Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
   2011 MR MSC Elizabeth R Miller Memorial Invit - 10/21/2011 to 10/23/2011    
                              Sanction #: 111006                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya               8 NDAC-MR                38.98      36.43        
  2 Ball, Parker               7 MSC-MR                 42.31      39.43        
  3 Cash, Joanie               8 LBA-MR                 39.78      41.12        
  4 McGuire, Mary              8 LBA-MR                 56.65      42.89        
  5 Barkstrom, Kiersten        8 NDAC-MR                52.07      44.50        
  6 Quezada, Julia             7 MSC-MR                 50.41      44.63        
  7 Hoey, Onagh                7 LBA-MR               1:02.60      45.64        
  8 Davis, Caroline            7 LBA-MR                 49.08      46.62        
  9 Davis, Bella               8 LBA-MR                 50.54      46.84        
 10 Levin, Paige               8 LBA-MR                 53.42      49.97        
 11 Sommer, Stefanie           7 Aqua Gems-MR           46.75      51.55        
 12 Doran, Jordyn              8 MSC-MR                    NT      53.89        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya               8 NDAC-MR              1:26.11    1:20.63        
                  38.93     1:20.63 (41.70)                                        
  2 Ball, Parker               7 MSC-MR               1:33.71    1:29.95        
  3 Cash, Joanie               8 LBA-MR               1:27.40    1:32.98        
                  40.97     1:32.98 (52.01)                                        
  4 Barkstrom, Kiersten        8 NDAC-MR              2:13.73    1:39.06        
  5 Quezada, Julia             7 MSC-MR               1:55.85    1:41.87        
  6 Doran, Jordyn              8 MSC-MR                    NT    1:59.14        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya               8 NDAC-MR                44.84      41.47        
  2 Cash, Joanie               8 LBA-MR                 43.40      44.70        
  3 Ball, Parker               7 MSC-MR                 51.08      47.27        
  4 Sommer, Stefanie           7 Aqua Gems-MR           56.92      52.46        
  5 Quezada, Julia             7 MSC-MR                 55.11      53.18        
  6 Barkstrom, Kiersten        8 NDAC-MR              1:08.23      54.31        
  7 Doran, Jordyn              8 MSC-MR                    NT      56.37        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya               8 NDAC-MR              1:06.59      50.76        
  2 Ball, Parker               7 MSC-MR                 58.63      52.34        
  3 Cash, Joanie               8 LBA-MR               1:00.00      54.62        
  4 Hoey, Onagh                7 LBA-MR               1:10.00      57.74        
  5 Davis, Caroline            7 LBA-MR               1:11.81      59.65        
  6 Quezada, Julia             7 MSC-MR               1:02.93    1:00.12        
  7 Sommer, Stefanie           7 Aqua Gems-MR         1:05.43    1:03.83        
  8 McGuire, Mary              8 LBA-MR               1:15.00    1:12.88        
 -- Barkstrom, Kiersten        8 NDAC-MR              1:05.11         DQ        
      One hand touch
 -- Levin, Paige               8 LBA-MR               1:08.47         DQ        
      One hand touch
 -- Davis, Bella               8 LBA-MR               1:01.74         DQ        
      No touch
 -- Doran, Jordyn              8 MSC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya               8 NDAC-MR                52.68      45.10        
  2 Ball, Parker               7 MSC-MR                 55.18      46.69        
  3 Cash, Joanie               8 LBA-MR                 49.19      52.38        
  4 Levin, Paige               8 LBA-MR               1:00.00    1:00.25        
  5 Quezada, Julia             7 MSC-MR               1:08.80    1:05.78        
  6 Doran, Jordyn              8 MSC-MR                    NT    1:08.51        
 -- Barkstrom, Kiersten        8 NDAC-MR              1:42.11         DQ        
      One hand touch
 -- McGuire, Mary              8 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Hoey, Onagh                7 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya               8 NDAC-MR              1:58.74    1:32.25        
                  42.98     1:32.25 (49.27)                                        
  2 Ball, Parker               7 MSC-MR               1:47.09    1:39.06        
                  45.08     1:39.06 (53.98)                                        
  3 Cash, Joanie               8 LBA-MR               2:00.00    1:45.31        
                  48.34     1:45.31 (56.97)                                        
  4 Quezada, Julia             7 MSC-MR               2:04.46    1:55.92        
                  55.50   1:55.92 (1:00.42)                                        
  5 Barkstrom, Kiersten        8 NDAC-MR              2:08.11    1:59.68        
  6 Sommer, Stefanie           7 Aqua Gems-MR         1:44.43    2:02.09        
                  55.78   2:02.09 (1:06.31)                                        
  7 Doran, Jordyn              8 MSC-MR                    NT    2:12.80        
                1:01.92   2:12.80 (1:10.88)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:34.22    1:30.14        
     1) Levin, Paige 8                  2) Davis, Bella 8                 
     3) Cash, Joanie 8                  4) Hoey, Onagh 7                  
                  50.59     1:30.14 (39.55)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               10 MSC-MR                 29.86      29.50        
  2 Levite, Kelsey            10 Aqua Gems-MR           30.38      31.20        
  3 McDonnell, Emily          10 LBA-MR                 33.72      32.20        
  4 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR                32.53      32.22        
  5 Skarren, Kaley             9 LBA-MR                 33.70      32.68        
  6 Stanford, Catherine        9 LBA-MR                 34.19      32.96        
  7 Waller, Brooke            10 LBA-MR                 32.27      33.12        
  8 McKenzie, Magdalen        10 NDAC-MR                34.04      33.95        
  9 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR                 35.06      35.28        
 10 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR                 35.61      35.34        
 11 Amaro, Isabella            9 NDAC-MR                35.58      35.50        
 12 Campagna, Hannah          10 NDAC-MR                35.01      36.23        
 13 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR                 38.87      36.29        
 14 Nunez, Gabby               9 MSC-MR                 39.21      36.63        
 14 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR                 38.12      36.63        
 16 Payman, Maya              10 Dolphins-MR            35.43      36.72        
 17 McGuire, Helen            10 LBA-MR                 37.07      37.24        
 18 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR                 36.34      37.57        
 19 Ekstrom, Madison          10 LBA-MR                 38.91      37.58        
 20 Cohen, Emily               9 MSC-MR                 38.18      37.75        
 21 Gibson, Grace             10 LBA-MR                 40.23      37.92        
 22 Ehert, Jessica            10 LBA-MR                 37.49      38.03        
 23 Noakes, Annie              9 NDAC-MR                41.23      38.52        
 24 D'Andrea, Gabriella       10 LBA-MR                 41.21      38.79        
 25 Abouezzi, Tiffany         10 Dolphins-MR            42.01      39.64        
 26 Cassidy, Sophia           10 Dolphins-MR            39.35      39.66        
 27 Yen, Becca                 9 MSC-MR                 45.61      41.07        
 28 Kocik, Jacqueline          9 NDAC-MR                41.97      41.64        
 29 Hudkins, Caitlin          10 LBA-MR               1:00.00      43.23        
 30 McAdoo, Nina               9 MSC-MR                 43.98      43.32        
 31 Storrs, Mackenzie          9 NDAC-MR                45.08      44.60        
 32 McKenzie, Kallie           9 NDAC-MR                48.11      50.95        
 33 Numssen, Ilana             9 NDAC-MR                45.11      52.09        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana     10 Aqua Gems-MR         1:05.16    1:03.65        
                  30.26     1:03.65 (33.39)                                        
  2 Tang, Emily               10 MSC-MR               1:07.04    1:04.95        
                  31.33     1:04.95 (33.62)                                        
  3 Levite, Kelsey            10 Aqua Gems-MR         1:05.31    1:05.94        
                  31.52     1:05.94 (34.42)                                        
  4 McDonnell, Emily          10 LBA-MR               1:15.36    1:09.77        
                  33.61     1:09.77 (36.16)                                        
  5 Skarren, Kaley             9 LBA-MR               1:15.42    1:12.29        
                  34.58     1:12.29 (37.71)                                        
  6 Stanford, Catherine        9 LBA-MR               1:16.47    1:12.85        
                  34.83     1:12.85 (38.02)                                        
  7 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR              1:15.05    1:14.11        
                  35.13     1:14.11 (38.98)                                        
  8 Waller, Brooke            10 LBA-MR               1:11.70    1:14.35        
                  35.96     1:14.35 (38.39)                                        
  9 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR               1:19.70    1:16.85        
                  36.60     1:16.85 (40.25)                                        
 10 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR               1:20.90    1:17.71        
                  37.14     1:17.71 (40.57)                                        
 11 Amaro, Isabella            9 NDAC-MR              1:21.00    1:18.59        
                  36.15     1:18.59 (42.44)                                        
 12 Ekstrom, Madison          10 LBA-MR               1:23.67    1:22.24        
                  40.10     1:22.24 (42.14)                                        
 13 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR               1:22.49    1:22.68        
                  39.87     1:22.68 (42.81)                                        
 14 Noakes, Annie              9 NDAC-MR              1:36.46    1:24.55        
                  39.80     1:24.55 (44.75)                                        
 15 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR               1:38.51    1:24.89        
                  41.99     1:24.89 (42.90)                                        
 16 Nunez, Gabby               9 MSC-MR               1:28.04    1:25.23        
                  40.79     1:25.23 (44.44)                                        
 17 Cohen, Emily               9 MSC-MR               1:30.20    1:25.24        
                  40.49     1:25.24 (44.75)                                        
 18 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR               1:26.59    1:26.56        
                  40.18     1:26.56 (46.38)                                        
 19 Fischer, Amber            10 Dolphins-MR          1:27.06    1:28.55        
                  41.62     1:28.55 (46.93)                                        
 20 Boucher, Maddie           10 NDAC-MR              1:28.11    1:28.84        
                  41.63     1:28.84 (47.21)                                        
 21 Kocik, Jacqueline          9 NDAC-MR              1:39.11    1:31.67        
                  44.76     1:31.67 (46.91)                                        
 22 Yen, Becca                 9 MSC-MR               1:44.98    1:32.26        
                  43.81     1:32.26 (48.45)                                        
 23 Hudkins, Caitlin          10 LBA-MR               2:00.00    1:39.10        
                  43.11     1:39.10 (55.99)                                        
 24 McAdoo, Nina               9 MSC-MR               1:40.83    1:41.30        
                  46.83     1:41.30 (54.47)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana     10 Aqua Gems-MR           34.25      34.38        
  2 Tang, Emily               10 MSC-MR                 35.35      34.87        
  3 Skarren, Kaley             9 LBA-MR                 40.24      39.21        
  4 McDonnell, Emily          10 LBA-MR                 40.42      39.24        
  5 McKenzie, Magdalen        10 NDAC-MR                52.11      40.78        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR                 41.72      41.63        
  7 Nunez, Gabby               9 MSC-MR                 44.45      42.40        
  8 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR                 45.23      43.04        
  9 Gibson, Grace             10 LBA-MR                 41.87      43.12        
 10 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR                40.28      43.14        
 11 Amaro, Isabella            9 NDAC-MR                45.38      43.23        
 12 Fischer, Amber            10 Dolphins-MR            42.37      43.46        
 13 Cohen, Emily               9 MSC-MR                 46.51      44.14        
 14 Boucher, Maddie           10 NDAC-MR                42.99      44.84        
 15 Ekstrom, Madison          10 LBA-MR                 42.47      44.95        
 16 Ehert, Jessica            10 LBA-MR                 47.79      47.34        
 17 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR                 49.53      47.94        
 18 Noakes, Annie              9 NDAC-MR                52.14      49.01        
 19 Yen, Becca                 9 MSC-MR                 53.36      49.97        
 20 Storrs, Mackenzie          9 NDAC-MR                51.95      51.26        
 21 McAdoo, Nina               9 MSC-MR                 53.04      51.92        
 22 Hudkins, Caitlin          10 LBA-MR                 59.00      52.70        
 23 Kocik, Jacqueline          9 NDAC-MR              1:02.11      52.76        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               10 MSC-MR               1:14.49    1:16.88        
                  36.80     1:16.88 (40.08)                                        
  2 Skarren, Kaley             9 LBA-MR               1:26.16    1:21.12        
                  40.38     1:21.12 (40.74)                                        
  3 Waller, Brooke            10 LBA-MR               1:24.02    1:24.58        
                  42.17     1:24.58 (42.41)                                        
  4 Gibson, Grace             10 LBA-MR               1:29.63    1:28.56        
                  43.72     1:28.56 (44.84)                                        
  5 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR               1:31.41    1:29.17        
                  42.86     1:29.17 (46.31)                                        
  6 Nunez, Gabby               9 MSC-MR               1:37.45    1:31.24        
                  43.53     1:31.24 (47.71)                                        
  7 Ekstrom, Madison          10 LBA-MR               1:40.00    1:31.73        
                  45.71     1:31.73 (46.02)                                        
  8 Campagna, Hannah          10 NDAC-MR              1:33.04    1:32.21        
                  44.67     1:32.21 (47.54)                                        
  9 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR               1:38.71    1:33.18        
                  46.24     1:33.18 (46.94)                                        
 10 Cohen, Emily               9 MSC-MR               1:41.55    1:36.61        
                  46.20     1:36.61 (50.41)                                        
 11 McGuire, Helen            10 LBA-MR               1:39.67    1:40.06        
                  48.14     1:40.06 (51.92)                                        
 12 Yen, Becca                 9 MSC-MR               1:55.32    1:46.10        
                  51.78     1:46.10 (54.32)                                        
 13 Ehert, Jessica            10 LBA-MR               1:41.86    1:46.38        
                  50.27     1:46.38 (56.11)                                        
 14 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR               1:49.75    1:46.61        
                  54.97     1:46.61 (51.64)                                        
 15 McAdoo, Nina               9 MSC-MR               1:52.36    1:46.88        
                  54.28     1:46.88 (52.60)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey            10 Aqua Gems-MR           38.08      38.35        
  2 McDonnell, Emily          10 LBA-MR                 45.94      42.92        
  3 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR                46.38      43.11        
  4 Campagna, Hannah          10 NDAC-MR                45.28      44.16        
  5 McKenzie, Magdalen        10 NDAC-MR                55.11      44.91        
  6 D'Andrea, Gabriella       10 LBA-MR                 49.89      45.70        
  7 Stanford, Catherine        9 LBA-MR                 47.21      46.12        
  8 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR                 49.92      46.33        
  9 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR                 46.71      46.71        
 10 Ehert, Jessica            10 LBA-MR                 51.22      47.80        
 11 Amaro, Isabella            9 NDAC-MR                50.05      47.88        
 12 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR                 52.04      48.49        
 13 Kocik, Jacqueline          9 NDAC-MR                57.50      49.85        
 14 Gibson, Grace             10 LBA-MR                 51.64      49.87        
 15 Nunez, Gabby               9 MSC-MR                 53.97      51.04        
 16 Cohen, Emily               9 MSC-MR                 55.77      51.31        
 17 Payman, Maya              10 Dolphins-MR            50.83      51.82        
 18 Yen, Becca                 9 MSC-MR                 54.36      51.84        
 19 McGuire, Helen            10 LBA-MR               1:00.38      52.81        
 20 Abouezzi, Tiffany         10 Dolphins-MR            55.69      53.29        
 21 McAdoo, Nina               9 MSC-MR                 58.56      53.59        
 22 Ekstrom, Madison          10 LBA-MR                 56.18      53.89        
 23 Storrs, Mackenzie          9 NDAC-MR                58.28      54.13        
 24 Noakes, Annie              9 NDAC-MR              1:00.18      54.66        
 25 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR                 56.18      55.33        
 26 Numssen, Ilana             9 NDAC-MR              1:02.11    1:03.90        
 27 McKenzie, Kallie           9 NDAC-MR              1:01.11    1:04.22        
 -- Hudkins, Caitlin          10 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey            10 Aqua Gems-MR         1:23.88    1:22.88        
                  40.04     1:22.88 (42.84)                                        
  2 McKenzie, Magdalen        10 NDAC-MR              1:40.35    1:37.05        
                  45.50     1:37.05 (51.55)                                        
  3 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR               1:39.75    1:42.08        
                  48.35     1:42.08 (53.73)                                        
  4 Waller, Brooke            10 LBA-MR               1:42.98    1:42.51        
                  48.44     1:42.51 (54.07)                                        
  5 Stanford, Catherine        9 LBA-MR               2:00.49    1:45.23        
                  49.10     1:45.23 (56.13)                                        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR               1:50.72    1:47.78        
                  50.09     1:47.78 (57.69)                                        
  7 Cohen, Emily               9 MSC-MR               1:58.84    1:47.81        
  8 Ehert, Jessica            10 LBA-MR               1:56.20    1:49.28        
  9 Nunez, Gabby               9 MSC-MR               1:59.53    1:50.61        
                  53.60     1:50.61 (57.01)                                        
 10 Gibson, Grace             10 LBA-MR               1:51.63    1:52.60        
                  52.91     1:52.60 (59.69)                                        
 11 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR               2:08.88    1:53.17        
                  54.50     1:53.17 (58.67)                                        
 12 Yen, Becca                 9 MSC-MR               1:57.80    1:55.36        
 13 Storrs, Mackenzie          9 NDAC-MR              2:03.04    1:56.48        
                  55.96   1:56.48 (1:00.52)                                        
 14 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR               2:07.66    2:00.55        
                  58.41   2:00.55 (1:02.14)                                        
 -- McAdoo, Nina               9 MSC-MR               2:07.32         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  55.50        DQ (1:02.17)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               10 MSC-MR                 35.61      33.48        
  2 McDonnell, Emily          10 LBA-MR                 37.69      35.64        
  3 Levite, Kelsey            10 Aqua Gems-MR           37.63      35.79        
  4 McKenzie, Magdalen        10 NDAC-MR                38.54      36.12        
  5 Stanford, Catherine        9 LBA-MR                 41.38      37.26        
  6 Waller, Brooke            10 LBA-MR                 37.58      39.17        
  7 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR                40.75      40.86        
  8 Payman, Maya              10 Dolphins-MR            44.06      41.79        
  9 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR                 43.24      41.91        
 10 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR                 43.81      42.23        
 11 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR                 47.35      42.38        
 12 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR                 46.11      42.58        
 13 Cohen, Emily               9 MSC-MR                 50.32      42.80        
 14 Nunez, Gabby               9 MSC-MR                 44.19      43.81        
 15 Skarren, Kaley             9 LBA-MR                 49.91      44.00        
 16 Amaro, Isabella            9 NDAC-MR                44.10      44.02        
 17 D'Andrea, Gabriella       10 LBA-MR                 59.64      45.06        
 18 Noakes, Annie              9 NDAC-MR                54.85      47.77        
 19 Yen, Becca                 9 MSC-MR                 57.76      49.73        
 20 Abouezzi, Tiffany         10 Dolphins-MR            59.63      50.84        
 21 Cassidy, Sophia           10 Dolphins-MR            53.73      51.66        
 22 Kocik, Jacqueline          9 NDAC-MR              1:09.42      51.71        
 23 McAdoo, Nina               9 MSC-MR                 57.34      51.81        
 24 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR                 54.57      55.55        
 25 Storrs, Mackenzie          9 NDAC-MR                54.70      59.44        
 -- Hudkins, Caitlin          10 LBA-MR                 59.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- McKenzie, Kallie           9 NDAC-MR                55.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Numssen, Ilana             9 NDAC-MR                54.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               10 MSC-MR               1:23.76    1:18.11        
                  34.97     1:18.11 (43.14)                                        
  2 Waller, Brooke            10 LBA-MR               1:37.12    1:31.77        
                  41.48     1:31.77 (50.29)                                        
  3 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR               1:59.29    1:41.03        
                  46.02     1:41.03 (55.01)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey            10 Aqua Gems-MR         1:14.07    1:13.09        
                  36.58     1:13.09 (36.51)                                        
  2 Regenauer, Christiana     10 Aqua Gems-MR         1:17.71    1:15.14        
                  33.85     1:15.14 (41.29)                                        
  3 Tang, Emily               10 MSC-MR               1:21.44    1:18.77        
                  37.00     1:18.77 (41.77)                                        
  4 McDonnell, Emily          10 LBA-MR               1:27.07    1:20.02        
                  38.11     1:20.02 (41.91)                                        
  5 Stanford, Catherine        9 LBA-MR               1:27.60    1:25.25        
                  39.39     1:25.25 (45.86)                                        
  6 McKenzie, Magdalen        10 NDAC-MR              1:27.11    1:26.61        
                  40.71     1:26.61 (45.90)                                        
  7 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR              1:25.08    1:28.55        
                  41.51     1:28.55 (47.04)                                        
  8 Maher, Mary Kate           9 LBA-MR               1:36.92    1:29.14        
                  42.88     1:29.14 (46.26)                                        
  9 Skarren, Kaley             9 LBA-MR               1:33.36    1:29.76        
                  42.59     1:29.76 (47.17)                                        
 10 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR               1:47.99    1:32.79        
                  43.88     1:32.79 (48.91)                                        
 11 Amaro, Isabella            9 NDAC-MR              1:33.04    1:33.59        
                  43.38     1:33.59 (50.21)                                        
 12 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR               1:36.56    1:34.44        
                  45.12     1:34.44 (49.32)                                        
 13 Nunez, Gabby               9 MSC-MR               1:36.33    1:36.10        
                  44.20     1:36.10 (51.90)                                        
 14 Fischer, Amber            10 Dolphins-MR          1:35.15    1:36.16        
                  45.37     1:36.16 (50.79)                                        
 15 Cohen, Emily               9 MSC-MR               1:40.73    1:36.28        
                  44.90     1:36.28 (51.38)                                        
 16 Ekstrom, Madison          10 LBA-MR               1:40.15    1:37.82        
                  46.17     1:37.82 (51.65)                                        
 17 Gibson, Grace             10 LBA-MR               1:41.08    1:39.66        
                  46.92     1:39.66 (52.74)                                        
 18 Noakes, Annie              9 NDAC-MR              1:50.73    1:41.45        
                  48.22     1:41.45 (53.23)                                        
 19 Yen, Becca                 9 MSC-MR               1:50.54    1:42.64        
                  49.32     1:42.64 (53.32)                                        
 20 Boucher, Maddie           10 NDAC-MR              1:47.52    1:43.57        
                  47.31     1:43.57 (56.26)                                        
 21 Ehert, Jessica            10 LBA-MR               1:43.94    1:43.89        
 22 Kocik, Jacqueline          9 NDAC-MR              2:05.95    1:48.36        
                  54.34     1:48.36 (54.02)                                        
 23 Storrs, Mackenzie          9 NDAC-MR              1:55.10    1:49.32        
                  53.57     1:49.32 (55.75)                                        
 24 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR               1:47.45    1:50.45        
                  52.07     1:50.45 (58.38)                                        
 25 McAdoo, Nina               9 MSC-MR               1:56.10    1:50.53        
                  51.51     1:50.53 (59.02)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:12.35    2:12.43        
     1) McDonnell, Emily 10             2) Stanford, Catherine 9          
     3) Skarren, Kaley 9                4) Waller, Brooke 10              
                  32.18     1:05.49 (33.31)     1:38.57 (33.08)     2:12.43 (33.86)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:29.00    2:22.26        
     1) Sheinberg, Faith 10             2) Ekstrom, Madison 10            
     3) Maher, Mary Kate 9              4) Kavanagh, Anna 10              
                  35.31     1:17.23 (41.92)     1:46.42 (29.19)     2:22.26 (35.84)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:32.34    2:28.86        
     1) McKenzie, Magdalen 10           2) Boucher, Maddie 10             
     3) Noakes, Annie 9                 4) Reyes-Torres, Monica 9         
                  34.05     1:16.16 (42.11)     1:55.88 (39.72)     2:28.86 (32.98)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:25.03    2:37.10        
     1) Yen, Becca 9                    2) McAdoo, Nina 9                 
     3) Simpfenderfer, Kimberly 10      4) Jackson, EllaBlue 9            
                  38.64     1:21.03 (42.39)     1:58.98 (37.95)     2:37.10 (38.12)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:32.85    2:33.35        
     1) Skarren, Kaley 9                2) Kavanagh, Anna 10              
     3) McDonnell, Emily 10             4) Waller, Brooke 10              
                  38.14     1:26.49 (48.35)     2:00.64 (34.15)     2:33.35 (32.71)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:41.75    2:34.22        
     1) Amaro, Isabella 9               2) Campagna, Hannah 10            
     3) McKenzie, Magdalen 10           4) Reyes-Torres, Monica 9         
                  42.84     1:29.29 (46.45)     2:03.11 (33.82)     2:34.22 (31.11)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:55.00    2:41.89        
     1) Gibson, Grace 10                2) Stanford, Catherine 9          
     3) Sheinberg, Faith 10             4) Ekstrom, Madison 10            
                  47.26     1:29.24 (41.98)     2:06.65 (37.41)     2:41.89 (35.24)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:49.48    2:57.52        
     1) Cohen, Emily 9                  2) Jackson, EllaBlue 9            
     3) Nunez, Gabby 9                  4) Simpfenderfer, Kimberly 10     
                  43.79     1:36.80 (53.01)     2:21.30 (44.50)     2:57.52 (36.22)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:24.79         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous arms - breast
     1) Storrs, Mackenzie 9             2) Kocik, Jacqueline 9            
     3) Numssen, Ilana 9                4) Noakes, Annie 9                
                  54.00     1:45.39 (51.39)   2:51.26 (1:05.87)          DQ (36.03)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:51.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               10 MSC-MR               2:27.83    2:23.78 ZQ     
                  32.26     1:09.51 (37.25)     1:47.94 (38.43)     2:23.78 (35.84)
  2 Skarren, Kaley             9 LBA-MR               2:41.13    2:27.47 ZQ     
                  34.25     1:12.04 (37.79)     1:50.68 (38.64)     2:27.47 (36.79)
  3 McDonnell, Emily          10 LBA-MR               2:37.45    2:34.65 SILV   
                  33.51     1:12.61 (39.10)     1:54.00 (41.39)     2:34.65 (40.65)
  4 Reyes-Torres, Monica       9 NDAC-MR              2:49.26    2:34.87 SILV   
                                                    1:54.16 ( )     2:34.87 (40.71)
  5 Waller, Brooke            10 LBA-MR               2:36.21    2:41.96 SILV   
                  36.42     1:17.76 (41.34)     2:01.03 (43.27)     2:41.96 (40.93)
  6 Sheinberg, Faith          10 LBA-MR               2:56.61    2:43.77 SILV   
                  36.33     1:18.58 (42.25)     2:02.18 (43.60)     2:43.77 (41.59)
  7 Kavanagh, Anna            10 LBA-MR               3:00.37    2:53.95        
                  37.82     1:22.39 (44.57)     2:09.62 (47.23)     2:53.95 (44.33)
  8 Cohen, Emily               9 MSC-MR               3:33.19    3:06.75        
                  40.34     1:28.53 (48.19)     2:18.87 (50.34)     3:06.75 (47.88)
  9 Simpfenderfer, Kimberly   10 MSC-MR               3:15.00    3:08.09        
                  38.37     1:26.71 (48.34)     2:19.24 (52.53)     3:08.09 (48.85)
 10 Nunez, Gabby               9 MSC-MR               3:38.64    3:09.50        
                  39.08     1:27.70 (48.62)     2:19.62 (51.92)     3:09.50 (49.88)
 11 Jackson, EllaBlue          9 MSC-MR               3:38.55    3:20.07        
                  40.23     1:33.81 (53.58)   3:20.07 (1:46.26)                    
 12 Yen, Becca                 9 MSC-MR               3:50.95    3:22.27        
                  43.70     1:36.63 (52.93)   3:22.27 (1:45.64)                    
 13 Cassidy, Sophia           10 Dolphins-MR          3:47.02    3:23.18        
                  44.45     1:37.07 (52.62)     2:34.23 (57.16)     3:23.18 (48.95)
 14 McAdoo, Nina               9 MSC-MR               3:42.39    3:33.97        
                  44.70     1:40.98 (56.28)     2:38.78 (57.80)     3:33.97 (55.19)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline         12 LBA-MR                 28.58      29.29 SILV   
  2 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR                 30.48      29.34 SILV   
  3 Chase, Samantha           11 LBA-MR                 29.67      29.42 SILV   
  4 Krug, Olivia              11 MSC-MR                 30.02      29.57 SILV   
  5 Schott, Remi              12 LBA-MR                 31.81      29.77 SILV   
  6 Scott, Paige              11 NDAC-MR                31.84      29.90 SILV   
  7 Baione, Rebecca           12 MSC-MR                 30.48      30.16 SILV   
  8 Noble, Allison            12 Dolphins-MR            29.22      30.29 SILV   
  9 Cohen, Jessica            11 MSC-MR                 30.43      30.64 SILV   
 10 Solis, Gabriela           12 LBA-MR                 29.69      30.81 SILV   
 11 Levin, Emma               11 LBA-MR                 29.96      30.97 SILV   
 12 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR                 31.08      31.29 SILV   
 13 Stevens, Jenna            12 LBA-MR                 31.84      31.69        
 14 Lyman, Emily              11 NDAC-MR                31.09      32.00        
 15 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR                31.57      32.01        
 16 Gonzalez, Adelina         12 Aqua Gems-MR           32.84      32.11        
 17 Entner, Emily             12 NDAC-MR                33.00      32.30        
 18 Burns, Emily              11 LBA-MR                 34.09      32.50        
 19 Siegel, Blaine            12 LBA-MR                 32.83      32.60        
 20 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR            33.26      32.68        
 21 Dahl, Sierra              11 NDAC-MR                36.42      32.85        
 22 Michaelides, Mia          11 NDAC-MR                35.92      33.12        
 23 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR                 29.05      33.19        
 24 Shabanowitz, Sarah        11 NDAC-MR                36.56      33.27        
 25 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR            32.97      33.56        
 26 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR                34.25      34.05        
 27 Smith, Makenzie           12 NDAC-MR                38.46      34.78        
 28 Battiato, Ashley          11 Aqua Gems-MR           34.55      34.88        
 29 Eckhardt, Maddie          11 Dolphins-MR            34.30      35.69        
 30 Lent, Julia               11 NDAC-MR                35.59      36.12        
 31 Siegel, Carly             11 LBA-MR                 41.60      36.87        
 32 Cavotti, Emily            11 NDAC-MR                37.90      37.04        
 33 Appenzeller, Emily        11 NDAC-MR                38.93      37.75        
 34 Abouezzi, Alexandra       11 Dolphins-MR            40.04      38.45        
 35 Watson, Lily              11 NDAC-MR                41.58      39.49        
 36 Diaz, Lucienne            12 NDAC-MR                38.11      42.16        
 37 Kaiser, Holley            11 NDAC-MR                41.78      44.26        
 38 Fixler, Sarah             11 NDAC-MR                44.32      44.48        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:09.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Longo, Caroline           12 LBA-MR               1:01.40      59.93 ZQ     
                  29.07       59.93 (30.86)                                        
  2 Farrell, Caroline         12 LBA-MR               1:02.23    1:01.95 SILV   
                  30.50     1:01.95 (31.45)                                        
  3 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR               1:05.20    1:02.86 SILV   
                  30.24     1:02.86 (32.62)                                        
  4 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               1:06.34    1:04.52 SILV   
                  31.21     1:04.52 (33.31)                                        
  5 Cohen, Jessica            11 MSC-MR               1:06.68    1:04.86 SILV   
                  31.76     1:04.86 (33.10)                                        
  6 Krug, Olivia              11 MSC-MR               1:06.55    1:04.93 SILV   
                  30.94     1:04.93 (33.99)                                        
  7 Chase, Samantha           11 LBA-MR               1:05.02    1:05.26 SILV   
                  31.11     1:05.26 (34.15)                                        
  8 Baione, Rebecca           12 MSC-MR               1:06.43    1:05.36 SILV   
                  31.72     1:05.36 (33.64)                                        
  9 Solis, Gabriela           12 LBA-MR               1:04.79    1:05.83 SILV   
                  31.21     1:05.83 (34.62)                                        
 10 Schott, Remi              12 LBA-MR               1:12.56    1:06.79 SILV   
                  32.39     1:06.79 (34.40)                                        
 11 Noble, Allison            12 Dolphins-MR          1:04.53    1:07.26 SILV   
                  32.01     1:07.26 (35.25)                                        
 12 Levin, Emma               11 LBA-MR               1:09.96    1:07.69 SILV   
                  32.80     1:07.69 (34.89)                                        
 13 Scott, Paige              11 NDAC-MR              1:12.01    1:08.05 SILV   
                  32.35     1:08.05 (35.70)                                        
 14 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR               1:07.78    1:08.31 SILV   
                  32.55     1:08.31 (35.76)                                        
 15 Stevens, Jenna            12 LBA-MR               1:09.97    1:08.42 SILV   
                  33.20     1:08.42 (35.22)                                        
 16 Dahl, Sierra              11 NDAC-MR              1:14.11    1:09.23 SILV   
                  33.28     1:09.23 (35.95)                                        
 17 Makebish, Ani             11 NDAC-MR              1:08.94    1:09.41        
                  33.78     1:09.41 (35.63)                                        
 18 Burns, Emily              11 LBA-MR               1:12.08    1:09.67        
                  34.26     1:09.67 (35.41)                                        
 19 Lyman, Emily              11 NDAC-MR              1:15.16    1:11.65        
                  32.98     1:11.65 (38.67)                                        
 20 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR          1:14.95    1:11.90        
                  34.24     1:11.90 (37.66)                                        
 21 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR               1:18.45    1:12.03        
                  34.94     1:12.03 (37.09)                                        
 22 Siegel, Blaine            12 LBA-MR               1:16.99    1:12.47        
                  34.48     1:12.47 (37.99)                                        
 23 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR              1:11.85    1:12.89        
                  35.24     1:12.89 (37.65)                                        
 24 Michaelides, Mia          11 NDAC-MR              1:19.79    1:13.20        
                  34.62     1:13.20 (38.58)                                        
 25 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR          1:15.00    1:13.35        
                  35.49     1:13.35 (37.86)                                        
 26 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR          1:16.80    1:14.42        
                  35.56     1:14.42 (38.86)                                        
 27 Jarvis, MacKenzie         12 Dolphins-MR          1:21.64    1:14.89        
 28 Shabanowitz, Sarah        11 NDAC-MR              1:25.05    1:14.91        
                  35.61     1:14.91 (39.30)                                        
 29 Smith, Makenzie           12 NDAC-MR              1:31.80    1:16.99        
                  36.00     1:16.99 (40.99)                                        
 30 Scarduzio, Teresa         12 Dolphins-MR          1:12.00    1:17.09        
                  34.45     1:17.09 (42.64)                                        
 31 Lent, Julia               11 NDAC-MR              1:17.80    1:18.92        
                  37.72     1:18.92 (41.20)                                        
 32 Kaiser, Holley            11 NDAC-MR              1:36.19    1:29.13        
                  42.83     1:29.13 (46.30)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:27.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         2:07.93    2:06.87 ZQ     
                  29.25     1:02.06 (32.81)     1:35.27 (33.21)     2:06.87 (31.60)
  2 Longo, Caroline           12 LBA-MR               2:12.50    2:07.25 ZQ     
                  29.18     1:01.14 (31.96)     1:34.42 (33.28)     2:07.25 (32.83)
  3 Farrell, Caroline         12 LBA-MR               2:12.61    2:12.09 JO     
                  30.25     1:03.53 (33.28)     1:38.00 (34.47)     2:12.09 (34.09)
  4 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR               2:24.31    2:17.38 SILV   
                  31.01     1:05.77 (34.76)     1:42.18 (36.41)     2:17.38 (35.20)
  5 Noble, Allison            12 Dolphins-MR          2:29.91    2:19.46 SILV   
                  30.76     1:07.07 (36.31)     1:44.47 (37.40)     2:19.46 (34.99)
  6 Baione, Rebecca           12 MSC-MR               2:24.82    2:19.96 SILV   
                  31.58     1:07.70 (36.12)     1:44.25 (36.55)     2:19.96 (35.71)
  7 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               2:24.13    2:20.39 SILV   
                  31.21     1:06.00 (34.79)     1:43.30 (37.30)     2:20.39 (37.09)
  8 Krug, Olivia              11 MSC-MR               2:22.12    2:21.77 SILV   
                  30.53     1:05.93 (35.40)     1:44.02 (38.09)     2:21.77 (37.75)
  9 Cohen, Jessica            11 MSC-MR               2:24.20    2:27.40 SILV   
                  32.94     1:10.10 (37.16)     1:49.52 (39.42)     2:27.40 (37.88)
 10 Schott, Remi              12 LBA-MR               2:39.00    2:28.33        
                  32.08     1:09.59 (37.51)     1:50.01 (40.42)     2:28.33 (38.32)
 11 Makebish, Ani             11 NDAC-MR              2:29.27    2:31.27        
                  34.94     1:13.89 (38.95)     1:53.50 (39.61)     2:31.27 (37.77)
 12 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR               3:03.14    2:32.54        
                  34.28     1:12.93 (38.65)     1:53.44 (40.51)     2:32.54 (39.10)
 13 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR          2:36.96    2:36.20        
                  37.36     1:16.69 (39.33)     1:57.45 (40.76)     2:36.20 (38.75)
 14 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR          2:42.77    2:37.52        
                  33.74     1:12.78 (39.04)   2:37.52 (1:24.74)                    
 15 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR              2:38.59    2:39.68        
                  36.00     1:15.66 (39.66)     1:57.56 (41.90)     2:39.68 (42.12)
 16 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR          2:53.43    2:42.69        
                  35.10     1:16.05 (40.95)     1:59.76 (43.71)     2:42.69 (42.93)
 17 Eckhardt, Maddie          11 Dolphins-MR          3:02.14    2:50.37        
                  37.02     1:20.74 (43.72)   2:50.37 (1:29.63)                    
 18 Jarvis, MacKenzie         12 Dolphins-MR          3:07.00    2:51.61        
 19 Yen, Amanda               11 MSC-MR               3:25.31    2:53.65        
                  39.45     1:23.29 (43.84)     2:09.46 (46.17)     2:53.65 (44.19)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Paige              11 NDAC-MR                34.55      33.23 SILV   
  2 Noble, Allison            12 Dolphins-MR            33.17      33.51 SILV   
  3 Gonzalez, Adelina         12 Aqua Gems-MR           38.60      36.81 SILV   
  4 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR            39.46      38.18        
  5 Burns, Emily              11 LBA-MR                 38.75      38.37        
  6 Schott, Remi              12 LBA-MR                 42.46      38.61        
  7 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR                38.06      38.81        
  8 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR            40.91      39.61        
  9 Siegel, Blaine            12 LBA-MR                 40.37      39.80        
 10 Battiato, Ashley          11 Aqua Gems-MR           38.62      39.98        
 11 Eckhardt, Maddie          11 Dolphins-MR            41.40      41.49        
 12 Cavotti, Emily            11 NDAC-MR                43.25      41.93        
 13 Smith, Makenzie           12 NDAC-MR                47.89      44.15        
 13 Entner, Emily             12 NDAC-MR                43.55      44.15        
 15 Watson, Lily              11 NDAC-MR                49.05      44.93        
 16 Diaz, Lucienne            12 NDAC-MR                46.11      47.52        
 17 Appenzeller, Emily        11 NDAC-MR                50.77      49.86        
 18 Abouezzi, Alexandra       11 Dolphins-MR            51.75      50.43        
 19 Fixler, Sarah             11 NDAC-MR                51.87      50.58        
 20 Kaiser, Holley            11 NDAC-MR                54.60      51.22        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR               1:13.07    1:07.23 ZQ     
                  33.27     1:07.23 (33.96)                                        
  2 Longo, Caroline           12 LBA-MR               1:09.59    1:07.93 ZQ     
                  33.01     1:07.93 (34.92)                                        
  3 Farrell, Caroline         12 LBA-MR               1:10.98    1:11.24 SILV   
                  35.43     1:11.24 (35.81)                                        
  4 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               1:15.76    1:12.97 SILV   
                  35.85     1:12.97 (37.12)                                        
  5 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR               1:17.27    1:14.18 SILV   
                  35.71     1:14.18 (38.47)                                        
  6 Baione, Rebecca           12 MSC-MR               1:15.43    1:15.18 SILV   
                  36.57     1:15.18 (38.61)                                        
  7 Chase, Samantha           11 LBA-MR               1:17.26    1:15.29 SILV   
                  36.81     1:15.29 (38.48)                                        
  8 Noble, Allison            12 Dolphins-MR          1:14.74    1:15.52 SILV   
                  36.33     1:15.52 (39.19)                                        
  9 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR               1:19.15    1:16.22 SILV   
                  37.14     1:16.22 (39.08)                                        
 10 Solis, Gabriela           12 LBA-MR               1:14.69    1:16.39 SILV   
                  36.56     1:16.39 (39.83)                                        
 11 Cohen, Jessica            11 MSC-MR               1:19.60    1:16.50 SILV   
                  37.66     1:16.50 (38.84)                                        
 12 Krug, Olivia              11 MSC-MR               1:17.21    1:17.29 SILV   
                  37.21     1:17.29 (40.08)                                        
 13 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               1:19.20    1:17.30 SILV   
                  37.50     1:17.30 (39.80)                                        
 14 Burns, Emily              11 LBA-MR               1:21.44    1:19.21 SILV   
                  39.19     1:19.21 (40.02)                                        
 15 Levin, Emma               11 LBA-MR               1:20.28    1:20.97 SILV   
                  39.45     1:20.97 (41.52)                                        
 16 Makebish, Ani             11 NDAC-MR              1:20.69    1:21.37 SILV   
                  40.33     1:21.37 (41.04)                                        
 17 Stevens, Jenna            12 LBA-MR               1:21.80    1:21.45 SILV   
                  40.66     1:21.45 (40.79)                                        
 18 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR          1:29.32    1:22.40 SILV   
                  40.70     1:22.40 (41.70)                                        
 19 Michaelides, Mia          11 NDAC-MR              1:22.67    1:23.01        
 20 Dahl, Sierra              11 NDAC-MR              1:32.11    1:23.72        
                  39.72     1:23.72 (44.00)                                        
 21 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR          1:30.94    1:24.17        
 22 Siegel, Blaine            12 LBA-MR               1:29.76    1:25.36        
                  41.51     1:25.36 (43.85)                                        
 23 Lyman, Emily              11 NDAC-MR              1:32.42    1:25.38        
                  41.00     1:25.38 (44.38)                                        
 24 Schott, Remi              12 LBA-MR               1:41.80    1:25.73        
                  41.69     1:25.73 (44.04)                                        
 25 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR          1:32.34    1:26.59        
                  44.15     1:26.59 (42.44)                                        
 26 Shabanowitz, Sarah        11 NDAC-MR              1:39.84    1:26.69        
 27 Lent, Julia               11 NDAC-MR              1:29.96    1:31.61        
 28 Scarduzio, Teresa         12 Dolphins-MR          1:32.00    1:32.68        
 29 Smith, Makenzie           12 NDAC-MR              1:30.11    1:36.69        
 30 Siegel, Carly             11 LBA-MR               1:54.49    1:42.06        
                1:42.06         1:42.06 ( )                                        
 31 Kaiser, Holley            11 NDAC-MR              1:50.11    1:53.81        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR                 32.70      33.66 ZQ     
  2 Krug, Olivia              11 MSC-MR                 37.53      36.09 ZQ     
  3 Chase, Samantha           11 LBA-MR                 37.38      37.85 SILV   
  4 Makebish, Ani             11 NDAC-MR                38.09      38.91 SILV   
  5 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR                 44.31      39.62 SILV   
  6 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR            39.82      40.01 SILV   
  7 Noble, Allison            12 Dolphins-MR            38.98      40.63 SILV   
  8 Michaelides, Mia          11 NDAC-MR                42.69      41.91 SILV   
  9 Scarduzio, Teresa         12 Dolphins-MR            43.36      41.99 SILV   
 10 Burns, Emily              11 LBA-MR                 47.15      42.21 SILV   
 11 Schott, Remi              12 LBA-MR                 45.23      44.74        
 12 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR                48.60      45.86        
 13 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR            46.21      45.93        
 14 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR            44.80      45.94        
 15 Scott, Paige              11 NDAC-MR                46.84      47.61        
 16 Yen, Amanda               11 MSC-MR                 48.98      47.91        
 17 Kaiser, Holley            11 NDAC-MR                48.56      48.79        
 18 Siegel, Carly             11 LBA-MR                 51.24      48.94        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:32.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR               1:10.93    1:13.31 ZQ     
                  33.67     1:13.31 (39.64)                                        
  2 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               1:12.54    1:16.47 ZQ     
                  36.71     1:16.47 (39.76)                                        
  3 Baione, Rebecca           12 MSC-MR               1:19.54    1:19.63 JO     
                  37.70     1:19.63 (41.93)                                        
  4 Longo, Caroline           12 LBA-MR               1:24.14    1:20.47 JO     
                  37.94     1:20.47 (42.53)                                        
  5 Krug, Olivia              11 MSC-MR               1:22.54    1:21.33 SILV   
                  38.05     1:21.33 (43.28)                                        
  6 Chase, Samantha           11 LBA-MR               1:23.24    1:24.81 SILV   
                  38.95     1:24.81 (45.86)                                        
  7 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR          1:23.42    1:26.26 SILV   
                  41.17     1:26.26 (45.09)                                        
  8 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR               1:35.49    1:26.65 SILV   
                  40.72     1:26.65 (45.93)                                        
  9 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR               1:28.67    1:27.90 SILV   
                  42.49     1:27.90 (45.41)                                        
 10 Cohen, Jessica            11 MSC-MR               1:32.86    1:29.15 SILV   
                  42.36     1:29.15 (46.79)                                        
 11 Noble, Allison            12 Dolphins-MR          1:25.98    1:29.22 SILV   
                  42.05     1:29.22 (47.17)                                        
 12 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR              1:35.05    1:29.71 SILV   
                  43.14     1:29.71 (46.57)                                        
 13 Levin, Emma               11 LBA-MR               1:31.48    1:29.89 SILV   
                  41.63     1:29.89 (48.26)                                        
 14 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               1:30.83    1:30.12 SILV   
                  42.89     1:30.12 (47.23)                                        
 15 Solis, Gabriela           12 LBA-MR               1:34.87    1:30.50 SILV   
                  42.75     1:30.50 (47.75)                                        
 16 Michaelides, Mia          11 NDAC-MR              1:34.53    1:30.64 SILV   
                  42.88     1:30.64 (47.76)                                        
 17 Dahl, Sierra              11 NDAC-MR              1:53.90    1:34.25        
                  45.20     1:34.25 (49.05)                                        
 18 Battiato, Ashley          11 Aqua Gems-MR         1:15.68    1:35.31        
                  44.86     1:35.31 (50.45)                                        
 19 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR          1:31.00    1:36.62        
                  46.70     1:36.62 (49.92)                                        
 20 Yen, Amanda               11 MSC-MR               1:42.08    1:37.24        
                  47.25     1:37.24 (49.99)                                        
 21 Lyman, Emily              11 NDAC-MR              1:55.23    1:37.70        
                  46.03     1:37.70 (51.67)                                        
 22 Shabanowitz, Sarah        11 NDAC-MR              1:50.24    1:38.74        
                  45.63     1:38.74 (53.11)                                        
 23 Cavotti, Emily            11 NDAC-MR              1:37.06    1:38.86        
                  45.84     1:38.86 (53.02)                                        
 24 Stevens, Jenna            12 LBA-MR               1:40.25    1:39.58        
                  46.34     1:39.58 (53.24)                                        
 25 Lent, Julia               11 NDAC-MR              1:46.26    1:41.23        
                  47.46     1:41.23 (53.77)                                        
 26 Siegel, Carly             11 LBA-MR               1:57.93    1:42.16        
                  48.55     1:42.16 (53.61)                                        
 27 Appenzeller, Emily        11 NDAC-MR              1:49.04    1:43.02        
                  47.43     1:43.02 (55.59)                                        
 28 Diaz, Lucienne            12 NDAC-MR              1:45.10    1:48.63        
                  52.65     1:48.63 (55.98)                                        
 29 Eckhardt, Maddie          11 Dolphins-MR          1:51.79    1:50.25        
                  51.65     1:50.25 (58.60)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                36.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR                 30.73      31.16 JO     
  2 Longo, Caroline           12 LBA-MR                 32.68      32.17 SILV   
  3 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR                 32.99      32.50 SILV   
  4 Farrell, Caroline         12 LBA-MR                 31.54      32.78 SILV   
  5 Cohen, Jessica            11 MSC-MR                 33.67      32.80 SILV   
  6 Baione, Rebecca           12 MSC-MR                 32.36      33.27 SILV   
  7 Solis, Gabriela           12 LBA-MR                 33.45      33.34 SILV   
  8 Harrington, Brooke        11 LBA-MR                 33.09      33.45 SILV   
  9 Levin, Emma               11 LBA-MR                 32.09      33.59 SILV   
 10 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR                 35.51      34.91 SILV   
 11 Scott, Paige              11 NDAC-MR                37.35      35.02 SILV   
 12 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR                35.36      35.34 SILV   
 13 Stevens, Jenna            12 LBA-MR                 36.87      36.76        
 14 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR            39.63      36.94        
 15 Lyman, Emily              11 NDAC-MR                39.17      36.97        
 16 Dahl, Sierra              11 NDAC-MR                42.11      38.53        
 17 Noble, Allison            12 Dolphins-MR            38.09      39.14        
 18 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR                 42.95      39.57        
 19 Scarduzio, Teresa         12 Dolphins-MR            42.56      40.31        
 20 Jarvis, MacKenzie         12 Dolphins-MR            45.32      40.37        
 21 Siegel, Blaine            12 LBA-MR                 43.08      40.58        
 22 Yen, Amanda               11 MSC-MR                 50.99      41.24        
 23 Shabanowitz, Sarah        11 NDAC-MR                40.44      41.38        
 24 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR            49.33      42.53        
 25 Lent, Julia               11 NDAC-MR                44.70      43.43        
 26 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR            41.90      43.82        
 27 Siegel, Carly             11 LBA-MR                 50.13      47.43        
 28 Smith, Makenzie           12 NDAC-MR                40.11      49.34        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:27.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR               1:08.07    1:07.49 ZQ     
                  31.58     1:07.49 (35.91)                                        
  2 Longo, Caroline           12 LBA-MR               1:14.29    1:11.16 JO     
                  33.91     1:11.16 (37.25)                                        
  3 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               1:15.56    1:12.45 SILV   
                  33.77     1:12.45 (38.68)                                        
  4 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR               1:11.28    1:13.22 SILV   
                  33.68     1:13.22 (39.54)                                        
  5 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               1:16.49    1:13.50 SILV   
                  33.88     1:13.50 (39.62)                                        
  6 Chase, Samantha           11 LBA-MR               1:19.63    1:16.94 SILV   
                  35.37     1:16.94 (41.57)                                        
  7 Solis, Gabriela           12 LBA-MR               1:19.26    1:18.07 SILV   
                  36.57     1:18.07 (41.50)                                        
  8 Baione, Rebecca           12 MSC-MR               1:19.01    1:18.39 SILV   
                  35.21     1:18.39 (43.18)                                        
  9 Levin, Emma               11 LBA-MR               1:15.81    1:20.19 SILV   
                  36.34     1:20.19 (43.85)                                        
 10 Stevens, Jenna            12 LBA-MR               1:23.89    1:21.93 SILV   
                  37.42     1:21.93 (44.51)                                        
 11 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR          1:29.96    1:23.64 SILV   
                  38.20     1:23.64 (45.44)                                        
 12 Burns, Emily              11 LBA-MR               1:27.69    1:25.10 SILV   
                  41.03     1:25.10 (44.07)                                        
 13 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR               1:46.57    1:34.00        
                  41.82     1:34.00 (52.18)                                        
 14 Yen, Amanda               11 MSC-MR                    NT    1:34.58        
                  43.15     1:34.58 (51.43)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:19.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR               1:06.51    1:07.19 ZQ     
                  32.06     1:07.19 (35.13)                                        
  2 Farrell, Caroline         12 LBA-MR               1:11.79    1:10.62 JO     
                  32.81     1:10.62 (37.81)                                        
  3 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               1:13.00    1:12.31 SILV   
                  33.87     1:12.31 (38.44)                                        
  4 Krug, Olivia              11 MSC-MR               1:14.25    1:13.57 SILV   
                  34.68     1:13.57 (38.89)                                        
  5 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR               1:15.48    1:14.12 SILV   
                  34.85     1:14.12 (39.27)                                        
  6 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               1:17.88    1:15.41 SILV   
                  34.94     1:15.41 (40.47)                                        
  7 Cohen, Jessica            11 MSC-MR               1:17.84    1:16.39 SILV   
                  35.13     1:16.39 (41.26)                                        
  8 Noble, Allison            12 Dolphins-MR          1:17.27    1:18.81 SILV   
                  36.09     1:18.81 (42.72)                                        
  9 Scott, Paige              11 NDAC-MR              1:20.28    1:19.42 SILV   
                  34.82     1:19.42 (44.60)                                        
 10 Michaelides, Mia          11 NDAC-MR              1:25.52    1:22.25        
                  38.67     1:22.25 (43.58)                                        
 11 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR               1:27.82    1:22.51        
                  42.08     1:22.51 (40.43)                                        
 12 Dahl, Sierra              11 NDAC-MR              1:37.55    1:22.88        
 13 Lyman, Emily              11 NDAC-MR              1:29.25    1:23.23        
                  37.90     1:23.23 (45.33)                                        
 14 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR          1:25.26    1:23.82        
                  39.35     1:23.82 (44.47)                                        
 15 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR              1:24.16    1:24.10        
                  38.89     1:24.10 (45.21)                                        
 16 Siegel, Blaine            12 LBA-MR               1:27.22    1:25.41        
                  40.11     1:25.41 (45.30)                                        
 17 Mialma, Itzel             11 NDAC-MR              1:24.54    1:25.82        
                  41.05     1:25.82 (44.77)                                        
 18 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR          1:27.42    1:26.45        
                  42.60     1:26.45 (43.85)                                        
 19 Shabanowitz, Sarah        11 NDAC-MR              1:36.04    1:26.98        
                  40.49     1:26.98 (46.49)                                        
 20 Lent, Julia               11 NDAC-MR              1:30.62    1:28.14        
                  41.85     1:28.14 (46.29)                                        
 20 Battiato, Ashley          11 Aqua Gems-MR         1:30.38    1:28.14        
                  41.76     1:28.14 (46.38)                                        
 22 Gonzalez, Adelina         12 Aqua Gems-MR         1:28.84    1:28.66        
                  39.08     1:28.66 (49.58)                                        
 23 Entner, Emily             12 NDAC-MR              1:32.50    1:31.25        
                  44.39     1:31.25 (46.86)                                        
 24 Yen, Amanda               11 MSC-MR               1:42.09    1:32.08        
                  44.98     1:32.08 (47.10)                                        
 25 Eckhardt, Maddie          11 Dolphins-MR          1:31.47    1:33.91        
                  43.31     1:33.91 (50.60)                                        
 26 Smith, Makenzie           12 NDAC-MR              1:45.54    1:34.92        
                  45.26     1:34.92 (49.66)                                        
 27 Siegel, Carly             11 LBA-MR               1:44.40    1:35.94        
                  47.50     1:35.94 (48.44)                                        
 28 Watson, Lily              11 NDAC-MR              1:50.55    1:42.27        
                  47.49     1:42.27 (54.78)                                        
 29 Kaiser, Holley            11 NDAC-MR              1:42.92    1:43.97        
                  50.34     1:43.97 (53.63)                                        
 30 Abouezzi, Alexandra       11 Dolphins-MR          1:50.21    1:44.57        
                  52.28     1:44.57 (52.29)                                        
 31 Fixler, Sarah             11 NDAC-MR              2:07.41    1:49.88        
                  50.17     1:49.88 (59.71)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR               2:21.92    2:18.84 ZQ     
                  30.19     1:06.42 (36.23)     1:46.31 (39.89)     2:18.84 (32.53)
  2 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR              2:33.33    2:25.69 ZQ     
                                                    1:51.19 ( )     2:25.69 (34.50)
  3 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         2:23.71    2:25.76 ZQ     
                  31.59     1:10.30 (38.71)     1:54.75 (44.45)     2:25.76 (31.01)
  4 Longo, Caroline           12 LBA-MR               2:31.28    2:27.38 ZQ     
                  32.84     1:09.98 (37.14)     1:54.72 (44.74)     2:27.38 (32.66)
  5 Farrell, Caroline         12 LBA-MR               2:29.58    2:28.62 ZQ     
                                1:10.12 ( )     1:56.21 (46.09)     2:28.62 (32.41)
  6 Walsh, Katelyn            11 MSC-MR               2:36.29    2:34.13 SILV   
                  32.21     1:12.70 (40.49)     1:57.35 (44.65)     2:34.13 (36.78)
  7 Baione, Rebecca           12 MSC-MR               2:37.26    2:38.11 SILV   
                  34.82     1:16.03 (41.21)     2:00.93 (44.90)     2:38.11 (37.18)
  8 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               2:40.62    2:38.34 SILV   
                  33.68     1:13.72 (40.04)     2:03.52 (49.80)     2:38.34 (34.82)
  9 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR               2:38.43    2:39.26 SILV   
                  33.19     1:14.20 (41.01)     2:04.28 (50.08)     2:39.26 (34.98)
 10 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR               2:51.02    2:39.88 SILV   
                                                    2:02.62 ( )     2:39.88 (37.26)
 11 Solis, Gabriela           12 LBA-MR               2:38.52    2:40.84 SILV   
                  33.82     1:15.64 (41.82)     2:04.23 (48.59)     2:40.84 (36.61)
 12 Krug, Olivia              11 MSC-MR               2:36.26    2:43.52 SILV   
                  35.05     1:17.09 (42.04)     2:05.02 (47.93)     2:43.52 (38.50)
 13 Cohen, Jessica            11 MSC-MR               2:49.25    2:45.05 SILV   
                  34.75     1:17.91 (43.16)     2:07.86 (49.95)     2:45.05 (37.19)
 14 Stevens, Jenna            12 LBA-MR                    NT    2:49.76 SILV   
                  36.55     1:18.35 (41.80)     2:11.85 (53.50)     2:49.76 (37.91)
 15 Makebish, Ani             11 NDAC-MR              2:42.76    2:50.26        
                  38.34     1:24.39 (46.05)     2:13.40 (49.01)     2:50.26 (36.86)
 16 Karadeniz, Selin          12 MSC-MR               3:05.32    2:57.33        
                  40.69     1:28.85 (48.16)     2:16.13 (47.28)     2:57.33 (41.20)
 17 Seward, Kristen           12 Dolphins-MR          3:03.08    2:58.29        
                  38.91     1:22.70 (43.79)     2:17.80 (55.10)     2:58.29 (40.49)
 18 Nikolski, Mary T          11 Dolphins-MR          3:02.93    3:00.73        
                  44.03     1:31.54 (47.51)     2:24.33 (52.79)     3:00.73 (36.40)
 19 Kelsey, Kaylee            11 NDAC-MR              3:00.52    3:01.04        
                  39.02     1:25.14 (46.12)     2:21.49 (56.35)     3:01.04 (39.55)
 20 Sweeney, Julia            12 Dolphins-MR          3:05.31    3:04.75        
                  46.53     1:31.61 (45.08)     2:21.20 (49.59)     3:04.75 (43.55)
 21 Yen, Amanda               11 MSC-MR               3:35.95    3:13.58        
                  43.80     1:33.05 (49.25)     2:28.36 (55.31)     3:13.58 (45.22)
 22 Eckhardt, Maddie          11 Dolphins-MR          3:24.00    3:16.35        
                  43.36     1:34.30 (50.94)   2:35.51 (1:01.21)     3:16.35 (40.84)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:54.38    1:53.98        
     1) Harrington, Brooke 11           2) Farrell, Caroline 12           
     3) Longo, Caroline 12              4) Aroesty, Maggie 12             
                  29.75       58.47 (28.72)     1:26.35 (27.88)     1:53.98 (27.63)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.68    1:56.04        
     1) Walsh, Katelyn 11               2) Cohen, Jessica 11              
     3) Baione, Rebecca 12              4) Krug, Olivia 11                
                  29.23       58.53 (29.30)     1:27.25 (28.72)     1:56.04 (28.79)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:10.00    2:03.21        
     1) Kavanagh, Ellie 11              2) Chase, Samantha 11             
     3) Levin, Emma 11                  4) Solis, Gabriela 12             
                  31.49     1:01.93 (30.44)     1:33.56 (31.63)     2:03.21 (29.65)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:02.11    2:03.29        
     1) Lyman, Emily 11                 2) Kelsey, Kaylee 11              
     3) Makebish, Ani 11                4) Scott, Paige 11                
                  30.60     1:03.99 (33.39)     1:33.20 (29.21)     2:03.29 (30.09)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:11.11    2:14.70        
     1) Michaelides, Mia 11             2) Smith, Makenzie 12             
     3) Shabanowitz, Sarah 11           4) Dahl, Sierra 11                
                  32.99     1:09.18 (36.19)     1:42.92 (33.74)     2:14.70 (31.78)
 -- Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:08.71         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Nikolski, Mary T 11             2) Seward, Kristen 12             
     3) Scarduzio, Teresa 12            4) Noble, Allison 12              
                  33.07     1:05.58 (32.51)     1:39.40 (33.82)          DQ (27.37)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:05.61    2:07.58        
     1) Farrell, Caroline 12            2) Aroesty, Maggie 12             
     3) Harrington, Brooke 11           4) Longo, Caroline 12             
                  33.61     1:07.50 (33.89)     1:39.78 (32.28)     2:07.58 (27.80)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:09.93    2:08.52        
     1) Baione, Rebecca 12              2) Walsh, Katelyn 11              
     3) Simpfenderfer, Heidi 12         4) Krug, Olivia 11                
                  34.41     1:07.85 (33.44)     1:39.76 (31.91)     2:08.52 (28.76)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:25.00    2:17.72        
     1) Solis, Gabriela 12              2) Chase, Samantha 11             
     3) Levin, Emma 11                  4) Kavanagh, Ellie 11             
                  34.79     1:13.22 (38.43)     1:46.44 (33.22)     2:17.72 (31.28)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:12.00    2:25.68        
     1) Scott, Paige 11                 2) Michaelides, Mia 11            
     3) Kelsey, Kaylee 11               4) Mialma, Itzel 11               
                  33.84     1:15.03 (41.19)     1:51.46 (36.43)     2:25.68 (34.22)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:26.00    2:29.73        
     1) Noble, Allison 12               2) Nikolski, Mary T 11            
     3) Seward, Kristen 12              4) Eckhardt, Maddie 11            
                  34.22     1:17.98 (43.76)     1:55.93 (37.95)     2:29.73 (33.80)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:30.00    2:36.52        
     1) Cavotti, Emily 11               2) Dahl, Sierra 11                
     3) Entner, Emily 12                4) Lyman, Emily 11                
                  42.00     1:25.62 (43.62)     2:05.39 (39.77)     2:36.52 (31.13)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.79  ZQ
                26.99  JO
                29.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Clara              14 Unattached-MR          26.80      26.71 ZQ     
  2 Jackson, Chloe            13 MSC-MR                 26.00      27.13 SILV   
  3 Ruf, Katie                14 Dolphins-MR            26.92      27.46 SILV   
  4 Nicpon, Catherine         14 LBA-MR                 27.61      27.59 SILV   
  5 Elcott, Ina               13 MSC-MR                 26.91      27.65 SILV   
  6 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR            29.23      28.39 SILV   
  7 Caldwell, Julia           13 MSC-MR                 28.98      28.54 SILV   
  8 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR                28.48      28.59 SILV   
  9 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR            29.08      29.05 SILV   
 10 Sistare, Kate             13 NDAC-MR                28.51      29.68        
 10 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR                 28.73      29.68        
 12 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR            29.44      29.72        
 13 Stangeby, Hailee          13 Aqua Gems-MR           29.32      29.77        
 14 Mannle, Kathryn           13 LBA-MR                 31.88      29.85        
 15 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR                 29.26      29.93        
 16 Abouezzi, Joanna          14 Dolphins-MR            30.81      30.19        
 17 Coffin, Hannah            14 Dolphins-MR            29.04      30.30        
 18 Chase, Christina          14 LBA-MR                 30.55      30.36        
 19 Maroney, Shannon          13 LBA-MR                 31.53      31.93        
 20 Waller, Brittany          13 LBA-MR                 32.47      32.18        
 21 Payman, Kira              13 Dolphins-MR            32.03      32.43        
 22 Kubsch, Hannah            13 NDAC-MR                33.46      33.34        
 23 Patel, Vibhuti            13 NDAC-MR                33.80      33.94        
 24 Watson, Eliza             13 NDAC-MR                33.24      34.84        
 25 Denatale, Sarah           13 NDAC-MR                34.32      35.18        
 26 Patierno, Katelyn         13 NDAC-MR                39.11      38.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                58.19  ZQ
                58.49  JO
              1:04.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               13 MSC-MR                 58.92      58.31 JO     
                  28.15       58.31 (30.16)                                        
  2 Jackson, Chloe            13 MSC-MR                 59.22      59.01 SILV   
                  28.31       59.01 (30.70)                                        
  3 Ruf, Katie                14 Dolphins-MR            58.37      59.36 SILV   
                  28.43       59.36 (30.93)                                        
  4 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR          1:04.43    1:00.98 SILV   
                  29.55     1:00.98 (31.43)                                        
  5 Reining, Emma             13 MSC-MR               1:02.91    1:01.22 SILV   
                  29.36     1:01.22 (31.86)                                        
  6 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               1:01.71    1:01.66 SILV   
                  29.90     1:01.66 (31.76)                                        
  7 Nikolski, Grace           13 Dolphins-MR          1:01.47    1:01.70 SILV   
                  29.85     1:01.70 (31.85)                                        
  8 Lewis, Emily              14 UNMSC-MR             1:04.74    1:02.54 SILV   
                  30.10     1:02.54 (32.44)                                        
  9 Mannle, Kathryn           13 LBA-MR               1:07.59    1:02.57 SILV   
                  30.44     1:02.57 (32.13)                                        
 10 Arcomano, Becca           14 NDAC-MR              1:00.79    1:02.91 SILV   
                  30.03     1:02.91 (32.88)                                        
 11 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          1:05.83    1:03.19 SILV   
                  30.37     1:03.19 (32.82)                                        
 12 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:03.21    1:03.21 SILV   
                  30.75     1:03.21 (32.46)                                        
 13 Stangeby, Hailee          13 Aqua Gems-MR         1:02.43    1:03.56 SILV   
                  31.16     1:03.56 (32.40)                                        
 14 Klippel, Britney          14 Aqua Gems-MR         1:03.73    1:03.96 SILV   
                  30.47     1:03.96 (33.49)                                        
 15 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               1:03.92    1:04.34        
                  31.00     1:04.34 (33.34)                                        
 16 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               1:04.00    1:04.38        
                  31.03     1:04.38 (33.35)                                        
 17 DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              1:04.19    1:04.51        
                  31.34     1:04.51 (33.17)                                        
 18 Chase, Christina          14 LBA-MR               1:04.25    1:04.63        
                  31.26     1:04.63 (33.37)                                        
 19 Regenauer, Emma           14 Aqua Gems-MR         1:03.97    1:04.91        
                  30.85     1:04.91 (34.06)                                        
 20 Sistare, Kate             13 NDAC-MR              1:05.19    1:05.26        
                  30.68     1:05.26 (34.58)                                        
 21 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR          1:05.71    1:05.91        
                  31.09     1:05.91 (34.82)                                        
 22 Coffin, Hannah            14 Dolphins-MR          1:06.21    1:06.62        
                  32.36     1:06.62 (34.26)                                        
 23 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               1:09.38    1:07.33        
                  32.81     1:07.33 (34.52)                                        
 24 White, Kristen            14 Aqua Gems-MR         1:10.66    1:13.50        
                  35.00     1:13.50 (38.50)                                        
 25 Salem, Marissa            13 LBA-MR               1:14.81    1:15.42        
                  35.83     1:15.42 (39.59)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:06.49  ZQ
              2:07.99  JO
              2:18.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               13 MSC-MR               2:10.26    2:07.68 JO     
                  29.34     1:01.97 (32.63)     1:35.70 (33.73)     2:07.68 (31.98)
  2 Harrington, Morgan        13 LBA-MR               2:11.91    2:08.47 SILV   
                  29.73     1:02.46 (32.73)     1:35.82 (33.36)     2:08.47 (32.65)
  3 Ruf, Katie                14 Dolphins-MR          2:05.11    2:08.61 SILV   
                  29.50     1:01.80 (32.30)     1:35.35 (33.55)     2:08.61 (33.26)
  4 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               2:12.41    2:12.65 SILV   
                  30.19     1:04.37 (34.18)     1:39.43 (35.06)     2:12.65 (33.22)
  5 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               2:16.44    2:13.26 SILV   
                  30.74     1:04.19 (33.45)     1:38.76 (34.57)     2:13.26 (34.50)
  6 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               2:12.95    2:13.39 SILV   
                  31.21     1:04.76 (33.55)     1:39.05 (34.29)     2:13.39 (34.34)
  7 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR          2:18.74    2:16.09 SILV   
                  30.25     1:04.25 (34.00)     1:40.36 (36.11)     2:16.09 (35.73)
  8 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               2:14.76    2:16.42 SILV   
                  31.52     1:05.77 (34.25)     1:41.39 (35.62)     2:16.42 (35.03)
  9 Lewis, Emily              14 UNMSC-MR             2:15.41    2:16.78 SILV   
                  31.19     1:05.83 (34.64)     1:41.42 (35.59)     2:16.78 (35.36)
 10 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          2:27.64    2:19.58        
                  30.94     1:06.06 (35.12)     1:43.42 (37.36)     2:19.58 (36.16)
 11 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              2:21.03    2:20.16        
                  31.76     1:07.13 (35.37)     1:44.10 (36.97)     2:20.16 (36.06)
 12 Gruber, Jacqueline        14 LBA-MR               2:30.52    2:24.82        
                  31.85     1:08.64 (36.79)     1:46.67 (38.03)     2:24.82 (38.15)
 13 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               2:31.15    2:27.10        
                  32.62     1:09.75 (37.13)     1:48.86 (39.11)     2:27.10 (38.24)
 14 Sistare, Kate             13 NDAC-MR              2:26.48    2:27.97        
                  31.04     1:06.82 (35.78)     1:46.54 (39.72)     2:27.97 (41.43)
 15 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR          2:30.29    2:28.08        
                  31.86     1:09.84 (37.98)     1:48.95 (39.11)     2:28.08 (39.13)
 16 Waller, Brittany          13 LBA-MR               2:37.15    2:33.75        
                  34.37     1:12.84 (38.47)     1:53.40 (40.56)     2:33.75 (40.35)
 17 Kubsch, Hannah            13 NDAC-MR              2:40.11    2:35.25        
                  35.17     1:14.07 (38.90)     1:54.95 (40.88)     2:35.25 (40.30)
 18 White, Kristen            14 Aqua Gems-MR         2:39.94    2:45.36        
                                                    2:01.50 ( )     2:45.36 (43.86)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan        13 LBA-MR               5:49.51    5:36.04 SILV   
                  30.78     1:04.46 (33.68)     1:38.80 (34.34)     2:12.69 (33.89)
        2:46.62 (33.93)     3:20.31 (33.69)     3:54.71 (34.40)     4:28.58 (33.87)
        5:02.89 (34.31)     5:36.04 (33.15)                                        
  2 Lewis, Emily              14 UNMSC-MR             5:44.73    5:50.22 SILV   
                  31.12     1:05.02 (33.90)     1:39.63 (34.61)     2:14.51 (34.88)
        2:50.07 (35.56)     3:25.74 (35.67)     4:01.68 (35.94)     4:37.99 (36.31)
        5:14.52 (36.53)     5:50.22 (35.70)                                        
  3 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               6:01.54    5:51.51 SILV   
                  31.98     1:06.94 (34.96)     1:42.61 (35.67)     2:18.03 (35.42)
        2:53.92 (35.89)     3:29.91 (35.99)     4:05.60 (35.69)     4:41.74 (36.14)
        5:17.30 (35.56)     5:51.51 (34.21)                                        
  4 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               6:09.75    5:53.23 SILV   
                  32.04     1:07.92 (35.88)     1:44.04 (36.12)     2:20.73 (36.69)
        2:57.57 (36.84)     3:32.82 (35.25)     4:08.34 (35.52)     4:44.26 (35.92)
        5:19.85 (35.59)     5:53.23 (33.38)                                        
  5 Ruf, Katie                14 Dolphins-MR          5:36.93    5:56.77        
                  31.56     1:05.51 (33.95)     1:40.56 (35.05)     2:16.17 (35.61)
        2:52.45 (36.28)     3:29.30 (36.85)     4:06.75 (37.45)     4:44.17 (37.42)
        5:21.41 (37.24)     5:56.77 (35.36)                                        
  6 Elcott, Ina               13 MSC-MR               6:00.72    5:57.04        
                  31.78     1:06.33 (34.55)     1:41.66 (35.33)     2:17.26 (35.60)
        2:53.76 (36.50)     3:30.43 (36.67)     4:07.21 (36.78)     4:44.61 (37.40)
        5:21.37 (36.76)     5:57.04 (35.67)                                        
  7 Reining, Emma             13 MSC-MR               7:03.29    6:04.64        
                  30.94     1:06.68 (35.74)     1:43.78 (37.10)     2:21.00 (37.22)
        2:58.76 (37.76)     3:36.26 (37.50)     4:14.15 (37.89)     4:52.46 (38.31)
        5:30.39 (37.93)     6:04.64 (34.25)                                        
  8 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               5:59.45    6:04.94        
                  32.00     1:06.77 (34.77)     1:43.72 (36.95)     2:21.37 (37.65)
        2:58.36 (36.99)     3:36.38 (38.02)     4:14.20 (37.82)     4:52.15 (37.95)
        5:28.97 (36.82)     6:04.94 (35.97)                                        
  9 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               5:57.55    6:05.61        
                  34.19     1:10.69 (36.50)     1:48.32 (37.63)     2:24.83 (36.51)
        3:01.73 (36.90)     3:38.99 (37.26)     4:16.19 (37.20)     4:53.71 (37.52)
        5:30.49 (36.78)     6:05.61 (35.12)                                        
 10 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          6:48.75    6:20.54        
                  32.26     1:08.98 (36.72)     1:47.32 (38.34)     2:26.58 (39.26)
        3:06.74 (40.16)     3:47.04 (40.30)     4:25.72 (38.68)     5:05.63 (39.91)
        5:45.79 (40.16)     6:20.54 (34.75)                                        
 11 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              6:09.11    6:23.67        
                  33.24     1:09.94 (36.70)     1:47.96 (38.02)     2:26.44 (38.48)
        3:06.66 (40.22)     3:46.85 (40.19)     4:26.35 (39.50)     5:06.34 (39.99)
        5:45.84 (39.50)     6:23.67 (37.83)                                        
 12 Gruber, Jacqueline        14 LBA-MR               6:22.14    6:27.64        
                  33.94     1:12.87 (38.93)     1:51.84 (38.97)     2:31.47 (39.63)
        3:11.58 (40.11)     3:50.59 (39.01)     4:30.89 (40.30)     5:10.60 (39.71)
        5:49.57 (38.97)     6:27.64 (38.07)                                        
 13 Waller, Brittany          13 LBA-MR               6:56.73    6:47.93        
                  35.41     1:15.32 (39.91)     1:56.90 (41.58)     2:38.88 (41.98)
        3:20.95 (42.07)     4:02.90 (41.95)     4:44.46 (41.56)     5:26.21 (41.75)
        6:07.79 (41.58)     6:47.93 (40.14)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:16.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               13 MSC-MR               1:02.96    1:04.36 ZQ     
                  31.46     1:04.36 (32.90)                                        
  2 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:07.44    1:07.81 SILV   
                  33.24     1:07.81 (34.57)                                        
  3 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               1:11.75    1:09.63 SILV   
                  33.88     1:09.63 (35.75)                                        
  4 Reining, Emma             13 MSC-MR               1:11.87    1:10.10 SILV   
                  33.92     1:10.10 (36.18)                                        
  5 Klippel, Britney          14 Aqua Gems-MR         1:09.04    1:11.38 SILV   
                  34.48     1:11.38 (36.90)                                        
  6 Ruf, Katie                14 Dolphins-MR          1:09.89    1:11.67 SILV   
                  34.89     1:11.67 (36.78)                                        
  7 Arcomano, Becca           14 NDAC-MR              1:09.87    1:12.73 SILV   
                  34.53     1:12.73 (38.20)                                        
  8 Lewis, Emily              14 UNMSC-MR             1:16.00    1:12.78 SILV   
                  35.62     1:12.78 (37.16)                                        
  9 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               1:14.18    1:12.82 SILV   
                  36.28     1:12.82 (36.54)                                        
 10 Mannle, Kathryn           13 LBA-MR               1:15.79    1:13.17 SILV   
                  35.91     1:13.17 (37.26)                                        
 11 Sistare, Kate             13 NDAC-MR              1:11.15    1:13.30 SILV   
                  35.64     1:13.30 (37.66)                                        
 12 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               1:14.96    1:14.73 SILV   
                  36.73     1:14.73 (38.00)                                        
 13 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR          1:13.94    1:14.79 SILV   
                  36.52     1:14.79 (38.27)                                        
 14 Stangeby, Hailee          13 Aqua Gems-MR         1:24.16    1:14.82 SILV   
                  36.83     1:14.82 (37.99)                                        
 15 Regenauer, Emma           14 Aqua Gems-MR         1:13.10    1:15.03 SILV   
                  36.56     1:15.03 (38.47)                                        
 16 DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              1:15.20    1:15.33 SILV   
                  37.22     1:15.33 (38.11)                                        
 17 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               1:12.00    1:15.52 SILV   
                  36.28     1:15.52 (39.24)                                        
 18 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               1:19.90    1:15.61 SILV   
                  37.10     1:15.61 (38.51)                                        
 19 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          1:16.50    1:15.94 SILV   
                  38.33     1:15.94 (37.61)                                        
 20 Waller, Brittany          13 LBA-MR               1:17.01    1:17.09        
                  37.99     1:17.09 (39.10)                                        
 21 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR          1:19.19    1:17.36        
                  37.70     1:17.36 (39.66)                                        
 22 Coffin, Hannah            14 Dolphins-MR          1:17.46    1:19.08        
                  38.73     1:19.08 (40.35)                                        
 23 White, Kristen            14 Aqua Gems-MR         1:17.60    1:21.95        
 24 Chase, Christina          14 LBA-MR               1:25.65    1:23.18        
                  41.02     1:23.18 (42.16)                                        
 25 Salem, Marissa            13 LBA-MR               1:30.00    1:28.19        
                  43.04     1:28.19 (45.15)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:24.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               1:14.73    1:17.19 SILV   
                  36.45     1:17.19 (40.74)                                        
  2 Baker, Clara              14 Unattached-MR        1:17.63    1:17.97 SILV   
                  36.51     1:17.97 (41.46)                                        
  3 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               1:15.40    1:18.37 SILV   
                  37.19     1:18.37 (41.18)                                        
  4 Stangeby, Hailee          13 Aqua Gems-MR         1:19.62    1:20.18 SILV   
                  38.91     1:20.18 (41.27)                                        
  5 Sistare, Kate             13 NDAC-MR              1:18.89    1:20.22 SILV   
                  38.48     1:20.22 (41.74)                                        
  6 Elcott, Ina               13 MSC-MR               1:18.50    1:20.83 SILV   
                  38.57     1:20.83 (42.26)                                        
  7 Nicpon, Catherine         14 LBA-MR               1:15.00    1:21.66 SILV   
                  38.08     1:21.66 (43.58)                                        
  8 Mannle, Kathryn           13 LBA-MR               1:27.56    1:21.83 SILV   
                  39.36     1:21.83 (42.47)                                        
  9 Waller, Brittany          13 LBA-MR               1:21.24    1:22.91 SILV   
                  39.39     1:22.91 (43.52)                                        
 10 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR          1:26.31    1:23.36 SILV   
                  39.02     1:23.36 (44.34)                                        
 11 Coffin, Hannah            14 Dolphins-MR          1:20.73    1:24.23 SILV   
                  39.98     1:24.23 (44.25)                                        
 12 Chase, Christina          14 LBA-MR               1:22.97    1:25.13        
                  39.65     1:25.13 (45.48)                                        
 13 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR          1:27.73    1:25.70        
                  40.79     1:25.70 (44.91)                                        
 14 Abouezzi, Joanna          14 Dolphins-MR          1:27.60    1:25.74        
                  39.34     1:25.74 (46.40)                                        
 15 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          1:32.59    1:28.88        
                  41.50     1:28.88 (47.38)                                        
 16 Payman, Kira              13 Dolphins-MR          1:24.00    1:29.46        
                  41.28     1:29.46 (48.18)                                        
 17 Denatale, Sarah           13 NDAC-MR              1:36.44    1:32.71        
                  43.11     1:32.71 (49.60)                                        
 18 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               1:55.00    1:36.47        
                  45.44     1:36.47 (51.03)                                        
 19 Patel, Vibhuti            13 NDAC-MR              1:30.11    1:36.79        
                  45.57     1:36.79 (51.22)                                        
 20 Watson, Eliza             13 NDAC-MR              1:38.68    1:38.50        
 21 Patierno, Katelyn         13 NDAC-MR              1:35.11    1:42.65        
                  46.65     1:42.65 (56.00)                                        
 -- Kubsch, Hannah            13 NDAC-MR              1:36.16         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Clara              14 Unattached-MR        1:05.04    1:05.69 JO     
                  30.23     1:05.69 (35.46)                                        
  2 Elcott, Ina               13 MSC-MR               1:05.23    1:06.42 SILV   
                  30.85     1:06.42 (35.57)                                        
  3 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               1:09.19    1:09.38 SILV   
                  33.51     1:09.38 (35.87)                                        
  4 Nicpon, Catherine         14 LBA-MR               1:06.69    1:10.07 SILV   
                  32.38     1:10.07 (37.69)                                        
  5 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:12.09    1:10.93 SILV   
                  32.36     1:10.93 (38.57)                                        
  6 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR          1:17.39    1:12.36 SILV   
                  34.90     1:12.36 (37.46)                                        
  7 Ruf, Katie                14 Dolphins-MR          1:17.19    1:12.94        
                  33.78     1:12.94 (39.16)                                        
  8 Coffin, Hannah            14 Dolphins-MR          1:12.94    1:15.35        
                  35.02     1:15.35 (40.33)                                        
  9 Mannle, Kathryn           13 LBA-MR               1:22.48    1:16.06        
                  36.25     1:16.06 (39.81)                                        
 10 Stangeby, Hailee          13 Aqua Gems-MR         1:15.63    1:16.16        
                  35.53     1:16.16 (40.63)                                        
 11 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               1:15.00    1:16.44        
                  35.45     1:16.44 (40.99)                                        
 12 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               1:19.86    1:18.37        
                  35.61     1:18.37 (42.76)                                        
 13 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR          1:14.03    1:18.44        
                  35.09     1:18.44 (43.35)                                        
 14 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               1:23.60    1:20.92        
                  37.75     1:20.92 (43.17)                                        
 15 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               1:24.79    1:21.85        
                  36.73     1:21.85 (45.12)                                        
 16 Waller, Brittany          13 LBA-MR               1:21.54    1:22.14        
                  37.13     1:22.14 (45.01)                                        
 17 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          1:22.56    1:27.23        
                  40.92     1:27.23 (46.31)                                        
 18 Chase, Christina          14 LBA-MR               1:30.00    1:31.33        
                  39.58     1:31.33 (51.75)                                        
 19 Kubsch, Hannah            13 NDAC-MR              1:25.11    1:34.61        
                  42.10     1:34.61 (52.51)                                        
 20 Patel, Vibhuti            13 NDAC-MR              1:25.11    1:42.20        
                  40.45   1:42.20 (1:01.75)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               13 MSC-MR               2:23.07    2:25.76 SILV   
                  31.20     1:06.72 (35.52)     1:51.91 (45.19)     2:25.76 (33.85)
  2 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               2:29.10    2:28.82 SILV   
                  33.17     1:11.42 (38.25)     1:54.74 (43.32)     2:28.82 (34.08)
  3 Mannle, Kathryn           13 LBA-MR               2:42.33    2:33.32 SILV   
                  34.82     1:14.65 (39.83)     1:58.99 (44.34)     2:33.32 (34.33)
  4 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               2:33.31    2:34.27 SILV   
                  32.83     1:13.99 (41.16)     1:58.47 (44.48)     2:34.27 (35.80)
  5 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              2:34.99    2:35.26 SILV   
                  32.78     1:11.87 (39.09)     2:00.23 (48.36)     2:35.26 (35.03)
  6 Lewis, Emily              14 UNMSC-MR             2:37.59    2:35.28 SILV   
                  34.45     1:12.59 (38.14)     1:59.93 (47.34)     2:35.28 (35.35)
  7 Stangeby, Hailee          13 Aqua Gems-MR         2:29.34    2:35.66 SILV   
                  34.75     1:16.38 (41.63)     2:00.93 (44.55)     2:35.66 (34.73)
  8 Regenauer, Emma           14 Aqua Gems-MR         2:39.89    2:38.30 SILV   
                  34.75     1:17.75 (43.00)     2:04.86 (47.11)     2:38.30 (33.44)
  9 Nakutavicius, Alex        13 Dolphins-MR          2:42.06    2:38.47 SILV   
                  34.34     1:17.39 (43.05)     2:03.83 (46.44)     2:38.47 (34.64)
 10 Sistare, Kate             13 NDAC-MR              2:41.12    2:40.57 SILV   
                  34.41     1:16.34 (41.93)     2:01.31 (44.97)     2:40.57 (39.26)
 11 Coffin, Hannah            14 Dolphins-MR          2:38.22    2:41.34 SILV   
                  33.65     1:16.74 (43.09)     2:04.10 (47.36)     2:41.34 (37.24)
 12 Waller, Brittany          13 LBA-MR               2:42.18    2:43.21 SILV   
                  36.73     1:17.88 (41.15)     2:04.04 (46.16)     2:43.21 (39.17)
 13 Arcomano, Becca           14 NDAC-MR              2:32.87    2:43.32 SILV   
                  33.47     1:13.77 (40.30)     2:05.36 (51.59)     2:43.32 (37.96)
 14 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               2:50.00    2:44.10        
                  36.98     1:18.85 (41.87)     2:08.34 (49.49)     2:44.10 (35.76)
 15 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               2:43.98    2:44.18        
                  37.02     1:18.47 (41.45)     2:08.89 (50.42)     2:44.18 (35.29)
 16 DeSimone, Rachel          13 NDAC-MR              2:54.81    2:45.61        
                  34.40     1:17.34 (42.94)     2:08.26 (50.92)     2:45.61 (37.35)
 17 Nalesnik, Morgan          13 Dolphins-MR          2:46.29    2:46.01        
                  35.11     1:17.09 (41.98)     2:09.22 (52.13)     2:46.01 (36.79)
 18 Miller, Mikayla           14 Dolphins-MR          2:50.50    2:46.37        
                  39.30     1:20.59 (41.29)     2:12.01 (51.42)     2:46.37 (34.36)
 19 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               3:08.49    2:48.69        
                  36.63     1:19.26 (42.63)     2:11.48 (52.22)     2:48.69 (37.21)
 20 Chase, Christina          14 LBA-MR               2:43.34    2:49.16        
                  39.06     1:23.26 (44.20)     2:11.43 (48.17)     2:49.16 (37.73)
 21 White, Kristen            14 Aqua Gems-MR         2:59.44    2:53.96        
                  36.43     1:19.91 (43.48)     2:11.15 (51.24)     2:53.96 (42.81)
 22 Salem, Marissa            13 LBA-MR               3:13.73    3:06.58        
                  42.66     1:31.22 (48.56)     2:24.19 (52.97)     3:06.58 (42.39)
 -- Reining, Emma             13 MSC-MR               2:45.08         DQ        
                  34.69     1:15.10 (40.41)     2:03.19 (48.09)          DQ (35.11)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:29.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan        13 LBA-MR               5:10.92    5:00.56 JO     
                  30.79     1:06.72 (35.93)     1:46.09 (39.37)     2:23.87 (37.78)
        3:07.99 (44.12)     3:53.02 (45.03)     4:26.79 (33.77)     5:00.56 (33.77)
  2 Elcott, Ina               13 MSC-MR               5:19.77    5:08.06 SILV   
                  31.77     1:08.57 (36.80)     1:46.58 (38.01)     2:22.64 (36.06)
        3:09.75 (47.11)     3:56.11 (46.36)     4:32.57 (36.46)     5:08.06 (35.49)
  3 Caldwell, Julia           13 MSC-MR               5:42.41    5:13.09 SILV   
                  34.43     1:13.12 (38.69)     1:53.29 (40.17)     2:32.77 (39.48)
        3:16.52 (43.75)     4:01.16 (44.64)     4:37.38 (36.22)     5:13.09 (35.71)
  4 Jackson, Chloe            13 MSC-MR               5:46.81    5:19.73 SILV   
                  34.59     1:13.88 (39.29)     1:55.69 (41.81)     2:36.79 (41.10)
        3:21.69 (44.90)     4:07.69 (46.00)     4:45.55 (37.86)     5:19.73 (34.18)
  5 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               5:23.98    5:31.26        
                  35.21     1:19.04 (43.83)     2:01.45 (42.41)     2:42.51 (41.06)
        3:29.63 (47.12)     4:18.24 (48.61)     4:55.30 (37.06)     5:31.26 (35.96)
  6 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               5:45.00    5:35.57        
                  36.93     1:21.98 (45.05)     2:02.65 (40.67)     2:42.77 (40.12)
        3:32.52 (49.75)     4:23.35 (50.83)     4:59.56 (36.21)     5:35.57 (36.01)
  7 Gruber, Jacqueline        14 LBA-MR               6:25.00    5:56.28        
                  39.53     1:26.24 (46.71)     2:09.49 (43.25)     2:51.65 (42.16)
        3:45.34 (53.69)     4:39.90 (54.56)     5:18.35 (38.45)     5:56.28 (37.93)
  8 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               6:29.00    5:57.78        
                  36.60     1:21.59 (44.99)     2:07.21 (45.62)     2:51.33 (44.12)
        3:44.74 (53.41)     4:39.04 (54.30)     5:19.92 (40.88)     5:57.78 (37.86)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:48.69    1:47.80        
     1) Jackson, Chloe 13               2) Elcott, Ina 13                 
     3) Caldwell, Julia 13              4) Reining, Emma 13               
                  26.77       53.29 (26.52)     1:20.59 (27.30)     1:47.80 (27.21)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            1:52.36    1:53.73        
     1) Nikolski, Grace 13              2) Nalesnik, Morgan 13            
     3) Coffin, Hannah 14               4) Ruf, Katie 14                  
                  27.82       57.72 (29.90)     1:26.64 (28.92)     1:53.73 (27.09)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:52.20    1:54.85        
     1) Arcomano, Becca 14              2) DeSimone, Rachel 13            
     3) Sistare, Kate 13                4) Rendon, Jazmin 13              
                  28.44       58.11 (29.67)     1:27.14 (29.03)     1:54.85 (27.71)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:56.18    1:59.68        
     1) Mannle, Kathryn 13              2) Chase, Christina 14            
     3) Crocker, Carolyn 13             4) Cammarosano, Danielle 14       
                  29.88       59.77 (29.89)     1:29.61 (29.84)     1:59.68 (30.07)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.81    2:00.52        
     1) Bergin, Kate 14                 2) Caldwell, Julia 13             
     3) Elcott, Ina 13                  4) Jackson, Chloe 13              
                  29.45     1:04.68 (35.23)     1:33.53 (28.85)     2:00.52 (26.99)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.17    2:12.65        
     1) Mannle, Kathryn 13              2) Waller, Brittany 13            
     3) Nicpon, Catherine 14            4) Crocker, Carolyn 13            
                  34.81     1:12.42 (37.61)     1:42.56 (30.14)     2:12.65 (30.09)
 -- Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:07.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Nikolski, Grace 13              2) Coffin, Hannah 14              
     3) Nalesnik, Morgan 13             4) Ruf, Katie 14                  
                  31.91     1:09.09 (37.18)     1:40.59 (31.50)          DQ (27.19)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR                 24.68      26.64        
  2 Ullinger, Katie           16 MSC-MR                 25.99      27.18        
  3 Bergin, Kate              14 MSC-MR                 27.11      27.23        
  4 Cannon, Kellie            15 LBA-MR                 26.44      27.26        
  5 Nash, Jennifer            16 LBA-MR                 26.56      27.40        
  5 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR           27.47      27.40        
  7 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR                 26.20      27.67        
  8 Baione, Alexa             16 MSC-MR                 27.07      27.87        
  9 Stratica, Heather         16 MSC-MR                 27.12      28.10        
 10 Wood, Kira                16 Dolphins-MR            28.50      28.13        
 11 Boyko, Emily              17 MSC-MR                 28.49      28.25        
 12 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR                27.01      28.26        
 13 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR            28.02      28.53        
 14 Walsh, Shannon            16 MSC-MR                 27.22      28.70        
 15 Koenig, Lindsay           16 Dolphins-MR            28.29      28.77        
 16 Olazabal, Gabriella       15 LBA-MR                 27.76      28.90        
 17 Nunez, Naomi              16 MSC-MR                 28.41      28.95        
 18 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR                27.84      29.07        
 19 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR            27.90      29.63        
 20 Fitzgerald, Erin          16 Aqua Gems-MR           29.78      30.43        
 21 Rodriguez, Alyssa         16 Dolphins-MR            31.35      31.27        
 22 Makebish, Ani             11 NDAC-MR                31.12      31.33        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR                 53.73      55.92        
                  26.99       55.92 (28.93)                                        
  2 Watson, Carly             17 MSC-MR                 54.00      57.13        
                  27.70       57.13 (29.43)                                        
  3 Bergin, Kate              14 MSC-MR                 56.08      57.33        
                  27.80       57.33 (29.53)                                        
  4 Stalnaker, Taylor         14 Aqua Gems-MR           56.97      57.44        
                  27.82       57.44 (29.62)                                        
  5 Seelbach, Leeza           16 NDAC-MR                57.13      57.69        
                  27.67       57.69 (30.02)                                        
  6 Blezy, Katriona           15 Aqua Gems-MR           56.09      57.87        
                  27.58       57.87 (30.29)                                        
  7 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR           58.24      58.77        
                  27.97       58.77 (30.80)                                        
  8 Cannon, Kellie            15 LBA-MR                 55.89      59.19        
                  29.07       59.19 (30.12)                                        
  9 Ullinger, Katie           16 MSC-MR                 55.99      59.69        
                  28.58       59.69 (31.11)                                        
 10 Regenauer, Nicole         15 Aqua Gems-MR           55.54      59.85        
                  28.51       59.85 (31.34)                                        
 11 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR               59.56    1:00.43        
                  28.72     1:00.43 (31.71)                                        
 12 Baione, Alexa             16 MSC-MR                 58.05    1:00.53        
                  29.06     1:00.53 (31.47)                                        
 13 Stratica, Heather         16 MSC-MR                 58.13    1:00.54        
                  29.05     1:00.54 (31.49)                                        
 14 Olazabal, Gabriella       15 LBA-MR               1:00.19    1:01.15        
                  29.73     1:01.15 (31.42)                                        
 15 Nash, Jennifer            16 LBA-MR                 57.55    1:01.26        
                  29.14     1:01.26 (32.12)                                        
 16 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR            59.38    1:01.45        
                  29.71     1:01.45 (31.74)                                        
 17 Walsh, Shannon            16 MSC-MR                 58.86    1:02.18        
                  29.71     1:02.18 (32.47)                                        
 18 O'Rourke, Katie           16 Dolphins-MR            59.79    1:02.25        
                  30.25     1:02.25 (32.00)                                        
 19 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               1:01.12    1:02.32        
                  29.59     1:02.32 (32.73)                                        
 20 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          1:02.73    1:02.56        
                  29.88     1:02.56 (32.68)                                        
 21 White, Lindsay            16 Aqua Gems-MR         1:01.01    1:03.01        
                  30.24     1:03.01 (32.77)                                        
 22 Koenig, Lindsay           16 Dolphins-MR          1:02.44    1:03.08        
                  30.04     1:03.08 (33.04)                                        
 23 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR                59.80    1:03.17        
                  30.30     1:03.17 (32.87)                                        
 24 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR          1:01.08    1:03.19        
                  30.29     1:03.19 (32.90)                                        
 25 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              1:01.60    1:03.98        
                  30.66     1:03.98 (33.32)                                        
 26 Baione, Rachel            15 MSC-MR               1:03.33    1:05.19        
                  31.35     1:05.19 (33.84)                                        
 27 Fitzgerald, Erin          16 Aqua Gems-MR         1:04.47    1:06.69        
                  32.08     1:06.69 (34.61)                                        
 28 Izzo, Sarah               16 NDAC-MR              1:06.81    1:09.00        
                  32.83     1:09.00 (36.17)                                        
 29 Rodriguez, Alyssa         16 Dolphins-MR          1:16.00    1:09.71        
                  33.25     1:09.71 (36.46)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR               1:57.41    2:00.50        
                  28.94       59.46 (30.52)     1:29.95 (30.49)     2:00.50 (30.55)
  2 Bergin, Kate              14 MSC-MR               1:59.40    2:02.78        
                  28.93     1:00.21 (31.28)     1:31.70 (31.49)     2:02.78 (31.08)
  3 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               1:59.14    2:03.96        
                  29.78     1:01.41 (31.63)     1:33.20 (31.79)     2:03.96 (30.76)
  4 Seelbach, Leeza           16 NDAC-MR              2:03.54    2:05.74        
                  28.74     1:00.55 (31.81)     1:32.94 (32.39)     2:05.74 (32.80)
  5 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:05.07    2:07.35        
                  29.63     1:01.52 (31.89)     1:33.68 (32.16)     2:07.35 (33.67)
  6 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               2:03.11    2:08.23        
                  29.78     1:02.45 (32.67)     1:35.65 (33.20)     2:08.23 (32.58)
  7 Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:08.06    2:09.26        
                  30.06     1:03.24 (33.18)     1:36.85 (33.61)     2:09.26 (32.41)
  8 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               2:13.12    2:10.66        
                  29.76     1:02.55 (32.79)     1:36.87 (34.32)     2:10.66 (33.79)
  9 Baione, Alexa             16 MSC-MR               2:15.52    2:12.48        
                  30.38     1:03.91 (33.53)     1:38.76 (34.85)     2:12.48 (33.72)
 10 White, Lindsay            16 Aqua Gems-MR         2:10.82    2:14.05        
                  30.28     1:04.05 (33.77)     1:39.05 (35.00)     2:14.05 (35.00)
 11 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             2:11.71    2:14.73        
                  30.30     1:03.58 (33.28)     1:38.91 (35.33)     2:14.73 (35.82)
 12 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          2:12.97    2:15.86        
                  31.06     1:04.56 (33.50)     1:39.73 (35.17)     2:15.86 (36.13)
 13 Gruber, Alexandra JO      16 LBA-MR               2:17.50    2:17.96        
                  30.91     1:05.39 (34.48)     1:41.64 (36.25)     2:17.96 (36.32)
 14 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               2:12.47    2:18.89        
                  30.22     1:04.34 (34.12)     1:40.85 (36.51)     2:18.89 (38.04)
 15 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              2:22.24    2:19.75        
                  30.40     1:05.93 (35.53)     1:43.56 (37.63)     2:19.75 (36.19)
 16 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          2:20.71    2:21.49        
                  30.68     1:05.91 (35.23)     1:43.55 (37.64)     2:21.49 (37.94)
 17 Baione, Rachel            15 MSC-MR               2:23.62    2:21.53        
                  32.29     1:07.39 (35.10)     1:44.80 (37.41)     2:21.53 (36.73)
 18 Izzo, Sarah               16 NDAC-MR              2:26.21    2:29.64        
                  32.48     1:10.02 (37.54)     1:49.64 (39.62)     2:29.64 (40.00)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR               5:15.51    5:20.07        
                  29.66     1:03.66 (34.00)     1:37.59 (33.93)     2:11.69 (34.10)
        2:45.61 (33.92)     3:19.79 (34.18)     3:54.01 (34.22)     4:28.17 (34.16)
        5:02.60 (34.43)     5:20.07 (17.47)                                        
  2 Bergin, Kate              14 MSC-MR               5:17.91    5:21.14        
                  33.23     1:09.00 (35.77)     1:45.79 (36.79)     2:23.17 (37.38)
      3:38.50 (1:15.33)     4:15.89 (37.39)     4:52.99 (37.10)     5:29.87 (36.88)
            5:21.14 ( )                                                            
  3 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               5:16.40    5:31.76        
                  29.51     1:02.95 (33.44)     1:36.71 (33.76)     2:11.15 (34.44)
        2:45.60 (34.45)     3:19.73 (34.13)     3:54.70 (34.97)     4:29.97 (35.27)
        5:05.51 (35.54)     5:31.76 (26.25)                                        
  4 Aroesty, Maggie           12 LBA-MR               5:42.50    5:34.78        
                  29.66     1:03.66 (34.00)     1:37.59 (33.93)     2:11.69 (34.10)
        2:45.61 (33.92)     3:19.79 (34.18)     3:54.01 (34.22)     4:28.17 (34.16)
        5:02.60 (34.43)     5:34.78 (32.18)                                        
  5 Seelbach, Leeza           16 NDAC-MR              5:51.66    5:39.41        
                  29.51     1:02.95 (33.44)     1:36.71 (33.76)     2:11.15 (34.44)
        2:45.60 (34.45)     3:19.73 (34.13)     3:54.70 (34.97)     4:29.97 (35.27)
        5:05.51 (35.54)     5:39.41 (33.90)                                        
  6 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         5:40.43    5:40.44        
                  32.03     1:06.95 (34.92)     1:42.46 (35.51)     2:18.19 (35.73)
        2:53.63 (35.44)     3:29.71 (36.08)     4:05.43 (35.72)     4:42.36 (36.93)
        5:18.88 (36.52)     5:40.44 (21.56)                                        
  7 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               5:31.03    5:40.80        
                  32.07     1:07.83 (35.76)     1:44.49 (36.66)     2:21.55 (37.06)
        2:58.65 (37.10)     3:35.60 (36.95)     4:12.80 (37.20)     4:49.42 (36.62)
        5:25.88 (36.46)     5:40.80 (14.92)                                        
  8 Stratica, Heather         16 MSC-MR               5:59.80    5:53.75        
                  32.03     1:06.95 (34.92)     1:42.46 (35.51)     2:18.19 (35.73)
        2:53.63 (35.44)     3:29.71 (36.08)     4:05.43 (35.72)     4:42.36 (36.93)
        5:18.88 (36.52)     5:53.75 (34.87)                                        
  9 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               5:57.90    5:55.10        
                  31.52     1:06.15 (34.63)     1:42.03 (35.88)     2:18.57 (36.54)
        2:54.88 (36.31)     3:31.15 (36.27)     4:07.89 (36.74)     4:44.44 (36.55)
        5:20.60 (36.16)     5:55.10 (34.50)                                        
 10 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               5:36.36    5:57.11        
                  31.52     1:06.15 (34.63)     1:42.03 (35.88)     2:18.57 (36.54)
        2:54.88 (36.31)     3:31.15 (36.27)     4:07.89 (36.74)     4:44.44 (36.55)
        5:20.60 (36.16)     5:57.11 (36.51)                                        
 11 Baione, Alexa             16 MSC-MR               6:10.11    5:57.30        
                  30.65     1:04.55 (33.90)     1:39.80 (35.25)     2:16.17 (36.37)
        2:52.89 (36.72)     3:30.54 (37.65)     4:08.18 (37.64)     4:46.32 (38.14)
        5:23.48 (37.16)     5:57.30 (33.82)                                        
 12 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR              6:10.50    5:58.11        
                  32.81     1:08.79 (35.98)     1:45.44 (36.65)     2:21.86 (36.42)
        2:58.72 (36.86)     3:35.64 (36.92)     4:12.79 (37.15)     4:48.89 (36.10)
        5:24.55 (35.66)     5:58.11 (33.56)                                        
 13 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               6:06.81    5:59.98        
                  31.68     1:07.16 (35.48)     1:44.48 (37.32)     2:21.91 (37.43)
        2:58.59 (36.68)     3:36.00 (37.41)     4:12.82 (36.82)     4:49.89 (37.07)
        5:25.34 (35.45)     5:59.98 (34.64)                                        
 14 White, Lindsay            16 Aqua Gems-MR         5:57.55    6:01.80        
                  32.07     1:07.83 (35.76)     1:44.49 (36.66)     2:21.55 (37.06)
        2:58.65 (37.10)     3:35.60 (36.95)     4:12.80 (37.20)     4:49.42 (36.62)
        5:25.88 (36.46)     6:01.80 (35.92)                                        
 15 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              6:03.85    6:05.08        
                  31.60     1:07.97 (36.37)     1:45.50 (37.53)     2:23.06 (37.56)
        3:00.38 (37.32)     3:37.47 (37.09)     4:14.70 (37.23)     4:52.05 (37.35)
        5:29.83 (37.78)     6:05.08 (35.25)                                        
 16 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             6:06.62    6:05.42        
                  33.35     1:09.48 (36.13)     1:46.02 (36.54)     2:22.62 (36.60)
        2:59.35 (36.73)     3:36.35 (37.00)     4:13.81 (37.46)     4:51.47 (37.66)
        5:29.40 (37.93)     6:05.42 (36.02)                                        
 17 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          5:54.04    6:05.59        
                  33.23     1:09.00 (35.77)     1:45.79 (36.79)     2:23.17 (37.38)
      3:38.50 (1:15.33)     4:15.89 (37.39)     4:52.99 (37.10)     5:29.87 (36.88)
        6:05.59 (35.72)                                                            
 18 Gruber, Alexandra JO      16 LBA-MR               6:04.57    6:15.14        
                  32.70     1:08.69 (35.99)     1:45.35 (36.66)     2:23.21 (37.86)
        3:01.26 (38.05)     3:39.49 (38.23)     4:18.62 (39.13)     4:58.05 (39.43)
        5:37.36 (39.31)     6:15.14 (37.78)                                        
 19 Baione, Rachel            15 MSC-MR               6:24.10    6:19.07        
                  33.07     1:09.30 (36.23)     1:47.23 (37.93)     2:26.33 (39.10)
        3:05.20 (38.87)     3:44.67 (39.47)     4:23.77 (39.10)     5:02.89 (39.12)
        5:41.82 (38.93)     6:19.07 (37.25)                                        
 20 Kavanagh, Ellie           11 LBA-MR               7:15.65    6:19.21        
                  34.12     1:12.29 (38.17)     1:51.05 (38.76)     2:29.07 (38.02)
        3:07.30 (38.23)     3:45.71 (38.41)     4:24.45 (38.74)     5:04.04 (39.59)
        5:42.56 (38.52)     6:19.21 (36.65)                                        
 21 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               6:08.51    6:19.29        
                  32.39     1:08.69 (36.30)     1:46.17 (37.48)     2:23.47 (37.30)
        3:02.24 (38.77)     3:41.82 (39.58)     4:21.23 (39.41)     5:00.74 (39.51)
        5:40.04 (39.30)     6:19.29 (39.25)                                        
 22 Koenig, Lindsay           16 Dolphins-MR          6:12.85    6:19.52        
                  30.07     1:05.85 (35.78)     1:44.01 (38.16)     2:23.57 (39.56)
        3:02.51 (38.94)     3:43.05 (40.54)     4:23.53 (40.48)     5:03.73 (40.20)
        5:42.96 (39.23)     6:19.52 (36.56)                                        
 23 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR          6:02.24    6:22.97        
                  33.15     1:10.85 (37.70)     1:49.55 (38.70)     2:29.27 (39.72)
        3:09.36 (40.09)     3:49.41 (40.05)     4:29.68 (40.27)     5:09.23 (39.55)
        5:48.18 (38.95)     6:22.97 (34.79)                                        
 24 Noble, Allison            12 Dolphins-MR          6:33.75    6:26.33        
                  32.91     1:11.22 (38.31)     1:51.20 (39.98)     2:31.16 (39.96)
        3:10.58 (39.42)     3:51.44 (40.86)     4:31.96 (40.52)     5:11.58 (39.62)
        5:50.31 (38.73)     6:26.33 (36.02)                                        
 25 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          6:13.89    6:26.79        
                  32.61     1:10.15 (37.54)     1:49.11 (38.96)     2:28.61 (39.50)
        3:08.20 (39.59)     3:48.02 (39.82)     4:27.84 (39.82)     5:08.22 (40.38)
        5:47.80 (39.58)     6:26.79 (38.99)                                        
 26 Solis, Gabriela           12 LBA-MR               6:04.72    6:28.35        
                  33.72     1:12.57 (38.85)     1:52.78 (40.21)     2:31.96 (39.18)
        3:11.94 (39.98)     3:52.08 (40.14)     4:32.34 (40.26)     5:11.97 (39.63)
        5:50.73 (38.76)     6:28.35 (37.62)                                        
 27 Stevens, Jenna            12 LBA-MR               6:46.33    6:37.43        
                  35.04     1:14.76 (39.72)     1:56.03 (41.27)     2:36.65 (40.62)
        3:17.81 (41.16)     3:58.93 (41.12)     4:39.96 (41.03)     5:20.01 (40.05)
        5:59.78 (39.77)     6:37.43 (37.65)                                        
 28 Izzo, Sarah               16 NDAC-MR              6:40.53    6:41.19        
                  33.76     1:12.97 (39.21)     1:52.87 (39.90)     2:33.56 (40.69)
        3:14.68 (41.12)     3:55.85 (41.17)     4:37.65 (41.80)     5:18.90 (41.25)
        6:00.27 (41.37)     6:41.19 (40.92)                                        
 29 Rodriguez, Alyssa         16 Dolphins-MR          7:32.45    6:56.35        
                  35.61     1:15.12 (39.51)     1:57.26 (42.14)     2:39.79 (42.53)
        3:22.51 (42.72)     4:05.60 (43.09)     4:49.32 (43.72)     5:32.73 (43.41)
        6:15.79 (43.06)     6:56.35 (40.56)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              14 MSC-MR                 59.39    1:01.66 METS   
                  30.54     1:01.66 (31.12)                                        
  2 Stalnaker, Taylor         14 Aqua Gems-MR           58.34    1:01.73 METS   
                  30.20     1:01.73 (31.53)                                        
  3 Brady, Megan              17 LBA-MR                 59.55    1:01.96 METS   
                  30.08     1:01.96 (31.88)                                        
  4 Seelbach, Leeza           16 NDAC-MR              1:04.85    1:05.76        
                  32.05     1:05.76 (33.71)                                        
  5 Blezy, Katriona           15 Aqua Gems-MR         1:03.56    1:05.77        
                  31.17     1:05.77 (34.60)                                        
  6 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR              1:07.36    1:07.17        
                  31.81     1:07.17 (35.36)                                        
  7 Watson, Carly             17 MSC-MR               1:03.11    1:07.26        
                  32.69     1:07.26 (34.57)                                        
  8 Koenig, Lindsay           16 Dolphins-MR          1:03.92    1:07.36        
                  32.59     1:07.36 (34.77)                                        
  9 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               1:04.87    1:07.77        
                  33.72     1:07.77 (34.05)                                        
 10 White, Lindsay            16 Aqua Gems-MR         1:05.73    1:08.06        
                  33.27     1:08.06 (34.79)                                        
 11 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         1:09.16    1:08.35        
                  33.55     1:08.35 (34.80)                                        
 12 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               1:07.32    1:08.61        
                  33.57     1:08.61 (35.04)                                        
 13 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             1:07.83    1:08.94        
                  33.37     1:08.94 (35.57)                                        
 14 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               1:07.99    1:09.00        
                  33.86     1:09.00 (35.14)                                        
 15 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               1:07.79    1:09.40        
                  33.70     1:09.40 (35.70)                                        
 16 Olazabal, Gabriella       15 LBA-MR               1:07.33    1:09.50        
                  34.16     1:09.50 (35.34)                                        
 17 Stratica, Heather         16 MSC-MR               1:08.41    1:09.82        
                  34.61     1:09.82 (35.21)                                        
 18 Nash, Jennifer            16 LBA-MR               1:06.62    1:09.85        
                  34.27     1:09.85 (35.58)                                        
 19 Baione, Alexa             16 MSC-MR               1:06.06    1:09.94        
                  34.36     1:09.94 (35.58)                                        
 20 Regenauer, Nicole         15 Aqua Gems-MR         1:02.84    1:10.31        
                  34.79     1:10.31 (35.52)                                        
 21 Boyko, Emily              17 MSC-MR               1:08.82    1:10.83        
                  34.53     1:10.83 (36.30)                                        
 22 Baione, Rachel            15 MSC-MR               1:11.99    1:11.49        
                  34.92     1:11.49 (36.57)                                        
 23 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               1:10.83    1:12.65        
                  35.48     1:12.65 (37.17)                                        
 24 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          1:12.60    1:12.97        
                  36.00     1:12.97 (36.97)                                        
 25 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          1:14.27    1:15.49        
                  37.23     1:15.49 (38.26)                                        
 26 O'Rourke, Katie           16 Dolphins-MR          1:12.94    1:17.62        
                  37.37     1:17.62 (40.25)                                        
 27 Fitzgerald, Erin          16 Aqua Gems-MR         1:18.12    1:18.71        
                  38.88     1:18.71 (39.83)                                        
 28 Rodriguez, Alyssa         16 Dolphins-MR          1:33.14    1:23.55        
                  40.42     1:23.55 (43.13)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              14 MSC-MR               2:08.10    2:12.45 METS   
                  31.44     1:04.56 (33.12)     1:38.74 (34.18)     2:12.45 (33.71)
  2 Brady, Megan              17 LBA-MR               2:10.65    2:15.37        
                  30.91     1:04.63 (33.72)     1:39.56 (34.93)     2:15.37 (35.81)
  3 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               2:16.05    2:18.61        
                  33.58     1:08.60 (35.02)     1:44.01 (35.41)     2:18.61 (34.60)
  4 Elcott, Ina               13 MSC-MR               2:15.99    2:22.04        
                  32.46     1:08.44 (35.98)     1:45.37 (36.93)     2:22.04 (36.67)
  5 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               2:35.11    2:24.05        
                  34.34     1:10.46 (36.12)     1:47.50 (37.04)     2:24.05 (36.55)
  6 Harrington, Morgan        13 LBA-MR               2:29.34    2:24.35        
                  33.76     1:10.23 (36.47)     1:47.36 (37.13)     2:24.35 (36.99)
  7 Baione, Alexa             16 MSC-MR               2:37.38    2:26.25        
                  34.08     1:10.24 (36.16)     1:47.80 (37.56)     2:26.25 (38.45)
  8 Boyko, Emily              17 MSC-MR               2:21.72    2:26.26        
                  34.64     1:11.70 (37.06)     1:49.45 (37.75)     2:26.26 (36.81)
  9 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               2:22.48    2:27.41        
                  35.70     1:12.61 (36.91)     1:49.94 (37.33)     2:27.41 (37.47)
 10 Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:26.56    2:27.88        
                  35.58     1:12.61 (37.03)     1:50.46 (37.85)     2:27.88 (37.42)
 11 Longo, Caroline           12 LBA-MR               2:31.28    2:28.72        
                  34.19     1:12.38 (38.19)     1:50.94 (38.56)     2:28.72 (37.78)
 12 Farrell, Caroline         12 LBA-MR               2:30.19    2:29.37        
                  36.93     1:15.06 (38.13)     1:53.26 (38.20)     2:29.37 (36.11)
 13 Baione, Rachel            15 MSC-MR               2:31.66    2:31.33        
                  35.05     1:12.81 (37.76)     1:52.97 (40.16)     2:31.33 (38.36)
 14 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               2:31.55    2:31.79        
                  35.42     1:13.75 (38.33)     1:53.16 (39.41)     2:31.79 (38.63)
 15 Gruber, Alexandra JO      16 LBA-MR               2:31.00    2:32.25        
                  35.52     1:13.69 (38.17)     1:52.92 (39.23)     2:32.25 (39.33)
 16 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               2:30.61    2:32.51        
                  35.66     1:13.92 (38.26)     1:53.52 (39.60)     2:32.51 (38.99)
 17 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             2:29.73    2:32.83        
                  35.61     1:13.44 (37.83)     1:53.01 (39.57)     2:32.83 (39.82)
 18 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:26.75    2:32.99        
                  36.00     1:13.55 (37.55)     1:52.50 (38.95)     2:32.99 (40.49)
 19 Crocker, Carolyn          13 LBA-MR               2:44.22    2:33.11        
                  36.46     1:15.03 (38.57)     1:53.88 (38.85)     2:33.11 (39.23)
 20 Sistare, Kate             13 NDAC-MR              2:38.53    2:39.53        
                  35.75     1:14.81 (39.06)     1:57.02 (42.21)     2:39.53 (42.51)
 21 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR          2:33.67    2:41.58        
                  37.40     1:18.14 (40.74)     2:01.07 (42.93)     2:41.58 (40.51)
 22 Maroney, Shannon          13 LBA-MR               2:50.79    2:42.83        
                                                    2:01.29 ( )     2:42.83 (41.54)
 23 Gruber, Jacqueline        14 LBA-MR               2:40.34    2:43.67        
                  37.94     1:19.35 (41.41)     2:02.07 (42.72)     2:43.67 (41.60)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR               1:12.58    1:14.70        
                  35.16     1:14.70 (39.54)                                        
  2 Boyko, Emily              17 MSC-MR               1:13.49    1:17.05        
                  36.38     1:17.05 (40.67)                                        
  3 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               1:16.52    1:18.25        
                  36.79     1:18.25 (41.46)                                        
  4 Nash, Jennifer            16 LBA-MR               1:15.41    1:18.83        
                  36.93     1:18.83 (41.90)                                        
  5 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              1:15.88    1:19.28        
                  37.36     1:19.28 (41.92)                                        
  6 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR              1:21.20    1:19.35        
                  37.08     1:19.35 (42.27)                                        
  7 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         1:19.43    1:19.68        
                  38.33     1:19.68 (41.35)                                        
  8 Baione, Rachel            15 MSC-MR               1:18.44    1:21.29        
                  38.78     1:21.29 (42.51)                                        
  9 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          1:19.11    1:22.17        
                  38.68     1:22.17 (43.49)                                        
 10 Fitzgerald, Erin          16 Aqua Gems-MR         1:20.70    1:22.65        
                  39.08     1:22.65 (43.57)                                        
 11 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             1:21.18    1:24.29        
                  40.30     1:24.29 (43.99)                                        
 12 Makebish, Ani             11 NDAC-MR              1:24.88    1:24.59        
                  40.71     1:24.59 (43.88)                                        
 13 Olazabal, Gabriella       15 LBA-MR               1:20.00    1:26.54        
                  41.42     1:26.54 (45.12)                                        
 14 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          1:32.03    1:27.07        
                  40.29     1:27.07 (46.78)                                        
 15 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               1:24.10    1:27.59        
                  40.19     1:27.59 (47.40)                                        
 16 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR          1:23.50    1:30.09        
                  43.14     1:30.09 (46.95)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR               2:34.13    2:36.13        
                  36.31     1:16.42 (40.11)     1:56.21 (39.79)     2:36.13 (39.92)
  2 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               2:27.26    2:40.31        
                  36.83     1:17.36 (40.53)     1:59.14 (41.78)     2:40.31 (41.17)
  3 Boyko, Emily              17 MSC-MR               2:32.06    2:40.50        
                  37.71     1:18.39 (40.68)     1:59.39 (41.00)     2:40.50 (41.11)
  4 Harrington, Morgan        13 LBA-MR               2:48.13    2:46.54        
                  38.31     1:20.38 (42.07)     2:03.66 (43.28)     2:46.54 (42.88)
  5 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              2:43.58    2:51.82        
                  38.79     1:22.59 (43.80)     2:07.61 (45.02)     2:51.82 (44.21)
  6 Izzo, Sarah               16 NDAC-MR              2:48.85    2:54.35        
                  38.76     1:22.50 (43.74)     2:08.25 (45.75)     2:54.35 (46.10)
  7 Fitzgerald, Erin          16 Aqua Gems-MR         2:53.53    2:55.25        
                  40.28     1:25.42 (45.14)     2:10.73 (45.31)     2:55.25 (44.52)
  8 Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:57.66    2:55.90        
                  40.23     1:24.83 (44.60)     2:10.67 (45.84)     2:55.90 (45.23)
  9 Waller, Brittany          13 LBA-MR               2:57.16    2:57.76        
                  41.46     1:25.42 (43.96)     2:11.86 (46.44)     2:57.76 (45.90)
 10 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               2:59.08    3:00.43        
                  40.16     1:27.02 (46.86)     2:14.05 (47.03)     3:00.43 (46.38)
 11 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR          2:51.52    3:04.12        
                  42.85     1:29.24 (46.39)     2:17.68 (48.44)     3:04.12 (46.44)
 12 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               3:01.39    3:05.25        
                  41.41     1:27.09 (45.68)     2:15.89 (48.80)     3:05.25 (49.36)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               1:02.00    1:04.33        
                  30.77     1:04.33 (33.56)                                        
  2 Olazabal, Gabriella       15 LBA-MR               1:03.55    1:04.73        
                  29.99     1:04.73 (34.74)                                        
  3 Bergin, Kate              14 MSC-MR               1:03.31    1:05.92        
                  31.37     1:05.92 (34.55)                                        
  4 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               1:03.74    1:06.64        
                  31.97     1:06.64 (34.67)                                        
  5 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             1:03.89    1:08.68        
                  31.90     1:08.68 (36.78)                                        
  6 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          1:04.69    1:08.79        
                  32.15     1:08.79 (36.64)                                        
  7 Nash, Jennifer            16 LBA-MR               1:03.13    1:09.36        
                  32.11     1:09.36 (37.25)                                        
  8 Baione, Alexa             16 MSC-MR               1:07.78    1:09.80        
                  31.94     1:09.80 (37.86)                                        
  9 Koenig, Lindsay           16 Dolphins-MR          1:09.33    1:09.87        
                  32.20     1:09.87 (37.67)                                        
 10 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         1:07.38    1:10.32        
                  32.19     1:10.32 (38.13)                                        
 11 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               1:07.63    1:10.52        
                  33.05     1:10.52 (37.47)                                        
 12 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          1:16.56    1:12.10        
                  33.37     1:12.10 (38.73)                                        
 13 Stratica, Heather         16 MSC-MR               1:10.49    1:12.52        
                  34.65     1:12.52 (37.87)                                        
 14 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               1:10.11    1:13.43        
                  33.58     1:13.43 (39.85)                                        
 15 Baione, Rachel            15 MSC-MR               1:11.11    1:13.81        
                  34.70     1:13.81 (39.11)                                        
 16 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR              1:10.55    1:14.40        
                  34.56     1:14.40 (39.84)                                        
 17 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              1:13.14    1:15.26        
                  34.84     1:15.26 (40.42)                                        
 18 Rodriguez, Alyssa         16 Dolphins-MR          1:24.96    1:26.52        
                  37.48     1:26.52 (49.04)                                        
 19 Makebish, Ani             11 NDAC-MR              1:23.92    1:30.86        
                  40.44     1:30.86 (50.42)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Emily              17 MSC-MR               2:06.68    2:14.34 METS   
                  29.92     1:04.20 (34.28)     1:38.94 (34.74)     2:14.34 (35.40)
  2 Watson, Carly             17 MSC-MR               2:12.01    2:18.77 METS   
                  30.41     1:05.18 (34.77)     1:40.86 (35.68)     2:18.77 (37.91)
  3 Harrington, Morgan        13 LBA-MR               2:23.56    2:22.34        
                  31.80     1:07.91 (36.11)     1:45.14 (37.23)     2:22.34 (37.20)
  4 Bergin, Kate              14 MSC-MR               2:12.99    2:22.36        
                  31.49     1:07.33 (35.84)     1:44.82 (37.49)     2:22.36 (37.54)
  5 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               2:19.74    2:22.67        
                  32.83     1:09.21 (36.38)     1:46.38 (37.17)     2:22.67 (36.29)
  6 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:12.77    2:23.15        
                  32.78     1:08.57 (35.79)     1:45.83 (37.26)     2:23.15 (37.32)
  7 Harrington, Brooke        11 LBA-MR               2:43.97    2:40.06        
                  35.34     1:16.05 (40.71)     1:58.43 (42.38)     2:40.06 (41.63)
  8 Simpfenderfer, Heidi      12 MSC-MR                    NT    2:44.14        
                  33.49     1:14.59 (41.10)     1:59.93 (45.34)     2:44.14 (44.21)
  9 Cammarosano, Danielle     14 LBA-MR               2:54.82    2:55.07        
                  36.21     1:20.54 (44.33)     2:07.55 (47.01)     2:55.07 (47.52)
 10 Waller, Brittany          13 LBA-MR               2:52.00    2:58.89        
                  38.03     1:23.39 (45.36)     2:11.22 (47.83)     2:58.89 (47.67)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR               2:13.26    2:18.55        
                  31.60     1:06.50 (34.90)     1:46.94 (40.44)     2:18.55 (31.61)
  2 Bergin, Kate              14 MSC-MR               2:16.75    2:20.03        
                  31.36     1:05.58 (34.22)     1:48.27 (42.69)     2:20.03 (31.76)
  3 Boyko, Emily              17 MSC-MR               2:13.72    2:22.75        
                  30.53     1:08.01 (37.48)     1:49.80 (41.79)     2:22.75 (32.95)
  4 Cannon, Kellie            15 LBA-MR               2:20.26    2:24.67        
                  32.05     1:09.25 (37.20)     1:52.44 (43.19)     2:24.67 (32.23)
  5 Watson, Carly             17 MSC-MR               2:11.99    2:25.16        
                  30.84     1:08.83 (37.99)     1:51.46 (42.63)     2:25.16 (33.70)
  6 Seelbach, Leeza           16 NDAC-MR              2:22.12    2:25.91        
                  31.79     1:07.00 (35.21)     1:52.59 (45.59)     2:25.91 (33.32)
  7 Hutzelmann, Denali        12 Aqua Gems-MR         2:23.71    2:26.86        
                  31.37     1:09.80 (38.43)     1:55.31 (45.51)     2:26.86 (31.55)
  8 Ullinger, Katie           16 MSC-MR               2:23.99    2:27.11        
                  32.96     1:10.64 (37.68)     1:53.63 (42.99)     2:27.11 (33.48)
  9 Baione, Alexa             16 MSC-MR               2:26.42    2:29.61        
                  32.26     1:09.62 (37.36)     1:54.53 (44.91)     2:29.61 (35.08)
 10 Olazabal, Gabriella       15 LBA-MR               2:27.95    2:30.74        
                  31.03     1:09.13 (38.10)     1:56.31 (47.18)     2:30.74 (34.43)
 11 Mackrel, Naima            12 NDAC-MR              2:33.33    2:30.94        
                  30.88     1:08.40 (37.52)     1:54.44 (46.04)     2:30.94 (36.50)
 12 Weckesser, Kayla          15 NDAC-MR              2:26.88    2:31.24        
                  33.06     1:12.71 (39.65)     1:56.91 (44.20)     2:31.24 (34.33)
 13 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               2:20.37    2:31.25        
                  33.72     1:13.98 (40.26)     1:55.87 (41.89)     2:31.25 (35.38)
 14 Regenauer, Nicole         15 Aqua Gems-MR         2:17.75    2:31.60        
                  33.23     1:12.01 (38.78)     1:59.21 (47.20)     2:31.60 (32.39)
 15 Quezada, Betsy            15 UNMSC-MR             2:28.41    2:32.99        
                  31.08     1:09.14 (38.06)     1:58.05 (48.91)     2:32.99 (34.94)
 16 Stratica, Heather         16 MSC-MR               2:26.09    2:33.66        
                  34.61     1:15.00 (40.39)     1:59.70 (44.70)     2:33.66 (33.96)
 17 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          2:26.97    2:34.15        
                  32.71     1:13.21 (40.50)     2:00.25 (47.04)     2:34.15 (33.90)
 18 Baione, Rachel            15 MSC-MR               2:31.51    2:34.27        
                  34.92     1:13.94 (39.02)     1:58.22 (44.28)     2:34.27 (36.05)
 19 White, Lindsay            16 Aqua Gems-MR         2:25.90    2:34.73        
                  34.39     1:12.58 (38.19)     1:59.62 (47.04)     2:34.73 (35.11)
 20 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:23.88    2:36.30        
                  32.05     1:12.85 (40.80)   2:36.30 (1:23.45)                    
 21 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               2:31.25    2:38.49        
                  33.92     1:12.82 (38.90)     2:00.72 (47.90)     2:38.49 (37.77)
 22 Koenig, Lindsay           16 Dolphins-MR          2:35.49    2:38.90        
                  32.09     1:11.00 (38.91)     2:01.41 (50.41)     2:38.90 (37.49)
 23 O'Rourke, Katie           16 Dolphins-MR          2:28.84    2:41.22        
                  33.54     1:15.63 (42.09)     2:04.97 (49.34)     2:41.22 (36.25)
 24 Fitzgerald, Erin          16 Aqua Gems-MR         2:35.06    2:42.23        
                  35.06     1:18.14 (43.08)     2:04.43 (46.29)     2:42.23 (37.80)
 25 Nikolski, Bridget         15 Dolphins-MR          2:32.76    2:47.87        
                  40.86     1:22.71 (41.85)     2:12.23 (49.52)     2:47.87 (35.64)
 26 Wood, Kira                16 Dolphins-MR          2:44.99    2:49.37        
                  34.52     1:17.55 (43.03)     2:10.59 (53.04)     2:49.37 (38.78)
 -- Blezy, Katriona           15 Aqua Gems-MR         2:17.60         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  31.06     1:07.69 (36.63)     1:51.59 (43.90)          DQ (34.02)
 -- Rodriguez, Alyssa         16 Dolphins-MR          2:56.24         DQ        
      Scissors kick - breast
                  38.30     1:25.02 (46.72)     2:24.80 (59.78)          DQ (40.34)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              17 LBA-MR               4:40.76    4:46.38 METS   
                  31.02     1:07.44 (36.42)     1:44.44 (37.00)     2:20.15 (35.71)
        3:00.28 (40.13)     3:41.28 (41.00)     4:13.99 (32.71)     4:46.38 (32.39)
  2 Bergin, Kate              14 MSC-MR               4:44.93    4:51.97        
                  31.48     1:07.09 (35.61)     1:43.60 (36.51)     2:19.44 (35.84)
        3:02.14 (42.70)     3:45.48 (43.34)     4:19.36 (33.88)     4:51.97 (32.61)
  3 Boyko, Emily              17 MSC-MR               4:37.72    4:56.43        
                  30.36     1:05.48 (35.12)     1:44.85 (39.37)     2:23.39 (38.54)
        3:05.82 (42.43)     3:48.89 (43.07)     4:23.21 (34.32)     4:56.43 (33.22)
  4 Walsh, Shannon            16 MSC-MR               5:14.34    5:11.39        
                  33.20     1:12.07 (38.87)     1:53.46 (41.39)     2:34.27 (40.81)
        3:16.68 (42.41)     3:59.70 (43.02)     4:36.07 (36.37)     5:11.39 (35.32)
  5 Nash, Jennifer            16 LBA-MR               4:54.50    5:13.72        
                  32.02     1:09.66 (37.64)     1:49.88 (40.22)     2:28.43 (38.55)
        3:13.60 (45.17)     3:59.61 (46.01)     4:37.99 (38.38)     5:13.72 (35.73)
  6 Stratica, Heather         16 MSC-MR               5:47.47    5:17.40        
                  34.47     1:15.46 (40.99)     1:55.50 (40.04)     2:34.70 (39.20)
        3:20.96 (46.26)     4:06.86 (45.90)     4:42.56 (35.70)     5:17.40 (34.84)
  7 Baione, Alexa             16 MSC-MR               5:12.11    5:19.05        
                  32.27     1:11.95 (39.68)     1:52.02 (40.07)     2:31.68 (39.66)
        3:17.71 (46.03)     4:04.31 (46.60)     4:41.92 (37.61)     5:19.05 (37.13)
  8 Thone, Danielle           17 Dolphins-MR          5:14.53    5:28.76        
                  33.53     1:12.16 (38.63)     1:54.35 (42.19)     2:36.72 (42.37)
        3:24.96 (48.24)     4:13.95 (48.99)     4:52.23 (38.28)     5:28.76 (36.53)
  9 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               5:00.55    5:29.15        
                  33.74     1:09.72 (35.98)     1:51.41 (41.69)     2:35.36 (43.95)
        3:24.84 (49.48)     4:15.12 (50.28)     4:53.07 (37.95)     5:29.15 (36.08)
 10 Baione, Rachel            15 MSC-MR               5:35.30    5:29.28        
                  35.97     1:16.61 (40.64)     1:57.33 (40.72)     2:37.87 (40.54)
        3:24.98 (47.11)     4:11.49 (46.51)     4:51.00 (39.51)     5:29.28 (38.28)
 11 Gruber, Alexandra JO      16 LBA-MR               5:30.00    5:30.54        
                  35.06     1:17.33 (42.27)     1:57.96 (40.63)     2:37.55 (39.59)
        3:26.34 (48.79)     4:16.05 (49.71)     4:53.54 (37.49)     5:30.54 (37.00)
 12 Nunez, Naomi              16 MSC-MR               5:28.75    5:39.22        
                  34.71     1:16.45 (41.74)     1:56.96 (40.51)     2:37.31 (40.35)
        3:27.19 (49.88)     4:19.32 (52.13)     4:59.91 (40.59)     5:39.22 (39.31)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:24.43    1:47.77        
     1) Blezy, Katriona 15              2) Hutzelmann, Denali 12          
     3) Stalnaker, Taylor 14            4) Regenauer, Nicole 15           
                  26.89       53.78 (26.89)     1:20.53 (26.75)     1:47.77 (27.24)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.09    1:48.12        
     1) Stratica, Heather 16            2) Ullinger, Katie 16             
     3) Bergin, Kate 14                 4) Watson, Carly 17               
                  28.24       55.19 (26.95)     1:22.66 (27.47)     1:48.12 (25.46)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:45.20    1:49.53        
     1) Brady, Megan 17                 2) Olazabal, Gabriella 15         
     3) Nash, Jennifer 16               4) Cannon, Kellie 15              
                  26.72       55.09 (28.37)     1:22.03 (26.94)     1:49.53 (27.50)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            1:50.13    1:53.64        
     1) Thone, Danielle 17              2) Nikolski, Bridget 15           
     3) Koenig, Lindsay 16              4) O'Rourke, Katie 16             
                  28.18       57.14 (28.96)     1:25.14 (28.00)     1:53.64 (28.50)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:51.10    1:55.27        
     1) Mackrel, Naima 12               2) Izzo, Sarah 16                 
     3) Weckesser, Kayla 15             4) Seelbach, Leeza 16             
                  28.17       59.11 (30.94)     1:28.33 (29.22)     1:55.27 (26.94)
  6 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                        1:32.43    1:57.97        
     1) Regenauer, Emma 14              2) White, Lindsay 16              
     3) Stangeby, Hailee 13             4) Klippel, Britney 14            
                  29.78       59.30 (29.52)     1:28.41 (29.11)     1:57.97 (29.56)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.81    2:02.97        
     1) Baione, Alexa 16                2) Walsh, Shannon 16              
     3) Boyko, Emily 17                 4) Ullinger, Katie 16             
                  32.84     1:06.73 (33.89)     1:36.19 (29.46)     2:02.97 (26.78)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:57.83    2:04.50        
     1) Cannon, Kellie 15               2) Nash, Jennifer 16              
     3) Olazabal, Gabriella 15          4) Brady, Megan 17                
                  32.29     1:18.35 (46.06)     1:38.25 (19.90)     2:04.50 (26.25)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.00    2:06.95        
     1) Rendon, Jazmin 13               2) Weckesser, Kayla 15            
     3) Mackrel, Naima 12               4) Sistare, Kate 13               
                  32.05     1:08.64 (36.59)     1:38.30 (29.66)     2:06.95 (28.65)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:05.00    2:11.09        
     1) Koenig, Lindsay 16              2) Nikolski, Bridget 15           
     3) Thone, Danielle 17              4) Wood, Kira 16                  
                  31.88     1:12.60 (40.72)     1:43.24 (30.64)     2:11.09 (27.85)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                37.71      35.42        
  2 Kaiser, Ethan              8 NDAC-MR                48.31      38.49        
  3 Staubi, Eli                8 NDAC-MR                42.39      38.69        
  4 Skarren, Jack              6 LBA-MR                 59.00      46.74        
  5 Payman, Kam                8 Dolphins-MR            44.69      47.46        
  6 Safaryan, Levon            8 NDAC-MR              1:01.11      56.74        
  7 Cash, James                7 LBA-MR               1:00.00    1:00.97        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR              1:29.15    1:20.13        
                  37.39     1:20.13 (42.74)                                        
  2 Staubi, Eli                8 NDAC-MR                   NT    1:24.82        
                  39.38     1:24.82 (45.44)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                44.36      41.41        
  2 Cash, James                7 LBA-MR                 59.00    1:13.75        
 -- Staubi, Eli                8 NDAC-MR                50.02         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaiser, Ethan              8 NDAC-MR              1:02.11      50.44        
  2 Rendon, David              8 NDAC-MR                56.06      51.40        
  3 Staubi, Eli                8 NDAC-MR              1:07.25      55.02        
 -- Cash, James                7 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Skarren, Jack              6 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR                43.89      41.66        
  2 Staubi, Eli                8 NDAC-MR                52.80      43.36        
  3 Kaiser, Ethan              8 NDAC-MR                59.11      56.03        
 -- Safaryan, Levon            8 NDAC-MR              1:12.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Skarren, Jack              6 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David              8 NDAC-MR              1:41.52    1:33.26        
                  42.75     1:33.26 (50.51)                                        
 -- Staubi, Eli                8 NDAC-MR              1:50.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.07          DQ (55.72)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:30.00    1:27.49        
     1) Staubi, Eli 8                   2) Kaiser, Ethan 8                
     3) Rendon, David 8                 4) Safaryan, Levon 8              
                  47.49     1:27.49 (40.00)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR                 30.64      29.57        
  2 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR                33.01      31.12        
  3 Cruz, Jason               10 MSC-MR                 32.58      31.21        
  4 Stickle, Gage             10 NDAC-MR                34.77      31.96        
  5 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR                35.90      33.47        
  6 Reining, Robert            9 MSC-MR                 36.11      34.14        
  7 Liu, Alex                  9 NDAC-MR                35.16      35.13        
  8 Ruan, Andrew              10 MSC-MR                 37.81      35.51        
  9 Cornish, Kyle              9 LBA-MR                 38.54      36.01        
 10 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR                 38.50      36.69        
 11 Campolong, Hayden          9 NDAC-MR                41.34      36.96        
 12 Ruiz, Christopher         10 Aqua Gems-MR           37.61      37.41        
 13 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR                 38.00      37.93        
 14 Baker, Bryce              10 NDAC-MR                48.11      38.48        
 15 Hackmeyer, Aidan           9 NDAC-MR                40.43      38.65        
 16 Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR                39.14      39.45        
 17 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR            40.38      40.36        
 18 Rand, Jack                 9 LBA-MR                 38.93      40.39        
 19 Xin, Alex                  9 MSC-MR                 47.97      41.13        
 20 Burger, Daniel            10 NDAC-MR                41.37      41.21        
 21 Hoey, Ciaran               9 LBA-MR                 46.71      50.19        
 -- Harrington, Dylan         10 LBA-MR                 29.85         DQ        
      False start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR               1:06.77    1:05.16        
                  30.49     1:05.16 (34.67)                                        
  2 Cruz, Jason               10 MSC-MR               1:13.96    1:09.96        
                  32.93     1:09.96 (37.03)                                        
  3 Stickle, Gage             10 NDAC-MR              1:25.57    1:15.03        
                  36.04     1:15.03 (38.99)                                        
  4 Sanchez, Jacob            10 LBA-MR               1:22.90    1:17.23        
                  36.99     1:17.23 (40.24)                                        
  5 Reining, Robert            9 MSC-MR               1:22.16    1:19.27        
                  37.05     1:19.27 (42.22)                                        
  6 Ruiz, Christopher         10 Aqua Gems-MR         1:26.21    1:22.54        
                  38.07     1:22.54 (44.47)                                        
  7 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR               1:28.08    1:24.54        
                  41.62     1:24.54 (42.92)                                        
  8 Baker, Bryce              10 NDAC-MR                   NT    1:24.56        
                  38.80     1:24.56 (45.76)                                        
  9 Burger, Daniel            10 NDAC-MR              1:50.18    1:27.03        
                  42.00     1:27.03 (45.03)                                        
 10 Rand, Jack                 9 LBA-MR               1:30.83    1:27.53        
                  41.79     1:27.53 (45.74)                                        
 11 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR               1:25.25    1:28.02        
                  42.75     1:28.02 (45.27)                                        
 12 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR          1:25.71    1:32.04        
                  43.39     1:32.04 (48.65)                                        
 13 Xin, Alex                  9 MSC-MR               1:45.34    1:35.51        
                  46.62     1:35.51 (48.89)                                        
 14 Stoski, Michael           10 LBA-MR               1:40.62    1:45.56        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan         10 LBA-MR                 36.20      34.87        
  2 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR                39.26      37.41        
  3 Stickle, Gage             10 NDAC-MR                41.81      40.32        
  4 Ruiz, Christopher         10 Aqua Gems-MR           43.71      42.94        
  5 Campolong, Hayden          9 NDAC-MR                45.11      46.26        
  6 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR                 48.89      46.99        
  7 Baker, Bryce              10 NDAC-MR                   NT      47.25        
  8 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR            44.34      48.59        
  9 Rand, Jack                 9 LBA-MR                 47.59      49.08        
 10 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR                    NT      49.46        
 11 Xin, Alex                  9 MSC-MR                 53.61      49.65        
 12 Burger, Daniel            10 NDAC-MR                51.48      51.25        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan         10 LBA-MR               1:17.17    1:16.29        
                  36.27     1:16.29 (40.02)                                        
  2 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR               1:27.92    1:22.84        
                  39.89     1:22.84 (42.95)                                        
  3 Sanchez, Jacob            10 LBA-MR               1:36.19    1:26.60        
                  42.59     1:26.60 (44.01)                                        
  4 Ruiz, Christopher         10 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:31.09        
                  43.79     1:31.09 (47.30)                                        
  5 Cornish, Kyle              9 LBA-MR               1:50.00    1:37.24        
  6 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR               1:47.43    1:39.82        
                  50.13     1:39.82 (49.69)                                        
  7 Xin, Alex                  9 MSC-MR               1:55.24    1:44.38        
                  52.24     1:44.38 (52.14)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Jason               10 MSC-MR                 40.67      39.30        
  2 Sanchez, Jacob            10 LBA-MR                 48.49      42.53        
  3 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR                47.96      42.54        
  4 Stickle, Gage             10 NDAC-MR                47.63      45.20        
  5 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR                46.42      45.71        
  6 Burger, Daniel            10 NDAC-MR                48.97      47.04        
  7 Ruiz, Christopher         10 Aqua Gems-MR           53.35      47.65        
  8 Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR                53.89      48.28        
  9 Liu, Alex                  9 NDAC-MR                48.89      49.23        
 10 Baker, Bryce              10 NDAC-MR              1:08.11      49.51        
 11 Reining, Robert            9 MSC-MR                 51.05      49.92        
 12 Campolong, Hayden          9 NDAC-MR              1:03.11      50.74        
 13 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR                 55.21      51.55        
 14 Rand, Jack                 9 LBA-MR                 55.15      52.04        
 15 Ruan, Andrew              10 MSC-MR                 59.44      52.18        
 16 Hackmeyer, Aidan           9 NDAC-MR                56.11      54.55        
 17 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR            53.79      54.72        
 18 Xin, Alex                  9 MSC-MR               1:07.28      55.14        
 -- Hoey, Ciaran               9 LBA-MR               1:20.79         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR               1:33.09    1:29.32        
                  41.19     1:29.32 (48.13)                                        
  2 Harrington, Dylan         10 LBA-MR               1:32.32    1:30.08        
                  43.33     1:30.08 (46.75)                                        
  3 Sanchez, Jacob            10 LBA-MR               1:43.16    1:35.92        
                  45.29     1:35.92 (50.63)                                        
  4 Reining, Robert            9 MSC-MR               1:54.86    1:48.47        
                  50.77     1:48.47 (57.70)                                        
  5 Campolong, Hayden          9 NDAC-MR              2:14.11    1:50.90        
                  51.11     1:50.90 (59.79)                                        
  6 Xin, Alex                  9 MSC-MR               2:25.36    1:54.55        
                  57.11     1:54.55 (57.44)                                        
  7 Ruan, Andrew              10 MSC-MR               2:06.70    1:55.69        
                  55.41   1:55.69 (1:00.28)                                        
  8 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR          1:59.50    1:56.35        
                  55.62   1:56.35 (1:00.73)                                        
  9 Stoski, Michael           10 LBA-MR               2:01.33    1:57.53        
                  53.29   1:57.53 (1:04.24)                                        
 10 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR               2:05.67    2:01.97        
                  56.01   2:01.97 (1:05.96)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR                 32.85      32.36        
  2 Harrington, Dylan         10 LBA-MR                 33.72      33.67        
  3 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR                37.19      34.27        
  4 Sanchez, Jacob            10 LBA-MR                 38.22      36.34        
  5 Cruz, Jason               10 MSC-MR                 38.73      37.62        
  6 Cornish, Kyle              9 LBA-MR                 42.87      37.95        
  7 Liu, Alex                  9 NDAC-MR                39.74      38.48        
  8 Stickle, Gage             10 NDAC-MR                41.21      40.58        
  9 Mialma, Michelle          10 NDAC-MR                48.78      41.39        
 10 Reining, Robert            9 MSC-MR                 44.00      42.07        
 11 Ruan, Andrew              10 MSC-MR                 49.43      42.61        
 12 Burger, Daniel            10 NDAC-MR                58.99      45.52        
 13 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR                 46.61      45.71        
 14 Campolong, Hayden          9 NDAC-MR                59.11      49.07        
 15 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR            46.76      49.13        
 16 Hackmeyer, Aidan           9 NDAC-MR                50.11      49.72        
 17 Rand, Jack                 9 LBA-MR                 51.76      50.08        
 18 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR                 50.34      50.98        
 19 Xin, Alex                  9 MSC-MR                 56.00      55.30        
 20 Hoey, Ciaran               9 LBA-MR               1:01.63    1:11.46        
 -- Baker, Bryce              10 NDAC-MR              1:03.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lavariega, Fernando        9 NDAC-MR                49.43         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR               1:16.94    1:12.99        
                  33.60     1:12.99 (39.39)                                        
  2 Harrington, Dylan         10 LBA-MR               1:16.54    1:15.97        
                  35.93     1:15.97 (40.04)                                        
  3 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR              1:25.11    1:20.25        
                  37.45     1:20.25 (42.80)                                        
  4 Sanchez, Jacob            10 LBA-MR               1:25.00    1:27.56        
                  40.32     1:27.56 (47.24)                                        
  5 Cruz, Jason               10 MSC-MR               1:31.74    1:28.01        
                  39.64     1:28.01 (48.37)                                        
  6 Reining, Robert            9 MSC-MR               1:47.25    1:39.19        
                  44.71     1:39.19 (54.48)                                        
  7 Ruan, Andrew              10 MSC-MR               1:58.50    1:49.11        
                  48.63   1:49.11 (1:00.48)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Jason               10 MSC-MR               1:24.81    1:18.53        
                  40.23     1:18.53 (38.30)                                        
  2 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR              1:25.90    1:18.64        
                  36.29     1:18.64 (42.35)                                        
  3 Stickle, Gage             10 NDAC-MR              1:37.12    1:28.84        
                  41.90     1:28.84 (46.94)                                        
  4 Ruan, Andrew              10 MSC-MR               1:42.36    1:35.91        
                  44.79     1:35.91 (51.12)                                        
  5 Burger, Daniel            10 NDAC-MR              1:48.82    1:37.71        
                  47.84     1:37.71 (49.87)                                        
  6 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR          1:35.98    1:38.77        
                  44.32     1:38.77 (54.45)                                        
  7 Campolong, Hayden          9 NDAC-MR              1:52.11    1:39.13        
                  48.36     1:39.13 (50.77)                                        
  8 Rand, Jack                 9 LBA-MR               1:45.55    1:39.71        
  9 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR               1:39.01    1:43.54        
                  46.15     1:43.54 (57.39)                                        
 10 Xin, Alex                  9 MSC-MR               2:20.54    1:49.55        
                  52.05     1:49.55 (57.50)                                        
 11 Stoski, Michael           10 LBA-MR               1:52.76    1:51.42        
 -- Baker, Bryce              10 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:14.96    2:10.22        
     1) Harrington, Dylan 10            2) Sanchez, Jacob 10              
     3) McCarthy, Neilly 10             4) Aroesty, Ryan 10               
                  29.89     1:03.59 (33.70)     1:40.69 (37.10)     2:10.22 (29.53)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:30.07    2:21.23        
     1) Stickle, Gage 10                2) Campolong, Hayden 9            
     3) Burger, Daniel 10               4) Staubi, Kyle 10                
                  33.28     1:12.06 (38.78)     1:49.96 (37.90)     2:21.23 (31.27)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:34.98    2:23.87        
     1) Harrington, Dylan 10            2) Aroesty, Ryan 10               
     3) Sanchez, Jacob 10               4) Cornish, Kyle 9                
                  34.49     1:14.15 (39.66)     1:49.69 (35.54)     2:23.87 (34.18)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:05.42    2:34.74        
     1) Staubi, Kyle 10                 2) Mialma, Michelle 10            
     3) Liu, Alex 9                     4) Stickle, Gage 10               
                  37.64     1:22.81 (45.17)     2:02.40 (39.59)     2:34.74 (32.34)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:55.00    3:15.75        
     1) Hoey, Ciaran 9                  2) Rand, Jack 9                   
     3) Sheinberg, Ryan 9               4) McCarthy, Neilly 10            
                                1:16.04 ( )     1:56.23 (40.19)   3:15.75 (1:19.52)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:03.94         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Did not finish on back - back
     1) Campolong, Hayden 9             2) Burger, Daniel 10              
     3) Lavariega, Fernando 9           4) Hackmeyer, Aidan 9             
                  44.40     1:29.91 (45.51)        DQ (1:28.99)                    
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:51.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR               2:20.94    2:17.68 ZQ     
                  30.77     1:06.33 (35.56)     1:42.68 (36.35)     2:17.68 (35.00)
  2 Harrington, Dylan         10 LBA-MR               2:24.41    2:21.13 ZQ     
                  31.62     1:08.11 (36.49)     1:46.00 (37.89)     2:21.13 (35.13)
  3 Staubi, Kyle              10 NDAC-MR              2:48.11    2:30.58 JO     
                  33.56     1:12.59 (39.03)     1:53.12 (40.53)     2:30.58 (37.46)
  4 Cruz, Jason               10 MSC-MR               2:40.25    2:30.85 JO     
                  32.19     1:12.13 (39.94)     1:53.40 (41.27)     2:30.85 (37.45)
  5 Stickle, Gage             10 NDAC-MR              2:42.11    2:41.60 SILV   
                  35.35     1:16.09 (40.74)     2:00.11 (44.02)     2:41.60 (41.49)
  6 Liu, Alex                  9 NDAC-MR              2:53.11    2:45.61 SILV   
                  37.77     1:18.72 (40.95)     2:03.37 (44.65)     2:45.61 (42.24)
  7 Reining, Robert            9 MSC-MR               3:01.27    2:46.48 SILV   
                  36.72     1:20.05 (43.33)     2:04.21 (44.16)     2:46.48 (42.27)
  8 McCarthy, Neilly          10 LBA-MR               3:19.56    3:01.49        
                  39.35     1:23.59 (44.24)     2:11.56 (47.97)     3:01.49 (49.93)
  9 Sheinberg, Ryan            9 LBA-MR               3:10.30    3:07.47        
                  41.51     1:28.98 (47.47)     2:19.47 (50.49)     3:07.47 (48.00)
 10 Rizzi, Matteo             10 Dolphins-MR          3:26.79    3:19.45        
                  43.35     1:35.69 (52.34)     2:29.28 (53.59)     3:19.45 (50.17)
 11 Xin, Alex                  9 MSC-MR               3:58.33    3:37.73        
                  45.17     1:42.74 (57.57)     2:41.48 (58.74)     3:37.73 (56.25)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           12 LBA-MR                 27.69      26.94 ZQ     
  2 Rawl, Jarek               11 NDAC-MR                29.01      28.98 SILV   
  3 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR           30.64      29.40 SILV   
  4 Thomas, Christian         12 MSC-MR                 28.51      29.63 SILV   
  5 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR                 29.33      29.88 SILV   
  6 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR            29.99      29.95 SILV   
  7 Dykas, Trevor             12 NDAC-MR                29.84      30.84 SILV   
  8 McDonnell, Jack           12 LBA-MR                 32.56      31.19 SILV   
  9 McGuire, Vincent          12 LBA-MR                 31.51      31.28 SILV   
 10 Meersand, Andrew          12 LBA-MR                 31.41      31.32 SILV   
 11 Ball, Connor              12 MSC-MR                 33.77      31.33 SILV   
 12 Britt, Nathan             11 NDAC-MR                30.73      31.39 SILV   
 13 Lent, Connor              12 LBA-MR                 32.21      32.42        
 14 Koenig, Ian               12 Dolphins-MR            33.14      32.60        
 15 Alpay, Zachery            11 MSC-MR                 31.88      32.73        
 16 Lent, Kieran              11 LBA-MR                 32.24      33.08        
 17 Graminski, Thomas         12 NDAC-MR                38.11      33.26        
 18 Burns, Rhett              11 Dolphins-MR            32.60      33.38        
 19 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR           32.80      33.57        
 20 Dumitriu, Robert          11 LBA-MR                 35.49      33.64        
 21 Cassidy, Christopher      12 Dolphins-MR            32.86      34.04        
 22 Bonney, Ethan             11 LBA-MR                 37.69      35.09        
 23 Izzo, Patrick             11 NDAC-MR                34.11      36.70        
 24 Rickard, Hugh             11 NDAC-MR                35.06      37.03        
 25 Woods, Thomas             11 LBA-MR                 43.16      39.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.79  JO
              1:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           12 LBA-MR                 59.89      58.57 ZQ     
                  28.47       58.57 (30.10)                                        
  2 Thomas, Christian         12 MSC-MR               1:01.92    1:04.70 SILV   
                  30.44     1:04.70 (34.26)                                        
  3 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR         1:08.75    1:06.19 SILV   
                  31.07     1:06.19 (35.12)                                        
  4 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          1:07.20    1:06.25 SILV   
                  31.44     1:06.25 (34.81)                                        
  5 Dykas, Trevor             12 NDAC-MR              1:08.67    1:07.14 SILV   
                  31.47     1:07.14 (35.67)                                        
  6 Alpay, Zachery            11 MSC-MR               1:11.33    1:07.46 SILV   
                  32.15     1:07.46 (35.31)                                        
  7 Meersand, Andrew          12 LBA-MR               1:08.50    1:07.95 SILV   
                  32.78     1:07.95 (35.17)                                        
  8 Boyko, Jason              12 MSC-MR               1:05.92    1:08.02 SILV   
                  32.43     1:08.02 (35.59)                                        
  9 Lent, Connor              12 LBA-MR               1:09.80    1:08.69 SILV   
                  33.87     1:08.69 (34.82)                                        
 10 Baione, Michael           11 MSC-MR               1:10.12    1:09.02 SILV   
                  33.13     1:09.02 (35.89)                                        
 11 McDonnell, Jack           12 LBA-MR               1:10.78    1:09.93 SILV   
                  33.36     1:09.93 (36.57)                                        
 12 Britt, Nathan             11 NDAC-MR              1:13.66    1:11.13        
                  33.50     1:11.13 (37.63)                                        
 13 Lent, Kieran              11 LBA-MR                    NT    1:11.82        
                  34.21     1:11.82 (37.61)                                        
 14 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR         1:13.88    1:13.17        
                  34.46     1:13.17 (38.71)                                        
 15 Bonney, Ethan             11 LBA-MR               1:25.01    1:18.33        
                  37.14     1:18.33 (41.19)                                        
 16 Rickard, Hugh             11 NDAC-MR              1:20.50    1:20.26        
                  38.88     1:20.26 (41.38)                                        
 17 Izzo, Patrick             11 NDAC-MR              1:18.11    1:23.47        
                  38.43     1:23.47 (45.04)                                        
 18 Woods, Thomas             11 LBA-MR               1:56.94    1:29.31        
                  41.21     1:29.31 (48.10)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:15.49  JO
              2:30.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           12 LBA-MR               2:12.92    2:08.03 ZQ     
                  29.15     1:01.37 (32.22)     1:35.23 (33.86)     2:08.03 (32.80)
  2 Rawl, Jarek               11 NDAC-MR              2:28.51    2:15.72 SILV   
                  30.73     1:05.61 (34.88)     1:41.23 (35.62)     2:15.72 (34.49)
  3 Thomas, Christian         12 MSC-MR               2:15.14    2:15.82 SILV   
                  30.76     1:06.14 (35.38)     1:41.95 (35.81)     2:15.82 (33.87)
  4 Boyko, Jason              12 MSC-MR               2:25.36    2:23.93 SILV   
                  32.60     1:08.81 (36.21)     1:47.23 (38.42)     2:23.93 (36.70)
  5 McDonnell, Jack           12 LBA-MR               2:31.80    2:24.20 SILV   
                  32.55     1:09.41 (36.86)     1:47.51 (38.10)     2:24.20 (36.69)
  6 Alpay, Zachery            11 MSC-MR               2:36.29    2:27.70 SILV   
                  32.79     1:10.91 (38.12)     1:50.50 (39.59)     2:27.70 (37.20)
  7 Baione, Michael           11 MSC-MR               2:35.81    2:33.76        
                  33.71     1:12.09 (38.38)     1:52.91 (40.82)     2:33.76 (40.85)
  8 Bonney, Ethan             11 LBA-MR                    NT    2:35.61        
                  35.82     1:15.57 (39.75)     1:57.11 (41.54)     2:35.61 (38.50)
  9 Koenig, Ian               12 Dolphins-MR          2:49.04    2:39.22        
                  35.33     1:16.09 (40.76)     1:58.27 (42.18)     2:39.22 (40.95)
  9 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR               2:39.14    2:39.22        
                  36.70     1:20.16 (43.46)     2:01.78 (41.62)     2:39.22 (37.44)
 11 Cassidy, Christopher      12 Dolphins-MR          3:07.35    3:05.19        
                  38.53     1:26.46 (47.93)     2:18.01 (51.55)     3:05.19 (47.18)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           12 LBA-MR                 33.15      32.57 JO     
  2 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR           34.66      34.39 SILV   
  3 Burns, Rhett              11 Dolphins-MR            35.97      37.59 SILV   
  4 Ball, Connor              12 MSC-MR                 39.82      38.40 SILV   
  5 Meersand, Andrew          12 LBA-MR                 40.75      39.29 SILV   
  6 McDonnell, Jack           12 LBA-MR                 39.41      41.25 SILV   
  7 McGuire, Vincent          12 LBA-MR                 45.32      41.38 SILV   
  8 Koenig, Ian               12 Dolphins-MR            43.75      41.88        
  9 Dumitriu, Robert          11 LBA-MR                 40.69      42.34        
 10 Izzo, Patrick             11 NDAC-MR                42.11      42.36        
 11 Graminski, Thomas         12 NDAC-MR                45.11      42.47        
 12 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR           40.43      42.62        
 13 Cassidy, Christopher      12 Dolphins-MR            42.07      42.87        
 14 Bonney, Ethan             11 LBA-MR                 44.39      43.17        
 15 Rickard, Hugh             11 NDAC-MR                44.50      44.34        
 16 Woods, Thomas             11 LBA-MR                 52.04      49.73        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:24.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           12 LBA-MR               1:10.52    1:08.46 ZQ     
                  33.72     1:08.46 (34.74)                                        
  2 Thomas, Christian         12 MSC-MR               1:09.54    1:11.19 JO     
                  34.16     1:11.19 (37.03)                                        
  3 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR         1:15.59    1:13.13 SILV   
                  35.17     1:13.13 (37.96)                                        
  4 Dykas, Trevor             12 NDAC-MR              1:21.08    1:16.26 SILV   
  5 Baione, Michael           11 MSC-MR               1:19.39    1:16.63 SILV   
                  37.38     1:16.63 (39.25)                                        
  6 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          1:21.60    1:18.05 SILV   
                  37.96     1:18.05 (40.09)                                        
  7 Boyko, Jason              12 MSC-MR               1:17.15    1:18.39 SILV   
                  36.98     1:18.39 (41.41)                                        
  8 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR               1:16.13    1:19.40 SILV   
                  39.71     1:19.40 (39.69)                                        
  9 Lent, Connor              12 LBA-MR               1:19.17    1:21.67 SILV   
                  40.64     1:21.67 (41.03)                                        
 10 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR               1:21.84    1:23.36 SILV   
                  40.86     1:23.36 (42.50)                                        
 11 Alpay, Zachery            11 MSC-MR               1:25.02    1:23.60 SILV   
                  41.45     1:23.60 (42.15)                                        
 12 Lent, Kieran              11 LBA-MR               1:23.89    1:24.15 SILV   
                  41.53     1:24.15 (42.62)                                        
 13 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR         1:35.61    1:30.04        
                  44.93     1:30.04 (45.11)                                        
 14 Bonney, Ethan             11 LBA-MR               1:35.04    1:33.35        
                  45.16     1:33.35 (48.19)                                        
 15 Rickard, Hugh             11 NDAC-MR              1:47.11    1:34.82        
                  46.20     1:34.82 (48.62)                                        
 16 Izzo, Patrick             11 NDAC-MR              1:28.11    1:35.21        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykas, Trevor             12 NDAC-MR                35.85      34.82 ZQ     
  2 Meersand, Andrew          12 LBA-MR                 37.26      37.64 SILV   
  3 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR            41.39      40.81 SILV   
  4 Britt, Nathan             11 NDAC-MR                42.43      41.03 SILV   
  5 Lent, Connor              12 LBA-MR                 41.82      41.15 SILV   
  6 Lent, Kieran              11 LBA-MR                 41.33      42.05 SILV   
  7 Thomas, Christian         12 MSC-MR                 40.38      42.43 SILV   
  8 McDonnell, Jack           12 LBA-MR                 46.31      43.63        
  9 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR           46.55      45.29        
 10 Ball, Connor              12 MSC-MR                 53.74      46.86        
 11 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR                 48.41      47.06        
 12 Rickard, Hugh             11 NDAC-MR                51.34      50.94        
 13 Woods, Thomas             11 LBA-MR                 52.55      52.84        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:30.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykas, Trevor             12 NDAC-MR              1:17.32    1:15.59 ZQ     
                  35.55     1:15.59 (40.04)                                        
  2 Meersand, Andrew          12 LBA-MR               1:20.29    1:18.89 ZQ     
                  36.94     1:18.89 (41.95)                                        
  3 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR               1:29.34    1:25.26 SILV   
                  40.97     1:25.26 (44.29)                                        
  4 Britt, Nathan             11 NDAC-MR              1:38.71    1:26.17 SILV   
                  41.08     1:26.17 (45.09)                                        
  5 Rawl, Jarek               11 NDAC-MR              1:27.77    1:28.07 SILV   
                  41.74     1:28.07 (46.33)                                        
  6 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          1:31.52    1:28.76 SILV   
                  41.61     1:28.76 (47.15)                                        
  7 Lent, Connor              12 LBA-MR               1:28.68    1:29.88 SILV   
                  43.98     1:29.88 (45.90)                                        
  8 Boyko, Jason              12 MSC-MR               1:27.71    1:31.21        
                  43.48     1:31.21 (47.73)                                        
  9 Lent, Kieran              11 LBA-MR               1:30.08    1:31.64        
                  43.20     1:31.64 (48.44)                                        
 10 Alpay, Zachery            11 MSC-MR               1:33.03    1:31.94        
                  44.37     1:31.94 (47.57)                                        
 11 Graminski, Thomas         12 NDAC-MR              1:50.11    1:32.30        
                  43.79     1:32.30 (48.51)                                        
 12 Thomas, Christian         12 MSC-MR               1:29.19    1:32.68        
                  43.44     1:32.68 (49.24)                                        
 13 Baione, Michael           11 MSC-MR               1:34.34    1:33.76        
                  44.27     1:33.76 (49.49)                                        
 14 Koenig, Ian               12 Dolphins-MR          1:51.82    1:34.84        
                  44.64     1:34.84 (50.20)                                        
 15 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR         1:46.36    1:36.70        
                  45.42     1:36.70 (51.28)                                        
 16 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR               1:40.86    1:42.98        
                  49.33     1:42.98 (53.65)                                        
 17 Izzo, Patrick             11 NDAC-MR              1:44.11    1:43.08        
 18 Rickard, Hugh             11 NDAC-MR              1:51.58    1:44.60        
                  50.34     1:44.60 (54.26)                                        
 19 Woods, Thomas             11 LBA-MR               2:03.10    1:54.39        
                  54.18   1:54.39 (1:00.21)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                32.09  JO
                39.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              12 MSC-MR                 30.37      30.79 JO     
  2 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR                 32.57      32.14 SILV   
  3 Cannon, Matthew           12 LBA-MR                 39.59      32.81 SILV   
  4 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR            33.22      34.47 SILV   
  5 Baione, Michael           11 MSC-MR                 35.42      35.87 SILV   
  6 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR           36.19      36.04 SILV   
  7 Ball, Connor              12 MSC-MR                 43.62      37.41 SILV   
  8 McDonnell, Jack           12 LBA-MR                 38.80      38.57 SILV   
  9 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR           41.88      39.03 SILV   
 10 Britt, Nathan             11 NDAC-MR                40.28      39.58        
 11 Alpay, Zachery            11 MSC-MR                 41.85      40.81        
 12 Bonney, Ethan             11 LBA-MR                 44.53      42.34        
 13 Izzo, Patrick             11 NDAC-MR                40.11      47.09        
 14 Woods, Thomas             11 LBA-MR               1:01.03    1:01.63        
 -- Vasquez, Brandon          11 MSC-MR                 38.06         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:13.49  JO
              1:27.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR               1:11.50    1:10.95 JO     
                  33.97     1:10.95 (36.98)                                        
  2 Boyko, Jason              12 MSC-MR               1:07.18    1:11.32 JO     
                  35.38     1:11.32 (35.94)                                        
  3 Thomas, Christian         12 MSC-MR               1:11.16    1:15.30 SILV   
                  34.83     1:15.30 (40.47)                                        
  4 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          1:15.96    1:19.43 SILV   
                  38.14     1:19.43 (41.29)                                        
  5 Baione, Michael           11 MSC-MR               1:19.81    1:25.25 SILV   
                  38.93     1:25.25 (46.32)                                        
  6 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR               1:25.57    1:26.46 SILV   
                  39.90     1:26.46 (46.56)                                        
  7 Burns, Rhett              11 Dolphins-MR          1:24.62    1:26.94 SILV   
                  39.30     1:26.94 (47.64)                                        
  8 Lent, Connor              12 LBA-MR               1:29.09    1:30.47        
                  42.27     1:30.47 (48.20)                                        
  9 Alpay, Zachery            11 MSC-MR               1:33.76    1:32.47        
                  42.49     1:32.47 (49.98)                                        
 10 Bonney, Ethan             11 LBA-MR               1:32.50    1:34.01        
                  44.37     1:34.01 (49.64)                                        
 -- Lent, Kieran              11 LBA-MR               1:38.23         DQ        
      False start
                  42.84          DQ (50.88)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:12.29  JO
              1:21.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           12 LBA-MR               1:12.44    1:09.08 ZQ     
                  32.73     1:09.08 (36.35)                                        
  2 Dykas, Trevor             12 NDAC-MR              1:14.67    1:12.89 SILV   
                  36.37     1:12.89 (36.52)                                        
  3 Boyko, Jason              12 MSC-MR               1:13.47    1:15.25 SILV   
                  34.05     1:15.25 (41.20)                                        
  4 Rawl, Jarek               11 NDAC-MR              1:16.06    1:15.43 SILV   
                  35.84     1:15.43 (39.59)                                        
  5 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          1:16.21    1:17.44 SILV   
                  36.64     1:17.44 (40.80)                                        
  6 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR         1:19.44    1:17.80 SILV   
                  34.43     1:17.80 (43.37)                                        
  7 McDonnell, Jack           12 LBA-MR               1:23.80    1:19.72 SILV   
                  38.21     1:19.72 (41.51)                                        
  8 Baione, Michael           11 MSC-MR               1:18.85    1:20.90 SILV   
                  37.46     1:20.90 (43.44)                                        
  9 Britt, Nathan             11 NDAC-MR              1:26.69    1:21.08 SILV   
                  39.66     1:21.08 (41.42)                                        
 10 Koenig, Ian               12 Dolphins-MR          1:26.69    1:24.99        
                  39.73     1:24.99 (45.26)                                        
 11 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR               1:24.91    1:27.26        
                  40.74     1:27.26 (46.52)                                        
 12 Sommer, Christopher       11 Aqua Gems-MR         1:26.80    1:28.03        
                  42.72     1:28.03 (45.31)                                        
 13 McGuire, Vincent          12 LBA-MR               1:42.67    1:31.04        
                  38.90     1:31.04 (52.14)                                        
 14 Cassidy, Christopher      12 Dolphins-MR          1:35.24    1:40.85        
                  45.12     1:40.85 (55.73)                                        
 -- Dumitriu, Robert          11 LBA-MR               1:42.74         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  45.99          DQ (56.68)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:32.59  JO
              2:57.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR               2:36.92    2:33.74 SILV   
                  33.15     1:13.70 (40.55)     2:01.55 (47.85)     2:33.74 (32.19)
  2 Thomas, Christian         12 MSC-MR               2:32.52    2:36.02 SILV   
                  32.60     1:12.10 (39.50)     2:02.46 (50.36)     2:36.02 (33.56)
  3 Rawl, Jarek               11 NDAC-MR              2:44.07    2:41.02 SILV   
                  33.62     1:17.67 (44.05)     2:05.08 (47.41)     2:41.02 (35.94)
  4 Boyko, Jason              12 MSC-MR               2:40.16    2:45.30 SILV   
                  35.20     1:18.29 (43.09)     2:07.06 (48.77)     2:45.30 (38.24)
  5 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          2:48.06    2:47.55 SILV   
                  36.97     1:19.73 (42.76)     2:09.26 (49.53)     2:47.55 (38.29)
  6 Baione, Michael           11 MSC-MR               2:55.68    2:53.50 SILV   
                  38.29     1:21.06 (42.77)     2:13.24 (52.18)     2:53.50 (40.26)
  7 Alpay, Zachery            11 MSC-MR               2:52.60    2:53.88 SILV   
                  41.56     1:26.69 (45.13)     2:16.31 (49.62)     2:53.88 (37.57)
  8 McDonnell, Jack           12 LBA-MR               2:57.18    2:54.76 SILV   
                  39.37     1:25.15 (45.78)     2:17.99 (52.84)     2:54.76 (36.77)
  9 Vasquez, Brandon          11 MSC-MR               2:57.17    3:00.23        
                  42.01     1:26.80 (44.79)     2:21.89 (55.09)     3:00.23 (38.34)
 10 Bonney, Ethan             11 LBA-MR               3:17.41    3:03.15        
                  42.81     1:28.53 (45.72)     2:25.22 (56.69)     3:03.15 (37.93)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:56.76    1:57.59        
     1) Sheinberg, Kyle 12              2) Lent, Connor 12                
     3) McDonnell, Jack 12              4) Cannon, Matthew 12             
                  28.96       59.86 (30.90)     1:31.68 (31.82)     1:57.59 (25.91)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:01.72    1:57.91        
     1) Boyko, Jason 12                 2) Alpay, Zachery 11              
     3) Thomas, Christian 12            4) Ball, Connor 12                
                  29.48       59.85 (30.37)     1:27.33 (27.48)     1:57.91 (30.58)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:06.11    2:14.81        
     1) Britt, Nathan 11                2) Rickard, Hugh 11               
     3) Izzo, Patrick 11                4) Dykas, Trevor 12               
                  31.92     1:08.04 (36.12)     1:47.41 (39.37)     2:14.81 (27.40)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:10.00    2:18.56        
     1) Meersand, Andrew 12             2) Bonney, Ethan 11               
     3) Woods, Thomas 11                4) Lent, Kieran 11                
                  31.77     1:07.70 (35.93)     1:46.79 (39.09)     2:18.56 (31.77)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.31    2:11.90        
     1) Cannon, Matthew 12              2) Meersand, Andrew 12            
     3) Sheinberg, Kyle 12              4) Lent, Connor 12                
                  32.17     1:08.93 (36.76)     1:40.97 (32.04)     2:11.90 (30.93)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:13.79    2:15.82        
     1) Thomas, Christian 12            2) Ball, Connor 12                
     3) Boyko, Jason 12                 4) Alpay, Zachery 11              
                  32.50     1:15.24 (42.74)     1:45.15 (29.91)     2:15.82 (30.67)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:15.00    2:20.78        
     1) Izzo, Patrick 11                2) Dykas, Trevor 12               
     3) Rawl, Jarek 11                  4) Britt, Nathan 11               
                  43.90     1:16.66 (32.76)     1:48.95 (32.29)     2:20.78 (31.83)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:30.00    2:35.10        
     1) McDonnell, Jack 12              2) Lent, Kieran 11                
     3) Bonney, Ethan 11                4) McGuire, Vincent 12            
                  41.24     1:21.43 (40.19)     2:01.92 (40.49)     2:35.10 (33.18)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:29.00    2:36.64        
     1) Koenig, Ian 12                  2) Rizzi, Jarrod 12               
     3) Burns, Rhett 11                 4) Cassidy, Christopher 12        
                  42.21     1:24.03 (41.82)     2:01.97 (37.94)     2:36.64 (34.67)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                27.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR           24.34      24.40 ZQ     
  2 Attile, Trevor            14 MSC-MR                 25.71      25.15 SILV   
  3 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR                26.20      25.29 SILV   
  4 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR                 25.83      25.79 SILV   
  5 McGhee, Liam              13 NDAC-MR                25.95      26.97 SILV   
  6 Linarello, Michael        13 MSC-MR                 27.92      27.36        
  7 Gorman, Jack              14 NDAC-MR                27.71      27.77        
  8 Woods, Brendan            13 LBA-MR                 28.38      28.05        
  9 Rawl, Daniel              13 NDAC-MR                28.74      28.44        
 10 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR                30.09      29.92        
 11 Hoey, Shane               14 LBA-MR                 30.55      30.18        
 12 Liu, David                14 NDAC-MR                32.15      30.85        
 13 Rizzi, Dominic            14 Dolphins-MR            29.91      30.90        
 14 Hoey, Aidan               14 LBA-MR                 34.38      31.03        
 15 Khan, Athar               13 MSC-MR                 31.44      31.40        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                53.99  JO
                53.99  ZQ
              1:00.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR           52.72      52.45 JO     
                  25.02       52.45 (27.43)                                        
  2 Willard, Max              14 LBA-MR                 54.32      53.62 JO     
                  26.27       53.62 (27.35)                                        
  3 Attile, Trevor            14 MSC-MR                 54.44      53.92 JO     
                  26.16       53.92 (27.76)                                        
  4 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR                 55.69      56.03 SILV   
                  26.99       56.03 (29.04)                                        
  5 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              1:00.88      57.69 SILV   
                  27.66       57.69 (30.03)                                        
  6 McCarthy, Michael         13 LBA-MR                 58.74      57.81 SILV   
                  27.71       57.81 (30.10)                                        
  7 McGhee, Liam              13 NDAC-MR                57.01      59.76 SILV   
                  28.80       59.76 (30.96)                                        
  8 Gorman, Jack              14 NDAC-MR              1:00.43    1:00.88        
                  28.87     1:00.88 (32.01)                                        
  9 Woods, Brendan            13 LBA-MR               1:01.86    1:01.05        
                  29.51     1:01.05 (31.54)                                        
 10 Woolley, Zach             13 Dolphins-MR          1:03.59    1:02.72        
                  29.63     1:02.72 (33.09)                                        
 11 Bulik, Michael            13 LBA-MR               1:07.75    1:03.64        
                  30.69     1:03.64 (32.95)                                        
 12 Cruz, Fredrick            13 MSC-MR               1:08.59    1:05.07        
                  31.14     1:05.07 (33.93)                                        
 13 Khan, Athar               13 MSC-MR               1:08.14    1:06.67        
                  32.16     1:06.67 (34.51)                                        
 14 Iolonardi, Tristan        14 Aqua Gems-MR         1:11.77    1:10.46        
                  34.57     1:10.46 (35.89)                                        
 15 Rizzi, Dominic            14 Dolphins-MR          1:06.67    1:11.12        
                  33.09     1:11.12 (38.03)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:59.99  JO
              1:59.99  ZQ
              2:20.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willard, Max              14 LBA-MR               1:54.06    1:53.35 JO     
                  26.64       55.53 (28.89)     1:24.91 (29.38)     1:53.35 (28.44)
  2 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         1:58.42    1:55.14 JO     
                  25.92       55.00 (29.08)     1:25.13 (30.13)     1:55.14 (30.01)
  3 Attile, Trevor            14 MSC-MR               1:57.95    1:56.35 JO     
                  26.93       56.15 (29.22)     1:26.34 (30.19)     1:56.35 (30.01)
  4 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               2:00.21    1:59.30 JO     
                  27.35       57.21 (29.86)     1:28.30 (31.09)     1:59.30 (31.00)
  5 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               2:10.42    2:04.79 SILV   
                  27.55       58.79 (31.24)   2:04.84 (1:06.05)         2:04.79 ( )
  6 Woods, Brendan            13 LBA-MR               2:16.46    2:10.20 SILV   
                  29.66     1:02.68 (33.02)     1:36.59 (33.91)     2:10.20 (33.61)
  7 Linarello, Michael        13 MSC-MR               2:28.54    2:14.15 SILV   
                  30.53     1:04.99 (34.46)     1:41.28 (36.29)     2:14.15 (32.87)
  8 Rawl, Daniel              13 NDAC-MR              2:24.92    2:16.85 SILV   
                  29.66     1:03.53 (33.87)     1:40.61 (37.08)     2:16.85 (36.24)
  9 Hoey, Shane               14 LBA-MR               2:22.28    2:19.03 SILV   
                  31.31     1:06.23 (34.92)     1:43.17 (36.94)     2:19.03 (35.86)
 10 Hoey, Aidan               14 LBA-MR                    NT    2:23.59        
                  31.76     1:07.64 (35.88)     1:45.74 (38.10)     2:23.59 (37.85)
 11 Cruz, Fredrick            13 MSC-MR               2:30.94    2:25.07        
                  30.91     1:07.28 (36.37)     1:46.51 (39.23)     2:25.07 (38.56)
 12 Khan, Athar               13 MSC-MR               2:28.37    2:27.49        
                  32.26     1:08.91 (36.65)   2:27.49 (1:18.58)                    
 13 Liu, David                14 NDAC-MR              2:43.51    2:32.18        
                  32.95     1:10.95 (38.00)     1:47.76 (36.81)     2:32.18 (44.42)
 14 Rizzi, Dominic            14 Dolphins-MR          3:06.97    2:38.80        
                  32.47     1:11.47 (39.00)     1:55.29 (43.82)     2:38.80 (43.51)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
              5:21.99  JO
              5:21.99  ZQ
              5:55.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willard, Max              14 LBA-MR               5:03.53    5:06.22 JO     
                  27.66       57.71 (30.05)     1:28.94 (31.23)     2:01.08 (32.14)
        2:33.34 (32.26)     3:04.93 (31.59)     3:35.46 (30.53)     4:06.27 (30.81)
        4:36.87 (30.60)     5:06.22 (29.35)                                        
  2 Attile, Trevor            14 MSC-MR               5:10.91    5:12.59 JO     
                  28.15       58.74 (30.59)     1:30.09 (31.35)     2:01.57 (31.48)
        2:33.49 (31.92)     3:05.18 (31.69)     3:37.46 (32.28)     4:10.23 (32.77)
        4:41.98 (31.75)     5:12.59 (30.61)                                        
  3 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         5:20.35    5:13.99 JO     
                  29.03     1:00.96 (31.93)     1:33.21 (32.25)     2:05.40 (32.19)
        2:37.06 (31.66)     3:08.38 (31.32)     3:40.02 (31.64)     4:12.24 (32.22)
        4:43.89 (31.65)     5:13.99 (30.10)                                        
  4 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               5:40.28    5:31.20 SILV   
                  30.69     1:04.28 (33.59)     1:38.26 (33.98)     2:12.97 (34.71)
      3:20.67 (1:07.70)     3:53.05 (32.38)     4:26.87 (33.82)     5:00.37 (33.50)
        5:31.40 (31.03)         5:31.20 ( )                                        
  5 Woods, Brendan            13 LBA-MR               6:11.53    5:48.52 SILV   
                  31.16     1:05.95 (34.79)     1:41.20 (35.25)     2:17.28 (36.08)
        2:53.32 (36.04)     3:29.71 (36.39)     4:04.96 (35.25)     4:40.40 (35.44)
        5:15.45 (35.05)     5:48.52 (33.07)                                        
  6 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               5:24.37    5:55.12 SILV   
                  29.18     1:01.09 (31.91)     1:33.96 (32.87)     2:07.42 (33.46)
        2:40.36 (32.94)     3:12.75 (32.39)     3:45.06 (32.31)     4:18.02 (32.96)
        4:51.33 (33.31)   5:55.12 (1:03.79)                                        
  7 Hoey, Shane               14 LBA-MR               6:30.11    6:10.20        
                  32.23     1:08.74 (36.51)     1:46.16 (37.42)     2:23.90 (37.74)
        3:01.93 (38.03)     3:40.66 (38.73)     4:18.88 (38.22)     4:56.70 (37.82)
        5:34.89 (38.19)     6:10.20 (35.31)                                        
  8 Linarello, Michael        13 MSC-MR               7:52.54    6:17.69        
                  32.54     1:10.17 (37.63)     1:49.09 (38.92)     2:29.12 (40.03)
        3:08.27 (39.15)     3:47.99 (39.72)     4:26.96 (38.97)     5:05.15 (38.19)
        5:43.70 (38.55)     6:17.69 (33.99)                                        
  9 Hoey, Aidan               14 LBA-MR               7:14.16    6:31.10        
                  33.03     1:10.42 (37.39)     1:49.45 (39.03)     2:30.18 (40.73)
        3:11.27 (41.09)     3:50.70 (39.43)     4:30.72 (40.02)     5:11.78 (41.06)
        5:53.37 (41.59)     6:31.10 (37.73)                                        
 10 Cruz, Fredrick            13 MSC-MR               7:07.81    6:34.14        
                  32.79     1:10.92 (38.13)     1:49.65 (38.73)     2:29.90 (40.25)
        3:10.31 (40.41)     3:50.57 (40.26)     4:31.39 (40.82)     5:12.75 (41.36)
        5:54.11 (41.36)     6:34.14 (40.03)                                        
 11 Khan, Athar               13 MSC-MR                    NT    6:39.09        
                  34.90     1:14.64 (39.74)     1:54.65 (40.01)     2:36.00 (41.35)
        3:17.20 (41.20)     3:57.95 (40.75)     4:39.31 (41.36)     5:20.30 (40.99)
        5:59.65 (39.35)     6:39.09 (39.44)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         1:02.70    1:00.77 ZQ     
                  30.27     1:00.77 (30.50)                                        
  2 Willard, Max              14 LBA-MR               1:02.33    1:00.93 ZQ     
                  30.52     1:00.93 (30.41)                                        
  3 Attile, Trevor            14 MSC-MR               1:02.81    1:03.36 SILV   
                  31.01     1:03.36 (32.35)                                        
  4 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               1:04.29    1:04.72 SILV   
                  31.61     1:04.72 (33.11)                                        
  5 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              1:15.64    1:10.08 SILV   
                  33.98     1:10.08 (36.10)                                        
  6 Gorman, Jack              14 NDAC-MR              1:13.27    1:12.16 SILV   
                  35.60     1:12.16 (36.56)                                        
  7 Woolley, Zach             13 Dolphins-MR          1:13.97    1:12.68 SILV   
                  35.62     1:12.68 (37.06)                                        
  8 Bulik, Michael            13 LBA-MR               1:13.44    1:12.74 SILV   
                  35.27     1:12.74 (37.47)                                        
  9 McGhee, Liam              13 NDAC-MR              1:09.26    1:13.43 SILV   
                  36.28     1:13.43 (37.15)                                        
 10 Woods, Brendan            13 LBA-MR               1:16.56    1:15.24 SILV   
                  36.53     1:15.24 (38.71)                                        
 11 Rizzi, Dominic            14 Dolphins-MR          1:18.00    1:20.67        
                  37.63     1:20.67 (43.04)                                        
 12 Iolonardi, Tristan        14 Aqua Gems-MR         1:28.52    1:27.14        
                  41.42     1:27.14 (45.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:22.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor            14 MSC-MR               1:16.96    1:13.85 SILV   
                  35.40     1:13.85 (38.45)                                        
  2 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               1:17.95    1:15.03 SILV   
                  35.87     1:15.03 (39.16)                                        
  3 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              1:18.54    1:16.00 SILV   
                  35.35     1:16.00 (40.65)                                        
  4 Gorman, Jack              14 NDAC-MR              1:17.43    1:16.95 SILV   
                  36.02     1:16.95 (40.93)                                        
  5 McGhee, Liam              13 NDAC-MR              1:15.96    1:19.79 SILV   
                  36.72     1:19.79 (43.07)                                        
  6 Cruz, Fredrick            13 MSC-MR               1:25.61    1:21.19 SILV   
                  38.50     1:21.19 (42.69)                                        
  7 Hoey, Shane               14 LBA-MR               1:27.52    1:22.70        
                  40.29     1:22.70 (42.41)                                        
  8 Bulik, Michael            13 LBA-MR               1:28.39    1:23.01        
                  39.92     1:23.01 (43.09)                                        
  9 Woods, Brendan            13 LBA-MR               1:28.91    1:23.36        
                  38.96     1:23.36 (44.40)                                        
 10 Hoey, Aidan               14 LBA-MR               1:30.47    1:24.26        
                  40.34     1:24.26 (43.92)                                        
 11 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              1:32.35    1:24.82        
                  39.43     1:24.82 (45.39)                                        
 12 Rawl, Daniel              13 NDAC-MR              1:33.66    1:29.83        
                  40.30     1:29.83 (49.53)                                        
 13 Liu, David                14 NDAC-MR              1:33.78    1:31.10        
                  42.69     1:31.10 (48.41)                                        
 14 Rizzi, Dominic            14 Dolphins-MR          1:38.87    1:34.49        
                  43.18     1:34.49 (51.31)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:12.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor            14 MSC-MR                 59.78      59.63 ZQ     
                  28.58       59.63 (31.05)                                        
  2 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         1:05.39    1:03.04 SILV   
                  28.60     1:03.04 (34.44)                                        
  3 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               1:07.69    1:05.06 SILV   
                  31.17     1:05.06 (33.89)                                        
  4 Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              1:13.22    1:05.74 SILV   
                  29.91     1:05.74 (35.83)                                        
  5 Woods, Brendan            13 LBA-MR               1:11.67    1:10.14 SILV   
                  32.38     1:10.14 (37.76)                                        
  6 Khan, Athar               13 MSC-MR               1:13.84    1:15.33        
                  34.99     1:15.33 (40.34)                                        
  7 Linarello, Michael        13 MSC-MR               1:23.17    1:15.66        
                  35.04     1:15.66 (40.62)                                        
  8 McGhee, Liam              13 NDAC-MR              1:18.16    1:20.10        
                  35.69     1:20.10 (44.41)                                        
  9 Rawl, Daniel              13 NDAC-MR              1:25.56    1:21.44        
                  37.47     1:21.44 (43.97)                                        
 10 Bulik, Michael            13 LBA-MR               1:19.97    1:21.72        
                  38.34     1:21.72 (43.38)                                        
 11 Hoey, Shane               14 LBA-MR               1:30.00    1:23.31        
                  38.58     1:23.31 (44.73)                                        
 12 Gorman, Jack              14 NDAC-MR              1:03.11    1:25.54        
                  36.06     1:25.54 (49.48)                                        
 13 Cavotti, Parker           14 NDAC-MR              1:18.11    1:26.21        
                  36.30     1:26.21 (49.91)                                        
 -- Hoey, Aidan               14 LBA-MR               1:30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  39.24          DQ (46.86)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:34.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         2:09.72    2:09.92 JO     
                  27.65     1:02.01 (34.36)     1:39.48 (37.47)     2:09.92 (30.44)
  2 Willard, Max              14 LBA-MR               2:18.26    2:13.63 JO     
                  29.33     1:03.17 (33.84)     1:44.63 (41.46)     2:13.63 (29.00)
  3 Attile, Trevor            14 MSC-MR               2:16.05    2:13.83 JO     
                  28.65     1:03.86 (35.21)     1:44.95 (41.09)     2:13.83 (28.88)
  4 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               2:19.39    2:18.46 SILV   
                  29.62     1:05.22 (35.60)     1:47.08 (41.86)     2:18.46 (31.38)
  5 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               2:26.38    2:22.05 SILV   
                  29.61     1:06.87 (37.26)     1:51.55 (44.68)     2:22.05 (30.50)
  6 Woods, Brendan            13 LBA-MR               2:34.93    2:29.84 SILV   
                  33.10     1:11.64 (38.54)     1:57.33 (45.69)     2:29.84 (32.51)
  7 Gorman, Jack              14 NDAC-MR              2:38.11    2:34.60 SILV   
                  35.06     1:14.34 (39.28)     1:59.92 (45.58)     2:34.60 (34.68)
  8 Bulik, Michael            13 LBA-MR               2:42.51    2:40.50        
                  36.94     1:16.61 (39.67)     2:05.71 (49.10)     2:40.50 (34.79)
  9 McGhee, Liam              13 NDAC-MR              2:30.14    2:42.45        
                  35.67     1:17.18 (41.51)     2:05.84 (48.66)     2:42.45 (36.61)
 10 Woolley, Zach             13 Dolphins-MR          2:38.56    2:43.17        
                  33.93     1:14.45 (40.52)     2:06.71 (52.26)     2:43.17 (36.46)
 11 Cruz, Fredrick            13 MSC-MR               2:46.58    2:44.31        
                  37.99     1:20.76 (42.77)     2:07.77 (47.01)     2:44.31 (36.54)
 12 Khan, Athar               13 MSC-MR               2:51.27    2:46.19        
                  35.91     1:18.74 (42.83)     2:08.94 (50.20)     2:46.19 (37.25)
 13 Iolonardi, Tristan        14 Aqua Gems-MR         2:59.95    2:53.97        
                  36.47     1:23.40 (46.93)     2:12.71 (49.31)     2:53.97 (41.26)
 14 Rizzi, Dominic            14 Dolphins-MR          3:08.73    2:58.53        
                  37.88     1:21.90 (44.02)     2:17.32 (55.42)     2:58.53 (41.21)
 -- Mialma, Jonathan          14 NDAC-MR              2:40.24         DQ        
                  30.09     1:08.71 (38.62)     1:57.13 (48.42)          DQ (33.16)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
              4:45.99  JO
              4:45.99  ZQ
              5:13.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willard, Max              14 LBA-MR               4:50.87    4:40.03 JO     
                  29.80     1:04.26 (34.46)     1:39.74 (35.48)     2:14.59 (34.85)
        2:56.54 (41.95)     3:39.35 (42.81)     4:10.74 (31.39)     4:40.03 (29.29)
  2 Attile, Trevor            14 MSC-MR               4:42.53    4:48.84 SILV   
                  29.54     1:02.88 (33.34)     1:40.94 (38.06)     2:17.45 (36.51)
        3:01.17 (43.72)     3:44.92 (43.75)     4:17.16 (32.24)     4:48.84 (31.68)
  3 Kelleher, Stephen         13 MSC-MR               5:02.07    4:51.53 SILV   
                  31.16     1:06.49 (35.33)     1:43.63 (37.14)     2:20.52 (36.89)
        3:03.57 (43.05)     3:47.31 (43.74)     4:20.57 (33.26)     4:51.53 (30.96)
  4 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               5:03.03    4:51.90 SILV   
                  29.44     1:03.13 (33.69)     1:43.24 (40.11)     2:20.62 (37.38)
        3:03.22 (42.60)     3:46.61 (43.39)     4:20.44 (33.83)     4:51.90 (31.46)
  5 Hoey, Shane               14 LBA-MR               5:54.46    5:40.79        
                  38.45     1:26.54 (48.09)     2:09.29 (42.75)     2:50.51 (41.22)
        3:38.15 (47.64)     4:26.23 (48.08)     5:04.32 (38.09)     5:40.79 (36.47)
  6 Cruz, Fredrick            13 MSC-MR               5:54.21    5:51.95        
                  38.18     1:29.63 (51.45)     2:13.36 (43.73)     2:58.32 (44.96)
        3:45.67 (47.35)     4:32.95 (47.28)   5:51.95 (1:19.00)                    
  7 Hoey, Aidan               14 LBA-MR               6:22.08    5:53.64        
                  38.56     1:27.70 (49.14)     2:11.52 (43.82)     2:52.82 (41.30)
        3:42.79 (49.97)     4:32.55 (49.76)     5:14.39 (41.84)     5:53.64 (39.25)
  8 Khan, Athar               13 MSC-MR               6:08.79    5:54.38        
                  34.67     1:17.65 (42.98)     2:02.79 (45.14)     2:47.39 (44.60)
        3:40.61 (53.22)     4:37.62 (57.01)     5:17.50 (39.88)     5:54.38 (36.88)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:54.72    1:44.69        
     1) Bulik, Michael 13               2) Woods, Brendan 13              
     3) McCarthy, Michael 13            4) Willard, Max 14                
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:56.43    1:49.32        
     1) Kelleher, Stephen 13            2) Khan, Athar 13                 
     3) Cruz, Fredrick 13               4) Attile, Trevor 14              
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:13.51    2:03.14        
     1) Kelleher, Stephen 13            2) Cruz, Fredrick 13              
     3) Attile, Trevor 14               4) Linarello, Michael 13          
                  30.23     1:09.82 (39.59)     1:36.21 (26.39)     2:03.14 (26.93)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:58.30    2:03.64        
     1) McGhee, Liam 13                 2) Gorman, Jack 14                
     3) Mialma, Jonathan 14             4) Rawl, Daniel 13                
                  33.92     1:08.05 (34.13)     1:35.88 (27.83)     2:03.64 (27.76)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:11.97    2:12.00        
     1) Bulik, Michael 13               2) Hoey, Aidan 14                 
     3) Woods, Brendan 13               4) Hoey, Shane 14                 
                  33.89     1:12.35 (38.46)     1:42.08 (29.73)     2:12.00 (29.92)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR                21.46      22.46 METS   
  2 Alpay, Christopher        15 MSC-MR                 23.05      23.59        
  3 Campagna, Steven          16 NDAC-MR                22.90      23.85        
  4 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR           23.09      23.94        
  5 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR               23.33      24.09        
  6 Gaynor, Danny             21 UNMSC-MR               22.50      24.12        
  7 Byrnes, Thomas            22 MSC-MR                 23.48      24.21        
  8 Carey, Craig              17 LBA-MR                 24.24      24.28        
  9 Larson, David             16 Aqua Gems-MR           24.02      24.29        
 10 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR                23.20      24.40        
 11 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR                 23.49      24.55        
 12 Carlino, Keith            16 MSC-MR                 22.54      24.59        
 13 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR            24.72      24.77        
 14 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR            24.39      24.84        
 15 Canner, James             16 LBA-MR                 24.94      24.87        
 16 Alderson, Patrick         16 MSC-MR                 23.34      24.88        
 17 Pfohl, Matthew            15 Aqua Gems-MR           25.19      25.22        
 18 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR           24.53      25.31        
 19 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR           24.70      25.42        
 19 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR           24.78      25.42        
 21 Dowden, Griff             15 Aqua Gems-MR           24.92      25.44        
 22 O'Meara, James            16 LBA-MR                 25.05      25.55        
 23 Loeffel, Austin           16 NDAC-MR                24.91      25.64        
 24 Moore, Peter              15 Aqua Gems-MR           25.88      25.66        
 25 Edwards, Michael          16 MSC-MR                 25.12      26.03        
 26 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR                 25.62      26.21        
 27 Forino, Andrew            16 Aqua Gems-MR           26.72      26.61        
 28 Strand, Jonah             15 NDAC-MR                26.67      26.67        
 29 Graziano, Nolan           16 NDAC-MR                27.11      26.94        
 30 Haag, Kristopher          16 Dolphins-MR            27.11      27.10        
 31 Rickard, Gaelen           15 NDAC-MR                32.11      27.30        
 32 Czesak, Nick              18 Dolphins-MR            26.90      27.86        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR                46.88      48.62 METS   
                  23.12       48.62 (25.50)                                        
  2 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR           52.00      51.37        
                  24.77       51.37 (26.60)                                        
  3 Blank, Travis             15 NDAC-MR                52.03      51.55        
                  24.48       51.55 (27.07)                                        
  4 Larson, David             16 Aqua Gems-MR           50.89      52.36        
                  25.25       52.36 (27.11)                                        
  4 Campagna, Steven          16 NDAC-MR                50.20      52.36        
                  24.86       52.36 (27.50)                                        
  6 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR               49.03      52.55        
                  24.92       52.55 (27.63)                                        
  7 Carey, Craig              17 LBA-MR                 52.88      52.96        
                  25.09       52.96 (27.87)                                        
  8 Alderson, Patrick         16 MSC-MR                 49.92      53.56        
                  26.01       53.56 (27.55)                                        
  9 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR            56.39      53.65        
                  25.61       53.65 (28.04)                                        
 10 Carlino, Keith            16 MSC-MR                 50.29      54.09        
                  25.73       54.09 (28.36)                                        
 11 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR            52.70      54.25        
                  25.70       54.25 (28.55)                                        
 12 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR           53.33      54.39        
                  26.12       54.39 (28.27)                                        
 13 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR                51.38      54.40        
                  26.03       54.40 (28.37)                                        
 14 Canner, James             16 LBA-MR                 54.13      54.92        
                  26.43       54.92 (28.49)                                        
 15 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR           53.68      54.96        
                  26.40       54.96 (28.56)                                        
 16 Moore, Peter              15 Aqua Gems-MR           56.62      55.29        
                  26.22       55.29 (29.07)                                        
 17 Pfohl, Matthew            15 Aqua Gems-MR           55.41      55.44        
                  26.57       55.44 (28.87)                                        
 18 Dowden, Griff             15 Aqua Gems-MR           55.80      55.92        
                  26.45       55.92 (29.47)                                        
 19 Heilmann, Alex            17 Dolphins-MR            52.64      56.14        
                  26.69       56.14 (29.45)                                        
 20 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR           53.99      56.24        
                  27.35       56.24 (28.89)                                        
 21 Edwards, Michael          16 MSC-MR                 56.52      57.04        
                  27.71       57.04 (29.33)                                        
 22 Loeffel, Austin           16 NDAC-MR                53.59      58.11        
                  27.82       58.11 (30.29)                                        
 23 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR                 57.41      58.47        
                  27.43       58.47 (31.04)                                        
 24 Rickard, Gaelen           15 NDAC-MR              1:11.11      59.42        
                  28.70       59.42 (30.72)                                        
 25 Graziano, Nolan           16 NDAC-MR                59.11    1:00.40        
                  30.03     1:00.40 (30.37)                                        
 26 Haag, Kristopher          16 Dolphins-MR          1:00.71    1:00.55        
                  28.74     1:00.55 (31.81)                                        
 27 Coffin, Ricky             16 Dolphins-MR            59.44    1:01.94        
                  30.18     1:01.94 (31.76)                                        
 28 Czesak, Nick              18 Dolphins-MR            57.77    1:02.76        
                  30.16     1:02.76 (32.60)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR              1:41.98    1:46.35 METS   
                  24.50       51.45 (26.95)     1:19.09 (27.64)     1:46.35 (27.26)
  2 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               1:49.56    1:51.65        
                  26.28       54.82 (28.54)     1:23.68 (28.86)     1:51.65 (27.97)
  3 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR         1:53.06    1:51.66        
                  25.86       54.36 (28.50)     1:23.57 (29.21)     1:51.66 (28.09)
  4 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               1:47.23    1:52.09        
                  26.14       54.58 (28.44)     1:23.37 (28.79)     1:52.09 (28.72)
  5 Blank, Travis             15 NDAC-MR              1:53.41    1:52.76        
                  25.37       53.61 (28.24)     1:23.06 (29.45)     1:52.76 (29.70)
  6 Carey, Craig              17 LBA-MR               1:54.88    1:52.92        
                  25.54       53.65 (28.11)     1:22.53 (28.88)     1:52.92 (30.39)
  7 Byrnes, Thomas            22 MSC-MR               1:49.94    1:54.12        
                  26.33       55.28 (28.95)     1:23.84 (28.56)     1:54.12 (30.28)
  8 Gaynor, Danny             21 UNMSC-MR             1:52.33    1:54.35        
                  26.22       55.23 (29.01)     1:24.93 (29.70)     1:54.35 (29.42)
  9 Larson, David             16 Aqua Gems-MR         1:51.08    1:55.54        
                  26.27       55.28 (29.01)     1:25.48 (30.20)     1:55.54 (30.06)
 10 O'Meara, James            16 LBA-MR               1:56.68    1:56.07        
                  27.53       56.77 (29.24)     1:26.41 (29.64)     1:56.07 (29.66)
 11 Campagna, Steven          16 NDAC-MR              1:53.16    1:56.37        
                  26.53       55.75 (29.22)     1:25.84 (30.09)     1:56.37 (30.53)
 12 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          1:54.03    1:56.38        
                  25.91       54.56 (28.65)     1:24.98 (30.42)     1:56.38 (31.40)
 13 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR              1:51.19    1:57.38        
                  26.73       56.09 (29.36)     1:26.90 (30.81)     1:57.38 (30.48)
 14 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR             1:51.01    1:57.43        
                  26.04       55.19 (29.15)     1:25.63 (30.44)     1:57.43 (31.80)
 15 Alderson, Patrick         16 MSC-MR               1:48.13    1:57.70        
                  26.92       56.14 (29.22)     1:26.35 (30.21)     1:57.70 (31.35)
 16 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         1:56.36    1:59.59        
                  26.49       55.74 (29.25)     1:27.08 (31.34)     1:59.59 (32.51)
 17 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR         2:00.59    2:00.28        
                  26.78       56.28 (29.50)     1:28.12 (31.84)     2:00.28 (32.16)
 18 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR          2:04.15    2:00.65        
                  27.28       58.16 (30.88)     1:29.61 (31.45)     2:00.65 (31.04)
 19 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR         1:58.26    2:03.59        
                  27.70       58.46 (30.76)     1:31.27 (32.81)     2:03.59 (32.32)
 20 Edwards, Michael          16 MSC-MR               2:01.93    2:05.50        
                  27.27       58.35 (31.08)     1:31.44 (33.09)     2:05.50 (34.06)
 21 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               2:07.81    2:06.72        
                  28.42       59.95 (31.53)     1:33.12 (33.17)     2:06.72 (33.60)
 22 Forino, Andrew            16 Aqua Gems-MR         2:05.43    2:10.44        
                  29.46     1:02.25 (32.79)     1:36.38 (34.13)     2:10.44 (34.06)
 23 Graziano, Nolan           16 NDAC-MR              2:04.11    2:18.62        
                  29.69   2:18.62 (1:48.93)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR              4:56.55    4:56.07 METS   
                  27.29       56.43 (29.14)     1:26.27 (29.84)     1:55.98 (29.71)
        2:25.90 (29.92)     2:56.32 (30.42)     3:26.81 (30.49)     3:57.00 (30.19)
        4:27.25 (30.25)     4:56.07 (28.82)                                        
  2 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               5:00.26    5:00.06        
                  27.22       56.69 (29.47)     1:26.38 (29.69)     1:56.67 (30.29)
        2:27.19 (30.52)     2:57.91 (30.72)     3:28.83 (30.92)     3:59.48 (30.65)
        4:30.27 (30.79)     5:00.06 (29.79)                                        
  3 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               4:52.91    5:01.40        
                  26.97       56.08 (29.11)     1:26.02 (29.94)     1:56.38 (30.36)
        2:27.01 (30.63)     2:58.09 (31.08)     3:29.35 (31.26)     4:00.56 (31.21)
        4:31.62 (31.06)     5:01.40 (29.78)                                        
  4 Carey, Craig              17 LBA-MR               5:10.77    5:06.38        
                  27.63       58.44 (30.81)     1:29.99 (31.55)     2:01.82 (31.83)
        2:33.52 (31.70)     3:04.88 (31.36)     3:36.09 (31.21)     4:07.03 (30.94)
        4:36.50 (29.47)     5:06.38 (29.88)                                        
  5 Blank, Travis             15 NDAC-MR              5:28.61    5:12.09        
                  25.50       54.78 (29.28)     1:25.87 (31.09)     1:58.17 (32.30)
        2:30.93 (32.76)     3:03.49 (32.56)     3:36.25 (32.76)     4:08.74 (32.49)
        4:40.86 (32.12)     5:12.09 (31.23)                                        
  6 O'Meara, James            16 LBA-MR               5:12.36    5:12.24        
                  28.51       59.36 (30.85)     1:30.53 (31.17)     2:02.23 (31.70)
        2:34.21 (31.98)     3:05.87 (31.66)     3:37.35 (31.48)     4:08.99 (31.64)
        4:40.85 (31.86)     5:12.24 (31.39)                                        
  7 Larson, David             16 Aqua Gems-MR         5:15.43    5:12.39        
                  27.68       57.95 (30.27)     1:28.74 (30.79)     2:00.15 (31.41)
        2:32.20 (32.05)     3:04.29 (32.09)     3:36.65 (32.36)     4:08.95 (32.30)
        4:41.06 (32.11)     5:12.39 (31.33)                                        
  8 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR         5:08.65    5:16.40        
                  27.69       59.39 (31.70)     1:30.74 (31.35)     2:02.83 (32.09)
        2:34.31 (31.48)     3:06.54 (32.23)     3:38.44 (31.90)     4:10.90 (32.46)
        4:43.86 (32.96)     5:16.40 (32.54)                                        
  9 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          5:09.87    5:18.60        
                  28.85       59.81 (30.96)     1:31.75 (31.94)     2:04.28 (32.53)
        2:36.32 (32.04)     3:08.93 (32.61)     3:41.78 (32.85)     4:14.42 (32.64)
        4:47.35 (32.93)     5:18.60 (31.25)                                        
 10 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR             5:10.03    5:19.25        
                  29.41     1:01.14 (31.73)     1:33.06 (31.92)     2:06.02 (32.96)
        2:38.37 (32.35)     3:10.76 (32.39)     3:43.80 (33.04)     4:15.73 (31.93)
        4:48.59 (32.86)     5:19.25 (30.66)                                        
 11 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR              5:00.95    5:24.51        
                  27.64       59.01 (31.37)     1:31.94 (32.93)     2:05.35 (33.41)
        2:38.69 (33.34)     3:11.71 (33.02)     3:44.92 (33.21)     4:18.27 (33.35)
        4:52.29 (34.02)     5:24.51 (32.22)                                        
 12 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         5:11.80    5:25.65        
                  28.67       59.51 (30.84)     1:31.24 (31.73)     2:03.84 (32.60)
        2:37.18 (33.34)     3:10.80 (33.62)     3:44.56 (33.76)     4:18.57 (34.01)
        4:52.61 (34.04)     5:25.65 (33.04)                                        
 13 Campagna, Steven          16 NDAC-MR              5:24.26    5:27.88        
                  29.02     1:01.60 (32.58)     1:34.71 (33.11)     2:07.62 (32.91)
        2:40.31 (32.69)     3:13.67 (33.36)     3:47.94 (34.27)     4:22.63 (34.69)
        4:56.40 (33.77)     5:27.88 (31.48)                                        
 14 Alderson, Patrick         16 MSC-MR               5:03.51    5:29.10        
                  28.67       59.76 (31.09)     1:32.48 (32.72)     2:06.27 (33.79)
        2:41.10 (34.83)     3:16.11 (35.01)     3:49.90 (33.79)     4:23.19 (33.29)
        4:56.25 (33.06)     5:29.10 (32.85)                                        
 15 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               5:36.37    5:35.61        
                  29.20     1:02.50 (33.30)     1:37.08 (34.58)     2:11.18 (34.10)
        2:45.66 (34.48)     3:19.50 (33.84)     3:53.43 (33.93)     4:28.52 (35.09)
        5:02.40 (33.88)     5:35.61 (33.21)                                        
 16 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR         5:29.81    5:38.79        
                  28.92     1:00.97 (32.05)     1:34.97 (34.00)     2:08.91 (33.94)
        2:42.94 (34.03)     3:17.97 (35.03)     3:53.34 (35.37)     4:28.77 (35.43)
        5:04.03 (35.26)     5:38.79 (34.76)                                        
 17 Cannon, Matthew           12 LBA-MR               5:45.88    5:39.42        
                  29.88     1:03.37 (33.49)     1:37.95 (34.58)     2:12.93 (34.98)
        2:47.37 (34.44)     3:22.24 (34.87)     3:57.14 (34.90)     4:32.31 (35.17)
        5:07.09 (34.78)     5:39.42 (32.33)                                        
 18 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR         5:33.06    5:41.25        
                  28.65     1:00.99 (32.34)     1:35.13 (34.14)     2:09.86 (34.73)
        2:45.18 (35.32)     3:20.71 (35.53)     3:56.34 (35.63)     4:31.67 (35.33)
        5:07.60 (35.93)     5:41.25 (33.65)                                        
 19 Edwards, Michael          16 MSC-MR               5:54.47    5:49.07        
                  29.22     1:01.28 (32.06)     1:35.05 (33.77)     2:09.31 (34.26)
        2:43.99 (34.68)     3:20.91 (36.92)     3:58.52 (37.61)     4:36.37 (37.85)
        5:13.35 (36.98)     5:49.07 (35.72)                                        
 20 Forino, Andrew            16 Aqua Gems-MR         5:45.43    5:55.93        
                  29.55     1:02.68 (33.13)     1:37.71 (35.03)     2:13.10 (35.39)
        2:49.76 (36.66)     3:26.60 (36.84)     4:03.75 (37.15)     4:41.47 (37.72)
        5:19.05 (37.58)     5:55.93 (36.88)                                        
 21 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR               5:52.77    6:00.26        
                  32.16     1:08.02 (35.86)     1:45.20 (37.18)     2:22.01 (36.81)
        2:58.83 (36.82)     3:35.99 (37.16)     4:13.00 (37.01)     4:49.68 (36.68)
        5:26.33 (36.65)     6:00.26 (33.93)                                        
 22 Aroesty, Ryan             10 LBA-MR               6:09.20    6:01.93        
                  32.12     1:08.97 (36.85)     1:46.30 (37.33)     2:23.25 (36.95)
        3:00.29 (37.04)     3:37.15 (36.86)     4:14.22 (37.07)     4:51.01 (36.79)
        5:27.80 (36.79)     6:01.93 (34.13)                                        
 23 Harrington, Dylan         10 LBA-MR               6:22.97    6:13.43        
                  34.22     1:12.08 (37.86)     1:50.81 (38.73)     2:29.37 (38.56)
        3:07.02 (37.65)     3:45.23 (38.21)     4:22.99 (37.76)     5:01.14 (38.15)
        5:38.05 (36.91)     6:13.43 (35.38)                                        
 24 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          6:40.05    6:47.13        
                  37.28     1:20.41 (43.13)     2:00.82 (40.41)     2:42.04 (41.22)
        3:24.71 (42.67)     4:06.49 (41.78)     4:48.34 (41.85)     5:31.04 (42.70)
        6:11.44 (40.40)     6:47.13 (35.69)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR                52.59      55.68 METS   
                  27.81       55.68 (27.87)                                        
  2 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR                55.16      57.40        
                  28.16       57.40 (29.24)                                        
  3 Blank, Travis             15 NDAC-MR                56.82      57.76        
                  28.36       57.76 (29.40)                                        
  4 Carlino, Keith            16 MSC-MR                 51.96      57.84        
                  28.76       57.84 (29.08)                                        
  5 Alderson, Patrick         16 MSC-MR                 56.18      59.33        
                  29.27       59.33 (30.06)                                        
  6 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR            56.86      59.51        
                  28.84       59.51 (30.67)                                        
  7 Alpay, Christopher        15 MSC-MR                 58.92      59.87        
                  29.35       59.87 (30.52)                                        
  8 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR           57.46    1:00.24        
                  29.64     1:00.24 (30.60)                                        
  9 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR         1:00.65    1:00.49        
                  29.89     1:00.49 (30.60)                                        
 10 Larson, David             16 Aqua Gems-MR         1:01.56    1:00.74        
                  29.92     1:00.74 (30.82)                                        
 11 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR               58.11    1:00.85        
                  29.95     1:00.85 (30.90)                                        
 12 Moore, Peter              15 Aqua Gems-MR         1:01.73    1:00.90        
                  29.25     1:00.90 (31.65)                                        
 13 O'Meara, James            16 LBA-MR               1:00.87    1:00.96        
                  29.82     1:00.96 (31.14)                                        
 14 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               1:02.41    1:02.17        
                  30.61     1:02.17 (31.56)                                        
 15 Carey, Craig              17 LBA-MR               1:03.87    1:02.46        
                  30.36     1:02.46 (32.10)                                        
 16 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          1:09.75    1:03.63        
                  30.72     1:03.63 (32.91)                                        
 17 Dowden, Griff             15 Aqua Gems-MR         1:02.14    1:04.99        
                  31.47     1:04.99 (33.52)                                        
 18 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR         1:03.39    1:05.05        
                  31.63     1:05.05 (33.42)                                        
 19 Edwards, Michael          16 MSC-MR               1:06.60    1:05.43        
                  32.02     1:05.43 (33.41)                                        
 20 Heilmann, Alex            17 Dolphins-MR          1:07.14    1:06.15        
                  31.60     1:06.15 (34.55)                                        
 21 Canner, James             16 LBA-MR               1:06.99    1:06.81        
                  32.42     1:06.81 (34.39)                                        
 22 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         1:04.73    1:07.03        
                  32.30     1:07.03 (34.73)                                        
 23 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               1:07.11    1:07.61        
                  32.52     1:07.61 (35.09)                                        
 24 Pfohl, Matthew            15 Aqua Gems-MR         1:12.20    1:09.20        
                  34.01     1:09.20 (35.19)                                        
 25 Haag, Kristopher          16 Dolphins-MR          1:11.96    1:11.76        
                  35.48     1:11.76 (36.28)                                        
 26 Graziano, Nolan           16 NDAC-MR              1:09.11    1:12.53        
                  35.12     1:12.53 (37.41)                                        
 27 Coffin, Ricky             16 Dolphins-MR          1:09.39    1:14.67        
                  35.92     1:14.67 (38.75)                                        
 28 Rickard, Gaelen           15 NDAC-MR              1:20.11    1:14.69        
                  36.61     1:14.69 (38.08)                                        
 29 Czesak, Nick              18 Dolphins-MR          1:15.31    1:15.50        
                  37.79     1:15.50 (37.71)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR              1:58.66    2:02.06 METS   
                  28.19       58.93 (30.74)     1:30.72 (31.79)     2:02.06 (31.34)
  2 Willard, Max              14 LBA-MR               2:13.66    2:10.02        
                  31.41     1:04.73 (33.32)     1:38.23 (33.50)     2:10.02 (31.79)
  3 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               2:07.20    2:10.28        
                  31.19     1:04.23 (33.04)     1:37.44 (33.21)     2:10.28 (32.84)
  4 O'Meara, James            16 LBA-MR               2:14.79    2:11.06        
                  31.74     1:04.99 (33.25)     1:38.68 (33.69)     2:11.06 (32.38)
  5 Alderson, Patrick         16 MSC-MR               2:04.47    2:11.56        
                  30.40     1:03.19 (32.79)     1:39.42 (36.23)     2:11.56 (32.14)
  6 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               2:13.15    2:12.56        
                  31.21     1:04.75 (33.54)     1:39.07 (34.32)     2:12.56 (33.49)
  7 Carlino, Keith            16 MSC-MR               1:56.82    2:12.68        
                  31.55     1:04.88 (33.33)     1:39.49 (34.61)     2:12.68 (33.19)
  8 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR          2:11.21    2:12.92        
                  30.00     1:03.98 (33.98)     1:38.93 (34.95)     2:12.92 (33.99)
  9 Edwards, Michael          16 MSC-MR               2:32.72    2:22.77        
                  33.60     1:09.40 (35.80)     1:46.82 (37.42)     2:22.77 (35.95)
 10 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               2:34.00    2:23.93        
                  33.69     1:10.90 (37.21)     1:48.51 (37.61)     2:23.93 (35.42)
 11 Ruiz, Tyler               12 Aqua Gems-MR         2:44.43    2:37.85        
                                1:16.92 ( )     1:58.75 (41.83)     2:37.85 (39.10)
 12 Hoey, Shane               14 LBA-MR               2:48.70    2:38.90        
                  37.77     1:16.98 (39.21)     1:59.01 (42.03)     2:38.90 (39.89)
 13 Hoey, Aidan               14 LBA-MR               2:49.95    2:41.60        
                  37.88     1:18.31 (40.43)     2:00.32 (42.01)     2:41.60 (41.28)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR                59.57    1:02.99 METS   
                  30.05     1:02.99 (32.94)                                        
  2 Larson, David             16 Aqua Gems-MR         1:07.77    1:06.63        
                  31.78     1:06.63 (34.85)                                        
  3 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          1:06.88    1:07.32        
                  31.71     1:07.32 (35.61)                                        
  4 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR         1:03.61    1:07.37        
                  31.53     1:07.37 (35.84)                                        
  5 Campagna, Steven          16 NDAC-MR              1:06.77    1:07.41        
                  32.04     1:07.41 (35.37)                                        
  6 Loeffel, Austin           16 NDAC-MR              1:05.51    1:07.91        
                  31.80     1:07.91 (36.11)                                        
  7 Strand, Jonah             15 NDAC-MR              1:07.10    1:08.48        
                  31.77     1:08.48 (36.71)                                        
  8 Winograd, Nicolas         14 Aqua Gems-MR         1:06.72    1:08.80        
                  32.49     1:08.80 (36.31)                                        
  9 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR             1:03.03    1:08.82        
                  32.56     1:08.82 (36.26)                                        
 10 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR              1:04.68    1:08.90        
                  31.42     1:08.90 (37.48)                                        
 11 Canner, James             16 LBA-MR               1:12.77    1:10.10        
                  33.21     1:10.10 (36.89)                                        
 12 Carey, Craig              17 LBA-MR               1:15.00    1:12.17        
                  34.06     1:12.17 (38.11)                                        
 13 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         1:08.91    1:12.21        
                  33.34     1:12.21 (38.87)                                        
 14 Edwards, Michael          16 MSC-MR               1:10.73    1:13.42        
                  35.25     1:13.42 (38.17)                                        
 15 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               1:11.02    1:13.60        
                  35.08     1:13.60 (38.52)                                        
 16 Pfohl, Matthew            15 Aqua Gems-MR         1:13.66    1:16.60        
                  36.22     1:16.60 (40.38)                                        
 17 Graziano, Nolan           16 NDAC-MR              1:20.11    1:16.79        
                  36.59     1:16.79 (40.20)                                        
 18 Forino, Andrew            16 Aqua Gems-MR         1:20.08    1:16.92        
                  37.92     1:16.92 (39.00)                                        
 19 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR         1:17.02    1:17.73        
                  36.20     1:17.73 (41.53)                                        
 20 Dowden, Griff             15 Aqua Gems-MR         1:21.43    1:18.49        
                  36.66     1:18.49 (41.83)                                        
 21 Haag, Kristopher          16 Dolphins-MR          1:22.89    1:24.90        
                  39.24     1:24.90 (45.66)                                        
 22 Rickard, Gaelen           15 NDAC-MR              1:29.11    1:25.35        
                  39.90     1:25.35 (45.45)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               2:13.99    2:21.89 METS   
                  32.18     1:07.56 (35.38)     1:44.53 (36.97)     2:21.89 (37.36)
  2 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          2:24.47    2:27.69        
                  33.18     1:10.74 (37.56)     1:48.80 (38.06)     2:27.69 (38.89)
  3 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               2:34.57    2:30.86        
                  33.48     1:12.32 (38.84)     1:52.34 (40.02)     2:30.86 (38.52)
  4 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               2:34.24    2:31.23        
                  34.46     1:12.93 (38.47)     1:52.77 (39.84)     2:31.23 (38.46)
  5 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR             2:25.11    2:32.82        
                  34.24     1:12.94 (38.70)     1:53.31 (40.37)     2:32.82 (39.51)
  6 Loeffel, Austin           16 NDAC-MR              2:23.96    2:34.71        
                  33.44     1:11.53 (38.09)     1:53.07 (41.54)     2:34.71 (41.64)
  7 Strand, Jonah             15 NDAC-MR              2:33.99    2:38.14        
                  34.84     1:15.65 (40.81)     1:57.30 (41.65)     2:38.14 (40.84)
  8 Edwards, Michael          16 MSC-MR               2:33.64    2:43.41        
                  35.63     1:16.03 (40.40)     1:59.07 (43.04)     2:43.41 (44.34)
  9 Willard, Max              14 LBA-MR               2:58.00    2:44.29        
                  37.48     1:19.76 (42.28)     2:02.43 (42.67)     2:44.29 (41.86)
 10 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               3:00.00    2:46.37        
                  38.43     1:20.81 (42.38)     2:04.46 (43.65)     2:46.37 (41.91)
 11 Meersand, Andrew          12 LBA-MR               2:54.55    2:49.37        
                  39.23     1:22.44 (43.21)     2:06.75 (44.31)     2:49.37 (42.62)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          16 NDAC-MR                52.27      55.06 METS   
                  26.31       55.06 (28.75)                                        
  2 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR                52.58      55.57        
                  25.90       55.57 (29.67)                                        
  3 Gaynor, Danny             21 UNMSC-MR               53.15      55.88        
                  26.25       55.88 (29.63)                                        
  4 Byrnes, Thomas            22 MSC-MR                 52.76      57.20        
                  26.69       57.20 (30.51)                                        
  5 Alpay, Christopher        15 MSC-MR                 55.74      57.48        
                  27.39       57.48 (30.09)                                        
  6 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR                 57.56      58.23        
                  27.02       58.23 (31.21)                                        
  7 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR            57.30      58.25        
                  27.64       58.25 (30.61)                                        
  8 Canner, James             16 LBA-MR                 59.87      59.21        
                  27.15       59.21 (32.06)                                        
  9 Carlino, Keith            16 MSC-MR                 53.27      59.84        
                  27.23       59.84 (32.61)                                        
 10 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR         1:00.68    1:01.19        
                  28.30     1:01.19 (32.89)                                        
 11 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR               55.33    1:01.51        
                  28.68     1:01.51 (32.83)                                        
 12 Larson, David             16 Aqua Gems-MR         1:06.15    1:02.02        
                  29.01     1:02.02 (33.01)                                        
 13 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR         1:03.36    1:02.24        
                  28.45     1:02.24 (33.79)                                        
 14 O'Meara, James            16 LBA-MR                 59.98    1:02.42        
                  28.81     1:02.42 (33.61)                                        
 15 Alderson, Patrick         16 MSC-MR               1:00.91    1:02.74        
                  29.94     1:02.74 (32.80)                                        
 16 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         1:00.91    1:03.07        
                  28.86     1:03.07 (34.21)                                        
 17 Carey, Craig              17 LBA-MR               1:09.62    1:03.84        
                  29.09     1:03.84 (34.75)                                        
 18 Cavotti, Spencer          16 NDAC-MR              1:02.95    1:04.29        
                  29.64     1:04.29 (34.65)                                        
 19 Strand, Jonah             15 NDAC-MR              1:03.52    1:04.77        
                  31.34     1:04.77 (33.43)                                        
 20 Forino, Andrew            16 Aqua Gems-MR         1:09.99    1:05.34        
                  30.03     1:05.34 (35.31)                                        
 21 Loeffel, Austin           16 NDAC-MR              1:04.66    1:05.36        
                  29.86     1:05.36 (35.50)                                        
 22 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR         1:09.43    1:06.45        
                  30.14     1:06.45 (36.31)                                        
 23 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR          1:09.20    1:08.01        
                  30.88     1:08.01 (37.13)                                        
 24 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               1:07.69    1:08.07        
                  30.34     1:08.07 (37.73)                                        
 25 Edwards, Michael          16 MSC-MR               1:05.64    1:08.30        
                  31.75     1:08.30 (36.55)                                        
 26 Haag, Kristopher          16 Dolphins-MR          1:08.28    1:09.48        
                  30.69     1:09.48 (38.79)                                        
 27 Dowden, Griff             15 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:10.37        
                  31.53     1:10.37 (38.84)                                        
 28 Moore, Peter              15 Aqua Gems-MR         1:25.39    1:10.75        
                  32.30     1:10.75 (38.45)                                        
 29 Czesak, Nick              18 Dolphins-MR          1:10.31    1:17.39        
                  35.55     1:17.39 (41.84)                                        
 -- Pfohl, Matthew            15 Aqua Gems-MR         1:15.43         DQ        
      Alternating Kick
                  42.71          DQ (50.59)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               2:07.03    2:07.65        
                  28.44     1:00.83 (32.39)     1:33.95 (33.12)     2:07.65 (33.70)
  2 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR              2:02.29    2:09.96        
                  28.25     1:00.36 (32.11)     1:34.42 (34.06)     2:09.96 (35.54)
  3 Canner, James             16 LBA-MR               2:11.22    2:11.44        
                  28.57     1:01.84 (33.27)     1:36.54 (34.70)     2:11.44 (34.90)
  4 McCarthy, Michael         13 LBA-MR               2:13.66    2:12.44        
                  29.69     1:03.56 (33.87)     1:37.83 (34.27)     2:12.44 (34.61)
  5 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          2:07.07    2:12.86        
                  28.78     1:01.69 (32.91)     1:36.32 (34.63)     2:12.86 (36.54)
  6 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               2:17.77    2:14.65        
                  29.02     1:01.84 (32.82)     1:36.88 (35.04)     2:14.65 (37.77)
  7 Campagna, Steven          16 NDAC-MR              2:01.00    2:15.45        
                  28.65     1:01.30 (32.65)     1:35.92 (34.62)     2:15.45 (39.53)
  8 O'Meara, James            16 LBA-MR               2:16.98    2:18.41        
                  30.17     1:04.76 (34.59)     1:40.31 (35.55)     2:18.41 (38.10)
  9 Willard, Max              14 LBA-MR               2:25.00    2:22.34        
                  30.86     1:06.92 (36.06)     1:44.90 (37.98)     2:22.34 (37.44)
 10 Sheinberg, Kyle           12 LBA-MR               2:32.09    2:31.55        
                  33.50     1:11.71 (38.21)     1:52.80 (41.09)     2:31.55 (38.75)
 11 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          3:14.85    3:13.58        
                  43.22     1:33.63 (50.41)     2:24.64 (51.01)     3:13.58 (48.94)
 12 Czesak, Nick              18 Dolphins-MR          2:46.09    3:15.28        
                  38.48     1:24.82 (46.34)     2:16.99 (52.17)     3:15.28 (58.29)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR              1:55.64    2:01.57 METS   
                  25.95       57.25 (31.30)     1:33.32 (36.07)     2:01.57 (28.25)
  2 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               2:00.13    2:06.36        
                  27.06     1:00.09 (33.03)     1:37.40 (37.31)     2:06.36 (28.96)
  3 Campagna, Steven          16 NDAC-MR              2:02.67    2:06.99        
                  26.31       58.55 (32.24)     1:36.96 (38.41)     2:06.99 (30.03)
  4 Crumm, James              16 Aqua Gems-MR         2:09.26    2:09.30        
                  28.05     1:01.71 (33.66)     1:38.11 (36.40)     2:09.30 (31.19)
  5 Blank, Travis             15 NDAC-MR              2:08.34    2:09.66        
                  27.18       59.66 (32.48)     1:38.94 (39.28)     2:09.66 (30.72)
  6 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               2:06.38    2:09.73        
                  27.22     1:00.37 (33.15)     1:40.00 (39.63)     2:09.73 (29.73)
  7 Larson, David             16 Aqua Gems-MR         2:15.32    2:09.94        
                  28.17     1:01.49 (33.32)     1:39.04 (37.55)     2:09.94 (30.90)
  8 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR             2:03.11    2:11.85        
                  28.04     1:01.71 (33.67)     1:41.11 (39.40)     2:11.85 (30.74)
  9 Warnon, Raphael           17 Aqua Gems-MR         2:10.15    2:13.70        
                  28.75     1:02.30 (33.55)     1:42.50 (40.20)     2:13.70 (31.20)
 10 Carey, Craig              17 LBA-MR               2:18.42    2:14.12        
                  28.72     1:02.04 (33.32)     1:44.54 (42.50)     2:14.12 (29.58)
 11 Alderson, Patrick         16 MSC-MR               2:09.55    2:15.15        
                  29.06     1:02.86 (33.80)     1:45.35 (42.49)     2:15.15 (29.80)
 12 O'Meara, James            16 LBA-MR               2:15.15    2:18.29        
                  29.78     1:04.87 (35.09)     1:45.63 (40.76)     2:18.29 (32.66)
 13 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               2:21.87    2:19.44        
                  30.30     1:06.95 (36.65)     1:47.81 (40.86)     2:19.44 (31.63)
 14 Deans-Brandt, Collin      15 Aqua Gems-MR         2:14.65    2:20.91        
                  29.61     1:07.29 (37.68)     1:48.53 (41.24)     2:20.91 (32.38)
 15 Rodriguez, Michael        15 Dolphins-MR          2:21.19    2:21.47        
                  29.86     1:03.27 (33.41)     1:49.34 (46.07)     2:21.47 (32.13)
 16 Loeffel, Austin           16 NDAC-MR              2:13.26    2:21.56        
                  29.24     1:07.85 (38.61)     1:47.70 (39.85)     2:21.56 (33.86)
 17 Canner, James             16 LBA-MR               2:16.52    2:21.81        
                  27.29     1:05.29 (38.00)     1:49.47 (44.18)     2:21.81 (32.34)
 18 Edwards, Michael          16 MSC-MR               2:18.32    2:22.59        
                  30.67     1:06.91 (36.24)     1:48.92 (42.01)     2:22.59 (33.67)
 19 Gottwig, Grant            15 Aqua Gems-MR         2:16.37    2:22.67        
                  30.58     1:06.48 (35.90)     1:52.52 (46.04)     2:22.67 (30.15)
 20 Moore, Peter              15 Aqua Gems-MR         2:22.14    2:22.69        
                  32.75     1:04.45 (31.70)     1:50.79 (46.34)     2:22.69 (31.90)
 21 Dowden, Griff             15 Aqua Gems-MR         2:34.17    2:26.29        
                  31.54     1:05.95 (34.41)     1:51.47 (45.52)     2:26.29 (34.82)
 22 Coffin, Ricky             16 Dolphins-MR          2:27.16    2:38.46        
                  33.44     1:14.29 (40.85)     2:00.63 (46.34)     2:38.46 (37.83)
 23 Pfohl, Matthew            15 Aqua Gems-MR         2:42.39    2:38.59        
                  37.92     1:17.87 (39.95)     2:02.42 (44.55)     2:38.59 (36.17)
 24 Rickard, Gaelen           15 NDAC-MR              2:56.11    2:40.92        
                  35.96     1:16.14 (40.18)     2:05.72 (49.58)     2:40.92 (35.20)
 25 Graziano, Nolan           16 NDAC-MR              2:19.11    2:43.13        
                                1:16.91 ( )     2:05.16 (48.25)     2:43.13 (37.97)
 26 Czesak, Nick              18 Dolphins-MR          2:44.56    2:43.93        
                  34.75     1:19.97 (45.22)     2:08.25 (48.28)     2:43.93 (35.68)
 -- Heilmann, Alex            17 Dolphins-MR          2:13.87         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           16 NDAC-MR              4:27.68    4:22.09 METS   
                  26.86       58.31 (31.45)     1:32.72 (34.41)     2:05.62 (32.90)
        2:42.67 (37.05)     3:19.61 (36.94)     3:51.92 (32.31)     4:22.09 (30.17)
  2 Alpay, Christopher        15 MSC-MR               4:28.17    4:28.07        
                  27.88       59.35 (31.47)     1:35.17 (35.82)     2:10.04 (34.87)
        2:49.55 (39.51)     3:29.15 (39.60)     3:59.74 (30.59)     4:28.07 (28.33)
  3 Kelleher, Andrew          16 MSC-MR               4:21.47    4:30.10        
                  27.93     1:00.02 (32.09)     1:36.40 (36.38)     2:11.06 (34.66)
        2:49.36 (38.30)     3:28.46 (39.10)     3:59.74 (31.28)     4:30.10 (30.36)
  4 Tialios, Kristian         17 NDAC-MR              4:16.59    4:36.22        
                  28.14     1:01.01 (32.87)     1:35.08 (34.07)     2:08.97 (33.89)
        2:49.11 (40.14)     3:30.17 (41.06)     4:03.74 (33.57)     4:36.22 (32.48)
  5 O'Meara, James            16 LBA-MR               5:13.41    4:42.65        
                  30.55     1:04.91 (34.36)     1:41.46 (36.55)     2:17.31 (35.85)
        2:57.92 (40.61)     3:37.99 (40.07)     4:11.32 (33.33)     4:42.65 (31.33)
  6 Cooper, Reilly            17 Dolphins-MR          4:34.24    4:45.13        
                  28.58     1:00.99 (32.41)     1:37.88 (36.89)     2:15.47 (37.59)
        2:54.95 (39.48)     3:36.31 (41.36)     4:11.22 (34.91)     4:45.13 (33.91)
  7 Rosenkranz, Erik          16 UNMSC-MR             4:30.11    4:47.72        
                  30.05     1:05.23 (35.18)     1:41.40 (36.17)     2:17.50 (36.10)
        2:59.15 (41.65)     3:41.62 (42.47)     4:15.44 (33.82)     4:47.72 (32.28)
  8 Rodriguez, Matthew        15 MSC-MR               4:55.23    4:54.20        
                  30.23     1:07.66 (37.43)     1:46.64 (38.98)     2:25.03 (38.39)
        3:06.58 (41.55)     3:47.88 (41.30)     4:22.20 (34.32)     4:54.20 (32.00)
  9 Rizzi, Jarrod             12 Dolphins-MR          6:15.95    6:10.26        
                  44.73     1:32.75 (48.02)     2:21.96 (49.21)     3:12.54 (50.58)
        4:02.21 (49.67)     4:54.18 (51.97)     5:34.93 (40.75)     6:10.26 (35.33)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:33.80    1:32.14        
     1) Campagna, Steven 16             2) Tialios, Kristian 17           
     3) Blank, Travis 15                4) Mackrel, Julian 16             
                  23.50       47.91 (24.41)     1:11.20 (23.29)     1:32.14 (20.94)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:32.41    1:32.27        
     1) Alpay, Christopher 15           2) Kelleher, Andrew 16            
     3) Carlino, Keith 16               4) Alderson, Patrick 16           
                  23.32       46.36 (23.04)     1:09.20 (22.84)     1:32.27 (23.07)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:18.43    1:35.92        
     1) Crumm, James 16                 2) Larson, David 16               
     3) Winograd, Nicolas 14            4) Deans-Brandt, Collin 15        
                  23.89       47.62 (23.73)     1:11.63 (24.01)     1:35.92 (24.29)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:22.00    1:39.11        
     1) Carey, Craig 17                 2) Canner, James 16               
     3) O'Meara, James 16               4) Willard, Max 14                
                  24.36       48.76 (24.40)     1:14.11 (25.35)     1:39.11 (25.00)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                        1:21.43    1:39.16        
     1) Warnon, Raphael 17              2) Dowden, Griff 15               
     3) Gottwig, Grant 15               4) Pfohl, Matthew 15              
                                                    1:14.89 ( )     1:39.16 (24.27)
  6 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            1:40.21    1:41.25        
     1) Cooper, Reilly 17               2) Heilmann, Alex 17              
     3) Rodriguez, Michael 15           4) Coffin, Ricky 16               
                  24.82       49.64 (24.82)     1:13.49 (23.85)     1:41.25 (27.76)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:40.90    1:46.63        
     1) Mialma, Jonathan 14             2) Graziano, Nolan 16             
     3) McGhee, Liam 13                 4) Loeffel, Austin 16             
                  27.10       53.60 (26.50)     1:21.31 (27.71)     1:46.63 (25.32)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:41.20    1:45.06        
     1) Mackrel, Julian 16              2) Loeffel, Austin 16             
     3) Campagna, Steven 16             4) Cavotti, Spencer 16            
                  26.35       57.00 (30.65)     1:22.02 (25.02)     1:45.06 (23.04)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.30    1:45.32        
     1) Carlino, Keith 16               2) Kelleher, Andrew 16            
     3) Alpay, Christopher 15           4) Alderson, Patrick 16           
                  27.58       57.19 (29.61)     1:22.19 (25.00)     1:45.32 (23.13)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:55.00    1:49.76        
     1) Warnon, Raphael 17              2) Crumm, James 16                
     3) Deans-Brandt, Collin 15         4) Larson, David 16               
                  28.13       58.54 (30.41)     1:25.96 (27.42)     1:49.76 (23.80)
  4 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                        2:02.00    1:55.59        
     1) Gottwig, Grant 15               2) Winograd, Nicolas 14           
     3) Forino, Andrew 16               4) Pfohl, Matthew 15              
                  30.48     1:01.77 (31.29)     1:30.43 (28.66)     1:55.59 (25.16)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            1:54.00    1:58.20        
     1) Rodriguez, Michael 15           2) Haag, Kristopher 16            
     3) Cooper, Reilly 17               4) Czesak, Nick 18                
                  27.08     1:04.31 (37.23)     1:30.84 (26.53)     1:58.20 (27.36)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:18.80    2:08.79        
     1) Liu, David 14                   2) Graziano, Nolan 16             
     3) Strand, Jonah 15                4) Rickard, Gaelen 15             
                  38.23     1:13.59 (35.36)     1:42.14 (28.55)     2:08.79 (26.65)