Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
         2011 Trials and Finals Team Championships, Sanction #: 110105         
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 27.25    2/9/2002 Becky Malone-NBS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR           29.83      30.12         16  
  2 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR           30.47      30.48         13  
  3 Katelyn Walsh       10 MSC-MR                 30.68      30.52         12  
  4 Rayna Hata          10 BGSC-NE                30.94      30.67         11  
  5 Jessie LaRue         9 MSC-MR                 32.43      31.20         10  
  6 Paige Bacigal        9 VAC-MR                 30.87      31.47          9  
  7 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR           31.12      31.84          7  
  8 Jessica Cohen       10 MSC-MR                 32.79      32.01          5  
  9 Hallie Simkins      10 Tmsuffolk-MR           32.48      32.49          4  
 10 Emily Tang          10 MSC-MR                 32.59      32.59          3  
 11 Melina Blezy        10 Aqua Gems-MR           33.01      33.31          2  
 12 Megan Lee            9 BGSC-NE                35.32      33.77          1  
 13 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR           33.66      33.79        
 14 Belle Leishman      10 NBS-MR                 35.47      33.86        
 15 Roisin Daly          9 VAC-MR                 34.92      35.22        
 16 Mickayla Dexter     10 Aqua Gems-MR           40.65      37.35        
 17 Mackenzie Thompson   9 Aqua Gems-MR           36.33      37.67        
 18 Allie Vela          10 NBS-MR                 37.59      38.41        
 19 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR                 38.59      39.33        
 20 Lindsay Way         10 VAC-MR                 39.90      39.60        
 21 Emily Cohen          8 MSC-MR                 42.45      40.45        
 22 Gabby Nunez          8 MSC-MR                 39.21      40.92        
 23 Sierra DeGeorge      9 PBAC-MR                42.60      41.69        
 24 Jenna McKinney      10 VAC-MR                 37.91      41.97        
 25 EllaBlue Jackson     8 MSC-MR                 42.25      41.99        
 26 Jamie Forbes         9 NBS-MR                 47.65      44.89        
 27 Katherine Canavan    8 VAC-MR                 50.28      45.10        
 28 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                 46.30      45.54        
 29 Nina McAdoo          9 MSC-MR                 48.55      45.96        
 30 Arianna Brancato    10 NBS-MR                 45.49      46.83        
 31 Meghan Wurster       7 NBS-MR                 49.62      46.86        
 32 Parker Ball          7 MSC-MR                 46.50      47.48        
 33 Emily MacHugh        9 NBS-MR                 46.17      48.49        
 34 Julia Quezada        6 MSC-MR                 51.16      51.69        
 35 Grace MacHugh        7 NBS-MR                 56.87      56.32        
 36 Grace Williams       8 NBS-MR               1:12.18      58.40        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:00.34    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR         1:05.16    1:05.80         16  
                  31.42     1:05.80 (34.38)                                        
  2 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR         1:09.26    1:06.19         13  
                  31.44     1:06.19 (34.75)                                        
  3 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR         1:15.04    1:07.26         12  
                  32.83     1:07.26 (34.43)                                        
  4 Katelyn Walsh       10 MSC-MR               1:07.70    1:07.45         11  
                  32.21     1:07.45 (35.24)                                        
  5 Rayna Hata          10 BGSC-NE              1:09.42    1:08.53         10  
                  32.26     1:08.53 (36.27)                                        
  6 Jessica Cohen       10 MSC-MR               1:08.83    1:09.03          9  
                  33.41     1:09.03 (35.62)                                        
  7 Ani Makebish        10 NDAC-MR              1:09.75    1:10.01          7  
                  33.72     1:10.01 (36.29)                                        
  8 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR         1:10.34    1:10.34          5  
                  33.76     1:10.34 (36.58)                                        
  9 Clare Bosse          9 NBS-MR               1:12.80    1:10.40          4  
                  33.85     1:10.40 (36.55)                                        
 10 Jessie LaRue         9 MSC-MR               1:10.99    1:11.58          3  
                  34.39     1:11.58 (37.19)                                        
 11 Emily Tang          10 MSC-MR               1:11.85    1:12.34          2  
                  34.35     1:12.34 (37.99)                                        
 12 Emily Boldrin       10 VAC-MR               1:27.28    1:12.36          1  
                  34.11     1:12.36 (38.25)                                        
 13 Melina Blezy        10 Aqua Gems-MR         1:13.01    1:13.36        
                  34.73     1:13.36 (38.63)                                        
 14 Megan Lee            9 BGSC-NE              1:18.61    1:16.20        
                  36.10     1:16.20 (40.10)                                        
 15 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR         1:15.74    1:16.34        
                  35.91     1:16.34 (40.43)                                        
 16 Roisin Daly          9 VAC-MR               1:18.47    1:17.80        
                  36.33     1:17.80 (41.47)                                        
 17 Katelin Zichittell  10 NDAC-MR              1:17.20    1:18.93        
                  37.14     1:18.93 (41.79)                                        
 18 Belle Leishman      10 NBS-MR               1:22.10    1:22.42        
                  37.10     1:22.42 (45.32)                                        
 19 Mackenzie Thompson   9 Aqua Gems-MR         1:25.93    1:25.55        
                  40.53     1:25.55 (45.02)                                        
 20 Allie Vela          10 NBS-MR               1:23.22    1:26.97        
                  41.91     1:26.97 (45.06)                                        
 21 Abigail DeBenedict   8 NBS-MR               1:29.64    1:27.03        
                  40.38     1:27.03 (46.65)                                        
 22 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR               1:30.29    1:27.52        
                  42.26     1:27.52 (45.26)                                        
 23 Shannon Bone         8 PBAC-MR              1:32.65    1:30.25        
                  41.28     1:30.25 (48.97)                                        
 24 Summer Green        10 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:34.58        
                  43.60     1:34.58 (50.98)                                        
 25 Gabby Nunez          8 MSC-MR               1:28.04    1:36.15        
                  44.16     1:36.15 (51.99)                                        
 26 EllaBlue Jackson     8 MSC-MR               1:43.09    1:40.51        
                  45.70     1:40.51 (54.81)                                        
 27 Nina McAdoo          9 MSC-MR               1:40.83    1:42.39        
                  48.73     1:42.39 (53.66)                                        
 28 Sophia Amvrosiatos  10 Aqua Gems-MR         1:29.43    1:42.92        
                  46.37     1:42.92 (56.55)                                        
 29 Jamie Forbes         9 NBS-MR               1:38.54    1:44.61        
                  47.92     1:44.61 (56.69)                                        
 30 Shayla Yozzo         7 NBS-MR               1:52.04    1:46.15        
                  48.98     1:46.15 (57.17)                                        
 31 Emily MacHugh        9 NBS-MR               1:49.97    1:46.42        
                  49.60     1:46.42 (56.82)                                        
 32 Lena Wiedholz        7 NBS-MR               1:48.35    1:46.58        
                  47.60     1:46.58 (58.98)                                        
 33 Parker Ball          7 MSC-MR               1:44.56    1:48.64        
                  50.28     1:48.64 (58.36)                                        
 34 Meghan Wurster       7 NBS-MR               1:48.64    1:51.57        
                  51.81     1:51.57 (59.76)                                        
 35 Julia Quezada        6 MSC-MR               1:55.85    1:59.59        
                1:35.00     1:59.59 (24.59)                                        
 36 Grace MacHugh        7 NBS-MR               2:00.68    2:03.60        
                1:37.00     2:03.60 (26.60)                                        
 37 Grace Williams       8 NBS-MR               2:35.15    2:15.97        
                1:01.55   2:15.97 (1:14.42)                                        
 -- Lindsay Way         10 VAC-MR               1:22.35        DNF        
      Did not finish
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 32.18    2/1/2004 Christina Simonetti-NS                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR           34.90      35.52         16  
  2 Emily Tang          10 MSC-MR                 37.47      37.46         13  
  3 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR           37.58      37.55         12  
  4 Emily Boldrin       10 VAC-MR                 38.58      38.34         11  
  5 Rayna Hata          10 BGSC-NE                35.40      38.46         10  
  6 Jessica Cohen       10 MSC-MR                 39.83      38.88          9  
  7 Hallie Simkins      10 Tmsuffolk-MR           39.12      39.68          7  
  8 Melina Blezy        10 Aqua Gems-MR           38.53      40.13          5  
  9 Megan Lee            9 BGSC-NE                40.38      40.34          4  
 10 Roisin Daly          9 VAC-MR                 41.75      41.38          3  
 11 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR           41.81      42.44          2  
 12 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR                 48.34      44.07          1  
 13 Allie Vela          10 NBS-MR                 46.50      45.01        
 14 Lindsay Way         10 VAC-MR                 44.73      47.93        
 15 Summer Green        10 Aqua Gems-MR           47.52      47.97        
 16 Shannon Bone         8 PBAC-MR                54.52      48.04        
 17 Mackenzie Thompson   9 Aqua Gems-MR           44.39      48.12        
 18 Sophia Amvrosiatos  10 Aqua Gems-MR           47.60      48.78        
 19 Jamie Forbes         9 NBS-MR                 53.18      49.59        
 20 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                 52.79      51.07        
 21 Gabby Nunez          8 MSC-MR                 47.68      51.44        
 22 Parker Ball          7 MSC-MR                 51.29      53.89        
 23 Nina McAdoo          9 MSC-MR                 56.45      54.68        
 24 Emily MacHugh        9 NBS-MR                 54.94      55.21        
 25 Abigail DeBenedict   8 NBS-MR                 50.44      55.86        
 26 Shayla Yozzo         7 NBS-MR                 54.14      56.25        
 27 Meghan Wurster       7 NBS-MR                 53.17      57.46        
 28 Grace MacHugh        7 NBS-MR                 55.55      58.38        
 29 Julia Rooney         8 PBAC-MR                59.11    1:06.42        
 30 Julia Quezada        6 MSC-MR                 59.26    1:06.49        
 31 Grace Williams       8 NBS-MR               1:12.65    1:13.33        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.81    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR         1:16.06    1:15.46         16  
                  37.00     1:15.46 (38.46)                                        
  2 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR         1:16.33    1:16.18         13  
                  37.07     1:16.18 (39.11)                                        
  3 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR         1:17.86    1:16.39         12  
                  37.82     1:16.39 (38.57)                                        
  4 Jessie LaRue         9 MSC-MR               1:19.52    1:18.30         11  
                  38.10     1:18.30 (40.20)                                        
  5 Clare Bosse          9 NBS-MR               1:21.93    1:19.54         10  
                  39.06     1:19.54 (40.48)                                        
  6 Rayna Hata          10 BGSC-NE              1:17.96    1:19.62          9  
                  38.08     1:19.62 (41.54)                                        
  7 Emily Tang          10 MSC-MR               1:22.16    1:22.38          7  
                  39.68     1:22.38 (42.70)                                        
  8 Hallie Simkins      10 Tmsuffolk-MR         1:28.59    1:23.90          5  
                  40.65     1:23.90 (43.25)                                        
  9 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR         1:29.01    1:31.72          4  
                  43.58     1:31.72 (48.14)                                        
 10 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR               1:38.93    1:34.54          3  
                  45.88     1:34.54 (48.66)                                        
 11 Belle Leishman      10 NBS-MR               1:42.86    1:37.47          2  
                  46.71     1:37.47 (50.76)                                        
 12 Mackenzie Thompson   9 Aqua Gems-MR         1:40.43    1:37.63          1  
                  49.82     1:37.63 (47.81)                                        
 13 Abigail DeBenedict   8 NBS-MR                    NT    1:39.84        
                  48.26     1:39.84 (51.58)                                        
 14 Lindsay Way         10 VAC-MR               1:34.62    1:40.76        
                  48.92     1:40.76 (51.84)                                        
 15 Emily Cohen          8 MSC-MR               1:42.85    1:41.55        
                  49.99     1:41.55 (51.56)                                        
 16 Gabby Nunez          8 MSC-MR               1:43.54    1:48.64        
                  51.83     1:48.64 (56.81)                                        
 17 Meghan Wurster       7 NBS-MR                    NT    1:54.15        
                1:54.61         1:54.15 ( )                                        
 18 Emily MacHugh        9 NBS-MR               2:01.84    2:02.21        
                  59.19   2:02.21 (1:03.02)                                        
 19 Julia Quezada        6 MSC-MR               2:09.50    2:20.61        
                2:20.70         2:20.61 ( )                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 36.04    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC, NBS                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       10 MSC-MR                 35.66      35.81#        16  
  2 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR           40.81      40.00         13  
  3 Jessica Cohen       10 MSC-MR                 44.79      44.13         12  
  4 Paige Bacigal        9 VAC-MR                 43.44      44.72         11  
  5 Megan Lee            9 BGSC-NE                44.19      44.81         10  
  6 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR           45.79      45.93          9  
  7 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR           46.96      47.22          7  
  8 Roisin Daly          9 VAC-MR                 47.37      47.40          5  
  9 Clare Bosse          9 NBS-MR                 50.42      47.55          4  
 10 Melina Blezy        10 Aqua Gems-MR           47.06      47.61          3  
 11 Mickayla Dexter     10 Aqua Gems-MR           56.43      49.66          2  
 12 Jenna McKinney      10 VAC-MR               1:04.34      50.67          1  
 13 Allie Vela          10 NBS-MR                 56.63      54.37        
 14 Sierra DeGeorge      9 PBAC-MR                55.86      56.26        
 15 EllaBlue Jackson     8 MSC-MR                 56.18      57.44        
 16 Nina McAdoo          9 MSC-MR                 59.17      58.56        
 17 Parker Ball          7 MSC-MR               1:03.26    1:01.32        
 18 Abigail DeBenedict   8 NBS-MR                    NT    1:05.05        
 19 Lena Wiedholz        7 NBS-MR               1:10.20    1:05.28        
 20 Katherine Canavan    8 VAC-MR               1:03.93    1:11.64        
 21 Meghan Wurster       7 NBS-MR                    NT    1:18.06        
 -- Grace MacHugh        7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Arianna Brancato    10 NBS-MR               1:03.01         DQ        
      Scissors kick
 -- Jamie Forbes         9 NBS-MR                 55.97         DQ        
      One hand touch
 -- Grace Williams       8 NBS-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:18.21    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       10 MSC-MR               1:17.69    1:18.45         16  
                  38.19     1:18.45 (40.26)                                        
  2 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR         1:27.88    1:26.87         13  
                  41.50     1:26.87 (45.37)                                        
  3 Ani Makebish        10 NDAC-MR              1:26.92    1:27.73         12  
                  41.72     1:27.73 (46.01)                                        
  4 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR         1:38.56    1:33.68         11  
                  45.01     1:33.68 (48.67)                                        
  5 Hallie Simkins      10 Tmsuffolk-MR         1:39.14    1:34.65         10  
                  44.88     1:34.65 (49.77)                                        
  6 Jessie LaRue         9 MSC-MR               1:35.45    1:36.12          9  
                  46.81     1:36.12 (49.31)                                        
  7 Megan Lee            9 BGSC-NE              1:38.19    1:37.06          7  
                  46.01     1:37.06 (51.05)                                        
  8 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR         1:37.17    1:37.39          5  
                  47.45     1:37.39 (49.94)                                        
  9 Katelin Zichittell  10 NDAC-MR              1:42.51    1:41.37          4  
                  49.44     1:41.37 (51.93)                                        
 10 Emily Tang          10 MSC-MR               1:42.54    1:41.72          3  
                  49.37     1:41.72 (52.35)                                        
 11 Clare Bosse          9 NBS-MR               1:46.63    1:41.95          2  
                  50.56     1:41.95 (51.39)                                        
 12 Belle Leishman      10 NBS-MR               1:50.09    1:41.99          1  
                  49.70     1:41.99 (52.29)                                        
 13 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR         1:44.65    1:42.29        
                  49.47     1:42.29 (52.82)                                        
 14 Roisin Daly          9 VAC-MR               1:44.77    1:45.63        
                  49.90     1:45.63 (55.73)                                        
 15 Mackenzie Thompson   9 Aqua Gems-MR         1:50.39    1:49.29        
                  53.66     1:49.29 (55.63)                                        
 16 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR               2:03.67    1:55.82        
                  56.02     1:55.82 (59.80)                                        
 17 Jamie Forbes         9 NBS-MR                    NT    2:00.03        
                  57.21   2:00.03 (1:02.82)                                        
 18 EllaBlue Jackson     8 MSC-MR               2:13.73    2:07.66        
                1:01.70   2:07.66 (1:05.96)                                        
 19 Summer Green        10 Aqua Gems-MR         1:55.43    2:08.35        
                  58.72   2:08.35 (1:09.63)                                        
 20 Sophia Amvrosiatos  10 Aqua Gems-MR         2:00.43    2:33.02        
                1:10.92   2:33.02 (1:22.10)                                        
 -- Emily MacHugh        9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                1:16.91        DQ (1:23.18)                                        
 -- Nina McAdoo          9 MSC-MR               2:10.01         DQ        
      Downward butterfly kick
                  59.81        DQ (1:07.30)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.33    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID, North Shore               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR           37.00      34.69         16  
  2 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR           32.83      35.50         13  
  3 Jessica Cohen       10 MSC-MR                 34.36      35.69         12  
  4 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR           35.14      35.99         11  
  5 Melina Blezy        10 Aqua Gems-MR           34.58      36.18          9.5
  5 Katelyn Walsh       10 MSC-MR                 35.51      36.18          9.5
  7 Ani Makebish        10 NDAC-MR                35.91      36.19          7  
  8 Clare Bosse          9 NBS-MR                 37.68      36.47          5  
  9 Roisin Daly          9 VAC-MR                 40.30      38.19          4  
 10 Rayna Hata          10 BGSC-NE                37.95      38.22          3  
 11 Hallie Simkins      10 Tmsuffolk-MR           39.40      38.92          2  
 12 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR           38.64      39.38          1  
 13 Emily Boldrin       10 VAC-MR                 39.94      40.39        
 14 Jessie LaRue         9 MSC-MR                 39.28      41.20        
 15 Katelin Zichittell  10 NDAC-MR                39.27      42.91        
 16 Allie Vela          10 NBS-MR                 44.91      42.96        
 17 Belle Leishman      10 NBS-MR                 46.64      44.70        
 18 Lindsay Way         10 VAC-MR                 49.47      47.44        
 19 Summer Green        10 Aqua Gems-MR           55.43      50.69        
 20 Gabby Nunez          8 MSC-MR                 55.98      52.59        
 21 Parker Ball          7 MSC-MR               1:00.75      55.18        
 22 Abigail DeBenedict   8 NBS-MR                 53.37      57.06        
 23 EllaBlue Jackson     8 MSC-MR                 56.66    1:00.30        
 24 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                    NT    1:03.91        
 -- Julia Quezada        6 MSC-MR               1:08.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sophia Amvrosiatos  10 Aqua Gems-MR           52.08         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.41    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR         1:18.41    1:16.08         16  
                  34.84     1:16.08 (41.24)                                        
  2 Jessica Cohen       10 MSC-MR               1:22.28    1:23.10         13  
                  38.46     1:23.10 (44.64)                                        
  3 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:26.82         12  
                  40.48     1:26.82 (46.34)                                        
  4 Jessie LaRue         9 MSC-MR               1:30.74    1:29.70         11  
                  41.00     1:29.70 (48.70)                                        
  5 Roisin Daly          9 VAC-MR               1:35.89    1:30.69         10  
                  40.71     1:30.69 (49.98)                                        
  6 Hallie Simkins      10 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:30.72          9  
                  40.16     1:30.72 (50.56)                                        
  7 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR         1:33.69    1:36.23          7  
                  42.13     1:36.23 (54.10)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:10.71    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       10 MSC-MR               1:15.84    1:15.83         16  
                  36.63     1:15.83 (39.20)                                        
  2 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR         1:19.16    1:19.18         13  
                  36.70     1:19.18 (42.48)                                        
  3 Paige Bacigal        9 VAC-MR               1:18.44    1:19.58         12  
                  36.58     1:19.58 (43.00)                                        
  4 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR         1:19.64    1:19.66         11  
                  36.87     1:19.66 (42.79)                                        
  5 Rayna Hata          10 BGSC-NE              1:21.62    1:21.96         10  
                  36.20     1:21.96 (45.76)                                        
  6 Melina Blezy        10 Aqua Gems-MR         1:21.93    1:22.41          9  
                  37.79     1:22.41 (44.62)                                        
  7 Clare Bosse          9 NBS-MR               1:28.30    1:23.99          7  
                  38.60     1:23.99 (45.39)                                        
  8 Emily Tang          10 MSC-MR               1:27.09    1:25.23          5  
                  40.27     1:25.23 (44.96)                                        
  9 Abigail Gibbons      9 Aqua Gems-MR         1:27.56    1:26.24          4  
                  42.88     1:26.24 (43.36)                                        
 10 Roisin Daly          9 VAC-MR               1:29.47    1:26.82          3  
                  41.27     1:26.82 (45.55)                                        
 11 Megan Lee            9 BGSC-NE              1:29.48    1:30.29          2  
                  43.63     1:30.29 (46.66)                                        
 12 Belle Leishman      10 NBS-MR               1:38.69    1:32.23          1  
                  42.56     1:32.23 (49.67)                                        
 13 Mackenzie Thompson   9 Aqua Gems-MR         1:33.75    1:35.67        
                  46.71     1:35.67 (48.96)                                        
 14 Allie Vela          10 NBS-MR               1:42.95    1:37.22        
                  44.70     1:37.22 (52.52)                                        
 15 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR               1:44.51    1:37.56        
                  45.80     1:37.56 (51.76)                                        
 16 Mickayla Dexter     10 Aqua Gems-MR         1:43.88    1:37.77        
                  44.27     1:37.77 (53.50)                                        
 17 Lindsay Way         10 VAC-MR               1:42.49    1:42.59        
                  46.21     1:42.59 (56.38)                                        
 18 Emily Cohen          8 MSC-MR               1:48.05    1:43.50        
                1:28.00     1:43.50 (15.50)                                        
 19 EllaBlue Jackson     8 MSC-MR               1:48.56    1:48.85        
                1:28.00     1:48.85 (20.85)                                        
 20 Gabby Nunez          8 MSC-MR               1:45.25    1:49.46        
                  51.87     1:49.46 (57.59)                                        
 21 Parker Ball          7 MSC-MR               1:53.23    1:57.26        
                  56.09   1:57.26 (1:01.17)                                        
 22 Lena Wiedholz        7 NBS-MR               1:58.45    2:08.01        
                2:08.01         2:08.01 ( )                                        
 23 Emily MacHugh        9 NBS-MR               2:11.84    2:08.23        
                  59.98   2:08.23 (1:08.25)                                        
 24 Julia Quezada        6 MSC-MR               2:04.64    2:16.10        
                1:07.49   2:16.10 (1:08.61)                                        
 -- Arianna Brancato    10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  59.38          DQ (59.79)                                        
 -- Nina McAdoo          9 MSC-MR               1:56.10         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:35.00          DQ (20.79)                                        
 -- Abigail DeBenedict   8 NBS-MR               1:55.87         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.52          DQ (56.77)                                        
 -- Jamie Forbes         9 NBS-MR               1:50.50         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.84          DQ (54.21)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.13    2/1/1991 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:10.45    2:06.00         32  
     1) Jessica Cohen 10                2) Emily Tang 10                  
     3) Jessie LaRue 9                  4) Katelyn Walsh 10               
                  31.59     1:04.51 (32.92)     1:35.38 (30.87)     2:06.00 (30.62)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        2:09.00    2:06.29         26  
     1) Kerryann Reynolds 10            2) Arianna Falletta 10            
     3) Hallie Simkins 10               4) Brianna Mejia 10               
                  31.66     1:04.17 (32.51)     1:37.14 (32.97)     2:06.29 (29.15)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:23.45    2:16.06         24  
     1) Melina Blezy 10                 2) Mackenzie Thompson 9           
     3) Abigail Gibbons 9               4) Christiana Regenauer 9         
                  33.72     1:14.99 (41.27)     1:46.54 (31.55)     2:16.06 (29.52)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:25.40    2:28.15         22  
     1) Jenna McKinney 10               2) Lindsay Way 10                 
     3) Roisin Daly 9                   4) Paige Bacigal 9                
                  46.12     1:21.40 (35.28)     1:57.07 (35.67)     2:28.15 (31.08)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:28.75         20  
     1) Belle Leishman 10               2) Allie Vela 10                  
     3) Jamie Forbes 9                  4) Clare Bosse 9                  
                  35.37     1:13.72 (38.35)     2:04.00 (50.28)     2:28.75 (24.75)
  6 Marist Swim Club-MR  'B'                         NT    2:53.41         18  
     1) Emily Cohen 8                   2) Parker Ball 7                  
     3) EllaBlue Jackson 8              4) Gabby Nunez 8                  
                  46.91     1:35.84 (48.93)     2:15.42 (39.58)     2:53.41 (37.99)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:15.22    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:21.49    2:20.56         32  
     1) Emily Tang 10                   2) Katelyn Walsh 10               
     3) Emily Cohen 8                   4) Jessie LaRue 9                 
                  42.23     1:14.20 (31.97)     1:49.08 (34.88)     2:20.56 (31.48)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        2:24.27    2:21.58         26  
     1) Brianna Mejia 10                2) Arianna Falletta 10            
     3) Kerryann Reynolds 10            4) Hallie Simkins 10              
                  35.73     1:34.00 (58.27)     1:49.73 (15.73)     2:21.58 (31.85)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:38.43    2:38.16         24  
     1) Melina Blezy 10                 2) Mackenzie Thompson 9           
     3) Abigail Gibbons 9               4) Christiana Regenauer 9         
                  39.74     1:31.72 (51.98)     2:08.62 (36.90)     2:38.16 (29.54)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    3:49.94         22  
     1) Emily MacHugh 9                 2) Lena Wiedholz 7                
     3) Abigail DeBenedictus 8          4) Meghan Wurster 7               
                  55.47   1:58.61 (1:03.14)   3:04.00 (1:05.39)     3:49.94 (45.94)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                          NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Allie Vela 10                   2) Belle Leishman 10              
     3) Clare Bosse 9                   4) Jamie Forbes 9                 
                  43.87     1:30.85 (46.98)     2:07.96 (37.11)          DQ (45.79)
 -- Marist Swim Club-MR  'B'                         NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Kimberly Simpfenderfer 9        2) Julia Quezada 6                
     3) Gabby Nunez 8                   4) Nina McAdoo 9                  
                  43.79     1:43.00 (59.21)      1:52.91 (9.91)        DQ (1:33.76)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 25.78    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR           27.14      27.25         16  
  2 Chloe Jackson       12 MSC-MR                 27.81      27.33         13  
  3 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR           27.53      27.49         12  
  4 Ina Elcott          12 MSC-MR                 27.69      27.53         11  
  5 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR           28.26      27.56         10  
  6 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR           28.67      28.17          9  
  7 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR           29.06      28.59          7  
  8 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR           29.46      28.76          5  
  9 Selin Karadeniz     11 MSC-MR                 37.94      29.05          4  
 10 Emma Reining        12 MSC-MR                 30.08      29.08          3  
 11 Julia Caldwell      12 MSC-MR                 29.08      29.20          2  
 12 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR           29.03      29.37          1  
 13 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR           30.07      29.54        
 14 Hailee Stangeby     12 Aqua Gems-MR           29.87      29.59        
 15 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR           29.30      29.71        
 16 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR           29.66      29.89        
 17 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR           31.72      30.01        
 18 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR           30.88      30.68        
 19 Olivia Krug         11 MSC-MR                 31.52      31.23        
 20 Heidi Simpfenderfe  11 MSC-MR                 32.40      31.44        
 21 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR           31.56      31.70        
 22 Camryn Johnson      12 VAC-MR                 31.15      31.92        
 23 Sydney Johnson      12 VAC-MR                 30.90      31.98        
 24 Makayla Pfeifer     11 PBAC-MR                35.64      32.05        
 25 Aine Daly           11 VAC-MR                 31.83      32.15        
 26 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR                 32.41      32.73        
 27 Katelyn Lerner      11 VAC-MR                 33.17      32.79        
 28 Maiya Leishman      12 NBS-MR                 33.49      33.19        
 29 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR           32.04      33.51        
 30 Quinn Garvey        12 NBS-MR                 35.13      34.08        
 31 Colleen Kane        11 PBAC-MR                35.01      34.80        
 32 Katelyn Walsh       12 PBAC-MR                37.84      35.67        
 33 Ashley German       11 NBS-MR                 42.65      39.18        
 34 Melissa Macagne     11 VAC-MR                 43.74      41.29        
 35 Emily Robertson     12 NBS-MR                 54.00      51.73        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.11    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR           59.10      59.51         16  
                  28.22       59.51 (31.29)                                        
  2 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR           59.51      59.68         13  
                  28.93       59.68 (30.75)                                        
  3 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR         1:01.15      59.70         12  
                  28.85       59.70 (30.85)                                        
  4 Chloe Jackson       12 MSC-MR                 59.92    1:00.45         11  
                  28.60     1:00.45 (31.85)                                        
  5 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR         1:03.93    1:02.25         10  
                  29.67     1:02.25 (32.58)                                        
  6 Alice Morgan        12 NBS-MR               1:02.08    1:02.38          9  
                  29.82     1:02.38 (32.56)                                        
  7 Naima Mackrel       12 NDAC-MR              1:02.05    1:02.64          7  
                  29.07     1:02.64 (33.57)                                        
  8 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR         1:05.13    1:02.73          5  
                  30.41     1:02.73 (32.32)                                        
  9 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR         1:04.14    1:03.50          4  
                  30.03     1:03.50 (33.47)                                        
 10 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR         1:04.47    1:03.58          3  
                  30.02     1:03.58 (33.56)                                        
 11 Hailee Stangeby     12 Aqua Gems-MR         1:04.99    1:03.79          2  
                  30.63     1:03.79 (33.16)                                        
 12 Emma Reining        12 MSC-MR               1:05.32    1:04.04          1  
                  31.11     1:04.04 (32.93)                                        
 13 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR         1:05.81    1:05.51        
                  31.32     1:05.51 (34.19)                                        
 14 Rachel DeSimone     12 NDAC-MR              1:05.47    1:05.68        
                  31.51     1:05.68 (34.17)                                        
 15 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR         1:06.53    1:05.83        
                  31.94     1:05.83 (33.89)                                        
 16 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR         1:06.18    1:05.86        
                  31.47     1:05.86 (34.39)                                        
 17 Joanna Craft        11 PBAC-MR              1:08.71    1:05.98        
                  32.00     1:05.98 (33.98)                                        
 18 Heidi Simpfenderfe  11 MSC-MR               1:08.76    1:07.56        
                  32.19     1:07.56 (35.37)                                        
 19 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR         1:12.56    1:07.95        
                  32.30     1:07.95 (35.65)                                        
 20 Camryn Johnson      12 VAC-MR               1:08.17    1:08.34        
                  32.41     1:08.34 (35.93)                                        
 21 Sydney Johnson      12 VAC-MR               1:06.56    1:08.93        
                  32.84     1:08.93 (36.09)                                        
 22 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR         1:09.09    1:09.17        
                  33.36     1:09.17 (35.81)                                        
 23 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR               1:14.07    1:11.54        
                  34.57     1:11.54 (36.97)                                        
 24 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         1:13.47    1:11.87        
                  33.48     1:11.87 (38.39)                                        
 25 Maiya Leishman      12 NBS-MR               1:14.01    1:12.15        
                  34.92     1:12.15 (37.23)                                        
 26 Kaylee Kelsey       11 NDAC-MR              1:11.85    1:12.56        
                  34.55     1:12.56 (38.01)                                        
 27 Aine Daly           11 VAC-MR               1:11.04    1:12.66        
                  33.63     1:12.66 (39.03)                                        
 28 Itzel Mialma        11 NDAC-MR              1:18.06    1:15.98        
                  36.56     1:15.98 (39.42)                                        
 29 Selin Karadeniz     11 MSC-MR               1:27.02    1:22.18        
                  39.36     1:22.18 (42.82)                                        
 30 Maya Barth          11 PBAC-MR              1:27.10    1:31.50        
                1:31.67         1:31.50 ( )                                        
 31 Emily Robertson     12 NBS-MR               1:59.75    1:58.66        
                  51.95   1:58.66 (1:06.71)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.33    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          12 MSC-MR                 29.33      30.50         16  
  2 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR           31.02      31.35         13  
  3 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR           36.48      32.64         12  
  4 Jazmin Rendon       12 NDAC-MR                31.35      32.69         11  
  5 Alice Morgan        12 NBS-MR                 33.41      33.13         10  
  6 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR           32.65      33.25          9  
  7 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR           34.04      33.58          7  
  8 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR           33.47      33.61          5  
  9 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR           35.35      34.99          4  
 10 Joanna Craft        11 PBAC-MR                34.41      35.01          3  
 11 Emma Reining        12 MSC-MR                 34.69      35.60          2  
 12 Camryn Johnson      12 VAC-MR                 36.48      36.23          1  
 13 Sydney Johnson      12 VAC-MR                 35.79      36.67        
 14 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR           37.54      36.77        
 15 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR           38.51      38.79        
 16 Maya Barth          11 PBAC-MR                47.60      38.84        
 17 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR                 40.75      39.60        
 18 Katelyn Lerner      11 VAC-MR                 40.58      39.63        
 19 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR           38.63      39.78        
 20 Emily Robertson     12 NBS-MR                    NT      40.00        
 21 Mia Michaelides     11 NDAC-MR                40.41      40.11        
 22 Ashley German       11 NBS-MR                    NT      44.84        
 -- Aine Daly           11 VAC-MR                 48.11         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.47    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          12 MSC-MR               1:03.93    1:05.28         16  
                  31.25     1:05.28 (34.03)                                        
  2 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR         1:08.30    1:07.72         13  
                  32.59     1:07.72 (35.13)                                        
  3 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR         1:09.16    1:10.25         12  
                  34.30     1:10.25 (35.95)                                        
  4 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR         1:13.31    1:10.78         11  
                  34.81     1:10.78 (35.97)                                        
  5 Alice Morgan        12 NBS-MR               1:12.59    1:11.08         10  
                  34.43     1:11.08 (36.65)                                        
  6 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR         1:13.43    1:11.30          9  
                  35.41     1:11.30 (35.89)                                        
  7 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR         1:12.93    1:11.40          7  
                  35.09     1:11.40 (36.31)                                        
  8 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR         1:16.79    1:14.21          5  
                  35.90     1:14.21 (38.31)                                        
  9 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         1:15.02    1:14.52          4  
                  36.20     1:14.52 (38.32)                                        
 10 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR         1:16.06    1:14.56          3  
                  37.01     1:14.56 (37.55)                                        
 11 Rebecca Baione      11 MSC-MR               1:17.67    1:15.43          2  
                  36.85     1:15.43 (38.58)                                        
 12 Camryn Johnson      12 VAC-MR               1:17.49    1:17.06          1  
                  37.27     1:17.06 (39.79)                                        
 13 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR         1:18.20    1:17.68        
                  37.65     1:17.68 (40.03)                                        
 14 Sydney Johnson      12 VAC-MR               1:16.51    1:17.83        
                  37.88     1:17.83 (39.95)                                        
 15 Emma Reining        12 MSC-MR               1:16.06    1:17.99        
                  38.95     1:17.99 (39.04)                                        
 16 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR         1:16.27    1:18.11        
                  37.68     1:18.11 (40.43)                                        
 17 Olivia Krug         11 MSC-MR               1:20.74    1:18.62        
                  38.04     1:18.62 (40.58)                                        
 18 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR         1:22.96    1:19.28        
                  37.95     1:19.28 (41.33)                                        
 19 Maiya Leishman      12 NBS-MR               1:23.02    1:19.35        
                1:19.35         1:19.35 ( )                                        
 20 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:22.06        
                  39.80     1:22.06 (42.26)                                        
 21 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR         1:25.63    1:24.28        
                  40.53     1:24.28 (43.75)                                        
 22 Makayla Pfeifer     11 PBAC-MR              1:35.85    1:25.32        
                  42.15     1:25.32 (43.17)                                        
 23 Katelyn Lerner      11 VAC-MR               1:24.84    1:26.61        
                1:25.00      1:26.61 (1.61)                                        
 24 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR               1:26.66    1:27.41        
                  42.48     1:27.41 (44.93)                                        
 25 Colleen Kane        11 PBAC-MR              1:25.68    1:31.23        
                  45.19     1:31.23 (46.04)                                        
 26 Selin Karadeniz     11 MSC-MR               1:36.80    1:33.09        
                  45.42     1:33.09 (47.67)                                        
 27 Ashley German       11 NBS-MR               1:46.19    1:39.49        
                  47.52     1:39.49 (51.97)                                        
 28 Melissa Macagne     11 VAC-MR               2:09.19    1:59.13        
                  57.49   1:59.13 (1:01.64)                                        
 29 Emily Robertson     12 NBS-MR                    NT    2:15.64        
                1:03.24   2:15.64 (1:12.40)                                        
 -- Aine Daly           11 VAC-MR               1:27.66         DQ        
                1:08.00          DQ (15.56)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.84   1/31/2004 Becky Malone-NBS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Caldwell      12 MSC-MR                 35.83      34.78         16  
  2 Chloe Jackson       12 MSC-MR                 35.46      35.15         13  
  3 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR           37.54      36.71         12  
  4 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR           37.21      37.29         11  
  5 Rebecca Baione      11 MSC-MR                 38.23      37.53         10  
  6 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR           38.31      37.83          9  
  7 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR           37.73      38.32          7  
  8 Alice Morgan        12 NBS-MR                 39.82      38.73          5  
  9 Hailee Stangeby     12 Aqua Gems-MR           39.71      38.84          4  
 10 Olivia Krug         11 MSC-MR                 39.05      39.06          3  
 11 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR           37.99      39.28          2  
 12 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR           39.24      39.99          1  
 13 Emma Reining        12 MSC-MR                 41.63      40.85        
 14 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR           41.27      40.89        
 15 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR           38.79      40.94        
 16 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR           41.75      41.36        
 17 Heidi Simpfenderfe  11 MSC-MR                 43.65      41.56        
 18 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR           41.74      42.09        
 19 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR           42.93      42.11        
 20 Aine Daly           11 VAC-MR                 40.00      42.28        
 21 Quinn Garvey        12 NBS-MR                 45.44      42.62        
 22 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR           42.44      42.69        
 23 Katelyn Lerner      11 VAC-MR                 42.93      43.64        
 24 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR           41.40      44.56        
 25 Makayla Pfeifer     11 PBAC-MR              1:03.53      45.52        
 26 Selin Karadeniz     11 MSC-MR                 47.49      48.58        
 27 Maiya Leishman      12 NBS-MR                 53.08      48.76        
 28 Colleen Kane        11 PBAC-MR                53.01      50.75        
 29 Katelyn Walsh       12 PBAC-MR                49.00      51.49        
 30 Ashley German       11 NBS-MR                    NT      58.70        
 31 Melissa Macagne     11 VAC-MR               1:01.00    1:03.96        
 32 Emily Robertson     12 NBS-MR               1:22.71    1:11.73        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:10.01    2/1/2004 Becky Malone-NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chloe Jackson       12 MSC-MR               1:17.73    1:16.99         16  
                  36.18     1:16.99 (40.81)                                        
  2 Julia Caldwell      12 MSC-MR               1:16.86    1:17.22         13  
                  36.81     1:17.22 (40.41)                                        
  3 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR         1:22.21    1:20.06         12  
                  37.99     1:20.06 (42.07)                                        
  4 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR         1:19.43    1:20.51         11  
                  39.12     1:20.51 (41.39)                                        
  5 Hailee Stangeby     12 Aqua Gems-MR         1:20.44    1:20.57         10  
                  38.65     1:20.57 (41.92)                                        
  6 Joanna Craft        11 PBAC-MR              1:20.01    1:20.77          9  
                  38.52     1:20.77 (42.25)                                        
  7 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR         1:25.11    1:21.51          7  
                  38.64     1:21.51 (42.87)                                        
  8 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR         1:22.80    1:21.66          5  
                  39.02     1:21.66 (42.64)                                        
  9 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR         1:22.32    1:21.71          4  
                  39.28     1:21.71 (42.43)                                        
 10 Olivia Krug         11 MSC-MR               1:25.74    1:24.80          3  
                  38.99     1:24.80 (45.81)                                        
 11 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR         1:25.04    1:26.08          2  
                  42.05     1:26.08 (44.03)                                        
 12 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR         1:31.90    1:29.73          1  
                  41.68     1:29.73 (48.05)                                        
 13 Heidi Simpfenderfe  11 MSC-MR               1:31.32    1:30.15        
                  43.47     1:30.15 (46.68)                                        
 14 Aine Daly           11 VAC-MR               1:29.91    1:32.07        
                  43.24     1:32.07 (48.83)                                        
 15 Katelyn Lerner      11 VAC-MR               1:34.65    1:32.23        
                  45.05     1:32.23 (47.18)                                        
 16 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR         1:39.68    1:32.32        
                  44.91     1:32.32 (47.41)                                        
 17 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         1:43.07    1:33.11        
                  44.70     1:33.11 (48.41)                                        
 18 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR         1:35.63    1:34.30        
                  45.83     1:34.30 (48.47)                                        
 19 Mia Michaelides     11 NDAC-MR              1:36.86    1:35.71        
                  46.12     1:35.71 (49.59)                                        
 20 Ashley German       11 NBS-MR               2:13.87    2:04.39        
                  57.93   2:04.39 (1:06.46)                                        
 21 Emily Robertson     12 NBS-MR               2:40.97    2:37.79        
                1:13.88   2:37.79 (1:23.91)                                        
 -- Itzel Mialma        11 NDAC-MR              1:35.05         DQ        
      Downward butterfly kick
                  45.92          DQ (49.86)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.01    2/1/1997 Annie Mantey-NDAC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          12 MSC-MR                 29.15      29.81         16  
  2 Naima Mackrel       12 NDAC-MR                31.61      30.54         13  
  3 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR           31.12      30.92         12  
  4 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR           31.72      31.17         11  
  5 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR           30.90      31.40         10  
  6 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR           32.37      31.92          9  
  7 Jazmin Rendon       12 NDAC-MR                30.83      31.99          7  
  8 Julia Caldwell      12 MSC-MR                 36.83      32.37          5  
  9 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR           33.31      32.85          4  
 10 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR           33.00      33.21          3  
 11 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR           35.81      33.75          2  
 12 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR           32.96      33.77          1  
 13 Olivia Krug         11 MSC-MR                 36.07      34.65        
 14 Kaylee Kelsey       11 NDAC-MR                36.58      35.36        
 15 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR           36.43      35.72        
 16 Rachel DeSimone     12 NDAC-MR                36.08      36.14        
 17 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR           36.51      36.40        
 18 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR           34.72      36.45        
 19 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR                 38.97      37.33        
 20 Sydney Johnson      12 VAC-MR                 36.01      39.32        
 21 Itzel Mialma        11 NDAC-MR                39.99      41.32        
 22 Selin Karadeniz     11 MSC-MR                 46.13      44.10        
 23 Maiya Leishman      12 NBS-MR                 44.60      44.50        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:01.05    2/3/2001 Priscilla Modrov-TS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          12 MSC-MR               1:06.44    1:07.26         16  
                  32.00     1:07.26 (35.26)                                        
  2 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR         1:07.38    1:09.49         13  
                  34.31     1:09.49 (35.18)                                        
  3 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR         1:09.77    1:10.07         12  
                  32.59     1:10.07 (37.48)                                        
  4 Julia Caldwell      12 MSC-MR               1:11.00    1:11.41         11  
                  35.05     1:11.41 (36.36)                                        
  5 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR         1:11.85    1:11.82         10  
                  33.32     1:11.82 (38.50)                                        
  6 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR         1:13.64    1:12.86          9  
                  34.19     1:12.86 (38.67)                                        
  7 Alice Morgan        12 NBS-MR               1:12.29    1:13.38          7  
                  33.44     1:13.38 (39.94)                                        
  8 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR         1:12.06    1:13.91          5  
                  35.28     1:13.91 (38.63)                                        
  9 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR         1:21.08    1:15.59          4  
                  35.32     1:15.59 (40.27)                                        
 10 Hailee Stangeby     12 Aqua Gems-MR         1:16.47    1:15.63          3  
                  35.41     1:15.63 (40.22)                                        
 11 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR         1:17.99    1:16.14          2  
                  35.39     1:16.14 (40.75)                                        
 12 Chloe Jackson       12 MSC-MR               1:17.57    1:18.42          1  
                  36.67     1:18.42 (41.75)                                        
 13 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR         1:29.90    1:20.40        
                  37.55     1:20.40 (42.85)                                        
 14 Rebecca Baione      11 MSC-MR               1:19.01    1:20.43        
                  35.76     1:20.43 (44.67)                                        
 15 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR         1:16.23    1:21.30        
                  36.96     1:21.30 (44.34)                                        
 16 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR         1:12.43    1:21.58        
                  37.45     1:21.58 (44.13)                                        
 17 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR         1:30.80    1:21.60        
                  37.29     1:21.60 (44.31)                                        
 18 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         1:27.40    1:24.33        
                  38.71     1:24.33 (45.62)                                        
 19 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR               1:32.66    1:32.30        
                  41.39     1:32.30 (50.91)                                        
 20 Quinn Garvey        12 NBS-MR               1:33.26    1:32.43        
                  44.18     1:32.43 (48.25)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.52    2/4/2001 Priscilla Modrov-TS, NBS  -MR              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          12 MSC-MR               1:07.97    1:08.29         16  
                  31.15     1:08.29 (37.14)                                        
  2 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR         1:10.97    1:10.36         13  
                  32.85     1:10.36 (37.51)                                        
  3 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR         1:12.49    1:10.65         12  
                  33.47     1:10.65 (37.18)                                        
  4 Chloe Jackson       12 MSC-MR               1:14.01    1:10.80         11  
                  33.80     1:10.80 (37.00)                                        
  5 Naima Mackrel       12 NDAC-MR              1:12.06    1:11.06         10  
                  31.84     1:11.06 (39.22)                                        
  6 Alice Morgan        12 NBS-MR               1:34.81    1:12.26          9  
                  32.25     1:12.26 (40.01)                                        
  7 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR         1:19.80    1:12.62          7  
                  34.09     1:12.62 (38.53)                                        
  8 Julia Caldwell      12 MSC-MR               1:11.65    1:12.96          5  
                  34.54     1:12.96 (38.42)                                        
  9 Hailee Stangeby     12 Aqua Gems-MR         1:13.34    1:13.50          4  
                  35.10     1:13.50 (38.40)                                        
 10 Jazmin Rendon       12 NDAC-MR              1:12.19    1:13.76          3  
                  34.34     1:13.76 (39.42)                                        
 11 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR         1:36.50    1:14.32          2  
                  33.64     1:14.32 (40.68)                                        
 12 Madeline Callahan   12 Aqua Gems-MR         1:14.32    1:14.53          1  
                  34.90     1:14.53 (39.63)                                        
 13 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR         1:16.11    1:15.13        
                  34.88     1:15.13 (40.25)                                        
 14 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR         1:17.81    1:16.09        
                  36.53     1:16.09 (39.56)                                        
 15 Olivia Krug         11 MSC-MR               1:19.64    1:16.25        
                  36.67     1:16.25 (39.58)                                        
 16 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR         1:18.12    1:17.82        
                  36.08     1:17.82 (41.74)                                        
 17 Emma Reining        12 MSC-MR               1:15.64    1:17.98        
                  35.82     1:17.98 (42.16)                                        
 18 Rachel DeSimone     12 NDAC-MR              1:22.50    1:18.82        
                  35.77     1:18.82 (43.05)                                        
 19 Heidi Simpfenderfe  11 MSC-MR               1:21.04    1:19.02        
                  37.43     1:19.02 (41.59)                                        
 20 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         1:34.81    1:19.98        
                  35.90     1:19.98 (44.08)                                        
 21 Camryn Johnson      12 VAC-MR               1:20.30    1:20.34        
                  37.40     1:20.34 (42.94)                                        
 22 Katelyn Lerner      11 VAC-MR               1:22.92    1:24.58        
                  38.86     1:24.58 (45.72)                                        
 23 Kaylee Kelsey       11 NDAC-MR              1:24.90    1:24.93        
                  38.51     1:24.93 (46.42)                                        
 24 Aine Daly           11 VAC-MR               1:21.81    1:26.84        
                  42.21     1:26.84 (44.63)                                        
 25 Mia Michaelides     11 NDAC-MR              1:25.52    1:27.09        
                  42.07     1:27.09 (45.02)                                        
 26 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR         1:27.10    1:27.68        
                  42.86     1:27.68 (44.82)                                        
 27 Selin Karadeniz     11 MSC-MR               1:38.68    1:33.11        
                  46.75     1:33.11 (46.36)                                        
 28 Maya Barth          11 PBAC-MR              1:41.02    1:45.78        
                  52.35     1:45.78 (53.43)                                        
 29 Ashley German       11 NBS-MR                    NT    1:46.01        
                  51.26     1:46.01 (54.75)                                        
 -- Maiya Leishman      12 NBS-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  40.37          DQ (46.78)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.92    2/3/2001 AGUA, NBS  -MR                             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:55.94    1:51.39         32  
     1) Julia Caldwell 12               2) Emma Reining 12                
     3) Chloe Jackson 12                4) Ina Elcott 12                  
                  29.16       57.54 (28.38)     1:24.71 (27.17)     1:51.39 (26.68)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:54.21    1:52.29         26  
     1) Hailee Stangeby 12              2) Denali Hutzelmann 11           
     3) Madeline Callahan 12            4) Jennifer Borek 12              
                  29.39       57.09 (27.70)     1:25.90 (28.81)     1:52.29 (26.39)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        1:55.00    1:54.08         24  
     1) Kate Burns 12                   2) Rachel Kuenzler 11             
     3) Jacqueline Zahn 12              4) Shanna Haddow 12               
                  29.31       57.77 (28.46)     1:26.64 (28.87)     1:54.08 (27.44)
  4 Team Suffolk-MR  'B'                        1:57.00    1:59.96         22  
     1) Kelly Lennon 11                 2) Olivia Dabrowski 12            
     3) Jamie Dunaisky 12               4) Katelyn Hahn 12                
                  29.19     1:00.88 (31.69)     1:31.14 (30.26)     1:59.96 (28.82)
  5 Team Suffolk-MR  'C'                             NT    2:06.89         20  
     1) Kaitlyn Chan 12                 2) Mary Tonna 12                  
     3) Alyssa Steinberg 11             4) Kiana Cyrus 11                 
                  31.22     1:02.74 (31.52)     1:35.29 (32.55)     2:06.89 (31.60)
  6 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:09.41         18  
     1) Kaylee DeBenedictus 12          2) Quinn Garvey 12                
     3) Maiya Leishman 12               4) Alice Morgan 12                
                  34.09     1:12.39 (38.30)     1:44.49 (32.10)     2:09.41 (24.92)
  7 Marist Swim Club-MR  'B'                         NT    2:09.69         14  
     1) Selin Karadeniz 11              2) Heidi Simpfenderfer 11         
     3) Olivia Krug 11                  4) Rebecca Baione 11              
                  37.34     1:12.42 (35.08)     1:39.66 (27.24)     2:09.69 (30.03)
  8 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:06.85    2:10.87         10  
     1) Katelyn Lerner 11               2) Aine Daly 11                   
     3) Camryn Johnson 12               4) Sydney Johnson 12              
                  33.05     1:06.92 (33.87)     1:39.01 (32.09)     2:10.87 (31.86)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:00.90    2/4/2001 AGUA                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:10.43    2:07.26         32  
     1) Denali Hutzelmann 11            2) Madeline Callahan 12           
     3) Jennifer Borek 12               4) Hailee Stangeby 12             
                  32.52     1:09.37 (36.85)     1:39.74 (30.37)     2:07.26 (27.52)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        2:10.00    2:11.48         26  
     1) Katelyn Hahn 12                 2) Kate Burns 12                  
     3) Rachel Kuenzler 11              4) Shanna Haddow 12               
                  34.63     1:11.87 (37.24)     1:43.55 (31.68)     2:11.48 (27.93)
  3 Team Suffolk-MR  'B'                        2:13.00    2:16.14         24  
     1) Kelly Lennon 11                 2) Kiana Cyrus 11                 
     3) Olivia Dabrowski 12             4) Jacqueline Zahn 12             
                  33.90     1:12.16 (38.26)     1:47.20 (35.04)     2:16.14 (28.94)
  4 Team Suffolk-MR  'C'                        2:18.00    2:16.36         22  
     1) Alyssa Steinberg 11             2) Jamie Dunaisky 12              
     3) Kaitlyn Chan 12                 4) Mary Tonna 12                  
                  34.44     1:10.89 (36.45)     1:46.23 (35.34)     2:16.36 (30.13)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      1:58.47    2:26.09         20  
     1) Naima Mackrel 12                2) Kaylee Kelsey 11               
     3) Rachel DeSimone 12              4) Jazmin Rendon 12               
                  33.12     1:25.35 (52.23)     1:57.40 (32.05)     2:26.09 (28.69)
  6 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:28.37    2:32.41         18  
     1) Sydney Johnson 12               2) Aine Daly 11                   
     3) Camryn Johnson 12               4) Katelyn Lerner 11              
                  36.91     1:19.44 (42.53)     1:59.23 (39.79)     2:32.41 (33.18)
  7 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:38.25         14  
     1) Ashley German 11                2) Maiya Leishman 12              
     3) Alice Morgan 12                 4) Kaylee DeBenedictus 12         
                  48.43     1:34.61 (46.18)     2:05.51 (30.90)     2:38.25 (32.74)
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                    2:07.63         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Ina Elcott 12                   2) Chloe Jackson 12               
     3) Julia Caldwell 12               4) Olivia Krug 11                 
                  30.90     1:05.54 (34.64)     1:36.54 (31.00)          DQ (29.78)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:02.12   1/16/2009 Julianne Koch, TMSUFFOLK                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR         2:14.90    2:08.64         16  
                  29.62     1:01.88 (32.26)     1:35.30 (33.42)     2:08.64 (33.34)
  2 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR         2:14.18    2:09.57         13  
                  29.93     1:02.30 (32.37)     1:35.93 (33.63)     2:09.57 (33.64)
  3 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR         2:16.01    2:16.19         12  
                  31.80     1:06.90 (35.10)     1:42.80 (35.90)     2:16.19 (33.39)
  4 Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR         2:19.31    2:17.17         11  
                  31.41     1:06.44 (35.03)     1:42.01 (35.57)     2:17.17 (35.16)
  5 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR         2:22.06    2:17.46         10  
                  30.64     1:06.20 (35.56)     1:42.32 (36.12)     2:17.46 (35.14)
  6 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR         2:16.83    2:21.64          9  
                  31.16     1:06.67 (35.51)     1:44.54 (37.87)     2:21.64 (37.10)
  7 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR         2:26.27    2:21.65          7  
                  32.15     1:07.51 (35.36)     1:44.96 (37.45)     2:21.65 (36.69)
  8 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR         2:22.61    2:22.49          5  
                  32.92     1:08.85 (35.93)     1:46.90 (38.05)     2:22.49 (35.59)
  9 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR         2:23.59    2:23.02          4  
                  32.77     1:08.79 (36.02)     1:46.27 (37.48)     2:23.02 (36.75)
 10 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR         2:25.44    2:26.34          3  
                  31.94     1:09.46 (37.52)     1:48.32 (38.86)     2:26.34 (38.02)
 11 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR         2:26.76    2:27.00          2  
                  32.18     1:10.53 (38.35)     1:50.47 (39.94)     2:27.00 (36.53)
 12 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR         2:51.71    2:28.64          1  
                  32.22     1:10.45 (38.23)     1:49.80 (39.35)     2:28.64 (38.84)
 13 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR         2:30.28    2:29.45        
                  33.06     1:11.97 (38.91)     1:51.33 (39.36)     2:29.45 (38.12)
 14 Christiana Regenau   9 Aqua Gems-MR         2:14.43    2:30.66        
                  32.69     1:11.62 (38.93)     1:52.93 (41.31)     2:30.66 (37.73)
 15 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR         2:30.29    2:31.33        
                  34.80     1:13.14 (38.34)     1:53.24 (40.10)     2:31.33 (38.09)
 16 Heather Raleigh     12 Aqua Gems-MR         2:34.43    2:37.12        
                  34.83     1:15.16 (40.33)     1:56.87 (41.71)     2:37.12 (40.25)
 17 Katelyn Lerner      11 VAC-MR               2:40.98    2:38.09        
                  34.66     1:14.23 (39.57)     1:56.27 (42.04)     2:38.09 (41.82)
 18 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         2:48.53    2:39.41        
                  35.37     1:15.60 (40.23)     1:58.07 (42.47)     2:39.41 (41.34)
 19 Kaylee Kelsey       11 NDAC-MR              2:40.07    2:40.29        
                  46.00     1:17.78 (31.78)     2:00.15 (42.37)     2:40.29 (40.14)
 20 Lindsay Way         10 VAC-MR               2:54.01    3:05.53        
                  41.46     1:28.48 (47.02)     2:17.89 (49.41)     3:05.53 (47.64)
 21 Allie Vela          10 NBS-MR               3:10.58    3:07.66        
                  40.63     1:28.83 (48.20)     2:20.67 (51.84)     3:07.66 (46.99)
 22 Ashley German       11 NBS-MR                    NT    3:12.56        
                  41.89     1:31.66 (49.77)     2:22.55 (50.89)     3:12.56 (50.01)
 23 Kimberly Simpfende   9 MSC-MR               3:15.00    3:16.26        
                  42.62     1:32.28 (49.66)     2:24.53 (52.25)     3:16.26 (51.73)
 24 Emily Cohen          8 MSC-MR               3:35.08    3:33.19        
                  46.77     1:43.00 (56.23)     2:39.47 (56.47)     3:33.19 (53.72)
 25 Jamie Forbes         9 NBS-MR                    NT    3:33.88        
                  50.00     1:48.00 (58.00)     2:41.81 (53.81)     3:33.88 (52.07)
 26 Gabby Nunez          8 MSC-MR               3:45.01    3:38.64        
                  44.88     1:39.22 (54.34)     2:38.50 (59.28)   3:38.64 (1:00.14)
 27 Nina McAdoo          9 MSC-MR               3:53.41    3:57.47        
                  52.17   1:54.55 (1:02.38)   2:57.52 (1:02.97)     3:57.47 (59.95)
 
Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:20.88   1/19/2007 Clara Russell, TMSUFFOLK                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          12 MSC-MR               2:23.07    2:23.60         16  
                  29.70     1:05.07 (35.37)     1:50.97 (45.90)     2:23.60 (32.63)
  2 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR         2:25.61    2:23.71         13  
                  32.40     1:09.81 (37.41)     1:53.29 (43.48)     2:23.71 (30.42)
  3 Rachel Kuenzler     11 Tmsuffolk-MR         2:32.48    2:29.30         12  
                  33.89     1:12.82 (38.93)     1:56.45 (43.63)     2:29.30 (32.85)
  4 Shanna Haddow       12 Tmsuffolk-MR         2:35.46    2:30.95         11  
                  32.71     1:11.03 (38.32)     1:56.94 (45.91)     2:30.95 (34.01)
  5 Julia Caldwell      12 MSC-MR               2:29.10    2:31.02         10  
                  34.01     1:13.04 (39.03)     1:56.98 (43.94)     2:31.02 (34.04)
  6 Chloe Jackson       12 MSC-MR               2:35.30    2:34.89          9  
                  34.57     1:14.48 (39.91)     1:59.64 (45.16)     2:34.89 (35.25)
  7 Kiana Cyrus         11 Tmsuffolk-MR         2:35.53    2:38.09          7  
                  33.85     1:16.15 (42.30)     2:01.28 (45.13)     2:38.09 (36.81)
  8 Katelyn Hahn        12 Tmsuffolk-MR         2:41.97    2:39.76          5  
                  38.57     1:18.02 (39.45)     2:06.94 (48.92)     2:39.76 (32.82)
  9 Jacqueline Zahn     12 Tmsuffolk-MR         2:45.61    2:40.11          4  
                  35.30     1:16.50 (41.20)     2:06.62 (50.12)     2:40.11 (33.49)
 10 Katelyn Walsh       10 MSC-MR               2:45.48    2:40.69          3  
                  35.34     1:15.51 (40.17)     2:03.63 (48.12)     2:40.69 (37.06)
 11 Jamie Dunaisky      12 Tmsuffolk-MR         2:42.99    2:41.42          2  
                  35.34     1:16.40 (41.06)     2:04.63 (48.23)     2:41.42 (36.79)
 12 Olivia Dabrowski    12 Tmsuffolk-MR         2:40.34    2:42.52          1  
                  36.63     1:18.28 (41.65)     2:05.48 (47.20)     2:42.52 (37.04)
 13 Heidi Simpfenderfe  11 MSC-MR               2:44.64    2:42.68        
                  35.86     1:17.42 (41.56)     2:06.74 (49.32)     2:42.68 (35.94)
 14 Kerryann Reynolds   10 Tmsuffolk-MR         2:49.13    2:42.99        
                  35.80     1:18.93 (43.13)     2:08.92 (49.99)     2:42.99 (34.07)
 15 Olivia Krug         11 MSC-MR               2:46.29    2:43.23        
                  35.71     1:19.72 (44.01)     2:05.39 (45.67)     2:43.23 (37.84)
 16 Kelly Lennon        11 Tmsuffolk-MR         2:42.79    2:43.60        
                  36.86     1:17.93 (41.07)     2:08.48 (50.55)     2:43.60 (35.12)
 17 Kaitlyn Chan        12 Tmsuffolk-MR         2:47.37    2:44.57        
                  36.40     1:19.77 (43.37)     2:07.87 (48.10)     2:44.57 (36.70)
 18 Brianna Mejia       10 Tmsuffolk-MR         2:58.15    2:44.65        
                  35.68     1:15.95 (40.27)     2:09.34 (53.39)     2:44.65 (35.31)
 19 Arianna Falletta    10 Tmsuffolk-MR         3:05.90    2:48.28        
                  38.82     1:22.11 (43.29)     2:09.78 (47.67)     2:48.28 (38.50)
 20 Emma Reining        12 MSC-MR               2:45.08    2:49.74        
                  37.66     1:21.49 (43.83)     2:14.72 (53.23)     2:49.74 (35.02)
 21 Mary Tonna          12 Tmsuffolk-MR         3:18.06    2:50.53        
                  37.19     1:18.70 (41.51)     2:12.37 (53.67)     2:50.53 (38.16)
 22 Jessie LaRue         9 MSC-MR               2:56.63    2:50.73        
                                1:22.52 ( )     2:13.96 (51.44)     2:50.73 (36.77)
 23 Alyssa Steinberg    11 Tmsuffolk-MR         2:58.27    2:51.50        
                  38.69     1:19.21 (40.52)     2:11.47 (52.26)     2:51.50 (40.03)
 24 Jessica Cohen       10 MSC-MR               3:14.62    2:53.31        
                  36.68     1:24.99 (48.31)     2:14.73 (49.74)     2:53.31 (38.58)
 25 Ani Makebish        10 NDAC-MR              2:52.47    2:53.88        
                  40.03     1:26.40 (46.37)     2:14.45 (48.05)     2:53.88 (39.43)
 26 Mia Michaelides     11 NDAC-MR              3:11.05    3:03.63        
                  42.70     1:28.86 (46.16)     2:21.25 (52.39)     3:03.63 (42.38)
 -- Emily Tang          10 MSC-MR               3:05.13         DQ        
      One hand touch - breast
                  38.98     1:22.56 (43.58)     2:18.27 (55.71)          DQ (37.64)
 -- Kate Burns          12 Tmsuffolk-MR         2:33.51         DQ        
                  32.32     1:11.79 (39.47)     1:56.20 (44.41)          DQ (35.89)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.37    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Katriona Blezy      14 Aqua Gems-MR           26.44      26.50         16  
  2 Sabrina DeGoias     13 Tmsuffolk-MR           27.06      26.74         13  
  3 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR           27.32      27.08         12  
  4 Julissa Quezada     14 PBAC-MR                27.42      27.13         11  
  5 Lillian Oyen-Ustad  13 NDAC-MR                26.94      27.16         10  
  6 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR           27.68      27.77          9  
B - Final
  7 Ameera Bhanji       14 MSC-MR                 27.95      27.17          7  
  8 Jessica McKay       14 VAC-MR                 28.36      28.36          5  
  9 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR           28.37      28.38          4  
 10 Becca Arcomano      13 NDAC-MR                28.46      28.69          3  
 11 Jacqueline Theal    14 Tmsuffolk-MR           28.76      29.01          2  
 12 Saadia Doak         12 ITAC-NI                28.64      29.81          1  
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.37    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Katriona Blezy            14 Aqua Gems-MR           25.30      26.44 q      
  2 Lillian Oyen-Ustad        13 NDAC-MR                26.72      26.94 q      
  3 Sabrina DeGoias           13 Tmsuffolk-MR           26.63      27.06 q      
  4 Melanie Newton            14 Tmsuffolk-MR           26.93      27.32 q      
  5 Julissa Quezada           14 PBAC-MR                27.33      27.42 q      
  6 Jade Weiner               14 Tmsuffolk-MR           27.37      27.68 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ameera Bhanji             14 MSC-MR                 26.21      27.95 q      
  8 Jessica McKay             14 VAC-MR                 28.65      28.36 q      
  9 Alexa Overeem             13 Tmsuffolk-MR           27.88      28.37 q      
 10 Becca Arcomano            13 NDAC-MR                27.89      28.46 q      
 11 Saadia Doak               12 ITAC-NI                27.78      28.64 q      
 12 Jacqueline Theal          14 Tmsuffolk-MR           28.51      28.76 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nicole Mitchell           13 Aqua Gems-MR           28.99      28.81        
 13 Amanda Perrone            14 Tmsuffolk-MR           28.40      28.81        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 15 Emma Guastella            14 Tmsuffolk-MR           28.39      28.86        
 16 Kate Sistare              13 NDAC-MR                29.38      29.44        
 17 Charlotte Kenny-Yap       13 Tmsuffolk-MR           29.15      29.45        
 18 Emma Regenauer            13 Aqua Gems-MR           29.89      30.11        
 19 Alyssa Palumbo            13 Tmsuffolk-MR           29.74      30.22        
 20 Claire Williams           14 NBS-MR                 30.29      30.54        
 21 Alexa Sager               13 NBS-MR                 30.59      30.58        
 22 Samantha Tetlak           13 Tmsuffolk-MR           30.39      30.75        
 23 Emily Woodruff            14 NBS-MR                 31.05      30.96        
 24 Bethany Frank             14 VAC-MR                 31.42      31.06        
 25 Sara Rutigliano           13 NDAC-MR                30.72      31.17        
 26 Makayla Stepp-Davis       14 NBS-MR                 31.10      31.40        
 27 Krisztina Alderson        14 MSC-MR                 29.85      31.92        
 28 Silke Henstebeck          14 PBAC-MR                32.00      31.93        
 29 Emma Hoarty               14 NBS-MR                 31.56      32.10        
 30 Celina Cheung             13 PBAC-MR                36.17      37.53        
 -- Ashley Jiran              13 Tmsuffolk-MR           27.55         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.23    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Katriona Blezy      14 Aqua Gems-MR           56.79      56.28         16  
                  26.67       56.28 (29.61)                                        
  2 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR           57.86      57.53         13  
                  27.69       57.53 (29.84)                                        
  3 Julissa Quezada     14 PBAC-MR                58.18      58.54         11.5
                  28.16       58.54 (30.38)                                        
  3 Ameera Bhanji       14 MSC-MR                 59.20      58.54         11.5
                  28.50       58.54 (30.04)                                        
  5 Sabrina DeGoias     13 Tmsuffolk-MR           58.86      58.71         10  
                  28.17       58.71 (30.54)                                        
  6 Kaitlyn Troy        13 VAC-MR                 59.83    1:00.43          9  
                  28.49     1:00.43 (31.94)                                        
B - Final
  7 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         1:00.28      58.87          7  
                  28.53       58.87 (30.34)                                        
  8 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         1:00.18      59.84          5  
                  28.98       59.84 (30.86)                                        
  9 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         1:00.03      59.86          4  
                  28.89       59.86 (30.97)                                        
 10 Emma Guastella      14 Tmsuffolk-MR         1:00.59    1:00.82          3  
                  29.14     1:00.82 (31.68)                                        
 11 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         1:00.38    1:00.99          2  
                  29.30     1:00.99 (31.69)                                        
 12 Amanda Perrone      14 Tmsuffolk-MR         1:01.08    1:02.85          1  
                  30.00     1:02.85 (32.85)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.23    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Katriona Blezy            14 Aqua Gems-MR           56.34      56.79 q      
                  27.04       56.79 (29.75)                                        
  2 Melanie Newton            14 Tmsuffolk-MR           56.49      57.86 q      
                  28.07       57.86 (29.79)                                        
  3 Julissa Quezada           14 PBAC-MR                59.07      58.18 q      
                  27.96       58.18 (30.22)                                        
  4 Sabrina DeGoias           13 Tmsuffolk-MR           59.07      58.86 q      
                  27.64       58.86 (31.22)                                        
  5 Ameera Bhanji             14 MSC-MR                 58.43      59.20 q      
                  28.72       59.20 (30.48)                                        
  6 Kaitlyn Troy              13 VAC-MR                 59.00      59.83 q      
                  28.69       59.83 (31.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jessica Crumm             14 Aqua Gems-MR           58.94    1:00.03 q      
                  28.55     1:00.03 (31.48)                                        
  7 Nicole Mejia              14 Tmsuffolk-MR           59.59    1:00.03 q      
                  28.94     1:00.03 (31.09)                                        
  9 Kimberly Chan             14 Tmsuffolk-MR           58.45    1:00.18 q      
                  28.92     1:00.18 (31.26)                                        
 10 Jennifer Gosule           13 Tmsuffolk-MR           59.09    1:00.28 q      
                  28.89     1:00.28 (31.39)                                        
 11 Dana Desousa              14 Tmsuffolk-MR           59.20    1:00.38 q      
                  29.22     1:00.38 (31.16)                                        
 12 Emma Guastella            14 Tmsuffolk-MR           59.48    1:00.59 q      
                  29.38     1:00.59 (31.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Amanda Perrone            14 Tmsuffolk-MR         1:01.76    1:01.08        
                  29.33     1:01.08 (31.75)                                        
 14 Ashley Jiran              13 Tmsuffolk-MR         1:00.27    1:01.31        
                  29.48     1:01.31 (31.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Nicole Mitchell           13 Aqua Gems-MR         1:01.46    1:02.07        
                  29.71     1:02.07 (32.36)                                        
 16 Hannah Muller             13 PBAC-MR              1:00.40    1:03.01        
                  29.98     1:03.01 (33.03)                                        
 17 Cheyanne Clouse           14 PBAC-MR              1:00.47    1:03.36        
                  29.60     1:03.36 (33.76)                                        
 18 Kourtnie Rogers           14 VAC-MR               1:02.32    1:03.73        
                  30.65     1:03.73 (33.08)                                        
 19 Charlotte Kenny-Yap       13 Tmsuffolk-MR         1:03.93    1:03.84        
                  30.59     1:03.84 (33.25)                                        
 20 Lori Cliff                13 BGSC-NE              1:03.96    1:03.91        
                  30.75     1:03.91 (33.16)                                        
 21 Saadia Doak               12 ITAC-NI              1:02.01    1:03.98        
                  30.88     1:03.98 (33.10)                                        
 22 Rachel Baione             14 MSC-MR               1:05.79    1:05.10        
                  31.94     1:05.10 (33.16)                                        
 23 Marisa Dexter             13 Aqua Gems-MR         1:04.28    1:05.40        
                  31.47     1:05.40 (33.93)                                        
 24 Marielle Gerber           13 Tmsuffolk-MR         1:05.02    1:05.98        
                  31.75     1:05.98 (34.23)                                        
 25 Alexa Sager               13 NBS-MR               1:13.49    1:06.71        
                  31.61     1:06.71 (35.10)                                        
 26 Emma Regenauer            13 Aqua Gems-MR         1:04.85    1:07.03        
                  31.84     1:07.03 (35.19)                                        
 27 Cassidy Caroselli         14 PBAC-MR              1:05.37    1:07.31        
                  32.52     1:07.31 (34.79)                                        
 28 Samantha Tetlak           13 Tmsuffolk-MR         1:06.48    1:08.14        
                  32.55     1:08.14 (35.59)                                        
 29 Makayla Stepp-Davis       14 NBS-MR               1:06.99    1:08.26        
                  33.70     1:08.26 (34.56)                                        
 30 Tess Meier                14 PBAC-MR              1:07.03    1:08.30        
                  32.41     1:08.30 (35.89)                                        
 31 Claire Williams           14 NBS-MR               1:06.76    1:08.53        
                  32.84     1:08.53 (35.69)                                        
 32 Emily Woodruff            14 NBS-MR               1:09.71    1:08.97        
                  33.70     1:08.97 (35.27)                                        
 33 Alyssa Palumbo            13 Tmsuffolk-MR         1:04.23    1:09.40        
                  32.26     1:09.40 (37.14)                                        
 34 Krisztina Alderson        14 MSC-MR               1:07.57    1:09.41        
                  33.40     1:09.41 (36.01)                                        
 35 Heather Leslie            13 MSC-MR               1:09.22    1:10.76        
                  33.83     1:10.76 (36.93)                                        
 36 Emma Hoarty               14 NBS-MR               1:10.66    1:10.83        
                  33.95     1:10.83 (36.88)                                        
 37 Yarrow Starbeck           13 NBS-MR               1:14.38    1:14.21        
                  36.16     1:14.21 (38.05)                                        
 38 Alexis Anthony            13 PBAC-MR              1:13.87    1:14.53        
                  35.68     1:14.53 (38.85)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:55.26   1/20/2008 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kate Bergin         13 MSC-MR               2:05.60    2:02.24         16  
                  28.32       59.00 (30.68)     1:30.40 (31.40)     2:02.24 (31.84)
  2 Ameera Bhanji       14 MSC-MR               2:11.58    2:06.79         13  
                  30.10     1:02.30 (32.20)     1:34.47 (32.17)     2:06.79 (32.32)
  3 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR         2:07.53    2:07.64         12  
                  29.32     1:01.62 (32.30)     1:35.30 (33.68)     2:07.64 (32.34)
  4 Emma Guastella      14 Tmsuffolk-MR         2:09.64    2:08.08         11  
                  29.73     1:01.93 (32.20)     1:35.07 (33.14)     2:08.08 (33.01)
  5 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         2:07.95    2:10.21         10  
                  29.67     1:02.58 (32.91)     1:36.57 (33.99)     2:10.21 (33.64)
  6 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         2:10.14    2:15.92          9  
                  30.53     1:04.16 (33.63)     1:39.07 (34.91)     2:15.92 (36.85)
B - Final
  7 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         2:14.00    2:10.86          7  
                  30.10     1:03.37 (33.27)     1:37.47 (34.10)     2:10.86 (33.39)
  8 Cheyanne Clouse     14 PBAC-MR              2:17.45    2:11.77          5  
                  30.24     1:03.74 (33.50)     1:37.79 (34.05)     2:11.77 (33.98)
  9 Lillian Oyen-Ustad  13 NDAC-MR              2:14.85    2:13.64          4  
                  30.84     1:05.21 (34.37)     1:39.20 (33.99)     2:13.64 (34.44)
 10 Nicole Mitchell     13 Aqua Gems-MR         2:14.38    2:14.52          3  
                  29.51     1:02.73 (33.22)     1:38.36 (35.63)     2:14.52 (36.16)
 11 Jessica McKay       14 VAC-MR               2:12.19    2:17.33          2  
                  30.21     1:05.20 (34.99)     1:41.83 (36.63)     2:17.33 (35.50)
 12 Marielle Gerber     13 Tmsuffolk-MR         2:22.39    2:22.76          1  
                  31.49     1:07.09 (35.60)     1:44.83 (37.74)     2:22.76 (37.93)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:55.26   1/20/2008 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kate Bergin               13 MSC-MR               1:59.48    2:05.60 q      
                  29.24     1:01.25 (32.01)     1:33.42 (32.17)     2:05.60 (32.18)
  2 Jade Weiner               14 Tmsuffolk-MR         2:07.59    2:07.53 q      
                  29.84     1:02.56 (32.72)     1:35.54 (32.98)     2:07.53 (31.99)
  3 Jennifer Gosule           13 Tmsuffolk-MR         2:05.02    2:07.95 q      
                  29.49     1:01.80 (32.31)     1:35.16 (33.36)     2:07.95 (32.79)
  4 Emma Guastella            14 Tmsuffolk-MR         2:08.45    2:09.64 q      
                  29.86     1:02.99 (33.13)     1:36.59 (33.60)     2:09.64 (33.05)
  5 Dana Desousa              14 Tmsuffolk-MR         2:07.11    2:10.14 q      
                  30.40     1:03.80 (33.40)     1:36.71 (32.91)     2:10.14 (33.43)
  6 Ameera Bhanji             14 MSC-MR               2:07.51    2:11.58 q      
                  30.33     1:03.59 (33.26)     1:36.98 (33.39)     2:11.58 (34.60)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jessica McKay             14 VAC-MR               2:11.01    2:12.19 q      
                  29.93     1:03.53 (33.60)     1:38.06 (34.53)     2:12.19 (34.13)
  8 Nicole Mejia              14 Tmsuffolk-MR         2:14.28    2:14.00 q      
                  31.03     1:05.53 (34.50)     1:40.49 (34.96)     2:14.00 (33.51)
  9 Nicole Mitchell           13 Aqua Gems-MR         2:16.66    2:14.38 q      
                  30.37     1:03.68 (33.31)     1:39.11 (35.43)     2:14.38 (35.27)
 10 Lillian Oyen-Ustad        13 NDAC-MR              2:12.19    2:14.85 q      
                  30.19     1:03.78 (33.59)     1:39.39 (35.61)     2:14.85 (35.46)
 11 Cheyanne Clouse           14 PBAC-MR              2:12.78    2:17.45 q      
                  30.51     1:04.57 (34.06)     1:40.25 (35.68)     2:17.45 (37.20)
 12 Marielle Gerber           13 Tmsuffolk-MR         2:21.99    2:22.39 q      
                  31.91     1:07.98 (36.07)     1:45.30 (37.32)     2:22.39 (37.09)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bethany Frank             14 VAC-MR               2:18.93    2:24.99        
                  33.15     1:10.11 (36.96)     1:48.26 (38.15)     2:24.99 (36.73)
 14 Claire Williams           14 NBS-MR               2:21.73    2:26.21        
                  32.88     1:09.65 (36.77)     1:47.79 (38.14)     2:26.21 (38.42)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Alexa Sager               13 NBS-MR               2:24.71    2:26.52        
                  33.08     1:09.92 (36.84)     1:48.28 (38.36)     2:26.52 (38.24)
 16 Saadia Doak               12 ITAC-NI              2:19.00    2:26.90        
                  32.50     1:09.59 (37.09)     1:48.02 (38.43)     2:26.90 (38.88)
 17 Alyssa Palumbo            13 Tmsuffolk-MR         2:21.86    2:29.65        
                  32.79     1:10.22 (37.43)     1:50.17 (39.95)     2:29.65 (39.48)
 18 Emily Woodruff            14 NBS-MR               2:29.15    2:30.20        
                  35.09     1:13.62 (38.53)     1:53.15 (39.53)     2:30.20 (37.05)
 19 Samantha Tetlak           13 Tmsuffolk-MR         2:22.90    2:30.28        
                  33.07     1:10.89 (37.82)     1:51.67 (40.78)     2:30.28 (38.61)
 20 Kate Sistare              13 NDAC-MR              2:32.82    2:31.14        
                  33.98     1:11.37 (37.39)     1:50.98 (39.61)     2:31.14 (40.16)
 21 Silke Henstebeck          14 PBAC-MR              2:23.87    2:35.30        
                  34.90     1:14.21 (39.31)     1:55.42 (41.21)     2:35.30 (39.88)
 22 Sara Rutigliano           13 NDAC-MR              2:29.04    2:36.47        
                  35.27     1:15.05 (39.78)     1:55.73 (40.68)     2:36.47 (40.74)
 23 Yarrow Starbeck           13 NBS-MR               2:42.72    2:42.50        
                  38.11     1:19.33 (41.22)   2:42.50 (1:23.17)         2:42.50 ( )
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.43    2/1/1999 Corey Berg-MSC                               
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kate Bergin         13 MSC-MR               1:03.19    1:01.67         16  
                  30.71     1:01.67 (30.96)                                        
  2 Jacqueline Theal    14 Tmsuffolk-MR         1:04.86    1:05.18         13  
                  31.77     1:05.18 (33.41)                                        
  3 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR         1:06.06    1:06.91         12  
                  32.39     1:06.91 (34.52)                                        
  4 Lillian Oyen-Ustad  13 NDAC-MR              1:07.29    1:06.94         11  
                  32.72     1:06.94 (34.22)                                        
  5 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         1:07.41    1:07.72         10  
                  33.36     1:07.72 (34.36)                                        
  6 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         1:07.43    1:08.09          9  
                  33.08     1:08.09 (35.01)                                        
B - Final
  7 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         1:07.97    1:07.93          7  
                  33.32     1:07.93 (34.61)                                        
  8 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         1:08.06    1:08.37          5  
                  33.66     1:08.37 (34.71)                                        
  9 Amanda Perrone      14 Tmsuffolk-MR         1:09.41    1:09.07          4  
                  33.25     1:09.07 (35.82)                                        
 10 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         1:08.99    1:09.45          3  
                  34.02     1:09.45 (35.43)                                        
 11 Sabrina DeGoias     13 Tmsuffolk-MR         1:10.56    1:10.31          2  
                  34.19     1:10.31 (36.12)                                        
 12 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR         1:11.63    1:10.78          1  
                  34.27     1:10.78 (36.51)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.43    2/1/1999 Corey Berg-MSC                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kate Bergin               13 MSC-MR               1:03.11    1:03.19 q      
                  31.17     1:03.19 (32.02)                                        
  2 Jacqueline Theal          14 Tmsuffolk-MR         1:03.19    1:04.86 q      
                  31.87     1:04.86 (32.99)                                        
  3 Jade Weiner               14 Tmsuffolk-MR         1:04.82    1:06.06 q      
                  32.12     1:06.06 (33.94)                                        
  4 Lillian Oyen-Ustad        13 NDAC-MR              1:05.65    1:07.29 q      
                  32.72     1:07.29 (34.57)                                        
  5 Kimberly Chan             14 Tmsuffolk-MR         1:08.19    1:07.41 q      
                  33.18     1:07.41 (34.23)                                        
  6 Jennifer Gosule           13 Tmsuffolk-MR         1:05.91    1:07.43 q      
                  32.80     1:07.43 (34.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Nicole Mejia              14 Tmsuffolk-MR         1:06.17    1:07.97 q      
                  33.30     1:07.97 (34.67)                                        
  8 Dana Desousa              14 Tmsuffolk-MR         1:08.32    1:08.06 q      
                  33.66     1:08.06 (34.40)                                        
  9 Lee Ann Santore           13 Tmsuffolk-MR         1:04.99    1:08.99 q      
                  33.75     1:08.99 (35.24)                                        
 10 Amanda Perrone            14 Tmsuffolk-MR         1:09.35    1:09.41 q      
                  33.51     1:09.41 (35.90)                                        
 11 Sabrina DeGoias           13 Tmsuffolk-MR         1:09.46    1:10.56 q      
                  33.94     1:10.56 (36.62)                                        
 12 Alexa Overeem             13 Tmsuffolk-MR         1:07.97    1:11.63 q      
                  34.93     1:11.63 (36.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nicole Mitchell           13 Aqua Gems-MR         1:11.87    1:11.86        
                  35.33     1:11.86 (36.53)                                        
 14 Claire Williams           14 NBS-MR               1:12.68    1:12.43        
                  35.09     1:12.43 (37.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kayla Weckesser           14 NDAC-MR              1:12.01    1:12.74        
                  35.19     1:12.74 (37.55)                                        
 16 Kate Sistare              13 NDAC-MR              1:13.80    1:14.92        
                  54.00     1:14.92 (20.92)                                        
 17 Cheyanne Clouse           14 PBAC-MR              1:12.22    1:15.15        
                  35.87     1:15.15 (39.28)                                        
 18 Marielle Gerber           13 Tmsuffolk-MR         1:13.88    1:15.29        
                  36.51     1:15.29 (38.78)                                        
 19 Charlotte Kenny-Yap       13 Tmsuffolk-MR         1:14.86    1:16.45        
                  37.42     1:16.45 (39.03)                                        
 20 Bethany Frank             14 VAC-MR               1:19.36    1:16.48        
                  37.54     1:16.48 (38.94)                                        
 21 Samantha Tetlak           13 Tmsuffolk-MR         1:19.09    1:16.94        
                  36.93     1:16.94 (40.01)                                        
 22 Emma Regenauer            13 Aqua Gems-MR         1:13.10    1:17.28        
                  37.36     1:17.28 (39.92)                                        
 23 Becca Arcomano            13 NDAC-MR              1:14.04    1:17.74        
                  37.73     1:17.74 (40.01)                                        
 24 Emma Hoarty               14 NBS-MR               1:18.24    1:18.53        
                  38.03     1:18.53 (40.50)                                        
 25 Krisztina Alderson        14 MSC-MR               1:14.21    1:19.82        
                  38.43     1:19.82 (41.39)                                        
 26 Celina Cheung             13 PBAC-MR              1:29.24    1:35.69        
                  45.03     1:35.69 (50.66)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.83    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         2:20.72    2:17.61         16  
                  32.50     1:06.87 (34.37)     1:42.80 (35.93)     2:17.61 (34.81)
  2 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR         2:17.96    2:17.75         13  
                  32.54     1:07.66 (35.12)     1:42.96 (35.30)     2:17.75 (34.79)
  3 Jacqueline Theal    14 Tmsuffolk-MR         2:21.71    2:21.53         12  
                  32.62     1:08.55 (35.93)     1:45.44 (36.89)     2:21.53 (36.09)
  4 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         2:24.69    2:21.83         11  
                  35.33     1:10.33 (35.00)     1:46.34 (36.01)     2:21.83 (35.49)
  5 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         2:23.24    2:23.40         10  
                  34.45     1:10.62 (36.17)     1:47.43 (36.81)     2:23.40 (35.97)
  6 Ashley Jiran        13 Tmsuffolk-MR         2:27.66    2:25.37          9  
                  34.90     1:11.76 (36.86)     1:48.98 (37.22)     2:25.37 (36.39)
B - Final
  7 Amanda Perrone      14 Tmsuffolk-MR         2:30.13    2:25.52          7  
                  34.01     1:10.21 (36.20)     1:48.29 (38.08)     2:25.52 (37.23)
  8 Kaitlyn Troy        13 VAC-MR               2:27.95    2:28.00          5  
                  35.00     1:12.97 (37.97)     1:51.23 (38.26)     2:28.00 (36.77)
  9 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR         2:32.49    2:29.65          4  
                  35.50     1:13.72 (38.22)     1:52.53 (38.81)     2:29.65 (37.12)
 10 Claire Williams     14 NBS-MR               2:37.95    2:30.97          3  
                  35.37     1:13.15 (37.78)     1:52.25 (39.10)     2:30.97 (38.72)
 11 Rachel Baione       14 MSC-MR               2:34.43    2:33.73          2  
                  36.49     1:14.81 (38.32)     1:54.22 (39.41)     2:33.73 (39.51)
 12 Cheyanne Clouse     14 PBAC-MR              2:37.14    2:33.89          1  
                  35.20     1:14.06 (38.86)     1:54.01 (39.95)     2:33.89 (39.88)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.83    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jade Weiner               14 Tmsuffolk-MR         2:14.56    2:17.96 q      
                  32.35     1:07.40 (35.05)     1:43.04 (35.64)     2:17.96 (34.92)
  2 Jennifer Gosule           13 Tmsuffolk-MR         2:18.76    2:20.72 q      
                  33.14     1:07.97 (34.83)     1:44.42 (36.45)     2:20.72 (36.30)
  3 Jacqueline Theal          14 Tmsuffolk-MR         2:19.09    2:21.71 q      
                  31.95     1:07.63 (35.68)     1:44.77 (37.14)     2:21.71 (36.94)
  4 Nicole Mejia              14 Tmsuffolk-MR         2:21.17    2:23.24 q      
                  34.44     1:10.63 (36.19)     1:47.52 (36.89)     2:23.24 (35.72)
  5 Dana Desousa              14 Tmsuffolk-MR         2:24.84    2:24.69 q      
                  35.32     1:12.76 (37.44)     1:49.08 (36.32)     2:24.69 (35.61)
  6 Ashley Jiran              13 Tmsuffolk-MR         2:25.78    2:27.66 q      
                  35.27     1:13.18 (37.91)     1:50.90 (37.72)     2:27.66 (36.76)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kaitlyn Troy              13 VAC-MR               2:24.98    2:27.95 q      
                  34.71     1:12.73 (38.02)     1:51.00 (38.27)     2:27.95 (36.95)
  8 Amanda Perrone            14 Tmsuffolk-MR         2:28.36    2:30.13 q      
                  35.05     1:13.37 (38.32)     1:52.39 (39.02)     2:30.13 (37.74)
  9 Alexa Overeem             13 Tmsuffolk-MR         2:30.90    2:32.49 q      
                  36.10     1:15.01 (38.91)     1:54.84 (39.83)     2:32.49 (37.65)
 10 Rachel Baione             14 MSC-MR               2:36.17    2:34.43 q      
                  36.42     1:15.39 (38.97)     1:55.43 (40.04)     2:34.43 (39.00)
 11 Nicole Mitchell           13 Aqua Gems-MR         2:30.43    2:34.70 q      
                  35.73     1:14.36 (38.63)     1:54.83 (40.47)     2:34.70 (39.87)
 12 Cheyanne Clouse           14 PBAC-MR              2:29.87    2:37.14 q      
                  36.29     1:16.05 (39.76)     1:56.54 (40.49)     2:37.14 (40.60)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lori Cliff                13 BGSC-NE              2:45.83    2:37.61        
                  37.13     1:16.58 (39.45)     1:57.49 (40.91)     2:37.61 (40.12)
 14 Claire Williams           14 NBS-MR               2:33.62    2:37.95        
                  37.20     1:16.54 (39.34)     1:57.37 (40.83)     2:37.95 (40.58)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Tess Meier                14 PBAC-MR              2:41.96    2:44.69        
                  38.00     1:19.50 (41.50)     2:02.62 (43.12)     2:44.69 (42.07)
 16 Marielle Gerber           13 Tmsuffolk-MR         2:41.96    2:45.03        
                  37.75     1:18.94 (41.19)     2:01.89 (42.95)     2:45.03 (43.14)
 17 Emma Regenauer            13 Aqua Gems-MR         2:33.43    2:46.16        
                  39.61     1:23.53 (43.92)     2:07.80 (44.27)     2:46.16 (38.36)
 18 Emily Woodruff            14 NBS-MR               3:04.05    2:59.36        
                  43.61     1:29.39 (45.78)     2:15.00 (45.61)     2:59.36 (44.36)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:05.59    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         1:15.21    1:14.62         16  
                  36.41     1:14.62 (38.21)                                        
  2 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         1:15.27    1:15.12         13  
                  35.93     1:15.12 (39.19)                                        
  3 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR         1:15.66    1:15.84         12  
                  35.92     1:15.84 (39.92)                                        
  4 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         1:16.07    1:16.30         11  
                  36.53     1:16.30 (39.77)                                        
  5 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR         1:16.30    1:17.43         10  
                  36.52     1:17.43 (40.91)                                        
  6 Ashley Jiran        13 Tmsuffolk-MR         1:15.05    1:18.06          9  
                  37.14     1:18.06 (40.92)                                        
B - Final
  7 Makayla Stepp-Davi  14 NBS-MR               1:17.61    1:16.83          7  
                  36.44     1:16.83 (40.39)                                        
  8 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR         1:20.48    1:19.38          5  
                  38.10     1:19.38 (41.28)                                        
  9 Charlotte Kenny-Ya  13 Tmsuffolk-MR         1:23.29    1:22.23          3.5
                  38.87     1:22.23 (43.36)                                        
  9 Emma Guastella      14 Tmsuffolk-MR         1:23.02    1:22.23          3.5
                  39.88     1:22.23 (42.35)                                        
 11 Emma Hoarty         14 NBS-MR               1:24.81    1:23.11          2  
                  39.37     1:23.11 (43.74)                                        
 12 Cheyanne Clouse     14 PBAC-MR              1:24.11    1:23.59          1  
                  38.18     1:23.59 (45.41)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:05.59    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jessica Crumm             14 Aqua Gems-MR         1:09.17    1:12.03 q      
                  33.43     1:12.03 (38.60)                                        
  2 Ashley Jiran              13 Tmsuffolk-MR         1:18.48    1:15.05 q      
                  38.03     1:15.05 (37.02)                                        
  3 Lee Ann Santore           13 Tmsuffolk-MR         1:15.57    1:15.21 q      
                  36.18     1:15.21 (39.03)                                        
  4 Kimberly Chan             14 Tmsuffolk-MR         1:12.94    1:15.27 q      
                  35.93     1:15.27 (39.34)                                        
  5 Alexa Overeem             13 Tmsuffolk-MR         1:13.43    1:15.66 q      
                  35.83     1:15.66 (39.83)                                        
  6 Dana Desousa              14 Tmsuffolk-MR         1:15.29    1:16.07 q      
                  36.42     1:16.07 (39.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jade Weiner               14 Tmsuffolk-MR         1:14.00    1:16.30 q      
                  36.48     1:16.30 (39.82)                                        
  8 Makayla Stepp-Davis       14 NBS-MR               1:16.66    1:17.61 q      
                  37.13     1:17.61 (40.48)                                        
  9 Melanie Newton            14 Tmsuffolk-MR         1:18.64    1:20.48 q      
                  38.19     1:20.48 (42.29)                                        
 10 Emma Guastella            14 Tmsuffolk-MR         1:23.16    1:23.02 q      
                  39.66     1:23.02 (43.36)                                        
 11 Charlotte Kenny-Yap       13 Tmsuffolk-MR         1:22.90    1:23.29 q      
                  40.05     1:23.29 (43.24)                                        
 12 Cheyanne Clouse           14 PBAC-MR              1:23.19    1:24.11 q      
                  39.65     1:24.11 (44.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Emma Hoarty               14 NBS-MR               1:22.92    1:24.81        
                  40.33     1:24.81 (44.48)                                        
 14 Jacqueline Theal          14 Tmsuffolk-MR         1:25.69    1:25.40        
                  40.42     1:25.40 (44.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Heather Leslie            13 MSC-MR               1:23.68    1:25.44        
                  40.97     1:25.44 (44.47)                                        
 16 Sabrina DeGoias           13 Tmsuffolk-MR         1:28.04    1:26.65        
                  41.31     1:26.65 (45.34)                                        
 17 Kourtnie Rogers           14 VAC-MR               1:23.23    1:27.29        
                  41.24     1:27.29 (46.05)                                        
 18 Hannah Muller             13 PBAC-MR              1:21.45    1:28.17        
                  40.36     1:28.17 (47.81)                                        
 19 Samantha Tetlak           13 Tmsuffolk-MR         1:28.32    1:28.80        
                  42.33     1:28.80 (46.47)                                        
 20 Marisa Dexter             13 Aqua Gems-MR         1:30.58    1:31.04        
                  42.86     1:31.04 (48.18)                                        
 21 Yarrow Starbeck           13 NBS-MR               1:31.95    1:31.37        
                  44.05     1:31.37 (47.32)                                        
 22 Alyssa Palumbo            13 Tmsuffolk-MR         1:29.48    1:31.95        
                  44.40     1:31.95 (47.55)                                        
 23 Alexa Sager               13 NBS-MR               1:35.76    1:33.33        
                  41.51     1:33.33 (51.82)                                        
 24 Tess Meier                14 PBAC-MR              1:31.77    1:33.34        
                  43.87     1:33.34 (49.47)                                        
 25 Alexis Anthony            13 PBAC-MR              1:37.54    1:35.85        
                  45.09     1:35.85 (50.76)                                        
 26 Cassidy Caroselli         14 PBAC-MR              1:37.16    1:36.27        
                  44.39     1:36.27 (51.88)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:23.83    2/1/1998 Annie Mantey-MSC                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR         2:41.89    2:37.40         16  
                  35.97     1:15.95 (39.98)     1:57.51 (41.56)     2:37.40 (39.89)
  2 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         2:40.48    2:39.09         13  
                  36.54     1:16.52 (39.98)     1:57.92 (41.40)     2:39.09 (41.17)
  3 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         2:43.23    2:41.34         12  
                  37.46     1:18.60 (41.14)     2:00.01 (41.41)     2:41.34 (41.33)
  4 Jessica McKay       14 VAC-MR               2:43.97    2:46.33         11  
                  36.44     1:18.86 (42.42)     2:02.87 (44.01)     2:46.33 (43.46)
  5 Kayla Weckesser     14 NDAC-MR              2:45.37    2:47.86         10  
                  38.28     1:20.15 (41.87)     2:04.77 (44.62)     2:47.86 (43.09)
  6 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         2:43.51    2:48.03          9  
                  38.21     1:21.20 (42.99)     2:05.36 (44.16)     2:48.03 (42.67)
B - Final
  7 Makayla Stepp-Davi  14 NBS-MR               2:51.12    2:46.22          7  
                  38.11     1:20.34 (42.23)     2:03.61 (43.27)     2:46.22 (42.61)
  8 Ashley Jiran        13 Tmsuffolk-MR         2:48.82    2:47.93          5  
                  39.37     1:21.59 (42.22)     2:05.96 (44.37)     2:47.93 (41.97)
  9 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR         2:50.59    2:48.06          4  
                  38.27     1:21.26 (42.99)     2:05.58 (44.32)     2:48.06 (42.48)
 10 Sara Rutigliano     13 NDAC-MR              2:56.66    2:56.18          3  
                  39.03     1:24.38 (45.35)     2:10.66 (46.28)     2:56.18 (45.52)
 11 Amanda Perrone      14 Tmsuffolk-MR         2:56.11    2:57.73          2  
                  40.50     1:26.16 (45.66)     2:12.06 (45.90)     2:57.73 (45.67)
 12 Emma Hoarty         14 NBS-MR               3:02.18    2:57.88          1  
                  40.94     1:26.28 (45.34)     2:12.35 (46.07)     2:57.88 (45.53)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:23.83    2/1/1998 Annie Mantey-MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kimberly Chan             14 Tmsuffolk-MR         2:37.58    2:40.48 q      
                  36.33     1:16.39 (40.06)     1:58.23 (41.84)     2:40.48 (42.25)
  2 Alexa Overeem             13 Tmsuffolk-MR         2:41.04    2:41.89 q      
                  36.50     1:17.77 (41.27)     2:00.36 (42.59)     2:41.89 (41.53)
  3 Dana Desousa              14 Tmsuffolk-MR         2:39.99    2:43.23 q      
                  37.05     1:17.94 (40.89)     2:00.61 (42.67)     2:43.23 (42.62)
  4 Lee Ann Santore           13 Tmsuffolk-MR         2:41.90    2:43.51 q      
                  37.62     1:19.35 (41.73)     2:02.41 (43.06)     2:43.51 (41.10)
  5 Jessica McKay             14 VAC-MR               2:50.12    2:43.97 q      
                  36.48     1:17.97 (41.49)     2:01.43 (43.46)     2:43.97 (42.54)
  6 Kayla Weckesser           14 NDAC-MR              2:46.87    2:45.37 q      
                  37.36     1:18.49 (41.13)     2:02.47 (43.98)     2:45.37 (42.90)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ashley Jiran              13 Tmsuffolk-MR         2:46.45    2:48.82 q      
                  38.91     1:22.29 (43.38)     2:05.92 (43.63)     2:48.82 (42.90)
  8 Melanie Newton            14 Tmsuffolk-MR         2:47.06    2:50.59 q      
                  37.97     1:22.00 (44.03)     2:06.20 (44.20)     2:50.59 (44.39)
  9 Makayla Stepp-Davis       14 NBS-MR               2:48.06    2:51.12 q      
                  38.83     1:22.43 (43.60)     2:06.64 (44.21)     2:51.12 (44.48)
 10 Amanda Perrone            14 Tmsuffolk-MR         2:59.66    2:56.11 q      
                  40.08     1:25.40 (45.32)     2:10.75 (45.35)     2:56.11 (45.36)
 11 Sara Rutigliano           13 NDAC-MR              2:58.48    2:56.66 q      
                  39.95     1:24.25 (44.30)     2:11.23 (46.98)     2:56.66 (45.43)
 12 Emma Hoarty               14 NBS-MR               2:59.92    3:02.18 q      
                  41.09     1:27.59 (46.50)     2:15.27 (47.68)     3:02.18 (46.91)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cheyanne Clouse           14 PBAC-MR              2:59.15    3:03.99        
                  39.49     1:24.88 (45.39)     2:14.37 (49.49)     3:03.99 (49.62)
 14 Heather Leslie            13 MSC-MR               3:02.17    3:07.04        
                  43.10     1:28.90 (45.80)     2:19.31 (50.41)     3:07.04 (47.73)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Yarrow Starbeck           13 NBS-MR               3:09.78    3:10.35        
                  43.89     1:32.20 (48.31)     2:22.29 (50.09)     3:10.35 (48.06)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.96    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Katriona Blezy      14 Aqua Gems-MR         1:03.29    1:02.86         16  
                  30.06     1:02.86 (32.80)                                        
  2 Ameera Bhanji       14 MSC-MR               1:06.15    1:03.19         13  
                  30.26     1:03.19 (32.93)                                        
  3 Kate Bergin         13 MSC-MR               1:04.97    1:03.31         12  
                  29.99     1:03.31 (33.32)                                        
  4 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         1:04.21    1:03.42         11  
                  30.08     1:03.42 (33.34)                                        
  5 Julissa Quezada     14 PBAC-MR              1:05.49    1:05.14         10  
                  30.88     1:05.14 (34.26)                                        
  6 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR         1:07.72    1:05.55          9  
                  31.29     1:05.55 (34.26)                                        
B - Final
  7 Emma Guastella      14 Tmsuffolk-MR         1:10.34    1:08.69          7  
                  31.96     1:08.69 (36.73)                                        
  8 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         1:10.64    1:09.12          5  
                  31.94     1:09.12 (37.18)                                        
  9 Sabrina DeGoias     13 Tmsuffolk-MR         1:09.03    1:09.30          4  
                  32.44     1:09.30 (36.86)                                        
 10 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         1:08.46    1:09.34          3  
                  32.36     1:09.34 (36.98)                                        
 11 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         1:09.64    1:09.37          2  
                  32.51     1:09.37 (36.86)                                        
 12 Becca Arcomano      13 NDAC-MR              1:10.63    1:10.22          1  
                  32.39     1:10.22 (37.83)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.96    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Katriona Blezy            14 Aqua Gems-MR         1:01.24    1:03.29 q      
                  30.24     1:03.29 (33.05)                                        
  2 Lee Ann Santore           13 Tmsuffolk-MR         1:03.19    1:04.21 q      
                  30.34     1:04.21 (33.87)                                        
  3 Kate Bergin               13 MSC-MR               1:03.88    1:04.97 q      
                  31.11     1:04.97 (33.86)                                        
  4 Julissa Quezada           14 PBAC-MR              1:08.02    1:05.49 q      
                  30.94     1:05.49 (34.55)                                        
  5 Ameera Bhanji             14 MSC-MR               1:03.97    1:06.15 q      
                  31.51     1:06.15 (34.64)                                        
  6 Melanie Newton            14 Tmsuffolk-MR         1:10.23    1:07.72 q      
                  32.10     1:07.72 (35.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jennifer Gosule           13 Tmsuffolk-MR         1:08.16    1:08.46 q      
                  31.78     1:08.46 (36.68)                                        
  8 Sabrina DeGoias           13 Tmsuffolk-MR         1:10.40    1:09.03 q      
                  32.55     1:09.03 (36.48)                                        
  9 Nicole Mejia              14 Tmsuffolk-MR         1:08.98    1:09.64 q      
                  32.36     1:09.64 (37.28)                                        
 10 Emma Guastella            14 Tmsuffolk-MR         1:10.04    1:10.34 q      
                  32.67     1:10.34 (37.67)                                        
 11 Becca Arcomano            13 NDAC-MR              1:08.78    1:10.63 q      
                  31.27     1:10.63 (39.36)                                        
 12 Kimberly Chan             14 Tmsuffolk-MR         1:09.75    1:10.64 q      
                  32.91     1:10.64 (37.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ashley Jiran              13 Tmsuffolk-MR         1:06.47    1:10.87        
                  33.29     1:10.87 (37.58)                                        
 14 Jacqueline Theal          14 Tmsuffolk-MR         1:08.43    1:11.12        
                  32.77     1:11.12 (38.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Makayla Stepp-Davis       14 NBS-MR               1:10.68    1:13.21        
                  33.83     1:13.21 (39.38)                                        
 16 Kayla Weckesser           14 NDAC-MR              1:13.54    1:13.90        
                  34.48     1:13.90 (39.42)                                        
 17 Marielle Gerber           13 Tmsuffolk-MR         1:15.56    1:15.20        
                  33.99     1:15.20 (41.21)                                        
 18 Charlotte Kenny-Yap       13 Tmsuffolk-MR         1:13.85    1:15.22        
                  34.20     1:15.22 (41.02)                                        
 19 Emma Regenauer            13 Aqua Gems-MR         1:19.25    1:18.33        
                  36.93     1:18.33 (41.40)                                        
 20 Krisztina Alderson        14 MSC-MR               1:11.46    1:22.93        
                  38.40     1:22.93 (44.53)                                        
 21 Saadia Doak               12 ITAC-NI              1:23.45    1:23.61        
                  39.01     1:23.61 (44.60)                                        
 22 Alexa Sager               13 NBS-MR               1:24.29    1:25.30        
                  39.60     1:25.30 (45.70)                                        
 23 Emily Woodruff            14 NBS-MR               1:28.24    1:27.33        
                  40.58     1:27.33 (46.75)                                        
 24 Heather Leslie            13 MSC-MR               1:29.34    1:27.40        
                  41.70     1:27.40 (45.70)                                        
 25 Alyssa Palumbo            13 Tmsuffolk-MR         1:18.33    1:28.29        
                  38.71     1:28.29 (49.58)                                        
 26 Yarrow Starbeck           13 NBS-MR               1:31.91    1:29.17        
                  41.29     1:29.17 (47.88)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ameera Bhanji       14 MSC-MR               2:24.50    2:19.79         16  
                  32.42     1:08.54 (36.12)     1:44.50 (35.96)     2:19.79 (35.29)
  2 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         2:29.34    2:32.52         13  
                  33.04     1:11.21 (38.17)     1:52.58 (41.37)     2:32.52 (39.94)
  3 Krisztina Alderson  14 MSC-MR               3:03.34    2:58.17         12  
                  37.70     1:24.67 (46.97)     2:12.18 (47.51)     2:58.17 (45.99)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ameera Bhanji             14 MSC-MR               2:19.76    2:24.50 q      
                  33.38     1:09.96 (36.58)     1:48.00 (38.04)     2:24.50 (36.50)
  2 Lee Ann Santore           13 Tmsuffolk-MR         2:24.44    2:29.34 q      
                  32.52     1:10.10 (37.58)     1:50.72 (40.62)     2:29.34 (38.62)
  3 Krisztina Alderson        14 MSC-MR               3:00.11    3:03.34 q      
                  38.47     1:26.84 (48.37)     2:15.79 (48.95)     3:03.34 (47.55)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Katriona Blezy      14 Aqua Gems-MR         2:20.06    2:17.60         16  
                  29.53     1:03.92 (34.39)     1:46.50 (42.58)     2:17.60 (31.10)
  2 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR         2:20.55    2:19.20         13  
                  30.37     1:05.97 (35.60)     1:48.72 (42.75)     2:19.20 (30.48)
  3 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR         2:18.64    2:19.24         12  
                  30.30     1:06.42 (36.12)     1:46.97 (40.55)     2:19.24 (32.27)
  4 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         2:23.26    2:21.51         11  
                  31.35     1:07.67 (36.32)     1:48.97 (41.30)     2:21.51 (32.54)
  5 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         2:23.22    2:22.16         10  
                  30.73     1:06.35 (35.62)     1:49.25 (42.90)     2:22.16 (32.91)
  6 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         2:24.80    2:23.83          9  
                  30.27     1:06.40 (36.13)     1:51.37 (44.97)     2:23.83 (32.46)
B - Final
  7 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR         2:25.39    2:22.56          7  
                  30.49     1:07.98 (37.49)     1:49.60 (41.62)     2:22.56 (32.96)
  8 Ameera Bhanji       14 MSC-MR               2:30.30    2:23.88          5  
                  31.66     1:09.52 (37.86)     1:52.74 (43.22)     2:23.88 (31.14)
  9 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         2:28.71    2:25.19          4  
                  31.73     1:08.22 (36.49)     1:52.05 (43.83)     2:25.19 (33.14)
 10 Emma Guastella      14 Tmsuffolk-MR         2:28.91    2:26.85          3  
                  32.54     1:09.31 (36.77)     1:53.96 (44.65)     2:26.85 (32.89)
 11 Julissa Quezada     14 PBAC-MR              2:28.89    2:27.24          2  
                  31.42     1:08.90 (37.48)     1:54.26 (45.36)     2:27.24 (32.98)
 12 Sabrina DeGoias     13 Tmsuffolk-MR         2:30.61    2:29.69          1  
                  32.04     1:09.66 (37.62)     1:57.35 (47.69)     2:29.69 (32.34)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jade Weiner               14 Tmsuffolk-MR         2:15.49    2:18.64 q      
                  30.60     1:04.82 (34.22)     1:46.14 (41.32)     2:18.64 (32.50)
  2 Katriona Blezy            14 Aqua Gems-MR         2:19.65    2:20.06 q      
                  29.44     1:03.68 (34.24)     1:47.28 (43.60)     2:20.06 (32.78)
  3 Melanie Newton            14 Tmsuffolk-MR         2:19.38    2:20.55 q      
                  31.19     1:06.69 (35.50)     1:49.82 (43.13)     2:20.55 (30.73)
  4 Jennifer Gosule           13 Tmsuffolk-MR         2:21.88    2:23.22 q      
                  31.08     1:07.17 (36.09)     1:50.44 (43.27)     2:23.22 (32.78)
  5 Kimberly Chan             14 Tmsuffolk-MR         2:20.44    2:23.26 q      
                  31.04     1:08.05 (37.01)     1:49.97 (41.92)     2:23.26 (33.29)
  6 Lee Ann Santore           13 Tmsuffolk-MR         2:23.26    2:24.80 q      
                  30.26     1:06.54 (36.28)     1:51.39 (44.85)     2:24.80 (33.41)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Alexa Overeem             13 Tmsuffolk-MR         2:24.55    2:25.39 q      
                  31.27     1:09.58 (38.31)     1:51.43 (41.85)     2:25.39 (33.96)
  8 Nicole Mejia              14 Tmsuffolk-MR         2:25.03    2:28.71 q      
                  32.04     1:10.89 (38.85)     1:54.88 (43.99)     2:28.71 (33.83)
  9 Julissa Quezada           14 PBAC-MR              2:30.63    2:28.89 q      
                  31.71     1:11.16 (39.45)     1:55.99 (44.83)     2:28.89 (32.90)
 10 Emma Guastella            14 Tmsuffolk-MR         2:27.34    2:28.91 q      
                  32.78     1:10.57 (37.79)     1:56.29 (45.72)     2:28.91 (32.62)
 11 Ameera Bhanji             14 MSC-MR               2:27.67    2:30.30 q      
                  32.47     1:10.99 (38.52)     1:57.00 (46.01)     2:30.30 (33.30)
 12 Sabrina DeGoias           13 Tmsuffolk-MR         2:33.50    2:30.61 q      
                  32.66     1:10.51 (37.85)     1:58.69 (48.18)     2:30.61 (31.92)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kaitlyn Troy              13 VAC-MR               2:27.30    2:31.55        
                  33.78     1:10.35 (36.57)     1:58.65 (48.30)     2:31.55 (32.90)
 14 Amanda Perrone            14 Tmsuffolk-MR         2:31.43    2:32.08        
                  34.04     1:12.86 (38.82)     1:58.64 (45.78)     2:32.08 (33.44)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kourtnie Rogers           14 VAC-MR               2:28.78    2:33.33        
                  33.29     1:12.85 (39.56)     1:58.92 (46.07)     2:33.33 (34.41)
 16 Jacqueline Theal          14 Tmsuffolk-MR         2:29.06    2:33.50        
                  32.54     1:09.25 (36.71)     1:58.27 (49.02)     2:33.50 (35.23)
 17 Rachel Baione             14 MSC-MR               2:34.46    2:35.09        
                  35.51     1:14.13 (38.62)     2:00.17 (46.04)     2:35.09 (34.92)
 18 Makayla Stepp-Davis       14 NBS-MR               2:33.67    2:35.75        
                  34.21     1:15.34 (41.13)     1:58.60 (43.26)     2:35.75 (37.15)
 19 Charlotte Kenny-Yap       13 Tmsuffolk-MR         2:35.09    2:36.49        
                  33.20     1:14.48 (41.28)     2:01.53 (47.05)     2:36.49 (34.96)
 20 Nicole Mitchell           13 Aqua Gems-MR         2:34.68    2:37.00        
                  35.27     1:14.38 (39.11)     2:04.62 (50.24)     2:37.00 (32.38)
 21 Lori Cliff                13 BGSC-NE              2:42.24    2:39.67        
                  33.08     1:13.02 (39.94)     2:04.11 (51.09)     2:39.67 (35.56)
 22 Claire Williams           14 NBS-MR               2:43.54    2:40.60        
                  34.21     1:14.24 (40.03)     2:03.32 (49.08)     2:40.60 (37.28)
 23 Marielle Gerber           13 Tmsuffolk-MR         2:42.16    2:41.92        
                  34.04     1:15.59 (41.55)     2:06.68 (51.09)     2:41.92 (35.24)
 24 Emma Regenauer            13 Aqua Gems-MR         2:41.84    2:43.96        
                  35.93     1:17.86 (41.93)     2:09.17 (51.31)     2:43.96 (34.79)
 25 Emma Hoarty               14 NBS-MR               2:41.54    2:44.19        
                  34.84     1:17.46 (42.62)     2:04.96 (47.50)     2:44.19 (39.23)
 26 Alexa Sager               13 NBS-MR               2:49.06    2:44.93        
                  38.79     1:19.61 (40.82)     2:07.06 (47.45)     2:44.93 (37.87)
 27 Alyssa Palumbo            13 Tmsuffolk-MR         2:44.09    2:48.95        
                  37.96     1:23.33 (45.37)     2:12.05 (48.72)     2:48.95 (36.90)
 28 Heather Leslie            13 MSC-MR               2:45.80    2:50.60        
                  40.20     1:22.88 (42.68)     2:10.22 (47.34)     2:50.60 (40.38)
 29 Cassidy Caroselli         14 PBAC-MR              2:55.12    2:50.95        
                  35.92     1:18.35 (42.43)     2:12.38 (54.03)     2:50.95 (38.57)
 30 Krisztina Alderson        14 MSC-MR               2:46.46    2:50.97        
                  39.08     1:21.76 (42.68)     2:15.66 (53.90)     2:50.97 (35.31)
 31 Emily Woodruff            14 NBS-MR               2:54.91    2:52.08        
                                1:44.00 ( )     2:22.00 (38.00)     2:52.08 (30.08)
 32 Samantha Tetlak           13 Tmsuffolk-MR         2:47.90    2:52.39        
                  38.01     1:20.63 (42.62)     2:15.19 (54.56)     2:52.39 (37.20)
 33 Saadia Doak               12 ITAC-NI              3:01.02    2:52.91        
                  38.17     1:19.14 (40.97)   2:20.07 (1:00.93)     2:52.91 (32.84)
 34 Yarrow Starbeck           13 NBS-MR               2:53.36    2:53.51        
                  40.11     1:27.24 (47.13)     2:15.24 (48.00)     2:53.51 (38.27)
 35 Alexis Anthony            13 PBAC-MR              2:59.84    3:14.14        
                  48.04     1:40.70 (52.66)     2:32.84 (52.14)     3:14.14 (41.30)
 
Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.13    2/1/1997 Brooke Davey-NBS                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Caitlin Kelly       17 Aqua Gems-MR           25.38      25.41         16  
  2 Nicole Regenauer    15 Aqua Gems-MR           25.86      25.92         13  
  3 Shekinah Hoffman    17 MSC-MR                 26.29      26.11         12  
  4 Emelia Carlino      17 MSC-MR                 26.76      26.33         11  
  5 Imani Flynn         16 Tmsuffolk-MR           26.59      26.93         10  
  6 Amanda Hutzelmann   15 Aqua Gems-MR           26.65      27.01          9  
B - Final
  7 Samantha Granan     17 MSC-MR                 26.88      26.41          7  
  8 Carly Watson        16 NDAC-MR                27.01      26.45          5  
  9 Imma Rutigliano     17 NDAC-MR                26.91      26.60          4  
 10 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR           27.31      27.35          3  
 11 Ally Van Valen      16 ITAC-NI                27.52      27.83          2  
 12 Heather Stratica    15 MSC-MR                 27.60      28.03          1  
 
Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.13    2/1/1997 Brooke Davey-NBS                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caitlin Kelly             17 Aqua Gems-MR           25.28      25.38 q      
  2 Nicole Regenauer          15 Aqua Gems-MR           25.68      25.86 q      
  3 Shekinah Hoffman          17 MSC-MR                 25.72      26.29 q      
  4 Imani Flynn               16 Tmsuffolk-MR           26.84      26.59 q      
  5 Amanda Hutzelmann         15 Aqua Gems-MR           26.42      26.65 q      
  6 Emelia Carlino            17 MSC-MR                 25.64      26.76 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Samantha Granan           17 MSC-MR                 26.54      26.88 q      
  8 Imma Rutigliano           17 NDAC-MR                25.99      26.91 q      
  9 Carly Watson              16 NDAC-MR                26.28      27.01 q      
 10 Sarah Pope                17 NDAC-MR                26.59      27.29 q      
 11 Colleen Manning           17 Tmsuffolk-MR           26.78      27.31 q      
 12 Ally Van Valen            16 ITAC-NI                26.99      27.52 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Heather Stratica          15 MSC-MR                 27.86      27.60        
 14 Leeza Seelbach            15 NDAC-MR                26.39      27.65        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jennifer Aiello           17 MSC-MR                 27.64      27.81        
 16 Kristen Bormann           17 Tmsuffolk-MR           26.50      27.82        
 17 Christine Gray            15 VAC-MR                 27.67      27.92        
 18 Danielle Falco            15 VAC-MR                 26.82      28.06        
 19 Gennie Cohen              16 Tmsuffolk-MR           27.95      28.11        
 20 Clare Smith               16 PBAC-MR                28.19      28.41        
 21 Annali Vernon             15 ITAC-NI                26.10      28.44        
 22 Joni Cheung               16 PBAC-MR                27.85      28.55        
 23 Katelyn Bauersachs        15 PBAC-MR                27.62      28.59        
 24 Morgan Parkin             15 NDAC-MR                29.30      28.71        
 25 Naomi Nunez               15 MSC-MR                 28.42      28.73        
 26 Ali Gay                   15 NDAC-MR                29.50      28.88        
 27 Lindsay White             15 Aqua Gems-MR           28.30      28.95        
 28 Malia Frederickson        17 MSC-MR                 28.85      28.98        
 29 Marina DiCocco            16 NBS-MR                 29.06      29.58        
 30 Christine McCormack       18 Aqua Gems-MR           27.72      29.83        
 31 Kathleen Fitzgerald       17 Aqua Gems-MR           29.09      29.90        
 32 Claire Hadelman           12 BGSC-NE                28.62      30.04        
 33 Caroline Kim              12 BGSC-NE                30.92      30.12        
 34 Morgan Kolb               14 ITAC-NI                29.29      30.36        
 35 Kenzie Martin             11 BGSC-NE                30.23      30.59        
 36 Erika Seagren             17 MSC-MR                 29.54      31.29        
 37 Katie Boncek              15 PBAC-MR                30.52      31.67        
 38 Sarah Izzo                15 NDAC-MR                30.18      31.86        
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.28   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     15 NBS-MR                 55.30      53.80         16  
                  26.42       53.80 (27.38)                                        
  2 Caitlin Kelly       17 Aqua Gems-MR           55.96      56.08         13  
                  26.95       56.08 (29.13)                                        
  3 Bana Hadid          14 NBS-MR                 56.77      56.33         12  
                  27.18       56.33 (29.15)                                        
  4 Nicole Regenauer    15 Aqua Gems-MR           56.85      56.77         11  
                  27.18       56.77 (29.59)                                        
  5 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR           58.76      58.51         10  
                  28.48       58.51 (30.03)                                        
  6 Ally Van Valen      16 ITAC-NI                58.09      59.37          9  
                  28.69       59.37 (30.68)                                        
B - Final
  7 Emelia Carlino      17 MSC-MR                 59.58      57.85          7  
                  28.03       57.85 (29.82)                                        
  8 Colleen Larkin      17 NBS-MR                 59.58      58.15          5  
                  28.44       58.15 (29.71)                                        
  9 Amanda Hutzelmann   15 Aqua Gems-MR           59.27      58.18          4  
                  28.48       58.18 (29.70)                                        
 10 Jennifer Aiello     17 MSC-MR                 59.43      58.64          3  
                  28.22       58.64 (30.42)                                        
 11 Heather Stratica    15 MSC-MR                 59.76      59.90          2  
                  28.84       59.90 (31.06)                                        
 12 Imani Flynn         16 Tmsuffolk-MR           59.92      59.92          1  
                  28.82       59.92 (31.10)                                        
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.28   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brittany Friese           15 NBS-MR                 52.40      55.30 q      
                  26.83       55.30 (28.47)                                        
  2 Caitlin Kelly             17 Aqua Gems-MR           55.01      55.96 q      
                  26.49       55.96 (29.47)                                        
  3 Bana Hadid                14 NBS-MR                 56.85      56.77 q      
                  27.40       56.77 (29.37)                                        
  4 Nicole Regenauer          15 Aqua Gems-MR           55.43      56.85 q      
                  27.63       56.85 (29.22)                                        
  5 Ally Van Valen            16 ITAC-NI                57.10      58.09 q      
                  28.36       58.09 (29.73)                                        
  6 Colleen Manning           17 Tmsuffolk-MR           56.94      58.76 q      
                  28.57       58.76 (30.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Amanda Hutzelmann         15 Aqua Gems-MR           56.74      59.27 q      
                  28.62       59.27 (30.65)                                        
  8 Jennifer Aiello           17 MSC-MR                 58.32      59.43 q      
                  28.55       59.43 (30.88)                                        
  9 Emelia Carlino            17 MSC-MR                 55.58      59.58 q      
                  28.27       59.58 (31.31)                                        
  9 Colleen Larkin            17 NBS-MR                 55.17      59.58 q      
                  28.72       59.58 (30.86)                                        
 11 Heather Stratica          15 MSC-MR               1:00.60      59.76 q      
                  29.13       59.76 (30.63)                                        
 12 Imani Flynn               16 Tmsuffolk-MR           58.86      59.92 q      
                  28.64       59.92 (31.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patricia Colton           15 VAC-MR                 58.91    1:00.02        
                  28.66     1:00.02 (31.36)                                        
 14 Gennie Cohen              16 Tmsuffolk-MR           59.31    1:00.96        
                  29.30     1:00.96 (31.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kristen Bormann           17 Tmsuffolk-MR           58.00    1:01.06        
                  29.09     1:01.06 (31.97)                                        
 16 Naomi Nunez               15 MSC-MR               1:01.50    1:01.12        
                  28.99     1:01.12 (32.13)                                        
 17 Alexa Baione              16 MSC-MR               1:01.31    1:01.27        
                  29.78     1:01.27 (31.49)                                        
 18 Samantha Dexter           15 Aqua Gems-MR         1:00.03    1:01.29        
                  28.99     1:01.29 (32.30)                                        
 19 Danielle Falco            15 VAC-MR                 57.94    1:01.84        
                  29.13     1:01.84 (32.71)                                        
 20 Lauren Attner             15 Tmsuffolk-MR           59.99    1:01.85        
                  29.87     1:01.85 (31.98)                                        
 21 Shannon Walsh             15 MSC-MR               1:00.89    1:01.97        
                  29.66     1:01.97 (32.31)                                        
 22 Christine Gray            15 VAC-MR                 57.83    1:02.76        
                  29.53     1:02.76 (33.23)                                        
 23 Cassandra Vondrak         17 NBS-MR                 58.04    1:02.96        
                  29.42     1:02.96 (33.54)                                        
 24 Annali Vernon             15 ITAC-NI                58.76    1:03.83        
                  31.06     1:03.83 (32.77)                                        
 25 Marina DiCocco            16 NBS-MR               1:04.61    1:04.40        
                  31.08     1:04.40 (33.32)                                        
 26 Caroline Powell           15 BGSC-NE              1:02.60    1:04.51        
                  31.17     1:04.51 (33.34)                                        
 27 Lauren Daly               16 PBAC-MR              1:00.22    1:04.65        
                  30.19     1:04.65 (34.46)                                        
 28 Lindsay White             15 Aqua Gems-MR         1:01.19    1:04.68        
                  30.65     1:04.68 (34.03)                                        
 29 Maria Hughes              15 VAC-MR               1:02.86    1:05.01        
                  31.30     1:05.01 (33.71)                                        
 30 Christine McCormack       18 Aqua Gems-MR         1:01.10    1:05.16        
                  31.08     1:05.16 (34.08)                                        
 31 Claire Hadelman           12 BGSC-NE              1:04.15    1:05.41        
                  30.91     1:05.41 (34.50)                                        
 32 Erin Fitzgerald           15 Aqua Gems-MR         1:04.89    1:05.91        
                  32.14     1:05.91 (33.77)                                        
 33 Kenzie Martin             11 BGSC-NE              1:07.19    1:06.58        
                  31.87     1:06.58 (34.71)                                        
 34 Morgan Kolb               14 ITAC-NI              1:02.34    1:06.89        
                  32.39     1:06.89 (34.50)                                        
 35 Caroline Kim              12 BGSC-NE              1:08.78    1:07.35        
                  32.11     1:07.35 (35.24)                                        
 36 Kathleen Fitzgerald       17 Aqua Gems-MR         1:02.27    1:07.51        
                  32.11     1:07.51 (35.40)                                        
 37 Erika Seagren             17 MSC-MR               1:05.15    1:12.52        
                  33.99     1:12.52 (38.53)                                        
 
Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.37    2/1/2004 Kierstin Koronowicz-NBS                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     15 NBS-MR               1:54.99    1:55.12         16  
                  27.53       56.65 (29.12)     1:26.31 (29.66)     1:55.12 (28.81)
  2 Samantha Granan     17 MSC-MR               2:03.16    2:01.66         13  
                  28.31       58.89 (30.58)     1:30.23 (31.34)     2:01.66 (31.43)
  3 Carly Watson        16 NDAC-MR              2:01.64    2:02.73         12  
                  28.10       59.28 (31.18)     1:31.19 (31.91)     2:02.73 (31.54)
  4 Shekinah Hoffman    17 MSC-MR               2:02.89    2:03.06         11  
                  28.99     1:00.22 (31.23)     1:31.97 (31.75)     2:03.06 (31.09)
  5 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         2:07.85    2:08.74         10  
                  29.94     1:02.95 (33.01)     1:36.83 (33.88)     2:08.74 (31.91)
  6 Ally Van Valen      16 ITAC-NI              2:06.04    2:09.52          9  
                  30.07     1:02.71 (32.64)     1:36.62 (33.91)     2:09.52 (32.90)
B - Final
  7 Emily Hovey         15 NBS-MR               2:13.01    2:06.25          7  
                  29.16     1:01.37 (32.21)     1:33.93 (32.56)     2:06.25 (32.32)
  8 Leeza Seelbach      15 NDAC-MR              2:11.27    2:07.96          5  
                  29.67     1:02.55 (32.88)     1:35.60 (33.05)     2:07.96 (32.36)
  9 Annali Vernon       15 ITAC-NI              2:13.97    2:08.86          4  
                  30.94     1:03.96 (33.02)     1:37.17 (33.21)     2:08.86 (31.69)
 10 Emily Boyko         16 MSC-MR               2:10.59    2:08.94          3  
                  30.29     1:03.36 (33.07)     1:36.74 (33.38)     2:08.94 (32.20)
 11 Heather Stratica    15 MSC-MR               2:12.55    2:10.99          2  
                  30.45     1:04.01 (33.56)     1:38.03 (34.02)     2:10.99 (32.96)
 12 Lindsay White       15 Aqua Gems-MR         2:14.50    2:11.31          1  
                  29.82     1:02.87 (33.05)     1:37.28 (34.41)     2:11.31 (34.03)
 
Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.37    2/1/2004 Kierstin Koronowicz-NBS                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brittany Friese           15 NBS-MR               1:51.03    1:54.99 q      
                  26.80       55.90 (29.10)     1:25.68 (29.78)     1:54.99 (29.31)
  2 Carly Watson              16 NDAC-MR              1:58.04    2:01.64 q      
                  28.27       59.37 (31.10)     1:30.83 (31.46)     2:01.64 (30.81)
  3 Shekinah Hoffman          17 MSC-MR               2:01.30    2:02.89 q      
                  29.11     1:00.23 (31.12)     1:31.57 (31.34)     2:02.89 (31.32)
  4 Samantha Granan           17 MSC-MR               2:00.54    2:03.16 q      
                  28.40       59.32 (30.92)     1:31.11 (31.79)     2:03.16 (32.05)
  5 Ally Van Valen            16 ITAC-NI              1:58.76    2:06.04 q      
                  29.26     1:01.72 (32.46)     1:34.11 (32.39)     2:06.04 (31.93)
  6 Bana Hadid                14 NBS-MR               2:04.76    2:07.23 q      
                  28.55     1:00.93 (32.38)     1:33.93 (33.00)     2:07.23 (33.30)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Amanda Barry              15 Tmsuffolk-MR         2:04.45    2:07.85 q      
                  29.79     1:02.72 (32.93)     1:36.24 (33.52)     2:07.85 (31.61)
  8 Emily Boyko               16 MSC-MR               2:08.67    2:10.59 q      
                  30.81     1:04.20 (33.39)     1:38.21 (34.01)     2:10.59 (32.38)
  9 Leeza Seelbach            15 NDAC-MR              2:03.54    2:11.27 q      
                  30.33     1:03.77 (33.44)     1:38.13 (34.36)     2:11.27 (33.14)
 10 Heather Stratica          15 MSC-MR               2:14.20    2:12.55 q      
                  30.37     1:04.26 (33.89)     1:38.76 (34.50)     2:12.55 (33.79)
 11 Emily Hovey               15 NBS-MR               2:07.48    2:13.01 q      
                  30.27     1:04.13 (33.86)     1:38.74 (34.61)     2:13.01 (34.27)
 12 Annali Vernon             15 ITAC-NI              2:02.13    2:13.97 q      
                  31.16     1:05.20 (34.04)     1:40.50 (35.30)     2:13.97 (33.47)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lindsay White             15 Aqua Gems-MR         2:15.91    2:14.50        
                  30.56     1:04.83 (34.27)     1:40.06 (35.23)     2:14.50 (34.44)
 14 Christine Gray            15 VAC-MR               2:07.18    2:14.91        
                  29.99     1:03.84 (33.85)     1:40.05 (36.21)     2:14.91 (34.86)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kristen Bormann           17 Tmsuffolk-MR         2:03.91    2:14.96        
                  30.59     1:04.97 (34.38)     1:40.44 (35.47)     2:14.96 (34.52)
 16 Morgan Parkin             15 NDAC-MR              2:17.79    2:17.67        
                  31.16     1:06.04 (34.88)     1:41.68 (35.64)     2:17.67 (35.99)
 17 Morgan Kolb               14 ITAC-NI              2:16.43    2:18.60        
                  32.29     1:07.66 (35.37)     1:43.49 (35.83)     2:18.60 (35.11)
 18 Christine McCormack       18 Aqua Gems-MR         2:14.32    2:19.53        
                  32.07     1:07.57 (35.50)     1:43.73 (36.16)     2:19.53 (35.80)
 19 Danielle Falco            15 VAC-MR               2:13.14    2:20.83        
                  30.82     1:06.79 (35.97)     1:44.04 (37.25)     2:20.83 (36.79)
 20 Imani Flynn               16 Tmsuffolk-MR         2:13.75    2:21.50        
                  31.79     1:07.63 (35.84)     1:45.12 (37.49)     2:21.50 (36.38)
 21 Caroline Powell           15 BGSC-NE              2:15.31    2:21.76        
                  32.62     1:07.90 (35.28)     1:44.86 (36.96)     2:21.76 (36.90)
 22 Malia Frederickson        17 MSC-MR               2:14.63    2:22.18        
                  30.79     1:05.93 (35.14)     1:44.17 (38.24)     2:22.18 (38.01)
 23 Marina DiCocco            16 NBS-MR                    NT    2:22.76        
                  31.27     1:07.92 (36.65)     1:46.63 (38.71)     2:22.76 (36.13)
 24 Joni Cheung               16 PBAC-MR              2:34.84    2:23.21        
                  31.16     1:06.99 (35.83)     1:45.10 (38.11)     2:23.21 (38.11)
 25 Kenzie Martin             11 BGSC-NE              2:27.79    2:23.23        
                  32.58     1:09.54 (36.96)     1:47.11 (37.57)     2:23.23 (36.12)
 26 Caroline Kim              12 BGSC-NE              2:34.11    2:23.48        
                  32.73     1:10.21 (37.48)     1:46.41 (36.20)     2:23.48 (37.07)
 27 Erin Fitzgerald           15 Aqua Gems-MR         2:23.19    2:24.67        
                  33.97     1:10.38 (36.41)     1:48.50 (38.12)     2:24.67 (36.17)
 28 Erika Seagren             17 MSC-MR               2:22.88    2:40.40        
                  34.64     1:16.17 (41.53)     1:58.83 (42.66)     2:40.40 (41.57)
 
Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:54.75    2/1/1994 Amanda Cosman-NBS                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     15 NBS-MR               4:57.71    5:10.02         16  
                  27.82       57.94 (30.12)     1:28.98 (31.04)     2:00.00 (31.02)
        2:31.04 (31.04)     3:02.12 (31.08)     3:33.54 (31.42)     4:05.75 (32.21)
        4:37.65 (31.90)     5:10.02 (32.37)                                        
  2 Melanie Newton      14 Tmsuffolk-MR         5:26.47    5:22.72         13  
                  29.30     1:00.98 (31.68)     1:33.62 (32.64)     2:06.30 (32.68)
        2:39.60 (33.30)     3:12.43 (32.83)     3:45.36 (32.93)     4:18.46 (33.10)
        4:51.07 (32.61)     5:22.72 (31.65)                                        
  3 Colleen Larkin      17 NBS-MR               5:14.80    5:22.82         12  
                  29.62     1:01.69 (32.07)     1:34.64 (32.95)     2:07.77 (33.13)
        2:40.60 (32.83)     3:13.54 (32.94)     3:46.70 (33.16)     4:19.52 (32.82)
        4:51.57 (32.05)     5:22.82 (31.25)                                        
  4 Kate Bergin         13 MSC-MR               5:20.93    5:24.72         11  
                  28.98     1:00.93 (31.95)     1:33.51 (32.58)     2:06.32 (32.81)
        2:39.30 (32.98)     3:12.17 (32.87)     3:45.31 (33.14)     4:18.59 (33.28)
        4:51.97 (33.38)     5:24.72 (32.75)                                        
  5 Carly Watson        16 NDAC-MR              5:34.68    5:26.28         10  
                  28.42     1:00.26 (31.84)     1:32.67 (32.41)     2:05.81 (33.14)
        2:39.30 (33.49)     3:13.01 (33.71)     3:46.57 (33.56)     4:20.38 (33.81)
        4:54.18 (33.80)     5:26.28 (32.10)                                        
  6 Jennifer Gosule     13 Tmsuffolk-MR         5:34.72    5:29.00          9  
                  29.68     1:01.84 (32.16)     1:34.59 (32.75)     2:08.27 (33.68)
        2:41.92 (33.65)     3:15.35 (33.43)     3:49.01 (33.66)     4:22.82 (33.81)
        4:56.28 (33.46)     5:29.00 (32.72)                                        
  7 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         5:30.59    5:35.52          7  
                  30.06     1:02.94 (32.88)     1:36.71 (33.77)     2:10.40 (33.69)
        2:44.53 (34.13)     3:19.21 (34.68)     3:53.82 (34.61)     4:28.35 (34.53)
        5:02.66 (34.31)     5:35.52 (32.86)                                        
  8 Emma Guastella      14 Tmsuffolk-MR         5:43.13    5:37.96          5  
                  31.00     1:04.43 (33.43)     1:37.91 (33.48)     2:12.17 (34.26)
        2:46.60 (34.43)     3:21.21 (34.61)     3:55.43 (34.22)     4:30.16 (34.73)
        5:04.50 (34.34)     5:37.96 (33.46)                                        
  9 Jade Weiner         14 Tmsuffolk-MR         5:34.50    5:38.04          4  
                  29.45     1:01.91 (32.46)     1:34.86 (32.95)     2:08.67 (33.81)
        2:43.00 (34.33)     3:18.22 (35.22)     3:53.52 (35.30)     4:27.93 (34.41)
        5:03.50 (35.57)     5:38.04 (34.54)                                        
 10 Annali Vernon       15 ITAC-NI              5:21.34    5:38.30          3  
                  30.98     1:04.96 (33.98)     1:39.21 (34.25)     2:13.77 (34.56)
        2:48.31 (34.54)     3:22.53 (34.22)     3:56.82 (34.29)     4:31.35 (34.53)
        5:05.57 (34.22)     5:38.30 (32.73)                                        
 11 Denali Hutzelmann   11 Aqua Gems-MR         5:59.43    5:38.39          2  
                  30.32     1:04.19 (33.87)     1:38.71 (34.52)     2:13.38 (34.67)
        2:48.34 (34.96)     3:22.69 (34.35)     3:57.07 (34.38)     4:31.57 (34.50)
        5:05.95 (34.38)     5:38.39 (32.44)                                        
 12 Kaitlyn Troy        13 VAC-MR               5:42.10    5:40.24          1  
                  31.03     1:05.23 (34.20)     1:39.39 (34.16)     2:13.74 (34.35)
        2:49.03 (35.29)     3:24.20 (35.17)     3:59.53 (35.33)     4:34.69 (35.16)
        5:08.01 (33.32)     5:40.24 (32.23)                                        
 13 Ally Van Valen      16 ITAC-NI              5:35.21    5:43.23        
                  29.55     1:01.72 (32.17)     1:35.48 (33.76)     2:10.21 (34.73)
        2:45.54 (35.33)     3:21.21 (35.67)     3:57.15 (35.94)     4:32.82 (35.67)
        5:08.66 (35.84)     5:43.23 (34.57)                                        
 14 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR         5:36.91    5:44.45        
                  30.42     1:03.21 (32.79)     1:36.83 (33.62)     2:11.53 (34.70)
        2:46.81 (35.28)     3:22.28 (35.47)     3:57.78 (35.50)     4:33.31 (35.53)
        5:09.03 (35.72)     5:44.45 (35.42)                                        
 15 Emily Hovey         15 NBS-MR               5:36.16    5:44.97        
                  30.58     1:04.01 (33.43)     1:38.68 (34.67)     2:13.72 (35.04)
        2:48.90 (35.18)     3:24.03 (35.13)     3:59.20 (35.17)     4:34.70 (35.50)
        5:10.25 (35.55)     5:44.97 (34.72)                                        
 16 Dana Desousa        14 Tmsuffolk-MR         5:48.57    5:45.49        
                  30.73     1:04.62 (33.89)     1:40.06 (35.44)     2:15.85 (35.79)
        2:51.54 (35.69)     3:27.48 (35.94)     4:02.96 (35.48)     4:39.19 (36.23)
        5:13.39 (34.20)     5:45.49 (32.10)                                        
 17 Ameera Bhanji       14 MSC-MR               5:40.57    5:48.04        
                  30.97     1:04.81 (33.84)     1:39.36 (34.55)     2:13.94 (34.58)
        2:48.89 (34.95)     3:24.69 (35.80)     4:00.64 (35.95)     4:36.18 (35.54)
        5:12.47 (36.29)     5:48.04 (35.57)                                        
 18 Emelia Carlino      17 MSC-MR               5:41.11    5:49.93        
                  30.62     1:04.42 (33.80)     1:39.12 (34.70)     2:14.09 (34.97)
        2:50.09 (36.00)     3:26.73 (36.64)     4:02.82 (36.09)     4:39.65 (36.83)
        5:15.83 (36.18)     5:49.93 (34.10)                                        
 19 Lauren Attner       15 Tmsuffolk-MR         5:42.82    5:49.99        
                  31.19     1:05.53 (34.34)     1:40.96 (35.43)     2:16.27 (35.31)
        2:51.96 (35.69)     3:27.71 (35.75)     4:03.68 (35.97)     4:39.64 (35.96)
        5:15.71 (36.07)     5:49.99 (34.28)                                        
 20 Kimberly Chan       14 Tmsuffolk-MR         6:03.50    5:50.70        
                  30.54     1:03.99 (33.45)     1:38.64 (34.65)     2:14.05 (35.41)
        2:49.72 (35.67)     3:26.12 (36.40)     4:02.29 (36.17)     4:38.78 (36.49)
        5:15.17 (36.39)     5:50.70 (35.53)                                        
 21 Lee Ann Santore     13 Tmsuffolk-MR         6:01.51    5:50.78        
                  29.70     1:02.67 (32.97)     1:37.08 (34.41)     2:12.25 (35.17)
        2:48.08 (35.83)     3:24.63 (36.55)     4:01.25 (36.62)     4:38.46 (37.21)
        5:15.41 (36.95)     5:50.78 (35.37)                                        
 22 Leeza Seelbach      15 NDAC-MR              5:54.48    5:51.66        
                  31.07     1:06.08 (35.01)     1:41.24 (35.16)     2:18.04 (36.80)
        2:55.20 (37.16)     3:31.95 (36.75)     4:07.88 (35.93)     4:43.35 (35.47)
        5:18.69 (35.34)     5:51.66 (32.97)                                        
 23 Nicole Mejia        14 Tmsuffolk-MR         6:12.24    5:51.72        
                  31.48     1:06.59 (35.11)     1:42.59 (36.00)     2:18.56 (35.97)
        2:54.93 (36.37)     3:31.02 (36.09)     4:07.20 (36.18)     4:42.97 (35.77)
        5:18.01 (35.04)     5:51.72 (33.71)                                        
 24 Sabrina DeGoias     13 Tmsuffolk-MR         6:25.45    5:51.94        
                  30.71     1:05.61 (34.90)     1:42.09 (36.48)     2:18.31 (36.22)
        2:53.48 (35.17)     3:30.39 (36.91)     4:07.50 (37.11)     4:42.97 (35.47)
        5:18.74 (35.77)     5:51.94 (33.20)                                        
 25 Ashley Jiran        13 Tmsuffolk-MR         5:49.20    5:52.62        
                  31.83     1:06.94 (35.11)     1:42.87 (35.93)     2:18.83 (35.96)
        2:55.20 (36.37)     3:31.23 (36.03)     4:07.09 (35.86)     4:43.47 (36.38)
        5:19.20 (35.73)     5:52.62 (33.42)                                        
 26 Gennie Cohen        16 Tmsuffolk-MR         5:51.69    5:53.66        
                  31.14     1:05.93 (34.79)     1:41.48 (35.55)     2:16.90 (35.42)
        2:52.93 (36.03)     3:28.79 (35.86)     4:05.00 (36.21)     4:41.26 (36.26)
        5:17.83 (36.57)     5:53.66 (35.83)                                        
 27 Amanda Perrone      14 Tmsuffolk-MR         6:06.95    5:55.22        
                  31.15     1:06.47 (35.32)     1:42.35 (35.88)     2:18.55 (36.20)
        2:54.97 (36.42)     3:30.89 (35.92)     4:07.90 (37.01)     4:44.29 (36.39)
        5:20.15 (35.86)     5:55.22 (35.07)                                        
 28 Morgan Kolb         14 ITAC-NI              5:48.32    5:59.87        
                  31.93     1:07.14 (35.21)     1:43.10 (35.96)     2:19.07 (35.97)
        2:55.92 (36.85)     3:32.35 (36.43)     4:09.01 (36.66)     4:46.27 (37.26)
        5:23.35 (37.08)     5:59.87 (36.52)                                        
 29 Cassandra Vondrak   17 NBS-MR               5:56.83    6:00.16        
                  31.31     1:06.10 (34.79)     1:41.94 (35.84)     2:18.29 (36.35)
        2:54.62 (36.33)     3:31.33 (36.71)     4:08.57 (37.24)     4:46.72 (38.15)
        5:24.26 (37.54)     6:00.16 (35.90)                                        
 30 Lindsay White       15 Aqua Gems-MR         5:59.16    6:00.54        
                  30.92     1:05.91 (34.99)     1:42.55 (36.64)     2:19.40 (36.85)
        2:56.20 (36.80)     3:33.15 (36.95)     4:10.19 (37.04)     4:47.67 (37.48)
        5:24.57 (36.90)     6:00.54 (35.97)                                        
 31 Ali Gay             15 NDAC-MR              6:03.90    6:03.48        
                  30.16     1:05.42 (35.26)     1:42.47 (37.05)     2:19.68 (37.21)
        2:57.07 (37.39)     3:34.74 (37.67)     4:12.60 (37.86)     4:50.62 (38.02)
        5:27.86 (37.24)     6:03.48 (35.62)                                        
 32 Lori Cliff          13 BGSC-NE              6:03.47    6:03.57        
                  30.90     1:06.35 (35.45)     1:43.40 (37.05)     2:20.38 (36.98)
        2:57.60 (37.22)     3:35.20 (37.60)     4:12.83 (37.63)     4:50.80 (37.97)
        5:28.47 (37.67)     6:03.57 (35.10)                                        
 33 Jacqueline Theal    14 Tmsuffolk-MR         6:08.21    6:04.99        
                  30.62     1:05.88 (35.26)     1:42.64 (36.76)     2:19.62 (36.98)
        2:56.73 (37.11)     3:34.12 (37.39)     4:12.43 (38.31)     4:50.71 (38.28)
        5:28.44 (37.73)     6:04.99 (36.55)                                        
 34 Charlotte Kenny-Ya  13 Tmsuffolk-MR         6:21.35    6:10.87        
                  31.28     1:06.67 (35.39)     1:44.34 (37.67)     2:21.94 (37.60)
        3:00.14 (38.20)     3:38.23 (38.09)     4:16.95 (38.72)     4:55.61 (38.66)
        5:34.03 (38.42)     6:10.87 (36.84)                                        
 35 Naomi Nunez         15 MSC-MR               6:08.51    6:14.80        
                  31.82     1:06.78 (34.96)     1:42.87 (36.09)     2:20.20 (37.33)
        2:58.71 (38.51)     3:37.83 (39.12)     4:17.58 (39.75)     4:56.94 (39.36)
        5:36.64 (39.70)     6:14.80 (38.16)                                        
 36 Claire Williams     14 NBS-MR               6:26.55    6:15.19        
                  33.49     1:09.57 (36.08)     1:46.36 (36.79)     2:23.24 (36.88)
        3:01.47 (38.23)     3:40.22 (38.75)     4:19.12 (38.90)     4:58.39 (39.27)
        5:37.31 (38.92)     6:15.19 (37.88)                                        
 37 Christine McCormac  18 Aqua Gems-MR         5:52.00    6:16.41        
                  32.80     1:08.57 (35.77)     1:46.10 (37.53)     2:24.22 (38.12)
        3:02.55 (38.33)     3:41.09 (38.54)     4:20.40 (39.31)     4:59.59 (39.19)
        5:38.45 (38.86)     6:16.41 (37.96)                                        
 38 Samantha Dexter     15 Aqua Gems-MR         5:55.43    6:16.50        
                  30.67     1:05.73 (35.06)     1:42.66 (36.93)     2:20.66 (38.00)
        2:59.67 (39.01)     3:38.93 (39.26)     4:18.91 (39.98)     4:58.43 (39.52)
        5:38.17 (39.74)     6:16.50 (38.33)                                        
 39 Becca Arcomano      13 NDAC-MR              6:41.49    6:16.59        
                  30.89     1:07.45 (36.56)     1:45.10 (37.65)     2:23.12 (38.02)
        3:03.27 (40.15)     3:42.53 (39.26)     4:21.49 (38.96)     5:01.38 (39.89)
        5:40.87 (39.49)     6:16.59 (35.72)                                        
 40 Morgan Parkin       15 NDAC-MR              6:39.96    6:18.15        
                  32.24     1:08.75 (36.51)     1:47.09 (38.34)     2:25.64 (38.55)
        3:05.03 (39.39)     3:44.82 (39.79)     4:24.00 (39.18)     5:02.73 (38.73)
        5:41.30 (38.57)     6:18.15 (36.85)                                        
 41 Saadia Doak         12 ITAC-NI              6:55.21    6:19.73        
                  33.69     1:10.90 (37.21)     1:49.49 (38.59)     2:27.96 (38.47)
        3:05.76 (37.80)     3:43.40 (37.64)     4:22.44 (39.04)     5:01.93 (39.49)
        5:41.63 (39.70)     6:19.73 (38.10)                                        
 42 Alexa Sager         13 NBS-MR               6:51.94    6:21.83        
                  33.38     1:10.17 (36.79)     1:48.48 (38.31)     2:27.69 (39.21)
        3:07.08 (39.39)     3:46.18 (39.10)     4:25.73 (39.55)     5:04.99 (39.26)
        5:44.42 (39.43)     6:21.83 (37.41)                                        
 43 Sydney Johnson      12 VAC-MR               6:59.19    6:22.86        
                  33.75     1:11.51 (37.76)     1:50.49 (38.98)     2:29.90 (39.41)
        3:09.66 (39.76)     3:48.86 (39.20)     4:27.89 (39.03)     5:07.64 (39.75)
        5:46.42 (38.78)     6:22.86 (36.44)                                        
 44 Marielle Gerber     13 Tmsuffolk-MR         6:27.33    6:23.83        
                  32.89     1:09.49 (36.60)     1:47.31 (37.82)     2:26.27 (38.96)
        3:05.71 (39.44)     3:45.00 (39.29)     4:24.95 (39.95)     5:05.14 (40.19)
        5:45.11 (39.97)     6:23.83 (38.72)                                        
 45 Camryn Johnson      12 VAC-MR               6:58.19    6:24.95        
                  33.43     1:11.09 (37.66)     1:50.57 (39.48)     2:30.55 (39.98)
        3:09.93 (39.38)     3:49.42 (39.49)     4:29.31 (39.89)     5:08.82 (39.51)
        5:47.97 (39.15)     6:24.95 (36.98)                                        
 46 Emily Woodruff      14 NBS-MR               6:24.72    6:25.07        
                  36.54     1:15.48 (38.94)     1:54.29 (38.81)     2:32.78 (38.49)
        3:11.99 (39.21)     3:51.36 (39.37)     4:30.41 (39.05)     5:09.92 (39.51)
        5:48.75 (38.83)     6:25.07 (36.32)                                        
 47 Alice Morgan        12 NBS-MR               6:38.85    6:26.73        
                  32.21     1:08.91 (36.70)     1:46.91 (38.00)     2:25.59 (38.68)
        3:05.33 (39.74)     3:45.90 (40.57)     4:26.54 (40.64)     5:06.65 (40.11)
        5:47.91 (41.26)     6:26.73 (38.82)                                        
 48 Marina DiCocco      16 NBS-MR                    NT    6:29.66        
                  32.28     1:09.77 (37.49)     1:49.32 (39.55)     2:29.35 (40.03)
        3:10.10 (40.75)     3:51.18 (41.08)     4:31.90 (40.72)     5:12.64 (40.74)
        5:52.96 (40.32)     6:29.66 (36.70)                                        
 49 Caroline Kim        12 BGSC-NE              7:22.10    6:30.63        
                  34.20     1:11.86 (37.66)     1:51.04 (39.18)     2:31.18 (40.14)
        3:11.40 (40.22)     3:51.17 (39.77)     4:31.89 (40.72)     5:12.09 (40.20)
        5:51.91 (39.82)     6:30.63 (38.72)                                        
 50 Samantha Tetlak     13 Tmsuffolk-MR         6:15.90    6:35.56        
                  32.23     1:09.56 (37.33)     1:50.40 (40.84)     2:32.11 (41.71)
        3:13.35 (41.24)     3:54.63 (41.28)     4:35.89 (41.26)     5:17.62 (41.73)
        5:58.41 (40.79)     6:35.56 (37.15)                                        
 51 Krisztina Alderson  14 MSC-MR               6:33.90    6:36.61        
                  33.97     1:12.62 (38.65)     1:52.40 (39.78)     2:32.74 (40.34)
        3:13.31 (40.57)     3:54.05 (40.74)     4:35.24 (41.19)     5:16.49 (41.25)
        5:56.97 (40.48)     6:36.61 (39.64)                                        
 52 Marisa Dexter       13 Aqua Gems-MR         6:16.43    6:39.61        
                  32.74     1:11.11 (38.37)     1:50.86 (39.75)     2:44.00 (53.14)
        3:19.00 (35.00)     3:54.33 (35.33)     4:36.65 (42.32)     5:18.67 (42.02)
        6:00.79 (42.12)     6:39.61 (38.82)                                        
 53 Sarah Izzo          15 NDAC-MR              6:51.42    6:40.53        
                  33.68     1:12.20 (38.52)     1:52.11 (39.91)     2:32.83 (40.72)
        3:14.28 (41.45)     3:55.58 (41.30)     4:36.71 (41.13)     5:18.43 (41.72)
        6:00.08 (41.65)     6:40.53 (40.45)                                        
 54 Jordan Thompson     11 Aqua Gems-MR         6:55.43    6:46.75        
                  34.91     1:15.55 (40.64)     1:57.70 (42.15)     2:39.71 (42.01)
        3:21.95 (42.24)     4:04.84 (42.89)     4:47.00 (42.16)     5:29.40 (42.40)
        6:08.86 (39.46)     6:46.75 (37.89)                                        
 55 Paige Bacigal        9 VAC-MR               6:56.76    6:50.70        
                  35.95     1:17.06 (41.11)     1:58.86 (41.80)     2:41.52 (42.66)
        3:24.05 (42.53)     4:06.69 (42.64)     4:48.98 (42.29)     5:31.01 (42.03)
        6:12.16 (41.15)     6:50.70 (38.54)                                        
 56 Heather Leslie      13 MSC-MR               6:50.07    7:02.47        
                  35.09     1:14.66 (39.57)     1:57.56 (42.90)     2:40.68 (43.12)
      4:08.82 (1:28.14)      4:16.00 (7.18)     4:52.71 (36.71)     5:36.54 (43.83)
        6:20.10 (43.56)     7:02.47 (42.37)                                        
 57 Quinn Garvey        12 NBS-MR               7:36.99    7:03.20        
                  38.51     1:20.23 (41.72)     2:02.56 (42.33)     2:45.79 (43.23)
        3:27.94 (42.15)     4:12.69 (44.75)     4:56.21 (43.52)     5:40.52 (44.31)
        6:22.57 (42.05)     7:03.20 (40.63)                                        
 58 Kaylee DeBenedictu  12 NBS-MR               8:25.90    7:20.20        
                  37.81     1:21.36 (43.55)     2:07.06 (45.70)     2:52.82 (45.76)
        3:39.54 (46.72)     4:24.81 (45.27)     5:11.03 (46.22)     5:56.35 (45.32)
        6:40.30 (43.95)     7:20.20 (39.90)                                        
 59 Maiya Leishman      12 NBS-MR               8:10.73    7:23.14        
                  37.48     1:19.38 (41.90)     2:02.27 (42.89)     2:48.31 (46.04)
        3:34.91 (46.60)   4:35.00 (1:00.09)     5:08.43 (33.43)   6:41.26 (1:32.83)
        6:52.00 (10.74)     7:23.14 (31.14)                                        
 60 Belle Leishman      10 NBS-MR               8:45.89    8:01.60        
                  39.14     1:25.44 (46.30)     2:14.81 (49.37)     3:05.36 (50.55)
        3:54.97 (49.61)     4:45.02 (50.05)     5:34.64 (49.62)     6:24.85 (50.21)
        7:14.15 (49.30)     8:01.60 (47.45)                                        
 -- Kristen Bormann     17 Tmsuffolk-MR         5:31.07         DQ        
      False start
                  30.91     1:04.75 (33.84)     1:40.01 (35.26)     2:14.85 (34.84)
        2:50.41 (35.56)     3:26.07 (35.66)     4:01.41 (35.34)     4:36.72 (35.31)
        5:12.10 (35.38)          DQ (35.14)                                        
 
Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.03   1/21/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bana Hadid          14 NBS-MR               1:02.83    1:00.61         16  
                  29.33     1:00.61 (31.28)                                        
  2 Emily Hovey         15 NBS-MR               1:04.48    1:01.10         13  
                  30.30     1:01.10 (30.80)                                        
  3 Jennifer Aiello     17 MSC-MR               1:05.17    1:03.04         12  
                  30.99     1:03.04 (32.05)                                        
  4 Katriona Blezy      14 Aqua Gems-MR         1:05.59    1:05.30         11  
                  31.33     1:05.30 (33.97)                                        
  5 Imma Rutigliano     17 NDAC-MR              1:05.91    1:05.61         10  
                  31.32     1:05.61 (34.29)                                        
  6 Nicole Regenauer    15 Aqua Gems-MR         1:06.06    1:07.21          9  
                  32.43     1:07.21 (34.78)                                        
B - Final
  7 Caitlin Kelly       17 Aqua Gems-MR         1:06.98    1:05.09          7  
                  31.43     1:05.09 (33.66)                                        
  8 Lindsay White       15 Aqua Gems-MR         1:09.17    1:07.21          5  
                  33.29     1:07.21 (33.92)                                        
  9 Naomi Nunez         15 MSC-MR               1:08.76    1:07.70          4  
                  32.51     1:07.70 (35.19)                                        
 10 Leeza Seelbach      15 NDAC-MR              1:09.94    1:07.94          3  
                  33.21     1:07.94 (34.73)                                        
 11 Emelia Carlino      17 MSC-MR               1:08.04    1:08.44          2  
                  33.90     1:08.44 (34.54)                                        
 12 Gennie Cohen        16 Tmsuffolk-MR         1:09.77    1:10.16          1  
                  34.19     1:10.16 (35.97)                                        
 
Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.03   1/21/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brittany Friese           15 NBS-MR               1:02.56    1:02.31 q      
                  30.55     1:02.31 (31.76)                                        
  2 Bana Hadid                14 NBS-MR               1:00.50    1:02.83 q      
                  30.48     1:02.83 (32.35)                                        
  3 Emily Hovey               15 NBS-MR               1:00.27    1:04.48 q      
                  31.59     1:04.48 (32.89)                                        
  4 Jennifer Aiello           17 MSC-MR               1:01.06    1:05.17 q      
                  31.84     1:05.17 (33.33)                                        
  5 Katriona Blezy            14 Aqua Gems-MR         1:03.56    1:05.59 q      
                  31.37     1:05.59 (34.22)                                        
  6 Imma Rutigliano           17 NDAC-MR              1:04.91    1:05.91 q      
                  32.22     1:05.91 (33.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Nicole Regenauer          15 Aqua Gems-MR         1:05.49    1:06.06 q      
                  32.26     1:06.06 (33.80)                                        
  8 Caitlin Kelly             17 Aqua Gems-MR         1:05.03    1:06.98 q      
                  32.25     1:06.98 (34.73)                                        
  9 Emelia Carlino            17 MSC-MR               1:05.91    1:08.04 q      
                  33.50     1:08.04 (34.54)                                        
 10 Naomi Nunez               15 MSC-MR               1:08.99    1:08.76 q      
                  32.64     1:08.76 (36.12)                                        
 11 Lindsay White             15 Aqua Gems-MR         1:07.07    1:09.17 q      
                  34.05     1:09.17 (35.12)                                        
 12 Gennie Cohen              16 Tmsuffolk-MR         1:08.24    1:09.77 q      
                  34.09     1:09.77 (35.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Leeza Seelbach            15 NDAC-MR              1:07.34    1:09.94        
                  34.12     1:09.94 (35.82)                                        
 14 Heather Stratica          15 MSC-MR               1:09.09    1:10.92        
                  34.47     1:10.92 (36.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Clare Smith               16 PBAC-MR              1:10.51    1:11.65        
                  35.29     1:11.65 (36.36)                                        
 16 Morgan Parkin             15 NDAC-MR              1:10.54    1:11.85        
                  35.00     1:11.85 (36.85)                                        
 17 Erika Seagren             17 MSC-MR               1:10.55    1:12.00        
      Declared false start
                1:12.00         1:12.00 ( )                                        
 18 Katelyn Bauersachs        15 PBAC-MR              1:10.00    1:12.63        
                  35.48     1:12.63 (37.15)                                        
 19 Shannon Walsh             15 MSC-MR               1:10.83    1:13.10        
                  35.63     1:13.10 (37.47)                                        
 20 Ali Gay                   15 NDAC-MR              1:09.26    1:14.03        
                  35.85     1:14.03 (38.18)                                        
 21 Joni Cheung               16 PBAC-MR              1:14.70    1:17.90        
                  37.84     1:17.90 (40.06)                                        
 22 Morgan Kolb               14 ITAC-NI              1:23.56    1:17.94        
                  38.63     1:17.94 (39.31)                                        
 23 Heather Leslie            13 MSC-MR               1:15.81    1:18.49        
                  38.19     1:18.49 (40.30)                                        
 24 Danielle Falco            15 VAC-MR               1:15.14    1:19.78        
                  38.74     1:19.78 (41.04)                                        
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.14   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bana Hadid          14 NBS-MR               2:13.47    2:09.78         16  
                  30.51     1:02.89 (32.38)     1:36.22 (33.33)     2:09.78 (33.56)
  2 Kate Bergin         13 MSC-MR               2:13.15    2:12.34         13  
                  31.11     1:04.29 (33.18)     1:38.10 (33.81)     2:12.34 (34.24)
  3 Jennifer Aiello     17 MSC-MR               2:18.13    2:15.84         12  
                  32.09     1:05.94 (33.85)     1:40.74 (34.80)     2:15.84 (35.10)
  4 Emily Hovey         15 NBS-MR               2:19.05    2:17.69         11  
                  32.31     1:07.18 (34.87)     1:42.42 (35.24)     2:17.69 (35.27)
  5 Erica Vitale        20 Marist College-MR    2:15.00    2:21.99         10  
                  31.98     1:06.88 (34.90)     1:44.44 (37.56)     2:21.99 (37.55)
  6 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR         2:21.74    2:22.54          9  
                  35.01     1:10.36 (35.35)     1:46.57 (36.21)     2:22.54 (35.97)
B - Final
  7 Nicole Regenauer    15 Aqua Gems-MR         2:23.94    2:24.24          7  
                  32.80     1:09.19 (36.39)     1:47.36 (38.17)     2:24.24 (36.88)
  8 Naomi Nunez         15 MSC-MR               2:28.49    2:24.49          5  
                  33.66     1:09.51 (35.85)     1:46.68 (37.17)     2:24.49 (37.81)
  9 Heather Stratica    15 MSC-MR               2:27.77    2:26.56          4  
                  35.37     1:12.71 (37.34)     1:50.25 (37.54)     2:26.56 (36.31)
 10 Gennie Cohen        16 Tmsuffolk-MR         2:28.39    2:28.59          3  
                  34.91     1:11.89 (36.98)     1:50.53 (38.64)     2:28.59 (38.06)
 11 Lauren Attner       15 Tmsuffolk-MR         2:31.14    2:33.74          2  
                  36.60     1:15.57 (38.97)     1:55.22 (39.65)     2:33.74 (38.52)
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.14   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kate Bergin               13 MSC-MR               2:10.30    2:13.15 q      
                  31.94     1:05.89 (33.95)     1:39.74 (33.85)     2:13.15 (33.41)
  2 Bana Hadid                14 NBS-MR               2:10.96    2:13.47 q      
                  31.72     1:05.00 (33.28)     1:38.91 (33.91)     2:13.47 (34.56)
  3 Erica Vitale              20 Marist College-MR    2:11.31    2:15.00 q      
                  31.41     1:05.20 (33.79)     1:40.24 (35.04)     2:15.00 (34.76)
  4 Jennifer Aiello           17 MSC-MR               2:09.78    2:18.13 q      
                  32.53     1:06.81 (34.28)     1:42.41 (35.60)     2:18.13 (35.72)
  5 Emily Hovey               15 NBS-MR               2:08.01    2:19.05 q      
                  32.58     1:07.45 (34.87)     1:43.02 (35.57)     2:19.05 (36.03)
  6 Colleen Manning           17 Tmsuffolk-MR         2:21.14    2:21.74 q      
                  35.01     1:10.44 (35.43)     1:46.29 (35.85)     2:21.74 (35.45)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Nicole Regenauer          15 Aqua Gems-MR         2:11.43    2:23.94 q      
                  33.72     1:09.84 (36.12)     1:47.69 (37.85)     2:23.94 (36.25)
  8 Heather Stratica          15 MSC-MR               2:28.31    2:27.77 q      
                  35.68     1:13.44 (37.76)     1:50.70 (37.26)     2:27.77 (37.07)
  9 Gennie Cohen              16 Tmsuffolk-MR         2:26.10    2:28.39 q      
                  34.88     1:12.34 (37.46)     1:50.94 (38.60)     2:28.39 (37.45)
 10 Naomi Nunez               15 MSC-MR               2:26.54    2:28.49 q      
                  35.52     1:12.49 (36.97)     1:50.24 (37.75)     2:28.49 (38.25)
 11 Lindsay White             15 Aqua Gems-MR         2:23.55    2:31.06 q      
                  35.76     1:13.87 (38.11)     1:52.18 (38.31)     2:31.06 (38.88)
 12 Lauren Attner             15 Tmsuffolk-MR         2:27.63    2:31.14 q      
                  36.40     1:14.54 (38.14)     1:53.33 (38.79)     2:31.14 (37.81)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patricia Colton           15 VAC-MR               2:29.77    2:31.85        
                  36.16     1:14.37 (38.21)     1:53.41 (39.04)     2:31.85 (38.44)
 14 Samantha Dexter           15 Aqua Gems-MR         2:30.43    2:36.08        
                  36.24     1:15.43 (39.19)     1:56.55 (41.12)     2:36.08 (39.53)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Christine Gray            15 VAC-MR               2:32.42    2:40.25        
                  38.31     1:18.85 (40.54)     2:00.09 (41.24)     2:40.25 (40.16)
 16 Christine McCormack       18 Aqua Gems-MR         2:30.64    2:41.11        
                  38.48     1:18.51 (40.03)     1:59.83 (41.32)     2:41.11 (41.28)
 17 Marina DiCocco            16 NBS-MR                    NT    2:41.33        
                  37.27     1:17.44 (40.17)     1:59.78 (42.34)     2:41.33 (41.55)
 18 Claire Hadelman           12 BGSC-NE              2:45.49    2:47.73        
                  39.37     1:20.91 (41.54)     2:04.55 (43.64)     2:47.73 (43.18)
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:06.65    2/3/2001 Shannon Daly-TS                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         1:12.86    1:10.94         16  
                  33.89     1:10.94 (37.05)                                        
  2 Emelia Carlino      17 MSC-MR               1:14.90    1:12.25         13  
                  34.56     1:12.25 (37.69)                                        
  3 Shannon Walsh       15 MSC-MR               1:15.08    1:12.52         12  
                  33.71     1:12.52 (38.81)                                        
  4 Caitlin Kelly       17 Aqua Gems-MR         1:13.03    1:12.84         11  
                  34.15     1:12.84 (38.69)                                        
  5 Emily Hovey         15 NBS-MR               1:13.79    1:12.91         10  
                  34.98     1:12.91 (37.93)                                        
  6 Cassandra Vondrak   17 NBS-MR               1:16.28    1:15.65          9  
                  35.82     1:15.65 (39.83)                                        
B - Final
  7 Alexa Baione        16 MSC-MR               1:16.80    1:17.27          7  
                  36.94     1:17.27 (40.33)                                        
  8 Annali Vernon       15 ITAC-NI              1:21.48    1:19.02          5  
                  38.78     1:19.02 (40.24)                                        
  9 Imani Flynn         16 Tmsuffolk-MR         1:18.37    1:19.43          4  
                  37.32     1:19.43 (42.11)                                        
 10 Ally Van Valen      16 ITAC-NI              1:19.93    1:20.48          3  
                  37.93     1:20.48 (42.55)                                        
 11 Kristen Bormann     17 Tmsuffolk-MR         1:23.90    1:23.43          2  
                  39.37     1:23.43 (44.06)                                        
 12 Lauren Attner       15 Tmsuffolk-MR         1:23.51    1:23.78          1  
                  40.24     1:23.78 (43.54)                                        
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:06.65    2/3/2001 Shannon Daly-TS                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Amanda Barry              15 Tmsuffolk-MR         1:09.02    1:12.86 q      
                  34.72     1:12.86 (38.14)                                        
  2 Caitlin Kelly             17 Aqua Gems-MR         1:11.94    1:13.03 q      
                  33.60     1:13.03 (39.43)                                        
  3 Emily Hovey               15 NBS-MR               1:10.14    1:13.79 q      
                  35.45     1:13.79 (38.34)                                        
  4 Emelia Carlino            17 MSC-MR               1:11.14    1:14.90 q      
                  35.48     1:14.90 (39.42)                                        
  5 Shannon Walsh             15 MSC-MR               1:08.52    1:15.08 q      
                  34.57     1:15.08 (40.51)                                        
  6 Emily Boyko               16 MSC-MR               1:13.49    1:15.67 q      
                  36.20     1:15.67 (39.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lauren Daly               16 PBAC-MR              1:11.80    1:16.08 q      
                  35.63     1:16.08 (40.45)                                        
  8 Cassandra Vondrak         17 NBS-MR               1:14.59    1:16.28 q      
                  36.61     1:16.28 (39.67)                                        
  9 Alexa Baione              16 MSC-MR               1:15.47    1:16.80 q      
                  36.95     1:16.80 (39.85)                                        
 10 Imani Flynn               16 Tmsuffolk-MR         1:17.59    1:18.37 q      
                  38.15     1:18.37 (40.22)                                        
 11 Ally Van Valen            16 ITAC-NI              1:15.46    1:19.93 q      
                  37.65     1:19.93 (42.28)                                        
 12 Annali Vernon             15 ITAC-NI              1:16.32    1:21.48 q      
                  39.67     1:21.48 (41.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Maria Hughes              15 VAC-MR               1:20.34    1:23.11        
                  38.75     1:23.11 (44.36)                                        
 14 Lauren Attner             15 Tmsuffolk-MR         1:20.99    1:23.51        
                  39.55     1:23.51 (43.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Erin Fitzgerald           15 Aqua Gems-MR         1:20.70    1:23.60        
                  39.59     1:23.60 (44.01)                                        
 16 Kristen Bormann           17 Tmsuffolk-MR         1:20.93    1:23.90        
                  39.21     1:23.90 (44.69)                                        
 17 Katie Boncek              15 PBAC-MR              1:24.45    1:25.05        
                  40.62     1:25.05 (44.43)                                        
 18 Caroline Kim              12 BGSC-NE              1:29.53    1:25.99        
                  41.55     1:25.99 (44.44)                                        
 19 Caroline Powell           15 BGSC-NE              1:24.09    1:27.59        
                  41.68     1:27.59 (45.91)                                        
 20 Erika Seagren             17 MSC-MR               1:28.99    1:32.75        
                  43.68     1:32.75 (49.07)                                        
 21 Kenzie Martin             11 BGSC-NE              1:31.27    1:33.26        
                  45.40     1:33.26 (47.86)                                        
 22 Danielle Falco            15 VAC-MR               1:34.74    1:34.81        
                  42.22     1:34.81 (52.59)                                        
 23 Marina DiCocco            16 NBS-MR               1:29.11    1:34.99        
                  43.59     1:34.99 (51.40)                                        
 
Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:21.37    2/4/2001 Shannon Daly-TS                            
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emily Hovey         15 NBS-MR               2:38.39    2:31.14         16  
                  34.77     1:13.21 (38.44)     1:52.15 (38.94)     2:31.14 (38.99)
  2 Samantha Granan     17 MSC-MR               2:33.65    2:33.40         13  
                  34.23     1:12.26 (38.03)     1:52.23 (39.97)     2:33.40 (41.17)
  3 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         2:38.59    2:34.22         12  
                  34.93     1:13.87 (38.94)     1:53.86 (39.99)     2:34.22 (40.36)
  4 Emily Boyko         16 MSC-MR               2:37.42    2:38.13         11  
                  36.93     1:16.59 (39.66)     1:57.44 (40.85)     2:38.13 (40.69)
  5 Emelia Carlino      17 MSC-MR               2:45.41    2:41.13         10  
                  36.23     1:17.10 (40.87)     1:59.19 (42.09)     2:41.13 (41.94)
  6 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR         2:46.22    2:44.04          9  
                  38.39     1:19.92 (41.53)     2:01.58 (41.66)     2:44.04 (42.46)
B - Final
  7 Shannon Walsh       15 MSC-MR               2:46.71    2:38.69          7  
                  34.11     1:13.69 (39.58)     1:55.88 (42.19)     2:38.69 (42.81)
  8 Ali Gay             15 NDAC-MR              2:52.27    2:51.21          5  
                  38.01     1:21.50 (43.49)     2:06.19 (44.69)     2:51.21 (45.02)
  9 Sarah Izzo          15 NDAC-MR              2:56.04    2:53.29          4  
                  39.63     1:23.13 (43.50)     2:08.41 (45.28)     2:53.29 (44.88)
 10 Caroline Powell     15 BGSC-NE              3:08.85    3:03.01          3  
                  41.77     1:27.88 (46.11)     2:15.53 (47.65)     3:03.01 (47.48)
 11 Katie Boncek        15 PBAC-MR              3:05.83    3:03.45          2  
                  39.94     1:25.83 (45.89)     2:15.79 (49.96)     3:03.45 (47.66)
 12 Claire Hadelman     12 BGSC-NE              3:07.99    3:06.10          1  
                  41.22     1:28.85 (47.63)     2:17.43 (48.58)     3:06.10 (48.67)
 
Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:21.37    2/4/2001 Shannon Daly-TS                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Samantha Granan           17 MSC-MR               2:33.36    2:33.65 q      
                  34.62     1:12.97 (38.35)     1:52.68 (39.71)     2:33.65 (40.97)
  2 Emily Boyko               16 MSC-MR               2:32.25    2:37.42 q      
                  36.29     1:16.40 (40.11)     1:56.98 (40.58)     2:37.42 (40.44)
  3 Emily Hovey               15 NBS-MR               2:29.40    2:38.39 q      
                  35.74     1:15.73 (39.99)     1:57.79 (42.06)     2:38.39 (40.60)
  4 Amanda Barry              15 Tmsuffolk-MR         2:30.03    2:38.59 q      
                  35.91     1:16.63 (40.72)     1:56.97 (40.34)     2:38.59 (41.62)
  5 Emelia Carlino            17 MSC-MR               2:40.63    2:45.41 q      
                  36.30     1:17.46 (41.16)     2:00.67 (43.21)     2:45.41 (44.74)
  6 Colleen Manning           17 Tmsuffolk-MR         2:43.62    2:46.22 q      
                  38.80     1:21.86 (43.06)     2:04.55 (42.69)     2:46.22 (41.67)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Shannon Walsh             15 MSC-MR               2:27.26    2:46.71 q      
                  35.99     1:17.47 (41.48)     2:01.46 (43.99)     2:46.71 (45.25)
  8 Ali Gay                   15 NDAC-MR              2:44.49    2:52.27 q      
                  37.45     1:22.15 (44.70)     2:07.78 (45.63)     2:52.27 (44.49)
  9 Sarah Izzo                15 NDAC-MR              2:51.93    2:56.04 q      
                  38.69     1:23.68 (44.99)     2:09.59 (45.91)     2:56.04 (46.45)
 10 Erin Fitzgerald           15 Aqua Gems-MR         2:53.53    2:59.07 q      
                  40.27     1:25.38 (45.11)     2:12.92 (47.54)     2:59.07 (46.15)
 11 Katie Boncek              15 PBAC-MR              2:58.96    3:05.83 q      
                  40.00     1:26.92 (46.92)     2:16.48 (49.56)     3:05.83 (49.35)
 12 Claire Hadelman           12 BGSC-NE              3:14.33    3:07.99 q      
                  41.63     1:29.66 (48.03)     2:19.84 (50.18)     3:07.99 (48.15)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Caroline Powell           15 BGSC-NE              3:08.90    3:08.85        
                  42.84     1:30.74 (47.90)     2:19.93 (49.19)     3:08.85 (48.92)
 -- Annali Vernon             15 ITAC-NI              2:52.43         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  40.41     1:24.83 (44.42)     2:09.64 (44.81)          DQ (43.62)
 
Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.74   1/22/2006 Jacquelyn Klein, VAC  -MR                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     15 NBS-MR                 58.70      58.23         16  
                  27.40       58.23 (30.83)                                        
  2 Carly Watson        16 NDAC-MR              1:00.99    1:00.26         13  
                  28.90     1:00.26 (31.36)                                        
  3 Shekinah Hoffman    17 MSC-MR               1:01.75    1:01.31         12  
                  28.95     1:01.31 (32.36)                                        
  4 Bana Hadid          14 NBS-MR               1:03.89    1:02.21         11  
                  28.77     1:02.21 (33.44)                                        
  5 Emily Boyko         16 MSC-MR               1:03.86    1:03.22         10  
                  30.26     1:03.22 (32.96)                                        
  6 Imani Flynn         16 Tmsuffolk-MR         1:05.10    1:04.66          9  
                  29.98     1:04.66 (34.68)                                        
B - Final
  7 Jennifer Aiello     17 MSC-MR               1:06.47    1:03.08          7  
                  29.56     1:03.08 (33.52)                                        
  8 Kristen Bormann     17 Tmsuffolk-MR         1:05.28    1:05.51          5  
                  30.69     1:05.51 (34.82)                                        
  9 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         1:06.72    1:06.34          4  
                  30.73     1:06.34 (35.61)                                        
 10 Ally Van Valen      16 ITAC-NI              1:08.94    1:08.01          3  
                  32.42     1:08.01 (35.59)                                        
 11 Gennie Cohen        16 Tmsuffolk-MR         1:08.16    1:08.21          2  
                  31.68     1:08.21 (36.53)                                        
 12 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR         1:11.29    1:09.26          1  
                  33.46     1:09.26 (35.80)                                        
 
Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.74   1/22/2006 Jacquelyn Klein, VAC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brittany Friese           15 NBS-MR                 57.48      58.70 q      
                  27.48       58.70 (31.22)                                        
  2 Carly Watson              16 NDAC-MR              1:00.70    1:00.99 q      
                  29.29     1:00.99 (31.70)                                        
  3 Shekinah Hoffman          17 MSC-MR                 59.75    1:01.75 q      
                  29.03     1:01.75 (32.72)                                        
  4 Emily Boyko               16 MSC-MR               1:03.29    1:03.86 q      
                  30.36     1:03.86 (33.50)                                        
  5 Bana Hadid                14 NBS-MR               1:03.73    1:03.89 q      
                  29.60     1:03.89 (34.29)                                        
  6 Colleen Larkin            17 NBS-MR                 59.64    1:04.58 q      
                  30.15     1:04.58 (34.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Imani Flynn               16 Tmsuffolk-MR         1:04.46    1:05.10 q      
                  31.40     1:05.10 (33.70)                                        
  8 Kristen Bormann           17 Tmsuffolk-MR         1:02.41    1:05.28 q      
                  30.65     1:05.28 (34.63)                                        
  9 Jennifer Aiello           17 MSC-MR               1:01.87    1:06.47 q      
                  31.11     1:06.47 (35.36)                                        
 10 Amanda Barry              15 Tmsuffolk-MR         1:02.93    1:06.72 q      
                  30.85     1:06.72 (35.87)                                        
 11 Gennie Cohen              16 Tmsuffolk-MR         1:06.68    1:08.16 q      
                  31.30     1:08.16 (36.86)                                        
 12 Ally Van Valen            16 ITAC-NI              1:05.46    1:08.94 q      
                  32.36     1:08.94 (36.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Imma Rutigliano           17 NDAC-MR              1:03.54    1:09.11        
                  31.27     1:09.11 (37.84)                                        
 14 Christine Gray            15 VAC-MR               1:08.28    1:09.48        
                  31.64     1:09.48 (37.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Clare Smith               16 PBAC-MR              1:09.26    1:09.69        
                  33.07     1:09.69 (36.62)                                        
 16 Kathleen Fitzgerald       17 Aqua Gems-MR         1:09.01    1:10.35        
                  32.82     1:10.35 (37.53)                                        
 17 Colleen Manning           17 Tmsuffolk-MR         1:09.16    1:11.29        
                  32.93     1:11.29 (38.36)                                        
 18 Naomi Nunez               15 MSC-MR               1:11.07    1:11.39        
                  33.09     1:11.39 (38.30)                                        
 19 Sarah Izzo                15 NDAC-MR              1:10.63    1:13.07        
                  34.43     1:13.07 (38.64)                                        
 20 Katelyn Bauersachs        15 PBAC-MR              1:13.06    1:13.42        
                  34.81     1:13.42 (38.61)                                        
 21 Shannon Walsh             15 MSC-MR               1:09.87    1:13.43        
                  32.97     1:13.43 (40.46)                                        
 22 Sarah Pope                17 NDAC-MR              1:11.71    1:13.66        
                  31.83     1:13.66 (41.83)                                        
 23 Kenzie Martin             11 BGSC-NE              1:13.56    1:15.17        
                  35.64     1:15.17 (39.53)                                        
 24 Caroline Powell           15 BGSC-NE              1:11.81    1:15.19        
                  34.52     1:15.19 (40.67)                                        
 25 Caroline Kim              12 BGSC-NE              1:18.35    1:15.84        
                  35.80     1:15.84 (40.04)                                        
 26 Malia Frederickson        17 MSC-MR               1:13.70    1:16.30        
                  35.03     1:16.30 (41.27)                                        
 27 Christine McCormack       18 Aqua Gems-MR         1:11.23    1:16.37        
                  34.63     1:16.37 (41.74)                                        
 28 Erin Fitzgerald           15 Aqua Gems-MR         1:15.57    1:16.90        
                  36.20     1:16.90 (40.70)                                        
 29 Marina DiCocco            16 NBS-MR               1:18.85    1:17.13        
                  35.31     1:17.13 (41.82)                                        
 30 Claire Hadelman           12 BGSC-NE              1:19.26    1:17.98        
                  35.78     1:17.98 (42.20)                                        
 31 Katie Boncek              15 PBAC-MR              1:20.39    1:21.69        
                  37.86     1:21.69 (43.83)                                        
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.45   1/21/2006 Caitlin Napoli, TMSUFFOLK                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     15 NBS-MR               2:08.60    2:07.74         16  
                  29.16     1:01.96 (32.80)     1:35.69 (33.73)     2:07.74 (32.05)
  2 Erica Vitale        20 Marist College-MR    2:11.02    2:12.18         13  
                  29.40     1:02.36 (32.96)     1:37.43 (35.07)     2:12.18 (34.75)
  3 Emily Boyko         16 MSC-MR               2:15.67    2:15.39         12  
                  31.01     1:05.24 (34.23)     1:40.19 (34.95)     2:15.39 (35.20)
  4 Kate Bergin         13 MSC-MR               2:24.80    2:18.59         11  
                  30.85     1:05.75 (34.90)     1:42.22 (36.47)     2:18.59 (36.37)
  5 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         2:25.30    2:22.58         10  
                  31.32     1:07.09 (35.77)     1:45.16 (38.07)     2:22.58 (37.42)
  6 Colleen Larkin      17 NBS-MR               2:25.86    2:23.14          9  
                  30.95     1:06.92 (35.97)     1:44.79 (37.87)     2:23.14 (38.35)
B - Final
  7 Claire Hadelman     12 BGSC-NE              2:49.86    2:49.57          7  
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.45   1/21/2006 Caitlin Napoli, TMSUFFOLK                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brittany Friese           15 NBS-MR               2:04.28    2:08.60 q      
                  29.75     1:02.18 (32.43)     1:35.48 (33.30)     2:08.60 (33.12)
  2 Erica Vitale              20 Marist College-MR    2:08.77    2:11.02 q      
                  29.06     1:01.94 (32.88)     1:36.12 (34.18)     2:11.02 (34.90)
  3 Emily Boyko               16 MSC-MR               2:08.93    2:15.67 q      
                  31.11     1:06.09 (34.98)     1:40.79 (34.70)     2:15.67 (34.88)
  4 Kate Bergin               13 MSC-MR               2:17.45    2:24.80 q      
                  32.45     1:09.44 (36.99)     1:46.95 (37.51)     2:24.80 (37.85)
  5 Amanda Barry              15 Tmsuffolk-MR         2:21.74    2:25.30 q      
                  31.60     1:08.61 (37.01)     1:46.00 (37.39)     2:25.30 (39.30)
  6 Colleen Larkin            17 NBS-MR               2:11.62    2:25.86 q      
                  31.78     1:08.52 (36.74)     1:47.16 (38.64)     2:25.86 (38.70)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kathleen Fitzgerald       17 Aqua Gems-MR         2:31.20    2:44.10 q      
                  33.95     1:14.35 (40.40)     1:57.20 (42.85)     2:44.10 (46.90)
  8 Claire Hadelman           12 BGSC-NE              2:47.99    2:49.86 q      
                  37.27     1:21.06 (43.79)     2:06.21 (45.15)     2:49.86 (43.65)
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.63   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     15 NBS-MR               2:14.82    2:12.02         16  
                  28.72     1:01.40 (32.68)     1:43.07 (41.67)     2:12.02 (28.95)
  2 Erica Vitale        20 Marist College-MR    2:14.38    2:12.91         13  
                  28.74     1:02.16 (33.42)     1:42.10 (39.94)     2:12.91 (30.81)
  3 Amanda Barry        15 Tmsuffolk-MR         2:19.24    2:16.88         12  
                  29.65     1:05.52 (35.87)     1:44.77 (39.25)     2:16.88 (32.11)
  4 Kate Bergin         13 MSC-MR               2:20.79    2:17.49         11  
                  30.27     1:03.68 (33.41)     1:45.76 (42.08)     2:17.49 (31.73)
  5 Emily Boyko         16 MSC-MR               2:19.17    2:17.72         10  
                  30.40     1:05.71 (35.31)     1:45.91 (40.20)     2:17.72 (31.81)
  6 Emily Hovey         15 NBS-MR               2:21.61    2:19.63          9  
                  31.25     1:06.58 (35.33)     1:46.28 (39.70)     2:19.63 (33.35)
B - Final
  7 Bana Hadid          14 NBS-MR               2:23.59    2:17.39          7  
                  28.59     1:01.47 (32.88)     1:46.78 (45.31)     2:17.39 (30.61)
  8 Colleen Larkin      17 NBS-MR               2:23.91    2:18.80          5  
                  29.89     1:05.92 (36.03)     1:47.09 (41.17)     2:18.80 (31.71)
  9 Jennifer Aiello     17 MSC-MR               2:24.50    2:20.44          4  
                  30.72     1:04.74 (34.02)     1:47.08 (42.34)     2:20.44 (33.36)
 10 Colleen Manning     17 Tmsuffolk-MR         2:26.85    2:23.76          3  
                  31.96     1:08.47 (36.51)     1:52.66 (44.19)     2:23.76 (31.10)
 11 Emelia Carlino      17 MSC-MR               2:27.64    2:23.86          2  
                  30.75     1:08.79 (38.04)     1:50.67 (41.88)     2:23.86 (33.19)
 12 Imani Flynn         16 Tmsuffolk-MR         2:27.51    2:26.58          1  
                  30.42     1:08.37 (37.95)     1:52.46 (44.09)     2:26.58 (34.12)
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.63   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Erica Vitale              20 Marist College-MR    2:14.29    2:14.38 q      
                  28.70     1:01.62 (32.92)     1:42.33 (40.71)     2:14.38 (32.05)
  2 Brittany Friese           15 NBS-MR               2:12.93    2:14.82 q      
                  28.47     1:02.78 (34.31)     1:45.07 (42.29)     2:14.82 (29.75)
  3 Emily Boyko               16 MSC-MR               2:14.87    2:19.17 q      
                  30.64     1:06.35 (35.71)     1:47.00 (40.65)     2:19.17 (32.17)
  4 Amanda Barry              15 Tmsuffolk-MR         2:14.70    2:19.24 q      
                  30.24     1:07.26 (37.02)     1:46.23 (38.97)     2:19.24 (33.01)
  5 Kate Bergin               13 MSC-MR               2:19.09    2:20.79 q      
                  30.66     1:04.50 (33.84)     1:48.03 (43.53)     2:20.79 (32.76)
  6 Emily Hovey               15 NBS-MR               2:16.00    2:21.61 q      
                  32.15     1:06.43 (34.28)     1:47.92 (41.49)     2:21.61 (33.69)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Bana Hadid                14 NBS-MR               2:19.40    2:23.59 q      
                  29.82     1:03.13 (33.31)     1:51.53 (48.40)     2:23.59 (32.06)
  8 Colleen Larkin            17 NBS-MR               2:14.63    2:23.91 q      
                  31.22     1:09.32 (38.10)     1:51.61 (42.29)     2:23.91 (32.30)
  9 Jennifer Aiello           17 MSC-MR               2:21.25    2:24.50 q      
                  31.32     1:06.86 (35.54)     1:51.58 (44.72)     2:24.50 (32.92)
 10 Colleen Manning           17 Tmsuffolk-MR         2:21.75    2:26.85 q      
                  34.06     1:09.76 (35.70)     1:54.78 (45.02)     2:26.85 (32.07)
 11 Imani Flynn               16 Tmsuffolk-MR         2:27.81    2:27.51 q      
                  30.15     1:08.20 (38.05)     1:53.00 (44.80)     2:27.51 (34.51)
 12 Emelia Carlino            17 MSC-MR               2:22.62    2:27.64 q      
                  32.02     1:11.10 (39.08)     1:53.46 (42.36)     2:27.64 (34.18)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Alexa Baione              16 MSC-MR               2:27.36    2:28.22        
                  32.88     1:10.90 (38.02)     1:54.80 (43.90)     2:28.22 (33.42)
 14 Gennie Cohen              16 Tmsuffolk-MR         2:30.23    2:28.27        
                  30.93     1:09.05 (38.12)     1:53.48 (44.43)     2:28.27 (34.79)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Annali Vernon             15 ITAC-NI              2:21.35    2:28.69        
                  33.46     1:13.59 (40.13)     1:57.23 (43.64)     2:28.69 (31.46)
 16 Kristen Bormann           17 Tmsuffolk-MR         2:23.16    2:29.53        
                  30.54     1:10.23 (39.69)     1:55.54 (45.31)     2:29.53 (33.99)
 17 Heather Stratica          15 MSC-MR               2:30.03    2:30.02        
                  33.19     1:10.70 (37.51)     1:56.22 (45.52)     2:30.02 (33.80)
 18 Ally Van Valen            16 ITAC-NI              2:23.41    2:30.52        
                  31.91     1:14.08 (42.17)     1:58.13 (44.05)     2:30.52 (32.39)
 19 Patricia Colton           15 VAC-MR               2:23.90    2:31.28        
                  32.10     1:09.99 (37.89)     1:57.02 (47.03)     2:31.28 (34.26)
 20 Shannon Walsh             15 MSC-MR               2:24.89    2:32.23        
                  32.66     1:12.01 (39.35)     1:56.64 (44.63)     2:32.23 (35.59)
 21 Lindsay White             15 Aqua Gems-MR         2:27.25    2:33.13        
                  33.97     1:11.75 (37.78)     1:57.96 (46.21)     2:33.13 (35.17)
 22 Naomi Nunez               15 MSC-MR               2:32.74    2:34.11        
                  33.54     1:11.97 (38.43)     1:57.55 (45.58)     2:34.11 (36.56)
 23 Lauren Daly               16 PBAC-MR              2:27.70    2:35.23        
                  35.28     1:17.80 (42.52)     1:59.13 (41.33)     2:35.23 (36.10)
 24 Cassandra Vondrak         17 NBS-MR               2:33.19    2:36.03        
                  33.98     1:17.75 (43.77)     2:00.72 (42.97)     2:36.03 (35.31)
 25 Kathleen Fitzgerald       17 Aqua Gems-MR         2:32.30    2:38.50        
                  33.57     1:13.99 (40.42)     2:01.93 (47.94)     2:38.50 (36.57)
 26 Christine Gray            15 VAC-MR               2:28.37    2:38.80        
                  32.70     1:14.83 (42.13)     2:03.48 (48.65)     2:38.80 (35.32)
 27 Caroline Powell           15 BGSC-NE              2:35.47    2:39.19        
                  33.57     1:17.08 (43.51)     2:03.98 (46.90)     2:39.19 (35.21)
 28 Maria Hughes              15 VAC-MR               2:35.75    2:39.49        
                  34.52     1:17.80 (43.28)     2:04.10 (46.30)     2:39.49 (35.39)
 29 Caroline Kim              12 BGSC-NE              2:55.22    2:40.82        
                  34.45     1:16.15 (41.70)     2:04.27 (48.12)     2:40.82 (36.55)
 30 Katie Boncek              15 PBAC-MR              2:50.11    2:42.55        
                  37.70     1:18.60 (40.90)     2:05.75 (47.15)     2:42.55 (36.80)
 31 Morgan Kolb               14 ITAC-NI              3:01.01    2:42.87        
                  36.70     1:17.73 (41.03)     2:07.10 (49.37)     2:42.87 (35.77)
 32 Kenzie Martin             11 BGSC-NE              2:46.42    2:43.54        
                  35.54     1:18.08 (42.54)     2:08.08 (50.00)     2:43.54 (35.46)
 33 Erika Seagren             17 MSC-MR               2:40.93    2:54.92        
                  39.90     1:23.28 (43.38)     2:16.11 (52.83)     2:54.92 (38.81)
 
Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:29.36    2/1/2000 Corey Berg-MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Erica Vitale        20 Marist College-MR    4:39.55    4:42.14         16  
                  29.08     1:02.38 (33.30)     1:36.99 (34.61)     2:12.14 (35.15)
        2:54.48 (42.34)     3:37.39 (42.91)     4:09.86 (32.47)     4:42.14 (32.28)
  2 Emily Boyko         16 MSC-MR               4:40.52    4:50.09         13  
                  30.80     1:05.21 (34.41)     1:42.90 (37.69)     2:20.14 (37.24)
        3:02.21 (42.07)     3:44.07 (41.86)     4:17.70 (33.63)     4:50.09 (32.39)
  3 Bana Hadid          14 NBS-MR               4:56.83    4:56.08         12  
                  30.28     1:05.82 (35.54)     1:42.33 (36.51)     2:16.72 (34.39)
        3:05.51 (48.79)     3:52.81 (47.30)     4:24.73 (31.92)     4:56.08 (31.35)
  4 Samantha Granan     17 MSC-MR               4:56.80    4:59.10         11  
                  31.45     1:07.78 (36.33)     1:45.76 (37.98)     2:24.30 (38.54)
        3:06.92 (42.62)     3:49.92 (43.00)     4:25.53 (35.61)     4:59.10 (33.57)
  5 Jennifer Aiello     17 MSC-MR               4:57.44    5:01.88         10  
                  31.35     1:07.46 (36.11)     1:43.85 (36.39)     2:20.19 (36.34)
        3:07.36 (47.17)     3:52.29 (44.93)     4:27.68 (35.39)     5:01.88 (34.20)
  6 Alexa Overeem       13 Tmsuffolk-MR         5:16.90    5:03.64          9  
                  33.11     1:10.77 (37.66)     1:50.17 (39.40)     2:27.66 (37.49)
        3:10.29 (42.63)     3:51.79 (41.50)     4:29.17 (37.38)     5:03.64 (34.47)
  7 Annali Vernon       15 ITAC-NI              5:46.78    5:10.31          7  
                  33.43     1:13.95 (40.52)     1:55.83 (41.88)     2:35.08 (39.25)
        3:18.23 (43.15)     4:01.64 (43.41)     4:36.43 (34.79)     5:10.31 (33.88)
  8 Ally Van Valen      16 ITAC-NI              5:59.76    5:13.16          5  
                  32.47     1:08.89 (36.42)     1:51.10 (42.21)     2:33.30 (42.20)
        3:17.05 (43.75)     4:03.52 (46.47)     4:37.40 (33.88)     5:13.16 (35.76)
  9 Kayla Weckesser     14 NDAC-MR              5:20.10    5:14.75          4  
                  33.78     1:13.96 (40.18)     1:53.99 (40.03)     2:34.29 (40.30)
        3:17.92 (43.63)     4:02.39 (44.47)     4:38.74 (36.35)     5:14.75 (36.01)
 10 Jennifer Borek      12 Aqua Gems-MR              NT    5:19.78          3  
                  32.46     1:11.12 (38.66)     1:49.04 (37.92)     2:28.84 (39.80)
        3:16.17 (47.33)     4:06.31 (50.14)     4:43.86 (37.55)     5:19.78 (35.92)
 11 Shannon Walsh       15 MSC-MR               5:14.34    5:20.47          2  
                  33.36     1:12.68 (39.32)     1:54.32 (41.64)     2:35.49 (41.17)
        3:21.23 (45.74)     4:07.62 (46.39)     4:44.67 (37.05)     5:20.47 (35.80)
 12 Makayla Stepp-Davi  14 NBS-MR               5:27.12    5:24.01          1  
                  34.05     1:14.73 (40.68)     1:57.00 (42.27)     2:37.88 (40.88)
        3:21.92 (44.04)     4:06.54 (44.62)     4:45.80 (39.26)     5:24.01 (38.21)
 13 Madison Ball        17 MSC-MR               5:08.59    5:24.25        
                  32.05     1:12.39 (40.34)     1:52.01 (39.62)     2:32.70 (40.69)
        3:20.06 (47.36)     4:07.93 (47.87)     4:46.85 (38.92)     5:24.25 (37.40)
 14 Kenzie Martin       11 BGSC-NE              5:49.34    5:44.24        
                  35.04     1:17.21 (42.17)     2:02.42 (45.21)     2:49.10 (46.68)
        3:38.70 (49.60)     4:27.47 (48.77)     5:05.72 (38.25)     5:44.24 (38.52)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.37    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR           28.56      28.33#        16  
  2 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR           32.43      28.87         13  
  3 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR           31.07      30.48         12  
  4 Joshua Bryant       10 NBS-MR                 33.52      32.07         10.5
  4 Andrew Matejka      10 BGSC-NE                32.18      32.07         10.5
  6 Michael Baione      10 MSC-MR                 32.16      32.53          9  
  7 Christopher Sommer  10 Aqua Gems-MR           32.93      34.20          7  
  8 Connor Boughner      9 Aqua Gems-MR           34.40      34.57          5  
  9 Brandon Vasquez     10 MSC-MR                 34.07      34.67          4  
 10 Kyle Thompson        9 Aqua Gems-MR           36.04      35.43          3  
 11 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 33.85      35.49          2  
 12 Chris Stangeby       9 Aqua Gems-MR           36.33      35.57          1  
 13 Amer Hadid           9 NBS-MR                 35.71      35.84        
 14 Joseph Stangeby     10 Aqua Gems-MR           35.78      35.97        
 15 Robert Reining       9 MSC-MR                 38.10      37.34        
 16 Carl LaRue           7 MSC-MR                 39.48      38.01        
 17 Derrick Kenan       10 NBS-MR                 37.96      38.67        
 18 Colin Lang           9 PBAC-MR                39.62      38.99        
 19 Christopher Ruiz     9 Aqua Gems-MR           37.68      39.16        
 20 Aiden Johnson        9 VAC-MR                 38.42      39.51        
 21 Thomas DeBenedictu  10 NBS-MR                 40.24      39.84        
 22 Donovan Kenan        9 NBS-MR                 44.83      40.61        
 23 Marcus Jurik         8 VAC-MR                 38.92      40.72        
 24 Jeffrey Day         10 Aqua Gems-MR           42.38      41.19        
 25 Michael Doti         9 PBAC-MR                44.31      41.96        
 26 Gabriel Yozzo        8 NBS-MR                 42.93      43.77        
 27 Owen Matejka         8 BGSC-NE                49.51      46.99        
 28 Andrew Nieves        7 NBS-MR                 59.44      56.57        
 29 Michael Menegazzo    8 NBS-MR               1:00.57    1:04.64        
 30 Mason Day            8 Aqua Gems-MR           45.43    1:08.63        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:01.68    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR         1:04.21    1:03.73         16  
                  30.11     1:03.73 (33.62)                                        
  2 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR         1:14.20    1:04.06         13  
                  30.65     1:04.06 (33.41)                                        
  3 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         1:08.16    1:08.06         12  
                  32.53     1:08.06 (35.53)                                        
  4 Andrew Matejka      10 BGSC-NE              1:09.10    1:10.56         11  
                  33.12     1:10.56 (37.44)                                        
  5 Joshua Bryant       10 NBS-MR               1:17.20    1:13.85         10  
                  33.27     1:13.85 (40.58)                                        
  6 Brandon Vasquez     10 MSC-MR               1:15.62    1:15.63          9  
                  35.64     1:15.63 (39.99)                                        
  7 Connor Boughner      9 Aqua Gems-MR         1:18.30    1:16.53          7  
                1:16.00      1:16.53 (0.53)                                        
  8 Amer Hadid           9 NBS-MR               1:17.49    1:17.44          5  
                  37.27     1:17.44 (40.17)                                        
  9 Kyle Thompson        9 Aqua Gems-MR         1:20.38    1:19.16          4  
                1:19.16         1:19.16 ( )                                        
 10 Joseph Stangeby     10 Aqua Gems-MR         1:18.65    1:19.28          3  
                  38.23     1:19.28 (41.05)                                        
 11 Aleksey Makarov      9 NBS-MR               1:19.20    1:20.46          2  
                  37.07     1:20.46 (43.39)                                        
 12 Chris Stangeby       9 Aqua Gems-MR         1:18.38    1:20.81          1  
                  37.90     1:20.81 (42.91)                                        
 13 Robert Reining       9 MSC-MR               1:25.82    1:22.16        
                  38.30     1:22.16 (43.86)                                        
 14 Aiden Johnson        9 VAC-MR               1:31.21    1:24.39        
                  59.00     1:24.39 (25.39)                                        
 15 Carl LaRue           7 MSC-MR               1:31.42    1:29.08        
                  40.45     1:29.08 (48.63)                                        
 16 Marcus Jurik         8 VAC-MR               1:32.32    1:29.10        
                  41.26     1:29.10 (47.84)                                        
 17 Thomas DeBenedictu  10 NBS-MR               1:32.84    1:32.73        
                  42.73     1:32.73 (50.00)                                        
 18 Jeffrey Day         10 Aqua Gems-MR         1:34.29    1:34.38        
                  42.05     1:34.38 (52.33)                                        
 19 Derrick Kenan       10 NBS-MR               1:32.81    1:34.88        
                  41.34     1:34.88 (53.54)                                        
 20 Gabriel Yozzo        8 NBS-MR               1:44.72    1:42.21        
                  46.97     1:42.21 (55.24)                                        
 21 Owen Matejka         8 BGSC-NE              1:54.44    1:52.13        
                1:18.00     1:52.13 (34.13)                                        
 22 Andrew Nieves        7 NBS-MR               2:30.03    2:07.30        
                1:00.53   2:07.30 (1:06.77)                                        
 23 Michael Menegazzo    8 NBS-MR                    NT    2:25.79        
                1:03.06   2:25.79 (1:22.73)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.52    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Matejka      10 BGSC-NE                37.69      36.78         16  
  2 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR           37.37      36.83         13  
  3 Brandon Vasquez     10 MSC-MR                 40.37      39.02         12  
  4 Connor Boughner      9 Aqua Gems-MR           41.83      41.79         11  
  5 Carl LaRue           7 MSC-MR                 44.93      42.98         10  
  6 Derrick Kenan       10 NBS-MR                 46.89      43.29          9  
  7 Amer Hadid           9 NBS-MR                 49.67      43.32          7  
  8 Aiden Johnson        9 VAC-MR                 48.97      43.61          5  
  9 Robert Reining       9 MSC-MR                 44.59      43.69          4  
 10 Kyle Thompson        9 Aqua Gems-MR           45.55      46.25          3  
 11 Marcus Jurik         8 VAC-MR                 45.32      48.87          2  
 12 Jeffrey Day         10 Aqua Gems-MR           55.56      50.79          1  
 13 Gabriel Yozzo        8 NBS-MR                 58.36      54.83        
 14 Owen Matejka         8 BGSC-NE                59.71      57.38        
 15 Andrew Nieves        7 NBS-MR               1:01.77    1:00.09        
 16 Mason Day            8 Aqua Gems-MR         1:20.43    1:07.32        
 -- Michael Menegazzo    8 NBS-MR               1:10.76         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Thomas DeBenedictu  10 NBS-MR                 57.06         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.20    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         1:17.27    1:15.54         16  
                  36.83     1:15.54 (38.71)                                        
  2 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR         1:28.66    1:16.37         13  
                  37.73     1:16.37 (38.64)                                        
  3 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR         1:19.44    1:20.69         12  
                  39.14     1:20.69 (41.55)                                        
  4 Andrew Matejka      10 BGSC-NE              1:19.90    1:21.29         11  
                  39.52     1:21.29 (41.77)                                        
  5 Michael Baione      10 MSC-MR               1:22.84    1:22.07         10  
                  40.81     1:22.07 (41.26)                                        
  6 Brandon Vasquez     10 MSC-MR               1:23.73    1:24.44          9  
                  41.18     1:24.44 (43.26)                                        
  7 Amer Hadid           9 NBS-MR               1:39.26    1:32.10          7  
                  44.37     1:32.10 (47.73)                                        
  8 Joseph Stangeby     10 Aqua Gems-MR         1:33.36    1:35.26          5  
                  47.46     1:35.26 (47.80)                                        
  9 Kyle Thompson        9 Aqua Gems-MR              NT    1:37.09          4  
                  48.10     1:37.09 (48.99)                                        
 10 Robert Reining       9 MSC-MR               1:35.00    1:39.28          3  
                  48.91     1:39.28 (50.37)                                        
 11 Gabriel Yozzo        8 NBS-MR                    NT    2:01.15          2  
                  58.66   2:01.15 (1:02.49)                                        
 12 Andrew Nieves        7 NBS-MR                    NT    2:10.05          1  
                1:27.00     2:10.05 (43.05)                                        
 13 Michael Menegazzo    8 NBS-MR                    NT    2:53.63        
                1:18.89   2:53.63 (1:34.74)                                        
 -- Owen Matejka         8 BGSC-NE              1:59.99         DQ        
      No touch at turn
                1:50.00          DQ (14.08)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 37.03    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kyle Thompson        9 Aqua Gems-MR           42.27      43.54         16  
  2 Joshua Bryant       10 NBS-MR                 46.59      45.05         13  
  3 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 45.87      45.96         12  
  4 Connor Boughner      9 Aqua Gems-MR           47.30      47.18         11  
  5 Andrew Matejka      10 BGSC-NE                44.41      47.28         10  
  6 Christopher Sommer  10 Aqua Gems-MR           46.55      47.35          9  
  7 Carl LaRue           7 MSC-MR                 48.12      49.48          7  
  8 Chris Stangeby       9 Aqua Gems-MR           50.96      51.09          5  
  9 Christopher Ruiz     9 Aqua Gems-MR           53.44      53.35          4  
 10 Derrick Kenan       10 NBS-MR                 58.56      58.03          3  
 11 Donovan Kenan        9 NBS-MR                    NT      59.80          2  
 12 Michael Doti         9 PBAC-MR              1:06.67    1:00.16          1  
 13 Colin Lang           9 PBAC-MR                56.21    1:01.61        
 14 Marcus Jurik         8 VAC-MR                 57.65    1:03.68        
 -- Andrew Nieves        7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jeffrey Day         10 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Owen Matejka         8 BGSC-NE              1:03.16         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mason Day            8 Aqua Gems-MR         1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Thomas DeBenedictu  10 NBS-MR               1:00.65         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:20.11    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR         1:24.62    1:24.06         16  
                  40.31     1:24.06 (43.75)                                        
  2 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR         1:41.90    1:31.36         13  
                  44.04     1:31.36 (47.32)                                        
  3 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         1:32.53    1:32.17         12  
                  43.95     1:32.17 (48.22)                                        
  4 Joshua Bryant       10 NBS-MR               1:40.40    1:40.77         11  
                  48.07     1:40.77 (52.70)                                        
  5 Aleksey Makarov      9 NBS-MR               1:41.35    1:43.58         10  
                  50.31     1:43.58 (53.27)                                        
  6 Brandon Vasquez     10 MSC-MR               1:40.86    1:44.12          9  
                1:44.12         1:44.12 ( )                                        
  7 Chris Stangeby       9 Aqua Gems-MR         1:50.50    1:47.93          7  
                  51.94     1:47.93 (55.99)                                        
  8 Carl LaRue           7 MSC-MR               1:47.86    1:48.33          5  
                  52.69     1:48.33 (55.64)                                        
  9 Owen Matejka         8 BGSC-NE              2:15.99    2:12.59          4  
                1:01.67   2:12.59 (1:10.92)                                        
 10 Gabriel Yozzo        8 NBS-MR                    NT    2:29.38          3  
                1:11.65   2:29.38 (1:17.73)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 30.40    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR           36.38      32.55         16  
  2 Andrew Matejka      10 BGSC-NE                36.42      34.41         13  
  3 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR           35.02      36.65         12  
  4 Chris Stangeby       9 Aqua Gems-MR           40.26      40.00         11  
  5 Robert Reining       9 MSC-MR                 44.88      44.00         10  
  6 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 43.20      45.73          9  
  7 Derrick Kenan       10 NBS-MR                 48.88      46.81          7  
  8 Joshua Bryant       10 NBS-MR                 57.13      49.97          5  
  9 Amer Hadid           9 NBS-MR                 50.63      52.67          4  
 10 Marcus Jurik         8 VAC-MR                 56.45    1:00.44          3  
 -- Thomas DeBenedictu  10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.79    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:18.68         16  
                  37.72     1:18.68 (40.96)                                        
  2 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         1:30.90    1:23.68         13  
                  38.44     1:23.68 (45.24)                                        
  3 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:30.58         12  
                  41.06     1:30.58 (49.52)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.48    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         1:16.80    1:17.00         16  
                  35.95     1:17.00 (41.05)                                        
  2 Michael Baione      10 MSC-MR               1:23.10    1:24.54         13  
                  39.66     1:24.54 (44.88)                                        
  3 Christopher Sommer  10 Aqua Gems-MR         1:27.07    1:27.92         12  
                  42.46     1:27.92 (45.46)                                        
  4 Connor Boughner      9 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:28.49         11  
                  43.16     1:28.49 (45.33)                                        
  5 Joshua Bryant       10 NBS-MR               1:34.35    1:28.77         10  
                  44.42     1:28.77 (44.35)                                        
  6 Brandon Vasquez     10 MSC-MR               1:27.06    1:30.30          9  
                  41.63     1:30.30 (48.67)                                        
  7 Chris Stangeby       9 Aqua Gems-MR         1:27.72    1:31.38          7  
                  42.97     1:31.38 (48.41)                                        
  8 Aleksey Makarov      9 NBS-MR               1:28.65    1:33.46          5  
                1:31.00      1:33.46 (2.46)                                        
  9 Carl LaRue           7 MSC-MR               1:39.17    1:37.32          4  
                  46.38     1:37.32 (50.94)                                        
 10 Joseph Stangeby     10 Aqua Gems-MR         1:36.11    1:38.03          3  
                  47.39     1:38.03 (50.64)                                        
 11 Robert Reining       9 MSC-MR               1:38.23    1:38.79          2  
                  46.14     1:38.79 (52.65)                                        
 12 Derrick Kenan       10 NBS-MR               1:51.44    1:45.12          1  
                  45.60     1:45.12 (59.52)                                        
 13 Thomas DeBenedictu  10 NBS-MR                    NT    1:50.94        
                  55.22     1:50.94 (55.72)                                        
 14 Donovan Kenan        9 NBS-MR                    NT    1:52.77        
                  53.29     1:52.77 (59.48)                                        
 15 Gabriel Yozzo        8 NBS-MR               2:07.60    2:03.94        
                  59.33   2:03.94 (1:04.61)                                        
 -- Amer Hadid           9 NBS-MR               2:04.59         DQ        
      Scissors kick - breast
                  48.45                                                            
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:51.34    2/1/1991 NSAA                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:25.43    2:18.25         32  
     1) Connor Boughner 9               2) Chris Stangeby 9               
     3) Joseph Stangeby 10              4) Christopher Sommer 10          
                  35.14     1:10.37 (35.23)     1:45.89 (35.52)     2:18.25 (32.36)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:25.85    2:19.76         26  
     1) Michael Baione 10               2) Robert Reining 9               
     3) Carl LaRue 7                    4) Brandon Vasquez 10             
                  32.63     1:09.04 (36.41)     1:50.05 (41.01)     2:19.76 (29.71)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:21.85         24  
     1) Amer Hadid 9                    2) Joshua Bryant 10               
     3) Donovan Kenan 9                 4) Aleksey Makarov 9              
                  40.18     1:08.45 (28.27)     1:53.78 (45.33)     2:21.85 (28.07)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:18.00    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:42.43    2:36.62         32  
     1) Connor Boughner 9               2) Kyle Thompson 9                
     3) Chris Stangeby 9                4) Joseph Stangeby 10             
                  43.41     1:22.18 (38.77)     2:03.31 (41.13)     2:36.62 (33.31)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                          NT    2:52.99         26  
     1) Amer Hadid 9                    2) Joshua Bryant 10               
     3) Aleksey Makarov 9               4) Derrick Kenan 10               
                1:02.00     1:42.00 (40.00)     2:19.00 (37.00)     2:52.99 (33.99)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.86    2/1/1999 Nat Moore-NBS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR           26.22      26.08         16  
  2 William Ye          12 Tmsuffolk-MR           27.73      27.23         13  
  3 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR           27.38      27.52         12  
  4 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR           28.48      28.27         11  
  5 Daniel Alber        11 BGSC-NE                28.45      28.41         10  
  6 Michael Linarello   12 MSC-MR                 29.32      28.46          9  
  7 Christian Thomas    11 MSC-MR                 29.26      28.82          7  
  8 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR           28.78      28.87          5  
  9 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR           29.19      29.25          4  
 10 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR           30.52      29.33          3  
 11 Jason Boyko         11 MSC-MR                 29.87      29.79          2  
 12 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR           30.59      29.88          1  
 13 Hunter Cooney       12 Aqua Gems-MR           29.84      30.45        
 14 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR                 30.54      30.58        
 15 Tyler Ruiz          11 Aqua Gems-MR           31.40      30.64        
 16 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR           31.32      30.85        
 17 Zachery Alpay       11 MSC-MR                 33.79      31.88        
 18 Athar Khan          12 MSC-MR                 31.59      31.99        
 19 Craig Leslie        12 MSC-MR                 32.46      32.03        
 20 Matthew Johnson     11 NBS-MR                 32.45      32.04        
 21 Ben Matejka         11 BGSC-NE                32.54      32.66        
 22 David Korgahashviv  12 NBS-MR                 34.33      33.82        
 23 Juan Peticco        11 NBS-MR                 42.13      34.72        
 24 Dominick Jurik      11 VAC-MR                 35.83      35.42        
 25 Billy Thorpe        11 PBAC-MR                37.23      37.13        
 26 Andy Tran           11 VAC-MR                 40.32      40.80        
 27 Timothy Lang        11 PBAC-MR                41.72      41.35        
 28 Byron Menegazzo     11 NBS-MR                 58.72      58.20        
 29 Matthew Forbes      11 NBS-MR                 59.18    1:01.63        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.39    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR           56.36      56.09         16  
                  27.42       56.09 (28.67)                                        
  2 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR           58.59      59.19         13  
                  28.96       59.19 (30.23)                                        
  3 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR         1:02.78    1:01.97         12  
                  29.80     1:01.97 (32.17)                                        
  4 William Ye          12 Tmsuffolk-MR         1:04.12    1:02.39         11  
                  29.94     1:02.39 (32.45)                                        
  5 Christian Thomas    11 MSC-MR               1:03.09    1:02.91         10  
                  29.85     1:02.91 (33.06)                                        
  6 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR         1:05.39    1:04.02          9  
                  31.14     1:04.02 (32.88)                                        
  7 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR         1:05.95    1:04.30          7  
                  31.62     1:04.30 (32.68)                                        
  8 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR         1:02.15    1:04.76          5  
                  30.15     1:04.76 (34.61)                                        
  9 Michael Linarello   12 MSC-MR               1:05.61    1:04.92          4  
                  31.56     1:04.92 (33.36)                                        
 10 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR         1:05.77    1:05.12          3  
                  31.11     1:05.12 (34.01)                                        
 11 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         1:08.47    1:07.92          2  
                  32.81     1:07.92 (35.11)                                        
 12 Athar Khan          12 MSC-MR               1:08.72    1:08.14          1  
                  32.65     1:08.14 (35.49)                                        
 13 Jason Boyko         11 MSC-MR               1:05.92    1:08.53        
                  32.84     1:08.53 (35.69)                                        
 14 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR               1:07.65    1:08.57        
                  32.88     1:08.57 (35.69)                                        
 15 Zachery Alpay       11 MSC-MR               1:13.85    1:11.33        
                  33.55     1:11.33 (37.78)                                        
 16 Matthew Johnson     11 NBS-MR               1:15.14    1:11.62        
                  34.49     1:11.62 (37.13)                                        
 17 Craig Leslie        12 MSC-MR               1:12.31    1:12.11        
                  34.40     1:12.11 (37.71)                                        
 18 Ben Matejka         11 BGSC-NE              1:09.29    1:13.12        
                  34.86     1:13.12 (38.26)                                        
 19 David Korgahashviv  12 NBS-MR               1:14.94    1:13.69        
                  35.64     1:13.69 (38.05)                                        
 20 Juan Peticco        11 NBS-MR               1:31.02    1:16.93        
                  36.54     1:16.93 (40.39)                                        
 21 Dominick Jurik      11 VAC-MR               1:20.18    1:20.99        
                  38.44     1:20.99 (42.55)                                        
 22 Matthew Forbes      11 NBS-MR               2:19.54    2:22.07        
                1:05.73   2:22.07 (1:16.34)                                        
 -- Byron Menegazzo     11 NBS-MR               2:15.39         DQ        
      Pulling on lane line
                  57.33        DQ (1:04.02)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 26.86    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 William Ye          12 Tmsuffolk-MR           30.43      30.37         16  
  2 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR           32.01      32.80         13  
  3 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR           35.85      36.07         12  
  4 Craig Leslie        12 MSC-MR                 38.01      36.88         11  
  5 Dominick Jurik      11 VAC-MR                 41.53      41.85         10  
  6 Juan Peticco        11 NBS-MR                 45.63      42.89          9  
  7 Byron Menegazzo     11 NBS-MR                    NT      52.14          7  
  8 Matthew Forbes      11 NBS-MR               1:08.96    1:11.69          5  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.34    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR         1:03.28    1:04.04         16  
                  31.55     1:04.04 (32.49)                                        
  2 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR         1:06.63    1:06.18         13  
                  32.71     1:06.18 (33.47)                                        
  3 William Ye          12 Tmsuffolk-MR         1:07.67    1:08.34         12  
                  33.57     1:08.34 (34.77)                                        
  4 Christian Thomas    11 MSC-MR               1:10.80    1:09.78         11  
                  34.03     1:09.78 (35.75)                                        
  5 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR         1:13.47    1:09.86         10  
                  34.58     1:09.86 (35.28)                                        
  6 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR         1:13.38    1:12.09          9  
                  35.74     1:12.09 (36.35)                                        
  7 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR         1:10.81    1:12.52          7  
                  34.34     1:12.52 (38.18)                                        
  8 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         1:16.34    1:14.38          5  
                  36.96     1:14.38 (37.42)                                        
  9 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR         1:18.32    1:15.76          4  
                  37.53     1:15.76 (38.23)                                        
 10 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR         1:17.44    1:16.14          3  
                  36.95     1:16.14 (39.19)                                        
 11 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR         1:18.91    1:16.69          2  
                  36.66     1:16.69 (40.03)                                        
 12 Jason Boyko         11 MSC-MR               1:17.23    1:17.15          1  
                  37.22     1:17.15 (39.93)                                        
 13 Tyler Ruiz          11 Aqua Gems-MR         1:18.10    1:17.64        
                  38.02     1:17.64 (39.62)                                        
 14 Athar Khan          12 MSC-MR               1:23.08    1:20.22        
                  39.39     1:20.22 (40.83)                                        
 15 Craig Leslie        12 MSC-MR               1:21.39    1:21.10        
                  39.72     1:21.10 (41.38)                                        
 16 Michael Linarello   12 MSC-MR               1:25.75    1:21.62        
                  39.91     1:21.62 (41.71)                                        
 17 Matthew Johnson     11 NBS-MR               1:25.54    1:22.03        
                1:22.03         1:22.03 ( )                                        
 18 Zachery Alpay       11 MSC-MR               1:25.27    1:25.02        
                  41.90     1:25.02 (43.12)                                        
 19 David Korgahashviv  12 NBS-MR               1:27.58    1:25.83        
                  42.35     1:25.83 (43.48)                                        
 20 Ben Matejka         11 BGSC-NE              1:24.20    1:28.11        
                  42.58     1:28.11 (45.53)                                        
 21 Dominick Jurik      11 VAC-MR               1:30.79    1:30.54        
                1:30.54         1:30.54 ( )                                        
 22 Juan Peticco        11 NBS-MR               1:35.84    1:30.90        
                  43.67     1:30.90 (47.23)                                        
 23 Byron Menegazzo     11 NBS-MR                    NT    1:59.56        
                  56.54   1:59.56 (1:03.02)                                        
 24 Matthew Forbes      11 NBS-MR               1:55.11    2:37.05        
                1:14.18   2:37.05 (1:22.87)                                        
 -- Billy Thorpe        11 PBAC-MR              1:28.21         DQ        
                  42.14          DQ (44.44)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.89    2/1/1992 Chris Helin-TVSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Alber        11 BGSC-NE                36.01      34.71         16  
  2 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR           37.30      37.71         13  
  3 Hunter Cooney       12 Aqua Gems-MR           37.93      38.21         12  
  4 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR           41.03      39.80         11  
  5 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR           40.80      40.20         10  
  6 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR           42.47      41.23          9  
  7 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR                 41.81      41.83          7  
  8 Zachery Alpay       11 MSC-MR                 43.24      43.91          5  
  9 Craig Leslie        12 MSC-MR                 45.01      44.69          4  
 10 Dominick Jurik      11 VAC-MR                 47.18      46.71          3  
 11 Juan Peticco        11 NBS-MR                 53.63      50.05          2  
 12 Andy Tran           11 VAC-MR                 53.55      51.28          1  
 13 Billy Thorpe        11 PBAC-MR                50.96      51.99        
 14 Matthew Johnson     11 NBS-MR                 55.70      52.76        
 15 Timothy Lang        11 PBAC-MR                57.33      55.02        
 -- Matthew Forbes      11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Ben Matejka         11 BGSC-NE                41.68         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.12   1/21/2007 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR         1:15.95    1:15.51         16  
                  35.59     1:15.51 (39.92)                                        
  2 Daniel Alber        11 BGSC-NE              1:21.09    1:19.94         13  
                  37.89     1:19.94 (42.05)                                        
  3 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR         1:30.93    1:21.22         12  
                  38.05     1:21.22 (43.17)                                        
  4 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         1:32.64    1:26.83         11  
                  42.66     1:26.83 (44.17)                                        
  5 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR         1:28.56    1:28.06         10  
                  41.97     1:28.06 (46.09)                                        
  6 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR               1:27.08    1:28.92          9  
                  42.36     1:28.92 (46.56)                                        
  7 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR         1:29.09    1:29.18          7  
                  42.77     1:29.18 (46.41)                                        
  8 Ben Matejka         11 BGSC-NE              1:29.78    1:31.62          5  
                  43.19     1:31.62 (48.43)                                        
  9 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR         1:29.83    1:32.51          4  
                  43.96     1:32.51 (48.55)                                        
 10 Zachery Alpay       11 MSC-MR               1:38.23    1:34.01          3  
                  45.26     1:34.01 (48.75)                                        
 11 Dominick Jurik      11 VAC-MR               1:43.52    1:42.03          2  
                  47.86     1:42.03 (54.17)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 26.86    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR           30.30      29.20         16  
  2 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR           30.27      29.42         13  
  3 William Ye          12 Tmsuffolk-MR           30.93      30.02         12  
  4 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR           31.08      31.01         11  
  5 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR           31.25      31.12         10  
  6 Christian Thomas    11 MSC-MR                 31.79      31.33          9  
  7 Daniel Alber        11 BGSC-NE                31.94      31.61          7  
  8 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR           31.57      31.90          5  
  9 Jason Boyko         11 MSC-MR                 30.37      31.94          4  
 10 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR           33.43      32.52          3  
 11 Michael Linarello   12 MSC-MR                 36.08      33.61          2  
 12 Athar Khan          12 MSC-MR                 34.91      33.88          1  
 13 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR           35.90      37.36        
 14 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR           38.59      37.44        
 15 David Korgahashviv  12 NBS-MR                 38.99      39.68        
 16 Craig Leslie        12 MSC-MR                 40.83      40.45        
 17 Zachery Alpay       11 MSC-MR                 43.26      41.85        
 18 Matthew Johnson     11 NBS-MR                 48.51      44.71        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:00.13    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR         1:06.75    1:05.47         16  
                  31.46     1:05.47 (34.01)                                        
  2 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR         1:07.16    1:08.44         13  
                  31.73     1:08.44 (36.71)                                        
  3 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR         1:08.44    1:09.32         12  
                  32.46     1:09.32 (36.86)                                        
  4 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR         1:23.26    1:10.51         11  
                  34.26     1:10.51 (36.25)                                        
  5 William Ye          12 Tmsuffolk-MR         1:11.92    1:11.35         10  
                  33.60     1:11.35 (37.75)                                        
  6 Christian Thomas    11 MSC-MR               1:13.02    1:11.49          9  
                  32.68     1:11.49 (38.81)                                        
  7 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR         1:10.58    1:11.80          7  
                  33.86     1:11.80 (37.94)                                        
  8 Jason Boyko         11 MSC-MR               1:07.18    1:12.13          5  
                  33.46     1:12.13 (38.67)                                        
  9 Hunter Cooney       12 Aqua Gems-MR         1:16.95    1:17.16          4  
                  35.43     1:17.16 (41.73)                                        
 10 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR         1:26.39    1:18.31          3  
                  37.80     1:18.31 (40.51)                                        
 11 Daniel Alber        11 BGSC-NE              1:20.89    1:18.76          2  
                  34.64     1:18.76 (44.12)                                        
 12 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR         1:20.46    1:20.06          1  
                  37.57     1:20.06 (42.49)                                        
 13 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         1:33.69    1:21.60        
                  38.99     1:21.60 (42.61)                                        
 14 Athar Khan          12 MSC-MR               1:19.19    1:21.85        
                  35.71     1:21.85 (46.14)                                        
 15 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR         1:29.39    1:25.10        
                  39.67     1:25.10 (45.43)                                        
 16 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR               1:24.98    1:26.39        
                  40.90     1:26.39 (45.49)                                        
 17 Michael Linarello   12 MSC-MR               1:29.28    1:26.84        
                  39.58     1:26.84 (47.26)                                        
 18 David Korgahashviv  12 NBS-MR               1:30.42    1:28.69        
                  39.66     1:28.69 (49.03)                                        
 19 Tyler Ruiz          11 Aqua Gems-MR         1:35.25    1:31.54        
                  40.24     1:31.54 (51.30)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.37   1/21/2007 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR         1:04.53    1:03.88         16  
                  30.76     1:03.88 (33.12)                                        
  2 Christian Thomas    11 MSC-MR               1:12.96    1:11.67         13  
                  32.66     1:11.67 (39.01)                                        
  3 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR         1:11.96    1:11.73         12  
                  34.55     1:11.73 (37.18)                                        
  4 Daniel Alber        11 BGSC-NE              1:21.81    1:12.71         11  
                  34.57     1:12.71 (38.14)                                        
  5 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR         1:12.00    1:13.55         10  
                  34.56     1:13.55 (38.99)                                        
  6 Michael Linarello   12 MSC-MR               1:20.45    1:17.37          9  
                  36.52     1:17.37 (40.85)                                        
  7 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         1:20.47    1:17.66          7  
                  36.99     1:17.66 (40.67)                                        
  8 Athar Khan          12 MSC-MR               1:23.88    1:18.16          5  
                  37.27     1:18.16 (40.89)                                        
  9 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR               1:20.06    1:18.56          4  
                  37.85     1:18.56 (40.71)                                        
 10 Jason Boyko         11 MSC-MR               1:13.47    1:19.90          3  
                  44.00     1:19.90 (35.90)                                        
 11 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR         1:20.62    1:21.01          2  
                  38.32     1:21.01 (42.69)                                        
 12 Ben Matejka         11 BGSC-NE              1:30.10    1:25.55          1  
                  41.17     1:25.55 (44.38)                                        
 13 Matthew Johnson     11 NBS-MR               1:31.69    1:30.37        
                  43.97     1:30.37 (46.40)                                        
 14 David Korgahashviv  12 NBS-MR               1:46.30    1:33.79        
                  39.21     1:33.79 (54.58)                                        
 -- Juan Peticco        11 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  42.90          DQ (46.61)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:47.27    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                        1:50.00    1:49.26         32  
     1) Joseph Fouad 12                 2) William Ye 12                  
     3) Tamir Zitelny 12                4) Kyle Barry 12                  
                  27.33       54.74 (27.41)     1:23.42 (28.68)     1:49.26 (25.84)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                        1:57.00    1:56.54         26  
     1) Alex Park 11                    2) Daniel Lee 11                  
     3) Dylan Chan 11                   4) Brandon Baraban 12             
                  28.71       58.55 (29.84)     1:28.19 (29.64)     1:56.54 (28.35)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:02.09    1:59.10         24  
     1) Athar Khan 12                   2) Jason Boyko 11                 
     3) Christian Thomas 11             4) Michael Linarello 12           
                  32.02     1:02.22 (30.20)     1:30.65 (28.43)     1:59.10 (28.45)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:13.52         22  
     1) David Korgahashvivli 12         2) Juan Peticco 11                
     3) Matthew Johnson 11              4) Benjamin Vondrak 12            
                  34.40     1:09.87 (35.47)     1:26.71 (16.84)     2:13.52 (46.81)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:00.60    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                        2:02.00    1:59.68#        32  
     1) William Ye 12                   2) Joseph Fouad 12                
     3) Tamir Zitelny 12                4) Kyle Barry 12                  
                  30.69     1:05.22 (34.53)     1:34.35 (29.13)     1:59.68 (25.33)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                        2:08.00    2:11.54         26  
     1) Brandon Baraban 12              2) Alex Park 11                   
     3) Daniel Lee 11                   4) Dylan Chan 11                  
                  32.44     1:10.09 (37.65)     1:50.91 (40.82)     2:11.54 (20.63)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:32.23         24  
     1) Matthew Johnson 11              2) Benjamin Vondrak 12            
     3) David Korgahashvivli 12         4) Juan Peticco 11                
                  37.18     1:17.96 (40.78)     1:56.58 (38.62)     2:32.23 (35.65)
 -- Marist Swim Club-MR  'B'                         NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Christian Thomas 11             2) Zachery Alpay 11               
     3) Jason Boyko 11                  4) Michael Linarello 12           
                  31.70     1:13.60 (41.90)     1:45.45 (31.85)          DQ (28.63)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:01.10   1/18/2008 Ryan Alderson, MSC  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR         2:15.63    2:07.22         16  
                  29.32     1:01.62 (32.30)     1:34.54 (32.92)     2:07.22 (32.68)
  2 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR         2:15.18    2:14.16         13  
                  30.41     1:05.02 (34.61)     1:40.30 (35.28)     2:14.16 (33.86)
  3 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR         2:15.39    2:15.26         12  
                  30.56     1:04.72 (34.16)     1:40.92 (36.20)     2:15.26 (34.34)
  4 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR         2:17.24    2:15.84         11  
                  31.02     1:05.26 (34.24)     1:40.79 (35.53)     2:15.84 (35.05)
  5 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR         2:20.84    2:18.27         10  
                  30.93     1:06.41 (35.48)     1:42.79 (36.38)     2:18.27 (35.48)
  6 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR         2:19.06    2:18.34          9  
                  32.19     1:07.83 (35.64)     1:44.44 (36.61)     2:18.34 (33.90)
  7 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR         2:23.99    2:19.84          7  
                  32.35     1:08.41 (36.06)     1:44.44 (36.03)     2:19.84 (35.40)
  8 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR         2:19.28    2:20.15          5  
                  32.99     1:08.53 (35.54)     1:44.36 (35.83)     2:20.15 (35.79)
  9 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR         2:38.08    2:21.69          4  
                  31.83     1:08.33 (36.50)     1:45.79 (37.46)     2:21.69 (35.90)
 10 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         2:27.71    2:22.54          3  
                  32.89     1:09.06 (36.17)     1:46.96 (37.90)     2:22.54 (35.58)
 11 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         2:26.43    2:26.48          2  
                  33.16     1:09.88 (36.72)     1:48.35 (38.47)     2:26.48 (38.13)
 12 Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR         2:33.23    2:29.32          1  
                  33.89     1:11.79 (37.90)     1:51.20 (39.41)     2:29.32 (38.12)
 13 Joshua Bryant       10 NBS-MR                    NT    2:50.84        
                  38.09     1:22.08 (43.99)     2:07.13 (45.05)     2:50.84 (43.71)
 14 Amer Hadid           9 NBS-MR                    NT    2:51.26        
                  38.62     1:22.76 (44.14)     2:07.69 (44.93)     2:51.26 (43.57)
 15 Juan Peticco        11 NBS-MR               3:18.32    2:53.22        
                  37.98     1:23.01 (45.03)     2:08.86 (45.85)     2:53.22 (44.36)
 16 Robert Reining       9 MSC-MR               3:05.03    3:08.41        
                  41.67     1:35.00 (53.33)     2:32.00 (57.00)     3:08.41 (36.41)
 17 Carl LaRue           7 MSC-MR               3:25.18    3:19.58        
                  42.88     1:34.22 (51.34)     2:28.01 (53.79)     3:19.58 (51.57)
 18 Donovan Kenan        9 NBS-MR                    NT    3:48.03        
                  47.77     1:47.45 (59.68)   2:56.71 (1:09.26)     3:48.03 (51.32)
 19 Derrick Kenan       10 NBS-MR                    NT    3:48.73        
                  45.22     1:42.80 (57.58)   2:45.05 (1:02.25)   3:48.73 (1:03.68)
 
Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:13.34   1/19/2007 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph Fouad        12 Tmsuffolk-MR         2:20.85    2:21.29         16  
                  32.19     1:07.03 (34.84)     1:49.02 (41.99)     2:21.29 (32.27)
  2 Brandon Baraban     12 Tmsuffolk-MR         2:33.12    2:31.07         13  
                  31.13     1:10.85 (39.72)     1:58.59 (47.74)     2:31.07 (32.48)
  3 Tamir Zitelny       12 Tmsuffolk-MR         2:34.29    2:31.14         12  
                  32.42     1:10.55 (38.13)     1:59.45 (48.90)     2:31.14 (31.69)
  4 Alex Park           11 Tmsuffolk-MR         2:34.99    2:34.26         11  
                  36.10     1:14.34 (38.24)     2:00.81 (46.47)     2:34.26 (33.45)
  5 Daniel Lee          11 Tmsuffolk-MR         2:36.08    2:34.28         10  
                  33.61     1:13.93 (40.32)     1:59.54 (45.61)     2:34.28 (34.74)
  6 Dylan Chan          11 Tmsuffolk-MR         2:41.82    2:39.66          9  
                  35.67     1:18.20 (42.53)     2:05.79 (47.59)     2:39.66 (33.87)
  7 Dillon McManus      10 Tmsuffolk-MR         2:45.98    2:40.99          7  
                  38.78     1:22.08 (43.30)     2:06.80 (44.72)     2:40.99 (34.19)
  8 Arya Mahabadi       12 Tmsuffolk-MR         2:43.51    2:41.31          5  
                  37.29     1:19.20 (41.91)     2:06.21 (47.01)     2:41.31 (35.10)
  9 Luke Weiner          9 Tmsuffolk-MR         2:59.90    2:45.21          4  
                  38.03     1:19.08 (41.05)     2:09.31 (50.23)     2:45.21 (35.90)
 10 Drake Bayard         9 Tmsuffolk-MR         3:05.90    2:45.33          3  
                  36.81     1:20.35 (43.54)     2:11.25 (50.90)     2:45.33 (34.08)
 11 Mikko Sims          12 Tmsuffolk-MR         2:45.23    2:46.63          2  
                  39.00     1:21.46 (42.46)     2:11.23 (49.77)     2:46.63 (35.40)
 12 Athar Khan          12 MSC-MR               2:52.72    2:51.27          1  
                  36.98     1:19.30 (42.32)     2:13.25 (53.95)     2:51.27 (38.02)
 13 Craig Leslie        12 MSC-MR               2:58.25    2:55.32        
                  40.00     1:24.63 (44.63)     2:18.27 (53.64)     2:55.32 (37.05)
 14 Zachery Alpay       11 MSC-MR               3:11.88    2:56.97        
                  43.11     1:28.66 (45.55)     2:18.93 (50.27)     2:56.97 (38.04)
 15 Brandon Vasquez     10 MSC-MR               3:01.92    2:57.17        
                                1:25.82 ( )     2:19.29 (53.47)     2:57.17 (37.88)
 -- Jason Boyko         11 MSC-MR               2:40.16         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  35.00     1:17.55 (42.55)     2:07.82 (50.27)          DQ (36.94)
 -- Matthew Mattera     12 Tmsuffolk-MR         2:52.29         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  39.03     1:21.95 (42.92)     2:13.41 (51.46)                    
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 22.90    2/1/1998 Peter Politi-NBS                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evan Boldrin        13 VAC-MR                 24.15      24.33         16  
  2 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR           24.58      24.47         13  
  3 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR           25.11      25.07         12  
  4 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR           25.22      25.18         11  
  5 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR           25.19      25.40         10  
  6 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR           25.47      25.51          9  
B - Final
  7 Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR           25.69      25.87          7  
  8 Peter Moore         14 Aqua Gems-MR           26.39      26.26          5  
  9 Caleb Zhu           14 Tmsuffolk-MR           26.53      26.32          4  
 10 Stephen Kelleher    13 MSC-MR                 26.82      26.43          3  
 11 Luke Cowden         13 Tmsuffolk-MR           26.56      27.02          2  
 12 Thomas Kontos       14 Tmsuffolk-MR           28.54      28.52          1  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 22.90    2/1/1998 Peter Politi-NBS                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Evan Boldrin              13 VAC-MR                 24.06      24.15 q      
  2 James Gordin              13 Tmsuffolk-MR           24.57      24.58 q      
  3 Nicolas Winograd          13 Aqua Gems-MR           24.34      24.95 q      
  4 Matt Beganskas            14 Tmsuffolk-MR           24.93      25.11 q      
  5 John Tonna                14 Tmsuffolk-MR           25.31      25.19 q      
  6 Collin Deans-Brandt       14 Aqua Gems-MR           24.67      25.22 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Andrew Katz               14 Tmsuffolk-MR           25.71      25.47 q      
  8 Brandon Peskett           14 Tmsuffolk-MR           26.51      25.69 q      
  9 Griff Dowden              14 Aqua Gems-MR           25.77      25.91 q      
 10 Peter Moore               14 Aqua Gems-MR           26.83      26.39 q      
 11 Caleb Zhu                 14 Tmsuffolk-MR           26.41      26.53 q      
 12 Luke Cowden               13 Tmsuffolk-MR           26.82      26.56 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Liam McGhee               13 NDAC-MR                26.81      26.62        
 14 Stephen Kelleher          13 MSC-MR                 26.81      26.82        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jonathan Mialma           13 NDAC-MR                26.88      27.63        
 16 Darrick Girardi           13 PBAC-MR                27.41      27.88        
 17 Thomas Kontos             14 Tmsuffolk-MR           27.31      28.54        
 18 Jabari Hinds              13 Tmsuffolk-MR           28.82      28.74        
 19 Andy Pope                 14 NDAC-MR                30.50      29.03        
 20 Jack Gorman               13 NDAC-MR                27.71      29.38        
 21 Parker Cavotti            13 NDAC-MR                30.92      31.07        
 22 Pasha Cyrus               13 Tmsuffolk-MR           31.65      31.20        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 49.63    2/1/1997 Roy Barnum-MSC                               
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christopher Alpay   14 MSC-MR                 51.51      50.48         16  
                  24.20       50.48 (26.28)                                        
  2 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR           53.70      52.64         13  
                  25.63       52.64 (27.01)                                        
  3 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR           54.21      53.72         12  
                  26.07       53.72 (27.65)                                        
  4 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR           54.10      53.77         11  
                  25.86       53.77 (27.91)                                        
  5 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR           54.51      54.00         10  
                  25.87       54.00 (28.13)                                        
  6 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR           55.34      55.68          9  
                  26.96       55.68 (28.72)                                        
B - Final
  7 Trevor Attile       13 MSC-MR                 55.86      54.65          7  
                  26.86       54.65 (27.79)                                        
  8 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR           56.16      55.15          5  
                  26.31       55.15 (28.84)                                        
  9 Ryan Tobin          14 Tmsuffolk-MR           56.16      55.81          4  
                  27.25       55.81 (28.56)                                        
 10 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR           56.92      56.57          3  
                  27.39       56.57 (29.18)                                        
 11 Stephen Kelleher    13 MSC-MR                 57.43      56.62          2  
                  27.43       56.62 (29.19)                                        
 12 Luke Cowden         13 Tmsuffolk-MR           56.69      57.46          1  
                  27.41       57.46 (30.05)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 49.63    2/1/1997 Roy Barnum-MSC                               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Christopher Alpay         14 MSC-MR                 50.70      51.51 q      
                  24.81       51.51 (26.70)                                        
  2 John Tonna                14 Tmsuffolk-MR           54.09      53.70 q      
                  26.23       53.70 (27.47)                                        
  3 John Pawelko              14 Tmsuffolk-MR           53.84      54.10 q      
                  26.13       54.10 (27.97)                                        
  4 James Gordin              13 Tmsuffolk-MR           53.35      54.21 q      
                  26.55       54.21 (27.66)                                        
  5 Matt Beganskas            14 Tmsuffolk-MR           54.28      54.51 q      
                  25.89       54.51 (28.62)                                        
  6 Andrew Katz               14 Tmsuffolk-MR           55.08      55.34 q      
                  26.97       55.34 (28.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Trevor Attile             13 MSC-MR                 55.32      55.86 q      
                  27.21       55.86 (28.65)                                        
  8 Nicolas Winograd          13 Aqua Gems-MR           54.16      55.96 q      
                  26.78       55.96 (29.18)                                        
  9 Collin Deans-Brandt       14 Aqua Gems-MR           54.56      56.16 q      
                  26.83       56.16 (29.33)                                        
  9 Ryan Tobin                14 Tmsuffolk-MR           56.70      56.16 q      
                  27.32       56.16 (28.84)                                        
 11 Luke Cowden               13 Tmsuffolk-MR           57.48      56.69 q      
                  27.23       56.69 (29.46)                                        
 12 Armin Mahabadi            13 Tmsuffolk-MR           56.31      56.92 q      
                  27.45       56.92 (29.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stephen Kelleher          13 MSC-MR                 57.03      57.43        
                  27.88       57.43 (29.55)                                        
 14 Caleb Zhu                 14 Tmsuffolk-MR           57.14      58.26        
                  28.27       58.26 (29.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Joseph Galante            13 NBS-MR                 59.74      58.31        
                  28.65       58.31 (29.66)                                        
 16 Thomas Johnson            14 NBS-MR               1:00.47      58.85        
                  28.93       58.85 (29.92)                                        
 17 Michael Hildebrandt       13 Tmsuffolk-MR           59.79      58.93        
                  28.25       58.93 (30.68)                                        
 18 Matthew Rodriguez         14 MSC-MR                 59.25    1:00.19        
                  27.85     1:00.19 (32.34)                                        
 19 Charlie Broe              13 NBS-MR               1:01.12    1:00.64        
                  29.95     1:00.64 (30.69)                                        
 20 Darrick Girardi           13 PBAC-MR              1:02.87    1:00.86        
                  29.03     1:00.86 (31.83)                                        
 21 Nicholas Yozzo            13 NBS-MR               1:01.42    1:00.88        
                  29.20     1:00.88 (31.68)                                        
 22 Thomas Kontos             14 Tmsuffolk-MR         1:00.43    1:01.77        
                  29.65     1:01.77 (32.12)                                        
 23 Jabari Hinds              13 Tmsuffolk-MR         1:01.74    1:02.16        
                  30.52     1:02.16 (31.64)                                        
 24 Bryan Feigel              13 NBS-MR               1:06.26    1:06.43        
                  32.04     1:06.43 (34.39)                                        
 25 Pasha Cyrus               13 Tmsuffolk-MR         1:09.56    1:09.68        
                  32.75     1:09.68 (36.93)                                        
 26 Samuel Anderson           13 BGSC-NE              1:12.36    1:10.87        
                  33.13     1:10.87 (37.74)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.18    2/1/1997 Justin Lynch-LIE                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christopher Alpay   14 MSC-MR               1:54.29    1:51.78         16  
                  25.90       54.07 (28.17)     1:23.47 (29.40)     1:51.78 (28.31)
  2 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR         1:59.30    1:56.43         13  
                  27.22       57.25 (30.03)     1:28.31 (31.06)     1:56.43 (28.12)
  3 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR         1:56.27    1:56.95         12  
                  26.75       56.16 (29.41)     1:26.75 (30.59)     1:56.95 (30.20)
  4 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR         1:57.38    1:57.08         11  
                  27.30       57.15 (29.85)     1:27.74 (30.59)     1:57.08 (29.34)
  5 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR         1:56.68    1:57.20         10  
                  27.17       57.16 (29.99)     1:27.52 (30.36)     1:57.20 (29.68)
  6 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR         1:57.86    1:57.39          9  
                  26.99       57.20 (30.21)     1:27.76 (30.56)     1:57.39 (29.63)
B - Final
  7 Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR         2:00.23    1:59.34          7  
                  27.81       58.72 (30.91)     1:29.70 (30.98)     1:59.34 (29.64)
  8 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR         2:00.32    1:59.72          5  
                  28.00       59.11 (31.11)     1:30.55 (31.44)     1:59.72 (29.17)
  9 Paul LaRue          13 MSC-MR               2:00.92    2:00.15          4  
                  28.11       58.68 (30.57)     1:29.56 (30.88)     2:00.15 (30.59)
 10 Trevor Attile       13 MSC-MR               2:00.58    2:00.62          3  
                  28.06       58.88 (30.82)     1:30.59 (31.71)     2:00.62 (30.03)
 11 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR         2:02.58    2:01.09          2  
                  28.49       59.63 (31.14)     1:30.82 (31.19)     2:01.09 (30.27)
 12 Ryan Tobin          14 Tmsuffolk-MR         2:01.40    2:01.43          1  
                  28.52       59.52 (31.00)     1:31.34 (31.82)     2:01.43 (30.09)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.18    2/1/1997 Justin Lynch-LIE                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Christopher Alpay         14 MSC-MR               1:53.41    1:54.29 q      
                  25.93       54.78 (28.85)     1:24.85 (30.07)     1:54.29 (29.44)
  2 Matthew Devito            13 Tmsuffolk-MR         1:55.25    1:56.27 q      
                  26.83       55.93 (29.10)     1:26.26 (30.33)     1:56.27 (30.01)
  3 John Pawelko              14 Tmsuffolk-MR         1:56.11    1:56.68 q      
                  27.08       56.80 (29.72)     1:26.73 (29.93)     1:56.68 (29.95)
  4 John Tonna                14 Tmsuffolk-MR         1:58.03    1:57.38 q      
                  27.37       57.11 (29.74)     1:27.61 (30.50)     1:57.38 (29.77)
  5 Matt Beganskas            14 Tmsuffolk-MR         1:58.69    1:57.86 q      
                  27.82       58.11 (30.29)     1:28.41 (30.30)     1:57.86 (29.45)
  6 Michael Mattera           14 Tmsuffolk-MR         1:56.97    1:59.30 q      
                  27.13       57.03 (29.90)     1:28.84 (31.81)     1:59.30 (30.46)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brandon Peskett           14 Tmsuffolk-MR         2:05.41    2:00.23 q      
                  27.69       58.44 (30.75)     1:30.40 (31.96)     2:00.23 (29.83)
  8 James Gordin              13 Tmsuffolk-MR         1:59.90    2:00.32 q      
                  27.75       58.40 (30.65)     1:30.08 (31.68)     2:00.32 (30.24)
  9 Trevor Attile             13 MSC-MR               1:59.20    2:00.58 q      
                  27.72       58.38 (30.66)     1:29.99 (31.61)     2:00.58 (30.59)
 10 Paul LaRue                13 MSC-MR               2:02.53    2:00.92 q      
                  28.26       58.74 (30.48)     1:29.77 (31.03)     2:00.92 (31.15)
 11 Ryan Tobin                14 Tmsuffolk-MR         2:00.44    2:01.40 q      
                  28.13       58.65 (30.52)     1:30.57 (31.92)     2:01.40 (30.83)
 12 Nicolas Winograd          13 Aqua Gems-MR         1:59.33    2:02.05 q      
                  27.39       58.19 (30.80)     1:30.64 (32.45)     2:02.05 (31.41)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Armin Mahabadi            13 Tmsuffolk-MR         2:01.35    2:02.58        
                  27.74       59.71 (31.97)     1:31.62 (31.91)     2:02.58 (30.96)
 14 Luke Cowden               13 Tmsuffolk-MR         2:03.57    2:03.23        
                  28.45     1:00.33 (31.88)     1:33.16 (32.83)     2:03.23 (30.07)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Stephen Kelleher          13 MSC-MR               2:02.95    2:03.78        
                  28.40       59.74 (31.34)     1:32.01 (32.27)     2:03.78 (31.77)
 16 Evan Boldrin              13 VAC-MR               2:06.58    2:04.48        
                  27.24       58.35 (31.11)     1:31.85 (33.50)     2:04.48 (32.63)
 17 Joseph Galante            13 NBS-MR               2:09.19    2:05.31        
                  29.36     1:26.00 (56.64)      1:34.08 (8.08)     2:05.31 (31.23)
 18 Peter Moore               14 Aqua Gems-MR         2:10.37    2:05.68        
                  29.74     1:02.64 (32.90)     1:35.04 (32.40)     2:05.68 (30.64)
 19 Thomas Johnson            14 NBS-MR               2:09.51    2:05.95        
                  29.97     1:02.24 (32.27)     1:34.95 (32.71)     2:05.95 (31.00)
 20 Caleb Zhu                 14 Tmsuffolk-MR         2:07.44    2:07.23        
                  28.83     1:01.03 (32.20)     1:34.07 (33.04)     2:07.23 (33.16)
 21 Charlie Broe              13 NBS-MR               2:10.29    2:08.86        
                  30.53     1:03.13 (32.60)     1:36.36 (33.23)     2:08.86 (32.50)
 22 Liam McGhee               13 NDAC-MR              2:16.67    2:14.46        
                  30.19     1:04.60 (34.41)     1:40.10 (35.50)     2:14.46 (34.36)
 23 Nicholas Yozzo            13 NBS-MR               2:15.15    2:15.80        
                  30.90     1:05.71 (34.81)     1:41.75 (36.04)     2:15.80 (34.05)
 24 Thomas Kontos             14 Tmsuffolk-MR         2:10.98    2:18.40        
                  31.91     1:07.04 (35.13)     1:43.03 (35.99)     2:18.40 (35.37)
 25 Bryan Feigel              13 NBS-MR               2:23.56    2:22.93        
                  32.71     1:09.85 (37.14)     1:47.22 (37.37)     2:22.93 (35.71)
 26 Darrick Girardi           13 PBAC-MR              2:15.65    2:23.94        
                  31.65     1:08.03 (36.38)     1:46.88 (38.85)     2:23.94 (37.06)
 27 Pasha Cyrus               13 Tmsuffolk-MR         2:33.57    2:28.80        
                  33.59     1:12.13 (38.54)     1:51.06 (38.93)     2:28.80 (37.74)
 28 Jonathan Mialma           13 NDAC-MR              2:27.21    2:30.44        
                  32.69   1:50.78 (1:18.09)     2:08.00 (17.22)     2:30.44 (22.44)
 29 Parker Cavotti            13 NDAC-MR              2:42.52    2:42.22        
                  34.84   1:59.85 (1:25.01)     2:10.00 (10.15)     2:42.22 (32.22)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 54.35    2/1/1998 Nicholas Pai-MSC                             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR           58.39      58.17         16  
                  28.46       58.17 (29.71)                                        
  2 Christopher Alpay   14 MSC-MR               1:00.73      59.77         13  
                  29.24       59.77 (30.53)                                        
  3 Paul LaRue          13 MSC-MR               1:01.49    1:01.30         12  
                  30.70     1:01.30 (30.60)                                        
  4 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR         1:01.36    1:02.14         11  
                  30.68     1:02.14 (31.46)                                        
  5 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR         1:02.23    1:02.26          9.5
                  30.27     1:02.26 (31.99)                                        
  5 Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR         1:01.08    1:02.26          9.5
                  30.74     1:02.26 (31.52)                                        
B - Final
  7 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR         1:03.06    1:01.78          7  
                  30.96     1:01.78 (30.82)                                        
  8 Peter Moore         14 Aqua Gems-MR         1:03.38    1:02.61          5  
                  30.40     1:02.61 (32.21)                                        
  9 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR         1:04.87    1:03.54          4  
                  30.98     1:03.54 (32.56)                                        
 10 Trevor Attile       13 MSC-MR               1:04.21    1:04.69          3  
                  31.97     1:04.69 (32.72)                                        
 11 Matthew Rodriguez   14 MSC-MR               1:07.15    1:07.12          2  
                  32.58     1:07.12 (34.54)                                        
 12 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR         1:07.11    1:07.69          1  
                  33.44     1:07.69 (34.25)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 54.35    2/1/1998 Nicholas Pai-MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Mattera           14 Tmsuffolk-MR           56.66      58.39 q      
                  28.61       58.39 (29.78)                                        
  2 Christopher Alpay         14 MSC-MR                 59.10    1:00.73 q      
                  29.76     1:00.73 (30.97)                                        
  3 Brandon Peskett           14 Tmsuffolk-MR         1:00.43    1:01.08 q      
                  30.16     1:01.08 (30.92)                                        
  4 Matthew Devito            13 Tmsuffolk-MR         1:02.46    1:01.36 q      
                  30.67     1:01.36 (30.69)                                        
  5 Paul LaRue                13 MSC-MR               1:01.82    1:01.49 q      
                  30.57     1:01.49 (30.92)                                        
  6 Matt Beganskas            14 Tmsuffolk-MR         1:02.50    1:02.23 q      
                  30.13     1:02.23 (32.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 John Tonna                14 Tmsuffolk-MR         1:02.98    1:03.06 q      
                  31.28     1:03.06 (31.78)                                        
  8 Peter Moore               14 Aqua Gems-MR         1:03.31    1:03.38 q      
                  31.05     1:03.38 (32.33)                                        
  9 Trevor Attile             13 MSC-MR               1:03.97    1:04.21 q      
                  31.58     1:04.21 (32.63)                                        
 10 Armin Mahabadi            13 Tmsuffolk-MR         1:03.23    1:04.87 q      
                  31.67     1:04.87 (33.20)                                        
 11 Griff Dowden              14 Aqua Gems-MR         1:11.84    1:06.72 q      
                  32.19     1:06.72 (34.53)                                        
 12 James Gordin              13 Tmsuffolk-MR         1:05.41    1:07.11 q      
                  33.15     1:07.11 (33.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Matthew Rodriguez         14 MSC-MR               1:09.16    1:07.15        
                  31.66     1:07.15 (35.49)                                        
 14 Caleb Zhu                 14 Tmsuffolk-MR         1:09.84    1:07.67        
                  33.40     1:07.67 (34.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Joseph Galante            13 NBS-MR               1:08.90    1:07.95        
                  33.94     1:07.95 (34.01)                                        
 16 Thomas Johnson            14 NBS-MR               1:09.01    1:08.27        
                  34.11     1:08.27 (34.16)                                        
 17 Ryan Tobin                14 Tmsuffolk-MR         1:10.21    1:08.46        
                  34.60     1:08.46 (33.86)                                        
 18 Nicholas Yozzo            13 NBS-MR               1:08.44    1:08.60        
                  33.49     1:08.60 (35.11)                                        
 19 Stephen Kelleher          13 MSC-MR               1:07.22    1:08.77        
                  34.21     1:08.77 (34.56)                                        
 20 Charlie Broe              13 NBS-MR               1:10.65    1:10.34        
                  34.71     1:10.34 (35.63)                                        
 21 Liam McGhee               13 NDAC-MR              1:11.35    1:12.57        
                  35.69     1:12.57 (36.88)                                        
 22 Jack Gorman               13 NDAC-MR              1:15.16    1:14.55        
                  36.74     1:14.55 (37.81)                                        
 23 Jabari Hinds              13 Tmsuffolk-MR         1:15.62    1:17.03        
                  38.21     1:17.03 (38.82)                                        
 24 Parker Cavotti            13 NDAC-MR              1:18.75    1:17.76        
 25 Pasha Cyrus               13 Tmsuffolk-MR         1:17.99    1:18.25        
                  38.44     1:18.25 (39.81)                                        
 26 Andy Pope                 14 NDAC-MR              1:30.87    1:29.36        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:58.21    2/3/2001 Nat Moore-NBS, Cudas                       
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR         2:09.20    2:08.17         16  
                  29.56     1:02.29 (32.73)     1:35.39 (33.10)     2:08.17 (32.78)
  2 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR         2:09.01    2:09.33         13  
                  31.10     1:03.54 (32.44)     1:36.96 (33.42)     2:09.33 (32.37)
  3 Paul LaRue          13 MSC-MR               2:09.71    2:09.50         12  
                  31.57     1:04.11 (32.54)     1:37.03 (32.92)     2:09.50 (32.47)
  4 Christopher Alpay   14 MSC-MR               2:12.84    2:10.12         11  
                  30.98     1:03.34 (32.36)     1:36.79 (33.45)     2:10.12 (33.33)
  5 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR         2:13.91    2:10.18         10  
                  31.25     1:04.33 (33.08)     1:37.84 (33.51)     2:10.18 (32.34)
B - Final
  7 Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR         2:17.78    2:12.95          7  
                  30.81     1:04.35 (33.54)     1:39.04 (34.69)     2:12.95 (33.91)
  8 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR         2:18.35    2:16.90          5  
                  32.58     1:06.78 (34.20)     1:42.16 (35.38)     2:16.90 (34.74)
  9 Nicholas Yozzo      13 NBS-MR               2:26.87    2:22.86          4  
                  33.63     1:09.42 (35.79)     1:46.61 (37.19)     2:22.86 (36.25)
 10 Stephen Kelleher    13 MSC-MR               2:25.50    2:23.65          3  
                  33.85     1:10.11 (36.26)     1:47.15 (37.04)     2:23.65 (36.50)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:58.21    2/3/2001 Nat Moore-NBS, Cudas                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matthew Devito            13 Tmsuffolk-MR         2:09.90    2:09.01 q      
                  31.12     1:03.41 (32.29)     1:37.07 (33.66)     2:09.01 (31.94)
  2 Michael Mattera           14 Tmsuffolk-MR         2:01.86    2:09.20 q      
                  30.39     1:03.91 (33.52)     1:38.51 (34.60)     2:09.20 (30.69)
  3 Paul LaRue                13 MSC-MR               2:12.03    2:09.71 q      
                  32.09     1:04.93 (32.84)     1:37.78 (32.85)     2:09.71 (31.93)
  4 Christopher Alpay         14 MSC-MR               2:10.11    2:12.84 q      
                  32.02     1:05.36 (33.34)     1:39.82 (34.46)     2:12.84 (33.02)
  5 John Tonna                14 Tmsuffolk-MR         2:12.05    2:13.91 q      
                  32.28     1:06.66 (34.38)     1:40.66 (34.00)     2:13.91 (33.25)
  6 Samuel Anderson           13 BGSC-NE              2:55.45    2:15.13 q      
                  43.71     1:34.00 (50.29)     2:15.13 (41.13)         2:15.13 ( )
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brandon Peskett           14 Tmsuffolk-MR         2:12.36    2:17.78 q      
                  31.98     1:05.96 (33.98)     1:42.03 (36.07)     2:17.78 (35.75)
  8 Andrew Katz               14 Tmsuffolk-MR         2:17.64    2:18.35 q      
                  33.05     1:07.63 (34.58)     1:43.12 (35.49)     2:18.35 (35.23)
  9 Stephen Kelleher          13 MSC-MR               2:32.64    2:25.50 q      
                  35.30     1:13.02 (37.72)     1:50.59 (37.57)     2:25.50 (34.91)
 10 Nicholas Yozzo            13 NBS-MR               2:23.89    2:26.87 q      
                  34.72     1:11.14 (36.42)     1:49.14 (38.00)     2:26.87 (37.73)
 11 Michael Hildebrandt       13 Tmsuffolk-MR         2:24.92    2:28.53 q      
                  35.26     1:12.59 (37.33)     1:51.21 (38.62)     2:28.53 (37.32)
 -- Thomas Kontos             14 Tmsuffolk-MR         2:40.90         DQ        
                  36.88     1:14.59 (37.71)     1:53.70 (39.11)          DQ (39.03)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:02.11   1/17/2009 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR         1:09.76    1:07.83        
                  32.63     1:07.83 (35.20)                                        
  2 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR         1:12.25    1:10.67         16  
                  33.58     1:10.67 (37.09)                                        
  3 Paul LaRue          13 MSC-MR               1:11.03    1:11.26         13  
                  34.02     1:11.26 (37.24)                                        
  4 Luke Cowden         13 Tmsuffolk-MR         1:12.80    1:12.03         12  
                  33.86     1:12.03 (38.17)                                        
  5 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR         1:12.32    1:13.02         11  
                  35.52     1:13.02 (37.50)                                        
 -- Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR         1:09.21         DQ        
      False start
                  32.28          DQ (35.53)                                        
B - Final
  7 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR         1:12.82    1:11.90          7  
                  34.33     1:11.90 (37.57)                                        
  8 Matthew Rodriguez   14 MSC-MR               1:13.47    1:12.10          5  
                  33.97     1:12.10 (38.13)                                        
  9 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR         1:13.24    1:12.25          4  
                  35.08     1:12.25 (37.17)                                        
 10 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR         1:13.23    1:13.81          3  
                  35.11     1:13.81 (38.70)                                        
 11 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR         1:15.66    1:14.18          2  
                  35.56     1:14.18 (38.62)                                        
 12 Ryan Tobin          14 Tmsuffolk-MR         1:17.70    1:16.64          1  
                  36.06     1:16.64 (40.58)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:02.11   1/17/2009 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brandon Peskett           14 Tmsuffolk-MR         1:09.27    1:09.21 q      
                  32.61     1:09.21 (36.60)                                        
  2 Michael Mattera           14 Tmsuffolk-MR         1:10.18    1:09.76 q      
                  33.42     1:09.76 (36.34)                                        
  3 Nicolas Winograd          13 Aqua Gems-MR         1:07.89    1:09.80 q      
                  33.46     1:09.80 (36.34)                                        
  4 Paul LaRue                13 MSC-MR               1:10.69    1:11.03 q      
                  34.38     1:11.03 (36.65)                                        
  5 Collin Deans-Brandt       14 Aqua Gems-MR         1:10.42    1:12.25 q      
                  34.78     1:12.25 (37.47)                                        
  6 John Pawelko              14 Tmsuffolk-MR         1:11.74    1:12.32 q      
                  34.23     1:12.32 (38.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Luke Cowden               13 Tmsuffolk-MR         1:12.74    1:12.80 q      
                  34.24     1:12.80 (38.56)                                        
  8 Matthew Devito            13 Tmsuffolk-MR         1:12.61    1:12.82 q      
                  35.27     1:12.82 (37.55)                                        
  9 Andrew Katz               14 Tmsuffolk-MR         1:11.90    1:13.23 q      
                  34.03     1:13.23 (39.20)                                        
 10 James Gordin              13 Tmsuffolk-MR         1:13.67    1:13.24 q      
                  35.34     1:13.24 (37.90)                                        
 11 Matthew Rodriguez         14 MSC-MR               1:12.61    1:13.47 q      
                  34.90     1:13.47 (38.57)                                        
 12 Matt Beganskas            14 Tmsuffolk-MR         1:14.37    1:15.66 q      
                  35.87     1:15.66 (39.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ryan Tobin                14 Tmsuffolk-MR         1:18.81    1:17.70        
                  37.18     1:17.70 (40.52)                                        
 14 Jabari Hinds              13 Tmsuffolk-MR         1:18.18    1:18.67        
                  36.68     1:18.67 (41.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Joseph Galante            13 NBS-MR               1:20.28    1:19.08        
                  37.64     1:19.08 (41.44)                                        
 16 Caleb Zhu                 14 Tmsuffolk-MR         1:17.85    1:19.22        
                  37.96     1:19.22 (41.26)                                        
 17 Thomas Johnson            14 NBS-MR               1:17.48    1:20.58        
                  39.40     1:20.58 (41.18)                                        
 18 Bryan Feigel              13 NBS-MR               1:24.55    1:23.93        
                  40.33     1:23.93 (43.60)                                        
 19 Pasha Cyrus               13 Tmsuffolk-MR         1:30.21    1:29.70        
                  42.23     1:29.70 (47.47)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:12.53   1/18/2009 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR         2:28.26    2:26.97         16  
                  33.09     1:10.68 (37.59)     1:48.85 (38.17)     2:26.97 (38.12)
  2 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR         2:28.26    2:28.92         13  
                  33.49     1:11.17 (37.68)     1:50.91 (39.74)     2:28.92 (38.01)
  3 Paul LaRue          13 MSC-MR               2:32.87    2:31.83         12  
                  35.44     1:13.71 (38.27)     1:52.55 (38.84)     2:31.83 (39.28)
  4 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR         2:36.51    2:33.93         11  
                  35.56     1:15.10 (39.54)     1:55.06 (39.96)     2:33.93 (38.87)
  5 Luke Cowden         13 Tmsuffolk-MR         2:38.34    2:34.06         10  
                  34.48     1:13.88 (39.40)     1:55.82 (41.94)     2:34.06 (38.24)
  6 Matthew Rodriguez   14 MSC-MR               2:37.95    2:34.89          9  
                  34.75     1:14.27 (39.52)     1:55.67 (41.40)     2:34.89 (39.22)
B - Final
  7 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR         2:40.23    2:37.73          7  
                  35.35     1:15.40 (40.05)     1:56.60 (41.20)     2:37.73 (41.13)
  8 Thomas Johnson      14 NBS-MR               2:48.57    2:43.25          5  
                  39.02     1:19.59 (40.57)     2:01.73 (42.14)     2:43.25 (41.52)
  9 Thomas Kontos       14 Tmsuffolk-MR         2:47.88    2:43.75          4  
                  37.47     1:19.57 (42.10)     2:01.39 (41.82)     2:43.75 (42.36)
 10 Bryan Feigel        13 NBS-MR               2:55.70    2:55.38          3  
                  40.88     1:26.41 (45.53)     2:11.02 (44.61)     2:55.38 (44.36)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:12.53   1/18/2009 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collin Deans-Brandt       14 Aqua Gems-MR         2:30.80    2:28.26 q      
                  33.64     1:11.47 (37.83)     1:49.94 (38.47)     2:28.26 (38.32)
  1 Michael Mattera           14 Tmsuffolk-MR         2:32.59    2:28.26 q      
                  34.52     1:12.53 (38.01)     1:51.60 (39.07)     2:28.26 (36.66)
  3 Nicolas Winograd          13 Aqua Gems-MR         2:31.11    2:30.28 q      
                  33.15     1:11.34 (38.19)     1:50.67 (39.33)     2:30.28 (39.61)
  4 Paul LaRue                13 MSC-MR               2:33.72    2:32.87 q      
                  34.92     1:13.56 (38.64)     1:53.56 (40.00)     2:32.87 (39.31)
  5 John Pawelko              14 Tmsuffolk-MR         2:41.96    2:36.51 q      
                  35.65     1:15.72 (40.07)     1:56.22 (40.50)     2:36.51 (40.29)
  6 Matthew Rodriguez         14 MSC-MR               2:37.86    2:37.95 q      
                  35.12     1:15.77 (40.65)     1:57.04 (41.27)     2:37.95 (40.91)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Luke Cowden               13 Tmsuffolk-MR         2:34.46    2:38.34 q      
                  35.14     1:15.39 (40.25)     1:57.01 (41.62)     2:38.34 (41.33)
  8 Andrew Katz               14 Tmsuffolk-MR         2:35.12    2:40.23 q      
                  36.52     1:16.59 (40.07)     1:58.89 (42.30)     2:40.23 (41.34)
  9 Thomas Kontos             14 Tmsuffolk-MR         2:47.25    2:47.88 q      
                  39.22     1:22.02 (42.80)     2:05.60 (43.58)     2:47.88 (42.28)
 10 Thomas Johnson            14 NBS-MR               2:50.85    2:48.57 q      
                  40.17     1:23.34 (43.17)     2:06.22 (42.88)     2:48.57 (42.35)
 11 Bryan Feigel              13 NBS-MR               2:59.87    2:55.70 q      
                  40.74     1:27.50 (46.76)     2:13.88 (46.38)     2:55.70 (41.82)
 12 Jack Gorman               13 NDAC-MR              3:00.48    2:56.19 q      
                  38.74     1:22.39 (43.65)     2:08.31 (45.92)     2:56.19 (47.88)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.43   1/22/2006 Ayman Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christopher Alpay   14 MSC-MR                 58.32      57.23         16  
                  26.95       57.23 (30.28)                                        
  2 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR           58.70      57.61         13  
                  27.82       57.61 (29.79)                                        
  3 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR           59.57    1:00.17         12  
                  28.92     1:00.17 (31.25)                                        
  4 Trevor Attile       13 MSC-MR               1:00.06    1:00.47         11  
                  28.31     1:00.47 (32.16)                                        
  5 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR         1:02.47    1:01.44         10  
                  28.76     1:01.44 (32.68)                                        
  6 Ryan Tobin          14 Tmsuffolk-MR         1:02.85    1:03.04          9  
                  29.09     1:03.04 (33.95)                                        
B - Final
  7 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR         1:03.92    1:01.94          7  
                  29.16     1:01.94 (32.78)                                        
  8 Charlie Broe        13 NBS-MR               1:07.76    1:05.40          5  
                  31.84     1:05.40 (33.56)                                        
  9 Joseph Galante      13 NBS-MR               1:09.79    1:06.33          4  
                  32.46     1:06.33 (33.87)                                        
 10 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR         1:06.70    1:06.78          3  
                  30.83     1:06.78 (35.95)                                        
 11 Evan Boldrin        13 VAC-MR               1:07.62    1:07.72          2  
                  31.14     1:07.72 (36.58)                                        
 12 Jabari Hinds        13 Tmsuffolk-MR         1:09.49    1:09.54          1  
                  31.73     1:09.54 (37.81)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.43   1/22/2006 Ayman Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Christopher Alpay         14 MSC-MR                 58.60      58.32 q      
                  27.38       58.32 (30.94)                                        
  2 John Pawelko              14 Tmsuffolk-MR           58.46      58.70 q      
                  27.48       58.70 (31.22)                                        
  3 Matthew Devito            13 Tmsuffolk-MR           59.18      59.57 q      
                  28.87       59.57 (30.70)                                        
  4 Trevor Attile             13 MSC-MR               1:00.70    1:00.06 q      
                  28.92     1:00.06 (31.14)                                        
  5 Armin Mahabadi            13 Tmsuffolk-MR         1:02.14    1:02.47 q      
                  29.69     1:02.47 (32.78)                                        
  6 Ryan Tobin                14 Tmsuffolk-MR         1:04.92    1:02.85 q      
                  29.56     1:02.85 (33.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Collin Deans-Brandt       14 Aqua Gems-MR         1:00.91    1:03.92 q      
                  29.65     1:03.92 (34.27)                                        
  8 Andrew Katz               14 Tmsuffolk-MR         1:10.61    1:06.70 q      
                  30.50     1:06.70 (36.20)                                        
  9 Evan Boldrin              13 VAC-MR               1:07.13    1:07.62 q      
                  31.04     1:07.62 (36.58)                                        
 10 Charlie Broe              13 NBS-MR               1:06.41    1:07.76 q      
                  32.39     1:07.76 (35.37)                                        
 11 Jabari Hinds              13 Tmsuffolk-MR         1:10.83    1:09.49 q      
                  32.02     1:09.49 (37.47)                                        
 12 Joseph Galante            13 NBS-MR               1:12.50    1:09.79 q      
                  32.76     1:09.79 (37.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nicholas Yozzo            13 NBS-MR               1:16.61    1:14.73        
                  34.15     1:14.73 (40.58)                                        
 14 Bryan Feigel              13 NBS-MR               1:18.52    1:15.98        
                  36.38     1:15.98 (39.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Andy Pope                 14 NDAC-MR              1:36.03    1:21.48        
                  36.34     1:21.48 (45.14)                                        
 16 Jonathan Mialma           13 NDAC-MR              1:13.22    1:21.84        
                  34.36     1:21.84 (47.48)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:01.09   1/19/2008 Bryan Galan, TMSUFFOLK                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christopher Alpay   14 MSC-MR               2:12.31    2:09.08         16  
                  28.41     1:00.76 (32.35)     1:35.18 (34.42)     2:09.08 (33.90)
  2 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR         2:12.01    2:09.22         13  
                  28.93     1:01.40 (32.47)     1:35.60 (34.20)     2:09.22 (33.62)
  3 Trevor Attile       13 MSC-MR               2:17.50    2:14.50         12  
                  29.74     1:03.83 (34.09)     1:39.27 (35.44)     2:14.50 (35.23)
  4 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR         2:22.04    2:18.29         11  
                  30.46     1:05.95 (35.49)     1:42.98 (37.03)     2:18.29 (35.31)
  5 Charlie Broe        13 NBS-MR               2:25.21    2:23.08         10  
                  32.87     1:08.86 (35.99)     1:46.21 (37.35)     2:23.08 (36.87)
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:01.09   1/19/2008 Bryan Galan, TMSUFFOLK                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matthew Devito            13 Tmsuffolk-MR         2:10.90    2:12.01 q      
                  29.94     1:03.30 (33.36)     1:38.58 (35.28)     2:12.01 (33.43)
  2 Christopher Alpay         14 MSC-MR               2:10.40    2:12.31 q      
                  28.97     1:02.21 (33.24)     1:37.22 (35.01)     2:12.31 (35.09)
  3 Trevor Attile             13 MSC-MR               2:14.37    2:17.50 q      
                  30.90     1:06.98 (36.08)     1:42.87 (35.89)     2:17.50 (34.63)
  4 Armin Mahabadi            13 Tmsuffolk-MR         2:14.90    2:22.04 q      
                  30.81     1:07.41 (36.60)     1:45.56 (38.15)     2:22.04 (36.48)
  5 Charlie Broe              13 NBS-MR                    NT    2:25.21 q      
                  33.87     1:11.08 (37.21)     1:49.25 (38.17)     2:25.21 (35.96)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:59.44   1/17/2009 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR         2:08.92    2:08.66         16  
                  27.94     1:00.11 (32.17)     1:39.03 (38.92)     2:08.66 (29.63)
  2 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR         2:12.10    2:10.45         13  
                  28.31     1:02.40 (34.09)     1:41.60 (39.20)     2:10.45 (28.85)
  3 Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR         2:10.85    2:10.89         12  
                  28.56     1:01.90 (33.34)     1:40.96 (39.06)     2:10.89 (29.93)
  4 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR         2:13.61    2:13.46         11  
                  29.12     1:02.39 (33.27)     1:44.90 (42.51)     2:13.46 (28.56)
  5 Paul LaRue          13 MSC-MR               2:12.47    2:13.84         10  
                  30.97     1:03.67 (32.70)     1:42.85 (39.18)     2:13.84 (30.99)
  6 Trevor Attile       13 MSC-MR               2:17.26    2:16.05          9  
                  28.05     1:03.67 (35.62)     1:46.68 (43.01)     2:16.05 (29.37)
B - Final
  7 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR         2:17.65    2:15.41          7  
                  29.41     1:02.47 (33.06)     1:45.30 (42.83)     2:15.41 (30.11)
  8 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR         2:18.38    2:15.52          5  
                  29.38     1:05.15 (35.77)     1:45.09 (39.94)     2:15.52 (30.43)
  9 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR         2:18.47    2:16.73          4  
                  30.17     1:15.00 (44.83)     1:46.29 (31.29)     2:16.73 (30.44)
 10 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR         2:18.39    2:17.64          3  
                  30.76     1:06.57 (35.81)     1:48.85 (42.28)     2:17.64 (28.79)
 11 Ryan Tobin          14 Tmsuffolk-MR         2:19.59    2:18.00          2  
                  29.60     1:05.34 (35.74)     1:47.30 (41.96)     2:18.00 (30.70)
 12 Joseph Galante      13 NBS-MR               2:20.63    2:21.92          1  
                  33.01     1:08.33 (35.32)     1:49.94 (41.61)     2:21.92 (31.98)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:59.44   1/17/2009 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Mattera           14 Tmsuffolk-MR         2:08.60    2:08.92 q      
                  28.51     1:00.22 (31.71)     1:40.35 (40.13)     2:08.92 (28.57)
  2 Brandon Peskett           14 Tmsuffolk-MR         2:10.96    2:10.85 q      
                  28.83     1:02.20 (33.37)     1:39.81 (37.61)     2:10.85 (31.04)
  3 John Pawelko              14 Tmsuffolk-MR         2:12.04    2:12.10 q      
                  28.11     1:02.06 (33.95)     1:41.87 (39.81)     2:12.10 (30.23)
  4 Paul LaRue                13 MSC-MR               2:14.50    2:12.47 q      
                  29.97     1:02.59 (32.62)     1:42.37 (39.78)     2:12.47 (30.10)
  5 John Tonna                14 Tmsuffolk-MR         2:16.48    2:13.61 q      
                  30.03     1:04.07 (34.04)     1:43.84 (39.77)     2:13.61 (29.77)
  6 Trevor Attile             13 MSC-MR               2:17.70    2:17.26 q      
                  29.29     1:03.65 (34.36)     1:47.04 (43.39)     2:17.26 (30.22)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Matt Beganskas            14 Tmsuffolk-MR         2:15.35    2:17.65 q      
                  30.02     1:03.55 (33.53)     1:47.63 (44.08)     2:17.65 (30.02)
  8 Collin Deans-Brandt       14 Aqua Gems-MR         2:14.65    2:18.38 q      
                  29.56     1:06.29 (36.73)     1:46.00 (39.71)     2:18.38 (32.38)
  9 James Gordin              13 Tmsuffolk-MR         2:17.01    2:18.39 q      
                  31.92     1:07.31 (35.39)     1:50.11 (42.80)     2:18.39 (28.28)
 10 Armin Mahabadi            13 Tmsuffolk-MR         2:15.77    2:18.47 q      
                  29.50     1:03.66 (34.16)     1:47.32 (43.66)     2:18.47 (31.15)
 11 Ryan Tobin                14 Tmsuffolk-MR         2:22.40    2:19.59 q      
                  30.67     1:05.86 (35.19)     1:48.81 (42.95)     2:19.59 (30.78)
 12 Joseph Galante            13 NBS-MR               2:25.05    2:20.63 q      
                  32.52     1:08.86 (36.34)     1:50.43 (41.57)     2:20.63 (30.20)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stephen Kelleher          13 MSC-MR               2:29.59    2:22.77        
                  31.24     1:07.34 (36.10)     1:52.13 (44.79)     2:22.77 (30.64)
 14 Luke Cowden               13 Tmsuffolk-MR         2:20.71    2:22.89        
                  31.68     1:09.81 (38.13)     1:49.97 (40.16)     2:22.89 (32.92)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Matthew Rodriguez         14 MSC-MR               2:23.12    2:25.19        
                  31.54     1:09.22 (37.68)     1:53.14 (43.92)     2:25.19 (32.05)
 16 Caleb Zhu                 14 Tmsuffolk-MR         2:23.68    2:25.54        
                  32.87     1:08.31 (35.44)     1:53.42 (45.11)     2:25.54 (32.12)
 17 Thomas Johnson            14 NBS-MR               2:29.43    2:27.03        
                  34.81     1:10.17 (35.36)     1:54.52 (44.35)     2:27.03 (32.51)
 18 Nicholas Yozzo            13 NBS-MR               2:33.69    2:28.27        
                  33.27     1:09.82 (36.55)     1:54.82 (45.00)     2:28.27 (33.45)
 19 Charlie Broe              13 NBS-MR               2:31.10    2:30.48        
                  33.42     1:11.96 (38.54)     1:57.09 (45.13)     2:30.48 (33.39)
 20 Jabari Hinds              13 Tmsuffolk-MR         2:31.01    2:30.73        
                  32.35     1:11.82 (39.47)     1:57.40 (45.58)     2:30.73 (33.33)
 21 Michael Hildebrandt       13 Tmsuffolk-MR         2:28.37    2:32.40        
                  35.21     1:12.37 (37.16)     1:58.29 (45.92)     2:32.40 (34.11)
 22 Thomas Kontos             14 Tmsuffolk-MR         2:28.57    2:33.92        
                  37.39     1:17.92 (40.53)     1:59.74 (41.82)     2:33.92 (34.18)
 23 Bryan Feigel              13 NBS-MR               2:41.82    2:40.40        
                  36.62     1:19.77 (43.15)     2:05.05 (45.28)     2:40.40 (35.35)
 24 Darrick Girardi           13 PBAC-MR              2:45.56    2:40.73        
                  33.18     1:15.90 (42.72)     2:06.19 (50.29)     2:40.73 (34.54)
 25 Pasha Cyrus               13 Tmsuffolk-MR         2:54.46    2:42.46        
                  35.97     1:16.64 (40.67)     2:06.89 (50.25)     2:42.46 (35.57)
 26 Samuel Anderson           13 BGSC-NE              3:16.45    3:07.00        
                  43.38     1:29.41 (46.03)     2:26.64 (57.23)     3:07.00 (40.36)
 
Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 21.40    2/1/1999 Jesse Gage-TS                                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Julian Mackrel      15 NDAC-MR                22.49      22.73         16  
  2 Erik Pfohl          17 Aqua Gems-MR           23.50      22.81         13  
  3 Timothy Bosse       17 NBS-MR                 23.42      23.07         12  
  4 Patrick Alderson    15 MSC-MR                 23.65      23.46         11  
  5 James Crumm         15 Aqua Gems-MR           23.72      23.85         10  
  6 Keith Carlino       15 MSC-MR                 23.56      24.46          9  
B - Final
  7 Hunter Carl         18 NBS-MR                 23.97      24.11          7  
  8 Steven Campagna     15 NDAC-MR                24.31      24.24          5  
  9 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR                 24.33      24.33          4  
 10 David Larson        15 Aqua Gems-MR           24.40      24.41          3  
 11 Patrick Jakubiak    16 Tmsuffolk-MR           24.33      24.51          2  
 12 Branden Dahlem      17 NDAC-MR                24.13      24.55          1  
 
Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 21.40    2/1/1999 Jesse Gage-TS                                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Julian Mackrel            15 NDAC-MR                21.88      22.49 q      
  2 Timothy Bosse             17 NBS-MR                 22.89      23.42 q      
  3 Erik Pfohl                17 Aqua Gems-MR           22.39      23.50 q      
  4 Keith Carlino             15 MSC-MR                 23.18      23.56 q      
  5 Patrick Alderson          15 MSC-MR                 23.34      23.65 q      
  6 James Crumm               15 Aqua Gems-MR           23.52      23.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Andrew Kelleher           15 MSC-MR                 23.69      23.76 q      
  8 Hunter Carl               18 NBS-MR                 23.83      23.97 q      
  9 Branden Dahlem            17 NDAC-MR                23.80      24.13 q      
 10 Steven Campagna           15 NDAC-MR                23.50      24.31 q      
 11 Mathew Hasbrouck          16 NBS-MR                 24.64      24.33 q      
 11 Patrick Jakubiak          16 Tmsuffolk-MR           23.96      24.33 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Michael Sweeney           18 Aqua Gems-MR           24.43      24.35        
 14 David Larson              15 Aqua Gems-MR           24.03      24.40        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jack O'Gorman             17 NBS-MR                 25.10      24.70        
 16 Dylan Burns               16 Aqua Gems-MR           24.77      24.97        
 17 Ian Stuart                16 Aqua Gems-MR           24.60      25.05        
 18 Tyler Heitmann            15 MSC-MR                 25.10      25.21        
 19 Mark Strothenke           16 NBS-MR                 24.39      25.22        
 19 Grant Gottwig             15 Aqua Gems-MR           25.16      25.22        
 21 Austin Loeffel            15 NDAC-MR                25.34      25.80        
 22 Douglas Lynch             17 Aqua Gems-MR           26.37      26.39        
 23 Michael Edwards           16 MSC-MR                 26.19      26.68        
 24 William Hrabchak          12 BGSC-NE                27.15      26.91        
 25 Phillip Petrossian        12 BGSC-NE                29.66      28.80        
 26 Noah Wagner               15 NBS-MR                 29.30      29.00        
 27 Alexander Schuyler        15 NBS-MR                 29.55      29.14        
 -- Joseph Morgan             16 NBS-MR                 24.72         DQ        
      False start
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 46.52   1/31/2004 Jevon Atkinson-NFS                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Timothy Bosse       17 NBS-MR                 49.72      49.84         16  
                  23.84       49.84 (26.00)                                        
  2 Patrick Alderson    15 MSC-MR                 51.72      51.18         13  
                  24.80       51.18 (26.38)                                        
  3 Hunter Bartlett     17 NBS-MR                 51.86      51.59         12  
                  24.85       51.59 (26.74)                                        
  4 Michael Capodanno   15 Tmsuffolk-MR           52.09      51.83         11  
                  25.14       51.83 (26.69)                                        
  5 Hunter Carl         18 NBS-MR                 51.75      51.92         10  
                  24.65       51.92 (27.27)                                        
  6 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR                 51.70      52.33          9  
                  25.21       52.33 (27.12)                                        
B - Final
  7 David Larson        15 Aqua Gems-MR           53.31      52.03          7  
                  25.09       52.03 (26.94)                                        
  8 Joseph Morgan       16 NBS-MR                 52.74      52.74          5  
                  25.40       52.74 (27.34)                                        
  9 Patrick Jakubiak    16 Tmsuffolk-MR           53.43      53.35          4  
                  25.38       53.35 (27.97)                                        
 10 Thomas Noller       18 NBS-MR                 54.17      53.64          3  
                  26.52       53.64 (27.12)                                        
 11 Zane Grunewald      15 NBS-MR                 53.91      54.70          2  
                  26.12       54.70 (28.58)                                        
 12 Connor Hayes        17 Tmsuffolk-MR           53.61    1:00.21          1  
                  26.88     1:00.21 (33.33)                                        
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 46.52   1/31/2004 Jevon Atkinson-NFS                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Timothy Bosse             17 NBS-MR                 49.08      49.72 q      
                  23.84       49.72 (25.88)                                        
  2 Mathew Hasbrouck          16 NBS-MR                 52.17      51.70 q      
                  25.12       51.70 (26.58)                                        
  3 Patrick Alderson          15 MSC-MR                 50.58      51.72 q      
                  25.01       51.72 (26.71)                                        
  4 Hunter Carl               18 NBS-MR                 52.27      51.75 q      
                  24.67       51.75 (27.08)                                        
  5 Hunter Bartlett           17 NBS-MR                 52.02      51.86 q      
                  25.46       51.86 (26.40)                                        
  6 Michael Capodanno         15 Tmsuffolk-MR           50.94      52.09 q      
                  25.31       52.09 (26.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Joseph Morgan             16 NBS-MR                 53.34      52.74 q      
                  25.43       52.74 (27.31)                                        
  8 David Larson              15 Aqua Gems-MR           52.61      53.31 q      
                  25.53       53.31 (27.78)                                        
  9 Patrick Jakubiak          16 Tmsuffolk-MR           52.44      53.43 q      
                  25.43       53.43 (28.00)                                        
 10 Connor Hayes              17 Tmsuffolk-MR           51.36      53.61 q      
                  25.52       53.61 (28.09)                                        
 11 Zane Grunewald            15 NBS-MR                 54.69      53.91 q      
                  26.00       53.91 (27.91)                                        
 12 Thomas Noller             18 NBS-MR                 54.61      54.17 q      
                  26.58       54.17 (27.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Thomas Caulfield          16 Tmsuffolk-MR           54.96      54.21        
                  26.13       54.21 (28.08)                                        
 14 Jack O'Gorman             17 NBS-MR                 54.51      54.27        
                  26.71       54.27 (27.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Mark Strothenke           16 NBS-MR                 53.60      54.43        
                  25.67       54.43 (28.76)                                        
 16 Kevin Walsh               17 MSC-MR                 54.15      54.56        
                  25.99       54.56 (28.57)                                        
 17 Edan Zitelny              15 Tmsuffolk-MR           53.65      55.65        
                  26.19       55.65 (29.46)                                        
 18 Michael DiMaria           15 Tmsuffolk-MR           55.43      55.71        
                  27.17       55.71 (28.54)                                        
 19 Grant Gottwig             15 Aqua Gems-MR           53.33      56.24        
                  26.94       56.24 (29.30)                                        
 20 Michael Edwards           16 MSC-MR                 58.33      57.49        
                  27.89       57.49 (29.60)                                        
 21 Dylan Burns               16 Aqua Gems-MR           54.36      57.74        
                  26.89       57.74 (30.85)                                        
 22 Tyler Heitmann            15 MSC-MR                 56.67      58.91        
                  27.37       58.91 (31.54)                                        
 23 Henry Eisloeffel          15 PBAC-MR              1:02.17    1:00.39        
                  28.92     1:00.39 (31.47)                                        
 24 Alexander Schuyler        15 NBS-MR               1:06.03    1:02.04        
                  29.82     1:02.04 (32.22)                                        
 25 Stevos Baczek             11 BGSC-NE              1:01.04    1:02.28        
                  30.06     1:02.28 (32.22)                                        
 26 Noah Wagner               15 NBS-MR               1:03.98    1:03.26        
                  30.46     1:03.26 (32.80)                                        
 27 Phillip Petrossian        12 BGSC-NE              1:05.30    1:07.15        
                  31.71     1:07.15 (35.44)                                        
 
Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.31    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jason Ruddy         17 MSC-MR               1:50.81    1:47.04         16  
                  24.76       51.75 (26.99)     1:19.59 (27.84)     1:47.04 (27.45)
  2 Andrew Kelleher     15 MSC-MR               1:49.87    1:48.38         13  
                  25.54       52.97 (27.43)     1:20.68 (27.71)     1:48.38 (27.70)
  3 Timothy Bosse       17 NBS-MR               1:51.77    1:49.48         12  
                  24.86       52.40 (27.54)     1:20.67 (28.27)     1:49.48 (28.81)
  4 Hunter Bartlett     17 NBS-MR               1:53.02    1:54.24         11  
                  26.24       54.83 (28.59)     1:24.52 (29.69)     1:54.24 (29.72)
  5 Patrick Alderson    15 MSC-MR               1:53.38    1:55.62         10  
                  26.39       55.73 (29.34)     1:26.11 (30.38)     1:55.62 (29.51)
  6 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR               1:52.92    1:56.26          9  
                  25.99       55.08 (29.09)     1:25.92 (30.84)     1:56.26 (30.34)
B - Final
  7 James Crumm         15 Aqua Gems-MR         1:55.81    1:53.73          7  
                  25.91       55.01 (29.10)     1:24.07 (29.06)     1:53.73 (29.66)
  8 David Larson        15 Aqua Gems-MR         1:55.33    1:55.09          5  
                  26.02       54.83 (28.81)     1:24.64 (29.81)     1:55.09 (30.45)
  9 Hunter Carl         18 NBS-MR               1:57.43    1:57.39          4  
                  25.97       55.53 (29.56)     1:27.05 (31.52)     1:57.39 (30.34)
 10 Michael Capodanno   15 Tmsuffolk-MR         1:57.02    1:57.40          3  
                  26.34       56.47 (30.13)     1:27.40 (30.93)     1:57.40 (30.00)
 11 Thomas Caulfield    16 Tmsuffolk-MR         1:57.88    1:57.47          2  
                  27.33       57.34 (30.01)     1:28.24 (30.90)     1:57.47 (29.23)
 12 Brad Thomas         17 MSC-MR               1:57.13    1:57.84          1  
                  26.84       56.38 (29.54)     1:27.50 (31.12)     1:57.84 (30.34)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.31    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Kelleher           15 MSC-MR               1:49.63    1:49.87 q      
                  26.16       53.94 (27.78)     1:21.93 (27.99)     1:49.87 (27.94)
  2 Jason Ruddy               17 MSC-MR               1:45.64    1:50.81 q      
                  25.36       53.70 (28.34)     1:23.17 (29.47)     1:50.81 (27.64)
  3 Timothy Bosse             17 NBS-MR               1:50.56    1:51.77 q      
                  25.35       53.57 (28.22)     1:22.95 (29.38)     1:51.77 (28.82)
  4 Mathew Hasbrouck          16 NBS-MR               1:52.68    1:52.92 q      
                  26.08       54.51 (28.43)     1:24.18 (29.67)     1:52.92 (28.74)
  5 Hunter Bartlett           17 NBS-MR               1:53.37    1:53.02 q      
                  26.55       55.70 (29.15)     1:24.66 (28.96)     1:53.02 (28.36)
  6 Patrick Alderson          15 MSC-MR               1:48.13    1:53.38 q      
                  26.08       54.57 (28.49)     1:23.94 (29.37)     1:53.38 (29.44)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Erik Pfohl                17 Aqua Gems-MR         1:55.87    1:53.44 q      
                  26.18       55.00 (28.82)     1:24.57 (29.57)     1:53.44 (28.87)
  8 David Larson              15 Aqua Gems-MR         1:57.67    1:55.33 q      
                  26.91       56.32 (29.41)     1:26.18 (29.86)     1:55.33 (29.15)
  9 James Crumm               15 Aqua Gems-MR         1:53.06    1:55.81 q      
                  26.61       55.67 (29.06)     1:25.46 (29.79)     1:55.81 (30.35)
 10 Michael Capodanno         15 Tmsuffolk-MR         1:53.16    1:57.02 q      
                  26.87       56.68 (29.81)     1:27.36 (30.68)     1:57.02 (29.66)
 11 Brad Thomas               17 MSC-MR               1:50.93    1:57.13 q      
                  26.45       55.43 (28.98)     1:26.25 (30.82)     1:57.13 (30.88)
 12 Hunter Carl               18 NBS-MR               1:57.23    1:57.43 q      
                  25.97       55.86 (29.89)     1:27.00 (31.14)     1:57.43 (30.43)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Thomas Caulfield          16 Tmsuffolk-MR         1:56.22    1:57.88        
                  27.34       57.26 (29.92)     1:28.34 (31.08)     1:57.88 (29.54)
 14 Michael Sweeney           18 Aqua Gems-MR         2:16.43    1:58.79        
                  26.41       56.16 (29.75)     1:27.43 (31.27)     1:58.79 (31.36)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Robert Simkins            15 Tmsuffolk-MR         1:57.18    1:59.06        
                  27.06       57.43 (30.37)     1:28.64 (31.21)     1:59.06 (30.42)
 16 Mark Strothenke           16 NBS-MR               1:59.71    2:00.44        
                  26.89       57.44 (30.55)     1:29.11 (31.67)     2:00.44 (31.33)
 17 Edan Zitelny              15 Tmsuffolk-MR         2:05.39    2:00.70        
                  26.56       57.38 (30.82)     1:29.70 (32.32)     2:00.70 (31.00)
 18 Zane Grunewald            15 NBS-MR               2:00.95    2:00.76        
                  26.98       57.01 (30.03)     1:29.14 (32.13)     2:00.76 (31.62)
 19 Michael DiMaria           15 Tmsuffolk-MR         2:03.30    2:01.22        
                  28.16       59.04 (30.88)     1:30.72 (31.68)     2:01.22 (30.50)
 20 Joseph Morgan             16 NBS-MR               1:57.69    2:01.66        
                  27.42       58.25 (30.83)     1:30.25 (32.00)     2:01.66 (31.41)
 21 Thomas Noller             18 NBS-MR                    NT    2:02.23        
                  27.59       58.28 (30.69)     1:30.54 (32.26)     2:02.23 (31.69)
 22 Grant Gottwig             15 Aqua Gems-MR         2:00.59    2:03.24        
                  27.89       58.54 (30.65)     1:30.94 (32.40)     2:03.24 (32.30)
 23 Patrick Jakubiak          16 Tmsuffolk-MR         1:59.94    2:03.71        
                  27.92       58.95 (31.03)     1:31.43 (32.48)     2:03.71 (32.28)
 24 William Hrabchak          12 BGSC-NE              2:08.49    2:10.03        
                  29.04     1:02.23 (33.19)     1:36.44 (34.21)     2:10.03 (33.59)
 25 Tyler Heitmann            15 MSC-MR               2:09.50    2:14.30        
                  29.52     1:02.82 (33.30)     1:38.84 (36.02)     2:14.30 (35.46)
 26 Douglas Lynch             17 Aqua Gems-MR         1:58.43    2:16.82        
                  28.37     1:01.60 (33.23)     1:40.24 (38.64)     2:16.82 (36.58)
 27 Noah Wagner               15 NBS-MR               2:20.34    2:17.37        
                  31.33     1:06.21 (34.88)     1:42.81 (36.60)     2:17.37 (34.56)
 28 Stevos Baczek             11 BGSC-NE              2:16.42    2:19.93        
                  31.15     1:06.76 (35.61)     1:43.74 (36.98)     2:19.93 (36.19)
 29 Alexander Schuyler        15 NBS-MR               2:25.92    2:21.11        
                  31.45     1:07.82 (36.37)     1:45.15 (37.33)     2:21.11 (35.96)
 
Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:38.35    2/2/2001 Robert Tiernan-MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jason Ruddy         17 MSC-MR               4:51.82    4:54.96         16  
                  25.85       53.95 (28.10)     1:22.74 (28.79)     1:52.37 (29.63)
        2:22.32 (29.95)     2:52.50 (30.18)     3:22.79 (30.29)     3:53.56 (30.77)
        4:24.70 (31.14)     4:54.96 (30.26)                                        
  2 John Pawelko        14 Tmsuffolk-MR         5:09.71    5:05.15         13  
                  27.07       57.74 (30.67)     1:29.02 (31.28)     1:59.90 (30.88)
        2:31.19 (31.29)     3:02.95 (31.76)     3:34.18 (31.23)     4:05.15 (30.97)
        4:35.63 (30.48)     5:05.15 (29.52)                                        
  3 James Crumm         15 Aqua Gems-MR         5:10.36    5:08.65         12  
                  26.73       56.57 (29.84)     1:27.52 (30.95)     1:59.25 (31.73)
        2:30.86 (31.61)     3:02.67 (31.81)     3:34.53 (31.86)     4:06.17 (31.64)
        4:37.87 (31.70)     5:08.65 (30.78)                                        
  4 Michael Capodanno   15 Tmsuffolk-MR         5:13.73    5:08.72         11  
                  27.26       57.32 (30.06)     1:28.41 (31.09)     1:59.88 (31.47)
        2:31.63 (31.75)     3:03.33 (31.70)     3:35.60 (32.27)     4:07.53 (31.93)
        4:38.88 (31.35)     5:08.72 (29.84)                                        
  5 Michael Mattera     14 Tmsuffolk-MR         5:08.59    5:08.97         10  
                  26.82       56.89 (30.07)     1:28.00 (31.11)     1:59.75 (31.75)
        2:31.85 (32.10)     3:02.81 (30.96)     3:34.49 (31.68)     4:06.59 (32.10)
        4:38.09 (31.50)     5:08.97 (30.88)                                        
  6 Patrick Alderson    15 MSC-MR               5:03.51    5:10.40          9  
                  26.68       56.04 (29.36)     1:26.09 (30.05)     1:57.19 (31.10)
        2:29.19 (32.00)     3:01.45 (32.26)     3:34.60 (33.15)     4:06.50 (31.90)
        4:39.09 (32.59)     5:10.40 (31.31)                                        
  7 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR               5:22.90    5:10.73          7  
                  26.32       56.03 (29.71)     1:26.97 (30.94)     1:58.16 (31.19)
        2:29.65 (31.49)     3:01.45 (31.80)     3:33.91 (32.46)     4:06.80 (32.89)
        4:39.11 (32.31)     5:10.73 (31.62)                                        
  8 Thomas Caulfield    16 Tmsuffolk-MR         5:08.90    5:12.24          5  
                  27.25       57.39 (30.14)     1:28.54 (31.15)     2:00.10 (31.56)
        2:32.20 (32.10)     3:04.88 (32.68)     3:37.07 (32.19)     4:09.35 (32.28)
        4:41.56 (32.21)     5:12.24 (30.68)                                        
  9 John Tonna          14 Tmsuffolk-MR         5:06.90    5:12.84          4  
                  27.48       57.39 (29.91)     1:28.63 (31.24)     2:00.43 (31.80)
        2:32.69 (32.26)     3:05.00 (32.31)     3:37.30 (32.30)     4:09.61 (32.31)
        4:42.12 (32.51)     5:12.84 (30.72)                                        
 10 Connor Hayes        17 Tmsuffolk-MR         5:16.93    5:12.99          3  
                  28.57       59.57 (31.00)     1:31.24 (31.67)     2:02.70 (31.46)
        2:34.62 (31.92)     3:06.43 (31.81)     3:37.89 (31.46)     4:09.88 (31.99)
        4:41.54 (31.66)     5:12.99 (31.45)                                        
 11 Matthew Devito      13 Tmsuffolk-MR         5:05.47    5:13.84          2  
                  26.65       56.17 (29.52)     1:26.84 (30.67)     1:58.80 (31.96)
        2:30.92 (32.12)     3:03.29 (32.37)     3:36.08 (32.79)     4:08.90 (32.82)
        4:41.73 (32.83)     5:13.84 (32.11)                                        
 12 Matt Beganskas      14 Tmsuffolk-MR         5:27.45    5:16.93          1  
                  26.83       57.60 (30.77)     1:29.93 (32.33)     2:02.69 (32.76)
        2:35.56 (32.87)     3:08.08 (32.52)     3:40.66 (32.58)     4:13.60 (32.94)
        4:45.96 (32.36)     5:16.93 (30.97)                                        
 13 Trevor Attile       13 MSC-MR               5:15.69    5:17.73        
                  27.68       59.22 (31.54)     1:31.65 (32.43)     2:04.10 (32.45)
        2:37.08 (32.98)     3:10.15 (33.07)     3:43.29 (33.14)     4:16.09 (32.80)
        4:48.40 (32.31)     5:17.73 (29.33)                                        
 14 Armin Mahabadi      13 Tmsuffolk-MR         5:34.23    5:18.09        
                  28.15     1:00.23 (32.08)     1:32.57 (32.34)     2:04.69 (32.12)
        2:37.20 (32.51)     3:09.30 (32.10)     3:42.02 (32.72)     4:14.75 (32.73)
        4:47.02 (32.27)     5:18.09 (31.07)                                        
 15 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR         5:12.55    5:20.29        
                  27.97       59.61 (31.64)     1:31.88 (32.27)     2:04.43 (32.55)
        2:37.39 (32.96)     3:10.24 (32.85)     3:43.25 (33.01)     4:16.34 (33.09)
        4:49.26 (32.92)     5:20.29 (31.03)                                        
 16 Brandon Peskett     14 Tmsuffolk-MR         7:20.62    5:20.47        
                  27.18       58.32 (31.14)     1:29.93 (31.61)     2:02.38 (32.45)
        2:35.51 (33.13)     3:08.44 (32.93)     3:41.22 (32.78)     4:14.64 (33.42)
        4:48.20 (33.56)     5:20.47 (32.27)                                        
 17 Mark Strothenke     16 NBS-MR               5:38.72    5:23.70        
                  28.08       59.62 (31.54)     1:32.49 (32.87)     2:05.84 (33.35)
        2:39.49 (33.65)     3:12.66 (33.17)     3:45.66 (33.00)     4:19.08 (33.42)
        4:52.16 (33.08)     5:23.70 (31.54)                                        
 18 James Gordin        13 Tmsuffolk-MR         5:54.94    5:26.16        
                  27.75       59.51 (31.76)     1:32.78 (33.27)     2:06.11 (33.33)
        2:40.22 (34.11)     3:14.09 (33.87)     3:47.56 (33.47)     4:21.13 (33.57)
        4:54.29 (33.16)     5:26.16 (31.87)                                        
 19 Michael DiMaria     15 Tmsuffolk-MR         5:40.89    5:26.29        
                  27.98       59.78 (31.80)     1:32.26 (32.48)     2:05.32 (33.06)
        2:38.53 (33.21)     3:12.07 (33.54)     3:46.13 (34.06)     4:19.94 (33.81)
        4:53.88 (33.94)     5:26.29 (32.41)                                        
 20 Edan Zitelny        15 Tmsuffolk-MR         5:34.36    5:28.20        
                  27.35       59.14 (31.79)     1:32.21 (33.07)     2:05.98 (33.77)
        2:39.85 (33.87)     3:13.74 (33.89)     3:47.72 (33.98)     4:21.60 (33.88)
        4:55.67 (34.07)     5:28.20 (32.53)                                        
 21 Ryan Tobin          14 Tmsuffolk-MR         5:40.90    5:28.50        
                  28.83     1:00.04 (31.21)     1:33.30 (33.26)     2:06.71 (33.41)
        2:40.85 (34.14)     3:14.81 (33.96)     3:48.64 (33.83)     4:22.67 (34.03)
        4:56.75 (34.08)     5:28.50 (31.75)                                        
 22 Travis Blank        14 NDAC-MR              5:31.64    5:28.61        
                  26.80       57.93 (31.13)     1:30.53 (32.60)     2:03.86 (33.33)
        2:37.73 (33.87)     3:11.85 (34.12)     3:46.08 (34.23)     4:20.61 (34.53)
        4:55.15 (34.54)     5:28.61 (33.46)                                        
 23 Andrew Katz         14 Tmsuffolk-MR         5:33.45    5:28.90        
                  28.69     1:00.27 (31.58)     1:33.13 (32.86)     2:06.62 (33.49)
        2:40.56 (33.94)     3:14.60 (34.04)     3:48.61 (34.01)     4:22.47 (33.86)
        4:56.23 (33.76)     5:28.90 (32.67)                                        
 24 Hunter Carl         18 NBS-MR                    NT    5:28.92        
                  27.55       58.39 (30.84)     1:31.95 (33.56)     2:05.47 (33.52)
        2:40.23 (34.76)     3:14.49 (34.26)     3:50.01 (35.52)     4:24.94 (34.93)
        4:58.38 (33.44)     5:28.92 (30.54)                                        
 25 Stephen Kelleher    13 MSC-MR               5:33.58    5:29.35        
                  29.72     1:01.90 (32.18)     1:34.87 (32.97)     2:08.43 (33.56)
        2:42.71 (34.28)     3:17.12 (34.41)     3:51.13 (34.01)     4:25.42 (34.29)
        4:58.03 (32.61)     5:29.35 (31.32)                                        
 26 Grant Gottwig       15 Aqua Gems-MR         5:44.74    5:29.81        
                  29.44       59.93 (30.49)     1:31.80 (31.87)     2:04.45 (32.65)
        2:37.95 (33.50)     3:12.32 (34.37)     3:46.87 (34.55)     4:21.74 (34.87)
        4:56.07 (34.33)     5:29.81 (33.74)                                        
 27 Joseph Galante      13 NBS-MR               5:53.60    5:32.19        
                  29.27     1:01.64 (32.37)     1:35.58 (33.94)     2:10.08 (34.50)
        2:44.03 (33.95)     3:18.60 (34.57)     3:52.44 (33.84)     4:26.70 (34.26)
        5:00.89 (34.19)     5:32.19 (31.30)                                        
 28 Zane Grunewald      15 NBS-MR               6:36.68    5:35.04        
                  28.27       59.86 (31.59)     1:33.01 (33.15)     2:07.16 (34.15)
        2:41.73 (34.57)     3:16.16 (34.43)     3:50.85 (34.69)     4:26.00 (35.15)
        5:01.35 (35.35)     5:35.04 (33.69)                                        
 29 Thomas Johnson      14 NBS-MR               5:47.67    5:35.89        
                  29.97     1:02.48 (32.51)     1:36.05 (33.57)     2:10.16 (34.11)
        2:44.69 (34.53)     3:18.76 (34.07)     3:54.02 (35.26)     4:28.52 (34.50)
        5:03.13 (34.61)     5:35.89 (32.76)                                        
 30 Patrick Jakubiak    16 Tmsuffolk-MR         5:35.61    5:37.42        
                  28.53     1:00.58 (32.05)     1:33.91 (33.33)     2:08.02 (34.11)
        2:42.37 (34.35)     3:16.98 (34.61)     3:52.07 (35.09)     4:27.63 (35.56)
        5:03.05 (35.42)     5:37.42 (34.37)                                        
 31 Jack O'Gorman       17 NBS-MR               5:58.06    5:39.19        
                  28.54     1:01.04 (32.50)     1:35.06 (34.02)     2:09.95 (34.89)
        2:45.02 (35.07)     3:20.16 (35.14)     3:55.57 (35.41)     4:30.97 (35.40)
        5:05.95 (34.98)     5:39.19 (33.24)                                        
 32 Charlie Broe        13 NBS-MR               5:47.49    5:39.97        
                  30.44     1:04.15 (33.71)     1:38.38 (34.23)     2:12.87 (34.49)
        2:47.54 (34.67)     3:22.07 (34.53)     3:56.93 (34.86)     4:32.47 (35.54)
        5:06.74 (34.27)     5:39.97 (33.23)                                        
 33 Michael Hildebrand  13 Tmsuffolk-MR         5:28.90    5:40.21        
                  28.96     1:00.80 (31.84)     1:34.66 (33.86)     2:08.84 (34.18)
        2:43.68 (34.84)     3:19.22 (35.54)     3:54.93 (35.71)     4:30.25 (35.32)
        5:05.89 (35.64)     5:40.21 (34.32)                                        
 34 Caleb Zhu           14 Tmsuffolk-MR         5:35.90    5:43.48        
                  29.55     1:02.10 (32.55)     1:35.73 (33.63)     2:10.29 (34.56)
        2:45.74 (35.45)     3:21.28 (35.54)     3:56.28 (35.00)     4:32.36 (36.08)
        5:08.68 (36.32)     5:43.48 (34.80)                                        
 35 Matthew Rodriguez   14 MSC-MR               5:53.33    5:44.14        
                  30.08     1:04.93 (34.85)     1:39.97 (35.04)     2:15.57 (35.60)
        2:50.40 (34.83)     3:25.60 (35.20)     4:01.37 (35.77)     4:36.09 (34.72)
        5:11.70 (35.61)     5:44.14 (32.44)                                        
 36 Spencer Cavotti     15 NDAC-MR              6:00.18    5:48.20        
                  27.55     1:00.23 (32.68)     1:35.29 (35.06)     2:11.53 (36.24)
        2:47.73 (36.20)     3:24.33 (36.60)     4:01.68 (37.35)     4:38.41 (36.73)
        5:15.45 (37.04)     5:48.20 (32.75)                                        
 37 Michael Edwards     16 MSC-MR               5:55.30    5:54.47        
                  29.07     1:01.61 (32.54)     1:36.04 (34.43)     2:11.64 (35.60)
        2:48.67 (37.03)     3:26.47 (37.80)     4:03.76 (37.29)     4:41.39 (37.63)
        5:19.20 (37.81)     5:54.47 (35.27)                                        
 38 Nicholas Yozzo      13 NBS-MR               6:11.08    5:55.62        
                  31.10     1:06.34 (35.24)     1:42.86 (36.52)     2:19.19 (36.33)
        2:55.19 (36.00)     3:31.50 (36.31)     4:08.20 (36.70)     4:45.04 (36.84)
        5:21.46 (36.42)     5:55.62 (34.16)                                        
 39 Alexander Schuyler  15 NBS-MR               6:51.52    6:06.79        
                  31.79     1:08.50 (36.71)     1:46.23 (37.73)     2:23.82 (37.59)
        3:01.54 (37.72)     3:39.79 (38.25)     4:17.27 (37.48)     4:54.49 (37.22)
        5:31.93 (37.44)     6:06.79 (34.86)                                        
 40 Stevos Baczek       11 BGSC-NE              6:00.50    6:08.02        
                  30.75     1:06.33 (35.58)     1:43.19 (36.86)     2:20.41 (37.22)
        2:57.59 (37.18)     3:35.54 (37.95)     4:15.23 (39.69)     4:53.99 (38.76)
        5:31.91 (37.92)     6:08.02 (36.11)                                        
 41 Noah Wagner         15 NBS-MR               6:35.42    6:08.08        
                  32.84     1:09.91 (37.07)     1:47.62 (37.71)     2:26.05 (38.43)
        3:03.94 (37.89)     3:42.81 (38.87)     4:20.09 (37.28)     4:57.81 (37.72)
        5:35.38 (37.57)     6:08.08 (32.70)                                        
 42 Bryan Feigel        13 NBS-MR               6:43.53    6:15.58        
                  33.09     1:10.10 (37.01)     1:47.98 (37.88)     2:26.29 (38.31)
        3:05.12 (38.83)     3:43.71 (38.59)     4:22.23 (38.52)     5:00.58 (38.35)
        5:38.99 (38.41)     6:15.58 (36.59)                                        
 43 Daniel Alber        11 BGSC-NE              6:15.15    6:18.84        
                  30.87     1:08.09 (37.22)     1:47.99 (39.90)     2:27.55 (39.56)
        3:06.56 (39.01)     3:45.87 (39.31)     4:25.43 (39.56)     5:04.55 (39.12)
        5:42.03 (37.48)     6:18.84 (36.81)                                        
 44 Benjamin Vondrak    12 NBS-MR               7:07.54    6:26.55        
                  33.60     1:11.28 (37.68)     1:50.53 (39.25)     2:29.73 (39.20)
        3:09.04 (39.31)     3:48.70 (39.66)     4:28.94 (40.24)     5:08.69 (39.75)
        5:48.69 (40.00)     6:26.55 (37.86)                                        
 45 Pasha Cyrus         13 Tmsuffolk-MR         7:08.99    6:36.98        
                  33.37     1:12.24 (38.87)     1:53.90 (41.66)     2:34.53 (40.63)
        3:14.39 (39.86)     3:55.49 (41.10)     4:36.63 (41.14)     5:18.14 (41.51)
        5:58.74 (40.60)     6:36.98 (38.24)                                        
 46 David Korgahashviv  12 NBS-MR               8:16.94    6:58.96        
                  37.65     1:19.76 (42.11)     2:02.46 (42.70)     2:45.17 (42.71)
        3:29.25 (44.08)     4:12.74 (43.49)     4:55.57 (42.83)     5:38.28 (42.71)
        6:20.77 (42.49)     6:58.96 (38.19)                                        
 47 Matthew Johnson     11 NBS-MR               7:40.01    7:11.24        
                1:16.44     1:34.00 (17.56)     2:13.00 (39.00)     2:48.00 (35.00)
        3:34.00 (46.00)     4:18.00 (44.00)     4:58.76 (40.76)     5:45.24 (46.48)
        6:27.93 (42.69)     7:11.24 (43.31)                                        
 48 Aleksey Makarov      9 NBS-MR               7:56.05    7:43.91        
                  36.78     1:21.82 (45.04)     2:08.32 (46.50)     2:55.18 (46.86)
        3:44.20 (49.02)     4:32.64 (48.44)   6:09.28 (1:36.64)     6:57.78 (48.50)
        7:33.00 (35.22)     7:43.91 (10.91)                                        
 -- Luke Cowden         13 Tmsuffolk-MR         5:38.66         DQ        
      False start
                  27.72       59.57 (31.85)     1:31.57 (32.00)     2:03.59 (32.02)
        2:35.62 (32.03)     3:08.05 (32.43)     3:40.45 (32.40)     4:12.77 (32.32)
        4:45.14 (32.37)          DQ (30.90)                                        
 
Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.14    2/9/2003 Nat Moore-NBS                                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Julian Mackrel      15 NDAC-MR                55.70      55.22         16  
                  27.33       55.22 (27.89)                                        
  2 Jason Ruddy         17 MSC-MR                 56.04      55.41         13  
                  27.51       55.41 (27.90)                                        
  3 Timothy Bosse       17 NBS-MR                 56.72      56.34         12  
                  27.46       56.34 (28.88)                                        
  4 Mark Strothenke     16 NBS-MR                 58.24      57.85         11  
                  28.20       57.85 (29.65)                                        
  5 Branden Dahlem      17 NDAC-MR                58.29      58.22         10  
                  28.24       58.22 (29.98)                                        
  6 Brad Thomas         17 MSC-MR                 58.56    1:00.67          9  
                  29.10     1:00.67 (31.57)                                        
B - Final
  7 Joseph Morgan       16 NBS-MR                 59.89      58.37          7  
                  28.52       58.37 (29.85)                                        
  8 Patrick Alderson    15 MSC-MR                 58.95      58.59          5  
                  29.24       58.59 (29.35)                                        
  9 Keith Carlino       15 MSC-MR                 59.78      58.70          4  
                  28.42       58.70 (30.28)                                        
 10 Hunter Carl         18 NBS-MR                 59.02      59.08          3  
                  28.91       59.08 (30.17)                                        
 11 Steven Campagna     15 NDAC-MR                58.99      59.34          2  
                  28.97       59.34 (30.37)                                        
 
Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.14    2/9/2003 Nat Moore-NBS                                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Julian Mackrel            15 NDAC-MR                53.32      55.70 q      
                  27.58       55.70 (28.12)                                        
  2 Jason Ruddy               17 MSC-MR                 55.92      56.04 q      
                  27.36       56.04 (28.68)                                        
  3 Timothy Bosse             17 NBS-MR                 55.19      56.72 q      
                  28.03       56.72 (28.69)                                        
  4 Mark Kretzer              26 Tmsuffolk-MR           55.90      57.36 q      
                  27.41       57.36 (29.95)                                        
  5 Mark Strothenke           16 NBS-MR                 58.13      58.24 q      
                  28.43       58.24 (29.81)                                        
  6 Branden Dahlem            17 NDAC-MR                54.04      58.29 q      
                  28.31       58.29 (29.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brad Thomas               17 MSC-MR                 54.76      58.56 q      
                  28.14       58.56 (30.42)                                        
  8 Patrick Alderson          15 MSC-MR                 56.18      58.95 q      
                  29.51       58.95 (29.44)                                        
  9 Steven Campagna           15 NDAC-MR                58.37      58.99 q      
                  29.21       58.99 (29.78)                                        
 10 Hunter Carl               18 NBS-MR               1:00.79      59.02 q      
                  28.93       59.02 (30.09)                                        
 11 Keith Carlino             15 MSC-MR                 54.37      59.78 q      
                  28.50       59.78 (31.28)                                        
 12 Joseph Morgan             16 NBS-MR                 58.58      59.89 q      
                  29.32       59.89 (30.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jared Charleston          15 Aqua Gems-MR           58.41    1:00.15        
                  28.74     1:00.15 (31.41)                                        
 14 Dylan Burns               16 Aqua Gems-MR         1:02.33    1:01.38        
                  29.58     1:01.38 (31.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kevin Walsh               17 MSC-MR               1:02.09    1:01.93        
                  30.32     1:01.93 (31.61)                                        
 16 David Larson              15 Aqua Gems-MR         1:01.73    1:02.16        
                  29.75     1:02.16 (32.41)                                        
 17 Thomas Caulfield          16 Tmsuffolk-MR         1:00.63    1:02.32        
                  30.37     1:02.32 (31.95)                                        
 18 Zane Grunewald            15 NBS-MR               1:01.18    1:03.68        
                  30.73     1:03.68 (32.95)                                        
 19 William Hrabchak          12 BGSC-NE              1:03.13    1:04.42        
                  31.19     1:04.42 (33.23)                                        
 20 Michael Edwards           16 MSC-MR               1:10.89    1:06.60        
                  32.77     1:06.60 (33.83)                                        
 21 Tyler Heitmann            15 MSC-MR               1:05.57    1:06.74        
                  32.56     1:06.74 (34.18)                                        
 22 Austin Loeffel            15 NDAC-MR              1:05.39    1:06.79        
                  32.28     1:06.79 (34.51)                                        
 23 Ian Stuart                16 Aqua Gems-MR         1:05.36    1:07.06        
                  31.40     1:07.06 (35.66)                                        
 24 Grant Gottwig             15 Aqua Gems-MR         1:04.77    1:07.99        
                  33.06     1:07.99 (34.93)                                        
 25 Noah Wagner               15 NBS-MR               1:10.10    1:08.85        
                  34.28     1:08.85 (34.57)                                        
 26 Jack O'Gorman             17 NBS-MR               1:09.34    1:09.47        
                  34.03     1:09.47 (35.44)                                        
 27 Stevos Baczek             11 BGSC-NE              1:13.13    1:13.57        
                  36.35     1:13.57 (37.22)                                        
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.13    2/8/2003 Nat Moore-NBS                              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Timothy Bosse       17 NBS-MR               2:02.41    2:00.85         16  
                  28.54       58.46 (29.92)     1:29.82 (31.36)     2:00.85 (31.03)
  2 Patrick Alderson    15 MSC-MR               2:07.98    2:05.95         13  
                  30.19     1:02.42 (32.23)     1:35.21 (32.79)     2:05.95 (30.74)
  3 Hunter Carl         18 NBS-MR               2:07.73    2:06.55         12  
                  29.42     1:01.42 (32.00)     1:34.28 (32.86)     2:06.55 (32.27)
  4 Mark Strothenke     16 NBS-MR               2:10.01    2:06.79         11  
                  29.23     1:00.70 (31.47)     1:34.16 (33.46)     2:06.79 (32.63)
  5 Joseph Morgan       16 NBS-MR               2:08.34    2:08.26         10  
                  29.64     1:01.64 (32.00)     1:34.52 (32.88)     2:08.26 (33.74)
  6 Patrick Jakubiak    16 Tmsuffolk-MR         2:09.84    2:10.46          9  
                  31.24     1:04.28 (33.04)     1:37.44 (33.16)     2:10.46 (33.02)
B - Final
  7 Kyle Barry          12 Tmsuffolk-MR         2:14.73    2:12.50          7  
                  31.68     1:05.53 (33.85)     1:39.33 (33.80)     2:12.50 (33.17)
  8 Thomas Caulfield    16 Tmsuffolk-MR         2:13.64    2:12.69          5  
                  31.24     1:04.19 (32.95)     1:38.47 (34.28)     2:12.69 (34.22)
  9 Michael Capodanno   15 Tmsuffolk-MR         2:16.51    2:17.19          4  
                  31.50     1:05.56 (34.06)     1:41.45 (35.89)     2:17.19 (35.74)
 10 William Hrabchak    12 BGSC-NE              2:20.68    2:21.14          3  
                  32.06     1:07.72 (35.66)     1:45.11 (37.39)     2:21.14 (36.03)
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.13    2/8/2003 Nat Moore-NBS                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Timothy Bosse             17 NBS-MR               1:57.13    2:02.41 q      
                  29.32       59.92 (30.60)     1:31.44 (31.52)     2:02.41 (30.97)
  2 Hunter Carl               18 NBS-MR               2:13.72    2:07.73 q      
                  29.60     1:02.15 (32.55)     1:34.96 (32.81)     2:07.73 (32.77)
  3 Patrick Alderson          15 MSC-MR               2:04.47    2:07.98 q      
                  30.53     1:03.23 (32.70)     1:35.71 (32.48)     2:07.98 (32.27)
  4 Joseph Morgan             16 NBS-MR               2:07.40    2:08.34 q      
                  30.02     1:01.91 (31.89)     1:35.01 (33.10)     2:08.34 (33.33)
  5 Patrick Jakubiak          16 Tmsuffolk-MR         2:05.75    2:09.84 q      
                  31.13     1:04.11 (32.98)     1:37.09 (32.98)     2:09.84 (32.75)
  6 Mark Strothenke           16 NBS-MR               2:10.11    2:10.01 q      
                  30.30     1:03.20 (32.90)     1:36.94 (33.74)     2:10.01 (33.07)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jared Charleston          15 Aqua Gems-MR         2:07.80    2:12.37 q      
                  30.21     1:02.94 (32.73)     1:37.34 (34.40)     2:12.37 (35.03)
  8 Thomas Caulfield          16 Tmsuffolk-MR         2:11.02    2:13.64 q      
                  31.91     1:05.46 (33.55)     1:39.54 (34.08)     2:13.64 (34.10)
  9 Kyle Barry                12 Tmsuffolk-MR         2:14.90    2:14.73 q      
                  31.52     1:06.22 (34.70)     1:41.11 (34.89)     2:14.73 (33.62)
 10 Michael Capodanno         15 Tmsuffolk-MR         2:12.20    2:16.51 q      
                  31.80     1:06.27 (34.47)     1:41.64 (35.37)     2:16.51 (34.87)
 11 William Hrabchak          12 BGSC-NE              2:20.92    2:20.68 q      
                  31.91     1:07.50 (35.59)     1:44.42 (36.92)     2:20.68 (36.26)
 12 Dylan Burns               16 Aqua Gems-MR         2:19.29    2:25.99 q      
                  32.95     1:09.86 (36.91)     1:47.55 (37.69)     2:25.99 (38.44)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Noah Wagner               15 NBS-MR               2:33.85    2:27.60        
                  35.57     1:12.62 (37.05)     1:50.41 (37.79)     2:27.60 (37.19)
 14 Grant Gottwig             15 Aqua Gems-MR         2:22.43    2:30.47        
                  34.48     1:12.15 (37.67)     1:51.86 (39.71)     2:30.47 (38.61)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Tyler Heitmann            15 MSC-MR               2:22.14    2:33.27        
                  34.74     1:13.45 (38.71)     1:53.44 (39.99)     2:33.27 (39.83)
 16 Stevos Baczek             11 BGSC-NE              2:34.54    2:39.64        
                  36.78     1:17.74 (40.96)     1:59.32 (41.58)     2:39.64 (40.32)
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.94    2/1/1999 Terry Pruitt-TS                              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hunter Bartlett     17 NBS-MR               1:02.56    1:01.72         16  
                  29.22     1:01.72 (32.50)                                        
  2 Robert Simkins      15 Tmsuffolk-MR         1:04.41    1:03.31         13  
                  30.05     1:03.31 (33.26)                                        
  3 Kevin Walsh         17 MSC-MR               1:06.29    1:04.22         12  
                  30.15     1:04.22 (34.07)                                        
  4 Thomas Noller       18 NBS-MR               1:07.33    1:06.14         11  
                  31.42     1:06.14 (34.72)                                        
  5 Zane Grunewald      15 NBS-MR               1:08.05    1:08.14         10  
                  31.85     1:08.14 (36.29)                                        
  6 Edan Zitelny        15 Tmsuffolk-MR         1:07.45    1:09.26          9  
                  31.85     1:09.26 (37.41)                                        
B - Final
  7 David Larson        15 Aqua Gems-MR         1:09.40    1:08.18          7  
                  31.62     1:08.18 (36.56)                                        
  8 Joseph Morgan       16 NBS-MR               1:12.63    1:09.10          5  
                  32.06     1:09.10 (37.04)                                        
  9 Michael Edwards     16 MSC-MR               1:13.06    1:11.31          4  
                  33.55     1:11.31 (37.76)                                        
 10 William Hrabchak    12 BGSC-NE              1:22.82    1:22.60          3  
                  38.37     1:22.60 (44.23)                                        
 11 Alexander Schuyler  15 NBS-MR               1:24.18    1:22.85          2  
                  40.19     1:22.85 (42.66)                                        
 -- Henry Eisloeffel    15 PBAC-MR              1:13.40         DQ        
      False start
                  34.55          DQ (37.61)                                        
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.94    2/1/1999 Terry Pruitt-TS                              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hunter Bartlett           17 NBS-MR               1:02.17    1:02.56 q      
                  30.13     1:02.56 (32.43)                                        
  2 Robert Simkins            15 Tmsuffolk-MR         1:04.70    1:04.41 q      
                  30.64     1:04.41 (33.77)                                        
  3 Kevin Walsh               17 MSC-MR               1:02.28    1:06.29 q      
                  31.06     1:06.29 (35.23)                                        
  4 Thomas Noller             18 NBS-MR               1:08.44    1:07.33 q      
                  32.00     1:07.33 (35.33)                                        
  5 Edan Zitelny              15 Tmsuffolk-MR         1:08.60    1:07.45 q      
                  31.07     1:07.45 (36.38)                                        
  6 Zane Grunewald            15 NBS-MR               1:07.78    1:08.05 q      
                  31.75     1:08.05 (36.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 David Larson              15 Aqua Gems-MR         1:11.18    1:09.40 q      
                  31.93     1:09.40 (37.47)                                        
  8 Joseph Morgan             16 NBS-MR               1:10.55    1:12.63 q      
                  33.72     1:12.63 (38.91)                                        
  9 Michael Edwards           16 MSC-MR               1:15.74    1:13.06 q      
                  34.92     1:13.06 (38.14)                                        
 10 Henry Eisloeffel          15 PBAC-MR              1:16.59    1:13.40 q      
                  35.36     1:13.40 (38.04)                                        
 11 Phillip Petrossian        12 BGSC-NE              1:09.20    1:14.97 q      
                  35.09     1:14.97 (39.88)                                        
 12 William Hrabchak          12 BGSC-NE              1:33.19    1:22.82 q      
                  38.64     1:22.82 (44.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Alexander Schuyler        15 NBS-MR               1:26.85    1:24.18        
                  39.63     1:24.18 (44.55)                                        
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:14.01   1/21/2007 Jonathan Podniesinski, TMSUFFOLK           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Julian Mackrel      15 NDAC-MR              2:17.08    2:13.97#        16  
                  30.47     1:04.72 (34.25)     1:39.13 (34.41)     2:13.97 (34.84)
  2 Andrew Kelleher     15 MSC-MR               2:18.17    2:14.35         13  
                  30.65     1:04.24 (33.59)     1:39.11 (34.87)     2:14.35 (35.24)
  3 Hunter Bartlett     17 NBS-MR               2:15.50    2:14.79         12  
                  30.69     1:05.36 (34.67)     1:39.70 (34.34)     2:14.79 (35.09)
  4 Robert Simkins      15 Tmsuffolk-MR         2:26.69    2:22.96         11  
                  31.55     1:08.83 (37.28)     1:46.23 (37.40)     2:22.96 (36.73)
  5 Kevin Walsh         17 MSC-MR               2:31.07    2:25.93         10  
                  32.20     1:09.00 (36.80)     1:47.19 (38.19)     2:25.93 (38.74)
  6 Thomas Noller       18 NBS-MR               2:31.16    2:30.75          9  
                  33.10     1:10.71 (37.61)     1:50.15 (39.44)     2:30.75 (40.60)
B - Final
  7 Zane Grunewald      15 NBS-MR               2:34.88    2:30.08          7  
                  33.82     1:11.78 (37.96)     1:50.72 (38.94)     2:30.08 (39.36)
  8 Edan Zitelny        15 Tmsuffolk-MR         2:33.42    2:30.15          5  
                  33.32     1:12.24 (38.92)     1:51.52 (39.28)     2:30.15 (38.63)
  9 Michael Capodanno   15 Tmsuffolk-MR         2:34.82    2:33.12          4  
                  33.78     1:11.80 (38.02)     1:52.38 (40.58)     2:33.12 (40.74)
 10 Austin Loeffel      15 NDAC-MR              2:38.34    2:33.99          3  
                  33.71     1:12.99 (39.28)     1:54.11 (41.12)     2:33.99 (39.88)
 11 Michael DiMaria     15 Tmsuffolk-MR         2:35.94    2:35.83          2  
                  35.19     1:13.70 (38.51)     1:54.63 (40.93)     2:35.83 (41.20)
 12 Michael Edwards     16 MSC-MR               2:42.00    2:39.89          1  
                  35.49     1:15.46 (39.97)     1:57.68 (42.22)     2:39.89 (42.21)
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:14.01   1/21/2007 Jonathan Podniesinski, TMSUFFOLK           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hunter Bartlett           17 NBS-MR               2:17.41    2:15.50 q      
                  30.66     1:05.04 (34.38)     1:39.84 (34.80)     2:15.50 (35.66)
  2 Julian Mackrel            15 NDAC-MR              2:15.50    2:17.08 q      
                  30.25     1:04.36 (34.11)     1:40.51 (36.15)     2:17.08 (36.57)
  3 Andrew Kelleher           15 MSC-MR               2:17.49    2:18.17 q      
                  31.00     1:05.56 (34.56)     1:41.98 (36.42)     2:18.17 (36.19)
  4 James Crumm               15 Aqua Gems-MR         2:27.01    2:22.78 q      
                  31.48     1:07.28 (35.80)     1:44.94 (37.66)     2:22.78 (37.84)
  5 Erik Pfohl                17 Aqua Gems-MR         2:25.30    2:22.93 q      
                  31.54     1:07.29 (35.75)     1:45.31 (38.02)     2:22.93 (37.62)
  6 Robert Simkins            15 Tmsuffolk-MR         2:22.26    2:26.69 q      
                  32.24     1:10.40 (38.16)     1:48.57 (38.17)     2:26.69 (38.12)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kevin Walsh               17 MSC-MR               2:22.91    2:31.07 q      
                  32.60     1:09.89 (37.29)     1:49.83 (39.94)     2:31.07 (41.24)
  8 Thomas Noller             18 NBS-MR               2:35.05    2:31.16 q      
                  34.53     1:12.92 (38.39)     1:52.24 (39.32)     2:31.16 (38.92)
  9 Edan Zitelny              15 Tmsuffolk-MR         2:33.83    2:33.42 q      
                  33.69     1:12.67 (38.98)     1:52.69 (40.02)     2:33.42 (40.73)
 10 Michael Capodanno         15 Tmsuffolk-MR         2:38.98    2:34.82 q      
                  34.92     1:14.73 (39.81)     1:55.29 (40.56)     2:34.82 (39.53)
 11 Zane Grunewald            15 NBS-MR               2:34.07    2:34.88 q      
                  33.76     1:12.27 (38.51)     1:53.49 (41.22)     2:34.88 (41.39)
 12 Michael DiMaria           15 Tmsuffolk-MR         2:43.65    2:35.94 q      
                  34.79     1:14.13 (39.34)     1:55.23 (41.10)     2:35.94 (40.71)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Douglas Lynch             17 Aqua Gems-MR         2:25.43    2:38.01        
                  35.68     1:15.45 (39.77)     1:57.41 (41.96)     2:38.01 (40.60)
 14 Austin Loeffel            15 NDAC-MR              2:38.44    2:38.34        
                  34.50     1:14.27 (39.77)     1:55.92 (41.65)     2:38.34 (42.42)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Michael Edwards           16 MSC-MR               2:42.37    2:42.00        
                  35.26     1:15.70 (40.44)     1:58.12 (42.42)     2:42.00 (43.88)
 16 Phillip Petrossian        12 BGSC-NE              2:49.15    2:48.99        
                  36.90     1:20.11 (43.21)     2:06.36 (46.25)     2:48.99 (42.63)
 17 Alexander Schuyler        15 NBS-MR               3:11.05    3:04.45        
                  41.57     1:29.95 (48.38)     2:17.64 (47.69)     3:04.45 (46.81)
 
Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 51.79    2/1/1999 Jesse Gage-TS, MSC  -MR                      
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jason Ruddy         17 MSC-MR                 53.11      52.39         16  
                  24.91       52.39 (27.48)                                        
  2 Hunter Bartlett     17 NBS-MR                 55.58      55.94         13  
                  26.41       55.94 (29.53)                                        
  3 Steven Campagna     15 NDAC-MR                56.06      55.97         12  
                  27.00       55.97 (28.97)                                        
  4 Brad Thomas         17 MSC-MR                 56.80      56.26         11  
                  26.13       56.26 (30.13)                                        
  5 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR                 55.66      56.34         10  
                  26.25       56.34 (30.09)                                        
  6 Jared Charleston    15 Aqua Gems-MR           57.10      56.81          9  
                  26.42       56.81 (30.39)                                        
B - Final
  7 Thomas Caulfield    16 Tmsuffolk-MR           58.78      57.70          7  
                  27.96       57.70 (29.74)                                        
  8 Robert Simkins      15 Tmsuffolk-MR           59.02      57.90          5  
                  27.80       57.90 (30.10)                                        
  9 Keith Carlino       15 MSC-MR               1:00.28      58.47          4  
                  26.61       58.47 (31.86)                                        
 10 Michael DiMaria     15 Tmsuffolk-MR           58.36      59.64          3  
                  28.06       59.64 (31.58)                                        
 11 Branden Dahlem      17 NDAC-MR              1:00.86    1:00.48          2  
                  29.09     1:00.48 (31.39)                                        
 12 Edan Zitelny        15 Tmsuffolk-MR           58.93    1:00.52          1  
                  28.14     1:00.52 (32.38)                                        
 
Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 51.79    2/1/1999 Jesse Gage-TS, MSC  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jason Ruddy               17 MSC-MR                 51.83      53.11 q      
                  24.95       53.11 (28.16)                                        
  2 Hunter Bartlett           17 NBS-MR                 57.59      55.58 q      
                  26.19       55.58 (29.39)                                        
  3 Mathew Hasbrouck          16 NBS-MR                 55.96      55.66 q      
                  26.16       55.66 (29.50)                                        
  4 Steven Campagna           15 NDAC-MR                55.06      56.06 q      
                  25.59       56.06 (30.47)                                        
  5 Brad Thomas               17 MSC-MR                 54.15      56.80 q      
                  26.55       56.80 (30.25)                                        
  6 Jared Charleston          15 Aqua Gems-MR           56.36      57.10 q      
                  26.31       57.10 (30.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Michael DiMaria           15 Tmsuffolk-MR           58.08      58.36 q      
                  27.56       58.36 (30.80)                                        
  8 Thomas Caulfield          16 Tmsuffolk-MR           57.89      58.78 q      
                  27.58       58.78 (31.20)                                        
  9 Edan Zitelny              15 Tmsuffolk-MR           58.57      58.93 q      
                  27.62       58.93 (31.31)                                        
 10 Robert Simkins            15 Tmsuffolk-MR           57.60      59.02 q      
                  27.93       59.02 (31.09)                                        
 11 Keith Carlino             15 MSC-MR                 54.69    1:00.28 q      
                  27.28     1:00.28 (33.00)                                        
 12 Ian Stuart                16 Aqua Gems-MR           58.34    1:00.78 q      
                  28.23     1:00.78 (32.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Branden Dahlem            17 NDAC-MR              1:01.68    1:00.86        
                  29.29     1:00.86 (31.57)                                        
 14 Patrick Jakubiak          16 Tmsuffolk-MR         1:00.38    1:02.42        
                  28.87     1:02.42 (33.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jack O'Gorman             17 NBS-MR                 59.95    1:03.14        
                  28.75     1:03.14 (34.39)                                        
 16 Michael Capodanno         15 Tmsuffolk-MR         1:00.38    1:03.39        
                  28.88     1:03.39 (34.51)                                        
 17 Thomas Noller             18 NBS-MR                    NT    1:04.30        
                  29.61     1:04.30 (34.69)                                        
 18 Kevin Walsh               17 MSC-MR               1:03.64    1:04.49        
                  29.13     1:04.49 (35.36)                                        
 19 Stevos Baczek             11 BGSC-NE              1:13.70    1:14.22        
                  34.99     1:14.22 (39.23)                                        
 20 Phillip Petrossian        12 BGSC-NE              1:15.94    1:18.78        
                  37.14     1:18.78 (41.64)                                        
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:52.24   1/20/2007 Thomas Luchsinger, TVSC -MR                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jason Ruddy         17 MSC-MR               1:56.51    1:54.69         16  
                  26.12       55.57 (29.45)     1:24.71 (29.14)     1:54.69 (29.98)
  2 Robert Simkins      15 Tmsuffolk-MR         2:08.83    2:05.69         13  
                  29.16     1:01.00 (31.84)     1:33.33 (32.33)     2:05.69 (32.36)
  3 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR               2:05.80    2:06.08         12  
                  26.86       58.02 (31.16)     1:31.79 (33.77)     2:06.08 (34.29)
  4 Thomas Caulfield    16 Tmsuffolk-MR         2:12.61    2:09.31         11  
                  28.10     1:00.95 (32.85)     1:34.20 (33.25)     2:09.31 (35.11)
  5 Michael DiMaria     15 Tmsuffolk-MR         2:08.64    2:10.32         10  
                  28.21     1:00.35 (32.14)     1:34.35 (34.00)     2:10.32 (35.97)
  6 Connor Hayes        17 Tmsuffolk-MR         2:11.62    2:23.50          9  
                  30.16     1:04.50 (34.34)     1:42.93 (38.43)     2:23.50 (40.57)
B - Final
  7 Jack O'Gorman       17 NBS-MR               2:27.57    2:25.83          7  
                  30.31     1:06.42 (36.11)     1:47.12 (40.70)     2:25.83 (38.71)
  8 Patrick Jakubiak    16 Tmsuffolk-MR         2:26.67    2:27.52          5  
                  32.00     1:09.54 (37.54)     1:49.33 (39.79)     2:27.52 (38.19)
  9 William Hrabchak    12 BGSC-NE              2:39.86    2:37.64          4  
                  33.22     1:13.43 (40.21)     1:55.39 (41.96)     2:37.64 (42.25)
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:52.24   1/20/2007 Thomas Luchsinger, TVSC -MR                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jason Ruddy               17 MSC-MR               1:53.75    1:56.51 q      
                  26.45       56.28 (29.83)     1:26.63 (30.35)     1:56.51 (29.88)
  2 Mathew Hasbrouck          16 NBS-MR               2:05.22    2:05.80 q      
                  27.04       57.76 (30.72)     1:30.82 (33.06)     2:05.80 (34.98)
  3 Michael DiMaria           15 Tmsuffolk-MR         2:09.69    2:08.64 q      
                  29.04     1:01.39 (32.35)     1:34.86 (33.47)     2:08.64 (33.78)
  4 Robert Simkins            15 Tmsuffolk-MR         2:05.98    2:08.83 q      
                  28.64     1:01.75 (33.11)     1:36.33 (34.58)     2:08.83 (32.50)
  5 Connor Hayes              17 Tmsuffolk-MR         2:11.21    2:11.62 q      
                  28.59     1:01.31 (32.72)     1:35.64 (34.33)     2:11.62 (35.98)
  6 Thomas Caulfield          16 Tmsuffolk-MR         2:09.69    2:12.61 q      
                  28.78     1:00.13 (31.35)     1:35.21 (35.08)     2:12.61 (37.40)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jared Charleston          15 Aqua Gems-MR         2:07.42    2:16.62 q      
                  27.48       59.32 (31.84)     1:36.96 (37.64)     2:16.62 (39.66)
  8 Patrick Jakubiak          16 Tmsuffolk-MR         2:27.26    2:26.67 q      
                  29.53     1:03.70 (34.17)     1:43.07 (39.37)     2:26.67 (43.60)
  9 Jack O'Gorman             17 NBS-MR               2:24.97    2:27.57 q      
                  30.97     1:07.97 (37.00)     1:48.84 (40.87)     2:27.57 (38.73)
 10 William Hrabchak          12 BGSC-NE              2:29.99    2:39.86 q      
                  32.44     1:13.63 (41.19)     1:57.48 (43.85)     2:39.86 (42.38)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:57.27    2/3/2001 Peter Politi-NBS                           
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jason Ruddy         17 MSC-MR               2:02.87    1:59.26         16  
                  26.10       57.83 (31.73)     1:32.87 (35.04)     1:59.26 (26.39)
  2 Hunter Bartlett     17 NBS-MR               2:03.40    2:01.35         13  
                  26.54       58.34 (31.80)     1:32.42 (34.08)     2:01.35 (28.93)
  3 Timothy Bosse       17 NBS-MR               2:05.00    2:02.75         12  
                  27.03       57.65 (30.62)     1:34.21 (36.56)     2:02.75 (28.54)
  4 Robert Simkins      15 Tmsuffolk-MR         2:08.98    2:08.81         11  
                  27.85     1:02.46 (34.61)     1:39.99 (37.53)     2:08.81 (28.82)
  5 Edan Zitelny        15 Tmsuffolk-MR         2:11.31    2:09.26         10  
                  27.45     1:01.46 (34.01)     1:39.59 (38.13)     2:09.26 (29.67)
  6 Mathew Hasbrouck    16 NBS-MR               2:08.29    2:09.30          9  
                  26.89     1:00.55 (33.66)     1:39.41 (38.86)     2:09.30 (29.89)
B - Final
  7 Patrick Alderson    15 MSC-MR               2:11.43    2:09.85          7  
                  27.73     1:00.87 (33.14)     1:41.11 (40.24)     2:09.85 (28.74)
  8 Michael Capodanno   15 Tmsuffolk-MR         2:11.55    2:10.33          5  
                  27.79     1:02.15 (34.36)     1:42.26 (40.11)     2:10.33 (28.07)
  9 Connor Hayes        17 Tmsuffolk-MR         2:11.45    2:11.13          4  
                  27.81     1:01.26 (33.45)     1:41.88 (40.62)     2:11.13 (29.25)
 10 Thomas Noller       18 NBS-MR               2:13.08    2:11.73          3  
                  28.69     1:04.62 (35.93)     1:41.46 (36.84)     2:11.73 (30.27)
 11 Hunter Carl         18 NBS-MR               2:12.59    2:12.55          2  
                  28.95     1:02.81 (33.86)     1:43.66 (40.85)     2:12.55 (28.89)
 12 Michael DiMaria     15 Tmsuffolk-MR         2:12.69    2:12.61          1  
                  28.27     1:02.78 (34.51)     1:42.25 (39.47)     2:12.61 (30.36)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:57.27    2/3/2001 Peter Politi-NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jason Ruddy               17 MSC-MR               2:01.96    2:02.87 q      
                  26.51       58.62 (32.11)     1:34.62 (36.00)     2:02.87 (28.25)
  2 Hunter Bartlett           17 NBS-MR               2:03.61    2:03.40 q      
                  26.84       58.47 (31.63)     1:33.44 (34.97)     2:03.40 (29.96)
  3 Timothy Bosse             17 NBS-MR               2:04.70    2:05.00 q      
                  27.31       58.15 (30.84)     1:35.99 (37.84)     2:05.00 (29.01)
  4 Mathew Hasbrouck          16 NBS-MR               2:08.87    2:08.29 q      
                  26.82     1:00.45 (33.63)     1:37.83 (37.38)     2:08.29 (30.46)
  5 Robert Simkins            15 Tmsuffolk-MR         2:08.64    2:08.98 q      
                  27.73     1:02.63 (34.90)     1:40.00 (37.37)     2:08.98 (28.98)
  6 Edan Zitelny              15 Tmsuffolk-MR         2:10.44    2:11.31 q      
                  27.52     1:01.18 (33.66)     1:39.74 (38.56)     2:11.31 (31.57)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Patrick Alderson          15 MSC-MR               2:09.55    2:11.43 q      
                  27.63     1:00.58 (32.95)     1:41.43 (40.85)     2:11.43 (30.00)
  8 Connor Hayes              17 Tmsuffolk-MR         2:08.44    2:11.45 q      
                  27.76     1:02.06 (34.30)     1:42.07 (40.01)     2:11.45 (29.38)
  9 Michael Capodanno         15 Tmsuffolk-MR         2:12.32    2:11.55 q      
                  28.04     1:03.63 (35.59)     1:43.55 (39.92)     2:11.55 (28.00)
 10 Hunter Carl               18 NBS-MR               2:17.56    2:12.59 q      
                  27.96       59.56 (31.60)     1:42.43 (42.87)     2:12.59 (30.16)
 11 Michael DiMaria           15 Tmsuffolk-MR         2:13.90    2:12.69 q      
                  29.56     1:02.88 (33.32)     1:42.53 (39.65)     2:12.69 (30.16)
 12 Thomas Noller             18 NBS-MR               2:15.07    2:13.08 q      
                  28.79     1:05.13 (36.34)     1:42.03 (36.90)     2:13.08 (31.05)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zane Grunewald            15 NBS-MR               2:18.15    2:15.40        
                  30.18     1:03.71 (33.53)     1:43.35 (39.64)     2:15.40 (32.05)
 14 Mark Strothenke           16 NBS-MR               2:15.73    2:16.38        
                  28.83     1:00.73 (31.90)     1:44.51 (43.78)     2:16.38 (31.87)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kevin Walsh               17 MSC-MR               2:10.49    2:18.33        
                  29.56     1:05.71 (36.15)     1:43.80 (38.09)     2:18.33 (34.53)
 16 Michael Edwards           16 MSC-MR               2:27.35    2:21.64        
                  29.68     1:06.52 (36.84)     1:48.80 (42.28)     2:21.64 (32.84)
 17 Jack O'Gorman             17 NBS-MR               2:23.77    2:22.73        
                  30.07     1:16.00 (45.93)     1:50.78 (34.78)     2:22.73 (31.95)
 18 Dylan Burns               16 Aqua Gems-MR         2:25.42    2:22.80        
                  29.37     1:04.18 (34.81)     1:50.72 (46.54)     2:22.80 (32.08)
 19 Grant Gottwig             15 Aqua Gems-MR         2:21.65    2:26.72        
                  32.47     1:08.49 (36.02)     1:54.07 (45.58)     2:26.72 (32.65)
 20 Henry Eisloeffel          15 PBAC-MR              2:29.56    2:27.64        
                  30.66     1:11.36 (40.70)     1:51.74 (40.38)     2:27.64 (35.90)
 21 Tyler Heitmann            15 MSC-MR               2:24.30    2:31.35        
                  31.48     1:08.73 (37.25)     1:54.66 (45.93)     2:31.35 (36.69)
 22 Phillip Petrossian        12 BGSC-NE              2:40.35    2:38.15        
                  37.12     1:22.00 (44.88)     2:04.68 (42.68)     2:38.15 (33.47)
 23 Noah Wagner               15 NBS-MR               2:41.11    2:38.21        
                  36.45     1:14.22 (37.77)     2:06.80 (52.58)     2:38.21 (31.41)
 24 Alexander Schuyler        15 NBS-MR               2:51.67    2:38.41        
                  36.11     1:17.36 (41.25)     2:03.93 (46.57)     2:38.41 (34.48)
 -- Stevos Baczek             11 BGSC-NE              2:39.19         DQ        
                  34.13     1:13.07 (38.94)     2:02.85 (49.78)          DQ (33.95)
 
Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:00.06    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hunter Bartlett     17 NBS-MR               4:26.98    4:21.05         16  
                  27.42       59.37 (31.95)     1:32.46 (33.09)     2:05.99 (33.53)
        2:41.82 (35.83)     3:18.91 (37.09)     3:50.42 (31.51)     4:21.05 (30.63)
  2 Paul LaRue          13 MSC-MR               4:43.11    4:41.32         13  
                  31.84     1:07.08 (35.24)     1:42.66 (35.58)     2:16.95 (34.29)
        2:57.08 (40.13)     3:38.27 (41.19)     4:09.68 (31.41)     4:41.32 (31.64)
  3 Thomas Noller       18 NBS-MR               4:47.32    4:43.83         12  
                  29.23     1:05.19 (35.96)     1:42.37 (37.18)     2:19.13 (36.76)
        2:58.19 (39.06)     3:38.51 (40.32)     4:11.76 (33.25)     4:43.83 (32.07)
  4 Collin Deans-Brand  14 Aqua Gems-MR         4:51.13    4:49.42         11  
                  30.19     1:05.92 (35.73)     1:44.03 (38.11)     2:23.03 (39.00)
        3:04.10 (41.07)     3:46.07 (41.97)     4:18.64 (32.57)     4:49.42 (30.78)
  5 Joseph Morgan       16 NBS-MR               4:46.83    4:49.85         10  
                  29.17     1:04.78 (35.61)     1:40.57 (35.79)     2:18.13 (37.56)
        2:59.63 (41.50)     3:42.97 (43.34)     4:17.07 (34.10)     4:49.85 (32.78)
  6 Nicolas Winograd    13 Aqua Gems-MR         5:05.43    4:53.89          9  
                  31.07     1:30.00 (58.93)     1:43.64 (13.64)     2:22.00 (38.36)
        3:03.97 (41.97)     3:46.91 (42.94)     4:21.10 (34.19)     4:53.89 (32.79)
  7 William Hrabchak    12 BGSC-NE              5:15.29    5:09.76          7  
                  31.39     1:11.17 (39.78)     1:47.39 (36.22)     2:26.22 (38.83)
        3:14.02 (47.80)     4:01.68 (47.66)     4:36.09 (34.41)     5:09.76 (33.67)
  8 Jabari Hinds        13 Tmsuffolk-MR         5:30.22    5:09.99          5  
                  33.95     1:10.94 (36.99)     1:52.89 (41.95)     2:33.54 (40.65)
        3:17.56 (44.02)     4:01.23 (43.67)     4:36.68 (35.45)     5:09.99 (33.31)
  9 Thomas Kontos       14 Tmsuffolk-MR         6:12.90    5:19.50          4  
                  37.37     1:20.45 (43.08)     1:59.64 (39.19)     2:40.68 (41.04)
        3:24.36 (43.68)     4:08.52 (44.16)     4:43.67 (35.15)     5:19.50 (35.83)