Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
      2011 Speedo Short Course Junior Nationals - 12/8/2011 to 12/10/2011      
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                23.59  SCJA 2011 SC Jrs - A
                23.79  JR-B 2012 LC Juniors - B
                24.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Low, Cheyenne             16 OC Waves-CA            24.30      23.50        
  2 Kaunitz, Sarah            15 Lake Oswego Swim-OR    23.66      23.84        
  3 Snover, Alison            15 Y-Spartaquatics-SC     24.50      24.12        
  4 Ruffing, Alyssa           15 Franklin Area Sw-AM    24.01      24.14        
  5 Mitcheltree, Alexis       16 Pine Richland Aq-AM    24.19      24.40        
  6 Mertel, Nicole            18 Desert Storm Swi-CA    24.38      24.64        
  7 Boland, India             18 YMCA of the Nort-NE    25.47      24.97        
  8 Grubbs, Hannah            15 Orinda Aquatics-PC     25.50      25.31        
  9 Alexander, Ryan           15 YMCA of the Nort-NE    25.25      25.32        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                23.59  SCJA 2011 SC Jrs - A
                23.79  JR-B 2012 LC Juniors - B
                24.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY    23.66      23.57        
  2 Jordan, Margaret          17 Schenectady-Sara-AD    24.13      24.51        
  3 Alexander, Megan          17 YMCA of the Nort-NE    25.02      24.85        
  4 Levendoski, Emma          17 Franco's Swimmin-LA    24.90      24.88        
 
Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                23.59  SCJA 2011 SC Jrs - A
                23.79  JR-B 2012 LC Juniors - B
                24.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baxley, Rebecca           16 Neptune Swimming-PC    24.11      23.89        
  2 Santilena, Katharine      16 Pacific Swim-SI        24.30      24.05        
  3 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI    23.99      24.33        
  4 Murphy, Madelyn           13 Crow Canyon Coun-PC    24.01      24.49        
  5 Nash, Sara                16 Boulder Swimming-CO    24.70      24.58        
  6 Saiz, Mary                16 Steel City Aquat-CO    24.89      24.64        
  7 Maricle, Abigail          15 Mount Hood Aquat-OR    25.02      24.87        
  8 Kelly, Kate               17 Y-Spartaquatics-SC     25.50      25.07        
 
Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 22.63   12/9/2010 Faith Johnson, Star Aquatics                 
 Meet Q Time:   23.59                                                          
                23.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                23.59  SCJA 2011 SC Jrs - A
                23.79  JR-B 2012 LC Juniors - B
                24.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT     23.27      22.89        
  2 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG    23.29      22.92        
  3 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    23.30      22.99        
  4 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    23.23      23.02        
  5 Mack, Linnea              16 Osprey Aquatics-PC     23.34      23.03        
  6 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC    23.25      23.09        
  7 Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN    23.33      23.27        
  8 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR    23.29      23.56        
B - Final
  9 Collura, Taryn            18 Phoenix Swim Clu-AZ    23.44      23.30        
 10 Cha, Brenda               15 Lake Oswego Swim-OR    23.46      23.34        
 11 Bruens, Harper            17 Team FLA-FG            23.49      23.42        
 12 Bonnema, Erika            17 Highlander Aquat-FL    23.52      23.45        
 13 McKenzie, Anna            15 Crimson Tide Aqu-SE    23.52      23.47        
 14 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          23.56      23.48        
 15 Dong, Rochelle            16 Rancho San Diegu-SI    23.40      23.52        
 16 Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA    23.58      23.70        
C - Final
 17 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC     23.59      23.18        
 18 McCullagh, Nora           14 SwimMAC Carolina-NC    23.60      23.36        
 19 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE    23.66      23.50        
 20 Schmidt, Kasey            14 Bolles School Sh-FL    23.67      23.57        
 21 Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI    23.67      23.60        
 22 Campbell, Elise           17 Kingfish Swimmin-NE    23.61      23.79        
 23 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT     23.62      23.80        
 24 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM            23.69      23.86        
 
Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 22.63   12/9/2010 Faith Johnson, Star Aquatics                 
 Meet Q Time:   23.59                                                          
                23.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                23.59  SCJA 2011 SC Jrs - A
                23.79  JR-B 2012 LC Juniors - B
                24.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  23.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    23.36      23.23 q      
  2 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC    23.09      23.25 q      
  3 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT     23.25      23.27 q      
  4 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG    23.16      23.29 q      
  4 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR    23.22      23.29 q      
  6 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    23.35      23.30 q      
  7 Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN    23.51      23.33 q      
  8 Mack, Linnea              16 Osprey Aquatics-PC     23.27      23.34 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dong, Rochelle            16 Rancho San Diegu-SI    23.50      23.40 q      
 10 Collura, Taryn            18 Phoenix Swim Clu-AZ    23.53      23.44 q      
 11 Cha, Brenda               15 Lake Oswego Swim-OR    26.92L     23.46 q      
 12 Bruens, Harper            17 Team FLA-FG            23.21      23.49 q      
 13 McKenzie, Anna            15 Crimson Tide Aqu-SE    26.85L     23.52 q      
 13 Bonnema, Erika            17 Highlander Aquat-FL    23.37      23.52 q      
 15 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          26.51L     23.56 q      
 16 Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA    27.11L     23.58 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC     26.35L     23.59 q      
 18 McCullagh, Nora           14 SwimMAC Carolina-NC    26.87L     23.60 q      
 19 Campbell, Elise           17 Kingfish Swimmin-NE    23.46      23.61 q      
 20 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT     23.37      23.62 q      
 21 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE    26.83L     23.66 q      
 22 Schmidt, Kasey            14 Bolles School Sh-FL    23.49      23.67 q      
 22 Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI    23.46      23.67 q      
 24 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM            27.37L     23.69 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Heller, Lauren            13 Cuyahoga Falls Y-LE    27.02L     23.70        
 26 Kaunitz, Sarah            15 Lake Oswego Swim-OR    26.67L     23.72        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU    23.40      23.73        
 28 Kitchens, Kaitlin         15 Dynamo Swim Club-GA    23.40      23.75        
 28 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT    27.08L     23.75        
 28 Merritt, Alexandria       18 Area Tallahassee-FL    23.90      23.75        
 31 Clark, Haley              18 Aggie Swim Club-GU     23.38      23.80        
 31 Sapienza, Breanna         16 Superior Stingra-OR    27.13L     23.80        
 33 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI    24.15      23.81        
 34 Cooper, Caitlin           15 Dynamo Swim Club-GA    26.86L     23.82        
 34 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA     23.34      23.82        
 34 Balsbough, Briana         15 The Dolphins-OR        26.85L     23.82        
 37 Bishop, Gabrielle         17 Old Dominion Aqu-VA    23.74      23.83        
 38 Meisenheimer, May         18 Bays Edge Aquati-ST    23.27      23.84        
 39 Buckley, Kelsey           18 Palm Harbor YMCA-FL    23.49      23.86        
 40 Friderichs, Jamie         17 Blue Tide Aquati-GU    23.47      23.88        
 41 Senczyszyn, Samantha      14 Ozaukee Aquatics-WI    23.82      23.89        
 42 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO      26.72L     23.91        
 43 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE    23.72      23.93        
 44 Hardesty, Allyn           17 Pilot Aquatic Cl-SE    24.24      23.95        
 44 Yang, Kelley              17 Eagle Swim Team-MD     24.04      23.95        
 46 Simonovic, Katarina       17 Unattached-AZ          23.69      23.96        
 46 Kamai, Charlotte          17 North Bay Aquati-PC    23.69      23.96        
 48 Grier, Megan              16 DU Hilltoppers-CO      27.24L     23.97        
 49 Miller, Savannah          17 CLASS Aquatics-CA      23.59      23.98        
 50 Klomp, Rylee              17 Erie Aquatics Cl-AM    27.09L     23.99        
 50 Eckhart, Kathryn          18 Cypress Fairbank-GU    23.44      23.99        
 50 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA    24.07      23.99        
 53 Strickland, Megan         16 Alamo Area Aquat-ST    26.88L     24.00        
 54 Ruffing, Alyssa           15 Franklin Area Sw-AM    27.09L     24.01        
 54 Stankaitis, Caroline      16 Rush Henrietta S-NI    23.57      24.01        
 56 Wong, Brynne              16 Aquazot Swim Clu-CA    24.11      24.03        
 57 Burton, Margaret          16 Aquazot Swim Clu-CA    23.72      24.04        
 58 Barnard, Delaney          16 Area Tallahassee-FL    23.49      24.07        
 58 Astles, Rachel            17 Dynamo Swim Club-GA    23.82      24.07        
 60 Bryant, Caroline          17 SwimMAC Carolina-NC    27.16L     24.09        
 60 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN    24.25      24.09        
 60 Papp, Casey               17 Counsilman Cente-IN    24.20      24.09        
 63 Frost, Madeline           16 Club Wolverine-MI      23.84      24.12        
 64 Barcellona, Jennifer      16 Crow Canyon Coun-PC    24.29      24.13        
 64 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC    24.23      24.13        
 64 Jordan, Margaret          17 Schenectady-Sara-AD    24.13      24.13        
 67 Elliott, Erika            17 Patriot Aquatic-IL     23.96      24.19        
 68 Williams, Lauryl          18 Y-Spartaquatics-SC     24.11      24.21        
 69 Moroney, Megan            14 Saint Andrew's S-FG    27.55L     24.23        
 70 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC     24.13      24.24        
 70 Wade, Tatum               13 Nashville Aquati-SE    24.01      24.24        
 70 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST    23.81      24.24        
 73 Usinger, Brittany         14 Crow Canyon Coun-PC    23.86      24.29        
 74 Sougstad, Emma            17 Mason City Swim-IA/    24.09      24.32        
 75 Stanfield, Stacey         17 Bolles School Sh-FL    24.04      24.33        
 76 Cooper, Linsay            17 SwimMAC Carolina-NC    24.23      24.34        
 77 Snover, Alison            15 Y-Spartaquatics-SC     27.06L     24.36        
 78 Pfitzer, Leah             16 Blue Tide Aquati-GU    24.03      24.40        
 78 Cooke, Sidney             16 Crow Canyon Coun-PC    23.94      24.40        
 80 Holt, Emily               17 Lakeside Swim Te-KY    24.23      24.41        
 81 Smith, Lacey              17 RallySport Aquat-CO    24.01      24.42        
 82 Yee, Catherine            18 Lake Oswego Swim-OR    27.35L     24.44        
 83 Lakota, Alexandra         16 Fort Worth Area-NT     27.03L     24.46        
 84 Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA       23.90      24.47        
 85 Lyons, Morgan             16 Dynamo Swim Club-GA    24.32      24.50        
 86 Mitcheltree, Alexis       16 Pine Richland Aq-AM    27.02L     24.54        
 87 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC     23.97      24.55        
 87 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA    24.22      24.55        
 89 Morren, Holly             16 Michigan Lakesho-MI    23.62      24.57        
 90 Tracy, Alexandra          16 Una CM-OH              24.23      24.58        
 91 Morgan, Katherine         18 Nitro Swimming-ST      23.98      24.60        
 91 Fields, Zhada             14 Greater Toledo A-OH    23.97      24.60        
 93 Mertel, Nicole            18 Desert Storm Swi-CA    24.38      24.65        
 94 Meyer, Abigail            16 Nitro Swimming-ST      27.24L     24.66        
 95 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA    24.11      24.75        
 -- Fulenwider, Melissa       17 Badger Swim Club-MR    24.23         DQ        
 -- St. John, Gillian         14 Lobo Aquatic Clu-NM    27.00L        NS        
 -- Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT     23.86        SCR        
 -- Carrozza, Quinn           15 Nitro Swimming-ST      23.36        SCR        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                51.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                52.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kamai, Charlotte          17 North Bay Aquati-PC    50.73      51.69        
                  24.83       51.69 (26.86)                                        
  2 Baxley, Rebecca           16 Neptune Swimming-PC    51.00      52.32        
                  25.17       52.32 (27.15)                                        
  3 Chapko, Nicole            16 St Charles Swim-IL     53.60      53.26        
                  25.64       53.26 (27.62)                                        
  3 Boland, India             18 YMCA of the Nort-NE    52.59      53.26        
                  25.82       53.26 (27.44)                                        
  5 Williams, Lauryl          18 Y-Spartaquatics-SC     53.50      53.42        
                  24.99       53.42 (28.43)                                        
  6 Wilson, Makenna           16 DU Hilltoppers-CO      52.84      53.62        
                  26.06       53.62 (27.56)                                        
 -- Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA    50.93         NS        
 
Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 48.71  12/13/2008 Samantha M Tucker, Longhorn-ST               
 Meet Q Time:   51.19                                                          
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                51.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                52.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG    50.22      49.30        
                  23.68       49.30 (25.62)                                        
  2 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA     49.71      49.80        
                  24.19       49.80 (25.61)                                        
  3 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT     50.50      49.94        
                  24.23       49.94 (25.71)                                        
  4 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC     50.32      49.99        
                  24.07       49.99 (25.92)                                        
  5 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO      50.09      50.11        
                  24.49       50.11 (25.62)                                        
  6 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    50.66      50.29        
                  24.18       50.29 (26.11)                                        
  7 Bruens, Harper            17 Team FLA-FG            50.42      50.44        
                  24.10       50.44 (26.34)                                        
  8 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    50.59      50.89        
                  24.40       50.89 (26.49)                                        
B - Final
  9 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC    50.74      50.41        
                  24.30       50.41 (26.11)                                        
 10 Simonovic, Katarina       17 Unattached-AZ          50.80      50.60        
                  24.53       50.60 (26.07)                                        
 11 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE    51.02      50.61        
                  24.26       50.61 (26.35)                                        
 12 Collura, Taryn            18 Phoenix Swim Clu-AZ    50.75      50.81        
                  24.11       50.81 (26.70)                                        
 13 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO      50.94      50.83        
                  24.51       50.83 (26.32)                                        
 14 Dong, Rochelle            16 Rancho San Diegu-SI    50.96      50.94        
                  24.25       50.94 (26.69)                                        
 15 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU    50.86      51.21        
                  24.96       51.21 (26.25)                                        
 16 Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA    50.96      51.30        
                  24.38       51.30 (26.92)                                        
C - Final
 17 Mack, Linnea              16 Osprey Aquatics-PC     51.08      49.89        
                  23.83       49.89 (26.06)                                        
 18 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          51.18      50.93        
                  24.80       50.93 (26.13)                                        
 19 Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN    51.12      51.22        
                  24.51       51.22 (26.71)                                        
 20 Wu, Joanna                17 King Aquatic Clu-PN    51.13      51.29        
                  24.50       51.29 (26.79)                                        
 21 Low, Cheyenne             16 OC Waves-CA            51.05      51.36        
                  24.63       51.36 (26.73)                                        
 22 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT    51.14      51.42        
                  24.64       51.42 (26.78)                                        
 23 Bonnema, Erika            17 Highlander Aquat-FL    51.26      51.72        
                  24.49       51.72 (27.23)                                        
 24 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT     51.13      51.76        
                  24.74       51.76 (27.02)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                51.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                52.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fulenwider, Melissa       17 Badger Swim Club-MR    52.50      51.73        
                  24.76       51.73 (26.97)                                        
  2 Metzger-Seymour, Erin     16 North Jeffco Swi-CO    52.00      52.13        
                  25.18       52.13 (26.95)                                        
  3 Campbell, Elise           17 Kingfish Swimmin-NE    51.92      52.25        
                  24.67       52.25 (27.58)                                        
  4 Page, Caroline            16 Greater Pensacol-SE    52.36      53.14        
                  25.43       53.14 (27.71)                                        
  5 Galyer, Danielle          16 Y-Spartaquatics-SC     52.50      53.19        
                  26.12       53.19 (27.07)                                        
  6 Kackman, Roslyn           16 Pacific Swim-SI        53.00      53.24        
                  25.80       53.24 (27.44)                                        
  7 Grothe, Rachael           15 Boulder City Hen-CA    55.00      53.30        
                  25.93       53.30 (27.37)                                        
  8 Wilson, Makenna           16 DU Hilltoppers-CO      52.80      53.31        
                  25.62       53.31 (27.69)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                51.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                52.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Kelley              17 Eagle Swim Team-MD     52.50      51.99        
                  24.91       51.99 (27.08)                                        
  2 Papp, Casey               17 Counsilman Cente-IN    53.10      52.34        
                  25.34       52.34 (27.00)                                        
  3 Usinger, Brittany         14 Crow Canyon Coun-PC    52.60      52.62        
                  25.33       52.62 (27.29)                                        
  4 Dzierzak, Rachael         17 Greater Toledo A-OH    54.86      53.91        
                  25.64       53.91 (28.27)                                        
  5 Ruiz, Lindsay             17 California Capit-SN    53.24      54.11        
                  26.26       54.11 (27.85)                                        
  6 Leonhardt, Melissa        17 Lakeside Aquatic-NT    52.56      54.14        
                  25.78       54.14 (28.36)                                        
  7 Mantich, Danielle         16 Chicago Wolfpack-IL       NT      54.53        
                  26.28       54.53 (28.25)                                        
 
Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 48.71  12/13/2008 Samantha M Tucker, Longhorn-ST               
 Meet Q Time:   51.19                                                          
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                51.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                52.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA     49.32      49.71 q      
                  24.14       49.71 (25.57)                                        
  2 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO      58.06L     50.09 q      
                  24.31       50.09 (25.78)                                        
  3 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG    49.55      50.22 q      
                  24.10       50.22 (26.12)                                        
  4 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC     51.18      50.32 q      
                  24.01       50.32 (26.31)                                        
  5 Bruens, Harper            17 Team FLA-FG            50.39      50.42 q      
                  24.34       50.42 (26.08)                                        
  6 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT     50.13      50.50 q      
                  24.64       50.50 (25.86)                                        
  7 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    50.25      50.59 q      
                  24.49       50.59 (26.10)                                        
  8 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    49.37      50.66 q      
                  24.31       50.66 (26.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC    50.43      50.74 q      
                  24.35       50.74 (26.39)                                        
 10 Collura, Taryn            18 Phoenix Swim Clu-AZ    51.00      50.75 q      
                  24.19       50.75 (26.56)                                        
 11 Simonovic, Katarina       17 Unattached-AZ          50.34      50.80 q      
                  24.44       50.80 (26.36)                                        
 12 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU    49.82      50.86 q      
                  24.73       50.86 (26.13)                                        
 13 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO      51.13      50.94 q      
                  24.91       50.94 (26.03)                                        
 14 Dong, Rochelle            16 Rancho San Diegu-SI    51.79      50.96 q      
                  24.23       50.96 (26.73)                                        
 14 Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA    58.19L     50.96 q      
                  24.50       50.96 (26.46)                                        
 16 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE    50.25      51.02 q      
                  24.58       51.02 (26.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Low, Cheyenne             16 OC Waves-CA            50.75      51.05 q      
                  24.55       51.05 (26.50)                                        
 18 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA    57.97L     51.07 q      
                  24.93       51.07 (26.14)                                        
 19 Mack, Linnea              16 Osprey Aquatics-PC     50.53      51.08 q      
                  24.30       51.08 (26.78)                                        
 20 Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN    58.48L     51.12 q      
                  24.51       51.12 (26.61)                                        
 21 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT     50.93      51.13 q      
                  24.59       51.13 (26.54)                                        
 21 Wu, Joanna                17 King Aquatic Clu-PN    58.34L     51.13 q      
                  24.46       51.13 (26.67)                                        
 23 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT    50.51      51.14 q      
                  24.58       51.14 (26.56)                                        
 24 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          50.18      51.18 q      
                  24.88       51.18 (26.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bonnema, Erika            17 Highlander Aquat-FL    51.43      51.26        
                  24.58       51.26 (26.68)                                        
 26 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT    51.12      51.30        
                  24.69       51.30 (26.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU    50.75      51.32        
                  24.91       51.32 (26.41)                                        
 28 Barnard, Delaney          16 Area Tallahassee-FL    50.28      51.35        
                  25.00       51.35 (26.35)                                        
 29 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR    51.01      51.44        
                  24.95       51.44 (26.49)                                        
 30 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO    58.86L     51.48        
                  25.51       51.48 (25.97)                                        
 30 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT     50.79      51.48        
                  25.03       51.48 (26.45)                                        
 32 Aoyama, Brittany          16 The Swim Club of-PC    51.83      51.51        
                  24.60       51.51 (26.91)                                        
 33 Ruffing, Alyssa           15 Franklin Area Sw-AM    58.81L     51.52        
                  24.46       51.52 (27.06)                                        
 34 Buckley, Kelsey           18 Palm Harbor YMCA-FL    50.81      51.55        
                  24.72       51.55 (26.83)                                        
 35 Miller, Savannah          17 CLASS Aquatics-CA      50.82      51.56        
                  24.83       51.56 (26.73)                                        
 36 Kamai, Charlotte          17 North Bay Aquati-PC    50.76      51.58        
                  24.87       51.58 (26.71)                                        
 37 Cha, Brenda               15 Lake Oswego Swim-OR    51.16      51.62        
                  24.58       51.62 (27.04)                                        
 38 Heller, Lauren            13 Cuyahoga Falls Y-LE    52.44      51.67        
                  24.69       51.67 (26.98)                                        
 39 Hardesty, Allyn           17 Pilot Aquatic Cl-SE    50.40      51.69        
                  24.81       51.69 (26.88)                                        
 40 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC    50.57      51.71        
                  25.24       51.71 (26.47)                                        
 41 Bishop, Gabrielle         17 Old Dominion Aqu-VA    51.06      51.72        
                  24.80       51.72 (26.92)                                        
 42 Santilena, Katharine      16 Pacific Swim-SI        52.01      51.79        
                  25.07       51.79 (26.72)                                        
 43 Schmidt, Kasey            14 Bolles School Sh-FL    51.72      51.82        
                  24.98       51.82 (26.84)                                        
 44 Sapienza, Breanna         16 Superior Stingra-OR    58.46L     51.87        
                  25.12       51.87 (26.75)                                        
 45 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE    51.06      51.88        
                  24.76       51.88 (27.12)                                        
 46 Konetzke, Colleen         17 Alamo Area Aquat-ST    52.11      51.89        
                  25.14       51.89 (26.75)                                        
 47 Sellers, Alexandra        16 Lakeside Aquatic-NT    58.30L     51.90        
                  25.04       51.90 (26.86)                                        
 48 McCullagh, Nora           14 SwimMAC Carolina-NC    58.29L     51.91        
                  25.10       51.91 (26.81)                                        
 49 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE          51.83      51.98        
                  25.25       51.98 (26.73)                                        
 50 Bottelberghe, Monica      16 Portland Aquatic-OR    51.16      52.00        
                  24.57       52.00 (27.43)                                        
 51 Stanfield, Stacey         17 Bolles School Sh-FL    51.57      52.01        
                  24.98       52.01 (27.03)                                        
 52 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT    51.34      52.02        
                  24.86       52.02 (27.16)                                        
 53 Debever, Mckenna          15 Bolles School Sh-FL    52.09      52.07        
                  24.99       52.07 (27.08)                                        
 54 McKenzie, Anna            15 Crimson Tide Aqu-SE    51.86      52.08        
                  24.66       52.08 (27.42)                                        
 54 Klomp, Rylee              17 Erie Aquatics Cl-AM    51.97      52.08        
                  25.16       52.08 (26.92)                                        
 56 Kitchens, Kaitlin         15 Dynamo Swim Club-GA    50.55      52.10        
                  25.17       52.10 (26.93)                                        
 57 Meisenheimer, May         18 Bays Edge Aquati-ST    52.02      52.12        
                  24.73       52.12 (27.39)                                        
 57 Clark, Haley              18 Aggie Swim Club-GU     51.63      52.12        
                  25.07       52.12 (27.05)                                        
 59 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC    51.97      52.14        
                  25.24       52.14 (26.90)                                        
 60 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC     58.24L     52.18        
                  25.23       52.18 (26.95)                                        
 61 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA    51.48      52.21        
                  24.95       52.21 (27.26)                                        
 62 Katcher, Olivia           15 Team FLA-FG            58.80L     52.22        
                  25.27       52.22 (26.95)                                        
 62 Friderichs, Jamie         17 Blue Tide Aquati-GU    50.91      52.22        
                  25.00       52.22 (27.22)                                        
 64 Cohara, Morgan            17 Lake Erie Silver-LE    51.16      52.27        
                  25.62       52.27 (26.65)                                        
 65 Madsen, Devin             16 Crow Canyon Coun-PC    51.93      52.33        
                  25.30       52.33 (27.03)                                        
 66 Lankiewicz, Elise         16 Brandywine-DE YM-MA    51.88      52.34        
                  24.85       52.34 (27.49)                                        
 67 Williams, Cecilia         15 Area Tallahassee-FL    51.89      52.35        
                  25.22       52.35 (27.13)                                        
 68 Hofstadter, Margaret      17 OC Waves-CA            51.72      52.38        
                  25.03       52.38 (27.35)                                        
 69 Eckhart, Kathryn          18 Cypress Fairbank-GU    51.11      52.42        
                  25.24       52.42 (27.18)                                        
 70 Cooper, Linsay            17 SwimMAC Carolina-NC    59.45L     52.43        
                  25.37       52.43 (27.06)                                        
 71 Smith, Lacey              17 RallySport Aquat-CO    52.34      52.50        
                  25.09       52.50 (27.41)                                        
 72 Vitarius, Jillian         18 Blue Tide Aquati-GU    51.11      52.52        
                  25.17       52.52 (27.35)                                        
 73 Snover, Alison            15 Y-Spartaquatics-SC     52.34      52.59        
                  25.25       52.59 (27.34)                                        
 74 Murphy, Madelyn           13 Crow Canyon Coun-PC    59.45L     52.60        
                  25.30       52.60 (27.30)                                        
 75 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY    51.43      52.61        
                  25.26       52.61 (27.35)                                        
 76 Lakota, Alexandra         16 Fort Worth Area-NT     51.55      52.67        
                  25.46       52.67 (27.21)                                        
 77 Grier, Megan              16 DU Hilltoppers-CO      58.56L     52.68        
                  25.44       52.68 (27.24)                                        
 78 Demonte, Anna             17 Club Wolverine-MI      58.58L     52.78        
                  25.39       52.78 (27.39)                                        
 79 Yeager, Erin              17 First Colony Swi-GU    52.41      52.82        
                  25.62       52.82 (27.20)                                        
 80 Nash, Sara                16 Boulder Swimming-CO    59.56L     52.93        
                  25.50       52.93 (27.43)                                        
 81 Shimomura, Sarah          14 Santa Clara Swim-PC    59.41L     52.95        
                  25.92       52.95 (27.03)                                        
 81 Astles, Rachel            17 Dynamo Swim Club-GA    52.16      52.95        
                  25.26       52.95 (27.69)                                        
 83 Stankaitis, Caroline      16 Rush Henrietta S-NI    51.87      53.04        
                  25.09       53.04 (27.95)                                        
 84 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL     58.20L     53.13        
                  25.83       53.13 (27.30)                                        
 85 Strickland, Megan         16 Alamo Area Aquat-ST    59.34L     53.14        
                  25.40       53.14 (27.74)                                        
 86 Chory, Margaret           16 Bernal's Gator S-NE    59.74L     53.17        
                  25.90       53.17 (27.27)                                        
 87 Jordan, Margaret          17 Schenectady-Sara-AD    52.37      53.20        
                  25.54       53.20 (27.66)                                        
 87 Sheridan, Caitlin         16 Crimson Aquatics-NE    51.66      53.20        
                  25.52       53.20 (27.68)                                        
 89 Houck, Abigail            16 North Jeffco Swi-CO    58.64L     53.21        
                  25.45       53.21 (27.76)                                        
 90 Morren, Holly             16 Michigan Lakesho-MI    50.94      53.26        
                  25.22       53.26 (28.04)                                        
 91 Mitcheltree, Alexis       16 Pine Richland Aq-AM    52.29      53.27        
                  25.23       53.27 (28.04)                                        
 92 Wade, Tatum               13 Nashville Aquati-SE    59.42L     53.28        
                  26.03       53.28 (27.25)                                        
 93 Bradford, Genevieve       17 Irvine Novaquati-CA    51.84      53.32        
                  25.61       53.32 (27.71)                                        
 94 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC     50.82      53.39        
                  25.68       53.39 (27.71)                                        
 95 Cooper, Caitlin           15 Dynamo Swim Club-GA    59.41L     53.51        
                  25.46       53.51 (28.05)                                        
 96 Senczyszyn, Samantha      14 Ozaukee Aquatics-WI    58.86L     53.56        
                  25.55       53.56 (28.01)                                        
 97 Barcellona, Jennifer      16 Crow Canyon Coun-PC    59.69L     53.57        
                  25.85       53.57 (27.72)                                        
 98 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA    58.55L     53.74        
                  25.42       53.74 (28.32)                                        
 99 Wahlstrom, Zoya           15 Team Foxjet-MN         52.23      53.75        
                  25.87       53.75 (27.88)                                        
100 Meyer, Abigail            16 Nitro Swimming-ST      52.29      53.93        
                  25.71       53.93 (28.22)                                        
101 Mertel, Nicole            18 Desert Storm Swi-CA    59.72L     55.46        
                  26.28       55.46 (29.18)                                        
 -- James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR    59.29L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Merritt, Alexandria       18 Area Tallahassee-FL    50.31        DFS        
      63 Declared false start
 -- Carrozza, Quinn           15 Nitro Swimming-ST      50.14        DFS        
      63 Declared false start
 -- Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST    51.80        DFS        
      63 Declared false start
 -- St. John, Gillian         14 Lobo Aquatic Clu-NM    52.04        SCR        
 -- Driscoll, Lauren          18 Team FLA-FG            50.16        SCR        
 -- Applegate, Madison        17 Terrapins Swim T-PC    51.92        SCR        
 -- White, Madison            17 Crow Canyon Coun-PC    50.49        SCR        
 -- Elliott, Erika            17 Patriot Aquatic-IL     51.46        SCR        
 
Women 200 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
              1:48.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:50.59  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:53.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hardesty, Allyn           17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:50.98    1:50.91        
                  25.87       53.88 (28.01)     1:22.59 (28.71)     1:50.91 (28.32)
  2 Sellers, Alexandra        16 Lakeside Aquatic-NT  1:50.98    1:51.16        
                  25.68       53.98 (28.30)     1:22.70 (28.72)     1:51.16 (28.46)
 
Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:45.37   12/9/2011 Lindsey McKnight, Saint Andrew's S         
 Meet Q Time:   1:50.09                                                        
                1:48.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:50.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:50.59  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:53.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  1:47.20    1:45.37J       
                  24.28       50.88 (26.60)     1:18.12 (27.24)     1:45.37 (27.25)
  2 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT   1:46.51    1:46.12        
                  24.71       51.28 (26.57)     1:18.96 (27.68)     1:46.12 (27.16)
  3 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA   1:46.57    1:46.26        
                  24.66       51.28 (26.62)     1:18.73 (27.45)     1:46.26 (27.53)
  4 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ        1:47.66    1:47.47        
                  25.00       51.73 (26.73)     1:19.06 (27.33)     1:47.47 (28.41)
  5 Simonovic, Katarina       17 Unattached-AZ        1:48.49    1:47.78        
                  25.40       52.21 (26.81)     1:19.56 (27.35)     1:47.78 (28.22)
  6 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  1:49.01    1:48.43        
                  25.51       52.75 (27.24)     1:20.60 (27.85)     1:48.43 (27.83)
  6 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  1:48.82    1:48.43        
                  25.61       52.67 (27.06)     1:20.47 (27.80)     1:48.43 (27.96)
  8 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA  1:48.30    1:50.42        
                  25.45       52.53 (27.08)     1:21.07 (28.54)     1:50.42 (29.35)
B - Final
  9 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST  1:49.48    1:48.49        
                  25.52       52.90 (27.38)     1:21.02 (28.12)     1:48.49 (27.47)
 10 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  1:49.60    1:48.51        
                  25.43       53.01 (27.58)     1:21.10 (28.09)     1:48.51 (27.41)
 11 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO  1:49.76    1:48.74        
                  25.77       53.40 (27.63)     1:21.32 (27.92)     1:48.74 (27.42)
 12 Williams, Cecilia         15 Area Tallahassee-FL  1:49.12    1:49.37        
                  25.54       53.14 (27.60)     1:21.09 (27.95)     1:49.37 (28.28)
 13 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  1:49.56    1:49.85        
                  25.98       53.52 (27.54)     1:21.56 (28.04)     1:49.85 (28.29)
 14 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC  1:49.08    1:49.87        
                  25.44       53.45 (28.01)     1:21.64 (28.19)     1:49.87 (28.23)
 15 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC   1:49.20    1:50.36        
                  26.11       54.11 (28.00)     1:22.49 (28.38)     1:50.36 (27.87)
 16 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT  1:49.59    1:50.55        
                  24.98       52.58 (27.60)     1:21.26 (28.68)     1:50.55 (29.29)
C - Final
 17 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC  1:50.24    1:48.29        
                  25.46       52.92 (27.46)     1:20.86 (27.94)     1:48.29 (27.43)
 18 Bruens, Harper            17 Team FLA-FG          1:50.12    1:49.47        
                  25.46       52.84 (27.38)     1:21.36 (28.52)     1:49.47 (28.11)
 19 Merlihan, Michaela        17 Irvine Novaquati-CA  1:49.92    1:50.42        
                  26.22       53.97 (27.75)     1:22.35 (28.38)     1:50.42 (28.07)
 20 Houck, Abigail            16 North Jeffco Swi-CO  1:50.56    1:50.47        
                  26.28       54.21 (27.93)     1:22.53 (28.32)     1:50.47 (27.94)
 21 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE  1:50.22    1:50.48        
                  25.79       53.68 (27.89)     1:21.87 (28.19)     1:50.48 (28.61)
 22 Sellers, Alexandra        16 Lakeside Aquatic-NT  1:50.98    1:50.96        
                  25.83       54.02 (28.19)     1:22.63 (28.61)     1:50.96 (28.33)
 23 Hardesty, Allyn           17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:50.98    1:51.06        
                  26.19       54.10 (27.91)     1:22.69 (28.59)     1:51.06 (28.37)
 24 Smith, Lacey              17 RallySport Aquat-CO  1:50.75    1:52.12        
                  26.48       54.27 (27.79)     1:22.89 (28.62)     1:52.12 (29.23)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:48.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:50.59  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:53.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Miller, Savannah          17 CLASS Aquatics-CA    1:54.00    1:51.42        
                  26.25       54.76 (28.51)     1:22.73 (27.97)     1:51.42 (28.69)
  2 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  1:51.23    1:51.66        
                  26.53       55.04 (28.51)     1:23.50 (28.46)     1:51.66 (28.16)
  3 Kamai, Charlotte          17 North Bay Aquati-PC  1:57.05    1:53.74        
                  26.82       55.78 (28.96)     1:24.41 (28.63)     1:53.74 (29.33)
  4 Klomp, Rylee              17 Erie Aquatics Cl-AM  1:58.00    1:54.78        
                  26.74       55.02 (28.28)     1:24.38 (29.36)     1:54.78 (30.40)
  5 Rogers, Kelly             17 Lakeside Swim Te-KY  2:53.84    1:58.56        
                  27.28       56.88 (29.60)     1:27.76 (30.88)     1:58.56 (30.80)
 -- Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  1:52.00        SCR        
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:48.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:50.59  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:53.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jameson, Olivia           17 North Shore Swim-NE  1:53.59    1:53.11        
                  26.56       54.57 (28.01)     1:23.93 (29.36)     1:53.11 (29.18)
  2 Fulenwider, Melissa       17 Badger Swim Club-MR  1:54.50    1:53.45        
                  26.31       55.08 (28.77)     1:24.33 (29.25)     1:53.45 (29.12)
  3 Usinger, Brittany         14 Crow Canyon Coun-PC  1:56.00    1:55.69        
                  26.18       55.30 (29.12)     1:25.38 (30.08)     1:55.69 (30.31)
 
Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:48.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:50.59  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:53.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Preston, Haley            17 CLASS Aquatics-CA    1:50.50    1:53.28        
                  26.45       54.87 (28.42)     1:24.01 (29.14)     1:53.28 (29.27)
  2 Jameson, Olivia           17 North Shore Swim-NE  1:53.59    1:53.59        
                  26.77       55.06 (28.29)     1:24.29 (29.23)     1:53.59 (29.30)
  3 Doyle, Jacqueline         16 Crow Canyon Coun-PC  1:56.03    1:54.83        
                  26.27       55.32 (29.05)     1:25.00 (29.68)     1:54.83 (29.83)
  4 Ranzau, Emily             16 Dynamo Swim Club-GA  1:54.41    1:55.06        
                  26.39       55.24 (28.85)     1:25.09 (29.85)     1:55.06 (29.97)
  5 Snover, Alison            15 Y-Spartaquatics-SC   1:58.50    1:55.15        
                  27.25       56.04 (28.79)     1:25.79 (29.75)     1:55.15 (29.36)
  6 Chapko, Nicole            16 St Charles Swim-IL   1:53.70    1:55.27        
                  27.43       55.99 (28.56)     1:25.40 (29.41)     1:55.27 (29.87)
  7 Ruiz, Lindsay             17 California Capit-SN  1:55.60    1:55.57        
                  27.33       56.22 (28.89)     1:25.78 (29.56)     1:55.57 (29.79)
 
Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:45.37   12/9/2011 Lindsey McKnight, Saint Andrew's S         
 Meet Q Time:   1:50.09                                                        
                1:48.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:50.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:50.59  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:53.39  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:50.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT   1:45.83    1:46.51 q      
                  24.97       52.07 (27.10)     1:19.43 (27.36)     1:46.51 (27.08)
  2 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA   1:46.16    1:46.57 q      
                  25.03       51.62 (26.59)     1:19.01 (27.39)     1:46.57 (27.56)
  3 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  1:48.08    1:47.20 q      
                  25.15       52.53 (27.38)     1:20.08 (27.55)     1:47.20 (27.12)
  4 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ        1:47.69    1:47.66 q      
                  25.51       52.75 (27.24)     1:20.14 (27.39)     1:47.66 (27.52)
  5 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA  1:47.60    1:48.30 q      
                  25.71       52.92 (27.21)     1:20.42 (27.50)     1:48.30 (27.88)
  6 Simonovic, Katarina       17 Unattached-AZ        1:47.83    1:48.49 q      
                  25.91       53.21 (27.30)     1:20.95 (27.74)     1:48.49 (27.54)
  7 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  1:51.58    1:48.82 q      
                  25.70       52.81 (27.11)     1:20.88 (28.07)     1:48.82 (27.94)
  8 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  1:48.91    1:49.01 q      
                  25.62       53.35 (27.73)     1:21.29 (27.94)     1:49.01 (27.72)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC  1:49.32    1:49.08 q      
                  25.17       52.65 (27.48)     1:20.56 (27.91)     1:49.08 (28.52)
 10 Williams, Cecilia         15 Area Tallahassee-FL  1:49.56    1:49.12 q      
                  25.37       52.76 (27.39)     1:20.58 (27.82)     1:49.12 (28.54)
 11 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC   1:46.83    1:49.20 q      
                  25.78       53.17 (27.39)     1:21.31 (28.14)     1:49.20 (27.89)
 12 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST  1:49.10    1:49.48 q      
                  25.67       53.34 (27.67)     1:21.56 (28.22)     1:49.48 (27.92)
 13 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  2:05.27L   1:49.56 q      
                  25.87       53.66 (27.79)     1:21.65 (27.99)     1:49.56 (27.91)
 14 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT  1:49.97    1:49.59 q      
                  25.13       52.94 (27.81)     1:20.89 (27.95)     1:49.59 (28.70)
 15 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  1:48.39    1:49.60 q      
                  25.63       53.56 (27.93)     1:21.65 (28.09)     1:49.60 (27.95)
 16 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO  1:50.76    1:49.76 q      
                  26.15       54.32 (28.17)     1:22.38 (28.06)     1:49.76 (27.38)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Merlihan, Michaela        17 Irvine Novaquati-CA  2:05.39L   1:49.92 q      
                  26.25       53.97 (27.72)     1:22.17 (28.20)     1:49.92 (27.75)
 18 Konetzke, Colleen         17 Alamo Area Aquat-ST  1:49.46    1:50.08 q      
                  26.08       54.11 (28.03)     1:22.32 (28.21)     1:50.08 (27.76)
 19 Bruens, Harper            17 Team FLA-FG          1:51.58    1:50.12 q      
                  25.52       53.43 (27.91)     1:21.81 (28.38)     1:50.12 (28.31)
 20 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE  1:50.39    1:50.22 q      
                  25.80       53.51 (27.71)     1:21.76 (28.25)     1:50.22 (28.46)
 21 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC  1:47.51    1:50.24 q      
                  25.70       53.71 (28.01)     1:21.96 (28.25)     1:50.24 (28.28)
 22 Houck, Abigail            16 North Jeffco Swi-CO  1:49.83    1:50.56 q      
                  26.01       53.57 (27.56)     1:22.33 (28.76)     1:50.56 (28.23)
 23 Smith, Lacey              17 RallySport Aquat-CO  1:49.69    1:50.75 q      
                  26.60       53.92 (27.32)     1:22.10 (28.18)     1:50.75 (28.65)
 24 Hardesty, Allyn           17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:49.33    1:50.98 q      
                  25.93       53.32 (27.39)     1:22.02 (28.70)     1:50.98 (28.96)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Sellers, Alexandra        16 Lakeside Aquatic-NT  1:50.31    1:50.98        
                  26.14       54.25 (28.11)     1:22.74 (28.49)     1:50.98 (28.24)
 26 Wu, Joanna                17 King Aquatic Clu-PN  1:51.06    1:51.01        
                  25.58       53.18 (27.60)     1:22.10 (28.92)     1:51.01 (28.91)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE  1:47.11    1:51.10        
                  25.69       53.60 (27.91)     1:21.95 (28.35)     1:51.10 (29.15)
 28 Low, Cheyenne             16 OC Waves-CA          1:52.93    1:51.14        
                  25.25       52.70 (27.45)     1:21.38 (28.68)     1:51.14 (29.76)
 29 Moroney, Megan            14 Saint Andrew's S-FG  1:49.06    1:51.31        
                  26.34       54.64 (28.30)     1:23.04 (28.40)     1:51.31 (28.27)
 30 Bishop, Gabrielle         17 Old Dominion Aqu-VA  2:05.66L   1:51.33        
                  26.06       54.18 (28.12)     1:22.86 (28.68)     1:51.33 (28.47)
 31 Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA  2:06.87L   1:51.34        
                  25.76       54.18 (28.42)     1:22.96 (28.78)     1:51.34 (28.38)
 32 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR  2:05.26L   1:51.45        
                  26.48       54.77 (28.29)     1:23.21 (28.44)     1:51.45 (28.24)
 32 McKenzie, Anna            15 Crimson Tide Aqu-SE  1:52.41    1:51.45        
                  25.81       54.08 (28.27)     1:22.97 (28.89)     1:51.45 (28.48)
 34 Zapinski, Emily           16 North Texas Nada-NT  1:49.96    1:51.48        
                  26.19       54.50 (28.31)     1:23.25 (28.75)     1:51.48 (28.23)
 35 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT  1:48.80    1:51.53        
                  25.99       53.92 (27.93)     1:22.71 (28.79)     1:51.53 (28.82)
 36 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD   1:49.13    1:51.55        
                  26.30       54.43 (28.13)     1:23.29 (28.86)     1:51.55 (28.26)
 37 Katcher, Olivia           15 Team FLA-FG          2:04.47L   1:51.59        
                  26.51       54.77 (28.26)     1:23.38 (28.61)     1:51.59 (28.21)
 37 Kackman, Roslyn           16 Pacific Swim-SI      2:05.49L   1:51.59        
                  26.19       54.16 (27.97)     1:22.72 (28.56)     1:51.59 (28.87)
 39 Matherson, Paige          15 San Ramon Vly/Li-PC  1:52.35    1:51.63        
                  26.74       54.98 (28.24)     1:23.62 (28.64)     1:51.63 (28.01)
 40 Miller, Genevieve         16 Bolles School Sh-FL  1:50.55    1:51.70        
                  26.54       54.76 (28.22)     1:23.33 (28.57)     1:51.70 (28.37)
 41 Shimomura, Sarah          14 Santa Clara Swim-PC  2:05.80L   1:51.91        
                  26.00       54.34 (28.34)     1:23.25 (28.91)     1:51.91 (28.66)
 42 Stevens, Leah             15 Lakeside Swim Te-KY  2:04.85L   1:51.94        
                  26.55       55.05 (28.50)     1:23.62 (28.57)     1:51.94 (28.32)
 43 Yeager, Erin              17 First Colony Swi-GU  2:05.28L   1:51.97        
                  26.35       54.63 (28.28)     1:23.49 (28.86)     1:51.97 (28.48)
 43 Sickle, Katarina          17 Kansas City Blaz-MV  2:04.45L   1:51.97        
                  26.16       54.46 (28.30)     1:23.18 (28.72)     1:51.97 (28.79)
 45 Boland, India             18 YMCA of the Nort-NE  1:51.25    1:52.04        
                  26.63       55.03 (28.40)     1:23.79 (28.76)     1:52.04 (28.25)
 46 Stanfield, Stacey         17 Bolles School Sh-FL  1:50.06    1:52.08        
                  26.23       54.17 (27.94)     1:23.11 (28.94)     1:52.08 (28.97)
 47 Brzozowski, Sara          17 Elmbrook Swim Cl-WI  1:52.68    1:52.28        
                  26.64       54.90 (28.26)     1:23.82 (28.92)     1:52.28 (28.46)
 48 Cohara, Morgan            17 Lake Erie Silver-LE  1:49.25    1:52.35        
                  26.46       54.88 (28.42)     1:23.75 (28.87)     1:52.35 (28.60)
 49 Moore, Emri               18 Spokane Area Swi-IE  1:51.86    1:52.36        
                  25.93       53.98 (28.05)     1:22.89 (28.91)     1:52.36 (29.47)
 50 Dickson, Morgan           16 Patriot Aquatic-IL   1:50.72    1:52.40        
                  25.68       54.12 (28.44)     1:23.43 (29.31)     1:52.40 (28.97)
 51 Demonte, Anna             17 Club Wolverine-MI    1:53.17    1:52.44        
                  26.22       54.78 (28.56)     1:23.90 (29.12)     1:52.44 (28.54)
 52 Galyer, Danielle          16 Y-Spartaquatics-SC   1:50.49    1:52.62        
                  26.56       54.81 (28.25)     1:23.67 (28.86)     1:52.62 (28.95)
 53 Alexander, Megan          17 YMCA of the Nort-NE  1:51.81    1:52.74        
                  26.95       55.48 (28.53)     1:24.28 (28.80)     1:52.74 (28.46)
 54 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU  1:48.19    1:52.75        
                  26.36       54.92 (28.56)     1:23.84 (28.92)     1:52.75 (28.91)
 55 Barnard, Delaney          16 Area Tallahassee-FL  1:48.85    1:52.84        
                  26.36       54.93 (28.57)     1:24.06 (29.13)     1:52.84 (28.78)
 56 Hammond, Brittany         16 Pine Crest Swimm-FG  1:52.91    1:53.02        
                  26.76       55.36 (28.60)     1:24.52 (29.16)     1:53.02 (28.50)
 57 McCullagh, Nora           14 SwimMAC Carolina-NC  1:52.52    1:53.08        
                  26.59       55.29 (28.70)     1:24.28 (28.99)     1:53.08 (28.80)
 58 Peacock, Salem            16 Bolles School Sh-FL  1:52.44    1:53.10        
                  26.82       55.32 (28.50)     1:24.26 (28.94)     1:53.10 (28.84)
 59 Purdy, Megan              16 Boulder City Hen-CA  1:53.00    1:53.24        
                  26.86       55.59 (28.73)     1:24.52 (28.93)     1:53.24 (28.72)
 60 Bottelberghe, Monica      16 Portland Aquatic-OR  1:50.55    1:53.33        
                  25.94       54.41 (28.47)     1:23.65 (29.24)     1:53.33 (29.68)
 61 Schmidt, Kasey            14 Bolles School Sh-FL  1:52.58    1:53.43        
                  25.84       54.06 (28.22)     1:23.74 (29.68)     1:53.43 (29.69)
 62 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL   2:05.59L   1:53.51        
                  26.86       55.77 (28.91)     1:25.02 (29.25)     1:53.51 (28.49)
 63 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC   2:03.70L   1:53.67        
                  26.81       54.98 (28.17)     1:24.37 (29.39)     1:53.67 (29.30)
 64 Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   1:51.89    1:53.73        
                  26.71       55.16 (28.45)     1:24.33 (29.17)     1:53.73 (29.40)
 65 Flynn, Morgan             16 Nashville Aquati-SE  1:53.26    1:53.85        
                  26.96       55.70 (28.74)     1:24.93 (29.23)     1:53.85 (28.92)
 66 Jiang, Emily              15 Aquazot Swim Clu-CA  1:51.10    1:53.87        
                  26.48       55.16 (28.68)     1:24.78 (29.62)     1:53.87 (29.09)
 67 Metzger-Seymour, Erin     16 North Jeffco Swi-CO  1:51.44    1:53.93        
                  26.68       55.22 (28.54)     1:24.44 (29.22)     1:53.93 (29.49)
 68 Nasson, Stephanie         17 Adirondack Aquat-NE  1:52.22    1:54.03        
                  26.99       55.82 (28.83)     1:25.00 (29.18)     1:54.03 (29.03)
 68 Stinson, Miriam           15 Nashville Aquati-SE  2:07.74L   1:54.03        
                  27.06       56.06 (29.00)     1:25.28 (29.22)     1:54.03 (28.75)
 70 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA  1:52.54    1:54.05        
                  26.28       55.39 (29.11)     1:25.14 (29.75)     1:54.05 (28.91)
 71 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  1:49.01    1:54.06        
                  26.48       55.05 (28.57)     1:24.51 (29.46)     1:54.06 (29.55)
 72 Sheridan, Caitlin         16 Crimson Aquatics-NE  1:52.49    1:54.14        
                  25.90       54.73 (28.83)     1:24.41 (29.68)     1:54.14 (29.73)
 73 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY  1:51.64    1:54.48        
                  26.34       54.91 (28.57)     1:24.82 (29.91)     1:54.48 (29.66)
 74 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE  1:51.09    1:54.57        
                  26.09       54.68 (28.59)     1:24.38 (29.70)     1:54.57 (30.19)
 75 Berger, Kelly             16 Crimson Tide Aqu-SE  2:07.75L   1:54.59        
                  27.01       56.09 (29.08)     1:25.55 (29.46)     1:54.59 (29.04)
 76 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           1:51.32    1:54.66        
                  26.26       55.54 (29.28)     1:25.64 (30.10)     1:54.66 (29.02)
 77 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT   1:52.39    1:54.94        
                  26.91       56.05 (29.14)     1:25.64 (29.59)     1:54.94 (29.30)
 78 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  1:51.69    1:55.28        
                  26.11       54.57 (28.46)     1:24.75 (30.18)     1:55.28 (30.53)
 79 Richey, Amanda            15 Boulder Swimming-CO  2:06.47L   1:55.75        
                  26.64       55.98 (29.34)     1:25.92 (29.94)     1:55.75 (29.83)
 80 Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC   2:04.44L   1:55.91        
                  26.92       55.96 (29.04)     1:25.89 (29.93)     1:55.91 (30.02)
 -- Applegate, Madison        17 Terrapins Swim T-PC  1:51.79        DFS        
      63 Declared false start
 -- Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN  2:05.96L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Leclair, Ashley           15 Lakeside Swim Te-KY  1:53.19        DFS        
      63 Declared false start
 -- Carrozza, Quinn           15 Nitro Swimming-ST    1:46.21        DFS        
      63 Declared false start
 -- Aitchison, Alexandra      15 Unattached-AZ        1:52.73        SCR        
 -- Preston, Haley            17 CLASS Aquatics-CA    1:50.50        SCR        
 -- White, Madison            17 Crow Canyon Coun-PC  2:04.08L       SCR        
 -- St. John, Gillian         14 Lobo Aquatic Clu-NM  1:53.35        SCR        
 -- Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  2:06.16L       SCR        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:51.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:55.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
              5:01.29  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hammond, Emily            16 Hilton Head Aqua-SC  4:59.00    4:58.44        
                  27.91       57.94 (30.03)     1:28.21 (30.27)     1:58.81 (30.60)
        2:28.81 (30.00)     2:58.99 (30.18)     3:29.01 (30.02)     3:58.96 (29.95)
        4:28.91 (29.95)     4:58.44 (29.53)                                        
  2 Schmitt, Summer           16 Syracuse Charger-NI  5:07.99    5:04.68        
                  27.63       58.21 (30.58)     1:29.26 (31.05)     2:00.31 (31.05)
        2:31.28 (30.97)     3:02.22 (30.94)     3:33.26 (31.04)     4:04.02 (30.76)
        4:34.68 (30.66)     5:04.68 (30.00)                                        
  3 Sheridan, Caitlin         16 Crimson Aquatics-NE  5:00.53    5:08.32        
                  28.41       59.12 (30.71)     1:30.39 (31.27)     2:01.60 (31.21)
        2:32.59 (30.99)     3:03.58 (30.99)     3:34.70 (31.12)     4:06.01 (31.31)
        4:37.52 (31.51)     5:08.32 (30.80)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:51.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:55.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
              5:01.29  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viohl, Megan              16 Eagle Swim Team-MD   5:01.40    4:55.89        
                  27.21       56.51 (29.30)     1:25.78 (29.27)     1:55.61 (29.83)
        2:25.76 (30.15)     2:55.50 (29.74)     3:25.58 (30.08)     3:55.96 (30.38)
        4:26.25 (30.29)     4:55.89 (29.64)                                        
  2 Delisle, Marie-pierre     15 Palo Alto Stanfo-PC  5:02.99    5:00.40        
                  26.39       55.60 (29.21)     1:25.66 (30.06)     1:56.02 (30.36)
        2:26.42 (30.40)     2:56.98 (30.56)     3:27.56 (30.58)     3:58.83 (31.27)
        4:30.11 (31.28)     5:00.40 (30.29)                                        
  3 Madsen, Devin             16 Crow Canyon Coun-PC  5:08.00    5:04.13        
                  26.85       55.94 (29.09)     1:26.02 (30.08)     1:56.71 (30.69)
        2:28.14 (31.43)     2:59.47 (31.33)     3:30.89 (31.42)     4:02.15 (31.26)
        4:33.64 (31.49)     5:04.13 (30.49)                                        
  4 Haila, Meghan             15 Bolles School Sh-FL  5:02.40    5:04.20        
                  27.57       57.17 (29.60)     1:27.30 (30.13)     1:57.71 (30.41)
        2:28.55 (30.84)     2:59.59 (31.04)     3:31.12 (31.53)     4:02.38 (31.26)
        4:33.70 (31.32)     5:04.20 (30.50)                                        
  5 Galyer, Alex              13 Y-Spartaquatics-SC   5:06.00    5:09.66        
                  28.40       59.09 (30.69)     1:30.10 (31.01)     2:01.82 (31.72)
        2:33.20 (31.38)     3:04.56 (31.36)     3:36.14 (31.58)     4:07.78 (31.64)
        4:39.09 (31.31)     5:09.66 (30.57)                                        
  6 Herman, Shannon           18 Orinda Aquatics-PC   5:07.10    5:10.57        
                  27.96       57.77 (29.81)     1:28.21 (30.44)     1:59.09 (30.88)
        2:30.29 (31.20)     3:02.06 (31.77)     3:34.17 (32.11)     4:06.44 (32.27)
        4:38.78 (32.34)     5:10.57 (31.79)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 4:38.89  12/11/2008 Amber C McDermott, Salmon Bay-PN           
 Meet Q Time:   4:52.99                                                        
                4:51.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                4:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:55.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                5:01.29  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:52.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC   4:48.06    4:45.96        
                  26.70       55.37 (28.67)     1:24.55 (29.18)     1:53.58 (29.03)
        2:22.57 (28.99)     2:51.79 (29.22)     3:20.75 (28.96)     3:49.71 (28.96)
        4:18.43 (28.72)     4:45.96 (27.53)                                        
  2 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC  4:48.81    4:46.11        
                  26.83       55.29 (28.46)     1:24.55 (29.26)     1:53.66 (29.11)
        2:22.50 (28.84)     2:51.83 (29.33)     3:20.75 (28.92)     3:49.43 (28.68)
        4:18.07 (28.64)     4:46.11 (28.04)                                        
  3 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  4:48.62    4:46.41        
                  26.98       55.70 (28.72)     1:24.91 (29.21)     1:53.95 (29.04)
        2:22.81 (28.86)     2:51.81 (29.00)     3:21.01 (29.20)     3:49.86 (28.85)
        4:18.68 (28.82)     4:46.41 (27.73)                                        
  4 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  4:47.17    4:46.91        
                  26.71       55.53 (28.82)     1:24.63 (29.10)     1:53.64 (29.01)
        2:22.51 (28.87)     2:51.69 (29.18)     3:20.83 (29.14)     3:50.12 (29.29)
        4:19.07 (28.95)     4:46.91 (27.84)                                        
  5 Stevens, Leah             15 Lakeside Swim Te-KY  4:50.32    4:48.13        
                  26.49       54.97 (28.48)     1:24.00 (29.03)     1:53.29 (29.29)
        2:22.56 (29.27)     2:51.76 (29.20)     3:20.96 (29.20)     3:50.23 (29.27)
        4:19.46 (29.23)     4:48.13 (28.67)                                        
  6 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  4:45.53    4:49.99        
                  26.68       55.59 (28.91)     1:24.80 (29.21)     1:53.96 (29.16)
        2:23.12 (29.16)     2:52.56 (29.44)     3:22.00 (29.44)     3:51.45 (29.45)
        4:20.80 (29.35)     4:49.99 (29.19)                                        
  7 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD   4:47.75    4:51.60        
                  26.92       55.61 (28.69)     1:24.89 (29.28)     1:54.27 (29.38)
        2:23.50 (29.23)     2:52.99 (29.49)     3:22.67 (29.68)     3:52.33 (29.66)
        4:22.27 (29.94)     4:51.60 (29.33)                                        
  8 Houck, Abigail            16 North Jeffco Swi-CO  4:49.75    4:53.73        
                  27.17       55.87 (28.70)     1:25.02 (29.15)     1:54.48 (29.46)
        2:23.64 (29.16)     2:53.07 (29.43)     3:22.97 (29.90)     3:52.90 (29.93)
        4:23.09 (30.19)     4:53.73 (30.64)                                        
B - Final
  9 Konetzke, Colleen         17 Alamo Area Aquat-ST  4:51.28    4:48.14        
                  26.74       55.68 (28.94)     1:24.80 (29.12)     1:54.26 (29.46)
        2:23.55 (29.29)     2:52.88 (29.33)     3:21.84 (28.96)     3:50.53 (28.69)
        4:19.80 (29.27)     4:48.14 (28.34)                                        
 10 Merlihan, Michaela        17 Irvine Novaquati-CA  4:52.16    4:49.57        
                  26.95       55.70 (28.75)     1:24.81 (29.11)     1:54.06 (29.25)
        2:23.23 (29.17)     2:52.74 (29.51)     3:22.27 (29.53)     3:51.82 (29.55)
        4:20.98 (29.16)     4:49.57 (28.59)                                        
 11 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  4:52.00    4:50.21        
                  25.58       54.41 (28.83)     1:23.51 (29.10)     1:52.78 (29.27)
        2:22.01 (29.23)     2:51.46 (29.45)     3:20.96 (29.50)     3:50.75 (29.79)
        4:20.87 (30.12)     4:50.21 (29.34)                                        
 12 Miller, Genevieve         16 Bolles School Sh-FL  4:51.62    4:50.24        
                  26.67       55.62 (28.95)     1:25.09 (29.47)     1:54.34 (29.25)
        2:23.74 (29.40)     2:53.24 (29.50)     3:22.69 (29.45)     3:52.04 (29.35)
        4:21.60 (29.56)     4:50.24 (28.64)                                        
 13 Stinson, Miriam           15 Nashville Aquati-SE  4:51.93    4:50.28        
                  27.40       56.14 (28.74)     1:25.51 (29.37)     1:54.76 (29.25)
        2:24.19 (29.43)     2:53.41 (29.22)     3:22.73 (29.32)     3:52.32 (29.59)
        4:21.90 (29.58)     4:50.28 (28.38)                                        
 14 Williams, Cecilia         15 Area Tallahassee-FL  4:50.70    4:53.09        
                  26.61       55.42 (28.81)     1:25.00 (29.58)     1:54.58 (29.58)
        2:24.33 (29.75)     2:54.02 (29.69)     3:23.74 (29.72)     3:53.81 (30.07)
        4:23.79 (29.98)     4:53.09 (29.30)                                        
 15 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  4:50.60    4:53.18        
                  26.65       55.60 (28.95)     1:25.33 (29.73)     1:54.74 (29.41)
        2:24.36 (29.62)     2:53.98 (29.62)     3:23.68 (29.70)     3:53.70 (30.02)
        4:23.72 (30.02)     4:53.18 (29.46)                                        
 16 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT   4:51.22    4:56.10        
                  26.57       55.65 (29.08)     1:25.16 (29.51)     1:55.21 (30.05)
        2:25.15 (29.94)     2:55.55 (30.40)     3:25.92 (30.37)     3:56.60 (30.68)
        4:26.88 (30.28)     4:56.10 (29.22)                                        
C - Final
 17 Dickson, Morgan           16 Patriot Aquatic-IL   4:52.38    4:49.55        
                  25.98       54.52 (28.54)     1:23.83 (29.31)     1:53.33 (29.50)
        2:22.85 (29.52)     2:52.34 (29.49)     3:21.68 (29.34)     3:51.25 (29.57)
        4:20.85 (29.60)     4:49.55 (28.70)                                        
 18 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST  4:52.92    4:50.35        
                  26.50       55.01 (28.51)     1:23.97 (28.96)     1:53.35 (29.38)
        2:22.91 (29.56)     2:52.63 (29.72)     3:22.01 (29.38)     3:51.80 (29.79)
        4:21.64 (29.84)     4:50.35 (28.71)                                        
 19 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           4:52.40    4:50.97        
                  26.66       55.79 (29.13)     1:25.22 (29.43)     1:54.94 (29.72)
        2:24.49 (29.55)     2:54.08 (29.59)     3:23.78 (29.70)     3:53.39 (29.61)
        4:22.82 (29.43)     4:50.97 (28.15)                                        
 20 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  4:52.63    4:51.05        
                  26.72       55.47 (28.75)     1:25.07 (29.60)     1:54.53 (29.46)
        2:24.11 (29.58)     2:53.71 (29.60)     3:23.29 (29.58)     3:52.96 (29.67)
        4:22.36 (29.40)     4:51.05 (28.69)                                        
 21 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  4:53.00    4:52.69        
                  27.56       56.93 (29.37)     1:26.44 (29.51)     1:56.31 (29.87)
        2:25.95 (29.64)     2:55.71 (29.76)     3:25.09 (29.38)     3:54.54 (29.45)
        4:24.01 (29.47)     4:52.69 (28.68)                                        
 22 Purdy, Megan              16 Boulder City Hen-CA  4:52.56    4:53.83        
                  26.92       56.05 (29.13)     1:25.45 (29.40)     1:55.26 (29.81)
        2:25.13 (29.87)     2:54.82 (29.69)     3:24.68 (29.86)     3:54.69 (30.01)
        4:24.52 (29.83)     4:53.83 (29.31)                                        
 23 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT  4:52.53    4:55.21        
                  26.55       55.13 (28.58)     1:24.83 (29.70)     1:54.76 (29.93)
        2:24.33 (29.57)     2:54.36 (30.03)     3:24.42 (30.06)     3:54.81 (30.39)
        4:25.46 (30.65)     4:55.21 (29.75)                                        
 24 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT  4:53.31    5:00.02        
                  27.28       56.55 (29.27)     1:26.47 (29.92)     1:56.43 (29.96)
        2:26.47 (30.04)     2:57.00 (30.53)     3:27.77 (30.77)     3:58.81 (31.04)
        4:29.63 (30.82)     5:00.02 (30.39)                                        
 
Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:51.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:55.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
              5:01.29  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Casso, Liliana            16 Team Santa Monic-CA  4:27.52    4:57.85        
                  27.65       56.72 (29.07)     1:26.26 (29.54)     1:56.29 (30.03)
        2:26.50 (30.21)     2:56.65 (30.15)     3:27.06 (30.41)     3:57.63 (30.57)
        4:28.30 (30.67)     4:57.85 (29.55)                                        
  2 Kent, Courtney            16 Crimson Aquatics-NE  4:53.50    4:57.93        
                  26.85       56.11 (29.26)     1:26.06 (29.95)     1:56.40 (30.34)
        2:26.66 (30.26)     2:56.91 (30.25)     3:27.42 (30.51)     3:57.85 (30.43)
        4:28.40 (30.55)     4:57.93 (29.53)                                        
 -- Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  4:53.00        SCR        
 
Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 4:38.89  12/11/2008 Amber C McDermott, Salmon Bay-PN           
 Meet Q Time:   4:52.99                                                        
                4:51.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                4:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:55.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                5:01.29  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:52.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  4:50.16    4:45.53 q      
                  26.75       55.23 (28.48)     1:24.20 (28.97)     1:52.81 (28.61)
        2:21.54 (28.73)     2:50.63 (29.09)     3:19.58 (28.95)     3:48.39 (28.81)
        4:17.27 (28.88)     4:45.53 (28.26)                                        
  2 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  4:52.46    4:47.17 q      
                  26.54       55.01 (28.47)     1:24.28 (29.27)     1:52.99 (28.71)
        2:21.66 (28.67)     2:50.61 (28.95)     3:19.83 (29.22)     3:49.12 (29.29)
        4:18.42 (29.30)     4:47.17 (28.75)                                        
  3 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD   4:50.59    4:47.75 q      
                  26.52       55.04 (28.52)     1:23.98 (28.94)     1:53.13 (29.15)
        2:22.07 (28.94)     2:51.19 (29.12)     3:20.50 (29.31)     3:50.07 (29.57)
        4:19.10 (29.03)     4:47.75 (28.65)                                        
  4 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC   4:46.54    4:48.06 q      
                  26.96       55.46 (28.50)     1:24.45 (28.99)     1:53.62 (29.17)
        2:22.86 (29.24)     2:52.19 (29.33)     3:21.39 (29.20)     3:50.69 (29.30)
        4:19.62 (28.93)     4:48.06 (28.44)                                        
  5 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  4:50.68    4:48.62 q      
                  26.35       55.07 (28.72)     1:23.70 (28.63)     1:52.47 (28.77)
        2:21.71 (29.24)     2:51.16 (29.45)     3:20.60 (29.44)     3:50.15 (29.55)
        4:19.85 (29.70)     4:48.62 (28.77)                                        
  6 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC  4:45.92    4:48.81 q      
                  26.71       55.46 (28.75)     1:24.44 (28.98)     1:53.52 (29.08)
        2:22.36 (28.84)     2:51.54 (29.18)     3:20.88 (29.34)     3:50.27 (29.39)
        4:19.66 (29.39)     4:48.81 (29.15)                                        
  7 Houck, Abigail            16 North Jeffco Swi-CO  4:49.84    4:49.75 q      
                  27.33       55.97 (28.64)     1:25.01 (29.04)     1:54.14 (29.13)
        2:23.14 (29.00)     2:52.26 (29.12)     3:21.59 (29.33)     3:50.91 (29.32)
        4:20.75 (29.84)     4:49.75 (29.00)                                        
  8 Stevens, Leah             15 Lakeside Swim Te-KY  4:50.17    4:50.32 q      
                  26.84       55.59 (28.75)     1:24.66 (29.07)     1:53.92 (29.26)
        2:23.08 (29.16)     2:52.31 (29.23)     3:21.85 (29.54)     3:51.45 (29.60)
        4:21.17 (29.72)     4:50.32 (29.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  4:53.09    4:50.60 q      
                  26.76       55.81 (29.05)     1:24.96 (29.15)     1:54.60 (29.64)
        2:24.30 (29.70)     2:53.57 (29.27)     3:22.73 (29.16)     3:52.14 (29.41)
        4:21.62 (29.48)     4:50.60 (28.98)                                        
 10 Williams, Cecilia         15 Area Tallahassee-FL  4:51.39    4:50.70 q      
                  26.75       55.62 (28.87)     1:24.82 (29.20)     1:54.15 (29.33)
        2:23.72 (29.57)     2:52.97 (29.25)     3:22.53 (29.56)     3:51.89 (29.36)
        4:21.16 (29.27)     4:50.70 (29.54)                                        
 11 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT   4:47.62    4:51.22 q      
                  26.47       55.76 (29.29)     1:25.30 (29.54)     1:54.95 (29.65)
        2:24.94 (29.99)     2:54.62 (29.68)     3:24.42 (29.80)     3:54.34 (29.92)
        4:23.37 (29.03)     4:51.22 (27.85)                                        
 12 Konetzke, Colleen         17 Alamo Area Aquat-ST  4:49.53    4:51.28 q      
                  26.59       55.29 (28.70)     1:24.51 (29.22)     1:53.65 (29.14)
        2:23.06 (29.41)     2:52.33 (29.27)     3:22.04 (29.71)     3:51.97 (29.93)
        4:21.95 (29.98)     4:51.28 (29.33)                                        
 13 Miller, Genevieve         16 Bolles School Sh-FL  4:50.87    4:51.62 q      
                  27.19       56.23 (29.04)     1:25.23 (29.00)     1:54.62 (29.39)
        2:24.02 (29.40)     2:53.33 (29.31)     3:22.75 (29.42)     3:52.52 (29.77)
        4:22.40 (29.88)     4:51.62 (29.22)                                        
 14 Stinson, Miriam           15 Nashville Aquati-SE  4:22.45L   4:51.93 q      
                  27.20       56.24 (29.04)     1:25.68 (29.44)     1:55.49 (29.81)
        2:25.07 (29.58)     2:54.75 (29.68)     3:24.59 (29.84)     3:53.97 (29.38)
        4:23.79 (29.82)     4:51.93 (28.14)                                        
 15 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  4:21.67L   4:52.00 q      
                  26.33       55.98 (29.65)     1:25.74 (29.76)     1:55.22 (29.48)
        2:24.75 (29.53)     2:54.20 (29.45)     3:24.06 (29.86)     3:53.69 (29.63)
        4:23.73 (30.04)     4:52.00 (28.27)                                        
 16 Merlihan, Michaela        17 Irvine Novaquati-CA  4:20.01L   4:52.16 q      
                  27.72       57.13 (29.41)     1:26.54 (29.41)     1:55.95 (29.41)
        2:25.34 (29.39)     2:54.77 (29.43)     3:23.92 (29.15)     3:53.42 (29.50)
        4:23.11 (29.69)     4:52.16 (29.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dickson, Morgan           16 Patriot Aquatic-IL   4:52.31    4:52.38 q      
                  26.27       54.96 (28.69)     1:24.37 (29.41)     1:54.00 (29.63)
        2:23.59 (29.59)     2:53.11 (29.52)     3:23.00 (29.89)     3:53.04 (30.04)
        4:23.24 (30.20)     4:52.38 (29.14)                                        
 18 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           4:53.16    4:52.40 q      
                  27.03       56.41 (29.38)     1:26.17 (29.76)     1:55.98 (29.81)
        2:25.81 (29.83)     2:55.54 (29.73)     3:24.99 (29.45)     3:54.58 (29.59)
        4:24.08 (29.50)     4:52.40 (28.32)                                        
 19 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT  4:56.76    4:52.53 q      
                  26.11       54.49 (28.38)     1:23.55 (29.06)     1:53.11 (29.56)
        2:22.81 (29.70)     2:52.47 (29.66)     3:22.31 (29.84)     3:52.31 (30.00)
        4:22.62 (30.31)     4:52.53 (29.91)                                        
 20 Purdy, Megan              16 Boulder City Hen-CA  4:53.66    4:52.56 q      
                  27.01       56.13 (29.12)     1:25.44 (29.31)     1:54.77 (29.33)
        2:24.06 (29.29)     2:53.30 (29.24)     3:22.50 (29.20)     3:52.26 (29.76)
        4:22.83 (30.57)     4:52.56 (29.73)                                        
 21 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  4:50.13    4:52.63 q      
                  26.86       55.81 (28.95)     1:25.28 (29.47)     1:54.81 (29.53)
        2:24.45 (29.64)     2:54.02 (29.57)     3:24.03 (30.01)     3:53.57 (29.54)
        4:23.59 (30.02)     4:52.63 (29.04)                                        
 22 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST  4:49.11    4:52.92 q      
                  26.60       55.62 (29.02)     1:25.14 (29.52)     1:55.00 (29.86)
        2:24.91 (29.91)     2:54.95 (30.04)     3:24.57 (29.62)     3:54.52 (29.95)
        4:24.25 (29.73)     4:52.92 (28.67)                                        
 23 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  5:00.34    4:53.00 q      
                  27.60       57.17 (29.57)     1:26.80 (29.63)     1:56.35 (29.55)
        2:25.92 (29.57)     2:55.27 (29.35)     3:24.73 (29.46)     3:54.50 (29.77)
        4:24.16 (29.66)     4:53.00 (28.84)                                        
 24 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT  4:51.53    4:53.31 q      
                  27.19       56.05 (28.86)     1:25.34 (29.29)     1:54.65 (29.31)
        2:24.07 (29.42)     2:53.91 (29.84)     3:23.65 (29.74)     3:53.47 (29.82)
        4:23.81 (30.34)     4:53.31 (29.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA  4:53.49    4:53.49        
                  26.30       55.35 (29.05)     1:24.98 (29.63)     1:54.55 (29.57)
        2:24.50 (29.95)     2:54.30 (29.80)     3:24.02 (29.72)     3:53.87 (29.85)
        4:23.91 (30.04)     4:53.49 (29.58)                                        
 26 Flynn, Morgan             16 Nashville Aquati-SE  4:20.32L   4:53.58        
                  27.56   4:53.58 (4:26.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC  4:57.24    4:54.10        
                  26.79       56.09 (29.30)     1:25.86 (29.77)     1:55.59 (29.73)
        2:25.49 (29.90)     2:55.55 (30.06)     3:25.55 (30.00)     3:55.42 (29.87)
        4:25.20 (29.78)     4:54.10 (28.90)                                        
 28 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  4:52.85    4:54.44        
                  27.37       56.05 (28.68)     1:25.18 (29.13)     1:54.68 (29.50)
        2:24.44 (29.76)     2:54.29 (29.85)     3:24.44 (30.15)     3:54.70 (30.26)
        4:24.89 (30.19)     4:54.44 (29.55)                                        
 29 Nasson, Stephanie         17 Adirondack Aquat-NE  4:24.08L   4:54.61        
                  26.96       55.90 (28.94)     1:25.30 (29.40)     1:54.73 (29.43)
        2:24.38 (29.65)     2:54.34 (29.96)     3:24.33 (29.99)     3:54.64 (30.31)
        4:24.95 (30.31)     4:54.61 (29.66)                                        
 30 Sickle, Katarina          17 Kansas City Blaz-MV  4:24.93L   4:54.79        
                  27.25       56.84 (29.59)     1:26.68 (29.84)     1:56.64 (29.96)
        2:26.20 (29.56)     2:55.76 (29.56)     3:25.67 (29.91)     3:55.70 (30.03)
        4:25.58 (29.88)     4:54.79 (29.21)                                        
 31 Matherson, Paige          15 San Ramon Vly/Li-PC  4:54.34    4:55.08        
                  27.00       56.01 (29.01)     1:25.62 (29.61)     1:55.52 (29.90)
        2:25.54 (30.02)     2:55.69 (30.15)     3:25.97 (30.28)     3:56.26 (30.29)
        4:26.30 (30.04)     4:55.08 (28.78)                                        
 32 Brzozowski, Sara          17 Elmbrook Swim Cl-WI  4:57.86    4:55.22        
                  26.99       56.23 (29.24)     1:25.69 (29.46)     1:55.41 (29.72)
        2:25.24 (29.83)     2:55.19 (29.95)     3:25.21 (30.02)     3:55.46 (30.25)
        4:25.70 (30.24)     4:55.22 (29.52)                                        
 33 Zapinski, Emily           16 North Texas Nada-NT  4:52.89    4:55.30        
                  27.27       56.64 (29.37)     1:26.33 (29.69)     1:56.16 (29.83)
        2:25.75 (29.59)     2:55.51 (29.76)     3:25.62 (30.11)     3:55.76 (30.14)
        4:25.68 (29.92)     4:55.30 (29.62)                                        
 34 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR  4:23.20L   4:55.49        
                  27.12       56.35 (29.23)     1:26.15 (29.80)     1:56.09 (29.94)
        2:26.04 (29.95)     2:55.78 (29.74)     3:25.90 (30.12)     3:55.96 (30.06)
        4:26.24 (30.28)     4:55.49 (29.25)                                        
 35 Troup, Alexa              17 Crow Canyon Coun-PC  4:51.32    4:55.51        
                  27.43       56.64 (29.21)     1:26.39 (29.75)     1:56.08 (29.69)
        2:25.67 (29.59)     2:55.56 (29.89)     3:25.66 (30.10)     3:56.05 (30.39)
        4:26.40 (30.35)     4:55.51 (29.11)                                        
 36 Boland, India             18 YMCA of the Nort-NE  4:22.84L   4:55.66        
                  27.93       57.33 (29.40)     1:27.07 (29.74)     1:56.98 (29.91)
        2:26.97 (29.99)     2:57.05 (30.08)     3:27.18 (30.13)     3:57.22 (30.04)
        4:26.87 (29.65)     4:55.66 (28.79)                                        
 37 Lundstrom, Heather        17 Parkway Swim Clu-OZ  4:57.90    4:55.93        
                  27.34       57.31 (29.97)     1:27.35 (30.04)     1:57.09 (29.74)
        2:26.94 (29.85)     2:56.64 (29.70)     3:26.58 (29.94)     3:56.60 (30.02)
        4:26.62 (30.02)     4:55.93 (29.31)                                        
 38 Moroney, Megan            14 Saint Andrew's S-FG  5:00.63    4:56.09        
                  27.03       56.22 (29.19)     1:25.70 (29.48)     1:55.30 (29.60)
        2:25.00 (29.70)     2:55.00 (30.00)     3:25.27 (30.27)     3:55.78 (30.51)
        4:26.29 (30.51)     4:56.09 (29.80)                                        
 38 Simonovic, Katarina       17 Unattached-AZ        4:47.86    4:56.09        
                  26.88       55.78 (28.90)     1:24.92 (29.14)     1:54.35 (29.43)
        2:24.00 (29.65)     2:53.80 (29.80)     3:23.92 (30.12)     3:54.30 (30.38)
        4:25.47 (31.17)     4:56.09 (30.62)                                        
 40 Moore, Emri               18 Spokane Area Swi-IE  4:53.84    4:56.24        
                  26.78       55.71 (28.93)     1:25.01 (29.30)     1:54.66 (29.65)
        2:24.32 (29.66)     2:54.10 (29.78)     3:24.56 (30.46)     3:55.32 (30.76)
        4:26.21 (30.89)     4:56.24 (30.03)                                        
 41 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  4:24.08L   4:56.31        
                  26.86       55.84 (28.98)     1:25.31 (29.47)     1:55.54 (30.23)
        2:25.14 (29.60)     2:55.14 (30.00)     3:25.50 (30.36)     3:56.10 (30.60)
        4:26.82 (30.72)     4:56.31 (29.49)                                        
 42 Yeager, Erin              17 First Colony Swi-GU  4:57.92    4:56.71        
                  27.10       56.44 (29.34)     1:26.26 (29.82)     1:56.36 (30.10)
        2:26.50 (30.14)     2:56.37 (29.87)     3:26.13 (29.76)     3:56.43 (30.30)
        4:26.75 (30.32)     4:56.71 (29.96)                                        
 43 Cohara, Morgan            17 Lake Erie Silver-LE  4:59.48    4:56.85        
                  27.41       57.05 (29.64)     1:27.17 (30.12)     1:57.04 (29.87)
        2:27.10 (30.06)     2:57.11 (30.01)     3:27.15 (30.04)     3:57.38 (30.23)
        4:27.40 (30.02)     4:56.85 (29.45)                                        
 44 Richey, Amanda            15 Boulder Swimming-CO  4:21.05L   4:56.99        
                  26.52       55.27 (28.75)     1:24.92 (29.65)     1:54.69 (29.77)
        2:24.64 (29.95)     2:55.13 (30.49)     3:25.93 (30.80)     3:56.62 (30.69)
        4:27.16 (30.54)     4:56.99 (29.83)                                        
 45 Kackman, Roslyn           16 Pacific Swim-SI      4:27.11L   4:57.18        
                  26.85       56.23 (29.38)     1:26.22 (29.99)     1:56.56 (30.34)
        2:26.86 (30.30)     2:56.98 (30.12)     3:27.03 (30.05)     3:57.22 (30.19)
        4:27.67 (30.45)     4:57.18 (29.51)                                        
 46 Kent, Courtney            16 Crimson Aquatics-NE  4:53.50    4:57.64        
                  27.03       56.22 (29.19)     1:25.90 (29.68)     1:55.85 (29.95)
        2:25.96 (30.11)     2:56.20 (30.24)     3:26.53 (30.33)     3:57.18 (30.65)
        4:27.63 (30.45)     4:57.64 (30.01)                                        
 47 Murch Elliot, Currie      17 SwimMAC Carolina-NC  4:58.83    4:57.84        
                  27.98       57.81 (29.83)     1:28.13 (30.32)     1:58.31 (30.18)
        2:28.39 (30.08)     2:58.35 (29.96)     3:28.16 (29.81)     3:58.20 (30.04)
        4:28.33 (30.13)     4:57.84 (29.51)                                        
 48 Friderichs, Jamie         17 Blue Tide Aquati-GU  4:59.42    4:57.92        
                  26.07       55.36 (29.29)     1:25.28 (29.92)     1:55.59 (30.31)
        2:25.68 (30.09)     2:56.01 (30.33)     3:26.57 (30.56)     3:57.33 (30.76)
        4:27.99 (30.66)     4:57.92 (29.93)                                        
 49 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL   4:26.60L   4:58.41        
                  27.52       57.42 (29.90)     1:27.39 (29.97)     1:57.84 (30.45)
        2:28.42 (30.58)     2:58.48 (30.06)     3:28.86 (30.38)     3:59.13 (30.27)
        4:29.35 (30.22)     4:58.41 (29.06)                                        
 50 Gibson, Lyndsie           17 North Texas Nada-NT  4:55.71    4:58.72        
                  27.25       56.60 (29.35)     1:26.76 (30.16)     1:56.95 (30.19)
        2:27.22 (30.27)     2:57.20 (29.98)     3:27.31 (30.11)     3:58.04 (30.73)
        4:28.78 (30.74)     4:58.72 (29.94)                                        
 51 Drozda, Shelly            14 Front Range Barr-CO  4:28.99L   4:59.74        
                  26.67       55.60 (28.93)     1:25.30 (29.70)     1:55.43 (30.13)
        2:25.97 (30.54)     2:56.78 (30.81)     3:27.59 (30.81)     3:58.42 (30.83)
        4:29.15 (30.73)     4:59.74 (30.59)                                        
 51 Brown, Kendall            17 Aquazot Swim Clu-CA  4:58.38    4:59.74        
                  27.67       57.21 (29.54)     1:27.21 (30.00)     1:57.60 (30.39)
        2:28.07 (30.47)     2:58.40 (30.33)     3:28.91 (30.51)     3:59.57 (30.66)
        4:30.11 (30.54)     4:59.74 (29.63)                                        
 53 Alexander, Ryan           15 YMCA of the Nort-NE  4:58.94    5:00.33        
                  28.26       58.13 (29.87)     1:28.39 (30.26)     1:58.81 (30.42)
        2:29.05 (30.24)     2:59.39 (30.34)     3:30.03 (30.64)     4:00.44 (30.41)
        4:30.85 (30.41)     5:00.33 (29.48)                                        
 54 Hammond, Brittany         16 Pine Crest Swimm-FG  4:53.04    5:00.61        
                  27.01       56.22 (29.21)     1:25.87 (29.65)     1:55.86 (29.99)
        2:26.24 (30.38)     2:56.76 (30.52)     3:27.59 (30.83)     3:58.55 (30.96)
        4:29.80 (31.25)     5:00.61 (30.81)                                        
 55 Hammond, Emily            16 Hilton Head Aqua-SC  4:59.75    5:01.06        
                  27.39       57.21 (29.82)     1:27.58 (30.37)     1:58.04 (30.46)
        2:28.80 (30.76)     2:59.49 (30.69)     3:30.39 (30.90)     4:01.10 (30.71)
        4:31.66 (30.56)     5:01.06 (29.40)                                        
 56 Wu, Joanna                17 King Aquatic Clu-PN  4:58.04    5:01.45        
                  27.34       57.65 (30.31)     1:28.21 (30.56)     1:59.29 (31.08)
        2:29.86 (30.57)     2:59.94 (30.08)     3:30.84 (30.90)     4:01.11 (30.27)
        4:31.53 (30.42)     5:01.45 (29.92)                                        
 57 Galyer, Danielle          16 Y-Spartaquatics-SC   4:58.88    5:01.76        
                  27.66       57.41 (29.75)     1:27.33 (29.92)     1:57.58 (30.25)
        2:28.03 (30.45)     2:58.50 (30.47)     3:29.14 (30.64)     4:00.22 (31.08)
        4:31.61 (31.39)     5:01.76 (30.15)                                        
 58 Blaydes, Madison          16 Patriot Aquatic-IL   5:00.81    5:02.12        
                  27.74       57.29 (29.55)     1:27.46 (30.17)     1:57.94 (30.48)
        2:28.70 (30.76)     2:59.58 (30.88)     3:30.27 (30.69)     4:01.14 (30.87)
        4:31.88 (30.74)     5:02.12 (30.24)                                        
 59 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  4:53.56    5:02.14        
                  26.47       55.36 (28.89)     1:24.90 (29.54)     1:54.90 (30.00)
        2:25.27 (30.37)     2:56.08 (30.81)     3:27.62 (31.54)     3:59.42 (31.80)
        4:31.08 (31.66)     5:02.14 (31.06)                                        
 60 Ternes, Koryn             18 Longhorn Aquatic-ST  4:53.87    5:03.52        
                  27.10       56.28 (29.18)     1:26.31 (30.03)     1:57.02 (30.71)
        2:27.98 (30.96)     2:59.43 (31.45)     3:31.03 (31.60)     4:02.42 (31.39)
        4:33.56 (31.14)     5:03.52 (29.96)                                        
 61 Emery, Erin               14 Sandpipers Of Ne-CA  4:26.32L   5:03.62        
                  27.30       57.42 (30.12)     1:27.99 (30.57)     1:58.67 (30.68)
        2:29.10 (30.43)     3:00.12 (31.02)     3:31.29 (31.17)     4:02.54 (31.25)
        4:33.49 (30.95)     5:03.62 (30.13)                                        
 62 Vieira, Gabriela          14 Gator Swim Team-OZ   4:58.12    5:03.93        
                  27.08       56.68 (29.60)     1:26.53 (29.85)     1:56.94 (30.41)
        2:27.56 (30.62)     2:58.74 (31.18)     3:30.19 (31.45)     4:01.57 (31.38)
        4:32.78 (31.21)     5:03.93 (31.15)                                        
 63 Katcher, Olivia           15 Team FLA-FG          4:23.74L   5:04.07        
                  27.34       56.80 (29.46)     1:26.87 (30.07)     1:57.07 (30.20)
        2:27.59 (30.52)     2:58.02 (30.43)     3:29.03 (31.01)     4:00.67 (31.64)
        4:32.48 (31.81)     5:04.07 (31.59)                                        
 64 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE  4:54.09    5:04.20        
                  26.51       55.46 (28.95)     1:24.81 (29.35)     1:55.07 (30.26)
        2:25.78 (30.71)     2:57.50 (31.72)     3:29.25 (31.75)     4:01.24 (31.99)
        4:33.08 (31.84)     5:04.20 (31.12)                                        
 65 Berger, Kelly             16 Crimson Tide Aqu-SE  4:23.61L   5:04.59        
                  27.59       57.25 (29.66)     1:27.59 (30.34)     1:58.28 (30.69)
        2:28.91 (30.63)     2:59.77 (30.86)     3:31.06 (31.29)     4:02.59 (31.53)
        4:33.87 (31.28)     5:04.59 (30.72)                                        
 66 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU  4:48.04    5:04.65        
                  27.00       56.32 (29.32)     1:26.24 (29.92)     1:56.73 (30.49)
        2:27.70 (30.97)     2:59.02 (31.32)     3:30.59 (31.57)     4:02.42 (31.83)
        4:33.83 (31.41)     5:04.65 (30.82)                                        
 67 Casso, Liliana            16 Team Santa Monic-CA  4:27.52L   5:04.75        
                  28.39       58.86 (30.47)     1:29.01 (30.15)     1:59.57 (30.56)
        2:30.30 (30.73)     3:01.44 (31.14)     3:32.26 (30.82)     4:03.32 (31.06)
        4:34.33 (31.01)     5:04.75 (30.42)                                        
 68 Penrose, Casey            17 King Aquatic Clu-PN  5:00.25    5:05.93        
                  27.24       57.06 (29.82)     1:27.65 (30.59)     1:58.11 (30.46)
        2:29.01 (30.90)     2:59.86 (30.85)     3:31.38 (31.52)     4:03.02 (31.64)
        4:34.96 (31.94)     5:05.93 (30.97)                                        
 69 Knowles, Rachel           14 Pleasanton Seaha-PC  4:57.85    5:10.11        
                  28.13       58.51 (30.38)     1:29.62 (31.11)     2:01.16 (31.54)
        2:32.76 (31.60)     3:04.29 (31.53)     3:35.63 (31.34)     4:07.34 (31.71)
        4:39.06 (31.72)     5:10.11 (31.05)                                        
 70 Rogers, Kelly             17 Lakeside Swim Te-KY  4:57.39    5:11.49        
                  27.77       58.35 (30.58)     1:29.13 (30.78)     2:00.75 (31.62)
        2:32.33 (31.58)     3:04.06 (31.73)     3:35.93 (31.87)     4:08.00 (32.07)
        4:39.87 (31.87)     5:11.49 (31.62)                                        
 71 Shimomura, Sarah          14 Santa Clara Swim-PC  4:56.70    5:13.33        
                  27.07       56.69 (29.62)     1:27.13 (30.44)     1:58.02 (30.89)
        2:30.18 (32.16)     3:02.86 (32.68)     3:35.66 (32.80)     4:08.70 (33.04)
        4:41.38 (32.68)     5:13.33 (31.95)                                        
 -- Aitchison, Alexandra      15 Unattached-AZ        4:23.24L        NS        
 -- Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  4:52.58        SCR        
 
Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 16:02.79  12/13/2008 Amber C McDermott, Salmon Bay-PN          
 Meet Q Time:   16:48.49                                                       
                16:42.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
                16:48.49  SCJA 2011 SC Jrs - A
                16:54.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                17:17.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  16:48.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL 16:23.76   16:13.50        
                  27.31       56.43 (29.12)     1:26.01 (29.58)     1:55.57 (29.56)
        2:25.21 (29.64)     2:54.95 (29.74)     3:24.57 (29.62)     3:54.37 (29.80)
        4:23.79 (29.42)     4:53.16 (29.37)     5:22.89 (29.73)     5:52.16 (29.27)
        6:22.17 (30.01)     6:51.52 (29.35)     7:21.34 (29.82)     7:51.05 (29.71)
        8:20.93 (29.88)     8:50.36 (29.43)     9:20.38 (30.02)     9:50.27 (29.89)
       10:19.92 (29.65)    10:49.54 (29.62)    11:19.82 (30.28)    11:49.46 (29.64)
       12:19.26 (29.80)    12:48.81 (29.55)    13:18.43 (29.62)    13:47.92 (29.49)
       14:17.46 (29.54)    14:46.79 (29.33)    15:16.50 (29.71)    15:45.40 (28.90)
       16:13.50 (28.10)
  2 Stevens, Leah             15 Lakeside Swim Te-KY 16:28.16   16:16.13        
                  27.11       56.02 (28.91)     1:25.53 (29.51)     1:55.23 (29.70)
        2:24.85 (29.62)     2:54.39 (29.54)     3:24.08 (29.69)     3:53.70 (29.62)
        4:23.33 (29.63)     4:53.05 (29.72)     5:22.78 (29.73)     5:52.31 (29.53)
        6:22.09 (29.78)     6:51.74 (29.65)     7:21.47 (29.73)     7:51.23 (29.76)
        8:21.09 (29.86)     8:50.70 (29.61)     9:20.49 (29.79)     9:50.22 (29.73)
       10:19.82 (29.60)    10:49.45 (29.63)    11:19.34 (29.89)    11:48.93 (29.59)
       12:18.60 (29.67)    12:48.49 (29.89)    13:18.53 (30.04)    13:48.61 (30.08)
       14:18.49 (29.88)    14:48.17 (29.68)    15:18.09 (29.92)    15:47.48 (29.39)
       16:16.13 (28.65)
  3 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR 16:36.62   16:34.68        
                  27.44       56.90 (29.46)     1:26.76 (29.86)     1:56.97 (30.21)
        2:27.25 (30.28)     2:57.46 (30.21)     3:27.79 (30.33)     3:57.98 (30.19)
        4:28.46 (30.48)     4:58.79 (30.33)     5:29.34 (30.55)     5:59.86 (30.52)
        6:30.15 (30.29)     7:00.53 (30.38)     7:30.87 (30.34)     8:01.40 (30.53)
        8:31.76 (30.36)     9:02.10 (30.34)     9:32.74 (30.64)    10:03.03 (30.29)
       10:33.44 (30.41)    11:03.68 (30.24)    11:34.05 (30.37)    12:04.38 (30.33)
       12:34.76 (30.38)    13:05.17 (30.41)    13:35.41 (30.24)    14:05.68 (30.27)
       14:35.78 (30.10)    15:05.91 (30.13)    15:36.12 (30.21)    16:06.14 (30.02)
       16:34.68 (28.54)
  4 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE 16:48.09   16:36.09        
                  27.12       56.46 (29.34)     1:26.18 (29.72)     1:56.00 (29.82)
        2:26.05 (30.05)     2:56.19 (30.14)     3:26.31 (30.12)     3:56.48 (30.17)
        4:26.71 (30.23)     4:56.97 (30.26)     5:27.09 (30.12)     5:57.13 (30.04)
        6:27.23 (30.10)     6:57.41 (30.18)     7:27.68 (30.27)     7:57.94 (30.26)
        8:28.29 (30.35)     8:58.71 (30.42)     9:29.09 (30.38)     9:59.53 (30.44)
       10:29.85 (30.32)    11:00.31 (30.46)    11:30.78 (30.47)    12:01.44 (30.66)
       12:32.02 (30.58)    13:02.68 (30.66)    13:33.41 (30.73)    14:04.02 (30.61)
       14:34.63 (30.61)    15:05.44 (30.81)    15:36.09 (30.65)    16:06.60 (30.51)
       16:36.09 (29.49)
  5 Konetzke, Colleen         17 Alamo Area Aquat-ST 17:22.61L  16:36.92        
                  27.59       57.42 (29.83)     1:27.69 (30.27)     1:58.22 (30.53)
        2:28.61 (30.39)     2:58.78 (30.17)     3:29.17 (30.39)     3:59.46 (30.29)
        4:29.89 (30.43)     5:00.24 (30.35)     5:30.39 (30.15)     6:00.56 (30.17)
        6:31.08 (30.52)     7:01.39 (30.31)     7:31.55 (30.16)     8:01.82 (30.27)
        8:32.07 (30.25)     9:02.54 (30.47)     9:33.02 (30.48)    10:03.29 (30.27)
       10:33.56 (30.27)    11:03.65 (30.09)    11:34.13 (30.48)    12:04.49 (30.36)
       12:34.82 (30.33)    13:05.23 (30.41)    13:35.60 (30.37)    14:06.05 (30.45)
       14:36.68 (30.63)    15:07.28 (30.60)    15:37.60 (30.32)    16:07.96 (30.36)
       16:36.92 (28.96)
  6 Kahn, Brittany            14 Aquazot Swim Clu-CA 17:17.33L  16:38.02        
                  27.84       57.40 (29.56)     1:27.75 (30.35)     1:57.63 (29.88)
        2:28.00 (30.37)     2:58.08 (30.08)     3:28.34 (30.26)     3:59.00 (30.66)
        4:29.28 (30.28)     4:59.21 (29.93)     5:29.85 (30.64)     6:00.31 (30.46)
        6:30.74 (30.43)     7:01.11 (30.37)     7:31.29 (30.18)     8:02.17 (30.88)
        8:32.84 (30.67)     9:03.15 (30.31)     9:33.65 (30.50)    10:03.93 (30.28)
       10:34.14 (30.21)    11:04.32 (30.18)    11:34.87 (30.55)    12:05.38 (30.51)
       12:35.63 (30.25)    13:06.28 (30.65)    13:36.88 (30.60)    14:07.60 (30.72)
       14:38.32 (30.72)    15:08.72 (30.40)    15:39.26 (30.54)    16:09.89 (30.63)
       16:38.02 (28.13)
  7 Viohl, Megan              16 Eagle Swim Team-MD  17:04.61   16:40.41        
                  27.42       57.06 (29.64)     1:26.73 (29.67)     1:56.85 (30.12)
        2:26.68 (29.83)     2:56.75 (30.07)     3:27.08 (30.33)     3:57.27 (30.19)
        4:27.27 (30.00)     4:57.65 (30.38)     5:27.95 (30.30)     5:58.47 (30.52)
        6:28.76 (30.29)     6:59.53 (30.77)     7:30.14 (30.61)     8:00.29 (30.15)
        8:30.54 (30.25)     9:00.87 (30.33)     9:31.26 (30.39)    10:00.66 (29.40)
       10:31.63 (30.97)    11:02.43 (30.80)    11:33.10 (30.67)    12:03.99 (30.89)
       12:34.81 (30.82)    13:05.40 (30.59)    13:36.11 (30.71)    14:07.13 (31.02)
       14:37.99 (30.86)    15:09.04 (31.05)    15:39.98 (30.94)    16:10.81 (30.83)
       16:40.41 (29.60)
  8 Dickson, Morgan           16 Patriot Aquatic-IL  17:12.58L  16:40.92        
                  26.46       55.46 (29.00)     1:25.36 (29.90)     1:55.51 (30.15)
        2:25.67 (30.16)     2:55.88 (30.21)     3:26.02 (30.14)     3:56.32 (30.30)
        4:26.94 (30.62)     4:57.42 (30.48)     5:27.74 (30.32)     5:58.10 (30.36)
        6:28.56 (30.46)     6:58.92 (30.36)     7:29.49 (30.57)     8:00.01 (30.52)
        8:30.91 (30.90)     9:01.64 (30.73)     9:32.30 (30.66)    10:02.92 (30.62)
       10:33.74 (30.82)    11:04.49 (30.75)    11:35.32 (30.83)    12:06.32 (31.00)
       12:37.06 (30.74)    13:07.71 (30.65)    13:38.42 (30.71)    14:09.14 (30.72)
       14:40.01 (30.87)    15:10.67 (30.66)    15:41.15 (30.48)    16:11.66 (30.51)
       16:40.92 (29.26)
  9 Brown, Kendall            17 Aquazot Swim Clu-CA 17:11.88L  16:41.44        
                  27.92       58.06 (30.14)     1:28.56 (30.50)     1:59.02 (30.46)
        2:29.58 (30.56)     3:00.14 (30.56)     3:30.66 (30.52)     4:01.10 (30.44)
        4:31.48 (30.38)     5:01.87 (30.39)     5:32.27 (30.40)     6:02.57 (30.30)
        6:32.99 (30.42)     7:03.41 (30.42)     7:33.96 (30.55)     8:04.47 (30.51)
        8:34.98 (30.51)     9:05.50 (30.52)     9:36.11 (30.61)    10:06.72 (30.61)
       10:37.09 (30.37)    11:07.43 (30.34)    11:37.83 (30.40)    12:08.27 (30.44)
       12:38.75 (30.48)    13:09.30 (30.55)    13:40.03 (30.73)    14:10.45 (30.42)
       14:41.02 (30.57)    15:11.53 (30.51)    15:42.00 (30.47)    16:12.36 (30.36)
       16:41.44 (29.08)
 10 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA 16:42.22   16:43.10        
                  27.13       56.79 (29.66)     1:26.64 (29.85)     1:56.75 (30.11)
        2:27.07 (30.32)     2:57.29 (30.22)     3:27.68 (30.39)     3:58.04 (30.36)
        4:28.46 (30.42)     4:59.03 (30.57)     5:29.35 (30.32)     5:59.91 (30.56)
        6:30.65 (30.74)     7:01.35 (30.70)     7:32.18 (30.83)     8:02.80 (30.62)
        8:33.48 (30.68)     9:04.39 (30.91)     9:35.10 (30.71)    10:05.90 (30.80)
       10:36.79 (30.89)    11:07.33 (30.54)    11:37.94 (30.61)    12:08.71 (30.77)
       12:39.62 (30.91)    13:10.43 (30.81)    13:40.97 (30.54)    14:11.56 (30.59)
       14:42.13 (30.57)    15:12.44 (30.31)    15:42.92 (30.48)    16:13.36 (30.44)
       16:43.10 (29.74)
 11 Brzozowski, Sara          17 Elmbrook Swim Cl-WI 17:18.69L  16:45.05        
                  27.46       57.09 (29.63)     1:27.24 (30.15)     1:57.40 (30.16)
        2:27.59 (30.19)     2:57.85 (30.26)     3:28.28 (30.43)     3:58.73 (30.45)
        4:29.09 (30.36)     4:59.52 (30.43)     5:29.79 (30.27)     6:00.20 (30.41)
        6:30.71 (30.51)     7:01.30 (30.59)     7:31.89 (30.59)     8:02.65 (30.76)
        8:33.50 (30.85)     9:03.97 (30.47)     9:34.57 (30.60)    10:05.22 (30.65)
       10:35.81 (30.59)    11:06.70 (30.89)    11:37.47 (30.77)    12:08.39 (30.92)
       12:39.34 (30.95)    13:10.52 (31.18)    13:41.37 (30.85)    14:12.44 (31.07)
       14:43.43 (30.99)    15:14.29 (30.86)    15:44.95 (30.66)    16:15.47 (30.52)
       16:45.05 (29.58)
 12 Nasson, Stephanie         17 Adirondack Aquat-NE 17:09.11L  16:45.66        
                  27.83       57.42 (29.59)     1:27.44 (30.02)     1:57.67 (30.23)
        2:27.92 (30.25)     2:58.41 (30.49)     3:28.73 (30.32)     3:58.83 (30.10)
        4:29.30 (30.47)     4:59.62 (30.32)     5:29.92 (30.30)     6:00.49 (30.57)
        6:31.03 (30.54)     7:01.54 (30.51)     7:32.02 (30.48)     8:02.61 (30.59)
        8:33.50 (30.89)     9:04.37 (30.87)     9:35.11 (30.74)    10:05.72 (30.61)
       10:36.64 (30.92)    11:07.49 (30.85)    11:38.24 (30.75)    12:09.19 (30.95)
       12:39.88 (30.69)    13:10.66 (30.78)    13:41.49 (30.83)    14:12.18 (30.69)
       14:43.17 (30.99)    15:14.30 (31.13)    15:45.21 (30.91)    16:15.90 (30.69)
       16:45.66 (29.76)
 13 Francis, Casey            16 Una PCS-FG          16:39.92   16:46.30        
                  27.40       57.10 (29.70)     1:27.05 (29.95)     1:57.07 (30.02)
        2:27.20 (30.13)     2:57.42 (30.22)     3:27.66 (30.24)     3:57.78 (30.12)
        4:28.03 (30.25)     4:58.24 (30.21)     5:28.43 (30.19)     5:58.60 (30.17)
        6:29.09 (30.49)     6:59.59 (30.50)     7:30.10 (30.51)     8:00.77 (30.67)
        8:31.39 (30.62)     9:01.95 (30.56)     9:32.62 (30.67)    10:03.50 (30.88)
       10:34.24 (30.74)    11:05.15 (30.91)    11:36.16 (31.01)    12:06.90 (30.74)
       12:38.05 (31.15)    13:09.20 (31.15)    13:40.51 (31.31)    14:11.77 (31.26)
       14:43.07 (31.30)    15:14.20 (31.13)    15:45.37 (31.17)    16:16.39 (31.02)
       16:46.30 (29.91)
 14 Matherson, Paige          15 San Ramon Vly/Li-PC 10:04.43   16:48.01        
                  27.41       57.17 (29.76)     1:27.57 (30.40)     1:58.14 (30.57)
        2:28.45 (30.31)     2:58.86 (30.41)     3:29.28 (30.42)     3:59.70 (30.42)
        4:30.31 (30.61)     5:00.87 (30.56)     5:31.54 (30.67)     6:02.04 (30.50)
        6:32.70 (30.66)     7:03.39 (30.69)     7:34.42 (31.03)     8:05.11 (30.69)
        8:35.75 (30.64)     9:06.56 (30.81)     9:37.66 (31.10)    10:08.39 (30.73)
       10:39.32 (30.93)    11:10.14 (30.82)    11:40.81 (30.67)    12:11.47 (30.66)
       12:42.34 (30.87)    13:13.41 (31.07)    13:44.48 (31.07)    14:15.67 (31.19)
       14:46.63 (30.96)    15:17.89 (31.26)    15:48.84 (30.95)    16:19.19 (30.35)
       16:48.01 (28.82)
 15 Miller, Genevieve         16 Bolles School Sh-FL 16:42.07   16:48.24        
                  27.42       57.18 (29.76)     1:26.86 (29.68)     1:56.81 (29.95)
        2:26.91 (30.10)     2:57.08 (30.17)     3:27.43 (30.35)     3:57.54 (30.11)
        4:27.89 (30.35)     4:58.22 (30.33)     5:28.76 (30.54)     5:59.24 (30.48)
        6:29.91 (30.67)     7:00.48 (30.57)     7:31.16 (30.68)     8:01.85 (30.69)
        8:32.71 (30.86)     9:03.48 (30.77)     9:34.36 (30.88)    10:05.22 (30.86)
       10:36.11 (30.89)    11:07.22 (31.11)    11:38.25 (31.03)    12:09.40 (31.15)
       12:40.86 (31.46)    13:11.90 (31.04)    13:43.01 (31.11)    14:14.13 (31.12)
       14:45.28 (31.15)    15:16.53 (31.25)    15:47.23 (30.70)    16:18.13 (30.90)
       16:48.24 (30.11)
 16 Casso, Liliana            16 Team Santa Monic-CA 17:17.41L  16:56.27        
                  27.96       58.45 (30.49)     1:29.38 (30.93)     1:59.89 (30.51)
        2:30.49 (30.60)     3:01.17 (30.68)     3:31.93 (30.76)     4:02.63 (30.70)
        4:33.32 (30.69)     5:04.10 (30.78)     5:34.57 (30.47)     6:05.22 (30.65)
        6:35.98 (30.76)     7:06.84 (30.86)     7:37.61 (30.77)     8:08.33 (30.72)
        8:39.09 (30.76)     9:10.00 (30.91)     9:40.76 (30.76)    10:11.55 (30.79)
       10:42.87 (31.32)    11:14.21 (31.34)    11:45.53 (31.32)    12:16.14 (30.61)
       12:47.23 (31.09)    13:18.42 (31.19)    13:49.53 (31.11)    14:20.83 (31.30)
       14:52.26 (31.43)    15:23.68 (31.42)    15:54.53 (30.85)    16:25.80 (31.27)
       16:56.27 (30.47)
 17 Berger, Kelly             16 Crimson Tide Aqu-SE 17:07.56L  16:57.48        
                  28.17       58.23 (30.06)     1:28.99 (30.76)     1:59.80 (30.81)
        2:30.55 (30.75)     3:01.36 (30.81)     3:32.34 (30.98)     4:03.48 (31.14)
        4:34.71 (31.23)     5:05.97 (31.26)     5:36.84 (30.87)     6:07.74 (30.90)
        6:38.87 (31.13)     7:09.88 (31.01)     7:40.94 (31.06)     8:11.74 (30.80)
        8:42.58 (30.84)     9:13.58 (31.00)     9:44.60 (31.02)    10:15.61 (31.01)
       10:46.56 (30.95)    11:17.45 (30.89)    11:48.51 (31.06)    12:19.80 (31.29)
       12:50.98 (31.18)    13:22.18 (31.20)    13:53.30 (31.12)    14:24.43 (31.13)
       14:55.49 (31.06)    15:26.46 (30.97)    15:57.17 (30.71)    16:27.58 (30.41)
       16:57.48 (29.90)
 18 Cohara, Morgan            17 Lake Erie Silver-LE 17:05.26   16:58.68        
                  28.14       58.29 (30.15)     1:28.90 (30.61)     1:59.56 (30.66)
        2:30.40 (30.84)     3:01.14 (30.74)     3:32.10 (30.96)     4:02.84 (30.74)
        4:33.75 (30.91)     5:04.52 (30.77)     5:35.26 (30.74)     6:06.10 (30.84)
        6:37.00 (30.90)     7:07.92 (30.92)     7:38.71 (30.79)     8:09.62 (30.91)
        8:40.66 (31.04)     9:11.67 (31.01)     9:42.65 (30.98)    10:13.68 (31.03)
       10:44.77 (31.09)    11:15.83 (31.06)    11:47.01 (31.18)    12:18.06 (31.05)
       12:49.30 (31.24)    13:20.64 (31.34)    13:51.81 (31.17)    14:23.09 (31.28)
       14:54.49 (31.40)    15:25.72 (31.23)    15:57.05 (31.33)    16:28.36 (31.31)
       16:58.68 (30.32)
 19 Troup, Alexa              17 Crow Canyon Coun-PC 17:20.76L  16:59.18        
                  28.02       57.89 (29.87)     1:28.33 (30.44)     1:58.90 (30.57)
        2:29.37 (30.47)     2:59.98 (30.61)     3:30.62 (30.64)     4:01.50 (30.88)
        4:32.29 (30.79)     5:03.43 (31.14)     5:34.57 (31.14)     6:05.62 (31.05)
        6:36.69 (31.07)     7:07.85 (31.16)     7:39.08 (31.23)     8:10.39 (31.31)
        8:41.56 (31.17)     9:12.80 (31.24)     9:44.06 (31.26)    10:15.15 (31.09)
       10:46.27 (31.12)    11:17.46 (31.19)    11:48.70 (31.24)    12:19.69 (30.99)
       12:50.71 (31.02)    13:21.98 (31.27)    13:53.23 (31.25)    14:24.45 (31.22)
       14:55.85 (31.40)    15:26.92 (31.07)    15:58.31 (31.39)    16:29.07 (30.76)
       16:59.18 (30.11)
 20 Richey, Amanda            15 Boulder Swimming-CO 16:36.60   17:00.14        
                  27.19       56.26 (29.07)     1:25.97 (29.71)     1:55.80 (29.83)
        2:25.74 (29.94)     2:56.11 (30.37)     3:26.76 (30.65)     3:57.32 (30.56)
        4:28.07 (30.75)     4:58.93 (30.86)     5:30.15 (31.22)     6:01.46 (31.31)
        6:33.01 (31.55)     7:04.76 (31.75)     7:36.26 (31.50)     8:07.48 (31.22)
        8:38.75 (31.27)     9:10.34 (31.59)     9:41.58 (31.24)    10:13.22 (31.64)
       10:44.85 (31.63)    11:16.88 (32.03)    11:48.69 (31.81)    12:20.26 (31.57)
       12:52.22 (31.96)    13:23.85 (31.63)    13:55.74 (31.89)    14:27.07 (31.33)
       14:58.29 (31.22)    15:29.26 (30.97)    15:59.83 (30.57)    16:30.58 (30.75)
       17:00.14 (29.56)
 21 Kent, Courtney            16 Crimson Aquatics-NE 16:48.22   17:02.10        
                  27.76       57.61 (29.85)     1:27.97 (30.36)     1:58.73 (30.76)
        2:29.51 (30.78)     3:00.63 (31.12)     3:31.75 (31.12)     4:03.19 (31.44)
        4:34.60 (31.41)     5:06.10 (31.50)     5:37.38 (31.28)     6:08.45 (31.07)
        6:39.52 (31.07)     7:10.70 (31.18)     7:42.03 (31.33)     8:13.45 (31.42)
        8:44.75 (31.30)     9:15.84 (31.09)     9:46.99 (31.15)    10:18.20 (31.21)
       10:49.29 (31.09)    11:20.57 (31.28)    11:51.78 (31.21)    12:22.81 (31.03)
       12:53.91 (31.10)    13:25.21 (31.30)    13:56.39 (31.18)    14:27.62 (31.23)
       14:58.98 (31.36)    15:30.15 (31.17)    16:01.23 (31.08)    16:32.23 (31.00)
       17:02.10 (29.87)
 22 Moore, Emri               18 Spokane Area Swi-IE 17:21.99L  17:05.52        
                  27.72       57.60 (29.88)     1:27.67 (30.07)     1:57.61 (29.94)
        2:27.90 (30.29)     2:58.00 (30.10)     3:28.48 (30.48)     3:58.93 (30.45)
        4:29.27 (30.34)     4:59.86 (30.59)     5:30.45 (30.59)     6:01.42 (30.97)
        6:32.74 (31.32)     7:04.42 (31.68)     7:36.25 (31.83)     8:08.17 (31.92)
        8:39.78 (31.61)     9:11.39 (31.61)     9:43.13 (31.74)    10:14.99 (31.86)
       10:46.77 (31.78)    11:18.41 (31.64)    11:50.21 (31.80)    12:21.91 (31.70)
       12:53.68 (31.77)    13:25.45 (31.77)    13:57.07 (31.62)    14:28.74 (31.67)
       15:00.50 (31.76)    15:32.38 (31.88)    16:03.93 (31.55)    16:35.41 (31.48)
       17:05.52 (30.11)
 23 Merlihan, Michaela        17 Irvine Novaquati-CA 10:09.02   17:09.22        
                  27.65       57.35 (29.70)     1:27.52 (30.17)     1:58.18 (30.66)
        2:28.99 (30.81)     3:00.00 (31.01)     3:31.24 (31.24)     4:02.26 (31.02)
        4:33.21 (30.95)     5:04.42 (31.21)     5:35.12 (30.70)     6:06.17 (31.05)
        6:37.13 (30.96)     7:08.25 (31.12)     7:39.37 (31.12)     8:10.71 (31.34)
        8:42.13 (31.42)     9:13.59 (31.46)     9:45.45 (31.86)    10:17.29 (31.84)
       10:49.18 (31.89)    11:21.21 (32.03)    11:52.95 (31.74)    12:24.96 (32.01)
       12:56.90 (31.94)    13:28.13 (31.23)    13:59.72 (31.59)    14:31.07 (31.35)
       15:02.41 (31.34)    15:33.87 (31.46)    16:05.65 (31.78)    16:37.84 (32.19)
       17:09.22 (31.38)
 24 Emery, Erin               14 Sandpipers Of Ne-CA 17:14.72L  17:09.60        
                  27.49       57.30 (29.81)     1:27.59 (30.29)     1:58.32 (30.73)
        2:28.89 (30.57)     2:59.65 (30.76)     3:30.20 (30.55)     4:01.01 (30.81)
        4:32.11 (31.10)     5:03.41 (31.30)     5:34.69 (31.28)     6:05.91 (31.22)
        6:37.21 (31.30)     7:08.88 (31.67)     7:40.37 (31.49)     8:11.85 (31.48)
        8:43.13 (31.28)     9:14.74 (31.61)     9:46.37 (31.63)    10:17.93 (31.56)
       10:49.60 (31.67)    11:21.52 (31.92)    11:52.97 (31.45)    12:24.93 (31.96)
       12:56.76 (31.83)    13:28.59 (31.83)    14:00.30 (31.71)    14:32.22 (31.92)
       15:04.02 (31.80)    15:35.77 (31.75)    16:07.23 (31.46)    16:38.77 (31.54)
       17:09.60 (30.83)
 25 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO 17:02.29L  17:11.25        
                  27.88       58.07 (30.19)     1:28.88 (30.81)     1:59.16 (30.28)
        2:29.69 (30.53)     3:00.25 (30.56)     3:30.59 (30.34)     4:01.03 (30.44)
        4:31.83 (30.80)     5:02.27 (30.44)     5:33.05 (30.78)     6:03.70 (30.65)
        6:34.80 (31.10)     7:05.64 (30.84)     7:36.66 (31.02)     8:08.12 (31.46)
        8:39.85 (31.73)     9:11.77 (31.92)     9:43.61 (31.84)    10:15.58 (31.97)
       10:47.17 (31.59)    11:19.64 (32.47)    11:51.54 (31.90)    12:23.52 (31.98)
       12:55.63 (32.11)    13:28.09 (32.46)    14:00.79 (32.70)    14:33.14 (32.35)
       15:05.47 (32.33)    15:37.72 (32.25)    16:10.01 (32.29)    16:40.59 (30.58)
       17:11.25 (30.66)
 26 Kackman, Roslyn           16 Pacific Swim-SI     17:35.42L  17:15.04        
                  27.75       57.97 (30.22)     1:28.78 (30.81)     1:59.96 (31.18)
        2:31.34 (31.38)     3:02.68 (31.34)     3:34.48 (31.80)     4:06.08 (31.60)
        4:37.80 (31.72)     5:09.64 (31.84)     5:41.01 (31.37)     6:12.67 (31.66)
        6:44.04 (31.37)                                                            
                                                                       12:31.79 ( )
       13:03.41 (31.62)    13:34.95 (31.54)    14:06.83 (31.88)    14:38.56 (31.73)
       15:09.97 (31.41)    15:41.61 (31.64)    16:13.06 (31.45)    16:44.52 (31.46)
       17:15.04 (30.52)
 27 Houck, Abigail            16 North Jeffco Swi-CO 10:01.29   17:20.62        
                  28.84       59.49 (30.65)     1:30.26 (30.77)     2:01.13 (30.87)
        2:32.21 (31.08)     3:03.32 (31.11)     3:34.32 (31.00)     4:05.62 (31.30)
        4:37.19 (31.57)     5:08.47 (31.28)     5:39.70 (31.23)     6:11.60 (31.90)
        6:43.31 (31.71)     7:14.79 (31.48)     7:46.52 (31.73)     8:18.27 (31.75)
        8:49.90 (31.63)     9:21.91 (32.01)     9:53.95 (32.04)    10:25.88 (31.93)
       10:57.56 (31.68)    11:29.47 (31.91)    12:01.61 (32.14)    12:33.23 (31.62)
       13:05.29 (32.06)    13:37.40 (32.11)    14:09.57 (32.17)    14:41.30 (31.73)
       15:13.47 (32.17)    15:45.49 (32.02)    16:17.66 (32.17)    16:49.73 (32.07)
       17:20.62 (30.89)
 28 Knowles, Rachel           14 Pleasanton Seaha-PC 10:04.44   17:28.62        
                  27.96       58.33 (30.37)     1:29.35 (31.02)     2:00.29 (30.94)
        2:31.74 (31.45)     3:03.18 (31.44)     3:34.92 (31.74)     4:06.35 (31.43)
        4:37.87 (31.52)     5:09.45 (31.58)     5:40.44 (30.99)     6:12.22 (31.78)
        6:44.22 (32.00)     7:16.22 (32.00)     7:48.06 (31.84)     8:20.23 (32.17)
        8:52.14 (31.91)     9:24.50 (32.36)     9:57.01 (32.51)    10:29.33 (32.32)
       11:01.69 (32.36)    11:33.68 (31.99)    12:06.29 (32.61)    12:39.10 (32.81)
       13:11.96 (32.86)    13:44.15 (32.19)    14:16.78 (32.63)    14:49.23 (32.45)
       15:21.55 (32.32)    15:53.90 (32.35)    16:25.91 (32.01)    16:57.89 (31.98)
       17:28.62 (30.73)
 -- Rogers, Kelly             17 Lakeside Swim Te-KY 17:06.83        DFS        
      63 Declared false start
 -- McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  8:51.47L       SCR        
 -- Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  9:53.46        SCR        
 -- Gibson, Lyndsie           17 North Texas Nada-NT 16:45.88        SCR        
 -- Flynn, Morgan             16 Nashville Aquati-SE 16:55.36L       SCR        
 -- Ternes, Koryn             18 Longhorn Aquatic-ST 16:45.24        SCR        
 -- Aitchison, Alexandra      15 Unattached-AZ       17:07.05L       SCR        
 -- Stinson, Miriam           15 Nashville Aquati-SE 16:47.71        SCR        
 
Women 100 Yard Backstroke Swim-off
===============================================================================
                55.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.69  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                58.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY    56.04      55.39        
                  27.07       55.39 (28.32)                                        
  2 Levendoski, Emma          17 Franco's Swimmin-LA    56.04      56.86        
                  27.57       56.86 (29.29)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                55.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.69  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                58.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE    58.00      57.22        
                  28.00       57.22 (29.22)                                        
  2 Turner, Andie             14 Colorado Springs-CO    58.80      58.46        
                  28.39       58.46 (30.07)                                        
  3 Viohl, Megan              16 Eagle Swim Team-MD     59.32      58.96        
                  29.10       58.96 (29.86)                                        
  4 Meisenheimer, May         18 Bays Edge Aquati-ST    59.33      59.49        
                  28.18       59.49 (31.31)                                        
  5 Kuznetsova, Yelizaveta    14 Canyons Aquatic-CA     59.98    1:00.82        
                  29.76     1:00.82 (31.06)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 52.22  12/11/2009 Courtney Bartholomew, Una MLA-MI             
 Meet Q Time:   57.09                                                          
 SC Jrs Meet: J 52.22   12/9/2011 Courtney Bartholomew, Michigan Lakesho       
                55.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.69  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                58.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI    52.62      52.22J       
                  25.36       52.22 (26.86)                                        
  2 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG    54.29      53.45        
                  25.98       53.45 (27.47)                                        
  3 Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI    54.62      53.80        
                  26.17       53.80 (27.63)                                        
  4 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA    54.74      53.85        
                  26.47       53.85 (27.38)                                        
  5 Baker, Kathleen           14 Una MAC-NC             54.40      53.87        
                  26.32       53.87 (27.55)                                        
  6 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC    54.96      55.06        
                  27.16       55.06 (27.90)                                        
  7 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN    54.66      55.23        
                  26.70       55.23 (28.53)                                        
  8 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    54.94      56.72        
                  27.44       56.72 (29.28)                                        
B - Final
  9 Weiss, Hannah             16 King Aquatic Clu-PN    55.01      54.27        
                  26.04       54.27 (28.23)                                        
 10 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    55.34      54.51        
                  26.35       54.51 (28.16)                                        
 11 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC    55.39      55.18        
                  26.94       55.18 (28.24)                                        
 12 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          55.54      55.40        
                  27.42       55.40 (27.98)                                        
 13 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC     55.17      55.41        
                  26.60       55.41 (28.81)                                        
 14 Cooke, Sidney             16 Crow Canyon Coun-PC    55.16      55.80        
                  27.28       55.80 (28.52)                                        
 15 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM            55.49      55.92        
                  27.03       55.92 (28.89)                                        
 16 Hinkle, Mickayla          15 St Croix Swim Cl-MN    55.55      55.94        
                  27.23       55.94 (28.71)                                        
C - Final
 17 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST    55.82      54.97        
                  26.89       54.97 (28.08)                                        
 18 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT     55.94      55.15        
                  27.12       55.15 (28.03)                                        
 19 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR    55.89      55.25        
                  26.91       55.25 (28.34)                                        
 20 Leach, Hannah             14 Missoula Aquatic-MT    55.75      55.65        
                  27.10       55.65 (28.55)                                        
 21 Blovad, Keaton            13 Una TDPS-OR            55.81      55.74        
                  26.72       55.74 (29.02)                                        
 22 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO    55.63      55.95        
                  27.56       55.95 (28.39)                                        
 23 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA    55.94      56.36        
                  27.74       56.36 (28.62)                                        
 24 Madsen, Devin             16 Crow Canyon Coun-PC    55.89      56.59        
                  27.25       56.59 (29.34)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                55.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.69  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                58.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jordan, Margaret          17 Schenectady-Sara-AD    58.00      57.63        
                  27.90       57.63 (29.73)                                        
  2 Sudarma, Tiffany          17 Nitro Swimming-ST      56.50    1:00.58        
                  28.80     1:00.58 (31.78)                                        
 
Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                55.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.69  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                58.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levendoski, Emma          17 Franco's Swimmin-LA    55.98      56.29        
                  27.47       56.29 (28.82)                                        
  2 Galyer, Alex              13 Y-Spartaquatics-SC     57.00      56.47        
                  27.75       56.47 (28.72)                                        
  3 Carlson, Mary             17 Dayton Raiders-OH      57.40      57.82        
                  27.88       57.82 (29.94)                                        
  4 Alexander, Ryan           15 YMCA of the Nort-NE    58.07      57.88        
                  28.49       57.88 (29.39)                                        
 -- Leclair, Ashley           15 Lakeside Swim Te-KY    57.00         NS        
 
Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 52.22  12/11/2009 Courtney Bartholomew, Una MLA-MI             
 Meet Q Time:   57.09                                                          
 SC Jrs Meet: J 52.22   12/9/2011 Courtney Bartholomew, Michigan Lakesho       
                55.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.69  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                58.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI    51.99      52.62 q      
                  25.70       52.62 (26.92)                                        
  2 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG    53.97      54.29 q      
                  26.56       54.29 (27.73)                                        
  3 Baker, Kathleen           14 Una MAC-NC             54.63      54.40 q      
                  26.33       54.40 (28.07)                                        
  4 Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI    55.53      54.62 q      
                  26.20       54.62 (28.42)                                        
  5 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN    54.35      54.66 q      
                  26.70       54.66 (27.96)                                        
  6 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA    53.74      54.74 q      
                  26.98       54.74 (27.76)                                        
  7 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    54.25      54.94 q      
                  27.01       54.94 (27.93)                                        
  8 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC    54.60      54.96 q      
                  26.96       54.96 (28.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weiss, Hannah             16 King Aquatic Clu-PN    56.50      55.01 q      
                  26.61       55.01 (28.40)                                        
 10 Cooke, Sidney             16 Crow Canyon Coun-PC    54.45      55.16 q      
                  27.24       55.16 (27.92)                                        
 11 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC     53.73      55.17 q      
                  26.98       55.17 (28.19)                                        
 12 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    53.64      55.34 q      
                  26.62       55.34 (28.72)                                        
 13 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC    56.00      55.39 q      
                  27.06       55.39 (28.33)                                        
 14 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM            55.46      55.49 q      
                  26.83       55.49 (28.66)                                        
 15 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          54.75      55.54 q      
                  27.57       55.54 (27.97)                                        
 16 Hinkle, Mickayla          15 St Croix Swim Cl-MN    55.65      55.55 q      
                  27.15       55.55 (28.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO    55.58      55.63 q      
                  27.49       55.63 (28.14)                                        
 18 Leach, Hannah             14 Missoula Aquatic-MT    56.45      55.75 q      
                  27.02       55.75 (28.73)                                        
 19 Blovad, Keaton            13 Una TDPS-OR          1:05.52L     55.81 q      
                  26.59       55.81 (29.22)                                        
 20 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST    55.51      55.82 q      
                  27.54       55.82 (28.28)                                        
 21 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR    55.21      55.89 q      
                  27.33       55.89 (28.56)                                        
 21 Madsen, Devin             16 Crow Canyon Coun-PC    56.38      55.89 q      
                  26.84       55.89 (29.05)                                        
 23 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA    54.58      55.94 q      
                  27.78       55.94 (28.16)                                        
 23 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT     55.34      55.94 q      
                  27.55       55.94 (28.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Chory, Margaret           16 Bernal's Gator S-NE    56.91      55.96        
                  27.44       55.96 (28.52)                                        
 26 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY  1:05.78L     56.04        
                  27.33       56.04 (28.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Levendoski, Emma          17 Franco's Swimmin-LA    55.98      56.04        
                  27.16       56.04 (28.88)                                        
 28 Korst, Caroline           16 Frisco Aquatics-NT     56.93      56.06        
                  27.40       56.06 (28.66)                                        
 29 Baxley, Rebecca           16 Neptune Swimming-PC    56.07      56.07        
                  27.33       56.07 (28.74)                                        
 30 Cominelli, Marissa        16 Lake Erie Silver-LE    55.37      56.12        
                  26.90       56.12 (29.22)                                        
 31 Edwards, Madeline         16 Nitro Swimming-ST    1:05.37L     56.14        
                  27.36       56.14 (28.78)                                        
 32 Wu, Joanna                17 King Aquatic Clu-PN    55.49      56.16        
                  26.74       56.16 (29.42)                                        
 33 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO      55.53      56.25        
                  27.21       56.25 (29.04)                                        
 34 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  1:05.48L     56.27        
                  27.95       56.27 (28.32)                                        
 35 Mack, Linnea              16 Osprey Aquatics-PC     56.03      56.35        
                  26.98       56.35 (29.37)                                        
 36 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA    55.53      56.40        
                  27.73       56.40 (28.67)                                        
 37 Moroney, Megan            14 Saint Andrew's S-FG    56.47      56.47        
                  27.70       56.47 (28.77)                                        
 38 Galyer, Danielle          16 Y-Spartaquatics-SC     55.66      56.56        
                  28.22       56.56 (28.34)                                        
 39 Amr, Amani                17 Spokane Area Swi-IE    56.72      56.58        
                  27.26       56.58 (29.32)                                        
 40 Schlobohm, Stephanie      17 Aquazot Swim Clu-CA    55.77      56.60        
                  27.47       56.60 (29.13)                                        
 41 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE     57.22      56.61        
                  27.53       56.61 (29.08)                                        
 41 Eastin, Emily             13 Irvine Novaquati-CA    56.95      56.61        
                  27.72       56.61 (28.89)                                        
 41 Hashbarger, Sammie        16 Metroplex Aquati-NT    57.84      56.61        
                  27.53       56.61 (29.08)                                        
 44 Isleta, Chloe Kennedy An  13 Santa Clara Swim-PC    57.70      56.63        
                  27.18       56.63 (29.45)                                        
 45 Kwok, Joyce               17 Laguardia Aquati-MR    57.17      56.66        
                  27.22       56.66 (29.44)                                        
 46 Yambor-Maul, Alyssa       16 Area Tallahassee-FL    56.11      56.67        
                  27.86       56.67 (28.81)                                        
 47 Cohara, Morgan            17 Lake Erie Silver-LE    56.20      56.69        
                  27.92       56.69 (28.77)                                        
 48 Preston, Haley            17 CLASS Aquatics-CA      55.24      56.70        
                  27.61       56.70 (29.09)                                        
 49 Debever, Mckenna          15 Bolles School Sh-FL    56.19      56.71        
                  27.20       56.71 (29.51)                                        
 49 Williams, Jasmine         17 Bolles School Sh-FL    56.84      56.71        
                  27.38       56.71 (29.33)                                        
 51 Wilson, Makenna           16 DU Hilltoppers-CO      56.05      56.72        
                  27.79       56.72 (28.93)                                        
 52 Barcellona, Jennifer      16 Crow Canyon Coun-PC    56.84      56.76        
                  27.75       56.76 (29.01)                                        
 52 Angell, Hannah            16 Kansas City Blaz-MV    56.43      56.76        
                  27.85       56.76 (28.91)                                        
 54 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU    55.46      56.77        
                  27.92       56.77 (28.85)                                        
 55 Mykkanen, Courtney        13 Irvine Novaquati-CA  1:06.11L     56.80        
                  27.94       56.80 (28.86)                                        
 56 Emery, Nicole             16 SwimMAC Carolina-NC  1:06.85L     56.84        
                  27.74       56.84 (29.10)                                        
 57 Brown, Summer             17 Pilot Aquatic Cl-SE    56.74      56.89        
                  27.59       56.89 (29.30)                                        
 57 Rist, Konnor              18 Lakeside Swim Te-KY    56.13      56.89        
                  27.78       56.89 (29.11)                                        
 59 Dong, Rochelle            16 Rancho San Diegu-SI    56.74      56.90        
                  27.13       56.90 (29.77)                                        
 59 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT     56.57      56.90        
                  28.00       56.90 (28.90)                                        
 61 Santilena, Katharine      16 Pacific Swim-SI      1:06.10L     56.94        
                  27.92       56.94 (29.02)                                        
 62 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN    56.88      57.05        
                  27.79       57.05 (29.26)                                        
 63 Galyer, Alex              13 Y-Spartaquatics-SC   1:05.32L     57.06        
                  28.06       57.06 (29.00)                                        
 63 Low, Cheyenne             16 OC Waves-CA            56.52      57.06        
                  27.74       57.06 (29.32)                                        
 65 Rumrill, Mackenzie        14 Bearcat Swim Clu-OR  1:07.39L     57.08        
                  27.73       57.08 (29.35)                                        
 66 Buckley, Kelsey           18 Palm Harbor YMCA-FL  1:06.85L     57.13        
                  27.62       57.13 (29.51)                                        
 67 VanderMey, Andrea         16 Kingfish Aquatic-MI    56.07      57.16        
                  27.89       57.16 (29.27)                                        
 68 Varisco, Madison          15 First Colony Swi-GU    56.59      57.17        
                  27.75       57.17 (29.42)                                        
 69 Bishop, Gabrielle         17 Old Dominion Aqu-VA    56.86      57.24        
                  27.74       57.24 (29.50)                                        
 70 Ruiz, Lindsay             17 California Capit-SN    57.09      57.25        
                  27.90       57.25 (29.35)                                        
 71 Clark, Haley              18 Aggie Swim Club-GU     56.59      57.26        
                  27.96       57.26 (29.30)                                        
 72 Tschoke, Victoria         16 Raleigh Swimming-NC    56.84      57.31        
                  27.97       57.31 (29.34)                                        
 73 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC     58.36      57.33        
                  27.75       57.33 (29.58)                                        
 74 Smith, Alexandria         17 Dallas Mustangs-NT     58.20      57.37        
                  27.96       57.37 (29.41)                                        
 74 Page, Caroline            16 Greater Pensacol-SE    56.54      57.37        
                  27.70       57.37 (29.67)                                        
 76 Fuerst, Lauren            18 Dallas Mustangs-NT     56.56      57.38        
                  27.86       57.38 (29.52)                                        
 76 Wilts, Samantha           15 Barracuda Aquati-BD  1:05.62L     57.38        
                  27.72       57.38 (29.66)                                        
 78 Frost, Madeline           16 Club Wolverine-MI      56.41      57.40        
                  28.05       57.40 (29.35)                                        
 79 Meyer, Abigail            16 Nitro Swimming-ST      56.80      57.41        
                  27.69       57.41 (29.72)                                        
 80 Tran, Breanna             15 OC Waves-CA            55.76      57.44        
                  27.06       57.44 (30.38)                                        
 81 Morrow, Lindsay           15 Evergreen Swim T-CO  1:05.21L     57.47        
                  27.60       57.47 (29.87)                                        
 82 Rhodes, Lauren            15 SwimMAC Carolina-NC    56.83      57.48        
                  28.37       57.48 (29.11)                                        
 83 Olson, Loree              17 California Capit-SN    56.93      57.49        
                  28.10       57.49 (29.39)                                        
 84 Nash, Sara                16 Boulder Swimming-CO    56.88      57.51        
                  28.00       57.51 (29.51)                                        
 85 Doyle, Jacqueline         16 Crow Canyon Coun-PC    56.87      57.54        
                  27.87       57.54 (29.67)                                        
 86 Dudzinski, Brittany       17 Upper St Clair S-AM    56.71      57.57        
                  27.94       57.57 (29.63)                                        
 87 Marks, Riley              17 Alamo Area Aquat-ST    56.39      57.58        
                  27.89       57.58 (29.69)                                        
 88 Tracy, Alexandra          16 Una CM-OH              56.90      57.60        
                  27.67       57.60 (29.93)                                        
 89 Saiz, Mary                16 Steel City Aquat-CO    56.75      57.69        
                  27.79       57.69 (29.90)                                        
 89 Campbell, Elise           17 Kingfish Swimmin-NE    57.84      57.69        
                  27.78       57.69 (29.91)                                        
 91 Ainsworth, Kristin        16 King Aquatic Clu-PN    57.05      57.71        
                  27.87       57.71 (29.84)                                        
 91 Taylor, Hannah            16 Tacoma Swim Club-PN  1:07.49L     57.71        
                  27.81       57.71 (29.90)                                        
 93 Sheridan, Maria           16 SwimMAC Carolina-NC  1:05.21L     57.72        
                  27.93       57.72 (29.79)                                        
 94 Derevyanik, Taylor        17 North Texas Nada-NT  1:05.97L     57.80        
                  27.92       57.80 (29.88)                                        
 94 Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC     55.35      57.80        
                  28.16       57.80 (29.64)                                        
 96 Reierson, Sarah           17 Superior Stingra-OR  1:05.65L     57.83        
                  28.45       57.83 (29.38)                                        
 96 Buha, Mallory             14 South Lyon Aquat-MI    55.77      57.83        
                  27.91       57.83 (29.92)                                        
 98 Schmitt, Summer           16 Syracuse Charger-NI    57.66      57.84        
                  28.11       57.84 (29.73)                                        
 99 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA    57.02      57.89        
                  28.05       57.89 (29.84)                                        
100 Blaydes, Madison          16 Patriot Aquatic-IL     56.96      57.93        
                  28.24       57.93 (29.69)                                        
101 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT    56.61      57.95        
                  28.21       57.95 (29.74)                                        
102 Grainger, Anna            17 Nashville Aquati-SE    56.20      58.01        
                  28.47       58.01 (29.54)                                        
103 Leonhardt, Melissa        17 Lakeside Aquatic-NT    57.06      58.02        
                  28.01       58.02 (30.01)                                        
104 Hofstadter, Margaret      17 OC Waves-CA            56.98      58.04        
                  27.76       58.04 (30.28)                                        
105 Mertel, Nicole            18 Desert Storm Swi-CA  1:05.50L     58.05        
                  28.21       58.05 (29.84)                                        
105 Elliott, Erika            17 Patriot Aquatic-IL   1:06.14L     58.05        
                  28.16       58.05 (29.89)                                        
107 Ranzau, Emily             16 Dynamo Swim Club-GA  1:06.67L     58.13        
                  28.36       58.13 (29.77)                                        
107 Alexander, Ryan           15 YMCA of the Nort-NE  1:05.72L     58.13        
                  28.28       58.13 (29.85)                                        
109 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE    56.16      58.15        
                  28.26       58.15 (29.89)                                        
110 *Brown, Georgia           15 North Texas Nada-NT    56.60      58.23        
                  28.67       58.23 (29.56)                                        
111 Hazle, Madeline           16 Blue Tide Aquati-GU    56.91      58.26        
                  28.42       58.26 (29.84)                                        
111 Yoon, Danielle            16 Dads Club Swim T-GU    56.81      58.26        
                  28.15       58.26 (30.11)                                        
113 Chintanaphol, Michelle    16 Nashville Aquati-SE  1:06.06L     58.30        
                  28.61       58.30 (29.69)                                        
114 Mantich, Danielle         16 Chicago Wolfpack-IL  1:06.15L     58.41        
                  28.37       58.41 (30.04)                                        
115 Morgan, Katherine         18 Nitro Swimming-ST      56.68      58.46        
                  28.41       58.46 (30.05)                                        
115 Gibson, Lyndsie           17 North Texas Nada-NT    56.39      58.46        
                  28.53       58.46 (29.93)                                        
117 Delisle, Marie-pierre     15 Palo Alto Stanfo-PC    57.90      58.49        
                  28.52       58.49 (29.97)                                        
118 Nist, Erika               16 King Aquatic Clu-PN    57.05      58.50        
                  28.22       58.50 (30.28)                                        
119 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO    58.62      58.53        
                  29.05       58.53 (29.48)                                        
120 Fields, Zhada             14 Greater Toledo A-OH  1:06.08L     58.57        
                  28.79       58.57 (29.78)                                        
121 Heller, Lauren            13 Cuyahoga Falls Y-LE    58.33      58.59        
                  28.51       58.59 (30.08)                                        
122 Sell, Sydney              14 Shelby USS-KY          58.43      58.66        
                  28.34       58.66 (30.32)                                        
122 Jameson, Olivia           17 North Shore Swim-NE    58.24      58.66        
                  28.65       58.66 (30.01)                                        
124 Newton, Devin             15 Irvine Novaquati-CA  1:05.49L     58.71        
                  28.74       58.71 (29.97)                                        
125 Eckhart, Kathryn          18 Cypress Fairbank-GU    55.90      58.81        
                  28.62       58.81 (30.19)                                        
126 Lyons, Morgan             16 Dynamo Swim Club-GA    56.85      58.83        
                  28.44       58.83 (30.39)                                        
127 Peacock, Salem            16 Bolles School Sh-FL    57.66      58.88        
                  28.66       58.88 (30.22)                                        
128 Keehn, Samantha           16 Swim Pasadena-CA     1:05.75L     59.01        
                  28.84       59.01 (30.17)                                        
129 Richey, Amanda            15 Boulder Swimming-CO    57.85      59.09        
                  29.02       59.09 (30.07)                                        
130 Cooper, Caitlin           15 Dynamo Swim Club-GA    58.03      59.15        
                  28.98       59.15 (30.17)                                        
131 Holt, Emily               17 Lakeside Swim Te-KY    57.01      59.55        
                  28.26       59.55 (31.29)                                        
132 Bryant, Caroline          17 SwimMAC Carolina-NC    58.66      59.64        
                  29.00       59.64 (30.64)                                        
133 Strickland, Megan         16 Alamo Area Aquat-ST  1:07.49L     59.75        
                  29.10       59.75 (30.65)                                        
134 Kitchens, Kaitlin         15 Dynamo Swim Club-GA    57.69    1:00.19        
                  28.94     1:00.19 (31.25)                                        
135 Vera, Liliana             16 Irvine Novaquati-CA    57.97    1:00.74        
                  29.11     1:00.74 (31.63)                                        
136 Hardesty, Allyn           17 Pilot Aquatic Cl-SE    57.49    1:02.25        
                  30.54     1:02.25 (31.71)                                        
137 Ligon, Kathleen           17 Memphis Tiger Sw-SE  1:04.60L   1:04.58        
                  30.74     1:04.58 (33.84)                                        
 -- Grubbs, Hannah            15 Orinda Aquatics-PC     56.75         DQ        
 -- Upshaw, Arlyn             17 Terrapins Swim T-PC    55.60        DFS        
      63 Declared false start
 -- Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA       58.00        DFS        
      63 Declared false start
 -- Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA    56.48        DFS        
      63 Declared false start
 -- Leclair, Ashley           15 Lakeside Swim Te-KY  1:05.85L       DFS        
      63 Declared false start
 -- O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  1:07.06L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Sudarma, Tiffany          17 Nitro Swimming-ST      56.77        DFS        
      63 Declared false start
 -- Macfarlane, Zoe           17 Greater Pensacol-SE    56.79        SCR        
 -- Neel, Marissa             17 Una CROW-PC            56.78        SCR        
 -- Sullins, Allie            17 Magnolia Aquatic-GU    55.65        SCR        
 -- White, Madison            17 Crow Canyon Coun-PC    53.74        SCR        
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:58.89  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:01.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:02.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.19  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:02.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McNulty, Amanda           15 Y-Spartaquatics-SC   2:08.00    2:08.23        
                  30.18     1:02.51 (32.33)     1:35.72 (33.21)     2:08.23 (32.51)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:58.89  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:01.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:02.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.19  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:02.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drozda, Shelly            14 Front Range Barr-CO  2:07.10    2:02.69        
                  29.40     1:00.97 (31.57)     1:31.90 (30.93)     2:02.69 (30.79)
 
Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:58.89  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:01.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:02.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.19  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:02.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sell, Sydney              14 Shelby USS-KY        2:03.14    2:01.73        
                  28.37       59.37 (31.00)     1:30.64 (31.27)     2:01.73 (31.09)
  2 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  2:02.00    2:02.44        
                  28.52       59.17 (30.65)     1:30.82 (31.65)     2:02.44 (31.62)
  3 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  2:06.00    2:02.99        
                  28.84       59.43 (30.59)     1:31.24 (31.81)     2:02.99 (31.75)
  4 Buha, Mallory             14 South Lyon Aquat-MI  2:06.00    2:05.11        
                  29.02     1:00.58 (31.56)     1:32.59 (32.01)     2:05.11 (32.52)
  5 Tracy, Alexandra          16 Una CM-OH            2:08.00    2:07.44        
                  29.12     1:01.90 (32.78)     1:34.96 (33.06)     2:07.44 (32.48)
  6 Purdy, Megan              16 Boulder City Hen-CA  2:09.50    2:07.99        
                  30.10     1:02.25 (32.15)     1:35.20 (32.95)     2:07.99 (32.79)
 
Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:53.16  12/11/2010 Courtney Bartholomew, Michigan Lakesho     
 Meet Q Time:   2:02.19                                                        
                1:58.89  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:01.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:02.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:06.19  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:02.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI  1:54.63    1:53.70        
                  26.41       54.85 (28.44)     1:24.17 (29.32)     1:53.70 (29.53)
  2 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  1:56.69    1:54.30        
                  27.04       56.05 (29.01)     1:25.38 (29.33)     1:54.30 (28.92)
  3 Vitarius, Jillian         18 Blue Tide Aquati-GU  1:55.46    1:55.17        
                  26.62       55.70 (29.08)     1:25.37 (29.67)     1:55.17 (29.80)
  4 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC  1:56.79    1:55.42        
                  27.40       56.28 (28.88)     1:25.89 (29.61)     1:55.42 (29.53)
  5 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC  1:57.46    1:55.87        
                  27.71       57.01 (29.30)     1:26.76 (29.75)     1:55.87 (29.11)
  6 Baker, Kathleen           14 Una MAC-NC           1:57.24    1:56.22        
                  27.45       57.10 (29.65)     1:26.95 (29.85)     1:56.22 (29.27)
  7 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  1:58.32    1:56.33        
                  27.10       56.43 (29.33)     1:26.15 (29.72)     1:56.33 (30.18)
  8 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  1:58.40    1:59.11        
                  28.47       58.14 (29.67)     1:28.54 (30.40)     1:59.11 (30.57)
B - Final
  9 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  1:59.16    1:57.22        
                  28.01       58.08 (30.07)     1:28.38 (30.30)     1:57.22 (28.84)
 10 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ        1:59.47    1:57.38        
                  28.14       57.43 (29.29)     1:27.34 (29.91)     1:57.38 (30.04)
 11 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT   1:59.78    1:58.16        
                  27.83       57.79 (29.96)     1:28.25 (30.46)     1:58.16 (29.91)
 12 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  1:58.86    1:58.27        
                  27.97       57.50 (29.53)     1:28.02 (30.52)     1:58.27 (30.25)
 13 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  1:58.65    1:58.48        
                  28.14       57.90 (29.76)     1:28.47 (30.57)     1:58.48 (30.01)
 14 Galyer, Danielle          16 Y-Spartaquatics-SC   1:59.56    1:59.61        
                  28.81       59.06 (30.25)     1:29.66 (30.60)     1:59.61 (29.95)
 15 Yambor-Maul, Alyssa       16 Area Tallahassee-FL  1:59.32    1:59.76        
                  28.34       58.30 (29.96)     1:29.27 (30.97)     1:59.76 (30.49)
 16 Chintanaphol, Michelle    16 Nashville Aquati-SE  1:59.72    2:00.44        
                  28.95       59.18 (30.23)     1:30.20 (31.02)     2:00.44 (30.24)
C - Final
 17 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN  2:00.33    1:57.25        
                  27.38       56.60 (29.22)     1:26.91 (30.31)     1:57.25 (30.34)
 18 Weiss, Hannah             16 King Aquatic Clu-PN  2:00.22    1:58.64        
                  27.17       57.19 (30.02)     1:28.12 (30.93)     1:58.64 (30.52)
 19 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  1:59.82    1:58.67        
                  28.40       58.34 (29.94)     1:28.77 (30.43)     1:58.67 (29.90)
 20 Cooke, Sidney             16 Crow Canyon Coun-PC  1:59.80    1:59.37        
                  28.29       58.37 (30.08)     1:28.97 (30.60)     1:59.37 (30.40)
 21 Olson, Loree              17 California Capit-SN  1:59.89    1:59.69        
                  27.92       57.68 (29.76)     1:28.74 (31.06)     1:59.69 (30.95)
 22 Edwards, Madeline         16 Nitro Swimming-ST    2:00.53    1:59.70        
                  27.91       57.79 (29.88)     1:28.72 (30.93)     1:59.70 (30.98)
 23 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC   2:00.47    1:59.84        
                  27.94       57.94 (30.00)     1:28.53 (30.59)     1:59.84 (31.31)
 24 Korst, Caroline           16 Frisco Aquatics-NT   2:00.42    2:00.38        
                  27.61       57.46 (29.85)     1:28.70 (31.24)     2:00.38 (31.68)
 
Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:53.16  12/11/2010 Courtney Bartholomew, Michigan Lakesho     
 Meet Q Time:   2:02.19                                                        
                1:58.89  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:01.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:02.19  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:06.19  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:02.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI  1:53.16    1:54.63 q      
                  26.73       55.46 (28.73)     1:25.13 (29.67)     1:54.63 (29.50)
  2 Vitarius, Jillian         18 Blue Tide Aquati-GU  1:54.04    1:55.46 q      
                  26.73       55.73 (29.00)     1:25.10 (29.37)     1:55.46 (30.36)
  3 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  1:55.05    1:56.69 q      
                  27.64       57.12 (29.48)     1:26.99 (29.87)     1:56.69 (29.70)
  4 Stenkvist, Henriette      17 Raleigh Swimming-NC  1:54.98    1:56.79 q      
                  27.80       56.80 (29.00)     1:26.65 (29.85)     1:56.79 (30.14)
  5 Baker, Kathleen           14 Una MAC-NC           1:59.07    1:57.24 q      
                  28.08       58.10 (30.02)     1:28.12 (30.02)     1:57.24 (29.12)
  6 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC  1:59.26    1:57.46 q      
                  27.47       57.07 (29.60)     1:27.30 (30.23)     1:57.46 (30.16)
  7 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  2:00.20    1:58.32 q      
                  27.29       56.86 (29.57)     1:27.70 (30.84)     1:58.32 (30.62)
  8 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  2:02.05    1:58.40 q      
                  28.62       58.02 (29.40)     1:28.03 (30.01)     1:58.40 (30.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  1:59.30    1:58.65 q      
                  28.56       58.49 (29.93)     1:28.79 (30.30)     1:58.65 (29.86)
 10 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  1:59.04    1:58.86 q      
                  28.34       58.50 (30.16)     1:28.86 (30.36)     1:58.86 (30.00)
 11 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  1:57.71    1:59.16 q      
                  28.24       58.59 (30.35)     1:29.21 (30.62)     1:59.16 (29.95)
 12 Yambor-Maul, Alyssa       16 Area Tallahassee-FL  2:00.52    1:59.32 q      
                  28.42       58.34 (29.92)     1:28.76 (30.42)     1:59.32 (30.56)
 13 Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ        1:57.03    1:59.47 q      
                  28.46       58.33 (29.87)     1:28.65 (30.32)     1:59.47 (30.82)
 14 Galyer, Danielle          16 Y-Spartaquatics-SC   1:59.09    1:59.56 q      
                  28.69       58.46 (29.77)     1:29.23 (30.77)     1:59.56 (30.33)
 15 Chintanaphol, Michelle    16 Nashville Aquati-SE  2:18.24L   1:59.72 q      
                  28.93       58.99 (30.06)     1:29.49 (30.50)     1:59.72 (30.23)
 16 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT   1:59.32    1:59.78 q      
                  28.50       59.24 (30.74)     1:29.81 (30.57)     1:59.78 (29.97)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cooke, Sidney             16 Crow Canyon Coun-PC  1:58.23    1:59.80 q      
                  27.55       57.11 (29.56)     1:28.20 (31.09)     1:59.80 (31.60)
 18 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  2:01.84    1:59.82 q      
                  28.68       58.83 (30.15)     1:29.53 (30.70)     1:59.82 (30.29)
 19 Olson, Loree              17 California Capit-SN  2:00.98    1:59.89 q      
                  28.08       57.90 (29.82)     1:28.83 (30.93)     1:59.89 (31.06)
 20 Weiss, Hannah             16 King Aquatic Clu-PN  2:05.07    2:00.22 q      
                  27.64       57.79 (30.15)     1:28.94 (31.15)     2:00.22 (31.28)
 21 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN  1:59.05    2:00.33 q      
                  27.34       57.21 (29.87)     1:28.73 (31.52)     2:00.33 (31.60)
 22 Korst, Caroline           16 Frisco Aquatics-NT   2:00.55    2:00.42 q      
                  27.85       57.95 (30.10)     1:28.94 (30.99)     2:00.42 (31.48)
 23 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC   1:57.48    2:00.47 q      
                  29.10       59.26 (30.16)     1:29.61 (30.35)     2:00.47 (30.86)
 24 Edwards, Madeline         16 Nitro Swimming-ST    2:01.13    2:00.53 q      
                  27.95       57.59 (29.64)     1:28.53 (30.94)     2:00.53 (32.00)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN  2:03.13    2:00.56        
                  28.54       58.99 (30.45)     1:29.73 (30.74)     2:00.56 (30.83)
 26 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  2:01.83    2:00.76        
                  28.60       58.56 (29.96)     1:29.09 (30.53)     2:00.76 (31.67)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Galyer, Alex              13 Y-Spartaquatics-SC   2:20.82L   2:00.77        
                  29.16       59.34 (30.18)     1:29.83 (30.49)     2:00.77 (30.94)
 28 Isleta, Chloe Kennedy An  13 Santa Clara Swim-PC  2:03.48    2:00.78        
                  28.53       59.21 (30.68)     1:30.14 (30.93)     2:00.78 (30.64)
 29 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   2:00.12    2:00.79        
                  28.30       58.84 (30.54)     1:30.25 (31.41)     2:00.79 (30.54)
 30 Mykkanen, Courtney        13 Irvine Novaquati-CA  2:01.56    2:00.91        
                  28.60       59.15 (30.55)     1:30.54 (31.39)     2:00.91 (30.37)
 31 Madsen, Devin             16 Crow Canyon Coun-PC  2:20.41L   2:00.92        
                  28.45       58.65 (30.20)     1:29.53 (30.88)     2:00.92 (31.39)
 32 Hinkle, Mickayla          15 St Croix Swim Cl-MN  2:02.06    2:00.93        
                  28.63       59.30 (30.67)     1:30.15 (30.85)     2:00.93 (30.78)
 33 Angell, Hannah            16 Kansas City Blaz-MV  2:20.41L   2:01.02        
                  28.73       58.82 (30.09)     1:29.62 (30.80)     2:01.02 (31.40)
 34 Demonte, Anna             17 Club Wolverine-MI    1:58.68    2:01.24        
                  28.26       58.96 (30.70)     1:29.94 (30.98)     2:01.24 (31.30)
 35 Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA  1:59.96    2:01.66        
                  27.85       58.83 (30.98)     1:30.47 (31.64)     2:01.66 (31.19)
 36 Emery, Nicole             16 SwimMAC Carolina-NC  2:21.56L   2:01.68        
                  28.25       58.84 (30.59)     1:30.33 (31.49)     2:01.68 (31.35)
 37 Ruiz, Lindsay             17 California Capit-SN  2:20.02L   2:01.72        
                  28.66       58.67 (30.01)     1:29.78 (31.11)     2:01.72 (31.94)
 38 Chory, Margaret           16 Bernal's Gator S-NE  2:20.35L   2:01.89        
                  28.54       58.87 (30.33)     1:30.34 (31.47)     2:01.89 (31.55)
 39 Moroney, Megan            14 Saint Andrew's S-FG  2:19.66L   2:02.00        
                  29.24     1:00.03 (30.79)     1:30.97 (30.94)     2:02.00 (31.03)
 40 Cohara, Morgan            17 Lake Erie Silver-LE  2:01.73    2:02.04        
                  28.96       59.55 (30.59)     1:30.83 (31.28)     2:02.04 (31.21)
 41 Enoch, Geordie            15 Eagle Swim Team-MD   2:05.71    2:02.14        
                  28.83       59.39 (30.56)     1:30.67 (31.28)     2:02.14 (31.47)
 42 Grainger, Anna            17 Nashville Aquati-SE  2:00.55    2:02.17        
                  29.34       59.95 (30.61)     1:31.01 (31.06)     2:02.17 (31.16)
 43 Mayfield, Anna            17 Alamo Area Aquat-ST  1:58.12    2:02.19        
                  28.06       58.19 (30.13)     1:29.78 (31.59)     2:02.19 (32.41)
 44 Ranzau, Emily             16 Dynamo Swim Club-GA  2:19.16L   2:02.26        
                  29.10       59.95 (30.85)     1:31.16 (31.21)     2:02.26 (31.10)
 45 Amr, Amani                17 Spokane Area Swi-IE  2:19.97L   2:02.30        
                  29.07     1:00.21 (31.14)     1:31.41 (31.20)     2:02.30 (30.89)
 46 Leach, Hannah             14 Missoula Aquatic-MT  2:20.18L   2:02.35        
                  28.63       59.62 (30.99)     1:31.30 (31.68)     2:02.35 (31.05)
 47 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  1:57.65    2:02.40        
                  28.44       58.71 (30.27)     1:30.34 (31.63)     2:02.40 (32.06)
 48 Wilson, Makenna           16 DU Hilltoppers-CO    2:02.19    2:02.44        
                  28.87       59.35 (30.48)     1:30.90 (31.55)     2:02.44 (31.54)
 49 Viohl, Megan              16 Eagle Swim Team-MD   2:21.30L   2:02.53        
                  29.81     1:00.47 (30.66)     1:31.67 (31.20)     2:02.53 (30.86)
 50 Hazle, Madeline           16 Blue Tide Aquati-GU  2:00.53    2:02.62        
                  28.65       59.06 (30.41)     1:30.73 (31.67)     2:02.62 (31.89)
 51 Blaydes, Madison          16 Patriot Aquatic-IL   2:04.02    2:02.70        
                  29.29       59.91 (30.62)     1:31.08 (31.17)     2:02.70 (31.62)
 52 Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC   1:57.15    2:02.85        
                  28.61       59.21 (30.60)     1:30.74 (31.53)     2:02.85 (32.11)
 53 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR  2:01.02    2:03.00        
                  29.26     1:00.14 (30.88)     1:31.54 (31.40)     2:03.00 (31.46)
 54 Wu, Joanna                17 King Aquatic Clu-PN  2:01.12    2:03.07        
                  28.35       59.00 (30.65)     1:30.91 (31.91)     2:03.07 (32.16)
 55 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY  1:59.58    2:03.20        
                  28.44       59.22 (30.78)     1:31.25 (32.03)     2:03.20 (31.95)
 56 Yoon, Danielle            16 Dads Club Swim T-GU  2:03.66    2:03.24        
                  29.26     1:00.50 (31.24)     1:31.99 (31.49)     2:03.24 (31.25)
 57 Suek, Ellen               16 Team Foxjet-MN       2:19.19L   2:03.33        
                  29.11     1:00.30 (31.19)     1:32.23 (31.93)     2:03.33 (31.10)
 58 Rist, Konnor              18 Lakeside Swim Te-KY  2:18.97L   2:03.35        
                  28.61       59.55 (30.94)     1:31.33 (31.78)     2:03.35 (32.02)
 59 Alexander, Ryan           15 YMCA of the Nort-NE  2:03.77    2:03.41        
                  29.71     1:00.90 (31.19)     1:32.37 (31.47)     2:03.41 (31.04)
 60 Varisco, Madison          15 First Colony Swi-GU  2:04.85    2:03.43        
                  29.44     1:00.57 (31.13)     1:31.95 (31.38)     2:03.43 (31.48)
 61 Cominelli, Marissa        16 Lake Erie Silver-LE  2:01.40    2:03.50        
                  28.55       59.60 (31.05)     1:31.62 (32.02)     2:03.50 (31.88)
 62 Ainsworth, Kristin        16 King Aquatic Clu-PN  2:01.27    2:03.54        
                  28.04       58.06 (30.02)     1:30.29 (32.23)     2:03.54 (33.25)
 63 Schlobohm, Stephanie      17 Aquazot Swim Clu-CA  2:02.25    2:03.69        
                  28.90       59.85 (30.95)     1:31.93 (32.08)     2:03.69 (31.76)
 63 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO    1:59.40    2:03.69        
                  28.27       59.46 (31.19)     1:32.06 (32.60)     2:03.69 (31.63)
 65 Sell, Sydney              14 Shelby USS-KY        2:20.36L   2:03.70        
                  28.55       59.68 (31.13)     1:31.97 (32.29)     2:03.70 (31.73)
 66 Alexander, Megan          17 YMCA of the Nort-NE  2:02.65    2:03.71        
                  29.52     1:00.47 (30.95)     1:32.07 (31.60)     2:03.71 (31.64)
 67 VanderMey, Andrea         16 Kingfish Aquatic-MI  2:19.90L   2:03.83        
                  28.87     1:00.12 (31.25)     1:32.23 (32.11)     2:03.83 (31.60)
 67 Vieira, Gabriela          14 Gator Swim Team-OZ   2:01.90    2:03.83        
                  28.05       59.00 (30.95)     1:30.80 (31.80)     2:03.83 (33.03)
 69 Delisle, Marie-pierre     15 Palo Alto Stanfo-PC  2:03.23    2:03.84        
                  29.38     1:00.53 (31.15)     1:32.24 (31.71)     2:03.84 (31.60)
 70 Elliott, Erika            17 Patriot Aquatic-IL   2:20.02L   2:03.87        
                  28.47       58.60 (30.13)     1:30.57 (31.97)     2:03.87 (33.30)
 71 Tschoke, Victoria         16 Raleigh Swimming-NC  2:03.02    2:03.93        
                  29.17     1:00.47 (31.30)     1:32.23 (31.76)     2:03.93 (31.70)
 71 Sickle, Katarina          17 Kansas City Blaz-MV  2:04.82    2:03.93        
                  29.32     1:00.33 (31.01)     1:31.93 (31.60)     2:03.93 (32.00)
 71 Marks, Riley              17 Alamo Area Aquat-ST  2:01.39    2:03.93        
                  28.44       58.88 (30.44)     1:30.94 (32.06)     2:03.93 (32.99)
 74 Modlich, Jessica          16 Loveland Swim Cl-CO  2:20.39L   2:04.01        
                  29.30     1:00.16 (30.86)     1:31.83 (31.67)     2:04.01 (32.18)
 75 Gibson, Lyndsie           17 North Texas Nada-NT  2:00.09    2:04.06        
                  28.42       59.55 (31.13)     1:31.83 (32.28)     2:04.06 (32.23)
 76 Saiz, Mary                16 Steel City Aquat-CO  1:59.63    2:04.12        
                  28.91       59.49 (30.58)     1:31.77 (32.28)     2:04.12 (32.35)
 76 Maricle, Abigail          15 Mount Hood Aquat-OR  2:20.33L   2:04.12        
                  29.53     1:00.64 (31.11)     1:32.43 (31.79)     2:04.12 (31.69)
 78 Jameson, Olivia           17 North Shore Swim-NE  2:01.54    2:04.14        
                  29.66     1:00.12 (30.46)     1:31.96 (31.84)     2:04.14 (32.18)
 79 Baxley, Rebecca           16 Neptune Swimming-PC  2:02.98    2:04.23        
                  29.00       59.94 (30.94)     1:31.75 (31.81)     2:04.23 (32.48)
 80 Preston, Haley            17 CLASS Aquatics-CA    2:02.08    2:04.24        
                  29.61     1:00.83 (31.22)     1:32.47 (31.64)     2:04.24 (31.77)
 81 Keehn, Samantha           16 Swim Pasadena-CA     2:19.35L   2:04.45        
                  29.10     1:00.19 (31.09)     1:32.56 (32.37)     2:04.45 (31.89)
 82 Morrow, Lindsay           15 Evergreen Swim T-CO  2:19.81L   2:04.57        
                  28.88     1:00.41 (31.53)     1:31.93 (31.52)     2:04.57 (32.64)
 83 Mantich, Danielle         16 Chicago Wolfpack-IL  2:04.40    2:04.67        
                  29.47     1:00.48 (31.01)     1:32.31 (31.83)     2:04.67 (32.36)
 84 Hammond, Emily            16 Hilton Head Aqua-SC  2:20.59L   2:04.71        
                  30.08     1:01.30 (31.22)     1:32.65 (31.35)     2:04.71 (32.06)
 85 Low, Cheyenne             16 OC Waves-CA          2:24.34L   2:04.72        
                  28.68       59.96 (31.28)     1:32.11 (32.15)     2:04.72 (32.61)
 86 Debever, Mckenna          15 Bolles School Sh-FL  2:02.63    2:04.88        
                  28.36       59.28 (30.92)     1:32.28 (33.00)     2:04.88 (32.60)
 87 Wilts, Samantha           15 Barracuda Aquati-BD  2:05.82    2:05.07        
                  28.64       59.89 (31.25)     1:32.48 (32.59)     2:05.07 (32.59)
 88 Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   2:00.68    2:05.18        
                  29.57     1:00.19 (30.62)     1:32.23 (32.04)     2:05.18 (32.95)
 89 Peacock, Salem            16 Bolles School Sh-FL  2:21.00L   2:05.23        
                  29.30     1:00.26 (30.96)     1:32.39 (32.13)     2:05.23 (32.84)
 90 Newton, Devin             15 Irvine Novaquati-CA  2:22.20L   2:05.38        
                  29.87     1:01.70 (31.83)     1:33.67 (31.97)     2:05.38 (31.71)
 91 Doyle, Jacqueline         16 Crow Canyon Coun-PC  2:06.00    2:05.51        
                  28.94     1:00.45 (31.51)     1:33.23 (32.78)     2:05.51 (32.28)
 92 Mertel, Nicole            18 Desert Storm Swi-CA  2:18.77L   2:05.88        
                  28.96     1:00.50 (31.54)     1:32.96 (32.46)     2:05.88 (32.92)
 93 Sheridan, Maria           16 SwimMAC Carolina-NC  2:20.85L   2:05.93        
                  29.09       59.92 (30.83)     1:32.34 (32.42)     2:05.93 (33.59)
 94 Smith, Alexandria         17 Dallas Mustangs-NT   2:01.69    2:05.97        
                  29.19     1:00.75 (31.56)     1:33.08 (32.33)     2:05.97 (32.89)
 95 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT   1:59.47    2:05.99        
                  29.31     1:01.21 (31.90)     1:33.57 (32.36)     2:05.99 (32.42)
 96 Brown, Summer             17 Pilot Aquatic Cl-SE  2:04.71    2:06.04        
                  30.11     1:01.63 (31.52)     1:33.63 (32.00)     2:06.04 (32.41)
 97 Buckley, Kelsey           18 Palm Harbor YMCA-FL  2:00.85    2:06.17        
                  28.79       59.89 (31.10)     1:32.63 (32.74)     2:06.17 (33.54)
 98 Reierson, Sarah           17 Superior Stingra-OR  2:01.28    2:06.28        
                  29.42     1:00.70 (31.28)     1:32.86 (32.16)     2:06.28 (33.42)
 99 Grubbs, Hannah            15 Orinda Aquatics-PC   2:05.30    2:06.32        
                  29.24     1:01.11 (31.87)     1:33.97 (32.86)     2:06.32 (32.35)
100 Tran, Breanna             15 OC Waves-CA          2:05.49    2:06.63        
                  29.01     1:01.78 (32.77)     1:34.29 (32.51)     2:06.63 (32.34)
101 Meyer, Abigail            16 Nitro Swimming-ST    2:20.91L   2:06.80        
                  28.30       59.84 (31.54)     1:33.20 (33.36)     2:06.80 (33.60)
102 Nist, Erika               16 King Aquatic Clu-PN  2:02.29    2:06.83        
                  28.73     1:00.65 (31.92)     1:34.21 (33.56)     2:06.83 (32.62)
103 *Brown, Georgia           15 North Texas Nada-NT  2:04.27    2:07.07        
                  29.42     1:01.36 (31.94)     1:34.42 (33.06)     2:07.07 (32.65)
104 Rumrill, Mackenzie        14 Bearcat Swim Clu-OR  2:06.15    2:07.12        
                  28.90     1:00.59 (31.69)     1:33.73 (33.14)     2:07.12 (33.39)
105 Lyons, Morgan             16 Dynamo Swim Club-GA  2:02.06    2:07.15        
                  29.02     1:00.15 (31.13)     1:33.23 (33.08)     2:07.15 (33.92)
106 Dudzinski, Brittany       17 Upper St Clair S-AM  2:05.91    2:07.28        
                  29.35     1:01.31 (31.96)     1:34.40 (33.09)     2:07.28 (32.88)
107 Leclair, Ashley           15 Lakeside Swim Te-KY  2:20.52L   2:07.30        
                  28.92     1:00.40 (31.48)     1:33.80 (33.40)     2:07.30 (33.50)
108 Clary, Lindsey            16 Irvine Novaquati-CA  2:23.29L   2:07.66        
                  30.62     1:02.44 (31.82)     1:34.99 (32.55)     2:07.66 (32.67)
109 Kessler, Rachel           17 Badger Swim Club-MR  2:03.80    2:07.73        
                  30.44     1:02.96 (32.52)     1:35.72 (32.76)     2:07.73 (32.01)
110 Leonhardt, Melissa        17 Lakeside Aquatic-NT  2:03.64    2:07.79        
                  29.33     1:00.98 (31.65)     1:34.54 (33.56)     2:07.79 (33.25)
111 Turner, Andie             14 Colorado Springs-CO  2:04.73    2:08.40        
                  29.83     1:01.83 (32.00)     1:34.97 (33.14)     2:08.40 (33.43)
112 Derevyanik, Taylor        17 North Texas Nada-NT  2:05.38    2:08.43        
                  28.97     1:01.21 (32.24)     1:34.94 (33.73)     2:08.43 (33.49)
113 Williams, Jasmine         17 Bolles School Sh-FL  2:04.95    2:09.40        
                  29.49     1:01.39 (31.90)     1:34.87 (33.48)     2:09.40 (34.53)
114 Kuznetsova, Yelizaveta    14 Canyons Aquatic-CA   2:21.30L   2:09.69        
                  30.44     1:03.11 (32.67)     1:37.07 (33.96)     2:09.69 (32.62)
115 Rogers, Kelly             17 Lakeside Swim Te-KY  2:21.02L   2:13.33        
                  30.76     1:04.07 (33.31)     1:38.74 (34.67)     2:13.33 (34.59)
 -- Eckhart, Kathryn          18 Cypress Fairbank-GU  2:04.08        DFS        
      63 Declared false start
 -- Cook, Alyssa              14 King Aquatic Clu-PN  2:24.72L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA  2:17.83L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Ligon, Kathleen           17 Memphis Tiger Sw-SE  2:20.47L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Clark, Haley              18 Aggie Swim Club-GU   2:03.93        DFS        
      63 Declared false start
 -- Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  2:02.10        DFS        
      63 Declared false start
 -- Barcellona, Jennifer      16 Crow Canyon Coun-PC  2:21.52L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Troup, Alexa              17 Crow Canyon Coun-PC  2:21.40L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Eastin, Emily             13 Irvine Novaquati-CA  2:02.98         NS        
 -- Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI  2:18.56L       SCR        
 -- Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE  1:59.79        SCR        
 -- Upshaw, Arlyn             17 Terrapins Swim T-PC  2:00.48        SCR        
 -- Neel, Marissa             17 Una CROW-PC          2:03.96        SCR        
 -- White, Madison            17 Crow Canyon Coun-PC  1:58.27        SCR        
 -- Carrozza, Quinn           15 Nitro Swimming-ST    1:56.41        SCR        
 -- Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   2:23.18L       SCR        
 
Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J   59.81  12/10/2010 Mary Olsen, Sun Devil Aquati               
 Meet Q Time:   1:04.29                                                        
                1:03.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:04.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:04.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Poppe, Heidi              15 Crow Canyon Coun-PC  1:01.56    1:01.08        
                  28.55     1:01.08 (32.53)                                        
  2 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO    1:02.29    1:01.75        
                  29.61     1:01.75 (32.14)                                        
  3 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  1:02.18    1:02.00        
                  29.42     1:02.00 (32.58)                                        
  4 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   1:02.71    1:02.01        
                  29.54     1:02.01 (32.47)                                        
  5 Burton, Margaret          16 Aquazot Swim Clu-CA  1:02.16    1:02.38        
                  29.01     1:02.38 (33.37)                                        
  6 Senczyszyn, Samantha      14 Ozaukee Aquatics-WI  1:02.38    1:02.56        
                  29.32     1:02.56 (33.24)                                        
  7 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  1:02.06    1:02.58        
                  29.23     1:02.58 (33.35)                                        
  8 Van Camp, Jenna           18 Herndon Aquatic-PV   1:02.51    1:02.90        
                  29.44     1:02.90 (33.46)                                        
B - Final
  9 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  1:02.91    1:01.40        
                  28.76     1:01.40 (32.64)                                        
 10 Ross, Katharine           16 Central Iowa Aqu-IA  1:02.75    1:01.77        
                  29.09     1:01.77 (32.68)                                        
 11 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  1:03.05    1:03.54        
                  30.12     1:03.54 (33.42)                                        
 12 Hinde, Bryce              18 Kansas City Blaz-MV  1:02.85    1:03.56        
                  29.81     1:03.56 (33.75)                                        
 13 Lee, Aileen               14 Crow Canyon Coun-PC  1:03.71    1:03.76        
                  30.27     1:03.76 (33.49)                                        
 14 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA  1:03.68    1:03.78        
                  29.51     1:03.78 (34.27)                                        
 15 Martelle, Alexandra       16 Una MAC-NC           1:03.64    1:03.87        
                  30.61     1:03.87 (33.26)                                        
 16 McIntee, Sherri           15 Rancho San Diegu-SI  1:03.19    1:04.85        
                  30.39     1:04.85 (34.46)                                        
C - Final
 17 *Ginn, Samantha           14 Una BSS-FL           1:04.07    1:02.88        
                  29.57     1:02.88 (33.31)                                        
 18 Harris, Mallory           17 Boulder City Hen-CA  1:03.83    1:03.52        
                  30.02     1:03.52 (33.50)                                        
 19 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  1:04.01    1:03.80        
                  30.24     1:03.80 (33.56)                                        
 20 Pierce, Natalie           15 Birmingham-Bloom-MI  1:03.96    1:03.97        
                  29.89     1:03.97 (34.08)                                        
 21 Kaunitz, Sarah            15 Lake Oswego Swim-OR  1:04.10    1:03.98        
                  30.21     1:03.98 (33.77)                                        
 22 Scott, Riley              14 Marin Pirates-PC     1:04.17    1:04.52        
                  30.68     1:04.52 (33.84)                                        
 23 Lemire, Stephanie         16 St Croix Swim Cl-MN  1:03.79    1:04.73        
                  30.28     1:04.73 (34.45)                                        
 24 Balsbough, Briana         15 The Dolphins-OR      1:04.14    1:04.79        
                  29.87     1:04.79 (34.92)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:04.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:04.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sougstad, Emma            17 Mason City Swim-IA/  1:16.86    1:03.54        
                  30.31     1:03.54 (33.23)                                        
  2 McKenzie, Anna            15 Crimson Tide Aqu-SE  1:06.80    1:05.91        
                  31.06     1:05.91 (34.85)                                        
  3 Noonan, Morgan            17 Cabrillo Threshe-PC  1:07.80    1:06.21        
                  31.54     1:06.21 (34.67)                                        
  4 Herman, Shannon           18 Orinda Aquatics-PC   1:05.30    1:06.70        
                  31.95     1:06.70 (34.75)                                        
  5 Murch Elliot, Billy       17 SwimMAC Carolina-NC  1:06.00    1:07.23        
                  31.83     1:07.23 (35.40)                                        
  6 Berger, Kelly             16 Crimson Tide Aqu-SE  1:07.00    1:09.16        
                  32.36     1:09.16 (36.80)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:04.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:04.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reetz, Miranda            16 DU Hilltoppers-CO    1:00.57    1:06.40        
                  31.82     1:06.40 (34.58)                                        
  2 Yee, Catherine            18 Lake Oswego Swim-OR  1:03.99    1:06.47        
                  31.01     1:06.47 (35.46)                                        
  3 Kastigar, Hannah          16 Aberdeen Swim Cl-SD  1:10.58    1:06.70        
                  32.06     1:06.70 (34.64)                                        
  4 Morrow, Lindsay           15 Evergreen Swim T-CO  1:08.00    1:10.02        
                  33.82     1:10.02 (36.20)                                        
 
Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:04.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:04.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reierson, Sarah           17 Superior Stingra-OR  1:08.10    1:06.93        
                  31.90     1:06.93 (35.03)                                        
  2 Peters, Whitney           14 Bozeman Barracud-MT  1:05.66    1:07.12        
                  31.46     1:07.12 (35.66)                                        
 -- Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   1:08.50         NS        
 
Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J   59.81  12/10/2010 Mary Olsen, Sun Devil Aquati               
 Meet Q Time:   1:04.29                                                        
                1:03.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:04.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:04.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:04.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poppe, Heidi              15 Crow Canyon Coun-PC  1:03.24    1:01.56 q      
                  28.76     1:01.56 (32.80)                                        
  2 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  1:02.23    1:02.06 q      
                  29.36     1:02.06 (32.70)                                        
  3 Burton, Margaret          16 Aquazot Swim Clu-CA  1:01.69    1:02.16 q      
                  29.26     1:02.16 (32.90)                                        
  4 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  1:01.86    1:02.18 q      
                  29.68     1:02.18 (32.50)                                        
  5 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO    1:05.79    1:02.29 q      
                  29.75     1:02.29 (32.54)                                        
  6 Senczyszyn, Samantha      14 Ozaukee Aquatics-WI  1:03.17    1:02.38 q      
                  29.67     1:02.38 (32.71)                                        
  7 Van Camp, Jenna           18 Herndon Aquatic-PV   1:03.70    1:02.51 q      
                  29.53     1:02.51 (32.98)                                        
  8 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   1:03.91    1:02.71 q      
                  29.84     1:02.71 (32.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ross, Katharine           16 Central Iowa Aqu-IA  1:02.60    1:02.75 q      
                  29.46     1:02.75 (33.29)                                        
 10 Hinde, Bryce              18 Kansas City Blaz-MV  1:04.28    1:02.85 q      
                  29.41     1:02.85 (33.44)                                        
 11 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  1:12.07L   1:02.91 q      
                  29.49     1:02.91 (33.42)                                        
 12 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  1:02.10    1:03.05 q      
                  30.07     1:03.05 (32.98)                                        
 13 McIntee, Sherri           15 Rancho San Diegu-SI  1:13.44L   1:03.19 q      
                  30.03     1:03.19 (33.16)                                        
 14 Martelle, Alexandra       16 Una MAC-NC           1:04.19    1:03.64 q      
                  30.11     1:03.64 (33.53)                                        
 15 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA  1:02.86    1:03.68 q      
                  29.66     1:03.68 (34.02)                                        
 16 Lee, Aileen               14 Crow Canyon Coun-PC  1:13.52L   1:03.71 q      
                  30.40     1:03.71 (33.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lemire, Stephanie         16 St Croix Swim Cl-MN  1:04.44    1:03.79 q      
                  29.83     1:03.79 (33.96)                                        
 18 Harris, Mallory           17 Boulder City Hen-CA  1:03.13    1:03.83 q      
                  30.35     1:03.83 (33.48)                                        
 19 Pierce, Natalie           15 Birmingham-Bloom-MI  1:03.65    1:03.96 q      
                  30.06     1:03.96 (33.90)                                        
 20 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  1:13.33L   1:04.01 q      
                  30.12     1:04.01 (33.89)                                        
 21 *Ginn, Samantha           14 Una BSS-FL           1:12.13L   1:04.07 q      
 22 Kaunitz, Sarah            15 Lake Oswego Swim-OR  1:04.80    1:04.10 q      
                  30.15     1:04.10 (33.95)                                        
 23 Balsbough, Briana         15 The Dolphins-OR      1:05.43    1:04.14 q      
                  30.03     1:04.14 (34.11)                                        
 24 Scott, Riley              14 Marin Pirates-PC     1:05.25    1:04.17 q      
                  30.66     1:04.17 (33.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mercke, Miranda           18 Lakeside Swim Te-KY  1:02.80    1:04.32        
                  30.12     1:04.32 (34.20)                                        
 26 Fulenwider, Melissa       17 Badger Swim Club-MR  1:13.04L   1:04.36        
                  30.04     1:04.36 (34.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 McCann, Carolyn           16 Tacoma Swim Club-PN  1:04.07    1:04.40        
                  30.36     1:04.40 (34.04)                                        
 28 Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA     1:04.25    1:04.62        
                  30.43     1:04.62 (34.19)                                        
 29 Wade, Tatum               13 Nashville Aquati-SE  1:14.09L   1:04.68        
                  30.84     1:04.68 (33.84)                                        
 30 Fosse, Kourtney           17 RallySport Aquat-CO  1:03.72    1:04.85        
                  30.72     1:04.85 (34.13)                                        
 31 Murch Elliot, Currie      17 SwimMAC Carolina-NC  1:14.22L   1:04.91        
                  31.11     1:04.91 (33.80)                                        
 32 Weisert, Elise            17 North Texas Nada-NT  1:04.26    1:05.00        
                  30.45     1:05.00 (34.55)                                        
 33 Campbell, Elise           17 Kingfish Swimmin-NE  1:05.68    1:05.02        
                  30.12     1:05.02 (34.90)                                        
 34 Schlosberg, Kira          16 Metroplex Aquati-NT  1:14.20L   1:05.04        
                  30.71     1:05.04 (34.33)                                        
 35 Haila, Meghan             15 Bolles School Sh-FL  1:04.08    1:05.37        
                  30.59     1:05.37 (34.78)                                        
 36 Bopp, Amy                 16 Schenectady-Sara-AD  1:03.97    1:05.38        
                  30.92     1:05.38 (34.46)                                        
 37 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE        1:05.01    1:05.40        
                  31.14     1:05.40 (34.26)                                        
 37 Lohman, Kennedy           13 Lakeside Swim Te-KY  1:03.67    1:05.40        
                  30.88     1:05.40 (34.52)                                        
 39 Yee, Catherine            18 Lake Oswego Swim-OR  1:13.29L   1:05.44        
                  30.41     1:05.44 (35.03)                                        
 40 Englestead, Lindsey       16 Sandpipers Of Ne-CA  1:04.64    1:05.45        
                  31.36     1:05.45 (34.09)                                        
 41 Bradford, Genevieve       17 Irvine Novaquati-CA  1:03.61    1:05.56        
                  30.65     1:05.56 (34.91)                                        
 42 Vargem, Jiana             16 Irvine Novaquati-CA  1:04.66    1:05.65        
                  30.72     1:05.65 (34.93)                                        
 43 Peters, Whitney           14 Bozeman Barracud-MT  1:14.81L   1:05.66        
                  30.89     1:05.66 (34.77)                                        
 44 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  1:04.42    1:05.68        
                  31.35     1:05.68 (34.33)                                        
 45 Tan, Sydney               15 Nitro Swimming-ST    1:04.63    1:05.79        
                  31.25     1:05.79 (34.54)                                        
 45 Sanders, Amanda           16 RallySport Aquat-CO  1:05.99    1:05.79        
                  31.11     1:05.79 (34.68)                                        
 47 Cha, Brenda               15 Lake Oswego Swim-OR  1:05.39    1:05.90        
                  30.88     1:05.90 (35.02)                                        
 48 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  1:06.39    1:05.98        
                  31.47     1:05.98 (34.51)                                        
 49 Vandermeulen, Melissa     16 Michigan Lakesho-MI  1:04.15    1:06.00        
                  30.87     1:06.00 (35.13)                                        
 50 Greenberg, Peyton         14 Lakeside Swim Te-KY  1:13.93L   1:06.06        
                  31.85     1:06.06 (34.21)                                        
 51 Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  1:06.32    1:06.09        
                  31.72     1:06.09 (34.37)                                        
 52 Duran, Vanessa            17 San Antonio Wave-ST  1:14.18L   1:06.12        
                  30.85     1:06.12 (35.27)                                        
 53 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO    1:03.35    1:06.27        
                  31.44     1:06.27 (34.83)                                        
 54 Williams, Lauryl          18 Y-Spartaquatics-SC   1:03.71    1:06.49        
                  30.53     1:06.49 (35.96)                                        
 55 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL   1:13.99L   1:06.59        
                  31.97     1:06.59 (34.62)                                        
 55 Bassman, Samantha         15 Nitro Swimming-ST    1:05.64    1:06.59        
                  31.58     1:06.59 (35.01)                                        
 57 Chapko, Nicole            16 St Charles Swim-IL   1:05.33    1:06.67        
                  31.48     1:06.67 (35.19)                                        
 58 Weinstein, Brianna        17 Irvine Novaquati-CA  1:03.53    1:06.70        
                  31.83     1:06.70 (34.87)                                        
 59 Leonard, Mackenzie        16 North Texas Nada-NT  1:05.12    1:06.71        
                  31.31     1:06.71 (35.40)                                        
 60 Grier, Megan              16 DU Hilltoppers-CO    1:14.26L   1:06.73        
                  32.02     1:06.73 (34.71)                                        
 61 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  1:16.07L   1:06.98        
                  31.94     1:06.98 (35.04)                                        
 62 Dzierzak, Rachael         17 Greater Toledo A-OH  1:03.97    1:07.43        
                  31.39     1:07.43 (36.04)                                        
 63 Baker, Caitlin            16 Canyons Aquatic-CA   1:05.23    1:07.72        
                  31.76     1:07.72 (35.96)                                        
 64 Czyrka, Cristina          16 Club Wolverine-MI    1:05.17    1:08.41        
                  32.09     1:08.41 (36.32)                                        
 -- Lombardi, Lia             16 Area Tallahassee-FL  1:04.77         DQ        
 -- Coughlin, Kathryn         17 Syracuse Charger-NI  1:04.21        DFS        
      63 Declared false start
 -- Upshaw, Arlyn             17 Terrapins Swim T-PC  1:04.42        DFS        
      63 Declared false start
 -- Hazle, Madeline           16 Blue Tide Aquati-GU  1:05.53        DFS        
      63 Declared false start
 
Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 2:10.03  12/11/2010 Mary Olsen, Sun Devil Aquati               
 Meet Q Time:   2:19.39                                                        
                2:16.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:19.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:20.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:23.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   2:15.00    2:12.86        
                  30.22     1:03.52 (33.30)     1:37.72 (34.20)     2:12.86 (35.14)
  2 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  2:14.63    2:13.27        
                  30.47     1:04.21 (33.74)     1:38.37 (34.16)     2:13.27 (34.90)
  3 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  2:15.32    2:14.01        
                  30.53     1:04.29 (33.76)     1:38.92 (34.63)     2:14.01 (35.09)
  4 *Ginn, Samantha           14 Una BSS-FL           2:16.62    2:14.53        
                  30.21     1:04.01 (33.80)     1:39.61 (35.60)     2:14.53 (34.92)
  5 Poppe, Heidi              15 Crow Canyon Coun-PC  2:14.02    2:15.04        
                  29.66     1:02.83 (33.17)     1:38.04 (35.21)     2:15.04 (37.00)
  6 McIntee, Sherri           15 Rancho San Diegu-SI  2:15.79    2:17.00        
                  31.07     1:05.52 (34.45)     1:40.76 (35.24)     2:17.00 (36.24)
  7 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  2:16.75    2:19.06        
                  31.43     1:06.72 (35.29)     1:43.25 (36.53)     2:19.06 (35.81)
  8 Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA     2:16.09    2:19.38        
                  31.34     1:06.39 (35.05)     1:42.28 (35.89)     2:19.38 (37.10)
B - Final
  9 Englestead, Lindsey       16 Sandpipers Of Ne-CA  2:17.64    2:15.07        
                  31.00     1:05.24 (34.24)     1:39.88 (34.64)     2:15.07 (35.19)
 10 Scott, Riley              14 Marin Pirates-PC     2:17.64    2:15.50        
                  30.54     1:05.09 (34.55)     1:40.37 (35.28)     2:15.50 (35.13)
 11 Burton, Margaret          16 Aquazot Swim Clu-CA  2:18.31    2:16.54        
                  30.44     1:04.92 (34.48)     1:40.30 (35.38)     2:16.54 (36.24)
 12 Artmann, Abby             15 Nitro Swimming-ST    2:18.68    2:16.88        
                  30.94     1:05.96 (35.02)     1:41.35 (35.39)     2:16.88 (35.53)
 13 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  2:17.29    2:18.23        
                  30.38     1:04.69 (34.31)     1:40.73 (36.04)     2:18.23 (37.50)
 14 Hinde, Bryce              18 Kansas City Blaz-MV  2:17.94    2:18.98        
                  30.63     1:05.39 (34.76)     1:41.88 (36.49)     2:18.98 (37.10)
 15 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  2:17.33    2:19.42        
                  30.76     1:05.79 (35.03)     1:42.65 (36.86)     2:19.42 (36.77)
 16 Sanders, Amanda           16 RallySport Aquat-CO  2:18.50    2:19.92        
                  31.65     1:06.27 (34.62)     1:42.21 (35.94)     2:19.92 (37.71)
C - Final
 17 Kaunitz, Sarah            15 Lake Oswego Swim-OR  2:18.84    2:16.63        
                  30.54     1:05.29 (34.75)     1:41.33 (36.04)     2:16.63 (35.30)
 18 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  2:19.05    2:16.78        
                  31.36     1:05.80 (34.44)     1:41.13 (35.33)     2:16.78 (35.65)
 19 Ross, Katharine           16 Central Iowa Aqu-IA  2:18.78    2:16.80        
                  30.45     1:04.86 (34.41)     1:40.84 (35.98)     2:16.80 (35.96)
 20 Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  2:18.68    2:18.00        
                  32.05     1:07.12 (35.07)     1:42.60 (35.48)     2:18.00 (35.40)
 21 Drabot, Katherine         14 Ozaukee Aquatics-WI  2:19.49    2:18.10        
                  31.09     1:05.31 (34.22)     1:41.61 (36.30)     2:18.10 (36.49)
 22 Tan, Sydney               15 Nitro Swimming-ST    2:19.22    2:19.40        
                  31.73     1:06.87 (35.14)     1:43.12 (36.25)     2:19.40 (36.28)
 23 Van Camp, Jenna           18 Herndon Aquatic-PV   2:18.98    2:20.15        
                  31.61     1:07.06 (35.45)     1:43.25 (36.19)     2:20.15 (36.90)
 24 Harris, Mallory           17 Boulder City Hen-CA  2:19.61    2:23.14        
                  31.76     1:07.87 (36.11)     1:45.25 (37.38)     2:23.14 (37.89)
 
Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:16.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:19.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:20.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:23.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Rozier, Nicole            13 CAST-IE              2:36.41    2:30.96        
                  32.79     1:10.59 (37.80)     1:50.60 (40.01)     2:30.96 (40.36)
 
Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 2:10.03  12/11/2010 Mary Olsen, Sun Devil Aquati               
 Meet Q Time:   2:19.39                                                        
                2:16.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:19.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:20.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:23.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:19.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poppe, Heidi              15 Crow Canyon Coun-PC  2:16.38    2:14.02 q      
                  29.67     1:02.90 (33.23)     1:37.44 (34.54)     2:14.02 (36.58)
  2 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  2:13.19    2:14.63 q      
                  31.01     1:05.33 (34.32)     1:40.08 (34.75)     2:14.63 (34.55)
  3 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   2:12.55    2:15.00 q      
                  30.40     1:03.99 (33.59)     1:39.11 (35.12)     2:15.00 (35.89)
  4 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  2:14.46    2:15.32 q      
                  30.72     1:05.16 (34.44)     1:40.38 (35.22)     2:15.32 (34.94)
  5 McIntee, Sherri           15 Rancho San Diegu-SI  2:34.85L   2:15.79 q      
                  31.64     1:06.40 (34.76)     1:41.07 (34.67)     2:15.79 (34.72)
  6 Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA     2:18.11    2:16.09 q      
                  31.04     1:05.53 (34.49)     1:40.40 (34.87)     2:16.09 (35.69)
  7 *Ginn, Samantha           14 Una BSS-FL           2:36.04L   2:16.62 q      
                  30.59     1:04.81 (34.22)     1:40.29 (35.48)     2:16.62 (36.33)
  8 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  2:17.34    2:16.75 q      
                  31.67     1:06.37 (34.70)     1:41.37 (35.00)     2:16.75 (35.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  2:14.89    2:17.29 q      
                  30.81     1:05.10 (34.29)     1:40.73 (35.63)     2:17.29 (36.56)
 10 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  2:14.97    2:17.33 q      
                  30.69     1:05.56 (34.87)     1:41.44 (35.88)     2:17.33 (35.89)
 11 Scott, Riley              14 Marin Pirates-PC     2:17.30    2:17.64 q      
                  31.12     1:06.49 (35.37)     1:42.06 (35.57)     2:17.64 (35.58)
 11 Englestead, Lindsey       16 Sandpipers Of Ne-CA  2:18.28    2:17.64 q      
                  31.89     1:06.79 (34.90)     1:42.04 (35.25)     2:17.64 (35.60)
 13 Hinde, Bryce              18 Kansas City Blaz-MV  2:39.93L   2:17.94 q      
                  30.27     1:04.53 (34.26)     1:40.62 (36.09)     2:17.94 (37.32)
 14 Burton, Margaret          16 Aquazot Swim Clu-CA  2:19.05    2:18.31 q      
                  30.35     1:05.17 (34.82)     1:41.68 (36.51)     2:18.31 (36.63)
 15 Sanders, Amanda           16 RallySport Aquat-CO  2:18.65    2:18.50 q      
                  31.93     1:06.47 (34.54)     1:42.08 (35.61)     2:18.50 (36.42)
 16 Artmann, Abby             15 Nitro Swimming-ST    2:17.54    2:18.68 q      
                  31.46     1:06.49 (35.03)     1:42.08 (35.59)     2:18.68 (36.60)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  2:38.89L   2:18.68 q      
                  32.06     1:06.78 (34.72)     1:42.90 (36.12)     2:18.68 (35.78)
 18 Ross, Katharine           16 Central Iowa Aqu-IA  2:18.05    2:18.78 q      
                  30.74     1:05.28 (34.54)     1:42.10 (36.82)     2:18.78 (36.68)
 19 Kaunitz, Sarah            15 Lake Oswego Swim-OR  2:20.38    2:18.84 q      
                  30.77     1:05.53 (34.76)     1:42.36 (36.83)     2:18.84 (36.48)
 20 Van Camp, Jenna           18 Herndon Aquatic-PV   2:20.10    2:18.98 q      
                  30.56     1:05.19 (34.63)     1:41.52 (36.33)     2:18.98 (37.46)
 21 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  2:16.85    2:19.05 q      
                  31.89     1:06.61 (34.72)     1:42.50 (35.89)     2:19.05 (36.55)
 22 Tan, Sydney               15 Nitro Swimming-ST    2:18.86    2:19.22 q      
                  31.56     1:06.79 (35.23)     1:42.82 (36.03)     2:19.22 (36.40)
 23 Drabot, Katherine         14 Ozaukee Aquatics-WI  2:41.12L   2:19.49 q      
                  31.41     1:06.64 (35.23)     1:42.88 (36.24)     2:19.49 (36.61)
 24 Harris, Mallory           17 Boulder City Hen-CA  2:18.34    2:19.61 q      
                  31.20     1:06.40 (35.20)     1:42.72 (36.32)     2:19.61 (36.89)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mercke, Miranda           18 Lakeside Swim Te-KY  2:21.87    2:19.71        
                  31.97     1:07.58 (35.61)     1:43.50 (35.92)     2:19.71 (36.21)
 26 Fosse, Kourtney           17 RallySport Aquat-CO  2:18.42    2:19.80        
                  31.14     1:05.77 (34.63)     1:42.19 (36.42)     2:19.80 (37.61)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Enoch, Geordie            15 Eagle Swim Team-MD   2:21.14    2:19.97        
                  31.49     1:06.78 (35.29)     1:43.48 (36.70)     2:19.97 (36.49)
 28 Lemire, Stephanie         16 St Croix Swim Cl-MN  2:18.94    2:20.17        
                  31.05     1:05.93 (34.88)     1:42.32 (36.39)     2:20.17 (37.85)
 29 Lombardi, Lia             16 Area Tallahassee-FL  2:18.31    2:20.29        
                  32.39     1:07.96 (35.57)     1:44.24 (36.28)     2:20.29 (36.05)
 30 Lee, Aileen               14 Crow Canyon Coun-PC  2:20.06    2:20.79        
                  31.72     1:07.14 (35.42)     1:43.85 (36.71)     2:20.79 (36.94)
 31 Greenberg, Peyton         14 Lakeside Swim Te-KY  2:19.36    2:20.83        
                  32.45     1:08.23 (35.78)     1:43.99 (35.76)     2:20.83 (36.84)
 32 Bassman, Samantha         15 Nitro Swimming-ST    2:39.55L   2:20.87        
                  31.94     1:07.58 (35.64)     1:44.23 (36.65)     2:20.87 (36.64)
 33 Cook, Alyssa              14 King Aquatic Clu-PN  2:42.68L   2:20.89        
                  32.04     1:08.26 (36.22)     1:44.02 (35.76)     2:20.89 (36.87)
 34 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE        2:17.95    2:21.03        
                  31.99     1:07.19 (35.20)     1:43.84 (36.65)     2:21.03 (37.19)
 35 McCann, Carolyn           16 Tacoma Swim Club-PN  2:19.71    2:21.17        
                  31.84     1:07.87 (36.03)     1:44.23 (36.36)     2:21.17 (36.94)
 36 de Peralta, Allison       17 Rancho San Diegu-SI  2:20.81    2:21.25        
                  32.12     1:08.70 (36.58)     1:44.46 (35.76)     2:21.25 (36.79)
 37 Baker, Caitlin            16 Canyons Aquatic-CA   2:39.92L   2:21.32        
                  31.67     1:07.57 (35.90)     1:44.48 (36.91)     2:21.32 (36.84)
 38 Noonan, Morgan            17 Cabrillo Threshe-PC  2:39.83L   2:21.36        
                  33.04     1:09.09 (36.05)     1:45.38 (36.29)     2:21.36 (35.98)
 39 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL   2:16.71    2:21.51        
                  32.15     1:07.84 (35.69)     1:44.64 (36.80)     2:21.51 (36.87)
 40 Murch Elliot, Currie      17 SwimMAC Carolina-NC  2:21.84    2:21.61        
                  33.46     1:09.15 (35.69)     1:44.86 (35.71)     2:21.61 (36.75)
 41 Duran, Vanessa            17 San Antonio Wave-ST  2:21.78    2:21.64        
                  31.60     1:07.58 (35.98)     1:45.21 (37.63)     2:21.64 (36.43)
 42 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  2:22.40    2:21.68        
                  31.44     1:06.39 (34.95)     1:43.21 (36.82)     2:21.68 (38.47)
 43 Weinstein, Brianna        17 Irvine Novaquati-CA  2:17.38    2:21.70        
                  32.44     1:08.62 (36.18)     1:45.66 (37.04)     2:21.70 (36.04)
 43 Fulenwider, Melissa       17 Badger Swim Club-MR  2:20.59    2:21.70        
                  31.19     1:06.22 (35.03)     1:43.07 (36.85)     2:21.70 (38.63)
 45 Czyrka, Cristina          16 Club Wolverine-MI    2:18.96    2:22.00        
                  32.50     1:09.29 (36.79)     1:45.72 (36.43)     2:22.00 (36.28)
 46 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA  2:17.70    2:22.05        
                  31.22     1:06.40 (35.18)     1:43.24 (36.84)     2:22.05 (38.81)
 47 Herman, Shannon           18 Orinda Aquatics-PC   2:19.28    2:22.27        
                  32.38     1:08.11 (35.73)     1:45.08 (36.97)     2:22.27 (37.19)
 48 Reetz, Miranda            16 DU Hilltoppers-CO    2:38.27L   2:22.28        
                  32.64     1:09.16 (36.52)     1:46.30 (37.14)     2:22.28 (35.98)
 49 Martelle, Alexandra       16 Una MAC-NC           2:19.93    2:22.38        
                  32.71     1:08.56 (35.85)     1:44.92 (36.36)     2:22.38 (37.46)
 50 Schlosberg, Kira          16 Metroplex Aquati-NT  2:20.55    2:22.40        
                  31.66     1:07.07 (35.41)     1:44.52 (37.45)     2:22.40 (37.88)
 51 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  2:17.90    2:22.65        
                  33.19     1:09.15 (35.96)     1:45.85 (36.70)     2:22.65 (36.80)
 52 Peters, Whitney           14 Bozeman Barracud-MT  2:39.70L   2:22.90        
                  31.88     1:08.65 (36.77)     1:46.28 (37.63)     2:22.90 (36.62)
 53 Bradford, Genevieve       17 Irvine Novaquati-CA  2:17.68    2:23.33        
                  32.64     1:08.98 (36.34)     1:45.98 (37.00)     2:23.33 (37.35)
 54 Bopp, Amy                 16 Schenectady-Sara-AD  2:16.06    2:23.74        
                  32.13     1:07.54 (35.41)     1:44.90 (37.36)     2:23.74 (38.84)
 55 Senczyszyn, Samantha      14 Ozaukee Aquatics-WI  2:39.78L   2:23.76        
                  31.76     1:08.05 (36.29)     1:45.99 (37.94)     2:23.76 (37.77)
 56 Miller, Catie             15 Sandpipers Of Ne-CA  2:21.30    2:23.79        
                  32.66     1:09.39 (36.73)     1:46.57 (37.18)     2:23.79 (37.22)
 57 Weisert, Elise            17 North Texas Nada-NT  2:22.23    2:24.00        
                  31.86     1:07.89 (36.03)     1:45.47 (37.58)     2:24.00 (38.53)
 58 Vargem, Jiana             16 Irvine Novaquati-CA  2:18.77    2:24.07        
                  31.56     1:06.98 (35.42)     1:44.94 (37.96)     2:24.07 (39.13)
 58 Murch Elliot, Billy       17 SwimMAC Carolina-NC  2:21.49    2:24.07        
                  33.07     1:09.50 (36.43)     1:46.98 (37.48)     2:24.07 (37.09)
 60 Haila, Meghan             15 Bolles School Sh-FL  2:21.80    2:24.25        
                  31.79     1:07.96 (36.17)     1:45.63 (37.67)     2:24.25 (38.62)
 61 Hazle, Madeline           16 Blue Tide Aquati-GU  2:19.35    2:24.28        
                  32.25     1:08.42 (36.17)     1:46.21 (37.79)     2:24.28 (38.07)
 62 Chapko, Nicole            16 St Charles Swim-IL   2:18.20    2:24.42        
                  32.25     1:08.16 (35.91)     1:45.48 (37.32)     2:24.42 (38.94)
 63 Lohman, Kennedy           13 Lakeside Swim Te-KY  2:22.52    2:24.56        
                  32.11     1:08.08 (35.97)     1:45.89 (37.81)     2:24.56 (38.67)
 64 Swinney, Kaitlyn          15 First Colony Swi-GU  2:21.51    2:24.57        
                  33.07     1:09.31 (36.24)     1:46.84 (37.53)     2:24.57 (37.73)
 65 Grier, Megan              16 DU Hilltoppers-CO    2:43.18L   2:24.66        
                  33.14     1:10.10 (36.96)     1:47.62 (37.52)     2:24.66 (37.04)
 66 Carlson, Mary             17 Dayton Raiders-OH    2:20.13    2:25.80        
                  32.93     1:09.36 (36.43)     1:47.71 (38.35)     2:25.80 (38.09)
 67 Leonard, Mackenzie        16 North Texas Nada-NT  2:19.32    2:26.29        
                  31.51     1:07.16 (35.65)     1:45.84 (38.68)     2:26.29 (40.45)
 68 Balsbough, Briana         15 The Dolphins-OR      2:43.15L   2:26.36        
                  31.76     1:08.80 (37.04)     1:46.61 (37.81)     2:26.36 (39.75)
 -- Wade, Tatum               13 Nashville Aquati-SE  2:37.13L        DQ        
 -- Olson, Loree              17 California Capit-SN  2:18.84        SCR        
 -- Ternes, Koryn             18 Longhorn Aquatic-ST  2:19.24        SCR        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                54.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                56.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                58.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hubel, Alexandria         14 Boulder City Hen-CA    58.50      57.48        
                  27.32       57.48 (30.16)                                        
  2 Peacock, Salem            16 Bolles School Sh-FL    57.40      58.08        
                  27.29       58.08 (30.79)                                        
  3 Grubbs, Hannah            15 Orinda Aquatics-PC   1:01.00      59.60        
                  27.98       59.60 (31.62)                                        
  4 Mertel, Nicole            18 Desert Storm Swi-CA  1:02.50    1:00.54        
                  28.21     1:00.54 (32.33)                                        
  5 Ligon, Kathleen           17 Memphis Tiger Sw-SE    58.57    1:01.64        
                  27.52     1:01.64 (34.12)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 52.93   12/9/2011 Kelly Naze, DU Hilltoppers                   
 Meet Q Time:   56.29                                                          
                54.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                56.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                58.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO      53.19      52.93J       
                  25.04       52.93 (27.89)                                        
  2 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA     54.68      53.78        
                  25.30       53.78 (28.48)                                        
  3 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA    54.20      54.11        
                  25.29       54.11 (28.82)                                        
  4 Merritt, Alexandria       18 Area Tallahassee-FL    54.39      54.42        
                  26.31       54.42 (28.11)                                        
  5 Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI    54.50      54.65        
                  25.54       54.65 (29.11)                                        
  6 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    54.47      55.06        
                  26.00       55.06 (29.06)                                        
  7 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA    54.39      55.40        
                  25.98       55.40 (29.42)                                        
  8 Sapienza, Breanna         16 Superior Stingra-OR    54.59      55.46        
                  25.50       55.46 (29.96)                                        
B - Final
  9 Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN    54.82      54.07        
                  25.10       54.07 (28.97)                                        
 10 Lundstrom, Heather        17 Parkway Swim Clu-OZ    55.10      54.43        
                  25.63       54.43 (28.80)                                        
 11 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM            54.77      54.55        
                  25.72       54.55 (28.83)                                        
 12 Welshofer, Elsa           15 SwimMAC Carolina-NC    55.10      54.82        
                  25.84       54.82 (28.98)                                        
 13 Vieira, Gabriela          14 Gator Swim Team-OZ     55.00      55.26        
                  25.93       55.26 (29.33)                                        
 14 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC     54.90      55.49        
                  26.00       55.49 (29.49)                                        
 15 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD     55.02      55.83        
                  26.64       55.83 (29.19)                                        
 -- Weiss, Hannah             16 King Aquatic Clu-PN    54.99         DQ        
C - Final
 17 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE    55.22      54.67        
                  25.66       54.67 (29.01)                                        
 18 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY    55.51      54.82        
                  25.69       54.82 (29.13)                                        
 19 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN    55.23      55.06        
                  25.95       55.06 (29.11)                                        
 20 Kwok, Joyce               17 Laguardia Aquati-MR    55.48      55.08        
                  25.37       55.08 (29.71)                                        
 21 Aoyama, Brittany          16 The Swim Club of-PC    55.31      55.25        
                  26.12       55.25 (29.13)                                        
 22 Johnson, Carrie           14 Nashville Aquati-SE    55.59      55.31        
                  26.23       55.31 (29.08)                                        
 23 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN    55.58      55.92        
                  26.48       55.92 (29.44)                                        
 24 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC     55.55      56.05        
                  26.55       56.05 (29.50)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                54.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                56.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                58.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Yang, Kelley              17 Eagle Swim Team-MD     55.98      55.92        
                  25.79       55.92 (30.13)                                        
  2 Murphy, Madelyn           13 Crow Canyon Coun-PC    57.68      57.54        
                  27.04       57.54 (30.50)                                        
  3 Tran, Breanna             15 OC Waves-CA            58.90      57.66        
                  26.83       57.66 (30.83)                                        
  4 Kelly, Kate               17 Y-Spartaquatics-SC     56.00      58.46        
                  27.53       58.46 (30.93)                                        
  5 Meisenheimer, May         18 Bays Edge Aquati-ST  1:00.30      58.87        
                  27.16       58.87 (31.71)                                        
  6 McNulty, Amanda           15 Y-Spartaquatics-SC     57.00      58.98        
                  27.53       58.98 (31.45)                                        
  7 Pierce, Natalie           15 Birmingham-Bloom-MI    59.15    1:00.31        
                  26.95     1:00.31 (33.36)                                        
  8 Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  1:00.24    1:00.91        
                  28.47     1:00.91 (32.44)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                54.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                56.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                58.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT        NT      55.99        
                  26.25       55.99 (29.74)                                        
  2 Taylor, Corinne           17 Anderson Swim Cl-SC    57.09      57.86        
                  27.32       57.86 (30.54)                                        
  3 Valentine, Annie          16 Unattached-MI             NT      57.88        
                  27.29       57.88 (30.59)                                        
  4 Kackman, Roslyn           16 Pacific Swim-SI        57.00      58.25        
                  27.34       58.25 (30.91)                                        
  5 Doyle, Jacqueline         16 Crow Canyon Coun-PC    59.39      59.20        
                  27.44       59.20 (31.76)                                        
 
Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 52.93   12/9/2011 Kelly Naze, DU Hilltoppers                   
 Meet Q Time:   56.29                                                          
                54.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                56.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                56.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                58.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  56.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO      56.18      53.19 q      
                  25.15       53.19 (28.04)                                        
  2 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA    54.03      54.20 q      
                  25.43       54.20 (28.77)                                        
  3 Merritt, Alexandria       18 Area Tallahassee-FL    54.90      54.39 q      
                  26.08       54.39 (28.31)                                        
  3 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA    54.41      54.39 q      
                  25.67       54.39 (28.72)                                        
  5 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE    53.32      54.47 q      
                  25.74       54.47 (28.73)                                        
  6 Garcia, Taylor            14 Michigan Lakesho-MI    54.39      54.50 q      
                  25.29       54.50 (29.21)                                        
  7 Sapienza, Breanna         16 Superior Stingra-OR    55.39      54.59 q      
                  25.55       54.59 (29.04)                                        
  8 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA     54.03      54.68 q      
                  25.85       54.68 (28.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM            54.63      54.77 q      
                  25.75       54.77 (29.02)                                        
 10 Nack, Danielle            15 Mankato Mantas S-MN    55.93      54.82 q      
                  25.19       54.82 (29.63)                                        
 11 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC     54.42      54.90 q      
                  25.96       54.90 (28.94)                                        
 12 Weiss, Hannah             16 King Aquatic Clu-PN  1:02.84L     54.99 q      
                  25.59       54.99 (29.40)                                        
 13 Vieira, Gabriela          14 Gator Swim Team-OZ   1:03.06L     55.00 q      
                  25.71       55.00 (29.29)                                        
 14 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD     56.08      55.02 q      
                  26.11       55.02 (28.91)                                        
 15 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG    54.86      55.09 q      
                  25.88       55.09 (29.21)                                        
 16 Welshofer, Elsa           15 SwimMAC Carolina-NC    55.64      55.10 q      
                  26.01       55.10 (29.09)                                        
 16 Lundstrom, Heather        17 Parkway Swim Clu-OZ    56.03      55.10 q      
                  26.14       55.10 (28.96)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE    55.22      55.22 q      
                  25.76       55.22 (29.46)                                        
 19 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN    55.08      55.23 q      
                  26.70       55.23 (28.53)                                        
 20 Aoyama, Brittany          16 The Swim Club of-PC    56.05      55.31 q      
                  26.07       55.31 (29.24)                                        
 21 Kwok, Joyce               17 Laguardia Aquati-MR    55.47      55.48 q      
                  26.05       55.48 (29.43)                                        
 22 Nitz, Kirsten             18 Thorobred Nautic-KY    56.06      55.51 q      
                  25.61       55.51 (29.90)                                        
 23 Konopka, Katrina          14 Y-Spartaquatics-SC   1:03.64L     55.55 q      
                  26.15       55.55 (29.40)                                        
 24 Vanderwel, Heidi          15 King Aquatic Clu-PN    56.57      55.58 q      
                  26.28       55.58 (29.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Johnson, Carrie           14 Nashville Aquati-SE  1:02.92L     55.59        
                  26.31       55.59 (29.28)                                        
 26 Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA    54.56      55.63        
                  26.16       55.63 (29.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC     55.13      55.70        
                  26.60       55.70 (29.10)                                        
 28 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU    54.50      55.74        
                  26.81       55.74 (28.93)                                        
 29 Astles, Rachel            17 Dynamo Swim Club-GA  1:03.48L     55.75        
                  26.22       55.75 (29.53)                                        
 30 Metzger-Seymour, Erin     16 North Jeffco Swi-CO    55.90      55.76        
                  26.31       55.76 (29.45)                                        
 31 Hirschi, Sydney           16 West Texas Typho-BD    56.50      55.82        
                  26.66       55.82 (29.16)                                        
 32 Brandt, Claire            17 Dallas Mustangs-NT     55.55      55.90        
                  25.90       55.90 (30.00)                                        
 33 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO  1:03.53L     55.91        
                  27.01       55.91 (28.90)                                        
 34 Jiang, Emily              15 Aquazot Swim Clu-CA    55.36      55.94        
                  26.43       55.94 (29.51)                                        
 34 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA    55.40      55.94        
                  25.78       55.94 (30.16)                                        
 36 Strash, Hannelore         16 Alamo Area Aquat-ST    55.77      55.97        
                  26.45       55.97 (29.52)                                        
 37 Yang, Kelley              17 Eagle Swim Team-MD     56.14      55.98        
                  26.04       55.98 (29.94)                                        
 38 Sougstad, Emma            17 Mason City Swim-IA/    56.42      56.02        
                  26.30       56.02 (29.72)                                        
 39 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA    55.90      56.03        
                  26.69       56.03 (29.34)                                        
 39 Dong, Rochelle            16 Rancho San Diegu-SI  1:03.38L     56.03        
                  25.92       56.03 (30.11)                                        
 41 Santilena, Katharine      16 Pacific Swim-SI        56.66      56.04        
                  26.15       56.04 (29.89)                                        
 41 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  1:03.19L     56.04        
                  26.65       56.04 (29.39)                                        
 41 Usinger, Brittany         14 Crow Canyon Coun-PC    55.71      56.04        
                  26.41       56.04 (29.63)                                        
 44 Mack, Linnea              16 Osprey Aquatics-PC     54.91      56.06        
                  25.81       56.06 (30.25)                                        
 45 Clark, Haley              18 Aggie Swim Club-GU     56.15      56.07        
                  26.23       56.07 (29.84)                                        
 46 Moroney, Megan            14 Saint Andrew's S-FG    55.29      56.09        
                  26.38       56.09 (29.71)                                        
 47 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  1:05.17L     56.13        
                  26.36       56.13 (29.77)                                        
 48 Schmitt, Summer           16 Syracuse Charger-NI    55.70      56.14        
                  26.23       56.14 (29.91)                                        
 49 McKenzie, Cora            17 Crimson Tide Aqu-SE    56.56      56.22        
                  26.46       56.22 (29.76)                                        
 50 Sheridan, Maria           16 SwimMAC Carolina-NC    55.92      56.29        
                  26.41       56.29 (29.88)                                        
 51 Wong, Brynne              16 Aquazot Swim Clu-CA    56.11      56.31        
                  26.31       56.31 (30.00)                                        
 51 Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   1:04.38L     56.31        
                  26.72       56.31 (29.59)                                        
 53 Paez, Isabella            16 Metro Aquatic Cl-FG    55.72      56.34        
                  26.50       56.34 (29.84)                                        
 54 Chory, Margaret           16 Bernal's Gator S-NE    56.76      56.48        
                  26.58       56.48 (29.90)                                        
 55 Jordan, Margaret          17 Schenectady-Sara-AD    55.80      56.53        
                  26.14       56.53 (30.39)                                        
 56 Hinkle, Mickayla          15 St Croix Swim Cl-MN  1:03.59L     56.54        
                  26.67       56.54 (29.87)                                        
 57 Torabi, Sydney            17 Nitro Swimming-ST    1:03.57L     56.56        
                  26.84       56.56 (29.72)                                        
 58 Papp, Casey               17 Counsilman Cente-IN    55.95      56.63        
                  26.34       56.63 (30.29)                                        
 59 Bryant, Caroline          17 SwimMAC Carolina-NC    55.08      56.66        
                  27.03       56.66 (29.63)                                        
 60 Yambor-Maul, Alyssa       16 Area Tallahassee-FL    55.33      56.67        
                  26.85       56.67 (29.82)                                        
 61 Kitchens, Kaitlin         15 Dynamo Swim Club-GA    55.92      56.77        
                  26.40       56.77 (30.37)                                        
 62 Kelly, Kate               17 Y-Spartaquatics-SC     55.79      56.78        
                  26.65       56.78 (30.13)                                        
 63 Nero, Bailey              14 Fort Collins Are-CO  1:01.37L     56.83        
                  26.77       56.83 (30.06)                                        
 64 Boushka, Bridget          16 Nitro Swimming-ST      57.34      56.84        
                  26.67       56.84 (30.17)                                        
 65 Wahlstrom, Zoya           15 Team Foxjet-MN         55.09      56.85        
                  26.78       56.85 (30.07)                                        
 66 Demonte, Anna             17 Club Wolverine-MI      56.11      56.91        
                  26.43       56.91 (30.48)                                        
 67 Lankiewicz, Elise         16 Brandywine-DE YM-MA  1:02.61L     56.93        
                  26.09       56.93 (30.84)                                        
 68 Cooper, Linsay            17 SwimMAC Carolina-NC  1:03.53L     56.94        
                  26.84       56.94 (30.10)                                        
 69 Korst, Caroline           16 Frisco Aquatics-NT     57.17      56.96        
                  26.31       56.96 (30.65)                                        
 70 Finnigan, Alicia          13 First Colony Swi-GU    57.62      56.99        
                  26.54       56.99 (30.45)                                        
 70 Varisco, Madison          15 First Colony Swi-GU    57.46      56.99        
                  27.06       56.99 (29.93)                                        
 72 Nash, Sara                16 Boulder Swimming-CO    56.88      57.00        
                  26.80       57.00 (30.20)                                        
 73 Ramirez, Emily            18 Team FLA-FG            55.81      57.01        
                  26.78       57.01 (30.23)                                        
 74 Delisle, Marie-pierre     15 Palo Alto Stanfo-PC    56.18      57.02        
                  26.51       57.02 (30.51)                                        
 75 Taylor, Corinne           17 Anderson Swim Cl-SC    57.21      57.08        
                  27.16       57.08 (29.92)                                        
 76 Holt, Emily               17 Lakeside Swim Te-KY    55.93      57.09        
                  26.82       57.09 (30.27)                                        
 77 Vera, Liliana             16 Irvine Novaquati-CA    56.20      57.10        
                  26.61       57.10 (30.49)                                        
 78 Grothe, Rachael           15 Boulder City Hen-CA  1:03.10L     57.16        
                  28.05       57.16 (29.11)                                        
 79 Smith, Alexandria         17 Dallas Mustangs-NT     58.00      57.24        
                  26.63       57.24 (30.61)                                        
 80 *Ginn, Samantha           14 Una BSS-FL           1:04.69L     57.35        
                  26.75       57.35 (30.60)                                        
 81 Collura, Taryn            18 Phoenix Swim Clu-AZ    57.97      57.45        
                  26.81       57.45 (30.64)                                        
 82 Hammond, Emily            16 Hilton Head Aqua-SC  1:04.73L     57.46        
                  27.13       57.46 (30.33)                                        
 83 Lakota, Alexandra         16 Fort Worth Area-NT   1:04.84L     57.50        
                  26.95       57.50 (30.55)                                        
 84 Cha, Brenda               15 Lake Oswego Swim-OR    56.63      57.51        
                  26.40       57.51 (31.11)                                        
 85 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA    57.26      57.52        
                  26.65       57.52 (30.87)                                        
 85 Murphy, Madelyn           13 Crow Canyon Coun-PC  1:03.39L     57.52        
                  27.04       57.52 (30.48)                                        
 87 Mercke, Miranda           18 Lakeside Swim Te-KY    57.58      57.65        
                  26.63       57.65 (31.02)                                        
 88 Harris, Mallory           17 Boulder City Hen-CA    56.35      57.66        
                  27.18       57.66 (30.48)                                        
 89 Pfitzer, Leah             16 Blue Tide Aquati-GU    56.20      57.69        
                  26.63       57.69 (31.06)                                        
 90 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR  1:04.90L     57.71        
                  26.82       57.71 (30.89)                                        
 91 Katcher, Olivia           15 Team FLA-FG          1:05.23L     57.86        
                  27.13       57.86 (30.73)                                        
 92 Cominelli, Marissa        16 Lake Erie Silver-LE    57.10      57.90        
                  27.07       57.90 (30.83)                                        
 93 Derevyanik, Taylor        17 North Texas Nada-NT    56.58      57.97        
                  26.82       57.97 (31.15)                                        
 94 Valentine, Annie          16 Unattached-MI          56.75      57.98        
                  27.63       57.98 (30.35)                                        
 95 Bopp, Amy                 16 Schenectady-Sara-AD  1:03.11L     58.06        
                  27.24       58.06 (30.82)                                        
 96 Konetzke, Colleen         17 Alamo Area Aquat-ST    57.91      58.08        
                  27.33       58.08 (30.75)                                        
 97 Turner, Andie             14 Colorado Springs-CO  1:03.65L     58.17        
                  27.15       58.17 (31.02)                                        
 98 Sudarma, Tiffany          17 Nitro Swimming-ST      57.06      58.19        
                  26.43       58.19 (31.76)                                        
 99 Kastigar, Hannah          16 Aberdeen Swim Cl-SD  1:04.59L     58.20        
                  27.79       58.20 (30.41)                                        
100 Penrose, Casey            17 King Aquatic Clu-PN    56.68      58.25        
                  26.98       58.25 (31.27)                                        
101 Brown, Summer             17 Pilot Aquatic Cl-SE    57.17      58.27        
                  27.13       58.27 (31.14)                                        
101 Ford, Alex                16 Magnolia Aquatic-GU  1:04.02L     58.27        
                  27.64       58.27 (30.63)                                        
103 Nist, Erika               16 King Aquatic Clu-PN    57.25      58.28        
                  27.21       58.28 (31.07)                                        
103 Mitcheltree, Alexis       16 Pine Richland Aq-AM    57.19      58.28        
                  27.24       58.28 (31.04)                                        
105 Friderichs, Jamie         17 Blue Tide Aquati-GU    57.13      58.29        
                  27.06       58.29 (31.23)                                        
106 Rozier, Nicole            13 CAST-IE              1:03.57L     58.34        
                  27.26       58.34 (31.08)                                        
107 Maricle, Abigail          15 Mount Hood Aquat-OR  1:04.48L     58.39        
                  28.15       58.39 (30.24)                                        
108 VanderMey, Andrea         16 Kingfish Aquatic-MI  1:04.60L     58.42        
                  27.38       58.42 (31.04)                                        
108 Renzini, Emily            18 Spokane Area Swi-IE    57.87      58.42        
                  27.70       58.42 (30.72)                                        
108 McNulty, Amanda           15 Y-Spartaquatics-SC     57.13      58.42        
                  27.38       58.42 (31.04)                                        
111 Dudzinski, Brittany       17 Upper St Clair S-AM    57.22      58.48        
                  27.00       58.48 (31.48)                                        
112 Bradford, Genevieve       17 Irvine Novaquati-CA    57.78      58.60        
                  27.22       58.60 (31.38)                                        
113 Bonnema, Erika            17 Highlander Aquat-FL    57.66      58.61        
                  27.13       58.61 (31.48)                                        
114 Reierson, Sarah           17 Superior Stingra-OR    57.47      58.70        
                  27.49       58.70 (31.21)                                        
115 Barnard, Delaney          16 Area Tallahassee-FL    57.31      58.71        
                  27.49       58.71 (31.22)                                        
116 Grainger, Anna            17 Nashville Aquati-SE    56.60      58.73        
                  27.75       58.73 (30.98)                                        
117 Rist, Konnor              18 Lakeside Swim Te-KY    56.85      59.23        
                  27.87       59.23 (31.36)                                        
118 Kessler, Rachel           17 Badger Swim Club-MR    57.52      59.41        
                  28.04       59.41 (31.37)                                        
119 Buha, Mallory             14 South Lyon Aquat-MI    57.98      59.86        
                  27.87       59.86 (31.99)                                        
120 Lyons, Morgan             16 Dynamo Swim Club-GA    57.93    1:00.00        
                  28.05     1:00.00 (31.95)                                        
 -- Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT     55.77         DQ        
 -- Page, Caroline            16 Greater Pensacol-SE    57.03         DQ        
 -- Applegate, Madison        17 Terrapins Swim T-PC    55.18        DFS        
      63 Declared false start
 -- Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA    54.87        DFS        
      63 Declared false start
 -- Upshaw, Arlyn             17 Terrapins Swim T-PC    56.43        DFS        
      63 Declared false start
 -- Gibson, Lyndsie           17 North Texas Nada-NT    57.69        DFS        
      63 Declared false start
 -- Bruens, Harper            17 Team FLA-FG            57.48        DFS        
      63 Declared false start
 -- Bishop, Gabrielle         17 Old Dominion Aqu-VA    56.62         NS        
 -- Ross, Katharine           16 Central Iowa Aqu-IA    57.93        SCR        
 -- Lelli, Leticia            17 Unattached-AZ          54.18        SCR        
 -- Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI    57.30        SCR        
 -- Ruby, Charlotte           17 Santa Clara Swim-PC    54.96        SCR        
 -- Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC     57.00        SCR        
 -- Neel, Marissa             17 Una CROW-PC            54.25        SCR        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:00.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:03.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:03.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Troup, Alexa              17 Crow Canyon Coun-PC  2:12.00    2:07.10        
                  28.66     1:00.63 (31.97)     1:33.46 (32.83)     2:07.10 (33.64)
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:00.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:03.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:03.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bopp, Amy                 16 Schenectady-Sara-AD  2:00.63    2:04.82        
                  28.44     1:00.22 (31.78)     1:32.35 (32.13)     2:04.82 (32.47)
  2 Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  2:12.50    2:08.66        
                  29.02     1:01.15 (32.13)     1:34.76 (33.61)     2:08.66 (33.90)
  3 Turner, Andie             14 Colorado Springs-CO  2:06.95    2:08.93        
                  28.44     1:00.74 (32.30)     1:34.63 (33.89)     2:08.93 (34.30)
  4 Cooper, Linsay            17 SwimMAC Carolina-NC  2:09.00    2:09.07        
                  28.98     1:01.90 (32.92)     1:35.27 (33.37)     2:09.07 (33.80)
 
Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:56.01  12/11/2010 Tanja Kylliainen, Loyola Blakefiel         
 Meet Q Time:   2:03.69                                                        
                2:00.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:03.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:03.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:06.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA  1:57.59    1:57.16        
                  25.55       55.37 (29.82)     1:25.58 (30.21)     1:57.16 (31.58)
  2 Lundstrom, Heather        17 Parkway Swim Clu-OZ  1:59.33    1:57.61        
                  26.16       56.22 (30.06)     1:27.00 (30.78)     1:57.61 (30.61)
  3 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU  2:00.67    1:58.99        
                  26.70       56.93 (30.23)     1:27.27 (30.34)     1:58.99 (31.72)
  4 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD   2:00.42    1:59.01        
                  27.04       57.35 (30.31)     1:28.37 (31.02)     1:59.01 (30.64)
  5 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA  1:59.64    1:59.33        
                  26.41       56.50 (30.09)     1:27.77 (31.27)     1:59.33 (31.56)
  6 Merritt, Alexandria       18 Area Tallahassee-FL  2:00.08    2:00.55        
                  27.70       58.22 (30.52)     1:28.85 (30.63)     2:00.55 (31.70)
  7 Ruby, Charlotte           17 Santa Clara Swim-PC  2:00.70    2:00.93        
                  27.48       57.92 (30.44)     1:29.50 (31.58)     2:00.93 (31.43)
  8 Hirschi, Sydney           16 West Texas Typho-BD  2:00.69    2:01.03        
                  27.14       57.86 (30.72)     1:28.94 (31.08)     2:01.03 (32.09)
B - Final
  9 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   2:01.33    1:59.26        
                  26.86       57.17 (30.31)     1:27.88 (30.71)     1:59.26 (31.38)
 10 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM          2:01.55    1:59.64        
                  26.97       56.89 (29.92)     1:28.21 (31.32)     1:59.64 (31.43)
 11 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE  2:02.11    2:00.57        
                  26.48       56.89 (30.41)     1:29.74 (32.85)     2:00.57 (30.83)
 12 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA  2:01.45    2:02.05        
                  26.74       57.26 (30.52)     1:30.10 (32.84)     2:02.05 (31.95)
 13 Torabi, Sydney            17 Nitro Swimming-ST    2:02.52    2:02.84        
                  26.65       57.39 (30.74)     1:29.73 (32.34)     2:02.84 (33.11)
 14 Musser, Hannah            15 Kansas City Blaz-MV  2:02.61    2:03.02        
                  26.94       57.56 (30.62)     1:29.69 (32.13)     2:03.02 (33.33)
 15 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  2:02.51    2:04.20        
                  27.12       58.42 (31.30)     1:31.41 (32.99)     2:04.20 (32.79)
 16 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           2:02.20    2:05.85        
                  27.66       59.26 (31.60)     1:32.36 (33.10)     2:05.85 (33.49)
C - Final
 17 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC   2:02.67    1:58.95        
                  26.30       55.83 (29.53)     1:27.11 (31.28)     1:58.95 (31.84)
 18 Sapienza, Breanna         16 Superior Stingra-OR  2:03.23    2:01.36        
                  26.57       57.92 (31.35)     1:28.68 (30.76)     2:01.36 (32.68)
 19 Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   2:03.19    2:01.84        
                  27.02       57.50 (30.48)     1:29.07 (31.57)     2:01.84 (32.77)
 20 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  2:02.90    2:02.17        
                  27.78       58.72 (30.94)     1:30.47 (31.75)     2:02.17 (31.70)
 21 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA   2:02.87    2:02.23        
                  27.16       57.63 (30.47)     1:29.80 (32.17)     2:02.23 (32.43)
 22 Metzger-Seymour, Erin     16 North Jeffco Swi-CO  2:02.67    2:03.04        
                  26.97       57.37 (30.40)     1:29.78 (32.41)     2:03.04 (33.26)
 23 Paez, Isabella            16 Metro Aquatic Cl-FG  2:02.93    2:03.76        
                  27.74       58.81 (31.07)     1:31.11 (32.30)     2:03.76 (32.65)
 24 Schmitt, Summer           16 Syracuse Charger-NI  2:03.45    2:03.84        
                  27.38       58.59 (31.21)     1:30.88 (32.29)     2:03.84 (32.96)
 
Women 200 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
              2:00.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:03.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:03.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
 -- Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  2:18.68        SCR        
 -- Artmann, Abby             15 Nitro Swimming-ST    2:18.68        SCR        
 
Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:00.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:03.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:03.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:06.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO  2:00.68    2:03.21        
                  27.55       59.20 (31.65)     1:31.12 (31.92)     2:03.21 (32.09)
  2 Ramirez, Emily            18 Team FLA-FG          2:05.00    2:04.20        
                  27.17       58.90 (31.73)     1:31.13 (32.23)     2:04.20 (33.07)
  3 Nash, Sara                16 Boulder Swimming-CO  2:18.00    2:05.23        
                  27.79       59.15 (31.36)     1:32.00 (32.85)     2:05.23 (33.23)
  4 Katcher, Olivia           15 Team FLA-FG          2:07.46    2:07.89        
                  28.80     1:01.34 (32.54)     1:34.63 (33.29)     2:07.89 (33.26)
  5 Grothe, Rachael           15 Boulder City Hen-CA  2:08.05    2:08.61        
                  29.41     1:01.79 (32.38)     1:34.72 (32.93)     2:08.61 (33.89)
  6 Pfitzer, Leah             16 Blue Tide Aquati-GU  2:08.21    2:09.58        
                  28.72     1:01.11 (32.39)     1:34.95 (33.84)     2:09.58 (34.63)
 
Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:56.01  12/11/2010 Tanja Kylliainen, Loyola Blakefiel         
 Meet Q Time:   2:03.69                                                        
                2:00.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:03.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:03.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:06.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:03.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA  1:58.78    1:57.59 q      
                  26.39       56.69 (30.30)     1:27.16 (30.47)     1:57.59 (30.43)
  2 Lundstrom, Heather        17 Parkway Swim Clu-OZ  2:00.07    1:59.33 q      
                  26.96       57.01 (30.05)     1:28.23 (31.22)     1:59.33 (31.10)
  3 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA  1:59.98    1:59.64 q      
                  27.33       58.23 (30.90)     1:29.21 (30.98)     1:59.64 (30.43)
  4 Merritt, Alexandria       18 Area Tallahassee-FL  1:59.89    2:00.08 q      
                  27.54       58.02 (30.48)     1:28.13 (30.11)     2:00.08 (31.95)
  5 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD   2:00.14    2:00.42 q      
                  27.74       58.45 (30.71)     1:29.65 (31.20)     2:00.42 (30.77)
  6 Patterson, Anna           18 Cypress Fairbank-GU  1:59.03    2:00.67 q      
                  27.17       58.22 (31.05)     1:29.56 (31.34)     2:00.67 (31.11)
  7 Hirschi, Sydney           16 West Texas Typho-BD  2:01.96    2:00.69 q      
                  27.53       58.29 (30.76)     1:29.28 (30.99)     2:00.69 (31.41)
  8 Ruby, Charlotte           17 Santa Clara Swim-PC  1:59.40    2:00.70 q      
                  27.72       58.53 (30.81)     1:29.44 (30.91)     2:00.70 (31.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   1:59.58    2:01.33 q      
                  27.39       58.15 (30.76)     1:29.93 (31.78)     2:01.33 (31.40)
 10 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA  2:16.22L   2:01.45 q      
                  27.46       58.29 (30.83)     1:29.72 (31.43)     2:01.45 (31.73)
 11 Gruber, Margaret          16 Una FCKW-AM          2:01.78    2:01.55 q      
                  28.31       59.14 (30.83)     1:30.15 (31.01)     2:01.55 (31.40)
 12 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE  1:59.96    2:02.11 q      
                  26.67       57.53 (30.86)     1:29.81 (32.28)     2:02.11 (32.30)
 13 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           2:19.73L   2:02.20 q      
                  27.59       59.10 (31.51)     1:30.84 (31.74)     2:02.20 (31.36)
 14 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  2:17.29L   2:02.51 q      
                  27.24       58.60 (31.36)     1:30.87 (32.27)     2:02.51 (31.64)
 15 Torabi, Sydney            17 Nitro Swimming-ST    2:03.59    2:02.52 q      
                  27.18       57.99 (30.81)     1:29.95 (31.96)     2:02.52 (32.57)
 16 Musser, Hannah            15 Kansas City Blaz-MV  2:22.26L   2:02.61 q      
                  27.10       57.54 (30.44)     1:29.73 (32.19)     2:02.61 (32.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Metzger-Seymour, Erin     16 North Jeffco Swi-CO  2:05.34    2:02.67 q      
                  27.45       58.25 (30.80)     1:30.08 (31.83)     2:02.67 (32.59)
 17 Lips, Haley               17 Y-Spartaquatics-SC   1:57.61    2:02.67 q      
                  26.96       57.77 (30.81)     1:29.49 (31.72)     2:02.67 (33.18)
 19 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA   2:00.73    2:02.87 q      
                  27.75       58.55 (30.80)     1:30.48 (31.93)     2:02.87 (32.39)
 20 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  2:19.75L   2:02.90 q      
                  27.93       58.99 (31.06)     1:31.09 (32.10)     2:02.90 (31.81)
 21 Paez, Isabella            16 Metro Aquatic Cl-FG  2:04.26    2:02.93 q      
                  27.85       59.08 (31.23)     1:30.66 (31.58)     2:02.93 (32.27)
 22 Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   2:03.20    2:03.19 q      
                  27.70       58.34 (30.64)     1:30.59 (32.25)     2:03.19 (32.60)
 23 Sapienza, Breanna         16 Superior Stingra-OR  2:04.56    2:03.23 q      
                  27.60       58.88 (31.28)     1:30.84 (31.96)     2:03.23 (32.39)
 24 Schmitt, Summer           16 Syracuse Charger-NI  2:04.27    2:03.45 q      
                  27.70       58.67 (30.97)     1:30.80 (32.13)     2:03.45 (32.65)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Delisle, Marie-pierre     15 Palo Alto Stanfo-PC  2:03.35    2:03.53        
                  27.71       58.35 (30.64)     1:30.53 (32.18)     2:03.53 (33.00)
 26 Moore, Rachel             17 Crimson Aquatics-NE  1:57.61    2:03.80        
                  27.41       58.93 (31.52)     1:31.40 (32.47)     2:03.80 (32.40)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kastigar, Hannah          16 Aberdeen Swim Cl-SD  2:17.72L   2:03.93        
                  27.97       59.36 (31.39)     1:32.17 (32.81)     2:03.93 (31.76)
 28 Purdy, Megan              16 Boulder City Hen-CA  2:02.87    2:03.97        
                  27.91       58.85 (30.94)     1:30.82 (31.97)     2:03.97 (33.15)
 29 Miles, Kathryn            17 Bolles School Sh-FL  2:02.55    2:04.22        
                  27.34       58.59 (31.25)     1:30.94 (32.35)     2:04.22 (33.28)
 30 Renzini, Emily            18 Spokane Area Swi-IE  2:19.63L   2:04.32        
                  28.15       59.58 (31.43)     1:31.67 (32.09)     2:04.32 (32.65)
 31 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  2:19.29L   2:04.38        
                  28.92     1:00.46 (31.54)     1:32.20 (31.74)     2:04.38 (32.18)
 32 Nero, Bailey              14 Fort Collins Are-CO  2:01.62    2:04.49        
                  27.90       59.58 (31.68)     1:32.24 (32.66)     2:04.49 (32.25)
 33 Moore, Emri               18 Spokane Area Swi-IE  2:03.40    2:04.52        
                  27.52       58.83 (31.31)     1:31.29 (32.46)     2:04.52 (33.23)
 34 Valentine, Annie          16 Unattached-MI        2:01.77    2:04.65        
                  28.61       59.78 (31.17)     1:31.95 (32.17)     2:04.65 (32.70)
 35 Rusch, Madeline           16 New Canaan YMCA-CT   2:04.04    2:04.67        
                  27.35       58.58 (31.23)     1:31.37 (32.79)     2:04.67 (33.30)
 36 Boushka, Bridget          16 Nitro Swimming-ST    2:02.94    2:04.76        
                  27.42       58.41 (30.99)     1:30.86 (32.45)     2:04.76 (33.90)
 37 Maricle, Abigail          15 Mount Hood Aquat-OR  2:20.57L   2:04.83        
                  28.67     1:00.63 (31.96)     1:32.61 (31.98)     2:04.83 (32.22)
 38 Keehn, Samantha           16 Swim Pasadena-CA     2:20.04L   2:05.05        
                  27.89       59.45 (31.56)     1:32.38 (32.93)     2:05.05 (32.67)
 39 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  2:01.72    2:05.37        
                  28.18     1:00.33 (32.15)     1:33.08 (32.75)     2:05.37 (32.29)
 40 Bopp, Amy                 16 Schenectady-Sara-AD  2:00.96    2:05.58        
                  28.36     1:00.25 (31.89)     1:32.63 (32.38)     2:05.58 (32.95)
 41 Taylor, Corinne           17 Anderson Swim Cl-SC  2:18.64L   2:05.67        
                  28.21       59.73 (31.52)     1:32.09 (32.36)     2:05.67 (33.58)
 42 Welshofer, Elsa           15 SwimMAC Carolina-NC  2:17.71L   2:05.73        
                  28.22     1:00.04 (31.82)     1:33.27 (33.23)     2:05.73 (32.46)
 43 Strash, Hannelore         16 Alamo Area Aquat-ST  2:04.19    2:05.76        
                  27.53       58.92 (31.39)     1:31.76 (32.84)     2:05.76 (34.00)
 44 Brown, Kendall            17 Aquazot Swim Clu-CA  2:20.22L   2:05.91        
                  28.38     1:00.33 (31.95)     1:33.43 (33.10)     2:05.91 (32.48)
 45 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  2:06.23    2:06.08        
                  28.57       59.99 (31.42)     1:33.03 (33.04)     2:06.08 (33.05)
 46 Ford, Alex                16 Magnolia Aquatic-GU  2:19.31L   2:06.17        
                  28.22       59.85 (31.63)     1:32.55 (32.70)     2:06.17 (33.62)
 47 Kessler, Rachel           17 Badger Swim Club-MR  2:03.19    2:06.25        
                  28.52     1:00.48 (31.96)     1:33.10 (32.62)     2:06.25 (33.15)
 48 Yoon, Danielle            16 Dads Club Swim T-GU  2:05.00    2:06.31        
                  28.96     1:00.38 (31.42)     1:33.06 (32.68)     2:06.31 (33.25)
 49 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  2:00.91    2:06.36        
                  28.12     1:00.70 (32.58)     1:33.70 (33.00)     2:06.36 (32.66)
 50 Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC   2:01.68    2:06.38        
                  28.20       59.68 (31.48)     1:32.43 (32.75)     2:06.38 (33.95)
 51 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN  2:04.22    2:06.47        
                  27.91       58.80 (30.89)     1:32.22 (33.42)     2:06.47 (34.25)
 51 Tran, Breanna             15 OC Waves-CA          2:05.71    2:06.47        
                  28.12     1:00.29 (32.17)     1:33.51 (33.22)     2:06.47 (32.96)
 53 Usinger, Brittany         14 Crow Canyon Coun-PC  2:04.32    2:06.54        
                  27.53       59.30 (31.77)     1:31.94 (32.64)     2:06.54 (34.60)
 54 Swinney, Kaitlyn          15 First Colony Swi-GU  2:04.38    2:06.63        
                  28.96     1:00.55 (31.59)     1:33.33 (32.78)     2:06.63 (33.30)
 55 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  2:06.39    2:06.80        
                  28.99     1:01.14 (32.15)     1:33.91 (32.77)     2:06.80 (32.89)
 55 Finnigan, Alicia          13 First Colony Swi-GU  2:19.33L   2:06.80        
                  28.27       59.95 (31.68)     1:33.47 (33.52)     2:06.80 (33.33)
 57 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  1:59.16    2:06.84        
                  28.19       59.75 (31.56)     1:32.92 (33.17)     2:06.84 (33.92)
 58 Knowles, Rachel           14 Pleasanton Seaha-PC  2:05.88    2:06.88        
                  28.18     1:00.12 (31.94)     1:33.85 (33.73)     2:06.88 (33.03)
 59 Vieira, Gabriela          14 Gator Swim Team-OZ   2:22.34L   2:06.89        
                  28.18     1:00.67 (32.49)     1:33.72 (33.05)     2:06.89 (33.17)
 60 Sheridan, Maria           16 SwimMAC Carolina-NC  2:19.04L   2:06.97        
                  29.06     1:00.27 (31.21)     1:32.64 (32.37)     2:06.97 (34.33)
 61 Grainger, Anna            17 Nashville Aquati-SE  2:03.30    2:06.99        
                  29.07     1:01.14 (32.07)     1:34.07 (32.93)     2:06.99 (32.92)
 62 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  2:00.96    2:07.10        
                  27.35       58.78 (31.43)     1:32.59 (33.81)     2:07.10 (34.51)
 63 Vera, Liliana             16 Irvine Novaquati-CA  2:22.36L   2:07.30        
                  26.79       58.46 (31.67)     1:32.35 (33.89)     2:07.30 (34.95)
 64 Olson, Loree              17 California Capit-SN  2:05.90    2:07.32        
                  28.51     1:01.19 (32.68)     1:34.27 (33.08)     2:07.32 (33.05)
 65 Johnson, Carrie           14 Nashville Aquati-SE  2:06.29    2:07.45        
                  28.71     1:00.87 (32.16)     1:34.19 (33.32)     2:07.45 (33.26)
 66 Kelly, Kate               17 Y-Spartaquatics-SC   2:04.89    2:08.47        
                  28.77     1:01.29 (32.52)     1:34.36 (33.07)     2:08.47 (34.11)
 67 Bryant, Caroline          17 SwimMAC Carolina-NC  2:01.56    2:08.54        
                  27.53       59.37 (31.84)     1:33.33 (33.96)     2:08.54 (35.21)
 68 Flynn, Morgan             16 Nashville Aquati-SE  2:22.18L   2:08.97        
                  29.38     1:01.84 (32.46)     1:35.21 (33.37)     2:08.97 (33.76)
 69 Sudarma, Tiffany          17 Nitro Swimming-ST    2:03.46    2:09.22        
                  28.61     1:00.71 (32.10)     1:34.50 (33.79)     2:09.22 (34.72)
 70 McNulty, Amanda           15 Y-Spartaquatics-SC   2:03.52    2:09.33        
                  28.51     1:01.04 (32.53)     1:34.83 (33.79)     2:09.33 (34.50)
 71 Wahlstrom, Zoya           15 Team Foxjet-MN       2:04.47    2:10.15        
                  28.42     1:00.55 (32.13)     1:34.43 (33.88)     2:10.15 (35.72)
 72 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  2:04.73    2:11.04        
                  29.14     1:02.23 (33.09)     1:36.50 (34.27)     2:11.04 (34.54)
 73 Holt, Emily               17 Lakeside Swim Te-KY  2:05.75    2:13.96        
                  28.07     1:01.62 (33.55)     1:37.62 (36.00)     2:13.96 (36.34)
 -- Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA  1:58.91         DQ        
 -- Weinstein, Brianna        17 Irvine Novaquati-CA  2:04.39        DFS        
      63 Declared false start
 -- Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA  2:03.38        DFS        
      63 Declared false start
 -- Yambor-Maul, Alyssa       16 Area Tallahassee-FL  2:02.45        SCR        
 -- Applegate, Madison        17 Terrapins Swim T-PC  2:02.95        SCR        
 -- Neel, Marissa             17 Una CROW-PC          2:05.62        SCR        
 -- White, Madison            17 Crow Canyon Coun-PC  2:03.43        SCR        
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:01.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:04.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:05.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:08.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santilena, Katharine      16 Pacific Swim-SI      2:04.90    2:05.78        
                  26.89       58.62 (31.73)     1:36.46 (37.84)     2:05.78 (29.32)
  2 McCullagh, Nora           14 SwimMAC Carolina-NC  2:07.80    2:07.77        
                  28.57     1:00.91 (32.34)     1:39.16 (38.25)     2:07.77 (28.61)
  3 Clark, Haley              18 Aggie Swim Club-GU   2:08.65    2:08.92        
                  27.02       59.06 (32.04)     1:38.95 (39.89)     2:08.92 (29.97)
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:01.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:04.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:05.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:08.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Debever, Mckenna          15 Bolles School Sh-FL  2:05.95    2:06.34        
                  26.61       58.06 (31.45)     1:36.15 (38.09)     2:06.34 (30.19)
  2 Greenberg, Peyton         14 Lakeside Swim Te-KY  2:08.50    2:07.53        
                  28.53     1:02.21 (33.68)     1:38.05 (35.84)     2:07.53 (29.48)
  3 Leonhardt, Melissa        17 Lakeside Aquatic-NT  2:11.51    2:08.18        
                  27.54       58.30 (30.76)     1:37.56 (39.26)     2:08.18 (30.62)
  4 Richey, Amanda            15 Boulder Swimming-CO  2:06.21    2:08.73        
                  29.28     1:00.78 (31.50)     1:39.23 (38.45)     2:08.73 (29.50)
  5 Kuznetsova, Yelizaveta    14 Canyons Aquatic-CA   2:11.81    2:09.76        
                  28.56     1:01.21 (32.65)     1:40.00 (38.79)     2:09.76 (29.76)
  5 Grier, Megan              16 DU Hilltoppers-CO    2:11.30    2:09.76        
                  28.97     1:01.89 (32.92)     1:39.96 (38.07)     2:09.76 (29.80)
  7 Fosse, Kourtney           17 RallySport Aquat-CO  2:11.11    2:10.66        
                  28.41     1:01.27 (32.86)     1:38.86 (37.59)     2:10.66 (31.80)
  8 Rozier, Nicole            13 CAST-IE              2:14.51    2:11.48        
                  27.40     1:00.83 (33.43)     1:40.77 (39.94)     2:11.48 (30.71)
  9 Peters, Whitney           14 Bozeman Barracud-MT  2:18.12    2:15.03        
                  29.58     1:04.76 (35.18)     1:42.90 (38.14)     2:15.03 (32.13)
 -- Buha, Mallory             14 South Lyon Aquat-MI  2:11.00         DQ        
      16 Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
 -- Pierce, Natalie           15 Birmingham-Bloom-MI  2:08.29         DQ        
      15 Non-simultaneous touch - breast
 
Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:01.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:04.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:05.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:08.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Caitlin            16 Canyons Aquatic-CA   2:10.26    2:14.92        
                  29.66     1:04.20 (34.54)     1:42.30 (38.10)     2:14.92 (32.62)
 
Women 200 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:58.03  12/10/2009 Lindsey McKnight, Coral Springs Sw         
 Meet Q Time:   2:04.89                                                        
                2:01.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:04.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:05.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:08.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO    2:00.01    1:58.07        
                  25.24       55.12 (29.88)     1:30.65 (35.53)     1:58.07 (27.42)
  2 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA   1:59.79    1:58.28        
                  25.48       54.71 (29.23)     1:30.19 (35.48)     1:58.28 (28.09)
  3 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  1:59.40    1:59.66        
                  25.53       55.69 (30.16)     1:30.57 (34.88)     1:59.66 (29.09)
  4 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  2:01.22    2:00.34        
                  26.27       55.97 (29.70)     1:31.70 (35.73)     2:00.34 (28.64)
  5 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE        2:01.06    2:01.06        
                  26.69       57.29 (30.60)     1:32.57 (35.28)     2:01.06 (28.49)
  6 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   2:01.17    2:01.67        
                  26.34       56.68 (30.34)     1:32.70 (36.02)     2:01.67 (28.97)
  7 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO    2:00.59    2:01.72        
                  27.27       57.66 (30.39)     1:33.22 (35.56)     2:01.72 (28.50)
  8 Baker, Kathleen           14 Una MAC-NC           2:01.28    2:02.20        
                  27.07       56.85 (29.78)     1:33.69 (36.84)     2:02.20 (28.51)
B - Final
  9 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI  2:02.03    1:59.91        
                  26.46       54.90 (28.44)     1:31.06 (36.16)     1:59.91 (28.85)
 10 Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA  2:02.16    2:00.25        
                  26.00       56.12 (30.12)     1:32.29 (36.17)     2:00.25 (27.96)
 11 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  2:01.86    2:00.82        
                  26.58       57.18 (30.60)     1:32.26 (35.08)     2:00.82 (28.56)
 12 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA  2:01.55    2:01.18        
                  26.14       56.17 (30.03)     1:32.59 (36.42)     2:01.18 (28.59)
 13 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO  2:02.03    2:01.38        
                  26.92       57.79 (30.87)     1:33.97 (36.18)     2:01.38 (27.41)
 14 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  2:01.84    2:01.74        
                  26.58       55.82 (29.24)     1:33.41 (37.59)     2:01.74 (28.33)
 15 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA  2:01.60    2:02.17        
                  26.43       57.02 (30.59)     1:33.34 (36.32)     2:02.17 (28.83)
 16 Demonte, Anna             17 Club Wolverine-MI    2:02.23    2:03.40        
                  26.37       57.60 (31.23)     1:34.73 (37.13)     2:03.40 (28.67)
C - Final
 17 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  2:02.51    2:01.38        
                  26.87       56.94 (30.07)     1:31.96 (35.02)     2:01.38 (29.42)
 18 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   2:03.20    2:02.30        
                  27.36       57.42 (30.06)     1:32.82 (35.40)     2:02.30 (29.48)
 19 Musser, Hannah            15 Kansas City Blaz-MV  2:02.57    2:02.60        
                  26.50       56.74 (30.24)     1:33.71 (36.97)     2:02.60 (28.89)
 20 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN  2:03.32    2:03.05        
                  26.29       56.82 (30.53)     1:35.13 (38.31)     2:03.05 (27.92)
 21 Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA     2:03.01    2:03.50        
                  26.98       57.91 (30.93)     1:33.63 (35.72)     2:03.50 (29.87)
 22 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  2:02.70    2:04.43        
                  27.84       59.27 (31.43)     1:35.42 (36.15)     2:04.43 (29.01)
 23 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  2:02.83    2:05.43        
                  27.38     1:00.53 (33.15)     1:35.80 (35.27)     2:05.43 (29.63)
 24 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  2:02.94    2:06.53        
                  27.52       58.41 (30.89)     1:35.92 (37.51)     2:06.53 (30.61)
 
Women 200 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:58.03  12/10/2009 Lindsey McKnight, Coral Springs Sw         
 Meet Q Time:   2:04.89                                                        
                2:01.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:04.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:05.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:08.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:04.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McKnight, Lindsey         17 Saint Andrew's S-FG  1:59.27    1:59.40 q      
                  25.90       56.19 (30.29)     1:30.72 (34.53)     1:59.40 (28.68)
  2 Raab, Meaghan             15 Hershey Aquatic-MA   2:00.44    1:59.79 q      
                  25.81       55.79 (29.98)     1:31.58 (35.79)     1:59.79 (28.21)
  3 Naze, Kelly               17 DU Hilltoppers-CO    2:05.12    2:00.01 q      
                  26.26       55.89 (29.63)     1:31.29 (35.40)     2:00.01 (28.72)
  4 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO    2:00.57    2:00.59 q      
                  27.03       56.82 (29.79)     1:31.94 (35.12)     2:00.59 (28.65)
  5 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE        2:03.36    2:01.06 q      
                  27.13       57.30 (30.17)     1:32.68 (35.38)     2:01.06 (28.38)
  6 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   2:00.62    2:01.17 q      
                  26.28       56.92 (30.64)     1:32.72 (35.80)     2:01.17 (28.45)
  7 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  2:00.41    2:01.22 q      
                  26.24       55.63 (29.39)     1:32.49 (36.86)     2:01.22 (28.73)
  8 Baker, Kathleen           14 Una MAC-NC           2:04.29    2:01.28 q      
                  26.75       56.44 (29.69)     1:32.58 (36.14)     2:01.28 (28.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA  2:03.06    2:01.55 q      
                  26.26       56.58 (30.32)     1:32.94 (36.36)     2:01.55 (28.61)
 10 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA  2:01.52    2:01.60 q      
                  26.20       57.45 (31.25)     1:33.26 (35.81)     2:01.60 (28.34)
 11 Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  2:01.59    2:01.84 q      
                  26.42       56.55 (30.13)     1:33.74 (37.19)     2:01.84 (28.10)
 12 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  2:00.39    2:01.86 q      
                  26.56       57.09 (30.53)     1:32.85 (35.76)     2:01.86 (29.01)
 13 *Berggren, Frida          17 Colorado Springs-CO  2:17.45S   2:02.03 q      
                  26.57       57.10 (30.53)     1:34.03 (36.93)     2:02.03 (28.00)
 13 Bartholomew, Courtney     17 Michigan Lakesho-MI  2:00.06    2:02.03 q      
                  26.80       55.90 (29.10)     1:33.11 (37.21)     2:02.03 (28.92)
 15 Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA  2:02.71    2:02.16 q      
                  26.20       57.08 (30.88)     1:34.13 (37.05)     2:02.16 (28.03)
 16 Demonte, Anna             17 Club Wolverine-MI    1:59.67    2:02.23 q      
                  26.17       56.60 (30.43)     1:33.70 (37.10)     2:02.23 (28.53)
-------------------------------------------------------------------------
 17 O'Neil, Colleen           16 Weymouth Club Wa-NE  2:19.42L   2:02.51 q      
                  27.04       57.17 (30.13)     1:32.56 (35.39)     2:02.51 (29.95)
 18 Musser, Hannah            15 Kansas City Blaz-MV  2:02.90    2:02.57 q      
                  26.51       56.72 (30.21)     1:33.80 (37.08)     2:02.57 (28.77)
 19 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  2:02.31    2:02.70 q      
                  27.35       59.13 (31.78)     1:34.56 (35.43)     2:02.70 (28.14)
 20 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  2:03.31    2:02.83 q      
                  27.48     1:00.40 (32.92)     1:34.64 (34.24)     2:02.83 (28.19)
 21 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  2:02.02    2:02.94 q      
                  26.85       57.43 (30.58)     1:33.89 (36.46)     2:02.94 (29.05)
 22 Carlson, Grace            16 Lake Oswego Swim-OR  2:19.18L   2:02.96 q      
                  27.08       56.46 (29.38)     1:33.61 (37.15)     2:02.96 (29.35)
 23 Tse, Ashley               16 Brea Aquatics-CA     2:03.56    2:03.01 q      
                  27.26       57.86 (30.60)     1:33.41 (35.55)     2:03.01 (29.60)
 24 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  2:02.75    2:03.18 q      
                  27.97       59.96 (31.99)     1:34.43 (34.47)     2:03.18 (28.75)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   2:04.70    2:03.20        
                  27.43       58.19 (30.76)     1:33.30 (35.11)     2:03.20 (29.90)
 26 Wold, Grace               16 King Aquatic Clu-PN  2:02.50    2:03.32        
                  26.17       56.33 (30.16)     1:35.49 (39.16)     2:03.32 (27.83)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Engel, Lindsey            15 Irvine Novaquati-CA  2:05.59    2:03.40        
                  26.53       57.08 (30.55)     1:34.52 (37.44)     2:03.40 (28.88)
 28 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  2:03.55    2:03.45        
                  27.32       59.18 (31.86)     1:34.54 (35.36)     2:03.45 (28.91)
 29 Sougstad, Emma            17 Mason City Swim-IA/  2:03.14    2:03.51        
                  26.94       57.81 (30.87)     1:33.77 (35.96)     2:03.51 (29.74)
 30 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC  2:22.66L   2:03.58        
                  27.66       58.43 (30.77)     1:34.98 (36.55)     2:03.58 (28.60)
 31 Cook, Alyssa              14 King Aquatic Clu-PN  2:22.44L   2:03.67        
                  27.69       59.24 (31.55)     1:35.31 (36.07)     2:03.67 (28.36)
 32 Sellers, Alexandra        16 Lakeside Aquatic-NT  2:07.60    2:03.71        
                  26.42       57.68 (31.26)     1:34.76 (37.08)     2:03.71 (28.95)
 33 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  2:03.08    2:03.87        
                  27.44       58.47 (31.03)     1:34.02 (35.55)     2:03.87 (29.85)
 34 Enoch, Geordie            15 Eagle Swim Team-MD   2:22.18L   2:03.88        
                  26.91       57.37 (30.46)     1:34.26 (36.89)     2:03.88 (29.62)
 35 Lips, Hannah              15 Y-Spartaquatics-SC   2:02.31    2:03.99        
                  26.77       57.09 (30.32)     1:34.27 (37.18)     2:03.99 (29.72)
 36 Taylor, Hannah            16 Tacoma Swim Club-PN  2:22.45L   2:04.03        
                  27.35       58.72 (31.37)     1:35.40 (36.68)     2:04.03 (28.63)
 37 Anderson, Julia           17 Fort Worth Area-NT   2:03.51    2:04.19        
                  27.74       58.33 (30.59)     1:36.97 (38.64)     2:04.19 (27.22)
 38 Mykkanen, Courtney        13 Irvine Novaquati-CA  2:08.19    2:04.24        
                  27.64       57.93 (30.29)     1:35.18 (37.25)     2:04.24 (29.06)
 39 Barker, Olivia            16 Sandpipers Of Ne-CA  2:04.00    2:04.30        
                  25.39       56.98 (31.59)     1:35.08 (38.10)     2:04.30 (29.22)
 40 Miles, Kathryn            17 Bolles School Sh-FL  2:02.51    2:04.39        
                  26.75       57.08 (30.33)     1:34.66 (37.58)     2:04.39 (29.73)
 41 Stewart, Kylie            15 Dynamo Swim Club-GA  2:22.22L   2:04.41        
                  26.65       56.87 (30.22)     1:35.73 (38.86)     2:04.41 (28.68)
 42 Harris, Mallory           17 Boulder City Hen-CA  2:06.44    2:04.52        
                  27.16     1:00.57 (33.41)     1:35.24 (34.67)     2:04.52 (29.28)
 43 Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  2:03.11    2:04.85        
                  27.00       57.64 (30.64)     1:36.41 (38.77)     2:04.85 (28.44)
 44 Emery, Nicole             16 SwimMAC Carolina-NC  2:21.06L   2:04.91        
                  27.53       58.25 (30.72)     1:35.40 (37.15)     2:04.91 (29.51)
 45 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  2:04.82    2:04.93        
                  27.92       58.99 (31.07)     1:36.25 (37.26)     2:04.93 (28.68)
 46 Carlson, Mary             17 Dayton Raiders-OH    2:03.02    2:05.05        
                  27.23       58.08 (30.85)     1:34.95 (36.87)     2:05.05 (30.10)
 47 Burton, Margaret          16 Aquazot Swim Clu-CA  2:23.06L   2:05.11        
                  26.95       58.40 (31.45)     1:35.21 (36.81)     2:05.11 (29.90)
 48 Koucheki, Sarah           16 Lake Erie Silver-LE  2:03.94    2:05.15        
                  26.74       57.82 (31.08)     1:36.41 (38.59)     2:05.15 (28.74)
 49 Murch Elliot, Billy       17 SwimMAC Carolina-NC  2:07.07    2:05.22        
                  28.01     1:00.02 (32.01)     1:35.90 (35.88)     2:05.22 (29.32)
 50 Schlobohm, Stephanie      17 Aquazot Swim Clu-CA  2:24.90L   2:05.37        
                  26.95       57.76 (30.81)     1:36.64 (38.88)     2:05.37 (28.73)
 51 Englestead, Lindsey       16 Sandpipers Of Ne-CA  2:07.78    2:05.39        
                  28.28       59.47 (31.19)     1:35.25 (35.78)     2:05.39 (30.14)
 52 Mercke, Miranda           18 Lakeside Swim Te-KY  2:03.92    2:05.40        
                  27.29       59.14 (31.85)     1:35.60 (36.46)     2:05.40 (29.80)
 53 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  2:04.73    2:05.41        
                  27.83       57.61 (29.78)     1:37.60 (39.99)     2:05.41 (27.81)
 54 Santilena, Katharine      16 Pacific Swim-SI      2:04.81    2:05.53        
                  26.79       58.43 (31.64)     1:36.72 (38.29)     2:05.53 (28.81)
 55 Crawford, Kendall         17 Y-Spartaquatics-SC   2:02.30    2:05.55        
                  26.85       56.56 (29.71)     1:35.62 (39.06)     2:05.55 (29.93)
 56 Drabot, Katherine         14 Ozaukee Aquatics-WI  2:22.68L   2:05.64        
                  27.37       58.65 (31.28)     1:35.76 (37.11)     2:05.64 (29.88)
 57 Kastigar, Hannah          16 Aberdeen Swim Cl-SD  2:23.14L   2:05.66        
                  27.69       59.61 (31.92)     1:36.35 (36.74)     2:05.66 (29.31)
 57 Martelle, Alexandra       16 Una MAC-NC           2:06.12    2:05.66        
                  28.53     1:00.19 (31.66)     1:36.35 (36.16)     2:05.66 (29.31)
 59 de Peralta, Allison       17 Rancho San Diegu-SI  2:07.32    2:05.72        
                  27.93       59.28 (31.35)     1:35.74 (36.46)     2:05.72 (29.98)
 60 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           2:22.96L   2:05.81        
                  27.49       59.29 (31.80)     1:36.87 (37.58)     2:05.81 (28.94)
 61 Alexander, Megan          17 YMCA of the Nort-NE  2:22.88L   2:05.87        
                  27.79       59.17 (31.38)     1:36.35 (37.18)     2:05.87 (29.52)
 62 Drozda, Shelly            14 Front Range Barr-CO  2:23.04L   2:05.92        
                  28.12       58.94 (30.82)     1:36.55 (37.61)     2:05.92 (29.37)
 63 Stafford, Nicole          16 Dynamo Swim Club-GA  2:05.05    2:05.98        
                  26.23       56.64 (30.41)     1:37.67 (41.03)     2:05.98 (28.31)
 64 Poppe, Heidi              15 Crow Canyon Coun-PC  2:07.71    2:05.99        
                  26.32       58.98 (32.66)     1:34.71 (35.73)     2:05.99 (31.28)
 65 Lemire, Stephanie         16 St Croix Swim Cl-MN  2:05.66    2:06.00        
                  28.76     1:00.39 (31.63)     1:35.75 (35.36)     2:06.00 (30.25)
 66 Murch Elliot, Currie      17 SwimMAC Carolina-NC  2:22.40L   2:06.01        
                  28.43     1:00.33 (31.90)     1:36.41 (36.08)     2:06.01 (29.60)
 67 Ross, Katharine           16 Central Iowa Aqu-IA  2:05.24    2:06.04        
                  27.09       58.84 (31.75)     1:35.21 (36.37)     2:06.04 (30.83)
 68 Olson, Loree              17 California Capit-SN  2:04.97    2:06.14        
                  27.58       57.50 (29.92)     1:35.66 (38.16)     2:06.14 (30.48)
 69 *Ginn, Samantha           14 Una BSS-FL           2:24.08L   2:06.23        
 70 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR  2:22.67L   2:06.31        
                  28.08       59.45 (31.37)     1:37.08 (37.63)     2:06.31 (29.23)
 71 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL   2:04.32    2:06.33        
                  27.97     1:00.59 (32.62)     1:36.90 (36.31)     2:06.33 (29.43)
 72 Tan, Sydney               15 Nitro Swimming-ST    2:06.74    2:06.38        
                  27.55       59.57 (32.02)     1:36.39 (36.82)     2:06.38 (29.99)
 73 Bradford, Genevieve       17 Irvine Novaquati-CA  2:02.69    2:06.71        
                  27.65     1:00.16 (32.51)     1:36.62 (36.46)     2:06.71 (30.09)
 74 Baxley, Rebecca           16 Neptune Swimming-PC  2:05.06    2:06.82        
                  27.41       57.92 (30.51)     1:36.43 (38.51)     2:06.82 (30.39)
 75 Hinde, Bryce              18 Kansas City Blaz-MV  2:07.21    2:06.95        
                  27.86     1:00.57 (32.71)     1:36.66 (36.09)     2:06.95 (30.29)
 76 Clary, Lindsey            16 Irvine Novaquati-CA  2:06.24    2:06.98        
                  27.98       59.70 (31.72)     1:37.61 (37.91)     2:06.98 (29.37)
 77 Miller, Catie             15 Sandpipers Of Ne-CA  2:06.49    2:07.04        
                  28.06     1:00.91 (32.85)     1:37.79 (36.88)     2:07.04 (29.25)
 78 Torabi, Sydney            17 Nitro Swimming-ST    2:07.90    2:07.06        
                  26.82       58.42 (31.60)     1:37.37 (38.95)     2:07.06 (29.69)
 79 Sheridan, Caitlin         16 Crimson Aquatics-NE  2:04.46    2:07.10        
                  26.91       57.36 (30.45)     1:37.07 (39.71)     2:07.10 (30.03)
 80 Welshofer, Elsa           15 SwimMAC Carolina-NC  2:07.85    2:07.13        
                  26.46       58.46 (32.00)     1:38.04 (39.58)     2:07.13 (29.09)
 81 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  2:04.33    2:07.20        
                  27.87       59.00 (31.13)     1:38.38 (39.38)     2:07.20 (28.82)
 82 Kahn, Brittany            14 Aquazot Swim Clu-CA  2:25.29L   2:07.25        
                  28.78     1:01.38 (32.60)     1:38.24 (36.86)     2:07.25 (29.01)
 83 Morrow, Lindsay           15 Evergreen Swim T-CO  2:24.31L   2:07.29        
                  28.07       59.37 (31.30)     1:37.32 (37.95)     2:07.29 (29.97)
 84 Rumrill, Mackenzie        14 Bearcat Swim Clu-OR  2:22.67L   2:07.31        
                  26.44       57.65 (31.21)     1:36.75 (39.10)     2:07.31 (30.56)
 85 Artmann, Abby             15 Nitro Swimming-ST    2:08.01    2:07.33        
                  27.38       59.55 (32.17)     1:37.06 (37.51)     2:07.33 (30.27)
 86 Hinkle, Mickayla          15 St Croix Swim Cl-MN  2:07.34    2:07.40        
                  27.35       58.86 (31.51)     1:37.33 (38.47)     2:07.40 (30.07)
 87 Chapko, Nicole            16 St Charles Swim-IL   2:05.19    2:07.41        
                  27.26       58.36 (31.10)     1:36.07 (37.71)     2:07.41 (31.34)
 88 Vargem, Jiana             16 Irvine Novaquati-CA  2:06.77    2:07.47        
                  28.20     1:00.55 (32.35)     1:36.55 (36.00)     2:07.47 (30.92)
 89 Sanders, Amanda           16 RallySport Aquat-CO  2:07.88    2:07.53        
                  29.88     1:01.14 (31.26)     1:37.18 (36.04)     2:07.53 (30.35)
 90 Weinstein, Brianna        17 Irvine Novaquati-CA  2:03.19    2:07.55        
                  28.22     1:01.61 (33.39)     1:37.72 (36.11)     2:07.55 (29.83)
 91 Chintanaphol, Michelle    16 Nashville Aquati-SE  2:26.33L   2:07.60        
                  28.63       58.83 (30.20)     1:37.82 (38.99)     2:07.60 (29.78)
 92 Herman, Shannon           18 Orinda Aquatics-PC   2:07.32    2:07.82        
                  27.84     1:01.06 (33.22)     1:37.70 (36.64)     2:07.82 (30.12)
 93 Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC   2:02.45    2:07.94        
                  27.50       57.87 (30.37)     1:37.39 (39.52)     2:07.94 (30.55)
 94 Christy, Jamie            16 Dynamo Swim Club-GA  2:21.87L   2:08.01        
                  27.06       59.84 (32.78)     1:37.67 (37.83)     2:08.01 (30.34)
 95 Bottelberghe, Monica      16 Portland Aquatic-OR  2:08.67    2:08.05        
 96 McCann, Carolyn           16 Tacoma Swim Club-PN  2:05.17    2:08.06        
                  27.26       59.48 (32.22)     1:36.42 (36.94)     2:08.06 (31.64)
 97 Amr, Amani                17 Spokane Area Swi-IE  2:06.21    2:08.12        
                  27.62       58.13 (30.51)     1:37.89 (39.76)     2:08.12 (30.23)
 98 Lundstrom, Heather        17 Parkway Swim Clu-OZ  2:05.43    2:08.15        
                  26.89       59.91 (33.02)     1:38.73 (38.82)     2:08.15 (29.42)
 98 Scott, Riley              14 Marin Pirates-PC     2:08.39    2:08.15        
                  28.10     1:02.03 (33.93)     1:37.61 (35.58)     2:08.15 (30.54)
100 Buckley, Kelsey           18 Palm Harbor YMCA-FL  2:01.40    2:08.20        
                  27.74       58.78 (31.04)     1:37.21 (38.43)     2:08.20 (30.99)
100 Bopp, Amy                 16 Schenectady-Sara-AD  2:21.20L   2:08.20        
                  27.58     1:01.73 (34.15)     1:38.03 (36.30)     2:08.20 (30.17)
102 Grainger, Anna            17 Nashville Aquati-SE  2:06.91    2:08.30        
                  28.07       59.82 (31.75)     1:38.51 (38.69)     2:08.30 (29.79)
103 Modlich, Jessica          16 Loveland Swim Cl-CO  2:26.75L   2:08.39        
                  28.07       58.88 (30.81)     1:38.05 (39.17)     2:08.39 (30.34)
104 Eastin, Emily             13 Irvine Novaquati-CA  2:08.31    2:08.43        
                  27.18       57.98 (30.80)     1:37.06 (39.08)     2:08.43 (31.37)
105 Lankiewicz, Elise         16 Brandywine-DE YM-MA  2:24.97L   2:08.50        
                  26.13       57.93 (31.80)     1:37.89 (39.96)     2:08.50 (30.61)
106 Cominelli, Marissa        16 Lake Erie Silver-LE  2:07.26    2:08.54        
                  27.25       57.74 (30.49)     1:37.78 (40.04)     2:08.54 (30.76)
107 Leonard, Mackenzie        16 North Texas Nada-NT  2:06.21    2:08.61        
                  27.92     1:00.42 (32.50)     1:37.54 (37.12)     2:08.61 (31.07)
108 Newton, Devin             15 Irvine Novaquati-CA  2:05.88    2:08.67        
                  27.76       59.82 (32.06)     1:37.21 (37.39)     2:08.67 (31.46)
109 Reetz, Miranda            16 DU Hilltoppers-CO    2:25.53L   2:08.87        
                  29.02     1:03.05 (34.03)     1:39.01 (35.96)     2:08.87 (29.86)
110 Galyer, Alex              13 Y-Spartaquatics-SC   2:07.12    2:08.89        
                  29.25     1:00.17 (30.92)     1:39.57 (39.40)     2:08.89 (29.32)
111 Sowinski, Katelyn         16 Eagle Swim Team-MD   2:06.68    2:09.10        
                  26.88       59.80 (32.92)     1:39.61 (39.81)     2:09.10 (29.49)
112 Lohman, Kennedy           13 Lakeside Swim Te-KY  2:07.66    2:09.12        
                  28.18     1:01.31 (33.13)     1:38.20 (36.89)     2:09.12 (30.92)
113 Ramirez, Emily            18 Team FLA-FG          2:07.47    2:09.14        
                  27.34     1:00.81 (33.47)     1:39.01 (38.20)     2:09.14 (30.13)
114 VanderMey, Andrea         16 Kingfish Aquatic-MI  2:07.26    2:09.16        
                  27.65       58.43 (30.78)     1:37.60 (39.17)     2:09.16 (31.56)
115 McNulty, Amanda           15 Y-Spartaquatics-SC   2:07.71    2:09.17        
                  27.12       59.64 (32.52)     1:39.03 (39.39)     2:09.17 (30.14)
116 Tschoke, Victoria         16 Raleigh Swimming-NC  2:07.77    2:09.21        
                  28.00       59.93 (31.93)     1:38.22 (38.29)     2:09.21 (30.99)
117 Marks, Riley              17 Alamo Area Aquat-ST  2:05.99    2:09.26        
                  28.34       59.72 (31.38)     1:38.76 (39.04)     2:09.26 (30.50)
118 Ternes, Koryn             18 Longhorn Aquatic-ST  2:05.88    2:09.27        
                  28.41     1:02.12 (33.71)     1:39.55 (37.43)     2:09.27 (29.72)
119 Rist, Konnor              18 Lakeside Swim Te-KY  2:24.11L   2:09.31        
                  27.38       59.53 (32.15)     1:39.14 (39.61)     2:09.31 (30.17)
120 Hammond, Brittany         16 Pine Crest Swimm-FG  2:04.71    2:09.40        
                  27.92     1:01.75 (33.83)     1:40.44 (38.69)     2:09.40 (28.96)
121 Lombardi, Lia             16 Area Tallahassee-FL  2:07.34    2:09.65        
                  28.57     1:02.76 (34.19)     1:39.69 (36.93)     2:09.65 (29.96)
122 Troup, Alexa              17 Crow Canyon Coun-PC  2:08.59    2:09.76        
                  28.55     1:01.05 (32.50)     1:40.81 (39.76)     2:09.76 (28.95)
123 Paez, Isabella            16 Metro Aquatic Cl-FG  2:08.00    2:09.82        
                  27.84     1:02.92 (35.08)     1:40.43 (37.51)     2:09.82 (29.39)
124 Nero, Bailey              14 Fort Collins Are-CO  2:08.32    2:10.17        
                  27.62       59.64 (32.02)     1:40.09 (40.45)     2:10.17 (30.08)
125 Reierson, Sarah           17 Superior Stingra-OR  2:07.03    2:10.74        
                  28.77     1:00.75 (31.98)     1:40.37 (39.62)     2:10.74 (30.37)
126 Dzierzak, Rachael         17 Greater Toledo A-OH  2:06.57    2:11.31        
                  28.06     1:02.01 (33.95)     1:39.92 (37.91)     2:11.31 (31.39)
127 Suek, Ellen               16 Team Foxjet-MN       2:24.16L   2:11.48        
                  28.27   2:11.48 (1:43.21)                                        
 -- Wilson, Makenna           16 DU Hilltoppers-CO    2:08.39         DQ        
 -- Czyrka, Cristina          16 Club Wolverine-MI    2:08.22         DQ        
 -- Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT  2:03.13         DQ        
 -- Williams, Cecilia         15 Area Tallahassee-FL  2:07.70        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Upshaw, Arlyn             17 Terrapins Swim T-PC  2:02.42         NS        
 -- Hazle, Madeline           16 Blue Tide Aquati-GU  2:02.19        SCR        
 -- Isleta, Chloe Kennedy An  13 Santa Clara Swim-PC  2:22.36L       SCR        
 -- Edwards, Madeline         16 Nitro Swimming-ST    2:06.40        SCR        
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              4:16.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:24.49  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:24.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:31.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Rowe, Kathryn             18 Schenectady-Sara-AD  4:28.80    4:23.38        
                  28.00       59.03 (31.03)     1:32.21 (33.18)     2:04.10 (31.89)
        2:43.87 (39.77)     3:23.12 (39.25)     3:54.15 (31.03)     4:23.38 (29.23)
  2 Scott, Riley              14 Marin Pirates-PC     4:32.04    4:35.21        
                  29.40     1:03.05 (33.65)     1:39.87 (36.82)     2:15.38 (35.51)
        2:53.33 (37.95)     3:31.45 (38.12)     4:03.99 (32.54)     4:35.21 (31.22)
  3 Baker, Caitlin            16 Canyons Aquatic-CA   4:31.46    4:44.02        
                  30.12     1:05.25 (35.13)     1:42.31 (37.06)     2:19.74 (37.43)
        2:58.22 (38.48)     3:37.61 (39.39)     4:11.36 (33.75)     4:44.02 (32.66)
 
Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              4:16.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:24.49  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:24.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:31.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Alyssa              14 King Aquatic Clu-PN  5:01.00L   4:24.10        
                  28.33     1:00.81 (32.48)     1:34.87 (34.06)     2:07.76 (32.89)
        2:44.78 (37.02)     3:22.33 (37.55)     3:53.61 (31.28)     4:24.10 (30.49)
  2 Morrow, Lindsay           15 Evergreen Swim T-CO  4:34.00    4:30.82        
                  28.88     1:02.65 (33.77)     1:36.58 (33.93)     2:09.89 (33.31)
        2:49.66 (39.77)     3:29.48 (39.82)     3:59.88 (30.40)     4:30.82 (30.94)
  3 Sheridan, Caitlin         16 Crimson Aquatics-NE  4:31.00    4:35.07        
                  28.04     1:00.92 (32.88)     1:35.36 (34.44)     2:10.33 (34.97)
        2:50.35 (40.02)     3:32.33 (41.98)     4:04.28 (31.95)     4:35.07 (30.79)
  4 Tran, Breanna             15 OC Waves-CA          4:33.80    4:39.13        
                  28.42     1:01.37 (32.95)     1:37.55 (36.18)     2:12.38 (34.83)
        2:52.17 (39.79)     3:32.97 (40.80)     4:06.25 (33.28)     4:39.13 (32.88)
 
Women 400 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 4:09.66  12/10/2010 Tanja Kylliainen, Loyola Blakefiel         
 Meet Q Time:   4:24.49                                                        
                4:16.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
                4:24.49  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:24.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                4:31.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  4:13.41    4:11.87        
                  26.97       57.31 (30.34)     1:28.29 (30.98)     1:59.18 (30.89)
        2:35.88 (36.70)     3:12.61 (36.73)     3:42.02 (29.41)     4:11.87 (29.85)
  2 Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA  4:16.29    4:13.73        
                  26.42       56.81 (30.39)     1:28.89 (32.08)     2:00.76 (31.87)
        2:37.15 (36.39)     3:14.52 (37.37)     3:44.24 (29.72)     4:13.73 (29.49)
  3 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  4:17.74    4:15.19        
                  27.82       58.95 (31.13)     1:32.32 (33.37)     2:04.70 (32.38)
        2:41.56 (36.86)     3:17.65 (36.09)     3:46.92 (29.27)     4:15.19 (28.27)
  4 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO    4:18.29    4:16.19        
                  28.10       59.55 (31.45)     1:31.49 (31.94)     2:04.40 (32.91)
        2:40.04 (35.64)     3:18.09 (38.05)     3:48.26 (30.17)     4:16.19 (27.93)
  5 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   4:17.60    4:16.31        
                  26.54       57.03 (30.49)     1:29.68 (32.65)     2:01.28 (31.60)
        2:39.21 (37.93)     3:17.20 (37.99)     3:47.68 (30.48)     4:16.31 (28.63)
  6 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  4:16.64    4:16.79        
                  27.25       57.85 (30.60)     1:29.70 (31.85)     2:01.27 (31.57)
        2:38.66 (37.39)     3:17.48 (38.82)     3:47.85 (30.37)     4:16.79 (28.94)
  7 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  4:18.86    4:17.47        
                  28.05     1:00.04 (31.99)     1:31.98 (31.94)     2:03.14 (31.16)
        2:40.94 (37.80)     3:19.12 (38.18)     3:48.90 (29.78)     4:17.47 (28.57)
  8 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  4:18.63    4:18.57        
                  27.08       58.39 (31.31)     1:31.22 (32.83)     2:03.94 (32.72)
        2:40.86 (36.92)     3:18.32 (37.46)     3:48.79 (30.47)     4:18.57 (29.78)
B - Final
  9 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA  4:20.30    4:16.03        
                  27.21       58.51 (31.30)     1:31.43 (32.92)     2:03.21 (31.78)
        2:40.66 (37.45)     3:17.71 (37.05)     3:47.29 (29.58)     4:16.03 (28.74)
 10 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC  4:20.17    4:16.21        
                  27.68       59.46 (31.78)     1:31.48 (32.02)     2:03.04 (31.56)
        2:40.09 (37.05)     3:18.15 (38.06)     3:47.84 (29.69)     4:16.21 (28.37)
 11 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA  4:18.98    4:17.97        
                  26.83       58.33 (31.50)     1:30.88 (32.55)     2:03.38 (32.50)
        2:40.50 (37.12)     3:18.93 (38.43)     3:48.93 (30.00)     4:17.97 (29.04)
 12 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  4:20.03    4:18.05        
                  28.31     1:01.02 (32.71)     1:35.44 (34.42)     2:08.54 (33.10)
        2:44.42 (35.88)     3:20.47 (36.05)     3:50.22 (29.75)     4:18.05 (27.83)
 13 Brown, Kendall            17 Aquazot Swim Clu-CA  4:21.17    4:21.17        
                  27.70       59.05 (31.35)     1:32.23 (33.18)     2:04.34 (32.11)
        2:43.24 (38.90)     3:21.85 (38.61)     3:52.15 (30.30)     4:21.17 (29.02)
 14 Carlson, Mary             17 Dayton Raiders-OH    4:20.41    4:22.09        
                  27.76       59.92 (32.16)     1:33.25 (33.33)     2:06.24 (32.99)
        2:43.09 (36.85)     3:20.89 (37.80)     3:52.31 (31.42)     4:22.09 (29.78)
 15 Enoch, Geordie            15 Eagle Swim Team-MD   4:20.93    4:24.20        
                  28.34     1:00.70 (32.36)     1:33.86 (33.16)     2:06.87 (33.01)
        2:45.18 (38.31)     3:23.41 (38.23)     3:54.24 (30.83)     4:24.20 (29.96)
 16 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  4:20.65    4:26.30        
                  27.99     1:00.06 (32.07)     1:33.66 (33.60)     2:06.85 (33.19)
        2:46.68 (39.83)     3:27.02 (40.34)     3:56.87 (29.85)     4:26.30 (29.43)
C - Final
 17 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE        4:21.66    4:17.04        
                  27.69       58.38 (30.69)     1:30.91 (32.53)     2:03.22 (32.31)
        2:40.27 (37.05)     3:17.92 (37.65)     3:48.31 (30.39)     4:17.04 (28.73)
 18 Stevens, Leah             15 Lakeside Swim Te-KY  4:22.25    4:19.15        
                  28.34     1:00.13 (31.79)     1:33.40 (33.27)     2:06.02 (32.62)
        2:42.76 (36.74)     3:20.54 (37.78)     3:50.28 (29.74)     4:19.15 (28.87)
 19 Miles, Kathryn            17 Bolles School Sh-FL  4:24.49    4:21.52        
                  27.29       58.46 (31.17)     1:31.19 (32.73)     2:03.45 (32.26)
        2:42.48 (39.03)     3:21.38 (38.90)     3:52.09 (30.71)     4:21.52 (29.43)
 20 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR  4:23.06    4:22.80        
                  28.36     1:00.46 (32.10)     1:33.81 (33.35)     2:06.19 (32.38)
        2:44.85 (38.66)     3:23.65 (38.80)     3:54.08 (30.43)     4:22.80 (28.72)
 21 Kastigar, Hannah          16 Aberdeen Swim Cl-SD  4:24.35    4:23.86        
                  28.22     1:00.49 (32.27)     1:33.95 (33.46)     2:07.19 (33.24)
        2:45.50 (38.31)     3:23.68 (38.18)     3:54.77 (31.09)     4:23.86 (29.09)
 22 Musser, Hannah            15 Kansas City Blaz-MV  4:24.01    4:24.18        
                  27.69       58.99 (31.30)     1:33.19 (34.20)     2:06.67 (33.48)
        2:45.48 (38.81)     3:24.52 (39.04)     3:55.12 (30.60)     4:24.18 (29.06)
 23 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  4:22.99    4:24.38        
                  28.03     1:00.00 (31.97)     1:34.40 (34.40)     2:09.10 (34.70)
        2:45.60 (36.50)     3:22.83 (37.23)     3:53.95 (31.12)     4:24.38 (30.43)
 24 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT  4:22.90    4:24.52        
                  28.11     1:00.66 (32.55)     1:33.68 (33.02)     2:05.56 (31.88)
        2:45.49 (39.93)     3:25.40 (39.91)     3:55.16 (29.76)     4:24.52 (29.36)
 
Women 400 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 4:09.66  12/10/2010 Tanja Kylliainen, Loyola Blakefiel         
 Meet Q Time:   4:24.49                                                        
                4:16.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
                4:24.49  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:24.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                4:31.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:24.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eastin, Ella              14 Irvine Novaquati-CA  4:11.61    4:13.41 q      
                  27.16       58.28 (31.12)     1:30.10 (31.82)     2:02.10 (32.00)
        2:38.37 (36.27)     3:14.66 (36.29)     3:44.36 (29.70)     4:13.41 (29.05)
  2 Wang, Sonia               14 The Claremont Cl-CA  4:19.33    4:16.29 q      
                  26.65       57.50 (30.85)     1:29.99 (32.49)     2:02.03 (32.04)
        2:39.27 (37.24)     3:17.34 (38.07)     3:46.99 (29.65)     4:16.29 (29.30)
  3 D'Innocenzo, Margaret     16 Crimson Aquatics-NE  4:15.26    4:16.64 q      
                  27.35       57.93 (30.58)     1:29.74 (31.81)     2:01.47 (31.73)
        2:38.49 (37.02)     3:17.24 (38.75)     3:47.71 (30.47)     4:16.64 (28.93)
  4 Miller, Katelyn           16 Firestone Akron-LE   4:12.88    4:17.60 q      
                  27.02       57.50 (30.48)     1:29.93 (32.43)     2:01.87 (31.94)
        2:39.40 (37.53)     3:17.50 (38.10)     3:48.19 (30.69)     4:17.60 (29.41)
  5 Allen, Whitney            18 Metroplex Aquati-NT  4:19.63    4:17.74 q      
                  28.12       59.83 (31.71)     1:33.34 (33.51)     2:06.03 (32.69)
        2:43.14 (37.11)     3:19.55 (36.41)     3:49.18 (29.63)     4:17.74 (28.56)
  6 Patton, Michelle          18 DU Hilltoppers-CO    4:16.45    4:18.29 q      
                  28.89     1:00.59 (31.70)     1:32.84 (32.25)     2:04.31 (31.47)
        2:41.09 (36.78)     3:18.61 (37.52)     3:49.15 (30.54)     4:18.29 (29.14)
  7 Miller, Chelsie           17 Cypress Fairbank-GU  4:18.17    4:18.63 q      
                  27.77       58.89 (31.12)     1:32.10 (33.21)     2:05.48 (33.38)
        2:42.50 (37.02)     3:19.73 (37.23)     3:49.69 (29.96)     4:18.63 (28.94)
  8 Rowley, Haley             14 Boulder Swimming-CO  4:22.21    4:18.86 q      
                  27.90       59.19 (31.29)     1:30.72 (31.53)     2:02.10 (31.38)
        2:40.18 (38.08)     3:18.87 (38.69)     3:49.46 (30.59)     4:18.86 (29.40)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Durmer, Haley             17 Dynamo Swim Club-GA  4:20.53    4:18.98 q      
                  27.34       58.56 (31.22)     1:31.65 (33.09)     2:04.50 (32.85)
        2:41.69 (37.19)     3:20.23 (38.54)     3:50.23 (30.00)     4:18.98 (28.75)
 10 Neidigh, Ashley           16 Bolles School Sh-FL  4:23.46    4:20.03 q      
                  28.56     1:00.86 (32.30)     1:34.83 (33.97)     2:08.41 (33.58)
        2:44.37 (35.96)     3:21.43 (37.06)     3:51.64 (30.21)     4:20.03 (28.39)
 11 Moore, Hannah             15 Raleigh Swimming-NC  5:00.93L   4:20.17 q      
                  28.36     1:00.36 (32.00)     1:32.43 (32.07)     2:03.96 (31.53)
        2:41.82 (37.86)     3:20.40 (38.58)     3:50.84 (30.44)     4:20.17 (29.33)
 12 Kopcso, Kara              16 Franco's Swimmin-LA  4:19.65    4:20.30 q      
                  26.55       57.67 (31.12)     1:29.98 (32.31)     2:01.68 (31.70)
        2:39.70 (38.02)     3:18.28 (38.58)     3:49.82 (31.54)     4:20.30 (30.48)
 13 Carlson, Mary             17 Dayton Raiders-OH    4:25.79    4:20.41 q      
                  27.42       59.39 (31.97)     1:32.82 (33.43)     2:05.77 (32.95)
        2:42.13 (36.36)     3:19.68 (37.55)     3:51.03 (31.35)     4:20.41 (29.38)
 14 Korsberg, Ashlee          16 Crimson Aquatics-NE  4:22.08    4:20.65 q      
                  28.44       59.05 (30.61)     1:31.01 (31.96)     2:03.73 (32.72)
        2:41.91 (38.18)     3:21.21 (39.30)     3:51.26 (30.05)     4:20.65 (29.39)
 15 Enoch, Geordie            15 Eagle Swim Team-MD   4:23.48    4:20.93 q      
                  28.61     1:00.47 (31.86)     1:33.56 (33.09)     2:06.83 (33.27)
        2:43.89 (37.06)     3:21.38 (37.49)     3:51.89 (30.51)     4:20.93 (29.04)
 16 Brown, Kendall            17 Aquazot Swim Clu-CA  4:59.33L   4:21.17 q      
                  27.82       59.68 (31.86)     1:32.70 (33.02)     2:04.45 (31.75)
        2:42.98 (38.53)     3:21.69 (38.71)     3:52.31 (30.62)     4:21.17 (28.86)
-------------------------------------------------------------------------
 17 McHugh, Cameron           15 Katy Aquatic Tea-GU  4:24.19    4:21.63 q      
                  28.58     1:00.53 (31.95)     1:31.63 (31.10)     2:02.17 (30.54)
        2:43.05 (40.88)     3:24.30 (41.25)     3:53.25 (28.95)     4:21.63 (28.38)
 18 Bursch, Addisynn          16 Unattached-IE        4:21.51    4:21.66 q      
                  28.30       59.73 (31.43)     1:32.99 (33.26)     2:06.13 (33.14)
        2:43.39 (37.26)     3:21.28 (37.89)     3:52.30 (31.02)     4:21.66 (29.36)
 19 Stevens, Leah             15 Lakeside Swim Te-KY  4:22.44    4:22.25 q      
                  28.37     1:01.18 (32.81)     1:33.91 (32.73)     2:07.11 (33.20)
        2:45.06 (37.95)     3:23.42 (38.36)     3:53.53 (30.11)     4:22.25 (28.72)
 20 Oliver, Meredith          17 Metroplex Aquati-NT  4:19.71    4:22.90 q      
                  27.87       59.75 (31.88)     1:32.16 (32.41)     2:03.85 (31.69)
        2:44.14 (40.29)     3:23.63 (39.49)     3:53.79 (30.16)     4:22.90 (29.11)
 21 Lazor, Anne               17 Birmingham-Bloom-MI  4:20.59    4:22.99 q      
                  27.80       59.35 (31.55)     1:33.35 (34.00)     2:07.20 (33.85)
        2:43.36 (36.16)     3:20.27 (36.91)     3:52.37 (32.10)     4:22.99 (30.62)
 22 James, Jessica            18 Corvallis Aquati-OR  4:20.06    4:23.06 q      
                  28.42     1:00.79 (32.37)     1:33.55 (32.76)     2:05.84 (32.29)
        2:45.00 (39.16)     3:24.01 (39.01)     3:54.38 (30.37)     4:23.06 (28.68)
 23 Musser, Hannah            15 Kansas City Blaz-MV  4:28.87    4:24.01 q      
                  28.37     1:00.37 (32.00)     1:34.02 (33.65)     2:07.05 (33.03)
        2:45.73 (38.68)     3:24.46 (38.73)     3:54.54 (30.08)     4:24.01 (29.47)
 24 Kastigar, Hannah          16 Aberdeen Swim Cl-SD  4:24.40    4:24.35 q      
                  27.87       59.64 (31.77)     1:33.58 (33.94)     2:07.47 (33.89)
        2:45.40 (37.93)     3:23.62 (38.22)     3:54.87 (31.25)     4:24.35 (29.48)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Miles, Kathryn            17 Bolles School Sh-FL  4:19.40    4:24.49        
                  28.30       59.75 (31.45)     1:32.57 (32.82)     2:05.07 (32.50)
        2:44.30 (39.23)     3:24.03 (39.73)     3:54.86 (30.83)     4:24.49 (29.63)
 26 Murch Elliot, Billy       17 SwimMAC Carolina-NC  5:01.76L   4:24.68        
                  29.08     1:00.20 (31.12)     1:33.45 (33.25)     2:06.99 (33.54)
        2:44.33 (37.34)     3:22.92 (38.59)     3:54.25 (31.33)     4:24.68 (30.43)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Murch Elliot, Currie      17 SwimMAC Carolina-NC  4:58.25L   4:24.83        
                  28.75     1:01.36 (32.61)     1:34.72 (33.36)     2:07.95 (33.23)
        2:45.10 (37.15)     3:23.63 (38.53)     3:54.92 (31.29)     4:24.83 (29.91)
 28 Francis, Casey            16 Una PCS-FG           4:22.12    4:24.89        
                  27.70       59.34 (31.64)     1:33.72 (34.38)     2:06.61 (32.89)
        2:45.11 (38.50)     3:24.66 (39.55)     3:55.49 (30.83)     4:24.89 (29.40)
 29 Alexander, Megan          17 YMCA of the Nort-NE  4:23.07    4:25.24        
                  28.34       59.72 (31.38)     1:33.05 (33.33)     2:05.32 (32.27)
        2:44.54 (39.22)     3:24.35 (39.81)     3:55.37 (31.02)     4:25.24 (29.87)
 30 Bauer, Jenna              15 Neptune Swimming-PC  4:24.23    4:25.53        
                  28.31       59.89 (31.58)     1:32.68 (32.79)     2:06.35 (33.67)
        2:45.08 (38.73)     3:25.01 (39.93)     3:55.76 (30.75)     4:25.53 (29.77)
 31 Mykkanen, Courtney        13 Irvine Novaquati-CA  4:26.95    4:25.76        
                  28.71     1:01.66 (32.95)     1:34.93 (33.27)     2:07.73 (32.80)
        2:48.14 (40.41)     3:27.21 (39.07)     3:57.44 (30.23)     4:25.76 (28.32)
 32 Cox, Madisyn              16 Lubbock Swim Clu-WT  4:29.22    4:26.03        
                  27.97     1:00.55 (32.58)     1:33.67 (33.12)     2:06.84 (33.17)
        2:44.80 (37.96)     3:23.60 (38.80)     3:55.44 (31.84)     4:26.03 (30.59)
 33 Hazle, Madeline           16 Blue Tide Aquati-GU  4:19.68    4:26.18        
                  27.54       59.50 (31.96)     1:32.71 (33.21)     2:05.89 (33.18)
        2:44.53 (38.64)     3:23.58 (39.05)     3:55.15 (31.57)     4:26.18 (31.03)
 34 Troup, Alexa              17 Crow Canyon Coun-PC  4:25.85    4:26.23        
                  28.64     1:00.81 (32.17)     1:34.05 (33.24)     2:06.54 (32.49)
        2:46.86 (40.32)     3:27.41 (40.55)     3:57.44 (30.03)     4:26.23 (28.79)
 35 Emery, Nicole             16 SwimMAC Carolina-NC  4:59.68L   4:26.26        
                  28.65     1:00.99 (32.34)     1:33.89 (32.90)     2:06.53 (32.64)
        2:45.51 (38.98)     3:24.68 (39.17)     3:55.92 (31.24)     4:26.26 (30.34)
 36 de Peralta, Allison       17 Rancho San Diegu-SI  4:24.36    4:26.35        
                  28.27     1:01.08 (32.81)     1:34.76 (33.68)     2:07.66 (32.90)
        2:45.82 (38.16)     3:24.26 (38.44)     3:56.19 (31.93)     4:26.35 (30.16)
 37 Clary, Lindsey            16 Irvine Novaquati-CA  5:00.72L   4:26.42        
                  28.64     1:00.93 (32.29)     1:34.39 (33.46)     2:06.89 (32.50)
        2:46.17 (39.28)     3:25.45 (39.28)     3:56.70 (31.25)     4:26.42 (29.72)
 38 Purdy, Megan              16 Boulder City Hen-CA  5:00.44L   4:26.51        
                  28.41       59.97 (31.56)     1:34.33 (34.36)     2:07.79 (33.46)
        2:47.27 (39.48)     3:27.70 (40.43)     3:57.83 (30.13)     4:26.51 (28.68)
 39 Cook, Alyssa              14 King Aquatic Clu-PN  5:01.35L   4:26.56        
                  28.47     1:01.18 (32.71)     1:35.45 (34.27)     2:09.22 (33.77)
        2:47.16 (37.94)     3:24.52 (37.36)     3:55.74 (31.22)     4:26.56 (30.82)
 40 Isleta, Chloe Kennedy An  13 Santa Clara Swim-PC  4:59.99L   4:26.67        
                  28.48     1:01.58 (33.10)     1:35.30 (33.72)     2:09.21 (33.91)
        2:47.98 (38.77)     3:26.92 (38.94)     3:57.64 (30.72)     4:26.67 (29.03)
 41 Gillig, Annie             17 Y-Spartaquatics-SC   4:15.99    4:26.68        
                  28.11       59.83 (31.72)     1:32.55 (32.72)     2:05.54 (32.99)
        2:44.32 (38.78)     3:24.12 (39.80)     3:55.77 (31.65)     4:26.68 (30.91)
 42 Penrose, Casey            17 King Aquatic Clu-PN  4:23.33    4:26.72        
                  28.06     1:00.45 (32.39)     1:33.50 (33.05)     2:07.17 (33.67)
        2:46.38 (39.21)     3:26.24 (39.86)     3:56.85 (30.61)     4:26.72 (29.87)
 43 Nero, Bailey              14 Fort Collins Are-CO  4:27.72    4:26.81        
                  27.53       59.14 (31.61)     1:32.99 (33.85)     2:05.75 (32.76)
        2:46.36 (40.61)     3:26.44 (40.08)     3:57.25 (30.81)     4:26.81 (29.56)
 44 Miller, Catie             15 Sandpipers Of Ne-CA  4:23.94    4:27.10        
                  28.38     1:00.71 (32.33)     1:35.34 (34.63)     2:09.50 (34.16)
        2:47.26 (37.76)     3:25.09 (37.83)     3:56.70 (31.61)     4:27.10 (30.40)
 45 Chintanaphol, Michelle    16 Nashville Aquati-SE  4:30.64    4:27.11        
                  29.59     1:02.43 (32.84)     1:34.78 (32.35)     2:06.76 (31.98)
        2:47.03 (40.27)     3:27.45 (40.42)     3:57.84 (30.39)     4:27.11 (29.27)
 46 Moss, Kaylin              17 New Canaan YMCA-CT   4:25.91    4:27.18        
                  28.04     1:00.73 (32.69)     1:34.13 (33.40)     2:06.89 (32.76)
        2:44.85 (37.96)     3:23.32 (38.47)     3:55.89 (32.57)     4:27.18 (31.29)
 47 Kahn, Brittany            14 Aquazot Swim Clu-CA  5:02.20L   4:27.26        
                  29.21     1:02.83 (33.62)     1:36.65 (33.82)     2:10.49 (33.84)
        2:48.49 (38.00)     3:27.44 (38.95)     3:58.27 (30.83)     4:27.26 (28.99)
 48 Taylor, Hannah            16 Tacoma Swim Club-PN  5:01.69L   4:27.28        
                  28.73     1:02.00 (33.27)     1:35.45 (33.45)     2:09.05 (33.60)
        2:47.75 (38.70)     3:26.60 (38.85)     3:57.44 (30.84)     4:27.28 (29.84)
 49 Drozda, Shelly            14 Front Range Barr-CO  5:05.13L   4:27.58        
                  28.77     1:01.35 (32.58)     1:34.34 (32.99)     2:06.87 (32.53)
        2:46.68 (39.81)     3:27.39 (40.71)     3:57.87 (30.48)     4:27.58 (29.71)
 50 Welshofer, Elsa           15 SwimMAC Carolina-NC  5:01.22L   4:27.65        
                  28.43     1:00.94 (32.51)     1:34.71 (33.77)     2:07.87 (33.16)
        2:48.66 (40.79)     3:28.73 (40.07)     3:58.71 (29.98)     4:27.65 (28.94)
 51 Hirschi, Sydney           16 West Texas Typho-BD  4:29.88    4:27.86        
                  27.28       58.54 (31.26)     1:32.24 (33.70)     2:06.53 (34.29)
        2:45.96 (39.43)     3:25.15 (39.19)     3:56.74 (31.59)     4:27.86 (31.12)
 52 Artmann, Abby             15 Nitro Swimming-ST    4:24.81    4:28.73        
                  28.55     1:01.08 (32.53)     1:35.27 (34.19)     2:08.96 (33.69)
        2:46.99 (38.03)     3:25.32 (38.33)     3:57.41 (32.09)     4:28.73 (31.32)
 53 Greenberg, Peyton         14 Lakeside Swim Te-KY  5:06.42L   4:28.85        
                  28.67     1:00.57 (31.90)     1:36.67 (36.10)     2:12.14 (35.47)
        2:49.07 (36.93)     3:26.78 (37.71)     3:58.38 (31.60)     4:28.85 (30.47)
 54 Emery, Erin               14 Sandpipers Of Ne-CA  5:02.25L   4:28.86        
                  29.16     1:00.93 (31.77)     1:34.72 (33.79)     2:08.27 (33.55)
        2:48.60 (40.33)     3:29.08 (40.48)     3:59.38 (30.30)     4:28.86 (29.48)
 55 Roses, Maija              15 SwimMAC Carolina-NC  4:19.91    4:29.13        
                  28.36     1:00.90 (32.54)     1:37.10 (36.20)     2:12.24 (35.14)
        2:49.56 (37.32)     3:26.94 (37.38)     3:58.16 (31.22)     4:29.13 (30.97)
 56 Olson, Loree              17 California Capit-SN  4:22.13    4:29.14        
                  28.39     1:00.69 (32.30)     1:33.13 (32.44)     2:05.52 (32.39)
        2:46.14 (40.62)     3:26.41 (40.27)     3:58.22 (31.81)     4:29.14 (30.92)
 57 Ternes, Koryn             18 Longhorn Aquatic-ST  4:23.72    4:29.18        
                  28.34     1:00.37 (32.03)     1:35.09 (34.72)     2:09.54 (34.45)
        2:47.74 (38.20)     3:27.57 (39.83)     3:59.09 (31.52)     4:29.18 (30.09)
 58 *Popp, Meagan             14 St Charles Swim-IL   5:00.16L   4:29.26        
                  28.74     1:01.80 (33.06)     1:36.55 (34.75)     2:10.45 (33.90)
        2:48.63 (38.18)     3:27.55 (38.92)     3:59.16 (31.61)     4:29.26 (30.10)
 59 Weinstein, Brianna        17 Irvine Novaquati-CA  4:22.98    4:29.34        
                  28.89     1:01.58 (32.69)     1:35.85 (34.27)     2:10.80 (34.95)
        2:48.75 (37.95)     3:27.41 (38.66)     3:58.86 (31.45)     4:29.34 (30.48)
 60 Miller, Genevieve         16 Bolles School Sh-FL  4:27.69    4:30.23        
                  28.74     1:00.57 (31.83)     1:35.51 (34.94)     2:09.63 (34.12)
        2:49.14 (39.51)     3:29.65 (40.51)     4:00.68 (31.03)     4:30.23 (29.55)
 61 Suek, Ellen               16 Team Foxjet-MN       5:06.08L   4:30.43        
                  29.28     1:02.94 (33.66)     1:37.32 (34.38)     2:10.32 (33.00)
        2:49.38 (39.06)     3:28.87 (39.49)     4:00.16 (31.29)     4:30.43 (30.27)
 62 Hammond, Brittany         16 Pine Crest Swimm-FG  5:01.09L   4:30.99        
                  28.41     1:00.96 (32.55)     1:34.70 (33.74)     2:09.09 (34.39)
        2:49.43 (40.34)     3:29.19 (39.76)     4:00.63 (31.44)     4:30.99 (30.36)
 63 Drabot, Katherine         14 Ozaukee Aquatics-WI  4:30.57    4:31.29        
                  28.77     1:01.03 (32.26)     1:34.86 (33.83)     2:08.69 (33.83)
        2:47.98 (39.29)     3:27.43 (39.45)     4:00.05 (32.62)     4:31.29 (31.24)
 64 Herman, Shannon           18 Orinda Aquatics-PC   4:26.75    4:31.30        
                  28.86     1:01.62 (32.76)     1:36.80 (35.18)     2:11.71 (34.91)
        2:49.94 (38.23)     3:28.38 (38.44)     4:00.17 (31.79)     4:31.30 (31.13)
 65 Wetterstrom, Presley      17 California Capit-SN  5:07.22L   4:31.53        
                  29.24     1:01.98 (32.74)     1:37.74 (35.76)     2:12.81 (35.07)
        2:50.29 (37.48)     3:28.33 (38.04)     4:01.00 (32.67)     4:31.53 (30.53)
 66 Kessler, Rachel           17 Badger Swim Club-MR  4:23.86    4:32.60        
                  28.66     1:00.66 (32.00)     1:35.21 (34.55)     2:09.32 (34.11)
        2:49.33 (40.01)     3:29.29 (39.96)     4:01.03 (31.74)     4:32.60 (31.57)
 67 Reetz, Miranda            16 DU Hilltoppers-CO    5:04.87L   4:32.67        
                  30.70     1:06.64 (35.94)     1:41.76 (35.12)     2:16.28 (34.52)
        2:54.07 (37.79)     3:32.05 (37.98)     4:03.54 (31.49)     4:32.67 (29.13)
 68 McNulty, Amanda           15 Y-Spartaquatics-SC   4:24.34    4:35.28        
                  28.07     1:00.43 (32.36)     1:34.63 (34.20)     2:08.78 (34.15)
        2:49.68 (40.90)     3:31.17 (41.49)     4:03.90 (32.73)     4:35.28 (31.38)
 69 Nasson, Stephanie         17 Adirondack Aquat-NE  4:31.47    4:35.39        
                  29.63     1:03.13 (33.50)     1:38.92 (35.79)     2:13.16 (34.24)
        2:54.78 (41.62)     3:35.24 (40.46)     4:05.90 (30.66)     4:35.39 (29.49)
 70 Modlich, Jessica          16 Loveland Swim Cl-CO  5:07.73L   4:36.18        
                  29.18     1:02.84 (33.66)     1:36.15 (33.31)     2:09.38 (33.23)
        2:50.61 (41.23)     3:32.65 (42.04)     4:05.24 (32.59)     4:36.18 (30.94)
 -- McCullagh, Nora           14 SwimMAC Carolina-NC  4:31.04         DQ        
 -- Flynn, Morgan             16 Nashville Aquati-SE  5:00.14L        DQ        
 -- Keehn, Samantha           16 Swim Pasadena-CA     5:03.49L        DQ        
 -- Grainger, Anna            17 Nashville Aquati-SE  5:00.51L        DQ        
 -- Swinney, Kaitlyn          15 First Colony Swi-GU  4:57.80L        DQ        
 -- Torabi, Sydney            17 Nitro Swimming-ST    4:24.41        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Aitchison, Alexandra      15 Unattached-AZ        4:31.11        SCR        
 -- Malazdrewicz, Alexandra   16 Evergreen Swim T-CO  4:20.47        SCR        
 -- McCann, Carolyn           16 Tacoma Swim Club-PN  4:28.37        SCR        
 -- Karosas, Tasija           16 Saint Andrew's S-FG  4:59.51L       SCR        
 -- White, Madison            17 Crow Canyon Coun-PC  4:23.81        SCR        
 
Women 4x50 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:32.06   12/9/2010 First Colony Swim Team, Inc., First Colony 
                         M Locus, S Smith, M Connolly, S Manuel            
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 SwimMAC Carolina-NC                               1:34.72    1:33.24        
     1) Rhodes, Lauren 15               2) Roses, Maija 15                
     3) Bryant, Caroline 17             4) McCullagh, Nora 14             
                  23.18       46.76 (23.58)     1:10.41 (23.65)     1:33.24 (22.83)
  2 Dynamo Swim Club-GA                               1:34.12    1:33.67        
     1) Stewart, Kylie 15               2) Cooper, Caitlin 15             
     3) Kitchens, Kaitlin 15            4) Stafford, Nicole 16            
                  23.41       47.14 (23.73)     1:10.55 (23.41)     1:33.67 (23.12)
  3 Lake Oswego Swim Club-OR                          1:34.24    1:33.71        
     1) Kaunitz, Sarah 15               2) Carlson, Grace 16              
     3) Yee, Catherine 18               4) Cha, Brenda 15                 
                  23.66       46.74 (23.08)     1:10.84 (24.10)     1:33.71 (22.87)
  4 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    1:35.04    1:34.33        
     1) Morren, Holly 16                2) Garcia, Taylor 14              
     3) Bartholomew, Courtney 17        4) Thompson, Haley 17             
                  24.18       47.39 (23.21)     1:10.76 (23.37)     1:34.33 (23.57)
  5 Saint Andrew's Swimming-FG                        1:34.98    1:34.35        
     1) Karosas, Tasija 16              2) Moroney, Megan 14              
     3) Ruth, Brenna 15                 4) McKnight, Lindsey 17           
                  23.73       47.50 (23.77)     1:11.90 (24.40)     1:34.35 (22.45)
  6 Metroplex Aquatics-NT                             1:34.41    1:34.93        
     1) Hashbarger, Sammie 16           2) Brennecke, Nicole 17           
     3) Oliver, Meredith 17             4) Allen, Whitney 18              
                  23.60       48.12 (24.52)     1:11.32 (23.20)     1:34.93 (23.61)
  7 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      1:34.49    1:35.08        
     1) Konopka, Katrina 14             2) Williams, Lauryl 18            
     3) Lips, Haley 17                  4) Crawford, Kendall 17           
                  23.60       47.68 (24.08)     1:11.25 (23.57)     1:35.08 (23.83)
  8 University of Denver Hilltoppe-CO                 1:34.47    1:35.18        
     1) Patton, Michelle 18             2) Grier, Megan 16                
     3) Naze, Kelly 17                  4) Wilson, Makenna 16             
                  23.56       47.51 (23.95)     1:10.78 (23.27)     1:35.18 (24.40)
B - Final
  9 King Aquatic Club-PN                              1:35.29    1:34.27        
     1) Vanderwel, Heidi 15             2) Nist, Erika 16                 
     3) Weiss, Hannah 16                4) Wu, Joanna 17                  
                  23.65       47.60 (23.95)     1:11.17 (23.57)     1:34.27 (23.10)
 10 Bolles School Sharks-FL                           1:35.12    1:34.52        
     1) Schmidt, Kasey 14               2) Stanfield, Stacey 17           
     3) Debever, Mckenna 15             4) Neidigh, Ashley 16             
                  23.59       47.27 (23.68)     1:10.92 (23.65)     1:34.52 (23.60)
 11 Dallas Mustangs-NT                                1:35.39    1:34.95        
     1) Boyer, Kathryn 14               2) Murski, Lauren 16              
     3) Brandt, Claire 17               4) Fuerst, Lauren 18              
                  24.18       48.16 (23.98)     1:10.69 (22.53)     1:34.95 (24.26)
 12 Alamo Area Aquatic Association-ST                 1:35.58    1:35.02        
     1) Strickland, Megan 16            2) Owens, Maya 17                 
     3) Gibson, Sarah 16                4) Mayfield, Anna 17              
                  23.82       47.58 (23.76)     1:11.42 (23.84)     1:35.02 (23.60)
 13 Irvine Novaquatics-CA                             1:35.55    1:35.11        
     1) Eastin, Ella 14                 2) Engel, Lindsey 15              
     3) Bradford, Genevieve 17          4) Weinstein, Brianna 17          
                  23.76       46.83 (23.07)     1:10.82 (23.99)     1:35.11 (24.29)
 14 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          1:35.55    1:35.27        
     1) Astles, Rachel 17               2) Durmer, Haley 17               
     3) Christy, Jamie 16               4) Lyons, Morgan 16               
                  24.00       47.63 (23.63)     1:11.29 (23.66)     1:35.27 (23.98)
 15 Aquazot Swim Club-CA                              1:35.55    1:35.63        
     1) Wong, Brynne 16                 2) Schlobohm, Stephanie 17        
     3) Jiang, Emily 15                 4) Burton, Margaret 16            
                  24.11       48.06 (23.95)     1:11.95 (23.89)     1:35.63 (23.68)
 16 Area Tallahassee Aquatic Club-FL                  1:35.65    1:36.00        
     1) Merritt, Alexandria 18          2) Barnard, Delaney 16            
     3) Yambor-Maul, Alyssa 16          4) Williams, Cecilia 15           
                  23.91       47.86 (23.95)     1:12.07 (24.21)     1:36.00 (23.93)
 
Women 4x50 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:32.06   12/9/2010 First Colony Swim Team, Inc., First Colony 
                         M Locus, S Smith, M Connolly, S Manuel            
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dynamo Swim Club-GA                               3:22.33    1:34.12 q      
     1) Stewart, Kylie 15               2) Kitchens, Kaitlin 15           
     3) Cooper, Caitlin 15              4) Stafford, Nicole 16            
                  23.78       47.39 (23.61)     1:10.89 (23.50)     1:34.12 (23.23)
  2 Lake Oswego Swim Club-OR                          3:24.25    1:34.24 q      
     1) Kaunitz, Sarah 15               2) Carlson, Grace 16              
     3) Yee, Catherine 18               4) Cha, Brenda 15                 
                  23.95       46.70 (22.75)     1:11.21 (24.51)     1:34.24 (23.03)
  3 Metroplex Aquatics-NT                             3:28.84    1:34.41 q      
     1) Hashbarger, Sammie 16           2) Brennecke, Nicole 17           
     3) Oliver, Meredith 17             4) Allen, Whitney 18              
                  23.43       47.98 (24.55)     1:10.98 (23.00)     1:34.41 (23.43)
  4 University of Denver Hilltoppe-CO                 3:28.05    1:34.47 q      
     1) Patton, Michelle 18             2) Grier, Megan 16                
     3) Naze, Kelly 17                  4) Wilson, Makenna 16             
                  23.52       47.23 (23.71)     1:10.32 (23.09)     1:34.47 (24.15)
  5 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      3:22.15    1:34.49 q      
     1) Konopka, Katrina 14             2) Williams, Lauryl 18            
     3) Lips, Haley 17                  4) Crawford, Kendall 17           
                  23.37       47.21 (23.84)     1:10.80 (23.59)     1:34.49 (23.69)
  6 SwimMAC Carolina-NC                               3:28.78    1:34.72 q      
     1) Rhodes, Lauren 15               2) Cooper, Linsay 17              
     3) McCullagh, Nora 14              4) Roses, Maija 15                
                  23.35       47.48 (24.13)     1:10.72 (23.24)     1:34.72 (24.00)
  7 Saint Andrew's Swimming-FG                        3:25.08    1:34.98 q      
     1) Karosas, Tasija 16              2) McKnight, Lindsey 17           
     3) Ruth, Brenna 15                 4) Moroney, Megan 14              
                  23.73       46.28 (22.55)     1:11.11 (24.83)     1:34.98 (23.87)
  8 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    3:27.31    1:35.04 q      
     1) Thompson, Haley 17              2) Morren, Holly 16               
     3) Bartholomew, Courtney 17        4) Garcia, Taylor 14              
                  24.29       48.14 (23.85)     1:11.50 (23.36)     1:35.04 (23.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bolles School Sharks-FL                           3:23.39    1:35.12 q      
     1) Schmidt, Kasey 14               2) Debever, Mckenna 15            
     3) Miles, Kathryn 17               4) Stanfield, Stacey 17           
                  23.71       47.47 (23.76)     1:11.50 (24.03)     1:35.12 (23.62)
 10 King Aquatic Club-PN                              3:26.29    1:35.29 q      
     1) Vanderwel, Heidi 15             2) Nist, Erika 16                 
     3) Weiss, Hannah 16                4) Wold, Grace 16                 
                  23.56       47.44 (23.88)     1:11.34 (23.90)     1:35.29 (23.95)
 11 Dallas Mustangs-NT                                3:58.09L   1:35.39 q      
     1) Boyer, Kathryn 14               2) Murski, Lauren 16              
     3) Brandt, Claire 17               4) Fuerst, Lauren 18              
                  24.25       48.43 (24.18)     1:11.04 (22.61)     1:35.39 (24.35)
 12 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          3:29.48    1:35.55 q      
     1) Lyons, Morgan 16                2) Durmer, Haley 17               
     3) Christy, Jamie 16               4) Astles, Rachel 17              
                  24.32       47.92 (23.60)     1:11.62 (23.70)     1:35.55 (23.93)
 12 Irvine Novaquatics-CA                             3:28.67    1:35.55 q      
     1) Eastin, Ella 14                 2) Engel, Lindsey 15              
     3) Bradford, Genevieve 17          4) Weinstein, Brianna 17          
                  24.20       47.09 (22.89)     1:11.18 (24.09)     1:35.55 (24.37)
 12 Aquazot Swim Club-CA                              3:27.40    1:35.55 q      
     1) Burton, Margaret 16             2) Wong, Brynne 16                
     3) Schlobohm, Stephanie 17         4) Jiang, Emily 15                
                  24.12       47.68 (23.56)     1:11.65 (23.97)     1:35.55 (23.90)
 15 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:27.74    1:35.58 q      
     1) Mayfield, Anna 17               2) Gibson, Sarah 16               
     3) Owens, Maya 17                  4) Strickland, Megan 16           
                  24.01       48.10 (24.09)     1:12.03 (23.93)     1:35.58 (23.55)
 16 Area Tallahassee Aquatic Club-FL                  3:24.79    1:35.65 q      
     1) Barnard, Delaney 16             2) Williams, Cecilia 15           
     3) Yambor-Maul, Alyssa 16          4) Merritt, Alexandria 18         
                  24.04       47.86 (23.82)     1:12.08 (24.22)     1:35.65 (23.57)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:26.08    1:35.80        
     1) Merecka, Allison 16             2) Eckhart, Kathryn 18            
     3) Miller, Chelsie 17              4) Patterson, Anna 18             
                  24.77       48.00 (23.23)     1:12.76 (24.76)     1:35.80 (23.04)
 18 Nitro Swimming-ST                                 3:26.42    1:35.81        
     1) Carrozza, Quinn 15              2) Morgan, Katherine 18           
     3) Franklin, Mackenzie 17          4) Artmann, Abby 15               
                  23.65       47.81 (24.16)     1:11.71 (23.90)     1:35.81 (24.10)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crimson Aquatics-NE                               3:27.29    1:36.13        
     1) Moore, Rachel 17                2) D'Innocenzo, Margaret 16       
     3) Korsberg, Ashlee 16             4) Sheridan, Caitlin 16           
                  23.53       47.80 (24.27)     1:12.47 (24.67)     1:36.13 (23.66)
 20 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:29.40    1:36.19        
     1) Welshofer, Elsa 15              2) Emery, Nicole 16               
     3) Sheridan, Maria 16              4) Bryant, Caroline 17            
                  24.16       48.65 (24.49)     1:12.57 (23.92)     1:36.19 (23.62)
 21 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:28.05    1:36.20        
     1) Usinger, Brittany 14            2) Murphy, Madelyn 13             
     3) Barcellona, Jennifer 16         4) Cooke, Sidney 16               
                  23.98       48.25 (24.27)     1:12.01 (23.76)     1:36.20 (24.19)
 22 Lakeside Swim Team-KY                             3:26.19    1:36.32        
     1) Holt, Emily 17                  2) Rist, Konnor 18                
     3) Leclair, Ashley 15              4) Mercke, Miranda 18             
                  24.47       48.64 (24.17)     1:12.53 (23.89)     1:36.32 (23.79)
 23 Boulder City Henderson Swim Te-CA                 3:55.85L   1:36.51        
     1) Purdy, Megan 16                 2) Hubel, Alexandria 14           
     3) Grothe, Rachael 15              4) Harris, Mallory 17             
                  24.48       47.84 (23.36)     1:12.04 (24.20)     1:36.51 (24.47)
 24 Patriot Aquatic Club-IL                           3:29.39    1:36.54        
     1) Falconer, Erin 14               2) Campbell, Olivia 17            
     3) Wawer, Julia 16                 4) Elliott, Erika 17              
                  23.90       48.60 (24.70)     1:12.79 (24.19)     1:36.54 (23.75)
 25 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:26.52    1:36.87        
     1) Miller, Genevieve 16            2) Neidigh, Ashley 16             
     3) Peacock, Salem 16               4) Haila, Meghan 15               
                  24.40       48.20 (23.80)     1:12.50 (24.30)     1:36.87 (24.37)
 26 Lake Erie Silver Dolphins-LE                      3:27.14    1:36.89        
     1) Koucheki, Sarah 16              2) Gudbranson, Emily 17           
     3) Cominelli, Marissa 16           4) Cohara, Morgan 17              
                  23.92       48.32 (24.40)     1:12.88 (24.56)     1:36.89 (24.01)
 27 North Texas Nadadores-NT                          3:30.27    1:37.55        
     1) Schultz, Lindsay 17             2) Zapinski, Emily 16             
     3) *Brown, Georgia 15              4) Derevyanik, Taylor 17          
                  24.42       48.73 (24.31)     1:13.29 (24.56)     1:37.55 (24.26)
 28 Kansas City Blazers-MV                            3:58.53L   1:37.72        
     1) Musser, Hannah 15               2) Hinde, Bryce 18                
     3) Angell, Hannah 16               4) Sickle, Katarina 17            
                  24.13       48.62 (24.49)     1:13.31 (24.69)     1:37.72 (24.41)
 29 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        3:29.11    1:38.40        
     1) Vera, Liliana 16                2) Mykkanen, Courtney 13          
     3) Vargem, Jiana 16                4) Merlihan, Michaela 17          
                  24.73       48.98 (24.25)     1:13.50 (24.52)     1:38.40 (24.90)
 30 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:59.66L   1:38.54        
     1) Soderberg, Mary Margaret 16     2) Marks, Riley 17                
     3) Higgins, Brianna 16             4) Konetzke, Colleen 17           
                  25.21       49.48 (24.27)     1:14.13 (24.65)     1:38.54 (24.41)
 31 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      3:30.28    1:39.32        
     1) Kirby, Riley 15                 2) Dickson, Morgan 16             
     3) Blaydes, Madison 16             4) Elliott, Danielle 16           
                  25.00       49.47 (24.47)     1:14.28 (24.81)     1:39.32 (25.04)
 -- Fort Worth Area Swim Team-NT                      3:56.89L       SCR        
 -- Santa Clara Swim Club-PC                          3:56.81L       SCR        
 
Women 4x100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 3:21.45  12/12/2009 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         S Stanfield, M Fonteno, G Hoffman, A Peacock      
 Meet Q Time:   3:30.29                                                        
                3:30.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
 Meet Qualifying:  3:30.29
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dynamo Swim Club-GA                               3:22.33    3:22.71        
     1) Stewart, Kylie 15               2) Kitchens, Kaitlin 15           
     3) Durmer, Haley 17                4) Stafford, Nicole 16            
                  24.45       50.07 (50.07)     1:14.81 (24.74)     1:42.44 (52.37)
        2:06.10 (23.66)     2:32.91 (50.47)     2:56.88 (23.97)     3:22.71 (49.80)
  2 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      3:22.15    3:22.88        
     1) Konopka, Katrina 14             2) Lips, Haley 17                 
     3) Crawford, Kendall 17            4) Snover, Alison 15              
                  24.24       50.57 (50.57)     1:15.16 (24.59)     1:40.94 (50.37)
        2:04.98 (24.04)     2:31.73 (50.79)     2:55.93 (24.20)     3:22.88 (51.15)
  3 SwimMAC Carolina-NC                               3:28.78    3:23.12        
     1) Welshofer, Elsa 15              2) Rhodes, Lauren 15              
     3) Roses, Maija 15                 4) McCullagh, Nora 14             
                  24.93       51.76 (51.76)     1:15.39 (23.63)     1:41.50 (49.74)
        2:05.93 (24.43)     2:32.81 (51.31)     2:56.61 (23.80)     3:23.12 (50.31)
  4 Saint Andrew's Swimming-FG                        3:25.08    3:24.15        
     1) Karosas, Tasija 16              2) Moroney, Megan 14              
     3) Ruth, Brenna 15                 4) McKnight, Lindsey 17           
                  25.21       52.32 (52.32)     1:16.92 (24.60)     1:43.45 (51.13)
        2:08.05 (24.60)     2:35.51 (52.06)     2:58.44 (22.93)     3:24.15 (48.64)
  5 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    3:27.31    3:24.23        
     1) Garcia, Taylor 14               2) Morren, Holly 16               
     3) Thompson, Haley 17              4) Bartholomew, Courtney 17       
                  24.31       51.21 (51.21)     1:15.11 (23.90)     1:42.05 (50.84)
        2:06.11 (24.06)     2:33.32 (51.27)     2:57.81 (24.49)     3:24.23 (50.91)
  6 King Aquatic Club-PN                              3:26.29    3:24.83        
     1) Vanderwel, Heidi 15             2) Wold, Grace 16                 
     3) Weiss, Hannah 16                4) Wu, Joanna 17                  
                  24.54       51.11 (51.11)     1:15.80 (24.69)     1:42.68 (51.57)
        2:06.99 (24.31)     2:34.32 (51.64)     2:58.03 (23.71)     3:24.83 (50.51)
  7 Irvine Novaquatics-CA                             3:24.35    3:25.07        
     1) Mykkanen, Courtney 13           2) Engel, Lindsey 15              
     3) Eastin, Ella 14                 4) Merlihan, Michaela 17          
                  25.51       52.72 (52.72)     1:17.00 (24.28)     1:43.14 (50.42)
        2:07.47 (24.33)     2:33.91 (50.77)     2:58.66 (24.75)     3:25.07 (51.16)
  8 Metroplex Aquatics-NT                             3:28.84    3:25.42        
     1) Hashbarger, Sammie 16           2) Brennecke, Nicole 17           
     3) Oliver, Meredith 17             4) Allen, Whitney 18              
                  24.15       50.49 (50.49)     1:15.44 (24.95)     1:43.13 (52.64)
        2:07.37 (24.24)     2:34.00 (50.87)     2:58.30 (24.30)     3:25.42 (51.42)
  9 University of Denver Hilltoppe-CO                 3:28.05    3:26.37        
     1) Grier, Megan 16                 2) Patton, Michelle 18            
     3) Naze, Kelly 17                  4) Wilson, Makenna 16             
                  25.03       52.15 (52.15)     1:16.71 (24.56)     1:44.32 (52.17)
        2:08.40 (24.08)     2:34.23 (49.91)     2:59.02 (24.79)     3:26.37 (52.14)
 10 Crimson Aquatics-NE                               3:27.29    3:26.64        
     1) Sheridan, Caitlin 16            2) Moore, Rachel 17               
     3) Korsberg, Ashlee 16             4) D'Innocenzo, Margaret 16       
                  24.95       52.29 (52.29)     1:16.84 (24.55)     1:43.52 (51.23)
        2:08.60 (25.08)     2:35.67 (52.15)     3:00.38 (24.71)     3:26.64 (50.97)
 11 Area Tallahassee Aquatic Club-FL                  3:24.79    3:26.71        
     1) Barnard, Delaney 16             2) Williams, Cecilia 15           
     3) Yambor-Maul, Alyssa 16          4) Merritt, Alexandria 18         
                  25.42       52.15 (52.15)     1:16.74 (24.59)     1:43.52 (51.37)
        2:09.08 (25.56)     2:36.01 (52.49)     3:00.79 (24.78)     3:26.71 (50.70)
 12 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:29.73    3:26.77        
     1) Usinger, Brittany 14            2) Murphy, Madelyn 13             
     3) Barcellona, Jennifer 16         4) Madsen, Devin 16               
                  24.69       52.10 (52.10)     1:16.81 (24.71)     1:43.98 (51.88)
        2:08.59 (24.61)     2:35.23 (51.25)     2:59.71 (24.48)     3:26.77 (51.54)
 13 Blue Tide Aquatics-GU                             3:30.11    3:27.37        
     1) Friderichs, Jamie 17            2) Hazle, Madeline 16             
     3) Pfitzer, Leah 16                4) Vitarius, Jillian 18           
                  24.37       51.51 (51.51)     1:16.24 (24.73)     1:43.50 (51.99)
        2:08.01 (24.51)     2:36.11 (52.61)     3:00.31 (24.20)     3:27.37 (51.26)
 14 Boulder City Henderson Swim Te-CA                 3:55.85L   3:27.61        
     1) Purdy, Megan 16                 2) Hubel, Alexandria 14           
     3) Grothe, Rachael 15              4) Harris, Mallory 17             
                  24.91       51.79 (51.79)     1:15.64 (23.85)     1:42.10 (50.31)
        2:07.40 (25.30)     2:34.61 (52.51)     2:59.92 (25.31)     3:27.61 (53.00)
 15 Aquazot Swim Club-CA                              3:27.40    3:27.85        
     1) Burton, Margaret 16             2) Schlobohm, Stephanie 17        
     3) Jiang, Emily 15                 4) Wong, Brynne 16                
                  25.00       52.11 (52.11)     1:16.75 (24.64)     1:43.50 (51.39)
        2:08.80 (25.30)     2:35.69 (52.19)     2:59.95 (24.26)     3:27.85 (52.16)
 16 Bolles School Sharks-FL                           3:23.39    3:28.12        
     1) Schmidt, Kasey 14               2) Stanfield, Stacey 17           
     3) Debever, Mckenna 15             4) Neidigh, Ashley 16             
                  24.77       51.83 (51.83)     1:16.34 (24.51)     1:43.57 (51.74)
        2:08.19 (24.62)     2:35.94 (52.37)     3:00.89 (24.95)     3:28.12 (52.18)
 17 Dallas Mustangs-NT                                3:58.09L   3:28.29        
     1) Murski, Lauren 16               2) Brandt, Claire 17              
     3) Smith, Alexandria 17            4) Fuerst, Lauren 18              
                  25.23       52.86 (52.86)     1:16.65 (23.79)     1:42.78 (49.92)
        2:07.74 (24.96)     2:35.33 (52.55)     3:00.62 (25.29)     3:28.29 (52.96)
 18 Patriot Aquatic Club-IL                           3:29.39    3:28.67        
     1) Elliott, Erika 17               2) Wawer, Julia 16                
     3) Dickson, Morgan 16              4) Falconer, Erin 14              
                  24.88       52.11 (52.11)     1:17.27 (25.16)     1:44.77 (52.66)
        2:09.79 (25.02)     2:37.06 (52.29)     3:01.78 (24.72)     3:28.67 (51.61)
 19 Nitro Swimming-ST                                 3:26.42    3:28.68        
     1) Meyer, Abigail 16               2) Carrozza, Quinn 15             
     3) Franklin, Mackenzie 17          4) Boushka, Bridget 16            
                  25.49       53.42 (53.42)     1:16.99 (23.57)     1:42.77 (49.35)
        2:07.97 (25.20)     2:35.02 (52.25)     3:00.36 (25.34)     3:28.68 (53.66)
 20 Fort Worth Area Swim Team-NT                      3:56.89L   3:28.69        
     1) Anderson, Julia 17              2) McAfee, Kristalyn 17           
     3) Campbell, Summer 15             4) Lakota, Alexandra 16           
                  24.39       50.21 (50.21)     1:15.33 (25.12)     1:42.94 (52.73)
        2:08.29 (25.35)     2:36.55 (53.61)     3:01.79 (25.24)     3:28.69 (52.14)
 21 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          3:29.48    3:28.80        
     1) Ranzau, Emily 16                2) Astles, Rachel 17              
     3) Cooper, Caitlin 15              4) Christy, Jamie 16              
                  25.13       53.00 (53.00)     1:17.30 (24.30)     1:44.53 (51.53)
        2:09.43 (24.90)     2:37.49 (52.96)     3:01.70 (24.21)     3:28.80 (51.31)
 22 Santa Clara Swim Club-PC                          3:56.81L   3:29.69        
     1) Ladd, Catherine 15              2) Ruby, Charlotte 17             
     3) Soe, Sandra 14                  4) Isleta, Chloe Kennedy Anne 13  
                  25.21       52.49 (52.49)     1:17.92 (25.43)     1:44.75 (52.26)
        2:10.05 (25.30)     2:37.85 (53.10)     3:02.51 (24.66)     3:29.69 (51.84)
 23 Orange County Waves-CA                            3:59.37L   3:29.85        
     1) Hofstadter, Margaret 17         2) Thompson, Rachel 15            
     3) Tran, Breanna 15                4) Low, Cheyenne 16               
                  25.41       52.74 (52.74)     1:17.96 (25.22)     1:45.47 (52.73)
        2:10.57 (25.10)     2:38.87 (53.40)     3:02.92 (24.05)     3:29.85 (50.98)
 24 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:26.52    3:29.86        
     1) Miles, Kathryn 17               2) Miller, Genevieve 16           
     3) Peacock, Salem 16               4) Haila, Meghan 15               
                  25.41       52.45 (52.45)     1:17.57 (25.12)     1:44.65 (52.20)
        2:09.78 (25.13)     2:37.37 (52.72)     3:02.26 (24.89)     3:29.86 (52.49)
 25 Lake Erie Silver Dolphins-LE                      3:27.14    3:29.98        
     1) Koucheki, Sarah 16              2) Gudbranson, Emily 17           
     3) Cominelli, Marissa 16           4) Cohara, Morgan 17              
                  24.89       51.59 (51.59)     1:16.42 (24.83)     1:44.53 (52.94)
        2:10.01 (25.48)     2:37.89 (53.36)     3:03.20 (25.31)     3:29.98 (52.09)
 26 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:26.08    3:30.25        
     1) Merecka, Allison 16             2) Eckhart, Kathryn 18            
     3) Miller, Chelsie 17              4) Patterson, Anna 18             
                  25.73       53.25 (53.25)     1:17.97 (24.72)     1:45.29 (52.04)
        2:10.76 (25.47)     2:38.41 (53.12)     3:03.34 (24.93)     3:30.25 (51.84)
 27 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:59.66L   3:30.37        
     1) Strickland, Megan 16            2) Bates, Leia 16                 
     3) Grays, Raquel 15                4) Marks, Riley 17                
                  25.61       53.32 (53.32)     1:18.28 (24.96)     1:45.32 (52.00)
        2:10.23 (24.91)     2:37.76 (52.44)     3:02.78 (25.02)     3:30.37 (52.61)
 28 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:29.40    3:30.40        
     1) Cooper, Linsay 17               2) Bryant, Caroline 17            
     3) Sheridan, Maria 16              4) Emery, Nicole 16               
                  25.10       52.02 (52.02)     1:16.88 (24.86)     1:44.78 (52.76)
        2:10.11 (25.33)     2:38.27 (53.49)     3:02.95 (24.68)     3:30.40 (52.13)
 29 North Texas Nadadores-NT                          3:30.27    3:30.96        
     1) Zapinski, Emily 16              2) Gibson, Emily 15               
     3) Upton, Rebecca 15               4) Schultz, Lindsay 17            
                  25.30       52.59 (52.59)     1:18.12 (25.53)     1:46.42 (53.83)
        2:11.20 (24.78)     2:38.96 (52.54)     3:03.64 (24.68)     3:30.96 (52.00)
 30 Kansas City Blazers-MV                            3:58.53L   3:32.21        
     1) Hinde, Bryce 18                 2) Musser, Hannah 15              
     3) Angell, Hannah 16               4) Sickle, Katarina 17            
                  25.93       54.10 (54.10)     1:18.42 (24.32)     1:45.39 (51.29)
        2:11.23 (25.84)     2:39.50 (54.11)     3:04.66 (25.16)     3:32.21 (52.71)
 31 Lakeside Swim Team-KY                             3:26.19    3:33.05        
     1) Mercke, Miranda 18              2) Holt, Emily 17                 
     3) Rist, Konnor 18                 4) Stevens, Leah 15               
                  25.32       53.43 (53.43)     1:18.37 (24.94)     1:46.64 (53.21)
        2:12.07 (25.43)     2:40.09 (53.45)     3:05.58 (25.49)     3:33.05 (52.96)
 32 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      3:30.28    3:34.63        
     1) Blaydes, Madison 16             2) Campbell, Olivia 17            
     3) Elliott, Danielle 16            4) Kirby, Riley 15                
                  25.81       53.18 (53.18)     1:18.89 (25.71)     1:47.25 (54.07)
        2:12.84 (25.59)     2:40.97 (53.72)     3:06.64 (25.67)     3:34.63 (53.66)
 -- Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:26.45         DQ        
     1) Mayfield, Anna 17               2) Gibson, Sarah 16               
     3) Owens, Maya 17                  4) Konetzke, Colleen 17           
 -- Arden Hills Swimming-SN                           3:59.63L       DFS        
      63 Declared false start
 
Women 4x200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 7:19.73  12/10/2010 First Colony Swim Team, Inc., First Colony 
                         S Smith, S Manuel, J Hancock, M Locus             
 Meet Q Time:   7:42.99                                                        
                7:42.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
 Meet Qualifying:  7:42.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint Andrew's Swimming-FG                        7:24.26    7:20.39        
     1) Karosas, Tasija 16              2) McKnight, Lindsey 17           
     3) Moroney, Megan 14               4) Ruth, Brenna 15                
                  25.29       52.88 (52.88)   1:21.56 (1:21.56)   1:49.66 (1:49.66)
        2:13.79 (24.13)     2:40.81 (51.15)   3:09.02 (1:19.36)   3:36.85 (1:47.19)
        4:02.09 (25.24)     4:29.59 (52.74)   4:57.85 (1:21.00)   5:26.41 (1:49.56)
        5:51.29 (24.88)     6:19.35 (52.94)   6:49.44 (1:23.03)   7:20.39 (1:53.98)
  2 Dynamo Swim Club-GA                               7:22.44    7:20.79        
     1) Stewart, Kylie 15               2) Durmer, Haley 17               
     3) Stafford, Nicole 16             4) Ranzau, Emily 16               
                  25.49       53.37 (53.37)   1:21.50 (1:21.50)   1:48.81 (1:48.81)
        2:13.75 (24.94)     2:41.73 (52.92)   3:10.77 (1:21.96)   3:39.75 (1:50.94)
        4:04.91 (25.16)     4:32.22 (52.47)   5:00.14 (1:20.39)   5:28.79 (1:49.04)
        5:43.18 (14.39)     6:22.09 (53.30)   6:51.45 (1:22.66)   7:20.79 (1:52.00)
  3 Alamo Area Aquatic Association-ST                 7:26.14    7:20.94        
     1) Konetzke, Colleen 17            2) Gibson, Sarah 16               
     3) Bates, Leia 16                  4) Mayfield, Anna 17              
                  25.93       53.54 (53.54)   1:21.66 (1:21.66)   1:49.35 (1:49.35)
        2:15.19 (25.84)     2:43.80 (54.45)   3:12.49 (1:23.14)   3:40.64 (1:51.29)
        4:05.77 (25.13)     4:33.90 (53.26)   5:03.23 (1:22.59)   5:32.54 (1:51.90)
        5:57.29 (24.75)     6:24.78 (52.24)   6:53.18 (1:20.64)   7:20.94 (1:48.40)
  4 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      7:20.99    7:22.56        
     1) Konopka, Katrina 14             2) Lips, Hannah 15                
     3) Galyer, Danielle 16             4) Lips, Haley 17                 
                  25.52       53.31 (53.31)   1:22.50 (1:22.50)   1:51.84 (1:51.84)
        2:17.27 (25.43)     2:45.26 (53.42)   3:13.99 (1:22.15)   3:42.94 (1:51.10)
        4:08.87 (25.93)     4:37.02 (54.08)   5:05.83 (1:22.89)   5:34.44 (1:51.50)
        5:59.43 (24.99)     6:26.54 (52.10)   6:54.62 (1:20.18)   7:22.56 (1:48.12)
  5 Bolles School Sharks-FL                           7:23.43    7:25.50        
     1) Neidigh, Ashley 16              2) Stanfield, Stacey 17           
     3) Peacock, Salem 16               4) Miller, Genevieve 16           
                  26.03       54.59 (54.59)   1:23.51 (1:23.51)   1:51.77 (1:51.77)
        2:16.97 (25.20)     2:44.95 (53.18)   3:13.38 (1:21.61)   3:42.09 (1:50.32)
        4:07.62 (25.53)     4:36.03 (53.94)   5:05.35 (1:23.26)   5:35.10 (1:53.01)
        6:00.36 (25.26)     6:27.98 (52.88)   6:56.64 (1:21.54)   7:25.50 (1:50.40)
  6 Area Tallahassee Aquatic Club-FL                  7:22.12    7:25.59        
     1) Merritt, Alexandria 18          2) Williams, Cecilia 15           
     3) Yambor-Maul, Alyssa 16          4) Barnard, Delaney 16            
                  26.02       53.71 (53.71)   1:20.96 (1:20.96)   1:48.80 (1:48.80)
        2:13.61 (24.81)     2:41.22 (52.42)   3:09.56 (1:20.76)   3:38.33 (1:49.53)
        4:03.71 (25.38)     4:32.08 (53.75)   5:02.33 (1:24.00)   5:32.68 (1:54.35)
        5:57.94 (25.26)     6:26.12 (53.44)   6:55.55 (1:22.87)   7:25.59 (1:52.91)
  7 Metroplex Aquatics-NT                             7:29.43    7:26.10        
     1) Nightingale, Emily 17           2) Hashbarger, Sammie 16          
     3) Oliver, Meredith 17             4) Allen, Whitney 18              
                  26.64       55.55 (55.55)   1:24.58 (1:24.58)   1:53.36 (1:53.36)
        2:18.40 (25.04)     2:46.51 (53.15)   3:15.48 (1:22.12)   3:44.00 (1:50.64)
        4:09.21 (25.21)     4:36.91 (52.91)   5:05.72 (1:21.72)   5:34.62 (1:50.62)
        5:59.80 (25.18)     6:27.83 (53.21)   6:56.89 (1:22.27)   7:26.10 (1:51.48)
  8 Santa Clara Swim Club-PC                          7:32.57    7:27.12        
     1) Soe, Sandra 14                  2) Ruby, Charlotte 17             
     3) Shimomura, Sarah 14             4) Ladd, Catherine 15             
                  25.82       54.16 (54.16)   1:23.29 (1:23.29)   1:51.98 (1:51.98)
        2:17.91 (25.93)     2:46.03 (54.05)   3:14.77 (1:22.79)   3:43.29 (1:51.31)
        4:09.21 (25.92)     4:37.62 (54.33)   5:06.92 (1:23.63)   5:35.88 (1:52.59)
        6:00.69 (24.81)     6:28.61 (52.73)   6:58.01 (1:22.13)   7:27.12 (1:51.24)
  9 SwimMAC Carolina-NC                               7:36.99    7:27.26        
     1) Welshofer, Elsa 15              2) Rhodes, Lauren 15              
     3) Roses, Maija 15                 4) McCullagh, Nora 14             
                  26.44       54.86 (54.86)   1:23.45 (1:23.45)   1:54.40 (1:54.40)
        2:16.59 (22.19)     2:44.89 (50.49)   3:13.92 (1:19.52)   3:42.53 (1:48.13)
        4:08.24 (25.71)     4:36.91 (54.38)   5:06.65 (1:24.12)   5:35.69 (1:53.16)
        6:01.42 (25.73)     6:29.91 (54.22)   6:58.64 (1:22.95)   7:27.26 (1:51.57)
 10 Crimson Aquatics-NE                               7:23.35    7:27.34        
     1) D'Innocenzo, Margaret 16        2) Sheridan, Caitlin 16           
     3) Korsberg, Ashlee 16             4) Moore, Rachel 17               
                  25.65       53.87 (53.87)   1:22.89 (1:22.89)   1:51.85 (1:51.85)
        2:16.97 (25.12)     2:45.74 (53.89)   3:15.36 (1:23.51)   3:44.92 (1:53.07)
        4:10.23 (25.31)     4:38.20 (53.28)   5:06.75 (1:21.83)   5:35.51 (1:50.59)
        6:00.72 (25.21)     6:29.04 (53.53)   6:58.62 (1:23.11)   7:27.34 (1:51.83)
 11 Patriot Aquatic Club-IL                           7:29.58    7:28.15        
     1) Dickson, Morgan 16              2) Elliott, Erika 17              
     3) Blaydes, Madison 16             4) Falconer, Erin 14              
                  25.50       53.43 (53.43)   1:22.38 (1:22.38)   1:50.93 (1:50.93)
        2:16.00 (25.07)     2:44.26 (53.33)   3:13.75 (1:22.82)   3:43.73 (1:52.80)
        4:09.53 (25.80)     4:37.68 (53.95)   5:06.66 (1:22.93)   5:36.08 (1:52.35)
        6:00.88 (24.80)     6:29.38 (53.30)   6:58.96 (1:22.88)   7:28.15 (1:52.07)
 12 Nitro Swimming-ST                                 7:30.65    7:28.52        
     1) Boushka, Bridget 16             2) Artmann, Abby 15               
     3) Harvey, Rebekah 17              4) Carrozza, Quinn 15             
                  27.15       55.56 (55.56)   1:24.67 (1:24.67)   1:54.04 (1:54.04)
        2:19.71 (25.67)     2:48.70 (54.66)   3:18.78 (1:24.74)   3:49.26 (1:55.22)
        4:14.97 (25.71)     4:43.14 (53.88)   5:12.74 (1:23.48)   5:43.19 (1:53.93)
        6:07.16 (23.97)     6:33.89 (50.70)   7:01.14 (1:17.95)   7:28.52 (1:45.33)
 13 University of Denver Hilltoppe-CO                 7:19.58    7:29.05        
     1) Patton, Michelle 18             2) Grier, Megan 16                
     3) Naze, Kelly 17                  4) Wilson, Makenna 16             
                  26.27       54.27 (54.27)   1:22.12 (1:22.12)   1:49.36 (1:49.36)
        2:15.40 (26.04)     2:44.66 (55.30)   3:14.74 (1:25.38)   3:44.02 (1:54.66)
        4:09.22 (25.20)     4:37.08 (53.06)   5:05.61 (1:21.59)   5:33.60 (1:49.58)
        5:59.22 (25.62)     6:28.05 (54.45)   6:58.29 (1:24.69)   7:29.05 (1:55.45)
 14 Irvine Novaquatics-CA                             7:30.87    7:31.45        
     1) Mykkanen, Courtney 13           2) Engel, Lindsey 15              
     3) Eastin, Ella 14                 4) Merlihan, Michaela 17          
                  25.92       54.31 (54.31)   1:23.20 (1:23.20)   1:51.57 (1:51.57)
        2:17.29 (25.72)     2:46.14 (54.57)   3:16.34 (1:24.77)   3:46.38 (1:54.81)
        4:12.41 (26.03)     4:41.77 (55.39)   5:11.32 (1:24.94)   5:40.31 (1:53.93)
        6:06.16 (25.85)     6:34.17 (53.86)   7:02.92 (1:22.61)   7:31.45 (1:51.14)
 15 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    7:39.59    7:32.19        
     1) Thompson, Haley 17              2) Morren, Holly 16               
     3) Garcia, Taylor 14               4) Bartholomew, Courtney 17       
                  25.82       54.14 (54.14)   1:24.03 (1:24.03)   1:53.38 (1:53.38)
        2:18.50 (25.12)     2:46.72 (53.34)   3:16.36 (1:22.98)   3:46.71 (1:53.33)
        4:11.80 (25.09)     4:40.72 (54.01)   5:10.39 (1:23.68)   5:40.20 (1:53.49)
        6:05.56 (25.36)     6:34.41 (54.21)   7:03.79 (1:23.59)   7:32.19 (1:51.99)
 16 Boulder City Henderson Swim Te-CA                 8:31.41L   7:32.24        
     1) Purdy, Megan 16                 2) Hubel, Alexandria 14           
     3) Grothe, Rachael 15              4) Harris, Mallory 17             
                  25.79       53.60 (53.60)   1:21.76 (1:21.76)   1:50.06 (1:50.06)
        2:14.88 (24.82)     2:42.77 (52.71)   3:11.64 (1:21.58)   3:40.28 (1:50.22)
        4:06.08 (25.80)     4:35.91 (55.63)   5:06.89 (1:26.61)   5:37.01 (1:56.73)
        6:03.14 (26.13)     6:32.28 (55.27)   7:02.29 (1:25.28)   7:32.24 (1:55.23)
 17 Lake Erie Silver Dolphins-LE                      7:33.34    7:33.10        
     1) Koucheki, Sarah 16              2) Gudbranson, Emily 17           
     3) Cominelli, Marissa 16           4) Cohara, Morgan 17              
                  25.55       53.64 (53.64)   1:22.67 (1:22.67)   1:51.24 (1:51.24)
        2:16.68 (25.44)     2:45.56 (54.32)   3:14.65 (1:23.41)   3:44.13 (1:52.89)
        4:10.70 (26.57)     4:40.79 (56.66)   5:11.42 (1:27.29)   5:41.60 (1:57.47)
        6:07.47 (25.87)     6:35.57 (53.97)   7:04.53 (1:22.93)   7:33.10 (1:51.50)
 18 Dallas Mustangs-NT                                7:35.94    7:33.45        
     1) Murski, Lauren 16               2) Brandt, Claire 17              
     3) Smith, Alexandria 17            4) Fuerst, Lauren 18              
                  26.40       54.65 (54.65)   1:23.68 (1:23.68)   1:52.90 (1:52.90)
        2:18.03 (25.13)     2:46.36 (53.46)   3:15.05 (1:22.15)   3:43.15 (1:50.25)
        4:09.01 (25.86)     4:38.31 (55.16)   5:07.66 (1:24.51)   5:37.27 (1:54.12)
        6:03.97 (26.70)     6:33.20 (55.93)   7:03.30 (1:26.03)   7:33.45 (1:56.18)
 19 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    7:28.31    7:33.47        
     1) Patterson, Anna 18              2) Miller, Chelsie 17             
     3) Eckhart, Kathryn 18             4) Merecka, Allison 16            
                  25.93       54.09 (54.09)   1:22.31 (1:22.31)   1:49.93 (1:49.93)
        2:16.29 (26.36)     2:45.09 (55.16)   3:14.19 (1:24.26)   3:43.15 (1:53.22)
        4:08.60 (25.45)     4:38.04 (54.89)   5:08.81 (1:25.66)   5:40.08 (1:56.93)
        6:05.86 (25.78)     6:34.42 (54.34)   7:03.88 (1:23.80)   7:33.47 (1:53.39)
 20 North Texas Nadadores-NT                          7:33.88    7:33.58        
     1) Zapinski, Emily 16              2) Gibson, Lyndsie 17             
     3) Gibson, Emily 15                4) Baran, Alexa 15                
                  25.67       53.59 (53.59)   1:22.30 (1:22.30)   1:50.40 (1:50.40)
        2:16.06 (25.66)     2:44.67 (54.27)   3:14.59 (1:24.19)   3:44.15 (1:53.75)
        4:10.74 (26.59)     4:40.34 (56.19)   5:09.41 (1:25.26)   5:38.98 (1:54.83)
        6:05.32 (26.34)     6:34.17 (55.19)   7:03.94 (1:24.96)   7:33.58 (1:54.60)
 21 Fort Worth Area Swim Team-NT                      8:28.73L   7:33.77        
     1) Anderson, Julia 17              2) Lakota, Alexandra 16           
     3) McAfee, Kristalyn 17            4) Campbell, Summer 15            
                  24.96       52.60 (52.60)   1:21.00 (1:21.00)   1:48.88 (1:48.88)
        2:15.38 (26.50)     2:44.27 (55.39)   3:13.57 (1:24.69)   3:42.12 (1:53.24)
        4:08.98 (26.86)     4:38.36 (56.24)   5:08.21 (1:26.09)   5:37.74 (1:55.62)
        5:53.92 (16.18)     6:33.29 (55.55)   7:03.60 (1:25.86)   7:33.77 (1:56.03)
 22 Aquazot Swim Club-CA                              7:24.10    7:34.16        
     1) Jiang, Emily 15                 2) Schlobohm, Stephanie 17        
     3) Burton, Margaret 16             4) Brown, Kendall 17              
                  26.14       54.76 (54.76)   1:24.26 (1:24.26)   1:53.73 (1:53.73)
        2:18.92 (25.19)     2:46.68 (52.95)   3:15.63 (1:21.90)   3:44.81 (1:51.08)
        4:10.09 (25.28)     4:38.85 (54.04)   5:09.54 (1:24.73)   5:40.23 (1:55.42)
        6:06.43 (26.20)     6:35.21 (54.98)   7:04.88 (1:24.65)   7:34.16 (1:53.93)
 23 Lakeside Aquatic Club-NT                          7:35.42    7:34.74        
     1) Straight, Carly 14              2) Straight, Madison 16           
     3) Guenther, Kara 15               4) Sellers, Alexandra 16          
                  26.45       54.93 (54.93)   1:24.14 (1:24.14)   1:52.67 (1:52.67)
        2:18.77 (26.10)     2:47.68 (55.01)   3:17.27 (1:24.60)   3:46.78 (1:54.11)
        4:13.35 (26.57)     4:42.43 (55.65)   5:12.40 (1:25.62)   5:42.77 (1:55.99)
        6:08.65 (25.88)     6:36.90 (54.13)   7:06.02 (1:23.25)   7:34.74 (1:51.97)
 24 Bolles School Sharks-FL  'B'                      7:38.55    7:35.35        
     1) Debever, Mckenna 15             2) Haila, Meghan 15               
     3) Miles, Kathryn 17               4) Schmidt, Kasey 14              
                  25.39       53.76 (53.76)   1:24.01 (1:24.01)   1:54.60 (1:54.60)
        2:21.14 (26.54)     2:50.02 (55.42)   3:19.35 (1:24.75)   3:48.72 (1:54.12)
        4:15.17 (26.45)     4:44.41 (55.69)   5:14.30 (1:25.58)   5:44.03 (1:55.31)
        6:08.97 (24.94)     6:37.75 (53.72)   7:06.73 (1:22.70)   7:35.35 (1:51.32)
 25 Nashville Aquatic Club-SE                         8:33.03L   7:35.78        
     1) Stinson, Miriam 15              2) Wade, Tatum 13                 
     3) Flynn, Morgan 16                4) Grainger, Anna 17              
                  26.47       55.19 (55.19)   1:24.94 (1:24.94)   1:54.35 (1:54.35)
        2:21.25 (26.90)     2:50.51 (56.16)   3:20.72 (1:26.37)   3:49.80 (1:55.45)
        4:15.79 (25.99)     4:44.19 (54.39)   5:12.88 (1:23.08)   5:41.04 (1:51.24)
        6:07.59 (26.55)     6:36.93 (55.89)   7:06.64 (1:25.60)   7:35.78 (1:54.74)
 26 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            7:33.68    7:36.16        
     1) Ferry, Grace 13                 2) Strickland, Megan 16           
     3) Herzberg, Haley 13              4) Strash, Hannelore 16           
                  26.28       54.57 (54.57)   1:23.67 (1:23.67)   1:52.56 (1:52.56)
        2:18.41 (25.85)     2:47.96 (55.40)   3:18.76 (1:26.20)   3:48.77 (1:56.21)
        4:14.41 (25.64)     4:42.83 (54.06)   5:12.76 (1:23.99)   5:42.37 (1:53.60)
        6:08.69 (26.32)     6:37.49 (55.12)   7:07.03 (1:24.66)   7:36.16 (1:53.79)
 27 Patriot Aquatic Club-IL  'B'                      7:39.09    7:38.42        
     1) Elliott, Danielle 16            2) Wawer, Julia 16                
     3) Campbell, Olivia 17             4) Kirby, Riley 15                
                  26.66       55.82 (55.82)   1:25.53 (1:25.53)   1:55.10 (1:55.10)
        2:20.84 (25.74)     2:49.24 (54.14)   3:18.55 (1:23.45)   3:48.96 (1:53.86)
        4:14.65 (25.69)     4:43.64 (54.68)   5:14.17 (1:25.21)   5:44.33 (1:55.37)
        6:09.94 (25.61)     6:38.58 (54.25)   7:08.27 (1:23.94)   7:38.42 (1:54.09)
 28 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 7:37.00    7:38.49        
     1) Madsen, Devin 16                2) Troup, Alexa 17                
     3) Barcellona, Jennifer 16         4) Doyle, Jacqueline 16           
                  26.12       54.46 (54.46)   1:24.05 (1:24.05)   1:53.80 (1:53.80)
        2:20.63 (26.83)     2:49.38 (55.58)   3:18.54 (1:24.74)   3:47.30 (1:53.50)
        4:13.73 (26.43)     4:42.90 (55.60)   5:13.32 (1:26.02)   5:43.30 (1:56.00)
        6:08.98 (25.68)     6:38.36 (55.06)   7:08.63 (1:25.33)   7:38.49 (1:55.19)
 29 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        7:35.55    7:39.14        
     1) Eastin, Emily 13                2) Clary, Lindsey 16              
     3) Weinstein, Brianna 17           4) Bradford, Genevieve 17         
                  26.37       55.65 (55.65)   1:25.98 (1:25.98)   1:56.62 (1:56.62)
        2:22.50 (25.88)     2:51.40 (54.78)   3:21.23 (1:24.61)   3:50.68 (1:54.06)
        4:16.77 (26.09)     4:45.47 (54.79)   5:14.61 (1:23.93)   5:45.18 (1:54.50)
        6:10.66 (25.48)     6:38.91 (53.73)   7:08.55 (1:23.37)   7:39.14 (1:53.96)
 30 Sandpipers Of Nevada-CA                           7:40.84    7:41.38        
     1) Englestead, Lindsey 16          2) Miller, Catie 15               
     3) Emery, Erin 14                  4) Barker, Olivia 16              
                  26.32       55.22 (55.22)   1:25.85 (1:25.85)   2:07.99 (2:07.99)
        2:23.56 (15.57)     2:53.30 (45.31)   3:23.44 (1:15.45)   3:53.36 (1:45.37)
        4:19.13 (25.77)     4:47.75 (54.39)   5:17.52 (1:24.16)   5:46.67 (1:53.31)
        6:11.99 (25.32)     6:41.25 (54.58)   7:11.22 (1:24.55)   7:41.38 (1:54.71)
 31 Lakeside Swim Team-KY                             7:28.90    7:42.18        
     1) Stevens, Leah 15                2) Rist, Konnor 18                
     3) Mercke, Miranda 18              4) Rogers, Kelly 17               
                  26.09       53.75 (53.75)   1:21.91 (1:21.91)   1:50.11 (1:50.11)
        2:16.43 (26.32)     2:46.29 (56.18)   3:17.49 (1:27.38)   3:48.53 (1:58.42)
        4:14.68 (26.15)     4:43.56 (55.03)   5:14.12 (1:25.59)   5:45.00 (1:56.47)
        6:11.09 (26.09)     6:40.59 (55.59)   7:11.49 (1:26.49)   7:42.18 (1:57.18)
 32 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          7:36.84    7:43.97        
     1) Cooper, Caitlin 15              2) Kitchens, Kaitlin 15           
     3) Lyons, Morgan 16                4) Christy, Jamie 16              
                  26.30       56.00 (56.00)   1:26.67 (1:26.67)   1:57.45 (1:57.45)
        2:22.62 (25.17)     2:51.64 (54.19)   3:21.18 (1:23.73)   3:50.85 (1:53.40)
        4:16.86 (26.01)     4:45.96 (55.11)   5:16.63 (1:25.78)   5:47.95 (1:57.10)
        6:13.58 (25.63)     6:42.82 (54.87)   7:13.33 (1:25.38)   7:43.97 (1:56.02)
 
Women 4x50 Yard Medley Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:41.63   12/9/2011 Saint Andrew's Swimming, Saint Andrew's S  
                         T Karosas, L McKnight, M Moroney, B Ruth          
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Saint Andrew's Swimming-FG                        1:43.70    1:41.63J       
     1) Karosas, Tasija 16              2) McKnight, Lindsey 17           
     3) Moroney, Megan 14               4) Ruth, Brenna 15                
                  25.42       52.56 (27.14)     1:18.00 (25.44)     1:41.63 (23.63)
  2 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    1:43.40    1:41.99        
     1) Bartholomew, Courtney 17        2) Vandermeulen, Melissa 16       
     3) Garcia, Taylor 14               4) Thompson, Haley 17             
                  24.63       54.29 (29.66)     1:18.56 (24.27)     1:41.99 (23.43)
  3 Dynamo Swim Club-GA                               1:42.99    1:42.08        
     1) Stewart, Kylie 15               2) Christy, Jamie 16              
     3) Stafford, Nicole 16             4) Kitchens, Kaitlin 15           
                  25.50       54.12 (28.62)     1:18.63 (24.51)     1:42.08 (23.45)
  4 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 1:43.80    1:42.94        
     1) Cooke, Sidney 16                2) Poppe, Heidi 15                
     3) Usinger, Brittany 14            4) Barcellona, Jennifer 16        
                  25.82       54.48 (28.66)     1:19.39 (24.91)     1:42.94 (23.55)
  5 Aquazot Swim Club-CA                              1:44.20    1:43.33        
     1) Schlobohm, Stephanie 17         2) Burton, Margaret 16            
     3) Jiang, Emily 15                 4) Wong, Brynne 16                
                  26.31       54.46 (28.15)     1:20.25 (25.79)     1:43.33 (23.08)
  6 SwimMAC Carolina-NC                               1:45.17    1:43.46        
     1) Emery, Nicole 16                2) Roses, Maija 15                
     3) Bryant, Caroline 17             4) Rhodes, Lauren 15              
                  26.74       55.35 (28.61)     1:20.59 (25.24)     1:43.46 (22.87)
  7 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      1:43.72    1:44.46        
     1) Crawford, Kendall 17            2) Williams, Lauryl 18            
     3) Lips, Haley 17                  4) Konopka, Katrina 14            
                  26.20       56.20 (30.00)     1:21.46 (25.26)     1:44.46 (23.00)
  8 Lake Oswego Swim Club-OR                          1:44.42    1:44.56        
     1) Carlson, Grace 16               2) Yee, Catherine 18              
     3) Cha, Brenda 15                  4) Kaunitz, Sarah 15              
                  25.92       55.52 (29.60)     1:20.97 (25.45)     1:44.56 (23.59)
B - Final
  9 King Aquatic Club-PN                              1:45.54    1:43.23        
     1) Vanderwel, Heidi 15             2) Cook, Alyssa 14                
     3) Weiss, Hannah 16                4) Wu, Joanna 17                  
                  26.22       55.93 (29.71)     1:20.63 (24.70)     1:43.23 (22.60)
 10 Bolles School Sharks-FL                           1:45.41    1:44.58        
     1) Debever, Mckenna 15             2) Neidigh, Ashley 16             
     3) Miles, Kathryn 17               4) Schmidt, Kasey 14              
                  26.57       55.49 (28.92)     1:21.28 (25.79)     1:44.58 (23.30)
 11 Kansas City Blazers-MV                            1:46.10    1:44.93        
     1) Angell, Hannah 16               2) Hinde, Bryce 18                
     3) Musser, Hannah 15               4) Sickle, Katarina 17            
                  26.37       55.37 (29.00)     1:20.85 (25.48)     1:44.93 (24.08)
 12 University of Denver Hilltoppe-CO                 1:45.91    1:45.12        
     1) Patton, Michelle 18             2) Reetz, Miranda 16              
     3) Naze, Kelly 17                  4) Grier, Megan 16                
                  26.13       57.03 (30.90)     1:21.38 (24.35)     1:45.12 (23.74)
 13 Alamo Area Aquatic Association-ST                 1:46.35    1:45.54        
     1) Mayfield, Anna 17               2) Farmer, Alexandra 15           
     3) Strash, Hannelore 16            4) Strickland, Megan 16           
                  26.47       56.24 (29.77)     1:21.83 (25.59)     1:45.54 (23.71)
 14 Lakeside Swim Team-KY                             1:45.65    1:45.92        
     1) Rist, Konnor 18                 2) Lohman, Kennedy 13             
     3) Holt, Emily 17                  4) Mercke, Miranda 18             
                  26.78       56.51 (29.73)     1:21.80 (25.29)     1:45.92 (24.12)
 15 Boulder City Henderson Swim Te-CA                 1:46.46    1:46.02        
     1) Purdy, Megan 16                 2) Harris, Mallory 17             
     3) Grothe, Rachael 15              4) Hubel, Alexandria 14           
                  28.12       57.55 (29.43)     1:22.68 (25.13)     1:46.02 (23.34)
 16 Irvine Novaquatics-CA                             1:45.91    1:46.20        
     1) Engel, Lindsey 15               2) Weinstein, Brianna 17          
     3) Vera, Liliana 16                4) Eastin, Ella 14                
                  26.25       56.93 (30.68)     1:22.53 (25.60)     1:46.20 (23.67)
 
Women 4x50 Yard Medley Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:41.63   12/9/2011 Saint Andrew's Swimming, Saint Andrew's S  
                         T Karosas, L McKnight, M Moroney, B Ruth          
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dynamo Swim Club-GA                               3:44.04    1:42.99 q      
     1) Stewart, Kylie 15               2) Christy, Jamie 16              
     3) Stafford, Nicole 16             4) Kitchens, Kaitlin 15           
                  25.66       54.82 (29.16)     1:19.57 (24.75)     1:42.99 (23.42)
  2 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    3:41.47    1:43.40 q      
     1) Bartholomew, Courtney 17        2) Vandermeulen, Melissa 16       
     3) Garcia, Taylor 14               4) Morren, Holly 16               
                  24.62       54.28 (29.66)     1:19.20 (24.92)     1:43.40 (24.20)
  3 Saint Andrew's Swimming-FG                        3:43.40    1:43.70 q      
     1) Karosas, Tasija 16              2) McKnight, Lindsey 17           
     3) Moroney, Megan 14               4) Ruth, Brenna 15                
                  25.95       53.91 (27.96)     1:19.71 (25.80)     1:43.70 (23.99)
  4 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      3:43.09    1:43.72 q      
     1) Crawford, Kendall 17            2) Williams, Lauryl 18            
     3) Lips, Haley 17                  4) Konopka, Katrina 14            
                  26.10       56.01 (29.91)     1:20.93 (24.92)     1:43.72 (22.79)
  5 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:50.13    1:43.80 q      
     1) Cooke, Sidney 16                2) Poppe, Heidi 15                
     3) Usinger, Brittany 14            4) Barcellona, Jennifer 16        
                  26.03       54.75 (28.72)     1:20.14 (25.39)     1:43.80 (23.66)
  6 Aquazot Swim Club-CA                              3:47.80    1:44.20 q      
     1) Schlobohm, Stephanie 17         2) Burton, Margaret 16            
     3) Jiang, Emily 15                 4) Wong, Brynne 16                
                  26.69       55.20 (28.51)     1:21.19 (25.99)     1:44.20 (23.01)
  7 Lake Oswego Swim Club-OR                          3:47.64    1:44.42 q      
     1) Carlson, Grace 16               2) Yee, Catherine 18              
     3) Cha, Brenda 15                  4) Kaunitz, Sarah 15              
                  26.05       55.98 (29.93)     1:21.13 (25.15)     1:44.42 (23.29)
  8 SwimMAC Carolina-NC                               3:50.35    1:45.17 q      
     1) Rhodes, Lauren 15               2) Roses, Maija 15                
     3) Bryant, Caroline 17             4) McCullagh, Nora 14             
                  27.46       56.68 (29.22)     1:21.91 (25.23)     1:45.17 (23.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bolles School Sharks-FL                           3:45.75    1:45.41 q      
     1) Debever, Mckenna 15             2) Neidigh, Ashley 16             
     3) Miles, Kathryn 17               4) Schmidt, Kasey 14              
                  26.79       56.11 (29.32)     1:22.52 (26.41)     1:45.41 (22.89)
 10 King Aquatic Club-PN                              3:48.96    1:45.54 q      
     1) Vanderwel, Heidi 15             2) Nist, Erika 16                 
     3) Weiss, Hannah 16                4) Wu, Joanna 17                  
                  26.38       57.39 (31.01)     1:22.07 (24.68)     1:45.54 (23.47)
 11 Lakeside Swim Team-KY                             3:48.21    1:45.65 q      
     1) Rist, Konnor 18                 2) Lohman, Kennedy 13             
     3) Holt, Emily 17                  4) Mercke, Miranda 18             
                  26.62       56.40 (29.78)     1:21.76 (25.36)     1:45.65 (23.89)
 12 Irvine Novaquatics-CA                             3:43.68    1:45.91 q      
     1) Engel, Lindsey 15               2) Weinstein, Brianna 17          
     3) Vera, Liliana 16                4) Eastin, Ella 14                
                  26.20       56.93 (30.73)     1:22.67 (25.74)     1:45.91 (23.24)
 12 University of Denver Hilltoppe-CO                 3:47.60    1:45.91 q      
     1) Patton, Michelle 18             2) Reetz, Miranda 16              
     3) Naze, Kelly 17                  4) Grier, Megan 16                
                  26.53       57.76 (31.23)     1:22.04 (24.28)     1:45.91 (23.87)
 14 Kansas City Blazers-MV                            3:51.86    1:46.10 q      
     1) Angell, Hannah 16               2) Hinde, Bryce 18                
     3) Musser, Hannah 15               4) Sickle, Katarina 17            
                  26.77       55.84 (29.07)     1:21.58 (25.74)     1:46.10 (24.52)
 15 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:49.66    1:46.35 q      
     1) Mayfield, Anna 17               2) Farmer, Alexandra 15           
     3) Strash, Hannelore 16            4) Strickland, Megan 16           
                  26.15       56.65 (30.50)     1:22.46 (25.81)     1:46.35 (23.89)
 16 Boulder City Henderson Swim Te-CA                 4:20.11L   1:46.46 q      
     1) Purdy, Megan 16                 2) Harris, Mallory 17             
     3) Grothe, Rachael 15              4) Hubel, Alexandria 14           
                  28.33       57.36 (29.03)     1:23.09 (25.73)     1:46.46 (23.37)
-------------------------------------------------------------------------
 17 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:51.53    1:46.61        
     1) Sheridan, Maria 16              2) Murch Elliot, Currie 17        
     3) Welshofer, Elsa 15              4) Cooper, Linsay 17              
                  27.07       57.66 (30.59)     1:22.95 (25.29)     1:46.61 (23.66)
 18 Metroplex Aquatics-NT                             3:51.41    1:46.84        
     1) Hashbarger, Sammie 16           2) Schlosberg, Kira 16            
     3) Allen, Whitney 18               4) Oliver, Meredith 17            
                  26.63       57.07 (30.44)     1:23.35 (26.28)     1:46.84 (23.49)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nitro Swimming-ST  'B'                            3:51.49    1:47.02        
     1) Morgan, Katherine 18            2) Bassman, Samantha 15           
     3) Sudarma, Tiffany 17             4) Franklin, Mackenzie 17         
                  26.90       57.66 (30.76)     1:23.24 (25.58)     1:47.02 (23.78)
 20 Area Tallahassee Aquatic Club-FL                  3:45.79    1:47.25        
     1) Yambor-Maul, Alyssa 16          2) Lombardi, Lia 16               
     3) Merritt, Alexandria 18          4) Barnard, Delaney 16            
                  26.95       58.47 (31.52)     1:23.44 (24.97)     1:47.25 (23.81)
 21 North Texas Nadadores-NT                          3:50.05    1:47.42        
     1) Gibson, Lyndsie 17              2) Weisert, Elise 17              
     3) Derevyanik, Taylor 17           4) Schultz, Lindsay 17            
                  28.78       57.76 (28.98)     1:23.32 (25.56)     1:47.42 (24.10)
 22 Lake Erie Silver Dolphins-LE                      3:48.87    1:47.58        
     1) Cominelli, Marissa 16           2) Aronoff, Elizabeth 17          
     3) Koucheki, Sarah 16              4) Cohara, Morgan 17              
                  26.96       57.79 (30.83)     1:23.45 (25.66)     1:47.58 (24.13)
 22 Nitro Swimming-ST                                 3:48.51    1:47.58        
     1) Meyer, Abigail 16               2) Tan, Sydney 15                 
     3) Torabi, Sydney 17               4) Carrozza, Quinn 15             
                  27.04       58.33 (31.29)     1:23.97 (25.64)     1:47.58 (23.61)
 24 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          4:23.94L   1:47.68        
     1) Lyons, Morgan 16                2) Durmer, Haley 17               
     3) Astles, Rachel 17               4) Cooper, Caitlin 15             
                  28.09       57.97 (29.88)     1:23.85 (25.88)     1:47.68 (23.83)
 25 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:47.48    1:47.82        
     1) Williams, Jasmine 17            2) Haila, Meghan 15               
     3) Peacock, Salem 16               4) Stanfield, Stacey 17           
                  26.91       57.31 (30.40)     1:23.82 (26.51)     1:47.82 (24.00)
 26 Crimson Aquatics-NE                               3:47.49    1:47.96        
     1) Moore, Rachel 17                2) D'Innocenzo, Margaret 16       
     3) Sheridan, Caitlin 16            4) Korsberg, Ashlee 16            
                  26.46       57.01 (30.55)     1:23.05 (26.04)     1:47.96 (24.91)
 27 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:51.57    1:48.08        
     1) Marks, Riley 17                 2) Soderberg, Mary Margaret 16    
     3) Owens, Maya 17                  4) Gibson, Sarah 16               
                  27.80       58.31 (30.51)     1:24.22 (25.91)     1:48.08 (23.86)
 28 Nashville Aquatic Club-SE                         4:24.58L   1:48.51        
     1) Chintanaphol, Michelle 16       2) Wade, Tatum 13                 
     3) Johnson, Carrie 14              4) Grainger, Anna 17              
                  27.83       58.87 (31.04)     1:24.13 (25.26)     1:48.51 (24.38)
 29 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:51.17    1:49.07        
     1) Eckhart, Kathryn 18             2) Miller, Chelsie 17             
     3) Patterson, Anna 18              4) Merecka, Allison 16            
                  27.59       58.92 (31.33)     1:24.63 (25.71)     1:49.07 (24.44)
 30 Patriot Aquatic Club-IL                           3:51.44    1:49.24        
     1) Elliott, Erika 17               2) Campbell, Olivia 17            
     3) Elliott, Danielle 16            4) Falconer, Erin 14              
                  27.44       59.16 (31.72)     1:25.55 (26.39)     1:49.24 (23.69)
 31 Santa Clara Swim Club-PC                          4:21.04L   1:49.30        
     1) Soe, Sandra 14                  2) Ladd, Catherine 15             
     3) Isleta, Chloe Kennedy Anne 13   4) Shimomura, Sarah 14            
                  27.75       59.38 (31.63)     1:24.76 (25.38)     1:49.30 (24.54)
 32 North Texas Nadadores-NT  'B'                     3:51.70    1:49.48        
     1) *Brown, Georgia 15              2) Leonard, Mackenzie 16          
     3) Upton, Rebecca 15               4) Zapinski, Emily 16             
                  27.61       58.21 (30.60)     1:25.06 (26.85)     1:49.48 (24.42)
 -- Crow Canyon Country Club Shark-PC  'B'            3:51.25         DQ        
     1) Doyle, Jacqueline 16            2) Lee, Aileen 14                 
     3) Murphy, Madelyn 13              4) Madsen, Devin 16               
 -- Dallas Mustangs-NT                                3:49.56         DQ        
     1) Fuerst, Lauren 18               2) King, Morgan 15                
     3) Brandt, Claire 17               4) Murski, Lauren 16              
 -- Irvine Novaquatics-CA  'B'                        3:51.01         DQ        
     1) Mykkanen, Courtney 13           2) Vargem, Jiana 16               
     3) Eastin, Emily 13                4) Bradford, Genevieve 17         
 
Women 4x100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 3:41.67   12/8/2011 Michigan Lakeshore Aquatics, Michigan Lakes
                         C Bartholomew, M Vandermeulen, T Garcia, H Morren 
 Meet Q Time:   3:51.89                                                        
                3:51.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
 Meet Qualifying:  3:51.89
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michigan Lakeshore Aquatics-MI                    3:41.47    3:41.67J       
     1) Bartholomew, Courtney 17        2) Vandermeulen, Melissa 16       
     3) Garcia, Taylor 14               4) Morren, Holly 16               
                  25.56       52.04 (52.04)     1:21.89 (29.85)   1:55.93 (1:03.89)
        2:20.68 (24.75)     2:49.74 (53.81)     3:14.12 (24.38)     3:41.67 (51.93)
  2 Dynamo Swim Club-GA                               3:44.04    3:43.38        
     1) Stewart, Kylie 15               2) Christy, Jamie 16              
     3) Stafford, Nicole 16             4) Cooper, Caitlin 15             
                  26.61       54.21 (54.21)     1:23.40 (29.19)   1:57.34 (1:03.13)
        2:22.59 (25.25)     2:51.85 (54.51)     3:16.26 (24.41)     3:43.38 (51.53)
  3 Saint Andrew's Swimming-FG                        3:43.40    3:43.52        
     1) Karosas, Tasija 16              2) McKnight, Lindsey 17           
     3) Moroney, Megan 14               4) Ruth, Brenna 15                
                  26.97       55.14 (55.14)     1:23.50 (28.36)   1:56.32 (1:01.18)
        2:22.55 (26.23)     2:51.51 (55.19)     3:16.00 (24.49)     3:43.52 (52.01)
  4 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:50.13    3:44.85        
     1) Cooke, Sidney 16                2) Poppe, Heidi 15                
     3) Usinger, Brittany 14            4) Madsen, Devin 16               
                  26.90       55.56 (55.56)     1:24.42 (28.86)   1:57.07 (1:01.51)
        2:22.94 (25.87)     2:53.12 (56.05)     3:17.56 (24.44)     3:44.85 (51.73)
  5 Y-Spartaquatics Swim Club-SC                      3:43.09    3:45.68        
     1) Crawford, Kendall 17            2) Williams, Lauryl 18            
     3) Lips, Haley 17                  4) Konopka, Katrina 14            
                  26.45       54.93 (54.93)     1:25.17 (30.24)   2:00.72 (1:05.79)
        2:26.36 (25.64)     2:55.62 (54.90)     3:19.26 (23.64)     3:45.68 (50.06)
  6 SwimMAC Carolina-NC                               3:50.35    3:46.74        
     1) Rhodes, Lauren 15               2) Roses, Maija 15                
     3) Bryant, Caroline 17             4) McCullagh, Nora 14             
            2:25.61 ( )         2:56.18 ( )     3:20.13 (23.95)     3:46.74 (50.56)
  7 Nitro Swimming-ST                                 3:48.51    3:46.81        
     1) Meyer, Abigail 16               2) Tan, Sydney 15                 
     3) Torabi, Sydney 17               4) Carrozza, Quinn 15             
                  27.35       57.10 (57.10)     1:27.50 (30.40)   2:02.14 (1:05.04)
        2:27.66 (25.52)     2:57.49 (55.35)     3:21.02 (23.53)     3:46.81 (49.32)
  8 University of Denver Hilltoppe-CO                 3:47.60    3:46.84        
     1) Patton, Michelle 18             2) Reetz, Miranda 16              
     3) Naze, Kelly 17                  4) Grier, Megan 16                
                  27.01       55.72 (55.72)     1:26.61 (30.89)   2:00.99 (1:05.27)
        2:26.33 (25.34)     2:55.02 (54.03)     3:19.90 (24.88)     3:46.84 (51.82)
  9 Aquazot Swim Club-CA                              3:47.80    3:46.92        
     1) Schlobohm, Stephanie 17         2) Burton, Margaret 16            
     3) Jiang, Emily 15                 4) Wong, Brynne 16                
                  27.78       57.12 (57.12)     1:25.68 (28.56)   1:59.40 (1:02.28)
        2:25.78 (26.38)     2:55.01 (55.61)     3:19.53 (24.52)     3:46.92 (51.91)
 10 Irvine Novaquatics-CA                             3:43.68    3:47.32        
     1) Eastin, Ella 14                 2) Weinstein, Brianna 17          
     3) Vera, Liliana 16                4) Engel, Lindsey 15              
                  27.45       55.80 (55.80)     1:26.36 (30.56)   2:00.33 (1:04.53)
        2:25.84 (25.51)     2:56.31 (55.98)     3:20.66 (24.35)     3:47.32 (51.01)
 11 King Aquatic Club-PN                              3:48.96    3:47.75        
     1) Vanderwel, Heidi 15             2) Cook, Alyssa 14                
     3) Wold, Grace 16                  4) Wu, Joanna 17                  
                  27.20       55.75 (55.75)     1:26.59 (30.84)   2:01.79 (1:06.04)
        2:27.39 (25.60)     2:57.24 (55.45)     3:21.26 (24.02)     3:47.75 (50.51)
 12 Boulder City Henderson Swim Te-CA                 4:20.11L   3:47.83        
     1) Purdy, Megan 16                 2) Harris, Mallory 17             
     3) Grothe, Rachael 15              4) Hubel, Alexandria 14           
                  28.78       58.78 (58.78)     1:28.28 (29.50)   2:01.52 (1:02.74)
        2:27.94 (26.42)     2:57.30 (55.78)     3:20.93 (23.63)     3:47.83 (50.53)
 13 Metroplex Aquatics-NT                             3:51.41    3:48.07        
     1) Hashbarger, Sammie 16           2) Schlosberg, Kira 16            
     3) Allen, Whitney 18               4) Oliver, Meredith 17            
                  27.34       56.53 (56.53)     1:26.34 (29.81)   2:00.36 (1:03.83)
        2:27.06 (26.70)     2:57.25 (56.89)     3:21.48 (24.23)     3:48.07 (50.82)
 14 Bolles School Sharks-FL                           3:45.75    3:48.49        
     1) Debever, Mckenna 15             2) Neidigh, Ashley 16             
     3) Miles, Kathryn 17               4) Stanfield, Stacey 17           
                  27.36       56.99 (56.99)     1:26.83 (29.84)   2:00.82 (1:03.83)
        2:26.97 (26.15)     2:57.17 (56.35)     3:21.49 (24.32)     3:48.49 (51.32)
 15 Lake Erie Silver Dolphins-LE                      3:48.87    3:48.66        
     1) Cominelli, Marissa 16           2) Aronoff, Elizabeth 17          
     3) Koucheki, Sarah 16              4) Cohara, Morgan 17              
                  27.20       55.97 (55.97)     1:26.72 (30.75)   2:01.64 (1:05.67)
        2:27.36 (25.72)     2:56.48 (54.84)     3:21.85 (25.37)     3:48.66 (52.18)
 16 Crimson Aquatics-NE                               3:47.49    3:48.88        
     1) Moore, Rachel 17                2) D'Innocenzo, Margaret 16       
     3) Sheridan, Caitlin 16            4) Korsberg, Ashlee 16            
                  26.88       54.47 (54.47)     1:25.14 (30.67)   1:59.97 (1:05.50)
        2:26.63 (26.66)     2:56.47 (56.50)     3:21.53 (25.06)     3:48.88 (52.41)
 17 Dallas Mustangs-NT                                3:49.56    3:49.03        
     1) Fuerst, Lauren 18               2) King, Morgan 15                
     3) Brandt, Claire 17               4) Murski, Lauren 16              
                  27.60       57.11 (57.11)     1:27.61 (30.50)   2:02.64 (1:05.53)
        2:28.63 (25.99)     2:57.17 (54.53)     3:21.95 (24.78)     3:49.03 (51.86)
 18 Kansas City Blazers-MV                            3:51.86    3:49.05        
     1) Angell, Hannah 16               2) Hinde, Bryce 18                
     3) Musser, Hannah 15               4) Sickle, Katarina 17            
                  27.84       56.53 (56.53)     1:26.32 (29.79)   2:00.32 (1:03.79)
        2:26.44 (26.12)     2:56.65 (56.33)     3:21.71 (25.06)     3:49.05 (52.40)
 19 Lakeside Swim Team-KY                             3:48.21    3:49.38        
     1) Rist, Konnor 18                 2) Mercke, Miranda 18             
     3) Holt, Emily 17                  4) Stevens, Leah 15               
                  27.30       56.58 (56.58)     1:26.24 (29.66)   2:00.26 (1:03.68)
        2:26.72 (26.46)     2:57.06 (56.80)     3:22.13 (25.07)     3:49.38 (52.32)
 20 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:51.53    3:49.41        
     1) Sheridan, Maria 16              2) Murch Elliot, Currie 17        
     3) Welshofer, Elsa 15              4) Cooper, Linsay 17              
                  28.03       58.05 (58.05)     1:28.56 (30.51)   2:03.10 (1:05.05)
        2:28.97 (25.87)                             3:22.52 ( )         3:49.41 ( )
 21 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        3:51.01    3:50.35        
     1) Mykkanen, Courtney 13           2) Vargem, Jiana 16               
     3) Eastin, Emily 13                4) Bradford, Genevieve 17         
                  27.74       56.45 (56.45)     1:26.48 (30.03)   2:01.55 (1:05.10)
        2:27.84 (26.29)     2:58.59 (57.04)     3:23.41 (24.82)     3:50.35 (51.76)
 22 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:50.48    3:50.37        
     1) Mayfield, Anna 17               2) Farmer, Alexandra 15           
     3) Owens, Maya 17                  4) Strickland, Megan 16           
                  27.12       55.89 (55.89)     1:26.11 (30.22)   2:01.72 (1:05.83)
        2:27.60 (25.88)     2:58.23 (56.51)     3:23.09 (24.86)     3:50.37 (52.14)
 23 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:50.53    3:50.40        
     1) Marks, Riley 17                 2) Cohn, Samantha-marie 17        
     3) Strash, Hannelore 16            4) Gibson, Sarah 16               
                  28.10       57.74 (57.74)   3:50.40 (2:52.66)                    
 24 Crow Canyon Country Club Shark-PC  'B'            3:51.25    3:50.65        
     1) Doyle, Jacqueline 16            2) Lee, Aileen 14                 
     3) Murphy, Madelyn 13              4) Barcellona, Jennifer 16        
                  28.22       58.28 (58.28)     1:28.75 (30.47)   2:02.19 (1:03.91)
        2:28.50 (26.31)     2:59.17 (56.98)     3:23.74 (24.57)     3:50.65 (51.48)
 25 Nashville Aquatic Club-SE                         4:24.58L   3:51.01        
     1) Chintanaphol, Michelle 16       2) Wade, Tatum 13                 
     3) Johnson, Carrie 14              4) Grainger, Anna 17              
                  28.15       57.28 (57.28)     1:28.01 (30.73)   2:01.50 (1:04.22)
        2:27.72 (26.22)     2:57.58 (56.08)     3:22.96 (25.38)     3:51.01 (53.43)
 26 Area Tallahassee Aquatic Club-FL                  3:45.79    3:52.10        
     1) Yambor-Maul, Alyssa 16          2) Lombardi, Lia 16               
     3) Merritt, Alexandria 18          4) Barnard, Delaney 16            
                  28.35       58.42 (58.42)     1:30.05 (31.63)   2:05.10 (1:06.68)
        2:31.15 (26.05)     3:00.11 (55.01)     3:24.91 (24.80)     3:52.10 (51.99)
 27 North Texas Nadadores-NT                          3:50.05    3:52.45        
     1) Gibson, Lyndsie 17              2) Weisert, Elise 17              
     3) Derevyanik, Taylor 17           4) Zapinski, Emily 16             
                  27.65       57.81 (57.81)     1:28.04 (30.23)   2:07.70 (1:09.89)
        2:29.23 (21.53)     3:00.55 (52.85)     3:25.13 (24.58)     3:52.45 (51.90)
 28 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:51.17    3:52.89        
     1) Eckhart, Kathryn 18             2) Miller, Chelsie 17             
     3) Patterson, Anna 18              4) Merecka, Allison 16            
                  28.27       58.03 (58.03)     1:29.53 (31.50)   2:05.06 (1:07.03)
        2:30.92 (25.86)     3:00.25 (55.19)     3:25.30 (25.05)     3:52.89 (52.64)
 29 Nitro Swimming-ST  'B'                            3:51.49    3:53.97        
     1) Morgan, Katherine 18            2) Bassman, Samantha 15           
     3) Artmann, Abby 15                4) Franklin, Mackenzie 17         
                  28.21       58.18 (58.18)     1:29.14 (30.96)   2:04.15 (1:05.97)
        2:30.93 (26.78)     3:01.81 (57.66)     3:26.92 (25.11)     3:53.97 (52.16)
 30 North Texas Nadadores-NT  'B'                     3:51.70    3:54.18        
     1) *Brown, Georgia 15              2) Leonard, Mackenzie 16          
     3) Upton, Rebecca 15               4) Schultz, Lindsay 17            
                  27.78       57.97 (57.97)     1:28.84 (30.87)   2:04.62 (1:06.65)
        2:31.24 (26.62)     3:02.47 (57.85)     3:26.93 (24.46)     3:54.18 (51.71)
 31 Patriot Aquatic Club-IL                           3:51.44    3:55.52        
     1) Blaydes, Madison 16             2) Dickson, Morgan 16             
     3) Campbell, Olivia 17             4) Elliott, Erika 17              
                  28.52       58.04 (58.04)     1:28.60 (30.56)   2:04.81 (1:06.77)
        2:31.98 (27.17)     3:04.21 (59.40)     3:28.41 (24.20)     3:55.52 (51.31)
 -- Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:47.48         DQ        
     1) Williams, Jasmine 17            2) Haila, Meghan 15               
     3) Peacock, Salem 16               4) Schmidt, Kasey 14              
 -- Dynamo Swim Club-GA  'B'                          4:23.94L        DQ        
     1) Lyons, Morgan 16                2) Durmer, Haley 17               
     3) Astles, Rachel 17               4) Kitchens, Kaitlin 15           
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                20.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                21.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                21.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                21.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  21.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cornett, Adam             18 Nashville Aquati-SE    20.97      20.70        
  2 Wolfe, Gunnar             18 Una PSC-AZ             24.00      20.93        
 
Men 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
                20.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                21.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                21.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                21.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  21.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Wolfe, Gunnar             18 Una PSC-AZ                NT      20.84        
  2 Gordon, Ian               16 YMCA at Pabst Fa-WI       NT      21.23        
 
Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 19.83  12/10/2009 Vladimir Morozov, Swim Torrance              
 Meet Q Time:   21.09                                                          
                20.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                21.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                21.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                21.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  21.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST      20.27      20.10        
  2 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY    20.04      20.19        
  3 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    20.22      20.24        
  4 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC    20.22      20.29        
  5 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC    20.46      20.32        
  6 Brindle, Carson           16 Multnomah Athlet-OR    20.39      20.40        
  7 Powers, Paul              16 Unattached-GA          20.48      20.55        
  8 Morgan, David             16 Crow Canyon Coun-PC    20.45      20.58        
B - Final
  9 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL    20.53      20.32        
 10 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT    20.60      20.50        
 11 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL    20.49      20.52        
 12 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA    20.68      20.65        
 13 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO    20.56      20.67        
 14 Davis, Paul               18 Nashville Aquati-SE    20.52      20.69        
 15 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA    20.65      20.83        
 16 Bolleter, Cory            17 Alamo Area Aquat-ST    20.61      20.84        
C - Final
 17 Eaton, Colin              18 Mount Hood Aquat-OR    20.79      20.34        
 18 Abramyan, Frederick       17 Crescenta-Canada-CA    20.74      20.67        
 19 *Eisenberger, Gottfried   18 Pine Crest Swimm-FG    20.76      20.73        
 20 *Sadsad, Christopher      18 Bolles School Sh-FL    20.78      20.78        
 21 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    20.84      20.83        
 22 Wolfe, Gunnar             18 Una PSC-AZ             20.85      21.01        
 23 Gordon, Ian               16 YMCA at Pabst Fa-WI    20.85      21.02        
 24 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    20.79      21.42        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                20.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                21.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                21.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                21.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  21.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McCormick, Jason          17 Team FLA-FG            20.82      21.00        
  2 Funk, Ryan                17 Greater Pensacol-SE    21.02      21.10        
  3 Toulson, Wali             17 Saint Andrew's S-FG    20.97      21.11        
  3 Calegan, Haden            16 Una LSS-MW             21.53      21.11        
  5 Whitcomb, Daniel          17 New Trier Swim C-IL    20.99      21.21        
  6 Athanas, Aaron            17 YMCA of the Nort-NE    21.68      21.65        
  7 Lane, Seth                18 Fox Valley Wave-WI     21.07      21.74        
  8 Bateman, John             18 YMCA of the Nort-NE    21.64      21.86        
  9 Goettler, Matthew         17 Fox Chapel Kille-AM    22.91      22.16        
 10 Baurle, Matthew           18 Fox Chapel Kille-AM    23.93      24.02        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                20.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                21.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                21.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                21.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  21.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Daryl             16 Aces Swim Club-CO      21.22      20.76        
  2 Anderson, Tanner          16 Gold Medal-IE          22.00      21.46        
  3 Dunne, Patrick            16 Greater Pensacol-SE    21.68      21.51        
  4 McCaffrey, Devin          17 Tampa Bay Commun-FL    21.90      21.60        
  5 Corcoran, Sean            17 SwimMAC Carolina-NC    21.66      21.86        
  6 Davis, Devon              16 Falfins Swimming-CO    21.50      21.99        
  7 Braden, Gunner            16 Boulder City Hen-CA    21.65      22.06        
  8 Wheeler, William          17 SwimMAC Carolina-NC    22.22      22.13        
  9 Chiu, Justin              15 Crescenta-Canada-CA    22.73      22.19        
 10 Marshall, Lucas           17 Lake Oswego Swim-OR    22.49      23.24        
 
Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 19.83  12/10/2009 Vladimir Morozov, Swim Torrance              
 Meet Q Time:   21.09                                                          
                20.69  JR-A 2012 LC Juniors - A
                21.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                21.39  JR-B 2012 LC Juniors - B
                21.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  21.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY    20.21      20.04 q      
  2 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    20.23      20.22 q      
  2 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC    20.90      20.22 q      
  4 Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST      20.50      20.27 q      
  5 Brindle, Carson           16 Multnomah Athlet-OR    20.25      20.39 q      
  6 Morgan, David             16 Crow Canyon Coun-PC    21.06      20.45 q      
  7 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC    20.99      20.46 q      
  8 Powers, Paul              16 Unattached-GA          21.07      20.48 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL    20.59      20.49 q      
 10 Davis, Paul               18 Nashville Aquati-SE    20.79      20.52 q      
 11 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL    20.86      20.53 q      
 12 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO    20.92      20.56 q      
 13 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT    20.88      20.60 q      
 14 Bolleter, Cory            17 Alamo Area Aquat-ST    21.09      20.61 q      
 15 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA    20.74      20.65 q      
 16 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU    20.54      20.67 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA    20.69      20.68 q      
 18 Abramyan, Frederick       17 Crescenta-Canada-CA    20.55      20.74 q      
 19 *Eisenberger, Gottfried   18 Pine Crest Swimm-FG    20.70      20.76 q      
 20 *Sadsad, Christopher      18 Bolles School Sh-FL    20.78      20.78 q      
 21 Eaton, Colin              18 Mount Hood Aquat-OR    20.51      20.79 q      
 21 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    20.80      20.79 q      
 23 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    20.77      20.84 q      
 24 Wolfe, Gunnar             18 Una PSC-AZ             20.77      20.85 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Gordon, Ian               16 YMCA at Pabst Fa-WI    24.27L     20.85        
 26 Apple, Ian                17 Bolles School Sh-FL    20.74      20.86        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Frank, George             17 Bolles School Sh-FL    20.96      20.92        
 28 Wagner, Zachary           17 King Aquatic Clu-PN    21.17      20.94        
 29 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC    21.38      20.95        
 29 Ghiglieri, Aaron          18 Superior Stingra-OR    23.91L     20.95        
 31 McCormick, Jason          17 Team FLA-FG            20.82      21.05        
 32 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR    21.38      21.06        
 33 Williams, Jason           18 Palm Harbor YMCA-FL    20.87      21.08        
 33 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG    21.20      21.08        
 35 Condorelli, Santo         16 Bolles School Sh-FL    21.03      21.12        
 36 Sansoucie, Andrew         17 Rec Plex Sharks-OZ     20.69      21.13        
 36 Winder, Alan              17 North Bay Aquati-PC    21.40      21.13        
 36 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU    21.47      21.13        
 39 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL        21.08      21.14        
 39 Whitcomb, Daniel          17 New Trier Swim C-IL    20.99      21.14        
 41 Elliott, Reid             17 West Austin Aqua-ST    21.16      21.16        
 42 Morey, Justin             16 Cypress Fairbank-GU    21.49      21.19        
 42 Toulson, Wali             17 Saint Andrew's S-FG    20.97      21.19        
 44 Cornett, Adam             18 Nashville Aquati-SE    20.97      21.20        
 44 Lane, Seth                18 Fox Valley Wave-WI     21.07      21.20        
 46 Olmsted, Wesley           15 High Tide Aquati-FL    20.98      21.21        
 46 Funk, Ryan                17 Greater Pensacol-SE    21.02      21.21        
 48 Goossen, Emiro            16 Bolles School Sh-FL    21.06      21.23        
 48 *Assis, Matheus           17 Indian River Aqu-FL    21.07      21.23        
 48 Saunders, Austin          18 Pine Crest Swimm-FG    21.26      21.23        
 51 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL    21.34      21.24        
 52 *Bole, Sandy              17 North Bay Aquati-PC    24.06L     21.35        
 52 Whitener, Adam            16 Club Wolverine-MI      21.10      21.35        
 54 Hearl, Christopher        16 Kansas City Blaz-MV    21.37      21.39        
 55 *Steiner, Joao            17 Bolles School Sh-FL    24.17L     21.42        
 56 Funk, Steyn               18 Highlander Aquat-FL    21.36      21.43        
 57 Doles, Robert             18 Dynamo Swim Club-GA    21.39      21.45        
 58 Wilkinson, Ryan           18 SwimMAC Carolina-NC    24.27L     21.46        
 59 Maginnis, Joseph          16 Penn Charter Aqu-MA    24.51L     21.52        
 60 Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE    21.59      21.53        
 60 Calegan, Haden            16 Una LSS-MW             24.66L     21.53        
 62 Barsanti, Ryan            17 Terrapins Swim T-PC    24.22L     21.56        
 63 Haney, Jason              17 The Claremont Cl-CA    21.48      21.58        
 64 Haeberle, Scott           17 Counsilman Cente-IN    24.24L     21.66        
 65 Coan, Kyle                16 The Claremont Cl-CA    24.72L     21.72        
 66 Wylie, Timothy            18 West Austin Aqua-ST    24.49L     21.83        
 67 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA    24.10L     21.85        
 68 Castilleja, Andy          17 Roadrunner Aquat-CC    21.22      21.90        
 -- Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA    20.86         DQ        
      60 False start
 -- Campbell, Sven            17 Orinda Aquatics-PC     20.88        DFS        
      63 Declared false start
 -- Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL    20.81        DFS        
      63 Declared false start
 -- *Strausser, Jeffrey       18 Orinda Aquatics-PC     20.69        DFS        
      63 Declared false start
 -- *Lameynardie, Samuel      18 Team Santa Monic-CA    20.97         NS        
 
Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 43.27  12/12/2009 Vladimir Morozov, Swim Torrance              
 Meet Q Time:   45.89                                                          
                44.99  JR-A 2012 LC Juniors - A
                45.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                45.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                46.89  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST      43.94      43.52        
                  21.19       43.52 (22.33)                                        
  2 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC    44.64      44.19        
                  21.57       44.19 (22.62)                                        
  3 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    44.47      44.28        
                  21.30       44.28 (22.98)                                        
  4 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY    44.15      44.33        
                  21.23       44.33 (23.10)                                        
  5 Morgan, David             16 Crow Canyon Coun-PC    44.53      44.53        
                  21.46       44.53 (23.07)                                        
  6 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL    44.34      44.61        
                  21.46       44.61 (23.15)                                        
  7 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC    44.54      44.72        
                  21.44       44.72 (23.28)                                        
  8 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA    44.63      45.48        
                  21.82       45.48 (23.66)                                        
B - Final
  9 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL    44.70      44.27        
                  21.29       44.27 (22.98)                                        
 10 Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA    44.83      44.84        
                  21.22       44.84 (23.62)                                        
 11 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO    44.89      45.02        
                  21.63       45.02 (23.39)                                        
 11 Eaton, Colin              18 Mount Hood Aquat-OR    44.95      45.02        
                  21.50       45.02 (23.52)                                        
 13 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL        45.08      45.13        
                  21.91       45.13 (23.22)                                        
 14 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL    45.01      45.14        
                  22.38       45.14 (22.76)                                        
 15 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL    45.09      45.16        
                  21.76       45.16 (23.40)                                        
 16 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU    45.08      45.31        
                  21.57       45.31 (23.74)                                        
C - Final
 17 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA    45.27      45.17        
                  21.69       45.17 (23.48)                                        
 18 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR    45.14      45.39        
                  22.06       45.39 (23.33)                                        
 19 Brindle, Carson           16 Multnomah Athlet-OR    45.22      45.56        
                  22.05       45.56 (23.51)                                        
 20 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT    45.38      45.59        
                  21.82       45.59 (23.77)                                        
 21 Whitener, Adam            16 Club Wolverine-MI      45.55      45.63        
                  21.88       45.63 (23.75)                                        
 22 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU    45.52      45.91        
                  22.19       45.91 (23.72)                                        
 23 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG    45.40      46.05        
                  22.00       46.05 (24.05)                                        
 24 Condorelli, Santo         16 Bolles School Sh-FL    45.48      46.06        
                  21.60       46.06 (24.46)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                44.99  JR-A 2012 LC Juniors - A
                45.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                45.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                46.89  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fraser, David             17 Highlands Ranch-CO     46.50      46.36        
                  22.40       46.36 (23.96)                                        
  2 Loftus, Joseph            16 CAST-IE                47.52      46.47        
                  22.42       46.47 (24.05)                                        
  3 Mancuso, Philip           17 Hershey Aquatic-MA     48.80      47.61        
                  22.48       47.61 (25.13)                                        
  4 Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE    47.50      47.74        
                  22.80       47.74 (24.94)                                        
  5 Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO      48.54      47.76        
                  22.79       47.76 (24.97)                                        
  6 Davison, Richard          17 Marin Pirates-PC       47.05      48.02        
                  23.13       48.02 (24.89)                                        
  7 Santoro, John             17 New Canaan YMCA-CT     48.00      48.50        
                  23.49       48.50 (25.01)                                        
  8 Deberry, Ryan             17 YMCA of Western-NC     48.19      48.62        
                  23.20       48.62 (25.42)                                        
  9 Ruddle, Kyle              18 Hershey Aquatic-MA     49.00      49.16        
                  23.42       49.16 (25.74)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                44.99  JR-A 2012 LC Juniors - A
                45.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                45.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                46.89  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Daryl             16 Aces Swim Club-CO         NT      45.40        
                  21.57       45.40 (23.83)                                        
  2 Funk, Ryan                17 Greater Pensacol-SE    47.16      46.84        
                  22.13       46.84 (24.71)                                        
  3 Meek, Thomas              17 Una BCH-CA             48.00      47.16        
                  22.80       47.16 (24.36)                                        
  4 Wilkinson, Ryan           18 SwimMAC Carolina-NC    48.11      47.26        
                  22.77       47.26 (24.49)                                        
  5 Lane, Seth                18 Fox Valley Wave-WI     48.50      47.48        
                  22.57       47.48 (24.91)                                        
  6 Mehl, Justin              16 Y-Spartaquatics-SC     48.00      48.28        
                  23.54       48.28 (24.74)                                        
  7 Schlueter, Luke           17 Parkway Swim Clu-OZ    48.50      48.31        
                  23.24       48.31 (25.07)                                        
  8 Brown, Patrick            17 Terrapins Swim T-PC    50.00      49.52        
                  23.59       49.52 (25.93)                                        
  9 Bateman, John             18 YMCA of the Nort-NE    47.30      49.90        
                  23.68       49.90 (26.22)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                44.99  JR-A 2012 LC Juniors - A
                45.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                45.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                46.89  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Ian               16 YMCA at Pabst Fa-WI    47.50      48.57        
                  22.45       48.57 (26.12)                                        
  2 Rappleyea, Geoffrey       17 Gillette Swim Te-WY    50.00      53.43        
                  25.25       53.43 (28.18)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 43.27  12/12/2009 Vladimir Morozov, Swim Torrance              
 Meet Q Time:   45.89                                                          
                44.99  JR-A 2012 LC Juniors - A
                45.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                45.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                46.89  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  45.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST      44.98      43.94 q      
                  21.43       43.94 (22.51)                                        
  2 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY    44.19      44.15 q      
                  21.02       44.15 (23.13)                                        
  3 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL    44.52      44.34 q      
                  21.60       44.34 (22.74)                                        
  4 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    44.30      44.47 q      
                  21.44       44.47 (23.03)                                        
  5 Morgan, David             16 Crow Canyon Coun-PC    45.18      44.53 q      
                  21.36       44.53 (23.17)                                        
  6 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC    45.82      44.54 q      
                  21.35       44.54 (23.19)                                        
  7 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA    44.66      44.63 q      
                  21.76       44.63 (22.87)                                        
  8 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC    45.11      44.64 q      
                  21.66       44.64 (22.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL    52.53L     44.70 q      
                  21.26       44.70 (23.44)                                        
 10 Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA    45.50      44.83 q      
                  21.30       44.83 (23.53)                                        
 11 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO    45.48      44.89 q      
                  21.48       44.89 (23.41)                                        
 12 Eaton, Colin              18 Mount Hood Aquat-OR    52.27L     44.95 q      
                  21.77       44.95 (23.18)                                        
 13 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL    45.06      45.01 q      
                  21.77       45.01 (23.24)                                        
 14 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU    45.01      45.08 q      
                  21.60       45.08 (23.48)                                        
 14 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL        52.14L     45.08 q      
                  21.61       45.08 (23.47)                                        
 16 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL    45.78      45.09 q      
                  21.60       45.09 (23.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR    45.05      45.14 q      
                  21.88       45.14 (23.26)                                        
 18 Brindle, Carson           16 Multnomah Athlet-OR    45.24      45.22 q      
                  21.83       45.22 (23.39)                                        
 19 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA    44.67      45.27 q      
                  21.57       45.27 (23.70)                                        
 20 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR    52.97L     45.29 q      
                  21.80       45.29 (23.49)                                        
 21 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT    45.07      45.38 q      
                  21.59       45.38 (23.79)                                        
 22 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG    45.62      45.40 q      
                  21.73       45.40 (23.67)                                        
 23 Condorelli, Santo         16 Bolles School Sh-FL    53.91L     45.48 q      
                  21.61       45.48 (23.87)                                        
 24 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU    52.13L     45.52 q      
                  21.83       45.52 (23.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Whitener, Adam            16 Club Wolverine-MI      45.74      45.55        
                  21.98       45.55 (23.57)                                        
 26 Frank, George             17 Bolles School Sh-FL    45.68      45.56        
                  22.01       45.56 (23.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ghiglieri, Aaron          18 Superior Stingra-OR    46.18      45.65        
                  21.92       45.65 (23.73)                                        
 28 Turner, Daryl             16 Aces Swim Club-CO      52.90L     45.67        
                  22.05       45.67 (23.62)                                        
 29 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL    52.90L     45.72        
                  22.13       45.72 (23.59)                                        
 30 Abramyan, Frederick       17 Crescenta-Canada-CA    45.08      45.75        
                  22.03       45.75 (23.72)                                        
 31 Manchester, John          16 SwimMAC Carolina-NC    53.36L     45.77        
                  22.20       45.77 (23.57)                                        
 32 Koudelka, Grant           17 Champion Aquatic-NT    52.74L     45.78        
                  22.06       45.78 (23.72)                                        
 33 *Eisenberger, Gottfried   18 Pine Crest Swimm-FG    44.79      45.83        
                  21.79       45.83 (24.04)                                        
 33 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC    52.38L     45.83        
                  22.13       45.83 (23.70)                                        
 35 Winder, Alan              17 North Bay Aquati-PC    46.31      45.95        
                  22.27       45.95 (23.68)                                        
 36 Wagner, Zachary           17 King Aquatic Clu-PN    52.92L     45.98        
                  21.80       45.98 (24.18)                                        
 37 Apple, Ian                17 Bolles School Sh-FL    45.82      46.05        
                  21.91       46.05 (24.14)                                        
 38 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA    52.18L     46.08        
                  22.18       46.08 (23.90)                                        
 39 *Bole, Sandy              17 North Bay Aquati-PC    45.30      46.10        
                  22.12       46.10 (23.98)                                        
 40 Olmsted, Wesley           15 High Tide Aquati-FL    45.58      46.13        
                  21.79       46.13 (24.34)                                        
 41 Wolfe, Gunnar             18 Una PSC-AZ             46.12      46.14        
                  22.18       46.14 (23.96)                                        
 42 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    45.69      46.21        
                  22.13       46.21 (24.08)                                        
 43 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC    46.63      46.22        
                  22.33       46.22 (23.89)                                        
 44 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN    45.77      46.27        
                  22.22       46.27 (24.05)                                        
 45 Toulson, Wali             17 Saint Andrew's S-FG    46.29      46.32        
                  21.95       46.32 (24.37)                                        
 46 *Sadsad, Christopher      18 Bolles School Sh-FL    46.40      46.34        
                  22.82       46.34 (23.52)                                        
 47 Horpel, Franklin          17 Crow Canyon Coun-PC    53.33L     46.36        
                  22.31       46.36 (24.05)                                        
 48 Shimomura, Samuel         17 Santa Clara Swim-PC    52.24L     46.41        
                  22.24       46.41 (24.17)                                        
 49 Barsanti, Ryan            17 Terrapins Swim T-PC    46.51      46.43        
                  22.37       46.43 (24.06)                                        
 50 Saunders, Austin          18 Pine Crest Swimm-FG    46.87      46.45        
                  22.14       46.45 (24.31)                                        
 50 Goossen, Emiro            16 Bolles School Sh-FL    46.26      46.45        
                  22.37       46.45 (24.08)                                        
 52 Doles, Robert             18 Dynamo Swim Club-GA    46.76      46.46        
                  22.18       46.46 (24.28)                                        
 53 Williams, Dillon          16 Crow Canyon Coun-PC    46.11      46.51        
                  22.38       46.51 (24.13)                                        
 54 Carroll, Trevor           16 PRO Swimming-IN        46.50      46.52        
                  22.06       46.52 (24.46)                                        
 55 Calegan, Haden            16 Una LSS-MW             46.83      46.53        
                  22.40       46.53 (24.13)                                        
 56 Funk, Steyn               18 Highlander Aquat-FL    45.62      46.61        
                  22.45       46.61 (24.16)                                        
 56 Williams, Jason           18 Palm Harbor YMCA-FL    45.94      46.61        
                  21.99       46.61 (24.62)                                        
 58 Coan, Kyle                16 The Claremont Cl-CA    52.72L     46.66        
                  22.37       46.66 (24.29)                                        
 59 Powers, Paul              16 Unattached-GA          53.28L     46.73        
                  22.54       46.73 (24.19)                                        
 60 McRae, Ryan               16 Palm Harbor YMCA-FL    46.19      46.75        
                  22.55       46.75 (24.20)                                        
 61 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL    46.88      46.79        
                  22.38       46.79 (24.41)                                        
 62 *Steiner, Joao            17 Bolles School Sh-FL    46.65      46.80        
                  22.12       46.80 (24.68)                                        
 63 Bolleter, Cory            17 Alamo Area Aquat-ST    53.37L     46.81        
                  22.27       46.81 (24.54)                                        
 64 Sansoucie, Andrew         17 Rec Plex Sharks-OZ     52.92L     46.87        
                  22.24       46.87 (24.63)                                        
 65 McCormick, Jason          17 Team FLA-FG            46.56      46.92        
                  22.47       46.92 (24.45)                                        
 66 Dunne, Patrick            16 Greater Pensacol-SE    46.33      46.99        
                  22.64       46.99 (24.35)                                        
 67 Saunders, Codi            17 Heartland Swim A-SI    53.89L     47.03        
                  22.65       47.03 (24.38)                                        
 68 Bley-Male, Max            16 Multnomah Athlet-OR    53.44L     47.04        
                  22.65       47.04 (24.39)                                        
 69 Elliott, Reid             17 West Austin Aqua-ST    45.95      47.05        
                  22.40       47.05 (24.65)                                        
 70 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    52.71L     47.15        
                  22.71       47.15 (24.44)                                        
 71 Haeberle, Scott           17 Counsilman Cente-IN    45.39      47.23        
                  22.51       47.23 (24.72)                                        
 72 Whitcomb, Daniel          17 New Trier Swim C-IL    52.95L     47.24        
                  22.52       47.24 (24.72)                                        
 73 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST    46.81      47.29        
                  22.63       47.29 (24.66)                                        
 74 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST    46.52      47.44        
                  22.62       47.44 (24.82)                                        
 75 Stamper, Bradley          16 Bolles School Sh-FL    53.79L     47.58        
                  23.19       47.58 (24.39)                                        
 75 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD    53.89L     47.58        
                  23.08       47.58 (24.50)                                        
 77 Bravence, Benjamin        18 Kansas City Blaz-MV    53.76L     47.63        
                  22.63       47.63 (25.00)                                        
 78 Thompson, Travis          17 West Bend Swim C-WI    53.31L     47.72        
                  23.04       47.72 (24.68)                                        
 79 Sharp, Stuart             17 Cypress Fairbank-GU    46.61      47.81        
                  22.84       47.81 (24.97)                                        
 80 Haney, Jason              17 The Claremont Cl-CA    53.07L     47.82        
                  22.90       47.82 (24.92)                                        
 81 Li, Paul                  17 FAST Swim Team-CA      53.98L     47.87        
                  23.24       47.87 (24.63)                                        
 82 Athanas, Aaron            17 YMCA of the Nort-NE    53.63L     48.36        
                  23.43       48.36 (24.93)                                        
 83 Sanders, Tristan          15 Palm Harbor YMCA-FL    46.89      48.80        
                  23.55       48.80 (25.25)                                        
 84 Wheeler, William          17 SwimMAC Carolina-NC    53.96L     48.89        
                  23.22       48.89 (25.67)                                        
 85 Wylie, Timothy            18 West Austin Aqua-ST    45.85      50.31        
                  24.20       50.31 (26.11)                                        
 -- Hughes, Devyn             17 Dekalb Aquatics-GA     53.94L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI      46.52        SCR        
 -- Campbell, Sven            17 Orinda Aquatics-PC     45.24        SCR        
 -- *Strausser, Jeffrey       18 Orinda Aquatics-PC     45.82        SCR        
 -- *Lameynardie, Samuel      18 Team Santa Monic-CA    45.68        SCR        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:39.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:40.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:41.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:42.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:40.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Meek, Thomas              17 Una BCH-CA           1:44.00    1:41.50        
                  23.51       49.40 (25.89)     1:15.70 (26.30)     1:41.50 (25.80)
  2 Hogan, Brian              17 Badger Swim Club-MR  1:42.80    1:41.83        
                  23.90       50.03 (26.13)     1:16.27 (26.24)     1:41.83 (25.56)
  3 Mayfield, Cory            17 La Mirada Armada-CA  1:45.35    1:42.07        
                  24.05       50.16 (26.11)     1:16.36 (26.20)     1:42.07 (25.71)
  4 Craig, Collin             15 California Capit-SN  1:43.80    1:42.26        
                  23.59       49.56 (25.97)     1:16.18 (26.62)     1:42.26 (26.08)
  5 Schenk, Grant             15 Pacific Swim-SI      1:48.00    1:43.16        
                  23.46       49.60 (26.14)     1:16.42 (26.82)     1:43.16 (26.74)
  6 *Darbinyan, Armen         18 CCAT Swimming-CA     1:41.07    1:43.20        
                  24.07       50.12 (26.05)     1:16.77 (26.65)     1:43.20 (26.43)
  7 Bunch, Dylan              18 Boulder City Hen-CA  1:43.00    1:43.70        
                  24.26       50.34 (26.08)     1:17.13 (26.79)     1:43.70 (26.57)
  8 Klein, Curtis             16 Tigard Tualatin-OR   1:45.00    1:43.85        
                  24.00       50.34 (26.34)     1:17.28 (26.94)     1:43.85 (26.57)
  9 Wolfe, Gunnar             18 Una PSC-AZ           1:42.00    1:43.86        
                  23.71       49.45 (25.74)     1:16.25 (26.80)     1:43.86 (27.61)
 10 Bolt, Dustin              17 San Luis Obispo-CA   1:43.99    1:44.01        
                  24.36       50.62 (26.26)     1:17.44 (26.82)     1:44.01 (26.57)
 11 Lee, Rolland              16 Crow Canyon Coun-PC  1:46.17    1:45.99        
                  24.57       51.20 (26.63)     1:18.41 (27.21)     1:45.99 (27.58)
 12 Braden, Gunner            16 Boulder City Hen-CA  1:45.00    1:48.07        
                  24.13       51.01 (26.88)     1:19.26 (28.25)     1:48.07 (28.81)
 -- Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO    1:45.54        SCR        
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:39.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:40.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:41.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:42.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:40.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Paul                  17 FAST Swim Team-CA    1:40.08    1:41.90        
                  24.06       49.69 (25.63)     1:15.95 (26.26)     1:41.90 (25.95)
  2 Thompson, Travis          17 West Bend Swim C-WI  1:41.25    1:42.73        
                  24.07       50.09 (26.02)     1:16.52 (26.43)     1:42.73 (26.21)
  3 Barsanti, Ryan            17 Terrapins Swim T-PC  1:41.42    1:44.02        
                  24.12       50.23 (26.11)     1:17.30 (27.07)     1:44.02 (26.72)
  4 McCaffrey, Devin          17 Tampa Bay Commun-FL  1:43.59    1:45.46        
                  24.32       50.71 (26.39)     1:18.29 (27.58)     1:45.46 (27.17)
  5 Messner, Michael          14 SUNN Swimming-PC     1:46.00    1:47.25        
                  24.74       51.92 (27.18)     1:19.74 (27.82)     1:47.25 (27.51)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:39.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:40.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:41.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:42.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:40.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Takabayashi, Kazumu       16 SoNoCo Swim Club-CT  1:42.60    1:42.90        
                  23.50       49.92 (26.42)     1:16.88 (26.96)     1:42.90 (26.02)
  2 Parker, Andrew            18 Highlands Ranch-CO   1:44.37    1:43.65        
                  24.04       50.25 (26.21)     1:16.81 (26.56)     1:43.65 (26.84)
  3 Walker, Benjamin          14 Nitro Swimming-ST    1:49.79    1:50.16        
                  24.33       51.83 (27.50)     1:20.58 (28.75)     1:50.16 (29.58)
 
Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:36.20  12/10/2010 William Hamilton, Great Lakes Aqua         
 Meet Q Time:   1:40.69                                                        
                1:39.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:40.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:41.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:42.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:40.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  1:37.95    1:36.29        
                  22.41       46.82 (24.41)     1:11.52 (24.70)     1:36.29 (24.77)
  2 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  1:37.27    1:36.34        
                  23.11       47.73 (24.62)     1:12.48 (24.75)     1:36.34 (23.86)
  3 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA  1:37.28    1:36.48        
                  22.68       47.40 (24.72)     1:12.14 (24.74)     1:36.48 (24.34)
  4 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU  1:37.48    1:37.36        
                  22.96       47.74 (24.78)     1:12.55 (24.81)     1:37.36 (24.81)
  5 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY  1:37.91    1:37.43        
                  22.38       47.48 (25.10)     1:12.73 (25.25)     1:37.43 (24.70)
  6 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  1:38.49    1:37.90        
                  22.78       47.72 (24.94)     1:13.41 (25.69)     1:37.90 (24.49)
  7 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU  1:38.86    1:38.38        
                  23.37       48.31 (24.94)     1:13.24 (24.93)     1:38.38 (25.14)
  8 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO  1:38.99    1:43.81        
                  22.91       49.08 (26.17)     1:16.71 (27.63)     1:43.81 (27.10)
B - Final
  9 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL  1:39.62    1:38.25        
                  22.68       47.83 (25.15)     1:13.45 (25.62)     1:38.25 (24.80)
 10 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  1:39.39    1:38.29        
                  22.62       47.20 (24.58)     1:12.80 (25.60)     1:38.29 (25.49)
 11 Manchester, John          16 SwimMAC Carolina-NC  1:39.45    1:39.13        
                  23.21       48.40 (25.19)     1:14.03 (25.63)     1:39.13 (25.10)
 12 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  1:39.77    1:39.48        
                  23.47       48.32 (24.85)     1:13.92 (25.60)     1:39.48 (25.56)
 13 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG  1:39.18    1:39.66        
                  23.08       48.04 (24.96)     1:13.74 (25.70)     1:39.66 (25.92)
 14 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST  1:39.70    1:39.74        
                  22.88       48.07 (25.19)     1:13.83 (25.76)     1:39.74 (25.91)
 15 Koudelka, Grant           17 Champion Aquatic-NT  1:39.54    1:39.78        
                  22.95       48.31 (25.36)     1:14.37 (26.06)     1:39.78 (25.41)
 16 Horpel, Franklin          17 Crow Canyon Coun-PC  1:39.68    1:39.82        
                  23.74       48.93 (25.19)     1:14.25 (25.32)     1:39.82 (25.57)
C - Final
 17 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA  1:39.93    1:38.76        
                  23.15       48.08 (24.93)     1:13.78 (25.70)     1:38.76 (24.98)
 18 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN  1:40.10    1:39.04        
                  22.62       47.40 (24.78)     1:13.14 (25.74)     1:39.04 (25.90)
 19 Shimomura, Samuel         17 Santa Clara Swim-PC  1:40.23    1:39.71        
                  22.97       48.26 (25.29)     1:14.08 (25.82)     1:39.71 (25.63)
 20 Whitener, Adam            16 Club Wolverine-MI    1:39.92    1:39.73        
                  23.35       48.45 (25.10)     1:14.06 (25.61)     1:39.73 (25.67)
 21 Coan, Kyle                16 The Claremont Cl-CA  1:40.42    1:40.05        
                  23.34       48.62 (25.28)     1:14.26 (25.64)     1:40.05 (25.79)
 22 Lewis, John               18 Metroplex Aquati-NT  1:40.04    1:40.38        
                  22.91       48.08 (25.17)     1:14.08 (26.00)     1:40.38 (26.30)
 23 Frank, George             17 Bolles School Sh-FL  1:40.55    1:40.42        
                  23.14       48.75 (25.61)     1:14.77 (26.02)     1:40.42 (25.65)
 24 Musser, Jesse             17 Kansas City Blaz-MV  1:40.48    1:40.50        
                  23.35       48.75 (25.40)     1:14.84 (26.09)     1:40.50 (25.66)
 
Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:36.20  12/10/2010 William Hamilton, Great Lakes Aqua         
 Meet Q Time:   1:40.69                                                        
                1:39.49  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:40.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:41.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:42.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:40.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  1:37.77    1:37.27 q      
                  23.22       48.40 (25.18)     1:12.78 (24.38)     1:37.27 (24.49)
  2 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA  1:37.98    1:37.28 q      
                  22.75       47.27 (24.52)     1:12.43 (25.16)     1:37.28 (24.85)
  3 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU  1:37.99    1:37.48 q      
                  22.79       47.58 (24.79)     1:12.32 (24.74)     1:37.48 (25.16)
  4 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY  1:37.63    1:37.91 q      
                  22.83       47.81 (24.98)     1:13.10 (25.29)     1:37.91 (24.81)
  5 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  1:37.94    1:37.95 q      
                  23.28       47.80 (24.52)     1:12.87 (25.07)     1:37.95 (25.08)
  6 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  1:38.94    1:38.49 q      
                  23.23       48.55 (25.32)     1:13.58 (25.03)     1:38.49 (24.91)
  7 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU  1:56.08L   1:38.86 q      
                  23.54       49.24 (25.70)     1:14.25 (25.01)     1:38.86 (24.61)
  8 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO  1:40.33    1:38.99 q      
                  22.69       47.71 (25.02)     1:13.34 (25.63)     1:38.99 (25.65)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG  1:39.06    1:39.18 q      
                  23.17       47.88 (24.71)     1:13.28 (25.40)     1:39.18 (25.90)
 10 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  1:37.72    1:39.39 q      
                  23.65       48.81 (25.16)     1:14.32 (25.51)     1:39.39 (25.07)
 11 Manchester, John          16 SwimMAC Carolina-NC  1:40.59    1:39.45 q      
                  23.64       48.66 (25.02)     1:14.18 (25.52)     1:39.45 (25.27)
 12 Koudelka, Grant           17 Champion Aquatic-NT  1:40.22    1:39.54 q      
                  22.80       48.05 (25.25)     1:13.95 (25.90)     1:39.54 (25.59)
 13 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL  1:56.57L   1:39.62 q      
                  22.23       46.82 (24.59)     1:12.75 (25.93)     1:39.62 (26.87)
 14 Horpel, Franklin          17 Crow Canyon Coun-PC  1:39.41    1:39.68 q      
                  23.35       48.59 (25.24)     1:14.20 (25.61)     1:39.68 (25.48)
 15 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST  1:40.59    1:39.70 q      
                  23.10       48.29 (25.19)     1:14.04 (25.75)     1:39.70 (25.66)
 16 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  1:39.21    1:39.77 q      
                  23.44       48.72 (25.28)     1:14.37 (25.65)     1:39.77 (25.40)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whitener, Adam            16 Club Wolverine-MI    1:39.29    1:39.92 q      
                  23.62       49.09 (25.47)     1:14.36 (25.27)     1:39.92 (25.56)
 18 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA  1:37.70    1:39.93 q      
                  23.45       48.63 (25.18)     1:13.92 (25.29)     1:39.93 (26.01)
 19 Lewis, John               18 Metroplex Aquati-NT  1:54.67L   1:40.04 q      
                  23.82       48.86 (25.04)     1:14.50 (25.64)     1:40.04 (25.54)
 20 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN  1:39.80    1:40.10 q      
                  23.56       48.47 (24.91)     1:14.27 (25.80)     1:40.10 (25.83)
 21 Shimomura, Samuel         17 Santa Clara Swim-PC  1:37.97    1:40.23 q      
                  23.31       48.56 (25.25)     1:14.26 (25.70)     1:40.23 (25.97)
 22 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC  1:39.39    1:40.29 q      
                  23.17       48.92 (25.75)     1:14.55 (25.63)     1:40.29 (25.74)
 23 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  1:40.62    1:40.34 q      
                  23.20       48.73 (25.53)     1:14.66 (25.93)     1:40.34 (25.68)
 24 Coan, Kyle                16 The Claremont Cl-CA  1:39.45    1:40.42 q      
                  23.42       48.79 (25.37)     1:14.62 (25.83)     1:40.42 (25.80)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Musser, Jesse             17 Kansas City Blaz-MV  1:41.33    1:40.48        
                  23.34       48.75 (25.41)     1:14.68 (25.93)     1:40.48 (25.80)
 26 Frank, George             17 Bolles School Sh-FL  1:41.67    1:40.55        
                  23.64       49.48 (25.84)     1:15.36 (25.88)     1:40.55 (25.19)
-------------------------------------------------------------------------
 27 McRae, Ryan               16 Palm Harbor YMCA-FL  1:41.44    1:40.59        
                  23.00       48.88 (25.88)     1:15.15 (26.27)     1:40.59 (25.44)
 28 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH    1:40.78    1:40.70        
                  23.97       49.61 (25.64)     1:15.37 (25.76)     1:40.70 (25.33)
 29 Cline, Bradley            17 North Bay Aquati-PC  1:41.87    1:40.73        
                  23.73       49.05 (25.32)     1:14.57 (25.52)     1:40.73 (26.16)
 30 Nickell, Alexander        17 Loveland Swim Cl-CO  1:41.13    1:40.86        
                  23.94       49.40 (25.46)     1:15.48 (26.08)     1:40.86 (25.38)
 31 Goertemiller, Clifford    16 Dayton Raiders-OH    1:55.33L   1:40.93        
                  23.47       48.89 (25.42)     1:15.02 (26.13)     1:40.93 (25.91)
 32 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:39.01    1:40.96        
                  23.82       49.15 (25.33)     1:15.22 (26.07)     1:40.96 (25.74)
 33 Hughes, Bryan             16 Crow Canyon Coun-PC  1:40.84    1:40.99        
                  23.78       49.62 (25.84)     1:15.48 (25.86)     1:40.99 (25.51)
 33 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST  1:40.58    1:40.99        
                  23.01       48.07 (25.06)     1:14.40 (26.33)     1:40.99 (26.59)
 35 Stamper, Bradley          16 Bolles School Sh-FL  1:41.47    1:41.04        
                  23.86       49.69 (25.83)     1:15.44 (25.75)     1:41.04 (25.60)
 36 Martinez, Joseph          16 Longhorn Aquatic-ST  1:55.13L   1:41.08        
                  23.92       49.57 (25.65)     1:15.46 (25.89)     1:41.08 (25.62)
 37 Rutkin, Lance             16 Team FLA-FG          1:41.64    1:41.12        
                  24.46       49.93 (25.47)     1:15.68 (25.75)     1:41.12 (25.44)
 38 Carroll, Trevor           16 PRO Swimming-IN      1:56.09L   1:41.26        
                  23.09       48.66 (25.57)     1:14.95 (26.29)     1:41.26 (26.31)
 39 Quam, Michael             18 Metroplex Aquati-NT  1:57.87L   1:41.28        
                  23.78       48.92 (25.14)     1:15.10 (26.18)     1:41.28 (26.18)
 39 Johns, Travis             16 Waves Of Wilming-NC  1:41.30    1:41.28        
                  23.38       48.87 (25.49)     1:15.12 (26.25)     1:41.28 (26.16)
 41 Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  1:40.65    1:41.46        
                  23.03       48.28 (25.25)     1:14.76 (26.48)     1:41.46 (26.70)
 42 Morgan, David             16 Crow Canyon Coun-PC  1:40.06    1:41.53        
                  23.24       48.61 (25.37)     1:14.87 (26.26)     1:41.53 (26.66)
 43 Li, Paul                  17 FAST Swim Team-CA    1:40.08    1:41.66        
                  23.72       49.30 (25.58)     1:15.59 (26.29)     1:41.66 (26.07)
 43 *Eisenberger, Gottfried   18 Pine Crest Swimm-FG  1:38.75    1:41.66        
                  23.70       49.37 (25.67)     1:15.61 (26.24)     1:41.66 (26.05)
 45 Williamson, Jeffrey       16 Victor Swim Club-NI  1:41.84    1:41.81        
                  23.21       49.21 (26.00)     1:15.94 (26.73)     1:41.81 (25.87)
 46 Fentress, Rodney          18 Burkwood Aquatic-VA  1:55.97L   1:41.92        
                  24.27       49.99 (25.72)     1:16.09 (26.10)     1:41.92 (25.83)
 47 Haney, Jason              17 The Claremont Cl-CA  1:39.77    1:41.97        
                  23.60       49.41 (25.81)     1:15.41 (26.00)     1:41.97 (26.56)
 48 Funk, Steyn               18 Highlander Aquat-FL  1:39.86    1:42.06        
                  23.81       49.11 (25.30)     1:15.65 (26.54)     1:42.06 (26.41)
 49 Dehner, Alex              17 Area Tallahassee-FL  1:41.69    1:42.07        
                  23.72       49.32 (25.60)     1:15.34 (26.02)     1:42.07 (26.73)
 50 *Bole, Sandy              17 North Bay Aquati-PC  1:39.54    1:42.12        
                  23.85       49.33 (25.48)     1:15.36 (26.03)     1:42.12 (26.76)
 51 Bravence, Benjamin        18 Kansas City Blaz-MV  1:38.72    1:42.21        
                  22.86       48.11 (25.25)     1:14.82 (26.71)     1:42.21 (27.39)
 52 Thompson, Travis          17 West Bend Swim C-WI  1:54.31L   1:42.28        
                  24.11       49.94 (25.83)     1:16.25 (26.31)     1:42.28 (26.03)
 53 Morey, Justin             16 Cypress Fairbank-GU  1:41.46    1:42.29        
                  23.47       49.56 (26.09)     1:16.33 (26.77)     1:42.29 (25.96)
 54 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  1:56.02L   1:42.31        
                  24.19       50.13 (25.94)     1:16.48 (26.35)     1:42.31 (25.83)
 55 Wylie, Timothy            18 West Austin Aqua-ST  1:55.84L   1:42.34        
                  24.36       50.13 (25.77)     1:16.07 (25.94)     1:42.34 (26.27)
 56 Young, Knox               18 Olympic Cascade-PN   1:56.25L   1:42.39        
                  24.52       50.78 (26.26)     1:17.06 (26.28)     1:42.39 (25.33)
 57 Yang, William             17 Eagle Swim Team-MD   1:55.85L   1:42.53        
                  24.19       49.98 (25.79)     1:16.43 (26.45)     1:42.53 (26.10)
 58 Barsanti, Ryan            17 Terrapins Swim T-PC  1:41.49    1:42.57        
                  23.66       49.62 (25.96)     1:16.42 (26.80)     1:42.57 (26.15)
 59 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT  1:40.99    1:42.82        
                  24.13       50.10 (25.97)     1:16.52 (26.42)     1:42.82 (26.30)
 59 Castro, Kyle              17 Vacaville Swim C-SN  1:56.07L   1:42.82        
                  24.19       50.56 (26.37)     1:17.04 (26.48)     1:42.82 (25.78)
 61 Wallace, Martin           17 North Jeffco Swi-CO  1:56.60L   1:42.87        
                  23.60       49.40 (25.80)     1:16.09 (26.69)     1:42.87 (26.78)
 62 Martinock, Mackenzie      17 Martin County Aq-FG  1:42.27    1:42.91        
                  22.46       48.23 (25.77)     1:15.41 (27.18)     1:42.91 (27.50)
 62 Wagner, Zachary           17 King Aquatic Clu-PN  1:41.54    1:42.91        
                  23.97       49.86 (25.89)     1:16.17 (26.31)     1:42.91 (26.74)
 64 Scott, Alec               18 Denver Swim Acad-CO  1:42.11    1:42.97        
                  24.19       49.87 (25.68)     1:16.33 (26.46)     1:42.97 (26.64)
 65 Dunne, Patrick            16 Greater Pensacol-SE  1:40.63    1:43.06        
                  23.83       49.29 (25.46)     1:15.99 (26.70)     1:43.06 (27.07)
 66 Litherland, Kevin         16 Dynamo Swim Club-GA  1:57.74L   1:43.33        
                  24.46       50.90 (26.44)     1:17.38 (26.48)     1:43.33 (25.95)
 67 Mehl, Justin              16 Y-Spartaquatics-SC   1:55.60L   1:43.45        
                  24.51       50.63 (26.12)     1:17.21 (26.58)     1:43.45 (26.24)
 68 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  1:57.34L   1:43.89        
                  24.31       50.42 (26.11)     1:17.25 (26.83)     1:43.89 (26.64)
 69 Sharp, Stuart             17 Cypress Fairbank-GU  1:41.25    1:44.00        
                  24.03       50.13 (26.10)     1:16.99 (26.86)     1:44.00 (27.01)
 70 Stinson, Nathan           17 Nashville Aquati-SE  1:41.35    1:44.05        
                  24.02       49.86 (25.84)     1:16.52 (26.66)     1:44.05 (27.53)
 71 Porter, Andrew            18 Cabrillo Threshe-PC  1:42.22    1:44.12        
                  23.79       50.09 (26.30)     1:17.10 (27.01)     1:44.12 (27.02)
 72 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD  1:56.00L   1:44.13        
                  24.06       50.55 (26.49)     1:17.49 (26.94)     1:44.13 (26.64)
 73 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  1:40.05    1:45.02        
                  24.37       50.52 (26.15)     1:17.70 (27.18)     1:45.02 (27.32)
 74 Bond, Nathaniel           17 Lakeside Swim Te-KY  1:58.04L   1:45.20        
                  24.68       51.49 (26.81)     1:18.65 (27.16)     1:45.20 (26.55)
 75 Zimmerman, Matthew        18 Greater Toledo A-OH  1:41.37    1:45.41        
                  23.61       50.15 (26.54)     1:17.72 (27.57)     1:45.41 (27.69)
 76 Groot, Jan                18 Rancho San Diegu-SI  1:56.86L   1:45.46        
                  24.26       50.86 (26.60)     1:18.34 (27.48)     1:45.46 (27.12)
 77 Marsolek, Dylan           18 Plantation Swim-FG   1:42.39    1:46.21        
                  24.21       50.82 (26.61)     1:18.53 (27.71)     1:46.21 (27.68)
 -- Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  1:51.41L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA  1:38.36        DFS        
      63 Declared false start
 -- Davison, Richard          17 Marin Pirates-PC     1:42.14        DFS        
      63 Declared false start
 -- *Lameynardie, Samuel      18 Team Santa Monic-CA  1:42.11        DFS        
      63 Declared false start
 -- Skowronek, Andrew         16 Alamo Area Aquat-ST  1:42.13        DFS        
      63 Declared false start
 -- Campbell, Sven            17 Orinda Aquatics-PC   1:39.75        SCR        
 -- Ashby, Robert             18 Orinda Aquatics-PC   1:39.91        SCR        
 -- Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     1:41.52        SCR        
 -- Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST  1:40.24        SCR        
 -- Castro-Abrams, Kenneth    16 Marin Pirates-PC     1:57.72L       SCR        
 -- Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE  1:56.87L       SCR        
 
Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 4:18.88   12/9/2010 Evan Pinion, Pilot Aquatic Cl              
 Meet Q Time:   4:33.69                                                        
                4:30.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
                4:33.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                4:33.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:37.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA  4:25.96    4:19.47        
                  23.84       49.78 (25.94)     1:15.87 (26.09)     1:42.02 (26.15)
        2:08.22 (26.20)     2:34.27 (26.05)     3:00.59 (26.32)     3:27.17 (26.58)
        3:53.82 (26.65)     4:19.47 (25.65)                                        
  2 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO  4:26.20    4:23.53        
                  23.99       50.00 (26.01)     1:16.44 (26.44)     1:43.00 (26.56)
        2:09.83 (26.83)     2:36.65 (26.82)     3:03.40 (26.75)     3:30.41 (27.01)
        3:57.56 (27.15)     4:23.53 (25.97)                                        
  3 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  4:25.74    4:25.34        
                  24.80       51.90 (27.10)     1:18.63 (26.73)     1:45.79 (27.16)
        2:12.58 (26.79)     2:39.42 (26.84)     3:06.48 (27.06)     3:33.53 (27.05)
        3:59.81 (26.28)     4:25.34 (25.53)                                        
  4 Martinez, Joseph          16 Longhorn Aquatic-ST  4:26.76    4:26.33        
                  24.71       51.10 (26.39)     1:17.65 (26.55)     1:44.27 (26.62)
        2:11.06 (26.79)     2:38.16 (27.10)     3:05.18 (27.02)     3:32.57 (27.39)
        3:59.88 (27.31)     4:26.33 (26.45)                                        
  5 Goertemiller, Clifford    16 Dayton Raiders-OH    4:25.62    4:27.13        
                  23.99       50.15 (26.16)     1:16.94 (26.79)     1:43.99 (27.05)
        2:11.30 (27.31)     2:38.87 (27.57)     3:06.16 (27.29)     3:33.63 (27.47)
        4:00.90 (27.27)     4:27.13 (26.23)                                        
  6 Lewis, John               18 Metroplex Aquati-NT  4:25.45    4:27.21        
                  24.41       50.70 (26.29)     1:17.28 (26.58)     1:44.15 (26.87)
        2:11.42 (27.27)     2:39.10 (27.68)     3:06.36 (27.26)     3:34.07 (27.71)
        4:01.29 (27.22)     4:27.21 (25.92)                                        
  7 Bravence, Benjamin        18 Kansas City Blaz-MV  4:26.50    4:32.59        
                  24.04       50.55 (26.51)     1:17.76 (27.21)     1:45.51 (27.75)
        2:13.17 (27.66)     2:41.24 (28.07)     3:09.29 (28.05)     3:37.27 (27.98)
        4:04.80 (27.53)     4:32.59 (27.79)                                        
  8 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY  4:26.06    4:32.85        
                  23.71       50.67 (26.96)     1:18.64 (27.97)     1:46.64 (28.00)
        2:15.09 (28.45)     2:43.54 (28.45)     3:11.47 (27.93)     3:39.58 (28.11)
        4:07.16 (27.58)     4:32.85 (25.69)                                        
B - Final
  9 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE  4:27.74    4:24.95        
                  24.40       51.04 (26.64)     1:17.99 (26.95)     1:45.16 (27.17)
        2:12.34 (27.18)     2:39.45 (27.11)     3:06.60 (27.15)     3:33.61 (27.01)
        4:00.17 (26.56)     4:24.95 (24.78)                                        
 10 Funk, Steyn               18 Highlander Aquat-FL  4:27.46    4:25.76        
                  24.05       50.51 (26.46)     1:17.78 (27.27)     1:45.21 (27.43)
        2:12.57 (27.36)     2:39.90 (27.33)     3:06.38 (26.48)     3:33.11 (26.73)
        3:59.87 (26.76)     4:25.76 (25.89)                                        
 11 Nickell, Alexander        17 Loveland Swim Cl-CO  4:29.00    4:28.63        
                  24.68       51.11 (26.43)     1:18.06 (26.95)     1:44.97 (26.91)
        2:12.06 (27.09)     2:39.58 (27.52)     3:07.18 (27.60)     3:34.68 (27.50)
        4:02.14 (27.46)     4:28.63 (26.49)                                        
 12 Hughes, Bryan             16 Crow Canyon Coun-PC  4:29.36    4:29.37        
                  24.56       51.25 (26.69)     1:18.44 (27.19)     1:45.86 (27.42)
        2:13.51 (27.65)     2:40.86 (27.35)     3:08.08 (27.22)     3:35.75 (27.67)
        4:02.87 (27.12)     4:29.37 (26.50)                                        
 13 Rutkin, Lance             16 Team FLA-FG          4:29.26    4:30.79        
                  24.91       51.84 (26.93)     1:19.05 (27.21)     1:46.58 (27.53)
        2:14.57 (27.99)     2:42.10 (27.53)     3:09.99 (27.89)     3:37.19 (27.20)
        4:04.60 (27.41)     4:30.79 (26.19)                                        
 14 Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  4:29.00    4:30.90        
                  24.42       51.15 (26.73)     1:18.25 (27.10)     1:45.78 (27.53)
        2:13.16 (27.38)     2:40.45 (27.29)     3:08.04 (27.59)     3:35.77 (27.73)
        4:03.52 (27.75)     4:30.90 (27.38)                                        
 15 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  4:29.86    4:31.18        
                  24.60       51.43 (26.83)     1:18.99 (27.56)     1:46.50 (27.51)
        2:14.31 (27.81)     2:41.88 (27.57)     3:09.52 (27.64)     3:37.39 (27.87)
        4:05.09 (27.70)     4:31.18 (26.09)                                        
 16 Bunch, Dylan              18 Boulder City Hen-CA  4:29.63    4:32.00        
                  24.66       51.00 (26.34)     1:18.08 (27.08)     1:45.44 (27.36)
        2:13.05 (27.61)     2:40.52 (27.47)     3:08.44 (27.92)     3:36.67 (28.23)
        4:04.86 (28.19)     4:32.00 (27.14)                                        
C - Final
 17 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT  4:30.47    4:27.98        
                  24.99       51.94 (26.95)     1:18.91 (26.97)     1:46.01 (27.10)
        2:13.33 (27.32)     2:40.77 (27.44)     3:08.05 (27.28)     3:34.95 (26.90)
        4:01.77 (26.82)     4:27.98 (26.21)                                        
 18 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST  4:30.31    4:28.52        
                  24.46       50.84 (26.38)     1:17.79 (26.95)     1:44.84 (27.05)
        2:11.90 (27.06)     2:39.57 (27.67)     3:07.20 (27.63)     3:35.04 (27.84)
        4:02.65 (27.61)     4:28.52 (25.87)                                        
 19 Hogan, Brian              17 Badger Swim Club-MR  4:30.65    4:29.02        
                  24.41       51.40 (26.99)     1:18.81 (27.41)     1:46.33 (27.52)
        2:13.67 (27.34)     2:41.13 (27.46)     3:08.35 (27.22)     3:35.84 (27.49)
        4:03.05 (27.21)     4:29.02 (25.97)                                        
 20 Haines, Harrison          16 Bernal's Gator S-NE  4:30.50    4:29.19        
                  24.12       50.83 (26.71)     1:18.23 (27.40)     1:45.36 (27.13)
        2:12.35 (26.99)     2:39.93 (27.58)     3:07.47 (27.54)     3:35.06 (27.59)
        4:02.79 (27.73)     4:29.19 (26.40)                                        
 21 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  4:31.82    4:29.54        
                  25.34       52.51 (27.17)     1:19.64 (27.13)     1:46.60 (26.96)
        2:14.02 (27.42)     2:41.25 (27.23)     3:08.62 (27.37)     3:35.96 (27.34)
        4:03.20 (27.24)     4:29.54 (26.34)                                        
 22 Anderson, Joshua          17 Nitro Swimming-ST    4:30.92    4:29.67        
                  25.50       52.74 (27.24)     1:19.99 (27.25)     1:47.30 (27.31)
        2:14.74 (27.44)     2:42.29 (27.55)     3:09.98 (27.69)     3:37.29 (27.31)
        4:04.18 (26.89)     4:29.67 (25.49)                                        
 23 Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST    4:31.70    4:31.06        
                  24.35       51.21 (26.86)     1:18.16 (26.95)     1:45.40 (27.24)
        2:12.75 (27.35)     2:40.34 (27.59)     3:08.15 (27.81)     3:36.36 (28.21)
        4:04.08 (27.72)     4:31.06 (26.98)                                        
 24 Horpel, Franklin          17 Crow Canyon Coun-PC  4:30.56    4:33.76        
                  24.86       51.91 (27.05)     1:19.12 (27.21)     1:46.59 (27.47)
        2:14.15 (27.56)     2:41.60 (27.45)     3:09.44 (27.84)     3:37.52 (28.08)
        4:05.96 (28.44)     4:33.76 (27.80)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:30.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:33.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:33.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:37.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Beals, Joshua             16 Crimson Aquatics-NE  4:38.27    4:26.90        
                  24.68       51.34 (26.66)     1:18.10 (26.76)     1:45.14 (27.04)
        2:12.11 (26.97)     2:39.19 (27.08)     3:06.19 (27.00)     3:33.48 (27.29)
        4:00.42 (26.94)     4:26.90 (26.48)                                        
  2 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO  4:38.07    4:33.07        
                  25.33       52.25 (26.92)     1:19.76 (27.51)     1:47.61 (27.85)
        2:15.54 (27.93)     2:43.31 (27.77)     3:10.87 (27.56)     3:38.11 (27.24)
        4:05.70 (27.59)     4:33.07 (27.37)                                        
  3 Turner, Brock             16 Dayton Raiders-OH    4:38.00    4:33.53        
                  24.64       51.76 (27.12)     1:19.21 (27.45)     1:46.79 (27.58)
        2:14.40 (27.61)     2:42.19 (27.79)     3:09.95 (27.76)     3:37.84 (27.89)
        4:06.12 (28.28)     4:33.53 (27.41)                                        
  4 Clark, Pace               17 Memphis Tiger Sw-SE  4:38.74    4:34.68        
                  25.54       52.87 (27.33)     1:20.51 (27.64)     1:48.27 (27.76)
        2:16.24 (27.97)     2:44.10 (27.86)     3:11.86 (27.76)     3:39.61 (27.75)
        4:07.35 (27.74)     4:34.68 (27.33)                                        
  5 Geist, Louis              18 North Jeffco Swi-CO  4:41.35    4:35.91        
                  25.08       52.26 (27.18)     1:19.47 (27.21)     1:47.51 (28.04)
        2:15.72 (28.21)     2:43.62 (27.90)     3:11.88 (28.26)     3:40.38 (28.50)
        4:08.37 (27.99)     4:35.91 (27.54)                                        
  6 Gravley, William          17 Sandpipers Of Ne-CA  4:39.50    4:36.62        
                  25.38       52.98 (27.60)     1:20.80 (27.82)     1:48.76 (27.96)
        2:16.75 (27.99)     2:44.70 (27.95)     3:12.79 (28.09)     3:40.78 (27.99)
        4:08.94 (28.16)     4:36.62 (27.68)                                        
  7 Barry, Charles            16 Badger Swim Club-MR  4:40.00    4:38.58        
                  24.68       51.87 (27.19)     1:19.80 (27.93)     1:47.95 (28.15)
        2:16.23 (28.28)     2:44.42 (28.19)     3:12.94 (28.52)     3:41.58 (28.64)
        4:10.50 (28.92)     4:38.58 (28.08)                                        
  8 Ubert, Michael            18 Green Mountain A-NE  4:38.81    4:38.64        
                  25.14       52.18 (27.04)     1:19.90 (27.72)     1:47.82 (27.92)
        2:16.00 (28.18)     2:44.34 (28.34)     3:13.07 (28.73)     3:41.77 (28.70)
        4:10.60 (28.83)     4:38.64 (28.04)                                        
  9 Berg, Hayden              17 North Jeffco Swi-CO  4:42.35    4:38.92        
                  25.81       53.60 (27.79)     1:21.55 (27.95)     1:49.54 (27.99)
        2:17.91 (28.37)     2:46.41 (28.50)     3:14.69 (28.28)     3:43.07 (28.38)
        4:11.47 (28.40)     4:38.92 (27.45)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:30.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:33.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:33.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:37.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Western, Shawn            18 Wasatch Front Fi-UT  4:36.00    4:34.22        
                  24.93       52.14 (27.21)     1:19.66 (27.52)     1:47.55 (27.89)
        2:15.23 (27.68)     2:43.24 (28.01)     3:10.95 (27.71)     3:39.01 (28.06)
        4:06.66 (27.65)     4:34.22 (27.56)                                        
  2 Foster, James             18 Kansas City Blaz-MV  4:36.30    4:34.90        
                  25.43       52.89 (27.46)     1:20.59 (27.70)     1:48.58 (27.99)
        2:16.60 (28.02)     2:44.50 (27.90)     3:12.15 (27.65)     3:39.90 (27.75)
        4:07.80 (27.90)     4:34.90 (27.10)                                        
  3 Johnson, Mitchell         17 Canyons Aquatic-CA   4:36.62    4:41.34        
                  25.31       52.69 (27.38)     1:20.78 (28.09)     1:48.83 (28.05)
        2:17.13 (28.30)     2:45.64 (28.51)     3:14.39 (28.75)     3:43.41 (29.02)
        4:12.90 (29.49)     4:41.34 (28.44)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
              4:30.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:33.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:33.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:37.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC       NT    4:35.89        
                  25.55       52.67 (27.12)     1:20.25 (27.58)     1:48.07 (27.82)
        2:16.04 (27.97)     2:43.81 (27.77)     3:11.39 (27.58)     3:39.25 (27.86)
        4:07.89 (28.64)     4:35.89 (28.00)                                        
  2 Quam, Michael             18 Metroplex Aquati-NT       NT    4:38.29        
                  25.73       53.00 (27.27)     1:20.49 (27.49)     1:48.53 (28.04)
        2:16.96 (28.43)     2:45.19 (28.23)     3:13.93 (28.74)     3:42.56 (28.63)
        4:10.46 (27.90)     4:38.29 (27.83)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:30.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              4:33.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:33.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:37.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cline, Bradley            17 North Bay Aquati-PC  4:32.20    4:31.58        
                  24.48       51.32 (26.84)     1:18.79 (27.47)     1:46.35 (27.56)
        2:13.80 (27.45)     2:41.32 (27.52)     3:09.12 (27.80)     3:37.07 (27.95)
        4:04.80 (27.73)     4:31.58 (26.78)                                        
 
Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 4:18.88   12/9/2010 Evan Pinion, Pilot Aquatic Cl              
 Meet Q Time:   4:33.69                                                        
                4:30.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
                4:33.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                4:33.69  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:37.59  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:33.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lewis, John               18 Metroplex Aquati-NT  4:32.77    4:25.45 q      
                  24.42       50.79 (26.37)     1:17.48 (26.69)     1:44.73 (27.25)
        2:11.83 (27.10)     2:38.30 (26.47)     3:05.31 (27.01)     3:32.55 (27.24)
        3:59.57 (27.02)     4:25.45 (25.88)                                        
  2 Goertemiller, Clifford    16 Dayton Raiders-OH    4:00.56L   4:25.62 q      
                  24.10       50.12 (26.02)     1:16.67 (26.55)     1:43.56 (26.89)
        2:10.50 (26.94)     2:37.64 (27.14)     3:04.72 (27.08)     3:31.92 (27.20)
        3:59.07 (27.15)     4:25.62 (26.55)                                        
  3 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  4:31.85    4:25.74 q      
                  24.31       51.18 (26.87)     1:17.75 (26.57)     1:44.92 (27.17)
        2:11.78 (26.86)     2:38.61 (26.83)     3:05.61 (27.00)     3:32.68 (27.07)
        4:00.15 (27.47)     4:25.74 (25.59)                                        
  4 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA  4:19.29    4:25.96 q      
                  23.64       49.89 (26.25)     1:16.22 (26.33)     1:42.74 (26.52)
        2:09.96 (27.22)     2:37.33 (27.37)     3:04.95 (27.62)     3:32.58 (27.63)
        4:00.07 (27.49)     4:25.96 (25.89)                                        
  5 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY  4:28.14    4:26.06 q      
                  24.26       50.35 (26.09)     1:16.88 (26.53)     1:44.09 (27.21)
        2:11.17 (27.08)     2:37.92 (26.75)     3:04.77 (26.85)     3:32.30 (27.53)
        3:59.47 (27.17)     4:26.06 (26.59)                                        
  6 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO  4:29.48    4:26.20 q      
                  24.45       50.56 (26.11)     1:17.07 (26.51)     1:43.67 (26.60)
        2:10.41 (26.74)     2:37.39 (26.98)     3:04.44 (27.05)     3:32.02 (27.58)
        3:59.47 (27.45)     4:26.20 (26.73)                                        
  7 Bravence, Benjamin        18 Kansas City Blaz-MV  4:25.57    4:26.50 q      
                  24.04       49.63 (25.59)     1:16.12 (26.49)     1:43.24 (27.12)
        2:10.44 (27.20)     2:37.91 (27.47)     3:05.18 (27.27)     3:33.03 (27.85)
        4:00.38 (27.35)     4:26.50 (26.12)                                        
  8 Martinez, Joseph          16 Longhorn Aquatic-ST  3:59.69L   4:26.76 q      
                  24.43       50.80 (26.37)     1:17.36 (26.56)     1:43.88 (26.52)
        2:10.58 (26.70)     2:37.47 (26.89)     3:04.59 (27.12)     3:32.06 (27.47)
        3:59.57 (27.51)     4:26.76 (27.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Funk, Steyn               18 Highlander Aquat-FL  4:26.67    4:27.46 q      
                  24.33       50.48 (26.15)     1:17.50 (27.02)     1:44.70 (27.20)
        2:12.29 (27.59)     2:39.75 (27.46)     3:07.36 (27.61)     3:34.61 (27.25)
        4:01.37 (26.76)     4:27.46 (26.09)                                        
 10 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE  4:18.88    4:27.74 q      
                  24.07       50.15 (26.08)     1:16.86 (26.71)     1:43.71 (26.85)
        2:10.98 (27.27)     2:38.42 (27.44)     3:06.03 (27.61)     3:33.62 (27.59)
        4:00.92 (27.30)     4:27.74 (26.82)                                        
 11 Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  4:27.19    4:29.00 q      
                  24.02       50.04 (26.02)     1:16.74 (26.70)     1:43.78 (27.04)
        2:11.00 (27.22)     2:38.57 (27.57)     3:06.24 (27.67)     3:33.68 (27.44)
        4:01.75 (28.07)     4:29.00 (27.25)                                        
 11 Nickell, Alexander        17 Loveland Swim Cl-CO  4:30.49    4:29.00 q      
                  24.41       50.65 (26.24)     1:17.50 (26.85)     1:44.72 (27.22)
        2:12.19 (27.47)     2:39.78 (27.59)     3:07.62 (27.84)     3:34.98 (27.36)
        4:02.60 (27.62)     4:29.00 (26.40)                                        
 13 Rutkin, Lance             16 Team FLA-FG          4:30.33    4:29.26 q      
                  24.99       52.05 (27.06)     1:19.45 (27.40)     1:46.96 (27.51)
        2:14.38 (27.42)     2:42.01 (27.63)     3:09.30 (27.29)     3:36.06 (26.76)
        4:03.29 (27.23)     4:29.26 (25.97)                                        
 14 Hughes, Bryan             16 Crow Canyon Coun-PC  4:28.54    4:29.36 q      
                  24.18       50.59 (26.41)     1:17.30 (26.71)     1:44.31 (27.01)
        2:11.66 (27.35)     2:38.95 (27.29)     3:06.53 (27.58)     3:34.55 (28.02)
        4:02.37 (27.82)     4:29.36 (26.99)                                        
 15 Bunch, Dylan              18 Boulder City Hen-CA  4:33.34    4:29.63 q      
                  24.84       51.54 (26.70)     1:18.56 (27.02)     1:45.86 (27.30)
        2:13.03 (27.17)     2:40.41 (27.38)     3:07.44 (27.03)     3:34.81 (27.37)
        4:02.48 (27.67)     4:29.63 (27.15)                                        
 16 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  4:35.63    4:29.86 q      
                  24.29       51.28 (26.99)     1:18.67 (27.39)     1:46.23 (27.56)
        2:13.75 (27.52)     2:41.32 (27.57)     3:08.67 (27.35)     3:36.21 (27.54)
        4:03.50 (27.29)     4:29.86 (26.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST  4:32.00    4:30.31 q      
                  24.24       50.71 (26.47)     1:17.44 (26.73)     1:44.41 (26.97)
        2:11.48 (27.07)     2:38.62 (27.14)     3:06.21 (27.59)     3:34.19 (27.98)
        4:02.58 (28.39)     4:30.31 (27.73)                                        
 18 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT  4:26.38    4:30.47 q      
                  24.86       51.47 (26.61)     1:18.36 (26.89)     1:45.48 (27.12)
        2:12.79 (27.31)     2:40.03 (27.24)     3:07.78 (27.75)     3:35.59 (27.81)
        4:03.38 (27.79)     4:30.47 (27.09)                                        
 19 Haines, Harrison          16 Bernal's Gator S-NE  4:06.00L   4:30.50 q      
                  23.94       50.01 (26.07)     1:17.13 (27.12)     1:44.06 (26.93)
        2:11.63 (27.57)     2:39.05 (27.42)     3:06.99 (27.94)     3:34.88 (27.89)
        4:03.18 (28.30)     4:30.50 (27.32)                                        
 20 Horpel, Franklin          17 Crow Canyon Coun-PC  4:30.70    4:30.56 q      
                  24.25       50.45 (26.20)     1:17.19 (26.74)     1:44.35 (27.16)
        2:11.82 (27.47)     2:39.60 (27.78)     3:07.21 (27.61)     3:35.10 (27.89)
        4:03.18 (28.08)     4:30.56 (27.38)                                        
 21 Hogan, Brian              17 Badger Swim Club-MR  4:35.66    4:30.65 q      
                  24.65       51.64 (26.99)     1:19.01 (27.37)     1:46.50 (27.49)
        2:14.02 (27.52)     2:41.52 (27.50)     3:09.10 (27.58)     3:36.87 (27.77)
        4:04.22 (27.35)     4:30.65 (26.43)                                        
 22 Anderson, Joshua          17 Nitro Swimming-ST    4:36.35    4:30.92 q      
                  24.59                                                 1:46.29 ( )
        2:13.90 (27.61)                             3:09.10 ( )                    
            4:04.37 ( )     4:30.92 (26.55)                                        
 23 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  4:34.28    4:31.08 q      
                  24.11       51.01 (26.90)     1:18.74 (27.73)     1:46.81 (28.07)
        2:14.55 (27.74)     2:42.19 (27.64)     3:09.79 (27.60)     3:36.75 (26.96)
        4:03.96 (27.21)     4:31.08 (27.12)                                        
 24 Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST    4:03.51L   4:31.70 q      
                  24.40       50.95 (26.55)     1:17.77 (26.82)     1:44.99 (27.22)
        2:12.41 (27.42)     2:40.39 (27.98)     3:08.41 (28.02)     3:36.65 (28.24)
        4:04.86 (28.21)     4:31.70 (26.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  4:28.98    4:31.82        
                  25.26       52.73 (27.47)     1:20.41 (27.68)     1:48.12 (27.71)
        2:15.76 (27.64)     2:43.35 (27.59)     3:10.58 (27.23)     3:37.93 (27.35)
        4:05.16 (27.23)     4:31.82 (26.66)                                        
 26 Quam, Michael             18 Metroplex Aquati-NT  4:04.39L   4:31.82        
                  24.73       52.13 (27.40)     1:19.02 (26.89)     1:45.98 (26.96)
        2:13.41 (27.43)     2:41.29 (27.88)     3:08.94 (27.65)     3:36.94 (28.00)
        4:05.09 (28.15)     4:31.82 (26.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Mayfield, Cory            17 La Mirada Armada-CA  4:06.65L   4:31.84        
                  25.08       52.01 (26.93)     1:19.72 (27.71)     1:47.44 (27.72)
        2:15.24 (27.80)     2:42.56 (27.32)     3:10.21 (27.65)     3:37.84 (27.63)
        4:05.24 (27.40)     4:31.84 (26.60)                                        
 28 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA  4:33.01    4:31.87        
                  24.90       51.64 (26.74)     1:18.48 (26.84)     1:45.78 (27.30)
        2:13.20 (27.42)     2:41.08 (27.88)     3:09.07 (27.99)     3:36.85 (27.78)
        4:05.06 (28.21)     4:31.87 (26.81)                                        
 29 Stamper, Bradley          16 Bolles School Sh-FL  4:06.78L   4:31.93        
                  24.87       52.09 (27.22)     1:19.82 (27.73)     1:47.61 (27.79)
        2:15.25 (27.64)     2:42.84 (27.59)     3:10.44 (27.60)     3:38.05 (27.61)
        4:05.57 (27.52)     4:31.93 (26.36)                                        
 30 Snyder, Austin            18 SwimMAC Carolina-NC  4:34.75    4:31.95        
                  24.79       51.77 (26.98)     1:18.98 (27.21)     1:46.65 (27.67)
        2:14.31 (27.66)     2:42.32 (28.01)     3:10.22 (27.90)     3:37.84 (27.62)
        4:05.34 (27.50)     4:31.95 (26.61)                                        
 31 Litherland, Kevin         16 Dynamo Swim Club-GA  4:04.45L   4:31.97        
                  24.95       52.40 (27.45)     1:19.79 (27.39)     1:47.42 (27.63)
        2:15.16 (27.74)     2:42.84 (27.68)     3:10.79 (27.95)     3:38.85 (28.06)
        4:06.02 (27.17)     4:31.97 (25.95)                                        
 32 Fentress, Rodney          18 Burkwood Aquatic-VA  4:28.02    4:32.05        
                  24.78       51.09 (26.31)     1:17.72 (26.63)     1:44.72 (27.00)
        2:12.10 (27.38)     2:39.54 (27.44)     3:07.32 (27.78)     3:35.52 (28.20)
        4:04.02 (28.50)     4:32.05 (28.03)                                        
 33 Griffin, Carter           16 DU Hilltoppers-CO    4:08.67L   4:32.06        
                  24.44       51.16 (26.72)     1:18.47 (27.31)     1:46.15 (27.68)
        2:13.98 (27.83)                             3:09.32 ( )     3:37.01 (27.69)
        4:04.82 (27.81)     4:32.06 (27.24)                                        
 34 Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  4:35.58    4:32.13        
                  24.79       51.73 (26.94)     1:19.08 (27.35)     1:46.67 (27.59)
        2:14.45 (27.78)     2:41.99 (27.54)     3:09.72 (27.73)     3:37.60 (27.88)
        4:05.28 (27.68)     4:32.13 (26.85)                                        
 35 Roberts, Jonathan         16 North Texas Nada-NT  4:32.81    4:32.14        
                  25.09       52.22 (27.13)     1:19.45 (27.23)     1:46.64 (27.19)
        2:14.29 (27.65)     2:42.01 (27.72)     3:09.39 (27.38)     3:37.16 (27.77)
        4:05.28 (28.12)     4:32.14 (26.86)                                        
 36 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  4:29.08    4:32.38        
                  24.18       50.46 (26.28)     1:17.39 (26.93)     1:44.79 (27.40)
        2:12.23 (27.44)     2:39.92 (27.69)     3:07.88 (27.96)     3:36.21 (28.33)
        4:04.48 (28.27)     4:32.38 (27.90)                                        
 37 Manchester, John          16 SwimMAC Carolina-NC  4:31.22    4:32.57        
                  25.05       52.65 (27.60)     1:20.18 (27.53)     1:48.01 (27.83)
        2:15.94 (27.93)     2:43.49 (27.55)     3:10.79 (27.30)     3:38.15 (27.36)
        4:05.71 (27.56)     4:32.57 (26.86)                                        
 38 Glaudini, Garrett         16 Heartland Swim A-SI  4:04.38L   4:32.74        
                  24.49       51.24 (26.75)     1:18.57 (27.33)     1:46.14 (27.57)
        2:13.97 (27.83)     2:41.91 (27.94)     3:09.84 (27.93)     3:37.91 (28.07)
        4:05.82 (27.91)     4:32.74 (26.92)                                        
 39 Wallace, Martin           17 North Jeffco Swi-CO  4:03.41L   4:33.15        
                  24.50       51.39 (26.89)     1:18.64 (27.25)     1:45.97 (27.33)
        2:13.69 (27.72)     2:41.76 (28.07)     3:09.84 (28.08)     3:38.03 (28.19)
        4:06.02 (27.99)     4:33.15 (27.13)                                        
 40 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  4:06.74L   4:33.22        
                  24.30       50.77 (26.47)     1:17.89 (27.12)     1:45.18 (27.29)
        2:12.78 (27.60)     2:40.61 (27.83)     3:08.48 (27.87)     3:37.11 (28.63)
        4:05.59 (28.48)     4:33.22 (27.63)                                        
 41 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  4:03.82L   4:33.32        
                  24.14       50.33 (26.19)     1:17.50 (27.17)     1:44.90 (27.40)
        2:12.60 (27.70)     2:40.87 (28.27)     3:09.36 (28.49)     3:37.91 (28.55)
        4:06.42 (28.51)     4:33.32 (26.90)                                        
 42 Thompson, Travis          17 West Bend Swim C-WI  4:02.08L   4:33.42        
                  24.71       51.63 (26.92)     1:18.66 (27.03)     1:45.83 (27.17)
        2:13.41 (27.58)     2:41.26 (27.85)     3:09.39 (28.13)     3:37.28 (27.89)
        4:05.81 (28.53)     4:33.42 (27.61)                                        
 43 Mehl, Justin              16 Y-Spartaquatics-SC   4:05.95L   4:33.67        
                  25.58       53.05 (27.47)     1:20.55 (27.50)     1:48.19 (27.64)
        2:15.76 (27.57)     2:43.51 (27.75)     3:10.93 (27.42)     3:38.62 (27.69)
        4:06.25 (27.63)     4:33.67 (27.42)                                        
 44 Williamson, Jeffrey       16 Victor Swim Club-NI  4:06.29L   4:33.77        
                  23.87       50.73 (26.86)     1:18.44 (27.71)     1:46.56 (28.12)
        2:14.77 (28.21)     2:42.65 (27.88)     3:10.89 (28.24)     3:39.30 (28.41)
        4:07.10 (27.80)     4:33.77 (26.67)                                        
 45 Craig, Collin             15 California Capit-SN  4:07.79L   4:34.06        
                  24.47       51.42 (26.95)     1:18.70 (27.28)     1:46.35 (27.65)
        2:14.41 (28.06)     2:42.37 (27.96)     3:10.36 (27.99)     3:38.67 (28.31)
        4:06.76 (28.09)     4:34.06 (27.30)                                        
 46 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL  4:35.22    4:34.55        
                  24.80                                                            
                                2:44.17 ( )                                        
            4:08.86 ( )     4:34.55 (25.69)                                        
 47 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH    4:33.45    4:34.62        
                  24.60       51.27 (26.67)     1:18.11 (26.84)     1:45.31 (27.20)
        2:13.03 (27.72)     2:40.72 (27.69)     3:09.04 (28.32)     3:37.18 (28.14)
        4:06.25 (29.07)     4:34.62 (28.37)                                        
 48 Yang, William             17 Eagle Swim Team-MD   4:35.00    4:34.83        
                  24.82       51.95 (27.13)     1:19.37 (27.42)     1:47.26 (27.89)
        2:15.52 (28.26)     2:43.58 (28.06)     3:11.71 (28.13)     3:39.85 (28.14)
        4:07.82 (27.97)     4:34.83 (27.01)                                        
 49 Cline, Bradley            17 North Bay Aquati-PC  4:06.44L   4:34.98        
                  24.71       51.66 (26.95)     1:19.46 (27.80)     1:47.64 (28.18)
        2:15.92 (28.28)     2:44.01 (28.09)     3:11.75 (27.74)     3:40.57 (28.82)
        4:08.04 (27.47)     4:34.98 (26.94)                                        
 50 Koudelka, Grant           17 Champion Aquatic-NT  4:36.20    4:35.47        
                  24.22       51.66 (27.44)     1:18.99 (27.33)     1:46.80 (27.81)
        2:14.75 (27.95)     2:42.64 (27.89)     3:10.54 (27.90)     3:38.93 (28.39)
        4:07.21 (28.28)     4:35.47 (28.26)                                        
 51 Marsolek, Dylan           18 Plantation Swim-FG   4:35.07    4:35.54        
                  25.43       52.65 (27.22)     1:20.40 (27.75)     1:48.38 (27.98)
        2:16.32 (27.94)     2:44.31 (27.99)     3:12.24 (27.93)     3:40.26 (28.02)
        4:08.40 (28.14)     4:35.54 (27.14)                                        
 52 Quinn, Austin             16 Lake Erie Silver-LE  4:33.57    4:36.07        
                  24.68       51.64 (26.96)     1:18.44 (26.80)     1:45.70 (27.26)
        2:13.57 (27.87)     2:41.86 (28.29)     3:10.53 (28.67)     3:39.42 (28.89)
        4:08.13 (28.71)     4:36.07 (27.94)                                        
 53 Western, Shawn            18 Wasatch Front Fi-UT  4:05.04L   4:36.52        
                  25.24       52.20 (26.96)     1:19.72 (27.52)     1:47.27 (27.55)
        2:14.96 (27.69)     2:42.94 (27.98)     3:11.19 (28.25)     3:39.94 (28.75)
        4:08.62 (28.68)     4:36.52 (27.90)                                        
 54 McCurdy, Christian        17 Fox Chapel Kille-AM  4:29.72    4:36.57        
                  25.09       52.44 (27.35)     1:19.91 (27.47)     1:47.79 (27.88)
        2:15.73 (27.94)     2:43.73 (28.00)     3:11.87 (28.14)     3:40.28 (28.41)
        4:09.02 (28.74)     4:36.57 (27.55)                                        
 55 Sharp, Stuart             17 Cypress Fairbank-GU  4:33.33    4:36.66        
                  24.72       51.75 (27.03)     1:19.46 (27.71)     1:47.49 (28.03)
        2:15.83 (28.34)     2:44.21 (28.38)     3:12.77 (28.56)     3:41.43 (28.66)
        4:09.89 (28.46)     4:36.66 (26.77)                                        
 56 Meek, Thomas              17 Una BCH-CA           4:37.26    4:36.90        
                  24.36       51.20 (26.84)     1:18.66 (27.46)     1:46.45 (27.79)
        2:14.55 (28.10)     2:42.66 (28.11)     3:11.26 (28.60)     3:40.38 (29.12)
        4:09.23 (28.85)     4:36.90 (27.67)                                        
 57 Bolt, Dustin              17 San Luis Obispo-CA   4:33.45    4:36.92        
                  25.50       52.89 (27.39)     1:20.45 (27.56)     1:48.31 (27.86)
        2:16.56 (28.25)     2:44.69 (28.13)     3:13.29 (28.60)     3:41.41 (28.12)
        4:09.41 (28.00)     4:36.92 (27.51)                                        
 58 Schenk, Grant             15 Pacific Swim-SI      4:06.30L   4:36.95        
                  24.83       52.45 (27.62)     1:20.74 (28.29)     1:48.97 (28.23)
        2:17.01 (28.04)     2:45.04 (28.03)     3:13.36 (28.32)     3:41.41 (28.05)
        4:09.72 (28.31)     4:36.95 (27.23)                                        
 59 Dobbs, Connor             15 North Texas Nada-NT  4:34.64    4:37.42        
                  25.00       52.44 (27.44)     1:20.29 (27.85)     1:48.42 (28.13)
        2:16.72 (28.30)     2:45.28 (28.56)     3:12.85 (27.57)     3:41.37 (28.52)
        4:09.62 (28.25)     4:37.42 (27.80)                                        
 60 McRae, Ryan               16 Palm Harbor YMCA-FL  4:06.65L   4:37.49        
                  23.73       50.49 (26.76)     1:18.26 (27.77)     1:46.67 (28.41)
        2:15.30 (28.63)     2:43.87 (28.57)     3:12.62 (28.75)     3:41.24 (28.62)
        4:09.80 (28.56)     4:37.49 (27.69)                                        
 61 Li, Paul                  17 FAST Swim Team-CA    4:32.62    4:37.57        
                  24.84       51.78 (26.94)     1:19.02 (27.24)     1:46.72 (27.70)
        2:14.63 (27.91)     2:43.10 (28.47)     3:11.90 (28.80)     3:40.96 (29.06)
        4:09.74 (28.78)     4:37.57 (27.83)                                        
 62 Evenson, Austin           18 Pine Crest Swimm-FG  4:35.72    4:37.78        
                  25.36       52.71 (27.35)     1:20.44 (27.73)     1:48.51 (28.07)
        2:16.68 (28.17)     2:45.06 (28.38)     3:12.99 (27.93)     3:41.95 (28.96)
        4:10.26 (28.31)     4:37.78 (27.52)                                        
 63 Coan, Kyle                16 The Claremont Cl-CA  4:06.86L   4:37.83        
                  24.62       51.62 (27.00)     1:19.43 (27.81)     1:47.52 (28.09)
        2:15.71 (28.19)     2:44.05 (28.34)     3:12.69 (28.64)     3:41.43 (28.74)
        4:10.32 (28.89)     4:37.83 (27.51)                                        
 64 Bond, Nathaniel           17 Lakeside Swim Te-KY  4:07.18L   4:37.95        
                  25.66       53.36 (27.70)     1:21.33 (27.97)     1:49.63 (28.30)
        2:17.76 (28.13)     2:45.74 (27.98)     3:14.01 (28.27)     3:42.22 (28.21)
        4:10.51 (28.29)     4:37.95 (27.44)                                        
 65 Parker, Andrew            18 Highlands Ranch-CO   4:33.97    4:38.25        
                  25.17       52.79 (27.62)     1:20.76 (27.97)     1:49.01 (28.25)
        2:16.62 (27.61)     2:44.29 (27.67)     3:12.54 (28.25)     3:41.09 (28.55)
        4:09.88 (28.79)     4:38.25 (28.37)                                        
 66 Pena, Alexander           15 Highlander Aquat-FL  4:33.51    4:38.95        
                  25.28       52.93 (27.65)     1:20.68 (27.75)     1:48.50 (27.82)
        2:16.70 (28.20)     2:45.36 (28.66)     3:14.04 (28.68)     3:42.76 (28.72)
        4:11.38 (28.62)     4:38.95 (27.57)                                        
 67 Klein, Curtis             16 Tigard Tualatin-OR   4:08.65L   4:39.17        
                  25.70       53.51 (27.81)     1:21.32 (27.81)     1:49.38 (28.06)
        2:17.07 (27.69)     2:45.07 (28.00)     3:13.63 (28.56)     3:42.84 (29.21)
        4:11.87 (29.03)     4:39.17 (27.30)                                        
 68 Foster, James             18 Kansas City Blaz-MV  4:06.46L   4:39.31        
                  24.83       51.86 (27.03)     1:19.50 (27.64)     1:47.45 (27.95)
        2:15.68 (28.23)     2:44.18 (28.50)     3:12.94 (28.76)     3:41.56 (28.62)
        4:10.65 (29.09)     4:39.31 (28.66)                                        
 69 *Darbinyan, Armen         18 CCAT Swimming-CA     4:05.92L   4:39.76        
                  25.18       52.86 (27.68)     1:20.60 (27.74)     1:48.67 (28.07)
        2:16.90 (28.23)     2:45.39 (28.49)     3:13.75 (28.36)     3:42.29 (28.54)
        4:11.24 (28.95)     4:39.76 (28.52)                                        
 70 Stinson, Nathan           17 Nashville Aquati-SE  4:31.15    4:41.06        
                  24.86       51.75 (26.89)     1:19.31 (27.56)     1:47.32 (28.01)
        2:15.76 (28.44)     2:44.66 (28.90)     3:13.47 (28.81)     3:42.66 (29.19)
        4:12.29 (29.63)     4:41.06 (28.77)                                        
 71 Rasnick, Dylan            18 Pilot Aquatic Cl-SE  4:36.99    4:41.99        
                  25.11       52.48 (27.37)     1:20.31 (27.83)     1:48.37 (28.06)
        2:16.49 (28.12)     2:45.06 (28.57)     3:13.84 (28.78)     3:43.19 (29.35)
        4:12.61 (29.42)     4:41.99 (29.38)                                        
 72 Clarke, Ian               17 Colorado Springs-CO  4:36.88    4:42.19        
                  25.67       53.36 (27.69)     1:21.72 (28.36)     1:50.45 (28.73)
        2:19.46 (29.01)     2:47.19 (27.73)     3:15.95 (28.76)     3:44.95 (29.00)
        4:14.08 (29.13)     4:42.19 (28.11)                                        
 73 Johnson, Mitchell         17 Canyons Aquatic-CA   4:36.62    4:42.42        
                  25.28       52.78 (27.50)     1:20.85 (28.07)     1:48.99 (28.14)
        2:17.60 (28.61)     2:46.50 (28.90)     3:15.47 (28.97)     3:44.79 (29.32)
        4:14.03 (29.24)     4:42.42 (28.39)                                        
 74 Shreeve, Brandon          15 Corvallis Aquati-OR  4:35.97    4:42.71        
                  25.28       52.91 (27.63)     1:21.08 (28.17)     1:49.49 (28.41)
        2:18.11 (28.62)     2:46.79 (28.68)     3:15.65 (28.86)     3:44.84 (29.19)
        4:14.10 (29.26)     4:42.71 (28.61)                                        
 75 Zimmerman, Matthew        18 Greater Toledo A-OH  4:32.74    4:43.04        
                  24.94       52.55 (27.61)     1:19.89 (27.34)     1:48.04 (28.15)
        2:16.47 (28.43)     2:45.28 (28.81)     3:14.64 (29.36)     3:44.35 (29.71)
        4:14.27 (29.92)     4:43.04 (28.77)                                        
 76 Groot, Jan                18 Rancho San Diegu-SI  4:06.50L   4:44.04        
                  24.60       51.84 (27.24)     1:19.83 (27.99)     1:48.14 (28.31)
        2:16.55 (28.41)     2:45.39 (28.84)     3:14.86 (29.47)     3:44.71 (29.85)
        4:14.59 (29.88)     4:44.04 (29.45)                                        
 -- Ashby, Robert             18 Orinda Aquatics-PC   4:29.94        DFS        
      63 Declared false start
 -- *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA  4:35.27        DFS        
      63 Declared false start
 -- Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG          4:27.61        DFS        
      63 Declared false start
 -- Sanders, Clay             18 Orinda Aquatics-PC   4:08.77L        NS        
 -- Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     4:05.75L       SCR        
 
Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 14:55.32  12/10/2011 Matias Koski, Dynamo Swim Club            
 Meet Q Time:   15:51.49                                                       
                15:44.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                15:51.49  SCJA 2011 SC Jrs - A
                15:56.29  JR-B 2012 LC Juniors - B
                16:07.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  15:51.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA 15:12.74   14:55.32J       
                  24.71       51.64 (26.93)     1:18.68 (27.04)     1:45.82 (27.14)
        2:13.03 (27.21)     2:40.59 (27.56)     3:07.88 (27.29)     3:35.18 (27.30)
        4:02.53 (27.35)     4:30.04 (27.51)     4:57.88 (27.84)     5:25.07 (27.19)
        5:52.48 (27.41)     6:19.85 (27.37)     6:47.59 (27.74)     7:15.10 (27.51)
        7:42.36 (27.26)     8:09.63 (27.27)     8:36.82 (27.19)     9:04.22 (27.40)
        9:31.35 (27.13)     9:58.70 (27.35)    10:25.73 (27.03)    10:53.03 (27.30)
       11:20.46 (27.43)    11:47.68 (27.22)    12:14.74 (27.06)    12:42.01 (27.27)
       13:09.08 (27.07)    13:36.35 (27.27)    14:03.64 (27.29)    14:30.32 (26.68)
       14:55.32 (25.00)
  2 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE 15:02.07   15:12.41        
                  25.07       52.17 (27.10)     1:19.55 (27.38)     1:47.08 (27.53)
        2:14.89 (27.81)     2:42.68 (27.79)     3:10.63 (27.95)     3:38.63 (28.00)
        4:06.78 (28.15)     4:34.64 (27.86)     5:02.49 (27.85)     5:30.21 (27.72)
        5:58.17 (27.96)     6:25.90 (27.73)     6:53.75 (27.85)     7:21.74 (27.99)
        7:49.69 (27.95)     8:17.41 (27.72)     8:45.15 (27.74)     9:12.85 (27.70)
        9:40.50 (27.65)    10:08.35 (27.85)    10:36.24 (27.89)    11:03.63 (27.39)
       11:31.16 (27.53)    11:58.77 (27.61)    12:26.43 (27.66)    12:53.87 (27.44)
       13:21.64 (27.77)    13:49.29 (27.65)    14:17.33 (28.04)    14:45.19 (27.86)
       15:12.41 (27.22)
  3 Fentress, Rodney          18 Burkwood Aquatic-VA 15:19.70   15:17.77        
                  25.91       53.55 (27.64)     1:21.46 (27.91)     1:49.41 (27.95)
        2:17.71 (28.30)     2:45.77 (28.06)     3:13.72 (27.95)     3:41.77 (28.05)
        4:09.80 (28.03)     4:37.79 (27.99)     5:05.81 (28.02)     5:33.74 (27.93)
        6:01.86 (28.12)     6:29.88 (28.02)     6:57.77 (27.89)     7:25.70 (27.93)
        7:53.66 (27.96)     8:21.34 (27.68)     8:48.91 (27.57)     9:16.52 (27.61)
        9:44.19 (27.67)    10:11.78 (27.59)    10:39.58 (27.80)    11:07.43 (27.85)
       11:35.59 (28.16)    12:03.62 (28.03)    12:31.49 (27.87)    12:59.66 (28.17)
       13:27.80 (28.14)    13:56.24 (28.44)    14:24.17 (27.93)    14:51.92 (27.75)
       15:17.77 (25.85)
  4 Beals, Joshua             16 Crimson Aquatics-NE  8:30.81L  15:18.95        
                  25.95       53.74 (27.79)     1:21.79 (28.05)     1:49.93 (28.14)
        2:17.50 (27.57)     2:45.42 (27.92)     3:13.28 (27.86)     3:41.10 (27.82)
        4:09.08 (27.98)     4:37.06 (27.98)     5:04.53 (27.47)     5:32.50 (27.97)
        6:00.53 (28.03)     6:28.27 (27.74)     6:56.25 (27.98)     7:24.19 (27.94)
        7:52.11 (27.92)     8:19.83 (27.72)     8:47.77 (27.94)     9:15.66 (27.89)
        9:43.61 (27.95)    10:11.66 (28.05)    10:39.79 (28.13)    11:08.05 (28.26)
       11:36.00 (27.95)    12:03.90 (27.90)    12:31.67 (27.77)    12:59.85 (28.18)
       13:27.94 (28.09)    13:56.24 (28.30)    14:24.39 (28.15)    14:52.23 (27.84)
       15:18.95 (26.72)
  5 Nickell, Alexander        17 Loveland Swim Cl-CO 15:31.68   15:19.84        
                  25.27       52.23 (26.96)     1:19.70 (27.47)     1:47.25 (27.55)
        2:15.06 (27.81)     2:43.03 (27.97)     3:11.07 (28.04)     3:39.24 (28.17)
        4:07.49 (28.25)     4:35.53 (28.04)     5:03.74 (28.21)     5:31.99 (28.25)
        6:00.36 (28.37)     6:28.65 (28.29)     6:57.00 (28.35)     7:24.98 (27.98)
        7:52.74 (27.76)     8:20.76 (28.02)     8:48.87 (28.11)     9:17.00 (28.13)
        9:44.98 (27.98)    10:13.14 (28.16)    10:41.39 (28.25)    11:09.51 (28.12)
       11:37.50 (27.99)    12:05.78 (28.28)    12:33.99 (28.21)    13:02.16 (28.17)
       13:30.23 (28.07)    13:58.30 (28.07)    14:26.29 (27.99)    14:53.59 (27.30)
       15:19.84 (26.25)
  6 Goertemiller, Clifford    16 Dayton Raiders-OH   15:44.69L  15:21.76        
                  24.67       51.78 (27.11)     1:19.23 (27.45)     1:46.95 (27.72)
        2:14.68 (27.73)     2:42.56 (27.88)     3:10.35 (27.79)     3:38.29 (27.94)
        4:06.32 (28.03)     4:34.34 (28.02)     5:02.39 (28.05)     5:30.55 (28.16)
        5:58.48 (27.93)     6:26.52 (28.04)     6:54.67 (28.15)     7:22.82 (28.15)
        7:50.97 (28.15)     8:18.98 (28.01)     8:47.17 (28.19)     9:15.28 (28.11)
        9:43.67 (28.39)    10:11.62 (27.95)    10:39.84 (28.22)    11:08.05 (28.21)
       11:36.43 (28.38)    12:04.81 (28.38)    12:33.24 (28.43)    13:01.57 (28.33)
       13:30.12 (28.55)    13:58.42 (28.30)    14:26.53 (28.11)    14:54.62 (28.09)
       15:21.76 (27.14)
  7 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT 15:35.70   15:25.51        
                  25.78       53.81 (28.03)     1:22.37 (28.56)     1:50.57 (28.20)
        2:19.04 (28.47)     2:47.37 (28.33)     3:15.60 (28.23)     3:43.91 (28.31)
        4:12.40 (28.49)     4:40.70 (28.30)     5:09.04 (28.34)     5:37.23 (28.19)
        6:05.49 (28.26)     6:33.52 (28.03)     7:01.78 (28.26)     7:29.97 (28.19)
        7:58.23 (28.26)     8:26.21 (27.98)     8:54.47 (28.26)     9:22.69 (28.22)
        9:50.92 (28.23)    10:19.26 (28.34)    10:47.31 (28.05)    11:15.52 (28.21)
       11:43.63 (28.11)    12:11.93 (28.30)    12:39.96 (28.03)    13:08.05 (28.09)
       13:36.00 (27.95)    14:03.63 (27.63)    14:31.24 (27.61)    14:58.82 (27.58)
       15:25.51 (26.69)
  8 Bunch, Dylan              18 Boulder City Hen-CA 15:45.08   15:27.53        
                  25.67       52.78 (27.11)     1:20.56 (27.78)     1:48.47 (27.91)
        2:16.29 (27.82)     2:44.01 (27.72)     3:11.87 (27.86)     3:40.11 (28.24)
        4:08.35 (28.24)     4:36.78 (28.43)     5:04.86 (28.08)     5:32.97 (28.11)
        6:01.30 (28.33)     6:29.57 (28.27)     6:57.96 (28.39)     7:26.45 (28.49)
        7:54.88 (28.43)     8:23.03 (28.15)     8:51.48 (28.45)     9:20.11 (28.63)
        9:48.41 (28.30)    10:17.00 (28.59)    10:45.47 (28.47)    11:14.11 (28.64)
       11:42.76 (28.65)    12:11.40 (28.64)    12:39.89 (28.49)    13:08.08 (28.19)
       13:36.26 (28.18)    14:04.38 (28.12)    14:32.51 (28.13)    15:00.78 (28.27)
       15:27.53 (26.75)
  9 Shimomura, Samuel         17 Santa Clara Swim-PC 15:24.83   15:28.07        
                  25.34       53.22 (27.88)     1:21.42 (28.20)     1:49.73 (28.31)
        2:18.07 (28.34)     2:46.47 (28.40)     3:14.80 (28.33)     3:43.23 (28.43)
        4:11.57 (28.34)     4:39.84 (28.27)     5:07.83 (27.99)     5:35.83 (28.00)
        6:04.14 (28.31)     6:32.30 (28.16)     7:00.53 (28.23)     7:28.78 (28.25)
        7:56.20 (27.42)     8:24.52 (28.32)     8:52.72 (28.20)     9:20.72 (28.00)
        9:48.66 (27.94)    10:16.43 (27.77)    10:44.78 (28.35)    11:12.74 (27.96)
       11:40.92 (28.18)    12:08.99 (28.07)    12:37.25 (28.26)    13:05.71 (28.46)
       13:33.98 (28.27)    14:02.39 (28.41)    14:30.94 (28.55)    14:59.65 (28.71)
       15:28.07 (28.42)
 10 Glaudini, Garrett         16 Heartland Swim A-SI 15:49.68L  15:29.13        
                  24.89       52.30 (27.41)     1:19.99 (27.69)     1:48.22 (28.23)
        2:16.51 (28.29)     2:44.76 (28.25)     3:13.15 (28.39)     3:41.38 (28.23)
        4:09.71 (28.33)     4:38.07 (28.36)     5:06.57 (28.50)     5:34.94 (28.37)
        6:03.39 (28.45)     6:32.03 (28.64)     7:00.49 (28.46)     7:28.84 (28.35)
        7:57.30 (28.46)     8:25.63 (28.33)     8:53.83 (28.20)     9:22.05 (28.22)
        9:50.40 (28.35)    10:18.61 (28.21)    10:46.73 (28.12)    11:15.02 (28.29)
       11:43.32 (28.30)    12:11.58 (28.26)    12:39.82 (28.24)    13:08.16 (28.34)
       13:36.47 (28.31)    14:04.95 (28.48)    14:33.35 (28.40)    15:01.57 (28.22)
       15:29.13 (27.56)
 11 Anderson, Joshua          17 Nitro Swimming-ST   15:33.29   15:31.95        
                  25.80       53.98 (28.18)     1:22.27 (28.29)     1:50.57 (28.30)
        2:19.37 (28.80)     2:47.53 (28.16)     3:15.79 (28.26)     3:44.31 (28.52)
        4:12.97 (28.66)     4:41.31 (28.34)     5:10.15 (28.84)     5:38.68 (28.53)
        6:07.00 (28.32)     6:35.65 (28.65)     7:04.27 (28.62)     7:32.85 (28.58)
        8:01.54 (28.69)     8:29.71 (28.17)     8:58.19 (28.48)     9:26.83 (28.64)
        9:55.28 (28.45)    10:23.51 (28.23)    10:51.98 (28.47)    11:20.05 (28.07)
       11:48.22 (28.17)    12:16.31 (28.09)    12:44.67 (28.36)    13:13.04 (28.37)
       13:41.35 (28.31)    14:09.49 (28.14)    14:37.73 (28.24)    15:05.75 (28.02)
       15:31.95 (26.20)
 12 Schenk, Grant             15 Pacific Swim-SI     15:56.77L  15:32.62        
                  24.99       52.82 (27.83)     1:21.06 (28.24)     1:49.41 (28.35)
        2:17.92 (28.51)     2:46.39 (28.47)     3:14.93 (28.54)     3:43.27 (28.34)
        4:11.84 (28.57)     4:40.31 (28.47)     5:08.70 (28.39)     5:36.88 (28.18)
        6:05.16 (28.28)     6:33.55 (28.39)     7:02.00 (28.45)     7:30.54 (28.54)
        7:59.02 (28.48)     8:27.37 (28.35)     8:55.44 (28.07)     9:23.63 (28.19)
        9:51.76 (28.13)    10:20.04 (28.28)    10:48.58 (28.54)    11:16.91 (28.33)
       11:45.50 (28.59)    12:14.06 (28.56)    12:42.60 (28.54)    13:11.25 (28.65)
       13:39.85 (28.60)    14:08.68 (28.83)    14:37.13 (28.45)    15:04.94 (27.81)
       15:32.62 (27.68)
 13 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC 15:29.89   15:32.76        
                  26.31       53.94 (27.63)     1:22.20 (28.26)     1:50.23 (28.03)
        2:18.36 (28.13)     2:46.59 (28.23)     3:14.98 (28.39)     3:43.25 (28.27)
        4:11.49 (28.24)     4:39.57 (28.08)     5:07.56 (27.99)     5:35.39 (27.83)
        6:03.71 (28.32)     6:31.97 (28.26)     7:00.27 (28.30)     7:28.78 (28.51)
        7:56.94 (28.16)     8:25.37 (28.43)     8:54.00 (28.63)     9:22.46 (28.46)
        9:51.11 (28.65)    10:19.64 (28.53)    10:48.05 (28.41)    11:16.28 (28.23)
       11:44.90 (28.62)    12:13.67 (28.77)    12:42.22 (28.55)    13:10.75 (28.53)
       13:39.45 (28.70)    14:08.19 (28.74)    14:36.86 (28.67)    15:05.28 (28.42)
       15:32.76 (27.48)
 14 Martinez, Joseph          16 Longhorn Aquatic-ST  8:23.33L  15:33.04        
                  25.81       53.90 (28.09)     1:21.97 (28.07)     1:50.20 (28.23)
        2:18.34 (28.14)     2:46.61 (28.27)     3:14.86 (28.25)     3:42.92 (28.06)
        4:11.13 (28.21)     4:39.39 (28.26)     5:07.76 (28.37)     5:36.16 (28.40)
        6:04.21 (28.05)     6:32.41 (28.20)     7:00.61 (28.20)     7:28.81 (28.20)
        7:57.16 (28.35)     8:25.37 (28.21)     8:53.72 (28.35)     9:22.12 (28.40)
        9:50.61 (28.49)    10:19.07 (28.46)    10:47.57 (28.50)    11:15.87 (28.30)
       11:44.42 (28.55)    12:12.90 (28.48)    12:41.65 (28.75)    13:10.57 (28.92)
       13:39.30 (28.73)    14:08.06 (28.76)    14:36.98 (28.92)    15:05.61 (28.63)
       15:33.04 (27.43)
 15 Haines, Harrison          16 Bernal's Gator S-NE 16:06.71L  15:33.36        
                  24.51       51.04 (26.53)     1:18.60 (27.56)     1:46.34 (27.74)
        2:14.29 (27.95)     2:42.16 (27.87)     3:10.42 (28.26)     3:38.89 (28.47)
        4:07.24 (28.35)     4:35.88 (28.64)     5:04.09 (28.21)     5:32.55 (28.46)
        6:01.40 (28.85)     6:30.06 (28.66)     6:58.96 (28.90)     7:27.33 (28.37)
        7:55.82 (28.49)     8:24.77 (28.95)     8:53.76 (28.99)     9:22.31 (28.55)
        9:51.32 (29.01)    10:19.72 (28.40)    10:48.48 (28.76)    11:17.37 (28.89)
       11:45.81 (28.44)    12:14.60 (28.79)    12:43.19 (28.59)    13:12.03 (28.84)
       13:40.45 (28.42)    14:09.10 (28.65)    14:37.84 (28.74)    15:06.21 (28.37)
       15:33.36 (27.15)
 16 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA 16:01.68   15:34.79        
                  25.50       53.37 (27.87)     1:21.54 (28.17)     1:50.05 (28.51)
        2:18.46 (28.41)     2:46.96 (28.50)     3:15.35 (28.39)     3:44.02 (28.67)
        4:12.75 (28.73)     4:41.53 (28.78)     5:09.97 (28.44)     5:38.65 (28.68)
        6:07.35 (28.70)     6:35.91 (28.56)     7:04.62 (28.71)     7:33.74 (29.12)
        8:02.56 (28.82)     8:31.43 (28.87)     9:00.41 (28.98)     9:29.25 (28.84)
        9:58.22 (28.97)    10:26.74 (28.52)    10:55.25 (28.51)    11:23.27 (28.02)
       11:51.19 (27.92)    12:19.22 (28.03)    12:47.38 (28.16)    13:16.00 (28.62)
       13:44.09 (28.09)    14:12.12 (28.03)    14:40.18 (28.06)    15:08.32 (28.14)
       15:34.79 (26.47)
 17 Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST   16:10.34L  15:36.13        
                  25.40       52.96 (27.56)     1:20.93 (27.97)     1:49.23 (28.30)
        2:17.18 (27.95)     2:45.31 (28.13)     3:13.60 (28.29)     3:42.05 (28.45)
        4:10.21 (28.16)     4:38.82 (28.61)     5:07.78 (28.96)     5:36.32 (28.54)
        6:05.15 (28.83)     6:33.78 (28.63)     7:02.78 (29.00)     7:32.17 (29.39)
        8:00.66 (28.49)     8:29.74 (29.08)     8:58.79 (29.05)     9:27.63 (28.84)
        9:56.19 (28.56)    10:24.91 (28.72)    10:53.72 (28.81)    11:22.99 (29.27)
       11:51.71 (28.72)    12:20.27 (28.56)    12:48.75 (28.48)    13:17.41 (28.66)
       13:45.76 (28.35)    14:14.19 (28.43)    14:42.78 (28.59)    15:10.50 (27.72)
       15:36.13 (25.63)
 18 Kenny, Michael            18 Dynamo Swim Club-GA 16:21.51L  15:36.36        
                  25.93       53.90 (27.97)     1:22.31 (28.41)     1:50.70 (28.39)
        2:19.03 (28.33)     2:47.28 (28.25)     3:15.59 (28.31)     3:43.94 (28.35)
        4:12.01 (28.07)     4:40.47 (28.46)     5:08.82 (28.35)     5:37.33 (28.51)
        6:05.68 (28.35)     6:34.21 (28.53)     7:02.69 (28.48)     7:31.33 (28.64)
        7:59.88 (28.55)     8:28.21 (28.33)     8:56.77 (28.56)     9:25.31 (28.54)
        9:53.74 (28.43)    10:22.35 (28.61)    10:51.02 (28.67)    11:19.60 (28.58)
       11:48.05 (28.45)    12:16.67 (28.62)    12:45.55 (28.88)    13:14.33 (28.78)
       13:42.99 (28.66)    14:11.73 (28.74)    14:40.42 (28.69)    15:09.09 (28.67)
       15:36.36 (27.27)
 19 Griffin, Carter           16 DU Hilltoppers-CO    8:34.65L  15:37.14        
                  26.36       54.52 (28.16)     1:23.25 (28.73)     1:52.13 (28.88)
        2:21.11 (28.98)     2:50.22 (29.11)     3:19.13 (28.91)     3:48.31 (29.18)
        4:17.31 (29.00)     4:46.20 (28.89)     5:15.00 (28.80)     5:43.98 (28.98)
        6:12.89 (28.91)     6:41.59 (28.70)     7:10.18 (28.59)     7:38.79 (28.61)
        8:07.43 (28.64)     8:35.98 (28.55)     9:04.61 (28.63)     9:33.01 (28.40)
       10:01.02 (28.01)    10:28.66 (27.64)    10:56.65 (27.99)    11:24.56 (27.91)
       11:53.00 (28.44)    12:21.52 (28.52)    12:50.04 (28.52)    13:18.17 (28.13)
       13:46.18 (28.01)    14:14.46 (28.28)    14:42.59 (28.13)    15:10.26 (27.67)
       15:37.14 (26.88)
 19 Hogan, Brian              17 Badger Swim Club-MR 16:14.65L  15:37.14        
                  25.41       53.45 (28.04)     1:21.81 (28.36)     1:50.39 (28.58)
        2:19.06 (28.67)     2:47.58 (28.52)     3:16.19 (28.61)     3:44.77 (28.58)
        4:13.25 (28.48)     4:42.02 (28.77)     5:10.39 (28.37)     5:38.98 (28.59)
        6:07.53 (28.55)     6:35.96 (28.43)     7:04.66 (28.70)     7:33.37 (28.71)
        8:01.92 (28.55)     8:30.52 (28.60)     8:59.29 (28.77)     9:27.99 (28.70)
        9:56.58 (28.59)    10:25.24 (28.66)    10:53.89 (28.65)    11:22.33 (28.44)
       11:51.10 (28.77)    12:19.81 (28.71)    12:48.50 (28.69)    13:17.23 (28.73)
       13:45.62 (28.39)    14:13.99 (28.37)    14:42.51 (28.52)    15:10.61 (28.10)
       15:37.14 (26.53)
 21 *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA 15:31.21   15:41.19        
                  25.67       53.48 (27.81)     1:21.54 (28.06)     1:49.81 (28.27)
        2:18.21 (28.40)     2:46.65 (28.44)     3:15.03 (28.38)     3:43.40 (28.37)
        4:11.93 (28.53)     4:40.02 (28.09)     5:07.84 (27.82)     5:35.95 (28.11)
        6:04.29 (28.34)     6:32.69 (28.40)     7:01.08 (28.39)     7:29.75 (28.67)
        7:58.57 (28.82)     8:27.33 (28.76)     8:56.28 (28.95)     9:25.11 (28.83)
        9:54.28 (29.17)    10:23.43 (29.15)    10:52.59 (29.16)    11:21.72 (29.13)
       11:50.86 (29.14)    12:20.10 (29.24)    12:49.44 (29.34)    13:18.50 (29.06)
       13:47.28 (28.78)    14:15.82 (28.54)    14:44.45 (28.63)    15:12.93 (28.48)
       15:41.19 (28.26)
 22 Litherland, Kevin         16 Dynamo Swim Club-GA 16:12.27L  15:41.44        
                  25.48       53.53 (28.05)     1:21.81 (28.28)     1:50.34 (28.53)
        2:18.81 (28.47)     2:47.17 (28.36)     3:15.72 (28.55)     3:44.28 (28.56)
        4:12.91 (28.63)     4:41.58 (28.67)     5:10.05 (28.47)     5:38.59 (28.54)
        6:07.24 (28.65)     6:35.82 (28.58)     7:04.51 (28.69)     7:33.23 (28.72)
        8:01.98 (28.75)     8:30.63 (28.65)     8:59.31 (28.68)     9:28.27 (28.96)
        9:57.01 (28.74)    10:25.72 (28.71)    10:54.34 (28.62)    11:23.16 (28.82)
       11:52.05 (28.89)    12:21.04 (28.99)    12:50.05 (29.01)    13:19.17 (29.12)
       13:47.94 (28.77)    14:17.14 (29.20)    14:45.95 (28.81)    15:14.51 (28.56)
       15:41.44 (26.93)
 23 Quinn, Austin             16 Lake Erie Silver-LE 15:54.23L  15:41.98        
                  25.68       53.82 (28.14)     1:22.36 (28.54)     1:50.98 (28.62)
        2:19.59 (28.61)     2:47.72 (28.13)     3:15.90 (28.18)     3:44.06 (28.16)
        4:12.44 (28.38)     4:40.95 (28.51)     5:09.38 (28.43)     5:37.82 (28.44)
        6:06.32 (28.50)     6:35.21 (28.89)     7:04.01 (28.80)     7:32.76 (28.75)
        8:01.53 (28.77)     8:30.51 (28.98)     8:59.47 (28.96)     9:28.28 (28.81)
        9:57.47 (29.19)    10:26.03 (28.56)    10:54.80 (28.77)    11:23.56 (28.76)
       11:52.49 (28.93)    12:21.35 (28.86)    12:50.15 (28.80)    13:19.04 (28.89)
       13:48.17 (29.13)    14:17.10 (28.93)    14:45.89 (28.79)    15:14.59 (28.70)
       15:41.98 (27.39)
 24 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE         16:04.09   15:42.31        
                  24.79       52.11 (27.32)     1:19.87 (27.76)     1:47.86 (27.99)
        2:16.16 (28.30)     2:44.49 (28.33)     3:12.74 (28.25)     3:41.13 (28.39)
        4:09.55 (28.42)     4:38.13 (28.58)     5:06.47 (28.34)     5:35.20 (28.73)
        6:03.98 (28.78)     6:32.86 (28.88)     7:01.50 (28.64)     7:30.64 (29.14)
        7:59.54 (28.90)     8:28.51 (28.97)     8:57.25 (28.74)     9:26.19 (28.94)
        9:55.40 (29.21)    10:24.03 (28.63)    10:53.11 (29.08)    11:22.37 (29.26)
       11:51.34 (28.97)    12:20.45 (29.11)    12:49.31 (28.86)    13:18.59 (29.28)
       13:47.73 (29.14)    14:16.74 (29.01)    14:45.97 (29.23)    15:14.58 (28.61)
       15:42.31 (27.73)
 25 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA 16:34.43L  15:42.59        
                  25.09       52.79 (27.70)     1:20.90 (28.11)     1:48.86 (27.96)
        2:17.16 (28.30)     2:45.17 (28.01)     3:13.49 (28.32)     3:42.02 (28.53)
        4:10.66 (28.64)     4:39.47 (28.81)     5:07.87 (28.40)     5:36.76 (28.89)
        6:05.36 (28.60)     6:34.13 (28.77)     7:02.84 (28.71)     7:31.68 (28.84)
        8:00.46 (28.78)     8:29.27 (28.81)     8:58.07 (28.80)     9:26.97 (28.90)
        9:55.72 (28.75)    10:24.78 (29.06)    10:53.84 (29.06)    11:22.73 (28.89)
       11:51.98 (29.25)    12:20.94 (28.96)    12:50.03 (29.09)    13:19.27 (29.24)
       13:48.14 (28.87)    14:17.19 (29.05)    14:46.48 (29.29)    15:15.27 (28.79)
       15:42.59 (27.32)
 26 Funk, Steyn               18 Highlander Aquat-FL 15:21.64   15:43.97        
                  25.11       52.39 (27.28)     1:20.25 (27.86)     1:48.25 (28.00)
        2:16.17 (27.92)     2:44.08 (27.91)     3:11.94 (27.86)     3:39.76 (27.82)
        4:07.68 (27.92)     4:35.67 (27.99)     5:03.86 (28.19)     5:32.09 (28.23)
        6:00.39 (28.30)     6:28.82 (28.43)     6:57.67 (28.85)     7:26.67 (29.00)
        7:55.73 (29.06)     8:24.96 (29.23)     8:54.11 (29.15)     9:23.46 (29.35)
        9:52.69 (29.23)    10:22.16 (29.47)    10:51.47 (29.31)    11:20.89 (29.42)
       11:50.14 (29.25)    12:19.47 (29.33)    12:48.75 (29.28)    13:18.27 (29.52)
       13:47.73 (29.46)    14:17.18 (29.45)    14:46.54 (29.36)    15:15.71 (29.17)
       15:43.97 (28.26)
 27 Mayfield, Cory            17 La Mirada Armada-CA 15:46.56   15:44.34        
                  25.64       53.01 (27.37)     1:20.92 (27.91)     1:48.93 (28.01)
        2:17.21 (28.28)     2:45.47 (28.26)     3:14.04 (28.57)     3:42.32 (28.28)
        4:11.02 (28.70)     4:39.44 (28.42)     5:08.26 (28.82)     5:36.73 (28.47)
        6:05.67 (28.94)     6:34.30 (28.63)     7:03.46 (29.16)     7:31.81 (28.35)
        8:00.71 (28.90)     8:29.55 (28.84)     8:58.23 (28.68)     9:27.12 (28.89)
        9:56.29 (29.17)    10:25.19 (28.90)    10:54.39 (29.20)    11:23.66 (29.27)
       11:52.90 (29.24)    12:22.03 (29.13)    12:51.59 (29.56)    13:20.77 (29.18)
       13:50.02 (29.25)    14:19.00 (28.98)    14:48.19 (29.19)    15:16.88 (28.69)
       15:44.34 (27.46)
 28 Evenson, Austin           18 Pine Crest Swimm-FG 15:50.15   15:44.38        
                  25.37       53.60 (28.23)     1:22.42 (28.82)     1:51.04 (28.62)
        2:19.86 (28.82)     2:48.13 (28.27)     3:16.40 (28.27)     3:45.04 (28.64)
        4:13.67 (28.63)     4:42.67 (29.00)     5:11.35 (28.68)     5:40.23 (28.88)
        6:09.05 (28.82)     6:38.04 (28.99)     7:07.11 (29.07)     7:36.07 (28.96)
        8:04.96 (28.89)     8:33.39 (28.43)     9:02.20 (28.81)     9:30.99 (28.79)
        9:59.92 (28.93)    10:28.96 (29.04)    10:57.72 (28.76)    11:26.77 (29.05)
       11:55.15 (28.38)    12:24.10 (28.95)    12:53.10 (29.00)    13:22.18 (29.08)
       13:50.84 (28.66)    14:19.70 (28.86)    14:48.16 (28.46)    15:17.05 (28.89)
       15:44.38 (27.33)
 29 Snyder, Austin            18 SwimMAC Carolina-NC 15:46.39   15:44.94        
                  26.02       54.54 (28.52)     1:23.35 (28.81)     1:52.24 (28.89)
        2:21.16 (28.92)     2:50.05 (28.89)     3:18.80 (28.75)     3:47.48 (28.68)
        4:16.44 (28.96)     4:45.37 (28.93)     5:14.07 (28.70)     5:42.82 (28.75)
        6:11.59 (28.77)     6:40.51 (28.92)     7:09.41 (28.90)     7:38.61 (29.20)
        8:07.51 (28.90)     8:36.44 (28.93)     9:05.39 (28.95)     9:34.41 (29.02)
       10:02.71 (28.30)    10:31.29 (28.58)    11:00.08 (28.79)    11:29.11 (29.03)
       11:57.97 (28.86)    12:26.35 (28.38)    12:55.25 (28.90)    13:24.26 (29.01)
       13:52.91 (28.65)    14:21.81 (28.90)    14:50.16 (28.35)    15:18.84 (28.68)
       15:44.94 (26.10)
 30 Dobbs, Connor             15 North Texas Nada-NT 15:44.39   15:45.06        
                  26.16       54.58 (28.42)     1:23.07 (28.49)     1:51.70 (28.63)
        2:20.19 (28.49)     2:48.47 (28.28)     3:17.01 (28.54)     3:45.52 (28.51)
        4:14.15 (28.63)     4:42.42 (28.27)     5:10.78 (28.36)     5:39.35 (28.57)
        6:07.68 (28.33)     6:36.27 (28.59)     7:04.96 (28.69)     7:33.52 (28.56)
        8:02.04 (28.52)     8:30.88 (28.84)     8:59.72 (28.84)     9:28.40 (28.68)
        9:57.21 (28.81)    10:26.05 (28.84)    10:54.87 (28.82)    11:23.56 (28.69)
       11:53.00 (29.44)    12:22.20 (29.20)    12:51.31 (29.11)    13:20.56 (29.25)
       13:49.70 (29.14)    14:19.29 (29.59)    14:48.13 (28.84)    15:17.34 (29.21)
       15:45.06 (27.72)
 31 Rutkin, Lance             16 Team FLA-FG          8:32.02L  15:47.06        
                  26.17       54.43 (28.26)     1:23.18 (28.75)     1:52.09 (28.91)
        2:21.05 (28.96)     2:49.93 (28.88)     3:18.61 (28.68)     3:47.58 (28.97)
        4:16.57 (28.99)     4:45.95 (29.38)     5:14.49 (28.54)     5:42.99 (28.50)
        6:11.61 (28.62)     6:40.51 (28.90)     7:09.31 (28.80)     7:37.88 (28.57)
        8:06.40 (28.52)     8:35.57 (29.17)     9:04.50 (28.93)     9:33.23 (28.73)
       10:02.14 (28.91)    10:31.14 (29.00)    11:00.30 (29.16)    11:28.42 (28.12)
       11:57.37 (28.95)    12:26.40 (29.03)    12:55.61 (29.21)    13:24.48 (28.87)
       13:52.90 (28.42)    14:22.24 (29.34)    14:50.54 (28.30)    15:19.15 (28.61)
       15:47.06 (27.91)
 32 Pena, Alexander           15 Highlander Aquat-FL 16:03.62   15:49.09        
                  25.89       54.69 (28.80)     1:23.64 (28.95)     1:52.96 (29.32)
        2:21.95 (28.99)     2:51.08 (29.13)     3:19.94 (28.86)     3:49.03 (29.09)
        4:18.24 (29.21)     4:46.95 (28.71)     5:15.53 (28.58)     5:44.16 (28.63)
        6:12.73 (28.57)     6:41.44 (28.71)     7:10.36 (28.92)                    
                               12:27.84 ( )    12:56.99 (29.15)    13:26.00 (29.01)
       13:55.10 (29.10)    14:24.24 (29.14)    14:53.12 (28.88)    15:21.95 (28.83)
       15:49.09 (27.14)
 33 Craig, Collin             15 California Capit-SN 16:35.70L  15:49.88        
                  25.17       52.74 (27.57)     1:20.94 (28.20)     1:49.56 (28.62)
        2:18.04 (28.48)     2:46.34 (28.30)     3:15.18 (28.84)     3:43.81 (28.63)
        4:13.07 (29.26)     4:41.86 (28.79)     5:10.72 (28.86)     5:39.64 (28.92)
        6:08.78 (29.14)     6:37.22 (28.44)     7:06.18 (28.96)     7:35.11 (28.93)
        8:04.24 (29.13)     8:33.25 (29.01)     9:02.46 (29.21)     9:31.53 (29.07)
       10:00.63 (29.10)    10:29.62 (28.99)    10:58.93 (29.31)    11:28.10 (29.17)
       11:57.43 (29.33)    12:26.69 (29.26)    12:56.08 (29.39)    13:25.23 (29.15)
       13:54.65 (29.42)    14:23.67 (29.02)    14:52.74 (29.07)    15:21.88 (29.14)
       15:49.88 (28.00)
 34 Moran, Aaron              16 Alamo Area Aquat-ST  8:32.91L  15:52.78        
                  26.01       54.52 (28.51)     1:23.55 (29.03)     1:52.18 (28.63)
        2:21.39 (29.21)     2:50.23 (28.84)     3:19.35 (29.12)     3:48.16 (28.81)
        4:17.33 (29.17)     4:46.41 (29.08)     5:15.46 (29.05)     5:44.45 (28.99)
        6:13.40 (28.95)     6:42.29 (28.89)     7:11.35 (29.06)     7:39.90 (28.55)
        8:08.84 (28.94)     8:37.82 (28.98)     9:06.94 (29.12)     9:35.74 (28.80)
       10:04.42 (28.68)    10:33.47 (29.05)    11:02.61 (29.14)    11:31.65 (29.04)
       12:00.97 (29.32)    12:30.11 (29.14)    12:59.49 (29.38)    13:28.53 (29.04)
       13:57.91 (29.38)    14:27.18 (29.27)    14:56.65 (29.47)    15:25.56 (28.91)
       15:52.78 (27.22)
 35 Stamper, Bradley          16 Bolles School Sh-FL  8:33.97L  15:52.90        
                  26.05       55.07 (29.02)     1:24.25 (29.18)     1:53.34 (29.09)
        2:22.43 (29.09)     2:51.49 (29.06)     3:20.31 (28.82)     3:49.29 (28.98)
        4:18.25 (28.96)     4:47.29 (29.04)     5:16.08 (28.79)     5:45.15 (29.07)
        6:13.67 (28.52)     6:42.59 (28.92)     7:11.13 (28.54)     7:39.66 (28.53)
        8:08.58 (28.92)     8:37.37 (28.79)     9:06.23 (28.86)     9:35.17 (28.94)
       10:04.28 (29.11)    10:33.49 (29.21)    11:02.82 (29.33)    11:32.03 (29.21)
       12:01.23 (29.20)    12:30.59 (29.36)    12:59.87 (29.28)    13:29.00 (29.13)
       13:58.28 (29.28)    14:27.82 (29.54)    14:56.81 (28.99)    15:25.75 (28.94)
       15:52.90 (27.15)
 36 Ubert, Michael            18 Green Mountain A-NE 15:50.84   15:53.02        
                  25.61       53.31 (27.70)     1:21.40 (28.09)     1:49.78 (28.38)
        2:18.31 (28.53)     2:46.78 (28.47)     3:15.66 (28.88)     3:44.52 (28.86)
        4:13.28 (28.76)     4:41.91 (28.63)     5:11.07 (29.16)     5:40.14 (29.07)
        6:09.21 (29.07)     6:38.14 (28.93)     7:07.47 (29.33)     7:36.57 (29.10)
        8:05.70 (29.13)     8:34.72 (29.02)     9:03.80 (29.08)     9:33.08 (29.28)
       10:02.36 (29.28)    10:31.63 (29.27)    11:00.78 (29.15)    11:30.35 (29.57)
       11:59.66 (29.31)    12:29.38 (29.72)    12:58.70 (29.32)    13:28.06 (29.36)
       13:57.27 (29.21)    14:26.58 (29.31)    14:55.87 (29.29)    15:24.80 (28.93)
       15:53.02 (28.22)
 37 Stinson, Nathan           17 Nashville Aquati-SE 16:05.19   15:53.94        
                  26.09       54.85 (28.76)     1:23.96 (29.11)     1:53.05 (29.09)
        2:22.24 (29.19)     2:51.84 (29.60)     3:20.90 (29.06)     3:49.83 (28.93)
        4:18.91 (29.08)     4:47.74 (28.83)     5:16.61 (28.87)     5:45.75 (29.14)
        6:14.79 (29.04)     6:43.66 (28.87)     7:12.87 (29.21)     7:41.94 (29.07)
        8:10.77 (28.83)     8:39.89 (29.12)     9:08.89 (29.00)     9:37.77 (28.88)
       10:06.82 (29.05)    10:35.94 (29.12)    11:05.07 (29.13)    11:33.99 (28.92)
       12:03.48 (29.49)    12:32.85 (29.37)    13:02.05 (29.20)    13:31.12 (29.07)
       14:00.32 (29.20)    14:28.57 (28.25)    14:57.80 (29.23)    15:26.47 (28.67)
       15:53.94 (27.47)
 38 Western, Shawn            18 Wasatch Front Fi-UT 16:02.42L  15:54.29        
                  25.29       53.02 (27.73)     1:21.15 (28.13)     1:49.80 (28.65)
        2:17.99 (28.19)     2:46.67 (28.68)     3:15.38 (28.71)     3:44.28 (28.90)
        4:13.35 (29.07)     4:41.99 (28.64)     5:10.95 (28.96)     5:39.94 (28.99)
        6:09.02 (29.08)     6:38.83 (29.81)     7:08.12 (29.29)     7:37.67 (29.55)
        8:06.98 (29.31)     8:36.30 (29.32)     9:05.83 (29.53)     9:35.88 (30.05)
       10:05.52 (29.64)    10:34.54 (29.02)    11:03.87 (29.33)    11:33.04 (29.17)
       12:02.11 (29.07)    12:31.33 (29.22)    13:00.54 (29.21)    13:29.72 (29.18)
       13:58.93 (29.21)    14:28.29 (29.36)    14:57.36 (29.07)    15:26.28 (28.92)
       15:54.29 (28.01)
 39 Johnson, Mitchell         17 Canyons Aquatic-CA  15:48.70   15:54.38        
                  25.75       53.84 (28.09)     1:22.58 (28.74)     1:51.43 (28.85)
        2:20.29 (28.86)     2:49.10 (28.81)     3:18.22 (29.12)     3:47.36 (29.14)
        4:16.29 (28.93)     4:45.48 (29.19)     5:14.75 (29.27)     5:43.82 (29.07)
        6:13.33 (29.51)     6:42.38 (29.05)     7:11.48 (29.10)     7:40.57 (29.09)
        8:09.80 (29.23)     8:38.86 (29.06)     9:08.02 (29.16)     9:37.10 (29.08)
       10:06.32 (29.22)    10:35.62 (29.30)    11:04.77 (29.15)    11:33.90 (29.13)
       12:03.13 (29.23)    12:32.30 (29.17)    13:01.57 (29.27)    13:30.79 (29.22)
       13:59.97 (29.18)    14:29.07 (29.10)    14:58.23 (29.16)    15:27.24 (29.01)
       15:54.38 (27.14)
 40 Wallace, Martin           17 North Jeffco Swi-CO 16:21.31L  15:55.03        
                  25.56       53.76 (28.20)     1:22.41 (28.65)     1:50.92 (28.51)
        2:19.37 (28.45)     2:47.88 (28.51)     3:16.77 (28.89)     3:45.38 (28.61)
        4:14.33 (28.95)     4:43.27 (28.94)     5:12.32 (29.05)     5:41.21 (28.89)
        6:10.31 (29.10)     6:39.35 (29.04)     7:08.63 (29.28)     7:37.93 (29.30)
        8:07.25 (29.32)     8:36.50 (29.25)     9:05.65 (29.15)     9:34.77 (29.12)
       10:04.02 (29.25)    10:33.35 (29.33)    11:02.56 (29.21)    11:31.92 (29.36)
       12:01.01 (29.09)    12:30.50 (29.49)    12:59.90 (29.40)    13:29.23 (29.33)
       13:58.75 (29.52)    14:28.46 (29.71)    14:58.03 (29.57)    15:27.02 (28.99)
       15:55.03 (28.01)
 41 Barry, Charles            16 Badger Swim Club-MR 15:49.00   15:55.34        
                  25.51       53.66 (28.15)     1:22.32 (28.66)     1:51.16 (28.84)
        2:20.30 (29.14)     2:49.20 (28.90)     3:18.13 (28.93)     3:47.23 (29.10)
        4:16.26 (29.03)     4:45.48 (29.22)     5:14.79 (29.31)     5:44.12 (29.33)
        6:13.39 (29.27)     6:42.43 (29.04)     7:11.45 (29.02)     7:40.62 (29.17)
        8:09.56 (28.94)     8:38.68 (29.12)     9:07.93 (29.25)     9:36.96 (29.03)
       10:06.17 (29.21)    10:35.42 (29.25)    11:04.67 (29.25)    11:33.78 (29.11)
       12:03.06 (29.28)    12:32.39 (29.33)    13:01.48 (29.09)    13:30.74 (29.26)
       14:00.07 (29.33)    14:29.18 (29.11)    14:58.31 (29.13)    15:27.75 (29.44)
       15:55.34 (27.59)
 42 Gravley, William          17 Sandpipers Of Ne-CA 16:14.34L  15:57.74        
                  26.23       54.70 (28.47)     1:23.33 (28.63)     1:52.04 (28.71)
        2:20.83 (28.79)     2:49.59 (28.76)     3:18.35 (28.76)     3:47.28 (28.93)
        4:16.46 (29.18)     4:45.48 (29.02)     5:14.56 (29.08)     5:43.64 (29.08)
        6:12.86 (29.22)     6:42.10 (29.24)     7:11.17 (29.07)     7:40.10 (28.93)
        8:09.32 (29.22)     8:38.47 (29.15)     9:07.83 (29.36)     9:37.10 (29.27)
       10:06.55 (29.45)    10:35.97 (29.42)    11:05.62 (29.65)    11:35.31 (29.69)
       12:04.90 (29.59)    12:34.25 (29.35)    13:03.76 (29.51)    13:33.15 (29.39)
       14:02.62 (29.47)    14:31.93 (29.31)    15:01.14 (29.21)    15:29.98 (28.84)
       15:57.74 (27.76)
 43 Foster, James             18 Kansas City Blaz-MV 16:17.26L  15:59.08        
                  26.00       54.66 (28.66)     1:23.59 (28.93)     1:52.34 (28.75)
        2:21.19 (28.85)     2:50.18 (28.99)     3:19.17 (28.99)     3:48.32 (29.15)
        4:17.22 (28.90)     4:46.47 (29.25)     5:15.54 (29.07)     5:44.77 (29.23)
        6:13.96 (29.19)     6:43.02 (29.06)     7:12.65 (29.63)     7:41.73 (29.08)
        8:10.48 (28.75)     8:39.73 (29.25)     9:09.00 (29.27)     9:38.18 (29.18)
       10:07.16 (28.98)    10:36.41 (29.25)    11:05.68 (29.27)    11:34.84 (29.16)
       12:04.20 (29.36)    12:33.59 (29.39)    13:03.22 (29.63)    13:33.13 (29.91)
       14:02.69 (29.56)    14:32.07 (29.38)    15:01.40 (29.33)    15:30.74 (29.34)
       15:59.08 (28.34)
 44 Bolt, Dustin              17 San Luis Obispo-CA   9:34.96   16:00.57        
                  26.51       55.28 (28.77)     1:24.42 (29.14)     1:53.59 (29.17)
        2:22.95 (29.36)     2:52.15 (29.20)     3:21.48 (29.33)     3:50.78 (29.30)
        4:20.01 (29.23)     4:49.20 (29.19)     5:18.51 (29.31)     5:47.64 (29.13)
        6:16.85 (29.21)     6:45.85 (29.00)     7:14.68 (28.83)     7:43.60 (28.92)
        8:12.53 (28.93)     8:41.43 (28.90)     9:10.65 (29.22)     9:39.80 (29.15)
       10:09.14 (29.34)    10:38.57 (29.43)    11:08.20 (29.63)    11:37.67 (29.47)
       12:07.29 (29.62)    12:36.96 (29.67)    13:06.47 (29.51)    13:35.90 (29.43)
       14:05.27 (29.37)    14:34.27 (29.00)    15:03.26 (28.99)    15:32.22 (28.96)
       16:00.57 (28.35)
 45 Manchester, John          16 SwimMAC Carolina-NC  9:25.11   16:04.03        
                  26.39       54.74 (28.35)     1:23.71 (28.97)     1:52.82 (29.11)
        2:22.18 (29.36)     2:51.62 (29.44)     3:20.75 (29.13)     3:49.55 (28.80)
        4:18.64 (29.09)     4:47.65 (29.01)     5:16.55 (28.90)     5:45.74 (29.19)
        6:15.31 (29.57)     6:44.64 (29.33)     7:14.25 (29.61)     7:43.94 (29.69)
        8:13.56 (29.62)     8:43.37 (29.81)     9:12.88 (29.51)     9:42.70 (29.82)
       10:12.24 (29.54)    10:41.91 (29.67)    11:11.61 (29.70)    11:41.32 (29.71)
       12:10.72 (29.40)    12:40.17 (29.45)    13:09.77 (29.60)    13:39.33 (29.56)
       14:08.77 (29.44)    14:38.11 (29.34)    15:06.72 (28.61)    15:35.63 (28.91)
       16:04.03 (28.40)
 46 Shreeve, Brandon          15 Corvallis Aquati-OR 15:47.39   16:04.74        
                  26.62       55.39 (28.77)     1:24.14 (28.75)     1:53.09 (28.95)
        2:21.93 (28.84)     2:51.00 (29.07)     3:20.09 (29.09)     3:49.07 (28.98)
        4:17.74 (28.67)     4:46.67 (28.93)     5:15.82 (29.15)     5:44.87 (29.05)
        6:14.13 (29.26)     6:43.36 (29.23)     7:12.77 (29.41)                    
                               12:39.37 ( )    13:09.04 (29.67)    13:38.76 (29.72)
       14:08.34 (29.58)    14:37.76 (29.42)    15:07.30 (29.54)    15:36.32 (29.02)
       16:04.74 (28.42)
 47 Geist, Louis              18 North Jeffco Swi-CO 16:35.35L  16:04.77        
                  26.80       55.90 (29.10)     1:24.72 (28.82)     1:54.15 (29.43)
        2:23.22 (29.07)     2:52.33 (29.11)     3:21.34 (29.01)     3:50.68 (29.34)
        4:19.46 (28.78)     4:48.60 (29.14)     5:17.13 (28.53)     5:46.05 (28.92)
        6:15.27 (29.22)     6:44.30 (29.03)     7:13.19 (28.89)     7:42.63 (29.44)
        8:12.20 (29.57)     8:41.30 (29.10)     9:11.05 (29.75)     9:40.74 (29.69)
       10:10.07 (29.33)    10:39.42 (29.35)    11:09.37 (29.95)    11:39.03 (29.66)
       12:08.91 (29.88)    12:38.93 (30.02)    13:08.38 (29.45)    13:38.42 (30.04)
       14:08.65 (30.23)    14:37.84 (29.19)    15:07.66 (29.82)    15:37.03 (29.37)
       16:04.77 (27.74)
 48 Yang, William             17 Eagle Swim Team-MD  16:31.07L  16:08.02        
                  25.78       53.82 (28.04)     1:22.52 (28.70)     1:51.38 (28.86)
        2:20.64 (29.26)     2:50.15 (29.51)     3:19.45 (29.30)     3:48.64 (29.19)
        4:18.08 (29.44)     4:47.59 (29.51)     5:16.79 (29.20)     5:45.75 (28.96)
        6:15.04 (29.29)     6:44.35 (29.31)     7:13.83 (29.48)     7:43.42 (29.59)
        8:12.86 (29.44)     8:42.45 (29.59)     9:12.16 (29.71)     9:41.57 (29.41)
       10:11.41 (29.84)    10:41.07 (29.66)    11:10.79 (29.72)    11:40.70 (29.91)
       12:10.77 (30.07)    12:40.74 (29.97)    13:10.93 (30.19)    13:40.95 (30.02)
       14:10.77 (29.82)    14:40.47 (29.70)    15:09.85 (29.38)    15:39.12 (29.27)
       16:08.02 (28.90)
 49 Lee, William              18 Hershey Aquatic-MA   9:31.69   16:12.05        
                  25.58       53.75 (28.17)     1:22.20 (28.45)     1:51.26 (29.06)
        2:20.32 (29.06)     2:49.42 (29.10)     3:18.59 (29.17)     3:47.93 (29.34)
        4:17.35 (29.42)     4:46.79 (29.44)     5:16.39 (29.60)     5:45.88 (29.49)
        6:15.61 (29.73)     6:45.66 (30.05)     7:15.45 (29.79)     7:45.35 (29.90)
        8:15.10 (29.75)     8:45.24 (30.14)     9:15.10 (29.86)     9:44.88 (29.78)
       10:14.73 (29.85)    10:44.59 (29.86)    11:14.71 (30.12)    11:44.63 (29.92)
       12:14.37 (29.74)    12:43.98 (29.61)    13:13.88 (29.90)    13:43.62 (29.74)
       14:13.58 (29.96)    14:43.31 (29.73)    15:13.01 (29.70)    15:42.69 (29.68)
       16:12.05 (29.36)
 50 Marsolek, Dylan           18 Plantation Swim-FG   8:33.21L  16:14.35        
                  26.59       55.01 (28.42)     1:23.51 (28.50)     1:52.32 (28.81)
        2:20.92 (28.60)     2:49.84 (28.92)     3:18.90 (29.06)     3:47.64 (28.74)
        4:16.69 (29.05)     4:45.93 (29.24)     5:14.68 (28.75)     5:43.48 (28.80)
        6:12.39 (28.91)     6:41.65 (29.26)     7:10.99 (29.34)     7:40.49 (29.50)
        8:10.17 (29.68)     8:40.11 (29.94)     9:10.13 (30.02)     9:40.14 (30.01)
       10:10.24 (30.10)    10:40.37 (30.13)    11:10.70 (30.33)    11:41.13 (30.43)
       12:11.50 (30.37)    12:41.95 (30.45)    13:12.33 (30.38)    13:43.01 (30.68)
       14:13.72 (30.71)    14:44.31 (30.59)    15:14.89 (30.58)    15:44.85 (29.96)
       16:14.35 (29.50)
 51 Clarke, Ian               17 Colorado Springs-CO 16:04.53   16:16.35        
                  27.06       55.74 (28.68)     1:25.07 (29.33)     1:54.66 (29.59)
        2:24.79 (30.13)     2:54.49 (29.70)     3:23.59 (29.10)     3:52.91 (29.32)
        4:22.54 (29.63)     4:52.00 (29.46)     5:21.40 (29.40)     5:51.10 (29.70)
        6:20.81 (29.71)     6:50.61 (29.80)     7:20.23 (29.62)     7:49.69 (29.46)
        8:19.14 (29.45)     8:48.94 (29.80)     9:18.96 (30.02)     9:48.95 (29.99)
       10:18.59 (29.64)    10:48.64 (30.05)    11:18.64 (30.00)    11:48.60 (29.96)
       12:18.69 (30.09)    12:48.74 (30.05)    13:18.93 (30.19)    13:48.83 (29.90)
       14:18.65 (29.82)    14:48.60 (29.95)    15:18.39 (29.79)    15:47.63 (29.24)
       16:16.35 (28.72)
 52 Groot, Jan                18 Rancho San Diegu-SI  8:36.05L  16:17.45        
                  25.98       55.16 (29.18)     1:24.63 (29.47)     1:54.20 (29.57)
        2:23.87 (29.67)     2:53.60 (29.73)     3:23.15 (29.55)     3:53.00 (29.85)
        4:22.64 (29.64)     4:52.69 (30.05)     5:22.69 (30.00)     5:52.48 (29.79)
        6:22.75 (30.27)     6:52.94 (30.19)     7:23.08 (30.14)     7:52.98 (29.90)
        8:22.76 (29.78)     8:52.58 (29.82)     9:22.46 (29.88)     9:52.45 (29.99)
       10:22.23 (29.78)    10:51.84 (29.61)    11:21.55 (29.71)    11:51.68 (30.13)
       12:21.14 (29.46)    12:50.68 (29.54)    13:20.37 (29.69)    13:50.18 (29.81)
       14:19.83 (29.65)    14:49.42 (29.59)    15:18.86 (29.44)    15:48.71 (29.85)
       16:17.45 (28.74)
 53 Meek, Thomas              17 Una BCH-CA           8:34.80L  16:18.56        
                  25.62       54.36 (28.74)     1:23.55 (29.19)     1:53.13 (29.58)
        2:22.88 (29.75)     2:52.52 (29.64)     3:22.46 (29.94)     3:52.46 (30.00)
        4:22.26 (29.80)     4:52.23 (29.97)     5:22.30 (30.07)     5:52.55 (30.25)
        6:22.64 (30.09)     6:52.45 (29.81)     7:22.52 (30.07)     7:52.72 (30.20)
        8:22.83 (30.11)     8:52.80 (29.97)     9:23.01 (30.21)     9:53.12 (30.11)
       10:23.42 (30.30)    10:53.56 (30.14)    11:23.73 (30.17)    11:54.03 (30.30)
       12:23.85 (29.82)    12:53.78 (29.93)    13:23.16 (29.38)    13:52.98 (29.82)
       14:22.82 (29.84)    14:52.31 (29.49)    15:21.58 (29.27)    15:50.60 (29.02)
       16:18.56 (27.96)
 54 Eno, Johnathan            17 Cypress Fairbank-GU  9:33.96   16:23.06        
                  26.15       55.01 (28.86)     1:24.09 (29.08)     1:53.46 (29.37)
        2:22.73 (29.27)     2:52.22 (29.49)     3:21.89 (29.67)     3:51.54 (29.65)
        4:21.24 (29.70)     4:51.07 (29.83)     5:20.95 (29.88)     5:51.20 (30.25)
        6:21.60 (30.40)     6:52.03 (30.43)     7:22.30 (30.27)     7:52.89 (30.59)
        8:22.72 (29.83)     8:52.87 (30.15)     9:22.95 (30.08)     9:52.84 (29.89)
       10:22.78 (29.94)    10:52.61 (29.83)    11:22.78 (30.17)    11:53.30 (30.52)
       12:23.04 (29.74)    12:53.18 (30.14)    13:22.96 (29.78)    13:52.82 (29.86)
       14:23.35 (30.53)    14:53.37 (30.02)    15:23.38 (30.01)    15:53.50 (30.12)
       16:23.06 (29.56)
 -- Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG         15:48.47        DFS        
      63 Declared false start
 -- Sherman, Sammy            17 Asphalt Green Un-MR 16:09.87L       SCR        
 -- Sanders, Clay             18 Orinda Aquatics-PC   8:33.93L       SCR        
 -- Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC 15:46.81        SCR        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                52.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Betschart, Marcel        18 Pine Crest Swimm-FG    51.49      51.86        
                  25.16       51.86 (26.70)                                        
  2 Balogh, Brennan           14 Lincoln Select S-MW    53.18      51.87        
                  25.08       51.87 (26.79)                                        
  3 Bitara, Christopher       16 Aggie Swim Club-GU     52.08      52.44        
                  25.18       52.44 (27.26)                                        
  4 Dunne, Patrick            16 Greater Pensacol-SE    52.62      53.05        
                  26.16       53.05 (26.89)                                        
  5 Enoch, Adam               17 Eagle Swim Team-MD     52.99      53.06        
                  26.42       53.06 (26.64)                                        
  6 Jacob, Evan               17 Loggerhead Aquat-FL    54.00      54.55        
                  26.73       54.55 (27.82)                                        
  7 Ramsay, Nathaniel         15 Una WW-NE              55.00      54.82        
                  26.67       54.82 (28.15)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 46.72   12/9/2011 Ryan Murphy, Bolles School Sh                
 Meet Q Time:   51.39                                                          
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                52.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL    49.09      48.05        
                  23.29       48.05 (24.76)                                        
  2 Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA    48.28      48.68        
                  23.16       48.68 (25.52)                                        
  3 Greene, Aaron             17 North Texas Nada-NT    48.87      48.83        
                  24.05       48.83 (24.78)                                        
  4 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC    49.20      48.86        
                  23.78       48.86 (25.08)                                        
  5 Glass, William            16 City of Mobile S-SE    49.61      48.96        
                  23.61       48.96 (25.35)                                        
  6 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    49.31      49.20        
                  24.00       49.20 (25.20)                                        
  7 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR    49.54      49.36        
                  23.66       49.36 (25.70)                                        
  8 Rysemus, Logan            16 King Aquatic Clu-PN    49.43      49.85        
                  24.32       49.85 (25.53)                                        
B - Final
  9 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL    49.64      46.72J       
                  22.74       46.72 (23.98)                                        
 10 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC    49.90      48.87        
                  23.66       48.87 (25.21)                                        
 11 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE            49.65      49.27        
                  23.49       49.27 (25.78)                                        
 12 Elliott, Reid             17 West Austin Aqua-ST    49.94      49.59        
                  23.83       49.59 (25.76)                                        
 13 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU    49.65      49.90        
                  23.68       49.90 (26.22)                                        
 14 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST    50.24      49.95        
                  24.45       49.95 (25.50)                                        
 15 Loftus, Joseph            16 CAST-IE                49.91      50.24        
                  24.38       50.24 (25.86)                                        
 16 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU    50.18      51.34        
                  24.78       51.34 (26.56)                                        
C - Final
 17 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO    50.37      49.32        
                  24.10       49.32 (25.22)                                        
 18 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    50.38      49.68        
                  24.29       49.68 (25.39)                                        
 19 Wheeler, William          17 SwimMAC Carolina-NC    50.26      49.84        
                  24.19       49.84 (25.65)                                        
 20 Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR    50.41      50.19        
                  24.61       50.19 (25.58)                                        
 21 Mattix, Bradley           17 Rose Bowl Aquati-CA    50.49      50.71        
                  24.57       50.71 (26.14)                                        
 22 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    50.55      51.09        
                  24.74       51.09 (26.35)                                        
 23 Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO      50.49      51.12        
                  24.84       51.12 (26.28)                                        
 24 Dobbs, Chatham            15 Nashville Aquati-SE    50.49      51.37        
                  24.23       51.37 (27.14)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                52.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Winder, Alan              17 North Bay Aquati-PC    53.11      51.01        
                  24.65       51.01 (26.36)                                        
  2 Brasali, Hanaya           17 Fresno Dolphins-CC     52.69      52.07        
                  25.18       52.07 (26.89)                                        
 
Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 46.72   12/9/2011 Ryan Murphy, Bolles School Sh                
 Meet Q Time:   51.39                                                          
                50.29  JR-A 2012 LC Juniors - A
                51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                52.69  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  51.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA    47.53      48.28 q      
                  23.46       48.28 (24.82)                                        
  2 Greene, Aaron             17 North Texas Nada-NT    49.36      48.87 q      
                  24.04       48.87 (24.83)                                        
  3 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL    48.69      49.09 q      
                  24.01       49.09 (25.08)                                        
  4 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC    50.30      49.20 q      
                  24.18       49.20 (25.02)                                        
  5 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    49.63      49.31 q      
                  24.08       49.31 (25.23)                                        
  6 Rysemus, Logan            16 King Aquatic Clu-PN    51.33      49.43 q      
                  24.24       49.43 (25.19)                                        
  7 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR    51.10      49.54 q      
                  24.07       49.54 (25.47)                                        
  8 Glass, William            16 City of Mobile S-SE    50.99      49.61 q      
                  23.71       49.61 (25.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL    47.59      49.64 q      
                  24.59       49.64 (25.05)                                        
 10 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU    49.76      49.65 q      
                  23.85       49.65 (25.80)                                        
 10 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE            50.17      49.65 q      
                  23.83       49.65 (25.82)                                        
 12 Darmody, Kyle             17 SwimMAC Carolina-NC    50.66      49.90 q      
                  24.41       49.90 (25.49)                                        
 13 Loftus, Joseph            16 CAST-IE                50.65      49.91 q      
                  24.26       49.91 (25.65)                                        
 14 Elliott, Reid             17 West Austin Aqua-ST    48.98      49.94 q      
                  24.13       49.94 (25.81)                                        
 15 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU    51.35      50.18 q      
                  24.39       50.18 (25.79)                                        
 16 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST    50.40      50.24 q      
                  24.72       50.24 (25.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wheeler, William          17 SwimMAC Carolina-NC    50.59      50.26 q      
                  24.53       50.26 (25.73)                                        
 18 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO    49.72      50.37 q      
                  24.79       50.37 (25.58)                                        
 19 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    51.09      50.38 q      
                  24.64       50.38 (25.74)                                        
 20 Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR    50.50      50.41 q      
                  24.74       50.41 (25.67)                                        
 21 Mattix, Bradley           17 Rose Bowl Aquati-CA    59.99L     50.49 q      
                  24.42       50.49 (26.07)                                        
 21 Dobbs, Chatham            15 Nashville Aquati-SE    59.37L     50.49 q      
                  24.29       50.49 (26.20)                                        
 21 Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO      50.73      50.49 q      
                  24.43       50.49 (26.06)                                        
 24 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    52.55      50.55 q      
                  24.89       50.55 (25.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Grenfell, Grant           17 Tiger Aquatics-LA      50.50      50.57        
                  24.56       50.57 (26.01)                                        
 26 Doss, Austin              16 Hershey Aquatic-MA     50.95      50.61        
                  24.81       50.61 (25.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN    50.30      50.63        
                  24.65       50.63 (25.98)                                        
 28 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS       49.03      50.70        
                  24.84       50.70 (25.86)                                        
 28 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC    50.90      50.70        
                  24.62       50.70 (26.08)                                        
 30 Turner, Daryl             16 Aces Swim Club-CO      50.22      50.73        
                  23.25       50.73 (27.48)                                        
 31 Takabayashi, Kazumu       16 SoNoCo Swim Club-CT    51.33      50.75        
                  24.33       50.75 (26.42)                                        
 32 *Koski, Matias            17 Dynamo Swim Club-GA    50.15      50.85        
                  25.03       50.85 (25.82)                                        
 33 McArthur, Justin          14 Lakewood Aquatic-CA  1:00.86L     50.97        
                  25.09       50.97 (25.88)                                        
 34 Scheid, Michael           17 Lakeside Swim Te-KY    50.75      50.98        
                  24.72       50.98 (26.26)                                        
 35 Griffin, Carter           16 DU Hilltoppers-CO    1:00.22L     51.00        
                  24.78       51.00 (26.22)                                        
 36 *Assis, Matheus           17 Indian River Aqu-FL    50.36      51.05        
                  24.60       51.05 (26.45)                                        
 37 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT    51.41      51.06        
                  25.01       51.06 (26.05)                                        
 38 Parker, Andrew            18 Highlands Ranch-CO     51.32      51.08        
                  24.85       51.08 (26.23)                                        
 39 Williams, Dillon          16 Crow Canyon Coun-PC    50.62      51.09        
                  24.80       51.09 (26.29)                                        
 40 Athanas, Aaron            17 YMCA of the Nort-NE    59.45L     51.12        
                  24.85       51.12 (26.27)                                        
 41 McPheters, Matthew        16 Waves Of Wilming-NC    51.94      51.13        
                  24.76       51.13 (26.37)                                        
 42 Simpson, Kyle             17 TNT Swimming, In-SE    51.96      51.18        
                  24.66       51.18 (26.52)                                        
 43 Borgert, Benjamin         16 High Tide Aquati-FL    50.88      51.22        
                  24.96       51.22 (26.26)                                        
 44 Klein, Curtis             16 Tigard Tualatin-OR     59.75L     51.29        
                  25.01       51.29 (26.28)                                        
 45 Hearl, Christopher        16 Kansas City Blaz-MV    50.95      51.35        
                  24.93       51.35 (26.42)                                        
 46 Tesone, Nolan             18 North Jeffco Swi-CO    51.19      51.46        
                  25.38       51.46 (26.08)                                        
 46 *Darbinyan, Armen         18 CCAT Swimming-CA       51.56      51.46        
                  24.77       51.46 (26.69)                                        
 48 Baldacci, Collin          17 Gillette Swim Te-WY    51.13      51.52        
                  24.87       51.52 (26.65)                                        
 48 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO    52.13      51.52        
                  25.16       51.52 (26.36)                                        
 50 Mowry, Mickey             17 Rose Bowl Aquati-CA    51.05      51.53        
                  24.80       51.53 (26.73)                                        
 51 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  1:00.57L     51.56        
                  25.16       51.56 (26.40)                                        
 52 Webster, Matthew          16 Santa Clara Swim-PC    59.71L     51.58        
                  25.06       51.58 (26.52)                                        
 53 Frank, George             17 Bolles School Sh-FL  1:00.48L     51.61        
                  25.16       51.61 (26.45)                                        
 54 Mackle, Michael           17 Rancho San Diegu-SI    50.59      51.65        
                  25.24       51.65 (26.41)                                        
 55 Wallace, Jacob            17 Cypress Fairbank-GU    50.53      51.66        
                  25.02       51.66 (26.64)                                        
 56 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA    58.92L     51.76        
                  25.21       51.76 (26.55)                                        
 56 Powers, Paul              16 Unattached-GA        1:00.08L     51.76        
                  25.03       51.76 (26.73)                                        
 58 Xu, Benjamin              17 Eagle Swim Team-MD     51.97      51.79        
                  25.12       51.79 (26.67)                                        
 59 Dudzinski, Ryan           15 Upper St Clair S-AM    50.10      51.83        
                  25.16       51.83 (26.67)                                        
 60 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST    52.05      51.88        
                  25.56       51.88 (26.32)                                        
 61 Olmsted, Wesley           15 High Tide Aquati-FL    52.49      51.89        
                  25.26       51.89 (26.63)                                        
 62 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA    50.59      51.98        
                  25.09       51.98 (26.89)                                        
 63 Maginnis, Joseph          16 Penn Charter Aqu-MA    51.61      52.03        
                  25.42       52.03 (26.61)                                        
 64 Johns, Travis             16 Waves Of Wilming-NC    51.41      52.04        
                  25.29       52.04 (26.75)                                        
 65 Castro-Abrams, Kenneth    16 Marin Pirates-PC       50.54      52.05        
                  25.38       52.05 (26.67)                                        
 66 Toetz, Alexander          17 Three Rivers Aqu-IN    59.96L     52.06        
                  25.40       52.06 (26.66)                                        
 67 Lane, Seth                18 Fox Valley Wave-WI     59.69L     52.12        
                  25.37       52.12 (26.75)                                        
 68 Wylie, Timothy            18 West Austin Aqua-ST    50.42      52.17        
                  25.36       52.17 (26.81)                                        
 69 Hetzel, Thomas            17 SwimMAC Carolina-NC  1:00.17L     52.26        
                  25.23       52.26 (27.03)                                        
 70 Wilkinson, Ryan           18 SwimMAC Carolina-NC  1:00.00L     52.30        
                  25.34       52.30 (26.96)                                        
 71 Sanders, Tristan          15 Palm Harbor YMCA-FL    51.62      52.35        
                  25.36       52.35 (26.99)                                        
 72 Jones, Patrick            17 Loveland Swim Cl-CO    52.16      52.40        
                  25.72       52.40 (26.68)                                        
 73 Poti, Quinn               16 Blue Dolfins-FL        51.88      52.47        
                  25.64       52.47 (26.83)                                        
 74 Scott, Alec               18 Denver Swim Acad-CO    59.70L     52.49        
                  25.75       52.49 (26.74)                                        
 75 Dehner, Alex              17 Area Tallahassee-FL    52.27      52.63        
                  25.88       52.63 (26.75)                                        
 76 *Pretorius, Jeandre       18 Highlander Aquat-FL    51.20      52.65        
                  25.43       52.65 (27.22)                                        
 77 Morgan, David             16 Crow Canyon Coun-PC    51.06      52.68        
                  25.67       52.68 (27.01)                                        
 78 Whitcomb, Daniel          17 New Trier Swim C-IL    51.69      52.72        
                  25.61       52.72 (27.11)                                        
 79 Deberry, Ryan             17 YMCA of Western-NC     59.90L     52.75        
                  25.54       52.75 (27.21)                                        
 80 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH      50.81      52.85        
                  26.29       52.85 (26.56)                                        
 81 Beck, Brett               17 Sandpipers Of Ne-CA    52.03      52.91        
                  25.91       52.91 (27.00)                                        
 82 Yakubovich, Maxim         16 Portland Aquatic-OR    51.44      52.98        
                  25.51       52.98 (27.47)                                        
 82 Rappaport, William        17 Badger Swim Club-MR  1:00.17L     52.98        
                  26.09       52.98 (26.89)                                        
 84 Costello, Brendan         18 Magnolia Aquatic-GU    59.71L     53.06        
                  26.15       53.06 (26.91)                                        
 85 Corcoran, Sean            17 SwimMAC Carolina-NC    59.92L     53.07        
                  25.85       53.07 (27.22)                                        
 86 Goodman, Christopher      17 Pilot Aquatic Cl-SE    52.07      53.13        
                  25.58       53.13 (27.55)                                        
 87 Orf, Nickolaus            16 Parkway Swim Clu-OZ    52.00      53.32        
                  25.84       53.32 (27.48)                                        
 88 Walton, Alex              15 Iowa City Eels S-IA  1:00.03L     53.33        
                  26.13       53.33 (27.20)                                        
 88 Maginn, Heath             16 Kansas City Blaz-MV  1:00.39L     53.33        
                  26.12       53.33 (27.21)                                        
 90 Brasali, Hanaya           17 Fresno Dolphins-CC     52.69      53.37        
                  26.16       53.37 (27.21)                                        
 91 Chang, Michael            16 Irvine Novaquati-CA    52.64      53.53        
                  26.15       53.53 (27.38)                                        
 92 Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST    1:00.89L     55.07        
                  26.93       55.07 (28.14)                                        
 -- Pollard, Luis             17 Cypress Fairbank-GU    59.83L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Casino, Joseph            18 Una BAD-MR             51.17         NS        
 -- Jokubaitis, Bradford      17 Tri-Hampton YMCA-MA  1:00.03L        NS        
 -- *Lee, Mun Hon             18 Team Santa Monic-CA    59.91L       SCR        
 -- Reyes-Capo, Andres        18 Team FLA-FG            50.89        SCR        
 -- Shilling, Stephen         17 Santa Clara Swim-PC    50.24        SCR        
 -- Campbell, Sven            17 Orinda Aquatics-PC     49.73        SCR        
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:49.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:53.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Barry, Charles            16 Badger Swim Club-MR  1:55.00    1:53.70        
                  26.36       55.54 (29.18)     1:24.90 (29.36)     1:53.70 (28.80)
 
Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:40.79  12/10/2011 Jacob Pebley, Corvallis Aquati             
 Meet Q Time:   1:51.39                                                        
                1:49.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:50.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:53.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  1:44.57    1:40.79J       
                  23.47       48.58 (25.11)     1:14.31 (25.73)     1:40.79 (26.48)
  2 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  1:46.78    1:40.90        
                  24.05       49.77 (25.72)     1:15.78 (26.01)     1:40.90 (25.12)
  3 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL  1:46.47    1:44.29        
                  24.46       50.92 (26.46)     1:18.00 (27.08)     1:44.29 (26.29)
  4 Greene, Aaron             17 North Texas Nada-NT  1:46.00    1:44.80        
                  24.83       51.25 (26.42)     1:18.31 (27.06)     1:44.80 (26.49)
  5 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO  1:47.42    1:45.50        
                  24.59       50.95 (26.36)     1:18.04 (27.09)     1:45.50 (27.46)
  6 Glass, William            16 City of Mobile S-SE  1:46.68    1:45.78        
                  24.61       51.24 (26.63)     1:18.18 (26.94)     1:45.78 (27.60)
  7 Tesone, Nolan             18 North Jeffco Swi-CO  1:47.69    1:47.83        
                  25.89       52.68 (26.79)     1:20.32 (27.64)     1:47.83 (27.51)
  8 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     1:47.45    1:48.09        
                  25.59       52.49 (26.90)     1:20.70 (28.21)     1:48.09 (27.39)
B - Final
  9 Griffin, Carter           16 DU Hilltoppers-CO    1:48.06    1:46.88        
                  25.17       52.21 (27.04)     1:19.78 (27.57)     1:46.88 (27.10)
 10 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     1:47.85    1:47.06        
                  25.87       52.73 (26.86)     1:20.08 (27.35)     1:47.06 (26.98)
 11 Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR  1:47.84    1:47.57        
                  25.67       53.01 (27.34)     1:20.64 (27.63)     1:47.57 (26.93)
 12 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE          1:47.71    1:48.06        
                  24.68       51.86 (27.18)     1:20.19 (28.33)     1:48.06 (27.87)
 13 McArthur, Justin          14 Lakewood Aquatic-CA  1:48.34    1:48.33        
                  25.46       52.87 (27.41)     1:20.87 (28.00)     1:48.33 (27.46)
 14 Doss, Austin              16 Hershey Aquatic-MA   1:48.67    1:48.80        
                  25.27       52.37 (27.10)     1:20.59 (28.22)     1:48.80 (28.21)
 15 Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO    1:48.65    1:48.93        
                  24.95       52.14 (27.19)     1:20.31 (28.17)     1:48.93 (28.62)
 16 Rysemus, Logan            16 King Aquatic Clu-PN  1:48.69    1:51.72        
                  25.63       52.95 (27.32)     1:21.88 (28.93)     1:51.72 (29.84)
C - Final
 17 Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  1:49.12    1:48.41        
                  26.07       53.81 (27.74)     1:21.32 (27.51)     1:48.41 (27.09)
 18 Klein, Curtis             16 Tigard Tualatin-OR   1:49.50    1:49.17        
                  25.42       52.79 (27.37)     1:21.21 (28.42)     1:49.17 (27.96)
 19 Turner, Brock             16 Dayton Raiders-OH    1:49.24    1:49.34        
                  26.25       53.41 (27.16)     1:21.28 (27.87)     1:49.34 (28.06)
 20 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  1:48.82    1:49.48        
                  25.93       53.31 (27.38)     1:21.52 (28.21)     1:49.48 (27.96)
 21 Grenfell, Grant           17 Tiger Aquatics-LA    1:49.28    1:49.57        
                  25.36       52.54 (27.18)     1:20.68 (28.14)     1:49.57 (28.89)
 22 Castro-Abrams, Kenneth    16 Marin Pirates-PC     1:49.15    1:49.76        
                  25.93       53.58 (27.65)     1:22.02 (28.44)     1:49.76 (27.74)
 23 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  1:48.95    1:50.45        
                  25.83       53.87 (28.04)     1:22.19 (28.32)     1:50.45 (28.26)
 24 Nickell, Alexander        17 Loveland Swim Cl-CO  1:48.74    1:51.90        
                  26.13       54.39 (28.26)     1:23.42 (29.03)     1:51.90 (28.48)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:49.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:53.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Betschart, Marcel        18 Pine Crest Swimm-FG  1:53.00    1:54.02        
                  26.54       55.74 (29.20)     1:24.66 (28.92)     1:54.02 (29.36)
  2 Walton, Alex              15 Iowa City Eels S-IA  2:00.83    1:54.29        
                  26.99       55.69 (28.70)     1:25.85 (30.16)     1:54.29 (28.44)
 
Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:49.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:50.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:53.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mowry, Mickey             17 Rose Bowl Aquati-CA  1:53.00    1:51.04        
                  25.95       54.13 (28.18)     1:22.28 (28.15)     1:51.04 (28.76)
 
Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:40.79  12/10/2011 Jacob Pebley, Corvallis Aquati             
 Meet Q Time:   1:51.39                                                        
                1:49.19  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:50.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:51.39  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:53.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  1:42.73    1:44.57 q      
                  25.05       51.78 (26.73)     1:19.03 (27.25)     1:44.57 (25.54)
  2 Greene, Aaron             17 North Texas Nada-NT  1:45.05    1:46.00 q      
                  25.02       51.67 (26.65)     1:19.35 (27.68)     1:46.00 (26.65)
  3 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL  1:45.52    1:46.47 q      
                  25.54       52.56 (27.02)     1:19.84 (27.28)     1:46.47 (26.63)
  4 Glass, William            16 City of Mobile S-SE  2:07.25L   1:46.68 q      
                  24.65       51.64 (26.99)     1:18.90 (27.26)     1:46.68 (27.78)
  5 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  1:43.48    1:46.78 q      
                  24.81       51.95 (27.14)     1:20.53 (28.58)     1:46.78 (26.25)
  6 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO  1:48.27    1:47.42 q      
                  25.32       52.25 (26.93)     1:19.95 (27.70)     1:47.42 (27.47)
  7 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     1:46.02    1:47.45 q      
                  25.17       52.24 (27.07)     1:20.18 (27.94)     1:47.45 (27.27)
  8 Tesone, Nolan             18 North Jeffco Swi-CO  1:48.16    1:47.69 q      
                  25.47       52.05 (26.58)     1:19.43 (27.38)     1:47.69 (28.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE          1:48.63    1:47.71 q      
                  24.36       51.44 (27.08)     1:19.52 (28.08)     1:47.71 (28.19)
 10 Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR  1:49.30    1:47.84 q      
                  25.71       53.01 (27.30)     1:20.65 (27.64)     1:47.84 (27.19)
 11 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     1:49.07    1:47.85 q      
                  26.08       53.10 (27.02)     1:20.44 (27.34)     1:47.85 (27.41)
 12 Griffin, Carter           16 DU Hilltoppers-CO    1:50.35    1:48.06 q      
                  26.11       53.41 (27.30)     1:21.06 (27.65)     1:48.06 (27.00)
 13 McArthur, Justin          14 Lakewood Aquatic-CA  2:09.80L   1:48.34 q      
                  25.83       53.29 (27.46)     1:21.19 (27.90)     1:48.34 (27.15)
 14 Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO    1:50.99    1:48.65 q      
                  25.03       52.34 (27.31)     1:20.47 (28.13)     1:48.65 (28.18)
 15 Doss, Austin              16 Hershey Aquatic-MA   2:07.16L   1:48.67 q      
                  25.74       53.06 (27.32)     1:20.88 (27.82)     1:48.67 (27.79)
 16 Rysemus, Logan            16 King Aquatic Clu-PN  2:09.28L   1:48.69 q      
                  25.18       52.36 (27.18)     1:20.50 (28.14)     1:48.69 (28.19)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nickell, Alexander        17 Loveland Swim Cl-CO  1:53.60    1:48.74 q      
                  25.81       53.30 (27.49)     1:21.48 (28.18)     1:48.74 (27.26)
 18 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  2:09.55L   1:48.82 q      
                  26.07       53.35 (27.28)     1:21.14 (27.79)     1:48.82 (27.68)
 19 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  1:50.20    1:48.95 q      
                  25.85       53.37 (27.52)     1:21.42 (28.05)     1:48.95 (27.53)
 20 Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  1:49.71    1:49.12 q      
                  26.13       53.76 (27.63)     1:21.60 (27.84)     1:49.12 (27.52)
 21 Castro-Abrams, Kenneth    16 Marin Pirates-PC     1:48.99    1:49.15 q      
                  25.68       53.19 (27.51)     1:21.09 (27.90)     1:49.15 (28.06)
 22 Turner, Brock             16 Dayton Raiders-OH    2:06.69L   1:49.24 q      
                  26.08       53.26 (27.18)     1:21.06 (27.80)     1:49.24 (28.18)
 23 Grenfell, Grant           17 Tiger Aquatics-LA    1:48.68    1:49.28 q      
                  25.67       53.04 (27.37)     1:20.70 (27.66)     1:49.28 (28.58)
 24 Klein, Curtis             16 Tigard Tualatin-OR   1:51.27    1:49.50 q      
                  25.67       53.17 (27.50)     1:21.56 (28.39)     1:49.50 (27.94)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Scheid, Michael           17 Lakeside Swim Te-KY  1:49.38    1:49.55        
                  25.75       53.19 (27.44)     1:21.19 (28.00)     1:49.55 (28.36)
 26 *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA  1:50.35    1:49.63        
                  26.82       54.87 (28.05)     1:22.71 (27.84)     1:49.63 (26.92)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Xu, Benjamin              17 Eagle Swim Team-MD   2:07.16L   1:49.67        
                  26.17       53.76 (27.59)     1:21.36 (27.60)     1:49.67 (28.31)
 28 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA  1:50.98    1:49.78        
                  25.65       53.20 (27.55)     1:21.82 (28.62)     1:49.78 (27.96)
 29 Parker, Andrew            18 Highlands Ranch-CO   1:49.77    1:49.84        
                  25.82       53.53 (27.71)     1:21.61 (28.08)     1:49.84 (28.23)
 30 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  2:07.66L   1:49.92        
                  26.23       53.93 (27.70)     1:22.07 (28.14)     1:49.92 (27.85)
 31 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN  1:49.31    1:49.97        
                  25.27       52.91 (27.64)     1:21.09 (28.18)     1:49.97 (28.88)
 32 Webster, Matthew          16 Santa Clara Swim-PC  1:53.42    1:50.04        
                  25.56       53.34 (27.78)     1:22.02 (28.68)     1:50.04 (28.02)
 33 Pinfold, Brett            16 First Colony Swi-GU  1:53.34    1:50.05        
                  26.47       55.48 (29.01)     1:23.11 (27.63)     1:50.05 (26.94)
 34 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST  1:49.32    1:50.26        
                  25.10       52.32 (27.22)     1:20.94 (28.62)     1:50.26 (29.32)
 35 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA  1:53.49    1:50.30        
                  26.31       54.42 (28.11)     1:22.43 (28.01)     1:50.30 (27.87)
 36 Hogan, Brian              17 Badger Swim Club-MR  1:50.42    1:50.32        
                  26.46       54.45 (27.99)     1:22.53 (28.08)     1:50.32 (27.79)
 37 Borgert, Benjamin         16 High Tide Aquati-FL  1:52.53    1:50.40        
                  26.01       54.30 (28.29)     1:22.63 (28.33)     1:50.40 (27.77)
 38 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST  1:50.68    1:50.50        
                  25.97       53.52 (27.55)     1:21.57 (28.05)     1:50.50 (28.93)
 39 Sockwell, Kyle            17 Texas Gold-ST        1:50.60    1:50.57        
                  25.94       53.54 (27.60)     1:22.01 (28.47)     1:50.57 (28.56)
 40 Jones, Patrick            17 Loveland Swim Cl-CO  1:50.45    1:50.63        
                  26.55       54.25 (27.70)     1:22.36 (28.11)     1:50.63 (28.27)
 41 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    1:49.38    1:50.69        
                  26.32       54.18 (27.86)     1:22.18 (28.00)     1:50.69 (28.51)
 42 Roberts, Jonathan         16 North Texas Nada-NT  1:51.28    1:50.70        
                  26.56       54.71 (28.15)     1:22.96 (28.25)     1:50.70 (27.74)
 43 Quinn, Austin             16 Lake Erie Silver-LE  2:10.86L   1:50.76        
                  26.81       54.61 (27.80)     1:22.90 (28.29)     1:50.76 (27.86)
 44 Dehner, Alex              17 Area Tallahassee-FL  2:08.67L   1:50.91        
                  26.75       54.63 (27.88)     1:22.97 (28.34)     1:50.91 (27.94)
 45 Hetzel, Thomas            17 SwimMAC Carolina-NC  2:09.41L   1:50.97        
                  26.02       53.85 (27.83)     1:22.15 (28.30)     1:50.97 (28.82)
 46 McPheters, Matthew        16 Waves Of Wilming-NC  1:50.75    1:51.08        
                  25.19       52.95 (27.76)     1:21.72 (28.77)     1:51.08 (29.36)
 47 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH    1:51.21    1:51.12        
                  26.60       54.57 (27.97)     1:23.39 (28.82)     1:51.12 (27.73)
 48 Cassidy, Quinn            16 Saint Andrew's S-FG  2:11.56L   1:51.19        
                  26.97       55.15 (28.18)     1:23.59 (28.44)     1:51.19 (27.60)
 49 Herman, Connor            18 Dynamo Swim Club-GA  2:09.10L   1:51.29        
                  26.40       54.58 (28.18)     1:23.10 (28.52)     1:51.29 (28.19)
 50 Enoch, Adam               17 Eagle Swim Team-MD   2:08.44L   1:51.63        
                  26.85       55.10 (28.25)     1:23.60 (28.50)     1:51.63 (28.03)
 51 Charles, David            16 Nashville Aquati-SE  1:52.60    1:51.64        
                  26.73       54.81 (28.08)     1:23.44 (28.63)     1:51.64 (28.20)
 52 Lewis, John               18 Metroplex Aquati-NT  2:11.73L   1:51.66        
                  26.37       54.27 (27.90)     1:22.81 (28.54)     1:51.66 (28.85)
 52 Simpson, Kyle             17 TNT Swimming, In-SE  2:09.46L   1:51.66        
                  26.03       54.10 (28.07)     1:22.68 (28.58)     1:51.66 (28.98)
 54 Loftus, Joseph            16 CAST-IE              2:09.12L   1:51.68        
                  25.73       54.46 (28.73)     1:23.74 (29.28)     1:51.68 (27.94)
 55 Ball, Ryan                16 Loveland Swim Cl-CO  2:09.47L   1:51.69        
                  27.25       55.74 (28.49)     1:24.26 (28.52)     1:51.69 (27.43)
 56 Haines, Harrison          16 Bernal's Gator S-NE  1:53.95    1:51.70        
                  25.60       53.85 (28.25)     1:23.33 (29.48)     1:51.70 (28.37)
 56 Balogh, Brennan           14 Lincoln Select S-MW  2:08.11L   1:51.70        
                  26.17       54.46 (28.29)     1:23.15 (28.69)     1:51.70 (28.55)
 58 Wheeler, William          17 SwimMAC Carolina-NC  1:51.05    1:51.72        
                  25.85       53.79 (27.94)     1:22.72 (28.93)     1:51.72 (29.00)
 59 Moran, Aaron              16 Alamo Area Aquat-ST  1:53.38    1:51.81        
                  25.94       54.00 (28.06)     1:22.73 (28.73)     1:51.81 (29.08)
 60 Denegri, Andre            16 Multnomah Athlet-OR  2:10.07L   1:51.87        
                  26.07       54.08 (28.01)     1:23.09 (29.01)     1:51.87 (28.78)
 61 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  2:09.35L   1:51.88        
                  26.38       54.38 (28.00)     1:23.09 (28.71)     1:51.88 (28.79)
 62 Athanas, Aaron            17 YMCA of the Nort-NE  2:09.74L   1:51.95        
                  26.51       54.53 (28.02)     1:23.14 (28.61)     1:51.95 (28.81)
 63 Maginn, Heath             16 Kansas City Blaz-MV  2:09.15L   1:51.99        
                  26.62       54.66 (28.04)     1:23.10 (28.44)     1:51.99 (28.89)
 64 Western, Shawn            18 Wasatch Front Fi-UT  2:08.07L   1:52.00        
                  26.38       54.76 (28.38)     1:23.56 (28.80)     1:52.00 (28.44)
 65 Dobbs, Chatham            15 Nashville Aquati-SE  2:10.47L   1:52.01        
                  26.42       54.96 (28.54)     1:23.45 (28.49)     1:52.01 (28.56)
 66 Baldacci, Collin          17 Gillette Swim Te-WY  1:51.43    1:52.24        
                  26.73       54.95 (28.22)     1:23.63 (28.68)     1:52.24 (28.61)
 67 Rappaport, William        17 Badger Swim Club-MR  2:08.22L   1:52.30        
                  26.52       54.53 (28.01)     1:23.34 (28.81)     1:52.30 (28.96)
 68 Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  2:11.07L   1:52.49        
                  26.50       54.62 (28.12)     1:23.87 (29.25)     1:52.49 (28.62)
 69 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  1:48.62    1:52.52        
                  26.13       54.32 (28.19)     1:23.40 (29.08)     1:52.52 (29.12)
 70 Costello, Brendan         18 Magnolia Aquatic-GU  2:09.73L   1:52.53        
                  26.76       55.05 (28.29)     1:23.95 (28.90)     1:52.53 (28.58)
 71 Sanders, Tristan          15 Palm Harbor YMCA-FL  1:50.27    1:52.64        
                  26.52       54.83 (28.31)     1:24.09 (29.26)     1:52.64 (28.55)
 72 Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA  1:49.76    1:52.75        
                  25.93       54.74 (28.81)     1:23.59 (28.85)     1:52.75 (29.16)
 73 Goodman, Christopher      17 Pilot Aquatic Cl-SE  1:50.01    1:52.77        
                  26.44       54.59 (28.15)     1:23.24 (28.65)     1:52.77 (29.53)
 74 Perrotti, Zachary         18 Palm Harbor YMCA-FL  2:11.75L   1:52.86        
                  26.49       54.92 (28.43)     1:23.48 (28.56)     1:52.86 (29.38)
 75 Johns, Travis             16 Waves Of Wilming-NC  1:51.28    1:52.92        
                  26.66       55.35 (28.69)     1:24.24 (28.89)     1:52.92 (28.68)
 76 Dunne, Patrick            16 Greater Pensacol-SE  1:52.26    1:52.93        
                  26.37       54.50 (28.13)     1:23.67 (29.17)     1:52.93 (29.26)
 77 *Darbinyan, Armen         18 CCAT Swimming-CA     1:52.72    1:52.96        
                  26.25       54.80 (28.55)     1:23.72 (28.92)     1:52.96 (29.24)
 78 Hughes, Bryan             16 Crow Canyon Coun-PC  1:52.86    1:53.10        
                  26.65       55.38 (28.73)     1:24.45 (29.07)     1:53.10 (28.65)
 79 Mattix, Bradley           17 Rose Bowl Aquati-CA  2:09.54L   1:53.29        
                  26.28       54.25 (27.97)     1:23.49 (29.24)     1:53.29 (29.80)
 79 Weissman, Brandon         16 Parkway Swim Clu-OZ  2:08.20L   1:53.29        
                  27.00       55.19 (28.19)     1:24.36 (29.17)     1:53.29 (28.93)
 81 Toetz, Alexander          17 Three Rivers Aqu-IN  1:53.72    1:53.31        
                  26.05       54.43 (28.38)     1:23.69 (29.26)     1:53.31 (29.62)
 82 Haney, Jason              17 The Claremont Cl-CA  1:52.02    1:53.39        
                  26.25       55.08 (28.83)     1:24.60 (29.52)     1:53.39 (28.79)
 82 Morey, Justin             16 Cypress Fairbank-GU  1:51.27    1:53.39        
                  26.53       55.26 (28.73)     1:24.24 (28.98)     1:53.39 (29.15)
 84 Pena, Alexander           15 Highlander Aquat-FL  1:52.99    1:53.52        
                  26.30       55.07 (28.77)     1:24.54 (29.47)     1:53.52 (28.98)
 85 Wylie, Timothy            18 West Austin Aqua-ST  1:49.44    1:53.53        
                  25.84       53.68 (27.84)     1:23.09 (29.41)     1:53.53 (30.44)
 86 *Assis, Matheus           17 Indian River Aqu-FL  1:51.17    1:53.54        
                  25.77       53.58 (27.81)     1:22.79 (29.21)     1:53.54 (30.75)
 87 Hearl, Christopher        16 Kansas City Blaz-MV  2:09.78L   1:53.56        
                  25.89       54.50 (28.61)     1:23.98 (29.48)     1:53.56 (29.58)
 88 Graves, Zachary           18 Irvine Novaquati-CA  2:10.50L   1:53.72        
                  26.93       55.86 (28.93)     1:25.25 (29.39)     1:53.72 (28.47)
 89 Rasnick, Dylan            18 Pilot Aquatic Cl-SE  2:11.68L   1:53.83        
                  27.15       55.38 (28.23)     1:24.33 (28.95)     1:53.83 (29.50)
 90 Wallace, Jacob            17 Cypress Fairbank-GU  1:49.39    1:53.95        
                  26.46       55.13 (28.67)     1:24.30 (29.17)     1:53.95 (29.65)
 91 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT  1:49.53    1:53.98        
                  26.49       55.36 (28.87)     1:24.82 (29.46)     1:53.98 (29.16)
 92 Castro, Kyle              17 Vacaville Swim C-SN  1:53.99    1:54.13        
                  26.74       55.43 (28.69)     1:24.85 (29.42)     1:54.13 (29.28)
 93 Van Overdam, Austin       16 Cypress Fairbank-GU  1:52.19    1:54.52        
                  26.60       55.39 (28.79)     1:25.08 (29.69)     1:54.52 (29.44)
 94 Scott, Alec               18 Denver Swim Acad-CO  2:10.23L   1:54.62        
                  27.17       55.88 (28.71)     1:25.37 (29.49)     1:54.62 (29.25)
 94 Lane, Seth                18 Fox Valley Wave-WI   1:52.47    1:54.62        
                  26.08       54.81 (28.73)     1:24.78 (29.97)     1:54.62 (29.84)
 96 Shreeve, Brandon          15 Corvallis Aquati-OR  1:53.80    1:55.11        
                  27.69       56.85 (29.16)     1:26.08 (29.23)     1:55.11 (29.03)
 97 Litherland, Kevin         16 Dynamo Swim Club-GA  2:12.29L   1:55.13        
                  27.41       56.39 (28.98)     1:25.94 (29.55)     1:55.13 (29.19)
 98 Ramsay, Nathaniel         15 Una WW-NE            2:09.95L   1:56.90        
                  27.16       55.98 (28.82)     1:26.09 (30.11)     1:56.90 (30.81)
 99 Dudzinski, Ryan           15 Upper St Clair S-AM  1:51.35    1:58.86        
                  27.13       56.41 (29.28)     1:27.33 (30.92)     1:58.86 (31.53)
 -- Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST    2:07.77L       DFS        
      63 Declared false start
 -- *Lee, Mun Hon             18 Team Santa Monic-CA  1:50.97        SCR        
 -- Campbell, Sven            17 Orinda Aquatics-PC   1:47.01        SCR        
 -- Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC  1:53.29        SCR        
 -- Jokubaitis, Bradford      17 Tri-Hampton YMCA-MA  1:52.21        SCR        
 -- Pollard, Luis             17 Cypress Fairbank-GU  1:52.03        SCR        
 -- Casino, Joseph            18 Una BAD-MR           1:53.02        SCR        
 -- Davis, Paul               18 Nashville Aquati-SE  1:48.75        SCR        
 -- Shilling, Stephen         17 Santa Clara Swim-PC  1:48.84        SCR        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                56.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                57.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                59.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kim, Abel                 15 Memphis Tiger Sw-SE    59.86      59.21        
                  27.93       59.21 (31.28)                                        
  2 Sebastian, Ryan           15 Elite Swim Club-NJ   1:02.48    1:01.53        
                  29.57     1:01.53 (31.96)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                56.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                57.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                59.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                17 Badger Swim Club-MR    58.82      57.71        
                  26.97       57.71 (30.74)                                        
  2 Corley, John              17 Napa Valley Swim-PC    58.00      59.18        
                  28.11       59.18 (31.07)                                        
  3 Petrini, Samuel           15 Olympic Cascade-PN   1:00.50    1:00.12        
                  28.20     1:00.12 (31.92)                                        
  4 Niemann, Taylor           16 CLASS Aquatics-CA    1:01.25    1:01.93        
                  29.62     1:01.93 (32.31)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 54.38  12/12/2008 Cody W Miller, Clark County -CA              
 Meet Q Time:   57.89                                                          
                56.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                57.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                59.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sovero, Andrew            17 Eagle Swim Team-MD     55.09      54.77        
                  26.10       54.77 (28.67)                                        
  2 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL        55.60      54.92        
                  25.99       54.92 (28.93)                                        
  3 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL    56.01      55.95        
                  26.17       55.95 (29.78)                                        
  4 Wohlrab, Kurt             17 Sandhills Sand S-NC    56.51      56.28        
                  26.49       56.28 (29.79)                                        
  5 Brutkiewicz, Marlin       16 City of Mobile S-SE    56.19      56.45        
                  26.66       56.45 (29.79)                                        
  6 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL    55.99      56.54        
                  26.70       56.54 (29.84)                                        
  7 Mackie, Samuel            17 North Shore Swim-NE    56.46      56.84        
                  26.78       56.84 (30.06)                                        
  8 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC       56.54      56.89        
                  26.83       56.89 (30.06)                                        
B - Final
  9 Licon, William            17 Nitro Swimming-ST      57.13      55.80        
                  26.40       55.80 (29.40)                                        
 10 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA    56.94      55.86        
                  26.66       55.86 (29.20)                                        
 11 Hatanaka, Nicolas         16 Loveland Swim Cl-CO    56.56      56.60        
                  26.93       56.60 (29.67)                                        
 12 Morgan, David             18 Palm Harbor YMCA-FL    56.78      56.82        
                  26.88       56.82 (29.94)                                        
 13 Anderson, Tanner          16 Gold Medal-IE          56.81      56.87        
                  26.57       56.87 (30.30)                                        
 14 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI      57.01      57.14        
                  27.05       57.14 (30.09)                                        
 15 Yeh, Sean                 15 New Wave Swim Te-NC    56.95      57.29        
                  27.05       57.29 (30.24)                                        
 16 *Marsden, Daniel          18 Pine Crest Swimm-FG    57.11      57.53        
                  27.12       57.53 (30.41)                                        
C - Final
 17 Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG            57.27      56.42        
                  26.58       56.42 (29.84)                                        
 18 Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE    57.24      57.00        
                  26.96       57.00 (30.04)                                        
 19 Lockwood, Liam            17 San Antonio Wave-ST    57.35      57.07        
                  26.84       57.07 (30.23)                                        
 20 Taylor, James             17 Power For Life-GU      57.40      57.13        
                  27.17       57.13 (29.96)                                        
 21 Nichols, Tyler            18 Heart Of America-MV    57.17      57.42        
                  27.20       57.42 (30.22)                                        
 22 Usinger, Brett            16 Crow Canyon Coun-PC    57.32      57.44        
                  27.01       57.44 (30.43)                                        
 23 Bergstein, Nicolas        17 Metroplex Aquati-NT    57.36      57.99        
                  27.34       57.99 (30.65)                                        
 24 Calegan, Haden            16 Una LSS-MW             57.23      58.19        
                  27.00       58.19 (31.19)                                        
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                56.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                57.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                59.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Le, Daniel                16 Greensboro Swimm-NC    56.03      56.41        
                  26.97       56.41 (29.44)                                        
  2 Tanizaki-Hudson, Derek    16 Lynbrook Aquatic-PC    58.40      57.64        
                  27.40       57.64 (30.24)                                        
  3 Baurle, Matthew           18 Fox Chapel Kille-AM    58.12      59.31        
                  28.30       59.31 (31.01)                                        
  4 *Van Hees, Simon          17 Loggerhead Aquat-FL    59.10      59.88        
                  28.33       59.88 (31.55)                                        
  5 Nguyen, James             17 Boise YMCA Swim-SR   1:00.26    1:00.06        
                  28.03     1:00.06 (32.03)                                        
  6 Taylor, Austin            17 Eagle Swim Team-MD     58.50    1:00.15        
                  28.89     1:00.15 (31.26)                                        
 -- Tremain, Max              16 Badger Swim Club-MR    59.46         NS        
 -- Marshall, Lucas           17 Lake Oswego Swim-OR  1:00.00         NS        
 
Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 54.38  12/12/2008 Cody W Miller, Clark County -CA              
 Meet Q Time:   57.89                                                          
                56.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                57.19  JR-B 2012 LC Juniors - B
                57.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
                59.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  57.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sovero, Andrew            17 Eagle Swim Team-MD     57.00      55.09 q      
                  26.37       55.09 (28.72)                                        
  2 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL        54.89      55.60 q      
                  26.07       55.60 (29.53)                                        
  3 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL    56.20      55.99 q      
                  26.47       55.99 (29.52)                                        
  4 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL    56.16      56.01 q      
                  26.11       56.01 (29.90)                                        
  5 Brutkiewicz, Marlin       16 City of Mobile S-SE    57.46      56.19 q      
                  26.27       56.19 (29.92)                                        
  6 Mackie, Samuel            17 North Shore Swim-NE  1:07.60L     56.46 q      
                  26.50       56.46 (29.96)                                        
  7 Wohlrab, Kurt             17 Sandhills Sand S-NC    57.22      56.51 q      
                  26.29       56.51 (30.22)                                        
  8 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC       56.55      56.54 q      
                  26.68       56.54 (29.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hatanaka, Nicolas         16 Loveland Swim Cl-CO  1:07.04L     56.56 q      
                  26.68       56.56 (29.88)                                        
 10 Morgan, David             18 Palm Harbor YMCA-FL    56.45      56.78 q      
                  26.65       56.78 (30.13)                                        
 11 Anderson, Tanner          16 Gold Medal-IE          56.94      56.81 q      
                  26.62       56.81 (30.19)                                        
 12 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA    56.80      56.94 q      
                  27.14       56.94 (29.80)                                        
 13 Yeh, Sean                 15 New Wave Swim Te-NC    57.53      56.95 q      
                  27.10       56.95 (29.85)                                        
 14 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    1:07.11L     57.01 q      
                  27.14       57.01 (29.87)                                        
 15 *Marsden, Daniel          18 Pine Crest Swimm-FG  1:05.58L     57.11 q      
                  26.98       57.11 (30.13)                                        
 16 Licon, William            17 Nitro Swimming-ST      56.07      57.13 q      
                  27.09       57.13 (30.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nichols, Tyler            18 Heart Of America-MV    57.01      57.17 q      
                  27.10       57.17 (30.07)                                        
 18 Calegan, Haden            16 Una LSS-MW           1:06.49L     57.23 q      
                  26.60       57.23 (30.63)                                        
 19 Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE    57.27      57.24 q      
                  27.02       57.24 (30.22)                                        
 20 Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG          1:06.73L     57.27 q      
                  26.73       57.27 (30.54)                                        
 21 Usinger, Brett            16 Crow Canyon Coun-PC    57.72      57.32 q      
                  27.08       57.32 (30.24)                                        
 22 Lockwood, Liam            17 San Antonio Wave-ST    57.85      57.35 q      
                  27.40       57.35 (29.95)                                        
 23 Bergstein, Nicolas        17 Metroplex Aquati-NT    57.36      57.36 q      
                  26.95       57.36 (30.41)                                        
 24 Taylor, James             17 Power For Life-GU      57.50      57.40 q      
                  26.98       57.40 (30.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Saunders, Codi            17 Heartland Swim A-SI    57.05      57.42        
                  27.26       57.42 (30.16)                                        
 26 House, Garrett            16 Duke Aquatics-NC     1:07.00L     57.45        
                  27.36       57.45 (30.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Remetta, John             17 North Texas Nada-NT    56.52      57.47        
                  27.08       57.47 (30.39)                                        
 27 Chiu, Justin              15 Crescenta-Canada-CA    57.63      57.47        
                  27.37       57.47 (30.10)                                        
 29 Castilleja, Andy          17 Roadrunner Aquat-CC    57.57      57.51        
                  27.23       57.51 (30.28)                                        
 30 Goss, James               16 Nashville Aquati-SE  1:07.26L     57.53        
                  27.25       57.53 (30.28)                                        
 31 Abramyan, Frederick       17 Crescenta-Canada-CA    58.42      57.57        
                  27.09       57.57 (30.48)                                        
 32 Haeberle, Scott           17 Counsilman Cente-IN  1:04.96L     57.64        
                  27.12       57.64 (30.52)                                        
 33 Daniels, Joseph           17 Fort Worth Area-NT   1:05.17L     57.65        
                  26.93       57.65 (30.72)                                        
 34 *Rokita, Michal           18 Pine Crest Swimm-FG    57.44      57.67        
                  27.04       57.67 (30.63)                                        
 34 Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR        57.48      57.67        
                  27.30       57.67 (30.37)                                        
 36 Goettler, Matthew         17 Fox Chapel Kille-AM  1:07.47L     57.69        
                  27.22       57.69 (30.47)                                        
 37 Ballantyne, Ian           17 AquaStorm-ND           56.83      57.73        
                  26.92       57.73 (30.81)                                        
 38 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL    57.50      57.78        
                  27.45       57.78 (30.33)                                        
 39 Hurwitz, Jordan           17 The Dolphins-OR      1:06.58L     57.80        
                  27.19       57.80 (30.61)                                        
 40 Davis, Devon              16 Falfins Swimming-CO    58.51      57.82        
                  27.28       57.82 (30.54)                                        
 41 *Smailis, Marios          18 Bolles School Sh-FL    57.82      57.89        
                  27.04       57.89 (30.85)                                        
 42 Young, William            18 YMCA of Western-NC     57.16      57.92        
                  27.36       57.92 (30.56)                                        
 43 Fortin, Ryan              18 Andover-North An-NE    56.52      57.93        
                  26.91       57.93 (31.02)                                        
 44 Macdonald, Daniel         17 Greater Toledo A-OH    57.24      57.98        
                  27.50       57.98 (30.48)                                        
 45 Yong, Zachary             16 OC Waves-CA            58.44      58.01        
                  27.27       58.01 (30.74)                                        
 46 Hughes, Devyn             17 Dekalb Aquatics-GA   1:07.50L     58.04        
                  27.47       58.04 (30.57)                                        
 47 Kimpel, Alex              16 Blue Dolfins-FL           NT      58.06        
                  27.39       58.06 (30.67)                                        
 48 *Witt, Kristopher         17 Bolles School Sh-FL    58.82      58.11        
                  27.73       58.11 (30.38)                                        
 49 Baurle, Matthew           18 Fox Chapel Kille-AM  1:07.33L     58.12        
                  27.38       58.12 (30.74)                                        
 50 Lee, Rolland              16 Crow Canyon Coun-PC    58.83      58.21        
                  27.71       58.21 (30.50)                                        
 50 Yuan, Kyle                17 Metroplex Aquati-NT    57.33      58.21        
                  27.60       58.21 (30.61)                                        
 52 Cassidy, Quinn            16 Saint Andrew's S-FG    59.00      58.29        
                  27.33       58.29 (30.96)                                        
 53 Francis, Robert           17 Pine Richland Aq-AM    57.68      58.30        
                  27.56       58.30 (30.74)                                        
 54 Mercurio, Thomas          17 Marin Pirates-PC       57.75      58.35        
                  27.73       58.35 (30.62)                                        
 55 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA    57.46      58.38        
                  27.75       58.38 (30.63)                                        
 55 Ruddle, Kyle              18 Hershey Aquatic-MA     57.23      58.38        
                  27.30       58.38 (31.08)                                        
 57 Tanizaki-Hudson, Derek    16 Lynbrook Aquatic-PC  1:07.43L     58.40        
                  27.71       58.40 (30.69)                                        
 58 Brown, Patrick            17 Terrapins Swim T-PC    57.31      58.41        
                  27.31       58.41 (31.10)                                        
 59 Lohman, Connor            16 Lakeside Swim Te-KY  1:07.72L     58.44        
                  27.94       58.44 (30.50)                                        
 60 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT  1:07.66L     58.45        
                  27.70       58.45 (30.75)                                        
 60 Dozier, Daniel            17 New Wave Swim Te-NC  1:07.71L     58.45        
                  27.59       58.45 (30.86)                                        
 62 Rutter, Jonathan          15 Powel Crosley, J-OH  1:08.41L     58.50        
                  27.93       58.50 (30.57)                                        
 63 Seaman, Chet              18 Panama City Swim-SE  1:07.38L     58.52        
                  28.05       58.52 (30.47)                                        
 64 Sockwell, Kyle            17 Texas Gold-ST          57.66      58.58        
                  27.99       58.58 (30.59)                                        
 65 Dalrymple, Kyle           17 Multnomah Athlet-OR  1:07.71L     58.61        
                  27.83       58.61 (30.78)                                        
 66 Beck, Brett               17 Sandpipers Of Ne-CA  1:07.17L     58.72        
                  27.93       58.72 (30.79)                                        
 67 McCaffrey, Devin          17 Tampa Bay Commun-FL    56.97      58.76        
                  27.72       58.76 (31.04)                                        
 68 Rabstejnek, Alan          16 Dynamo Swim Club-GA  1:05.08L     58.79        
                  27.90       58.79 (30.89)                                        
 69 Hayes, Patrick            18 Bolles School Sh-FL    58.99      58.90        
                  28.18       58.90 (30.72)                                        
 70 Rappleyea, Geoffrey       17 Gillette Swim Te-WY  1:07.79L     58.98        
                  28.03       58.98 (30.95)                                        
 70 Corley, John              17 Napa Valley Swim-PC  1:07.98L     58.98        
                  27.90       58.98 (31.08)                                        
 72 Nguyenphu, Austin         16 North Texas Nada-NT  1:08.39L     59.07        
                  28.48       59.07 (30.59)                                        
 73 Kao, Derek                15 Brea Aquatics-CA     1:07.74L     59.09        
                  28.18       59.09 (30.91)                                        
 74 Young, Knox               18 Olympic Cascade-PN     58.18      59.11        
                  28.41       59.11 (30.70)                                        
 75 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC    58.45      59.26        
                  28.05       59.26 (31.21)                                        
 76 Kim, Abel                 15 Memphis Tiger Sw-SE  1:08.01L     59.27        
                  27.94       59.27 (31.33)                                        
 77 Santoro, John             17 New Canaan YMCA-CT   1:07.93L     59.34        
                  28.50       59.34 (30.84)                                        
 78 Nguyen, Brandon           17 Swim Pasadena-CA       58.73      59.45        
                  28.47       59.45 (30.98)                                        
 79 Cade, Ryan                17 Raleigh Swimming-NC  1:07.76L     59.46        
                  28.59       59.46 (30.87)                                        
 79 Wojcik, Andrew            15 Treasure Coast S-FL    58.17      59.46        
                  28.27       59.46 (31.19)                                        
 81 Bretschneider, Lane       16 SwimMAC Carolina-NC  1:08.55L     59.50        
                  28.27       59.50 (31.23)                                        
 82 *Van Hees, Simon          17 Loggerhead Aquat-FL  1:07.70L     59.52        
                  28.21       59.52 (31.31)                                        
 83 Tremain, Max              16 Badger Swim Club-MR  1:08.97L     59.56        
                  28.27       59.56 (31.29)                                        
 84 Brindle, Carson           16 Multnomah Athlet-OR  1:09.35L     59.58        
                  28.67       59.58 (30.91)                                        
 85 Bartine, Carl             16 Katy Aquatic Tea-GU    57.79      59.69        
                  28.24       59.69 (31.45)                                        
 86 Taylor, Austin            17 Eagle Swim Team-MD   1:07.43L     59.75        
                  28.17       59.75 (31.58)                                        
 87 Kertesz, Kristof          18 Team FLA-FG          1:08.51L     59.77        
                  28.35       59.77 (31.42)                                        
 88 Moore, David              17 Alamo Area Aquat-ST  1:08.76L     59.79        
                  28.14       59.79 (31.65)                                        
 89 Corbae, Paul              17 West Austin Aqua-ST    58.30      59.84        
                  28.06       59.84 (31.78)                                        
 90 Sipowski, Kameron         18 Jupiter Dragons-FG     58.54      59.87        
                  27.98       59.87 (31.89)                                        
 91 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA  1:08.03L     59.90        
                  28.47       59.90 (31.43)                                        
 92 Webb, Connor              16 Hood River Swim-OR   1:08.80L   1:00.01        
                  28.67     1:00.01 (31.34)                                        
 93 Guillen, Nicolas          17 San Antonio Wave-ST    57.89    1:00.23        
                  27.97     1:00.23 (32.26)                                        
 93 Vankirk, Robert           18 Cincinnati Marli-OH  1:08.10L   1:00.23        
                  28.63     1:00.23 (31.60)                                        
 95 Braden, Gunner            16 Boulder City Hen-CA    57.85    1:00.25        
                  28.32     1:00.25 (31.93)                                        
 96 Smith, Timothy            16 DU Hilltoppers-CO    1:09.47L   1:00.81        
                  28.84     1:00.81 (31.97)                                        
 97 Nguyen, James             17 Boise YMCA Swim-SR   1:07.78L   1:00.88        
                  28.27     1:00.88 (32.61)                                        
 98 Thomas, Robert            16 Lost Creek Aquat-ST  1:08.25L   1:00.97        
                  29.18     1:00.97 (31.79)                                        
 99 Strong, Trevor            15 Cypress Fairbank-GU    57.47    1:01.05        
                  28.61     1:01.05 (32.44)                                        
100 Marshall, Lucas           17 Lake Oswego Swim-OR    57.87    1:01.28        
                  28.42     1:01.28 (32.86)                                        
101 Gribble, Matthew          18 Cypress Fairbank-GU  1:09.25L   1:01.34        
                  29.44     1:01.34 (31.90)                                        
 -- Apple, Ian                17 Bolles School Sh-FL    58.54         DQ        
      10 Downward butterfly kick
 -- Pigot, Diguan             17 Metro Aquatic Cl-FG    56.44         DQ        
      60 False start
 -- Le, Daniel                16 Greensboro Swimm-NC    56.03         DQ        
      60 False start
 -- Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  1:09.52L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Wiser, Charles            17 Orinda Aquatics-PC     55.27         NS        
 -- Hanson, Joshua            17 Swim Club of Rid-CC    58.46        SCR        
 -- Gunn, Zachary             18 Nitro Swimming-ST      55.98        SCR        
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI      57.06        SCR        
 -- Leon, Christopher         18 Orinda Aquatics-PC     55.99        SCR        
 
Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:56.46  12/13/2008 Cody W Miller, Clark County -CA            
 Meet Q Time:   2:06.29                                                        
                2:02.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:04.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:06.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:08.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Licon, William            17 Nitro Swimming-ST    2:00.15    1:58.08        
                  26.99       56.58 (29.59)     1:26.85 (30.27)     1:58.08 (31.23)
  2 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  2:01.21    1:59.30        
                  27.37       57.69 (30.32)     1:28.87 (31.18)     1:59.30 (30.43)
  3 Jones, Jordan             18 Blue Tide Aquati-GU  2:01.03    2:00.20        
                  27.39       57.82 (30.43)     1:28.35 (30.53)     2:00.20 (31.85)
  4 Le, Daniel                16 Greensboro Swimm-NC  2:02.11    2:01.28        
                  27.13       57.71 (30.58)     1:28.99 (31.28)     2:01.28 (32.29)
  5 Brutkiewicz, Marlin       16 City of Mobile S-SE  2:02.37    2:01.39        
                  27.03       57.98 (30.95)     1:29.49 (31.51)     2:01.39 (31.90)
  6 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     2:01.79    2:01.80        
                  27.74       58.22 (30.48)     1:29.68 (31.46)     2:01.80 (32.12)
  7 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL      2:01.88    2:01.93        
                  27.98       59.74 (31.76)     1:30.84 (31.10)     2:01.93 (31.09)
  8 Hatanaka, Nicolas         16 Loveland Swim Cl-CO  2:02.30    2:02.37        
                  27.72       58.76 (31.04)     1:30.21 (31.45)     2:02.37 (32.16)
B - Final
  9 Young, William            18 YMCA of Western-NC   2:02.58    2:01.12        
                  27.59       58.10 (30.51)     1:29.31 (31.21)     2:01.12 (31.81)
 10 Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG          2:03.66    2:01.13        
                  26.83       58.20 (31.37)     1:29.90 (31.70)     2:01.13 (31.23)
 11 House, Garrett            16 Duke Aquatics-NC     2:02.56    2:01.94        
                  27.78       58.49 (30.71)     1:29.80 (31.31)     2:01.94 (32.14)
 12 Wohlrab, Kurt             17 Sandhills Sand S-NC  2:03.31    2:02.16        
                  27.30       58.55 (31.25)     1:30.51 (31.96)     2:02.16 (31.65)
 13 Castilleja, Andy          17 Roadrunner Aquat-CC  2:03.35    2:02.76        
                  27.63       58.17 (30.54)     1:30.11 (31.94)     2:02.76 (32.65)
 14 Lockwood, Liam            17 San Antonio Wave-ST  2:03.45    2:03.62        
                  27.60       58.69 (31.09)     1:31.03 (32.34)     2:03.62 (32.59)
 15 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  2:02.68    2:04.03        
                  27.66       58.63 (30.97)     1:30.84 (32.21)     2:04.03 (33.19)
 16 Usinger, Brett            16 Crow Canyon Coun-PC  2:02.67    2:04.36        
                  27.68       58.38 (30.70)     1:30.58 (32.20)     2:04.36 (33.78)
C - Final
 17 Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR      2:03.68    2:02.63        
                  28.17       59.33 (31.16)     1:30.76 (31.43)     2:02.63 (31.87)
 18 *Rokita, Michal           18 Pine Crest Swimm-FG  2:04.07    2:02.92        
                  27.66       58.75 (31.09)     1:30.51 (31.76)     2:02.92 (32.41)
 19 Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE  2:04.18    2:02.94        
                  28.26       59.40 (31.14)     1:30.71 (31.31)     2:02.94 (32.23)
 20 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA  2:04.34    2:02.96        
                  28.16       59.45 (31.29)     1:30.86 (31.41)     2:02.96 (32.10)
 21 Yong, Zachary             16 OC Waves-CA          2:04.18    2:03.81        
                  28.67     1:00.63 (31.96)     1:32.28 (31.65)     2:03.81 (31.53)
 22 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    2:04.35    2:04.19        
                  27.99       59.53 (31.54)     1:31.07 (31.54)     2:04.19 (33.12)
 23 Rabstejnek, Alan          16 Dynamo Swim Club-GA  2:04.35    2:05.22        
                  27.81       59.30 (31.49)     1:31.80 (32.50)     2:05.22 (33.42)
 24 Anderson, Tanner          16 Gold Medal-IE        2:04.27    2:06.98        
                  27.75       59.33 (31.58)     1:32.19 (32.86)     2:06.98 (34.79)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:02.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:04.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:06.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:08.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    2:06.59    2:04.51        
                  28.45     1:00.68 (32.23)     1:32.57 (31.89)     2:04.51 (31.94)
  2 Rappleyea, Geoffrey       17 Gillette Swim Te-WY  2:10.00    2:10.87        
                  29.17     1:02.00 (32.83)     1:36.08 (34.08)     2:10.87 (34.79)
  3 Niemann, Taylor           16 CLASS Aquatics-CA    2:11.00    2:11.02        
                  30.24     1:03.43 (33.19)     1:37.20 (33.77)     2:11.02 (33.82)
  4 Strong, Trevor            15 Cypress Fairbank-GU  2:17.25    2:14.71        
                  29.95     1:04.01 (34.06)     1:39.41 (35.40)     2:14.71 (35.30)
 
Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:02.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
              2:04.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              2:06.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
              2:08.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goettler, Matthew         17 Fox Chapel Kille-AM  2:11.58    2:07.73        
                  28.60     1:01.30 (32.70)     1:34.35 (33.05)     2:07.73 (33.38)
  2 Corley, John              17 Napa Valley Swim-PC  2:07.00    2:08.29        
                  28.87     1:01.15 (32.28)     1:34.23 (33.08)     2:08.29 (34.06)
  3 Ruddle, Kyle              18 Hershey Aquatic-MA   2:09.00    2:08.44        
                  28.00     1:00.95 (32.95)     1:34.75 (33.80)     2:08.44 (33.69)
 
Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:56.46  12/13/2008 Cody W Miller, Clark County -CA            
 Meet Q Time:   2:06.29                                                        
                2:02.39  JR-A 2012 LC Juniors - A
                2:04.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                2:06.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                2:08.99  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Licon, William            17 Nitro Swimming-ST    1:58.65    2:00.15 q      
                  27.59       58.53 (30.94)     1:28.40 (29.87)     2:00.15 (31.75)
  2 Jones, Jordan             18 Blue Tide Aquati-GU  2:02.32    2:01.03 q      
                  27.19       57.48 (30.29)     1:28.41 (30.93)     2:01.03 (32.62)
  3 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  2:01.67    2:01.21 q      
                  27.61       58.49 (30.88)     1:30.20 (31.71)     2:01.21 (31.01)
  4 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     2:01.17    2:01.79 q      
                  27.64       58.53 (30.89)     1:29.95 (31.42)     2:01.79 (31.84)
  5 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL      2:04.89    2:01.88 q      
                  27.99       58.98 (30.99)     1:30.35 (31.37)     2:01.88 (31.53)
  6 Le, Daniel                16 Greensboro Swimm-NC  2:03.69    2:02.11 q      
                  27.99       59.10 (31.11)     1:30.64 (31.54)     2:02.11 (31.47)
  7 Hatanaka, Nicolas         16 Loveland Swim Cl-CO  2:25.52L   2:02.30 q      
                  27.94       59.17 (31.23)     1:30.69 (31.52)     2:02.30 (31.61)
  8 Brutkiewicz, Marlin       16 City of Mobile S-SE  2:04.66    2:02.37 q      
                  27.59       58.39 (30.80)     1:30.53 (32.14)     2:02.37 (31.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 House, Garrett            16 Duke Aquatics-NC     2:05.98    2:02.56 q      
                  27.91       58.78 (30.87)     1:30.40 (31.62)     2:02.56 (32.16)
 10 Young, William            18 YMCA of Western-NC   2:01.87    2:02.58 q      
                  27.96       59.11 (31.15)     1:30.70 (31.59)     2:02.58 (31.88)
 11 Usinger, Brett            16 Crow Canyon Coun-PC  2:04.31    2:02.67 q      
                  27.67       58.64 (30.97)     1:30.34 (31.70)     2:02.67 (32.33)
 12 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  2:02.97    2:02.68 q      
                  27.92       58.83 (30.91)     1:30.38 (31.55)     2:02.68 (32.30)
 13 Wohlrab, Kurt             17 Sandhills Sand S-NC  2:26.43L   2:03.31 q      
                  27.66       59.07 (31.41)     1:31.27 (32.20)     2:03.31 (32.04)
 14 Castilleja, Andy          17 Roadrunner Aquat-CC  2:03.94    2:03.35 q      
                  28.00       58.97 (30.97)     1:30.97 (32.00)     2:03.35 (32.38)
 15 Lockwood, Liam            17 San Antonio Wave-ST  2:05.64    2:03.45 q      
                  27.75       58.84 (31.09)     1:31.17 (32.33)     2:03.45 (32.28)
 16 Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG          2:22.58L   2:03.66 q      
                  27.42       59.54 (32.12)     1:31.95 (32.41)     2:03.66 (31.71)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR      2:03.68    2:03.68 q      
                  28.76       59.46 (30.70)     1:31.45 (31.99)     2:03.68 (32.23)
 18 *Rokita, Michal           18 Pine Crest Swimm-FG  2:04.13    2:04.07 q      
                  27.70       59.81 (32.11)     1:32.17 (32.36)     2:04.07 (31.90)
 19 Yong, Zachary             16 OC Waves-CA          2:24.72L   2:04.18 q      
                  28.71     1:01.01 (32.30)     1:33.28 (32.27)     2:04.18 (30.90)
 19 Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE  2:04.51    2:04.18 q      
                  28.16       59.67 (31.51)     1:31.53 (31.86)     2:04.18 (32.65)
 21 Anderson, Tanner          16 Gold Medal-IE        2:08.23    2:04.27 q      
                  27.54       58.77 (31.23)     1:30.73 (31.96)     2:04.27 (33.54)
 22 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA  2:06.33    2:04.34 q      
                  28.64     1:00.53 (31.89)     1:32.33 (31.80)     2:04.34 (32.01)
 23 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    2:20.96L   2:04.35 q      
                  28.43     1:00.61 (32.18)     1:31.94 (31.33)     2:04.35 (32.41)
 23 Rabstejnek, Alan          16 Dynamo Swim Club-GA  2:22.19L   2:04.35 q      
                  27.99       59.09 (31.10)     1:31.29 (32.20)     2:04.35 (33.06)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mo, Samuel                17 Badger Swim Club-MR  2:05.87    2:04.44        
                  28.47       59.21 (30.74)     1:31.32 (32.11)     2:04.44 (33.12)
 26 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     2:03.69    2:04.62        
                  28.66     1:00.23 (31.57)     1:32.38 (32.15)     2:04.62 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Nichols, Tyler            18 Heart Of America-MV  2:04.97    2:04.80        
                  28.27       59.39 (31.12)     1:31.80 (32.41)     2:04.80 (33.00)
 28 Sockwell, Kyle            17 Texas Gold-ST        2:04.66    2:04.83        
                  28.91     1:00.53 (31.62)     1:32.52 (31.99)     2:04.83 (32.31)
 29 Tooley, Alexander         17 Una LOVE-CO          2:06.65    2:04.92        
                  28.63     1:00.13 (31.50)     1:32.18 (32.05)     2:04.92 (32.74)
 30 Mackie, Samuel            17 North Shore Swim-NE  2:26.10L   2:04.95        
                  27.77       58.55 (30.78)     1:30.73 (32.18)     2:04.95 (34.22)
 31 Kimpel, Alex              16 Blue Dolfins-FL      2:05.76    2:05.01        
                  28.06       59.44 (31.38)     1:31.76 (32.32)     2:05.01 (33.25)
 32 Rutter, Jonathan          15 Powel Crosley, J-OH  2:25.60L   2:05.24        
                  29.05     1:00.89 (31.84)     1:33.22 (32.33)     2:05.24 (32.02)
 33 *Smailis, Marios          18 Bolles School Sh-FL  2:03.16    2:05.39        
                  29.07     1:00.66 (31.59)     1:33.06 (32.40)     2:05.39 (32.33)
 34 Mackle, Michael           17 Rancho San Diegu-SI  2:04.57    2:05.40        
                  29.21     1:00.73 (31.52)     1:32.92 (32.19)     2:05.40 (32.48)
 35 Goss, James               16 Nashville Aquati-SE  2:23.97L   2:05.45        
                  28.19       59.90 (31.71)     1:32.51 (32.61)     2:05.45 (32.94)
 36 Hughes, Devyn             17 Dekalb Aquatics-GA   2:06.86    2:05.53        
                  28.48     1:00.12 (31.64)     1:32.77 (32.65)     2:05.53 (32.76)
 37 Hayes, Patrick            18 Bolles School Sh-FL  2:26.79L   2:05.57        
                  28.47       59.92 (31.45)     1:32.41 (32.49)     2:05.57 (33.16)
 38 Hurwitz, Jordan           17 The Dolphins-OR      2:05.23    2:05.64        
                  27.79       59.79 (32.00)     1:32.47 (32.68)     2:05.64 (33.17)
 39 Bretschneider, Lane       16 SwimMAC Carolina-NC  2:25.71L   2:05.69        
                  28.75     1:00.77 (32.02)     1:32.95 (32.18)     2:05.69 (32.74)
 39 Lee, Rolland              16 Crow Canyon Coun-PC  2:05.86    2:05.69        
                  28.95       59.67 (30.72)     1:32.33 (32.66)     2:05.69 (33.36)
 41 Nguyenphu, Austin         16 North Texas Nada-NT  2:25.24L   2:05.71        
                  28.81     1:00.81 (32.00)     1:33.22 (32.41)     2:05.71 (32.49)
 42 Seaman, Chet              18 Panama City Swim-SE  2:26.61L   2:05.82        
                  28.96     1:00.03 (31.07)     1:33.33 (33.30)     2:05.82 (32.49)
 43 Corbae, Paul              17 West Austin Aqua-ST  2:03.88    2:05.94        
                  28.56     1:00.97 (32.41)     1:33.79 (32.82)     2:05.94 (32.15)
 44 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL  2:03.49    2:06.05        
                  27.83       59.31 (31.48)     1:32.26 (32.95)     2:06.05 (33.79)
 45 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA  2:05.93    2:06.10        
                  28.73     1:00.67 (31.94)     1:33.42 (32.75)     2:06.10 (32.68)
 45 Beck, Brett               17 Sandpipers Of Ne-CA  2:26.90L   2:06.10        
                  28.70     1:01.17 (32.47)     1:34.25 (33.08)     2:06.10 (31.85)
 47 Walker, Benjamin          14 Nitro Swimming-ST    2:25.54L   2:06.12        
                  28.77     1:00.53 (31.76)     1:32.96 (32.43)     2:06.12 (33.16)
 48 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  2:25.38L   2:06.21        
                  29.16     1:01.06 (31.90)     1:33.57 (32.51)     2:06.21 (32.64)
 49 Nguyen, Brandon           17 Swim Pasadena-CA     2:06.21    2:06.37        
                  29.25     1:01.15 (31.90)     1:33.47 (32.32)     2:06.37 (32.90)
 50 Chiu, Justin              15 Crescenta-Canada-CA  2:28.76L   2:06.39        
                  28.82     1:00.70 (31.88)     1:33.29 (32.59)     2:06.39 (33.10)
 51 Tanizaki-Hudson, Derek    16 Lynbrook Aquatic-PC  2:05.20    2:06.40        
                  27.85       59.17 (31.32)     1:31.82 (32.65)     2:06.40 (34.58)
 51 Remetta, John             17 North Texas Nada-NT  2:24.28L   2:06.40        
                  28.49     1:00.88 (32.39)     1:33.56 (32.68)     2:06.40 (32.84)
 53 Pigot, Diguan             17 Metro Aquatic Cl-FG  2:26.47L   2:06.46        
                  28.49       59.86 (31.37)     1:32.43 (32.57)     2:06.46 (34.03)
 54 Cade, Ryan                17 Raleigh Swimming-NC  2:05.66    2:06.55        
                  29.12     1:01.17 (32.05)     1:33.67 (32.50)     2:06.55 (32.88)
 55 Saunders, Codi            17 Heartland Swim A-SI  2:25.48L   2:06.58        
                  28.68     1:01.34 (32.66)     1:34.05 (32.71)     2:06.58 (32.53)
 56 Webb, Connor              16 Hood River Swim-OR   2:26.93L   2:06.81        
                  29.19     1:01.11 (31.92)     1:33.75 (32.64)     2:06.81 (33.06)
 57 Francis, Robert           17 Pine Richland Aq-AM  2:08.68    2:06.99        
                  28.59     1:01.04 (32.45)     1:33.66 (32.62)     2:06.99 (33.33)
 58 Santoro, John             17 New Canaan YMCA-CT   2:05.68    2:07.01        
                  28.99     1:01.13 (32.14)     1:33.78 (32.65)     2:07.01 (33.23)
 59 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  2:27.41L   2:07.06        
                  29.65     1:01.91 (32.26)     1:34.62 (32.71)     2:07.06 (32.44)
 60 Corley, John              17 Napa Valley Swim-PC  2:27.25L   2:07.20        
                  28.78     1:00.59 (31.81)     1:33.81 (33.22)     2:07.20 (33.39)
 61 Moore, David              17 Alamo Area Aquat-ST  2:26.90L   2:07.31        
                  28.49     1:00.53 (32.04)     1:33.42 (32.89)     2:07.31 (33.89)
 62 Dozier, Daniel            17 New Wave Swim Te-NC  2:07.74    2:07.35        
                  29.66     1:02.50 (32.84)     1:34.17 (31.67)     2:07.35 (33.18)
 63 *Witt, Kristopher         17 Bolles School Sh-FL  2:05.66    2:07.42        
                  29.34     1:01.38 (32.04)     1:34.20 (32.82)     2:07.42 (33.22)
 64 Mercurio, Thomas          17 Marin Pirates-PC     2:04.86    2:07.50        
                  28.60     1:00.81 (32.21)     1:33.72 (32.91)     2:07.50 (33.78)
 65 Dalrymple, Kyle           17 Multnomah Athlet-OR  2:06.52    2:07.53        
                  28.79     1:01.04 (32.25)     1:34.40 (33.36)     2:07.53 (33.13)
 66 Lohman, Connor            16 Lakeside Swim Te-KY  2:28.23L   2:07.71        
                  29.48     1:01.90 (32.42)     1:34.76 (32.86)     2:07.71 (32.95)
 67 Sipowski, Kameron         18 Jupiter Dragons-FG   2:24.54L   2:07.78        
                  29.58     1:01.59 (32.01)     1:34.34 (32.75)     2:07.78 (33.44)
 68 Daniels, Joseph           17 Fort Worth Area-NT   2:06.09    2:07.89        
                  28.46     1:01.02 (32.56)     1:34.03 (33.01)     2:07.89 (33.86)
 69 Davis, Devon              16 Falfins Swimming-CO  2:25.99L   2:08.16        
                  28.28     1:00.49 (32.21)     1:34.42 (33.93)     2:08.16 (33.74)
 70 Tremain, Max              16 Badger Swim Club-MR  2:23.89L   2:08.20        
                  28.91     1:01.16 (32.25)     1:34.62 (33.46)     2:08.20 (33.58)
 71 Lee, William              18 Hershey Aquatic-MA   2:28.46L   2:08.24        
                  28.77     1:01.29 (32.52)     1:34.56 (33.27)     2:08.24 (33.68)
 72 Taylor, James             17 Power For Life-GU    2:28.13L   2:08.27        
                  28.59     1:01.35 (32.76)     1:35.03 (33.68)     2:08.27 (33.24)
 73 Wojcik, Andrew            15 Treasure Coast S-FL  2:04.82    2:08.28        
                  28.37     1:00.70 (32.33)     1:34.27 (33.57)     2:08.28 (34.01)
 74 *Van Hees, Simon          17 Loggerhead Aquat-FL  2:06.62    2:08.63        
                  28.31     1:00.55 (32.24)     1:34.22 (33.67)     2:08.63 (34.41)
 75 Kim, Abel                 15 Memphis Tiger Sw-SE  2:27.27L   2:08.89        
                  28.87     1:01.55 (32.68)     1:34.76 (33.21)     2:08.89 (34.13)
 76 Baurle, Matthew           18 Fox Chapel Kille-AM  2:26.88L   2:08.90        
                  28.56     1:00.56 (32.00)     1:33.83 (33.27)     2:08.90 (35.07)
 77 Clarke, Ian               17 Colorado Springs-CO  2:27.39L   2:08.98        
                  29.84     1:02.56 (32.72)     1:35.61 (33.05)     2:08.98 (33.37)
 78 *Marsden, Daniel          18 Pine Crest Swimm-FG  2:25.14L   2:09.05        
                  28.41     1:00.84 (32.43)     1:34.39 (33.55)     2:09.05 (34.66)
 79 Messner, Michael          14 SUNN Swimming-PC     2:27.58L   2:09.28        
                  29.63     1:02.45 (32.82)     1:36.36 (33.91)     2:09.28 (32.92)
 80 Vankirk, Robert           18 Cincinnati Marli-OH  2:25.56L   2:09.36        
                  29.29     1:01.85 (32.56)     1:35.39 (33.54)     2:09.36 (33.97)
 81 Yeh, Sean                 15 New Wave Swim Te-NC  2:06.88    2:09.56        
                  29.06     1:02.00 (32.94)     1:35.94 (33.94)     2:09.56 (33.62)
 82 Macdonald, Daniel         17 Greater Toledo A-OH  2:03.89    2:09.66        
                  28.97     1:01.97 (33.00)     1:36.06 (34.09)     2:09.66 (33.60)
 83 Sebastian, Ryan           15 Elite Swim Club-NJ   2:26.76L   2:10.14        
                  29.54     1:03.36 (33.82)     1:37.43 (34.07)     2:10.14 (32.71)
 84 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  2:03.40    2:10.25        
                  29.68     1:01.90 (32.22)     1:35.69 (33.79)     2:10.25 (34.56)
 85 Kao, Derek                15 Brea Aquatics-CA     2:28.01L   2:10.38        
                  29.61     1:02.40 (32.79)     1:36.14 (33.74)     2:10.38 (34.24)
 86 Smith, Timothy            16 DU Hilltoppers-CO    2:25.59L   2:10.42        
                  29.98     1:03.02 (33.04)     1:36.45 (33.43)     2:10.42 (33.97)
 87 Taylor, Austin            17 Eagle Swim Team-MD   2:08.09    2:10.80        
                  29.42     1:02.12 (32.70)     1:36.11 (33.99)     2:10.80 (34.69)
 88 Niemann, Taylor           16 CLASS Aquatics-CA    2:25.55L   2:11.22        
                  30.57     1:04.02 (33.45)     1:37.62 (33.60)     2:11.22 (33.60)
 89 Brown, Patrick            17 Terrapins Swim T-PC  2:06.28    2:11.62        
                  28.49     1:01.16 (32.67)     1:35.86 (34.70)     2:11.62 (35.76)
 90 Marshall, Lucas           17 Lake Oswego Swim-OR  2:05.42    2:11.76        
                  29.03     1:01.75 (32.72)     1:35.98 (34.23)     2:11.76 (35.78)
 90 Guillen, Nicolas          17 San Antonio Wave-ST  2:07.27    2:11.76        
                  28.86     1:00.87 (32.01)     1:34.87 (34.00)     2:11.76 (36.89)
 92 Braden, Gunner            16 Boulder City Hen-CA  2:25.50L   2:11.88        
                  29.75     1:03.17 (33.42)     1:36.80 (33.63)     2:11.88 (35.08)
 93 Bartine, Carl             16 Katy Aquatic Tea-GU  2:05.78    2:12.12        
                  28.98     1:01.79 (32.81)     1:36.41 (34.62)     2:12.12 (35.71)
 94 Thomas, Robert            16 Lost Creek Aquat-ST  2:24.92L   2:12.90        
                  29.71     1:02.77 (33.06)     1:37.85 (35.08)     2:12.90 (35.05)
 95 Petrini, Samuel           15 Olympic Cascade-PN   2:27.58L   2:12.93        
                  29.21     1:02.73 (33.52)     1:38.14 (35.41)     2:12.93 (34.79)
 96 Nguyen, James             17 Boise YMCA Swim-SR   2:29.16L   2:14.99        
                  29.00     1:01.69 (32.69)     1:36.96 (35.27)     2:14.99 (38.03)
 96 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY  2:07.26    2:14.99        
                  29.43     1:02.68 (33.25)     1:38.25 (35.57)     2:14.99 (36.74)
 98 Gribble, Matthew          18 Cypress Fairbank-GU  2:27.36L   2:15.03        
                  30.15     1:03.71 (33.56)     1:38.80 (35.09)     2:15.03 (36.23)
 99 Bateman, John             18 YMCA of the Nort-NE  2:06.88    2:16.48        
                  30.73     1:04.79 (34.06)     1:40.13 (35.34)     2:16.48 (36.35)
 -- Sovero, Andrew            17 Eagle Swim Team-MD   2:03.45         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Fortin, Ryan              18 Andover-North An-NE  2:02.63         DQ        
      15 One hand touch
 -- Kertesz, Kristof          18 Team FLA-FG          2:25.89L        DQ        
      15 One hand touch
 -- Kramer, Nicholas          17 Arden Hills Swim-SN  2:06.15         NS        
 -- Hanson, Joshua            17 Swim Club of Rid-CC  2:28.70L       SCR        
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI    2:03.55        SCR        
 -- Leon, Christopher         18 Orinda Aquatics-PC   2:02.69        SCR        
 -- Stumph, Steven            17 Orinda Aquatics-PC   1:58.95        SCR        
 -- Yuan, Kyle                17 Metroplex Aquati-NT  2:07.94        SCR        
 -- Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    2:27.25L       SCR        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                49.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                50.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                50.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE            52.01      49.85        
                  23.13       49.85 (26.72)                                        
  2 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA    52.20      52.11        
                  24.68       52.11 (27.43)                                        
  3 Schenk, Grant             15 Pacific Swim-SI        52.76      53.35        
                  24.32       53.35 (29.03)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                49.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                50.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                50.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hearl, Christopher        16 Kansas City Blaz-MV    50.00      50.34        
                  23.66       50.34 (26.68)                                        
  2 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC       50.46      50.67        
                  23.93       50.67 (26.74)                                        
  3 Simpson, Kyle             17 TNT Swimming, In-SE    50.53      50.74        
                  23.73       50.74 (27.01)                                        
  4 Ballantyne, Ian           17 AquaStorm-ND           52.00      52.41        
                  24.13       52.41 (28.28)                                        
  5 Carroll, Trevor           16 PRO Swimming-IN        52.91      52.43        
                  24.29       52.43 (28.14)                                        
  6 Deberry, Ryan             17 YMCA of Western-NC     54.00      54.59        
                  25.18       54.59 (29.41)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 46.83   12/9/2011 Paul Davis, Nashville Aquati                 
 Meet Q Time:   50.29                                                          
                49.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                50.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                50.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Davis, Paul               18 Nashville Aquati-SE    47.57      46.83J       
                  22.04       46.83 (24.79)                                        
  2 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL    47.88      47.06        
                  22.36       47.06 (24.70)                                        
  3 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO    47.83      47.73        
                  22.36       47.73 (25.37)                                        
  4 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR    48.15      47.74        
                  22.01       47.74 (25.73)                                        
  5 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC    48.26      48.36        
                  22.68       48.36 (25.68)                                        
  6 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC    48.32      48.48        
                  22.48       48.48 (26.00)                                        
  7 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    48.18      48.99        
                  22.76       48.99 (26.23)                                        
 -- Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST      48.06         DQ        
B - Final
  9 Glass, William            16 City of Mobile S-SE    48.46      48.46        
                  22.35       48.46 (26.11)                                        
 10 Eaton, Colin              18 Mount Hood Aquat-OR    49.35      48.50        
                  22.64       48.50 (25.86)                                        
 11 Ghiglieri, Aaron          18 Superior Stingra-OR    49.10      48.90        
                  22.59       48.90 (26.31)                                        
 12 Winder, Alan              17 North Bay Aquati-PC    49.31      49.01        
                  22.99       49.01 (26.02)                                        
 13 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY    48.76      49.42        
                  23.11       49.42 (26.31)                                        
 14 Clark, Pace               17 Memphis Tiger Sw-SE    49.48      49.56        
                  23.11       49.56 (26.45)                                        
 15 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL    49.37      49.75        
                  23.33       49.75 (26.42)                                        
 16 Chang, Michael            16 Irvine Novaquati-CA    49.41      49.95        
                  23.21       49.95 (26.74)                                        
C - Final
 17 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    49.55      49.25        
                  22.89       49.25 (26.36)                                        
 18 Elliott, Reid             17 West Austin Aqua-ST    49.63      49.32        
                  22.84       49.32 (26.48)                                        
 19 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH    49.89      49.43        
                  23.63       49.43 (25.80)                                        
 20 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO    49.76      49.48        
                  23.29       49.48 (26.19)                                        
 21 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH      49.48      49.49        
                  23.23       49.49 (26.26)                                        
 22 Takabayashi, Kazumu       16 SoNoCo Swim Club-CT    49.66      49.54        
                  23.02       49.54 (26.52)                                        
 23 Maginnis, Joseph          16 Penn Charter Aqu-MA    49.57      49.74        
                  23.13       49.74 (26.61)                                        
 23 Funk, Ryan                17 Greater Pensacol-SE    49.61      49.74        
                  22.80       49.74 (26.94)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
                49.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                50.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                50.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Clark, Pace               17 Memphis Tiger Sw-SE       NT      48.99        
                  23.04       48.99 (25.95)                                        
  2 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH       NT      49.39        
                  23.39       49.39 (26.00)                                        
  3 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH         NT      49.46        
                  23.26       49.46 (26.20)                                        
  4 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL       NT      50.13        
                  23.89       50.13 (26.24)                                        
 
Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                49.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                50.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                50.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fraser, David             17 Highlands Ranch-CO     49.75      50.20        
                  23.78       50.20 (26.42)                                        
  2 Myhre, Ben                18 Pilot Aquatic Cl-SE    51.30      50.30        
                  23.44       50.30 (26.86)                                        
  3 Musser, Jesse             17 Kansas City Blaz-MV    51.24      51.07        
                  24.16       51.07 (26.91)                                        
  4 Martinock, Mackenzie      17 Martin County Aq-FG    51.77      51.15        
                  24.17       51.15 (26.98)                                        
  5 Mathews, Reed             17 Mission Aurora C-CO    51.60      51.63        
                  24.54       51.63 (27.09)                                        
  6 Yong, Zachary             16 OC Waves-CA            53.17      52.48        
                  24.76       52.48 (27.72)                                        
  7 Chiu, Justin              15 Crescenta-Canada-CA    53.37      52.49        
                  24.71       52.49 (27.78)                                        
  8 Toetz, Alexander          17 Three Rivers Aqu-IN    52.51      52.55        
                  24.43       52.55 (28.12)                                        
  9 Thompson, Travis          17 West Bend Swim C-WI    53.38      53.16        
                  24.81       53.16 (28.35)                                        
 10 Sebastian, Ryan           15 Elite Swim Club-NJ     54.70      53.25        
                  25.05       53.25 (28.20)                                        
 11 Bond, Nathaniel           17 Lakeside Swim Te-KY    52.66      53.35        
                  25.32       53.35 (28.03)                                        
 -- Duderstadt, Michael       17 Panama City Swim-SE    52.27        SCR        
 
Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 46.83   12/9/2011 Paul Davis, Nashville Aquati                 
 Meet Q Time:   50.29                                                          
                49.59  JR-A 2012 LC Juniors - A
                50.29  SCJA 2011 SC Jrs - A
                50.49  JR-B 2012 LC Juniors - B
                51.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  50.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Paul               18 Nashville Aquati-SE    47.14      47.57 q      
                  22.67       47.57 (24.90)                                        
  2 Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO    48.52      47.83 q      
                  22.69       47.83 (25.14)                                        
  3 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL    47.82      47.88 q      
                  22.70       47.88 (25.18)                                        
  4 Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST      48.55      48.06 q      
                  22.81       48.06 (25.25)                                        
  5 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR    48.32      48.15 q      
                  22.20       48.15 (25.95)                                        
  6 Lovell, Ben               18 Spokane Area Swi-IE    49.90      48.18 q      
                  22.74       48.18 (25.44)                                        
  7 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC    49.30      48.26 q      
                  22.56       48.26 (25.70)                                        
  8 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC    48.93      48.32 q      
                  22.52       48.32 (25.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Glass, William            16 City of Mobile S-SE    49.81      48.46 q      
                  22.37       48.46 (26.09)                                        
 10 Dillinger, Nicklaus       18 Gillette Swim Te-WY    49.40      48.76 q      
                  22.99       48.76 (25.77)                                        
 11 Ghiglieri, Aaron          18 Superior Stingra-OR    49.48      49.10 q      
                  23.32       49.10 (25.78)                                        
 12 Winder, Alan              17 North Bay Aquati-PC    49.24      49.31 q      
                  23.10       49.31 (26.21)                                        
 13 Eaton, Colin              18 Mount Hood Aquat-OR    50.94      49.35 q      
                  23.06       49.35 (26.29)                                        
 14 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL    49.88      49.37 q      
                  23.21       49.37 (26.16)                                        
 15 Chang, Michael            16 Irvine Novaquati-CA    50.10      49.41 q      
                  23.26       49.41 (26.15)                                        
 16 Clark, Pace               17 Memphis Tiger Sw-SE    58.31L     49.48 q      
                  23.25       49.48 (26.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH      51.27      49.48 q      
                  23.49       49.48 (25.99)                                        
 18 Lewis, Samuel             17 Dynamo Swim Club-GA    49.62      49.55 q      
                  23.29       49.55 (26.26)                                        
 19 Maginnis, Joseph          16 Penn Charter Aqu-MA    49.59      49.57 q      
                  22.83       49.57 (26.74)                                        
 20 Funk, Ryan                17 Greater Pensacol-SE    49.50      49.61 q      
                  23.07       49.61 (26.54)                                        
 21 Elliott, Reid             17 West Austin Aqua-ST    48.68      49.63 q      
                  22.82       49.63 (26.81)                                        
 22 Takabayashi, Kazumu       16 SoNoCo Swim Club-CT    50.05      49.66 q      
                  23.29       49.66 (26.37)                                        
 23 Ryan, Shane               17 Radnor Aquatic C-MA    50.12      49.67 q      
                  23.22       49.67 (26.45)                                        
 24 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO    49.15      49.76 q      
                  23.37       49.76 (26.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH    56.78L     49.89        
                  23.81       49.89 (26.08)                                        
 26 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL    49.69      49.89        
                  23.50       49.89 (26.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Condorelli, Santo         16 Bolles School Sh-FL    49.58      49.92        
                  23.62       49.92 (26.30)                                        
 28 Skowronek, Andrew         16 Alamo Area Aquat-ST    57.12L     49.98        
                  23.47       49.98 (26.51)                                        
 29 Hearl, Christopher        16 Kansas City Blaz-MV    57.04L     50.00        
                  23.19       50.00 (26.81)                                        
 30 Sansoucie, Andrew         17 Rec Plex Sharks-OZ     48.14      50.01        
                  23.27       50.01 (26.74)                                        
 31 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA    50.16      50.02        
                  23.71       50.02 (26.31)                                        
 32 McCaffrey, Devin          17 Tampa Bay Commun-FL    49.10      50.06        
                  23.34       50.06 (26.72)                                        
 33 Pigot, Diguan             17 Metro Aquatic Cl-FG    50.60      50.08        
                  23.42       50.08 (26.66)                                        
 34 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG    50.05      50.15        
                  23.46       50.15 (26.69)                                        
 35 Castro-Abrams, Kenneth    16 Marin Pirates-PC       49.65      50.16        
                  23.84       50.16 (26.32)                                        
 36 Rysemus, Logan            16 King Aquatic Clu-PN    58.17L     50.17        
                  23.94       50.17 (26.23)                                        
 36 Fraser, David             17 Highlands Ranch-CO     57.00L     50.17        
                  23.84       50.17 (26.33)                                        
 38 Greene, Aaron             17 North Texas Nada-NT    50.54      50.19        
                  23.64       50.19 (26.55)                                        
 38 Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST    50.18      50.19        
                  23.77       50.19 (26.42)                                        
 40 Loftus, Joseph            16 CAST-IE                50.82      50.23        
                  23.58       50.23 (26.65)                                        
 41 Saunders, Austin          18 Pine Crest Swimm-FG    49.51      50.26        
                  23.20       50.26 (27.06)                                        
 41 Davison, Richard          17 Marin Pirates-PC       49.56      50.26        
                  23.92       50.26 (26.34)                                        
 43 Orf, Nickolaus            16 Parkway Swim Clu-OZ    49.20      50.30        
                  23.83       50.30 (26.47)                                        
 44 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC    49.98      50.31        
                  23.59       50.31 (26.72)                                        
 45 Davis, Devon              16 Falfins Swimming-CO    50.54      50.33        
                  23.50       50.33 (26.83)                                        
 46 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO    49.32      50.34        
                  23.57       50.34 (26.77)                                        
 47 Goossen, Emiro            16 Bolles School Sh-FL    50.50      50.36        
                  23.54       50.36 (26.82)                                        
 48 Castilleja, Andy          17 Roadrunner Aquat-CC    49.92      50.45        
                  23.40       50.45 (27.05)                                        
 49 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC       56.91L     50.46        
                  23.71       50.46 (26.75)                                        
 50 Mancuso, Philip           17 Hershey Aquatic-MA     49.77      50.47        
                  23.53       50.47 (26.94)                                        
 51 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN    50.20      50.48        
                  23.59       50.48 (26.89)                                        
 52 Mowry, Mickey             17 Rose Bowl Aquati-CA    50.24      50.52        
                  23.62       50.52 (26.90)                                        
 53 May, Drew                 16 Edwardsville YMC-OZ    58.29L     50.53        
                  24.04       50.53 (26.49)                                        
 53 Simpson, Kyle             17 TNT Swimming, In-SE    57.25L     50.53        
                  23.70       50.53 (26.83)                                        
 55 Grenfell, Grant           17 Tiger Aquatics-LA      49.95      50.65        
                  23.20       50.65 (27.45)                                        
 56 Howells, Nathan           16 Nitro Swimming-ST      58.35L     50.73        
                  23.77       50.73 (26.96)                                        
 56 Olmsted, Wesley           15 High Tide Aquati-FL    49.86      50.73        
                  23.83       50.73 (26.90)                                        
 58 Wohlrab, Kurt             17 Sandhills Sand S-NC    58.09L     50.75        
                  23.48       50.75 (27.27)                                        
 59 Wallace, Jacob            17 Cypress Fairbank-GU    50.46      50.76        
                  23.64       50.76 (27.12)                                        
 60 Schlueter, Luke           17 Parkway Swim Clu-OZ    56.94L     50.81        
                  24.04       50.81 (26.77)                                        
 61 Yakubovich, Maxim         16 Portland Aquatic-OR    50.12      50.90        
                  23.46       50.90 (27.44)                                        
 62 McCurdy, Christian        17 Fox Chapel Kille-AM    49.43      50.91        
                  23.72       50.91 (27.19)                                        
 63 Hensley, Thaxter          18 Blue Dolfins-FL        50.96      50.95        
                  24.22       50.95 (26.73)                                        
 64 Bley-Male, Max            16 Multnomah Athlet-OR    57.30L     50.99        
                  23.84       50.99 (27.15)                                        
 65 Ledford, Sean             17 Treasure Coast S-FL    50.16      51.08        
                  23.86       51.08 (27.22)                                        
 66 Brasali, Hanaya           17 Fresno Dolphins-CC     57.53L     51.17        
                  24.08       51.17 (27.09)                                        
 67 *Pretorius, Jeandre       18 Highlander Aquat-FL    51.21      51.21        
                  24.07       51.21 (27.14)                                        
 68 Beck, Brett               17 Sandpipers Of Ne-CA    51.39      51.35        
                  24.29       51.35 (27.06)                                        
 69 Brindle, Carson           16 Multnomah Athlet-OR    50.90      51.44        
                  23.70       51.44 (27.74)                                        
 70 Webster, Matthew          16 Santa Clara Swim-PC    57.91L     51.48        
                  23.79       51.48 (27.69)                                        
 71 Bitara, Christopher       16 Aggie Swim Club-GU     57.43L     51.62        
                  24.35       51.62 (27.27)                                        
 72 Fortier, Scott            17 Area Tallahassee-FL    50.64      51.75        
                  24.23       51.75 (27.52)                                        
 73 Fortin, Ryan              18 Andover-North An-NE    51.46      51.80        
                  24.11       51.80 (27.69)                                        
 74 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS       49.17      51.82        
                  24.08       51.82 (27.74)                                        
 74 Snyder, Austin            18 SwimMAC Carolina-NC    58.42L     51.82        
                  24.31       51.82 (27.51)                                        
 76 Bergstrom, Scott          17 Hood River Swim-OR     57.93L     51.84        
                  24.68       51.84 (27.16)                                        
 77 Mehl, Justin              16 Y-Spartaquatics-SC     57.73L     51.88        
                  24.96       51.88 (26.92)                                        
 78 Apple, Ian                17 Bolles School Sh-FL    50.90      51.89        
                  23.90       51.89 (27.99)                                        
 79 Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR        51.42      51.90        
                  24.34       51.90 (27.56)                                        
 80 Perrotti, Zachary         18 Palm Harbor YMCA-FL    51.44      51.99        
                  24.62       51.99 (27.37)                                        
 81 Tran, Harrison            16 Dallas Mustangs-NT     51.47      52.16        
                  24.02       52.16 (28.14)                                        
 82 Coles, Wesley             17 Tule Nation Trit-CC    58.54L     52.18        
                  24.53       52.18 (27.65)                                        
 83 Robinson, Alexander       17 Dallas Mustangs-NT     58.52L     52.22        
                  24.54       52.22 (27.68)                                        
 84 Johnson, Mitchell         17 Canyons Aquatic-CA     51.28      52.49        
                  24.33       52.49 (28.16)                                        
 85 Miller, Patrick           17 Dads Club Swim T-GU    58.12L     52.74        
                  24.98       52.74 (27.76)                                        
 86 Garratt, Griffin          15 Una DYNA-GA            58.29L     52.91        
                  24.52       52.91 (28.39)                                        
 -- Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT    50.52         DQ        
      23 One hand touch
 -- Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC    50.92        DFS        
      63 Declared false start
 -- Lau, Andy                 16 Team Santa Monic-CA    58.31L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Williams, Dillon          16 Crow Canyon Coun-PC    50.51        DFS        
      63 Declared false start
 -- *Bole, Sandy              17 North Bay Aquati-PC    56.88L       DFS        
      63 Declared false start
 -- House, Kyle               22 Unattached-NC          49.68         NS        
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI      48.95        SCR        
 -- *Strausser, Jeffrey       18 Orinda Aquatics-PC     56.88L       SCR        
 -- Morgan, David             18 Palm Harbor YMCA-FL    57.57L       SCR        
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:49.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:51.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:54.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kertesz, Kristof          18 Team FLA-FG          1:54.62    1:53.17        
                  25.41       54.15 (28.74)     1:23.44 (29.29)     1:53.17 (29.73)
  2 McPheters, Matthew        16 Waves Of Wilming-NC  1:54.51    1:53.96        
                  25.44       54.18 (28.74)     1:23.88 (29.70)     1:53.96 (30.08)
  3 Balogh, Brennan           14 Lincoln Select S-MW  2:00.18    1:55.09        
                  25.14       54.52 (29.38)     1:24.54 (30.02)     1:55.09 (30.55)
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:49.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:51.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:54.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dobbs, Connor             15 North Texas Nada-NT  1:58.10    1:57.19        
                  26.47       56.95 (30.48)     1:27.48 (30.53)     1:57.19 (29.71)
 
Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:44.46  12/11/2010 William Hamilton, Great Lakes Aqua         
 Meet Q Time:   1:51.99                                                        
                1:49.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:51.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:54.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL  1:48.11    1:45.08        
                  24.02       50.68 (26.66)     1:18.00 (27.32)     1:45.08 (27.08)
  2 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO  1:47.75    1:45.92        
                  24.48       51.41 (26.93)     1:18.47 (27.06)     1:45.92 (27.45)
  3 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC  1:48.65    1:46.41        
                  23.91       51.10 (27.19)     1:18.69 (27.59)     1:46.41 (27.72)
  4 Orf, Nickolaus            16 Parkway Swim Clu-OZ  1:48.32    1:47.56        
                  24.22       51.32 (27.10)     1:19.33 (28.01)     1:47.56 (28.23)
  5 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  1:48.16    1:47.94        
                  23.36       50.28 (26.92)     1:18.65 (28.37)     1:47.94 (29.29)
  6 Mowry, Mickey             17 Rose Bowl Aquati-CA  1:47.52    1:48.57        
                  24.47       51.84 (27.37)     1:19.59 (27.75)     1:48.57 (28.98)
  7 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH  1:49.15    1:48.74        
                  24.73       52.24 (27.51)     1:20.27 (28.03)     1:48.74 (28.47)
  8 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR  1:49.25    1:49.26        
                  23.66       51.00 (27.34)     1:19.29 (28.29)     1:49.26 (29.97)
B - Final
  9 McCurdy, Christian        17 Fox Chapel Kille-AM  1:49.62    1:48.48        
                  24.22       52.09 (27.87)     1:20.31 (28.22)     1:48.48 (28.17)
 10 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT  1:49.30    1:48.53        
                  24.69       52.25 (27.56)     1:20.40 (28.15)     1:48.53 (28.13)
 11 Takabayashi, Kazumu       16 SoNoCo Swim Club-CT  1:49.63    1:48.78        
                  24.53       52.59 (28.06)     1:20.65 (28.06)     1:48.78 (28.13)
 12 Fraser, David             17 Highlands Ranch-CO   1:49.53    1:49.12        
                  24.16       51.74 (27.58)     1:20.22 (28.48)     1:49.12 (28.90)
 13 Hughes, Bryan             16 Crow Canyon Coun-PC  1:49.29    1:49.60        
                  24.13       52.11 (27.98)     1:20.43 (28.32)     1:49.60 (29.17)
 14 Skowronek, Andrew         16 Alamo Area Aquat-ST  1:49.62    1:49.87        
                  24.41       52.10 (27.69)     1:20.93 (28.83)     1:49.87 (28.94)
 15 May, Drew                 16 Edwardsville YMC-OZ  1:49.60    1:50.50        
                  25.32       52.47 (27.15)     1:21.41 (28.94)     1:50.50 (29.09)
 16 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC     1:49.31    1:51.99        
                  24.61       52.45 (27.84)     1:21.60 (29.15)     1:51.99 (30.39)
C - Final
 17 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH    1:49.89    1:49.01        
                  24.82       52.25 (27.43)     1:20.64 (28.39)     1:49.01 (28.37)
 18 Clark, Pace               17 Memphis Tiger Sw-SE  1:50.44    1:49.18        
                  24.30       52.19 (27.89)     1:20.61 (28.42)     1:49.18 (28.57)
 19 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD  1:49.96    1:49.85        
                  24.70       52.54 (27.84)     1:20.91 (28.37)     1:49.85 (28.94)
 20 Jones, Jordan             18 Blue Tide Aquati-GU  1:49.86    1:49.90        
                  25.20       53.56 (28.36)     1:21.34 (27.78)     1:49.90 (28.56)
 21 Bergstrom, Scott          17 Hood River Swim-OR   1:50.03    1:50.07        
                  25.01       52.71 (27.70)     1:21.15 (28.44)     1:50.07 (28.92)
 22 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO  1:49.92    1:51.08        
                  24.60       52.58 (27.98)     1:21.77 (29.19)     1:51.08 (29.31)
 23 Mancuso, Philip           17 Hershey Aquatic-MA   1:50.00    1:51.45        
                  24.33       52.70 (28.37)     1:22.03 (29.33)     1:51.45 (29.42)
 23 Charles, David            16 Nashville Aquati-SE  1:50.42    1:51.45        
                  25.57       53.81 (28.24)     1:22.36 (28.55)     1:51.45 (29.09)
 
Men 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:49.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:51.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:54.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Pretorius, Jeandre       18 Highlander Aquat-FL  1:54.15    1:56.44        
                  25.24       54.34 (29.10)     1:25.19 (30.85)     1:56.44 (31.25)
 
Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:44.46  12/11/2010 William Hamilton, Great Lakes Aqua         
 Meet Q Time:   1:51.99                                                        
                1:49.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:51.09  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:51.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:54.09  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:51.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mowry, Mickey             17 Rose Bowl Aquati-CA  1:49.74    1:47.52 q      
                  24.39       51.90 (27.51)     1:19.24 (27.34)     1:47.52 (28.28)
  2 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO  1:47.97    1:47.75 q      
                  24.81       52.35 (27.54)     1:19.50 (27.15)     1:47.75 (28.25)
  3 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL  1:50.07    1:48.11 q      
                  23.65       51.19 (27.54)     1:19.79 (28.60)     1:48.11 (28.32)
  4 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  1:48.16    1:48.16 q      
                  23.52       50.70 (27.18)     1:19.47 (28.77)     1:48.16 (28.69)
  5 Orf, Nickolaus            16 Parkway Swim Clu-OZ  1:51.04    1:48.32 q      
                  24.51       52.28 (27.77)     1:20.20 (27.92)     1:48.32 (28.12)
  6 Scheaffer, Chris          16 Santa Clara Swim-PC  1:49.29    1:48.65 q      
                  24.03       51.10 (27.07)     1:19.83 (28.73)     1:48.65 (28.82)
  7 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH  2:06.85L   1:49.15 q      
                  25.17       52.95 (27.78)     1:20.83 (27.88)     1:49.15 (28.32)
  8 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR  1:51.51    1:49.25 q      
                  24.49       52.41 (27.92)     1:20.65 (28.24)     1:49.25 (28.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hughes, Bryan             16 Crow Canyon Coun-PC  1:51.72    1:49.29 q      
                  24.42       52.52 (28.10)     1:20.71 (28.19)     1:49.29 (28.58)
 10 Singley, Theodore         17 North Texas Nada-NT  1:50.57    1:49.30 q      
                  24.87       52.58 (27.71)     1:20.73 (28.15)     1:49.30 (28.57)
 11 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC     2:03.75L   1:49.31 q      
                  24.65       52.26 (27.61)     1:20.74 (28.48)     1:49.31 (28.57)
 12 Fraser, David             17 Highlands Ranch-CO   2:06.74L   1:49.53 q      
                  24.60       52.29 (27.69)     1:20.68 (28.39)     1:49.53 (28.85)
 13 May, Drew                 16 Edwardsville YMC-OZ  2:07.75L   1:49.60 q      
                  24.59       51.48 (26.89)     1:19.28 (27.80)     1:49.60 (30.32)
 14 Skowronek, Andrew         16 Alamo Area Aquat-ST  1:51.09    1:49.62 q      
                  24.81       52.63 (27.82)     1:20.50 (27.87)     1:49.62 (29.12)
 14 McCurdy, Christian        17 Fox Chapel Kille-AM  1:48.46    1:49.62 q      
                  24.45       52.54 (28.09)     1:20.84 (28.30)     1:49.62 (28.78)
 16 Takabayashi, Kazumu       16 SoNoCo Swim Club-CT  1:50.90    1:49.63 q      
                  24.67       52.65 (27.98)     1:21.15 (28.50)     1:49.63 (28.48)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jones, Jordan             18 Blue Tide Aquati-GU  1:49.64    1:49.86 q      
                  24.94       52.84 (27.90)     1:21.01 (28.17)     1:49.86 (28.85)
 18 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH    1:51.47    1:49.89 q      
                  24.77       52.86 (28.09)     1:21.35 (28.49)     1:49.89 (28.54)
 19 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO  1:49.37    1:49.92 q      
                  24.57       52.47 (27.90)     1:20.87 (28.40)     1:49.92 (29.05)
 20 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD  1:50.35    1:49.96 q      
                  24.68       52.14 (27.46)     1:20.76 (28.62)     1:49.96 (29.20)
 21 Mancuso, Philip           17 Hershey Aquatic-MA   1:52.38    1:50.00 q      
                  24.05       52.01 (27.96)     1:20.79 (28.78)     1:50.00 (29.21)
 22 Bergstrom, Scott          17 Hood River Swim-OR   2:06.07L   1:50.03 q      
                  24.78       52.71 (27.93)     1:20.89 (28.18)     1:50.03 (29.14)
 23 Charles, David            16 Nashville Aquati-SE  1:53.69    1:50.42 q      
                  25.50       53.56 (28.06)     1:21.85 (28.29)     1:50.42 (28.57)
 24 Clark, Pace               17 Memphis Tiger Sw-SE  2:06.60L   1:50.44 q      
                  25.39       53.68 (28.29)     1:22.28 (28.60)     1:50.44 (28.16)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Loftus, Joseph            16 CAST-IE              2:08.20L   1:50.46        
                  24.67       52.77 (28.10)     1:21.66 (28.89)     1:50.46 (28.80)
 26 Ballestas, Julian         17 Metro Aquatic Cl-FG  2:09.02L   1:50.80        
                  24.67       52.40 (27.73)     1:20.89 (28.49)     1:50.80 (29.91)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Martinock, Mackenzie      17 Martin County Aq-FG  1:53.25    1:50.88        
                  24.73       53.36 (28.63)     1:21.74 (28.38)     1:50.88 (29.14)
 28 Fortier, Scott            17 Area Tallahassee-FL  1:51.55    1:50.90        
                  25.32       53.45 (28.13)     1:21.95 (28.50)     1:50.90 (28.95)
 29 Bitara, Christopher       16 Aggie Swim Club-GU   1:52.41    1:50.97        
                  25.21       53.17 (27.96)     1:21.38 (28.21)     1:50.97 (29.59)
 30 Beals, Joshua             16 Crimson Aquatics-NE  2:10.07L   1:51.16        
                  24.54       52.91 (28.37)     1:21.62 (28.71)     1:51.16 (29.54)
 31 Snyder, Austin            18 SwimMAC Carolina-NC  1:50.86    1:51.18        
                  25.13       53.23 (28.10)     1:22.09 (28.86)     1:51.18 (29.09)
 32 Lau, Andy                 16 Team Santa Monic-CA  2:08.01L   1:51.43        
                  25.86       54.29 (28.43)     1:22.93 (28.64)     1:51.43 (28.50)
 33 Perrotti, Zachary         18 Palm Harbor YMCA-FL  1:51.87    1:51.49        
                  24.80       52.48 (27.68)     1:21.44 (28.96)     1:51.49 (30.05)
 34 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    2:07.01L   1:51.50        
                  25.01       53.94 (28.93)     1:22.85 (28.91)     1:51.50 (28.65)
 35 Graves, Zachary           18 Irvine Novaquati-CA  2:06.22L   1:51.58        
                  25.65       54.26 (28.61)     1:22.80 (28.54)     1:51.58 (28.78)
 36 Moore, David              17 Alamo Area Aquat-ST  1:52.67    1:51.72        
                  24.71       52.79 (28.08)     1:21.96 (29.17)     1:51.72 (29.76)
 37 Howells, Nathan           16 Nitro Swimming-ST    2:06.40L   1:51.78        
                  24.96       53.52 (28.56)     1:22.36 (28.84)     1:51.78 (29.42)
 38 Mehl, Justin              16 Y-Spartaquatics-SC   1:51.58    1:51.80        
                  25.61       53.51 (27.90)     1:22.37 (28.86)     1:51.80 (29.43)
 39 Anderson, Joshua          17 Nitro Swimming-ST    1:51.61    1:51.89        
                  25.63       54.33 (28.70)     1:23.01 (28.68)     1:51.89 (28.88)
 40 Mathews, Reed             17 Mission Aurora C-CO  2:07.31L   1:51.95        
                  25.39       54.26 (28.87)     1:23.40 (29.14)     1:51.95 (28.55)
 41 Porter, Andrew            18 Cabrillo Threshe-PC  1:51.23    1:51.99        
                  24.81       53.79 (28.98)     1:22.92 (29.13)     1:51.99 (29.07)
 42 Jacob, Evan               17 Loggerhead Aquat-FL  2:06.90L   1:52.00        
                  25.12       52.98 (27.86)     1:22.20 (29.22)     1:52.00 (29.80)
 43 Litherland, Mick          16 Dynamo Swim Club-GA  2:07.09L   1:52.15        
                  25.98       54.51 (28.53)     1:23.39 (28.88)     1:52.15 (28.76)
 44 Schlueter, Luke           17 Parkway Swim Clu-OZ  2:06.21L   1:52.21        
                  25.45       53.80 (28.35)     1:22.82 (29.02)     1:52.21 (29.39)
 45 Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  1:50.19    1:52.27        
                  25.50       53.82 (28.32)     1:22.61 (28.79)     1:52.27 (29.66)
 46 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  2:06.53L   1:52.29        
                  25.33       53.52 (28.19)     1:22.80 (29.28)     1:52.29 (29.49)
 47 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE  2:06.48L   1:52.30        
                  25.28       54.01 (28.73)     1:23.17 (29.16)     1:52.30 (29.13)
 48 Mayfield, Cory            17 La Mirada Armada-CA  1:53.40    1:52.35        
                  25.37       53.99 (28.62)     1:22.71 (28.72)     1:52.35 (29.64)
 49 Olmsted, Wesley           15 High Tide Aquati-FL  1:53.82    1:52.55        
                  25.13       53.17 (28.04)     1:22.61 (29.44)     1:52.55 (29.94)
 50 Berg, Hayden              17 North Jeffco Swi-CO  2:08.46L   1:52.64        
                  25.66       54.11 (28.45)     1:22.94 (28.83)     1:52.64 (29.70)
 51 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA  2:08.24L   1:52.88        
                  25.98       54.90 (28.92)     1:23.45 (28.55)     1:52.88 (29.43)
 51 Chin, Garrett             16 Swim Pasadena-CA     2:07.30L   1:52.88        
                  25.81       54.03 (28.22)     1:22.80 (28.77)     1:52.88 (30.08)
 53 Myhre, Ben                18 Pilot Aquatic Cl-SE  2:06.98L   1:52.90        
                  24.74       53.75 (29.01)     1:23.30 (29.55)     1:52.90 (29.60)
 54 Hensley, Thaxter          18 Blue Dolfins-FL      1:51.46    1:52.92        
                  25.03       53.54 (28.51)     1:23.33 (29.79)     1:52.92 (29.59)
 55 Fentress, Rodney          18 Burkwood Aquatic-VA  2:07.26L   1:52.99        
                  26.17       54.58 (28.41)     1:23.65 (29.07)     1:52.99 (29.34)
 56 Mo, Samuel                17 Badger Swim Club-MR  1:52.01    1:53.17        
                  25.42       54.70 (29.28)     1:23.90 (29.20)     1:53.17 (29.27)
 57 Davison, Richard          17 Marin Pirates-PC     1:50.43    1:53.21        
                  25.35       53.81 (28.46)     1:22.90 (29.09)     1:53.21 (30.31)
 58 Musser, Jesse             17 Kansas City Blaz-MV  2:07.29L   1:53.27        
                  25.17       53.95 (28.78)     1:23.67 (29.72)     1:53.27 (29.60)
 59 Coles, Wesley             17 Tule Nation Trit-CC  2:07.05L   1:53.43        
                  25.09       53.34 (28.25)     1:22.62 (29.28)     1:53.43 (30.81)
 60 Haney, Michael            17 The Claremont Cl-CA  1:50.06    1:53.50        
                  24.63       53.06 (28.43)     1:22.90 (29.84)     1:53.50 (30.60)
 61 Simpson, Kyle             17 TNT Swimming, In-SE  2:09.95L   1:53.73        
                  25.75       54.46 (28.71)     1:24.02 (29.56)     1:53.73 (29.71)
 62 Yakubovich, Maxim         16 Portland Aquatic-OR  1:51.02    1:53.75        
                  25.19       53.79 (28.60)     1:23.52 (29.73)     1:53.75 (30.23)
 63 Bond, Nathaniel           17 Lakeside Swim Te-KY  2:06.86L   1:53.78        
                  25.86       54.48 (28.62)     1:23.88 (29.40)     1:53.78 (29.90)
 64 Grenfell, Grant           17 Tiger Aquatics-LA    2:09.90L   1:53.89        
                  25.88       54.83 (28.95)     1:23.95 (29.12)     1:53.89 (29.94)
 65 Rutkin, Lance             16 Team FLA-FG          1:53.32    1:53.90        
                  25.67       54.23 (28.56)     1:23.93 (29.70)     1:53.90 (29.97)
 66 Barry, Charles            16 Badger Swim Club-MR  2:07.14L   1:53.93        
                  25.54       54.59 (29.05)     1:24.15 (29.56)     1:53.93 (29.78)
 67 Litherland, Kevin         16 Dynamo Swim Club-GA  2:08.31L   1:54.03        
                  26.25       55.36 (29.11)     1:24.61 (29.25)     1:54.03 (29.42)
 68 Ledford, Sean             17 Treasure Coast S-FL  1:51.36    1:54.04        
                  24.79       53.33 (28.54)     1:23.12 (29.79)     1:54.04 (30.92)
 69 Morgan, David             18 Palm Harbor YMCA-FL  2:07.02L   1:54.42        
                  25.78       54.73 (28.95)     1:24.67 (29.94)     1:54.42 (29.75)
 70 Johnson, Mitchell         17 Canyons Aquatic-CA   2:08.26L   1:54.66        
                  25.99       55.15 (29.16)     1:24.70 (29.55)     1:54.66 (29.96)
 71 Kenny, Michael            18 Dynamo Swim Club-GA  2:08.59L   1:55.01        
                  25.88       55.28 (29.40)     1:25.39 (30.11)     1:55.01 (29.62)
 72 Garratt, Griffin          15 Una DYNA-GA          2:06.42L   1:55.26        
                  25.57       54.68 (29.11)     1:24.29 (29.61)     1:55.26 (30.97)
 73 Tran, Harrison            16 Dallas Mustangs-NT   1:51.76    1:55.29        
                  24.77       53.64 (28.87)     1:23.76 (30.12)     1:55.29 (31.53)
 74 Glass, William            16 City of Mobile S-SE  1:53.32    1:55.49        
                  24.80       54.37 (29.57)     1:23.73 (29.36)     1:55.49 (31.76)
 75 Bravence, Benjamin        18 Kansas City Blaz-MV  2:04.94L   1:55.58        
                  25.35       54.96 (29.61)     1:25.37 (30.41)     1:55.58 (30.21)
 76 Bley-Male, Max            16 Multnomah Athlet-OR  1:53.16    1:55.66        
                  25.22       54.12 (28.90)     1:23.90 (29.78)     1:55.66 (31.76)
 77 Geist, Louis              18 North Jeffco Swi-CO  2:10.51L   1:55.88        
                  26.17       54.90 (28.73)     1:25.19 (30.29)     1:55.88 (30.69)
 78 Saunders, Austin          18 Pine Crest Swimm-FG  1:50.48    1:55.96        
                  24.30       52.40 (28.10)     1:23.08 (30.68)     1:55.96 (32.88)
 79 Robinson, Alexander       17 Dallas Mustangs-NT   2:06.99L   1:56.74        
                  25.47       54.61 (29.14)     1:25.49 (30.88)     1:56.74 (31.25)
 80 Schenk, Grant             15 Pacific Swim-SI      2:09.45L   1:56.77        
                  25.46       55.17 (29.71)     1:25.77 (30.60)     1:56.77 (31.00)
 81 Miller, Patrick           17 Dads Club Swim T-GU  2:08.90L   1:56.92        
                  26.72       56.56 (29.84)     1:26.95 (30.39)     1:56.92 (29.97)
 82 Castro, Kyle              17 Vacaville Swim C-SN  1:54.06    1:57.09        
                  25.81       54.93 (29.12)     1:25.43 (30.50)     1:57.09 (31.66)
 83 Roberts, Jonathan         16 North Texas Nada-NT  2:10.35L   1:59.16        
                  25.98       55.84 (29.86)     1:27.22 (31.38)     1:59.16 (31.94)
 84 Corcoran, Sean            17 SwimMAC Carolina-NC  2:09.79L   1:59.77        
                  26.59       56.06 (29.47)     1:27.60 (31.54)     1:59.77 (32.17)
 -- Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC  1:49.22         DQ        
      23 One hand touch
 -- Ellis, Matthew            17 Nitro Swimming-ST    1:46.85        DFS        
      63 Declared false start
 -- Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  1:49.47        DFS        
      63 Declared false start
 -- Smith, Clark              16 Denver Swim Acad-CO  1:50.25        DFS        
      63 Declared false start
 -- Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  2:06.36L       DFS        
      63 Declared false start
 -- Davis, Paul               18 Nashville Aquati-SE  1:49.13        DFS        
      63 Declared false start
 -- *Lee, Mun Hon             18 Team Santa Monic-CA  1:51.55        SCR        
 -- Anderson, Bowen           14 Gold Medal-IE        1:50.86        SCR        
 -- Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR      1:53.44        SCR        
 -- Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     1:50.08        SCR        
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI    1:49.48        SCR        
 -- Licon, William            17 Nitro Swimming-ST    1:49.82        SCR        
 -- Hearl, Christopher        16 Kansas City Blaz-MV  2:10.41L       SCR        
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              1:50.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:51.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:55.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Simpson, Kyle             17 TNT Swimming, In-SE  2:00.00    1:55.52        
                  24.13       52.78 (28.65)     1:28.11 (35.33)     1:55.52 (27.41)
  2 Francis, Robert           17 Pine Richland Aq-AM  1:57.50    1:55.97        
                  26.22       56.63 (30.41)     1:28.57 (31.94)     1:55.97 (27.40)
  3 Weissman, Brandon         16 Parkway Swim Clu-OZ  1:57.20    1:58.57        
                  27.44       56.40 (28.96)     1:30.62 (34.22)     1:58.57 (27.95)
  4 Coles, Wesley             17 Tule Nation Trit-CC  2:01.71    2:00.12        
                  25.06       56.11 (31.05)     1:31.84 (35.73)     2:00.12 (28.28)
 
Men 200 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:45.77   12/8/2011 Ryan Murphy, Bolles School Sh              
 Meet Q Time:   1:52.99                                                        
                1:50.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:51.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:55.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:52.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  1:47.00    1:45.77J       
                  23.02       49.63 (26.61)     1:21.66 (32.03)     1:45.77 (24.11)
  2 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  1:48.31    1:46.62        
                  23.36       48.84 (25.48)     1:21.07 (32.23)     1:46.62 (25.55)
  3 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL  1:47.60    1:47.20        
                  23.53       50.90 (27.37)     1:22.01 (31.11)     1:47.20 (25.19)
  4 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  1:47.48    1:47.65        
                  23.61       51.46 (27.85)     1:22.70 (31.24)     1:47.65 (24.95)
  5 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR  1:48.72    1:48.78        
                  22.72       49.54 (26.82)     1:22.83 (33.29)     1:48.78 (25.95)
  6 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     1:48.49    1:49.01        
                  23.92       50.56 (26.64)     1:22.95 (32.39)     1:49.01 (26.06)
  7 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA  1:48.82    1:49.25        
                  23.72       51.40 (27.68)     1:23.03 (31.63)     1:49.25 (26.22)
  8 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL      1:48.33    1:49.84        
                  24.83       51.66 (26.83)     1:23.96 (32.30)     1:49.84 (25.88)
B - Final
  9 Porter, Andrew            18 Cabrillo Threshe-PC  1:49.42    1:48.63        
                  23.50       51.39 (27.89)     1:23.09 (31.70)     1:48.63 (25.54)
 10 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL  1:49.78    1:48.67        
                  23.42       51.15 (27.73)     1:23.06 (31.91)     1:48.67 (25.61)
 11 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU  1:49.27    1:49.20        
                  23.42       50.77 (27.35)     1:23.40 (32.63)     1:49.20 (25.80)
 12 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH  1:49.67    1:49.52        
                  24.23       51.16 (26.93)     1:23.16 (32.00)     1:49.52 (26.36)
 13 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     1:48.94    1:49.75        
                  23.98       51.25 (27.27)     1:23.70 (32.45)     1:49.75 (26.05)
 14 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    1:50.19    1:50.47        
                  24.73       52.82 (28.09)     1:24.13 (31.31)     1:50.47 (26.34)
 15 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  1:49.66    1:50.71        
                  23.85       51.73 (27.88)     1:24.90 (33.17)     1:50.71 (25.81)
 16 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE          1:50.13    1:53.05        
                  23.47       51.12 (27.65)     1:25.10 (33.98)     1:53.05 (27.95)
C - Final
 17 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL  1:51.19    1:49.03        
                  24.24       50.69 (26.45)     1:23.84 (33.15)     1:49.03 (25.19)
 18 Mackle, Michael           17 Rancho San Diegu-SI  1:50.28    1:49.74        
                  24.21       51.81 (27.60)     1:23.73 (31.92)     1:49.74 (26.01)
 19 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL  1:51.04    1:49.99        
                  24.63       52.90 (28.27)     1:25.00 (32.10)     1:49.99 (24.99)
 20 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST  1:51.12    1:50.53        
                  24.07       51.61 (27.54)     1:24.86 (33.25)     1:50.53 (25.67)
 21 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  1:51.02    1:50.58        
                  24.04       52.82 (28.78)     1:24.73 (31.91)     1:50.58 (25.85)
 22 Sockwell, Kyle            17 Texas Gold-ST        1:51.26    1:51.66        
                  24.65       52.76 (28.11)     1:25.55 (32.79)     1:51.66 (26.11)
 -- *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA  1:50.21         DQ        
 -- Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR  1:50.37         DQ        
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              1:50.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:51.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:55.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Glass, William            16 City of Mobile S-SE  1:54.00    1:51.65        
                  23.13       49.92 (26.79)     1:23.68 (33.76)     1:51.65 (27.97)
  2 Hatanaka, Nicolas         16 Loveland Swim Cl-CO  1:56.99    1:53.94        
                  25.39       54.83 (29.44)     1:27.23 (32.40)     1:53.94 (26.71)
  3 House, Garrett            16 Duke Aquatics-NC     1:58.93    1:54.21        
                  25.47       54.99 (29.52)     1:26.66 (31.67)     1:54.21 (27.55)
  4 Athanas, Aaron            17 YMCA of the Nort-NE  1:53.99    1:55.74        
                  25.48       54.58 (29.10)     1:28.56 (33.98)     1:55.74 (27.18)
  5 Klein, Curtis             16 Tigard Tualatin-OR   1:59.39    1:56.12        
                  24.52       52.70 (28.18)     1:29.04 (36.34)     1:56.12 (27.08)
  6 Beck, Brett               17 Sandpipers Of Ne-CA  1:56.00    1:56.16        
                  25.92       54.36 (28.44)     1:28.07 (33.71)     1:56.16 (28.09)
  7 Seaman, Chet              18 Panama City Swim-SE  1:56.26    1:56.22        
                  25.61       55.25 (29.64)     1:28.53 (33.28)     1:56.22 (27.69)
  8 Lohman, Connor            16 Lakeside Swim Te-KY  1:59.82    1:56.29        
                  26.12       55.99 (29.87)     1:29.59 (33.60)     1:56.29 (26.70)
  9 Wohlrab, Kurt             17 Sandhills Sand S-NC  1:57.00    1:56.37        
                  24.47       54.93 (30.46)     1:28.07 (33.14)     1:56.37 (28.30)
 10 Ball, Ryan                16 Loveland Swim Cl-CO  1:58.93    1:56.49        
                  26.39       54.90 (28.51)     1:30.12 (35.22)     1:56.49 (26.37)
 11 Toetz, Alexander          17 Three Rivers Aqu-IN  1:54.70    1:56.50        
                  25.84       53.95 (28.11)     1:28.35 (34.40)     1:56.50 (28.15)
 12 Tanizaki-Hudson, Derek    16 Lynbrook Aquatic-PC  1:56.00    1:56.56        
                  25.53       55.19 (29.66)     1:28.62 (33.43)     1:56.56 (27.94)
 13 Mathews, Reed             17 Mission Aurora C-CO  1:59.00    1:56.64        
                  24.93       55.02 (30.09)     1:29.85 (34.83)     1:56.64 (26.79)
 14 Webster, Matthew          16 Santa Clara Swim-PC  1:52.00    1:57.04        
                  24.45       52.57 (28.12)     1:28.99 (36.42)     1:57.04 (28.05)
 15 Kenny, Michael            18 Dynamo Swim Club-GA       NT    1:57.20        
                  25.61       55.09 (29.48)     1:30.02 (34.93)     1:57.20 (27.18)
 16 Enoch, Adam               17 Eagle Swim Team-MD   1:57.63    1:57.35        
                  26.45       55.14 (28.69)     1:29.87 (34.73)     1:57.35 (27.48)
 17 Mackie, Samuel            17 North Shore Swim-NE  1:59.00    1:57.97        
                  26.32       56.58 (30.26)     1:29.50 (32.92)     1:57.97 (28.47)
 18 Cade, Ryan                17 Raleigh Swimming-NC  1:55.13    1:57.99        
                  26.33       56.88 (30.55)     1:30.37 (33.49)     1:57.99 (27.62)
 19 Petrini, Samuel           15 Olympic Cascade-PN   2:00.50    1:58.32        
                  25.20       56.25 (31.05)     1:29.64 (33.39)     1:58.32 (28.68)
 20 Rutter, Jonathan          15 Powel Crosley, J-OH  1:58.00    1:58.73        
                  26.01       57.47 (31.46)     1:30.81 (33.34)     1:58.73 (27.92)
 21 Hetzel, Thomas            17 SwimMAC Carolina-NC  1:57.00    1:58.80        
                  25.51       53.70 (28.19)     1:29.90 (36.20)     1:58.80 (28.90)
 22 Mercurio, Thomas          17 Marin Pirates-PC     1:57.50    1:59.42        
                  25.94       57.89 (31.95)     1:31.64 (33.75)     1:59.42 (27.78)
 23 Nguyen, James             17 Boise YMCA Swim-SR   2:01.68    2:00.30        
                  26.64       57.60 (30.96)     1:31.39 (33.79)     2:00.30 (28.91)
 24 Ramsay, Nathaniel         15 Una WW-NE            2:02.00    2:00.43        
                  26.65       55.48 (28.83)     1:31.08 (35.60)     2:00.43 (29.35)
 25 *Van Hees, Simon          17 Loggerhead Aquat-FL  2:04.00    2:01.70        
                  26.57       59.33 (32.76)     1:33.01 (33.68)     2:01.70 (28.69)
 26 Vankirk, Robert           18 Cincinnati Marli-OH  2:00.01    2:01.79        
                  26.47       58.81 (32.34)     1:33.10 (34.29)     2:01.79 (28.69)
 27 Garratt, Griffin          15 Una DYNA-GA          2:11.00L   2:02.26        
                  25.61       55.73 (30.12)     1:33.25 (37.52)     2:02.26 (29.01)
 -- Tremain, Max              16 Badger Swim Club-MR  1:58.50         DQ        
 -- Lee, Rolland              16 Crow Canyon Coun-PC  1:57.07         DQ        
      60 False start - Misc
 
Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              1:50.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
              1:51.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
              1:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
              1:55.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:52.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Knox               18 Olympic Cascade-PN   1:53.34    1:54.24        
                  25.47       54.44 (28.97)     1:27.46 (33.02)     1:54.24 (26.78)
  2 Rappaport, William        17 Badger Swim Club-MR       NT    1:54.97        
                  25.09       53.48 (28.39)     1:27.73 (34.25)     1:54.97 (27.24)
  3 Hetzel, Thomas            17 SwimMAC Carolina-NC  1:57.00    1:55.23        
                  25.58       53.52 (27.94)     1:28.00 (34.48)     1:55.23 (27.23)
  4 Yong, Zachary             16 OC Waves-CA          1:57.60    1:55.83        
                  24.93       55.93 (31.00)     1:28.54 (32.61)     1:55.83 (27.29)
  5 Anderson, Tanner          16 Gold Medal-IE        1:56.70    1:56.18        
                  25.87       55.45 (29.58)     1:27.05 (31.60)     1:56.18 (29.13)
 
Men 200 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:45.77   12/8/2011 Ryan Murphy, Bolles School Sh              
 Meet Q Time:   1:52.99                                                        
                1:50.09  JR-A 2012 LC Juniors - A
                1:51.89  JR-B 2012 LC Juniors - B
                1:52.99  SCJA 2011 SC Jrs - A
                1:55.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  1:52.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murphy, Ryan              16 Bolles School Sh-FL  1:49.26    1:47.00 q      
                  23.59       50.34 (26.75)     1:22.47 (32.13)     1:47.00 (24.53)
  2 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  1:50.34    1:47.48 q      
                  24.48       51.38 (26.90)     1:22.21 (30.83)     1:47.48 (25.27)
  3 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL  1:49.27    1:47.60 q      
                  23.64       51.22 (27.58)     1:22.29 (31.07)     1:47.60 (25.31)
  4 Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  1:47.46    1:48.31 q      
                  23.74       49.02 (25.28)     1:22.25 (33.23)     1:48.31 (26.06)
  5 Coombs, Jason             16 Blue Dolfins-FL      1:49.07    1:48.33 q      
                  24.35       51.09 (26.74)     1:22.92 (31.83)     1:48.33 (25.41)
  6 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     1:48.31    1:48.49 q      
                  23.89       50.46 (26.57)     1:22.03 (31.57)     1:48.49 (26.46)
  7 Domagala, Michael         15 Asphalt Green Un-MR  1:52.45    1:48.72 q      
                  22.94       49.91 (26.97)     1:22.65 (32.74)     1:48.72 (26.07)
  8 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA  1:51.07    1:48.82 q      
                  24.28       51.61 (27.33)     1:22.94 (31.33)     1:48.82 (25.88)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     1:48.27    1:48.94 q      
                  23.95       50.52 (26.57)     1:22.94 (32.42)     1:48.94 (26.00)
 10 Clifton, Cannon           17 Magnolia Aquatic-GU  1:50.69    1:49.27 q      
                  23.51       50.76 (27.25)     1:23.37 (32.61)     1:49.27 (25.90)
 11 Porter, Andrew            18 Cabrillo Threshe-PC  1:47.51    1:49.42 q      
                  24.25       52.27 (28.02)     1:23.81 (31.54)     1:49.42 (25.61)
 12 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  1:52.12    1:49.66 q      
                  23.82       50.78 (26.96)     1:24.00 (33.22)     1:49.66 (25.66)
 13 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH  1:51.21    1:49.67 q      
                  24.59       51.40 (26.81)     1:23.28 (31.88)     1:49.67 (26.39)
 14 *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL  1:50.66    1:49.78 q      
                  23.51       51.79 (28.28)     1:23.38 (31.59)     1:49.78 (26.40)
 15 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE          2:11.29L   1:50.13 q      
                  23.49       50.36 (26.87)     1:23.38 (33.02)     1:50.13 (26.75)
 16 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    1:52.64    1:50.19 q      
                  24.86       52.63 (27.77)     1:23.97 (31.34)     1:50.19 (26.22)
-------------------------------------------------------------------------
 17 *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA  1:53.75    1:50.21 q      
                  24.88       52.41 (27.53)     1:24.08 (31.67)     1:50.21 (26.13)
 18 Mackle, Michael           17 Rancho San Diegu-SI  1:50.56    1:50.28 q      
                  24.66       52.03 (27.37)     1:24.24 (32.21)     1:50.28 (26.04)
 19 Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR  2:11.09L   1:50.37 q      
                  24.42       51.31 (26.89)     1:24.80 (33.49)     1:50.37 (25.57)
 20 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC  2:10.46L   1:50.53 q      
                  24.23       52.68 (28.45)     1:25.45 (32.77)     1:50.53 (25.08)
 21 *Martini, Matheus         18 Bolles School Sh-FL  1:52.06    1:51.02 q      
                  23.84       52.41 (28.57)     1:24.34 (31.93)     1:51.02 (26.68)
 22 Dressel, Caeleb           15 Bolles School Sh-FL  1:51.13    1:51.04 q      
                  24.14       51.77 (27.63)     1:25.14 (33.37)     1:51.04 (25.90)
 23 Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST  1:51.89    1:51.12 q      
                  24.53       51.28 (26.75)     1:25.04 (33.76)     1:51.12 (26.08)
 24 Jenkins, Preston          17 Bolles School Sh-FL  1:51.44    1:51.19 q      
                  24.41       50.70 (26.29)     1:25.38 (34.68)     1:51.19 (25.81)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Sockwell, Kyle            17 Texas Gold-ST        1:52.40    1:51.26        
                  25.05       52.65 (27.60)     1:25.11 (32.46)     1:51.26 (26.15)
 26 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  2:09.25L   1:51.31        
                  24.98       52.61 (27.63)     1:25.24 (32.63)     1:51.31 (26.07)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Mo, Samuel                17 Badger Swim Club-MR  1:52.08    1:51.34        
                  23.87       51.89 (28.02)     1:24.30 (32.41)     1:51.34 (27.04)
 28 Cassidy, Quinn            16 Saint Andrew's S-FG  1:52.83    1:51.35        
                  24.23       51.98 (27.75)     1:24.24 (32.26)     1:51.35 (27.11)
 29 Licon, William            17 Nitro Swimming-ST    1:49.06    1:51.40        
                  24.09       51.82 (27.73)     1:23.82 (32.00)     1:51.40 (27.58)
 30 Pigot, Diguan             17 Metro Aquatic Cl-FG  1:55.13    1:51.47        
                  24.06       52.73 (28.67)     1:24.64 (31.91)     1:51.47 (26.83)
 31 Ringgold, Brett           16 North Texas Nada-NT  1:53.53    1:51.48        
                  23.71       51.63 (27.92)     1:25.19 (33.56)     1:51.48 (26.29)
 32 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    1:51.42    1:51.57        
                  24.88       52.67 (27.79)     1:24.84 (32.17)     1:51.57 (26.73)
 33 Quallen, Joshua           17 Dayton Raiders-OH    2:09.03L   1:51.58        
                  24.30       53.37 (29.07)     1:25.32 (31.95)     1:51.58 (26.26)
 34 Tesone, Nolan             18 North Jeffco Swi-CO  1:50.53    1:51.69        
                  24.61       51.17 (26.56)     1:24.33 (33.16)     1:51.69 (27.36)
 35 Morgan, David             18 Palm Harbor YMCA-FL  1:50.86    1:51.89        
                  24.57       52.79 (28.22)     1:24.72 (31.93)     1:51.89 (27.17)
 36 Doles, Robert             18 Dynamo Swim Club-GA  1:52.25    1:51.98        
                  24.51       53.00 (28.49)     1:25.49 (32.49)     1:51.98 (26.49)
 37 Castilleja, Andy          17 Roadrunner Aquat-CC  1:52.18    1:52.04        
                  23.92       52.61 (28.69)     1:25.23 (32.62)     1:52.04 (26.81)
 38 Moore, David              17 Alamo Area Aquat-ST  1:52.70    1:52.05        
                  24.47       53.21 (28.74)     1:25.84 (32.63)     1:52.05 (26.21)
 39 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD  2:09.88L   1:52.16        
                  24.01       52.23 (28.22)     1:25.46 (33.23)     1:52.16 (26.70)
 40 Bretschneider, Lane       16 SwimMAC Carolina-NC  2:11.73L   1:52.34        
                  25.26       53.56 (28.30)     1:26.01 (32.45)     1:52.34 (26.33)
 41 Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG          2:09.03L   1:52.50        
                  24.27       53.24 (28.97)     1:25.35 (32.11)     1:52.50 (27.15)
 42 Whitener, Adam            16 Club Wolverine-MI    1:54.13    1:52.54        
                  23.71       51.52 (27.81)     1:26.04 (34.52)     1:52.54 (26.50)
 43 Litherland, Mick          16 Dynamo Swim Club-GA  2:11.43L   1:52.62        
                  24.83       53.74 (28.91)     1:26.94 (33.20)     1:52.62 (25.68)
 44 Johns, Travis             16 Waves Of Wilming-NC  1:52.57    1:52.64        
                  24.64       52.64 (28.00)     1:26.41 (33.77)     1:52.64 (26.23)
 44 Dobbs, Chatham            15 Nashville Aquati-SE  1:54.99    1:52.64        
                  24.55       52.11 (27.56)     1:25.75 (33.64)     1:52.64 (26.89)
 46 Fortin, Ryan              18 Andover-North An-NE  1:52.03    1:52.77        
                  24.34       53.38 (29.04)     1:25.26 (31.88)     1:52.77 (27.51)
 47 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  1:50.55    1:52.79        
                  25.33       53.12 (27.79)     1:26.53 (33.41)     1:52.79 (26.26)
 47 Grenfell, Grant           17 Tiger Aquatics-LA    1:55.06    1:52.79        
                  24.21       52.07 (27.86)     1:26.00 (33.93)     1:52.79 (26.79)
 49 Remetta, John             17 North Texas Nada-NT  1:52.62    1:52.80        
                  25.31       54.22 (28.91)     1:26.09 (31.87)     1:52.80 (26.71)
 50 Bitara, Christopher       16 Aggie Swim Club-GU   1:54.62    1:52.83        
                  24.97       52.94 (27.97)     1:26.37 (33.43)     1:52.83 (26.46)
 51 Rappaport, William        17 Badger Swim Club-MR  2:10.71L   1:52.85        
                  24.68       52.75 (28.07)     1:25.83 (33.08)     1:52.85 (27.02)
 51 Maudslien, Thane          16 King Aquatic Clu-PN  1:54.46    1:52.85        
                  24.23       52.52 (28.29)     1:26.43 (33.91)     1:52.85 (26.42)
 53 Brumm, Peter              17 SwimMAC Carolina-NC  1:55.08    1:52.98        
                  23.61       51.42 (27.81)     1:26.86 (35.44)     1:52.98 (26.12)
 54 Saunders, Codi            17 Heartland Swim A-SI  1:51.24    1:53.04        
                  24.80       53.98 (29.18)     1:26.53 (32.55)     1:53.04 (26.51)
 55 Usinger, Brett            16 Crow Canyon Coun-PC  1:54.06    1:53.17        
                  24.60       53.75 (29.15)     1:26.04 (32.29)     1:53.17 (27.13)
 56 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  1:52.86    1:53.20        
                  25.27       52.76 (27.49)     1:26.33 (33.57)     1:53.20 (26.87)
 56 Myhre, Ben                18 Pilot Aquatic Cl-SE  2:12.53L   1:53.20        
                  23.58       51.94 (28.36)     1:26.04 (34.10)     1:53.20 (27.16)
 58 Rysemus, Logan            16 King Aquatic Clu-PN  1:54.54    1:53.22        
                  24.57       52.57 (28.00)     1:26.43 (33.86)     1:53.22 (26.79)
 59 Arata, Ryan               17 Falfins Swimming-CO  1:53.41    1:53.26        
                  23.88       50.98 (27.10)     1:26.24 (35.26)     1:53.26 (27.02)
 60 Turner, Brock             16 Dayton Raiders-OH    2:12.12L   1:53.28        
                  24.77       52.51 (27.74)     1:26.15 (33.64)     1:53.28 (27.13)
 61 *Eisenberger, Gottfried   18 Pine Crest Swimm-FG  1:53.90    1:53.31        
                  24.88       53.42 (28.54)     1:27.93 (34.51)     1:53.31 (25.38)
 62 Young, Knox               18 Olympic Cascade-PN   2:09.69L   1:53.34        
                  25.40       54.12 (28.72)     1:26.82 (32.70)     1:53.34 (26.52)
 63 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC     2:10.10L   1:53.41        
                  23.76       52.29 (28.53)     1:26.16 (33.87)     1:53.41 (27.25)
 64 Martinock, Mackenzie      17 Martin County Aq-FG  1:51.15    1:53.45        
                  24.02       51.93 (27.91)     1:25.45 (33.52)     1:53.45 (28.00)
 65 Lau, Andy                 16 Team Santa Monic-CA  1:54.40    1:53.52        
                  24.72       53.36 (28.64)     1:28.18 (34.82)     1:53.52 (25.34)
 66 Quinn, Austin             16 Lake Erie Silver-LE  1:54.70    1:53.55        
                  24.99       53.65 (28.66)     1:27.18 (33.53)     1:53.55 (26.37)
 67 Calegan, Haden            16 Una LSS-MW           1:52.89    1:53.63        
                  24.09       52.05 (27.96)     1:25.27 (33.22)     1:53.63 (28.36)
 68 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA  1:55.48    1:53.68        
                  24.90       52.78 (27.88)     1:26.35 (33.57)     1:53.68 (27.33)
 69 Jacob, Evan               17 Loggerhead Aquat-FL  1:53.80    1:53.84        
                  25.37       54.19 (28.82)     1:27.61 (33.42)     1:53.84 (26.23)
 70 Castro-Abrams, Kenneth    16 Marin Pirates-PC     1:53.84    1:53.97        
                  24.19       51.86 (27.67)     1:27.10 (35.24)     1:53.97 (26.87)
 70 McCurdy, Christian        17 Fox Chapel Kille-AM  1:52.23    1:53.97        
                  23.89       53.06 (29.17)     1:27.40 (34.34)     1:53.97 (26.57)
 72 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  2:09.11L   1:53.98        
                  25.04       53.07 (28.03)     1:28.03 (34.96)     1:53.98 (25.95)
 73 Charles, David            16 Nashville Aquati-SE  2:11.22L   1:54.18        
                  25.02       53.24 (28.22)     1:27.71 (34.47)     1:54.18 (26.47)
 74 Nguyen, Brandon           17 Swim Pasadena-CA     1:53.82    1:54.32        
                  24.79       54.36 (29.57)     1:27.78 (33.42)     1:54.32 (26.54)
 75 Frank, George             17 Bolles School Sh-FL  1:52.72    1:54.35        
                  24.48       53.10 (28.62)     1:27.18 (34.08)     1:54.35 (27.17)
 76 Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  2:11.38L   1:54.36        
                  25.36       53.40 (28.04)     1:27.55 (34.15)     1:54.36 (26.81)
 77 Brasali, Hanaya           17 Fresno Dolphins-CC   1:54.00    1:54.38        
                  23.94       53.59 (29.65)     1:27.47 (33.88)     1:54.38 (26.91)
 78 Stuart, Hennessey         16 Colorado Stars-CO    1:53.82    1:54.44        
                  24.48       52.23 (27.75)     1:26.89 (34.66)     1:54.44 (27.55)
 79 Nichols, Tyler            18 Heart Of America-MV  1:51.08    1:54.45        
                  24.52       53.85 (29.33)     1:26.51 (32.66)     1:54.45 (27.94)
 80 Tooley, Alexander         17 Una LOVE-CO          1:53.26    1:54.49        
                  25.00       53.25 (28.25)     1:26.93 (33.68)     1:54.49 (27.56)
 81 Torres, Andrew            17 North Jeffco Swi-CO  1:55.43    1:54.57        
                  24.12       52.69 (28.57)     1:28.24 (35.55)     1:54.57 (26.33)
 82 Musser, Jesse             17 Kansas City Blaz-MV  1:54.84    1:54.58        
                  24.72       53.62 (28.90)     1:28.64 (35.02)     1:54.58 (25.94)
 83 Doss, Austin              16 Hershey Aquatic-MA   2:12.31L   1:54.59        
                  24.82       52.80 (27.98)     1:27.46 (34.66)     1:54.59 (27.13)
 84 Bateman, John             18 YMCA of the Nort-NE  1:52.40    1:54.60        
                  24.66       53.62 (28.96)     1:28.21 (34.59)     1:54.60 (26.39)
 85 Smith, Timothy            16 DU Hilltoppers-CO    2:12.65L   1:54.62        
                  25.20       53.53 (28.33)     1:27.76 (34.23)     1:54.62 (26.86)
 86 Jones, Patrick            17 Loveland Swim Cl-CO  1:55.19    1:54.65        
                  25.29       52.94 (27.65)     1:27.27 (34.33)     1:54.65 (27.38)
 87 Young, William            18 YMCA of Western-NC   1:51.34    1:54.73        
                  25.77       54.88 (29.11)     1:27.26 (32.38)     1:54.73 (27.47)
 88 Clarke, Ian               17 Colorado Springs-CO  2:08.87L   1:54.75        
                  25.63       55.43 (29.80)     1:27.84 (32.41)     1:54.75 (26.91)
 89 Herman, Connor            18 Dynamo Swim Club-GA  2:11.88L   1:54.84        
                  25.40       53.61 (28.21)     1:27.82 (34.21)     1:54.84 (27.02)
 90 Orf, Nickolaus            16 Parkway Swim Clu-OZ  1:51.06    1:54.92        
                  23.87       52.28 (28.41)     1:27.08 (34.80)     1:54.92 (27.84)
 91 Santoro, John             17 New Canaan YMCA-CT   2:12.21L   1:55.09        
                  25.68       54.92 (29.24)     1:27.62 (32.70)     1:55.09 (27.47)
 92 Scheid, Michael           17 Lakeside Swim Te-KY  2:10.68L   1:55.23        
                  25.10       52.68 (27.58)     1:27.39 (34.71)     1:55.23 (27.84)
 93 Haeberle, Scott           17 Counsilman Cente-IN  2:07.16L   1:55.32        
                  25.14       54.60 (29.46)     1:27.15 (32.55)     1:55.32 (28.17)
 94 Brutkiewicz, Marlin       16 City of Mobile S-SE  2:13.17L   1:55.38        
                  25.20       54.52 (29.32)     1:27.03 (32.51)     1:55.38 (28.35)
 95 Xu, Benjamin              17 Eagle Swim Team-MD   2:12.01L   1:55.39        
                  25.23       53.16 (27.93)     1:27.97 (34.81)     1:55.39 (27.42)
 96 Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR      2:10.87L   1:55.45        
                  25.15       54.75 (29.60)     1:27.83 (33.08)     1:55.45 (27.62)
 97 Balogh, Brennan           14 Lincoln Select S-MW  2:13.09L   1:55.55        
                  24.81       52.98 (28.17)     1:28.20 (35.22)     1:55.55 (27.35)
 98 Rasnick, Dylan            18 Pilot Aquatic Cl-SE  2:09.07L   1:55.72        
                  25.52       54.65 (29.13)     1:28.29 (33.64)     1:55.72 (27.43)
 99 Lee, William              18 Hershey Aquatic-MA   1:52.66    1:55.85        
                  25.50       55.06 (29.56)     1:28.07 (33.01)     1:55.85 (27.78)
100 Roberts, Jonathan         16 North Texas Nada-NT  1:53.95    1:55.92        
                  25.21       53.77 (28.56)     1:29.38 (35.61)     1:55.92 (26.54)
101 Scott, Alec               18 Denver Swim Acad-CO  2:11.69L   1:55.98        
                  26.17       54.24 (28.07)     1:29.14 (34.90)     1:55.98 (26.84)
102 Baldacci, Collin          17 Gillette Swim Te-WY  1:53.49    1:56.19        
                  24.85       52.76 (27.91)     1:28.19 (35.43)     1:56.19 (28.00)
103 Lockwood, Liam            17 San Antonio Wave-ST  1:55.10    1:56.21        
                  25.08       56.99 (31.91)     1:28.30 (31.31)     1:56.21 (27.91)
104 Chin, Garrett             16 Swim Pasadena-CA     1:54.16    1:56.77        
                  25.33       54.61 (29.28)     1:29.22 (34.61)     1:56.77 (27.55)
105 Ledford, Sean             17 Treasure Coast S-FL  1:54.86    1:56.89        
                  24.24       53.40 (29.16)     1:29.46 (36.06)     1:56.89 (27.43)
106 Van Overdam, Austin       16 Cypress Fairbank-GU  1:55.36    1:57.03        
                  25.24       53.50 (28.26)     1:28.38 (34.88)     1:57.03 (28.65)
107 Sebastian, Ryan           15 Elite Swim Club-NJ   2:13.06L   1:57.36        
                  25.29       54.29 (29.00)     1:29.17 (34.88)     1:57.36 (28.19)
108 Macdonald, Daniel         17 Greater Toledo A-OH  1:54.38    1:57.37        
                  25.67       56.42 (30.75)     1:29.94 (33.52)     1:57.37 (27.43)
109 Schlueter, Luke           17 Parkway Swim Clu-OZ  1:55.45    1:57.51        
                  24.79       54.91 (30.12)     1:29.88 (34.97)     1:57.51 (27.63)
110 Aarons, Brent             18 Longhorn Aquatic-ST  1:52.82    1:57.57        
                  25.81       54.54 (28.73)     1:30.27 (35.73)     1:57.57 (27.30)
111 Maginn, Heath             16 Kansas City Blaz-MV  2:12.70L   1:57.62        
                  25.34       54.25 (28.91)     1:29.39 (35.14)     1:57.62 (28.23)
112 Quam, Michael             18 Metroplex Aquati-NT  1:53.26    1:57.71        
                  25.80       55.89 (30.09)     1:30.28 (34.39)     1:57.71 (27.43)
113 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  1:54.31    1:57.86        
                  25.04       54.70 (29.66)     1:29.85 (35.15)     1:57.86 (28.01)
114 Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  2:13.07L   1:58.42        
                  25.20       54.21 (29.01)     1:30.92 (36.71)     1:58.42 (27.50)
115 Yakubovich, Maxim         16 Portland Aquatic-OR  1:54.81    1:59.16        
                  24.56       53.53 (28.97)     1:29.52 (35.99)     1:59.16 (29.64)
 -- Poti, Quinn               16 Blue Dolfins-FL      1:52.98         DQ        
 -- *Bole, Sandy              17 North Bay Aquati-PC  1:51.60        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST    2:09.07L       DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Murray, John              17 Alamo Area Aquat-ST  1:53.50        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Stumph, Steven            17 Orinda Aquatics-PC   1:49.46        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Hanson, Joshua            17 Swim Club of Rid-CC  1:52.13         NS        
 -- Radice, Julian            16 Metro Aquatic Cl-FG  1:52.26        SCR        
 -- Shilling, Stephen         17 Santa Clara Swim-PC  1:52.10        SCR        
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI    1:50.88        SCR        
 -- *Lee, Mun Hon             18 Team Santa Monic-CA  2:11.32L       SCR        
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              3:54.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              3:58.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:00.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Quinn, Austin             16 Lake Erie Silver-LE  4:09.50    4:00.51        
                  24.71       53.83 (29.12)     1:23.87 (30.04)     1:53.45 (29.58)
        2:28.99 (35.54)     3:05.30 (36.31)     3:33.93 (28.63)     4:00.51 (26.58)
  2 Nguyen, Brandon           17 Swim Pasadena-CA     4:06.63    4:03.64        
                  25.72       55.02 (29.30)     1:27.69 (32.67)     1:59.53 (31.84)
        2:33.70 (34.17)     3:08.14 (34.44)     3:36.08 (27.94)     4:03.64 (27.56)
  3 Santoro, John             17 New Canaan YMCA-CT   4:08.90    4:05.35        
                  27.08       57.32 (30.24)     1:28.48 (31.16)     2:00.04 (31.56)
        2:34.16 (34.12)     3:08.45 (34.29)     3:37.09 (28.64)     4:05.35 (28.26)
  4 Ubert, Michael            18 Green Mountain A-NE  4:12.99    4:08.59        
                  26.61       57.20 (30.59)     1:28.85 (31.65)     1:59.53 (30.68)
        2:35.90 (36.37)     3:13.07 (37.17)     3:41.31 (28.24)     4:08.59 (27.28)
 -- Cassidy, Quinn            16 Saint Andrew's S-FG  4:08.88         DQ        
      15 Non-simultaneous touch - breast
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              3:54.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              3:58.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:00.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seaman, Chet              18 Panama City Swim-SE  4:08.30    4:09.44        
                  26.63       56.45 (29.82)     1:28.81 (32.36)     2:00.88 (32.07)
        2:36.04 (35.16)     3:10.84 (34.80)     3:40.56 (29.72)     4:09.44 (28.88)
  2 Vankirk, Robert           18 Cincinnati Marli-OH  4:12.99    4:15.75        
                  27.09       58.07 (30.98)     1:32.92 (34.85)     2:07.76 (34.84)
        2:41.88 (34.12)     3:16.91 (35.03)     3:46.43 (29.52)     4:15.75 (29.32)
 
Men 400 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 3:47.60  12/10/2010 Carlos Omana, Metro Aquatic Cl             
 Meet Q Time:   4:00.09                                                        
                3:54.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
                3:58.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                4:00.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:00.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  3:54.51    3:48.87        
                  25.09       53.86 (28.77)     1:23.60 (29.74)     1:52.72 (29.12)
        2:25.20 (32.48)     2:57.28 (32.08)     3:23.90 (26.62)     3:48.87 (24.97)
  2 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     3:50.75    3:48.99        
                  24.34       52.27 (27.93)     1:20.67 (28.40)     1:49.31 (28.64)
        2:21.22 (31.91)     2:54.48 (33.26)     3:22.15 (27.67)     3:48.99 (26.84)
  3 *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA  3:53.37    3:50.74        
                  26.06       54.99 (28.93)     1:24.86 (29.87)     1:53.27 (28.41)
        2:25.93 (32.66)     2:58.84 (32.91)     3:25.44 (26.60)     3:50.74 (25.30)
  4 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     3:54.52    3:51.01        
                  24.95       53.64 (28.69)     1:22.57 (28.93)     1:51.52 (28.95)
        2:24.81 (33.29)     2:58.19 (33.38)     3:25.19 (27.00)     3:51.01 (25.82)
  5 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    3:53.08    3:53.67        
                  24.70       53.37 (28.67)     1:23.29 (29.92)     1:52.44 (29.15)
        2:25.24 (32.80)     2:59.29 (34.05)     3:27.51 (28.22)     3:53.67 (26.16)
  6 Tesone, Nolan             18 North Jeffco Swi-CO  3:54.25    3:54.32        
                  25.42       54.13 (28.71)     1:23.17 (29.04)     1:51.30 (28.13)
        2:25.28 (33.98)     2:59.22 (33.94)     3:27.13 (27.91)     3:54.32 (27.19)
  7 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL  3:53.94    3:55.27        
                  25.12       54.18 (29.06)     1:23.79 (29.61)     1:53.68 (29.89)
        2:26.76 (33.08)     3:00.72 (33.96)     3:29.12 (28.40)     3:55.27 (26.15)
  8 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  3:55.43    3:56.24        
                  25.08       53.96 (28.88)     1:23.72 (29.76)     1:53.99 (30.27)
        2:28.31 (34.32)     3:02.87 (34.56)     3:30.18 (27.31)     3:56.24 (26.06)
B - Final
  9 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  3:55.78    3:52.38        
                  25.12       54.17 (29.05)     1:23.62 (29.45)     1:51.85 (28.23)
        2:24.50 (32.65)     2:58.21 (33.71)     3:25.80 (27.59)     3:52.38 (26.58)
 10 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  3:58.10    3:55.34        
                  25.89       55.26 (29.37)     1:24.81 (29.55)     1:53.24 (28.43)
        2:27.33 (34.09)     3:01.50 (34.17)     3:28.83 (27.33)     3:55.34 (26.51)
 11 Anderson, Joshua          17 Nitro Swimming-ST    3:55.85    3:55.42        
                  25.13       53.51 (28.38)     1:24.96 (31.45)     1:54.89 (29.93)
        2:28.92 (34.03)     3:02.87 (33.95)     3:30.19 (27.32)     3:55.42 (25.23)
 12 Porter, Andrew            18 Cabrillo Threshe-PC  3:55.61    3:57.25        
                  25.20       54.36 (29.16)     1:24.94 (30.58)     1:54.86 (29.92)
        2:28.16 (33.30)     3:02.54 (34.38)     3:30.41 (27.87)     3:57.25 (26.84)
 13 Mackle, Michael           17 Rancho San Diegu-SI  3:57.11    3:57.58        
                  25.18       54.02 (28.84)     1:24.20 (30.18)     1:54.30 (30.10)
        2:28.50 (34.20)     3:02.78 (34.28)     3:30.77 (27.99)     3:57.58 (26.81)
 14 Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  3:57.66    3:58.72        
                  25.84       54.31 (28.47)     1:23.95 (29.64)     1:51.97 (28.02)
        2:28.01 (36.04)     3:03.70 (35.69)     3:31.83 (28.13)     3:58.72 (26.89)
 15 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  3:57.26    3:58.85        
                  25.87       55.08 (29.21)     1:24.74 (29.66)     1:54.20 (29.46)
        2:29.94 (35.74)     3:05.53 (35.59)     3:32.88 (27.35)     3:58.85 (25.97)
 16 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE  3:57.95    4:01.91        
                  25.61       54.88 (29.27)     1:25.11 (30.23)     1:55.02 (29.91)
        2:31.67 (36.65)     3:08.69 (37.02)     3:35.65 (26.96)     4:01.91 (26.26)
C - Final
 17 Moore, David              17 Alamo Area Aquat-ST  3:58.55    3:56.25        
                  25.21       54.66 (29.45)     1:25.49 (30.83)     1:56.10 (30.61)
        2:28.57 (32.47)     3:02.14 (33.57)     3:29.81 (27.67)     3:56.25 (26.44)
 18 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD  3:58.63    3:56.73        
                  25.12       53.42 (28.30)     1:23.43 (30.01)     1:53.04 (29.61)
        2:27.38 (34.34)     3:01.62 (34.24)     3:30.04 (28.42)     3:56.73 (26.69)
 19 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  3:58.58    3:57.02        
                  25.99       55.09 (29.10)     1:25.34 (30.25)     1:54.37 (29.03)
        2:28.79 (34.42)     3:03.68 (34.89)     3:30.80 (27.12)     3:57.02 (26.22)
 20 Lau, Andy                 16 Team Santa Monic-CA  3:58.72    3:58.02        
                  25.41       54.13 (28.72)     1:24.51 (30.38)     1:54.84 (30.33)
        2:28.90 (34.06)     3:03.53 (34.63)     3:31.37 (27.84)     3:58.02 (26.65)
 21 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA  3:58.73    4:00.03        
                  25.54       54.98 (29.44)     1:25.13 (30.15)     1:54.88 (29.75)
        2:29.00 (34.12)     3:03.67 (34.67)     3:32.11 (28.44)     4:00.03 (27.92)
 22 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC     3:58.42    4:00.73        
                  24.68       53.30 (28.62)     1:23.95 (30.65)     1:54.59 (30.64)
        2:29.20 (34.61)     3:04.33 (35.13)     3:32.89 (28.56)     4:00.73 (27.84)
 23 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    3:58.60    4:01.61        
                  25.63       55.28 (29.65)     1:25.63 (30.35)     1:56.97 (31.34)
        2:29.82 (32.85)     3:05.21 (35.39)     3:34.07 (28.86)     4:01.61 (27.54)
 24 Mo, Samuel                17 Badger Swim Club-MR  3:59.10    4:02.18        
                  25.10       54.48 (29.38)     1:25.54 (31.06)     1:56.49 (30.95)
        2:31.05 (34.56)     3:05.60 (34.55)     3:34.24 (28.64)     4:02.18 (27.94)
 
Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              3:54.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
              3:58.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
              4:00.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
              4:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:00.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Scott, Alec               18 Denver Swim Acad-CO  4:10.00    4:07.40        
                  26.81       57.06 (30.25)     1:28.14 (31.08)     1:58.35 (30.21)
        2:34.70 (36.35)     3:11.60 (36.90)     3:40.32 (28.72)     4:07.40 (27.08)
  2 Corbae, Paul              17 West Austin Aqua-ST  4:19.11    4:08.20        
                  26.33       57.00 (30.67)     1:29.13 (32.13)     2:01.29 (32.16)
        2:35.33 (34.04)     3:09.92 (34.59)     3:39.28 (29.36)     4:08.20 (28.92)
  3 Weissman, Brandon         16 Parkway Swim Clu-OZ  4:15.90    4:08.93        
                  27.64       58.46 (30.82)     1:29.07 (30.61)     1:59.11 (30.04)
        2:35.61 (36.50)     3:11.77 (36.16)     3:41.05 (29.28)     4:08.93 (27.88)
 
Men 400 Yard IM
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 3:47.60  12/10/2010 Carlos Omana, Metro Aquatic Cl             
 Meet Q Time:   4:00.09                                                        
                3:54.79  JR-A 2012 LC Juniors - A
                3:58.99  JR-B 2012 LC Juniors - B
                4:00.09  SCJA 2011 SC Jrs - A
                4:06.49  SCJB 2011 SC Jrs - Bonus
 Meet Qualifying:  4:00.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ogren, Curtis             15 Peak Swimming-PC     3:53.93    3:50.75 q      
                  25.27       52.73 (27.46)     1:21.69 (28.96)     1:50.50 (28.81)
        2:22.59 (32.09)     2:55.72 (33.13)     3:23.62 (27.90)     3:50.75 (27.13)
  2 Mackenzie, Brett          17 Dayton Raiders-OH    3:56.41    3:53.08 q      
                  24.85       53.32 (28.47)     1:23.02 (29.70)     1:52.18 (29.16)
        2:24.68 (32.50)     2:58.07 (33.39)     3:26.38 (28.31)     3:53.08 (26.70)
  3 *Tee, Eugene              18 Team Santa Monic-CA  3:57.08    3:53.37 q      
                  26.55       55.78 (29.23)     1:24.89 (29.11)     1:53.27 (28.38)
        2:27.27 (34.00)     3:00.72 (33.45)     3:27.60 (26.88)     3:53.37 (25.77)
  4 D'Alessandro, Teo         17 Bolles School Sh-FL  3:55.36    3:53.94 q      
                  24.45       52.72 (28.27)     1:22.53 (29.81)     1:52.33 (29.80)
        2:25.36 (33.03)     2:59.57 (34.21)     3:27.61 (28.04)     3:53.94 (26.33)
  5 Tesone, Nolan             18 North Jeffco Swi-CO  3:56.38    3:54.25 q      
                  25.33       53.90 (28.57)     1:22.80 (28.90)     1:50.60 (27.80)
        2:24.71 (34.11)     2:58.57 (33.86)     3:26.71 (28.14)     3:54.25 (27.54)
  6 Bentz, Joseph             15 Dynamo Swim Club-GA  3:58.76    3:54.51 q      
                  24.89       54.01 (29.12)     1:24.50 (30.49)     1:54.69 (30.19)
        2:28.11 (33.42)     3:01.49 (33.38)     3:28.82 (27.33)     3:54.51 (25.69)
  7 Stewart, Tynan            17 YMCA Hub Fins-MS     3:52.42    3:54.52 q      
                  25.40       53.89 (28.49)     1:22.83 (28.94)     1:52.13 (29.30)
        2:25.66 (33.53)     2:59.88 (34.22)     3:27.87 (27.99)     3:54.52 (26.65)
  8 Duggan, Sean              17 Highlander Aquat-FL  4:29.63L   3:55.43 q      
                  24.64       53.42 (28.78)     1:23.00 (29.58)     1:52.54 (29.54)
        2:27.13 (34.59)     3:02.17 (35.04)     3:29.38 (27.21)     3:55.43 (26.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Porter, Andrew            18 Cabrillo Threshe-PC  3:53.52    3:55.61 q      
                  24.84       53.49 (28.65)     1:23.69 (30.20)     1:53.23 (29.54)
        2:27.13 (33.90)     3:01.92 (34.79)     3:29.55 (27.63)     3:55.61 (26.06)
 10 Daigler, Hannon           18 Sandpipers Of Ne-CA  3:57.76    3:55.78 q      
                  25.43       54.86 (29.43)     1:24.54 (29.68)     1:53.21 (28.67)
        2:26.90 (33.69)     3:00.94 (34.04)     3:29.18 (28.24)     3:55.78 (26.60)
 11 Anderson, Joshua          17 Nitro Swimming-ST    4:01.06    3:55.85 q      
                  24.93       52.97 (28.04)     1:24.06 (31.09)     1:53.93 (29.87)
        2:27.69 (33.76)     3:01.72 (34.03)     3:29.57 (27.85)     3:55.85 (26.28)
 12 Mackle, Michael           17 Rancho San Diegu-SI  3:59.51    3:57.11 q      
                  25.31       53.83 (28.52)     1:24.29 (30.46)     1:54.38 (30.09)
        2:28.15 (33.77)     3:01.88 (33.73)     3:29.99 (28.11)     3:57.11 (27.12)
 13 Litherland, Jay           16 Dynamo Swim Club-GA  4:30.83L   3:57.26 q      
                  25.80       54.68 (28.88)     1:23.64 (28.96)     1:53.07 (29.43)
        2:28.28 (35.21)     3:03.63 (35.35)     3:30.98 (27.35)     3:57.26 (26.28)
 14 Leasure, Robert           17 Lakeside Swim Te-KY  4:37.69L   3:57.66 q      
                  25.92       54.55 (28.63)     1:24.12 (29.57)     1:52.47 (28.35)
        2:27.87 (35.40)     3:03.27 (35.40)     3:31.15 (27.88)     3:57.66 (26.51)
 15 Pinion, Evan              17 Pilot Aquatic Cl-SE  4:40.68L   3:57.95 q      
                  25.34       54.58 (29.24)     1:24.78 (30.20)     1:54.28 (29.50)
        2:29.99 (35.71)     3:05.70 (35.71)     3:32.29 (26.59)     3:57.95 (25.66)
 16 Glenn, Kevin              17 SwimMAC Carolina-NC  3:59.00    3:58.10 q      
                  25.87       55.07 (29.20)     1:24.30 (29.23)     1:53.50 (29.20)
        2:28.09 (34.59)     3:02.87 (34.78)     3:30.74 (27.87)     3:58.10 (27.36)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lawler, Keltan            17 Peak Swimming-PC     4:34.77L   3:58.42 q      
                  24.46       52.78 (28.32)     1:22.96 (30.18)     1:53.27 (30.31)
        2:27.30 (34.03)     3:02.03 (34.73)     3:31.03 (29.00)     3:58.42 (27.39)
 18 Moore, David              17 Alamo Area Aquat-ST  4:33.93L   3:58.55 q      
                  25.22       54.14 (28.92)     1:25.24 (31.10)     1:56.06 (30.82)
        2:29.47 (33.41)     3:04.54 (35.07)     3:32.25 (27.71)     3:58.55 (26.30)
 19 Henry, Andrew             17 Raleigh Swimming-NC  3:56.65    3:58.58 q      
                  26.44       55.93 (29.49)     1:25.55 (29.62)     1:54.47 (28.92)
        2:29.11 (34.64)     3:03.65 (34.54)     3:31.14 (27.49)     3:58.58 (27.44)
 20 Ehrman, Joshua            16 Club Wolverine-MI    4:35.49L   3:58.60 q      
                  25.93       55.38 (29.45)     1:25.22 (29.84)     1:55.82 (30.60)
        2:28.15 (32.33)     3:02.49 (34.34)     3:31.09 (28.60)     3:58.60 (27.51)
 21 Brown, Joe                16 Desert Shark Swi-BD  3:58.65    3:58.63 q      
                  25.00       53.41 (28.41)     1:23.64 (30.23)     1:53.20 (29.56)
        2:27.84 (34.64)     3:02.30 (34.46)     3:30.98 (28.68)     3:58.63 (27.65)
 22 Lau, Andy                 16 Team Santa Monic-CA  4:35.44L   3:58.72 q      
                  25.33       54.31 (28.98)     1:25.26 (30.95)     1:55.33 (30.07)
        2:30.57 (35.24)     3:04.44 (33.87)     3:32.42 (27.98)     3:58.72 (26.30)
 23 Bowles, Charles           17 Coast Guard Blue-VA  4:33.90L   3:58.73 q      
                  25.73       54.66 (28.93)     1:24.09 (29.43)     1:53.45 (29.36)
        2:28.21 (34.76)     3:02.56 (34.35)     3:30.63 (28.07)     3:58.73 (28.10)
 24 Mo, Samuel                17 Badger Swim Club-MR  4:00.49    3:59.10 q      
                  25.31       54.61 (29.30)     1:25.28 (30.67)     1:55.86 (30.58)
        2:28.84 (32.98)     3:02.75 (33.91)     3:31.08 (28.33)     3:59.10 (28.02)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rice, Mackenzie           17 Cincinnati Aquat-OH  4:00.73    3:59.83        
                  25.36       54.29 (28.93)     1:24.89 (30.60)     1:54.59 (29.70)
        2:28.73 (34.14)     3:04.16 (35.43)     3:32.39 (28.23)     3:59.83 (27.44)
 26 Hu-Van Wright, En-wei     17 Asphalt Green Un-MR  4:38.28L   4:00.14        
                  26.12       55.24 (29.12)     1:25.08 (29.84)     1:55.17 (30.09)
        2:30.29 (35.12)     3:05.92 (35.63)     3:33.86 (27.94)     4:00.14 (26.28)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Deforest, William         18 Raleigh Swimming-NC  3:56.99    4:00.17        
                  25.87       54.39 (28.52)     1:24.27 (29.88)     1:53.94 (29.67)
        2:29.09 (35.15)     3:04.89 (35.80)     3:33.34 (28.45)     4:00.17 (26.83)
 28 Clarke, Ian               17 Colorado Springs-CO  4:37.50L   4:00.18        
                  27.08       56.30 (29.22)     1:26.89 (30.59)     1:57.57 (30.68)
        2:31.22 (33.65)     3:05.48 (34.26)     3:33.04 (27.56)     4:00.18 (27.14)
 29 McArthur, Justin          14 Lakewood Aquatic-CA  4:03.20    4:00.21        
                  26.05       55.62 (29.57)     1:26.47 (30.85)     1:55.87 (29.40)
        2:31.15 (35.28)     3:05.45 (34.30)     3:33.19 (27.74)     4:00.21 (27.02)
 30 Smith, Timothy            16 DU Hilltoppers-CO    4:38.21L   4:00.35        
                  27.02       56.66 (29.64)     1:26.09 (29.43)     1:55.36 (29.27)
        2:30.20 (34.84)     3:04.20 (34.00)     3:33.03 (28.83)     4:00.35 (27.32)
 31 Loftus, Joseph            16 CAST-IE              4:05.82    4:00.37        
                  24.77       53.18 (28.41)     1:24.08 (30.90)     1:54.13 (30.05)
        2:29.85 (35.72)     3:05.19 (35.34)     3:33.23 (28.04)     4:00.37 (27.14)
 32 Rosenbaum, Ryan           17 Team FLA-FG          3:56.50    4:00.55        
                  25.39       55.34 (29.95)     1:27.08 (31.74)     1:58.03 (30.95)
        2:30.76 (32.73)     3:05.75 (34.99)     3:33.96 (28.21)     4:00.55 (26.59)
 33 Doles, Robert             18 Dynamo Swim Club-GA  3:56.71    4:00.77        
                  25.49       54.07 (28.58)     1:24.85 (30.78)     1:55.09 (30.24)
        2:29.44 (34.35)     3:04.58 (35.14)     3:32.91 (28.33)     4:00.77 (27.86)
 33 Manchester, John          16 SwimMAC Carolina-NC  4:02.01    4:00.77        
                  26.07       55.52 (29.45)     1:25.73 (30.21)     1:55.72 (29.99)
        2:32.16 (36.44)     3:07.65 (35.49)     3:34.69 (27.04)     4:00.77 (26.08)
 35 Beals, Joshua             16 Crimson Aquatics-NE  4:41.58L   4:00.80        
                  24.95       53.12 (28.17)     1:23.98 (30.86)     1:53.55 (29.57)
        2:29.68 (36.13)     3:05.98 (36.30)     3:34.20 (28.22)     4:00.80 (26.60)
 36 Kananowicz, Bryce         15 Una CAST-IE          4:01.36    4:00.86        
                  24.51       53.65 (29.14)     1:23.28 (29.63)     1:52.54 (29.26)
        2:27.47 (34.93)     3:04.50 (37.03)     3:33.41 (28.91)     4:00.86 (27.45)
 37 Rappaport, William        17 Badger Swim Club-MR  4:03.65    4:01.13        
                  25.39       54.11 (28.72)     1:23.93 (29.82)     1:53.68 (29.75)
        2:28.81 (35.13)     3:04.55 (35.74)     3:33.08 (28.53)     4:01.13 (28.05)
 38 Charles, David            16 Nashville Aquati-SE  3:59.61    4:01.15        
                  25.85       55.03 (29.18)     1:24.58 (29.55)     1:54.43 (29.85)
        2:29.57 (35.14)     3:05.94 (36.37)     3:33.99 (28.05)     4:01.15 (27.16)
 39 Sockwell, Kyle            17 Texas Gold-ST        4:36.90L   4:01.17        
                  25.62       54.58 (28.96)     1:24.03 (29.45)     1:53.39 (29.36)
        2:28.85 (35.46)     3:05.12 (36.27)     3:33.68 (28.56)     4:01.17 (27.49)
 40 Lewis, John               18 Metroplex Aquati-NT  4:36.51L   4:01.31        
                  25.77       54.74 (28.97)     1:24.22 (29.48)     1:53.64 (29.42)
        2:31.00 (37.36)     3:08.41 (37.41)     3:35.50 (27.09)     4:01.31 (25.81)
 41 Turner, Brock             16 Dayton Raiders-OH    4:36.41L   4:01.35        
                  25.47       55.18 (29.71)     1:24.27 (29.09)     1:54.78 (30.51)
        2:29.16 (34.38)     3:05.27 (36.11)     3:34.05 (28.78)     4:01.35 (27.30)
 42 Lee, William              18 Hershey Aquatic-MA   4:38.65L   4:01.61        
                  26.17       55.48 (29.31)     1:27.47 (31.99)     1:58.78 (31.31)
        2:32.25 (33.47)     3:05.76 (33.51)     3:33.92 (28.16)     4:01.61 (27.69)
 43 Heck, Logan               18 SwimMAC Carolina-NC  4:03.04    4:02.01        
                  25.41       54.37 (28.96)     1:25.95 (31.58)     1:57.65 (31.70)
        2:31.89 (34.24)     3:06.67 (34.78)     3:34.50 (27.83)     4:02.01 (27.51)
 44 Snyder, Austin            18 SwimMAC Carolina-NC  4:36.94L   4:02.04        
                  25.42       54.36 (28.94)     1:24.61 (30.25)     1:54.14 (29.53)
        2:30.80 (36.66)     3:07.29 (36.49)     3:35.40 (28.11)     4:02.04 (26.64)
 45 Messner, Michael          14 SUNN Swimming-PC     4:40.54L   4:02.13        
                  26.62       57.02 (30.40)     1:28.05 (31.03)     1:59.56 (31.51)
        2:33.38 (33.82)     3:07.57 (34.19)     3:35.53 (27.96)     4:02.13 (26.60)
 46 Morgan, David             18 Palm Harbor YMCA-FL  4:34.16L   4:02.23        
                  25.03       53.75 (28.72)     1:24.19 (30.44)     1:55.08 (30.89)
        2:28.52 (33.44)     3:04.01 (35.49)     3:33.02 (29.01)     4:02.23 (29.21)
 47 Thai, Harrison            16 Crescenta-Canada-CA  3:58.68    4:02.24        
                  25.92       55.67 (29.75)     1:26.24 (30.57)     1:56.71 (30.47)
        2:30.35 (33.64)     3:05.26 (34.91)     3:34.10 (28.84)     4:02.24 (28.14)
 48 Licon, William            17 Nitro Swimming-ST    3:54.65    4:02.28        
                  25.40       54.23 (28.83)     1:25.05 (30.82)     1:55.86 (30.81)
        2:29.86 (34.00)     3:04.56 (34.70)     3:33.46 (28.90)     4:02.28 (28.82)
 48 Litherland, Mick          16 Dynamo Swim Club-GA  4:41.14L   4:02.28        
                  25.93       54.94 (29.01)     1:25.96 (31.02)     1:56.26 (30.30)
        2:31.60 (35.34)     3:08.17 (36.57)     3:36.02 (27.85)     4:02.28 (26.26)
 50 Mendoza, Herbert          17 Nitro Swimming-ST    3:59.12    4:02.53        
                  25.83       55.06 (29.23)     1:25.26 (30.20)     1:55.33 (30.07)
        2:30.77 (35.44)     3:05.85 (35.08)     3:34.50 (28.65)     4:02.53 (28.03)
 51 Kenny, Michael            18 Dynamo Swim Club-GA  4:35.27L   4:02.57        
                  26.25       55.90 (29.65)     1:27.34 (31.44)     1:56.93 (29.59)
        2:31.86 (34.93)     3:06.89 (35.03)     3:35.64 (28.75)     4:02.57 (26.93)
 52 Rasnick, Dylan            18 Pilot Aquatic Cl-SE  4:33.63L   4:02.82        
                  25.70       55.20 (29.50)     1:25.18 (29.98)     1:54.94 (29.76)
        2:30.16 (35.22)     3:06.04 (35.88)     3:34.48 (28.44)     4:02.82 (28.34)
 53 Orf, Nickolaus            16 Parkway Swim Clu-OZ  4:42.06L   4:02.85        
                  24.76       52.58 (27.82)     1:24.82 (32.24)     1:56.37 (31.55)
        2:31.51 (35.14)     3:07.52 (36.01)     3:35.86 (28.34)     4:02.85 (26.99)
 54 Borgert, Benjamin         16 High Tide Aquati-FL  4:03.78    4:02.90        
                  26.17       55.36 (29.19)     1:25.97 (30.61)     1:56.34 (30.37)
        2:31.14 (34.80)     3:06.66 (35.52)     3:35.36 (28.70)     4:02.90 (27.54)
 55 Gravley, William          17 Sandpipers Of Ne-CA  4:03.44    4:03.28        
                  26.54       56.12 (29.58)     1:27.50 (31.38)     1:57.82 (30.32)
        2:33.12 (35.30)     3:08.54 (35.42)     3:36.50 (27.96)     4:03.28 (26.78)
 56 Jones, Patrick            17 Loveland Swim Cl-CO  4:38.49L   4:03.53        
                  26.49       56.44 (29.95)     1:26.58 (30.14)     1:56.01 (29.43)
        2:32.05 (36.04)     3:07.52 (35.47)     3:35.70 (28.18)     4:03.53 (27.83)
 57 Herman, Connor            18 Dynamo Swim Club-GA  4:05.08    4:03.70        
                  26.33       56.50 (30.17)     1:26.83 (30.33)     1:57.21 (30.38)
        2:31.70 (34.49)     3:07.19 (35.49)     3:36.48 (29.29)     4:03.70 (27.22)
 58 Ball, Ryan                16 Loveland Swim Cl-CO  4:41.86L   4:03.82        
                  26.79       56.62 (29.83)     1:26.32 (29.70)     1:55.58 (29.26)
        2:31.94 (36.36)     3:09.54 (37.60)     3:36.90 (27.36)     4:03.82 (26.92)
 59 Litherland, Kevin         16 Dynamo Swim Club-GA  4:36.22L   4:04.06        
                  26.21       55.57 (29.36)     1:25.87 (30.30)     1:56.05 (30.18)
        2:31.88 (35.83)     3:08.72 (36.84)     3:36.93 (28.21)     4:04.06 (27.13)
 60 Barry, Charles            16 Badger Swim Club-MR  4:38.71L   4:04.29        
                  25.42       54.66 (29.24)     1:24.90 (30.24)     1:54.81 (29.91)
        2:31.27 (36.46)     3:07.95 (36.68)     3:36.43 (28.48)     4:04.29 (27.86)
 61 Poti, Quinn               16 Blue Dolfins-FL      4:01.91    4:04.80        
                  26.13       55.20 (29.07)     1:25.44 (30.24)     1:56.51 (31.07)
        2:32.22 (35.71)     3:09.49 (37.27)     3:36.88 (27.39)     4:04.80 (27.92)
 62 Nguyenphu, Austin         16 North Texas Nada-NT  4:42.49L   4:05.16        
                  25.68       55.42 (29.74)     1:27.64 (32.22)     1:58.84 (31.20)
        2:32.46 (33.62)     3:07.15 (34.69)     3:36.61 (29.46)     4:05.16 (28.55)
 63 Bateman, John             18 YMCA of the Nort-NE  4:03.80    4:05.28        
                  26.62       56.03 (29.41)     1:27.58 (31.55)     1:58.66 (31.08)
        2:34.71 (36.05)     3:11.21 (36.50)     3:38.37 (27.16)     4:05.28 (26.91)
 64 Van Overdam, Austin       16 Cypress Fairbank-GU  3:58.41    4:05.70        
                  25.75       55.35 (29.60)     1:25.81 (30.46)     1:56.23 (30.42)
        2:31.46 (35.23)     3:07.62 (36.16)     3:36.73 (29.11)     4:05.70 (28.97)
 65 Athanas, Aaron            17 YMCA of the Nort-NE  4:02.76    4:05.88        
                  25.66       55.58 (29.92)     1:27.23 (31.65)     1:57.51 (30.28)
        2:34.05 (36.54)     3:09.98 (35.93)     3:38.80 (28.82)     4:05.88 (27.08)
 66 Sebastian, Ryan           15 Elite Swim Club-NJ   4:38.47L   4:05.91        
                  26.22       56.82 (30.60)     1:27.52 (30.70)     1:58.41 (30.89)
        2:34.06 (35.65)     3:08.87 (34.81)     3:37.73 (28.86)     4:05.91 (28.18)
 67 Graves, Zachary           18 Irvine Novaquati-CA  4:04.88    4:05.97        
                  25.95       55.05 (29.10)     1:26.10 (31.05)     1:57.10 (31.00)
        2:33.79 (36.69)     3:10.26 (36.47)     3:38.70 (28.44)     4:05.97 (27.27)
 68 Geist, Louis              18 North Jeffco Swi-CO  4:38.96L   4:06.04        
                  26.30       56.43 (30.13)     1:27.91 (31.48)     1:59.31 (31.40)
        2:34.84 (35.53)     3:11.02 (36.18)     3:39.03 (28.01)     4:06.04 (27.01)
 69 Williamson, Jeffrey       16 Victor Swim Club-NI  4:41.47L   4:06.07        
                  25.65       55.50 (29.85)     1:26.47 (30.97)     1:57.10 (30.63)
        2:34.10 (37.00)     3:10.85 (36.75)     3:39.15 (28.30)     4:06.07 (26.92)
 70 Myhre, Ben                18 Pilot Aquatic Cl-SE  4:42.24L   4:06.31        
                  25.01       54.00 (28.99)     1:24.98 (30.98)     1:56.15 (31.17)
        2:32.09 (35.94)     3:08.46 (36.37)     3:37.62 (29.16)     4:06.31 (28.69)
 71 Maginn, Heath             16 Kansas City Blaz-MV  4:38.49L   4:07.06        
                  25.79       55.02 (29.23)     1:25.03 (30.01)     1:54.91 (29.88)
        2:31.34 (36.43)     3:09.56 (38.22)     3:38.28 (28.72)     4:07.06 (28.78)
 72 Young, William            18 YMCA of Western-NC   3:58.36    4:07.09        
                  26.80       58.32 (31.52)     1:29.54 (31.22)     2:00.72 (31.18)
        2:34.52 (33.80)     3:09.80 (35.28)     3:38.91 (29.11)     4:07.09 (28.18)
 73 Chin, Garrett             16 Swim Pasadena-CA     4:38.60L   4:07.32        
                  25.74       54.80 (29.06)     1:25.86 (31.06)     1:55.91 (30.05)
        2:32.32 (36.41)     3:09.93 (37.61)     3:39.30 (29.37)     4:07.32 (28.02)
 74 Berg, Hayden              17 North Jeffco Swi-CO  4:41.68L   4:07.57        
                  26.33       55.74 (29.41)     1:26.98 (31.24)     1:57.57 (30.59)
        2:34.02 (36.45)     3:11.38 (37.36)     3:39.94 (28.56)     4:07.57 (27.63)
 75 McCurdy, Christian        17 Fox Chapel Kille-AM  3:57.36    4:08.51        
                  24.36       52.50 (28.14)     1:24.73 (32.23)     1:58.19 (33.46)
        2:34.26 (36.07)     3:11.50 (37.24)     3:40.60 (29.10)     4:08.51 (27.91)
 76 Balogh, Brennan           14 Lincoln Select S-MW  4:41.61L   4:09.09        
                  25.29       54.82 (29.53)     1:25.79 (30.97)     1:56.40 (30.61)
        2:33.42 (37.02)     3:11.06 (37.64)     3:40.09 (29.03)     4:09.09 (29.00)
 77 Taylor, Austin            17 Eagle Swim Team-MD   4:04.46    4:09.74        
                  26.65       56.46 (29.81)     1:27.07 (30.61)     1:57.80 (30.73)
        2:33.11 (35.31)     3:09.16 (36.05)     3:39.49 (30.33)     4:09.74 (30.25)
 78 Roberts, Jonathan         16 North Texas Nada-NT  4:35.81L   4:09.80        
                  25.80       55.52 (29.72)     1:26.31 (30.79)     1:55.94 (29.63)
        2:34.09 (38.15)     3:11.69 (37.60)     3:41.41 (29.72)     4:09.80 (28.39)
 79 Eno, Johnathan            17 Cypress Fairbank-GU  4:37.74L   4:10.17        
                  25.96       55.84 (29.88)     1:27.58 (31.74)     1:59.05 (31.47)
        2:35.79 (36.74)     3:13.06 (37.27)     3:41.70 (28.64)     4:10.17 (28.47)
 80 Hayes, Patrick            18 Bolles School Sh-FL  4:06.14    4:11.31        
                  26.10       56.14 (30.04)     1:29.88 (33.74)     2:02.46 (32.58)
        2:38.43 (35.97)     3:13.39 (34.96)     3:43.46 (30.07)     4:11.31 (27.85)
 81 Miller, Patrick           17 Dads Club Swim T-GU  4:38.65L   4:13.68        
                  26.39       56.77 (30.38)     1:28.41 (31.64)     2:00.40 (31.99)
        2:36.71 (36.31)     3:14.42 (37.71)     3:44.31 (29.89)     4:13.68 (29.37)
 -- Tooley, Alexander         17 Una LOVE-CO          4:37.67L        DQ        
      42 Strokes out of sequence - IM
 -- Turcanu, Sava             16 YMCA Seahorse Sw-NC  4:38.23L       DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- Pebley, Jacob             18 Corvallis Aquati-OR  3:51.98        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- *Schooling, Joseph        16 Bolles School Sh-FL  4:00.93        DFS        
      63 Declared false start - Misc
 -- *Lee, Mun Hon             18 Team Santa Monic-CA  4:35.54L       SCR        
 -- Hurwitz, Cole             17 The Dolphins-OR      4:39.19L       SCR        
 -- Western, Shawn            18 Wasatch Front Fi-UT  4:41.99L       SCR        
 -- Hogan, Brian              17 Badger Swim Club-MR  4:06.31        SCR        
 -- Scheid, Michael           17 Lakeside Swim Te-KY  4:04.08        SCR        
 -- Lemaistre, Frederick      18 Alamo Area Aquat-ST  4:04.02        SCR        
 -- Stumph, Steven            17 Orinda Aquatics-PC   3:57.96        SCR        
 -- Boland, David             17 Club Wolverine-MI    4:37.08L       SCR        
 -- Radice, Julian            16 Metro Aquatic Cl-FG  4:05.96        SCR        
 
Men 4x50 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:19.82   12/8/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         R Murphy, J Schooling, S Condorelli, C Dressel    
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles School Sharks-FL                           1:21.21    1:19.82J       
     1) Murphy, Ryan 16                 2) *Schooling, Joseph 16          
     3) Condorelli, Santo 16            4) Dressel, Caeleb 15             
                  20.02       40.01 (19.99)       59.99 (19.98)     1:19.82 (19.83)
  2 SwimMAC Carolina-NC                               1:21.30    1:21.58        
     1) Heck, Logan 18                  2) Brumm, Peter 17                
     3) Wilkinson, Ryan 18              4) Darmody, Kyle 17               
                  20.49       40.98 (20.49)     1:01.84 (20.86)     1:21.58 (19.74)
  3 Bolles School Sharks-FL  'B'                      1:21.58    1:21.77        
     1) D'Alessandro, Teo 17            2) *Sadsad, Christopher 18        
     3) Frank, George 17                4) Apple, Ian 17                  
                  20.67       41.11 (20.44)     1:01.38 (20.27)     1:21.77 (20.39)
  4 Alamo Area Aquatic Association-ST                 1:22.95    1:22.60        
     1) Bolleter, Cory 17               2) Lemaistre, Frederick 18        
     3) Brysch, Aaron 15                4) Murray, John 17                
                  20.89       41.69 (20.80)     1:02.89 (21.20)     1:22.60 (19.71)
  5 Dynamo Swim Club-GA                               1:23.32    1:22.79        
     1) Lewis, Samuel 17                2) *Koski, Matias 17              
     3) Bentz, Joseph 15                4) Doles, Robert 18               
                  21.00       41.38 (20.38)     1:01.93 (20.55)     1:22.79 (20.86)
  6 The Claremont Club-CA                             1:23.36    1:22.82        
     1) Coan, Kevin 16                  2) Coan, Kyle 16                  
     3) Haney, Jason 17                 4) Haney, Michael 17              
                  21.41       41.90 (20.49)     1:02.70 (20.80)     1:22.82 (20.12)
  7 Pine Crest Swimming-FG                            1:24.31    1:24.14        
     1) Saunders, Austin 18             2) *Betschart, Marcel 18          
     3) Brock, Delaney 18               4) *Eisenberger, Gottfried 18     
                  21.20       42.45 (21.25)     1:04.05 (21.60)     1:24.14 (20.09)
  8 Highlander Aquatic Club-FL                        1:24.82    1:24.40        
     1) Funk, Steyn 18                  2) Duggan, Sean 17                
     3) *Pretorius, Jeandre 18          4) Pena, Alexander 15             
                  21.41       41.66 (20.25)     1:02.98 (21.32)     1:24.40 (21.42)
B - Final
  9 Nitro Swimming-ST                                 1:25.11    1:24.43        
     1) Ellis, Matthew 17               2) Curley, Mark 16                
     3) Licon, William 17               4) Howells, Nathan 16             
                  20.16       41.68 (21.52)     1:03.08 (21.40)     1:24.43 (21.35)
 10 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 1:25.62    1:24.68        
     1) Williams, Dillon 16             2) Morgan, David 16               
     3) Horpel, Franklin 17             4) Lee, Rolland 16                
                  21.24       41.43 (20.19)     1:02.38 (20.95)     1:24.68 (22.30)
 11 North Texas Nadadores-NT                          1:26.29    1:25.14        
     1) Ringgold, Brett 16              2) Ausdenmoore, John 17           
     3) Remetta, John 17                4) Greene, Aaron 17               
                  20.74       42.28 (21.54)     1:04.08 (21.80)     1:25.14 (21.06)
 12 North Bay Aquatics-PC                             1:25.71    1:25.15        
     1) Winder, Alan 17                 2) Cline, Bradley 17              
     3) *Bole, Sandy 17                 4) Spurzem, Graham 16             
                  21.18       42.58 (21.40)     1:03.37 (20.79)     1:25.15 (21.78)
 13 Kansas City Blazers-MV                            1:25.23    1:25.62        
     1) Averkamp, Austin 17             2) Hearl, Christopher 16          
     3) Bravence, Benjamin 18           4) Musser, Jesse 17               
                  21.94       42.90 (20.96)     1:04.38 (21.48)     1:25.62 (21.24)
 14 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL                      1:24.98    1:25.68        
     1) Sanders, Tristan 15             2) McRae, Ryan 16                 
     3) Morgan, David 18                4) Williams, Jason 18             
                  21.98       43.23 (21.25)     1:04.72 (21.49)     1:25.68 (20.96)
 15 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          1:25.93    1:25.77        
     1) Corcoran, Sean 17               2) Wheeler, William 17            
     3) Bretschneider, Lane 16          4) Manchester, John 16            
                  21.96       43.37 (21.41)     1:04.54 (21.17)     1:25.77 (21.23)
 16 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    1:26.18    1:26.83        
     1) Morey, Justin 16                2) Van Overdam, Austin 16         
     3) Strong, Trevor 15               4) Sharp, Stuart 17               
                  21.13       42.85 (21.72)     1:05.52 (22.67)     1:26.83 (21.31)
 
Men 4x50 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:19.82   12/8/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         R Murphy, J Schooling, S Condorelli, C Dressel    
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles School Sharks-FL                           3:01.03    1:21.21 q      
     1) Murphy, Ryan 16                 2) *Schooling, Joseph 16          
     3) Apple, Ian 17                   4) Dressel, Caeleb 15             
                  20.15       40.50 (20.35)     1:01.04 (20.54)     1:21.21 (20.17)
  2 SwimMAC Carolina-NC                               2:59.24    1:21.30 q      
     1) Heck, Logan 18                  2) Brumm, Peter 17                
     3) Wilkinson, Ryan 18              4) Darmody, Kyle 17               
                  20.33       40.52 (20.19)     1:01.65 (21.13)     1:21.30 (19.65)
  3 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:05.82    1:21.58 q      
     1) *Sadsad, Christopher 18         2) Frank, George 17               
     3) Condorelli, Santo 16            4) D'Alessandro, Teo 17           
                  20.87       41.34 (20.47)     1:01.37 (20.03)     1:21.58 (20.21)
  4 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:06.13    1:22.95 q      
     1) Murray, John 17                 2) Lemaistre, Frederick 18        
     3) Brysch, Aaron 15                4) Bolleter, Cory 17              
                  20.40       41.43 (21.03)     1:03.15 (21.72)     1:22.95 (19.80)
  5 Dynamo Swim Club-GA                               2:59.73    1:23.32 q      
     1) Lewis, Samuel 17                2) Bentz, Joseph 15               
     3) Doles, Robert 18                4) *Koski, Matias 17              
                  21.03       41.89 (20.86)     1:03.09 (21.20)     1:23.32 (20.23)
  6 The Claremont Club-CA                             3:04.78    1:23.36 q      
     1) Coan, Kevin 16                  2) Coan, Kyle 16                  
     3) Haney, Jason 17                 4) Haney, Michael 17              
                  21.23       42.25 (21.02)     1:03.16 (20.91)     1:23.36 (20.20)
  7 Pine Crest Swimming-FG                            3:04.65    1:24.31 q      
     1) *Betschart, Marcel 18           2) Brock, Delaney 18              
     3) Friederici, Niklas 16           4) *Eisenberger, Gottfried 18     
                  21.65       42.85 (21.20)     1:04.47 (21.62)     1:24.31 (19.84)
  8 Highlander Aquatic Club-FL                        3:04.67    1:24.82 q      
     1) *Pretorius, Jeandre 18          2) Funk, Steyn 18                 
     3) Duggan, Sean 17                 4) Pena, Alexander 15             
                  21.93       43.29 (21.36)     1:03.51 (20.22)     1:24.82 (21.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL                      3:37.22L   1:24.98 q      
     1) Sanders, Tristan 15             2) McRae, Ryan 16                 
     3) Morgan, David 18                4) Williams, Jason 18             
                  21.52       42.61 (21.09)     1:04.48 (21.87)     1:24.98 (20.50)
 10 Nitro Swimming-ST                                 3:35.67L   1:25.11 q      
     1) Ellis, Matthew 17               2) Curley, Mark 16                
     3) Licon, William 17               4) Howells, Nathan 16             
                  20.31       41.91 (21.60)     1:03.69 (21.78)     1:25.11 (21.42)
 11 Kansas City Blazers-MV                            3:05.35    1:25.23 q      
     1) Hearl, Christopher 16           2) Bravence, Benjamin 18          
     3) Averkamp, Austin 17             4) Musser, Jesse 17               
                  21.43       42.66 (21.23)     1:04.03 (21.37)     1:25.23 (21.20)
 12 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:06.35    1:25.62 q      
     1) Morgan, David 16                2) Horpel, Franklin 17            
     3) Lee, Rolland 16                 4) Williams, Dillon 16            
                  20.86       42.08 (21.22)     1:04.47 (22.39)     1:25.62 (21.15)
 13 North Bay Aquatics-PC                             3:03.98    1:25.71 q      
     1) *Bole, Sandy 17                 2) Winder, Alan 17                
     3) Spurzem, Graham 16              4) Cline, Bradley 17              
                  21.41       42.18 (20.77)     1:04.40 (22.22)     1:25.71 (21.31)
 14 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:04.99    1:25.93 q      
     1) Corcoran, Sean 17               2) Bretschneider, Lane 16         
     3) Wheeler, William 17             4) Manchester, John 16            
                  22.05       43.21 (21.16)     1:04.63 (21.42)     1:25.93 (21.30)
 15 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:01.29    1:26.18 q      
     1) Van Overdam, Austin 16          2) Morey, Justin 16               
     3) Sharp, Stuart 17                4) Strong, Trevor 15              
                  22.20       42.63 (20.43)     1:03.75 (21.12)     1:26.18 (22.43)
 16 North Texas Nadadores-NT                          3:06.45    1:26.29 q      
     1) Ringgold, Brett 16              2) Ausdenmoore, John 17           
     3) Remetta, John 17                4) Greene, Aaron 17               
                  20.94       42.94 (22.00)     1:05.02 (22.08)     1:26.29 (21.27)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Blue Dolfins-FL                                   3:06.31    1:26.31        
     1) Poti, Quinn 16                  2) Hensley, Thaxter 18            
     3) Auer, Jackson 15                4) Coombs, Jason 16               
                  22.41       43.76 (21.35)     1:05.54 (21.78)     1:26.31 (20.77)
 18 Greater Toledo Aquatic Club-OH                    3:07.38    1:26.67        
     1) Macdonald, Daniel 17            2) Zimmerman, Matthew 18          
     3) Trimble, Connor 17              4) Disalle, Daniel 18             
                  21.94       43.47 (21.53)     1:05.35 (21.88)     1:26.67 (21.32)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Portland Aquatic Club-OR                          3:08.63    1:26.92        
     1) Fellows, Henry 18               2) Yakubovich, Maxim 16           
     3) Law, Kyle 18                    4) Risley, Brandon 18             
                  21.32       42.90 (21.58)     1:04.74 (21.84)     1:26.92 (22.18)
 20 Hershey Aquatic Club-MA                           3:07.54    1:27.41        
     1) Lee, William 18                 2) Ruddle, Kyle 18                
     3) Doss, Austin 16                 4) Mancuso, Philip 17             
                  22.84       44.25 (21.41)     1:05.77 (21.52)     1:27.41 (21.64)
 21 Fort Lauderdale Aquatics-FG                       3:08.39    1:27.71        
     1) McCormick, Jason 17             2) Rutkin, Lance 16               
     3) Rosenbaum, Ryan 17              4) Kertesz, Kristof 18            
                                  42.97 ( )     1:27.71 (44.74)                    
 22 West Austin Aquatics-ST                           3:08.59    1:27.83        
     1) Wylie, Timothy 18               2) Lucas, Kyle 16                 
     3) Corbae, Paul 17                 4) Elliott, Reid 17               
                  21.85       44.38 (22.53)     1:07.00 (22.62)     1:27.83 (20.83)
 23 North Jeffco Swim Team-CO                         3:37.37L   1:27.95        
     1) Wallace, Martin 17              2) Torres, Andrew 17              
     3) Tesone, Nolan 18                4) Geist, Louis 18                
                  22.21       43.72 (21.51)     1:05.65 (21.93)     1:27.95 (22.30)
 24 Corvallis Aquatic Team-OR                         3:08.88    1:28.46        
     1) Cihak, Joseph 17                2) Pebley, Jacob 18               
     3) Turner, Austin 15               4) Campbell, Ian 17               
                  22.55       43.37 (20.82)     1:05.62 (22.25)     1:28.46 (22.84)
 25 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:08.51    1:29.00        
     1) Jeter, Ty 14                    2) Frey, Austin 16                
     3) Garriga, Alexander 15           4) Moore, David 17                
                  22.51                             1:07.09 ( )     1:29.00 (21.91)
 26 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          3:07.39    1:29.22        
     1) Litherland, Jay 16              2) Litherland, Mick 16            
     3) Litherland, Kevin 16            4) Kenny, Michael 18              
                  22.33       44.14 (21.81)     1:06.66 (22.52)     1:29.22 (22.56)
 -- Badger Swim Club-MR                               3:36.20L       SCR        
 -- Metroplex Aquatics-NT                             3:08.09        SCR        
 -- Dallas Mustangs-NT                                3:08.48        SCR        
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG                    3:06.27        SCR        
 -- Santa Clara Swim Club-PC                          3:04.82        SCR        
 -- Bernal's Gator Swim Club-NE                       3:36.23L       SCR        
 
Men 4x100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 2:59.73  12/11/2010 Dynamo Swim Club, Dynamo Swim Club         
                         E Browning, J Lane, G Bentz, M Koski              
 Meet Q Time:   3:08.89                                                        
                3:08.89  SCJA 2011 SC Jrs - A
 Meet Qualifying:  3:08.89
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SwimMAC Carolina-NC                               2:59.24    2:56.93J       
     1) Brumm, Peter 17                 2) Heck, Logan 18                 
     3) Manchester, John 16             4) Darmody, Kyle 17               
                  21.51       44.74 (44.74)     1:05.53 (20.79)     1:28.58 (43.84)
        1:49.99 (21.41)     2:13.45 (44.87)     2:34.38 (20.93)     2:56.93 (43.48)
  2 Bolles School Sharks-FL                           3:01.03    2:56.94J       
     1) Murphy, Ryan 16                 2) D'Alessandro, Teo 17           
     3) Condorelli, Santo 16            4) Dressel, Caeleb 15             
                  21.19       44.15 (44.15)     1:05.05 (20.90)     1:28.29 (44.14)
        1:49.37 (21.08)     2:13.33 (45.04)     2:34.09 (20.76)     2:56.94 (43.61)
  3 Dynamo Swim Club-GA                               2:59.73    3:00.88        
     1) *Koski, Matias 17               2) Bentz, Joseph 15               
     3) Lewis, Samuel 17                4) Doles, Robert 18               
                  21.82       45.30 (45.30)     1:06.92 (21.62)     1:30.25 (44.95)
        1:51.30 (21.05)     2:15.35 (45.10)     2:36.80 (21.45)     3:00.88 (45.53)
  4 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:05.82    3:01.41        
     1) Frank, George 17                2) Jenkins, Preston 17            
     3) *Sadsad, Christopher 18         4) Apple, Ian 17                  
                  21.98       45.49 (45.49)     1:06.86 (21.37)     1:30.31 (44.82)
        1:51.63 (21.32)     2:15.78 (45.47)     2:37.22 (21.44)     3:01.41 (45.63)
  5 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:06.13    3:02.81        
     1) Lemaistre, Frederick 18         2) Bolleter, Cory 17              
     3) Moore, David 17                 4) Murray, John 17                
                  22.04       46.36 (46.36)     1:07.40 (21.04)     1:31.63 (45.27)
        1:53.98 (22.35)     2:18.71 (47.08)     2:39.86 (21.15)     3:02.81 (44.10)
  6 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:06.35    3:03.14        
     1) Horpel, Franklin 17             2) Morgan, David 16               
     3) Williams, Dillon 16             4) Usinger, Brett 16              
                  22.21       46.08 (46.08)     1:07.10 (21.02)     1:30.07 (43.99)
        1:51.76 (21.69)     2:15.56 (45.49)     2:38.22 (22.66)     3:03.14 (47.58)
  7 The Claremont Club-CA                             3:04.78    3:03.78        
     1) Coan, Kyle 16                   2) Coan, Kevin 16                 
     3) Haney, Jason 17                 4) Haney, Michael 17              
                  22.04       45.80 (45.80)     1:08.04 (22.24)     1:32.55 (46.75)
        1:54.21 (21.66)     2:18.49 (45.94)     2:39.80 (21.31)     3:03.78 (45.29)
  8 North Bay Aquatics-PC                             3:03.98    3:04.83        
     1) Winder, Alan 17                 2) Cline, Bradley 17              
     3) *Bole, Sandy 17                 4) Spurzem, Graham 16             
                  22.16       45.51 (45.51)     1:06.98 (21.47)     1:31.42 (45.91)
        1:53.07 (21.65)     2:17.07 (45.65)     2:39.79 (22.72)     3:04.83 (47.76)
  9 Pine Crest Swimming-FG                            3:04.65    3:04.87        
     1) *Eisenberger, Gottfried 18      2) *Betschart, Marcel 18          
     3) Brock, Delaney 18               4) Saunders, Austin 18            
                  22.17       46.47 (46.47)     1:08.33 (21.86)     1:32.86 (46.39)
        1:54.88 (22.02)     2:19.01 (46.15)     2:40.29 (21.28)     3:04.87 (45.86)
 10 Highlander Aquatic Club-FL                        3:04.67    3:05.48        
     1) Pena, Alexander 15              2) Duggan, Sean 17                
     3) Funk, Steyn 18                  4) *Pretorius, Jeandre 18         
                  22.82       47.06 (47.06)     1:08.65 (21.59)     1:31.93 (44.87)
        1:53.79 (21.86)     2:17.89 (45.96)     2:40.29 (22.40)     3:05.48 (47.59)
 11 Nitro Swimming-ST                                 3:35.67L   3:05.72        
     1) Ellis, Matthew 17               2) Licon, William 17              
     3) Curley, Mark 16                 4) Anderson, Joshua 17            
                  21.63       44.77 (44.77)     1:06.98 (22.21)     1:31.44 (46.67)
        1:53.53 (22.09)     2:18.14 (46.70)     2:40.93 (22.79)     3:05.72 (47.58)
 12 Metroplex Aquatics-NT                             3:08.09    3:05.88        
     1) Gibson, Justin 18               2) Swan, Robert 18                
     3) Quam, Michael 18                4) Lewis, John 18                 
                  22.62       46.73 (46.73)     1:09.34 (22.61)     1:34.17 (47.44)
        1:55.85 (21.68)     2:20.74 (46.57)     2:42.00 (21.26)     3:05.88 (45.14)
 13 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL                      3:37.22L   3:06.30        
     1) McRae, Ryan 16                  2) Morgan, David 18               
     3) Williams, Jason 18              4) Sanders, Tristan 15            
                  22.52       46.85 (46.85)     1:09.57 (22.72)     1:33.91 (47.06)
        1:55.69 (21.78)     2:19.87 (45.96)     2:41.95 (22.08)     3:06.30 (46.43)
 14 Kansas City Blazers-MV                            3:05.35    3:06.72        
     1) Hearl, Christopher 16           2) Musser, Jesse 17               
     3) Averkamp, Austin 17             4) Bravence, Benjamin 18          
                  21.95       46.35 (46.35)     1:08.76 (22.41)     1:32.92 (46.57)
        1:55.17 (22.25)     2:20.32 (47.40)     2:41.93 (21.61)     3:06.72 (46.40)
 15 Santa Clara Swim Club-PC                          3:04.82    3:06.90        
     1) Scheaffer, Chris 16             2) Shimomura, Samuel 17           
     3) Webster, Matthew 16             4) Chang, Chin Hao 17             
                  22.31       46.23 (46.23)     1:08.25 (22.02)     1:32.67 (46.44)
        1:54.95 (22.28)     2:19.80 (47.13)     2:42.25 (22.45)     3:06.90 (47.10)
 16 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:04.99    3:07.41        
     1) Glenn, Kevin 17                 2) Wheeler, William 17            
     3) Wilkinson, Ryan 18              4) Bretschneider, Lane 16         
                  23.04       47.48 (47.48)     1:09.51 (22.03)     1:34.14 (46.66)
        1:56.65 (22.51)     2:20.78 (46.64)     2:42.75 (21.97)     3:07.41 (46.63)
 17 Blue Dolfins-FL                                   3:06.31    3:07.57        
     1) Poti, Quinn 16                  2) Hensley, Thaxter 18            
     3) Auer, Jackson 15                4) Coombs, Jason 16               
                  22.98       47.54 (47.54)     1:09.81 (22.27)     1:34.77 (47.23)
        1:57.54 (22.77)     2:22.86 (48.09)     2:37.01 (14.15)     3:07.57 (44.71)
 18 Greater Toledo Aquatic Club-OH                    3:07.38    3:08.02        
     1) Zimmerman, Matthew 18           2) Macdonald, Daniel 17           
     3) Trimble, Connor 17              4) Disalle, Daniel 18             
                  22.37       46.97 (46.97)     1:09.08 (22.11)     1:33.88 (46.91)
        1:56.07 (22.19)     2:21.44 (47.56)     2:43.15 (21.71)     3:08.02 (46.58)
 19 North Texas Nadadores-NT                          3:06.45    3:08.07        
     1) Ringgold, Brett 16              2) Greene, Aaron 17               
     3) Singley, Theodore 17            4) Roberts, Jonathan 16           
                  21.98       45.71 (45.71)     1:07.84 (22.13)     1:32.65 (46.94)
        1:55.82 (23.17)     2:20.99 (48.34)     2:43.42 (22.43)     3:08.07 (47.08)
 20 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:01.29    3:09.26        
     1) Morey, Justin 16                2) Van Overdam, Austin 16         
     3) Eno, Johnathan 17               4) Sharp, Stuart 17               
                  22.28       47.00 (47.00)     1:09.33 (22.33)     1:34.53 (47.53)
        1:57.19 (22.66)     2:22.43 (47.90)     2:44.30 (21.87)     3:09.26 (46.83)
 21 Corvallis Aquatic Team-OR                         3:08.88    3:09.77        
     1) Turner, Austin 15               2) Pebley, Jacob 18               
     3) Brookes, Alexander 15           4) Campbell, Ian 17               
                  23.15       47.98 (47.98)     1:09.37 (21.39)     1:32.87 (44.89)
        1:56.07 (23.20)     2:21.04 (48.17)     2:44.15 (23.11)     3:09.77 (48.73)
 22 Fort Lauderdale Aquatics-FG                       3:08.39    3:09.82        
     1) McCormick, Jason 17             2) Rutkin, Lance 16               
     3) Rosenbaum, Ryan 17              4) Kertesz, Kristof 18            
                  22.22       45.96 (45.96)     1:08.72 (22.76)     1:33.09 (47.13)
        1:55.62 (22.53)     2:20.46 (47.37)     2:44.17 (23.71)     3:09.82 (49.36)
 23 North Jeffco Swim Team-CO                         3:37.37L   3:09.89        
     1) Wallace, Martin 17              2) Geist, Louis 18                
     3) Tesone, Nolan 18                4) Torres, Andrew 17              
                  22.94       47.60 (47.60)     1:10.66 (23.06)     1:36.41 (48.81)
        1:58.82 (22.41)     2:23.70 (47.29)     2:46.01 (22.31)     3:09.89 (46.19)
 24 Dayton Raiders-OH                                 3:08.50    3:10.26        
     1) Quallen, Joshua 17              2) Turner, Brock 16               
     3) Mackenzie, Brett 17             4) Goertemiller, Clifford 16      
                  22.44       46.59 (46.59)     1:10.34 (23.75)     1:35.08 (48.49)
        1:57.67 (22.59)     2:22.66 (47.58)     2:45.74 (23.08)     3:10.26 (47.60)
 25 Portland Aquatic Club-OR                          3:08.63    3:10.27        
     1) Fellows, Henry 18               2) Yakubovich, Maxim 16           
     3) Law, Kyle 18                    4) Risley, Brandon 18             
                  22.32       47.28 (47.28)     1:09.26 (21.98)     1:34.49 (47.21)
        1:57.00 (22.51)     2:22.18 (47.69)     2:44.65 (22.47)     3:10.27 (48.09)
 26 Dallas Mustangs-NT                                3:08.48    3:10.30        
     1) Whieldon, Kyle 16               2) Walker, Ryan 17                
     3) Tran, Harrison 16               4) Robinson, Alexander 17         
                  22.53       47.20 (47.20)     1:09.76 (22.56)     1:34.88 (47.68)
        1:57.04 (22.16)     2:22.09 (47.21)     2:44.89 (22.80)     3:10.30 (48.21)
 27 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:08.51    3:12.00        
     1) Jaime, Joseph 17                2) Lipscomb, Travis 16            
     3) Brysch, Aaron 15                4) Skowronek, Andrew 16           
                  23.11       48.63 (48.63)     1:11.86 (23.23)     1:37.57 (48.94)
        1:59.94 (22.37)     2:25.04 (47.47)     2:47.36 (22.32)     3:12.00 (46.96)
 28 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          3:07.39    3:13.20        
     1) Litherland, Mick 16             2) Litherland, Jay 16             
     3) Litherland, Kevin 16            4) Herman, Connor 18              
                  23.15       48.02 (48.02)     1:10.72 (22.70)     1:35.95 (47.93)
        1:59.02 (23.07)     2:24.35 (48.40)     2:47.24 (22.89)     3:13.20 (48.85)
 29 West Austin Aquatics-ST                           3:08.59    3:13.69        
     1) Wylie, Timothy 18               2) Elliott, Reid 17               
     3) Lucas, Kyle 16                  4) Corbae, Paul 17                
                  22.45       46.89 (46.89)     1:08.95 (22.06)     1:33.09 (46.20)
        1:56.62 (23.53)     2:23.16 (50.07)     2:46.71 (23.55)     3:13.69 (50.53)
 -- Loveland Swim Club-CO                             3:08.66        DFS        
      63 Declared false start
     1) Hatanaka, Nicolas 16            2) Ball, Ryan 16                  
     3) Nickell, Alexander 17           4) Jones, Patrick 17              
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG                    3:08.77        DFS        
      63 Declared false start
 -- Badger Swim Club-MR                               3:36.20L       SCR        
 -- Orinda Aquatics-PC                                3:04.92        SCR        
 -- Bernal's Gator Swim Club-NE                       3:36.23L       SCR        
 
Men 4x200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 6:36.59   12/9/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel, R Murphy  
 Meet Q Time:   6:53.79                                                        
                6:53.79  SCJA 2011 SC Jrs - A
 Meet Qualifying:  6:53.79
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles School Sharks-FL                           6:38.98    6:36.59J       
     1) D'Alessandro, Teo 17            2) *Schooling, Joseph 16          
     3) Dressel, Caeleb 15              4) Murphy, Ryan 16                
                  23.56       48.58 (48.58)   1:13.76 (1:13.76)   1:38.62 (1:38.62)
        2:01.21 (22.59)     2:26.52 (47.90)   2:51.96 (1:13.34)   3:16.43 (1:37.81)
        3:38.74 (22.31)     4:03.38 (46.95)   4:28.53 (1:12.10)   4:54.58 (1:38.15)
        5:16.70 (22.12)     5:42.04 (47.46)   6:08.80 (1:14.22)   6:36.59 (1:42.01)
  2 SwimMAC Carolina-NC                               6:33.21    6:39.11        
     1) Darmody, Kyle 17                2) Brumm, Peter 17                
     3) Manchester, John 16             4) Heck, Logan 18                 
                  23.33       48.65 (48.65)   1:14.10 (1:14.10)   1:38.97 (1:38.97)
        2:01.72 (22.75)     2:27.32 (48.35)   2:53.98 (1:15.01)   3:19.74 (1:40.77)
        3:42.69 (22.95)     4:07.96 (48.22)   4:33.89 (1:14.15)   4:59.30 (1:39.56)
        5:22.29 (22.99)     5:47.98 (48.68)   6:13.73 (1:14.43)   6:39.11 (1:39.81)
  3 Dynamo Swim Club-GA                               6:38.56    6:42.20        
     1) Bentz, Joseph 15                2) *Koski, Matias 17              
     3) Doles, Robert 18                4) Lewis, Samuel 17               
                  23.05       48.54 (48.54)   1:14.54 (1:14.54)   1:40.35 (1:40.35)
        2:02.84 (22.49)     2:27.59 (47.24)   2:53.07 (1:12.72)   3:18.20 (1:37.85)
        3:41.17 (22.97)     4:07.37 (49.17)   4:34.31 (1:16.11)   5:01.01 (1:42.81)
        5:23.74 (22.73)     5:49.52 (48.51)   6:15.93 (1:14.92)   6:42.20 (1:41.19)
  4 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 6:52.61    6:43.24        
     1) Hughes, Bryan 16                2) Morgan, David 16               
     3) Horpel, Franklin 17             4) Usinger, Brett 16              
                  23.73       49.30 (49.30)   1:15.48 (1:15.48)   1:41.12 (1:41.12)
        2:03.31 (22.19)     2:28.08 (46.96)   2:53.79 (1:12.67)   3:20.10 (1:38.98)
        3:43.38 (23.28)     4:09.56 (49.46)   4:35.40 (1:15.30)   5:00.80 (1:40.70)
        5:24.57 (23.77)     5:50.28 (49.48)   6:16.67 (1:15.87)   6:43.24 (1:42.44)
  5 Nitro Swimming-ST                                 6:49.59    6:43.48        
     1) Ellis, Matthew 17               2) Licon, William 17              
     3) Anderson, Joshua 17             4) Mendoza, Herbert 17            
                  22.48       47.04 (47.04)   1:12.60 (1:12.60)   1:37.76 (1:37.76)
        2:01.13 (23.37)     2:27.20 (49.44)   2:53.28 (1:15.52)   3:20.24 (1:42.48)
        3:35.64 (15.40)     4:09.32 (49.08)   4:35.48 (1:15.24)   5:01.42 (1:41.18)
        5:24.46 (23.04)     5:50.66 (49.24)   6:17.50 (1:16.08)   6:43.48 (1:42.06)
  6 Highlander Aquatic Club-FL                        6:47.10    6:44.11        
     1) Pena, Alexander 15              2) Funk, Steyn 18                 
     3) Duggan, Sean 17                 4) *Pretorius, Jeandre 18         
                  23.63       49.21 (49.21)   1:15.62 (1:15.62)   1:41.90 (1:41.90)
        2:03.78 (21.88)     2:28.77 (46.87)   2:54.89 (1:12.99)   3:21.36 (1:39.46)
        3:43.72 (22.36)     4:08.40 (47.04)   4:34.14 (1:12.78)   4:59.66 (1:38.30)
        5:23.13 (23.47)     5:49.49 (49.83)   6:16.88 (1:17.22)   6:44.11 (1:44.45)
  7 Santa Clara Swim Club-PC                          6:41.72    6:45.28        
     1) Scheaffer, Chris 16             2) Shimomura, Samuel 17           
     3) Chang, Chin Hao 17              4) Webster, Matthew 16            
                  23.34       48.71 (48.71)   1:14.26 (1:14.26)   1:39.38 (1:39.38)
        2:01.71 (22.33)     2:27.22 (47.84)   2:53.46 (1:14.08)   3:19.59 (1:40.21)
        3:43.11 (23.52)     4:08.80 (49.21)   4:35.29 (1:15.70)   5:02.43 (1:42.84)
        5:24.74 (22.31)     5:50.43 (48.00)   6:17.57 (1:15.14)   6:45.28 (1:42.85)
  8 Metroplex Aquatics-NT                             6:50.02    6:45.41        
     1) Gibson, Justin 18               2) Swan, Robert 18                
     3) Quam, Michael 18                4) Lewis, John 18                 
                  24.31       50.37 (50.37)   1:16.15 (1:16.15)   1:42.77 (1:42.77)
        2:06.37 (23.60)     2:32.69 (49.92)   2:59.16 (1:16.39)   3:25.54 (1:42.77)
        3:48.03 (22.49)     4:13.16 (47.62)   4:39.17 (1:13.63)   5:05.59 (1:40.05)
        5:27.72 (22.13)     5:52.58 (46.99)   6:18.87 (1:13.28)   6:45.41 (1:39.82)
  9 Kansas City Blazers-MV                            6:45.82    6:46.21        
     1) Bravence, Benjamin 18           2) Hearl, Christopher 16          
     3) Musser, Jesse 17                4) Foster, James 18               
                  22.89       48.03 (48.03)   1:13.47 (1:13.47)   1:39.23 (1:39.23)
        2:01.36 (22.13)     2:26.85 (47.62)   2:53.39 (1:14.16)   3:20.19 (1:40.96)
        3:43.25 (23.06)     4:08.99 (48.80)   4:35.82 (1:15.63)   5:01.74 (1:41.55)
        5:25.52 (23.78)     5:52.00 (50.26)   6:19.33 (1:17.59)   6:46.21 (1:44.47)
 10 Alamo Area Aquatic Association-ST                 6:46.28    6:46.49        
     1) Moore, David 17                 2) Murray, John 17                
     3) Skowronek, Andrew 16            4) Lemaistre, Frederick 18        
                  23.79       49.72 (49.72)   1:15.76 (1:15.76)   1:41.70 (1:41.70)
        2:04.51 (22.81)     2:30.58 (48.88)   2:57.38 (1:15.68)   3:22.90 (1:41.20)
        3:45.99 (23.09)     4:12.32 (49.42)   4:38.62 (1:15.72)   5:05.60 (1:42.70)
        5:28.48 (22.88)     5:54.10 (48.50)   6:20.69 (1:15.09)   6:46.49 (1:40.89)
 11 Bolles School Sharks-FL  'B'                      6:48.90    6:46.83        
     1) Stamper, Bradley 16             2) Frank, George 17               
     3) *Sadsad, Christopher 18         4) *Martini, Matheus 18           
                  23.45       49.22 (49.22)   1:15.35 (1:15.35)   1:41.21 (1:41.21)
        2:04.29 (23.08)     2:30.03 (48.82)   2:56.21 (1:15.00)   3:21.79 (1:40.58)
        3:45.62 (23.83)     4:11.74 (49.95)   4:38.39 (1:16.60)   5:05.09 (1:43.30)
        5:28.15 (23.06)     5:54.25 (49.16)   6:20.57 (1:15.48)   6:46.83 (1:41.74)
 12 Dayton Raiders-OH                                 7:42.30L   6:49.56        
     1) Turner, Brock 16                2) Quallen, Joshua 17             
     3) Goertemiller, Clifford 16       4) Mackenzie, Brett 17            
                  23.94       49.81 (49.81)   1:15.95 (1:15.95)   1:41.97 (1:41.97)
        2:05.15 (23.18)     2:31.21 (49.24)   2:57.31 (1:15.34)   3:22.62 (1:40.65)
        3:46.10 (23.48)     4:11.87 (49.25)   4:38.03 (1:15.41)   5:04.00 (1:41.38)
        5:27.97 (23.97)     5:54.76 (50.76)   6:22.47 (1:18.47)   6:49.56 (1:45.56)
 13 North Jeffco Swim Team-CO                         7:48.35L   6:50.00        
     1) Wallace, Martin 17              2) Torres, Andrew 17              
     3) Tesone, Nolan 18                4) Geist, Louis 18                
                  23.69       49.54 (49.54)   1:16.17 (1:16.17)   1:42.70 (1:42.70)
        1:59.97 (17.27)     2:31.69 (48.99)   2:57.31 (1:14.61)   3:23.54 (1:40.84)
        3:46.92 (23.38)     4:12.96 (49.42)   4:39.80 (1:16.26)   5:06.44 (1:42.90)
        5:30.75 (24.31)     5:57.01 (50.57)   6:24.02 (1:17.58)   6:50.00 (1:43.56)
 14 North Bay Aquatics-PC                             6:48.22    6:50.02        
     1) Cline, Bradley 17               2) Winder, Alan 17                
     3) *Bole, Sandy 17                 4) Spurzem, Graham 16             
                  23.51       48.79 (48.79)   1:14.13 (1:14.13)   1:39.61 (1:39.61)
        1:56.14 (16.53)     2:29.07 (49.46)   2:55.30 (1:15.69)   3:22.51 (1:42.90)
        3:45.44 (22.93)     4:10.73 (48.22)   4:36.37 (1:13.86)   5:02.42 (1:39.91)
        5:27.23 (24.81)     5:55.10 (52.68)   6:22.80 (1:20.38)   6:50.02 (1:47.60)
 15 Corvallis Aquatic Team-OR                         7:53.61L   6:50.69        
     1) Campbell, Ian 17                2) Pebley, Jacob 18               
     3) Brookes, Alexander 15           4) Shreeve, Brandon 15            
                  24.69       51.74 (51.74)   1:18.99 (1:18.99)   1:45.94 (1:45.94)
        2:08.25 (22.31)     2:32.37 (46.43)   2:57.26 (1:11.32)   3:22.47 (1:36.53)
        3:46.14 (23.67)     4:12.43 (49.96)   4:39.60 (1:17.13)   5:06.57 (1:44.10)
        5:30.09 (23.52)     5:56.59 (50.02)   6:23.86 (1:17.29)   6:50.69 (1:44.12)
 16 North Texas Nadadores-NT                          6:52.21    6:51.35        
     1) Singley, Theodore 17            2) Greene, Aaron 17               
     3) Roberts, Jonathan 16            4) Ringgold, Brett 16             
                  24.02       50.09 (50.09)   1:16.76 (1:16.76)   1:43.11 (1:43.11)
        2:06.89 (23.78)     2:33.37 (50.26)   3:00.63 (1:17.52)   3:27.55 (1:44.44)
        3:51.08 (23.53)     4:17.39 (49.84)   4:43.89 (1:16.34)   5:10.08 (1:42.53)
        5:32.69 (22.61)     5:58.26 (48.18)   6:24.62 (1:14.54)   6:51.35 (1:41.27)
 17 The Claremont Club-CA                             6:48.57    6:51.82        
     1) Haney, Jason 17                 2) Coan, Kyle 16                  
     3) Coan, Kevin 16                  4) Haney, Michael 17              
                  23.26       48.58 (48.58)   1:15.25 (1:15.25)   1:42.61 (1:42.61)
        1:56.92 (14.31)     2:31.50 (48.89)   2:58.83 (1:16.22)   3:26.25 (1:43.64)
        3:49.47 (23.22)     4:16.39 (50.14)   4:43.81 (1:17.56)   5:10.31 (1:44.06)
        5:32.84 (22.53)     5:58.69 (48.38)   6:25.37 (1:15.06)   6:51.82 (1:41.51)
 18 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          6:52.00    6:53.29        
     1) Litherland, Mick 16             2) Litherland, Jay 16             
     3) Litherland, Kevin 16            4) Herman, Connor 18              
                  24.37       50.41 (50.41)   1:16.82 (1:16.82)   1:42.68 (1:42.68)
        2:06.23 (23.55)     2:32.54 (49.86)   2:59.19 (1:16.51)   3:25.10 (1:42.42)
        3:48.75 (23.65)     4:15.02 (49.92)   4:41.73 (1:16.63)   5:08.09 (1:42.99)
        5:31.76 (23.67)     5:58.46 (50.37)   6:25.86 (1:17.77)   6:53.29 (1:45.20)
 19 Pilot Aquatic Club - Knoxville-SE                 6:47.42    6:53.51        
     1) Myhre, Ben 18                   2) Pinion, Evan 17                
     3) Goodman, Christopher 17         4) Rasnick, Dylan 18              
                  23.63       49.80 (49.80)   1:16.74 (1:16.74)   1:43.85 (1:43.85)
        2:06.66 (22.81)     2:31.75 (47.90)   2:57.36 (1:13.51)   3:22.96 (1:39.11)
        3:47.35 (24.39)     4:14.38 (51.42)   4:42.10 (1:19.14)   5:09.68 (1:46.72)
        5:33.08 (23.40)     5:59.08 (49.40)   6:26.08 (1:16.40)   6:53.51 (1:43.83)
 20 Blue Dolfins-FL                                   6:47.92    6:53.73        
     1) Coombs, Jason 16                2) Poti, Quinn 16                 
     3) Hensley, Thaxter 18             4) Auer, Jackson 15               
                  23.21       49.23 (49.23)   1:15.45 (1:15.45)   1:41.41 (1:41.41)
        2:04.30 (22.89)     2:29.84 (48.43)   2:56.66 (1:15.25)   3:23.77 (1:42.36)
        3:46.88 (23.11)     4:13.50 (49.73)   4:40.70 (1:16.93)   5:07.64 (1:43.87)
        5:31.19 (23.55)     5:57.79 (50.15)   6:25.26 (1:17.62)   6:53.73 (1:46.09)
 21 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    6:43.26    6:53.85        
     1) Van Overdam, Austin 16          2) Sharp, Stuart 17               
     3) Eno, Johnathan 17               4) Morey, Justin 16               
                  24.07       49.90 (49.90)   1:16.72 (1:16.72)   1:43.71 (1:43.71)
        2:06.77 (23.06)     2:32.67 (48.96)   2:59.56 (1:15.85)   3:26.63 (1:42.92)
        3:50.89 (24.26)     4:17.83 (51.20)   4:44.88 (1:18.25)   5:11.88 (1:45.25)
        5:35.26 (23.38)     6:01.78 (49.90)   6:28.52 (1:16.64)   6:53.85 (1:41.97)
 22 Pine Crest Swimming-FG                            6:46.56    6:54.72        
     1) *Eisenberger, Gottfried 18      2) Friederici, Niklas 16          
     3) Haeffner, William 15            4) Evenson, Austin 18             
                  22.61       47.33 (47.33)   1:13.31 (1:13.31)   1:39.52 (1:39.52)
        2:02.19 (22.67)     2:28.26 (48.74)   2:55.80 (1:16.28)   3:23.59 (1:44.07)
        3:47.07 (23.48)     4:13.32 (49.73)   4:40.89 (1:17.30)   5:08.64 (1:45.05)
        5:32.34 (23.70)     5:59.23 (50.59)   6:27.26 (1:18.62)   6:54.72 (1:46.08)
 23 Loveland Swim Club-CO                             6:53.76    6:56.23        
     1) Nickell, Alexander 17           2) Jones, Patrick 17              
     3) Hatanaka, Nicolas 16            4) Ball, Ryan 16                  
                  24.06       49.71 (49.71)   1:15.60 (1:15.60)   1:40.75 (1:40.75)
        2:04.65 (23.90)     2:31.11 (50.36)   2:58.17 (1:17.42)   3:25.01 (1:44.26)
        3:48.62 (23.61)     4:15.38 (50.37)   4:42.59 (1:17.58)   5:10.28 (1:45.27)
        5:34.62 (24.34)     6:01.67 (51.39)   6:29.23 (1:18.95)   6:56.23 (1:45.95)
 24 Dallas Mustangs-NT                                7:50.53L   6:56.41        
     1) Whieldon, Kyle 16               2) Walker, Ryan 17                
     3) Tran, Harrison 16               4) Robinson, Alexander 17         
                  23.55       49.33 (49.33)   1:15.66 (1:15.66)   1:42.31 (1:42.31)
        2:05.98 (23.67)     2:32.29 (49.98)   2:59.25 (1:16.94)   3:26.42 (1:44.11)
        3:49.53 (23.11)     4:16.02 (49.60)   4:43.65 (1:17.23)   5:11.47 (1:45.05)
        5:35.42 (23.95)     6:02.28 (50.81)   6:29.81 (1:18.34)   6:56.41 (1:44.94)
 25 Fort Lauderdale Aquatics-FG                       7:54.84L   6:56.42        
     1) McCormick, Jason 17             2) Rutkin, Lance 16               
     3) Rosenbaum, Ryan 17              4) Kertesz, Kristof 18            
                  23.22       49.26 (49.26)   1:15.93 (1:15.93)   1:43.00 (1:43.00)
        2:07.21 (24.21)     2:32.88 (49.88)   2:59.36 (1:16.36)   3:25.51 (1:42.51)
        3:49.05 (23.54)     4:15.87 (50.36)   4:42.84 (1:17.33)   5:09.68 (1:44.17)
        5:34.50 (24.82)     6:01.55 (51.87)   6:29.41 (1:19.73)   6:56.42 (1:46.74)
 26 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            6:53.35    7:01.81        
     1) Wickes, Cameron 17              2) Moran, Aaron 16                
     3) Hennessy, Connor 17             4) Adickes, Spencer 16            
                  23.95       49.96 (49.96)   1:17.01 (1:17.01)   1:44.71 (1:44.71)
        2:08.05 (23.34)     2:34.02 (49.31)   3:01.17 (1:16.46)   3:28.74 (1:44.03)
        3:52.41 (23.67)     4:19.16 (50.42)   4:45.80 (1:17.06)   5:12.26 (1:43.52)
        5:35.68 (23.42)     6:02.94 (50.68)   6:32.04 (1:19.78)   7:01.81 (1:49.55)
 27 West Austin Aquatics-ST                           6:52.36    7:03.60        
     1) Wylie, Timothy 18               2) Bishop, David 17               
     3) Corbae, Paul 17                 4) Elliott, Reid 17               
                  23.70       49.29 (49.29)   1:15.19 (1:15.19)   1:41.46 (1:41.46)
        2:06.08 (24.62)     2:33.96 (52.50)   3:03.10 (1:21.64)   3:32.65 (1:51.19)
        3:56.72 (24.07)     4:23.99 (51.34)   4:52.10 (1:19.45)   5:20.51 (1:47.86)
        5:43.53 (23.02)     6:09.73 (49.22)   6:36.48 (1:15.97)   7:03.60 (1:43.09)
 28 Greater Toledo Aquatic Club-OH                    6:48.13    7:07.37        
     1) Macdonald, Daniel 17            2) Zimmerman, Matthew 18          
     3) Trimble, Connor 17              4) Disalle, Daniel 18             
                  23.80       51.10 (51.10)   1:19.38 (1:19.38)   1:46.80 (1:46.80)
        2:09.32 (22.52)     2:35.79 (48.99)   3:03.69 (1:16.89)   3:31.54 (1:44.74)
        3:55.05 (23.51)     4:21.93 (50.39)   4:50.40 (1:18.86)   5:19.50 (1:47.96)
        5:42.30 (22.80)     6:09.96 (50.46)   6:39.09 (1:19.59)   7:07.37 (1:47.87)
 -- Orinda Aquatics-PC                                6:48.04        DFS        
      63 Declared false start
 -- Team Santa Monica-CA                              6:51.24        SCR        
 
Men 4x50 Yard Medley Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:27.77   12/9/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel  
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bolles School Sharks-FL                           1:30.75    1:27.77J       
     1) Murphy, Ryan 16                 2) D'Alessandro, Teo 17           
     3) *Schooling, Joseph 16           4) Dressel, Caeleb 15             
                  21.77       46.79 (25.02)     1:07.85 (21.06)     1:27.77 (19.92)
  2 SwimMAC Carolina-NC                               1:32.33    1:31.17        
     1) Wheeler, William 17             2) Heck, Logan 18                 
     3) Brumm, Peter 17                 4) Darmody, Kyle 17               
                  23.96       49.92 (25.96)     1:11.56 (21.64)     1:31.17 (19.61)
  3 Nashville Aquatic Club-SE                         1:32.30    1:31.28        
     1) Dobbs, Chatham 15               2) Goss, James 16                 
     3) Davis, Paul 18                  4) Cornett, Adam 18               
                  23.54       49.38 (25.84)     1:10.81 (21.43)     1:31.28 (20.47)
  4 Bolles School Sharks-FL  'B'                      1:31.35    1:32.23        
     1) *Martini, Matheus 18            2) Apple, Ian 17                  
     3) Condorelli, Santo 16            4) *Sadsad, Christopher 18        
                  24.43       50.34 (25.91)     1:11.91 (21.57)     1:32.23 (20.32)
  5 Pine Crest Swimming-FG                            1:34.11    1:32.58        
     1) *Betschart, Marcel 18           2) *Rokita, Michal 18             
     3) Saunders, Austin 18             4) *Eisenberger, Gottfried 18     
                  24.28       50.28 (26.00)     1:12.43 (22.15)     1:32.58 (20.15)
  6 Dynamo Swim Club-GA                               1:33.02    1:32.69        
     1) Lewis, Samuel 17                2) Bentz, Joseph 15               
     3) *Koski, Matias 17               4) Doles, Robert 18               
                  23.60       49.48 (25.88)     1:11.81 (22.33)     1:32.69 (20.88)
  7 Nitro Swimming-ST                                 1:33.41    1:33.29        
     1) Curley, Mark 16                 2) Licon, William 17              
     3) Howells, Nathan 16              4) Ellis, Matthew 17              
                  24.94       50.68 (25.74)     1:13.64 (22.96)     1:33.29 (19.65)
  8 Alamo Area Aquatic Association-ST                 1:33.91    1:34.04        
     1) Lemaistre, Frederick 18         2) Moore, David 17                
     3) Murray, John 17                 4) Bolleter, Cory 17              
                  23.99       51.20 (27.21)     1:13.51 (22.31)     1:34.04 (20.53)
B - Final
  9 North Texas Nadadores-NT                          1:34.59    1:32.92        
     1) Greene, Aaron 17                2) Remetta, John 17               
     3) Singley, Theodore 17            4) Ringgold, Brett 16             
                  23.55       49.79 (26.24)     1:12.84 (23.05)     1:32.92 (20.08)
 10 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 1:34.70    1:33.41        
     1) Williams, Dillon 16             2) Usinger, Brett 16              
     3) Hughes, Bryan 16                4) Morgan, David 16               
                  23.83       50.26 (26.43)     1:13.29 (23.03)     1:33.41 (20.12)
 11 Highlander Aquatic Club-FL                        1:35.18    1:34.53        
     1) Pena, Alexander 15              2) Duggan, Sean 17                
     3) *Pretorius, Jeandre 18          4) Funk, Steyn 18                 
                  24.77       50.61 (25.84)     1:13.56 (22.95)     1:34.53 (20.97)
 12 The Claremont Club-CA                             1:35.47    1:34.74        
     1) Coan, Kevin 16                  2) Haney, Jason 17                
     3) Coan, Kyle 16                   4) Haney, Michael 17              
                  24.10       51.62 (27.52)     1:14.30 (22.68)     1:34.74 (20.44)
 13 North Bay Aquatics-PC                             1:35.29    1:35.18        
     1) Spurzem, Graham 16              2) Cline, Bradley 17              
     3) Winder, Alan 17                 4) *Bole, Sandy 17                
                  25.30       52.13 (26.83)     1:13.99 (21.86)     1:35.18 (21.19)
 14 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL                      1:35.21    1:35.20        
     1) Sanders, Tristan 15             2) Morgan, David 18               
     3) Perrotti, Zachary 18            4) Williams, Jason 18             
                  24.62       50.94 (26.32)     1:14.53 (23.59)     1:35.20 (20.67)
 15 Hershey Aquatic Club-MA                           1:35.74    1:35.62        
     1) Doss, Austin 16                 2) Ruddle, Kyle 18                
     3) Mancuso, Philip 17              4) Lee, William 18                
                  24.25       50.76 (26.51)     1:13.46 (22.70)     1:35.62 (22.16)
 16 Multnomah Athletic Club-OR                        1:35.69    1:35.84        
     1) Denegri, Andre 16               2) Dalrymple, Kyle 17             
     3) Bley-Male, Max 16               4) Brindle, Carson 16             
                  25.06       52.15 (27.09)     1:15.55 (23.40)     1:35.84 (20.29)
 
Men 4x50 Yard Medley Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 1:27.77   12/9/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel  
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bolles School Sharks-FL                           3:16.30    1:30.75 q      
     1) Murphy, Ryan 16                 2) Apple, Ian 17                  
     3) *Schooling, Joseph 16           4) Dressel, Caeleb 15             
                  22.89       49.43 (26.54)     1:10.73 (21.30)     1:30.75 (20.02)
  2 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:23.71    1:31.35 q      
     1) D'Alessandro, Teo 17            2) *Martini, Matheus 18           
     3) Condorelli, Santo 16            4) *Sadsad, Christopher 18        
                  23.49       49.07 (25.58)     1:10.97 (21.90)     1:31.35 (20.38)
  3 Nashville Aquatic Club-SE                         3:23.93    1:32.30 q      
     1) Dobbs, Chatham 15               2) Goss, James 16                 
     3) Davis, Paul 18                  4) Cornett, Adam 18               
                  23.55       49.86 (26.31)     1:11.41 (21.55)     1:32.30 (20.89)
  4 SwimMAC Carolina-NC                               3:19.49    1:32.33 q      
     1) Darmody, Kyle 17                2) Heck, Logan 18                 
     3) Brumm, Peter 17                 4) Wilkinson, Ryan 18             
                  23.19       49.22 (26.03)     1:11.36 (22.14)     1:32.33 (20.97)
  5 Dynamo Swim Club-GA                               3:21.15    1:33.02 q      
     1) Litherland, Jay 16              2) Bentz, Joseph 15               
     3) Lewis, Samuel 17                4) *Koski, Matias 17              
                  24.67       50.26 (25.59)     1:12.52 (22.26)     1:33.02 (20.50)
  6 Nitro Swimming-ST                                 3:24.45    1:33.41 q      
     1) Curley, Mark 16                 2) Licon, William 17              
     3) Howells, Nathan 16              4) Ellis, Matthew 17              
                  25.09       50.85 (25.76)     1:13.58 (22.73)     1:33.41 (19.83)
  7 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:27.74    1:33.91 q      
     1) Lemaistre, Frederick 18         2) Moore, David 17                
     3) Murray, John 17                 4) Bolleter, Cory 17              
                  23.89       51.01 (27.12)     1:13.78 (22.77)     1:33.91 (20.13)
  8 Pine Crest Swimming-FG                            3:26.51    1:34.11 q      
     1) *Betschart, Marcel 18           2) *Rokita, Michal 18             
     3) Saunders, Austin 18             4) *Eisenberger, Gottfried 18     
                  24.56       51.20 (26.64)     1:13.63 (22.43)     1:34.11 (20.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 North Texas Nadadores-NT                          3:25.66    1:34.59 q      
     1) Greene, Aaron 17                2) Remetta, John 17               
     3) Singley, Theodore 17            4) Ringgold, Brett 16             
                  23.82       50.27 (26.45)     1:13.95 (23.68)     1:34.59 (20.64)
 10 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:23.37    1:34.70 q      
     1) Williams, Dillon 16             2) Usinger, Brett 16              
     3) Hughes, Bryan 16                4) Morgan, David 16               
                  24.40       51.11 (26.71)     1:14.23 (23.12)     1:34.70 (20.47)
 11 Highlander Aquatic Club-FL                        3:28.56    1:35.18 q      
     1) Pena, Alexander 15              2) Duggan, Sean 17                
     3) *Pretorius, Jeandre 18          4) Funk, Steyn 18                 
                  24.90       50.97 (26.07)     1:13.97 (23.00)     1:35.18 (21.21)
 12 Palm Harbor YMCA Piranhas-FL                      3:58.50L   1:35.21 q      
     1) Sanders, Tristan 15             2) Morgan, David 18               
     3) Perrotti, Zachary 18            4) Williams, Jason 18             
                  24.28       50.90 (26.62)     1:14.46 (23.56)     1:35.21 (20.75)
 13 North Bay Aquatics-PC                             3:29.22    1:35.29 q      
     1) Spurzem, Graham 16              2) Cline, Bradley 17              
     3) Winder, Alan 17                 4) *Bole, Sandy 17                
                  25.13       52.14 (27.01)     1:14.36 (22.22)     1:35.29 (20.93)
 14 The Claremont Club-CA                             4:01.92L   1:35.47 q      
     1) Coan, Kevin 16                  2) Haney, Jason 17                
     3) Haney, Michael 17               4) Coan, Kyle 16                  
                  24.10       51.92 (27.82)     1:14.32 (22.40)     1:35.47 (21.15)
 15 Multnomah Athletic Club-OR                        3:27.75    1:35.69 q      
     1) Denegri, Andre 16               2) Dalrymple, Kyle 17             
     3) Bley-Male, Max 16               4) Brindle, Carson 16             
                  25.17       51.99 (26.82)     1:15.29 (23.30)     1:35.69 (20.40)
 16 Hershey Aquatic Club-MA                           3:25.70    1:35.74 q      
     1) Doss, Austin 16                 2) Ruddle, Kyle 18                
     3) Mancuso, Philip 17              4) Lee, William 18                
                  24.13       50.49 (26.36)     1:13.36 (22.87)     1:35.74 (22.38)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:19.54    1:35.89        
     1) Wallace, Jacob 17               2) Strong, Trevor 15              
     3) Morey, Justin 16                4) Sharp, Stuart 17               
                  24.02       51.63 (27.61)     1:14.67 (23.04)     1:35.89 (21.22)
 18 Blue Dolfins-FL                                   3:28.72    1:36.10        
     1) Poti, Quinn 16                  2) Coombs, Jason 16               
     3) Hensley, Thaxter 18             4) Auer, Jackson 15               
                  25.08       50.91 (25.83)     1:14.07 (23.16)     1:36.10 (22.03)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Eagle Swim Team Inc.-MD                           4:01.11L   1:36.29        
     1) Xu, Benjamin 17                 2) Taylor, Austin 17              
     3) Sovero, Andrew 17               4) Yang, William 17               
                  24.67       51.76 (27.09)     1:14.91 (23.15)     1:36.29 (21.38)
 20 West Austin Aquatics-ST                           3:24.96    1:36.83        
     1) Wylie, Timothy 18               2) Corbae, Paul 17                
     3) Elliott, Reid 17                4) Lucas, Kyle 16                 
                  24.22       52.13 (27.91)     1:13.90 (21.77)     1:36.83 (22.93)
 21 Greater Toledo Aquatic Club-OH                    3:27.03    1:36.85        
     1) Zimmerman, Matthew 18           2) Macdonald, Daniel 17           
     3) Trimble, Connor 17              4) Disalle, Daniel 18             
                  25.16       51.26 (26.10)     1:16.00 (24.74)     1:36.85 (20.85)
 22 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          3:26.75    1:37.02        
     1) Herman, Connor 18               2) Rabstejnek, Alan 16            
     3) Litherland, Mick 16             4) Doles, Robert 18               
                  25.45       52.36 (26.91)     1:16.09 (23.73)     1:37.02 (20.93)
 22 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:23.94    1:37.02        
     1) Wheeler, William 17             2) Bretschneider, Lane 16         
     3) Corcoran, Sean 17               4) Manchester, John 16            
                  24.05       51.54 (27.49)     1:15.75 (24.21)     1:37.02 (21.27)
 22 Fort Lauderdale Aquatics-FG                       3:28.09    1:37.02        
     1) Rutkin, Lance 16                2) Rosenbaum, Ryan 17             
     3) Kertesz, Kristof 18             4) McCormick, Jason 17            
                  26.05       52.38 (26.33)     1:16.23 (23.85)     1:37.02 (20.79)
 25 Kansas City Blazers-MV                            3:22.50    1:37.62        
     1) Hearl, Christopher 16           2) Averkamp, Austin 17            
     3) Musser, Jesse 17                4) Bravence, Benjamin 18          
                  24.17       52.43 (28.26)     1:16.22 (23.79)     1:37.62 (21.40)
 26 Parkway Swim Club-OZ                              3:28.53    1:37.77        
     1) Weissman, Brandon 16            2) Larkins, Andrew 18             
     3) Schlueter, Luke 17              4) Rogers, Zachary 16             
                  25.62       52.38 (26.76)     1:15.73 (23.35)     1:37.77 (22.04)
 27 Corvallis Aquatic Team-OR                         4:01.08L   1:38.15        
     1) Pebley, Jacob 18                2) Cihak, Joseph 17               
     3) Turner, Austin 15               4) Brookes, Alexander 15          
                  23.03       51.07 (28.04)     1:15.84 (24.77)     1:38.15 (22.31)
 28 Dallas Mustangs-NT                                3:28.23    1:38.53        
     1) Walker, Ryan 17                 2) Prunoiu, Radu 17               
     3) Tran, Harrison 16               4) Whieldon, Kyle 16              
                  25.72       53.19 (27.47)     1:16.60 (23.41)     1:38.53 (21.93)
 29 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:29.36    1:38.73        
     1) Moran, Aaron 16                 2) Glasscock, William 16          
     3) *Tunon, Nathaniel 18            4) Brysch, Aaron 15               
                  25.01       53.42 (28.41)     1:17.07 (23.65)     1:38.73 (21.66)
 30 Lakeside Swim Team-KY                             3:27.45    1:39.18        
     1) Scheid, Michael 17              2) Lohman, Connor 16              
     3) Leasure, Robert 17              4) Bond, Nathaniel 17             
                  24.24       52.07 (27.83)     1:16.68 (24.61)     1:39.18 (22.50)
 31 North Texas Nadadores-NT  'B'                     3:28.53    1:42.12        
     1) Roberts, Jonathan 16            2) Nguyenphu, Austin 16           
     3) Dobbs, Connor 15                4) Ausdenmoore, John 17           
                  26.39       54.45 (28.06)     1:19.80 (25.35)     1:42.12 (22.32)
 -- Badger Swim Club-MR                               3:26.03        SCR        
 -- North Jeffco Swim Team-CO                         3:27.86        SCR        
 -- Santa Clara Swim Club-PC                          3:23.57        SCR        
 -- Bernal's Gator Swim Club-NE                       4:01.95L       SCR        
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG                    3:26.30        SCR        
 
Men 4x100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 SC Jrs Meet: J 3:14.92   12/8/2011 Bolles School Sharks, Bolles School Sh     
                         R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel  
 Meet Q Time:   3:29.59                                                        
                3:29.59  SCJA 2011 SC Jrs - A
 Meet Qualifying:  3:29.59
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolles School Sharks-FL                           3:16.30    3:14.92J       
     1) Murphy, Ryan 16                 2) D'Alessandro, Teo 17           
     3) *Schooling, Joseph 16           4) Dressel, Caeleb 15             
                  23.24       47.81 (47.81)     1:13.34 (25.53)     1:42.89 (55.08)
        2:05.46 (22.57)     2:30.73 (47.84)     2:51.44 (20.71)     3:14.92 (44.19)
  2 SwimMAC Carolina-NC                               3:19.49    3:19.60        
     1) Darmody, Kyle 17                2) Heck, Logan 18                 
     3) Brumm, Peter 17                 4) Manchester, John 16            
                  23.94       49.37 (49.37)     1:16.19 (26.82)     1:46.16 (56.79)
        2:08.51 (22.35)     2:34.18 (48.02)     2:55.88 (21.70)     3:19.60 (45.42)
  3 Nashville Aquatic Club-SE                         3:23.93    3:21.15        
     1) Dobbs, Chatham 15               2) Goss, James 16                 
     3) Davis, Paul 18                  4) Cornett, Adam 18               
                  24.06       50.44 (50.44)     1:17.12 (26.68)     1:47.36 (56.92)
        2:09.42 (22.06)     2:34.48 (47.12)     2:56.36 (21.88)     3:21.15 (46.67)
  4 Dynamo Swim Club-GA                               3:21.15    3:21.28        
     1) Litherland, Jay 16              2) Bentz, Joseph 15               
     3) Lewis, Samuel 17                4) *Koski, Matias 17              
                  25.04       51.46 (51.46)     1:17.55 (26.09)     1:47.00 (55.54)
        2:09.60 (22.60)     2:35.85 (48.85)     2:57.70 (21.85)     3:21.28 (45.43)
  5 North Texas Nadadores-NT                          3:25.66    3:21.49        
     1) Greene, Aaron 17                2) Remetta, John 17               
     3) Singley, Theodore 17            4) Ringgold, Brett 16             
                  24.06       49.16 (49.16)     1:15.64 (26.48)     1:46.30 (57.14)
        2:10.01 (23.71)     2:37.11 (50.81)     2:58.39 (21.28)     3:21.49 (44.38)
  6 Nitro Swimming-ST                                 3:24.45    3:21.76        
     1) Mendoza, Herbert 17             2) Licon, William 17              
     3) Howells, Nathan 16              4) Ellis, Matthew 17              
                  26.12       52.81 (52.81)     1:19.05 (26.24)     1:48.63 (55.82)
        2:11.70 (23.07)     2:38.57 (49.94)     2:59.39 (20.82)     3:21.76 (43.19)
  7 Crow Canyon Country Club Shark-PC                 3:23.37    3:21.85        
     1) Williams, Dillon 16             2) Usinger, Brett 16              
     3) Hughes, Bryan 16                4) Morgan, David 16               
                  24.81       51.05 (51.05)     1:17.46 (26.41)     1:47.36 (56.31)
        2:10.86 (23.50)     2:37.85 (50.49)     2:58.93 (21.08)     3:21.85 (44.00)
  8 Pine Crest Swimming-FG                            3:26.51    3:22.73        
     1) *Betschart, Marcel 18           2) *Rokita, Michal 18             
     3) Saunders, Austin 18             4) *Eisenberger, Gottfried 18     
                  25.10       51.48 (51.48)     1:17.98 (26.50)     1:48.66 (57.18)
        2:11.47 (22.81)     2:38.00 (49.34)     2:59.41 (21.41)     3:22.73 (44.73)
  9 Bolles School Sharks-FL  'B'                      3:23.71    3:23.47        
     1) Frank, George 17                2) *Martini, Matheus 18           
     3) Condorelli, Santo 16            4) Apple, Ian 17                  
                  25.46       52.00 (52.00)     1:18.08 (26.08)     1:48.17 (56.17)
        2:10.61 (22.44)     2:37.51 (49.34)     2:59.13 (21.62)     3:23.47 (45.96)
 10 Alamo Area Aquatic Association-ST                 3:27.74    3:24.68        
     1) Lemaistre, Frederick 18         2) Glasscock, William 16          
     3) Skowronek, Andrew 16            4) Murray, John 17                
                  24.55       50.70 (50.70)     1:18.94 (28.24)     1:50.47 (59.77)
        2:13.53 (23.06)     2:40.42 (49.95)     3:01.59 (21.17)     3:24.68 (44.26)
 11 Blue Dolfins-FL                                   3:28.72    3:25.06        
     1) Poti, Quinn 16                  2) Coombs, Jason 16               
     3) Hensley, Thaxter 18             4) Auer, Jackson 15               
                  25.14       52.04 (52.04)     1:17.76 (25.72)     1:47.81 (55.77)
        2:10.88 (23.07)     2:37.71 (49.90)     2:59.85 (22.14)     3:25.06 (47.35)
 12 North Bay Aquatics-PC                             3:29.22    3:25.69        
     1) Spurzem, Graham 16              2) Cline, Bradley 17              
     3) Winder, Alan 17                 4) *Bole, Sandy 17                
                  26.14       53.26 (53.26)     1:20.49 (27.23)     1:51.81 (58.55)
        2:14.45 (22.64)     2:40.14 (48.33)     3:01.68 (21.54)     3:25.69 (45.55)
 13 Eagle Swim Team Inc.-MD                           4:01.11L   3:26.11        
     1) Xu, Benjamin 17                 2) Taylor, Austin 17              
     3) Sovero, Andrew 17               4) Yang, William 17               
                  24.89       51.07 (51.07)     1:18.40 (27.33)     1:49.49 (58.42)
        2:12.34 (22.85)     2:39.52 (50.03)     3:01.62 (22.10)     3:26.11 (46.59)
 14 West Austin Aquatics-ST                           3:24.96    3:26.66        
     1) Elliott, Reid 17                2) Corbae, Paul 17                
     3) Easter, Jason 18                4) Wylie, Timothy 18              
                  23.34       49.08 (49.08)     1:16.67 (27.59)     1:47.93 (58.85)
        2:11.78 (23.85)     2:40.19 (52.26)     3:02.41 (22.22)     3:26.66 (46.47)
 15 Multnomah Athletic Club-OR                        3:27.75    3:26.94        
     1) Denegri, Andre 16               2) Dalrymple, Kyle 17             
     3) Bley-Male, Max 16               4) Brindle, Carson 16             
                  25.59       52.80 (52.80)     1:19.60 (26.80)     1:50.28 (57.48)
        2:13.85 (23.57)     2:41.23 (50.95)     3:03.08 (21.85)     3:26.94 (45.71)
 16 Dayton Raiders-OH                                 3:24.18    3:26.95        
     1) Turner, Brock 16                2) Mackenzie, Brett 17            
     3) Quallen, Joshua 17              4) Goertemiller, Clifford 16      
                  25.75       52.25 (52.25)     1:19.58 (27.33)     1:50.82 (58.57)
        2:13.09 (22.27)     2:39.72 (48.90)     3:02.68 (22.96)     3:26.95 (47.23)
 17 SwimMAC Carolina-NC  'B'                          3:23.94    3:27.16        
     1) Wheeler, William 17             2) Bretschneider, Lane 16         
     3) Corcoran, Sean 17               4) Wilkinson, Ryan 18             
                  24.41       50.24 (50.24)     1:17.30 (27.06)     1:48.50 (58.26)
        2:12.55 (24.05)     2:40.74 (52.24)     3:02.66 (21.92)     3:27.16 (46.42)
 18 Parkway Swim Club-OZ                              3:28.53    3:27.69        
     1) Weissman, Brandon 16            2) Larkins, Andrew 18             
     3) Orf, Nickolaus 16               4) Rogers, Zachary 16             
                  26.31       53.04 (53.04)     1:20.48 (27.44)     1:51.58 (58.54)
        2:14.30 (22.72)     2:40.74 (49.16)     3:03.04 (22.30)     3:27.69 (46.95)
 19 Highlander Aquatic Club-FL                        3:28.56    3:27.72        
     1) Pena, Alexander 15              2) Duggan, Sean 17                
     3) *Pretorius, Jeandre 18          4) Funk, Steyn 18                 
                  26.11       53.14 (53.14)     1:20.01 (26.87)     1:51.18 (58.04)
        2:14.43 (23.25)     2:42.11 (50.93)     3:03.73 (21.62)     3:27.72 (45.61)
 20 Dynamo Swim Club-GA  'B'                          3:26.75    3:27.77        
     1) Herman, Connor 18               2) Rabstejnek, Alan 16            
     3) Litherland, Mick 16             4) Doles, Robert 18               
                  25.57       52.53 (52.53)     1:19.74 (27.21)     1:50.55 (58.02)
        2:14.76 (24.21)     2:41.82 (51.27)     3:03.66 (21.84)     3:27.77 (45.95)
 21 Corvallis Aquatic Team-OR                         4:01.08L   3:29.50        
     1) Pebley, Jacob 18                2) Cihak, Joseph 17               
     3) Turner, Austin 15               4) Shreeve, Brandon 15            
                  23.18       47.34 (47.34)     1:14.56 (27.22)     1:46.65 (59.31)
        2:11.93 (25.28)     2:40.19 (53.54)     3:03.57 (23.38)     3:29.50 (49.31)
 22 Badger Swim Club-MR                               3:26.03    3:29.51        
     1) Rappaport, William 17           2) Tremain, Max 16                
     3) Mo, Samuel 17                   4) Hogan, Brian 17                
                  25.50       52.09 (52.09)     1:20.15 (28.06)   1:52.11 (1:00.02)
        2:15.03 (22.92)     2:41.99 (49.88)     3:04.90 (22.91)     3:29.51 (47.52)
 23 Lakeside Swim Team-KY                             3:27.45    3:29.74        
     1) Scheid, Michael 17              2) Lohman, Connor 16              
     3) Leasure, Robert 17              4) Bond, Nathaniel 17             
                  24.51       50.53 (50.53)     1:18.49 (27.96)     1:49.70 (59.17)
        2:14.06 (24.36)     2:41.67 (51.97)     3:04.67 (23.00)     3:29.74 (48.07)
 24 Cypress Fairbanks Swim Club-GU                    3:19.54    3:30.20        
     1) Wallace, Jacob 17               2) Strong, Trevor 15              
     3) Morey, Justin 16                4) Sharp, Stuart 17               
                  25.15       52.35 (52.35)     1:20.39 (28.04)     1:52.03 (59.68)
        2:15.27 (23.24)     2:42.88 (50.85)     3:05.41 (22.53)     3:30.20 (47.32)
 25 North Jeffco Swim Team-CO                         3:27.86    3:30.82        
     1) Tesone, Nolan 18                2) Geist, Louis 18                
     3) Torres, Andrew 17               4) Wallace, Martin 17             
                  25.14       51.31 (51.31)     1:20.95 (29.64)   1:53.74 (1:02.43)
        2:16.81 (23.07)     2:42.83 (49.09)     3:05.78 (22.95)     3:30.82 (47.99)
 26 Fort Lauderdale Aquatics-FG                       3:28.09    3:31.58        
     1) Rutkin, Lance 16                2) Rosenbaum, Ryan 17             
     3) Kertesz, Kristof 18             4) McCormick, Jason 17            
                  27.04       55.61 (55.61)     1:22.04 (26.43)     1:52.97 (57.36)
        2:17.66 (24.69)     2:45.62 (52.65)     3:07.37 (21.75)     3:31.58 (45.96)
 27 Alamo Area Aquatic Association-ST  'B'            3:29.36    3:31.78        
     1) McCorkle, Reid 17               2) Moore, David 17                
     3) Winget, Tanner 18               4) Bolleter, Cory 17              
                  25.67       53.57 (53.57)     1:20.90 (27.33)     1:52.20 (58.63)
        2:16.96 (24.76)     2:45.47 (53.27)     3:07.22 (21.75)     3:31.78 (46.31)
 28 Kansas City Blazers-MV                            3:22.50    3:31.82        
     1) Hearl, Christopher 16           2) Averkamp, Austin 17            
     3) Musser, Jesse 17                4) Bravence, Benjamin 18          
                  24.77       51.20 (51.20)     1:19.99 (28.79)   1:53.44 (1:02.24)
        2:17.14 (23.70)     2:44.38 (50.94)     3:06.69 (22.31)     3:31.82 (47.44)
 29 Greater Toledo Aquatic Club-OH                    3:27.03    3:34.45        
     1) Zimmerman, Matthew 18           2) Macdonald, Daniel 17           
     3) Trimble, Connor 17              4) Disalle, Daniel 18             
                  25.92       54.08 (54.08)     1:20.48 (26.40)     1:51.35 (57.27)
        2:16.28 (24.93)     2:47.13 (55.78)     3:09.14 (22.01)     3:34.45 (47.32)
 30 North Texas Nadadores-NT  'B'                     3:28.53    3:34.50        
     1) Roberts, Jonathan 16            2) Nguyenphu, Austin 16           
     3) Dobbs, Connor 15                4) Ausdenmoore, John 17           
                  26.40       54.30 (54.30)     1:22.06 (27.76)     1:52.84 (58.54)
        2:18.28 (25.44)     2:46.15 (53.31)     3:08.49 (22.34)     3:34.50 (48.35)
 31 Dallas Mustangs-NT                                3:28.23    3:34.63        
     1) Walker, Ryan 17                 2) Prunoiu, Radu 17               
     3) Tran, Harrison 16               4) Robinson, Alexander 17         
                  26.19       54.38 (54.38)     1:22.38 (28.00)   1:55.61 (1:01.23)
        2:18.65 (23.04)     2:46.43 (50.82)     3:09.27 (22.84)     3:34.63 (48.20)
 32 Power For Life-GU                                 3:58.64L   3:36.77        
     1) Mossop, Stuart 15               2) Yao, Jayson 16                 
     3) Tankovich, Alan 15              4) Steele, Andrew 16              
                  26.44       54.70 (54.70)     1:22.72 (28.02)     1:54.05 (59.35)
        2:19.41 (25.36)     2:48.25 (54.20)     3:11.13 (22.88)     3:36.77 (48.52)
 -- Palm Harbor YMCA Piranhas-FL                      3:58.50L        DQ        
     1) Sanders, Tristan 15             2) Morgan, David 18               
     3) Perrotti, Zachary 18            4) Williams, Jason 18             
 -- Santa Clara Swim Club-PC                          3:23.57        SCR        
 -- Orinda Aquatics-PC                                3:21.55        SCR        
 -- Bernal's Gator Swim Club-NE                       4:01.95L       SCR        
 -- Team Santa Monica-CA                              3:59.93L       SCR        
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG                    3:26.30        SCR