 10 Izower, Xander       9 Twisters-MR            50.10      55.72          7  
 11 Stanciu, Robert      8 Twisters-MR            54.95      56.13          6  
 12 Barr, Alex S         9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.05          5  
 13 Zahariev, Kevin K    8 Twisters-MR            57.10    1:01.48          4  
 14 Patterson, James L   8 Twisters-MR          1:00.53    1:01.90          3  
 15 Mangan, Kyle         8 APEX-MR                   NT    1:05.87          2  
 16 Lopez, Gustavo E     8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:13.56          1  
 -- Waszczyszak, Adam    9 Twisters-MR            50.55         DQ        
      One hand touch
 -- Zisholtz, Jonah E    8 Wolverines-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Basta, Andrew J      8 Wolverines-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Morgan, Zachary A    8 Wolverines-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8-9 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Nick         9 Wolverines-MR        1:23.97    1:24.59         20  
                  38.09     1:24.59 (46.50)                                        
  2 Lee, Brendan T       8 Wolverines-MR        1:26.47    1:27.99         17  
                  43.39     1:27.99 (44.60)                                        
  3 Tsukikawa, Yugo      8 Wolverines-MR        1:27.61    1:28.53         16  
                  43.05     1:28.53 (45.48)                                        
  4 Bushati, Aldo        9 APEX-MR                   NT    1:34.21         15  
                  44.16     1:34.21 (50.05)                                        
  5 DiSanto, Justin p    8 Wolverines-MR        1:34.79    1:36.04         14  
                  45.31     1:36.04 (50.73)                                        
  6 Chopey, Andy T       9 FLY-MR               1:37.84    1:36.28         13  
                  42.62     1:36.28 (53.66)                                        
  7 Torres, Christophe   8 Wolverines-MR        1:41.60    1:43.45         12  
                  47.55     1:43.45 (55.90)                                        
  8 Nonaka, Johji        8 Wolverines-MR        1:44.28    1:46.49         11  
                  50.55     1:46.49 (55.94)                                        
  9 Barr, Alex S         9 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:00.37          9  
 10 Burke, Ryan          8 FLY-MR               2:03.59    2:09.33          7  
                  58.75   2:09.33 (1:10.58)                                        
 11 Lopez, Gustavo E     8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    2:11.60          6  
                1:01.98   2:11.60 (1:09.62)                                        
 
Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:15.22    2:06.90         40  
     1) Kaneko, Hiroki 10               2) Graham, Austin a 10            
     3) Golovin, Samuel j 10            4) Lee, Ryan P 10                 
                  31.46     1:03.65 (32.19)     1:35.64 (31.99)     2:06.90 (31.26)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:23.77    2:28.86         34  
     1) Burke, Matthew 10               2) Liu, Lewis B 10                
     3) Chopey, Andy T 9                4) Barefield, William D 10        
                  36.79     1:12.61 (35.82)     1:48.71 (36.10)     2:28.86 (40.15)
 
Boys 10-11 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR        1:07.01    1:06.30         20  
                  32.58     1:06.30 (33.72)                                        
  2 Mcalpine, Michael   11 Hes_unattached-MR    1:06.56    1:06.38         17  
                  31.62     1:06.38 (34.76)                                        
  3 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR        1:08.17    1:06.97         16  
                  32.55     1:06.97 (34.42)                                        
  4 Gray, Stephen F     11 Wolverines-MR        1:08.13    1:09.51         15  
                  32.98     1:09.51 (36.53)                                        
  5 Golovin, Samuel j   10 Wolverines-MR        1:11.27    1:11.64         14  
                  34.60     1:11.64 (37.04)                                        
  6 Duval, Justin       11 Hes_unattached-MR    1:13.26    1:13.09         13  
                  34.14     1:13.09 (38.95)                                        
  7 Kahn, Alec P        11 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:13.26         12  
                  35.01     1:13.26 (38.25)                                        
  8 Ramjohn, Jalen K    10 APEX-MR              1:18.88    1:14.63         11  
                  36.10     1:14.63 (38.53)                                        
  9 Ramos, Brandon J    11 APEX-MR              1:17.56    1:14.88          9  
                  35.94     1:14.88 (38.94)                                        
 10 Graham, Austin a    10 Wolverines-MR        1:12.07    1:15.45          7  
                  35.33     1:15.45 (40.12)                                        
 11 Scarcella, Joseph   11 Wolverines-MR        1:13.63    1:16.80          6  
                  37.09     1:16.80 (39.71)                                        
 12 Liu, Lewis B        10 FLY-MR               1:23.18    1:22.07          5  
                  38.62     1:22.07 (43.45)                                        
 13 Odom, Derrick D     11 Hes_unattached-MR    1:15.64    1:23.26          4  
                  37.65     1:23.26 (45.61)                                        
 14 Amato, Steven a     11 Wolverines-MR        1:22.43    1:23.53          3  
                  39.47     1:23.53 (44.06)                                        
 15 Green, Ryan L       10 Flying Dolphins-MR   3:00.00    1:23.74          2  
                  38.93     1:23.74 (44.81)                                        
 16 Burke, Matthew      10 FLY-MR               1:23.76    1:25.28          1  
                  40.76     1:25.28 (44.52)                                        
 17 Porges, Dylan R     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:28.95        
                  42.24     1:28.95 (46.71)                                        
 18 Robinson, Tate A    10 Wolverines-MR             NT    1:31.64        
                  41.26     1:31.64 (50.38)                                        
 19 DiSanto, Michael p  10 Wolverines-MR        1:31.80    1:37.45        
                  44.52     1:37.45 (52.93)                                        
 20 Humphrey
, Jack H  11 Unattached-MR             NT    2:09.84        
                  58.75   2:09.84 (1:11.09)                                        
 
Boys 10-11 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR          36.32      36.14         20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR          36.33      36.69         17  
  3 Ramjohn, Jalen K    10 APEX-MR                41.87      39.11         16  
  4 Golovin, Samuel j   10 Wolverines-MR          39.52      39.37         15  
  5 Gray, Stephen F     11 Wolverines-MR          37.27      39.45         14  
  6 Graham, Austin a    10 Wolverines-MR          38.55      40.06         13  
  7 Duval, Justin       11 Hes_unattached-MR      40.30      40.11         12  
  8 Ramos, Brandon J    11 APEX-MR                41.55      40.14         11  
  9 Scarcella, Joseph   11 Wolverines-MR          41.46      40.61          9  
 10 Odom, Derrick D     11 Hes_unattached-MR      45.50      43.60          7  
 11 Amato, Steven a     11 Wolverines-MR          42.58      44.01          6  
 12 Liu, Lewis B        10 FLY-MR                 45.03      44.04          5  
 13 Burke, Matthew      10 FLY-MR                 43.91      44.61          4  
 14 Park, Thomas        11 Unattached-MR             NT      46.54          3  
 15 Robinson, Tate A    10 Wolverines-MR             NT      47.18          2  
 16 Green, Ryan L       10 Flying Dolphins-MR   1:00.00      47.24          1  
 17 Barefield, William  10 FLY-MR                 45.05      49.77        
 18 DiSanto, Michael p  10 Wolverines-MR          50.13      53.77        
 19 Humphrey
, Jack H  11 Unattached-MR             NT    1:02.34        
 
Boys 10-11 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duval, Justin       11 Hes_unattached-MR      38.62      39.96         20  
  2 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR          42.20      40.77         17  
  3 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR          40.35      40.86         16  
  4 Kahn, Alec P        11 Flying Dolphins-MR     40.00      41.21         15  
  5 Odom, Derrick D     11 Hes_unattached-MR      44.48      43.92         14  
  6 Scarcella, Joseph   11 Wolverines-MR          44.53      45.98         13  
  7 Liu, Lewis B        10 FLY-MR                 47.16      48.78         12  
  8 Amato, Steven a     11 Wolverines-MR          47.82      48.98         11  
  9 Porges, Dylan R     10 Flying Dolphins-MR   1:00.00      51.19          9  
 10 Green, Ryan L       10 Flying Dolphins-MR   2:00.00      52.23          7  
 11 Barefield, William  10 FLY-MR                 50.87      52.34          6  
 12 Park, Thomas        11 Unattached-MR             NT      56.96          4.5
 12 DiSanto, Michael p  10 Wolverines-MR          56.54      56.96          4.5
 
Boys 10-11 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR        1:13.91    1:15.50         20  
                  35.38     1:15.50 (40.12)                                        
  2 Gray, Stephen F     11 Wolverines-MR        1:18.50    1:20.16         17  
                  37.74     1:20.16 (42.42)                                        
  3 Golovin, Samuel j   10 Wolverines-MR        1:24.43    1:22.38         16  
                  38.68     1:22.38 (43.70)                                        
  4 Kahn, Alec P        11 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:25.50         15  
                  39.70     1:25.50 (45.80)                                        
  5 Ramjohn, Jalen K    10 APEX-MR                   NT    1:32.29         14  
                  42.50     1:32.29 (49.79)                                        
  6 Graham, Austin a    10 Wolverines-MR        1:29.37    1:35.79         13  
                  43.06     1:35.79 (52.73)                                        
  7 Porges, Dylan R     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:37.41         12  
                  43.97     1:37.41 (53.44)                                        
  8 Scarcella, Joseph   11 Wolverines-MR        1:34.08    1:38.40         11  
                  44.71     1:38.40 (53.69)                                        
  9 Ramos, Brandon J    11 APEX-MR                   NT    1:39.40          9  
                  45.13     1:39.40 (54.27)                                        
 10 Robinson, Tate A    10 Wolverines-MR             NT    1:39.69          7  
                  43.54     1:39.69 (56.15)                                        
 11 Burke, Matthew      10 FLY-MR               1:50.87    1:49.46          6  
                  49.74     1:49.46 (59.72)                                        
 
Boys 10-11 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael   11 Hes_unattached-MR    1:15.08    1:16.34         20  
                  35.01     1:16.34 (41.33)                                        
  2 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR        1:16.20    1:16.61         17  
                  37.09     1:16.61 (39.52)                                        
  3 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR        1:17.03    1:17.32         16  
                  36.10     1:17.32 (41.22)                                        
  4 Duval, Justin       11 Hes_unattached-MR    1:18.00    1:20.05         15  
                  37.21     1:20.05 (42.84)                                        
  5 Gray, Stephen F     11 Wolverines-MR        1:21.43    1:21.49         14  
                  37.73     1:21.49 (43.76)                                        
  6 Kahn, Alec P        11 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:21.69         13  
                  38.58     1:21.69 (43.11)                                        
  7 Golovin, Samuel j   10 Wolverines-MR        1:23.03    1:22.87         12  
                  38.19     1:22.87 (44.68)                                        
  8 Scarcella, Joseph   11 Wolverines-MR        1:27.10    1:26.02         11  
                  40.76     1:26.02 (45.26)                                        
  9 Ramos, Brandon J    11 APEX-MR                   NT    1:26.08          9  
                  42.32     1:26.08 (43.76)                                        
 10 Ramjohn, Jalen K    10 APEX-MR                   NT    1:26.77          7  
                  39.24     1:26.77 (47.53)                                        
 11 Odom, Derrick D     11 Hes_unattached-MR    1:22.13    1:27.47          6  
                  41.17     1:27.47 (46.30)                                        
 12 Graham, Austin a    10 Wolverines-MR        1:30.86    1:28.45          5  
                  39.06     1:28.45 (49.39)                                        
 13 Amato, Steven a     11 Wolverines-MR        1:31.83    1:32.63          4  
                  42.11     1:32.63 (50.52)                                        
 14 Porges, Dylan R     10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:37.73          3  
                  44.10     1:37.73 (53.63)                                        
 15 Barefield, William  10 FLY-MR               1:41.98    1:42.59          2  
                  48.55     1:42.59 (54.04)                                        
 16 Robinson, Tate A    10 Wolverines-MR             NT    1:43.95          1  
                  44.23     1:43.95 (59.72)                                        
 17 Park, Thomas        11 Unattached-MR             NT    1:44.67        
                  50.54     1:44.67 (54.13)                                        
 18 DiSanto, Michael p  10 Wolverines-MR        1:52.20    1:53.89        
                  54.52     1:53.89 (59.37)                                        
 
Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:15.21         40  
     1) Torres, Nick 9                  2) Amato, Steven a 11             
     3) Scarcella, Joseph A 11          4) Gray, Stephen F 11             
                  33.40     1:08.95 (35.55)     1:42.64 (33.69)     2:15.21 (32.57)
  2 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:27.70         34  
     1) Ramos, Brandon J 11             2) Ramjohn, Jalen K 10            
     3) Mangan, Kyle 8                  4) Bushati, Aldo 9                
                  33.45     1:06.86 (33.41)     1:49.91 (43.05)     2:27.70 (37.79)
  3 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'               NT    2:38.07         32  
     1) Kahn, Alec P 11                 2) Lopez, Gustavo E 8             
     3) Porges, Dylan R 10              4) Green, Ryan L 10               
                  33.06     1:22.28 (49.22)     2:00.59 (38.31)     2:38.07 (37.48)
 
Boys 11 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:30.11    2:26.39         40  
     1) Torres, Nick 9                  2) Kaneko, Hiroki 10              
     3) Lee, Ryan P 10                  4) Golovin, Samuel j 10           
                  38.59     1:20.25 (41.66)     1:55.02 (34.77)     2:26.39 (31.37)
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'C'            2:51.44    2:45.56         34  
     1) Graham, Austin a 10             2) Amato, Steven a 11             
     3) Gray, Stephen F 11              4) DiSanto, Michael p 10          
                  40.68     1:27.08 (46.40)     2:04.13 (37.05)     2:45.56 (41.43)
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            2:41.11    2:49.66         32  
     1) Tsukikawa, Yugo 8               2) Lee, Brendan T 8               
     3) Torres, Christopher J 8         4) DiSanto, Justin p 8            
                  41.54     1:28.15 (46.61)     2:14.34 (46.19)     2:49.66 (35.32)
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'               NT    2:58.15         30  
     1) Porges, Dylan R 10              2) Kahn, Alec P 11                
     3) Green, Gavin C 7                4) Green, Ryan L 10               
                  47.51     1:28.24 (40.73)     2:09.29 (41.05)     2:58.15 (48.86)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT    3:19.54         28  
     1) Waszczyszak, Adam 9             2) Zahariev, Kevin K 8            
     3) Liu, Alston 8                   4) Izower, Xander 9               
                  53.08   1:53.81 (1:00.73)     2:35.52 (41.71)     3:19.54 (44.02)
 
Boys 12-13 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Jake D      13 FLY-MR                 26.13      27.08         20  
  2 Orman-Kollmar, Max  13 APEX-MR                   NT      28.85         17  
  3 Bushati, Arvid      13 APEX-MR                   NT      29.15         16  
  4 Strbik, Peter       13 FLY-MR                 27.73      29.39         15  
  5 Mangan, Matthew J   13 APEX-MR                   NT      29.83         14  
  6 Serbi, Benjamin A   12 FLY-MR                 29.56      30.18         13  
  7 Younis, Ahmed       13 Hes_unattached-MR      30.85      30.88         12  
  8 Tilas, Jonathan L   12 FLY-MR                 30.94      31.53         11  
  9 Romero, Leonardo A  12 FLY-MR                 32.29      32.88          9  
 10 Toleikis, Jonas A   13 Flying Dolphins-MR   1:00.00      33.39          7  
 11 Bamme, Mark         13 Hes_unattached-MR      33.48      34.18          6  
 12 Brattesa, Marcello  13 Unattached-MR             NT      41.95          5  
 13 Ausman, Connor c    12 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:03.00          4  
 
Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strbik, Peter       13 FLY-MR               1:11.33    1:13.14         20  
                  36.15     1:13.14 (36.99)                                        
  2 Serbi, Benjamin A   12 FLY-MR               1:15.19    1:15.83         17  
                  36.64     1:15.83 (39.19)                                        
  3 Mangan, Matthew J   13 APEX-MR                   NT    1:16.84         16  
                  37.13     1:16.84 (39.71)                                        
  4 Orman-Kollmar, Max  13 APEX-MR                   NT    1:17.34         15  
                  38.66     1:17.34 (38.68)                                        
  5 Bushati, Arvid      13 APEX-MR                   NT    1:21.15         14  
                  39.47     1:21.15 (41.68)                                        
  6 Romero, Leonardo A  12 FLY-MR               1:35.48    1:27.63         13  
                  41.77     1:27.63 (45.86)                                        
  7 Bamme, Mark         13 Hes_unattached-MR    1:41.56    1:27.89         12  
  8 Younis, Ahmed       13 Hes_unattached-MR    1:26.65    1:27.95         11  
                  41.80     1:27.95 (46.15)                                        
  9 Ausman, Connor c    12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:50.68          9  
                1:18.60   2:50.68 (1:32.08)                                        
 -- Toleikis, Jonas A   13 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaneko, Takahiro    13 Wolverines-MR        1:16.81    1:16.25         20  
                  36.16     1:16.25 (40.09)                                        
  2 Strbik, Peter       13 FLY-MR               1:17.64    1:17.75         17  
                  35.81     1:17.75 (41.94)                                        
  3 Serbi, Benjamin A   12 FLY-MR               1:27.70    1:28.94         16  
                  41.68     1:28.94 (47.26)                                        
  4 Younis, Ahmed       13 Hes_unattached-MR         NT    1:31.28         15  
                  42.58     1:31.28 (48.70)                                        
  5 Orman-Kollmar, Max  13 APEX-MR                   NT    1:32.12         14  
                  43.16     1:32.12 (48.96)                                        
  6 Bamme, Mark         13 Hes_unattached-MR    1:34.87    1:32.98         13  
                  44.60     1:32.98 (48.38)                                        
  7 Toleikis, Jonas A   13 Flying Dolphins-MR   3:00.00    1:41.86         12  
                  47.60     1:41.86 (54.26)                                        
  8 Romero, Leonardo A  12 FLY-MR               1:49.31    1:46.57         11  
                  46.96     1:46.57 (59.61)                                        
 -- Brattesa, Marcello  13 Unattached-MR             NT         DQ        
      One hand touch
                  58.96        DQ (1:09.56)                                        
 
Boys 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Jake D      13 FLY-MR               1:15.78    1:15.39         20  
                  33.90     1:15.39 (41.49)                                        
  2 Tilas, Jonathan L   12 FLY-MR               1:25.99    1:21.05         17  
                  37.93     1:21.05 (43.12)                                        
  3 Mangan, Matthew J   13 APEX-MR              1:24.89    1:24.36         16  
                  38.01     1:24.36 (46.35)                                        
  4 Bushati, Arvid      13 APEX-MR              1:31.00    1:32.11         15  
                  39.11     1:32.11 (53.00)                                        
  5 Bamme, Mark         13 Hes_unattached-MR    1:30.40    1:33.79         14  
                  42.54     1:33.79 (51.25)                                        
 
Boys 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaneko, Takahiro    13 Wolverines-MR        2:28.27    2:26.39         20  
                  32.11     1:11.53 (39.42)     1:52.43 (40.90)     2:26.39 (33.96)
  2 Li, Alan            13 FLY-MR               2:30.45    2:33.11         17  
                  31.50     1:10.98 (39.48)     1:55.48 (44.50)     2:33.11 (37.63)
  3 Strbik, Peter       13 FLY-MR               2:49.73    2:36.55         16  
                  34.44     1:14.82 (40.38)     2:00.00 (45.18)     2:36.55 (36.55)
  4 Cazzorla, Daniel    13 FLY-MR               2:34.33    2:37.97         15  
                  32.11     1:10.68 (38.57)     2:00.09 (49.41)     2:37.97 (37.88)
  5 Orman-Kollmar, Max  13 APEX-MR                   NT    2:47.12         14  
                  34.53     1:17.32 (42.79)     2:08.40 (51.08)     2:47.12 (38.72)
  6 Mangan, Matthew J   13 APEX-MR                   NT    2:49.43         13  
                  37.15     1:18.33 (41.18)     2:13.20 (54.87)     2:49.43 (36.23)
  7 Younis, Ahmed       13 Hes_unattached-MR    3:04.98    3:00.25         12  
                  38.46     1:24.42 (45.96)     2:18.29 (53.87)     3:00.25 (41.96)
  8 Tilas, Jonathan L   12 FLY-MR               3:16.50    3:06.78         11  
                  35.04     1:22.96 (47.92)   2:25.41 (1:02.45)     3:06.78 (41.37)
 
Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alonso, Carlos      15 APEX-MR                   NT    2:11.55         20  
                  30.94     1:04.95 (34.01)     1:39.45 (34.50)     2:11.55 (32.10)
  2 Zhan, Edmund        15 FLY-MR               2:06.03    2:13.25         17  
                  30.43     1:04.64 (34.21)     1:39.08 (34.44)     2:13.25 (34.17)
  3 Kaneko, Takahiro    13 Wolverines-MR        2:16.02    2:14.07         16  
                  30.65     1:04.97 (34.32)     1:40.27 (35.30)     2:14.07 (33.80)
  4 Giraldo, Mateo      15 FLY-MR               2:11.38    2:18.43         15  
                  31.00     1:05.72 (34.72)     1:42.03 (36.31)     2:18.43 (36.40)
  5 De la Cruz, Edwin   14 APEX-MR              2:18.82    2:19.97         14  
                  32.03     1:07.80 (35.77)     1:45.18 (37.38)     2:19.97 (34.79)
  6 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR        2:22.65    2:24.23         13  
                  33.97     1:10.62 (36.65)     1:47.75 (37.13)     2:24.23 (36.48)
  7 Zhang, David        15 APEX-MR                   NT    2:29.44         12  
                  34.28     1:11.50 (37.22)     1:51.09 (39.59)     2:29.44 (38.35)
  8 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR        2:26.00    2:30.43         11  
                  34.66     1:12.79 (38.13)     1:51.63 (38.84)     2:30.43 (38.80)
  9 Scandura, Anthony   15 FLY-MR               2:10.66    2:30.75          9  
                  28.40       59.63 (31.23)     1:52.09 (52.46)     2:30.75 (38.66)
 10 Escareno, BJ M      17 APEX-MR                   NT    2:35.71          7  
                  33.60     1:11.51 (37.91)     1:52.00 (40.49)     2:35.71 (43.71)
 11 Torres, Manny L     17 APEX-MR                   NT    3:02.91          6  
                  43.00                             2:20.17 ( )     3:02.91 (42.74)
 12 Corey
, Amedeo T   14 Unattached-MR             NT    4:28.72          5  
                  46.55                             1:49.88 ( )   4:28.72 (2:38.84)
 -- Vignoni
, Miguel   14 Unattached-MR             NT    4:39.24        
      Did not finish
                1:18.58   2:51.93 (1:33.35)   4:35.60 (1:43.67)      4:39.24 (3.64)
 
Boys 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Stefan      18 FLY-MR               1:04.29    1:05.64         20  
                  31.51     1:05.64 (34.13)                                        
  2 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR        1:16.19    1:17.14         17  
                  37.36     1:17.14 (39.78)                                        
  3 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR        1:16.38    1:18.45         16  
                  38.29     1:18.45 (40.16)                                        
  4 Alonso, Carlos      15 APEX-MR                   NT    1:20.84         15  
                  40.22     1:20.84 (40.62)                                        
  5 De la Cruz, Edwin   14 APEX-MR                   NT    1:22.48         14  
                  40.03     1:22.48 (42.45)                                        
 
Boys 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Stefan      18 FLY-MR               2:40.02    2:41.38         20  
                  35.49     1:15.69 (40.20)     1:58.20 (42.51)     2:41.38 (43.18)
  2 Knight, Jordan      15 FLY-MR               2:41.94    2:44.01         17  
                  35.72     1:16.41 (40.69)     1:59.34 (42.93)     2:44.01 (44.67)
  3 Kaneko, Takahiro    13 Wolverines-MR        2:46.12    2:48.71         16  
                  38.31     1:21.67 (43.36)     2:06.02 (44.35)     2:48.71 (42.69)
  4 Li, Alan            13 FLY-MR               2:48.30    2:49.78         15  
                  37.10     1:20.40 (43.30)     2:05.02 (44.62)     2:49.78 (44.76)
  5 Escareno, BJ M      17 APEX-MR                   NT    3:15.38         14  
                  42.54     1:32.28 (49.74)     2:24.05 (51.77)     3:15.38 (51.33)
  6 Quito, Brandon E    15 APEX-MR                   NT    3:15.46         13  
                  43.42     1:33.27 (49.85)     2:25.91 (52.64)     3:15.46 (49.55)
  7 Torres, Manny L     17 APEX-MR              3:34.58    3:36.21         12  
                  49.69     1:44.27 (54.58)     2:40.31 (56.04)     3:36.21 (55.90)
 
Boys 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhan, Edmund        15 FLY-MR               1:02.04    1:04.97         20  
                  30.35     1:04.97 (34.62)                                        
  2 Alonso, Carlos      15 APEX-MR                   NT    1:07.91         17  
                  32.25     1:07.91 (35.66)                                        
  3 Quito, Brandon E    15 APEX-MR                   NT    1:15.12         16  
                  33.49     1:15.12 (41.63)                                        
  4 De la Cruz, Edwin   14 APEX-MR              1:18.01    1:19.41         15  
                  34.40     1:19.41 (45.01)                                        
  5 Zhang, David        15 APEX-MR                   NT    1:24.65         14  
                  38.48     1:24.65 (46.17)                                        
 
Boys 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Wolverines-MR        2:40.21    2:41.46         20  
                  35.87     1:16.79 (40.92)     2:05.40 (48.61)     2:41.46 (36.06)
  2 De la Cruz, Edwin   14 APEX-MR                   NT    2:42.61         17  
                  34.67     1:19.23 (44.56)     2:08.73 (49.50)     2:42.61 (33.88)
  3 Kaneko, Hiroki      10 Wolverines-MR        2:42.71    2:45.34         16  
                  37.71     1:20.08 (42.37)     2:08.09 (48.01)     2:45.34 (37.25)
  4 Zhang, David        15 APEX-MR              3:03.40    2:52.58         15  
                  37.80     1:23.50 (45.70)     2:15.51 (52.01)     2:52.58 (37.07)
  5 Torres, Manny L     17 APEX-MR                   NT    3:24.84         14  
                  45.10     1:41.63 (56.53)     2:38.35 (56.72)     3:24.84 (46.49)
 -- Quito, Brandon E    15 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  35.06     1:17.51 (42.45)     2:03.64 (46.13)          DQ (37.03)
 
Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                            NT    1:47.98         40  
     1) Scandura, Anthony F 15          2) Zhan, Edmund 15                
     3) Giraldo, Mateo 15               4) Knight, Jordan 15              
                  26.62       53.85 (27.23)     1:25.04 (31.19)     1:47.98 (22.94)
  2 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    1:52.45         34  
     1) Orman-Kollmar, Max A 13         2) Alonso, Carlos 15              
     3) De la Cruz, Edwin A 14          4) Mangan, Matthew J 13           
                  28.34       55.58 (27.24)     1:23.24 (27.66)     1:52.45 (29.21)
  3 Apex Swim Club-MR  'B'                           NT    1:57.06         32  
     1) Quito, Brandon E 15             2) Zhang, David 15                
     3) Escareno, BJ M 17               4) Bushati, Arvid 13              
                  30.21       59.95 (29.74)     1:28.60 (28.65)     1:57.06 (28.46)