Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
             2011 MR NDAC Winter Festival - 12/3/2011 to 12/4/2011             
                 2011 NDAC Winter Festival, Sanction #: 111201                 
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 17.34   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                18.83      16.43R       
  2 Negast, Taylor N           8 COND-MR                20.00      17.42        
  3 Babitz, Haily J            8 Aqua Gems-MR           16.32      17.53        
  3 Lindholm, Wini M           8 NDAC-MR                18.05      17.53        
  5 Brown, Olivia F            8 WSSC-MR                18.09      17.85        
  6 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 21.29      18.47        
  7 Barkstrom, Kiersten L      8 NDAC-MR                21.25      19.20        
  8 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                24.47      20.53        
  9 Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR                23.90      21.10        
 10 Fullerton, Anneliese F     7 COND-MR                26.00      21.11        
 11 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                23.84      22.61        
 12 Boryk, Molly K             7 NDAC-MR                23.78      23.00        
 13 Park, Hannah               7 COND-MR                25.00      23.07        
 14 Robinson, Caeli M          6 COND-MR                27.00      23.64        
 15 Danaher, Brigid G          6 Aqua Gems-MR           26.94      23.86        
 16 Candea, Heather C          8 Aqua Gems-MR           24.32      25.99        
 17 Pretsch, Michelle M        8 Marlins-MR             30.68      26.01        
 18 Candea, Laura C            8 Aqua Gems-MR           24.40      26.93        
 19 Leonard, Lucienne E        6 NDAC-MR                28.07      27.09        
 20 Arciniegas, Laura          5 COND-MR                27.00      27.39        
 21 Lindholm, Sophia Z         6 NDAC-MR                29.89      29.60        
 22 Brown, Madison G           6 WSSC-MR                33.84      35.61        
 -- Gaspari, Grace             7 Aqua Gems-MR           23.24        SCR        
 -- Aldous, Elizabeth A        7 NDAC-MR                28.08        SCR        
 -- Scott, Abigail S           7 NDAC-MR                26.14        SCR        
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR                25.68        SCR        
 -- Patel, Priya B             7 NDAC-MR                36.22        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 37.57   12/4/2010 Brianna Garofolo, SMC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N             8 NDAC-MR                34.90      36.40R       
  2 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                39.30      39.59        
  3 Lindholm, Wini M           8 NDAC-MR                47.21      40.46        
  4 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 42.60      43.19        
  5 Barkstrom, Kiersten L      8 NDAC-MR                44.50      44.11        
  6 O'Brien, Kelsey R          7 Marlins-MR             50.68      44.23        
  7 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                49.00      46.47        
  8 Fullerton, Anneliese F     7 COND-MR                50.63      48.79        
  9 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                50.55      49.49        
 10 Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR                55.67      49.85        
 11 Choi, Angela I             8 Marlins-MR             52.59      51.47        
 12 Burke, Charlotte G         8 NDAC-MR                45.11      51.69        
 13 Bryggman, Riley            8 SMC-MR                 50.00      52.79        
 14 Robinson, Caeli M          6 COND-MR                59.17      55.51        
 15 Aldous, Elizabeth A        7 NDAC-MR                58.11      56.02        
 16 Boryk, Molly K             7 NDAC-MR                46.11      56.03        
 17 Robinson, Anna M           7 Marlins-MR             55.68      57.40        
 18 Banbury, Avery L           8 NDAC-MR                59.11    1:13.55        
 -- Hodor, Lily                7 SMC-MR                 48.33         DQ        
      60 False start
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR                56.23        SCR        
 -- Arciniegas, Laura          5 COND-MR              1:01.43        SCR        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:25.83   12/4/2010 Isabella L Amaro, King-AD                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N             8 NDAC-MR              1:20.63    1:20.91R       
                  38.74     1:20.91 (42.17)                                        
  2 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR              1:27.56    1:21.36R       
                  38.24     1:21.36 (43.12)                                        
  3 Negast, Taylor N           8 COND-MR              1:33.34    1:33.76        
  4 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              1:48.61    1:49.13        
  5 Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR              1:58.58    1:52.23        
                  53.07     1:52.23 (59.16)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 21.19   12/5/2010 Lily Buckley, SMC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N             8 NDAC-MR                18.48      18.26R       
  2 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                22.56      19.60R       
  3 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                24.55      20.34R       
  4 Negast, Taylor N           8 COND-MR                24.07      21.12R       
  5 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 26.28      21.86        
  6 Babitz, Haily J            8 Aqua Gems-MR           21.76      22.25        
  7 Candea, Heather C          8 Aqua Gems-MR           26.00      22.79        
  8 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                26.63      24.11        
  9 Fullerton, Anneliese F     7 COND-MR                27.00      24.23        
 10 Park, Hannah               7 COND-MR                27.00      24.25        
 11 Candea, Laura C            8 Aqua Gems-MR           25.43      24.36        
 12 Burke, Charlotte G         8 NDAC-MR                26.11      24.93        
 13 Robinson, Caeli M          6 COND-MR                30.00      24.97        
 14 Lindholm, Wini M           8 NDAC-MR                22.78      25.42        
 15 Danaher, Brigid G          6 Aqua Gems-MR           24.87      26.30        
 16 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                23.84      26.73        
 17 Boryk, Molly K             7 NDAC-MR                26.99      28.33        
 18 Leonard, Lucienne E        6 NDAC-MR                35.97      29.74        
 19 Lindholm, Sophia Z         6 NDAC-MR                30.34      31.19        
 20 Arciniegas, Laura          5 COND-MR                30.00      32.11        
 21 Pretsch, Michelle M        8 Marlins-MR             35.68      32.57        
 22 Brown, Madison G           6 WSSC-MR                39.84      34.11        
 -- Gaspari, Grace             7 Aqua Gems-MR           28.56        SCR        
 -- Scott, Abigail S           7 NDAC-MR                36.72        SCR        
 -- Patel, Priya B             7 NDAC-MR                35.02        SCR        
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR                29.86        SCR        
 -- Aldous, Elizabeth A        7 NDAC-MR                33.01        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 46.67   12/4/2010 Lily Buckley, SMC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                43.71      42.34R       
  2 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                45.86      47.49        
  3 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                52.53      51.47        
  4 Fullerton, Anneliese F     7 COND-MR                56.78      52.29        
  5 Negast, Taylor N           8 COND-MR                53.15      52.59        
  6 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                54.47      55.16        
  7 Choi, Angela I             8 Marlins-MR             57.68      59.13        
  8 Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR              1:00.78    1:01.66        
 -- Robinson, Caeli M          6 COND-MR                57.18         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Bryggman, Riley            8 SMC-MR                 55.00         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Arciniegas, Laura          5 COND-MR              1:04.61        SCR        
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR                58.65        SCR        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 21.61   12/4/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                23.33      21.91        
  2 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                31.43      22.62        
  3 Negast, Taylor N           8 COND-MR                33.49      26.17        
  3 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 30.23      26.17        
  5 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                29.37      26.43        
  6 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                38.27      27.61        
  7 Banbury, Avery L           8 NDAC-MR                41.11      30.35        
  8 Fullerton, Anneliese F     7 COND-MR                35.00      30.59        
  9 Aldous, Elizabeth A        7 NDAC-MR                39.11      32.36        
 10 Burke, Charlotte G         8 NDAC-MR                35.74      33.51        
 11 Choi, Angela I             8 Marlins-MR             47.41      33.92        
 12 Lindholm, Sophia Z         6 NDAC-MR                36.11      49.17        
 -- O'Brien, Kelsey R          7 Marlins-MR             38.68         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Hodor, Lily                7 SMC-MR                 32.00         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Robinson, Caeli M          6 COND-MR                40.00         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
 -- Leonard, Lucienne E        6 NDAC-MR                39.11         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Robinson, Anna M           7 Marlins-MR             38.68         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Patel, Priya B             7 NDAC-MR                45.11        SCR        
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR                34.56        SCR        
 -- Arciniegas, Laura          5 COND-MR                38.00        SCR        
 -- Scott, Abigail S           7 NDAC-MR                40.11        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 48.52   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                48.97      48.82        
  2 Buckley, Kate              7 SMC-MR               1:00.75      56.07        
  3 Lawson, Olivia C           7 COND-MR              1:00.63      57.37        
  4 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              1:03.19      59.79        
  5 Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR              1:08.00    1:04.57        
  6 Fullerton, Anneliese F     7 COND-MR              1:15.00    1:06.28        
  7 Park, Hannah               7 COND-MR              1:05.00    1:07.63        
  8 Burke, Charlotte G         8 NDAC-MR              1:13.11    1:15.60        
 -- Robinson, Caeli M          6 COND-MR              1:20.00         DQ        
      15 One hand touch
 -- Arciniegas, Laura          5 COND-MR              1:30.00        SCR        
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR              1:04.64        SCR        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 19.88   12/4/2010 Jane E Carney, NDAC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                19.55      18.77R       
  2 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                30.55      20.22        
  3 Negast, Taylor N           8 COND-MR                26.00      22.36        
  4 Barkstrom, Kiersten L      8 NDAC-MR                45.71      22.54        
  5 Lindholm, Wini M           8 NDAC-MR                26.63      22.60        
  6 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 27.00      22.69        
  7 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                24.87      23.16        
  8 Hodor, Lily                7 SMC-MR                 27.00      24.30        
  9 Bryggman, Riley            8 SMC-MR                 27.00      26.42        
 10 Choi, Angela I             8 Marlins-MR             43.54      26.50        
 11 Robinson, Caeli M          6 COND-MR                40.00      27.97        
 12 Boryk, Molly K             7 NDAC-MR                28.03      29.06        
 13 Leonard, Lucienne E        6 NDAC-MR                33.11      34.94        
 -- O'Brien, Kelsey R          7 Marlins-MR             45.68         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Lindholm, Sophia Z         6 NDAC-MR                31.11         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR                32.00         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR                32.00        SCR        
 -- Scott, Abigail S           7 NDAC-MR                35.11        SCR        
 -- Arciniegas, Laura          5 COND-MR                35.00        SCR        
 -- Patel, Priya B             7 NDAC-MR                37.11        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 45.95   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                44.28      41.78R       
  2 Vitale, Miya N             8 NDAC-MR                42.46      42.52R       
  3 Dwyer, Grace V             8 COND-MR                46.18      44.14R       
  4 Lindholm, Wini M           8 NDAC-MR                55.66      47.15        
  5 Brown, Olivia F            8 WSSC-MR                58.84      50.69        
  6 Babitz, Haily J            8 Aqua Gems-MR           58.52      53.77        
  7 Negast, Taylor N           8 COND-MR                55.93      54.91        
  8 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                59.00      58.19        
 -- Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR              1:05.00         DQ        
      20 Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:52.41   12/5/2010 Annie C Noakes, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N             8 NDAC-MR              1:28.22    1:31.63R       
                  41.87     1:31.63 (49.76)                                        
  2 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR              1:37.85    1:32.95R       
                  44.24     1:32.95 (48.71)                                        
  3 Dwyer, Grace V             8 COND-MR              1:41.77    1:36.85R       
                  44.33     1:36.85 (52.52)                                        
  4 Brown, Olivia F            8 WSSC-MR              1:50.77    1:46.18R       
                  47.30     1:46.18 (58.88)                                        
  5 Babitz, Haily J            8 Aqua Gems-MR         2:03.43    1:46.75R       
                  48.08     1:46.75 (58.67)                                        
  6 Negast, Taylor N           8 COND-MR              1:52.80    1:47.74R       
                  50.05     1:47.74 (57.69)                                        
  7 Barkstrom, Kiersten L      8 NDAC-MR              1:59.68    1:57.63        
  8 Park, Hannah               7 COND-MR              2:00.00    2:10.22        
  9 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              2:00.00    2:10.36        
                1:05.74   2:10.36 (1:04.62)                                        
 -- Kirsis, Nikoleta N         7 COND-MR              2:05.00         DQ        
      15 One hand touch - breast
                1:12.97        DQ (1:05.13)                                        
 -- Berard, Elizabeth M        8 COND-MR              2:19.91        SCR        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 3:03.01   12/5/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         J.Kocik, M.Vitale, S.Kubsch, E.Leonard            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:03.01    2:43.01R       
     1) Barkstrom, Kiersten L 8         2) Lindholm, Sophia Z 6           
     3) Boryk, Molly K 7                4) Lindholm, Wini M 8             
                  40.60     1:27.33 (46.73)     2:15.57 (48.24)     2:43.01 (27.44)
  2 Condors-MR  'A'                                   3:19.04    2:54.75R       
     1) Dwyer, Grace V 8                2) Kirsis, Nikoleta N 7           
     3) Lawson, Olivia C 7              4) Arciniegas, Francesca 8        
                  39.51     1:29.19 (49.68)     2:18.64 (49.45)     2:54.75 (36.11)
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        3:20.02         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #4: 50 No touch on turn - free
     1) Candea, Heather C 8             2) Candea, Laura C 8              
     3) Babitz, Haily J 8               4) Danaher, Brigid G 6            
                  58.12     1:57.65 (59.53)     2:38.54 (40.89)          DQ (55.04)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:15.11        SCR        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 3:25.81   12/4/2010 Saw Mill, SMC-MR                           
                         L.Buckley, K.May, B.Grafolo, K.Buckley            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:08.11    3:13.92R       
     1) Lindholm, Wini M 8              2) Barkstrom, Kiersten L 8        
     3) Vitale, Miya N 8                4) Burke, Charlotte G 8           
                  50.64     1:45.91 (55.27)     2:27.03 (41.12)     3:13.92 (46.89)
  2 Condors-MR  'A'                                   3:38.49    3:15.23R       
     1) Kirsis, Nikoleta N 7            2) Lawson, Olivia C 7             
     3) Arciniegas, Francesca 8         4) Dwyer, Grace V 8               
                  57.25     1:52.39 (55.14)     2:35.89 (43.50)     3:15.23 (39.34)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:24.11         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #1
     1) Boryk, Molly K 7                2) Aldous, Elizabeth A 7          
     3) Lindholm, Sophia Z 6            4) Leonard, Lucienne E 6          
                1:03.91   2:16.94 (1:13.03)   3:36.03 (1:19.09)        DQ (1:10.05)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 29.53   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR                32.66      32.52        
  2 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                33.38      33.41        
  3 Block, Alexandra V        10 COND-MR                33.10      33.42        
  4 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                32.58      33.77        
  5 Block, Isabella L         10 COND-MR                34.77      34.67        
  6 Amaro, Isabella L          9 NDAC-MR                35.50      34.78        
  7 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             35.92      34.85        
  8 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 34.35      34.90        
  9 Garofolo, Brianna          9 SMC-MR                 35.20      36.78        
 10 Noakes, Annie C            9 NDAC-MR                35.69      37.06        
 11 Boucher, Maddie C         10 NDAC-MR                39.52      37.50        
 12 Nugent, Emily L           10 COND-MR                39.02      37.76        
 13 Palmer, Kathryn E          9 WSSC-MR                37.95      38.07        
 14 Kubsch, Sadie P            9 NDAC-MR                39.29      38.17        
 15 Leonard, Eva G             9 NDAC-MR                37.48      38.25        
 16 Hoffman, Taylor            9 SMC-MR                 39.98      38.37        
 17 Park, Alicia J            10 COND-MR                37.49      38.39        
 18 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR             43.40      38.53        
 19 Laquidara, Julia C        10 WSSC-MR                40.08      38.80        
 20 Wolter, Erin              10 SMC-MR                 39.43      38.81        
 21 Regenauer, Hana M          9 WSSC-MR                39.48      38.90        
 22 Lopez, Amelia M            9 Marlins-MR             50.85      39.17        
 23 Kocik, Jacqueline B        9 NDAC-MR                38.68      39.21        
 24 Begley, Molly             10 SMC-MR                 38.26      39.27        
 25 Siegel, Molly E           10 SMC-MR                 36.52      39.98        
 26 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR                38.65      40.31        
 27 Walsh, Maggie              9 SMC-MR                 43.41      40.69        
 28 Brandt, Jessica            9 SMC-MR                 47.03      40.81        
 29 Myung, Josephine J         9 COND-MR                37.96      41.12        
 30 May, Kailen                9 SMC-MR                 40.83      41.59        
 31 Ebner, Jessica M           9 Marlins-MR             43.69      41.60        
 32 Angelino, Adeline          9 SMC-MR                 48.40      41.63        
 33 Mannion, Kristin           9 SMC-MR                 45.00      41.75        
 34 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR                40.21      42.14        
 35 Banbury, Erin R           10 NDAC-MR                46.48      42.85        
 36 Numssen, Ilana *           9 NDAC-MR                45.63      44.04        
 37 McDermott, Carmel          9 SMC-MR                 42.69      44.11        
 38 Kazibwe, Mary              9 SMC-MR                 49.02      44.53        
 39 Martucci, Emily A          9 Marlins-MR           1:02.68      44.58        
 40 McKenzie, Kallie R         9 NDAC-MR                50.95      46.30        
 41 Quinn, Chloe L             9 Marlins-MR             49.02      47.79        
 42 Park, Jessica B            9 COND-MR                47.45      47.95        
 43 Staubi, Emma S             9 NDAC-MR                45.11      53.38        
 -- Cuevas, Gianna M          10 NDAC-MR                42.12        SCR        
 -- Reyes-Torres, Monica R    10 NDAC-MR                31.63        SCR        
 -- Schatz, Brooke J          10 COND-MR                33.62        SCR        
 -- Dougan, Talullah J         9 NDAC-MR                41.15        SCR        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR                47.85        SCR        
 -- Conrad, Natalia M          9 COND-MR                52.29        SCR        
 -- Reilly, Courtney           9 SMC-MR                 47.45        SCR        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR                45.69        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:04.60   12/5/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:13.64    1:11.10        
                  35.10     1:11.10 (36.00)                                        
  2 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              1:13.46    1:12.73        
                  34.81     1:12.73 (37.92)                                        
  3 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              1:15.99    1:16.78        
                  36.61     1:16.78 (40.17)                                        
  4 Reyes-Torres, Monica R    10 NDAC-MR              1:13.51    1:16.91        
                  35.57     1:16.91 (41.34)                                        
  5 Block, Alexandra V        10 COND-MR              1:16.73    1:16.92        
                  36.90     1:16.92 (40.02)                                        
  6 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR           1:23.68    1:17.77        
                  37.31     1:17.77 (40.46)                                        
  6 Amaro, Isabella L          9 NDAC-MR              1:18.59    1:17.77        
                  38.05     1:17.77 (39.72)                                        
  8 Thompson, Mackenzie L     10 Aqua Gems-MR         1:19.18    1:18.10        
                  37.99     1:18.10 (40.11)                                        
  9 Fountain, Isabella I       9 COND-MR              1:16.26    1:19.17        
                  38.03     1:19.17 (41.14)                                        
 10 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:22.12    1:19.32        
                  38.34     1:19.32 (40.98)                                        
 11 Buckley, Lily              9 SMC-MR               1:18.17    1:20.96        
                  38.65     1:20.96 (42.31)                                        
 12 Garofolo, Brianna          9 SMC-MR               1:22.73    1:22.96        
                  38.83     1:22.96 (44.13)                                        
 13 Noakes, Annie C            9 NDAC-MR              1:24.55    1:24.39        
                  40.48     1:24.39 (43.91)                                        
 14 Palmer, Kathryn E          9 WSSC-MR              1:27.20    1:24.62        
                  39.13     1:24.62 (45.49)                                        
 15 Boucher, Maddie C         10 NDAC-MR              1:28.84    1:25.13        
                  41.03     1:25.13 (44.10)                                        
 16 Kubsch, Sadie P            9 NDAC-MR              1:25.11    1:25.70        
                  41.89     1:25.70 (43.81)                                        
 17 Siegel, Molly E           10 SMC-MR               1:23.67    1:25.86        
                  40.54     1:25.86 (45.32)                                        
 18 Park, Alicia J            10 COND-MR              1:26.84    1:26.29        
                  40.97     1:26.29 (45.32)                                        
 19 Nugent, Emily L           10 COND-MR              1:28.35    1:26.95        
                  41.94     1:26.95 (45.01)                                        
 20 Leonard, Eva G             9 NDAC-MR              1:30.58    1:29.10        
                  42.18     1:29.10 (46.92)                                        
 21 Wolter, Erin              10 SMC-MR               1:28.23    1:29.92        
                  42.37     1:29.92 (47.55)                                        
 22 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              1:29.50    1:30.31        
                  42.88     1:30.31 (47.43)                                        
 23 Myung, Josephine J         9 COND-MR              1:26.43    1:32.22        
                  44.75     1:32.22 (47.47)                                        
 24 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR              1:28.02    1:32.71        
 25 May, Kailen                9 SMC-MR               1:33.23    1:32.72        
                  46.14     1:32.72 (46.58)                                        
 26 Kocik, Jacqueline B        9 NDAC-MR              1:31.67    1:33.56        
                  44.30     1:33.56 (49.26)                                        
 27 Storrs, Mackenzie E        9 NDAC-MR              1:34.11    1:33.74        
                  46.00     1:33.74 (47.74)                                        
 28 Glover, Eleanor J          9 Aqua Gems-MR         1:30.43    1:35.44        
 29 Martucci, Emily A          9 Marlins-MR           2:06.68    1:41.19        
 30 Kuhta, Fleur L             9 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:45.50        
                  49.87     1:45.50 (55.63)                                        
 31 McKenzie, Kallie R         9 NDAC-MR              1:44.11    1:45.95        
                  46.93     1:45.95 (59.02)                                        
 32 Park, Jessica B            9 COND-MR              1:49.04    1:55.26        
                  54.45   1:55.26 (1:00.81)                                        
 -- Staubi, Emma S             9 NDAC-MR              1:45.11         NS        
 -- Begley, Molly             10 SMC-MR               1:26.89        SCR        
 -- Cuevas, Gianna M          10 NDAC-MR              1:28.11        SCR        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:43.45        SCR        
 -- Dougan, Talullah J         9 NDAC-MR              1:32.11        SCR        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR              1:46.63        SCR        
 -- Conrad, Natalia M          9 COND-MR              2:15.00        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 36.71   12/5/2010 Ani E Makebish, NDAC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   10 Aqua Gems-MR           33.20      34.40R       
  2 Schatz, Brooke J          10 COND-MR                39.02      39.20        
  3 Garofolo, Brianna          9 SMC-MR                 41.55      40.02        
  4 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             45.02      40.23        
  5 Block, Alexandra V        10 COND-MR                41.27      40.29        
  6 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR                40.40      40.79        
  7 Boucher, Maddie C         10 NDAC-MR                42.96      40.87        
  8 Thompson, Mackenzie L     10 Aqua Gems-MR           41.20      41.01        
  9 Block, Isabella L         10 COND-MR                42.18      41.40        
 10 Regenauer, Hana M          9 WSSC-MR                50.84      41.44        
 11 Leonard, Eva G             9 NDAC-MR                47.92      41.76        
 12 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                45.11      42.23        
 13 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 42.16      42.25        
 14 Amaro, Isabella L          9 NDAC-MR                42.84      42.59        
 15 Wolter, Erin              10 SMC-MR                 42.50      42.79        
 15 Reyes-Torres, Monica R    10 NDAC-MR                43.14      42.79        
 17 Siegel, Molly E           10 SMC-MR                 46.53      44.71        
 18 Nugent, Emily L           10 COND-MR                48.46      44.80        
 19 Myung, Josephine J         9 COND-MR                49.05      44.85        
 20 Glover, Eleanor J          9 Aqua Gems-MR           48.94      45.50        
 21 Palmer, Kathryn E          9 WSSC-MR                47.93      45.84        
 22 Noakes, Annie C            9 NDAC-MR                47.23      46.96        
 23 Kubsch, Sadie P            9 NDAC-MR                50.04      47.14        
 24 Park, Alicia J            10 COND-MR                49.18      47.81        
 25 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR                47.77      48.12        
 26 McKenzie, Kallie R         9 NDAC-MR                58.11      48.14        
 27 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR                45.62      48.21        
 28 Martucci, Emily A          9 Marlins-MR           1:04.68      48.41        
 29 Storrs, Mackenzie E        9 NDAC-MR                49.62      48.64        
 30 May, Kailen                9 SMC-MR                 49.70      49.79        
 31 Kuhta, Fleur L             9 Aqua Gems-MR           57.01      53.83        
 32 Park, Jessica B            9 COND-MR                56.49      56.27        
 33 Kohlbecker, Sophia D       9 Marlins-MR           1:04.68    1:17.08        
 -- Kocik, Jacqueline B        9 NDAC-MR                52.76         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                40.61         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Staubi, Emma S             9 NDAC-MR                54.11         NS        
 -- Begley, Molly             10 SMC-MR                 45.48        SCR        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR                57.78        SCR        
 -- Conrad, Natalia M          9 COND-MR              1:00.16        SCR        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR                51.71        SCR        
 -- Dougan, Talullah J         9 NDAC-MR                47.89        SCR        
 -- Cuevas, Gianna M          10 NDAC-MR                52.11        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:14.81   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              1:20.88    1:21.36        
                  39.67     1:21.36 (41.69)                                        
  2 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              1:22.61    1:27.70        
                  43.12     1:27.70 (44.58)                                        
  3 Buckley, Lily              9 SMC-MR               1:32.60    1:30.53        
                  44.27     1:30.53 (46.26)                                        
  4 Wolter, Erin              10 SMC-MR               1:34.94    1:32.13        
                  44.67     1:32.13 (47.46)                                        
  5 Siegel, Molly E           10 SMC-MR               1:37.01    1:33.37        
                  45.86     1:33.37 (47.51)                                        
  6 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR              1:38.35    1:35.87        
                  46.37     1:35.87 (49.50)                                        
  7 Nugent, Emily L           10 COND-MR              1:45.67    1:40.89        
                  49.71     1:40.89 (51.18)                                        
  8 Ebner, Jessica M           9 Marlins-MR           1:35.68    1:42.72        
                  48.56     1:42.72 (54.16)                                        
  9 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              1:43.47    1:47.20        
                  52.59     1:47.20 (54.61)                                        
 10 Laquidara, Julia C        10 WSSC-MR              1:41.84    1:50.70        
                  53.38     1:50.70 (57.32)                                        
 11 Kazibwe, Mary              9 SMC-MR               1:40.00    1:51.90        
                  54.11     1:51.90 (57.79)                                        
 12 Brandt, Jessica            9 SMC-MR               1:40.00    2:04.84        
                  58.21   2:04.84 (1:06.63)                                        
 13 Park, Jessica B            9 COND-MR              2:03.35    2:10.84        
                1:02.38   2:10.84 (1:08.46)                                        
 -- Myung, Josephine J         9 COND-MR              1:39.88         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  53.57          DQ (51.50)                                        
 -- Lopez, Amelia M            9 Marlins-MR           1:58.68         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  50.25          DQ (51.03)                                        
 -- McDermott, Carmel          9 SMC-MR               1:36.00         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  50.48          DQ (53.43)                                        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR              2:07.18        SCR        
 -- Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:22.30        SCR        
 -- Conrad, Natalia M          9 COND-MR              2:20.00        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 43.91   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                41.22      39.64R       
  2 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR                42.98      44.83        
  3 Angelino, Adeline          9 SMC-MR                 46.73      45.96        
  4 Palmer, Kathryn E          9 WSSC-MR                56.58      46.54        
  5 Amaro, Isabella L          9 NDAC-MR                47.62      46.63        
  6 Block, Alexandra V        10 COND-MR                49.46      46.88        
  7 Nugent, Emily L           10 COND-MR                49.99      47.28        
  8 Garofolo, Brianna          9 SMC-MR                 48.42      47.56        
  9 Siegel, Molly E           10 SMC-MR                 48.78      48.96        
 10 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             52.67      49.25        
 11 Block, Isabella L         10 COND-MR                51.89      49.35        
 12 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR                49.85      50.33        
 13 Walsh, Maggie              9 SMC-MR                 53.28      50.59        
 14 Myung, Josephine J         9 COND-MR                50.54      51.06        
 15 Mannion, Kristin           9 SMC-MR                 50.64      51.15        
 16 Leonard, Eva G             9 NDAC-MR                51.40      51.68        
 17 Hoffman, Taylor            9 SMC-MR                 54.37      52.30        
 18 Boucher, Maddie C         10 NDAC-MR                54.61      52.32        
 19 Regenauer, Hana M          9 WSSC-MR                53.25      52.59        
 20 Banbury, Erin R           10 NDAC-MR                59.11      52.70        
 21 Laquidara, Julia C        10 WSSC-MR                52.34      52.77        
 22 Storrs, Mackenzie E        9 NDAC-MR                53.74      53.09        
 23 May, Kailen                9 SMC-MR                 52.78      53.40        
 24 Noakes, Annie C            9 NDAC-MR                53.44      53.48        
 25 Brandt, Jessica            9 SMC-MR                 56.48      53.94        
 26 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              1:02.96      54.03        
 27 Wolter, Erin              10 SMC-MR                 54.33      54.30        
 28 Quinn, Chloe L             9 Marlins-MR             53.68      54.62        
 29 Park, Alicia J            10 COND-MR                56.22      55.58        
 30 Begley, Molly             10 SMC-MR                 55.66      56.18        
 31 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR           1:03.68      57.06        
 32 Kubsch, Sadie P            9 NDAC-MR              1:01.38      57.33        
 33 Ebner, Jessica M           9 Marlins-MR           1:10.01      57.85        
 34 Numssen, Ilana *           9 NDAC-MR              1:03.70      59.64        
 35 Martucci, Emily A          9 Marlins-MR           1:06.68      59.94        
 36 McKenzie, Kallie R         9 NDAC-MR              1:04.22    1:04.06        
 37 Lopez, Amelia M            9 Marlins-MR           1:05.68    1:08.27        
 -- McDermott, Carmel          9 SMC-MR                 53.91         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
 -- Fountain, Isabella I       9 COND-MR                43.17         DQ        
      60 False start
 -- Staubi, Emma S             9 NDAC-MR                58.11         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Reilly, Courtney           9 SMC-MR                 57.70        SCR        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR                53.97        SCR        
 -- Cuevas, Gianna M          10 NDAC-MR                58.11        SCR        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR              1:05.64        SCR        
 -- Conrad, Natalia M          9 COND-MR              1:10.00        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:29.39   12/5/2010 Ani E Makebish, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              1:27.41    1:28.42R       
                  41.77     1:28.42 (46.65)                                        
  2 Regenauer, Christiana M   10 Aqua Gems-MR         1:32.58    1:32.59        
                  44.09     1:32.59 (48.50)                                        
  3 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              1:34.04    1:39.67        
                  48.49     1:39.67 (51.18)                                        
  4 Kocik, Jacqueline B        9 NDAC-MR              1:53.11    1:40.85        
                  47.70     1:40.85 (53.15)                                        
  5 Fountain, Isabella I       9 COND-MR              1:39.22    1:41.80        
                  44.96     1:41.80 (56.84)                                        
  6 Block, Alexandra V        10 COND-MR              1:42.67    1:42.72        
                  49.38     1:42.72 (53.34)                                        
  7 Garofolo, Brianna          9 SMC-MR               1:42.49    1:43.41        
                  50.12     1:43.41 (53.29)                                        
  8 Thompson, Mackenzie L     10 Aqua Gems-MR         1:40.58    1:43.47        
                  49.08     1:43.47 (54.39)                                        
  9 Nugent, Emily L           10 COND-MR              1:44.80    1:44.41        
                  49.39     1:44.41 (55.02)                                        
 10 Myung, Josephine J         9 COND-MR              1:46.14    1:44.77        
                  50.44     1:44.77 (54.33)                                        
 11 Amaro, Isabella L          9 NDAC-MR              1:46.49    1:44.95        
                  50.71     1:44.95 (54.24)                                        
 12 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:44.53    1:45.24        
                  51.17     1:45.24 (54.07)                                        
 13 Siegel, Molly E           10 SMC-MR               1:43.32    1:46.34        
                  50.75     1:46.34 (55.59)                                        
 14 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR           1:55.68    1:47.92        
                  52.98     1:47.92 (54.94)                                        
 15 Leonard, Eva G             9 NDAC-MR              1:54.78    1:50.34        
                  52.90     1:50.34 (57.44)                                        
 16 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR              1:50.40    1:50.68        
                  52.00     1:50.68 (58.68)                                        
 17 Regenauer, Hana M          9 WSSC-MR              2:01.84    1:54.82        
 18 May, Kailen                9 SMC-MR               1:58.38    1:55.06        
                  56.90     1:55.06 (58.16)                                        
 19 Wolter, Erin              10 SMC-MR               1:59.43    1:55.11        
                  56.62     1:55.11 (58.49)                                        
 20 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              1:54.41    1:55.39        
                  54.17   1:55.39 (1:01.22)                                        
 21 Noakes, Annie C            9 NDAC-MR              1:57.61    1:56.50        
                  55.83   1:56.50 (1:00.67)                                        
 22 Boucher, Maddie C         10 NDAC-MR              1:49.11    1:57.40        
                  56.35   1:57.40 (1:01.05)                                        
 23 Storrs, Mackenzie E        9 NDAC-MR              1:56.48    2:00.15        
                  57.51   2:00.15 (1:02.64)                                        
 24 Park, Alicia J            10 COND-MR              2:08.09    2:01.95        
                  58.43   2:01.95 (1:03.52)                                        
 25 Kuhta, Fleur L             9 Aqua Gems-MR         1:59.28    2:04.71        
 26 Kubsch, Sadie P            9 NDAC-MR              2:10.11    2:08.85        
                1:02.00   2:08.85 (1:06.85)                                        
 27 McKenzie, Kallie R         9 NDAC-MR              2:12.11    2:09.97        
                1:03.46   2:09.97 (1:06.51)                                        
 -- Park, Jessica B            9 COND-MR              2:20.00         DQ        
      10 Downward butterfly kick
                1:30.15        DQ (1:37.06)                                        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:55.50        SCR        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR              2:21.68        SCR        
 -- Begley, Molly             10 SMC-MR               2:00.00        SCR        
 -- Dougan, Talullah J         9 NDAC-MR              1:48.11        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 32.94   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 41.23      39.71        
  2 Garofolo, Brianna          9 SMC-MR                 41.78      41.83        
  3 Block, Isabella L         10 COND-MR                44.00      42.59        
  4 Block, Alexandra V        10 COND-MR                44.80      44.48        
  5 Kocik, Jacqueline B        9 NDAC-MR                48.21      45.76        
  6 Hoffman, Taylor            9 SMC-MR                 51.62      46.27        
  7 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                42.38      47.34        
  8 Regenauer, Hana M          9 WSSC-MR                55.84      47.76        
  9 Begley, Molly             10 SMC-MR                 48.63      48.46        
 10 Park, Alicia J            10 COND-MR                57.79      48.82        
 11 Kazibwe, Mary              9 SMC-MR                 55.87      49.45        
 12 May, Kailen                9 SMC-MR                 52.56      51.16        
 13 Angelino, Adeline          9 SMC-MR                 55.16      51.22        
 14 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR           1:20.68      51.73        
 15 Mannion, Kristin           9 SMC-MR                 51.58      52.86        
 16 Quinn, Chloe L             9 Marlins-MR           1:16.75      57.14        
 17 Storrs, Mackenzie E        9 NDAC-MR                54.70      59.49        
 18 Park, Jessica B            9 COND-MR              1:08.00    1:14.41        
 -- Walsh, Maggie              9 SMC-MR                 57.00         NS        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR                57.29        SCR        
 -- Dougan, Talullah J         9 NDAC-MR                48.11        SCR        
 -- Schatz, Brooke J          10 COND-MR                37.70        SCR        
 -- Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             50.46        SCR        
 -- Reilly, Courtney           9 SMC-MR                 58.67        SCR        
 -- Reyes-Torres, Monica R    10 NDAC-MR                40.86        SCR        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR                56.99        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:15.37   12/5/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   10 Aqua Gems-MR         1:21.21    1:13.74R       
                  33.42     1:13.74 (40.32)                                        
  2 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:22.66    1:24.16        
                  38.89     1:24.16 (45.27)                                        
  3 Reyes-Torres, Monica R    10 NDAC-MR              1:34.93    1:37.40        
                  41.57     1:37.40 (55.83)                                        
  4 Fountain, Isabella I       9 COND-MR              1:58.10    1:55.84        
                  49.56   1:55.84 (1:06.28)                                        
 -- Buckley, Lily              9 SMC-MR               1:45.00         DQ        
      20 Alternating Kick
                  41.21          DQ (49.59)                                        
 -- Park, Alicia J            10 COND-MR              1:50.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery
                  51.79        DQ (1:17.02)                                        
 -- Mourikis, Julia            9 COND-MR              2:13.78        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:19.95   12/5/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         K Zichittella, J Lent, E Behrens, A Makebish      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.79    2:20.01        
     1) Amaro, Isabella L 9             2) Boucher, Maddie C 10           
     3) Leonard, Eva G 9                4) Reyes-Torres, Monica R 10      
                  34.88     1:13.18 (38.30)     1:49.08 (35.90)     2:20.01 (30.93)
  2 Condors-MR  'B'                                   3:09.51    2:26.01        
     1) Block, Alexandra V 10           2) Block, Isabella L 10           
     3) Ramundo, Meghan E 9             4) Park, Alicia J 10              
                  34.21     1:12.57 (38.36)     1:48.89 (36.32)     2:26.01 (37.12)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:39.19    2:26.14        
     1) Buckley, Lily 9                 2) Siegel, Molly E 10             
     3) Wolter, Erin 10                 4) Garofolo, Brianna 9            
                  34.77     1:14.18 (39.41)     1:52.91 (38.73)     2:26.14 (33.23)
  4 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        2:38.42    2:30.36        
     1) Regenauer, Christiana M 10      2) Thompson, Mackenzie L 10       
     3) Kuhta, Fleur L 9                4) Glover, Eleanor J 9            
                  28.76     1:03.29 (34.53)     1:49.25 (45.96)     2:30.36 (41.11)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:15.11    2:32.74        
     1) Kubsch, Sadie P 9               2) Storrs, Mackenzie E 9          
     3) Kocik, Jacqueline B 9           4) Noakes, Annie C 9              
                  38.91     1:19.75 (40.84)     1:59.73 (39.98)     2:32.74 (33.01)
 -- Condors-MR  'A'                                   2:20.39         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Evangelista, Ryan P 10          2) Mungroo, Melissa R 10          
     3) Schatz, Brooke J 10             4) Fountain, Isabella I 9         
                  32.69     1:07.16 (34.47)     1:38.12 (30.96)          DQ (32.89)
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:43.79        SCR        
     1) Dwyer, Catie R 10               2) Regenauer, Hana M 9            
     3) Laquidara, Julia C 10           4) Palmer, Kathryn E 9            
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:46.76   12/4/2010 Kingston Swim Club, King-AD                
                         E.Clune, V.Decker, H.Wunderlich, E.Lyman          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:39.49    2:32.91R       
     1) Mungroo, Melissa R 10           2) Evangelista, Ryan P 10         
     3) Block, Isabella L 10            4) Fountain, Isabella I 9         
                  38.39     1:20.92 (42.53)     2:01.11 (40.19)     2:32.91 (31.80)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:57.25    2:44.28R       
     1) Wolter, Erin 10                 2) Siegel, Molly E 10             
     3) Garofolo, Brianna 9             4) Buckley, Lily 9                
                  45.06     1:29.16 (44.10)   2:44.28 (1:15.12)                    
  3 Condors-MR  'B'                                   3:37.22    2:54.42        
     1) Ramundo, Meghan E 9             2) Block, Alexandra V 10          
     3) Nugent, Emily L 10              4) Park, Alicia J 10              
                  46.28     1:32.89 (46.61)     2:18.08 (45.19)     2:54.42 (36.34)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  3:22.76    2:56.12        
     1) Laquidara, Julia C 10           2) Dwyer, Catie R 10              
     3) Palmer, Kathryn E 9             4) Regenauer, Hana M 9            
                  47.01   2:56.12 (2:09.11)                                        
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                   3:33.80    3:08.00        
     1) Kazibwe, Mary 9                 2) McDermott, Carmel 9            
     3) Mannion, Kristin 9              4) Hoffman, Taylor 9              
                  54.06     1:46.94 (52.88)     2:30.18 (43.24)     3:08.00 (37.82)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'C'                   3:40.00    3:08.73        
     1) Angelino, Adeline 9             2) May, Kailen 9                  
     3) Brandt, Jessica 9               4) Walsh, Maggie 9                
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:44.11    3:08.91        
     1) Storrs, Mackenzie E 9           2) Kocik, Jacqueline B 9          
     3) Noakes, Annie C 9               4) McKenzie, Kallie R 9           
  8 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 3:38.52    3:13.00        
     1) Lopez, Amelia M 9               2) Ebner, Jessica M 9             
     3) Ayala, Ashley N 10              4) O'Brien, Jessica A 9           
                  49.05     1:44.80 (55.75)   3:13.00 (1:28.20)                    
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:34.22         DQ        
      71 Early take-off swimmer #3
     1) Boucher, Maddie C 10            2) Amaro, Isabella L 9            
     3) Leonard, Eva G 9                4) Kubsch, Sadie P 9              
                  41.33     1:26.46 (45.13)     2:11.34 (44.88)          DQ (33.57)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:40.13   12/4/2010 Ani E Makebish, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              2:49.09    2:43.83        
                  37.31     1:20.65 (43.34)     2:03.66 (43.01)     2:43.83 (40.17)
  2 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              2:43.10    2:45.81        
                  37.66     1:20.19 (42.53)     2:03.95 (43.76)     2:45.81 (41.86)
  3 Block, Alexandra V        10 COND-MR              2:49.22    2:52.39        
                  37.47     1:21.50 (44.03)     2:08.27 (46.77)     2:52.39 (44.12)
  4 Fountain, Isabella I       9 COND-MR              2:59.94    2:53.87        
                  39.03     1:24.92 (45.89)     2:11.62 (46.70)     2:53.87 (42.25)
  5 Block, Isabella L         10 COND-MR              2:53.44    2:54.56        
                  39.86     1:25.24 (45.38)     2:11.79 (46.55)     2:54.56 (42.77)
  6 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR              3:18.23    3:05.49        
                  40.66     1:27.98 (47.32)   3:05.49 (1:37.51)                    
  7 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              3:18.67    3:11.12        
                  41.77     1:30.01 (48.24)     2:22.72 (52.71)     3:11.12 (48.40)
  8 Park, Alicia J            10 COND-MR              3:45.00    3:11.32        
                  43.66     1:32.97 (49.31)     2:24.45 (51.48)     3:11.32 (46.87)
  9 Myung, Josephine J         9 COND-MR              3:16.90    3:16.83        
                  45.01     1:35.69 (50.68)     2:27.65 (51.96)     3:16.83 (49.18)
 10 Nugent, Emily L           10 COND-MR              3:25.93    3:19.77        
                  41.27     1:33.43 (52.16)     2:28.27 (54.84)     3:19.77 (51.50)
 -- Schatz, Brooke J          10 COND-MR              2:41.20        SCR        
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR              3:45.29        SCR        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:52.47   12/5/2010 Ani E Makebish, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              2:50.96    2:51.76R       
                  39.99     1:22.43 (42.44)     2:15.72 (53.29)     2:51.76 (36.04)
  2 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              2:57.03    3:01.57        
                  44.06     1:29.60 (45.54)     2:20.49 (50.89)     3:01.57 (41.08)
  3 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              3:03.79    3:10.61        
                  44.40     1:33.14 (48.74)     2:30.52 (57.38)     3:10.61 (40.09)
  4 Block, Isabella L         10 COND-MR              3:17.03    3:11.93        
                  45.44     1:34.49 (49.05)     2:31.15 (56.66)     3:11.93 (40.78)
  5 Nugent, Emily L           10 COND-MR              3:31.51    3:24.30        
                  46.60     1:40.54 (53.94)     2:35.79 (55.25)     3:24.30 (48.51)
  6 Myung, Josephine J         9 COND-MR              3:32.53    3:27.12        
                  47.60     1:41.53 (53.93)     2:39.76 (58.23)     3:27.12 (47.36)
  7 Dwyer, Catie R            10 WSSC-MR              3:30.84    3:28.04        
                  53.57     1:43.93 (50.36)     2:43.55 (59.62)     3:28.04 (44.49)
  8 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              3:44.96    3:45.95        
                  56.94     1:54.17 (57.23)   2:58.76 (1:04.59)     3:45.95 (47.19)
 -- Block, Alexandra V        10 COND-MR              3:14.13         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn - back
                  49.05     1:37.91 (48.86)     2:34.73 (56.82)          DQ (43.64)
 -- Adorable, Kylie A          9 COND-MR              3:54.59        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 26.57   12/4/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa         12 WSSC-MR                24.79      25.55R       
  2 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             28.01      27.91        
  3 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                30.00      29.55        
  4 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                29.04      29.60        
  5 Adorable, Katie R         12 COND-MR                30.12      29.93        
  6 Wolter, Lauren            12 SMC-MR                 29.52      29.94        
  7 Montes, Cassidy L         12 COND-MR                30.74      30.03        
  8 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR                30.03      30.22        
  9 Lyman, Emily F            11 NDAC-MR                29.92      30.48        
 10 Jones, Caroline           12 SMC-MR                 29.25      30.52        
 11 Fauver, Lily              12 SMC-MR                 31.02      30.71        
 12 Dahl, Sierra A            11 NDAC-MR                31.60      30.90        
 13 Pollack, Sage M           12 COND-MR                31.98      31.28        
 14 Ivey, Hailey              12 SMC-MR                 31.55      31.52        
 15 Donlon, Jillian P         12 WSSC-MR                31.45      31.67        
 16 Tuchman, Emily            11 SMC-MR                 31.48      31.83        
 17 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR                30.58      32.00        
 18 Entner, Emily L           12 NDAC-MR                32.30      32.22        
 19 Lent, Julia J             11 NDAC-MR                33.98      32.56        
 20 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR                 31.95      32.61        
 21 Cartularo, Morgan         12 SMC-MR                 33.29      32.85        
 22 Buscema, Pamela           12 SMC-MR                 32.88      32.92        
 23 Shabanowitz, Sarah A      11 NDAC-MR                32.71      32.95        
 24 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR                 31.99      33.16        
 25 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                32.01      33.23        
 26 Szpynda, Emily            12 SMC-MR                 37.00      33.31        
 27 Medina, Priscilla         11 COND-MR                34.87      33.51        
 28 Behrens, Erin N           11 NDAC-MR                33.88      33.70        
 29 Siegel, Lucy              12 SMC-MR                 31.51      33.79        
 30 Salimi, Sana W            11 COND-MR                33.88      33.92        
 31 Skae, Anya B              11 COND-MR                33.24      33.98        
 32 Szpynda, Adriana          12 SMC-MR                 37.00      34.09        
 33 Policastro, Gianna N      12 COND-MR                34.74      34.14        
 34 Christman, Samantha       12 Marlins-MR             57.68      34.17        
 35 Cartularo, Madison        12 SMC-MR                 36.78      34.28        
 36 Quinton, Victoria         12 WSSC-MR                34.09      34.30        
 37 Lilian, Sarah             11 SMC-MR                 33.10      34.54        
 38 Wilson, Kaitlyn R         11 WSSC-MR                35.18      34.77        
 39 Smith, Makenzie J         12 NDAC-MR                34.34      35.39        
 40 Sanchez, Justine          11 WSSC-MR                35.55      35.65        
 41 Appenzeller, Emily A      12 NDAC-MR                36.41      35.81        
 42 Madsen, Jennifer L        11 WSSC-MR                36.41      36.07        
 43 McCormack, Bridget        11 SMC-MR                 34.55      36.19        
 44 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR                34.77      36.68        
 45 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR                36.28      36.73        
 46 Butcher, Simone A         11 COND-MR                37.24      36.93        
 47 Watson, Lily C            11 NDAC-MR                38.26      37.04        
 48 Cushman, Alexis           12 SMC-MR                 37.19      38.52        
 49 Kivlehan, Mary T          11 Marlins-MR             38.01      38.71        
 50 Kaiser, Holley M          11 NDAC-MR                39.45      39.54        
 51 Peris, Sophia             11 SMC-MR                 39.41      40.10        
 52 Blaustein, Alana          11 SMC-MR                 44.47      40.48        
 53 Fixler, Sarah B           11 NDAC-MR                44.32      42.59        
 54 Hanson, Sofie M           11 COND-MR                40.01      46.31        
 -- Kelsey, Kaylee M          12 NDAC-MR                31.57        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR                27.88        SCR        
 -- Michaelides, Mia E        12 NDAC-MR                32.99        SCR        
 -- Dougan, Delilah K         11 NDAC-MR                34.92        SCR        
 -- Biagiotti, Isabel S       11 Marlins-MR             36.47        SCR        
 -- McGoldrick, Erin C        12 WSSC-MR                31.03        SCR        
 -- Fernandes, Lauren P       11 COND-MR                35.30        SCR        
 -- Schulkind, Casey L        11 NDAC-MR                37.46        SCR        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR                32.67        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:00.53   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:00.33    1:01.66        
                  30.35     1:01.66 (31.31)                                        
  2 Thompson, Jordan L        12 Aqua Gems-MR         1:02.84    1:03.39        
                  31.46     1:03.39 (31.93)                                        
  3 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:05.64    1:03.75        
                  31.02     1:03.75 (32.73)                                        
  4 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              1:05.28    1:04.46        
                  31.05     1:04.46 (33.41)                                        
  5 Adorable, Katie R         12 COND-MR              1:08.01    1:04.72        
                  30.63     1:04.72 (34.09)                                        
  6 Ivey, Hailey              12 SMC-MR               1:06.29    1:06.33        
                  32.66     1:06.33 (33.67)                                        
  7 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR         1:03.34    1:06.84        
                  32.12     1:06.84 (34.72)                                        
  8 Scott, Paige E            12 NDAC-MR              1:05.58    1:06.93        
                  31.21     1:06.93 (35.72)                                        
  9 Jackson, Anna E           11 Marlins-MR           1:12.54    1:06.99        
                  32.10     1:06.99 (34.89)                                        
 10 Jones, Caroline           12 SMC-MR               1:04.23    1:07.14        
                  32.34     1:07.14 (34.80)                                        
 11 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR              1:07.57    1:07.97        
                  32.23     1:07.97 (35.74)                                        
 12 Dahl, Sierra A            11 NDAC-MR              1:09.23    1:08.99        
 13 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              1:08.51    1:09.10        
                  31.89     1:09.10 (37.21)                                        
 14 Siegel, Lucy              12 SMC-MR               1:09.80    1:10.34        
                  34.17     1:10.34 (36.17)                                        
 15 Lyman, Emily F            11 NDAC-MR              1:09.21    1:10.37        
                  32.72     1:10.37 (37.65)                                        
 16 Umansky, Alexandra        11 Aqua Gems-MR         1:09.89    1:11.29        
                  34.54     1:11.29 (36.75)                                        
 17 Skae, Anya B              11 COND-MR              1:11.93    1:12.47        
                  35.33     1:12.47 (37.14)                                        
 18 Shabanowitz, Sarah A      11 NDAC-MR              1:12.30    1:13.51        
                  35.56     1:13.51 (37.95)                                        
 19 Medina, Priscilla         11 COND-MR              1:15.64    1:13.55        
                  35.61     1:13.55 (37.94)                                        
 20 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:19.00    1:13.75        
                  35.98     1:13.75 (37.77)                                        
 20 Pollack, Sage M           12 COND-MR              1:14.56    1:13.75        
                  34.99     1:13.75 (38.76)                                        
 22 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              1:16.23    1:13.94        
                  36.16     1:13.94 (37.78)                                        
 23 Buscema, Pamela           12 SMC-MR               1:13.31    1:14.53        
 24 Rocks, Gracie E           11 Marlins-MR           1:15.97    1:15.70        
                  36.60     1:15.70 (39.10)                                        
 25 Battiato, Ashley T        11 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:15.76        
                  35.73     1:15.76 (40.03)                                        
 26 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR              1:15.98    1:15.88        
                  35.11     1:15.88 (40.77)                                        
 27 Salimi, Sana W            11 COND-MR              1:16.69    1:16.56        
                  36.52     1:16.56 (40.04)                                        
 28 McKenzie, Magdalen G      11 NDAC-MR              1:15.66    1:17.39        
                  36.23     1:17.39 (41.16)                                        
 29 Gonzalez, Adelina I       12 Aqua Gems-MR         1:13.73    1:18.13        
                  36.83     1:18.13 (41.30)                                        
 30 Quinton, Victoria         12 WSSC-MR              1:18.98    1:19.64        
                  37.66     1:19.64 (41.98)                                        
 31 McCormack, Bridget        11 SMC-MR               1:17.59    1:19.79        
                  38.59     1:19.79 (41.20)                                        
 32 Smith, Makenzie J         12 NDAC-MR              1:16.99    1:19.82        
 33 Macre, Mary E             11 Aqua Gems-MR         1:17.50    1:19.88        
                  37.88     1:19.88 (42.00)                                        
 34 Cavotti, Emily C          11 NDAC-MR              1:19.64    1:20.21        
                  37.19     1:20.21 (43.02)                                        
 35 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR              1:20.55    1:20.40        
                  40.22     1:20.40 (40.18)                                        
 36 Sanchez, Justine          11 WSSC-MR              1:22.45    1:23.26        
                  39.33     1:23.26 (43.93)                                        
 37 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:27.56    1:25.31        
                  41.23     1:25.31 (44.08)                                        
 38 Butcher, Simone A         11 COND-MR              1:37.70    1:25.54        
                  40.07     1:25.54 (45.47)                                        
 39 Watson, Lily C            11 NDAC-MR              1:43.91    1:26.16        
 40 Kaiser, Holley M          11 NDAC-MR              1:27.08    1:27.41        
                  41.96     1:27.41 (45.45)                                        
 41 Appenzeller, Emily A      12 NDAC-MR              1:27.50    1:27.79        
                  39.98     1:27.79 (47.81)                                        
 42 Fixler, Sarah B           11 NDAC-MR              1:40.50    1:35.31        
 -- Behrens, Erin N           11 NDAC-MR              1:16.48         NS        
 -- Lent, Julia J             11 NDAC-MR              1:14.59         NS        
 -- Cheney, Danielle M        12 Aqua Gems-MR         1:15.43         NS        
 -- Hanson, Sofie M           11 COND-MR              1:33.17         NS        
 -- Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:10.12         NS        
 -- Makebish, Ani E           11 NDAC-MR              1:07.80        SCR        
 -- Dougan, Delilah K         11 NDAC-MR              1:17.11        SCR        
 -- Cushman, Alexis           12 SMC-MR               1:19.33        SCR        
 -- Brennan, Bridget          11 Marlins-MR           1:31.76        SCR        
 -- Schulkind, Casey L        11 NDAC-MR              1:14.11        SCR        
 -- Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:11.26        SCR        
 -- Entner, Emily L           12 NDAC-MR              1:22.26        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR              1:01.24        SCR        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR              1:14.16        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:23.10   12/4/2010 Sarah McCormick, SMC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              2:14.11    2:12.89R       
                  30.48     1:04.70 (34.22)     1:39.86 (35.16)     2:12.89 (33.03)
  2 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              2:26.17    2:20.05R       
                  31.80     1:07.30 (35.50)     1:44.59 (37.29)     2:20.05 (35.46)
  3 Bachiller, Erica N        12 Marlins-MR           2:28.16    2:20.66R       
                  31.47     1:06.94 (35.47)     1:44.51 (37.57)     2:20.66 (36.15)
  4 Montes, Cassidy L         12 COND-MR              2:20.44    2:21.30R       
                  30.57     1:06.49 (35.92)     1:44.61 (38.12)     2:21.30 (36.69)
  5 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              2:22.36    2:25.24        
                  32.00     1:09.11 (37.11)   2:25.24 (1:16.13)                    
  6 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR              2:26.44    2:26.16        
                  33.17     1:10.72 (37.55)     1:50.43 (39.71)     2:26.16 (35.73)
  7 Adorable, Katie R         12 COND-MR              2:31.94    2:26.25        
                  31.22     1:07.72 (36.50)     1:45.91 (38.19)     2:26.25 (40.34)
  8 Scott, Paige E            12 NDAC-MR              2:47.25    2:31.00        
                  31.34     1:08.04 (36.70)     1:49.20 (41.16)     2:31.00 (41.80)
  9 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              2:31.63    2:32.95        
                  34.96     1:13.62 (38.66)     1:54.01 (40.39)     2:32.95 (38.94)
 10 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              2:35.38    2:33.03        
                  32.04     1:11.30 (39.26)     1:53.47 (42.17)     2:33.03 (39.56)
 11 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              2:43.21    2:34.75        
                  35.96     1:15.86 (39.90)     1:55.61 (39.75)     2:34.75 (39.14)
 12 Skae, Anya B              11 COND-MR              2:40.58    2:36.79        
                  36.71     1:16.58 (39.87)     1:57.78 (41.20)     2:36.79 (39.01)
 13 Medina, Priscilla         11 COND-MR              2:45.41    2:38.50        
                  35.71     1:16.36 (40.65)     1:58.53 (42.17)     2:38.50 (39.97)
 14 McKenzie, Magdalen G      11 NDAC-MR              2:50.11    2:47.27        
                  36.00     1:19.61 (43.61)     2:05.10 (45.49)     2:47.27 (42.17)
 15 Salimi, Sana W            11 COND-MR              2:54.76    2:48.80        
                  37.10     1:21.16 (44.06)     2:05.43 (44.27)     2:48.80 (43.37)
 16 Pollack, Sage M           12 COND-MR              2:52.15    2:51.65        
                  36.57     1:21.22 (44.65)     2:08.99 (47.77)     2:51.65 (42.66)
 17 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR              2:56.22    2:57.32        
                  41.13     1:27.15 (46.02)     2:13.82 (46.67)     2:57.32 (43.50)
 18 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              3:24.62    3:03.56        
                  41.13     1:28.68 (47.55)     2:18.45 (49.77)     3:03.56 (45.11)
 19 Butcher, Simone A         11 COND-MR              3:18.00    3:17.00        
                  39.68     1:29.38 (49.70)     2:24.27 (54.89)     3:17.00 (52.73)
 20 Hanson, Sofie M           11 COND-MR              4:54.50    3:31.40        
                  47.93     1:42.44 (54.51)     2:37.95 (55.51)     3:31.40 (53.45)
 -- Fernandes, Lauren P       11 COND-MR              3:15.27        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR              2:17.00        SCR        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR              2:43.62        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 31.52   12/4/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa         12 WSSC-MR                31.42      30.46R       
  2 Bachiller, Erica N        12 Marlins-MR             31.00      31.19R       
  3 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             34.33      32.89        
  4 Wolter, Lauren            12 SMC-MR                 32.77      33.02        
  5 Scott, Paige E            12 NDAC-MR                32.56      33.54        
  6 Ivey, Hailey              12 SMC-MR                 34.13      33.92        
  7 Fauver, Lily              12 SMC-MR                 34.99      34.44        
  8 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                36.07      34.57        
  9 Adorable, Katie R         12 COND-MR                35.45      34.60        
 10 Montes, Cassidy L         12 COND-MR                38.14      35.12        
 11 Buscema, Pamela           12 SMC-MR                 36.75      35.88        
 12 Lyman, Emily F            11 NDAC-MR                36.27      35.94        
 13 Jones, Caroline           12 SMC-MR                 35.19      36.51        
 14 Quinton, Victoria         12 WSSC-MR                38.84      36.77        
 15 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR                35.31      36.88        
 16 Shabanowitz, Sarah A      11 NDAC-MR                39.77      36.93        
 17 Szpynda, Adriana          12 SMC-MR                 39.36      37.48        
 18 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR                39.01      37.62        
 19 Donlon, Jillian P         12 WSSC-MR                37.26      37.81        
 20 Szpynda, Emily            12 SMC-MR                 48.00      38.03        
 21 Wilson, Kaitlyn R         11 WSSC-MR                40.79      38.87        
 22 Christman, Samantha       12 Marlins-MR             52.68      38.92        
 23 Salimi, Sana W            11 COND-MR                37.87      39.20        
 24 McKenzie, Magdalen G      11 NDAC-MR                40.78      39.36        
 25 Madsen, Jennifer L        11 WSSC-MR                41.54      40.22        
 26 Cartularo, Madison        12 SMC-MR                 40.18      40.27        
 27 Lent, Julia J             11 NDAC-MR                40.94      40.38        
 28 Cartularo, Morgan         12 SMC-MR                 40.88      40.52        
 29 Cavotti, Emily C          11 NDAC-MR                41.93      40.58        
 30 Pollack, Sage M           12 COND-MR                41.12      40.66        
 31 Sanchez, Justine          11 WSSC-MR                41.53      40.82        
 32 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR                 42.13      40.90        
 33 Medina, Priscilla         11 COND-MR                41.33      41.07        
 34 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR                43.35      41.14        
 35 Lilian, Sarah             11 SMC-MR                 41.58      41.34        
 36 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR                41.61      41.36        
 37 Behrens, Erin N           11 NDAC-MR                41.71      41.50        
 38 Smith, Makenzie J         12 NDAC-MR                41.15      41.98        
 39 McCormack, Bridget        11 SMC-MR                 39.95      42.23        
 40 Entner, Emily L           12 NDAC-MR                43.55      43.26        
 41 Cushman, Alexis           12 SMC-MR                 45.42      43.35        
 42 Siegel, Lucy              12 SMC-MR                 44.20      44.02        
 43 Watson, Lily C            11 NDAC-MR                44.93      44.62        
 44 Peris, Sophia             11 SMC-MR                 48.02      46.12        
 45 Butcher, Simone A         11 COND-MR                48.58      47.17        
 46 Kivlehan, Mary T          11 Marlins-MR             51.59      48.92        
 47 Hanson, Sofie M           11 COND-MR                48.15      51.54        
 -- Fixler, Sarah B           11 NDAC-MR                50.58         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Noone, Elizabeth G        12 COND-MR                46.70         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR                37.03        SCR        
 -- Schulkind, Casey L        11 NDAC-MR                45.12        SCR        
 -- Kelsey, Kaylee M          12 NDAC-MR                37.71        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR                34.05        SCR        
 -- McGoldrick, Erin C        12 WSSC-MR                37.28        SCR        
 -- Biagiotti, Isabel S       11 Marlins-MR             46.08        SCR        
 -- Fernandes, Lauren P       11 COND-MR                40.59        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:07.44   12/5/2010 Jazmin Rendon, NDAC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N        12 Marlins-MR           1:10.18    1:07.53        
                  32.94     1:07.53 (34.59)                                        
  2 Ivey, Hailey              12 SMC-MR               1:12.33    1:11.39        
                  35.84     1:11.39 (35.55)                                        
  3 Wolter, Lauren            12 SMC-MR               1:14.18    1:12.90        
                  35.87     1:12.90 (37.03)                                        
  4 Scott, Paige E            12 NDAC-MR              1:21.61    1:13.00        
                  35.30     1:13.00 (37.70)                                        
  5 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:14.03    1:13.40        
                  36.02     1:13.40 (37.38)                                        
  6 Adorable, Katie R         12 COND-MR              1:16.25    1:14.65        
                  36.03     1:14.65 (38.62)                                        
  7 Michaelides, Mia E        12 NDAC-MR              1:20.22    1:17.68        
                  38.27     1:17.68 (39.41)                                        
  8 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR              1:21.13    1:17.80        
                  38.70     1:17.80 (39.10)                                        
  9 Jackson, Anna E           11 Marlins-MR           1:22.98    1:17.96        
                  37.70     1:17.96 (40.26)                                        
 10 Jones, Caroline           12 SMC-MR               1:15.16    1:18.84        
                  38.26     1:18.84 (40.58)                                        
 11 Lyman, Emily F            11 NDAC-MR              1:24.04    1:20.46        
                  38.90     1:20.46 (41.56)                                        
 12 Shabanowitz, Sarah A      11 NDAC-MR              1:24.11    1:21.32        
                  39.61     1:21.32 (41.71)                                        
 13 Battiato, Ashley T        11 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:23.11        
                  41.01     1:23.11 (42.10)                                        
 14 Sanchez, Justine          11 WSSC-MR              1:33.00    1:27.69        
 15 Cavotti, Emily C          11 NDAC-MR              1:34.41    1:28.14        
                  42.35     1:28.14 (45.79)                                        
 16 Quinton, Victoria         12 WSSC-MR              1:23.08    1:28.21        
                  40.64     1:28.21 (47.57)                                        
 17 Pollack, Sage M           12 COND-MR              1:26.28    1:28.50        
                  42.60     1:28.50 (45.90)                                        
 18 Rocks, Gracie E           11 Marlins-MR           1:29.25    1:28.89        
 19 Macre, Mary E             11 Aqua Gems-MR         1:32.91    1:29.54        
 20 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR              1:35.57    1:30.55        
                  43.44     1:30.55 (47.11)                                        
 21 McCormack, Bridget        11 SMC-MR               1:30.62    1:31.68        
                  44.03     1:31.68 (47.65)                                        
 22 Smith, Makenzie J         12 NDAC-MR              1:36.69    1:34.58        
                  45.23     1:34.58 (49.35)                                        
 23 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:37.09    1:35.32        
 24 Siegel, Lucy              12 SMC-MR               1:34.06    1:36.36        
                  47.30     1:36.36 (49.06)                                        
 25 Appenzeller, Emily A      12 NDAC-MR              1:56.40    1:41.41        
 26 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR              1:37.46    1:41.61        
                  50.44     1:41.61 (51.17)                                        
 27 Watson, Lily C            11 NDAC-MR              1:55.27    1:42.34        
                  47.69     1:42.34 (54.65)                                        
 28 Fixler, Sarah B           11 NDAC-MR              2:05.16    1:42.50        
 29 Butcher, Simone A         11 COND-MR              1:40.34    1:44.48        
 -- Lent, Julia J             11 NDAC-MR              1:29.96         NS        
 -- Cheney, Danielle M        12 Aqua Gems-MR         1:25.43         NS        
 -- Behrens, Erin N           11 NDAC-MR              1:28.89        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR              1:10.73        SCR        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR              1:16.85        SCR        
 -- Schulkind, Casey L        11 NDAC-MR              1:27.11        SCR        
 -- Cushman, Alexis           12 SMC-MR               1:41.28        SCR        
 -- Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:27.84        SCR        
 -- Dougan, Delilah K         11 NDAC-MR              1:30.11        SCR        
 -- Entner, Emily L           12 NDAC-MR              1:33.11        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 38.09   12/5/2010 Kelly A Carey, SSL-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                39.41      37.23R       
  2 Thompson, Jordan L        12 Aqua Gems-MR           37.18      37.30R       
  3 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                38.69      37.34R       
  4 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR           37.51      37.88R       
  5 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR                40.65      38.07R       
  6 Donlon, Jillian P         12 WSSC-MR                38.15      38.35        
  7 Ivey, Hailey              12 SMC-MR                 40.58      40.35        
  8 Michaelides, Mia E        12 NDAC-MR                41.90      40.73        
  9 Umansky, Alexandra        11 Aqua Gems-MR           41.86      41.11        
 10 Dahl, Sierra A            11 NDAC-MR                41.75      41.29        
 11 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             42.30      42.15        
 12 Jackson, Anna E           11 Marlins-MR             44.31      42.34        
 13 Medina, Priscilla         11 COND-MR                43.17      42.36        
 14 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                43.00      42.54        
 15 Wolter, Lauren            12 SMC-MR                 45.83      42.56        
 16 Quinton, Victoria         12 WSSC-MR                42.96      42.74        
 17 Policastro, Gianna N      12 COND-MR                44.29      42.80        
 18 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR                 41.00      42.83        
 19 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR                43.65      42.88        
 20 Battiato, Ashley T        11 Aqua Gems-MR           42.99      43.28        
 21 Pollack, Sage M           12 COND-MR                46.04      43.82        
 22 McKenzie, Magdalen G      11 NDAC-MR                44.91      43.89        
 23 Shabanowitz, Sarah A      11 NDAC-MR                43.56      44.20        
 24 Cavotti, Emily C          11 NDAC-MR                44.15      44.36        
 25 Rocks, Gracie E           11 Marlins-MR             44.07      44.58        
 26 Siegel, Lucy              12 SMC-MR                 44.35      44.77        
 27 Skae, Anya B              11 COND-MR                46.07      44.81        
 28 Buscema, Pamela           12 SMC-MR                 44.66      45.03        
 29 Appenzeller, Emily A      12 NDAC-MR                45.34      45.63        
 30 Kaiser, Holley M          11 NDAC-MR                47.71      45.97        
 31 Macre, Mary E             11 Aqua Gems-MR           45.28      46.37        
 32 Smith, Makenzie J         12 NDAC-MR                47.29      46.88        
 33 Salimi, Sana W            11 COND-MR                47.02      47.17        
 34 Watson, Lily C            11 NDAC-MR                51.25      47.86        
 35 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:07.63      48.54        
 36 Schulkind, Casey L        11 NDAC-MR                56.95      48.99        
 37 Gonzalez, Adelina I       12 Aqua Gems-MR           48.50      49.14        
 38 Sanchez, Justine          11 WSSC-MR                51.63      49.50        
 39 Fixler, Sarah B           11 NDAC-MR                52.65      55.11        
 40 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR              1:08.65    1:06.83        
 -- Hanson, Sofie M           11 COND-MR                55.19         NS        
 -- Makebish, Ani E           11 NDAC-MR                38.09        SCR        
 -- Brennan, Bridget          11 Marlins-MR             57.17        SCR        
 -- Cushman, Alexis           12 SMC-MR                 45.15        SCR        
 -- Dougan, Delilah K         11 NDAC-MR                44.53        SCR        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR                43.92        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:17.35   12/4/2010 Lindsay West, SMC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:19.45    1:18.41        
                  37.26     1:18.41 (41.15)                                        
  2 Montes, Cassidy L         12 COND-MR              1:22.60    1:21.36        
                  38.24     1:21.36 (43.12)                                        
  3 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              1:21.57    1:22.85        
                  38.33     1:22.85 (44.52)                                        
  4 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              1:22.06    1:23.97        
                  39.92     1:23.97 (44.05)                                        
  5 Donlon, Jillian P         12 WSSC-MR              1:26.05    1:25.30        
                  40.19     1:25.30 (45.11)                                        
  6 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              1:25.99    1:25.45        
                  39.88     1:25.45 (45.57)                                        
  7 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR              1:29.33    1:26.71        
                  41.58     1:26.71 (45.13)                                        
  8 Ivey, Hailey              12 SMC-MR               1:27.24    1:26.81        
                  41.80     1:26.81 (45.01)                                        
  9 Fauver, Lily              12 SMC-MR               1:29.34    1:28.00        
                  41.09     1:28.00 (46.91)                                        
 10 Cushman, Alexis           12 SMC-MR               1:27.14    1:28.47        
                  42.02     1:28.47 (46.45)                                        
 11 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              1:31.26    1:28.91        
                  42.99     1:28.91 (45.92)                                        
 12 Dahl, Sierra A            11 NDAC-MR              1:32.33    1:29.26        
                  42.75     1:29.26 (46.51)                                        
 13 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:35.32    1:29.39        
                  42.29     1:29.39 (47.10)                                        
 14 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR              1:29.71    1:29.50        
                  42.68     1:29.50 (46.82)                                        
 15 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:31.41    1:29.92        
                  43.25     1:29.92 (46.67)                                        
 16 Cartularo, Madison        12 SMC-MR               1:32.43    1:31.70        
                  44.77     1:31.70 (46.93)                                        
 17 Quinton, Victoria         12 WSSC-MR              1:33.08    1:32.48        
                  43.90     1:32.48 (48.58)                                        
 18 Wolter, Lauren            12 SMC-MR               1:34.13    1:33.96        
                  44.57     1:33.96 (49.39)                                        
 19 Tuchman, Emily            11 SMC-MR               1:32.96    1:34.19        
                  45.52     1:34.19 (48.67)                                        
 20 Jones, Caroline           12 SMC-MR               1:35.82    1:34.51        
                  44.52     1:34.51 (49.99)                                        
 21 Buscema, Pamela           12 SMC-MR               1:34.09    1:34.84        
                  46.22     1:34.84 (48.62)                                        
 22 Skae, Anya B              11 COND-MR              1:35.20    1:34.92        
                  45.58     1:34.92 (49.34)                                        
 23 Siegel, Lucy              12 SMC-MR               1:35.35    1:35.49        
                  46.46     1:35.49 (49.03)                                        
 24 Appenzeller, Emily A      12 NDAC-MR              1:43.02    1:35.66        
                  44.84     1:35.66 (50.82)                                        
 25 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:35.44    1:36.83        
                  46.07     1:36.83 (50.76)                                        
 26 Lilian, Sarah             11 SMC-MR               1:34.24    1:36.93        
                  46.69     1:36.93 (50.24)                                        
 27 Cartularo, Morgan         12 SMC-MR               1:34.59    1:37.08        
                  46.49     1:37.08 (50.59)                                        
 28 Cavotti, Emily C          11 NDAC-MR              1:37.06    1:38.57        
                  46.90     1:38.57 (51.67)                                        
 29 Kaiser, Holley M          11 NDAC-MR              1:51.33    1:39.83        
 30 Pollack, Sage M           12 COND-MR              1:37.92    1:40.32        
                  48.95     1:40.32 (51.37)                                        
 31 Szpynda, Adriana          12 SMC-MR               1:41.19    1:40.90        
                  48.01     1:40.90 (52.89)                                        
 32 Szpynda, Emily            12 SMC-MR               1:41.11    1:41.12        
                  47.60     1:41.12 (53.52)                                        
 33 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:37.00    1:41.32        
                  49.64     1:41.32 (51.68)                                        
 34 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:47.87    1:43.12        
                  48.83     1:43.12 (54.29)                                        
 35 Peris, Sophia             11 SMC-MR               1:48.73    1:46.21        
                  50.74     1:46.21 (55.47)                                        
 36 Butcher, Simone A         11 COND-MR              1:44.75    1:47.61        
 37 Sanchez, Justine          11 WSSC-MR              1:45.84    1:49.70        
 38 Blaustein, Alana          11 SMC-MR               1:58.38    1:55.23        
                  53.72   1:55.23 (1:01.51)                                        
 39 Hanson, Sofie M           11 COND-MR              1:52.29    1:55.69        
                  54.69   1:55.69 (1:01.00)                                        
 40 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR              2:10.98    2:22.54        
                1:10.88   2:22.54 (1:11.66)                                        
 -- Schulkind, Casey L        11 NDAC-MR              1:38.11         NS        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR              1:30.79        SCR        
 -- Dougan, Delilah K         11 NDAC-MR              1:37.11        SCR        
 -- Michaelides, Mia E        12 NDAC-MR              1:30.64        SCR        
 -- Fernandes, Lauren P       11 COND-MR              1:42.48        SCR        
 -- McGoldrick, Erin C        12 WSSC-MR              1:33.30        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 30.03   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             32.27      30.76        
  2 Bachiller, Erica N        12 Marlins-MR             30.27      31.09        
  3 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                32.58      32.00        
  4 Adorable, Katie R         12 COND-MR                33.32      32.23        
  5 Thompson, Jordan L        12 Aqua Gems-MR           32.23      33.29        
  6 Jones, Caroline           12 SMC-MR                 34.21      34.22        
  7 Wolter, Lauren            12 SMC-MR                 34.84      34.28        
  8 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR                33.51      34.74        
  9 Lyman, Emily F            11 NDAC-MR                35.61      35.70        
 10 Salimi, Sana W            11 COND-MR                37.06      36.20        
 11 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR                37.88      36.21        
 12 Policastro, Gianna N      12 COND-MR                38.34      36.56        
 13 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR                 35.00      36.91        
 14 Buscema, Pamela           12 SMC-MR                 38.93      37.22        
 15 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                36.70      37.51        
 16 Umansky, Alexandra        11 Aqua Gems-MR           38.04      37.61        
 17 McKenzie, Magdalen G      11 NDAC-MR                36.12      37.99        
 18 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                38.00      38.04        
 19 Skae, Anya B              11 COND-MR                37.77      38.58        
 20 Rocks, Gracie E           11 Marlins-MR             41.90      39.30        
 21 Macre, Mary E             11 Aqua Gems-MR           38.30      39.45        
 22 McCormack, Bridget        11 SMC-MR                 41.87      39.63        
 23 Donlon, Jillian P         12 WSSC-MR                40.21      39.75        
 24 Battiato, Ashley T        11 Aqua Gems-MR           40.56      40.58        
 25 Gonzalez, Adelina I       12 Aqua Gems-MR           39.65      40.59        
 26 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR                49.21      40.70        
 27 Medina, Priscilla         11 COND-MR                40.99      42.33        
 28 Noone, Elizabeth G        12 COND-MR                47.16      46.29        
 29 Kaiser, Holley M          11 NDAC-MR                54.32      48.57        
 -- Jackson, Anna E           11 Marlins-MR             41.88         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Cheney, Danielle M        12 Aqua Gems-MR           42.43         NS        
 -- Butcher, Simone A         11 COND-MR                50.00         NS        
 -- Hanson, Sofie M           11 COND-MR                59.54         NS        
 -- Lent, Julia J             11 NDAC-MR                41.95         NS        
 -- Entner, Emily L           12 NDAC-MR                39.15        SCR        
 -- Brennan, Bridget          11 Marlins-MR             54.35        SCR        
 -- Giannelli, Sophia         12 SMC-MR                 41.34        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR                31.05        SCR        
 -- Makebish, Ani E           11 NDAC-MR                34.67        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:12.95   12/4/2010 Naima J Mackrel, NDAC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:12.99    1:08.99R       
                  32.40     1:08.99 (36.59)                                        
  2 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:14.49    1:12.80R       
                  34.44     1:12.80 (38.36)                                        
  3 Bachiller, Erica N        12 Marlins-MR           1:18.17    1:14.54        
                  34.63     1:14.54 (39.91)                                        
  4 Adorable, Katie R         12 COND-MR              1:18.56    1:15.12        
                  33.48     1:15.12 (41.64)                                        
  5 Tuchman, Emily            11 SMC-MR               1:23.04    1:19.78        
                  36.52     1:19.78 (43.26)                                        
  6 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:24.31    1:23.67        
                  38.76     1:23.67 (44.91)                                        
  7 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              1:20.21    1:23.86        
  8 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:24.04    1:24.00        
                  38.77     1:24.00 (45.23)                                        
  9 Skae, Anya B              11 COND-MR              1:24.19    1:26.56        
                  40.73     1:26.56 (45.83)                                        
 10 Salimi, Sana W            11 COND-MR              1:27.89    1:26.96        
 11 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              1:31.16    1:29.26        
                  39.62     1:29.26 (49.64)                                        
 12 Medina, Priscilla         11 COND-MR              1:34.27    1:32.15        
                  43.02     1:32.15 (49.13)                                        
 13 McCormack, Bridget        11 SMC-MR               1:36.57    1:35.31        
                  42.34     1:35.31 (52.97)                                        
 14 Blaustein, Alana          11 SMC-MR               1:50.00    1:40.10        
 -- Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              1:25.84        SCR        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR              1:10.20        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:37.63   12/5/2010 Jazmin Rendon, NDAC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              2:34.69    2:31.17R       
                  33.38     1:11.63 (38.25)     1:56.11 (44.48)     2:31.17 (35.06)
  2 Thompson, Jordan L        12 Aqua Gems-MR         2:35.85    2:31.83R       
                  35.75     1:15.63 (39.88)     1:59.03 (43.40)     2:31.83 (32.80)
  3 Bachiller, Erica N        12 Marlins-MR           2:40.26    2:34.83R       
                  34.55     1:12.09 (37.54)     2:00.39 (48.30)     2:34.83 (34.44)
  4 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR         2:46.10    2:36.79R       
                  37.47     1:17.06 (39.59)     2:01.97 (44.91)     2:36.79 (34.82)
  5 Adorable, Katie R         12 COND-MR              2:47.70    2:40.89        
                  33.08     1:13.49 (40.41)     2:02.61 (49.12)     2:40.89 (38.28)
  6 Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              2:39.01    2:42.87        
                  36.31     1:19.29 (42.98)     2:07.07 (47.78)     2:42.87 (35.80)
  7 Beuchert, Claudia         12 WSSC-MR              2:46.00    2:45.80        
                  38.18     1:19.47 (41.29)     2:08.62 (49.15)     2:45.80 (37.18)
  8 Scott, Paige E            12 NDAC-MR              2:55.11    2:46.97        
                  36.16     1:16.25 (40.09)     2:10.87 (54.62)     2:46.97 (36.10)
  9 Michaelides, Mia E        12 NDAC-MR              2:49.18    2:49.78        
                  37.76     1:20.18 (42.42)     2:09.78 (49.60)     2:49.78 (40.00)
 10 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              2:48.68    2:51.17        
                  42.38     1:23.97 (41.59)     2:13.22 (49.25)     2:51.17 (37.95)
 11 Donlon, Jillian P         12 WSSC-MR              1:21.84    2:52.24        
                  39.89     1:24.99 (45.10)     2:14.05 (49.06)     2:52.24 (38.19)
 12 Dahl, Sierra A            11 NDAC-MR              3:05.11    2:53.36        
                  38.46     1:23.18 (44.72)     2:14.38 (51.20)     2:53.36 (38.98)
 13 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              2:54.89    2:53.51        
                  38.57     1:24.94 (46.37)     2:13.89 (48.95)     2:53.51 (39.62)
 14 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              2:53.35    2:54.51        
                  39.17     1:21.11 (41.94)     2:14.70 (53.59)     2:54.51 (39.81)
 15 Medina, Priscilla         11 COND-MR              2:56.85    2:55.72        
                  43.00     1:27.37 (44.37)     2:19.24 (51.87)     2:55.72 (36.48)
 16 Skae, Anya B              11 COND-MR              2:57.54    2:56.46        
                  40.84     1:25.53 (44.69)     2:17.92 (52.39)     2:56.46 (38.54)
 17 Salimi, Sana W            11 COND-MR              3:01.48    3:03.05        
                  39.03     1:24.73 (45.70)     2:22.81 (58.08)     3:03.05 (40.24)
 18 Pollack, Sage M           12 COND-MR              3:01.46    3:06.23        
                  40.76     1:30.57 (49.81)     2:24.04 (53.47)     3:06.23 (42.19)
 -- Butcher, Simone A         11 COND-MR              3:36.69         DQ        
      21 Arms underwater recovery - fly
 -- Behrens, Erin N           11 NDAC-MR              3:12.11         NS        
 -- Hanson, Sofie M           11 COND-MR              4:00.00         NS        
 -- Belovsky, Mia P           12 COND-MR              2:32.14        SCR        
 -- Umansky, Alexandra        11 Aqua Gems-MR         2:55.43        SCR        
 -- Sweet, Erin M             11 COND-MR              2:49.00        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:59.87   12/5/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         R DeSimone, H Kubsch, J Makebish, N Mackrel       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:01.10    1:56.37R       
     1) Bachiller, Erica N 12           2) Rocks, Gracie E 11             
     3) Jackson, Anna E 11              4) Paul, Jennifer 11              
                  28.01     1:03.15 (35.14)     1:29.69 (26.54)     1:56.37 (26.68)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:00.24    1:56.88R       
     1) O'Shea, Kelli A 11              2) Adorable, Katie R 12           
     3) Pollack, Sage M 12              4) Mungroo, Andrea R 12           
                  29.10       57.40 (28.30)     1:27.84 (30.44)     1:56.88 (29.04)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.11    2:02.83        
     1) Lyman, Emily F 11               2) Shabanowitz, Sarah A 11        
     3) Dahl, Sierra A 11               4) Scott, Paige E 12              
                  30.69     1:02.57 (31.88)     1:33.42 (30.85)     2:02.83 (29.41)
  4 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        2:18.43    2:03.04        
     1) Levite, Kelsey 11               2) Gonzalez, Adelina I 12         
     3) Umansky, Alexandra 11           4) Thompson, Jordan L 12          
                  29.98     1:03.77 (33.79)     1:33.92 (30.15)     2:03.04 (29.12)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:10.04    2:03.27        
     1) Wolter, Lauren 12               2) Ivey, Hailey 12                
     3) Siegel, Lucy 12                 4) Jones, Caroline 12             
                  30.41     1:00.90 (30.49)     1:32.74 (31.84)     2:03.27 (30.53)
  6 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:08.48    2:03.73        
     1) Smolar, Kaitlyn 12              2) Quinton, Victoria 12           
     3) Donlon, Jillian P 12            4) Beuchert, Claudia 12           
                  29.49     1:05.23 (35.74)     1:33.92 (28.69)     2:03.73 (29.81)
  7 Condors-MR  'B'                                   2:11.69    2:11.92        
     1) Fullerton, Alanna T 12          2) Salimi, Sana W 11              
     3) Skae, Anya B 11                 4) Medina, Priscilla 11           
                  31.62     1:05.91 (34.29)     1:39.90 (33.99)     2:11.92 (32.02)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:08.11    2:13.01        
     1) Michaelides, Mia E 12           2) McKenzie, Magdalen G 11        
     3) Mialma, Itzel 11                4) Cavotti, Emily C 11            
                  32.07     1:06.26 (34.19)     1:39.55 (33.29)     2:13.01 (33.46)
  9 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:13.11    2:25.91        
     1) Kaiser, Holley M 11             2) Watson, Lily C 11              
     3) Smith, Makenzie J 12            4) Appenzeller, Emily A 12        
                  38.68     1:24.72 (46.04)     1:50.68 (25.96)     2:25.91 (35.23)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                   2:20.82        SCR        
     1) Buscema, Pamela 12              2) Cushman, Alexis 12             
     3) McCormack, Bridget 11           4) Giannelli, Sophia 12           
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'B'                             NT        SCR        
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'D'            2:23.11        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:11.93   12/4/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         N. Mackrel, K. Sistare, J. Rendon, R. DeSimone    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:12.71    2:07.63R       
     1) O'Shea, Kelli A 11              2) Mungroo, Andrea R 12           
     3) Adorable, Katie R 12            4) D'Amico, Nicole M 12           
                  33.94     1:09.12 (35.18)     1:39.85 (30.73)     2:07.63 (27.78)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:25.09    2:11.06R       
     1) Donlon, Jillian P 12            2) Smolar, Kaitlyn 12             
     3) Beuchert, Claudia 12            4) Hendricks, Alyssa 12           
                  37.81     1:13.86 (36.05)     1:46.25 (32.39)     2:11.06 (24.81)
  3 Condors-MR  'B'                                   2:21.03    2:19.02        
     1) Fullerton, Alanna T 12          2) Policastro, Gianna N 12        
     3) Montes, Cassidy L 12            4) Pollack, Sage M 12             
                  37.71     1:17.70 (39.99)     1:48.45 (30.75)     2:19.02 (30.57)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:18.11    2:20.72        
     1) Scott, Paige E 12               2) Mialma, Itzel 11               
     3) McKenzie, Magdalen G 11         4) Lyman, Emily F 11              
                  33.06     1:14.52 (41.46)     1:50.21 (35.69)     2:20.72 (30.51)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                   2:32.75    2:21.04        
     1) Fauver, Lily 12                 2) Ivey, Hailey 12                
     3) Tuchman, Emily 11               4) Siegel, Lucy 12                
                  34.54     1:14.98 (40.44)     1:49.33 (34.35)     2:21.04 (31.71)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:25.96    2:24.03        
     1) Wolter, Lauren 12               2) Cartularo, Morgan 12           
     3) Lilian, Sarah 11                4) Jones, Caroline 12             
                  33.36     1:17.19 (43.83)     1:54.56 (37.37)     2:24.03 (29.47)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:26.95    2:30.26        
     1) Cavotti, Emily C 11             2) Dahl, Sierra A 11              
     3) Behrens, Erin N 11              4) Entner, Emily L 12             
                  43.91     1:21.82 (37.91)   2:30.26 (1:08.44)                    
  8 Saw Mill Club Swim Team-MR  'C'                   2:35.43    2:30.40        
     1) Capolongo, Genevieve 12         2) Cushman, Alexis 12             
     3) Buscema, Pamela 12              4) Giannelli, Sophia 12           
                  37.93     1:20.33 (42.40)     1:57.21 (36.88)     2:30.40 (33.19)
  9 Condors-MR  'C'                                   2:34.49    2:33.71        
     1) Skae, Anya B 11                 2) Medina, Priscilla 11           
     3) Salimi, Sana W 11               4) Butcher, Simone A 11           
 10 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:33.90    2:39.24        
     1) Appenzeller, Emily A 12         2) Lent, Julia J 11               
     3) Shabanowitz, Sarah A 11         4) Smith, Makenzie J 12           
                  47.16                             2:05.19 ( )     2:39.24 (34.05)
 11 Saw Mill Club Swim Team-MR  'D'                   2:49.92    2:40.39        
     1) Szpynda, Adriana 12             2) Cartularo, Madison 12          
     3) McCormack, Bridget 11           4) Peris, Sophia 11               
                  37.71                             2:01.54 ( )     2:40.39 (38.85)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'D'            2:40.11        SCR        
 -- Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:35.87        SCR        
     1) Biagiotti, Isabel S 11          2) Bachiller, Erica N 12          
     3) Paul, Jennifer 11               4) Kivlehan, Mary T 11            
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:55.05   12/5/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         B.Arcomano, S.Rutigliano, K.Weckesser,L.Oyen-Ustad
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:49.44    1:50.24R       
     1) Rendon, Jazmin 13               2) Arcomano, Becca J 14           
     3) Sistare, Kate M 13              4) Mackrel, Naima J 13            
                  28.68       55.33 (26.65)     1:23.88 (28.55)     1:50.24 (26.36)
  2 Condors-MR  'A'                                   1:51.76    1:51.14R       
     1) Raciti, Krista M 14             2) Ciavarella, Faith A 14         
     3) Badick, Mackenzie L 14          4) Sweet, Lauren A 14             
                  27.61       55.93 (28.32)     1:25.47 (29.54)     1:51.14 (25.67)
  3 Condors-MR  'B'                                   2:01.74    1:53.77R       
     1) Medina, Melissa 14              2) Ludwicki, Katie R 13           
     3) Rendina, A.J. J 13              4) Zuks, Adelaine 13              
                  28.69       56.16 (27.47)     1:25.37 (29.21)     1:53.77 (28.40)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:00.73         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) DeSimone, Rachel 13             2) Makebish, Lucy N 14            
     3) Kubsch, Hannah P 13             4) Watson, Eliza M 13             
                  29.35     1:02.44 (33.09)     1:36.99 (34.55)          DQ (31.10)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:14.18        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:02.38   12/4/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         L.Oyen-Ustad, T.Stortini, B.Aromano, K.Weckesser  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:03.17    2:01.49R       
     1) Rendon, Jazmin 13               2) Sistare, Kate M 13             
     3) Mackrel, Naima J 13             4) Oyen-Ustad, Lillian E 14       
                  31.59     1:06.75 (35.16)     1:35.12 (28.37)     2:01.49 (26.37)
  2 Condors-MR  'B'                                   2:21.11    2:12.46        
     1) Ludwicki, Katie R 13            2) Conway, Megan F 13             
     3) Medina, Melissa 14              4) Ciavarella, Faith A 14         
                  32.62     1:10.98 (38.36)     1:44.17 (33.19)     2:12.46 (28.29)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:13.31    2:37.12        
     1) Patierno, Katelyn J 13          2) Kubsch, Hannah P 13            
     3) Patel, Vibhuti B 13             4) Denatale, Sarah L 13           
                                1:27.71 ( )     2:04.36 (36.65)     2:37.12 (32.76)
 -- Condors-MR  'A'                                   2:06.63         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Rendina, A.J. J 13              2) Raciti, Krista M 14            
     3) Sweet, Lauren A 14              4) Badick, Mackenzie L 14         
                  32.96     1:08.06 (35.10)     1:37.36 (29.30)          DQ (28.03)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:14.64        SCR        
     1) Rappa, Gianna 13                2) McCormick, Sarah 13            
     3) Lesser, Molly 13                4) Wheeler, Cescily 13            
 
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 26.78   12/4/2010 Tessa Stortini, NDAC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR                 26.00      26.70R       
  2 Sweet, Lauren A           14 COND-MR                26.19      26.82        
  3 Mackrel, Naima J          13 NDAC-MR                27.01      26.95        
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR                26.50      27.59        
  5 Reining, Emma R           13 MSC-MR                 28.67      27.85        
  6 Arcomano, Becca J         14 NDAC-MR                27.45      27.94        
  7 Raciti, Krista M          14 COND-MR                27.21      28.07        
  8 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR                28.40      28.31        
  9 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR                29.46      28.43        
 10 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR                28.48      28.48        
 11 Battaglia, Toni Ann       14 WSSC-MR                27.47      28.55        
 12 Barlao, Charmaine-Grace   14 Marlins-MR             30.18      28.84        
 13 Cole, Caroline M          14 Marlins-MR             28.84      28.90        
 14 McCormick, Sarah          13 SMC-MR                 28.53      29.00        
 15 DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR                29.62      29.29        
 16 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR                28.83      29.35        
 17 Medina, Melissa           14 COND-MR                29.53      29.54        
 18 Sistare, Kate M           13 NDAC-MR                28.51      29.58        
 19 Rendina, A.J. J           13 COND-MR                30.07      29.69        
 20 Zuks, Adelaine            13 COND-MR                29.74      29.79        
 21 Farrell, Teresa m         14 COND-MR                29.13      29.82        
 22 Conway, Megan F           13 COND-MR                29.21      30.27        
 23 Makebish, Ani E           11 NDAC-MR                30.27      31.14        
 24 Wheeler, Cescily          13 SMC-MR                 31.10      31.34        
 25 Day, Noelle C             13 COND-MR                31.52      31.71        
 26 Lesser, Molly             13 SMC-MR                 30.88      32.10        
 27 Cole, Sami T              13 Marlins-MR             33.02      32.17        
 28 Makebish, Lucy N          14 NDAC-MR                31.88      32.30        
 29 Patel, Vibhuti B          13 NDAC-MR                33.40      33.25        
 30 Kubsch, Hannah P          13 NDAC-MR                33.34      33.92        
 31 Lynch, Julia M            13 SMC-MR                 33.22      34.20        
 32 Watson, Eliza M           13 NDAC-MR                33.24      34.33        
 33 Denatale, Sarah L         13 NDAC-MR                34.20      35.26        
 34 Patierno, Katelyn J       13 NDAC-MR                36.75      38.42        
 35 Diaz, Lucienne L          13 NDAC-MR                42.16      39.64        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR                35.88        SCR        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR                31.05        SCR        
 -- Otero, Kaitlyn M          14 WSSC-MR                31.22        SCR        
 -- Rappa, Gianna             13 SMC-MR                 29.54        SCR        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 54.96   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren A           14 COND-MR                55.32      57.48        
                  27.92       57.48 (29.56)                                        
  2 Elcott, Ina M             13 MSC-MR                 57.00      58.07        
                  28.33       58.07 (29.74)                                        
  3 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR                 59.01      59.88        
                  28.60       59.88 (31.28)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR                57.27      59.95        
                  28.45       59.95 (31.50)                                        
  5 Crumm, Jessica A          14 Aqua Gems-MR           58.94    1:00.35        
                  28.62     1:00.35 (31.73)                                        
  6 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:01.00    1:00.36        
                  28.41     1:00.36 (31.95)                                        
  7 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               1:01.66    1:00.75        
                  29.48     1:00.75 (31.27)                                        
  8 Reining, Emma R           13 MSC-MR               1:01.22    1:00.76        
                  29.27     1:00.76 (31.49)                                        
  9 Arcomano, Becca J         14 NDAC-MR              1:00.79    1:01.00        
                  29.51     1:01.00 (31.49)                                        
 10 Abrams, Maria             14 SMC-MR               1:00.56    1:01.05        
                  29.45     1:01.05 (31.60)                                        
 11 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:02.04    1:01.40        
                  29.64     1:01.40 (31.76)                                        
 12 Mackrel, Naima J          13 NDAC-MR                59.80    1:01.53        
                  28.54     1:01.53 (32.99)                                        
 13 Cole, Caroline M          14 Marlins-MR           1:01.39    1:01.77        
                  29.93     1:01.77 (31.84)                                        
 14 Regenauer, Emma A         14 Aqua Gems-MR         1:03.32    1:02.65        
                  30.25     1:02.65 (32.40)                                        
 15 Barlao, Charmaine-Grace   14 Marlins-MR           1:05.92    1:02.77        
                  30.34     1:02.77 (32.43)                                        
 16 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              1:02.67    1:03.53        
                  30.45     1:03.53 (33.08)                                        
 17 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:01.36    1:03.95        
                  31.14     1:03.95 (32.81)                                        
 18 Sistare, Kate M           13 NDAC-MR              1:05.18    1:04.29        
                  31.01     1:04.29 (33.28)                                        
 19 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:08.52    1:04.30        
                  30.96     1:04.30 (33.34)                                        
 20 DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              1:04.19    1:04.87        
                  31.54     1:04.87 (33.33)                                        
 21 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              1:05.17    1:05.45        
                  31.47     1:05.45 (33.98)                                        
 22 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              1:06.40    1:06.47        
                  32.00     1:06.47 (34.47)                                        
 23 Guerrieri, Rachel N       14 Marlins-MR           1:05.33    1:07.99        
                  33.33     1:07.99 (34.66)                                        
 24 Wheeler, Cescily          13 SMC-MR               1:10.50    1:08.72        
                  33.19     1:08.72 (35.53)                                        
 25 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:08.16    1:10.05        
                  33.73     1:10.05 (36.32)                                        
 26 Kubsch, Hannah P          13 NDAC-MR              1:11.10    1:12.98        
                  35.34     1:12.98 (37.64)                                        
 27 Makebish, Lucy N          14 NDAC-MR              1:12.17    1:13.91        
                  35.08     1:13.91 (38.83)                                        
 28 Watson, Eliza M           13 NDAC-MR              1:16.73    1:17.40        
                  35.81     1:17.40 (41.59)                                        
 29 Palmer, Kathryn E          9 WSSC-MR              1:27.20    1:24.29        
                  39.06     1:24.29 (45.23)                                        
 -- Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:02.20         DQ        
      60 False start
                  30.85          DQ (32.08)                                        
 -- Klippel, Britney L        14 Aqua Gems-MR         1:03.96        SCR        
 -- Stangeby, Hailee M        13 Aqua Gems-MR         1:02.43        SCR        
 -- Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:11.95        SCR        
 -- Patel, Vibhuti B          13 NDAC-MR              1:18.23        SCR        
 -- Hughes, Analeigh G        13 COND-MR              1:40.00        SCR        
 -- Lesser, Molly             13 SMC-MR               1:10.10        SCR        
 -- Conway, Megan F           13 COND-MR              1:08.33        SCR        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              1:10.03        SCR        
 -- Diaz, Lucienne L          13 NDAC-MR              1:27.11        SCR        
 -- Bergin, Kate C            14 MSC-MR                 56.08        SCR        
 -- Johnston, Anna            12 WSSC-MR              1:09.84        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              1:21.18        SCR        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:01.48   12/4/2010 Kate C Bergin, MSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               1:59.40    2:00.58R       
                  28.49       59.24 (30.75)     1:30.15 (30.91)     2:00.58 (30.43)
  2 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:04.68    2:07.44        
                  29.60     1:01.35 (31.75)     1:34.53 (33.18)     2:07.44 (32.91)
  3 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             2:15.41    2:11.26        
                  30.33     1:02.83 (32.50)     1:36.85 (34.02)     2:11.26 (34.41)
  4 Cole, Caroline M          14 Marlins-MR           2:12.38    2:13.32        
                  30.70     1:04.80 (34.10)     1:39.51 (34.71)     2:13.32 (33.81)
  5 Reining, Emma R           13 MSC-MR               2:22.50    2:14.45        
                  30.02     1:04.53 (34.51)     1:40.39 (35.86)     2:14.45 (34.06)
  6 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               2:12.95    2:15.34        
                  32.35     1:06.99 (34.64)     1:41.53 (34.54)     2:15.34 (33.81)
  7 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:15.50    2:15.42        
                  31.44     1:06.53 (35.09)     1:41.68 (35.15)     2:15.42 (33.74)
  8 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              2:18.46    2:18.04        
                  31.00     1:06.93 (35.93)     1:43.52 (36.59)     2:18.04 (34.52)
  9 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              2:18.24    2:20.38        
                  32.52     1:08.04 (35.52)     1:44.87 (36.83)     2:20.38 (35.51)
 10 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              2:22.86    2:20.85        
                  31.86     1:07.14 (35.28)     1:43.74 (36.60)     2:20.85 (37.11)
 11 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR               2:12.41    2:21.62        
                  31.57     1:07.17 (35.60)   2:21.62 (1:14.45)                    
 12 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              2:24.91    2:23.12        
                  32.93     1:09.26 (36.33)     1:46.89 (37.63)     2:23.12 (36.23)
 13 Day, Noelle C             13 COND-MR              2:25.38    2:26.05        
                  32.43     1:10.03 (37.60)     1:49.04 (39.01)     2:26.05 (37.01)
 14 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:31.06    2:28.17        
                  33.29     1:11.47 (38.18)     1:50.36 (38.89)     2:28.17 (37.81)
 15 Conway, Megan F           13 COND-MR              2:33.48    2:28.33        
                  33.18     1:11.60 (38.42)     1:50.66 (39.06)     2:28.33 (37.67)
 16 Makebish, Ani E           11 NDAC-MR              2:29.27    2:29.61        
                  33.18     1:11.20 (38.02)     1:51.16 (39.96)     2:29.61 (38.45)
 17 Cole, Sami T              13 Marlins-MR           2:34.28    2:34.84        
                  35.03     1:15.57 (40.54)     1:57.01 (41.44)     2:34.84 (37.83)
 18 Watson, Eliza M           13 NDAC-MR              2:44.11    2:56.83        
                  35.70     1:20.08 (44.38)     2:09.45 (49.37)     2:56.83 (47.38)
 19 Denatale, Sarah L         13 NDAC-MR              2:56.66    2:57.21        
                                2:10.33 ( )     2:57.21 (46.88)                    
 20 Patel, Vibhuti B          13 NDAC-MR              2:45.11    2:58.51        
                  37.88     1:22.44 (44.56)     2:11.14 (48.70)     2:58.51 (47.37)
 21 Palmer, Kathryn E          9 WSSC-MR              3:16.92    3:07.63        
                  41.59     1:29.42 (47.83)     2:20.12 (50.70)     3:07.63 (47.51)
 22 Patierno, Katelyn J       13 NDAC-MR              2:59.11    3:17.15        
                  43.56     1:33.23 (49.67)     2:25.42 (52.19)     3:17.15 (51.73)
 -- DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              2:22.75         NS        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              2:31.27        SCR        
 -- Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              2:30.52        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              3:15.00        SCR        
 
Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 5:29.51   12/4/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               5:17.91    5:21.36R       
                  29.51     1:01.67 (32.16)     1:34.04 (32.37)     2:06.37 (32.33)
        2:38.74 (32.37)     3:11.43 (32.69)     3:44.16 (32.73)     4:17.07 (32.91)
        4:49.55 (32.48)     5:21.36 (31.81)                                        
  2 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              5:22.47    5:47.70        
                  29.84     1:02.26 (32.42)     1:35.46 (33.20)     2:10.80 (35.34)
        2:46.45 (35.65)     3:22.58 (36.13)     3:59.74 (37.16)     4:36.26 (36.52)
        5:12.45 (36.19)     5:47.70 (35.25)                                        
  3 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             5:50.22    5:47.83        
                  30.99     1:04.70 (33.71)     1:39.06 (34.36)     2:14.14 (35.08)
        2:49.37 (35.23)     3:25.02 (35.65)     4:00.76 (35.74)     4:36.75 (35.99)
        5:12.81 (36.06)     5:47.83 (35.02)                                        
  4 Reining, Emma R           13 MSC-MR               6:04.64    5:56.35        
                  31.60     1:07.21 (35.61)     1:43.70 (36.49)     2:19.91 (36.21)
        2:56.38 (36.47)     3:32.80 (36.42)     4:09.43 (36.63)     4:45.59 (36.16)
        5:22.03 (36.44)     5:56.35 (34.32)                                        
  5 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               5:57.04    5:59.75        
                  31.76     1:07.39 (35.63)     1:44.10 (36.71)     2:20.83 (36.73)
        2:57.45 (36.62)     3:34.08 (36.63)     4:10.57 (36.49)     4:47.29 (36.72)
        5:24.20 (36.91)     5:59.75 (35.55)                                        
  6 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               5:57.55    6:01.06        
                  33.01     1:08.64 (35.63)     1:45.02 (36.38)     2:21.68 (36.66)
        2:58.60 (36.92)     3:35.46 (36.86)     4:12.13 (36.67)     4:48.95 (36.82)
        5:25.27 (36.32)     6:01.06 (35.79)                                        
  7 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              6:12.19    6:24.25        
                  33.63     1:11.29 (37.66)     1:50.32 (39.03)     2:29.29 (38.97)
        3:09.21 (39.92)     3:48.63 (39.42)     4:28.26 (39.63)     5:07.71 (39.45)
        5:46.94 (39.23)     6:24.25 (37.31)                                        
  8 Day, Noelle C             13 COND-MR              6:25.82    6:33.80        
                  34.27     1:12.30 (38.03)     1:52.07 (39.77)     2:32.38 (40.31)
        3:12.64 (40.26)     3:53.57 (40.93)     4:34.32 (40.75)     5:15.08 (40.76)
        5:55.13 (40.05)     6:33.80 (38.67)                                        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              6:50.85        SCR        
 -- Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              5:56.76        SCR        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:01.27   12/5/2010 Taylor Stalnaker, Marlins-MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR                 59.39    1:01.05R       
                  29.98     1:01.05 (31.07)                                        
  2 Stalnaker, Taylor M       14 Aqua Gems-MR         1:01.73    1:02.38        
                  30.11     1:02.38 (32.27)                                        
  3 Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR              1:02.15    1:03.54        
                  30.66     1:03.54 (32.88)                                        
  4 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               1:02.96    1:03.58        
                  30.61     1:03.58 (32.97)                                        
  5 Mackrel, Naima J          13 NDAC-MR              1:04.69    1:05.17        
                  30.72     1:05.17 (34.45)                                        
  6 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:07.27    1:07.27        
  7 Reining, Emma R           13 MSC-MR               1:10.10    1:07.91        
                  32.47     1:07.91 (35.44)                                        
  8 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:06.93    1:08.05        
                  33.89     1:08.05 (34.16)                                        
  9 Cole, Caroline M          14 Marlins-MR           1:09.55    1:08.88        
                  34.03     1:08.88 (34.85)                                        
 10 Abrams, Maria             14 SMC-MR               1:07.01    1:08.90        
                  33.45     1:08.90 (35.45)                                        
 11 Barlao, Charmaine-Grace   14 Marlins-MR           1:12.01    1:09.94        
                  34.18     1:09.94 (35.76)                                        
 12 Hutzelmann, Denali M      12 Aqua Gems-MR         1:08.35    1:10.07        
                  33.52     1:10.07 (36.55)                                        
 13 Battaglia, Toni Ann       14 WSSC-MR              1:06.33    1:10.65        
 14 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              1:11.96    1:10.73        
                  35.33     1:10.73 (35.40)                                        
 15 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              1:11.78    1:10.82        
                  34.89     1:10.82 (35.93)                                        
 16 Arcomano, Becca J         14 NDAC-MR              1:09.87    1:11.11        
                  34.53     1:11.11 (36.58)                                        
 17 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR               1:09.63    1:11.16        
                  34.87     1:11.16 (36.29)                                        
 18 Sistare, Kate M           13 NDAC-MR              1:11.15    1:11.54        
                  35.21     1:11.54 (36.33)                                        
 19 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:10.28    1:11.67        
                  34.63     1:11.67 (37.04)                                        
 20 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:13.69    1:11.89        
                  35.10     1:11.89 (36.79)                                        
 21 Regenauer, Emma A         14 Aqua Gems-MR         1:11.86    1:12.94        
                  35.71     1:12.94 (37.23)                                        
 22 Wheeler, Cescily          13 SMC-MR               1:16.28    1:14.48        
                  35.13     1:14.48 (39.35)                                        
 23 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:17.89    1:14.53        
                  37.26     1:14.53 (37.27)                                        
 24 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              1:11.19    1:15.22        
                  36.83     1:15.22 (38.39)                                        
 25 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             1:12.78    1:15.77        
                  36.71     1:15.77 (39.06)                                        
 26 Lesser, Molly             13 SMC-MR               1:19.37    1:17.56        
                  37.98     1:17.56 (39.58)                                        
 27 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:20.76    1:21.60        
                  39.94     1:21.60 (41.66)                                        
 28 Kubsch, Hannah P          13 NDAC-MR              1:32.75    1:24.05        
                  41.42     1:24.05 (42.63)                                        
 29 Watson, Eliza M           13 NDAC-MR              1:36.23    1:34.97        
                  43.63     1:34.97 (51.34)                                        
 -- West, Lindsay             13 SMC-MR               1:14.90        SCR        
 -- DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              1:15.20        SCR        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              1:18.15        SCR        
 -- Johnston, Anna            12 WSSC-MR              1:30.29        SCR        
 -- Klippel, Britney L        14 Aqua Gems-MR         1:10.74        SCR        
 -- Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:21.66        SCR        
 -- Patel, Vibhuti B          13 NDAC-MR              1:25.92        SCR        
 -- Hughes, Analeigh G        13 COND-MR              1:50.00        SCR        
 -- Conway, Megan F           13 COND-MR              1:18.92        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              1:27.50        SCR        
 -- Diaz, Lucienne L          13 NDAC-MR              1:40.11        SCR        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:12.30   12/4/2010 Taylor Stalnaker, Marlins-MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               2:08.10    2:11.35R       
                  31.15     1:04.05 (32.90)     1:37.75 (33.70)     2:11.35 (33.60)
  2 Mackrel, Naima J          13 NDAC-MR              2:34.78    2:20.71        
                  32.67     1:08.11 (35.44)     1:44.73 (36.62)     2:20.71 (35.98)
  3 Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR              2:20.04    2:23.24        
                  32.47     1:08.57 (36.10)     1:46.37 (37.80)     2:23.24 (36.87)
  4 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              2:23.70    2:23.41        
                  34.42     1:10.54 (36.12)     1:47.41 (36.87)     2:23.41 (36.00)
  5 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               2:19.50    2:23.66        
                  34.20     1:10.20 (36.00)     1:47.19 (36.99)     2:23.66 (36.47)
  6 Cole, Caroline M          14 Marlins-MR           2:25.74    2:29.11        
                  34.62     1:11.74 (37.12)     1:50.52 (38.78)     2:29.11 (38.59)
  7 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              2:33.95    2:31.56        
                  36.20     1:14.81 (38.61)     1:54.23 (39.42)     2:31.56 (37.33)
  8 Raciti, Krista M          14 COND-MR              2:28.25    2:31.72        
                  33.82     1:12.92 (39.10)     1:54.08 (41.16)     2:31.72 (37.64)
  9 Reining, Emma R           13 MSC-MR               2:44.85    2:31.93        
                  34.49     1:13.68 (39.19)     1:53.90 (40.22)     2:31.93 (38.03)
 10 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             2:35.25    2:32.67        
                  36.65     1:14.33 (37.68)     1:53.53 (39.20)     2:32.67 (39.14)
 11 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:41.43    2:35.84        
                  37.77     1:17.52 (39.75)     1:57.14 (39.62)     2:35.84 (38.70)
 12 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              2:36.83    2:36.33        
                  37.32     1:16.70 (39.38)     1:57.44 (40.74)     2:36.33 (38.89)
 13 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              2:36.70    2:36.42        
                  36.73     1:16.45 (39.72)     1:57.02 (40.57)     2:36.42 (39.40)
 14 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              2:32.97    2:37.54        
                  36.92     1:16.73 (39.81)   2:37.54 (1:20.81)                    
 15 Medina, Melissa           14 COND-MR              2:34.68    2:37.70        
                  38.32     1:17.77 (39.45)     1:58.20 (40.43)     2:37.70 (39.50)
 16 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:31.05    2:37.78        
                  37.22     1:17.69 (40.47)     1:58.12 (40.43)     2:37.78 (39.66)
 17 Arcomano, Becca J         14 NDAC-MR              2:42.01    2:38.68        
                  36.51     1:16.61 (40.10)     1:57.74 (41.13)     2:38.68 (40.94)
 18 Wheeler, Cescily          13 SMC-MR               2:55.00    2:42.46        
                  36.31     1:17.34 (41.03)   2:42.82 (1:25.48)         2:42.46 ( )
 19 Lesser, Molly             13 SMC-MR               2:51.18    2:47.70        
                  38.74     1:20.50 (41.76)     2:04.13 (43.63)     2:47.70 (43.57)
 20 Kubsch, Hannah P          13 NDAC-MR              2:58.11    2:56.85        
                  41.27     1:25.35 (44.08)     2:11.71 (46.36)     2:56.85 (45.14)
 -- Sistare, Kate M           13 NDAC-MR              2:38.53         NS        
 -- Rappa, Gianna             13 SMC-MR               2:50.00        SCR        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              2:46.80        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              3:30.00        SCR        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:13.56   12/4/2010 Tessa N Stortini, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               1:15.40    1:18.10        
                  37.12     1:18.10 (40.98)                                        
  2 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:13.88    1:18.27        
                  37.77     1:18.27 (40.50)                                        
  3 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR               1:14.73    1:18.34        
                  36.56     1:18.34 (41.78)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR              1:16.68    1:18.77        
                  37.81     1:18.77 (40.96)                                        
  5 Medina, Melissa           14 COND-MR              1:17.72    1:19.19        
                  38.30     1:19.19 (40.89)                                        
  6 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               1:18.51    1:20.99        
                  38.96     1:20.99 (42.03)                                        
  7 McCormick, Sarah          13 SMC-MR               1:22.31    1:21.64        
                  37.71     1:21.64 (43.93)                                        
  8 Barlao, Charmaine-Grace   14 Marlins-MR           1:23.47    1:22.06        
                  38.40     1:22.06 (43.66)                                        
  9 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              1:21.20    1:22.32        
                  39.50     1:22.32 (42.82)                                        
 10 Conway, Megan F           13 COND-MR              1:25.31    1:23.25        
                  39.66     1:23.25 (43.59)                                        
 11 Makebish, Ani E           11 NDAC-MR              1:24.59    1:23.52        
                  39.75     1:23.52 (43.77)                                        
 12 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               1:18.50    1:23.97        
                  40.21     1:23.97 (43.76)                                        
 13 Lesser, Molly             13 SMC-MR               1:22.23    1:25.71        
 14 Wheeler, Cescily          13 SMC-MR               1:30.38    1:28.59        
                  42.31     1:28.59 (46.28)                                        
 15 Makebish, Lucy N          14 NDAC-MR              1:29.99    1:30.46        
                  43.19     1:30.46 (47.27)                                        
 16 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:27.16    1:31.71        
                  44.84     1:31.71 (46.87)                                        
 17 Cole, Sami T              13 Marlins-MR           1:38.96    1:32.44        
                  43.77     1:32.44 (48.67)                                        
 18 Patierno, Katelyn J       13 NDAC-MR              1:40.09    1:34.55        
                  44.78     1:34.55 (49.77)                                        
 19 Kubsch, Hannah P          13 NDAC-MR              1:32.82    1:34.66        
                  45.08     1:34.66 (49.58)                                        
 20 Lynch, Julia M            13 SMC-MR               1:31.58    1:34.87        
                  45.21     1:34.87 (49.66)                                        
 21 Patel, Vibhuti B          13 NDAC-MR              1:36.79    1:35.65        
                  45.90     1:35.65 (49.75)                                        
 22 Denatale, Sarah L         13 NDAC-MR              1:32.71    1:37.99        
 23 Diaz, Lucienne L          13 NDAC-MR              1:48.63    1:47.40        
 -- Watson, Eliza M           13 NDAC-MR              1:38.50         DQ        
      10 Downward butterfly kick
                  45.17          DQ (53.43)                                        
 -- Sistare, Kate M           13 NDAC-MR              1:18.89         NS        
 -- Otero, Kaitlyn M          14 WSSC-MR              1:42.98        SCR        
 -- Rappa, Gianna             13 SMC-MR               1:24.55        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              1:39.13        SCR        
 -- Cole, Caroline M          14 Marlins-MR           1:17.46        SCR        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:45.84   12/5/2010 Katriona Blezy/Jessica McKay, Aqua Gems/VAC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crumm, Jessica A          14 Aqua Gems-MR         2:33.39    2:37.06R       
                  34.68     1:13.90 (39.22)     1:55.56 (41.66)     2:37.06 (41.50)
  2 West, Lindsay             13 SMC-MR               2:37.02    2:37.31R       
                  36.10     1:17.19 (41.09)     1:57.98 (40.79)     2:37.31 (39.33)
  3 Medina, Melissa           14 COND-MR              2:46.22    2:45.67R       
                  38.33     1:21.12 (42.79)     2:04.28 (43.16)     2:45.67 (41.39)
  4 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               2:48.76    2:49.70        
                  39.20     1:22.59 (43.39)     2:06.37 (43.78)     2:49.70 (43.33)
  5 Hutzelmann, Denali M      12 Aqua Gems-MR         2:50.09    2:50.18        
                  37.90     1:21.62 (43.72)     2:06.89 (45.27)     2:50.18 (43.29)
  6 Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR              2:46.11    2:52.58        
                  37.29     1:20.24 (42.95)     2:07.04 (46.80)     2:52.58 (45.54)
  7 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              2:55.52    3:00.10        
                  41.79     1:27.69 (45.90)     2:14.58 (46.89)     3:00.10 (45.52)
  8 Guerrieri, Rachel N       14 Marlins-MR           3:01.15    3:01.19        
                  41.89     1:27.44 (45.55)     2:14.79 (47.35)     3:01.19 (46.40)
  9 Lesser, Molly             13 SMC-MR               2:58.00    3:05.04        
                  40.49     1:28.36 (47.87)   3:05.04 (1:36.68)                    
 10 Wheeler, Cescily          13 SMC-MR               3:02.00    3:05.44        
                  43.94     1:30.56 (46.62)   3:05.44 (1:34.88)                    
 11 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              3:15.00    3:08.38        
                  42.65     1:31.35 (48.70)     2:20.82 (49.47)     3:08.38 (47.56)
 12 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              3:09.17    3:15.77        
                  45.57     1:36.29 (50.72)     2:26.95 (50.66)     3:15.77 (48.82)
 13 Kubsch, Hannah P          13 NDAC-MR              3:08.11    3:16.44        
                  44.10     1:33.96 (49.86)     2:25.86 (51.90)     3:16.44 (50.58)
 14 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              3:20.50    3:26.10        
                  47.19     1:40.52 (53.33)   3:26.10 (1:45.58)                    
 -- Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              3:17.10        SCR        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              3:47.71        SCR        
 -- Conway, Megan F           13 COND-MR              3:00.72        SCR        
 -- Stangeby, Hailee M        13 Aqua Gems-MR         2:43.11        SCR        
 -- Jackson, Chloe M          13 MSC-MR               2:47.95        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              4:00.00        SCR        
 -- Elcott, Ina M             13 MSC-MR               2:56.22        SCR        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:05.23   12/4/2010 Ameera Bhanji, MSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               1:05.23    1:05.61        
                  31.06     1:05.61 (34.55)                                        
  2 Arcomano, Becca J         14 NDAC-MR              1:07.77    1:06.68        
                  30.34     1:06.68 (36.34)                                        
  3 Mackrel, Naima J          13 NDAC-MR              1:10.55    1:07.31        
                  29.87     1:07.31 (37.44)                                        
  4 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              1:05.11    1:07.47        
                  32.05     1:07.47 (35.42)                                        
  5 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:10.48    1:07.74        
                  30.57     1:07.74 (37.17)                                        
  6 Battaglia, Toni Ann       14 WSSC-MR              1:04.22    1:08.42        
                  31.73     1:08.42 (36.69)                                        
  7 Barlao, Charmaine-Grace   14 Marlins-MR           1:13.96    1:10.23        
                  32.12     1:10.23 (38.11)                                        
  8 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               1:09.19    1:10.78        
                  33.33     1:10.78 (37.45)                                        
  9 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:10.93    1:11.01        
                  33.03     1:11.01 (37.98)                                        
 10 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             1:13.76    1:11.25        
                  33.63     1:11.25 (37.62)                                        
 11 Medina, Melissa           14 COND-MR              1:12.72    1:13.02        
                  33.90     1:13.02 (39.12)                                        
 12 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR               1:15.00    1:13.68        
                  35.57     1:13.68 (38.11)                                        
 13 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:15.90    1:13.75        
                  34.56     1:13.75 (39.19)                                        
 14 Conway, Megan F           13 COND-MR              1:23.91    1:18.05        
                  36.37     1:18.05 (41.68)                                        
 15 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:17.41    1:18.43        
                  36.83     1:18.43 (41.60)                                        
 16 McCormick, Sarah          13 SMC-MR               1:18.70    1:18.84        
                  34.35     1:18.84 (44.49)                                        
 17 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:21.44    1:21.40        
                  38.54     1:21.40 (42.86)                                        
 18 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              1:19.77    1:22.94        
                  37.01     1:22.94 (45.93)                                        
 19 Lynch, Julia M            13 SMC-MR               1:30.75    1:32.56        
 -- DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              1:22.75        SCR        
 -- Lesser, Molly             13 SMC-MR               1:16.74        SCR        
 -- Otero, Kaitlyn M          14 WSSC-MR              1:34.76        SCR        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:20.00   12/5/2010 Ameera Bhanji, MSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               2:17.99    2:19.44R       
                  31.00     1:05.76 (34.76)     1:42.21 (36.45)     2:19.44 (37.23)
  2 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:17.91    2:27.99        
                  31.74     1:08.09 (36.35)     1:47.44 (39.35)     2:27.99 (40.55)
  3 Stalnaker, Taylor M       14 Aqua Gems-MR         2:24.22    2:34.23        
                  31.64     1:09.63 (37.99)     1:52.01 (42.38)     2:34.23 (42.22)
  4 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             2:39.63    2:34.93        
                  33.94     1:13.09 (39.15)     1:53.09 (40.00)     2:34.93 (41.84)
  5 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:51.25    2:52.46        
                  36.22     1:21.40 (45.18)     2:06.58 (45.18)     2:52.46 (45.88)
  6 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:57.93    3:00.01        
                  39.47     1:24.81 (45.34)     2:11.85 (47.04)     3:00.01 (48.16)
 -- Medina, Melissa           14 COND-MR              2:44.22        DFS        
      63 Declared false start
 -- Hendricks, Alyssa         12 WSSC-MR              2:50.84        SCR        
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:15.59   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               2:16.75    2:19.10        
                  30.19     1:04.59 (34.40)     1:46.95 (42.36)     2:19.10 (32.15)
  2 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:16.55    2:24.41        
                  30.96     1:08.06 (37.10)     1:52.13 (44.07)     2:24.41 (32.28)
  3 Mackrel, Naima J          13 NDAC-MR              2:25.69    2:25.54        
                  29.79     1:06.22 (36.43)     1:49.63 (43.41)     2:25.54 (35.91)
  4 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               2:23.07    2:25.72        
                  31.90     1:07.36 (35.46)     1:51.67 (44.31)     2:25.72 (34.05)
  5 Cole, Caroline M          14 Marlins-MR           2:29.74    2:28.49        
                  34.01     1:10.73 (36.72)     1:55.34 (44.61)     2:28.49 (33.15)
  6 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               2:28.82    2:28.75        
                  33.54     1:11.69 (38.15)     1:54.43 (42.74)     2:28.75 (34.32)
  7 Hutzelmann, Denali M      12 Aqua Gems-MR         2:23.71    2:29.67        
                  31.78     1:10.55 (38.77)     1:55.13 (44.58)     2:29.67 (34.54)
  8 Abrams, Maria             14 SMC-MR               2:33.79    2:31.02        
                  33.88     1:11.58 (37.70)     1:57.09 (45.51)     2:31.02 (33.93)
  9 Medina, Melissa           14 COND-MR              2:33.38    2:31.46        
                  34.69     1:15.08 (40.39)     1:57.71 (42.63)     2:31.46 (33.75)
 10 Jackson, Chloe M          13 MSC-MR               2:33.31    2:31.82        
                  33.42     1:14.31 (40.89)     1:57.45 (43.14)     2:31.82 (34.37)
 11 Reining, Emma R           13 MSC-MR               2:45.08    2:32.22        
                  33.12     1:09.70 (36.58)     1:59.24 (49.54)     2:32.22 (32.98)
 12 Farrell, Teresa m         14 COND-MR              2:37.03    2:32.42        
                  33.44     1:12.24 (38.80)     1:56.46 (44.22)     2:32.42 (35.96)
 13 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             2:35.28    2:32.44        
                  33.38     1:11.69 (38.31)     1:58.30 (46.61)     2:32.44 (34.14)
 14 Barlao, Charmaine-Grace   14 Marlins-MR           2:38.09    2:33.42        
                  32.97     1:10.13 (37.16)     1:58.44 (48.31)     2:33.42 (34.98)
 15 Arcomano, Becca J         14 NDAC-MR              2:32.87    2:33.56        
                  31.42     1:10.01 (38.59)     1:58.83 (48.82)     2:33.56 (34.73)
 16 Regenauer, Emma A         14 Aqua Gems-MR         2:36.39    2:34.55        
                  34.25     1:14.19 (39.94)     2:00.44 (46.25)     2:34.55 (34.11)
 17 Battaglia, Toni Ann       14 WSSC-MR              2:28.14    2:35.10        
                  33.12     1:10.13 (37.01)     1:59.01 (48.88)     2:35.10 (36.09)
 18 Sistare, Kate M           13 NDAC-MR              2:40.57    2:35.53        
                  33.69     1:12.04 (38.35)     1:56.74 (44.70)     2:35.53 (38.79)
 19 West, Lindsay             13 SMC-MR               2:39.30    2:35.70        
                  34.93     1:15.74 (40.81)     1:59.15 (43.41)     2:35.70 (36.55)
 20 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              2:34.99    2:36.73        
                  33.32     1:11.63 (38.31)     2:00.34 (48.71)     2:36.73 (36.39)
 21 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              2:44.44    2:39.88        
                  35.99     1:16.46 (40.47)     2:06.21 (49.75)     2:39.88 (33.67)
 22 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:36.33    2:39.94        
                  33.14     1:13.65 (40.51)     2:06.46 (52.81)     2:39.94 (33.48)
 23 Rendina, A.J. J           13 COND-MR              2:42.66    2:42.68        
                  35.45     1:14.98 (39.53)     2:06.87 (51.89)     2:42.68 (35.81)
 24 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              2:42.96    2:43.67        
                  37.62     1:16.71 (39.09)     2:09.10 (52.39)     2:43.67 (34.57)
 25 Guerrieri, Rachel N       14 Marlins-MR           2:48.70    2:44.59        
                  34.65     1:18.03 (43.38)     2:06.10 (48.07)     2:44.59 (38.49)
 26 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:41.67    2:44.75        
                  38.52     1:18.04 (39.52)     2:09.29 (51.25)     2:44.75 (35.46)
 27 Day, Noelle C             13 COND-MR              2:45.60    2:46.68        
                  38.40     1:21.77 (43.37)     2:10.84 (49.07)     2:46.68 (35.84)
 28 Lesser, Molly             13 SMC-MR               2:50.23    2:52.20        
                  35.50     1:17.02 (41.52)     2:09.21 (52.19)     2:52.20 (42.99)
 29 Watson, Eliza M           13 NDAC-MR              2:55.11    3:16.10        
                  36.62     1:27.63 (51.01)   3:16.10 (1:48.47)                    
 -- Makebish, Lucy N          14 NDAC-MR              2:54.11         NS        
 -- Raciti, Krista M          14 COND-MR              2:26.72         NS        
 -- Conway, Brianna R         14 COND-MR              2:56.72        SCR        
 -- Klippel, Britney L        14 Aqua Gems-MR         2:26.43        SCR        
 -- Hughes, Analeigh G        13 COND-MR              4:00.00        SCR        
 -- Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               3:56.90        SCR        
 -- DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              2:45.61        SCR        
 -- Conway, Megan F           13 COND-MR              2:44.87        SCR        
 -- Patel, Vibhuti B          13 NDAC-MR              3:08.11        SCR        
 -- Stangeby, Hailee M        13 Aqua Gems-MR         2:29.34        SCR        
 -- Oyen-Ustad, Lillian E     14 NDAC-MR              2:23.93        SCR        
 -- Stevens, Natalie C        13 COND-MR              3:35.00        SCR        
 -- Smolar, Kaitlyn           12 WSSC-MR              2:39.15        SCR        
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 5:07.80   12/5/2010 Taylor Stalnaker, Marlins-MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               4:44.93    4:52.81R       
                  30.87     1:06.17 (35.30)     1:42.10 (35.93)     2:17.59 (35.49)
        3:02.20 (44.61)     3:46.54 (44.34)     4:20.05 (33.51)     4:52.81 (32.76)
  2 Stalnaker, Taylor M       14 Aqua Gems-MR         5:04.06    5:03.34R       
                  31.68     1:08.49 (36.81)     1:47.80 (39.31)     2:26.26 (38.46)
        3:10.41 (44.15)     3:56.30 (45.89)     4:30.52 (34.22)     5:03.34 (32.82)
  3 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               5:13.09    5:16.62        
                  34.84     1:15.54 (40.70)     1:56.19 (40.65)     2:35.88 (39.69)
        3:20.96 (45.08)     4:06.32 (45.36)     4:42.70 (36.38)     5:16.62 (33.92)
  4 Elcott, Ina M             13 MSC-MR               5:08.06    5:20.50        
                  32.90     1:10.91 (38.01)     1:49.95 (39.04)     2:29.46 (39.51)
        3:17.21 (47.75)     4:04.58 (47.37)     4:42.45 (37.87)     5:20.50 (38.05)
  5 Medina, Melissa           14 COND-MR              5:31.42    5:22.32        
                  35.30     1:17.04 (41.74)     1:59.20 (42.16)     2:40.52 (41.32)
        3:24.67 (44.15)     4:10.98 (46.31)     4:47.34 (36.36)     5:22.32 (34.98)
  6 Lewis, Emily M            14 UNMSC-MR             5:33.07    5:25.47        
                  34.28     1:14.76 (40.48)     1:55.34 (40.58)     2:35.42 (40.08)
        3:24.38 (48.96)     4:13.88 (49.50)     4:49.61 (35.73)     5:25.47 (35.86)
  7 Raciti, Krista M          14 COND-MR              5:20.55    5:25.63        
                  33.89     1:16.37 (42.48)     1:55.98 (39.61)     2:36.73 (40.75)
        3:24.30 (47.57)     4:12.28 (47.98)     4:50.54 (38.26)     5:25.63 (35.09)
  8 Reining, Emma R           13 MSC-MR               5:49.11    5:30.48        
                  36.05     1:20.17 (44.12)     2:01.92 (41.75)     2:44.07 (42.15)
        3:30.37 (46.30)     4:17.78 (47.41)     4:54.45 (36.67)     5:30.48 (36.03)
  9 Day, Noelle C             13 COND-MR              5:53.41    5:53.82        
                  38.12     1:26.26 (48.14)     2:11.84 (45.58)     2:56.84 (45.00)
        3:47.43 (50.59)     4:37.16 (49.73)     5:16.22 (39.06)     5:53.82 (37.60)
 -- Sweet, Lauren A           14 COND-MR              4:48.16         NS        
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seelbach, Leeza A         16 NDAC-MR                26.39      26.54        
  2 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR                 27.18      27.03        
  3 Carroll, Colleen E        16 WSSC-MR                26.56      27.13        
  4 Brown, Nikki G            15 COND-MR                27.47      27.43        
  5 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR                 26.50      27.55        
  6 Stratica, Heather         16 MSC-MR                 27.12      27.80        
  7 Nunez, Naomi              16 MSC-MR                 28.41      27.91        
  8 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR                28.01      27.96        
  9 Guerrero, Meg E           15 COND-MR                28.10      28.07        
 10 Rojas, Emma               16 SMC-MR                 27.93      28.30        
 11 Baione, Alexa V           17 MSC-MR                 27.07      28.46        
 12 Moss, Lucy                15 SMC-MR                 28.10      28.55        
 13 Kinsley, Jacqueline P     16 WSSC-MR                27.79      28.59        
 14 Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR                   NT      28.64        
 15 Hughes, Maria N           16 WSSC-MR                28.46      29.71        
 16 Parkin, Morgan E          16 NDAC-MR                28.55      29.89        
 17 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR                29.52      30.67        
 18 Izzo, Sarah J             16 NDAC-MR                30.18      30.72        
 19 Christman, Ashley         15 Marlins-MR             54.68      32.76        
 -- Masterson, Sarah          17 SMC-MR                 28.60        SCR        
 -- Micossi-Zises, Sofia      16 NDAC-MR                30.79        SCR        
 -- Schattschneider, Sarah    16 SMC-MR                 26.28        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 56.42   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly E           17 MSC-MR                 57.13      56.50        
                  27.77       56.50 (28.73)                                        
  2 Blezy, Katriona N         15 Aqua Gems-MR           56.09      57.12        
                  27.59       57.12 (29.53)                                        
  3 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR                 56.24      58.30        
                  28.39       58.30 (29.91)                                        
  4 Seelbach, Leeza A         16 NDAC-MR                57.13      58.98        
  5 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR                 56.88      59.69        
                  28.70       59.69 (30.99)                                        
  6 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               1:01.12    1:00.12        
                  28.94     1:00.12 (31.18)                                        
  7 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR                 58.86    1:00.58        
                  29.45     1:00.58 (31.13)                                        
  8 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR                59.92    1:00.84        
                  29.31     1:00.84 (31.53)                                        
  9 White, Lindsay A          16 Aqua Gems-MR         1:00.73    1:01.19        
                  29.42     1:01.19 (31.77)                                        
 10 Zeoli, Regina             16 WSSC-MR              1:01.20    1:03.00        
                  30.30     1:03.00 (32.70)                                        
 11 Lillian, Ava S            15 Aqua Gems-MR         1:03.84    1:05.11        
                  30.80     1:05.11 (34.31)                                        
 11 Parkin, Morgan E          16 NDAC-MR              1:01.87    1:05.11        
                  30.79     1:05.11 (34.32)                                        
 13 Izzo, Sarah J             16 NDAC-MR              1:06.81    1:08.40        
 14 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              1:07.42    1:10.45        
                  32.96     1:10.45 (37.49)                                        
 15 White, Kristen A          15 Aqua Gems-MR         1:09.90    1:10.63        
                  33.99     1:10.63 (36.64)                                        
 16 Beuchert, Emily A         15 WSSC-MR              1:07.55    1:11.22        
                  34.03     1:11.22 (37.19)                                        
 -- Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR              1:01.60         NS        
 -- Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:01.05         NS        
 -- Masterson, Sarah          17 SMC-MR               1:04.02         NS        
 -- Rojas, Emma               16 SMC-MR               1:02.67        SCR        
 -- Schattschneider, Sarah    16 SMC-MR                 58.39        SCR        
 -- Moss, Lucy                15 SMC-MR               1:01.86        SCR        
 -- Kinsley, Jacqueline P     16 WSSC-MR              1:01.27        SCR        
 -- Micossi-Zises, Sofia      16 NDAC-MR              1:07.99        SCR        
 -- Stratica, Heather         16 MSC-MR                 58.13        SCR        
 -- Baione, Alexa V           17 MSC-MR                 58.05        SCR        
 -- Guerrero, Meg E           15 COND-MR              1:02.22        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:00.28   12/4/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly E           17 MSC-MR               1:56.00    2:00.09R       
                  28.44       59.24 (30.80)     1:30.14 (30.90)     2:00.09 (29.95)
  2 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               2:03.07    2:06.55        
                  29.13     1:00.44 (31.31)     1:33.34 (32.90)     2:06.55 (33.21)
  3 Carroll, Colleen E        16 WSSC-MR              2:06.65    2:07.56        
                  29.59     1:02.40 (32.81)     1:35.48 (33.08)     2:07.56 (32.08)
  4 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:05.07    2:07.77        
                  29.32     1:01.26 (31.94)     1:33.98 (32.72)     2:07.77 (33.79)
  5 Seelbach, Leeza A         16 NDAC-MR              2:03.54    2:08.03        
                  28.93     1:00.89 (31.96)     1:34.27 (33.38)     2:08.03 (33.76)
  6 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               2:12.47    2:09.96        
                  29.79     1:02.02 (32.23)     1:35.37 (33.35)     2:09.96 (34.59)
  7 Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:08.06    2:10.93        
                  30.40     1:03.33 (32.93)     1:37.22 (33.89)     2:10.93 (33.71)
  8 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               2:10.66    2:13.56        
                  30.52     1:04.17 (33.65)     1:38.92 (34.75)     2:13.56 (34.64)
  9 Quezada, Betsy D          15 MSC-MR               2:11.71    2:15.11        
                  30.41     1:03.81 (33.40)     1:39.35 (35.54)     2:15.11 (35.76)
 10 Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:19.03    2:15.80        
                  30.98     1:04.49 (33.51)     1:40.50 (36.01)     2:15.80 (35.30)
 11 Guerrero, Meg E           15 COND-MR              2:21.13    2:16.44        
                  30.23     1:04.55 (34.32)     1:40.39 (35.84)     2:16.44 (36.05)
 12 Moss, Lucy                15 SMC-MR               2:16.89    2:17.96        
                  31.31     1:06.55 (35.24)     1:42.80 (36.25)     2:17.96 (35.16)
 13 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               2:21.53    2:20.48        
                  32.00     1:07.31 (35.31)     1:44.09 (36.78)     2:20.48 (36.39)
 14 Hughes, Maria N           16 WSSC-MR              2:16.76    2:21.41        
                  32.46     1:08.20 (35.74)     1:45.06 (36.86)     2:21.41 (36.35)
 15 Rojas, Emma               16 SMC-MR               2:24.94    2:22.41        
                  33.61     1:10.18 (36.57)     1:48.01 (37.83)     2:22.41 (34.40)
 16 Parkin, Morgan E          16 NDAC-MR              2:15.81    2:23.31        
                  32.10     1:07.69 (35.59)     1:45.91 (38.22)     2:23.31 (37.40)
 17 Beuchert, Emily A         15 WSSC-MR              2:23.06    2:28.52        
                  34.46     1:12.17 (37.71)     1:50.84 (38.67)     2:28.52 (37.68)
 18 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              2:31.46    2:32.83        
                  34.33     1:12.95 (38.62)     1:53.41 (40.46)     2:32.83 (39.42)
 -- Masterson, Sarah          17 SMC-MR               2:20.47        SCR        
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 5:20.37   12/4/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly E           17 MSC-MR               5:20.11    5:19.73R       
                  29.57     1:01.93 (32.36)     1:34.25 (32.32)     2:06.71 (32.46)
        2:39.04 (32.33)     3:11.51 (32.47)     3:44.32 (32.81)     4:17.34 (33.02)
        4:49.49 (32.15)     5:19.73 (30.24)                                        
  2 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               5:37.89    5:32.31        
                  29.88     1:02.94 (33.06)     1:36.81 (33.87)     2:10.73 (33.92)
        2:44.83 (34.10)     3:18.80 (33.97)     3:52.64 (33.84)     4:26.49 (33.85)
        4:59.98 (33.49)     5:32.31 (32.33)                                        
  3 Stratica, Heather         16 MSC-MR               5:53.75    5:46.29        
                  30.95     1:04.77 (33.82)     1:39.38 (34.61)     2:14.41 (35.03)
        2:49.28 (34.87)     3:24.58 (35.30)     4:00.18 (35.60)     4:35.77 (35.59)
        5:12.09 (36.32)     5:46.29 (34.20)                                        
  4 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               5:36.36    5:46.34        
                  31.07     1:04.22 (33.15)     1:37.81 (33.59)     2:11.97 (34.16)
        2:45.85 (33.88)     3:20.07 (34.22)     3:55.01 (34.94)     4:32.86 (37.85)
        5:10.21 (37.35)     5:46.34 (36.13)                                        
  5 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               5:55.10    5:55.82        
                  31.09     1:05.44 (34.35)     1:40.56 (35.12)     2:16.89 (36.33)
        2:53.34 (36.45)     3:30.29 (36.95)     4:07.28 (36.99)     4:44.30 (37.02)
        5:20.80 (36.50)     5:55.82 (35.02)                                        
  6 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               6:08.51    6:01.58        
                  31.74     1:07.15 (35.41)     1:43.34 (36.19)     2:19.77 (36.43)
        2:56.24 (36.47)     3:32.96 (36.72)     4:09.95 (36.99)     4:47.44 (37.49)
        5:25.25 (37.81)     6:01.58 (36.33)                                        
  7 Quezada, Betsy D          15 MSC-MR               6:05.42    6:07.16        
                  31.96     1:07.47 (35.51)     1:44.24 (36.77)     2:20.79 (36.55)
        2:57.73 (36.94)     3:35.04 (37.31)     4:13.18 (38.14)     4:52.44 (39.26)
        5:30.62 (38.18)     6:07.16 (36.54)                                        
  8 Brown, Nikki G            15 COND-MR              6:12.43    6:12.36        
                  32.44     1:08.48 (36.04)     1:45.37 (36.89)     2:22.79 (37.42)
        3:01.06 (38.27)     3:39.44 (38.38)     4:18.34 (38.90)     4:56.64 (38.30)
        5:34.64 (38.00)     6:12.36 (37.72)                                        
  9 Beuchert, Emily A         15 WSSC-MR              6:11.58    6:27.39        
                  34.12     1:12.37 (38.25)     1:51.60 (39.23)     2:30.68 (39.08)
        3:10.17 (39.49)     3:50.52 (40.35)     4:30.66 (40.14)     5:10.56 (39.90)
        5:50.38 (39.82)     6:27.39 (37.01)                                        
 10 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               6:19.07    6:27.65        
                  33.44     1:10.50 (37.06)     1:49.20 (38.70)     2:28.54 (39.34)
        3:08.19 (39.65)     3:47.91 (39.72)     4:28.08 (40.17)     5:08.12 (40.04)
        5:48.84 (40.72)     6:27.65 (38.81)                                        
 -- Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               5:31.05        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:01.60   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N         15 Aqua Gems-MR         1:04.43    1:05.02        
                  30.80     1:05.02 (34.22)                                        
  2 Watson, Carly E           17 MSC-MR               1:07.26    1:05.12        
                  32.18     1:05.12 (32.94)                                        
  3 Seelbach, Leeza A         16 NDAC-MR              1:04.85    1:06.35        
                  32.38     1:06.35 (33.97)                                        
  4 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               1:07.93    1:07.05        
                  32.85     1:07.05 (34.20)                                        
  5 White, Lindsay A          16 Aqua Gems-MR         1:05.52    1:07.11        
                  32.73     1:07.11 (34.38)                                        
  6 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               1:07.32    1:08.06        
                  33.49     1:08.06 (34.57)                                        
  7 Regenauer, Nicole B       16 Aqua Gems-MR         1:06.43    1:09.66        
                  33.88     1:09.66 (35.78)                                        
  8 Zeoli, Regina             16 WSSC-MR              1:06.43    1:12.24        
                  34.72     1:12.24 (37.52)                                        
  9 Parkin, Morgan E          16 NDAC-MR              1:09.28    1:12.65        
                  35.37     1:12.65 (37.28)                                        
 10 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              1:12.71    1:13.62        
                  35.61     1:13.62 (38.01)                                        
 11 Lillian, Ava S            15 Aqua Gems-MR         1:16.33    1:15.10        
                  36.99     1:15.10 (38.11)                                        
 12 White, Kristen A          15 Aqua Gems-MR         1:17.29    1:16.42        
                1:16.42         1:16.42 ( )                                        
 13 Beuchert, Emily A         15 WSSC-MR              1:14.80    1:19.78        
                  39.25     1:19.78 (40.53)                                        
 -- Masterson, Sarah          17 SMC-MR               1:19.16         NS        
 -- Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:11.61         NS        
 -- Rojas, Emma               16 SMC-MR               1:10.74        SCR        
 -- Kinsley, Jacqueline P     16 WSSC-MR              1:09.79        SCR        
 -- Guerrero, Meg E           15 COND-MR              1:17.81        SCR        
 -- Micossi-Zises, Sofia      16 NDAC-MR              1:21.21        SCR        
 -- Schattschneider, Sarah    16 SMC-MR               1:05.24        SCR        
 -- Baione, Alexa V           17 MSC-MR               1:06.06        SCR        
 -- Baione, Rachel E          15 MSC-MR               1:11.49        SCR        
 -- Stratica, Heather         16 MSC-MR               1:08.41        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:18.70   12/4/2010 Colleen Hartigan, SSL-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               2:19.44    2:21.11        
                  33.63     1:09.17 (35.54)     1:45.93 (36.76)     2:21.11 (35.18)
  2 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               2:22.48    2:23.45        
                  34.47     1:10.19 (35.72)     1:46.65 (36.46)     2:23.45 (36.80)
  3 Seelbach, Leeza A         16 NDAC-MR              2:16.21    2:24.11        
                  33.46     1:09.17 (35.71)     1:46.76 (37.59)     2:24.11 (37.35)
  4 Baione, Alexa V           17 MSC-MR               2:26.25    2:26.19        
                  34.35     1:11.20 (36.85)     1:49.03 (37.83)     2:26.19 (37.16)
  5 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               2:21.72    2:26.50        
                  34.89     1:11.68 (36.79)     1:49.27 (37.59)     2:26.50 (37.23)
  6 Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:26.56    2:29.30        
                  35.41     1:12.88 (37.47)     1:51.51 (38.63)     2:29.30 (37.79)
  7 Rojas, Emma               16 SMC-MR               2:40.47    2:33.02        
                  37.26     1:16.16 (38.90)     1:55.34 (39.18)     2:33.02 (37.68)
  8 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               2:31.33    2:35.75        
                  36.87     1:14.81 (37.94)     1:54.71 (39.90)     2:35.75 (41.04)
  9 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR              2:33.62    2:37.97        
                  37.77     1:17.91 (40.14)     1:58.69 (40.78)     2:37.97 (39.28)
 10 Beuchert, Emily A         15 WSSC-MR              2:41.54    2:47.81        
                  39.77     1:22.82 (43.05)     2:06.14 (43.32)     2:47.81 (41.67)
 -- Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR              2:32.59         NS        
 -- Schattschneider, Sarah    16 SMC-MR               2:25.17        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:11.99   12/4/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E        16 WSSC-MR              1:07.92    1:11.03R       
                  33.42     1:11.03 (37.61)                                        
  2 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               1:08.52    1:11.41R       
                  33.60     1:11.41 (37.81)                                        
  3 Izzo, Sarah J             16 NDAC-MR              1:15.82    1:15.34        
                  36.05     1:15.34 (39.29)                                        
  4 Baione, Alexa V           17 MSC-MR               1:13.11    1:15.65        
                  35.85     1:15.65 (39.80)                                        
  5 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               1:13.49    1:16.20        
                  35.78     1:16.20 (40.42)                                        
  6 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               1:15.97    1:16.60        
                  36.33     1:16.60 (40.27)                                        
  7 Kinsley, Jacqueline P     16 WSSC-MR              1:12.05    1:16.63        
                  36.21     1:16.63 (40.42)                                        
  8 Watson, Carly E           17 MSC-MR               1:19.09    1:16.92        
                  36.53     1:16.92 (40.39)                                        
  9 Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR              1:15.88    1:17.49        
                  37.32     1:17.49 (40.17)                                        
 10 Moss, Lucy                15 SMC-MR               1:17.29    1:20.13        
                  37.76     1:20.13 (42.37)                                        
 11 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               1:18.44    1:21.10        
                  39.49     1:21.10 (41.61)                                        
 12 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR              1:19.45    1:21.82        
                  39.01     1:21.82 (42.81)                                        
 13 Quezada, Betsy D          15 MSC-MR               1:21.18    1:23.24        
                  39.92     1:23.24 (43.32)                                        
 14 Hughes, Maria N           16 WSSC-MR              1:19.73    1:23.55        
                  38.84     1:23.55 (44.71)                                        
 15 Guerrero, Meg E           15 COND-MR              1:22.78    1:25.64        
                  40.63     1:25.64 (45.01)                                        
 16 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              1:22.25    1:27.68        
                  43.03     1:27.68 (44.65)                                        
 17 Parkin, Morgan E          16 NDAC-MR              1:27.03    1:29.18        
                  41.98     1:29.18 (47.20)                                        
 18 Christman, Ashley         15 Marlins-MR           1:58.68    1:38.87        
                  43.26     1:38.87 (55.61)                                        
 -- Masterson, Sarah          17 SMC-MR               1:23.32        SCR        
 -- Micossi-Zises, Sofia      16 NDAC-MR              1:26.39        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:37.76   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E        16 WSSC-MR              2:31.34    2:36.55R       
                  34.25     1:14.37 (40.12)     1:56.04 (41.67)     2:36.55 (40.51)
  2 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               2:27.26    2:37.37R       
                  34.34     1:14.06 (39.72)     1:56.67 (42.61)     2:37.37 (40.70)
  3 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               2:32.06    2:42.42        
                  37.41     1:18.54 (41.13)     2:00.12 (41.58)     2:42.42 (42.30)
  4 Izzo, Sarah J             16 NDAC-MR              2:48.85    2:42.48        
                  36.17     1:17.20 (41.03)     1:59.80 (42.60)     2:42.48 (42.68)
  5 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               2:41.04    2:45.60        
                  36.73     1:18.53 (41.80)     2:02.00 (43.47)     2:45.60 (43.60)
  6 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR              2:49.46    2:51.84        
                  39.37     1:22.81 (43.44)     2:07.62 (44.81)     2:51.84 (44.22)
  7 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              2:58.50    2:59.56        
                  41.93     1:27.67 (45.74)     2:13.04 (45.37)     2:59.56 (46.52)
  8 Lillian, Ava S            15 Aqua Gems-MR         3:09.27    3:02.34        
                  40.92     1:27.32 (46.40)     2:14.94 (47.62)     3:02.34 (47.40)
 -- Masterson, Sarah          17 SMC-MR               3:08.62         NS        
 -- Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR              2:43.58         NS        
 -- Moss, Lucy                15 SMC-MR               2:45.73        SCR        
 -- Guerrero, Meg E           15 COND-MR              3:02.34        SCR        
 -- Blezy, Katriona N         15 Aqua Gems-MR         2:42.35        SCR        
 -- Baione, Rachel E          15 MSC-MR               2:51.82        SCR        
 -- Baione, Alexa V           17 MSC-MR               2:39.87        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:01.32   12/4/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly E           17 MSC-MR                 58.01    1:00.12R       
                  28.36     1:00.12 (31.76)                                        
  2 Boyko, Emily F            17 MSC-MR                 59.36    1:01.82        
                  29.02     1:01.82 (32.80)                                        
  3 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               1:01.13    1:06.27        
                  30.85     1:06.27 (35.42)                                        
  4 Baione, Alexa V           17 MSC-MR               1:07.78    1:06.59        
                  30.99     1:06.59 (35.60)                                        
  5 Quezada, Betsy D          15 MSC-MR               1:03.89    1:07.54        
                  31.35     1:07.54 (36.19)                                        
  6 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:08.10    1:07.60        
                  31.28     1:07.60 (36.32)                                        
  7 Moss, Lucy                15 SMC-MR               1:07.19    1:10.10        
                  32.08     1:10.10 (38.02)                                        
  8 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR              1:09.47    1:10.82        
                  32.09     1:10.82 (38.73)                                        
  9 Izzo, Sarah J             16 NDAC-MR              1:09.53    1:11.02        
 10 Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR              1:11.61    1:12.12        
                  32.86     1:12.12 (39.26)                                        
 11 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               1:07.63    1:12.39        
                  33.13     1:12.39 (39.26)                                        
 12 Guerrero, Meg E           15 COND-MR              1:18.34    1:18.17        
                  36.29     1:18.17 (41.88)                                        
 13 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              1:29.13    1:33.67        
                  43.02     1:33.67 (50.65)                                        
 -- Schattschneider, Sarah    16 SMC-MR               1:02.91        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:08.77   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly E           17 MSC-MR               2:18.77    2:14.29        
                  29.93     1:04.14 (34.21)     1:39.50 (35.36)     2:14.29 (34.79)
  2 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               2:06.68    2:14.43        
                  30.47     1:04.13 (33.66)     1:39.14 (35.01)     2:14.43 (35.29)
  3 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:12.77    2:24.77        
                  32.58     1:06.67 (34.09)     1:43.66 (36.99)     2:24.77 (41.11)
  4 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR              2:47.87    2:45.59        
                  34.77     1:15.24 (40.47)     2:00.31 (45.07)     2:45.59 (45.28)
 -- Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:38.43        DFS        
      63 Declared false start
 -- Moss, Lucy                15 SMC-MR               2:45.00        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:18.43   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N         15 Aqua Gems-MR         2:17.60    2:16.99R       
                  29.74     1:03.87 (34.13)     1:45.68 (41.81)     2:16.99 (31.31)
  2 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               2:13.72    2:19.47        
                  29.78     1:05.94 (36.16)     1:47.76 (41.82)     2:19.47 (31.71)
  3 Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               2:23.23    2:23.64        
                  32.22     1:08.00 (35.78)     1:51.03 (43.03)     2:23.64 (32.61)
  4 Seelbach, Leeza A         16 NDAC-MR              2:22.12    2:23.65        
                  31.58     1:07.01 (35.43)     1:52.67 (45.66)     2:23.65 (30.98)
  5 Carroll, Colleen E        16 WSSC-MR              2:21.56    2:23.84        
                  31.00     1:10.13 (39.13)     1:49.88 (39.75)     2:23.84 (33.96)
  6 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               2:20.37    2:25.79        
                  31.74     1:10.02 (38.28)     1:50.48 (40.46)     2:25.79 (35.31)
  7 Regenauer, Nicole B       16 Aqua Gems-MR         2:25.43    2:26.25        
                  32.68     1:08.92 (36.24)     1:54.77 (45.85)     2:26.25 (31.48)
  8 White, Lindsay A          16 Aqua Gems-MR         2:25.90    2:26.96        
                  32.79     1:09.11 (36.32)     1:53.63 (44.52)     2:26.96 (33.33)
  9 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:23.88    2:27.05        
                  32.49     1:08.32 (35.83)     1:52.57 (44.25)     2:27.05 (34.48)
 10 Ludwicki, Kristin E       15 COND-MR              2:29.74    2:30.10        
                  32.02     1:11.01 (38.99)     1:55.61 (44.60)     2:30.10 (34.49)
 11 Weckesser, Kayla N        15 NDAC-MR              2:26.88    2:31.37        
                  32.20     1:11.92 (39.72)     1:55.36 (43.44)     2:31.37 (36.01)
 12 Izzo, Sarah J             16 NDAC-MR              2:31.85    2:32.94        
                  33.51     1:14.07 (40.56)     1:55.51 (41.44)     2:32.94 (37.43)
 13 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               2:31.25    2:35.00        
                  32.78     1:09.87 (37.09)     1:56.92 (47.05)     2:35.00 (38.08)
 14 Lillian, Ava S            15 Aqua Gems-MR         2:36.17    2:39.79        
                  35.17     1:16.60 (41.43)     2:03.06 (46.46)     2:39.79 (36.73)
 15 Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:37.75    2:41.09        
                  31.19     1:11.65 (40.46)     2:03.26 (51.61)     2:41.09 (37.83)
 16 Parkin, Morgan E          16 NDAC-MR              2:38.38    2:44.61        
                  35.76     1:16.42 (40.66)     2:07.55 (51.13)     2:44.61 (37.06)
 17 Mungroo, Stephanie R      16 COND-MR              2:42.10    2:45.93        
                  41.83     1:21.79 (39.96)     2:08.58 (46.79)     2:45.93 (37.35)
 18 Beuchert, Emily A         15 WSSC-MR              2:45.59    2:51.35        
                  38.55     1:20.32 (41.77)     2:12.78 (52.46)     2:51.35 (38.57)
 -- Moss, Lucy                15 SMC-MR               2:29.95        SCR        
 -- Rojas, Emma               16 SMC-MR               2:41.39        SCR        
 -- Kinsley, Jacqueline P     16 WSSC-MR              2:23.32        SCR        
 -- Schattschneider, Sarah    16 SMC-MR               2:26.68        SCR        
 -- Baione, Rachel E          15 MSC-MR               2:31.51        SCR        
 -- Baione, Alexa V           17 MSC-MR               2:26.42        SCR        
 -- Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:26.09        SCR        
 -- Guerrero, Meg E           15 COND-MR              2:39.36        SCR        
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 5:03.84   12/5/2010 Corrine Bacigal, VAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly E           17 MSC-MR               4:51.00    4:51.07R       
                  30.09     1:05.29 (35.20)     1:42.93 (37.64)     2:19.49 (36.56)
        3:02.34 (42.85)     3:46.29 (43.95)     4:18.83 (32.54)     4:51.07 (32.24)
  2 Boyko, Emily F            17 MSC-MR               4:37.72    4:58.37R       
                  30.25     1:04.93 (34.68)     1:43.89 (38.96)     2:22.52 (38.63)
        3:06.05 (43.53)     3:50.20 (44.15)     4:24.95 (34.75)     4:58.37 (33.42)
  3 Regenauer, Nicole B       16 Aqua Gems-MR         5:00.43    5:09.41        
                  34.61     1:13.10 (38.49)     1:53.23 (40.13)     2:31.45 (38.22)
        3:17.68 (46.23)     4:01.40 (43.72)     4:36.04 (34.64)     5:09.41 (33.37)
  4 Walsh, Shannon M          16 MSC-MR               5:11.39    5:13.69        
                  33.60     1:13.27 (39.67)     1:55.03 (41.76)     2:35.67 (40.64)
        3:18.17 (42.50)     4:01.56 (43.39)     4:38.56 (37.00)     5:13.69 (35.13)
  5 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               5:00.55    5:20.22        
                                                    1:50.33 ( )     2:31.27 (40.94)
        3:18.75 (47.48)     4:08.80 (50.05)     4:44.93 (36.13)     5:20.22 (35.29)
  6 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               5:28.75    5:37.13        
                  35.75     1:19.02 (43.27)     1:58.48 (39.46)     2:38.62 (40.14)
        3:27.34 (48.72)     4:18.17 (50.83)     4:57.89 (39.72)     5:37.13 (39.24)
 -- Baione, Rachel E          15 MSC-MR               5:29.28        SCR        
 -- Stratica, Heather         16 MSC-MR               5:17.40        SCR        
 -- Ullinger, Katie R         16 MSC-MR               5:10.99        SCR        
 
Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:48.01   12/5/2010 Marist, MSC-MR                             
                         S.Granan, E.Vitale, J.Aiello, E.Carlino           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.09    1:43.86R       
     1) Jackson, Chloe M 13             2) Elcott, Ina M 13               
     3) Ullinger, Katie R 16            4) Watson, Carly E 17             
                  26.79       52.61 (25.82)     1:18.56 (25.95)     1:43.86 (25.30)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:49.43    1:45.96R       
     1) Blezy, Katriona N 15            2) Hutzelmann, Denali M 12        
     3) Stalnaker, Taylor M 14          4) Regenauer, Nicole B 16         
                  28.44       54.28 (25.84)     1:19.32 (25.04)     1:45.96 (26.64)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.77    1:50.59        
     1) Seelbach, Leeza A 16            2) Parkin, Morgan E 16            
     3) Weckesser, Kayla N 15           4) Oyen-Ustad, Lillian E 14       
                  27.31       56.13 (28.82)     1:24.48 (28.35)     1:50.59 (26.11)
  4 Condors-MR  'A'                                   2:02.00    1:55.60        
     1) Brown, Nikki G 15               2) Ludwicki, Kristin E 15         
     3) Mungroo, Stephanie R 16         4) Day, Noelle C 13               
                  27.41       55.12 (27.71)     1:24.60 (29.48)     1:55.60 (31.00)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                        1:53.43    1:55.86        
     1) Crumm, Jessica A 14             2) Regenauer, Emma A 14           
     3) White, Kristen A 15             4) White, Lindsay A 16            
                  27.32       56.28 (28.96)     1:28.24 (31.96)     1:55.86 (27.62)
  6 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  1:59.35    1:55.88        
     1) Zeoli, Regina 16                2) Beuchert, Emily A 15           
     3) Battaglia, Toni Ann 14          4) Carroll, Colleen E 16          
                  29.30     1:01.33 (32.03)     1:29.96 (28.63)     1:55.88 (25.92)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   1:52.25        SCR        
 
Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:57.34   12/4/2010 Marist, MSC-MR                             
                         J.Aiello, S.Granan, E.Vitale, E.Carlino           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.81    1:58.08        
     1) Ullinger, Katie R 16            2) Walsh, Shannon M 16            
     3) Boyko, Emily F 17               4) Watson, Carly E 17             
                  32.09     1:04.20 (32.11)     1:32.59 (28.39)     1:58.08 (25.49)
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:59.61        
     1) Bergin, Kate C 14               2) Caldwell, Julia A 13           
     3) Elcott, Ina M 13                4) Jackson, Chloe M 13            
                  29.18     1:04.78 (35.60)     1:33.12 (28.34)     1:59.61 (26.49)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:05.67    2:06.52        
     1) Seelbach, Leeza A 16            2) Weckesser, Kayla N 15          
     3) Izzo, Sarah J 16                4) Parkin, Morgan E 16            
                  31.84     1:06.92 (35.08)     1:37.73 (30.81)     2:06.52 (28.79)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:02.70    2:06.66        
     1) Hughes, Maria N 16              2) Carroll, Colleen E 16          
     3) Battaglia, Toni Ann 14          4) Kinsley, Jacqueline P 16       
                  36.39     1:08.22 (31.83)     1:38.74 (30.52)     2:06.66 (27.92)
  5 Condors-MR  'A'                                   2:29.87    2:09.47        
     1) Ludwicki, Kristin E 15          2) Mungroo, Stephanie R 16        
     3) Brown, Nikki G 15               4) Guerrero, Meg E 15             
                  33.48     1:19.03 (45.55)     1:41.98 (22.95)     2:09.47 (27.49)
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'B'                  2:29.16        SCR        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:17.88        SCR        
     1) Rojas, Emma 16                  2) Moss, Lucy 15                  
     3) Schattschneider, Sarah 16       4) Masterson, Sarah 17            
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 17.36   12/5/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H            7 WSSC-MR                18.39      18.15        
  2 Witko, Cole A              8 COND-MR                26.00      19.65        
  3 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR                21.23      20.14        
  4 Danaher, William T         8 Aqua Gems-MR           20.01      21.09        
  5 Calero, Markus A           8 COND-MR                28.00      21.13        
  6 Rowlands, Mason R          8 WSSC-MR                20.30      21.92        
  7 Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                19.15      22.13        
  8 Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR                21.68      22.15        
  9 Hally, Seamus              8 NDAC-MR                22.11      23.01        
 10 Hu, Dylan                  7 SMC-MR                 21.37      23.17        
 11 Lavariega, Yahir           7 NDAC-MR                23.71      23.40        
 12 Garcia, Grant E            7 NDAC-MR                26.11      24.47        
 13 Lindholm, Beck o           7 NDAC-MR                25.35      25.58        
 14 Stickle, Maxwell O         6 NDAC-MR                26.28      25.71        
 15 Hackmeyer, Kieran M        6 NDAC-MR                34.48      26.40        
 16 Amaro, Dylan J             6 NDAC-MR                25.10      26.46        
 17 Siegel, Cody               7 SMC-MR                 25.00      27.97        
 18 Chen, Stephen              8 COND-MR                24.53      27.98        
 19 Dwyer, Owen P              6 WSSC-MR                49.00      34.52        
 20 Dwyer, Luke                5 COND-MR                30.00      36.59        
 -- McCleary, Matthew M        8 Aqua Gems-MR           24.62        SCR        
 -- Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 23.06        SCR        
 -- Krasnow, William           8 SMC-MR                 20.00        SCR        
 -- Safaryan, Levon A          8 NDAC-MR                25.11        SCR        
 -- Sanchez, Maverick G        8 NDAC-MR                32.11        SCR        
 -- Dougan, Willem A           7 NDAC-MR                26.46        SCR        
 -- Avancena, Christian A      7 NDAC-MR                27.11        SCR        
 -- Wert, Adam B               8 NDAC-MR                47.45        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 38.93   12/4/2010 David Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                34.78      36.00R       
  2 Patierno, Joey G           8 NDAC-MR                33.11      40.05        
  3 Krasnow, William           8 SMC-MR                 39.29      41.61        
  4 Witko, Cole A              8 COND-MR                45.93      44.86        
  5 Kellman, Adam H            7 WSSC-MR                43.33      45.15        
  6 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR                44.29      47.56        
  7 Morgan, Tom                7 SMC-MR                 48.11      47.84        
  8 Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                45.19      49.02        
  9 Rowlands, Mason R          8 WSSC-MR                46.84      50.42        
 10 Brown, Kieran              7 SMC-MR                 50.36      50.96        
 11 Calero, Markus A           8 COND-MR                55.25      51.20        
 12 Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 56.06      51.54        
 13 Hally, Seamus              8 NDAC-MR                48.11      54.60        
 14 Fernandes, Aidan M         8 COND-MR              1:00.00      56.57        
 15 Chen, Stephen              8 COND-MR                58.08      59.07        
 16 Yusaf, Zachariah           8 SMC-MR                 51.00      59.37        
 17 Amaro, Dylan J             6 NDAC-MR                52.11    1:01.77        
 18 Siegel, Cody               7 SMC-MR                 50.00    1:05.64        
 19 Dwyer, Owen P              6 WSSC-MR             13:00.00    1:17.65        
 -- Barone, Luke A             8 Marlins-MR           1:03.68        SCR        
 -- Church, Alex               8 SMC-MR                 42.84        SCR        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:34.97   12/4/2010 Fernando Lavariega, NDAC-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR              1:41.51    1:37.17        
                  46.85     1:37.17 (50.32)                                        
  2 Kellman, Adam H            7 WSSC-MR              1:39.73    1:37.40        
                  46.34     1:37.40 (51.06)                                        
  3 Calero, Markus A           8 COND-MR              2:01.71    1:49.60        
                  50.76     1:49.60 (58.84)                                        
  4 Fernandes, Aidan M         8 COND-MR              2:10.00    2:02.85        
                  55.12   2:02.85 (1:07.73)                                        
 -- Tauber, Jaden              8 Marlins-MR           2:01.68        SCR        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 20.08   12/5/2010 Bryan K Chorzempa, King-AD                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                19.90      19.24R       
  2 Kellman, Adam H            7 WSSC-MR                21.76      21.30        
  3 Calero, Markus A           8 COND-MR                29.00      23.26        
  4 Danaher, William T         8 Aqua Gems-MR           23.84      23.73        
  5 Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR                22.84      24.37        
  6 Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                21.53      24.48        
  7 Rowlands, Mason R          8 WSSC-MR                24.65      24.55        
  8 Witko, Cole A              8 COND-MR                28.00      24.93        
  9 Hally, Seamus              8 NDAC-MR                28.11      25.27        
 10 Hu, Dylan                  7 SMC-MR                 27.43      25.73        
 11 Chen, Stephen              8 COND-MR                26.95      25.86        
 12 Garcia, Grant E            7 NDAC-MR                38.11      26.04        
 13 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR                27.33      26.19        
 14 Lindholm, Beck o           7 NDAC-MR                26.56      27.01        
 15 Dwyer, Luke                5 COND-MR                35.00      27.38        
 16 Lavariega, Yahir           7 NDAC-MR                28.85      28.66        
 17 Stickle, Maxwell O         6 NDAC-MR                33.50      30.73        
 18 Dwyer, Owen P              6 WSSC-MR                55.00      30.82        
 19 Siegel, Cody               7 SMC-MR                 30.00      31.31        
 20 Amaro, Dylan J             6 NDAC-MR                38.01      38.02        
 21 Hackmeyer, Kieran M        6 NDAC-MR                42.75      38.10        
 -- Krasnow, William           8 SMC-MR                 26.00        SCR        
 -- Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 29.04        SCR        
 -- Safaryan, Levon A          8 NDAC-MR                27.35        SCR        
 -- Dougan, Willem A           7 NDAC-MR                29.56        SCR        
 -- McCleary, Matthew M        8 Aqua Gems-MR           32.84        SCR        
 -- Wert, Adam B               8 NDAC-MR                33.11        SCR        
 -- Avancena, Christian A      7 NDAC-MR                37.11        SCR        
 -- Sanchez, Maverick G        8 NDAC-MR                38.11        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 45.17   12/4/2010 Brian K Chorzempa, King-AD                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                41.41      41.58R       
  2 Bingham, Ryan              8 SMC-MR                 50.83      46.89        
  3 Kellman, Adam H            7 WSSC-MR                47.85      48.29        
  4 Krasnow, William           8 SMC-MR                 48.48      49.52        
  5 Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                51.46      52.21        
  6 Witko, Cole A              8 COND-MR              1:05.00      52.80        
  7 Chen, Stephen              8 COND-MR                59.93      56.75        
  8 Rowlands, Mason R          8 WSSC-MR                51.84      57.15        
  9 Hoffman, Matthew           8 SMC-MR               1:00.07      57.21        
 10 Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR                58.84      57.35        
 11 Siegel, Cody               7 SMC-MR                 59.00    1:07.59        
 -- Calero, Markus A           8 COND-MR              1:00.09         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Fernandes, Aidan M         8 COND-MR              1:05.00         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Barone, Luke A             8 Marlins-MR           1:20.68        SCR        
 -- Church, Alex               8 SMC-MR                 58.97        SCR        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 22.64   12/4/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR                22.95      23.26        
  2 Bingham, Ryan              8 SMC-MR                 25.01      24.18        
  3 Witko, Cole A              8 COND-MR                35.00      27.70        
  4 Rowlands, Mason R          8 WSSC-MR                30.17      29.54        
  5 Kellman, Adam H            7 WSSC-MR                28.77      32.63        
  6 Amaro, Dylan J             6 NDAC-MR                37.40      33.33        
  7 Siegel, Cody               7 SMC-MR                 32.00      33.69        
  8 Stickle, Maxwell O         6 NDAC-MR                36.87      34.52        
  9 Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 35.02      35.01        
 10 Yusaf, Zachariah           8 SMC-MR                 35.00      36.82        
 11 Brown, Kieran              7 SMC-MR                 27.00      38.84        
 12 Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR                41.97      39.06        
 13 Lindholm, Beck o           7 NDAC-MR                34.66      41.88        
 -- Calero, Markus A           8 COND-MR                33.00         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Dwyer, Owen P              6 WSSC-MR              1:00.00         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Dwyer, Luke                5 COND-MR                40.00         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Morgan, Tom                7 SMC-MR                 26.00         DQ        
      10 Downward butterfly kick
 -- Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                33.42         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Numssen, Anthony O         6 NDAC-MR                38.11        XDQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lavariega, Yahir           7 NDAC-MR                35.11         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Garcia, Grant E            7 NDAC-MR                39.11         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Hackmeyer, Kieran M        6 NDAC-MR                48.11         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Chen, Stephen              8 COND-MR                40.00         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Wert, Adam B               8 NDAC-MR                30.62         NS        
 -- Barone, Luke A             8 Marlins-MR             55.68        SCR        
 -- Dougan, Willem A           7 NDAC-MR                31.90        SCR        
 -- Avancena, Christian A      7 NDAC-MR                36.11        SCR        
 -- Sanchez, Maverick G        8 NDAC-MR                52.11        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 50.04   12/5/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR                50.00      50.58        
  2 Danaher, William T         8 Aqua Gems-MR         1:00.79      52.80        
  3 Witko, Cole A              8 COND-MR                58.88      56.07        
  4 Rowlands, Mason R          8 WSSC-MR                59.84    1:06.17        
  5 Siegel, Cody               7 SMC-MR               1:03.00    1:11.58        
 -- Calero, Markus A           8 COND-MR              1:10.00         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Hu, Dylan                  7 SMC-MR               1:01.00         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Chen, Stephen              8 COND-MR              1:34.42         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Krasnow, William           8 SMC-MR               1:08.22        SCR        
 -- McCleary, Matthew M        8 Aqua Gems-MR           45.43        SCR        
 -- Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 58.00        SCR        
 -- Safaryan, Levon A          8 NDAC-MR              1:30.11        SCR        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 19.08   12/4/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bingham, Ryan              8 SMC-MR                 23.71      21.31        
  2 Krasnow, William           8 SMC-MR                 25.00      21.85        
  3 Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                22.30      23.29        
  4 Patierno, Joey G           8 NDAC-MR                19.11      24.69        
  5 Morgan, Tom                7 SMC-MR                 29.86      26.28        
  6 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR                28.79      26.48        
  7 Witko, Cole A              8 COND-MR                28.00      27.02        
  8 Lavariega, Yahir           7 NDAC-MR                28.11      27.54        
  9 Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR                28.66      28.53        
 10 Brown, Kieran              7 SMC-MR                 28.00      29.28        
 11 Chen, Stephen              8 COND-MR                35.00      31.81        
 12 Garcia, Grant E            7 NDAC-MR                41.11      33.59        
 13 Numssen, Anthony O         6 NDAC-MR                32.11      41.22        
 14 Stickle, Maxwell O         6 NDAC-MR                33.11      42.29        
 -- Dwyer, Luke                5 COND-MR                40.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Yusaf, Zachariah           8 SMC-MR                 30.00         DQ        
      20 Scissors kick
 -- Hally, Seamus              8 NDAC-MR                34.11        XDQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Hackmeyer, Kieran M        6 NDAC-MR                38.11         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Lindholm, Beck o           7 NDAC-MR                30.11         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Wert, Adam B               8 NDAC-MR                32.89         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Dougan, Willem A           7 NDAC-MR                30.11        SCR        
 -- Tauber, Jaden              8 Marlins-MR             38.68        SCR        
 -- Avancena, Christian A      7 NDAC-MR                40.11        SCR        
 -- Sanchez, Maverick G        8 NDAC-MR                40.11        SCR        
 -- Church, Alex               8 SMC-MR                 28.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 41.64   12/5/2010 Alex J Liu, NDAC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                41.66      41.13R       
 -- Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR                59.84         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Quinones, Nick A           8 WSSC-MR                50.52         DQ        
      23 One hand touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:44.28   12/5/2010 David Rendon, NDAC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR              1:33.26    1:31.12R       
                  41.34     1:31.12 (49.78)                                        
  2 Dwyer, Brayden C           8 WSSC-MR              1:49.34    1:45.97        
                  53.07     1:45.97 (52.90)                                        
  3 Witko, Cole A              8 COND-MR              2:10.00    1:55.72        
  4 Quinones, Nick A           8 WSSC-MR              1:55.28    1:56.75        
                  50.68   1:56.75 (1:06.07)                                        
  5 Quinones, Ashton T         6 WSSC-MR              2:01.84    2:12.06        
 -- Chen, Stephen              8 COND-MR              2:00.00         DQ        
      10 Scissors kick - breast
 -- Kellman, Adam H            7 WSSC-MR              1:50.01         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:44.12   12/5/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         D.Rendon, A.Hackmeyer, F.Lavariega, A.Liu         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:47.10    3:01.76        
     1) Dwyer, Brayden C 8              2) Kellman, Adam H 7              
     3) Quinones, Nick A 8              4) Quinones, Ashton T 6           
                  44.03     1:29.11 (45.08)     2:18.00 (48.89)     3:01.76 (43.76)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:44.12    3:23.86        
     1) Hally, Seamus 8                 2) Amaro, Dylan J 6               
     3) Lavariega, Yahir 7              4) Rendon, David 8                
                1:05.30     1:56.98 (51.68)     2:51.81 (54.83)     3:23.86 (32.05)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:56.11         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #4: 50 No touch on turn - free
     1) Garcia, Grant E 7               2) Hackmeyer, Kieran M 6          
     3) Stickle, Maxwell O 6            4) Lindholm, Beck o 7             
                  57.21   2:12.55 (1:15.34)     3:07.34 (54.79)          DQ (56.04)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            3:08.11        SCR        
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'A'                             NT        SCR        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:59.00        SCR        
     1) Hoffman, Matthew 8              2) Krasnow, William 8             
     3) Meyer, Nathan 7                 4) Hu, Dylan 7                    
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  3:00.84    3:37.21        
     1) Dwyer, Brayden C 8              2) Kellman, Adam H 7              
     3) Quinones, Nick A 8              4) Rowlands, Mason R 8            
                  51.53   2:00.11 (1:08.58)     2:48.67 (48.56)     3:37.21 (48.54)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:14.11         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #3
     1) Hally, Seamus 8                 2) Lavariega, Yahir 7             
     3) Lindholm, Beck o 7              4) Numssen, Anthony O 6           
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   3:40.37         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #1
     1) Krasnow, William 8              2) Siegel, Cody 7                 
     3) Bingham, Ryan 8                 4) Morgan, Tom 7                  
                  56.12   2:00.29 (1:04.17)     2:42.17 (41.88)          DQ (46.41)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:08.11         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #1
     1) Sanchez, Maverick G 8           2) Amaro, Dylan J 6               
     3) Rendon, David 8                 4) Patierno, Joey G 8             
                1:05.90   2:18.81 (1:12.91)     2:58.03 (39.22)          DQ (41.12)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 31.54   12/4/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR                31.44      30.79R       
  2 Stickle, Gage R           10 NDAC-MR                31.04      30.93R       
  3 Ackerman, Ian R           10 Marlins-MR             34.18      30.94R       
  4 Bingham, Connor           10 SMC-MR                 34.37      33.30        
  5 Liu, Alex J                9 NDAC-MR                33.51      33.62        
  6 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR                32.75      33.89        
  7 Allen, Liam F              9 Marlins-MR             34.71      33.97        
  8 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                35.87      34.49        
  9 Gerken, Reid               9 SMC-MR                 34.48      34.76        
 10 Campolong, Hayden F        9 NDAC-MR                35.54      34.98        
 11 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR                34.55      35.16        
 12 Orlando, Louis A          10 COND-MR                35.48      35.69        
 13 Dwyer, Michael C           9 COND-MR                35.66      35.90        
 14 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                35.42      36.37        
 15 Crainer, William          10 SMC-MR                 39.62      37.09        
 16 Baker, Bryce M            10 NDAC-MR                37.86      37.12        
 17 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 36.93      37.22        
 18 Staubi, Eli J              9 NDAC-MR                35.62      37.29        
 19 Burger, Daniel E          10 NDAC-MR                39.57      37.54        
 20 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                38.84      38.66        
 21 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                37.21      38.67        
 21 Stewart, Matthew C        10 Marlins-MR             39.27      38.67        
 23 Hackmeyer, Aidan R         9 NDAC-MR                38.65      38.92        
 24 Tsuei, Micah R             9 COND-MR                40.52      39.51        
 25 Sanchez, Ryan O            9 WSSC-MR                40.50      39.78        
 26 Morris, Koby K             9 COND-MR                38.80      40.74        
 27 Kivlehan, Patrick J        9 Marlins-MR             40.87      40.83        
 28 Stoll, Willem             10 SMC-MR                 38.19      41.10        
 29 Robinson, Daniel P        10 Marlins-MR             45.69      41.21        
 30 Gagliardi, Alexander       9 SMC-MR                 45.66      43.02        
 31 Dowd, Sean                10 SMC-MR                 45.00      43.14        
 32 Ereifej, Peter Z          10 COND-MR                49.77      45.37        
 33 Nazari, Dylan C           10 WSSC-MR                42.22      47.05        
 34 Ellis, Robbie L            9 COND-MR                45.31      47.72        
 35 Stewart, Brendan           9 Marlins-MR             53.02      53.25        
 -- Donlon, Will D            10 WSSC-MR                35.47        SCR        
 -- Stevenson, Leo J          10 NDAC-MR                42.11        SCR        
 -- Smolar, Andrew             9 WSSC-MR                38.21        SCR        
 -- Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR                37.86        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:09.64   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR              1:07.11    1:06.31R       
                  32.36     1:06.31 (33.95)                                        
  2 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR              1:10.19    1:12.19        
  3 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR              1:21.36    1:14.11        
  4 Stickle, Gage R           10 NDAC-MR              1:15.03    1:14.42        
  5 Liu, Alex J                9 NDAC-MR              1:18.07    1:15.29        
                  36.45     1:15.29 (38.84)                                        
  6 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              1:17.87    1:16.86        
  7 Campolong, Hayden F        9 NDAC-MR              1:20.20    1:17.96        
                  37.53     1:17.96 (40.43)                                        
  8 Thompson, Kyle B          10 Aqua Gems-MR         1:13.65    1:18.05        
  9 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              1:20.52    1:19.21        
 10 Donlon, Will D            10 WSSC-MR              1:23.00    1:19.92        
                  38.16     1:19.92 (41.76)                                        
 11 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:22.27    1:19.98        
                  38.73     1:19.98 (41.25)                                        
 12 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              1:17.92    1:20.42        
 13 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:18.12    1:20.46        
                  38.66     1:20.46 (41.80)                                        
 14 Jackson, Zachary R        10 Marlins-MR           1:32.53    1:20.77        
                  38.09     1:20.77 (42.68)                                        
 15 Crane, Kevin               9 SMC-MR               1:21.65    1:21.73        
 16 Kaiser, Ethan D            9 NDAC-MR              1:26.11    1:23.03        
                  38.84     1:23.03 (44.19)                                        
 17 Staubi, Eli J              9 NDAC-MR              1:24.82    1:24.52        
                  39.31     1:24.52 (45.21)                                        
 18 Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR              1:34.58    1:24.92        
                  39.86     1:24.92 (45.06)                                        
 19 Burger, Daniel E          10 NDAC-MR              1:25.63    1:25.51        
                  40.06     1:25.51 (45.45)                                        
 20 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              1:26.95    1:26.86        
                  41.13     1:26.86 (45.73)                                        
 21 Hackmeyer, Aidan R         9 NDAC-MR              1:24.11    1:28.63        
                  42.36     1:28.63 (46.27)                                        
 22 Milne, Alex J             10 SMC-MR               1:26.00    1:29.09        
 23 Morris, Koby K             9 COND-MR              1:31.57    1:30.55        
                  41.94     1:30.55 (48.61)                                        
 24 Danaher, Egan J           10 Aqua Gems-MR         1:30.68    1:33.28        
                  42.72     1:33.28 (50.56)                                        
 25 Smolar, Andrew             9 WSSC-MR              1:32.42    1:34.77        
                  43.83     1:34.77 (50.94)                                        
 26 Day, Mason                 9 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:41.91        
 27 Ereifej, Peter Z          10 COND-MR              1:50.43    1:45.67        
                  49.23     1:45.67 (56.44)                                        
 -- Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:26.43         NS        
 -- Stevenson, Leo J          10 NDAC-MR              1:35.11        SCR        
 -- Shachar, Avi E            10 COND-MR              1:51.42        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 37.53   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stickle, Gage R           10 NDAC-MR                37.69      37.69        
  2 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR                39.13      38.25        
  3 Liu, Alex J                9 NDAC-MR                39.46      38.71        
  4 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                42.28      41.48        
  5 Jackson, Zachary R        10 Marlins-MR             43.84      41.52        
  6 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR                41.63      41.81        
  7 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 43.21      42.21        
  8 Thompson, Kyle B          10 Aqua Gems-MR           43.66      42.28        
  9 Campolong, Hayden F        9 NDAC-MR                43.66      42.64        
 10 Donlon, Will D            10 WSSC-MR                45.48      42.72        
 11 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                43.88      43.13        
 12 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                47.65      43.63        
 13 Staubi, Eli J              9 NDAC-MR                50.02      43.65        
 14 Danaher, Egan J           10 Aqua Gems-MR           47.29      43.76        
 15 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR                44.35      44.53        
 16 Morris, Koby K             9 COND-MR                49.84      45.12        
 17 Milne, Alex J             10 SMC-MR                 55.15      46.06        
 18 Sanchez, Ryan O            9 WSSC-MR                50.62      46.68        
 19 Smolar, Andrew             9 WSSC-MR                48.58      47.11        
 20 Hackmeyer, Aidan R         9 NDAC-MR                49.20      47.16        
 21 Kaiser, Ethan D            9 NDAC-MR              1:00.21      48.04        
 22 Burger, Daniel E          10 NDAC-MR                51.25      49.32        
 23 Day, Mason                 9 Aqua Gems-MR           53.55      52.87        
 -- Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR                46.75         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Ereifej, Peter Z          10 COND-MR              1:05.00         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Tsuei, Micah R             9 COND-MR                41.79         NS        
 -- Shachar, Avi E            10 COND-MR                55.40        SCR        
 -- Stevenson, Leo J          10 NDAC-MR                51.11        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:20.97   12/4/2010 Paul Catania, WSSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R           10 Marlins-MR           1:34.68    1:22.66        
                  39.25     1:22.66 (43.41)                                        
  2 Bingham, Connor           10 SMC-MR               1:25.52    1:22.97        
                  39.78     1:22.97 (43.19)                                        
  3 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR              1:25.49    1:23.43        
                  39.63     1:23.43 (43.80)                                        
  4 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              1:25.34    1:25.97        
                  42.37     1:25.97 (43.60)                                        
  5 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              1:29.01    1:29.47        
                  43.23     1:29.47 (46.24)                                        
  6 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:31.06    1:30.28        
                  45.02     1:30.28 (45.26)                                        
  7 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:28.25    1:31.81        
                  44.16     1:31.81 (47.65)                                        
  8 Suponitskiy, James P       9 COND-MR              1:35.43    1:35.43        
                  47.19     1:35.43 (48.24)                                        
  9 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              1:37.06    1:38.00        
                  48.36     1:38.00 (49.64)                                        
 10 Morris, Koby K             9 COND-MR              1:32.11    1:39.05        
                  48.22     1:39.05 (50.83)                                        
 11 Dowd, Sean                10 SMC-MR               1:48.00    1:46.05        
                  52.09     1:46.05 (53.96)                                        
 12 Stoll, Willem             10 SMC-MR               1:45.00    1:47.02        
 13 Robinson, Daniel P        10 Marlins-MR           1:45.68    1:48.41        
                  52.38     1:48.41 (56.03)                                        
 14 Gagliardi, Alexander       9 SMC-MR               1:35.00    1:50.61        
 15 Ellis, Robbie L            9 COND-MR              1:55.37    1:55.83        
 16 Ereifej, Peter Z          10 COND-MR              2:02.85    2:10.73        
 -- Smolar, Andrew             9 WSSC-MR              2:02.08        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 42.16   12/4/2010 Owen C Rowlands, WSSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR                39.12      39.37R       
  2 Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR                41.86      39.90R       
  3 Dwyer, Michael C           9 COND-MR                41.85      40.88R       
  4 Bingham, Connor           10 SMC-MR                 45.51      44.03        
  5 Stickle, Gage R           10 NDAC-MR                45.20      45.00        
  6 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR                45.71      45.44        
  7 Ackerman, Ian R           10 Marlins-MR             58.58      45.53        
  8 Burger, Daniel E          10 NDAC-MR                46.64      46.42        
  9 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                50.14      46.84        
 10 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 47.74      47.85        
 11 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR                52.60      48.09        
 12 Crainer, William          10 SMC-MR                 52.40      48.28        
 13 Kaiser, Ethan D            9 NDAC-MR                49.54      48.53        
 14 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                51.29      48.67        
 15 Campolong, Hayden F        9 NDAC-MR                49.84      49.17        
 16 Gerken, Reid               9 SMC-MR                 59.58      51.37        
 17 Orlando, Louis A          10 COND-MR                51.19      51.95        
 18 Sanchez, Ryan O            9 WSSC-MR                49.76      52.76        
 19 Stewart, Matthew C        10 Marlins-MR             56.72      54.12        
 20 Allen, Liam F              9 Marlins-MR           1:11.17      54.51        
 21 Hackmeyer, Aidan R         9 NDAC-MR                54.55      55.08        
 22 Robinson, Daniel P        10 Marlins-MR             56.32      55.34        
 23 Ellis, Robbie L            9 COND-MR                57.29      55.45        
 24 Nazari, Dylan C           10 WSSC-MR                55.74      56.23        
 25 Dowd, Sean                10 SMC-MR                 57.39      57.20        
 26 Gagliardi, Alexander       9 SMC-MR                 56.02      58.51        
 27 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                50.89      59.49        
 -- Stewart, Brendan           9 Marlins-MR           1:05.68         DQ        
      15 One hand touch
 -- Morris, Koby K             9 COND-MR              1:05.12         DQ        
      15 One hand touch
 -- Baker, Bryce M            10 NDAC-MR                49.51         DQ        
      15 One hand touch
 -- Kivlehan, Patrick J        9 Marlins-MR           1:10.68         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
 -- Ereifej, Peter Z          10 COND-MR              1:10.00         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Donlon, Will D            10 WSSC-MR                48.09        SCR        
 -- Smolar, Andrew             9 WSSC-MR                50.05        SCR        
 -- Stevenson, Leo J          10 NDAC-MR                56.11        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:31.67   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Kyle B          10 Aqua Gems-MR         1:26.68    1:25.88R       
                  41.68     1:25.88 (44.20)                                        
  2 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR              1:27.77    1:28.66R       
                  42.30     1:28.66 (46.36)                                        
  3 Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR              1:30.84    1:29.52R       
                  42.31     1:29.52 (47.21)                                        
  4 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              1:32.03    1:30.21R       
                  42.72     1:30.21 (47.49)                                        
  5 Stickle, Gage R           10 NDAC-MR              1:53.79    1:40.18        
                  45.64     1:40.18 (54.54)                                        
  6 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:44.77    1:41.10        
                  49.85     1:41.10 (51.25)                                        
  7 Crane, Kevin               9 SMC-MR               1:41.35    1:42.55        
                  50.74     1:42.55 (51.81)                                        
  8 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              1:42.96    1:44.95        
                  49.47     1:44.95 (55.48)                                        
  9 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              1:47.71    1:45.19        
                  51.08     1:45.19 (54.11)                                        
 10 Donlon, Will D            10 WSSC-MR              1:48.61    1:45.24        
                  49.32     1:45.24 (55.92)                                        
 11 Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR              1:46.11    1:45.87        
                  50.82     1:45.87 (55.05)                                        
 12 Jackson, Zachary R        10 Marlins-MR           1:54.87    1:46.03        
                  49.69     1:46.03 (56.34)                                        
 13 Kaiser, Ethan D            9 NDAC-MR              1:45.11    1:46.18        
                  51.12     1:46.18 (55.06)                                        
 14 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              1:45.82    1:48.05        
                  53.34     1:48.05 (54.71)                                        
 15 Campolong, Hayden F        9 NDAC-MR              1:50.90    1:48.78        
                  49.83     1:48.78 (58.95)                                        
 16 Sanchez, Ryan O            9 WSSC-MR              2:00.01    1:51.98        
                  55.07     1:51.98 (56.91)                                        
 17 Danaher, Egan J           10 Aqua Gems-MR         1:57.50    1:52.17        
                  51.78   1:52.17 (1:00.39)                                        
 18 Milne, Alex J             10 SMC-MR               1:55.00    1:52.29        
                  54.24     1:52.29 (58.05)                                        
 19 Smolar, Andrew             9 WSSC-MR              1:55.59    1:52.67        
                  53.88     1:52.67 (58.79)                                        
 20 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:50.55    1:52.88        
                  53.86     1:52.88 (59.02)                                        
 21 Staubi, Eli J              9 NDAC-MR              1:54.11    1:56.81        
                  54.06   1:56.81 (1:02.75)                                        
 22 Morris, Koby K             9 COND-MR              2:13.71    1:59.85        
                  58.34   1:59.85 (1:01.51)                                        
 -- Hackmeyer, Aidan R         9 NDAC-MR              1:55.11         DQ        
      10 Scissors kick
                  52.73        DQ (1:00.36)                                        
 -- Ereifej, Peter Z          10 COND-MR              2:40.00         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:16.96        DQ (1:25.86)                                        
 -- Shachar, Avi E            10 COND-MR              2:24.62        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 37.15   12/4/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR                37.49      36.33R       
  2 Liu, Alex J                9 NDAC-MR                37.76      37.45        
  3 Dwyer, Michael C           9 COND-MR                37.34      38.02        
  4 Crainer, William          10 SMC-MR                 42.95      40.92        
  5 Staubi, Eli J              9 NDAC-MR                43.36      41.04        
  6 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                46.42      42.72        
  7 Allen, Liam F              9 Marlins-MR             41.68      43.49        
  8 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                46.61      44.53        
  9 Orlando, Louis A          10 COND-MR                44.83      44.68        
 10 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 50.12      45.75        
 11 Tsuei, Micah R             9 COND-MR                44.51      45.76        
 12 Gerken, Reid               9 SMC-MR                 55.57      47.03        
 13 Kaiser, Ethan D            9 NDAC-MR                56.03      48.51        
 14 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                53.79      49.17        
 15 Stoll, Willem             10 SMC-MR                 50.38      49.94        
 16 Ellis, Robbie L            9 COND-MR              1:00.00    1:00.96        
 -- Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR                34.27         DQ        
      60 False start
 -- Morris, Koby K             9 COND-MR                57.19         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Donlon, Will D            10 WSSC-MR                52.38        SCR        
 -- Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR                47.29        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:21.42   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR              1:20.25    1:15.29R       
                  35.16     1:15.29 (40.13)                                        
  2 Liu, Alex J                9 NDAC-MR              1:22.11    1:29.51        
                  39.66     1:29.51 (49.85)                                        
  3 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR              1:26.11    1:32.84        
                  43.25     1:32.84 (49.59)                                        
  4 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:37.34    1:35.86        
                  44.02     1:35.86 (51.84)                                        
  5 Burger, Daniel E          10 NDAC-MR              1:45.59    1:44.05        
                  46.35     1:44.05 (57.70)                                        
  6 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:47.80    1:45.04        
                  49.29     1:45.04 (55.75)                                        
 -- Morris, Koby K             9 COND-MR              2:00.00         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:48.71         NS        
 -- Dwyer, Michael C           9 COND-MR              1:26.59         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:11.21   12/5/2010 Washingtonville Seahawks, WSSC-MR          
                         D Quinones, O Rowlands, J Palmer, N Catania       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:06.78    2:08.74R       
     1) Stickle, Gage R 10              2) Mialma, Michelle 10            
     3) Liu, Alex J 9                   4) Staubi, Kyle A 10              
                  31.68     1:04.52 (32.84)     1:38.94 (34.42)     2:08.74 (29.80)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:38.66    2:22.16        
     1) Donlon, Will D 10               2) Smolar, Andrew 9               
     3) Sanchez, Ryan O 9               4) Rowlands, Owen C 10            
                  34.16     1:13.49 (39.33)     1:51.75 (38.26)     2:22.16 (30.41)
  3 Condors-MR  'A'                                   2:33.31    2:22.51        
     1) Orlando, Louis A 10             2) Mayorov, Nikolai 10            
     3) Dwyer, Michael C 9              4) Velasquez, Daniel N 9          
                  36.23     1:12.02 (35.79)     1:48.30 (36.28)     2:22.51 (34.21)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:42.28    2:25.06        
     1) Hackmeyer, Aidan R 9            2) Burger, Daniel E 10            
     3) Campolong, Hayden F 9           4) Lavariega, Fernando 9          
                  39.28     1:15.69 (36.41)     1:49.65 (33.96)     2:25.06 (35.41)
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'A'                             NT        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:38.03   12/4/2010 Suffern Sea Lions, SSL-MR                  
                         A.Luscher, R.Caamano, J.Scanlon, S.Flynn          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:33.07    2:28.28R       
     1) Staubi, Kyle A 10               2) Mialma, Michelle 10            
     3) Liu, Alex J 9                   4) Stickle, Gage R 10             
                  36.15     1:21.73 (45.58)   2:28.28 (1:06.55)                    
  2 Condors-MR  'A'                                   2:53.37    2:33.86R       
     1) Orlando, Louis A 10             2) Dwyer, Michael C 9             
     3) Suponitskiy, James P 9          4) Velasquez, Daniel N 9          
                                1:24.05 ( )   2:33.86 (1:09.81)                    
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:48.76    2:40.04        
     1) Bingham, Connor 10              2) Crane, Kevin 9                 
     3) Crainer, William 10             4) Gerken, Reid 9                 
                  38.55                             2:05.79 ( )     2:40.04 (34.25)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:08.85    2:53.33        
     1) Staubi, Eli J 9                 2) Burger, Daniel E 10            
     3) Baker, Bryce M 10               4) Hackmeyer, Aidan R 9           
                  43.44     1:28.18 (44.74)   2:53.33 (1:25.15)                    
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 3:19.96    2:59.83        
     1) Kivlehan, Patrick J 9           2) Robinson, Daniel P 10          
     3) Stewart, Matthew C 10           4) Allen, Liam F 9                
                  50.31     1:42.90 (52.59)     2:27.99 (45.09)     2:59.83 (31.84)
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  3:04.26        SCR        
     1)                                 2) Donlon, Will D 10              
     3) Rowlands, Owen C 10             4) Smolar, Andrew 9               
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:48.98   12/4/2010 Jack T Scanlon, SSL-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              2:46.48    2:47.27R       
                  39.14     1:22.90 (43.76)     2:06.44 (43.54)     2:47.27 (40.83)
  2 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              2:46.42    2:47.32R       
                  37.12     1:22.15 (45.03)     2:05.83 (43.68)     2:47.32 (41.49)
  3 Allen, Liam F              9 Marlins-MR           2:45.68    2:51.37        
                  38.19     1:22.87 (44.68)     2:08.50 (45.63)     2:51.37 (42.87)
  4 Orlando, Louis A          10 COND-MR              2:57.63    2:55.25        
                  38.77     1:26.16 (47.39)     2:12.26 (46.10)     2:55.25 (42.99)
  5 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              2:48.76    3:01.13        
                  39.20     1:24.63 (45.43)     2:12.78 (48.15)     3:01.13 (48.35)
  6 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              3:07.76    3:07.88        
                  41.14     1:30.28 (49.14)   3:07.88 (1:37.60)                    
  7 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              3:20.56    3:11.96        
                  41.42     1:30.72 (49.30)     2:20.85 (50.13)     3:11.96 (51.11)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 3:04.63   12/5/2010 Jack T Scanlon, SSL-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowlands, Owen C          10 WSSC-MR              2:50.03    3:00.53R       
                  39.10     1:27.22 (48.12)     2:17.50 (50.28)     3:00.53 (43.03)
  2 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              3:19.85    3:06.48        
                  42.48     1:29.73 (47.25)     2:26.42 (56.69)     3:06.48 (40.06)
  3 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              3:06.42    3:06.99        
                  41.33     1:30.02 (48.69)     2:25.77 (55.75)     3:06.99 (41.22)
  4 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              3:17.49    3:13.60        
                  48.92     1:36.65 (47.73)     2:32.99 (56.34)     3:13.60 (40.61)
  5 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              3:30.55    3:16.83        
                  44.67     1:36.26 (51.59)     2:29.46 (53.20)     3:16.83 (47.37)
  6 Orlando, Louis A          10 COND-MR              3:22.45    3:19.92        
                  46.52     1:35.14 (48.62)   2:36.70 (1:01.56)     3:19.92 (43.22)
 -- Tsuei, Micah R             9 COND-MR              3:19.96         NS        
 -- Shachar, Avi E            10 COND-MR              4:15.00        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 27.32   12/4/2010 Liam F McGhee, NDAC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR                27.47      27.19R       
  2 Rawl, Jarek T             11 NDAC-MR                28.65      27.27R       
  3 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR             28.53      28.15        
  4 Econopouly, Elias M       12 NDAC-MR                29.88      28.74        
  5 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR                28.94      28.78        
  6 Dykas, Trevor M           12 NDAC-MR                28.72      28.91        
  7 Daly, Michael C           11 COND-MR                29.73      29.50        
  8 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 28.96      29.57        
  9 Britt, Nathan             12 NDAC-MR                30.73      30.85        
 10 May, Damon                12 SMC-MR                 30.21      30.96        
 11 Lewis, Zach J             11 COND-MR                31.03      31.18        
 12 Doherty, Sean P           11 COND-MR                32.14      31.98        
 13 Buckley, Jack             11 SMC-MR                 32.04      32.27        
 14 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                31.23      32.38        
 15 Gerken, Jack              11 SMC-MR                 35.10      32.80        
 16 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                32.44      33.21        
 17 Crane, Brian              11 SMC-MR                 32.85      33.32        
 18 Palmer, Jack N            11 WSSC-MR                31.64      33.42        
 19 Graminski, Thomas F       12 NDAC-MR                33.26      33.55        
 20 Guerrero, Sean N          11 COND-MR                33.73      33.84        
 21 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR             35.19      34.84        
 22 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                36.26      35.53        
 23 Medina, Brandon C         12 COND-MR                34.33      36.05        
 24 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR                38.78      38.17        
 25 Meyler, Brendan           11 SMC-MR                 37.11      38.77        
 26 Bialik, Richie G          11 COND-MR                38.22      39.28        
 27 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR                38.36      41.00        
 28 Flynn, Monk A             11 COND-MR                41.60      44.71        
 29 Sampat, Addi J            11 COND-MR                57.00      48.52        
 -- Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR                32.62         DQ        
      60 False start
 -- Choi, Andrew H            11 Marlins-MR             35.04        SCR        
 -- Wu, Mike A                12 COND-MR                33.66        SCR        
 -- Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             28.29        SCR        
 -- Kellman, Alex J           11 WSSC-MR                34.20        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:00.96   12/5/2010 Liam F McGhee, NDAC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           1:00.07    1:00.23R       
                  29.07     1:00.23 (31.16)                                        
  2 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR              1:00.75    1:00.96R       
                  29.70     1:00.96 (31.26)                                        
  3 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR              1:04.45    1:02.42        
                  29.98     1:02.42 (32.44)                                        
  4 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           1:02.69    1:03.27        
                  29.90     1:03.27 (33.37)                                        
  5 Econopouly, Elias M       12 NDAC-MR              1:07.71    1:04.32        
                  30.98     1:04.32 (33.34)                                        
  6 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:06.20    1:06.16        
                  31.17     1:06.16 (34.99)                                        
  7 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR               1:06.35    1:07.08        
                  32.40     1:07.08 (34.68)                                        
  8 Dykas, Trevor M           12 NDAC-MR              1:04.98    1:07.20        
                  31.43     1:07.20 (35.77)                                        
  9 Emmerich, Lee A           12 Aqua Gems-MR         1:13.19    1:07.41        
                  32.26     1:07.41 (35.15)                                        
 10 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:11.13    1:08.65        
                  32.37     1:08.65 (36.28)                                        
 11 May, Damon                12 SMC-MR               1:08.20    1:09.30        
                  33.87     1:09.30 (35.43)                                        
 12 Lewis, Zach J             11 COND-MR              1:08.99    1:10.96        
                  33.89     1:10.96 (37.07)                                        
 13 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR              1:10.98    1:11.15        
                  34.40     1:11.15 (36.75)                                        
 14 Buckley, Jack             11 SMC-MR               1:10.14    1:12.83        
                  35.29     1:12.83 (37.54)                                        
 15 Doherty, Sean P           11 COND-MR              1:11.89    1:13.20        
                  35.29     1:13.20 (37.91)                                        
 16 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:11.01    1:14.13        
                  34.50     1:14.13 (39.63)                                        
 17 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:11.81    1:15.75        
                  35.78     1:15.75 (39.97)                                        
 18 Graminski, Thomas F       12 NDAC-MR              1:12.68    1:16.02        
                  36.31     1:16.02 (39.71)                                        
 19 Crane, Brian              11 SMC-MR               1:13.17    1:16.59        
                  35.91     1:16.59 (40.68)                                        
 20 Izzo, Patrick M           11 NDAC-MR              1:20.05    1:16.89        
                  37.27     1:16.89 (39.62)                                        
 21 Egan, Chris L             11 Marlins-MR           1:19.85    1:17.13        
                  36.73     1:17.13 (40.40)                                        
 22 Guerrero, Sean N          11 COND-MR              1:15.39    1:17.19        
                  36.55     1:17.19 (40.64)                                        
 23 Medina, Brandon C         12 COND-MR              1:17.35    1:21.52        
                  39.44     1:21.52 (42.08)                                        
 24 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR           1:17.94    1:21.84        
                  38.66     1:21.84 (43.18)                                        
 25 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:22.82    1:22.56        
                  39.62     1:22.56 (42.94)                                        
 26 Meyler, Brendan           11 SMC-MR               1:26.57    1:22.62        
                  39.84     1:22.62 (42.78)                                        
 27 Day, Jeffrey              11 Aqua Gems-MR         1:19.01    1:24.25        
                  37.21     1:24.25 (47.04)                                        
 28 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              1:24.67    1:29.25        
                  41.96     1:29.25 (47.29)                                        
 -- Sampat, Addi J            11 COND-MR              1:50.00        SCR        
 -- Kellman, Alex J           11 WSSC-MR              1:20.97        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:16.67   12/4/2010 Liam F McGhee, NDAC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           2:13.94    2:13.38R       
                  30.21     1:04.78 (34.57)     1:40.20 (35.42)     2:13.38 (33.18)
  2 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR              2:24.92    2:19.67        
                  31.83     1:07.66 (35.83)     1:44.52 (36.86)     2:19.67 (35.15)
  3 Daly, Michael C           11 COND-MR              2:28.18    2:21.87        
                  31.31     1:08.07 (36.76)     1:45.93 (37.86)     2:21.87 (35.94)
  4 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              2:37.19    2:31.16        
                  34.30     1:14.33 (40.03)     1:54.69 (40.36)     2:31.16 (36.47)
  5 Doherty, Sean P           11 COND-MR              2:38.36    2:32.57        
                  34.37     1:15.90 (41.53)     1:56.16 (40.26)     2:32.57 (36.41)
  6 Lewis, Zach J             11 COND-MR              2:35.13    2:33.00        
                  33.25     1:13.19 (39.94)     1:53.96 (40.77)     2:33.00 (39.04)
  7 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR              2:34.42    2:35.78        
                  34.53     1:14.68 (40.15)     1:56.02 (41.34)     2:35.78 (39.76)
  8 Crane, Brian              11 SMC-MR               2:50.00    2:39.77        
                  37.04     1:20.36 (43.32)     2:03.83 (43.47)     2:39.77 (35.94)
  9 Mills, Shane J            12 Marlins-MR           2:51.79    2:39.78        
                  35.78     1:17.31 (41.53)     2:00.03 (42.72)     2:39.78 (39.75)
 10 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              2:36.94    2:41.92        
                  35.20     1:16.31 (41.11)     2:00.18 (43.87)     2:41.92 (41.74)
 11 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR           2:45.68    2:47.56        
                  36.35     1:20.45 (44.10)     2:05.81 (45.36)     2:47.56 (41.75)
 12 Guerrero, Sean N          11 COND-MR              3:12.84    2:49.82        
                  38.17     1:21.40 (43.23)     2:06.13 (44.73)     2:49.82 (43.69)
 13 Medina, Brandon C         12 COND-MR              2:53.90    3:07.20        
                  40.63     1:28.69 (48.06)     2:18.31 (49.62)     3:07.20 (48.89)
 14 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR              3:23.20    3:11.06        
                  42.56     1:31.79 (49.23)   3:11.06 (1:39.27)                    
 15 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              3:18.70    3:19.64        
                  43.65     1:36.88 (53.23)     2:31.29 (54.41)     3:19.64 (48.35)
 16 Flynn, Monk A             11 COND-MR              3:45.00    3:19.85        
                  44.19     1:35.11 (50.92)   3:19.85 (1:44.74)                    
 17 Sampat, Addi J            11 COND-MR              3:50.00    3:30.91        
                  51.86   1:59.80 (1:07.94)   3:17.48 (1:17.68)     3:30.91 (13.43)
 -- O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              2:53.80         DQ        
      60 False start
                  39.04     1:23.78 (44.74)     2:10.41 (46.63)          DQ (45.87)
 -- Bialik, Richie G          11 COND-MR              3:24.64         DQ        
      50 No touch on turn
                  41.88     1:28.64 (46.76)     2:18.92 (50.28)          DQ (51.37)
 -- Palmer, Jack N            11 WSSC-MR              3:00.30        SCR        
 -- Wu, Mike A                12 COND-MR              2:49.41        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 33.06   12/4/2010 Danny Papes, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR                33.15      32.13R       
  2 Econopouly, Elias M       12 NDAC-MR                36.56      34.70        
  3 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 36.22      36.55        
  4 Daly, Michael C           11 COND-MR                36.89      36.57        
  5 Doherty, Sean P           11 COND-MR                36.86      36.71        
  6 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR             37.08      37.27        
  7 Mills, Shane J            12 Marlins-MR             38.04      38.10        
  8 Lewis, Zach J             11 COND-MR                39.51      38.53        
  9 May, Damon                12 SMC-MR                 38.69      38.79        
 10 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                36.67      38.81        
 11 Buckley, Jack             11 SMC-MR                 38.59      38.91        
 12 Crane, Brian              11 SMC-MR                 40.81      39.38        
 13 Gerken, Jack              11 SMC-MR                 45.19      39.86        
 14 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                38.32      39.99        
 15 Guerrero, Sean N          11 COND-MR                45.53      40.15        
 16 Izzo, Patrick M           11 NDAC-MR                42.36      40.97        
 17 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                41.37      41.25        
 18 Medina, Brandon C         12 COND-MR                40.47      41.36        
 19 Palmer, Jack N            11 WSSC-MR                42.58      43.16        
 20 Meyler, Brendan           11 SMC-MR                 48.59      48.77        
 21 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR                45.21      48.78        
 22 Bialik, Richie G          11 COND-MR                50.61      52.50        
 23 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR                47.52      55.38        
 24 Flynn, Monk A             11 COND-MR                56.63      57.36        
 25 Sampat, Addi J            11 COND-MR              1:00.00      59.13        
 -- Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             32.68        SCR        
 -- Kellman, Alex J           11 WSSC-MR                42.08        SCR        
 -- Wu, Mike A                12 COND-MR                40.66        SCR        
 -- Choi, Andrew H            11 Marlins-MR             45.67        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:10.35   12/5/2010 Danny Papes, SMC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR              1:12.01    1:10.68        
                  35.14     1:10.68 (35.54)                                        
  2 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           1:10.67    1:13.13        
                  35.44     1:13.13 (37.69)                                        
  3 Emmerich, Lee A           12 Aqua Gems-MR         1:20.36    1:15.09        
  4 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR              1:20.21    1:16.04        
                  36.84     1:16.04 (39.20)                                        
  5 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR              1:17.19    1:17.35        
  6 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR           1:20.51    1:19.38        
                  38.18     1:19.38 (41.20)                                        
  7 Doherty, Sean P           11 COND-MR              1:18.20    1:21.22        
                  39.64     1:21.22 (41.58)                                        
  8 May, Damon                12 SMC-MR               1:22.72    1:21.64        
                  40.20     1:21.64 (41.44)                                        
  9 Buckley, Jack             11 SMC-MR               1:21.14    1:22.88        
                  40.85     1:22.88 (42.03)                                        
 10 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:21.58    1:23.44        
                  41.32     1:23.44 (42.12)                                        
 11 Mills, Shane J            12 Marlins-MR           1:26.57    1:24.72        
                  41.51     1:24.72 (43.21)                                        
 12 Medina, Brandon C         12 COND-MR              1:26.86    1:26.23        
 13 Lewis, Zach J             11 COND-MR              1:23.84    1:26.38        
                  41.68     1:26.38 (44.70)                                        
 14 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:28.00    1:27.17        
                  42.67     1:27.17 (44.50)                                        
 15 Crane, Brian              11 SMC-MR               1:25.58    1:27.47        
                  43.24     1:27.47 (44.23)                                        
 16 Izzo, Patrick M           11 NDAC-MR              1:29.16    1:28.19        
 17 Egan, Chris L             11 Marlins-MR           1:34.71    1:28.76        
                  44.33     1:28.76 (44.43)                                        
 18 Meyler, Brendan           11 SMC-MR               1:44.87    1:41.63        
                  50.04     1:41.63 (51.59)                                        
 19 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              1:43.34    1:57.41        
                  57.90     1:57.41 (59.51)                                        
 -- Graminski, Thomas F       12 NDAC-MR              1:28.11         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  42.74          DQ (46.30)                                        
 -- Kellman, Alex J           11 WSSC-MR              1:33.37        SCR        
 -- Sampat, Addi J            11 COND-MR              2:00.00        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 37.00   12/5/2010 Max Metcalf, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             33.44      33.86R       
  2 Dykas, Trevor M           12 NDAC-MR                33.62      34.00R       
  3 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR             35.15      34.19R       
  4 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 36.90      37.11        
  5 Econopouly, Elias M       12 NDAC-MR                40.19      37.54        
  6 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR                37.04      37.76        
  7 Emmerich, Lee A           12 Aqua Gems-MR           43.85      39.26        
  8 May, Damon                12 SMC-MR                 38.28      39.36        
  9 Britt, Nathan             12 NDAC-MR                41.03      39.94        
 10 Graminski, Thomas F       12 NDAC-MR                41.84      39.96        
 11 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR                42.04      40.68        
 12 Daly, Michael C           11 COND-MR                40.96      40.80        
 13 Mills, Shane J            12 Marlins-MR             45.09      42.93        
 14 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                41.27      43.53        
 15 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR             49.11      44.71        
 16 Izzo, Patrick M           11 NDAC-MR                44.72      44.96        
 17 Medina, Brandon C         12 COND-MR                45.88      45.34        
 18 Guerrero, Sean N          11 COND-MR                47.67      45.62        
 19 Palmer, Jack N            11 WSSC-MR                46.82      47.38        
 20 Doherty, Sean P           11 COND-MR                47.36      47.58        
 21 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                46.57      47.80        
 22 Egan, Chris L             11 Marlins-MR             50.99      49.24        
 23 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR                50.93      52.65        
 24 Day, Jeffrey              11 Aqua Gems-MR           52.32      52.86        
 25 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                54.08      53.33        
 -- Kellman, Alex J           11 WSSC-MR                45.56        SCR        
 -- Sampat, Addi J            11 COND-MR              1:05.00        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:19.99   12/4/2010 Liam F McGhee, NDAC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           1:14.34    1:13.77R       
                  34.92     1:13.77 (38.85)                                        
  2 Dykas, Trevor M           12 NDAC-MR              1:13.88    1:13.86R       
                  35.03     1:13.86 (38.83)                                        
  3 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR              1:21.78    1:20.87        
                  38.28     1:20.87 (42.59)                                        
  4 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR               1:24.05    1:22.58        
                  38.24     1:22.58 (44.34)                                        
  5 Graminski, Thomas F       12 NDAC-MR              1:32.30    1:25.03        
                  40.28     1:25.03 (44.75)                                        
  6 May, Damon                12 SMC-MR               1:21.74    1:26.84        
                  41.43     1:26.84 (45.41)                                        
  7 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR              1:27.72    1:26.88        
                  41.91     1:26.88 (44.97)                                        
  8 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:26.17    1:28.05        
                  41.85     1:28.05 (46.20)                                        
  9 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR              1:31.45    1:28.21        
                  42.37     1:28.21 (45.84)                                        
 10 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:31.92    1:33.29        
 11 Medina, Brandon C         12 COND-MR              1:39.52    1:36.79        
                  46.62     1:36.79 (50.17)                                        
 12 Izzo, Patrick M           11 NDAC-MR              1:43.08    1:36.97        
                  45.91     1:36.97 (51.06)                                        
 13 Mills, Shane J            12 Marlins-MR           1:37.19    1:37.02        
                  47.02     1:37.02 (50.00)                                        
 14 Buckley, Jack             11 SMC-MR               1:36.52    1:37.03        
                  46.85     1:37.03 (50.18)                                        
 15 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR           1:47.68    1:41.42        
                  46.90     1:41.42 (54.52)                                        
 16 Lewis, Zach J             11 COND-MR              1:40.80    1:42.05        
                  49.07     1:42.05 (52.98)                                        
 17 Gerken, Jack              11 SMC-MR               1:49.30    1:42.18        
                  48.28     1:42.18 (53.90)                                        
 18 Meyler, Brendan           11 SMC-MR               1:52.60    1:46.04        
                  49.27     1:46.04 (56.77)                                        
 19 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:44.82    1:48.10        
                  52.18     1:48.10 (55.92)                                        
 20 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR              1:51.50    1:52.29        
                  54.50     1:52.29 (57.79)                                        
 21 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:53.73    1:53.41        
                  55.35     1:53.41 (58.06)                                        
 -- Sampat, Addi J            11 COND-MR              2:20.00         DQ        
      10 Downward butterfly kick
                1:13.86        DQ (1:19.98)                                        
 -- Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              1:49.23         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
 -- Flynn, Monk A             11 COND-MR              2:00.00         DQ        
      19 No touch
                1:03.69        DQ (1:09.90)                                        
 -- Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           1:12.59        SCR        
 -- Kellman, Alex J           11 WSSC-MR              1:51.47        SCR        
 -- Choi, Andrew H            11 Marlins-MR           1:53.68        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 33.15   12/5/2010 Max Metcalf, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR                30.08      30.13R       
  2 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             30.73      31.14R       
  3 Econopouly, Elias M       12 NDAC-MR                32.80      31.74R       
  4 Daly, Michael C           11 COND-MR                32.23      32.18R       
  5 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR                34.85      34.12        
  6 Lewis, Zach J             11 COND-MR                36.90      36.60        
  7 Mills, Shane J            12 Marlins-MR             43.02      37.20        
  8 Buckley, Jack             11 SMC-MR                 37.97      38.68        
  9 Guerrero, Sean N          11 COND-MR                40.02      38.71        
 10 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 41.89      38.82        
 11 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                38.83      39.41        
 12 Crosbie, Kyle T           11 Marlins-MR             45.41      40.68        
 13 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                45.13      42.13        
 14 Egan, Chris L             11 Marlins-MR             45.21      42.78        
 15 Palmer, Jack N            11 WSSC-MR                43.96      43.35        
 16 Medina, Brandon C         12 COND-MR                47.72      46.71        
 17 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR                46.58      48.28        
 18 Day, Jeffrey              11 Aqua Gems-MR           48.66      51.11        
 -- Meyler, Brendan           11 SMC-MR                 52.82         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Crane, Brian              11 SMC-MR                 38.00         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                37.51         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Sampat, Addi J            11 COND-MR              1:02.00        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:14.02   12/4/2010 Max Metcalf, SMC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         11 WSSC-MR              1:09.43    1:08.10R       
                  31.43     1:08.10 (36.67)                                        
  2 Rawl, Jarek T             11 NDAC-MR              1:19.07    1:10.28R       
                  32.27     1:10.28 (38.01)                                        
  3 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:11.63    1:15.02        
                  34.16     1:15.02 (40.86)                                        
  4 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           1:21.57    1:17.63        
                  36.52     1:17.63 (41.11)                                        
  4 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR              1:19.30    1:17.63        
                  36.53     1:17.63 (41.10)                                        
  6 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR              1:19.57    1:20.50        
                  37.48     1:20.50 (43.02)                                        
  7 Guerrero, Sean N          11 COND-MR              1:30.57    1:27.23        
                  40.68     1:27.23 (46.55)                                        
  8 Doherty, Sean P           11 COND-MR              1:31.06    1:33.05        
                  42.27     1:33.05 (50.78)                                        
  9 Bialik, Richie G          11 COND-MR              1:52.45    1:51.78        
                  52.72     1:51.78 (59.06)                                        
 -- Mills, Shane J            12 Marlins-MR           1:48.56         DQ        
      60 False start
                  43.35          DQ (47.99)                                        
 -- Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           1:14.37        SCR        
 -- Wu, Mike A                12 COND-MR              1:38.79        SCR        
 -- Choi, Andrew H            11 Marlins-MR           1:50.68        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:34.26   12/5/2010 John D Wadsworth, Marlins-MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           2:28.09    2:25.89R       
                  32.69     1:10.85 (38.16)     1:52.15 (41.30)     2:25.89 (33.74)
  2 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           2:36.64    2:32.07R       
                  36.28     1:15.24 (38.96)     1:59.12 (43.88)     2:32.07 (32.95)
  3 Dwyer, Jack P             12 WSSC-MR              2:44.01    2:38.78        
                  35.73     1:16.52 (40.79)     2:05.02 (48.50)     2:38.78 (33.76)
  4 Dykas, Trevor M           12 NDAC-MR              2:37.57    2:40.87        
                                1:18.37 ( )     2:02.96 (44.59)     2:40.87 (37.91)
  5 Daly, Michael C           11 COND-MR              2:39.08    2:43.45        
                  34.99     1:16.18 (41.19)     2:06.24 (50.06)     2:43.45 (37.21)
  6 Dwyer, Jimmy C            11 COND-MR              2:50.93    2:45.99        
                  38.36     1:21.60 (43.24)     2:10.24 (48.64)     2:45.99 (35.75)
  7 Mills, Shane J            12 Marlins-MR           3:06.21    2:56.67        
                  40.29     1:27.01 (46.72)     2:18.64 (51.63)     2:56.67 (38.03)
  8 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              3:02.11    2:57.24        
                  43.04     1:28.36 (45.32)     2:18.58 (50.22)     2:57.24 (38.66)
  9 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              2:53.12    2:57.73        
                  41.23     1:26.81 (45.58)     2:19.35 (52.54)     2:57.73 (38.38)
 10 Guerrero, Sean N          11 COND-MR              2:57.94    3:01.42        
                  40.39     1:27.16 (46.77)     2:18.89 (51.73)     3:01.42 (42.53)
 11 Doherty, Sean P           11 COND-MR              3:00.68    3:01.63        
                  43.81     1:27.58 (43.77)     2:24.74 (57.16)     3:01.63 (36.89)
 12 Lewis, Zach J             11 COND-MR              3:00.51    3:10.71        
                  40.44     1:25.77 (45.33)     2:23.26 (57.49)     3:10.71 (47.45)
 -- Catania, Nicholas         11 WSSC-MR              2:28.11        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:01.05   12/5/2010 Saw Mill, SMC-MR                           
                         J.Koster, A.Schmitt, D.Papes, M.Metcalf           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:04.71    2:00.51R       
     1) Dwyer, Jack P 12                2) Quinones Jr., D J 11           
     3) Palmer, Jack N 11               4) Catania, Nicholas 11           
                  28.92     1:00.44 (31.52)     1:34.98 (34.54)     2:00.51 (25.53)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:10.67    2:01.78        
     1) Lewis, Zach J 11                2) Dwyer, Jimmy C 11              
     3) Doherty, Sean P 11              4) Daly, Michael C 11             
                  30.67     1:02.72 (32.05)     1:33.82 (31.10)     2:01.78 (27.96)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:05.46    2:03.65        
     1) Treanor, Shane P 12             2) Egan, Chris L 11               
     3) Mills, Shane J 12               4) Wadsworth, John D 12           
                  29.17     1:04.15 (34.98)     1:38.94 (34.79)     2:03.65 (24.71)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   1:59.81    2:09.50        
     1) Schmitt, Andrew 12              2) Meyler, Brendan 11             
     3) May, Damon 12                   4) Buckley, Jack 11               
                  29.54     1:06.51 (36.97)     1:37.08 (30.57)     2:09.50 (32.42)
  5 Condors-MR  'B'                                   2:32.63    2:18.37        
     1) O'Loughlin, Devon J 11          2) Grossbauer, Charles J 11       
     3) Medina, Brandon C 12            4) Lawson, Ryan F 11              
                  35.78     1:12.46 (36.68)     1:46.65 (34.19)     2:18.37 (31.72)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:59.10         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Britt, Nathan 12                2) Graminski, Thomas F 12         
     3) Econopouly, Elias M 12          4) Dykas, Trevor M 12             
                  30.51     1:03.73 (33.22)     1:31.55 (27.82)          DQ (27.73)
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'B'                             NT        SCR        
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'A'                             NT        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:17.10   12/4/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         L McGhee, T Dykas, E Econopoly, N Britt           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.11    2:08.26R       
     1) Econopouly, Elias M 12          2) Dykas, Trevor M 12             
     3) Rawl, Jarek T 11                4) Britt, Nathan 12               
                  34.25     1:07.33 (33.08)     1:38.51 (31.18)     2:08.26 (29.75)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:20.11    2:20.07        
     1) Quinones Jr., D J 11            2) Dwyer, Jack P 12               
     3) Catania, Nicholas 11            4) Palmer, Jack N 11              
                  38.10     1:18.19 (40.09)     1:47.06 (28.87)     2:20.07 (33.01)
  3 Condors-MR  'A'                                   2:25.97    2:22.15        
     1) Doherty, Sean P 11              2) Lawson, Ryan F 11              
     3) Daly, Michael C 11              4) Lewis, Zach J 11               
                  36.13     1:18.31 (42.18)     1:50.55 (32.24)     2:22.15 (31.60)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:39.05    2:29.97        
     1) May, Damon 12                   2) Schmitt, Andrew 12             
     3) Buckley, Jack 11                4) Meyler, Brendan 11             
                  37.69     1:14.15 (36.46)     1:52.61 (38.46)     2:29.97 (37.36)
 -- Condors-MR  'B'                                   2:49.61         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #1
     1) O'Loughlin, Devon J 11          2) Medina, Brandon C 12           
     3) Dwyer, Jimmy C 11               4) Bialik, Richie G 11            
                  40.53                             2:01.46 ( )          DQ (36.36)
 -- Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:16.58        SCR        
     1) Crosbie, Kyle T 11              2) Treanor, Shane P 12            
     3) Wadsworth, John D 12            4) Mills, Shane J 12              
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:46.41   12/5/2010 Marist, MSC-MR                             
                         P.LaRue, C.Alpay, M.Rodriguez, F.Cruz             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   1:49.45    1:43.45R       
     1) Fullerton, Billy R 14           2) Martinez, Jesse J 14           
     3) Pallatta, E.R. R 13             4) Kishinevskiy, Matthew S 14     
                  26.39       52.36 (25.97)     1:19.56 (27.20)     1:43.45 (23.89)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.39    1:47.21        
     1) Gorman, Jack R 14               2) Cavotti, Parker 14             
     3) Rawl, Daniel M 13               4) McGhee, Liam F 13              
                  26.76       55.11 (28.35)     1:22.24 (27.13)     1:47.21 (24.97)
  3 Condors-MR  'B'                                   2:00.00    1:55.86        
     1) Kantar, Erik D 13               2) Ranieri III, Carl A 13         
     3) Daly, Patrick J 13              4) Giraldez, Clark M 13           
                  26.94       54.02 (27.08)     1:24.58 (30.56)     1:55.86 (31.28)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:59.72   12/4/2010 Saw Mill, SMC-MR                           
                         G.Yale, C.McAuley, B.Patti, T.May                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:06.35    1:56.83R       
     1) Fullerton, Billy R 14           2) Kantar, Erik D 13              
     3) Kishinevskiy, Matthew S 14      4) Martinez, Jesse J 14           
                  48.17     1:14.06 (25.89)     1:56.83 (42.77)                    
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:07.02         DQ        
      71 Early take-off swimmer #3
     1) McGhee, Liam F 13               2) Gorman, Jack R 14              
     3) Mialma, Jonathan 14             4) Rawl, Daniel M 13              
                  47.96     1:15.84 (27.88)          DQ (26.73)                    
 -- Condors-MR  'B'                                   2:15.21         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Ranieri III, Carl A 13          2) Pallatta, E.R. R 13            
     3) Daly, Patrick J 13              4) Jaquez, Dessaniel 13           
                  50.32     1:27.40 (37.08)          DQ (27.42)                    
 
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 23.47   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR                24.49      24.99        
  2 McGhee, Liam F            13 NDAC-MR                25.95      25.60        
  3 Martinez, Jesse J         14 COND-MR                26.64      25.98        
  4 Fullerton, Billy R        14 COND-MR                26.48      26.33        
  5 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR                25.29      26.59        
  6 Nam, Bohyun D             14 COND-MR                27.77      26.91        
  7 Gorman, Jack R            14 NDAC-MR                27.71      27.43        
  8 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR                27.26      27.83        
  9 Rawl, Daniel M            13 NDAC-MR                27.73      27.97        
 10 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR                28.01      28.20        
 11 Metcalf, Max              13 SMC-MR                 28.13      28.74        
 12 Rodriguez, Frank          13 WSSC-MR                29.17      29.14        
 13 Koster, John              12 SMC-MR                 30.23      29.29        
 14 Spears, Michael L         13 COND-MR                28.64      29.30        
 15 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR                29.11      29.58        
 16 Liu, David M              14 NDAC-MR                29.41      29.97        
 17 Jaquez, Dessaniel         13 COND-MR                30.86      30.00        
 18 Collins, Danny R          13 Marlins-MR             30.62      30.02        
 19 Daly, Patrick J           13 COND-MR                30.37      30.86        
 20 Schatz, Harry S           13 COND-MR                31.07      30.91        
 21 Ridge, Liam M             13 COND-MR                30.61      31.61        
 22 Palmer, Jack N            11 WSSC-MR                31.64      33.55        
 23 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR                36.46      34.20        
 -- Witko, Mason L            13 COND-MR                30.41         NS        
 -- Kantar, Erik D            13 COND-MR                27.72         NS        
 -- Papes, Danny              13 SMC-MR                 24.57        SCR        
 -- Giraldez, Clark M         13 COND-MR                31.68        SCR        
 -- Ford, Elliot              14 SMC-MR                 36.44        SCR        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 50.74   12/5/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR           51.67      52.08        
                  25.61       52.08 (26.47)                                        
  2 Attile, Trevor A          14 MSC-MR                 53.92      53.53        
                  26.28       53.53 (27.25)                                        
  3 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR                54.98      54.02        
                  25.78       54.02 (28.24)                                        
  4 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR                 55.69      55.64        
                  27.11       55.64 (28.53)                                        
  5 Fullerton, Billy R        14 COND-MR                57.92      58.05        
                  28.10       58.05 (29.95)                                        
  6 McGhee, Liam F            13 NDAC-MR                57.01      58.48        
                  28.35       58.48 (30.13)                                        
  7 Gorman, Jack R            14 NDAC-MR                59.07      58.74        
                  28.04       58.74 (30.70)                                        
  8 Kantar, Erik D            13 COND-MR              1:00.83      58.85        
                  28.48       58.85 (30.37)                                        
  9 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              1:01.57    1:00.82        
                  28.87     1:00.82 (31.95)                                        
 10 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              1:02.16    1:01.22        
                  29.61     1:01.22 (31.61)                                        
 11 Rawl, Jarek T             11 NDAC-MR              1:02.56    1:01.38        
                  29.56     1:01.38 (31.82)                                        
 12 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              1:00.95    1:01.75        
                  29.33     1:01.75 (32.42)                                        
 13 Rawl, Daniel M            13 NDAC-MR              1:00.20    1:03.39        
                  29.96     1:03.39 (33.43)                                        
 14 Metcalf, Max              13 SMC-MR               1:01.46    1:03.50        
                  30.25     1:03.50 (33.25)                                        
 15 Koster, John              12 SMC-MR               1:04.63    1:03.97        
                  30.38     1:03.97 (33.59)                                        
 16 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              1:11.76    1:05.87        
                  31.77     1:05.87 (34.10)                                        
 17 Daly, Patrick J           13 COND-MR              1:06.71    1:06.29        
                  31.93     1:06.29 (34.36)                                        
 18 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:07.89    1:06.81        
                  32.23     1:06.81 (34.58)                                        
 19 Witko, Mason L            13 COND-MR              1:08.87    1:07.83        
                  32.28     1:07.83 (35.55)                                        
 20 Schatz, Harry S           13 COND-MR              1:07.67    1:08.82        
                  32.27     1:08.82 (36.55)                                        
 21 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:13.41    1:11.66        
                  34.55     1:11.66 (37.11)                                        
 22 Iolonardi, Tristan        14 Aqua Gems-MR         1:10.40    1:13.64        
                  35.50     1:13.64 (38.14)                                        
 -- Ford, Elliot              14 SMC-MR               1:26.29        SCR        
 -- Papes, Danny              13 SMC-MR                 55.30        SCR        
 -- Palmer, Jack N            11 WSSC-MR              1:14.26        SCR        
 -- Spears, Michael L         13 COND-MR              1:07.07        SCR        
 -- Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR                57.00        SCR        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:53.60   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               1:56.35    1:57.04        
                  26.53       55.81 (29.28)     1:26.27 (30.46)     1:57.04 (30.77)
  2 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:02.57    1:59.73        
                  27.03       58.33 (31.30)     1:29.37 (31.04)     1:59.73 (30.36)
  3 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               1:59.30    2:00.75        
                  27.92       58.66 (30.74)     1:30.31 (31.65)     2:00.75 (30.44)
  4 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:04.27    2:04.38        
                  28.76     1:00.74 (31.98)     1:34.29 (33.55)     2:04.38 (30.09)
  5 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:11.28    2:11.35        
                  29.33     1:02.76 (33.43)     1:37.29 (34.53)     2:11.35 (34.06)
  6 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              2:15.64    2:11.82        
                  29.27     1:02.61 (33.34)     1:38.72 (36.11)     2:11.82 (33.10)
  7 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              2:14.56    2:12.38        
                  30.47     1:04.23 (33.76)     1:39.93 (35.70)     2:12.38 (32.45)
  8 Kantar, Erik D            13 COND-MR              2:15.57    2:13.13        
                                1:04.48 ( )     1:40.29 (35.81)     2:13.13 (32.84)
  9 Rawl, Daniel M            13 NDAC-MR              2:16.85    2:14.88        
                  30.07     1:05.00 (34.93)     1:39.96 (34.96)     2:14.88 (34.92)
 10 Spears, Michael L         13 COND-MR              2:25.57    2:17.16        
                  31.27     1:06.96 (35.69)     1:43.57 (36.61)     2:17.16 (33.59)
 11 Rodriguez, Frank          13 WSSC-MR              2:22.10    2:17.22        
                  31.06     1:06.27 (35.21)     1:43.85 (37.58)     2:17.22 (33.37)
 12 Metcalf, Max              13 SMC-MR               2:17.81    2:17.27        
                  30.16     1:04.73 (34.57)     1:40.99 (36.26)     2:17.27 (36.28)
 13 Daly, Patrick J           13 COND-MR              2:27.54    2:22.16        
                  32.68     1:09.26 (36.58)     1:46.84 (37.58)     2:22.16 (35.32)
 14 Jaquez, Dessaniel         13 COND-MR              2:29.83    2:22.91        
                  32.38     1:09.17 (36.79)     1:47.02 (37.85)     2:22.91 (35.89)
 15 Schatz, Harry S           13 COND-MR              2:26.44    2:23.21        
                  32.18     1:09.48 (37.30)   2:23.21 (1:13.73)                    
 16 Ridge, Liam M             13 COND-MR              2:24.95    2:23.84        
                  34.19     1:12.06 (37.87)     1:48.92 (36.86)     2:23.84 (34.92)
 17 Liu, David M              14 NDAC-MR              2:32.18    2:28.74        
                  33.29     1:11.96 (38.67)     1:52.35 (40.39)     2:28.74 (36.39)
 18 Collins, Danny R          13 Marlins-MR           2:38.87    2:28.97        
                  33.57   1:53.28 (1:19.71)     2:28.97 (35.69)                    
 19 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              2:50.70    2:45.54        
                  35.56     1:17.33 (41.77)     2:01.01 (43.68)     2:45.54 (44.53)
 -- Witko, Mason L            13 COND-MR              2:32.19         NS        
 -- Nam, Bohyun D             14 COND-MR              2:16.83         NS        
 -- Papes, Danny              13 SMC-MR               2:18.09        SCR        
 -- Giraldez, Clark M         13 COND-MR              2:31.98        SCR        
 
Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 5:25.45   12/4/2010 Nicolas Winograd, Aqua Gems-MR             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               5:10.91    5:12.92R       
                  28.00       58.75 (30.75)     1:30.19 (31.44)     2:02.46 (32.27)
        2:34.49 (32.03)     3:07.22 (32.73)     3:40.57 (33.35)     4:12.57 (32.00)
        4:43.67 (31.10)     5:12.92 (29.25)                                        
  2 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               5:24.37    5:16.97R       
                  29.51     1:01.46 (31.95)     1:33.42 (31.96)     2:05.55 (32.13)
        2:37.96 (32.41)     3:10.76 (32.80)     3:42.69 (31.93)     4:14.67 (31.98)
        4:47.16 (32.49)     5:16.97 (29.81)                                        
  3 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              5:29.12    5:27.28        
                  29.23     1:02.18 (32.95)     1:35.47 (33.29)     2:08.83 (33.36)
        2:42.40 (33.57)     3:15.85 (33.45)     3:49.41 (33.56)     4:23.16 (33.75)
        4:56.09 (32.93)     5:27.28 (31.19)                                        
  4 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              5:38.78    5:28.51        
                  29.84     1:03.07 (33.23)     1:36.95 (33.88)     2:10.64 (33.69)
        2:44.20 (33.56)     3:17.95 (33.75)     3:51.64 (33.69)     4:25.06 (33.42)
        4:57.60 (32.54)     5:28.51 (30.91)                                        
  5 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              5:51.97    5:56.15        
                  31.54     1:07.12 (35.58)     1:43.52 (36.40)     2:20.74 (37.22)
        2:57.42 (36.68)     3:34.82 (37.40)     4:11.52 (36.70)     4:47.68 (36.16)
        5:23.32 (35.64)     5:56.15 (32.83)                                        
  6 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              6:02.19    5:57.43        
                  30.83     1:05.48 (34.65)     1:42.13 (36.65)     2:19.06 (36.93)
        2:56.48 (37.42)     3:32.92 (36.44)     4:10.08 (37.16)     4:46.84 (36.76)
        5:23.32 (36.48)     5:57.43 (34.11)                                        
  7 Kantar, Erik D            13 COND-MR                   NT    6:06.83        
                  31.80                                                            
            2:59.39 ( )   6:06.83 (3:07.44)                                        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 59.47   12/5/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               1:02.81    1:03.40        
                  31.16     1:03.40 (32.24)                                        
  2 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               1:04.29    1:04.47        
                  31.82     1:04.47 (32.65)                                        
  3 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              1:08.62    1:05.99        
                  31.55     1:05.99 (34.44)                                        
  4 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:06.86    1:07.51        
                  32.90     1:07.51 (34.61)                                        
  5 Metcalf, Max              13 SMC-MR               1:08.20    1:08.65        
                  34.60     1:08.65 (34.05)                                        
  6 McGhee, Liam F            13 NDAC-MR              1:09.26    1:09.74        
                  34.62     1:09.74 (35.12)                                        
  7 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              1:11.84    1:10.03        
                  34.25     1:10.03 (35.78)                                        
  8 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              1:10.78    1:10.10        
                  34.30     1:10.10 (35.80)                                        
  9 Gorman, Jack R            14 NDAC-MR              1:12.16    1:11.95        
                  35.11     1:11.95 (36.84)                                        
 10 Koster, John              12 SMC-MR               1:14.93    1:14.49        
                  36.63     1:14.49 (37.86)                                        
 11 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              1:14.77    1:14.51        
                  36.33     1:14.51 (38.18)                                        
 12 Daly, Patrick J           13 COND-MR              1:12.98    1:14.56        
                  36.88     1:14.56 (37.68)                                        
 13 Rawl, Daniel M            13 NDAC-MR              1:18.66    1:15.66        
                  36.34     1:15.66 (39.32)                                        
 14 Schatz, Harry S           13 COND-MR              1:17.67    1:15.98        
                  36.91     1:15.98 (39.07)                                        
 15 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:16.06    1:16.54        
                  38.42     1:16.54 (38.12)                                        
 16 Rawl, Jarek T             11 NDAC-MR              1:15.65    1:18.95        
                  37.92     1:18.95 (41.03)                                        
 17 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:21.79    1:24.63        
                  41.09     1:24.63 (43.54)                                        
 -- Kantar, Erik D            13 COND-MR              1:22.49         DQ        
      63 Declared false start
 -- Spears, Michael L         13 COND-MR              1:16.13         NS        
 -- Witko, Mason L            13 COND-MR              1:18.94         NS        
 -- Papes, Danny              13 SMC-MR               1:07.79        SCR        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:08.11   12/4/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               2:20.02    2:15.13        
                  31.51     1:05.29 (33.78)     1:40.40 (35.11)     2:15.13 (34.73)
  2 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:22.41    2:22.73        
                  33.13     1:09.53 (36.40)     1:47.50 (37.97)     2:22.73 (35.23)
  3 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:26.03    2:24.59        
                  33.17     1:09.59 (36.42)     1:47.09 (37.50)     2:24.59 (37.50)
  4 Metcalf, Max              13 SMC-MR               2:23.30    2:26.29        
                  34.85     1:10.97 (36.12)     1:48.56 (37.59)     2:26.29 (37.73)
  5 Nam, Bohyun D             14 COND-MR              2:37.14    2:28.48        
                  34.99     1:12.89 (37.90)     1:51.41 (38.52)     2:28.48 (37.07)
  6 McGhee, Liam F            13 NDAC-MR              2:26.11    2:29.80        
                  35.08     1:12.77 (37.69)     1:52.55 (39.78)     2:29.80 (37.25)
  7 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              2:31.71    2:32.71        
                  35.50     1:14.87 (39.37)     1:54.80 (39.93)     2:32.71 (37.91)
  8 Spears, Michael L         13 COND-MR              2:40.86    2:37.21        
                  37.13     1:17.42 (40.29)     1:59.48 (42.06)     2:37.21 (37.73)
  9 Daly, Patrick J           13 COND-MR              2:34.65    2:39.11        
                  37.50     1:18.33 (40.83)     2:00.01 (41.68)     2:39.11 (39.10)
 10 Ridge, Liam M             13 COND-MR              2:38.14    2:39.54        
                  40.18     1:20.74 (40.56)     2:02.16 (41.42)     2:39.54 (37.38)
 11 Schatz, Harry S           13 COND-MR              2:40.47    2:39.76        
                  38.53     1:18.93 (40.40)     2:00.14 (41.21)     2:39.76 (39.62)
 12 Rodriguez, Frank          13 WSSC-MR              2:43.84    2:40.18        
                  37.76     1:19.47 (41.71)     2:01.36 (41.89)     2:40.18 (38.82)
 13 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              3:50.25    3:28.40        
                  48.85     1:41.79 (52.94)     2:36.20 (54.41)     3:28.40 (52.20)
 -- Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              2:25.11         NS        
 -- Witko, Mason L            13 COND-MR              2:48.30         NS        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:07.58   12/4/2010 Charles McAuley, SMC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               1:13.85    1:12.21        
                  34.25     1:12.21 (37.96)                                        
  2 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               1:15.03    1:13.07        
                  35.01     1:13.07 (38.06)                                        
  3 Gorman, Jack R            14 NDAC-MR              1:15.57    1:14.57        
                  34.68     1:14.57 (39.89)                                        
  4 Kantar, Erik D            13 COND-MR              1:18.96    1:16.77        
                  36.41     1:16.77 (40.36)                                        
  5 McGhee, Liam F            13 NDAC-MR              1:15.96    1:17.04        
                  35.96     1:17.04 (41.08)                                        
  6 Nam, Bohyun D             14 COND-MR              1:19.51    1:17.24        
                  36.00     1:17.24 (41.24)                                        
  7 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              1:26.88    1:22.56        
                  38.74     1:22.56 (43.82)                                        
  8 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              1:24.82    1:25.14        
                  39.31     1:25.14 (45.83)                                        
  9 Koster, John              12 SMC-MR               1:24.40    1:25.26        
                  40.76     1:25.26 (44.50)                                        
 10 Rodriguez, Frank          13 WSSC-MR              1:29.89    1:28.44        
                  41.76     1:28.44 (46.68)                                        
 11 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:28.84    1:30.50        
                  43.29     1:30.50 (47.21)                                        
 12 Liu, David M              14 NDAC-MR              1:31.10    1:30.60        
                  41.89     1:30.60 (48.71)                                        
 13 Jaquez, Dessaniel         13 COND-MR              1:36.22    1:33.85        
                  44.65     1:33.85 (49.20)                                        
 14 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              1:39.89    1:36.82        
                  45.73     1:36.82 (51.09)                                        
 -- Witko, Mason L            13 COND-MR              1:23.63         NS        
 -- Ford, Elliot              14 SMC-MR               1:33.02        SCR        
 -- Papes, Danny              13 SMC-MR               1:14.99        SCR        
 -- Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:28.12        SCR        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:30.33   12/5/2010 Charles McAuley, SMC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         2:20.87    2:22.21R       
                  31.11     1:06.69 (35.58)     1:44.04 (37.35)     2:22.21 (38.17)
  2 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:45.95    2:44.41        
                  36.11     1:17.84 (41.73)     2:01.60 (43.76)     2:44.41 (42.81)
  3 Kantar, Erik D            13 COND-MR              2:49.07    2:51.09        
                  37.87     1:21.08 (43.21)     2:06.35 (45.27)     2:51.09 (44.74)
  4 Witko, Mason L            13 COND-MR              3:00.33    2:59.51        
                  40.93     1:26.08 (45.15)   2:59.51 (1:33.43)                    
  5 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              2:55.00    3:04.16        
                  39.80     1:27.05 (47.25)     2:15.77 (48.72)     3:04.16 (48.39)
  6 Daly, Patrick J           13 COND-MR              3:03.02    3:05.11        
                  43.12     1:30.62 (47.50)     2:19.32 (48.70)     3:05.11 (45.79)
  7 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              3:06.21    3:09.19        
                  43.66     1:32.37 (48.71)     2:21.97 (49.60)     3:09.19 (47.22)
  8 Ridge, Liam M             13 COND-MR              3:11.24    3:13.30        
                  45.21     1:35.38 (50.17)     2:25.49 (50.11)     3:13.30 (47.81)
  9 Schatz, Harry S           13 COND-MR              3:24.80    3:26.98        
                  47.36     1:40.31 (52.95)     2:32.90 (52.59)     3:26.98 (54.08)
 -- Iolonardi, Tristan        14 Aqua Gems-MR         2:55.43         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
                  43.13     1:32.34 (49.21)     2:23.67 (51.33)          DQ (49.33)
 -- Spears, Michael L         13 COND-MR              2:57.33         NS        
 -- Papes, Danny              13 SMC-MR               2:59.00        SCR        
 -- Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              2:38.11        SCR        
 -- Ford, Elliot              14 SMC-MR               3:18.48        SCR        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 59.08   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR                58.79      59.61        
                  27.85       59.61 (31.76)                                        
  2 Attile, Trevor A          14 MSC-MR                 59.63      59.85        
                  28.57       59.85 (31.28)                                        
  3 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              1:05.25    1:05.78        
                  29.63     1:05.78 (36.15)                                        
  4 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              1:16.63    1:11.28        
                  32.96     1:11.28 (38.32)                                        
  5 Jaquez, Dessaniel         13 COND-MR              1:15.38    1:13.50        
                  34.93     1:13.50 (38.57)                                        
  6 Spears, Michael L         13 COND-MR              1:18.76    1:13.67        
                  35.11     1:13.67 (38.56)                                        
  7 Kantar, Erik D            13 COND-MR              1:14.35    1:14.18        
                  36.80     1:14.18 (37.38)                                        
  8 Daly, Patrick J           13 COND-MR              1:12.64    1:14.29        
                  34.57     1:14.29 (39.72)                                        
  9 Rawl, Daniel M            13 NDAC-MR              1:21.44    1:15.34        
                  34.15     1:15.34 (41.19)                                        
 10 Gorman, Jack R            14 NDAC-MR              1:25.54    1:19.69        
                  34.62     1:19.69 (45.07)                                        
 11 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              1:26.21    1:20.88        
                  34.64     1:20.88 (46.24)                                        
 12 Collins, Danny R          13 Marlins-MR           1:25.68    1:21.19        
                  35.82     1:21.19 (45.37)                                        
 13 Koster, John              12 SMC-MR               1:29.31    1:21.73        
                  36.46     1:21.73 (45.27)                                        
 14 Schatz, Harry S           13 COND-MR              1:22.92    1:21.80        
                  37.13     1:21.80 (44.67)                                        
 -- Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:51.87        SCR        
 -- Ford, Elliot              14 SMC-MR               2:03.45        SCR        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:10.40   12/5/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               2:07.47    2:08.91R       
                  28.36     1:01.41 (33.05)     1:35.70 (34.29)     2:08.91 (33.21)
  2 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:17.38    2:16.94        
                  30.00     1:04.24 (34.24)     1:40.31 (36.07)     2:16.94 (36.63)
 -- Spears, Michael L         13 COND-MR                   NT         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:14.74   12/5/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         2:07.80    2:07.55R       
                  27.48     1:00.80 (33.32)     1:38.25 (37.45)     2:07.55 (29.30)
  2 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               2:18.46    2:14.50R       
                  28.91     1:04.63 (35.72)     1:44.38 (39.75)     2:14.50 (30.12)
  3 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:17.10    2:16.96        
                  27.66     1:04.55 (36.89)     1:46.22 (41.67)     2:16.96 (30.74)
  4 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:24.88    2:23.63        
                  31.53     1:08.06 (36.53)     1:52.73 (44.67)     2:23.63 (30.90)
  5 Kantar, Erik D            13 COND-MR              2:32.53    2:26.14        
                  32.28     1:10.57 (38.29)     1:51.76 (41.19)     2:26.14 (34.38)
  6 Metcalf, Max              13 SMC-MR               2:26.43    2:27.27        
                  31.71     1:06.56 (34.85)     1:51.59 (45.03)     2:27.27 (35.68)
  7 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:28.83    2:28.29        
                  33.93     1:11.32 (37.39)     1:54.15 (42.83)     2:28.29 (34.14)
  8 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              2:38.09    2:31.54        
                  31.65     1:10.74 (39.09)     1:58.19 (47.45)     2:31.54 (33.35)
  9 Gorman, Jack R            14 NDAC-MR              2:33.61    2:31.75        
                  34.07     1:13.38 (39.31)     1:57.40 (44.02)     2:31.75 (34.35)
 10 McGhee, Liam F            13 NDAC-MR              2:30.14    2:31.99        
                  33.32     1:12.51 (39.19)     1:58.68 (46.17)     2:31.99 (33.31)
 11 Koster, John              12 SMC-MR               2:43.28    2:35.71        
                  34.74     1:15.14 (40.40)     2:00.32 (45.18)     2:35.71 (35.39)
 12 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              2:34.51    2:35.93        
                  35.33     1:14.25 (38.92)     2:01.12 (46.87)     2:35.93 (34.81)
 13 Rawl, Jarek T             11 NDAC-MR              2:36.85    2:38.74        
                  32.06     1:14.18 (42.12)     2:02.21 (48.03)     2:38.74 (36.53)
 14 Rawl, Daniel M            13 NDAC-MR              2:46.98    2:39.16        
                  33.61     1:15.38 (41.77)     2:03.85 (48.47)     2:39.16 (35.31)
 15 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              2:55.08    2:39.64        
                  35.43     1:13.93 (38.50)     2:04.16 (50.23)     2:39.64 (35.48)
 16 Daly, Patrick J           13 COND-MR              2:39.12    2:40.26        
                  34.21     1:14.71 (40.50)     2:03.20 (48.49)     2:40.26 (37.06)
 17 Ridge, Liam M             13 COND-MR              2:43.24    2:43.67        
                  38.07     1:19.44 (41.37)     2:08.87 (49.43)     2:43.67 (34.80)
 18 Witko, Mason L            13 COND-MR              2:44.20    2:45.23        
                                1:19.31 ( )   2:45.23 (1:25.92)                    
 19 Iolonardi, Tristan        14 Aqua Gems-MR         2:53.97    2:46.02        
                  34.52     1:17.42 (42.90)     2:03.74 (46.32)     2:46.02 (42.28)
 20 Schatz, Harry S           13 COND-MR              2:47.13    2:48.13        
                  37.61     1:17.01 (39.40)     2:10.19 (53.18)     2:48.13 (37.94)
 21 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              2:53.08    2:57.26        
                  43.18     1:28.30 (45.12)     2:17.12 (48.82)     2:57.26 (40.14)
 -- Ford, Elliot              14 SMC-MR               2:43.00        SCR        
 -- Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              2:28.53        SCR        
 -- Spears, Michael L         13 COND-MR              2:40.16        SCR        
 -- Palmer, Jack N            11 WSSC-MR              3:21.87        SCR        
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 4:49.35   12/5/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               4:42.53    4:40.88R       
                  28.73     1:01.61 (32.88)     1:38.44 (36.83)     2:13.87 (35.43)
        2:56.50 (42.63)     3:38.56 (42.06)     4:09.85 (31.29)     4:40.88 (31.03)
  2 Kelleher, Stephen P       13 MSC-MR               4:51.53    4:48.03R       
                  30.62     1:05.33 (34.71)     1:42.24 (36.91)     2:19.06 (36.82)
        3:01.74 (42.68)     3:44.47 (42.73)     4:17.17 (32.70)     4:48.03 (30.86)
  3 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              4:52.75    4:51.62        
                  29.35     1:04.37 (35.02)     1:42.62 (38.25)     2:21.13 (38.51)
        3:04.41 (43.28)     3:47.04 (42.63)     4:19.62 (32.58)     4:51.62 (32.00)
  4 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              5:01.46    5:07.68        
                  33.31     1:12.70 (39.39)     1:53.41 (40.71)     2:31.07 (37.66)
        3:15.88 (44.81)     4:00.88 (45.00)     4:36.11 (35.23)     5:07.68 (31.57)
  5 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              5:19.66    5:25.71        
                  35.42     1:18.61 (43.19)     2:00.04 (41.43)     2:41.20 (41.16)
        3:27.85 (46.65)     4:15.56 (47.71)     4:51.33 (35.77)     5:25.71 (34.38)
  6 Kantar, Erik D            13 COND-MR                   NT    5:29.50        
                  36.40     1:19.86 (43.46)   2:43.82 (1:23.96)                    
            3:29.86 ( )     4:14.98 (45.12)   5:29.50 (1:14.52)                    
 -- Spears, Michael L         13 COND-MR                   NT         NS        
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 22.12   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                21.46      21.40R       
  2 Carlino, Keith A          16 MSC-MR                 22.54      23.09        
  3 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR             23.60      23.61        
  4 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR                23.20      23.66        
  5 Campagna, Steven J        16 NDAC-MR                22.90      23.93        
  6 Gaynor, Danny F           21 MSC-MR                 24.12      24.26        
  7 Koster, Christopher       16 SMC-MR                 23.58      24.34        
  8 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                23.84      24.42        
  9 Loeffel, Austin J         16 NDAC-MR                24.91      25.52        
 10 Graziano, Nolan V         16 NDAC-MR                26.94      25.59        
 11 Edwards, Michael D        17 MSC-MR                 25.12      25.60        
 12 Strand, Jonah C           15 NDAC-MR                25.95      25.78        
 13 McAuley, Charles          15 SMC-MR                 25.43      26.17        
 14 Rickard, Gaelen J         15 NDAC-MR                27.02      26.62        
 15 Mackay, Matt J            15 WSSC-MR                26.24      26.67        
 16 Pope, Andy C              15 NDAC-MR                29.03      29.89        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR                25.82        SCR        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR                24.63        SCR        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR                25.03        SCR        
 -- Yale, Griffin             15 SMC-MR                 25.62        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 49.37   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                46.88      48.75R       
                  23.74       48.75 (25.01)                                        
  2 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR                 50.19      49.79        
                  24.07       49.79 (25.72)                                        
  3 Alderson, Patrick P       16 MSC-MR                 49.92      51.46        
                  25.11       51.46 (26.35)                                        
  4 Blank, Travis C           15 NDAC-MR                51.05      51.58        
                  24.86       51.58 (26.72)                                        
  5 Gaynor, Danny F           21 MSC-MR                 51.03      51.62        
                  24.80       51.62 (26.82)                                        
  6 Carlino, Keith A          16 MSC-MR                 50.29      51.68        
                  24.90       51.68 (26.78)                                        
  7 Crumm, James R            16 Aqua Gems-MR           50.65      51.77        
                  24.99       51.77 (26.78)                                        
  8 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR                52.52      52.02        
                  24.50       52.02 (27.52)                                        
  8 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR             52.20      52.02        
                  24.84       52.02 (27.18)                                        
 10 Campagna, Steven J        16 NDAC-MR                50.20      52.35        
                  25.39       52.35 (26.96)                                        
 11 Koster, Christopher       16 SMC-MR                 50.76      52.41        
                  25.43       52.41 (26.98)                                        
 12 Deans-Brandt, Collin W    15 Aqua Gems-MR           53.68      53.84        
                  25.75       53.84 (28.09)                                        
 13 Gottwig, Grant K          16 Aqua Gems-MR           53.33      54.10        
                  25.63       54.10 (28.47)                                        
 14 Markert, Gregory          16 SMC-MR                 54.14      54.43        
                  26.15       54.43 (28.28)                                        
 15 Warnon, Raphael A         17 Aqua Gems-MR           53.99      54.44        
                  26.54       54.44 (27.90)                                        
 16 Moore, Peter M            15 Aqua Gems-MR           54.59      54.46        
                  26.24       54.46 (28.22)                                        
 17 Dowden, Griff C           15 Aqua Gems-MR           54.71      54.75        
                  26.48       54.75 (28.27)                                        
 18 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR             53.52      54.82        
                  25.05       54.82 (29.77)                                        
 19 McAuley, Charles          15 SMC-MR                 55.51      55.60        
                  26.60       55.60 (29.00)                                        
 20 Pfohl, Matthew C          15 Aqua Gems-MR           52.14      55.63        
                  26.95       55.63 (28.68)                                        
 21 May, Travis               15 SMC-MR                 55.09      55.66        
                  27.16       55.66 (28.50)                                        
 22 Edwards, Michael D        17 MSC-MR                 56.52      56.08        
                  27.23       56.08 (28.85)                                        
 23 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                54.97      56.43        
                  26.49       56.43 (29.94)                                        
 24 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR             56.58      56.91        
                  27.89       56.91 (29.02)                                        
 25 Loeffel, Austin J         16 NDAC-MR                53.59      57.05        
                  27.23       57.05 (29.82)                                        
 26 Lynch, Douglas A          17 Aqua Gems-MR           56.43      57.23        
                  27.04       57.23 (30.19)                                        
 27 Graziano, Nolan V         16 NDAC-MR                57.68      57.43        
                  28.89       57.43 (28.54)                                        
 28 Strand, Jonah C           15 NDAC-MR                55.98      57.63        
                  27.63       57.63 (30.00)                                        
 29 Turso, Lucas              17 WSSC-MR                56.78      57.73        
                  27.79       57.73 (29.94)                                        
 30 Forino, Andrew S          16 Aqua Gems-MR           58.43      58.12        
                  28.05       58.12 (30.07)                                        
 31 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              1:04.56    1:00.58        
                  29.27     1:00.58 (31.31)                                        
 32 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR              1:20.92    1:28.41        
                  40.84     1:28.41 (47.57)                                        
 -- Larson, David J           16 Aqua Gems-MR           50.89        SCR        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR                52.91        SCR        
 -- Yale, Griffin             15 SMC-MR                 57.97        SCR        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR                55.04        SCR        
 -- Pope, Andy C              15 NDAC-MR              1:08.06        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR                59.49        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:47.43   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR              1:41.98    1:48.65        
                  26.14       54.22 (28.08)     1:22.60 (28.38)     1:48.65 (26.05)
  2 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               1:49.56    1:48.83        
                  25.77       53.97 (28.20)     1:22.39 (28.42)     1:48.83 (26.44)
  3 Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               1:55.74    1:53.41        
                  26.05       54.21 (28.16)     1:23.71 (29.50)     1:53.41 (29.70)
  4 Gaynor, Danny F           21 MSC-MR               1:54.35    1:54.67        
                  25.67       53.52 (27.85)     1:23.37 (29.85)     1:54.67 (31.30)
  5 Tialios, Kristian P       17 NDAC-MR              1:51.19    1:58.10        
                  26.74       56.43 (29.69)     1:27.09 (30.66)     1:58.10 (31.01)
  6 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR           2:00.24    2:01.26        
                  28.67       59.40 (30.73)     1:30.92 (31.52)     2:01.26 (30.34)
  7 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               2:06.72    2:03.18        
                  27.70       59.43 (31.73)     1:32.37 (32.94)     2:03.18 (30.81)
  8 Edwards, Michael D        17 MSC-MR               2:01.93    2:03.31        
                  28.20       59.14 (30.94)     1:31.24 (32.10)     2:03.31 (32.07)
  9 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           2:03.53    2:03.89        
                  27.72       59.38 (31.66)     1:31.56 (32.18)     2:03.89 (32.33)
 10 Mackay, Matt J            15 WSSC-MR              2:07.07    2:05.15        
                  27.47       59.34 (31.87)     1:32.81 (33.47)     2:05.15 (32.34)
 11 McAuley, Charles          15 SMC-MR               2:02.97    2:05.86        
                  28.48     1:00.22 (31.74)     1:33.34 (33.12)     2:05.86 (32.52)
 12 Rickard, Gaelen J         15 NDAC-MR              2:13.04    2:08.13        
                  28.96     1:01.17 (32.21)     1:35.17 (34.00)     2:08.13 (32.96)
 -- Sanchez, Brandon          15 WSSC-MR              2:39.32        SCR        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR              1:56.85        SCR        
 -- Yale, Griffin             15 SMC-MR               2:10.35        SCR        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR              2:04.76        SCR        
 -- May, Scott                16 SMC-MR               2:03.83        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:09.59        SCR        
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010: R 5:10.91   12/4/2010 James R Crumm, Aqua gems-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               5:00.06    4:53.23R       
                  26.03       54.77 (28.74)     1:24.15 (29.38)     1:53.65 (29.50)
        2:23.28 (29.63)     2:53.42 (30.14)     3:23.42 (30.00)     3:53.63 (30.21)
        4:23.96 (30.33)     4:53.23 (29.27)                                        
  2 Kelleher, Andrew J        16 MSC-MR               4:52.91    4:58.44R       
                  27.73       56.93 (29.20)     1:26.68 (29.75)     1:56.55 (29.87)
        2:26.74 (30.19)     2:57.05 (30.31)     3:27.47 (30.42)     3:58.08 (30.61)
        4:28.60 (30.52)     4:58.44 (29.84)                                        
  3 Gaynor, Danny F           21 MSC-MR               4:59.11    5:19.60        
                  28.00       58.74 (30.74)     1:30.05 (31.31)     2:02.31 (32.26)
        2:34.96 (32.65)     3:07.88 (32.92)     3:41.25 (33.37)     4:15.10 (33.85)
        4:48.36 (33.26)     5:19.60 (31.24)                                        
  4 Tialios, Kristian P       17 NDAC-MR              5:00.95    5:19.83        
                  28.21       59.07 (30.86)     1:30.93 (31.86)     2:03.58 (32.65)
        2:36.51 (32.93)     3:09.84 (33.33)     3:43.73 (33.89)     4:16.93 (33.20)
        4:49.90 (32.97)     5:19.83 (29.93)                                        
  5 Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               5:12.64    5:21.16        
                  28.11       59.42 (31.31)     1:31.16 (31.74)     2:03.65 (32.49)
        2:36.32 (32.67)     3:08.86 (32.54)     3:41.82 (32.96)     4:15.87 (34.05)
        4:49.40 (33.53)     5:21.16 (31.76)                                        
  6 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR           5:22.85    5:27.30        
                  29.83     1:01.73 (31.90)     1:35.07 (33.34)     2:08.50 (33.43)
        2:41.66 (33.16)     3:15.40 (33.74)     3:49.60 (34.20)     4:23.45 (33.85)
        4:56.39 (32.94)     5:27.30 (30.91)                                        
  7 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               5:35.61    5:31.33        
                  29.46     1:01.90 (32.44)     1:33.85 (31.95)     2:06.94 (33.09)
        2:41.06 (34.12)     3:14.78 (33.72)     3:49.47 (34.69)     4:23.94 (34.47)
        4:57.31 (33.37)     5:31.33 (34.02)                                        
  8 Edwards, Michael D        17 MSC-MR               5:49.07    5:43.24        
                  29.61     1:02.23 (32.62)     1:36.01 (33.78)     2:11.39 (35.38)
        2:47.82 (36.43)     3:24.13 (36.31)     3:59.93 (35.80)     4:36.07 (36.14)
        5:10.66 (34.59)     5:43.24 (32.58)                                        
 -- Rickard, Gaelen J         15 NDAC-MR              5:44.40         NS        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR              5:54.58        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 54.72   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                52.59      54.72R       
                  27.16       54.72 (27.56)                                        
  2 Carlino, Keith A          16 MSC-MR                 51.96      56.71        
                  28.33       56.71 (28.38)                                        
  2 Blank, Travis C           15 NDAC-MR                55.65      56.71        
                  27.52       56.71 (29.19)                                        
  4 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR             55.35      57.00        
                  27.55       57.00 (29.45)                                        
  5 Koster, Christopher       16 SMC-MR                 53.87      57.40        
                  28.37       57.40 (29.03)                                        
  6 Alderson, Patrick P       16 MSC-MR                 56.18      57.61        
                  28.86       57.61 (28.75)                                        
  7 Tialios, Kristian P       17 NDAC-MR                55.16      58.80        
                  28.76       58.80 (30.04)                                        
  8 Warnon, Raphael A         17 Aqua Gems-MR           57.46      59.23        
                  29.26       59.23 (29.97)                                        
  9 McAuley, Charles          15 SMC-MR               1:00.87      59.53        
                  29.05       59.53 (30.48)                                        
 10 Campagna, Steven J        16 NDAC-MR                57.53      59.61        
                  29.34       59.61 (30.27)                                        
 11 Markert, Gregory          16 SMC-MR                 58.54    1:00.13        
                  29.72     1:00.13 (30.41)                                        
 12 Moore, Peter M            15 Aqua Gems-MR         1:00.20    1:00.16        
                  29.15     1:00.16 (31.01)                                        
 13 Dowden, Griff C           15 Aqua Gems-MR         1:02.14    1:03.16        
                  30.89     1:03.16 (32.27)                                        
 14 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR              1:01.72    1:03.52        
                  30.21     1:03.52 (33.31)                                        
 15 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           1:04.16    1:03.72        
                  30.80     1:03.72 (32.92)                                        
 16 Edwards, Michael D        17 MSC-MR               1:05.43    1:05.05        
                  32.36     1:05.05 (32.69)                                        
 17 Gottwig, Grant K          16 Aqua Gems-MR         1:03.39    1:05.22        
                  31.63     1:05.22 (33.59)                                        
 18 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               1:07.11    1:05.23        
                  32.03     1:05.23 (33.20)                                        
 19 May, Travis               15 SMC-MR               1:07.22    1:05.51        
                  32.62     1:05.51 (32.89)                                        
 20 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR              1:02.60    1:08.27        
                  32.87     1:08.27 (35.40)                                        
 21 Graziano, Nolan V         16 NDAC-MR              1:11.96    1:09.55        
 22 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              1:21.11    1:11.07        
                  35.10     1:11.07 (35.97)                                        
 23 Forino, Andrew S          16 Aqua Gems-MR         1:09.43    1:12.45        
                  34.95     1:12.45 (37.50)                                        
 24 Lynch, Douglas A          17 Aqua Gems-MR         1:16.00    1:13.50        
                  35.98     1:13.50 (37.52)                                        
 25 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR              1:30.00    1:38.38        
                  46.62     1:38.38 (51.76)                                        
 -- Deans-Brandt, Collin W    15 Aqua Gems-MR         1:04.43         NS        
 -- Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               1:00.85         NS        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR                59.71        SCR        
 -- Pope, Andy C              15 NDAC-MR              1:28.54        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              1:19.45        SCR        
 -- Yale, Griffin             15 SMC-MR               1:04.12        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:00.64   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tialios, Kristian P       17 NDAC-MR              1:58.66    1:59.35R       
                  27.74       57.40 (29.66)     1:28.32 (30.92)     1:59.35 (31.03)
  2 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               2:07.20    2:06.20        
                  30.61     1:02.58 (31.97)     1:35.39 (32.81)     2:06.20 (30.81)
  3 Koster, Christopher       16 SMC-MR               1:58.66    2:06.24        
                  30.55     1:03.18 (32.63)     1:36.35 (33.17)     2:06.24 (29.89)
  4 Carlino, Keith A          16 MSC-MR               1:56.82    2:06.51        
                  30.36     1:03.53 (33.17)     1:35.87 (32.34)     2:06.51 (30.64)
  5 Kelleher, Andrew J        16 MSC-MR               2:12.56    2:09.90        
                  31.60     1:04.26 (32.66)     1:37.46 (33.20)     2:09.90 (32.44)
  6 Campagna, Steven J        16 NDAC-MR              2:09.52    2:11.05        
                  30.86     1:03.95 (33.09)     1:37.98 (34.03)     2:11.05 (33.07)
  7 May, Scott                16 SMC-MR               2:15.01    2:21.17        
                  34.80     1:10.33 (35.53)     1:46.86 (36.53)     2:21.17 (34.31)
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR              2:10.85        SCR        
 -- May, Travis               15 SMC-MR               2:27.44        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:04.95   12/4/2010 Dallan B Treanor, Marlins-MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR           1:01.30    1:03.62R       
                  29.76     1:03.62 (33.86)                                        
  2 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR              1:04.68    1:05.49        
                  30.45     1:05.49 (35.04)                                        
  3 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               1:11.32    1:06.12        
                  31.25     1:06.12 (34.87)                                        
  4 Strand, Jonah C           15 NDAC-MR              1:07.10    1:07.93        
                  31.84     1:07.93 (36.09)                                        
  5 McAuley, Charles          15 SMC-MR               1:07.20    1:08.45        
                  31.97     1:08.45 (36.48)                                        
  6 Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               1:08.82    1:08.63        
                  32.11     1:08.63 (36.52)                                        
  7 Loeffel, Austin J         16 NDAC-MR              1:05.51    1:08.81        
                  32.27     1:08.81 (36.54)                                        
  8 Mackay, Matt J            15 WSSC-MR              1:09.63    1:09.76        
                  31.45     1:09.76 (38.31)                                        
  9 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               1:11.02    1:11.15        
                  32.86     1:11.15 (38.29)                                        
 10 Edwards, Michael D        17 MSC-MR               1:10.73    1:11.39        
                  33.88     1:11.39 (37.51)                                        
 11 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           1:11.29    1:12.27        
                  33.50     1:12.27 (38.77)                                        
 12 Graziano, Nolan V         16 NDAC-MR              1:15.89    1:12.54        
                  35.30     1:12.54 (37.24)                                        
 13 May, Scott                16 SMC-MR               1:13.76    1:14.31        
                  36.06     1:14.31 (38.25)                                        
 14 Rickard, Gaelen J         15 NDAC-MR                   NT    1:23.53        
                  38.80     1:23.53 (44.73)                                        
 -- Yale, Griffin             15 SMC-MR               1:18.70        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              1:13.47        SCR        
 -- May, Travis               15 SMC-MR               1:13.67        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:17.37   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J        16 MSC-MR               2:13.99    2:19.16        
                  31.41     1:06.18 (34.77)     1:41.96 (35.78)     2:19.16 (37.20)
  2 Crumm, James R            16 Aqua Gems-MR         2:22.59    2:22.25        
                  31.77     1:07.99 (36.22)     1:45.07 (37.08)     2:22.25 (37.18)
  3 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               2:31.23    2:26.11        
                  32.52     1:09.31 (36.79)     1:47.51 (38.20)     2:26.11 (38.60)
  4 McAuley, Charles          15 SMC-MR               2:29.71    2:26.73        
                  32.71     1:10.63 (37.92)     1:48.52 (37.89)     2:26.73 (38.21)
  5 Loeffel, Austin J         16 NDAC-MR              2:23.96    2:30.45        
                  33.08     1:11.00 (37.92)     1:50.52 (39.52)     2:30.45 (39.93)
  6 Strand, Jonah C           15 NDAC-MR              2:31.96    2:31.15        
                  32.96     1:12.62 (39.66)     1:52.05 (39.43)     2:31.15 (39.10)
  7 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               2:30.86    2:31.63        
                  33.82     1:12.84 (39.02)     1:52.87 (40.03)     2:31.63 (38.76)
  8 Deans-Brandt, Collin W    15 Aqua Gems-MR         2:25.38    2:36.40        
                  33.24     1:11.99 (38.75)     1:53.45 (41.46)     2:36.40 (42.95)
  9 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              2:39.71    2:36.45        
                  36.17     1:15.94 (39.77)     1:56.64 (40.70)     2:36.45 (39.81)
 10 Edwards, Michael D        17 MSC-MR               2:33.64    2:37.97        
                  35.75     1:15.02 (39.27)     1:55.67 (40.65)     2:37.97 (42.30)
 11 Lynch, Douglas A          17 Aqua Gems-MR         2:55.01    2:38.76        
                  34.98     1:14.50 (39.52)     1:56.55 (42.05)     2:38.76 (42.21)
 12 Mackay, Matt J            15 WSSC-MR              2:35.85    2:39.44        
                  34.20     1:14.24 (40.04)     1:56.67 (42.43)     2:39.44 (42.77)
 13 Pfohl, Matthew C          15 Aqua Gems-MR         2:48.43    2:41.04        
                  37.17     1:19.12 (41.95)     2:02.66 (43.54)     2:41.04 (38.38)
 14 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR           2:37.30    2:43.27        
                  37.42     1:18.93 (41.51)     2:01.50 (42.57)     2:43.27 (41.77)
 15 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR              3:47.73    3:25.01        
                  44.83     1:36.00 (51.17)     2:29.79 (53.79)     3:25.01 (55.22)
 -- Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               2:32.82         NS        
 -- Larson, David J           16 Aqua Gems-MR         2:23.18        SCR        
 -- Yale, Griffin             15 SMC-MR               2:46.37        SCR        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR              2:45.29        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:37.53        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 55.06   12/4/2010 Steven J Campagna, NDAC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                52.58      56.06        
                  26.67       56.06 (29.39)                                        
  2 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR             56.18      56.71        
                  26.91       56.71 (29.80)                                        
  3 Carlino, Keith A          16 MSC-MR                 53.27      57.05        
                  25.83       57.05 (31.22)                                        
  4 Kelleher, Andrew J        16 MSC-MR                 57.56      57.57        
                  27.04       57.57 (30.53)                                        
  5 Campagna, Steven J        16 NDAC-MR                52.27      57.67        
                  25.91       57.67 (31.76)                                        
  6 Koster, Christopher       16 SMC-MR                 58.54      58.21        
                  27.18       58.21 (31.03)                                        
  7 Gaynor, Danny F           21 MSC-MR                 55.88      58.51        
                  27.00       58.51 (31.51)                                        
  8 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR              1:02.95    1:00.09        
                  27.70     1:00.09 (32.39)                                        
  9 Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               1:00.60    1:01.87        
                  28.41     1:01.87 (33.46)                                        
 10 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           1:01.14    1:01.91        
                  28.72     1:01.91 (33.19)                                        
 11 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR              1:01.29    1:02.54        
                  27.74     1:02.54 (34.80)                                        
 12 Strand, Jonah C           15 NDAC-MR              1:03.50    1:03.79        
                  29.57     1:03.79 (34.22)                                        
 13 Loeffel, Austin J         16 NDAC-MR              1:03.82    1:04.20        
                  29.40     1:04.20 (34.80)                                        
 14 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               1:07.69    1:04.21        
                  28.76     1:04.21 (35.45)                                        
 15 May, Scott                16 SMC-MR               1:07.50    1:08.98        
                  30.76     1:08.98 (38.22)                                        
 16 Pope, Andy C              15 NDAC-MR              1:21.48    1:12.84        
                  33.05     1:12.84 (39.79)                                        
 -- Graziano, Nolan V         16 NDAC-MR              1:10.11         NS        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR              1:05.51        SCR        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR              1:02.71        SCR        
 -- May, Travis               15 SMC-MR               1:03.90        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              1:12.46        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:05.49   12/5/2010 Jason P Ruddy, MSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               2:07.03    2:00.77R       
                  27.16       57.50 (30.34)     1:28.91 (31.41)     2:00.77 (31.86)
  2 Gaynor, Danny F           21 MSC-MR               1:56.01    2:05.92        
                  28.27       59.30 (31.03)     1:31.29 (31.99)     2:05.92 (34.63)
  3 Tialios, Kristian P       17 NDAC-MR              2:02.29    2:08.23        
                  27.26       59.11 (31.85)     1:33.95 (34.84)     2:08.23 (34.28)
  4 Kelleher, Andrew J        16 MSC-MR               2:14.65    2:12.78        
                  29.14     1:02.38 (33.24)     1:37.24 (34.86)     2:12.78 (35.54)
  5 Campagna, Steven J        16 NDAC-MR              2:01.00    2:12.99        
                  27.97     1:00.17 (32.20)     1:35.10 (34.93)     2:12.99 (37.89)
  6 Forino, Andrew S          16 Aqua Gems-MR         2:19.43    2:35.36        
                  32.11     1:10.23 (38.12)     1:51.53 (41.30)     2:35.36 (43.83)
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR              2:24.21        SCR        
 -- Deans-Brandt, Collin W    15 Aqua Gems-MR         2:16.50        SCR        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR              2:24.58        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 2:06.61   12/5/2010 Christophe Koster, SMC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR              1:55.64    1:57.41R       
                  25.32       54.47 (29.15)     1:28.97 (34.50)     1:57.41 (28.44)
  2 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR           2:00.24    2:06.77        
                  26.27       57.75 (31.48)     1:36.67 (38.92)     2:06.77 (30.10)
  3 Blank, Travis C           15 NDAC-MR              2:06.30    2:07.78        
                  26.80       58.79 (31.99)     1:37.50 (38.71)     2:07.78 (30.28)
  4 Crumm, James R            16 Aqua Gems-MR         2:08.76    2:08.77        
                  28.15     1:02.26 (34.11)     1:39.30 (37.04)     2:08.77 (29.47)
  5 Warnon, Raphael A         17 Aqua Gems-MR         2:10.15    2:09.60        
                  28.00     1:01.15 (33.15)     1:39.83 (38.68)     2:09.60 (29.77)
  6 Markert, Gregory          16 SMC-MR               2:10.61    2:10.39        
                  28.11     1:00.07 (31.96)     1:40.17 (40.10)     2:10.39 (30.22)
  7 Koster, Christopher       16 SMC-MR               2:04.65    2:10.61        
                  28.08     1:00.70 (32.62)     1:40.02 (39.32)     2:10.61 (30.59)
  8 Alderson, Patrick P       16 MSC-MR               2:09.55    2:10.66        
                  27.49       58.96 (31.47)     1:40.45 (41.49)     2:10.66 (30.21)
  9 Carlino, Keith A          16 MSC-MR               2:08.69    2:11.67        
                  25.18       55.29 (30.11)     1:39.33 (44.04)     2:11.67 (32.34)
 10 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR              2:13.59    2:13.51        
                  27.03     1:02.26 (35.23)     1:42.77 (40.51)     2:13.51 (30.74)
 11 Strand, Jonah C           15 NDAC-MR              2:18.66    2:14.22        
                  28.38     1:05.96 (37.58)     1:43.34 (37.38)     2:14.22 (30.88)
 12 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           2:15.01    2:15.85        
                  27.23     1:01.84 (34.61)     1:42.91 (41.07)     2:15.85 (32.94)
 13 Edwards, Michael D        17 MSC-MR               2:18.32    2:17.14        
                  29.31     1:04.60 (35.29)     1:45.15 (40.55)     2:17.14 (31.99)
 14 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               2:19.44    2:17.42        
                  29.95     1:05.19 (35.24)     1:45.32 (40.13)     2:17.42 (32.10)
 15 Moore, Peter M            15 Aqua Gems-MR         2:19.16    2:17.86        
                  29.09     1:00.28 (31.19)     1:45.87 (45.59)     2:17.86 (31.99)
 16 Loeffel, Austin J         16 NDAC-MR              2:13.26    2:18.41        
                  29.05     1:04.66 (35.61)     1:43.46 (38.80)     2:18.41 (34.95)
 17 May, Travis               15 SMC-MR               2:19.06    2:18.84        
                  28.85     1:04.58 (35.73)     1:48.28 (43.70)     2:18.84 (30.56)
 18 Mackay, Matt J            15 WSSC-MR              2:26.18    2:20.46        
                  30.29     1:07.02 (36.73)     1:46.19 (39.17)     2:20.46 (34.27)
 19 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR           2:18.26    2:20.75        
                  30.77     1:06.46 (35.69)     1:48.95 (42.49)     2:20.75 (31.80)
 20 Turso, Lucas              17 WSSC-MR              2:24.88    2:23.78        
                  29.77     1:06.22 (36.45)     1:51.39 (45.17)     2:23.78 (32.39)
 21 Gottwig, Grant K          16 Aqua Gems-MR         2:16.37    2:23.88        
                  30.06     1:05.50 (35.44)     1:51.96 (46.46)     2:23.88 (31.92)
 22 Pfohl, Matthew C          15 Aqua Gems-MR         2:38.59    2:23.93        
                  37.43     1:13.68 (36.25)     1:54.65 (40.97)     2:23.93 (29.28)
 23 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              2:25.97    2:24.86        
                  34.16     1:11.50 (37.34)     1:51.80 (40.30)     2:24.86 (33.06)
 24 Graziano, Nolan V         16 NDAC-MR              2:43.13    2:26.02        
                  30.58     1:08.81 (38.23)     1:54.49 (45.68)     2:26.02 (31.53)
 25 Dowden, Griff C           15 Aqua Gems-MR         2:20.92    2:28.60        
                  32.57     1:08.66 (36.09)     1:55.12 (46.46)     2:28.60 (33.48)
 26 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR              3:45.00    3:20.98        
                  45.24     1:40.45 (55.21)     2:31.88 (51.43)     3:20.98 (49.10)
 -- Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               2:11.85         NS        
 -- Larson, David J           16 Aqua Gems-MR         2:09.94        SCR        
 -- Fein, Sam B               16 COND-MR              2:15.20        SCR        
 -- Globus, Julie & Yaron Gl  15 COND-MR              2:22.16        SCR        
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:36.64        SCR        
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010: R 4:34.87   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      15 MSC-MR               4:28.07    4:24.43R       
                  27.22       58.14 (30.92)     1:32.86 (34.72)     2:07.00 (34.14)
        2:45.79 (38.79)     3:25.17 (39.38)     3:56.21 (31.04)     4:24.43 (28.22)
  2 Kelleher, Andrew J        16 MSC-MR               4:21.47    4:26.28R       
                  27.93     1:00.49 (32.56)     1:35.32 (34.83)     2:09.52 (34.20)
        2:48.02 (38.50)     3:27.27 (39.25)     3:57.56 (30.29)     4:26.28 (28.72)
  3 Tialios, Kristian P       17 NDAC-MR              4:16.59    4:33.72R       
                  27.66       59.43 (31.77)     1:32.76 (33.33)     2:05.46 (32.70)
        2:46.13 (40.67)     3:27.87 (41.74)     4:00.98 (33.11)     4:33.72 (32.74)
  4 Rodriguez, Matthew J      15 MSC-MR               4:54.20    4:51.84        
                  30.85     1:09.65 (38.80)     1:49.08 (39.43)     2:27.57 (38.49)
        3:07.93 (40.36)     3:47.58 (39.65)     4:21.08 (33.50)     4:51.84 (30.76)
 -- Rosenkranz, Erik W        16 MSC-MR               4:47.08         NS        
 
Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:33.02   12/5/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         S.Campagna, S.Cavotti, B.Dahlem, J.Mackrel        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:31.22    1:30.30R       
     1) Campagna, Steven J 16           2) Blank, Travis C 15             
     3) Cavotti, Spencer 16             4) Mackrel, Julian A 16           
                  23.09       46.21 (23.12)     1:09.17 (22.96)     1:30.30 (21.13)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:32.42    1:30.67R       
     1) Alderson, Patrick P 16          2) Carlino, Keith A 16            
     3) Kelleher, Andrew J 16           4) Alpay, Christopher R 15        
                  23.77       45.67 (21.90)     1:08.44 (22.77)     1:30.67 (22.23)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:32.24    1:33.95        
     1) Crumm, James R 16               2) Deans-Brandt, Collin W 15      
     3) Winograd, Nicolas 14            4) Pfohl, Matthew C 15            
                  23.43       47.09 (23.66)     1:10.56 (23.47)     1:33.95 (23.39)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   1:41.52    1:37.48        
     1) Koster, Christopher 16          2) Markert, Gregory 16            
     3) McAuley, Charles 15             4) May, Travis 15                 
                  24.17       48.23 (24.06)     1:12.91 (24.68)     1:37.48 (24.57)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                        1:32.22    1:37.53        
     1) Warnon, Raphael A 17            2) Gottwig, Grant K 16            
     3) Dowden, Griff C 15              4) Moore, Peter M 15              
                  24.75       48.91 (24.16)     1:13.60 (24.69)     1:37.53 (23.93)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:42.02    1:39.51        
     1) Loeffel, Austin J 16            2) Graziano, Nolan V 16           
     3) Strand, Jonah C 15              4) Tialios, Kristian P 17         
                  25.25       50.43 (25.18)     1:15.86 (25.43)     1:39.51 (23.65)
  7 Condors-MR  'A'                                   2:00.01    2:05.19        
     1) Dabrowski, Jakub A 15           2) Ridge, Liam M 13               
     3) Schatz, Harry S 13              4) Porooshasp, Shayan 15          
                  28.02       58.63 (30.61)     1:29.05 (30.42)     2:05.19 (36.14)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:46.11        SCR        
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  1:58.52        SCR        
     1) Mackay, Matt J 15               2) Sanchez, Brandon 15            
     3) Kellman, Alex J 11              4) Kurzum, Elie 15                
 
Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010: R 1:42.49   12/4/2010 Northern Dutchess, NDAC-MR                 
                         B.Dahlem, S.Cavotti, S.Campagna, J.Mackrel        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:45.36    1:41.98R       
     1) Tialios, Kristian P 17          2) Mackrel, Julian A 16           
     3) Campagna, Steven J 16           4) Cavotti, Spencer 16            
                  26.99       54.88 (27.89)     1:19.04 (24.16)     1:41.98 (22.94)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.23    1:42.80        
     1) Carlino, Keith A 16             2) Kelleher, Andrew J 16          
     3) Alpay, Christopher R 15         4) Attile, Trevor A 14            
                  25.93       54.41 (28.48)     1:18.74 (24.33)     1:42.80 (24.06)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:54.99    1:56.90        
     1) Cavotti, Parker 14              2) Strand, Jonah C 15             
     3) Loeffel, Austin J 16            4) Rickard, Gaelen J 15           
                  33.59     1:03.93 (30.34)     1:31.06 (27.13)     1:56.90 (25.84)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:07.17    1:57.71        
     1) Treanor, Dallan B 17            2) Collins, Danny R 13            
     3) Lockhart, Ryan J 15             4) Czerwinski, Jay L 15           
                  27.02   1:31.11 (1:04.09)     1:57.71 (26.60)                    
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:05.55    1:57.84        
     1) Rodriguez, Frank 13             2) Mackay, Matt J 15              
     3) Kurzum, Elie 15                 4) Catania, Nicholas 11           
                  34.31     1:04.86 (30.55)     1:30.78 (25.92)     1:57.84 (27.06)
  6 Condors-MR  'A'                                   1:35.38    2:12.57        
     1) Schatz, Harry S 13              2) Spears, Michael L 13           
     3) Nam, Bohyun D 14                4) Ridge, Liam M 13               
                  34.64     1:11.93 (37.29)     1:41.91 (29.98)     2:12.57 (30.66)
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'B'                  2:21.43        SCR        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:04.05        SCR        
     1) May, Scott 16                   2) McAuley, Charles 15            
     3) Yale, Griffin 15                4) May, Travis 15