Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/8/2010 11:31 AM
         2010 MR YMID See You at 8 Champs Meet - 2/5/2010 to 2/6/2010          
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan c         6 Badger-MR              23.00      21.84        
  2 Nierhoff, Luisa      6 Bgnw Marlins-MR        21.96      22.06        
  3 Gurden, Julia        6 Middies-MR             23.68      22.43        
  4 Chiaravalle, J I     6 GAEL-MR                26.82      25.78        
  5 Mora-Castillo, Isa   5 CFA-MR                 29.71      27.28        
 -- Rotherham, Katie A   6 GAEL-MR                26.53     X28.22        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya          6 CFA-MR                    NT      45.89        
  2 Nierhoff, Luisa      6 Bgnw Marlins-MR        50.18      48.09        
  3 Gurden, Julia        6 Middies-MR             58.02      53.02        
  4 Shopovick, Sophia    6 FAST-MR              1:00.44      54.31        
  5 Rotherham, Katie A   6 GAEL-MR                55.99    1:06.42        
  6 Mora-Castillo, Isa   5 CFA-MR                    NT    1:07.58        
  7 Lee, Megan c         6 Badger-MR              48.99    1:15.31        
  8 Freed, Annie S       6 GAEL-MR              1:12.99    1:19.35        
  9 Donoghue, Maeve      6 Rivertown Rays-MR    1:19.01    1:20.53        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shopovick, Sophia    6 FAST-MR                23.77      22.97        
  2 Gurden, Julia        6 Middies-MR             23.31      23.89        
  3 Pabby, Anya          6 CFA-MR                 23.75      24.28        
  4 Lee, Megan c         6 Badger-MR              26.97      26.28        
  5 Nierhoff, Luisa      6 Bgnw Marlins-MR        26.60      27.10        
  6 Mora-Castillo, Isa   5 CFA-MR                 31.37      30.91        
  7 Donoghue, Maeve      6 Rivertown Rays-MR      34.12      33.50        
  8 Rotherham, Katie A   6 GAEL-MR                35.96      35.22        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gurden, Julia        6 Middies-MR             53.10      51.68        
  2 Lee, Megan c         6 Badger-MR              55.78    1:03.72        
  3 Mora-Castillo, Isa   5 CFA-MR               1:02.00    1:06.45        
 -- Nierhoff, Luisa      6 Bgnw Marlins-MR        57.49         DQ        
      Not on back off wall
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      6 Bgnw Marlins-MR        35.65      33.94        
  2 Lee, Megan c         6 Badger-MR              32.61      37.50        
  3 Rotherham, Katie A   6 GAEL-MR                40.66      39.94        
  4 Mora-Castillo, Isa   5 CFA-MR                 37.81      40.16        
 -- Chiaravalle, J I     6 GAEL-MR                34.78         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Gurden, Julia        6 Middies-MR             37.23         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya          6 CFA-MR                 23.31      23.14        
  2 Gurden, Julia        6 Middies-MR             39.53      29.76        
  3 Nierhoff, Luisa      6 Bgnw Marlins-MR        31.97      30.34        
  4 Lee, Megan c         6 Badger-MR              32.01      35.71        
  5 Donoghue, Maeve      6 Rivertown Rays-MR         NT      48.25        
 -- Mora-Castillo, Isa   5 CFA-MR                 32.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shopovick, Sophia    6 FAST-MR                42.16         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           19.39      19.12        
  2 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 21.15      21.65        
  3 Xu, Jessica          7 Middies-MR             22.53      22.06        
  4 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             21.97      22.88        
  5 Tse, Bering          7 CFA-MR                 23.00      23.82        
  6 Morton, Nathalie a   7 Badger-MR              24.27      24.31        
  7 Carroll, Sophie      7 Badger-MR              23.29      25.74        
  8 Titone, Jordan M     7 Middies-MR             29.99      26.87        
  9 Chia, Molly          7 FAST-MR                39.75      27.43        
 10 Paz, Daniela         7 Middies-MR             28.84      29.28        
 11 Silverton, Phoebe    7 Middies-MR                NT      31.52        
 12 Ungvary, Holly E     7 GAEL-MR                31.59      32.00        
 -- Moriarty, Caroline   7 Badger-MR              28.50         DQ        
      False start
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milrod, Maya L       7 Flying Dolphins-MR     37.00      37.08        
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR        36.36      38.04        
  3 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      44.40        
  4 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           47.36      44.69        
  5 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                    NT      45.34        
  6 Hu, Ashley S         7 Middies-MR           1:00.05      50.61        
  7 Tse, Bering          7 CFA-MR                    NT      50.77        
  8 McGetrick, Erin E    7 Bgnw Marlins-MR        50.70      50.97        
  9 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             50.80      51.02        
 10 Daronco, Caitlin J   7 Middies-MR                NT      51.99        
 11 Morton, Nathalie a   7 Badger-MR                 NT      52.06        
 12 Xu, Jessica          7 Middies-MR             52.96      54.06        
 13 Brady, Ella J        7 GAEL-MR                53.89      57.16        
 14 Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT      57.94        
 15 Winston, Eva C       7 GAEL-MR                53.36      58.81        
 16 Milio, Theresa A     7 Middies-MR           1:06.98    1:00.47        
 17 Carroll, Sophie      7 Badger-MR            1:06.98    1:01.25        
 18 Labita, Julia        7 NY Sharks-MR              NT    1:02.77        
 19 Titone, Jordan M     7 Middies-MR           1:04.46    1:05.26        
 20 Paz, Daniela         7 Middies-MR                NT    1:07.84        
 21 Silverton, Phoebe    7 Middies-MR                NT    1:09.92        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Posner, Kathryn G    7 Bgnw Marlins-MR        22.95      23.68        
  2 Tse, Bering          7 CFA-MR                 27.91      23.91        
  3 Milio, Theresa A     7 Middies-MR             26.35      24.28        
  4 Xu, Jessica          7 Middies-MR             27.19      24.41        
  5 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR        24.49      24.69        
  6 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        24.39      24.93        
  7 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           27.25      24.96        
  8 Winston, Eva C       7 GAEL-MR                26.40      25.23        
  9 Daronco, Caitlin J   7 Middies-MR             27.57      25.78        
 10 Chia, Molly          7 FAST-MR                28.51      26.16        
 11 Morton, Nathalie a   7 Badger-MR              27.64      26.54        
 12 Carroll, Sophie      7 Badger-MR              30.86      27.41        
 13 Paz, Daniela         7 Middies-MR             31.20      27.53        
 14 Moriarty, Caroline   7 Badger-MR              32.08      28.97        
 15 Silverton, Phoebe    7 Middies-MR                NT      30.47        
 16 Ungvary, Holly E     7 GAEL-MR                34.74      32.50        
 17 Titone, Jordan M     7 Middies-MR             34.70      33.01        
 -- Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        27.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             24.52         DQ        
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR           NT      50.85        
  2 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      51.11        
  3 Posner, Kathryn G    7 Bgnw Marlins-MR        52.28      51.69        
  4 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR        54.49      52.14        
  5 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             55.11      52.17        
  6 Hu, Ashley S         7 Middies-MR             59.70      52.82        
  7 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        58.27      54.73        
  8 Milio, Theresa A     7 Middies-MR           1:07.67      55.10        
  9 Xu, Jessica          7 Middies-MR           1:02.20      56.33        
 10 Tse, Bering          7 CFA-MR                 58.23      56.72        
 11 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        59.47      56.95        
 12 Winston, Eva C       7 GAEL-MR              1:05.99      57.33        
 13 Paz, Daniela         7 Middies-MR                NT      57.56        
 14 Daronco, Caitlin J   7 Middies-MR                NT      57.94        
 15 Morton, Nathalie a   7 Badger-MR                 NT      58.73        
 16 Brady, Ella J        7 GAEL-MR              1:02.99      59.66        
 17 Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT    1:02.86        
 18 Carroll, Sophie      7 Badger-MR            1:10.34    1:08.72        
 19 Titone, Jordan M     7 Middies-MR                NT    1:13.66        
 -- Labita, Julia        7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Silverton, Phoebe    7 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Abigail k      7 Badger-MR              26.07      26.16        
  2 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR        27.38      26.37        
  3 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR        28.89      28.16        
  4 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        27.85      28.69        
  5 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 28.10      28.97        
  6 Milio, Theresa A     7 Middies-MR             31.70      30.13        
  7 Hu, Ashley S         7 Middies-MR                NT      30.66        
  8 Xu, Jessica          7 Middies-MR             32.92      30.78        
  9 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             35.65      30.97        
 10 Tse, Bering          7 CFA-MR                 33.79      31.00        
 11 Silverton, Phoebe    7 Middies-MR                NT      41.82        
 -- Daronco, Caitlin J   7 Middies-MR             41.21         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Paz, Daniela         7 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        34.30         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Labita, Julia        7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Winston, Eva C       7 GAEL-MR                34.49         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Titone, Jordan M     7 Middies-MR             41.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Morton, Nathalie a   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Carroll, Sophie      7 Badger-MR              37.06         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Brady, Ella J        7 GAEL-MR                32.83         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McGetrick, Erin E    7 Bgnw Marlins-MR        35.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milrod, Maya L       7 Flying Dolphins-MR     19.67      18.72        
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR        18.62      19.09        
  3 Burke, Caroline M    7 Flying Dolphins-MR     21.12      19.87        
  4 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 25.60      23.06        
  5 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           28.05      23.93        
  6 Daronco, Caitlin J   7 Middies-MR             33.11      27.62        
  7 Tse, Bering          7 CFA-MR                 29.50      27.79        
  8 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        28.57      27.97        
  9 Xu, Jessica          7 Middies-MR             34.50      32.38        
 10 Silverton, Phoebe    7 Middies-MR                NT      37.47        
 -- Paz, Daniela         7 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Carroll, Sophie      7 Badger-MR              37.70         DQ        
 -- Posner, Kathryn G    7 Bgnw Marlins-MR        21.55         DQ        
 -- Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Morton, Nathalie a   7 Badger-MR              33.31         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milrod, Maya L       7 Flying Dolphins-MR   1:24.52    1:23.24        
                  39.42     1:23.24 (43.82)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR      1:42.38    1:23.33        
                  38.21     1:23.33 (45.12)                                        
  3 Posner, Kathryn G    7 Bgnw Marlins-MR      2:00.95    1:39.75        
                  42.37     1:39.75 (57.38)                                        
  4 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:41.10        
                  47.25     1:41.10 (53.85)                                        
  5 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:45.41        
                  48.27     1:45.41 (57.14)                                        
  6 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR      2:16.50    1:48.34        
                  48.26   1:48.34 (1:00.08)                                        
  7 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:55.61        
                  53.44   1:55.61 (1:02.17)                                        
  8 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR           2:01.28    2:02.39        
                  53.50   2:02.39 (1:08.89)                                        
  9 Titone, Jordan M     7 Middies-MR                NT    2:19.66        
                1:03.71   2:19.66 (1:15.95)                                        
 -- Milio, Theresa A     7 Middies-MR                NT         DQ        
                1:00.26        DQ (1:11.07)                                        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR      1:05.15      53.87        
  2 Milrod, Maya L       7 Flying Dolphins-MR     53.27      55.11        
  3 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:00.95        
  4 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                    NT    1:01.76        
  5 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR      1:22.76    1:02.57        
  6 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR      1:15.54    1:02.63        
 -- Ungvary, Holly E     7 GAEL-MR              1:20.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milrod, Maya L       7 Flying Dolphins-MR     43.58      43.43        
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR           NT      44.74        
  3 Posner, Kathryn G    7 Bgnw Marlins-MR      1:11.82      55.32        
  4 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR           NT      56.03        
  5 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                    NT      57.46        
  6 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:05.47        
 -- Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           55.57         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR      1:35.89    1:34.26        
                  41.56     1:34.26 (52.70)                                        
  2 Milrod, Maya L       7 Flying Dolphins-MR   1:39.40    1:35.81        
                  46.44     1:35.81 (49.37)                                        
  3 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR      1:52.10    1:49.08        
                  48.19   1:49.08 (1:00.89)                                        
  4 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR      1:55.72    1:54.85        
                  54.82   1:54.85 (1:00.03)                                        
  5 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR      2:01.77    2:00.00        
                  54.92   2:00.00 (1:05.08)                                        
  6 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR           NT    2:06.06        
                  54.88   2:06.06 (1:11.18)                                        
 -- Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR      2:11.54         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.21        DQ (1:00.76)                                        
 -- Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  53.20        DQ (1:06.89)                                        
 -- Posner, Kathryn G    7 Bgnw Marlins-MR      1:53.36         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.10        DQ (1:04.85)                                        
 -- McGetrick, Erin E    7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.44        DQ (1:10.20)                                        
 
Girls 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    3:11.37        
     1) Reinhardt, Nicole M 7           2) Nierhoff, Luisa 6              
     3) Furniss, Ella B 7               4) Curnin, Clara M 7              
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    3:41.83    3:40.35        
     1) Mcdonough, Isabella T 7         2) Xu, Jessica 7                  
     3) Gurden, Julia 6                 4) Daronco, Caitlin J 7           
  3 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    4:25.66        
     1) Titone, Jordan M 7              2) Milio, Theresa A 7             
     3) Paz, Daniela 7                  4) Silverton, Phoebe R 7          
 
Girls 7 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    3:35.76        
     1) Kaufman, Casey P 7              2) Reinhardt, Nicole M 7          
     3) Furniss, Ella B 7               4) Tavlarakis, Christina D 7      
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    3:31.44    4:23.84        
     1) Milio, Theresa A 7              2) Hu, Ashley S 7                 
     3) Xu, Jessica 7                   4) Mcdonough, Isabella T 7        
 -- Middies Swimming-MR  'B'                         NT         DQ        
     1) Paz, Daniela 7                  2) Daronco, Caitlin J 7           
     3) Gurden, Julia 6                 4) Titone, Jordan M 7             
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR          14.83      15.66        
  2 Du, Katelin          8 Middies-MR             15.44      15.78        
  3 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR     16.87      16.10        
  4 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      17.15      16.15        
  5 Ruiz, Raquel         8 CFA-MR                 17.13      16.37        
  6 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              16.59      16.62        
  7 Garces, Franci       8 Badger-MR              17.04      16.69        
  8 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             17.64      16.97        
  9 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              16.26      17.16        
 10 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR         NT      17.25        
 11 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              18.69      17.66        
 12 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             18.84      17.84        
 13 van Dyke, Elizabet   8 Flying Dolphins-MR     20.18      18.15        
 14 Veru, Nina S         8 GAEL-MR                17.31      18.19        
 15 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              18.57      18.35        
 16 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              20.93      18.38        
 17 Regan, Elizabeth     8 GAEL-MR                17.94      18.40        
 18 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              18.60      18.46        
 19 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      20.49      18.56        
 20 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             18.80      18.62        
 21 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR              18.33      18.94        
 22 Deverna, Bridget T   8 GAEL-MR                18.16      18.97        
 23 Abelow, Lauren R     8 Flying Dolphins-MR     22.87      19.03        
 24 Feigin, Alexandra    8 Flying Dolphins-MR     22.06      19.13        
 25 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      23.50      19.16        
 26 Paz, Cristina        8 Middies-MR             20.84      19.25        
 27 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              19.35      19.56        
 28 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR         NT      19.66        
 29 Bennett, Betsy I     8 Flying Dolphins-MR     22.67      19.88        
 30 Levine, Arianne N    8 Middies-MR             21.24      19.91        
 31 Talamas, Emily K     8 GAEL-MR                19.59      19.94        
 32 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              20.17      20.00        
 33 Guo, Sophia Y        8 Middies-MR             20.90      20.34        
 34 Hendell, Arin G      8 Badger-MR                 NT      20.62        
 35 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             22.19      20.72        
 36 Cho, Subin           8 NY Sharks-MR              NT      20.87        
 37 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR           23.70      22.03        
 38 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              23.40      22.22        
 39 Monaghan, Emma G     8 Middies-MR             22.17      22.47        
 40 Bonde, Isabelle E    8 GAEL-MR                32.99      23.69        
 41 Brattoli, Ava i      8 Badger-MR              25.71      24.28        
 42 Latorre, Tiffany     8 NY Sharks-MR              NT      27.12        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              34.71      33.79        
  2 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR          34.46      34.02        
  3 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      35.85      36.08        
  4 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR     36.50      37.09        
  5 Garces, Franci       8 Badger-MR              38.45      37.83        
  6 Ruiz, Raquel         8 CFA-MR                 40.95      38.45        
  7 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              41.31      38.47        
  8 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             40.20      39.02        
  9 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              40.00      39.28        
 10 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              41.44      39.96        
 11 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              49.05      40.12        
 12 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             40.79      40.29        
 13 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      43.69      42.43        
 14 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      38.83      42.45        
 15 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             41.26      42.46        
 16 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              40.76      43.29        
 17 Abelow, Lauren R     8 Flying Dolphins-MR     46.42      43.99        
 18 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              43.57      44.14        
 19 Regan, Elizabeth     8 GAEL-MR                44.04      44.56        
 20 Paz, Cristina        8 Middies-MR             44.34      44.62        
 21 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR      44.05      44.84        
 22 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      44.48      45.23        
 23 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              47.18      46.06        
 24 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             47.22      46.53        
 24 White, Maddie L      8 GAEL-MR                50.15      46.53        
 26 McSpedon, Sophia M   8 GAEL-MR                46.46      46.67        
 27 Goldberg, Simone r   8 Badger-MR                 NT      46.71        
 28 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              48.56      49.78        
 29 Hulme, Ella R        8 CFA-MR                    NT      50.22        
 30 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR              NT      50.96        
 31 Cho, Subin           8 NY Sharks-MR              NT      52.28        
 32 Bonde, Isabelle E    8 GAEL-MR                55.82      54.36        
 33 Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             50.23      54.38        
 34 Monaghan, Emma G     8 Middies-MR             55.24      56.13        
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR        1:15.00    1:16.66        
                  33.36     1:16.66 (43.30)                                        
  2 Du, Katelin          8 Middies-MR           1:17.01    1:17.35        
                  33.20     1:17.35 (44.15)                                        
  3 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR      1:23.48    1:18.98        
                  33.34     1:18.98 (45.64)                                        
  4 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR    1:20.62    1:19.75        
                  33.87     1:19.75 (45.88)                                        
  5 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR    1:22.89    1:22.18        
                  34.89     1:22.18 (47.29)                                        
  6 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR      1:26.33    1:26.48        
                  37.81     1:26.48 (48.67)                                        
  7 Veru, Nina S         8 GAEL-MR              1:25.99    1:27.16        
                  37.78     1:27.16 (49.38)                                        
  8 Ruiz, Raquel         8 CFA-MR                    NT    1:29.03        
  9 Harrington, Daniel   8 Badger-MR            1:40.21    1:30.03        
                  40.30     1:30.03 (49.73)                                        
 10 Shannon, Kayla       8 GAEL-MR              1:38.06    1:35.37        
                  40.43     1:35.37 (54.94)                                        
 11 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR    1:34.55    1:36.37        
                  39.78     1:36.37 (56.59)                                        
 12 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR    1:42.28    1:37.53        
                  41.76     1:37.53 (55.77)                                        
 13 Carter, Sally F      8 Flying Dolphins-MR   2:02.00    1:48.03        
 14 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:49.12        
 15 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR              NT    2:01.72        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      18.72      18.94        
  2 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              21.06      19.38        
  3 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              20.13      19.53        
  4 Du, Katelin          8 Middies-MR             18.93      19.56        
  5 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              20.90      19.75        
  6 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              19.95      19.78        
  7 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             21.00      19.81        
  8 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR     20.77      19.97        
  9 Levine, Arianne N    8 Middies-MR             21.66      20.06        
 10 Garces, Franci       8 Badger-MR              19.86      20.91        
 11 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              22.04      21.12        
 12 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             22.17      21.49        
 13 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             21.20      21.53        
 14 Abelow, Lauren R     8 Flying Dolphins-MR     25.00      21.62        
 15 Feigin, Alexandra    8 Flying Dolphins-MR     25.88      22.44        
 16 Guo, Sophia Y        8 Middies-MR             23.18      22.50        
 16 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR         NT      22.50        
 18 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      24.49      22.59        
 19 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      24.77      22.72        
 20 Shannon, Kayla       8 GAEL-MR                28.01      22.82        
 21 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              25.93      22.87        
 21 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              23.78      22.87        
 23 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             24.67      22.97        
 24 Paz, Cristina        8 Middies-MR             24.87      23.00        
 25 Bennett, Betsy I     8 Flying Dolphins-MR     27.40      23.06        
 26 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR              22.74      23.10        
 27 Cho, Subin           8 NY Sharks-MR              NT      23.21        
 28 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              23.66      23.35        
 29 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              25.95      23.66        
 30 Deverna, Bridget T   8 GAEL-MR                25.58      23.75        
 31 Regan, Elizabeth     8 GAEL-MR                25.38      24.34        
 32 Brattoli, Ava i      8 Badger-MR              25.59      24.59        
 33 Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             26.98      24.79        
 34 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR        30.82      25.06        
 35 Carter, Sally F      8 Flying Dolphins-MR     30.43      25.18        
 36 Cioffi, Chenoa       8 FAST-MR                36.57      25.44        
 37 Monaghan, Emma G     8 Middies-MR             26.64      25.75        
 38 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR           26.80      26.03        
 39 Hendell, Arin G      8 Badger-MR                 NT      26.37        
 40 Goodwin, Liza F      8 Flying Dolphins-MR     33.09      27.53        
 41 Talamas, Emily K     8 GAEL-MR                25.47      28.16        
 42 Latorre, Tiffany     8 NY Sharks-MR              NT      29.85        
 43 Bonde, Isabelle E    8 GAEL-MR                38.99      30.15        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      41.03      39.71        
  2 Du, Katelin          8 Middies-MR             41.32      40.41        
  3 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              41.38      41.87        
  4 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      44.86      42.30        
  5 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        44.33      42.42        
  6 Garces, Franci       8 Badger-MR              44.51      43.29        
  7 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              42.80      44.91        
  8 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             46.61      44.95        
  9 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR      49.15      45.54        
 10 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        45.40      45.86        
 11 Parry, Alexa r       8 Badger-MR            1:00.41      46.83        
 12 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              52.16      46.85        
 13 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              49.70      47.00        
 14 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             47.28      47.09        
 15 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      55.35      47.72        
 16 Ruiz, Raquel         8 CFA-MR                 52.33      47.73        
 17 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              53.05      47.92        
 18 Paz, Cristina        8 Middies-MR             50.76      48.11        
 19 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      48.92      49.73        
 20 Shannon, Kayla       8 GAEL-MR                55.59      50.21        
 21 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      47.45      51.35        
 22 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              53.01      51.38        
 23 McSpedon, Sophia M   8 GAEL-MR                53.07      52.09        
 24 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             58.88      53.06        
 25 Regan, Elizabeth     8 GAEL-MR                53.94      53.14        
 26 White, Maddie L      8 GAEL-MR                59.28      53.24        
 27 Goldberg, Simone r   8 Badger-MR              52.13      53.85        
 28 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              57.51      53.98        
 29 Monaghan, Emma G     8 Middies-MR           1:01.24      54.85        
 30 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              56.29      55.96        
 31 Cho, Subin           8 NY Sharks-MR              NT      57.07        
 32 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR         1:03.06      57.16        
 33 Hulme, Ella R        8 CFA-MR               1:02.90      57.23        
 34 Valerio, Sofia A     8 Middies-MR           1:03.73      59.36        
 -- DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bonde, Isabelle E    8 GAEL-MR              1:11.47         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR          20.58      20.53        
  2 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      21.78      21.47        
  3 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR     22.65      21.75        
  4 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             22.59      22.07        
  5 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             22.68      22.41        
  6 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      25.72      22.43        
  7 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              27.85      22.62        
  8 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR         NT      22.97        
  9 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              24.96      23.78        
 10 Abelow, Lauren R     8 Flying Dolphins-MR     25.02      23.87        
 11 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR         NT      24.00        
 12 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              24.43      24.54        
 12 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              24.92      24.54        
 14 Regan, Elizabeth     8 GAEL-MR                26.75      27.09        
 15 Paz, Cristina        8 Middies-MR             29.74      27.37        
 16 Shannon, Kayla       8 GAEL-MR                29.46      27.44        
 17 McSpedon, Sophia M   8 GAEL-MR                26.62      28.34        
 18 White, Maddie L      8 GAEL-MR                26.87      28.78        
 19 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             31.18      29.68        
 20 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR           29.69      30.35        
 21 Hulme, Ella R        8 CFA-MR                 32.64      32.40        
 -- Bonde, Isabelle E    8 GAEL-MR                29.22         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Goldberg, Simone r   8 Badger-MR              32.25         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Radomisli, Julia M   8 Flying Dolphins-MR     26.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              27.52         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             35.56         DQ        
      Scissors kick
 -- Cho, Subin           8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Monaghan, Emma G     8 Middies-MR             29.76         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR     46.33      47.09        
  2 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             50.37      47.20        
  3 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             51.50      49.07        
  4 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR    1:04.00      49.72        
  5 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              52.45      49.73        
  6 Deverna, Bridget T   8 GAEL-MR                48.99      49.86        
  7 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        52.65      51.56        
  8 Levine, Arianne N    8 Middies-MR             55.83      52.16        
  9 Abelow, Lauren R     8 Flying Dolphins-MR     53.36      52.23        
 10 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              55.11      52.46        
 11 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        55.96      52.62        
 12 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              57.51      53.25        
 13 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              55.11      53.75        
 14 Guo, Sophia Y        8 Middies-MR             57.72      54.70        
 15 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              57.11      54.86        
 16 Bennett, Betsy I     8 Flying Dolphins-MR     59.00      55.95        
 17 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR                 NT      57.63        
 18 van Dyke, Elizabet   8 Flying Dolphins-MR   1:01.28      59.74        
 19 Feigin, Alexandra    8 Flying Dolphins-MR   1:03.75      59.95        
 20 Paz, Cristina        8 Middies-MR           1:01.36    1:00.86        
 21 Regan, Elizabeth     8 GAEL-MR              1:03.46    1:02.01        
 -- Monaghan, Emma G     8 Middies-MR                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Cho, Subin           8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Talamas, Emily K     8 GAEL-MR              1:02.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cioffi, Chenoa       8 FAST-MR                40.72         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              16.62      16.62        
  2 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR          17.57      16.75        
  3 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        18.65      17.44        
  4 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             19.56      19.09        
  5 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR         NT      19.22        
  6 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              21.56      19.31        
  7 Ruiz, Raquel         8 CFA-MR                 20.33      19.37        
  8 Garces, Franci       8 Badger-MR              19.24      19.50        
  9 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      20.55      19.69        
 10 van Dyke, Elizabet   8 Flying Dolphins-MR     20.95      19.78        
 11 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        24.29      20.63        
 12 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              22.75      20.69        
 13 Veru, Nina S         8 GAEL-MR                35.99      20.78        
 14 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              21.06      21.87        
 15 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      27.04      22.29        
 16 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR         NT      22.53        
 17 Shannon, Kayla       8 GAEL-MR                21.10      23.03        
 18 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR        28.76      25.12        
 19 Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             30.28      25.75        
 20 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             28.76      27.66        
 21 Hendell, Arin G      8 Badger-MR                 NT      27.90        
 22 Cioffi, Chenoa       8 FAST-MR                35.27      28.50        
 23 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              23.07      30.12        
 24 Brattoli, Ava i      8 Badger-MR              33.49      30.47        
 25 Carter, Sally F      8 Flying Dolphins-MR     29.83      31.91        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        38.64      38.57        
  2 Du, Katelin          8 Middies-MR             39.04      38.80        
  3 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              39.47      39.27        
  4 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      44.84      41.67        
  5 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        43.12      44.39        
  6 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      45.26      44.83        
  7 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              45.99    1:46.56        
  8 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             47.59    1:52.86        
 -- Ruiz, Raquel         8 CFA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish
 -- DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR        1:25.85    1:25.55        
                  40.04     1:25.55 (45.51)                                        
  2 Du, Katelin          8 Middies-MR           1:28.67    1:25.89        
                  39.22     1:25.89 (46.67)                                        
  3 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR            1:33.20    1:30.26        
                  23.03   1:30.26 (1:07.23)                                        
  4 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR    1:35.73    1:31.95        
                  42.60     1:31.95 (49.35)                                        
  5 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR            1:31.04    1:32.41        
                  41.43     1:32.41 (50.98)                                        
  6 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR      1:34.13    1:33.98        
                  44.08     1:33.98 (49.90)                                        
  7 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR   1:32.92    1:34.26        
                  45.06     1:34.26 (49.20)                                        
  8 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR           1:43.37    1:35.55        
                  45.65     1:35.55 (49.90)                                        
  9 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR      1:38.16    1:35.95        
                  45.95     1:35.95 (50.00)                                        
 10 Garces, Franci       8 Badger-MR            1:44.63    1:38.39        
                  43.44     1:38.39 (54.95)                                        
 11 Harrington, Daniel   8 Badger-MR            1:44.49    1:39.93        
                  46.66     1:39.93 (53.27)                                        
 12 Abelow, Lauren R     8 Flying Dolphins-MR   1:54.19    1:44.64        
 13 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR            1:45.10    1:45.23        
                  47.95     1:45.23 (57.28)                                        
 14 Shannon, Kayla       8 GAEL-MR              1:53.52    1:53.47        
 15 Carter, Sally F      8 Flying Dolphins-MR   2:06.00    1:59.03        
 -- Douglass, Kate c     8 Badger-MR            1:47.72         DQ        
      One hand touch - breast
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:33.82    2:26.60        
     1) Garces, Franci 8                2) Stevens, Meghan M 8            
     3) Panitz, Josephine H 8           4) Vumbacco, Sabrina S 8          
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    2:37.61    2:38.29        
     1) Cahaly, Emma E 8                2) Rutherford, Kelly A 8          
     3) Brew, Maggie C 8                4) Du, Katelin 8                  
  3 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:52.12    2:38.62        
     1) Abelow, Lauren R 8              2) Radomisli, Julia M 8           
     3) Milrod, Maya L 7                4) Weiss, Emily N 8               
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    2:39.84        
     1) Barker, Jasmine K 8             2) Posner, Kathryn G 7            
     3) Zhu, Catherine 8                4) Kaufmann, Noelle E 7           
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:43.51    2:43.72        
     1) Johanson, Sophie L 8            2) Harrington, Danielle S 8       
     3) Douglass, Kate c 8              4) Simpson, Gillian a 8           
  6 Middies Swimming-MR  'B'                    3:05.65    3:07.32        
     1) Paz, Cristina 8                 2) Guo, Sophia Y 8                
     3) Mciver, Bianca W 8              4) Levine, Arianne N 8            
 -- Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:34.63         DQ        
     1) Ketron, Anna E 8                2) Brown, Julianna 8              
     3) Schwab, Carly A 8               4) Nichols, Mary H 8              
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:45.47    2:47.44        
     1) Garces, Franci 8                2) Vumbacco, Sabrina S 8          
     3) Douglass, Kate c 8              4) Klein, MiKayla S 8             
                  48.64     1:34.10 (45.46)     2:17.35 (43.25)     2:47.44 (30.09)
  2 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                  NT    2:55.22        
     1) Nichols, Mary H 8               2) Schwab, Carly A 8              
     3) Ketron, Anna E 8                4) Rosenbaum, Lily B 8            
                  41.34     1:28.61 (47.27)     2:14.38 (45.77)     2:55.22 (40.84)
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    2:56.15    2:56.44        
     1) Brew, Maggie C 8                2) Rutherford, Kelly A 8          
     3) Du, Katelin 8                   4) Cahaly, Emma E 8               
                  50.43     1:38.48 (48.05)     2:17.29 (38.81)     2:56.44 (39.15)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    3:01.48        
     1) Kaufmann, Noelle E 7            2) Zhu, Catherine 8               
     3) Barker, Jasmine K 8             4) Posner, Kathryn G 7            
                  42.90     1:35.55 (52.65)     2:19.66 (44.11)     3:01.48 (41.82)
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                    3:14.68    3:17.52        
     1) Harrington, Danielle S 8        2) Carroll, Mia C 8               
     3) Johanson, Sophie L 8            4) Simpson, Gillian a 8           
                  48.34     1:41.73 (53.39)     1:57.57 (15.84)   3:17.52 (1:19.95)
  6 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    3:51.09        
     1) Monaghan, Emma G 8              2) Paz, Cristina 8                
     3) Mciver, Bianca W 8              4) Valerio, Sofia A 8             
                  59.00     1:55.29 (56.29)   2:59.11 (1:03.82)     3:51.09 (51.98)
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                    3:30.36         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - fly
     1) Goldberg, Simone r 8            2) Parry, Alexa r 8               
     3) Neuman, Samantha E 8            4) Kassabian, Nicole M 8          
                  53.22     1:46.11 (52.89)   2:51.92 (1:05.81)          DQ (37.97)
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'               NT         DQ        
     1) Abelow, Lauren R 8              2) Radomisli, Julia M 8           
     3) Milrod, Maya L 7                4) Weiss, Emily N 8               
                  48.53   2:01.37 (1:12.84)     2:43.85 (42.48)          DQ (37.44)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M    6 GAEL-MR                19.06      18.12        
  2 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        20.27      19.25        
  3 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        19.40      19.27        
  4 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        22.71      20.90        
  5 Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              25.83      23.15        
  6 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR      28.00      24.34        
  7 Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        24.72      25.25        
  8 Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR      28.16      26.16        
  9 Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR        28.24      27.22        
 10 Stern, Ben S         6 Bgnw Marlins-MR        32.79      28.07        
 11 Basmadjian, Kevin    5 NY Sharks-MR              NT      30.15        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M    6 GAEL-MR              1:05.99      43.16        
  2 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR           NT      44.31        
  3 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        45.75      46.62        
  4 Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR                 NT      50.91        
  5 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        53.16      52.75        
  6 Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        53.12      53.12        
  7 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR    1:02.87      54.34        
  8 Stern, Ben S         6 Bgnw Marlins-MR           NT    1:01.74        
  9 Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR    1:04.89    1:05.39        
 10 Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR      1:08.46    1:08.62        
 11 Coogan, David A      4 NY Sharks-MR         1:22.77    1:22.75        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        21.11      19.28        
  2 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        24.81      24.09        
  3 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        29.99      24.53        
  4 Norris, Timothy M    6 GAEL-MR                24.09      25.50        
  5 Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              43.00      26.79        
  6 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        28.57      26.84        
  7 McSorley, Thomas W   6 Middies-MR             28.90      28.87        
  8 Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        29.77      29.04        
  9 Stern, Ben S         6 Bgnw Marlins-MR           NT      30.94        
 10 Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR        33.19      31.19        
 11 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR      30.54      31.34        
 12 Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR      37.20      31.59        
 -- Coogan, David A      4 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        46.78      42.27        
  2 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        56.98      54.20        
  3 Norris, Timothy M    6 GAEL-MR              1:10.99      54.42        
  4 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        58.72      57.08        
  5 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR    1:04.49    1:00.67        
  6 Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR           NT    1:07.60        
  7 Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR           NT    1:07.72        
  8 Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR    1:26.69    1:09.25        
  9 Stern, Ben S         6 Bgnw Marlins-MR           NT    1:15.46        
 -- Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR      1:06.63         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        30.00      27.50        
  2 Norris, Timothy M    6 GAEL-MR                29.06      31.44        
 -- Stern, Ben S         6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
 -- Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              50.39         DQ        
      Scissors kick
 -- McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
 -- Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR      51.39         DQ        
 -- Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
 -- Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
 -- Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        32.81         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        26.96         DQ        
      One hand touch
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        19.94      19.54        
  2 Norris, Timothy M    6 GAEL-MR                45.99      25.63        
  3 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        25.31      29.00        
  4 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        31.68      32.25        
  5 Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              46.04      32.93        
  6 Stern, Ben S         6 Bgnw Marlins-MR           NT      35.72        
 -- Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR      44.84         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        27.38         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- McSorley, Thomas W   6 Middies-MR             35.97         DQ        
      Alternating Kick
 -- Coogan, David A      4 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              15.95      15.65        
  2 Popp, Connor M       7 Badger-MR              16.74      15.69        
  3 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          16.45      15.96        
  4 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              17.29      16.65        
  5 Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR      19.77      18.28        
  6 Hill, Cameron        7 NY Sharks-MR           20.84      19.10        
  7 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      20.31      19.78        
  8 Torres, Christophe   7 Badger-MR              22.95      20.89        
  9 Tsukikawa, Yugo      7 Badger-MR                 NT      20.92        
 10 Barr, Evan E         7 GAEL-MR                19.53      21.37        
 10 Rohlf, Alexander p   7 Badger-MR              21.45      21.37        
 12 Juzeniw, Michael W   7 Middies-MR             21.51      21.53        
 13 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             23.13      21.87        
 14 Kuane, Diego         7 Middies-MR             21.28      22.04        
 15 Hartigan, Christop   7 GAEL-MR                23.03      22.47        
 16 Jin, Eddie           7 Middies-MR             24.26      24.13        
 17 Martin, Spencer P    7 Middies-MR             23.81      24.78        
 18 Nordstrom, Dylan L   7 GAEL-MR                23.88      25.34        
 18 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             22.37      25.34        
 20 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR           24.50      25.88        
 21 Lee, Joonsoo         7 NY Sharks-MR              NT      27.91        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              36.67      35.11        
  2 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          38.04      35.16        
  3 Popp, Connor M       7 Badger-MR              36.81      37.04        
  4 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR                 NT      38.89        
  5 Tsukikawa, Yugo      7 Badger-MR                 NT      40.54        
  6 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR           NT      40.95        
  7 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      46.25      45.15        
  8 Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT      48.54        
  9 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        49.02      49.37        
 10 Barr, Evan E         7 GAEL-MR                49.75      49.84        
 11 Juzeniw, Michael W   7 Middies-MR             56.85      50.85        
 12 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             55.08      51.04        
 13 Nonaka, Johji        7 Badger-MR              52.62      52.78        
 14 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR           52.90      53.99        
 15 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        45.52      54.57        
 16 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        52.83      55.89        
 17 Hartigan, Christop   7 GAEL-MR              1:00.65      56.20        
 18 Jin, Eddie           7 Middies-MR             54.61      57.09        
 19 Martin, Spencer P    7 Middies-MR           1:03.25      57.61        
 20 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             56.55    1:01.05        
 -- Lee, Joonsoo         7 NY Sharks-MR         1:03.64         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              19.15      18.94        
  2 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              21.52      19.11        
  3 Popp, Connor M       7 Badger-MR              19.01      19.47        
  4 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        26.89      20.16        
  5 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           21.31      20.56        
  6 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        21.87      21.35        
  7 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 22.57      21.72        
  8 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        21.48      21.81        
  8 Jin, Eddie           7 Middies-MR             29.56      21.81        
 10 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      21.20      21.94        
 11 Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR      22.22      22.03        
 12 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR        21.19      22.38        
 13 Tsukikawa, Yugo      7 Badger-MR                 NT      22.97        
 14 Martin, Spencer P    7 Middies-MR             29.87      23.11        
 15 Kuane, Diego         7 Middies-MR             24.67      23.33        
 16 Hill, Cameron        7 NY Sharks-MR           23.74      23.51        
 17 Torres, Christophe   7 Badger-MR              24.88      23.67        
 18 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        24.28      23.72        
 19 Rohlf, Alexander p   7 Badger-MR              25.70      23.91        
 20 Gehringer, Mark s    7 Badger-MR              32.63      24.19        
 21 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        25.58      25.59        
 22 Nonaka, Johji        7 Badger-MR              27.28      25.66        
 23 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        30.19      26.25        
 24 Barr, Evan E         7 GAEL-MR                26.05      26.54        
 25 Juzeniw, Michael W   7 Middies-MR             26.55      27.09        
 26 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             25.88      28.06        
 27 Hartigan, Christop   7 GAEL-MR                29.46      29.63        
 28 Nordstrom, Dylan L   7 GAEL-MR                29.94      29.97        
 29 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR           31.36      30.41        
 30 Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR        30.26      32.43        
 -- Lee, Joonsoo         7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             25.88         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              40.30      41.01        
  2 Popp, Connor M       7 Badger-MR              40.58      43.18        
  3 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        52.55      44.36        
  4 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR              NT      44.90        
  5 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      47.62      45.50        
  6 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 47.93      46.24        
  7 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        49.17      47.68        
  8 Tsukikawa, Yugo      7 Badger-MR                 NT      50.78        
  9 Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT      51.26        
 10 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             55.10      54.17        
 11 Martin, Spencer P    7 Middies-MR           1:17.18      55.48        
 12 Nonaka, Johji        7 Badger-MR            1:00.50      55.77        
 13 Juzeniw, Michael W   7 Middies-MR           1:08.93      56.02        
 14 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR      1:01.28      56.20        
 15 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             57.43      58.23        
 16 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR      1:01.45    1:00.52        
 17 Jin, Eddie           7 Middies-MR           1:20.59    1:02.92        
 18 Hartigan, Christop   7 GAEL-MR              1:35.99    1:06.20        
 19 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR         1:15.00    1:12.35        
 -- Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR      1:22.46         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lee, Joonsoo         7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              48.99         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          25.06      23.59        
  2 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 24.53      24.41        
  3 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        25.40      25.37        
  4 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      26.55      26.37        
  5 Barr, Evan E         7 GAEL-MR                28.67      26.44        
  6 Juzeniw, Michael W   7 Middies-MR             29.34      27.16        
  7 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR           25.97      27.38        
  8 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             38.85      30.69        
  9 Hartigan, Christop   7 GAEL-MR                21.78      31.60        
 10 Jin, Eddie           7 Middies-MR             54.06      33.13        
 11 Martin, Spencer P    7 Middies-MR             38.60      33.66        
 -- Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             28.38         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Tsukikawa, Yugo      7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lee, Joonsoo         7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Connor M       7 Badger-MR              19.22      18.63        
  2 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           18.35      18.67        
  3 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              20.59      19.03        
  4 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          19.75      19.31        
  5 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        19.32      19.50        
  6 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        19.82      20.34        
  7 Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR      21.76      22.39        
  8 Tsukikawa, Yugo      7 Badger-MR                 NT      22.75        
  9 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR        22.55      23.25        
 10 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        21.23      23.59        
 11 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        24.42      25.31        
 12 Nonaka, Johji        7 Badger-MR              27.55      25.37        
 13 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        22.51      26.13        
 14 Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT      27.53        
 15 Barr, Evan E         7 GAEL-MR                25.28      29.69        
 -- Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        32.22         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rohlf, Alexander p   7 Badger-MR              31.02         DQ        
      Alternating Kick
 -- Torres, Christophe   7 Badger-MR              39.35         DQ        
      One hand touch
 
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR            1:21.52    1:17.91        
                  36.96     1:17.91 (40.95)                                        
  2 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR        1:28.35    1:19.61        
                  37.48     1:19.61 (42.13)                                        
  3 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR         1:23.75    1:24.62        
                  39.74     1:24.62 (44.88)                                        
  4 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR      1:31.42    1:25.44        
                  39.54     1:25.44 (45.90)                                        
  5 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:29.66        
                  40.03     1:29.66 (49.63)                                        
  6 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR      1:52.27    1:31.27        
                  41.26     1:31.27 (50.01)                                        
  7 Skolnick, Avery      7 CFA-MR               1:34.45    1:35.47        
                  45.24     1:35.47 (50.23)                                        
  8 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR      2:25.46    1:40.28        
                  45.63     1:40.28 (54.65)                                        
  9 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR         NT    1:40.87        
                  48.63     1:40.87 (52.24)                                        
 10 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:42.33        
                  47.27     1:42.33 (55.06)                                        
 11 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:50.12        
                  49.76   1:50.12 (1:00.36)                                        
 12 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:51.66        
                  51.90     1:51.66 (59.76)                                        
 13 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR                NT    1:56.21        
                  56.51     1:56.21 (59.70)                                        
 14 Martin, Spencer P    7 Middies-MR                NT    1:58.86        
                  57.42   1:58.86 (1:01.44)                                        
 15 Hartigan, Christop   7 GAEL-MR              2:10.99    1:59.16        
                  54.31   1:59.16 (1:04.85)                                        
 16 Jin, Eddie           7 Middies-MR           2:14.39    1:59.48        
                  56.14   1:59.48 (1:03.34)                                        
 17 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR           NT    2:06.05        
                  54.01   2:06.05 (1:12.04)                                        
 18 Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR           NT    2:10.66        
                  58.73   2:10.66 (1:11.93)                                        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 53.83      55.84        
  2 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR                NT    1:07.09        
 -- McSorley, Thomas W   6 Middies-MR           1:15.28         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Juzeniw, Michael W   7 Middies-MR                NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           44.26      43.53        
  2 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR           NT      44.29        
  3 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        49.79      45.23        
  4 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        57.21      46.55        
  5 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR           NT      51.35        
  6 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR           NT      52.52        
  7 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:01.94        
 
Boys 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR            1:34.53    1:31.15        
                  42.10     1:31.15 (49.05)                                        
  2 Popp, Connor M       7 Badger-MR            1:35.60    1:32.47        
                  43.03     1:32.47 (49.44)                                        
  3 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR        1:37.74    1:32.59        
                  42.33     1:32.59 (50.26)                                        
  4 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR            1:43.22    1:33.61        
                  42.38     1:33.61 (51.23)                                        
  5 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR      1:36.04    1:34.23        
                  43.63     1:34.23 (50.60)                                        
  6 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR      1:44.86    1:44.40        
                  47.26     1:44.40 (57.14)                                        
  7 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR      1:47.16    1:47.30        
                  46.32   1:47.30 (1:00.98)                                        
  8 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR      1:53.65    1:48.14        
                  49.62     1:48.14 (58.52)                                        
  9 Nonaka, Johji        7 Badger-MR            2:03.16    1:55.31        
                  54.43   1:55.31 (1:00.88)                                        
 -- Barr, Evan E         7 GAEL-MR              1:48.99         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:00.56        DQ (1:07.92)                                        
 -- Skolnick, Avery      7 CFA-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  53.15          DQ (55.34)                                        
 -- Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR         1:45.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  44.26          DQ (53.41)                                        
 -- Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR      1:38.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  42.79          DQ (55.81)                                        
 -- Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR      2:07.12         DQ        
                  59.39        DQ (1:12.13)                                        
 -- Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR      1:53.60         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  55.69        DQ (1:09.37)                                        
 -- Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:08.68        DQ (1:25.22)                                        
 -- Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  59.90        DQ (1:04.72)                                        
 
Boys 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    2:46.69        
     1) Rosenshine, Eli N 7             2) Coleman, Alex M 7              
     3) Fernandez, Oliver A 7           4) Delfico, Ryan A 6              
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:42.08    2:53.59        
     1) DiSanto, Justin p 7             2) Tsukikawa, Yugo 7              
     3) Nonaka, Johji 7                 4) Rohlf, Alexander p 7           
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'               NT    3:16.22        
     1) Laidlaw, Johnny F 7             2) Roye, Erick B 6                
     3) Falbaum, Noah A 7               4) Yates, Wyatt D 7               
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             3:35.59    3:31.72        
     1) Pearce, Stephen 7               2) Boes, Rial P 6                 
     3) Obrien, Joseph 7                4) Donoghue, Michael P 7          
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    3:43.09    3:42.31        
     1) Martin, Spencer P 7             2) Salimi, Ibrahim 7              
     3) Lourenco, Matthew A 7           4) McSorley, Thomas W 6           
 
Boys 7 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    3:18.08        
     1) Fernandez, Oliver A 7           2) Delfico, Ryan A 6              
     3) Rosenshine, Eli N 7             4) Coleman, Alex M 7              
                  45.30     1:45.20 (59.90)     2:30.23 (45.03)     3:18.08 (47.85)
 -- Middies Swimming-MR  'A'                         NT         DQ        
     1) Martin, Spencer P 7             2) Jin, Eddie 7                   
     3) Salimi, Ibrahim 7               4) Juzeniw, Michael W 7           
                  57.98   2:05.21 (1:07.23)   3:21.86 (1:16.65)          DQ (54.53)
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'               NT         DQ        
     1) Falbaum, Noah A 7               2) Weiner, Joe L 6                
     3) Roye, Erick B 6                 4) Yates, Wyatt D 7               
                  57.15     1:52.95 (55.80)   3:00.83 (1:07.88)          DQ (40.92)
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR         NT      15.69        
  2 Drew, Keegan P       8 Middies-MR             15.31      16.01        
  3 Johns, TJ D          8 CFA-MR                 18.10      16.68        
  4 Torres, Nicholos     8 Badger-MR              18.00      16.98        
  5 Loveless, Liam J     8 Badger-MR              16.73      17.38        
  6 Atay, Deniz          8 Middies-MR             17.63      17.59        
  7 Hennig, Christian    8 Middies-MR             20.05      18.34        
  7 Barr, Alex S         8 Flying Dolphins-MR     23.00      18.34        
  7 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             17.06      18.34        
 10 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR         NT      18.59        
 11 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             20.38      18.90        
 12 Smith, Kelvin        8 FAST-MR                20.47      19.03        
 13 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             21.92      19.32        
 14 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR           23.65      19.60        
 15 Sirkin, Alec W       8 GAEL-MR                32.00      19.68        
 16 Ceske, John          8 Middies-MR             19.95      19.81        
 17 Fonseca, Joshua      8 FAST-MR                   NT      19.91        
 18 Mitchell, John m     8 Badger-MR              21.67      21.12        
 19 Greenwald, Alec e    8 Badger-MR                 NT      21.44        
 20 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                 23.28      21.47        
 21 Naber, Alex F        8 Flying Dolphins-MR     24.00      21.62        
 22 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR         NT      21.69        
 23 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             20.94      22.10        
 24 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR             32.19      24.21        
 25 Bosco, Griffin       8 Middies-MR             25.59      25.50        
 26 Lefever, William A   8 GAEL-MR                   NT      25.66        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P       8 Middies-MR             33.43      33.92        
  2 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      34.03      34.36        
  3 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      40.18      39.13        
  4 Atay, Deniz          8 Middies-MR             40.90      39.58        
  5 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             41.87      41.47        
  6 Heddings, Cole J     8 Flying Dolphins-MR     39.70      41.55        
  7 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             49.08      43.69        
  8 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             46.55      44.24        
  9 Johns, TJ D          8 CFA-MR                    NT      45.09        
 10 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR        49.06      46.21        
 11 Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR      44.90      46.30        
 12 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR           52.23      46.97        
 13 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             52.34      47.35        
 14 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             52.22      47.41        
 15 Naber, Alex F        8 Flying Dolphins-MR     51.42      48.42        
 16 Khusanov, Alexande   8 Flying Dolphins-MR     56.60      50.21        
 17 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR      47.73      50.62        
 18 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                 54.33      51.91        
 19 Greenwald, Alec e    8 Badger-MR              47.92      53.11        
 20 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR           1:03.45      59.47        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P       8 Middies-MR           1:16.11    1:16.68        
                  35.87     1:16.68 (40.81)                                        
  2 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR    1:17.77    1:20.36        
                  36.46     1:20.36 (43.90)                                        
  3 Legros, Julien E     8 Bgnw Marlins-MR      1:30.95    1:22.48        
                  38.38     1:22.48 (44.10)                                        
  4 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR      1:24.95    1:22.76        
                  38.83     1:22.76 (43.93)                                        
  5 Loveless, Liam J     8 Badger-MR            1:40.71    1:24.39        
                  38.10     1:24.39 (46.29)                                        
  6 Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR      1:24.79    1:26.40        
                  42.46     1:26.40 (43.94)                                        
  7 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR      1:34.24    1:34.20        
                  45.91     1:34.20 (48.29)                                        
  8 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR      1:39.86    1:35.48        
                  43.69     1:35.48 (51.79)                                        
  9 Heddings, Cole J     8 Flying Dolphins-MR   1:33.54    1:37.82        
                  44.96     1:37.82 (52.86)                                        
 10 Reinhardt, Robbie    8 Bgnw Marlins-MR      1:38.09    1:37.87        
                  44.82     1:37.87 (53.05)                                        
 11 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR      1:37.58    1:38.95        
                  46.17     1:38.95 (52.78)                                        
 12 Tsuji, Akira         8 Middies-MR           1:50.32    1:39.64        
                  47.16     1:39.64 (52.48)                                        
 13 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR      1:50.85    1:42.57        
                  49.05     1:42.57 (53.52)                                        
 14 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR      1:47.82    1:42.96        
                  48.95     1:42.96 (54.01)                                        
 15 Mitchell, John m     8 Badger-MR            1:30.24    1:43.01        
                  48.55     1:43.01 (54.46)                                        
 16 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR              NT    1:48.39        
                  49.10     1:48.39 (59.29)                                        
 17 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR                NT    1:51.55        
                  52.27     1:51.55 (59.28)                                        
 18 Eichenberger, Zach   8 Bgnw Marlins-MR      1:51.73    1:53.51        
                  52.89   1:53.51 (1:00.62)                                        
 19 Harris, Henry A      8 Flying Dolphins-MR   2:15.00    2:03.54        
                  55.86   2:03.54 (1:07.68)                                        
 20 Bosco, Griffin       8 Middies-MR           2:24.82    2:17.02        
                1:01.67   2:17.02 (1:15.35)                                        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Nicholos     8 Badger-MR              20.65      19.54        
  2 Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR        20.80      19.81        
  3 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      22.20      19.97        
  4 Smith, Kelvin        8 FAST-MR                20.97      20.46        
  5 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             23.13      20.78        
  6 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             23.18      21.47        
  7 Johns, TJ D          8 CFA-MR                 21.93      21.59        
  8 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             23.34      21.75        
  9 Heddings, Cole J     8 Flying Dolphins-MR     23.00      21.78        
 10 Naber, Alex F        8 Flying Dolphins-MR     25.00      22.50        
 11 Hennig, Christian    8 Middies-MR             23.09      22.81        
 12 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR           NT      22.88        
 13 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR        24.85      23.47        
 14 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             24.31      23.56        
 15 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             23.54      23.72        
 16 Atay, Deniz          8 Middies-MR             21.72      23.75        
 17 Fonseca, Joshua      8 FAST-MR                27.38      24.09        
 18 Sirkin, Alec W       8 GAEL-MR                45.20      24.25        
 19 Ceske, John          8 Middies-MR             25.62      24.31        
 20 Harris, Henry A      8 Flying Dolphins-MR     27.57      24.53        
 21 Greenwald, Alec e    8 Badger-MR              27.50      24.81        
 22 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR           24.49      25.18        
 23 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR      31.01      25.75        
 24 Reinhardt, Robbie    8 Bgnw Marlins-MR        26.38      25.81        
 25 Eichenberger, Zach   8 Bgnw Marlins-MR        30.98      25.90        
 26 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                 32.20      26.10        
 27 Bosco, Griffin       8 Middies-MR             24.30      26.38        
 28 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR             30.40      26.56        
 29 Mitchell, John m     8 Badger-MR              26.72      26.92        
 30 Barr, Alex S         8 Flying Dolphins-MR     26.57      27.47        
 31 Lefever, William A   8 GAEL-MR                27.84      28.19        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      42.04      40.89        
  2 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        44.28      44.04        
  3 Legros, Julien E     8 Bgnw Marlins-MR        44.38      44.32        
  4 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        45.91      45.45        
  5 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR                NT      46.79        
  6 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      50.79      47.17        
  7 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             52.25      47.84        
  8 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        50.85      48.39        
  9 Naber, Alex F        8 Flying Dolphins-MR     58.00      48.77        
 10 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR        47.53      48.81        
 11 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             52.43      49.12        
 12 Johns, TJ D          8 CFA-MR                 58.08      50.90        
 13 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             50.57      51.65        
 14 Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR      55.63      52.39        
 15 Reinhardt, Robbie    8 Bgnw Marlins-MR        52.76      53.77        
 16 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR        51.35      54.03        
 17 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR         1:04.37      54.09        
 18 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR        54.82      54.67        
 19 Greenwald, Alec e    8 Badger-MR                 NT      56.75        
 20 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR               1:01.69      58.57        
 21 Khusanov, Alexande   8 Flying Dolphins-MR   1:00.95      59.94        
 22 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR    1:01.14    1:02.03        
 23 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR                NT    1:06.90        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atay, Deniz          8 Middies-MR             23.19      23.47        
  2 Greenwald, Alec e    8 Badger-MR              24.91      24.50        
  3 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      27.19      25.22        
  4 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             25.86      25.79        
  5 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR      26.98      25.91        
  6 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                 26.25      26.06        
  7 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR           27.65      27.65        
  8 Heddings, Cole J     8 Flying Dolphins-MR     27.85      28.69        
  9 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             30.60      31.03        
 10 Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR      34.96      33.56        
 11 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR                NT      33.72        
 -- Eichenberger, Zach   8 Bgnw Marlins-MR        28.69         DQ        
      Elbows recovered over water
 -- Johns, TJ D          8 CFA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J     8 Badger-MR              49.40      45.94        
  2 Legros, Julien E     8 Bgnw Marlins-MR        52.95      47.07        
  3 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      46.85      47.10        
  4 Atay, Deniz          8 Middies-MR             51.45      48.24        
  5 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        53.87      55.36        
  6 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             56.34      56.26        
  7 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR      1:01.18    1:00.10        
  8 Reinhardt, Robbie    8 Bgnw Marlins-MR      1:01.72    1:00.69        
  9 Heddings, Cole J     8 Flying Dolphins-MR   1:02.59    1:01.32        
 10 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR      1:08.00    1:02.06        
 11 Fonseca, Joshua      8 FAST-MR                40.77    1:04.69        
 12 Sirkin, Alec W       8 GAEL-MR              1:02.99    1:06.93        
 -- Barrow, Miles A      8 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Harris, Henry A      8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        53.68         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        58.68         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR      1:01.14         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Barr, Alex S         8 Flying Dolphins-MR     58.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Naber, Alex F        8 Flying Dolphins-MR     59.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR               1:05.00         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Nicholos     8 Badger-MR              19.99      18.12        
  2 Drew, Keegan P       8 Middies-MR             21.44      18.25        
  3 Legros, Julien E     8 Bgnw Marlins-MR        18.41      18.72        
  4 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        18.81      19.09        
  5 Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR        20.15      19.25        
  6 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR        23.03      21.53        
  7 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      23.44      21.78        
  8 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        22.21      22.44        
  9 Hennig, Christian    8 Middies-MR             26.59      23.03        
 10 Johns, TJ D          8 CFA-MR                 23.28      23.90        
 11 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             25.25      24.09        
 12 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        25.46      24.28        
 13 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR         NT      26.82        
 14 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR             35.37      29.94        
 15 Ceske, John          8 Middies-MR             27.46      30.22        
 16 Eichenberger, Zach   8 Bgnw Marlins-MR           NT      31.19        
 -- Greenwald, Alec e    8 Badger-MR              24.02         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             24.73         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Smith, Kelvin        8 FAST-MR                38.83         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P       8 Middies-MR             46.55      41.44        
  2 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        43.35      41.49        
  3 Legros, Julien E     8 Bgnw Marlins-MR        45.78      46.57        
  4 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        52.59      50.87        
  5 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR        54.34      54.07        
  6 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR                NT      55.39        
  7 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR      1:00.30      59.36        
  8 Reinhardt, Robbie    8 Bgnw Marlins-MR      1:08.15    1:05.26        
 -- Eichenberger, Zach   8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             57.62         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR    1:30.62    1:30.10        
                  40.71     1:30.10 (49.39)                                        
  2 Legros, Julien E     8 Bgnw Marlins-MR      1:40.49    1:32.16        
                  41.50     1:32.16 (50.66)                                        
  3 Drew, Keegan P       8 Middies-MR           1:36.25    1:32.70        
                  44.20     1:32.70 (48.50)                                        
  4 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR      1:37.52    1:36.37        
                  43.98     1:36.37 (52.39)                                        
  5 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR      1:45.33    1:40.41        
                  45.67     1:40.41 (54.74)                                        
  6 Atay, Deniz          8 Middies-MR                NT    1:41.90        
                  47.62     1:41.90 (54.28)                                        
  7 Tsuji, Akira         8 Middies-MR           1:52.00    1:42.98        
                  48.39     1:42.98 (54.59)                                        
  8 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR      1:51.35    1:44.48        
                  47.76     1:44.48 (56.72)                                        
  9 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR      1:58.90    1:48.92        
                  50.48     1:48.92 (58.44)                                        
 10 Heddings, Cole J     8 Flying Dolphins-MR   1:47.90    1:49.61        
                  51.12     1:49.61 (58.49)                                        
 11 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR      2:04.19    1:52.07        
                  54.28     1:52.07 (57.79)                                        
 12 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR      2:01.88    1:52.46        
                  51.54   1:52.46 (1:00.92)                                        
 13 Reinhardt, Robbie    8 Bgnw Marlins-MR      1:58.50    1:56.46        
                  58.37     1:56.46 (58.09)                                        
 -- Khusanov, Alexande   8 Flying Dolphins-MR   2:10.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:14.15        DQ (1:11.11)                                        
 -- Eichenberger, Zach   8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:05.54        DQ (1:07.05)                                        
 -- Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  51.15        DQ (1:07.22)                                        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:29.97    2:36.14        
     1) Lee, Brendan T 7                2) Loveless, Liam J 8             
     3) Popp, Connor M 7                4) Torres, Nicholos 8             
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    2:36.47        
     1) Blair, Henry M 8                2) Roye, Jack B 8                 
     3) Legros, Julien E 8              4) Stern, Marc J 8                
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'               NT    3:01.60        
     1) Blum, Andrew A 8                2) Kessler, Zachary D 8           
     3) Reinhardt, Robbie J 8           4) Alimonti, Lucas V 8            
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    2:37.70    3:02.58        
     1) Atay, Deniz 8                   2) Walsh, Zachary R 8             
     3) Burke, Quin J 8                 4) Drew, Keegan P 8               
  5 Middies Swimming-MR  'B'                    3:09.32    3:17.76        
     1) Hennig, Christian 8             2) Tsuji, Akira 8                 
     3) Jin, Eddie 7                    4) Ceske, John 8                  
  6 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    3:17.91        
     1) O'Hare, Timmy 8                 2) Barrow, Miles A 8              
     3) Jacobson, Eric J 8              4) Maronilla, J.P. P 8            
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          3:12.33    3:26.56        
     1) Barr, Alex S 8                  2) Harris, Henry A 8              
     3) Naber, Alex F 8                 4) Heddings, Cole J 8             
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:49.55    2:53.33        
     1) Lee, Brendan T 7                2) Popp, Connor M 7               
     3) Nonaka, Johji 7                 4) DiSanto, Justin p 7            
                  41.10     1:30.45 (49.35)     2:14.09 (43.64)     2:53.33 (39.24)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    3:04.02        
     1) Blair, Henry M 8                2) Roye, Jack B 8                 
     3) Legros, Julien E 8              4) Kessler, Zachary D 8           
                  47.16     1:37.09 (49.93)     2:24.54 (47.45)     3:04.02 (39.48)
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    3:08.29    3:09.58        
     1) Maronilla, J.P. P 8             2) Atay, Deniz 8                  
     3) Drew, Keegan P 8                4) Walsh, Zachary R 8             
                  53.10     1:41.67 (48.57)     2:26.93 (45.26)     3:09.58 (42.65)
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                  NT    3:26.92        
     1) Case, Aiden J 8                 2) Ritchie, Ellis M 8             
     3) Chang, Alan 8                   4) Boes, Will W 8                 
                1:01.21     1:52.21 (51.00)     2:39.66 (47.45)     3:26.92 (47.26)
  5 Middies Swimming-MR  'B'                    3:31.98    3:30.30        
     1) Barrow, Miles A 8               2) Tsuji, Akira 8                 
     3) Jacobson, Eric J 8              4) Kuane, Diego 7                 
                  50.48     1:46.79 (56.31)     2:44.63 (57.84)     3:30.30 (45.67)
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'               NT         DQ        
     1) Reinhardt, Robbie J 8           2) Blum, Andrew A 8               
     3) Townsend, AJ J 8                4) Eichenberger, Zachary G 8      
                  53.78     1:53.23 (59.45)     2:14.47 (21.24)        DQ (1:26.63)