Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
          2011 MR AGUA Gotham City Challenge - 5/28/2011 to 5/29/2011          
                              Sanction #: 110506                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C           10 Flying Dolphins-MR     34.52      34.57 JO     
  2 Fergus, Shea S            10 Manhattan Makos-MR     34.16      34.78 JO     
  3 Salcedo, Bianca           10 Hes_unattached-MR      34.99      34.82 JO     
  4 Yienger, Maya S           10 Agua Swim Team-MR      36.68      35.04 JO     
  5 Nichols, Mary H           10 Rivertown Rays-MR      38.63      35.33 JO     
  6 Makebish, Ani E           10 NDAC-MR                34.89      35.77 JO     
  7 Gormley, Isabel G          9 Agua Swim Team-MR      36.04      36.12 JO     
  8 Ketron, Anna E             9 Rivertown Rays-MR      38.78      36.46 JO     
  9 Milrod, Maya L             9 Flying Dolphins-MR     37.36      36.60 JO     
 10 Song, Hana J              10 Manhattan Makos-MR     38.73      37.06 JO     
 11 Schwab, Carly A            9 Rivertown Rays-MR      42.63      37.59        
 12 Weiss, Emily N             9 Flying Dolphins-MR     37.83      38.09        
 13 McGeary, Kirstin R         9 NJW-NJ                 43.46      38.46        
 14 Ting, Oliva               10 Agua Swim Team-MR      38.74      38.78        
 15 Sharma, Maya               9 NJW-NJ                 45.62      38.82        
 16 Choa, Kristina             9 UNABB-MR               40.00      38.86        
 17 Schatz, Brooke J          10 COND-MR                38.98      39.32        
 18 Moffitt, Erin             10 SeaDragons-NJ          39.97      39.92        
 19 Block, Alexandra V        10 COND-MR                41.05      40.31        
 20 Corridon, Delia E          9 Agua Swim Team-MR      40.22      40.52        
 21 Block, Isabella L         10 COND-MR                43.45      41.56        
 22 Eng, Lauren *              9 Agua Swim Team-MR      40.50      41.58        
 23 Myer, Emma K               9 SeaDragons-NJ          41.78      41.63        
 24 Medina, Priscilla         10 COND-MR                41.28      41.81        
 25 Krevitt, Charlotte         9 Agua Swim Team-MR      40.20      42.12        
 26 Dauchez, Alice M          10 Agua Swim Team-MR      40.78      42.14        
 27 Mungroo, Melissa R         9 COND-MR                50.11      42.48        
 28 Ponnaiya, Claire I         9 Rivertown Rays-MR      51.00      42.56        
 29 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT      42.88        
 30 Greenberg, Elana           9 Agua Swim Team-MR      41.63      42.92        
 31 Hilzen, Greta M            9 NJW-NJ                 46.43      43.63        
 32 Tartakovsky, Sonia E      10 Agua Swim Team-MR      41.16      43.67        
 33 Moon, Zoe S                9 Agua Swim Team-MR      40.75      44.47        
 34 Bolster, Nora F           10 Agua Swim Team-MR      43.99      45.48        
 35 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR                41.00      46.56        
 36 Santosa, Jessica G         9 Bcny-MR                42.00      47.23        
 37 McGowan, Sofia M           9 Agua Swim Team-MR      48.31      47.26        
 38 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR              46.31      47.56        
 39 Behbehani, Iman           10 COND-MR                49.97      49.02        
 40 Hedvat, Alexis S           9 Agua Swim Team-MR      47.61      49.29        
 41 Kermanshah, Deba           9 Agua Swim Team-MR      50.86      51.73        
 42 Green, Sarah M             9 Flying Dolphins-MR        NT      52.67        
 43 Thakur, Simran K           9 Bcny-MR                45.00      52.70        
 44 Adorable, Kylie A          9 COND-MR                58.77      53.84        
 45 Victor, Melanie            9 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.43        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Shea S            10 Manhattan Makos-MR   1:14.52    1:15.37 JO     
  2 Nichols, Mary H           10 Rivertown Rays-MR    1:27.30    1:16.32 JO     
  3 Elliott, Lucy C           10 Flying Dolphins-MR   1:16.08    1:16.91 JO     
  4 Makebish, Ani E           10 NDAC-MR              1:18.35    1:17.20 JO     
  5 Klein, MiKayla S           9 Wolverines-MR        1:17.25    1:17.94 JO     
  6 Yienger, Maya S           10 Agua Swim Team-MR    1:21.08    1:21.60 JO     
  7 Gormley, Isabel G          9 Agua Swim Team-MR    1:19.37    1:21.75 JO     
  8 Ketron, Anna E             9 Rivertown Rays-MR    1:27.03    1:22.28 JO     
  9 Salcedo, Bianca           10 Hes_unattached-MR    1:19.66    1:23.07        
 10 Zhang, Sophia              9 Agua Swim Team-MR    1:25.93    1:24.14        
 11 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:26.39    1:25.94        
 12 Ting, Oliva               10 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:27.96        
 13 Eng, Lauren *              9 Agua Swim Team-MR    1:27.44    1:27.97        
 14 Corridon, Delia E          9 Agua Swim Team-MR    1:33.45    1:28.75        
 15 Bryce, Madeline            9 Wolverines-MR        1:24.45    1:28.84        
 16 Parry, Alexa r             9 Wolverines-MR        1:29.12    1:28.88        
 17 McGeary, Kirstin R         9 NJW-NJ               1:40.73    1:29.04        
 18 Schwab, Carly A            9 Rivertown Rays-MR    1:34.48    1:29.29        
 19 Neuman, Samantha E         9 Wolverines-MR        1:37.98    1:29.46        
 20 Moffitt, Erin             10 SeaDragons-NJ        1:31.55    1:30.13        
 21 Krevitt, Charlotte         9 Agua Swim Team-MR    1:32.84    1:30.52        
 22 Block, Alexandra V        10 COND-MR              1:34.76    1:31.61        
 23 Greenberg, Elana           9 Agua Swim Team-MR    1:31.01    1:31.72        
 24 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR              1:27.91    1:32.03        
 25 Hilzen, Greta M            9 NJW-NJ               1:45.15    1:34.90        
 26 Ponnaiya, Claire I         9 Rivertown Rays-MR    1:40.00    1:35.33        
 27 Mungroo, Melissa R         9 COND-MR              1:34.25    1:36.54        
 28 Matossian, Caroline K      9 Agua Swim Team-MR    1:36.58    1:37.00        
 29 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:37.04    1:37.96        
 30 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT    1:38.92        
 31 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR              1:31.00    1:40.07        
 32 Boyd, Victoria E           9 Wolverines-MR        1:38.24    1:41.42        
 33 Hedvat, Alexis S           9 Agua Swim Team-MR    1:45.11    1:44.69        
 34 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR            1:40.57    1:45.57        
 35 McGowan, Sofia M           9 Agua Swim Team-MR    1:49.99    1:53.09        
 36 Kermanshah, Deba           9 Agua Swim Team-MR    1:54.24    1:53.77        
 37 Behbehani, Iman           10 COND-MR              1:52.16    1:55.37        
 38 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              2:22.53    2:00.43        
 -- Wang, Kathryn              9 Flying Dolphins-MR   1:26.67         DQ        
 -- Milrod, Maya L             9 Flying Dolphins-MR   1:23.34         DQ        
 -- Choa, Kristina             9 UNABB-MR             1:27.00         DQ        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:00.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Shea S            10 Manhattan Makos-MR   2:41.97    2:44.41 JO     
  2 Nichols, Mary H           10 Rivertown Rays-MR    3:04.30    2:50.26 JO     
                                1:21.86 ( )   2:50.26 (1:28.40)                    
  3 Song, Hana J              10 Manhattan Makos-MR   2:50.43    2:50.44 JO     
                                1:21.81 ( )   2:50.44 (1:28.63)                    
  4 Gormley, Isabel G          9 Agua Swim Team-MR    2:50.73    2:51.85 JO     
                                1:24.84 ( )   2:51.85 (1:27.01)                    
  5 Elliott, Lucy C           10 Flying Dolphins-MR   2:49.79    2:51.93 JO     
                                1:22.29 ( )   2:51.93 (1:29.64)                    
  6 Yienger, Maya S           10 Agua Swim Team-MR    2:57.10    2:52.04 JO     
                                1:23.04 ( )   2:52.04 (1:29.00)                    
  7 Milrod, Maya L             9 Flying Dolphins-MR   2:57.98    2:52.65 JO     
                                1:25.29 ( )   2:52.65 (1:27.36)                    
  8 Sharma, Maya               9 NJW-NJ               3:30.00    2:58.47 JO     
                                1:28.31 ( )   2:58.47 (1:30.16)                    
  9 McGeary, Kirstin R         9 NJW-NJ               3:30.00    3:00.77 JO     
                                1:29.03 ( )   3:00.77 (1:31.74)                    
 10 Ketron, Anna E             9 Rivertown Rays-MR    3:10.28    3:04.19        
                                1:30.18 ( )   3:04.19 (1:34.01)                    
 11 Medina, Priscilla         10 COND-MR              3:27.39    3:14.87        
                                1:37.29 ( )   3:14.87 (1:37.58)                    
 12 Greenberg, Elana           9 Agua Swim Team-MR    3:15.22    3:17.08        
                                1:36.98 ( )   3:17.08 (1:40.10)                    
 13 Corridon, Delia E          9 Agua Swim Team-MR    3:16.73    3:17.80        
                                1:36.80 ( )   3:17.80 (1:41.00)                    
 14 Bolster, Nora F           10 Agua Swim Team-MR    3:23.54    3:21.98        
                                1:38.52 ( )   3:21.98 (1:43.46)                    
 15 Hilzen, Greta M            9 NJW-NJ               3:30.00    3:23.34        
                                1:36.36 ( )   3:23.34 (1:46.98)                    
 16 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT    3:47.89        
                                3:48.26 ( )         3:47.89 ( )                    
 17 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              4:10.00    4:24.45        
                                2:02.44 ( )   4:24.45 (2:22.01)                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C           10 Flying Dolphins-MR     38.50      39.21 JO     
  2 Makebish, Ani E           10 NDAC-MR                42.11      41.35 JO     
  3 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR                43.00      41.56 JO     
  4 Salcedo, Bianca           10 Hes_unattached-MR      40.88      42.21 JO     
  5 Ting, Oliva               10 Agua Swim Team-MR      42.91      42.53 JO     
  6 Gormley, Isabel G          9 Agua Swim Team-MR      42.28      42.76 JO     
  7 Yienger, Maya S           10 Agua Swim Team-MR      43.52      43.56 JO     
  8 Corridon, Delia E          9 Agua Swim Team-MR      47.70      43.75 JO     
  9 Choa, Kristina             9 UNABB-MR               46.00      44.81 JO     
 10 Myer, Emma K               9 SeaDragons-NJ          43.45      44.93 JO     
 11 Schwab, Carly A            9 Rivertown Rays-MR      53.47      45.09        
 12 Schatz, Brooke J          10 COND-MR                46.65      45.52        
 13 Ketron, Anna E             9 Rivertown Rays-MR      49.31      45.61        
 14 Mironoff, Claudia          9 Manhattan Makos-MR     44.64      46.28        
 15 Eng, Lauren *              9 Agua Swim Team-MR      47.02      46.85        
 16 Moffitt, Erin             10 SeaDragons-NJ          46.23      46.90        
 17 Dauchez, Alice M          10 Agua Swim Team-MR      47.95      47.55        
 18 Krevitt, Charlotte         9 Agua Swim Team-MR      48.75      47.84        
 19 Block, Alexandra V        10 COND-MR                48.52      48.16        
 20 Milrod, Maya L             9 Flying Dolphins-MR     48.86      48.22        
 21 Greenberg, Elana           9 Agua Swim Team-MR      50.04      48.67        
 22 Mungroo, Melissa R         9 COND-MR                52.87      49.00        
 23 Block, Isabella L         10 COND-MR                51.52      49.04        
 24 Ponnaiya, Claire I         9 Rivertown Rays-MR      55.00      49.25        
 25 Thakur, Simran K           9 Bcny-MR                50.00      49.77        
 26 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR              51.04      49.91        
 27 Tartakovsky, Sonia E      10 Agua Swim Team-MR      46.89      50.58        
 28 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT      50.72        
 29 Medina, Priscilla         10 COND-MR                48.95      51.76        
 30 McGowan, Sofia M           9 Agua Swim Team-MR      53.72      53.47        
 31 Behbehani, Iman           10 COND-MR                53.77      53.68        
 32 Hedvat, Alexis S           9 Agua Swim Team-MR      55.06      54.25        
 33 Green, Sarah M             9 Flying Dolphins-MR        NT      56.56        
 34 Kermanshah, Deba           9 Agua Swim Team-MR      56.50      57.24        
 35 Victor, Melanie            9 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.44        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C           10 Flying Dolphins-MR   1:24.42    1:26.87 JO     
  2 Nichols, Mary H           10 Rivertown Rays-MR    1:34.22    1:27.00 JO     
  3 Fried, Lexi N             10 Flying Dolphins-MR   1:29.28    1:27.41 JO     
  4 Fergus, Shea S            10 Manhattan Makos-MR   1:28.68    1:29.36 JO     
  5 Klein, MiKayla S           9 Wolverines-MR        1:28.36    1:30.70 JO     
  6 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR              1:36.00    1:32.51 JO     
  7 Ting, Oliva               10 Agua Swim Team-MR    1:32.70    1:32.57 JO     
  8 Salcedo, Bianca           10 Hes_unattached-MR    1:31.37    1:34.19 JO     
  9 Gormley, Isabel G          9 Agua Swim Team-MR    1:31.72    1:35.36 JO     
 10 Bryce, Madeline            9 Wolverines-MR        1:33.71    1:36.51 JO     
 11 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              1:45.41    1:38.81        
 12 Lavery, Maeve E           10 APEX-MR              1:40.46    1:39.19        
 13 Mironoff, Claudia          9 Manhattan Makos-MR   1:43.06    1:39.38        
 14 Corridon, Delia E          9 Agua Swim Team-MR    1:39.95    1:39.58        
 15 Krevitt, Charlotte         9 Agua Swim Team-MR    1:36.06    1:40.60        
 16 Medina, Priscilla         10 COND-MR              1:45.77    1:41.54        
 17 Block, Alexandra V        10 COND-MR              1:43.59    1:43.45        
 18 Greenberg, Elana           9 Agua Swim Team-MR    1:47.30    1:44.83        
 19 Bolster, Nora F           10 Agua Swim Team-MR    1:49.13    1:47.64        
 20 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR            1:51.34    1:48.47        
 21 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT    1:50.09        
 22 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:53.22    1:51.51        
 23 Boyd, Victoria E           9 Wolverines-MR        1:48.54    1:53.45        
 24 Ogden, Coco B             10 Agua Swim Team-MR    1:50.50    1:54.40        
 25 Behbehani, Iman           10 COND-MR              1:55.70    1:54.76        
 26 Thakur, Simran K           9 Bcny-MR              1:50.00    2:04.41        
 27 Kermanshah, Deba           9 Agua Swim Team-MR    2:09.11    2:05.94        
 -- Matossian, Caroline K      9 Agua Swim Team-MR    1:43.16         DQ        
      Not on back off wall
 -- Yienger, Maya S           10 Agua Swim Team-MR    1:33.88         DQ        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makebish, Ani E           10 NDAC-MR                43.82      45.04 JO     
  2 Moffitt, Erin             10 SeaDragons-NJ          49.27      46.96 JO     
  3 Weiss, Emily N             9 Flying Dolphins-MR     44.47      47.98 JO     
  4 Schwab, Carly A            9 Rivertown Rays-MR      48.00      48.27 JO     
  5 Fried, Lexi N             10 Flying Dolphins-MR     49.81      49.43 JO     
  6 Mironoff, Claudia          9 Manhattan Makos-MR     49.74      49.45 JO     
  7 Ting, Oliva               10 Agua Swim Team-MR      49.17      50.02 JO     
  8 Parry, Alexa r             9 Wolverines-MR          49.88      50.14 JO     
  9 Neuman, Samantha E         9 Wolverines-MR          51.99      50.76 JO     
 10 Song, Hana J              10 Manhattan Makos-MR     51.25      51.04        
 11 McGeary, Kirstin R         9 NJW-NJ                 53.14      51.07        
 12 Sharma, Maya               9 NJW-NJ                 55.93      51.27        
 13 Choa, Kristina             9 UNABB-MR               51.00      52.17        
 14 Zhang, Sophia              9 Agua Swim Team-MR      50.16      52.50        
 15 Dauchez, Alice M          10 Agua Swim Team-MR      51.42      52.55        
 16 Eng, Lauren *              9 Agua Swim Team-MR      52.93      52.70        
 17 Hilzen, Greta M            9 NJW-NJ                 55.03      52.77        
 18 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR                54.00      53.09        
 19 Ponnaiya, Claire I         9 Rivertown Rays-MR    1:01.00      53.72        
 20 Ketron, Anna E             9 Rivertown Rays-MR      58.21      53.94        
 21 Medina, Priscilla         10 COND-MR                57.17      55.94        
 22 Mungroo, Melissa R         9 COND-MR              1:01.42      56.03        
 23 Block, Isabella L         10 COND-MR              1:00.05      57.08        
 24 Bryce, Madeline            9 Wolverines-MR          54.35      57.09        
 25 Block, Alexandra V        10 COND-MR                56.61      58.22        
 26 Martin, Alyssa D           9 APEX-MR                54.11      58.38        
 27 Hedvat, Alexis S           9 Agua Swim Team-MR      57.89      58.78        
 28 Bolster, Nora F           10 Agua Swim Team-MR      56.39    1:00.39        
 29 Ogden, Coco B             10 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:01.22        
 30 Moon, Zoe S                9 Agua Swim Team-MR    1:05.33    1:01.27        
 31 McGowan, Sofia M           9 Agua Swim Team-MR      56.90    1:01.37        
 32 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:08.03    1:03.86        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makebish, Ani E           10 NDAC-MR              1:36.52    1:35.51 JO     
  2 Weiss, Emily N             9 Flying Dolphins-MR   1:39.82    1:43.71 JO     
  3 Moffitt, Erin             10 SeaDragons-NJ        1:47.25    1:44.24 JO     
  4 Mironoff, Claudia          9 Manhattan Makos-MR   1:48.81    1:46.04 JO     
  5 Fergus, Shea S            10 Manhattan Makos-MR   1:45.69    1:46.20 JO     
  6 Dauchez, Alice M          10 Agua Swim Team-MR    1:51.18    1:47.03 JO     
  7 Tartakovsky, Sonia E      10 Agua Swim Team-MR    1:52.26    1:48.62 JO     
  8 Ting, Oliva               10 Agua Swim Team-MR    1:44.42    1:50.08 JO     
  9 Choa, Kristina             9 UNABB-MR             1:52.00    1:52.48        
 10 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              2:08.12    1:53.99        
 11 Hilzen, Greta M            9 NJW-NJ               1:59.96    1:54.05        
 12 Ponnaiya, Claire I         9 Rivertown Rays-MR    2:25.00    1:55.91        
 13 Myer, Emma K               9 SeaDragons-NJ        1:57.51    1:56.18        
 14 Mungroo, Melissa R         9 COND-MR              1:56.84    1:58.39        
 15 Zarmakoupis, Vicky         9 Bcny-MR              1:58.00    1:59.79        
 16 Santosa, Jessica G         9 Bcny-MR              2:00.00    2:04.12        
 17 Hedvat, Alexis S           9 Agua Swim Team-MR    2:03.92    2:04.70        
 18 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR            1:57.98    2:04.96        
 19 McGowan, Sofia M           9 Agua Swim Team-MR    2:09.78    2:06.07        
 20 Block, Alexandra V        10 COND-MR              2:08.97    2:06.47        
 21 Bolster, Nora F           10 Agua Swim Team-MR    2:01.45    2:08.53        
 22 Green, Sarah M             9 Flying Dolphins-MR        NT    2:08.54        
 23 Block, Isabella L         10 COND-MR              2:15.19    2:09.95        
 24 Behbehani, Iman           10 COND-MR              2:11.73    2:11.38        
 25 Moon, Zoe S                9 Agua Swim Team-MR    2:01.65    2:12.60        
 26 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              2:21.35    2:14.15        
 27 Victor, Melanie            9 Flying Dolphins-MR        NT    2:42.14        
 -- Schwab, Carly A            9 Rivertown Rays-MR    1:52.53         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C           10 Flying Dolphins-MR     38.72      39.41 JO     
  2 Klein, MiKayla S           9 Wolverines-MR          38.28      39.46 JO     
  3 Nichols, Mary H           10 Rivertown Rays-MR      46.23      40.49 JO     
  4 Weiss, Emily N             9 Flying Dolphins-MR     39.99      40.57 JO     
  5 Krevitt, Charlotte         9 Agua Swim Team-MR      41.08      41.28 JO     
  6 Song, Hana J              10 Manhattan Makos-MR     40.26      41.67 JO     
  7 Yienger, Maya S           10 Agua Swim Team-MR      43.16      42.14 JO     
  8 Salcedo, Bianca           10 Hes_unattached-MR      41.29      42.97 JO     
  9 Ketron, Anna E             9 Rivertown Rays-MR      52.66      43.59 JO     
 10 Eng, Lauren *              9 Agua Swim Team-MR      43.76      44.40        
 11 Choa, Kristina             9 UNABB-MR               47.00      44.58        
 12 Schwab, Carly A            9 Rivertown Rays-MR      54.88      44.82        
 13 Ponnaiya, Claire I         9 Rivertown Rays-MR      53.00      46.38        
 14 Sharma, Maya               9 NJW-NJ                 55.00      46.49        
 15 Corridon, Delia E          9 Agua Swim Team-MR      47.40      47.23        
 16 Parry, Alexa r             9 Wolverines-MR          45.27      47.46        
 17 Moffitt, Erin             10 SeaDragons-NJ          51.03      47.82        
 18 Medina, Priscilla         10 COND-MR                47.67      49.63        
 19 McGeary, Kirstin R         9 NJW-NJ                 59.00      49.88        
 20 Boyd, Victoria E           9 Wolverines-MR          54.43      51.28        
 21 Dauchez, Alice M          10 Agua Swim Team-MR      49.06      51.41        
 22 Ogden, Coco B             10 Agua Swim Team-MR      57.89      51.79        
 23 Greenberg, Elana           9 Agua Swim Team-MR      52.69      51.94        
 24 Neuman, Samantha E         9 Wolverines-MR          52.22      52.14        
 25 Moon, Zoe S                9 Agua Swim Team-MR      49.11      52.77        
 26 Kosack, Daria              9 Shy-Mr-MR              55.18      54.48        
 27 McGowan, Sofia M           9 Agua Swim Team-MR         NT      56.09        
 28 Bolster, Nora F           10 Agua Swim Team-MR      53.39      56.32        
 29 Mungroo, Melissa R         9 COND-MR                55.10      57.37        
 30 Martin, Alyssa D           9 APEX-MR                58.87      59.03        
 31 Dumani, Gabriella S       10 Sailfish-MR               NT      59.71        
 32 Goldberg, Emily B          9 Agua Swim Team-MR      58.58    1:00.66        
 33 Kermanshah, Deba           9 Agua Swim Team-MR    1:07.23    1:07.55        
 34 Hedvat, Alexis S           9 Agua Swim Team-MR    1:00.47    1:08.10        
 35 Adorable, Kylie A          9 COND-MR              1:05.00    1:10.27        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Hana J              10 Manhattan Makos-MR   1:29.78    1:30.35 JO     
  2 Milrod, Maya L             9 Flying Dolphins-MR   1:41.10    1:33.55 JO     
  3 Weiss, Emily N             9 Flying Dolphins-MR   1:40.98    1:39.71 JO     
  4 Nichols, Mary H           10 Rivertown Rays-MR    1:50.00    1:40.48 JO     
  5 Krevitt, Charlotte         9 Agua Swim Team-MR    1:40.57    1:40.55 JO     
  6 Sharma, Maya               9 NJW-NJ               2:15.00    1:41.64 JO     
  7 Mironoff, Claudia          9 Manhattan Makos-MR        NT    1:47.19        
  8 Eng, Lauren *              9 Agua Swim Team-MR    1:47.15    1:50.32        
  9 Moon, Zoe S                9 Agua Swim Team-MR    1:57.30    2:00.89        
 10 McGeary, Kirstin R         9 NJW-NJ               2:20.00    2:04.30        
 11 Kermanshah, Deba           9 Agua Swim Team-MR    2:42.32    3:01.00        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              3:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makebish, Ani E           10 NDAC-MR              3:03.86    3:07.15 JO     
                                1:32.45 ( )   3:07.15 (1:34.70)                    
  2 Weiss, Emily N             9 Flying Dolphins-MR   3:14.18    3:12.61 JO     
                                1:35.03 ( )   3:12.61 (1:37.58)                    
  3 Fergus, Shea S            10 Manhattan Makos-MR   3:12.76    3:13.82 JO     
                                1:34.98 ( )   3:13.82 (1:38.84)                    
  4 Gormley, Isabel G          9 Agua Swim Team-MR    3:20.21    3:17.91 JO     
                                1:37.06 ( )   3:17.91 (1:40.85)                    
  5 Sharma, Maya               9 NJW-NJ               3:50.00    3:21.94 JO     
                                1:42.39 ( )   3:21.94 (1:39.55)                    
  6 Zhang, Sophia              9 Agua Swim Team-MR    3:43.19    3:26.09 JO     
                                3:26.09 ( )         3:26.09 ( )                    
  7 Schatz, Brooke J          10 COND-MR              3:43.25    3:26.11 JO     
                                1:39.47 ( )   3:26.11 (1:46.64)                    
  8 Fried, Lexi N             10 Flying Dolphins-MR   3:18.32    3:26.35 JO     
                                1:39.03 ( )   3:26.35 (1:47.32)                    
  9 Dauchez, Alice M          10 Agua Swim Team-MR    3:34.08    3:30.31        
                                1:43.48 ( )   3:30.31 (1:46.83)                    
 10 Hilzen, Greta M            9 NJW-NJ               3:50.00    3:30.49        
                                1:46.28 ( )   3:30.49 (1:44.21)                    
 11 Moon, Zoe S                9 Agua Swim Team-MR    3:45.25    3:58.90        
                                1:54.07 ( )   3:58.90 (2:04.83)                    
 -- Song, Hana J              10 Manhattan Makos-MR   3:09.67         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:36.38 ( )                                        
 -- Mironoff, Claudia          9 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                                1:42.46 ( )        DQ (1:45.77)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                32.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M        12 Agua Swim Team-MR      28.84      29.29 JO     
  2 Chow, Regina              12 UNABB-MR               29.70      30.70 JO     
  3 Makovic, Vanessa          11 Rivertown Rays-MR      33.93      31.50 JO     
  4 Giordano, Leta K          12 Flying Dolphins-MR     31.97      31.69 JO     
  5 McClung, Demi R           12 Rivertown Rays-MR      33.23      31.99 JO     
  6 Carpenter, Jane S         12 Manhattan Makos-MR     32.86      32.07 JO     
  7 Horton, Bridget R         12 RY-NJ                  33.02      32.20 JO     
  8 NG, Jasmine               11 Bcny-MR                32.00      32.30 JO     
  9 Miou, Grace               11 Bcny-MR                31.80      32.37 JO     
 10 Mackrel, Naima J          12 NDAC-MR                30.78      32.40 JO     
 11 Irwin, Amanda P           11 Agua Swim Team-MR      32.00      32.58        
 12 Ackerman, Hadley Chang    11 Agua Swim Team-MR      32.20      32.83        
 13 Jouravlev, Katya R        12 SeaDragons-NJ          32.38      32.97        
 14 Eguchi, Nadia N           11 Agua Swim Team-MR      32.58      33.22        
 15 Sharma, Jaya              11 NJW-NJ                 39.54      34.16        
 16 Weissman, Emily T         11 Agua Swim Team-MR      34.10      34.36        
 17 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR        NT      34.43        
 18 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     35.22      34.50        
 19 Grier, Mary Mckenzie      11 Flying Dolphins-MR     35.30      34.68        
 20 Kyin, Leadora A           11 Agua Swim Team-MR      36.01      34.70        
 21 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                35.40      34.88        
 22 Liu, Frances              12 NJW-NJ                 36.14      34.92        
 23 SU, Rachael               11 UNABB-MR               37.00      34.93        
 24 Irato, Carmela            11 Agua Swim Team-MR      35.41      35.10        
 24 Shirazi, Tara J           11 Agua Swim Team-MR      34.04      35.10        
 26 OH, Sarafina M            12 Agua Swim Team-MR      34.68      35.16        
 27 Tsuei, Angela J           11 COND-MR                35.71      35.35        
 28 Hyatt, Juli M             12 NJW-NJ                 35.30      35.36        
 29 Everson, Sara H           12 Agua Swim Team-MR      35.90      35.40        
 30 Murray, Cecilia V         11 Agua Swim Team-MR      35.28      35.47        
 31 Xu, Grace                 11 Agua Swim Team-MR      35.89      35.49        
 32 Xu, Annie Y               11 NJW-NJ                 40.00      36.09        
 33 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                37.78      36.27        
 34 Trachuk, Anna Maria       12 Harbor Seals-MR        37.03      36.41        
 35 Pena, Desiree             11 Agua Swim Team-MR      37.03      36.79        
 36 Pinzon, Sarah A           11 Flying Dolphins-MR     35.98      36.90        
 37 Coccaro, Shannon M        12 NJW-NJ                 45.00      37.04        
 38 Abdelrahman, Rawan        11 Agua Swim Team-MR      36.48      37.10        
 39 Todd, Emma c              12 Flying Dolphins-MR   1:30.00      37.31        
 40 Myer, Devon J             11 SeaDragons-NJ          38.93      37.50        
 41 Lane, Natasha *           12 Agua Swim Team-MR      38.47      37.62        
 42 Ousmanova, Nicole S       12 Agua Swim Team-MR      37.08      37.81        
 43 Mei, Emily S              11 Agua Swim Team-MR      38.52      37.83        
 44 Habib, Maggie             11 Agua Swim Team-MR      37.56      37.84        
 45 Kuo, Victoria F           11 Agua Swim Team-MR      37.33      37.86        
 46 Johnston, Sophia J        12 NJW-NJ                 39.91      38.47        
 47 Montanez, Leonor M        11 NJW-NJ                 45.00      38.71        
 48 Kotten, Keara L           11 COND-MR                40.14      39.48        
 49 Moffitt, Anna K           12 SeaDragons-NJ          37.47      40.38        
 50 Ioffe, Julia              11 Shy-Mr-MR              44.40      41.28        
 51 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR              40.17      41.30        
 52 Chernobelsky, Elizabeth   11 Shy-Mr-MR              57.34      47.24        
 53 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR               NT      48.83        
 54 Kuriako, Annmarie         12 COND-MR              1:00.00      50.45        
 55 Grossman, Alison M        12 Flying Dolphins-MR     50.86      53.63        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:10.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M        12 Agua Swim Team-MR    1:03.45    1:03.63 JO     
  2 Parry, Nicole A           12 Wolverines-MR        1:03.23    1:04.90 JO     
  3 Chow, Regina              12 UNABB-MR             1:05.00    1:06.57 JO     
  4 McClung, Demi R           12 Rivertown Rays-MR    1:11.21    1:08.26 JO     
  5 Makovic, Vanessa          11 Rivertown Rays-MR    1:14.89    1:09.08 JO     
  6 Eguchi, Nadia N           11 Agua Swim Team-MR    1:08.29    1:09.46 JO     
  7 Horton, Bridget R         12 RY-NJ                1:10.76    1:09.73 JO     
  8 Carpenter, Jane S         12 Manhattan Makos-MR   1:13.37    1:10.15 JO     
  9 Elmassry, Jasmine         12 Agua Swim Team-MR    1:09.98    1:10.16 JO     
 10 Pena, Sarahe              12 Agua Swim Team-MR    1:09.71    1:10.96        
 11 NG, Jasmine               11 Bcny-MR              1:12.00    1:11.90        
 12 Mackrel, Naima J          12 NDAC-MR              1:07.98    1:12.05        
 13 Zerouali, Saida T         11 Agua Swim Team-MR    1:13.22    1:12.26        
 14 Irwin, Amanda P           11 Agua Swim Team-MR    1:10.80    1:12.28        
 15 Miou, Grace               11 Bcny-MR              1:11.00    1:12.84        
 16 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR   1:13.91    1:14.76        
 17 Castaneda, Julia          11 SeaDragons-NJ        1:19.23    1:14.98        
 18 Corridon, Claire D        12 Agua Swim Team-MR    1:15.43    1:15.85        
 19 OH, Sarafina M            12 Agua Swim Team-MR    1:15.16    1:16.16        
 20 Liu, Frances              12 NJW-NJ               1:16.61    1:16.38        
 21 Sharma, Jaya              11 NJW-NJ               1:26.06    1:16.54        
 22 Bryce, Jane               11 Wolverines-MR        1:14.24    1:16.93        
 22 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR               NT    1:16.93        
 24 Adorable, Katie R         11 COND-MR              1:21.08    1:18.03        
 25 Chamberlin, Zoe T         11 APEX-MR              1:17.98    1:18.10        
 26 Everson, Sara H           12 Agua Swim Team-MR    1:18.61    1:18.17        
 27 Xu, Grace                 11 Agua Swim Team-MR    1:18.83    1:18.60        
 28 Cole, Mikaela G           12 APEX-MR              1:13.64    1:18.66        
 29 SU, Rachael               11 UNABB-MR             1:20.00    1:18.85        
 30 Shirazi, Tara J           11 Agua Swim Team-MR    1:19.17    1:19.17        
 31 Murray, Cecilia V         11 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:19.28        
 32 Reginensi, Margot O       12 Agua Swim Team-MR    1:28.93    1:20.95        
 33 Irato, Carmela            11 Agua Swim Team-MR    1:17.87    1:21.31        
 34 Brickman, Natalie L       12 Flying Dolphins-MR   1:24.82    1:21.71        
 35 Pinzon, Sarah A           11 Flying Dolphins-MR   1:20.35    1:21.86        
 36 Kyin, Leadora A           11 Agua Swim Team-MR    1:19.64    1:22.02        
 37 Pena, Desiree             11 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:22.25        
 38 Grier, Mary Mckenzie      11 Flying Dolphins-MR   1:20.08    1:22.32        
 39 Xu, Annie Y               11 NJW-NJ               1:30.14    1:22.90        
 39 Fawer, Hallie             12 Agua Swim Team-MR    1:22.88    1:22.90        
 41 Lachman, Margaret         11 Agua Swim Team-MR    1:22.86    1:22.91        
 42 Mei, Emily S              11 Agua Swim Team-MR    1:24.11    1:23.40        
 43 Kuo, Victoria F           11 Agua Swim Team-MR    1:24.25    1:24.38        
 44 Todd, Emma c              12 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:24.67        
 45 Habib, Maggie             11 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:24.76        
 46 Ousmanova, Nicole S       12 Agua Swim Team-MR    1:25.31    1:26.06        
 47 Lane, Natasha *           12 Agua Swim Team-MR    1:29.69    1:26.87        
 48 Montanez, Leonor M        11 NJW-NJ               1:32.00    1:27.18        
 49 Moffitt, Anna K           12 SeaDragons-NJ        1:29.92    1:28.24        
 50 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR               NT    1:28.71        
 51 Mirzoyev, Beatrice        12 Shy-Mr-MR            1:33.46    1:31.18        
 52 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR            1:28.41    1:34.95        
 53 Enriquez, Simone M        12 DESC-NJ              1:40.11    1:35.74        
 54 Kotten, Keara L           11 COND-MR              1:36.00    1:36.93        
 55 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR               NT    1:46.99        
 56 Kuriako, Annmarie         12 COND-MR              2:11.00    1:51.91        
 57 Crisp, Fiona M            12 COND-MR              2:30.00    1:52.00        
 58 Terry, Kayla L            12 COND-MR              2:07.35    2:05.35        
 59 Grossman, Alison M        12 Flying Dolphins-MR   2:02.64    2:11.08        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Bridget R         12 RY-NJ                2:29.49    2:26.13 JO     
                                1:11.36 ( )   2:26.13 (1:14.77)                    
  2 McClung, Demi R           12 Rivertown Rays-MR    2:39.57    2:26.56 JO     
                                1:10.29 ( )   2:26.56 (1:16.27)                    
  3 Code, Alexa L             12 Manhattan Makos-MR   2:31.37    2:29.11 JO     
                                1:12.38 ( )   2:29.11 (1:16.73)                    
  4 Chow, Regina              12 UNABB-MR             2:26.00    2:29.35 JO     
                                1:12.59 ( )   2:29.35 (1:16.76)                    
  5 Carpenter, Jane S         12 Manhattan Makos-MR   2:36.09    2:29.89 JO     
                                1:13.15 ( )   2:29.89 (1:16.74)                    
  6 Pena, Sarahe              12 Agua Swim Team-MR    2:33.83    2:34.60 JO     
                                1:14.89 ( )   2:34.60 (1:19.71)                    
  7 Zerouali, Saida T         11 Agua Swim Team-MR    2:38.25    2:36.89        
                                1:13.72 ( )   2:36.89 (1:23.17)                    
  8 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR   2:42.31    2:40.40        
                                1:16.37 ( )   2:40.40 (1:24.03)                    
  9 NG, Jasmine               11 Bcny-MR              2:38.00    2:41.18        
                                1:14.32 ( )   2:41.18 (1:26.86)                    
 10 Liu, Frances              12 NJW-NJ               2:46.22    2:41.62        
                                1:19.25 ( )   2:41.62 (1:22.37)                    
 11 Castaneda, Julia          11 SeaDragons-NJ        2:52.93    2:45.72        
                                1:21.40 ( )   2:45.72 (1:24.32)                    
 12 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR               NT    2:46.05        
                                1:20.22 ( )   2:46.05 (1:25.83)                    
 13 Futterman, Aidan G        12 Agua Swim Team-MR    2:41.02    2:47.90        
                                1:21.31 ( )   2:47.90 (1:26.59)                    
 14 Everson, Sara H           12 Agua Swim Team-MR    2:48.49    2:49.54        
                                1:19.91 ( )   2:49.54 (1:29.63)                    
 15 Xu, Annie Y               11 NJW-NJ               3:15.00    2:49.62        
                                1:21.18 ( )   2:49.62 (1:28.44)                    
 16 McDermott, Annie E        11 Flying Dolphins-MR        NT    2:51.85        
                                1:21.75 ( )   2:51.85 (1:30.10)                    
 17 Murray, Cecilia V         11 Agua Swim Team-MR    2:50.55    2:52.10        
                                1:23.65 ( )   2:52.10 (1:28.45)                    
 18 Adorable, Katie R         11 COND-MR              3:08.94    2:52.86        
                                1:21.69 ( )   2:52.86 (1:31.17)                    
 19 Trachuk, Anna Maria       12 Harbor Seals-MR      3:00.73    2:52.94        
                                1:25.40 ( )   2:52.94 (1:27.54)                    
 20 Grier, Mary Mckenzie      11 Flying Dolphins-MR   3:00.81    2:54.94        
                                1:25.76 ( )   2:54.94 (1:29.18)                    
 21 Lachman, Margaret         11 Agua Swim Team-MR    2:58.87    2:55.35        
                                1:26.94 ( )   2:55.35 (1:28.41)                    
 22 Pinzon, Sarah A           11 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:55.90        
                                1:25.33 ( )   2:55.90 (1:30.57)                    
 23 Pena, Desiree             11 Agua Swim Team-MR    2:58.78    2:56.72        
                                1:25.56 ( )   2:56.72 (1:31.16)                    
 24 Johnston, Sophia J        12 NJW-NJ               3:16.05    3:03.32        
                                1:29.14 ( )   3:03.32 (1:34.18)                    
 25 Kuo, Victoria F           11 Agua Swim Team-MR    3:06.42    3:05.25        
 26 Todd, Emma c              12 Flying Dolphins-MR   4:00.00    3:05.57        
                                1:29.32 ( )   3:05.57 (1:36.25)                    
 27 Downes, Claire R          11 COND-MR              3:45.00    3:05.80        
                                1:29.87 ( )   3:05.80 (1:35.93)                    
 28 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              3:02.18    3:11.63        
                                1:30.51 ( )   3:11.63 (1:41.12)                    
 29 Moffitt, Anna K           12 SeaDragons-NJ        3:11.47    3:13.24        
                                1:31.41 ( )   3:13.24 (1:41.83)                    
 30 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR               NT    3:15.25        
                                1:33.17 ( )   3:15.25 (1:42.08)                    
 31 Kotten, Keara L           11 COND-MR              3:55.00    3:22.35        
                                1:36.53 ( )   3:22.35 (1:45.82)                    
 32 Kuriako, Annmarie         12 COND-MR              4:29.00    4:06.91        
                                2:00.36 ( )   4:06.91 (2:06.55)                    
 -- Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR               NT        DNF        
      Did not finish
                                2:03.22 ( )                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                38.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Code, Alexa L             12 Manhattan Makos-MR     35.02      35.29 JO     
  2 Elcott, Ina M             12 MSC-MR                 35.41      35.74 JO     
  3 Mackrel, Naima J          12 NDAC-MR                34.32      36.74 JO     
  4 Jouravlev, Katya R        12 SeaDragons-NJ          35.82      37.26 JO     
  5 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR               NT      37.98 JO     
  6 Miou, Grace               11 Bcny-MR                38.00      38.43 JO     
  7 Xu, Grace                 11 Agua Swim Team-MR      38.67      38.52        
  8 Ackerman, Hadley Chang    11 Agua Swim Team-MR      37.45      38.56        
  9 Carpenter, Jane S         12 Manhattan Makos-MR     39.98      38.58        
 10 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR     38.83      39.12        
 11 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     38.00      39.23        
 12 Weissman, Emily T         11 Agua Swim Team-MR      40.13      39.34        
 13 Corridon, Claire D        12 Agua Swim Team-MR      38.72      39.35        
 14 Castaneda, Julia          11 SeaDragons-NJ          42.98      39.69        
 15 Zerouali, Saida T         11 Agua Swim Team-MR      39.62      39.93        
 16 Irato, Carmela            11 Agua Swim Team-MR      40.23      40.53        
 17 Grier, Mary Mckenzie      11 Flying Dolphins-MR     39.79      40.77        
 18 Ousmanova, Nicole S       12 Agua Swim Team-MR      40.36      40.86        
 19 Makovic, Vanessa          11 Rivertown Rays-MR      39.25      40.89        
 20 Elmassry, Jasmine         12 Agua Swim Team-MR      39.94      41.12        
 21 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR                42.57      41.44        
 22 Tsuei, Angela J           11 COND-MR                40.61      41.74        
 23 Myer, Devon J             11 SeaDragons-NJ          42.32      41.88        
 24 SU, Rachael               11 UNABB-MR               41.00      42.65        
 25 Shirazi, Tara J           11 Agua Swim Team-MR      42.30      42.96        
 26 Everson, Sara H           12 Agua Swim Team-MR      40.30      43.25        
 27 Sharma, Jaya              11 NJW-NJ                 48.65      43.41        
 28 Lane, Natasha *           12 Agua Swim Team-MR      43.65      44.16        
 29 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR              45.63      44.53        
 30 McDermott, Annie E        11 Flying Dolphins-MR     48.71      44.60        
 31 Lachman, Margaret         11 Agua Swim Team-MR      44.66      44.65        
 32 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                42.86      44.68        
 33 Habib, Maggie             11 Agua Swim Team-MR      43.79      45.19        
 34 Pena, Desiree             11 Agua Swim Team-MR      45.52      45.79        
 35 Mei, Emily S              11 Agua Swim Team-MR      44.44      46.14        
 36 Mirzoyev, Beatrice        12 Shy-Mr-MR              48.30      46.88        
 37 Todd, Emma c              12 Flying Dolphins-MR   1:30.00      47.57        
 38 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR               NT      47.64        
 39 Kotten, Keara L           11 COND-MR                51.31      50.51        
 40 Ioffe, Julia              11 Shy-Mr-MR              52.54      51.91        
 41 Grossman, Alison M        12 Flying Dolphins-MR        NT      58.51        
 42 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR               NT    1:00.69        
 43 Kuriako, Annmarie         12 COND-MR              1:08.00    1:03.37        
 -- Chernobelsky, Elizabeth   11 Shy-Mr-MR              54.86         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M        12 Agua Swim Team-MR    1:12.31    1:12.04 JO     
  2 Horton, Bridget R         12 RY-NJ                1:18.69    1:16.07 JO     
  3 Elcott, Ina M             12 MSC-MR               1:16.24    1:17.10 JO     
  4 Jouravlev, Katya R        12 SeaDragons-NJ        1:18.46    1:19.60 JO     
  5 Mackrel, Naima J          12 NDAC-MR              1:15.97    1:20.64 JO     
  6 Pena, Sarahe              12 Agua Swim Team-MR    1:19.44    1:20.65 JO     
  7 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR               NT    1:21.40 JO     
  8 Carpenter, Jane S         12 Manhattan Makos-MR   1:24.52    1:22.43        
  9 Zerouali, Saida T         11 Agua Swim Team-MR    1:21.56    1:22.92        
 10 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR   1:24.31    1:24.57        
 11 Bryce, Jane               11 Wolverines-MR        1:22.61    1:25.32        
 12 Castaneda, Julia          11 SeaDragons-NJ        1:36.96    1:26.42        
 13 OH, Sarafina M            12 Agua Swim Team-MR    1:25.62    1:26.69        
 14 Elmassry, Jasmine         12 Agua Swim Team-MR    1:22.91    1:27.18        
 15 Irato, Carmela            11 Agua Swim Team-MR    1:28.20    1:28.46        
 16 Tsuei, Angela J           11 COND-MR              1:27.03    1:28.81        
 17 Sharma, Jaya              11 NJW-NJ               1:41.91    1:30.18        
 18 Irwin, Amanda P           11 Agua Swim Team-MR    1:19.87    1:30.25        
 19 Xu, Grace                 11 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:30.90        
 20 Everson, Sara H           12 Agua Swim Team-MR    1:28.22    1:32.16        
 21 Adorable, Katie R         11 COND-MR              1:39.41    1:32.65        
 22 Grier, Mary Mckenzie      11 Flying Dolphins-MR   1:28.91    1:32.66        
 23 Johnston, Sophia J        12 NJW-NJ               2:00.00    1:32.78        
 24 Shirazi, Tara J           11 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:32.95        
 25 Fawer, Hallie             12 Agua Swim Team-MR    1:34.42    1:33.16        
 26 Abdelrahman, Rawan        11 Agua Swim Team-MR    1:29.69    1:33.28        
 27 Xu, Annie Y               11 NJW-NJ               1:40.65    1:33.50        
 28 Habib, Maggie             11 Agua Swim Team-MR    1:35.57    1:34.75        
 29 Alexe, Cassandra          11 NJW-NJ               1:37.68    1:34.87        
 30 Lachman, Margaret         11 Agua Swim Team-MR    1:35.12    1:34.97        
 31 Reginensi, Margot O       12 Agua Swim Team-MR    1:41.02    1:35.27        
 32 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:33.90    1:35.75        
 33 McDermott, Annie E        11 Flying Dolphins-MR   1:37.35    1:35.77        
 34 Kowalewski, Maddie L      12 SeaDragons-NJ        1:38.94    1:37.04        
 35 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR            1:39.09    1:37.06        
 36 Noboa, Adriana C          12 DESC-NJ              1:38.67    1:37.10        
 37 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              1:57.48    1:37.34        
 38 Enriquez, Simone M        12 DESC-NJ              1:42.76    1:40.80        
 39 Mirzoyev, Beatrice        12 Shy-Mr-MR            1:43.89    1:40.99        
 40 Kotten, Keara L           11 COND-MR              1:45.00    1:51.56        
 41 Terry, Kayla L            12 COND-MR              2:12.21    2:05.99        
 42 Kuriako, Annmarie         12 COND-MR              2:35.00    2:06.62        
 43 Grossman, Alison M        12 Flying Dolphins-MR        NT    2:08.52        
 44 Crisp, Fiona M            12 COND-MR              2:28.10    2:15.72        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parry, Nicole A           12 Wolverines-MR          37.71      39.08 JO     
  2 Chow, Regina              12 UNABB-MR               39.00      39.74 JO     
  3 Miou, Grace               11 Bcny-MR                39.00      40.61 JO     
  4 NG, Jasmine               11 Bcny-MR                40.00      41.30 JO     
  5 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     40.05      41.41 JO     
  6 Ackerman, Hadley Chang    11 Agua Swim Team-MR      42.24      42.50 JO     
  7 McClung, Demi R           12 Rivertown Rays-MR      43.63      43.40 JO     
  8 Pinzon, Sarah A           11 Flying Dolphins-MR     44.12      43.93        
  9 Jouravlev, Katya R        12 SeaDragons-NJ          42.55      44.25        
 10 Castaneda, Julia          11 SeaDragons-NJ          44.19      44.70        
 11 Chamberlin, Zoe T         11 APEX-MR                44.26      45.16        
 12 Johnston, Sophia J        12 NJW-NJ                 45.67      45.39        
 13 Hyatt, Juli M             12 NJW-NJ                 46.59      45.81        
 14 Alexe, Cassandra          11 NJW-NJ                 45.63      45.90        
 15 Liu, Frances              12 NJW-NJ                 46.76      46.23        
 16 Brickman, Natalie L       12 Flying Dolphins-MR     43.86      46.53        
 17 Moffitt, Anna K           12 SeaDragons-NJ          45.98      46.76        
 18 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                46.65      46.81        
 19 Sharma, Jaya              11 NJW-NJ                 52.01      47.29        
 20 Futterman, Aidan G        12 Agua Swim Team-MR      46.98      47.64        
 21 Bryce, Jane               11 Wolverines-MR          46.57      47.83        
 22 Abdelrahman, Rawan        11 Agua Swim Team-MR      46.67      48.38        
 23 Lane, Natasha *           12 Agua Swim Team-MR      47.31      48.47        
 24 Ousmanova, Nicole S       12 Agua Swim Team-MR      46.41      48.53        
 25 Mei, Emily S              11 Agua Swim Team-MR      49.97      49.16        
 26 Kuo, Victoria F           11 Agua Swim Team-MR      48.52      49.35        
 27 Kyin, Leadora A           11 Agua Swim Team-MR      48.59      49.51        
 28 Irwin, Amanda P           11 Agua Swim Team-MR      47.12      49.58        
 29 Montanez, Leonor M        11 NJW-NJ                 50.00      49.85        
 30 Habib, Maggie             11 Agua Swim Team-MR      50.58      50.41        
 31 Corridon, Claire D        12 Agua Swim Team-MR      53.69      50.68        
 32 McDermott, Annie E        11 Flying Dolphins-MR     49.60      50.82        
 33 Forsyth, Kaitlyn          12 Sailfish-MR               NT      51.62        
 34 Todd, Emma c              12 Flying Dolphins-MR   1:30.00      51.82        
 35 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                49.69      51.90        
 36 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR               NT      53.03        
 37 Enriquez, Simone M        12 DESC-NJ              1:47.30      59.98        
 38 Kuriako, Annmarie         12 COND-MR              1:23.00    1:00.74        
 39 Terry, Kayla L            12 COND-MR              1:09.65    1:08.69        
 -- Fawer, Hallie             12 Agua Swim Team-MR      50.42         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Grossman, Alison M        12 Flying Dolphins-MR     58.23         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M        12 Agua Swim Team-MR    1:22.30    1:22.00 JO     
  2 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR   1:27.20    1:25.01 JO     
  3 Giordano, Leta K          12 Flying Dolphins-MR   1:32.00    1:26.73 JO     
  4 Miou, Grace               11 Bcny-MR              1:22.00    1:27.86 JO     
  5 Chow, Regina              12 UNABB-MR             1:25.00    1:28.29 JO     
  6 NG, Jasmine               11 Bcny-MR              1:25.00    1:28.50 JO     
  7 Horton, Bridget R         12 RY-NJ                1:32.66    1:29.08 JO     
  8 McClung, Demi R           12 Rivertown Rays-MR    1:38.44    1:29.40 JO     
  9 Eguchi, Nadia N           11 Agua Swim Team-MR    1:29.51    1:30.17 JO     
 10 Elmassry, Jasmine         12 Agua Swim Team-MR    1:27.76    1:33.09 JO     
 11 Elcott, Ina M             12 MSC-MR               1:32.99    1:34.34        
 12 O'Shea, Kelli A           11 COND-MR              1:34.12    1:34.75        
 13 Pinzon, Sarah A           11 Flying Dolphins-MR   1:39.14    1:35.51        
 14 Castaneda, Julia          11 SeaDragons-NJ        1:34.21    1:35.89        
 15 Jouravlev, Katya R        12 SeaDragons-NJ        1:31.47    1:36.52        
 16 Pena, Sarahe              12 Agua Swim Team-MR    1:32.35    1:36.62        
 17 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR   1:37.52    1:39.59        
 18 Hyatt, Juli M             12 NJW-NJ               1:39.53    1:39.67        
 19 OH, Sarafina M            12 Agua Swim Team-MR    1:37.38    1:39.99        
 20 Lachman, Margaret         11 Agua Swim Team-MR    1:40.70    1:40.45        
 21 Abdelrahman, Rawan        11 Agua Swim Team-MR    1:39.67    1:40.76        
 22 Lane, Natasha *           12 Agua Swim Team-MR    1:42.42    1:41.49        
 23 Moffitt, Anna K           12 SeaDragons-NJ        1:38.28    1:41.60        
 24 Weissman, Emily T         11 Agua Swim Team-MR    1:39.94    1:42.58        
 25 Irwin, Amanda P           11 Agua Swim Team-MR    1:40.33    1:43.19        
 26 Xu, Grace                 11 Agua Swim Team-MR    1:45.52    1:43.93        
 27 Futterman, Aidan G        12 Agua Swim Team-MR    1:39.96    1:44.69        
 28 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR              1:45.57    1:44.93        
 29 Kuo, Victoria F           11 Agua Swim Team-MR    1:44.12    1:45.46        
 30 Reginensi, Margot O       12 Agua Swim Team-MR    1:51.41    1:45.86        
 31 Adorable, Katie R         11 COND-MR              1:45.97    1:46.39        
 32 Kyin, Leadora A           11 Agua Swim Team-MR    1:46.20    1:46.74        
 33 Corridon, Claire D        12 Agua Swim Team-MR    1:47.12    1:46.78        
 34 Habib, Maggie             11 Agua Swim Team-MR    1:48.49    1:47.01        
 35 Trachuk, Anna Maria       12 Harbor Seals-MR      1:59.87    1:47.87        
 36 Montanez, Leonor M        11 NJW-NJ               2:05.00    1:48.43        
 37 McDermott, Annie E        11 Flying Dolphins-MR   1:59.98    1:48.92        
 38 Mei, Emily S              11 Agua Swim Team-MR    1:47.45    1:48.98        
 39 Myer, Devon J             11 SeaDragons-NJ        1:52.13    1:52.42        
 40 Ioffe, Julia              11 Shy-Mr-MR            1:55.64    1:55.19        
 41 Coccaro, Shannon M        12 NJW-NJ               2:10.00    1:55.86        
 42 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR            2:03.68    1:59.14        
 43 Mirzoyev, Beatrice        12 Shy-Mr-MR            2:05.30    2:03.54        
 44 Grossman, Alison M        12 Flying Dolphins-MR   2:10.01    2:05.31        
 -- Chernobelsky, Elizabeth   11 Shy-Mr-MR            2:15.98         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jouravlev, Katya R        12 SeaDragons-NJ          34.40      33.96 JO     
  2 Ackerman, Hadley Chang    11 Agua Swim Team-MR      32.99      34.22 JO     
  3 Elcott, Ina M             12 MSC-MR                 34.99      34.26 JO     
  4 Mackrel, Naima J          12 NDAC-MR                39.97      34.50 JO     
  5 Miou, Grace               11 Bcny-MR                36.00      35.55 JO     
  6 Eguchi, Nadia N           11 Agua Swim Team-MR      35.27      36.44        
  6 Makovic, Vanessa          11 Rivertown Rays-MR      36.28      36.44        
  8 NG, Jasmine               11 Bcny-MR                36.00      36.49        
  9 Adorable, Katie R         11 COND-MR                38.94      37.60        
 10 Xu, Grace                 11 Agua Swim Team-MR      38.90      39.23        
 11 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     37.98      39.29        
 12 Irato, Carmela            11 Agua Swim Team-MR      40.65      39.99        
 13 Futterman, Aidan G        12 Agua Swim Team-MR      38.65      40.36        
 14 Tsuei, Angela J           11 COND-MR                41.15      40.56        
 15 Reginensi, Margot O       12 Agua Swim Team-MR      53.41      40.57        
 16 Kyin, Leadora A           11 Agua Swim Team-MR      42.88      40.64        
 17 Grier, Mary Mckenzie      11 Flying Dolphins-MR     40.38      40.89        
 18 Johnston, Sophia J        12 NJW-NJ                 45.97      41.03        
 19 Lachman, Margaret         11 Agua Swim Team-MR      42.78      41.12        
 20 Xu, Annie Y               11 NJW-NJ                 45.16      41.39        
 21 Murray, Cecilia V         11 Agua Swim Team-MR      40.03      41.80        
 22 Mei, Emily S              11 Agua Swim Team-MR      40.76      41.86        
 23 Everson, Sara H           12 Agua Swim Team-MR      40.75      42.26        
 24 Ousmanova, Nicole S       12 Agua Swim Team-MR      41.18      42.32        
 25 Brickman, Natalie L       12 Flying Dolphins-MR     49.95      42.43        
 26 Pena, Desiree             11 Agua Swim Team-MR      43.97      42.61        
 27 Noboa, Adriana C          12 DESC-NJ                47.47      42.66        
 28 Cole, Mikaela G           12 APEX-MR                38.08      42.78        
 29 McDermott, Annie E        11 Flying Dolphins-MR     47.14      43.83        
 30 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR                44.29      44.46        
 31 SU, Rachael               11 UNABB-MR               41.00      45.35        
 32 Lymarenko, Kamilla        11 Shy-Mr-MR              47.02      45.78        
 33 Kotten, Keara L           11 COND-MR                52.21      46.80        
 34 Moffitt, Anna K           12 SeaDragons-NJ          47.02      46.87        
 35 Mirzoyev, Beatrice        12 Shy-Mr-MR              46.35      47.68        
 36 Todd, Emma c              12 Flying Dolphins-MR   1:30.00      48.04        
 37 Hyatt, Juli M             12 NJW-NJ                 52.86      49.70        
 38 Mungroo, Andrea R         12 COND-MR                50.58      50.79        
 39 Kowalewski, Maddie L      12 SeaDragons-NJ          47.65      52.41        
 40 Wallace, Kiara            11 Sailfish-MR               NT      53.08        
 41 Apollo, Erin K            11 Sailfish-MR               NT    1:10.02        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:21.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M        12 Agua Swim Team-MR    1:12.57    1:13.79 JO     
  2 Code, Alexa L             12 Manhattan Makos-MR   1:18.99    1:16.65 JO     
  3 Ackerman, Hadley Chang    11 Agua Swim Team-MR    1:16.74    1:16.90 JO     
  4 Elcott, Ina M             12 MSC-MR               1:17.18    1:17.36 JO     
  5 Giordano, Leta K          12 Flying Dolphins-MR        NT    1:17.43 JO     
  6 Eguchi, Nadia N           11 Agua Swim Team-MR    1:16.40    1:18.50 JO     
  7 Corridon, Claire D        12 Agua Swim Team-MR    1:18.23    1:19.02 JO     
  8 Pena, Sarahe              12 Agua Swim Team-MR    1:27.61    1:21.48 JO     
  8 Zerouali, Saida T         11 Agua Swim Team-MR    1:22.73    1:21.48 JO     
 10 Makovic, Vanessa          11 Rivertown Rays-MR    1:31.85    1:22.33        
 11 Liu, Frances              12 NJW-NJ               1:25.15    1:24.49        
 12 Mackrel, Naima J          12 NDAC-MR              1:19.71    1:24.62        
 13 Elmassry, Jasmine         12 Agua Swim Team-MR    1:20.24    1:26.87        
 14 Sharma, Jaya              11 NJW-NJ               1:35.00    1:29.20        
 15 Adorable, Katie R         11 COND-MR              1:40.56    1:29.56        
 16 Tsuei, Angela J           11 COND-MR              1:36.37    1:32.54        
 17 Abdelrahman, Rawan        11 Agua Swim Team-MR    1:32.74    1:32.96        
 18 Irwin, Amanda P           11 Agua Swim Team-MR    1:35.11    1:33.36        
 19 Xu, Annie Y               11 NJW-NJ               1:36.92    1:34.30        
 20 Shirazi, Tara J           11 Agua Swim Team-MR    1:34.85    1:34.34        
 21 OH, Sarafina M            12 Agua Swim Team-MR    1:37.34    1:35.53        
 22 Futterman, Aidan G        12 Agua Swim Team-MR    1:29.37    1:36.81        
 23 Kyin, Leadora A           11 Agua Swim Team-MR    1:40.15    1:36.91        
 24 Reginensi, Margot O       12 Agua Swim Team-MR    1:52.34    1:39.85        
 25 Coccaro, Shannon M        12 NJW-NJ               1:55.00    1:41.85        
 26 Fullerton, Alanna T       12 COND-MR              1:41.54    1:41.94        
 27 Murray, Cecilia V         11 Agua Swim Team-MR    1:37.47    1:44.02        
 28 Irato, Carmela            11 Agua Swim Team-MR    1:38.29    1:45.10        
 29 Johnston, Sophia J        12 NJW-NJ               1:44.81    1:45.91        
 30 Ousmanova, Nicole S       12 Agua Swim Team-MR    1:43.95    1:47.52        
 31 Hyatt, Juli M             12 NJW-NJ               2:15.00    1:49.31        
 32 Montanez, Leonor M        11 NJW-NJ               2:20.00    1:52.82        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:54.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horton, Bridget R         12 RY-NJ                2:47.38    2:39.62 JO     
                                1:15.96 ( )   2:39.62 (1:23.66)                    
  2 McGowan, Alessia M        12 Agua Swim Team-MR    2:39.57    2:40.10 JO     
                                2:40.28 ( )         2:40.10 ( )                    
  3 Parry, Nicole A           12 Wolverines-MR        2:39.19    2:42.84 JO     
                                1:16.72 ( )   2:42.84 (1:26.12)                    
  4 Eguchi, Nadia N           11 Agua Swim Team-MR    2:43.85    2:45.28 JO     
                                1:21.59 ( )   2:45.28 (1:23.69)                    
  5 Elmassry, Jasmine         12 Agua Swim Team-MR    2:43.60    2:48.52 JO     
                                1:23.28 ( )   2:48.52 (1:25.24)                    
  6 Elcott, Ina M             12 MSC-MR               2:48.07    2:48.81 JO     
                                1:17.61 ( )   2:48.81 (1:31.20)                    
  7 McClung, Demi R           12 Rivertown Rays-MR    2:59.96    2:49.62 JO     
                                1:23.38 ( )   2:49.62 (1:26.24)                    
  8 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR   2:50.35    2:49.94 JO     
                                1:22.57 ( )   2:49.94 (1:27.37)                    
  9 Ackerman, Hadley Chang    11 Agua Swim Team-MR    2:49.33    2:50.34 JO     
                                1:20.47 ( )   2:50.34 (1:29.87)                    
 10 Pena, Sarahe              12 Agua Swim Team-MR    2:57.71    2:53.88 JO     
                                1:21.77 ( )   2:53.88 (1:32.11)                    
 11 Chow, Regina              12 UNABB-MR             2:48.00    2:54.45 JO     
                                1:26.28 ( )   2:54.45 (1:28.17)                    
 12 Zerouali, Saida T         11 Agua Swim Team-MR    2:56.67    2:54.56 JO     
                                1:22.06 ( )   2:54.56 (1:32.50)                    
 13 Carpenter, Jane S         12 Manhattan Makos-MR   2:59.13    2:55.41        
                                1:23.59 ( )   2:55.41 (1:31.82)                    
 14 Liu, Frances              12 NJW-NJ               2:58.90    2:58.15        
                                1:28.04 ( )   2:58.15 (1:30.11)                    
 15 Fennell, Emily A          12 Flying Dolphins-MR   3:04.56    3:00.87        
                                1:23.52 ( )   3:00.87 (1:37.35)                    
 16 Corridon, Claire D        12 Agua Swim Team-MR    3:01.07    3:02.04        
                                1:25.06 ( )   3:02.04 (1:36.98)                    
 17 Makovic, Vanessa          11 Rivertown Rays-MR    3:06.94    3:02.35        
                                1:26.06 ( )   3:02.35 (1:36.29)                    
 18 Abdelrahman, Rawan        11 Agua Swim Team-MR    3:06.17    3:09.00        
                                1:33.34 ( )   3:09.00 (1:35.66)                    
 19 Futterman, Aidan G        12 Agua Swim Team-MR    3:14.58    3:12.01        
                                1:34.27 ( )   3:12.01 (1:37.74)                    
 20 Tsuei, Angela J           11 COND-MR              3:17.19    3:13.39        
                                1:31.20 ( )   3:13.39 (1:42.19)                    
 21 Hyatt, Juli M             12 NJW-NJ               3:35.00    3:13.84        
                                1:42.64 ( )   3:13.84 (1:31.20)                    
 22 Alexe, Cassandra          11 NJW-NJ               3:40.53    3:14.72        
                                1:35.83 ( )   3:14.72 (1:38.89)                    
 23 Noboa, Adriana C          12 DESC-NJ              3:30.45    3:15.46        
                                1:34.94 ( )   3:15.46 (1:40.52)                    
 24 Pinzon, Sarah A           11 Flying Dolphins-MR        NT    3:15.93        
                                1:38.56 ( )   3:15.93 (1:37.37)                    
 25 Shirazi, Tara J           11 Agua Swim Team-MR    3:17.04    3:16.54        
                                1:34.14 ( )   3:16.54 (1:42.40)                    
 26 Murray, Cecilia V         11 Agua Swim Team-MR    3:17.12    3:18.54        
                                1:37.45 ( )   3:18.54 (1:41.09)                    
 27 Kuo, Victoria F           11 Agua Swim Team-MR    3:23.67    3:20.95        
                                1:40.77 ( )   3:20.95 (1:40.18)                    
 28 Pena, Desiree             11 Agua Swim Team-MR    3:22.28    3:23.56        
                                1:38.47 ( )   3:23.56 (1:45.09)                    
 29 Lane, Natasha *           12 Agua Swim Team-MR    3:35.51    3:26.93        
                                1:41.17 ( )   3:26.93 (1:45.76)                    
 30 Kowalewski, Maddie L      12 SeaDragons-NJ        3:23.32    3:29.81        
                                1:40.34 ( )   3:29.81 (1:49.47)                    
 31 Montanez, Leonor M        11 NJW-NJ               3:35.00    3:32.43        
                                1:42.71 ( )   3:32.43 (1:49.72)                    
 
Girls 13 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                30.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                16 Agua Swim Team-MR      27.38      28.58 METS   
  2 Sims, Danielle            17 Agua Swim Team-MR      27.77      29.23 METS   
  3 Sun, Angela               16 Agua Swim Team-MR      28.03      29.34 METS   
  4 Reynoso, Jessica M        16 Agua Swim Team-MR      29.32      29.56 METS   
  5 Brickman, Molly E         14 Flying Dolphins-MR     28.85      29.75 METS   
  6 Hain, Karina A            17 Agua Swim Team-MR      30.18      29.88 METS   
  7 Picinich, Annmarie        13 RY-NJ                  29.13      29.92 METS   
  8 Halper, Sophie R          13 Flying Dolphins-MR     28.95      29.96 METS   
  9 Moody, Sophie P           14 NYCC-MR                31.00      30.19 METS   
 10 Lui, Geyanne E            15 Agua Swim Team-MR      30.47      30.25 METS   
 11 Pena, Jarleen B           16 Agua Swim Team-MR      30.84      30.49        
 12 Lim, Kathy                14 RY-NJ                  30.36      30.66        
 13 Kim, Christine            16 RY-NJ                  30.21      30.69        
 14 Nixon, Charlotte A        14 Wolverines-MR          29.64      30.78        
 15 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR            30.13      30.83        
 16 Hare, Maia                14 Manhattan Makos-MR     30.52      30.84        
 17 Robert, Jessica           13 Agua Swim Team-MR      30.48      30.85        
 18 Scott, Lucy E             16 Agua Swim Team-MR      30.24      30.91        
 19 Safovich, Polina F        13 Agua Swim Team-MR      30.07      30.93        
 20 Siegel, Sophie H          13 Flying Dolphins-MR     31.04      31.05        
 21 Mullany, Claire D         17 NYCC-MR                29.50      31.12        
 22 Tilneac, Stephanie J      13 NYCC-MR                30.37      31.14        
 23 Lee, Jamie C              14 RY-NJ                  30.28      31.16        
 24 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR                30.76      31.18        
 25 Chan, Shirley             16 Agua Swim Team-MR      29.97      31.25        
 26 Rodriguez, Keannie M      15 Agua Swim Team-MR      29.92      31.34        
 27 Khal-Laayoun, Yasmina E   14 Agua Swim Team-MR      30.66      31.47        
 28 Kim, Elizabeth G          15 Bcny-MR                29.90      31.48        
 29 Czochanski, Kelly F       14 RY-NJ                  30.91      31.55        
 30 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR                31.50      31.70        
 31 Castaneda, Sierra R       13 SeaDragons-NJ          31.80      31.77        
 32 Taylor, Sophia G          13 Manhattan Makos-MR     31.63      31.79        
 33 O'Rourke, Hannah B        14 RY-NJ                  31.64      31.86        
 34 Vogt, Hailey L            16 NJW-NJ                 32.33      31.94        
 35 Allen, Arnelle M          14 Agua Swim Team-MR      31.27      32.03        
 36 Solin, Julia              13 RY-NJ                  31.25      32.05        
 36 Brown, Nikki G            15 COND-MR                30.85      32.05        
 38 Balderes, Olivia A        15 Manhattan Makos-MR     35.09      32.14        
 39 Lee, Kevyn                17 NYCC-MR                31.97      32.17        
 40 Damsky, Abby K            15 Agua Swim Team-MR      32.01      32.24        
 41 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR                 30.88      32.27        
 42 Makovic, Tiffany          13 Rivertown Rays-MR      31.06      32.30        
 43 Lu, Grace                 13 Agua Swim Team-MR      32.12      32.31        
 44 Vassilieva, Valerie       13 Hes_unattached-MR      31.83      32.35        
 45 Isom, Gabrielle I         13 Agua Swim Team-MR      31.64      32.41        
 46 Nunez, Naomi              15 MSC-MR                 33.09      32.42        
 47 Baione, Alexa V           16 MSC-MR                 30.85      32.48        
 48 Hsiung, Tiffany           15 NJW-NJ                 33.28      32.49        
 49 McPherson-White, Gabriel  16 APEX-MR                32.68      32.54        
 50 Hosking, Amy E            13 Flying Dolphins-MR     34.69      32.57        
 51 Aiello, Jennifer M        18 MSC-MR                 31.11      32.63        
 52 Peralta, Loren S          15 APEX-MR                32.44      32.69        
 53 Johnson, Anna B           14 Sailfish-MR            33.16      32.77        
 54 Gonzalez, Mirna G         13 APEX-MR                32.87      32.78        
 55 Angus, Effie E            15 RY-NJ                  31.67      32.80        
 56 Boos, Lauren M            13 RY-NJ                  33.20      32.88        
 57 Feinblatt, Carly H        14 Flying Dolphins-MR     31.90      32.98        
 58 McClung, Taylor R         14 Rivertown Rays-MR      32.45      33.01        
 59 Degnan, Hayley F          16 NJW-NJ                 33.91      33.03        
 60 Kowalewski, Allie M       13 SeaDragons-NJ          34.82      33.04        
 60 Reynolds, Emily M         14 RY-NJ                  32.40      33.04        
 62 Song, Marissa D           13 Manhattan Makos-MR     33.41      33.12        
 62 Frederickson, Malia J     17 MSC-MR                 33.39      33.12        
 64 Klinovsky, Katarina       13 Agua Swim Team-MR      32.08      33.19        
 65 O'Shea, Cara E            13 COND-MR                33.75      33.23        
 66 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR                31.77      33.26        
 67 Fried, Carly T            13 Flying Dolphins-MR     32.63      33.42        
 68 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR      34.36      33.68        
 69 McNulty-Kowal, Kelsey     18 NJW-NJ                 34.93      33.76        
 70 Herring, Sophia M         14 Manhattan Makos-MR     36.33      33.79        
 71 Farrell, Teresa M         13 COND-MR                35.18      33.85        
 72 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR      32.23      34.08        
 73 Sandoval, Lizbeth         13 Sailfish-MR            35.72      34.20        
 74 Sun, Wanlin               14 NYCC-MR                32.91      34.26        
 75 Farrell, Francesca L      15 RY-NJ                  32.88      34.33        
 76 Barclay, Skye M           13 Flying Dolphins-MR     32.95      34.37        
 77 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR                 32.74      34.47        
 78 Pedoto, Julianne          13 NJW-NJ                 36.24      34.63        
 79 Arnold, Samantha M        15 NJW-NJ                 33.95      34.76        
 79 Montes, Adrianna          13 Manhattan Makos-MR     33.46      34.76        
 81 Lee, Kristine Y           15 COND-MR                35.00      35.00        
 82 Morel-Odierno, Karlett A  16 COND-MR                36.04      35.04        
 83 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR                36.65      35.05        
 84 Bay, Alexandria M         13 Agua Swim Team-MR      34.02      35.14        
 85 Kuo, Elizabeth F          13 Agua Swim Team-MR      34.23      35.21        
 86 O'Meara, Sappha E         13 Flying Dolphins-MR     34.29      35.28        
 86 Mungroo, Steph R          15 COND-MR                34.21      35.28        
 88 Pilipenko, Veronika       15 APEX-MR                34.99      35.34        
 89 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR            33.10      35.50        
 90 Conway, Megan F           13 COND-MR                39.46      35.56        
 91 Young, Nathalie H         13 Flying Dolphins-MR        NT      35.69        
 92 Medina, Melissa           13 COND-MR                34.88      35.73        
 93 Orange, Jordan R          13 Agua Swim Team-MR      35.54      36.07        
 94 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR      36.46      36.18        
 95 Astudillo, Nicole *       13 Agua Swim Team-MR      35.45      36.89        
 96 Talbott, Chancey E        14 COND-MR                36.88      37.07        
 97 Sebben, Juliana V         13 COND-MR                58.00      37.50        
 98 McNamee, Kyra D           14 COND-MR                36.80      37.73        
 99 Gardner, Kaitlyn M        14 COND-MR                35.29      38.00        
100 Day, Noelle C             13 COND-MR                37.26      38.04        
101 Goodman, Laura M          13 COND-MR                38.24      40.08        
102 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR              40.32      40.53        
103 Catalano, Sam             13 COND-MR                41.70      43.11        
104 Jones, Chloe J            16 COND-MR                45.17      43.84        
 
Girls 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                16 Agua Swim Team-MR      59.20    1:00.28 METS   
  2 Brickman, Molly E         14 Flying Dolphins-MR   1:01.87    1:03.45 METS   
  3 Sun, Angela               16 Agua Swim Team-MR    1:01.04    1:03.60 METS   
  4 Reynoso, Jessica M        16 Agua Swim Team-MR    1:04.14    1:04.57 METS   
  5 Halper, Sophie R          13 Flying Dolphins-MR   1:02.63    1:04.77 METS   
  6 Chudy, Charlotte L        16 Agua Swim Team-MR    1:05.68    1:04.87 METS   
  7 Hare, Maia                14 Manhattan Makos-MR   1:04.99    1:05.43        
  8 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               1:05.89    1:05.44        
  9 Oceguera, Mariajose       14 Sailfish-MR          1:06.52    1:05.84        
 10 Lui, Geyanne E            15 Agua Swim Team-MR    1:05.60    1:05.87        
 11 Kim, Christine            16 RY-NJ                1:06.56    1:06.08        
 12 Picinich, Annmarie        13 RY-NJ                1:03.79    1:06.21        
 13 Rodriguez, Keannie M      15 Agua Swim Team-MR    1:04.94    1:06.24        
 14 Chan, Shirley             16 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:06.52        
 15 Kleckner, Sabrina G       14 Agua Swim Team-MR    1:06.92    1:06.63        
 16 Scott, Lucy E             16 Agua Swim Team-MR    1:05.15    1:06.79        
 17 Tan, Cathy                13 Agua Swim Team-MR    1:06.35    1:07.39        
 18 O'Rourke, Hannah B        14 RY-NJ                1:07.69    1:07.42        
 19 Lim, Kathy                14 RY-NJ                1:05.88    1:07.46        
 20 Czochanski, Kelly F       14 RY-NJ                1:05.38    1:07.52        
 21 Seelbach, Leeza A         15 NDAC-MR              1:07.28    1:08.01        
 22 Hsiung, Tiffany           15 NJW-NJ               1:09.42    1:08.14        
 23 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               1:06.24    1:08.43        
 24 Kerrich, Zoe              14 Rivertown Rays-MR    1:13.02    1:08.56        
 25 McClung, Taylor R         14 Rivertown Rays-MR    1:08.26    1:08.87        
 26 Pena, Jarleen B           16 Agua Swim Team-MR    1:06.68    1:08.93        
 27 Castaneda, Sierra R       13 SeaDragons-NJ        1:09.52    1:08.97        
 28 Reynolds, Emily M         14 RY-NJ                1:10.29    1:09.08        
 29 Robert, Jessica           13 Agua Swim Team-MR    1:07.53    1:09.09        
 30 Safovich, Polina F        13 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:09.14        
 31 Kim, Elizabeth G          15 Bcny-MR              1:06.65    1:09.22        
 32 Vogt, Hailey L            16 NJW-NJ               1:09.02    1:09.43        
 33 Degnan, Hayley F          16 NJW-NJ               1:10.57    1:09.60        
 34 Khal-Laayoun, Yasmina E   14 Agua Swim Team-MR    1:06.63    1:09.68        
 35 Eguchi, Lydia             13 Agua Swim Team-MR    1:09.65    1:10.07        
 36 Suarez-Rebling, Mariana   13 Agua Swim Team-MR    1:09.21    1:10.59        
 37 Boos, Lauren M            13 RY-NJ                1:08.81    1:10.60        
 38 Isom, Gabrielle I         13 Agua Swim Team-MR    1:09.57    1:10.74        
 39 Angus, Effie E            15 RY-NJ                1:09.77    1:10.98        
 40 Aiello, Jennifer M        18 MSC-MR               1:06.68    1:11.42        
 41 Taylor, Sophia G          13 Manhattan Makos-MR   1:10.72    1:11.45        
 42 Hosking, Amy E            13 Flying Dolphins-MR   1:10.99    1:11.66        
 43 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              1:11.47    1:11.77        
 44 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               1:11.34    1:11.81        
 45 Farrell, Francesca L      15 RY-NJ                1:11.54    1:11.85        
 46 Frederickson, Malia J     17 MSC-MR               1:13.74    1:12.05        
 47 McNulty-Kowal, Kelsey     18 NJW-NJ               1:14.28    1:12.29        
 48 Allen, Arnelle M          14 Agua Swim Team-MR    1:10.09    1:12.34        
 49 Lee, Jamie C              14 RY-NJ                1:09.07    1:12.36        
 50 Makovic, Tiffany          13 Rivertown Rays-MR    1:09.85    1:12.99        
 51 Herring, Sophia M         14 Manhattan Makos-MR   1:15.67    1:13.09        
 52 Solin, Julia              13 RY-NJ                1:08.72    1:13.21        
 53 Montes, Adrianna          13 Manhattan Makos-MR   1:12.78    1:13.35        
 54 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:11.76    1:13.47        
 55 Johnson, Anna B           14 Sailfish-MR          1:14.81    1:13.55        
 56 Lu, Grace                 13 Agua Swim Team-MR    1:10.90    1:13.63        
 57 Arnold, Samantha M        15 NJW-NJ               1:11.24    1:13.68        
 58 Barclay, Skye M           13 Flying Dolphins-MR   1:10.23    1:13.82        
 59 Klinovsky, Katarina       13 Agua Swim Team-MR    1:10.52    1:13.86        
 60 Vassilieva, Valerie       13 Hes_unattached-MR         NT    1:14.19        
 61 Jung, Camryn N            14 COND-MR              1:13.68    1:14.29        
 62 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    1:10.95    1:14.31        
 63 Song, Marissa D           13 Manhattan Makos-MR   1:11.90    1:14.46        
 64 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    1:16.52    1:14.54        
 65 Farrell, Teresa M         13 COND-MR              1:18.19    1:14.91        
 66 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          1:13.71    1:15.37        
 67 Sandoval, Lizbeth         13 Sailfish-MR          1:17.14    1:15.39        
 68 O'Meara, Sappha E         13 Flying Dolphins-MR   1:12.11    1:15.67        
 69 Bay, Alexandria M         13 Agua Swim Team-MR    1:16.42    1:16.02        
 70 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:10.87    1:16.69        
 71 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:16.44    1:17.01        
 72 Mungroo, Steph R          15 COND-MR              1:20.19    1:17.37        
 73 Pedoto, Julianne          13 NJW-NJ               1:17.61    1:18.08        
 74 Lee, Kristine Y           15 COND-MR              1:17.00    1:18.31        
 75 Astudillo, Nicole *       13 Agua Swim Team-MR    1:25.81    1:18.99        
 76 Morel-Odierno, Karlett A  16 COND-MR              1:19.86    1:19.05        
 77 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:21.87    1:19.54        
 78 Gardner, Kaitlyn M        14 COND-MR              1:14.35    1:19.64        
 79 Izzo, Sarah J             15 NDAC-MR              1:15.76    1:21.95        
 80 Talbott, Chancey E        14 COND-MR              1:25.13    1:24.03        
 81 Makebish, Lucy N          14 NDAC-MR              1:21.71    1:27.59        
 82 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            1:33.49    1:33.44        
 83 Jones, Chloe J            16 COND-MR              1:43.09    1:37.51        
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E         14 Flying Dolphins-MR   2:12.05    2:14.15 METS   
                                1:05.56 ( )   2:14.15 (1:08.59)                    
  2 Suarez, Daniela I         16 Agua Swim Team-MR    2:14.51    2:17.23 METS   
                                1:08.03 ( )   2:17.23 (1:09.20)                    
  3 Chudy, Charlotte L        16 Agua Swim Team-MR    2:15.48    2:19.78        
                                1:08.46 ( )   2:19.78 (1:11.32)                    
  4 Czochanski, Kelly F       14 RY-NJ                2:19.94    2:20.20        
                                1:07.99 ( )   2:20.20 (1:12.21)                    
  5 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               2:18.90    2:20.71        
                                1:08.63 ( )   2:20.71 (1:12.08)                    
  6 Picinich, Annmarie        13 RY-NJ                2:20.46    2:21.46        
                                1:09.40 ( )   2:21.46 (1:12.06)                    
  7 Halper, Sophie R          13 Flying Dolphins-MR   2:15.01    2:21.85        
                                1:10.05 ( )   2:21.85 (1:11.80)                    
  8 Rodriguez, Keannie M      15 Agua Swim Team-MR    2:17.35    2:22.16        
                                1:08.95 ( )   2:22.16 (1:13.21)                    
  9 Gomez, Chelsea O          13 NYCC-MR              2:24.34    2:22.28        
                                1:08.35 ( )   2:22.28 (1:13.93)                    
 10 Siegel, Sophie H          13 Flying Dolphins-MR   2:25.26    2:23.04        
                                1:08.03 ( )   2:23.04 (1:15.01)                    
 11 Tan, Cathy                13 Agua Swim Team-MR    2:22.27    2:23.57        
                                1:10.76 ( )   2:23.57 (1:12.81)                    
 12 Kleckner, Sabrina G       14 Agua Swim Team-MR    2:23.27    2:23.58        
                                1:10.47 ( )   2:23.58 (1:13.11)                    
 13 Scott, Lucy E             16 Agua Swim Team-MR    2:20.42    2:24.08        
                                1:10.07 ( )   2:24.08 (1:14.01)                    
 13 Boos, Lauren M            13 RY-NJ                2:21.61    2:24.08        
                                1:10.90 ( )   2:24.08 (1:13.18)                    
 15 Lim, Kathy                14 RY-NJ                2:22.51    2:24.75        
                                1:10.83 ( )   2:24.75 (1:13.92)                    
 16 Lui, Geyanne E            15 Agua Swim Team-MR    2:20.09    2:25.05        
                                1:10.28 ( )   2:25.05 (1:14.77)                    
 17 Kim, Christine            16 RY-NJ                2:25.67    2:25.27        
                                1:11.13 ( )   2:25.27 (1:14.14)                    
 18 Sun, Angela               16 Agua Swim Team-MR    2:11.38    2:25.36        
                                1:09.48 ( )   2:25.36 (1:15.88)                    
 19 Vogt, Hailey L            16 NJW-NJ               2:26.21    2:25.82        
                                1:11.36 ( )   2:25.82 (1:14.46)                    
 20 Hare, Maia                14 Manhattan Makos-MR   2:24.88    2:26.00        
                                1:09.49 ( )   2:26.00 (1:16.51)                    
 21 Hsiung, Tiffany           15 NJW-NJ               2:26.05    2:26.10        
                                1:11.34 ( )   2:26.10 (1:14.76)                    
 22 O'Rourke, Hannah B        14 RY-NJ                2:25.63    2:27.65        
                                1:12.02 ( )   2:27.65 (1:15.63)                    
 23 Castaneda, Sierra R       13 SeaDragons-NJ        2:26.95    2:27.74        
                                1:11.56 ( )   2:27.74 (1:16.18)                    
 24 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:24.68    2:28.11        
                                1:13.03 ( )   2:28.11 (1:15.08)                    
 25 McClung, Taylor R         14 Rivertown Rays-MR    2:30.54    2:28.13        
                                1:14.07 ( )   2:28.13 (1:14.06)                    
 26 Degnan, Hayley F          16 NJW-NJ               2:28.58    2:28.42        
                                1:12.91 ( )   2:28.42 (1:15.51)                    
 27 Lee, Kevyn                17 NYCC-MR              2:28.37    2:28.74        
                                1:13.23 ( )   2:28.74 (1:15.51)                    
 28 Reynolds, Emily M         14 RY-NJ                2:29.50    2:29.13        
                                1:13.32 ( )   2:29.13 (1:15.81)                    
 29 Moody, Sophie P           14 NYCC-MR              2:35.00    2:29.18        
                                1:12.90 ( )   2:29.18 (1:16.28)                    
 30 Fried, Carly T            13 Flying Dolphins-MR   2:26.10    2:29.45        
                                1:12.10 ( )   2:29.45 (1:17.35)                    
 31 Lipton, Jessica R         13 Flying Dolphins-MR   2:32.79    2:29.52        
                                1:13.71 ( )   2:29.52 (1:15.81)                    
 32 Angus, Effie E            15 RY-NJ                2:28.06    2:29.91        
                                1:13.11 ( )   2:29.91 (1:16.80)                    
 33 Arnold, Samantha M        15 NJW-NJ               2:27.34    2:30.99        
                                1:14.25 ( )   2:30.99 (1:16.74)                    
 34 Feinblatt, Carly H        14 Flying Dolphins-MR   2:28.00    2:31.16        
                                1:14.63 ( )   2:31.16 (1:16.53)                    
 35 Angresano, Gabrielle L    16 NJW-NJ               2:32.05    2:33.03        
                                1:14.30 ( )   2:33.03 (1:18.73)                    
 36 Farrell, Francesca L      15 RY-NJ                2:35.15    2:33.93        
                                1:13.22 ( )   2:33.93 (1:20.71)                    
 37 Solin, Julia              13 RY-NJ                2:33.95    2:33.95        
                                1:15.05 ( )   2:33.95 (1:18.90)                    
 38 Montes, Adrianna          13 Manhattan Makos-MR   2:38.89    2:34.40        
                                1:14.83 ( )   2:34.40 (1:19.57)                    
 39 Kortes, Kelly M           15 NJW-U-NJ             2:35.49    2:34.46        
                                1:15.80 ( )   2:34.46 (1:18.66)                    
 40 Makovic, Tiffany          13 Rivertown Rays-MR    2:33.32    2:34.61        
                                1:16.30 ( )   2:34.61 (1:18.31)                    
 41 Taylor, Sophia G          13 Manhattan Makos-MR   2:33.09    2:34.69        
                                1:15.18 ( )   2:34.69 (1:19.51)                    
 42 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              2:42.69    2:34.74        
                                1:14.43 ( )   2:34.74 (1:20.31)                    
 43 Robert, Jessica           13 Agua Swim Team-MR    2:26.95    2:34.88        
                                1:14.81 ( )   2:34.88 (1:20.07)                    
 44 Damsky, Abby K            15 Agua Swim Team-MR    2:32.55    2:35.12        
                                1:16.10 ( )   2:35.12 (1:19.02)                    
 45 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               2:34.41    2:35.37        
                                1:16.04 ( )   2:35.37 (1:19.33)                    
 46 McNulty-Kowal, Kelsey     18 NJW-NJ               2:26.49    2:35.90        
                                1:14.75 ( )   2:35.90 (1:21.15)                    
 47 Lee, Jamie C              14 RY-NJ                2:30.08    2:36.85        
                                1:13.34 ( )   2:36.85 (1:23.51)                    
 48 Frederickson, Malia J     17 MSC-MR               2:37.06    2:37.65        
                                1:14.20 ( )   2:37.65 (1:23.45)                    
 49 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               2:42.62    2:40.22        
                                1:18.32 ( )   2:40.22 (1:21.90)                    
 50 O'Meara, Sappha E         13 Flying Dolphins-MR   2:41.70    2:40.91        
                                1:19.29 ( )   2:40.91 (1:21.62)                    
 51 Hosking, Amy E            13 Flying Dolphins-MR   2:50.92    2:40.96        
                                1:16.04 ( )   2:40.96 (1:24.92)                    
 52 Sun, Wanlin               14 NYCC-MR              2:36.24    2:41.42        
                                1:17.67 ( )   2:41.42 (1:23.75)                    
 53 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    2:45.00    2:42.25        
                                1:16.95 ( )   2:42.25 (1:25.30)                    
 54 Song, Marissa D           13 Manhattan Makos-MR   2:32.79    2:42.31        
                                1:17.13 ( )   2:42.31 (1:25.18)                    
 55 Balderes, Olivia A        15 Manhattan Makos-MR   2:40.09    2:42.39        
                                1:19.00 ( )   2:42.39 (1:23.39)                    
 56 Herring, Sophia M         14 Manhattan Makos-MR   2:55.99    2:42.57        
 57 Klinovsky, Katarina       13 Agua Swim Team-MR    2:36.30    2:42.95        
                                1:17.38 ( )   2:42.95 (1:25.57)                    
 58 Young, Nathalie H         13 Flying Dolphins-MR        NT    2:42.97        
                                1:18.75 ( )                             2:45.51 ( )
            2:42.97 ( )                                                            
 59 Bernstein, Olive E        16 COND-MR              2:41.43    2:43.24        
                                1:18.76 ( )   2:43.24 (1:24.48)                    
 60 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          2:40.06    2:44.16        
                                1:19.57 ( )   2:44.16 (1:24.59)                    
 61 O'Shea, Cara E            13 COND-MR              2:41.05    2:45.64        
                                1:20.25 ( )   2:45.64 (1:25.39)                    
 62 Gardner, Kaitlyn M        14 COND-MR              2:44.02    2:45.79        
                                1:17.38 ( )   2:45.79 (1:28.41)                    
 63 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    2:32.92    2:45.90        
                                1:18.18 ( )   2:45.90 (1:27.72)                    
 64 Kowalewski, Allie M       13 SeaDragons-NJ        2:54.46    2:46.19        
 65 Sandoval, Lizbeth         13 Sailfish-MR          2:47.52    2:46.46        
                                1:20.62 ( )   2:46.46 (1:25.84)                    
 66 Medina, Melissa           13 COND-MR              2:53.46    2:49.20        
 67 Day, Noelle C             13 COND-MR              2:52.92    2:49.26        
 68 Pedoto, Julianne          13 NJW-NJ               2:49.40    2:51.54        
                                1:24.41 ( )   2:51.54 (1:27.13)                    
 69 Kuo, Elizabeth F          13 Agua Swim Team-MR    2:41.94    2:51.67        
                                1:22.30 ( )   2:51.67 (1:29.37)                    
 70 Morel-Odierno, Karlett A  16 COND-MR              2:57.05    2:54.44        
 71 Mungroo, Steph R          15 COND-MR              3:09.18    2:55.55        
 72 Tavarez, Nancy A          15 APEX-MR              3:01.45    2:56.72        
                                1:20.73 ( )                             2:56.84 ( )
            2:56.72 ( )                                                            
 73 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              2:52.49    2:57.34        
                                1:25.91 ( )   2:57.34 (1:31.43)                    
 74 Orange, Jordan R          13 Agua Swim Team-MR    2:45.00    3:00.58        
                                1:22.09 ( )   3:00.58 (1:38.49)                    
 75 McNamee, Kyra D           14 COND-MR              2:59.81    3:03.64        
 76 Goodman, Laura M          13 COND-MR              3:15.00    3:14.18        
                                1:33.35 ( )                             3:14.30 ( )
            3:14.18 ( )                                                            
 77 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            3:21.47    3:25.06        
                                1:33.70 ( )                             3:20.70 ( )
         3:25.06 (4.36)                                                            
 78 Catalano, Sam             13 COND-MR              3:24.08    3:25.96        
                                1:38.59 ( )                             3:25.87 ( )
         3:25.96 (0.09)                                                            
 79 Jones, Chloe J            16 COND-MR              3:20.00    3:44.42        
                                1:44.60 ( )   3:44.42 (1:59.82)                    
 
Girls 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:14.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                16 Agua Swim Team-MR    1:04.57    1:08.45 METS   
  2 Neal, Lia M               16 Agua Swim Team-MR    1:09.30    1:10.58 METS   
  3 Brickman, Molly E         14 Flying Dolphins-MR   1:09.50    1:11.56 METS   
  4 Sun, Angela               16 Agua Swim Team-MR    1:03.54    1:12.10 METS   
  5 Siegel, Sophie H          13 Flying Dolphins-MR   1:14.37    1:13.29 METS   
  6 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               1:13.01    1:13.44 METS   
  7 Tan, Cathy                13 Agua Swim Team-MR    1:12.80    1:14.66 METS   
  8 Martinez, Adrianna        17 Agua Swim Team-MR    1:12.75    1:14.87 METS   
  9 Chan, Shirley             16 Agua Swim Team-MR    1:11.26    1:16.71        
 10 Smith, Elizabeth S        15 SeaDragons-NJ        1:10.32    1:16.80        
 11 Seelbach, Leeza A         15 NDAC-MR              1:13.18    1:16.89        
 12 Hsiung, Tiffany           15 NJW-NJ               1:14.29    1:16.91        
 13 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:17.74    1:17.10        
 14 O'Rourke, Hannah B        14 RY-NJ                1:21.08    1:17.56        
 15 Aiello, Jennifer M        18 MSC-MR               1:11.04    1:17.91        
 16 Lui, Geyanne E            15 Agua Swim Team-MR    1:13.28    1:18.26        
 17 Safovich, Polina F        13 Agua Swim Team-MR    1:15.91    1:18.45        
 18 Hare, Maia                14 Manhattan Makos-MR   1:24.58    1:19.01        
 19 Taylor, Sophia G          13 Manhattan Makos-MR   1:19.20    1:19.33        
 19 Castaneda, Sierra R       13 SeaDragons-NJ        1:15.85    1:19.33        
 21 Pena, Jarleen B           16 Agua Swim Team-MR    1:18.44    1:19.55        
 22 Khal-Laayoun, Yasmina E   14 Agua Swim Team-MR    1:15.50    1:19.71        
 23 Eguchi, Lydia             13 Agua Swim Team-MR    1:16.66    1:20.09        
 24 Lu, Grace                 13 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:20.20        
 25 Rodriguez, Keannie M      15 Agua Swim Team-MR    1:14.95    1:21.15        
 26 McClung, Taylor R         14 Rivertown Rays-MR    1:18.64    1:21.62        
 27 Robert, Jessica           13 Agua Swim Team-MR    1:18.78    1:22.21        
 28 Lipton, Jessica R         13 Flying Dolphins-MR   1:18.78    1:22.42        
 29 Degnan, Hayley F          16 NJW-NJ               1:22.28    1:22.55        
 30 Frederickson, Malia J     17 MSC-MR               1:25.78    1:22.74        
 31 Klinovsky, Katarina       13 Agua Swim Team-MR    1:20.32    1:22.86        
 32 Barclay, Skye M           13 Flying Dolphins-MR   1:19.92    1:23.12        
 33 Isom, Gabrielle I         13 Agua Swim Team-MR    1:21.99    1:23.79        
 34 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              1:24.58    1:24.33        
 35 Jung, Camryn N            14 COND-MR              1:27.46    1:25.89        
 36 Mungroo, Steph R          15 COND-MR              1:26.63    1:26.05        
 37 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              1:29.24    1:26.09        
 38 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    1:26.33    1:26.95        
 39 Farrell, Francesca L      15 RY-NJ                1:22.20    1:28.15        
 40 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          1:26.19    1:28.53        
 41 Johnson, Anna B           14 Sailfish-MR          1:30.79    1:28.60        
 42 Vassilieva, Valerie       13 Hes_unattached-MR    1:24.35    1:28.84        
 43 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR    1:31.00    1:28.85        
 44 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:25.90    1:28.90        
 45 Morel-Odierno, Karlett A  16 COND-MR              1:29.58    1:30.09        
 46 Medina, Melissa           13 COND-MR              1:26.58    1:30.93        
 47 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:32.21    1:31.32        
 48 Astudillo, Nicole *       13 Agua Swim Team-MR    1:30.16    1:31.58        
 49 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          1:29.91    1:33.54        
 50 Pedoto, Julianne          13 NJW-NJ               1:28.76    1:34.78        
 51 Lee, Kristine Y           15 COND-MR              1:34.00    1:36.78        
 52 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            1:43.41    1:39.86        
 53 Talbott, Chancey E        14 COND-MR              1:41.25    1:42.71        
 54 Jones, Chloe J            16 COND-MR              2:00.00    2:09.33        
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:38.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                16 Agua Swim Team-MR    2:17.84    2:26.30 METS   
                                1:11.56 ( )   2:26.30 (1:14.74)                    
  2 Hain, Karina A            17 Agua Swim Team-MR    2:22.37    2:28.49 METS   
                                1:13.28 ( )   2:28.49 (1:15.21)                    
  3 Tan, Cathy                13 Agua Swim Team-MR    2:33.65    2:34.75 METS   
                                1:16.10 ( )   2:34.75 (1:18.65)                    
  4 Oceguera, Mariajose       14 Sailfish-MR          2:37.91    2:36.22 METS   
                                1:17.55 ( )   2:36.22 (1:18.67)                    
  5 Brickman, Molly E         14 Flying Dolphins-MR   2:28.70    2:37.03 METS   
                                1:17.31 ( )   2:37.03 (1:19.72)                    
  6 Neal, Lia M               16 Agua Swim Team-MR    2:32.23    2:37.16 METS   
                                1:16.19 ( )   2:37.16 (1:20.97)                    
  7 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               2:36.49    2:37.49 METS   
                                1:17.95 ( )   2:37.49 (1:19.54)                    
  8 Czochanski, Kelly F       14 RY-NJ                2:35.87    2:38.87 METS   
                                1:17.92 ( )   2:38.87 (1:20.95)                    
  9 Hsiung, Tiffany           15 NJW-NJ               2:38.26    2:39.89        
                                1:19.44 ( )   2:39.89 (1:20.45)                    
 10 Siegel, Sophie H          13 Flying Dolphins-MR   2:36.94    2:40.35        
                                1:18.00 ( )   2:40.35 (1:22.35)                    
 11 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR              2:38.26    2:40.68        
                                1:18.32 ( )   2:40.68 (1:22.36)                    
 12 Nixon, Charlotte A        14 Wolverines-MR        2:33.97    2:41.68        
                                1:18.74 ( )   2:41.68 (1:22.94)                    
 13 Picinich, Annmarie        13 RY-NJ                2:41.27    2:41.79        
                                1:19.73 ( )   2:41.79 (1:22.06)                    
 14 O'Rourke, Hannah B        14 RY-NJ                2:56.42    2:44.44        
                                1:20.88 ( )   2:44.44 (1:23.56)                    
 15 Chan, Shirley             16 Agua Swim Team-MR    2:32.72    2:44.84        
                                1:20.73 ( )   2:44.84 (1:24.11)                    
 16 Castaneda, Sierra R       13 SeaDragons-NJ        2:38.80    2:45.60        
                                1:21.19 ( )   2:45.60 (1:24.41)                    
 17 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              2:41.91    2:45.88        
                                1:21.49 ( )   2:45.88 (1:24.39)                    
 18 Angus, Effie E            15 RY-NJ                2:33.60    2:46.14        
                                1:19.94 ( )   2:46.14 (1:26.20)                    
 19 Damsky, Abby K            15 Agua Swim Team-MR    2:46.34    2:46.40        
                                1:22.12 ( )   2:46.40 (1:24.28)                    
 20 Aiello, Jennifer M        18 MSC-MR               2:33.78    2:46.84        
                                1:21.05 ( )   2:46.84 (1:25.79)                    
 21 Mullany, Claire D         17 NYCC-MR              3:02.39    2:47.09        
                                1:20.30 ( )   2:47.09 (1:26.79)                    
 22 Tilneac, Stephanie J      13 NYCC-MR              2:43.48    2:47.78        
                                1:22.32 ( )   2:47.78 (1:25.46)                    
 23 Taylor, Sophia G          13 Manhattan Makos-MR   2:47.75    2:49.13        
                                1:22.28 ( )   2:49.13 (1:26.85)                    
 24 Pena, Jarleen B           16 Agua Swim Team-MR    2:46.38    2:49.92        
                                1:23.12 ( )   2:49.92 (1:26.80)                    
 25 Degnan, Hayley F          16 NJW-NJ               2:51.69    2:50.11        
                                1:24.39 ( )   2:50.11 (1:25.72)                    
 26 Eguchi, Lydia             13 Agua Swim Team-MR    2:43.39    2:50.17        
                                1:24.07 ( )   2:50.17 (1:26.10)                    
 27 Lee, Jamie C              14 RY-NJ                2:45.98    2:50.33        
                                1:23.65 ( )   2:50.33 (1:26.68)                    
 28 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               2:47.79    2:50.61        
                                1:24.70 ( )   2:50.61 (1:25.91)                    
 29 Young, Nathalie H         13 Flying Dolphins-MR        NT    2:51.16        
                                1:24.27 ( )   2:51.16 (1:26.89)                    
 30 Lipton, Jessica R         13 Flying Dolphins-MR   2:46.00    2:51.98        
                                1:24.84 ( )   2:51.98 (1:27.14)                    
 31 Lu, Grace                 13 Agua Swim Team-MR    2:43.84    2:52.06        
                                1:24.35 ( )   2:52.06 (1:27.71)                    
 32 Lim, Kathy                14 RY-NJ                2:56.40    2:52.97        
                                1:25.34 ( )   2:52.97 (1:27.63)                    
 33 McClung, Taylor R         14 Rivertown Rays-MR    2:46.70    2:54.50        
                                1:25.91 ( )   2:54.50 (1:28.59)                    
 34 Suarez-Rebling, Mariana   13 Agua Swim Team-MR    2:52.74    2:54.51        
                                1:26.38 ( )   2:54.51 (1:28.13)                    
 35 Moody, Sophie P           14 NYCC-MR              2:45.00    2:55.63        
                                1:27.21 ( )   2:55.63 (1:28.42)                    
 36 Reynolds, Emily M         14 RY-NJ                3:04.40    2:56.56        
                                1:25.36 ( )   2:56.56 (1:31.20)                    
 37 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               2:50.74    2:57.10        
                                1:28.10 ( )   2:57.10 (1:29.00)                    
 38 Boos, Lauren M            13 RY-NJ                2:59.05    2:57.21        
                                1:27.56 ( )   2:57.21 (1:29.65)                    
 39 Solin, Julia              13 RY-NJ                3:06.09    2:58.37        
                                1:29.44 ( )   2:58.37 (1:28.93)                    
 40 Barclay, Skye M           13 Flying Dolphins-MR   2:56.97    2:58.65        
                                1:24.72 ( )   2:58.65 (1:33.93)                    
 41 Peralta, Loren S          15 APEX-MR              2:56.45    3:01.62        
                                1:28.39 ( )   3:01.62 (1:33.23)                    
 42 Kim, Christine            16 RY-NJ                2:45.32    3:03.80        
                                1:29.60 ( )   3:03.80 (1:34.20)                    
 43 Robert, Jessica           13 Agua Swim Team-MR    2:55.60    3:03.93        
                                1:29.68 ( )   3:03.93 (1:34.25)                    
 44 Kuo, Elizabeth F          13 Agua Swim Team-MR    2:51.92    3:04.48        
                                1:31.04 ( )   3:04.48 (1:33.44)                    
 45 Farrell, Francesca L      15 RY-NJ                3:00.93    3:05.16        
                                1:29.73 ( )   3:05.16 (1:35.43)                    
 46 Bay, Alexandria M         13 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:05.98        
                                1:32.24 ( )   3:05.98 (1:33.74)                    
 47 Kowalewski, Allie M       13 SeaDragons-NJ        3:15.03    3:09.46        
                                1:31.79 ( )   3:09.46 (1:37.67)                    
 48 Ciavarella, Faith A       14 COND-MR              3:42.84    3:11.27        
                                1:34.49 ( )   3:11.27 (1:36.78)                    
 -- Orange, Jordan R          13 Agua Swim Team-MR    3:15.00         DQ        
                                1:36.55 ( )        DQ (1:43.65)                    
 
Girls 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        16 Agua Swim Team-MR    1:18.36    1:19.83 METS   
  2 Neal, Lia M               16 Agua Swim Team-MR    1:17.88    1:21.55 METS   
  3 Gardner, Kaitlyn M        14 COND-MR              1:22.72    1:21.68 METS   
  4 Suarez, Daniela I         16 Agua Swim Team-MR    1:18.80    1:22.63 METS   
  5 Fried, Carly T            13 Flying Dolphins-MR   1:21.00    1:23.11 METS   
  6 Nixon, Charlotte A        14 Wolverines-MR        1:22.85    1:23.47 METS   
  7 O'Meara, Sappha E         13 Flying Dolphins-MR   1:21.75    1:24.26 METS   
  8 Scott, Lucy E             16 Agua Swim Team-MR    1:22.13    1:25.51        
  9 Walsh, Georgina           16 NYCC-MR              1:25.57    1:26.67        
 10 Mullany, Claire D         17 NYCC-MR              1:28.17    1:27.28        
 11 Isom, Gabrielle I         13 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:27.31        
 12 Eguchi, Lydia             13 Agua Swim Team-MR    1:26.14    1:28.10        
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   14 Agua Swim Team-MR    1:25.01    1:28.31        
 14 Kleckner, Sabrina G       14 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:28.72        
 15 Baione, Alexa V           16 MSC-MR               1:23.15    1:29.24        
 16 McPherson-White, Gabriel  16 APEX-MR              1:29.57    1:29.59        
 17 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              1:32.69    1:30.47        
 18 Allen, Arnelle M          14 Agua Swim Team-MR    1:29.97    1:30.55        
 19 Safovich, Polina F        13 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:30.88        
 20 Hosking, Amy E            13 Flying Dolphins-MR   1:36.30    1:31.16        
 21 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          1:30.56    1:32.04        
 22 Baione, Rachel E          15 MSC-MR               1:29.07    1:32.23        
 23 Angresano, Gabrielle L    16 NJW-NJ               1:26.29    1:32.33        
 24 Chudy, Charlotte L        16 Agua Swim Team-MR    1:28.35    1:32.95        
 25 Montes, Adrianna          13 Manhattan Makos-MR   1:33.48    1:32.98        
 26 Rodriguez, Keannie M      15 Agua Swim Team-MR    1:27.27    1:33.33        
 27 Oceguera, Mariajose       14 Sailfish-MR               NT    1:34.01        
 28 Kortes, Kelly M           15 NJW-U-NJ             1:30.56    1:34.10        
 29 Medina, Melissa           13 COND-MR              1:33.23    1:34.19        
 30 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               1:30.35    1:34.23        
 31 Herring, Sophia M         14 Manhattan Makos-MR   1:36.89    1:35.16        
 32 Farrell, Teresa M         13 COND-MR              1:41.22    1:35.97        
 33 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          1:34.48    1:36.19        
 34 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    1:37.45    1:36.53        
 35 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    1:36.75    1:36.73        
 36 Suarez-Rebling, Mariana   13 Agua Swim Team-MR    1:30.08    1:36.82        
 37 Pilipenko, Veronika       15 APEX-MR              1:35.44    1:36.92        
 38 Mungroo, Steph R          15 COND-MR              1:39.85    1:37.33        
 39 Sun, Wanlin               14 NYCC-MR              1:34.45    1:37.63        
 40 Vassilieva, Valerie       13 Hes_unattached-MR    1:38.34    1:38.50        
 41 Song, Marissa D           13 Manhattan Makos-MR   1:39.21    1:38.58        
 42 Frederickson, Malia J     17 MSC-MR               1:39.46    1:41.07        
 43 Sandoval, Lizbeth         13 Sailfish-MR               NT    1:41.15        
 44 Bernstein, Olive E        16 COND-MR              1:38.33    1:42.27        
 45 Conway, Megan F           13 COND-MR              1:51.30    1:43.49        
 46 Day, Noelle C             13 COND-MR              1:45.62    1:44.23        
 47 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR    1:46.03    1:44.35        
 48 Bay, Alexandria M         13 Agua Swim Team-MR    1:42.28    1:45.35        
 49 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:44.27    1:48.34        
 50 Astudillo, Nicole *       13 Agua Swim Team-MR    1:43.41    1:49.19        
 51 Johnson, Anna B           14 Sailfish-MR               NT    1:49.57        
 52 Talbott, Chancey E        14 COND-MR              1:55.09    1:50.57        
 53 Lee, Kristine Y           15 COND-MR              1:44.00    1:51.26        
 54 Morel-Odierno, Karlett A  16 COND-MR              1:58.51    1:51.33        
 55 McNamee, Kyra D           14 COND-MR              1:50.75    1:51.70        
 56 Jones, Chloe J            16 COND-MR              2:05.83    1:53.50        
 57 Goodman, Laura M          13 COND-MR              1:52.15    1:58.03        
 58 Catalano, Sam             13 COND-MR              2:01.32    1:59.64        
 59 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            2:04.22    1:59.71        
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              3:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        16 Agua Swim Team-MR    2:48.86    2:53.55 METS   
                                1:24.59 ( )   2:53.55 (1:28.96)                    
  2 Neal, Lia M               16 Agua Swim Team-MR    2:40.82    2:59.87 METS   
                                1:27.72 ( )   2:59.87 (1:32.15)                    
  3 O'Meara, Sappha E         13 Flying Dolphins-MR   2:56.49    3:00.34 METS   
                                1:28.08 ( )   3:00.34 (1:32.26)                    
  4 Kerrich, Zoe              14 Rivertown Rays-MR    3:25.32    3:02.13 METS   
                                1:28.10 ( )   3:02.13 (1:34.03)                    
  5 Scott, Lucy E             16 Agua Swim Team-MR    2:54.34    3:02.39 METS   
                                1:27.62 ( )   3:02.39 (1:34.77)                    
  6 Lu, Grace                 13 Agua Swim Team-MR    2:54.44    3:02.48 METS   
                                1:28.55 ( )   3:02.48 (1:33.93)                    
  7 Gardner, Kaitlyn M        14 COND-MR              3:05.01    3:04.89 METS   
                                1:30.47 ( )   3:04.89 (1:34.42)                    
  8 Martinez, Adrianna        17 Agua Swim Team-MR    3:00.95    3:05.39        
                                1:29.37 ( )   3:05.39 (1:36.02)                    
  9 Solin, Julia              13 RY-NJ                3:03.37    3:06.22        
                                1:31.09 ( )   3:06.22 (1:35.13)                    
 10 Smith, Elizabeth S        15 SeaDragons-NJ        2:49.93    3:06.72        
                                1:29.39 ( )   3:06.72 (1:37.33)                    
 11 Boos, Lauren M            13 RY-NJ                3:09.75    3:09.76        
                                1:33.18 ( )   3:09.76 (1:36.58)                    
 12 Reynolds, Emily M         14 RY-NJ                3:16.51    3:11.03        
                                1:31.50 ( )   3:11.03 (1:39.53)                    
 13 Hosking, Amy E            13 Flying Dolphins-MR   3:12.00    3:16.13        
                                1:34.61 ( )   3:16.13 (1:41.52)                    
 14 Lee, Jamie C              14 RY-NJ                3:07.36    3:16.24        
                                1:33.86 ( )   3:16.24 (1:42.38)                    
 15 Kim, Christine            16 RY-NJ                3:13.30    3:16.37        
                                1:33.13 ( )   3:16.37 (1:43.24)                    
 16 Czochanski, Kelly F       14 RY-NJ                3:22.53    3:16.86        
                                1:36.45 ( )   3:16.86 (1:40.41)                    
 17 Picinich, Annmarie        13 RY-NJ                3:09.77    3:17.65        
                                1:35.43 ( )   3:17.65 (1:42.22)                    
 18 Medina, Melissa           13 COND-MR              3:18.60    3:17.69        
                                1:36.43 ( )   3:17.69 (1:41.26)                    
 19 Angus, Effie E            15 RY-NJ                3:17.33    3:19.72        
                                1:36.18 ( )   3:19.72 (1:43.54)                    
 20 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          3:25.64    3:20.14        
                                1:39.81 ( )   3:20.14 (1:40.33)                    
 21 Oceguera, Mariajose       14 Sailfish-MR               NT    3:20.51        
                                1:42.58 ( )   3:20.51 (1:37.93)                    
 22 Montes, Adrianna          13 Manhattan Makos-MR   3:23.98    3:21.16        
                                1:36.54 ( )   3:21.16 (1:44.62)                    
 23 Allen, Arnelle M          14 Agua Swim Team-MR    3:14.82    3:21.36        
                                1:33.79 ( )   3:21.36 (1:47.57)                    
 24 Bradnock, Taylor A        15 COND-MR              3:27.12    3:22.17        
                                1:35.31 ( )   3:22.17 (1:46.86)                    
 25 Mungroo, Steph R          15 COND-MR              3:28.16    3:23.73        
                                1:39.29 ( )   3:23.73 (1:44.44)                    
 26 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               3:14.23    3:24.37        
                                1:38.28 ( )   3:24.37 (1:46.09)                    
 27 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    3:27.85    3:24.40        
                                1:38.89 ( )   3:24.40 (1:45.51)                    
 28 Farrell, Teresa M         13 COND-MR              3:35.13    3:28.50        
                                1:39.70 ( )   3:28.50 (1:48.80)                    
 29 Izzo, Sarah J             15 NDAC-MR              3:11.42    3:29.51        
                                1:38.93 ( )   3:29.51 (1:50.58)                    
 30 Herring, Sophia M         14 Manhattan Makos-MR        NT    3:30.53        
                                1:41.80 ( )   3:30.53 (1:48.73)                    
 31 Song, Marissa D           13 Manhattan Makos-MR        NT    3:31.12        
                                1:41.77 ( )   3:31.12 (1:49.35)                    
 32 Bay, Alexandria M         13 Agua Swim Team-MR    3:36.34    3:38.97        
                                1:46.42 ( )   3:38.97 (1:52.55)                    
 33 Sandoval, Lizbeth         13 Sailfish-MR               NT    3:41.61        
                                1:46.00 ( )   3:41.61 (1:55.61)                    
 34 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR    3:55.84    3:45.42        
                                1:49.86 ( )   3:45.42 (1:55.56)                    
 35 Kortes, Kelly M           15 NJW-U-NJ             3:04.57    3:53.32        
                                1:36.50 ( )   3:53.32 (2:16.82)                    
 36 Makebish, Lucy N          14 NDAC-MR              3:46.87    3:53.98        
                                1:50.57 ( )   3:53.98 (2:03.41)                    
 -- Lim, Kathy                14 RY-NJ                3:27.56         DQ        
      Downward butterfly kick
                                1:38.71 ( )        DQ (1:41.54)                    
 
Girls 13 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                16 Agua Swim Team-MR    1:04.28    1:06.09 METS   
  2 Hain, Karina A            17 Agua Swim Team-MR    1:08.54    1:07.21 METS   
  3 Sun, Angela               16 Agua Swim Team-MR    1:03.53    1:08.08 METS   
  4 Sims, Danielle            17 Agua Swim Team-MR    1:03.93    1:09.28 METS   
  5 Reynoso, Jessica M        16 Agua Swim Team-MR    1:09.69    1:10.11 METS   
  6 Chan, Shirley             16 Agua Swim Team-MR    1:08.84    1:11.45 METS   
  7 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               1:12.98    1:12.86        
  7 Chudy, Charlotte L        16 Agua Swim Team-MR    1:09.92    1:12.86        
  9 Suarez, Daniela I         16 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:13.35        
 10 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               1:12.91    1:13.59        
 11 Tilneac, Stephanie J      13 NYCC-MR              1:13.77    1:13.79        
 12 Halper, Sophie R          13 Flying Dolphins-MR   1:10.81    1:13.87        
 13 Hare, Maia                14 Manhattan Makos-MR   1:13.29    1:14.25        
 14 Vogt, Hailey L            16 NJW-NJ               1:14.34    1:14.48        
 15 Eguchi, Lydia             13 Agua Swim Team-MR    1:14.76    1:14.61        
 16 Aiello, Jennifer M        18 MSC-MR               1:10.55    1:14.85        
 17 Lui, Geyanne E            15 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:14.93        
 18 Kleckner, Sabrina G       14 Agua Swim Team-MR    1:15.70    1:16.05        
 19 Safovich, Polina F        13 Agua Swim Team-MR    1:14.36    1:16.26        
 20 Lipton, Jessica R         13 Flying Dolphins-MR   1:18.22    1:16.47        
 21 Arnold, Samantha M        15 NJW-NJ               1:15.09    1:17.19        
 22 Pena, Jarleen B           16 Agua Swim Team-MR    1:16.37    1:17.58        
 23 Kortes, Kelly M           15 NJW-U-NJ             1:15.27    1:18.73        
 24 Angresano, Gabrielle L    16 NJW-NJ               1:17.09    1:20.16        
 25 Barclay, Skye M           13 Flying Dolphins-MR   1:23.35    1:20.59        
 26 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          1:23.55    1:20.68        
 27 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               1:21.76    1:20.76        
 28 Isom, Gabrielle I         13 Agua Swim Team-MR    1:19.46    1:21.59        
 29 Baione, Alexa V           16 MSC-MR               1:16.64    1:21.61        
 30 McNulty-Kowal, Kelsey     18 NJW-NJ               1:18.27    1:22.40        
 31 Suarez-Rebling, Mariana   13 Agua Swim Team-MR    1:18.25    1:23.20        
 32 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              1:21.42    1:23.31        
 33 Balderes, Olivia A        15 Manhattan Makos-MR   1:20.19    1:24.00        
 34 Astudillo, Nicole *       13 Agua Swim Team-MR    1:21.88    1:24.93        
 35 Brown, Nikki G            15 COND-MR              1:23.92    1:25.18        
 36 Allen, Arnelle M          14 Agua Swim Team-MR    1:24.07    1:25.30        
 37 Makovic, Tiffany          13 Rivertown Rays-MR    1:25.25    1:26.05        
 38 O'Shea, Cara E            13 COND-MR              1:28.57    1:27.61        
 39 Klinovsky, Katarina       13 Agua Swim Team-MR    1:20.43    1:28.00        
 40 Bernstein, Olive E        16 COND-MR              1:26.16    1:28.52        
 41 Farrell, Teresa M         13 COND-MR              1:45.54    1:28.59        
 42 Lu, Grace                 13 Agua Swim Team-MR    1:22.62    1:28.73        
 43 Johnson, Anna B           14 Sailfish-MR          1:30.25    1:29.21        
 44 Gonzalez, Mirna G         13 APEX-MR              1:29.49    1:30.15        
 45 Lee, Kevyn                17 NYCC-MR              1:27.83    1:31.20        
 46 Vassilieva, Valerie       13 Hes_unattached-MR    1:26.81    1:34.74        
 47 Conway, Megan F           13 COND-MR              1:45.54    1:35.38        
 48 Talbott, Chancey E        14 COND-MR              1:43.40    1:41.10        
 49 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR    1:41.57    1:48.14        
 50 Lee, Kristine Y           15 COND-MR              1:52.00    1:51.16        
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:43.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                16 Agua Swim Team-MR    2:17.33    2:22.51 METS   
                                1:07.95 ( )   2:22.51 (1:14.56)                    
  2 Chudy, Charlotte L        16 Agua Swim Team-MR    2:29.62    2:39.27 METS   
                                1:15.87 ( )   2:39.27 (1:23.40)                    
  3 Vogt, Hailey L            16 NJW-NJ               2:38.76    2:42.81 METS   
                                1:18.52 ( )   2:42.81 (1:24.29)                    
  4 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:45.49    2:43.62 METS   
                                1:18.32 ( )   2:43.62 (1:25.30)                    
  5 Lipton, Jessica R         13 Flying Dolphins-MR   2:49.12    2:46.48        
                                1:19.12 ( )   2:46.48 (1:27.36)                    
  6 Kleckner, Sabrina G       14 Agua Swim Team-MR    2:48.06    2:46.80        
                                1:19.65 ( )   2:46.80 (1:27.15)                    
  7 Arnold, Samantha M        15 NJW-NJ               2:37.31    2:48.75        
                                1:19.07 ( )   2:48.75 (1:29.68)                    
  8 Halper, Sophie R          13 Flying Dolphins-MR   2:44.24    2:50.10        
                                1:21.10 ( )   2:50.10 (1:29.00)                    
  9 Oceguera, Mariajose       14 Sailfish-MR          3:14.77    2:51.90        
                                1:19.78 ( )   2:51.90 (1:32.12)                    
 10 Hare, Maia                14 Manhattan Makos-MR   2:53.36    2:53.27        
                                1:18.76 ( )   2:53.27 (1:34.51)                    
 11 Safovich, Polina F        13 Agua Swim Team-MR    2:46.57    2:54.10        
                                1:22.85 ( )   2:54.10 (1:31.25)                    
 12 Suarez-Rebling, Mariana   13 Agua Swim Team-MR    3:00.37    3:02.67        
                                1:26.68 ( )   3:02.67 (1:35.99)                    
 13 McNulty-Kowal, Kelsey     18 NJW-NJ               2:46.72    3:06.47        
                                1:25.95 ( )   3:06.47 (1:40.52)                    
 14 Bay, Alexandria M         13 Agua Swim Team-MR    2:50.00    3:13.11        
                                1:27.05 ( )   3:13.11 (1:46.06)                    
 15 Barclay, Skye M           13 Flying Dolphins-MR   3:15.17    3:16.03        
                                1:27.35 ( )   3:16.03 (1:48.68)                    
 16 Johnson, Anna B           14 Sailfish-MR               NT    3:26.50        
                                1:36.97 ( )   3:26.50 (1:49.53)                    
 17 Makovic, Tiffany          13 Rivertown Rays-MR         NT    3:36.90        
                                1:32.96 ( )   3:36.90 (2:03.94)                    
 18 Knobler, Sera A           13 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:56.27        
                                1:51.53 ( )   3:56.27 (2:04.74)                    
 
Girls 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:37.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               16 Agua Swim Team-MR    2:19.94    2:28.95 METS   
                                1:08.14 ( )   2:28.95 (1:20.81)                    
  2 Martinez, Adrianna        17 Agua Swim Team-MR    2:37.67    2:36.52 METS   
                                1:14.62 ( )   2:36.52 (1:21.90)                    
  3 Reynoso, Jessica M        16 Agua Swim Team-MR    2:32.75    2:36.83 METS   
                                1:14.51 ( )   2:36.83 (1:22.32)                    
  4 Brickman, Molly E         14 Flying Dolphins-MR   2:38.68    2:37.58        
                                1:15.19 ( )   2:37.58 (1:22.39)                    
  5 Smith, Elizabeth S        15 SeaDragons-NJ        2:32.57    2:40.39        
                                1:16.24 ( )   2:40.39 (1:24.15)                    
  6 Scott, Lucy E             16 Agua Swim Team-MR    2:37.68    2:40.55        
                                1:18.78 ( )   2:40.55 (1:21.77)                    
  7 Bergin, Kate C            14 MSC-MR               2:39.94    2:40.76        
                                1:15.28 ( )   2:40.76 (1:25.48)                    
  8 Chudy, Charlotte L        16 Agua Swim Team-MR    2:35.45    2:41.58        
                                1:15.36 ( )   2:41.58 (1:26.22)                    
  9 Chan, Shirley             16 Agua Swim Team-MR    2:33.07    2:42.56        
                                1:17.98 ( )   2:42.56 (1:24.58)                    
 10 Picinich, Annmarie        13 RY-NJ                2:35.48    2:43.14        
                                1:18.02 ( )   2:43.14 (1:25.12)                    
 11 Kleckner, Sabrina G       14 Agua Swim Team-MR    2:43.81    2:43.48        
                                1:18.24 ( )   2:43.48 (1:25.24)                    
 12 Hsiung, Tiffany           15 NJW-NJ               2:43.82    2:43.51        
                                1:25.50 ( )   2:43.51 (1:18.01)                    
 13 Lui, Geyanne E            15 Agua Swim Team-MR    2:35.88    2:43.71        
                                1:18.45 ( )   2:43.71 (1:25.26)                    
 14 Eguchi, Lydia             13 Agua Swim Team-MR    2:42.58    2:44.61        
                                1:19.75 ( )   2:44.61 (1:24.86)                    
 15 Degnan, Hayley F          16 NJW-NJ               2:45.42    2:46.37        
                                1:19.87 ( )   2:46.37 (1:26.50)                    
 16 Reynolds, Emily M         14 RY-NJ                2:53.09    2:46.89        
                                1:20.80 ( )   2:46.89 (1:26.09)                    
 17 Angus, Effie E            15 RY-NJ                3:03.45    2:47.02        
                                1:20.73 ( )   2:47.02 (1:26.29)                    
 18 Khal-Laayoun, Yasmina E   14 Agua Swim Team-MR    2:40.96    2:47.22        
                                1:18.18 ( )   2:47.22 (1:29.04)                    
 19 Sun, Angela               16 Agua Swim Team-MR    2:29.26    2:47.53        
                                1:15.73 ( )   2:47.53 (1:31.80)                    
 20 Lee, Jamie C              14 RY-NJ                2:41.63    2:47.55        
                                1:19.41 ( )   2:47.55 (1:28.14)                    
 21 Vogt, Hailey L            16 NJW-NJ               2:45.21    2:47.56        
                                1:20.04 ( )   2:47.56 (1:27.52)                    
 22 Bhanji, Ameera            15 MSC-MR               2:49.85    2:48.08        
                                1:19.00 ( )   2:48.08 (1:29.08)                    
 23 Kim, Christine            16 RY-NJ                2:47.56    2:48.27        
                                1:20.73 ( )   2:48.27 (1:27.54)                    
 24 Seelbach, Leeza A         15 NDAC-MR              2:55.01    2:48.39        
                                1:18.51 ( )   2:48.39 (1:29.88)                    
 25 Pena, Jarleen B           16 Agua Swim Team-MR    2:45.69    2:48.41        
                                1:19.15 ( )   2:48.41 (1:29.26)                    
 26 Suarez-Rebling, Mariana   13 Agua Swim Team-MR    2:49.03    2:48.58        
                                1:20.81 ( )   2:48.58 (1:27.77)                    
 27 Kerrich, Zoe              14 Rivertown Rays-MR    2:41.00    2:48.79        
                                1:20.35 ( )   2:48.79 (1:28.44)                    
 28 Boos, Lauren M            13 RY-NJ                2:50.78    2:50.11        
                                1:24.89 ( )   2:50.11 (1:25.22)                    
 29 Solin, Julia              13 RY-NJ                2:47.84    2:50.68        
                                1:23.91 ( )   2:50.68 (1:26.77)                    
 30 Aiello, Jennifer M        18 MSC-MR               2:37.52    2:50.82        
                                1:18.39 ( )   2:50.82 (1:32.43)                    
 31 Rodriguez, Keannie M      15 Agua Swim Team-MR    2:40.64    2:51.02        
                                1:21.38 ( )   2:51.02 (1:29.64)                    
 32 Castaneda, Sierra R       13 SeaDragons-NJ        2:47.32    2:51.63        
                                1:21.70 ( )   2:51.63 (1:29.93)                    
 33 Arnold, Samantha M        15 NJW-NJ               2:49.29    2:53.54        
                                1:23.75 ( )   2:53.54 (1:29.79)                    
 34 Caldwell, Julia A         13 MSC-MR               2:53.86    2:54.11        
                                1:25.22 ( )   2:54.11 (1:28.89)                    
 35 Makovic, Tiffany          13 Rivertown Rays-MR    2:58.58    2:54.58        
                                1:23.24 ( )   2:54.58 (1:31.34)                    
 36 Ruiz, Vanessa D           13 Sailfish-MR          3:00.09    2:54.75        
                                1:26.34 ( )   2:54.75 (1:28.41)                    
 37 O'Rourke, Hannah B        14 RY-NJ                3:26.18    2:54.95        
                                1:21.37 ( )   2:54.95 (1:33.58)                    
 38 Isom, Gabrielle I         13 Agua Swim Team-MR    2:53.92    2:55.42        
                                1:24.35 ( )   2:55.42 (1:31.07)                    
 39 O'Meara, Sappha E         13 Flying Dolphins-MR   2:55.21    2:55.81        
                                  22.98 ( )   2:55.81 (2:32.83)                    
 40 Kortes, Kelly M           15 NJW-U-NJ             2:51.58    2:56.08        
                                1:24.53 ( )   2:56.08 (1:31.55)                    
 41 McClung, Taylor R         14 Rivertown Rays-MR    2:53.85    2:58.24        
                                1:25.63 ( )   2:58.24 (1:32.61)                    
 42 Song, Marissa D           13 Manhattan Makos-MR   2:57.86    2:58.66        
                                1:22.86 ( )   2:58.66 (1:35.80)                    
 43 Rendon, Jazmin            13 NDAC-MR              2:55.24    2:59.18        
                                1:25.31 ( )   2:59.18 (1:33.87)                    
 44 Allen, Arnelle M          14 Agua Swim Team-MR    2:57.67    2:59.54        
                                1:26.04 ( )   2:59.54 (1:33.50)                    
 45 Montes, Adrianna          13 Manhattan Makos-MR        NT    2:59.77        
                                1:29.09 ( )   2:59.77 (1:30.68)                    
 46 Hosking, Amy E            13 Flying Dolphins-MR   3:00.00    3:00.06        
                                1:26.73 ( )   3:00.06 (1:33.33)                    
 47 Farrell, Francesca L      15 RY-NJ                3:00.25    3:00.34        
                                1:25.04 ( )   3:00.34 (1:35.30)                    
 48 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    2:59.79    3:00.54        
                                1:28.76 ( )   3:00.54 (1:31.78)                    
 49 Taylor, Sophia G          13 Manhattan Makos-MR   3:23.97    3:00.76        
                                1:24.47 ( )   3:00.76 (1:36.29)                    
 50 Medina, Melissa           13 COND-MR              3:06.90    3:00.96        
                                1:31.75 ( )   3:00.96 (1:29.21)                    
 51 Frederickson, Malia J     17 MSC-MR               3:00.33    3:01.12        
                                1:23.84 ( )   3:01.12 (1:37.28)                    
 52 Robert, Jessica           13 Agua Swim Team-MR    2:50.83    3:02.03        
                                1:28.03 ( )   3:02.03 (1:34.00)                    
 53 McNulty-Kowal, Kelsey     18 NJW-NJ               2:53.58    3:03.00        
                                1:24.72 ( )   3:03.00 (1:38.28)                    
 54 Sandoval, Lizbeth         13 Sailfish-MR          3:09.90    3:03.31        
                                1:28.49 ( )   3:03.31 (1:34.82)                    
 55 Ouldibbat, Laila          16 Sailfish-MR          3:00.98    3:04.43        
                                1:32.32 ( )   3:04.43 (1:32.11)                    
 56 Farrell, Teresa M         13 COND-MR              3:17.37    3:04.72        
                                1:30.00 ( )   3:04.72 (1:34.72)                    
 57 Gardner, Kaitlyn M        14 COND-MR              3:03.76    3:06.00        
                                1:37.13 ( )   3:06.00 (1:28.87)                    
 58 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    3:09.60    3:07.43        
                                1:31.26 ( )   3:07.43 (1:36.17)                    
 59 Vassilieva, Valerie       13 Hes_unattached-MR    3:21.88    3:08.05        
                                1:33.11 ( )   3:08.05 (1:34.94)                    
 60 Brown, Nikki G            15 COND-MR              2:59.53    3:09.04        
                                1:28.07 ( )   3:09.04 (1:40.97)                    
 61 Klinovsky, Katarina       13 Agua Swim Team-MR    2:58.20    3:09.41        
                                1:30.02 ( )   3:09.41 (1:39.39)                    
 62 Astudillo, Nicole *       13 Agua Swim Team-MR    3:05.15    3:10.53        
                                1:29.86 ( )   3:10.53 (1:40.67)                    
 63 Dorsey, Kai V             13 Agua Swim Team-MR    3:01.41    3:10.60        
                                1:29.50 ( )   3:10.60 (1:41.10)                    
 64 Izzo, Sarah J             15 NDAC-MR              2:55.49    3:11.21        
                                1:30.69 ( )   3:11.21 (1:40.52)                    
 65 Jung, Camryn N            14 COND-MR              3:00.00    3:13.43        
                                1:32.23 ( )   3:13.43 (1:41.20)                    
 66 Pedoto, Julianne          13 NJW-NJ               3:14.23    3:14.39        
                                1:35.99 ( )   3:14.39 (1:38.40)                    
 67 Day, Noelle C             13 COND-MR              3:14.49    3:15.43        
                                1:36.14 ( )   3:15.43 (1:39.29)                    
 68 Talbott, Chancey E        14 COND-MR              3:19.03    3:26.82        
                                1:40.86 ( )   3:26.82 (1:45.96)                    
 69 Gatman, Djulieta          13 Shy-Mr-MR            3:44.87    3:41.41        
                                1:47.76 ( )   3:41.41 (1:53.65)                    
 70 Lee, Kristine Y           15 COND-MR              3:20.00    3:45.16        
                                1:42.05 ( )   3:45.16 (2:03.11)                    
 71 Jones, Chloe J            16 COND-MR              3:45.00    4:10.38        
                                2:05.51 ( )   4:10.38 (2:04.87)                    
 -- Herring, Sophia M         14 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                                1:33.97 ( )        DQ (1:37.71)                    
 -- Czochanski, Kelly F       14 RY-NJ                2:42.55         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                                1:17.23 ( )        DQ (1:25.09)                    
 -- Lim, Kathy                14 RY-NJ                2:50.86         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                                1:18.67 ( )        DQ (1:28.54)                    
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          10 Manhattan Makos-MR     31.21      31.82 JO     
  2 Lin, Thomas                9 Bcny-MR                32.90      33.61 JO     
  3 Duthie, Zachary J         10 Agua Swim Team-MR      34.09      34.42 JO     
  4 Moy, Christian            10 Manhattan Makos-MR     36.14      34.80 JO     
  5 Stukelman, Asher B         9 Agua Swim Team-MR      35.28      34.86 JO     
  6 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR                34.50      35.32 JO     
  7 Lugato, Pietro M          10 Agua Swim Team-MR      37.22      36.22 JO     
  8 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR                36.96      36.47 JO     
  9 Kumeno, Kai               10 Agua Swim Team-MR      36.31      36.61 JO     
 10 Morrison, Marquise         9 Hes_unattached-MR      35.03      36.94 JO     
 11 Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR                37.44      37.44 JO     
 12 Porges, Dylan R           10 Flying Dolphins-MR     38.05      37.45 JO     
 13 Duthie, Luke D             9 Agua Swim Team-MR      38.90      37.75        
 14 Park, Justin              10 NJW-NJ                 48.00      38.07        
 15 Fairbanks, Matthew        10 Agua Swim Team-MR      40.30      38.56        
 16 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR              42.20      39.43        
 17 Talbott, Cooper J         10 COND-MR                40.98      40.04        
 18 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR              39.02      40.08        
 19 Vardanian, Michael P      10 Agua Swim Team-MR      40.16      40.13        
 20 Choi, Justin              10 NJW-NJ                 48.00      40.17        
 21 Tsai, Brian C              9 Bcny-MR                30.00      40.76        
 22 Earley, Liam P             9 Bcny-MR                40.00      41.34        
 23 Nacos, William C           9 Agua Swim Team-MR      42.78      41.85        
 24 Nacos, Teddy J            10 Agua Swim Team-MR      44.52      42.16        
 25 Hinckley, Charlie          9 Agua Swim Team-MR      43.29      43.06        
 26 Smith, Christopher C       9 SeaDragons-NJ          46.15      45.99        
 27 Dresser, Kiefer K         10 Agua Swim Team-MR      45.12      46.51        
 28 Bialik, Richie G          10 COND-MR                46.38      46.83        
 29 Kantar, Kevin F           10 COND-MR              1:08.00      46.97        
 30 Kenvin, Matthew D          9 Agua Swim Team-MR      45.84      47.52        
 31 Paseltiner, Benjamin G     9 COND-MR                49.01      47.96        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel j         10 Wolverines-MR        1:10.15    1:12.02 JO     
  2 Duthie, Zachary J         10 Agua Swim Team-MR    1:13.77    1:14.43 JO     
  3 Tsukikawa, Yugo            9 Wolverines-MR        1:18.41    1:16.18 JO     
  4 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR              1:15.98    1:16.64 JO     
  5 Fields, Noah W            10 Agua Swim Team-MR    1:17.92    1:17.37 JO     
  6 Stukelman, Asher B         9 Agua Swim Team-MR    1:16.42    1:17.84 JO     
  7 Moy, Christian            10 Manhattan Makos-MR   1:19.82    1:18.83 JO     
  8 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR              1:14.00    1:20.58 JO     
  9 Lugato, Pietro M          10 Agua Swim Team-MR    1:23.30    1:21.06 JO     
 10 Duthie, Luke D             9 Agua Swim Team-MR    1:20.96    1:21.70 JO     
 11 Landy, Luis S              9 DESC-NJ              1:40.90    1:26.37        
 12 Stickle, Gage R            9 NDAC-MR              1:33.35    1:26.64        
 13 Tolpina, Axel             10 Shy-Mr-MR            1:29.09    1:26.65        
 14 Bushati, Aldo             10 APEX-MR              1:23.33    1:26.76        
 15 Kumeno, Kai               10 Agua Swim Team-MR    1:25.18    1:27.43        
 16 Hassan, Marwan            10 NJW-NJ               1:45.00    1:27.98        
 17 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR            1:32.79    1:29.29        
 18 Fairbanks, Matthew        10 Agua Swim Team-MR    1:28.44    1:30.13        
 19 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:27.49    1:32.40        
 20 Lionti, Nicholas V        10 Agua Swim Team-MR    1:32.66    1:32.64        
 21 Nacos, Teddy J            10 Agua Swim Team-MR    1:34.22    1:32.83        
 22 Nacos, William C           9 Agua Swim Team-MR    1:38.92    1:32.93        
 23 Tsai, Brian C              9 Bcny-MR              1:08.00    1:35.28        
 24 Earley, Liam P             9 Bcny-MR              1:30.00    1:35.56        
 25 Hinckley, Charlie          9 Agua Swim Team-MR    1:33.02    1:36.28        
 26 Dresser, Kiefer K         10 Agua Swim Team-MR    1:34.00    1:36.80        
 27 Brown, Callum C            9 Agua Swim Team-MR    1:59.90    1:38.39        
 28 Kenvin, Matthew D          9 Agua Swim Team-MR    1:44.53    1:41.61        
 29 Paseltiner, Benjamin G     9 COND-MR              1:44.20    1:45.43        
 30 Kantar, Kevin F           10 COND-MR              1:44.58    1:48.24        
 31 Yang, Samuel              10 COND-MR              1:43.29    1:50.68        
 32 Fan, Timmy Z              10 COND-MR              2:01.69    1:52.20        
 -- Morrison, Marquise         9 Hes_unattached-MR    1:23.11         DQ        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:00.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duthie, Zachary J         10 Agua Swim Team-MR    2:36.60    2:35.01 JO     
                                1:14.74 ( )   2:35.01 (1:20.27)                    
  2 Fields, Noah W            10 Agua Swim Team-MR    2:44.55    2:47.26 JO     
                                1:19.91 ( )   2:47.26 (1:27.35)                    
  3 Park, Justin              10 NJW-NJ               3:30.00    2:54.29 JO     
                                1:24.67 ( )   2:54.29 (1:29.62)                    
  4 Stukelman, Asher B         9 Agua Swim Team-MR    2:53.22    2:55.84 JO     
                                1:23.96 ( )   2:55.84 (1:31.88)                    
  5 Lugato, Pietro M          10 Agua Swim Team-MR    2:58.02    2:58.19 JO     
                                1:26.31 ( )   2:58.19 (1:31.88)                    
  6 Duthie, Luke D             9 Agua Swim Team-MR    3:05.50    3:02.25        
                                1:27.85 ( )   3:02.25 (1:34.40)                    
  7 Vardanian, Michael P      10 Agua Swim Team-MR    3:09.13    3:04.62        
                                1:27.95 ( )   3:04.62 (1:36.67)                    
  8 Choi, Justin              10 NJW-NJ               3:30.00    3:06.03        
                                1:29.33 ( )   3:06.03 (1:36.70)                    
  9 Kumeno, Kai               10 Agua Swim Team-MR    3:08.97    3:08.14        
                                1:31.26 ( )   3:08.14 (1:36.88)                    
 10 Talbott, Cooper J         10 COND-MR              3:11.91    3:08.45        
                                1:29.68 ( )   3:08.45 (1:38.77)                    
 11 Nacos, William C           9 Agua Swim Team-MR    3:13.47    3:11.17        
                                1:35.74 ( )   3:11.17 (1:35.43)                    
 12 Lionti, Nicholas V        10 Agua Swim Team-MR    3:22.48    3:13.33        
                                1:36.11 ( )   3:13.33 (1:37.22)                    
 13 Nacos, Teddy J            10 Agua Swim Team-MR    3:11.32    3:13.97        
                                1:35.24 ( )   3:13.97 (1:38.73)                    
 14 Hassan, Marwan            10 NJW-NJ               3:40.00    3:14.89        
                                1:30.79 ( )   3:14.89 (1:44.10)                    
 15 Mark, Colin M             10 Agua Swim Team-MR    3:21.46    3:18.99        
                                  20.87 ( )   3:18.99 (2:58.12)                    
 16 Hinckley, Charlie          9 Agua Swim Team-MR    3:24.66    3:21.95        
                                1:39.99 ( )   3:21.95 (1:41.96)                    
 17 Bialik, Richie G          10 COND-MR              3:45.00    3:33.58        
                                1:42.28 ( )   3:33.58 (1:51.30)                    
 18 Kenvin, Matthew D          9 Agua Swim Team-MR    3:50.79    3:36.81        
                                1:43.81 ( )   3:36.81 (1:53.00)                    
 19 Paseltiner, Benjamin G     9 COND-MR              3:58.68    3:51.47        
                                1:54.77 ( )   3:51.47 (1:56.70)                    
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                9 Bcny-MR                36.00      38.68 JO     
  2 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR                38.00      39.99 JO     
  3 Moy, Christian            10 Manhattan Makos-MR     45.73      43.30 JO     
  4 Tsai, Brian C              9 Bcny-MR                36.00      43.87 JO     
  5 Mark, Colin M             10 Agua Swim Team-MR      44.90      45.50        
  6 Talbott, Cooper J         10 COND-MR                45.82      45.70        
  7 Porges, Dylan R           10 Flying Dolphins-MR     46.44      47.99        
  8 Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR                44.18      48.02        
  9 Hinckley, Charlie          9 Agua Swim Team-MR      49.82      48.06        
 10 Smith, Christopher C       9 SeaDragons-NJ          49.47      48.07        
 11 Nacos, Teddy J            10 Agua Swim Team-MR      52.79      48.12        
 12 Vardanian, Michael P      10 Agua Swim Team-MR      47.21      48.25        
 13 Morrison, Marquise         9 Hes_unattached-MR      47.61      48.37        
 14 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR              51.97      48.44        
 15 Earley, Liam P             9 Bcny-MR                45.00      48.61        
 16 Fairbanks, Matthew        10 Agua Swim Team-MR      47.33      48.70        
 17 Lionti, Nicholas V        10 Agua Swim Team-MR      48.02      48.88        
 18 Nacos, William C           9 Agua Swim Team-MR      55.36      49.13        
 19 Dresser, Kiefer K         10 Agua Swim Team-MR      49.00      51.95        
 20 Kenvin, Matthew D          9 Agua Swim Team-MR      51.37      53.60        
 21 Paseltiner, Benjamin G     9 COND-MR                53.30      55.24        
 22 Kantar, Kevin F           10 COND-MR              1:08.00      58.15        
 23 Bialik, Richie G          10 COND-MR                57.38      59.38        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                9 Bcny-MR              1:16.00    1:21.79 JO     
  2 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR              1:23.00    1:25.94 JO     
  3 Duthie, Zachary J         10 Agua Swim Team-MR    1:27.01    1:26.86 JO     
  4 Fields, Noah W            10 Agua Swim Team-MR    1:28.30    1:27.67 JO     
  5 Torres, Nick               9 Wolverines-MR        1:25.07    1:28.93 JO     
  6 Matossian, Cameron T       9 Agua Swim Team-MR    1:28.09    1:31.58 JO     
  7 Park, Justin              10 NJW-NJ               1:50.00    1:32.51 JO     
  8 Tsai, Brian C              9 Bcny-MR              1:19.00    1:35.29 JO     
  9 Choi, Justin              10 NJW-NJ               1:45.00    1:38.82        
 10 Talbott, Cooper J         10 COND-MR              1:42.26    1:39.08        
 11 Hassan, Marwan            10 NJW-NJ               1:45.00    1:39.18        
 12 Fairbanks, Matthew        10 Agua Swim Team-MR    1:38.49    1:39.79        
 13 Nacos, William C           9 Agua Swim Team-MR    1:42.12    1:40.39        
 14 Hinckley, Charlie          9 Agua Swim Team-MR    1:49.71    1:41.69        
 15 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:42.98    1:41.88        
 16 Porges, Dylan R           10 Flying Dolphins-MR   1:37.45    1:42.59        
 17 Lionti, Nicholas V        10 Agua Swim Team-MR    1:43.74    1:43.45        
 18 Smith, Christopher C       9 SeaDragons-NJ        1:49.14    1:44.78        
 19 Nacos, Teddy J            10 Agua Swim Team-MR    1:48.50    1:47.06        
 20 Earley, Liam P             9 Bcny-MR              1:44.00    1:48.23        
 21 Yang, Samuel              10 COND-MR              1:57.18    1:58.25        
 22 Kantar, Kevin F           10 COND-MR              2:28.42    2:09.70        
 -- Bushati, Aldo             10 APEX-MR              1:39.26         DQ        
      Not on back off wall
 -- Landy, Luis S              9 DESC-NJ              1:51.01         DQ        
 -- Fan, Timmy Z              10 COND-MR              1:59.77         DQ        
 -- Brown, Callum C            9 Agua Swim Team-MR    2:05.64         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                51.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          10 Manhattan Makos-MR     39.25      41.14 JO     
  2 Mark, Colin M             10 Agua Swim Team-MR      47.03      47.83 JO     
  3 Tsukikawa, Yugo            9 Wolverines-MR          47.08      48.47 JO     
  4 Lugato, Pietro M          10 Agua Swim Team-MR      48.32      48.71 JO     
  5 Moy, Christian            10 Manhattan Makos-MR     51.88      49.28 JO     
  6 Park, Justin              10 NJW-NJ                 58.00      50.86 JO     
  7 Morrison, Marquise         9 Hes_unattached-MR      49.03      51.30 JO     
  8 Tolpina, Axel             10 Shy-Mr-MR              51.96      51.34 JO     
  9 Choi, Justin              10 NJW-NJ               1:00.00      54.50        
 10 Stickle, Gage R            9 NDAC-MR                53.87      55.56        
 11 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR              57.08      55.73        
 12 Kenvin, Matthew D          9 Agua Swim Team-MR      59.37      56.46        
 13 Dresser, Kiefer K         10 Agua Swim Team-MR      59.11      57.28        
 14 Hinckley, Charlie          9 Agua Swim Team-MR      57.82      59.68        
 15 Nacos, William C           9 Agua Swim Team-MR    1:02.90    1:00.80        
 16 Brown, Callum C            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.44        
 17 Smith, Christopher C       9 SeaDragons-NJ        1:10.35    1:05.67        
 18 Paseltiner, Benjamin G     9 COND-MR              1:04.70    1:07.43        
 -- Basak, Ronshekhar          9 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          10 Manhattan Makos-MR   1:29.10    1:31.12 JO     
  2 Duthie, Zachary J         10 Agua Swim Team-MR    1:41.70    1:41.99 JO     
  3 Mark, Colin M             10 Agua Swim Team-MR    1:41.17    1:42.90 JO     
  4 Lugato, Pietro M          10 Agua Swim Team-MR    1:44.15    1:44.34 JO     
  5 Moy, Christian            10 Manhattan Makos-MR   1:54.29    1:49.74 JO     
  6 Fields, Noah W            10 Agua Swim Team-MR    1:46.77    1:50.39 JO     
  7 Park, Justin              10 NJW-NJ               2:00.00    1:51.81 JO     
  8 Morrison, Marquise         9 Hes_unattached-MR         NT    1:51.94 JO     
  9 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:52.18    1:55.21        
 10 Dresser, Kiefer K         10 Agua Swim Team-MR    2:07.26    2:08.94        
 -- Staubi, Kyle A            10 NDAC-MR              1:54.50         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          10 Manhattan Makos-MR     32.58      33.62 JO     
  2 Golovin, Samuel j         10 Wolverines-MR          35.47      36.05 JO     
  3 Lin, Thomas                9 Bcny-MR                35.00      36.72 JO     
  4 Matossian, Cameron T       9 Agua Swim Team-MR      37.83      38.13 JO     
  5 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR                39.00      38.22 JO     
  6 Stukelman, Asher B         9 Agua Swim Team-MR      40.08      38.55 JO     
  7 Torres, Nick               9 Wolverines-MR          39.05      39.95 JO     
  8 Moy, Christian            10 Manhattan Makos-MR     40.59      40.69 JO     
  9 Porges, Dylan R           10 Flying Dolphins-MR     37.90      42.34 JO     
 10 Duthie, Luke D             9 Agua Swim Team-MR      43.79      42.98 JO     
 11 Fairbanks, Matthew        10 Agua Swim Team-MR      41.45      43.34 JO     
 12 Mark, Colin M             10 Agua Swim Team-MR      42.35      43.52 JO     
 13 Landy, Luis S              9 DESC-NJ                50.09      44.19        
 14 Kumeno, Kai               10 Agua Swim Team-MR      44.97      44.62        
 15 Morrison, Marquise         9 Hes_unattached-MR      45.92      45.95        
 16 Talbott, Cooper J         10 COND-MR                46.44      46.11        
 17 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR              51.05      47.44        
 18 Tolpina, Axel             10 Shy-Mr-MR              57.02      47.89        
 19 Basak, Ronshekhar          9 Sailfish-MR               NT      50.37        
 20 Dresser, Kiefer K         10 Agua Swim Team-MR      54.51      50.70        
 21 Lionti, Nicholas V        10 Agua Swim Team-MR      51.33      51.24        
 22 Nacos, Teddy J            10 Agua Swim Team-MR      50.73      53.54        
 23 Stickle, Gage R            9 NDAC-MR                46.44      53.55        
 24 Smith, Christopher C       9 SeaDragons-NJ          58.15      59.50        
 25 Paseltiner, Benjamin G     9 COND-MR              1:02.02      59.53        
 26 Yang, Samuel              10 COND-MR                58.14    1:00.22        
 27 Fan, Timmy Z              10 COND-MR              1:03.00    1:01.87        
 -- Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR              43.63         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          10 Manhattan Makos-MR   1:17.77    1:15.79 JO     
  2 Lin, Thomas                9 Bcny-MR              1:17.00    1:18.18 JO     
  3 Fields, Noah W            10 Agua Swim Team-MR    1:22.17    1:22.77 JO     
  4 Claiborne, Kevin G        10 Bcny-MR              1:28.00    1:27.07 JO     
  5 Stukelman, Asher B         9 Agua Swim Team-MR    1:31.44    1:28.15 JO     
  6 Porges, Dylan R           10 Flying Dolphins-MR   1:29.72    1:30.14 JO     
  7 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR              1:32.85    1:37.28 JO     
  8 Fairbanks, Matthew        10 Agua Swim Team-MR    1:47.77    1:37.71 JO     
  9 Duthie, Luke D             9 Agua Swim Team-MR    1:36.40    1:42.19 JO     
 10 Grobshteyn, Mark           9 Shy-Mr-MR            1:52.96    1:45.70 JO     
 11 Kumeno, Kai               10 Agua Swim Team-MR    1:57.28    1:49.51        
 12 Yankelevich, Jacob        10 Shy-Mr-MR            2:03.80    1:50.02        
 13 Choi, Justin              10 NJW-NJ               2:00.00    1:58.81        
 14 Hassan, Marwan            10 NJW-NJ               2:10.00    2:05.26        
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              3:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          10 Manhattan Makos-MR   2:51.67    2:48.70 JO     
                                1:21.98 ( )   2:48.70 (1:26.72)                    
  2 Lin, Thomas                9 Bcny-MR              2:52.00    2:50.83 JO     
                                1:21.57 ( )   2:50.83 (1:29.26)                    
  3 Golovin, Samuel j         10 Wolverines-MR        3:01.82    2:55.19 JO     
                                1:23.22 ( )   2:55.19 (1:31.97)                    
  4 Duthie, Zachary J         10 Agua Swim Team-MR    3:00.06    2:55.74 JO     
                                1:24.94 ( )   2:55.74 (1:30.80)                    
  5 Fields, Noah W            10 Agua Swim Team-MR    3:02.35    3:02.58 JO     
                                1:25.00 ( )   3:02.58 (1:37.58)                    
  6 Torres, Nick               9 Wolverines-MR        3:02.49    3:05.94 JO     
                                1:30.93 ( )   3:05.94 (1:35.01)                    
  7 Matossian, Cameron T       9 Agua Swim Team-MR    3:05.73    3:09.00 JO     
                                1:28.67 ( )   3:09.00 (1:40.33)                    
  8 Stukelman, Asher B         9 Agua Swim Team-MR    3:21.40    3:10.48 JO     
                                3:10.66 ( )         3:10.48 ( )                    
  9 Ramjohn, Jalen K          10 APEX-MR              3:31.74    3:10.77 JO     
                                1:27.97 ( )   3:10.77 (1:42.80)                    
 10 Tsukikawa, Yugo            9 Wolverines-MR        3:14.12    3:11.13 JO     
                                1:33.31 ( )   3:11.13 (1:37.82)                    
 11 Park, Justin              10 NJW-NJ               4:00.00    3:13.38 JO     
                                1:32.62 ( )   3:13.38 (1:40.76)                    
 12 Lugato, Pietro M          10 Agua Swim Team-MR    3:18.73    3:16.95 JO     
                                1:38.69 ( )   3:16.95 (1:38.26)                    
 13 Duthie, Luke D             9 Agua Swim Team-MR    3:29.53    3:19.23 JO     
                                1:35.47 ( )   3:19.23 (1:43.76)                    
 14 Mark, Colin M             10 Agua Swim Team-MR    3:25.79    3:26.58 JO     
                                1:40.03 ( )   3:26.58 (1:46.55)                    
 15 Porges, Dylan R           10 Flying Dolphins-MR        NT    3:27.09 JO     
                                1:39.82 ( )   3:27.09 (1:47.27)                    
 16 Choi, Justin              10 NJW-NJ               4:00.00    3:30.44        
                                1:40.25 ( )   3:30.44 (1:50.19)                    
 17 Kumeno, Kai               10 Agua Swim Team-MR    3:29.50    3:34.07        
                                1:41.78 ( )   3:34.07 (1:52.29)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                32.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V         12 Rivertown Rays-MR      32.04      30.89 JO     
  2 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR              31.16      31.05 JO     
  3 Ho, Timothy               11 Bcny-MR                30.00      31.19 JO     
  4 Mathews, Gabriel T        12 Manhattan Makos-MR     31.61      31.87 JO     
  5 Klingener, Hunter J       11 SeaDragons-NJ          31.39      31.91 JO     
  6 Mcalpine, Michael         12 Hes_unattached-MR      31.10      31.92 JO     
  7 Aly, Ali M                12 Bcny-MR                30.80      31.99 JO     
  8 Yamamoto, Leo             12 Agua Swim Team-MR      31.95      32.04 JO     
  9 Crabbe, Driscol D         12 SeaDragons-NJ          32.55      32.07 JO     
 10 Torres, Kevin A           12 Bcny-MR                33.00      32.22 JO     
 11 Draper, Christopher F     11 Rivertown Rays-MR      32.98      32.23 JO     
 12 Fergus, Jack B            12 Manhattan Makos-MR     31.74      32.31 JO     
 13 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR     33.92      32.34 JO     
 14 Hamberg, Miles N          12 Manhattan Makos-MR     34.56      33.05        
 15 Jamilkowski, Blake M      11 Agua Swim Team-MR      33.86      33.08        
 16 Lishnevetsky, Joshua T    11 Agua Swim Team-MR      32.93      33.09        
 17 Hinckley, CJ              11 Agua Swim Team-MR      33.46      33.16        
 18 Kantar, Erik D            12 COND-MR                33.80      33.52        
 18 Odom, Jr., Reginald D     11 Hes_unattached-MR      35.33      33.52        
 20 Lee, Austin Y             11 NJW-NJ                 34.67      33.87        
 21 Kahn, Alec P              11 Flying Dolphins-MR     35.59      34.03        
 22 Moy, Ethan                12 Manhattan Makos-MR     34.08      34.15        
 23 Schwartz, Paul B          11 Agua Swim Team-MR      35.42      34.23        
 24 Daly, Michael C           11 COND-MR                36.64      34.91        
 25 Zubac, Andrew C           12 Agua Swim Team-MR      34.90      35.12        
 25 Mao, Kenneth              12 NJW-NJ                 38.95      35.12        
 27 Lister, Davis M           11 Agua Swim Team-MR      34.97      35.17        
 28 Bose, Javin S             12 Manhattan Makos-MR     36.96      35.44        
 29 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR            36.85      35.68        
 30 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR                37.00      35.81        
 31 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR              33.40      35.84        
 32 Ridge, Liam M             12 COND-MR                36.79      36.08        
 33 Yuan, Gavin D             12 NJW-NJ                 37.54      36.66        
 34 Kim, Jonathan             11 NJW-NJ                 48.00      36.88        
 35 Paccione, Sawyer          11 Sailfish-MR               NT      37.23        
 36 Gao, Richard              11 NJW-NJ                 36.72      37.54        
 37 Schatz, Harry S           12 COND-MR                39.38      38.02        
 38 Chen, Thomas              11 Bcny-MR                35.00      38.03        
 39 Giraldez, Clark M         12 COND-MR                38.29      38.59        
 40 Geraghty, Patrick         11 NJW-NJ                 45.00      38.60        
 41 Serobian, George          12 Shy-Mr-MR              40.16      39.08        
 42 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                42.99      39.66        
 43 Altman-Kurosaki, Mathias  11 Agua Swim Team-MR      40.06      40.01        
 44 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR               NT      40.71        
 45 Hong, Joseph W            11 NJW-NJ                 52.00      41.29        
 46 Gongora, Luis E           12 NJW-NJ                 48.00      41.91        
 47 Liu, Kevin                11 Bcny-MR                42.00      45.64        
 48 Tomas, Christian A        12 COND-MR              1:14.00      51.99        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:10.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P               11 Wolverines-MR        1:06.59    1:06.57 JO     
  2 Collier, Cole T           12 Agua Swim Team-MR    1:05.87    1:06.85 JO     
  3 Gagion, Michael V         12 Rivertown Rays-MR    1:11.77    1:07.01 JO     
  4 Salazar, Matthew A        12 Bcny-MR              1:08.00    1:07.28 JO     
  5 Aly, Ali M                12 Bcny-MR              1:07.00    1:08.59 JO     
  6 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            1:10.49    1:08.88 JO     
  7 Klingener, Hunter J       11 SeaDragons-NJ        1:07.41    1:09.15 JO     
  8 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:10.02 JO     
  9 Fergus, Jack B            12 Manhattan Makos-MR   1:25.13    1:10.03 JO     
 10 Mcalpine, Michael         12 Hes_unattached-MR    1:07.27    1:10.19 JO     
 11 Mathews, Gabriel T        12 Manhattan Makos-MR   1:10.45    1:10.36 JO     
 12 Glas, Aaron I             12 Agua Swim Team-MR    1:10.30    1:10.59        
 13 Draper, Christopher F     11 Rivertown Rays-MR    1:14.36    1:11.47        
 14 Yamamoto, Leo             12 Agua Swim Team-MR    1:10.10    1:11.60        
 15 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR   1:15.67    1:12.05        
 16 Elms, Hayden A            12 Agua Swim Team-MR    1:13.83    1:13.12        
 17 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR              1:10.00    1:13.53        
 18 Lee, Austin Y             11 NJW-NJ               1:15.15    1:14.04        
 19 Kantar, Erik D            12 COND-MR              1:16.13    1:14.20        
 20 Lehneis, Walter C         11 SeaDragons-NJ        1:12.87    1:14.58        
 21 Schwartz, Paul B          11 Agua Swim Team-MR    1:14.13    1:14.61        
 22 Hamberg, Miles N          12 Manhattan Makos-MR   1:15.19    1:15.19        
 23 Lister, Davis M           11 Agua Swim Team-MR    1:15.26    1:15.77        
 24 Behbehani, Tirdod         11 COND-MR              1:17.20    1:15.84        
 25 Duval, Justin             12 Hes_unattached-MR    1:13.67    1:15.95        
 26 Jamilkowski, Blake M      11 Agua Swim Team-MR    1:16.24    1:16.66        
 27 Lipton, Evan N            11 Flying Dolphins-MR   1:19.68    1:17.02        
 28 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:16.37    1:17.18        
 29 Odom, Jr., Reginald D     11 Hes_unattached-MR    1:18.26    1:17.32        
 30 Zubac, Andrew C           12 Agua Swim Team-MR    1:17.20    1:18.24        
 31 Ridge, Liam M             12 COND-MR              1:22.57    1:18.29        
 32 Mao, Kenneth              12 NJW-NJ               1:22.90    1:19.74        
 33 Yuan, Gavin D             12 NJW-NJ               1:18.05    1:20.30        
 34 Daly, Michael C           11 COND-MR              1:34.94    1:20.33        
 35 Bose, Javin S             12 Manhattan Makos-MR   1:21.25    1:20.40        
 36 Gao, Richard              11 NJW-NJ               1:22.02    1:20.66        
 37 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR              1:19.00    1:21.94        
 38 Hutheesing, Remy N        12 Agua Swim Team-MR    1:24.45    1:23.44        
 39 Altman-Kurosaki, Mathias  11 Agua Swim Team-MR    1:25.95    1:25.03        
 40 Weiss, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:20.70    1:25.50        
 41 Chen, Thomas              11 Bcny-MR              1:18.00    1:29.31        
 42 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:28.93    1:29.37        
 43 Ramirez, Alister S        12 Agua Swim Team-MR    1:38.19    1:31.34        
 44 Hong, Joseph W            11 NJW-NJ               1:55.00    1:34.88        
 45 Liu, Kevin                11 Bcny-MR              1:34.00    1:43.14        
 46 Herrera, Livan J          12 COND-MR              2:10.00    1:44.42        
 47 Tomas, Christian A        12 COND-MR              1:49.28    1:57.42        
 -- Schatz, Harry S           12 COND-MR              1:25.64         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Cole T           12 Agua Swim Team-MR    2:28.27    2:23.82 JO     
                                1:10.06 ( )   2:23.82 (1:13.76)                    
  2 Gagion, Michael V         12 Rivertown Rays-MR    2:37.85    2:24.24 JO     
                                1:10.40 ( )   2:24.24 (1:13.84)                    
  3 Garcia, Steven Q          11 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:24.68 JO     
                                1:08.68 ( )   2:24.68 (1:16.00)                    
  4 Klingener, Hunter J       11 SeaDragons-NJ        2:23.71    2:25.05 JO     
                                1:11.40 ( )   2:25.05 (1:13.65)                    
  5 Fergus, Jack B            12 Manhattan Makos-MR   2:27.49    2:26.80 JO     
                                1:12.08 ( )   2:26.80 (1:14.72)                    
  6 Aly, Ali M                12 Bcny-MR              2:24.00    2:27.59 JO     
                                1:11.63 ( )   2:27.59 (1:15.96)                    
  7 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR    2:28.95    2:28.41 JO     
                                1:12.48 ( )   2:28.41 (1:15.93)                    
  8 Mathews, Gabriel T        12 Manhattan Makos-MR   2:33.09    2:32.52 JO     
                                1:13.95 ( )   2:32.52 (1:18.57)                    
  9 Draper, Christopher F     11 Rivertown Rays-MR    2:42.68    2:33.77 JO     
                                1:14.00 ( )   2:33.77 (1:19.77)                    
 10 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR   2:40.92    2:35.78        
                                1:15.30 ( )   2:35.78 (1:20.48)                    
 11 McKenna, Devlin H         12 Agua Swim Team-MR    2:46.84    2:40.75        
                                1:19.90 ( )   2:40.75 (1:20.85)                    
 12 Ridge, Liam M             12 COND-MR              2:59.82    2:44.58        
                                1:20.33 ( )   2:44.58 (1:24.25)                    
 13 Moy, Ethan                12 Manhattan Makos-MR        NT    2:44.78        
                                1:20.15 ( )   2:44.78 (1:24.63)                    
 14 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR          2:52.90    2:47.18        
                                1:22.68 ( )   2:47.18 (1:24.50)                    
 15 Behbehani, Tirdod         11 COND-MR              2:46.52    2:47.42        
                                1:23.30 ( )   2:47.42 (1:24.12)                    
 16 Hamberg, Miles N          12 Manhattan Makos-MR   2:45.09    2:47.60        
                                1:17.58 ( )   2:47.60 (1:30.02)                    
 17 Kantar, Erik D            12 COND-MR              2:57.83    2:49.87        
                                1:22.95 ( )   2:49.87 (1:26.92)                    
 18 Mao, Kenneth              12 NJW-NJ               3:00.00    2:50.75        
                                1:24.84 ( )   2:50.75 (1:25.91)                    
 19 Paccione, Sawyer          11 Sailfish-MR          3:09.11    2:56.95        
                                1:25.67 ( )   2:56.95 (1:31.28)                    
 20 Schatz, Harry S           12 COND-MR              3:32.49    2:58.45        
                                1:27.12 ( )   2:58.45 (1:31.33)                    
 21 Gao, Richard              11 NJW-NJ               2:58.00    2:59.79        
                                1:27.89 ( )   2:59.79 (1:31.90)                    
 22 Kim, Jonathan             11 NJW-NJ               3:40.00    3:05.13        
                                1:27.47 ( )   3:05.13 (1:37.66)                    
 23 Weiss, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    3:02.80    3:06.02        
                                1:32.69 ( )   3:06.02 (1:33.33)                    
 24 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR               NT    3:08.66        
                                1:30.46 ( )   3:08.66 (1:38.20)                    
 25 Geraghty, Patrick         11 NJW-NJ               3:25.00    3:11.11        
                                1:27.51 ( )   3:11.11 (1:43.60)                    
 26 Gongora, Luis E           12 NJW-NJ               3:40.00    3:18.15        
                                  42.46 ( )   3:18.15 (2:35.69)                    
 27 Hong, Joseph W            11 NJW-NJ               3:45.00    3:22.56        
                                1:37.56 ( )   3:22.56 (1:45.00)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               11 Bcny-MR                33.00      34.85 JO     
  2 Huang, James J            11 Agua Swim Team-MR      35.34      35.59 JO     
  3 Mathews, Gabriel T        12 Manhattan Makos-MR     36.00      35.69 JO     
  4 Aly, Ali M                12 Bcny-MR                36.50      36.81 JO     
  5 Crabbe, Driscol D         12 SeaDragons-NJ          35.95      37.00 JO     
  6 Torres, Kevin A           12 Bcny-MR                36.80      37.32 JO     
  7 Schwartz, Paul B          11 Agua Swim Team-MR      38.56      38.37 JO     
  8 Mcalpine, Michael         12 Hes_unattached-MR      36.49      38.66 JO     
  9 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR                36.80      38.78 JO     
 10 Glas, Aaron I             12 Agua Swim Team-MR      38.27      39.47        
 11 Lister, Davis M           11 Agua Swim Team-MR      37.29      39.58        
 12 Elms, Hayden A            12 Agua Swim Team-MR      42.10      40.23        
 13 Draper, Christopher F     11 Rivertown Rays-MR      41.77      40.41        
 14 Lee, Austin Y             11 NJW-NJ                 41.35      40.65        
 15 Paccione, Sawyer          11 Sailfish-MR            46.57      40.95        
 16 Lehneis, Walter C         11 SeaDragons-NJ          37.42      42.23        
 17 Behbehani, Tirdod         11 COND-MR                40.81      42.24        
 18 Ridge, Liam M             12 COND-MR                41.29      42.34        
 19 Moy, Ethan                12 Manhattan Makos-MR     43.36      43.00        
 20 Odom, Jr., Reginald D     11 Hes_unattached-MR      44.20      43.71        
 21 Schatz, Harry S           12 COND-MR                42.11      44.06        
 22 Gao, Richard              11 NJW-NJ                 44.51      44.16        
 23 Chen, Thomas              11 Bcny-MR                41.00      44.17        
 24 Yuan, Gavin D             12 NJW-NJ                 42.79      44.23        
 25 Daly, Michael C           11 COND-MR                43.83      44.70        
 26 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR                42.00      44.71        
 27 Bose, Javin S             12 Manhattan Makos-MR     45.58      44.77        
 28 Giraldez, Clark M         12 COND-MR                46.06      45.71        
 29 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                44.98      45.84        
 30 Altman-Kurosaki, Mathias  11 Agua Swim Team-MR      45.99      46.97        
 31 Serobian, George          12 Shy-Mr-MR              50.19      47.09        
 32 Kim, Jonathan             11 NJW-NJ                 50.00      47.78        
 33 Lawson, Michael           11 Sailfish-MR               NT      51.24        
 34 Tomas, Christian A        12 COND-MR              1:14.00    1:05.10        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Steven Q          11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:11.44 JO     
  2 Salazar, Matthew A        12 Bcny-MR              1:16.00    1:17.22 JO     
  3 Ho, Timothy               11 Bcny-MR              1:12.00    1:17.38 JO     
  4 Crabbe, Driscol D         12 SeaDragons-NJ        1:15.51    1:18.43 JO     
  4 Huang, James J            11 Agua Swim Team-MR    1:16.04    1:18.43 JO     
  6 Mathews, Gabriel T        12 Manhattan Makos-MR   1:19.66    1:20.11 JO     
  7 Collier, Cole T           12 Agua Swim Team-MR    1:18.88    1:21.18 JO     
  8 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            1:24.49    1:21.96 JO     
  9 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:24.47    1:22.57 JO     
 10 Yamamoto, Leo             12 Agua Swim Team-MR    1:22.15    1:23.15        
 11 Hinckley, CJ              11 Agua Swim Team-MR    1:24.34    1:23.27        
 12 Glas, Aaron I             12 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:24.20        
 13 Lee, Austin Y             11 NJW-NJ               1:26.66    1:24.49        
 14 Schwartz, Paul B          11 Agua Swim Team-MR    1:24.21    1:24.65        
 15 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR              1:21.00    1:24.84        
 16 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR   1:31.08    1:25.14        
 17 Lister, Davis M           11 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:26.68        
 18 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR          1:31.01    1:27.82        
 19 Gao, Richard              11 NJW-NJ               1:31.56    1:30.55        
 20 Yuan, Gavin D             12 NJW-NJ               1:31.08    1:30.86        
 21 Zubac, Andrew C           12 Agua Swim Team-MR    1:31.54    1:31.00        
 22 Loaiza, Joseph A          12 DESC-NJ              1:35.87    1:33.19        
 23 Schatz, Harry S           12 COND-MR              1:32.76    1:33.66        
 24 McKenna, Devlin H         12 Agua Swim Team-MR    1:31.73    1:34.43        
 25 Bose, Javin S             12 Manhattan Makos-MR   1:34.08    1:37.35        
 26 Earley, Ryan C            12 Bcny-MR              1:30.00    1:38.27        
 27 Hong, Joseph W            11 NJW-NJ               1:55.00    1:39.93        
 28 Gongora, Luis E           12 NJW-NJ               1:50.00    1:40.17        
 29 Herrera, Livan J          12 COND-MR              2:22.00    2:07.18        
 30 Tomas, Christian A        12 COND-MR              2:18.39    2:12.36        
 -- Ramirez, Alister S        12 Agua Swim Team-MR    1:43.35         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Steven Q          11 Agua Swim Team-MR      38.00      35.31 JO     
  2 Duval, Justin             12 Hes_unattached-MR      40.64      40.37 JO     
  3 Fergus, Jack B            12 Manhattan Makos-MR     50.07      41.00 JO     
  4 Kahn, Alec P              11 Flying Dolphins-MR     43.08      41.15 JO     
  5 Huang, James J            11 Agua Swim Team-MR      40.99      41.25 JO     
  6 Klingener, Hunter J       11 SeaDragons-NJ          41.47      41.92 JO     
  7 Aly, Ali M                12 Bcny-MR                41.00      42.15 JO     
  8 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR      41.59      42.27 JO     
  9 Mcalpine, Michael         12 Hes_unattached-MR      41.83      42.77 JO     
 10 Kantar, Erik D            12 COND-MR                45.17      43.20 JO     
 11 Odom, Jr., Reginald D     11 Hes_unattached-MR      48.75      44.63        
 12 Hamberg, Miles N          12 Manhattan Makos-MR     43.09      45.57        
 13 Crabbe, Driscol D         12 SeaDragons-NJ          44.37      45.77        
 14 Schwartz, Paul B          11 Agua Swim Team-MR      45.88      46.38        
 15 Glas, Aaron I             12 Agua Swim Team-MR      43.97      46.73        
 16 Lishnevetsky, Joshua T    11 Agua Swim Team-MR      47.68      46.82        
 17 Daly, Michael C           11 COND-MR                49.35      47.05        
 18 Lipton, Evan N            11 Flying Dolphins-MR     48.04      48.05        
 19 Yuan, Gavin D             12 NJW-NJ                 48.11      48.68        
 20 Ridge, Liam M             12 COND-MR                54.72      48.88        
 21 Kim, Jonathan             11 NJW-NJ                 56.00      48.95        
 22 Hong, Joseph W            11 NJW-NJ               1:15.00      49.05        
 23 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                51.16      50.31        
 23 Hinckley, CJ              11 Agua Swim Team-MR      50.59      50.31        
 25 Gao, Richard              11 NJW-NJ                 51.44      50.50        
 26 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR            58.00      52.15        
 27 Liu, Kevin                11 Bcny-MR                55.00      52.57        
 28 Lee, Austin Y             11 NJW-NJ                 53.10      52.80        
 29 Chen, Thomas              11 Bcny-MR                48.00      52.89        
 30 Hutheesing, Remy N        12 Agua Swim Team-MR      51.91      53.75        
 31 Behbehani, Tirdod         11 COND-MR                58.61      54.89        
 32 Gongora, Luis E           12 NJW-NJ               1:10.00      55.49        
 33 Altman-Kurosaki, Mathias  11 Agua Swim Team-MR      55.06    1:00.00        
 -- McKenna, Devlin H         12 Agua Swim Team-MR      51.93         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Herrera, Livan J          12 COND-MR              1:24.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Steven Q          11 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:16.33 JO     
  2 Collier, Cole T           12 Agua Swim Team-MR    1:22.75    1:23.94 JO     
  3 Huang, James J            11 Agua Swim Team-MR    1:35.51    1:29.32 JO     
  4 Klingener, Hunter J       11 SeaDragons-NJ        1:30.97    1:29.96 JO     
  5 Yamamoto, Leo             12 Agua Swim Team-MR    1:28.67    1:30.26 JO     
  6 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR    1:29.71    1:30.41 JO     
  7 Kahn, Alec P              11 Flying Dolphins-MR   1:32.30    1:31.00 JO     
  8 Duval, Justin             12 Hes_unattached-MR    1:31.79    1:31.99 JO     
  9 Fergus, Jack B            12 Manhattan Makos-MR   1:30.31    1:32.16 JO     
 10 Kantar, Erik D            12 COND-MR              1:40.00    1:34.87 JO     
 11 Mcalpine, Michael         12 Hes_unattached-MR    1:33.40    1:34.99 JO     
 12 Elms, Hayden A            12 Agua Swim Team-MR    1:35.15    1:35.81 JO     
 13 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            1:30.43    1:35.93 JO     
 14 Lehneis, Walter C         11 SeaDragons-NJ        1:34.41    1:36.90 JO     
 15 Zhang, Benjamin G         11 Bcny-MR              1:30.00    1:37.38        
 16 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:35.46    1:37.61        
 17 Schwartz, Paul B          11 Agua Swim Team-MR    1:41.59    1:39.39        
 18 Lister, Davis M           11 Agua Swim Team-MR    1:38.13    1:39.83        
 19 Jamilkowski, Blake M      11 Agua Swim Team-MR    1:36.97    1:40.04        
 20 Glas, Aaron I             12 Agua Swim Team-MR    1:33.91    1:40.37        
 21 Lishnevetsky, Joshua T    11 Agua Swim Team-MR    1:39.05    1:40.69        
 22 Giraldez, Clark M         12 COND-MR              1:43.94    1:40.94        
 23 Odom, Jr., Reginald D     11 Hes_unattached-MR    1:27.44    1:42.26        
 24 Hinckley, CJ              11 Agua Swim Team-MR    1:52.79    1:45.62        
 25 Zubac, Andrew C           12 Agua Swim Team-MR    1:45.03    1:47.15        
 26 Hong, Joseph W            11 NJW-NJ               2:15.00    1:50.28        
 27 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:53.25    1:50.87        
 28 Behbehani, Tirdod         11 COND-MR              2:24.60    1:51.15        
 29 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR          2:03.34    1:55.00        
 30 Weiss, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:51.18    1:55.17        
 31 McKenna, Devlin H         12 Agua Swim Team-MR    1:49.36    1:55.35        
 32 Liu, Kevin                11 Bcny-MR              2:00.00    1:56.90        
 33 Altman-Kurosaki, Mathias  11 Agua Swim Team-MR    2:00.35    2:02.01        
 34 Serobian, George          12 Shy-Mr-MR            2:04.65    2:02.91        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V         12 Rivertown Rays-MR      35.40      33.23 JO     
  2 Ho, Timothy               11 Bcny-MR                33.00      33.86 JO     
  3 Mcalpine, Michael         12 Hes_unattached-MR      33.77      34.96 JO     
  4 Lee, Ryan P               11 Wolverines-MR          34.40      35.22 JO     
  5 Duval, Justin             12 Hes_unattached-MR      37.06      35.47 JO     
  6 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR                36.00      35.79 JO     
  7 Jamilkowski, Blake M      11 Agua Swim Team-MR      35.73      35.82 JO     
  8 Lehneis, Walter C         11 SeaDragons-NJ          35.00      36.32 JO     
  9 Hinckley, CJ              11 Agua Swim Team-MR      38.25      37.19 JO     
 10 Lipton, Evan N            11 Flying Dolphins-MR     37.46      37.29 JO     
 11 Draper, Christopher F     11 Rivertown Rays-MR      38.54      37.30 JO     
 12 Kahn, Alec P              11 Flying Dolphins-MR     36.49      37.49 JO     
 13 Hamberg, Miles N          12 Manhattan Makos-MR     36.19      37.50        
 14 Elms, Hayden A            12 Agua Swim Team-MR      38.95      37.81        
 15 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR      36.80      37.88        
 16 Lishnevetsky, Joshua T    11 Agua Swim Team-MR      36.58      38.21        
 17 Daly, Michael C           11 COND-MR                38.86      38.98        
 18 Loaiza, Joseph A          12 DESC-NJ                45.45      40.38        
 19 Ridge, Liam M             12 COND-MR                42.57      40.66        
 20 Odom, Jr., Reginald D     11 Hes_unattached-MR      40.64      40.97        
 21 Moy, Ethan                12 Manhattan Makos-MR     43.61      41.61        
 22 Bose, Javin S             12 Manhattan Makos-MR     43.34      41.87        
 23 Schatz, Harry S           12 COND-MR                45.44      42.84        
 24 Kim, Jonathan             11 NJW-NJ               1:00.00      44.35        
 25 Lawson, Ryan F            11 COND-MR                49.31      44.52        
 26 Hutheesing, Remy N        12 Agua Swim Team-MR      46.66      45.35        
 27 Altman-Kurosaki, Mathias  11 Agua Swim Team-MR      46.84      48.65        
 28 Weiss, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR      50.65      49.25        
 29 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR                52.17      54.70        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Cole T           12 Agua Swim Team-MR    1:11.10    1:10.93 JO     
  2 Gagion, Michael V         12 Rivertown Rays-MR    1:21.84    1:13.70 JO     
  3 Ho, Timothy               11 Bcny-MR              1:18.00    1:13.82 JO     
  4 Huang, James J            11 Agua Swim Team-MR    1:14.13    1:15.80 JO     
  5 Lehneis, Walter C         11 SeaDragons-NJ        1:18.01    1:17.90 JO     
  6 Crabbe, Driscol D         12 SeaDragons-NJ        1:16.64    1:18.78 JO     
  7 Garcia, Steven Q          11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:18.89 JO     
  8 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR    1:18.08    1:19.95 JO     
  9 Kahn, Alec P              11 Flying Dolphins-MR   1:25.84    1:22.90 JO     
 10 Duval, Justin             12 Hes_unattached-MR    1:23.90    1:22.92 JO     
 11 Lishnevetsky, Joshua T    11 Agua Swim Team-MR    1:21.88    1:23.05        
 12 Liu, Eric Z               11 Bcny-MR              1:23.00    1:23.36        
 13 Elms, Hayden A            12 Agua Swim Team-MR    1:26.33    1:23.54        
 14 Hinckley, CJ              11 Agua Swim Team-MR    1:27.36    1:23.67        
 15 Yamamoto, Leo             12 Agua Swim Team-MR    1:23.03    1:24.68        
 16 Glas, Aaron I             12 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:25.78        
 17 McKenna, Devlin H         12 Agua Swim Team-MR    1:31.59    1:27.33        
 18 Lee, Austin Y             11 NJW-NJ               1:26.88    1:27.44        
 19 Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            1:24.07    1:29.19        
 20 Jamilkowski, Blake M      11 Agua Swim Team-MR    1:27.41    1:30.24        
 20 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            1:29.23    1:30.24        
 22 Daly, Michael C           11 COND-MR              2:06.80    1:30.44        
 23 Hamberg, Miles N          12 Manhattan Makos-MR   1:28.88    1:31.58        
 24 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR   1:34.04    1:34.00        
 25 Zubac, Andrew C           12 Agua Swim Team-MR    1:32.06    1:35.43        
 26 Mao, Kenneth              12 NJW-NJ               2:15.00    1:36.24        
 27 Yuan, Gavin D             12 NJW-NJ               1:32.56    1:38.32        
 28 Bose, Javin S             12 Manhattan Makos-MR   1:29.49    1:38.48        
 29 Lawson, Ryan F            11 COND-MR              1:48.70    1:50.64        
 30 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              1:48.46    1:55.75        
 31 Gongora, Luis E           12 NJW-NJ               2:15.00    2:00.95        
 32 Geraghty, Patrick         11 NJW-NJ               2:00.00    2:05.77        
 -- Weiss, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:47.08         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Cole T           12 Agua Swim Team-MR    2:40.30    2:37.48 JO     
                                  25.59 ( )   2:37.48 (2:11.89)                    
  2 Garcia, Steven Q          11 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:37.55 JO     
                                1:13.91 ( )   2:37.55 (1:23.64)                    
  3 Ho, Timothy               11 Bcny-MR              2:48.00    2:42.02 JO     
                                1:17.98 ( )   2:42.02 (1:24.04)                    
  4 Gagion, Michael V         12 Rivertown Rays-MR    3:00.14    2:43.51 JO     
                                1:18.23 ( )   2:43.51 (1:25.28)                    
  5 Aly, Ali M                12 Bcny-MR              2:50.00    2:46.65 JO     
                                1:21.65 ( )   2:46.65 (1:25.00)                    
  6 Lee, Ryan P               11 Wolverines-MR        2:43.41    2:47.32 JO     
                                1:19.05 ( )   2:47.32 (1:28.27)                    
  7 Huang, James J            11 Agua Swim Team-MR    2:46.06    2:47.61 JO     
                                1:19.99 ( )   2:47.61 (1:27.62)                    
  8 Wolfe, Morgan S           12 Agua Swim Team-MR    2:49.88    2:47.95 JO     
                                1:22.39 ( )   2:47.95 (1:25.56)                    
  9 Klingener, Hunter J       11 SeaDragons-NJ        2:48.35    2:48.75 JO     
                                1:21.77 ( )   2:48.75 (1:26.98)                    
 10 Crabbe, Driscol D         12 SeaDragons-NJ        2:46.66    2:49.12 JO     
                                1:19.08 ( )   2:49.12 (1:30.04)                    
 11 Kahn, Alec P              11 Flying Dolphins-MR   3:04.09    2:52.36 JO     
                                1:24.78 ( )   2:52.36 (1:27.58)                    
 12 Yamamoto, Leo             12 Agua Swim Team-MR    2:50.61    2:54.09 JO     
                                1:25.29 ( )   2:54.09 (1:28.80)                    
 13 Lehneis, Walter C         11 SeaDragons-NJ        2:53.37    2:54.52 JO     
                                1:24.40 ( )   2:54.52 (1:30.12)                    
 14 Lister, Davis M           11 Agua Swim Team-MR    3:03.65    2:54.93 JO     
                                1:24.94 ( )   2:54.93 (1:29.99)                    
 15 Fergus, Jack B            12 Manhattan Makos-MR   2:54.37    2:55.07 JO     
                                1:27.73 ( )   2:55.07 (1:27.34)                    
 16 Elms, Hayden A            12 Agua Swim Team-MR    3:01.70    2:57.34 JO     
                                1:24.18 ( )   2:57.34 (1:33.16)                    
 17 Lishnevetsky, Joshua T    11 Agua Swim Team-MR    2:53.93    2:57.55 JO     
                                1:25.69 ( )   2:57.55 (1:31.86)                    
 18 Draper, Christopher F     11 Rivertown Rays-MR    3:11.71    2:58.90 JO     
                                1:25.51 ( )   2:58.90 (1:33.39)                    
 19 Rodriguez, Ian R          12 Manhattan Makos-MR   3:09.25    3:00.77        
                                1:27.03 ( )   3:00.77 (1:33.74)                    
 20 Mao, Kenneth              12 NJW-NJ               3:20.00    3:03.86        
                                1:32.05 ( )   3:03.86 (1:31.81)                    
 21 Kosack, Thomas            12 Shy-Mr-MR            3:07.75    3:05.04        
                                1:29.70 ( )   3:05.04 (1:35.34)                    
 22 Kantar, Erik D            12 COND-MR              3:45.00    3:10.55        
                                1:38.61 ( )   3:10.55 (1:31.94)                    
 23 Loaiza, Joseph A          12 DESC-NJ              3:19.19    3:10.77        
                                3:13.33 ( )         3:10.77 ( )                    
 24 McKenna, Devlin H         12 Agua Swim Team-MR    3:11.39    3:11.50        
                                1:31.48 ( )   3:11.50 (1:40.02)                    
 25 Behbehani, Tirdod         11 COND-MR              3:13.70    3:12.33        
                                1:32.46 ( )   3:12.33 (1:39.87)                    
 26 Jamilkowski, Blake M      11 Agua Swim Team-MR    3:12.57    3:12.43        
                                1:30.47 ( )   3:12.43 (1:41.96)                    
 27 Zubac, Andrew C           12 Agua Swim Team-MR    3:21.80    3:15.68        
                                1:32.43 ( )   3:15.68 (1:43.25)                    
 28 Mathews, Gabriel T        12 Manhattan Makos-MR   3:10.01    3:15.90        
                                1:31.34 ( )   3:15.90 (1:44.56)                    
 29 Moy, Ethan                12 Manhattan Makos-MR        NT    3:18.92        
                                1:36.74 ( )   3:18.92 (1:42.18)                    
 30 Ouldibbat, Hamza          12 Sailfish-MR          3:30.41    3:21.29        
                                1:32.49 ( )   3:21.29 (1:48.80)                    
 31 Kim, Jonathan             11 NJW-NJ               4:00.00    3:29.92        
                                1:45.12 ( )   3:29.92 (1:44.80)                    
 32 Weiss, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    3:25.32    3:36.32        
                                1:48.12 ( )   3:36.32 (1:48.20)                    
 33 Gongora, Luis E           12 NJW-NJ               4:00.00    3:42.64        
                                1:50.39 ( )   3:42.64 (1:52.25)                    
 34 O'Loughlin, Devon J       11 COND-MR              3:55.63    3:47.72        
                                1:45.32 ( )   3:47.72 (2:02.40)                    
 -- Lawson, Ryan F            11 COND-MR              3:30.73         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                                1:49.75 ( )                                        
 -- Sachkov, Daniel           12 Shy-Mr-MR            3:02.37         DQ        
      One hand touch - fly
                                1:24.76 ( )        DQ (1:31.57)                    
 
Boys 13 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                27.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     17 Agua Swim Team-MR      23.13      24.56 METS   
  2 Domagala, Michael         15 Agua Swim Team-MR      24.53      25.05 METS   
  3 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                24.62      25.23 METS   
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     16 Agua Swim Team-MR      25.19      25.40 METS   
  5 Thermos, Yianni           17 Agua Swim Team-MR      24.93      25.42 METS   
  6 McKenna, Brian W          17 Bcny-MR                24.20      25.43 METS   
  7 McCarter, Alex E          17 NYCC-MR                25.00      25.87 METS   
  8 Galea, Vincent            17 Agua Swim Team-MR      26.28      26.00 METS   
  9 Miou, Eric                15 Bcny-MR                26.00      26.20 METS   
 10 Om, John L                14 RY-NJ                  26.03      26.41 METS   
 11 Tilneac, George           14 NYCC-MR                26.94      26.54 METS   
 12 Bucero, Nikolas J         15 Bcny-MR                25.50      26.67 METS   
 13 Chansakul, JR J           17 Agua Swim Team-MR      26.97      26.76 METS   
 14 Pu, Austin L              15 Agua Swim Team-MR      26.21      26.77 METS   
 15 Dervisevic, Alen          16 Agua Swim Team-MR      25.70      26.87 METS   
 16 Nunez, John               14 Agua Swim Team-MR      26.89      26.91 METS   
 17 Forbes, Antrico M         17 Agua Swim Team-MR      25.56      27.15 METS   
 18 Klinovsky, Jan            16 Agua Swim Team-MR      26.39      27.16 METS   
 19 McKenna, Brendan          14 Bcny-MR                27.00      27.30 METS   
 20 Koenigsberger, Stephan    16 Agua Swim Team-MR      26.37      27.35 METS   
 21 Cheng, Noah               16 Agua Swim Team-MR      26.89      27.36 METS   
 22 An, Roy                   15 RY-NJ                  27.88      27.53        
 23 Dong, Richard             15 Agua Swim Team-MR      26.80      27.60        
 24 Sherman, Sammy I          16 Agua Swim Team-MR      28.09      27.63        
 25 Jiang, David              15 Bcny-MR                26.20      27.76        
 26 Dimarzo, Phillip N        16 NYCC-MR                28.55      27.78        
 27 Isaac, Alejandro          14 NYCC-MR                30.50      27.81        
 27 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR                26.10      27.81        
 29 Fierro Joyce, Billy       16 Wolverines-MR          26.09      27.86        
 29 Ro, Andrew S              13 RY-NJ                  28.61      27.86        
 31 Nelson, Elliot A          15 NYCC-MR                28.63      27.95        
 32 Xie, Jamie                15 RY-NJ                  27.67      28.09        
 33 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR                28.71      28.27        
 34 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR              28.19      28.33        
 35 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR            30.43      28.34        
 36 Farrell, Robert J         15 RY-NJ                  27.66      28.36        
 37 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR                28.00      28.38        
 38 Fischer, Christopher J    15 APEX-MR                29.12      28.47        
 38 Fay, Daniel T             17 Rivertown Rays-MR      29.62      28.47        
 40 Kunze, Colin J            15 NYCC-MR                30.60      28.56        
 41 De la Cruz, Edwin A       14 APEX-MR                29.47      28.60        
 42 Lee, Brendan E            16 RY-NJ                  29.75      28.62        
 43 Snyder, Andrew W          13 Rivertown Rays-MR      29.90      28.63        
 44 Oh, Daniel                13 RY-NJ                  28.74      28.83        
 45 Lane, Jeffery             15 SeaDragons-NJ          27.09      29.17        
 46 Pinzon, Tyler             15 Agua Swim Team-MR      28.24      29.20        
 47 Rivoal, Leo B             14 Agua Swim Team-MR      29.45      29.34        
 47 Mitchell, Benjamin L      15 Agua Swim Team-MR      28.68      29.34        
 49 Reece, Chen I             15 Agua Swim Team-MR      29.75      29.36        
 49 Attile, Trevor A          14 MSC-MR                 29.34      29.36        
 51 Cocuy, Bryan              15 Bcny-MR                28.10      29.44        
 52 Marte, Nick J             15 RY-NJ                  29.23      29.58        
 53 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR                29.14      29.61        
 54 Pejovic, David            14 Sailfish-MR            30.26      29.66        
 54 Maquet, Sam C             13 RY-NJ                  29.78      29.66        
 56 Abdelrahman, Baraa        14 Agua Swim Team-MR      28.89      29.73        
 57 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR              30.41      29.77        
 58 Lama, Tiger T             13 Manhattan Makos-MR     29.49      29.81        
 59 Tamura, Kotaro            14 RY-NJ                  31.16      29.85        
 60 Angus, Aidan P            17 RY-NJ                  30.81      29.86        
 61 Kurtoglu, Kemal K         14 Agua Swim Team-MR      29.57      29.90        
 62 Lopez, Sebastian B        14 RY-NJ                  28.63      30.02        
 63 Rosenstein, Tommy J       16 Agua Swim Team-MR      30.16      30.05        
 64 Kwon, Jeremy S            15 RY-NJ                  29.97      30.17        
 65 Cosentino, Dante J        14 RY-NJ                  32.40      30.31        
 65 Baliabin, Michael         13 Shy-Mr-MR              30.63      30.31        
 67 Younis, Ahmed             13 Hes_unattached-MR      31.17      30.47        
 67 Wong, Kyle H              15 NJW-NJ                 30.37      30.47        
 69 Zhang, David              15 APEX-MR                30.49      30.48        
 70 Xu, Tony L                14 RY-NJ                  31.15      30.49        
 71 Earley, Sean P            14 Bcny-MR                30.00      30.55        
 72 Quinones, Christopher D   13 Agua Swim Team-MR      29.35      30.56        
 73 Bushati, Arvid            13 APEX-MR                29.85      30.61        
 74 Benjamin, Ernst C         14 Agua Swim Team-MR      30.57      30.67        
 75 Escareno, BJ M            17 APEX-MR                29.84      30.79        
 75 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR                29.88      30.79        
 77 Park, Michael             13 RY-NJ                  31.80      30.86        
 78 Tigse, Yardley P          13 DESC-NJ                36.09      30.95        
 79 Brennan, Paul J           15 RY-NJ                  31.84      31.01        
 80 Wong, Eric                13 NJW-NJ                 32.51      31.06        
 81 Rawitz, Alexander         16 NYCC-MR                30.46      31.09        
 82 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR                30.46      31.19        
 83 Zuppone, Michael L        13 Agua Swim Team-MR      30.36      31.21        
 84 Marrone, Matthew J        15 Sailfish-MR            32.92      31.38        
 85 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR            34.12      31.45        
 86 Quito, Brandon E          15 APEX-MR                30.17      31.47        
 87 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR                31.46      31.53        
 88 Diaz, David G             18 Agua Swim Team-MR      26.32      31.56        
 89 Mehlman, Alex P           14 Agua Swim Team-MR      32.15      31.86        
 90 Paccione, Mason           13 Sailfish-MR            32.29      31.99        
 91 Sarier, Karl K            13 NJW-NJ                 33.58      32.13        
 92 Jurman, Jasper N          13 Agua Swim Team-MR      33.22      32.40        
 93 Mangan, Matthew J         13 APEX-MR                30.63      32.47        
 93 Watler, Jaleel C          13 NYCC-MR                33.72      32.47        
 95 Nam, Bohyun D             13 COND-MR                32.00      32.56        
 96 Baez, Brian A             15 DESC-NJ                43.44      32.89        
 97 Gutman, Daniel L          13 Agua Swim Team-MR      31.89      33.03        
 98 Haddad, Gabriel O         14 NYCC-MR                31.00      33.40        
 99 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR               NT      33.64        
100 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR                32.56      33.90        
101 Weisglass, Marc l         13 Wolverines-MR          33.57      33.95        
102 Taylor, Griffin H         13 Manhattan Makos-MR     33.77      34.11        
103 Kunze, Aidan J            14 NYCC-MR                35.36      34.46        
104 Khimitch, Peter P         13 Agua Swim Team-MR      33.76      34.70        
105 Bamme, Mark               13 Hes_unattached-MR      36.14      35.22        
106 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR              37.13      35.57        
107 Chen, Mingkai             13 Bcny-MR                33.50      35.63        
108 Torres, Manny L           17 APEX-MR                33.79      35.75        
109 Toleikis, Jonas A         13 Flying Dolphins-MR        NT      36.55        
110 Ordukhanov, Alan          13 APEX-MR                   NT      43.29        
111 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR                40.00      45.63        
112 Kuriako, Alex C           13 COND-MR              1:09.00      48.10        
 
Boys 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                59.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     17 Agua Swim Team-MR      51.57      53.29 METS   
  2 Domagala, Michael         15 Agua Swim Team-MR      55.14      53.91 METS   
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     16 Agua Swim Team-MR      54.77      55.19 METS   
  4 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                53.64      56.14 METS   
  5 Nunez, John               14 Agua Swim Team-MR      58.82      56.87 METS   
  6 Galea, Vincent            17 Agua Swim Team-MR      56.88      56.94 METS   
  7 Klinovsky, Jan            16 Agua Swim Team-MR      56.63      57.56 METS   
  8 Om, John L                14 RY-NJ                  56.90      58.40 METS   
  9 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR                58.00      58.47 METS   
 10 Sherman, Sammy I          16 Agua Swim Team-MR    1:00.21      58.95 METS   
 11 Bucero, Nikolas J         15 Bcny-MR                57.40      59.23        
 12 Dervisevic, Alen          16 Agua Swim Team-MR      56.97      59.27        
 13 Forbes, Antrico M         17 Agua Swim Team-MR      55.85      59.68        
 14 Koo, Brandon H            14 Agua Swim Team-MR      59.28    1:00.18        
 15 An, Roy                   15 RY-NJ                1:05.15    1:00.46        
 16 Xie, Jamie                15 RY-NJ                  59.23    1:00.63        
 17 Fay, Daniel T             17 Rivertown Rays-MR    1:00.09    1:01.05        
 18 Lee, Brendan E            16 RY-NJ                1:03.23    1:01.59        
 19 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            1:01.26    1:01.62        
 20 Chow, Kevin               16 Bcny-MR              1:00.87    1:02.22        
 21 Lopez, Sebastian B        14 RY-NJ                1:00.15    1:02.34        
 22 Farrell, Robert J         15 RY-NJ                1:00.92    1:02.60        
 23 Angus, Aidan P            17 RY-NJ                1:14.18    1:02.66        
 24 Maquet, Sam C             13 RY-NJ                1:03.35    1:02.82        
 24 Snyder, Andrew W          13 Rivertown Rays-MR    1:04.61    1:02.82        
 26 Ro, Andrew S              13 RY-NJ                1:03.97    1:03.07        
 27 Mitchell, Benjamin L      15 Agua Swim Team-MR    1:01.80    1:03.34        
 28 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              1:05.09    1:03.66        
 29 Abdelrahman, Baraa        14 Agua Swim Team-MR    1:03.34    1:03.85        
 30 Cocuy, Bryan              15 Bcny-MR              1:01.65    1:04.00        
 31 Reece, Chen I             15 Agua Swim Team-MR    1:03.72    1:04.06        
 32 Chow, William             14 UNABB-MR             1:02.00    1:04.08        
 33 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              1:05.19    1:04.24        
 34 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          1:06.63    1:04.28        
 35 Park, Michael             13 RY-NJ                1:07.38    1:04.67        
 36 Rivoal, Leo B             14 Agua Swim Team-MR    1:03.76    1:04.68        
 37 Oh, Daniel                13 RY-NJ                1:02.61    1:04.72        
 38 Wong, Kyle H              15 NJW-NJ               1:09.51    1:04.74        
 39 Marte, Nick J             15 RY-NJ                1:04.01    1:04.86        
 40 Xu, Tony L                14 RY-NJ                1:07.20    1:04.89        
 41 Pinzon, Tyler             15 Agua Swim Team-MR    1:01.97    1:04.94        
 42 Brennan, Paul J           15 RY-NJ                1:05.94    1:05.00        
 43 Pejovic, David            14 Sailfish-MR          1:09.27    1:05.20        
 44 Cosentino, Dante J        14 RY-NJ                1:11.32    1:05.27        
 45 Tamura, Kotaro            14 RY-NJ                1:07.21    1:06.14        
 46 Kwon, Jeremy S            15 RY-NJ                1:06.63    1:06.49        
 47 Kurtoglu, Kemal K         14 Agua Swim Team-MR    1:05.57    1:06.67        
 48 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:06.66    1:06.79        
 49 Lama, Tiger T             13 Manhattan Makos-MR   1:07.85    1:06.88        
 50 Benjamin, Ernst C         14 Agua Swim Team-MR    1:07.78    1:06.94        
 51 Earley, Sean P            14 Bcny-MR              1:08.00    1:07.20        
 52 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            1:07.69    1:07.24        
 52 Baliabin, Michael         13 Shy-Mr-MR            1:09.35    1:07.24        
 54 Wong, Eric                13 NJW-NJ               1:09.45    1:07.47        
 55 Sarier, Karl K            13 NJW-NJ               1:11.69    1:08.02        
 56 Sarsekeyev, Dimash A      14 Agua Swim Team-MR    1:11.01    1:08.15        
 57 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              1:09.18    1:08.17        
 58 Rosenstein, Tommy J       16 Agua Swim Team-MR    1:05.44    1:08.49        
 59 Kan, Kevin                14 Bcny-MR              1:04.00    1:08.58        
 60 Lutchman-Singh, Austin T  14 Agua Swim Team-MR    1:07.84    1:09.36        
 61 Younis, Ahmed             13 Hes_unattached-MR    1:09.90    1:09.95        
 62 Massand, Dilin S          13 Agua Swim Team-MR    1:08.28    1:10.31        
 63 Paccione, Mason           13 Sailfish-MR          1:14.54    1:11.88        
 64 Gutman, Daniel L          13 Agua Swim Team-MR    1:09.93    1:12.86        
 65 Taylor, Griffin H         13 Manhattan Makos-MR   1:13.19    1:13.16        
 66 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              1:12.00    1:13.26        
 67 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR          1:19.87    1:13.76        
 68 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              1:14.74    1:14.36        
 69 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR               NT    1:14.41        
 70 Fairbanks, Scott C        13 Agua Swim Team-MR    1:14.17    1:15.71        
 71 Bamme, Mark               13 Hes_unattached-MR    1:18.57    1:16.35        
 72 Fenlon, Liam D            13 Rivertown Rays-MR         NT    1:20.28        
 73 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            1:24.63    1:23.50        
 74 Toleikis, Jonas A         13 Flying Dolphins-MR        NT    1:23.59        
 75 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR               NT    1:40.86        
 76 Kuriako, Alex C           13 COND-MR              2:33.00    1:55.18        
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     16 Agua Swim Team-MR    2:00.93    2:01.28 METS   
                                  59.57 ( )   2:01.28 (1:01.71)                    
  2 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR              1:56.40    2:02.69 METS   
                                  59.80 ( )   2:02.69 (1:02.89)                    
  3 Nunez, John               14 Agua Swim Team-MR    2:05.19    2:04.03 METS   
                                1:00.14 ( )   2:04.03 (1:03.89)                    
  4 Klinovsky, Jan            16 Agua Swim Team-MR    2:01.68    2:05.11 METS   
                                1:00.22 ( )   2:05.11 (1:04.89)                    
  5 McCarter, Alex E          17 NYCC-MR              1:59.00    2:05.57 METS   
                                1:00.70 ( )   2:05.57 (1:04.87)                    
  6 Tilneac, George           14 NYCC-MR              2:09.22    2:07.11 METS   
                                1:01.13 ( )   2:07.11 (1:05.98)                    
  7 Sherman, Sammy I          16 Agua Swim Team-MR    2:02.21    2:07.25 METS   
                                1:02.13 ( )   2:07.25 (1:05.12)                    
  8 Chansakul, JR J           17 Agua Swim Team-MR    2:04.29    2:07.29 METS   
                                1:02.59 ( )   2:07.29 (1:04.70)                    
  9 Om, John L                14 RY-NJ                2:08.01    2:08.96 METS   
                                1:00.91 ( )   2:08.96 (1:08.05)                    
 10 Kunze, Ian M              18 NYCC-MR              2:08.71    2:12.37        
                                1:02.18 ( )   2:12.37 (1:10.19)                    
 11 Galea, Vincent            17 Agua Swim Team-MR    2:17.87    2:12.81        
                                1:04.31 ( )   2:12.81 (1:08.50)                    
 12 Xie, Jamie                15 RY-NJ                2:15.66    2:12.90        
                                1:05.13 ( )   2:12.90 (1:07.77)                    
 13 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR              2:09.00    2:13.03        
                                1:02.98 ( )   2:13.03 (1:10.05)                    
 14 Isaac, Alejandro          14 NYCC-MR              2:13.57    2:13.11        
                                1:03.49 ( )   2:13.11 (1:09.62)                    
 15 Diaz, David G             18 Agua Swim Team-MR    2:17.49    2:13.50        
                                1:05.12 ( )   2:13.50 (1:08.38)                    
 16 Dong, Richard             15 Agua Swim Team-MR         NT    2:13.56        
                                1:02.55 ( )   2:13.56 (1:11.01)                    
 17 Blaney, Miles J           17 LGAC-MR              2:04.84    2:13.75        
                                1:03.65 ( )   2:13.75 (1:10.10)                    
 18 Kunze, Colin J            15 NYCC-MR              2:16.35    2:13.84        
                                1:04.94 ( )   2:13.84 (1:08.90)                    
 19 Maquet, Sam C             13 RY-NJ                2:19.99    2:14.62        
                                1:05.39 ( )   2:14.62 (1:09.23)                    
 20 Fay, Daniel T             17 Rivertown Rays-MR    2:22.10    2:14.84        
                                1:04.47 ( )   2:14.84 (1:10.37)                    
 21 Alonso, Carlos            15 APEX-MR              2:14.20    2:15.22        
                                1:05.58 ( )   2:15.22 (1:09.64)                    
 22 Cheng, Noah               16 Agua Swim Team-MR    2:08.44    2:15.61        
                                1:03.42 ( )   2:15.61 (1:12.19)                    
 23 Dimarzo, Phillip N        16 NYCC-MR              2:16.81    2:16.38        
                                1:05.84 ( )   2:16.38 (1:10.54)                    
 24 Abdelrahman, Baraa        14 Agua Swim Team-MR    2:17.43    2:16.91        
                                1:05.18 ( )   2:16.91 (1:11.73)                    
 25 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               2:14.12    2:16.98        
                                1:07.48 ( )   2:16.98 (1:09.50)                    
 26 Lee, Brendan E            16 RY-NJ                2:17.23    2:17.00        
                                1:06.36 ( )   2:17.00 (1:10.64)                    
 27 Park, Michael             13 RY-NJ                2:25.46    2:17.37        
                                1:07.84 ( )   2:17.37 (1:09.53)                    
 28 Ro, Andrew S              13 RY-NJ                2:26.36    2:18.14        
                                1:05.59 ( )   2:18.14 (1:12.55)                    
 29 Snyder, Andrew W          13 Rivertown Rays-MR    2:24.31    2:18.22        
                                1:07.92 ( )   2:18.22 (1:10.30)                    
 30 Pinzon, Tyler             15 Agua Swim Team-MR    2:12.26    2:18.31        
                                1:05.76 ( )   2:18.31 (1:12.55)                    
 31 Wong, Kyle H              15 NJW-NJ               2:27.96    2:18.39        
                                1:07.28 ( )   2:18.39 (1:11.11)                    
 32 Angus, Aidan P            17 RY-NJ                2:23.76    2:18.42        
                                1:07.15 ( )   2:18.42 (1:11.27)                    
 33 Reece, Chen I             15 Agua Swim Team-MR    2:17.10    2:19.21        
                                1:06.16 ( )   2:19.21 (1:13.05)                    
 34 Marte, Nick J             15 RY-NJ                2:19.14    2:19.51        
                                1:03.91 ( )   2:19.51 (1:15.60)                    
 35 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            2:17.83    2:20.22        
                                1:06.44 ( )   2:20.22 (1:13.78)                    
 36 Oh, Daniel                13 RY-NJ                2:19.43    2:20.54        
                                1:06.85 ( )   2:20.54 (1:13.69)                    
 37 Brennan, Paul J           15 RY-NJ                2:21.34    2:21.04        
                                1:07.74 ( )   2:21.04 (1:13.30)                    
 38 Cosentino, Dante J        14 RY-NJ                2:28.68    2:21.21        
                                1:07.87 ( )   2:21.21 (1:13.34)                    
 39 Rawitz, Alexander         16 NYCC-MR              2:19.32    2:21.30        
                                1:07.80 ( )   2:21.30 (1:13.50)                    
 40 Lopez, Sebastian B        14 RY-NJ                2:17.06    2:21.64        
                                1:10.56 ( )   2:21.64 (1:11.08)                    
 41 Nelson, Elliot A          15 NYCC-MR              2:21.39    2:21.65        
                                1:08.17 ( )   2:21.65 (1:13.48)                    
 42 Cocuy, Bryan              15 Bcny-MR              2:12.00    2:21.78        
                                1:06.00 ( )   2:21.78 (1:15.78)                    
 43 Chow, William             14 UNABB-MR             2:15.00    2:22.00        
                                1:07.14 ( )   2:22.00 (1:14.86)                    
 44 Farrell, Robert J         15 RY-NJ                2:21.26    2:22.60        
                                1:08.05 ( )   2:22.60 (1:14.55)                    
 45 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:23.94    2:23.98        
                                1:09.40 ( )   2:23.98 (1:14.58)                    
 46 Enriquez, Eric E          15 DESC-NJ              2:35.89    2:24.01        
                                1:09.38 ( )   2:24.01 (1:14.63)                    
 47 An, Roy                   15 RY-NJ                2:23.73    2:24.04        
                                1:07.77 ( )   2:24.04 (1:16.27)                    
 48 LaRue, Paul V             13 MSC-MR               2:21.34    2:24.43        
                                1:10.25 ( )   2:24.43 (1:14.18)                    
 49 Tigse, Yardley P          13 DESC-NJ              2:30.09    2:24.97        
                                1:09.21 ( )   2:24.97 (1:15.76)                    
 50 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          2:29.45    2:25.21        
                                1:10.51 ( )   2:25.21 (1:14.70)                    
 51 Xu, Tony L                14 RY-NJ                2:33.20    2:25.61        
                                1:08.70 ( )   2:25.61 (1:16.91)                    
 52 Benjamin, Ernst C         14 Agua Swim Team-MR    2:25.14    2:26.40        
                                1:09.65 ( )   2:26.40 (1:16.75)                    
 53 Wong, Eric                13 NJW-NJ               2:32.73    2:26.90        
                                1:10.86 ( )   2:26.90 (1:16.04)                    
 54 Tamura, Kotaro            14 RY-NJ                2:23.12    2:28.50        
                                1:10.16 ( )   2:28.50 (1:18.34)                    
 55 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            2:21.87    2:28.96        
                                1:12.57 ( )   2:28.96 (1:16.39)                    
 56 Sarier, Karl K            13 NJW-NJ               2:44.20    2:28.97        
                                1:14.50 ( )   2:28.97 (1:14.47)                    
 57 Earley, Sean P            14 Bcny-MR              2:25.00    2:29.22        
                                1:13.35 ( )   2:29.22 (1:15.87)                    
 58 Kwon, Jeremy S            15 RY-NJ                2:27.77    2:29.64        
                                1:11.96 ( )   2:29.64 (1:17.68)                    
 59 Baliabin, Michael         13 Shy-Mr-MR            2:27.94    2:30.18        
                                1:11.18 ( )   2:30.18 (1:19.00)                    
 60 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:35.87    2:33.33        
                                1:13.01 ( )   2:33.33 (1:20.32)                    
 61 Liu, Jonathan E           13 Agua Swim Team-MR    2:32.55    2:33.48        
                                1:14.21 ( )   2:33.48 (1:19.27)                    
 62 Watler, Jaleel C          13 NYCC-MR              2:48.55    2:33.83        
                                1:14.41 ( )   2:33.83 (1:19.42)                    
 63 Taylor, Griffin H         13 Manhattan Makos-MR   2:33.88    2:33.90        
                                1:14.76 ( )   2:33.90 (1:19.14)                    
 64 Lutchman-Singh, Austin T  14 Agua Swim Team-MR    2:34.51    2:34.89        
                                1:12.38 ( )   2:34.89 (1:22.51)                    
 65 Lane, Jeffery             15 SeaDragons-NJ        2:25.09    2:36.10        
                                1:12.03 ( )   2:36.10 (1:24.07)                    
 66 Haddad, Gabriel O         14 NYCC-MR              2:45.00    2:36.96        
                                1:16.23 ( )   2:36.96 (1:20.73)                    
 67 Baez, Brian A             15 DESC-NJ              3:30.00    2:43.11        
                                1:16.73 ( )   2:43.11 (1:26.38)                    
 68 Lama, Tiger T             13 Manhattan Makos-MR   2:44.59    2:43.96        
                                1:16.74 ( )   2:43.96 (1:27.22)                    
 69 Kunze, Aidan J            14 NYCC-MR              2:49.10    2:44.64        
                                1:18.91 ( )   2:44.64 (1:25.73)                    
 70 Echevarria, Javier        13 Agua Swim Team-MR    2:44.53    2:45.11        
                                1:18.10 ( )   2:45.11 (1:27.01)                    
 71 Fairbanks, Scott C        13 Agua Swim Team-MR    2:41.29    2:49.47        
                                1:19.46 ( )   2:49.47 (1:30.01)                    
 72 Weisglass, Marc l         13 Wolverines-MR        2:49.54    2:49.94        
                                1:20.05 ( )   2:49.94 (1:29.89)                    
 73 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR               NT    2:51.47        
                                1:19.07 ( )   2:51.47 (1:32.40)                    
 74 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR               NT    3:24.87        
                                1:39.26 ( )   3:24.87 (1:45.61)                    
 75 Toleikis, Jonas A         13 Flying Dolphins-MR        NT    3:25.04        
                                1:34.35 ( )   3:25.04 (1:50.69)                    
 76 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR              3:29.00    3:54.64        
                                1:49.64 ( )   3:54.64 (2:05.00)                    
 
Boys 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     16 Agua Swim Team-MR      57.26      59.73 METS   
  2 Domagala, Michael         15 Agua Swim Team-MR      57.92    1:00.36 METS   
  3 Thermos, Yianni           17 Agua Swim Team-MR    1:01.00    1:03.80 METS   
  4 Dervisevic, Alen          16 Agua Swim Team-MR    1:00.70    1:05.98 METS   
  5 Chansakul, JR J           17 Agua Swim Team-MR    1:04.66    1:07.13 METS   
  6 Miou, Eric                15 Bcny-MR              1:00.00    1:07.21 METS   
  7 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            1:07.83    1:07.29 METS   
  8 Nunez, John               14 Agua Swim Team-MR    1:04.90    1:07.56 METS   
  9 Koo, Brandon H            14 Agua Swim Team-MR    1:04.79    1:08.61        
 10 Yeo, Maxwell Z            16 Agua Swim Team-MR    1:07.08    1:09.42        
 11 Rivoal, Leo B             14 Agua Swim Team-MR    1:09.47    1:09.60        
 12 Dong, Richard             15 Agua Swim Team-MR    1:03.58    1:09.92        
 13 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR                59.57    1:10.19        
 14 Fay, Daniel T             17 Rivertown Rays-MR    1:06.29    1:11.22        
 15 Snyder, Andrew W          13 Rivertown Rays-MR    1:16.86    1:11.70        
 16 Schumacher, Griffin T     17 Agua Swim Team-MR    1:01.24    1:11.82        
 17 LaRue, Paul V             13 MSC-MR               1:12.51    1:13.07        
 18 Pinzon, Tyler             15 Agua Swim Team-MR    1:10.96    1:14.05        
 19 Abdelrahman, Baraa        14 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:14.11        
 20 Galea, Vincent            17 Agua Swim Team-MR    1:22.28    1:14.39        
 21 Rosenstein, Tommy J       16 Agua Swim Team-MR    1:16.82    1:14.96        
 22 Lee, Brendan E            16 RY-NJ                1:16.30    1:15.49        
 23 Mitchell, Benjamin L      15 Agua Swim Team-MR    1:12.60    1:16.11        
 24 Farrell, Robert J         15 RY-NJ                1:19.14    1:17.28        
 25 Rosen, Jacob M            15 NJW-NJ               1:20.14    1:17.39        
 26 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:18.45    1:18.05        
 27 Benjamin, Ernst C         14 Agua Swim Team-MR    1:18.89    1:18.97        
 28 Reece, Chen I             15 Agua Swim Team-MR    1:14.77    1:19.48        
 29 Liu, Jonathan E           13 Agua Swim Team-MR    1:16.29    1:19.79        
 30 Paccione, Mason           13 Sailfish-MR          1:25.81    1:19.99        
 31 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            1:18.16    1:20.24        
 32 Kurtoglu, Kemal K         14 Agua Swim Team-MR    1:19.61    1:20.98        
 33 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              1:21.26    1:21.89        
 34 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          1:23.52    1:22.00        
 35 Baliabin, Michael         13 Shy-Mr-MR            1:20.00    1:22.43        
 36 Earley, Sean P            14 Bcny-MR              1:21.00    1:22.52        
 37 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR          1:30.43    1:23.72        
 38 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              1:25.16    1:24.50        
 39 Sarsekeyev, Dimash A      14 Agua Swim Team-MR    1:22.54    1:27.88        
 40 Taylor, Griffin H         13 Manhattan Makos-MR   1:33.20    1:28.75        
 41 Younis, Ahmed             13 Hes_unattached-MR    1:29.15    1:30.54        
 42 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              1:34.04    1:30.95        
 43 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              1:32.03    1:31.23        
 44 Fenlon, Liam D            13 Rivertown Rays-MR         NT    1:32.46        
 45 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:32.79        
 46 Bamme, Mark               13 Hes_unattached-MR    1:27.89    1:33.43        
 47 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR               NT    1:38.50        
 48 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR               NT    1:53.97        
 49 Kuriako, Alex C           13 COND-MR              2:33.00    2:24.63        
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:27.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR              2:11.60    2:21.77 METS   
                                1:10.87 ( )   2:21.77 (1:10.90)                    
  2 McKenna, Brian W          17 Bcny-MR              2:14.00    2:22.69 METS   
                                1:10.73 ( )   2:22.69 (1:11.96)                    
  3 Dervisevic, Alen          16 Agua Swim Team-MR    2:12.58    2:23.58 METS   
                                1:10.98 ( )   2:23.58 (1:12.60)                    
  4 McCarter, Alex E          17 NYCC-MR              2:13.00    2:23.60 METS   
                                1:11.44 ( )   2:23.60 (1:12.16)                    
  5 Tilneac, George           14 NYCC-MR              2:30.99    2:24.17 METS   
                                1:10.43 ( )   2:24.17 (1:13.74)                    
  6 Kunze, Ian M              18 NYCC-MR              2:22.37    2:25.00 METS   
                                1:10.05 ( )   2:25.00 (1:14.95)                    
  7 Kunze, Colin J            15 NYCC-MR              2:28.86    2:28.30        
                                1:13.26 ( )   2:28.30 (1:15.04)                    
  8 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            2:28.09    2:28.39        
                                1:13.55 ( )   2:28.39 (1:14.84)                    
  9 Rawitz, Alexander         16 NYCC-MR              2:30.02    2:31.68        
                                1:13.67 ( )   2:31.68 (1:18.01)                    
 10 Dimarzo, Phillip N        16 NYCC-MR              2:34.73    2:32.15        
                                1:15.40 ( )   2:32.15 (1:16.75)                    
 11 Om, John L                14 RY-NJ                2:37.42    2:32.32        
                                1:13.31 ( )   2:32.32 (1:19.01)                    
 12 Abdelrahman, Baraa        14 Agua Swim Team-MR    2:30.61    2:33.62        
                                1:14.08 ( )   2:33.62 (1:19.54)                    
 13 Ro, Andrew S              13 RY-NJ                2:48.73    2:34.84        
                                1:16.95 ( )   2:34.84 (1:17.89)                    
 14 Miou, Eric                15 Bcny-MR              2:15.00    2:35.36        
                                1:15.94 ( )   2:35.36 (1:19.42)                    
 15 Fay, Daniel T             17 Rivertown Rays-MR    2:21.90    2:36.66        
                                1:15.75 ( )   2:36.66 (1:20.91)                    
 16 An, Roy                   15 RY-NJ                2:45.66    2:37.36        
                                1:18.08 ( )   2:37.36 (1:19.28)                    
 17 Angus, Aidan P            17 RY-NJ                2:45.59    2:37.56        
                                  41.46 ( )   2:37.56 (1:56.10)                    
 18 Brennan, Paul J           15 RY-NJ                2:38.78    2:38.04        
                                1:16.60 ( )   2:38.04 (1:21.44)                    
 19 Rivoal, Leo B             14 Agua Swim Team-MR    2:29.70    2:38.30        
                                1:16.36 ( )   2:38.30 (1:21.94)                    
 20 Xu, Tony L                14 RY-NJ                2:41.40    2:38.60        
                                1:15.48 ( )   2:38.60 (1:23.12)                    
 20 Oh, Daniel                13 RY-NJ                2:34.98    2:38.60        
                                1:15.90 ( )   2:38.60 (1:22.70)                    
 22 Marte, Nick J             15 RY-NJ                2:35.92    2:38.64        
                                1:14.22 ( )   2:38.64 (1:24.42)                    
 23 Maquet, Sam C             13 RY-NJ                2:55.77    2:40.43        
                                1:19.30 ( )   2:40.43 (1:21.13)                    
 24 Isaac, Alejandro          14 NYCC-MR              2:30.00    2:40.54        
                                1:19.62 ( )   2:40.54 (1:20.92)                    
 25 Tamura, Kotaro            14 RY-NJ                2:45.12    2:41.05        
                                1:17.57 ( )   2:41.05 (1:23.48)                    
 26 Reece, Chen I             15 Agua Swim Team-MR    2:39.92    2:41.35        
                                1:18.42 ( )   2:41.35 (1:22.93)                    
 27 Lee, Brendan E            16 RY-NJ                2:48.79    2:41.53        
                                1:20.41 ( )   2:41.53 (1:21.12)                    
 28 Park, Michael             13 RY-NJ                2:51.58    2:43.06        
                                1:20.84 ( )   2:43.06 (1:22.22)                    
 28 McKenna, Brendan          14 Bcny-MR              2:24.00    2:43.06        
                                1:18.94 ( )   2:43.06 (1:24.12)                    
 30 LaRue, Paul V             13 MSC-MR               2:34.73    2:44.78        
                                1:22.59 ( )   2:44.78 (1:22.19)                    
 31 Lopez, Sebastian B        14 RY-NJ                2:54.01    2:45.83        
                                1:23.09 ( )   2:45.83 (1:22.74)                    
 32 Giovine, Joey F           17 SeaDragons-NJ        2:38.44    2:46.58        
                                1:21.08 ( )   2:46.58 (1:25.50)                    
 33 Xie, Jamie                15 RY-NJ                2:45.65    2:46.81        
                                1:20.34 ( )   2:46.81 (1:26.47)                    
 34 Cosentino, Dante J        14 RY-NJ                2:47.43    2:47.30        
                                1:20.76 ( )   2:47.30 (1:26.54)                    
 35 Jurman, Jasper N          13 Agua Swim Team-MR    2:49.36    2:47.85        
                                1:23.94 ( )   2:47.85 (1:23.91)                    
 36 Farrell, Robert J         15 RY-NJ                2:52.90    2:48.92        
                                1:21.28 ( )   2:48.92 (1:27.64)                    
 37 Zuppone, Michael L        13 Agua Swim Team-MR    2:47.80    2:51.24        
                                1:24.95 ( )   2:51.24 (1:26.29)                    
 38 Pallatta, E.R. R          13 COND-MR              2:50.70    2:51.52        
                                1:22.82 ( )   2:51.52 (1:28.70)                    
 39 Benjamin, Ernst C         14 Agua Swim Team-MR    2:50.14    2:53.46        
                                1:24.33 ( )   2:53.46 (1:29.13)                    
 40 Tigse, Yardley P          13 DESC-NJ              3:15.89    2:54.12        
                                1:24.71 ( )   2:54.12 (1:29.41)                    
 41 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            2:45.71    2:54.85        
                                1:27.48 ( )   2:54.85 (1:27.37)                    
 42 Baliabin, Michael         13 Shy-Mr-MR            2:54.44    2:58.47        
                                1:27.61 ( )   2:58.47 (1:30.86)                    
 43 Kwon, Jeremy S            15 RY-NJ                2:48.63    2:59.09        
                                1:27.07 ( )   2:59.09 (1:32.02)                    
 44 Mehlman, Alex P           14 Agua Swim Team-MR    2:55.67    3:04.93        
                                1:31.86 ( )   3:04.93 (1:33.07)                    
 45 Baez, Brian A             15 DESC-NJ              3:40.89    3:06.51        
                                1:31.09 ( )   3:06.51 (1:35.42)                    
 46 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              2:56.83    3:07.95        
                                1:31.42 ( )   3:07.95 (1:36.53)                    
 47 Barleycorn, Adekemi       13 Sailfish-MR               NT    3:08.00        
                                1:30.84 ( )   3:08.00 (1:37.16)                    
 48 Echevarria, Javier        13 Agua Swim Team-MR    3:12.94    3:14.98        
                                1:35.27 ( )   3:14.98 (1:39.71)                    
 
Boys 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         15 Agua Swim Team-MR    1:09.18    1:12.23 METS   
  2 Fierro Joyce, Billy       16 Wolverines-MR        1:09.45    1:12.26 METS   
  3 Schumacher, Griffin T     17 Agua Swim Team-MR    1:06.07    1:12.74 METS   
  4 Koenigsberger, Stephan    16 Agua Swim Team-MR    1:09.89    1:12.81 METS   
  5 Hu-Van Wright, En-Wei     16 Agua Swim Team-MR    1:12.57    1:13.04 METS   
  6 Jiang, David              15 Bcny-MR              1:11.00    1:14.79 METS   
  7 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR              1:13.00    1:15.26 METS   
  8 Cheng, Noah               16 Agua Swim Team-MR    1:11.66    1:15.46 METS   
  9 Pu, Austin L              15 Agua Swim Team-MR    1:13.21    1:15.53 METS   
 10 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR              1:12.00    1:16.75 METS   
 11 Giovine, Joey F           17 SeaDragons-NJ        1:12.91    1:17.79 METS   
 12 Wong, Kyle H              15 NJW-NJ               1:19.82    1:17.90 METS   
 13 Chow, William             14 UNABB-MR             1:18.00    1:18.36        
 14 Bucero, Nikolas J         15 Bcny-MR              1:12.00    1:19.61        
 15 Pejovic, David            14 Sailfish-MR          1:22.83    1:19.74        
 16 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              1:25.85    1:22.30        
 17 Quinones, Christopher D   13 Agua Swim Team-MR    1:18.27    1:22.45        
 18 Mitchell, Benjamin L      15 Agua Swim Team-MR    1:20.42    1:22.97        
 19 LaRue, Paul V             13 MSC-MR               1:21.89    1:24.44        
 20 Wong, Eric                13 NJW-NJ               1:35.91    1:27.26        
 21 Sarier, Karl K            13 NJW-NJ               1:28.95    1:27.35        
 22 Blaney, Miles J           17 LGAC-MR              1:18.99    1:27.48        
 23 Kurtoglu, Kemal K         14 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:27.62        
 24 Lane, Jeffery             15 SeaDragons-NJ        1:25.09    1:27.97        
 25 Lama, Tiger T             13 Manhattan Makos-MR   1:28.51    1:28.09        
 26 Escareno, BJ M            17 APEX-MR              1:28.35    1:28.35        
 27 Lutchman-Singh, Austin T  14 Agua Swim Team-MR    1:23.46    1:28.46        
 28 Liu, Jonathan E           13 Agua Swim Team-MR    1:25.57    1:28.56        
 29 Chen, Mingkai             13 Bcny-MR              1:29.00    1:29.40        
 30 Marrone, Matthew J        15 Sailfish-MR          1:35.04    1:30.54        
 31 Enriquez, Eric E          15 DESC-NJ              1:30.10    1:30.81        
 32 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              1:29.18    1:31.05        
 33 Younis, Ahmed             13 Hes_unattached-MR    1:33.86    1:31.64        
 34 Watler, Jaleel C          13 NYCC-MR              1:39.16    1:31.76        
 35 Kunze, Aidan J            14 NYCC-MR              1:36.83    1:31.79        
 36 Rosenstein, Tommy J       16 Agua Swim Team-MR    1:27.23    1:32.08        
 37 Gutman, Daniel L          13 Agua Swim Team-MR    1:29.55    1:32.27        
 38 Torres, Manny L           17 APEX-MR              1:37.34    1:32.49        
 39 Bamme, Mark               13 Hes_unattached-MR    1:32.98    1:34.09        
 40 Zuppone, Michael L        13 Agua Swim Team-MR    1:31.88    1:34.52        
 41 Echevarria, Javier        13 Agua Swim Team-MR    1:35.52    1:34.89        
 42 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              1:41.87    1:35.75        
 43 Paccione, Mason           13 Sailfish-MR          1:43.18    1:35.91        
 44 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:34.27    1:37.31        
 45 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              1:32.14    1:38.51        
 46 Fairbanks, Scott C        13 Agua Swim Team-MR    1:45.47    1:43.55        
 47 Toleikis, Jonas A         13 Flying Dolphins-MR        NT    1:46.89        
 48 Khimitch, Peter P         13 Agua Swim Team-MR    1:52.12    1:48.66        
 49 Taylor, Griffin H         13 Manhattan Makos-MR   1:56.35    1:51.43        
 50 Porooshasp, Shayan        15 COND-MR              2:00.00    1:52.72        
 51 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR               NT    1:56.07        
 52 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            2:00.05    1:58.65        
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:52.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J           17 Agua Swim Team-MR    2:28.56    2:43.15 METS   
                                1:19.35 ( )   2:43.15 (1:23.80)                    
  2 Giovine, Joey F           17 SeaDragons-NJ        2:37.12    2:45.62 METS   
                                1:20.16 ( )   2:45.62 (1:25.46)                    
  3 Wong, Kyle H              15 NJW-NJ               2:54.14    2:45.75 METS   
                                1:21.28 ( )   2:45.75 (1:24.47)                    
  4 Om, John L                14 RY-NJ                2:40.60    2:48.61 METS   
                                1:20.94 ( )   2:48.61 (1:27.67)                    
  5 Xie, Jamie                15 RY-NJ                2:43.11    2:50.72 METS   
                                1:21.96 ( )   2:50.72 (1:28.76)                    
  6 Jiang, David              15 Bcny-MR              2:36.00    2:55.84        
                                1:24.48 ( )   2:55.84 (1:31.36)                    
  7 Lopez, Sebastian B        14 RY-NJ                2:58.96    2:56.01        
                                1:26.46 ( )   2:56.01 (1:29.55)                    
  8 Chow, William             14 UNABB-MR             2:48.00    2:57.52        
                                1:27.80 ( )   2:57.52 (1:29.72)                    
  9 Oh, Daniel                13 RY-NJ                2:47.35    2:57.71        
                                1:26.00 ( )   2:57.71 (1:31.71)                    
 10 LaRue, Paul V             13 MSC-MR               2:57.28    2:57.94        
                                1:27.37 ( )   2:57.94 (1:30.57)                    
 11 Angus, Aidan P            17 RY-NJ                2:59.55    2:58.00        
                                1:25.70 ( )   2:58.00 (1:32.30)                    
 12 Pejovic, David            14 Sailfish-MR          3:07.53    2:59.42        
                                1:26.34 ( )   2:59.42 (1:33.08)                    
 13 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR              2:44.00    3:00.03        
                                1:26.68 ( )   3:00.03 (1:33.35)                    
 14 Kan, Kevin                14 Bcny-MR              3:01.00    3:01.26        
                                1:28.16 ( )   3:01.26 (1:33.10)                    
 15 Ro, Andrew S              13 RY-NJ                2:55.81    3:01.51        
                                1:26.02 ( )   3:01.51 (1:35.49)                    
 16 Sarier, Karl K            13 NJW-NJ               3:10.81    3:03.84        
                                1:31.08 ( )   3:03.84 (1:32.76)                    
 17 An, Roy                   15 RY-NJ                2:55.99    3:03.98        
                                1:28.64 ( )   3:03.98 (1:35.34)                    
 18 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              3:10.25    3:05.28        
                                1:27.69 ( )   3:05.28 (1:37.59)                    
 19 Cosentino, Dante J        14 RY-NJ                3:05.70    3:05.90        
                                1:29.06 ( )   3:05.90 (1:36.84)                    
 19 Wong, Eric                13 NJW-NJ               3:21.72    3:05.90        
                                1:29.71 ( )   3:05.90 (1:36.19)                    
 21 Tamura, Kotaro            14 RY-NJ                3:09.64    3:06.95        
                                1:29.78 ( )   3:06.95 (1:37.17)                    
 22 Brennan, Paul J           15 RY-NJ                3:11.38    3:07.84        
                                1:30.07 ( )   3:07.84 (1:37.77)                    
 23 Massand, Dilin S          13 Agua Swim Team-MR    2:59.27    3:07.91        
                                1:30.21 ( )   3:07.91 (1:37.70)                    
 24 Lutchman-Singh, Austin T  14 Agua Swim Team-MR    3:00.37    3:07.94        
                                1:29.99 ( )   3:07.94 (1:37.95)                    
 25 Park, Michael             13 RY-NJ                3:23.11    3:07.95        
                                1:33.11 ( )   3:07.95 (1:34.84)                    
 26 Kwon, Jeremy S            15 RY-NJ                3:13.03    3:09.20        
                                1:30.65 ( )   3:09.20 (1:38.55)                    
 27 Quinones, Christopher D   13 Agua Swim Team-MR    2:49.45    3:10.22        
                                1:34.75 ( )   3:10.22 (1:35.47)                    
 28 Liu, Jonathan E           13 Agua Swim Team-MR    3:03.98    3:11.43        
                                1:33.39 ( )   3:11.43 (1:38.04)                    
 29 Xu, Tony L                14 RY-NJ                3:23.89    3:12.00        
                                1:30.81 ( )   3:12.00 (1:41.19)                    
 30 Marte, Nick J             15 RY-NJ                3:25.50    3:12.35        
                                1:34.58 ( )   3:12.35 (1:37.77)                    
 31 Lama, Tiger T             13 Manhattan Makos-MR   3:18.24    3:15.15        
                                1:34.34 ( )   3:15.15 (1:40.81)                    
 32 Maquet, Sam C             13 RY-NJ                3:12.99    3:16.62        
                                1:35.17 ( )   3:16.62 (1:41.45)                    
 33 Gutman, Daniel L          13 Agua Swim Team-MR    3:14.41    3:18.98        
                                1:37.17 ( )   3:18.98 (1:41.81)                    
 34 Echevarria, Javier        13 Agua Swim Team-MR    3:26.40    3:31.55        
                                1:42.26 ( )   3:31.55 (1:49.29)                    
 35 Fairbanks, Scott C        13 Agua Swim Team-MR    3:35.13    3:32.66        
                                1:45.98 ( )   3:32.66 (1:46.68)                    
 36 Toleikis, Jonas A         13 Flying Dolphins-MR        NT    3:41.82        
                                1:43.91 ( )   3:41.82 (1:57.91)                    
 
Boys 13 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         15 Agua Swim Team-MR      55.04      57.56 METS   
  2 Schumacher, Griffin T     17 Agua Swim Team-MR      59.85    1:01.27 METS   
  3 McKenna, Brian W          17 Bcny-MR                59.00    1:02.79 METS   
  4 Fierro Joyce, Billy       16 Wolverines-MR        1:01.86    1:02.83 METS   
  5 Nunez, John               14 Agua Swim Team-MR    1:02.25    1:02.96 METS   
  6 Diaz, David G             18 Agua Swim Team-MR    1:00.77    1:03.13 METS   
  7 Dervisevic, Alen          16 Agua Swim Team-MR    1:04.36    1:04.37 METS   
  8 Chansakul, JR J           17 Agua Swim Team-MR      59.06    1:04.87        
  9 Miou, Eric                15 Bcny-MR                59.00    1:05.54        
 10 Dong, Richard             15 Agua Swim Team-MR    1:02.14    1:06.47        
 11 Blaney, Miles J           17 LGAC-MR              1:01.08    1:07.19        
 12 McKenna, Brendan          14 Bcny-MR              1:08.00    1:08.17        
 13 Kunze, Ian M              18 NYCC-MR              1:07.16    1:08.64        
 14 Klinovsky, Jan            16 Agua Swim Team-MR    1:05.20    1:08.81        
 15 Quinones, Christopher D   13 Agua Swim Team-MR    1:09.22    1:08.94        
 16 Attile, Trevor A          14 MSC-MR               1:07.76    1:09.18        
 17 Sherman, Sammy I          16 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:09.74        
 18 Snyder, Andrew W          13 Rivertown Rays-MR    1:12.16    1:10.09        
 19 Alonso, Carlos            15 APEX-MR              1:09.31    1:10.46        
 20 Rivoal, Leo B             14 Agua Swim Team-MR    1:12.15    1:11.30        
 21 Jiang, David              15 Bcny-MR              1:09.00    1:11.45        
 22 Chow, Kevin               16 Bcny-MR              1:12.00    1:11.66        
 23 Giovine, Joey F           17 SeaDragons-NJ        1:12.00    1:12.48        
 24 Pejovic, David            14 Sailfish-MR          1:11.23    1:13.43        
 25 Nelson, Elliot A          15 NYCC-MR              1:13.87    1:13.60        
 26 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR              1:08.00    1:14.38        
 27 De la Cruz, Edwin A       14 APEX-MR              1:13.79    1:14.40        
 28 Fischer, Christopher J    15 APEX-MR              1:09.22    1:14.44        
 29 Pinzon, Tyler             15 Agua Swim Team-MR    1:10.10    1:15.50        
 30 Kurtoglu, Kemal K         14 Agua Swim Team-MR    1:13.94    1:15.57        
 31 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              1:11.27    1:16.82        
 32 Enriquez, Eric E          15 DESC-NJ              1:17.89    1:17.09        
 33 Rodriguez, Jose M         17 APEX-MR              1:14.12    1:17.31        
 34 Quito, Brandon E          15 APEX-MR              1:16.52    1:18.46        
 35 Rosenstein, Tommy J       16 Agua Swim Team-MR    1:09.76    1:18.49        
 36 Liu, Jonathan E           13 Agua Swim Team-MR    1:17.91    1:18.73        
 37 Orman-Kollmar, Max A      13 APEX-MR              1:21.75    1:19.00        
 38 Jurman, Jasper N          13 Agua Swim Team-MR    1:18.79    1:19.42        
 39 Mehlman, Alex P           14 Agua Swim Team-MR    1:15.03    1:20.20        
 40 Paccione, Mason           13 Sailfish-MR          1:29.45    1:20.78        
 41 Mangan, Matthew J         13 APEX-MR              1:21.01    1:20.81        
 42 Zhang, David              15 APEX-MR              1:24.39    1:22.03        
 43 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              1:19.19    1:22.46        
 44 Lutchman-Singh, Austin T  14 Agua Swim Team-MR    1:19.91    1:23.90        
 45 Haddad, Gabriel O         14 NYCC-MR              1:28.42    1:25.47        
 46 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              1:22.67    1:25.63        
 47 Weisglass, Marc l         13 Wolverines-MR        1:28.44    1:27.48        
 48 Marrone, Matthew J        15 Sailfish-MR               NT    1:28.42        
 49 Younis, Ahmed             13 Hes_unattached-MR    1:26.71    1:28.75        
 50 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          1:45.09    1:30.24        
 51 Bamme, Mark               13 Hes_unattached-MR    1:33.79    1:31.61        
 52 Bushati, Arvid            13 APEX-MR              1:20.71    1:33.39        
 53 Gutman, Daniel L          13 Agua Swim Team-MR    1:42.31    1:34.00        
 54 McCain, Justice J         14 Sailfish-MR               NT    1:36.57        
 55 Fairbanks, Scott C        13 Agua Swim Team-MR    1:25.65    1:36.79        
 56 Khimitch, Peter P         13 Agua Swim Team-MR    1:32.59    1:38.11        
 57 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            1:38.95    1:44.48        
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:28.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               14 Agua Swim Team-MR    2:21.03    2:16.69 METS   
                                1:05.51 ( )   2:16.69 (1:11.18)                    
  2 Klinovsky, Jan            16 Agua Swim Team-MR    2:25.83    2:29.89        
                                1:10.55 ( )   2:29.89 (1:19.34)                    
  3 Sherman, Sammy I          16 Agua Swim Team-MR    2:25.88    2:30.76        
                                1:12.18 ( )   2:30.76 (1:18.58)                    
  4 Rosen, Jacob M            15 NJW-NJ               3:10.30    2:50.01        
                                1:21.51 ( )   2:50.01 (1:28.50)                    
  5 Echevarria, Javier        13 Agua Swim Team-MR    3:36.04    3:36.33        
                                1:41.37 ( )   3:36.33 (1:54.96)                    
  6 Gutman, Daniel L          13 Agua Swim Team-MR    3:30.00    4:01.27        
                                1:42.34 ( )   4:01.27 (2:18.93)                    
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:25.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     16 Agua Swim Team-MR    2:09.26    2:11.67 METS   
                                1:01.43 ( )   2:11.67 (1:10.24)                    
  2 Domagala, Michael         15 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:11.77 METS   
                                1:00.11 ( )   2:11.77 (1:11.66)                    
  3 Mackrel, Julian A         16 NDAC-MR              2:11.56    2:19.83 METS   
                                1:05.61 ( )   2:19.83 (1:14.22)                    
  4 Schumacher, Griffin T     17 Agua Swim Team-MR    2:14.65    2:20.46 METS   
                                1:05.46 ( )   2:20.46 (1:15.00)                    
  5 Chansakul, JR J           17 Agua Swim Team-MR    2:14.34    2:24.28 METS   
                                1:08.55 ( )   2:24.28 (1:15.73)                    
  6 Om, John L                14 RY-NJ                2:23.41    2:24.44 METS   
                                1:06.89 ( )   2:24.44 (1:17.55)                    
  7 Dervisevic, Alen          16 Agua Swim Team-MR    2:22.15    2:26.45        
                                1:09.02 ( )   2:26.45 (1:17.43)                    
  8 Klinovsky, Jan            16 Agua Swim Team-MR         NT    2:28.69        
                                1:08.69 ( )   2:28.69 (1:20.00)                    
  9 Xie, Jamie                15 RY-NJ                2:26.77    2:28.96        
                                1:11.97 ( )   2:28.96 (1:16.99)                    
 10 Yeo, Maxwell Z            16 Agua Swim Team-MR    2:23.44    2:29.35        
                                1:09.09 ( )   2:29.35 (1:20.26)                    
 11 Miou, Eric                15 Bcny-MR              2:23.00    2:30.67        
 12 Konovalov, Nicholas       14 Shy-Mr-MR            2:31.36    2:30.89        
                                1:08.62 ( )   2:30.89 (1:22.27)                    
 13 Li, Kytoh                 16 Bcny-MR              2:34.00    2:31.21        
                                1:13.62 ( )   2:31.21 (1:17.59)                    
 14 Abdelrahman, Baraa        14 Agua Swim Team-MR    2:32.99    2:31.38        
                                1:11.77 ( )   2:31.38 (1:19.61)                    
 15 Dong, Richard             15 Agua Swim Team-MR    2:23.34    2:31.41        
                                1:11.16 ( )   2:31.41 (1:20.25)                    
 16 Wong, Kyle H              15 NJW-NJ               2:46.93    2:31.75        
                                1:14.48 ( )   2:31.75 (1:17.27)                    
 17 LaRue, Paul V             13 MSC-MR               2:33.35    2:31.83        
                                1:13.08 ( )   2:31.83 (1:18.75)                    
 18 Snyder, Andrew W          13 Rivertown Rays-MR    2:39.95    2:32.49        
                                1:13.14 ( )   2:32.49 (1:19.35)                    
 19 Koo, Brandon H            14 Agua Swim Team-MR    2:26.47    2:32.61        
                                1:11.00 ( )   2:32.61 (1:21.61)                    
 20 Ro, Andrew S              13 RY-NJ                2:41.24    2:33.27        
                                1:13.18 ( )   2:33.27 (1:20.09)                    
 21 Angus, Aidan P            17 RY-NJ                2:37.59    2:33.75        
                                1:14.09 ( )   2:33.75 (1:19.66)                    
 22 Quinones, Christopher D   13 Agua Swim Team-MR    2:32.34    2:33.97        
                                1:13.53 ( )   2:33.97 (1:20.44)                    
 23 Lopez, Sebastian B        14 RY-NJ                2:36.08    2:33.99        
                                1:14.86 ( )   2:33.99 (1:19.13)                    
 24 Oh, Daniel                13 RY-NJ                2:28.00    2:34.80        
                                1:15.07 ( )   2:34.80 (1:19.73)                    
 25 Sherman, Sammy I          16 Agua Swim Team-MR    2:26.58    2:34.91        
                                1:19.56 ( )   2:34.91 (1:15.35)                    
 26 Fay, Daniel T             17 Rivertown Rays-MR    2:26.10    2:35.38        
                                1:11.62 ( )   2:35.38 (1:23.76)                    
 27 Rivoal, Leo B             14 Agua Swim Team-MR    2:38.43    2:36.73        
                                1:11.93 ( )   2:36.73 (1:24.80)                    
 28 Giovine, Joey F           17 SeaDragons-NJ        2:28.17    2:36.95        
                                1:17.64 ( )   2:36.95 (1:19.31)                    
 29 Marte, Nick J             15 RY-NJ                2:40.42    2:37.42        
                                1:09.12 ( )   2:37.42 (1:28.30)                    
 30 Blaney, Miles J           17 LGAC-MR              2:24.50    2:38.04        
                                1:16.15 ( )   2:38.04 (1:21.89)                    
 31 Jiang, David              15 Bcny-MR              2:31.00    2:38.68        
                                1:17.14 ( )   2:38.68 (1:21.54)                    
 32 Mitchell, Benjamin L      15 Agua Swim Team-MR    2:35.78    2:39.66        
                                1:15.25 ( )   2:39.66 (1:24.41)                    
 33 Park, Michael             13 RY-NJ                2:48.12    2:40.11        
                                1:17.20 ( )   2:40.11 (1:22.91)                    
 34 Tamura, Kotaro            14 RY-NJ                2:42.94    2:40.24        
                                1:15.85 ( )   2:40.24 (1:24.39)                    
 35 Luk, Arnold B             14 Bcny-MR              2:30.00    2:40.38        
                                1:17.09 ( )   2:40.38 (1:23.29)                    
 36 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              2:42.45    2:40.52        
                                1:14.43 ( )   2:40.52 (1:26.09)                    
 37 Chow, William             14 UNABB-MR             2:35.00    2:41.12        
                                  24.08 ( )   2:41.12 (2:17.04)                    
 38 Lee, Brendan E            16 RY-NJ                2:44.32    2:41.68        
                                1:18.09 ( )   2:41.68 (1:23.59)                    
 39 Reece, Chen I             15 Agua Swim Team-MR    2:37.75    2:42.16        
                                1:17.35 ( )   2:42.16 (1:24.81)                    
 40 Verba, Vladyslav          14 Shy-Mr-MR            2:42.85    2:42.40        
                                1:20.80 ( )   2:42.40 (1:21.60)                    
 41 Rosen, Jacob M            15 NJW-NJ               2:50.71    2:42.54        
                                1:16.74 ( )   2:42.54 (1:25.80)                    
 42 Sarier, Karl K            13 NJW-NJ               2:52.78    2:42.61        
                                1:21.14 ( )   2:42.61 (1:21.47)                    
 43 Xu, Tony L                14 RY-NJ                2:49.03    2:42.64        
                                1:16.43 ( )   2:42.64 (1:26.21)                    
 44 Brennan, Paul J           15 RY-NJ                2:46.09    2:42.79        
                                1:13.95 ( )   2:42.79 (1:28.84)                    
 45 Wong, Eric                13 NJW-NJ               2:52.44    2:43.03        
                                1:19.52 ( )   2:43.03 (1:23.51)                    
 46 Cosentino, Dante J        14 RY-NJ                2:50.97    2:43.71        
                                1:18.45 ( )   2:43.71 (1:25.26)                    
 47 Pinzon, Tyler             15 Agua Swim Team-MR    2:35.09    2:44.44        
                                1:14.07 ( )   2:44.44 (1:30.37)                    
 48 Kurtoglu, Kemal K         14 Agua Swim Team-MR    2:42.07    2:45.64        
                                1:16.30 ( )   2:45.64 (1:29.34)                    
 49 Kwon, Jeremy S            15 RY-NJ                2:45.64    2:46.42        
                                1:18.09 ( )   2:46.42 (1:28.33)                    
 50 Farrell, Robert J         15 RY-NJ                2:44.37    2:47.27        
                                1:17.37 ( )   2:47.27 (1:29.90)                    
 51 Liu, Jonathan E           13 Agua Swim Team-MR    2:45.25    2:48.10        
                                1:21.12 ( )   2:48.10 (1:26.98)                    
 52 Massand, Dilin S          13 Agua Swim Team-MR    2:41.19    2:48.42        
                                1:22.39 ( )   2:48.42 (1:26.03)                    
 53 Fullerton, Billy R        14 COND-MR              2:52.48    2:49.20        
                                1:20.66 ( )   2:49.20 (1:28.54)                    
 54 Yang, Andrew              14 Sailfish-MR          3:06.97    2:49.94        
                                1:19.50 ( )   2:49.94 (1:30.44)                    
 55 Benjamin, Ernst C         14 Agua Swim Team-MR    2:47.61    2:52.21        
                                1:19.96 ( )   2:52.21 (1:32.25)                    
 56 Lutchman-Singh, Austin T  14 Agua Swim Team-MR    2:49.10    2:52.53        
                                1:24.91 ( )   2:52.53 (1:27.62)                    
 57 Rosenstein, Tommy J       16 Agua Swim Team-MR    2:37.87    2:53.43        
                                1:19.37 ( )   2:53.43 (1:34.06)                    
 58 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              3:01.07    2:54.29        
                                1:22.31 ( )   2:54.29 (1:31.98)                    
 59 Baliabin, Michael         13 Shy-Mr-MR            2:52.29    2:55.05        
                                1:25.21 ( )   2:55.05 (1:29.84)                    
 60 Paccione, Mason           13 Sailfish-MR          3:11.45    2:55.12        
                                1:23.01 ( )   2:55.12 (1:32.11)                    
 61 Lama, Tiger T             13 Manhattan Makos-MR   3:14.12    3:02.98        
                                1:27.43 ( )   3:02.98 (1:35.55)                    
 62 Fairbanks, Scott C        13 Agua Swim Team-MR    3:05.66    3:03.88        
                                1:28.69 ( )   3:03.88 (1:35.19)                    
 63 Echevarria, Javier        13 Agua Swim Team-MR    3:04.31    3:09.72        
                                1:31.62 ( )   3:09.72 (1:38.10)                    
 64 Taylor, Griffin H         13 Manhattan Makos-MR   3:06.69    3:10.59        
                                1:31.44 ( )   3:10.59 (1:39.15)                    
 65 Nam, Bohyun D             13 COND-MR              3:18.60    3:10.76        
                                1:32.07 ( )   3:10.76 (1:38.69)                    
 66 Dabrowski, Jakub A        15 COND-MR              3:30.00    3:11.43        
                                1:37.95 ( )   3:11.43 (1:33.48)                    
 67 Fenlon, Liam D            13 Rivertown Rays-MR         NT    3:15.50        
                                1:31.22 ( )   3:15.50 (1:44.28)                    
 68 Vovnoboy, Andrew          13 Shy-Mr-MR            3:29.63    3:33.10        
                                1:37.11 ( )   3:33.10 (1:55.99)                    
 69 Apollo, Michael J         13 Sailfish-MR               NT    3:51.47        
                                1:56.99 ( )   3:51.47 (1:54.48)                    
 -- Sarsekeyev, Dimash A      14 Agua Swim Team-MR    2:58.84         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:24.75 ( )        DQ (1:31.28)                    
 -- Maquet, Sam C             13 RY-NJ                2:36.09         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:12.63 ( )        DQ (1:22.04)                    
 -- Pejovic, David            14 Sailfish-MR          2:47.84         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:19.30 ( )        DQ (1:27.56)                    
 -- An, Roy                   15 RY-NJ                2:52.76         DQ        
      Not on back off wall - back
                                1:13.53 ( )        DQ (1:24.50)