Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
   2010 MR MSC Elizabeth R Miller Memorial Invit - 10/22/2010 to 10/24/2010    
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine        8 LBA-MR                 34.98      36.51        
  2 Skarren, Kaley             8 LBA-MR                 39.53      37.12        
  3 Ramon, Amy                 8 LBA-MR                 47.19      41.51        
  4 Maher, Mary Kate           8 LBA-MR                 41.22      41.83        
  5 Rooney, Jessie             8 Dolphins-MR            46.99      42.02        
  6 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR                 51.71      43.32        
  7 Cohen, Emily               8 MSC-MR                 45.92      43.96        
  8 Nunez, Gabby               8 MSC-MR                 49.18      44.08        
  9 Vitale, Miya               7 NDAC-MR                50.11      45.27        
 10 Nellis, Anna-Mae           8 Devil Fish-MR          59.99      46.56        
 11 Salvato, Katelyn           8 LBA-MR                 49.06      46.96        
 12 Kocik, Jacqueline          8 NDAC-MR                42.11      47.46        
 13 McAdoo, Nina               8 MSC-MR                 49.48      48.55        
 14 Ball, Parker               6 MSC-MR                 46.50      48.72        
 15 Storrs, Mackenzie          8 NDAC-MR                49.52      50.54        
 16 Quezada, Julia             6 MSC-MR                 57.10      51.16        
 17 Levin, Paige               7 LBA-MR                 59.77      53.42        
 18 Yen, Becca                 8 MSC-MR                    NT      53.53        
 19 Boye, Lindsey              7 NDAC-MR                53.45      53.62        
 20 Nardi, Rossella            8 NDAC-MR                50.96      55.45        
 21 Lyons, Lizzie              7 MSC-MR                 51.68      55.58        
 22 Mogan, Emilee              7 Devil Fish-MR        1:09.99      56.57        
 23 McGuire, Mary              7 LBA-MR                 56.65      58.32        
 24 Wells, Emma                7 Devil Fish-MR        1:00.00    1:07.79        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine        8 LBA-MR               1:24.49    1:20.69        
                  37.97     1:20.69 (42.72)                                        
  2 Skarren, Kaley             8 LBA-MR               1:33.55    1:24.58        
                  40.66     1:24.58 (43.92)                                        
  3 Nunez, Gabby               8 MSC-MR               2:04.78    1:34.81        
                  43.90     1:34.81 (50.91)                                        
  4 Cohen, Emily               8 MSC-MR               1:46.34    1:39.29        
                  45.30     1:39.29 (53.99)                                        
  5 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               1:58.64    1:43.09        
                  47.10     1:43.09 (55.99)                                        
  6 Salvato, Katelyn           8 LBA-MR               1:50.00    1:45.43        
                  48.85     1:45.43 (56.58)                                        
  7 McAdoo, Nina               8 MSC-MR               1:50.09    1:48.25        
                  51.37     1:48.25 (56.88)                                        
  8 Thier, Haley               8 BDA-MA               1:41.59    1:48.53        
                  55.89     1:48.53 (52.64)                                        
  9 Ball, Parker               6 MSC-MR               1:49.96    1:49.80        
 10 Yen, Becca                 8 MSC-MR                    NT    1:54.22        
                  51.99   1:54.22 (1:02.23)                                        
 11 Quezada, Julia             6 MSC-MR                    NT    1:58.10        
                  54.65   1:58.10 (1:03.45)                                        
 12 Lyons, Lizzie              7 MSC-MR               1:55.40    2:09.13        
                2:09.21         2:09.13 ( )                                        
 13 Wells, Emma                7 Devil Fish-MR        2:10.00    2:38.84        
                1:11.63   2:38.84 (1:27.21)                                        
 -- Nellis, Anna-Mae           8 Devil Fish-MR        2:09.99         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley             8 LBA-MR                 45.07      42.00        
  2 Stanford, Catherine        8 LBA-MR                 43.32      42.61        
  3 Nunez, Gabby               8 MSC-MR                 48.04      49.40        
  4 Cohen, Emily               8 MSC-MR                 52.12      50.56        
  5 Thier, Haley               8 BDA-MA                 56.60      52.41        
  6 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR                 53.40      54.10        
  7 Salvato, Katelyn           8 LBA-MR               1:02.93      54.31        
  8 Ball, Parker               6 MSC-MR                 59.42      54.97        
  9 McAdoo, Nina               8 MSC-MR                 59.51      57.63        
 10 Yen, Becca                 8 MSC-MR                    NT    1:00.14        
 11 Quezada, Julia             6 MSC-MR               1:06.77    1:00.97        
 12 Lyons, Lizzie              7 MSC-MR                 58.19    1:01.37        
 13 Davis, Bella               7 LBA-MR               1:19.16    1:01.48        
 14 Wells, Emma                7 Devil Fish-MR        1:05.00    1:12.98        
 -- Nellis, Anna-Mae           8 Devil Fish-MR        1:09.99         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine        8 LBA-MR                 53.22      49.06        
  2 Maher, Mary Kate           8 LBA-MR               1:00.00      53.29        
  3 Cohen, Emily               8 MSC-MR               1:01.13      55.77        
  4 Skarren, Kaley             8 LBA-MR               1:00.63      56.66        
  5 Kocik, Jacqueline          8 NDAC-MR                46.11      57.50        
  6 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR                 56.18      58.46        
  7 McAdoo, Nina               8 MSC-MR                    NT      59.17        
  8 Nunez, Gabby               8 MSC-MR               1:01.48      59.82        
  9 Storrs, Mackenzie          8 NDAC-MR              1:02.32    1:00.17        
 10 Yen, Becca                 8 MSC-MR                    NT    1:00.95        
 11 Boye, Lindsey              7 NDAC-MR              1:09.00    1:06.16        
 12 Ramon, Amy                 8 LBA-MR               1:15.00    1:06.17        
 13 Rooney, Jessie             8 Dolphins-MR          1:09.99    1:07.57        
 14 Levin, Paige               7 LBA-MR               1:15.00    1:08.47        
 15 Nardi, Rossella            8 NDAC-MR              1:25.11    1:09.92        
 16 Salvato, Katelyn           8 LBA-MR               1:15.78    1:11.41        
 17 Quezada, Julia             6 MSC-MR               1:18.66    1:19.95        
 -- Ball, Parker               6 MSC-MR               1:03.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wells, Emma                7 Devil Fish-MR        1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- McGuire, Mary              7 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Lyons, Lizzie              7 MSC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Vitale, Miya               7 NDAC-MR                56.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine        8 LBA-MR                 47.76      45.31        
  2 Salvato, Katelyn           8 LBA-MR               1:00.38      55.47        
  3 Rooney, Jessie             8 Dolphins-MR          1:09.99      56.20        
  4 Nunez, Gabby               8 MSC-MR               1:02.72      57.26        
  5 Ramon, Amy                 8 LBA-MR               1:00.00      58.63        
  6 Ball, Parker               6 MSC-MR               1:11.21    1:00.75        
  7 McAdoo, Nina               8 MSC-MR               1:01.55    1:01.54        
  8 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               1:00.85    1:02.63        
  9 Yen, Becca                 8 MSC-MR               1:02.87    1:03.13        
 10 Nardi, Rossella            8 NDAC-MR              1:23.72    1:06.33        
 11 Boye, Lindsey              7 NDAC-MR              1:24.54    1:09.07        
 12 Kocik, Jacqueline          8 NDAC-MR                44.11    1:09.42        
 -- McGuire, Mary              7 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Quezada, Julia             6 MSC-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Storrs, Mackenzie          8 NDAC-MR                58.36         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine        8 LBA-MR               1:50.00    1:36.67        
                  45.01     1:36.67 (51.66)                                        
  2 Skarren, Kaley             8 LBA-MR               2:00.00    1:41.78        
                  47.38     1:41.78 (54.40)                                        
  3 Nunez, Gabby               8 MSC-MR                    NT    1:50.31        
                  51.59     1:50.31 (58.72)                                        
  4 Cohen, Emily               8 MSC-MR               1:55.29    1:50.77        
                  52.89     1:50.77 (57.88)                                        
  5 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               2:11.35    1:53.08        
                  53.54     1:53.08 (59.54)                                        
  6 Ball, Parker               6 MSC-MR               2:12.43    1:53.23        
  7 McAdoo, Nina               8 MSC-MR                    NT    1:57.68        
  8 Salvato, Katelyn           8 LBA-MR               2:10.64    2:02.26        
  9 Thier, Haley               8 BDA-MA               1:42.38    2:03.61        
                1:03.84     2:03.61 (59.77)                                        
 10 Quezada, Julia             6 MSC-MR                    NT    2:10.24        
                1:03.33   2:10.24 (1:06.91)                                        
 -- Lyons, Lizzie              7 MSC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:11.34        DQ (1:17.35)                                        
 -- Davis, Bella               7 LBA-MR               4:00.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                1:04.35        DQ (1:13.06)                                        
 -- Yen, Becca                 8 MSC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:23.09    1:17.61        
     1) Cohen, Emily 8                  2) McAdoo, Nina 8                 
     3) Jackson, EllaBlue 8             4) Nunez, Gabby 8                 
                  39.10     1:17.61 (38.51)                                        
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:16.89    1:18.20        
     1) Skarren, Kaley 8                2) Salvato, Katelyn 8             
     3) Davis, Bella 7                  4) Stanford, Catherine 8          
                  38.10     1:18.20 (40.10)                                        
  3 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:31.58        
     1) Ball, Parker 6                  2) Lyons, Lizzie 7                
     3) Quezada, Julia 6                4) Yen, Becca 8                   
                  47.50     1:31.58 (44.08)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:28.50    1:31.27        
     1) Skarren, Kaley 8                2) Salvato, Katelyn 8             
     3) Maher, Mary Kate 8              4) Stanford, Catherine 8          
                  53.25     1:31.27 (38.02)                                        
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:33.80        
     1) Nunez, Gabby 8                  2) Jackson, EllaBlue 8            
     3) Cohen, Emily 8                  4) McAdoo, Nina 8                 
                  51.75     1:33.80 (42.05)                                        
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:35.10    1:40.53        
     1) Boye, Lindsey 7                 2) Storrs, Mackenzie 8            
     3) Vitale, Miya 7                  4) Kocik, Jacqueline 8            
                1:00.70     1:40.53 (39.83)                                        
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:44.03    1:52.13        
     1) Lyons, Lizzie 7                 2) Ball, Parker 6                 
     3) Yen, Becca 8                    4) Quezada, Julia 6               
                1:00.31     1:52.13 (51.82)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                36.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chase, Samantha           10 LBA-MR                 30.32      30.23 ZQ     
  2 Levin, Emma               10 LBA-MR                 31.44      31.85 JO     
  3 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR                 31.54      31.98 JO     
  4 Harrington, Brooke        10 LBA-MR                 31.80      32.37 SILV   
  5 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          31.79      32.40 SILV   
  6 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 33.01      32.61 SILV   
  7 Makebish, Ani             10 NDAC-MR                34.71      32.92 SILV   
  8 Tang, Emily                9 MSC-MR                 32.93      33.30 SILV   
  8 Kavanagh, Ellie           10 LBA-MR                 33.96      33.30 SILV   
 10 LaRue, Jessie              9 MSC-MR                 33.08      33.49 SILV   
 11 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR                35.32      33.63 SILV   
 12 Cohen, Jessica            10 MSC-MR                 33.76      33.98 SILV   
 13 Passante, Julia           10 NY Sharks-MR           35.24      34.61 SILV   
 14 Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 33.83      34.69 SILV   
 15 Mialma, Itzel             10 NDAC-MR                37.81      35.32 SILV   
 16 Nikolski, Mary T          10 Dolphins-MR            36.94      36.04 SILV   
 17 Burns, Emily              10 LBA-MR                 36.09      36.83        
 18 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 37.79      37.46        
 19 Fagan, Meredith           10 LBA-MR                 49.60      37.48        
 20 McDonnell, Emily           9 LBA-MR                 38.50      38.04        
 21 Dyal, Patton               9 Devil Fish-MR          49.99      38.18        
 22 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR                 38.06      38.32        
 23 Campagna, Hannah           9 NDAC-MR                41.91      38.84        
 24 Fischer, Amber             9 Dolphins-MR            40.50      39.39        
 25 Schulkind, Casey          10 NDAC-MR                48.11      39.59        
 26 Payman, Maya               9 Dolphins-MR            38.52      39.87        
 27 Cavotti, Emily            10 NDAC-MR                45.11      40.64        
 28 Ekstrom, Madison           9 LBA-MR                 42.96      40.84        
 28 Appenzeller, Emily        10 NDAC-MR                42.20      40.84        
 30 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR          41.53      41.32        
 31 McGuire, Helen             9 LBA-MR                 37.47      42.01        
 32 Carr, Ciara               10 LBA-MR                 41.25      42.06        
 33 Techera, Lucia            10 LBA-MR                 41.46      42.62        
 34 Abouezzi, Tiffany          9 Dolphins-MR            45.26      42.93        
 35 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                 39.27      43.00        
 36 Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR            45.71      44.13        
 37 Kavanagh, Anna             9 LBA-MR                 43.18      44.46        
 38 Farrell, Katherine         9 LBA-MR                 43.33      45.11        
 39 Yen, Amanda               10 MSC-MR                 53.77      45.92        
 40 Kapogiannis, Sophia       10 Dolphins-MR            48.86      46.35        
 41 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR          54.25      46.61        
 42 Abouezzi, Alexandra       10 Dolphins-MR            46.78      47.05        
 43 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR          53.02      49.81        
 -- Scott, Paige              10 NDAC-MR                33.78         DQ        
      False start
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:11.49  JO
              1:20.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chase, Samantha           10 LBA-MR               1:06.70    1:06.66 ZQ     
                  31.96     1:06.66 (34.70)                                        
  2 Harrington, Brooke        10 LBA-MR               1:08.76    1:08.43 JO     
                  32.58     1:08.43 (35.85)                                        
  3 Cohen, Jessica            10 MSC-MR               1:08.83    1:10.82 JO     
                  34.87     1:10.82 (35.95)                                        
  4 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:12.20    1:10.91 JO     
                  33.65     1:10.91 (37.26)                                        
  5 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:11.34    1:11.49 JO     
  6 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR               1:10.45    1:12.38 SILV   
                  34.08     1:12.38 (38.30)                                        
  7 Kavanagh, Ellie           10 LBA-MR               1:15.39    1:12.76 SILV   
                  35.24     1:12.76 (37.52)                                        
  8 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:12.96    1:13.38 SILV   
                  34.79     1:13.38 (38.59)                                        
  9 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               1:14.81    1:14.44 SILV   
                  35.79     1:14.44 (38.65)                                        
 10 Scott, Paige              10 NDAC-MR              1:21.79    1:14.55 SILV   
                  35.39     1:14.55 (39.16)                                        
 11 Makebish, Ani             10 NDAC-MR              1:14.71    1:14.72 SILV   
                  35.93     1:14.72 (38.79)                                        
 12 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:14.36    1:14.76 SILV   
                  36.36     1:14.76 (38.40)                                        
 13 Burns, Julia              10 LBA-MR               1:27.50    1:16.42 SILV   
                  34.83     1:16.42 (41.59)                                        
 14 LaRue, Jessie              9 MSC-MR               1:15.16    1:17.22 SILV   
 15 Passante, Julia           10 NY Sharks-MR         1:18.30    1:18.18 SILV   
                  35.51     1:18.18 (42.67)                                        
 16 Michaelides, Mia          10 NDAC-MR              1:27.33    1:20.41 SILV   
                  38.20     1:20.41 (42.21)                                        
 17 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:20.15    1:20.80        
                  39.19     1:20.80 (41.61)                                        
 18 Eckhardt, Maddie          10 Dolphins-MR          1:24.75    1:21.58        
                  39.32     1:21.58 (42.26)                                        
 19 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR              1:30.66    1:21.68        
                  38.03     1:21.68 (43.65)                                        
 20 Dyal, Patton               9 Devil Fish-MR        1:44.99    1:24.16        
 21 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:27.03    1:26.31        
                  16.05   1:26.31 (1:10.26)                                        
 22 McDonnell, Emily           9 LBA-MR               1:25.00    1:28.24        
 23 Traut, Erin               10 Dolphins-MR          1:42.15    1:30.34        
                  16.06   1:30.34 (1:14.28)                                        
 24 Ekstrom, Madison           9 LBA-MR               1:40.00    1:31.10        
                  44.02     1:31.10 (47.08)                                        
 25 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR        1:36.29    1:34.72        
 26 Planken, Nicole            9 LBA-MR               1:45.00    1:35.72        
                  45.73     1:35.72 (49.99)                                        
 27 Willard, Daisy             9 LBA-MR               1:36.56    1:37.74        
                  43.42     1:37.74 (54.32)                                        
 28 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                    NT    1:40.00        
 29 Techera, Lucia            10 LBA-MR               1:40.12    1:42.33        
                  48.51     1:42.33 (53.82)                                        
 30 Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR          1:35.00    1:43.87        
                  16.34   1:43.87 (1:27.53)                                        
 31 Kavanagh, Anna             9 LBA-MR               1:45.00    1:44.49        
                  49.84     1:44.49 (54.65)                                        
 32 Yen, Amanda               10 MSC-MR               1:48.61    1:46.63        
                  51.49     1:46.63 (55.14)                                        
 33 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR        1:59.99    1:46.74        
                  49.19     1:46.74 (57.55)                                        
 34 Farrell, Katherine         9 LBA-MR               1:43.88    1:47.45        
                  47.30   1:47.45 (1:00.15)                                        
 35 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR        1:51.20    1:48.72        
                  48.16   1:48.72 (1:00.56)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Passante, Julia           10 NY Sharks-MR           37.46      36.51 JO     
  2 Scott, Paige              10 NDAC-MR                40.43      38.10 SILV   
  3 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 38.72      38.91 SILV   
  4 Tang, Emily                9 MSC-MR                 38.72      39.29 SILV   
  5 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR                 39.22      40.30 SILV   
  6 Burns, Julia              10 LBA-MR                 45.41      40.53 SILV   
  7 LaRue, Jessie              9 MSC-MR                 43.28      41.02 SILV   
  8 Burns, Emily              10 LBA-MR                 42.76      41.47 SILV   
  9 Cohen, Jessica            10 MSC-MR                 39.83      42.12 SILV   
 10 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          41.44      42.44 SILV   
 11 Dyal, Patton               9 Devil Fish-MR          54.99      43.02 SILV   
 12 Eckhardt, Maddie          10 Dolphins-MR            44.03      45.55        
 13 McDonnell, Emily           9 LBA-MR                 45.38      45.81        
 14 Planken, Nicole            9 LBA-MR                 54.66      46.70        
 15 Ekstrom, Madison           9 LBA-MR                 45.00      48.63        
 16 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR          50.22      49.34        
 17 Yen, Amanda               10 MSC-MR                 56.67      49.42        
 18 Willard, Daisy             9 LBA-MR                 52.61      51.18        
 19 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR                 47.81      51.48        
 20 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                 51.52      54.74        
 21 Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR            55.00      55.79        
 22 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR          58.85      58.41        
 23 Ma, Cynthia                9 Devil Fish-MR          59.81      58.42        
 24 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR        1:00.02    1:00.35        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:22.19  JO
              1:39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke        10 LBA-MR               1:20.55    1:21.35 JO     
                  39.47     1:21.35 (41.88)                                        
  2 Makebish, Ani             10 NDAC-MR              1:26.88    1:21.78 JO     
                  40.47     1:21.78 (41.31)                                        
  3 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:21.96    1:22.98 SILV   
                  40.46     1:22.98 (42.52)                                        
  4 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:24.93    1:24.33 SILV   
                  40.78     1:24.33 (43.55)                                        
  5 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR               1:26.12    1:24.36 SILV   
                  41.41     1:24.36 (42.95)                                        
  6 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:21.25    1:25.06 SILV   
                  42.16     1:25.06 (42.90)                                        
  7 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR              1:30.60    1:26.50 SILV   
                  43.18     1:26.50 (43.32)                                        
  8 LaRue, Jessie              9 MSC-MR               1:26.68    1:27.56 SILV   
                  43.29     1:27.56 (44.27)                                        
  9 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR              1:32.32    1:30.58 SILV   
                  43.45     1:30.58 (47.13)                                        
 10 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:50.00    1:32.10 SILV   
                  45.94     1:32.10 (46.16)                                        
 11 Cohen, Jessica            10 MSC-MR               1:30.74    1:32.57 SILV   
                  44.77     1:32.57 (47.80)                                        
 12 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:36.58    1:33.69 SILV   
                  45.16     1:33.69 (48.53)                                        
 13 Mialma, Itzel             10 NDAC-MR              1:47.36    1:36.41 SILV   
                  46.85     1:36.41 (49.56)                                        
 14 Campagna, Hannah           9 NDAC-MR              1:38.11    1:37.01 SILV   
                  47.34     1:37.01 (49.67)                                        
 15 McGuire, Helen             9 LBA-MR               1:50.00    1:45.60        
                  49.19     1:45.60 (56.41)                                        
 16 Fischer, Amber             9 Dolphins-MR          1:58.26    1:45.77        
                  51.11     1:45.77 (54.66)                                        
 17 Yen, Amanda               10 MSC-MR               1:51.34    1:46.12        
                  51.34     1:46.12 (54.78)                                        
 18 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR        1:50.00    1:47.04        
                  53.03     1:47.04 (54.01)                                        
 19 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:47.55    1:50.61        
                  54.68     1:50.61 (55.93)                                        
 20 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR               1:54.21    1:51.78        
                  52.84     1:51.78 (58.94)                                        
 21 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR        2:04.99    2:09.45        
                  59.90   2:09.45 (1:09.55)                                        
 -- Cavotti, Emily            10 NDAC-MR              1:54.11         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR                 37.10      37.65 ZQ     
  2 Chase, Samantha           10 LBA-MR                 39.41      39.11 ZQ     
  3 Makebish, Ani             10 NDAC-MR                43.59      41.55 ZQ     
  4 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 41.46      42.16 JO     
  5 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          45.88      42.26 JO     
  6 Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 50.66      45.02 SILV   
  7 Passante, Julia           10 NY Sharks-MR           49.00      45.36 SILV   
  8 LaRue, Jessie              9 MSC-MR                 47.35      45.38 SILV   
  9 Mialma, Itzel             10 NDAC-MR                47.13      45.59 SILV   
 10 Kavanagh, Ellie           10 LBA-MR                 58.51      46.94 SILV   
 11 Cohen, Jessica            10 MSC-MR                 44.79      47.37 SILV   
 12 Tang, Emily                9 MSC-MR                 52.71      47.65 SILV   
 13 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR                48.31      47.83 SILV   
 14 Nikolski, Mary T          10 Dolphins-MR            47.09      47.86 SILV   
 15 Campagna, Hannah           9 NDAC-MR                49.20      49.29 SILV   
 16 Yen, Amanda               10 MSC-MR                 49.88      50.60        
 17 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 50.99      50.64        
 18 Burns, Emily              10 LBA-MR                 51.34      50.87        
 19 Techera, Lucia            10 LBA-MR                 57.16      50.98        
 20 Cavotti, Emily            10 NDAC-MR                49.11      51.81        
 21 Appenzeller, Emily        10 NDAC-MR                51.52      51.86        
 22 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR        1:08.68      52.18        
 23 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR          53.33      52.71        
 24 Kavanagh, Anna             9 LBA-MR                 52.89      52.80        
 25 McDonnell, Emily           9 LBA-MR               1:03.67      53.45        
 26 Abouezzi, Tiffany          9 Dolphins-MR            58.46      55.69        
 27 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                 55.26      55.76        
 28 Ekstrom, Madison           9 LBA-MR               1:04.67      58.86        
 29 Kapogiannis, Sophia       10 Dolphins-MR          1:01.00      59.50        
 30 McGuire, Helen             9 LBA-MR                 55.00    1:01.00        
 31 Farrell, Katherine         9 LBA-MR               1:05.43    1:02.25        
 32 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR          59.99    1:03.28        
 -- Dyal, Patton               9 Devil Fish-MR          59.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fischer, Amber             9 Dolphins-MR            59.69         DQ        
      Alternating Kick
 -- Schulkind, Casey          10 NDAC-MR                55.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Abouezzi, Alexandra       10 Dolphins-MR          1:02.46         DQ        
      Scissors kick
 -- Fagan, Meredith           10 LBA-MR               1:13.48         DQ        
      Scissors kick
 -- Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR          1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Payman, Maya               9 Dolphins-MR            55.26         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:33.99  JO
              1:50.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR               1:20.63    1:20.32 ZQ     
                  37.80     1:20.32 (42.52)                                        
  2 Chase, Samantha           10 LBA-MR               1:27.72    1:26.18 ZQ     
                  40.30     1:26.18 (45.88)                                        
  3 Makebish, Ani             10 NDAC-MR              1:37.67    1:32.31 JO     
                  43.71     1:32.31 (48.60)                                        
  4 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:30.22    1:33.98 JO     
                  43.71     1:33.98 (50.27)                                        
  5 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:43.37    1:34.37 SILV   
                  45.50     1:34.37 (48.87)                                        
  6 LaRue, Jessie              9 MSC-MR               1:39.13    1:37.63 SILV   
                  46.65     1:37.63 (50.98)                                        
  7 Passante, Julia           10 NY Sharks-MR         1:42.07    1:38.89 SILV   
                  45.46     1:38.89 (53.43)                                        
  8 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               1:42.40    1:38.95 SILV   
                  46.60     1:38.95 (52.35)                                        
  9 Michaelides, Mia          10 NDAC-MR              1:44.11    1:40.89 SILV   
                  46.82     1:40.89 (54.07)                                        
 10 Cohen, Jessica            10 MSC-MR               1:35.53    1:41.24 SILV   
                  47.50     1:41.24 (53.74)                                        
 11 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR              1:45.05    1:42.51 SILV   
 12 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:53.28    1:43.89 SILV   
                  49.29     1:43.89 (54.60)                                        
 13 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:48.45    1:46.61 SILV   
                  52.03     1:46.61 (54.58)                                        
 14 Yen, Amanda               10 MSC-MR               2:21.29    1:49.52 SILV   
                1:03.77     1:49.52 (45.75)                                        
 15 Waller, Brooke             9 LBA-MR               1:49.16    1:50.37 SILV   
                  52.19     1:50.37 (58.18)                                        
 16 Techera, Lucia            10 LBA-MR               2:00.00    1:50.52        
 17 Eckhardt, Maddie          10 Dolphins-MR          1:58.32    1:53.15        
                  53.16     1:53.15 (59.99)                                        
 18 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR        2:00.44    1:55.59        
                  55.22   1:55.59 (1:00.37)                                        
 19 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR        2:09.99    1:57.80        
                  55.98   1:57.80 (1:01.82)                                        
 20 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                    NT    2:03.67        
                  57.97   2:03.67 (1:05.70)                                        
 21 Planken, Nicole            9 LBA-MR               2:15.00    2:16.84        
                1:03.37   2:16.84 (1:13.47)                                        
 22 Farrell, Katherine         9 LBA-MR               2:20.00    2:17.94        
                1:04.74   2:17.94 (1:13.20)                                        
 -- Ma, Cynthia                9 Devil Fish-MR        1:59.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  55.16        DQ (1:04.71)                                        
 -- Kavanagh, Anna             9 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                  57.74        DQ (1:00.16)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                36.59  JO
                44.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levin, Emma               10 LBA-MR                 37.94      34.45 ZQ     
  2 Chase, Samantha           10 LBA-MR                 34.50      34.97 JO     
  3 Harrington, Brooke        10 LBA-MR                 34.82      35.69 JO     
  4 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR                 35.51      36.82 SILV   
  5 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR                38.82      36.87 SILV   
  6 Cohen, Jessica            10 MSC-MR                 34.36      37.65 SILV   
  7 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          37.69      38.90 SILV   
  8 Tang, Emily                9 MSC-MR                 44.70      39.45 SILV   
  9 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 37.70      39.83 SILV   
 10 Passante, Julia           10 NY Sharks-MR           46.47      39.97 SILV   
 11 Scott, Paige              10 NDAC-MR                46.17      40.02 SILV   
 12 LaRue, Jessie              9 MSC-MR                 40.71      40.05 SILV   
 13 Kavanagh, Ellie           10 LBA-MR                 40.00      42.75 SILV   
 14 Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 48.33      43.18 SILV   
 15 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR                42.55      43.31 SILV   
 16 Payman, Maya               9 Dolphins-MR            45.26      45.59        
 17 Nikolski, Mary T          10 Dolphins-MR            48.33      45.67        
 18 McDonnell, Emily           9 LBA-MR                 44.17      45.90        
 19 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 46.49      46.62        
 20 Schulkind, Casey          10 NDAC-MR                59.11      48.48        
 21 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                 50.72      50.07        
 22 Appenzeller, Emily        10 NDAC-MR                54.69      52.06        
 23 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR          55.02      54.55        
 24 Carr, Ciara               10 LBA-MR                 47.92      55.47        
 25 Kavanagh, Anna             9 LBA-MR                 55.00      56.53        
 26 Techera, Lucia            10 LBA-MR               1:02.88      56.63        
 27 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:01.01      56.76        
 28 Yen, Amanda               10 MSC-MR                 55.83      58.05        
 29 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR          59.99    1:06.90        
 -- Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR            55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:39.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR               1:21.76    1:24.83 JO     
                  38.59     1:24.83 (46.24)                                        
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:25.19    1:24.97 JO     
                  39.19     1:24.97 (45.78)                                        
  3 Tang, Emily                9 MSC-MR                    NT    1:29.58 SILV   
  4 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:34.14    1:32.64 SILV   
                  41.94     1:32.64 (50.70)                                        
  5 Cohen, Jessica            10 MSC-MR               1:22.28    1:34.09 SILV   
                  41.91     1:34.09 (52.18)                                        
  6 LaRue, Jessie              9 MSC-MR               2:33.81    1:39.95 SILV   
  7 Waller, Brooke             9 LBA-MR               1:50.00    1:46.32        
  8 Kavanagh, Ellie           10 LBA-MR               1:45.00    1:46.71        
                  46.31   1:46.71 (1:00.40)                                        
  9 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:40.24    1:48.50        
 10 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR        1:59.99    1:56.07        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:30.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chase, Samantha           10 LBA-MR               1:19.16    1:16.16 ZQ     
                  35.39     1:16.16 (40.77)                                        
  2 Walsh, Katelyn            10 MSC-MR               1:18.60    1:19.96 JO     
                  38.80     1:19.96 (41.16)                                        
  3 Harrington, Brooke        10 LBA-MR               1:19.49    1:21.48 SILV   
                  38.70     1:21.48 (42.78)                                        
  4 Makebish, Ani             10 NDAC-MR              1:23.53    1:22.29 SILV   
                  38.61     1:22.29 (43.68)                                        
  5 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:20.78    1:23.08 SILV   
                  37.49     1:23.08 (45.59)                                        
  6 Cohen, Jessica            10 MSC-MR               1:23.66    1:23.59 SILV   
                  39.18     1:23.59 (44.41)                                        
  7 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:22.13    1:23.84 SILV   
  8 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:26.48    1:24.85 SILV   
                  42.32     1:24.85 (42.53)                                        
  9 Scott, Paige              10 NDAC-MR              1:27.57    1:25.03 SILV   
                  40.31     1:25.03 (44.72)                                        
 10 LaRue, Jessie              9 MSC-MR               1:29.37    1:26.67 SILV   
 11 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:36.75    1:28.65 SILV   
                  41.72     1:28.65 (46.93)                                        
 12 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               1:26.90    1:29.44 SILV   
                  41.50     1:29.44 (47.94)                                        
 13 Kavanagh, Ellie           10 LBA-MR               1:29.53    1:30.16 SILV   
                  45.27     1:30.16 (44.89)                                        
 14 Michaelides, Mia          10 NDAC-MR              1:39.00    1:30.28 SILV   
                  41.82     1:30.28 (48.46)                                        
 15 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR              1:37.60    1:30.29 SILV   
                  41.90     1:30.29 (48.39)                                        
 16 Waller, Brooke             9 LBA-MR               1:36.91    1:35.78        
                  45.87     1:35.78 (49.91)                                        
 17 Eckhardt, Maddie          10 Dolphins-MR          1:36.80    1:39.65        
                  47.45     1:39.65 (52.20)                                        
 18 McDonnell, Emily           9 LBA-MR               1:37.87    1:39.89        
                  44.87     1:39.89 (55.02)                                        
 19 Traut, Erin               10 Dolphins-MR          1:42.00    1:41.60        
                  47.22     1:41.60 (54.38)                                        
 20 Bonner, Mikayla            9 Devil Fish-MR        1:49.18    1:46.23        
                  51.10     1:46.23 (55.13)                                        
 21 Dyal, Patton               9 Devil Fish-MR        1:59.99    1:46.34        
                  48.99     1:46.34 (57.35)                                        
 22 Techera, Lucia            10 LBA-MR               1:45.76    1:47.48        
                  53.72     1:47.48 (53.76)                                        
 23 Yen, Amanda               10 MSC-MR                    NT    1:49.58        
                  54.82     1:49.58 (54.76)                                        
 24 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                    NT    1:51.33        
                  52.18     1:51.33 (59.15)                                        
 25 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:51.79    1:51.63        
 26 Kavanagh, Anna             9 LBA-MR               1:57.83    1:52.65        
                  59.78     1:52.65 (52.87)                                        
 27 Mortoo, Fowota            10 Devil Fish-MR        2:09.99    2:02.94        
                1:00.85   2:02.94 (1:02.09)                                        
 28 Farrell, Katherine         9 LBA-MR               1:57.50    2:03.22        
                  58.70   2:03.22 (1:04.52)                                        
 29 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR        2:09.99    2:06.65        
 30 Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR          2:00.00    2:06.74        
                1:03.77   2:06.74 (1:02.97)                                        
 -- Burns, Julia              10 LBA-MR               1:37.78         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Ma, Cynthia                9 Devil Fish-MR        2:09.99         DQ        
      Did not finish on back - back
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:12.18    2:06.34        
     1) Chase, Samantha 10              2) Kavanagh, Ellie 10             
     3) Levin, Emma 10                  4) Harrington, Brooke 10          
                  29.93     1:02.44 (32.51)     1:34.32 (31.88)     2:06.34 (32.02)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:14.68    2:08.99        
     1) Walsh, Katelyn 10               2) LaRue, Jessie 9                
     3) Krug, Olivia 10                 4) Tang, Emily 9                  
                  32.06     1:05.56 (33.50)     1:36.68 (31.12)     2:08.99 (32.31)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:45.00    2:22.23        
     1) Vitale, Serafina 9              2) Burns, Julia 10                
     3) Burns, Emily 10                 4) Waller, Brooke 9               
                  33.65     1:09.46 (35.81)     1:45.89 (36.43)     2:22.23 (36.34)
  4 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:21.10    2:40.52        
     1) Bonner, Mikayla 9               2) Dyal, Patton 9                 
     3) Graham, Kendra 10               4) Mortoo, Fowota 10              
                  39.43     1:28.65 (49.22)     2:07.84 (39.19)     2:40.52 (32.68)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:31.49    2:25.26         34  
     1) Levin, Emma 10                  2) Chase, Samantha 10             
     3) Harrington, Brooke 10           4) Vitale, Serafina 9             
                  36.94       53.32 (16.38)     1:15.54 (22.22)   2:25.26 (1:09.72)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:26.71    2:31.27         40  
     1) Tang, Emily 9                   2) LaRue, Jessie 9                
     3) Cohen, Jessica 10               4) Walsh, Katelyn 10              
                  41.91     1:22.21 (40.30)     2:00.17 (37.96)     2:31.27 (31.10)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:39.00    2:35.75         32  
     1) Zichittella, Katelin 10         2) Makebish, Ani 10               
     3) Kelsey, Kaylee 10               4) Scott, Paige 10                
                  41.55     1:24.28 (42.73)     2:02.54 (38.26)     2:35.75 (33.21)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:50.00    2:53.00         30  
     1) Waller, Brooke 9                2) Kavanagh, Anna 9               
     3) McDonnell, Emily 9              4) Kavanagh, Ellie 10             
                  42.76       58.34 (15.58)     1:36.37 (38.03)   2:53.00 (1:16.63)
  5 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'             3:18.07    3:00.49         28  
     1) Bonner, Mikayla 9               2) Ma, Cynthia 9                  
     3) Graham, Kendra 10               4) Bryan, Marina 9                
                  47.35     1:36.49 (49.14)     2:14.69 (38.20)     3:00.49 (45.80)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'      3:04.00         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Campagna, Hannah 9              2) Appenzeller, Emily 10          
     3) Mialma, Itzel 10                4) Cavotti, Emily 10              
                  45.49     1:35.64 (50.15)     2:16.27 (40.63)          DQ (40.00)
 -- Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:47.87         DQ        
     1) Fischer, Amber 9                2) Nikolski, Mary T 10            
     3) Payman, Maya 9                  4) Cassidy, Sophia 9              
                  52.77     1:37.94 (45.17)     2:26.87 (48.93)          DQ (47.18)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke        10 LBA-MR               2:27.64    2:27.29        
                  33.67     1:11.15 (37.48)     1:50.30 (39.15)     2:27.29 (36.99)
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR               2:34.10    2:32.12        
                  33.89     1:12.64 (38.75)     1:52.94 (40.30)     2:32.12 (39.18)
  3 Levin, Emma               10 LBA-MR               2:33.82    2:36.46        
                  34.45     1:14.03 (39.58)     1:55.07 (41.04)     2:36.46 (41.39)
  4 Tang, Emily                9 MSC-MR               2:41.07    2:39.07        
                  34.70     1:15.00 (40.30)     1:57.08 (42.08)     2:39.07 (41.99)
  5 LaRue, Jessie              9 MSC-MR               3:05.79    2:40.32        
                  36.30     1:18.11 (41.81)     2:01.21 (43.10)     2:40.32 (39.11)
  6 Cohen, Jessica            10 MSC-MR               2:44.87    2:46.30        
                  36.77     1:19.93 (43.16)     2:04.30 (44.37)     2:46.30 (42.00)
  7 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR              2:50.50    2:46.83        
                  37.61     1:19.17 (41.56)     2:02.96 (43.79)     2:46.83 (43.87)
  8 Nikolski, Mary T          10 Dolphins-MR          2:59.80    2:49.15        
                  39.09     1:22.09 (43.00)     2:06.17 (44.08)     2:49.15 (42.98)
  9 Zichittella, Katelin      10 NDAC-MR              3:32.61    2:59.51        
                  39.59     1:25.34 (45.75)     2:14.31 (48.97)     2:59.51 (45.20)
 10 Eckhardt, Maddie          10 Dolphins-MR          3:13.53    3:02.14        
                  40.69                             2:14.58 ( )     3:02.14 (47.56)
 11 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               3:32.00    3:15.41        
                  44.90     1:35.26 (50.36)     2:26.44 (51.18)     3:15.41 (48.97)
 12 Fischer, Amber             9 Dolphins-MR          2:52.00    3:23.69        
                  41.50     1:34.26 (52.76)     2:31.25 (56.99)     3:23.69 (52.44)
 13 Techera, Lucia            10 LBA-MR               3:30.00    3:24.32        
                  45.15     1:39.05 (53.90)     2:32.64 (53.59)     3:24.32 (51.68)
 14 Cohen, Emily               8 MSC-MR                    NT    3:35.08        
                  46.65     1:43.49 (56.84)     2:40.94 (57.45)     3:35.08 (54.14)
 15 Simpfenderfer, Kimberly    9 MSC-MR                    NT    3:36.05        
                  46.14     1:43.90 (57.76)     2:41.77 (57.87)     3:36.05 (54.28)
 16 Yen, Amanda               10 MSC-MR                    NT    3:41.66        
                  47.19     1:45.11 (57.92)   2:45.32 (1:00.21)     3:41.66 (56.34)
 17 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR                    NT    3:45.16        
                  50.47   1:51.54 (1:01.07)   2:51.67 (1:00.13)     3:45.16 (53.49)
 18 McAdoo, Nina               8 MSC-MR                    NT    3:53.41        
                  51.90   3:53.41 (3:01.51)         3:53.41 ( )                    
 19 Cassidy, Sophia            9 Dolphins-MR          3:30.00    3:54.23        
                  47.21   1:47.23 (1:00.02)   2:52.53 (1:05.30)   3:54.23 (1:01.70)
 20 Thier, Haley               8 BDA-MA               3:44.34    4:01.65        
                  51.73                             3:00.24 ( )   4:01.65 (1:01.41)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.59  JO
                31.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa           12 NDAC-MR                27.73      27.12 ZQ     
  2 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA                 27.17      27.50 ZQ     
  3 Jackson, Chloe            12 MSC-MR                 27.81      27.89 ZQ     
  4 Elcott, Ina               12 MSC-MR                 28.91      28.06 JO     
  5 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR                27.99      28.62 SILV   
  6 Nikolski, Grace           12 Dolphins-MR            29.48      28.83 SILV   
  7 Rendon, Jazmin            12 NDAC-MR                29.40      28.97 SILV   
  8 Longo, Caroline           11 LBA-MR                 29.64      29.21 SILV   
  9 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR                 28.92      29.32 SILV   
 10 Nalesnik, Morgan          12 Dolphins-MR            30.46      30.28 SILV   
 10 Caldwell, Julia           12 MSC-MR                 29.13      30.28 SILV   
 12 DeSimone, Rachel          12 NDAC-MR                31.70      30.76 SILV   
 13 Solis, Gabriela           11 LBA-MR                 31.44      30.83 SILV   
 14 Reining, Emma             12 MSC-MR                 31.40      30.97 SILV   
 15 Labita, Victoria          11 NY Sharks-MR           30.77      31.11 SILV   
 16 Noble, Allison            11 Dolphins-MR            33.00      31.37 SILV   
 17 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR                 32.98      31.59 SILV   
 18 Baione, Rebecca           11 MSC-MR                 31.79      32.00        
 19 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR          33.02      32.89        
 20 Stevens, Jenna            11 LBA-MR                 32.76      33.32        
 21 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                 33.09      33.46        
 22 Schott, Remi              11 LBA-MR                 40.00      33.57        
 23 Maroney, Shannon          12 LBA-MR                 33.41      33.61        
 24 Riehl, Elizabeth          12 Dolphins-MR            33.45      33.76        
 24 Sacharoff, Cali           12 NY Sharks-MR           34.45      33.76        
 26 Connolly, Danielle        12 MSC-MR                 32.53      34.04        
 27 Donlon, Cat               11 BDA-MA                 32.87      34.08        
 28 Siegel, Blaine            11 LBA-MR                 35.73      34.11        
 29 Payman, Kira              12 Dolphins-MR            32.50      34.41        
 30 Waller, Brittany          12 LBA-MR                 34.69      34.57        
 31 Salem, Marissa            12 LBA-MR                 36.64      35.07        
 32 Jarvis, MacKenzie         11 Dolphins-MR            40.60      35.65        
 33 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR          36.99      35.69        
 34 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR            37.42      36.27        
 35 Carelli, Faith            12 NDAC-MR                40.93      36.66        
 36 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR          36.99      36.72        
 37 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT      37.94        
 38 Lahiri, Shimona           12 Devil Fish-MR          37.95      38.25        
 39 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR            37.25      38.80        
 40 Forman, Jennifer          12 Dolphins-MR            36.89      38.89        
 41 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR          38.44      44.85        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:10.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDougall, Heather       12 NY Sharks-MR         1:00.79      59.87 ZQ     
                  28.77       59.87 (31.10)                                        
  2 Elcott, Ina               12 MSC-MR               1:01.35    1:00.84 JO     
                  29.00     1:00.84 (31.84)                                        
  3 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               1:00.82    1:01.16 JO     
                  29.32     1:01.16 (31.84)                                        
  4 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               1:02.74    1:01.63 JO     
  5 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               1:01.58    1:02.37 SILV   
                  29.98     1:02.37 (32.39)                                        
  6 Farrell, Caroline         11 LBA-MR               1:03.20    1:03.80 SILV   
                  30.68     1:03.80 (33.12)                                        
  7 Rendon, Jazmin            12 NDAC-MR              1:04.81    1:04.30 SILV   
                  30.26     1:04.30 (34.04)                                        
  8 Caldwell, Julia           12 MSC-MR               1:03.09    1:04.57 SILV   
                  31.69     1:04.57 (32.88)                                        
  9 Solis, Gabriela           11 LBA-MR               1:08.94    1:07.93 SILV   
                  32.35     1:07.93 (35.58)                                        
 10 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR               1:12.73    1:08.29 SILV   
                  33.26     1:08.29 (35.03)                                        
 11 Labita, Victoria          11 NY Sharks-MR         1:08.45    1:08.49 SILV   
                  32.43     1:08.49 (36.06)                                        
 12 Kilgallen, Kayla          12 LBA-MR               1:10.00    1:08.61 SILV   
                1:08.53      1:08.61 (0.08)                                        
 13 Noble, Allison            11 Dolphins-MR          1:14.97    1:09.21 SILV   
                  33.31     1:09.21 (35.90)                                        
 14 Reining, Emma             12 MSC-MR               1:14.98    1:09.38 SILV   
 15 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR               1:10.68    1:11.57        
                  34.79     1:11.57 (36.78)                                        
 16 Sacharoff, Cali           12 NY Sharks-MR         1:11.82    1:11.81        
                  34.85     1:11.81 (36.96)                                        
 17 Stevens, Jenna            11 LBA-MR               1:11.44    1:12.07        
                  34.40     1:12.07 (37.67)                                        
 18 Maroney, Shannon          12 LBA-MR               1:15.56    1:13.61        
                  35.00     1:13.61 (38.61)                                        
 19 Baione, Rebecca           11 MSC-MR               1:17.54    1:13.84        
                  34.73     1:13.84 (39.11)                                        
 20 Salem, Marissa            12 LBA-MR               1:18.20    1:14.81        
                  36.20     1:14.81 (38.61)                                        
 21 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:19.05    1:16.99        
 22 Schott, Remi              11 LBA-MR               1:30.00    1:17.16        
                  35.22     1:17.16 (41.94)                                        
 22 Kubsch, Hannah            12 NDAC-MR              1:20.46    1:17.16        
                  37.82     1:17.16 (39.34)                                        
 24 Donlon, Cat               11 BDA-MA               1:17.59    1:19.70        
                  37.67     1:19.70 (42.03)                                        
 25 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR        1:19.99    1:19.93        
                  38.79     1:19.93 (41.14)                                        
 26 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               1:18.62    1:20.15        
                  38.68     1:20.15 (41.47)                                        
 27 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR        1:24.99    1:21.45        
                  39.26     1:21.45 (42.19)                                        
 28 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR          1:25.88    1:22.43        
 29 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR          1:33.63    1:23.87        
                  40.59     1:23.87 (43.28)                                        
 30 Sweeney, Julia            11 Dolphins-MR          1:23.80    1:24.15        
                  39.90     1:24.15 (44.25)                                        
 31 Denatale, Sarah           12 NDAC-MR              1:20.11    1:26.12        
                  38.54     1:26.12 (47.58)                                        
 32 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    1:27.02        
                  41.33     1:27.02 (45.69)                                        
 33 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR        1:33.01    1:35.06        
                  45.47     1:35.06 (49.59)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               2:14.65    2:13.44 JO     
                  30.04     1:04.07 (34.03)     1:39.29 (35.22)     2:13.44 (34.15)
  2 Elcott, Ina               12 MSC-MR               2:17.61    2:14.48 SILV   
                  28.81     1:02.53 (33.72)     1:38.72 (36.19)     2:14.48 (35.76)
  3 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               2:18.55    2:14.79 SILV   
                  30.29     1:04.81 (34.52)     1:40.48 (35.67)     2:14.79 (34.31)
  4 Nikolski, Grace           12 Dolphins-MR          2:22.57    2:16.67 SILV   
                  31.47     1:06.63 (35.16)     1:42.06 (35.43)     2:16.67 (34.61)
  5 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               2:18.62    2:20.82 SILV   
                  31.90     1:08.18 (36.28)     1:44.78 (36.60)     2:20.82 (36.04)
  6 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              2:21.60    2:23.59 SILV   
                  30.42     1:06.03 (35.61)     1:45.45 (39.42)     2:23.59 (38.14)
  7 Solis, Gabriela           11 LBA-MR               2:30.75    2:24.56 SILV   
                  32.77     1:09.70 (36.93)     1:48.17 (38.47)     2:24.56 (36.39)
  8 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR               2:46.00    2:25.72 SILV   
                  33.61     1:10.80 (37.19)     1:48.56 (37.76)     2:25.72 (37.16)
  9 Reining, Emma             12 MSC-MR               2:41.53    2:26.55 SILV   
                  33.44     1:11.21 (37.77)     1:49.83 (38.62)     2:26.55 (36.72)
 10 Nalesnik, Morgan          12 Dolphins-MR          2:40.16    2:30.29        
                  33.17     1:11.29 (38.12)   2:30.30 (1:19.01)         2:30.29 ( )
 11 Noble, Allison            11 Dolphins-MR          2:51.50    2:30.75        
                  33.45     1:12.51 (39.06)     1:53.22 (40.71)     2:30.75 (37.53)
 12 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                    NT    2:31.69        
                  34.71     1:12.67 (37.96)     1:52.38 (39.71)     2:31.69 (39.31)
 13 Baione, Rebecca           11 MSC-MR                    NT    2:33.78        
                  35.16     1:14.30 (39.14)     1:53.70 (39.40)     2:33.78 (40.08)
 14 Stevens, Jenna            11 LBA-MR               2:45.00    2:35.66        
                  34.73     1:13.55 (38.82)     1:55.29 (41.74)     2:35.66 (40.37)
 15 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               2:52.45    2:40.00        
                  35.52     1:16.18 (40.66)     1:58.98 (42.80)     2:40.00 (41.02)
 16 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR        3:04.93    2:47.79        
                  35.24     1:18.31 (43.07)     2:05.03 (46.72)     2:47.79 (42.76)
 17 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               2:49.68    2:48.89        
                  37.54     1:19.34 (41.80)     2:05.33 (45.99)     2:48.89 (43.56)
 18 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR          3:07.55    2:57.91        
                  38.92     1:25.30 (46.38)     2:11.41 (46.11)     2:57.91 (46.50)
 19 Sweeney, Julia            11 Dolphins-MR          3:09.00    2:59.50        
                  38.85     1:23.12 (44.27)     2:11.02 (47.90)     2:59.50 (48.48)
 20 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR          3:20.00    2:59.74        
                  38.64     1:24.19 (45.55)     2:13.52 (49.33)     2:59.74 (46.22)
 21 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    3:07.16        
                  41.48     1:29.25 (47.77)     2:19.72 (50.47)     3:07.16 (47.44)
 22 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR        2:54.99    3:14.28        
                  44.68     1:34.34 (49.66)     2:24.31 (49.97)     3:14.28 (49.97)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                33.29  JO
                38.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa           12 NDAC-MR                32.13      30.33 ZQ     
  2 Elcott, Ina               12 MSC-MR                 29.33      30.58 ZQ     
  3 Rendon, Jazmin            12 NDAC-MR                32.74      32.12 ZQ     
  4 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR                33.17      33.26 JO     
  5 Nikolski, Grace           12 Dolphins-MR            34.61      33.83 SILV   
  6 Longo, Caroline           11 LBA-MR                 34.55      34.22 SILV   
  7 Farrell, Caroline         11 LBA-MR                 33.33      34.34 SILV   
  8 Harrington, Morgan        12 LBA-MR                 33.10      34.55 SILV   
  9 Jackson, Chloe            12 MSC-MR                 34.33      35.69 SILV   
 10 Noble, Allison            11 Dolphins-MR            37.54      36.26 SILV   
 11 DeSimone, Rachel          12 NDAC-MR                39.32      36.33 SILV   
 12 Caldwell, Julia           12 MSC-MR                 37.66      36.39 SILV   
 13 Nalesnik, Morgan          12 Dolphins-MR            36.11      36.60 SILV   
 14 Solis, Gabriela           11 LBA-MR                 37.39      36.68 SILV   
 15 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR                 40.49      37.22 SILV   
 16 Reining, Emma             12 MSC-MR                 34.69      37.69 SILV   
 17 Baione, Rebecca           11 MSC-MR                 39.70      37.99 SILV   
 18 Maroney, Shannon          12 LBA-MR                 38.07      38.89        
 19 Stevens, Jenna            11 LBA-MR                 39.05      39.08        
 20 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                    NT      39.84        
 21 Connolly, Danielle        12 MSC-MR                 38.71      40.39        
 22 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR          39.99      41.50        
 22 Sacharoff, Cali           12 NY Sharks-MR           45.20      41.50        
 24 Siegel, Blaine            11 LBA-MR                 45.90      43.02        
 25 Lahiri, Shimona           12 Devil Fish-MR          47.09      44.14        
 26 Payman, Kira              12 Dolphins-MR            49.16      44.27        
 27 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR            42.53      44.37        
 28 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR          44.99      44.79        
 29 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR            44.48      44.81        
 30 Riehl, Elizabeth          12 Dolphins-MR            41.68      45.23        
 31 Forman, Jennifer          12 Dolphins-MR            46.13      45.55        
 32 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR          44.99      46.14        
 33 Schott, Remi              11 LBA-MR                 50.00      46.94        
 34 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT      47.36        
 35 Jarvis, MacKenzie         11 Dolphins-MR            52.29      49.75        
 36 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR          47.33      54.40        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:11.09  JO
              1:23.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               12 MSC-MR               1:05.54    1:05.17 ZQ     
                  31.53     1:05.17 (33.64)                                        
  2 Rendon, Jazmin            12 NDAC-MR              1:10.99    1:08.79 ZQ     
                  34.04     1:08.79 (34.75)                                        
  3 MacDougall, Heather       12 NY Sharks-MR         1:10.96    1:09.47 ZQ     
                  34.01     1:09.47 (35.46)                                        
  4 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               1:09.91    1:11.28 SILV   
                  33.88     1:11.28 (37.40)                                        
  5 Farrell, Caroline         11 LBA-MR               1:11.93    1:12.87 SILV   
                  36.54     1:12.87 (36.33)                                        
  6 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               1:12.34    1:13.17 SILV   
                  35.52     1:13.17 (37.65)                                        
  7 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               1:19.05    1:13.75 SILV   
                  36.39     1:13.75 (37.36)                                        
  8 Longo, Caroline           11 LBA-MR               1:11.91    1:13.77 SILV   
  9 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               1:16.03    1:15.35 SILV   
                  36.98     1:15.35 (38.37)                                        
 10 Caldwell, Julia           12 MSC-MR               1:18.08    1:16.67 SILV   
                  38.17     1:16.67 (38.50)                                        
 11 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR               1:22.12    1:19.69 SILV   
                  39.47     1:19.69 (40.22)                                        
 12 Baione, Rebecca           11 MSC-MR               1:23.56    1:20.62 SILV   
                  39.75     1:20.62 (40.87)                                        
 13 Waller, Brittany          12 LBA-MR               1:35.00    1:20.63 SILV   
                  38.68     1:20.63 (41.95)                                        
 14 Noble, Allison            11 Dolphins-MR          1:25.32    1:22.22 SILV   
                  40.02     1:22.22 (42.20)                                        
 15 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR               1:24.40    1:22.64 SILV   
                  40.11     1:22.64 (42.53)                                        
 16 Reining, Emma             12 MSC-MR               1:19.31    1:23.08 SILV   
 17 Stevens, Jenna            11 LBA-MR               1:28.24    1:23.26 SILV   
                  40.80     1:23.26 (42.46)                                        
 18 Sacharoff, Cali           12 NY Sharks-MR         1:23.63    1:23.40 SILV   
                  41.31     1:23.40 (42.09)                                        
 19 Maroney, Shannon          12 LBA-MR               1:25.21    1:24.21        
 20 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               1:20.06    1:30.45        
                  43.94     1:30.45 (46.51)                                        
 21 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR          1:32.55    1:32.07        
 22 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:30.35    1:33.54        
                  44.95     1:33.54 (48.59)                                        
 23 Kubsch, Hannah            12 NDAC-MR              1:35.85    1:33.68        
                  46.49     1:33.68 (47.19)                                        
 24 Donlon, Cat               11 BDA-MA               1:30.56    1:34.65        
 25 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR        1:39.99    1:36.84        
                  48.08     1:36.84 (48.76)                                        
 26 Sweeney, Julia            11 Dolphins-MR          1:42.29    1:36.98        
 27 Denatale, Sarah           12 NDAC-MR              1:30.11    1:38.38        
                  45.45     1:38.38 (52.93)                                        
 28 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    1:39.26        
                  48.82     1:39.26 (50.44)                                        
 29 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR        1:48.99    1:41.63        
 30 Schott, Remi              11 LBA-MR               1:45.00    1:47.40        
 31 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR        1:50.59    1:52.24        
                  56.32     1:52.24 (55.92)                                        
 -- Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR          1:54.30         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  48.10          DQ (50.85)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDougall, Heather       12 NY Sharks-MR           32.98      34.40 ZQ     
  2 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA                 35.85      37.15 JO     
  3 Caldwell, Julia           12 MSC-MR                 35.73      37.37 SILV   
  4 Jackson, Chloe            12 MSC-MR                 36.45      37.44 SILV   
  5 Elcott, Ina               12 MSC-MR                 37.81      38.04 SILV   
  6 Baione, Rebecca           11 MSC-MR                 41.36      38.23 SILV   
  7 Kilgallen, Kayla          12 LBA-MR                 45.00      38.97 SILV   
  8 Waller, Brittany          12 LBA-MR                 41.88      40.04 SILV   
  9 Longo, Caroline           11 LBA-MR                 43.14      41.42 SILV   
 10 Sweeney, Julia            11 Dolphins-MR            41.91      42.08 SILV   
 11 Noble, Allison            11 Dolphins-MR            43.54      42.48 SILV   
 12 Solis, Gabriela           11 LBA-MR                 41.64      42.90 SILV   
 14 Reining, Emma             12 MSC-MR                 45.94      43.89        
 15 Labita, Victoria          11 NY Sharks-MR           46.62      44.57        
 16 Sacharoff, Cali           12 NY Sharks-MR           49.99      44.88        
 17 Donlon, Cat               11 BDA-MA                 45.01      45.07        
 18 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                 43.86      45.37        
 19 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR            47.28      45.53        
 20 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR                 47.33      46.73        
 21 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR          54.99      46.88        
 22 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT      47.49        
 22 Connolly, Danielle        12 MSC-MR                 48.98      47.49        
 24 Kubsch, Hannah            12 NDAC-MR                49.14      47.53        
 25 Stevens, Jenna            11 LBA-MR               1:12.01      47.54        
 26 Denatale, Sarah           12 NDAC-MR                45.11      47.80        
 27 Siegel, Blaine            11 LBA-MR                 48.53      48.00        
 28 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR            53.31      48.55        
 29 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR          52.57      52.02        
 30 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR          54.99      53.09        
 13 Salem, Marissa            12 LBA-MR                 44.53         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:33.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa           12 NDAC-MR              1:17.78    1:13.62 ZQ     
                  33.85     1:13.62 (39.77)                                        
  2 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               1:17.92    1:19.51 ZQ     
                  37.58     1:19.51 (41.93)                                        
  3 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               1:18.46    1:19.60 ZQ     
                  37.93     1:19.60 (41.67)                                        
  4 Elcott, Ina               12 MSC-MR               1:22.64    1:20.96 SILV   
                  38.91     1:20.96 (42.05)                                        
  5 Caldwell, Julia           12 MSC-MR               1:18.45    1:21.85 SILV   
                  38.93     1:21.85 (42.92)                                        
  6 Baione, Rebecca           11 MSC-MR               1:22.71    1:22.65 SILV   
                  38.93     1:22.65 (43.72)                                        
  7 Waller, Brittany          12 LBA-MR               1:27.44    1:26.67 SILV   
                  41.02     1:26.67 (45.65)                                        
  8 Nalesnik, Morgan          12 Dolphins-MR          1:35.41    1:28.82 SILV   
                  41.26     1:28.82 (47.56)                                        
  9 Labita, Victoria          11 NY Sharks-MR         1:37.80    1:31.11 SILV   
                  43.61     1:31.11 (47.50)                                        
 10 Noble, Allison            11 Dolphins-MR          1:37.72    1:32.15 SILV   
                  42.43     1:32.15 (49.72)                                        
 11 Carelli, Faith            12 NDAC-MR              1:45.11    1:32.76 SILV   
                  43.60     1:32.76 (49.16)                                        
 12 Salem, Marissa            12 LBA-MR               1:34.91    1:34.67        
                  45.69     1:34.67 (48.98)                                        
 13 Reining, Emma             12 MSC-MR               1:40.76    1:35.09        
                  46.09     1:35.09 (49.00)                                        
 14 Donlon, Cat               11 BDA-MA               1:40.76    1:36.47        
                  45.32     1:36.47 (51.15)                                        
 15 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR               1:36.80    1:36.73        
                  46.56     1:36.73 (50.17)                                        
 16 Sacharoff, Cali           12 NY Sharks-MR         1:37.76    1:36.89        
                  47.36     1:36.89 (49.53)                                        
 17 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR          1:51.53    1:40.30        
                  46.82     1:40.30 (53.48)                                        
 18 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR        1:59.99    1:40.81        
                  48.21     1:40.81 (52.60)                                        
 19 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    1:43.51        
                  49.16     1:43.51 (54.35)                                        
 20 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               1:44.85    1:43.86        
                  48.47     1:43.86 (55.39)                                        
 21 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR        2:10.75    1:46.95        
                  50.29     1:46.95 (56.66)                                        
 22 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR        1:59.99    1:50.34        
                  50.26   1:50.34 (1:00.08)                                        
 23 Forman, Jennifer          12 Dolphins-MR          1:54.88    1:51.50        
                  52.84     1:51.50 (58.66)                                        
 24 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR        1:58.25    1:54.24        
                  53.01   1:54.24 (1:01.23)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               12 MSC-MR                 31.86      29.93 ZQ     
  2 Harrington, Morgan        12 LBA-MR                 31.18      31.51 JO     
  3 Rendon, Jazmin            12 NDAC-MR                33.48      31.91 SILV   
  4 Caldwell, Julia           12 MSC-MR                 32.56      32.26 SILV   
  5 Farrell, Caroline         11 LBA-MR                 32.54      33.53 SILV   
  6 Jackson, Chloe            12 MSC-MR                 36.62      34.02 SILV   
  7 Kilgallen, Kayla          12 LBA-MR                 34.00      34.30 SILV   
  8 Longo, Caroline           11 LBA-MR                 34.60      34.63 SILV   
  9 Baione, Rebecca           11 MSC-MR                 39.17      35.81 SILV   
 10 Solis, Gabriela           11 LBA-MR                 39.82      36.48 SILV   
 11 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                    NT      37.40        
 12 Reining, Emma             12 MSC-MR                 40.26      37.56        
 13 Maroney, Shannon          12 LBA-MR                 37.57      37.97        
 14 Labita, Victoria          11 NY Sharks-MR           39.36      38.25        
 15 Waller, Brittany          12 LBA-MR                 38.87      38.71        
 16 Salem, Marissa            12 LBA-MR                 40.60      41.23        
 17 Noble, Allison            11 Dolphins-MR            42.08      41.90        
 18 Connolly, Danielle        12 MSC-MR                 43.21      45.78        
 19 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT      46.13        
 20 Sweeney, Julia            11 Dolphins-MR            45.00      50.44        
 21 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR          58.57      53.57        
 -- Seward, Kristen           11 Dolphins-MR            43.02         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:28.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               12 MSC-MR               1:09.06    1:08.31 ZQ     
                  31.29     1:08.31 (37.02)                                        
  2 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               1:08.37    1:10.52 JO     
                  32.74     1:10.52 (37.78)                                        
  3 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               1:14.68    1:11.54 JO     
                  33.13     1:11.54 (38.41)                                        
  4 Caldwell, Julia           12 MSC-MR               1:13.65    1:15.23 SILV   
                  35.64     1:15.23 (39.59)                                        
  5 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               1:23.71    1:23.06 SILV   
                  36.71     1:23.06 (46.35)                                        
  6 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                    NT    1:23.13 SILV   
                  38.51     1:23.13 (44.62)                                        
  7 Baione, Rebecca           11 MSC-MR               1:27.34    1:23.68 SILV   
                  37.33     1:23.68 (46.35)                                        
  8 Reining, Emma             12 MSC-MR               1:42.72    1:33.88        
                  44.05     1:33.88 (49.83)                                        
  9 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               1:47.38    1:36.48        
                  43.26     1:36.48 (53.22)                                        
 10 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR          1:41.90    1:36.50        
                  44.56     1:36.50 (51.94)                                        
 11 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR        1:39.99    1:41.28        
                  46.15     1:41.28 (55.13)                                        
 12 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    1:46.57        
                  47.78     1:46.57 (58.79)                                        
 13 Donlon, Cat               11 BDA-MA               1:35.04    1:48.90        
                  48.86   1:48.90 (1:00.04)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.69  ZQ
              1:11.29  JO
              1:20.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               1:10.67    1:09.83 ZQ     
                  32.92     1:09.83 (36.91)                                        
  2 Nikolski, Grace           12 Dolphins-MR          1:14.26    1:12.15 SILV   
                  34.74     1:12.15 (37.41)                                        
  3 Rendon, Jazmin            12 NDAC-MR              1:14.30    1:12.19 SILV   
                  32.86     1:12.19 (39.33)                                        
  4 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:12.52    1:13.19 SILV   
                  32.24     1:13.19 (40.95)                                        
  5 Farrell, Caroline         11 LBA-MR               1:12.70    1:13.72 SILV   
                  34.52     1:13.72 (39.20)                                        
  6 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               1:17.23    1:14.68 SILV   
                  36.17     1:14.68 (38.51)                                        
  7 Caldwell, Julia           12 MSC-MR               1:15.04    1:16.70 SILV   
                  36.20     1:16.70 (40.50)                                        
  8 Solis, Gabriela           11 LBA-MR               1:21.13    1:17.28 SILV   
                  35.55     1:17.28 (41.73)                                        
  9 Nalesnik, Morgan          12 Dolphins-MR          1:22.04    1:18.57 SILV   
                  36.30     1:18.57 (42.27)                                        
 10 Baione, Rebecca           11 MSC-MR                    NT    1:18.93 SILV   
                  37.87     1:18.93 (41.06)                                        
 11 Labita, Victoria          11 NY Sharks-MR         1:22.66    1:19.61 SILV   
                  37.41     1:19.61 (42.20)                                        
 12 Noble, Allison            11 Dolphins-MR          1:23.80    1:21.03        
                  38.21     1:21.03 (42.82)                                        
 13 Waller, Brittany          12 LBA-MR               1:22.50    1:21.47        
                  38.82     1:21.47 (42.65)                                        
 14 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                    NT    1:21.88        
                  39.18     1:21.88 (42.70)                                        
 15 DeSimone, Rachel          12 NDAC-MR              1:30.66    1:22.50        
                  37.39     1:22.50 (45.11)                                        
 16 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR               1:40.00    1:23.75        
                  38.14     1:23.75 (45.61)                                        
 17 Reining, Emma             12 MSC-MR               1:23.39    1:23.96        
                  40.21     1:23.96 (43.75)                                        
 18 Stevens, Jenna            11 LBA-MR               1:24.28    1:25.21        
                  39.40     1:25.21 (45.81)                                        
 19 Maroney, Shannon          12 LBA-MR               1:29.47    1:27.44        
                  38.94     1:27.44 (48.50)                                        
 20 Salem, Marissa            12 LBA-MR               1:26.19    1:28.08        
                  43.37     1:28.08 (44.71)                                        
 21 Payman, Kira              12 Dolphins-MR          1:21.06    1:28.25        
                  43.06     1:28.25 (45.19)                                        
 22 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR        1:33.06    1:29.56        
                  41.14     1:29.56 (48.42)                                        
 23 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:30.84    1:30.81        
                  41.81     1:30.81 (49.00)                                        
 24 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               1:28.49    1:31.00        
                  41.76     1:31.00 (49.24)                                        
 25 Gudmunson, Jenna          12 Dolphins-MR          1:45.77    1:32.69        
                  43.73     1:32.69 (48.96)                                        
 26 Carelli, Faith            12 NDAC-MR              1:40.08    1:32.86        
                  44.59     1:32.86 (48.27)                                        
 27 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR          1:35.13    1:32.89        
                  43.08     1:32.89 (49.81)                                        
 28 Rodriguez, Leah           12 Devil Fish-MR        1:44.99    1:32.92        
                  47.45     1:32.92 (45.47)                                        
 29 Forman, Jennifer          12 Dolphins-MR          1:34.48    1:35.68        
                  42.29     1:35.68 (53.39)                                        
 30 Rodriguez, Hannah         12 Devil Fish-MR        1:44.99    1:36.74        
                  47.58     1:36.74 (49.16)                                        
 31 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    1:38.68        
                  47.67     1:38.68 (51.01)                                        
 32 Lahiri, Shimona           12 Devil Fish-MR        2:00.00    1:49.18        
                  49.59     1:49.18 (59.59)                                        
 33 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR        1:45.75    1:50.91        
                  57.08     1:50.91 (53.83)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:31.49  JO
              2:52.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               12 MSC-MR               2:30.43    2:27.64 ZQ     
                  31.48     1:07.59 (36.11)     1:52.72 (45.13)     2:27.64 (34.92)
  2 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               2:32.16    2:28.37 ZQ     
                  33.35     1:12.27 (38.92)     1:54.89 (42.62)     2:28.37 (33.48)
  3 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               2:30.43    2:30.85 JO     
                  31.69     1:10.37 (38.68)     1:56.30 (45.93)     2:30.85 (34.55)
  4 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               2:32.50    2:33.43 SILV   
                  32.15     1:10.84 (38.69)     1:58.42 (47.58)     2:33.43 (35.01)
  5 Longo, Caroline           11 LBA-MR               2:36.51    2:36.22 SILV   
                  35.27     1:13.07 (37.80)     2:02.52 (49.45)     2:36.22 (33.70)
  6 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              2:38.70    2:39.46 SILV   
                  32.42     1:11.81 (39.39)     2:02.17 (50.36)     2:39.46 (37.29)
  7 Jackson, Chloe            12 MSC-MR               2:37.09    2:40.36 SILV   
                  35.32     1:17.81 (42.49)     2:04.45 (46.64)     2:40.36 (35.91)
  8 Baione, Rebecca           11 MSC-MR               2:49.61    2:48.13 SILV   
                  36.77     1:20.97 (44.20)     2:06.48 (45.51)     2:48.13 (41.65)
  9 Nalesnik, Morgan          12 Dolphins-MR          3:00.00    2:48.60 SILV   
                  35.26     1:19.66 (44.40)     2:08.43 (48.77)     2:48.60 (40.17)
 10 Reining, Emma             12 MSC-MR               3:01.10    2:50.85 SILV   
                  41.13     1:23.63 (42.50)     2:15.07 (51.44)     2:50.85 (35.78)
 11 Simpfenderfer, Heidi      11 MSC-MR                    NT    2:54.31        
                  38.70     1:23.07 (44.37)     2:15.28 (52.21)     2:54.31 (39.03)
 12 Crocker, Carolyn          12 LBA-MR               3:20.00    2:58.24        
                  39.54     1:23.05 (43.51)     2:19.63 (56.58)     2:58.24 (38.61)
 13 Stevens, Jenna            11 LBA-MR               3:01.83    3:02.69        
                  41.23     1:26.37 (45.14)     2:22.78 (56.41)     3:02.69 (39.91)
 14 Connolly, Danielle        12 MSC-MR               3:08.16    3:08.23        
                  41.64     1:27.11 (45.47)     2:24.18 (57.07)     3:08.23 (44.05)
 15 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               3:20.95    3:15.07        
                  44.87     1:33.41 (48.54)     2:32.75 (59.34)     3:15.07 (42.32)
 16 Smith, Sabine             11 Devil Fish-MR        3:14.99    3:15.32        
                  44.69     1:35.70 (51.01)   2:36.56 (1:00.86)     3:15.32 (38.76)
 17 Sweeney, Julia            11 Dolphins-MR          3:36.00    3:20.51        
                  51.03     1:44.55 (53.52)     2:34.49 (49.94)     3:20.51 (46.02)
 18 Seward, Kristen           11 Dolphins-MR          3:35.63    3:21.08        
                  44.84     1:37.61 (52.77)     2:35.88 (58.27)     3:21.08 (45.20)
 19 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                    NT    3:21.89        
                  44.35     1:37.14 (52.79)     2:33.05 (55.91)     3:21.89 (48.84)
 20 Hyland, Michele           11 Devil Fish-MR        3:14.99    3:41.27        
                  53.86     1:52.62 (58.76)     2:51.46 (58.84)     3:41.27 (49.81)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.25    1:55.23        
     1) Elcott, Ina 12                  2) Baione, Rebecca 11             
     3) Caldwell, Julia 12              4) Jackson, Chloe 12              
                  28.03       59.30 (31.27)     1:27.93 (28.63)     1:55.23 (27.30)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.80    1:56.60        
     1) Harrington, Morgan 12           2) Farrell, Caroline 11           
     3) Longo, Caroline 11              4) Aroesty, Maggie 11             
                  30.25       59.23 (28.98)     1:28.78 (29.55)     1:56.60 (27.82)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:30.00    2:06.12        
     1) Kilgallen, Kayla 12             2) Crocker, Carolyn 12            
     3) Stevens, Jenna 11               4) Solis, Gabriela 11             
                  34.89     1:03.16 (28.27)     1:35.50 (32.34)     2:06.12 (30.62)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:12.00    2:26.20        
     1) Gudmunson, Jenna 12             2) Noble, Allison 11              
     3) Seward, Kristen 11              4) Sweeney, Julia 11              
                  38.81     1:09.32 (30.51)     1:48.11 (38.79)     2:26.20 (38.09)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:05.11    2:07.09        
     1) Mackrel, Naima 11               2) Stortini, Tessa 12             
     3) Rendon, Jazmin 12               4) DeSimone, Rachel 12            
                  32.62     1:06.08 (33.46)     1:37.18 (31.10)     2:07.09 (29.91)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.41    2:08.93        
     1) Farrell, Caroline 11            2) Aroesty, Maggie 11             
     3) Harrington, Morgan 12           4) Longo, Caroline 11             
                  33.90     1:08.44 (34.54)     1:39.97 (31.53)     2:08.93 (28.96)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:21.00    2:20.93        
     1) Noble, Allison 11               2) Nikolski, Grace 12             
     3) Nalesnik, Morgan 12             4) Payman, Kira 12                
                  35.82     1:13.22 (37.40)     1:46.98 (33.76)     2:20.93 (33.95)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:45.00    2:27.31        
     1) Maroney, Shannon 12             2) Waller, Brittany 12            
     3) Crocker, Carolyn 12             4) Solis, Gabriela 11             
                  38.52     1:18.04 (39.52)     1:56.60 (38.56)     2:27.31 (30.71)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'            2:48.00    2:49.30        
     1) Seward, Kristen 11              2) Riehl, Elizabeth 12            
     3) Forman, Jennifer 12             4) Gudmunson, Jenna 12            
                  43.44     1:30.79 (47.35)     2:12.31 (41.52)     2:49.30 (36.99)
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          2:10.29         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Elcott, Ina 12                  2) Jackson, Chloe 12              
     3) Caldwell, Julia 12              4) Baione, Rebecca 11             
                  31.14     1:07.29 (36.15)     1:39.89 (32.60)          DQ (30.29)
 -- Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:23.45         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Lahiri, Shimona 12              2) Hyland, Michele 11             
     3) Smith, Sabine 11                4) Rodriguez, Leah 12             
                  47.76     1:42.89 (55.13)     2:28.71 (45.82)          DQ (35.69)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.79  ZQ
                26.99  JO
                29.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA                 26.53      27.01 SILV   
  2 Cannon, Kellie            14 LBA-MR                 26.62      27.14 SILV   
  3 Oyen-Ustad, Lillian       13 NDAC-MR                27.86      27.75 SILV   
  4 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR          29.05      28.13 SILV   
  5 Alton, Erin               14 LBA-MR                 28.98      28.63 SILV   
  6 Arcomano, Becca           13 NDAC-MR                27.89      29.10 SILV   
  7 Goreshnik, Ashley         14 NY Sharks-MR           28.75      29.41 SILV   
  8 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR                 30.32      29.45 SILV   
  9 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR          29.83      29.47 SILV   
 10 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR                29.91      29.48 SILV   
 11 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR          29.90      29.55 SILV   
 12 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR            29.11      29.92        
 13 Miller, Mikayla           13 Dolphins-MR            30.45      30.11        
 14 Gay, Ali                  14 NDAC-MR                27.57      30.18        
 15 Jerro-Greco, Ally         13 NDAC-MR                30.11      30.23        
 16 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR          32.24      30.42        
 17 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR           30.31      30.73        
 18 Chase, Christina          13 LBA-MR                 30.80      31.53        
 19 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR           31.36      31.75        
 20 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR          33.06      31.81        
 21 Rutigliano, Sara          13 NDAC-MR                31.81      32.23        
 22 Leslie, Heather           13 MSC-MR                 31.68      32.28        
 23 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR                 31.74      32.33        
 24 Makebish, Lucy            13 NDAC-MR                33.51      32.40        
 25 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR          33.57      32.50        
 26 Donlon, Emily             13 BDA-MA                 30.53      33.04        
 27 Abouezzi, Joanna          13 Dolphins-MR            32.15      33.36        
 28 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA                 31.75      33.39        
 29 Magee, Emma               13 Dolphins-MR            32.15      34.46        
 30 Archer, Allyson           13 NY Sharks-MR           30.39      34.47        
 31 Forman, Courteney         14 Dolphins-MR            32.57      34.51        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.19  ZQ
                58.49  JO
              1:05.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Kellie            14 LBA-MR                 56.64      57.41 ZQ     
                  28.30       57.41 (29.11)                                        
  2 Bergin, Kate              13 MSC-MR                 57.18      58.22 JO     
                  28.29       58.22 (29.93)                                        
  3 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA                 56.32      58.75 SILV   
                  28.48       58.75 (30.27)                                        
  4 Bhanji, Ameera            14 MSC-MR                 59.24      59.31 SILV   
                  28.55       59.31 (30.76)                                        
  5 Quezada, Betsy            14 Devil Fish-MR        1:00.25    1:01.12 SILV   
  6 Ruf, Katie                13 Dolphins-MR          1:01.28    1:01.26 SILV   
                  30.05     1:01.26 (31.21)                                        
  7 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         1:03.76    1:01.33 SILV   
                  29.72     1:01.33 (31.61)                                        
  8 Cicalo, Julia             13 NY Sharks-MR         1:02.34    1:01.45 SILV   
                  29.40     1:01.45 (32.05)                                        
  9 Alton, Erin               14 LBA-MR               1:01.29    1:01.61 SILV   
                  29.64     1:01.61 (31.97)                                        
 10 Oyen-Ustad, Lillian       13 NDAC-MR              1:00.99    1:01.71 SILV   
                  29.29     1:01.71 (32.42)                                        
 11 Goreshnik, Ashley         14 NY Sharks-MR         1:00.90    1:02.02 SILV   
                  29.92     1:02.02 (32.10)                                        
 12 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:02.20    1:02.44 SILV   
 13 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        1:03.57    1:03.12 SILV   
                  29.89     1:03.12 (33.23)                                        
 14 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               1:04.91    1:04.29 SILV   
                  30.94     1:04.29 (33.35)                                        
 15 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR        1:14.99    1:05.02 SILV   
                  30.77     1:05.02 (34.25)                                        
 16 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              1:07.25    1:05.23        
                  30.90     1:05.23 (34.33)                                        
 17 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          1:06.25    1:05.24        
 18 Baione, Rachel            14 MSC-MR               1:06.99    1:06.89        
                  32.18     1:06.89 (34.71)                                        
 19 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:00.64    1:06.93        
                  31.43     1:06.93 (35.50)                                        
 20 Coffin, Hannah            13 Dolphins-MR          1:09.28    1:07.14        
                  32.58     1:07.14 (34.56)                                        
 21 Chase, Christina          13 LBA-MR               1:06.29    1:09.10        
                  32.57     1:09.10 (36.53)                                        
 22 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         1:11.58    1:09.11        
                  33.16     1:09.11 (35.95)                                        
 23 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR        1:16.25    1:09.87        
                  33.28     1:09.87 (36.59)                                        
 24 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               1:13.53    1:09.93        
                  32.30     1:09.93 (37.63)                                        
 25 Leslie, Heather           13 MSC-MR               1:12.34    1:10.12        
                  33.35     1:10.12 (36.77)                                        
 26 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR        1:14.74    1:10.15        
 27 Jerro-Greco, Ally         13 NDAC-MR              1:10.11    1:11.11        
 28 Donlon, Emily             13 BDA-MA               1:10.19    1:12.00        
                  34.04     1:12.00 (37.96)                                        
 29 Alderson, Krisztina       14 MSC-MR               1:07.57    1:12.97        
                  34.61     1:12.97 (38.36)                                        
 30 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               1:11.03    1:14.23        
                  35.63     1:14.23 (38.60)                                        
 31 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR        1:18.99    1:14.36        
                  34.95     1:14.36 (39.41)                                        
 32 Archer, Allyson           13 NY Sharks-MR         1:05.39    1:16.36        
                  37.12     1:16.36 (39.24)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:07.99  JO
              2:20.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               2:00.15    2:01.95 ZQ     
                  28.79     1:00.04 (31.25)     1:31.00 (30.96)     2:01.95 (30.95)
  2 Bergin, Kate              13 MSC-MR               1:59.48    2:03.79 ZQ     
                  28.85     1:00.07 (31.22)     1:32.00 (31.93)     2:03.79 (31.79)
  3 Bhanji, Ameera            14 MSC-MR               2:08.19    2:09.82 SILV   
                  29.79     1:02.39 (32.60)     1:35.96 (33.57)     2:09.82 (33.86)
  4 Oyen-Ustad, Lillian       13 NDAC-MR              2:17.26    2:16.72 SILV   
                  29.75     1:04.13 (34.38)     1:41.74 (37.61)     2:16.72 (34.98)
  5 Ruf, Katie                13 Dolphins-MR          2:14.62    2:18.03 SILV   
                  31.98     1:06.90 (34.92)     1:43.02 (36.12)     2:18.03 (35.01)
  6 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               2:21.03    2:18.46 SILV   
                  30.95     1:06.62 (35.67)     1:43.73 (37.11)     2:18.46 (34.73)
  7 Nikolski, Bridget         14 Dolphins-MR          2:14.51    2:19.53 SILV   
                  31.90     1:07.29 (35.39)     1:43.57 (36.28)     2:19.53 (35.96)
  8 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              2:12.77    2:21.23        
                  30.96     1:06.52 (35.56)     1:43.81 (37.29)     2:21.23 (37.42)
  9 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          2:28.12    2:22.34        
                  32.20     1:07.89 (35.69)     1:45.41 (37.52)     2:22.34 (36.93)
 10 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              2:27.35    2:26.08        
                  31.99     1:09.57 (37.58)     1:48.72 (39.15)     2:26.08 (37.36)
 11 Chase, Christina          13 LBA-MR               2:26.40    2:26.23        
                  33.83     1:11.26 (37.43)     1:48.94 (37.68)     2:26.23 (37.29)
 12 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR        2:47.22    2:32.55        
                  33.50     1:11.63 (38.13)     1:52.25 (40.62)     2:32.55 (40.30)
 13 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               2:30.52    2:34.23        
                  34.13     1:13.44 (39.31)     1:54.28 (40.84)     2:34.23 (39.95)
 14 Leslie, Heather           13 MSC-MR               2:34.20    2:35.06        
                  35.02     1:14.21 (39.19)     1:55.89 (41.68)     2:35.06 (39.17)
 15 Alderson, Krisztina       14 MSC-MR               2:26.71    2:35.13        
                  34.80     1:15.09 (40.29)     1:55.94 (40.85)     2:35.13 (39.19)
 16 Miller, Mikayla           13 Dolphins-MR          2:21.46    2:36.08        
                  33.31     1:12.19 (38.88)   2:36.27 (1:24.08)         2:36.08 ( )
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              6:00.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               5:18.60    5:22.27 ZQ     
                  29.33     1:01.70 (32.37)     1:34.76 (33.06)     2:08.25 (33.49)
        2:41.43 (33.18)     3:14.45 (33.02)     3:46.65 (32.20)     4:18.30 (31.65)
        4:50.60 (32.30)     5:22.27 (31.67)                                        
  2 Bergin, Kate              13 MSC-MR               5:21.72    5:24.75 ZQ     
                  29.38     1:01.97 (32.59)     1:34.96 (32.99)     2:07.96 (33.00)
        2:40.94 (32.98)     3:14.22 (33.28)     3:46.92 (32.70)     4:19.60 (32.68)
        4:52.42 (32.82)     5:24.75 (32.33)                                        
  3 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               5:19.72    5:37.99 SILV   
                  30.79     1:04.09 (33.30)     1:38.13 (34.04)     2:12.37 (34.24)
        2:46.44 (34.07)     3:21.05 (34.61)     3:55.46 (34.41)     4:30.39 (34.93)
        5:04.81 (34.42)     5:37.99 (33.18)                                        
  4 Bhanji, Ameera            14 MSC-MR               5:49.99    5:55.05 SILV   
                  31.96     1:07.56 (35.60)     1:44.21 (36.65)     2:20.50 (36.29)
        2:56.73 (36.23)     3:32.72 (35.99)     4:09.02 (36.30)     4:45.39 (36.37)
        5:21.32 (35.93)     5:55.05 (33.73)                                        
  5 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        5:49.95    5:56.45 SILV   
                  31.65     1:07.04 (35.39)     1:42.73 (35.69)     2:18.80 (36.07)
        2:55.15 (36.35)     3:31.79 (36.64)     4:08.24 (36.45)     4:44.46 (36.22)
        5:20.99 (36.53)     5:56.45 (35.46)                                        
  6 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               6:05.29    6:03.14        
                  31.66     1:07.68 (36.02)     1:45.10 (37.42)     2:22.04 (36.94)
        2:59.61 (37.57)     3:36.83 (37.22)     4:13.73 (36.90)     4:51.05 (37.32)
        5:28.14 (37.09)     6:03.14 (35.00)                                        
  7 Ruf, Katie                13 Dolphins-MR          5:55.27    6:06.47        
                  32.78     1:08.70 (35.92)     1:45.71 (37.01)     2:23.44 (37.73)
        3:00.63 (37.19)     3:37.97 (37.34)     4:15.40 (37.43)     4:53.22 (37.82)
        5:30.69 (37.47)     6:06.47 (35.78)                                        
  8 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              6:03.90    6:14.81        
                  31.17     1:07.31 (36.14)     1:45.31 (38.00)     2:24.38 (39.07)
        3:03.18 (38.80)     3:42.35 (39.17)     4:20.83 (38.48)     4:59.57 (38.74)
        5:38.21 (38.64)     6:14.81 (36.60)                                        
  9 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              6:03.85    6:19.91        
                  32.21     1:10.02 (37.81)     1:49.21 (39.19)     2:28.94 (39.73)
        3:09.16 (40.22)     3:48.27 (39.11)     4:27.05 (38.78)     5:06.57 (39.52)
        5:45.33 (38.76)     6:19.91 (34.58)                                        
 10 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR        6:29.99    6:20.33        
                  32.46     1:09.26 (36.80)     1:48.26 (39.00)     2:26.63 (38.37)
        3:06.19 (39.56)     3:45.15 (38.96)     4:24.45 (39.30)     5:04.02 (39.57)
        5:43.90 (39.88)     6:20.33 (36.43)                                        
 11 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        6:42.04    6:20.54        
                  31.65     1:09.84 (38.19)     1:48.33 (38.49)     2:27.80 (39.47)
        3:07.68 (39.88)     3:47.60 (39.92)     4:26.61 (39.01)     5:08.50 (41.89)
        5:47.09 (38.59)     6:20.54 (33.45)                                        
 12 Nikolski, Bridget         14 Dolphins-MR          6:10.26    6:21.56        
                  34.09     1:11.88 (37.79)     1:51.02 (39.14)     2:29.86 (38.84)
        3:09.26 (39.40)     3:47.86 (38.60)     4:27.12 (39.26)     5:06.34 (39.22)
        5:45.41 (39.07)     6:21.56 (36.15)                                        
 13 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          6:45.00    6:21.70        
                  33.23     1:10.72 (37.49)     1:49.63 (38.91)     2:29.49 (39.86)
        3:08.59 (39.10)     3:48.20 (39.61)     4:28.16 (39.96)     5:06.87 (38.71)
        5:45.52 (38.65)     6:21.70 (36.18)                                        
 14 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               6:35.92    6:25.53        
                  33.87     1:12.70 (38.83)     1:52.19 (39.49)     2:32.57 (40.38)
        3:11.26 (38.69)     3:50.82 (39.56)     4:30.24 (39.42)     5:09.28 (39.04)
        5:47.55 (38.27)     6:25.53 (37.98)                                        
 15 Chase, Christina          13 LBA-MR               6:33.51    6:35.02        
                  36.47     1:16.11 (39.64)     1:56.07 (39.96)     2:35.99 (39.92)
        3:16.01 (40.02)     3:55.70 (39.69)     4:36.09 (40.39)     5:16.25 (40.16)
        5:56.12 (39.87)     6:35.02 (38.90)                                        
 16 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR        6:59.99    6:38.29        
                  33.77     1:13.79 (40.02)     1:55.60 (41.81)     2:36.92 (41.32)
                                3:59.05 ( )     4:39.56 (40.51)     5:21.20 (41.64)
        6:01.12 (39.92)     6:38.29 (37.17)                                        
 17 Alderson, Krisztina       14 MSC-MR               6:33.90    6:53.54        
                  35.98     1:15.21 (39.23)     1:56.12 (40.91)     2:38.61 (42.49)
        3:21.03 (42.42)     4:04.08 (43.05)     4:46.74 (42.66)     5:29.90 (43.16)
        6:12.83 (42.93)     6:53.54 (40.71)                                        
 17 Leslie, Heather           13 MSC-MR               7:25.72    6:53.54        
                  35.13     1:15.47 (40.34)     1:58.27 (42.80)     2:41.27 (43.00)
        3:24.13 (42.86)     4:06.74 (42.61)     4:49.98 (43.24)     5:32.30 (42.32)
        6:15.49 (43.19)     6:53.54 (38.05)                                        
 19 Miller, Mikayla           13 Dolphins-MR          7:48.26    6:58.49        
                  15.62       34.37 (18.75)                             1:56.94 ( )
        2:40.10 (43.16)   4:07.72 (1:27.62)     4:52.01 (44.29)   6:57.75 (2:05.74)
        7:14.78 (17.03)         6:58.49 ( )                                        
 20 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               7:23.74    7:28.85        
                  39.57     1:24.77 (45.20)     2:10.99 (46.22)     2:57.12 (46.13)
        3:44.28 (47.16)     4:30.86 (46.58)     5:18.20 (47.34)     6:03.35 (45.15)
        6:47.68 (44.33)     7:28.85 (41.17)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:17.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              13 MSC-MR               1:03.11    1:04.31 ZQ     
                  31.91     1:04.31 (32.40)                                        
  2 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:07.55    1:05.94 ZQ     
                  32.21     1:05.94 (33.73)                                        
  3 Oyen-Ustad, Lillian       13 NDAC-MR              1:07.19    1:06.70 SILV   
  4 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               1:05.90    1:08.06 SILV   
                  33.45     1:08.06 (34.61)                                        
  5 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        1:11.61    1:08.40 SILV   
                  33.44     1:08.40 (34.96)                                        
  6 Cicalo, Julia             13 NY Sharks-MR         1:06.88    1:08.48 SILV   
                  33.69     1:08.48 (34.79)                                        
  7 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               1:04.87    1:08.55 SILV   
                  34.38     1:08.55 (34.17)                                        
  8 Quezada, Betsy            14 Devil Fish-MR        1:08.18    1:09.29 SILV   
                  34.01     1:09.29 (35.28)                                        
  9 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         1:13.59    1:10.52 SILV   
                  34.16     1:10.52 (36.36)                                        
 10 Bhanji, Ameera            14 MSC-MR               1:09.26    1:10.98 SILV   
                  35.01     1:10.98 (35.97)                                        
 11 Alton, Erin               14 LBA-MR               1:10.70    1:11.50 SILV   
                  34.91     1:11.50 (36.59)                                        
 12 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               1:13.70    1:12.71 SILV   
                  35.62     1:12.71 (37.09)                                        
 13 Goreshnik, Ashley         14 NY Sharks-MR         1:11.09    1:13.63 SILV   
 14 Baione, Rachel            14 MSC-MR               1:15.14    1:14.23 SILV   
                  35.81     1:14.23 (38.42)                                        
 15 Ruf, Katie                13 Dolphins-MR          1:14.37    1:14.47 SILV   
                  36.09     1:14.47 (38.38)                                        
 16 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              1:14.50    1:14.56 SILV   
 17 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         1:23.74    1:14.79 SILV   
                  36.21     1:14.79 (38.58)                                        
 18 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          1:16.11    1:16.61 SILV   
                  37.52     1:16.61 (39.09)                                        
 19 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               1:18.07    1:17.44        
                  37.64     1:17.44 (39.80)                                        
 20 Coffin, Hannah            13 Dolphins-MR          1:18.49    1:17.46        
                  38.92     1:17.46 (38.54)                                        
 21 Leslie, Heather           13 MSC-MR               1:20.84    1:18.52        
                  39.14     1:18.52 (39.38)                                        
 22 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:09.26    1:19.17        
                  37.69     1:19.17 (41.48)                                        
 23 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR        1:26.73    1:19.67        
                  39.00     1:19.67 (40.67)                                        
 24 Donlon, Emily             13 BDA-MA               1:21.81    1:21.19        
                  40.11     1:21.19 (41.08)                                        
 25 Jerro-Greco, Ally         13 NDAC-MR              1:26.11    1:22.58        
                1:28.78         1:22.58 ( )                                        
 26 Alderson, Krisztina       14 MSC-MR               1:14.21    1:22.73        
                  39.51     1:22.73 (43.22)                                        
 27 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR        1:19.99    1:22.75        
 28 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               1:27.42    1:27.11        
                  43.08     1:27.11 (44.03)                                        
 29 Chase, Christina          13 LBA-MR               1:25.00    1:27.20        
                  43.06     1:27.20 (44.14)                                        
 30 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR        1:23.99    1:28.17        
                  42.17     1:28.17 (46.00)                                        
 31 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR        1:36.72    1:30.93        
                  44.48     1:30.93 (46.45)                                        
 -- Archer, Allyson           13 NY Sharks-MR         1:18.39         DQ        
      Non-continuous turning action
                  42.63          DQ (43.76)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               1:17.13    1:16.22 JO     
                  36.34     1:16.22 (39.88)                                        
  2 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              1:17.06    1:17.78 SILV   
                  37.01     1:17.78 (40.77)                                        
  3 Bergin, Kate              13 MSC-MR               1:18.51    1:20.75 SILV   
                  38.80     1:20.75 (41.95)                                        
  4 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:27.55    1:22.35 SILV   
                  39.07     1:22.35 (43.28)                                        
  5 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:15.20    1:22.74 SILV   
                  38.40     1:22.74 (44.34)                                        
  6 Rutigliano, Sara          13 NDAC-MR              1:20.51    1:23.04 SILV   
                  38.83     1:23.04 (44.21)                                        
  7 Alton, Erin               14 LBA-MR               1:26.45    1:24.97 SILV   
                  40.78     1:24.97 (44.19)                                        
  8 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          1:24.84    1:25.09 SILV   
                  40.62     1:25.09 (44.47)                                        
  9 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               1:29.29    1:26.14        
                  40.54     1:26.14 (45.60)                                        
 10 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR        1:24.57    1:26.31        
                  40.37     1:26.31 (45.94)                                        
 11 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR        1:37.08    1:27.01        
                  41.56     1:27.01 (45.45)                                        
 12 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR        1:24.99    1:28.38        
                  41.02     1:28.38 (47.36)                                        
 13 Chase, Christina          13 LBA-MR               1:27.58    1:28.40        
                  41.34     1:28.40 (47.06)                                        
 14 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        1:57.24    1:28.69        
                  41.75     1:28.69 (46.94)                                        
 15 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR         1:32.97    1:31.80        
                  43.05     1:31.80 (48.75)                                        
 16 Jerro-Greco, Ally         13 NDAC-MR              1:30.11    1:31.94        
                  41.14     1:31.94 (50.80)                                        
 17 Abouezzi, Joanna          13 Dolphins-MR          1:32.46    1:33.50        
                  43.01     1:33.50 (50.49)                                        
 18 Magee, Emma               13 Dolphins-MR          1:38.45    1:34.16        
                  43.96     1:34.16 (50.20)                                        
 19 Makebish, Lucy            13 NDAC-MR              1:33.46    1:34.90        
                  43.70     1:34.90 (51.20)                                        
 20 Miller, Mikayla           13 Dolphins-MR          1:39.49    1:34.98        
                  45.06     1:34.98 (49.92)                                        
 21 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR        1:38.35    1:35.48        
                  44.74     1:35.48 (50.74)                                        
 22 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               1:36.29    1:36.45        
                  45.64     1:36.45 (50.81)                                        
 23 Goreshnik, Ashley         14 NY Sharks-MR         1:31.25    1:36.92        
                  46.77     1:36.92 (50.15)                                        
 24 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               1:55.00    1:40.72        
                  46.86     1:40.72 (53.86)                                        
 25 Forman, Courteney         14 Dolphins-MR          1:38.45    1:40.87        
                  47.21     1:40.87 (53.66)                                        
 26 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         1:57.81    1:41.76        
                  47.16     1:41.76 (54.60)                                        
 27 Donlon, Emily             13 BDA-MA               1:44.74    1:46.00        
                  50.64     1:46.00 (55.36)                                        
 -- Archer, Allyson           13 NY Sharks-MR         1:35.39         DQ        
      False start
                  48.52          DQ (58.90)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:13.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              13 MSC-MR               1:03.88    1:04.74 ZQ     
                  30.97     1:04.74 (33.77)                                        
  2 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               1:01.68    1:05.10 ZQ     
                  30.67     1:05.10 (34.43)                                        
  3 Bhanji, Ameera            14 MSC-MR               1:03.97    1:05.48 JO     
                  31.06     1:05.48 (34.42)                                        
  4 Goreshnik, Ashley         14 NY Sharks-MR         1:02.21    1:08.00 SILV   
                  32.14     1:08.00 (35.86)                                        
  4 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         1:11.46    1:08.00 SILV   
                  31.47     1:08.00 (36.53)                                        
  6 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               1:04.44    1:08.15 SILV   
  7 Quezada, Betsy            14 Devil Fish-MR        1:09.02    1:09.33 SILV   
                  31.35     1:09.33 (37.98)                                        
  8 Cicalo, Julia             13 NY Sharks-MR         1:10.62    1:10.27 SILV   
                  32.69     1:10.27 (37.58)                                        
  9 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        1:18.95    1:11.39 SILV   
                  32.71     1:11.39 (38.68)                                        
 10 Baione, Rachel            14 MSC-MR               1:18.62    1:13.66        
                  34.30     1:13.66 (39.36)                                        
 11 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:18.49    1:13.93        
                  34.27     1:13.93 (39.66)                                        
 12 Coffin, Hannah            13 Dolphins-MR          1:18.88    1:15.07        
                  35.01     1:15.07 (40.06)                                        
 13 Ruf, Katie                13 Dolphins-MR          1:17.77    1:17.19        
                  35.58     1:17.19 (41.61)                                        
 14 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR        1:24.99    1:17.58        
                  35.52     1:17.58 (42.06)                                        
 15 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          1:25.91    1:18.48        
                  35.74     1:18.48 (42.74)                                        
 16 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               1:21.74    1:19.86        
                  36.35     1:19.86 (43.51)                                        
 17 Alderson, Krisztina       14 MSC-MR               1:11.46    1:24.37        
                  40.10     1:24.37 (44.27)                                        
 18 Donlon, Emily             13 BDA-MA               1:22.72    1:25.52        
                  40.05     1:25.52 (45.47)                                        
 19 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR        1:30.00    1:26.24        
 20 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               1:24.70    1:27.50        
                  38.70     1:27.50 (48.80)                                        
 21 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         1:15.39    1:29.04        
 22 Leslie, Heather           13 MSC-MR               1:33.40    1:29.34        
                  40.41     1:29.34 (48.93)                                        
 23 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR        1:30.00    1:30.82        
                  41.64     1:30.82 (49.18)                                        
 24 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               1:39.36    1:44.47        
                  45.94     1:44.47 (58.53)                                        
 -- Archer, Allyson           13 NY Sharks-MR         1:21.39         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:45.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               2:13.50    2:20.86 ZQ     
                  31.55     1:06.92 (35.37)     1:49.63 (42.71)     2:20.86 (31.23)
  2 Bergin, Kate              13 MSC-MR               2:19.09    2:21.74 ZQ     
                  30.83     1:05.52 (34.69)     1:49.40 (43.88)     2:21.74 (32.34)
  3 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               2:20.56    2:25.99 SILV   
                  32.47     1:09.15 (36.68)     1:54.34 (45.19)     2:25.99 (31.65)
  4 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        2:33.50    2:33.14 SILV   
                1:12.50     1:59.68 (47.18)     2:33.14 (33.46)                    
  5 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              2:36.53    2:35.02 SILV   
                  34.24     1:14.40 (40.16)     1:59.72 (45.32)     2:35.02 (35.30)
  6 Alton, Erin               14 LBA-MR               2:33.53    2:35.84 SILV   
                  36.22     1:14.32 (38.10)     2:01.54 (47.22)     2:35.84 (34.30)
  7 Cammarosano, Danielle     13 LBA-MR               2:36.01    2:36.34 SILV   
                  35.04     1:15.67 (40.63)     2:02.02 (46.35)     2:36.34 (34.32)
  8 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        2:46.83    2:40.12 SILV   
                  34.30     1:12.00 (37.70)     2:06.10 (54.10)     2:40.12 (34.02)
  9 Oyen-Ustad, Lillian       13 NDAC-MR              2:35.27    2:40.17 SILV   
                  33.71     1:12.27 (38.56)     2:02.96 (50.69)     2:40.17 (37.21)
 10 Goreshnik, Ashley         14 NY Sharks-MR         2:32.80    2:40.70 SILV   
                  32.00     1:11.79 (39.79)     2:06.38 (54.59)     2:40.70 (34.32)
 11 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              2:25.86    2:40.86 SILV   
                  34.04     1:16.76 (42.72)     2:03.09 (46.33)     2:40.86 (37.77)
 12 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          2:44.35    2:41.85 SILV   
                  35.42     1:17.75 (42.33)     2:05.23 (47.48)     2:41.85 (36.62)
 13 Mogan, Sarah              13 Devil Fish-MR        3:10.86    2:47.24        
                  35.32     1:21.68 (46.36)     2:11.92 (50.24)     2:47.24 (35.32)
 14 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR         2:44.41    2:47.43        
                  35.17     1:19.02 (43.85)     2:07.77 (48.75)     2:47.43 (39.66)
 15 Conde, Lauren             13 Devil Fish-MR        3:10.86    2:48.61        
                  37.97     1:22.54 (44.57)     2:11.05 (48.51)     2:48.61 (37.56)
 16 Arcomano, Becca           13 NDAC-MR              2:36.15    2:50.99        
                  33.75     1:16.32 (42.57)     2:08.69 (52.37)     2:50.99 (42.30)
 17 Chase, Christina          13 LBA-MR               2:51.74    2:52.03        
                  40.54     1:25.61 (45.07)     2:14.35 (48.74)     2:52.03 (37.68)
 18 Rutigliano, Sara          13 NDAC-MR              2:48.36    2:52.51        
                  38.40     1:24.51 (46.11)     2:11.89 (47.38)     2:52.51 (40.62)
 19 Miller, Mikayla           13 Dolphins-MR          2:46.52    2:52.64        
                  37.82     1:21.73 (43.91)     2:15.28 (53.55)     2:52.64 (37.36)
 20 Leslie, Heather           13 MSC-MR               2:58.70    2:53.44        
                  40.74     1:23.89 (43.15)     2:13.81 (49.92)     2:53.44 (39.63)
 21 Gruber, Jacqueline        13 LBA-MR               3:05.85    2:55.51        
                  38.78     1:22.01 (43.23)     2:17.20 (55.19)     2:55.51 (38.31)
 22 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         3:09.76    2:58.58        
                  36.52     1:18.75 (42.23)   2:20.34 (1:01.59)     2:58.58 (38.24)
 23 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR        3:07.03    2:59.53        
                  42.75     1:29.08 (46.33)     2:19.50 (50.42)     2:59.53 (40.03)
 24 Donlon, Emily             13 BDA-MA               2:56.01    3:02.17        
                  39.58     1:23.88 (44.30)     2:21.98 (58.10)     3:02.17 (40.19)
 25 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR        3:10.86    3:03.17        
                  40.56     1:28.60 (48.04)     2:21.80 (53.20)     3:03.17 (41.37)
 26 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               3:10.43    3:10.74        
                  45.55     1:35.26 (49.71)     2:30.39 (55.13)     3:10.74 (40.35)
 27 Forman, Courteney         14 Dolphins-MR          3:03.88    3:14.17        
                  40.03     1:27.79 (47.76)     2:26.96 (59.17)     3:14.17 (47.21)
 28 Archer, Allyson           13 NY Sharks-MR         2:40.39    3:25.26        
                  45.60     1:37.00 (51.40)   2:39.87 (1:02.87)     3:25.26 (45.39)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:34.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              13 MSC-MR               4:54.85    4:53.36 ZQ     
                  31.99     1:07.43 (35.44)     1:43.98 (36.55)     2:20.07 (36.09)
        3:04.00 (43.93)     3:47.46 (43.46)     4:20.71 (33.25)     4:53.36 (32.65)
  2 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               4:41.25    4:53.72 ZQ     
                  31.76     1:08.67 (36.91)     1:45.59 (36.92)     2:22.26 (36.67)
        3:04.77 (42.51)     3:47.81 (43.04)     4:21.53 (33.72)     4:53.72 (32.19)
  3 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               4:54.95    4:56.86 ZQ     
                  31.83     1:08.00 (36.17)     1:45.36 (37.36)     2:22.77 (37.41)
        3:07.32 (44.55)     3:52.28 (44.96)     4:25.03 (32.75)     4:56.86 (31.83)
  4 Bhanji, Ameera            14 MSC-MR               5:21.55    5:15.46 SILV   
                  31.74     1:07.90 (36.16)     1:49.44 (41.54)     2:29.46 (40.02)
        3:16.91 (47.45)     4:05.54 (48.63)     4:41.70 (36.16)     5:15.46 (33.76)
  5 Leslie, Heather           13 MSC-MR               6:09.90    6:03.69        
                  39.52     1:28.40 (48.88)     2:13.45 (45.05)     2:56.76 (43.31)
        3:47.92 (51.16)     4:38.00 (50.08)     5:22.04 (44.04)     6:03.69 (41.65)
  6 Donlon, Emily             13 BDA-MA               6:08.59    6:26.13        
                  38.72     1:28.32 (49.60)     2:16.86 (48.54)     3:03.19 (46.33)
        4:01.00 (57.81)     4:58.76 (57.76)     5:43.40 (44.64)     6:26.13 (42.73)
 -- O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               6:32.91         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  46.05   1:46.10 (1:00.05)     2:37.94 (51.84)     3:28.84 (50.90)
        4:25.71 (56.87)     5:21.42 (55.71)     6:06.01 (44.59)          DQ (44.22)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   1:59.33    1:51.53        
     1) Quezada, Betsy 14               2) Pagano, Megan 13               
     3) Fergus, Danielle 13             4) Mogan, Sarah 13                
                  27.91       57.14 (29.23)     1:25.02 (27.88)     1:51.53 (26.51)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:04.40    1:54.72        
     1) Bergin, Kate 13                 2) Bhanji, Ameera 14              
     3) Baione, Rachel 14               4) Leslie, Heather 13             
                  27.16       54.92 (27.76)     1:26.23 (31.31)     1:54.72 (28.49)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:56.50    1:55.44        
     1) Weckesser, Kayla 14             2) Jerro-Greco, Ally 13           
     3) Gay, Ali 14                     4) Oyen-Ustad, Lillian 13         
                  29.25       58.73 (29.48)     1:28.60 (29.87)     1:55.44 (26.84)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.00    2:11.33        
     1) Oyen-Ustad, Lillian 13          2) Rutigliano, Sara 13            
     3) Arcomano, Becca 13              4) Weckesser, Kayla 14            
                  30.66     1:08.06 (37.40)     1:41.60 (33.54)     2:11.33 (29.73)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.30    2:21.92        
     1) Gruber, Jacqueline 13           2) Chase, Christina 13            
     3) Cammarosano, Danielle 13        4) Alton, Erin 14                 
                  36.70     1:18.42 (41.72)     1:53.36 (34.94)     2:21.92 (28.56)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:25.00    2:29.61        
     1) Forman, Courteney 14            2) Abouezzi, Joanna 13            
     3) Wendling, Alexandria 13         4) Magee, Emma 13                 
                1:20.83     1:54.62 (33.79)     2:29.61 (34.99)                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.89  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campo, Rebekah            16 BDA-MA                 25.20      25.76 METS   
  2 Brady, Megan              16 LBA-MR                 25.30      25.88 METS   
  3 Webber, Claire            16 NY Sharks-MR           27.02      26.70        
  4 Nash, Jennifer            15 LBA-MR                 26.56      26.94        
  5 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR                 25.72      27.00        
  6 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR            26.60      27.63        
  7 Hoth, Jackie              14 NY Sharks-MR              NT      27.80        
  8 Stratica, Heather         15 MSC-MR                 28.18      28.41        
  9 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR           28.52      28.48        
 10 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR           28.70      28.57        
 11 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR           27.81      28.83        
 12 Timpanaro, Ilysa          15 NDAC-MR                28.36      29.17        
 13 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR                 27.52      29.20        
 14 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR           29.78      29.41        
 15 Ullinger, Haley           17 Dolphins-MR            28.55      29.77        
 16 Ball, Madison             16 MSC-MR                 28.15      30.09        
 17 Solis, Susana             15 LBA-MR                 29.49      30.65        
 18 Sussman, Heather          15 UNNYS-MR               29.97      30.79        
 19 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR           30.68      30.84        
 -- Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR           26.34         DQ        
      False start
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              16 LBA-MR                 54.82      55.56 METS   
                  26.82       55.56 (28.74)                                        
  2 Maxwell, Laverne          16 NDAC-MR                58.22      56.41        
                  27.06       56.41 (29.35)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR                 55.31      56.55        
                  27.45       56.55 (29.10)                                        
  4 Fairclough, Morgan        15 NY Sharks-MR           56.14      56.60        
                  27.40       56.60 (29.20)                                        
  5 Arnott, Katie             17 NY Sharks-MR           56.50      57.03        
                  27.74       57.03 (29.29)                                        
  6 Granan, Samantha          17 MSC-MR                 57.05      57.35        
                  27.84       57.35 (29.51)                                        
  6 Seelbach, Leeza           15 NDAC-MR                59.67      57.35        
                  27.47       57.35 (29.88)                                        
  8 Nash, Jennifer            15 LBA-MR                 59.38      57.55        
                  27.95       57.55 (29.60)                                        
  9 Webber, Claire            16 NY Sharks-MR           58.48      57.85        
 10 Barry, Elizabeth          15 NY Sharks-MR           55.40      58.19        
                  27.82       58.19 (30.37)                                        
 11 Burke, Meaghan            17 NY Sharks-MR           57.51      59.59        
                  28.72       59.59 (30.87)                                        
 12 Carlino, Emelia           17 MSC-MR                 55.58      59.63        
 13 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR           57.11      59.72        
                  28.16       59.72 (31.56)                                        
 14 Stanton, Caitlin          17 NDAC-MR                58.27    1:00.39        
                  29.04     1:00.39 (31.35)                                        
 15 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR            57.57    1:00.43        
 16 Levine, Kelly             17 MSC-MR                 58.00    1:00.79        
                  29.51     1:00.79 (31.28)                                        
 17 Ruf, Kelly                17 Dolphins-MR            57.90    1:00.93        
                  29.38     1:00.93 (31.55)                                        
 18 McTigue, Ellen            15 Devil Fish-MR          59.69    1:01.28        
                  29.70     1:01.28 (31.58)                                        
 19 Walsh, Shannon            15 MSC-MR               1:00.89    1:01.34        
                  29.57     1:01.34 (31.77)                                        
 20 Lange, Kaitlyn            12 NY Sharks-MR         1:02.08    1:01.62        
                  29.40     1:01.62 (32.22)                                        
 21 Mance, Emily              15 Devil Fish-MR        1:00.28    1:01.91        
 22 Stratica, Heather         15 MSC-MR               1:01.83    1:01.99        
                  30.08     1:01.99 (31.91)                                        
 23 Thone, Danielle           16 Dolphins-MR            59.69    1:02.00        
                  30.12     1:02.00 (31.88)                                        
 24 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         1:00.60    1:02.46        
                  29.73     1:02.46 (32.73)                                        
 25 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR                 58.32    1:02.50        
                  29.84     1:02.50 (32.66)                                        
 26 Baione, Alexa             15 MSC-MR               1:03.15    1:02.57        
 27 Ball, Madison             16 MSC-MR               1:00.72    1:02.76        
                  30.12     1:02.76 (32.64)                                        
 28 Mullaney, Kathleen        16 Devil Fish-MR        1:00.29    1:02.92        
                  30.06     1:02.92 (32.86)                                        
 29 Holmes, Lindsie           17 UNNYS-MR             1:00.50    1:03.03        
                  30.27     1:03.03 (32.76)                                        
 30 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               1:01.94    1:03.09        
                  30.19     1:03.09 (32.90)                                        
 31 Armater, Madeline         17 Dolphins-MR            58.71    1:03.16        
                  29.91     1:03.16 (33.25)                                        
 32 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         1:03.28    1:03.42        
                  30.50     1:03.42 (32.92)                                        
 33 O'Rourke, Katie           15 Dolphins-MR          1:03.04    1:03.44        
                  30.62     1:03.44 (32.82)                                        
 34 Boyko, Emily              16 MSC-MR               1:01.31    1:03.52        
 35 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               1:01.97    1:03.55        
                  29.60     1:03.55 (33.95)                                        
 36 Koenig, Lindsay           15 Dolphins-MR          1:04.97    1:03.68        
                  30.19     1:03.68 (33.49)                                        
 37 Mance, Kara               17 Devil Fish-MR        1:03.34    1:04.20        
                  30.67     1:04.20 (33.53)                                        
 38 Noble, Stephanie          16 Dolphins-MR          1:05.50    1:04.41        
                  30.72     1:04.41 (33.69)                                        
 39 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    1:04.84        
                  30.40     1:04.84 (34.44)                                        
 40 Wood, Kira                15 Dolphins-MR          1:04.71    1:05.55        
 41 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:03.26    1:05.79        
                  30.01     1:05.79 (35.78)                                        
 42 Solis, Susana             15 LBA-MR               1:03.85    1:06.77        
                  31.72     1:06.77 (35.05)                                        
 43 Sussman, Heather          15 UNNYS-MR             1:05.06    1:07.27        
                  32.15     1:07.27 (35.12)                                        
 44 Coffin, Katie             17 Dolphins-MR          1:04.61    1:07.61        
                  31.72     1:07.61 (35.89)                                        
 45 Seagren, Erika            17 MSC-MR               1:05.15    1:09.62        
                  32.55     1:09.62 (37.07)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:00.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              16 LBA-MR               1:57.41    1:59.73 METS   
                  27.66       58.24 (30.58)     1:29.08 (30.84)     1:59.73 (30.65)
  2 Vitale, Erica             20 MSC-MR               1:55.99    2:02.76        
                  28.10       58.65 (30.55)     1:30.68 (32.03)     2:02.76 (32.08)
  3 Watson, Carly             16 NDAC-MR              1:59.68    2:03.25        
                  28.54       59.24 (30.70)     1:31.30 (32.06)     2:03.25 (31.95)
  4 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:01.30    2:05.02        
                  28.56     1:00.30 (31.74)     1:32.47 (32.17)     2:05.02 (32.55)
  5 Nash, Jennifer            15 LBA-MR               2:09.99    2:06.81        
                  28.73     1:01.20 (32.47)     1:34.14 (32.94)     2:06.81 (32.67)
  6 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               2:02.22    2:07.80        
                  29.97     1:02.51 (32.54)     1:35.23 (32.72)     2:07.80 (32.57)
  7 Boyko, Emily              16 MSC-MR               2:09.09    2:08.67        
                  30.12     1:03.30 (33.18)     1:36.32 (33.02)     2:08.67 (32.35)
  8 Ruf, Kelly                17 Dolphins-MR          2:05.17    2:09.07        
                  29.97     1:02.75 (32.78)     1:35.79 (33.04)     2:09.07 (33.28)
  9 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR               2:07.30    2:09.68        
                  29.96     1:02.93 (32.97)     1:36.59 (33.66)     2:09.68 (33.09)
 10 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR          2:05.25    2:09.73        
                  29.65     1:02.33 (32.68)     1:36.13 (33.80)     2:09.73 (33.60)
 11 Stratica, Heather         15 MSC-MR               2:15.44    2:14.85        
                  30.68     1:04.81 (34.13)     1:40.69 (35.88)     2:14.85 (34.16)
 12 Levine, Kelly             17 MSC-MR               2:03.38    2:15.63        
                  30.69     1:04.93 (34.24)     1:40.17 (35.24)     2:15.63 (35.46)
 13 Carlino, Emelia           17 MSC-MR               2:05.05    2:16.42        
                  30.81     1:04.67 (33.86)     1:39.86 (35.19)     2:16.42 (36.56)
 14 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               2:12.78    2:16.88        
                  30.53     1:04.45 (33.92)     1:40.06 (35.61)     2:16.88 (36.82)
 15 Ullinger, Haley           17 Dolphins-MR          2:14.30    2:20.06        
                  32.36     1:08.39 (36.03)     1:44.84 (36.45)     2:20.06 (35.22)
 16 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               2:17.76    2:20.52        
                  31.05     1:06.06 (35.01)     1:42.77 (36.71)     2:20.52 (37.75)
 17 Wood, Kira                15 Dolphins-MR          2:20.71    2:27.27        
                  31.11     1:08.02 (36.91)     1:47.20 (39.18)     2:27.27 (40.07)
 18 Solis, Susana             15 LBA-MR               2:16.97    2:30.19        
                  33.49     1:10.74 (37.25)     1:50.84 (40.10)     2:30.19 (39.35)
 19 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               2:41.37    2:38.33        
                  35.26     1:15.00 (39.74)     1:57.77 (42.77)     2:38.33 (40.56)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:16.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              16 LBA-MR               5:15.51    5:19.12        
                  28.65     1:00.38 (31.73)     1:33.22 (32.84)     2:05.85 (32.63)
        2:38.70 (32.85)     3:11.18 (32.48)     3:43.83 (32.65)     4:16.21 (32.38)
        4:48.12 (31.91)     5:19.12 (31.00)                                        
  2 Vitale, Erica             20 MSC-MR               5:11.99    5:20.45        
                  29.68     1:01.83 (32.15)     1:34.24 (32.41)     2:06.48 (32.24)
        2:38.73 (32.25)     3:10.92 (32.19)     3:43.46 (32.54)     4:15.96 (32.50)
        4:48.71 (32.75)     5:20.45 (31.74)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               5:29.86    5:37.71        
                  31.10     1:05.49 (34.39)     1:39.51 (34.02)     2:12.86 (33.35)
        2:46.56 (33.70)     3:20.22 (33.66)     3:54.34 (34.12)     4:28.93 (34.59)
        5:03.66 (34.73)     5:37.71 (34.05)                                        
  4 Nash, Jennifer            15 LBA-MR               5:49.81    5:40.72        
  5 Boyko, Emily              16 MSC-MR               5:41.35    5:41.03        
  6 Watson, Carly             16 NDAC-MR              5:34.68    5:42.45        
                  29.48     1:02.98 (33.50)     1:36.61 (33.63)     2:10.07 (33.46)
        2:44.97 (34.90)     3:20.53 (35.56)     3:56.07 (35.54)     4:32.56 (36.49)
        5:07.84 (35.28)     5:42.45 (34.61)                                        
  7 Ruf, Kelly                17 Dolphins-MR          5:44.39    5:44.19        
  8 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               5:50.81    5:49.36        
                  30.41     1:03.99 (33.58)     1:38.90 (34.91)     2:14.65 (35.75)
        2:50.42 (35.77)     3:26.89 (36.47)     4:03.37 (36.48)     4:39.46 (36.09)
        5:15.77 (36.31)     5:49.36 (33.59)                                        
  9 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR               5:41.85    5:50.23        
 10 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR          5:40.10    5:51.92        
                  30.46     1:04.12 (33.66)     1:39.29 (35.17)     2:15.47 (36.18)
        2:52.27 (36.80)     3:28.59 (36.32)     4:04.96 (36.37)     4:41.57 (36.61)
        5:17.43 (35.86)     5:51.92 (34.49)                                        
 11 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               6:04.83    5:57.42        
                  31.76     1:07.88 (36.12)     1:44.06 (36.18)     2:20.71 (36.65)
        2:56.80 (36.09)     3:33.20 (36.40)     4:09.99 (36.79)     4:46.00 (36.01)
        5:22.51 (36.51)     5:57.42 (34.91)                                        
 12 Thone, Danielle           16 Dolphins-MR          6:00.46    5:59.31        
                  32.83     1:08.42 (35.59)     1:44.60 (36.18)     2:21.49 (36.89)
        2:58.69 (37.20)     3:35.34 (36.65)     4:12.65 (37.31)     4:49.31 (36.66)
        5:25.63 (36.32)     5:59.31 (33.68)                                        
 13 Stratica, Heather         15 MSC-MR               6:12.73    5:59.80        
                  16.09     1:06.61 (50.52)     1:43.13 (36.52)     2:19.78 (36.65)
        2:56.65 (36.87)     3:33.40 (36.75)     4:10.90 (37.50)     4:48.60 (37.70)
        5:26.00 (37.40)     5:59.80 (33.80)                                        
 14 Longo, Caroline           11 LBA-MR               6:14.17    6:06.84        
                  32.41     1:09.78 (37.37)     1:47.28 (37.50)     2:24.33 (37.05)
        3:01.15 (36.82)     3:38.43 (37.28)     4:16.55 (38.12)     4:54.32 (37.77)
        5:31.17 (36.85)     6:06.84 (35.67)                                        
 15 Carlino, Emelia           17 MSC-MR               5:41.11    6:08.67        
 16 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               6:11.84    6:11.29        
                  32.95     1:09.49 (36.54)     1:47.34 (37.85)     2:25.02 (37.68)
        3:02.22 (37.20)     3:40.07 (37.85)     4:18.29 (38.22)     4:56.09 (37.80)
        5:34.09 (38.00)     6:11.29 (37.20)                                        
 17 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               6:04.57    6:13.95        
                  32.45     1:08.89 (36.44)     1:46.65 (37.76)     2:24.27 (37.62)
        3:02.21 (37.94)     3:40.37 (38.16)     4:19.42 (39.05)     4:57.80 (38.38)
        5:36.42 (38.62)     6:13.95 (37.53)                                        
 18 Ullinger, Haley           17 Dolphins-MR          6:15.00    6:16.83        
                  33.71     1:11.39 (37.68)     1:49.22 (37.83)     2:27.58 (38.36)
        3:05.65 (38.07)     3:44.96 (39.31)     4:24.31 (39.35)     5:03.07 (38.76)
        5:41.02 (37.95)     6:16.83 (35.81)                                        
 19 Wood, Kira                15 Dolphins-MR          6:23.97    6:30.81        
                  32.36     1:10.64 (38.28)     1:49.65 (39.01)     2:29.00 (39.35)
        3:09.11 (40.11)     3:49.28 (40.17)     4:29.22 (39.94)     5:10.42 (41.20)
        5:50.15 (39.73)     6:30.81 (40.66)                                        
 20 Noble, Allison            11 Dolphins-MR          7:52.84    6:55.81        
                  36.08     1:17.59 (41.51)     1:59.57 (41.98)     2:41.57 (42.00)
        3:25.21 (43.64)     4:07.77 (42.56)     4:50.42 (42.65)     5:33.64 (43.22)
        6:15.89 (42.25)     6:55.81 (39.92)                                        
 21 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        7:48.15    7:38.76        
                  36.31     1:21.45 (45.14)     2:08.73 (47.28)     2:56.62 (47.89)
        3:45.00 (48.38)     4:34.23 (49.23)     5:23.12 (48.89)     6:09.58 (46.46)
        6:57.14 (47.56)     7:38.76 (41.62)                                        
 22 Thier, Haley               8 BDA-MA              10:06.91   10:55.10        
                  59.40   2:07.71 (1:08.31)   3:15.28 (1:07.57)   4:23.59 (1:08.31)
      5:30.90 (1:07.31)   6:39.50 (1:08.60)   7:48.26 (1:08.76)   8:56.14 (1:07.88)
     10:00.20 (1:04.06)    10:55.10 (54.90)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        15 NY Sharks-MR           57.58    1:01.97 METS   
                  30.29     1:01.97 (31.68)                                        
  2 Brady, Megan              16 LBA-MR               1:01.44    1:02.50 METS   
                  30.45     1:02.50 (32.05)                                        
  3 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR               1:01.06    1:05.43        
                  31.79     1:05.43 (33.64)                                        
  4 Maxwell, Laverne          16 NDAC-MR              1:07.64    1:05.68        
                  31.82     1:05.68 (33.86)                                        
  5 Arnott, Katie             17 NY Sharks-MR         1:04.94    1:06.02        
                  32.48     1:06.02 (33.54)                                        
  6 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR         1:03.12    1:06.10        
                  31.86     1:06.10 (34.24)                                        
  7 Granan, Samantha          17 MSC-MR               1:06.99    1:06.75        
                  32.99     1:06.75 (33.76)                                        
  8 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         1:03.80    1:06.97        
                  31.76     1:06.97 (35.21)                                        
  9 Nash, Jennifer            15 LBA-MR               1:06.66    1:07.13        
                  33.40     1:07.13 (33.73)                                        
 10 Barry, Elizabeth          15 NY Sharks-MR         1:03.57    1:07.84        
 11 Seelbach, Leeza           15 NDAC-MR              1:07.92    1:07.90        
 12 Webber, Claire            16 NY Sharks-MR         1:05.82    1:08.62        
                  33.18     1:08.62 (35.44)                                        
 13 Burke, Meaghan            17 NY Sharks-MR         1:04.92    1:09.10        
                  33.57     1:09.10 (35.53)                                        
 14 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               1:11.46    1:09.97        
 15 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               1:09.28    1:10.35        
 16 McTigue, Ellen            15 Devil Fish-MR        1:08.25    1:10.42        
                  34.22     1:10.42 (36.20)                                        
 17 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR          1:09.07    1:10.43        
 18 Ruf, Kelly                17 Dolphins-MR          1:05.98    1:10.60        
                  34.31     1:10.60 (36.29)                                        
 19 Mance, Emily              15 Devil Fish-MR        1:08.28    1:10.64        
 20 Koenig, Lindsay           15 Dolphins-MR          1:09.27    1:10.67        
 21 Levine, Kelly             17 MSC-MR               1:05.43    1:10.79        
                  34.77     1:10.79 (36.02)                                        
 22 Walsh, Shannon            15 MSC-MR               1:10.83    1:10.93        
 23 Boyko, Emily              16 MSC-MR               1:10.23    1:10.98        
 24 Stratica, Heather         15 MSC-MR               1:13.74    1:11.63        
 25 Holmes, Lindsie           17 UNNYS-MR             1:07.25    1:12.14        
                  34.71     1:12.14 (37.43)                                        
 26 Lange, Kaitlyn            12 NY Sharks-MR         1:13.52    1:12.36        
 27 Carlino, Emelia           17 MSC-MR               1:05.91    1:13.20        
 28 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         1:14.99    1:13.52        
 29 Ball, Madison             16 MSC-MR                    NT    1:13.60        
 30 Wood, Kira                15 Dolphins-MR          1:14.46    1:14.27        
 31 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:13.27    1:14.55        
 32 Mullaney, Kathleen        16 Devil Fish-MR        1:11.01    1:14.63        
 33 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               1:10.37    1:15.13        
 34 Mance, Kara               17 Devil Fish-MR        1:11.61    1:15.52        
 35 Thone, Danielle           16 Dolphins-MR          1:13.91    1:16.43        
 36 O'Rourke, Katie           15 Dolphins-MR          1:19.60    1:16.52        
 37 Solis, Susana             15 LBA-MR               1:11.98    1:17.13        
 38 Noble, Stephanie          16 Dolphins-MR          1:12.64    1:17.97        
 39 Coffin, Katie             17 Dolphins-MR          1:11.61    1:19.58        
 40 Seagren, Erika            17 MSC-MR               1:10.55    1:20.69        
 41 Sussman, Heather          15 UNNYS-MR             1:23.37    1:22.51        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              16 LBA-MR               2:15.00    2:15.46 METS   
                  32.70     1:07.01 (34.31)     1:41.47 (34.46)     2:15.46 (33.99)
  2 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR               2:09.78    2:16.40        
                  32.01     1:06.11 (34.10)     1:41.16 (35.05)     2:16.40 (35.24)
  3 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               2:16.07    2:20.68        
                  33.61     1:09.48 (35.87)     1:45.29 (35.81)     2:20.68 (35.39)
  4 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        2:27.62    2:21.50        
                  32.97     1:08.34 (35.37)     1:45.31 (36.97)     2:21.50 (36.19)
  5 Cannon, Kellie            14 LBA-MR               2:16.05    2:21.56        
                  35.00     1:11.42 (36.42)     1:47.27 (35.85)     2:21.56 (34.29)
  6 Campo, Rebekah            16 BDA-MA               2:26.59    2:25.45        
                  33.15     1:09.62 (36.47)     1:47.95 (38.33)     2:25.45 (37.50)
  7 Oyen-Ustad, Lillian       13 NDAC-MR              2:24.31    2:27.32        
                  32.70     1:09.74 (37.04)     1:49.18 (39.44)     2:27.32 (38.14)
  8 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               2:30.40    2:29.65        
                  34.98     1:12.98 (38.00)     1:51.41 (38.43)     2:29.65 (38.24)
  9 Farrell, Caroline         11 LBA-MR               2:30.00    2:30.35        
                  35.77     1:14.17 (38.40)     1:53.67 (39.50)     2:30.35 (36.68)
 10 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        2:39.99    2:34.46        
                  35.12     1:15.21 (40.09)     1:55.65 (40.44)     2:34.46 (38.81)
 11 Stratica, Heather         15 MSC-MR               2:38.32    2:36.92        
                  36.86     1:16.40 (39.54)     1:57.16 (40.76)     2:36.92 (39.76)
 12 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              2:27.52    2:36.96        
                  35.95     1:15.82 (39.87)     1:57.35 (41.53)     2:36.96 (39.61)
 13 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               2:48.73    2:39.36        
                  37.40     1:17.07 (39.67)     1:58.98 (41.91)     2:39.36 (40.38)
 14 Wendling, Alexandria      13 Dolphins-MR          2:45.00    2:44.18        
                  39.38     1:20.45 (41.07)     2:02.75 (42.30)     2:44.18 (41.43)
 15 Solis, Susana             15 LBA-MR               2:35.07    2:46.62        
                  35.81     1:17.89 (42.08)     2:03.17 (45.28)     2:46.62 (43.45)
 16 Donlon, Emily             13 BDA-MA               2:58.36    2:54.18        
                  41.43     1:25.51 (44.08)     2:11.71 (46.20)     2:54.18 (42.47)
 17 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               3:05.61    3:11.65        
                  43.77     1:32.27 (48.50)     2:22.99 (50.72)     3:11.65 (48.66)
 -- Donlon, Cat               11 BDA-MA               3:29.32         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.94        DQ (2:39.66)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campo, Rebekah            16 BDA-MA               1:16.65    1:11.37 METS   
                  33.72     1:11.37 (37.65)                                        
  2 Webber, Claire            16 NY Sharks-MR         1:11.16    1:12.29 METS   
                  34.18     1:12.29 (38.11)                                        
  3 Nash, Jennifer            15 LBA-MR               1:16.59    1:16.21        
                  35.67     1:16.21 (40.54)                                        
  4 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         1:19.14    1:17.06        
                  36.74     1:17.06 (40.32)                                        
  5 Timpanaro, Ilysa          15 NDAC-MR              1:15.40    1:18.57        
                  36.62     1:18.57 (41.95)                                        
  6 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR          1:18.97    1:21.14        
                  38.05     1:21.14 (43.09)                                        
  7 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         1:20.19    1:21.69        
                  39.67     1:21.69 (42.02)                                        
  8 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR         1:21.86    1:21.98        
                  38.51     1:21.98 (43.47)                                        
  9 Ullinger, Haley           17 Dolphins-MR          1:19.71    1:22.51        
                  38.62     1:22.51 (43.89)                                        
 10 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:24.77    1:22.61        
                  39.60     1:22.61 (43.01)                                        
 11 Hoth, Jackie              14 NY Sharks-MR         1:19.89    1:22.69        
                  39.04     1:22.69 (43.65)                                        
 12 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               1:25.20    1:23.59        
                  39.43     1:23.59 (44.16)                                        
 13 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         1:25.90    1:24.23        
                  40.16     1:24.23 (44.07)                                        
 14 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         1:32.02    1:25.07        
                  40.23     1:25.07 (44.84)                                        
 15 Stratica, Heather         15 MSC-MR               1:24.23    1:26.46        
                  41.01     1:26.46 (45.45)                                        
 16 Sussman, Heather          15 UNNYS-MR             1:31.31    1:29.82        
                  42.09     1:29.82 (47.73)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon            15 MSC-MR               2:27.26    2:37.78        
                  35.60     1:15.90 (40.30)     1:57.22 (41.32)     2:37.78 (40.56)
  2 Granan, Samantha          17 MSC-MR               2:33.36    2:38.08        
                  35.53     1:15.53 (40.00)     1:56.81 (41.28)     2:38.08 (41.27)
  3 Brady, Megan              16 LBA-MR               2:40.25    2:38.66        
                  36.09     1:16.31 (40.22)     1:57.38 (41.07)     2:38.66 (41.28)
  4 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               2:39.22    2:46.63        
                  37.72     1:20.49 (42.77)     2:04.52 (44.03)     2:46.63 (42.11)
  5 Baione, Alexa             15 MSC-MR               2:43.95    2:48.70        
                  37.82     1:20.71 (42.89)     2:04.94 (44.23)     2:48.70 (43.76)
  6 Weckesser, Kayla          14 NDAC-MR              2:49.71    2:49.05        
                  38.07     1:21.35 (43.28)     2:05.33 (43.98)     2:49.05 (43.72)
  7 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               2:46.18    2:49.57        
                  38.43     1:21.07 (42.64)     2:05.59 (44.52)     2:49.57 (43.98)
  8 Carlino, Emelia           17 MSC-MR               2:40.63    2:49.71        
                                                    2:05.19 ( )     2:49.71 (44.52)
  9 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:43.12    2:57.28        
                  39.11     1:22.89 (43.78)     2:09.80 (46.91)     2:57.28 (47.48)
 10 Seelbach, Leeza           15 NDAC-MR              2:54.11    2:57.74        
                  40.17     1:25.63 (45.46)     2:12.09 (46.46)     2:57.74 (45.65)
 11 Quezada, Betsy            14 Devil Fish-MR        2:57.99    2:57.79        
 12 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        3:05.09    2:58.54        
                  39.65     1:25.12 (45.47)     2:12.04 (46.92)     2:58.54 (46.50)
 13 Rizzo, Alexandra          13 Devil Fish-MR        3:06.11    3:08.47        
                  41.26     1:29.61 (48.35)     2:19.56 (49.95)     3:08.47 (48.91)
 14 Donlon, Cat               11 BDA-MA               3:25.74    3:25.59        
                  47.44     1:40.66 (53.22)     2:34.53 (53.87)     3:25.59 (51.06)
 15 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               3:27.84    3:25.81        
                  45.41     1:37.55 (52.14)     2:32.26 (54.71)     3:25.81 (53.55)
 16 McNamara, Kristen         13 Devil Fish-MR        3:44.99    3:26.00        
                  45.08     1:36.08 (51.00)     2:31.00 (54.92)     3:26.00 (55.00)
 17 Donlon, Emily             13 BDA-MA               3:42.54    3:38.10        
                  50.58     1:45.14 (54.56)     2:42.55 (57.41)     3:38.10 (55.55)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maxwell, Laverne          16 NDAC-MR              1:02.51    1:01.57 METS   
                  28.91     1:01.57 (32.66)                                        
  2 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR                 59.75    1:01.66 METS   
                  28.79     1:01.66 (32.87)                                        
  3 Arnott, Katie             17 NY Sharks-MR         1:00.45    1:02.99        
                  30.03     1:02.99 (32.96)                                        
  4 Fairclough, Morgan        15 NY Sharks-MR         1:06.75    1:04.12        
                  30.14     1:04.12 (33.98)                                        
  5 Stanton, Caitlin          17 NDAC-MR              1:02.17    1:04.83        
  6 Boyko, Emily              16 MSC-MR               1:03.29    1:04.87        
                  31.09     1:04.87 (33.78)                                        
  7 Nash, Jennifer            15 LBA-MR               1:03.84    1:04.99        
                  30.81     1:04.99 (34.18)                                        
  8 Webber, Claire            16 NY Sharks-MR         1:06.97    1:05.03        
  9 Lange, Kaitlyn            12 NY Sharks-MR         1:08.02    1:05.12        
                  30.43     1:05.12 (34.69)                                        
 10 Granan, Samantha          17 MSC-MR               1:03.82    1:06.58        
 11 Holmes, Lindsie           17 UNNYS-MR             1:03.57    1:06.73        
                  30.92     1:06.73 (35.81)                                        
 12 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR         1:03.32    1:07.08        
                  30.61     1:07.08 (36.47)                                        
 13 Barry, Elizabeth          15 NY Sharks-MR         1:04.48    1:07.85        
                  31.17     1:07.85 (36.68)                                        
 14 Levine, Kelly             17 MSC-MR               1:04.19    1:07.90        
                  31.53     1:07.90 (36.37)                                        
 15 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR               1:01.87    1:08.61        
                  32.16     1:08.61 (36.45)                                        
 16 Thone, Danielle           16 Dolphins-MR          1:04.69    1:08.86        
                  32.49     1:08.86 (36.37)                                        
 17 Ruf, Kelly                17 Dolphins-MR          1:02.81    1:09.16        
                  31.88     1:09.16 (37.28)                                        
 18 Koenig, Lindsay           15 Dolphins-MR          1:14.96    1:10.41        
                  32.29     1:10.41 (38.12)                                        
 19 Ball, Madison             16 MSC-MR               1:07.84    1:11.07        
                  32.67     1:11.07 (38.40)                                        
 20 Baione, Alexa             15 MSC-MR               1:18.03    1:11.60        
                  32.78     1:11.60 (38.82)                                        
 21 Walsh, Shannon            15 MSC-MR               1:09.87    1:11.78        
                  33.30     1:11.78 (38.48)                                        
 22 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         1:08.34    1:12.05        
                  33.29     1:12.05 (38.76)                                        
 23 Carlino, Emelia           17 MSC-MR               1:10.64    1:12.13        
                  34.01     1:12.13 (38.12)                                        
 24 Stratica, Heather         15 MSC-MR               1:19.11    1:12.35        
                  32.31     1:12.35 (40.04)                                        
 25 Mullaney, Kathleen        16 Devil Fish-MR        1:13.19    1:12.45        
                  34.33     1:12.45 (38.12)                                        
 26 McTigue, Ellen            15 Devil Fish-MR        1:17.99    1:13.75        
                  33.70     1:13.75 (40.05)                                        
 27 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               1:23.64    1:14.45        
 28 Mance, Emily              15 Devil Fish-MR        1:16.13    1:14.64        
                  34.67     1:14.64 (39.97)                                        
 29 Armater, Madeline         17 Dolphins-MR          1:12.24    1:15.43        
                  33.82     1:15.43 (41.61)                                        
 30 Nunez, Naomi              15 MSC-MR               1:11.07    1:16.42        
 31 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         1:17.98    1:16.73        
                  35.09     1:16.73 (41.64)                                        
 32 Thier, Haley               8 BDA-MA               2:12.00    1:17.25        
                  33.90     1:17.25 (43.35)                                        
 33 O'Rourke, Katie           15 Dolphins-MR          1:18.78    1:17.53        
                  35.95     1:17.53 (41.58)                                        
 34 Coffin, Katie             17 Dolphins-MR          1:13.95    1:18.78        
                  35.93     1:18.78 (42.85)                                        
 35 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:18.98    1:19.22        
 36 Burke, Meaghan            17 NY Sharks-MR         1:16.72    1:19.30        
 37 Wood, Kira                15 Dolphins-MR          1:17.55    1:19.52        
                  35.67     1:19.52 (43.85)                                        
 38 Solis, Susana             15 LBA-MR               1:19.54    1:22.47        
                  35.78     1:22.47 (46.69)                                        
 39 Sussman, Heather          15 UNNYS-MR             1:21.94    1:22.77        
                  37.59     1:22.77 (45.18)                                        
 40 Noble, Stephanie          16 Dolphins-MR          1:21.00    1:23.05        
                  36.97     1:23.05 (46.08)                                        
 41 Seagren, Erika            17 MSC-MR               1:22.37    1:27.99        
                  39.11     1:27.99 (48.88)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Erica             20 MSC-MR               2:07.99    2:15.87 METS   
                  29.42     1:02.19 (32.77)     1:37.69 (35.50)     2:15.87 (38.18)
  2 Boyko, Emily              16 MSC-MR               2:08.93    2:17.06 METS   
                  30.58     1:05.09 (34.51)     1:41.58 (36.49)     2:17.06 (35.48)
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:10.50    2:23.78        
                  31.03     1:06.04 (35.01)     1:43.55 (37.51)     2:23.78 (40.23)
  4 Nonnenberg, Mia           14 BDA-MA               2:19.75    2:27.03        
                  32.63     1:10.00 (37.37)     1:48.62 (38.62)     2:27.03 (38.41)
  5 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               2:27.19    2:29.83        
                  32.98     1:11.70 (38.72)     1:51.32 (39.62)     2:29.83 (38.51)
  6 Aiello, Jennifer          17 MSC-MR               2:20.84    2:32.39        
  7 Levine, Kelly             17 MSC-MR               2:35.51    2:33.91        
                  32.71     1:09.76 (37.05)     1:49.85 (40.09)     2:33.91 (44.06)
  8 Thone, Danielle           16 Dolphins-MR          2:27.25    2:34.48        
                  35.02     1:13.79 (38.77)     1:55.10 (41.31)     2:34.48 (39.38)
  9 Aroesty, Maggie           11 LBA-MR               2:45.00    2:37.22        
                  34.57     1:15.88 (41.31)     1:57.24 (41.36)     2:37.22 (39.98)
 10 Quezada, Betsy            14 Devil Fish-MR        2:41.05    2:41.78        
                  34.98     1:14.30 (39.32)     1:57.49 (43.19)     2:41.78 (44.29)
 11 Harrington, Brooke        10 LBA-MR               2:56.00    2:47.02        
 12 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               3:08.15    2:58.97        
                  35.10     1:20.14 (45.04)     2:10.49 (50.35)     2:58.97 (48.48)
 13 Donlon, Emily             13 BDA-MA               3:07.12    3:12.78        
                  40.40     1:30.04 (49.64)     2:23.11 (53.07)     3:12.78 (49.67)
 14 Donlon, Cat               11 BDA-MA               3:48.20    3:57.18        
                  46.01   1:48.13 (1:02.12)   2:52.64 (1:04.51)   3:57.18 (1:04.54)
 15 O'Connor, Elizabeth       14 BDA-MA               4:07.63    4:02.71        
                  49.32   1:54.49 (1:05.17)   3:00.86 (1:06.37)   4:02.71 (1:01.85)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:16.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              16 LBA-MR               2:16.09    2:18.77        
                  30.90     1:06.94 (36.04)     1:47.89 (40.95)     2:18.77 (30.88)
  2 Campo, Rebekah            16 BDA-MA               2:24.23    2:19.07        
                  28.67     1:06.71 (38.04)     1:46.42 (39.71)     2:19.07 (32.65)
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:16.72    2:20.71        
                  29.22     1:08.25 (39.03)     1:48.19 (39.94)     2:20.71 (32.52)
  4 Webber, Claire            16 NY Sharks-MR         2:20.31    2:22.57        
                  30.29     1:08.41 (38.12)     1:50.10 (41.69)     2:22.57 (32.47)
  5 Nash, Jennifer            15 LBA-MR               2:22.57    2:23.79        
                  31.72     1:08.69 (36.97)     1:50.64 (41.95)     2:23.79 (33.15)
  6 Ullinger, Katie           15 Dolphins-MR          2:27.59    2:30.43        
                  33.34     1:11.50 (38.16)     1:56.20 (44.70)     2:30.43 (34.23)
  7 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         2:31.48    2:30.53        
                  33.47     1:13.86 (40.39)     1:56.64 (42.78)     2:30.53 (33.89)
  8 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR         2:24.42    2:30.87        
                  30.71     1:08.51 (37.80)     1:56.97 (48.46)     2:30.87 (33.90)
  9 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         2:31.11    2:32.08        
                  32.44     1:11.30 (38.86)     1:57.32 (46.02)     2:32.08 (34.76)
 10 Gruber, Alexandra JO      15 LBA-MR               2:39.06    2:32.74        
                  32.46     1:10.67 (38.21)     1:56.53 (45.86)     2:32.74 (36.21)
 11 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:25.77    2:33.11        
                  33.03     1:13.22 (40.19)     1:57.39 (44.17)     2:33.11 (35.72)
 12 Timpanaro, Ilysa          15 NDAC-MR              2:40.11    2:35.94        
                  32.31     1:11.04 (38.73)     1:56.45 (45.41)     2:35.94 (39.49)
 13 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         2:36.78    2:36.10        
                  36.22     1:17.15 (40.93)     2:02.71 (45.56)     2:36.10 (33.39)
 14 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         2:38.19    2:36.80        
                  35.07     1:14.60 (39.53)     2:00.97 (46.37)     2:36.80 (35.83)
 15 Ullinger, Haley           17 Dolphins-MR          2:32.30    2:43.79        
                  34.10     1:14.30 (40.20)     2:04.91 (50.61)     2:43.79 (38.88)
 16 Solis, Susana             15 LBA-MR               2:38.12    2:47.27        
                  35.62     1:17.59 (41.97)     2:08.74 (51.15)     2:47.27 (38.53)
 17 Sussman, Heather          15 UNNYS-MR             2:45.72    2:52.38        
                  37.35     1:21.85 (44.50)     2:14.58 (52.73)     2:52.38 (37.80)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:50.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Erica             20 MSC-MR               5:01.99    4:47.43 METS   
                  29.29     1:02.96 (33.67)     1:39.25 (36.29)     2:15.05 (35.80)
        2:57.49 (42.44)     3:40.71 (43.22)     4:14.67 (33.96)     4:47.43 (32.76)
  2 Brady, Megan              16 LBA-MR               4:51.61    4:49.02 METS   
                  30.42     1:06.99 (36.57)     1:45.02 (38.03)     2:21.50 (36.48)
        3:02.94 (41.44)     3:44.56 (41.62)     4:17.49 (32.93)     4:49.02 (31.53)
  3 Campo, Rebekah            16 BDA-MA               5:06.62    5:01.70        
                  29.32     1:05.46 (36.14)     1:46.87 (41.41)     2:26.67 (39.80)
        3:07.14 (40.47)     3:47.73 (40.59)     4:25.74 (38.01)     5:01.70 (35.96)
  4 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        5:23.51    5:14.79        
                  33.67     1:14.59 (40.92)     1:54.13 (39.54)     2:32.52 (38.39)
        3:18.72 (46.20)     4:03.20 (44.48)     4:39.39 (36.19)     5:14.79 (35.40)
  5 Elcott, Ina               12 MSC-MR               5:31.52    5:19.77        
                  32.91     1:11.76 (38.85)     1:51.34 (39.58)     2:30.67 (39.33)
        3:16.55 (45.88)     4:03.53 (46.98)     4:41.76 (38.23)     5:19.77 (38.01)
  6 Babarsky, Bailey          12 BDA-MA               5:27.55    5:26.16        
                  33.91     1:17.06 (43.15)     1:59.96 (42.90)     2:42.91 (42.95)
        3:28.39 (45.48)     4:15.36 (46.97)     4:51.97 (36.61)     5:26.16 (34.19)
  7 Longo, Caroline           11 LBA-MR               5:35.00    5:27.27        
                  36.34     1:19.70 (43.36)     1:59.86 (40.16)     2:39.92 (40.06)
        3:27.15 (47.23)     4:15.31 (48.16)     4:51.33 (36.02)     5:27.27 (35.94)
  8 Fergus, Danielle          13 Devil Fish-MR        5:59.99    5:34.00        
                  35.04     1:17.13 (42.09)     1:58.82 (41.69)     2:39.63 (40.81)
        3:29.51 (49.88)     4:18.72 (49.21)     4:56.10 (37.38)     5:34.00 (37.90)
  9 Donlon, Cat               11 BDA-MA               6:57.99    6:55.65        
                  43.29   1:45.81 (1:02.52)   3:35.55 (1:49.74)     4:29.01 (53.46)
        5:23.73 (54.72)     6:10.28 (46.55)     6:55.65 (45.37)                    
 -- Thier, Haley               8 BDA-MA               8:40.37    1:20.81        
      Did not finish - Misc
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:45.61    1:47.76        
     1) Granan, Samantha 17             2) Hoffman, Shekinah 16           
     3) Carlino, Emelia 17              4) Levine, Kelly 17               
                  26.83       54.75 (27.92)     1:21.57 (26.82)     1:47.76 (26.19)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.50    1:48.12        
     1) Seelbach, Leeza 15              2) Mackrel, Naima 11              
     3) Stanton, Caitlin 17             4) Maxwell, Laverne 16            
                  27.15       55.44 (28.29)     1:22.63 (27.19)     1:48.12 (25.49)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            1:53.24    1:54.31        
     1) Ullinger, Katie 15              2) Ruf, Kelly 17                  
     3) Armater, Madeline 17            4) Thone, Danielle 16             
                  28.45       57.33 (28.88)     1:25.90 (28.57)     1:54.31 (28.41)
  4 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:52.39    1:56.35        
     1) Aiello, Jennifer 17             2) Seagren, Erika 17              
     3) Boyko, Emily 16                 4) Walsh, Shannon 15              
                  28.88       58.91 (30.03)     1:28.14 (29.23)     1:56.35 (28.21)
  5 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   1:53.27    1:57.43        
     1) McTigue, Ellen 15               2) Mullaney, Kathleen 16          
     3) Mance, Kara 17                  4) Mance, Emily 15                
  6 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'            1:55.00    1:59.84        
     1) O'Rourke, Katie 15              2) Wood, Kira 15                  
     3) Coffin, Katie 17                4) Koenig, Lindsay 15             
                  30.14     1:00.71 (30.57)     1:30.93 (30.22)     1:59.84 (28.91)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:01.67    2:03.84        
     1) Brady, Megan 16                 2) Nash, Jennifer 15              
     3) Cannon, Kellie 14               4) Gruber, Alexandra JO 15        
                  29.82     1:05.59 (35.77)     1:35.86 (30.27)     2:03.84 (27.98)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                  8 NDAC-MR                36.65      35.92        
  2 Reining, Robert            8 MSC-MR                 41.93      38.24        
  3 Rand, Jack                 8 LBA-MR                 45.91      39.31        
  4 Rendon, David              7 NDAC-MR                43.11      40.97        
  5 Cornish, Kyle              8 LBA-MR                 50.00      41.35        
  6 Lavariega, Fernando        8 NDAC-MR                43.79      41.92        
  7 Sheinberg, Ryan            8 LBA-MR                 47.45      42.30        
  8 LaRue, Carl                7 MSC-MR                 40.17      43.40        
  9 Ramon, Freddy              6 LBA-MR               1:00.00      47.41        
 10 Cornish, Danny             7 LBA-MR                 55.00      48.50        
 11 Smith, Sebastian           6 Devil Fish-MR        1:02.96      50.09        
 12 Rizzo, Giovanni            7 Devil Fish-MR          59.99      57.97        
 13 Xin, Alex                  8 MSC-MR                    NT    1:02.24        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert            8 MSC-MR               1:40.00    1:26.46        
  2 Rand, Jack                 8 LBA-MR               1:51.24    1:30.83        
                  41.94     1:30.83 (48.89)                                        
  3 Sheinberg, Ryan            8 LBA-MR               1:33.80    1:34.24        
                  43.95     1:34.24 (50.29)                                        
  4 LaRue, Carl                7 MSC-MR               1:49.96    1:38.74        
                  46.40     1:38.74 (52.34)                                        
  5 Smith, Sebastian           6 Devil Fish-MR        2:09.20    1:48.28        
                  49.69     1:48.28 (58.59)                                        
  6 Xin, Alex                  8 MSC-MR                    NT    2:23.99        
                1:07.90   2:23.99 (1:16.09)                                        
  7 Slish, Joseph              8 BDA-MA               3:18.45    3:17.78        
                1:27.26   3:17.78 (1:50.52)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Carl                7 MSC-MR                 48.56      50.00        
  2 Rand, Jack                 8 LBA-MR                 55.24      51.20        
  3 Sheinberg, Ryan            8 LBA-MR                 56.59      51.62        
  4 Smith, Sebastian           6 Devil Fish-MR        1:09.87    1:03.14        
  5 Xin, Alex                  8 MSC-MR                    NT    1:14.53        
  6 Slish, Joseph              8 BDA-MA               1:45.62    1:22.49        
 -- Rizzo, Giovanni            7 Devil Fish-MR          59.99         DQ        
      Did not finish on back
 -- Reining, Robert            8 MSC-MR                 47.32         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Carl                7 MSC-MR                 50.39      50.51        
  2 Liu, Alex                  8 NDAC-MR                59.77      52.19        
  3 Lavariega, Fernando        8 NDAC-MR              1:03.11      55.60        
  4 Rand, Jack                 8 LBA-MR               1:11.83      59.05        
  5 Sheinberg, Ryan            8 LBA-MR               1:09.08    1:00.85        
  6 Rendon, David              7 NDAC-MR                45.11    1:01.21        
  7 Cornish, Danny             7 LBA-MR               1:15.00    1:09.46        
  8 Ramon, Freddy              6 LBA-MR               1:20.00    1:11.92        
 -- Reining, Robert            8 MSC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Xin, Alex                  8 MSC-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Smith, Sebastian           6 Devil Fish-MR          59.99         DQ        
      No touch
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert            8 MSC-MR                 54.22      44.88        
  2 Liu, Alex                  8 NDAC-MR                52.77      45.26        
  3 Rendon, David              7 NDAC-MR                45.11      52.02        
  4 LaRue, Carl                7 MSC-MR                 53.73      54.26        
  5 Cornish, Kyle              8 LBA-MR                 55.00      54.62        
  6 Rand, Jack                 8 LBA-MR               1:12.99      56.31        
  7 Lavariega, Fernando        8 NDAC-MR                50.11      57.63        
  8 Smith, Sebastian           6 Devil Fish-MR          54.99      58.43        
 -- Ramon, Freddy              6 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cornish, Danny             7 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert            8 MSC-MR               1:50.96    1:42.00        
                  45.31     1:42.00 (56.69)                                        
  2 Sheinberg, Ryan            8 LBA-MR               1:53.45    1:45.69        
                  50.06     1:45.69 (55.63)                                        
  3 LaRue, Carl                7 MSC-MR               1:53.11    1:46.08        
                  53.09     1:46.08 (52.99)                                        
  4 Rand, Jack                 8 LBA-MR               2:00.00    1:51.10        
                  52.63     1:51.10 (58.47)                                        
  5 Smith, Sebastian           6 Devil Fish-MR        2:14.99    1:58.90        
 -- Slish, Joseph              8 BDA-MA               3:53.77         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:35.02        DQ (1:52.24)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:45.00    1:35.70        
     1) Sheinberg, Ryan 8               2) Rand, Jack 8                   
     3) Cornish, Kyle 8                 4) Cornish, Danny 7               
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                36.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          9 LBA-MR                 32.45      31.67 JO     
  2 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR          31.70      32.36 SILV   
  3 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR            34.66      32.60 SILV   
  4 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR                 32.39      32.77 SILV   
  5 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR          31.79      32.82 SILV   
  6 Baione, Michael           10 MSC-MR                 33.38      32.89 SILV   
  7 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR          33.15      33.59 SILV   
  8 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           34.40      33.76 SILV   
  9 Morris, Troy              10 LBA-MR                 34.83      33.79 SILV   
 10 Cruz, Jason                9 MSC-MR                 35.18      33.87 SILV   
 11 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR                 34.55      34.94 SILV   
 12 Lent, Kieran              10 LBA-MR                 35.53      35.80 SILV   
 13 Mialma, Michelle           9 NDAC-MR                38.21      36.83        
 14 Dumitriu, Robert          10 LBA-MR                 38.55      37.07        
 15 Moriarty, Andrew           9 Dolphins-MR            38.62      37.79        
 16 Kosinski, Isaac           10 NDAC-MR                38.20      38.47        
 16 Stickle, Gage              9 NDAC-MR                41.09      38.47        
 18 Terzano, David             9 LBA-MR                 40.00      39.10        
 19 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR          57.33      39.62        
 20 Rizzi, Matteo              9 Dolphins-MR            42.20      41.10        
 21 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT      41.28        
 22 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR                 39.97      41.48        
 23 Appenzeller, Douglas      10 NDAC-MR                47.57      43.11        
 24 Liew, Sam                  9 Devil Fish-MR          44.05      43.25        
 25 Burger, Daniel             9 NDAC-MR                48.11      46.56        
 26 Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR          57.33      50.38        
 27 Clark, Noah                9 Devil Fish-MR          54.40      51.80        
 28 Mangan, Kyle              10 Dolphins-MR            52.77      56.43        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:20.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:14.94    1:08.38 ZQ     
                  32.92     1:08.38 (35.46)                                        
  2 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR         1:13.54    1:12.62 SILV   
                  34.77     1:12.62 (37.85)                                        
  3 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR               1:12.06    1:12.84 SILV   
                  34.20     1:12.84 (38.64)                                        
  4 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR          1:14.72    1:14.26 SILV   
                  35.25     1:14.26 (39.01)                                        
  5 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR        1:16.43    1:14.88 SILV   
                  35.35     1:14.88 (39.53)                                        
  6 Baione, Michael           10 MSC-MR               1:22.74    1:15.30 SILV   
  7 Morris, Troy              10 LBA-MR               1:16.16    1:15.48 SILV   
                  36.44     1:15.48 (39.04)                                        
  8 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               1:15.62    1:15.77 SILV   
  9 Lent, Kieran              10 LBA-MR               1:16.87    1:16.03 SILV   
                  36.64     1:16.03 (39.39)                                        
 10 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR        1:16.07    1:17.60 SILV   
                  37.78     1:17.60 (39.82)                                        
 11 Cruz, Jason                9 MSC-MR               1:17.07    1:20.03 SILV   
                  36.67     1:20.03 (43.36)                                        
 12 Dumitriu, Robert          10 LBA-MR               1:32.85    1:24.28        
                  38.73     1:24.28 (45.55)                                        
 13 Bonney, Ethan             10 LBA-MR               1:30.00    1:25.37        
                  39.60     1:25.37 (45.77)                                        
 14 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR        1:44.99    1:29.42        
                  41.69     1:29.42 (47.73)                                        
 15 Ruan, Andrew               9 MSC-MR               1:55.75    1:34.16        
 16 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT    1:35.48        
                  44.90     1:35.48 (50.58)                                        
 17 Rizzi, Matteo              9 Dolphins-MR          1:35.76    1:36.03        
                  43.99     1:36.03 (52.04)                                        
 18 Clark, Noah                9 Devil Fish-MR        1:54.99    1:52.76        
                  53.60     1:52.76 (59.16)                                        
 19 Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR        1:59.99    1:59.28        
                  55.24   1:59.28 (1:04.04)                                        
 20 Mangan, Kyle              10 Dolphins-MR          2:10.72    2:04.39        
                  55.02   2:04.39 (1:09.37)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           39.26      38.12 SILV   
  2 Baione, Michael           10 MSC-MR                 39.71      38.54 SILV   
  3 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR          40.20      38.60 SILV   
  4 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR            39.05      38.85 SILV   
  5 Morris, Troy              10 LBA-MR                 39.55      39.93 SILV   
  6 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR                 41.69      40.48 SILV   
  7 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR                 41.45      40.65 SILV   
  8 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR          41.32      41.81 SILV   
  9 Lent, Kieran              10 LBA-MR                 44.13      42.76 SILV   
 10 Cruz, Jason                9 MSC-MR                 44.54      44.50        
 11 Ruan, Andrew               9 MSC-MR                 45.93      44.85        
 12 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR          59.40      45.93        
 13 Dumitriu, Robert          10 LBA-MR                 51.70      46.34        
 14 Bonney, Ethan             10 LBA-MR                 50.00      48.04        
 15 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT      48.58        
 16 Rizzi, Matteo              9 Dolphins-MR            46.85      50.16        
 17 Clark, Noah                9 Devil Fish-MR        1:06.09      54.48        
 18 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:03.56      58.69        
 19 Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR          59.40    1:02.10        
 20 Mangan, Kyle              10 Dolphins-MR          1:13.59    1:06.37        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR          1:24.51    1:20.77 JO     
                  39.17     1:20.77 (41.60)                                        
  2 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:27.93    1:22.13 JO     
                  40.37     1:22.13 (41.76)                                        
  3 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR        1:26.70    1:24.83 SILV   
                  40.70     1:24.83 (44.13)                                        
  4 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR        1:26.17    1:25.10 SILV   
                  42.74     1:25.10 (42.36)                                        
  5 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               1:25.37    1:26.28 SILV   
                  43.10     1:26.28 (43.18)                                        
  6 Lent, Kieran              10 LBA-MR               1:33.13    1:30.65 SILV   
                  43.94     1:30.65 (46.71)                                        
  7 Cruz, Jason                9 MSC-MR               1:41.82    1:35.42 SILV   
                  45.43     1:35.42 (49.99)                                        
  8 Kosinski, Isaac           10 NDAC-MR              1:36.11    1:38.41 SILV   
                  45.83     1:38.41 (52.58)                                        
  9 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR        2:09.99    1:40.25        
                1:40.74         1:40.25 ( )                                        
 10 Terzano, David             9 LBA-MR               1:50.00    1:42.56        
                  49.53     1:42.56 (53.03)                                        
 11 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT    1:45.82        
                1:44.43      1:45.82 (1.39)                                        
 12 Liew, Sam                  9 Devil Fish-MR        1:50.00    1:56.75        
                  57.57     1:56.75 (59.18)                                        
 13 Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR        2:09.99    2:16.65        
                1:04.42   2:16.65 (1:12.23)                                        
 -- Clark, Noah                9 Devil Fish-MR        1:14.99         DQ        
      Non-continuous turning action
                2:00.51              DQ ( )                                        
 -- Mangan, Kyle              10 Dolphins-MR          2:30.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Baione, Michael           10 MSC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:27.30              DQ ( )                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.99  JO
                49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR          43.86      41.68 ZQ     
  2 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR          42.43      43.00 JO     
  3 Baione, Michael           10 MSC-MR                 45.42      43.12 JO     
  4 Cruz, Jason                9 MSC-MR                 43.43      43.92 JO     
  4 Morris, Troy              10 LBA-MR                 45.92      43.92 JO     
  6 Lent, Kieran              10 LBA-MR                 44.64      44.32 SILV   
  7 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR                 46.62      45.28 SILV   
  8 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           48.51      45.72 SILV   
  9 Liew, Sam                  9 Devil Fish-MR          53.28      46.66 SILV   
 10 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR          50.10      46.89 SILV   
 11 Stickle, Gage              9 NDAC-MR              1:05.87      50.25        
 12 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR                 51.29      50.35        
 13 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR        1:04.99      51.23        
 14 Kosinski, Isaac           10 NDAC-MR                52.02      51.51        
 15 Burger, Daniel             9 NDAC-MR                57.11      51.56        
 16 Moriarty, Andrew           9 Dolphins-MR            56.15      52.23        
 17 Mialma, Michelle           9 NDAC-MR              1:01.43      52.46        
 18 Terzano, David             9 LBA-MR                 50.00      54.46        
 19 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT      55.72        
 20 Rizzi, Matteo              9 Dolphins-MR            59.12      56.50        
 21 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:04.40    1:01.50        
 22 Clark, Noah                9 Devil Fish-MR        1:18.69    1:02.09        
 -- Appenzeller, Douglas      10 NDAC-MR              1:01.31         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Dumitriu, Robert          10 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR        1:04.99         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:35.99  JO
              1:50.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR        1:33.81    1:33.55 ZQ     
                  44.36     1:33.55 (49.19)                                        
  2 Cruz, Jason                9 MSC-MR               1:41.84    1:35.99 JO     
                  44.74     1:35.99 (51.25)                                        
  3 Baione, Michael           10 MSC-MR               1:40.46    1:36.18 SILV   
                  46.40     1:36.18 (49.78)                                        
  4 Morris, Troy              10 LBA-MR               1:46.37    1:36.70 SILV   
                  46.01     1:36.70 (50.69)                                        
  5 Lent, Kieran              10 LBA-MR               1:37.71    1:36.83 SILV   
                  45.45     1:36.83 (51.38)                                        
  6 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               1:44.02    1:44.27 SILV   
  7 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR        1:44.99    1:44.33 SILV   
                  49.14     1:44.33 (55.19)                                        
  8 Ruan, Andrew               9 MSC-MR               2:08.27    2:06.70        
                  59.89   2:06.70 (1:06.81)                                        
  9 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               2:15.00    2:16.81        
                1:04.01   2:16.81 (1:12.80)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                36.79  JO
                44.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          9 LBA-MR                 36.89      36.44 JO     
  2 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR          36.50      36.47 JO     
  3 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR                 43.50      36.71 JO     
  4 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR            37.99      38.32 SILV   
  5 Morris, Troy              10 LBA-MR                 38.58      38.42 SILV   
  6 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR                 43.93      38.76 SILV   
  7 Baione, Michael           10 MSC-MR                 40.85      38.81 SILV   
  8 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR          37.21      39.23 SILV   
  9 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR          44.71      42.70 SILV   
 10 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           40.52      43.34 SILV   
 11 Cruz, Jason                9 MSC-MR                 41.64      43.37 SILV   
 12 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR          58.99      46.79        
 13 Stickle, Gage              9 NDAC-MR              1:07.86      49.75        
 14 Liew, Sam                  9 Devil Fish-MR          49.99      50.12        
 15 Appenzeller, Douglas      10 NDAC-MR              1:04.43      52.55        
 16 Dumitriu, Robert          10 LBA-MR                 56.76      55.15        
 17 Mialma, Michelle           9 NDAC-MR              1:07.20      55.46        
 18 Burger, Daniel             9 NDAC-MR              1:00.11    1:00.74        
 19 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:04.03    1:07.83        
 -- Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR          58.99         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.99  JO
              1:39.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:27.20    1:23.47 JO     
                  40.14     1:23.47 (43.33)                                        
  2 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               1:43.51    1:26.38 JO     
                  40.75     1:26.38 (45.63)                                        
  3 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR        1:34.99    1:37.06 SILV   
                  43.94     1:37.06 (53.12)                                        
  4 Cruz, Jason                9 MSC-MR                    NT    1:37.11 SILV   
                  15.12   1:37.11 (1:21.99)                                        
  5 Ruan, Andrew               9 MSC-MR                    NT    2:12.41        
                1:02.40   2:12.41 (1:10.01)                                        
 -- Baione, Michael           10 MSC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:30.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:24.16    1:22.17 SILV   
                  38.55     1:22.17 (43.62)                                        
  2 Baione, Michael           10 MSC-MR               1:27.58    1:23.83 SILV   
                  39.48     1:23.83 (44.35)                                        
  3 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR        1:24.23    1:24.20 SILV   
                  40.39     1:24.20 (43.81)                                        
  4 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR               1:37.87    1:25.57 SILV   
                  38.36     1:25.57 (47.21)                                        
  5 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR         1:26.51    1:26.87 SILV   
                  40.82     1:26.87 (46.05)                                        
  6 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               1:32.89    1:27.06 SILV   
                  39.99     1:27.06 (47.07)                                        
  7 Cruz, Jason                9 MSC-MR               1:31.07    1:27.86 SILV   
                  18.25   1:27.86 (1:09.61)                                        
  8 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR          1:30.55    1:28.96 SILV   
  9 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR        1:38.99    1:29.90 SILV   
                  43.20     1:29.90 (46.70)                                        
 10 Rizzo, Antonio             9 Devil Fish-MR        2:09.99    1:40.84        
                  45.82     1:40.84 (55.02)                                        
 11 Bonney, Ethan             10 LBA-MR               1:49.24    1:46.89        
                  50.00     1:46.89 (56.89)                                        
 12 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT    1:47.93        
                  50.04     1:47.93 (57.89)                                        
 13 Rizzi, Matteo              9 Dolphins-MR          1:50.97    1:49.14        
 14 Ruan, Andrew               9 MSC-MR                    NT    1:51.69        
                  53.26     1:51.69 (58.43)                                        
 15 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               2:07.25    2:00.65        
                1:04.98     2:00.65 (55.67)                                        
 16 Clark, Noah                9 Devil Fish-MR        2:09.99    2:02.64        
                  57.13   2:02.64 (1:05.51)                                        
 -- Mangan, Kyle              10 Dolphins-MR          2:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:15.84        DQ (1:24.43)                                        
 -- Dumitriu, Robert          10 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.71          DQ (57.31)                                        
 -- Repke, Jacob               9 Devil Fish-MR        2:09.99         DQ        
      One hand touch - breast
                1:03.26        DQ (1:10.79)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:19.49    2:17.08        
     1) Harrington, Dylan 9             2) Lent, Kieran 10                
     3) Morris, Troy 10                 4) Aroesty, Ryan 9                
                  32.24       48.15 (15.91)     1:06.92 (18.77)   2:17.08 (1:10.16)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:38.79    2:22.31        
     1) Vasquez, Brandon 10             2) Ruan, Andrew 9                 
     3) Baione, Michael 10              4) Cruz, Jason 9                  
                  34.58     1:16.27 (41.69)     1:50.23 (33.96)     2:22.31 (32.08)
  3 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:43.30    2:43.33        
     1) Smith, Adrian 10                2) Clark, Noah 9                  
     3) Rizzo, Antonio 9                4) Chen, Ting 10                  
                  34.05       51.97 (17.92)     1:27.40 (35.43)   2:43.33 (1:15.93)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:35.00    2:30.25        
     1) Morris, Troy 10                 2) Lent, Kieran 10                
     3) Harrington, Dylan 9             4) Aroesty, Ryan 9                
                  39.14     1:22.33 (43.19)     1:57.63 (35.30)     2:30.25 (32.62)
  2 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   3:01.44    2:38.18        
     1) Nicholas, Chauncey 10           2) Liew, Sam 9                    
     3) Smith, Adrian 10                4) Chen, Ting 10                  
                  38.96     1:25.84 (46.88)     1:41.91 (16.07)     2:38.18 (56.27)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:12.11    3:11.20        
     1) Stickle, Gage 9                 2) Burger, Daniel 9               
     3) Kosinski, Isaac 10              4) Mialma, Michelle 9             
                  52.45     1:42.89 (50.44)     2:35.83 (52.94)     3:11.20 (35.37)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:56.32    3:13.75        
     1) Rizzi, Matteo 9                 2) Moriarty, Andrew 9             
     3) Burns, Rhett 10                 4) Mangan, Kyle 10                
                  53.87     1:41.06 (47.19)     2:21.01 (39.95)     3:13.75 (52.74)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               2:37.41    2:28.85        
                  34.37     1:12.71 (38.34)     1:51.83 (39.12)     2:28.85 (37.02)
  2 Aroesty, Ryan              9 LBA-MR               2:29.94    2:29.13        
                  34.10     1:13.51 (39.41)     1:51.90 (38.39)     2:29.13 (37.23)
  3 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               2:42.47    2:39.14        
                  36.42     1:19.08 (42.66)     2:00.62 (41.54)     2:39.14 (38.52)
  4 Cruz, Jason                9 MSC-MR               3:08.03    2:41.99        
                  33.52     1:15.23 (41.71)     2:00.08 (44.85)     2:41.99 (41.91)
  5 Smith, Adrian             10 Devil Fish-MR        2:54.66    2:47.28        
                  36.21     1:19.00 (42.79)     2:04.89 (45.89)     2:47.28 (42.39)
  6 Baione, Michael           10 MSC-MR                    NT    2:47.30        
                  36.24     1:19.45 (43.21)     2:03.56 (44.11)     2:47.30 (43.74)
  7 Reining, Robert            8 MSC-MR                    NT    3:11.62        
  8 Rizzi, Matteo              9 Dolphins-MR          3:35.17    3:26.79        
                  46.51     1:40.45 (53.94)     2:34.90 (54.45)     3:26.79 (51.89)
  9 Ma, Bill                  10 MSC-MR                    NT    3:28.57        
                  43.13     1:38.54 (55.41)     2:35.31 (56.77)     3:28.57 (53.26)
 10 LaRue, Carl                7 MSC-MR                    NT    3:43.87        
                  44.64     1:42.47 (57.83)     2:37.56 (55.09)   3:43.87 (1:06.31)
 11 Mangan, Kyle              10 Dolphins-MR          4:30.00    4:31.89        
                  51.66   2:00.61 (1:08.95)   3:16.39 (1:15.78)   4:31.89 (1:15.50)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zugibe, Matthew           12 UNNYS-MR               32.11      26.90 ZQ     
  2 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR                 27.32      27.87 JO     
  3 McCarthy, Michael         12 LBA-MR                 28.80      28.56 SILV   
  4 Thomas, Christian         11 UNMSC-MR               29.49      29.26 SILV   
  5 Terzano, Paul             11 LBA-MR                 34.00      29.57 SILV   
  6 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR            29.54      29.65 SILV   
  7 Cannon, Matthew           11 LBA-MR                 29.40      29.69 SILV   
  7 Iorizzo, Kyle             11 NY Sharks-MR           31.64      29.69 SILV   
  9 Woods, Brendan            12 LBA-MR                 30.90      29.80 SILV   
 10 Tartakovsky, Michael      11 UNNYS-MR               30.36      30.45 SILV   
 11 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          30.62      31.30 SILV   
 12 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR            31.88      31.37 SILV   
 13 Boyko, Jason              11 MSC-MR                 29.87      31.60 SILV   
 13 Bulik, Michael            12 LBA-MR                 33.56      31.60 SILV   
 15 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR                 31.78      32.10        
 16 Econopouly, Elias         11 NDAC-MR                33.78      32.23        
 17 Khan, Athar               12 MSC-MR                 31.59      32.31        
 18 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR           32.80      32.45        
 19 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 34.78      32.57        
 20 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 32.83      32.64        
 21 Meersand, Andrew          11 LBA-MR                 33.36      32.66        
 22 Morris, Shane             11 LBA-MR                 32.53      32.89        
 23 Soares, Ian               12 Devil Fish-MR          34.99      32.95        
 24 Lent, Connor              11 LBA-MR                 32.87      33.93        
 25 Leslie, Craig             12 MSC-MR                 32.75      34.61        
 26 McGuire, Vincent          11 LBA-MR                 36.09      34.84        
 27 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA                 33.90      35.46        
 28 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR           36.41      35.68        
 29 Cassidy, Christopher      11 Dolphins-MR            34.81      36.73        
 30 Moriarty, Luke            11 Dolphins-MR            37.45      38.32        
 31 Carr, Sean                11 LBA-MR                 39.08      40.70        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:02.19  JO
              1:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR                 59.62      59.52 ZQ     
                  29.08       59.52 (30.44)                                        
  2 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               1:02.61    1:01.90 JO     
                  29.77     1:01.90 (32.13)                                        
  3 McCarthy, Michael         12 LBA-MR               1:03.58    1:02.56 SILV   
                  30.23     1:02.56 (32.33)                                        
  4 Zugibe, Matthew           12 UNNYS-MR             1:12.74    1:04.75 SILV   
                  30.47     1:04.75 (34.28)                                        
  5 Cannon, Matthew           11 LBA-MR               1:06.43    1:05.75 SILV   
                  31.99     1:05.75 (33.76)                                        
  6 Woolley, Zach             12 Dolphins-MR          1:03.59    1:05.98 SILV   
                  31.47     1:05.98 (34.51)                                        
  7 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR          1:06.72    1:06.28 SILV   
                  31.72     1:06.28 (34.56)                                        
  8 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR               1:08.53    1:07.75 SILV   
                  32.44     1:07.75 (35.31)                                        
  9 Tartakovsky, Michael      11 UNNYS-MR             1:10.36    1:08.97 SILV   
                  33.23     1:08.97 (35.74)                                        
 10 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:09.00    1:09.13 SILV   
                  33.15     1:09.13 (35.98)                                        
 11 Boyko, Jason              11 MSC-MR               1:05.92    1:09.68 SILV   
                  32.96     1:09.68 (36.72)                                        
 12 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:10.16    1:09.76 SILV   
                  33.70     1:09.76 (36.06)                                        
 13 Woods, Brendan            12 LBA-MR               1:08.69    1:09.92 SILV   
 14 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:08.72    1:10.23 SILV   
                  33.91     1:10.23 (36.32)                                        
 15 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:15.83    1:10.80        
                  34.27     1:10.80 (36.53)                                        
 16 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR          1:11.42    1:11.08        
                  34.03     1:11.08 (37.05)                                        
 17 Econopouly, Elias         11 NDAC-MR              1:23.15    1:11.14        
                  33.63     1:11.14 (37.51)                                        
 18 Meersand, Andrew          11 LBA-MR               1:10.54    1:11.45        
 19 Bulik, Michael            12 LBA-MR               1:08.21    1:12.01        
                  34.03     1:12.01 (37.98)                                        
 20 Lent, Connor              11 LBA-MR               1:10.45    1:13.17        
                  35.67     1:13.17 (37.50)                                        
 21 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               1:11.52    1:13.23        
                  34.48     1:13.23 (38.75)                                        
 22 Morris, Shane             11 LBA-MR               1:14.33    1:13.99        
                  35.24     1:13.99 (38.75)                                        
 23 Soares, Ian               12 Devil Fish-MR        1:14.99    1:15.42        
 24 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:18.43    1:16.86        
                  36.09     1:16.86 (40.77)                                        
 25 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               1:15.32    1:20.14        
                  39.70     1:20.14 (40.44)                                        
 26 Cassidy, Christopher      11 Dolphins-MR          1:55.06    1:25.49        
                  38.26     1:25.49 (47.23)                                        
 -- Leslie, Craig             12 MSC-MR               1:13.50         DQ        
      False start
                  36.25          DQ (38.65)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:15.49  JO
              2:30.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR               2:13.98    2:08.11 ZQ     
                  29.46     1:02.15 (32.69)     1:35.39 (33.24)     2:08.11 (32.72)
  2 McCarthy, Michael         12 LBA-MR               2:24.58    2:16.69 SILV   
                  30.78   2:16.89 (1:46.11)         2:16.69 ( )                    
  3 Thomas, Christian         11 UNMSC-MR             2:22.42    2:20.54 SILV   
                  31.07     1:07.23 (36.16)     1:44.79 (37.56)     2:20.54 (35.75)
  4 Migliorato, Shawn         12 HAWK-AD              2:26.03    2:21.77 SILV   
                  31.82     1:07.18 (35.36)     1:45.18 (38.00)     2:21.77 (36.59)
  5 Cannon, Matthew           11 LBA-MR               2:25.15    2:22.16 SILV   
                  31.87     1:08.09 (36.22)     1:45.49 (37.40)     2:22.16 (36.67)
  6 Woolley, Zach             12 Dolphins-MR          2:28.04    2:22.76 SILV   
                  32.12     1:07.86 (35.74)     1:45.62 (37.76)     2:22.76 (37.14)
  7 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR          2:28.72    2:25.93 SILV   
                  34.08     1:11.69 (37.61)     1:49.88 (38.19)     2:25.93 (36.05)
  8 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR               2:31.44    2:25.99 SILV   
                  33.37     1:11.15 (37.78)     1:49.58 (38.43)     2:25.99 (36.41)
  9 Boyko, Jason              11 MSC-MR               2:25.36    2:28.61 SILV   
                  33.25     1:11.18 (37.93)     1:50.12 (38.94)     2:28.61 (38.49)
 10 Bulik, Michael            12 LBA-MR               2:44.19    2:29.33 SILV   
                  33.61     1:12.19 (38.58)     1:51.43 (39.24)     2:29.33 (37.90)
 11 Khan, Athar               12 MSC-MR               2:38.74    2:29.88 SILV   
                  33.84     1:12.46 (38.62)     1:52.64 (40.18)     2:29.88 (37.24)
 12 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               2:37.17    2:30.94        
                  33.46     1:12.59 (39.13)     1:53.08 (40.49)     2:30.94 (37.86)
 13 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR          2:37.09    2:34.48        
                  33.37     1:12.55 (39.18)     1:55.13 (42.58)     2:34.48 (39.35)
 14 Leslie, Craig             12 MSC-MR               2:53.56    2:42.46        
                  36.76     1:18.80 (42.04)     2:01.79 (42.99)     2:42.46 (40.67)
 15 Moriarty, Luke            11 Dolphins-MR          3:05.00    3:11.25        
                  40.19     1:29.14 (48.95)     2:20.36 (51.22)     3:11.25 (50.89)
 16 Cassidy, Christopher      11 Dolphins-MR          3:00.00    3:19.75        
                  38.08     1:30.74 (52.66)     2:26.22 (55.48)     3:19.75 (53.53)
 -- Linarello, Michael        12 MSC-MR               2:36.93         DQ        
      False start
                  34.48     1:13.02 (38.54)     1:53.26 (40.24)          DQ (37.71)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR                 35.47      32.70 JO     
  2 Thomas, Christian         11 UNMSC-MR               29.49      32.96 JO     
  3 Zugibe, Matthew           12 UNNYS-MR               40.81      33.30 SILV   
  4 Tartakovsky, Michael      11 UNNYS-MR               34.36      35.63 SILV   
  5 Cannon, Matthew           11 LBA-MR                 35.38      36.39 SILV   
  6 Boyko, Jason              11 MSC-MR                 37.09      36.75 SILV   
  7 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          37.40      37.06 SILV   
  8 Terzano, Paul             11 LBA-MR                 40.00      37.44 SILV   
  9 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR            39.12      37.58 SILV   
  9 Morris, Shane             11 LBA-MR                 34.94      37.58 SILV   
 11 Woods, Brendan            12 LBA-MR                 38.80      37.76 SILV   
 12 Bulik, Michael            12 LBA-MR                 37.03      38.13 SILV   
 13 Leslie, Craig             12 MSC-MR                 40.39      39.31 SILV   
 14 Econopouly, Elias         11 NDAC-MR                39.82      39.37 SILV   
 15 Lent, Connor              11 LBA-MR                 39.19      39.87 SILV   
 16 Khan, Athar               12 MSC-MR                 41.37      40.32 SILV   
 17 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 43.35      40.65 SILV   
 18 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR            41.54      40.87 SILV   
 19 Soares, Ian               12 Devil Fish-MR          42.99      40.89 SILV   
 20 Cassidy, Christopher      11 Dolphins-MR            44.83      44.25        
 21 Carr, Sean                11 LBA-MR                 48.58      46.36        
 22 Moriarty, Luke            11 Dolphins-MR            53.92      52.38        
 -- McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 43.30         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:24.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR               1:10.77    1:11.74 SILV   
                  35.63     1:11.74 (36.11)                                        
  2 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               1:16.56    1:14.54 SILV   
                  36.64     1:14.54 (37.90)                                        
  3 Tartakovsky, Michael      11 UNNYS-MR             1:18.41    1:16.15 SILV   
                  36.34     1:16.15 (39.81)                                        
  4 Woolley, Zach             12 Dolphins-MR          1:16.94    1:17.67 SILV   
  5 Cannon, Matthew           11 LBA-MR               1:16.98    1:17.97 SILV   
                  38.07     1:17.97 (39.90)                                        
  6 Boyko, Jason              11 MSC-MR               1:17.23    1:18.20 SILV   
                  37.39     1:18.20 (40.81)                                        
  7 Iorizzo, Kyle             11 NY Sharks-MR         1:18.60    1:18.32 SILV   
                  37.33     1:18.32 (40.99)                                        
  8 Morris, Shane             11 LBA-MR               1:17.48    1:18.75 SILV   
                  38.47     1:18.75 (40.28)                                        
  9 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:16.59    1:19.29 SILV   
                  38.19     1:19.29 (41.10)                                        
 10 Bulik, Michael            12 LBA-MR               1:21.93    1:20.22 SILV   
                  39.43     1:20.22 (40.79)                                        
 11 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:18.69    1:20.31 SILV   
 12 Econopouly, Elias         11 NDAC-MR              1:26.52    1:22.00 SILV   
                  39.81     1:22.00 (42.19)                                        
 13 Woods, Brendan            12 LBA-MR               1:26.38    1:22.18 SILV   
                  40.24     1:22.18 (41.94)                                        
 14 Leslie, Craig             12 MSC-MR               1:21.54    1:23.15 SILV   
                  41.02     1:23.15 (42.13)                                        
 15 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR               1:23.72    1:23.92 SILV   
                  42.95     1:23.92 (40.97)                                        
 16 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:28.54    1:25.33        
                  42.03     1:25.33 (43.30)                                        
 17 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:26.35    1:26.80        
 18 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:23.34    1:27.16        
                  42.47     1:27.16 (44.69)                                        
 19 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR          1:32.64    1:27.72        
                  43.85     1:27.72 (43.87)                                        
 20 Soares, Ian               12 Devil Fish-MR        1:24.99    1:30.42        
                  44.53     1:30.42 (45.89)                                        
 21 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               1:31.00    1:33.79        
                  46.97     1:33.79 (46.82)                                        
 22 Cassidy, Christopher      11 Dolphins-MR          1:40.00    1:49.51        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                43.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zugibe, Matthew           12 UNNYS-MR               49.57      37.70 SILV   
  2 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR                 39.61      38.42 SILV   
  3 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          40.96      38.84 SILV   
  4 McCarthy, Michael         12 LBA-MR                 43.97      38.85 SILV   
  5 Meersand, Andrew          11 LBA-MR                 39.89      39.12 SILV   
  6 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 43.07      40.58 SILV   
  7 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR            42.97      41.95 SILV   
  8 Bulik, Michael            12 LBA-MR                 41.89      42.42 SILV   
  9 Cannon, Matthew           11 LBA-MR                 46.34      42.58 SILV   
 10 Boyko, Jason              11 MSC-MR                 41.59      42.67 SILV   
 11 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA                 41.62      43.46        
 12 Lent, Connor              11 LBA-MR                 44.62      43.65        
 13 Khan, Athar               12 MSC-MR                 43.37      44.07        
 13 Woods, Brendan            12 LBA-MR                 50.00      44.07        
 15 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR            44.08      44.85        
 16 Leslie, Craig             12 MSC-MR                 47.70      46.21        
 17 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 47.92      46.60        
 18 Iorizzo, Kyle             11 NY Sharks-MR           50.74      46.98        
 19 Morris, Shane             11 LBA-MR                 46.85      47.84        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:30.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               1:16.59    1:18.31 ZQ     
                  36.98     1:18.31 (41.33)                                        
  2 Meersand, Andrew          11 LBA-MR               1:24.99    1:22.52 SILV   
                  39.14     1:22.52 (43.38)                                        
  3 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR                    NT    1:22.56 SILV   
                  38.93     1:22.56 (43.63)                                        
  4 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:31.65    1:25.48 SILV   
                  38.50     1:25.48 (46.98)                                        
  5 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:29.71    1:27.23 SILV   
                  41.49     1:27.23 (45.74)                                        
  6 Boyko, Jason              11 MSC-MR               1:28.53    1:27.71 SILV   
                  41.18     1:27.71 (46.53)                                        
  7 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:27.58    1:28.09 SILV   
                  42.73     1:28.09 (45.36)                                        
  8 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR          1:36.54    1:30.75 SILV   
                  42.61     1:30.75 (48.14)                                        
  9 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR          1:34.21    1:31.52        
                  43.17     1:31.52 (48.35)                                        
 10 Thomas, Christian         11 UNMSC-MR                  NT    1:33.28        
                  45.00     1:33.28 (48.28)                                        
 11 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               1:28.02    1:33.61        
                  44.07     1:33.61 (49.54)                                        
 12 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:40.43    1:34.57        
                  43.81     1:34.57 (50.76)                                        
 13 Lent, Connor              11 LBA-MR               1:37.45    1:36.27        
                  45.60     1:36.27 (50.67)                                        
 14 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:36.72    1:39.88        
                  44.68     1:39.88 (55.20)                                        
 15 Leslie, Craig             12 MSC-MR               1:39.15    1:41.73        
                  47.90     1:41.73 (53.83)                                        
 16 Moriarty, Luke            11 Dolphins-MR          1:50.00    1:52.97        
                  52.03   1:52.97 (1:00.94)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                32.09  JO
                39.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              11 MSC-MR                 30.37      31.70 JO     
  2 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA                 31.19      32.27 SILV   
  3 Zugibe, Matthew           12 UNNYS-MR               38.05      32.68 SILV   
  4 Iorizzo, Kyle             11 NY Sharks-MR           34.54      33.08 SILV   
  5 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR           34.54      34.16 SILV   
  6 Woolley, Zach             12 Dolphins-MR            35.36      35.25 SILV   
  7 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR            35.84      35.27 SILV   
  8 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          39.47      35.81 SILV   
  9 Econopouly, Elias         11 NDAC-MR                50.74      36.92 SILV   
 10 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR                 36.49      37.40 SILV   
 11 Tartakovsky, Michael      11 UNNYS-MR               40.29      38.97 SILV   
 12 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 33.49      40.80        
 13 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 39.49      40.86        
 14 Leslie, Craig             12 MSC-MR                 40.83      44.03        
 15 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR           47.22      45.43        
 16 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR            44.94      46.11        
 -- Meersand, Andrew          11 LBA-MR                 38.26         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:13.49  JO
              1:27.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR               1:08.85    1:10.47 JO     
                  33.09     1:10.47 (37.38)                                        
  2 Boyko, Jason              11 MSC-MR               1:07.18    1:12.44 JO     
                  34.11     1:12.44 (38.33)                                        
  3 Thomas, Christian         11 UNMSC-MR             1:14.65    1:14.72 SILV   
                  34.11     1:14.72 (40.61)                                        
  4 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               1:12.74    1:14.74 SILV   
                  35.84     1:14.74 (38.90)                                        
  5 Iorizzo, Kyle             11 NY Sharks-MR         1:23.57    1:17.79 SILV   
                  35.88     1:17.79 (41.91)                                        
  6 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR               1:19.59    1:21.00 SILV   
                  37.53     1:21.00 (43.47)                                        
  7 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:19.79    1:23.64 SILV   
                  38.19     1:23.64 (45.45)                                        
  8 Tartakovsky, Michael      11 UNNYS-MR             1:38.64    1:30.99        
                  41.31     1:30.99 (49.68)                                        
  9 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:38.15    1:33.33        
                  42.86     1:33.33 (50.47)                                        
 10 Leslie, Craig             12 MSC-MR               1:47.54    1:38.67        
                  46.16     1:38.67 (52.51)                                        
 11 McGuire, Vincent          11 LBA-MR               1:53.23    1:50.40        
                  43.66   1:50.40 (1:06.74)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:12.29  JO
              1:21.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR               1:13.03    1:09.20 ZQ     
                  32.26     1:09.20 (36.94)                                        
  2 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               1:10.20    1:12.13 JO     
                  34.44     1:12.13 (37.69)                                        
  3 McCarthy, Michael         12 LBA-MR               1:12.77    1:12.68 SILV   
                  34.66     1:12.68 (38.02)                                        
  4 Zugibe, Matthew           12 UNNYS-MR             1:33.07    1:13.53 SILV   
                  32.00     1:13.53 (41.53)                                        
  5 Terzano, Paul             11 LBA-MR               1:40.00    1:16.74 SILV   
                  35.50     1:16.74 (41.24)                                        
  6 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR               1:22.62    1:16.98 SILV   
                  36.60     1:16.98 (40.38)                                        
  7 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:22.92    1:17.84 SILV   
                  37.08     1:17.84 (40.76)                                        
  8 Iorizzo, Kyle             11 NY Sharks-MR         1:20.76    1:18.79 SILV   
                  35.90     1:18.79 (42.89)                                        
  9 Cannon, Matthew           11 LBA-MR               1:19.59    1:18.86 SILV   
                  37.53     1:18.86 (41.33)                                        
 10 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:18.63    1:19.16 SILV   
                  36.58     1:19.16 (42.58)                                        
 11 Woods, Brendan            12 LBA-MR               1:22.52    1:19.19 SILV   
                  37.12     1:19.19 (42.07)                                        
 12 Meersand, Andrew          11 LBA-MR               1:20.95    1:19.23 SILV   
                  39.17     1:19.23 (40.06)                                        
 13 Econopouly, Elias         11 NDAC-MR              1:32.60    1:20.56 SILV   
                  38.21     1:20.56 (42.35)                                        
 14 Bulik, Michael            12 LBA-MR               1:20.09    1:20.79 SILV   
                  37.47     1:20.79 (43.32)                                        
 15 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:25.28    1:21.05 SILV   
                  39.65     1:21.05 (41.40)                                        
 16 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR          1:20.49    1:21.15 SILV   
                  38.23     1:21.15 (42.92)                                        
 17 Boyko, Jason              11 MSC-MR               1:13.47    1:21.31 SILV   
                  36.61     1:21.31 (44.70)                                        
 18 Mangan, Robert            11 Dolphins-MR          1:25.25    1:23.20        
                  40.87     1:23.20 (42.33)                                        
 19 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               1:24.03    1:25.57        
                  39.86     1:25.57 (45.71)                                        
 20 Morris, Shane             11 LBA-MR               1:24.31    1:27.67        
                  40.06     1:27.67 (47.61)                                        
 21 Leslie, Craig             12 MSC-MR               1:29.09    1:27.98        
                  41.78     1:27.98 (46.20)                                        
 22 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               1:23.84    1:29.95        
                  44.66     1:29.95 (45.29)                                        
 23 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:29.64    1:30.85        
                  43.09     1:30.85 (47.76)                                        
 24 Moriarty, Luke            11 Dolphins-MR          1:44.87    1:43.23        
                  51.43     1:43.23 (51.80)                                        
 25 Cassidy, Christopher      11 Dolphins-MR          2:03.52    1:46.76        
                  47.33     1:46.76 (59.43)                                        
 -- McGuire, Vincent          11 LBA-MR               1:42.67         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.03          DQ (58.08)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:32.59  JO
              2:57.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian         11 UNMSC-MR             2:37.14    2:37.72 SILV   
                  33.21     1:13.23 (40.02)     2:03.89 (50.66)     2:37.72 (33.83)
  2 Boyko, Jason              11 MSC-MR               2:46.98    2:45.54 SILV   
                  36.36     1:19.89 (43.53)     2:10.44 (50.55)     2:45.54 (35.10)
  3 Sheinberg, Kyle           11 LBA-MR               2:44.20    2:46.04 SILV   
                  38.03     1:20.64 (42.61)     2:10.63 (49.99)     2:46.04 (35.41)
  4 Cannon, Matthew           11 LBA-MR               2:45.05    2:50.84 SILV   
                  42.55     1:23.40 (40.85)     2:14.76 (51.36)     2:50.84 (36.08)
  5 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               3:00.60    2:52.02 SILV   
                  41.03     1:25.34 (44.31)     2:14.12 (48.78)     2:52.02 (37.90)
  6 Bulik, Michael            12 LBA-MR               2:47.52    2:54.47 SILV   
                  40.49     1:22.95 (42.46)     2:15.06 (52.11)     2:54.47 (39.41)
  7 Leslie, Craig             12 MSC-MR               3:00.67    3:01.11        
                  43.73     1:27.64 (43.91)     2:23.01 (55.37)     3:01.11 (38.10)
  8 Linarello, Michael        12 MSC-MR               3:05.32    3:02.33        
                  40.95     1:31.51 (50.56)     2:24.69 (53.18)     3:02.33 (37.64)
  9 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               3:05.72    3:06.19        
                  45.00     1:34.64 (49.64)     2:25.33 (50.69)     3:06.19 (40.86)
 -- Khan, Athar               12 MSC-MR               2:54.21         DQ        
                  39.45     1:24.45 (45.00)     2:19.87 (55.42)          DQ (40.71)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:03.32    1:58.58        
     1) Cannon, Matthew 11              2) Sheinberg, Kyle 11             
     3) Woods, Brendan 12               4) McCarthy, Michael 12           
                  30.12     1:03.21 (33.09)     1:31.68 (28.47)     1:58.58 (26.90)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:01.72    2:01.97        
     1) Khan, Athar 12                  2) Cruz, Fredrick 12              
     3) Boyko, Jason 11                 4) Kelleher, Stephen 12           
                  32.58     1:04.53 (31.95)     1:34.93 (30.40)     2:01.97 (27.04)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:04.00    2:07.68        
     1) Rizzi, Jarrod 11                2) Cassidy, Christopher 11        
     3) Mangan, Robert 11               4) Woolley, Zach 12               
                  31.60     1:07.45 (35.85)     1:38.32 (30.87)     2:07.68 (29.36)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:30.00    2:10.76        
     1) Bulik, Michael 12               2) Lent, Connor 11                
     3) McDonnell, Jack 11              4) Meersand, Andrew 11            
                  31.21     1:05.02 (33.81)     1:38.70 (33.68)     2:10.76 (32.06)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:16.72    2:14.77        
     1) Cannon, Matthew 11              2) Meersand, Andrew 11            
     3) McCarthy, Michael 12            4) Sheinberg, Kyle 11             
                  35.75       52.30 (16.55)     1:13.88 (21.58)   2:14.77 (1:00.89)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:11.92    2:19.97        
     1) Leslie, Craig 12                2) Cruz, Fredrick 12              
     3) Boyko, Jason 11                 4) Kelleher, Stephen 12           
                  40.18     1:19.65 (39.47)     1:52.83 (33.18)     2:19.97 (27.14)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:40.00    2:21.85        
     1) Morris, Shane 11                2) Bulik, Michael 12              
     3) Terzano, Paul 11                4) Woods, Brendan 12              
                  36.10       51.64 (15.54)     1:17.07 (25.43)   2:21.85 (1:04.78)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            2:30.00    2:43.78        
     1) Cassidy, Christopher 11         2) Mangan, Robert 11              
     3) Rizzi, Jarrod 11                4) Moriarty, Luke 11              
                  46.32     1:28.70 (42.38)     2:06.34 (37.64)     2:43.78 (37.44)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                25.29  JO
                27.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR                 24.09      23.87 ZQ     
  2 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR            27.08      26.50 SILV   
  3 Nicholas, Matthew         13 NY Sharks-MR           26.67      26.53 SILV   
  4 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR           25.64      26.77 SILV   
  5 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR           27.32      26.84 SILV   
  6 Melendez, Sam             14 UNNYS-MR               26.01      27.08 SILV   
  7 Mejia, David              13 LBA-MR                 26.69      27.24 SILV   
  8 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR                27.41      27.40 SILV   
  9 Heifetz, Michael          14 NY Sharks-MR           25.68      27.44 SILV   
 10 Carter, Shane             14 UNNYS-MR               25.77      27.45 SILV   
 11 DeVito, TJ                13 UNNYS-MR               28.06      27.48 SILV   
 12 Strand, Jonah             14 NDAC-MR                28.95      27.84        
 13 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR                    NT      27.85        
 14 Raccioppi, Jake           13 UNNYS-MR               28.41      28.55        
 15 White, Darrien            13 LBA-MR                 29.06      28.63        
 16 Kim, Harris               13 NY Sharks-MR           32.40      28.85        
 17 Kereselidze, Nicholas     14 UNNYS-MR               28.98      29.57        
 18 Klein, Christopher        14 UNNYS-MR               30.64      29.60        
 19 Alfonso, Sean             13 NY Sharks-MR           31.73      30.11        
 20 Lindholm-Uzzi, Jonas      13 NDAC-MR                30.11      32.01        
 21 Cavotti, Parker           13 NDAC-MR                31.25      32.23        
 22 McGuire, Michael          13 LBA-MR                 34.03      32.99        
 23 Rizzi, Dominic            13 Dolphins-MR            33.04      33.40        
 24 Liu, David                13 NDAC-MR                37.05      34.05        
 25 Mortoo, Nyatefe           13 Devil Fish-MR          40.97      37.28        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.59  ZQ
                54.99  JO
              1:01.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR                 52.67      52.27 ZQ     
                  25.02       52.27 (27.25)                                        
  2 Blank, Travis             14 NDAC-MR                55.80      54.32 ZQ     
                  25.94       54.32 (28.38)                                        
  3 LaRue, Paul               13 MSC-MR                 55.93      55.63 SILV   
                  26.44       55.63 (29.19)                                        
  4 Attile, Trevor            13 MSC-MR                 55.79      56.08 SILV   
                  27.17       56.08 (28.91)                                        
  5 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR            57.44      56.53 SILV   
                  26.81       56.53 (29.72)                                        
  6 Willard, Max              13 LBA-MR                 59.10      56.61 SILV   
                  27.43       56.61 (29.18)                                        
  7 Walsh, Zachary            14 NY Sharks-MR           57.16      57.78 SILV   
  8 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR           59.58      57.79 SILV   
                  27.67       57.79 (30.12)                                        
  9 DeVito, TJ                13 UNNYS-MR             1:00.84      58.85 SILV   
                  28.77       58.85 (30.08)                                        
 10 Carter, Shane             14 UNNYS-MR               57.91      59.05 SILV   
                  28.38       59.05 (30.67)                                        
 11 Mejia, David              13 LBA-MR                 59.27    1:00.15 SILV   
                  28.87     1:00.15 (31.28)                                        
 12 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         1:01.03    1:00.76 SILV   
                  28.74     1:00.76 (32.02)                                        
 13 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR                 59.31    1:00.97 SILV   
                  28.86     1:00.97 (32.11)                                        
 14 Raccioppi, Jake           13 UNNYS-MR               59.44    1:02.37        
 15 Kereselidze, Nicholas     14 UNNYS-MR             1:03.12    1:02.41        
                  29.63     1:02.41 (32.78)                                        
 16 White, Darrien            13 LBA-MR               1:03.14    1:02.82        
 17 Heifetz, Michael          14 NY Sharks-MR         1:01.37    1:02.88        
                  28.90     1:02.88 (33.98)                                        
 18 Kim, Harris               13 NY Sharks-MR         1:14.24    1:03.37        
                  29.85     1:03.37 (33.52)                                        
 19 Klein, Christopher        14 UNNYS-MR             1:03.69    1:03.46        
                  31.15     1:03.46 (32.31)                                        
 20 Dogra, Ajay               13 MSC-MR               1:18.37    1:13.63        
                  34.76     1:13.63 (38.87)                                        
 21 Mortoo, Nyatefe           13 Devil Fish-MR        1:41.37    1:26.17        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  ZQ
              2:00.99  JO
              2:22.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR               1:55.35    1:56.59 ZQ     
                  27.35       56.99 (29.64)     1:27.05 (30.06)     1:56.59 (29.54)
  2 Attile, Trevor            13 MSC-MR               2:02.47    2:01.56 SILV   
                  27.77       58.88 (31.11)     1:31.07 (32.19)     2:01.56 (30.49)
  3 LaRue, Paul               13 MSC-MR               2:02.53    2:02.85 SILV   
                  28.16       59.09 (30.93)     1:31.12 (32.03)     2:02.85 (31.73)
  4 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          2:05.68    2:03.80 SILV   
                  27.68       59.14 (31.46)     1:31.59 (32.45)     2:03.80 (32.21)
  5 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               2:14.96    2:13.85 SILV   
                  28.47     1:02.11 (33.64)     1:38.92 (36.81)     2:13.85 (34.93)
  6 Dogra, Ajay               13 MSC-MR               2:53.93    2:42.20        
                  34.85     1:16.42 (41.57)     2:00.18 (43.76)     2:42.20 (42.02)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:22.99  ZQ
              5:24.99  JO
              6:00.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR               5:13.61    5:14.18 ZQ     
                  27.76       59.41 (31.65)     1:31.42 (32.01)     2:03.32 (31.90)
        2:35.51 (32.19)     3:07.96 (32.45)     3:40.43 (32.47)     4:12.50 (32.07)
        4:44.46 (31.96)     5:14.18 (29.72)                                        
  2 Attile, Trevor            13 MSC-MR               5:30.00    5:25.10 SILV   
                  28.94     1:01.16 (32.22)     1:34.70 (33.54)     2:08.25 (33.55)
        2:41.96 (33.71)     3:15.42 (33.46)     3:48.80 (33.38)     4:23.06 (34.26)
        4:55.14 (32.08)     5:25.10 (29.96)                                        
  3 LaRue, Paul               13 MSC-MR               5:34.01    5:33.57 SILV   
                  29.40     1:02.08 (32.68)     1:35.58 (33.50)     2:09.97 (34.39)
        2:43.99 (34.02)     3:17.82 (33.83)     3:52.14 (34.32)     4:26.31 (34.17)
        5:00.70 (34.39)     5:33.57 (32.87)                                        
  4 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          5:34.90    5:42.04 SILV   
                  29.25     1:02.75 (33.50)     1:36.30 (33.55)     2:10.86 (34.56)
        2:45.89 (35.03)     3:20.95 (35.06)     3:56.66 (35.71)     4:32.26 (35.60)
        5:07.91 (35.65)     5:42.04 (34.13)                                        
  5 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               5:53.33    5:59.69 SILV   
                  30.23     1:04.91 (34.68)     1:41.59 (36.68)     2:18.67 (37.08)
        2:56.49 (37.82)     3:34.35 (37.86)     4:11.75 (37.40)     4:48.44 (36.69)
        5:24.66 (36.22)     5:59.69 (35.03)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Travis             14 NDAC-MR              1:01.20      59.97 ZQ     
                  28.97       59.97 (31.00)                                        
  2 Alpay, Christopher        14 MSC-MR               1:02.27    1:01.81 ZQ     
                  30.39     1:01.81 (31.42)                                        
  3 LaRue, Paul               13 MSC-MR               1:01.82    1:02.11 ZQ     
                  30.34     1:02.11 (31.77)                                        
  4 Walsh, Zachary            14 NY Sharks-MR         1:02.90    1:02.67 JO     
                  30.93     1:02.67 (31.74)                                        
  5 Attile, Trevor            13 MSC-MR               1:05.89    1:04.78 SILV   
  6 Carter, Shane             14 UNNYS-MR             1:09.90    1:05.09 SILV   
                  32.00     1:05.09 (33.09)                                        
  7 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:07.49    1:06.75 SILV   
                  32.42     1:06.75 (34.33)                                        
  8 Willard, Max              13 LBA-MR               1:06.66    1:06.86 SILV   
                  32.64     1:06.86 (34.22)                                        
  9 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          1:10.83    1:08.04 SILV   
 10 DeVito, TJ                13 UNNYS-MR             1:08.27    1:08.17 SILV   
                  33.43     1:08.17 (34.74)                                        
 11 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               1:10.79    1:09.80 SILV   
                  33.37     1:09.80 (36.43)                                        
 12 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         1:11.65    1:10.61 SILV   
                  34.37     1:10.61 (36.24)                                        
 13 Kereselidze, Nicholas     14 UNNYS-MR             1:12.39    1:13.17 SILV   
                  35.98     1:13.17 (37.19)                                        
 14 White, Darrien            13 LBA-MR               1:15.75    1:13.34 SILV   
                  36.36     1:13.34 (36.98)                                        
 15 Klein, Christopher        14 UNNYS-MR             1:15.27    1:15.31 SILV   
                  37.68     1:15.31 (37.63)                                        
 16 Raccioppi, Jake           13 UNNYS-MR             1:14.21    1:17.23 SILV   
                  38.69     1:17.23 (38.54)                                        
 17 Kim, Harris               13 NY Sharks-MR         1:34.12    1:19.88        
                  37.62     1:19.88 (42.26)                                        
 18 Heifetz, Michael          14 NY Sharks-MR         1:22.99    1:21.48        
                  39.24     1:21.48 (42.24)                                        
 19 Dogra, Ajay               13 MSC-MR               1:36.01    1:29.60        
                  43.31     1:29.60 (46.29)                                        
 20 Mortoo, Nyatefe           13 Devil Fish-MR        1:55.80    1:42.29        
                  49.30     1:42.29 (52.99)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.59  ZQ
              1:11.99  JO
              1:23.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               13 MSC-MR               1:10.69    1:11.46 ZQ     
                  33.72     1:11.46 (37.74)                                        
  2 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          1:17.54    1:11.48 ZQ     
                  34.52     1:11.48 (36.96)                                        
  3 Strand, Jonah             14 NDAC-MR              1:17.16    1:11.91 JO     
                  33.29     1:11.91 (38.62)                                        
  4 Mejia, David              13 LBA-MR               1:11.87    1:12.68 SILV   
                  34.21     1:12.68 (38.47)                                        
  5 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               1:12.61    1:12.78 SILV   
                  35.16     1:12.78 (37.62)                                        
  6 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:16.35    1:15.34 SILV   
                  35.61     1:15.34 (39.73)                                        
  7 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         1:14.13    1:16.40 SILV   
                  36.40     1:16.40 (40.00)                                        
  8 Attile, Trevor            13 MSC-MR               1:19.71    1:16.96 SILV   
                  36.04     1:16.96 (40.92)                                        
  9 Carter, Shane             14 UNNYS-MR             1:20.15    1:17.64 SILV   
                  36.75     1:17.64 (40.89)                                        
 10 Melendez, Sam             14 UNNYS-MR             1:15.11    1:19.48 SILV   
                  37.46     1:19.48 (42.02)                                        
 11 Klein, Christopher        14 UNNYS-MR             1:20.92    1:19.58 SILV   
                  37.99     1:19.58 (41.59)                                        
 12 DeVito, TJ                13 UNNYS-MR             1:21.23    1:19.91 SILV   
                  37.61     1:19.91 (42.30)                                        
 13 Kereselidze, Nicholas     14 UNNYS-MR             1:19.47    1:20.19 SILV   
                  37.01     1:20.19 (43.18)                                        
 14 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              1:25.11    1:21.13 SILV   
                  37.72     1:21.13 (43.41)                                        
 15 Nicholas, Matthew         13 NY Sharks-MR         1:23.88    1:22.12 SILV   
                  38.76     1:22.12 (43.36)                                        
 16 Heifetz, Michael          14 NY Sharks-MR         1:29.76    1:23.60        
                  38.01     1:23.60 (45.59)                                        
 17 Raccioppi, Jake           13 UNNYS-MR             1:30.00    1:25.16        
                  40.16     1:25.16 (45.00)                                        
 18 White, Darrien            13 LBA-MR               1:26.16    1:26.13        
                  40.39     1:26.13 (45.74)                                        
 19 Kim, Harris               13 NY Sharks-MR         1:30.39    1:30.96        
                  42.14     1:30.96 (48.82)                                        
 20 Alfonso, Sean             13 NY Sharks-MR         1:43.17    1:33.55        
                  43.82     1:33.55 (49.73)                                        
 21 Cavotti, Parker           13 NDAC-MR              1:43.21    1:35.82        
                  43.80     1:35.82 (52.02)                                        
 22 Lindholm-Uzzi, Jonas      13 NDAC-MR              1:30.11    1:37.11        
                  44.61     1:37.11 (52.50)                                        
 23 Rizzi, Dominic            13 Dolphins-MR          1:52.48    1:38.87        
                  44.27     1:38.87 (54.60)                                        
 24 Liu, David                13 NDAC-MR              1:48.75    1:43.46        
                  47.71     1:43.46 (55.75)                                        
 25 McGuire, Michael          13 LBA-MR               1:45.00    1:47.98        
                  49.34     1:47.98 (58.64)                                        
 -- Mortoo, Nyatefe           13 Devil Fish-MR        2:04.99         DQ        
      Downward butterfly kick
                  54.77        DQ (1:03.75)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:13.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR                 59.62      59.78 ZQ     
                  28.07       59.78 (31.71)                                        
  2 Attile, Trevor            13 MSC-MR               1:00.70    1:00.76 ZQ     
                  28.84     1:00.76 (31.92)                                        
  3 Blank, Travis             14 NDAC-MR              1:05.83    1:01.24 JO     
                  28.62     1:01.24 (32.62)                                        
  4 Carter, Shane             14 UNNYS-MR             1:03.76    1:02.16 SILV   
                  29.37     1:02.16 (32.79)                                        
  5 Walsh, Zachary            14 NY Sharks-MR         1:04.52    1:03.39 SILV   
  6 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:07.06    1:03.87 SILV   
                  30.00     1:03.87 (33.87)                                        
  7 LaRue, Paul               13 MSC-MR               1:04.19    1:06.39 SILV   
                  31.04     1:06.39 (35.35)                                        
  8 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          1:19.90    1:07.74 SILV   
                  31.64     1:07.74 (36.10)                                        
  9 Willard, Max              13 LBA-MR               1:40.00    1:09.29 SILV   
                  32.29     1:09.29 (37.00)                                        
 10 Raccioppi, Jake           13 UNNYS-MR             1:07.83    1:09.53 SILV   
                  31.63     1:09.53 (37.90)                                        
 11 Heifetz, Michael          14 NY Sharks-MR         1:10.63    1:10.59 SILV   
 12 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               1:09.82    1:10.69 SILV   
                  32.09     1:10.69 (38.60)                                        
 13 Kim, Harris               13 NY Sharks-MR         1:19.39    1:12.72 SILV   
 14 DeVito, TJ                13 UNNYS-MR             1:23.73    1:15.11        
                  34.85     1:15.11 (40.26)                                        
 15 Mejia, David              13 LBA-MR               1:12.75    1:15.21        
                  34.19     1:15.21 (41.02)                                        
 16 Kereselidze, Nicholas     14 UNNYS-MR             1:12.91    1:16.17        
                  34.11     1:16.17 (42.06)                                        
 17 Klein, Christopher        14 UNNYS-MR             1:13.64    1:17.90        
                  35.28     1:17.90 (42.62)                                        
 18 Dogra, Ajay               13 MSC-MR               1:41.48    1:28.79        
                  40.88     1:28.79 (47.91)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:14.99  JO
              2:36.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR               2:10.05    2:11.23 ZQ     
                  27.69     1:01.99 (34.30)     1:41.49 (39.50)     2:11.23 (29.74)
  2 LaRue, Paul               13 MSC-MR               2:15.53    2:16.70 SILV   
                  30.99     1:05.68 (34.69)     1:45.83 (40.15)     2:16.70 (30.87)
  3 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         2:15.33    2:19.18 SILV   
                  30.06     1:06.97 (36.91)     1:49.08 (42.11)     2:19.18 (30.10)
  4 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         2:22.33    2:20.04 SILV   
                  31.01     1:05.87 (34.86)     1:48.08 (42.21)     2:20.04 (31.96)
  5 Attile, Trevor            13 MSC-MR               2:18.61    2:20.39 SILV   
                  28.95     1:04.85 (35.90)     1:50.17 (45.32)     2:20.39 (30.22)
  6 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          2:22.23    2:20.65 SILV   
                  30.95     1:07.41 (36.46)     1:48.11 (40.70)     2:20.65 (32.54)
  7 Carter, Shane             14 UNNYS-MR             2:23.75    2:22.18 SILV   
                  29.14     1:05.65 (36.51)     1:49.38 (43.73)     2:22.18 (32.80)
  8 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               2:26.54    2:25.34 SILV   
                  31.32     1:09.32 (38.00)     1:52.02 (42.70)     2:25.34 (33.32)
  9 Nicholas, Matthew         13 NY Sharks-MR         2:28.70    2:28.83 SILV   
                  29.79     1:07.46 (37.67)     1:55.91 (48.45)     2:28.83 (32.92)
 10 DeVito, TJ                13 UNNYS-MR             2:33.71    2:30.05 SILV   
                  34.37     1:12.30 (37.93)     1:57.37 (45.07)     2:30.05 (32.68)
 11 Strand, Jonah             14 NDAC-MR              2:42.47    2:30.13 SILV   
                  30.92     1:13.19 (42.27)     1:55.23 (42.04)     2:30.13 (34.90)
 12 Kereselidze, Nicholas     14 UNNYS-MR             2:34.40    2:32.30 SILV   
                  34.04     1:14.33 (40.29)     1:57.23 (42.90)     2:32.30 (35.07)
 13 Melendez, Sam             14 UNNYS-MR             2:23.23    2:32.84 SILV   
                  32.78     1:11.16 (38.38)     1:57.20 (46.04)     2:32.84 (35.64)
 14 Mejia, David              13 LBA-MR               2:30.89    2:33.44 SILV   
                  35.87     1:17.27 (41.40)     2:00.48 (43.21)     2:33.44 (32.96)
 15 Raccioppi, Jake           13 UNNYS-MR             2:27.63    2:33.77 SILV   
                  33.87     1:14.96 (41.09)     2:01.15 (46.19)     2:33.77 (32.62)
 16 Klein, Christopher        14 UNNYS-MR             2:38.77    2:35.63 SILV   
                  34.87     1:16.16 (41.29)     1:59.19 (43.03)     2:35.63 (36.44)
 17 Kim, Harris               13 NY Sharks-MR         2:42.39    2:41.87        
                  32.12     1:16.98 (44.86)     2:07.31 (50.33)     2:41.87 (34.56)
 18 Mialma, Jonathan          13 NDAC-MR              2:43.11    2:44.95        
                  33.55     1:19.21 (45.66)     2:06.05 (46.84)     2:44.95 (38.90)
 19 White, Darrien            13 LBA-MR               3:03.87    2:45.53        
                  38.26     1:20.33 (42.07)     2:10.16 (49.83)     2:45.53 (35.37)
 20 Heifetz, Michael          14 NY Sharks-MR         2:45.09    2:46.43        
                  30.46     1:15.59 (45.13)     2:07.67 (52.08)     2:46.43 (38.76)
 21 Alfonso, Sean             13 NY Sharks-MR         2:57.62    2:54.79        
                  40.91     1:24.09 (43.18)     2:18.14 (54.05)     2:54.79 (36.65)
 22 Lindholm-Uzzi, Jonas      13 NDAC-MR              2:59.11    2:59.14        
                  16.45       40.95 (24.50)     1:23.65 (42.70)   2:59.14 (1:35.49)
 23 Cavotti, Parker           13 NDAC-MR              3:01.85    3:02.17        
                  39.57     1:24.46 (44.89)     2:20.04 (55.58)     3:02.17 (42.13)
 24 Rizzi, Dominic            13 Dolphins-MR          3:15.00    3:08.73        
                  39.15     1:27.36 (48.21)     2:21.80 (54.44)     3:08.73 (46.93)
 -- Mortoo, Nyatefe           13 Devil Fish-MR        3:48.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.64     1:42.91 (57.27)   2:54.59 (1:11.68)          DQ (51.44)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:50.99  ZQ
              4:54.99  JO
              5:18.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        14 MSC-MR               4:42.44    4:40.36 ZQ     
                  29.43     1:02.56 (33.13)     1:38.22 (35.66)     2:12.93 (34.71)
        2:54.31 (41.38)     3:35.77 (41.46)     4:09.18 (33.41)     4:40.36 (31.18)
  2 LaRue, Paul               13 MSC-MR               4:58.13    4:47.10 ZQ     
                  31.13     1:07.06 (35.93)     1:44.21 (37.15)     2:19.74 (35.53)
        3:00.31 (40.57)     3:41.23 (40.92)     4:14.19 (32.96)     4:47.10 (32.91)
  3 Attile, Trevor            13 MSC-MR               5:05.90    4:57.44 SILV   
                  30.23     1:04.32 (34.09)     1:42.00 (37.68)     2:19.74 (37.74)
        3:05.76 (46.02)     3:51.97 (46.21)     4:25.34 (33.37)     4:57.44 (32.10)
  4 Rodriguez, Matthew        14 MSC-MR               5:14.11    5:03.29 SILV   
                  32.24     1:11.17 (38.93)     1:50.53 (39.36)     2:28.74 (38.21)
        3:10.28 (41.54)     3:52.50 (42.22)     4:28.26 (35.76)     5:03.29 (35.03)
  5 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          6:52.96    5:05.97 SILV   
                  31.31     1:09.47 (38.16)     1:47.98 (38.51)     2:26.57 (38.59)
        3:10.72 (44.15)     3:54.82 (44.10)     4:30.86 (36.04)     5:05.97 (35.11)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:46.02    1:41.68        
     1) Alpay, Christopher 14           2) Attile, Trevor 13              
     3) LaRue, Paul 13                  4) Rodriguez, Matthew 14          
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:01.64    1:53.78        
     1) LaRue, Paul 13                  2) Rodriguez, Matthew 14          
     3) Attile, Trevor 13               4) Alpay, Christopher 14          
                  30.20     1:03.13 (32.93)     1:30.06 (26.93)     1:53.78 (23.72)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.00    2:12.97        
     1) Lindholm-Uzzi, Jonas 13         2) Strand, Jonah 14               
     3) Mialma, Jonathan 13             4) Cavotti, Parker 13             
                  37.27     1:09.28 (32.01)     1:40.74 (31.46)     2:12.97 (32.23)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             16 NY Sharks-MR           21.11      21.78 METS   
  2 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR                21.88      22.34 METS   
  3 Carey, Jack               15 NY Sharks-MR           22.09      23.24 METS   
  4 Jun, YongHoon             17 NY Sharks-MR           23.55      23.48        
  5 Ruddy, Jason              17 MSC-MR                 22.79      23.69        
  6 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR               23.10      23.77        
  7 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR          25.50      23.96        
  8 Isaacs, Scott             17 UNNYS-MR               22.99      24.03        
  9 Zhang, Thomas             17 NY Sharks-MR           23.99      24.13        
 10 Armellino, Adam           17 LBA-MR                 23.47      24.19        
 11 Alderson, Patrick         15 MSC-MR                 23.34      24.20        
 12 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR          22.16      24.35        
 13 Campagna, Steven          15 NDAC-MR                23.87      24.60        
 14 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR                23.80      24.69        
 15 Byrne, Gregg              16 NY Sharks-MR           23.77      24.77        
 16 Neuendorf, Lance          15 NY Sharks-MR           24.10      25.06        
 17 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR            25.10      25.16        
 18 Carey, Craig              16 LBA-MR                 27.24      25.27        
 19 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR                24.38      25.55        
 20 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR          24.79      25.57        
 21 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR           25.55      25.62        
 22 Heilmann, Alex            16 Dolphins-MR            25.46      25.66        
 23 Finn, Brandon             16 UNNYS-MR               25.96      25.70        
 24 Walsh, Kevin              17 MSC-MR                 25.69      25.72        
 25 Canner, James             15 LBA-MR                 25.30      25.78        
 26 Singer, Nathan            15 NY Sharks-MR           24.55      25.79        
 27 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR                 25.10      25.80        
 28 O'Meara, James            15 LBA-MR                 26.94      25.83        
 29 Santiago, Andrew          17 UNNYS-MR               24.89      25.99        
 30 Mejia, Carlos             16 LBA-MR                 25.28      26.12        
 31 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR               26.80      26.19        
 32 Costabile, Guiseppe       16 UNNYS-MR               26.81      26.52        
 33 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR           25.33      26.69        
 34 Kosinski, Alek            15 NDAC-MR                27.50      26.97        
 35 Martin, Mike              18 Dolphins-MR            27.50      27.23        
 36 Haag, Kristopher          15 Dolphins-MR            27.88      28.09        
 37 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR              NT      28.65        
 38 Fejes, Steven             15 UNNYS-MR               29.50      33.47        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.79  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR                47.16      48.32 METS   
                  23.30       48.32 (25.02)                                        
  2 Ruddy, Jason              17 MSC-MR                 47.96      49.84 METS   
                  24.20       49.84 (25.64)                                        
  3 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR               49.80      50.94        
                  24.51       50.94 (26.43)                                        
  4 Kilgallen, Patrick        16 LBA-MR                 51.52      51.52        
  5 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR                 51.86      51.79        
                  24.93       51.79 (26.86)                                        
  6 Alderson, Patrick         15 MSC-MR                 50.58      52.55        
                  25.63       52.55 (26.92)                                        
  6 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR                50.21      52.55        
  8 Armellino, Adam           17 LBA-MR                 51.50      52.60        
                  24.53       52.60 (28.07)                                        
  9 Meany, RJ                 17 UNNYS-MR               51.06      52.61        
                  25.29       52.61 (27.32)                                        
 10 Isaacs, Scott             17 UNNYS-MR               49.94      52.64        
                  25.07       52.64 (27.57)                                        
 11 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR          53.72      53.19        
                  25.21       53.19 (27.98)                                        
 12 Carlino, Keith            15 MSC-MR                 50.53      53.39        
                  25.45       53.39 (27.94)                                        
 13 Campagna, Steven          15 NDAC-MR                51.16      53.55        
                  26.09       53.55 (27.46)                                        
 14 Neuendorf, Lance          15 NY Sharks-MR           51.78      54.42        
                  25.77       54.42 (28.65)                                        
 15 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR            52.70      54.45        
                  26.15       54.45 (28.30)                                        
 16 Walsh, Kevin              17 MSC-MR                 55.12      54.97        
                  26.15       54.97 (28.82)                                        
 17 Arnott, Conner            15 NY Sharks-MR           57.87      55.02        
                  26.48       55.02 (28.54)                                        
 18 Canner, James             15 LBA-MR                 54.71      55.05        
 19 Carey, Craig              16 LBA-MR                 59.30      55.30        
 20 O'Meara, James            15 LBA-MR                 55.07      55.50        
                  26.58       55.50 (28.92)                                        
 21 Finn, Brandon             16 UNNYS-MR               59.12      55.96        
                  26.96       55.96 (29.00)                                        
 22 Costabile, Guiseppe       16 UNNYS-MR               57.29      56.81        
 23 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR           57.14      56.94        
                  27.45       56.94 (29.49)                                        
 24 Mejia, Carlos             16 LBA-MR                 54.68      57.04        
                  26.92       57.04 (30.12)                                        
 25 Heilmann, Alex            16 Dolphins-MR            55.08      57.20        
                  27.01       57.20 (30.19)                                        
 26 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR          56.10      57.24        
                  27.31       57.24 (29.93)                                        
 27 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR                 58.49      57.45        
                  27.10       57.45 (30.35)                                        
 28 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR             1:00.04      58.60        
                  28.05       58.60 (30.55)                                        
 29 Melendez, Sam             14 UNNYS-MR               57.77      59.10        
                  28.12       59.10 (30.98)                                        
 30 Martin, Mike              18 Dolphins-MR            58.00      59.26        
                  28.20       59.26 (31.06)                                        
 31 Kosinski, Alek            15 NDAC-MR              1:00.89      59.85        
                  28.54       59.85 (31.31)                                        
 32 Haag, Kristopher          15 Dolphins-MR          1:01.65    1:00.71        
                  29.80     1:00.71 (30.91)                                        
 33 Mork-Millington, Dan      17 NY Sharks-MR         1:00.12    1:02.16        
                  29.51     1:02.16 (32.65)                                        
 34 Coffin, Ricky             15 Dolphins-MR          1:00.01    1:03.41        
                  30.68     1:03.41 (32.73)                                        
 35 Fejes, Steven             15 UNNYS-MR             1:02.39    1:17.62        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR              1:43.20    1:47.04 METS   
                  25.24       52.61 (27.37)     1:20.27 (27.66)     1:47.04 (26.77)
  2 Ruddy, Jason              17 MSC-MR               1:45.64    1:48.01 METS   
                  25.36       52.93 (27.57)     1:21.00 (28.07)     1:48.01 (27.01)
  3 Kilgallen, Patrick        16 LBA-MR               1:50.00    1:50.44 METS   
                  25.48       53.38 (27.90)     1:21.97 (28.59)     1:50.44 (28.47)
  4 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               1:51.55    1:53.88        
                  26.27       55.07 (28.80)     1:24.58 (29.51)     1:53.88 (29.30)
  5 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR             1:51.50    1:55.49        
                  26.56       56.02 (29.46)     1:26.11 (30.09)     1:55.49 (29.38)
  6 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR              1:52.98    1:56.04        
                  26.64       56.13 (29.49)     1:26.33 (30.20)     1:56.04 (29.71)
  7 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          1:55.21    1:56.53        
                  26.67       55.95 (29.28)     1:26.23 (30.28)     1:56.53 (30.30)
  8 Alderson, Patrick         15 MSC-MR               1:48.13    1:57.79        
                  26.93       56.38 (29.45)     1:27.47 (31.09)     1:57.79 (30.32)
  9 Campagna, Steven          15 NDAC-MR              1:55.62    1:57.85        
                  26.87       56.59 (29.72)     1:27.47 (30.88)     1:57.85 (30.38)
 10 Carlino, Keith            15 MSC-MR               1:58.44    1:59.39        
                  27.36       57.33 (29.97)     1:28.65 (31.32)     1:59.39 (30.74)
 11 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR              1:55.18    2:00.75        
                  27.59       59.36 (31.77)     1:30.25 (30.89)     2:00.75 (30.50)
 12 Heilmann, Alex            16 Dolphins-MR          2:07.41    2:08.47        
                  28.13       59.89 (31.76)     1:34.21 (34.32)     2:08.47 (34.26)
 13 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR               2:10.05    2:09.79        
                  28.56     1:00.97 (32.41)     1:35.77 (34.80)     2:09.79 (34.02)
 14 Haag, Kristopher          15 Dolphins-MR          2:19.37    2:11.10        
                  30.44     1:04.41 (33.97)     1:39.33 (34.92)     2:11.10 (31.77)
 15 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR             2:15.56    2:11.37        
                  29.75     1:02.77 (33.02)     1:37.41 (34.64)     2:11.37 (33.96)
 16 Czesak, Nick              17 Dolphins-MR          2:16.32    2:19.71        
                  29.22     1:03.03 (33.81)     1:40.44 (37.41)     2:19.71 (39.27)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:01.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR              5:01.64    4:56.55 METS   
                  26.94       55.74 (28.80)     1:25.82 (30.08)     1:56.11 (30.29)
        2:26.66 (30.55)     2:57.21 (30.55)     3:27.89 (30.68)     3:58.31 (30.42)
        4:28.40 (30.09)     4:56.55 (28.15)                                        
  2 Ruddy, Jason              17 MSC-MR               4:51.49    4:57.54 METS   
                  26.48       55.52 (29.04)     1:25.75 (30.23)     1:56.19 (30.44)
        2:27.08 (30.89)     2:58.09 (31.01)     3:29.26 (31.17)     4:00.05 (30.79)
        4:30.32 (30.27)     4:57.54 (27.22)                                        
  3 Kilgallen, Patrick        16 LBA-MR               5:01.32    4:58.47 METS   
                  26.41       55.41 (29.00)     1:25.79 (30.38)     1:56.33 (30.54)
        2:27.03 (30.70)     2:58.10 (31.07)     3:28.75 (30.65)     3:59.21 (30.46)
        4:29.75 (30.54)     4:58.47 (28.72)                                        
  4 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               5:09.29    5:07.49        
                  27.81       58.24 (30.43)     1:29.31 (31.07)     2:00.86 (31.55)
        2:32.57 (31.71)     3:04.25 (31.68)     3:35.68 (31.43)     4:07.28 (31.60)
        4:38.11 (30.83)     5:07.49 (29.38)                                        
  5 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR             5:11.00    5:13.15        
                  27.84       58.96 (31.12)     1:30.88 (31.92)     2:03.37 (32.49)
        2:35.70 (32.33)     3:07.89 (32.19)     3:40.54 (32.65)     4:12.86 (32.32)
        4:44.92 (32.06)     5:13.15 (28.23)                                        
  6 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          5:13.52    5:14.04        
                  28.78       59.66 (30.88)     1:31.45 (31.79)     2:03.51 (32.06)
        2:35.77 (32.26)     3:07.94 (32.17)     3:40.36 (32.42)     4:12.76 (32.40)
        4:44.74 (31.98)     5:14.04 (29.30)                                        
  7 Alderson, Patrick         15 MSC-MR               5:03.51    5:15.51        
                  27.82       58.23 (30.41)     1:29.36 (31.13)     2:01.38 (32.02)
        2:33.91 (32.53)     3:06.97 (33.06)     3:40.08 (33.11)     4:12.78 (32.70)
        4:45.27 (32.49)     5:15.51 (30.24)                                        
  8 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR              5:03.50    5:16.55        
                  27.03       57.33 (30.30)     1:28.88 (31.55)     2:01.29 (32.41)
        2:33.94 (32.65)     3:06.68 (32.74)     3:38.17 (31.49)     4:11.43 (33.26)
        4:44.63 (33.20)     5:16.55 (31.92)                                        
  9 Carlino, Keith            15 MSC-MR               5:16.37    5:26.37        
                  27.84       59.66 (31.82)     1:32.59 (32.93)     2:05.94 (33.35)
        2:40.18 (34.24)     3:14.10 (33.92)     3:47.53 (33.43)     4:20.91 (33.38)
        4:54.71 (33.80)     5:26.37 (31.66)                                        
 10 Campagna, Steven          15 NDAC-MR              5:24.26    5:26.79        
                  28.74     1:01.06 (32.32)     1:34.56 (33.50)     2:08.58 (34.02)
        2:42.70 (34.12)     3:16.98 (34.28)     3:51.16 (34.18)     4:24.38 (33.22)
        4:56.82 (32.44)     5:26.79 (29.97)                                        
 11 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        5:12.86    5:34.59        
                  27.77       59.32 (31.55)     1:31.89 (32.57)     2:05.64 (33.75)
        2:39.73 (34.09)     3:14.50 (34.77)     3:49.54 (35.04)     4:24.43 (34.89)
        4:59.88 (35.45)     5:34.59 (34.71)                                        
 12 Kelleher, Stephen         12 MSC-MR               6:15.33    5:45.58        
                  30.14     1:04.33 (34.19)     1:39.65 (35.32)     2:15.49 (35.84)
        2:51.13 (35.64)     3:27.08 (35.95)     4:03.12 (36.04)     4:39.27 (36.15)
        5:13.71 (34.44)     5:45.58 (31.87)                                        
 13 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR             6:07.16    5:55.30        
                  30.40     1:04.71 (34.31)     1:40.95 (36.24)     2:17.95 (37.00)
        2:55.12 (37.17)     3:31.94 (36.82)     4:08.21 (36.27)     4:44.54 (36.33)
        5:21.18 (36.64)     5:55.30 (34.12)                                        
 14 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR               5:56.32    6:00.10        
                  30.93     1:06.19 (35.26)     1:43.18 (36.99)     2:20.04 (36.86)
        2:57.63 (37.59)     3:34.57 (36.94)     4:12.56 (37.99)     4:50.00 (37.44)
        5:27.19 (37.19)     6:00.10 (32.91)                                        
 15 McCarthy, Michael         12 LBA-MR               6:49.74    6:07.77        
                  33.79   2:30.54 (1:56.75)     3:08.07 (37.53)   4:22.95 (1:14.88)
        4:59.25 (36.30)     5:35.49 (36.24)     6:07.77 (32.28)                    
 16 Czesak, Nick              17 Dolphins-MR          6:02.53    6:16.32        
                  32.29     1:09.83 (37.54)     1:49.31 (39.48)     2:28.52 (39.21)
        3:08.30 (39.78)     3:48.89 (40.59)     4:25.67 (36.78)     5:02.06 (36.39)
        5:40.56 (38.50)     6:16.32 (35.76)                                        
 17 Martin, Mike              18 Dolphins-MR          5:50.00    6:28.30        
                  31.13     1:05.89 (34.76)     1:42.85 (36.96)     2:21.10 (38.25)
        3:00.51 (39.41)     3:41.18 (40.67)     4:23.04 (41.86)     5:04.78 (41.74)
        5:47.42 (42.64)     6:28.30 (40.88)                                        
 18 Woolley, Zach             12 Dolphins-MR          6:35.87    6:40.86        
                  35.08     1:13.89 (38.81)   6:40.86 (5:26.97)                    
 19 Migliorato, Shawn         12 HAWK-AD              6:25.22    6:44.81        
                  35.00     1:14.66 (39.66)     1:56.21 (41.55)     2:38.45 (42.24)
        3:20.13 (41.68)     4:01.70 (41.57)     4:43.73 (42.03)     5:24.89 (41.16)
        6:06.18 (41.29)     6:44.81 (38.63)                                        
 20 Burns, Rhett              10 Dolphins-MR          7:52.64    6:53.94        
                  35.86     1:16.40 (40.54)     1:59.80 (43.40)     2:42.17 (42.37)
        3:24.87 (42.70)     4:07.49 (42.62)     4:50.23 (42.74)     5:32.41 (42.18)
        6:14.40 (41.99)     6:53.94 (39.54)                                        
 21 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        6:44.99    6:55.18        
                  34.36     1:14.50 (40.14)     1:56.04 (41.54)     2:37.63 (41.59)
        3:20.27 (42.64)     4:04.64 (44.37)     4:48.38 (43.74)     5:32.62 (44.24)
        6:14.92 (42.30)     6:55.18 (40.26)                                        
 22 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR          7:33.69    6:57.15        
                  37.65     1:20.29 (42.64)     2:03.22 (42.93)     2:46.09 (42.87)
        3:28.46 (42.37)     4:11.47 (43.01)     4:54.97 (43.50)     5:37.22 (42.25)
        6:19.26 (42.04)     6:57.15 (37.89)                                        
 23 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               7:11.01    7:19.45        
                  40.31     1:24.43 (44.12)     2:09.94 (45.51)     2:54.41 (44.47)
        3:38.42 (44.01)     4:22.52 (44.10)     5:07.54 (45.02)     5:53.70 (46.16)
      7:19.45 (1:25.75)                                                            
 24 Chen, Ting                10 Devil Fish-MR        7:28.83    7:26.44        
                  37.90     1:21.45 (43.55)     2:06.86 (45.41)     2:52.49 (45.63)
        3:39.38 (46.89)     4:26.41 (47.03)     5:10.91 (44.50)     5:58.50 (47.59)
        6:44.20 (45.70)     7:26.44 (42.24)                                        
 -- Mangan, Robert            11 Dolphins-MR          6:52.14         DQ        
      False start
                  38.27     1:20.60 (42.33)     2:02.60 (42.00)     2:44.32 (41.72)
        3:26.84 (42.52)     4:10.07 (43.23)     4:51.35 (41.28)     5:32.76 (41.41)
        6:13.70 (40.94)          DQ (36.99)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR                53.32      55.83 METS   
                  27.60       55.83 (28.23)                                        
  2 Ruddy, Jason              17 MSC-MR                 55.92      56.38 METS   
  3 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR                54.04      56.46 METS   
                  27.67       56.46 (28.79)                                        
  4 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR               54.76      57.98 METS   
                  28.30       57.98 (29.68)                                        
  5 Isaacs, Scott             17 UNNYS-MR               57.13      58.60        
                  28.35       58.60 (30.25)                                        
  6 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR                57.59      59.16        
                  28.84       59.16 (30.32)                                        
  7 Neuendorf, Lance          15 NY Sharks-MR           54.06      59.49        
                  29.12       59.49 (30.37)                                        
  8 Armellino, Adam           17 LBA-MR                 58.59      59.78        
                  28.87       59.78 (30.91)                                        
  9 Alderson, Patrick         15 MSC-MR                 56.18      59.96        
                  29.70       59.96 (30.26)                                        
 10 Meany, RJ                 17 UNNYS-MR               58.91      59.99        
                  29.63       59.99 (30.36)                                        
 11 Kilgallen, Patrick        16 LBA-MR               1:01.13    1:01.93        
                  30.30     1:01.93 (31.63)                                        
 12 O'Meara, James            15 LBA-MR               1:02.07    1:02.05        
                  30.40     1:02.05 (31.65)                                        
 13 Walsh, Kevin              17 MSC-MR               1:02.50    1:02.09        
                  30.40     1:02.09 (31.69)                                        
 14 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR        1:02.53    1:03.76        
                  31.13     1:03.76 (32.63)                                        
 15 Arnott, Conner            15 NY Sharks-MR         1:03.03    1:04.93        
 16 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               1:02.65    1:05.33        
                  32.34     1:05.33 (32.99)                                        
 17 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR               1:06.32    1:06.24        
                  32.58     1:06.24 (33.66)                                        
 18 Melendez, Sam             14 UNNYS-MR             1:00.77    1:06.31        
 19 Carey, Craig              16 LBA-MR               1:12.92    1:06.63        
                  31.91     1:06.63 (34.72)                                        
 20 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         1:11.44    1:06.72        
                  33.43     1:06.72 (33.29)                                        
 21 Mejia, Carlos             16 LBA-MR               1:08.98    1:06.99        
                  33.44     1:06.99 (33.55)                                        
 21 Canner, James             15 LBA-MR               1:06.00    1:06.99        
                  32.78     1:06.99 (34.21)                                        
 23 Finn, Brandon             16 UNNYS-MR             1:10.65    1:07.99        
                  32.11     1:07.99 (35.88)                                        
 24 Costabile, Guiseppe       16 UNNYS-MR             1:09.75    1:08.91        
 25 Kosinski, Alek            15 NDAC-MR              1:14.19    1:09.06        
                  33.78     1:09.06 (35.28)                                        
 26 Coffin, Ricky             15 Dolphins-MR          1:09.39    1:12.96        
                  35.30     1:12.96 (37.66)                                        
 27 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR                  NT    1:14.18        
                  36.75     1:14.18 (37.43)                                        
 28 Mork-Millington, Dan      17 NY Sharks-MR         1:10.77    1:20.35        
                  38.70     1:20.35 (41.65)                                        
 -- Fejes, Steven             15 UNNYS-MR             1:14.39         DQ        
      Did not finish on back
                1:06.63          DQ (25.66)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              17 MSC-MR               2:00.61    2:00.67 METS   
                  29.17       59.61 (30.44)     1:30.12 (30.51)     2:00.67 (30.55)
  2 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR              2:03.76    2:06.02        
                  29.55     1:01.25 (31.70)     1:33.46 (32.21)     2:06.02 (32.56)
  3 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR             2:03.13    2:07.29        
                  30.17     1:02.71 (32.54)     1:35.60 (32.89)     2:07.29 (31.69)
  4 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR              2:01.29    2:07.69        
                  29.74     1:02.08 (32.34)     1:35.95 (33.87)     2:07.69 (31.74)
  5 Carlino, Keith            15 MSC-MR               2:03.00    2:08.88        
                  29.78     1:02.44 (32.66)     1:35.85 (33.41)     2:08.88 (33.03)
  6 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        2:00.10    2:12.53        
                  29.80     1:02.27 (32.47)     1:37.40 (35.13)     2:12.53 (35.13)
  7 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR        2:24.81    2:18.24        
                  32.35     1:07.30 (34.95)     1:42.52 (35.22)     2:18.24 (35.72)
  8 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR                    NT    2:24.63        
                  33.61     1:09.07 (35.46)     1:46.91 (37.84)     2:24.63 (37.72)
  9 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR                  NT    2:38.88        
                  37.62     1:17.70 (40.08)     1:58.57 (40.87)     2:38.88 (40.31)
 10 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               2:39.79    2:40.22        
                  38.90     1:19.96 (41.06)     2:01.54 (41.58)     2:40.22 (38.68)
 11 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               3:20.02    3:11.64        
                  46.93     1:35.79 (48.86)     2:24.07 (48.28)     3:11.64 (47.57)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:05.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR                59.85    1:01.82 METS   
                  29.10     1:01.82 (32.72)                                        
  2 Wong, Stanley             16 NY Sharks-MR           58.29    1:02.11 METS   
                  29.29     1:02.11 (32.82)                                        
  3 Byrne, Gregg              16 NY Sharks-MR         1:04.77    1:05.23 METS   
                  31.20     1:05.23 (34.03)                                        
  4 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               1:02.12    1:05.49 METS   
                  30.67     1:05.49 (34.82)                                        
  5 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR        1:08.71    1:06.11        
                  30.97     1:06.11 (35.14)                                        
  6 Carey, Jack               15 NY Sharks-MR         1:03.92    1:06.27        
                  30.69     1:06.27 (35.58)                                        
  7 Walsh, Kevin              17 MSC-MR               1:02.28    1:06.28        
                  31.12     1:06.28 (35.16)                                        
  8 Zhang, Thomas             17 NY Sharks-MR         1:08.55    1:08.26        
                  32.18     1:08.26 (36.08)                                        
  9 Armellino, Adam           17 LBA-MR               1:11.24    1:08.78        
                  31.66     1:08.78 (37.12)                                        
 10 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          1:06.88    1:09.59        
                  32.86     1:09.59 (36.73)                                        
 11 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        1:05.97    1:09.69        
                  32.64     1:09.69 (37.05)                                        
 12 Singer, Nathan            15 NY Sharks-MR         1:04.93    1:10.03        
                  32.98     1:10.03 (37.05)                                        
 13 Campagna, Steven          15 NDAC-MR              1:06.77    1:10.29        
                  32.67     1:10.29 (37.62)                                        
 14 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR              1:09.07    1:10.74        
                  33.12     1:10.74 (37.62)                                        
 15 Neuendorf, Lance          15 NY Sharks-MR         1:07.73    1:11.05        
                  32.73     1:11.05 (38.32)                                        
 16 Heilmann, Alex            16 Dolphins-MR          1:09.92    1:11.24        
                  33.46     1:11.24 (37.78)                                        
 17 Isaacs, Scott             17 UNNYS-MR             1:10.39    1:11.62        
                  33.15     1:11.62 (38.47)                                        
 18 Canner, James             15 LBA-MR               1:12.62    1:13.14        
                  34.83     1:13.14 (38.31)                                        
 19 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              1:09.55    1:14.18        
                  33.74     1:14.18 (40.44)                                        
 20 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         1:15.12    1:14.55        
                  35.43     1:14.55 (39.12)                                        
 21 O'Meara, James            15 LBA-MR               1:19.15    1:15.00        
                  35.49     1:15.00 (39.51)                                        
 22 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         1:18.76    1:15.32        
                  35.14     1:15.32 (40.18)                                        
 23 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR        1:17.34    1:15.67        
                  36.07     1:15.67 (39.60)                                        
 24 Costabile, Guiseppe       16 UNNYS-MR             1:14.23    1:16.10        
                  35.36     1:16.10 (40.74)                                        
 25 Finn, Brandon             16 UNNYS-MR             1:23.29    1:16.90        
                  35.55     1:16.90 (41.35)                                        
 26 Martin, Mike              18 Dolphins-MR          1:15.00    1:17.72        
                  36.53     1:17.72 (41.19)                                        
 27 Kosinski, Alek            15 NDAC-MR              1:16.65    1:17.99        
                  35.32     1:17.99 (42.67)                                        
 28 Mejia, Carlos             16 LBA-MR               1:17.00    1:19.35        
                  37.42     1:19.35 (41.93)                                        
 29 Santiago, Andrew          17 UNNYS-MR             1:16.24    1:19.42        
                  36.74     1:19.42 (42.68)                                        
 -- Carlino, Keith            15 MSC-MR               1:13.72         DQ        
      Delay of meet
                  35.62          DQ (40.88)                                        
 -- Fejes, Steven             15 UNNYS-MR             1:34.39         DQ        
      Downward butterfly kick
                  45.51          DQ (58.54)                                        
 -- Jun, YongHoon             17 NY Sharks-MR         1:14.11         DQ        
      False start
                  35.01          DQ (37.87)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:24.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               2:17.49    2:18.78 METS   
                  31.18     1:05.81 (34.63)     1:41.99 (36.18)     2:18.78 (36.79)
  2 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR        2:38.99    2:29.55        
  3 Walsh, Kevin              17 MSC-MR               2:22.91    2:29.67        
                  32.22     1:09.51 (37.29)     1:49.28 (39.77)     2:29.67 (40.39)
  4 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          2:24.71    2:31.12        
                  34.16     1:12.50 (38.34)     1:52.33 (39.83)     2:31.12 (38.79)
  5 Gudmunson, Erik           14 Dolphins-MR          2:36.75    2:34.25        
                  34.87     1:14.24 (39.37)     1:53.93 (39.69)     2:34.25 (40.32)
  6 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               2:41.87    2:47.86        
                  37.50     1:20.35 (42.85)     2:04.57 (44.22)     2:47.86 (43.29)
  7 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR             2:48.93    2:49.30        
                  37.16     1:19.47 (42.31)     2:05.20 (45.73)     2:49.30 (44.10)
  8 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR                    NT    2:51.24        
                  39.30     1:23.47 (44.17)     2:08.49 (45.02)     2:51.24 (42.75)
  9 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               4:22.40    3:16.36        
                  46.04     1:36.35 (50.31)     2:27.29 (50.94)     3:16.36 (49.07)
 10 Lent, Connor              11 LBA-MR               3:45.00    3:19.77        
                  44.45     1:36.24 (51.79)     2:28.54 (52.30)     3:19.77 (51.23)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              17 MSC-MR                 51.83      52.55 METS   
                  24.91       52.55 (27.64)                                        
  2 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR               54.15      55.84 METS   
                  25.96       55.84 (29.88)                                        
  3 Campagna, Steven          15 NDAC-MR                55.90      56.92        
                  26.44       56.92 (30.48)                                        
  4 Carlino, Keith            15 MSC-MR                 54.69      57.20        
                  26.01       57.20 (31.19)                                        
  5 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR                56.56      57.27        
                  26.08       57.27 (31.19)                                        
  6 Isaacs, Scott             17 UNNYS-MR               56.01      58.98        
  7 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR                57.57      59.24        
                  27.86       59.24 (31.38)                                        
  8 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR                 57.93      59.35        
                  27.93       59.35 (31.42)                                        
  9 Neuendorf, Lance          15 NY Sharks-MR         1:04.21      59.77        
                  27.84       59.77 (31.93)                                        
 10 Meany, RJ                 17 UNNYS-MR               58.40    1:00.01        
                  27.85     1:00.01 (32.16)                                        
 11 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR        1:01.36    1:00.21        
                  27.93     1:00.21 (32.28)                                        
 12 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR            58.66    1:00.33        
                  27.89     1:00.33 (32.44)                                        
 13 Canner, James             15 LBA-MR                 59.87    1:00.86        
                1:00.18      1:00.86 (0.68)                                        
 14 Alderson, Patrick         15 MSC-MR               1:01.56    1:00.91        
                  28.82     1:00.91 (32.09)                                        
 15 Kilgallen, Patrick        16 LBA-MR               1:04.04    1:01.27        
                  28.51     1:01.27 (32.76)                                        
 16 Finn, Brandon             16 UNNYS-MR             1:01.17    1:01.44        
                  28.86     1:01.44 (32.58)                                        
 17 O'Meara, James            15 LBA-MR               1:09.51    1:03.23        
                  29.49     1:03.23 (33.74)                                        
 18 Armellino, Adam           17 LBA-MR               1:00.90    1:03.28        
                  28.61     1:03.28 (34.67)                                        
 19 Walsh, Kevin              17 MSC-MR               1:03.84    1:03.64        
 20 Dahlem, Branden           17 NDAC-MR              1:06.43    1:04.18        
 21 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR        1:02.51    1:04.87        
                  30.38     1:04.87 (34.49)                                        
 22 Arnott, Conner            15 NY Sharks-MR         1:04.79    1:05.07        
                  29.97     1:05.07 (35.10)                                        
 23 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR               1:05.98    1:05.43        
                  30.45     1:05.43 (34.98)                                        
 24 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         1:16.87    1:05.91        
                  30.50     1:05.91 (35.41)                                        
 25 Costabile, Guiseppe       16 UNNYS-MR             1:10.06    1:07.83        
                  31.58     1:07.83 (36.25)                                        
 26 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR             1:09.68    1:08.77        
                  32.52     1:08.77 (36.25)                                        
 27 Mejia, Carlos             16 LBA-MR               1:09.53    1:09.27        
                  31.71     1:09.27 (37.56)                                        
 28 Melendez, Sam             14 UNNYS-MR             1:13.77    1:09.39        
                  31.86     1:09.39 (37.53)                                        
 29 Carey, Craig              16 LBA-MR               1:30.00    1:09.62        
                  32.10     1:09.62 (37.52)                                        
 30 Haag, Kristopher          15 Dolphins-MR          1:09.46    1:11.07        
                  32.44     1:11.07 (38.63)                                        
 31 Coffin, Ricky             15 Dolphins-MR          1:05.87    1:12.42        
                  33.78     1:12.42 (38.64)                                        
 32 Mork-Millington, Dan      17 NY Sharks-MR         1:12.77    1:18.97        
 33 Fejes, Steven             15 UNNYS-MR             1:20.39    1:49.85        
                  47.59   1:49.85 (1:02.26)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:08.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR             2:10.50    2:07.23 METS   
                  27.57       59.15 (31.58)     1:34.13 (34.98)     2:07.23 (33.10)
  2 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR              2:06.09    2:10.20        
                  26.67       58.71 (32.04)     1:33.56 (34.85)     2:10.20 (36.64)
  3 Campagna, Steven          15 NDAC-MR              2:14.31    2:13.64        
                  28.44     1:01.65 (33.21)     1:36.99 (35.34)     2:13.64 (36.65)
  4 Carlino, Keith            15 MSC-MR               2:31.29    2:15.20        
                  27.76     1:01.74 (33.98)     1:38.58 (36.84)     2:15.20 (36.62)
  5 Alderson, Patrick         15 MSC-MR               2:19.16    2:15.65        
                  29.00     1:03.65 (34.65)     1:39.77 (36.12)     2:15.65 (35.88)
  6 Canner, James             15 LBA-MR               2:12.56    2:16.04        
  7 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          2:12.06    2:17.42        
                  29.16     1:02.85 (33.69)     1:39.74 (36.89)     2:17.42 (37.68)
  8 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR        2:37.66    2:21.18        
                  31.42     1:06.76 (35.34)     1:43.99 (37.23)     2:21.18 (37.19)
  9 McCarthy, Michael         12 LBA-MR               2:36.44    2:30.94        
                  33.92     1:13.18 (39.26)     1:52.96 (39.78)     2:30.94 (37.98)
 10 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               2:52.35    2:49.74        
                  37.14     1:20.54 (43.40)     2:06.17 (45.63)     2:49.74 (43.57)
 11 Khan, Athar               12 MSC-MR               3:15.14    3:06.78        
                  37.18     1:24.29 (47.11)     2:17.16 (52.87)     3:06.78 (49.62)
 12 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               3:47.29    3:36.05        
                  48.73     1:44.39 (55.66)     2:40.76 (56.37)     3:36.05 (55.29)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           15 NDAC-MR              2:01.99    2:02.14 METS   
                  26.33       57.82 (31.49)     1:33.40 (35.58)     2:02.14 (28.74)
  2 Byrne, Gregg              16 NY Sharks-MR         2:00.50    2:03.63 METS   
                  27.44       59.53 (32.09)     1:34.73 (35.20)     2:03.63 (28.90)
  3 Ruddy, Jason              17 MSC-MR               2:01.96    2:07.56        
                  26.46       58.05 (31.59)     1:37.45 (39.40)     2:07.56 (30.11)
  4 Wong, Stanley             16 NY Sharks-MR         1:59.25    2:09.35        
                  27.97     1:00.84 (32.87)     1:39.65 (38.81)     2:09.35 (29.70)
  5 Zhang, Thomas             17 NY Sharks-MR         2:02.63    2:09.39        
                  27.12     1:00.59 (33.47)     1:39.97 (39.38)     2:09.39 (29.42)
  6 Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               2:02.38    2:09.91        
                  27.96     1:02.95 (34.99)     1:39.86 (36.91)     2:09.91 (30.05)
  7 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR              2:06.51    2:10.17        
                  27.46     1:00.10 (32.64)     1:39.96 (39.86)     2:10.17 (30.21)
  8 Thomas, Brad              17 UNMSC-MR             2:05.34    2:10.44        
                  27.58     1:03.03 (35.45)     1:42.02 (38.99)     2:10.44 (28.42)
  9 Alderson, Patrick         15 MSC-MR               2:09.55    2:12.14        
                  28.39     1:02.18 (33.79)     1:43.32 (41.14)     2:12.14 (28.82)
 10 Jun, YongHoon             17 NY Sharks-MR         2:13.11    2:13.40        
                  26.87     1:03.67 (36.80)     1:45.19 (41.52)     2:13.40 (28.21)
 11 Isaacs, Scott             17 UNNYS-MR             2:01.77    2:13.84        
                  27.71     1:00.69 (32.98)     1:41.98 (41.29)     2:13.84 (31.86)
 12 Neuendorf, Lance          15 NY Sharks-MR         2:05.61    2:14.23        
                  27.80     1:02.17 (34.37)     1:42.99 (40.82)     2:14.23 (31.24)
 13 Campagna, Steven          15 NDAC-MR              2:11.40    2:14.73        
                  26.99     1:02.55 (35.56)     1:44.43 (41.88)     2:14.73 (30.30)
 14 DiSalvo, Brian            18 Devil Fish-MR        2:16.37    2:15.08        
                  27.58     1:05.62 (38.04)     1:44.46 (38.84)     2:15.08 (30.62)
 15 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          2:09.67    2:15.17        
                  29.04     1:04.80 (35.76)     1:44.30 (39.50)     2:15.17 (30.87)
 16 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        2:08.43    2:15.55        
                  29.55     1:04.01 (34.46)     1:44.82 (40.81)     2:15.55 (30.73)
 17 O'Meara, James            15 LBA-MR               2:19.63    2:16.29        
                  30.02     1:05.05 (35.03)     1:45.52 (40.47)     2:16.29 (30.77)
 18 Walsh, Kevin              17 MSC-MR               2:10.49    2:18.11        
                  29.82     1:05.56 (35.74)     1:44.24 (38.68)     2:18.11 (33.87)
 19 Armellino, Adam           17 LBA-MR               2:16.03    2:18.89        
                  27.97     1:04.39 (36.42)     1:46.82 (42.43)     2:18.89 (32.07)
 20 Carlino, Keith            15 MSC-MR               2:08.69    2:19.22        
                  26.40       58.92 (32.52)     1:44.01 (45.09)     2:19.22 (35.21)
 21 Canner, James             15 LBA-MR               2:16.52    2:19.42        
                  29.06     1:05.68 (36.62)     1:48.42 (42.74)     2:19.42 (31.00)
 22 Finn, Brandon             16 UNNYS-MR             2:26.55    2:20.82        
                  29.05     1:05.23 (36.18)     1:48.84 (43.61)     2:20.82 (31.98)
 23 Costabile, Guiseppe       16 UNNYS-MR             2:19.59    2:22.20        
                  31.77     1:08.46 (36.69)     1:50.65 (42.19)     2:22.20 (31.55)
 24 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         2:20.02    2:22.55        
                  31.24     1:06.77 (35.53)     1:49.86 (43.09)     2:22.55 (32.69)
 25 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR        2:19.04    2:22.71        
                  31.05     1:07.31 (36.26)     1:50.14 (42.83)     2:22.71 (32.57)
 26 Carey, Craig              16 LBA-MR               2:40.00    2:25.04        
                  30.96     1:07.33 (36.37)     1:53.87 (46.54)     2:25.04 (31.17)
 27 Mejia, Carlos             16 LBA-MR               2:20.18    2:25.97        
                  32.86     1:10.19 (37.33)     1:54.42 (44.23)     2:25.97 (31.55)
 28 Heitmann, Tyler           15 MSC-MR               2:28.02    2:26.66        
                  31.11     1:08.64 (37.53)     1:54.71 (46.07)     2:26.66 (31.95)
 29 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         2:19.84    2:27.58        
                  31.34     1:09.62 (38.28)     1:53.69 (44.07)     2:27.58 (33.89)
 30 Edwards, Michael          15 UNMSC-MR             2:28.68    2:28.12        
                  30.83     1:10.53 (39.70)     1:54.55 (44.02)     2:28.12 (33.57)
 31 Cavotti, Spencer          15 NDAC-MR              2:14.54    2:31.03        
                  29.87     1:10.19 (40.32)     1:56.57 (46.38)     2:31.03 (34.46)
 32 Santiago, Andrew          17 UNNYS-MR             2:18.77    2:33.19        
                  32.00     1:10.69 (38.69)     1:58.00 (47.31)     2:33.19 (35.19)
 33 Kosinski, Alek            15 NDAC-MR              2:40.39    2:34.15        
                  32.82     1:11.99 (39.17)     1:56.63 (44.64)     2:34.15 (37.52)
 -- Fejes, Steven             15 UNNYS-MR             2:43.39         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.83     1:39.64 (50.81)   2:40.55 (1:00.91)          DQ (40.96)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:28.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              17 MSC-MR               4:18.04    4:31.50        
                  27.29       59.21 (31.92)     1:35.06 (35.85)     2:09.36 (34.30)
        2:50.50 (41.14)     3:31.26 (40.76)     4:01.50 (30.24)     4:31.50 (30.00)
  2 Tialios, Kristian         16 NDAC-MR              4:29.03    4:34.36        
                  28.17     1:00.64 (32.47)     1:35.35 (34.71)     2:08.81 (33.46)
        2:49.51 (40.70)     3:30.72 (41.21)     4:03.08 (32.36)     4:34.36 (31.28)
  3 Cooper, Reilly            16 Dolphins-MR          4:39.24    4:43.11        
                  28.87     1:02.25 (33.38)     1:39.67 (37.42)     2:17.17 (37.50)
        2:57.29 (40.12)     3:37.65 (40.36)     4:11.05 (33.40)     4:43.11 (32.06)
  4 Alderson, Patrick         15 MSC-MR               4:44.48    4:48.89        
                  29.72     1:04.39 (34.67)     1:40.32 (35.93)     2:15.34 (35.02)
        3:00.24 (44.90)     3:45.81 (45.57)     4:18.48 (32.67)     4:48.89 (30.41)
  5 Walsh, Kevin              17 MSC-MR               4:49.31    4:57.84        
                  29.85     1:06.53 (36.68)     1:45.53 (39.00)     2:24.18 (38.65)
        3:03.95 (39.77)     3:45.30 (41.35)     4:22.37 (37.07)     4:57.84 (35.47)
  6 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        4:46.61    4:58.00        
                  29.32     1:06.54 (37.22)     1:42.91 (36.37)     2:19.64 (36.73)
        3:04.50 (44.86)     3:49.77 (45.27)     4:25.13 (35.36)     4:58.00 (32.87)
  7 Carlino, Keith            15 MSC-MR               4:44.45    4:59.24        
                  27.27     1:01.23 (33.96)     1:38.64 (37.41)     2:14.77 (36.13)
        3:02.66 (47.89)     3:49.44 (46.78)     4:25.21 (35.77)     4:59.24 (34.03)
  8 Hoang, Brandon            15 Devil Fish-MR        5:09.21    5:06.28        
                  30.92     1:07.41 (36.49)     1:45.45 (38.04)     2:23.64 (38.19)
        3:07.92 (44.28)     3:52.96 (45.04)     4:30.41 (37.45)     5:06.28 (35.87)
  9 McCarthy, Michael         12 LBA-MR               5:43.77    5:27.26        
                  33.26     1:12.40 (39.14)     1:56.91 (44.51)     2:39.32 (42.41)
        3:26.45 (47.13)     4:15.04 (48.59)     4:52.19 (37.15)     5:27.26 (35.07)
 10 Lastauskas, Nico          12 BDA-MA               5:24.37    5:32.00        
                  36.35     1:18.71 (42.36)     2:02.79 (44.08)     2:46.03 (43.24)
        3:32.54 (46.51)     4:17.87 (45.33)     4:56.31 (38.44)     5:32.00 (35.69)
 11 Khan, Athar               12 MSC-MR               6:25.25    6:08.79        
                  38.74     1:25.35 (46.61)     2:12.11 (46.76)     2:57.55 (45.44)
        3:53.56 (56.01)     4:49.10 (55.54)     5:30.23 (41.13)     6:08.79 (38.56)
 12 Rizzi, Jarrod             11 Dolphins-MR          6:52.00    6:25.66        
                  46.51                             2:30.08 ( )     3:16.21 (46.13)
        4:10.83 (54.62)     5:04.60 (53.77)     5:44.22 (39.62)     6:25.66 (41.44)
 13 Babarsky, Bryce           11 BDA-MA               6:36.09    6:35.42        
                  48.34     1:43.25 (54.91)     2:35.45 (52.20)     3:25.62 (50.17)
        4:16.36 (50.74)     5:08.49 (52.13)     5:52.34 (43.85)     6:35.42 (43.08)
 -- Kelleher, Andrew          15 MSC-MR               4:36.37         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  28.07     1:00.85 (32.78)     1:37.35 (36.50)     2:13.15 (35.80)
        2:50.98 (37.83)     3:29.90 (38.92)     4:02.08 (32.18)          DQ (30.67)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:33.00    1:33.44        
     1) Campagna, Steven 15             2) Tialios, Kristian 16           
     3) Dahlem, Branden 17              4) Mackrel, Julian 15             
                  24.03       48.26 (24.23)     1:11.87 (23.61)     1:33.44 (21.57)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:32.41    1:33.88        
     1) Ruddy, Jason 17                 2) Kelleher, Andrew 15            
     3) Carlino, Keith 15               4) Alderson, Patrick 15           
                  23.28       47.26 (23.98)     1:10.32 (23.06)     1:33.88 (23.56)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:37.88    1:38.30        
     1) Kilgallen, Patrick 16           2) Armellino, Adam 17             
     3) Carey, Craig 16                 4) Canner, James 15               
                  24.12       47.86 (23.74)     1:13.03 (25.17)     1:38.30 (25.27)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:48.95    1:43.44        
     1) Carlino, Keith 15               2) Kelleher, Andrew 15            
     3) Ruddy, Jason 17                 4) Alderson, Patrick 15           
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:46.50    1:47.08        
     1) Dahlem, Branden 17              2) Mackrel, Julian 15             
     3) Campagna, Steven 15             4) Cavotti, Spencer 15            
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:54.93    1:54.84        
     1) Armellino, Adam 17              2) O'Meara, James 15              
     3) Canner, James 15                4) Carey, Craig 16                
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'            1:56.00    1:59.26        
     1) Haag, Kristopher 15             2) Heilmann, Alex 16              
     3) Cooper, Reilly 16               4) Gudmunson, Erik 14