Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
       2011 MR Condors October Fall Festival - 10/21/2011 to 10/23/2011        
                         Sanction #: 111018 & 111056-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT             27.37      26.84 ZQ     
  2 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR                32.97      31.24 JO     
  3 Knudsen, Kortney J         9 Marlins-CT             31.39      31.32 JO     
  4 Handali, Jenna L           8 Marlins-CT             32.41      31.95 JO     
  5 Bugniazet, Molly A        10 Marlins-CT             33.97      32.42 SILV   
  6 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                32.94      32.58 SILV   
  7 Decker, Madlin L          10 Marlins-CT             33.88      32.77 SILV   
  8 Pence, Emily A            10 Silver Streaks-MR      32.50      32.93 SILV   
  9 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ    32.88      33.28 SILV   
 10 Farricker, Alex F         10 Marlins-CT             33.66      33.44 SILV   
 11 Schatz, Brooke J          10 COND-MR                35.52      33.77 SILV   
 12 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR                34.13      34.06 SILV   
 13 Grotta, Lindsey            9 SMC-MR                 36.16      34.13 SILV   
 14 Rosenthal, Molly          10 SMC-MR                 36.46      34.27 SILV   
 15 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 37.84      34.35 SILV   
 16 Keaveney, Megan C         10 COND-MR                33.76      34.66 SILV   
 17 Block, Alexandra V        10 COND-MR                36.68      34.87 SILV   
 18 Gerner, Paulina N          9 Marlins-CT             37.99      35.05 SILV   
 19 Blenk, Carolyn E           9 Marlins-CT             38.99      35.32 SILV   
 20 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                37.80      35.53 SILV   
 21 Block, Isabella L         10 COND-MR                37.96      35.66 SILV   
 22 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ    32.79      35.84        
 23 Brogan, Kelly J           10 Marlins-CT             36.49      35.86        
 24 Garofolo, Brianna          8 SMC-MR                 36.74      36.16        
 25 Siegel, Molly             10 SMC-MR                 37.87      36.52        
 26 Casciano, Alexa           10 SMC-MR                 38.48      36.99        
 27 Falcon, Samantha J         9 Marlins-CT                NT      37.48        
 28 Park, Alicia J            10 COND-MR                40.67      37.49        
 29 Hackett, Reagan E          8 Marlins-CT                NT      37.69        
 30 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ    40.01      37.83        
 31 Begley, Molly             10 SMC-MR                 37.00      38.26        
 32 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                39.57      38.49        
 33 Bedell, Caitlin            8 Marlins-CT             38.85      38.71        
 34 Lee, Victoria             10 Marlins-MR             39.16      38.76        
 35 Nugent, Emily L           10 COND-MR                49.00      39.02        
 36 Myung, Josephine J         9 COND-MR                47.21      39.07        
 37 Dwyer, Grace V             7 COND-MR                39.68      39.30        
 38 Peris, Sophia             10 SMC-MR                 39.41      39.53        
 39 Li, Caterina S             7 UN-CT                     NT      40.41        
 40 Hoffman, Taylor            9 SMC-MR                 39.98      40.49        
 41 Wolter, Erin              10 SMC-MR                 39.72      40.50        
 42 Ching, Sapphy              8 Marlins-CT             54.41      40.57        
 43 Zhou, Katherine            9 COND-MR                47.93      40.81        
 44 Mastalerz, Natalie A      10 COND-MR                47.49      40.82        
 45 Kivlehan, Mary T          10 Marlins-MR             38.01      41.12        
 46 Gerbert, Shannon           8 Marlins-CT             46.86      41.14        
 47 Cerza, Daniela             9 Marlins-CT                NT      41.28        
 48 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR                52.46      42.25        
 49 Malone, Barbara L         10 Marlins-CT             43.84      42.45        
 50 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ    44.10      42.71        
 51 McDermott, Carmel          8 SMC-MR                 47.00      43.17        
 52 Walsh, Maggie              9 SMC-MR                 39.00      43.41        
 53 May, Kailen                8 SMC-MR                 44.89      44.35        
 54 Balderrama, Micaella       8 Marlins-CT             51.02      44.41        
 55 Cerza, Gabriella           9 Marlins-CT                NT      44.56        
 56 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 46.88      44.85        
 57 Adorable, Kylie A          9 COND-MR                48.06      46.76        
 58 Reilly, Courtney           9 SMC-MR                 39.00      47.45        
 59 Collum, Meadhbh M         10 COND-MR                   NT      47.58        
 60 Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ    51.59      47.88        
 61 Park, Jessica B            9 COND-MR                47.45      48.55        
 62 Hodor, Lily                7 SMC-MR                    NT      48.84        
 63 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                49.66      49.00        
 64 Kazibwe, Mary              8 SMC-MR                 46.00      49.02        
 65 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                50.55      51.21        
 66 Collum, Brid M             9 COND-MR                   NT    1:00.26        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:11.49  JO
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT             59.78    1:00.23 ZQ     
                  28.57     1:00.23 (31.66)                                        
  2 Carey, Laurel E           10 Morris County SC-NJ  1:08.07    1:04.27 ZQ     
                  30.13     1:04.27 (34.14)                                        
  3 Knudsen, Kortney J         9 Marlins-CT           1:10.40    1:08.51 JO     
                  32.63     1:08.51 (35.88)                                        
  4 Decker, Madlin L          10 Marlins-CT           1:16.28    1:12.24 SILV   
                  33.56     1:12.24 (38.68)                                        
  5 Bugniazet, Molly A        10 Marlins-CT           1:19.86    1:12.42 SILV   
                  34.39     1:12.42 (38.03)                                        
  6 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:18.29    1:14.88 SILV   
                  35.88     1:14.88 (39.00)                                        
  7 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              1:16.45    1:14.93 SILV   
                  36.18     1:14.93 (38.75)                                        
  8 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ  1:17.92    1:17.67 SILV   
                  36.38     1:17.67 (41.29)                                        
  9 Fountain, Isabella I       9 COND-MR              1:18.05    1:17.84 SILV   
                  35.75     1:17.84 (42.09)                                        
 10 Block, Alexandra V        10 COND-MR              1:23.64    1:19.33 SILV   
                  38.23     1:19.33 (41.10)                                        
 11 Buckley, Lily              9 SMC-MR               1:26.79    1:20.04        
                  37.83     1:20.04 (42.21)                                        
 12 Blenk, Carolyn E           9 Marlins-CT           1:34.05    1:21.09        
 13 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  1:31.32    1:22.23        
                  37.51     1:22.23 (44.72)                                        
 14 Garofolo, Brianna          8 SMC-MR               1:27.76    1:22.90        
                  39.00     1:22.90 (43.90)                                        
 15 Myung, Josephine J         9 COND-MR              1:44.50    1:26.43        
                  40.46     1:26.43 (45.97)                                        
 16 Park, Alicia J            10 COND-MR              1:36.80    1:26.84        
                  41.46     1:26.84 (45.38)                                        
 17 Mastalerz, Natalie A      10 COND-MR              1:48.00    1:27.70        
                  41.05     1:27.70 (46.65)                                        
 18 Gerner, Paulina N          9 Marlins-CT           1:27.87    1:28.16        
                  40.22     1:28.16 (47.94)                                        
 19 Nugent, Emily L           10 COND-MR              1:48.00    1:28.35        
                  40.24     1:28.35 (48.11)                                        
 20 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              1:48.13    1:31.07        
                  43.95     1:31.07 (47.12)                                        
 21 Wolter, Erin              10 SMC-MR               1:28.23    1:31.82        
                  42.58     1:31.82 (49.24)                                        
 22 Dwyer, Grace V             7 COND-MR              1:28.76    1:32.10        
 23 May, Kailen                8 SMC-MR               1:43.95    1:37.45        
                  46.17     1:37.45 (51.28)                                        
 24 Buckley, Kate              7 SMC-MR               1:56.02    1:39.78        
                  47.47     1:39.78 (52.31)                                        
 25 Mannion, Kristin           9 SMC-MR               1:30.00    1:40.99        
 26 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:48.43    1:43.45        
                  47.50     1:43.45 (55.95)                                        
 27 Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ  1:57.77    1:48.52        
                  50.15     1:48.52 (58.37)                                        
 28 Lawson, Olivia C           7 COND-MR              1:59.05    1:51.20        
                  49.02   1:51.20 (1:02.18)                                        
 29 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              1:48.61    1:51.74        
                  52.13     1:51.74 (59.61)                                        
 30 Park, Jessica B            9 COND-MR              1:59.44    1:55.75        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:51.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT           2:14.70    2:13.79 ZQ     
                  31.93     1:06.47 (34.54)     1:40.91 (34.44)     2:13.79 (32.88)
  2 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR              2:39.61    2:36.14 SILV   
                  33.69     1:12.65 (38.96)     1:54.81 (42.16)     2:36.14 (41.33)
  3 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              2:47.77    2:41.20 SILV   
                  37.16     1:18.68 (41.52)     2:01.90 (43.22)     2:41.20 (39.30)
  4 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              2:49.79    2:43.10 SILV   
                  37.69     1:21.23 (43.54)     2:03.28 (42.05)     2:43.10 (39.82)
  5 Block, Alexandra V        10 COND-MR              3:10.86    2:51.69        
                  38.71     1:21.18 (42.47)     2:06.55 (45.37)     2:51.69 (45.14)
  6 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              3:24.16    2:54.62        
                  41.42     1:24.87 (43.45)     2:11.20 (46.33)     2:54.62 (43.42)
  7 Block, Isabella L         10 COND-MR              3:25.34    3:01.10        
                  41.33     1:28.92 (47.59)     2:18.04 (49.12)     3:01.10 (43.06)
  8 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  3:10.05    3:05.93        
                  41.43     1:28.35 (46.92)     2:17.89 (49.54)     3:05.93 (48.04)
  9 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR              3:53.37    3:19.14        
                  43.61     1:35.62 (52.01)     2:29.44 (53.82)     3:19.14 (49.70)
 10 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ  3:45.05    3:35.66        
                  48.34     1:46.61 (58.27)     2:44.51 (57.90)     3:35.66 (51.15)
 11 Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ  4:32.98    3:37.13        
                  50.01     1:47.04 (57.03)     2:43.81 (56.77)     3:37.13 (53.32)
 12 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              4:20.63    3:45.29        
                  49.51     1:46.82 (57.31)   2:48.74 (1:01.92)     3:45.29 (56.55)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knudsen, Kortney J         9 Marlins-CT             37.25      34.94 ZQ     
  2 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ    35.64      35.20 ZQ     
  3 Handali, Jenna L           8 Marlins-CT             37.69      36.64 JO     
  4 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR                38.79      37.73 SILV   
  5 Grotta, Lindsey            9 SMC-MR                 41.17      38.75 SILV   
  6 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ    39.16      39.01 SILV   
  7 Schatz, Brooke J          10 COND-MR                41.54      39.02 SILV   
  8 Farricker, Alex F         10 Marlins-CT             43.49      39.42 SILV   
  9 Bugniazet, Molly A        10 Marlins-CT             42.69      39.77 SILV   
 10 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR                40.66      40.40 SILV   
 11 Pence, Emily A            10 Silver Streaks-MR      39.38      40.88 SILV   
 12 Rosenthal, Molly          10 SMC-MR                 41.10      41.26 SILV   
 13 Block, Alexandra V        10 COND-MR                43.33      41.27 SILV   
 14 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                40.61      41.31 SILV   
 15 Casciano, Alexa           10 SMC-MR                 44.64      41.95 SILV   
 16 Blenk, Carolyn E           9 Marlins-CT             45.94      42.00 SILV   
 17 Keaveney, Megan C         10 COND-MR                40.50      42.09 SILV   
 18 Block, Isabella L         10 COND-MR                44.54      42.18 SILV   
 19 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 45.90      43.00 SILV   
 20 Garofolo, Brianna          8 SMC-MR                 42.61      43.07 SILV   
 21 Brogan, Kelly J           10 Marlins-CT             44.35      43.66        
 22 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                46.39      43.71        
 23 Li, Caterina S             7 UN-CT                     NT      44.42        
 24 Falcon, Samantha J         9 Marlins-CT                NT      44.50        
 25 Hackett, Reagan E          8 Marlins-CT                NT      44.59        
 26 Mastalerz, Natalie A      10 COND-MR                46.42      44.83        
 27 Wolter, Erin              10 SMC-MR                 44.05      45.07        
 28 Gerner, Paulina N          9 Marlins-CT             47.85      45.40        
 29 Begley, Molly             10 SMC-MR                 48.00      45.48        
 30 Dwyer, Grace V             7 COND-MR                45.86      46.26        
 31 Walsh, Maggie              9 SMC-MR                 45.00      46.30        
 32 Bedell, Caitlin            8 Marlins-CT             47.73      46.76        
 33 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                45.11      47.32        
 34 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR                54.19      47.77        
 35 Nugent, Emily L           10 COND-MR                54.00      48.46        
 36 Hoffman, Taylor            9 SMC-MR                 47.21      48.88        
 37 Myung, Josephine J         9 COND-MR                53.03      49.05        
 38 Park, Alicia J            10 COND-MR                58.01      49.18        
 39 Balderrama, Micaella       8 Marlins-CT                NT      49.43        
 40 Ching, Sapphy              8 Marlins-CT                NT      49.66        
 41 Buckley, Kate              7 SMC-MR                 52.74      50.06        
 42 Peris, Sophia             10 SMC-MR                 48.38      50.33        
 43 Zhou, Katherine            9 COND-MR                49.00      50.55        
 44 Malone, Barbara L         10 Marlins-CT             51.49      51.69        
 45 Adorable, Kylie A          9 COND-MR                56.54      51.71        
 46 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ    49.95      52.01        
 47 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR                53.70      52.53        
 48 Cerza, Daniela             9 Marlins-CT                NT      52.56        
 49 Cerza, Gabriella           9 Marlins-CT                NT      53.02        
 50 Kivlehan, Mary T          10 Marlins-MR             51.59      53.20        
 51 Gerbert, Shannon           8 Marlins-CT           1:01.51      53.78        
 52 Kazibwe, Mary              8 SMC-MR                 52.00      54.44        
 53 McDermott, Carmel          8 SMC-MR                 52.00      54.47        
 54 May, Kailen                8 SMC-MR                 52.77      54.68        
 55 Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ    55.28      54.79        
 56 Hodor, Lily                7 SMC-MR                    NT      54.87        
 57 Collum, Meadhbh M         10 COND-MR                   NT      55.90        
 58 Lawson, Olivia C           7 COND-MR                54.47      56.83        
 59 Park, Jessica B            9 COND-MR                56.49    1:01.50        
 60 Reilly, Courtney           9 SMC-MR                 48.00    1:04.99        
 -- Lee, Victoria             10 Marlins-MR             42.40         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Moore, Sophia K            9 Marlins-CT             41.10         DQ        
      Did not finish on back
 -- Collum, Brid M             9 COND-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:22.19  JO
              1:38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ  1:16.41    1:13.90 ZQ     
                  36.49     1:13.90 (37.41)                                        
  2 Knudsen, Kortney J         9 Marlins-CT           1:18.42    1:14.17 ZQ     
                  36.20     1:14.17 (37.97)                                        
  3 Handali, Jenna L           8 Marlins-CT           1:22.69    1:21.35 JO     
                  40.32     1:21.35 (41.03)                                        
  4 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR              1:24.17    1:22.00 JO     
                  39.77     1:22.00 (42.23)                                        
  5 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ  1:26.38    1:22.80 SILV   
                  40.47     1:22.80 (42.33)                                        
  6 Carey, Laurel E           10 Morris County SC-NJ  1:20.31    1:23.27 SILV   
                  39.29     1:23.27 (43.98)                                        
  7 Pence, Emily A            10 Silver Streaks-MR    1:24.41    1:26.47 SILV   
                  42.50     1:26.47 (43.97)                                        
  8 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              1:27.10    1:26.70 SILV   
                  43.78     1:26.70 (42.92)                                        
  9 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  1:40.86    1:34.19 SILV   
                  46.39     1:34.19 (47.80)                                        
 10 Mastalerz, Natalie A      10 COND-MR              1:50.00    1:34.54 SILV   
                  46.32     1:34.54 (48.22)                                        
 11 Wolter, Erin              10 SMC-MR               1:35.05    1:34.95 SILV   
                  46.54     1:34.95 (48.41)                                        
 12 Siegel, Molly             10 SMC-MR               1:31.72    1:37.01 SILV   
                  48.27     1:37.01 (48.74)                                        
 13 Nugent, Emily L           10 COND-MR              2:10.00    1:45.67        
                  51.89     1:45.67 (53.78)                                        
 14 Dwyer, Grace V             7 COND-MR              1:51.49    1:47.00        
 15 Park, Alicia J            10 COND-MR              1:45.00    1:47.40        
                  50.47     1:47.40 (56.93)                                        
 16 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ  1:51.39    1:49.60        
                  52.28     1:49.60 (57.32)                                        
 17 Myung, Josephine J         9 COND-MR              2:06.52    1:50.13        
                  54.38     1:50.13 (55.75)                                        
 18 Zhou, Katherine            9 COND-MR              2:03.18    1:54.94        
                  54.06   1:54.94 (1:00.88)                                        
 19 Lawson, Olivia C           7 COND-MR              1:59.81    2:03.93        
                  57.84   2:03.93 (1:06.09)                                        
 20 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              2:04.60    2:05.21        
                  56.67   2:05.21 (1:08.54)                                        
 21 Park, Jessica B            9 COND-MR              2:15.58    2:19.58        
                1:04.48   2:19.58 (1:15.10)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                49.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Sophia K            9 Marlins-CT             39.39      38.35 ZQ     
  2 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR                41.97      40.13 ZQ     
  3 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                46.39      41.22 ZQ     
  4 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ    42.87      42.50 JO     
  5 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR                45.86      42.98 JO     
  6 Pence, Emily A            10 Silver Streaks-MR      44.69      44.03 SILV   
  7 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                46.91      44.21 SILV   
  8 Schatz, Brooke J          10 COND-MR                48.03      46.17 SILV   
  9 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                49.07      48.97 SILV   
 10 Block, Alexandra V        10 COND-MR                50.10      49.46        
 11 Nugent, Emily L           10 COND-MR                58.00      49.99        
 12 Garofolo, Brianna          8 SMC-MR                 51.12      50.31        
 13 Myung, Josephine J         9 COND-MR              1:01.71      50.54        
 14 Block, Isabella L         10 COND-MR                53.20      51.89        
 15 Dwyer, Grace V             7 COND-MR                56.21      51.96        
 16 Mannion, Kristin           9 SMC-MR                 49.00      52.11        
 17 Mastalerz, Natalie A      10 COND-MR                53.00      52.41        
 18 May, Kailen                8 SMC-MR                 53.31      53.10        
 19 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 54.80      54.08        
 20 Adorable, Kylie A          9 COND-MR                53.97      54.21        
 21 Park, Alicia J            10 COND-MR              1:02.96      56.22        
 22 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ  1:00.73      59.35        
 23 Lawson, Olivia C           7 COND-MR              1:07.98    1:00.63        
 24 Buckley, Kate              7 SMC-MR               1:09.66    1:01.43        
 25 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              1:09.24    1:03.19        
 -- Park, Jessica B            9 COND-MR              1:05.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Zhou, Katherine            9 COND-MR              1:03.68         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:49.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT           1:22.73    1:19.94 ZQ     
                  37.88     1:19.94 (42.06)                                        
  2 Moore, Sophia K            9 Marlins-CT           1:27.74    1:26.87 ZQ     
                  40.89     1:26.87 (45.98)                                        
  3 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR              1:33.93    1:29.10 ZQ     
                  41.89     1:29.10 (47.21)                                        
  4 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              1:43.46    1:32.68 JO     
                  44.85     1:32.68 (47.83)                                        
  5 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ  1:32.67    1:33.01 SILV   
                  44.00     1:33.01 (49.01)                                        
  6 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              1:38.74    1:37.05 SILV   
                  47.50     1:37.05 (49.55)                                        
  7 Pence, Emily A            10 Silver Streaks-MR    1:36.44    1:37.45 SILV   
                  46.96     1:37.45 (50.49)                                        
  8 Malone, Barbara L         10 Marlins-CT           1:41.76    1:37.73 SILV   
                  46.59     1:37.73 (51.14)                                        
  9 Bugniazet, Molly A        10 Marlins-CT           1:45.58    1:39.23 SILV   
                  46.01     1:39.23 (53.22)                                        
 10 Rosenthal, Molly          10 SMC-MR               1:44.45    1:39.57 SILV   
                  46.64     1:39.57 (52.93)                                        
 11 Siegel, Molly             10 SMC-MR               1:47.18    1:43.32 SILV   
                  49.65     1:43.32 (53.67)                                        
 12 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ  1:40.95    1:43.40 SILV   
                  49.05     1:43.40 (54.35)                                        
 13 Grotta, Lindsey            9 SMC-MR               1:51.13    1:45.54 SILV   
                  48.95     1:45.54 (56.59)                                        
 14 Fountain, Isabella I       9 COND-MR              1:48.09    1:45.96 SILV   
                  49.27     1:45.96 (56.69)                                        
 15 Block, Alexandra V        10 COND-MR              1:50.11    1:46.47 SILV   
                  51.33     1:46.47 (55.14)                                        
 16 Nugent, Emily L           10 COND-MR              2:05.00    1:46.75 SILV   
                  50.11     1:46.75 (56.64)                                        
 17 Brogan, Kelly J           10 Marlins-CT           1:47.91    1:47.01 SILV   
                  49.32     1:47.01 (57.69)                                        
 18 Falcon, Samantha J         9 Marlins-CT                NT    1:47.30 SILV   
                  51.20     1:47.30 (56.10)                                        
 19 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  2:20.13    1:47.43 SILV   
                  51.06     1:47.43 (56.37)                                        
 20 Garofolo, Brianna          8 SMC-MR               1:51.75    1:48.49 SILV   
                  52.19     1:48.49 (56.30)                                        
 21 Gerner, Paulina N          9 Marlins-CT           2:02.02    1:48.76 SILV   
                  51.24     1:48.76 (57.52)                                        
 22 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR              1:48.07    1:49.03 SILV   
                  52.94     1:49.03 (56.09)                                        
 23 Gerbert, Shannon           8 Marlins-CT           2:09.21    1:49.09 SILV   
                  51.88     1:49.09 (57.21)                                        
 24 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:58.14    1:50.03        
                  52.55     1:50.03 (57.48)                                        
 25 Bedell, Caitlin            8 Marlins-CT           1:49.35    1:50.56        
                  53.12     1:50.56 (57.44)                                        
 26 Li, Caterina S             7 UN-CT                     NT    1:51.66        
                  52.96     1:51.66 (58.70)                                        
 27 Peris, Sophia             10 SMC-MR               1:48.73    1:51.71        
                  51.99     1:51.71 (59.72)                                        
 28 Buckley, Lily              9 SMC-MR               1:37.00    1:54.05        
                  53.83   1:54.05 (1:00.22)                                        
 29 Myung, Josephine J         9 COND-MR              2:13.92    1:54.22        
                  54.67     1:54.22 (59.55)                                        
 30 Blenk, Carolyn E           9 Marlins-CT                NT    1:54.59        
                  53.63   1:54.59 (1:00.96)                                        
 31 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:55.50    1:55.79        
                  55.70   1:55.79 (1:00.09)                                        
 32 Dwyer, Grace V             7 COND-MR              2:20.00    1:55.83        
                  54.29   1:55.83 (1:01.54)                                        
 33 McDermott, Carmel          8 SMC-MR               2:04.00    1:56.34        
                  55.75   1:56.34 (1:00.59)                                        
 34 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              2:06.00    1:56.79        
                  57.58     1:56.79 (59.21)                                        
 35 May, Kailen                8 SMC-MR               2:04.81    1:58.38        
                  55.53   1:58.38 (1:02.85)                                        
 36 Hackett, Reagan E          8 Marlins-CT                NT    1:58.50        
                  54.95   1:58.50 (1:03.55)                                        
 37 Casciano, Alexa           10 SMC-MR               2:10.09    1:58.81        
                  52.37   1:58.81 (1:06.44)                                        
 38 Zhou, Katherine            9 COND-MR              2:19.72    1:58.94        
                  55.73   1:58.94 (1:03.21)                                        
 39 Hoffman, Taylor            9 SMC-MR               2:00.29    2:01.84        
                  57.61   2:01.84 (1:04.23)                                        
 40 Walsh, Maggie              9 SMC-MR               1:48.00    2:02.58        
 41 Reilly, Courtney           9 SMC-MR               1:52.00    2:03.47        
 42 Ching, Sapphy              8 Marlins-CT                NT    2:05.58        
                1:00.11   2:05.58 (1:05.47)                                        
 43 Balderrama, Micaella       8 Marlins-CT                NT    2:07.06        
                  59.52   2:07.06 (1:07.54)                                        
 44 Lawson, Olivia C           7 COND-MR              2:09.41    2:07.27        
                  59.76   2:07.27 (1:07.51)                                        
 45 Park, Alicia J            10 COND-MR              2:05.00    2:08.09        
                1:01.53   2:08.09 (1:06.56)                                        
 46 Buckley, Kate              7 SMC-MR               2:27.42    2:08.46        
                1:02.05   2:08.46 (1:06.41)                                        
 47 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ  2:13.66    2:09.60        
                1:01.71   2:09.60 (1:07.89)                                        
 48 Cerza, Daniela             9 Marlins-CT                NT    2:12.55        
                1:04.30   2:12.55 (1:08.25)                                        
 49 Cerza, Gabriella           9 Marlins-CT                NT    2:15.41        
                1:03.51   2:15.41 (1:11.90)                                        
 50 Hodor, Lily                7 SMC-MR                    NT    2:15.58        
                1:04.38   2:15.58 (1:11.20)                                        
 51 Kazibwe, Mary              8 SMC-MR               2:02.00    2:17.13        
                1:06.10   2:17.13 (1:11.03)                                        
 52 Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ  2:15.05    2:21.46        
                1:07.32   2:21.46 (1:14.14)                                        
 53 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              2:30.00    2:22.47        
                1:08.20   2:22.47 (1:14.27)                                        
 -- Begley, Molly             10 SMC-MR               2:01.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  57.13        DQ (1:04.81)                                        
 -- Mastalerz, Natalie A      10 COND-MR              1:55.00         DQ        
      One hand touch
                  56.76          DQ (58.41)                                        
 -- Park, Jessica B            9 COND-MR              2:15.00         DQ        
      False start
                1:20.74        DQ (1:28.97)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT             29.75      30.42 ZQ     
  2 Handali, Jenna L           8 Marlins-CT             35.95      34.48 ZQ     
  3 Moore, Sophia K            9 Marlins-CT             35.93      35.49 JO     
  4 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ    36.42      36.53 SILV   
  5 Decker, Madlin L          10 Marlins-CT             43.68      37.49 SILV   
  6 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR                41.59      38.69 SILV   
  7 Bugniazet, Molly A        10 Marlins-CT             45.55      40.36 SILV   
  8 Pence, Emily A            10 Silver Streaks-MR      38.95      40.70 SILV   
  9 Garofolo, Brianna          8 SMC-MR                 42.05      41.78 SILV   
 10 Blenk, Carolyn E           9 Marlins-CT             53.11      41.86 SILV   
 11 Buckley, Lily              9 SMC-MR                 43.29      43.55 SILV   
 12 Block, Isabella L         10 COND-MR                46.35      44.00 SILV   
 13 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR                44.28      44.31 SILV   
 14 Block, Alexandra V        10 COND-MR                48.05      44.80        
 15 Dwyer, Grace V             7 COND-MR                46.18      46.37        
 16 Gerner, Paulina N          9 Marlins-CT             53.83      47.15        
 17 Wolter, Erin              10 SMC-MR                 45.50      47.45        
 18 Siegel, Molly             10 SMC-MR                 51.95      48.29        
 19 Fountain, Isabella I       9 COND-MR                42.38      48.55        
 20 Buckley, Kate              7 SMC-MR               1:00.73      56.66        
 21 Park, Alicia J            10 COND-MR              1:32.11      57.79        
 22 Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              1:05.00    1:09.15        
 -- Zhou, Katherine            9 COND-MR              1:09.45         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mungroo, Melissa R        10 COND-MR                49.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- May, Kailen                8 SMC-MR                 57.15         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:27.50    1:22.86 JO     
                  40.54     1:22.86 (42.32)                                        
  2 Decker, Madlin L          10 Marlins-CT                NT    1:27.40 SILV   
                  38.27     1:27.40 (49.13)                                        
  3 Keaveney, Megan C         10 COND-MR              1:40.77    1:38.54 SILV   
                  45.11     1:38.54 (53.43)                                        
  4 Farricker, Alex F         10 Marlins-CT                NT    1:40.28        
                  44.69     1:40.28 (55.59)                                        
  5 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  2:00.05    1:42.15        
                  45.39     1:42.15 (56.76)                                        
  6 Siegel, Molly             10 SMC-MR                    NT    1:45.18        
                  49.96     1:45.18 (55.22)                                        
 -- Lee, Victoria             10 Marlins-MR           1:48.68         DQ        
      Arms underwater recovery
                  50.42        DQ (1:15.84)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Laurel E           10 Morris County SC-NJ  1:18.67    1:16.27 ZQ     
                  34.80     1:16.27 (41.47)                                        
  2 Knudsen, Kortney J         9 Marlins-CT           1:21.14    1:18.14 JO     
                  36.21     1:18.14 (41.93)                                        
  3 Moore, Sophia K            9 Marlins-CT           1:23.92    1:18.75 JO     
                  37.63     1:18.75 (41.12)                                        
  4 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ  1:23.50    1:19.83 JO     
                  36.32     1:19.83 (43.51)                                        
  5 Handali, Jenna L           8 Marlins-CT           1:25.41    1:20.85 JO     
  6 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:26.32    1:23.19 SILV   
                  39.65     1:23.19 (43.54)                                        
  7 Bugniazet, Molly A        10 Marlins-CT           1:33.89    1:24.36 SILV   
                  39.52     1:24.36 (44.84)                                        
  8 Decker, Madlin L          10 Marlins-CT           1:31.69    1:24.91 SILV   
                  36.56     1:24.91 (48.35)                                        
  9 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              1:34.91    1:25.15 SILV   
                  42.80     1:25.15 (42.35)                                        
 10 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ  1:32.19    1:27.75 SILV   
                  41.49     1:27.75 (46.26)                                        
 11 Blenk, Carolyn E           9 Marlins-CT           1:39.76    1:32.51        
                  42.50     1:32.51 (50.01)                                        
 12 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  1:45.48    1:32.83        
                  43.02     1:32.83 (49.81)                                        
 13 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:36.27    1:33.50        
                  44.40     1:33.50 (49.10)                                        
 14 Siegel, Molly             10 SMC-MR                    NT    1:34.61        
                  43.74     1:34.61 (50.87)                                        
 15 Nugent, Emily L           10 COND-MR              1:55.00    1:37.32        
                  46.46     1:37.32 (50.86)                                        
 16 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR              1:37.85    1:38.69        
                  45.48     1:38.69 (53.21)                                        
 17 Gerner, Paulina N          9 Marlins-CT           1:41.65    1:38.88        
                  47.83     1:38.88 (51.05)                                        
 18 Myung, Josephine J         9 COND-MR              2:06.52    1:40.84        
                  50.78     1:40.84 (50.06)                                        
 19 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ  2:00.77    1:48.86        
                  49.41     1:48.86 (59.45)                                        
 20 Zhou, Katherine            9 COND-MR              2:10.00    1:49.30        
                  49.34     1:49.30 (59.96)                                        
 21 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:55.96    1:49.38        
                  53.81     1:49.38 (55.57)                                        
 22 Mannion, Kristin           9 SMC-MR               1:45.00    1:50.35        
 23 Ramundo, Meghan E          9 COND-MR              2:06.18    1:50.84        
                  54.50     1:50.84 (56.34)                                        
 24 Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ  2:25.28    2:00.07        
 25 Lawson, Olivia C           7 COND-MR              1:59.10    2:02.74        
                  56.07   2:02.74 (1:06.67)                                        
 -- Rosenblatt, Nikki          8 COND-MR              2:10.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:15.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT           2:31.91    2:30.46 ZQ     
                  33.15     1:12.76 (39.61)     1:56.82 (44.06)     2:30.46 (33.64)
  2 Knudsen, Kortney J         9 Marlins-CT           2:59.16    2:48.48 ZQ     
                  40.66     1:20.36 (39.70)     2:11.43 (51.07)     2:48.48 (37.05)
  3 Moore, Sophia K            9 Marlins-CT           3:08.68    2:49.19 JO     
                  39.28     1:23.44 (44.16)     2:12.03 (48.59)     2:49.19 (37.16)
  4 Handali, Jenna L           8 Marlins-CT           3:00.45    2:52.24 SILV   
                  34.35     1:17.85 (43.50)     2:14.36 (56.51)     2:52.24 (37.88)
  5 Pinto, Aidan L            10 Morris County SC-NJ  2:53.05    2:55.30 SILV   
                  39.49     1:21.36 (41.87)     2:14.15 (52.79)     2:55.30 (41.15)
  6 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR              3:04.29    2:57.36 SILV   
                  40.44     1:25.69 (45.25)     2:15.58 (49.89)     2:57.36 (41.78)
  7 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              3:11.99    3:00.83 SILV   
                  41.58     1:29.32 (47.74)     2:23.37 (54.05)     3:00.83 (37.46)
  8 Mungroo, Melissa R        10 COND-MR              3:50.00    3:07.88 SILV   
                  46.61     1:35.54 (48.93)     2:24.04 (48.50)     3:07.88 (43.84)
  9 Decker, Madlin L          10 Marlins-CT                NT    3:08.48 SILV   
                  41.34     1:26.58 (45.24)   2:27.76 (1:01.18)     3:08.48 (40.72)
 10 Evangelista, Ryan P       10 COND-MR              3:11.01    3:10.91 SILV   
                  46.91     1:33.91 (47.00)     2:30.43 (56.52)     3:10.91 (40.48)
 11 Block, Isabella L         10 COND-MR              3:50.00    3:17.03        
                  44.16     1:35.47 (51.31)     2:34.30 (58.83)     3:17.03 (42.73)
 12 Cantrell, Maddie H        10 Morris County SC-NJ  3:20.87    3:17.16        
                  42.29     1:32.16 (49.87)     2:30.45 (58.29)     3:17.16 (46.71)
 13 Block, Alexandra V        10 COND-MR              3:56.64    3:17.79        
                  46.70     1:33.06 (46.36)     2:32.96 (59.90)     3:17.79 (44.83)
 14 Keaveney, Megan C         10 COND-MR              3:12.30    3:21.07        
                  46.65     1:38.83 (52.18)   2:39.94 (1:01.11)     3:21.07 (41.13)
 15 Silverman, Danielle E      9 Morris County SC-NJ  4:00.05    3:21.44        
                  44.29     1:36.78 (52.49)     2:36.17 (59.39)     3:21.44 (45.27)
 16 Arciniegas, Francesca      8 COND-MR              3:53.85    3:29.23        
                  48.62     1:41.95 (53.33)   2:42.03 (1:00.08)     3:29.23 (47.20)
 17 Curry, Ava E               8 Morris County SC-NJ  4:02.46    3:50.53        
                  57.01     1:55.16 (58.15)   3:01.58 (1:06.42)     3:50.53 (48.95)
 -- Zhou, Katherine            9 COND-MR              3:55.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  55.60     1:55.19 (59.59)   3:00.33 (1:05.14)          DQ (56.12)
 -- Ascolese, Jenna R          9 Morris County SC-NJ  5:00.05         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                                1:05.81 ( )        DQ (2:08.54)                    
 -- Fountain, Isabella I       9 COND-MR              2:55.55         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:45.36 ( )   2:46.75 (1:01.39)          DQ (47.23)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                27.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT             27.57      27.20 SILV   
  2 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT             27.77      27.57        
  3 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             28.01      27.77        
  4 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR                27.68      28.26        
  5 Belovsky, Mia P           12 COND-MR                29.05      28.27        
  6 Frascati, Nicole M        12 Silver Streaks-MR      28.07      28.74        
  7 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ    29.52      28.84        
  8 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR                29.61      28.91        
  9 Dovell, Frances M         12 Silver Streaks-MR      28.84      28.98        
 10 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                30.43      29.04        
 11 Lemischak, Allison M      11 Silver Streaks-MR      28.95      29.20        
 12 Jones, Caroline           12 SMC-MR                 31.24      29.25        
 13 Hamazaki, Sakura          12 Silver Streaks-MR      30.27      29.99        
 14 McCarthy, Honor W         11 Marlins-CT             31.28      30.05        
 15 Adorable, Katie R         12 COND-MR                31.38      30.12        
 16 Scanlan, Paula Y          11 Marlins-CT             32.31      30.18        
 17 Leigh, Grace J            12 Marlins-CT             31.69      30.28        
 18 Wolter, Lauren            12 SMC-MR                 32.02      30.38        
 19 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ    30.78      30.46        
 20 Charewicz, Natalie F      12 Morris County SC-NJ    31.07      30.89        
 21 Tuchman, Emily            11 SMC-MR                 33.65      31.48        
 22 Siegel, Lucy              11 SMC-MR                 33.36      31.51        
 23 Leigh, Georgia F          12 Marlins-CT             31.76      31.54        
 24 Ivey, Hailey              11 SMC-MR                 33.42      31.70        
 25 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR                 33.51      31.95        
 26 Pollack, Sage M           12 COND-MR                34.45      31.98        
 27 Gabriel, Tara N           12 Silver Streaks-MR      31.57      32.05        
 28 Lane, Caitlin             11 SMC-MR                 33.33      32.34        
 29 Morris, Emily G           11 Silver Streaks-MR      32.72      32.70        
 30 O'Sullivan, Marycate A    12 COND-MR                33.88      32.85        
 31 Aldeanueva, Cristina      11 Marlins-CT             38.40      32.95        
 32 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR                34.84      32.96        
 33 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR                33.42      33.07        
 34 Cartularo, Morgan         12 SMC-MR                 34.87      33.29        
 35 Romero, Stef N            12 COND-MR                33.51      33.37        
 36 Buscema, Pamela           11 SMC-MR                 33.71      33.47        
 37 Prahl, Lizzie J           12 Silver Streaks-MR      33.64      33.57        
 38 Tran, Julia               11 COND-MR                38.91      33.89        
 39 Lilian, Sarah             11 SMC-MR                 34.22      34.03        
 40 Salimi, Sana W            11 COND-MR                35.18      34.13        
 41 Sweet, Erin M             11 COND-MR                34.02      34.14        
 42 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ    35.16      34.32        
 43 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR                35.32      34.36        
 44 Holl, Lily M              12 Marlins-CT             37.89      34.50        
 45 McCormack, Bridget        11 SMC-MR                 34.61      34.55        
 46 Olesen, Jillian M         11 Marlins-CT             38.66      35.08        
 47 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR                40.00      35.30        
 48 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT      35.32        
 49 Stevens, Natalie C        12 COND-MR                39.28      35.88        
 50 Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT      35.98        
 51 Struhar, Jamie E          12 Marlins-MR             35.26      36.33        
 52 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR                39.00      36.89        
 53 Cushman, Alexis           12 SMC-MR                 38.99      37.19        
 54 Clemens, Isabella G       11 Marlins-CT             41.30      37.72        
 55 Tomson, Greta             12 SMC-MR                 38.96      38.11        
 56 Butcher, Simone A         11 COND-MR                43.51      38.13        
 57 Hwang, Boyoung B          12 COND-MR                40.41      38.24        
 58 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ    38.50      38.45        
 59 Villano, Grace            11 SMC-MR                 34.00      38.89        
 60 Downes, Claire R          11 COND-MR                46.66      38.92        
 61 Sheerin Weissenberg, Jac  11 SMC-MR                 37.00      39.44        
 62 Schwartz, Hailey D        12 COND-MR                41.05      39.45        
 63 Tong, Mona Q              11 COND-MR                41.68      39.69        
 64 Hanson, Sofie M           11 COND-MR                45.69      40.01        
 65 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ    44.35      40.57        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
              1:02.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT             59.71      58.60 SILV   
                  27.74       58.60 (30.86)                                        
  2 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              1:02.01    1:02.35        
                  29.63     1:02.35 (32.72)                                        
  3 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR              1:05.61    1:03.94        
                  30.61     1:03.94 (33.33)                                        
  4 Jones, Caroline           12 SMC-MR               1:08.60    1:04.23        
                  31.48     1:04.23 (32.75)                                        
  5 Lemischak, Allison M      11 Silver Streaks-MR    1:04.62    1:04.47        
                  30.39     1:04.47 (34.08)                                        
  6 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  1:05.35    1:05.59        
                  31.43     1:05.59 (34.16)                                        
  7 McCarthy, Honor W         11 Marlins-CT           1:09.64    1:06.13        
                  31.89     1:06.13 (34.24)                                        
  8 Scanlan, Paula Y          11 Marlins-CT           1:12.70    1:06.59        
                  31.99     1:06.59 (34.60)                                        
  9 Frascati, Nicole M        12 Silver Streaks-MR    1:04.59    1:07.38        
                  31.60     1:07.38 (35.78)                                        
 10 Adorable, Katie R         12 COND-MR              1:09.90    1:08.16        
                  32.30     1:08.16 (35.86)                                        
 11 Ivey, Hailey              11 SMC-MR               1:11.78    1:08.54        
                  33.98     1:08.54 (34.56)                                        
 12 Macaluso, Sophia          12 Silver Streaks-MR    1:06.75    1:10.34        
                  33.76     1:10.34 (36.58)                                        
 13 Lane, Caitlin             11 SMC-MR               1:14.75    1:10.98        
                  35.82     1:10.98 (35.16)                                        
 14 Fauver, Lily              12 SMC-MR               1:18.62    1:11.04        
                  34.85     1:11.04 (36.19)                                        
 15 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:10.12    1:11.26        
                  33.83     1:11.26 (37.43)                                        
 16 Gabriel, Tara N           12 Silver Streaks-MR    1:11.73    1:11.37        
                  33.38     1:11.37 (37.99)                                        
 17 Sarafin, Ashleigh A       11 Morris County SC-NJ  1:13.68    1:11.70        
                  34.72     1:11.70 (36.98)                                        
 18 Carroll, Kalyna           11 Marlins-CT           1:16.54    1:11.91        
                  33.95     1:11.91 (37.96)                                        
 19 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:22.59    1:11.95        
                  35.48     1:11.95 (36.47)                                        
 20 Siegel, Lucy              11 SMC-MR               1:14.78    1:11.99        
                  35.00     1:11.99 (36.99)                                        
 21 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:16.34    1:12.57        
                  36.43     1:12.57 (36.14)                                        
 22 Aldeanueva, Cristina      11 Marlins-CT           1:23.03    1:13.40        
                  35.86     1:13.40 (37.54)                                        
 23 Szpynda, Emily            12 SMC-MR               1:25.00    1:13.52        
                  35.22     1:13.52 (38.30)                                        
 24 Radulic, Sarah N          12 Morris County SC-NJ  1:11.25    1:13.70        
                  35.40     1:13.70 (38.30)                                        
 25 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR              1:14.13    1:14.27        
                  35.33     1:14.27 (38.94)                                        
 26 Romero, Stef N            12 COND-MR              1:15.69    1:14.63        
                  35.01     1:14.63 (39.62)                                        
 27 Prahl, Lizzie J           12 Silver Streaks-MR    1:14.14    1:14.80        
                  36.11     1:14.80 (38.69)                                        
 28 Medina, Priscilla         11 COND-MR              1:19.26    1:16.06        
                  36.67     1:16.06 (39.39)                                        
 29 Pollack, Sage M           12 COND-MR              1:20.08    1:16.89        
                  37.71     1:16.89 (39.18)                                        
 30 Salimi, Sana W            11 COND-MR              1:18.15    1:17.06        
                  37.23     1:17.06 (39.83)                                        
 31 Holl, Lily M              12 Marlins-CT           1:27.19    1:17.31        
                  37.00     1:17.31 (40.31)                                        
 32 Olesen, Jillian M         11 Marlins-CT           1:22.91    1:17.58        
                  37.74     1:17.58 (39.84)                                        
 33 McCormack, Bridget        11 SMC-MR               1:22.39    1:17.59        
                  37.09     1:17.59 (40.50)                                        
 34 Szpynda, Adriana          12 SMC-MR               1:25.00    1:18.50        
                  37.38     1:18.50 (41.12)                                        
 35 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT    1:18.78        
                  37.09     1:18.78 (41.69)                                        
 36 Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT    1:20.55        
                  40.21     1:20.55 (40.34)                                        
 37 Stevens, Natalie C        12 COND-MR              1:30.00    1:21.27        
                  37.93     1:21.27 (43.34)                                        
 38 Vogel, Morgan             12 SMC-MR               1:23.64    1:21.91        
                  38.30     1:21.91 (43.61)                                        
 39 Berzolla, Courtney C      11 Marlins-CT                NT    1:22.92        
                  39.31     1:22.92 (43.61)                                        
 40 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR              1:40.00    1:24.24        
                  40.25     1:24.24 (43.99)                                        
 41 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:32.33    1:27.56        
                  40.58     1:27.56 (46.98)                                        
 42 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  1:42.29    1:29.15        
                  43.33     1:29.15 (45.82)                                        
 43 Tong, Mona Q              11 COND-MR              1:32.79    1:30.64        
 44 DeLuise, Allie C          11 Morris County SC-NJ  1:34.06    1:31.68        
                  42.99     1:31.68 (48.69)                                        
 45 Downes, Claire R          11 COND-MR              1:38.33    1:33.16        
                  43.45     1:33.16 (49.71)                                        
 46 Hwang, Boyoung B          12 COND-MR              1:34.60    1:33.17        
                  41.29     1:33.17 (51.88)                                        
 46 Hanson, Sofie M           11 COND-MR              1:41.50    1:33.17        
                  44.12     1:33.17 (49.05)                                        
 48 Gardner, Schuyler E       11 COND-MR              1:40.49    1:37.41        
                  46.15     1:37.41 (51.26)                                        
 49 Silver, Samantha M        11 COND-MR              1:42.38    1:40.13        
                  46.58     1:40.13 (53.55)                                        
 50 Butcher, Simone A         11 COND-MR              1:37.70    1:45.33        
                  44.99   1:45.33 (1:00.34)                                        
 -- Raab, Hailey C            11 COND-MR              1:44.00    1:23.59        
      Did not finish
                  43.73     1:23.59 (39.86)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
              2:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT           2:08.82    2:04.62 SILV   
                  28.77     1:00.15 (31.38)     1:32.82 (32.67)     2:04.62 (31.80)
  2 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT           2:12.00    2:12.95        
                  29.56     1:03.97 (34.41)     1:39.23 (35.26)     2:12.95 (33.72)
  3 Belovsky, Mia P           12 COND-MR              2:21.26    2:17.00        
                  30.54     1:05.47 (34.93)     1:41.98 (36.51)     2:17.00 (35.02)
  4 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  2:25.85    2:24.34        
                  33.23     1:10.00 (36.77)     1:47.39 (37.39)     2:24.34 (36.95)
  5 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  2:25.15    2:25.87        
                  31.99     1:09.83 (37.84)     1:48.96 (39.13)     2:25.87 (36.91)
  6 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              2:28.63    2:26.17        
                  33.13     1:11.06 (37.93)     1:49.93 (38.87)     2:26.17 (36.24)
  7 Scanlan, Paula Y          11 Marlins-CT           2:45.66    2:26.45        
                  32.53     1:09.02 (36.49)     1:47.71 (38.69)     2:26.45 (38.74)
  8 Adorable, Katie R         12 COND-MR              2:36.02    2:31.94        
                  31.98     1:10.11 (38.13)     1:51.51 (41.40)     2:31.94 (40.43)
  9 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              2:31.63    2:33.19        
                  34.36     1:13.41 (39.05)     1:54.29 (40.88)     2:33.19 (38.90)
 10 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              2:41.24    2:35.38        
                  34.15     1:14.14 (39.99)     1:55.46 (41.32)     2:35.38 (39.92)
 11 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR              2:41.87    2:36.96        
                  35.96     1:16.16 (40.20)     1:57.45 (41.29)     2:36.96 (39.51)
 12 Jang, Sarah               12 COND-MR              2:50.45    2:38.19        
                  34.40     1:14.41 (40.01)     1:56.19 (41.78)     2:38.19 (42.00)
 13 Skae, Anya B              11 COND-MR              2:43.48    2:40.58        
                  37.93     1:19.59 (41.66)     2:01.46 (41.87)     2:40.58 (39.12)
 14 Sarafin, Ashleigh A       11 Morris County SC-NJ  2:44.05    2:41.36        
                  37.09     1:19.24 (42.15)     2:01.67 (42.43)     2:41.36 (39.69)
 15 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              2:48.19    2:43.21        
                  37.65     1:19.58 (41.93)     2:02.60 (43.02)     2:43.21 (40.61)
 16 Sweet, Erin M             11 COND-MR              2:43.96    2:43.62        
                  36.74     1:18.13 (41.39)     2:01.35 (43.22)     2:43.62 (42.27)
 17 Medina, Priscilla         11 COND-MR              2:50.30    2:45.41        
                  38.37     1:21.40 (43.03)     2:05.30 (43.90)     2:45.41 (40.11)
 18 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR              3:03.80    2:45.48        
                  39.47     1:21.72 (42.25)     2:05.18 (43.46)     2:45.48 (40.30)
 19 Radulic, Sarah N          12 Morris County SC-NJ  2:35.55    2:46.28        
                  37.33     1:19.84 (42.51)     2:03.83 (43.99)     2:46.28 (42.45)
 20 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ  2:50.05    2:49.08        
                  39.56     1:22.72 (43.16)     2:06.70 (43.98)     2:49.08 (42.38)
 21 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ  3:03.54    2:56.54        
                  40.02     1:25.58 (45.56)     2:12.28 (46.70)     2:56.54 (44.26)
 22 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR              3:20.00    3:15.27        
                  47.75     1:38.34 (50.59)     2:29.54 (51.20)     3:15.27 (45.73)
 23 Guduru, Asritha           11 Morris County SC-NJ  3:36.24    3:17.30        
                  43.81     1:34.01 (50.20)     2:26.52 (52.51)     3:17.30 (50.78)
 24 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ  3:25.05    3:23.66        
                  45.63     1:38.15 (52.52)     2:31.86 (53.71)     3:23.66 (51.80)
 25 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              3:50.28    3:24.62        
                  43.95     1:37.26 (53.31)     2:30.00 (52.74)     3:24.62 (54.62)
 26 Downes, Claire R          11 COND-MR              3:28.00    3:30.77        
                  47.33     1:41.60 (54.27)     2:38.38 (56.78)     3:30.77 (52.39)
 27 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  3:48.08    3:36.07        
                  47.68     1:44.99 (57.31)     2:43.64 (58.65)     3:36.07 (52.43)
 28 Silver, Samantha M        11 COND-MR              3:34.56    3:40.10        
                  49.19   1:50.71 (1:01.52)     2:46.28 (55.57)     3:40.10 (53.82)
 -- Butcher, Simone A         11 COND-MR              3:24.00         DQ        
      No touch on turn
                                                    1:35.68 ( )          DQ (54.69)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT             31.49      30.21 ZQ     
  2 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT             32.31      32.06 ZQ     
  3 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             34.33      33.83 SILV   
  4 Belovsky, Mia P           12 COND-MR                34.64      34.22 SILV   
  5 Scanlan, Paula Y          11 Marlins-CT             37.71      34.33 SILV   
  6 Dovell, Frances M         12 Silver Streaks-MR      33.58      34.60 SILV   
  7 Frascati, Nicole M        12 Silver Streaks-MR      35.12      35.24 SILV   
  7 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                35.73      35.24 SILV   
  9 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR                35.50      35.31 SILV   
 10 Adorable, Katie R         12 COND-MR                37.00      35.45 SILV   
 11 Hamazaki, Sakura          12 Silver Streaks-MR      35.63      35.56 SILV   
 12 Leigh, Georgia F          12 Marlins-CT             38.07      36.01 SILV   
 13 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                37.43      36.07 SILV   
 14 McCarthy, Honor W         11 Marlins-CT             38.92      36.08 SILV   
 15 Wolter, Lauren            12 SMC-MR                 36.32      36.21 SILV   
 16 Jones, Caroline           12 SMC-MR                 37.97      36.35 SILV   
 17 Leigh, Grace J            12 Marlins-CT             37.97      36.95 SILV   
 18 Sweet, Erin M             11 COND-MR                37.58      37.03 SILV   
 19 Ivey, Hailey              11 SMC-MR                 39.35      37.21 SILV   
 20 O'Sullivan, Marycate A    12 COND-MR                41.36      37.47 SILV   
 21 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                37.05      37.62 SILV   
 22 Jang, Sarah               12 COND-MR                38.15      37.65 SILV   
 23 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR                42.55      37.78 SILV   
 24 Salimi, Sana W            11 COND-MR                40.66      37.87 SILV   
 25 Hodzic, Larissa           11 Marlins-CT             38.19      38.22        
 26 Lane, Caitlin             11 SMC-MR                 40.98      38.63        
 27 Morris, Emily G           11 Silver Streaks-MR      38.62      38.71        
 28 Gabriel, Tara N           12 Silver Streaks-MR      38.44      38.82        
 29 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ    39.00      38.96        
 30 Macaluso, Sophia          12 Silver Streaks-MR      36.91      39.02        
 31 Tuchman, Emily            11 SMC-MR                 42.42      39.33        
 32 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR                40.75      39.55        
 33 Tran, Julia               11 COND-MR                42.50      39.58        
 34 Charewicz, Natalie F      12 Morris County SC-NJ    40.17      39.79        
 35 Buscema, Pamela           11 SMC-MR                 39.28      39.87        
 36 McCormack, Bridget        11 SMC-MR                 44.87      39.95        
 37 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ    41.40      40.55        
 38 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR                46.00      40.59        
 39 Romero, Stef N            12 COND-MR                40.05      40.62        
 40 Stevens, Natalie C        12 COND-MR                45.00      40.68        
 41 Aldeanueva, Cristina      11 Marlins-CT             52.88      40.88        
 42 Prahl, Lizzie J           12 Silver Streaks-MR      39.19      41.09        
 43 Medina, Priscilla         11 COND-MR                43.64      41.33        
 44 Skae, Anya B              11 COND-MR                42.11      41.34        
 45 Pollack, Sage M           12 COND-MR                42.24      41.57        
 46 Cartularo, Morgan         12 SMC-MR                 40.88      41.68        
 47 Holl, Lily M              12 Marlins-CT             52.73      41.92        
 48 Policastro, Gianna N      12 COND-MR                43.81      42.59        
 49 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR                 43.31      42.67        
 50 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR                47.00      43.35        
 51 Lilian, Sarah             11 SMC-MR                 43.56      43.74        
 52 Siegel, Lucy              11 SMC-MR                 42.65      44.20        
 53 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ    50.05      44.35        
 54 Olesen, Jillian M         11 Marlins-CT             46.76      44.60        
 55 Clemens, Isabella G       11 Marlins-CT             50.81      44.68        
 56 Cushman, Alexis           12 SMC-MR                 48.08      45.42        
 57 Tong, Mona Q              11 COND-MR                45.98      45.53        
 58 Struhar, Jamie E          12 Marlins-MR             44.36      45.80        
 59 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT      46.03        
 60 Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT      46.70        
 61 Tomson, Greta             12 SMC-MR                 45.92      46.86        
 62 Downes, Claire R          11 COND-MR                49.73      47.24        
 63 Schwartz, Hailey D        12 COND-MR                46.89      48.05        
 64 Hanson, Sofie M           11 COND-MR                50.30      48.15        
 65 Butcher, Simone A         11 COND-MR                48.58      48.75        
 66 Villano, Grace            11 SMC-MR                 47.00      50.56        
 67 Silver, Samantha M        11 COND-MR                52.76      50.75        
 68 Hwang, Boyoung B          12 COND-MR                51.81      51.62        
 -- Sheerin Weissenberg, Jac  11 SMC-MR                 47.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
              1:05.49  JO
              1:05.49  ZQ
              1:11.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT           1:06.25    1:03.19 JO     
                  30.86     1:03.19 (32.33)                                        
  2 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT           1:09.35    1:09.51 SILV   
                  33.50     1:09.51 (36.01)                                        
  3 Scanlan, Paula Y          11 Marlins-CT           1:26.65    1:11.46        
                  35.16     1:11.46 (36.30)                                        
  4 Dovell, Frances M         12 Silver Streaks-MR    1:15.80    1:13.72        
                  35.38     1:13.72 (38.34)                                        
  5 Ivey, Hailey              11 SMC-MR               1:22.89    1:15.44        
                  37.29     1:15.44 (38.15)                                        
  6 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  1:18.48    1:17.71        
                  38.18     1:17.71 (39.53)                                        
  7 Fauver, Lily              12 SMC-MR               1:18.24    1:17.79        
                  38.19     1:17.79 (39.60)                                        
  8 Jang, Sarah               12 COND-MR              1:22.02    1:17.90        
                  38.10     1:17.90 (39.80)                                        
  9 Jones, Caroline           12 SMC-MR               1:18.70    1:18.29        
 10 McCarthy, Honor W         11 Marlins-CT           1:22.46    1:21.06        
                  38.23     1:21.06 (42.83)                                        
 11 Radulic, Sarah N          12 Morris County SC-NJ  1:20.62    1:21.53        
                  39.39     1:21.53 (42.14)                                        
 12 Sarafin, Ashleigh A       11 Morris County SC-NJ  1:20.05    1:21.58        
                  39.95     1:21.58 (41.63)                                        
 13 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR               1:26.24    1:21.66        
                  39.38     1:21.66 (42.28)                                        
 14 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR              1:37.23    1:22.03        
                  40.49     1:22.03 (41.54)                                        
 15 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ  1:26.10    1:23.13        
                  40.88     1:23.13 (42.25)                                        
 16 Hodzic, Larissa           11 Marlins-CT           1:24.52    1:23.56        
                  40.62     1:23.56 (42.94)                                        
 17 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR              1:25.49    1:25.30        
                  41.55     1:25.30 (43.75)                                        
 18 Lane, Caitlin             11 SMC-MR               1:24.99    1:25.41        
                  42.06     1:25.41 (43.35)                                        
 19 Prahl, Lizzie J           12 Silver Streaks-MR    1:22.90    1:26.83        
 20 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR              1:27.34    1:28.82        
                  43.21     1:28.82 (45.61)                                        
 21 Stevens, Natalie C        12 COND-MR              1:45.00    1:29.19        
                  42.26     1:29.19 (46.93)                                        
 22 McCormack, Bridget        11 SMC-MR               1:31.67    1:30.62        
                  44.46     1:30.62 (46.16)                                        
 23 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ  1:37.95    1:30.69        
                  43.06     1:30.69 (47.63)                                        
 24 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:29.43    1:31.16        
                  47.23     1:31.16 (43.93)                                        
 25 Vogel, Morgan             12 SMC-MR               1:35.61    1:33.36        
                  46.28     1:33.36 (47.08)                                        
 26 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ  2:00.05    1:34.78        
                  46.41     1:34.78 (48.37)                                        
 27 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:44.29    1:37.09        
                  45.78     1:37.09 (51.31)                                        
 28 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT    1:39.91        
                  48.62     1:39.91 (51.29)                                        
 29 Downes, Claire R          11 COND-MR              1:50.00    1:40.50        
                  49.78     1:40.50 (50.72)                                        
 30 Butcher, Simone A         11 COND-MR              1:48.00    1:44.88        
 31 DeLuise, Allie C          11 Morris County SC-NJ  1:50.05    1:45.52        
                  51.97     1:45.52 (53.55)                                        
 32 Raab, Hailey C            11 COND-MR              1:50.00    1:48.25        
                  52.85     1:48.25 (55.40)                                        
 33 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  2:15.05    1:50.50        
                  52.84     1:50.50 (57.66)                                        
 34 Guduru, Asritha           11 Morris County SC-NJ  1:45.77    1:51.03        
 35 Gardner, Schuyler E       11 COND-MR              2:01.96    1:58.50        
                  56.15   1:58.50 (1:02.35)                                        
 -- Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT         DQ        
                1:40.99          DQ (20.22)                                        
 -- Ozsolak, Ani M            11 COND-MR              1:50.00         DQ        
                  55.47        DQ (1:05.01)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikawa, Carolyn K       12 UN-CT                  37.71      34.98 ZQ     
  2 Tramontano, Diana L       12 Marlins-CT             36.52      35.66 ZQ     
  3 Belovsky, Mia P           12 COND-MR                38.94      37.22 SILV   
  4 Lemischak, Allison M      11 Silver Streaks-MR      37.49      38.67 SILV   
  5 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR                37.80      38.76 SILV   
  6 Frascati, Nicole M        12 Silver Streaks-MR      40.05      39.18 SILV   
  7 Chao, Christina M         11 Marlins-CT             40.94      39.45 SILV   
  8 Leigh, Georgia F          12 Marlins-CT             41.49      39.75 SILV   
  9 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR                40.43      40.00 SILV   
 10 Jones, Caroline           12 SMC-MR                 42.60      40.87 SILV   
 11 Leigh, Grace J            12 Marlins-CT             40.97      41.07 SILV   
 12 Macaluso, Sophia          12 Silver Streaks-MR      40.18      41.59 SILV   
 13 Fauver, Lily              12 SMC-MR                 43.99      41.70 SILV   
 14 Hamazaki, Sakura          12 Silver Streaks-MR      41.67      42.15 SILV   
 15 Gabriel, Tara N           12 Silver Streaks-MR      43.61      42.85 SILV   
 16 Sweet, Erin M             11 COND-MR                43.93      43.92        
 17 Policastro, Gianna N      12 COND-MR                44.69      44.29        
 18 Pollack, Sage M           12 COND-MR                47.63      46.04        
 19 Skae, Anya B              11 COND-MR                47.97      46.07        
 20 Romero, Stef N            12 COND-MR                45.81      46.08        
 21 Szpynda, Adriana          12 SMC-MR                 48.00      46.09        
 22 Stevens, Natalie C        12 COND-MR                57.25      46.18        
 23 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR                52.00      46.50        
 24 Salimi, Sana W            11 COND-MR                47.90      47.02        
 25 Szpynda, Emily            12 SMC-MR                 48.00      47.16        
 26 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ    45.28      47.28        
 27 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR                45.48      47.74        
 28 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR                53.34      48.04        
 29 Aldeanueva, Cristina      11 Marlins-CT             57.69      48.28        
 30 Butcher, Simone A         11 COND-MR                57.89      48.63        
 31 DeLuise, Allie C          11 Morris County SC-NJ    49.91      49.10        
 32 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ    55.05      51.68        
 33 Berzolla, Courtney C      11 Marlins-CT                NT      52.31        
 34 Tong, Mona Q              11 COND-MR                53.91      53.03        
 35 Hanson, Sofie M           11 COND-MR                57.93      55.19        
 36 Downes, Claire R          11 COND-MR              1:07.55      58.18        
 37 Gardner, Schuyler E       11 COND-MR                59.06      59.62        
 38 Ozsolak, Ani M            11 COND-MR                55.00    1:00.12        
 39 Raab, Hailey C            11 COND-MR                56.00    1:05.23        
 -- Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:21.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikawa, Carolyn K       12 UN-CT                1:19.24    1:14.67 JO     
                  35.50     1:14.67 (39.17)                                        
  2 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:23.80    1:19.45 SILV   
                  37.87     1:19.45 (41.58)                                        
  3 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              1:28.66    1:21.57 SILV   
                  38.30     1:21.57 (43.27)                                        
  4 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              1:22.33    1:22.36        
                  39.36     1:22.36 (43.00)                                        
  5 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR              1:27.46    1:24.40        
                  39.67     1:24.40 (44.73)                                        
  6 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  1:28.99    1:24.45        
                  41.03     1:24.45 (43.42)                                        
  7 Lemischak, Allison M      11 Silver Streaks-MR    1:24.43    1:25.31        
                  39.99     1:25.31 (45.32)                                        
  8 Leigh, Grace J            12 Marlins-CT           1:29.72    1:25.93        
                  40.69     1:25.93 (45.24)                                        
  9 Chao, Christina M         11 Marlins-CT           1:33.97    1:26.82        
                  41.10     1:26.82 (45.72)                                        
 10 Ivey, Hailey              11 SMC-MR               1:34.81    1:27.24        
                  41.71     1:27.24 (45.53)                                        
 11 Hamazaki, Sakura          12 Silver Streaks-MR    1:31.28    1:28.95        
                  42.18     1:28.95 (46.77)                                        
 12 Macaluso, Sophia          12 Silver Streaks-MR    1:27.54    1:29.83        
                  43.41     1:29.83 (46.42)                                        
 13 Scanlan, Paula Y          11 Marlins-CT           1:34.48    1:30.44        
                  42.54     1:30.44 (47.90)                                        
 14 Cushman, Alexis           12 SMC-MR               1:37.71    1:30.77        
                  43.06     1:30.77 (47.71)                                        
 15 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              1:39.67    1:31.26        
                  43.64     1:31.26 (47.62)                                        
 16 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:32.76    1:31.41        
                  42.71     1:31.41 (48.70)                                        
 17 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  1:54.11    1:32.04        
                  43.83     1:32.04 (48.21)                                        
 18 Sweet, Erin M             11 COND-MR              1:33.09    1:32.25        
                  45.03     1:32.25 (47.22)                                        
 19 Tran, Julia               11 COND-MR              1:56.03    1:32.53        
                  44.96     1:32.53 (47.57)                                        
 20 Tuchman, Emily            11 SMC-MR               1:39.21    1:32.96        
                  44.54     1:32.96 (48.42)                                        
 21 Medina, Priscilla         11 COND-MR              1:41.06    1:33.08        
                  44.66     1:33.08 (48.42)                                        
 22 Hodzic, Larissa           11 Marlins-CT           1:43.51    1:34.07        
                  41.99     1:34.07 (52.08)                                        
 23 Buscema, Pamela           11 SMC-MR               1:35.85    1:34.93        
                  45.97     1:34.93 (48.96)                                        
 24 Siegel, Lucy              11 SMC-MR               1:44.56    1:35.35        
                  46.55     1:35.35 (48.80)                                        
 25 Charewicz, Natalie F      12 Morris County SC-NJ  1:39.74    1:37.10        
                  45.12     1:37.10 (51.98)                                        
 26 Cartularo, Morgan         12 SMC-MR               1:37.43    1:37.25        
                  46.55     1:37.25 (50.70)                                        
 27 Jang, Sarah               12 COND-MR              1:45.03    1:37.71        
                  44.61     1:37.71 (53.10)                                        
 28 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT    1:37.91        
                  45.50     1:37.91 (52.41)                                        
 29 Pollack, Sage M           12 COND-MR              1:42.20    1:37.92        
                  46.76     1:37.92 (51.16)                                        
 30 Lilian, Sarah             11 SMC-MR               1:34.24    1:37.98        
                  47.53     1:37.98 (50.45)                                        
 31 Wolter, Lauren            12 SMC-MR               1:42.39    1:38.12        
                  46.32     1:38.12 (51.80)                                        
 32 Holl, Lily M              12 Marlins-CT                NT    1:38.18        
                  47.46     1:38.18 (50.72)                                        
 33 Romero, Stef N            12 COND-MR              1:41.30    1:38.68        
                  46.15     1:38.68 (52.53)                                        
 34 Skae, Anya B              11 COND-MR              1:38.99    1:38.80        
                  46.70     1:38.80 (52.10)                                        
 35 Morris, Emily G           11 Silver Streaks-MR    1:40.11    1:39.10        
                  46.85     1:39.10 (52.25)                                        
 36 Stevens, Natalie C        12 COND-MR              1:50.00    1:39.13        
                  46.74     1:39.13 (52.39)                                        
 37 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR              1:40.36    1:41.69        
                  48.20     1:41.69 (53.49)                                        
 38 Tomson, Greta             12 SMC-MR               1:39.61    1:41.76        
                  48.36     1:41.76 (53.40)                                        
 39 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR              1:50.00    1:44.08        
                  50.32     1:44.08 (53.76)                                        
 40 Clemens, Isabella G       11 Marlins-CT                NT    1:44.37        
                  48.94     1:44.37 (55.43)                                        
 41 Prahl, Lizzie J           12 Silver Streaks-MR    1:48.29    1:44.39        
                  49.64     1:44.39 (54.75)                                        
 42 Struhar, Jamie E          12 Marlins-MR           1:44.85    1:44.53        
                  49.80     1:44.53 (54.73)                                        
 43 Olesen, Jillian M         11 Marlins-CT           1:55.14    1:44.69        
                  49.33     1:44.69 (55.36)                                        
 44 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ  1:47.67    1:45.74        
                  49.30     1:45.74 (56.44)                                        
 45 Butcher, Simone A         11 COND-MR              2:04.49    1:46.99        
                  50.92     1:46.99 (56.07)                                        
 46 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ  1:44.45    1:48.35        
                  50.59     1:48.35 (57.76)                                        
 47 Sheerin Weissenberg, Jac  11 SMC-MR               1:45.00    1:50.03        
                  49.70   1:50.03 (1:00.33)                                        
 48 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              2:00.00    1:51.02        
                  52.83     1:51.02 (58.19)                                        
 49 Tong, Mona Q              11 COND-MR              1:58.19    1:51.12        
                  53.32     1:51.12 (57.80)                                        
 50 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ  2:15.05    1:52.81        
                  53.61     1:52.81 (59.20)                                        
 51 Villano, Grace            11 SMC-MR               1:44.00    1:55.38        
 52 Hanson, Sofie M           11 COND-MR              2:03.45    1:56.03        
                  56.58     1:56.03 (59.45)                                        
 53 Hwang, Boyoung B          12 COND-MR              2:00.00    1:56.45        
 54 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  2:30.05    1:58.20        
                  53.62   1:58.20 (1:04.58)                                        
 55 Downes, Claire R          11 COND-MR              2:24.54    2:04.08        
                  57.53   2:04.08 (1:06.55)                                        
 56 Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT    2:10.98        
                  47.18   2:10.98 (1:23.80)                                        
 -- Silver, Samantha M        11 COND-MR              2:00.27         DQ        
      Alternating Kick
                  56.58        DQ (1:06.17)                                        
 -- Schwartz, Hailey D        12 COND-MR              2:17.75         DQ        
      Downward butterfly kick
                  51.67        DQ (1:02.05)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                36.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tramontano, Diana L       12 Marlins-CT             31.55      30.76 ZQ     
  2 Dovell, Frances M         12 Silver Streaks-MR      31.83      31.13 JO     
  3 Belovsky, Mia P           12 COND-MR                32.02      31.25 JO     
  4 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                33.87      32.58 SILV   
  5 Lemischak, Allison M      11 Silver Streaks-MR      32.60      32.87 SILV   
  6 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR                34.18      32.94 SILV   
  7 Adorable, Katie R         12 COND-MR                34.61      33.32 SILV   
  8 Leigh, Grace J            12 Marlins-CT             34.32      33.93 SILV   
  9 Macaluso, Sophia          12 Silver Streaks-MR      32.45      34.13 SILV   
 10 Hamazaki, Sakura          12 Silver Streaks-MR      36.11      34.53 SILV   
 11 Gabriel, Tara N           12 Silver Streaks-MR      34.79      34.57 SILV   
 12 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR                34.26      34.66 SILV   
 13 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ    35.31      35.14 SILV   
 14 Carroll, Kalyna           11 Marlins-CT             38.29      35.47 SILV   
 15 Jang, Sarah               12 COND-MR                39.84      35.49 SILV   
 16 Frascati, Nicole M        12 Silver Streaks-MR      36.14      35.66 SILV   
 17 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR                36.93      35.82 SILV   
 18 Leigh, Georgia F          12 Marlins-CT             34.71      35.85 SILV   
 19 Pollack, Sage M           12 COND-MR                41.90      36.68        
 20 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                37.48      36.70        
 21 Salimi, Sana W            11 COND-MR                37.06      37.32        
 22 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ    37.92      37.57        
 23 Capolongo, Genevieve      12 SMC-MR                 42.63      37.61        
 24 Skae, Anya B              11 COND-MR                37.77      37.95        
 25 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                44.17      38.00        
 26 Ivey, Hailey              11 SMC-MR                 39.45      38.37        
 27 Sweet, Erin M             11 COND-MR                41.80      38.65        
 28 Chao, Christina M         11 Marlins-CT             38.71      38.95        
 29 Policastro, Gianna N      12 COND-MR                42.66      39.25        
 30 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR                43.94      39.59        
 31 Lane, Caitlin             11 SMC-MR                 39.02      39.71        
 32 Szpynda, Emily            12 SMC-MR                 47.00      39.92        
 33 Siegel, Lucy              11 SMC-MR                 42.72      40.82        
 34 Romero, Stef N            12 COND-MR                41.47      40.89        
 35 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR                41.06      40.93        
 36 Medina, Priscilla         11 COND-MR                42.19      41.00        
 37 Aldeanueva, Cristina      11 Marlins-CT                NT      41.67        
 38 McCormack, Bridget        11 SMC-MR                 42.48      41.87        
 39 Szpynda, Adriana          12 SMC-MR                 47.00      41.97        
 40 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR                50.00      42.00        
 41 Olesen, Jillian M         11 Marlins-CT             53.53      42.73        
 42 Vogel, Morgan             12 SMC-MR                 45.78      43.87        
 43 Stevens, Natalie C        12 COND-MR                52.00      44.57        
 44 Holl, Lily M              12 Marlins-CT                NT      45.33        
 45 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT      47.30        
 46 Guduru, Asritha           11 Morris County SC-NJ    47.43      47.98        
 47 Silver, Samantha M        11 COND-MR                52.87      49.13        
 48 Hanson, Sofie M           11 COND-MR              1:05.73      59.54        
 -- Raab, Hailey C            11 COND-MR                52.00         DQ        
      False start
 -- Ozsolak, Ani M            11 COND-MR                50.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikawa, Carolyn K       12 UN-CT                1:16.26    1:10.65        
                  33.33     1:10.65 (37.32)                                        
  2 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:12.99    1:10.76        
                  33.34     1:10.76 (37.42)                                        
  3 Belovsky, Mia P           12 COND-MR              1:13.26    1:11.12        
                  33.58     1:11.12 (37.54)                                        
  4 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR              1:17.09    1:15.22        
                  34.73     1:15.22 (40.49)                                        
  5 Lemischak, Allison M      11 Silver Streaks-MR    1:14.94    1:15.24        
                  33.69     1:15.24 (41.55)                                        
  6 Dovell, Frances M         12 Silver Streaks-MR    1:14.12    1:15.78        
                  33.94     1:15.78 (41.84)                                        
  7 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:19.70    1:17.23        
                  35.09     1:17.23 (42.14)                                        
  8 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  1:21.78    1:18.14        
                  37.88     1:18.14 (40.26)                                        
  9 Macaluso, Sophia          12 Silver Streaks-MR    1:14.83    1:19.18        
                  35.08     1:19.18 (44.10)                                        
 10 Adorable, Katie R         12 COND-MR              1:21.18    1:19.46        
                  34.20     1:19.46 (45.26)                                        
 11 Gabriel, Tara N           12 Silver Streaks-MR    1:21.10    1:19.81        
                  36.47     1:19.81 (43.34)                                        
 12 Jones, Caroline           12 SMC-MR               1:30.03    1:19.99        
                  37.08     1:19.99 (42.91)                                        
 13 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  1:44.49    1:20.67        
                  43.87     1:20.67 (36.80)                                        
 14 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR              1:27.15    1:21.44        
                  36.34     1:21.44 (45.10)                                        
 15 Jang, Sarah               12 COND-MR              1:33.24    1:22.84        
                  38.12     1:22.84 (44.72)                                        
 16 Skae, Anya B              11 COND-MR              1:25.96    1:24.19        
                  39.25     1:24.19 (44.94)                                        
 17 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ  1:25.05    1:26.55        
                  40.33     1:26.55 (46.22)                                        
 18 Hodzic, Larissa           11 Marlins-CT           1:36.43    1:26.75        
                  38.48     1:26.75 (48.27)                                        
 19 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:24.31    1:27.09        
                  40.47     1:27.09 (46.62)                                        
 20 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR              1:44.87    1:27.96        
                  40.89     1:27.96 (47.07)                                        
 21 O'Sullivan, Marycate A    12 COND-MR              1:26.64    1:28.12        
                  38.56     1:28.12 (49.56)                                        
 22 Chao, Christina M         11 Marlins-CT                NT    1:30.69        
                  42.71     1:30.69 (47.98)                                        
 23 Salimi, Sana W            11 COND-MR              1:31.08    1:31.18        
 24 Lane, Caitlin             11 SMC-MR               1:31.97    1:31.93        
                  40.56     1:31.93 (51.37)                                        
 25 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              1:33.44    1:32.37        
                  42.01     1:32.37 (50.36)                                        
 26 Medina, Priscilla         11 COND-MR              1:39.13    1:34.27        
                  43.05     1:34.27 (51.22)                                        
 27 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:48.76    1:38.51        
                  45.29     1:38.51 (53.22)                                        
 28 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR              1:37.39    1:38.65        
                  43.30     1:38.65 (55.35)                                        
 29 Fernandes, Lauren P       11 COND-MR              1:50.00    1:41.64        
                  47.28     1:41.64 (54.36)                                        
 30 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT    1:44.93        
 31 McCormack, Bridget        11 SMC-MR               1:42.01    1:45.16        
                  46.15     1:45.16 (59.01)                                        
 32 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  2:15.05    1:53.36        
                  50.86   1:53.36 (1:02.50)                                        
 33 Silver, Samantha M        11 COND-MR              2:13.59    2:00.05        
                  56.52   2:00.05 (1:03.53)                                        
 -- Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.87        DQ (1:00.44)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:19.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT           1:07.37    1:05.61 ZQ     
                  30.22     1:05.61 (35.39)                                        
  2 Tramontano, Diana L       12 Marlins-CT           1:13.21    1:07.84 ZQ     
                  31.57     1:07.84 (36.27)                                        
  3 Belovsky, Mia P           12 COND-MR              1:14.42    1:10.74 JO     
                  32.34     1:10.74 (38.40)                                        
  4 Morikawa, Carolyn K       12 UN-CT                1:15.09    1:11.37 SILV   
                  34.55     1:11.37 (36.82)                                        
  5 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              1:14.36    1:14.10 SILV   
                  34.33     1:14.10 (39.77)                                        
  6 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR              1:15.52    1:15.02 SILV   
                  34.85     1:15.02 (40.17)                                        
  7 Leigh, Grace J            12 Marlins-CT           1:24.30    1:15.16 SILV   
                  34.58     1:15.16 (40.58)                                        
  8 Dovell, Frances M         12 Silver Streaks-MR    1:13.08    1:15.31 SILV   
  9 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:16.55    1:15.49 SILV   
                  35.42     1:15.49 (40.07)                                        
 10 Hamazaki, Sakura          12 Silver Streaks-MR    1:19.71    1:15.75 SILV   
                  34.60     1:15.75 (41.15)                                        
 11 Adorable, Katie R         12 COND-MR              1:17.60    1:16.56 SILV   
                  34.92     1:16.56 (41.64)                                        
 12 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              1:19.36    1:16.71 SILV   
                  35.92     1:16.71 (40.79)                                        
 13 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  1:22.63    1:17.55 SILV   
                  37.62     1:17.55 (39.93)                                        
 14 Leigh, Georgia F          12 Marlins-CT           1:20.73    1:17.67 SILV   
                  36.79     1:17.67 (40.88)                                        
 15 McCarthy, Honor W         11 Marlins-CT           1:22.57    1:18.16 SILV   
                  36.14     1:18.16 (42.02)                                        
 16 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  1:19.03    1:18.66 SILV   
                  37.55     1:18.66 (41.11)                                        
 17 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:19.55    1:20.90        
                  36.31     1:20.90 (44.59)                                        
 18 Jang, Sarah               12 COND-MR              1:26.94    1:21.63        
                  36.14     1:21.63 (45.49)                                        
 19 Hodzic, Larissa           11 Marlins-CT           1:24.80    1:21.78        
                  35.64     1:21.78 (46.14)                                        
 20 Sweet, Erin M             11 COND-MR              1:24.53    1:22.22        
                  38.12     1:22.22 (44.10)                                        
 21 Sarafin, Ashleigh A       11 Morris County SC-NJ  1:21.71    1:22.34        
                  38.57     1:22.34 (43.77)                                        
 22 Chao, Christina M         11 Marlins-CT           1:26.70    1:22.38        
                  40.55     1:22.38 (41.83)                                        
 23 Skae, Anya B              11 COND-MR              1:27.01    1:23.31        
                  39.47     1:23.31 (43.84)                                        
 24 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              1:27.71    1:23.37        
                  39.53     1:23.37 (43.84)                                        
 25 Carroll, Kalyna           11 Marlins-CT           1:32.96    1:24.51        
                  38.87     1:24.51 (45.64)                                        
 26 Medina, Priscilla         11 COND-MR              1:27.26    1:25.59        
                  42.05     1:25.59 (43.54)                                        
 27 Salimi, Sana W            11 COND-MR              1:27.04    1:25.65        
                  38.54     1:25.65 (47.11)                                        
 28 Pollack, Sage M           12 COND-MR              1:29.72    1:25.82        
                  41.08     1:25.82 (44.74)                                        
 29 Siegel, Lucy              11 SMC-MR               1:31.31    1:26.43        
                  41.84     1:26.43 (44.59)                                        
 30 Romero, Stef N            12 COND-MR              1:27.69    1:27.85        
                  41.25     1:27.85 (46.60)                                        
 31 Giannelli, Sophia         12 SMC-MR               1:32.47    1:27.88        
                  44.23     1:27.88 (43.65)                                        
 32 Radulic, Sarah N          12 Morris County SC-NJ  1:27.43    1:28.13        
                  40.12     1:28.13 (48.01)                                        
 33 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR              1:40.00    1:28.65        
                  40.37     1:28.65 (48.28)                                        
 34 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ  1:28.15    1:28.84        
                  39.10     1:28.84 (49.74)                                        
 35 Prahl, Lizzie J           12 Silver Streaks-MR    1:29.16    1:29.53        
                  42.28     1:29.53 (47.25)                                        
 36 Olesen, Jillian M         11 Marlins-CT           1:39.81    1:29.66        
                  42.54     1:29.66 (47.12)                                        
 37 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ       NT    1:31.67        
                  41.45     1:31.67 (50.22)                                        
 38 Berzolla, Courtney C      11 Marlins-CT                NT    1:33.50        
                  43.86     1:33.50 (49.64)                                        
 39 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ  1:45.05    1:35.69        
 40 Joyce, Molly K            11 COND-MR                   NT    1:35.87        
                  47.67     1:35.87 (48.20)                                        
 41 Rosenblatt, Samantha      12 COND-MR              1:48.00    1:38.24        
                  45.25     1:38.24 (52.99)                                        
 42 Tong, Mona Q              11 COND-MR              1:45.00    1:38.29        
                  44.85     1:38.29 (53.44)                                        
 43 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  2:30.05    1:41.27        
                  47.18     1:41.27 (54.09)                                        
 44 Noone, Elizabeth G        12 UNCON-MR                  NT    1:41.42        
                  48.48     1:41.42 (52.94)                                        
 45 DeLuise, Allie C          11 Morris County SC-NJ  1:47.80    1:42.00        
                  50.69     1:42.00 (51.31)                                        
 46 Guduru, Asritha           11 Morris County SC-NJ  1:40.05    1:45.79        
                  49.58     1:45.79 (56.21)                                        
 47 Hwang, Boyoung B          12 COND-MR              2:00.00    1:47.47        
                  53.22     1:47.47 (54.25)                                        
 48 Silver, Samantha M        11 COND-MR              1:53.57    1:56.63        
                  52.93   1:56.63 (1:03.70)                                        
 -- Holl, Lily M              12 Marlins-CT                NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.24          DQ (48.78)                                        
 -- Hanson, Sofie M           11 COND-MR              1:55.41         DQ        
      Not on back off wall - back
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT           2:28.74    2:20.39 SILV   
                  30.90     1:05.48 (34.58)     1:48.02 (42.54)     2:20.39 (32.37)
  2 Morikawa, Carolyn K       12 UN-CT                2:40.22    2:30.49 SILV   
                  32.85     1:13.72 (40.87)     1:54.75 (41.03)     2:30.49 (35.74)
  3 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT           2:37.58    2:33.62 SILV   
                  33.06     1:12.48 (39.42)     2:00.10 (47.62)     2:33.62 (33.52)
  4 Belovsky, Mia P           12 COND-MR              2:38.91    2:34.92 SILV   
                  33.16     1:13.79 (40.63)     2:00.41 (46.62)     2:34.92 (34.51)
  5 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              2:43.03    2:38.65 SILV   
                  35.51     1:15.72 (40.21)     2:01.33 (45.61)     2:38.65 (37.32)
  6 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  2:46.32    2:39.68        
                  36.27     1:18.99 (42.72)     2:05.26 (46.27)     2:39.68 (34.42)
  7 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR              2:44.79    2:39.71        
                  34.00     1:15.65 (41.65)     2:03.96 (48.31)     2:39.71 (35.75)
  8 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              2:39.21    2:40.09        
                  34.09     1:15.37 (41.28)     2:04.30 (48.93)     2:40.09 (35.79)
  9 Frascati, Nicole M        12 Silver Streaks-MR    2:46.94    2:43.72        
                  36.10     1:19.57 (43.47)     2:06.89 (47.32)     2:43.72 (36.83)
 10 McCarthy, Honor W         11 Marlins-CT           2:53.78    2:46.55        
                  36.44     1:19.66 (43.22)     2:10.35 (50.69)     2:46.55 (36.20)
 11 Leigh, Georgia F          12 Marlins-CT           2:58.79    2:47.30        
                  39.03     1:21.52 (42.49)     2:10.15 (48.63)     2:47.30 (37.15)
 12 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  2:57.11    2:47.45        
                  38.04     1:20.26 (42.22)     2:12.92 (52.66)     2:47.45 (34.53)
 13 Adorable, Katie R         12 COND-MR              2:50.90    2:47.70        
                  35.67     1:17.20 (41.53)     2:08.87 (51.67)     2:47.70 (38.83)
 14 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              3:08.01    2:48.68        
                  38.69     1:21.38 (42.69)     2:09.23 (47.85)     2:48.68 (39.45)
 15 Jang, Sarah               12 COND-MR              3:12.79    2:53.88        
                  36.92     1:20.20 (43.28)     2:10.99 (50.79)     2:53.88 (42.89)
 16 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              3:11.11    2:54.89        
                  40.20     1:26.02 (45.82)     2:14.34 (48.32)     2:54.89 (40.55)
 17 Skae, Anya B              11 COND-MR              3:06.32    2:57.55        
                  39.07     1:25.26 (46.19)     2:17.56 (52.30)     2:57.55 (39.99)
 18 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              2:53.35    2:58.06        
                  40.40     1:24.34 (43.94)     2:17.54 (53.20)     2:58.06 (40.52)
 19 Chao, Christina M         11 Marlins-CT           3:26.44    2:58.07        
                  39.82     1:29.81 (49.99)     2:16.78 (46.97)     2:58.07 (41.29)
 20 Sweet, Erin M             11 COND-MR              2:58.95    3:00.71        
                  42.34     1:25.22 (42.88)     2:17.60 (52.38)     3:00.71 (43.11)
 21 O'Sullivan, Marycate A    12 COND-MR              3:10.76    3:00.97        
                  39.00     1:23.03 (44.03)     2:19.22 (56.19)     3:00.97 (41.75)
 22 Medina, Priscilla         11 COND-MR              3:16.90    3:04.03        
                  45.06     1:33.04 (47.98)     2:24.85 (51.81)     3:04.03 (39.18)
 23 Wooster, Elizabeth C      12 Morris County SC-NJ  3:15.19    3:05.64        
                  40.25     1:25.19 (44.94)     2:22.28 (57.09)     3:05.64 (43.36)
 24 Silver, Elizabeth S       12 COND-MR              3:07.97    3:05.89        
                  37.47     1:23.78 (46.31)     2:23.76 (59.98)     3:05.89 (42.13)
 25 Salimi, Sana W            11 COND-MR              3:14.53    3:07.67        
                  41.80     1:28.60 (46.80)     2:26.68 (58.08)     3:07.67 (40.99)
 26 Tran, Julia               11 COND-MR              3:45.00    3:08.23        
                  41.81     1:31.17 (49.36)     2:25.11 (53.94)     3:08.23 (43.12)
 27 Pollack, Sage M           12 COND-MR              3:20.86    3:08.44        
                  42.79     1:32.17 (49.38)     2:26.59 (54.42)     3:08.44 (41.85)
 28 Romero, Stef N            12 COND-MR              3:12.13    3:09.42        
                  44.15     1:31.54 (47.39)     2:27.46 (55.92)     3:09.42 (41.96)
 29 Hunderfund, Rebecca       12 COND-MR              3:30.00    3:09.97        
                  41.21     1:28.71 (47.50)   2:28.73 (1:00.02)     3:09.97 (41.24)
 30 Del Monaco, Gabby M       11 COND-MR              3:08.79    3:12.42        
                  43.05     1:29.99 (46.94)     2:29.52 (59.53)     3:12.42 (42.90)
 31 Aldeanueva, Cristina      11 Marlins-CT                NT    3:21.35        
                  45.08     1:33.05 (47.97)     2:32.87 (59.82)     3:21.35 (48.48)
 32 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ  3:24.71    3:23.13        
                  45.68     1:34.96 (49.28)   2:37.80 (1:02.84)     3:23.13 (45.33)
 33 Storbeck, Nikki E         11 Morris County SC-NJ  3:50.05    3:31.17        
                  49.00     1:37.67 (48.67)   2:41.79 (1:04.12)     3:31.17 (49.38)
 34 Silver, Samantha M        11 COND-MR              4:17.05    3:59.01        
                  52.45   1:55.59 (1:03.14)   3:03.07 (1:07.48)     3:59.01 (55.94)
 35 Matthews, Ashley M        11 Morris County SC-NJ  4:30.05    4:01.77        
                  53.90   1:57.05 (1:03.15)   3:05.80 (1:08.75)     4:01.77 (55.97)
 -- Hanson, Sofie M           11 COND-MR              3:30.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  58.56   1:58.60 (1:00.04)   3:02.12 (1:03.52)          DQ (50.70)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
              5:44.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza, Ailee J          12 Marlins-CT           5:55.87    5:35.41 SILV   
                  29.67     1:03.28 (33.61)     1:37.58 (34.30)     2:11.79 (34.21)
        2:46.31 (34.52)     3:20.49 (34.18)     3:54.83 (34.34)     4:29.53 (34.70)
        5:03.48 (33.95)     5:35.41 (31.93)                                        
  2 Jahan, Sophie L           11 Marlins-CT           6:03.70    5:47.24        
                  30.03     1:04.74 (34.71)     1:40.39 (35.65)     2:15.57 (35.18)
        2:51.70 (36.13)     3:27.49 (35.79)     4:03.24 (35.75)     4:39.19 (35.95)
        5:14.53 (35.34)     5:47.24 (32.71)                                        
  3 Semenuk, Bridget A        10 Marlins-CT           6:10.62    5:47.25        
                  31.54     1:06.31 (34.77)     1:41.13 (34.82)     2:16.11 (34.98)
        2:52.16 (36.05)     3:27.50 (35.34)     4:03.50 (36.00)     4:39.02 (35.52)
        5:14.60 (35.58)     5:47.25 (32.65)                                        
  4 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  6:10.11    6:16.71        
                  34.02     1:11.81 (37.79)     1:49.84 (38.03)     2:28.11 (38.27)
        3:06.42 (38.31)     3:44.92 (38.50)     4:23.45 (38.53)     5:02.23 (38.78)
        5:40.35 (38.12)     6:16.71 (36.36)                                        
  5 Mcardle, Maeve C          11 COND-MR              6:25.38    6:26.23        
                  32.47     1:10.10 (37.63)     1:49.84 (39.74)     2:30.22 (40.38)
        3:10.73 (40.51)     3:50.87 (40.14)     4:31.73 (40.86)     5:11.69 (39.96)
        5:49.32 (37.63)     6:26.23 (36.91)                                        
  6 D'Amico, Nicole M         12 COND-MR              6:31.02    6:33.38        
                  33.02     1:09.81 (36.79)     1:48.99 (39.18)     2:28.20 (39.21)
        3:08.51 (40.31)     3:49.64 (41.13)     4:30.57 (40.93)     5:12.66 (42.09)
        5:53.24 (40.58)     6:33.38 (40.14)                                        
  7 Anacker, Boomie I         12 COND-MR              6:10.00    6:35.70        
                  34.12     1:12.88 (38.76)     1:53.34 (40.46)     2:34.39 (41.05)
        3:14.83 (40.44)     3:54.83 (40.00)     4:35.36 (40.53)     5:16.19 (40.83)
        5:57.54 (41.35)     6:35.70 (38.16)                                        
  8 Stiles, Juliann A         11 Morris County SC-NJ  6:47.89    6:36.95        
                  33.70     1:13.02 (39.32)     1:53.71 (40.69)     2:34.51 (40.80)
        3:16.65 (42.14)     3:58.86 (42.21)     4:39.79 (40.93)     5:20.46 (40.67)
        6:01.28 (40.82)     6:36.95 (35.67)                                        
  9 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              6:32.99    6:46.84        
                  35.70     1:15.12 (39.42)     1:56.64 (41.52)     2:38.38 (41.74)
        3:20.41 (42.03)     4:02.17 (41.76)     4:44.25 (42.08)     5:26.07 (41.82)
        6:06.99 (40.92)     6:46.84 (39.85)                                        
 10 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              7:10.00    6:48.81        
                  35.37     1:17.49 (42.12)     1:59.59 (42.10)     2:41.83 (42.24)
        3:23.55 (41.72)     4:06.56 (43.01)     4:48.40 (41.84)     5:30.61 (42.21)
        6:12.20 (41.59)     6:48.81 (36.61)                                        
 11 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              7:10.00    6:50.19        
                  32.95     1:12.19 (39.24)     1:54.06 (41.87)     2:35.71 (41.65)
        3:19.49 (43.78)     4:02.41 (42.92)     4:46.10 (43.69)     5:29.70 (43.60)
        6:11.33 (41.63)     6:50.19 (38.86)                                        
 12 Skae, Anya B              11 COND-MR              7:10.00    7:05.35        
                  38.36     1:20.44 (42.08)     2:03.31 (42.87)     2:46.99 (43.68)
        3:31.17 (44.18)     4:14.11 (42.94)     4:57.88 (43.77)     5:42.10 (44.22)
        6:25.32 (43.22)     7:05.35 (40.03)                                        
 13 Sarafin, Ashleigh A       11 Morris County SC-NJ  7:31.80    7:05.97        
                  36.81     1:19.15 (42.34)     2:02.65 (43.50)     2:45.86 (43.21)
        3:29.98 (44.12)     4:15.43 (45.45)     5:00.25 (44.82)     5:43.39 (43.14)
        6:25.31 (41.92)     7:05.97 (40.66)                                        
 14 Marzano, Haleigh M        10 COND-MR              6:50.00    7:07.03        
                  34.95     1:16.83 (41.88)     2:00.81 (43.98)     2:45.38 (44.57)
        3:30.25 (44.87)     4:15.42 (45.17)     5:00.36 (44.94)     5:45.47 (45.11)
        6:29.79 (44.32)     7:07.03 (37.24)                                        
 15 Policastro, Gianna N      12 COND-MR              7:40.66    7:07.14        
                  37.04     1:17.85 (40.81)     2:00.69 (42.84)     2:43.39 (42.70)
        3:26.68 (43.29)     4:11.27 (44.59)     4:55.85 (44.58)     5:40.76 (44.91)
        6:25.22 (44.46)     7:07.14 (41.92)                                        
 16 Keaveney, Megan C         10 COND-MR              7:40.00    7:15.53        
                  38.06     1:22.29 (44.23)     2:06.53 (44.24)     2:50.55 (44.02)
        3:35.60 (45.05)     4:20.92 (45.32)     5:06.53 (45.61)     5:51.54 (45.01)
        6:35.06 (43.52)     7:15.53 (40.47)                                        
 17 Medina, Priscilla         11 COND-MR                   NT    7:16.60        
                  38.47     1:22.03 (43.56)     2:06.65 (44.62)     2:51.18 (44.53)
        3:36.36 (45.18)     4:22.24 (45.88)     5:07.87 (45.63)     5:52.79 (44.92)
        6:36.27 (43.48)     7:16.60 (40.33)                                        
 18 Sweet, Erin M             11 COND-MR              7:30.12    7:21.86        
                  35.42     1:15.54 (40.12)     1:59.14 (43.60)     2:42.57 (43.43)
        3:27.37 (44.80)     4:12.98 (45.61)     5:00.43 (47.45)     5:48.51 (48.08)
        6:36.51 (48.00)     7:21.86 (45.35)                                        
 19 Salimi, Sana W            11 COND-MR              8:39.95    7:34.97        
                  38.73     1:23.66 (44.93)     2:09.61 (45.95)     2:54.83 (45.22)
        3:40.99 (46.16)     4:28.98 (47.99)     5:17.52 (48.54)     6:04.60 (47.08)
        6:50.79 (46.19)     7:34.97 (44.18)                                        
 20 Cheng, Daphne Y           11 Morris County SC-NJ  8:05.74    7:40.97        
                  39.46     1:25.92 (46.46)     2:13.40 (47.48)     3:01.35 (47.95)
        3:48.71 (47.36)     4:36.61 (47.90)     5:24.99 (48.38)     6:12.21 (47.22)
        6:58.46 (46.25)     7:40.97 (42.51)                                        
 -- Furano, Paige E           11 Marlins-CT           7:02.15        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                27.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ    25.32      26.28 ZQ     
  2 Pande, Malavika           13 Marlins-CT             26.35      26.41 JO     
  3 Globus, Adi L             13 COND-MR                26.46      26.67 SILV   
  4 Farrell, Shannon P        14 COND-MR                26.77      26.78 SILV   
  5 Scannell, Quinn R         13 Marlins-CT             26.84      26.83 SILV   
  6 Raciti, Krista M          14 COND-MR                27.21      27.60        
  7 Marion, Celia D           14 Marlins-CT             26.99      27.79        
  8 Cava, Kimberly M          13 Un-McSc-NJ                NT      28.12        
  9 Apostolides, Meg C        14 Marlins-CT             28.52      28.27        
 10 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR                28.41      28.40        
 11 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR                28.01      28.45        
 12 Brown, Jade M             13 COND-MR                28.24      28.70        
 13 Miara, Marissa R          13 COND-MR                28.00      28.80        
 14 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR                28.83      28.92        
 15 Lawson, Taylor S          14 COND-MR                30.10      29.70        
 16 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ    29.37      29.80        
 17 Levy, Hillary A           14 COND-MR                30.49      29.90        
 18 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ    29.66      29.92        
 19 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR                30.22      30.12        
 20 Medina, Melissa           14 COND-MR                29.53      30.34        
 21 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT      30.60        
 22 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ    30.10      30.66        
 23 West, Lindsay             13 SMC-MR                 30.62      30.72        
 24 Zuks, Adelaine            13 COND-MR                30.05      31.16        
 25 Day, Noelle C             13 COND-MR                31.82      31.52        
 26 Banko, Kelly E            13 Morris County SC-NJ    31.72      32.08        
 27 McGann, Marie             14 Morris County SC-NJ    33.34      35.78        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
              1:02.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pande, Malavika           13 Marlins-CT             57.27      56.11 ZQ     
                  26.79       56.11 (29.32)                                        
  2 Scannell, Quinn R         13 Marlins-CT             57.94      58.13 SILV   
                  28.29       58.13 (29.84)                                        
  3 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ    56.59      58.39 SILV   
                  28.66       58.39 (29.73)                                        
  4 Globus, Adi L             13 COND-MR                57.01      58.43 SILV   
                  28.22       58.43 (30.21)                                        
  5 Ciavarella, Nicki T       14 COND-MR                59.68    1:00.22 SILV   
                  29.13     1:00.22 (31.09)                                        
  6 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:01.40    1:01.00 SILV   
                  29.73     1:01.00 (31.27)                                        
  7 Apostolides, Meg C        14 Marlins-CT           1:02.69    1:01.34 SILV   
                  29.87     1:01.34 (31.47)                                        
  8 Marion, Celia D           14 Marlins-CT           1:00.35    1:01.75 SILV   
                  29.70     1:01.75 (32.05)                                        
  8 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:01.36    1:01.75 SILV   
                  30.09     1:01.75 (31.66)                                        
 10 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:02.16    1:02.04 SILV   
                  29.77     1:02.04 (32.27)                                        
 10 Boland, Jillian           14 UN-CT                     NT    1:02.04 SILV   
                  29.69     1:02.04 (32.35)                                        
 12 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ           1:00.84    1:02.93        
                  30.11     1:02.93 (32.82)                                        
 13 Abrams, Maria             13 SMC-MR               1:03.94    1:03.41        
                  29.76     1:03.41 (33.65)                                        
 14 McCormick, Sarah          13 SMC-MR               1:03.91    1:03.53        
                  29.74     1:03.53 (33.79)                                        
 15 Medina, Melissa           14 COND-MR              1:05.87    1:05.17        
                  32.00     1:05.17 (33.17)                                        
 16 Rappa, Gianna             13 SMC-MR               1:05.26    1:05.21        
                  31.17     1:05.21 (34.04)                                        
 17 Levy, Hillary A           14 COND-MR              1:05.42    1:05.22        
                  31.26     1:05.22 (33.96)                                        
 18 Brown, Jade M             13 COND-MR              1:03.92    1:05.69        
                  30.58     1:05.69 (35.11)                                        
 19 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  1:04.24    1:05.70        
                  31.50     1:05.70 (34.20)                                        
 20 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              1:06.41    1:06.01        
                  32.00     1:06.01 (34.01)                                        
 21 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  1:04.89    1:06.22        
                  31.95     1:06.22 (34.27)                                        
 22 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              1:05.17    1:07.48        
                  32.77     1:07.48 (34.71)                                        
 23 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:08.68    1:08.93        
                  33.36     1:08.93 (35.57)                                        
 24 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:08.16    1:09.11        
                  33.22     1:09.11 (35.89)                                        
 25 West, Lindsay             13 SMC-MR               1:08.53    1:09.38        
                  32.46     1:09.38 (36.92)                                        
 26 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  1:08.41    1:09.57        
                  33.82     1:09.57 (35.75)                                        
 27 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    1:09.62        
                  32.82     1:09.62 (36.80)                                        
 28 Scornavacca, Lauren G     13 Morris County SC-NJ  1:11.85    1:12.76        
                  34.23     1:12.76 (38.53)                                        
 29 Lawrence, Marissa         13 SMC-MR               1:13.46    1:13.59        
                  34.66     1:13.59 (38.93)                                        
 30 Marino, Maggie Ann        14 SMC-MR               1:17.93    1:15.24        
                  36.36     1:15.24 (38.88)                                        
 31 Lynch, Julia M            13 SMC-MR               1:15.56    1:17.85        
                  37.17     1:17.85 (40.68)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
              2:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           2:06.76    2:03.44 JO     
                  28.94       59.98 (31.04)     1:31.87 (31.89)     2:03.44 (31.57)
  2 Scannell, Quinn R         13 Marlins-CT           2:06.59    2:05.46 SILV   
                  29.51     1:01.56 (32.05)     1:34.06 (32.50)     2:05.46 (31.40)
  3 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              1:59.69    2:05.57 SILV   
                  29.14     1:01.09 (31.95)     1:34.23 (33.14)     2:05.57 (31.34)
  4 Money, Katie M            14 COND-MR              2:08.55    2:06.05 SILV   
                  28.97     1:00.35 (31.38)     1:33.08 (32.73)     2:06.05 (32.97)
  5 McGovern, Meaghan O       14 COND-MR              2:00.74    2:06.63 SILV   
                  24.03     1:02.28 (38.25)   2:06.63 (1:04.35)                    
  6 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              2:09.45    2:07.22 SILV   
                  29.39     1:01.48 (32.09)     1:34.32 (32.84)     2:07.22 (32.90)
  7 Ciavarella, Nicki T       14 COND-MR              2:10.16    2:09.03 SILV   
                  29.52     1:02.21 (32.69)     1:35.96 (33.75)     2:09.03 (33.07)
  8 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ           2:08.18    2:12.74        
                  30.62     1:04.41 (33.79)     1:38.47 (34.06)     2:12.74 (34.27)
  9 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ  2:13.20    2:12.91        
                  31.22     1:06.10 (34.88)     1:41.10 (35.00)     2:12.91 (31.81)
 10 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:16.27    2:15.50        
                  30.55     1:05.96 (35.41)     1:41.75 (35.79)     2:15.50 (33.75)
 11 Levy, Hillary A           14 COND-MR              2:16.42    2:15.57        
                  31.79     1:06.65 (34.86)     1:42.26 (35.61)     2:15.57 (33.31)
 12 Raciti, Krista M          14 COND-MR              2:16.49    2:15.96        
                  30.95     1:05.75 (34.80)     1:41.23 (35.48)     2:15.96 (34.73)
 13 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR              2:13.47    2:16.01        
                  30.67     1:04.35 (33.68)     1:39.88 (35.53)     2:16.01 (36.13)
 14 Apostolides, Meg C        14 Marlins-CT           2:16.34    2:16.09        
                  31.11     1:05.62 (34.51)     1:40.91 (35.29)     2:16.09 (35.18)
 15 Pande, Malavika           13 Marlins-CT           2:11.85    2:16.46        
                  29.69                             1:05.22 ( )   2:16.46 (1:11.24)
 16 Marion, Celia D           14 Marlins-CT           2:12.73    2:16.79        
                  30.43                                                 1:42.69 ( )
        2:16.79 (34.10)                                                            
 17 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              2:20.09    2:18.48        
                  31.71     1:06.98 (35.27)     1:44.03 (37.05)     2:18.48 (34.45)
 18 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  2:21.60    2:19.74        
                  33.03     1:09.14 (36.11)     1:45.73 (36.59)     2:19.74 (34.01)
 19 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              2:18.46    2:19.89        
                  32.78     1:08.09 (35.31)     1:46.41 (38.32)     2:19.89 (33.48)
 20 Brown, Jade M             13 COND-MR              2:21.80    2:22.74        
                  31.18     1:07.53 (36.35)     1:45.16 (37.63)     2:22.74 (37.58)
 21 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  2:19.33    2:24.11        
                  32.72     1:08.79 (36.07)     1:45.07 (36.28)     2:24.11 (39.04)
 22 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              2:18.24    2:24.13        
                  33.16     1:10.10 (36.94)     1:48.22 (38.12)     2:24.13 (35.91)
 23 Day, Noelle C             13 COND-MR              2:30.70    2:25.38        
                  32.32     1:09.49 (37.17)     1:48.13 (38.64)     2:25.38 (37.25)
 24 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:31.72    2:31.76        
                  33.15     1:12.11 (38.96)     1:52.65 (40.54)     2:31.76 (39.11)
 25 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  2:33.06    2:32.07        
                  35.00     1:13.70 (38.70)     1:54.10 (40.40)     2:32.07 (37.97)
 26 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    2:33.93        
                  34.83     1:14.31 (39.48)     1:54.49 (40.18)     2:33.93 (39.44)
 27 Scornavacca, Lauren G     13 Morris County SC-NJ  2:44.34    2:42.72        
                  36.25     1:18.07 (41.82)     2:01.38 (43.31)     2:42.72 (41.34)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
              1:05.49  JO
              1:05.49  ZQ
              1:11.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ  1:00.93      59.39 METS   
                  28.59       59.39 (30.80)                                        
  2 Globus, Adi L             13 COND-MR              1:02.45    1:02.53 METS   
                  30.38     1:02.53 (32.15)                                        
  3 Pande, Malavika           13 Marlins-CT           1:05.46    1:03.97 JO     
                  30.86     1:03.97 (33.11)                                        
  4 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              1:05.31    1:06.64 SILV   
                  32.49     1:06.64 (34.15)                                        
  5 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           1:08.16    1:06.71 SILV   
                  31.69     1:06.71 (35.02)                                        
  6 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              1:06.47    1:07.06 SILV   
                  32.88     1:07.06 (34.18)                                        
  7 Scannell, Quinn R         13 Marlins-CT           1:13.65    1:07.45 SILV   
                  32.82     1:07.45 (34.63)                                        
  8 Marion, Celia D           14 Marlins-CT           1:03.91    1:07.62 SILV   
                  33.16     1:07.62 (34.46)                                        
  9 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:07.27    1:08.13 SILV   
                  32.18     1:08.13 (35.95)                                        
 10 Ciavarella, Nicki T       14 COND-MR              1:09.07    1:08.19 SILV   
                  33.44     1:08.19 (34.75)                                        
 11 Boland, Jillian           14 UN-CT                     NT    1:08.60 SILV   
                  33.15     1:08.60 (35.45)                                        
 12 Abrams, Maria             13 SMC-MR               1:08.94    1:08.90 SILV   
                  33.33     1:08.90 (35.57)                                        
 13 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ           1:05.04    1:09.91 SILV   
                  33.68     1:09.91 (36.23)                                        
 14 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  1:10.33    1:11.12        
 15 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:10.28    1:12.85        
                  35.26     1:12.85 (37.59)                                        
 16 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:13.87    1:13.69        
                  35.94     1:13.69 (37.75)                                        
 17 Apostolides, Meg C        14 Marlins-CT           1:13.42    1:13.92        
                  36.05     1:13.92 (37.87)                                        
 18 McCormick, Sarah          13 SMC-MR               1:13.15    1:14.34        
                  35.75     1:14.34 (38.59)                                        
 19 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR              1:11.14    1:14.61        
                  36.24     1:14.61 (38.37)                                        
 20 McGovern, Meaghan O       14 COND-MR              1:10.17    1:14.65        
                  36.71     1:14.65 (37.94)                                        
 21 Money, Katie M            14 COND-MR              1:14.77    1:14.75        
                  36.68     1:14.75 (38.07)                                        
 22 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              1:11.19    1:15.35        
                  36.54     1:15.35 (38.81)                                        
 23 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              1:13.14    1:15.47        
                  36.92     1:15.47 (38.55)                                        
 24 Rappa, Gianna             13 SMC-MR               1:14.96    1:15.71        
                  36.42     1:15.71 (39.29)                                        
 25 West, Lindsay             13 SMC-MR               1:15.54    1:16.83        
                  37.36     1:16.83 (39.47)                                        
 26 Medina, Melissa           14 COND-MR              1:12.95    1:17.52        
                  37.85     1:17.52 (39.67)                                        
 27 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:17.89    1:19.68        
                  39.58     1:19.68 (40.10)                                        
 28 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  1:17.41    1:19.82        
                  39.91     1:19.82 (39.91)                                        
 29 Levy, Hillary A           14 COND-MR              1:19.39    1:21.29        
                  40.15     1:21.29 (41.14)                                        
 30 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:20.76    1:21.49        
                  40.11     1:21.49 (41.38)                                        
 31 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    1:22.16        
 32 Lawrence, Marissa         13 SMC-MR               1:26.23    1:23.97        
 33 Scornavacca, Lauren G     13 Morris County SC-NJ  1:23.33    1:24.34        
                  40.22     1:24.34 (44.12)                                        
 34 Marino, Maggie Ann        14 SMC-MR               1:32.35    1:30.94        
                  44.06     1:30.94 (46.88)                                        
 35 Lynch, Julia M            13 SMC-MR               1:31.20    1:33.24        
                  46.09     1:33.24 (47.15)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
              2:20.99  JO
              2:20.99  ZQ
              2:31.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ  2:16.10    2:17.03 JO     
                  32.03     1:06.50 (34.47)   2:17.03 (1:10.53)                    
  2 Pande, Malavika           13 Marlins-CT           2:21.66    2:18.87 JO     
                  32.03     1:07.08 (35.05)   2:18.87 (1:11.79)                    
  3 Globus, Adi L             13 COND-MR              2:17.05    2:20.44 JO     
                  33.27     1:09.19 (35.92)   2:20.44 (1:11.25)                    
  4 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              2:18.86    2:23.02 SILV   
                  33.82     1:09.99 (36.17)   2:23.02 (1:13.03)                    
  5 Scannell, Quinn R         13 Marlins-CT           2:33.80    2:23.98 SILV   
                  35.23     1:12.85 (37.62)     1:50.00 (37.15)     2:23.98 (33.98)
  6 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           2:29.69    2:25.33 SILV   
                  34.10     1:11.39 (37.29)     1:50.54 (39.15)     2:25.33 (34.79)
  7 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              2:27.08    2:25.51 SILV   
                  35.02     1:11.50 (36.48)   2:25.51 (1:14.01)                    
  8 Marion, Celia D           14 Marlins-CT           2:19.64    2:27.51 SILV   
                  34.09   2:27.51 (1:53.42)                                        
  9 Miara, Marissa R          13 COND-MR              2:26.05    2:30.26 SILV   
                  35.83     1:14.32 (38.49)   2:30.26 (1:15.94)                    
 10 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  2:38.84    2:35.92        
                  36.87     1:16.72 (39.85)     1:56.37 (39.65)     2:35.92 (39.55)
 11 Apostolides, Meg C        14 Marlins-CT           2:36.66    2:36.23        
                  37.63     1:17.34 (39.71)     1:57.51 (40.17)     2:36.23 (38.72)
 12 Money, Katie M            14 COND-MR              2:47.91    2:36.64        
                  37.83     1:17.08 (39.25)   2:36.64 (1:19.56)                    
 13 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              2:40.00    2:36.70        
                  37.63     1:18.16 (40.53)     1:58.57 (40.41)     2:36.70 (38.13)
 14 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:49.23    2:41.43        
                  39.70     1:20.53 (40.83)   2:41.43 (1:20.90)                    
 15 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:31.05    2:41.76        
                  37.96     1:19.83 (41.87)     2:01.55 (41.72)     2:41.76 (40.21)
 16 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              2:32.97    2:41.89        
                  37.58     1:19.32 (41.74)     2:01.62 (42.30)     2:41.89 (40.27)
 17 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR              2:33.62    2:44.08        
                  38.27     1:20.28 (42.01)     2:03.05 (42.77)     2:44.08 (41.03)
 18 Cava, Kimberly M          13 Un-McSc-NJ           2:47.67    2:46.48        
                  39.59     1:21.89 (42.30)   2:46.48 (1:24.59)                    
 19 Day, Noelle C             13 COND-MR              2:49.28    2:50.74        
                  39.61     1:23.20 (43.59)   2:50.74 (1:27.54)                    
 20 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  2:45.89    2:52.18        
                  41.75     1:24.66 (42.91)   2:52.18 (1:27.52)                    
 21 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  2:52.26    2:53.52        
                  42.25     1:27.32 (45.07)   2:53.52 (1:26.20)                    
 22 Banko, Kelly E            13 Morris County SC-NJ  3:05.48    2:58.65        
                  42.40     1:27.68 (45.28)   2:58.65 (1:30.97)                    
 -- McGann, Marie             14 Morris County SC-NJ  3:18.59         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:21.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Globus, Adi L             13 COND-MR              1:11.80    1:12.29 ZQ     
                  34.53     1:12.29 (37.76)                                        
  2 Money, Katie M            14 COND-MR              1:13.61    1:13.83 ZQ     
                  35.17     1:13.83 (38.66)                                        
  3 Boland, Jillian           14 UN-CT                     NT    1:15.74 SILV   
                  35.55     1:15.74 (40.19)                                        
  4 West, Lindsay             13 SMC-MR               1:13.92    1:16.75 SILV   
                  36.52     1:16.75 (40.23)                                        
  5 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:13.88    1:18.02 SILV   
                  37.29     1:18.02 (40.73)                                        
  6 McGovern, Meaghan O       14 COND-MR              1:13.31    1:18.45 SILV   
                  37.28     1:18.45 (41.17)                                        
  7 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              1:16.31    1:19.47 SILV   
                  37.93     1:19.47 (41.54)                                        
  8 Medina, Melissa           14 COND-MR              1:17.72    1:20.30 SILV   
                  38.86     1:20.30 (41.44)                                        
  9 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR              1:19.45    1:20.37 SILV   
                  38.22     1:20.37 (42.15)                                        
 10 Levy, Hillary A           14 COND-MR              1:18.63    1:20.49 SILV   
                  38.39     1:20.49 (42.10)                                        
 11 Abrams, Maria             13 SMC-MR               1:22.47    1:21.39 SILV   
                  38.90     1:21.39 (42.49)                                        
 12 McCormick, Sarah          13 SMC-MR               1:22.31    1:22.49        
                  38.39     1:22.49 (44.10)                                        
 13 Brown, Jade M             13 COND-MR              1:18.05    1:22.51        
                  38.64     1:22.51 (43.87)                                        
 14 Rappa, Gianna             13 SMC-MR               1:27.21    1:24.55        
                  40.59     1:24.55 (43.96)                                        
 15 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              1:27.90    1:26.19        
                  40.54     1:26.19 (45.65)                                        
 16 Marino, Maggie Ann        14 SMC-MR               1:26.07    1:27.83        
                  41.52     1:27.83 (46.31)                                        
 17 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:27.16    1:28.90        
                  42.66     1:28.90 (46.24)                                        
 18 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:28.33    1:29.02        
                  42.17     1:29.02 (46.85)                                        
 19 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  1:31.20    1:30.16        
                  43.18     1:30.16 (46.98)                                        
 20 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:31.52    1:33.27        
                  45.20     1:33.27 (48.07)                                        
 21 Scornavacca, Lauren G     13 Morris County SC-NJ  1:35.08    1:35.99        
                  46.11     1:35.99 (49.88)                                        
 22 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              1:38.48    1:36.99        
                  47.12     1:36.99 (49.87)                                        
 23 Lawrence, Marissa         13 SMC-MR               1:40.06    1:37.27        
                  45.86     1:37.27 (51.41)                                        
 24 Lynch, Julia M            13 SMC-MR               1:34.86    1:37.59        
                  45.91     1:37.59 (51.68)                                        
 25 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    1:38.77        
 26 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:33.65    1:39.96        
                  47.40     1:39.96 (52.56)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:52.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              2:26.48    2:32.79 METS   
                  34.83     1:13.89 (39.06)     1:54.54 (40.65)     2:32.79 (38.25)
  2 Globus, Adi L             13 COND-MR              2:53.56    2:39.37 JO     
                  37.06     1:17.44 (40.38)     1:58.87 (41.43)     2:39.37 (40.50)
  3 Money, Katie M            14 COND-MR              2:42.60    2:40.04 JO     
                  36.79     1:17.63 (40.84)     1:58.61 (40.98)     2:40.04 (41.43)
  4 West, Lindsay             13 SMC-MR               2:37.02    2:41.84 JO     
                  36.26     1:17.81 (41.55)     2:00.81 (43.00)     2:41.84 (41.03)
  5 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              2:42.56    2:51.36 SILV   
                  39.20     1:23.29 (44.09)     2:07.26 (43.97)     2:51.36 (44.10)
  6 Medina, Melissa           14 COND-MR              2:46.22    2:51.76 SILV   
                  40.19     1:24.58 (44.39)     2:10.02 (45.44)     2:51.76 (41.74)
  7 Raciti, Krista M          14 COND-MR              2:47.71    2:53.44        
                  40.69     1:24.57 (43.88)     2:10.05 (45.48)     2:53.44 (43.39)
  8 Levy, Hillary A           14 COND-MR              2:41.73    2:54.80        
                  38.93     1:23.43 (44.50)     2:09.07 (45.64)     2:54.80 (45.73)
  9 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR              2:50.42    2:55.23        
                  39.50     1:23.25 (43.75)     2:09.11 (45.86)     2:55.23 (46.12)
 10 Cava, Kimberly M          13 Un-McSc-NJ           3:00.33    2:56.39        
                  39.51     1:24.58 (45.07)     2:10.49 (45.91)     2:56.39 (45.90)
 11 Brown, Jade M             13 COND-MR              2:50.42    2:59.72        
                  39.58     1:25.24 (45.66)     2:12.31 (47.07)     2:59.72 (47.41)
 12 Miara, Marissa R          13 COND-MR              2:50.87    2:59.88        
                  41.75     1:27.55 (45.80)     2:14.30 (46.75)     2:59.88 (45.58)
 13 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              3:04.23    3:12.39        
                  43.62     1:31.88 (48.26)     2:22.40 (50.52)     3:12.39 (49.99)
 14 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  3:15.66    3:14.42        
                  44.81     1:33.75 (48.94)     2:25.54 (51.79)     3:14.42 (48.88)
 15 Banko, Kelly E            13 Morris County SC-NJ  3:26.41    3:20.98        
                  47.68     1:40.02 (52.34)     2:31.79 (51.77)     3:20.98 (49.19)
 16 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  3:27.49    3:21.54        
                  46.97     1:39.24 (52.27)     2:31.13 (51.89)     3:21.54 (50.41)
 17 McGann, Marie             14 Morris County SC-NJ  3:24.98    3:28.11        
                  45.82     1:39.31 (53.49)     2:34.03 (54.72)     3:28.11 (54.08)
 18 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    3:39.63        
                  51.18     1:47.62 (56.44)     2:44.56 (56.94)     3:39.63 (55.07)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           1:00.67    1:03.33 ZQ     
                  29.96     1:03.33 (33.37)                                        
  2 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              1:07.95    1:05.58 SILV   
                  30.54     1:05.58 (35.04)                                        
  3 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ  1:03.89    1:06.21 SILV   
                  30.99     1:06.21 (35.22)                                        
  4 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              1:15.43    1:11.30        
                  33.02     1:11.30 (38.28)                                        
  5 Miara, Marissa R          13 COND-MR              1:14.96    1:14.32        
                  33.87     1:14.32 (40.45)                                        
  6 Raciti, Krista M          14 COND-MR              1:15.54    1:15.57        
                  34.89     1:15.57 (40.68)                                        
  7 Money, Katie M            14 COND-MR              1:14.64    1:16.47        
                  34.33     1:16.47 (42.14)                                        
  8 Medina, Melissa           14 COND-MR              1:12.72    1:17.30        
                  35.53     1:17.30 (41.77)                                        
  9 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              1:15.29    1:18.55        
                  36.68     1:18.55 (41.87)                                        
 10 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              1:17.41    1:19.20        
                  35.70     1:19.20 (43.50)                                        
 11 Brown, Jade M             13 COND-MR              1:23.09    1:21.18        
                  35.69     1:21.18 (45.49)                                        
 12 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:21.44    1:22.23        
                  39.01     1:22.23 (43.22)                                        
 13 Levy, Hillary A           14 COND-MR              1:19.83    1:24.45        
                  37.00     1:24.45 (47.45)                                        
 14 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:23.00    1:25.88        
                  39.04     1:25.88 (46.84)                                        
 15 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  1:23.45    1:25.90        
                  39.52     1:25.90 (46.38)                                        
 16 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    1:27.01        
                  39.33     1:27.01 (47.68)                                        
 17 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              1:20.00    1:27.10        
                  39.50     1:27.10 (47.60)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:35.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           2:07.06    2:13.69 METS   
                  30.05     1:03.92 (33.87)     1:40.08 (36.16)     2:13.69 (33.61)
  2 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              2:38.33    2:31.91 SILV   
                  33.43     1:11.49 (38.06)     1:51.22 (39.73)     2:31.91 (40.69)
  3 Ciavarella, Nicki T       14 COND-MR              2:30.84    2:32.07 SILV   
                  33.72     1:13.01 (39.29)     1:53.30 (40.29)     2:32.07 (38.77)
  4 Globus, Adi L             13 COND-MR              2:33.99    2:34.16 SILV   
                  33.66     1:12.41 (38.75)     1:53.81 (41.40)     2:34.16 (40.35)
  4 McGovern, Meaghan O       14 COND-MR              2:36.49    2:34.16 SILV   
                  34.97     1:15.28 (40.31)   2:34.16 (1:18.88)                    
  6 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              2:45.86    2:37.71        
                  35.12     1:15.12 (40.00)     1:57.82 (42.70)     2:37.71 (39.89)
  7 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ  2:40.05    2:38.11        
                  34.42     1:14.20 (39.78)     1:57.42 (43.22)     2:38.11 (40.69)
  8 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              2:41.86    2:39.38        
                  35.16     1:15.08 (39.92)     1:58.47 (43.39)     2:39.38 (40.91)
  9 Medina, Melissa           14 COND-MR              2:44.69    2:50.94        
                  38.19     1:21.88 (43.69)     2:06.69 (44.81)     2:50.94 (44.25)
 10 Money, Katie M            14 COND-MR              2:54.98    2:51.31        
                  34.96     1:17.28 (42.32)     2:03.82 (46.54)     2:51.31 (47.49)
 11 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  2:55.05    3:08.34        
                  39.17     1:22.76 (43.59)     2:14.13 (51.37)     3:08.34 (54.21)
 12 Brown, Jade M             13 COND-MR              2:56.00    3:12.15        
                  36.48     1:24.35 (47.87)     2:17.76 (53.41)     3:12.15 (54.39)
 13 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  3:05.05    3:14.87        
                  46.17     1:34.77 (48.60)     2:23.99 (49.22)     3:14.87 (50.88)
 14 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  3:15.05    3:22.91        
                  40.74     1:29.97 (49.23)     2:24.80 (54.83)     3:22.91 (58.11)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           2:12.63    2:19.53 JO     
                  29.26     1:06.39 (37.13)     1:47.90 (41.51)     2:19.53 (31.63)
  2 Globus, Adi L             13 COND-MR              2:19.36    2:19.69 JO     
                  30.91     1:07.06 (36.15)     1:48.92 (41.86)     2:19.69 (30.77)
  3 Scannell, Quinn R         13 Marlins-CT           2:23.60    2:20.79 SILV   
                  30.67     1:06.87 (36.20)     1:50.25 (43.38)     2:20.79 (30.54)
  4 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              2:24.12    2:24.04 SILV   
                  30.65     1:06.88 (36.23)     1:51.75 (44.87)     2:24.04 (32.29)
  5 Pande, Malavika           13 Marlins-CT           2:22.32    2:25.35 SILV   
                  31.77     1:07.59 (35.82)     1:51.82 (44.23)     2:25.35 (33.53)
  6 Money, Katie M            14 COND-MR              2:30.35    2:25.46 SILV   
                  32.69     1:11.26 (38.57)     1:53.96 (42.70)     2:25.46 (31.50)
  7 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              2:27.51    2:28.12 SILV   
                  33.05     1:09.46 (36.41)     1:56.95 (47.49)     2:28.12 (31.17)
  8 Raciti, Krista M          14 COND-MR              2:31.44    2:29.22 SILV   
                  31.70     1:09.08 (37.38)     1:54.15 (45.07)     2:29.22 (35.07)
  9 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              2:28.83    2:29.26 SILV   
                  32.90     1:13.30 (40.40)     1:54.57 (41.27)     2:29.26 (34.69)
 10 Silverman, Carolyn G      13 Morris County SC-NJ  2:30.05    2:32.60 SILV   
                  31.03     1:08.90 (37.87)     2:00.14 (51.24)     2:32.60 (32.46)
 11 Ludwicki, Kristin E       14 COND-MR              2:30.01    2:33.54 SILV   
                  33.22     1:12.45 (39.23)     1:57.01 (44.56)     2:33.54 (36.53)
 12 Marion, Celia D           14 Marlins-CT           2:27.31    2:34.46 SILV   
                  32.06     1:09.37 (37.31)     2:00.61 (51.24)     2:34.46 (33.85)
 13 Apostolides, Meg C        14 Marlins-CT           2:36.20    2:36.39 SILV   
                  33.72     1:14.28 (40.56)     2:03.39 (49.11)     2:36.39 (33.00)
 14 Medina, Melissa           14 COND-MR              2:33.38    2:37.49 SILV   
                  35.89     1:18.69 (42.80)     2:03.24 (44.55)     2:37.49 (34.25)
 15 Cava, Kimberly M          13 Un-McSc-NJ           2:48.99    2:39.35        
                  36.38     1:19.11 (42.73)     2:03.13 (44.02)     2:39.35 (36.22)
 16 Levy, Hillary A           14 COND-MR              2:34.51    2:39.90        
                  36.54     1:19.11 (42.57)     2:02.68 (43.57)     2:39.90 (37.22)
 17 Brown, Jade M             13 COND-MR              2:41.89    2:42.87        
                  35.48     1:18.52 (43.04)     2:05.17 (46.65)     2:42.87 (37.70)
 18 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR              2:36.33    2:43.64        
                  35.81     1:17.70 (41.89)     2:10.07 (52.37)     2:43.64 (33.57)
 19 Ludwicki, Katie R         13 COND-MR              2:50.61    2:44.44        
                  37.29     1:18.27 (40.98)     2:08.61 (50.34)     2:44.44 (35.83)
 20 Steere, Shelby E          13 Morris County SC-NJ  2:50.62    2:46.46        
                  36.00     1:17.16 (41.16)     2:09.23 (52.07)     2:46.46 (37.23)
 21 Virga, Simona             13 Morris County SC-NJ  2:53.39    2:47.58        
                  37.61     1:18.07 (40.46)     2:10.19 (52.12)     2:47.58 (37.39)
 22 Day, Noelle C             13 COND-MR              2:45.60    2:47.63        
                  37.70     1:21.32 (43.62)     2:10.76 (49.44)     2:47.63 (36.87)
 23 Zuks, Adelaine            13 COND-MR              2:42.96    2:49.23        
                  39.76     1:20.53 (40.77)     2:12.33 (51.80)     2:49.23 (36.90)
 24 Koon, Samantha F          13 Morris County SC-NJ  2:59.29    2:53.86        
                  37.67     1:23.37 (45.70)     2:14.04 (50.67)     2:53.86 (39.82)
 25 Banko, Kelly E            13 Morris County SC-NJ  3:00.01    2:54.46        
                  38.37     1:22.77 (44.40)     2:16.57 (53.80)     2:54.46 (37.89)
 26 Westbrook, Claire C       13 COND-MR                   NT    2:58.14        
                  38.33     1:22.91 (44.58)     2:17.18 (54.27)     2:58.14 (40.96)
 27 McGann, Marie             14 Morris County SC-NJ  3:20.66    3:19.95        
                  44.32     1:35.23 (50.91)     2:33.19 (57.96)     3:19.95 (46.76)
 -- Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:52.46         DQ        
      Scissors kick - fly
                  37.26     1:19.23 (41.97)     2:11.13 (51.90)          DQ (37.43)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                27.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ    24.63      25.32 METS   
  2 Perez, Lindsey N          15 COND-MR                24.94      26.06 ZQ     
  3 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR                25.12      26.19 ZQ     
  4 Dottinger, Julia R        15 Morris County SC-NJ    26.28      26.96 SILV   
  5 Schattschneider, Sarah    15 SMC-MR                 26.28      27.36 SILV   
  6 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR                26.14      27.39 SILV   
  7 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR                26.81      27.49 SILV   
  8 Distelhurst, Lea M        15 Silver Streaks-MR      27.08      27.76        
  9 Grady, Caitlin M          16 COND-MR                26.80      27.96        
 10 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT      27.99        
 11 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ    27.17      28.35        
 12 Stewart, Jesse E          15 Marlins-CT             26.98      28.44        
 13 Moss, Lucy K              15 SMC-MR                 28.10      28.67        
 14 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ             28.15      28.92        
 15 Gardner, Kaitlyn M        15 COND-MR                30.08      29.00        
 16 Brown, Nikki G            15 COND-MR                27.88      29.03        
 17 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ    28.85      29.46        
 18 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR                30.58      29.53        
 19 Sumino, Eri               15 Marlins-CT             30.08      30.41        
 20 Hodzic, Larissa           11 Marlins-CT             35.20      30.75        
 21 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ    30.04      31.10        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
              1:02.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ    55.58      55.98 ZQ     
                  27.40       55.98 (28.58)                                        
  2 Escobedo, Emily R         15 COND-MR                56.75      56.79 ZQ     
                  27.72       56.79 (29.07)                                        
  3 Chung, Katie J            16 COND-MR                57.00      58.04 SILV   
                  28.18       58.04 (29.86)                                        
  4 Dottinger, Julia R        15 Morris County SC-NJ    57.77      58.73 SILV   
                  28.72       58.73 (30.01)                                        
  5 Perez, Lindsey N          15 COND-MR                56.38      59.25 SILV   
                  28.41       59.25 (30.84)                                        
  6 Schattschneider, Sarah    15 SMC-MR                 58.80      59.50 SILV   
                  28.73       59.50 (30.77)                                        
  7 Stewart, Jesse E          15 Marlins-CT           1:00.29    1:00.63 SILV   
                  29.38     1:00.63 (31.25)                                        
  8 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ    59.63    1:00.93 SILV   
                  28.90     1:00.93 (32.03)                                        
  9 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:00.33    1:01.28 SILV   
                  29.53     1:01.28 (31.75)                                        
 10 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR                58.48    1:01.45 SILV   
                  29.25     1:01.45 (32.20)                                        
 11 Miara, Marissa R          13 COND-MR              1:00.67    1:01.63 SILV   
                  29.62     1:01.63 (32.01)                                        
 12 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              1:00.59    1:02.88        
                  29.43     1:02.88 (33.45)                                        
 13 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:01.05    1:03.06        
                  30.25     1:03.06 (32.81)                                        
 14 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  1:02.87    1:04.17        
                  31.18     1:04.17 (32.99)                                        
 15 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    1:05.64        
                  31.24     1:05.64 (34.40)                                        
 16 Uppal, Jaya               15 Silver Streaks-MR    1:05.78    1:07.04        
                  31.42     1:07.04 (35.62)                                        
 17 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              1:09.03    1:07.85        
                  32.40     1:07.85 (35.45)                                        
 18 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  1:08.60    1:11.73        
                  33.40     1:11.73 (38.33)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
              2:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R         15 COND-MR              2:03.39    2:00.76 ZQ     
                  27.50       57.52 (30.02)     1:34.79 (37.27)     2:00.76 (25.97)
  2 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ  2:03.52    2:02.10 ZQ     
                  28.30       59.43 (31.13)     1:31.44 (32.01)     2:02.10 (30.66)
  3 Chung, Katie J            16 COND-MR              2:01.91    2:02.67 JO     
                  28.44       59.67 (31.23)     1:31.69 (32.02)     2:02.67 (30.98)
  4 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              2:03.54    2:05.89 SILV   
                  28.15     1:00.43 (32.28)     1:33.99 (33.56)     2:05.89 (31.90)
  5 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              2:06.48    2:06.29 SILV   
                  29.50     1:01.97 (32.47)     1:34.95 (32.98)     2:06.29 (31.34)
  6 Dottinger, Julia R        15 Morris County SC-NJ  2:07.82    2:07.72 SILV   
                  29.51     1:02.47 (32.96)     1:35.51 (33.04)     2:07.72 (32.21)
  7 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:04.68    2:08.09 SILV   
                  28.33     1:00.24 (31.91)     1:34.03 (33.79)     2:08.09 (34.06)
  8 Stewart, Jesse E          15 Marlins-CT           2:13.98    2:11.08 SILV   
                  29.90     1:02.88 (32.98)     1:37.57 (34.69)     2:11.08 (33.51)
  9 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              2:09.54    2:11.28 SILV   
                  29.66     1:03.17 (33.51)     1:37.53 (34.36)     2:11.28 (33.75)
 10 Miara, Marissa R          13 COND-MR              2:07.78    2:13.39        
                  30.32     1:04.25 (33.93)     1:39.13 (34.88)     2:13.39 (34.26)
 11 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  2:15.48    2:17.42        
                  32.01     1:07.04 (35.03)     1:42.86 (35.82)     2:17.42 (34.56)
 12 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              2:15.94    2:18.02        
                  29.82     1:04.24 (34.42)     1:41.10 (36.86)     2:18.02 (36.92)
 13 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  2:17.85    2:18.08        
                  30.68     1:06.52 (35.84)     1:42.88 (36.36)     2:18.08 (35.20)
 14 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR              2:13.26    2:22.10        
                  27.46     1:05.03 (37.57)     1:39.32 (34.29)     2:22.10 (42.78)
 15 Wagner, Savannah C        17 COND-MR              2:32.28    2:23.50        
                  32.23     1:08.47 (36.24)     1:46.90 (38.43)     2:23.50 (36.60)
 16 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              2:30.10    2:25.88        
                  32.30     1:09.45 (37.15)     1:49.14 (39.69)     2:25.88 (36.74)
 17 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    2:26.86        
                  31.63     1:07.38 (35.75)     1:46.80 (39.42)     2:26.86 (40.06)
 18 Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:19.03    2:27.22        
                  32.61     1:09.87 (37.26)     1:48.65 (38.78)     2:27.22 (38.57)
 19 Sumino, Eri               15 Marlins-CT           2:24.40    2:27.53        
                  33.16     1:11.19 (38.03)     1:49.51 (38.32)     2:27.53 (38.02)
 20 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  2:37.39    2:45.83        
                  36.26     1:18.11 (41.85)     2:02.76 (44.65)     2:45.83 (43.07)
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
             10:55.99  METS
             11:09.99  JO
             11:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ 11:37.87   11:16.14        
                  28.68     1:00.43 (31.75)     1:33.15 (32.72)     2:06.76 (33.61)
        2:40.59 (33.83)     3:14.45 (33.86)     3:48.89 (34.44)     4:23.15 (34.26)
        4:57.86 (34.71)     5:32.67 (34.81)     6:07.40 (34.73)     6:42.32 (34.92)
        7:16.78 (34.46)     7:50.92 (34.14)     8:25.73 (34.81)     9:00.12 (34.39)
        9:34.69 (34.57)    10:09.47 (34.78)    10:43.90 (34.43)    11:16.14 (32.24)
  2 Gomez, Chelsea O          14 NYCC-MR             11:21.85   11:17.15        
                                                    3:56.84 ( )     4:17.60 (20.76)
                                                    5:00.14 ( )     5:34.99 (34.85)
        6:09.30 (34.31)     6:43.75 (34.45)     7:18.34 (34.59)     7:53.11 (34.77)
        8:27.26 (34.15)     9:01.20 (33.94)     9:35.29 (34.09)    10:09.62 (34.33)
       10:43.80 (34.18)    11:17.15 (33.35)                                        
  3 deFreitas, Sophie         16 WAC-MR              11:25.45   11:19.12        
                  32.26     1:06.52 (34.26)     1:40.45 (33.93)                    
            2:14.44 ( )     2:48.43 (33.99)     3:23.02 (34.59)                    
            3:57.54 ( )     4:32.12 (34.58)     5:06.49 (34.37)                    
            5:40.64 ( )     6:14.95 (34.31)     6:49.29 (34.34)     7:23.39 (34.10)
                                7:57.77 ( )     8:31.96 (34.19)     9:06.26 (34.30)
                                9:40.50 ( )    10:14.63 (34.13)    10:47.63 (33.00)
       11:19.12 (31.49)                                                            
  4 Hodges, Taylor M          16 COND-MR             11:14.09   11:19.48        
                  31.22     1:05.46 (34.24)     1:39.94 (34.48)                    
            2:14.62 ( )     2:48.73 (34.11)     3:23.16 (34.43)                    
            3:57.42 ( )     4:31.73 (34.31)     5:05.83 (34.10)                    
            5:40.10 ( )     6:14.52 (34.42)     6:48.63 (34.11)     7:23.08 (34.45)
                                7:57.13 ( )     8:31.34 (34.21)     9:05.32 (33.98)
                                9:39.05 ( )    10:13.37 (34.32)    10:47.24 (33.87)
       11:19.48 (32.24)                                                            
  5 Ciavarella, Nicki T       14 COND-MR             12:00.00   11:22.35        
                  30.23     1:03.40 (33.17)     1:37.47 (34.07)     2:11.53 (34.06)
        2:45.69 (34.16)     3:19.92 (34.23)     3:54.54 (34.62)     4:29.04 (34.50)
        5:03.47 (34.43)     5:37.83 (34.36)     6:12.32 (34.49)     6:46.65 (34.33)
        7:21.07 (34.42)     7:56.01 (34.94)     8:30.75 (34.74)     9:05.32 (34.57)
        9:40.33 (35.01)    10:14.88 (34.55)    10:49.40 (34.52)    11:22.35 (32.95)
  6 Money, Katie M            14 COND-MR             12:52.22   11:23.22        
                  30.28     1:03.56 (33.28)     1:37.38 (33.82)     2:11.59 (34.21)
        2:45.80 (34.21)     3:20.09 (34.29)     3:54.16 (34.07)     4:29.14 (34.98)
        5:04.41 (35.27)     5:38.89 (34.48)     6:14.10 (35.21)     6:49.42 (35.32)
        7:23.97 (34.55)     7:58.76 (34.79)     8:33.83 (35.07)     9:08.43 (34.60)
        9:43.26 (34.83)    10:17.57 (34.31)    10:51.37 (33.80)    11:23.22 (31.85)
  7 Giordano, Gianna M        15 WAC-MR              11:20.34   11:25.16        
                  32.49     1:06.99 (34.50)     1:41.84 (34.85)                    
            2:16.00 ( )     2:49.95 (33.95)     3:24.38 (34.43)                    
            3:59.38 ( )     4:34.33 (34.95)     5:09.20 (34.87)                    
            5:43.94 ( )     6:18.36 (34.42)     6:52.94 (34.58)     7:27.69 (34.75)
                                8:01.72 ( )     8:36.60 (34.88)     9:10.48 (33.88)
                                9:44.61 ( )    10:18.79 (34.18)    10:52.32 (33.53)
       11:25.16 (32.84)                                                            
  8 Sweet, Lauren A           14 COND-MR             11:35.03   11:26.37        
                  29.27     1:02.00 (32.73)     1:35.62 (33.62)     2:10.02 (34.40)
        2:44.63 (34.61)     3:19.51 (34.88)     3:53.37 (33.86)     4:27.81 (34.44)
        5:01.92 (34.11)     5:37.01 (35.09)     6:11.57 (34.56)     6:46.90 (35.33)
        7:22.51 (35.61)     7:58.22 (35.71)     8:34.12 (35.90)     9:09.35 (35.23)
        9:45.15 (35.80)    10:20.71 (35.56)    10:54.57 (33.86)    11:26.37 (31.80)
  9 Gibbons, Jenna            17 WAC-MR              11:15.34   11:31.97        
                  31.82     1:07.39 (35.57)     1:42.41 (35.02)                    
            2:17.38 ( )     2:52.54 (35.16)     3:27.64 (35.10)                    
            4:02.64 ( )     4:37.38 (34.74)     5:12.11 (34.73)                    
            5:46.37 ( )     6:20.69 (34.32)     6:55.12 (34.43)     7:29.82 (34.70)
                                8:04.52 ( )     8:39.54 (35.02)     9:14.28 (34.74)
                                9:49.04 ( )    10:23.62 (34.58)    10:58.01 (34.39)
       11:31.97 (33.96)                                                            
 10 Globus, Adi L             13 COND-MR             12:00.00   11:32.89        
                  30.17     1:04.29 (34.12)     1:39.75 (35.46)     2:15.35 (35.60)
        2:50.93 (35.58)     3:26.58 (35.65)     4:02.26 (35.68)     4:38.00 (35.74)
        5:13.08 (35.08)     5:48.63 (35.55)     6:23.62 (34.99)     6:58.98 (35.36)
        7:34.13 (35.15)     8:08.80 (34.67)     8:43.53 (34.73)     9:18.00 (34.47)
        9:52.67 (34.67)    10:26.93 (34.26)    11:01.01 (34.08)    11:32.89 (31.88)
 11 Schubert, Olivia C        13 WAC-MR              11:34.01   11:34.65        
                  29.95     1:03.91 (33.96)     1:39.31 (35.40)     2:14.25 (34.94)
        2:49.09 (34.84)     3:24.37 (35.28)     3:59.75 (35.38)     4:35.62 (35.87)
        5:11.57 (35.95)     5:47.22 (35.65)     6:22.17 (34.95)     6:57.47 (35.30)
        7:33.02 (35.55)     8:08.88 (35.86)     8:43.67 (34.79)     9:18.11 (34.44)
        9:53.69 (35.58)    10:27.88 (34.19)    11:01.92 (34.04)    11:34.65 (32.73)
 12 Walsh, Colleen M          13 COND-MR             12:01.53   11:35.25        
                  29.91     1:02.97 (33.06)     1:37.28 (34.31)     2:11.89 (34.61)
        2:46.70 (34.81)     3:22.04 (35.34)     3:57.44 (35.40)     4:32.82 (35.38)
        5:08.10 (35.28)     5:43.47 (35.37)     6:18.70 (35.23)     6:54.23 (35.53)
        7:29.48 (35.25)     8:04.94 (35.46)     8:40.33 (35.39)     9:15.71 (35.38)
        9:51.07 (35.36)    10:26.53 (35.46)    11:01.57 (35.04)    11:35.25 (33.68)
 13 Feminella, Meghan C       16 WAC-MR              11:20.45   11:37.09        
                  32.54     1:07.25 (34.71)     1:42.31 (35.06)                    
            2:17.64 ( )     2:52.89 (35.25)     3:28.00 (35.11)                    
            4:03.03 ( )     4:38.11 (35.08)     5:13.09 (34.98)                    
            5:48.18 ( )     6:23.40 (35.22)     6:58.26 (34.86)     7:33.01 (34.75)
                                8:07.80 ( )     8:42.71 (34.91)     9:17.55 (34.84)
                                9:52.63 ( )    10:27.91 (35.28)    11:03.07 (35.16)
       11:37.09 (34.02)                                                            
 14 deFreitas, Hannah         14 WAC-MR              11:32.23   11:49.91        
                  33.99     1:10.22 (36.23)     1:46.13 (35.91)                    
            2:21.69 ( )     2:57.65 (35.96)     3:33.28 (35.63)                    
            4:09.27 ( )     4:45.01 (35.74)     5:20.75 (35.74)                    
            5:56.97 ( )     6:32.28 (35.31)     7:08.02 (35.74)     7:43.66 (35.64)
                                8:19.06 ( )     8:54.68 (35.62)     9:30.01 (35.33)
                               10:05.37 ( )    10:40.77 (35.40)    11:15.88 (35.11)
       11:49.91 (34.03)                                                            
 15 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ          11:28.02   11:51.47        
                  31.35     1:05.49 (34.14)     1:40.53 (35.04)                    
            2:15.91 ( )     2:51.94 (36.03)     3:27.56 (35.62)                    
            4:04.17 ( )     4:40.52 (36.35)     5:16.59 (36.07)                    
            5:52.49 ( )     6:28.94 (36.45)     7:05.19 (36.25)     7:41.60 (36.41)
                                8:18.00 ( )     8:54.42 (36.42)     9:30.69 (36.27)
                               10:06.65 ( )    10:42.41 (35.76)    11:17.24 (34.83)
       11:51.47 (34.23)                                                            
 16 Miara, Marissa R          13 COND-MR             12:14.95   11:53.88        
                  31.08     1:05.78 (34.70)     1:41.40 (35.62)     2:17.08 (35.68)
        2:53.32 (36.24)     3:29.46 (36.14)     4:06.08 (36.62)     4:43.17 (37.09)
        5:19.33 (36.16)     5:55.90 (36.57)     6:32.26 (36.36)     7:08.74 (36.48)
        7:45.34 (36.60)     8:21.53 (36.19)     8:57.78 (36.25)     9:33.36 (35.58)
       10:08.67 (35.31)    10:44.25 (35.58)    11:19.73 (35.48)    11:53.88 (34.15)
 17 Dottinger, Julia R        15 Morris County SC-NJ 12:13.67   11:55.96        
                  31.13     1:06.08 (34.95)     1:41.97 (35.89)     2:18.02 (36.05)
        2:53.76 (35.74)     3:29.42 (35.66)     4:05.58 (36.16)     4:42.21 (36.63)
        5:18.54 (36.33)     5:55.01 (36.47)     6:32.01 (37.00)     7:08.30 (36.29)
        7:44.34 (36.04)     8:20.55 (36.21)     8:57.50 (36.95)     9:33.89 (36.39)
       10:10.26 (36.37)    10:46.33 (36.07)    11:22.06 (35.73)    11:55.96 (33.90)
 18 McDonough, Colleen P      16 WAC-MR              11:34.34   11:58.78        
                  30.51     1:04.26 (33.75)     1:38.84 (34.58)     2:13.69 (34.85)
        2:48.62 (34.93)     3:23.94 (35.32)     3:59.87 (35.93)     4:36.41 (36.54)
        5:13.04 (36.63)     5:50.57 (37.53)     6:27.58 (37.01)     7:05.38 (37.80)
        7:42.72 (37.34)     8:19.81 (37.09)     8:57.21 (37.40)     9:34.24 (37.03)
       10:10.97 (36.73)    10:47.51 (36.54)    11:23.99 (36.48)    11:58.78 (34.79)
 19 Gibbons, Courtney         16 WAC-MR              11:56.45   12:03.87        
                  33.20     1:09.46 (36.26)     1:46.35 (36.89)     2:22.90 (36.55)
        2:59.49 (36.59)     3:36.02 (36.53)     4:12.41 (36.39)     4:49.07 (36.66)
        5:25.69 (36.62)     6:02.51 (36.82)     6:38.96 (36.45)     7:15.12 (36.16)
        7:51.43 (36.31)     8:28.01 (36.58)     9:04.13 (36.12)     9:40.28 (36.15)
       10:16.58 (36.30)    10:52.75 (36.17)    11:28.57 (35.82)    12:03.87 (35.30)
 20 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ 12:37.49   12:21.24        
                  33.84     1:10.73 (36.89)     1:48.20 (37.47)     2:25.34 (37.14)
        3:03.35 (38.01)     3:41.34 (37.99)     4:19.19 (37.85)     4:56.68 (37.49)
        5:34.36 (37.68)     6:11.47 (37.11)     6:48.52 (37.05)     7:25.67 (37.15)
        8:03.25 (37.58)     8:40.79 (37.54)     9:17.97 (37.18)     9:54.78 (36.81)
       10:31.95 (37.17)    11:09.45 (37.50)    11:46.16 (36.71)    12:21.24 (35.08)
 21 Badick, Mackenzie L       14 COND-MR             12:43.54   12:24.79        
                  34.06     1:11.49 (37.43)     1:49.07 (37.58)     2:26.54 (37.47)
        3:04.35 (37.81)     3:42.10 (37.75)     4:20.01 (37.91)     4:57.57 (37.56)
        5:35.17 (37.60)     6:13.26 (38.09)     6:50.58 (37.32)     7:28.19 (37.61)
        8:05.69 (37.50)     8:43.32 (37.63)     9:20.94 (37.62)     9:58.45 (37.51)
       10:36.10 (37.65)    11:13.28 (37.18)    11:49.97 (36.69)    12:24.79 (34.82)
 22 Feminella, Lindsay M      15 WAC-MR              12:25.34   12:27.04        
                  34.31     1:12.52 (38.21)     1:51.39 (38.87)     2:30.41 (39.02)
        3:08.11 (37.70)     3:46.27 (38.16)     4:24.10 (37.83)     5:02.64 (38.54)
        5:40.61 (37.97)     6:18.76 (38.15)     6:56.19 (37.43)     7:34.03 (37.84)
        8:11.02 (36.99)     8:48.10 (37.08)     9:25.14 (37.04)    10:01.69 (36.55)
       10:38.33 (36.64)    11:14.95 (36.62)    11:51.63 (36.68)    12:27.04 (35.41)
 23 Lawson, Taylor S          14 COND-MR             12:43.76   12:28.48        
                  32.87     1:10.43 (37.56)     1:48.02 (37.59)     2:26.48 (38.46)
        3:04.79 (38.31)     3:43.18 (38.39)     4:21.05 (37.87)     4:59.36 (38.31)
        5:37.06 (37.70)     6:15.14 (38.08)     6:52.68 (37.54)     7:30.29 (37.61)
        8:08.26 (37.97)     8:45.83 (37.57)     9:23.75 (37.92)    10:01.13 (37.38)
       10:39.04 (37.91)    11:16.37 (37.33)    11:53.57 (37.20)    12:28.48 (34.91)
 24 Zuks, Adelaine            13 COND-MR             12:40.00   13:22.20        
                  34.68     1:13.65 (38.97)     1:53.71 (40.06)     2:33.52 (39.81)
        3:13.76 (40.24)     3:54.32 (40.56)     4:35.20 (40.88)     5:15.99 (40.79)
        5:56.77 (40.78)     6:37.64 (40.87)     7:19.27 (41.63)     8:00.34 (41.07)
        8:41.36 (41.02)     9:22.08 (40.72)    10:02.40 (40.32)    10:42.99 (40.59)
       11:23.77 (40.78)    12:04.12 (40.35)    12:43.78 (39.66)    13:22.20 (38.42)
 25 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR             14:10.00   13:36.16        
                  34.15     1:13.01 (38.86)     1:53.36 (40.35)     2:34.34 (40.98)
        3:15.69 (41.35)     3:56.59 (40.90)     4:38.45 (41.86)     5:19.84 (41.39)
        6:00.99 (41.15)     6:43.40 (42.41)     7:25.08 (41.68)     8:06.94 (41.86)
        8:48.61 (41.67)     9:30.51 (41.90)     9:51.07 (20.56)    10:12.27 (21.20)
       10:54.36 (42.09)    11:35.88 (41.52)    12:17.08 (41.20)  13:36.16 (1:19.08)
 26 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT   13:40.64        
                  32.88     1:10.15 (37.27)     1:49.25 (39.10)     2:30.37 (41.12)
        3:12.73 (42.36)     3:54.35 (41.62)     4:37.69 (43.34)     5:18.67 (40.98)
        6:00.99 (42.32)     6:43.20 (42.21)     7:25.57 (42.37)     8:07.82 (42.25)
        8:49.35 (41.53)     9:31.75 (42.40)    10:13.62 (41.87)    10:55.07 (41.45)
       11:37.44 (42.37)    12:19.45 (42.01)    13:01.70 (42.25)    13:40.64 (38.94)
 27 Gallelli, Francesca       13 WAC-MR              12:10.34   13:46.45        
                  34.53     1:14.16 (39.63)     1:55.39 (41.23)     2:36.79 (41.40)
        3:17.11 (40.32)     3:59.24 (42.13)     4:40.89 (41.65)     5:22.80 (41.91)
        6:05.07 (42.27)     6:47.60 (42.53)     7:30.14 (42.54)     8:13.12 (42.98)
        8:55.81 (42.69)     9:37.56 (41.75)    10:21.15 (43.59)    11:03.69 (42.54)
       11:46.82 (43.13)    12:28.08 (41.26)    13:07.41 (39.33)    13:46.45 (39.04)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
              1:05.49  JO
              1:05.49  ZQ
              1:11.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R         15 COND-MR                58.81    1:02.04 METS   
                  30.63     1:02.04 (31.41)                                        
  2 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              1:00.74    1:05.76 SILV   
                  32.08     1:05.76 (33.68)                                        
  3 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              1:02.50    1:06.02 SILV   
                  31.80     1:06.02 (34.22)                                        
  4 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              1:05.87    1:07.81 SILV   
                  32.87     1:07.81 (34.94)                                        
  5 Stewart, Jesse E          15 Marlins-CT           1:05.84    1:09.39 SILV   
                  34.14     1:09.39 (35.25)                                        
  5 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              1:08.99    1:09.39 SILV   
                  33.98     1:09.39 (35.41)                                        
  7 Schattschneider, Sarah    15 SMC-MR               1:05.24    1:10.11 SILV   
                  33.40     1:10.11 (36.71)                                        
  8 Perez, Lindsey N          15 COND-MR              1:09.13    1:10.38 SILV   
                  33.44     1:10.38 (36.94)                                        
  9 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  1:14.05    1:12.02        
                  35.00     1:12.02 (37.02)                                        
 10 Miara, Marissa R          13 COND-MR              1:09.38    1:12.70        
                  35.29     1:12.70 (37.41)                                        
 11 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              1:09.50    1:13.23        
                  35.33     1:13.23 (37.90)                                        
 12 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    1:15.50        
                  36.11     1:15.50 (39.39)                                        
 13 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:11.61    1:16.13        
                  37.22     1:16.13 (38.91)                                        
 14 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              1:21.03    1:19.91        
 15 Uppal, Jaya               15 Silver Streaks-MR    1:18.52    1:20.27        
                  38.47     1:20.27 (41.80)                                        
 16 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  1:20.06    1:22.59        
                  39.79     1:22.59 (42.80)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
              2:20.99  JO
              2:20.99  ZQ
              2:31.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              2:10.97    2:18.96 JO     
                  32.39     1:07.60 (35.21)     1:43.76 (36.16)     2:18.96 (35.20)
  2 Stewart, Jesse E          15 Marlins-CT           2:28.87    2:24.51 SILV   
                  33.78     1:09.74 (35.96)     1:47.23 (37.49)     2:24.51 (37.28)
  3 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ           2:17.83    2:25.63 SILV   
                  34.59     1:11.89 (37.30)     1:48.96 (37.07)     2:25.63 (36.67)
  4 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              2:20.89    2:26.63 SILV   
                  31.81     1:09.76 (37.95)     1:49.67 (39.91)     2:26.63 (36.96)
  5 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:24.61    2:31.34        
                  35.52     1:13.44 (37.92)     1:52.89 (39.45)     2:31.34 (38.45)
  6 Distelhurst, Lea M        15 Silver Streaks-MR    2:30.23    2:33.85        
                  35.26     1:13.39 (38.13)     1:53.37 (39.98)     2:33.85 (40.48)
  7 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  2:32.24    2:36.40        
                  36.05     1:15.70 (39.65)     1:56.09 (40.39)     2:36.40 (40.31)
  8 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              2:29.73    2:40.88        
                  37.74     1:18.13 (40.39)     1:59.89 (41.76)     2:40.88 (40.99)
  9 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  2:33.62    2:41.47        
                  38.82     1:19.80 (40.98)     2:01.38 (41.58)     2:41.47 (40.09)
 10 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR              2:55.25    2:46.65        
                  38.31     1:20.57 (42.26)     2:03.98 (43.41)     2:46.65 (42.67)
 11 Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:35.70    2:46.77        
                  38.52     1:20.28 (41.76)     2:03.60 (43.32)     2:46.77 (43.17)
 12 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  2:58.28    2:58.25        
                  41.08     1:25.82 (44.74)     2:12.80 (46.98)     2:58.25 (45.45)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:21.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR              1:10.46    1:15.09 JO     
                  35.81     1:15.09 (39.28)                                        
  2 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              1:09.17    1:15.18 JO     
                  35.98     1:15.18 (39.20)                                        
  3 Chung, Katie J            16 COND-MR              1:17.88    1:18.00 SILV   
                  37.22     1:18.00 (40.78)                                        
  4 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              1:18.11    1:18.26 SILV   
                  36.57     1:18.26 (41.69)                                        
  5 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              1:16.56    1:18.28 SILV   
                  36.81     1:18.28 (41.47)                                        
  6 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              1:16.13    1:18.65 SILV   
                  36.69     1:18.65 (41.96)                                        
  7 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              1:24.14    1:22.99        
                  39.47     1:22.99 (43.52)                                        
  8 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  1:23.09    1:24.61        
                  40.43     1:24.61 (44.18)                                        
  9 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    1:26.87        
                  39.47     1:26.87 (47.40)                                        
 10 Uppal, Jaya               15 Silver Streaks-MR    1:27.01    1:27.14        
                  40.34     1:27.14 (46.80)                                        
 11 Sumino, Eri               15 Marlins-CT           1:22.86    1:28.64        
 12 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:26.45    1:28.73        
                  42.19     1:28.73 (46.54)                                        
 13 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              1:34.17    1:31.34        
                  42.89     1:31.34 (48.45)                                        
 14 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  1:27.60    1:32.06        
                  42.52     1:32.06 (49.54)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:52.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              2:29.29    2:34.17 METS   
                  36.13     1:14.98 (38.85)     1:54.39 (39.41)     2:34.17 (39.78)
  2 Morikawa, Carolyn K       12 UN-CT                2:47.32    2:39.24 JO     
                  36.34     1:16.70 (40.36)     1:58.35 (41.65)     2:39.24 (40.89)
  3 Gardner, Kaitlyn M        15 COND-MR              2:40.26    2:39.85 JO     
                  36.49     1:16.60 (40.11)     1:58.18 (41.58)     2:39.85 (41.67)
  4 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:45.05    2:46.14 SILV   
                  38.79     1:20.95 (42.16)     2:03.68 (42.73)     2:46.14 (42.46)
  5 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              2:46.28    2:49.86 SILV   
                  36.49     1:20.04 (43.55)     2:05.62 (45.58)     2:49.86 (44.24)
  6 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR              2:39.69    2:50.89 SILV   
                  37.73     1:21.07 (43.34)     2:05.91 (44.84)     2:50.89 (44.98)
  7 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              2:57.13    2:51.78 SILV   
                  40.27     1:24.26 (43.99)     2:09.31 (45.05)     2:51.78 (42.47)
  8 Moss, Lucy K              15 SMC-MR               2:45.73    2:53.56        
                  38.43     1:22.30 (43.87)     2:07.57 (45.27)     2:53.56 (45.99)
  9 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              2:51.52    2:54.44        
                  37.52     1:21.34 (43.82)     2:08.11 (46.77)     2:54.44 (46.33)
 10 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  3:03.15    2:55.51        
                  42.00     1:27.13 (45.13)     2:12.84 (45.71)     2:55.51 (42.67)
 11 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              3:01.04    2:56.88        
                  40.76     1:25.79 (45.03)     2:12.03 (46.24)     2:56.88 (44.85)
 12 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  2:53.33    3:01.62        
                  41.89     1:28.91 (47.02)     2:15.38 (46.47)     3:01.62 (46.24)
 13 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                   NT    3:01.76        
                  41.63     1:27.59 (45.96)     2:15.69 (48.10)     3:01.76 (46.07)
 14 Sumino, Eri               15 Marlins-CT           2:59.61    3:09.91        
                  42.65     1:31.90 (49.25)     2:20.91 (49.01)     3:09.91 (49.00)
 15 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    3:13.84        
                  42.43     1:31.99 (49.56)     2:23.12 (51.13)     3:13.84 (50.72)
 16 Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  3:11.97    3:21.09        
                  43.62     1:34.70 (51.08)     2:27.43 (52.73)     3:21.09 (53.66)
 17 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              3:19.51    3:22.16        
                  44.44     1:35.88 (51.44)     2:29.60 (53.72)     3:22.16 (52.56)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ  1:01.53    1:01.88 METS   
                  29.48     1:01.88 (32.40)                                        
  2 Schattschneider, Sarah    15 SMC-MR               1:02.97    1:03.15 ZQ     
                  29.80     1:03.15 (33.35)                                        
  3 Dottinger, Julia R        15 Morris County SC-NJ  1:03.82    1:03.96 ZQ     
                  29.92     1:03.96 (34.04)                                        
  4 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              1:00.95    1:04.34 ZQ     
                  30.21     1:04.34 (34.13)                                        
  5 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              1:01.28    1:05.03 SILV   
                  30.58     1:05.03 (34.45)                                        
  6 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              1:08.21    1:07.32 SILV   
                  30.40     1:07.32 (36.92)                                        
  7 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              1:05.11    1:07.51 SILV   
                  31.63     1:07.51 (35.88)                                        
  8 Moss, Lucy K              15 SMC-MR               1:07.19    1:08.79 SILV   
                  31.34     1:08.79 (37.45)                                        
  9 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  1:07.29    1:13.27        
                  34.23     1:13.27 (39.04)                                        
 10 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:08.10    1:14.08        
                  33.89     1:14.08 (40.19)                                        
 11 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    1:17.90        
                  35.17     1:17.90 (42.73)                                        
 12 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              1:37.46    1:30.51        
                  41.21     1:30.51 (49.30)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:35.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ  2:24.28    2:19.73 ZQ     
                  30.07     1:05.79 (35.72)     1:42.09 (36.30)     2:19.73 (37.64)
  2 Chung, Katie J            16 COND-MR              2:31.59    2:26.57 JO     
                  31.40     1:08.03 (36.63)     1:46.99 (38.96)     2:26.57 (39.58)
  3 Escobedo, Emily R         15 COND-MR              2:32.71    2:27.53 JO     
                  32.67     1:10.12 (37.45)     1:48.81 (38.69)     2:27.53 (38.72)
  4 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:17.91    2:27.55 JO     
                  31.95     1:10.44 (38.49)     1:49.51 (39.07)     2:27.55 (38.04)
  5 Dottinger, Julia R        15 Morris County SC-NJ  2:33.72    2:29.91 JO     
                  31.96     1:08.79 (36.83)     1:49.68 (40.89)     2:29.91 (40.23)
  6 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              2:24.66    2:30.11 SILV   
                  33.14     1:11.38 (38.24)     1:50.48 (39.10)     2:30.11 (39.63)
  7 Schattschneider, Sarah    15 SMC-MR               2:33.07    2:33.31 SILV   
                  32.50     1:10.62 (38.12)     1:50.53 (39.91)     2:33.31 (42.78)
  8 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              2:38.88    2:37.47        
                  32.20     1:11.55 (39.35)     1:50.43 (38.88)     2:37.47 (47.04)
  9 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  2:32.88    2:39.26        
                  34.95     1:15.41 (40.46)     1:56.95 (41.54)     2:39.26 (42.31)
 10 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR              2:40.00    2:54.13        
                  36.26     1:20.57 (44.31)     2:08.17 (47.60)     2:54.13 (45.96)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              2:14.04    2:21.27 SILV   
                  30.66     1:06.73 (36.07)     1:47.25 (40.52)     2:21.27 (34.02)
  2 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              2:23.60    2:21.59 SILV   
                  30.28     1:05.39 (35.11)     1:49.44 (44.05)     2:21.59 (32.15)
  3 Stiles, Jessica W         16 Morris County SC-NJ  2:22.59    2:22.24 SILV   
                  30.21     1:06.54 (36.33)     1:50.21 (43.67)     2:22.24 (32.03)
  4 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              2:19.78    2:25.04 SILV   
                  31.14     1:09.49 (38.35)     1:53.82 (44.33)     2:25.04 (31.22)
  5 Ledgin, Autumn R          14 Un-McSc-NJ           2:25.30    2:32.56 SILV   
                  33.92     1:11.94 (38.02)     1:56.64 (44.70)     2:32.56 (35.92)
  6 Stewart, Jesse E          15 Marlins-CT           2:35.98    2:32.83 SILV   
                  33.35     1:10.50 (37.15)     1:59.57 (49.07)     2:32.83 (33.26)
  7 Moss, Lucy K              15 SMC-MR               2:29.95    2:35.11 SILV   
                  32.35     1:14.88 (42.53)     1:59.75 (44.87)     2:35.11 (35.36)
  8 Distelhurst, Lea M        15 Silver Streaks-MR    2:32.82    2:35.44 SILV   
                  33.51     1:11.72 (38.21)     1:58.77 (47.05)     2:35.44 (36.67)
  9 Gardner, Kaitlyn M        15 COND-MR              2:32.38    2:36.50 SILV   
                  37.42     1:20.78 (43.36)     1:58.94 (38.16)     2:36.50 (37.56)
 10 Brown, Je'lyn M           15 COND-MR              2:30.94    2:37.70 SILV   
                  33.31     1:14.76 (41.45)     2:00.20 (45.44)     2:37.70 (37.50)
 11 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  2:35.56    2:38.84 SILV   
                  35.52     1:15.50 (39.98)     2:03.56 (48.06)     2:38.84 (35.28)
 12 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  2:37.47    2:39.95        
                  33.42     1:15.06 (41.64)     2:05.10 (50.04)     2:39.95 (34.85)
 13 Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:37.75    2:44.08        
                  33.48     1:15.30 (41.82)     2:05.54 (50.24)     2:44.08 (38.54)
 14 Westbrook, Sarah J        15 COND-MR                   NT    2:44.44        
                  34.69     1:14.03 (39.34)     2:04.99 (50.96)     2:44.44 (39.45)
 15 Sumino, Eri               15 Marlins-CT           2:44.07    2:45.94        
                  37.79     1:20.29 (42.50)   2:45.94 (1:25.65)                    
 16 Mahatcek, Sam R           15 COND-MR              2:58.90    2:50.81        
                  41.15     1:23.18 (42.03)   2:50.81 (1:27.63)                    
 -- Samtani, Monica S         15 Morris County SC-NJ  2:53.86        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
              5:27.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M            14 Marlins-CT           4:42.56    4:47.41 METS   
                  29.79     1:03.21 (33.42)     1:40.67 (37.46)     2:17.63 (36.96)
        2:59.49 (41.86)     3:41.94 (42.45)     4:15.10 (33.16)     4:47.41 (32.31)
  2 Andrews, Jinan M          15 COND-MR              4:40.00    4:52.40 ZQ     
                  29.65     1:03.57 (33.92)     1:40.10 (36.53)     2:16.70 (36.60)
        2:59.70 (43.00)     3:43.36 (43.66)     4:18.20 (34.84)     4:52.40 (34.20)
  3 Chung, Katie J            16 COND-MR              5:21.00    4:52.45 ZQ     
                  30.04     1:05.99 (35.95)     1:43.59 (37.60)     2:21.09 (37.50)
        3:02.77 (41.68)     3:45.48 (42.71)     4:19.62 (34.14)     4:52.45 (32.83)
  4 Grady, Caitlin M          16 COND-MR              4:42.37    4:52.57 ZQ     
                  31.18     1:07.96 (36.78)     1:45.30 (37.34)     2:22.52 (37.22)
        3:02.94 (40.42)     3:44.00 (41.06)     4:19.10 (35.10)     4:52.57 (33.47)
  5 Gibbons, Jenna            17 WAC-MR               4:46.18    4:55.51 ZQ     
                  31.03     1:06.83 (35.80)     1:45.67 (38.84)     2:23.99 (38.32)
        3:06.24 (42.25)     3:48.25 (42.01)     4:22.38 (34.13)     4:55.51 (33.13)
  6 Globus, Adi L             13 COND-MR              5:18.56    4:55.92 ZQ     
                  32.21     1:10.23 (38.02)     1:48.49 (38.26)     2:26.69 (38.20)
        3:08.52 (41.83)     3:50.94 (42.42)   4:55.92 (1:04.98)                    
  7 McGovern, Meaghan O       14 COND-MR              4:43.00    4:57.21 ZQ     
                  33.38     1:12.05 (38.67)     1:50.27 (38.22)     2:27.51 (37.24)
        3:08.60 (41.09)     3:50.63 (42.03)     4:25.27 (34.64)     4:57.21 (31.94)
  8 Sweet, Lauren A           14 COND-MR              4:48.16    4:57.28 ZQ     
                  31.68     1:07.11 (35.43)     1:46.11 (39.00)     2:24.35 (38.24)
        3:09.03 (44.68)     3:52.89 (43.86)     4:25.16 (32.27)     4:57.28 (32.12)
  9 Hodges, Taylor M          16 COND-MR              5:33.04    5:00.80 JO     
 10 Lawson, Taylor S          14 COND-MR              5:00.61    5:00.83 JO     
                  33.45     1:12.20 (38.75)     1:53.71 (41.51)     2:32.65 (38.94)
        3:11.80 (39.15)     3:51.83 (40.03)     4:26.72 (34.89)     5:00.83 (34.11)
 11 Walsh, Colleen M          13 COND-MR              5:02.02    5:02.46 JO     
                  31.80     1:08.41 (36.61)     1:47.17 (38.76)     2:25.16 (37.99)
        3:09.38 (44.22)     3:53.92 (44.54)     4:28.57 (34.65)     5:02.46 (33.89)
 12 Gomez, Chelsea O          14 NYCC-MR                   NT    5:03.25 JO     
 13 Money, Katie M            14 COND-MR              5:19.01    5:03.99 JO     
                  32.67     1:12.45 (39.78)     1:53.10 (40.65)     2:32.73 (39.63)
        3:13.94 (41.21)     3:57.19 (43.25)     4:31.16 (33.97)     5:03.99 (32.83)
 14 Farrell, Shannon P        14 COND-MR              5:12.95    5:04.38 JO     
                  32.79     1:11.83 (39.04)     1:49.51 (37.68)     2:27.64 (38.13)
        3:13.58 (45.94)     4:00.81 (47.23)     4:34.14 (33.33)     5:04.38 (30.24)
 15 Giordano, Gianna M        15 WAC-MR               4:59.41    5:05.25 SILV   
                  33.98     1:12.51 (38.53)     1:51.51 (39.00)     2:29.73 (38.22)
        3:13.83 (44.10)     3:58.78 (44.95)     4:32.51 (33.73)     5:05.25 (32.74)
 16 Schubert, Olivia C        13 WAC-MR               5:01.12    5:05.85 SILV   
                  32.18     1:11.68 (39.50)     1:50.03 (38.35)     2:30.38 (40.35)
        3:12.80 (42.42)     3:57.15 (44.35)     4:31.98 (34.83)     5:05.85 (33.87)
 17 deFreitas, Hannah         14 WAC-MR               5:03.87    5:08.62 SILV   
                  33.59     1:11.81 (38.22)     1:54.38 (42.57)     2:34.28 (39.90)
        3:17.70 (43.42)     4:00.17 (42.47)     4:35.15 (34.98)     5:08.62 (33.47)
 18 Feminella, Meghan C       16 WAC-MR               5:08.11    5:13.69 SILV   
                  32.15     1:09.62 (37.47)     1:50.75 (41.13)     2:30.04 (39.29)
        3:18.24 (48.20)     4:05.06 (46.82)     4:40.46 (35.40)     5:13.69 (33.23)
 19 deFreitas, Sophie         16 WAC-MR               5:20.60    5:15.93 SILV   
                  33.74     1:12.33 (38.59)     1:51.37 (39.04)     2:29.50 (38.13)
        3:18.44 (48.94)     4:08.05 (49.61)     4:43.45 (35.40)     5:15.93 (32.48)
 20 McDonough, Colleen P      16 WAC-MR               5:12.43    5:19.05 SILV   
                  33.40     1:14.13 (40.73)     1:56.78 (42.65)     2:37.64 (40.86)
        3:21.99 (44.35)     4:08.19 (46.20)     4:44.23 (36.04)     5:19.05 (34.82)
 21 Poindexter, Tiana R       15 COND-MR              5:08.73    5:20.04 SILV   
                  31.44     1:11.79 (40.35)     1:54.76 (42.97)     2:34.39 (39.63)
        3:21.43 (47.04)     4:09.37 (47.94)     4:46.03 (36.66)     5:20.04 (34.01)
 22 Gibbons, Courtney         16 WAC-MR               5:05.01    5:22.51 SILV   
                  35.25     1:16.23 (40.98)     1:58.80 (42.57)     2:40.91 (42.11)
        3:25.57 (44.66)     4:10.96 (45.39)     4:47.31 (36.35)     5:22.51 (35.20)
 23 Ferrara, Gabrielle M      15 Morris County SC-NJ  5:30.46    5:27.19 SILV   
 24 Belovsky, Mia P           12 COND-MR              5:30.00    5:27.33        
                  34.48     1:15.48 (41.00)     1:57.14 (41.66)     2:37.77 (40.63)
        3:26.15 (48.38)     4:15.11 (48.96)     4:52.12 (37.01)     5:27.33 (35.21)
 25 Medina, Melissa           14 COND-MR              5:43.72    5:31.42        
 26 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              5:45.00    5:31.71        
 27 Feminella, Lindsay M      15 WAC-MR               5:36.27    5:32.11        
 28 Ascolese, Kya E           12 Morris County SC-NJ  5:38.37    5:33.54        
 29 Levy, Hillary A           14 COND-MR              5:24.30    5:34.28        
                  36.88     1:26.17 (49.29)     2:10.69 (44.52)     2:54.03 (43.34)
        3:35.90 (41.87)     4:20.13 (44.23)     4:58.17 (38.04)     5:34.28 (36.11)
 30 Anacker, Boomie I         12 COND-MR              5:45.00    5:36.38        
 31 Gullickson, Lauren        14 WAC-MR               5:35.45    5:37.22        
 32 Cheng, Michele Y          14 Morris County SC-NJ  5:30.05    5:46.18        
                  35.44     1:19.43 (43.99)     2:01.34 (41.91)     2:44.11 (42.77)
        3:35.54 (51.43)     4:28.00 (52.46)     5:07.13 (39.13)     5:46.18 (39.05)
 -- Walsh, Georgina           16 NYCC-MR              4:58.93         DQ        
      One hand touch - breast
                  31.74     1:09.53 (37.79)     1:46.38 (36.85)     2:22.25 (35.87)
        3:05.44 (43.19)     3:47.44 (42.00)     4:24.17 (36.73)          DQ (34.41)
 -- Gallelli, Francesca       13 WAC-MR               5:45.45         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ    26.93      27.70 ZQ     
  2 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ             28.52      28.19 ZQ     
  3 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT             29.15      28.76 ZQ     
  4 Zitomer, Josh S           10 Morris County SC-NJ    31.87      30.86 ZQ     
  5 Morikawa, Connor K        10 UN-CT                  33.20      30.99 ZQ     
  6 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ    32.25      31.98 JO     
  7 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR                32.02      32.35 SILV   
  8 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR                33.43      33.13 SILV   
  9 Marsella, Jason            8 Marlins-CT             34.12      33.28 SILV   
 10 Hodgson, Marcus S          9 Marlins-CT                NT      33.47 SILV   
 11 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT             34.88      33.51 SILV   
 12 Levin, Benjamin A         10 Marlins-CT             35.62      33.78 SILV   
 13 Takahashi, Eisuke          8 Marlins-CT                NT      34.47 SILV   
 14 Gerken, Reid               9 SMC-MR                 38.59      34.48 SILV   
 15 Vecsey, Jack M            10 Marlins-CT             37.27      34.80 SILV   
 16 Lydon, Andrew J           10 Marlins-CT             40.00      34.89 SILV   
 17 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                37.69      35.42 SILV   
 18 Balderrama, Lucas          9 UN-CT                  35.04      36.23        
 19 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                41.00      36.24        
 20 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ    36.44      36.57        
 21 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 37.81      36.93        
 22 Isles, Ajani               9 Silver Streaks-MR      35.59      36.96        
 23 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                39.16      37.21        
 24 Fishman, Ron T             9 COND-MR                42.99      37.68        
 25 Crimi, Patrick C           9 COND-MR                40.11      37.85        
 26 Stoll, Willem             10 SMC-MR                 46.72      38.19        
 27 Merone, Matt F             9 COND-MR                   NT      38.31        
 28 Ruh, Andres                9 Marlins-CT             38.30      38.77        
 29 Morris, Koby K             9 COND-MR                45.18      38.80        
 29 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR                42.04      38.80        
 31 Childs, Jack E            10 Marlins-CT             41.76      39.61        
 32 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                52.00      40.23        
 33 Park, Edward J             8 COND-MR                48.00      40.31        
 34 Buckland, Griffin T        9 Silver Streaks-MR      36.63      40.37        
 35 Apostolides, Luke T        8 Marlins-CT             39.90      40.54        
 36 Edwards-Mayo, Jordan T    10 Silver Streaks-MR      44.59      40.97        
 37 McDermott, Daniel G       10 Marlins-CT             41.99      41.15        
 38 Kivlehan, Patrick J        8 Marlins-MR             40.87      41.94        
 39 Silver, Matthew A          9 COND-MR                46.40      42.65        
 40 Ellis, Robbie L            9 COND-MR                50.00      45.31        
 41 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ    46.25      45.43        
 42 Levin, Mark A              8 Marlins-CT             56.25      47.09        
 43 Morgan, Tom                7 SMC-MR                 43.00      48.11        
 44 Miriyapalli, Lahar         9 Marlins-MR             48.25      48.34        
 45 Church, Alex               8 SMC-MR                 46.00      49.88        
 46 Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 43.00      51.76        
 47 Calero, Markus A           8 UNCON-MR                  NT      55.25        
 48 Meyer, Nathan              7 SMC-MR                 45.00      58.01        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT           1:00.56    1:01.14 ZQ     
                  29.66     1:01.14 (31.48)                                        
  2 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           1:02.61    1:02.32 ZQ     
                  30.06     1:02.32 (32.26)                                        
  3 Farricker, Christian S    10 Marlins-CT           1:18.07    1:09.22 JO     
                  32.86     1:09.22 (36.36)                                        
  4 Zitomer, Josh S           10 Morris County SC-NJ  1:12.93    1:10.54 JO     
                  33.58     1:10.54 (36.96)                                        
  5 Lydon, Andrew J           10 Marlins-CT           1:34.10    1:18.32 SILV   
  6 Takahashi, Eisuke          8 Marlins-CT                NT    1:19.44 SILV   
                  35.95     1:19.44 (43.49)                                        
  7 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:35.37    1:20.78        
                  37.59     1:20.78 (43.19)                                        
  8 Vecsey, Jack M            10 Marlins-CT           1:25.95    1:21.20        
                  39.45     1:21.20 (41.75)                                        
  9 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  1:17.51    1:21.30        
                  38.41     1:21.30 (42.89)                                        
 10 Levin, Benjamin A         10 Marlins-CT           1:21.48    1:21.59        
                  36.73     1:21.59 (44.86)                                        
 11 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:27.64    1:22.27        
                  37.88     1:22.27 (44.39)                                        
 12 Apostolides, Luke T        8 Marlins-CT           1:31.38    1:23.35        
                  40.15     1:23.35 (43.20)                                        
 13 Suponitskiy, James P       9 COND-MR              1:29.35    1:24.12        
                  40.53     1:24.12 (43.59)                                        
 14 Crane, Kevin               9 SMC-MR               1:27.71    1:24.60        
                  42.61     1:24.60 (41.99)                                        
 15 Fishman, Ron T             9 COND-MR              1:40.90    1:27.10        
                  40.42     1:27.10 (46.68)                                        
 16 Isles, Ajani               9 Silver Streaks-MR    1:24.59    1:27.97        
                  39.62     1:27.97 (48.35)                                        
 17 Childs, Jack E            10 Marlins-CT           1:36.04    1:28.07        
                  41.94     1:28.07 (46.13)                                        
 18 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:26.43    1:29.35        
                  41.65     1:29.35 (47.70)                                        
 19 Bingham, Ryan              8 SMC-MR               1:40.93    1:29.94        
                  41.97     1:29.94 (47.97)                                        
 20 Morris, Koby K             9 COND-MR              1:41.69    1:31.57        
                  42.29     1:31.57 (49.28)                                        
 21 Park, Edward J             8 COND-MR              1:48.00    1:31.66        
                  43.33     1:31.66 (48.33)                                        
 22 McDermott, Daniel G       10 Marlins-CT           1:36.12    1:31.94        
                  43.24     1:31.94 (48.70)                                        
 23 Gagliardi, Alexander       9 SMC-MR               1:30.00    1:34.15        
 24 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              1:48.00    1:35.86        
                  43.72     1:35.86 (52.14)                                        
 25 Silver, Matthew A          9 COND-MR              1:40.21    1:41.59        
                  48.07     1:41.59 (53.52)                                        
 26 Ellis, Robbie L            9 COND-MR              1:55.00    1:47.04        
                  50.65     1:47.04 (56.39)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:51.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ  2:09.50    2:14.77 ZQ     
                  31.14     1:06.09 (34.95)     1:41.42 (35.33)     2:14.77 (33.35)
  2 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           2:20.18    2:22.39 ZQ     
                  32.24                                                 1:48.55 ( )
        2:22.39 (33.84)                                                            
  3 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT           2:36.12    2:23.81 ZQ     
                  32.48     1:09.58 (37.10)     1:47.57 (37.99)     2:23.81 (36.24)
  4 Morikawa, Connor K        10 UN-CT                2:46.40    2:29.06 JO     
                  34.29     1:11.94 (37.65)     1:50.90 (38.96)     2:29.06 (38.16)
  5 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR              2:36.47    2:29.88 JO     
                  34.96     1:14.58 (39.62)     1:53.53 (38.95)     2:29.88 (36.35)
  6 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ  2:34.47    2:36.11 SILV   
                  33.80     1:14.21 (40.41)     1:55.99 (41.78)     2:36.11 (40.12)
  7 Zitomer, Josh S           10 Morris County SC-NJ  2:43.90    2:38.05 SILV   
                  35.93     1:16.71 (40.78)     1:58.52 (41.81)     2:38.05 (39.53)
  8 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT           2:56.36    2:38.55 SILV   
                  34.67     1:14.55 (39.88)     1:56.82 (42.27)     2:38.55 (41.73)
  9 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR              2:42.83    2:40.22 SILV   
                  36.37     1:19.41 (43.04)     2:01.79 (42.38)     2:40.22 (38.43)
 10 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  2:44.31    2:42.54 SILV   
                  37.30     1:19.95 (42.65)     2:02.31 (42.36)     2:42.54 (40.23)
 11 Chen, Mark C               8 Marlins-CT                NT    2:50.66 SILV   
                  37.63     1:22.11 (44.48)     2:06.73 (44.62)     2:50.66 (43.93)
 12 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              3:28.29    3:00.97        
                  40.88     1:29.34 (48.46)     2:16.54 (47.20)     3:00.97 (44.43)
 13 Crimi, Patrick C           9 COND-MR              3:27.70    3:10.56        
                  46.19     1:35.69 (49.50)     2:26.32 (50.63)     3:10.56 (44.24)
 14 Fishman, Ron T             9 COND-MR              3:20.00    3:14.66        
                  41.67     1:33.21 (51.54)     2:25.61 (52.40)     3:14.66 (49.05)
 15 Dino, Brian E              9 Morris County SC-NJ  3:11.68    3:15.84        
                  40.16     1:31.92 (51.76)     2:25.26 (53.34)     3:15.84 (50.58)
 16 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR              3:18.00    3:17.37        
                  47.06     1:39.08 (52.02)     2:30.77 (51.69)     3:17.37 (46.60)
 17 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ  4:00.05    3:28.23        
                  49.64     1:41.92 (52.28)     2:37.68 (55.76)     3:28.23 (50.55)
 18 Silver, Matthew A          9 COND-MR              3:51.20    3:40.13        
                  51.02     1:48.53 (57.51)     2:45.06 (56.53)     3:40.13 (55.07)
 19 Herman, Zach E            10 Morris County SC-NJ  4:06.78    3:53.86        
                  51.72   1:53.64 (1:01.92)   2:57.64 (1:04.00)     3:53.86 (56.22)
 -- McGovern, Aidan J         10 COND-MR              3:04.81         DQ        
      False start
                  39.59     1:25.44 (45.85)     2:10.95 (45.51)          DQ (43.19)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ    32.79      32.97 ZQ     
  2 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT             35.94      34.35 ZQ     
  3 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT             37.70      35.26 ZQ     
  4 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR                36.93      38.42 SILV   
  5 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR                40.02      39.02 SILV   
  6 Marsella, Jason            8 Marlins-CT             38.40      39.24 SILV   
  7 Hodgson, Marcus S          9 Marlins-CT                NT      41.19 SILV   
  8 Takahashi, Eisuke          8 Marlins-CT                NT      41.43 SILV   
  9 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR                45.21      41.63 SILV   
 10 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT             45.10      41.78 SILV   
 11 Tsuei, Micah R             9 COND-MR                43.09      41.79 SILV   
 12 Balderrama, Lucas          9 UN-CT                  43.09      41.87 SILV   
 13 Orlando, Louis A          10 COND-MR                44.08      42.01 SILV   
 14 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                44.86      42.28 SILV   
 15 Dwyer, Michael C           9 COND-MR                47.58      42.30 SILV   
 16 Isles, Ajani               9 Silver Streaks-MR      42.00      42.89 SILV   
 17 Levin, Benjamin A         10 Marlins-CT             45.66      43.18 SILV   
 18 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                50.08      43.88        
 19 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 45.10      44.01        
 20 Buckland, Griffin T        9 Silver Streaks-MR      44.06      44.96        
 21 Vecsey, Jack M            10 Marlins-CT             44.36      45.01        
 22 Crimi, Patrick C           9 COND-MR                50.86      45.47        
 23 Fishman, Ron T             9 COND-MR                45.59      45.48        
 24 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                48.33      45.52        
 25 Ruh, Andres                9 Marlins-CT             46.89      45.59        
 26 Childs, Jack E            10 Marlins-CT             45.38      45.72        
 27 Edwards-Mayo, Jordan T    10 Silver Streaks-MR      47.16      46.92        
 28 Stoll, Willem             10 SMC-MR                 47.00      46.98        
 29 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR                48.99      47.27        
 30 Merone, Matt F             9 COND-MR                   NT      47.28        
 31 Lydon, Andrew J           10 Marlins-CT             57.49      47.37        
 32 McDermott, Daniel G       10 Marlins-CT             49.32      48.16        
 33 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                55.00      49.43        
 34 Gerken, Reid               9 SMC-MR                 52.46      49.79        
 35 Griffin, Christopher R    10 Marlins-CT             52.80      49.85        
 36 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ  1:00.05      50.33        
 37 Park, Edward J             8 COND-MR                50.00      50.89        
 38 Silver, Matthew A          9 COND-MR                56.65      51.35        
 39 Kivlehan, Patrick J        8 Marlins-MR             51.92      52.74        
 40 Levin, Mark A              8 Marlins-CT                NT      56.18        
 41 Church, Alex               8 SMC-MR                 52.00      58.97        
 42 Morgan, Tom                7 SMC-MR                 51.00      59.35        
 43 Calero, Markus A           8 UNCON-MR                  NT    1:00.09        
 44 Hoffman, Matthew           8 SMC-MR                 52.00    1:12.90        
 -- Collum, Seamus M           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Miriyapalli, Lahar         9 Marlins-MR             49.68         DQ        
      No touch at turn
 -- Apostolides, Luke T        8 Marlins-CT             47.85         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Meyer, Nathan              7 SMC-MR                 52.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Ellis, Robbie L            9 COND-MR                55.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Morris, Koby K             9 COND-MR                49.84         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ  1:11.79    1:10.81 ZQ     
                  34.57     1:10.81 (36.24)                                        
  2 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           1:17.44    1:12.85 ZQ     
                  35.62     1:12.85 (37.23)                                        
  3 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT           1:21.57    1:15.47 ZQ     
                  36.63     1:15.47 (38.84)                                        
  4 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ  1:27.36    1:23.39 SILV   
                  41.00     1:23.39 (42.39)                                        
  5 Zitomer, Josh S           10 Morris County SC-NJ  1:25.70    1:23.84 SILV   
                  41.47     1:23.84 (42.37)                                        
  6 Farricker, Christian S    10 Marlins-CT                NT    1:23.85 SILV   
                  40.40     1:23.85 (43.45)                                        
  7 Kirsis, Janis V           10 COND-MR              1:23.02    1:24.38 SILV   
                  39.24     1:24.38 (45.14)                                        
  8 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  1:26.30    1:26.39 SILV   
                  42.85     1:26.39 (43.54)                                        
  9 Chen, Mark C               8 Marlins-CT                NT    1:27.35 SILV   
                  41.64     1:27.35 (45.71)                                        
 10 Balderrama, Lucas          9 UN-CT                1:31.57    1:27.41 SILV   
                  43.95     1:27.41 (43.46)                                        
 11 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:41.00    1:37.12 SILV   
                  46.38     1:37.12 (50.74)                                        
 12 Herman, Zach E            10 Morris County SC-NJ  2:05.05    1:38.50        
                  47.41     1:38.50 (51.09)                                        
 13 Dino, Brian E              9 Morris County SC-NJ  2:00.05    1:39.06        
                  47.61     1:39.06 (51.45)                                        
 14 Fishman, Ron T             9 COND-MR              1:49.59    1:40.52        
                  49.27     1:40.52 (51.25)                                        
 15 Morris, Koby K             9 COND-MR              1:49.00    1:42.72        
                  51.51     1:42.72 (51.21)                                        
 16 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              1:55.00    1:46.33        
                  50.76     1:46.33 (55.57)                                        
 17 McDermott, Daniel G       10 Marlins-CT           1:53.14    1:48.75        
                  54.87     1:48.75 (53.88)                                        
 18 Ellis, Robbie L            9 COND-MR              2:00.00    2:00.18        
 -- Park, Edward J             8 COND-MR              1:55.00         DQ        
                  53.60          DQ (58.71)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                49.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikawa, Connor K        10 UN-CT                  39.29      37.22 ZQ     
  2 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT             40.96      39.28 ZQ     
  3 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ    39.33      39.65 ZQ     
  4 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR                41.39      41.77 ZQ     
  5 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR                42.30      42.40 JO     
  6 Berzolla, Andrew G         9 Marlins-CT             44.33      42.46 JO     
  7 Kirsis, Janis V           10 COND-MR                44.65      42.57 JO     
  8 Dwyer, Michael C           9 COND-MR                44.66      44.35 SILV   
  9 Crimi, Patrick C           9 COND-MR                53.22      48.66 SILV   
 10 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 48.28      49.01 SILV   
 11 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                58.00      50.14        
 12 Tsuei, Micah R             9 COND-MR                54.57      50.60        
 13 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                50.00      50.89        
 14 Orlando, Louis A          10 COND-MR                53.79      51.19        
 15 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                52.00      51.29        
 16 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                55.95      52.57        
 17 Dino, Brian E              9 Morris County SC-NJ    55.05      52.72        
 18 Bingham, Ryan              8 SMC-MR                 57.43      53.15        
 19 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR                57.39      53.61        
 20 Gagliardi, Alexander       9 SMC-MR                 55.00      56.02        
 21 Ellis, Robbie L            9 COND-MR              1:05.00      57.29        
 22 Silver, Matthew A          9 COND-MR              1:02.29    1:02.59        
 23 Morris, Koby K             9 COND-MR              1:00.00    1:05.12        
 24 Park, Edward J             8 COND-MR                55.00    1:05.43        
 25 Levin, Mark A              8 Marlins-CT                NT    1:06.45        
 26 Childs, Jack E            10 Marlins-CT           1:11.11    1:08.99        
 27 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ  1:15.05    1:11.42        
 -- Velasquez, Daniel N        9 COND-MR                52.60         DQ        
      False start
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:49.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morikawa, Connor K        10 UN-CT                1:23.70    1:18.99 ZQ     
                  37.97     1:18.99 (41.02)                                        
  2 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT           1:28.49    1:22.98 ZQ     
                  39.47     1:22.98 (43.51)                                        
  3 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ  1:27.61    1:26.90 ZQ     
                  41.13     1:26.90 (45.77)                                        
  4 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR              1:30.10    1:29.58 ZQ     
                  42.35     1:29.58 (47.23)                                        
  5 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           1:35.05    1:30.03 ZQ     
                  42.66     1:30.03 (47.37)                                        
  6 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              1:36.05    1:34.40 JO     
                  45.03     1:34.40 (49.37)                                        
  7 Takahashi, Eisuke          8 Marlins-CT                NT    1:39.30 SILV   
                  47.85     1:39.30 (51.45)                                        
  8 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  1:48.23    1:40.43 SILV   
                  48.96     1:40.43 (51.47)                                        
  9 Zitomer, Josh S           10 Morris County SC-NJ  1:45.05    1:40.72 SILV   
                  46.87     1:40.72 (53.85)                                        
 10 Chen, Mark C               8 Marlins-CT           2:08.18    1:41.85 SILV   
                  47.51     1:41.85 (54.34)                                        
 11 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              1:54.03    1:42.96 SILV   
                  48.54     1:42.96 (54.42)                                        
 12 Suponitskiy, James P       9 COND-MR              1:52.67    1:43.45 SILV   
                  50.39     1:43.45 (53.06)                                        
 13 Crane, Kevin               9 SMC-MR               1:41.35    1:43.76 SILV   
 14 Crimi, Patrick C           9 COND-MR              2:01.73    1:43.85 SILV   
                  51.42     1:43.85 (52.43)                                        
 15 Edwards-Mayo, Jordan T    10 Silver Streaks-MR    1:57.11    1:44.97 SILV   
                  48.33     1:44.97 (56.64)                                        
 16 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:57.52    1:47.87 SILV   
                  52.39     1:47.87 (55.48)                                        
 17 Levin, Benjamin A         10 Marlins-CT           1:47.83    1:48.09 SILV   
                  51.16     1:48.09 (56.93)                                        
 18 Robinson, Dylan K          9 COND-MR              2:00.00    1:48.10 SILV   
                  51.59     1:48.10 (56.51)                                        
 19 Vecsey, Jack M            10 Marlins-CT           1:53.69    1:48.52 SILV   
                  51.33     1:48.52 (57.19)                                        
 20 Lydon, Andrew J           10 Marlins-CT                NT    1:49.52        
                  50.80     1:49.52 (58.72)                                        
 21 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:59.46    1:51.28        
                  52.23     1:51.28 (59.05)                                        
 22 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              1:59.19    1:51.46        
                  52.85     1:51.46 (58.61)                                        
 23 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR              1:55.00    1:51.70        
                  52.65     1:51.70 (59.05)                                        
 24 Hodgson, Marcus S          9 Marlins-CT                NT    1:52.95        
                  52.67   1:52.95 (1:00.28)                                        
 25 Gerken, Reid               9 SMC-MR               2:12.82    1:52.96        
                  52.66   1:52.96 (1:00.30)                                        
 26 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR              2:05.45    1:58.12        
                  55.77   1:58.12 (1:02.35)                                        
 27 Griffin, Christopher R    10 Marlins-CT                NT    2:02.78        
                  56.91   2:02.78 (1:05.87)                                        
 28 Isles, Ajani               9 Silver Streaks-MR    2:10.11    2:03.50        
                  57.17   2:03.50 (1:06.33)                                        
 29 Fishman, Ron T             9 COND-MR              2:00.00    2:05.01        
                  57.05   2:05.01 (1:07.96)                                        
 30 McDermott, Daniel G       10 Marlins-CT                NT    2:05.48        
                1:01.37   2:05.48 (1:04.11)                                        
 31 Ellis, Robbie L            9 COND-MR              2:05.00    2:05.87        
 32 Apostolides, Luke T        8 Marlins-CT                NT    2:11.23        
                  59.90   2:11.23 (1:11.33)                                        
 33 Morris, Koby K             9 COND-MR              2:00.00    2:16.77        
                1:04.32   2:16.77 (1:12.45)                                        
 34 Park, Edward J             8 COND-MR              2:00.00    2:23.18        
                1:08.49   2:23.18 (1:14.69)                                        
 35 Levin, Mark A              8 Marlins-CT                NT    2:25.13        
                1:06.78   2:25.13 (1:18.35)                                        
 36 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ  2:15.05    2:31.76        
 37 Hoffman, Matthew           8 SMC-MR               1:56.00    3:22.96        
 -- Meyer, Nathan              7 SMC-MR               1:59.00         DQ        
      Scissors kick
                1:23.07        DQ (1:30.89)                                        
 -- Childs, Jack E            10 Marlins-CT                NT         DQ        
      One hand touch
                1:12.20        DQ (1:21.68)                                        
 -- Morgan, Tom                7 SMC-MR               1:56.00         DQ        
      Alternating Kick
                1:26.66        DQ (1:40.71)                                        
 -- Ruh, Andres                9 Marlins-CT                NT         DQ        
      Alternating Kick
                  53.12        DQ (1:03.37)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ    29.19      29.95 ZQ     
  2 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT             32.44      33.91 ZQ     
  3 Farricker, Christian S    10 Marlins-CT             39.17      35.81 JO     
  4 Berzolla, Andrew G         9 Marlins-CT             37.50      36.59 SILV   
  5 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR                38.40      36.70 SILV   
  6 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR                38.11      36.77 SILV   
  7 Dwyer, Michael C           9 COND-MR                38.27      37.34 SILV   
  8 Kirsis, Janis V           10 COND-MR                38.65      37.68 SILV   
  9 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT             38.88      38.33 SILV   
 10 Balderrama, Lucas          9 UN-CT                  42.39      40.25 SILV   
 11 Takahashi, Eisuke          8 Marlins-CT                NT      40.44 SILV   
 12 Levin, Benjamin A         10 Marlins-CT             49.14      44.67        
 13 Lydon, Andrew J           10 Marlins-CT                NT      45.05        
 14 Tsuei, Micah R             9 COND-MR                44.51      45.27        
 15 Apostolides, Luke T        8 Marlins-CT             50.35      45.69        
 16 Orlando, Louis A          10 COND-MR                44.83      46.29        
 17 Herman, Zach E            10 Morris County SC-NJ    55.05      46.31        
 18 Suponitskiy, James P       9 COND-MR                47.63      46.42        
 19 Mayorov, Nikolai          10 COND-MR                50.00      46.61        
 20 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR                51.33      47.41        
 21 Robinson, Dylan K          9 COND-MR                55.00      49.69        
 22 Crane, Kevin               9 SMC-MR                 50.35      50.12        
 23 Bingham, Ryan              8 SMC-MR                 54.25      50.50        
 24 Crimi, Patrick C           9 COND-MR                57.70      51.69        
 25 Isles, Ajani               9 Silver Streaks-MR      48.09      52.37        
 26 McGovern, Aidan J         10 COND-MR                53.82      53.79        
 27 Morris, Koby K             9 COND-MR                50.00      57.19        
 28 Gagliardi, Alexander       9 SMC-MR                 52.00      59.25        
 29 Park, Edward J             8 COND-MR                52.00    1:01.97        
 30 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ  1:05.05    1:02.29        
 -- Levin, Mark A              8 Marlins-CT                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Vecsey, Jack M            10 Marlins-CT             53.73         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ  1:05.02    1:08.06 ZQ     
                  32.12     1:08.06 (35.94)                                        
  2 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           1:16.98    1:12.21 ZQ     
                  33.05     1:12.21 (39.16)                                        
  3 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT           1:11.98    1:16.81 ZQ     
                  35.84     1:16.81 (40.97)                                        
  4 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR              1:29.93    1:22.83 JO     
                  37.90     1:22.83 (44.93)                                        
  5 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT           1:35.77    1:24.41 JO     
                  39.52     1:24.41 (44.89)                                        
  6 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              1:52.70    1:29.63 SILV   
                  40.52     1:29.63 (49.11)                                        
  7 Chen, Mark C               8 Marlins-CT                NT    1:33.02 SILV   
                  41.90     1:33.02 (51.12)                                        
  8 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  1:46.70    1:35.05 SILV   
                  43.99     1:35.05 (51.06)                                        
  9 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ  1:55.14    1:37.36 SILV   
                  42.81     1:37.36 (54.55)                                        
 10 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:56.55    1:47.80        
                  48.26     1:47.80 (59.54)                                        
 11 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR                   NT    1:48.35        
                  50.00     1:48.35 (58.35)                                        
 12 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:50.46    1:48.71        
                  48.58   1:48.71 (1:00.13)                                        
 13 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              1:50.00    2:08.34        
 14 Silver, Matthew A          9 COND-MR              2:00.00    2:08.94        
                1:01.54   2:08.94 (1:07.40)                                        
 -- Stoll, Willem             10 SMC-MR               1:42.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  49.81        DQ (1:01.92)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ  1:12.84    1:10.21 ZQ     
                  31.72     1:10.21 (38.49)                                        
  2 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           1:16.14    1:13.48 ZQ     
                  32.89     1:13.48 (40.59)                                        
  3 Morikawa, Connor K        10 UN-CT                1:18.63    1:13.66 ZQ     
                  35.91     1:13.66 (37.75)                                        
  4 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT           1:17.10    1:16.79 ZQ     
                  35.52     1:16.79 (41.27)                                        
  5 Berzolla, Andrew G         9 Marlins-CT           1:22.15    1:18.76 JO     
                  37.69     1:18.76 (41.07)                                        
  6 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR              1:23.44    1:19.52 JO     
                  38.24     1:19.52 (41.28)                                        
  7 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ  1:27.68    1:20.65 JO     
                  38.18     1:20.65 (42.47)                                        
  8 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR              1:22.69    1:21.16 JO     
                  39.81     1:21.16 (41.35)                                        
  9 Zitomer, Josh S           10 Morris County SC-NJ  1:23.79    1:21.63 JO     
                  37.19     1:21.63 (44.44)                                        
 10 Kirsis, Janis V           10 COND-MR              1:21.94    1:24.10 SILV   
                  38.90     1:24.10 (45.20)                                        
 11 Balderrama, Lucas          9 UN-CT                1:27.87    1:26.65 SILV   
                  40.73     1:26.65 (45.92)                                        
 12 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT           1:29.61    1:27.34 SILV   
                  41.55     1:27.34 (45.79)                                        
 13 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  1:34.00    1:28.35 SILV   
                  43.07     1:28.35 (45.28)                                        
 14 Chen, Mark C               8 Marlins-CT           1:39.30    1:28.40 SILV   
                  39.84     1:28.40 (48.56)                                        
 15 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              1:30.06    1:28.43 SILV   
                  39.66     1:28.43 (48.77)                                        
 16 Takahashi, Eisuke          8 Marlins-CT                NT    1:29.25 SILV   
                  42.53     1:29.25 (46.72)                                        
 17 Levin, Benjamin A         10 Marlins-CT           1:33.59    1:31.36        
                  43.41     1:31.36 (47.95)                                        
 18 Vecsey, Jack M            10 Marlins-CT           1:38.05    1:32.91        
                  44.13     1:32.91 (48.78)                                        
 19 Suponitskiy, James P       9 COND-MR              1:34.46    1:33.89        
 20 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              1:35.93    1:34.31        
                  44.35     1:34.31 (49.96)                                        
 21 Orlando, Louis A          10 COND-MR              1:43.57    1:34.63        
                  46.62     1:34.63 (48.01)                                        
 22 Lydon, Andrew J           10 Marlins-CT                NT    1:35.06        
                  45.33     1:35.06 (49.73)                                        
 23 Crimi, Patrick C           9 COND-MR              1:41.19    1:35.12        
                  49.58     1:35.12 (45.54)                                        
 24 McGovern, Aidan J         10 COND-MR              1:40.34    1:36.07        
                  47.20     1:36.07 (48.87)                                        
 25 Dino, Brian E              9 Morris County SC-NJ  1:58.51    1:36.79        
                  43.88     1:36.79 (52.91)                                        
 26 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              1:42.81    1:39.13        
                1:39.34         1:39.13 ( )                                        
 27 Isles, Ajani               9 Silver Streaks-MR    1:37.47    1:40.33        
 28 Fishman, Ron T             9 COND-MR              1:49.00    1:41.40        
                  46.06     1:41.40 (55.34)                                        
 29 Paseltiner, Benjamin G    10 COND-MR              1:52.87    1:41.57        
                  49.09     1:41.57 (52.48)                                        
 30 Apostolides, Luke T        8 Marlins-CT                NT    1:43.72        
                  47.29     1:43.72 (56.43)                                        
 31 McDermott, Daniel G       10 Marlins-CT                NT    1:51.22        
                  55.87     1:51.22 (55.35)                                        
 32 Silver, Matthew A          9 COND-MR              2:05.00    1:56.68        
                  57.09     1:56.68 (59.59)                                        
 33 Zitomer, Evan J            8 Morris County SC-NJ  1:45.05    1:57.98        
                  53.84   1:57.98 (1:04.14)                                        
 34 Childs, Jack E            10 Marlins-CT                NT    1:59.43        
                  55.63   1:59.43 (1:03.80)                                        
 35 Levin, Mark A              8 Marlins-CT                NT    2:05.75        
 -- Herman, Zach E            10 Morris County SC-NJ  2:05.05         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.49        DQ (1:10.08)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:15.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ  2:30.94    2:32.00 ZQ     
                  32.30     1:11.94 (39.64)     1:59.40 (47.46)     2:32.00 (32.60)
  2 Morikawa, Connor K        10 UN-CT                2:46.44    2:34.38 ZQ     
                  35.65     1:16.56 (40.91)     1:58.94 (42.38)     2:34.38 (35.44)
  3 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT           2:52.33    2:37.92 ZQ     
                  36.25     1:15.09 (38.84)     2:01.53 (46.44)     2:37.92 (36.39)
  4 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           2:45.21    2:39.32 ZQ     
                  32.68     1:11.20 (38.52)     2:01.75 (50.55)     2:39.32 (37.57)
  5 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR              2:50.81    2:51.50 JO     
                  40.29     1:23.71 (43.42)     2:12.83 (49.12)     2:51.50 (38.67)
  6 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR              2:52.40    3:00.25 SILV   
                  39.65     1:29.13 (49.48)     2:20.02 (50.89)     3:00.25 (40.23)
  7 Massuet, Adrian           10 Morris County SC-NJ  3:02.03    3:03.86 SILV   
                  42.72     1:30.97 (48.25)     2:21.95 (50.98)     3:03.86 (41.91)
  8 Balderrama, Lucas          9 UN-CT                     NT    3:05.40 SILV   
                  42.91     1:30.65 (47.74)     2:22.62 (51.97)     3:05.40 (42.78)
  9 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  3:17.59    3:07.57 SILV   
                  45.29     1:30.01 (44.72)     2:25.23 (55.22)     3:07.57 (42.34)
 10 Chen, Mark C               8 Marlins-CT                NT    3:12.73 SILV   
                  44.83     1:31.73 (46.90)     2:28.26 (56.53)     3:12.73 (44.47)
 11 Dwyer, Michael C           9 COND-MR              3:38.79    3:13.70 SILV   
                  40.46     1:32.36 (51.90)     2:30.94 (58.58)     3:13.70 (42.76)
 12 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              3:55.00    3:19.85        
                  48.30     1:37.11 (48.81)     2:36.36 (59.25)     3:19.85 (43.49)
 13 Marsella, Jason            8 Marlins-CT           3:07.39    3:20.99        
                  44.73     1:34.37 (49.64)   2:36.31 (1:01.94)     3:20.99 (44.68)
 14 Crimi, Patrick C           9 COND-MR              4:00.00    3:26.69        
                  56.77     1:45.77 (49.00)     2:41.85 (56.08)     3:26.69 (44.84)
 15 Orlando, Louis A          10 COND-MR              3:34.41    3:27.59        
                  50.92     1:39.95 (49.03)   2:44.00 (1:04.05)     3:27.59 (43.59)
 16 Tsuei, Micah R             9 COND-MR              3:30.20    3:28.32        
                  48.83     1:39.73 (50.90)   2:40.94 (1:01.21)     3:28.32 (47.38)
 17 Silver, Matthew A          9 COND-MR              3:55.00    3:58.24        
                1:01.30     1:57.14 (55.84)   3:05.74 (1:08.60)     3:58.24 (52.50)
 -- Morris, Koby K             9 COND-MR              4:00.00         DQ        
      One hand touch - fly
                1:00.25     1:58.20 (57.95)        DQ (1:09.83)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                25.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 12 COND-MR                27.54      26.08        
  2 White, Jahari             12 Silver Streaks-MR      26.48      26.36        
  3 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             28.29      26.97        
  4 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT             28.48      28.06        
  5 Kantar, Erik D            12 COND-MR                   NT      28.13        
  6 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ    29.05      28.49        
  7 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ    29.52      28.86        
  8 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                  30.16      28.94        
  9 Andjelic, Lazar           11 COND-MR                28.85      29.11        
 10 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR             28.53      29.19        
 11 Daly, Michael C           11 COND-MR                31.71      29.73        
 12 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 33.37      29.83        
 13 Lydon, Kevin B            12 Marlins-CT             35.47      29.88        
 14 Bedell, Ryan M            12 Marlins-CT             30.09      30.08        
 15 Li, Matthew S             11 UN-CT                  28.69      30.17        
 16 May, Damon                12 SMC-MR                 36.09      30.21        
 17 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ    31.31      30.75        
 18 King, Patrick Y           11 Marlins-CT             31.62      30.78        
 19 Kohler, Daniel P          12 COND-MR                32.24      30.96        
 20 Lewis, Zach J             11 COND-MR                32.53      31.03        
 21 Walter, Scott J           11 Marlins-CT             34.14      31.37        
 22 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ    31.60      31.59        
 23 Doherty, Sean P           11 COND-MR                33.00      32.26        
 24 Dowling, Henry T          12 Marlins-CT             32.85      32.27        
 25 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ    33.13      32.30        
 26 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                33.70      32.73        
 27 DeNovellis, Alex          11 Silver Streaks-MR      33.96      33.35        
 28 Crane, Brian              11 SMC-MR                 34.85      33.82        
 28 Kelly, James P            11 Silver Streaks-MR      34.90      33.82        
 30 Wu, Mike A                12 COND-MR                40.32      33.97        
 31 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR                39.53      34.25        
 32 Buckley, Jack             11 SMC-MR                 35.49      34.29        
 33 Medina, Brandon C         12 COND-MR                37.85      34.33        
 34 Egan, Chris L             11 Marlins-MR             35.02      34.40        
 35 Muller, Jake R            12 Morris County SC-NJ    33.05      34.64        
 36 LaSonde, Ronnie           11 Marlins-MR             41.53      35.41        
 37 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT      36.28        
 38 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                37.37      36.62        
 39 Meyler, Brendan           11 SMC-MR                 36.00      37.11        
 40 Fan, Timmy Z              11 COND-MR                43.63      37.20        
 41 Jang, Joseph              11 COND-MR                41.52      37.35        
 42 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR                41.57      38.36        
 43 Bialik, Richie G          11 COND-MR                38.22      38.59        
 44 Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR                40.00      38.76        
 45 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR                43.71      38.78        
 46 Flynn, Monk A             11 COND-MR                50.00      41.60        
 47 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR                50.80      45.44        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                55.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Jahari             12 Silver Streaks-MR    1:00.28      59.28        
                  28.84       59.28 (30.44)                                        
  2 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  1:00.35    1:00.76        
                  29.38     1:00.76 (31.38)                                        
  3 Kantar, Erik D            12 COND-MR              1:02.00    1:00.83        
                  29.44     1:00.83 (31.39)                                        
  4 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  1:05.89    1:02.72        
                  30.38     1:02.72 (32.34)                                        
  5 Koster, John              12 SMC-MR               1:06.74    1:04.63        
                  31.00     1:04.63 (33.63)                                        
  6 Andjelic, Lazar           11 COND-MR              1:03.81    1:05.01        
                  31.13     1:05.01 (33.88)                                        
  7 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                1:07.77    1:05.62        
  8 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:10.91    1:06.20        
                  31.16     1:06.20 (35.04)                                        
  9 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR               1:13.25    1:07.10        
                  32.05     1:07.10 (35.05)                                        
 10 Kohler, Daniel P          12 COND-MR              1:17.19    1:07.55        
                  32.20     1:07.55 (35.35)                                        
 11 Ma, Jeffrey Z             11 COND-MR              1:10.30    1:07.98        
                  31.35     1:07.98 (36.63)                                        
 12 May, Damon                12 SMC-MR               1:14.01    1:08.26        
                  32.50     1:08.26 (35.76)                                        
 13 King, Patrick Y           11 Marlins-CT           1:11.76    1:08.48        
                  32.16     1:08.48 (36.32)                                        
 14 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  1:06.92    1:09.91        
                  33.29     1:09.91 (36.62)                                        
 15 Dowling, Henry T          12 Marlins-CT           1:13.87    1:11.68        
                  33.30     1:11.68 (38.38)                                        
 16 Buckley, Jack             11 SMC-MR               1:21.14    1:15.26        
                  36.36     1:15.26 (38.90)                                        
 17 Muller, Jake R            12 Morris County SC-NJ  1:15.05    1:15.91        
                  35.13     1:15.91 (40.78)                                        
 18 Kelly, James P            11 Silver Streaks-MR    1:17.69    1:17.37        
                  37.54     1:17.37 (39.83)                                        
 19 Crane, Brian              11 SMC-MR               1:22.83    1:17.41        
                  36.71     1:17.41 (40.70)                                        
 20 DeNovellis, Alex          11 Silver Streaks-MR    1:22.30    1:17.95        
                  34.76     1:17.95 (43.19)                                        
 21 Wu, Mike A                12 COND-MR              1:34.95    1:17.96        
                  37.04     1:17.96 (40.92)                                        
 22 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR              1:29.09    1:18.73        
                  38.80     1:18.73 (39.93)                                        
 23 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT    1:21.02        
                  36.86     1:21.02 (44.16)                                        
 24 Boies, Zachary            11 SMC-MR               1:38.00    1:21.43        
 25 Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR              1:40.00    1:23.78        
                  39.07     1:23.78 (44.71)                                        
 26 Jang, Joseph              11 COND-MR              1:32.89    1:24.31        
                  40.73     1:24.31 (43.58)                                        
 27 Fan, Timmy Z              11 COND-MR              1:35.62    1:24.83        
                  40.82     1:24.83 (44.01)                                        
 28 Flynn, Monk A             11 COND-MR                   NT    1:33.69        
                  44.99     1:33.69 (48.70)                                        
 29 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              1:42.28    1:36.38        
                  44.79     1:36.38 (51.59)                                        
 30 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR              2:02.76    1:42.58        
                  45.54     1:42.58 (57.04)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
              1:57.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 12 COND-MR              2:17.69    2:06.79        
                  29.60     1:02.26 (32.66)     1:35.05 (32.79)     2:06.79 (31.74)
  2 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  2:08.05    2:06.83        
                  30.10     1:02.21 (32.11)     1:34.99 (32.78)     2:06.83 (31.84)
  3 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT           2:15.49    2:12.90        
                  30.99     1:04.38 (33.39)     1:38.31 (33.93)     2:12.90 (34.59)
  4 Kantar, Erik D            12 COND-MR              2:40.00    2:19.47        
                  31.73     1:07.67 (35.94)     1:46.20 (38.53)     2:19.47 (33.27)
  5 Bedell, Ryan M            12 Marlins-CT           2:17.98    2:21.58        
                  32.09     1:08.12 (36.03)     1:45.32 (37.20)     2:21.58 (36.26)
  6 Andjelic, Lazar           11 COND-MR              2:21.86    2:23.07        
                  32.22     1:09.33 (37.11)     1:46.75 (37.42)     2:23.07 (36.32)
  7 Li, Matthew S             11 UN-CT                2:33.43    2:23.73        
                  32.99     1:09.71 (36.72)     1:47.11 (37.40)     2:23.73 (36.62)
  8 Kohler, Daniel P          12 COND-MR              2:38.69    2:27.01        
                  31.40     1:08.11 (36.71)     1:47.71 (39.60)     2:27.01 (39.30)
  9 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  2:28.70    2:27.89        
                  33.44     1:11.32 (37.88)     1:50.54 (39.22)     2:27.89 (37.35)
 10 Daly, Michael C           11 COND-MR              2:37.74    2:28.18        
                  33.09     1:11.64 (38.55)     1:50.94 (39.30)     2:28.18 (37.24)
 11 Lydon, Kevin B            12 Marlins-CT           2:59.20    2:33.13        
                  33.11     1:11.74 (38.63)     1:53.26 (41.52)     2:33.13 (39.87)
 12 Ma, Jeffrey Z             11 COND-MR              2:41.29    2:34.38        
                  33.74     1:13.25 (39.51)     1:55.68 (42.43)     2:34.38 (38.70)
 13 Lewis, Zach J             11 COND-MR              2:42.87    2:35.13        
                  34.17     1:14.50 (40.33)     1:56.77 (42.27)     2:35.13 (38.36)
 14 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              2:50.53    2:40.27        
                  36.37     1:18.43 (42.06)     2:00.70 (42.27)     2:40.27 (39.57)
 15 Doherty, Sean P           11 COND-MR              2:46.58    2:40.78        
                  38.16     1:21.46 (43.30)     2:04.03 (42.57)     2:40.78 (36.75)
 16 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              2:41.48    2:40.83        
                  36.66     1:18.49 (41.83)     2:01.97 (43.48)     2:40.83 (38.86)
 17 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  2:49.00    2:40.91        
                  35.93     1:18.44 (42.51)     2:00.73 (42.29)     2:40.91 (40.18)
 18 Wu, Mike A                12 COND-MR              3:08.00    2:49.41        
                  39.03     1:22.20 (43.17)     2:06.89 (44.69)     2:49.41 (42.52)
 19 Muller, Jake R            12 Morris County SC-NJ  2:40.05    2:52.06        
                  38.78     1:22.93 (44.15)     2:08.74 (45.81)     2:52.06 (43.32)
 20 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              2:59.51    2:53.80        
                  39.59     1:23.70 (44.11)     2:09.86 (46.16)     2:53.80 (43.94)
 21 Medina, Brandon C         12 COND-MR              3:25.26    2:53.90        
                  40.26     1:25.62 (45.36)     2:12.16 (46.54)     2:53.90 (41.74)
 22 Chamak, Josh M            11 COND-MR              3:09.92    2:57.97        
                  40.61     1:26.16 (45.55)     2:13.52 (47.36)     2:57.97 (44.45)
 23 Fan, Timmy Z              11 COND-MR              3:20.00    3:05.78        
                  43.10     1:31.09 (47.99)     2:20.47 (49.38)     3:05.78 (45.31)
 24 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              4:10.70    3:18.70        
                  47.14     1:40.91 (53.77)     2:34.49 (53.58)     3:18.70 (44.21)
 25 Garcia, Harrison C        11 COND-MR              3:24.73    3:21.17        
                  45.00     1:38.22 (53.22)   3:21.17 (1:42.95)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 12 COND-MR                29.92      29.85 ZQ     
  2 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             32.68      32.17 ZQ     
  3 Andjelic, Lazar           11 COND-MR                32.91      33.31 SILV   
  4 White, Jahari             12 Silver Streaks-MR      33.36      33.92 SILV   
  5 Li, Matthew S             11 UN-CT                  36.34      34.26 SILV   
  6 King, Patrick Y           11 Marlins-CT             35.38      34.67 SILV   
  7 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                  36.83      35.03 SILV   
  8 Dowling, Henry T          12 Marlins-CT             35.96      36.12 SILV   
  9 Kohler, Daniel P          12 COND-MR                41.16      37.34 SILV   
 10 Doherty, Sean P           11 COND-MR                36.86      38.04 SILV   
 11 Lydon, Kevin B            12 Marlins-CT             43.18      38.16 SILV   
 12 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                39.60      38.32 SILV   
 13 Walter, Scott J           11 Marlins-CT             38.29      38.34 SILV   
 14 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 38.93      38.63 SILV   
 15 Crimi, Christopher P      11 COND-MR                43.60      38.86 SILV   
 16 May, Damon                12 SMC-MR                 39.74      39.27 SILV   
 17 Lewis, Zach J             11 COND-MR                42.70      39.51 SILV   
 18 Buckley, Jack             11 SMC-MR                 41.49      40.27 SILV   
 19 Medina, Brandon C         12 COND-MR                43.52      40.47 SILV   
 20 Wu, Mike A                12 COND-MR                58.14      40.66 SILV   
 21 Crane, Brian              11 SMC-MR                 43.90      40.81 SILV   
 22 Chamak, Josh M            11 COND-MR                42.99      41.66 SILV   
 23 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                41.37      42.24        
 24 Egan, Chris L             11 Marlins-MR             45.19      42.93        
 25 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT      43.38        
 26 DeNovellis, Alex          11 Silver Streaks-MR      45.62      43.45        
 27 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR                46.84      43.81        
 28 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR                47.14      45.21        
 29 Kelly, James P            11 Silver Streaks-MR      43.64      45.24        
 30 Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR                45.00      45.43        
 31 Fan, Timmy Z              11 COND-MR                48.00      45.45        
 32 Jang, Joseph              11 COND-MR                52.20      46.54        
 33 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR                57.67      47.52        
 34 LaSonde, Ronnie           11 Marlins-MR             53.97      47.93        
 35 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR                53.67      51.65        
 36 Bialik, Richie G          11 COND-MR                50.61      52.75        
 37 Flynn, Monk A             11 COND-MR                55.00      56.63        
 -- Meyler, Brendan           11 SMC-MR                 44.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:04.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Lazar           11 COND-MR              1:12.40    1:11.27        
                  34.80     1:11.27 (36.47)                                        
  2 White, Jahari             12 Silver Streaks-MR    1:13.75    1:13.27        
                  35.91     1:13.27 (37.36)                                        
  3 Li, Matthew S             11 UN-CT                1:17.85    1:14.03        
                  36.41     1:14.03 (37.62)                                        
  4 King, Patrick Y           11 Marlins-CT           1:16.38    1:14.94        
                  36.81     1:14.94 (38.13)                                        
  5 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  1:19.36    1:15.29        
                  37.59     1:15.29 (37.70)                                        
  6 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                1:18.82    1:17.69        
                  38.10     1:17.69 (39.59)                                        
  7 Dowling, Henry T          12 Marlins-CT           1:20.37    1:18.16        
                  37.29     1:18.16 (40.87)                                        
  8 Lydon, Kevin B            12 Marlins-CT                NT    1:19.41        
                  38.36     1:19.41 (41.05)                                        
  9 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  1:19.75    1:19.54        
                  39.15     1:19.54 (40.39)                                        
 10 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  1:18.83    1:19.85        
                  38.37     1:19.85 (41.48)                                        
 11 Walter, Scott J           11 Marlins-CT           1:22.55    1:21.91        
                  41.09     1:21.91 (40.82)                                        
 12 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              1:29.22    1:24.26        
                  40.81     1:24.26 (43.45)                                        
 13 Wu, Mike A                12 COND-MR              2:05.30    1:24.71        
                1:24.71         1:24.71 ( )                                        
 14 May, Damon                12 SMC-MR               1:22.72    1:24.84        
                  41.79     1:24.84 (43.05)                                        
 15 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  1:30.27    1:24.87        
                  43.29     1:24.87 (41.58)                                        
 16 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:23.31    1:25.26        
                  40.29     1:25.26 (44.97)                                        
 17 Doherty, Sean P           11 COND-MR              1:26.05    1:25.47        
                  41.80     1:25.47 (43.67)                                        
 18 Medina, Brandon C         12 COND-MR              1:35.98    1:27.11        
                  43.56     1:27.11 (43.55)                                        
 19 Muller, Jake R            12 Morris County SC-NJ  1:25.05    1:29.73        
                  44.74     1:29.73 (44.99)                                        
 20 Crane, Brian              11 SMC-MR               1:31.90    1:31.01        
                  44.08     1:31.01 (46.93)                                        
 21 Kelly, James P            11 Silver Streaks-MR    1:36.74    1:31.74        
                  45.71     1:31.74 (46.03)                                        
 22 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR              1:40.00    1:33.11        
                  45.68     1:33.11 (47.43)                                        
 23 Fan, Timmy Z              11 COND-MR              1:44.68    1:37.08        
                  46.96     1:37.08 (50.12)                                        
 24 Braunschweiger, Jakob     12 SMC-MR               1:42.15    1:39.78        
 25 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR              1:45.18    1:40.03        
                  48.71     1:40.03 (51.32)                                        
 26 Jang, Joseph              11 COND-MR              1:56.82    1:40.43        
                  48.11     1:40.43 (52.32)                                        
 27 Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR              1:48.00    1:41.59        
 28 Boies, Zachary            11 SMC-MR               1:45.00    1:45.92        
                  51.63     1:45.92 (54.29)                                        
 29 Garcia, Harrison C        11 COND-MR              1:48.65    1:47.05        
                  52.56     1:47.05 (54.49)                                        
 30 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR              2:05.79    1:52.71        
 31 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              2:08.34    1:54.44        
                  54.28   1:54.44 (1:00.16)                                        
 32 Flynn, Monk A             11 COND-MR                   NT    1:59.34        
 -- Chamak, Josh M            11 COND-MR              1:33.06         DQ        
      False start
                  43.14          DQ (45.35)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 12 COND-MR                36.18      34.60 ZQ     
  2 Kantar, Erik D            12 COND-MR                40.00      35.70 ZQ     
  3 Walter, Scott J           11 Marlins-CT             39.63      37.47 JO     
  4 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR                 39.25      37.51 JO     
  5 Bedell, Ryan M            12 Marlins-CT             36.79      37.70 SILV   
  6 May, Damon                12 SMC-MR                 41.96      38.42 SILV   
  7 Andjelic, Lazar           11 COND-MR                40.96      39.86 SILV   
  8 Dowling, Henry T          12 Marlins-CT             45.76      43.42        
  9 Ma, Jeffrey Z             11 COND-MR                43.18      44.45        
 10 Crimi, Christopher P      11 COND-MR                48.98      45.00        
 11 Kelly, James P            11 Silver Streaks-MR      45.44      45.31        
 12 DeNovellis, Alex          11 Silver Streaks-MR      47.74      46.58        
 13 Lewis, Zach J             11 COND-MR                51.40      47.39        
 14 Buckley, Jack             11 SMC-MR                 49.38      48.12        
 15 Boies, Zachary            11 SMC-MR                 57.26      51.16        
 16 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR                53.57      51.28        
 17 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT      52.90        
 18 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:00.98      54.08        
 19 Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR                55.00      54.39        
 20 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              1:00.30      55.51        
 21 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR              1:12.43      56.85        
 22 Flynn, Monk A             11 COND-MR                   NT    1:02.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
              1:11.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           1:12.59    1:13.66        
  2 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           1:14.34    1:16.51        
  3 Kantar, Erik D            12 COND-MR                   NT    1:19.29        
                  37.35     1:19.29 (41.94)                                        
  4 Bedell, Ryan M            12 Marlins-CT           1:20.49    1:20.70        
  5 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  1:28.03    1:23.58        
  6 May, Damon                12 SMC-MR               1:37.38    1:23.82        
                  40.07     1:23.82 (43.75)                                        
  7 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR               1:28.10    1:24.05        
  8 Li, Matthew S             11 UN-CT                1:29.44    1:24.59        
  9 Walter, Scott J           11 Marlins-CT           1:32.59    1:25.24        
                  41.28     1:25.24 (43.96)                                        
 10 Andjelic, Lazar           11 COND-MR              1:27.91    1:25.28        
 11 King, Patrick Y           11 Marlins-CT           1:30.67    1:25.96        
                  41.79     1:25.96 (44.17)                                        
 12 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  1:29.80    1:26.24        
                  41.03     1:26.24 (45.21)                                        
 13 Lydon, Kevin B            12 Marlins-CT                NT    1:27.01        
                  40.45     1:27.01 (46.56)                                        
 14 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:32.92    1:27.77        
                  41.82     1:27.77 (45.95)                                        
 15 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                1:39.02    1:31.81        
                  43.39     1:31.81 (48.42)                                        
 16 Kohler, Daniel P          12 COND-MR              1:39.25    1:34.09        
                  42.76     1:34.09 (51.33)                                        
 17 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  1:37.81    1:35.78        
                  44.76     1:35.78 (51.02)                                        
 18 Wu, Mike A                12 COND-MR              1:56.66    1:36.27        
                  46.98     1:36.27 (49.29)                                        
 19 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              1:43.64    1:36.46        
                  45.49     1:36.46 (50.97)                                        
 20 Dowling, Henry T          12 Marlins-CT           1:40.58    1:37.55        
                  44.40     1:37.55 (53.15)                                        
 21 Medina, Brandon C         12 COND-MR              1:57.94    1:39.52        
                  47.60     1:39.52 (51.92)                                        
 22 Kelly, James P            11 Silver Streaks-MR    1:40.77    1:39.86        
                  45.25     1:39.86 (54.61)                                        
 23 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR              1:54.00    1:40.68        
                  47.69     1:40.68 (52.99)                                        
 24 Lewis, Zach J             11 COND-MR              1:49.97    1:40.80        
                  46.92     1:40.80 (53.88)                                        
 25 Buckley, Jack             11 SMC-MR               1:51.49    1:41.13        
                  48.91     1:41.13 (52.22)                                        
 26 DeNovellis, Alex          11 Silver Streaks-MR    1:44.71    1:41.39        
                  46.62     1:41.39 (54.77)                                        
 27 Egan, Chris L             11 Marlins-MR           1:53.14    1:42.15        
                  48.65     1:42.15 (53.50)                                        
 28 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  1:40.02    1:42.43        
                  49.63     1:42.43 (52.80)                                        
 29 Doherty, Sean P           11 COND-MR              1:50.38    1:42.51        
                  49.62     1:42.51 (52.89)                                        
 30 Crane, Brian              11 SMC-MR               1:58.77    1:45.67        
                  50.04     1:45.67 (55.63)                                        
 31 Grossbauer, Charles J     11 COND-MR              2:00.22    1:49.23        
                  52.18     1:49.23 (57.05)                                        
 32 Muller, Jake R            12 Morris County SC-NJ  1:40.05    1:50.37        
                  53.35     1:50.37 (57.02)                                        
 33 LaSonde, Ronnie           11 Marlins-MR           1:59.43    1:50.46        
                  53.43     1:50.46 (57.03)                                        
 34 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR              1:54.48    1:51.50        
                  51.35   1:51.50 (1:00.15)                                        
 35 Meyler, Brendan           11 SMC-MR               1:57.00    1:52.60        
                  52.22   1:52.60 (1:00.38)                                        
 36 Fan, Timmy Z              11 COND-MR              2:25.15    1:52.93        
                  50.67   1:52.93 (1:02.26)                                        
 37 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              2:02.19    1:54.65        
                  55.56     1:54.65 (59.09)                                        
 38 Chamak, Josh M            11 COND-MR              1:54.98    1:55.34        
                  53.58   1:55.34 (1:01.76)                                        
 39 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT    1:58.81        
                  55.91   1:58.81 (1:02.90)                                        
 40 Jang, Joseph              11 COND-MR              2:14.52    2:01.04        
                  56.33   2:01.04 (1:04.71)                                        
 41 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR                   NT    2:17.08        
                1:01.93   2:17.08 (1:15.15)                                        
 42 Bialik, Richie G          11 COND-MR              2:51.52    2:42.80        
                1:18.12   2:42.80 (1:24.68)                                        
 -- Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  1:43.52         DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.27          DQ (48.00)                                        
 -- Flynn, Monk A             11 COND-MR              2:20.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR              2:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                  57.56        DQ (1:01.97)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                32.09  JO
                39.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT             31.32      29.94 ZQ     
  2 Gu, Kevin                 12 COND-MR                34.05      30.03 ZQ     
  3 Kantar, Erik D            12 COND-MR                35.00      31.63 JO     
  4 White, Jahari             12 Silver Streaks-MR      31.55      32.18 SILV   
  5 Daly, Michael C           11 COND-MR                34.39      33.20 SILV   
  6 Lewis, Zach J             11 COND-MR                38.72      36.90 SILV   
  7 Kohler, Daniel P          12 COND-MR                37.11      36.99 SILV   
  8 Crane, Brian              11 SMC-MR                 44.96      38.00 SILV   
  9 Ma, Jeffrey Z             11 COND-MR                38.33      38.77 SILV   
 10 Doherty, Sean P           11 COND-MR                48.06      40.23        
 11 Wu, Mike A                12 COND-MR                46.00      42.87        
 12 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                38.83      44.02        
 13 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR                56.65      44.36        
 14 Chamak, Josh M            11 COND-MR                49.25      44.78        
 15 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                46.37      45.13        
 16 Braunschweiger, Jakob     12 SMC-MR                 50.41      47.16        
 17 Garcia, Harrison C        11 COND-MR                48.30      48.15        
 18 Jang, Joseph              11 COND-MR                55.79      48.32        
 19 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT      49.66        
 20 Medina, Brandon C         12 COND-MR                47.72      52.55        
 21 Spallanzani, Matthew P    11 COND-MR                52.00      53.52        
 22 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR                56.03      53.70        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
              1:03.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT           1:10.23    1:06.69        
                  31.35     1:06.69 (35.34)                                        
  2 Gu, Kevin                 12 COND-MR              1:14.45    1:10.29        
  3 Kantar, Erik D            12 COND-MR                   NT    1:14.35        
                  34.83     1:14.35 (39.52)                                        
  4 Andjelic, Lazar           11 COND-MR              1:18.00    1:18.16        
                  36.86     1:18.16 (41.30)                                        
  5 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:19.41    1:22.13        
                  36.70     1:22.13 (45.43)                                        
  6 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  1:35.05    1:29.99        
                  39.52     1:29.99 (50.47)                                        
  7 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  1:45.05    1:32.40        
                  41.41     1:32.40 (50.99)                                        
  8 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:30.90    1:34.87        
                  42.27     1:34.87 (52.60)                                        
  9 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              1:45.55    1:34.97        
                  43.06     1:34.97 (51.91)                                        
 10 Chamak, Josh M            11 COND-MR              1:42.71    1:52.21        
                  51.02   1:52.21 (1:01.19)                                        
 11 Fan, Timmy Z              11 COND-MR              1:55.00    1:57.37        
                  52.84   1:57.37 (1:04.53)                                        
 -- Bialik, Richie G          11 COND-MR              1:52.80         DQ        
      Arms underwater recovery
                  48.41                                                            
 -- Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  47.32          DQ (59.01)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:12.29  JO
              1:21.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 12 COND-MR              1:08.03    1:06.78 ZQ     
                  30.52     1:06.78 (36.26)                                        
  2 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  1:15.69    1:11.00 JO     
                  32.97     1:11.00 (38.03)                                        
  3 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT           1:16.08    1:12.38 SILV   
                  33.58     1:12.38 (38.80)                                        
  4 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  1:15.90    1:13.77 SILV   
                  33.81     1:13.77 (39.96)                                        
  5 Li, Matthew S             11 UN-CT                1:20.36    1:15.10 SILV   
                  35.22     1:15.10 (39.88)                                        
  6 King, Patrick Y           11 Marlins-CT           1:21.89    1:15.25 SILV   
                  34.45     1:15.25 (40.80)                                        
  7 Bedell, Ryan M            12 Marlins-CT           1:15.90    1:15.65 SILV   
                  36.44     1:15.65 (39.21)                                        
  8 Walter, Scott J           11 Marlins-CT           1:19.61    1:16.56 SILV   
                  36.08     1:16.56 (40.48)                                        
  9 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:18.53    1:17.40 SILV   
                  35.37     1:17.40 (42.03)                                        
 10 Lydon, Kevin B            12 Marlins-CT                NT    1:17.49 SILV   
                  35.63     1:17.49 (41.86)                                        
 11 Kohler, Daniel P          12 COND-MR              1:23.94    1:18.89 SILV   
                  38.03     1:18.89 (40.86)                                        
 12 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                1:21.76    1:18.91 SILV   
                  36.18     1:18.91 (42.73)                                        
 13 Schmitt, Andrew           12 SMC-MR               1:22.92    1:19.63 SILV   
                  38.92     1:19.63 (40.71)                                        
 14 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  1:19.88    1:20.46 SILV   
                  37.10     1:20.46 (43.36)                                        
 15 Lewis, Zach J             11 COND-MR              1:30.81    1:22.31        
                  38.17     1:22.31 (44.14)                                        
 16 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  1:27.46    1:22.54        
                  39.80     1:22.54 (42.74)                                        
 17 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:23.62    1:22.67        
                  38.45     1:22.67 (44.22)                                        
 18 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  1:23.51    1:22.68        
                  39.49     1:22.68 (43.19)                                        
 19 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              1:32.77    1:25.11        
                  40.30     1:25.11 (44.81)                                        
 20 Doherty, Sean P           11 COND-MR              1:27.93    1:26.73        
                  40.44     1:26.73 (46.29)                                        
 21 DeNovellis, Alex          11 Silver Streaks-MR    1:31.60    1:27.01        
                  40.57     1:27.01 (46.44)                                        
 22 Buckley, Jack             11 SMC-MR               1:35.00    1:27.80        
                  41.92     1:27.80 (45.88)                                        
 23 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR              1:40.00    1:30.16        
                  42.44     1:30.16 (47.72)                                        
 24 Muller, Jake R            12 Morris County SC-NJ  1:25.05    1:30.72        
                  42.19     1:30.72 (48.53)                                        
 25 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:46.88    1:33.85        
                  42.56     1:33.85 (51.29)                                        
 26 Braunschweiger, Jakob     12 SMC-MR               1:35.04    1:36.93        
                  46.04     1:36.93 (50.89)                                        
 27 Chamak, Josh M            11 COND-MR              1:34.75    1:36.95        
                  44.59     1:36.95 (52.36)                                        
 28 Medina, Brandon C         12 COND-MR              1:50.48    1:37.28        
                  45.19     1:37.28 (52.09)                                        
 29 Garcia, Harrison C        11 COND-MR              1:43.19    1:38.31        
                  47.67     1:38.31 (50.64)                                        
 30 Fan, Timmy Z              11 COND-MR              1:54.38    1:39.48        
                  46.97     1:39.48 (52.51)                                        
 31 Jang, Joseph              11 COND-MR              1:54.45    1:40.62        
                  47.34     1:40.62 (53.28)                                        
 32 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR              1:45.19    1:40.76        
                  46.99     1:40.76 (53.77)                                        
 33 Pacsi, Mauro H            11 COND-MR                   NT    1:44.43        
                  54.03     1:44.43 (50.40)                                        
 34 Giridharan, Rohit A       11 COND-MR              2:17.92    2:00.53        
                  59.69   2:00.53 (1:00.84)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:07.99  JO
              2:07.99  ZQ
              2:29.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 12 COND-MR              2:36.48    2:25.97 SILV   
                  33.46     1:10.60 (37.14)     1:53.77 (43.17)     2:25.97 (32.20)
  2 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           2:28.09    2:31.04        
                  34.05     1:11.12 (37.07)     1:54.91 (43.79)     2:31.04 (36.13)
  3 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT           2:35.35    2:32.11        
                  32.04     1:13.25 (41.21)     1:59.00 (45.75)     2:32.11 (33.11)
  4 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           2:36.64    2:35.87        
                  35.35     1:15.90 (40.55)     2:00.26 (44.36)     2:35.87 (35.61)
  5 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  2:32.92    2:37.48        
                  34.85     1:12.97 (38.12)     2:04.81 (51.84)     2:37.48 (32.67)
  6 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  2:41.07    2:37.76        
                  34.69     1:16.32 (41.63)     2:03.12 (46.80)     2:37.76 (34.64)
  7 Kantar, Erik D            12 COND-MR                   NT    2:41.82        
                  35.97     1:20.88 (44.91)     2:05.11 (44.23)     2:41.82 (36.71)
  8 Bedell, Ryan M            12 Marlins-CT           2:36.96    2:42.16        
                  36.87     1:21.23 (44.36)     2:05.77 (44.54)     2:42.16 (36.39)
  9 White, Jahari             12 Silver Streaks-MR    2:50.58    2:42.48        
                  34.79     1:16.22 (41.43)     2:05.81 (49.59)     2:42.48 (36.67)
 10 Daly, Michael C           11 COND-MR              2:48.46    2:47.84        
                  36.47     1:20.34 (43.87)     2:10.36 (50.02)     2:47.84 (37.48)
 11 Kohler, Daniel P          12 COND-MR              3:11.80    2:51.03        
                  39.62     1:21.85 (42.23)     2:13.95 (52.10)     2:51.03 (37.08)
 12 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  2:46.19    2:55.87        
                  41.55     1:25.10 (43.55)     2:16.31 (51.21)     2:55.87 (39.56)
 13 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  2:55.06    2:56.31        
                  41.96     1:23.99 (42.03)     2:19.30 (55.31)     2:56.31 (37.01)
 14 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              2:59.07    3:00.67        
                  42.87     1:28.06 (45.19)     2:20.77 (52.71)     3:00.67 (39.90)
 15 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              3:26.85    3:01.72        
                  43.21     1:27.64 (44.43)     2:21.85 (54.21)     3:01.72 (39.87)
 16 Wu, Mike A                12 COND-MR              3:35.00    3:05.96        
                  45.36     1:31.71 (46.35)     2:23.66 (51.95)     3:05.96 (42.30)
 17 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  3:19.34    3:06.41        
                  44.07     1:31.79 (47.72)     2:26.42 (54.63)     3:06.41 (39.99)
 18 Doherty, Sean P           11 COND-MR              3:07.39    3:06.83        
                  43.31     1:29.16 (45.85)     2:27.62 (58.46)     3:06.83 (39.21)
 19 Lewis, Zach J             11 COND-MR              3:09.73    3:09.35        
                  39.03     1:27.67 (48.64)     2:26.33 (58.66)     3:09.35 (43.02)
 20 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              3:29.40    3:19.86        
                  47.63     1:34.72 (47.09)   2:35.93 (1:01.21)     3:19.86 (43.93)
 21 Sabile, Wynnum P          11 COND-MR              3:50.00    3:23.04        
                  48.61     1:39.47 (50.86)     2:37.44 (57.97)     3:23.04 (45.60)
 22 Chamak, Josh M            11 COND-MR              3:38.21    3:28.23        
                  49.18     1:38.34 (49.16)   2:42.94 (1:04.60)     3:28.23 (45.29)
 23 Oberthaler, Evan J        11 COND-MR              3:50.00    3:36.92        
                                  54.29 ( )   3:36.92 (2:42.63)                    
 -- Medina, Brandon C         12 COND-MR              3:45.00         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  58.27     1:45.80 (47.53)     2:35.81 (50.01)          DQ (54.05)
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
              5:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  5:37.07    5:42.72        
                  30.70     1:04.67 (33.97)     1:39.62 (34.95)     2:14.64 (35.02)
        2:49.28 (34.64)     3:24.29 (35.01)     3:58.94 (34.65)     4:34.07 (35.13)
        5:08.61 (34.54)     5:42.72 (34.11)                                        
  2 Gu, Kevin                 12 COND-MR              6:07.52    5:45.18        
                  30.77     1:05.45 (34.68)     1:40.75 (35.30)     2:16.07 (35.32)
        2:51.26 (35.19)     3:26.39 (35.13)     4:01.75 (35.36)     4:37.33 (35.58)
        5:13.08 (35.75)     5:45.18 (32.10)                                        
  3 Semenuk, Logan            12 Marlins-CT           6:06.40    5:45.61        
                  31.48     1:05.87 (34.39)     1:40.75 (34.88)     2:15.28 (34.53)
        2:50.26 (34.98)     3:26.27 (36.01)     4:01.70 (35.43)     4:37.51 (35.81)
      5:45.61 (1:08.10)                                                            
  4 Fenton, Roo W             10 Morris County SC-NJ  5:40.82    5:52.23        
                  31.15     1:05.68 (34.53)     1:40.98 (35.30)     2:16.04 (35.06)
        2:51.91 (35.87)     3:27.90 (35.99)     4:04.10 (36.20)     4:41.00 (36.90)
        5:17.56 (36.56)     5:52.23 (34.67)                                        
  5 Todorovic, Stephan A      10 Marlins-CT           6:32.15    6:03.62        
                  31.23     1:07.46 (36.23)     1:44.63 (37.17)     2:22.56 (37.93)
        3:00.02 (37.46)     3:37.43 (37.41)     4:15.18 (37.75)     4:53.10 (37.92)
        5:29.58 (36.48)     6:03.62 (34.04)                                        
  6 Treanor, Shane P          12 Marlins-MR           6:05.44    6:16.95        
                  31.63     1:08.58 (36.95)     1:47.41 (38.83)     2:25.81 (38.40)
        3:04.96 (39.15)     3:44.04 (39.08)     4:23.20 (39.16)     5:02.14 (38.94)
        5:40.56 (38.42)     6:16.95 (36.39)                                        
  7 Kosyakov, Alex S          10 Marlins-CT           6:56.38    6:17.58        
                  32.52     1:10.10 (37.58)     1:48.78 (38.68)     2:27.27 (38.49)
        3:06.07 (38.80)     3:45.00 (38.93)     4:23.82 (38.82)     5:02.92 (39.10)
        5:41.61 (38.69)     6:17.58 (35.97)                                        
  8 Li, Matthew S             11 UN-CT                6:10.64    6:18.64        
                  32.19     1:08.69 (36.50)     1:46.80 (38.11)     2:24.72 (37.92)
        3:03.45 (38.73)     3:42.66 (39.21)     4:22.37 (39.71)     5:01.55 (39.18)
        5:40.94 (39.39)     6:18.64 (37.70)                                        
  9 Marciano, Vincent T       10 Un-McSc-NJ           6:35.05    6:24.05        
                  32.05     1:09.17 (37.12)     1:47.60 (38.43)     2:27.47 (39.87)
        3:07.63 (40.16)     3:48.34 (40.71)     4:29.01 (40.67)     5:09.25 (40.24)
        5:49.35 (40.10)     6:24.05 (34.70)                                        
 10 Nacson-Schechter, Ryan D  11 UN-CT                6:36.70    6:32.16        
                  33.43     1:12.32 (38.89)     1:52.43 (40.11)     2:33.73 (41.30)
        3:14.25 (40.52)     3:54.53 (40.28)     4:34.80 (40.27)     5:15.39 (40.59)
        5:54.99 (39.60)     6:32.16 (37.17)                                        
 11 Andjelic, Lazar           11 COND-MR              6:16.79    6:32.39        
                  32.60     1:10.94 (38.34)     1:50.45 (39.51)     2:30.40 (39.95)
        3:10.66 (40.26)     3:50.95 (40.29)     4:32.21 (41.26)     5:12.68 (40.47)
        5:53.17 (40.49)     6:32.39 (39.22)                                        
 12 Stolarski, Andrew K       10 COND-MR              7:00.00    6:34.94        
                  34.25     1:12.50 (38.25)     1:52.70 (40.20)     2:33.19 (40.49)
        3:14.03 (40.84)     3:55.51 (41.48)     4:36.88 (41.37)     5:17.69 (40.81)
        5:58.50 (40.81)     6:34.94 (36.44)                                        
 13 Daly, Michael C           11 COND-MR              6:45.00    6:36.65        
                  33.31     1:12.31 (39.00)     1:54.16 (41.85)     2:35.55 (41.39)
        3:16.92 (41.37)     3:56.71 (39.79)     4:37.83 (41.12)     5:18.32 (40.49)
      6:36.65 (1:18.33)                                                            
 14 Kohler, Daniel P          12 COND-MR              6:45.00    6:39.45        
                  33.75     1:11.85 (38.10)     1:51.96 (40.11)     2:32.91 (40.95)
        3:15.12 (42.21)     3:57.48 (42.36)     4:38.24 (40.76)     5:20.45 (42.21)
        6:01.85 (41.40)     6:39.45 (37.60)                                        
 15 Viotto, Jordan A          10 Morris County SC-NJ  6:40.97    6:41.23        
                  35.31     1:15.28 (39.97)     1:56.00 (40.72)     2:37.24 (41.24)
        3:18.54 (41.30)     4:00.72 (42.18)     4:42.23 (41.51)     5:23.23 (41.00)
        6:02.91 (39.68)     6:41.23 (38.32)                                        
 16 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  6:51.21    6:43.07        
                  35.29     1:16.14 (40.85)     1:56.94 (40.80)     2:38.00 (41.06)
        3:18.90 (40.90)     4:00.30 (41.40)     4:41.04 (40.74)     5:22.66 (41.62)
        6:03.94 (41.28)     6:43.07 (39.13)                                        
 17 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  7:00.05    6:43.60        
                  33.77     1:12.05 (38.28)     1:52.58 (40.53)   3:15.73 (1:23.15)
        3:58.72 (42.99)     4:40.46 (41.74)     5:22.84 (42.38)     6:05.94 (43.10)
        6:43.58 (37.64)      6:43.60 (0.02)                                        
 18 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              6:55.80    6:47.79        
                  35.89     1:16.25 (40.36)     1:58.02 (41.77)     2:39.72 (41.70)
        3:21.01 (41.29)     4:04.29 (43.28)     4:46.34 (42.05)     5:27.50 (41.16)
        6:09.80 (42.30)     6:47.79 (37.99)                                        
 19 Collins, Danny R          12 Marlins-MR           6:55.68    6:49.96        
                  34.18     1:14.43 (40.25)     1:57.19 (42.76)     2:39.86 (42.67)
        3:21.75 (41.89)     4:04.56 (42.81)     4:47.34 (42.78)     5:30.69 (43.35)
        6:13.48 (42.79)     6:49.96 (36.48)                                        
 20 Doherty, Sean P           11 COND-MR              7:35.00    6:50.81        
                  37.58     1:20.80 (43.22)     2:03.34 (42.54)     2:46.87 (43.53)
                                3:30.08 ( )     4:11.27 (41.19)     4:52.49 (41.22)
        5:32.50 (40.01)     6:14.04 (41.54)     6:50.81 (36.77)                    
 21 Crimi, Christopher P      11 COND-MR              7:35.00    6:53.07        
                  35.93     1:17.19 (41.26)     1:59.49 (42.30)     2:41.70 (42.21)
                                3:24.05 ( )     4:06.44 (42.39)     4:49.02 (42.58)
        5:32.46 (43.44)     6:14.55 (42.09)     6:53.07 (38.52)                    
 22 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  7:35.92    7:01.47        
                  35.26     1:17.63 (42.37)     1:59.43 (41.80)     2:42.56 (43.13)
                                3:26.40 ( )     4:09.81 (43.41)     4:51.89 (42.08)
        5:34.95 (43.06)     6:19.32 (44.37)     7:01.47 (42.15)                    
 23 Curry, Owen R             10 Morris County SC-NJ  7:11.71    7:07.26        
                  37.19     1:19.37 (42.18)     2:04.10 (44.73)     2:47.38 (43.28)
        3:30.53 (43.15)     4:14.63 (44.10)     4:58.35 (43.72)     5:42.38 (44.03)
        6:26.22 (43.84)     7:07.26 (41.04)                                        
 24 Todorovic, Nicholas A      9 Marlins-CT           7:10.54    7:07.35        
                  35.08     1:15.24 (40.16)     1:58.67 (43.43)     2:40.56 (41.89)
        3:23.69 (43.13)     4:07.84 (44.15)     4:54.22 (46.38)     5:40.49 (46.27)
        6:23.75 (43.26)     7:07.35 (43.60)                                        
 25 Mills, Shane J            12 Marlins-MR           7:30.68    7:21.89        
                  36.45     1:19.33 (42.88)     2:04.31 (44.98)     2:49.97 (45.66)
                                3:35.90 ( )     4:21.66 (45.76)     5:08.22 (46.56)
        5:53.03 (44.81)     6:39.66 (46.63)     7:21.89 (42.23)                    
 26 Wu, Mike A                12 COND-MR              7:15.00    7:24.32        
                1:20.70   2:50.23 (1:29.53)                                        
                                4:22.00 ( )                                        
                                                    5:08.02 ( )   7:24.32 (2:16.30)
 27 Dwyer, Jimmy C            10 COND-MR              7:38.67    7:25.93        
                  37.18     1:21.99 (44.81)     2:08.66 (46.67)     2:54.38 (45.72)
                                3:41.44 ( )     4:27.87 (46.43)     5:14.17 (46.30)
        6:01.01 (46.84)     6:47.39 (46.38)     7:25.93 (38.54)                    
 28 Velasquez, Daniel N        9 COND-MR              8:05.09    7:43.05        
                  38.06     1:25.10 (47.04)                             2:12.17 ( )
        2:59.08 (46.91)   4:35.02 (1:35.94)                             5:23.84 ( )
                                                    6:10.95 ( )   7:43.05 (1:32.10)
 29 Hidalgo, Ricardo A        12 WAC-MR               7:12.12    8:00.27        
                  40.42     1:27.84 (47.42)     2:15.91 (48.07)     3:04.96 (49.05)
        3:52.63 (47.67)     4:41.79 (49.16)     5:33.08 (51.29)     6:24.09 (51.01)
        7:13.47 (49.38)     8:00.27 (46.80)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                25.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR                24.86      24.65 SILV   
  2 Balderrama, Guido C       13 UN-CT                  25.06      24.68 SILV   
  2 Papes, Danny              13 SMC-MR                 26.74      24.68 SILV   
  4 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT             25.78      24.75 SILV   
  5 Andjelic, Nikola          13 COND-MR                25.21      24.93 SILV   
  6 Handali, Nick             13 Marlins-CT             25.07      25.05 SILV   
  7 Carey, Matthew J          14 Morris County SC-NJ    26.39      26.22        
  8 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT             26.91      26.28        
  9 Fullerton, Billy R        14 COND-MR                26.94      26.48        
 10 Wong, Aaron               13 Silver Streaks-MR      27.13      26.79        
 11 Milewski, Alex J          13 Marlins-CT             27.46      27.02        
 12 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ    26.88      27.03        
 13 Martinez, Jesse J         14 COND-MR                31.76      27.10        
 14 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ    27.23      27.24        
 15 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR                27.28      27.34        
 16 Uppal, Gaurav             13 Silver Streaks-MR      27.22      27.38        
 17 Morikawa, Clayton K       14 UN-CT                  30.38      27.49        
 18 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ    27.56      27.50        
 19 Olesen, Ryan J            13 Marlins-CT             28.31      27.69        
 20 Nam, Bohyun D             13 COND-MR                29.12      27.77        
 21 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR                29.78      28.06        
 22 King, Joshua I            13 Marlins-CT             29.06      28.17        
 23 Metcalf, Max              13 SMC-MR                 28.13      28.50        
 24 Macaluso, James T         14 Silver Streaks-MR      26.96      28.95        
 25 Spears, Michael L         13 COND-MR                30.52      29.24        
 26 Hodges, Liam P            14 COND-MR                34.75      30.45        
 27 Witko, Mason L            13 COND-MR                33.32      30.89        
 28 Ridge, Liam M             13 COND-MR                30.61      31.33        
 29 Trackenberg, Ryan J       14 Morris County SC-NJ    32.00      31.46        
 30 Giraldez, Clark M         13 COND-MR                31.68      31.81        
 31 Repnikov, Anton           13 COND-MR                32.91      31.95        
 32 Rogers, Matt K            13 Marlins-CT             32.10      32.49        
 33 Gomez-del Campo, Nicolas  13 Marlins-CT             33.95      32.60        
 34 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ    34.96      33.55        
 35 Ford, Elliot              13 SMC-MR                 31.00      36.44        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                55.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Handali, Nick             13 Marlins-CT             54.13      53.08 SILV   
                  25.66       53.08 (27.42)                                        
  2 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT             54.87      53.93 SILV   
                  25.79       53.93 (28.14)                                        
  3 Balderrama, Guido C       13 UN-CT                  55.23      54.73 SILV   
                  26.44       54.73 (28.29)                                        
  4 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR                54.85      54.95 SILV   
                  26.47       54.95 (28.48)                                        
  5 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR                56.49      54.98 SILV   
                  26.12       54.98 (28.86)                                        
  6 Andjelic, Nikola          13 COND-MR                56.02      55.73        
                  26.60       55.73 (29.13)                                        
  7 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT             58.40      56.55        
                  27.95       56.55 (28.60)                                        
  8 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ    55.33      56.57        
                  27.38       56.57 (29.19)                                        
  9 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT             59.62      56.82        
                  27.40       56.82 (29.42)                                        
 10 Kilduff, John J           14 COND-MR                58.39      57.56        
                  27.50       57.56 (30.06)                                        
 11 Fullerton, Billy R        14 COND-MR                58.24      57.92        
                  28.13       57.92 (29.79)                                        
 12 Wong, Aaron               13 Silver Streaks-MR      59.33      59.03        
                  27.93       59.03 (31.10)                                        
 13 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ    59.98      59.26        
                  28.63       59.26 (30.63)                                        
 14 Milewski, Alex J          13 Marlins-CT           1:00.72      59.36        
                  28.10       59.36 (31.26)                                        
 15 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  1:00.57      59.45        
                  28.62       59.45 (30.83)                                        
 16 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ    57.44      59.57        
                  28.60       59.57 (30.97)                                        
 16 Wei, Matthew B            13 Morris County SC-NJ    58.87      59.57        
                  29.19       59.57 (30.38)                                        
 18 Olesen, Ryan J            13 Marlins-CT           1:01.96      59.87        
                  29.11       59.87 (30.76)                                        
 19 Morikawa, Clayton K       14 UN-CT                1:04.35    1:00.35        
                  29.03     1:00.35 (31.32)                                        
 20 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              1:00.95    1:01.24        
                  28.43     1:01.24 (32.81)                                        
 21 King, Joshua I            13 Marlins-CT           1:04.13    1:01.36        
                  29.63     1:01.36 (31.73)                                        
 22 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              1:09.15    1:01.57        
                  29.42     1:01.57 (32.15)                                        
 23 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              1:06.26    1:02.16        
                  29.49     1:02.16 (32.67)                                        
 24 Hecht, John D             14 COND-MR              1:06.83    1:02.24        
                  30.05     1:02.24 (32.19)                                        
 25 Uppal, Gaurav             13 Silver Streaks-MR    1:01.39    1:02.58        
                  29.05     1:02.58 (33.53)                                        
 26 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              1:03.20    1:02.77        
                  30.76     1:02.77 (32.01)                                        
 27 Metcalf, Max              13 SMC-MR               1:01.46    1:03.18        
                  29.85     1:03.18 (33.33)                                        
 28 Macaluso, James T         14 Silver Streaks-MR      59.60    1:03.20        
                  30.21     1:03.20 (32.99)                                        
 29 Pola, Prakhyat            14 COND-MR              1:06.85    1:04.18        
                  29.98     1:04.18 (34.20)                                        
 30 Spears, Michael L         13 COND-MR              1:09.34    1:07.07        
                  32.41     1:07.07 (34.66)                                        
 31 Schatz, Harry S           13 COND-MR              1:14.41    1:08.16        
                  32.60     1:08.16 (35.56)                                        
 32 Witko, Mason L            13 COND-MR              1:13.76    1:08.87        
                  33.58     1:08.87 (35.29)                                        
 33 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             1:06.71    1:08.90        
                  33.16     1:08.90 (35.74)                                        
 34 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:07.89    1:09.96        
                  33.99     1:09.96 (35.97)                                        
 35 Repnikov, Anton           13 COND-MR              1:11.76    1:10.61        
                  33.59     1:10.61 (37.02)                                        
 36 Rogers, Matt K            13 Marlins-CT           1:10.94    1:10.89        
                  33.42     1:10.89 (37.47)                                        
 37 Hodges, Liam P            14 COND-MR              1:23.50    1:11.16        
                  33.91     1:11.16 (37.25)                                        
 38 Gomez-del Campo, Nicolas  13 Marlins-CT           1:07.50    1:13.10        
                  34.05     1:13.10 (39.05)                                        
 39 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              1:21.10    1:13.39        
                  35.42     1:13.39 (37.97)                                        
 40 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:14.28    1:13.41        
                  35.11     1:13.41 (38.30)                                        
 41 Coven, Brian M            13 Morris County SC-NJ  1:15.19    1:16.70        
                  36.01     1:16.70 (40.69)                                        
 42 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  1:14.75    1:17.18        
                  35.84     1:17.18 (41.34)                                        
 43 Hendler, Matt S           14 COND-MR              1:21.70    1:18.25        
                  35.59     1:18.25 (42.66)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
              1:57.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Handali, Nick             13 Marlins-CT           1:56.82    1:54.58 SILV   
                  26.92       55.70 (28.78)     1:25.02 (29.32)     1:54.58 (29.56)
  2 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT           2:01.66    1:54.82 SILV   
                  26.42       55.04 (28.62)     1:24.95 (29.91)     1:54.82 (29.87)
  3 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ  1:55.99    1:56.94 SILV   
                  26.98       56.77 (29.79)     1:27.03 (30.26)     1:56.94 (29.91)
  4 Andjelic, Nikola          13 COND-MR              2:01.42    2:01.28        
                  27.14       58.62 (31.48)     1:31.08 (32.46)     2:01.28 (30.20)
  5 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              2:02.56    2:01.32        
                  27.57       57.76 (30.19)     1:30.19 (32.43)     2:01.32 (31.13)
  6 Balderrama, Guido C       13 UN-CT                1:58.39    2:01.38        
                  27.52       57.74 (30.22)     1:29.78 (32.04)     2:01.38 (31.60)
  7 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:05.58    2:02.57        
                  27.02       58.77 (31.75)     1:31.14 (32.37)     2:02.57 (31.43)
  8 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:06.85    2:04.27        
                  27.88       59.87 (31.99)     1:33.22 (33.35)     2:04.27 (31.05)
  9 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              2:08.87    2:04.65        
                  28.17     1:00.43 (32.26)     1:32.07 (31.64)     2:04.65 (32.58)
  9 Kilduff, John J           14 COND-MR              2:03.68    2:04.65        
                  27.44       59.12 (31.68)     1:31.98 (32.86)     2:04.65 (32.67)
 11 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  2:06.53    2:04.98        
                  28.01     1:00.04 (32.03)     1:32.84 (32.80)     2:04.98 (32.14)
 12 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  2:12.50    2:08.58        
                  28.92     1:01.11 (32.19)     1:34.84 (33.73)     2:08.58 (33.74)
 13 Olesen, Ryan J            13 Marlins-CT           2:21.90    2:10.35        
                  30.48     1:04.08 (33.60)     1:37.89 (33.81)     2:10.35 (32.46)
 14 Milewski, Alex J          13 Marlins-CT           2:15.71    2:10.71        
                  28.38     1:00.78 (32.40)     1:35.75 (34.97)     2:10.71 (34.96)
 15 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:11.28    2:11.37        
                  29.18     1:02.25 (33.07)     1:37.14 (34.89)     2:11.37 (34.23)
 16 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ  2:15.53    2:13.56        
                  31.62     1:06.29 (34.67)     1:40.72 (34.43)     2:13.56 (32.84)
 17 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              2:22.16    2:14.56        
                  30.82     1:05.50 (34.68)     1:41.32 (35.82)     2:14.56 (33.24)
 18 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              2:32.26    2:15.64        
                  29.78     1:04.33 (34.55)     1:40.38 (36.05)     2:15.64 (35.26)
 19 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              2:20.80    2:16.83        
                  30.76     1:05.05 (34.29)     1:40.66 (35.61)     2:16.83 (36.17)
 20 Wei, Matthew B            13 Morris County SC-NJ  2:16.20    2:17.02        
                  32.07     1:07.46 (35.39)     1:42.93 (35.47)     2:17.02 (34.09)
 21 Hecht, John D             14 COND-MR              2:26.42    2:17.29        
                  29.80     1:04.21 (34.41)     1:41.53 (37.32)     2:17.29 (35.76)
 22 Pola, Prakhyat            14 COND-MR              2:22.68    2:17.76        
                  30.56     1:06.05 (35.49)     1:42.74 (36.69)     2:17.76 (35.02)
 23 King, Joshua I            13 Marlins-CT           2:25.29    2:18.55        
                  30.37     1:05.83 (35.46)     1:42.78 (36.95)     2:18.55 (35.77)
 24 Ridge, Liam M             13 COND-MR              2:25.90    2:24.95        
                  32.58     1:10.28 (37.70)     1:49.11 (38.83)     2:24.95 (35.84)
 25 Spears, Michael L         13 COND-MR              2:31.46    2:25.57        
                  31.05     1:08.71 (37.66)     1:47.68 (38.97)     2:25.57 (37.89)
 26 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             2:26.79    2:26.19        
                  32.74     1:09.81 (37.07)   2:26.19 (1:16.38)                    
 27 Schatz, Harry S           13 COND-MR              2:49.87    2:28.33        
                  33.03     1:10.97 (37.94)     1:50.63 (39.66)     2:28.33 (37.70)
 28 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              2:40.66    2:31.98        
                  35.52     1:14.98 (39.46)     1:54.39 (39.41)     2:31.98 (37.59)
 29 Witko, Mason L            13 COND-MR              2:45.86    2:32.19        
                  34.45     1:14.06 (39.61)     1:53.81 (39.75)     2:32.19 (38.38)
 30 Repnikov, Anton           13 COND-MR              2:37.39    2:32.84        
                  34.05     1:13.23 (39.18)     1:54.73 (41.50)     2:32.84 (38.11)
 31 Hodges, Liam P            14 COND-MR              3:08.75    2:34.12        
                  33.82     1:13.27 (39.45)     1:54.00 (40.73)     2:34.12 (40.12)
 32 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  2:45.62    2:39.10        
                  35.28     1:16.81 (41.53)     1:58.76 (41.95)     2:39.10 (40.34)
 33 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              3:00.57    2:50.70        
                  36.62     1:19.64 (43.02)     2:06.75 (47.11)     2:50.70 (43.95)
 34 Coven, Brian M            13 Morris County SC-NJ  2:51.08    2:53.41        
                  36.07     1:21.32 (45.25)     2:08.79 (47.47)     2:53.41 (44.62)
 35 Hendler, Matt S           14 COND-MR              3:08.85    2:57.05        
                  36.00     1:20.24 (44.24)     2:09.33 (49.09)     2:57.05 (47.72)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:04.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT           1:02.20      59.10 ZQ     
                  28.78       59.10 (30.32)                                        
  2 Kilduff, John J           14 COND-MR              1:01.25      59.12 ZQ     
                  28.95       59.12 (30.17)                                        
  3 Balderrama, Guido C       13 UN-CT                1:05.59    1:00.79 SILV   
                  29.35     1:00.79 (31.44)                                        
  4 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT           1:07.62    1:01.03 SILV   
                  29.62     1:01.03 (31.41)                                        
  5 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ  1:00.97    1:01.18 SILV   
                  29.93     1:01.18 (31.25)                                        
  6 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              1:01.83    1:02.94 SILV   
                  30.12     1:02.94 (32.82)                                        
  7 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT           1:07.28    1:05.05        
                  31.76     1:05.05 (33.29)                                        
  8 Handali, Nick             13 Marlins-CT           1:05.45    1:05.24        
                  31.51     1:05.24 (33.73)                                        
  9 Milewski, Alex J          13 Marlins-CT           1:06.68    1:05.97        
                  31.48     1:05.97 (34.49)                                        
 10 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              1:09.04    1:06.50        
                  31.71     1:06.50 (34.79)                                        
 11 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:07.08    1:06.86        
                  32.85     1:06.86 (34.01)                                        
 12 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              1:05.32    1:07.52        
                  32.40     1:07.52 (35.12)                                        
 13 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              1:08.94    1:08.62        
                  33.04     1:08.62 (35.58)                                        
 14 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  1:10.17    1:08.75        
                  33.16     1:08.75 (35.59)                                        
 15 Wong, Aaron               13 Silver Streaks-MR    1:10.32    1:09.52        
                  33.48     1:09.52 (36.04)                                        
 16 Metcalf, Max              13 SMC-MR               1:08.20    1:09.85        
                  34.52     1:09.85 (35.33)                                        
 17 Martinez, Jesse J         14 COND-MR                   NT    1:10.78        
                  35.28     1:10.78 (35.50)                                        
 18 Pola, Prakhyat            14 COND-MR              1:15.28    1:11.03        
                  33.97     1:11.03 (37.06)                                        
 19 Uppal, Gaurav             13 Silver Streaks-MR    1:08.49    1:11.76        
                  34.56     1:11.76 (37.20)                                        
 20 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              1:11.89    1:11.84        
                  35.03     1:11.84 (36.81)                                        
 21 Hecht, John D             14 COND-MR              1:20.33    1:12.77        
                  35.64     1:12.77 (37.13)                                        
 22 Morikawa, Clayton K       14 UN-CT                1:16.58    1:15.00        
                  36.49     1:15.00 (38.51)                                        
 23 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              1:12.23    1:15.39        
                  37.74     1:15.39 (37.65)                                        
 24 Spears, Michael L         13 COND-MR              1:17.50    1:16.13        
                  37.54     1:16.13 (38.59)                                        
 25 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             1:12.98    1:17.63        
                  38.09     1:17.63 (39.54)                                        
 26 Schatz, Harry S           13 COND-MR              1:25.48    1:17.67        
                  37.77     1:17.67 (39.90)                                        
 27 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:16.06    1:17.99        
                  38.16     1:17.99 (39.83)                                        
 28 Macaluso, James T         14 Silver Streaks-MR    1:17.90    1:18.57        
                  38.82     1:18.57 (39.75)                                        
 29 Witko, Mason L            13 COND-MR              1:26.04    1:18.94        
 30 Hodges, Liam P            14 COND-MR              1:33.13    1:21.37        
                  40.30     1:21.37 (41.07)                                        
 31 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:30.02    1:21.79        
                  40.66     1:21.79 (41.13)                                        
 32 Repnikov, Anton           13 COND-MR              1:23.12    1:21.97        
                  39.75     1:21.97 (42.22)                                        
 33 Rogers, Matt K            13 Marlins-CT           1:23.19    1:23.17        
                  39.58     1:23.17 (43.59)                                        
 34 Gomez-del Campo, Nicolas  13 Marlins-CT           1:36.09    1:24.88        
                  41.23     1:24.88 (43.65)                                        
 35 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  1:29.81    1:26.85        
                  42.01     1:26.85 (44.84)                                        
 36 Coven, Brian M            13 Morris County SC-NJ  1:35.05    1:29.75        
                  42.64     1:29.75 (47.11)                                        
 37 Hendler, Matt S           14 COND-MR              1:34.00    1:30.90        
                  43.11     1:30.90 (47.79)                                        
 38 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              1:42.30    1:39.61        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:18.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT           2:10.93    2:07.04 ZQ     
                  30.19     1:02.17 (31.98)     1:34.79 (32.62)     2:07.04 (32.25)
  2 Handali, Nick             13 Marlins-CT           2:18.70    2:17.36 SILV   
                  33.21     1:08.22 (35.01)     1:43.00 (34.78)     2:17.36 (34.36)
  3 Carey, Matthew J          14 Morris County SC-NJ  2:20.98    2:21.32        
                  33.23     1:08.49 (35.26)     1:44.39 (35.90)     2:21.32 (36.93)
  4 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT           2:22.38    2:21.59        
                  33.34     1:09.61 (36.27)     1:45.79 (36.18)     2:21.59 (35.80)
  5 Milewski, Alex J          13 Marlins-CT           2:29.98    2:22.24        
                  33.40     1:09.14 (35.74)     1:45.90 (36.76)     2:22.24 (36.34)
  6 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:24.80    2:25.03        
                  33.59     1:11.28 (37.69)     1:49.47 (38.19)     2:25.03 (35.56)
  7 Metcalf, Max              13 SMC-MR               2:23.30    2:25.30        
                  34.11     1:09.71 (35.60)     1:47.49 (37.78)     2:25.30 (37.81)
  8 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ  2:30.40    2:25.84        
                  34.64     1:12.02 (37.38)     1:48.99 (36.97)     2:25.84 (36.85)
  9 Wong, Aaron               13 Silver Streaks-MR    2:35.52    2:27.01        
                  34.02     1:11.70 (37.68)     1:50.32 (38.62)     2:27.01 (36.69)
 10 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  2:36.53    2:27.02        
                  34.47     1:11.58 (37.11)     1:50.15 (38.57)     2:27.02 (36.87)
 11 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:28.28    2:28.05        
                  33.71     1:10.90 (37.19)     1:49.93 (39.03)     2:28.05 (38.12)
 12 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:27.98    2:28.33        
                  34.06     1:12.43 (38.37)     1:50.82 (38.39)     2:28.33 (37.51)
 13 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              2:29.02    2:29.41        
                  34.50     1:12.35 (37.85)     1:51.44 (39.09)     2:29.41 (37.97)
 14 King, Joshua I            13 Marlins-CT           2:29.47    2:30.98        
                  34.79     1:14.94 (40.15)     1:55.78 (40.84)     2:30.98 (35.20)
 15 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  2:25.81    2:31.38        
                  35.80     1:14.41 (38.61)     1:53.84 (39.43)     2:31.38 (37.54)
 16 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              2:41.40    2:33.60        
                  36.32     1:15.87 (39.55)     1:55.37 (39.50)     2:33.60 (38.23)
 17 Martinez, Jesse J         14 COND-MR                   NT    2:34.87        
                  36.45     1:17.19 (40.74)     1:58.59 (41.40)     2:34.87 (36.28)
 18 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              2:37.14    2:38.11        
                  38.58     1:17.72 (39.14)     1:58.56 (40.84)     2:38.11 (39.55)
 19 Olesen, Ryan J            13 Marlins-CT           2:37.48    2:39.93        
                  38.37     1:19.81 (41.44)     2:00.73 (40.92)     2:39.93 (39.20)
 20 Ridge, Liam M             13 COND-MR              2:44.65    2:40.39        
                  38.91     1:20.62 (41.71)     2:01.21 (40.59)     2:40.39 (39.18)
 21 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             2:35.27    2:44.17        
                  39.37     1:20.25 (40.88)   2:44.17 (1:23.92)                    
 22 Trackenberg, Ryan J       14 Morris County SC-NJ  2:55.56    2:44.28        
                  38.59     1:19.73 (41.14)     2:02.39 (42.66)     2:44.28 (41.89)
 23 Rogers, Matt K            13 Marlins-CT           2:56.29    2:48.93        
                  40.09     1:22.83 (42.74)     2:07.10 (44.27)     2:48.93 (41.83)
 24 Witko, Mason L            13 COND-MR              3:46.65    2:50.95        
                  40.37     1:24.31 (43.94)   2:50.95 (1:26.64)                    
 25 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              2:33.00    2:52.84        
                  42.06     1:25.79 (43.73)     2:11.02 (45.23)     2:52.84 (41.82)
 26 Hodges, Liam P            14 COND-MR              3:41.15    2:59.73        
                  42.04     1:28.13 (46.09)     2:15.33 (47.20)     2:59.73 (44.40)
 27 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  3:30.05    3:04.85        
                  45.38     1:32.26 (46.88)     2:18.83 (46.57)     3:04.85 (46.02)
 -- Andjelic, Nikola          13 COND-MR              2:07.57         DQ        
      False start
                  30.68     1:05.18 (34.50)     1:40.27 (35.09)          DQ (34.83)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
              1:11.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              1:04.17    1:03.78 METS   
                  30.03     1:03.78 (33.75)                                        
  2 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT           1:08.49    1:04.25 METS   
                  30.09     1:04.25 (34.16)                                        
  3 Andjelic, Nikola          13 COND-MR              1:07.40    1:06.95 SILV   
                  31.17     1:06.95 (35.78)                                        
  4 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT           1:10.36    1:10.41 SILV   
  5 Morikawa, Clayton K       14 UN-CT                1:13.81    1:11.01 SILV   
  6 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ  1:12.05    1:12.71        
  7 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              1:12.98    1:15.09        
                  34.78     1:15.09 (40.31)                                        
  8 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  1:17.05    1:15.33        
                  36.54     1:15.33 (38.79)                                        
  9 King, Joshua I            13 Marlins-CT           1:20.49    1:15.51        
                  35.87     1:15.51 (39.64)                                        
 10 Metcalf, Max              13 SMC-MR               1:18.69    1:15.69        
                  36.36     1:15.69 (39.33)                                        
 11 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              1:17.37    1:16.80        
                  36.49     1:16.80 (40.31)                                        
 12 Wei, Matthew B            13 Morris County SC-NJ  1:16.26    1:17.03        
                  37.14     1:17.03 (39.89)                                        
 13 Macaluso, James T         14 Silver Streaks-MR    1:15.19    1:17.94        
                  36.39     1:17.94 (41.55)                                        
 14 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:19.51    1:18.46        
                  36.72     1:18.46 (41.74)                                        
 15 Wong, Aaron               13 Silver Streaks-MR    1:23.52    1:18.65        
                  36.43     1:18.65 (42.22)                                        
 16 Uppal, Gaurav             13 Silver Streaks-MR    1:19.64    1:18.88        
                  36.30     1:18.88 (42.58)                                        
 17 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              1:19.51    1:22.89        
                  39.16     1:22.89 (43.73)                                        
 18 Hodges, Liam P            14 COND-MR              1:42.91    1:22.94        
                  39.03     1:22.94 (43.91)                                        
 19 Witko, Mason L            13 COND-MR              1:33.77    1:23.63        
                  40.70     1:23.63 (42.93)                                        
 20 Olesen, Ryan J            13 Marlins-CT           1:27.78    1:24.34        
                  39.88     1:24.34 (44.46)                                        
 21 Spears, Michael L         13 COND-MR              1:29.01    1:25.01        
                  41.26     1:25.01 (43.75)                                        
 22 Repnikov, Anton           13 COND-MR              1:26.56    1:25.40        
                  40.65     1:25.40 (44.75)                                        
 23 Martinez, Jesse J         14 COND-MR                   NT    1:26.88        
                  40.56     1:26.88 (46.32)                                        
 24 Rogers, Matt K            13 Marlins-CT           1:28.92    1:27.53        
                  40.98     1:27.53 (46.55)                                        
 25 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              1:38.57    1:28.12        
                  42.12     1:28.12 (46.00)                                        
 26 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             1:26.05    1:28.79        
 27 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              1:29.09    1:29.00        
                  42.03     1:29.00 (46.97)                                        
 28 Gomez-del Campo, Nicolas  13 Marlins-CT           1:36.15    1:31.56        
                  43.58     1:31.56 (47.98)                                        
 29 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:28.84    1:34.02        
                  44.05     1:34.02 (49.97)                                        
 30 Schatz, Harry S           13 COND-MR              2:04.57    1:38.14        
                  47.52     1:38.14 (50.62)                                        
 31 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  1:43.37    1:38.72        
                  45.94     1:38.72 (52.78)                                        
 32 Arceneaux, Curtis W       14 COND-MR              1:49.37    1:39.89        
                  47.42     1:39.89 (52.47)                                        
 33 Coven, Brian M            13 Morris County SC-NJ  1:50.05    1:41.48        
                  47.94     1:41.48 (53.54)                                        
 34 Hendler, Matt S           14 COND-MR              2:00.30    1:49.72        
                  50.11     1:49.72 (59.61)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:38.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT           2:28.85    2:23.05 ZQ     
                  32.73     1:08.70 (35.97)     1:45.52 (36.82)     2:23.05 (37.53)
  2 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              2:26.00    2:26.03 ZQ     
                  32.41     1:08.92 (36.51)     1:47.13 (38.21)     2:26.03 (38.90)
  3 Andjelic, Nikola          13 COND-MR              2:24.74    2:26.44 ZQ     
                  32.69     1:10.39 (37.70)     1:49.26 (38.87)     2:26.44 (37.18)
  4 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT           2:32.16    2:32.71 SILV   
                  34.66     1:13.49 (38.83)     1:53.38 (39.89)     2:32.71 (39.33)
  5 Morikawa, Clayton K       14 UN-CT                2:41.22    2:37.86 SILV   
                  35.18     1:15.20 (40.02)     1:57.21 (42.01)     2:37.86 (40.65)
  6 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ  2:34.32    2:38.36 SILV   
                  35.36     1:14.36 (39.00)     1:55.86 (41.50)     2:38.36 (42.50)
  7 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:45.23    2:40.11        
                  35.96     1:16.98 (41.02)     1:58.56 (41.58)     2:40.11 (41.55)
  8 Carey, Matthew J          14 Morris County SC-NJ  2:49.04    2:40.35        
                  37.56     1:18.14 (40.58)     1:59.37 (41.23)     2:40.35 (40.98)
  9 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  2:45.54    2:40.76        
                  36.72     1:18.61 (41.89)     1:59.99 (41.38)     2:40.76 (40.77)
 10 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              2:38.31    2:41.62        
                  36.02     1:17.58 (41.56)     1:59.70 (42.12)     2:41.62 (41.92)
 11 King, Joshua I            13 Marlins-CT           2:51.12    2:45.33        
                  37.23     1:19.35 (42.12)     2:04.64 (45.29)     2:45.33 (40.69)
 12 Macaluso, James T         14 Silver Streaks-MR    2:47.65    2:54.43        
                  38.18     1:22.43 (44.25)     2:08.93 (46.50)     2:54.43 (45.50)
 13 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              2:51.77    2:57.11        
                  40.21     1:25.35 (45.14)     2:12.00 (46.65)     2:57.11 (45.11)
 14 Uppal, Gaurav             13 Silver Streaks-MR    2:59.11    2:59.78        
                  38.74     1:24.39 (45.65)     2:12.19 (47.80)     2:59.78 (47.59)
 15 Spears, Michael L         13 COND-MR              3:05.57    3:01.87        
                  41.68     1:28.04 (46.36)     2:17.12 (49.08)     3:01.87 (44.75)
 16 Olesen, Ryan J            13 Marlins-CT           3:09.38    3:02.68        
                  42.35     1:29.53 (47.18)     2:18.13 (48.60)     3:02.68 (44.55)
 17 Repnikov, Anton           13 COND-MR                   NT    3:02.76        
                  42.38     1:29.65 (47.27)     2:16.29 (46.64)     3:02.76 (46.47)
 18 Witko, Mason L            13 COND-MR              4:02.32    3:05.13        
                  43.09     1:30.87 (47.78)   3:05.13 (1:34.26)                    
 19 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              3:34.27    3:06.21        
                  43.76     1:31.00 (47.24)     2:19.19 (48.19)     3:06.21 (47.02)
 20 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             3:03.02    3:08.06        
                  43.61     1:31.65 (48.04)     2:20.69 (49.04)     3:08.06 (47.37)
 21 Ford, Elliot              13 SMC-MR               2:48.00    3:18.48        
                  44.05     1:35.12 (51.07)     2:27.37 (52.25)     3:18.48 (51.11)
 22 Gomez-del Campo, Nicolas  13 Marlins-CT           3:25.76    3:22.38        
                  46.83     1:38.98 (52.15)     2:31.48 (52.50)     3:22.38 (50.90)
 23 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  3:43.33    3:33.28        
                  49.91     1:45.26 (55.35)     2:39.84 (54.58)     3:33.28 (53.44)
 -- Hodges, Liam P            14 COND-MR              3:50.00         DQ        
      False start
                  43.09     1:30.04 (46.95)     2:17.97 (47.93)          DQ (44.49)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
              1:03.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balderrama, Guido C       13 UN-CT                1:00.63      58.45 SILV   
                  27.29       58.45 (31.16)                                        
  2 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              1:03.42      58.79 SILV   
                  27.18       58.79 (31.61)                                        
  3 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT           1:10.39      59.18 SILV   
                  27.82       59.18 (31.36)                                        
  4 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              1:03.36    1:02.13 SILV   
                  28.42     1:02.13 (33.71)                                        
  5 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              1:06.24    1:02.32 SILV   
                  28.63     1:02.32 (33.69)                                        
  6 Milewski, Alex J          13 Marlins-CT           1:08.52    1:06.25        
                  30.06     1:06.25 (36.19)                                        
  7 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT           1:13.72    1:07.09        
                  31.71     1:07.09 (35.38)                                        
  8 Morikawa, Clayton K       14 UN-CT                1:09.42    1:07.64        
                  32.27     1:07.64 (35.37)                                        
  9 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:08.84    1:08.57        
                  31.89     1:08.57 (36.68)                                        
 10 Wong, Aaron               13 Silver Streaks-MR    1:21.05    1:09.53        
                  32.92     1:09.53 (36.61)                                        
 11 Macaluso, James T         14 Silver Streaks-MR    1:11.18    1:09.62        
                  31.20     1:09.62 (38.42)                                        
 12 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  1:09.26    1:10.07        
                  32.44     1:10.07 (37.63)                                        
 13 Metcalf, Max              13 SMC-MR               1:11.19    1:13.25        
                  33.02     1:13.25 (40.23)                                        
 14 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              1:18.79    1:15.18        
                  33.90     1:15.18 (41.28)                                        
 15 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              1:28.68    1:16.63        
                  34.32     1:16.63 (42.31)                                        
 16 Spears, Michael L         13 COND-MR              1:24.33    1:18.76        
                  36.64     1:18.76 (42.12)                                        
 17 Trackenberg, Ryan J       14 Morris County SC-NJ  1:24.94    1:19.52        
                  35.95     1:19.52 (43.57)                                        
 18 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             1:12.64    1:19.72        
                  36.36     1:19.72 (43.36)                                        
 19 Uppal, Gaurav             13 Silver Streaks-MR    1:14.95    1:20.10        
                  35.41     1:20.10 (44.69)                                        
 20 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              1:21.50    1:20.57        
                  37.00     1:20.57 (43.57)                                        
 21 Repnikov, Anton           13 COND-MR              1:22.43    1:20.63        
                  37.12     1:20.63 (43.51)                                        
 22 Ridge, Liam M             13 COND-MR              1:18.63    1:24.61        
                  39.27     1:24.61 (45.34)                                        
 23 Ford, Elliot              13 SMC-MR               1:30.00    2:03.45        
                  52.35   2:03.45 (1:11.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:12.49  JO
              2:12.49  ZQ
              2:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ  2:19.19    2:10.96 JO     
                  29.39     1:02.74 (33.35)     1:36.88 (34.14)     2:10.96 (34.08)
  2 Wei, Matthew B            13 Morris County SC-NJ  2:27.77    2:21.57 SILV   
                  32.22     1:07.98 (35.76)     1:45.47 (37.49)     2:21.57 (36.10)
  3 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:29.35    2:22.53 SILV   
                  29.42     1:04.40 (34.98)     1:44.28 (39.88)     2:22.53 (38.25)
  4 Andjelic, Nikola          13 COND-MR              2:20.55    2:23.96 SILV   
                  29.76     1:06.00 (36.24)     1:45.44 (39.44)     2:23.96 (38.52)
  5 Kilduff, John J           14 COND-MR              2:31.09    2:25.81 SILV   
                  31.84     1:07.95 (36.11)     1:46.66 (38.71)     2:25.81 (39.15)
  6 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              2:34.53    2:32.91        
                  32.48     1:11.95 (39.47)     1:52.44 (40.49)     2:32.91 (40.47)
  7 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  2:50.05    2:35.58        
                  35.43     1:14.54 (39.11)     1:55.20 (40.66)     2:35.58 (40.38)
  8 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ  2:50.05    2:40.03        
                  34.84     1:14.11 (39.27)   2:40.03 (1:25.92)                    
  9 Pola, Prakhyat            14 COND-MR              2:57.18    2:40.83        
                  35.10     1:15.98 (40.88)     1:58.80 (42.82)     2:40.83 (42.03)
 10 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  2:46.38    2:42.69        
                  34.29     1:15.85 (41.56)     1:59.84 (43.99)     2:42.69 (42.85)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:07.99  JO
              2:07.99  ZQ
              2:29.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT           2:12.82    2:09.49 SILV   
                  27.91     1:00.44 (32.53)     1:39.96 (39.52)     2:09.49 (29.53)
  2 Andjelic, Nikola          13 COND-MR              2:11.97    2:10.79 SILV   
                  28.40     1:02.83 (34.43)     1:40.19 (37.36)     2:10.79 (30.60)
  3 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              2:15.90    2:15.66 SILV   
                  27.96     1:02.16 (34.20)     1:40.83 (38.67)     2:15.66 (34.83)
  4 Handali, Nick             13 Marlins-CT           2:17.20    2:16.24 SILV   
                  29.28     1:03.42 (34.14)     1:44.65 (41.23)     2:16.24 (31.59)
  5 Balderrama, Guido C       13 UN-CT                2:16.57    2:16.83 SILV   
                  28.26     1:03.46 (35.20)     1:45.65 (42.19)     2:16.83 (31.18)
  6 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              2:22.27    2:19.35 SILV   
                  28.35     1:05.93 (37.58)     1:47.82 (41.89)     2:19.35 (31.53)
  7 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              2:21.89    2:19.65 SILV   
                  29.09     1:05.28 (36.19)   2:19.65 (1:14.37)                    
  8 Kilduff, John J           14 COND-MR              2:18.83    2:21.57 SILV   
                  31.64     1:06.22 (34.58)     1:49.44 (43.22)     2:21.57 (32.13)
  9 Carey, Matthew J          14 Morris County SC-NJ  2:21.87    2:21.77 SILV   
                  29.93     1:05.56 (35.63)     1:48.74 (43.18)     2:21.77 (33.03)
 10 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:27.41    2:24.88 SILV   
                  31.87     1:08.93 (37.06)     1:54.33 (45.40)     2:24.88 (30.55)
 11 Jones, Garrett S          14 Morris County SC-NJ  2:24.39    2:25.38 SILV   
                  31.43     1:08.89 (37.46)     1:50.92 (42.03)     2:25.38 (34.46)
 12 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  2:26.39    2:26.28 SILV   
                  33.39     1:11.78 (38.39)     1:54.75 (42.97)     2:26.28 (31.53)
 13 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:30.72    2:28.83 SILV   
                  33.00     1:10.85 (37.85)     1:54.75 (43.90)     2:28.83 (34.08)
 14 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  2:34.04    2:29.07 SILV   
                  32.85     1:10.30 (37.45)     1:55.85 (45.55)     2:29.07 (33.22)
 15 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              2:36.34    2:36.18        
                  33.11     1:12.79 (39.68)     2:01.80 (49.01)     2:36.18 (34.38)
 16 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              2:45.25    2:36.75        
                  35.82     1:14.97 (39.15)     2:02.42 (47.45)     2:36.75 (34.33)
 17 Martinez, Jesse J         14 COND-MR              2:53.31    2:38.09        
                  35.36     1:15.52 (40.16)     2:04.46 (48.94)     2:38.09 (33.63)
 18 Spears, Michael L         13 COND-MR              2:44.65    2:42.42        
                  35.89     1:17.85 (41.96)     2:04.47 (46.62)     2:42.42 (37.95)
 19 Daly, Patrick J           13 UNCON-MR             2:43.80    2:43.95        
                  37.04     1:18.28 (41.24)     2:06.49 (48.21)     2:43.95 (37.46)
 20 Witko, Mason L            13 COND-MR              3:06.04    2:44.20        
                                                    1:19.89 ( )     2:07.88 (47.99)
        2:44.20 (36.32)                                                            
 21 Repnikov, Anton           13 COND-MR              2:51.89    2:47.03        
                  35.65     1:19.82 (44.17)     2:06.51 (46.69)     2:47.03 (40.52)
 22 Trackenberg, Ryan J       14 Morris County SC-NJ  3:24.74    2:48.68        
                  35.69     1:17.10 (41.41)     2:12.14 (55.04)     2:48.68 (36.54)
 23 Hodges, Liam P            14 COND-MR              3:40.00    2:49.93        
                  37.82     1:21.16 (43.34)     2:10.07 (48.91)     2:49.93 (39.86)
 24 Rogers, Matt K            13 Marlins-CT           2:52.01    2:51.12        
                  38.82     1:22.36 (43.54)     2:11.17 (48.81)     2:51.12 (39.95)
 25 Giraldez, Clark M         13 COND-MR              3:33.36    2:56.63        
                  41.15     1:27.32 (46.17)     2:16.47 (49.15)     2:56.63 (40.16)
 26 Gomez-del Campo, Nicolas  13 Marlins-CT           3:13.08    3:01.87        
                  41.23     1:25.82 (44.59)     2:19.00 (53.18)     3:01.87 (42.87)
 27 Koppelmann, James R       13 Morris County SC-NJ  3:22.67    3:01.94        
                  42.00     1:27.98 (45.98)     2:22.45 (54.47)     3:01.94 (39.49)
 28 Ridge, Liam M             13 COND-MR              2:43.24    3:02.88        
                  41.72     1:27.39 (45.67)     2:23.46 (56.07)     3:02.88 (39.42)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                25.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ    21.66      22.60 METS   
  2 Koster, Christopher       16 SMC-MR                 23.58      23.68 JO     
  3 Baker, Alex Baker N       17 COND-MR                22.87      24.00 SILV   
  4 Buckland, Grant A         15 Silver Streaks-MR      24.31      24.26 SILV   
  5 Markert, Gregory          16 SMC-MR                 25.18      24.38 SILV   
  6 Kenworthy, Alin E         15 Morris County SC-NJ    24.76      24.48 SILV   
  7 May, Travis               15 SMC-MR                 25.01      24.52 SILV   
  8 Ulrich, Bill C            15 Morris County SC-NJ    23.53      24.66 SILV   
  9 Klein, Simon              16 Silver Streaks-MR      24.19      24.78 SILV   
 10 Wu, Brian                 17 Silver Streaks-MR      24.86      25.17 SILV   
 11 Globus, Tal M             15 COND-MR                25.75      25.39 SILV   
 12 McAuley, Charles          15 SMC-MR                 25.71      25.43 SILV   
 13 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ    25.43      25.52 SILV   
 14 Shapira, Tomer L          15 COND-MR                26.00      25.55 SILV   
 15 May, Scott                16 SMC-MR                 25.37      25.60 SILV   
 16 Hanson, Matt E            16 COND-MR                25.55      25.96        
 17 Park, Hyojun              15 COND-MR                26.00      26.07        
 18 Frascati, Mike J          15 Silver Streaks-MR      25.63      26.14        
 19 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR                26.88      26.45        
 20 Yale, Griffin             15 SMC-MR                 25.62      26.52        
 21 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ    26.25      26.69        
 22 Sidoti, Daniel J          15 Silver Streaks-MR      27.33      27.31        
 23 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ    30.05      27.47        
 24 Hodgens, Paul W           15 COND-MR                28.58      28.26        
 25 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ    28.32      28.28        
 26 Stagg, Christian M        16 Silver Streaks-MR      28.57      28.51        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                55.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ    46.62      48.93 METS   
                  23.85       48.93 (25.08)                                        
  2 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR             52.20      52.26 SILV   
                  25.23       52.26 (27.03)                                        
  3 Carlucci, Conor A         23 UNAT-MR                48.41      52.46 SILV   
                  24.63       52.46 (27.83)                                        
  4 Fein, Sam B               16 COND-MR                52.91      54.17 SILV   
                  26.17       54.17 (28.00)                                        
  5 Baker, Alex Baker N       17 COND-MR                51.50      54.24 SILV   
                  26.23       54.24 (28.01)                                        
  6 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR             53.52      54.52 SILV   
                  25.71       54.52 (28.81)                                        
  7 McAuley, Charles          15 SMC-MR                 56.60      55.51        
                  26.23       55.51 (29.28)                                        
  8 Magee, Dylan P            15 COND-MR                56.54      55.69        
                  26.58       55.69 (29.11)                                        
  9 Hanson, Matt E            16 COND-MR                55.04      55.79        
                  26.97       55.79 (28.82)                                        
 10 Klein, Simon              16 Silver Streaks-MR      53.34      55.99        
                  26.18       55.99 (29.81)                                        
 11 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ    55.84      56.27        
                  27.15       56.27 (29.12)                                        
 12 Wu, Brian                 17 Silver Streaks-MR      55.55      56.28        
                  27.33       56.28 (28.95)                                        
 13 Globus, Tal M             15 COND-MR                56.98      56.44        
                  27.32       56.44 (29.12)                                        
 14 Shapira, Tomer L          15 COND-MR                55.55      56.49        
                  26.77       56.49 (29.72)                                        
 15 Frascati, Mike J          15 Silver Streaks-MR      55.93      56.79        
                  27.58       56.79 (29.21)                                        
 16 Park, Hyojun              15 COND-MR              1:00.00      57.07        
                  27.40       57.07 (29.67)                                        
 17 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR                59.70      59.49        
                  27.78       59.49 (31.71)                                        
 18 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  1:01.97    1:03.10        
                  30.01     1:03.10 (33.09)                                        
 19 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              1:05.94    1:04.17        
                  30.81     1:04.17 (33.36)                                        
 20 Stagg, Christian M        16 Silver Streaks-MR    1:02.65    1:04.37        
                  29.79     1:04.37 (34.58)                                        
 21 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  1:05.05    1:06.66        
                  30.43     1:06.66 (36.23)                                        
 22 Kenny, Brendan M          15 COND-MR              1:25.70    1:12.14        
                  34.47     1:12.14 (37.67)                                        
 23 Yang, Samuel              10 COND-MR                   NT    1:25.00        
                  39.65     1:25.00 (45.35)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
              1:57.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Adam C            22 COND-MR              1:47.51    1:45.80 METS   
                  23.25       50.61 (27.36)     1:19.26 (28.65)     1:45.80 (26.54)
  2 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ  1:44.05    1:52.38 ZQ     
                  24.45       52.12 (27.67)     1:22.00 (29.88)     1:52.38 (30.38)
  3 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              1:52.87    1:58.47        
                  25.46       54.78 (29.32)     1:26.40 (31.62)     1:58.47 (32.07)
  4 Fein, Sam B               16 COND-MR              1:56.85    2:00.19        
                  26.88       56.63 (29.75)     1:28.39 (31.76)     2:00.19 (31.80)
  5 Hanson, Matt E            16 COND-MR              2:01.88    2:01.23        
                  27.15       57.65 (30.50)     1:29.44 (31.79)     2:01.23 (31.79)
  6 Magee, Dylan P            15 COND-MR              2:03.32    2:01.39        
                  27.78       58.53 (30.75)     1:30.22 (31.69)     2:01.39 (31.17)
  7 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           2:03.53    2:02.22        
                  27.29       58.08 (30.79)     1:29.57 (31.49)     2:02.22 (32.65)
  8 Shapira, Tomer L          15 COND-MR              2:05.74    2:02.57        
                  27.94       58.78 (30.84)     1:30.88 (32.10)     2:02.57 (31.69)
  9 May, Travis               15 SMC-MR               2:02.82    2:03.15        
                  27.59       59.15 (31.56)     1:32.13 (32.98)     2:03.15 (31.02)
 10 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR           2:00.24    2:04.00        
                  28.19       59.38 (31.19)     1:32.11 (32.73)     2:04.00 (31.89)
 11 May, Scott                16 SMC-MR               2:03.83    2:04.09        
                  27.67       58.86 (31.19)     1:31.58 (32.72)     2:04.09 (32.51)
 12 Baker, Alex Baker N       17 COND-MR              2:07.50    2:04.71        
                  28.83     1:00.25 (31.42)     1:31.91 (31.66)     2:04.71 (32.80)
 13 Globus, Tal M             15 COND-MR              2:08.64    2:04.76        
                  29.23     1:01.39 (32.16)     1:34.05 (32.66)     2:04.76 (30.71)
 14 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  2:07.43    2:05.07        
                  28.40     1:00.32 (31.92)     1:33.43 (33.11)     2:05.07 (31.64)
 15 Wu, Brian                 17 Silver Streaks-MR    2:13.40    2:08.98        
                  28.22       59.78 (31.56)     1:34.98 (35.20)     2:08.98 (34.00)
 16 Klein, Simon              16 Silver Streaks-MR    2:04.32    2:09.15        
                  27.14       58.34 (31.20)     1:32.29 (33.95)     2:09.15 (36.86)
 17 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:09.59    2:13.59        
                  29.12     1:02.49 (33.37)     1:39.23 (36.74)     2:13.59 (34.36)
 18 Frascati, Mike J          15 Silver Streaks-MR    2:10.31    2:14.73        
                  23.44     1:02.62 (39.18)     1:39.35 (36.73)     2:14.73 (35.38)
 19 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  2:13.81    2:17.64        
                  31.29     1:06.69 (35.40)     1:42.82 (36.13)     2:17.64 (34.82)
 20 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              2:22.90    2:27.50        
                  31.86     1:10.13 (38.27)     1:49.25 (39.12)     2:27.50 (38.25)
 21 Campbell, Jimmy I         15 Marlins-MR           2:26.08    2:31.78        
                  32.24     1:09.94 (37.70)     1:50.68 (40.74)     2:31.78 (41.10)
 22 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  2:20.05    2:38.54        
                  30.87     1:10.24 (39.37)   2:38.54 (1:28.30)                    
 23 Kenny, Brendan M          15 COND-MR              3:08.45    2:44.47        
                  34.03     1:10.76 (36.73)     2:01.32 (50.56)     2:44.47 (43.15)
 24 Yang, Samuel              10 COND-MR                   NT    3:01.24        
                  38.81     1:24.09 (45.28)   3:01.24 (1:37.15)                    
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
             10:22.99  METS
             10:45.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ 10:00.81   10:03.65 METS   
                  25.69       54.61 (28.92)     1:24.24 (29.63)     1:54.11 (29.87)
        2:24.33 (30.22)     2:54.58 (30.25)     3:24.97 (30.39)     3:55.31 (30.34)
        4:25.69 (30.38)     4:56.60 (30.91)     5:27.29 (30.69)     5:58.08 (30.79)
        6:28.71 (30.63)     6:59.80 (31.09)     7:30.82 (31.02)     8:01.42 (30.60)
        8:32.80 (31.38)     9:03.47 (30.67)     9:34.14 (30.67)    10:03.65 (29.51)
  2 Gleason, David X          21 NYCC-MR              9:55.00   10:12.62 METS   
                  26.18       55.54 (29.36)     1:26.27 (30.73)     1:57.27 (31.00)
        2:28.20 (30.93)     2:59.63 (31.43)     3:31.09 (31.46)     4:02.60 (31.51)
        4:34.14 (31.54)     5:04.35 (30.21)     5:34.21 (29.86)     6:05.11 (30.90)
        6:36.29 (31.18)     7:07.45 (31.16)     7:38.89 (31.44)     8:10.08 (31.19)
        8:41.43 (31.35)     9:12.37 (30.94)     9:43.54 (31.17)    10:12.62 (29.08)
  3 Tilneac, George           15 NYCC-MR             10:18.00   10:17.19 METS   
                  26.57       56.83 (30.26)     1:27.42 (30.59)     1:58.40 (30.98)
        2:29.24 (30.84)     3:00.36 (31.12)     3:31.43 (31.07)     4:02.53 (31.10)
        4:33.93 (31.40)     5:05.13 (31.20)     5:36.04 (30.91)     6:07.90 (31.86)
        6:39.06 (31.16)     7:11.23 (32.17)     7:42.35 (31.12)     8:14.18 (31.83)
        8:45.21 (31.03)     9:16.75 (31.54)     9:47.83 (31.08)    10:17.19 (29.36)
  4 Sperandio, Alec           15 WAC-MR              10:30.23   10:30.02 ZQ     
                  28.55       58.96 (30.41)     1:30.47 (31.51)     2:02.52 (32.05)
        2:34.48 (31.96)     3:06.25 (31.77)     3:38.60 (32.35)     4:10.54 (31.94)
        4:42.62 (32.08)     5:14.49 (31.87)     5:45.81 (31.32)     6:17.59 (31.78)
        6:49.67 (32.08)     7:21.09 (31.42)     7:52.71 (31.62)     8:24.64 (31.93)
        8:56.84 (32.20)     9:28.80 (31.96)    10:00.19 (31.39)    10:30.02 (29.83)
  5 Dimarzo, Phillip N        17 NYCC-MR             10:50.39   10:37.00 ZQ     
                  28.58     1:00.36 (31.78)     1:32.35 (31.99)     2:04.78 (32.43)
        2:37.51 (32.73)     3:09.65 (32.14)     3:42.21 (32.56)     4:14.55 (32.34)
        4:46.63 (32.08)     5:18.25 (31.62)     5:51.01 (32.76)     6:23.24 (32.23)
        6:55.66 (32.42)     7:28.25 (32.59)     8:00.97 (32.72)     8:32.86 (31.89)
        9:04.96 (32.10)     9:37.18 (32.22)    10:08.13 (30.95)    10:37.00 (28.87)
  6 Kunze, Colin J            16 NYCC-MR             10:36.17   10:37.24 ZQ     
                  27.89       58.82 (30.93)     1:30.45 (31.63)     2:02.57 (32.12)
        2:35.01 (32.44)     3:07.40 (32.39)     3:39.61 (32.21)     4:11.69 (32.08)
        4:44.13 (32.44)     5:15.89 (31.76)     5:48.01 (32.12)     6:20.02 (32.01)
        6:51.93 (31.91)     7:24.12 (32.19)     7:56.65 (32.53)     8:29.10 (32.45)
        9:00.99 (31.89)     9:32.90 (31.91)    10:04.90 (32.00)    10:37.24 (32.34)
  7 Diamond, Zachary          15 WAC-MR              10:40.34   10:41.39 ZQ     
                  29.34     1:02.24 (32.90)     1:35.28 (33.04)     2:08.72 (33.44)
        2:41.21 (32.49)     3:13.79 (32.58)     3:46.62 (32.83)     4:18.98 (32.36)
        4:51.75 (32.77)     5:23.92 (32.17)     5:55.83 (31.91)     6:28.01 (32.18)
        6:59.90 (31.89)     7:31.98 (32.08)     8:03.80 (31.82)     8:35.62 (31.82)
        9:07.64 (32.02)     9:39.43 (31.79)    10:10.50 (31.07)    10:41.39 (30.89)
  8 Sweeney, Tim              15 WAC-MR              10:50.56   10:43.73 ZQ     
                  28.78     1:00.51 (31.73)     1:33.14 (32.63)     2:05.48 (32.34)
        2:38.03 (32.55)     3:10.57 (32.54)     3:42.94 (32.37)     4:15.87 (32.93)
        4:49.08 (33.21)     5:22.23 (33.15)     5:55.20 (32.97)     6:27.54 (32.34)
        7:00.03 (32.49)     7:32.43 (32.40)     8:04.27 (31.84)     8:36.39 (32.12)
        9:08.38 (31.99)     9:40.02 (31.64)    10:12.25 (32.23)    10:43.73 (31.48)
  9 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ 10:31.43   10:44.39 ZQ     
                  27.88       59.11 (31.23)     1:31.21 (32.10)     2:03.61 (32.40)
        2:35.84 (32.23)     3:08.11 (32.27)     3:40.84 (32.73)     4:13.48 (32.64)
        4:46.35 (32.87)     5:18.83 (32.48)     5:51.49 (32.66)     6:24.07 (32.58)
        6:56.87 (32.80)     7:29.90 (33.03)     8:02.73 (32.83)     8:35.39 (32.66)
        9:07.77 (32.38)     9:40.50 (32.73)    10:12.80 (32.30)    10:44.39 (31.59)
 10 Schaub, Kevin F           16 COND-MR             10:44.96   10:55.73        
                  28.96     1:00.52 (31.56)     1:32.93 (32.41)     2:05.15 (32.22)
        2:37.87 (32.72)     3:10.52 (32.65)     3:43.56 (33.04)     4:17.53 (33.97)
        4:52.29 (34.76)     5:27.28 (34.99)     6:01.12 (33.84)     6:34.04 (32.92)
        7:06.16 (32.12)     7:38.38 (32.22)     8:11.37 (32.99)     8:44.88 (33.51)
        9:16.94 (32.06)     9:49.86 (32.92)    10:22.80 (32.94)    10:55.73 (32.93)
 11 Andjelic, Nikola          13 COND-MR             11:46.12   10:58.80        
                  28.77     1:00.71 (31.94)     1:33.24 (32.53)     2:06.11 (32.87)
        2:39.39 (33.28)     3:13.00 (33.61)     3:46.25 (33.25)     4:19.90 (33.65)
        4:53.20 (33.30)     5:26.72 (33.52)     6:00.37 (33.65)     6:33.84 (33.47)
        7:07.36 (33.52)     7:40.63 (33.27)     8:14.27 (33.64)     8:47.80 (33.53)
        9:21.14 (33.34)     9:54.41 (33.27)    10:27.28 (32.87)    10:58.80 (31.52)
 12 Handali, Nick             13 Marlins-CT          11:45.57   11:01.90        
                  29.49     1:02.25 (32.76)     1:35.33 (33.08)     2:08.50 (33.17)
        2:41.65 (33.15)     3:14.74 (33.09)     3:47.91 (33.17)     4:21.49 (33.58)
        4:54.90 (33.41)     5:28.68 (33.78)     6:02.42 (33.74)     6:36.35 (33.93)
        7:10.10 (33.75)     7:43.85 (33.75)     8:17.45 (33.60)     8:50.66 (33.21)
        9:23.66 (33.00)     9:56.59 (32.93)    10:30.02 (33.43)    11:01.90 (31.88)
 13 Carey, Matthew J          14 Morris County SC-NJ 11:12.83   11:05.45        
                  30.05     1:02.72 (32.67)     1:36.32 (33.60)     2:09.79 (33.47)
        2:43.31 (33.52)     3:17.14 (33.83)     3:50.55 (33.41)     4:24.08 (33.53)
        4:58.13 (34.05)     5:32.10 (33.97)     6:05.72 (33.62)     6:39.46 (33.74)
        7:13.12 (33.66)     7:46.80 (33.68)     8:20.30 (33.50)     8:53.41 (33.11)
        9:26.96 (33.55)    10:00.36 (33.40)    10:33.61 (33.25)    11:05.45 (31.84)
 14 Kilduff, John J           14 COND-MR             12:31.26   11:18.55        
                                1:04.00 ( )     1:49.23 (45.23)                    
                                3:20.32 ( )     3:55.69 (35.37)     4:30.47 (34.78)
        5:04.89 (34.42)     5:39.24 (34.35)     6:02.98 (23.74)     6:49.54 (46.56)
        7:24.08 (34.54)     7:45.69 (21.61)     8:08.29 (22.60)     8:32.85 (24.56)
        9:07.36 (34.51)     9:30.58 (23.22)    10:01.89 (31.31)  11:18.55 (1:16.66)
 15 Fullerton, Billy R        14 COND-MR             11:51.71   11:19.19        
                  29.69     1:03.07 (33.38)     1:36.71 (33.64)     2:11.00 (34.29)
        2:45.04 (34.04)     3:19.30 (34.26)     3:52.99 (33.69)     4:27.99 (35.00)
        5:01.58 (33.59)     5:36.19 (34.61)     6:10.77 (34.58)     6:46.69 (35.92)
        7:20.53 (33.84)     7:55.70 (35.17)     8:30.42 (34.72)     9:05.70 (35.28)
        9:39.41 (33.71)    10:14.67 (35.26)    10:47.71 (33.04)    11:19.19 (31.48)
 16 Kenworthy, Alin E         15 Morris County SC-NJ 11:15.05   11:19.38        
                  29.02     1:01.04 (32.02)     1:34.34 (33.30)     2:08.02 (33.68)
        2:42.27 (34.25)     3:15.70 (33.43)     3:50.08 (34.38)     4:24.83 (34.75)
        4:59.58 (34.75)     5:34.25 (34.67)     6:09.18 (34.93)     6:44.11 (34.93)
        7:19.13 (35.02)     7:54.10 (34.97)     8:28.46 (34.36)     9:03.12 (34.66)
        9:38.40 (35.28)    10:13.46 (35.06)    10:47.32 (33.86)    11:19.38 (32.06)
 17 Shapira, Tomer L          15 COND-MR             11:59.29   11:27.03        
                  29.20     1:01.75 (32.55)     1:35.57 (33.82)     2:09.80 (34.23)
        2:43.88 (34.08)     3:18.32 (34.44)     3:52.98 (34.66)     4:27.81 (34.83)
        5:02.85 (35.04)     5:38.11 (35.26)     6:13.54 (35.43)     6:48.85 (35.31)
        7:24.30 (35.45)     8:00.15 (35.85)     8:35.93 (35.78)     9:10.84 (34.91)
        9:45.87 (35.03)    10:20.87 (35.00)    10:54.73 (33.86)    11:27.03 (32.30)
 18 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR             12:08.39   11:27.22        
                  29.15     1:02.61 (33.46)     1:36.95 (34.34)     2:11.03 (34.08)
        2:45.75 (34.72)     3:20.62 (34.87)     3:55.46 (34.84)     4:30.50 (35.04)
        5:06.04 (35.54)     5:40.31 (34.27)     6:15.64 (35.33)     6:50.77 (35.13)
        7:25.26 (34.49)     8:00.39 (35.13)     8:35.47 (35.08)     9:09.91 (34.44)
        9:44.81 (34.90)    10:19.27 (34.46)    10:53.80 (34.53)    11:27.22 (33.42)
 19 Magee, Dylan P            15 COND-MR             12:13.76   11:31.58        
                  31.98     1:07.05 (35.07)     1:42.19 (35.14)     2:17.35 (35.16)
        2:52.54 (35.19)     3:27.79 (35.25)     4:02.77 (34.98)     4:37.52 (34.75)
        5:12.43 (34.91)     5:47.31 (34.88)     6:21.81 (34.50)     6:56.55 (34.74)
        7:31.09 (34.54)     8:05.66 (34.57)     8:40.53 (34.87)     9:15.00 (34.47)
        9:49.43 (34.43)    10:23.81 (34.38)    10:57.58 (33.77)    11:31.58 (34.00)
 20 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ 11:59.11   11:43.08        
                  29.14     1:01.73 (32.59)     1:35.42 (33.69)     2:09.70 (34.28)
        2:44.44 (34.74)     3:19.14 (34.70)     3:54.21 (35.07)     4:29.86 (35.65)
        5:05.59 (35.73)     5:41.31 (35.72)     6:16.97 (35.66)     6:53.17 (36.20)
        7:28.55 (35.38)     8:05.23 (36.68)     8:41.38 (36.15)     9:17.33 (35.95)
        9:54.57 (37.24)    10:31.07 (36.50)    11:07.76 (36.69)    11:43.08 (35.32)
 21 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ 12:44.19   11:49.46        
                  30.80     1:05.71 (34.91)     1:40.81 (35.10)     2:15.93 (35.12)
        2:51.23 (35.30)     3:26.75 (35.52)     4:01.90 (35.15)     4:37.95 (36.05)
        5:14.15 (36.20)     5:50.81 (36.66)     6:26.13 (35.32)     7:02.13 (36.00)
        7:37.77 (35.64)     8:14.09 (36.32)     8:50.83 (36.74)     9:27.51 (36.68)
       10:03.37 (35.86)    10:39.63 (36.26)    11:16.17 (36.54)    11:49.46 (33.29)
 22 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR          11:49.68   11:51.00        
                  29.52     1:02.20 (32.68)     1:36.37 (34.17)     2:11.79 (35.42)
        2:48.14 (36.35)     3:23.97 (35.83)     4:00.02 (36.05)     4:35.94 (35.92)
        5:12.01 (36.07)     5:48.23 (36.22)     6:24.92 (36.69)     7:01.31 (36.39)
        7:38.03 (36.72)     8:14.99 (36.96)     8:51.87 (36.88)     9:28.95 (37.08)
       10:05.59 (36.64)    10:41.71 (36.12)    11:17.34 (35.63)    11:51.00 (33.66)
 23 Fein, Sam B               16 COND-MR             12:06.35   11:51.05        
                  31.49     1:06.21 (34.72)     1:42.45 (36.24)     2:18.78 (36.33)
        2:55.49 (36.71)     3:31.26 (35.77)     4:07.43 (36.17)     4:43.70 (36.27)
        5:20.14 (36.44)     5:56.05 (35.91)     6:32.47 (36.42)     7:08.55 (36.08)
        7:44.79 (36.24)     8:19.76 (34.97)     8:55.42 (35.66)     9:31.51 (36.09)
       10:08.26 (36.75)    10:43.90 (35.64)    11:18.73 (34.83)    11:51.05 (32.32)
 24 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ 11:19.46   12:07.17        
                  31.74     1:07.50 (35.76)     1:44.88 (37.38)     2:21.96 (37.08)
        2:58.90 (36.94)     3:35.50 (36.60)     4:12.91 (37.41)     4:50.03 (37.12)
        5:26.37 (36.34)     6:03.19 (36.82)     6:40.32 (37.13)     7:16.75 (36.43)
        7:53.68 (36.93)     8:30.16 (36.48)     9:06.77 (36.61)     9:42.41 (35.64)
       10:18.94 (36.53)    10:55.45 (36.51)    11:31.74 (36.29)    12:07.17 (35.43)
 25 Hidalgo, Roberto          15 WAC-MR              11:45.45   12:10.80        
                  31.58     1:07.54 (35.96)     1:44.16 (36.62)     2:21.39 (37.23)
        2:57.86 (36.47)     3:35.83 (37.97)     4:13.35 (37.52)     4:50.32 (36.97)
        5:28.27 (37.95)     6:05.48 (37.21)     6:43.16 (37.68)     7:20.23 (37.07)
        7:57.29 (37.06)     8:34.50 (37.21)     9:11.52 (37.02)     9:48.53 (37.01)
       10:25.91 (37.38)    11:02.09 (36.18)    11:36.63 (34.54)    12:10.80 (34.17)
 26 Gorinshteyn, Jonathan L   14 WAC-MR              12:00.34   12:23.74        
                  30.79     1:05.95 (35.16)     1:42.54 (36.59)     2:20.24 (37.70)
        2:57.63 (37.39)     3:35.60 (37.97)     4:13.20 (37.60)     4:51.73 (38.53)
        5:29.97 (38.24)     6:08.10 (38.13)     6:46.46 (38.36)     7:24.12 (37.66)
        8:01.99 (37.87)     8:39.90 (37.91)     9:17.49 (37.59)     9:55.64 (38.15)
       10:34.08 (38.44)    11:12.32 (38.24)    11:48.85 (36.53)    12:23.74 (34.89)
 27 Globus, Tal M             15 COND-MR             12:55.00   12:26.30        
                  32.65     1:08.82 (36.17)     1:47.91 (39.09)     2:27.94 (40.03)
        3:06.30 (38.36)     3:44.52 (38.22)     4:20.64 (36.12)     4:59.77 (39.13)
        5:38.55 (38.78)     6:16.80 (38.25)     6:54.53 (37.73)     7:33.76 (39.23)
        8:13.32 (39.56)     8:52.12 (38.80)     9:29.74 (37.62)    10:07.05 (37.31)
       10:43.98 (36.93)    11:19.13 (35.15)    11:54.91 (35.78)    12:26.30 (31.39)
 28 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR             12:40.00   13:03.38        
                  32.11     1:09.12 (37.01)     1:48.79 (39.67)     2:27.69 (38.90)
        3:06.18 (38.49)     3:44.20 (38.02)     4:22.68 (38.48)     5:03.95 (41.27)
        5:44.56 (40.61)     6:25.28 (40.72)     7:06.58 (41.30)     7:48.66 (42.08)
        8:29.53 (40.87)     9:11.37 (41.84)     9:51.33 (39.96)    10:32.89 (41.56)
       11:14.31 (41.42)    11:52.41 (38.10)    12:27.16 (34.75)    13:03.38 (36.22)
 29 Ridge, Liam M             13 COND-MR             13:20.00   13:54.99        
                  37.01     1:18.41 (41.40)     2:00.54 (42.13)     2:42.60 (42.06)
        3:25.00 (42.40)     4:07.09 (42.09)     4:49.92 (42.83)     5:32.89 (42.97)
        6:14.72 (41.83)     6:56.27 (41.55)     7:38.86 (42.59)     8:20.90 (42.04)
        9:03.27 (42.37)     9:46.02 (42.75)    10:27.61 (41.59)    11:09.27 (41.66)
       11:51.70 (42.43)    12:33.84 (42.14)    13:15.95 (42.11)    13:54.99 (39.04)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:04.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR             55.35      56.01 METS   
                  27.05       56.01 (28.96)                                        
  2 Schaub, Kevin F           16 COND-MR                55.38      57.69 ZQ     
                  27.72       57.69 (29.97)                                        
  3 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ    54.41      58.66 ZQ     
                  28.75       58.66 (29.91)                                        
  4 McAuley, Charles          15 SMC-MR               1:00.87    1:02.78 SILV   
                  30.37     1:02.78 (32.41)                                        
  5 Fein, Sam B               16 COND-MR                59.71    1:02.97 SILV   
                  31.07     1:02.97 (31.90)                                        
  6 Hanson, Matt E            16 COND-MR              1:01.20    1:03.01 SILV   
                  30.90     1:03.01 (32.11)                                        
  7 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           1:04.16    1:03.87 SILV   
                  30.84     1:03.87 (33.03)                                        
  8 Wu, Brian                 17 Silver Streaks-MR    1:05.18    1:05.12        
                  30.53     1:05.12 (34.59)                                        
  9 May, Scott                16 SMC-MR               1:02.74    1:05.92        
                  32.44     1:05.92 (33.48)                                        
 10 Park, Hyojun              15 COND-MR              1:08.00    1:06.10        
                  31.90     1:06.10 (34.20)                                        
 11 May, Travis               15 SMC-MR               1:07.22    1:07.23        
                  32.96     1:07.23 (34.27)                                        
 12 Baker, Alex Baker N       17 COND-MR              1:02.50    1:07.93        
                  33.14     1:07.93 (34.79)                                        
 13 Shapira, Tomer L          15 COND-MR              1:14.60    1:10.64        
                  34.43     1:10.64 (36.21)                                        
 14 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  1:12.12    1:11.70        
                  35.27     1:11.70 (36.43)                                        
 15 Stagg, Christian M        16 Silver Streaks-MR    1:09.62    1:11.73        
                  34.12     1:11.73 (37.61)                                        
 16 Frascati, Mike J          15 Silver Streaks-MR    1:05.77    1:13.05        
 17 Campbell, Jimmy I         15 Marlins-MR           1:12.77    1:13.37        
                  35.87     1:13.37 (37.50)                                        
 18 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  1:19.36    1:15.28        
                  36.87     1:15.28 (38.41)                                        
 19 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  1:19.75    1:18.68        
 20 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              1:17.14    1:18.76        
                  38.82     1:18.76 (39.94)                                        
 21 Kenny, Brendan M          15 COND-MR              1:31.60    1:19.74        
                  39.96     1:19.74 (39.78)                                        
 22 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  1:20.05    1:27.90        
                  41.98     1:27.90 (45.92)                                        
 23 Yang, Samuel              10 COND-MR                   NT    1:34.08        
                  46.12     1:34.08 (47.96)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:18.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ  2:02.35    2:02.21 METS   
                  29.71     1:00.52 (30.81)     1:31.76 (31.24)     2:02.21 (30.45)
  2 Koster, Christopher       16 SMC-MR               1:58.66    2:03.05 METS   
                  29.67     1:01.28 (31.61)     1:32.81 (31.53)     2:03.05 (30.24)
  3 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              2:01.48    2:09.14 ZQ     
                  29.63     1:01.91 (32.28)     1:34.41 (32.50)     2:09.14 (34.73)
  4 Ulrich, Bill C            15 Morris County SC-NJ  2:09.77    2:13.05 SILV   
                  32.08     1:05.04 (32.96)     1:39.04 (34.00)     2:13.05 (34.01)
  5 Kenworthy, Alin E         15 Morris County SC-NJ  2:11.73    2:15.95 SILV   
                  32.34     1:06.45 (34.11)     1:41.24 (34.79)     2:15.95 (34.71)
  6 Hanson, Matt E            16 COND-MR              2:14.23    2:16.23 SILV   
                  32.05     1:06.23 (34.18)     1:41.45 (35.22)     2:16.23 (34.78)
  7 McAuley, Charles          15 SMC-MR               2:15.14    2:17.94 SILV   
                  32.27     1:07.30 (35.03)     1:43.46 (36.16)     2:17.94 (34.48)
  8 May, Scott                16 SMC-MR               2:15.01    2:20.50        
                  32.84     1:08.10 (35.26)     1:44.84 (36.74)     2:20.50 (35.66)
  9 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  2:20.05    2:20.60        
                  32.23     1:08.27 (36.04)     1:45.10 (36.83)     2:20.60 (35.50)
 10 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  2:23.29    2:22.07        
                  33.71     1:08.83 (35.12)     1:46.09 (37.26)     2:22.07 (35.98)
 11 Magee, Dylan P            15 COND-MR              2:10.91    2:22.22        
                  33.80     1:09.44 (35.64)     1:45.94 (36.50)     2:22.22 (36.28)
 12 Yale, Griffin             15 SMC-MR               2:21.82    2:24.04        
                  34.07     1:10.31 (36.24)     1:47.43 (37.12)     2:24.04 (36.61)
 13 Frascati, Mike J          15 Silver Streaks-MR    2:20.34    2:26.81        
                  34.46     1:10.53 (36.07)     1:48.87 (38.34)     2:26.81 (37.94)
 14 May, Travis               15 SMC-MR               2:28.85    2:27.44        
                  32.17   2:27.44 (1:55.27)                                        
 15 Globus, Tal M             15 COND-MR              2:34.49    2:28.06        
                  35.73     1:13.57 (37.84)     1:52.01 (38.44)     2:28.06 (36.05)
 16 Shapira, Tomer L          15 COND-MR              2:36.19    2:29.53        
                  35.69     1:13.71 (38.02)     1:52.25 (38.54)     2:29.53 (37.28)
 17 Viotto, Justin A          12 Morris County SC-NJ  2:26.56    2:31.86        
                  36.05     1:14.52 (38.47)     1:53.11 (38.59)     2:31.86 (38.75)
 18 Rieger, Robby J           11 Morris County SC-NJ  2:47.36    2:40.96        
                  38.78     1:19.52 (40.74)     2:00.64 (41.12)     2:40.96 (40.32)
 19 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:53.57    2:44.99        
                  40.06     1:21.63 (41.57)     2:04.50 (42.87)     2:44.99 (40.49)
 20 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              2:51.00    2:46.43        
                  38.79     1:20.71 (41.92)     2:04.75 (44.04)     2:46.43 (41.68)
 21 McDonald, Tyler D         11 Morris County SC-NJ  2:45.05    2:49.18        
                  41.89     1:25.53 (43.64)     2:08.85 (43.32)     2:49.18 (40.33)
 22 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  2:50.05    3:20.91        
                  45.14     1:36.21 (51.07)     2:31.09 (54.88)     3:20.91 (49.82)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
              1:11.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR           1:01.30    1:02.94 METS   
                  29.57     1:02.94 (33.37)                                        
  2 McAuley, Charles          15 SMC-MR               1:07.58    1:08.54 SILV   
                  31.73     1:08.54 (36.81)                                        
  3 Shapira, Tomer L          15 COND-MR              1:05.55    1:09.22 SILV   
                  32.69     1:09.22 (36.53)                                        
  4 Klein, Simon              16 Silver Streaks-MR    1:07.94    1:09.68 SILV   
                  31.87     1:09.68 (37.81)                                        
  5 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              1:10.03    1:10.33 SILV   
                  32.95     1:10.33 (37.38)                                        
  6 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  1:09.31    1:10.49 SILV   
                  33.26     1:10.49 (37.23)                                        
  7 Magee, Dylan P            15 COND-MR              1:07.25    1:10.56 SILV   
                  33.82     1:10.56 (36.74)                                        
  8 Lockhart, Ryan J          15 Marlins-MR           1:11.29    1:12.05        
                  33.27     1:12.05 (38.78)                                        
  9 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              1:15.59    1:13.47        
                  34.90     1:13.47 (38.57)                                        
 10 May, Travis               15 SMC-MR               1:14.25    1:13.80        
                  35.01     1:13.80 (38.79)                                        
 11 Globus, Tal M             15 COND-MR              2:07.45    1:14.29        
                  35.09     1:14.29 (39.20)                                        
 11 May, Scott                16 SMC-MR               1:16.14    1:14.29        
                  35.65     1:14.29 (38.64)                                        
 13 Stagg, Christian M        16 Silver Streaks-MR    1:16.96    1:16.05        
                  35.43     1:16.05 (40.62)                                        
 14 Czerwinski, Jay L         15 Marlins-MR           1:14.42    1:16.53        
                  36.34     1:16.53 (40.19)                                        
 15 Park, Hyojun              15 COND-MR              1:17.00    1:22.36        
                  38.58     1:22.36 (43.78)                                        
 16 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              1:26.31    1:22.51        
                  39.08     1:22.51 (43.43)                                        
 17 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  1:23.67    1:22.59        
                  38.96     1:22.59 (43.63)                                        
 18 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  1:35.05    1:33.70        
                  43.23     1:33.70 (50.47)                                        
 19 Kenny, Brendan M          15 COND-MR              1:49.89    1:36.89        
                  46.09     1:36.89 (50.80)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:38.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shapira, Tomer L          15 COND-MR              2:22.88    2:29.14 ZQ     
                  33.60     1:11.00 (37.40)     1:50.13 (39.13)     2:29.14 (39.01)
  2 McAuley, Charles          15 SMC-MR               2:29.71    2:32.56 SILV   
                  32.70     1:10.91 (38.21)     1:51.36 (40.45)     2:32.56 (41.20)
  3 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  2:39.67    2:34.26 SILV   
                  35.04     1:14.79 (39.75)     1:54.95 (40.16)     2:34.26 (39.31)
  4 Magee, Dylan P            15 COND-MR              2:23.82    2:34.92 SILV   
                  36.02     1:14.87 (38.85)     1:55.52 (40.65)     2:34.92 (39.40)
  5 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:44.05    2:38.70 SILV   
                  36.37     1:16.34 (39.97)     1:58.19 (41.85)     2:38.70 (40.51)
  6 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              2:36.69    2:42.59        
                  37.01     1:18.65 (41.64)     2:01.21 (42.56)     2:42.59 (41.38)
  7 Klein, Simon              16 Silver Streaks-MR    2:35.52    2:43.99        
                  35.72     1:16.12 (40.40)     1:59.10 (42.98)     2:43.99 (44.89)
  8 Stagg, Christian M        16 Silver Streaks-MR    2:46.63    2:51.01        
                  36.25     1:18.69 (42.44)   2:51.01 (1:32.32)                    
  9 Park, Hyojun              15 COND-MR              2:50.00    2:54.11        
                  40.19     1:25.25 (45.06)     2:10.85 (45.60)     2:54.11 (43.26)
 10 Sidoti, Daniel J          15 Silver Streaks-MR    2:51.44    2:54.25        
                  37.99     1:21.99 (44.00)     2:07.88 (45.89)     2:54.25 (46.37)
 11 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  2:57.78    2:56.03        
                  39.76     1:24.75 (44.99)     2:10.85 (46.10)     2:56.03 (45.18)
 12 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              3:05.04    3:03.03        
                  40.66     1:26.31 (45.65)     2:14.54 (48.23)     3:03.03 (48.49)
 13 Dino, Jacob V             11 Morris County SC-NJ  3:30.05    3:32.13        
                  49.51     1:44.27 (54.76)     2:39.60 (55.33)     3:32.13 (52.53)
 14 Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  3:30.05    3:37.16        
                  46.73     1:41.46 (54.73)     2:39.55 (58.09)     3:37.16 (57.61)
 -- Porooshasp, Shayan        15 COND-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  45.84     1:39.33 (53.49)     2:35.61 (56.28)          DQ (53.33)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
              1:03.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan M             17 COND-MR                50.70      52.83 METS   
                  24.53       52.83 (28.30)                                        
  2 Schaub, Kevin F           16 COND-MR                53.12      56.46 ZQ     
                  26.18       56.46 (30.28)                                        
  3 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ  1:00.90    1:00.93 SILV   
                  28.59     1:00.93 (32.34)                                        
  4 Markert, Gregory          16 SMC-MR               1:02.89    1:01.84 SILV   
                  29.05     1:01.84 (32.79)                                        
  5 Wu, Brian                 17 Silver Streaks-MR    1:02.60    1:02.30 SILV   
                  29.52     1:02.30 (32.78)                                        
  6 Hanson, Matt E            16 COND-MR              1:01.01    1:02.43 SILV   
                  28.54     1:02.43 (33.89)                                        
  7 Globus, Tal M             15 COND-MR              1:05.85    1:02.85 SILV   
                  29.89     1:02.85 (32.96)                                        
  8 Buckland, Grant A         15 Silver Streaks-MR    1:02.13    1:03.81        
                  28.65     1:03.81 (35.16)                                        
  9 May, Travis               15 SMC-MR               1:04.29    1:04.89        
                  29.78     1:04.89 (35.11)                                        
 10 Kenworthy, Alin E         15 Morris County SC-NJ  1:10.30    1:05.49        
                  29.86     1:05.49 (35.63)                                        
 11 Ulrich, Bill C            15 Morris County SC-NJ  1:01.73    1:06.40        
                  30.50     1:06.40 (35.90)                                        
 12 Park, Hyojun              15 COND-MR              1:04.00    1:06.54        
                  30.98     1:06.54 (35.56)                                        
 13 Magee, Dylan P            15 COND-MR              1:06.50    1:08.61        
                  32.12     1:08.61 (36.49)                                        
 14 Klein, Simon              16 Silver Streaks-MR    1:05.13    1:09.47        
                  23.44     1:09.47 (46.03)                                        
 15 Yale, Griffin             15 SMC-MR               1:08.93    1:10.07        
                  32.26     1:10.07 (37.81)                                        
 16 He, Derek Y               12 Morris County SC-NJ  1:25.63    1:13.20        
                  34.63     1:13.20 (38.57)                                        
 17 Stagg, Christian M        16 Silver Streaks-MR    1:17.35    1:14.68        
                  33.04     1:14.68 (41.64)                                        
 18 Sidoti, Daniel J          15 Silver Streaks-MR    1:13.69    1:22.07        
                  35.29     1:22.07 (46.78)                                        
 -- Porooshasp, Shayan        15 COND-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                  45.32          DQ (59.36)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:12.49  JO
              2:12.49  ZQ
              2:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              1:57.55    2:08.90 JO     
                  28.83     1:00.67 (31.84)     1:34.08 (33.41)     2:08.90 (34.82)
  2 Globus, Tal M             15 COND-MR              2:30.00    2:24.21 SILV   
                  32.59     1:10.27 (37.68)     1:49.55 (39.28)     2:24.21 (34.66)
  3 Hanson, Matt E            16 COND-MR              2:26.43    2:24.86 SILV   
                  29.88     1:05.09 (35.21)     1:44.65 (39.56)     2:24.86 (40.21)
  4 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  2:30.73    2:24.93 SILV   
                  30.96     1:09.01 (38.05)     1:47.31 (38.30)     2:24.93 (37.62)
  5 Magee, Dylan P            15 COND-MR              2:25.99    2:25.11 SILV   
                  33.01     1:09.85 (36.84)     1:48.22 (38.37)     2:25.11 (36.89)
  6 Fein, Sam B               16 COND-MR              2:32.63    2:27.42        
                  31.88     1:08.81 (36.93)     1:48.17 (39.36)     2:27.42 (39.25)
  7 Park, Hyojun              15 COND-MR              2:35.00    2:34.49        
                  34.15     1:12.78 (38.63)     1:53.99 (41.21)     2:34.49 (40.50)
  8 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  2:42.51    2:37.89        
                                                    1:56.05 ( )     2:37.89 (41.84)
  9 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              3:00.88    2:54.55        
                  35.11     1:20.23 (45.12)     2:07.56 (47.33)     2:54.55 (46.99)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:07.99  JO
              2:07.99  ZQ
              2:29.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan M             17 COND-MR              1:57.49    2:00.52 METS   
                  25.24       55.51 (30.27)     1:32.58 (37.07)     2:00.52 (27.94)
  2 Stiles, Brian C           17 Morris County SC-NJ  2:00.79    2:04.51 JO     
                  26.59       57.91 (31.32)     1:35.47 (37.56)     2:04.51 (29.04)
  3 Koster, Christopher       16 SMC-MR               2:04.65    2:08.78 SILV   
                  27.07       59.00 (31.93)     1:38.80 (39.80)     2:08.78 (29.98)
  4 Markert, Gregory          16 SMC-MR               2:14.21    2:10.61 SILV   
                  28.24     1:01.24 (33.00)     1:40.84 (39.60)     2:10.61 (29.77)
  5 Viotto, Jamie A           14 Morris County SC-NJ  2:15.77    2:15.05 SILV   
                  28.85     1:02.60 (33.75)     1:44.51 (41.91)     2:15.05 (30.54)
  6 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  2:20.82    2:15.62 SILV   
                  29.71     1:04.06 (34.35)     1:44.54 (40.48)     2:15.62 (31.08)
  7 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              2:06.21    2:16.29 SILV   
                  26.83     1:00.65 (33.82)     1:45.80 (45.15)     2:16.29 (30.49)
  8 Hanson, Matt E            16 COND-MR              2:16.29    2:16.65 SILV   
                  29.44     1:02.83 (33.39)     1:45.78 (42.95)     2:16.65 (30.87)
  9 Kenworthy, Alin E         15 Morris County SC-NJ  2:32.49    2:17.72 SILV   
                  29.73     1:03.07 (33.34)     1:48.36 (45.29)     2:17.72 (29.36)
 10 Magee, Dylan P            15 COND-MR              2:11.25    2:17.86 SILV   
                  30.81     1:06.00 (35.19)     1:45.86 (39.86)     2:17.86 (32.00)
 11 May, Scott                16 SMC-MR               2:18.31    2:20.42 SILV   
                  30.39     1:07.01 (36.62)     1:49.34 (42.33)     2:20.42 (31.08)
 12 Ulrich, Bill C            15 Morris County SC-NJ  2:17.22    2:20.52 SILV   
                  29.48     1:03.87 (34.39)     1:48.87 (45.00)     2:20.52 (31.65)
 13 Globus, Tal M             15 COND-MR              2:22.47    2:22.16 SILV   
                  30.55     1:08.68 (38.13)     1:50.58 (41.90)     2:22.16 (31.58)
 14 Park, Hyojun              15 COND-MR              2:28.00    2:25.05 SILV   
                  30.87     1:07.64 (36.77)     1:52.40 (44.76)     2:25.05 (32.65)
 15 Baker, Alex Baker N       17 COND-MR              2:22.00    2:25.52 SILV   
                  30.05     1:07.15 (37.10)     1:51.02 (43.87)     2:25.52 (34.50)
 16 Wu, Brian                 17 Silver Streaks-MR    2:21.68    2:26.60 SILV   
                  30.74     1:08.19 (37.45)     1:53.60 (45.41)     2:26.60 (33.00)
 17 Buckland, Grant A         15 Silver Streaks-MR    2:23.81    2:26.93 SILV   
                  30.17     1:07.92 (37.75)     1:52.71 (44.79)     2:26.93 (34.22)
 18 Frascati, Mike J          15 Silver Streaks-MR    2:24.52    2:28.55 SILV   
                  30.20     1:08.89 (38.69)     1:54.27 (45.38)     2:28.55 (34.28)
 19 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  2:33.10    2:31.28        
                  34.46     1:10.05 (35.59)     1:55.57 (45.52)     2:31.28 (35.71)
 20 Hodgens, Paul W           15 COND-MR              2:46.09    2:42.79        
                  35.07     1:16.03 (40.96)     2:04.18 (48.15)     2:42.79 (38.61)
 -- Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              2:36.64         DQ        
                  31.93     1:15.41 (43.48)     2:00.24 (44.83)          DQ (38.01)
 -- Muller, Andrew J          16 Morris County SC-NJ  3:00.05         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  35.00     1:25.21 (50.21)     2:23.41 (58.20)          DQ (44.09)
 -- Porooshasp, Shayan        15 COND-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  42.98     1:30.09 (47.11)     2:23.30 (53.21)          DQ (47.35)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
              4:41.99  JO
              4:41.99  ZQ
              4:49.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           15 NYCC-MR              4:21.60    4:24.17 METS   
                  27.59       59.86 (32.27)     1:32.06 (32.20)     2:04.20 (32.14)
        2:44.54 (40.34)     3:24.06 (39.52)     3:54.16 (30.10)     4:24.17 (30.01)
  2 Sperandio, Alec           15 WAC-MR               4:33.90    4:28.22 JO     
                  28.77     1:00.90 (32.13)     1:34.58 (33.68)     2:07.24 (32.66)
        2:47.45 (40.21)     3:28.53 (41.08)     3:58.80 (30.27)     4:28.22 (29.42)
  3 Ike, Oscar C              14 Marlins-CT           4:33.48    4:29.11 JO     
                  27.86     1:00.31 (32.45)     1:34.36 (34.05)     2:08.12 (33.76)
        2:47.78 (39.66)     3:27.20 (39.42)     3:58.77 (31.57)     4:29.11 (30.34)
  4 Sweeney, Tim              15 WAC-MR               4:42.03    4:31.09 JO     
                  28.53     1:01.63 (33.10)     1:36.57 (34.94)     2:10.00 (33.43)
        2:50.31 (40.31)     3:30.31 (40.00)     4:01.05 (30.74)     4:31.09 (30.04)
  5 Treanor, Dallan B         17 Marlins-MR           4:31.85    4:31.47 JO     
                  27.18     1:00.13 (32.95)     1:32.61 (32.48)     2:06.14 (33.53)
        2:46.01 (39.87)     3:27.20 (41.19)     4:00.28 (33.08)     4:31.47 (31.19)
  6 Diamond, Zachary          15 WAC-MR               4:26.82    4:31.88 JO     
                  27.96     1:00.71 (32.75)     1:35.22 (34.51)     2:09.85 (34.63)
        2:50.10 (40.25)     3:30.57 (40.47)     4:00.75 (30.18)     4:31.88 (31.13)
  7 Schaub, Kevin F           16 COND-MR              4:34.38    4:35.83 JO     
                  26.63       58.21 (31.58)     1:32.57 (34.36)     2:07.14 (34.57)
        2:48.17 (41.03)     3:31.51 (43.34)     4:03.40 (31.89)     4:35.83 (32.43)
  8 Jahan, Alex L             13 Marlins-CT           4:59.87    4:35.89 JO     
                  28.55     1:03.65 (35.10)     1:40.71 (37.06)     2:16.61 (35.90)
        2:52.89 (36.28)     3:31.76 (38.87)     4:04.32 (32.56)     4:35.89 (31.57)
  9 Andjelic, Nikola          13 COND-MR              4:43.62    4:37.64 JO     
                  28.77     1:03.79 (35.02)     1:39.78 (35.99)     2:15.21 (35.43)
        2:53.09 (37.88)     3:32.18 (39.09)     4:05.78 (33.60)     4:37.64 (31.86)
 10 Kunze, Colin J            16 NYCC-MR              4:41.75    4:42.00 SILV   
                  28.95     1:03.07 (34.12)     1:37.40 (34.33)     2:11.05 (33.65)
        2:54.23 (43.18)     3:38.23 (44.00)     4:10.29 (32.06)     4:42.00 (31.71)
 11 Dunstan, Thomas S         14 Marlins-CT           4:57.30    4:43.20 SILV   
                  30.50     1:04.26 (33.76)     1:41.32 (37.06)     2:17.55 (36.23)
        2:59.00 (41.45)     3:40.09 (41.09)     4:12.21 (32.12)     4:43.20 (30.99)
 12 Bradnock, Reggie N        14 COND-MR              4:46.14    4:43.49 SILV   
                  27.68     1:01.10 (33.42)     1:39.11 (38.01)     2:15.54 (36.43)
        2:54.61 (39.07)     3:36.52 (41.91)     4:12.50 (35.98)     4:43.49 (30.99)
 13 Dimarzo, Phillip N        17 NYCC-MR              4:45.43    4:43.54 SILV   
                  30.94     1:07.47 (36.53)     1:42.15 (34.68)     2:17.33 (35.18)
        3:00.21 (42.88)     3:42.80 (42.59)     4:13.45 (30.65)     4:43.54 (30.09)
 14 Kilduff, John J           14 COND-MR              4:54.44    4:47.13 SILV   
                  30.27     1:06.31 (36.04)     1:40.93 (34.62)     2:15.81 (34.88)
        2:56.94 (41.13)     3:40.35 (43.41)     4:14.79 (34.44)     4:47.13 (32.34)
 15 Carey, Matthew J          14 Morris County SC-NJ  5:00.27    4:52.30        
                  31.20     1:06.38 (35.18)     1:42.39 (36.01)     2:19.65 (37.26)
        3:03.31 (43.66)     3:47.55 (44.24)     4:19.92 (32.37)     4:52.30 (32.38)
 16 Kishinevskiy, Matthew S   14 COND-MR              5:00.86    4:52.75        
                  27.96     1:01.68 (33.72)     1:40.51 (38.83)     2:19.06 (38.55)
        3:01.91 (42.85)     3:45.41 (43.50)     4:19.24 (33.83)     4:52.75 (33.51)
 17 Tsuei, Andrew R           14 COND-MR              5:03.85    4:54.72        
                  31.05     1:05.77 (34.72)     1:43.57 (37.80)     2:22.04 (38.47)
        3:05.03 (42.99)     3:48.58 (43.55)     4:21.69 (33.11)     4:54.72 (33.03)
 18 Cheng, Steven Y           15 Morris County SC-NJ  5:04.95    4:57.68        
                  30.79     1:07.51 (36.72)     1:45.64 (38.13)     2:23.11 (37.47)
        3:06.26 (43.15)     3:48.55 (42.29)     4:24.17 (35.62)     4:57.68 (33.51)
 19 Magee, Dylan P            15 COND-MR              4:38.61    4:59.88        
                  32.10     1:09.66 (37.56)     1:48.02 (38.36)     2:24.92 (36.90)
        3:07.83 (42.91)     3:51.31 (43.48)   4:59.88 (1:08.57)                    
 20 Fein, Sam B               16 COND-MR              4:59.28    5:00.93        
                  30.45     1:07.01 (36.56)     1:43.63 (36.62)     2:19.15 (35.52)
        3:05.92 (46.77)     3:52.47 (46.55)     4:26.94 (34.47)     5:00.93 (33.99)
 21 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              5:14.28    5:01.46        
                  31.38     1:08.97 (37.59)     1:47.29 (38.32)     2:25.34 (38.05)
        3:09.88 (44.54)     3:55.20 (45.32)     4:28.37 (33.17)     5:01.46 (33.09)
 22 Stiles, Michael R         13 Morris County SC-NJ  5:11.01    5:04.18        
                  32.30     1:11.27 (38.97)     1:49.86 (38.59)     2:28.85 (38.99)
        3:11.03 (42.18)     3:55.02 (43.99)     4:29.84 (34.82)     5:04.18 (34.34)
 23 Dottinger, Matt C         13 Morris County SC-NJ  5:15.73    5:10.06        
                  33.55     1:13.43 (39.88)     1:50.69 (37.26)     2:26.03 (35.34)
        3:13.83 (47.80)     4:00.79 (46.96)     4:35.76 (34.97)     5:10.06 (34.30)
 24 Nakkab, Andre J           17 COND-MR              4:45.13    5:13.10        
                  29.00     1:04.05 (35.05)     1:44.52 (40.47)     2:23.25 (38.73)
        3:11.33 (48.08)     4:01.41 (50.08)     4:35.32 (33.91)     5:13.10 (37.78)
 25 O'Reilly, Joseph F        13 Morris County SC-NJ  5:33.10    5:13.55        
                  33.51     1:11.92 (38.41)     1:51.56 (39.64)     2:30.19 (38.63)
        3:16.57 (46.38)     4:03.87 (47.30)     4:39.23 (35.36)     5:13.55 (34.32)
 26 Park, Hyojun              15 COND-MR              5:40.00    5:17.02        
                  32.09     1:10.37 (38.28)     1:50.58 (40.21)     2:30.55 (39.97)
        3:18.25 (47.70)     4:05.28 (47.03)     4:42.01 (36.73)     5:17.02 (35.01)
 27 Kochiss, Johnny A         17 COND-MR              5:39.00    5:17.56        
                  32.34     1:14.97 (42.63)     1:58.59 (43.62)     2:41.73 (43.14)
        3:24.35 (42.62)     4:06.32 (41.97)     4:42.28 (35.96)     5:17.56 (35.28)
 28 Hidalgo, Roberto          15 WAC-MR               5:33.30    5:19.12        
                  35.75     1:15.70 (39.95)     1:58.30 (42.60)     2:39.71 (41.41)
        3:23.51 (43.80)     4:06.04 (42.53)     4:43.43 (37.39)     5:19.12 (35.69)
 29 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              5:53.96    5:20.58        
                  32.30     1:12.03 (39.73)     1:53.83 (41.80)     2:36.48 (42.65)
        3:22.31 (45.83)     4:08.57 (46.26)     4:45.04 (36.47)     5:20.58 (35.54)
 30 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              5:35.15    5:25.21        
                  34.28     1:19.21 (44.93)     1:59.14 (39.93)     2:39.29 (40.15)
        3:24.78 (45.49)     4:11.45 (46.67)     4:48.37 (36.92)     5:25.21 (36.84)
 31 Ranieri III, Carl A       13 COND-MR              5:42.09    5:29.19        
                  34.80     1:17.69 (42.89)     1:59.55 (41.86)     2:39.99 (40.44)
        3:28.45 (48.46)     4:17.25 (48.80)     4:53.81 (36.56)     5:29.19 (35.38)
 -- Gorinshteyn, Jonathan L   14 WAC-MR               5:45.45         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  32.78     1:10.38 (37.60)     1:51.05 (40.67)     2:32.32 (41.27)
        3:17.21 (44.89)     4:01.99 (44.78)     4:37.56 (35.57)          DQ (34.25)