Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                 2011 MR PATS May Long Course Meet - 5/7/2011                  
                  Patriot May LC Meet, Sanction #: MR-110503                   
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR            32.62      32.38 JO     
  2 Klein, MiKayla S           9 Wolverines-MR          34.82      35.39 JO     
  3 Welcome, Shannon          10 GATE-MR                40.13      36.63 JO     
  4 Tillman, Victoria          9 Sailfish-MR            41.10      37.50        
  5 Vumbacco, Sabrina S        9 Wolverines-MR          36.68      37.75        
  6 Quezada, Kaitlyn V         9 PATS-MR                37.93      38.90        
  7 Bell, Jennifer A          10 Wolverines-MR             NT      38.98        
  8 Gougelmann, Jennifer M     8 PATS-MR                39.28      40.02        
  9 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR                42.28      40.25        
 10 Choa, Kristina             9 Bcny-MR                41.00      41.55        
 11 Rojas, Alice E             9 RedTails-MR            43.00      41.57        
 12 Brydon, Maia              10 RedTails-MR            43.26      41.61        
 13 Lippolis, Isabella c       7 Wolverines-MR          42.41      41.77        
 14 Jiang, Joy                 7 Middies-MR             45.00      42.16        
 15 Wang, Kristina H          10 Middies-MR             45.00      42.18        
 16 Neuman, Samantha E         9 Wolverines-MR          43.20      42.21        
 17 Lee, Megan c               7 Wolverines-MR          41.88      42.24        
 18 Martin, Alyssa D           9 APEX-MR                42.85      42.42        
 19 Gutierrez, Stephanie       8 RedTails-MR            42.04      43.48        
 20 Moeslinger, Natasha        8 UN-GA-MR               48.90      43.49        
 21 Bischof, Lucy M            9 Sailfish-MR            45.11      43.92        
 22 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT      44.29        
 23 Gougelmann, Amanda E      10 PATS-MR                44.39      44.37        
 24 Suzana, Arlene             8 RedTails-MR            44.10      45.26        
 25 Kassabian, Nicole M        9 Wolverines-MR          43.35      45.49        
 26 Castro, Isabel P          10 Wolverines-MR          38.51      45.97        
 27 Boyd, Victoria E           9 Wolverines-MR          47.16      46.50        
 28 Thakur, Simran K           9 Bcny-MR                47.00      48.84        
 29 Ambrosio, Monserrat V     10 RedTails-MR            47.41      50.01        
 30 Suteja, Kezia S            7 Bcny-MR                50.00      50.07        
 31 Stennett- Neris, Dakota   10 RedTails-MR            57.61      50.09        
 32 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR            58.72      50.18        
 33 Zarmakoupis, Athena        7 Bcny-MR                44.00      52.17        
 34 Orris- Maitland, Alicia    7 RedTails-MR            46.81      52.61        
 35 Javier, Chrisabella K      8 APEX-MR             11:05.20      56.09        
 36 Lin, Erica                 9 Middies-MR           1:10.00      57.09        
 37 Rodriguez, Sophia M       10 RedTails-MR            49.06    1:00.46        
 38 Yu, Wenting                7 Middies-MR           1:10.00    1:07.24        
 39 Portoviejo, Neyda X        8 RedTails-MR            59.30    1:13.05        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR          1:12.79    1:12.00 JO     
                  34.26     1:12.00 (37.74)                                        
  2 Smith, Jazmine K          10 Empire-MR            1:13.48    1:13.59 JO     
                  35.58     1:13.59 (38.01)                                        
  3 McNamara, Lexi R          10 Empire-MR            1:22.42    1:18.83 JO     
                  38.29     1:18.83 (40.54)                                        
  4 Mitchell, Margaret m      10 Wolverines-MR        1:20.19    1:21.11 JO     
                  38.24     1:21.11 (42.87)                                        
  5 Amar, Kate M              10 Empire-MR            1:20.79    1:22.92 JO     
                  40.00     1:22.92 (42.92)                                        
  6 Jaeger, Caroline O        10 PATS-MR              1:19.43    1:22.94 JO     
                  40.36     1:22.94 (42.58)                                        
  7 Cleary, Hannah M          10 Empire-MR            1:21.49    1:24.47        
                  40.28     1:24.47 (44.19)                                        
  8 Bryce, Madeline            9 Wolverines-MR        1:24.45    1:24.76        
                  40.30     1:24.76 (44.46)                                        
  9 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR              1:27.91    1:26.52        
                  41.27     1:26.52 (45.25)                                        
 10 Gallagher, Maddy M        10 Empire-MR            1:35.56    1:27.21        
                  42.37     1:27.21 (44.84)                                        
 11 Dowdle, Emily K           10 GAEL-MR              1:39.55    1:28.60        
                  42.11     1:28.60 (46.49)                                        
 12 Katchis, Megan G           9 Empire-MR            1:33.25    1:29.46        
                  43.18     1:29.46 (46.28)                                        
 13 Bogart, Claire O           9 Empire-MR            1:33.63    1:30.24        
                  41.99     1:30.24 (48.25)                                        
 14 Leopizzi, Michela N       10 Empire-MR            1:32.33    1:30.27        
                  42.91     1:30.27 (47.36)                                        
 15 Chen, Kira                 7 Bcny-MR              1:36.00    1:32.08        
                  45.22     1:32.08 (46.86)                                        
 16 Holman, Josephine M        9 PATS-MR              1:27.33    1:32.88        
                  43.97     1:32.88 (48.91)                                        
 17 Chang, Grace               9 GATE-MR              1:27.24    1:33.21        
                  44.36     1:33.21 (48.85)                                        
 18 Ioffe, Julia              10 Shy-Mr-MR            1:37.70    1:33.25        
                  44.05     1:33.25 (49.20)                                        
 19 Martin, Alyssa D           9 APEX-MR              1:32.58    1:33.28        
                  45.59     1:33.28 (47.69)                                        
 20 Goldstein, Claire M       10 Empire-MR            1:29.59    1:34.94        
                  43.46     1:34.94 (51.48)                                        
 21 Zhang, Dizzy Y             9 Middies-MR           1:35.00    1:35.42        
                  44.53     1:35.42 (50.89)                                        
 22 Shannon, Kayla             9 GAEL-MR              1:34.52    1:36.01        
                  43.93     1:36.01 (52.08)                                        
 23 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT    1:38.91        
 24 Jiang, Joy                 7 Middies-MR           1:40.00    1:39.14        
                  47.03     1:39.14 (52.11)                                        
 25 Rode, Colleen R           10 Empire-MR            1:36.04    1:40.22        
                  45.39     1:40.22 (54.83)                                        
 26 Milio, Theresa A           8 Middies-MR           2:20.00    1:40.73        
                  44.95     1:40.73 (55.78)                                        
 27 Ben-Adi, Robin             9 PATS-MR              1:37.84    1:40.78        
                  46.38     1:40.78 (54.40)                                        
 28 Bischof, Lucy M            9 Sailfish-MR          1:47.65    1:40.98        
                  46.16     1:40.98 (54.82)                                        
 29 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR            1:40.57    1:41.53        
                  46.97     1:41.53 (54.56)                                        
 30 Manessis, Katerina E       9 Empire-MR            1:42.10    1:41.93        
                  46.50     1:41.93 (55.43)                                        
 31 Gougelmann, Amanda E      10 PATS-MR              1:34.60    1:42.99        
                  46.75     1:42.99 (56.24)                                        
 32 Thakur, Simran K           9 Bcny-MR              1:43.00    1:44.14        
                  47.18     1:44.14 (56.96)                                        
 33 Regan, Elizabeth           9 GAEL-MR              1:46.67    1:46.23        
                  47.84     1:46.23 (58.39)                                        
 34 Lazo-Murphy, Marley J      7 PATS-MR              2:04.76    1:52.04        
                  51.29   1:52.04 (1:00.75)                                        
 35 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR          2:03.75    1:52.45        
                  49.71   1:52.45 (1:02.74)                                        
 36 Lin, Erica                 9 Middies-MR           2:30.00    2:09.12        
                  59.89   2:09.12 (1:09.23)                                        
 37 Yu, Wenting                7 Middies-MR           2:30.00    2:16.38        
                1:04.50   2:16.38 (1:11.88)                                        
 -- Tillmann, Valentina L      9 Empire-MR            1:36.08         DQ        
      Delay of meet
                  41.55          DQ (50.48)                                        
 -- Du, Katelin                9 Middies-MR           1:24.96         DQ        
      False start
                  39.54          DQ (42.53)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:00.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vleck, Sydney M           10 Empire-MR            2:39.01    2:46.08 JO     
                  38.41     1:19.91 (41.50)     2:03.41 (43.50)     2:46.08 (42.67)
  2 McNamara, Lexi R          10 Empire-MR            2:56.88    2:50.89 JO     
                  39.56     1:23.07 (43.51)     2:08.62 (45.55)     2:50.89 (42.27)
  3 Jaeger, Caroline O        10 PATS-MR              2:52.80    2:58.57 JO     
                  41.59     1:26.17 (44.58)     2:13.04 (46.87)     2:58.57 (45.53)
  4 Du, Katelin                9 Middies-MR           3:00.00    3:03.06        
                  41.68     1:27.00 (45.32)     2:16.01 (49.01)     3:03.06 (47.05)
  5 Gallagher, Maddy M        10 Empire-MR            3:35.51    3:12.04        
                  43.68     1:31.37 (47.69)     2:22.97 (51.60)     3:12.04 (49.07)
  6 Dowdle, Emily K           10 GAEL-MR              4:04.99    3:15.79        
                  44.16     1:33.90 (49.74)     2:26.08 (52.18)     3:15.79 (49.71)
  7 Katchis, Megan G           9 Empire-MR            3:23.07    3:18.42        
                  44.79     1:34.98 (50.19)     2:27.98 (53.00)     3:18.42 (50.44)
  8 Bogart, Claire O           9 Empire-MR            3:23.62    3:21.63        
                  44.17     1:35.35 (51.18)     2:29.98 (54.63)     3:21.63 (51.65)
  9 Tillmann, Valentina L      9 Empire-MR            3:34.81    3:21.74        
                  44.21     1:36.88 (52.67)     2:29.71 (52.83)     3:21.74 (52.03)
 10 Goldstein, Claire M       10 Empire-MR            3:20.42    3:26.99        
                  43.93     1:37.52 (53.59)     2:34.14 (56.62)     3:26.99 (52.85)
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR            42.45      39.92 JO     
  2 Klein, MiKayla S           9 Wolverines-MR          40.32      42.30 JO     
  3 Mitchell, Margaret m      10 Wolverines-MR          44.32      44.37 JO     
  4 Welcome, Shannon          10 GATE-MR                46.30      44.39 JO     
  5 McNamara, Lexi R          10 Empire-MR              42.48      45.34        
  6 Lippolis, Isabella c       7 Wolverines-MR          46.49      45.92        
  7 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR                46.00      45.93        
  8 Choa, Kristina             9 Bcny-MR                45.00      46.36        
  9 Wang, Kristina H          10 Middies-MR             55.00      46.90        
 10 Ebratt, Emily M           10 Empire-MR              45.10      47.16        
 11 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR                46.99      47.18        
 12 Chang, Grace               9 GATE-MR                44.05      47.72        
 13 Cleary, Hannah M          10 Empire-MR              44.02      47.75        
 14 Bryce, Madeline            9 Wolverines-MR          43.82      47.87        
 15 Chen, Kira                 7 Bcny-MR                48.00      48.55        
 16 Amar, Kate M              10 Empire-MR              46.09      48.95        
 17 Leopizzi, Michela N       10 Empire-MR              47.73      49.05        
 18 Rojas, Alice E             9 RedTails-MR            48.88      49.10        
 19 Jiang, Joy                 7 Middies-MR             50.00      49.42        
 20 Lee, Megan c               7 Wolverines-MR          51.05      49.74        
 21 Gutierrez, Stephanie       8 RedTails-MR            51.62      49.75        
 22 Zarmakoupis, Athena        7 Bcny-MR                48.00      49.77        
 23 Shannon, Kayla             9 GAEL-MR                50.93      49.94        
 24 Brydon, Maia              10 RedTails-MR            50.27      50.28        
 25 Ioffe, Julia              10 Shy-Mr-MR              56.66      50.76        
 26 Manessis, Katerina E       9 Empire-MR              50.64      51.21        
 27 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR              51.04      51.47        
 28 Bischof, Lucy M            9 Sailfish-MR            58.45      51.86        
 29 Moeslinger, Natasha        8 UN-GA-MR               55.00      52.26        
 30 Ambrosio, Monserrat V     10 RedTails-MR            53.67      53.10        
 31 Boyd, Victoria E           9 Wolverines-MR          53.26      53.30        
 31 Gougelmann, Amanda E      10 PATS-MR                52.48      53.30        
 33 Rode, Colleen R           10 Empire-MR              50.33      53.36        
 34 Suzana, Arlene             8 RedTails-MR            49.83      53.41        
 35 Ben-Adi, Robin             9 PATS-MR              1:12.99      53.59        
 36 Regan, Elizabeth           9 GAEL-MR                51.72      54.23        
 37 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR          1:04.72      54.45        
 38 Milio, Theresa A           8 Middies-MR           1:10.00      55.69        
 39 Suteja, Kezia S            7 Bcny-MR                56.00      56.45        
 40 Thakur, Simran K           9 Bcny-MR                55.00      58.09        
 41 Javier, Chrisabella K      8 APEX-MR              1:25.05      59.14        
 42 Yu, Wenting                7 Middies-MR           1:20.00    1:00.59        
 43 Orris- Maitland, Alicia    7 RedTails-MR            59.62    1:01.07        
 44 Lazo-Murphy, Marley J      7 PATS-MR              1:01.26    1:01.76        
 45 Lin, Erica                 9 Middies-MR           1:20.00    1:05.31        
 46 Portoviejo, Neyda X        8 RedTails-MR          1:00.08    1:06.19        
 47 Portoviejo, Nicole N       8 RedTails-MR          1:03.60    1:08.77        
 48 Rodriguez, Sophia M       10 RedTails-MR          1:19.11    1:11.23        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jazmine K          10 Empire-MR            1:20.82    1:21.55 JO     
                  40.21     1:21.55 (41.34)                                        
  2 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              1:24.74    1:28.62 JO     
                  43.89     1:28.62 (44.73)                                        
  3 Du, Katelin                9 Middies-MR           1:35.80    1:31.99 JO     
                  45.52     1:31.99 (46.47)                                        
  4 Jaeger, Caroline O        10 PATS-MR              1:33.67    1:38.21        
                  49.30     1:38.21 (48.91)                                        
  5 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR              1:39.00    1:38.27        
                  49.02     1:38.27 (49.25)                                        
  6 Bell, Jennifer A          10 Wolverines-MR             NT    1:39.64        
  7 Bogart, Claire O           9 Empire-MR            1:42.05    1:42.93        
  8 Katchis, Megan G           9 Empire-MR            1:47.89    1:45.22        
                  51.91     1:45.22 (53.31)                                        
  9 Tillmann, Valentina L      9 Empire-MR            1:45.77    1:47.97        
                  52.08     1:47.97 (55.89)                                        
 10 Gallagher, Maddy M        10 Empire-MR            1:44.41    1:49.63        
                  53.85     1:49.63 (55.78)                                        
 11 Goldstein, Claire M       10 Empire-MR            1:46.88    1:51.14        
                  53.79     1:51.14 (57.35)                                        
 12 Zhang, Dizzy Y             9 Middies-MR           1:45.00    1:53.30        
                  55.02     1:53.30 (58.28)                                        
 13 Ben-Adi, Robin             9 PATS-MR              1:57.21    1:56.04        
                  55.01   1:56.04 (1:01.03)                                        
 -- Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rutherford, Kelly A       10 Middies-MR             49.89      49.38 JO     
  2 Zhang, Dizzy Y             9 Middies-MR             50.00      50.69 JO     
  3 Choa, Kristina             9 Bcny-MR                52.00      51.96        
  4 Gougelmann, Jennifer M     8 PATS-MR                52.99      52.31        
  5 Neuman, Samantha E         9 Wolverines-MR          51.99      52.55        
  6 Castro, Isabel P          10 Wolverines-MR          50.83      52.58        
  7 Brydon, Maia              10 RedTails-MR            51.95      52.80        
  8 Cleary, Hannah M          10 Empire-MR              50.84      53.08        
  9 Ebratt, Emily M           10 Empire-MR              51.58      53.15        
 10 Welcome, Shannon          10 GATE-MR                52.00      53.39        
 11 Martin, Alyssa D           9 APEX-MR                54.11      53.56        
 12 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR                51.00      54.56        
 13 Rode, Colleen R           10 Empire-MR              53.24      55.30        
 14 Lee, Megan c               7 Wolverines-MR          58.15      55.71        
 15 Quezada, Kaitlyn V         9 PATS-MR                53.83      56.12        
 16 Bryce, Madeline            9 Wolverines-MR          54.35      56.66        
 17 Milio, Theresa A           8 Middies-MR           1:20.00      59.05        
 18 Amar, Kate M              10 Empire-MR              56.56      59.18        
 19 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR              56.97    1:00.18        
 20 Manessis, Katerina E       9 Empire-MR            1:02.84    1:00.27        
 21 Kassabian, Nicole M        9 Wolverines-MR          55.23    1:01.42        
 22 Moeslinger, Natasha        8 UN-GA-MR             1:02.40    1:02.65        
 23 Regan, Elizabeth           9 GAEL-MR                59.80    1:03.17        
 24 Suzana, Arlene             8 RedTails-MR          1:10.09    1:04.09        
 25 Leopizzi, Michela N       10 Empire-MR              59.45    1:04.42        
 26 Zarmakoupis, Athena        7 Bcny-MR                58.00    1:04.77        
 27 Gutierrez, Stephanie       8 RedTails-MR          1:00.52    1:09.25        
 28 Orris- Maitland, Alicia    7 RedTails-MR          1:10.09    1:25.70        
 -- Lazo-Murphy, Marley J      7 PATS-MR              1:17.55         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Rodriguez, Sophia M       10 RedTails-MR          1:20.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Tillman, Victoria          9 Sailfish-MR            56.24         DQ        
      False start
 -- Portoviejo, Nicole N       8 RedTails-MR          1:15.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vleck, Sydney M           10 Empire-MR            1:37.53    1:40.95 JO     
                  48.94     1:40.95 (52.01)                                        
  2 Tillman, Victoria          9 Sailfish-MR          2:02.88    1:43.59 JO     
                  49.27     1:43.59 (54.32)                                        
  3 Rutherford, Kelly A       10 Middies-MR           1:49.12    1:46.20 JO     
                  50.79     1:46.20 (55.41)                                        
  4 Ebratt, Emily M           10 Empire-MR            1:49.66    1:50.35 JO     
                  52.16     1:50.35 (58.19)                                        
  5 Neuman, Samantha E         9 Wolverines-MR        1:55.95    1:51.15        
                  54.54     1:51.15 (56.61)                                        
  6 Gougelmann, Jennifer M     8 PATS-MR              1:52.71    1:51.35        
                  52.19     1:51.35 (59.16)                                        
  7 Dowdle, Emily K           10 GAEL-MR              1:52.59    1:51.84        
                  54.75     1:51.84 (57.09)                                        
  8 Castro, Isabel P          10 Wolverines-MR        1:50.22    1:52.30        
                  56.16     1:52.30 (56.14)                                        
  9 Ioffe, Julia              10 Shy-Mr-MR            1:55.64    1:55.75        
                  54.85   1:55.75 (1:00.90)                                        
 10 Holman, Josephine M        9 PATS-MR              2:00.80    2:05.20        
                  58.84   2:05.20 (1:06.36)                                        
 11 Kassabian, Nicole M        9 Wolverines-MR        2:18.94    2:13.24        
                1:03.36   2:13.24 (1:09.88)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vumbacco, Sabrina S        9 Wolverines-MR          38.30      38.90 JO     
  2 Klein, MiKayla S           9 Wolverines-MR          38.28      39.18 JO     
  3 Mitchell, Margaret m      10 Wolverines-MR          40.38      43.53 JO     
  4 Chang, Grace               9 GATE-MR                43.50      44.20        
  5 Quezada, Kaitlyn V         9 PATS-MR                41.11      44.53        
  6 Bell, Jennifer A          10 Wolverines-MR          45.16      45.11        
  7 Lippolis, Isabella c       7 Wolverines-MR          50.28      45.61        
  8 Chen, Kira                 7 Bcny-MR                50.00      52.13        
  9 Shannon, Kayla             9 GAEL-MR                49.64      52.39        
 10 Boyd, Victoria E           9 Wolverines-MR          59.05      54.43        
 11 Rojas, Alice E             9 RedTails-MR            53.25      57.00        
 12 Suteja, Kezia S            7 Bcny-MR                59.00      59.43        
 13 Ambrosio, Monserrat V     10 RedTails-MR          1:05.60    1:09.19        
 14 Portoviejo, Neyda X        8 RedTails-MR          1:20.09    1:21.75        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              1:22.64    1:23.89 JO     
                  40.08     1:23.89 (43.81)                                        
  2 Vumbacco, Sabrina S        9 Wolverines-MR        1:26.14    1:31.46 JO     
                  41.74     1:31.46 (49.72)                                        
  3 Smith, Jazmine K          10 Empire-MR            1:29.67    1:39.22 JO     
                  41.04     1:39.22 (58.18)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
              3:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              3:05.80    3:02.22 JO     
                  39.57     1:27.24 (47.67)     2:20.79 (53.55)     3:02.22 (41.43)
  2 Vleck, Sydney M           10 Empire-MR            3:04.71    3:09.35 JO     
                  46.26     1:30.96 (44.70)     2:27.80 (56.84)     3:09.35 (41.55)
  3 Rutherford, Kelly A       10 Middies-MR           3:30.00    3:21.13 JO     
                  49.44     1:39.34 (49.90)     2:36.09 (56.75)     3:21.13 (45.04)
  4 Holman, Josephine M        9 PATS-MR              3:44.98    3:51.11        
                  58.34     1:54.49 (56.15)   3:02.11 (1:07.62)     3:51.11 (49.00)
  5 Wang, Kristina H          10 Middies-MR           3:20.00    3:56.97        
                  54.37     1:51.59 (57.22)   3:03.86 (1:12.27)     3:56.97 (53.11)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                30.29  METS
                32.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chow, Regina              12 UNABB-MR               29.50      30.52 JO     
  2 Donabie, Alana R          12 PATS-MR                32.84      32.62        
  3 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR             32.62      32.82        
  4 NG, Jasmine               11 Bcny-MR                32.80      32.97        
  4 Miou, Grace               11 Bcny-MR                30.00      32.97        
  6 Chamberlin, Zoe T         11 APEX-MR                33.49      33.17        
  7 Hart, Tiana m             12 Wolverines-MR          34.29      33.96        
  8 Cole, Mikaela G           12 APEX-MR                33.12      34.00        
  9 Siegel, Lauren            12 PATS-MR                34.31      34.90        
 10 Rohan, Julia R            11 APEX-MR                35.23      35.59        
 11 Welcome, Shanice          12 GATE-MR                34.83      35.66        
 12 SU, Rachael               11 UNABB-MR               35.30      36.37        
 13 Cagliostro, Eva R         11 GAEL-MR                38.23      37.12        
 14 Solano, Lisnette A        11 RedTails-MR            36.14      37.44        
 15 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR            40.69      39.02        
 16 Zhang, Jane               12 GATE-MR                36.23      39.13        
 17 Cirillo, Jaci T           12 Sailfish-MR            40.12      40.21        
 18 Lucero, Kimberly          11 RedTails-MR            40.44      40.87        
 19 Rojas, Sidney V           11 RedTails-MR            41.03      42.65        
 20 Batista, Marletty L       11 RedTails-MR            39.24      42.91        
 21 Schiavi, Guilia           11 PATS-MR                41.04      42.93        
 22 Jumpp, Micah B            12 PATS-MR                48.54      44.05        
 23 Hill, Eleanor J           11 RedTails-MR            44.19      44.62        
 24 Skorobogatova, Sasha A    11 APEX-MR                44.48      45.49        
 25 Portoviejo, Salma O       12 RedTails-MR            48.65      47.04        
 26 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR            45.88      47.78        
 27 Gaspar, Simona A          11 RedTails-MR            49.86      48.63        
 28 Pratt, Zoe                11 UN-KR-MR             1:00.00      59.68        
 29 Hall, Emma M              12 Middies-MR           1:09.84    1:05.69        
 -- Encarnacion, Nicole       12 RedTails-MR            36.79         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.99  METS
              1:10.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malendowicz, Kasia B      12 Empire-MR            1:03.15    1:04.67 METS   
                  30.98     1:04.67 (33.69)                                        
  2 Chow, Regina              12 UNABB-MR             1:03.00    1:05.93 JO     
                  31.48     1:05.93 (34.45)                                        
  3 Kozma, Blanka             12 Empire-MR            1:04.90    1:06.72 JO     
                  31.95     1:06.72 (34.77)                                        
  4 Veru, Nicole              11 GAEL-MR              1:09.25    1:10.70        
                  33.70     1:10.70 (37.00)                                        
  5 O'Sullivan, Maureen A     12 Empire-MR            1:10.15    1:12.56        
                  33.85     1:12.56 (38.71)                                        
  6 Veber, Emma E             12 Empire-MR                 NT    1:13.02        
                  34.49     1:13.02 (38.53)                                        
  7 Cole, Mikaela G           12 APEX-MR              1:13.64    1:13.90        
                  34.50     1:13.90 (39.40)                                        
  8 Noach, Rachel             12 Empire-MR            1:10.00    1:15.48        
                  35.78     1:15.48 (39.70)                                        
  9 Hanlon, Kelly A           12 Empire-MR            1:12.86    1:15.92        
                  36.05     1:15.92 (39.87)                                        
 10 Bryce, Jane               11 Wolverines-MR        1:14.24    1:16.37        
                  36.28     1:16.37 (40.09)                                        
 11 Ploch, Megan C            11 Empire-MR            1:18.62    1:17.90        
                  37.60     1:17.90 (40.30)                                        
 12 Labarca, Lauren M         11 GAEL-MR              1:14.13    1:18.67        
                  39.98     1:18.67 (38.69)                                        
 13 Gonzalez, Angelika        12 MAD-MR               1:23.00    1:20.58        
                  38.85     1:20.58 (41.73)                                        
 14 Urreta, Remi C            12 PATS-MR              1:14.11    1:20.83        
                  38.74     1:20.83 (42.09)                                        
 14 O'Reilly, Maggie R        12 GAEL-MR              1:17.46    1:20.83        
                  38.59     1:20.83 (42.24)                                        
 16 Sasso, JoJo T             11 Empire-MR            1:22.12    1:20.93        
                  39.30     1:20.93 (41.63)                                        
 17 SU, Rachael               11 UNABB-MR             1:23.00    1:21.32        
                  38.87     1:21.32 (42.45)                                        
 18 Guglielmi, Gabriella      11 Wolverines-MR        1:24.28    1:21.46        
                  39.72     1:21.46 (41.74)                                        
 19 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR          1:30.87    1:22.25        
                  40.51     1:22.25 (41.74)                                        
 20 Andrews, Mika K           12 Empire-MR            1:22.85    1:22.40        
                  39.77     1:22.40 (42.63)                                        
 21 Kiesel, Issy S            12 Empire-MR            1:21.73    1:22.75        
                  38.86     1:22.75 (43.89)                                        
 22 Zhang, Jane               12 GATE-MR              1:19.00    1:24.88        
                  39.12     1:24.88 (45.76)                                        
 23 Engel, Julia K            12 GAEL-MR              1:27.15    1:25.94        
                  40.08     1:25.94 (45.86)                                        
 24 Cirillo, Jaci T           12 Sailfish-MR          1:28.11    1:26.82        
                  42.28     1:26.82 (44.54)                                        
 25 Calov, Chiara J           11 PATS-MR              1:28.43    1:28.58        
                  42.02     1:28.58 (46.56)                                        
 26 Kass, Gabrielle           11 Middies-MR           1:36.20    1:29.94        
                  42.02     1:29.94 (47.92)                                        
 27 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR            1:28.41    1:30.19        
                  41.78     1:30.19 (48.41)                                        
 28 Lively, Catherine L       12 PATS-MR              1:26.95    1:30.54        
                  42.84     1:30.54 (47.70)                                        
 29 Walsh, Meghan C           11 Empire-MR            1:41.33    1:32.25        
                  43.04     1:32.25 (49.21)                                        
 30 Choksi, Nikita S          11 Middies-MR           1:40.00    1:34.19        
                  42.22     1:34.19 (51.97)                                        
 31 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR          1:34.12    1:43.54        
                  48.83     1:43.54 (54.71)                                        
 32 Rosenberger, Alexa G      12 PATS-MR              1:43.40    1:55.51        
                  54.65   1:55.51 (1:00.86)                                        
 33 Hall, Emma M              12 Middies-MR           3:02.50    2:16.12        
                1:02.04   2:16.12 (1:14.08)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          12 Empire-MR            2:10.58    2:18.44 METS   
                  32.90     1:07.24 (34.34)     1:42.91 (35.67)     2:18.44 (35.53)
  2 Malendowicz, Kasia B      12 Empire-MR            2:17.33    2:22.68 JO     
                  33.98     1:09.27 (35.29)     1:45.58 (36.31)     2:22.68 (37.10)
  3 Schlesinger, Sarah B      12 Empire-MR            2:22.42    2:25.86 JO     
                  35.22     1:12.68 (37.46)     1:49.87 (37.19)     2:25.86 (35.99)
  4 Thompson, Marissa K       12 Empire-MR            2:22.95    2:27.38 JO     
                  34.96     1:12.80 (37.84)     1:50.93 (38.13)     2:27.38 (36.45)
  5 Kozma, Blanka             12 Empire-MR            2:21.25    2:27.44 JO     
                  35.37     1:12.91 (37.54)     1:51.26 (38.35)     2:27.44 (36.18)
  6 Ruggiero, Julia P         11 Empire-MR            2:28.40    2:30.98 JO     
                  35.29     1:12.98 (37.69)     1:52.16 (39.18)     2:30.98 (38.82)
  7 Veru, Nicole              11 GAEL-MR              2:30.79    2:36.55        
                                  15.47 ( )       36.04 (20.57)   2:36.55 (2:00.51)
  8 Kelly, Kerry A            12 Empire-MR            2:31.65    2:37.17        
                  36.42     1:16.26 (39.84)     1:57.90 (41.64)     2:37.17 (39.27)
  9 Veber, Emma E             12 Empire-MR            2:34.22    2:41.81        
                  37.39     1:17.98 (40.59)     2:01.02 (43.04)     2:41.81 (40.79)
 10 Urreta, Remi C            12 PATS-MR              2:37.95    2:46.69        
                  39.03     1:21.71 (42.68)     2:05.75 (44.04)     2:46.69 (40.94)
 11 Hartigan, Maddie R        11 Empire-MR            2:42.32    2:47.01        
                  38.21     1:20.78 (42.57)     2:05.32 (44.54)     2:47.01 (41.69)
 12 Hanlon, Kelly A           12 Empire-MR            2:41.71    2:56.59        
                  40.05     1:25.67 (45.62)     2:12.81 (47.14)     2:56.59 (43.78)
 13 Pon, Stephanie H          12 Empire-MR            2:50.49    2:57.45        
                  40.50     1:26.50 (46.00)     2:13.47 (46.97)     2:57.45 (43.98)
 14 Labarca, Lauren M         11 GAEL-MR              2:59.06    2:58.44        
                  42.75     1:29.50 (46.75)     2:15.69 (46.19)     2:58.44 (42.75)
 15 O'Reilly, Maggie R        12 GAEL-MR              2:51.43    3:01.33        
                  41.57     1:28.63 (47.06)     2:15.92 (47.29)     3:01.33 (45.41)
 16 Andrews, Mika K           12 Empire-MR            2:55.05    3:05.25        
                  43.16     1:30.94 (47.78)     2:18.27 (47.33)     3:05.25 (46.98)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                38.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lou, Erica                12 Bcny-MR                37.00      38.99        
  2 Kase, Yuha                11 Middies-MR             39.88      39.26        
  3 Bryce, Jane               11 Wolverines-MR          38.65      40.40        
  4 Noach, Rachel             12 Empire-MR              38.83      40.78        
  5 Ploch, Megan C            11 Empire-MR              41.21      42.29        
  6 Gonzalez, Angelika        12 MAD-MR                 45.00      44.34        
  7 Lucero, Kimberly          11 RedTails-MR            43.89      44.55        
  8 SU, Rachael               11 UNABB-MR               43.00      44.65        
  9 Guglielmi, Gabriella      11 Wolverines-MR          43.10      44.90        
 10 Solano, Lisnette A        11 RedTails-MR            43.41      44.96        
 11 Kiesel, Issy S            12 Empire-MR              44.07      45.01        
 12 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR              45.63      45.13        
 13 Zhang, Jane               12 GATE-MR                40.83      45.23        
 14 Hill, Eleanor J           11 RedTails-MR            48.40      46.39        
 15 Cagliostro, Eva R         11 GAEL-MR                49.55      46.41        
 16 Calov, Chiara J           11 PATS-MR                46.32      46.97        
 17 Choksi, Nikita S          11 Middies-MR             55.00      47.24        
 18 Rojas, Sidney V           11 RedTails-MR            48.36      47.90        
 19 Engel, Julia K            12 GAEL-MR                45.13      48.31        
 20 Schiavi, Guilia           11 PATS-MR                47.53      48.73        
 21 Lively, Catherine L       12 PATS-MR                49.89      50.36        
 22 Portoviejo, Salma O       12 RedTails-MR            54.16      50.41        
 23 Gaspar, Simona A          11 RedTails-MR            50.89      50.59        
 24 Walsh, Meghan C           11 Empire-MR              53.08      52.32        
 25 Cirillo, Jaci T           12 Sailfish-MR            58.17      52.85        
 26 Skorobogatova, Sasha A    11 APEX-MR                51.59      54.44        
 27 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR         10:12.21      59.15        
 28 Rosenberger, Alexa G      12 PATS-MR              1:10.68    1:09.81        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:14.99  METS
              1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Maureen A     12 Empire-MR            1:13.54    1:16.47 JO     
                  37.26     1:16.47 (39.21)                                        
  2 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR           1:22.51    1:22.19        
                  40.80     1:22.19 (41.39)                                        
  3 Siegel, Lauren            12 PATS-MR              1:30.48    1:23.89        
                  40.49     1:23.89 (43.40)                                        
  4 Cho, Jessica J            12 Empire-MR            1:22.34    1:26.11        
                  42.28     1:26.11 (43.83)                                        
  5 Bryce, Jane               11 Wolverines-MR        1:22.61    1:28.47        
                  43.22     1:28.47 (45.25)                                        
  6 Sasso, JoJo T             11 Empire-MR            1:30.69    1:31.33        
                  44.65     1:31.33 (46.68)                                        
  7 Gonzalez, Angelika        12 MAD-MR               1:29.00    1:32.06        
                  45.62     1:32.06 (46.44)                                        
  8 Cole, Mikaela G           12 APEX-MR              1:28.30    1:33.06        
                  45.13     1:33.06 (47.93)                                        
  9 Guglielmi, Gabriella      11 Wolverines-MR        1:33.24    1:33.30        
                  47.18     1:33.30 (46.12)                                        
 10 Hart, Tiana m             12 Wolverines-MR             NT    1:35.80        
                  44.79     1:35.80 (51.01)                                        
 11 Jumpp, Micah B            12 PATS-MR              1:52.12    1:46.99        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chow, Regina              12 UNABB-MR               38.50      40.23 JO     
  2 Miou, Grace               11 Bcny-MR                38.00      41.04 JO     
  3 Lou, Erica                12 Bcny-MR                40.00      41.94 JO     
  4 NG, Jasmine               11 Bcny-MR                40.00      42.03 JO     
  5 Chamberlin, Zoe T         11 APEX-MR                44.26      44.69        
  6 Welcome, Shanice          12 GATE-MR                44.20      46.20        
  7 Rohan, Julia R            11 APEX-MR                44.20      46.38        
  7 Solano, Lisnette A        11 RedTails-MR            43.01      46.38        
  9 Copeland, Marissa p       12 Empire-MR              46.10      47.48        
 10 Encarnacion, Nicole       12 RedTails-MR            47.43      48.11        
 11 Hart, Tiana m             12 Wolverines-MR             NT      48.52        
                  48.52                             1:20.65 ( )           48.52 ( )
 12 Lively, Catherine L       12 PATS-MR                47.53      50.97        
 13 Sasso, JoJo T             11 Empire-MR              52.17      51.42        
                  51.42           51.42 ( )                                        
 14 Batista, Marletty L       11 RedTails-MR            49.44      52.34        
 15 Conforti, Nicole M        11 PATS-MR                47.88      52.35        
 16 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR            53.78      52.41        
                  52.41           52.41 ( )                                        
 17 Cagliostro, Eva R         11 GAEL-MR                50.81      52.43        
 18 Rojas, Sidney V           11 RedTails-MR            51.78      52.65        
 19 Engel, Julia K            12 GAEL-MR                50.61      54.84        
 20 Schiavi, Guilia           11 PATS-MR                53.97      55.84        
                  55.84           55.84 ( )                                        
 21 Walsh, Meghan C           11 Empire-MR              55.77      56.94        
                  56.94           56.94 ( )                                        
 22 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR              58.14      57.97        
                  57.97           57.97 ( )                                        
 23 Choksi, Nikita S          11 Middies-MR           1:00.00      58.99        
                  59.01           58.99 ( )                                        
 24 Rosenberger, Alexa G      12 PATS-MR              1:00.22      59.36        
                  59.78           59.36 ( )                                        
 25 Gaspar, Simona A          11 RedTails-MR          1:00.95      59.65        
                  59.65                             1:29.13 ( )           59.65 ( )
 26 Kass, Gabrielle           11 Middies-MR           1:05.04    1:05.05        
                1:05.05                             1:22.44 ( )         1:05.05 ( )
 27 Skorobogatova, Sasha A    11 APEX-MR              1:00.06    1:06.75        
                1:06.75         1:06.75 ( )                                        
 28 Hall, Emma M              12 Middies-MR           1:17.51    1:10.22        
                1:10.22         1:10.22 ( )                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  METS
              1:33.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       12 Empire-MR            1:21.61    1:26.92 JO     
                  41.74     1:26.92 (45.18)                                        
  2 Miou, Grace               11 Bcny-MR              1:24.00    1:28.80 JO     
                  42.15     1:28.80 (46.65)                                        
  3 Lou, Erica                12 Bcny-MR              1:25.80    1:28.96 JO     
                  43.11     1:28.96 (45.85)                                        
  4 NG, Jasmine               11 Bcny-MR              1:26.00    1:29.51 JO     
                  42.60     1:29.51 (46.91)                                        
  5 Cho, Jessica J            12 Empire-MR            1:31.12    1:35.15        
                  45.37     1:35.15 (49.78)                                        
  6 Veber, Emma E             12 Empire-MR            1:29.35    1:35.31        
                  44.15     1:35.31 (51.16)                                        
  7 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR           1:34.06    1:35.75        
                  45.97     1:35.75 (49.78)                                        
  8 Chamberlin, Zoe T         11 APEX-MR              1:36.79    1:36.09        
                  46.53     1:36.09 (49.56)                                        
  9 Rohan, Julia R            11 APEX-MR              1:35.80    1:38.77        
                  47.71     1:38.77 (51.06)                                        
 10 Campanile, Angelina       11 Middies-MR           1:44.76    1:39.99        
                  47.60     1:39.99 (52.39)                                        
 11 Pon, Stephanie H          12 Empire-MR            1:38.36    1:41.70        
                  48.10     1:41.70 (53.60)                                        
 12 Copeland, Marissa p       12 Empire-MR            1:41.01    1:42.02        
                  48.08     1:42.02 (53.94)                                        
 13 Welcome, Shanice          12 GATE-MR              1:40.00    1:44.17        
                  48.21     1:44.17 (55.96)                                        
 14 Conforti, Nicole M        11 PATS-MR              1:41.53    1:46.12        
                  51.09     1:46.12 (55.03)                                        
 15 Urreta, Remi C            12 PATS-MR              1:41.61    1:47.25        
                  51.25     1:47.25 (56.00)                                        
 16 Ploch, Megan C            11 Empire-MR            1:40.57    1:47.27        
                  52.41     1:47.27 (54.86)                                        
 17 Kiesel, Issy S            12 Empire-MR            1:48.13    1:51.56        
                  52.55     1:51.56 (59.01)                                        
 18 Calov, Chiara J           11 PATS-MR              1:56.66    1:57.71        
                  56.83   1:57.71 (1:00.88)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Momoka            12 Wolverines-MR          34.18      34.44 JO     
  2 Kase, Yuha                11 Middies-MR             35.09      35.21 JO     
  3 O'Reilly, Maggie R        12 GAEL-MR                37.26      43.99        
  4 Conforti, Nicole M        11 PATS-MR                42.45      47.00        
  5 Encarnacion, Nicole       12 RedTails-MR            42.24      47.05        
  6 Lucero, Kimberly          11 RedTails-MR            50.02      50.47        
  7 Batista, Marletty L       11 RedTails-MR            46.51      51.43        
  8 Kass, Gabrielle           11 Middies-MR             57.65      54.05        
  9 Jumpp, Micah B            12 PATS-MR                58.54      58.68        
 10 Hill, Eleanor J           11 RedTails-MR          1:06.65    1:02.02        
 11 Portoviejo, Salma O       12 RedTails-MR          1:04.94    1:03.61        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:11.99  METS
              1:21.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          12 Empire-MR            1:08.70    1:11.50 METS   
                  33.64     1:11.50 (37.86)                                        
  2 Malendowicz, Kasia B      12 Empire-MR            1:12.47    1:15.51 JO     
                  35.64     1:15.51 (39.87)                                        
  3 Nonaka, Momoka            12 Wolverines-MR        1:15.24    1:15.54 JO     
                  37.00     1:15.54 (38.54)                                        
  4 Schlesinger, Sarah B      12 Empire-MR            1:13.13    1:15.95 JO     
                  36.15     1:15.95 (39.80)                                        
  5 Kelly, Kerry A            12 Empire-MR            1:18.30    1:23.03        
                  39.00     1:23.03 (44.03)                                        
  6 Kozma, Blanka             12 Empire-MR            1:19.42    1:24.58        
                  38.55     1:24.58 (46.03)                                        
  7 Ruggiero, Julia P         11 Empire-MR            1:19.80    1:25.70        
                  40.99     1:25.70 (44.71)                                        
  8 O'Sullivan, Maureen A     12 Empire-MR            1:26.28    1:26.93        
                  39.20     1:26.93 (47.73)                                        
  9 Labarca, Lauren M         11 GAEL-MR              1:25.90    1:30.59        
                  41.87     1:30.59 (48.72)                                        
 10 Noach, Rachel             12 Empire-MR            1:19.49    1:32.22        
                  42.06     1:32.22 (50.16)                                        
 11 Veru, Nicole              11 GAEL-MR              1:32.74    1:33.79        
                  42.90     1:33.79 (50.89)                                        
 12 Campanile, Angelina       11 Middies-MR           1:43.49    1:37.33        
                  45.30     1:37.33 (52.03)                                        
 13 Andrews, Mika K           12 Empire-MR            1:28.89    1:37.47        
                  47.12     1:37.47 (50.35)                                        
 14 Hartigan, Maddie R        11 Empire-MR            1:32.14    1:37.57        
                  45.63     1:37.57 (51.94)                                        
 15 Hanlon, Kelly A           12 Empire-MR            1:27.31    1:38.09        
                  44.00     1:38.09 (54.09)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:37.29  METS
              2:54.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          12 Empire-MR            2:27.08    2:35.60 METS   
                  33.60     1:12.76 (39.16)     2:00.49 (47.73)     2:35.60 (35.11)
  2 Thompson, Marissa K       12 Empire-MR            2:41.16    2:44.86 JO     
                  36.15     1:19.96 (43.81)     2:07.13 (47.17)     2:44.86 (37.73)
  3 Kase, Yuha                11 Middies-MR           2:58.53    2:51.20 JO     
                  37.34     1:22.58 (45.24)     2:13.25 (50.67)     2:51.20 (37.95)
  4 Ruggiero, Julia P         11 Empire-MR            2:48.83    2:52.70 JO     
                  38.81     1:21.51 (42.70)     2:15.91 (54.40)     2:52.70 (36.79)
  5 Nonaka, Momoka            12 Wolverines-MR        2:48.30    2:52.84 JO     
                  35.43     1:21.04 (45.61)     2:14.47 (53.43)     2:52.84 (38.37)
  6 Cho, Jessica J            12 Empire-MR            2:57.20    3:00.53        
                  40.26     1:26.60 (46.34)     2:19.98 (53.38)     3:00.53 (40.55)
  7 Campanile, Angelina       11 Middies-MR           3:24.92    3:09.80        
                  43.19     1:35.62 (52.43)     2:27.19 (51.57)     3:09.80 (42.61)
  8 Siegel, Lauren            12 PATS-MR              3:07.59    3:09.91        
                  43.08     1:29.09 (46.01)     2:26.90 (57.81)     3:09.91 (43.01)
  9 Pon, Stephanie H          12 Empire-MR            3:10.43    3:10.21        
                  44.29     1:30.75 (46.46)     2:25.45 (54.70)     3:10.21 (44.76)
 10 Hartigan, Maddie R        11 Empire-MR            3:00.68    3:12.53        
                  43.86     1:33.94 (50.08)     2:30.52 (56.58)     3:12.53 (42.01)
 11 Copeland, Marissa p       12 Empire-MR            3:40.09    3:27.55        
                  48.38     1:40.18 (51.80)     2:37.57 (57.39)     3:27.55 (49.98)
 -- Kelly, Kerry A            12 Empire-MR            2:49.78         DQ        
      False start - Misc
                  38.87     1:23.25 (44.38)     2:17.59 (54.34)          DQ (38.01)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                30.29  13-14 METS
                31.39  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E        14 Empire-MR              28.56      29.47 METS   
  2 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR            30.13      29.57 METS   
  3 Hartigan, Kaitlin N       14 Empire-MR              29.30      30.66 JO     
  4 Lam, Donna                13 PATS-MR                29.95      31.35 JO     
  5 Barry, Kristina F         13 UN-EA-MR               30.50      31.42        
  6 Duran, Zoe Z              14 NYCC-MR                31.33      31.79        
  7 Palikuca, Emmanuelle      14 PATS-MR                30.45      32.44        
  8 Pineda, ChristianneJoyce  13 GATE-MR                31.80      32.69        
  9 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR                34.82      33.06        
 10 Gonzalez, Mirna G         13 APEX-MR                32.87      33.09        
 11 Labarca, Gloria L         14 GAEL-MR                33.17      33.58        
 12 Liu, Serina               13 GATE-MR                32.82      33.66        
 13 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR             33.10      33.80        
 13 Poon, Sabrina             14 GATE-MR                33.40      33.80        
 15 Chen, Olivia C            13 GAEL-MR                33.35      34.00        
 16 Fung, Amanda M            13 PATS-MR                32.72      34.12        
 17 Kozma, Fanni              13 Empire-MR              32.04      34.25        
 18 Conforti, Samantha M      13 PATS-MR                34.13      34.42        
 19 Kwong, Anna               13 GATE-MR                32.19      34.48        
 20 Dinca, Caitlin            14 GATE-MR                35.70      34.60        
 21 McMann, Melissa M         13 PATS-MR                32.05      34.77        
 22 Keane, MaryKate           13 PATS-MR                34.40      35.68        
 23 Nix, Sabine A             13 Empire-MR              35.85      36.14        
 24 Martin, Kelly J           14 Empire-MR              35.47      36.46        
 25 Kaewkrajang, Parina       13 GATE-MR                37.29      37.69        
 26 Santiago, Amanda L        13 APEX-MR                37.29      38.79        
 27 Calcutti, Marissa A       13 PATS-MR                39.44      39.34        
 28 Schiavi, Alessandra       13 PATS-MR                39.50      39.74        
 -- Etienne, Christina        14 NYCC-MR                35.29         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.99  13-14 METS
              1:07.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Kristina F         13 UN-EA-MR             1:05.50    1:05.23 JO     
                  31.84     1:05.23 (33.39)                                        
  2 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          1:07.34    1:05.32 JO     
                  31.38     1:05.32 (33.94)                                        
  3 Hartigan, Kaitlin N       14 Empire-MR            1:02.83    1:05.40 JO     
                  31.92     1:05.40 (33.48)                                        
  4 Chu, Kierstin E           14 Empire-MR            1:03.17    1:06.76 JO     
                  32.12     1:06.76 (34.64)                                        
  5 Elwyn, Kitty K            13 Empire-MR            1:08.80    1:08.52        
                  33.08     1:08.52 (35.44)                                        
  6 Amar, Kelly A             13 Empire-MR            1:07.01    1:08.58        
                  33.37     1:08.58 (35.21)                                        
  7 Katchis, Nicole E         13 Empire-MR            1:05.20    1:09.33        
                  34.02     1:09.33 (35.31)                                        
  8 Silipigni, Carolyn J      13 Empire-MR            1:08.98    1:10.16        
                  33.84     1:10.16 (36.32)                                        
  9 Labarca, Gloria L         14 GAEL-MR              1:10.46    1:10.92        
                  35.14     1:10.92 (35.78)                                        
 10 Palikuca, Emmanuelle      14 PATS-MR              1:07.53    1:12.15        
                  34.59     1:12.15 (37.56)                                        
 11 Poon, Sabrina             14 GATE-MR              1:12.40    1:12.57        
                  35.92     1:12.57 (36.65)                                        
 12 Duran, Zoe Z              14 NYCC-MR              1:13.00    1:12.58        
                  34.51     1:12.58 (38.07)                                        
 13 Najarian, Eleni M         13 Empire-MR            1:09.08    1:12.59        
                  34.79     1:12.59 (37.80)                                        
 14 Kozma, Fanni              13 Empire-MR            1:08.09    1:12.82        
                  35.07     1:12.82 (37.75)                                        
 15 Riverso, Nadia A          13 Empire-MR            1:13.74    1:13.58        
                  35.44     1:13.58 (38.14)                                        
 16 Gonzalez, Mirna G         13 APEX-MR              1:15.35    1:13.87        
                  34.18     1:13.87 (39.69)                                        
 17 Liu, Serina               13 GATE-MR              1:13.52    1:14.08        
                  34.51     1:14.08 (39.57)                                        
 18 Chen, Olivia C            13 GAEL-MR              1:14.56    1:15.18        
                  35.41     1:15.18 (39.77)                                        
 19 Dinca, Caitlin            14 GATE-MR              1:16.50    1:15.88        
                  36.30     1:15.88 (39.58)                                        
 20 Martin, Kelly J           14 Empire-MR            1:16.35    1:19.83        
                  37.74     1:19.83 (42.09)                                        
 21 Shay, Koree A             14 PATS-MR              1:20.23    1:23.94        
                  39.21     1:23.94 (44.73)                                        
 22 Santiago, Amanda L        13 APEX-MR              1:23.37    1:24.25        
                  40.54     1:24.25 (43.71)                                        
 23 Kaewkrajang, Parina       13 GATE-MR              1:18.10    1:25.40        
                  41.51     1:25.40 (43.89)                                        
 24 Romano, Nicole P          13 Empire-MR            1:22.40    1:27.11        
                  40.72     1:27.11 (46.39)                                        
 25 Huang, Sabrina R          13 GATE-MR              1:24.20    1:28.28        
                  42.55     1:28.28 (45.73)                                        
 26 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            1:43.38    1:30.76        
                  41.75     1:30.76 (49.01)                                        
 27 Schiavi, Alessandra       13 PATS-MR              1:28.63    1:36.02        
                  44.39     1:36.02 (51.63)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:18.99  13-14 METS
              2:29.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Alison M        13 Empire-MR            2:17.80    2:23.82 JO     
                  34.23     1:11.35 (37.12)     1:48.85 (37.50)     2:23.82 (34.97)
  2 Hartigan, Kaitlin N       14 Empire-MR            2:15.81    2:24.22 JO     
                  34.17     1:12.02 (37.85)     1:48.79 (36.77)     2:24.22 (35.43)
  3 Kase, Yuma                13 Middies-MR           2:35.49    2:39.42        
                  36.50     1:17.09 (40.59)     1:58.79 (41.70)     2:39.42 (40.63)
  4 Portch, Betsy D           14 PATS-MR              2:39.70    2:43.07        
                  37.48     1:19.22 (41.74)     2:01.50 (42.28)     2:43.07 (41.57)
  5 Raciti, Krista M          14 Empire-MR            2:32.46    2:47.50        
                  36.92     1:20.01 (43.09)     2:04.65 (44.64)     2:47.50 (42.85)
  6 Riverso, Nadia A          13 Empire-MR            2:46.86    2:49.83        
                  38.20     1:21.03 (42.83)     2:07.59 (46.56)     2:49.83 (42.24)
  7 Chen, Olivia C            13 GAEL-MR              2:46.11    2:58.62        
                  41.00     1:25.87 (44.87)     2:13.50 (47.63)     2:58.62 (45.12)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  13-14 METS
              5:12.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Carol               13 GATE-MR              5:23.67    5:28.14        
                  36.28     1:15.95 (39.67)     1:57.22 (41.27)     2:38.68 (41.46)
        3:22.00 (43.32)     4:04.51 (42.51)     4:47.16 (42.65)     5:28.14 (40.98)
  2 Johnson, Sydni A          14 Sailfish-MR          5:44.13    5:41.57        
                  35.20     1:15.15 (39.95)     1:57.85 (42.70)     2:41.22 (43.37)
        3:26.53 (45.31)     4:11.29 (44.76)     4:57.66 (46.37)     5:41.57 (43.91)
  3 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR              5:25.45    5:47.01        
                  38.04     1:21.21 (43.17)     2:06.61 (45.40)     2:51.03 (44.42)
        3:36.08 (45.05)     4:20.20 (44.12)     5:04.29 (44.09)     5:47.01 (42.72)
  4 Conforti, Samantha M      13 PATS-MR              5:59.87    5:47.67        
                  38.31     1:22.45 (44.14)     2:07.68 (45.23)     2:52.90 (45.22)
        3:38.03 (45.13)     4:22.90 (44.87)     5:06.12 (43.22)     5:47.67 (41.55)
  5 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           5:29.84    5:54.61        
                  39.20     1:23.19 (43.99)     2:08.38 (45.19)     2:53.06 (44.68)
        3:38.16 (45.10)     4:23.55 (45.39)     5:09.37 (45.82)     5:54.61 (45.24)
  6 Calcutti, Marissa A       13 PATS-MR              6:56.99    6:38.12        
                  42.38     1:31.10 (48.72)     2:23.90 (52.80)     3:14.95 (51.05)
        4:07.64 (52.69)     4:58.49 (50.85)     5:49.55 (51.06)     6:38.12 (48.57)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:14.99  13-14 METS
              1:18.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      13 NYCC-MR              1:14.98    1:16.24 JO     
                  37.15     1:16.24 (39.09)                                        
  2 Johnson, Sydni A          14 Sailfish-MR          1:17.08    1:19.78        
                  39.27     1:19.78 (40.51)                                        
  3 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR              1:17.16    1:20.51        
                  40.14     1:20.51 (40.37)                                        
  4 Poon, Sabrina             14 GATE-MR              1:19.20    1:21.47        
                  40.86     1:21.47 (40.61)                                        
  5 Duran, Zoe Z              14 NYCC-MR              1:18.90    1:22.24        
                  39.22     1:22.24 (43.02)                                        
  6 Silipigni, Carolyn J      13 Empire-MR            1:23.77    1:24.80        
                  41.66     1:24.80 (43.14)                                        
  7 Liu, Serina               13 GATE-MR              1:30.07    1:28.29        
                  44.32     1:28.29 (43.97)                                        
  8 Gonzalez, Mirna G         13 APEX-MR              1:22.86    1:28.70        
  9 Dinca, Caitlin            14 GATE-MR              1:23.45    1:30.18        
                  44.19     1:30.18 (45.99)                                        
 10 Shay, Koree A             14 PATS-MR              1:25.27    1:30.44        
                  43.92     1:30.44 (46.52)                                        
 11 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           1:31.66    1:32.12        
                  45.22     1:32.12 (46.90)                                        
 12 Mcgovern, Jaylan          13 PATS-MR              1:29.54    1:32.60        
                  45.44     1:32.60 (47.16)                                        
 13 Riverso, Nadia A          13 Empire-MR            1:30.13    1:32.98        
                  45.15     1:32.98 (47.83)                                        
 14 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            1:43.41    1:39.92        
                  49.03     1:39.92 (50.89)                                        
 15 Huang, Sabrina R          13 GATE-MR              1:35.00    1:45.14        
                  50.56     1:45.14 (54.58)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:38.99  13-14 METS
              2:48.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin E           14 Empire-MR            2:20.54    2:32.65 METS   
                  36.85     1:15.13 (38.28)     1:54.43 (39.30)     2:32.65 (38.22)
  2 Gallagher, Megan E        14 Empire-MR            2:27.45    2:35.75 METS   
                  38.83     1:17.82 (38.99)     1:57.62 (39.80)     2:35.75 (38.13)
  3 Tilneac, Stephanie J      13 NYCC-MR              2:44.75    2:43.48 JO     
                  38.85     1:19.73 (40.88)     2:01.78 (42.05)     2:43.48 (41.70)
  4 Najarian, Eleni M         13 Empire-MR            2:38.70    2:45.01 JO     
                  39.99     1:21.28 (41.29)     2:04.21 (42.93)     2:45.01 (40.80)
  5 Kaneko, Stacy C           13 Empire-MR            2:38.80    2:48.48 JO     
                  39.50     1:22.32 (42.82)     2:06.83 (44.51)     2:48.48 (41.65)
  6 Elwyn, Kitty K            13 Empire-MR            2:46.19    2:49.39        
                  41.21     1:23.74 (42.53)     2:07.62 (43.88)     2:49.39 (41.77)
  7 Amar, Kelly A             13 Empire-MR            2:46.34    2:51.25        
                  42.10     1:26.10 (44.00)     2:10.40 (44.30)     2:51.25 (40.85)
  8 Johnson, Sydni A          14 Sailfish-MR          2:49.49    2:52.11        
                  39.90     1:22.51 (42.61)     2:08.74 (46.23)     2:52.11 (43.37)
  9 Leopizzi, Amanda M        13 Empire-MR            2:48.89    2:58.19        
                  42.72     1:27.40 (44.68)     2:14.20 (46.80)     2:58.19 (43.99)
 10 Mcgovern, Jaylan          13 PATS-MR              3:12.11    3:14.14        
                  45.21     1:34.34 (49.13)   3:14.14 (1:39.80)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  13-14 METS
              1:31.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Alison M        13 Empire-MR            1:20.00    1:24.25 METS   
                  40.49     1:24.25 (43.76)                                        
  2 Etienne, Christina        14 NYCC-MR              1:29.54    1:27.84 JO     
                  42.02     1:27.84 (45.82)                                        
  3 Palikuca, Emmanuelle      14 PATS-MR              1:24.48    1:30.13 JO     
                  42.57     1:30.13 (47.56)                                        
  4 Raciti, Krista M          14 Empire-MR            1:24.01    1:31.25 JO     
                  43.21     1:31.25 (48.04)                                        
  5 Pineda, ChristianneJoyce  13 GATE-MR              1:26.20    1:31.56        
                  44.47     1:31.56 (47.09)                                        
  6 Fung, Amanda M            13 PATS-MR              1:26.05    1:32.12        
                  44.61     1:32.12 (47.51)                                        
  7 Kwong, Anna               13 GATE-MR              1:28.49    1:35.07        
                  45.96     1:35.07 (49.11)                                        
  8 Lam, Donna                13 PATS-MR              1:31.50    1:35.10        
                  45.26     1:35.10 (49.84)                                        
  9 McMann, Melissa M         13 PATS-MR              1:27.65    1:35.14        
                  45.34     1:35.14 (49.80)                                        
 10 Catarinacchio, Jessica G  14 Empire-MR            1:30.90    1:36.12        
                  45.34     1:36.12 (50.78)                                        
 11 Nix, Sabine A             13 Empire-MR            1:29.80    1:36.37        
                  46.16     1:36.37 (50.21)                                        
 12 Keane, MaryKate           13 PATS-MR              1:31.04    1:36.48        
                  46.53     1:36.48 (49.95)                                        
 13 Kase, Yuma                13 Middies-MR           1:32.50    1:36.56        
                  46.39     1:36.56 (50.17)                                        
 14 Conforti, Samantha M      13 PATS-MR              1:34.90    1:37.98        
                  46.58     1:37.98 (51.40)                                        
 15 Santiago, Amanda L        13 APEX-MR              1:42.77    1:42.54        
                  50.17     1:42.54 (52.37)                                        
 16 Romano, Nicole P          13 Empire-MR            1:42.77    1:43.51        
                  51.84     1:43.51 (51.67)                                        
 17 Schiavi, Alessandra       13 PATS-MR              1:39.16    1:44.18        
                  48.99     1:44.18 (55.19)                                        
 18 Huang, Sabrina R          13 GATE-MR              1:43.00    1:52.79        
                  56.04     1:52.79 (56.75)                                        
 19 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            2:04.22    1:59.67        
                  57.16   1:59.67 (1:02.51)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              3:04.99  13-14 METS
              3:15.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Etienne, Christina        14 NYCC-MR              3:10.98    3:12.28 JO     
                  42.61     1:31.57 (48.96)     2:22.72 (51.15)     3:12.28 (49.56)
  2 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          3:25.64    3:13.68 JO     
                  44.67     1:32.97 (48.30)     2:24.29 (51.32)     3:13.68 (49.39)
  3 Fung, Amanda M            13 PATS-MR              3:02.31    3:17.26        
                  44.98     1:34.90 (49.92)     2:26.68 (51.78)     3:17.26 (50.58)
  4 Kwong, Anna               13 GATE-MR              3:10.26    3:17.91        
                  46.22     1:35.89 (49.67)     2:28.43 (52.54)     3:17.91 (49.48)
  5 Portch, Betsy D           14 PATS-MR              3:12.95    3:22.26        
                  46.57     1:38.95 (52.38)     2:31.00 (52.05)     3:22.26 (51.26)
  6 McMann, Melissa M         13 PATS-MR              3:07.37    3:25.76        
                  48.16     1:41.06 (52.90)     2:34.92 (53.86)     3:25.76 (50.84)
  7 Keane, MaryKate           13 PATS-MR              3:32.89    3:35.22        
                  49.90     1:43.71 (53.81)     2:40.48 (56.77)     3:35.22 (54.74)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:11.99  13-14 METS
              1:18.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      13 NYCC-MR              1:15.87    1:13.77 JO     
                  34.89     1:13.77 (38.88)                                        
  2 Chu, Kierstin E           14 Empire-MR            1:12.38    1:14.65 JO     
                  35.04     1:14.65 (39.61)                                        
  3 Wang, Carol               13 GATE-MR              1:15.31    1:15.39 JO     
                  35.55     1:15.39 (39.84)                                        
  4 Barry, Kristina F         13 UN-EA-MR             1:12.00    1:16.49 JO     
                  36.07     1:16.49 (40.42)                                        
  5 Kaneko, Stacy C           13 Empire-MR            1:14.98    1:18.13 JO     
                  36.56     1:18.13 (41.57)                                        
  6 Silipigni, Carolyn J      13 Empire-MR            1:16.14    1:18.53 JO     
                  36.71     1:18.53 (41.82)                                        
  7 Katchis, Nicole E         13 Empire-MR            1:10.60    1:18.57 JO     
                  36.50     1:18.57 (42.07)                                        
  8 Amar, Kelly A             13 Empire-MR            1:15.85    1:19.00        
                  37.74     1:19.00 (41.26)                                        
  9 Catarinacchio, Jessica G  14 Empire-MR            1:14.05    1:19.42        
                  37.12     1:19.42 (42.30)                                        
 10 Leopizzi, Amanda M        13 Empire-MR            1:15.68    1:19.81        
                  37.22     1:19.81 (42.59)                                        
 11 Pineda, ChristianneJoyce  13 GATE-MR              1:23.67    1:20.40        
                  39.08     1:20.40 (41.32)                                        
 12 Labarca, Gloria L         14 GAEL-MR              1:20.07    1:22.68        
                  39.20     1:22.68 (43.48)                                        
 13 Kozma, Fanni              13 Empire-MR            1:16.14    1:23.16        
                  39.73     1:23.16 (43.43)                                        
 14 Elwyn, Kitty K            13 Empire-MR            1:19.81    1:23.89        
                  38.93     1:23.89 (44.96)                                        
 15 Martin, Kelly J           14 Empire-MR            1:25.84    1:30.93        
                  40.54     1:30.93 (50.39)                                        
 16 Najarian, Eleni M         13 Empire-MR            1:22.19    1:32.54        
                  42.32     1:32.54 (50.22)                                        
 17 Mcgovern, Jaylan          13 PATS-MR              1:34.47    1:40.37        
                  46.30     1:40.37 (54.07)                                        
 18 Calcutti, Marissa A       13 PATS-MR              1:37.61    1:45.64        
                  45.43   1:45.64 (1:00.21)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:37.29  13-14 METS
              2:49.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E        14 Empire-MR            2:31.76    2:36.19 METS   
                  33.93     1:12.07 (38.14)     2:00.93 (48.86)     2:36.19 (35.26)
  2 McNamara, Alison M        13 Empire-MR            2:34.08    2:40.18 JO     
                  35.03     1:17.95 (42.92)     2:04.06 (46.11)     2:40.18 (36.12)
  3 Kaneko, Stacy C           13 Empire-MR            2:40.40    2:49.11 JO     
                  36.36     1:18.72 (42.36)     2:11.89 (53.17)     2:49.11 (37.22)
  4 Katchis, Nicole E         13 Empire-MR            2:38.27    2:49.41 JO     
                  36.08     1:20.68 (44.60)     2:11.66 (50.98)     2:49.41 (37.75)
  5 Kase, Yuma                13 Middies-MR           2:51.99    2:49.44 JO     
                  37.69     1:21.34 (43.65)     2:12.04 (50.70)     2:49.44 (37.40)
  6 Leopizzi, Amanda M        13 Empire-MR            2:46.08    2:49.56 JO     
                  36.29     1:21.24 (44.95)     2:12.12 (50.88)     2:49.56 (37.44)
  7 Catarinacchio, Jessica G  14 Empire-MR            2:44.58    2:50.48        
                  36.21     1:21.00 (44.79)     2:12.65 (51.65)     2:50.48 (37.83)
  8 Lam, Donna                13 PATS-MR              2:47.31    2:51.36        
                  37.81     1:22.95 (45.14)     2:15.49 (52.54)     2:51.36 (35.87)
  9 Wang, Carol               13 GATE-MR              2:49.12    2:52.37        
                  35.02     1:21.29 (46.27)     2:12.93 (51.64)     2:52.37 (39.44)
 10 Raciti, Krista M          14 Empire-MR            2:50.74    2:57.31        
                  37.19     1:24.76 (47.57)     2:17.37 (52.61)     2:57.31 (39.94)
 11 Nix, Sabine A             13 Empire-MR            2:55.85    3:01.54        
                  40.42     1:29.40 (48.98)     2:21.22 (51.82)     3:01.54 (40.32)
 12 Portch, Betsy D           14 PATS-MR              3:01.08    3:07.80        
                  44.21     1:34.93 (50.72)     2:27.02 (52.09)     3:07.80 (40.78)
 13 Shay, Koree A             14 PATS-MR              3:18.43    3:19.69        
                  49.68     1:36.94 (47.26)     2:35.66 (58.72)     3:19.69 (44.03)
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                30.29  15-18 METS
                31.19  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Ellen B          17 NYCC-MR                30.50      30.10 METS   
  2 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR                30.20      30.53 JO     
  3 Haigney, Codi P           17 Empire-MR              29.90      31.10 JO     
  4 Kim, Elizabeth G          15 Bcny-MR                29.00      31.25        
  5 Smith, Mollie M           16 Empire-MR              30.14      31.95        
  6 McPherson-White, Gabriel  16 APEX-MR                32.68      32.31        
  7 Weinreb, Halley D         16 Empire-MR              31.59      32.53        
  8 Lee, Kevyn                17 NYCC-MR                31.97      32.58        
  9 Ebratt, Nicole E          16 Empire-MR              32.03      33.50        
 10 Peralta, Loren S          15 APEX-MR                32.44      33.51        
 11 Patapis, Melanie A        16 Empire-MR              32.15      33.56        
 12 Sheehan, Niamh M          17 APEX-MR                31.88      34.09        
 13 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR            33.10      34.32        
 14 Valerio, Edwina           15 MAD-MR                 35.90      34.55        
 15 Pilipenko, Veronika       15 APEX-MR                34.99      35.47        
 16 Stern, Sarah P            15 PATS-MR                35.72      35.61        
 17 Sanchez, Keyko            16 RedTails-MR            35.56      36.29        
 18 Tavarez, Nancy A          15 APEX-MR                36.10      36.41        
 19 Perez, Susana M           16 RedTails-MR            36.71      36.52        
 20 Sanchez, Sonia            16 GATE-MR                35.20      36.60        
 21 Lavrentieva, Julia D      17 APEX-MR                35.54      37.99        
 22 Cheng, Kesi               17 APEX-MR                37.59      39.44        
 23 Wang, Stephanie           16 GATE-MR                34.20      40.36        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.99  15-18 METS
              1:07.19  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        15 Middies-MR           1:03.66    1:04.38 METS   
                  31.21     1:04.38 (33.17)                                        
  2 Deverna, Tara N           15 GAEL-MR              1:02.56    1:05.02 JO     
                  31.64     1:05.02 (33.38)                                        
  3 Barry, Elizabeth R        16 UN-EA-MR             1:03.91    1:05.92 JO     
                  32.19     1:05.92 (33.73)                                        
  4 Haigney, Codi P           17 Empire-MR            1:03.38    1:06.28 JO     
                  31.77     1:06.28 (34.51)                                        
  5 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              1:06.20    1:06.72 JO     
                  32.47     1:06.72 (34.25)                                        
  6 Swanson, Ellen B          17 NYCC-MR              1:10.00    1:07.01 JO     
                  31.52     1:07.01 (35.49)                                        
  7 Wegescheide, Blair M      17 PATS-MR              1:05.35    1:07.08 JO     
                  33.22     1:07.08 (33.86)                                        
  8 Katchis, Alexandra R      17 Empire-MR            1:06.14    1:07.22        
                  32.33     1:07.22 (34.89)                                        
  9 Leary, Tanita A           15 Empire-MR            1:03.38    1:07.54        
                  32.30     1:07.54 (35.24)                                        
 10 Helms, Brooke E           16 GAEL-MR              1:12.87    1:07.72        
                  32.47     1:07.72 (35.25)                                        
 11 Kim, Elizabeth G          15 Bcny-MR              1:08.00    1:08.64        
                  32.48     1:08.64 (36.16)                                        
 12 Smith, Mollie M           16 Empire-MR            1:03.54    1:08.75        
                  32.88     1:08.75 (35.87)                                        
 13 Lee, Kevyn                17 NYCC-MR              1:08.63    1:09.82        
                  33.33     1:09.82 (36.49)                                        
 14 Ebratt, Nicole E          16 Empire-MR            1:06.99    1:10.83        
                  34.02     1:10.83 (36.81)                                        
 15 Kanim, Callie H           15 Middies-MR           1:06.74    1:10.85        
                  34.21     1:10.85 (36.64)                                        
 16 McPherson-White, Gabriel  16 APEX-MR              1:12.20    1:11.84        
                  34.62     1:11.84 (37.22)                                        
 17 Patapis, Melanie A        16 Empire-MR            1:09.54    1:12.08        
                  34.70     1:12.08 (37.38)                                        
 18 Weinreb, Halley D         16 Empire-MR            1:08.34    1:12.37        
                  33.49     1:12.37 (38.88)                                        
 19 Peralta, Loren S          15 APEX-MR              1:10.72    1:12.50        
                  35.65     1:12.50 (36.85)                                        
 20 Sheehan, Niamh M          17 APEX-MR              1:09.40    1:13.45        
                  35.26     1:13.45 (38.19)                                        
 21 Freed, Katie M            17 PATS-MR              1:09.98    1:13.85        
                  36.71     1:13.85 (37.14)                                        
 22 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          1:13.71    1:14.43        
                  35.65     1:14.43 (38.78)                                        
 23 Pilipenko, Veronika       15 APEX-MR              1:14.84    1:15.81        
                  36.22     1:15.81 (39.59)                                        
 24 Lin, Erica S              15 NYCC-MR              1:12.87    1:16.89        
                  36.45     1:16.89 (40.44)                                        
 25 Tavarez, Nancy A          15 APEX-MR              1:20.03    1:19.15        
                  38.16     1:19.15 (40.99)                                        
 26 Stern, Sarah P            15 PATS-MR              1:20.38    1:20.56        
                  38.67     1:20.56 (41.89)                                        
 27 Valerio, Edwina           15 MAD-MR               1:28.00    1:21.17        
                  38.30     1:21.17 (42.87)                                        
 28 Sanchez, Sonia            16 GATE-MR              1:19.90    1:21.26        
                  37.92     1:21.26 (43.34)                                        
 29 Lavrentieva, Julia D      17 APEX-MR              1:21.90    1:26.97        
                  41.33     1:26.97 (45.64)                                        
 30 Wood, Bella F             15 PATS-MR              1:24.91    1:28.73        
                  42.69     1:28.73 (46.04)                                        
 31 Cheng, Kesi               17 APEX-MR              1:20.92    1:29.55        
                  41.05     1:29.55 (48.50)                                        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:18.99  15-18 METS
              2:26.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deverna, Tara N           15 GAEL-MR              2:15.80    2:24.36 JO     
                  33.52     1:10.71 (37.19)     1:49.41 (38.70)     2:24.36 (34.95)
  2 Haigney, Codi P           17 Empire-MR            2:12.93    2:24.59 JO     
                  33.84     1:10.28 (36.44)     1:48.58 (38.30)     2:24.59 (36.01)
  3 Lane, Kristin M           16 Empire-MR            2:17.17    2:25.13 JO     
                  34.27     1:11.19 (36.92)     1:49.23 (38.04)     2:25.13 (35.90)
  4 Smith, Mollie M           16 Empire-MR            2:15.16    2:25.59 JO     
                  34.44     1:11.11 (36.67)     1:48.91 (37.80)     2:25.59 (36.68)
  5 Lee, Kevyn                17 NYCC-MR              2:28.77    2:28.37        
                  35.18     1:13.01 (37.83)     1:52.56 (39.55)     2:28.37 (35.81)
  6 Swanson, Ellen B          17 NYCC-MR              2:25.00    2:29.89        
                  35.00     1:12.98 (37.98)     1:51.57 (38.59)     2:29.89 (38.32)
  7 Patapis, Melanie A        16 Empire-MR            2:29.22    2:37.53        
                  36.07     1:15.82 (39.75)     1:56.62 (40.80)     2:37.53 (40.91)
  8 Freed, Katie M            17 PATS-MR              2:37.65    2:46.74        
                  38.18     1:19.99 (41.81)     2:05.08 (45.09)     2:46.74 (41.66)
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  15-18 METS
              5:05.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        15 Middies-MR           4:57.59    4:59.18 JO     
                  35.02     1:13.70 (38.68)     1:52.83 (39.13)     2:31.00 (38.17)
        3:08.93 (37.93)     3:46.47 (37.54)     4:23.59 (37.12)     4:59.18 (35.59)
  2 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          6:01.64    5:46.52        
                  37.21     1:18.11 (40.90)     2:02.39 (44.28)     2:46.39 (44.00)
        3:32.85 (46.46)     4:18.28 (45.43)   5:46.52 (1:28.24)                    
 
Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:14.99  15-18 METS
              1:18.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wegescheide, Blair M      17 PATS-MR              1:06.47    1:14.82 METS   
                  37.38     1:14.82 (37.44)                                        
  2 Kanim, Callie H           15 Middies-MR           1:14.75    1:16.77 JO     
                  37.99     1:16.77 (38.78)                                        
  3 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              1:14.30    1:17.52 JO     
                  39.24     1:17.52 (38.28)                                        
  4 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR              1:16.35    1:17.84 JO     
                  37.84     1:17.84 (40.00)                                        
  5 Helms, Brooke E           16 GAEL-MR              1:17.90    1:18.69        
                  38.62     1:18.69 (40.07)                                        
  6 Lam, Carolina             18 Bcny-MR              1:15.00    1:21.20        
                  39.09     1:21.20 (42.11)                                        
  7 Weinreb, Halley D         16 Empire-MR            1:16.59    1:21.91        
                  38.84     1:21.91 (43.07)                                        
  8 Lane, Kristin M           16 Empire-MR            1:18.46    1:22.18        
                  40.24     1:22.18 (41.94)                                        
  9 Peralta, Loren S          15 APEX-MR              1:21.62    1:29.34        
                  43.17     1:29.34 (46.17)                                        
 10 Lin, Erica S              15 NYCC-MR              1:26.75    1:31.05        
                  44.25     1:31.05 (46.80)                                        
 11 Sanchez, Keyko            16 RedTails-MR          1:30.20    1:34.92        
                  46.03     1:34.92 (48.89)                                        
 12 Perez, Susana M           16 RedTails-MR          1:29.48    1:37.29        
                  46.95     1:37.29 (50.34)                                        
 13 Wood, Bella F             15 PATS-MR              1:33.74    1:43.07        
                  50.67     1:43.07 (52.40)                                        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:38.99  15-18 METS
              2:48.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browne, Sophie L          17 Empire-MR            2:24.27    2:41.32 JO     
                  38.04     1:18.40 (40.36)     1:59.79 (41.39)     2:41.32 (41.53)
  2 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR              2:38.26    2:41.55 JO     
                  38.47     1:19.16 (40.69)     2:00.98 (41.82)     2:41.55 (40.57)
  3 Kanim, Callie H           15 Middies-MR           2:37.25    2:44.06 JO     
                  39.24     1:20.54 (41.30)     2:02.62 (42.08)     2:44.06 (41.44)
  4 Wegescheide, Blair M      17 PATS-MR              2:30.26    2:44.10 JO     
                  38.96     1:20.49 (41.53)     2:03.11 (42.62)     2:44.10 (40.99)
  5 Barry, Elizabeth R        16 UN-EA-MR             2:40.43    2:44.36 JO     
                  38.01     1:19.16 (41.15)     2:02.51 (43.35)     2:44.36 (41.85)
  6 Leary, Tanita A           15 Empire-MR            2:32.68    2:45.02 JO     
                  40.19     1:21.68 (41.49)     2:03.84 (42.16)     2:45.02 (41.18)
  7 Katchis, Alexandra R      17 Empire-MR            2:42.06    2:47.30 JO     
                  38.72     1:20.32 (41.60)     2:04.06 (43.74)     2:47.30 (43.24)
  8 Helms, Brooke E           16 GAEL-MR              2:40.93    2:48.28 JO     
                  39.98     1:22.73 (42.75)     2:05.97 (43.24)     2:48.28 (42.31)
  9 Lam, Carolina             18 Bcny-MR              2:40.00    2:50.94        
                  40.24     1:22.90 (42.66)     2:07.63 (44.73)     2:50.94 (43.31)
 10 Ebratt, Nicole E          16 Empire-MR            2:37.27    2:53.95        
                  40.58     1:24.07 (43.49)     2:08.85 (44.78)     2:53.95 (45.10)
 11 Wood, Bella F             15 PATS-MR              3:16.87    3:39.33        
                  52.14     1:48.38 (56.24)     2:45.40 (57.02)     3:39.33 (53.93)
 
Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  15-18 METS
              1:29.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deverna, Tara N           15 GAEL-MR              1:18.09    1:25.03 JO     
                  40.82     1:25.03 (44.21)                                        
  2 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR              1:25.57    1:25.80 JO     
                  40.99     1:25.80 (44.81)                                        
  3 Mullany, Claire D         17 NYCC-MR              1:31.37    1:28.17 JO     
                  41.81     1:28.17 (46.36)                                        
  4 McPherson-White, Gabriel  16 APEX-MR              1:29.57    1:32.41        
                  45.41     1:32.41 (47.00)                                        
  5 Vogel, Nia C              15 Empire-MR            1:28.18    1:32.56        
                  44.29     1:32.56 (48.27)                                        
  6 Wang, Stephanie           16 GATE-MR              1:28.60    1:34.04        
                  44.85     1:34.04 (49.19)                                        
  7 Pilipenko, Veronika       15 APEX-MR              1:35.44    1:39.65        
                  47.90     1:39.65 (51.75)                                        
  8 Lin, Erica S              15 NYCC-MR              1:37.91    1:40.75        
                  48.53     1:40.75 (52.22)                                        
  9 Lavrentieva, Julia D      17 APEX-MR              1:41.25    1:48.06        
                  50.90     1:48.06 (57.16)                                        
 10 Stern, Sarah P            15 PATS-MR              1:49.10    1:48.39        
                  51.92     1:48.39 (56.47)                                        
 11 Sheehan, Niamh M          17 APEX-MR              1:43.32    1:48.41        
 12 Sanchez, Sonia            16 GATE-MR              1:40.00    1:51.97        
                  53.34     1:51.97 (58.63)                                        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              3:04.99  15-18 METS
              3:13.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Stephanie           16 GATE-MR              3:12.00    3:25.32        
                  46.30     1:38.27 (51.97)     2:32.87 (54.60)     3:25.32 (52.45)
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:11.99  15-18 METS
              1:17.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browne, Sophie L          17 Empire-MR            1:07.88    1:13.20 JO     
                  34.45     1:13.20 (38.75)                                        
  2 Katchis, Alexandra R      17 Empire-MR            1:11.54    1:14.85 JO     
                  34.82     1:14.85 (40.03)                                        
  3 Leary, Tanita A           15 Empire-MR            1:09.12    1:16.59 JO     
                  34.80     1:16.59 (41.79)                                        
  4 Vogel, Nia C              15 Empire-MR            1:13.25    1:18.31        
                  36.55     1:18.31 (41.76)                                        
  5 Lam, Carolina             18 Bcny-MR              1:14.00    1:23.66        
                  38.54     1:23.66 (45.12)                                        
  6 Sanchez, Keyko            16 RedTails-MR          1:32.14    1:35.13        
                  42.15     1:35.13 (52.98)                                        
  7 Valerio, Edwina           15 MAD-MR               1:49.00    1:36.42        
                  41.18     1:36.42 (55.24)                                        
  8 Perez, Susana M           16 RedTails-MR          1:43.84    1:50.48        
                  47.41   1:50.48 (1:03.07)                                        
 
Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:37.29  15-18 METS
              2:45.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browne, Sophie L          17 Empire-MR            2:28.35    2:41.30 JO     
                  34.88     1:14.99 (40.11)     2:04.06 (49.07)     2:41.30 (37.24)
  2 Doherty, Kaitlin A        15 Middies-MR           2:44.46    2:42.30 JO     
                  37.37     1:18.32 (40.95)     2:07.18 (48.86)     2:42.30 (35.12)
  3 Barry, Elizabeth R        16 UN-EA-MR             2:37.98    2:44.37 JO     
                  36.10     1:17.31 (41.21)     2:07.75 (50.44)     2:44.37 (36.62)
  4 Lane, Kristin M           16 Empire-MR            2:48.44    2:48.07        
                  37.30     1:20.97 (43.67)     2:11.98 (51.01)     2:48.07 (36.09)
  5 Vogel, Nia C              15 Empire-MR            2:43.51    2:50.02        
                  35.72     1:20.24 (44.52)     2:10.85 (50.61)     2:50.02 (39.17)
 
Girls 19 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Agostino, Jamie M       30 UN-MR                1:15.00    1:09.99        
                  33.94     1:09.99 (36.05)                                        
 
Girls 19 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:18.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Agostino, Jamie M       30 UN-MR                2:45.00    2:40.82        
                  37.21     1:17.23 (40.02)     1:59.23 (42.00)     2:40.82 (41.59)
 
Girls 19 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:14.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea K          31 UN-MR                1:14.76    1:15.15        
                  36.92     1:15.15 (38.23)                                        
 
Girls 19 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:38.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea K          31 UN-MR                2:39.05    2:43.87        
                  38.38     1:19.77 (41.39)     2:03.20 (43.43)     2:43.87 (40.67)
 
Girls 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Agostino, Jamie M       30 UN-MR                1:44.00    1:30.87        
                  43.38     1:30.87 (47.49)                                        
 
Girls 19 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:11.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea K          31 UN-MR                1:18.50    1:19.39        
                  38.00     1:19.39 (41.39)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel j         10 Wolverines-MR          32.56      32.19 JO     
  2 Tsukikawa, Yugo            9 Wolverines-MR          34.49      34.65 JO     
  3 Torres, Nick               9 Wolverines-MR          34.20      34.85 JO     
  4 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR                34.00      35.69 JO     
  5 Bleifeld, Spencer         10 Bcny-MR                37.00      36.74 JO     
  6 Robinson, Tate A          10 Unattached-MR          39.39      37.81        
  7 Razick, Adam              10 Sailfish-MR            41.12      39.10        
  8 Nonaka, Johji              8 Wolverines-MR          43.39      41.83        
  9 Dawa, Tenzin T             8 Bcny-MR                43.00      43.53        
 10 Earley, Liam P             9 Bcny-MR                41.00      43.77        
 11 Urreta, Diego A            8 PATS-MR                42.26      44.82        
 12 Ramirez, Damian            8 RedTails-MR            47.88      47.14        
 13 Ambrosio, Jordan           9 RedTails-MR            46.54      47.44        
 14 Mangan, Kyle               9 APEX-MR                47.36      50.79        
 15 Sanchez, Roger             8 RedTails-MR            47.36      50.87        
 16 Bushati, Andi              7 APEX-MR                54.52      51.94        
 17 Zarmakoupis, Dimitri       7 Bcny-MR                47.00      52.81        
 18 Batista, Jordy E          10 RedTails-MR            46.71      54.86        
 19 Scarlatos, John W          8 RedTails-MR            55.88      58.17        
 20 Kingsbury, Nathaniel J    10 PATS-MR                49.18      58.59        
 21 Chakrabarty, Arghya        9 RedTails-MR            55.53    1:01.38        
 22 Bischof, Robert F          7 Sailfish-MR          1:09.12    1:02.81        
 23 Portoviejo, Charles W      8 RedTails-MR          1:05.85    1:07.95        
 24 Auquilla, Luigi G          7 RedTails-MR          1:10.53    1:15.67        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T             8 Wolverines-MR        1:18.63    1:17.37 JO     
                  38.70     1:17.37 (38.67)                                        
  2 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR              1:15.98    1:18.01 JO     
                  37.69     1:18.01 (40.32)                                        
  3 Kiesel, Garrett W          9 Empire-MR            1:21.93    1:21.29 JO     
                  38.51     1:21.29 (42.78)                                        
  4 Copeland, Jared S         10 Empire-MR            1:24.68    1:22.18 JO     
                  40.06     1:22.18 (42.12)                                        
  5 Callahan, Jack T          10 Empire-MR            1:24.00    1:23.36        
                  38.38     1:23.36 (44.98)                                        
  6 Tolpina, Axel             10 Shy-Mr-MR            1:18.23    1:24.09        
                  38.93     1:24.09 (45.16)                                        
  7 Coogan, Matt c             9 Empire-MR            1:31.89    1:26.43        
                  41.08     1:26.43 (45.35)                                        
  7 Atay, Deniz                9 Empire-MR            1:27.98    1:26.43        
                  40.21     1:26.43 (46.22)                                        
  9 Bushati, Aldo              9 APEX-MR              1:23.33    1:26.65        
                  41.09     1:26.65 (45.56)                                        
 10 Razick, Adam              10 Sailfish-MR          1:49.54    1:28.16        
                  40.99     1:28.16 (47.17)                                        
 11 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:27.49    1:29.25        
                  41.79     1:29.25 (47.46)                                        
 12 Sasso, Thomas B            9 Empire-MR            1:32.04    1:29.33        
                  41.31     1:29.33 (48.02)                                        
 13 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR            1:32.79    1:29.43        
                  42.61     1:29.43 (46.82)                                        
 14 Keane, Matt V             10 PATS-MR              1:30.90    1:30.53        
                  42.69     1:30.53 (47.84)                                        
 15 Smith, Kelvin J            9 Empire-MR            1:35.99    1:31.83        
                  41.60     1:31.83 (50.23)                                        
 16 Torres, Christopher J      8 Wolverines-MR        1:33.49    1:34.19        
                  43.96     1:34.19 (50.23)                                        
 17 Dawa, Tenzin T             8 Bcny-MR              1:44.00    1:34.46        
 18 Barrow, Miles A           10 Empire-MR            1:41.06    1:36.70        
                  43.79     1:36.70 (52.91)                                        
 19 Camaev, Alexandr           8 Shy-Mr-MR            1:36.85    1:36.99        
                  44.83     1:36.99 (52.16)                                        
 20 Earley, Liam P             9 Bcny-MR              1:39.00    1:37.53        
                  45.69     1:37.53 (51.84)                                        
 21 Dashevsky, David          10 Shy-Mr-MR            1:39.20    1:38.45        
                  45.09     1:38.45 (53.36)                                        
 22 Fedorov, Ivan D           10 Empire-MR            1:46.45    1:40.59        
                  47.09     1:40.59 (53.50)                                        
 23 Urreta, Diego A            8 PATS-MR              1:35.36    1:40.77        
                  47.52     1:40.77 (53.25)                                        
 24 Berov, Daniel             10 Shy-Mr-MR            1:58.34    1:41.76        
                  48.03     1:41.76 (53.73)                                        
 25 Andrews, Sam T             9 Empire-MR            1:39.55    1:42.16        
                  48.63     1:42.16 (53.53)                                        
 26 Mufel, Andrew              9 Shy-Mr-MR            1:58.88    1:46.76        
                  49.29     1:46.76 (57.47)                                        
 27 Huang, Jonathan            9 PATS-MR              1:45.38    1:53.71        
                  52.37   1:53.71 (1:01.34)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:00.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P               10 Wolverines-MR        2:25.85    2:28.56 JO     
                  35.18     1:12.90 (37.72)     1:52.56 (39.66)     2:28.56 (36.00)
  2 Bogart, Liam P            10 Empire-MR            2:23.79    2:30.48 JO     
                  35.72     1:14.48 (38.76)     1:53.82 (39.34)     2:30.48 (36.66)
  3 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR              2:49.63    2:53.68 JO     
                  39.34     1:24.61 (45.27)     2:10.63 (46.02)     2:53.68 (43.05)
  4 Coogan, Matt c             9 Empire-MR            3:17.52    3:12.87        
                  43.70     1:33.21 (49.51)     2:24.15 (50.94)     3:12.87 (48.72)
  5 Sasso, Thomas B            9 Empire-MR            3:18.46    3:19.79        
                  43.04     1:36.41 (53.37)     2:29.46 (53.05)     3:19.79 (50.33)
  6 Barrow, Miles A           10 Empire-MR            3:35.55    3:27.89        
                                1:39.86 ( )   3:27.89 (1:48.03)                    
  7 Romano, Michael J          9 Empire-MR            3:31.94    3:39.05        
                  47.53     1:45.17 (57.64)     2:41.98 (56.81)     3:39.05 (57.07)
  8 Kingsbury, Nathaniel J    10 PATS-MR              3:59.04    4:05.03        
                                2:05.05 ( )   3:05.60 (1:00.55)     4:05.03 (59.43)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                9 Bcny-MR                36.00      37.68 JO     
  2 Golovin, Samuel j         10 Wolverines-MR          39.97      38.69 JO     
  3 Torres, Nick               9 Wolverines-MR          39.19      39.04 JO     
  4 Bleifeld, Spencer         10 Bcny-MR                42.00      40.66 JO     
  5 Tsukikawa, Yugo            9 Wolverines-MR          41.19      41.24 JO     
  6 Lee, Brendan T             8 Wolverines-MR          41.30      44.21 JO     
  7 Kiesel, Garrett W          9 Empire-MR              42.17      44.88 JO     
  8 Tolpina, Axel             10 Shy-Mr-MR              48.46      46.01        
  9 Bushati, Aldo              9 APEX-MR                45.82      46.33        
 10 Callahan, Jack T          10 Empire-MR              42.00      47.48        
 11 Robinson, Tate A          10 Unattached-MR          47.78      47.59        
 12 Smith, Kelvin J            9 Empire-MR              47.72      48.08        
 13 Torres, Christopher J      8 Wolverines-MR          47.36      48.11        
 14 Nonaka, Johji              8 Wolverines-MR          51.10      48.38        
 15 Andrews, Sam T             9 Empire-MR              51.02      48.83        
 16 Atay, Deniz                9 Empire-MR              47.13      49.39        
 17 Razick, Adam              10 Sailfish-MR            55.74      51.32        
 17 Keane, Matt V             10 PATS-MR                47.79      51.32        
 19 Earley, Liam P             9 Bcny-MR                47.00      51.44        
 20 Atkin, Blake F            10 Empire-MR              52.08      51.87        
 21 Huang, Matthew K           8 PATS-MR                52.74      52.86        
 22 Dawa, Tenzin T             8 Bcny-MR                47.00      53.34        
 23 Mangan, Kyle               9 APEX-MR                53.69      53.52        
 24 Ramirez, Damian            8 RedTails-MR          1:06.20      53.77        
 25 Zarmakoupis, Dimitri       7 Bcny-MR                52.00      53.97        
 26 Fedorov, Ivan D           10 Empire-MR              54.51      54.33        
 27 Dashevsky, David          10 Shy-Mr-MR              54.97      54.88        
 28 Berov, Daniel             10 Shy-Mr-MR              58.78      56.39        
 29 Sanchez, Roger             8 RedTails-MR          1:00.17      57.50        
 30 Ambrosio, Jordan           9 RedTails-MR            58.32      57.74        
 31 Mufel, Andrew              9 Shy-Mr-MR              59.13      57.75        
 32 Scarlatos, John W          8 RedTails-MR          1:00.41      57.88        
 33 Bushati, Andi              7 APEX-MR              1:05.04      59.58        
 34 Batista, Jordy E          10 RedTails-MR            57.70    1:03.25        
 35 Ben-Adi, Tim               7 PATS-MR              1:09.10    1:10.20        
 36 Bischof, Robert F          7 Sailfish-MR          1:19.23    1:10.96        
 37 Auquilla, Luigi G          7 RedTails-MR          1:15.46    1:11.88        
 38 Portoviejo, Charles W      8 RedTails-MR          1:16.73    1:16.51        
 39 Chakrabarty, Arghya        9 RedTails-MR          1:15.34    1:19.76        
 -- Chen, Matthew             10 GATE-MR                49.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bogart, Liam P            10 Empire-MR            1:14.37    1:16.34 JO     
                  37.67     1:16.34 (38.67)                                        
  2 Kaneko, Hiroki            10 Wolverines-MR        1:17.39    1:17.68 JO     
                  38.17     1:17.68 (39.51)                                        
  3 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR              1:25.00    1:27.10 JO     
                  42.86     1:27.10 (44.24)                                        
  4 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR              1:23.64    1:28.46 JO     
                  43.31     1:28.46 (45.15)                                        
  5 Bushati, Aldo              9 APEX-MR              1:39.26    1:38.23        
                  46.76     1:38.23 (51.47)                                        
  6 Andrews, Sam T             9 Empire-MR            1:40.91    1:42.78        
                  49.71     1:42.78 (53.07)                                        
  7 Sasso, Thomas B            9 Empire-MR            1:40.90    1:43.28        
                  49.72     1:43.28 (53.56)                                        
  8 Holman, Thomas S           9 PATS-MR              1:50.84    1:46.74        
                  52.88     1:46.74 (53.86)                                        
  9 Barrow, Miles A           10 Empire-MR            1:48.34    1:47.38        
                  53.13     1:47.38 (54.25)                                        
 10 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR            1:50.27    1:49.07        
                  52.20     1:49.07 (56.87)                                        
 11 Huang, Jonathan            9 PATS-MR              1:51.43    2:01.39        
                1:00.93   2:01.39 (1:00.46)                                        
 12 Ben-Adi, Tim               7 PATS-MR              1:47.93    2:29.74        
                1:11.98   2:29.74 (1:17.76)                                        
 -- Kingsbury, Nathaniel J    10 PATS-MR              2:09.09         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Camaev, Alexandr           8 Shy-Mr-MR            1:47.58         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  55.13          DQ (58.36)                                        
 -- Copeland, Jared S         10 Empire-MR            1:42.30         DQ        
                  47.46          DQ (51.28)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                51.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T             8 Wolverines-MR          46.21      46.83 JO     
  2 Keane, Matt V             10 PATS-MR                47.99      50.82 JO     
  3 Bleifeld, Spencer         10 Bcny-MR                50.00      52.68        
  4 Tolpina, Axel             10 Shy-Mr-MR              51.96      53.10        
  5 Nonaka, Johji              8 Wolverines-MR          54.61      54.46        
  6 Callahan, Jack T          10 Empire-MR              48.00      55.60        
  7 Atkin, Blake F            10 Empire-MR              51.26      57.54        
  8 Chen, Matthew             10 GATE-MR                58.00      57.86        
  9 Huang, Matthew K           8 PATS-MR                59.20      58.00        
 10 Batista, Jordy E          10 RedTails-MR            56.41      58.15        
 11 Smith, Kelvin J            9 Empire-MR            1:06.46    1:03.17        
 12 Zeng, Andrew               8 Bcny-MR                55.00    1:04.49        
 13 Portoviejo, Charles W      8 RedTails-MR          1:14.14    1:09.45        
 14 Chakrabarty, Arghya        9 RedTails-MR          1:10.09    1:09.65        
 15 Urreta, Diego A            8 PATS-MR              1:03.31    1:11.24        
 16 Fedorov, Ivan D           10 Empire-MR            1:12.69    1:13.24        
 17 Berov, Daniel             10 Shy-Mr-MR            1:10.50    1:16.73        
 -- Auquilla, Luigi G          7 RedTails-MR          1:10.09         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sanchez, Roger             8 RedTails-MR          1:15.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ramirez, Damian            8 RedTails-MR          1:20.09         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki            10 Wolverines-MR        1:28.00    1:32.62 JO     
                  44.76     1:32.62 (47.86)                                        
  2 Atay, Deniz                9 Empire-MR            1:47.07    1:49.72 JO     
                  52.51     1:49.72 (57.21)                                        
  3 Romano, Michael J          9 Empire-MR            1:53.00    1:57.71        
                  57.05   1:57.71 (1:00.66)                                        
  4 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:52.18    1:59.01        
                  57.17   1:59.01 (1:01.84)                                        
  5 Atkin, Blake F            10 Empire-MR            2:04.92    1:59.14        
                  58.16   1:59.14 (1:00.98)                                        
  6 Kiesel, Garrett W          9 Empire-MR            1:57.54    2:00.79        
                  58.22   2:00.79 (1:02.57)                                        
  7 Camaev, Alexandr           8 Shy-Mr-MR            2:03.22    2:03.39        
                  59.53   2:03.39 (1:03.86)                                        
  8 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR            2:06.28    2:06.47        
                1:01.41   2:06.47 (1:05.06)                                        
  9 Dashevsky, David          10 Shy-Mr-MR            2:18.13    2:13.43        
                1:03.27   2:13.43 (1:10.16)                                        
 10 Zeng, Andrew               8 Bcny-MR              1:59.80    2:14.89        
                1:05.04   2:14.89 (1:09.85)                                        
 11 Holman, Thomas S           9 PATS-MR              2:14.29    2:15.17        
                1:05.51   2:15.17 (1:09.66)                                        
 -- Mufel, Andrew              9 Shy-Mr-MR            2:20.83         DQ        
      Alternating Kick
                1:07.05        DQ (1:08.10)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel j         10 Wolverines-MR          37.06      35.54 JO     
  2 Lin, Thomas                9 Bcny-MR                34.80      35.63 JO     
  3 Robinson, Tate A          10 Unattached-MR          40.68      39.99 JO     
  4 Torres, Nick               9 Wolverines-MR          39.05      40.49 JO     
  5 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR                41.00      41.07 JO     
  6 Tsukikawa, Yugo            9 Wolverines-MR          40.65      42.86 JO     
  7 Kinkel, William G         10 GATE-MR                43.88      43.23 JO     
  8 Torres, Christopher J      8 Wolverines-MR          47.16      49.66        
  9 Romano, Michael J          9 Empire-MR              45.00      53.95        
 10 Huang, Matthew K           8 PATS-MR                57.17      57.17        
 11 Mangan, Kyle               9 APEX-MR              1:04.50    1:01.71        
 12 Ambrosio, Jordan           9 RedTails-MR          1:15.09    1:06.43        
 -- Scarlatos, John W          8 RedTails-MR          1:20.09         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P               10 Wolverines-MR        1:15.31    1:19.52 JO     
                  37.66     1:19.52 (41.86)                                        
  2 Coogan, Matt c             9 Empire-MR            1:42.29    1:40.52 JO     
                  46.73     1:40.52 (53.79)                                        
  3 Kinkel, William G         10 GATE-MR              1:38.87    1:40.54 JO     
                  46.34     1:40.54 (54.20)                                        
  4 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:52.96    1:56.04        
                  54.42   1:56.04 (1:01.62)                                        
  5 Huang, Jonathan            9 PATS-MR              2:14.96    2:12.20        
                1:03.01   2:12.20 (1:09.19)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
              3:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P               10 Wolverines-MR        2:43.41    2:47.43 JO     
                  36.73     1:18.90 (42.17)     2:10.56 (51.66)     2:47.43 (36.87)
  2 Kaneko, Hiroki            10 Wolverines-MR        2:45.91    2:48.75 JO     
                  39.18     1:21.53 (42.35)     2:11.18 (49.65)     2:48.75 (37.57)
  3 Bogart, Liam P            10 Empire-MR            2:46.10    2:53.75 JO     
                  39.84     1:20.33 (40.49)     2:15.79 (55.46)     2:53.75 (37.96)
  4 Lin, Thomas                9 Bcny-MR              2:53.00    2:58.81 JO     
                  39.13     1:21.12 (41.99)     2:19.37 (58.25)     2:58.81 (39.44)
  5 Copeland, Jared S         10 Empire-MR            3:20.00    3:23.14 JO     
                  44.05     1:36.98 (52.93)   2:38.53 (1:01.55)     3:23.14 (44.61)
  6 Kinkel, William G         10 GATE-MR              3:41.83    3:28.25 JO     
                  45.21     1:35.83 (50.62)   2:42.32 (1:06.49)     3:28.25 (45.93)
  7 Holman, Thomas S           9 PATS-MR              3:52.84    3:52.38        
                  56.64     1:53.34 (56.70)   3:02.96 (1:09.62)     3:52.38 (49.42)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                27.49  METS
                32.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salazar, Matthew A        12 Bcny-MR                30.00      31.16 JO     
  2 Zhang, Evan               11 GATE-MR                35.60      32.11 JO     
  3 Aly, Ali M                12 Bcny-MR                30.00      32.39 JO     
  4 Torres, Kevin A           12 Bcny-MR                32.00      33.65        
  5 Zhang, Benjamin           12 GATE-MR                37.51      33.74        
  6 Weng, Denis s             12 Bcny-MR                32.50      34.20        
  7 Hutton, Robert            12 PATS-MR                34.59      34.91        
  8 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR            36.85      35.22        
  9 Ramos, Brandon J          11 APEX-MR                34.25      35.23        
 10 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR                37.00      35.74        
 11 Sanchez, Andersson        12 RedTails-MR            36.63      36.48        
 12 Sultana, Matthew J        12 GATE-MR                36.84      39.02        
 13 Zhou, Edward J            12 GATE-MR                39.75      39.03        
 14 Torres, Cristian          11 Sailfish-MR            38.77      39.98        
 15 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR            42.18      40.77        
 16 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR            39.75      40.93        
 17 Guzman, Anthony L         12 RedTails-MR            41.43      41.33        
 18 Sanchez, Wanderlei        11 RedTails-MR            40.44      42.79        
 19 Arguedas, Kenneth O       11 RedTails-MR            39.24      42.90        
 20 Park, Thomas              11 UN-KR-MR               50.00      43.19        
 21 Contreras, Gabriel        12 RedTails-MR            42.03      43.83        
 22 Liu, Kevin                11 Bcny-MR                48.00      43.88        
 23 Gutierrez, Christian      11 RedTails-MR            45.16      44.34        
 24 Wang, Calvin              12 RedTails-MR            43.72      44.64        
 25 Lopez, Elliot             12 RedTails-MR            52.15      50.22        
 26 Lewis, Zack A             12 APEX-MR                58.75      51.16        
 27 Humphrey, Jack            11 UN-KR-MR               51.54      57.81        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                59.19  METS
              1:10.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sampson, Kaz R            12 Empire-MR            1:07.35    1:07.29 JO     
                  32.08     1:07.29 (35.21)                                        
  2 Salazar, Matthew A        12 Bcny-MR              1:09.00    1:07.31 JO     
                  32.37     1:07.31 (34.94)                                        
  3 Aly, Ali M                12 Bcny-MR              1:07.50    1:09.69 JO     
                  33.49     1:09.69 (36.20)                                        
  4 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            1:10.49    1:09.79 JO     
                  33.54     1:09.79 (36.25)                                        
  5 Gray, Stephen F           11 Wolverines-MR        1:09.73    1:10.40 JO     
                  34.06     1:10.40 (36.34)                                        
  6 Rodriguez, Gus E          11 Empire-MR            1:13.13    1:14.82        
                  35.59     1:14.82 (39.23)                                        
  7 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR              1:14.00    1:14.88        
                  35.73     1:14.88 (39.15)                                        
  8 Babyak, Andrew G          11 Empire-MR            1:11.99    1:14.90        
                  35.71     1:14.90 (39.19)                                        
  9 Kanim, Jared F            12 Middies-MR           1:19.52    1:15.36        
                  36.57     1:15.36 (38.79)                                        
 10 Silipigni, Robert A       12 Empire-MR            1:13.99    1:15.45        
                  35.78     1:15.45 (39.67)                                        
 11 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR          1:19.53    1:16.11        
                  36.52     1:16.11 (39.59)                                        
 12 Freeman, John T           11 GAEL-MR              1:10.34    1:16.30        
                  36.31     1:16.30 (39.99)                                        
 13 Ramos, Brandon J          11 APEX-MR              1:15.57    1:16.86        
                  36.06     1:16.86 (40.80)                                        
 14 Townley, Nick J           12 Wolverines-MR        1:17.92    1:19.29        
                  38.63     1:19.29 (40.66)                                        
 15 Moss, Eric W              11 Empire-MR            1:21.93    1:20.22        
                  38.99     1:20.22 (41.23)                                        
 16 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:16.37    1:20.92        
                  37.19     1:20.92 (43.73)                                        
 17 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR              1:22.00    1:21.23        
                  40.03     1:21.23 (41.20)                                        
 18 Rayman, Vyacheslav        12 Shy-Mr-MR            1:18.32    1:23.13        
                  37.53     1:23.13 (45.60)                                        
 19 Polanco, Dan              11 MAD-MR               1:29.33    1:23.42        
                  38.13     1:23.42 (45.29)                                        
 20 Sheppard, Jason D         11 Middies-MR           1:29.81    1:24.39        
                  39.83     1:24.39 (44.56)                                        
 21 Dell, Lamar               12 Sailfish-MR          1:26.73    1:24.85        
                  40.67     1:24.85 (44.18)                                        
 22 Riverso, Peter M          11 Empire-MR            1:29.09    1:25.33        
                  39.98     1:25.33 (45.35)                                        
 23 Lazo-Murphy, Birch M      11 PATS-MR              1:23.56    1:26.29        
                  40.98     1:26.29 (45.31)                                        
 24 Hasanhafez, Omar          11 Shy-Mr-MR            1:25.64    1:27.10        
                  39.62     1:27.10 (47.48)                                        
 25 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR          1:39.11    1:28.45        
                  43.05     1:28.45 (45.40)                                        
 26 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR          1:28.12    1:30.09        
                  41.85     1:30.09 (48.24)                                        
 27 Chu, Bryce P              11 Empire-MR            1:28.32    1:30.13        
                  42.11     1:30.13 (48.02)                                        
 28 Simms, Joshua             11 MAD-MR               1:30.15    1:30.36        
                  41.33     1:30.36 (49.03)                                        
 29 Park, Thomas              11 UN-KR-MR             1:50.00    1:33.62        
                  42.98     1:33.62 (50.64)                                        
 30 Kornfeld, Myles A         11 Empire-MR            1:41.50    1:41.97        
                  47.83     1:41.97 (54.14)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  METS
              2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Stephen F           11 Wolverines-MR        2:26.15    2:31.09 JO     
                  35.07     1:13.12 (38.05)     1:51.85 (38.73)     2:31.09 (39.24)
  2 Sampson, Kaz R            12 Empire-MR            2:33.36    2:40.58        
                  35.74     1:17.98 (42.24)     2:01.32 (43.34)     2:40.58 (39.26)
  3 Babyak, Andrew G          11 Empire-MR            2:34.26    2:41.03        
                  37.30     1:19.53 (42.23)     2:02.05 (42.52)     2:41.03 (38.98)
  4 Senior, Kymani E          12 Empire-MR            2:33.44    2:43.30        
                  36.24     1:17.26 (41.02)     2:00.94 (43.68)     2:43.30 (42.36)
  5 Freeman, John T           11 GAEL-MR              2:34.43    2:48.00        
                  38.76     1:22.29 (43.53)     2:08.02 (45.73)     2:48.00 (39.98)
  6 Ferrara, Nico J           11 Empire-MR            2:49.51    2:55.16        
                  39.60     1:25.30 (45.70)     2:10.94 (45.64)     2:55.16 (44.22)
  7 Moss, Eric W              11 Empire-MR            2:57.44    2:56.61        
                  39.67     1:24.09 (44.42)     2:10.90 (46.81)     2:56.61 (45.71)
  8 Sheppard, Jason D         11 Middies-MR           3:00.00    3:07.38        
                  42.00     1:30.45 (48.45)     2:20.83 (50.38)     3:07.38 (46.55)
  9 Riverso, Peter M          11 Empire-MR            3:15.95    3:10.49        
                  43.28     1:30.20 (46.92)     2:19.84 (49.64)     3:10.49 (50.65)
 10 Monfiston, Seth E         11 GATE-MR              3:04.98    3:21.01        
                  46.43     1:37.10 (50.67)     2:30.20 (53.10)     3:21.01 (50.81)
 -- Rodriguez, Gus E          11 Empire-MR            2:35.69         DQ        
      False start
                  35.33     1:16.38 (41.05)     1:58.57 (42.19)          DQ (40.14)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               11 Bcny-MR                33.80      36.27 JO     
  2 Torres, Kevin A           12 Bcny-MR                38.00      37.02 JO     
  3 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR                36.00      38.81 JO     
  4 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR            42.45      39.32        
  5 Aly, Ali M                12 Bcny-MR                36.00      39.34        
  6 Zhang, Benjamin           12 GATE-MR                45.00      39.67        
  7 Ramos, Brandon J          11 APEX-MR                39.24      41.01        
  8 Ma, Edmond                12 PATS-MR                41.19      41.64        
  9 Silipigni, Robert A       12 Empire-MR              39.99      42.59        
 10 Sanchez, Andersson        12 RedTails-MR            42.11      42.62        
 11 Kanim, Jared F            12 Middies-MR             45.86      42.88        
 12 Hasanhafez, Omar          11 Shy-Mr-MR              42.61      43.51        
 13 Townley, Nick J           12 Wolverines-MR          41.27      44.09        
 14 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR                43.00      46.21        
 15 Simms, Joshua             11 MAD-MR                 45.00      47.03        
 16 Guzman, Anthony L         12 RedTails-MR            46.57      47.23        
 17 Park, Thomas              11 UN-KR-MR               42.19      47.42        
 18 Sanchez, Wanderlei        11 RedTails-MR            47.35      48.58        
 19 Chu, Bryce P              11 Empire-MR              43.87      48.93        
 20 Contreras, Gabriel        12 RedTails-MR            49.48      50.47        
 21 Lazo-Murphy, Birch M      11 PATS-MR                40.68      51.14        
 22 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR            48.70      51.99        
 23 Gutierrez, Christian      11 RedTails-MR            52.65      52.13        
 24 Wang, Calvin              12 RedTails-MR            51.55      55.27        
 25 Lopez, Elliot             12 RedTails-MR            57.47      57.06        
 26 Kornfeld, Myles A         11 Empire-MR              57.09      57.82        
 27 Lewis, Zack A             12 APEX-MR              1:03.21    1:01.66        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:07.99  METS
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salazar, Matthew A        12 Bcny-MR              1:13.00    1:16.95 JO     
                  38.21     1:16.95 (38.74)                                        
  2 Ho, Timothy               11 Bcny-MR              1:14.00    1:19.40 JO     
                  38.52     1:19.40 (40.88)                                        
  3 Gray, Stephen F           11 Wolverines-MR        1:20.33    1:25.48        
                  42.49     1:25.48 (42.99)                                        
  4 Rodriguez, Gus E          11 Empire-MR            1:19.43    1:26.01        
                  42.65     1:26.01 (43.36)                                        
  5 Freeman, John T           11 GAEL-MR              1:20.41    1:29.71        
                  43.65     1:29.71 (46.06)                                        
  6 Sampson, Kaz R            12 Empire-MR            1:21.93    1:31.38        
                  44.61     1:31.38 (46.77)                                        
  7 Ferrara, Nico J           11 Empire-MR            1:24.49    1:32.28        
                  45.00     1:32.28 (47.28)                                        
  8 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:24.47    1:33.34        
                  45.29     1:33.34 (48.05)                                        
  9 Moss, Eric W              11 Empire-MR            1:31.19    1:34.45        
                  46.35     1:34.45 (48.10)                                        
 10 Dell, Lamar               12 Sailfish-MR          1:42.96    1:36.86        
                  47.32     1:36.86 (49.54)                                        
 11 Riverso, Peter M          11 Empire-MR            1:38.32    1:43.14        
                  49.07     1:43.14 (54.07)                                        
 -- Ma, Edmond                12 PATS-MR              1:28.06         DQ        
      Did not finish on back
                  43.13          DQ (45.55)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weng, Denis s             12 Bcny-MR                37.00      38.96 JO     
  2 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR              42.66      43.45 JO     
  3 Hutton, Robert            12 PATS-MR                42.30      43.78 JO     
  4 Zhang, Benjamin G         11 Bcny-MR                43.00      44.72        
  5 Sultana, Matthew J        12 GATE-MR                42.46      45.26        
  6 Zhang, Benjamin           12 GATE-MR                47.02      47.29        
  7 Zhou, Edward J            12 GATE-MR                47.46      48.65        
  8 Townley, Nick J           12 Wolverines-MR          47.33      49.18        
  9 Simms, Joshua             11 MAD-MR                 48.00      50.19        
 10 Silipigni, Robert A       12 Empire-MR              49.47      50.81        
 11 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR            49.80      51.45        
 12 Liu, Kevin                11 Bcny-MR                58.00      51.55        
 13 Wang, Calvin              12 RedTails-MR            51.35      52.71        
 14 Torres, Cristian          11 Sailfish-MR            53.63      53.74        
 15 Arguedas, Kenneth O       11 RedTails-MR            51.90      56.60        
 16 Kornfeld, Myles A         11 Empire-MR              57.41      59.05        
 17 Humphrey, Jack            11 UN-KR-MR             1:00.00    1:00.73        
 18 Chu, Bryce P              11 Empire-MR              51.17    1:04.39        
 19 Lopez, Elliot             12 RedTails-MR          1:15.09    1:27.41        
 -- Polanco, Dan              11 MAD-MR                 49.10         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:17.99  METS
              1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Evan               11 GATE-MR              1:28.11    1:26.96 JO     
                  42.21     1:26.96 (44.75)                                        
  2 Weng, Denis s             12 Bcny-MR              1:25.00    1:29.72 JO     
                  42.34     1:29.72 (47.38)                                        
  3 Senior, Kymani E          12 Empire-MR            1:26.20    1:31.09 JO     
                  44.85     1:31.09 (46.24)                                        
  4 Zhang, Eric Y             12 Middies-MR           1:45.00    1:35.92 JO     
                  46.75     1:35.92 (49.17)                                        
  5 Hutton, Robert            12 PATS-MR              1:30.89    1:37.29        
                  47.12     1:37.29 (50.17)                                        
  6 Zhang, Benjamin G         11 Bcny-MR              1:35.00    1:37.63        
                  46.75     1:37.63 (50.88)                                        
  7 Sultana, Matthew J        12 GATE-MR              1:37.60    1:38.02        
                  45.94     1:38.02 (52.08)                                        
  8 Kanim, Jared F            12 Middies-MR           1:43.45    1:38.10        
                  47.42     1:38.10 (50.68)                                        
  9 Rayman, Vyacheslav        12 Shy-Mr-MR            1:45.04    1:42.85        
                  48.72     1:42.85 (54.13)                                        
 10 Ma, Edmond                12 PATS-MR              1:44.69    1:44.99        
                  49.06     1:44.99 (55.93)                                        
 11 Zhou, Edward J            12 GATE-MR              1:47.76    1:45.89        
                  49.59     1:45.89 (56.30)                                        
 12 Hasanhafez, Omar          11 Shy-Mr-MR            1:50.50    1:59.29        
                  56.29   1:59.29 (1:03.00)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Kevin A           12 Bcny-MR                35.90      36.38 JO     
  2 Zhang, Eric Y             12 Middies-MR             42.00      37.49 JO     
  3 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR                37.00      37.72        
  4 Zhang, Benjamin G         11 Bcny-MR                39.00      39.28        
  5 Monfiston, Seth E         11 GATE-MR                45.87      46.85        
  6 Guzman, Anthony L         12 RedTails-MR            45.40      48.33        
  7 Arguedas, Kenneth O       11 RedTails-MR            50.01      50.60        
  8 Lazo-Murphy, Birch M      11 PATS-MR                47.15      52.13        
  9 Contreras, Gabriel        12 RedTails-MR            47.05      52.82        
 10 Sanchez, Wanderlei        11 RedTails-MR            48.03      53.38        
 -- Sanchez, Andersson        12 RedTails-MR            41.75         DQ        
      False start
 -- Gutierrez, Christian      11 RedTails-MR          1:04.49         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babyak, Andrew G          11 Empire-MR            1:25.49    1:28.21        
                  41.78     1:28.21 (46.43)                                        
  2 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            1:24.07    1:29.90        
                  40.07     1:29.90 (49.83)                                        
  3 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:29.23    1:37.17        
                  43.32     1:37.17 (53.85)                                        
  4 Rayman, Vyacheslav        12 Shy-Mr-MR            1:32.02    1:42.61        
                  45.78     1:42.61 (56.83)                                        
  5 Sheppard, Jason D         11 Middies-MR           1:53.31    1:43.19        
                  48.68     1:43.19 (54.51)                                        
  6 Polanco, Dan              11 MAD-MR               1:58.25    2:02.01        
                  56.11   2:02.01 (1:05.90)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:25.49  METS
              2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               11 Bcny-MR              2:43.00    2:44.72 JO     
                  34.85     1:16.72 (41.87)     2:06.30 (49.58)     2:44.72 (38.42)
  2 Zhang, Evan               11 GATE-MR              2:51.66    2:46.93 JO     
                  37.28     1:20.67 (43.39)     2:07.52 (46.85)     2:46.93 (39.41)
  3 Senior, Kymani E          12 Empire-MR            2:43.01    2:52.93 JO     
                  35.86     1:21.29 (45.43)     2:13.21 (51.92)     2:52.93 (39.72)
  4 Zhang, Eric Y             12 Middies-MR           3:20.00    3:00.69        
                  39.87     1:24.39 (44.52)     2:18.75 (54.36)     3:00.69 (41.94)
  5 Ferrara, Nico J           11 Empire-MR            3:09.51    3:14.76        
                  45.97     1:33.94 (47.97)   2:35.37 (1:01.43)     3:14.76 (39.39)
  6 Torres, Cristian          11 Sailfish-MR          3:29.87    3:17.59        
                  42.28     1:35.43 (53.15)     2:34.75 (59.32)     3:17.59 (42.84)
  7 Monfiston, Seth E         11 GATE-MR              3:45.31    3:37.29        
                  48.04     1:41.70 (53.66)   2:50.45 (1:08.75)     3:37.29 (46.84)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                27.49  13-14 METS
                29.19  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           14 NYCC-MR                27.24      26.94 METS   
  2 Doherty, Kyle J           14 GAEL-MR                26.67      27.70 JO     
  3 Vargas, Anthony J         14 RedTails-MR            27.68      28.21 JO     
  4 Rubenstein, Sam M         14 Empire-MR              27.74      28.42 JO     
  5 De la Cruz, Edwin A       14 APEX-MR                29.47      29.16 JO     
  6 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR                27.10      29.18 JO     
  6 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR            30.43      29.18 JO     
  8 Warner, Robert B          14 Sailfish-MR            31.70      29.63        
  9 Chow, William             14 UNABB-MR               28.00      29.66        
 10 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR                29.14      29.67        
 11 Kan, Kevin                14 Bcny-MR                30.00      30.03        
 12 Stewart, Kevin P          13 GAEL-MR                32.18      30.20        
 13 Tillmann, Maxim           14 Empire-MR              29.26      30.30        
 14 Staffin, Tyler M          14 GAEL-MR                30.19      30.57        
 15 Earley, Sean P            14 Bcny-MR                30.00      30.66        
 16 Williams, Justin R        13 Empire-MR              32.93      31.17        
 17 Mangan, Matthew J         13 APEX-MR                30.63      31.55        
 18 Bushati, Arvid            13 APEX-MR                29.85      31.60        
 19 Encarnacion, Bryan        13 RedTails-MR            31.56      31.79        
 20 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR            34.12      31.85        
 21 Zhang, Jonathan           14 GATE-MR                33.52      31.90        
 22 Sanchez, Ryan             14 RedTails-MR            30.88      33.02        
 23 Morgan, Julian C          13 PATS-MR                32.36      33.21        
 24 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR            33.00      33.76        
 25 Velardi, Robert M         13 PATS-MR                33.91      33.93        
 26 Bachoo, Eric              13 GATE-MR                36.55      34.15        
 27 Sanchez, Kevin            13 GATE-MR                36.32      34.55        
 28 Zhao, Yi                  13 Middies-MR             37.32      34.70        
 29 Chen, Mingkai             13 Bcny-MR                34.00      35.35        
 30 Kunze, Aidan J            14 NYCC-MR                36.38      35.36        
 31 Filardi, Michael H        13 GAEL-MR                37.07      36.43        
 32 Whitford, Toby C          13 RedTails-MR            36.99      36.51        
 33 Feldman, Joseph D         14 Sailfish-MR            38.42      36.61        
 34 Deshler, Maxim            14 RedTails-MR            37.95      37.46        
 35 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR            38.97      39.03        
 36 Griffith, Keyshawn        13 GATE-MR                41.64      40.94        
 37 Corey, Amedeo T           14 UN-KR-MR               50.00      41.12        
 38 Ordukhanov, Alan          13 APEX-MR                45.55      43.66        
 39 Brattesani, Marcello G    13 UN-KR-MR               41.95      44.06        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                59.19  13-14 METS
              1:03.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           14 NYCC-MR              1:00.28      58.41 METS   
                  28.00       58.41 (30.41)                                        
  2 McKenna, Brendan          13 Bcny-MR                59.00      59.63 JO     
                  29.94       59.63 (29.69)                                        
  3 Zhang, Aron               14 GATE-MR                59.89      59.71 JO     
                  29.08       59.71 (30.63)                                        
  4 Isaac, Alejandro          14 NYCC-MR              1:06.14      59.86 JO     
                  28.35       59.86 (31.51)                                        
  5 Doherty, Kyle J           14 GAEL-MR              1:00.03    1:00.82 JO     
                  29.84     1:00.82 (30.98)                                        
  6 Rubenstein, Sam M         14 Empire-MR              59.13    1:01.41 JO     
                  29.78     1:01.41 (31.63)                                        
  7 Piliero, Marc P           14 PATS-MR              1:01.74    1:02.48 JO     
                  30.23     1:02.48 (32.25)                                        
  8 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            1:01.26    1:02.97 JO     
  9 De la Cruz, Edwin A       14 APEX-MR              1:04.45    1:05.02        
                  31.06     1:05.02 (33.96)                                        
 10 Warner, Robert B          14 Sailfish-MR          1:09.11    1:05.09        
                  30.37     1:05.09 (34.72)                                        
 11 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              1:05.13    1:05.19        
                  32.38     1:05.19 (32.81)                                        
 12 Tillmann, Maxim           14 Empire-MR            1:04.02    1:05.91        
                  31.43     1:05.91 (34.48)                                        
 13 Staffin, Tyler M          14 GAEL-MR              1:06.57    1:07.60        
                  31.92     1:07.60 (35.68)                                        
 14 Earley, Sean P            14 Bcny-MR              1:07.00    1:07.71        
                  33.08     1:07.71 (34.63)                                        
 15 Pertsovsky, Kevin         14 Shy-Mr-MR            1:06.82    1:07.78        
                  32.80     1:07.78 (34.98)                                        
 16 Bushati, Arvid            13 APEX-MR              1:07.39    1:08.44        
                  33.62     1:08.44 (34.82)                                        
 17 Williams, Justin R        13 Empire-MR            1:11.40    1:08.83        
                  33.04     1:08.83 (35.79)                                        
 18 Mangan, Matthew J         13 APEX-MR              1:08.83    1:08.97        
                  33.16     1:08.97 (35.81)                                        
 19 Masino, Corey J           13 Empire-MR            1:08.76    1:09.11        
                  32.90     1:09.11 (36.21)                                        
 20 Ansehl, William           13 Empire-MR            1:13.69    1:11.60        
                  33.85     1:11.60 (37.75)                                        
 21 Dodes, Evan F             13 Empire-MR            1:11.57    1:11.82        
                  34.90     1:11.82 (36.92)                                        
 22 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR          1:19.87    1:11.99        
                  34.28     1:11.99 (37.71)                                        
 23 Zhang, Jonathan           14 GATE-MR              1:26.00    1:12.05        
                  34.22     1:12.05 (37.83)                                        
 24 Morgan, Julian C          13 PATS-MR              1:12.16    1:12.14        
                  34.37     1:12.14 (37.77)                                        
 25 Haddad, Gabriel O         14 NYCC-MR              1:12.00    1:12.50        
                  35.14     1:12.50 (37.36)                                        
 26 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR          1:12.00    1:13.59        
                  35.27     1:13.59 (38.32)                                        
 27 Barbera, Patrick J        14 PATS-MR              1:14.86    1:13.67        
                  35.66     1:13.67 (38.01)                                        
 28 Kunze, Aidan J            14 NYCC-MR              1:19.04    1:15.39        
                  35.69     1:15.39 (39.70)                                        
 29 Zhao, Yi                  13 Middies-MR           1:24.41    1:16.17        
                  37.01     1:16.17 (39.16)                                        
 30 Sanchez, Kevin            13 GATE-MR              1:18.72    1:16.53        
 31 Filardi, Michael H        13 GAEL-MR              1:21.09    1:17.31        
                  37.05     1:17.31 (40.26)                                        
 32 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            1:24.63    1:18.29        
 33 Feldman, Joseph D         14 Sailfish-MR          1:27.38    1:20.55        
 34 Tsuji, Akio               13 Middies-MR           1:26.10    1:22.82        
 35 Deshler, Maxim            14 RedTails-MR          1:22.99    1:23.69        
                  39.00     1:23.69 (44.69)                                        
 36 Whitford, Toby C          13 RedTails-MR          1:23.48    1:24.04        
                  39.07     1:24.04 (44.97)                                        
 37 Griffith, Keyshawn        13 GATE-MR              1:30.00    1:28.36        
                  44.21     1:28.36 (44.15)                                        
 38 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR          1:26.77    1:29.01        
                  43.58     1:29.01 (45.43)                                        
 39 Brattesani, Marcello G    13 UN-KR-MR             1:50.00    1:40.36        
                  44.60     1:40.36 (55.76)                                        
 40 Ordukhanov, Alan          13 APEX-MR              1:45.18    1:42.12        
                  45.11     1:42.12 (57.01)                                        
 41 Corey, Amedeo T           14 UN-KR-MR             1:50.00    1:43.93        
                  45.94     1:43.93 (57.99)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  13-14 METS
              2:20.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           14 NYCC-MR              2:12.02    2:09.22 METS   
                  30.10     1:03.12 (33.02)     1:36.79 (33.67)     2:09.22 (32.43)
  2 Isaac, Alejandro          14 NYCC-MR              2:22.58    2:13.57 JO     
                  30.41     1:03.56 (33.15)     1:39.55 (35.99)     2:13.57 (34.02)
  3 Rubenstein, Sam M         14 Empire-MR            2:09.61    2:17.47 JO     
                  32.89     1:07.65 (34.76)     1:43.00 (35.35)     2:17.47 (34.47)
  4 Doherty, Kyle J           14 GAEL-MR              2:16.00    2:22.90        
                  31.84     1:06.88 (35.04)     1:44.65 (37.77)     2:22.90 (38.25)
  5 Tillmann, Maxim           14 Empire-MR            2:19.03    2:23.27        
                  31.27     1:08.04 (36.77)     1:46.56 (38.52)     2:23.27 (36.71)
  6 Sokolski, Misha V         13 Middies-MR                NT    2:33.36        
                  34.86     1:14.41 (39.55)   2:33.36 (1:18.95)                    
  7 Dodes, Evan F             13 Empire-MR            2:34.17    2:33.80        
                  35.31     1:14.16 (38.85)     1:54.86 (40.70)     2:33.80 (38.94)
  8 Stewart, Kevin P          13 GAEL-MR              2:28.40    2:41.11        
                  34.84     1:14.88 (40.04)     1:57.65 (42.77)     2:41.11 (43.46)
  9 Williams, Justin R        13 Empire-MR            2:41.90    2:42.05        
                  36.13     1:16.68 (40.55)   2:42.05 (1:25.37)                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:31.99  13-14 METS
              5:01.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          5:35.01    5:17.68        
                  36.68     1:17.10 (40.42)     1:59.61 (42.51)     2:40.33 (40.72)
        3:21.05 (40.72)     4:00.70 (39.65)     4:40.09 (39.39)     5:17.68 (37.59)
  2 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR          6:00.00    6:07.98        
                  38.21     1:21.62 (43.41)     2:08.69 (47.07)     2:56.32 (47.63)
        3:45.16 (48.84)     4:33.85 (48.69)     5:23.08 (49.23)     6:07.98 (44.90)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:07.99  13-14 METS
              1:15.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            1:07.83    1:08.99 JO     
  2 Zhang, Aron               14 GATE-MR              1:07.46    1:10.52 JO     
                  34.61     1:10.52 (35.91)                                        
  3 McKenna, Brendan          13 Bcny-MR              1:07.00    1:11.37 JO     
                  36.16     1:11.37 (35.21)                                        
  4 Barrow, Mitchell J        13 Empire-MR            1:09.75    1:11.73 JO     
                  34.27     1:11.73 (37.46)                                        
  5 Piliero, Marc P           14 PATS-MR              1:09.85    1:12.05 JO     
                  35.47     1:12.05 (36.58)                                        
  6 Isaac, Alejandro          14 NYCC-MR              1:19.20    1:13.51 JO     
                  36.22     1:13.51 (37.29)                                        
  7 Stewart, Kevin P          13 GAEL-MR              1:15.30    1:19.17        
                  38.13     1:19.17 (41.04)                                        
  8 Sanchez, Ryan             14 RedTails-MR          1:17.60    1:20.13        
                  39.35     1:20.13 (40.78)                                        
  9 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              1:18.54    1:21.26        
                  40.54     1:21.26 (40.72)                                        
 10 Dodes, Evan F             13 Empire-MR            1:17.91    1:21.42        
                  40.89     1:21.42 (40.53)                                        
 11 Earley, Sean P            14 Bcny-MR              1:16.00    1:21.71        
                  41.32     1:21.71 (40.39)                                        
 12 Pertsovsky, Kevin         14 Shy-Mr-MR            1:19.37    1:21.88        
                  40.52     1:21.88 (41.36)                                        
 13 Mangan, Matthew J         13 APEX-MR              1:17.69    1:22.09        
                  39.20     1:22.09 (42.89)                                        
 14 Morgan, Julian C          13 PATS-MR              1:21.85    1:22.50        
                  40.68     1:22.50 (41.82)                                        
 15 Warner, Robert B          14 Sailfish-MR          1:28.17    1:23.18        
                  40.75     1:23.18 (42.43)                                        
 16 Zhao, Yi                  13 Middies-MR           1:30.02    1:25.23        
                  41.12     1:25.23 (44.11)                                        
 17 Ansehl, William           13 Empire-MR            1:31.02    1:26.46        
                  42.01     1:26.46 (44.45)                                        
 18 Haddad, Gabriel O         14 NYCC-MR              1:33.68    1:26.68        
                  43.42     1:26.68 (43.26)                                        
 19 Tsuji, Akio               13 Middies-MR           1:32.19    1:28.62        
                  43.38     1:28.62 (45.24)                                        
 20 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR          1:30.43    1:28.75        
                  44.13     1:28.75 (44.62)                                        
 21 Encarnacion, Bryan        13 RedTails-MR          1:25.09    1:30.09        
                  43.85     1:30.09 (46.24)                                        
 22 Gershgorn, Jason I        13 PATS-MR              1:32.43    1:31.23        
                  44.68     1:31.23 (46.55)                                        
 23 Velardi, Robert M         13 PATS-MR              1:27.04    1:34.55        
                  46.38     1:34.55 (48.17)                                        
 24 Whitford, Toby C          13 RedTails-MR          1:32.44    1:36.91        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:27.99  13-14 METS
              2:41.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Ian A             14 Empire-MR            2:19.42    2:27.88 METS   
                  35.62     1:13.07 (37.45)     1:51.58 (38.51)     2:27.88 (36.30)
  2 DiGiacomo, Daniel         14 Empire-MR            2:17.46    2:30.67 JO     
                  35.80     1:13.78 (37.98)     1:52.74 (38.96)     2:30.67 (37.93)
  3 Barrow, Mitchell J        13 Empire-MR            2:28.74    2:34.11 JO     
                  35.30     1:14.23 (38.93)     1:55.10 (40.87)     2:34.11 (39.01)
  4 Piliero, Marc P           14 PATS-MR              2:30.60    2:39.97 JO     
                  37.66     1:17.23 (39.57)     1:59.26 (42.03)     2:39.97 (40.71)
  5 Zabelaj, Bujar            14 Empire-MR            2:31.05    2:41.19 JO     
                  37.63     1:18.28 (40.65)     1:59.98 (41.70)     2:41.19 (41.21)
  6 Masino, Corey J           13 Empire-MR            2:34.00    2:43.07        
                  38.00     1:19.35 (41.35)     2:02.70 (43.35)     2:43.07 (40.37)
  7 Filardi, Michael H        13 GAEL-MR              3:24.25    3:25.90        
                  47.27     1:38.69 (51.42)     2:32.68 (53.99)     3:25.90 (53.22)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:17.99  13-14 METS
              1:26.29  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Luke K              14 Empire-MR            1:14.08    1:17.69 METS   
                  36.31     1:17.69 (41.38)                                        
  2 Chow, William             14 UNABB-MR             1:17.00    1:19.48 JO     
                  37.58     1:19.48 (41.90)                                        
  3 Kaneko, Takahiro          13 Wolverines-MR        1:18.25    1:19.81 JO     
                  38.72     1:19.81 (41.09)                                        
  4 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR              1:14.00    1:20.00 JO     
                  37.59     1:20.00 (42.41)                                        
  5 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            1:21.53    1:22.57 JO     
                  40.19     1:22.57 (42.38)                                        
  6 Kan, Kevin                14 Bcny-MR              1:19.00    1:22.81 JO     
                  39.06     1:22.81 (43.75)                                        
  7 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          1:25.00    1:30.13        
                  41.65     1:30.13 (48.48)                                        
  8 Encarnacion, Bryan        13 RedTails-MR          1:28.35    1:31.61        
                  42.62     1:31.61 (48.99)                                        
  9 Chen, Mingkai             13 Bcny-MR              1:40.00    1:32.05        
                  42.95     1:32.05 (49.10)                                        
 10 Barbera, Patrick J        14 PATS-MR              1:31.09    1:34.09        
                  44.87     1:34.09 (49.22)                                        
 11 Sanchez, Ryan             14 RedTails-MR          1:34.64    1:35.36        
                  46.98     1:35.36 (48.38)                                        
 12 Kunze, Aidan J            14 NYCC-MR              1:40.78    1:36.83        
                  45.97     1:36.83 (50.86)                                        
 13 Gershgorn, Jason I        13 PATS-MR              1:35.74    1:36.89        
                  46.96     1:36.89 (49.93)                                        
 14 Bachoo, Eric              13 GATE-MR              1:38.00    1:37.36        
                  46.28     1:37.36 (51.08)                                        
 15 Feldman, Joseph D         14 Sailfish-MR          1:45.11    1:48.83        
                  52.39     1:48.83 (56.44)                                        
 16 Deshler, Maxim            14 RedTails-MR          1:44.62    1:51.48        
                  52.69     1:51.48 (58.79)                                        
 17 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            2:00.05    1:56.76        
                  56.80     1:56.76 (59.96)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:52.99  13-14 METS
              3:05.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takahiro          13 Wolverines-MR        2:50.12    2:49.75 METS   
                  38.80     1:21.60 (42.80)     2:06.45 (44.85)     2:49.75 (43.30)
  2 Chow, William             14 UNABB-MR             2:47.00    3:01.52 JO     
                  43.73     1:30.40 (46.67)     2:17.73 (47.33)     3:01.52 (43.79)
  3 Kan, Kevin                14 Bcny-MR              2:58.00    3:02.99 JO     
                  42.88     1:30.49 (47.61)     2:19.03 (48.54)     3:02.99 (43.96)
  4 Gershgorn, Jason I        13 PATS-MR              3:33.71    3:30.75        
                  49.75     1:42.02 (52.27)     2:37.21 (55.19)     3:30.75 (53.54)
  5 Bachoo, Eric              13 GATE-MR              3:30.00    3:39.64        
                  52.32     1:46.96 (54.64)     2:45.28 (58.32)     3:39.64 (54.36)
  6 Griffith, Keyshawn        13 GATE-MR              3:48.00    4:49.76        
                1:03.88   2:17.87 (1:13.99)   3:38.42 (1:20.55)   4:49.76 (1:11.34)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  13-14 METS
              1:13.29  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiGiacomo, Daniel         14 Empire-MR            1:02.46    1:06.65 JO     
                  31.21     1:06.65 (35.44)                                        
  2 McKenna, Brendan          13 Bcny-MR              1:08.00    1:06.67 JO     
                  30.79     1:06.67 (35.88)                                        
  3 Zhang, Aron               14 GATE-MR              1:06.08    1:07.05 JO     
                  32.41     1:07.05 (34.64)                                        
  4 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            1:05.64    1:07.95 JO     
                  31.02     1:07.95 (36.93)                                        
  5 Cooper, Ian A             14 Empire-MR            1:05.27    1:09.07 JO     
                  32.28     1:09.07 (36.79)                                        
  6 Zabelaj, Bujar            14 Empire-MR            1:11.98    1:12.42 JO     
                  32.80     1:12.42 (39.62)                                        
  7 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR              1:09.00    1:13.26 JO     
                  33.08     1:13.26 (40.18)                                        
  8 Zhou, Luke K              14 Empire-MR            1:11.82    1:13.90        
                  33.98     1:13.90 (39.92)                                        
  9 Masino, Corey J           13 Empire-MR            1:10.79    1:15.12        
                  35.07     1:15.12 (40.05)                                        
 10 De la Cruz, Edwin A       14 APEX-MR              1:13.79    1:17.30        
                  34.53     1:17.30 (42.77)                                        
 11 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            1:17.92    1:21.10        
                  38.71     1:21.10 (42.39)                                        
 12 Barbera, Patrick J        14 PATS-MR              1:19.03    1:21.29        
                  36.98     1:21.29 (44.31)                                        
 12 Staffin, Tyler M          14 GAEL-MR              1:16.04    1:21.29        
                  37.18     1:21.29 (44.11)                                        
 14 Pertsovsky, Kevin         14 Shy-Mr-MR            1:15.12    1:21.30        
                  38.00     1:21.30 (43.30)                                        
 15 Sokolski, Misha V         13 Middies-MR           1:28.02    1:22.87        
                  39.48     1:22.87 (43.39)                                        
 16 Ansehl, William           13 Empire-MR            1:29.01    1:23.43        
                  38.66     1:23.43 (44.77)                                        
 17 Bushati, Arvid            13 APEX-MR              1:20.71    1:27.52        
                  36.85     1:27.52 (50.67)                                        
 18 Haddad, Gabriel O         14 NYCC-MR              1:22.00    1:28.42        
                  41.09     1:28.42 (47.33)                                        
 19 Zhang, Jonathan           14 GATE-MR              1:31.65    1:37.02        
                  40.69     1:37.02 (56.33)                                        
 20 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            1:36.27    1:47.76        
                  47.66   1:47.76 (1:00.10)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:25.49  13-14 METS
              2:39.49  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Ian A             14 Empire-MR            2:25.54    2:26.46 JO     
                  32.05     1:08.47 (36.42)     1:52.79 (44.32)     2:26.46 (33.67)
  2 DiGiacomo, Daniel         14 Empire-MR            2:18.50    2:27.10 JO     
                  32.20     1:09.58 (37.38)     1:55.71 (46.13)     2:27.10 (31.39)
  3 Zhou, Luke K              14 Empire-MR            2:32.35    2:33.42 JO     
                  33.90     1:14.53 (40.63)     1:56.97 (42.44)     2:33.42 (36.45)
  4 Zabelaj, Bujar            14 Empire-MR            2:29.30    2:34.07 JO     
                  32.66     1:12.44 (39.78)     1:57.98 (45.54)     2:34.07 (36.09)
  5 Kaneko, Takahiro          13 Wolverines-MR        2:29.59    2:34.59 JO     
                  35.25     1:16.18 (40.93)     2:00.04 (43.86)     2:34.59 (34.55)
  6 Barrow, Mitchell J        13 Empire-MR            2:32.94    2:35.30 JO     
                  33.04     1:11.83 (38.79)     2:00.65 (48.82)     2:35.30 (34.65)
  7 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            2:42.85    2:43.94        
                  37.68     1:20.56 (42.88)     2:07.89 (47.33)     2:43.94 (36.05)
  8 Tsuji, Akio               13 Middies-MR           3:00.00    3:13.32        
                  41.75     1:29.30 (47.55)     2:27.35 (58.05)     3:13.32 (45.97)
  9 Velardi, Robert M         13 PATS-MR              3:20.47    3:14.66        
                  42.34     1:33.55 (51.21)     2:33.35 (59.80)     3:14.66 (41.31)
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                27.49  15-18 METS
                28.49  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bucero, Nikolas J         15 Bcny-MR                25.12      26.50 METS   
  2 Perley, Timothy J         17 Empire-MR              25.42      26.57 METS   
  3 Lu, Michael S             17 Empire-MR              25.85      26.78 METS   
  4 Jiang, David              15 Bcny-MR                25.70      26.89 METS   
  5 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR                25.50      26.98 METS   
  6 Mehta, Sivan K            16 Empire-MR              26.19      27.37 METS   
  7 Duran, Rafael             16 MAD-MR                 28.78      27.49 METS   
  8 Buckland, Gavin J         16 Empire-MR              26.49      27.76 JO     
  9 Miou, Eric                15 Bcny-MR                26.00      27.87 JO     
 10 Wolf, Andrew P            15 Empire-MR              29.00      28.08 JO     
 11 Gonzalez, Adriel A        16 Bcny-MR                28.00      28.41 JO     
 12 Lam, Aaron                18 Bcny-MR                26.80      28.45 JO     
 13 Cocuy, Bryan              15 Bcny-MR                27.80      28.67        
 14 Rochez, Joseph            16 MAD-MR                 28.53      28.69        
 15 Chow, Kevin               16 Bcny-MR                27.00      28.81        
 16 SU, Kyle M                15 Bcny-MR                27.00      28.89        
 17 Alonso, Carlos            15 APEX-MR                28.63      28.90        
 18 Fischer, Chris J          15 APEX-MR                29.34      29.12        
 19 Pon, Greg W               16 Empire-MR              28.54      29.30        
 20 Hidalgo, Omar             15 MAD-MR                 29.05      29.61        
 21 Chang, Lawrence           16 GATE-MR                29.51      30.20        
 22 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR                30.46      30.82        
 23 Quito, Brandon E          15 APEX-MR                30.17      30.98        
 24 Zhang, David              15 APEX-MR                30.49      31.03        
 25 Acevedo, Adam             17 MAD-MR                 30.00      31.14        
 26 Marrone, Matthew J        15 Sailfish-MR            32.92      31.23        
 27 Loughran, Brendan P       16 Sailfish-MR            32.00      31.38        
 28 Rodriguez, Armando A      18 MAD-MR                 31.53      31.42        
 29 Haxhaj, Shpresim          17 MAD-MR                 28.99      32.89        
 30 Harris, Jordan            17 MAD-MR                 31.52      33.45        
 31 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR                 31.00      33.67        
 32 Atay, Sinan               15 Empire-MR              32.31      33.69        
 33 Vignoni, Miguel           15 UN-KR-MR               50.00      59.44        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                59.19  15-18 METS
              1:01.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lu, Michael S             17 Empire-MR              55.66      57.91 METS   
                  28.02       57.91 (29.89)                                        
  2 Bucero, Nikolas J         15 Bcny-MR                58.00      58.13 METS   
                  28.56       58.13 (29.57)                                        
  3 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR                58.00      58.45 METS   
                  28.40       58.45 (30.05)                                        
  4 Nisbet, Avery A           15 Empire-MR              57.40      59.27 JO     
                  28.33       59.27 (30.94)                                        
  5 Mehta, Sivan K            16 Empire-MR              57.34      59.74 JO     
                  29.00       59.74 (30.74)                                        
  6 Ginsberg, Matthew K       16 Empire-MR              58.13    1:00.38 JO     
                  29.40     1:00.38 (30.98)                                        
  7 Buckland, Gavin J         16 Empire-MR              56.81    1:00.78 JO     
                  28.35     1:00.78 (32.43)                                        
  8 Gillenwater, Darin J      16 Empire-MR              55.59    1:01.67 JO     
                  30.24     1:01.67 (31.43)                                        
  9 Patapis, Peter T          15 Empire-MR            1:00.56    1:01.99 JO     
                  29.67     1:01.99 (32.32)                                        
 10 SU, Kyle M                15 Bcny-MR              1:00.00    1:02.21        
                  29.66     1:02.21 (32.55)                                        
 11 Pon, Greg W               16 Empire-MR            1:01.28    1:02.37        
                  29.75     1:02.37 (32.62)                                        
 12 Cocuy, Bryan              15 Bcny-MR              1:00.21    1:02.43        
                  29.85     1:02.43 (32.58)                                        
 13 Dimarzo, Phillip N        16 NYCC-MR              1:02.86    1:02.96        
                  30.20     1:02.96 (32.76)                                        
 14 Alonso, Carlos            15 APEX-MR              1:01.87    1:03.03        
                  29.89     1:03.03 (33.14)                                        
 15 Chow, Kevin               16 Bcny-MR              1:00.00    1:03.42        
                  30.87     1:03.42 (32.55)                                        
 16 Fischer, Chris J          15 APEX-MR              1:04.68    1:04.64        
                  31.15     1:04.64 (33.49)                                        
 17 Quito, Brandon E          15 APEX-MR              1:06.26    1:06.01        
                  32.74     1:06.01 (33.27)                                        
 18 Hidalgo, Omar             15 MAD-MR               1:10.99    1:06.20        
                  31.77     1:06.20 (34.43)                                        
 19 Loughran, Brendan P       16 Sailfish-MR          1:10.00    1:07.30        
                  32.46     1:07.30 (34.84)                                        
 20 Zhang, David              15 APEX-MR              1:07.41    1:07.41        
                  32.26     1:07.41 (35.15)                                        
 21 Chang, Lawrence           16 GATE-MR              1:02.55    1:07.68        
                  31.65     1:07.68 (36.03)                                        
 22 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR              1:08.16    1:08.48        
                  32.80     1:08.48 (35.68)                                        
 23 Marrone, Matthew J        15 Sailfish-MR          1:11.80    1:08.94        
                  32.50     1:08.94 (36.44)                                        
 24 Escareno, BJ M            17 APEX-MR              1:12.37    1:10.12        
                  32.84     1:10.12 (37.28)                                        
 25 Rodriguez, Armando A      18 MAD-MR               1:10.00    1:10.88        
                  33.94     1:10.88 (36.94)                                        
 26 Acevedo, Adam             17 MAD-MR               1:10.00    1:11.48        
                  32.94     1:11.48 (38.54)                                        
 27 Haxhaj, Shpresim          17 MAD-MR               1:11.00    1:12.50        
                  33.85     1:12.50 (38.65)                                        
 28 Morgan, Samuel M          15 PATS-MR              1:13.12    1:16.13        
                  36.07     1:16.13 (40.06)                                        
 29 Rivera, Hector            17 MAD-MR               1:11.00    1:16.48        
                  35.10     1:16.48 (41.38)                                        
 30 Atay, Sinan               15 Empire-MR            1:12.11    1:18.31        
                  35.45     1:18.31 (42.86)                                        
 31 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR               1:15.00    1:19.65        
                  36.99     1:19.65 (42.66)                                        
 32 Harris, Jordan            17 MAD-MR               1:12.00    1:20.77        
                  37.96     1:20.77 (42.81)                                        
 33 Cueba, Christopher        15 MAD-MR               1:14.00    1:25.89        
                  40.77     1:25.89 (45.12)                                        
 -- Wolf, Andrew P            15 Empire-MR            1:01.01         DQ        
      False start
                  29.05          DQ (34.00)                                        
 -- Vignoni, Miguel           15 UN-KR-MR             1:50.00         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                1:09.06        DQ (1:27.60)                                        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  15-18 METS
              2:15.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perley, Timothy J         17 Empire-MR            2:04.02    2:08.54 METS   
                  29.70     1:02.39 (32.69)     1:36.21 (33.82)     2:08.54 (32.33)
  2 Lu, Michael S             17 Empire-MR            2:00.38    2:08.65 METS   
                  30.40     1:02.98 (32.58)     1:36.20 (33.22)     2:08.65 (32.45)
  3 Saccurato, Aaron F        15 Empire-MR            2:08.16    2:09.96 METS   
                  30.78     1:04.59 (33.81)     1:37.80 (33.21)     2:09.96 (32.16)
  4 Blackburn, John F         16 Empire-MR            2:04.73    2:10.21 JO     
                  30.66     1:04.33 (33.67)     1:38.25 (33.92)     2:10.21 (31.96)
  5 Mehta, Sivan K            16 Empire-MR            2:05.36    2:13.43 JO     
                  30.86     1:05.05 (34.19)     1:39.56 (34.51)     2:13.43 (33.87)
  6 Kunze, Ian M              18 NYCC-MR              2:08.71    2:16.15        
                  31.15     1:05.46 (34.31)     1:41.45 (35.99)     2:16.15 (34.70)
  7 Kunze, Colin J            15 NYCC-MR              2:18.70    2:16.35        
                  30.96     1:04.44 (33.48)     1:40.51 (36.07)     2:16.35 (35.84)
  8 Buckland, Gavin J         16 Empire-MR            2:08.55    2:16.80        
                  31.64     1:06.64 (35.00)     1:41.50 (34.86)     2:16.80 (35.30)
  9 Patapis, Peter T          15 Empire-MR            2:09.37    2:17.49        
                  31.70     1:06.19 (34.49)     1:42.35 (36.16)     2:17.49 (35.14)
 10 Chow, Kevin               16 Bcny-MR              2:12.00    2:19.92        
                  32.17     1:07.72 (35.55)     1:43.94 (36.22)     2:19.92 (35.98)
 11 Pon, Greg W               16 Empire-MR            2:14.35    2:20.65        
                  32.81     1:08.53 (35.72)     1:45.56 (37.03)     2:20.65 (35.09)
 12 Wolf, Andrew P            15 Empire-MR            2:18.00    2:21.71        
                  30.84     1:06.12 (35.28)     1:43.76 (37.64)     2:21.71 (37.95)
 13 Duran, Rafael             16 MAD-MR               2:27.00    2:22.86        
                  31.46     1:07.83 (36.37)     1:46.73 (38.90)     2:22.86 (36.13)
 14 Rodriguez, Armando A      18 MAD-MR               2:44.34    2:41.45        
                                1:17.83 ( )   2:41.45 (1:23.62)                    
 15 Morgan, Samuel M          15 PATS-MR              2:38.88    2:44.86        
                  36.89     1:18.98 (42.09)     2:02.21 (43.23)     2:44.86 (42.65)
 16 Rochez, Joseph            16 MAD-MR               2:39.00    2:46.49        
                  35.38     1:16.04 (40.66)     2:00.65 (44.61)     2:46.49 (45.84)
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:31.99  15-18 METS
              4:49.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loughran, Brendan P       16 Sailfish-MR          5:15.00    5:21.89        
                  33.00     1:11.30 (38.30)     1:52.49 (41.19)     2:33.44 (40.95)
        3:16.02 (42.58)     3:59.19 (43.17)     4:40.67 (41.48)     5:21.89 (41.22)
  2 Morgan, Samuel M          15 PATS-MR              5:33.41    5:43.45        
                  37.33     1:18.98 (41.65)     2:02.74 (43.76)     2:46.72 (43.98)
        3:31.32 (44.60)     4:15.43 (44.11)     4:59.76 (44.33)     5:43.45 (43.69)
  3 Johnson, Brinsley I       16 Sailfish-MR          5:22.59    5:44.17        
                  36.39     1:17.91 (41.52)     2:00.86 (42.95)     2:42.84 (41.98)
        3:25.99 (43.15)     4:10.64 (44.65)     4:59.52 (48.88)     5:44.17 (44.65)
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:07.99  15-18 METS
              1:11.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                15 Bcny-MR              1:02.00    1:08.75 JO     
                  33.59     1:08.75 (35.16)                                        
  2 Nisbet, Avery A           15 Empire-MR            1:06.67    1:09.38 JO     
                  34.32     1:09.38 (35.06)                                        
  3 Kunze, Colin J            15 NYCC-MR              1:12.52    1:10.98 JO     
                  35.12     1:10.98 (35.86)                                        
  4 Blackburn, John F         16 Empire-MR            1:08.79    1:13.26        
                  34.96     1:13.26 (38.30)                                        
  5 Dimarzo, Phillip N        16 NYCC-MR              1:13.56    1:15.17        
                  36.71     1:15.17 (38.46)                                        
  6 Chang, Lawrence           16 GATE-MR              1:12.00    1:18.46        
                  39.08     1:18.46 (39.38)                                        
  7 Quito, Brandon E          15 APEX-MR              1:17.69    1:19.97        
                  39.70     1:19.97 (40.27)                                        
  8 Hidalgo, Omar             15 MAD-MR               1:19.00    1:21.40        
                  39.78     1:21.40 (41.62)                                        
  9 Harris, Jordan            17 MAD-MR               1:32.00    1:35.86        
                  45.96     1:35.86 (49.90)                                        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:27.99  15-18 METS
              2:34.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behnen, Louis E           15 Empire-MR            2:13.00    2:19.73 METS   
                  33.23     1:07.74 (34.51)     1:43.86 (36.12)     2:19.73 (35.87)
  2 Kunze, Ian M              18 NYCC-MR              2:22.37    2:25.44 METS   
                  33.64     1:09.97 (36.33)     1:47.54 (37.57)     2:25.44 (37.90)
  3 Nisbet, Avery A           15 Empire-MR            2:21.68    2:29.53 JO     
                  35.82     1:13.24 (37.42)     1:51.69 (38.45)     2:29.53 (37.84)
  4 Avidan, Lucas J           17 Empire-MR            2:19.73    2:29.84 JO     
                  35.85     1:13.61 (37.76)     1:52.38 (38.77)     2:29.84 (37.46)
  5 Ginsberg, Matthew K       16 Empire-MR            2:22.07    2:29.95 JO     
                  36.20     1:14.33 (38.13)     1:52.94 (38.61)     2:29.95 (37.01)
  6 Kunze, Colin J            15 NYCC-MR              2:28.86    2:30.00 JO     
                  34.31     1:11.21 (36.90)     1:51.19 (39.98)     2:30.00 (38.81)
  7 Dimarzo, Phillip N        16 NYCC-MR              2:34.73    2:36.76        
                  36.80     1:16.22 (39.42)     1:56.12 (39.90)     2:36.76 (40.64)
  8 St.Vincent, Tommy P       17 Empire-MR            2:42.21    2:38.87        
                  36.98     1:17.37 (40.39)     1:58.42 (41.05)     2:38.87 (40.45)
  9 Ciprian, Bernaldo A       15 MAD-MR               3:15.00    3:03.85        
                                1:28.56 ( )     2:16.92 (48.36)     3:03.85 (46.93)
 10 Atay, Sinan               15 Empire-MR            3:04.45    3:17.40        
                                3:17.40 ( )         3:17.40 ( )                    
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:17.99  15-18 METS
              1:21.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         15 Empire-MR            1:06.17    1:14.41 METS   
                  35.26     1:14.41 (39.15)                                        
  2 Perley, Timothy J         17 Empire-MR            1:06.34    1:14.75 METS   
                  35.29     1:14.75 (39.46)                                        
  3 Lam, Aaron                18 Bcny-MR              1:11.80    1:16.56 METS   
                  36.10     1:16.56 (40.46)                                        
  4 Jiang, David              15 Bcny-MR              1:11.00    1:16.68 METS   
                  36.43     1:16.68 (40.25)                                        
  5 Cho, Justin J             15 Empire-MR            1:11.91    1:16.74 METS   
                  36.26     1:16.74 (40.48)                                        
  6 Pon, Bryan E              15 Empire-MR            1:09.81    1:18.73 JO     
                  37.10     1:18.73 (41.63)                                        
  7 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR              1:12.00    1:20.30 JO     
                  38.43     1:20.30 (41.87)                                        
  8 Elwyn, Chandler D         15 Empire-MR            1:15.03    1:20.50 JO     
                  38.29     1:20.50 (42.21)                                        
  9 SU, Kyle M                15 Bcny-MR              1:20.00    1:24.33        
                  38.75     1:24.33 (45.58)                                        
 10 Bucero, Nikolas J         15 Bcny-MR              1:14.00    1:26.33        
                  41.24     1:26.33 (45.09)                                        
 11 Johnson, Brinsley I       16 Sailfish-MR          1:28.90    1:26.61        
                  41.33     1:26.61 (45.28)                                        
 12 Rivera, Hector            17 MAD-MR               1:25.11    1:27.28        
                  41.28     1:27.28 (46.00)                                        
 13 Rochez, Joseph            16 MAD-MR               1:35.81    1:28.09        
                  41.36     1:28.09 (46.73)                                        
 14 Marrone, Matthew J        15 Sailfish-MR          1:35.04    1:31.08        
                  42.97     1:31.08 (48.11)                                        
 15 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR               1:31.00    1:33.68        
                  43.70     1:33.68 (49.98)                                        
 16 Escareno, BJ M            17 APEX-MR              1:28.35    1:34.62        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:52.99  15-18 METS
              2:59.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciprian, Bernaldo A       15 MAD-MR               3:11.00    3:14.70        
                  43.67     1:32.35 (48.68)     2:24.01 (51.66)     3:14.70 (50.69)
  2 Rivera, Hector            17 MAD-MR               3:16.00    3:17.76        
                  43.63     1:33.51 (49.88)     2:25.85 (52.34)     3:17.76 (51.91)
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  15-18 METS
              1:09.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginsberg, Matthew K       16 Empire-MR            1:02.08    1:03.77 METS   
                  30.40     1:03.77 (33.37)                                        
  2 McNamara, Shane M         15 Empire-MR            1:01.47    1:05.39 JO     
                  30.85     1:05.39 (34.54)                                        
  3 Miou, Eric                15 Bcny-MR              1:03.00    1:05.61 JO     
                  31.23     1:05.61 (34.38)                                        
  4 Behnen, Louis E           15 Empire-MR            1:06.06    1:06.61 JO     
                  31.72     1:06.61 (34.89)                                        
  5 St.Vincent, Tommy P       17 Empire-MR            1:02.84    1:07.35 JO     
                  31.53     1:07.35 (35.82)                                        
  6 Saccurato, Aaron F        15 Empire-MR            1:05.35    1:07.59 JO     
                  33.37     1:07.59 (34.22)                                        
  7 Johnson, Brinsley I       16 Sailfish-MR          1:12.71    1:10.50        
                  33.79     1:10.50 (36.71)                                        
  7 Avidan, Lucas J           17 Empire-MR            1:04.25    1:10.50        
                  32.67     1:10.50 (37.83)                                        
  9 Alonso, Carlos            15 APEX-MR              1:09.31    1:11.37        
                  33.08     1:11.37 (38.29)                                        
 10 Patapis, Peter T          15 Empire-MR            1:09.61    1:11.90        
                  33.98     1:11.90 (37.92)                                        
 11 Fischer, Chris J          15 APEX-MR              1:09.22    1:11.94        
                  32.03     1:11.94 (39.91)                                        
 12 Cho, Justin J             15 Empire-MR            1:05.58    1:12.18        
                  32.69     1:12.18 (39.49)                                        
 13 Pon, Bryan E              15 Empire-MR            1:08.47    1:14.80        
                  34.83     1:14.80 (39.97)                                        
 14 Elwyn, Chandler D         15 Empire-MR            1:12.57    1:16.60        
                  34.47     1:16.60 (42.13)                                        
 15 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR              1:14.12    1:17.65        
                  37.28     1:17.65 (40.37)                                        
 16 Zhang, David              15 APEX-MR              1:24.39    1:25.28        
                  38.08     1:25.28 (47.20)                                        
 17 Haxhaj, Shpresim          17 MAD-MR               1:24.56    1:39.20        
                  44.67     1:39.20 (54.53)                                        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:28.99  15-18 METS
              2:36.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M              18 NYCC-MR              2:24.25    2:33.96 JO     
                  32.17     1:09.83 (37.66)     1:51.73 (41.90)     2:33.96 (42.23)
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:25.49  15-18 METS
              2:34.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         15 Empire-MR            2:11.92    2:21.12 METS   
                  30.38     1:07.64 (37.26)     1:48.40 (40.76)     2:21.12 (32.72)
  2 Saccurato, Aaron F        15 Empire-MR            2:27.71    2:29.45 JO     
                  31.95     1:10.80 (38.85)     1:56.34 (45.54)     2:29.45 (33.11)
  3 St.Vincent, Tommy P       17 Empire-MR            2:25.84    2:31.35 JO     
                  30.98     1:12.27 (41.29)     1:57.69 (45.42)     2:31.35 (33.66)
  4 Cho, Justin J             15 Empire-MR            2:24.56    2:31.75 JO     
                  32.73     1:11.00 (38.27)     1:55.42 (44.42)     2:31.75 (36.33)
  5 Blackburn, John F         16 Empire-MR            2:29.99    2:33.04 JO     
                  30.39     1:10.45 (40.06)     1:59.39 (48.94)     2:33.04 (33.65)
  6 Pon, Bryan E              15 Empire-MR            2:25.19    2:33.08 JO     
                  33.82     1:12.59 (38.77)     1:56.79 (44.20)     2:33.08 (36.29)
  7 Avidan, Lucas J           17 Empire-MR            2:26.48    2:35.10        
                  32.37     1:11.65 (39.28)     2:01.39 (49.74)     2:35.10 (33.71)
  8 Elwyn, Chandler D         15 Empire-MR            2:28.00    2:36.71        
                  33.69     1:14.15 (40.46)     2:00.29 (46.14)     2:36.71 (36.42)
  9 Duran, Rafael             16 MAD-MR               2:49.00    2:43.93        
                  32.22     1:15.62 (43.40)     2:05.92 (50.30)     2:43.93 (38.01)
 10 Ciprian, Bernaldo A       15 MAD-MR               3:14.00    2:59.46        
                  40.82     1:25.26 (44.44)     2:16.07 (50.81)     2:59.46 (43.39)
 -- Behnen, Louis E           15 Empire-MR            2:17.97         DQ        
      False start - Misc
 
Boys 19 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                59.19  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          20 NYCC-MR                52.81      54.09 METS   
                  26.39       54.09 (27.70)                                        
 
Boys 19 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:27.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          20 NYCC-MR              2:08.47    2:14.41 METS   
                  31.89     1:05.59 (33.70)     1:39.95 (34.36)     2:14.41 (34.46)
 
Boys 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:17.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazzarano, James          20 PATS-MR              1:24.25    1:29.57        
                  42.59     1:29.57 (46.98)                                        
 
Boys 19 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:52.99  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazzarano, James          20 PATS-MR              2:58.43    3:13.88        
                  42.88     1:31.31 (48.43)     2:22.47 (51.16)     3:13.88 (51.41)
 
Boys 19 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:25.49  19&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazzarano, James          20 PATS-MR              2:40.92    2:52.23        
                  39.16     1:24.29 (45.13)     2:13.50 (49.21)     2:52.23 (38.73)