Licensed to Westchester Co. SC Championship Meet      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
      2011 MR 3rd Annual T.D. Young Swim Meet - 11/12/2011 to 11/13/2011       
        3RD ANNUAL THEODORE D. YOUNG FALL SWIM MEET, Sanction #: 111111        
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monti, Gabrielle R        10 HS-MR                  34.03      31.09 ZQ     
  2 Walker, Reynise B          9 Sailfish-MR            32.53      33.75 SILV   
  3 Novo, Samantha G          10 Spartans-MR            34.38      34.07 SILV   
  4 Munday, Jessica L          9 HS-MR                  36.00      34.42 SILV   
  5 Meyerhoeffer, Stella M     8 Spartans-MR            37.09      35.05 SILV   
  6 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 37.77      35.59 SILV   
  7 Wang, Katie                9 FAST-MR                37.33      36.04        
  8 Bell, Dandridge C         10 Sailfish-MR            34.68      36.26        
  9 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR            35.35      36.39        
 10 Bischof, Lucy M           10 Sailfish-MR            36.71      37.07        
 11 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR            38.71      37.16        
 12 Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR                 40.46      37.33        
 13 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 40.27      37.43        
 14 Hon, Fion                  8 HS-MR                  44.63      37.59        
 15 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR            37.70      38.11        
 16 Matteucci, Giulia A        9 HS-MR                  42.00      38.20        
 17 Cedeno, Sofia              8 Sailfish-MR            39.39      39.38        
 18 Shopovick, Sophia F        8 FAST-MR                40.40      40.12        
 19 Chia, Molly                9 FAST-MR                40.01      40.50        
 20 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR            38.90      40.60        
 21 Longworth, Maggie         10 CFA-MR                 42.36      41.86        
 22 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR            44.51      42.18        
 23 O'Connor, Sarah J          9 Sailfish-MR               NT      42.51        
 24 Casiano, Aaliyah R         9 KB Makos-MR            42.25      42.72        
 25 Kane, Miranda J           10 FAST-MR                46.04      43.50        
 26 Winston, Caroline G        9 Sailfish-MR            42.12      44.66        
 27 Chan, Alina M              9 KB Makos-MR            42.83      44.73        
 28 Castro, Emily              9 KB Makos-MR               NT      46.29        
 29 Laurenceau, Alyssa M       9 FAST-MR                49.07      47.43        
 30 Prisco, Juliana K          9 Sailfish-MR               NT      48.15        
 31 Pineda, Ryleigh E          8 KB Makos-MR               NT      48.70        
 32 Prisco, Alexandra C        6 Sailfish-MR               NT      49.18        
 33 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR                 56.19      49.66        
 34 Langaman, Jenna T          8 HS-MR                  55.00      51.06        
 35 Rocano, Kayla D            9 FAST-MR                52.29      51.66        
 36 Zhu, Emma                  7 CFA-MR               1:00.00      52.19        
 37 Montalvo, Laeyah           7 KB Makos-MR               NT      52.69        
 38 Koestler, Emma             7 CFA-MR               1:10.00      52.70        
 39 Wachtel, Emma R            8 CFA-MR                 57.89      52.80        
 40 Pineda, Aislynn L          6 KB Makos-MR               NT      53.41        
 41 Rackoff, Hallie J          7 CFA-MR               1:45.00      53.45        
 42 Marin, Briana O            8 KB Makos-MR               NT      54.33        
 43 Murillo, Lauren S          6 KB Makos-MR               NT      56.50        
 44 Balachandran, Isabelle P   7 Sailfish-MR            54.04      57.53        
 45 Duncan, Lauren             7 CFA-MR               1:25.00      58.50        
 46 Gray, Onika A              6 Sailfish-MR               NT    1:00.37        
 47 Alexander, Emily G         8 CFA-MR               1:00.00    1:00.59        
 48 Prisco, Katherine F        6 Sailfish-MR               NT    1:00.92        
 49 Goodwin, Payton A          7 CFA-MR                 52.42    1:01.01        
 50 Rosario, Tykai N           7 KB Makos-MR               NT    1:02.29        
 51 Winston, Caitlin E         7 Sailfish-MR               NT    1:02.59        
 52 Morris Exeter, Maya        7 Sailfish-MR          1:02.11    1:04.22        
 53 Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR               1:14.99    1:04.74        
 54 Cisneros, Stacey           8 Sailfish-MR               NT    1:06.73        
 55 Marin, Alyssa A            7 KB Makos-MR               NT    1:09.46        
 56 Martinez, Zussette         7 KB Makos-MR               NT    1:13.56        
 57 Bellamy, Brooke N          7 Sailfish-MR               NT    1:20.77        
 58 Fenichel, Meghan           4 FAST-MR                   NT    1:37.63        
 59 Bahl, Sangetta             5 FAST-MR                   NT    1:38.20        
 60 Satran, Hayley E           8 CFA-MR               1:45.00    1:48.90        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:51.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR          3:30.23    3:00.49        
                  39.57     1:25.88 (46.31)     2:16.19 (50.31)     3:00.49 (44.30)
  2 Kamal, Sarah M             9 Spartans-MR          3:30.50    3:02.50        
                  40.02     1:28.78 (48.76)     2:16.79 (48.01)     3:02.50 (45.71)
  3 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR          3:45.32    3:11.00        
                  40.02     1:30.09 (50.07)     2:22.76 (52.67)     3:11.00 (48.24)
  4 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR          3:40.93    3:22.38        
                  44.70                             2:33.16 ( )     3:22.38 (49.22)
  5 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR          3:18.15    3:25.58        
                  44.49     1:37.44 (52.95)     2:32.47 (55.03)     3:25.58 (53.11)
  6 Casiano, Aaliyah R         9 KB Makos-MR          4:06.06    3:33.72        
                  46.40     1:41.69 (55.29)     2:38.81 (57.12)     3:33.72 (54.91)
  7 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR          3:53.09    3:44.53        
                  47.99   1:48.54 (1:00.55)     2:47.94 (59.40)     3:44.53 (56.59)
  8 Santana, Gabby T           8 Spartans-MR          4:15.23    3:48.15        
                  46.69   3:48.15 (3:01.46)                                        
  9 Pawliczak, Lilly S         8 Spartans-MR          3:45.23    3:58.10        
                  47.49   1:50.44 (1:02.95)   3:58.10 (2:07.66)                    
 10 Ramos, Laura              10 KB Makos-MR               NT    3:58.66        
                  47.72   1:50.41 (1:02.69)   2:56.07 (1:05.66)   3:58.66 (1:02.59)
 11 Laurenceau, Alyssa M       9 FAST-MR                   NT    4:01.47        
                  50.89   1:52.84 (1:01.95)   2:57.79 (1:04.95)   4:01.47 (1:03.68)
 12 Pineda, Ryleigh E          8 KB Makos-MR               NT    4:21.56        
                  50.90   1:59.27 (1:08.37)   3:08.94 (1:09.67)   4:21.56 (1:12.62)
 13 Marin, Briana O            8 KB Makos-MR               NT    4:48.44        
                  59.96   2:15.41 (1:15.45)   3:37.24 (1:21.83)   4:48.44 (1:11.20)
 14 Pineda, Aislynn L          6 KB Makos-MR               NT    4:55.08        
                1:04.45   2:24.19 (1:19.74)   3:45.06 (1:20.87)   4:55.08 (1:10.02)
 15 Montalvo, Laeyah           7 KB Makos-MR               NT    5:00.78        
                  57.36   2:18.93 (1:21.57)   3:45.31 (1:26.38)   5:00.78 (1:15.47)
 16 Ramos, Vanessa             8 KB Makos-MR               NT    5:02.01        
                  59.15   2:19.90 (1:20.75)   3:43.53 (1:23.63)   5:02.01 (1:18.48)
 17 Castro, Emily              9 KB Makos-MR               NT    5:29.92        
 18 Murillo, Lauren S          6 KB Makos-MR               NT    5:38.50        
                  58.24   3:01.95 (2:03.71)   4:12.55 (1:10.60)   5:38.50 (1:25.95)
 19 Martinez, Zussette         7 KB Makos-MR               NT    6:41.00        
                                3:30.10 ( )   4:46.88 (1:16.78)   6:41.00 (1:54.12)
 -- Novo, Samantha G          10 Spartans-MR          3:30.23         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monti, Gabrielle R        10 HS-MR                  39.53      36.81 JO     
  2 Meyerhoeffer, Stella M     8 Spartans-MR            41.95      40.96 SILV   
  3 Matteucci, Giulia A        9 HS-MR                  44.65      41.20 SILV   
  4 Novo, Samantha G          10 Spartans-MR            42.12      41.58 SILV   
  5 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 43.84      42.28 SILV   
  6 Munday, Jessica L          9 HS-MR                  42.14      42.61 SILV   
  7 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR            42.85      43.12 SILV   
  8 Hon, Fion                  8 HS-MR                  44.70      44.73        
  9 Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR                 45.44      45.95        
 10 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR            48.71      46.05        
 11 Wang, Katie                9 FAST-MR                43.56      46.72        
 12 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 48.45      48.19        
 13 Bell, Dandridge C         10 Sailfish-MR            47.85      49.22        
 14 O'Connor, Sarah J          9 Sailfish-MR            49.38      49.64        
 15 Kane, Miranda J           10 FAST-MR                50.08      49.88        
 16 Castro, Emily              9 KB Makos-MR               NT      50.07        
 17 Chan, Alina M              9 KB Makos-MR            47.88      50.14        
 18 Longworth, Maggie         10 CFA-MR                 47.92      50.52        
 19 Shopovick, Sophia F        8 FAST-MR                48.79      50.61        
 20 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR            51.94      52.06        
 21 Wachtel, Emma R            8 CFA-MR                 57.97      53.24        
 22 Zhu, Emma                  7 CFA-MR               1:10.00      53.85        
 23 Laurenceau, Alyssa M       9 FAST-MR                54.87      54.92        
 24 Langaman, Jenna T          8 HS-MR                1:09.00      56.35        
 25 Balachandran, Isabelle P   7 Sailfish-MR               NT      56.99        
 26 Pineda, Ryleigh E          8 KB Makos-MR               NT      57.15        
 27 Pineda, Aislynn L          6 KB Makos-MR               NT      57.18        
 28 Prisco, Juliana K          9 Sailfish-MR            55.53      58.02        
 29 Winston, Caroline G        9 Sailfish-MR            57.21    1:00.56        
 30 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               1:08.00    1:02.62        
 31 Murillo, Lauren S          6 KB Makos-MR               NT    1:03.98        
 31 Duncan, Lauren             7 CFA-MR               1:14.78    1:03.98        
 33 Goodwin, Payton A          7 CFA-MR               1:03.70    1:04.38        
 34 Gray, Onika A              6 Sailfish-MR               NT    1:05.85        
 35 Marin, Briana O            8 KB Makos-MR               NT    1:06.44        
 36 Rosario, Tykai N           7 KB Makos-MR               NT    1:06.48        
 37 Prisco, Alexandra C        6 Sailfish-MR               NT    1:07.56        
 38 Prisco, Katherine F        6 Sailfish-MR               NT    1:08.32        
 39 Cisneros, Stacey           8 Sailfish-MR          1:16.45    1:10.96        
 40 Koestler, Emma             7 CFA-MR               1:20.00    1:11.04        
 41 Winston, Caitlin E         7 Sailfish-MR               NT    1:11.39        
 42 Bahl, Sangetta             5 FAST-MR                   NT    1:11.69        
 43 Alexander, Emily G         8 CFA-MR               1:10.00    1:13.05        
 44 Marin, Alyssa A            7 KB Makos-MR               NT    1:13.06        
 45 Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR               1:17.97    1:14.16        
 46 Bellamy, Brooke N          7 Sailfish-MR               NT    1:17.62        
 47 Martinez, Zussette         7 KB Makos-MR               NT    1:18.66        
 48 Satran, Hayley E           8 CFA-MR               2:00.00    1:30.55        
 -- Rocano, Kayla D            9 FAST-MR                   NT         DQ        
      32 Not on back off wall
 -- Fenichel, Meghan           4 FAST-MR                   NT         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Morris Exeter, Maya        7 Sailfish-MR          1:06.45         DQ        
      69 Standing on bottom
 -- Rackoff, Hallie J          7 CFA-MR               2:00.00         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Montalvo, Laeyah           7 KB Makos-MR               NT         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Casiano, Aaliyah R         9 KB Makos-MR            52.84         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:22.19  JO
              1:38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Reynise B          9 Sailfish-MR          1:31.92    1:26.39 SILV   
                  41.67     1:26.39 (44.72)                                        
  2 Rocco, Emily A             8 Spartans-MR          1:28.77    1:28.32 SILV   
                  42.05     1:28.32 (46.27)                                        
  3 Pabby, Anya                8 CFA-MR               1:36.50    1:30.27 SILV   
                  43.35     1:30.27 (46.92)                                        
  4 Kamal, Sarah M             9 Spartans-MR          1:36.77    1:34.50 SILV   
                  44.99     1:34.50 (49.51)                                        
  5 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR          1:45.91    1:35.37 SILV   
                  45.74     1:35.37 (49.63)                                        
  6 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR          1:45.23    1:38.27        
                  47.20     1:38.27 (51.07)                                        
  7 Wang, Katie                9 FAST-MR              1:36.21    1:38.63        
                  47.36     1:38.63 (51.27)                                        
  8 Cedeno, Sofia              8 Sailfish-MR               NT    1:44.30        
                  49.99     1:44.30 (54.31)                                        
  9 Kane, Miranda J           10 FAST-MR              1:49.78    1:45.07        
                  50.46     1:45.07 (54.61)                                        
 10 Singer, Quinn A           10 CFA-MR               1:55.89    1:45.17        
                  51.45     1:45.17 (53.72)                                        
 11 Shopovick, Sophia F        8 FAST-MR              1:53.16    1:46.01        
                  47.88     1:46.01 (58.13)                                        
 12 Chan, Alina M              9 KB Makos-MR               NT    1:47.64        
                  51.98     1:47.64 (55.66)                                        
 13 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR          1:45.36    1:49.88        
                  55.15     1:49.88 (54.73)                                        
 14 Santana, Gabby T           8 Spartans-MR          1:45.53    1:51.57        
 15 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR               NT    1:54.81        
                  55.41     1:54.81 (59.40)                                        
 16 Pawliczak, Lilly S         8 Spartans-MR          1:58.23    1:55.40        
                  56.66     1:55.40 (58.74)                                        
 17 Castro, Emily              9 KB Makos-MR               NT    1:58.31        
                  55.53   1:58.31 (1:02.78)                                        
 18 Balachandran, Isabelle P   7 Sailfish-MR               NT    1:58.36        
                  57.19   1:58.36 (1:01.17)                                        
 19 Cohen, Hannah G           10 CFA-MR               2:15.00    2:01.31        
                  57.46   2:01.31 (1:03.85)                                        
 20 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               2:14.00    2:03.43        
                  59.74   2:03.43 (1:03.69)                                        
 21 Ramos, Laura              10 KB Makos-MR               NT    2:05.43        
 22 Weber, Shivani             8 FAST-MR              2:12.31    2:06.46        
                1:01.65   2:06.46 (1:04.81)                                        
 23 Pineda, Ryleigh E          8 KB Makos-MR               NT    2:08.87        
                1:01.71   2:08.87 (1:07.16)                                        
 24 Medici, Claire E           9 CFA-MR               2:20.00    2:11.12        
                1:03.22   2:11.12 (1:07.90)                                        
 25 Duncan, Lauren             7 CFA-MR               2:30.00    2:14.02        
                1:03.12   2:14.02 (1:10.90)                                        
 26 Gray, Onika A              6 Sailfish-MR               NT    2:15.10        
                1:01.77   2:15.10 (1:13.33)                                        
 27 Pineda, Aislynn L          6 KB Makos-MR               NT    2:17.60        
                1:07.39   2:17.60 (1:10.21)                                        
 28 May, Taylor M             10 Spartans-MR          2:23.32    2:17.90        
                1:05.10   2:17.90 (1:12.80)                                        
 29 Ramos, Vanessa             8 KB Makos-MR               NT    2:19.53        
                1:05.39   2:19.53 (1:14.14)                                        
 30 Goodwin, Payton A          7 CFA-MR               2:10.00    2:20.52        
                1:03.44   2:20.52 (1:17.08)                                        
 31 Murillo, Lauren S          6 KB Makos-MR               NT    2:22.56        
                1:11.16   2:22.56 (1:11.40)                                        
 32 Cisneros, Stacey           8 Sailfish-MR               NT    2:22.72        
                1:08.71   2:22.72 (1:14.01)                                        
 33 Montalvo, Laeyah           7 KB Makos-MR               NT    2:24.62        
                1:10.09   2:24.62 (1:14.53)                                        
 34 Marin, Briana O            8 KB Makos-MR               NT    2:31.39        
                1:10.56   2:31.39 (1:20.83)                                        
 35 Bellamy, Brooke N          7 Sailfish-MR               NT    2:41.66        
                1:17.80   2:41.66 (1:23.86)                                        
 36 Condon, Daniella           6 Sailfish-MR               NT    2:42.24        
                1:14.24   2:42.24 (1:28.00)                                        
 37 Marin, Alyssa A            7 KB Makos-MR               NT    2:49.34        
                1:21.26   2:49.34 (1:28.08)                                        
 38 Martinez, Zussette         7 KB Makos-MR               NT    2:53.59        
                1:20.41   2:53.59 (1:33.18)                                        
 -- Spillane, Emma P           7 FAST-MR                   NT         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                1:10.82        DQ (1:17.11)                                        
 -- Laurenceau, Alyssa M       9 FAST-MR              2:11.10         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  57.75        DQ (1:06.67)                                        
 -- Rocano, Kayla D            9 FAST-MR                   NT         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
                  57.38        DQ (1:04.11)                                        
 -- Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR               2:30.00         DQ        
      33 No touch at turn
 -- Mora-Castillo, Isabella    7 CFA-MR               2:45.00         DQ        
      33 No touch at turn
 -- Casiano, Aaliyah R         9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  55.15          DQ (55.64)                                        
 -- Fenichel, Meghan           4 FAST-MR                   NT         NS        
 -- Novo, Samantha G          10 Spartans-MR          1:29.31         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                49.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M             9 Spartans-MR            42.66      42.73 JO     
  2 Meyerhoeffer, Stella M     8 Spartans-MR            46.97      45.18 SILV   
  3 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR            47.26      46.61 SILV   
  4 Rocco, Emily A             8 Spartans-MR            48.70      49.97        
  5 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR            50.79      50.55        
  6 Wang, Katie                9 FAST-MR                50.52      50.87        
  7 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR            50.08      51.77        
  8 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 55.92      52.82        
  9 Santana, Gabby T           8 Spartans-MR            55.97      53.52        
 10 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 53.49      54.03        
 11 Shopovick, Sophia F        8 FAST-MR                56.63      56.70        
 12 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR          1:20.58    1:00.83        
 13 Kane, Miranda J           10 FAST-MR              1:02.68    1:01.82        
 14 Mora-Castillo, Isabella    7 CFA-MR               1:13.08    1:03.12        
 15 Chan, Alina M              9 KB Makos-MR          1:05.73    1:03.57        
 16 Weber, Shivani             8 FAST-MR              1:18.62    1:03.92        
 17 Pawliczak, Lilly S         8 Spartans-MR          1:07.22    1:06.49        
 18 Medici, Claire E           9 CFA-MR               1:15.00    1:08.10        
 19 May, Taylor M             10 Spartans-MR          1:05.23    1:09.79        
 20 Cohen, Hannah G           10 CFA-MR               1:20.00    1:12.54        
 21 Balachandran, Isabelle P   7 Sailfish-MR               NT    1:19.35        
 -- Spillane, Emma P           7 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Laurenceau, Alyssa M       9 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gray, Onika A              6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               1:00.57         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR               1:28.02         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Goodwin, Payton A          7 CFA-MR               1:23.78         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Duncan, Lauren             7 CFA-MR               1:45.00         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Condon, Daniella           6 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cisneros, Stacey           8 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Casiano, Aaliyah R         9 KB Makos-MR            58.85         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Bellamy, Brooke N          7 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Marin, Briana O            8 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Fenichel, Meghan           4 FAST-MR                   NT         NS        
 -- Morris Exeter, Maya        7 Sailfish-MR          1:10.36         NS        
 -- Novo, Samantha G          10 Spartans-MR            46.52         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:49.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monti, Gabrielle R        10 HS-MR                1:37.58    1:34.84 SILV   
                  45.17     1:34.84 (49.67)                                        
  2 Langaman, Jolina M         9 HS-MR                1:37.13    1:35.76 SILV   
                  46.58     1:35.76 (49.18)                                        
  3 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR          1:42.80    1:43.41 SILV   
                  49.10     1:43.41 (54.31)                                        
  4 Singer, Quinn A           10 CFA-MR               2:04.73    1:52.08        
                  53.55     1:52.08 (58.53)                                        
  5 Matteucci, Giulia A        9 HS-MR                1:55.75    1:54.68        
                  54.53   1:54.68 (1:00.15)                                        
  6 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR          1:55.23    1:57.80        
                  54.42   1:57.80 (1:03.38)                                        
  7 Chia, Molly                9 FAST-MR              1:57.96    2:02.63        
                  58.31   2:02.63 (1:04.32)                                        
  8 Longworth, Maggie         10 CFA-MR               2:03.57    2:06.77        
                  59.33   2:06.77 (1:07.44)                                        
  9 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR               NT    2:18.50        
                1:03.86   2:18.50 (1:14.64)                                        
 -- Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR               2:15.00         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
                  59.81        DQ (1:06.08)                                        
 -- Tassio, Tara J            10 Spartans-MR          1:51.50         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
                  54.66          DQ (59.18)                                        
 -- Laurenceau, Alyssa M       9 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
                  53.68        DQ (1:02.91)                                        
 -- Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR               2:45.00         DQ        
      10 Alternating Kick
                1:11.88        DQ (1:17.53)                                        
 -- Casiano, Aaliyah R         9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      15 One hand touch
                  54.94        DQ (1:01.39)                                        
 -- Zhu, Emma                  7 CFA-MR               2:30.00         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
                1:14.14        DQ (1:24.52)                                        
 -- Marin, Briana O            8 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monti, Gabrielle R        10 HS-MR                  38.89      38.74 SILV   
  2 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 43.96      40.20 SILV   
  3 Novo, Samantha G          10 Spartans-MR            42.73      41.01 SILV   
  4 Munday, Jessica L          9 HS-MR                  39.91      41.22 SILV   
  5 Langaman, Jolina M         9 HS-MR                  42.47      41.40 SILV   
  6 Meyerhoeffer, Stella M     8 Spartans-MR            43.95      42.19 SILV   
  7 Bischof, Lucy M           10 Sailfish-MR            45.85      43.60 SILV   
  8 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 50.56      44.78        
  9 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR            45.03      45.20        
 10 Walker, Reynise B          9 Sailfish-MR            43.50      45.87        
 11 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR            51.30      46.78        
 12 O'Connor, Sarah J          9 Sailfish-MR            49.66      47.16        
 13 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR            48.24      48.85        
 14 Wang, Katie                9 FAST-MR                45.08      49.38        
 15 Hon, Fion                  8 HS-MR                  49.33      49.46        
 16 Chia, Molly                9 FAST-MR                48.62      49.65        
 17 Matteucci, Giulia A        9 HS-MR                  49.32      49.67        
 18 Cedeno, Sofia              8 Sailfish-MR            51.58      51.52        
 19 Kane, Miranda J           10 FAST-MR                56.25      52.00        
 20 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR            55.69      57.14        
 21 Shopovick, Sophia F        8 FAST-MR              1:31.99    1:00.20        
 22 Langaman, Jenna T          8 HS-MR                1:10.00    1:00.54        
 23 Chan, Alina M              9 KB Makos-MR          1:07.68    1:05.09        
 -- Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR               NT         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Alexander, Emily G         8 CFA-MR               1:45.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Rocano, Kayla D            9 FAST-MR                   NT         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               1:15.00         DQ        
      20 Kick breaststroke type
 -- Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR               1:03.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rocco, Emily A             8 Spartans-MR          1:38.70    1:30.53 SILV   
                  41.05     1:30.53 (49.48)                                        
  2 Pabby, Anya                8 CFA-MR               2:20.00    1:34.42 SILV   
                  41.95     1:34.42 (52.47)                                        
  3 Kane, Miranda J           10 FAST-MR                   NT    2:02.43        
                  57.49   2:02.43 (1:04.94)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stella M     8 Spartans-MR          1:32.44    1:26.24 SILV   
                  39.76     1:26.24 (46.48)                                        
  2 Walker, Reynise B          9 Sailfish-MR          1:36.81    1:28.65 SILV   
                  39.93     1:28.65 (48.72)                                        
  3 Kamal, Sarah M             9 Spartans-MR          1:34.32    1:29.77        
                  44.88     1:29.77 (44.89)                                        
  4 Rocco, Emily A             8 Spartans-MR          1:34.30    1:33.06        
                  42.42     1:33.06 (50.64)                                        
  5 Pabby, Anya                8 CFA-MR               1:33.30    1:33.81        
                  41.40     1:33.81 (52.41)                                        
  6 Caban, Isabelle           10 KB Makos-MR          1:37.16    1:34.45        
                  43.57     1:34.45 (50.88)                                        
  7 Wang, Katie                9 FAST-MR              1:39.40    1:38.35        
                  48.23     1:38.35 (50.12)                                        
  8 Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR          1:38.45    1:38.39        
                  45.13     1:38.39 (53.26)                                        
  9 Singer, Quinn A           10 CFA-MR               1:42.37    1:39.48        
                  48.24     1:39.48 (51.24)                                        
 10 Cedeno, Sofia              8 Sailfish-MR          1:45.62    1:40.08        
                  47.44     1:40.08 (52.64)                                        
 11 Tassio, Tara J            10 Spartans-MR          1:43.47    1:44.43        
                  52.08     1:44.43 (52.35)                                        
 12 Santana, Gabby T           8 Spartans-MR          2:22.93    1:45.80        
                  48.96     1:45.80 (56.84)                                        
 13 Hill, Arissa               8 Sailfish-MR          1:46.86    1:50.04        
                  52.62     1:50.04 (57.42)                                        
 14 Shopovick, Sophia F        8 FAST-MR                   NT    1:52.24        
                  53.12     1:52.24 (59.12)                                        
 15 Pawliczak, Lilly S         8 Spartans-MR          1:56.23    1:58.89        
                  54.36   1:58.89 (1:04.53)                                        
 16 Perez, Miranda M           8 KB Makos-MR          2:23.91    2:00.57        
                  56.05   2:00.57 (1:04.52)                                        
 17 Mora-Castillo, Isabella    7 CFA-MR               2:20.00    2:07.87        
                1:02.93   2:07.87 (1:04.94)                                        
 18 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               2:15.28    2:08.75        
                1:05.15   2:08.75 (1:03.60)                                        
 19 Medici, Claire E           9 CFA-MR               2:30.00    2:14.37        
                1:07.18   2:14.37 (1:07.19)                                        
 -- Rocano, Kayla D            9 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  55.57        DQ (1:02.32)                                        
 -- Weber, Shivani             8 FAST-MR                   NT         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                1:03.99        DQ (1:04.41)                                        
 -- May, Taylor M             10 Spartans-MR          2:17.72         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:05.75        DQ (1:17.75)                                        
 -- Chan, Alina M              9 KB Makos-MR          2:01.45         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  57.77        DQ (1:03.22)                                        
 -- Spillane, Emma P           7 FAST-MR                   NT         NS        
 -- Novo, Samantha G          10 Spartans-MR          1:33.14         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:15.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langaman, Jolina M         9 HS-MR                3:02.54    3:03.30 SILV   
                  44.55     1:30.10 (45.55)     2:21.28 (51.18)     3:03.30 (42.02)
  2 Pabby, Anya                8 CFA-MR               3:30.00    3:21.58        
                  42.60     1:31.53 (48.93)   2:38.52 (1:06.99)     3:21.58 (43.06)
  3 Hon, Fion                  8 HS-MR                3:55.00    3:38.25        
                                1:45.89 ( )   2:50.55 (1:04.66)     3:38.25 (47.70)
 -- Roksvold, Hailey          10 Spartans-MR          3:30.23         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  50.39     1:44.81 (54.42)   2:46.54 (1:01.73)          DQ (45.16)
 -- Novo, Samantha G          10 Spartans-MR          3:30.23         DQ        
      39 Non-continuous turning action - back
                  44.74     1:34.68 (49.94)     2:29.34 (54.66)          DQ (39.65)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR                28.42      28.14 JO     
  2 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR            29.32      29.68 SILV   
  3 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR            30.20      30.00 SILV   
  4 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR                 31.34      30.51 SILV   
  5 Lockhart, Sierra N        11 FAST-MR                31.51      31.74        
  6 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR            32.14      31.90        
  7 Green, Mikayla            11 FAST-MR                31.14      31.91        
  8 Fonseca, Natasha          12 FAST-MR                30.02      33.71        
  9 Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR            33.81      33.77        
 10 Crespo, Tyra              12 KB Makos-MR            33.02      34.20        
 11 Rodriguez, Patricia A     11 KB Makos-MR            33.66      34.22        
 12 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR            33.32      34.24        
 13 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR            35.42      35.03        
 14 Sierra, Ibbi N            12 FAST-MR                35.33      35.26        
 15 Benitez, Chiara           11 Sailfish-MR            35.61      35.30        
 16 Penha, Sachi C            11 FAST-MR                34.10      35.68        
 17 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR            32.99      36.31        
 18 Shopovick, Olivia M       11 FAST-MR                36.15      37.66        
 19 Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR                 45.00      38.98        
 20 Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR                 43.12      39.12        
 21 Crespo, Andee M           11 KB Makos-MR               NT      40.37        
 22 Pozada, Ivette L          11 FAST-MR                41.41      40.53        
 23 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR            40.20      40.65        
 24 Mack, Diarra              11 FAST-MR                   NT      48.06        
 25 Escalera, Franschel       12 KB Makos-MR               NT      52.43        
 26 Delgadillo, Dezi          11 KB Makos-MR               NT      55.52        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR          6:45.42    6:18.85 SILV   
                  33.34     1:11.61 (38.27)     1:51.03 (39.42)     2:29.97 (38.94)
        3:08.33 (38.36)     3:47.78 (39.45)     4:27.10 (39.32)     5:05.67 (38.57)
        5:43.87 (38.20)     6:18.85 (34.98)                                        
  2 Hon, Gi Gi                12 HS-MR                6:30.00    6:23.51 SILV   
                  35.72     1:15.13 (39.41)     1:55.34 (40.21)     2:35.83 (40.49)
        3:16.97 (41.14)     3:56.57 (39.60)     4:35.36 (38.79)     5:12.38 (37.02)
        5:48.11 (35.73)     6:23.51 (35.40)                                        
  3 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR          6:45.32    6:25.89        
                  33.77     1:12.36 (38.59)     1:51.11 (38.75)     2:31.36 (40.25)
        3:11.24 (39.88)     3:51.42 (40.18)     4:32.02 (40.60)     5:10.57 (38.55)
        5:49.60 (39.03)     6:25.89 (36.29)                                        
  4 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR                   NT    6:35.58        
                  33.21     1:10.45 (37.24)     1:48.99 (38.54)     2:28.71 (39.72)
        3:10.62 (41.91)     3:52.57 (41.95)     4:34.06 (41.49)     5:17.02 (42.96)
        5:58.58 (41.56)     6:35.58 (37.00)                                        
  5 Lai, Stephanie R          11 HS-MR                6:00.00    6:40.44        
                  33.24     1:11.95 (38.71)     1:51.85 (39.90)     2:32.98 (41.13)
        3:14.49 (41.51)     3:56.06 (41.57)     4:37.77 (41.71)     5:20.17 (42.40)
        6:02.04 (41.87)     6:40.44 (38.40)                                        
  6 San Martin, Emma S        11 Spartans-MR          6:45.32    7:10.06        
                  36.91     1:18.39 (41.48)     2:01.79 (43.40)     2:45.66 (43.87)
        3:30.49 (44.83)     4:15.63 (45.14)     5:00.96 (45.33)     5:45.95 (44.99)
        6:29.25 (43.30)     7:10.06 (40.81)                                        
  7 Trachuk, Anna-Maria       12 HS-MR                7:43.39    7:16.15        
            7:03.23 ( )     7:16.15 (12.92)                                        
  8 Lockhart, Sierra N        11 FAST-MR              7:32.83    7:26.83        
                  38.04     1:21.34 (43.30)     2:04.53 (43.19)     2:51.40 (46.87)
        3:36.98 (45.58)     4:24.73 (47.75)     5:12.19 (47.46)     5:58.51 (46.32)
        6:44.68 (46.17)     7:26.83 (42.15)                                        
  9 Fonseca, Natasha          12 FAST-MR              7:40.64    7:47.28        
                  38.37     1:24.47 (46.10)     2:12.64 (48.17)     3:02.21 (49.57)
        3:51.11 (48.90)     4:41.19 (50.08)     5:31.67 (50.48)     6:20.10 (48.43)
        7:03.96 (43.86)     7:47.28 (43.32)                                        
 10 Rodriguez, Patricia A     11 KB Makos-MR          7:37.94    7:51.46        
                  36.14     1:19.02 (42.88)     2:05.39 (46.37)     2:52.69 (47.30)
        3:39.81 (47.12)     4:27.20 (47.39)     5:14.04 (46.84)     5:57.91 (43.87)
      7:29.00 (1:31.09)     7:51.46 (22.46)                                        
 11 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR               NT    8:10.32        
                  41.28     1:28.89 (47.61)     2:19.79 (50.90)     3:09.93 (50.14)
        3:59.78 (49.85)     4:51.75 (51.97)     5:44.35 (52.60)     6:35.94 (51.59)
        7:25.30 (49.36)     8:10.32 (45.02)                                        
 12 Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR               NT    8:12.51        
                  40.72     1:26.58 (45.86)     2:16.20 (49.62)     3:05.86 (49.66)
        3:57.10 (51.24)     4:48.85 (51.75)     5:40.63 (51.78)     6:34.16 (53.53)
        7:25.62 (51.46)     8:12.51 (46.89)                                        
 13 Penha, Sachi C            11 FAST-MR                   NT    8:38.16        
                  41.37                                                 3:19.94 ( )
      8:38.16 (5:18.22)                                                            
 -- Crespo, Andee M           11 KB Makos-MR               NT        DNF        
      62 Did not finish
                  45.37   1:58.52 (1:13.15)   4:03.86 (2:05.34)   5:35.25 (1:31.39)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR            32.43      32.97 JO     
  2 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR            37.98      36.01 SILV   
  3 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR                 36.80      36.62 SILV   
  4 Fonseca, Natasha          12 FAST-MR                39.67      38.23        
  5 Rodriguez, Patricia A     11 KB Makos-MR            40.60      38.79        
  6 Lockhart, Sierra N        11 FAST-MR                39.89      38.89        
  7 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR            37.65      39.25        
  8 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR            39.68      39.69        
  9 Crespo, Tyra              12 KB Makos-MR            38.56      39.72        
 10 Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR            43.33      40.39        
 11 Green, Mikayla            11 FAST-MR                42.19      40.92        
 12 Sierra, Ibbi N            12 FAST-MR                40.87      41.80        
 13 Penha, Sachi C            11 FAST-MR                42.19      42.87        
 14 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR                   NT      43.03        
 15 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR            43.94      43.40        
 16 Shopovick, Olivia M       11 FAST-MR                41.80      43.86        
 17 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR            45.55      44.59        
 18 Benitez, Chiara           11 Sailfish-MR               NT      46.58        
 19 Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR                 53.43      49.00        
 20 Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR                 54.31      50.05        
 21 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR            48.14      50.28        
 22 Crespo, Andee M           11 KB Makos-MR               NT      53.51        
 23 Mack, Diarra              11 FAST-MR                   NT      59.36        
 24 Pozada, Ivette L          11 FAST-MR                53.28      59.65        
 25 Delgadillo, Dezi          11 KB Makos-MR               NT    1:06.10        
 26 Escalera, Franschel       12 KB Makos-MR               NT    1:07.02        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR          1:07.41    1:08.05 ZQ     
                  33.53     1:08.05 (34.52)                                        
  2 Bylis, Kathryn A          12 HS-MR                1:20.91    1:14.96 SILV   
                1:14.96         1:14.96 ( )                                        
  3 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR          1:20.12    1:18.22 SILV   
                  38.05     1:18.22 (40.17)                                        
  4 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR               1:18.60    1:18.70 SILV   
                  37.59     1:18.70 (41.11)                                        
  5 Kabbez, Renee T           12 HS-MR                1:25.97    1:19.74 SILV   
  6 Trachuk, Anna-Maria       12 HS-MR                1:25.29    1:20.15 SILV   
                1:20.15         1:20.15 ( )                                        
  7 Gangemi, Samantha R       12 HS-MR                1:28.59    1:21.39 SILV   
                  39.66     1:21.39 (41.73)                                        
  8 Marsillo, Victoria N      12 HS-MR                1:28.21    1:22.22 SILV   
                  39.57     1:22.22 (42.65)                                        
  9 Shopovick, Olivia M       11 FAST-MR              1:30.33    1:27.68        
 10 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR          1:33.93    1:27.69        
                  42.34     1:27.69 (45.35)                                        
 11 Crespo, Tyra              12 KB Makos-MR               NT    1:29.15        
                  39.70     1:29.15 (49.45)                                        
 12 Sierra, Ibbi N            12 FAST-MR              1:33.38    1:30.31        
                  42.54     1:30.31 (47.77)                                        
 13 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR          1:39.55    1:35.78        
                1:35.78         1:35.78 ( )                                        
 14 Lopez, Karla V            11 FAST-MR              1:36.31    1:35.88        
                  47.09     1:35.88 (48.79)                                        
 15 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR          1:33.31    1:36.48        
 16 Tilles, Jane E            11 CFA-MR               1:57.17    1:42.82        
                  49.15     1:42.82 (53.67)                                        
 17 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR          1:51.94    1:46.39        
                1:46.39         1:46.39 ( )                                        
 18 Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR               2:15.00    1:47.16        
                  50.44     1:47.16 (56.72)                                        
 19 Pozada, Ivette L          11 FAST-MR              1:58.37    1:52.05        
                  53.82     1:52.05 (58.23)                                        
 20 Crespo, Andee M           11 KB Makos-MR               NT    2:01.66        
                  57.82   2:01.66 (1:03.84)                                        
 21 Mack, Diarra              11 FAST-MR                   NT    2:17.42        
 22 Delgadillo, Dezi          11 KB Makos-MR               NT    2:27.25        
                1:05.47   2:27.25 (1:21.78)                                        
 23 Escalera, Franschel       12 KB Makos-MR               NT    2:33.30        
                1:09.53   2:33.30 (1:23.77)                                        
 -- Benitez, Chiara           11 Sailfish-MR               NT         DQ        
      39 Did not finish on back
                  45.49          DQ (55.98)                                        
 -- San Martin, Emma S        11 Spartans-MR          1:22.95         DQ        
      32 Not on back off wall
                  42.25          DQ (47.40)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR                   NT      38.27 SILV   
  2 Lai, Stephanie R          11 HS-MR                  38.76      38.70 SILV   
  3 Green, Mikayla            11 FAST-MR                42.36      40.81 SILV   
  4 Hon, Gi Gi                12 HS-MR                  42.12      41.21 SILV   
  5 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR            40.09      41.23 SILV   
  6 Kabbez, Renee T           12 HS-MR                  41.69      41.55 SILV   
  7 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR                 58.00      41.68 SILV   
  8 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR            40.85      41.82 SILV   
  9 Fonseca, Natasha          12 FAST-MR                44.13      43.15 SILV   
 10 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR            44.59      43.71        
 11 Marsillo, Victoria N      12 HS-MR                  43.85      44.11        
 12 Lockhart, Sierra N        11 FAST-MR                42.81      44.26        
 13 Trachuk, Anna-Maria       12 HS-MR                  44.06      44.45        
 14 Penha, Sachi C            11 FAST-MR                44.63      44.77        
 15 San Martin, Emma S        11 Spartans-MR            45.52      44.94        
 16 Gangemi, Samantha R       12 HS-MR                  45.50      45.24        
 17 Lopez, Karla V            11 FAST-MR                47.21      45.76        
 18 Sierra, Ibbi N            12 FAST-MR                51.01      49.95        
 19 Benitez, Chiara           11 Sailfish-MR            51.00      51.15        
 20 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR            50.07      51.44        
 21 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR            51.99      53.37        
 22 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR          1:00.20      58.94        
 23 Tilles, Jane E            11 CFA-MR               1:04.39    1:04.93        
 -- Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR               1:00.00         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
 -- Mack, Diarra              11 FAST-MR                   NT         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR            45.24         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Crespo, Tyra              12 KB Makos-MR            48.18         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
 -- Pozada, Ivette L          11 FAST-MR              1:06.14         DQ        
      10 Scissors kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:32.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR              1:27.87    1:28.06 SILV   
                  41.68     1:28.06 (46.38)                                        
  2 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR          1:35.46    1:31.39 SILV   
                  44.30     1:31.39 (47.09)                                        
  3 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR               1:33.90    1:31.68 SILV   
                  42.95     1:31.68 (48.73)                                        
  4 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR          1:40.37    1:32.94        
                  42.47     1:32.94 (50.47)                                        
  5 Green, Mikayla            11 FAST-MR              1:35.89    1:34.48        
                  42.91     1:34.48 (51.57)                                        
  6 Penha, Sachi C            11 FAST-MR              1:35.16    1:39.16        
                  46.63     1:39.16 (52.53)                                        
  7 Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR          1:45.20    1:43.45        
                  49.44     1:43.45 (54.01)                                        
  8 Crespo, Tyra              12 KB Makos-MR               NT    1:43.71        
                  48.55     1:43.71 (55.16)                                        
  9 Sierra, Ibbi N            12 FAST-MR                   NT    1:48.43        
                  49.19     1:48.43 (59.24)                                        
 10 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR          1:58.07    1:49.66        
                  50.23     1:49.66 (59.43)                                        
 11 Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR               2:20.00    1:51.93        
                  51.72   1:51.93 (1:00.21)                                        
 12 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR          2:18.02    1:57.10        
                  54.96   1:57.10 (1:02.14)                                        
 13 Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR               2:20.00    2:00.55        
                  56.39   2:00.55 (1:04.16)                                        
 14 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR               NT    2:07.33        
                  59.07   2:07.33 (1:08.26)                                        
 -- Mack, Diarra              11 FAST-MR                   NT         DQ        
      15 One hand touch
                1:19.67        DQ (1:32.56)                                        
 -- Pozada, Ivette L          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.25        DQ (1:18.50)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                36.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR                31.95      32.08 SILV   
  2 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR                 32.74      32.09 SILV   
  3 Hon, Gi Gi                12 HS-MR                  34.21      32.56 SILV   
  4 Lai, Stephanie R          11 HS-MR                  32.53      32.76 SILV   
  5 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR            34.69      35.00 SILV   
  6 Bylis, Kathryn A          12 HS-MR                  40.87      35.31 SILV   
  7 Kabbez, Renee T           12 HS-MR                  40.01      38.08        
  8 Shopovick, Olivia M       11 FAST-MR                37.23      38.44        
  9 San Martin, Emma S        11 Spartans-MR            40.96      39.07        
 10 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR            39.95      39.20        
 11 Marsillo, Victoria N      12 HS-MR                  40.24      39.68        
 12 Gangemi, Samantha R       12 HS-MR                  43.30      41.05        
 13 Crespo, Tyra              12 KB Makos-MR            40.81      41.51        
 14 Lockhart, Sierra N        11 FAST-MR                39.48      41.92        
 15 Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR            40.27      42.44        
 16 Rodriguez, Patricia A     11 KB Makos-MR            40.15      42.57        
 17 Green, Mikayla            11 FAST-MR                44.38      43.87        
 18 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR            45.99      46.32        
 19 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR            43.84      48.84        
 20 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR            56.39      51.13        
 21 Tilles, Jane E            11 CFA-MR                 54.87      53.23        
 22 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR            51.25      53.88        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:27.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR               1:21.15    1:17.65 SILV   
                  34.33     1:17.65 (43.32)                                        
  2 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR          1:29.05    1:24.25 SILV   
                  37.99     1:24.25 (46.26)                                        
  3 Shopovick, Olivia M       11 FAST-MR              1:31.37    1:35.44        
                  40.79     1:35.44 (54.65)                                        
  4 Johnson, Carmen C         11 KB Makos-MR               NT    1:37.95        
                  43.79     1:37.95 (54.16)                                        
  5 Rodriguez, Patricia A     11 KB Makos-MR          1:40.65    1:38.06        
                  43.03     1:38.06 (55.03)                                        
  6 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR          1:47.06    1:49.68        
                  49.58   1:49.68 (1:00.10)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:19.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Stephanie R          11 HS-MR                1:13.71    1:12.06 SILV   
                  34.58     1:12.06 (37.48)                                        
  2 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR          1:17.90    1:13.46 SILV   
                  34.06     1:13.46 (39.40)                                        
  3 Hon, Gi Gi                12 HS-MR                1:15.82    1:17.32 SILV   
                  35.43     1:17.32 (41.89)                                        
  4 Pabby, Tanvi              12 CFA-MR               1:21.26    1:17.75 SILV   
                  35.17     1:17.75 (42.58)                                        
  5 Bylis, Kathryn A          12 HS-MR                1:22.92    1:17.86 SILV   
                  35.07     1:17.86 (42.79)                                        
  6 Kabbez, Renee T           12 HS-MR                1:22.43    1:21.88        
  7 Marsillo, Victoria N      12 HS-MR                1:30.02    1:22.59        
                  38.97     1:22.59 (43.62)                                        
  8 Green, Mikayla            11 FAST-MR              1:26.58    1:22.84        
                  38.98     1:22.84 (43.86)                                        
  9 Fonseca, Natasha          12 FAST-MR              1:27.15    1:23.11        
                  39.35     1:23.11 (43.76)                                        
 10 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR          1:26.76    1:25.79        
                  40.80     1:25.79 (44.99)                                        
 11 Gangemi, Samantha R       12 HS-MR                1:30.13    1:25.91        
                  41.69     1:25.91 (44.22)                                        
 12 Rodriguez, Patricia A     11 KB Makos-MR          1:32.84    1:29.93        
                  42.83     1:29.93 (47.10)                                        
 13 Penha, Sachi C            11 FAST-MR              1:28.18    1:33.92        
                  46.48     1:33.92 (47.44)                                        
 14 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR          1:36.24    1:35.00        
                  46.01     1:35.00 (48.99)                                        
 15 Shopovick, Olivia M       11 FAST-MR              1:37.99    1:35.85        
                  40.75     1:35.85 (55.10)                                        
 16 Santana, Miabella         12 KB Makos-MR          1:28.71    1:38.73        
                  45.29     1:38.73 (53.44)                                        
 17 Cuadrado, Katelyn E       11 KB Makos-MR          1:39.66    1:45.19        
                  49.56     1:45.19 (55.63)                                        
 18 Martin, Taylor N          11 KB Makos-MR          1:41.76    1:48.44        
                  52.08     1:48.44 (56.36)                                        
 -- Sierra, Ibbi N            12 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  46.42          DQ (51.77)                                        
 -- Mack, Diarra              11 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  56.83        DQ (1:13.92)                                        
 -- Tilles, Jane E            11 CFA-MR               2:00.00         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  55.12          DQ (58.56)                                        
 -- Lopez, Karla V            11 FAST-MR              1:52.19         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  42.01          DQ (49.81)                                        
 -- Pozada, Ivette L          11 FAST-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR          2:41.63    2:37.38 SILV   
                  36.28     1:13.68 (37.40)     2:02.77 (49.09)     2:37.38 (34.61)
  2 Flynn, Kate E             12 Spartans-MR          3:00.25    2:47.66 SILV   
                  38.94     1:20.38 (41.44)     2:09.88 (49.50)     2:47.66 (37.78)
  3 Parkinson, Bri G          12 FAST-MR              2:50.47    2:48.27 SILV   
                  35.09     1:21.50 (46.41)     2:12.12 (50.62)     2:48.27 (36.15)
  4 Fonseca, Natasha          12 FAST-MR              3:05.99    3:04.93        
                  42.64     1:27.51 (44.87)     2:21.22 (53.71)     3:04.93 (43.71)
  5 Lockhart, Sierra N        11 FAST-MR              3:04.91    3:08.71        
                  43.81     1:31.18 (47.37)     2:25.37 (54.19)     3:08.71 (43.34)
  6 Velazquez, Jerishka M     12 KB Makos-MR          3:29.70    3:14.98        
                  45.34     1:35.20 (49.86)     2:29.39 (54.19)     3:14.98 (45.59)
  7 Carrasquil, Ariana M      12 KB Makos-MR               NT    3:29.47        
                  46.77     1:39.39 (52.62)     2:37.20 (57.81)     3:29.47 (52.27)
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.19  ZQ
                58.49  JO
              1:04.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold, Kate R              13 HS-MR                1:04.34    1:04.00 SILV   
                  31.17     1:04.00 (32.83)                                        
  2 Cole, Mikaela G           13 APEX-MR              1:04.90    1:04.34        
                  30.89     1:04.34 (33.45)                                        
  3 Weber, Maya R             13 FAST-MR              1:06.44    1:04.57        
                  31.57     1:04.57 (33.00)                                        
  4 Overacker, Caroline G     14 Spartans-MR          1:08.50    1:09.51        
                  33.39     1:09.51 (36.12)                                        
  5 Shopovick, Victoria L     14 FAST-MR              1:07.80    1:12.09        
                  33.94     1:12.09 (38.15)                                        
  6 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR               1:14.26    1:12.53        
                  33.58     1:12.53 (38.95)                                        
  7 Mckenna, Leah R           13 FAST-MR              1:13.15    1:13.39        
                  36.18     1:13.39 (37.21)                                        
  8 Santiago, Amanda L        13 APEX-MR              1:13.67    1:14.62        
                  35.58     1:14.62 (39.04)                                        
  9 Formoso, Sabrina          14 FAST-MR              1:11.54    1:14.87        
                  35.41     1:14.87 (39.46)                                        
 10 DelPrincipe, Emma F       14 Spartans-MR          1:15.23    1:15.50        
                  37.23     1:15.50 (38.27)                                        
 11 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR          1:16.11    1:16.29        
                  35.78     1:16.29 (40.51)                                        
 12 Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR          1:27.90    1:20.49        
                  37.93     1:20.49 (42.56)                                        
 13 Sheridan, Caroline R      13 FAST-MR              1:19.11    1:21.62        
                  39.26     1:21.62 (42.36)                                        
 14 Celaj, Kaltrina           14 FAST-MR              1:39.35    1:27.01        
                  40.06     1:27.01 (46.95)                                        
 15 Lewis, Marissa B          13 Spartans-MR          1:23.32    1:31.33        
                  44.16     1:31.33 (47.17)                                        
 16 Brooks, Asia A            14 FAST-MR                   NT    1:38.96        
                  43.76     1:38.96 (55.20)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:07.99  JO
              2:18.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Eileen              13 FAST-MR              2:25.03    2:24.74        
                  32.25     1:09.72 (37.47)     1:48.72 (39.00)     2:24.74 (36.02)
  2 Weber, Maya R             13 FAST-MR              2:28.85    2:31.76        
                  34.36     1:12.01 (37.65)     1:52.45 (40.44)     2:31.76 (39.31)
  3 Sickenius, Nicole L       14 CFA-MR               2:39.81    2:35.57        
                  31.26     1:08.18 (36.92)     1:50.76 (42.58)     2:35.57 (44.81)
  4 Pabby, Trisha             14 CFA-MR               2:32.86    2:37.86        
                  34.45     1:14.99 (40.54)     1:56.45 (41.46)     2:37.86 (41.41)
  5 Sinclair, Priscilla C     14 CFA-MR               2:32.01    2:39.43        
                  32.86     1:13.78 (40.92)     1:57.04 (43.26)     2:39.43 (42.39)
  6 Formoso, Sabrina          14 FAST-MR              2:39.30    2:45.11        
                  38.84     1:21.93 (43.09)     2:05.03 (43.10)     2:45.11 (40.08)
  7 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR               2:50.88    2:46.52        
                  33.16     1:13.81 (40.65)   3:46.52 (2:32.71)         2:46.52 ( )
  8 Shopovick, Victoria L     14 FAST-MR              2:38.10    2:46.99        
                  36.77     1:18.94 (42.17)     2:04.29 (45.35)     2:46.99 (42.70)
  9 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR          2:57.14    2:59.12        
                  37.85     1:17.16 (39.31)     2:10.19 (53.03)     2:59.12 (48.93)
 10 Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR          2:58.59    3:03.19        
                  37.42     1:23.40 (45.98)     2:13.01 (49.61)     3:03.19 (50.18)
 11 Celaj, Kaltrina           14 FAST-MR                   NT    3:15.33        
                  39.42     1:28.53 (49.11)     2:24.25 (55.72)     3:15.33 (51.08)
 12 Edmondson, Taylor M       14 FAST-MR              3:30.42    3:47.40        
                  38.93                             3:21.02 ( )     3:47.40 (26.38)
 13 Brooks, Asia A            14 FAST-MR                   NT    3:51.52        
                  43.84     1:41.46 (57.62)   2:45.90 (1:04.44)   3:51.52 (1:05.62)
 14 Sheridan, Caroline R      13 FAST-MR              2:59.24    3:53.37        
                  39.10     1:25.08 (45.98)   2:58.83 (1:33.75)     3:53.37 (54.54)
 -- Zak, Hayley J             14 CFA-MR               3:30.00         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold, Kate R              13 HS-MR                6:36.64    6:24.04        
                  35.08     1:14.20 (39.12)     1:53.74 (39.54)     2:33.01 (39.27)
        3:11.70 (38.69)     3:50.92 (39.22)     4:31.05 (40.13)     5:10.64 (39.59)
        5:48.18 (37.54)     6:24.04 (35.86)                                        
  2 Cole, Mikaela G           13 APEX-MR              6:34.16    6:32.64        
                  35.28     1:13.87 (38.59)     1:54.22 (40.35)     2:34.20 (39.98)
        3:14.64 (40.44)     3:55.71 (41.07)     4:36.46 (40.75)     5:15.16 (38.70)
        5:54.94 (39.78)     6:32.64 (37.70)                                        
  3 Chia, Eileen              13 FAST-MR              6:51.09    6:43.14        
                  34.51     1:14.00 (39.49)     1:54.33 (40.33)     2:34.24 (39.91)
        3:16.16 (41.92)     3:57.48 (41.32)     4:39.22 (41.74)     5:22.21 (42.99)
        6:03.94 (41.73)     6:43.14 (39.20)                                        
  4 Wang, Chloe               13 FAST-MR              7:05.44    7:02.41        
                  37.60     1:17.53 (39.93)     1:58.77 (41.24)     2:41.10 (42.33)
        3:24.02 (42.92)     4:06.24 (42.22)     4:48.33 (42.09)     5:29.99 (41.66)
        6:11.59 (41.60)     7:02.41 (50.82)                                        
  5 Weber, Maya R             13 FAST-MR              6:59.69    7:03.41        
                  35.77     1:16.37 (40.60)     1:58.70 (42.33)     2:41.64 (42.94)
        3:24.97 (43.33)     4:08.58 (43.61)     4:53.19 (44.61)     5:37.39 (44.20)
        6:21.81 (44.42)     7:03.41 (41.60)                                        
  6 Formoso, Sabrina          14 FAST-MR              6:57.87    7:33.45        
                  41.96     1:27.81 (45.85)     2:12.51 (44.70)     2:58.44 (45.93)
        3:43.93 (45.49)     4:28.71 (44.78)     5:15.62 (46.91)     6:02.66 (47.04)
        6:49.40 (46.74)     7:33.45 (44.05)                                        
  7 Shopovick, Victoria L     14 FAST-MR              7:14.86    7:39.17        
                  37.46     1:21.27 (43.81)     2:06.47 (45.20)     2:52.33 (45.86)
        3:39.56 (47.23)     4:26.75 (47.19)     5:14.15 (47.40)     6:03.71 (49.56)
        6:53.78 (50.07)     7:39.17 (45.39)                                        
  8 Chisolm, Amber N          13 FAST-MR              7:48.11    7:56.53        
                  39.00     1:25.31 (46.31)     2:14.42 (49.11)     3:04.02 (49.60)
        3:53.30 (49.28)     4:44.53 (51.23)     5:35.26 (50.73)   7:10.88 (1:35.62)
        7:56.53 (45.65)                                                            
  9 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR               NT    8:32.34        
                  47.13     1:39.56 (52.43)     2:32.98 (53.42)     3:27.96 (54.98)
        4:19.36 (51.40)     5:13.01 (53.65)     6:04.84 (51.83)     6:57.48 (52.64)
        7:48.47 (50.99)     8:32.34 (43.87)                                        
 10 Edmondson, Taylor M       14 FAST-MR                   NT    9:04.11        
 -- Mckenna, Leah R           13 FAST-MR              7:09.97         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:16.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold, Kate R              13 HS-MR                1:12.34    1:13.92 SILV   
                  36.65     1:13.92 (37.27)                                        
  2 DelPrincipe, Emma F       14 Spartans-MR          1:28.50    1:24.37        
                  41.99     1:24.37 (42.38)                                        
  3 Chisolm, Amber N          13 FAST-MR                   NT    1:25.22        
                1:25.53         1:25.22 ( )                                        
  4 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR               1:29.84    1:26.80        
                1:26.80         1:26.80 ( )                                        
  5 Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR          1:35.30    1:37.55        
                1:37.55         1:37.55 ( )                                        
  6 Lewis, Marissa B          13 Spartans-MR          1:40.86    1:38.27        
                  47.15     1:38.27 (51.12)                                        
  7 Sheridan, Caroline R      13 FAST-MR              1:37.36    1:43.79        
                1:43.79         1:43.79 ( )                                        
  8 Celaj, Kaltrina           14 FAST-MR                   NT    1:58.15        
                1:58.42         1:58.15 ( )                                        
 -- Brooks, Asia A            14 FAST-MR                   NT         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
                1:04.60        DQ (1:13.21)                                        
 -- Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR          1:52.99         DQ        
      33 No touch at turn
                1:31.58              DQ ( )                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:44.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Eileen              13 FAST-MR              2:58.75    2:43.74 SILV   
                  37.30     1:19.34 (42.04)     2:02.97 (43.63)     2:43.74 (40.77)
  2 Pabby, Trisha             14 CFA-MR               2:54.68    2:53.09        
                  39.13     1:23.36 (44.23)     2:09.00 (45.64)     2:53.09 (44.09)
  3 Shopovick, Victoria L     14 FAST-MR              2:46.75    2:53.63        
                  39.95     1:24.65 (44.70)     2:10.28 (45.63)     2:53.63 (43.35)
  4 Sinclair, Priscilla C     14 CFA-MR               2:50.88    2:55.83        
                  39.68     1:25.56 (45.88)   2:55.83 (1:30.27)                    
  5 Weber, Maya R             13 FAST-MR              2:54.42    3:01.65        
                  42.59     1:29.06 (46.47)     2:16.22 (47.16)     3:01.65 (45.43)
  6 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR               NT    3:09.23        
                                1:33.34 ( )     2:21.81 (48.47)     3:09.23 (47.42)
  7 Mckenna, Leah R           13 FAST-MR              3:23.82    3:18.52        
                                1:38.69 ( )     2:31.05 (52.36)     3:18.52 (47.47)
  8 Chisolm, Amber N          13 FAST-MR                   NT    3:41.10        
                                2:14.93 ( )     2:59.21 (44.28)     3:41.10 (41.89)
  9 Celaj, Kaltrina           14 FAST-MR                   NT    3:59.47        
                  55.14                             2:58.82 ( )   3:59.47 (1:00.65)
 10 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR                    NT    4:24.93        
                                3:08.14 ( )     3:24.86 (16.72)   4:24.93 (1:00.07)
 11 Brooks, Asia A            14 FAST-MR                   NT    5:08.35        
                1:07.23   2:25.90 (1:18.67)   5:08.35 (2:42.45)                    
 -- Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR               NT         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  50.97     1:48.87 (57.90)     2:46.71 (57.84)          DQ (56.49)
 -- Sheridan, Caroline R      13 FAST-MR              4:22.33         DQ        
      39 Did not finish on back
                                                    3:40.32 ( )          DQ (16.55)
 -- Zak, Hayley J             14 CFA-MR               3:30.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:24.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sickenius, Nicole L       14 CFA-MR               1:26.67    1:24.16 SILV   
                  39.07     1:24.16 (45.09)                                        
  2 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR          1:30.38    1:28.36        
                  42.70     1:28.36 (45.66)                                        
  3 Wang, Chloe               13 FAST-MR              1:29.30    1:30.06        
                  42.43     1:30.06 (47.63)                                        
  4 Formoso, Sabrina          14 FAST-MR              1:25.58    1:30.30        
                  43.92     1:30.30 (46.38)                                        
  5 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR               1:32.26    1:32.56        
                  43.78     1:32.56 (48.78)                                        
  6 Pabby, Trisha             14 CFA-MR               1:38.29    1:35.38        
                  45.40     1:35.38 (49.98)                                        
  7 Mckenna, Leah R           13 FAST-MR              1:33.90    1:37.70        
                  46.50     1:37.70 (51.20)                                        
  8 Sinclair, Priscilla C     14 CFA-MR               1:33.32    1:38.40        
                  45.51     1:38.40 (52.89)                                        
  9 Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR          1:53.10    1:41.63        
                  47.29     1:41.63 (54.34)                                        
 10 Edmondson, Taylor M       14 FAST-MR                   NT    1:45.64        
                  48.28     1:45.64 (57.36)                                        
 11 Celaj, Kaltrina           14 FAST-MR                   NT    1:54.96        
                  52.46   1:54.96 (1:02.50)                                        
 12 Brooks, Asia A            14 FAST-MR                   NT    2:01.36        
                  55.14   2:01.36 (1:06.22)                                        
 -- Zak, Hayley J             14 CFA-MR               1:45.00         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:58.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Eileen              13 FAST-MR              3:00.43    2:59.98        
                  40.62     1:27.03 (46.41)     2:15.08 (48.05)     2:59.98 (44.90)
  2 Weber, Maya R             13 FAST-MR              2:57.14    3:00.79        
                  40.97     1:26.69 (45.72)     2:14.08 (47.39)     3:00.79 (46.71)
  3 Wang, Chloe               13 FAST-MR              3:16.18    3:12.16        
                  44.39     1:36.05 (51.66)     2:26.10 (50.05)     3:12.16 (46.06)
  4 Formoso, Sabrina          14 FAST-MR              3:03.25    3:12.33        
                  44.96     1:35.61 (50.65)     2:25.63 (50.02)     3:12.33 (46.70)
  5 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR          3:26.18    3:13.54        
                  45.70     1:34.04 (48.34)     2:25.39 (51.35)     3:13.54 (48.15)
  6 Santiago, Amanda L        13 APEX-MR              3:14.37    3:20.89        
                  45.52     1:35.32 (49.80)     2:28.77 (53.45)     3:20.89 (52.12)
  7 Mckenna, Leah R           13 FAST-MR              3:16.62    3:24.24        
                  46.62     1:38.94 (52.32)     2:32.89 (53.95)     3:24.24 (51.35)
  8 Edmondson, Taylor M       14 FAST-MR                   NT    3:33.78        
                  46.42     1:42.54 (56.12)     2:40.26 (57.72)     3:33.78 (53.52)
  9 Chisolm, Amber N          13 FAST-MR                   NT    3:39.89        
                  49.10     1:47.09 (57.99)     2:44.22 (57.13)     3:39.89 (55.67)
 10 Shopovick, Victoria L     14 FAST-MR              3:33.82    3:40.43        
                  47.94     1:46.14 (58.20)     2:45.48 (59.34)     3:40.43 (54.95)
 11 DelPrincipe, Emma F       14 Spartans-MR          3:30.23    3:46.23        
                  50.88     1:48.08 (57.20)     2:47.98 (59.90)     3:46.23 (58.25)
 12 Celaj, Kaltrina           14 FAST-MR                   NT    4:19.04        
                  54.79   2:00.71 (1:05.92)   3:10.22 (1:09.51)   4:19.04 (1:08.82)
 
Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Eileen              13 FAST-MR                31.88      30.86        
  2 Wang, Chloe               13 FAST-MR                36.64      35.31        
  3 Cole, Mikaela G           13 APEX-MR                33.68      36.14        
  4 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR                 44.46      42.11        
  5 Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR            42.84      45.98        
  6 Brooks, Asia A            14 FAST-MR                   NT      54.02        
 -- Sheridan, Caroline R      13 FAST-MR                39.25         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Chloe               13 FAST-MR              1:27.31    1:26.54        
                  39.91     1:26.54 (46.63)                                        
  2 Sickenius, Nicole L       14 CFA-MR               1:26.20    1:27.38        
                  38.57     1:27.38 (48.81)                                        
  3 Edmondson, Taylor M       14 FAST-MR              1:44.20    1:39.82        
                  45.01     1:39.82 (54.81)                                        
  4 Casiano, Ashlyn M         13 KB Makos-MR               NT    1:50.09        
                  54.40     1:50.09 (55.69)                                        
  5 Romero, Angelica M        13 KB Makos-MR          1:37.34    1:53.95        
                  49.99   1:53.95 (1:03.96)                                        
 -- Pabby, Trisha             14 CFA-MR               1:36.32         DQ        
      20 Kick breaststroke type
                  41.90          DQ (52.58)                                        
 -- Chisolm, Amber N          13 FAST-MR              1:23.26         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Eileen              13 FAST-MR              2:38.34    2:40.98 SILV   
                  33.51     1:15.63 (42.12)     2:03.45 (47.82)     2:40.98 (37.53)
  2 Overacker, Caroline G     14 Spartans-MR          2:57.20    2:52.95        
                  38.99     1:21.86 (42.87)     2:14.23 (52.37)     2:52.95 (38.72)
  3 Ostrover, Nicole D        14 CFA-MR               3:30.00    3:05.73        
                  42.72     1:29.16 (46.44)     2:25.29 (56.13)     3:05.73 (40.44)
  4 Chisolm, Amber N          13 FAST-MR              3:03.98    3:06.35        
                  35.71     1:22.20 (46.49)     2:21.18 (58.98)     3:06.35 (45.17)
  5 Sheridan, Caroline R      13 FAST-MR                   NT    3:14.93        
                  42.37     1:38.84 (56.47)     2:30.25 (51.41)     3:14.93 (44.68)
  6 DelPrincipe, Emma F       14 Spartans-MR          2:58.23    3:15.45        
                                1:29.09 ( )     2:28.94 (59.85)     3:15.45 (46.51)
  7 Edmondson, Taylor M       14 FAST-MR                   NT    3:15.50        
                  41.92     1:30.66 (48.74)     2:27.67 (57.01)     3:15.50 (47.83)
 -- Lewis, Marissa B          13 Spartans-MR          3:23.32         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  53.90     1:46.35 (52.45)   2:55.08 (1:08.73)          DQ (53.59)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:29.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Eileen              13 FAST-MR                   NT    5:48.88        
                  34.56     1:19.23 (44.67)     2:04.02 (44.79)     2:48.94 (44.92)
        3:37.80 (48.86)     4:29.30 (51.50)     5:09.45 (40.15)     5:48.88 (39.43)
  2 Weber, Maya R             13 FAST-MR              6:06.98    6:06.69        
                  37.72     1:23.81 (46.09)     2:12.01 (48.20)     2:59.18 (47.17)
        3:49.24 (50.06)     4:39.94 (50.70)     5:23.88 (43.94)     6:06.69 (42.81)
  3 Formoso, Sabrina          14 FAST-MR              6:28.29    6:27.23        
                  44.90     1:41.63 (56.73)     2:30.90 (49.27)     3:20.78 (49.88)
        4:10.03 (49.25)     5:01.47 (51.44)     5:45.38 (43.91)     6:27.23 (41.85)
  4 Chisolm, Amber N          13 FAST-MR                   NT    6:38.34        
                  36.56     1:27.04 (50.48)   3:08.64 (1:41.60)                    
            4:06.58 ( )   5:07.68 (1:01.10)     5:54.75 (47.07)     6:38.34 (43.59)
  5 Shopovick, Victoria L     14 FAST-MR                   NT    6:38.72        
                  39.40     1:31.07 (51.67)     2:21.83 (50.76)     3:11.49 (49.66)
      4:11.55 (1:00.06)   5:12.30 (1:00.75)     5:57.08 (44.78)     6:38.72 (41.64)
  6 Mckenna, Leah R           13 FAST-MR                   NT    6:39.38        
                  42.01     1:33.50 (51.49)   3:19.50 (1:46.00)                    
            4:14.68 ( )     5:09.71 (55.03)     5:56.74 (47.03)     6:39.38 (42.64)
 -- Wang, Chloe               13 FAST-MR                   NT         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  38.50     1:27.88 (49.38)     2:15.31 (47.43)     3:02.65 (47.34)
        3:54.60 (51.95)     4:47.98 (53.38)     5:27.90 (39.92)          DQ (39.33)
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
              1:02.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Lindsay B         15 CFA-MR               1:10.75    1:06.75        
                  32.25     1:06.75 (34.50)                                        
  2 Valerio, Edwina           16 MAD-MR               1:09.97    1:07.61        
                  31.18     1:07.61 (36.43)                                        
  3 Sheridan, Vicki           16 FAST-MR              1:10.84    1:12.92        
                  34.12     1:12.92 (38.80)                                        
  4 O'Neal, Cailyn N          15 KB Makos-MR               NT    1:44.26        
                  41.05   1:44.26 (1:03.21)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
              2:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peralta, Loren S          15 APEX-MR              2:16.76    2:18.73        
                  32.01     1:07.03 (35.02)     1:43.23 (36.20)     2:18.73 (35.50)
  2 McPherson-White, Gabriel  17 APEX-MR              2:27.43    2:24.78        
                  32.12     1:08.46 (36.34)     1:47.91 (39.45)     2:24.78 (36.87)
  3 Mejia, Angela             15 APEX-MR                   NT    2:28.69        
                  32.16     1:09.32 (37.16)     1:48.59 (39.27)     2:28.69 (40.10)
  4 Harris, Lindsay B         15 CFA-MR               2:33.41    2:32.12        
                  33.47     1:11.82 (38.35)     1:52.59 (40.77)     2:32.12 (39.53)
  5 O'Neal, Cailyn N          15 KB Makos-MR          4:07.91    3:44.30        
                  42.81     1:36.18 (53.37)   2:43.81 (1:07.63)   3:44.30 (1:00.49)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
              5:44.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valerio, Edwina           16 MAD-MR               7:39.46    7:09.26        
                  35.92     1:17.11 (41.19)     1:59.72 (42.61)     2:43.72 (44.00)
        3:27.97 (44.25)     4:11.50 (43.53)     4:56.30 (44.80)     5:41.41 (45.11)
        6:25.89 (44.48)     7:09.26 (43.37)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:05.49  ZQ
              1:11.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Lindsay B         15 CFA-MR               1:23.21    1:22.01        
                  39.99     1:22.01 (42.02)                                        
  2 O'Neal, Cailyn N          15 KB Makos-MR               NT    2:14.31        
                  58.99   2:14.31 (1:15.32)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  JO
              2:20.99  ZQ
              2:31.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peralta, Loren S          15 APEX-MR              2:36.80    2:41.30        
                  38.65     1:19.45 (40.80)     2:00.74 (41.29)     2:41.30 (40.56)
  2 O'Neal, Cailyn N          15 KB Makos-MR          3:55.00    4:57.18        
                1:03.55   2:21.66 (1:18.11)   3:41.59 (1:19.93)   4:57.18 (1:15.59)
 -- Sheridan, Vicki           16 FAST-MR              3:03.80         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                2:30.45     3:20.21 (49.76)     3:36.08 (15.87)              DQ ( )
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:21.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson-White, Gabriel  17 APEX-MR              1:18.89    1:17.70 SILV   
                  36.78     1:17.70 (40.92)                                        
  2 Mejia, Angela             15 APEX-MR              1:25.70    1:19.23 SILV   
                  35.80     1:19.23 (43.43)                                        
  3 Harris, Lindsay B         15 CFA-MR               1:28.20    1:30.00        
                  43.03     1:30.00 (46.97)                                        
  4 Sheridan, Vicki           16 FAST-MR                   NT    1:58.29        
                  56.20   1:58.29 (1:02.09)                                        
 -- O'Neal, Cailyn N          15 KB Makos-MR          3:52.00         DQ        
      10 Downward butterfly kick
                  59.01        DQ (1:09.70)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:52.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Lindsay B         15 CFA-MR               3:12.31    3:15.08        
                  44.48     1:34.73 (50.25)     2:26.13 (51.40)     3:15.08 (48.95)
  2 Valerio, Edwina           16 MAD-MR               3:32.78    3:16.76        
                  43.51     1:32.46 (48.95)     2:24.39 (51.93)     3:16.76 (52.37)
  3 Sheridan, Vicki           16 FAST-MR              3:49.94    4:25.60        
                  58.37   2:08.63 (1:10.26)   3:19.08 (1:10.45)   4:25.60 (1:06.52)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Lindsay B         15 CFA-MR               1:23.87    1:23.45        
                  38.25     1:23.45 (45.20)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:35.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheridan, Vicki           16 FAST-MR              3:14.47    3:26.20        
                  42.83     1:35.17 (52.34)     2:32.66 (57.49)     3:26.20 (53.54)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
              5:27.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheridan, Vicki           16 FAST-MR                   NT    6:55.00        
                  42.24     1:36.72 (54.48)     2:25.54 (48.82)     3:13.78 (48.24)
      4:22.38 (1:08.60)   5:27.64 (1:05.26)   6:55.00 (1:27.36)                    
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yasuda, Kentaro B         10 Sailfish-MR            34.78      34.21 SILV   
  2 Lai, Christopher B         8 HS-MR                  41.08      35.64 SILV   
  3 Lee, Alexander            10 Spartans-MR            35.43      35.85        
  4 Fonseca, Joshua           10 FAST-MR                36.81      35.97        
  5 Celaj, IIirian             9 FAST-MR                37.12      36.28        
  6 Bell, Joey                 9 Sailfish-MR            37.03      38.19        
  7 Gonzalez, Solice A        10 KB Makos-MR            39.95      39.24        
  8 Silva, Luka L              8 HS-MR                  38.00      40.21        
  9 Velazquez, Jonathan J     10 KB Makos-MR            39.38      40.87        
 10 Roksvold, Ryan D           8 Spartans-MR            55.23      40.88        
 11 Wong, Kevin                9 HS-MR                  40.00      41.00        
 12 Laskay, Andrew M          10 FAST-MR                45.14      41.17        
 13 Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR            44.38      42.19        
 14 Hoey, Jack D               8 FAST-MR                47.19      43.31        
 15 Bischof, Robert F          8 Sailfish-MR            58.91      44.44        
 16 Barragan, Gerrardo R       8 Sailfish-MR            46.99      45.21        
 17 Gray, Adonai G             8 Sailfish-MR            46.44      45.83        
 18 Boder, Jared               8 CFA-MR               1:30.00      53.20        
 19 Rodriguez, Antonio J       9 KB Makos-MR            49.08      54.85        
 20 Costabile, Ryan            7 CFA-MR               1:30.00    1:02.12        
 21 Johnson, Graham R          8 Sailfish-MR          1:00.44    1:03.40        
 22 Deng, Colin Z              7 CFA-MR               1:30.00    1:10.12        
 23 Bahl, Suraj                7 FAST-MR                   NT    1:12.44        
 24 Iyer-Singh, Sam            6 FAST-MR              1:16.20    1:22.39        
 25 Miloradovich, Michael A    7 FAST-MR              1:07.41    1:29.58        
 26 Iyer-Singh, Neil K         8 FAST-MR                   NT    1:42.26        
 -- Mullings, Kevon R          9 Sailfish-MR            40.22         NS        
 -- Bell, Philip P             7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Shelton, Thomas h          8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Riviello, Joseph           7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:51.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Mekhi               9 FAST-MR                   NT    3:02.55        
                  38.60     1:26.66 (48.06)     2:16.75 (50.09)     3:02.55 (45.80)
  2 Carrazzone, Alex C        10 Spartans-MR          3:45.23    3:03.13        
                  36.98     1:24.51 (47.53)     2:15.33 (50.82)     3:03.13 (47.80)
  3 Kamal, Yousef M            7 Spartans-MR               NT    3:03.26        
                  40.82     1:29.69 (48.87)     2:18.48 (48.79)     3:03.26 (44.78)
  4 Gonzalez, Solice A        10 KB Makos-MR               NT    3:05.04        
                  40.76     1:29.55 (48.79)     2:12.97 (43.42)     3:05.04 (52.07)
  5 Fonseca, Joshua           10 FAST-MR              2:59.14    3:07.79        
                  40.64     1:30.90 (50.26)     2:21.46 (50.56)     3:07.79 (46.33)
  6 Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR          3:50.71    3:30.82        
                  44.37     1:40.46 (56.09)     2:37.20 (56.74)     3:30.82 (53.62)
  7 Roksvold, Ryan D           8 Spartans-MR          4:15.32    3:34.28        
                  45.61     1:39.61 (54.00)   3:34.41 (1:54.80)         3:34.28 ( )
  8 Rodriguez, Antonio J       9 KB Makos-MR          4:42.42    4:20.06        
                  55.79     1:10.50 (14.71)     2:03.74 (53.24)   4:20.06 (2:16.32)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Christopher B         8 HS-MR                  40.81      41.44 SILV   
  2 Lee, Alexander            10 Spartans-MR            43.33      42.12 SILV   
  3 Fonseca, Joshua           10 FAST-MR                43.10      42.89 SILV   
  4 Laskay, Andrew M          10 FAST-MR                48.49      45.02        
  5 Gonzalez, Solice A        10 KB Makos-MR            46.81      45.33        
  6 Celaj, IIirian             9 FAST-MR                46.53      47.71        
  7 Wong, Kevin                9 HS-MR                  46.23      47.75        
  8 Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR            51.62      51.53        
  9 Hoey, Jack D               8 FAST-MR                57.48      51.85        
 10 Velazquez, Jonathan J     10 KB Makos-MR            48.84      52.31        
 11 Silva, Luka L              8 HS-MR                  45.00      52.50        
 12 Bischof, Robert F          8 Sailfish-MR            52.69      52.67        
 13 Roksvold, Ryan D           8 Spartans-MR            59.23      53.50        
 14 Mullings, Kevon R          9 Sailfish-MR            52.81      55.08        
 15 Gray, Adonai G             8 Sailfish-MR            56.95      56.04        
 16 Boder, Jared               8 CFA-MR               1:45.00    1:04.45        
 17 Miloradovich, Michael A    7 FAST-MR              1:12.76    1:06.56        
 18 Rodriguez, Antonio J       9 KB Makos-MR          1:06.06    1:08.25        
 19 Costabile, Ryan            7 CFA-MR               1:45.00    1:14.33        
 20 Deng, Colin Z              7 CFA-MR               1:50.00    1:24.99        
 21 Iyer-Singh, Sam            6 FAST-MR              1:48.35    1:43.87        
 22 Iyer-Singh, Neil K         8 FAST-MR                   NT    2:51.88        
 -- Bahl, Suraj                7 FAST-MR                   NT         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Johnson, Graham R          8 Sailfish-MR               NT         DQ        
      39 Did not finish on back
 -- Shelton, Thomas h          8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Riviello, Joseph           7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koch, Sasha H             10 CFA-MR               2:20.00    1:35.04 SILV   
                  45.25     1:35.04 (49.79)                                        
  2 Carrazzone, Alex C        10 Spartans-MR          1:39.64    1:36.68 SILV   
                  44.85     1:36.68 (51.83)                                        
  3 Gonzalez, Solice A        10 KB Makos-MR               NT    1:37.65 SILV   
                  48.08     1:37.65 (49.57)                                        
  4 Laskay, Andrew M          10 FAST-MR              1:44.93    1:42.88        
                  47.97     1:42.88 (54.91)                                        
  5 Johns, TJ D                9 CFA-MR               1:34.70    1:42.91        
                1:42.91         1:42.91 ( )                                        
  6 Green, Mekhi               9 FAST-MR              1:36.87    1:43.34        
                  52.16     1:43.34 (51.18)                                        
  7 Velazquez, Jonathan J     10 KB Makos-MR               NT    1:43.82        
                  50.04     1:43.82 (53.78)                                        
  8 Hoey, Jack D               8 FAST-MR              2:29.24    1:48.80        
                1:48.80         1:48.80 ( )                                        
  9 Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR               NT    1:53.91        
 10 Roksvold, Ryan D           8 Spartans-MR          2:12.23    1:55.71        
                  55.81     1:55.71 (59.90)                                        
 11 Gray, Adonai G             8 Sailfish-MR               NT    1:56.76        
                  58.05     1:56.76 (58.71)                                        
 12 Celaj, IIirian             9 FAST-MR                   NT    1:56.87        
                  54.51   1:56.87 (1:02.36)                                        
 13 Smoler, Brett             10 CFA-MR               2:10.00    2:03.23        
                  59.28   2:03.23 (1:03.95)                                        
 14 Barragan, Gerrardo R       8 Sailfish-MR               NT    2:06.06        
                1:02.34   2:06.06 (1:03.72)                                        
 15 Johnson, Graham R          8 Sailfish-MR               NT    2:09.52        
                1:01.06   2:09.52 (1:08.46)                                        
 16 Riviello, Joseph           7 Sailfish-MR               NT    2:14.61        
                1:04.05   2:14.61 (1:10.56)                                        
 17 Rodriguez, Antonio J       9 KB Makos-MR               NT    2:19.47        
                1:07.51   2:19.47 (1:11.96)                                        
 18 WU, Steven                 9 FAST-MR                   NT    2:20.21        
                1:05.07   2:20.21 (1:15.14)                                        
 19 Marine, Tristan J          9 Sailfish-MR               NT    3:09.30        
                1:28.04   3:09.30 (1:41.26)                                        
 20 Iyer-Singh, Sam            6 FAST-MR                   NT    3:16.31        
                1:32.08   3:16.31 (1:44.23)                                        
 -- Iyer-Singh, Neil K         8 FAST-MR                   NT         DQ        
      33 No touch at turn
 -- Wang, Ben L                9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  53.03          DQ (54.69)                                        
 -- Mullings, Kevon R          9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  56.59        DQ (1:04.62)                                        
 -- Teng, James L              6 FAST-MR                   NT         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                1:14.98        DQ (1:31.92)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                49.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koch, Sasha H             10 CFA-MR                 48.27      46.53 SILV   
  2 Fonseca, Joshua           10 FAST-MR                40.77      49.36        
  3 Mullings, Kevon R          9 Sailfish-MR            48.69      50.21        
  4 Carrazzone, Alex C        10 Spartans-MR            52.09      51.41        
  5 Kamal, Yousef M            7 Spartans-MR            53.82      51.44        
  6 Johns, TJ D                9 CFA-MR                 54.66      52.20        
  7 Celaj, IIirian             9 FAST-MR                56.54      55.56        
  8 Green, Mekhi               9 FAST-MR                52.27      57.51        
  9 Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR          1:08.27      58.85        
 10 Smoler, Brett             10 CFA-MR               1:10.00      58.89        
 11 Gonzalez, Solice A        10 KB Makos-MR          1:14.65      59.15        
 12 Velazquez, Jonathan J     10 KB Makos-MR          1:01.91      59.56        
 13 Barragan, Gerrardo R       8 Sailfish-MR          1:01.99      59.73        
 14 Marine, Tristan J          9 Sailfish-MR          1:04.82    1:01.59        
 15 Laskay, Andrew M          10 FAST-MR              1:08.06    1:02.65        
 16 Gray, Adonai G             8 Sailfish-MR          1:06.54    1:11.84        
 17 Hoey, Jack D               8 FAST-MR                   NT    1:12.20        
 18 WU, Steven                 9 FAST-MR                   NT    1:12.48        
 19 Roksvold, Ryan D           8 Spartans-MR          1:02.32    1:13.18        
 20 Rodriguez, Antonio J       9 KB Makos-MR               NT    1:37.95        
 -- Iyer-Singh, Neil K         8 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Iyer-Singh, Sam            6 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Riviello, Joseph           7 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Johnson, Graham R          8 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Teng, James L              6 FAST-MR                   NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:49.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Joey                 9 Sailfish-MR          1:45.04    1:50.39        
                  52.98     1:50.39 (57.41)                                        
  2 Wong, Kevin                9 HS-MR                1:45.00    2:03.85        
                  59.37   2:03.85 (1:04.48)                                        
  3 Barragan, Gerrardo R       8 Sailfish-MR               NT    2:05.39        
                1:00.45   2:05.39 (1:04.94)                                        
 -- Laskay, Andrew M          10 FAST-MR              2:22.35         DQ        
      19 Non-simultaneous kick
                1:05.05        DQ (1:08.80)                                        
 -- Iyer-Singh, Sam            6 FAST-MR                   NT         DQ        
      15 One hand touch
                1:55.17        DQ (2:06.14)                                        
 -- Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:01.06        DQ (1:13.64)                                        
 -- Iyer-Singh, Neil K         8 FAST-MR                   NT         NS        
 -- Bell, Philip P             7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Christopher B         8 HS-MR                  45.66      41.52 SILV   
  2 Yasuda, Kentaro B         10 Sailfish-MR            39.29      42.45 SILV   
  3 Fonseca, Joshua           10 FAST-MR                39.36      45.84        
  4 Lee, Alexander            10 Spartans-MR            51.21      50.42        
  5 Roksvold, Ryan D           8 Spartans-MR            59.32      55.26        
  6 Velazquez, Jonathan J     10 KB Makos-MR            50.00      57.42        
 -- Rodriguez, Antonio J       9 KB Makos-MR          1:17.11         DQ        
      60 False start
 -- Hoey, Jack D               8 FAST-MR                   NT         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Celaj, IIirian             9 FAST-MR                45.10         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Wong, Kevin                9 HS-MR                  45.00         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Silva, Luka L              8 HS-MR                  45.00         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Gonzalez, Solice A        10 KB Makos-MR               NT         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR          1:03.53         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Miloradovich, Michael A    7 FAST-MR                   NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yasuda, Kentaro B         10 Sailfish-MR          1:34.24    1:34.78 SILV   
                  42.20     1:34.78 (52.58)                                        
  2 Kamal, Yousef M            7 Spartans-MR          2:04.23    1:35.80 SILV   
                  46.37     1:35.80 (49.43)                                        
  3 Fonseca, Joshua           10 FAST-MR                   NT    1:50.67        
                  49.53   1:50.67 (1:01.14)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koch, Sasha H             10 CFA-MR               2:00.00    1:33.03        
  2 Velazquez, Jonathan J     10 KB Makos-MR          1:54.84    1:35.67        
                  43.47     1:35.67 (52.20)                                        
  2 Yasuda, Kentaro B         10 Sailfish-MR               NT    1:35.67        
  4 Celaj, IIirian             9 FAST-MR              1:50.91    1:36.48        
                  48.18     1:36.48 (48.30)                                        
  4 Kamal, Yousef M            7 Spartans-MR          2:09.95    1:36.48        
  6 Carrazzone, Alex C        10 Spartans-MR          1:56.15    1:37.55        
  7 Johns, TJ D                9 CFA-MR               1:38.56    1:39.37        
                  47.45     1:39.37 (51.92)                                        
  8 Wang, Ben L                9 Sailfish-MR          2:06.86    1:41.25        
  9 Pesante, Mason M           9 KB Makos-MR          2:04.34    1:55.15        
 -- Iyer-Singh, Neil K         8 FAST-MR                   NT         NS        
 -- Iyer-Singh, Sam            6 FAST-MR                   NT         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:15.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Christopher B         8 HS-MR                3:55.00    3:19.65        
                  23.94     1:12.69 (48.75)   2:14.68 (1:01.99)   3:19.65 (1:04.97)
 -- Lee, Alexander            10 Spartans-MR          4:10.23         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  29.39     1:17.57 (48.18)   2:20.08 (1:02.51)          DQ (59.79)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR                26.59      26.69 ZQ     
  2 Walsh, Dylan F            12 FAST-MR                30.44      30.30 SILV   
  3 Overacker, Thomas T       11 Spartans-MR            31.68      30.93 SILV   
  3 Arias, Dustin M           11 KB Makos-MR            48.19      30.93 SILV   
  5 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR            32.63      32.99        
  6 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR            32.50      33.25        
  7 Sharpe, Najashi R         11 KB Makos-MR            36.21      37.11        
  8 Tse, Josh                 11 CFA-MR                 40.50      40.12        
  9 Marun, Michael E          12 KB Makos-MR               NT      40.99        
 10 Teng, Jeffery R           11 FAST-MR              1:01.51      42.65        
 11 Kha, Swapnil              12 FAST-MR                48.17      47.56        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:36.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Martin, Nico G        12 Spartans-MR          6:00.23    5:57.16 JO     
                  30.82     1:05.81 (34.99)     1:42.35 (36.54)     2:19.34 (36.99)
        2:56.76 (37.42)     3:33.04 (36.28)     4:10.12 (37.08)     4:48.21 (38.09)
        5:23.95 (35.74)     5:57.16 (33.21)                                        
  2 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR              6:09.15    6:07.53 SILV   
                  30.31     1:05.97 (35.66)     1:43.39 (37.42)     2:20.83 (37.44)
        2:57.62 (36.79)     3:35.48 (37.86)     4:13.81 (38.33)     4:53.52 (39.71)
        5:31.52 (38.00)     6:07.53 (36.01)                                        
  3 Iocolano, Richard V       12 HS-MR                6:00.00    6:17.68 SILV   
                  32.21     1:08.70 (36.49)     1:46.89 (38.19)     2:25.33 (38.44)
        3:04.13 (38.80)     3:42.90 (38.77)     4:22.60 (39.70)     5:02.38 (39.78)
        5:41.26 (38.88)     6:17.68 (36.42)                                        
  4 Walsh, Dylan F            12 FAST-MR                   NT    6:59.46        
                  33.27     1:11.45 (38.18)     1:53.20 (41.75)     2:35.94 (42.74)
        3:19.90 (43.96)     4:03.96 (44.06)     4:49.41 (45.45)     5:33.62 (44.21)
        6:18.08 (44.46)     6:59.46 (41.38)                                        
  5 Meehan, Ryan J            12 HS-MR                6:15.00    7:15.91        
                  36.62     1:19.98 (43.36)     2:05.08 (45.10)     2:51.46 (46.38)
        3:36.17 (44.71)     4:22.43 (46.26)     5:07.80 (45.37)     5:51.57 (43.77)
        6:36.10 (44.53)     7:15.91 (39.81)                                        
  6 Kaetker, Jan X            12 FAST-MR                   NT    8:20.67        
                  38.52     1:26.24 (47.72)   3:05.35 (1:39.11)     3:55.27 (49.92)
        4:47.29 (52.02)     5:40.19 (52.90)     6:31.07 (50.88)     7:21.96 (50.89)
        8:07.31 (45.35)     8:20.67 (13.36)                                        
  7 Cedeno, Tyler             12 KB Makos-MR               NT    9:44.33        
                  45.80     1:40.87 (55.07)     2:40.23 (59.36)     3:39.36 (59.13)
      4:42.23 (1:02.87)   9:44.33 (5:02.10)                                        
  8 Marun, Michael E          12 KB Makos-MR               NT   10:04.53        
                  47.76     1:44.18 (56.42)     2:40.55 (56.37)   3:41.07 (1:00.52)
      4:46.75 (1:05.68)   5:52.44 (1:05.69)   6:57.11 (1:04.67)   7:59.63 (1:02.52)
      9:03.55 (1:03.92)  10:04.53 (1:00.98)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR                32.96      33.74 SILV   
  2 Walsh, Dylan F            12 FAST-MR                   NT      35.53 SILV   
  3 Overacker, Thomas T       11 Spartans-MR            38.59      37.76 SILV   
  4 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR            40.16      39.09 SILV   
  5 Ramirez, Jason H          12 FAST-MR                39.07      39.46 SILV   
  6 Marun, Michael E          12 KB Makos-MR               NT      45.93        
  7 Tse, Josh                 11 CFA-MR                 46.59      48.01        
  8 Sharpe, Najashi R         11 KB Makos-MR            47.90      48.37        
  9 Cedeno, Tyler             12 KB Makos-MR               NT      49.56        
 10 Arias, Dustin M           11 KB Makos-MR            57.81      51.76        
 11 Kha, Swapnil              12 FAST-MR                53.82      56.41        
 -- Teng, Jeffery R           11 FAST-MR                55.33         DQ        
      39 Did not finish on back
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:24.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shteynberg, Samuel D      12 HS-MR                1:15.09    1:13.20 SILV   
                  35.91     1:13.20 (37.29)                                        
  2 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR              1:11.23    1:13.68 SILV   
                  35.34     1:13.68 (38.34)                                        
  3 Gaberkorn, Lucas S        12 HS-MR                1:26.46    1:14.40 SILV   
                  35.93     1:14.40 (38.47)                                        
  4 Baranov, Lenny            12 HS-MR                1:29.02    1:22.75 SILV   
                  38.94     1:22.75 (43.81)                                        
  5 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR          1:32.24    1:23.47 SILV   
                  39.99     1:23.47 (43.48)                                        
  6 Ruf, Jason E              11 HS-MR                1:28.22    1:24.45 SILV   
  7 Horne, Neil L             11 HS-MR                1:33.89    1:27.97        
                  43.25     1:27.97 (44.72)                                        
  8 Ramirez, Jason H          12 FAST-MR              1:25.22    1:29.39        
                  42.82     1:29.39 (46.57)                                        
  9 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR               NT    1:31.99        
 10 Shelton, William R        11 Sailfish-MR               NT    1:33.64        
                  44.37     1:33.64 (49.27)                                        
 11 Raiola, A J J             11 HS-MR                1:37.25    1:33.97        
                  46.05     1:33.97 (47.92)                                        
 12 Tse, Josh                 11 CFA-MR               2:10.00    1:44.76        
                  49.92     1:44.76 (54.84)                                        
 13 Marun, Michael E          12 KB Makos-MR               NT    1:45.00        
                  49.55     1:45.00 (55.45)                                        
 14 Arias, Dustin M           11 KB Makos-MR          2:02.53    1:53.26        
                  53.67     1:53.26 (59.59)                                        
 15 Cedeno, Tyler             12 KB Makos-MR          1:49.24    1:58.40        
 -- Walsh, Dylan F            12 FAST-MR              1:20.23         NS        
 -- Benfaida, Eric A          11 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR                36.78      35.81 ZQ     
  2 Shteynberg, Samuel D      12 HS-MR                  42.24      39.51 SILV   
  3 Gaberkorn, Lucas S        12 HS-MR                  45.02      39.55 SILV   
  4 Baranov, Lenny            12 HS-MR                  39.68      39.60 SILV   
  5 Meehan, Ryan J            12 HS-MR                  39.61      40.19 SILV   
  6 Iocolano, Richard V       12 HS-MR                  41.27      40.38 SILV   
  7 San Martin, Nico G        12 Spartans-MR            45.10      41.96 SILV   
  8 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR               NT      43.79        
  9 Langaman, Kevin J         11 HS-MR                  45.33      44.45        
 10 Ramirez, Jason H          12 FAST-MR                42.23      44.47        
 11 Kaetker, Jan X            12 FAST-MR                49.43      44.61        
 12 Horne, Neil L             11 HS-MR                  50.68      49.68        
 12 Ruf, Jason E              11 HS-MR                  50.09      49.68        
 14 Raiola, A J J             11 HS-MR                  51.24      52.28        
 15 Cedeno, Tyler             12 KB Makos-MR          1:07.25    1:00.69        
 16 Tse, Josh                 11 CFA-MR               1:00.27    1:04.74        
 -- Shelton, William R        11 Sailfish-MR               NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lawson, Michael           11 Sailfish-MR            45.50         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
 -- Benfaida, Eric A          11 Sailfish-MR            54.06         NS        
 -- Walsh, Dylan F            12 FAST-MR                41.72         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:30.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Dylan F            12 FAST-MR              1:31.76    1:31.91        
                  43.67     1:31.91 (48.24)                                        
  2 Ramirez, Jason H          12 FAST-MR              1:32.58    1:35.70        
                  45.58     1:35.70 (50.12)                                        
  3 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR          1:32.12    1:35.79        
                  45.78     1:35.79 (50.01)                                        
  4 Overacker, Thomas T       11 Spartans-MR          1:52.20    1:44.91        
                  48.31     1:44.91 (56.60)                                        
  5 Sharpe, Najashi R         11 KB Makos-MR               NT    1:58.80        
                  56.50   1:58.80 (1:02.30)                                        
  6 Teng, Jeffery R           11 FAST-MR                   NT    2:05.16        
                1:00.40   2:05.16 (1:04.76)                                        
  7 Kha, Swapnil              12 FAST-MR                   NT    2:13.00        
                2:13.00         2:13.00 ( )                                        
  8 Tse, Josh                 11 CFA-MR               2:19.00    2:13.90        
                1:01.12   2:13.90 (1:12.78)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                32.09  JO
                39.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR                31.78      31.37 JO     
  2 Iocolano, Richard V       12 HS-MR                  33.75      32.82 SILV   
  3 Baranov, Lenny            12 HS-MR                  34.29      33.69 SILV   
  4 Ruf, Jason E              11 HS-MR                  34.42      34.09 SILV   
  5 Shteynberg, Samuel D      12 HS-MR                  34.76      34.26 SILV   
  6 San Martin, Nico G        12 Spartans-MR            35.61      34.36 SILV   
  7 Gaberkorn, Lucas S        12 HS-MR                  38.44      34.38 SILV   
  8 Meehan, Ryan J            12 HS-MR                  35.97      35.95 SILV   
  9 Langaman, Kevin J         11 HS-MR                  38.73      37.43 SILV   
 10 Ramirez, Jason H          12 FAST-MR                37.81      38.43 SILV   
 11 Horne, Neil L             11 HS-MR                  41.75      39.46        
 12 Raiola, A J J             11 HS-MR                  41.62      43.30        
 13 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR               NT      48.39        
 -- Tse, Josh                 11 CFA-MR                 57.26         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:13.49  JO
              1:27.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S             12 FAST-MR              1:12.42    1:12.44 JO     
                  33.55     1:12.44 (38.89)                                        
  2 Ramirez, Jason H          12 FAST-MR              1:46.52    1:32.95        
                  40.77     1:32.95 (52.18)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:12.29  JO
              1:21.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iocolano, Richard V       12 HS-MR                1:12.90    1:13.94 SILV   
                  37.22     1:13.94 (36.72)                                        
  2 Shteynberg, Samuel D      12 HS-MR                1:15.56    1:14.41 SILV   
                  34.71     1:14.41 (39.70)                                        
  3 Baranov, Lenny            12 HS-MR                1:25.72    1:16.31 SILV   
                  35.81     1:16.31 (40.50)                                        
  4 San Martin, Nico G        12 Spartans-MR          1:30.68    1:17.56 SILV   
                  35.02     1:17.56 (42.54)                                        
  5 Meehan, Ryan J            12 HS-MR                1:18.49    1:19.94 SILV   
                  37.79     1:19.94 (42.15)                                        
  6 Langaman, Kevin J         11 HS-MR                1:22.80    1:23.67        
                  39.55     1:23.67 (44.12)                                        
  7 Ruf, Jason E              11 HS-MR                1:22.99    1:24.04        
                  39.54     1:24.04 (44.50)                                        
  8 Horne, Neil L             11 HS-MR                1:27.49    1:28.45        
                  41.83     1:28.45 (46.62)                                        
  9 Kaetker, Jan X            12 FAST-MR              1:34.21    1:31.46        
                  45.15     1:31.46 (46.31)                                        
 -- Shelton, William R        11 Sailfish-MR               NT         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  42.30          DQ (56.84)                                        
 -- Tse, Josh                 11 CFA-MR               1:55.00         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  54.12        DQ (1:01.30)                                        
 -- Raiola, A J J             11 HS-MR                1:31.18         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  44.24          DQ (52.49)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:32.59  JO
              2:57.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Overacker, Thomas T       11 Spartans-MR          3:30.23    3:06.69        
                  43.57     1:27.96 (44.39)     2:24.91 (56.95)     3:06.69 (41.78)
  2 Williams, Amir N          12 Sailfish-MR          3:02.50    3:16.17        
                  45.64     1:33.51 (47.87)     2:28.81 (55.30)     3:16.17 (47.36)
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
              1:00.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR                56.43      56.38 SILV   
                  27.23       56.38 (29.15)                                        
  2 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR            57.81    1:01.71        
                  28.80     1:01.71 (32.91)                                        
  3 Bushati, Arvid            14 APEX-MR                59.27    1:02.05        
                  28.83     1:02.05 (33.22)                                        
  4 Finkelstein, Max A        13 HS-MR                1:07.75    1:03.44        
  5 Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR          1:05.83    1:07.57        
                  32.23     1:07.57 (35.34)                                        
  6 Cevasco, James J          13 Spartans-MR          1:07.98    1:11.65        
                  34.00     1:11.65 (37.65)                                        
  7 Williams, Jesse           13 FAST-MR              1:07.68    1:14.96        
                  35.54     1:14.96 (39.42)                                        
  8 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR          1:17.86    1:15.28        
                  35.93     1:15.28 (39.35)                                        
  9 Rosario, Akio N           14 KB Makos-MR          1:25.00    1:16.96        
                  37.60     1:16.96 (39.36)                                        
 10 Laskay, Christopher M     13 FAST-MR              1:18.73    1:17.34        
                  38.12     1:17.34 (39.22)                                        
 11 Bagchi, Rahil             13 CFA-MR               1:45.00    1:19.41        
                  37.33     1:19.41 (42.08)                                        
 12 Derry, Yashua A           14 FAST-MR                   NT    1:22.08        
                1:22.08         1:22.08 ( )                                        
 13 Hibbert, Aaron            13 KB Makos-MR          1:21.86    1:25.64        
                  38.27     1:25.64 (47.37)                                        
 14 Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR          1:27.64    1:26.65        
                  38.47     1:26.65 (48.18)                                        
 15 Nudell, Isaack A          14 KB Makos-MR          1:27.60    1:27.57        
                  42.06     1:27.57 (45.51)                                        
 -- Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR          1:02.25        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              1:59.99  ZQ
              2:20.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR          2:14.97    2:18.31 SILV   
                  29.35     1:05.11 (35.76)     1:41.66 (36.55)     2:18.31 (36.65)
  2 Williams, Aaron D         13 FAST-MR              2:28.51    2:30.63        
                  33.54     1:14.46 (40.92)     1:54.88 (40.42)     2:30.63 (35.75)
  3 Williams, Jesse           13 FAST-MR                   NT    2:45.49        
                  36.10     1:19.53 (43.43)     2:04.51 (44.98)     2:45.49 (40.98)
  4 Rosario, Akio N           14 KB Makos-MR               NT    2:53.63        
                  37.19     1:22.93 (45.74)     2:11.27 (48.34)     2:53.63 (42.36)
  5 Laskay, Christopher M     13 FAST-MR              3:05.16    2:53.66        
                  39.90     1:25.59 (45.69)     2:11.51 (45.92)     2:53.66 (42.15)
  6 Lopez, Miguel A           13 FAST-MR                   NT    2:55.02        
  7 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR               NT    3:00.12        
                  39.64     1:27.63 (47.99)     2:17.77 (50.14)     3:00.12 (42.35)
  8 Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR          3:26.51    3:12.16        
                  40.83     1:31.41 (50.58)     2:23.91 (52.50)     3:12.16 (48.25)
  9 Hibbert, Aaron            13 KB Makos-MR               NT    3:13.88        
                  40.63     1:31.33 (50.70)     2:25.78 (54.45)     3:13.88 (48.10)
 10 Nudell, Isaack A          14 KB Makos-MR          3:06.42    3:15.52        
                  42.52     1:32.91 (50.39)     2:26.22 (53.31)     3:15.52 (49.30)
 11 Sharpe, Jamal A           13 KB Makos-MR          3:24.22    3:25.81        
                  39.86     1:34.85 (54.99)     2:32.43 (57.58)     3:25.81 (53.38)
 12 Derry, Yashua A           14 FAST-MR                   NT    3:42.56        
                  43.45                             2:46.87 ( )     3:42.56 (55.69)
 -- Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR          2:36.85         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:21.99  ZQ
              5:55.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              5:43.71    6:00.33        
                  33.85     1:11.74 (37.89)     1:49.78 (38.04)     2:29.11 (39.33)
        3:04.61 (35.50)     3:43.09 (38.48)     4:18.28 (35.19)     4:53.26 (34.98)
        5:27.27 (34.01)     6:00.33 (33.06)                                        
  2 Williams, Aaron D         13 FAST-MR                   NT    6:44.29        
                  10.56       34.91 (24.35)     1:14.46 (39.55)     1:55.90 (41.44)
        2:36.77 (40.87)     3:17.39 (40.62)     3:56.01 (38.62)     4:40.70 (44.69)
        5:23.90 (43.20)   6:44.29 (1:20.39)                                        
  3 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR               NT    8:27.42        
                  41.67     1:30.07 (48.40)     2:22.24 (52.17)     3:13.81 (51.57)
        4:06.63 (52.82)     4:59.81 (53.18)     5:53.99 (54.18)     6:48.72 (54.73)
        7:41.01 (52.29)     8:27.42 (46.41)                                        
  4 Nudell, Isaack A          14 KB Makos-MR          8:06.50    8:53.15        
                  45.67     1:41.00 (55.33)     2:35.29 (54.29)     3:32.34 (57.05)
        4:28.35 (56.01)     5:25.36 (57.01)     6:20.15 (54.79)     7:14.40 (54.25)
        8:08.55 (54.15)     8:53.15 (44.60)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              1:06.04    1:06.20 SILV   
                  31.93     1:06.20 (34.27)                                        
  2 Williams, Aaron D         13 FAST-MR              1:18.79    1:15.98 SILV   
                  37.51     1:15.98 (38.47)                                        
  3 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR          1:11.70    1:17.00 SILV   
                  38.02     1:17.00 (38.98)                                        
  4 Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR          1:22.49    1:20.72        
  5 Cevasco, James J          13 Spartans-MR          1:23.90    1:23.65        
                  41.24     1:23.65 (42.41)                                        
  6 Williams, Jesse           13 FAST-MR              1:25.61    1:25.44        
                  40.92     1:25.44 (44.52)                                        
  7 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR          1:10.54    1:29.40        
  8 Bagchi, Rahil             13 CFA-MR               2:00.00    1:31.42        
                  42.34     1:31.42 (49.08)                                        
  9 Laskay, Christopher M     13 FAST-MR              1:22.90    1:32.00        
 10 Nudell, Isaack A          14 KB Makos-MR          1:27.61    1:35.79        
                  46.88     1:35.79 (48.91)                                        
 11 Rosario, Akio N           14 KB Makos-MR               NT    1:41.78        
                  48.97     1:41.78 (52.81)                                        
 12 Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR          1:14.19    1:43.40        
 13 Lopez, Miguel A           13 FAST-MR              1:39.94    1:47.01        
 -- Finkelstein, Max A        13 HS-MR                1:17.40         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  37.47          DQ (38.63)                                        
 -- Derry, Yashua A           14 FAST-MR              1:38.41         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  42.89          DQ (46.05)                                        
 -- Hibbert, Aaron            13 KB Makos-MR          1:13.64         DQ        
      39 Non-continuous turning action
 -- Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR          1:17.51         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:37.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR          2:41.57    2:42.01        
                  37.49     1:18.34 (40.85)     2:00.70 (42.36)     2:42.01 (41.31)
  2 Williams, Aaron D         13 FAST-MR              2:49.60    2:44.95        
                  38.92     1:21.55 (42.63)     2:05.46 (43.91)     2:44.95 (39.49)
  3 Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR          3:01.21    3:02.74        
                                                    3:02.99 ( )         3:02.74 ( )
  4 Nudell, Isaack A          14 KB Makos-MR          3:24.49    3:21.20        
                  47.37     1:38.36 (50.99)     2:31.27 (52.91)     3:21.20 (49.93)
  5 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR               NT    3:28.32        
                                                    3:15.61 ( )     3:28.32 (12.71)
  6 Laskay, Christopher M     13 FAST-MR                   NT    3:40.61        
                  48.46     1:41.76 (53.30)   3:21.84 (1:40.08)     3:40.61 (18.77)
  7 Lopez, Miguel A           13 FAST-MR              3:38.13    3:43.19        
                                                    2:45.47 ( )     3:43.19 (57.72)
  8 Hibbert, Aaron            13 KB Makos-MR               NT    3:48.73        
                                                    3:28.08 ( )     3:48.73 (20.65)
  9 Sharpe, Jamal A           13 KB Makos-MR               NT    4:12.19        
 -- Derry, Yashua A           14 FAST-MR                   NT         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  43.30                             2:32.24 ( )        DQ (1:10.04)
 -- Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR               NT         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                                1:44.48 ( )     2:40.32 (55.84)          DQ (56.87)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:22.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR          1:16.84    1:18.32 SILV   
                  34.90     1:18.32 (43.42)                                        
  2 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR               NT    1:28.77        
                  42.52     1:28.77 (46.25)                                        
  3 Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR          1:46.00    1:36.83        
                  44.61     1:36.83 (52.22)                                        
  4 Williams, Jesse           13 FAST-MR              1:38.46    1:42.83        
                  46.35     1:42.83 (56.48)                                        
  5 Laskay, Christopher M     13 FAST-MR              1:47.66    1:45.36        
                  49.78     1:45.36 (55.58)                                        
  6 Sharpe, Jamal A           13 KB Makos-MR          1:44.22    1:46.15        
                  48.09     1:46.15 (58.06)                                        
  7 Rosario, Akio N           14 KB Makos-MR               NT    1:46.73        
                  52.24     1:46.73 (54.49)                                        
  8 Nudell, Isaack A          14 KB Makos-MR          1:53.58    1:50.25        
                  52.18     1:50.25 (58.07)                                        
  9 Hibbert, Aaron            13 KB Makos-MR               NT    2:03.91        
                  57.90   2:03.91 (1:06.01)                                        
 -- Derry, Yashua A           14 FAST-MR                   NT         DQ        
      10 Alternating Kick
                  49.30          DQ (57.77)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:55.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finkelstein, Max A        13 HS-MR                2:55.00    2:49.89 SILV   
                  39.12     1:22.20 (43.08)     2:06.08 (43.88)     2:49.89 (43.81)
  2 Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR          3:02.73    2:57.75        
                  36.72     1:21.78 (45.06)     2:11.16 (49.38)     2:57.75 (46.59)
  3 Cedeno, Edwin             13 KB Makos-MR          3:23.69    3:12.94        
                  42.18     1:30.84 (48.66)     2:21.84 (51.00)     3:12.94 (51.10)
  4 Cevasco, James J          13 Spartans-MR          3:44.32    3:24.99        
                  46.29     1:39.20 (52.91)     2:34.72 (55.52)     3:24.99 (50.27)
  5 Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR          3:36.54    3:33.34        
                  46.17     1:41.11 (54.94)     2:37.36 (56.25)     3:33.34 (55.98)
  6 Hibbert, Aaron            13 KB Makos-MR               NT    4:14.07        
                  56.10   2:02.16 (1:06.06)   3:09.35 (1:07.19)   4:14.07 (1:04.72)
 
Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR            29.57      30.02        
  2 Bushati, Arvid            14 APEX-MR                30.39      30.91        
  3 Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR            32.73      33.11        
  4 Williams, Jesse           13 FAST-MR                36.32      36.32        
  5 Rosario, Akio N           14 KB Makos-MR            54.23      44.38        
  6 Lopez, Miguel A           13 FAST-MR                51.02      47.54        
  7 Laskay, Christopher M     13 FAST-MR                47.90      47.70        
  8 Derry, Yashua A           14 FAST-MR                48.89      49.50        
  9 Sapp IV, William I        13 KB Makos-MR            49.22      57.01        
 -- Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR            36.33         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:12.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR          1:09.13    1:13.14        
                  33.12     1:13.14 (40.02)                                        
  2 Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR          1:27.68    1:35.99        
                  41.42     1:35.99 (54.57)                                        
  3 Rosario, Akio N           14 KB Makos-MR               NT    1:48.60        
                  46.93   1:48.60 (1:01.67)                                        
  4 Lopez, Miguel A           13 FAST-MR              2:04.91    2:16.09        
                  57.49   2:16.09 (1:18.60)                                        
 -- Williams, Jesse           13 FAST-MR                   NT         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
                  42.67          DQ (55.23)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:34.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Justin K         14 KB Makos-MR          2:34.00    2:38.71        
                  33.23     1:14.05 (40.82)     2:04.01 (49.96)     2:38.71 (34.70)
  2 Williams, Aaron D         13 FAST-MR              2:43.38    2:40.27        
                  37.40     1:18.54 (41.14)     2:07.94 (49.40)     2:40.27 (32.33)
  3 Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR          2:33.80    2:53.14        
                  35.01     1:16.87 (41.86)     2:11.70 (54.83)     2:53.14 (41.44)
  4 Cevasco, James J          13 Spartans-MR          2:57.89    2:56.64        
                  42.55     1:25.11 (42.56)     2:18.08 (52.97)     2:56.64 (38.56)
  5 Lopez, Miguel A           13 FAST-MR              3:44.47    3:40.81        
                  50.02     1:47.36 (57.34)   2:52.35 (1:04.99)     3:40.81 (48.46)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:45.99  ZQ
              5:13.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Aaron D         13 FAST-MR              5:46.37    5:44.40        
                  35.24     1:20.38 (45.14)     2:03.63 (43.25)     2:48.08 (44.45)
        3:37.80 (49.72)     4:28.55 (50.75)     5:08.67 (40.12)     5:44.40 (35.73)
  2 Cureton, Joseph C         14 KB Makos-MR          6:47.46    6:58.25        
                  37.62     1:24.11 (46.49)   3:03.54 (1:39.43)                    
            4:06.52 ( )   5:11.24 (1:04.72)     6:04.67 (53.43)     6:58.25 (53.58)
 -- Rodriguez, Rick T         14 KB Makos-MR          6:14.48         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                55.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alers, Louis              16 MAD-MR                 54.38      56.62        
                  27.05       56.62 (29.57)                                        
  2 Hidalgo, Omar             16 MAD-MR                 56.45      56.68        
                  27.58       56.68 (29.10)                                        
  3 Haxhaj, Shpresim          18 MAD-MR                 57.56      57.67        
                  27.67       57.67 (30.00)                                        
  4 Pradlik, Nicolas          15 FAST-MR              1:03.31    1:01.46        
                  29.74     1:01.46 (31.72)                                        
  5 Acevedo, Adam             17 MAD-MR                 59.17    1:02.29        
                  30.30     1:02.29 (31.99)                                        
  6 Satis, Miguel             17 MAD-MR               1:03.00    1:03.34        
                  30.79     1:03.34 (32.55)                                        
  7 Rivera, Hector            18 MAD-MR               1:00.33    1:04.42        
                  29.61     1:04.42 (34.81)                                        
  8 Cueba, Christopher        15 MAD-MR               1:05.44    1:05.66        
                  32.71     1:05.66 (32.95)                                        
  9 Perez, Juan               16 MAD-MR               1:03.72    1:06.07        
                  31.18     1:06.07 (34.89)                                        
 10 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR               1:06.75    1:07.48        
                  30.35     1:07.48 (37.13)                                        
 11 Piccott, Mark             15 FAST-MR              1:13.67    1:08.83        
                  30.93     1:08.83 (37.90)                                        
 12 Champagnie, Donkor L      16 KB Makos-MR               NT    1:52.82        
                  48.27   1:52.82 (1:04.55)                                        
 -- Fishman, David J          16 FAST-MR              1:03.91         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
              1:57.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alonso, Carlos            16 APEX-MR              1:55.72    1:58.39        
                                  55.70 ( )     1:26.88 (31.18)     1:58.39 (31.51)
  2 Fischer, Chris J          16 APEX-MR              1:57.61    2:02.32        
                  27.95       58.78 (30.83)     1:31.25 (32.47)     2:02.32 (31.07)
  3 De la Cruz, Edwin A       15 APEX-MR              2:01.81    2:03.96        
                  28.22       59.33 (31.11)     1:31.98 (32.65)     2:03.96 (31.98)
  4 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR              2:10.35    2:10.19        
                  29.39     1:03.45 (34.06)     1:38.77 (35.32)     2:10.19 (31.42)
  5 Jackson, Mark A           16 FAST-MR              2:17.70    2:23.56        
                  31.62     1:07.57 (35.95)     1:45.43 (37.86)     2:23.56 (38.13)
  6 Pradlik, Nicolas          15 FAST-MR              2:16.50    2:25.55        
                  33.57     1:10.80 (37.23)     1:49.39 (38.59)     2:25.55 (36.16)
  7 Fishman, David J          16 FAST-MR                   NT    2:27.53        
                  32.67     1:09.78 (37.11)     1:48.36 (38.58)     2:27.53 (39.17)
  8 Piccott, Mark             15 FAST-MR                   NT    2:53.08        
                  32.59     1:12.96 (40.37)     2:03.83 (50.87)     2:53.08 (49.25)
  9 Champagnie, Donkor L      16 KB Makos-MR          3:20.00    4:10.81        
                  48.56   1:55.03 (1:06.47)   3:04.55 (1:09.52)   4:10.81 (1:06.26)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
              5:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alers, Louis              16 MAD-MR               5:52.73    6:01.02        
                  30.31     1:04.36 (34.05)     1:39.63 (35.27)     2:16.59 (36.96)
        2:53.58 (36.99)     3:31.82 (38.24)     4:10.19 (38.37)     4:48.17 (37.98)
        5:26.49 (38.32)     6:01.02 (34.53)                                        
  2 Hidalgo, Omar             16 MAD-MR               6:35.53    6:13.80        
                                1:07.71 ( )     1:44.02 (36.31)     2:22.03 (38.01)
        3:02.02 (39.99)                                                            
            5:38.89 ( )     6:13.80 (34.91)                                        
  3 Pradlik, Nicolas          15 FAST-MR              6:15.34    6:19.13        
                  32.45     1:08.80 (36.35)     1:48.32 (39.52)     2:29.39 (41.07)
        3:08.33 (38.94)     3:46.96 (38.63)     4:27.43 (40.47)     5:07.50 (40.07)
        5:44.27 (36.77)     6:19.13 (34.86)                                        
  4 Haxhaj, Shpresim          18 MAD-MR               7:15.48    6:24.22        
                  32.98     1:09.41 (36.43)                             2:25.44 ( )
        3:04.66 (39.22)     3:43.56 (38.90)     4:23.70 (40.14)     5:06.20 (42.50)
        5:47.59 (41.39)     6:24.22 (36.63)                                        
  5 Jackson, Mark A           16 FAST-MR              6:42.07    6:36.96        
                  33.73     1:11.98 (38.25)     1:51.30 (39.32)     2:31.23 (39.93)
        3:12.85 (41.62)     3:55.16 (42.31)     4:38.09 (42.93)     5:20.07 (41.98)
        6:02.10 (42.03)     6:36.96 (34.86)                                        
  6 Acevedo, Adam             17 MAD-MR               7:14.93    6:37.15        
                  33.22     1:11.33 (38.11)     1:51.19 (39.86)     2:30.65 (39.46)
        3:11.35 (40.70)     3:54.03 (42.68)     4:36.77 (42.74)     5:18.99 (42.22)
      6:37.15 (1:18.16)                                                            
  7 Perez, Juan               16 MAD-MR               6:45.00    6:52.57        
                  11.15   1:13.42 (1:02.27)     1:54.94 (41.52)     2:37.04 (42.10)
        3:18.56 (41.52)     4:01.42 (42.86)     4:44.86 (43.44)     5:28.15 (43.29)
        6:11.25 (43.10)     6:52.57 (41.32)                                        
  8 Rivera, Hector            18 MAD-MR                    NT    6:55.15        
                  36.13     1:17.40 (41.27)     1:58.61 (41.21)     2:40.86 (42.25)
        3:23.87 (43.01)     4:06.82 (42.95)     4:50.28 (43.46)     5:33.13 (42.85)
        6:15.16 (42.03)     6:55.15 (39.99)                                        
  9 Satis, Miguel             17 MAD-MR               7:45.00    7:15.91        
                  36.38     1:17.50 (41.12)     2:00.64 (43.14)     2:43.47 (42.83)
        3:29.42 (45.95)     4:16.38 (46.96)     5:02.03 (45.65)     5:48.77 (46.74)
        6:34.52 (45.75)     7:15.91 (41.39)                                        
 10 Cueba, Christopher        15 MAD-MR               7:27.56    7:23.41        
                  36.49     1:18.44 (41.95)     2:01.96 (43.52)     2:45.68 (43.72)
        3:31.67 (45.99)     4:19.01 (47.34)     5:06.88 (47.87)     5:54.43 (47.55)
        6:40.75 (46.32)     7:23.41 (42.66)                                        
 11 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR                    NT    7:57.96        
                  41.24     1:25.48 (44.24)     2:13.55 (48.07)     3:03.01 (49.46)
        3:52.54 (49.53)     4:42.26 (49.72)     5:32.73 (50.47)     6:22.40 (49.67)
        7:12.34 (49.94)     7:57.96 (45.62)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:04.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fishman, David J          16 FAST-MR              1:17.36    1:11.88        
                  35.94     1:11.88 (35.94)                                        
  2 Haxhaj, Shpresim          18 MAD-MR               1:23.95    1:16.18        
                  37.24     1:16.18 (38.94)                                        
  3 Piccott, Mark             15 FAST-MR                   NT    1:27.04        
                  40.79     1:27.04 (46.25)                                        
  4 Champagnie, Donkor L      16 KB Makos-MR               NT    3:41.81        
 -- Perez, Juan               16 MAD-MR               1:17.96         DQ        
      33 No touch at turn
                  39.46          DQ (41.06)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:18.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Mark A           16 FAST-MR              2:39.69    2:45.57        
                  39.01                             2:03.61 ( )     2:45.57 (41.96)
  2 Fishman, David J          16 FAST-MR                   NT    2:47.93        
                  40.62     1:23.27 (42.65)     2:06.11 (42.84)     2:47.93 (41.82)
  3 Pradlik, Nicolas          15 FAST-MR              2:43.65    2:49.70        
                  40.54     1:24.87 (44.33)     2:09.20 (44.33)     2:49.70 (40.50)
  4 Piccott, Mark             15 FAST-MR                   NT    3:41.10        
                  41.30     1:37.39 (56.09)   2:41.31 (1:03.92)     3:41.10 (59.79)
 -- Champagnie, Donkor L      16 KB Makos-MR               NT    5:23.27        
      62 Did not finish
                                1:25.37 ( )   3:20.93 (1:55.56)   5:23.27 (2:02.34)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
              1:11.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piccott, Mark             15 FAST-MR              1:48.59    1:38.17        
                  44.08     1:38.17 (54.09)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:38.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hidalgo, Omar             16 MAD-MR               2:51.11    2:45.32        
                  37.10     1:19.05 (41.95)     2:02.24 (43.19)     2:45.32 (43.08)
  2 Jackson, Mark A           16 FAST-MR              2:44.70    2:46.97        
                  37.98     1:20.97 (42.99)     2:05.22 (44.25)     2:46.97 (41.75)
  3 Pradlik, Nicolas          15 FAST-MR              2:49.64    2:47.40        
                  37.95     1:20.95 (43.00)     2:04.27 (43.32)     2:47.40 (43.13)
  4 Rivera, Hector            18 MAD-MR               2:44.00    2:50.39        
                  37.85     1:20.59 (42.74)     2:04.97 (44.38)     2:50.39 (45.42)
  5 Satis, Miguel             17 MAD-MR               3:30.00    2:59.41        
                  40.97     1:25.16 (44.19)     2:11.98 (46.82)     2:59.41 (47.43)
  6 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR               3:29.00    3:08.88        
                  43.24     1:30.60 (47.36)     2:19.80 (49.20)     3:08.88 (49.08)
  7 Piccott, Mark             15 FAST-MR                   NT    4:10.04        
                  44.86   1:45.73 (1:00.87)   2:59.66 (1:13.93)   4:10.04 (1:10.38)
 -- Cueba, Christopher        15 MAD-MR               3:02.12         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
                  41.67     1:29.05 (47.38)     2:17.97 (48.92)          DQ (47.25)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
              1:03.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alonso, Carlos            16 APEX-MR                58.22      59.67 SILV   
                  27.73       59.67 (31.94)                                        
  2 Fischer, Chris J          16 APEX-MR              1:00.32    1:02.59 SILV   
                  29.01     1:02.59 (33.58)                                        
  3 De la Cruz, Edwin A       15 APEX-MR              1:04.04    1:07.72        
                  31.09     1:07.72 (36.63)                                        
  4 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR              1:05.60    1:09.91        
  5 Fishman, David J          16 FAST-MR                   NT    1:12.24        
                  34.00     1:12.24 (38.24)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:12.49  ZQ
              2:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alers, Louis              16 MAD-MR                    NT    2:22.61 SILV   
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:07.99  ZQ
              2:29.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alers, Louis              16 MAD-MR               2:16.01    2:18.86 SILV   
                  27.62     1:02.13 (34.51)     1:46.10 (43.97)     2:18.86 (32.76)
  2 Hidalgo, Omar             16 MAD-MR               2:28.94    2:23.21 SILV   
                  30.62     1:06.67 (36.05)     1:49.13 (42.46)     2:23.21 (34.08)
  3 Jackson, Mark A           16 FAST-MR              2:32.63    2:34.14        
                  31.97     1:12.67 (40.70)     1:56.51 (43.84)     2:34.14 (37.63)
  4 Fishman, David J          16 FAST-MR                   NT    2:36.39        
                  34.11     1:13.88 (39.77)     2:00.99 (47.11)     2:36.39 (35.40)
  5 Haxhaj, Shpresim          18 MAD-MR               2:50.00    2:40.73        
                  31.07     1:12.01 (40.94)     2:04.78 (52.77)     2:40.73 (35.95)
  6 Rivera, Hector            18 MAD-MR               2:45.28    2:43.35        
                  35.75     1:17.56 (41.81)     2:03.03 (45.47)     2:43.35 (40.32)
  7 Perez, Juan               16 MAD-MR               2:47.83    2:50.46        
                  38.57     1:20.77 (42.20)     2:10.59 (49.82)     2:50.46 (39.87)
  8 Satis, Miguel             17 MAD-MR               3:05.00    2:53.95        
                  35.28     1:22.71 (47.43)     2:10.02 (47.31)     2:53.95 (43.93)
  9 Cueba, Christopher        15 MAD-MR               3:04.04    2:55.92        
                  39.89     1:30.70 (50.81)     2:17.60 (46.90)     2:55.92 (38.32)
 10 Diaz, Muppet A            15 MAD-MR               3:10.00    3:08.36        
                  39.18     1:33.40 (54.22)     2:22.92 (49.52)     3:08.36 (45.44)
 -- Acevedo, Adam             17 MAD-MR               2:49.35         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  33.85     1:21.78 (47.93)     2:18.12 (56.34)          DQ (35.13)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:41.99  ZQ
              4:49.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Mark A           16 FAST-MR              5:43.25    5:37.44        
                  35.61     1:17.27 (41.66)     2:01.04 (43.77)     2:45.29 (44.25)
        3:32.41 (47.12)     4:18.89 (46.48)     4:59.38 (40.49)     5:37.44 (38.06)
  1 Pradlik, Nicolas          15 FAST-MR                   NT    5:37.44        
                  36.26     1:19.20 (42.94)     2:06.13 (46.93)     2:50.46 (44.33)
        3:36.88 (46.42)     4:25.57 (48.69)     5:03.57 (38.00)     5:37.44 (33.87)
  3 Fishman, David J          16 FAST-MR                   NT    5:50.65        
                  36.93     1:18.21 (41.28)     2:01.38 (43.17)     2:44.22 (42.84)
        3:34.16 (49.94)     4:25.80 (51.64)     5:05.98 (40.18)     5:50.65 (44.67)