Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                  2011 MR Badger Little Big Meet - 10/16/2011                  
                         Sanction #: 111005 & 111057-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 16.52      16.51        
  2 Djunic, Helena             8 Manhattan Makos-MR     17.35      16.56        
  3 Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR                 18.38      17.97        
  4 Javier, Chrisabella K      8 APEX-MR                   NT      18.42        
  5 Crystal, Ella J            8 Badger-MR              28.00      19.16        
  6 Casey, Carolyn T           8 Manhattan Makos-MR     20.06      20.55        
  7 Fan, Alyssa Y              7 Manhattan Makos-MR     23.40      20.95        
  8 Choi, Angela I             8 Marlins-MR             24.12      21.04        
  9 Frank, Jillian E           8 CFA-MR                 33.00      21.45        
 10 Goodwin, Payton A          7 CFA-MR                 22.83      22.01        
 11 Reyl, Margaux              8 Manhattan Makos-MR        NT      22.11        
 12 Whittington, Chloe K       7 Badger-MR              23.82      23.15        
 13 Wisowaty, Leonie           8 Badger-MR              30.00      23.27        
 14 O'Brien, Kelsey R          7 Marlins-MR             22.89      23.46        
 15 Sanchez, Isabelle M        8 Badger-MR              30.00      23.69        
 16 Koestler, Emma             7 CFA-MR                 35.00      25.83        
 17 Shapiro, Caleigh R         7 Badger-MR              32.00      26.24        
 18 Taplitz, Audrey            8 Manhattan Makos-MR     25.58      26.32        
 19 Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR                 34.58      27.90        
 20 Purcell, Madeline M        7 CFA-MR                 40.00      28.08        
 21 Duncan, Lauren             7 CFA-MR                 31.38      28.83        
 22 Goldban, Isabelle          6 Badger-MR              32.00      29.35        
 23 Jewell, Ally S             7 Badger-MR              35.00      34.81        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Djunic, Helena             8 Manhattan Makos-MR     21.05      20.97        
  2 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 24.22      23.26        
  3 Casey, Carolyn T           8 Manhattan Makos-MR     24.57      23.37        
  4 Reyl, Margaux              8 Manhattan Makos-MR        NT      24.18        
  5 Crystal, Ella J            8 Badger-MR              35.00      24.44        
  6 Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR                 26.63      25.50        
  7 Frank, Jillian E           8 CFA-MR                 44.63      28.15        
  8 Whittington, Chloe K       7 Badger-MR              30.79      31.20        
  9 Sanchez, Isabelle M        8 Badger-MR              35.00      31.44        
 10 Duncan, Lauren             7 CFA-MR                 38.04      31.47        
 11 Choi, Angela I             8 Marlins-MR             47.41      31.85        
 12 Goodwin, Payton A          7 CFA-MR                 36.43      32.91        
 13 O'Brien, Kelsey R          7 Marlins-MR             35.68      35.12        
 -- Taplitz, Audrey            8 Manhattan Makos-MR     27.71         DQ        
      One hand touch
 -- Koestler, Emma             7 CFA-MR                 45.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR                 45.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Purcell, Madeline M        7 CFA-MR                 49.86         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya                8 CFA-MR                 19.03      18.52        
  2 Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR                 22.24      19.80        
  3 Djunic, Helena             8 Manhattan Makos-MR        NT      20.35        
  4 Javier, Chrisabella K      8 APEX-MR                   NT      20.96        
  5 Casey, Carolyn T           8 Manhattan Makos-MR     20.95      22.31        
  6 Crystal, Ella J            8 Badger-MR              35.00      24.42        
  7 Fan, Alyssa Y              7 Manhattan Makos-MR     24.11      26.58        
  8 Whittington, Chloe K       7 Badger-MR              30.00      28.84        
  9 Frank, Jillian E           8 CFA-MR                 41.34      29.22        
 10 Taplitz, Audrey            8 Manhattan Makos-MR        NT      33.20        
 11 Venezia, Madelyn S         7 CFA-MR                 43.78      34.53        
 12 Goodwin, Payton A          7 CFA-MR                 38.29      35.42        
 -- Choi, Angela I             8 Marlins-MR             43.54         DQ        
      Scissors kick
 -- O'Brien, Kelsey R          7 Marlins-MR             33.68         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Koestler, Emma             7 CFA-MR                 41.68         DQ        
      One hand touch
 -- Reyl, Margaux              8 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya                8 CFA-MR               1:45.05    1:33.30        
                  44.75     1:33.30 (48.55)                                        
  2 Djunic, Helena             8 Manhattan Makos-MR   1:33.54    1:33.56        
                  44.68     1:33.56 (48.88)                                        
  3 Casey, Carolyn T           8 Manhattan Makos-MR        NT    1:43.82        
                  50.16     1:43.82 (53.66)                                        
  4 Johnston, Sabrina K        7 CFA-MR               2:30.00    1:46.62        
                  49.36     1:46.62 (57.26)                                        
  5 Crystal, Ella J            8 Badger-MR            2:00.00    1:59.05        
                  58.04   1:59.05 (1:01.01)                                        
  6 Fan, Alyssa Y              7 Manhattan Makos-MR        NT    1:59.99        
                  54.47   1:59.99 (1:05.52)                                        
 -- Javier, Chrisabella K      8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                  51.94        DQ (1:00.97)                                        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Showers, Sophie            9 Badger-MR              37.50      35.26 SILV   
  2 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR             43.40      40.80        
  3 Ebner, Jessica M           9 Marlins-MR             43.69      43.92        
  4 Lomas, Melissa             9 Badger-MR              40.00      45.07        
  5 Armstrong, Claire M        9 Marlins-MR             46.58      47.83        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Showers, Sophie            9 Badger-MR              42.50      43.38 SILV   
  2 Ebner, Jessica M           9 Marlins-MR             47.72      46.35        
  3 Lomas, Melissa             9 Badger-MR              50.00      47.34        
  4 Armstrong, Claire M        9 Marlins-MR             54.78      51.29        
  5 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR           1:01.85      59.18        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                49.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Showers, Sophie            9 Badger-MR              44.00      48.49 SILV   
  2 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR           1:05.68      58.37        
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Showers, Sophie            9 Badger-MR            1:38.76    1:31.54        
                  43.06     1:31.54 (48.48)                                        
  2 O'Brien, Jessica A         9 Marlins-MR           2:01.32    1:51.97        
                  52.11     1:51.97 (59.86)                                        
  3 Ebner, Jessica M           9 Marlins-MR           1:51.89    1:52.39        
                  49.79   1:52.39 (1:02.60)                                        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Josephine H       10 Badger-MR              35.00      32.90 SILV   
  2 Harrington, Danielle S    10 Badger-MR              33.73      33.73 SILV   
  3 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             35.92      33.77 SILV   
  4 Simpson, Gillian A        10 Badger-MR              36.39      34.77 SILV   
  5 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR                37.37      35.18 SILV   
  6 Martin, Alyssa D          10 APEX-MR                37.88      36.40        
  7 Johanson, Sophie L        10 Badger-MR              40.77      36.91        
  8 Brennan, Bridget          10 Marlins-MR             37.36      37.40        
  9 Kivlehan, Mary T          10 Marlins-MR             38.01      39.61        
 10 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 42.95      40.27        
 11 Landy, Jenna P            10 Badger-MR              45.00      43.48        
 12 Longworth, Maggie         10 CFA-MR                 42.36      45.89        
 13 Cohen, Hannah G           10 CFA-MR                 53.87      47.24        
 14 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR                 50.86      56.19        
 15 Rosing, Edye R            10 Badger-MR              44.00      59.13        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Josephine H       10 Badger-MR              43.00      37.36 JO     
  2 Simpson, Gillian A        10 Badger-MR              38.92      37.88 SILV   
  3 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR                41.79      41.08 SILV   
  4 Harrington, Danielle S    10 Badger-MR              42.81      41.58 SILV   
  5 Johanson, Sophie L        10 Badger-MR              43.14      42.31 SILV   
  6 Martin, Alyssa D          10 APEX-MR                44.57      43.46        
  7 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             45.02      45.48        
  8 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 53.59      48.45        
  9 Longworth, Maggie         10 CFA-MR                 47.92      49.13        
 10 Kivlehan, Mary T          10 Marlins-MR             51.59      49.32        
 11 Cohen, Hannah G           10 CFA-MR               1:10.23      49.54        
 -- Landy, Jenna P            10 Badger-MR              55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Rosing, Edye R            10 Badger-MR              50.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Brennan, Bridget          10 Marlins-MR             47.31         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               1:07.53         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                49.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Josephine H       10 Badger-MR              45.00      41.28 ZQ     
  2 Simpson, Gillian A        10 Badger-MR              46.47      41.81 ZQ     
  3 Harrington, Danielle S    10 Badger-MR              44.89      43.08 SILV   
  4 Johanson, Sophie L        10 Badger-MR              50.00      45.61 SILV   
  5 Martin, Alyssa D          10 APEX-MR                47.85      48.35 SILV   
  6 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR                49.24      48.45 SILV   
  7 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR             52.67      51.41        
  8 Singer, Quinn A           10 CFA-MR                 56.52      53.49        
  9 Landy, Jenna P            10 Badger-MR            1:00.00      54.59        
 10 Brennan, Bridget          10 Marlins-MR             57.17      55.88        
 11 Longworth, Maggie         10 CFA-MR                 56.21      57.64        
 12 Kivlehan, Mary T          10 Marlins-MR           1:00.65      59.30        
 13 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               1:08.96    1:00.57        
 14 Rosing, Edye R            10 Badger-MR            1:00.00    1:01.35        
 -- Cohen, Hannah G           10 CFA-MR               1:15.35         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Josephine H       10 Badger-MR            1:24.28    1:22.85 SILV   
                  38.09     1:22.85 (44.76)                                        
  2 Simpson, Gillian A        10 Badger-MR            1:29.21    1:26.25 SILV   
                  40.24     1:26.25 (46.01)                                        
  3 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR                   NT    1:28.73 SILV   
                  40.90     1:28.73 (47.83)                                        
  4 Harrington, Danielle S    10 Badger-MR            1:31.02    1:31.59        
                  44.52     1:31.59 (47.07)                                        
  5 Johanson, Sophie L        10 Badger-MR            1:39.37    1:33.43        
                  45.22     1:33.43 (48.21)                                        
  6 Ayala, Ashley N           10 Marlins-MR           1:40.18    1:40.22        
                  47.49     1:40.22 (52.73)                                        
  7 Singer, Quinn A           10 CFA-MR               2:11.46    1:42.37        
                  50.35     1:42.37 (52.02)                                        
  8 Longworth, Maggie         10 CFA-MR               1:51.63    1:54.58        
                  56.13     1:54.58 (58.45)                                        
  9 Finkel, Sophie I          10 CFA-MR               2:15.67    2:15.28        
                1:06.20   2:15.28 (1:09.08)                                        
 -- Brennan, Bridget          10 Marlins-MR           1:45.68         DQ        
      Did not finish on back - back
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                38.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Sarah H           12 Badger-MR              32.06      30.95 ZQ     
  2 Hu, Christine             12 Badger-MR              32.00      32.08 ZQ     
  3 Lyons, Courtney M         12 Badger-MR              33.08      32.88 JO     
  4 Lazaroni, Georgia M       12 Badger-MR              33.89      33.37 SILV   
  5 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             34.33      33.74 SILV   
  6 Panitz, Georgia A         11 Badger-MR              35.13      35.07 SILV   
  7 Kruger, Olivia T          12 APEX-MR                36.27      35.77 SILV   
  8 Santiago, Johanna M       12 APEX-MR                36.95      36.18 SILV   
  9 Carrier, Liz M            11 Badger-MR              37.50      36.19 SILV   
 10 Salcedo, Bianca M         11 Hes_hurricanes-MR      35.88      36.26 SILV   
 11 Ogando, Krystal L         12 UNAPE-MR                  NT      36.53 SILV   
 12 Melnyk, Marykate K        11 Badger-MR                 NT      36.66 SILV   
 13 Pabby, Tanvi              11 CFA-MR                 36.80      37.42 SILV   
 14 Corcoran, Claire F        12 UNBAD-MR                  NT      37.48 SILV   
 15 Lattin, Melanie G         11 CFA-MR                 37.69      38.01 SILV   
 16 Rohan, Julia R            12 APEX-MR                37.51      38.52        
 17 Budill, Cassie            11 Badger-MR                 NT      38.55        
 18 Lantin, Alexa T           11 Badger-MR              37.82      39.73        
 19 Simpson, Kimberly R       12 Badger-MR              40.67      40.24        
 20 Armstrong, Payton R       12 Marlins-MR             43.30      45.67        
 21 Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR                 59.54      54.31        
 22 Tilles, Jane E            11 CFA-MR                 51.67      54.63        
 -- Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR                 53.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berridge, Scottie S       12 Badger-MR              35.24      34.18 ZQ     
  2 Hu, Christine             12 Badger-MR              35.50      35.69 ZQ     
  3 Dunbar, Sarah H           12 Badger-MR              37.02      37.07 JO     
  4 Lazaroni, Georgia M       12 Badger-MR              38.71      37.40 SILV   
  5 Panitz, Georgia A         11 Badger-MR              38.24      38.27 SILV   
  6 Rohan, Julia R            12 APEX-MR                38.92      38.28 SILV   
  7 Corcoran, Claire F        12 UNBAD-MR                  NT      38.35 SILV   
  8 Lattin, Melanie G         11 CFA-MR                 41.47      40.23 SILV   
  9 Lantin, Alexa T           11 Badger-MR              41.47      41.17 SILV   
 10 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             42.30      41.33 SILV   
 11 Carrier, Liz M            11 Badger-MR              43.00      41.42 SILV   
 12 Budill, Cassie            11 Badger-MR                 NT      41.65 SILV   
 13 Kruger, Olivia T          12 APEX-MR                44.12      41.88 SILV   
 14 Salcedo, Bianca M         11 Hes_hurricanes-MR      41.90      42.01 SILV   
 15 Melnyk, Marykate K        11 Badger-MR                 NT      42.24 SILV   
 16 Pabby, Tanvi              11 CFA-MR                 46.78      42.25 SILV   
 17 Lyons, Courtney M         12 Badger-MR              41.87      42.36 SILV   
 18 Ogando, Krystal L         12 UNAPE-MR                  NT      43.50        
 19 Santiago, Johanna M       12 APEX-MR                43.07      43.70        
 20 Simpson, Kimberly R       12 Badger-MR              46.41      46.35        
 21 Armstrong, Payton R       12 Marlins-MR           1:00.72      52.72        
 22 Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR               1:07.34      57.44        
 23 Tilles, Jane E            11 CFA-MR               1:10.45    1:04.39        
 -- Wendel, Elizabeth M       11 CFA-MR               1:14.67         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                36.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Sarah H           12 Badger-MR              33.54      29.60 ZQ     
  2 Hu, Christine             12 Badger-MR              31.00      30.43 ZQ     
  3 Lyons, Courtney M         12 Badger-MR              32.20      30.68 ZQ     
  4 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR             32.27      31.47 JO     
  5 Lazaroni, Georgia M       12 Badger-MR              32.23      31.64 SILV   
  6 Berridge, Scottie S       12 Badger-MR              33.64      32.20 SILV   
  7 Melnyk, Marykate K        11 Badger-MR              33.00      32.54 SILV   
  8 Pabby, Tanvi              11 CFA-MR                 32.98      32.74 SILV   
  9 Panitz, Georgia A         11 Badger-MR              33.45      32.96 SILV   
 10 Ogando, Krystal L         12 UNAPE-MR                  NT      33.88 SILV   
 11 Kruger, Olivia T          12 APEX-MR                34.53      33.92 SILV   
 12 Santiago, Johanna M       12 APEX-MR                36.87      34.50 SILV   
 13 Salcedo, Bianca M         11 Hes_hurricanes-MR      34.22      34.60 SILV   
 14 Rohan, Julia R            12 APEX-MR                35.08      34.71 SILV   
 15 Budill, Cassie            11 Badger-MR              34.54      35.01 SILV   
 16 Corcoran, Claire F        12 UNBAD-MR                  NT      38.01        
 17 Carrier, Liz M            11 Badger-MR              40.00      38.07        
 18 Lantin, Alexa T           11 Badger-MR              40.00      39.05        
 19 Simpson, Kimberly R       12 Badger-MR              44.84      42.72        
 20 Armstrong, Payton R       12 Marlins-MR             49.49      46.73        
 21 Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR                 53.40      52.70        
 22 Tilles, Jane E            11 CFA-MR               1:08.32      54.87        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:19.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Sarah H           12 Badger-MR            1:11.56    1:07.77 ZQ     
                  30.58     1:07.77 (37.19)                                        
  2 Hu, Christine             12 Badger-MR            1:15.00    1:08.33 ZQ     
                  31.02     1:08.33 (37.31)                                        
  3 Lazaroni, Georgia M       12 Badger-MR            1:11.00    1:12.12 SILV   
                  32.32     1:12.12 (39.80)                                        
  4 Lyons, Courtney M         12 Badger-MR            1:24.29    1:13.18 SILV   
                  32.54     1:13.18 (40.64)                                        
  5 Panitz, Georgia A         11 Badger-MR            1:13.50    1:13.72 SILV   
                  34.10     1:13.72 (39.62)                                        
  6 Paul, Jennifer            11 Marlins-MR           1:14.75    1:14.20 SILV   
                  33.37     1:14.20 (40.83)                                        
  7 Berridge, Scottie S       12 Badger-MR            1:16.88    1:14.78 SILV   
                  35.83     1:14.78 (38.95)                                        
  8 Kruger, Olivia T          12 APEX-MR                   NT    1:16.45 SILV   
                  34.64     1:16.45 (41.81)                                        
  9 Santiago, Johanna M       12 APEX-MR                   NT    1:17.92 SILV   
                  34.70     1:17.92 (43.22)                                        
 10 Carrier, Liz M            11 Badger-MR            1:25.00    1:19.74        
                  38.43     1:19.74 (41.31)                                        
 11 Lattin, Melanie G         11 CFA-MR               1:22.42    1:20.02        
                  36.81     1:20.02 (43.21)                                        
 12 Ogando, Krystal L         12 UNAPE-MR                  NT    1:20.38        
                  38.06     1:20.38 (42.32)                                        
 13 Corcoran, Claire F        12 UNBAD-MR                  NT    1:20.68        
                  39.38     1:20.68 (41.30)                                        
 14 Melnyk, Marykate K        11 Badger-MR            1:20.00    1:20.97        
                  37.33     1:20.97 (43.64)                                        
 15 Salcedo, Bianca M         11 Hes_hurricanes-MR    1:23.63    1:21.15        
                  37.41     1:21.15 (43.74)                                        
 16 Pabby, Tanvi              11 CFA-MR               1:21.54    1:21.26        
                  35.90     1:21.26 (45.36)                                        
 17 Lantin, Alexa T           11 Badger-MR            1:22.73    1:22.56        
                  39.97     1:22.56 (42.59)                                        
 18 Simpson, Kimberly R       12 Badger-MR            1:29.38    1:28.18        
                  43.81     1:28.18 (44.37)                                        
 19 Terilli, Elizabeth T      12 CFA-MR               2:15.45    1:48.35        
                  51.51     1:48.35 (56.84)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       7 Badger-MR              19.07      17.06        
  2 Juzeniw, Michael W         8 Badger-MR              17.87      17.98        
  3 Berina, Alexander          8 Marlins-MR             18.91      18.37        
  4 Chapski, Kole              8 Manhattan Makos-MR     19.24      18.63        
  5 Hardart, Max               8 Badger-MR              20.00      18.96        
  6 Cutler-DeJesus, Sebastia   8 Badger-MR              25.18      19.23        
  7 Kivlehan, Patrick J        8 Marlins-MR             18.09      19.56        
  8 Lee, Penn                  8 Manhattan Makos-MR        NT      20.19        
  9 Bushati, Andi              7 APEX-MR                19.47      20.74        
 10 Cutler-DeJesus, Andre L    8 Badger-MR              21.13      21.28        
 11 Boder, Jared               7 CFA-MR                 30.00      25.12        
 12 Kim-Breeze, Ronan          7 Manhattan Makos-MR     25.16      27.86        
 13 Trachuk, James             6 Hes_hurricanes-MR      25.00      30.07        
 14 Costabile, Ryan            7 CFA-MR                 39.00      33.06        
 15 Deng, Colin Z              7 CFA-MR                 31.00      33.61        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juzeniw, Michael W         8 Badger-MR              22.66      23.81        
  2 Kim-Breeze, Ronan          7 Manhattan Makos-MR     28.40      26.07        
  3 Berina, Alexander          8 Marlins-MR             34.31      29.09        
 -- Kivlehan, Patrick J        8 Marlins-MR             26.68         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Deng, Colin Z              7 CFA-MR                 36.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Trachuk, James             6 Hes_hurricanes-MR      38.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hardart, Max               8 Badger-MR              30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cutler-DeJesus, Andre L    8 Badger-MR              37.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cutler-DeJesus, Sebastia   8 Badger-MR              35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Whittington, Peter H       7 Badger-MR              30.36         DQ        
      One hand touch
 -- Costabile, Ryan            7 CFA-MR                 45.89         DQ        
      Scissors kick
 -- Boder, Jared               7 CFA-MR                 35.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Guitard, Brandon           8 Badger-MR              45.00         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       7 Badger-MR              21.78      19.94        
  2 Chapski, Kole              8 Manhattan Makos-MR     21.26      23.16        
  3 Berina, Alexander          8 Marlins-MR             26.68      23.17        
  4 Bushati, Andi              7 APEX-MR                28.85      23.92        
  5 Lee, Penn                  8 Manhattan Makos-MR        NT      24.29        
  6 Juzeniw, Michael W         8 Badger-MR              25.00      27.55        
  7 Kim-Breeze, Ronan          7 Manhattan Makos-MR        NT      28.46        
  8 Cutler-DeJesus, Sebastia   8 Badger-MR              30.00      28.81        
  9 Kivlehan, Patrick J        8 Marlins-MR             24.77      28.96        
 -- Cutler-DeJesus, Andre L    8 Badger-MR              29.45         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Trachuk, James             6 Hes_hurricanes-MR      35.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Peter H       7 Badger-MR            1:45.00    1:30.26        
                  40.95     1:30.26 (49.31)                                        
  2 Chapski, Kole              8 Manhattan Makos-MR        NT    1:46.48        
                  50.31     1:46.48 (56.17)                                        
  3 Juzeniw, Michael W         8 Badger-MR            1:53.40    1:54.02        
                  58.86     1:54.02 (55.16)                                        
  4 Cutler-DeJesus, Andre L    8 Badger-MR            2:10.00    2:17.56        
                1:10.32   2:17.56 (1:07.24)                                        
 -- Bushati, Andi              7 APEX-MR                   NT         DQ        
      No touch - fly
                  52.97          DQ (59.51)                                        
 -- Cutler-DeJesus, Sebastia   8 Badger-MR            2:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:02.55        DQ (1:05.04)                                        
 -- Trachuk, James             6 Hes_hurricanes-MR    2:30.00         DQ        
      Scissors kick - fly
                1:16.40        DQ (1:26.61)                                        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Marquise         9 Hes_hurricanes-MR      31.39      34.48 SILV   
  2 Brewster, Justin           9 Hes_hurricanes-MR      37.04      36.70        
  3 Kim, Hunter                9 Marlins-MR             42.13      39.88        
  4 Sheppard, Conor            9 Badger-MR              50.00      51.58        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Marquise         9 Hes_hurricanes-MR      43.44      41.09 SILV   
  2 Kim, Hunter                9 Marlins-MR             50.57      43.42        
  3 Brewster, Justin           9 Hes_hurricanes-MR      45.68      45.73        
 -- Sheppard, Conor            9 Badger-MR            1:00.00         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Marquise         9 Hes_hurricanes-MR      43.93      46.88        
  2 Kim, Hunter                9 Marlins-MR             55.86      54.15        
  3 Brewster, Justin           9 Hes_hurricanes-MR    1:02.83      58.20        
  4 Sheppard, Conor            9 Badger-MR            1:00.00    1:10.45        
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Marquise         9 Hes_hurricanes-MR    1:24.71    1:29.87        
                  42.23     1:29.87 (47.64)                                        
  2 Kim, Hunter                9 Marlins-MR           1:51.87    1:40.85        
                  46.58     1:40.85 (54.27)                                        
 -- Brewster, Justin           9 Hes_hurricanes-MR    1:35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  46.70          DQ (55.34)                                        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan M       10 Badger-MR              30.18      30.62 ZQ     
  2 Rosato, Luke M            10 Badger-MR              35.12      33.45 SILV   
  3 Choi, Andrew H            10 Marlins-MR             35.04      34.23 SILV   
  4 Bushati, Aldo             10 APEX-MR                34.07      34.69 SILV   
  5 Greenwald, Alec E         10 Badger-MR              39.11      43.56        
  6 Renuka, Mihir             10 Badger-MR              37.50      47.01        
  7 Zak, Jaden                10 CFA-MR                 55.32      47.10        
  8 Smoler, Brett             10 CFA-MR                 51.35      48.74        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                43.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan M       10 Badger-MR              35.00      35.81 ZQ     
  2 Bushati, Aldo             10 APEX-MR                41.23      39.42 SILV   
  3 Rosato, Luke M            10 Badger-MR              39.95      40.38 SILV   
  4 Greenwald, Alec E         10 Badger-MR              47.60      45.17        
  5 Renuka, Mihir             10 Badger-MR              40.00      48.74        
  6 Zak, Jaden                10 CFA-MR               1:30.84      51.43        
  7 Smoler, Brett             10 CFA-MR               1:15.79    1:01.24        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan M       10 Badger-MR              38.59      39.42 ZQ     
  2 Choi, Andrew H            10 Marlins-MR             52.68      44.11        
  3 Greenwald, Alec E         10 Badger-MR              49.22      47.55        
  4 Rosato, Luke M            10 Badger-MR              52.33      49.36        
  5 Zak, Jaden                10 CFA-MR               1:28.22    1:04.87        
 -- Smoler, Brett             10 CFA-MR               1:30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:29.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan M       10 Badger-MR            1:30.00    1:16.75 ZQ     
                  35.67     1:16.75 (41.08)                                        
  2 Bushati, Aldo             10 APEX-MR              1:24.74    1:25.33 SILV   
                  39.73     1:25.33 (45.60)                                        
  3 Rosato, Luke M            10 Badger-MR            1:35.52    1:31.54        
                  39.93     1:31.54 (51.61)                                        
  4 Choi, Andrew H            10 Marlins-MR           1:39.59    1:35.54        
                  46.43     1:35.54 (49.11)                                        
  5 Greenwald, Alec E         10 Badger-MR            1:38.20    1:48.90        
                  49.87     1:48.90 (59.03)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett            11 Badger-MR              30.38      30.35 ZQ     
  2 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             32.68      33.11 JO     
  3 Speres, Aristides C       12 Badger-MR              35.37      33.30 SILV   
  4 Johanson, Colin           12 Badger-MR              31.49      33.71 SILV   
  5 Simone, James S           12 Badger-MR              33.39      33.79 SILV   
  6 Powers, William P         12 Badger-MR              34.55      34.07 SILV   
  7 Higham, Brendan j         12 Badger-MR              37.47      35.85 SILV   
  8 Johnson, Craig A          12 Badger-MR                 NT      37.72 SILV   
  9 Konopka, Robert P         12 Badger-MR              37.50      38.33 SILV   
 10 Mills, Shane J            12 Marlins-MR             38.04      38.46 SILV   
 11 Eboli, Michael            11 Badger-MR                 NT      39.29 SILV   
 12 Collins, Danny R          12 Marlins-MR             38.91      40.75 SILV   
 13 Lyons, Jack P             11 Badger-MR                 NT      41.53 SILV   
 14 LaSonde, Ronnie           11 Marlins-MR             53.97      48.22        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speres, Aristides C       12 Badger-MR              32.51      33.47 ZQ     
  2 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             33.44      35.52 ZQ     
  3 Towne, Garrett            11 Badger-MR              40.76      38.55 SILV   
  4 Simone, James S           12 Badger-MR              39.93      39.26 SILV   
  5 Konopka, Robert P         12 Badger-MR              39.88      40.87 SILV   
  6 Eboli, Michael            11 Badger-MR                 NT      41.26 SILV   
  7 Collins, Danny R          12 Marlins-MR             44.49      42.71 SILV   
  7 Johanson, Colin           12 Badger-MR              48.93      42.71 SILV   
  9 Johnson, Craig A          12 Badger-MR                 NT      43.36        
 10 Mills, Shane J            12 Marlins-MR             45.09      44.41        
 11 Higham, Brendan j         12 Badger-MR              45.38      44.86        
 12 LaSonde, Ronnie           11 Marlins-MR             51.04      50.85        
 -- Lyons, Jack P             11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                32.09  JO
                39.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speres, Aristides C       12 Badger-MR              30.00      29.92 ZQ     
  2 Towne, Garrett            11 Badger-MR              31.05      31.17 JO     
  3 Simone, James S           12 Badger-MR              30.91      31.65 JO     
  4 Powers, William P         12 Badger-MR              32.00      32.25 SILV   
  5 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR             30.73      33.23 SILV   
  6 Collins, Danny R          12 Marlins-MR             37.94      34.41 SILV   
  7 Konopka, Robert P         12 Badger-MR              33.64      34.69 SILV   
  8 Johanson, Colin           12 Badger-MR              41.57      36.71 SILV   
  9 Higham, Brendan j         12 Badger-MR              39.89      37.13 SILV   
 10 Johnson, Craig A          12 Badger-MR                 NT      37.56 SILV   
 11 Eboli, Michael            11 Badger-MR                 NT      39.65        
 12 Mills, Shane J            12 Marlins-MR             43.02      41.14        
 13 Lyons, Jack P             11 Badger-MR                 NT      45.89        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:12.29  JO
              1:21.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speres, Aristides C       12 Badger-MR            1:07.67    1:07.01 ZQ     
                  31.97     1:07.01 (35.04)                                        
  2 Towne, Garrett            11 Badger-MR            1:13.52    1:11.02 JO     
                  32.35     1:11.02 (38.67)                                        
  3 Wadsworth, John D         12 Marlins-MR           1:05.60    1:11.14 JO     
                  32.97     1:11.14 (38.17)                                        
  4 Powers, William P         12 Badger-MR            1:17.89    1:13.53 SILV   
                  33.13     1:13.53 (40.40)                                        
  5 Simone, James S           12 Badger-MR            1:10.42    1:14.63 SILV   
                  34.28     1:14.63 (40.35)                                        
  6 Konopka, Robert P         12 Badger-MR            1:16.00    1:19.52 SILV   
                  37.37     1:19.52 (42.15)                                        
  7 Higham, Brendan j         12 Badger-MR            1:28.55    1:20.67 SILV   
                  36.78     1:20.67 (43.89)                                        
  8 Collins, Danny R          12 Marlins-MR           1:24.57    1:21.40 SILV   
                  38.77     1:21.40 (42.63)                                        
  9 Johanson, Colin           12 Badger-MR            1:20.00    1:21.47 SILV   
                  37.74     1:21.47 (43.73)                                        
 10 Johnson, Craig A          12 Badger-MR                 NT    1:22.78        
                  38.88     1:22.78 (43.90)                                        
 11 Mills, Shane J            12 Marlins-MR           1:25.49    1:26.54        
                  42.04     1:26.54 (44.50)                                        
 12 Lyons, Jack P             11 Badger-MR            1:25.00    1:33.66        
                  45.39     1:33.66 (48.27)                                        
 -- LaSonde, Ronnie           11 Marlins-MR           1:50.24         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  47.88          DQ (53.99)