Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
           2010 MR SSL Autumn Sunrise Meet - 10/2/2010 to 10/3/2010            
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcardle, Maeve C    10 COND-MR                33.91      31.90         20  
  2 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR                32.58      32.52         17  
  3 Skae, Anya B        10 COND-MR                38.69      36.04         16  
  4 Del Monaco, Gabrie  10 COND-MR                36.51      36.26         15  
  5 Adderley, Erikah J  10 SSL-MR                 36.29      36.38         14  
  6 Marzano, Haleigh M   9 COND-MR                49.99      36.44         13  
  7 Myers, Claire J     10 SSL-MR                 39.86      36.94         12  
  8 Garcia, Samantha M  10 SSL-MR                 37.77      37.31         11  
  9 Chen, Edenna H       9 COND-MR                38.79      37.54          9  
 10 Madden, Mikayla A   10 SSL-MR                 40.13      37.55          7  
 11 Salimi, Sana W      10 COND-MR                35.49      38.23          6  
 12 Ramos, Rebecca      10 SSL-MR                 38.15      38.24          5  
 13 Schnell, Ally P     10 SSL-MR                 41.90      38.27          4  
 14 Schatz, Brooke J     9 COND-MR                41.05      38.94          3  
 15 Fountain, Isabella   8 COND-MR                35.83      40.27          2  
 16 Galvin, Kate H       9 SSL-MR                 43.96      40.39          1  
 17 Isidore, Infinit    10 SSL-MR                 45.61      40.56        
 18 Zarmakoupis, Vicky   8 Bcny-MR                40.00      40.83        
 19 Block, Alexandra V   9 COND-MR                45.55      41.24        
 20 Karen, Jamie S       9 SSL-MR                 46.81      41.51        
 21 Kotten, Keara L     10 COND-MR                50.00      42.31        
 22 Skoglund, Emma G     9 SSL-MR                 49.20      43.12        
 23 Sullivan, Stephy G   9 SSL-MR                 42.95      43.48        
 24 Block, Isabella L    9 COND-MR                46.99      43.78        
 25 Davis, Maggie A      8 SSL-MR                 41.40      43.96        
 26 Maewal, Esha        10 SSL-MR                 46.34      45.27        
 27 Arciniegas, France   7 COND-MR                48.54      46.01        
 28 Marchany, Lauren A   9 SSL-MR                 56.39      46.44        
 29 Sulavik, Daisy A    10 SSL-MR                 53.18      47.23        
 30 Doyle, Molly C      10 COND-MR                45.65      47.45        
 31 Hanson, Sofie M     10 COND-MR                52.40      47.97        
 32 Behbehani, Iman      9 COND-MR                48.30      48.01        
 33 Sulavik, Mary M     10 SSL-MR                 54.18      49.37        
 34 Madden, Rachel E     9 SSL-MR                 53.28      49.49        
 35 Kudlinski, Alexand   8 SSL-MR               1:00.19      49.89        
 36 Dobkin, Sarah E      8 SSL-MR                 51.67      50.11        
 37 Ng, Veronica        10 SSL-MR                 46.75      50.34        
 38 Chen, Kira           6 Bcny-MR                55.00      51.38        
 39 Adorable, Kylie A    8 COND-MR                56.09      52.92        
 39 Milillo, Angelina    8 SSL-MR               1:00.49      52.92        
 41 Simon, Sarah Rose    9 SSL-MR                 48.34      53.23        
 42 Muchnick, Emma A     6 SSL-MR               1:00.16      54.64        
 43 Danzig, Paige        9 SSL-MR               1:01.19    1:01.70        
 44 Furey, Marianne V    9 COND-MR              1:04.95    1:03.72        
 45 Ng, Amanda           7 SSL-MR               1:09.16    1:07.44        
 46 Fernandez, Carolin   9 SSL-MR               1:02.91    1:13.14        
 47 Lukavsky, Sophia E   7 SSL-MR               1:33.00    1:14.07        
 48 Lukavsky, Anya N     9 SSL-MR               1:34.00    1:24.92        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR              1:10.48    1:10.59         20  
                  34.20     1:10.59 (36.39)                                        
  2 Mcardle, Maeve C    10 COND-MR              1:15.36    1:10.80         17  
                  34.54     1:10.80 (36.26)                                        
  3 Del Monaco, Gabrie  10 COND-MR              1:21.71    1:21.06         16  
                  37.78     1:21.06 (43.28)                                        
  4 Skae, Anya B        10 COND-MR              1:33.72    1:23.49         15  
  5 Marzano, Haleigh M   9 COND-MR              1:50.00    1:25.09         14  
                  39.49     1:25.09 (45.60)                                        
  6 Fountain, Isabella   8 COND-MR              1:24.66    1:27.03         13  
                  39.30     1:27.03 (47.73)                                        
  7 Ramos, Rebecca      10 SSL-MR               1:28.60    1:27.99         12  
                  41.60     1:27.99 (46.39)                                        
  8 Salimi, Sana W      10 COND-MR              1:23.40    1:28.31         11  
                  41.35     1:28.31 (46.96)                                        
  9 Madden, Mikayla A   10 SSL-MR               1:31.69    1:28.84          9  
                  40.43     1:28.84 (48.41)                                        
 10 Schatz, Brooke J     9 COND-MR              1:30.77    1:29.40          7  
                  41.44     1:29.40 (47.96)                                        
 11 Schnell, Ally P     10 SSL-MR               1:28.34    1:31.29          6  
                  41.83     1:31.29 (49.46)                                        
 12 Isidore, Infinit    10 SSL-MR               1:31.19    1:32.29          5  
                  43.73     1:32.29 (48.56)                                        
 13 Karen, Jamie S       9 SSL-MR               1:43.16    1:34.62          4  
                  43.13     1:34.62 (51.49)                                        
 14 Mungroo, Melissa R   9 COND-MR              1:45.73    1:36.48          3  
                  44.81     1:36.48 (51.67)                                        
 15 Kotten, Keara L     10 COND-MR              1:50.00    1:37.28          2  
                  44.98     1:37.28 (52.30)                                        
 16 Galvin, Kate H       9 SSL-MR               1:39.92    1:40.59          1  
                  47.40     1:40.59 (53.19)                                        
 17 Block, Alexandra V   9 COND-MR              1:45.55    1:41.13        
                  45.88     1:41.13 (55.25)                                        
 18 Sullivan, Stephy G   9 SSL-MR               1:37.49    1:42.22        
                  46.11     1:42.22 (56.11)                                        
 19 Dobkin, Sarah E      8 SSL-MR               1:51.94    1:42.99        
                  11.37   1:42.99 (1:31.62)                                        
 20 Block, Isabella L    9 COND-MR              1:45.99    1:43.06        
                  12.02   1:43.06 (1:31.04)                                        
 21 Sulavik, Daisy A    10 SSL-MR               1:41.16    1:44.37        
                  49.16     1:44.37 (55.21)                                        
 22 Davis, Maggie A      8 SSL-MR               1:35.77    1:46.00        
                  47.27     1:46.00 (58.73)                                        
 23 Behbehani, Iman      9 COND-MR              1:52.40    1:48.03        
                  47.82   1:48.03 (1:00.21)                                        
 24 Maewal, Esha        10 SSL-MR               1:59.61    1:48.80        
                1:50.96         1:48.80 ( )                                        
 25 Hanson, Sofie M     10 COND-MR              1:55.29    1:49.22        
                  51.48     1:49.22 (57.74)                                        
 26 Ng, Veronica        10 SSL-MR               1:42.14    1:49.72        
                  50.46     1:49.72 (59.26)                                        
 27 Sulavik, Mary M     10 SSL-MR               1:42.16    1:51.24        
 28 Milillo, Angelina    8 SSL-MR               2:13.59    1:51.93        
                  49.67   1:51.93 (1:02.26)                                        
 29 Cheung, Vicki V      9 COND-MR              2:05.00    1:52.28        
                  51.24   1:52.28 (1:01.04)                                        
 30 Marchany, Lauren A   9 SSL-MR               1:44.42    1:52.80        
                  49.93   1:52.80 (1:02.87)                                        
 31 Madden, Rachel E     9 SSL-MR               1:58.08    1:54.71        
                  51.92   1:54.71 (1:02.79)                                        
 32 Simon, Sarah Rose    9 SSL-MR               1:53.44    1:57.84        
                  54.60   1:57.84 (1:03.24)                                        
 33 Adorable, Kylie A    8 COND-MR              2:05.00    2:02.14        
                  59.30   2:02.14 (1:02.84)                                        
 34 Kudlinski, Alexand   8 SSL-MR               2:04.16    2:15.23        
                  55.60   2:15.23 (1:19.63)                                        
 35 Danzig, Paige        9 SSL-MR               2:05.16    2:23.46        
                1:11.36   2:23.46 (1:12.10)                                        
 36 Fernandez, Carolin   9 SSL-MR               2:01.81    2:42.00        
                1:17.32   2:42.00 (1:24.68)                                        
 37 Lukavsky, Anya N     9 SSL-MR               1:43.16    3:17.96        
                1:33.19   3:17.96 (1:44.77)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR                36.63      37.51         20  
  2 Myers, Claire J     10 SSL-MR                 42.00      39.69         17  
  3 Liddy, Samantha H   10 SSL-MR                 40.74      41.61         16  
  4 Del Monaco, Gabrie  10 COND-MR                41.30      42.21         15  
  5 Salimi, Sana W      10 COND-MR                41.25      43.76         14  
  6 Madden, Mikayla A   10 SSL-MR                 43.96      43.87         13  
  7 Chen, Edenna H       9 COND-MR                45.69      44.64         12  
  8 Zarmakoupis, Vicky   8 Bcny-MR                42.00      44.96         11  
  9 Karen, Jamie S       9 SSL-MR                 53.19      45.68          9  
 10 Galvin, Kate H       9 SSL-MR                 48.42      45.69          7  
 11 Schnell, Ally P     10 SSL-MR                 46.62      45.71          6  
 12 Keaveney, Megan C    9 COND-MR                42.31      45.87          5  
 13 Medina, Priscilla   10 COND-MR                46.35      46.19          4  
 14 Doyle, Molly C      10 COND-MR                51.33      47.94          3  
 15 Sulavik, Daisy A    10 SSL-MR               1:01.16      48.40          2  
 16 Ramos, Rebecca      10 SSL-MR                 47.66      48.67          1  
 17 Ng, Veronica        10 SSL-MR                 47.55      48.95        
 18 Davis, Maggie A      8 SSL-MR                 49.43      49.14        
 19 Kotten, Keara L     10 COND-MR                56.00      50.02        
 20 Sullivan, Stephy G   9 SSL-MR                 50.51      50.26        
 21 Arciniegas, France   7 COND-MR                55.81      50.31        
 22 Madden, Rachel E     9 SSL-MR                 52.90      51.18        
 23 Hanson, Sofie M     10 COND-MR                54.78      51.58        
 24 Zarmakoupis, Athen   7 Bcny-MR                50.00      53.16        
 25 Danzig, Paige        9 SSL-MR                 59.61      53.54        
 26 Skoglund, Emma G     9 SSL-MR                 51.60      53.74        
 27 Sulavik, Mary M     10 SSL-MR               1:02.16      54.00        
 28 Maewal, Esha        10 SSL-MR                 55.69      54.01        
 29 Marchany, Lauren A   9 SSL-MR                 54.94      55.79        
 30 Chen, Kira           6 Bcny-MR              1:02.00      57.71        
 31 Milillo, Angelina    8 SSL-MR               1:04.71      57.93        
 32 Muchnick, Emma A     6 SSL-MR               1:00.16      57.96        
 33 Simon, Sarah Rose    9 SSL-MR                 59.42      59.00        
 34 Kudlinski, Alexand   8 SSL-MR                 58.16    1:00.66        
 35 Furey, Marianne V    9 COND-MR              1:00.27    1:00.97        
 36 Adorable, Kylie A    8 COND-MR              1:12.12    1:01.32        
 37 Fernandez, Carolin   9 SSL-MR                 59.61    1:07.64        
 38 Lukavsky, Anya N     9 SSL-MR               1:25.93    1:17.88        
 -- Lukavsky, Sophia E   7 SSL-MR               1:30.19         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dobkin, Sarah E      8 SSL-MR                 53.37         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Isidore, Infinit    10 SSL-MR                 52.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Ng, Amanda           7 SSL-MR                 57.18         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR              1:19.47    1:20.86         20  
                  40.15     1:20.86 (40.71)                                        
  2 Mcardle, Maeve C    10 COND-MR              1:32.35    1:25.20         17  
                  41.53     1:25.20 (43.67)                                        
  3 Adderley, Erikah J  10 SSL-MR               1:30.34    1:28.07         16  
                  41.15     1:28.07 (46.92)                                        
  4 Liddy, Samantha H   10 SSL-MR               1:29.83    1:29.02         15  
                  44.08     1:29.02 (44.94)                                        
  5 Madden, Mikayla A   10 SSL-MR               1:40.88    1:33.13         13.5
                  45.24     1:33.13 (47.89)                                        
  5 Myers, Claire J     10 SSL-MR               1:35.22    1:33.13         13.5
                  46.15     1:33.13 (46.98)                                        
  7 Medina, Priscilla   10 COND-MR              1:42.61    1:36.20         12  
                  47.93     1:36.20 (48.27)                                        
  8 Garcia, Samantha M  10 SSL-MR               1:39.50    1:39.36         11  
                  48.54     1:39.36 (50.82)                                        
  9 Skae, Anya B        10 COND-MR              1:50.65    1:41.22          9  
                  49.02     1:41.22 (52.20)                                        
 10 Schnell, Ally P     10 SSL-MR               1:36.96    1:43.50          7  
                  51.58     1:43.50 (51.92)                                        
 11 Mungroo, Melissa R   9 COND-MR              1:55.00    1:45.40          6  
                  50.76     1:45.40 (54.64)                                        
 12 Isidore, Infinit    10 SSL-MR               1:50.19    1:45.56          5  
                  51.43     1:45.56 (54.13)                                        
 13 Ramos, Rebecca      10 SSL-MR               1:42.02    1:45.69          4  
                  52.17     1:45.69 (53.52)                                        
 14 Ng, Veronica        10 SSL-MR               1:39.60    1:49.71          3  
 15 Davis, Maggie A      8 SSL-MR               1:53.95    1:49.77          2  
                  51.53     1:49.77 (58.24)                                        
 16 Sulavik, Daisy A    10 SSL-MR               2:01.81    1:50.19          1  
                  52.22     1:50.19 (57.97)                                        
 17 Behbehani, Iman      9 COND-MR              2:05.31    1:51.16        
                  51.15   1:51.16 (1:00.01)                                        
 18 Madden, Rachel E     9 SSL-MR               2:00.70    1:53.99        
                  53.64   1:53.99 (1:00.35)                                        
 19 Kotten, Keara L     10 COND-MR              2:05.00    1:54.61        
                  53.92   1:54.61 (1:00.69)                                        
 20 Maewal, Esha        10 SSL-MR               2:01.18    1:55.66        
 21 Sullivan, Stephy G   9 SSL-MR               1:52.68    1:56.24        
                  55.59   1:56.24 (1:00.65)                                        
 22 Hanson, Sofie M     10 COND-MR              2:05.38    1:56.95        
                  55.10   1:56.95 (1:01.85)                                        
 23 Marchany, Lauren A   9 SSL-MR               2:00.91    1:57.32        
                  55.70   1:57.32 (1:01.62)                                        
 24 Sulavik, Mary M     10 SSL-MR               2:02.81    2:02.79        
                  58.44   2:02.79 (1:04.35)                                        
 25 Simon, Sarah Rose    9 SSL-MR               2:13.85    2:04.92        
                  57.75   2:04.92 (1:07.17)                                        
 26 Kudlinski, Alexand   8 SSL-MR               2:10.61    2:07.41        
                1:03.39   2:07.41 (1:04.02)                                        
 27 Milillo, Angelina    8 SSL-MR               2:10.61    2:07.74        
                1:02.04   2:07.74 (1:05.70)                                        
 28 Adorable, Kylie A    8 COND-MR              2:10.00    2:16.40        
                1:05.52   2:16.40 (1:10.88)                                        
 29 Muchnick, Emma A     6 SSL-MR               2:03.16    2:17.41        
                1:06.02   2:17.41 (1:11.39)                                        
 30 Lukavsky, Sophia E   7 SSL-MR               2:01.16    2:27.07        
                1:10.31   2:27.07 (1:16.76)                                        
 31 Fernandez, Carolin   9 SSL-MR               2:19.16    2:29.63        
                1:09.89   2:29.63 (1:19.74)                                        
 32 Danzig, Paige        9 SSL-MR               2:13.13    2:35.28        
                1:17.07   2:35.28 (1:18.21)                                        
 -- Marzano, Haleigh M   9 COND-MR              2:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.94          DQ (53.33)                                        
 -- Dobkin, Sarah E      8 SSL-MR               2:03.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.82          DQ (55.56)                                        
 -- Block, Isabella L    9 COND-MR              2:05.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  51.78          DQ (55.28)                                        
 -- Block, Alexandra V   9 COND-MR              2:04.44         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.17          DQ (54.70)                                        
 -- Cheung, Vicki V      9 COND-MR              2:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  58.69        DQ (1:01.64)                                        
 -- Ng, Amanda           7 SSL-MR               2:15.16         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:13.60        DQ (1:20.93)                                        
 -- Fountain, Isabella   8 COND-MR              2:03.41         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.48          DQ (53.95)                                        
 -- Galvin, Kate H       9 SSL-MR               1:49.17         DQ        
      Not on back off wall
                  50.40          DQ (54.79)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Samantha H   10 SSL-MR                 49.72      47.38         20  
  2 Del Monaco, Gabrie  10 COND-MR                49.02      48.19         17  
  3 Adderley, Erikah J  10 SSL-MR                 56.05      48.33         16  
  4 Garcia, Samantha M  10 SSL-MR                 51.52      49.05         15  
  5 Medina, Priscilla   10 COND-MR                51.43      49.79         14  
  6 Salimi, Sana W      10 COND-MR                52.81      50.87         13  
  7 Schatz, Brooke J     9 COND-MR                57.48      51.39         12  
  8 Schnell, Ally P     10 SSL-MR                 52.71      51.84         11  
  9 Mungroo, Melissa R   9 COND-MR                54.96      52.50          7  
 10 Myers, Claire J     10 SSL-MR                 54.27      53.78          9  
 11 Sullivan, Stephy G   9 SSL-MR                 59.18      58.63          6  
 12 Hanson, Sofie M     10 COND-MR              1:11.01    1:00.58          5  
 13 Muchnick, Emma A     6 SSL-MR                 53.16    1:04.33          4  
 14 Cheung, Vicki V      9 COND-MR              1:05.00    1:11.48          3  
 15 Lukavsky, Sophia E   7 SSL-MR               1:10.12    1:14.48          2  
 -- Adorable, Kylie A    8 COND-MR              1:01.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Isidore, Infinit    10 SSL-MR               1:04.16         DQ        
      Alternating Kick
 -- Maewal, Esha        10 SSL-MR               1:16.12         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Karen, Jamie S       9 SSL-MR               1:06.18         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ng, Amanda           7 SSL-MR               1:32.24         DQ        
      One hand touch
 -- Danzig, Paige        9 SSL-MR               1:26.16         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fernandez, Carolin   9 SSL-MR               1:27.16         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lukavsky, Anya N     9 SSL-MR               1:00.21         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcardle, Maeve C    10 COND-MR              1:35.06    1:35.91         20  
                  45.75     1:35.91 (50.16)                                        
  2 Liddy, Samantha H   10 SSL-MR               1:45.94    1:41.68         17  
                  48.27     1:41.68 (53.41)                                        
  3 Marzano, Haleigh M   9 COND-MR              2:33.33    1:42.05         16  
                  48.80     1:42.05 (53.25)                                        
  4 Skae, Anya B        10 COND-MR              2:01.73    1:45.69         15  
                  50.57     1:45.69 (55.12)                                        
  5 Medina, Priscilla   10 COND-MR              1:53.58    1:47.86         14  
                  52.83     1:47.86 (55.03)                                        
  6 Adderley, Erikah J  10 SSL-MR               1:49.72    1:48.25         13  
                  53.26     1:48.25 (54.99)                                        
  7 Garcia, Samantha M  10 SSL-MR               1:44.86    1:48.78         12  
                  52.34     1:48.78 (56.44)                                        
  8 Schatz, Brooke J     9 COND-MR              2:07.58    1:50.57         11  
                  52.47     1:50.57 (58.10)                                        
  9 Myers, Claire J     10 SSL-MR               1:52.99    1:55.12          9  
                  55.68     1:55.12 (59.44)                                        
 10 Schnell, Ally P     10 SSL-MR               1:51.49    1:55.88          7  
                  54.73   1:55.88 (1:01.15)                                        
 11 Zarmakoupis, Vicky   8 Bcny-MR              1:58.00    1:59.54          6  
                  57.99   1:59.54 (1:01.55)                                        
 12 Keaveney, Megan C    9 COND-MR              1:56.96    2:02.16          5  
                  55.76   2:02.16 (1:06.40)                                        
 13 Adorable, Kylie A    8 COND-MR              2:10.00    2:04.40          4  
                  58.20   2:04.40 (1:06.20)                                        
 14 Sullivan, Stephy G   9 SSL-MR               2:08.12    2:05.70          3  
                  58.61   2:05.70 (1:07.09)                                        
 15 Fountain, Isabella   8 COND-MR              2:30.00    2:07.35          2  
                1:01.53   2:07.35 (1:05.82)                                        
 16 Galvin, Kate H       9 SSL-MR               2:17.68    2:09.57          1  
 17 Block, Alexandra V   9 COND-MR              2:41.99    2:10.11        
                1:01.24   2:10.11 (1:08.87)                                        
 18 Behbehani, Iman      9 COND-MR              2:36.18    2:10.70        
                1:02.31   2:10.70 (1:08.39)                                        
 19 Block, Isabella L    9 COND-MR              2:40.44    2:16.21        
                1:05.38   2:16.21 (1:10.83)                                        
 20 Zarmakoupis, Athen   7 Bcny-MR              2:12.00    2:20.49        
                1:03.78   2:20.49 (1:16.71)                                        
 -- Danzig, Paige        9 SSL-MR               2:51.82         DQ        
      Alternating Kick
                1:55.50        DQ (2:12.87)                                        
 -- Sulavik, Mary M     10 SSL-MR               2:30.81         DQ        
      Alternating Kick
 -- Arciniegas, France   7 COND-MR              1:55.00         DQ        
      One hand touch
                1:01.35        DQ (1:09.51)                                        
 -- Fernandez, Carolin   9 SSL-MR               2:52.81         DQ        
      Alternating Kick
                1:40.28        DQ (1:50.06)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR                35.42      36.29         20  
  2 Mcardle, Maeve C    10 COND-MR                36.05      36.72         17  
  3 Adderley, Erikah J  10 SSL-MR                 43.97      40.43         16  
  4 Del Monaco, Gabrie  10 COND-MR                42.57      43.42         15  
  5 Salimi, Sana W      10 COND-MR                39.16      44.15         14  
  6 Medina, Priscilla   10 COND-MR                43.55      44.43         13  
  7 Liddy, Samantha H   10 SSL-MR                 44.68      44.80         12  
  8 Madden, Mikayla A   10 SSL-MR                 45.15      45.11         11  
  9 Skae, Anya B        10 COND-MR                53.09      45.37          9  
 10 Garcia, Samantha M  10 SSL-MR                 49.10      45.40          7  
 11 Schatz, Brooke J     9 COND-MR                48.64      45.50          6  
 12 Marzano, Haleigh M   9 COND-MR              1:01.11      45.98          5  
 13 Myers, Claire J     10 SSL-MR                 48.44      49.89          4  
 14 Galvin, Kate H       9 SSL-MR                 47.05      49.92          3  
 15 Ramos, Rebecca      10 SSL-MR                 48.41      50.28          2  
 16 Fountain, Isabella   8 COND-MR                53.35      51.46          1  
 17 Karen, Jamie S       9 SSL-MR                 55.19      52.38        
 18 Kotten, Keara L     10 COND-MR              1:02.00      53.62        
 19 Davis, Maggie A      8 SSL-MR                 54.30      56.11        
 20 Block, Alexandra V   9 COND-MR                59.99      56.29        
 21 Block, Isabella L    9 COND-MR                58.88      56.91        
 22 Madden, Rachel E     9 SSL-MR               1:00.72      57.90        
 23 Behbehani, Iman      9 COND-MR              1:27.28      58.36        
 24 Ng, Veronica        10 SSL-MR               1:01.12    1:03.56        
 25 Dobkin, Sarah E      8 SSL-MR               1:19.85    1:04.93        
 -- Simon, Sarah Rose    9 SSL-MR                 59.81         DQ        
      Alternating Kick
 -- Marchany, Lauren A   9 SSL-MR               1:03.16         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR              1:17.34    1:18.02         20  
                  37.26     1:18.02 (40.76)                                        
  2 Mcardle, Maeve C    10 COND-MR              1:23.15    1:21.49         17  
                  37.80     1:21.49 (43.69)                                        
  3 Liddy, Samantha H   10 SSL-MR               1:33.86    1:28.50         16  
                  42.83     1:28.50 (45.67)                                        
  4 Adderley, Erikah J  10 SSL-MR               1:39.95    1:29.14         15  
                  41.16     1:29.14 (47.98)                                        
  5 Medina, Priscilla   10 COND-MR              1:43.57    1:29.45         14  
                  42.57     1:29.45 (46.88)                                        
  6 Garcia, Samantha M  10 SSL-MR               1:33.42    1:31.10         13  
                  44.10     1:31.10 (47.00)                                        
  7 Marzano, Haleigh M   9 COND-MR              1:57.77    1:31.17         12  
                  43.56     1:31.17 (47.61)                                        
  8 Del Monaco, Gabrie  10 COND-MR              1:34.31    1:31.41         11  
                  40.57     1:31.41 (50.84)                                        
  9 Salimi, Sana W      10 COND-MR              1:33.16    1:33.20          9  
                  41.54     1:33.20 (51.66)                                        
 10 Chen, Edenna H       9 COND-MR              1:29.75    1:33.88          7  
                  46.14     1:33.88 (47.74)                                        
 11 Schatz, Brooke J     9 COND-MR              1:40.43    1:34.02          6  
                  42.30     1:34.02 (51.72)                                        
 12 Madden, Mikayla A   10 SSL-MR               1:43.75    1:36.07          5  
                  42.88     1:36.07 (53.19)                                        
 13 Skae, Anya B        10 COND-MR              1:51.06    1:38.63          4  
                  49.54     1:38.63 (49.09)                                        
 14 Zarmakoupis, Vicky   8 Bcny-MR              1:35.00    1:38.77          3  
                  45.13     1:38.77 (53.64)                                        
 15 Keaveney, Megan C    9 COND-MR              1:37.47    1:39.03          2  
 16 Karen, Jamie S       9 SSL-MR               1:59.16    1:43.21          1  
                  47.33     1:43.21 (55.88)                                        
 17 Fountain, Isabella   8 COND-MR              1:50.00    1:44.02        
 18 Ramos, Rebecca      10 SSL-MR               1:46.57    1:46.33        
                  50.25     1:46.33 (56.08)                                        
 19 Block, Isabella L    9 COND-MR              2:01.99    1:49.55        
                  51.96     1:49.55 (57.59)                                        
 20 Block, Alexandra V   9 COND-MR              2:02.02    1:49.73        
                  50.36     1:49.73 (59.37)                                        
 21 Behbehani, Iman      9 COND-MR              2:06.46    1:55.62        
                  53.52   1:55.62 (1:02.10)                                        
 22 Madden, Rachel E     9 SSL-MR               1:59.60    1:56.42        
                  53.10   1:56.42 (1:03.32)                                        
 23 Doyle, Molly C      10 COND-MR              1:56.00    1:57.49        
                  49.85   1:57.49 (1:07.64)                                        
 24 Skoglund, Emma G     9 SSL-MR               2:04.10    1:58.18        
                  51.90   1:58.18 (1:06.28)                                        
 25 Davis, Maggie A      8 SSL-MR               1:54.86    1:59.35        
                  52.55   1:59.35 (1:06.80)                                        
 26 Marchany, Lauren A   9 SSL-MR               2:28.49    1:59.46        
                  53.94   1:59.46 (1:05.52)                                        
 27 Simon, Sarah Rose    9 SSL-MR               2:17.90    2:08.99        
                1:00.01   2:08.99 (1:08.98)                                        
 -- Milillo, Angelina    8 SSL-MR               2:03.16         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:02.01        DQ (1:15.09)                                        
 -- Ng, Amanda           7 SSL-MR               2:51.16         DQ        
      One hand touch - breast
                1:13.49        DQ (1:23.23)                                        
 -- Dobkin, Sarah E      8 SSL-MR               2:01.16         DQ        
      Not on back off wall - back
                  11.17        DQ (1:53.60)                                        
 -- Ng, Veronica        10 SSL-MR               1:59.78         DQ        
      One hand touch - fly
                  52.40        DQ (1:00.41)                                        
 -- Maewal, Esha        10 SSL-MR                    NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  52.76        DQ (1:06.49)                                        
 -- Hanson, Sofie M     10 COND-MR              2:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:02.14          DQ (59.82)                                        
 -- Isidore, Infinit    10 SSL-MR               1:58.16         DQ        
      Not on back off wall - back
                  47.82        DQ (1:00.49)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:17.81    2:20.68         40  
     1) Mcardle, Maeve C 10             2) Fountain, Isabella I 8         
     3) Salimi, Sana W 10               4) O'Shea, Kelli A 10             
                  31.61     1:09.07 (37.46)     1:47.44 (38.37)     2:20.68 (33.24)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:15.42    2:24.77         34  
     1) Adderley, Erikah J 10           2) Garcia, Samantha M 10          
     3) Myers, Claire J 10              4) Liddy, Samantha H 10           
                  35.65     1:12.89 (37.24)     1:50.08 (37.19)     2:24.77 (34.69)
  3 Condors-MR  'B'                             2:34.68    2:30.06         32  
     1) Medina, Priscilla 10            2) Schatz, Brooke J 9             
     3) Skae, Anya B 10                 4) Del Monaco, Gabriella M 10     
                  36.93     1:15.25 (38.32)     1:55.17 (39.92)     2:30.06 (34.89)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    2:39.15         30  
     1) Schnell, Ally P 10              2) Ramos, Rebecca 10              
     3) Galvin, Kate H 9                4) Madden, Mikayla A 10           
                  38.31     1:18.51 (40.20)   2:39.15 (1:20.64)                    
  5 Condors-MR  'C'                             3:10.40    3:02.83         28  
     1) Behbehani, Iman 9               2) Hanson, Sofie M 10             
     3) Marzano, Haleigh M 9            4) Mungroo, Melissa R 9           
                  45.21     1:34.50 (49.29)     2:11.66 (37.16)     3:02.83 (51.17)
  6 Condors-MR  'D'                             3:40.00    3:09.63         26  
     1) Adorable, Kylie A 8             2) Kotten, Keara L 10             
     3) Block, Alexandra V 9            4) Block, Isabella L 9            
                  58.85     1:43.62 (44.77)     2:33.54 (49.92)     3:09.63 (36.09)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'D'                        NT    3:18.95         24  
     1) Marchany, Lauren A 9            2) Sulavik, Daisy A 10            
     3) Maewal, Esha 10                 4) Ng, Veronica 10                
                  50.41     1:41.57 (51.16)     2:32.91 (51.34)     3:18.95 (46.04)
  8 Suffern Sea Lions-MR  'F'                        NT    4:02.63         22  
     1) Kudlinski, Alexandra 8          2) Fernandez, Caroline I 9        
     3) Ng, Amanda 7                    4) Sulavik, Mary M 10             
                1:03.89   2:15.72 (1:11.83)   3:17.05 (1:01.33)     4:02.63 (45.58)
  9 Suffern Sea Lions-MR  'G'                        NT    4:41.43         18  
     1) Lukavsky, Sophia E 7            2) Danzig, Paige 9                
     3) Lukavsky, Anya N 9              4) Milillo, Angelina S 8          
                1:11.64   2:12.17 (1:00.53)   3:47.89 (1:35.72)     4:41.43 (53.54)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'C'                        NT         DQ        
     1) Karen, Jamie S 9                2) Sullivan, Stephy G 9           
     3) Davis, Maggie A 8               4) Isidore, Infinit 10            
                  42.41     1:25.54 (43.13)     2:11.65 (46.11)          DQ (25.04)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:32.29    2:36.35         40  
     1) Del Monaco, Gabriella M 10      2) O'Shea, Kelli A 10             
     3) Mcardle, Maeve C 10             4) Salimi, Sana W 10              
                  42.42     1:21.57 (39.15)     1:59.21 (37.64)     2:36.35 (37.14)
  2 Condors-MR  'B'                             2:46.86    2:46.09         34  
     1) Keaveney, Megan C 9             2) Chen, Edenna H 9               
     3) Medina, Priscilla 10            4) Fountain, Isabella I 8         
                  44.55     1:32.63 (48.08)     2:10.96 (38.33)     2:46.09 (35.13)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:52.08    2:49.86         32  
     1) Adderley, Erikah J 10           2) Garcia, Samantha M 10          
     3) Madden, Mikayla A 10            4) Liddy, Samantha H 10           
                  41.12     1:29.63 (48.51)     2:14.71 (45.08)     2:49.86 (35.15)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:59.91    3:01.54         30  
     1) Myers, Claire J 10              2) Schnell, Ally P 10             
     3) Galvin, Kate H 9                4) Davis, Maggie A 8              
                  41.65     1:33.48 (51.83)     2:20.40 (46.92)     3:01.54 (41.14)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'C'                   3:20.55    3:06.95         28  
     1) Dobkin, Sarah E 8               2) Karen, Jamie S 9               
     3) Ramos, Rebecca 10               4) Isidore, Infinit 10            
                  48.86     1:41.33 (52.47)     2:29.45 (48.12)     3:06.95 (37.50)
  6 Condors-MR  'C'                             3:13.91    3:07.84         26  
     1) Schatz, Brooke J 9              2) Arciniegas, Francesca 7        
     3) Marzano, Haleigh M 9            4) Skae, Anya B 10                
                  44.72   1:45.17 (1:00.45)     2:30.06 (44.89)     3:07.84 (37.78)
  7 Condors-MR  'D'                             3:41.95    3:33.80         24  
     1) Hanson, Sofie M 10              2) Adorable, Kylie A 8            
     3) Doyle, Molly C 10               4) Behbehani, Iman 9              
                  55.32     1:52.89 (57.57)     2:48.29 (55.40)     3:33.80 (45.51)
  8 Suffern Sea Lions-MR  'E'                        NT    3:44.97         22  
     1) Marchany, Lauren A 9            2) Simon, Sarah Rose R 9          
     3) Skoglund, Emma G 9              4) Sulavik, Daisy A 10            
                  58.20   2:06.63 (1:08.43)     2:59.67 (53.04)     3:44.97 (45.30)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'D'                   3:39.61         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Kudlinski, Alexandra 8          2) Sullivan, Stephy G 9           
     3) Ng, Veronica 10                 4) Maewal, Esha 10                
                  57.95   1:59.59 (1:01.64)     2:53.54 (53.95)          DQ (45.13)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'F'                        NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Sulavik, Mary M 10              2) Ng, Amanda 7                   
     3) Madden, Rachel E 9              4) Milillo, Angelina S 8          
                  59.08   2:19.92 (1:20.84)     3:17.26 (57.34)          DQ (52.00)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Globus, Adi L       12 COND-MR                27.66      27.28         20  
  2 Miou, Grace         11 Bcny-MR                30.00      29.83         17  
  3 Carey, Kelly A      12 SSL-MR                 30.68      30.38         16  
  4 Chen, Jessica J     12 COND-MR                30.18      31.14         15  
  5 Malyszka, Kelly D   11 COND-MR                30.24      31.29         13.5
  5 Belovsky, Mia P     11 COND-MR                31.90      31.29         13.5
  7 Del Monaco, Alyssa  12 UNCON-MR               30.41      31.50         12  
  8 Miesner, Claudia J  12 UNCON-MR               32.33      32.06         11  
  9 Day, Noelle C       12 UNCON-MR               33.85      32.84          9  
 10 Shea, Kayla         12 SSL-MR                 32.75      32.97          7  
 11 Dobkin, Jessica S   12 SSL-MR                 34.92      33.61          6  
 12 Fullerton, Alanna   11 UNCON-MR               33.76      34.84          5  
 13 Salimi, Sarah W     12 COND-MR                32.08      35.46          4  
 14 Rattazzi, Kathleen  11 SSL-MR                 36.16      35.47          3  
 15 Romero, Stef N      11 UNCON-MR               35.39      36.44          2  
 16 Whalen, Jenna F     11 COND-MR                41.63      37.59          1  
 17 Shedler, Natalie C  11 SSL-MR                 40.94      42.73        
 18 Mazariegos, Rachel  11 COND-MR                51.73      42.95        
 19 Sperling, Bailey    11 SSL-MR                 48.80      44.91        
 20 Weinger, Tamar P    11 SSL-MR                 53.33      55.20        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:01.02    1:00.04        
                  28.54     1:00.04 (31.50)                                        
  2 Carey, Kelly A      12 SSL-MR               1:07.12    1:05.44        
                  31.52     1:05.44 (33.92)                                        
  3 Del Monaco, Alyssa  12 UNCON-MR             1:08.06    1:06.89        
                  31.50     1:06.89 (35.39)                                        
  4 D'Amico, Nicole M   11 UNCON-MR             1:06.28    1:07.24        
                  30.84     1:07.24 (36.40)                                        
  5 Belovsky, Mia P     11 COND-MR              1:14.87    1:08.37        
                  32.67     1:08.37 (35.70)                                        
  6 Malyszka, Kelly D   11 COND-MR              1:08.24    1:09.15        
                  33.21     1:09.15 (35.94)                                        
  7 Zuks, Adelaine      12 COND-MR              1:22.35    1:10.21        
                  34.09     1:10.21 (36.12)                                        
  8 Miesner, Claudia J  12 UNCON-MR             1:13.26    1:10.60        
                  34.49     1:10.60 (36.11)                                        
  9 Day, Noelle C       12 UNCON-MR             1:13.79    1:10.93        
                  34.10     1:10.93 (36.83)                                        
 10 Rendina, A.J. J     12 COND-MR              1:14.32    1:11.16        
                  34.31     1:11.16 (36.85)                                        
 11 Rhodes, Maggie M    12 SSL-MR               1:14.94    1:12.96        
                  35.16     1:12.96 (37.80)                                        
 12 Tsuruo, Sarah       11 COND-MR              1:12.35    1:13.10        
                  34.33     1:13.10 (38.77)                                        
 13 Adorable, Katie R   11 COND-MR              1:15.03    1:13.22        
                  34.67     1:13.22 (38.55)                                        
 14 Ho, Penelope L      11 SSL-MR               1:16.10    1:14.02        
                  34.56     1:14.02 (39.46)                                        
 15 Shea, Kayla         12 SSL-MR               1:19.10    1:15.23        
                  11.07   1:15.23 (1:04.16)                                        
 16 Fullerton, Alanna   11 UNCON-MR             1:14.59    1:15.95        
                  37.56     1:15.95 (38.39)                                        
 17 Romero, Stef N      11 UNCON-MR             1:21.93    1:17.66        
                  36.99     1:17.66 (40.67)                                        
 18 Rattazzi, Kathleen  11 SSL-MR               1:15.42    1:20.83        
                  36.93     1:20.83 (43.90)                                        
 19 Salimi, Sarah W     12 COND-MR              1:09.69    1:20.91        
                  36.08     1:20.91 (44.83)                                        
 20 Conway, Caroline E  11 COND-MR              1:30.83    1:21.00        
                  38.33     1:21.00 (42.67)                                        
 21 Jang, Sarah         11 COND-MR              1:21.00    1:22.67        
                  39.43     1:22.67 (43.24)                                        
 22 Pollack, Sage M     11 COND-MR              1:35.65    1:29.98        
                  42.04     1:29.98 (47.94)                                        
 23 McCarren, Megan C   11 SSL-MR               1:35.16    1:30.87        
                  42.22     1:30.87 (48.65)                                        
 24 Shedler, Natalie C  11 SSL-MR               1:31.23    1:35.00        
                  43.71     1:35.00 (51.29)                                        
 25 Garcia, Alexandra   11 SSL-MR               1:41.29    1:35.15        
                  43.51     1:35.15 (51.64)                                        
 26 Hamilton, Sophie J  11 SSL-MR               1:34.16    1:35.69        
                  43.41     1:35.69 (52.28)                                        
 27 Mazariegos, Rachel  11 COND-MR              1:52.00    1:36.42        
                  45.24     1:36.42 (51.18)                                        
 28 Sperling, Bailey    11 SSL-MR               1:44.47    1:44.50        
                  47.09     1:44.50 (57.41)                                        
 29 Weinger, Tamar P    11 SSL-MR                    NT    1:58.89        
                  55.98   1:58.89 (1:02.91)                                        
 -- Keaveney, Briana N  12 COND-MR                58.52         DQ        
      False start
                  28.29          DQ (31.25)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Colleen M    12 COND-MR                32.38      31.95         20  
  2 Miara, Marissa R    12 UNCON-MR               33.33      34.51         17  
  3 Miou, Grace         11 Bcny-MR                34.00      35.33         16  
  4 Chen, Jessica J     12 COND-MR                35.15      35.80         15  
  5 Miesner, Claudia J  12 UNCON-MR               38.02      36.66         14  
  6 Ho, Penelope L      11 SSL-MR                 37.19      36.81         13  
  7 Rendina, A.J. J     12 COND-MR                38.16      37.28         12  
  8 D'Amico, Nicole M   11 UNCON-MR               36.83      37.30         11  
  9 Rhodes, Maggie M    12 SSL-MR                 38.41      37.80          9  
 10 Zuks, Adelaine      12 COND-MR                41.06      38.46          7  
 11 Adorable, Katie R   11 COND-MR                41.82      38.54          6  
 12 Capalbo, Nicolette  12 SSL-MR                 41.68      39.52          5  
 13 Shea, Kayla         12 SSL-MR                 42.21      40.38          4  
 14 Rattazzi, Kathleen  11 SSL-MR                 40.42      41.14          3  
 15 Romero, Stef N      11 UNCON-MR               41.60      41.22          2  
 16 Conway, Caroline E  11 COND-MR                44.92      42.09          1  
 17 Mungroo, Andrea R   11 COND-MR                47.56      42.43        
 18 Doyle, Aine M       12 COND-MR                42.57      44.35        
 19 Shedler, Natalie C  11 SSL-MR                 48.97      44.93        
 20 Brett, Erin S       11 SSL-MR                 44.07      45.40        
 21 Policastro, Gianna  11 COND-MR                51.18      46.48        
 22 Garcia, Alexandra   11 SSL-MR                 46.81      46.58        
 23 Pollack, Sage M     11 COND-MR                45.51      46.94        
 24 Hamilton, Sophie J  11 SSL-MR                 50.49      47.27        
 25 Sperling, Bailey    11 SSL-MR                 59.81      48.79        
 26 Mazariegos, Rachel  11 COND-MR                56.00      49.67        
 -- Weinger, Tamar P    11 SSL-MR               1:06.45         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              1:10.79    1:08.96        
                  33.63     1:08.96 (35.33)                                        
  2 Miara, Marissa R    12 UNCON-MR             1:10.77    1:12.46        
                  35.72     1:12.46 (36.74)                                        
  3 Keaveney, Briana N  12 COND-MR              1:12.74    1:12.63        
                  34.78     1:12.63 (37.85)                                        
  4 Carey, Kelly A      12 SSL-MR               1:19.77    1:16.04        
                  37.23     1:16.04 (38.81)                                        
  5 Miesner, Claudia J  12 UNCON-MR             1:21.21    1:18.08        
                  38.93     1:18.08 (39.15)                                        
  6 Rendina, A.J. J     12 COND-MR              1:22.31    1:18.83        
                  38.77     1:18.83 (40.06)                                        
  7 D'Amico, Nicole M   11 UNCON-MR             1:20.69    1:19.52        
  8 Malyszka, Kelly D   11 COND-MR              1:21.18    1:20.08        
                  39.27     1:20.08 (40.81)                                        
  9 Rhodes, Maggie M    12 SSL-MR               1:22.53    1:20.34        
                  39.30     1:20.34 (41.04)                                        
 10 Del Monaco, Alyssa  12 UNCON-MR             1:20.82    1:20.38        
 11 Zuks, Adelaine      12 COND-MR              1:30.15    1:20.99        
                  39.98     1:20.99 (41.01)                                        
 12 Fullerton, Alanna   11 UNCON-MR             1:21.31    1:21.58        
                  40.45     1:21.58 (41.13)                                        
 13 Ludwicki, Katie R   12 UNCON-MR             1:18.75    1:22.87        
                  41.15     1:22.87 (41.72)                                        
 14 Adorable, Katie R   11 COND-MR              1:31.59    1:23.15        
                  39.85     1:23.15 (43.30)                                        
 15 Day, Noelle C       12 UNCON-MR             1:25.92    1:23.16        
                  40.30     1:23.16 (42.86)                                        
 16 Salimi, Sarah W     12 COND-MR              1:19.04    1:26.63        
 17 Jang, Sarah         11 COND-MR              1:38.00    1:26.95        
                  42.39     1:26.95 (44.56)                                        
 18 Rattazzi, Kathleen  11 SSL-MR               1:28.06    1:27.80        
 19 Dobkin, Jessica S   12 SSL-MR               1:28.64    1:28.73        
                  43.65     1:28.73 (45.08)                                        
 20 Shea, Kayla         12 SSL-MR               1:28.25    1:29.62        
                  43.71     1:29.62 (45.91)                                        
 21 Conway, Caroline E  11 COND-MR              1:44.89    1:29.74        
                  43.60     1:29.74 (46.14)                                        
 22 Mungroo, Andrea R   11 COND-MR              1:47.62    1:35.74        
 23 Policastro, Gianna  11 COND-MR              1:49.48    1:36.56        
                  47.10     1:36.56 (49.46)                                        
 24 Shedler, Natalie C  11 SSL-MR               1:43.51    1:38.07        
 25 Pollack, Sage M     11 COND-MR              1:42.29    1:40.16        
                  49.03     1:40.16 (51.13)                                        
 26 Brett, Erin S       11 SSL-MR               1:40.96    1:41.88        
 27 McCarren, Megan C   11 SSL-MR               1:59.16    1:43.08        
                  52.28     1:43.08 (50.80)                                        
 28 Mazariegos, Rachel  11 COND-MR              2:00.00    1:44.92        
                  52.22     1:44.92 (52.70)                                        
 29 Sperling, Bailey    11 SSL-MR               1:59.04    1:51.19        
                  52.71     1:51.19 (58.48)                                        
 -- Weinger, Tamar P    11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Colleen M    12 COND-MR                37.29      37.58        
  2 Globus, Adi L       12 COND-MR                37.88      37.92        
  3 Tsuruo, Sarah       11 COND-MR                39.74      40.25        
  4 Miara, Marissa R    12 UNCON-MR               38.56      40.57        
  5 Belovsky, Mia P     11 COND-MR                43.69      40.97        
  6 Ludwicki, Katie R   12 UNCON-MR               44.35      41.81        
  7 Shea, Kayla         12 SSL-MR                 48.23      41.97        
  8 Brett, Erin S       11 SSL-MR                 44.00      43.16        
  9 Mungroo, Andrea R   11 COND-MR                43.88      43.54        
 10 Adorable, Katie R   11 COND-MR                46.48      44.25        
 11 Day, Noelle C       12 UNCON-MR               43.71      44.29        
 12 Dobkin, Jessica S   12 SSL-MR                 46.32      45.68        
 13 Ho, Penelope L      11 SSL-MR                 47.25      46.59        
 14 Romero, Stef N      11 UNCON-MR               46.77      47.84        
 15 McCarren, Megan C   11 SSL-MR                 55.81      49.17        
 16 Policastro, Gianna  11 COND-MR                52.28      49.18        
 17 Jang, Sarah         11 COND-MR                50.00      50.22        
 18 Garcia, Alexandra   11 SSL-MR                 57.65      58.27        
 -- Hamilton, Sophie J  11 SSL-MR                 59.60         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Weinger, Tamar P    11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:20.01    1:21.53         20  
                  39.33     1:21.53 (42.20)                                        
  2 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              1:22.03    1:22.09         17  
                  38.72     1:22.09 (43.37)                                        
  3 Miou, Grace         11 Bcny-MR              1:22.00    1:22.75         16  
                  38.74     1:22.75 (44.01)                                        
  4 Carey, Kelly A      12 SSL-MR               1:25.78    1:23.49         15  
                  39.76     1:23.49 (43.73)                                        
  5 Malyszka, Kelly D   11 COND-MR              1:27.02    1:25.96         14  
                  40.86     1:25.96 (45.10)                                        
  6 Miara, Marissa R    12 UNCON-MR             1:20.38    1:26.34         13  
                  41.16     1:26.34 (45.18)                                        
  7 D'Amico, Nicole M   11 UNCON-MR             1:28.29    1:30.00         12  
                  41.82     1:30.00 (48.18)                                        
  8 Belovsky, Mia P     11 COND-MR              1:36.97    1:32.69         11  
                  44.33     1:32.69 (48.36)                                        
  9 Del Monaco, Alyssa  12 UNCON-MR             1:29.93    1:32.92          9  
                  43.99     1:32.92 (48.93)                                        
 10 Day, Noelle C       12 UNCON-MR             1:33.62    1:33.97          7  
                  44.88     1:33.97 (49.09)                                        
 11 Rendina, A.J. J     12 COND-MR              1:42.44    1:34.50          6  
                  45.31     1:34.50 (49.19)                                        
 12 Dobkin, Jessica S   12 SSL-MR               1:41.65    1:36.66          5  
                  47.23     1:36.66 (49.43)                                        
 13 Brett, Erin S       11 SSL-MR               1:35.79    1:36.68          4  
                  45.43     1:36.68 (51.25)                                        
 14 Ho, Penelope L      11 SSL-MR               1:39.81    1:37.25          3  
                  46.09     1:37.25 (51.16)                                        
 15 Fullerton, Alanna   11 UNCON-MR             1:37.76    1:37.42          2  
                  48.36     1:37.42 (49.06)                                        
 16 Mungroo, Andrea R   11 COND-MR              1:38.88    1:37.64          1  
                  45.84     1:37.64 (51.80)                                        
 17 Capalbo, Nicolette  12 SSL-MR               1:41.47    1:40.09        
                  47.80     1:40.09 (52.29)                                        
 18 Adorable, Katie R   11 COND-MR              1:43.55    1:40.20        
                  46.56     1:40.20 (53.64)                                        
 19 Salimi, Sarah W     12 COND-MR              1:34.52    1:42.57        
                  47.80     1:42.57 (54.77)                                        
 20 Rhodes, Maggie M    12 SSL-MR               1:51.08    1:43.53        
                  49.66     1:43.53 (53.87)                                        
 21 Policastro, Gianna  11 COND-MR              1:56.70    1:43.82        
                  49.94     1:43.82 (53.88)                                        
 22 Zuks, Adelaine      12 COND-MR              1:49.00    1:44.31        
                  50.30     1:44.31 (54.01)                                        
 23 Rattazzi, Kathleen  11 SSL-MR               1:42.86    1:44.63        
                  49.15     1:44.63 (55.48)                                        
 24 Doyle, Aine M       12 COND-MR              1:49.08    1:46.90        
                  50.86     1:46.90 (56.04)                                        
 25 Conway, Caroline E  11 COND-MR              1:54.34    1:49.09        
                  52.29     1:49.09 (56.80)                                        
 26 Pollack, Sage M     11 COND-MR              1:56.30    1:56.42        
                  54.87   1:56.42 (1:01.55)                                        
 27 Whalen, Jenna F     11 COND-MR              1:59.73    1:56.46        
                  55.39   1:56.46 (1:01.07)                                        
 28 Garcia, Alexandra   11 SSL-MR               2:04.40    2:00.22        
                  57.45   2:00.22 (1:02.77)                                        
 29 Hamilton, Sophie J  11 SSL-MR               2:19.24    2:09.76        
                  59.41   2:09.76 (1:10.35)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Globus, Adi L       12 COND-MR                29.60      30.10        
  2 Keaveney, Briana N  12 COND-MR                30.28      31.76        
  3 Walsh, Colleen M    12 COND-MR                32.09      31.80        
  4 Carey, Kelly A      12 SSL-MR                 34.73      32.22        
  5 Ludwicki, Katie R   12 UNCON-MR               33.00      32.75        
  6 Del Monaco, Alyssa  12 UNCON-MR               33.96      33.40        
  7 Miesner, Claudia J  12 UNCON-MR               34.05      33.44        
  8 Belovsky, Mia P     11 COND-MR                36.75      33.97        
  9 Malyszka, Kelly D   11 COND-MR                33.82      34.25        
 10 Miara, Marissa R    12 UNCON-MR               32.97      36.20        
 11 D'Amico, Nicole M   11 UNCON-MR               34.26      36.27        
 12 Zuks, Adelaine      12 COND-MR                45.09      37.63        
 13 Rendina, A.J. J     12 COND-MR                39.81      38.26        
 14 Tsuruo, Sarah       11 COND-MR                36.54      38.42        
 15 Ho, Penelope L      11 SSL-MR                 38.90      38.85        
 16 Fullerton, Alanna   11 UNCON-MR               39.37      40.58        
 17 Dobkin, Jessica S   12 SSL-MR                 49.25      40.84        
 18 Salimi, Sarah W     12 COND-MR                36.09      42.03        
 19 Rattazzi, Kathleen  11 SSL-MR                 41.64      42.64        
 20 Rhodes, Maggie M    12 SSL-MR                 44.44      42.76        
 21 Policastro, Gianna  11 COND-MR                49.40      45.83        
 22 Romero, Stef N      11 UNCON-MR               43.02      45.90        
 23 Brett, Erin S       11 SSL-MR                 45.98      46.17        
 24 Conway, Caroline E  11 COND-MR                56.42      46.87        
 25 Pollack, Sage M     11 COND-MR                55.78      49.91        
 26 Mungroo, Andrea R   11 COND-MR                50.49      52.16        
 27 Shedler, Natalie C  11 SSL-MR                 50.16      52.32        
 28 Mazariegos, Rachel  11 COND-MR              1:00.00      56.36        
 29 Hamilton, Sophie J  11 SSL-MR               1:03.61      59.39        
 -- Garcia, Alexandra   11 SSL-MR                    NT         DQ        
      False start
 -- Sperling, Bailey    11 SSL-MR               1:00.16         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:09.02    1:08.87         20  
                  32.10     1:08.87 (36.77)                                        
  2 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              1:11.81    1:09.82         17  
                  31.87     1:09.82 (37.95)                                        
  3 Carey, Kelly A      12 SSL-MR               1:14.41    1:11.57         16  
                  33.43     1:11.57 (38.14)                                        
  4 Miou, Grace         11 Bcny-MR              1:14.00    1:13.97         15  
                  11.27   1:13.97 (1:02.70)                                        
  5 Miesner, Claudia J  12 UNCON-MR             1:17.60    1:14.00         14  
                  35.63     1:14.00 (38.37)                                        
  6 Miara, Marissa R    12 UNCON-MR             1:12.51    1:14.67         13  
                  35.36     1:14.67 (39.31)                                        
  7 D'Amico, Nicole M   11 UNCON-MR             1:15.80    1:15.32         12  
                  35.73     1:15.32 (39.59)                                        
  8 Malyszka, Kelly D   11 COND-MR              1:16.54    1:15.43         11  
                  35.58     1:15.43 (39.85)                                        
  9 Chen, Jessica J     12 COND-MR              1:15.93    1:16.27          9  
                  35.92     1:16.27 (40.35)                                        
 10 Del Monaco, Alyssa  12 UNCON-MR             1:18.33    1:18.11          7  
                  35.75     1:18.11 (42.36)                                        
 11 Day, Noelle C       12 UNCON-MR             1:23.13    1:18.56          6  
                  37.41     1:18.56 (41.15)                                        
 12 Belovsky, Mia P     11 COND-MR              1:21.71    1:19.23          5  
                  36.11     1:19.23 (43.12)                                        
 13 Rendina, A.J. J     12 COND-MR              1:28.33    1:20.07          4  
                  37.09     1:20.07 (42.98)                                        
 14 Shea, Kayla         12 SSL-MR               1:31.32    1:21.14          3  
                  36.92     1:21.14 (44.22)                                        
 15 Adorable, Katie R   11 COND-MR              1:29.79    1:22.77          2  
                  38.17     1:22.77 (44.60)                                        
 16 Ho, Penelope L      11 SSL-MR               1:24.40    1:23.38          1  
                  38.31     1:23.38 (45.07)                                        
 17 Capalbo, Nicolette  12 SSL-MR               1:29.67    1:23.53        
                  38.59     1:23.53 (44.94)                                        
 18 Rhodes, Maggie M    12 SSL-MR               1:27.47    1:23.62        
                  39.00     1:23.62 (44.62)                                        
 19 Dobkin, Jessica S   12 SSL-MR               1:36.33    1:24.55        
                  41.49     1:24.55 (43.06)                                        
 20 Zuks, Adelaine      12 COND-MR              1:32.20    1:24.98        
                  39.77     1:24.98 (45.21)                                        
 21 Fullerton, Alanna   11 UNCON-MR             1:27.01    1:25.99        
                  39.93     1:25.99 (46.06)                                        
 22 Salimi, Sarah W     12 COND-MR              1:23.13    1:28.33        
                  40.63     1:28.33 (47.70)                                        
 23 Romero, Stef N      11 UNCON-MR             1:33.09    1:32.04        
                  42.30     1:32.04 (49.74)                                        
 24 Brett, Erin S       11 SSL-MR               1:33.83    1:32.42        
                  45.20     1:32.42 (47.22)                                        
 25 Policastro, Gianna  11 COND-MR              1:47.48    1:33.27        
                  46.86     1:33.27 (46.41)                                        
 26 Doyle, Aine M       12 COND-MR              1:34.83    1:35.08        
                  46.11     1:35.08 (48.97)                                        
 27 Conway, Caroline E  11 COND-MR              1:39.11    1:35.67        
                  44.19     1:35.67 (51.48)                                        
 28 Pollack, Sage M     11 COND-MR              1:50.14    1:39.75        
                  44.45     1:39.75 (55.30)                                        
 29 Shedler, Natalie C  11 SSL-MR               1:51.96    1:40.76        
                  42.66     1:40.76 (58.10)                                        
 30 Hamilton, Sophie J  11 SSL-MR               2:03.61    1:51.54        
                  51.57     1:51.54 (59.97)                                        
 31 Mazariegos, Rachel  11 COND-MR              2:00.00    1:53.73        
                  51.55   1:53.73 (1:02.18)                                        
 32 Sperling, Bailey    11 SSL-MR               2:21.26    2:06.89        
                  54.57   2:06.89 (1:12.32)                                        
 -- Garcia, Alexandra   11 SSL-MR               1:55.70         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.33          DQ (58.57)                                        
 -- Whalen, Jenna F     11 COND-MR              1:47.16         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  46.65          DQ (53.15)                                        
 -- Mungroo, Andrea R   11 COND-MR              1:43.34         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.57          DQ (48.80)                                        
 -- Weinger, Tamar P    11 SSL-MR               2:24.46         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:09.57        DQ (1:08.96)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:53.77    1:54.73        
     1) Globus, Adi L 12                2) Malyszka, Kelly D 11           
     3) Walsh, Colleen M 12             4) Keaveney, Briana N 12          
                  27.44       58.93 (31.49)     1:27.37 (28.44)     1:54.73 (27.36)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:54.46    2:07.60        
     1) Rhodes, Maggie M 12             2) Ho, Penelope L 11              
     3) Shea, Kayla 12                  4) Carey, Kelly A 12              
                  33.69     1:05.93 (32.24)     1:38.57 (32.64)     2:07.60 (29.03)
  3 Condors-MR  'C'                             2:20.27    2:12.55        
     1) Adorable, Katie R 11            2) Jang, Sarah 11                 
     3) Zuks, Adelaine 12               4) Rendina, A.J. J 12             
                  33.12     1:09.77 (36.65)     1:41.77 (32.00)     2:12.55 (30.78)
  4 Condors-MR  'B'                             2:07.74    2:15.54        
     1) Belovsky, Mia P 11              2) Tsuruo, Sarah 11               
     3) Salimi, Sarah W 12              4) Mungroo, Andrea R 11           
                  30.43     1:02.39 (31.96)     1:38.91 (36.52)     2:15.54 (36.63)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    2:22.30        
     1) Dobkin, Jessica S 12            2) McCarren, Megan C 11           
     3) Brett, Erin S 11                4) Rattazzi, Kathleen M 11        
                  32.94     1:10.15 (37.21)     1:47.33 (37.18)     2:22.30 (34.97)
  6 Condors-MR  'D'                             2:41.20    2:34.56        
     1) Conway, Caroline E 11           2) Policastro, Gianna N 11        
     3) Pollack, Sage M 11              4) Mazariegos, Rachel M 11        
                  38.55     1:14.51 (35.96)     1:52.91 (38.40)     2:34.56 (41.65)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'C'                        NT    3:00.27        
     1) Garcia, Alexandra M 11          2) Hamilton, Sophie J 11          
     3) Shedler, Natalie C 11           4) Sperling, Bailey 11            
                  43.62     1:27.70 (44.08)     2:12.91 (45.21)     3:00.27 (47.36)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:11.29    2:11.08         40  
     1) Walsh, Colleen M 12             2) Malyszka, Kelly D 11           
     3) Globus, Adi L 12                4) Chen, Jessica J 12             
                  32.12     1:11.09 (38.97)     1:40.94 (29.85)     2:11.08 (30.14)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:30.05    2:24.11         34  
     1) Ho, Penelope L 11               2) Brett, Erin S 11               
     3) Carey, Kelly A 12               4) Rhodes, Maggie M 12            
                  36.12     1:18.62 (42.50)     1:50.84 (32.22)     2:24.11 (33.27)
  3 Condors-MR  'B'                             2:29.51    2:30.12         32  
     1) Salimi, Sarah W 12              2) Mungroo, Andrea R 11           
     3) Adorable, Katie R 11            4) Belovsky, Mia P 11             
                  39.84     1:22.53 (42.69)     1:58.76 (36.23)     2:30.12 (31.36)
  4 Condors-MR  'C'                             2:49.20    2:39.15         30  
     1) Zuks, Adelaine 12               2) Doyle, Aine M 12               
     3) Rendina, A.J. J 12              4) Conway, Caroline E 11          
                  37.62     1:26.23 (48.61)     2:03.30 (37.07)     2:39.15 (35.85)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'C'                   3:25.37    3:25.30         28  
     1) Garcia, Alexandra M 11          2) Hamilton, Sophie J 11          
     3) Shedler, Natalie C 11           4) Sperling, Bailey 11            
                  48.33     1:48.32 (59.99)     2:39.05 (50.73)     3:25.30 (46.25)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:41.56         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Rattazzi, Kathleen M 11         2) Ratowsky, Jamie V 12           
     3) Capalbo, Nicolette E 12         4) Dobkin, Jessica S 12           
                  42.13     1:27.34 (45.21)     2:05.51 (38.17)          DQ (31.21)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Kimmy A      14 SSL-MR                 27.73      27.75         20  
  2 Liddy, Nicole M     14 SSL-MR                 29.22      28.73         17  
  3 Bradnock, Taylor A  14 COND-MR                27.20      28.87         16  
  4 Badick, Mackenzie   13 COND-MR                28.83      29.26         15  
  5 Jung, Camryn N      13 COND-MR                33.00      29.51         14  
  6 Scanlon, Madison A  13 SSL-MR                 29.38      29.83         13  
  7 Leary, Caitlin R    13 SSL-MR                 30.34      30.00         12  
  8 Dubbs, Melanie A    14 SSL-MR                 30.25      30.53         11  
  9 Lawson, Taylor S    13 COND-MR                30.80      30.79          9  
 10 Medina, Melissa     13 COND-MR                30.99      30.81          7  
 11 Hartigan, Meghan C  13 SSL-MR                 32.04      31.33          6  
 12 O'Shea, Cara E      13 COND-MR                37.00      31.63          5  
 13 Ciavarella, Faith   13 COND-MR                32.96      31.92          4  
 14 Lee, Kristine Y     14 COND-MR                34.84      32.55          3  
 15 Cho, Eunice         13 SSL-MR                 31.78      32.76          2  
 16 Burke, Alyssa       13 SSL-MR                 32.98      32.81          1  
 17 Del Principe, Emma  13 COND-MR                36.19      34.44        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              1:00.36      59.43         20  
                  28.70       59.43 (30.73)                                        
  2 Stein, Kimmy A      14 SSL-MR               1:01.52      59.87         17  
                  28.73       59.87 (31.14)                                        
  3 Scanlon, Madison A  13 SSL-MR               1:03.06    1:03.15         16  
                  30.72     1:03.15 (32.43)                                        
  4 Bradnock, Taylor A  14 COND-MR              1:02.05    1:03.21         15  
                  29.86     1:03.21 (33.35)                                        
  5 Dubbs, Melanie A    14 SSL-MR               1:06.08    1:05.06         14  
                  31.75     1:05.06 (33.31)                                        
  6 Levy, Hillary A     13 COND-MR              1:06.39    1:05.42         13  
                  31.08     1:05.42 (34.34)                                        
  7 Badick, Mackenzie   13 COND-MR              1:02.94    1:05.56         12  
                  31.20     1:05.56 (34.36)                                        
  8 Jung, Camryn N      13 COND-MR              1:20.00    1:05.82         11  
                  31.25     1:05.82 (34.57)                                        
  9 Hartigan, Meghan C  13 SSL-MR               1:07.69    1:06.09          9  
                  31.69     1:06.09 (34.40)                                        
 10 Leary, Caitlin R    13 SSL-MR               1:04.90    1:06.57          7  
                  31.44     1:06.57 (35.13)                                        
 11 Gilhooly, Caroline  14 SSL-MR               1:08.30    1:06.91          6  
                  32.70     1:06.91 (34.21)                                        
 12 Medina, Melissa     13 COND-MR              1:07.11    1:07.63          5  
                  32.97     1:07.63 (34.66)                                        
 13 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              1:06.41    1:08.08          4  
                  32.04     1:08.08 (36.04)                                        
 14 Burke, Alyssa       13 SSL-MR               1:10.76    1:09.42          3  
                  33.39     1:09.42 (36.03)                                        
 15 O'Shea, Cara E      13 COND-MR              1:20.00    1:10.98          2  
                  32.86     1:10.98 (38.12)                                        
 16 Ciavarella, Faith   13 COND-MR              1:17.00    1:12.55          1  
                  33.92     1:12.55 (38.63)                                        
 17 Lee, Kristine Y     14 COND-MR              1:18.25    1:12.97        
                  33.45     1:12.97 (39.52)                                        
 -- Del Principe, Emma  13 COND-MR              1:18.14         DQ        
      False start
                  35.68          DQ (36.87)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Nicole M     14 SSL-MR               1:09.27    1:08.03         20  
                  34.03     1:08.03 (34.00)                                        
  2 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              1:10.53    1:08.68         17  
                  33.98     1:08.68 (34.70)                                        
  3 Hartigan, Meghan C  13 SSL-MR               1:10.27    1:13.63         16  
                  36.15     1:13.63 (37.48)                                        
  4 Scanlon, Madison A  13 SSL-MR               1:15.37    1:13.87         15  
                  37.03     1:13.87 (36.84)                                        
  5 Ludwicki, Kristin   13 UNCON-MR             1:13.11    1:14.73         14  
                  36.24     1:14.73 (38.49)                                        
  6 Gilhooly, Caroline  14 SSL-MR               1:16.02    1:15.01         13  
                  37.33     1:15.01 (37.68)                                        
  7 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              1:25.33    1:15.49         12  
                  36.79     1:15.49 (38.70)                                        
  8 Cho, Eunice         13 SSL-MR               1:13.76    1:16.81         11  
                  37.34     1:16.81 (39.47)                                        
  9 Bradnock, Taylor A  14 COND-MR              1:14.36    1:17.57          9  
 10 Farrell, Teresa M   13 COND-MR              1:17.63    1:17.59          7  
                  37.89     1:17.59 (39.70)                                        
 11 Dubbs, Melanie A    14 SSL-MR               1:18.00    1:17.63          6  
                  38.64     1:17.63 (38.99)                                        
 12 Medina, Melissa     13 COND-MR              1:15.77    1:19.56          5  
                  39.89     1:19.56 (39.67)                                        
 13 Jung, Camryn N      13 COND-MR              1:35.00    1:19.88          4  
                  39.41     1:19.88 (40.47)                                        
 14 Leary, Caitlin R    13 SSL-MR               1:20.00    1:21.45          3  
                  38.08     1:21.45 (43.37)                                        
 15 O'Shea, Cara E      13 COND-MR              1:40.00    1:24.25          2  
                  41.55     1:24.25 (42.70)                                        
 16 Ciavarella, Faith   13 COND-MR              1:32.00    1:26.75          1  
                  41.65     1:26.75 (45.10)                                        
 17 Lee, Kristine Y     14 COND-MR              1:37.57    1:35.88        
                  46.01     1:35.88 (49.87)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              2:37.82    2:28.51         20  
                  35.54     1:13.01 (37.47)     1:51.63 (38.62)     2:28.51 (36.88)
  2 Liddy, Nicole M     14 SSL-MR               2:30.89    2:29.42         17  
                  35.75     1:13.37 (37.62)     1:52.70 (39.33)     2:29.42 (36.72)
  3 Stein, Kimmy A      14 SSL-MR               2:28.60    2:30.10         16  
                  36.34     1:15.36 (39.02)     1:53.65 (38.29)     2:30.10 (36.45)
  4 Hartigan, Meghan C  13 SSL-MR               2:30.19    2:34.18         15  
                  36.50     1:15.66 (39.16)     1:55.06 (39.40)     2:34.18 (39.12)
  5 Gilhooly, Caroline  14 SSL-MR               2:42.75    2:36.75         14  
                  37.86     1:17.18 (39.32)     1:57.26 (40.08)     2:36.75 (39.49)
  6 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              2:37.05    2:36.90         13  
                  36.85     1:16.55 (39.70)     1:57.05 (40.50)     2:36.90 (39.85)
  7 Ludwicki, Kristin   13 UNCON-MR             2:49.21    2:38.89         12  
                  36.71     1:17.28 (40.57)     1:58.62 (41.34)     2:38.89 (40.27)
  8 Cho, Eunice         13 SSL-MR               2:49.01    2:42.09         11  
                  38.44     1:18.49 (40.05)     2:00.51 (42.02)     2:42.09 (41.58)
  9 Farrell, Teresa M   13 COND-MR              2:45.00    2:42.70          9  
                  38.60     1:19.25 (40.65)     2:01.74 (42.49)     2:42.70 (40.96)
 10 Dubbs, Melanie A    14 SSL-MR               2:48.98    2:45.97          7  
                  40.81     1:23.03 (42.22)     2:05.91 (42.88)     2:45.97 (40.06)
 11 Bradnock, Taylor A  14 COND-MR              2:40.44    2:45.98          6  
 12 Medina, Melissa     13 COND-MR              2:42.00    2:48.69          5  
                  40.96     1:23.17 (42.21)     2:06.65 (43.48)     2:48.69 (42.04)
 13 Levy, Hillary A     13 COND-MR              2:51.02    2:50.78          4  
                  41.01     1:24.52 (43.51)     2:10.22 (45.70)     2:50.78 (40.56)
 14 Conway, Brianna R   13 COND-MR              2:51.00    2:51.07          3  
                  39.73     1:23.11 (43.38)     2:08.29 (45.18)     2:51.07 (42.78)
 15 Jung, Camryn N      13 COND-MR              3:15.00    2:52.77          2  
                  40.47     1:24.76 (44.29)     2:10.26 (45.50)     2:52.77 (42.51)
 16 Leary, Caitlin R    13 SSL-MR               2:40.21    2:52.83          1  
                  39.54     1:23.07 (43.53)     2:08.10 (45.03)     2:52.83 (44.73)
 17 Ciavarella, Faith   13 COND-MR              3:20.00    3:04.82        
                                1:28.18 ( )     2:17.08 (48.90)     3:04.82 (47.74)
 -- Lee, Kristine Y     14 COND-MR              3:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  43.92     1:34.64 (50.72)     2:27.25 (52.61)          DQ (51.89)
 -- O'Shea, Cara E      13 COND-MR              3:20.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.72     1:27.17 (45.45)     2:15.20 (48.03)          DQ (48.37)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              1:20.36    1:18.83         20  
                  37.10     1:18.83 (41.73)                                        
  2 Ludwicki, Kristin   13 UNCON-MR             1:22.50    1:22.69         17  
                  39.09     1:22.69 (43.60)                                        
  3 Hartigan, Meghan C  13 SSL-MR               1:23.68    1:24.07         16  
                  40.01     1:24.07 (44.06)                                        
  4 Liddy, Nicole M     14 SSL-MR               1:28.31    1:24.93         15  
                  40.91     1:24.93 (44.02)                                        
  5 Scanlon, Madison A  13 SSL-MR               1:24.98    1:25.51         14  
                  41.26     1:25.51 (44.25)                                        
  6 Stein, Kimmy A      14 SSL-MR               1:22.96    1:26.15         13  
                  40.93     1:26.15 (45.22)                                        
  7 Bradnock, Taylor A  14 COND-MR              1:21.25    1:27.01         12  
                  41.57     1:27.01 (45.44)                                        
  8 Cho, Eunice         13 SSL-MR               1:24.96    1:27.09         11  
                  41.07     1:27.09 (46.02)                                        
  9 Farrell, Teresa M   13 COND-MR              1:32.67    1:27.51          9  
                  41.97     1:27.51 (45.54)                                        
 10 Gilhooly, Caroline  14 SSL-MR               1:23.96    1:27.64          7  
                  41.57     1:27.64 (46.07)                                        
 11 Dubbs, Melanie A    14 SSL-MR               1:27.76    1:30.36          6  
                  44.44     1:30.36 (45.92)                                        
 12 Burke, Alyssa       13 SSL-MR               1:32.71    1:31.54          5  
                  45.05     1:31.54 (46.49)                                        
 13 Jung, Camryn N      13 COND-MR              1:45.00    1:36.54          4  
                  46.61     1:36.54 (49.93)                                        
 14 Badick, Mackenzie   13 COND-MR              1:34.19    1:38.27          3  
                  46.61     1:38.27 (51.66)                                        
 15 Ciavarella, Faith   13 COND-MR              1:45.00    1:38.93          2  
                  46.77     1:38.93 (52.16)                                        
 16 Lee, Kristine Y     14 COND-MR              1:47.89    1:41.35          1  
                  49.45     1:41.35 (51.90)                                        
 17 Conway, Brianna R   13 COND-MR              1:39.52    1:46.02        
                  49.81     1:46.02 (56.21)                                        
 18 Del Principe, Emma  13 COND-MR              1:43.15    1:46.31        
                  50.16     1:46.31 (56.15)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leary, Caitlin R    13 SSL-MR               2:47.58    2:48.50         17  
  2 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              3:04.31    2:54.42         16  
  3 Hartigan, Meghan C  13 SSL-MR               2:56.81    2:58.29         15  
  4 Ludwicki, Kristin   13 UNCON-MR             3:00.98    2:58.33         14  
  5 Gilhooly, Caroline  14 SSL-MR               2:59.15    3:03.02         13  
  6 Stein, Kimmy A      14 SSL-MR               2:56.33    3:03.24         12  
  7 Farrell, Teresa M   13 COND-MR              3:15.00    3:05.01         11  
                  42.76     1:29.82 (47.06)     2:18.15 (48.33)     3:05.01 (46.86)
  8 Burke, Alyssa       13 SSL-MR                    NT    3:06.58          9  
                  44.87     1:32.38 (47.51)     2:20.00 (47.62)     3:06.58 (46.58)
  9 Bradnock, Taylor A  14 COND-MR              3:05.86    3:09.24          7  
                  43.24     1:31.37 (48.13)     2:21.44 (50.07)     3:09.24 (47.80)
 10 Badick, Mackenzie   13 COND-MR              3:25.39    3:21.53          6  
                  45.09     1:36.27 (51.18)     2:29.65 (53.38)     3:21.53 (51.88)
 11 Del Principe, Emma  13 COND-MR              4:02.00    3:41.05         20  
                                1:48.05 ( )     2:45.77 (57.72)     3:41.05 (55.28)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scanlon, Madison A  13 SSL-MR               1:11.79    1:10.57         20  
                  33.54     1:10.57 (37.03)                                        
  2 Leary, Caitlin R    13 SSL-MR               1:14.82    1:13.32         17  
                  33.90     1:13.32 (39.42)                                        
  3 Liddy, Nicole M     14 SSL-MR               1:20.11    1:16.06         16  
                  34.58     1:16.06 (41.48)                                        
  4 Ludwicki, Kristin   13 UNCON-MR             1:17.00    1:17.57         15  
                  35.19     1:17.57 (42.38)                                        
  5 Badick, Mackenzie   13 COND-MR              1:17.19    1:17.94         14  
                  36.40     1:17.94 (41.54)                                        
  6 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              1:20.70    1:19.92         13  
             4:39:37.57           37.19 ( )     1:19.92 (42.73)                    
  7 Medina, Melissa     13 COND-MR              1:17.55    1:19.98         12  
                  37.07     1:19.98 (42.91)                                        
  8 Del Principe, Emma  13 COND-MR              1:23.60    1:22.84         11  
             9:19:14.74           37.80 ( )     1:22.84 (45.04)                    
  9 Farrell, Teresa M   13 COND-MR              1:36.13    1:23.33          9  
                  37.27     1:23.33 (46.06)                                        
 10 Burke, Alyssa       13 SSL-MR               1:33.39    1:24.72          7  
                  38.39     1:24.72 (46.33)                                        
 11 Cho, Eunice         13 SSL-MR               1:28.81    1:28.56          6  
                  41.01     1:28.56 (47.55)                                        
 12 Levy, Hillary A     13 COND-MR              1:27.19    1:29.99          5  
            13:58:51.97           39.34 ( )     1:29.99 (50.65)                    
 13 Conway, Brianna R   13 COND-MR              1:27.18    1:31.91          4  
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              2:29.10    2:26.26         20  
                  31.70     1:08.63 (36.93)     1:53.50 (44.87)     2:26.26 (32.76)
  2 Stein, Kimmy A      14 SSL-MR               2:31.46    2:29.46         17  
                  32.91     1:10.80 (37.89)     1:57.94 (47.14)     2:29.46 (31.52)
  3 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              2:33.50    2:30.43         16  
                  34.56     1:15.06 (40.50)     1:55.26 (40.20)     2:30.43 (35.17)
  4 Scanlon, Madison A  13 SSL-MR               2:35.25    2:30.92         15  
                  33.54     1:12.68 (39.14)     1:57.80 (45.12)     2:30.92 (33.12)
  5 Liddy, Nicole M     14 SSL-MR               2:41.91    2:33.56         14  
                  34.02     1:12.89 (38.87)     1:59.38 (46.49)     2:33.56 (34.18)
  6 Ludwicki, Kristin   13 UNCON-MR             2:55.00    2:37.48         13  
                  34.33     1:15.79 (41.46)     2:01.77 (45.98)     2:37.48 (35.71)
  7 Gilhooly, Caroline  14 SSL-MR               2:43.23    2:40.49         12  
                  38.63     1:18.52 (39.89)     2:04.20 (45.68)     2:40.49 (36.29)
  8 Badick, Mackenzie   13 COND-MR              2:41.15    2:41.19         11  
                  34.84     1:15.86 (41.02)     2:07.04 (51.18)     2:41.19 (34.15)
  9 Dubbs, Melanie A    14 SSL-MR               2:44.64    2:41.26          9  
                  37.50     1:19.12 (41.62)     2:07.82 (48.70)     2:41.26 (33.44)
 10 Medina, Melissa     13 COND-MR              2:48.15    2:42.19          7  
                  37.25     1:20.42 (43.17)     2:05.44 (45.02)     2:42.19 (36.75)
 11 Burke, Alyssa       13 SSL-MR               2:47.37    2:46.83          6  
                  39.50     1:21.88 (42.38)     2:08.79 (46.91)     2:46.83 (38.04)
 12 Farrell, Teresa M   13 COND-MR              3:02.58    2:47.28          5  
                  40.23     1:22.44 (42.21)     2:09.73 (47.29)     2:47.28 (37.55)
 13 Cho, Eunice         13 SSL-MR               2:54.24    2:50.68          4  
                  39.54     1:21.29 (41.75)     2:09.68 (48.39)     2:50.68 (41.00)
 14 Jung, Camryn N      13 COND-MR              3:10.00    2:54.04          3  
                  37.06     1:19.82 (42.76)     2:13.30 (53.48)     2:54.04 (40.74)
 15 Del Principe, Emma  13 COND-MR              3:08.46    3:02.77          2  
                  36.41     1:23.43 (47.02)     2:19.13 (55.70)     3:02.77 (43.64)
 16 Lee, Kristine Y     14 COND-MR              3:10.00    3:11.95          1  
                  43.38     1:33.05 (49.67)     2:27.52 (54.47)     3:11.95 (44.43)
 -- Ciavarella, Faith   13 COND-MR              3:18.00         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  39.97     1:24.80 (44.83)     2:19.14 (54.34)          DQ (43.58)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:48.44    1:55.73         40  
     1) Liddy, Nicole M 14              2) Scanlon, Madison A 13          
     3) Leary, Caitlin R 13             4) Stein, Kimmy A 14              
                  29.35       58.89 (29.54)     1:28.85 (29.96)     1:55.73 (26.88)
  2 Condors-MR  'A'                             1:58.27    1:55.84         34  
     1) Badick, Mackenzie L 13          2) Lawson, Taylor S 13            
     3) Bradnock, Taylor A 14           4) Sweet, Lauren A 13             
                  29.75     1:00.40 (30.65)     1:29.22 (28.82)     1:55.84 (26.62)
  3 Condors-MR  'B'                             2:07.10    2:02.57         32  
     1) Farrell, Teresa M 13            2) Ciavarella, Faith A 13         
     3) Jung, Camryn N 13               4) Medina, Melissa 13             
                  30.44     1:02.42 (31.98)     1:32.11 (29.69)     2:02.57 (30.46)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    2:07.82         30  
     1) Cho, Eunice 13                  2) Gilhooly, Caroline M 14        
     3) Hartigan, Meghan C 13           4) Dubbs, Melanie A 14            
                  32.93     1:05.29 (32.36)     1:37.23 (31.94)     2:07.82 (30.59)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:07.63    2:06.42         40  
     1) Liddy, Nicole M 14              2) Leary, Caitlin R 13            
     3) Scanlon, Madison A 13           4) Stein, Kimmy A 14              
                  32.15     1:07.50 (35.35)     1:39.45 (31.95)     2:06.42 (26.97)
  2 Condors-MR  'A'                             2:07.26    2:08.00         34  
     1) Badick, Mackenzie L 13          2) Lawson, Taylor S 13            
     3) Sweet, Lauren A 13              4) Levy, Hillary A 13             
                  33.37     1:07.81 (34.44)     1:38.14 (30.33)     2:08.00 (29.86)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:15.90    2:20.96         32  
     1) Hartigan, Meghan C 13           2) Gilhooly, Caroline M 14        
     3) Dubbs, Melanie A 14             4) Cho, Eunice 13                 
                  35.60     1:15.97 (40.37)     1:48.88 (32.91)     2:20.96 (32.08)
  4 Condors-MR  'B'                             2:19.42    2:21.10         30  
     1) Farrell, Teresa M 13            2) Medina, Melissa 13             
     3) Del Principe, Emma F 13         4) Conway, Brianna R 13           
                  35.03     1:14.07 (39.04)     1:49.27 (35.20)     2:21.10 (31.83)
  5 Condors-MR  'C'                             2:48.00    2:32.15         28  
     1) Bradnock, Taylor A 14           2) Lee, Kristine Y 14             
     3) Ciavarella, Faith A 13          4) O'Shea, Cara E 13              
                  36.43     1:21.97 (45.54)     2:00.85 (38.88)     2:32.15 (31.30)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea K    30 UNATT-MR               28.60      27.69        
  2 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR                 28.05      28.32        
  3 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR                 27.93      28.89        
  4 Burke, Katja        16 SSL-MR                 28.42      29.47        
  5 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR                 29.27      30.61        
  6 Bernstein, Olive E  15 COND-MR                29.95      32.06        
  7 Ciliberti, Emily E  15 COND-MR                31.10      34.60        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR               1:02.90    1:04.21         20  
                  30.79     1:04.21 (33.42)                                        
  2 Bernstein, Olive E  15 COND-MR              1:03.62    1:08.33         17  
                  32.84     1:08.33 (35.49)                                        
  3 Stern, Elizabeth A  15 COND-MR              1:08.96    1:09.13         16  
                  33.11     1:09.13 (36.02)                                        
  4 Ciliberti, Emily E  15 COND-MR              1:10.24    1:13.22         15  
                  34.75     1:13.22 (38.47)                                        
  5 Mungroo, Steph R    15 COND-MR              1:13.13    1:15.68         14  
                  36.31     1:15.68 (39.37)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea K    30 UNATT-MR             1:09.50    1:04.58        
                  31.83     1:04.58 (32.75)                                        
  2 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               1:06.57    1:07.80        
                  33.61     1:07.80 (34.19)                                        
  3 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               1:07.11    1:07.88        
                  33.08     1:07.88 (34.80)                                        
  4 Kunow, Ashley M     17 SSL-MR               1:06.60    1:09.94        
                  34.36     1:09.94 (35.58)                                        
  5 Burke, Katja        16 SSL-MR               1:08.86    1:10.75        
                  34.86     1:10.75 (35.89)                                        
  6 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR               1:14.30    1:14.74        
                  36.51     1:14.74 (38.23)                                        
  7 Bernstein, Olive E  15 COND-MR              1:13.99    1:17.51        
                  38.02     1:17.51 (39.49)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               2:17.17    2:21.23         20  
                  34.37     1:09.74 (35.37)     1:45.69 (35.95)     2:21.23 (35.54)
  2 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               2:24.35    2:26.75         17  
                  35.22     1:12.06 (36.84)     1:49.95 (37.89)     2:26.75 (36.80)
  3 Burke, Katja        16 SSL-MR               2:25.72    2:30.61         16  
                  35.36     1:12.78 (37.42)     1:51.35 (38.57)     2:30.61 (39.26)
  4 Bernstein, Olive E  15 COND-MR              2:37.97    2:50.88         15  
                  40.07     1:22.89 (42.82)     2:06.92 (44.03)     2:50.88 (43.96)
  5 Mungroo, Steph R    15 COND-MR              3:00.63    2:57.03         14  
                  42.47     1:28.43 (45.96)     2:14.18 (45.75)     2:57.03 (42.85)
  6 Ciliberti, Emily E  15 COND-MR              2:44.94    2:59.46         13  
                  42.65     1:27.58 (44.93)     2:13.69 (46.11)     2:59.46 (45.77)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR               1:11.86    1:16.60         20  
                  36.01     1:16.60 (40.59)                                        
  2 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               1:14.82    1:16.75         17  
                  37.35     1:16.75 (39.40)                                        
  3 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               1:20.10    1:21.19         16  
                  38.95     1:21.19 (42.24)                                        
  4 Burke, Katja        16 SSL-MR               1:19.33    1:23.99         15  
                  40.32     1:23.99 (43.67)                                        
  5 Bernstein, Olive E  15 COND-MR              1:26.60    1:28.85         14  
                  43.03     1:28.85 (45.82)                                        
  6 Stern, Elizabeth A  15 COND-MR              1:33.37    1:29.73         13  
                  43.52     1:29.73 (46.21)                                        
  7 Mungroo, Steph R    15 COND-MR              1:28.13    1:31.56         12  
                  44.42     1:31.56 (47.14)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               2:41.86    2:44.06        
                  37.48     1:19.36 (41.88)     2:01.71 (42.35)     2:44.06 (42.35)
  2 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR               2:40.31    2:45.36        
                  37.79     1:19.70 (41.91)     2:02.33 (42.63)     2:45.36 (43.03)
  3 Kunow, Ashley M     17 SSL-MR               2:39.82    2:53.73        
                  39.56     1:23.28 (43.72)     2:08.10 (44.82)     2:53.73 (45.63)
  4 Burke, Katja        16 SSL-MR               2:49.87    2:58.85        
                  41.16     1:26.16 (45.00)     2:12.16 (46.00)     2:58.85 (46.69)
  5 Ciliberti, Emily E  15 COND-MR              3:08.01    3:28.27        
                  49.41     1:43.28 (53.87)     2:36.20 (52.92)     3:28.27 (52.07)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               1:04.87    1:05.60         20  
                  30.18     1:05.60 (35.42)                                        
  2 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               1:08.58    1:10.09         17  
                  32.71     1:10.09 (37.38)                                        
  3 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR               1:09.98    1:13.92         16  
                  33.53     1:13.92 (40.39)                                        
  4 Burke, Katja        16 SSL-MR               1:16.36    1:21.58         15  
                  37.02     1:21.58 (44.56)                                        
  5 Stern, Elizabeth A  15 COND-MR              1:26.08    1:26.10         14  
                  38.47     1:26.10 (47.63)                                        
  6 Ciliberti, Emily E  15 COND-MR              1:32.28    1:40.30         13  
                  47.20     1:40.30 (53.10)                                        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kunow, Ashley M     17 SSL-MR               2:18.83    2:23.91        
                  31.83     1:08.89 (37.06)     1:51.65 (42.76)     2:23.91 (32.26)
  2 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               2:31.06    2:27.34        
                  31.22     1:08.12 (36.90)     1:53.48 (45.36)     2:27.34 (33.86)
  3 Finlay, Andrea K    30 UNATT-MR             2:30.00    2:30.15        
                  31.47     1:08.53 (37.06)     1:56.40 (47.87)     2:30.15 (33.75)
  4 Bernstein, Olive E  15 COND-MR              2:43.75    2:42.57        
                  34.55     1:16.76 (42.21)     2:04.42 (47.66)     2:42.57 (38.15)
  5 Ciliberti, Emily E  15 COND-MR              2:51.39    3:05.82        
                  44.90     1:31.40 (46.50)     2:24.17 (52.77)     3:05.82 (41.65)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:41.15    1:54.08        
     1) Hartigan, Colleen G 15          2) Stein, Jamie Ann 17            
     3) Burke, Katja 16                 4) Kunow, Ashley M 17             
                  28.26       57.45 (29.19)     1:26.30 (28.85)     1:54.08 (27.78)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:03.58    2:07.62         40  
     1) Hartigan, Colleen G 15          2) Lynch, Amanda B 17             
     3) Stein, Jamie Ann 17             4) Burke, Katja 16                
                  33.29     1:09.19 (35.90)     1:39.29 (30.10)     2:07.62 (28.33)
  2 Condors-MR  'A'                             2:33.38    2:30.92         34  
     1) Bernstein, Olive E 15           2) Ciliberti, Emily E 15          
     3) Stern, Elizabeth A 15           4) Mungroo, Steph R 15            
                  36.93     1:22.37 (45.44)     1:59.11 (36.74)     2:30.92 (31.81)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                31.12      30.84         20  
  2 Claiborne, Jr., Ke   9 Bcny-MR                35.00      33.50         17  
  3 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR                34.30      33.71         16  
  4 Paruvangada, Bo      9 COND-MR                33.26      34.35         15  
  5 Daly, Michael C     10 COND-MR                37.53      34.49         14  
  6 Lewis, Zach J       10 COND-MR                36.31      35.49         13  
  7 Flynn, Sean P       10 SSL-MR                 35.31      35.86         12  
  8 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR                40.17      36.05         11  
  9 Luscher, Alex S     10 SSL-MR                 37.12      36.49          9  
 10 Lawson, Ryan F      10 COND-MR                34.32      36.57          7  
 11 Doherty, Sean P     10 COND-MR                38.51      36.90          6  
 12 Scanlon, Jack T      9 SSL-MR                 40.71      36.97          5  
 13 Dwyer, Michael C     7 COND-MR                45.86      39.36          4  
 14 Stolarski, Andrew    9 COND-MR                39.78      39.66          3  
 15 Caamano, Ray J      10 SSL-MR                 39.35      39.73          2  
 16 Chamak, Josh M      10 COND-MR                46.20      40.11          1  
 17 McGovern, Aidan J    9 COND-MR                43.90      41.22        
 18 Crimi, Patrick C     8 COND-MR                45.17      41.58        
 19 Orlando, Louis A     9 COND-MR                45.53      41.76        
 20 Garcia, Harrison C  10 COND-MR                50.50      41.80        
 21 Velasquez, Daniel    8 COND-MR                44.25      41.84        
 22 Kudlinski, Michael  10 SSL-MR                 42.23      41.96        
 23 Bialik, Richie G    10 COND-MR                43.73      41.98        
 24 Caamano, A.J. A      8 SSL-MR                 43.80      42.35        
 25 Suponitskiy, James   8 COND-MR                46.00      42.91        
 26 Paseltiner, Benjam   9 COND-MR                52.92      44.55        
 27 O'Loughlin, Devon   10 COND-MR                41.65      44.73        
 28 Johnson, Anthony     8 SSL-MR                 43.19      46.17        
 29 Fan, Timmy Z        10 COND-MR                46.71      46.39        
 30 Dale, Robert T       9 SSL-MR                 56.51      47.94        
 31 Costa, Chris M      10 SSL-MR                 48.94      48.00        
 32 Zarmakoupis, Dimit   7 Bcny-MR                46.00      48.87        
 33 Salimi, Ibrahim W    8 COND-MR                51.04      50.78        
 33 Reiss, Peyton H     10 COND-MR                53.78      50.78        
 35 Newmeyer, Jared      7 SSL-MR               1:02.81      52.51        
 36 Shachar, Avi E       9 COND-MR                50.83      55.77        
 37 Luscher, Eric D      7 SSL-MR               1:02.18      56.59        
 -- Lin, Thomas          9 Bcny-MR                30.80         DQ        
      False start
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              1:11.86    1:09.80         20  
                  33.26     1:09.80 (36.54)                                        
  2 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:15.73    1:13.15         17  
                  34.66     1:13.15 (38.49)                                        
  3 Paruvangada, Bo      9 COND-MR              1:16.83    1:17.90         16  
                  36.33     1:17.90 (41.57)                                        
  4 Stolarski, Andrew    9 COND-MR              1:30.60    1:19.44         15  
                  38.72     1:19.44 (40.72)                                        
  5 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR              1:28.55    1:19.78         14  
                  39.21     1:19.78 (40.57)                                        
  6 Lawson, Ryan F      10 COND-MR              1:18.27    1:22.05         13  
                  39.46     1:22.05 (42.59)                                        
  7 Scanlon, Jack T      9 SSL-MR               1:24.36    1:22.36         12  
                  40.26     1:22.36 (42.10)                                        
  8 Lewis, Zach J       10 COND-MR              1:22.83    1:23.41         11  
                  37.33     1:23.41 (46.08)                                        
  9 Kudlinski, Michael  10 SSL-MR               1:33.10    1:28.73          9  
 10 McGovern, Aidan J    9 COND-MR              1:42.18    1:29.31          7  
                  42.55     1:29.31 (46.76)                                        
 11 Simon, Jack R       10 SSL-MR               1:25.44    1:29.88          6  
                  41.43     1:29.88 (48.45)                                        
 12 Garcia, Harrison C  10 COND-MR              1:38.92    1:30.10          5  
                  43.38     1:30.10 (46.72)                                        
 13 Cicalese, Vincent   10 SSL-MR               1:32.98    1:30.69          4  
                  42.81     1:30.69 (47.88)                                        
 14 Bialik, Richie G    10 COND-MR              1:36.62    1:34.58          3  
                  45.12     1:34.58 (49.46)                                        
 15 Melcer, Kevin P      9 COND-MR              1:50.00    1:37.88          2  
                  46.34     1:37.88 (51.54)                                        
 16 Dwyer, Michael C     7 COND-MR              1:45.00    1:38.32          1  
 17 O'Loughlin, Devon   10 COND-MR              1:31.62    1:40.78        
                  48.08     1:40.78 (52.70)                                        
 18 Orlando, Louis A     9 COND-MR              1:46.00    1:45.55        
                  48.59     1:45.55 (56.96)                                        
 19 Reiss, Peyton H     10 COND-MR              1:58.22    1:45.68        
                  49.90     1:45.68 (55.78)                                        
 20 Velasquez, Daniel    8 COND-MR              1:45.93    1:45.78        
                  47.43     1:45.78 (58.35)                                        
 21 Fan, Timmy Z        10 COND-MR              1:47.12    1:52.84        
                  51.56   1:52.84 (1:01.28)                                        
 22 Johnson, Anthony     8 SSL-MR               2:09.18    1:53.15        
                  46.60   1:53.15 (1:06.55)                                        
 23 Newmeyer, Jared      7 SSL-MR               2:05.30    1:56.70        
                  52.82   1:56.70 (1:03.88)                                        
 24 Luscher, Eric D      7 SSL-MR               2:02.66    2:06.83        
 25 Costa, Chris M      10 SSL-MR               1:58.18    2:06.91        
                  55.03   2:06.91 (1:11.88)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Thomas          9 Bcny-MR                33.00      35.03         20  
  2 Claiborne, Jr., Ke   9 Bcny-MR                39.00      37.75         17  
  3 Luscher, Alex S     10 SSL-MR                 37.41      40.61         16  
  4 Lawson, Ryan F      10 COND-MR                43.20      42.22         15  
  5 Scanlon, Jack T      9 SSL-MR                 43.51      43.22         14  
  6 Crimi, Christopher  10 COND-MR                46.06      43.60         13  
  7 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR                45.92      43.87         12  
  8 Kudlinski, Michael  10 SSL-MR                 44.01      44.70         11  
  9 Cicalese, Vincent   10 SSL-MR                 45.96      45.87          9  
 10 Chamak, Josh M      10 COND-MR                53.12      47.56          7  
 11 O'Loughlin, Devon   10 COND-MR                45.21      48.93          6  
 12 Simon, Jack R       10 SSL-MR                 47.66      49.63          5  
 13 Costa, Chris M      10 SSL-MR                 54.62      50.01          4  
 14 Orlando, Louis A     9 COND-MR                51.41      50.22          3  
 15 Suponitskiy, James   8 COND-MR                52.00      50.78          2  
 16 Fan, Timmy Z        10 COND-MR                52.49      51.10          1  
 17 Garcia, Harrison C  10 COND-MR                49.81      51.45        
 18 Paseltiner, Benjam   9 COND-MR                59.57      51.81        
 19 Zarmakoupis, Dimit   7 Bcny-MR                57.00      52.34        
 20 Reiss, Peyton H     10 COND-MR              1:01.22      54.16        
 21 McGovern, Aidan J    9 COND-MR                54.17      54.55        
 22 Bialik, Richie G    10 COND-MR                51.80      54.74        
 23 Dale, Robert T       9 SSL-MR                 57.84      56.37        
 24 Newmeyer, Jared      7 SSL-MR                 56.85      57.47        
 25 Shachar, Avi E       9 COND-MR              1:01.18    1:02.62        
 26 Luscher, Eric D      7 SSL-MR                 58.19    1:05.20        
 -- Caamano, A.J. A      8 SSL-MR                 54.46         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Lewis, Zach J       10 COND-MR                48.30         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Crimi, Patrick C     8 COND-MR                55.77         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Johnson, Anthony     8 SSL-MR                 45.18         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:28.97    1:20.39         20  
                  39.17     1:20.39 (41.22)                                        
  2 Paruvangada, Bo      9 COND-MR              1:26.76    1:22.49         17  
                  40.17     1:22.49 (42.32)                                        
  3 Daly, Michael C     10 COND-MR              1:39.57    1:27.88         16  
                  42.55     1:27.88 (45.33)                                        
  4 Luscher, Alex S     10 SSL-MR               1:28.61    1:29.03         15  
                  42.94     1:29.03 (46.09)                                        
  5 Lawson, Ryan F      10 COND-MR              1:32.84    1:30.00         14  
                  43.90     1:30.00 (46.10)                                        
  6 Stolarski, Andrew    9 COND-MR              1:49.90    1:31.41         13  
                  44.91     1:31.41 (46.50)                                        
  7 Flynn, Sean P       10 SSL-MR               1:28.48    1:34.22         12  
  8 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR              1:40.41    1:34.33         11  
                1:34.47         1:34.33 ( )                                        
  9 Kudlinski, Michael  10 SSL-MR               1:40.41    1:37.03          9  
                  48.43     1:37.03 (48.60)                                        
 10 O'Loughlin, Devon   10 COND-MR              1:42.36    1:39.32          7  
                  48.64     1:39.32 (50.68)                                        
 11 Garcia, Harrison C  10 COND-MR              1:52.00    1:48.65          6  
                  53.68     1:48.65 (54.97)                                        
 12 Velasquez, Daniel    8 COND-MR              1:59.64    1:49.14          5  
 13 Fan, Timmy Z        10 COND-MR              1:50.20    1:50.56          4  
                  53.55     1:50.56 (57.01)                                        
 14 Costa, Chris M      10 SSL-MR               2:03.22    1:51.57          3  
                  51.21   1:51.57 (1:00.36)                                        
 15 Simon, Jack R       10 SSL-MR               1:42.24    1:55.32          2  
 16 Bialik, Richie G    10 COND-MR              1:49.12    2:02.19          1  
 17 Newmeyer, Jared      7 SSL-MR               2:10.23    2:06.44        
                  58.94   2:06.44 (1:07.50)                                        
 18 Luscher, Eric D      7 SSL-MR               1:51.61    2:13.71        
                1:05.40   2:13.71 (1:08.31)                                        
 19 Johnson, Anthony     8 SSL-MR               2:06.19    2:30.06        
                1:09.60   2:30.06 (1:20.46)                                        
 -- Cicalese, Vincent   10 SSL-MR               1:39.79         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.48          DQ (50.72)                                        
 -- Reiss, Peyton H     10 COND-MR              2:00.00         DQ        
      No touch at turn
                  58.38        DQ (1:04.65)                                        
 -- McGovern, Aidan J    9 COND-MR              1:55.00         DQ        
                  54.58          DQ (55.92)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simon, Jack R       10 SSL-MR                 46.01      44.85         20  
  2 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                42.84      45.33         17  
  3 Stolarski, Andrew    9 COND-MR                50.31      47.96         16  
  4 Daly, Michael C     10 COND-MR                56.65      48.57         15  
  5 Scanlon, Jack T      9 SSL-MR                 50.73      50.60         14  
  6 Luscher, Alex S     10 SSL-MR                 50.05      50.79         13  
  7 Dwyer, Michael C     7 COND-MR              1:01.50      50.87         12  
  8 Lewis, Zach J       10 COND-MR                55.91      51.40         11  
  9 Garcia, Harrison C  10 COND-MR              1:00.71      57.70          9  
 10 O'Loughlin, Devon   10 COND-MR              1:11.09    1:04.17          7  
 11 Costa, Chris M      10 SSL-MR               1:01.84    1:07.31          6  
 -- Melcer, Kevin P      9 COND-MR                58.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McGovern, Aidan J    9 COND-MR              1:11.04         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Orlando, Louis A     9 COND-MR              1:06.09         DQ        
      Alternating Kick
 -- Luscher, Eric D      7 SSL-MR               1:18.19         DQ        
      Alternating Kick
 -- Newmeyer, Jared      7 SSL-MR               1:17.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kudlinski, Michael  10 SSL-MR               1:03.81         DQ        
      Scissors kick
 -- Flynn, Sean P       10 SSL-MR                 44.55         DQ        
      One hand touch
 -- Johnson, Anthony     8 SSL-MR               1:06.81         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              1:33.35    1:36.51         20  
                  11.62   1:36.51 (1:24.89)                                        
  2 Simon, Jack R       10 SSL-MR               1:36.57    1:39.24         17  
                  11.28   1:39.24 (1:27.96)                                        
  3 Caamano, Ray J      10 SSL-MR               1:41.40    1:39.81         16  
                  47.27     1:39.81 (52.54)                                        
  4 Flynn, Sean P       10 SSL-MR               1:37.15    1:40.09         15  
                  46.93     1:40.09 (53.16)                                        
  5 Paruvangada, Bo      9 COND-MR              1:41.36    1:42.25         14  
                  49.73     1:42.25 (52.52)                                        
  6 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:46.42    1:42.95         13  
                  51.04     1:42.95 (51.91)                                        
  7 Daly, Michael C     10 COND-MR              2:01.30    1:42.99         12  
                  48.98     1:42.99 (54.01)                                        
  8 Crimi, Christopher  10 COND-MR              2:01.91    1:47.06         11  
                  51.01     1:47.06 (56.05)                                        
  9 Stolarski, Andrew    9 COND-MR              2:17.58    1:48.10          9  
                  50.40     1:48.10 (57.70)                                        
 10 Luscher, Alex S     10 SSL-MR               1:45.38    1:48.95          7  
                  51.27     1:48.95 (57.68)                                        
 11 Dwyer, Michael C     7 COND-MR              1:57.00    1:54.52          6  
                  52.34   1:54.52 (1:02.18)                                        
 12 Cicalese, Vincent   10 SSL-MR               2:03.23    2:00.03          5  
                  58.27   2:00.03 (1:01.76)                                        
 13 Doherty, Sean P     10 COND-MR              2:01.86    2:00.72          4  
                  59.20   2:00.72 (1:01.52)                                        
 14 Dale, Robert T       9 SSL-MR               2:01.47    2:06.00          3  
                  58.42   2:06.00 (1:07.58)                                        
 15 Salimi, Ibrahim W    8 COND-MR              2:45.55    2:30.24          2  
                1:11.42   2:30.24 (1:18.82)                                        
 -- Velasquez, Daniel    8 COND-MR              2:15.55         DQ        
      One hand touch
                1:04.11        DQ (1:20.85)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo      9 COND-MR                35.87      35.58         20  
  2 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                37.97      38.48         17  
  3 Lawson, Ryan F      10 COND-MR                44.71      38.83         16  
  4 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR                41.20      38.87         15  
  5 Daly, Michael C     10 COND-MR                50.33      39.37         14  
  6 Lewis, Zach J       10 COND-MR                44.66      42.70         13  
  7 Luscher, Alex S     10 SSL-MR                 40.85      43.22         12  
  8 Scanlon, Jack T      9 SSL-MR                 44.04      43.31         11  
  9 Melcer, Kevin P      9 COND-MR                57.00      50.91          9  
 10 Dwyer, Michael C     7 COND-MR              1:07.97      52.05          7  
 11 Cicalese, Vincent   10 SSL-MR                 53.69      54.31          6  
 12 Reiss, Peyton H     10 COND-MR                57.00      56.25          5  
 13 Bialik, Richie G    10 COND-MR              1:03.00      59.80          4  
 14 Velasquez, Daniel    8 COND-MR                55.55    1:04.78          3  
 15 Fan, Timmy Z        10 COND-MR              1:11.43    1:08.48          2  
 -- Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR                44.56         DQ        
      False start
 -- Orlando, Louis A     9 COND-MR              1:08.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Flynn, Sean P       10 SSL-MR                 45.08         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Thomas          9 Bcny-MR              1:14.00    1:17.52         20  
                  34.09     1:17.52 (43.43)                                        
  2 Paruvangada, Bo      9 COND-MR              1:35.06    1:22.76         17  
                  36.03     1:22.76 (46.73)                                        
  3 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              1:20.98    1:23.36         16  
                  40.25     1:23.36 (43.11)                                        
  4 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:27.56    1:25.35         15  
                  40.35     1:25.35 (45.00)                                        
  5 Daly, Michael C     10 COND-MR              1:41.10    1:26.27         14  
                  11.33   1:26.27 (1:14.94)                                        
  6 Lawson, Ryan F      10 COND-MR              1:28.15    1:30.02         13  
                  41.90     1:30.02 (48.12)                                        
  7 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR              1:32.69    1:30.31         12  
                  43.11     1:30.31 (47.20)                                        
  8 Scanlon, Jack T      9 SSL-MR               1:31.50    1:31.07         11  
                  41.38     1:31.07 (49.69)                                        
  9 Flynn, Sean P       10 SSL-MR               1:27.87    1:31.22          9  
                  43.15     1:31.22 (48.07)                                        
 10 Lewis, Zach J       10 COND-MR              1:40.00    1:32.55          7  
                  42.48     1:32.55 (50.07)                                        
 11 Caamano, Ray J      10 SSL-MR               1:39.11    1:33.66          6  
                  44.45     1:33.66 (49.21)                                        
 12 Crimi, Christopher  10 COND-MR              1:40.00    1:34.52          5  
                  44.96     1:34.52 (49.56)                                        
 13 Simon, Jack R       10 SSL-MR               1:36.45    1:36.44          4  
                  46.71     1:36.44 (49.73)                                        
 14 Stolarski, Andrew    9 COND-MR              1:41.95    1:36.77          3  
                  45.86     1:36.77 (50.91)                                        
 15 Doherty, Sean P     10 COND-MR              1:42.62    1:37.47          2  
                  45.32     1:37.47 (52.15)                                        
 16 Suponitskiy, James   8 COND-MR              1:55.00    1:41.49          1  
                  48.18     1:41.49 (53.31)                                        
 17 Cicalese, Vincent   10 SSL-MR               1:43.24    1:41.73        
                  47.28     1:41.73 (54.45)                                        
 18 Dwyer, Michael C     7 COND-MR              2:02.00    1:42.69        
                  48.79     1:42.69 (53.90)                                        
 19 Garcia, Harrison C  10 COND-MR              1:55.29    1:43.19        
                  47.36     1:43.19 (55.83)                                        
 20 Chamak, Josh M      10 COND-MR              1:55.00    1:44.10        
                  47.01     1:44.10 (57.09)                                        
 21 Crimi, Patrick C     8 COND-MR              2:15.17    1:52.40        
                  57.75     1:52.40 (54.65)                                        
 22 Paseltiner, Benjam   9 COND-MR              2:00.00    1:52.87        
                  50.63   1:52.87 (1:02.24)                                        
 23 Orlando, Louis A     9 COND-MR              1:55.00    1:53.05        
                  51.10   1:53.05 (1:01.95)                                        
 24 O'Loughlin, Devon   10 COND-MR              1:53.00    1:56.29        
                  51.32   1:56.29 (1:04.97)                                        
 25 McGovern, Aidan J    9 COND-MR              2:14.31    1:56.98        
                  58.16     1:56.98 (58.82)                                        
 26 Bialik, Richie G    10 COND-MR              2:05.11    1:58.16        
                  50.64   1:58.16 (1:07.52)                                        
 27 Fan, Timmy Z        10 COND-MR              1:52.00    1:59.46        
                  54.40   1:59.46 (1:05.06)                                        
 28 Costa, Chris M      10 SSL-MR               2:10.96    2:00.76        
                  56.29   2:00.76 (1:04.47)                                        
 29 Caamano, A.J. A      8 SSL-MR               1:49.16    2:02.13        
 30 Velasquez, Daniel    8 COND-MR              2:10.00    2:03.81        
                  56.08   2:03.81 (1:07.73)                                        
 31 Reiss, Peyton H     10 COND-MR              2:02.00    2:04.65        
                  11.65   2:04.65 (1:53.00)                                        
 32 Salimi, Ibrahim W    8 COND-MR              3:00.00    2:06.34        
                  59.58   2:06.34 (1:06.76)                                        
 33 Shachar, Avi E       9 COND-MR              2:15.00    2:09.96        
                1:00.75   2:09.96 (1:09.21)                                        
 -- Kudlinski, Michael  10 SSL-MR               1:43.18         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  49.38          DQ (58.87)                                        
 -- Newmeyer, Jared      7 SSL-MR               2:10.16         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Luscher, Eric D      7 SSL-MR               2:10.61         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                1:06.81        DQ (1:09.02)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:18.60    2:24.57         40  
     1) Scanlon, Jack T 9               2) Simon, Jack R 10               
     3) Flynn, Sean P 10                4) Luscher, Alex S 10             
                  37.23     1:15.42 (38.19)     1:49.97 (34.55)     2:24.57 (34.60)
  2 Condors-MR  'B'                             2:32.13    2:27.86         34  
     1) Daly, Michael C 10              2) Stolarski, Andrew K 9          
     3) Garcia, Harrison C 10           4) Lewis, Zach J 10               
                  34.17     1:16.29 (42.12)     1:52.72 (36.43)     2:27.86 (35.14)
  3 Condors-MR  'C'                             2:49.45    2:59.26         32  
     1) O'Loughlin, Devon J 10          2) McGovern, Aidan J 9            
     3) Bialik, Richie G 10             4) Reiss, Peyton H 10             
                  44.83     1:32.34 (47.51)     2:11.88 (39.54)     2:59.26 (47.38)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    3:02.93         30  
     1) Johnson, Anthony 8              2) Cicalese, Vincent J 10         
     3) Costa, Chris M 10               4) Kudlinski, Michael 10          
                  48.04     1:29.10 (41.06)     2:24.94 (55.84)     3:02.93 (37.99)
  5 Condors-MR  'D'                             3:02.35    3:06.29         28  
     1) Orlando, Louis A 9              2) Fan, Timmy Z 10                
     3) Melcer, Kevin P 9               4) Velasquez, Daniel N 8          
                  47.45     1:38.21 (50.76)     2:23.81 (45.60)     3:06.29 (42.48)
 -- Condors-MR  'A'                             2:13.00         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Paruvangada, Bo 9               2) Lawson, Ryan F 10              
     3) Behbehani, Tirdod 10            4) Andjelic, Lazar 10             
                  32.52     1:08.03 (35.51)     1:42.42 (34.39)          DQ (31.69)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'B'                             2:49.78    2:31.96         40  
     1) Doherty, Sean P 10              2) Dwyer, Jimmy C 9               
     3) Lewis, Zach J 10                4) Daly, Michael C 10             
                  37.35     1:23.87 (46.52)     1:58.92 (35.05)     2:31.96 (33.04)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:41.55    2:43.20         34  
     1) Luscher, Alex S 10              2) Simon, Jack R 10               
     3) Scanlon, Jack T 9               4) Flynn, Sean P 10               
                  40.97     1:25.90 (44.93)     2:08.00 (42.10)     2:43.20 (35.20)
  3 Condors-MR  'A'                             2:29.52    2:44.20         32  
     1) Andjelic, Lazar 10              2) Lawson, Ryan F 10              
     3) Paruvangada, Bo 9               4) Behbehani, Tirdod 10           
  4 Condors-MR  'C'                             3:12.49    3:06.51         30  
     1) O'Loughlin, Devon J 10          2) Stolarski, Andrew K 9          
     3) Chamak, Josh M 10               4) Crimi, Christopher P 10        
                  47.63     1:40.13 (52.50)     2:34.19 (54.06)     3:06.51 (32.32)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   3:07.51    3:11.92         28  
     1) Kudlinski, Michael 10           2) Caamano, Ray J 10              
     3) Cicalese, Vincent J 10          4) Johnson, Anthony 8             
                  45.89     1:31.31 (45.42)     2:24.21 (52.90)     3:11.92 (47.71)
  6 Condors-MR  'D'                             3:38.21    3:19.32         26  
     1) Garcia, Harrison C 10           2) Dwyer, Michael C 7             
     3) Bialik, Richie G 10             4) McGovern, Aidan J 9            
                  48.46     1:40.87 (52.41)   2:41.29 (1:00.42)     3:19.32 (38.03)
  7 Condors-MR  'F'                             4:00.66    3:46.12         24  
     1) Salimi, Ibrahim W 8             2) Paseltiner, Benjamin G 9       
     3) Fan, Timmy Z 10                 4) Suponitskiy, James P 8         
                1:04.78     1:56.80 (52.02)   3:09.40 (1:12.60)     3:46.12 (36.72)
 -- Condors-MR  'E'                             3:50.93         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Velasquez, Daniel N 8           2) Orlando, Louis A 9             
     3) Shachar, Avi E 9                4) Crimi, Patrick C 8             
                  50.03   1:53.62 (1:03.59)   3:14.31 (1:20.69)          DQ (37.76)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'C'                        NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Luscher, Eric D 7               2) Dale, Robert T 9               
     3) Caamano, A.J. A 8               4) Newmeyer, Jared 7              
                1:05.90     2:05.78 (59.88)     3:04.60 (58.82)          DQ (50.05)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR                27.91      28.49         20  
  2 Ho, Timothy         11 Bcny-MR                28.10      28.55         17  
  3 Salazar, Matthew A  12 Bcny-MR                29.00      29.06         16  
  4 Lupinski, Nick      11 SSL-MR                 30.90      30.93         15  
  5 Weng, Denis s       12 Bcny-MR                30.00      31.06         14  
  6 Riskin, Johny       12 SSL-MR                 32.12      31.44         13  
  7 Chen, Mingkai       12 Bcny-MR                31.00      32.09         12  
  8 Jaquez, Dessaniel   11 COND-MR                33.91      32.74         10  
  8 Liddy, Daniel R     12 SSL-MR                 39.06      32.74         10  
 10 Spears, Michael L   12 COND-MR                35.52      33.07          7  
 11 Aronstein, Justin   12 SSL-MR                 38.05      34.69          6  
 12 Karen, Jason C      11 SSL-MR                 37.11      34.87          5  
 13 Schatz, Harry S     12 COND-MR                40.86      38.75          4  
 14 Furey, Michael T    12 COND-MR                42.96      40.47          3  
 15 Fernandez, Mikey F  12 SSL-MR                 40.87      41.69          2  
 16 Medina, Brandon C   11 COND-MR                42.02      43.59          1  
 17 Chen, Sam Z         11 COND-MR                43.94      43.79        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              1:03.83    1:01.99        
                  29.29     1:01.99 (32.70)                                        
  2 Gu, Kevin           11 SSL-MR               1:05.15    1:05.53        
                  30.47     1:05.53 (35.06)                                        
  3 Nam, Bohyun D       12 COND-MR              1:21.37    1:07.20        
                  31.95     1:07.20 (35.25)                                        
  4 Lupinski, Nick      11 SSL-MR               1:09.69    1:09.02        
                  32.91     1:09.02 (36.11)                                        
  5 Bryan, Tyler W      12 SSL-MR               1:14.06    1:09.36        
                  32.76     1:09.36 (36.60)                                        
  6 Southren, Joshua P  11 SSL-MR               1:22.16    1:11.91        
                  34.05     1:11.91 (37.86)                                        
  7 Ranieri, Carl A     12 COND-MR              1:12.22    1:12.42        
                  35.32     1:12.42 (37.10)                                        
  8 Jaquez, Dessaniel   11 COND-MR              1:13.77    1:13.27        
                  34.84     1:13.27 (38.43)                                        
  9 Riskin, Johny       12 SSL-MR               1:11.00    1:13.46        
 10 Assad, Thomas A     12 SSL-MR               1:10.87    1:13.86        
                  35.34     1:13.86 (38.52)                                        
 11 Spears, Michael L   12 COND-MR              1:23.28    1:14.52        
                  34.66     1:14.52 (39.86)                                        
 12 Kohler, Daniel P    11 COND-MR              1:24.64    1:17.19        
                  35.69     1:17.19 (41.50)                                        
 13 Repnikov, Anton     12 COND-MR              1:25.32    1:18.53        
                  36.99     1:18.53 (41.54)                                        
 14 Aronstein, Justin   12 SSL-MR               1:30.92    1:23.04        
                  37.61     1:23.04 (45.43)                                        
 15 Kunow, Zachary      11 SSL-MR               1:25.61    1:24.52        
                  40.27     1:24.52 (44.25)                                        
 16 Witko, Mason L      12 COND-MR              1:31.68    1:26.36        
                  42.01     1:26.36 (44.35)                                        
 17 Schatz, Harry S     12 COND-MR              1:31.61    1:27.01        
                  40.50     1:27.01 (46.51)                                        
 18 Conway, Richie F    12 COND-MR              1:30.70    1:29.92        
                  39.98     1:29.92 (49.94)                                        
 19 Furey, Michael T    12 COND-MR              1:39.65    1:34.24        
                  44.51     1:34.24 (49.73)                                        
 20 Medina, Brandon C   11 COND-MR              1:46.00    1:35.14        
                  44.74     1:35.14 (50.40)                                        
 21 Chen, Sam Z         11 COND-MR              1:33.35    1:35.67        
                  45.85     1:35.67 (49.82)                                        
 22 Fernandez, Mikey F  12 SSL-MR               1:38.93    1:44.75        
                  48.86     1:44.75 (55.89)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                28.29      29.56         20  
  2 Ho, Timothy         11 Bcny-MR                30.99      32.83         17  
  3 Gu, Kevin           11 SSL-MR                 33.34      33.21         16  
  4 Salazar, Matthew A  12 Bcny-MR                32.00      33.72         15  
  5 Nam, Bohyun D       12 COND-MR                41.87      35.21         14  
  6 Ranieri, Carl A     12 COND-MR                36.28      36.50         13  
  7 Liddy, Daniel R     12 SSL-MR                 49.17      37.90         12  
  8 Southren, Joshua P  11 SSL-MR                 42.01      38.59         11  
  9 Riskin, Johny       12 SSL-MR                 39.09      39.25          8  
  9 Assad, Thomas A     12 SSL-MR                 37.36      39.25          8  
 11 Karen, Jason C      11 SSL-MR                 42.52      40.26          6  
 12 Repnikov, Anton     12 COND-MR                43.83      41.26          5  
 13 Witko, Mason L      12 COND-MR                47.88      43.46          4  
 14 Aronstein, Justin   12 SSL-MR                 46.80      43.83          3  
 15 Kohler, Daniel P    11 COND-MR                46.10      43.96          2  
 16 Schatz, Harry S     12 COND-MR                47.31      46.11          1  
 17 Fernandez, Mikey F  12 SSL-MR                 47.94      46.49        
 18 Chen, Sam Z         11 COND-MR                45.36      48.26        
 19 Furey, Michael T    12 COND-MR                49.31      48.82        
 20 Conway, Richie F    12 COND-MR                50.09      49.65        
 21 Medina, Brandon C   11 COND-MR                50.25      50.99        
 -- Kunow, Zachary      11 SSL-MR                 44.76         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:02.18    1:05.81        
                  31.43     1:05.81 (34.38)                                        
  2 Gu, Kevin           11 SSL-MR               1:09.50    1:10.76        
                  34.46     1:10.76 (36.30)                                        
  3 Nam, Bohyun D       12 COND-MR              1:32.07    1:16.21        
                1:18.43         1:16.21 ( )                                        
  4 Bryan, Tyler W      12 SSL-MR               1:26.31    1:20.45        
                  39.13     1:20.45 (41.32)                                        
  5 Assad, Thomas A     12 SSL-MR               1:20.06    1:22.21        
                  41.32     1:22.21 (40.89)                                        
  6 Jaquez, Dessaniel   11 COND-MR              1:24.37    1:22.78        
                  40.72     1:22.78 (42.06)                                        
  7 Riskin, Johny       12 SSL-MR               1:21.72    1:22.97        
  8 Karen, Jason C      11 SSL-MR               1:34.30    1:29.18        
                  41.93     1:29.18 (47.25)                                        
  9 Repnikov, Anton     12 COND-MR              1:35.95    1:30.50        
                  44.10     1:30.50 (46.40)                                        
 10 Aronstein, Justin   12 SSL-MR               1:37.10    1:34.76        
                  44.07     1:34.76 (50.69)                                        
 11 Witko, Mason L      12 COND-MR              1:40.80    1:35.85        
 12 Schatz, Harry S     12 COND-MR              1:41.07    1:36.36        
                  47.11     1:36.36 (49.25)                                        
 13 Kohler, Daniel P    11 COND-MR              1:38.17    1:36.66        
                  46.18     1:36.66 (50.48)                                        
 14 Furey, Michael T    12 COND-MR              1:44.09    1:43.48        
                  49.85     1:43.48 (53.63)                                        
 15 Conway, Richie F    12 COND-MR              1:45.00    1:43.85        
 16 Chen, Sam Z         11 COND-MR              1:42.00    1:44.07        
                  50.73     1:44.07 (53.34)                                        
 17 Medina, Brandon C   11 COND-MR              1:51.00    1:49.08        
 18 Fernandez, Mikey F  12 SSL-MR               1:45.92    1:59.52        
                  57.74   1:59.52 (1:01.78)                                        
 -- Spears, Michael L   12 COND-MR              1:33.46         DQ        
      No touch at turn
                  42.63          DQ (45.67)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                31.20      33.06        
  2 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR                38.23      37.21        
  3 Southren, Joshua P  11 SSL-MR                 42.46      40.07        
  4 Repnikov, Anton     12 COND-MR                43.08      41.33        
  5 Lupinski, Nick      11 SSL-MR                 40.45      42.16        
  6 Karen, Jason C      11 SSL-MR                 47.36      44.79        
  7 Ranieri, Carl A     12 COND-MR                48.99      45.53        
  8 Riskin, Johny       12 SSL-MR                 48.62      47.12        
  9 Kunow, Zachary      11 SSL-MR                 45.23      47.88        
 10 Witko, Mason L      12 COND-MR                50.76      47.89        
 11 Furey, Michael T    12 COND-MR              1:02.72      55.41        
 12 Fernandez, Mikey F  12 SSL-MR                 54.83      55.77        
 -- Nam, Bohyun D       12 COND-MR                45.17         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:08.48    1:12.24         20  
                  34.02     1:12.24 (38.22)                                        
  2 Weng, Denis s       12 Bcny-MR              1:18.00    1:21.47         17  
                  37.74     1:21.47 (43.73)                                        
  3 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              1:21.90    1:22.54         16  
                  39.84     1:22.54 (42.70)                                        
  4 Nam, Bohyun D       12 COND-MR              1:35.00    1:23.11         15  
                  39.63     1:23.11 (43.48)                                        
  5 Gu, Kevin           11 SSL-MR               1:23.51    1:25.35         14  
                  40.78     1:25.35 (44.57)                                        
  6 Chen, Mingkai       12 Bcny-MR              1:32.00    1:25.57         13  
                  39.53     1:25.57 (46.04)                                        
  7 Lupinski, Nick      11 SSL-MR               1:26.38    1:28.30         12  
                  41.76     1:28.30 (46.54)                                        
  8 Ho, Timothy         11 Bcny-MR              1:24.00    1:29.60         11  
                  42.94     1:29.60 (46.66)                                        
  9 Southren, Joshua P  11 SSL-MR               1:35.01    1:32.97          9  
                  42.83     1:32.97 (50.14)                                        
 10 Repnikov, Anton     12 COND-MR              1:41.77    1:33.76          7  
                  43.88     1:33.76 (49.88)                                        
 11 Assad, Thomas A     12 SSL-MR               1:37.61    1:35.46          6  
                  45.61     1:35.46 (49.85)                                        
 12 Spears, Michael L   12 COND-MR              1:45.18    1:36.48          5  
                  45.55     1:36.48 (50.93)                                        
 13 Ranieri, Carl A     12 COND-MR              1:48.17    1:39.45          4  
                  46.94     1:39.45 (52.51)                                        
 14 Jaquez, Dessaniel   11 COND-MR              1:50.31    1:43.48          3  
                  48.20     1:43.48 (55.28)                                        
 15 Conway, Richie F    12 COND-MR              1:48.37    1:44.47          2  
                  50.21     1:44.47 (54.26)                                        
 16 Kohler, Daniel P    11 COND-MR              1:50.21    1:44.66          1  
                  47.83     1:44.66 (56.83)                                        
 17 Kunow, Zachary      11 SSL-MR               1:40.41    1:46.12        
                  51.67     1:46.12 (54.45)                                        
 18 Witko, Mason L      12 COND-MR              1:49.41    1:48.54        
 19 Fernandez, Mikey F  12 SSL-MR               2:12.32    2:13.00        
                1:01.01   2:13.00 (1:11.99)                                        
 -- Karen, Jason C      11 SSL-MR               1:39.47         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  45.54          DQ (51.80)                                        
 -- Liddy, Daniel R     12 SSL-MR               1:56.78         DQ        
      One hand touch
                  51.46        DQ (1:05.06)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                27.92      29.04        
  2 Gu, Kevin           11 SSL-MR                 34.01      34.05        
  3 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR                34.87      34.26        
  4 Jaquez, Dessaniel   11 COND-MR                35.87      36.18        
  5 Spears, Michael L   12 COND-MR                42.94      38.57        
  6 Bryan, Tyler W      12 SSL-MR                 36.67      38.68        
  7 Karen, Jason C      11 SSL-MR                 57.94      38.77        
  8 Lupinski, Nick      11 SSL-MR                 39.28      39.75        
  9 Ranieri, Carl A     12 COND-MR                37.73      40.17        
 10 Aronstein, Justin   12 SSL-MR                 49.94      40.97        
 11 Kohler, Daniel P    11 COND-MR                45.37      43.77        
 12 Schatz, Harry S     12 COND-MR                48.51      43.93        
 13 Assad, Thomas A     12 SSL-MR                 42.83      44.10        
 14 Kunow, Zachary      11 SSL-MR                 52.59      48.74        
 15 Chen, Sam Z         11 COND-MR                53.80      52.61        
 16 Medina, Brandon C   11 COND-MR                53.00      56.95        
 -- Southren, Joshua P  11 SSL-MR                    NT         DQ        
      False start
 -- Conway, Richie F    12 COND-MR                53.61         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:02.80    1:04.63         20  
                  30.23     1:04.63 (34.40)                                        
  2 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              1:13.27    1:12.23         17  
                  34.02     1:12.23 (38.21)                                        
  3 Ho, Timothy         11 Bcny-MR              1:09.00    1:12.28         16  
                  33.80     1:12.28 (38.48)                                        
  4 Gu, Kevin           11 SSL-MR               1:14.59    1:12.54         15  
                  33.07     1:12.54 (39.47)                                        
  5 Nam, Bohyun D       12 COND-MR              1:24.98    1:13.92         14  
                  33.86     1:13.92 (40.06)                                        
  6 Lupinski, Nick      11 SSL-MR               1:19.70    1:19.95         13  
                  38.78     1:19.95 (41.17)                                        
  7 Ranieri, Carl A     12 COND-MR              1:21.78    1:20.04         12  
                  36.24     1:20.04 (43.80)                                        
  8 Jaquez, Dessaniel   11 COND-MR              1:27.72    1:21.86         11  
                  10.41   1:21.86 (1:11.45)                                        
  9 Riskin, Johny       12 SSL-MR               1:26.50    1:22.25          9  
                  38.31     1:22.25 (43.94)                                        
 10 Assad, Thomas A     12 SSL-MR               1:21.91    1:22.37          7  
                  39.42     1:22.37 (42.95)                                        
 11 Spears, Michael L   12 COND-MR              1:30.39    1:22.84          6  
                  13.63   1:22.84 (1:09.21)                                        
 12 Repnikov, Anton     12 COND-MR              1:28.93    1:25.56          5  
                  40.05     1:25.56 (45.51)                                        
 13 Kohler, Daniel P    11 COND-MR              1:35.99    1:27.78          4  
                  41.91     1:27.78 (45.87)                                        
 14 Kunow, Zachary      11 SSL-MR               1:36.79    1:32.01          3  
                  44.44     1:32.01 (47.57)                                        
 15 Conway, Richie F    12 COND-MR              1:45.00    1:39.78          2  
                  49.33     1:39.78 (50.45)                                        
 16 Schatz, Harry S     12 COND-MR              1:47.92    1:43.69          1  
                  44.66     1:43.69 (59.03)                                        
 17 Furey, Michael T    12 COND-MR              1:54.78    1:43.97        
                  46.25     1:43.97 (57.72)                                        
 18 Chen, Sam Z         11 COND-MR              1:53.37    1:52.83        
                  51.17   1:52.83 (1:01.66)                                        
 -- Southren, Joshua P  11 SSL-MR               1:27.01         DQ        
      False start - Misc
                  35.70          DQ (44.44)                                        
 -- Aronstein, Justin   12 SSL-MR               1:43.16         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  37.32          DQ (53.05)                                        
 -- Witko, Mason L      12 COND-MR              1:41.73         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Medina, Brandon C   11 COND-MR              1:53.00         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.16          DQ (57.52)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:59.78    1:58.80        
     1) Andjelic, Nikola 12             2) Jaquez, Dessaniel 11           
     3) Ranieri, Carl A 12              4) Pallatta, E.R. R 12            
                  26.70       59.82 (33.12)     1:31.04 (31.22)     1:58.80 (27.76)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:01.30    2:03.46        
     1) Gu, Kevin 11                    2) Assad, Thomas A 12             
     3) Bryan, Tyler W 12               4) Lupinski, Nick 11              
                  30.44     1:00.80 (30.36)     1:32.32 (31.52)     2:03.46 (31.14)
  3 Condors-MR  'B'                             2:19.67    2:16.15        
     1) Nam, Bohyun D 12                2) Spears, Michael L 12           
     3) Kohler, Daniel P 11             4) Repnikov, Anton 12             
                  32.06     1:06.90 (34.84)     1:41.61 (34.71)     2:16.15 (34.54)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    2:19.05        
     1) Karen, Jason C 11               2) Southren, Joshua P 11          
     3) Liddy, Daniel R 12              4) Riskin, Johny 12               
                  35.22     1:08.57 (33.35)     1:46.19 (37.62)     2:19.05 (32.86)
  5 Condors-MR  'C'                             2:32.92    2:43.63        
     1) Conway, Richie F 12             2) Schatz, Harry S 12             
     3) Witko, Mason L 12               4) Medina, Brandon C 11           
                  39.68     1:19.59 (39.91)     2:00.52 (40.93)     2:43.63 (43.11)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:11.26    2:10.28         40  
     1) Ranieri, Carl A 12              2) Andjelic, Nikola 12            
     3) Jaquez, Dessaniel 11            4) Pallatta, E.R. R 12            
                  35.35     1:07.49 (32.14)     1:42.19 (34.70)     2:10.28 (28.09)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:22.53    2:24.23         34  
     1) Assad, Thomas A 12              2) Gu, Kevin 11                   
     3) Riskin, Johny 12                4) Lupinski, Nick 11              
                  37.32     1:15.32 (38.00)     1:53.41 (38.09)     2:24.23 (30.82)
  3 Condors-MR  'B'                             2:43.36    2:27.95         32  
     1) Nam, Bohyun D 12                2) Repnikov, Anton 12             
     3) Spears, Michael L 12            4) Kohler, Daniel P 11            
                  34.97     1:16.71 (41.74)     1:53.27 (36.56)     2:27.95 (34.68)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:41.98    2:43.19         30  
     1) Karen, Jason C 11               2) Southren, Joshua P 11          
     3) Liddy, Daniel R 12              4) Kunow, Zachary 11              
                  40.61     1:22.15 (41.54)     2:05.96 (43.81)     2:43.19 (37.23)
  5 Condors-MR  'C'                             3:03.41    3:06.81         28  
     1) Chen, Sam Z 11                  2) Conway, Richie F 12            
     3) Schatz, Harry S 12              4) Furey, Michael T 12            
                  47.14     1:37.45 (50.31)     2:26.13 (48.68)     3:06.81 (40.68)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Steven         14 SSL-MR                 24.89      26.26         20  
  2 Perez, Louis M      14 SSL-MR                 27.21      28.22         17  
  3 Martin, Ryan P      14 SSL-MR                 29.22      28.30         16  
  4 Vecchione, Anthony  14 SSL-MR                 29.17      28.31         15  
  5 Newmeyer, Daniel R  14 SSL-MR                 28.70      29.01         14  
  6 Cicalese, Matthew   14 SSL-MR                 29.70      30.60         13  
  7 Hecht, John D       13 COND-MR                30.97      30.88         12  
  8 Hodgens, Paul W     14 COND-MR                31.50      31.53         10  
  8 Capalbo, Joe T      14 SSL-MR                 30.30      31.53         10  
 10 Araujo, Peter       13 SSL-MR                 36.05      39.97          7  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Eric          14 Bcny-MR                53.00      52.45         20  
                  24.92       52.45 (27.53)                                        
  2 Jiang, David        14 Bcny-MR                54.00      53.76         17  
                  25.22       53.76 (28.54)                                        
  3 McKenna, Brendan    13 Bcny-MR                55.80      55.85         16  
                  26.63       55.85 (29.22)                                        
  4 Luk, Arnold B       13 Bcny-MR                56.00      56.50         15  
                  26.62       56.50 (29.88)                                        
  5 Bradnock, Reggie N  13 COND-MR              1:00.17      58.97         14  
                  28.33       58.97 (30.64)                                        
  6 Fullerton, Billy F  13 UNCON-MR               59.60      59.05         13  
                  28.42       59.05 (30.63)                                        
  7 Kan, Kevin          13 Bcny-MR              1:00.00      59.85         12  
  8 Kilduff, John J     13 COND-MR              1:03.81    1:00.66         11  
                  28.67     1:00.66 (31.99)                                        
  9 Martin, Ryan P      14 SSL-MR               1:03.75    1:01.62          9  
                  29.74     1:01.62 (31.88)                                        
 10 Perez, Louis M      14 SSL-MR               1:00.68    1:01.63          7  
                  28.67     1:01.63 (32.96)                                        
 11 Vecchione, Anthony  14 SSL-MR               1:04.01    1:02.40          6  
                  29.21     1:02.40 (33.19)                                        
 12 Newmeyer, Daniel R  14 SSL-MR               1:05.58    1:08.56          5  
                  31.00     1:08.56 (37.56)                                        
 13 Hodgens, Paul W     14 COND-MR              1:12.90    1:09.58          4  
                  32.92     1:09.58 (36.66)                                        
 14 Araujo, Peter       13 SSL-MR               1:23.37    1:23.18          3  
                  38.30     1:23.18 (44.88)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reggie N  13 COND-MR              1:09.44    1:07.76         20  
                  34.30     1:07.76 (33.46)                                        
  2 Kilduff, John J     13 COND-MR              1:10.31    1:07.93         17  
                  32.75     1:07.93 (35.18)                                        
  3 Kishinevskiy, Matt  13 COND-MR              1:12.29    1:09.04         16  
                  33.67     1:09.04 (35.37)                                        
  4 Fullerton, Billy F  13 UNCON-MR             1:09.34    1:10.39         15  
                  34.59     1:10.39 (35.80)                                        
  5 Vecchione, Anthony  14 SSL-MR               1:12.46    1:12.60         14  
                  34.86     1:12.60 (37.74)                                        
  6 Cicalese, Matthew   14 SSL-MR               1:14.50    1:13.28         13  
                  35.44     1:13.28 (37.84)                                        
  7 Perez, Louis M      14 SSL-MR               1:14.43    1:13.53         12  
                  34.63     1:13.53 (38.90)                                        
  8 Newmeyer, Daniel R  14 SSL-MR               1:19.04    1:17.66         11  
  9 Hecht, John D       13 COND-MR              1:20.33    1:21.36          9  
                  39.15     1:21.36 (42.21)                                        
 10 Hodgens, Paul W     14 COND-MR              1:24.58    1:24.66          7  
                  42.61     1:24.66 (42.05)                                        
 11 Capalbo, Joe T      14 SSL-MR               1:24.87    1:30.77          6  
 12 Araujo, Peter       13 SSL-MR               1:32.57    1:40.68          5  
                  47.20     1:40.68 (53.48)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Eric          14 Bcny-MR              2:10.00    2:11.39         20  
                  29.39     1:02.95 (33.56)     1:38.31 (35.36)     2:11.39 (33.08)
  2 McKenna, Brendan    13 Bcny-MR              2:19.00    2:22.29         17  
                  32.86     1:09.41 (36.55)     1:46.27 (36.86)     2:22.29 (36.02)
  3 Kilduff, John J     13 COND-MR              2:27.01    2:24.19         16  
                  33.79     1:10.58 (36.79)     1:49.03 (38.45)     2:24.19 (35.16)
  4 Bradnock, Reggie N  13 COND-MR              2:30.33    2:26.82         15  
                  33.80     1:10.32 (36.52)     1:48.84 (38.52)     2:26.82 (37.98)
  5 Kishinevskiy, Matt  13 COND-MR              2:35.00    2:29.60         14  
                  34.38     1:12.81 (38.43)     1:51.77 (38.96)     2:29.60 (37.83)
  6 Fullerton, Billy F  13 UNCON-MR             2:25.96    2:30.55         13  
                  34.53     1:14.19 (39.66)     1:53.34 (39.15)     2:30.55 (37.21)
  7 Cicalese, Matthew   14 SSL-MR               2:35.74    2:35.39         12  
                  37.00     1:15.68 (38.68)     1:55.94 (40.26)     2:35.39 (39.45)
  8 Perez, Louis M      14 SSL-MR               2:39.95    2:38.73         11  
                  37.94     1:17.87 (39.93)     1:57.98 (40.11)     2:38.73 (40.75)
  9 Newmeyer, Daniel R  14 SSL-MR               2:56.77    2:53.08          9  
 10 Hodgens, Paul W     14 COND-MR              3:08.51    3:03.08          7  
                  42.74     1:29.41 (46.67)     2:18.08 (48.67)     3:03.08 (45.00)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiang, David        14 Bcny-MR              1:05.00    1:05.66         20  
                  30.13     1:05.66 (35.53)                                        
  2 Luk, Arnold B       13 Bcny-MR              1:09.99    1:08.70         17  
                  31.91     1:08.70 (36.79)                                        
  3 Kan, Kevin          13 Bcny-MR              1:12.00    1:13.36         16  
                  34.28     1:13.36 (39.08)                                        
  4 Kishinevskiy, Matt  13 COND-MR              1:23.03    1:18.43         15  
                  36.88     1:18.43 (41.55)                                        
  5 Martin, Ryan P      14 SSL-MR               1:18.36    1:18.66         14  
                  37.46     1:18.66 (41.20)                                        
  6 Vecchione, Anthony  14 SSL-MR               1:21.59    1:20.60         13  
                  37.44     1:20.60 (43.16)                                        
  7 Fullerton, Billy F  13 UNCON-MR             1:26.59    1:22.59         12  
                  38.98     1:22.59 (43.61)                                        
  8 Kilduff, John J     13 COND-MR              1:29.80    1:22.87         11  
                  39.60     1:22.87 (43.27)                                        
  9 Cicalese, Matthew   14 SSL-MR               1:25.35    1:23.57          9  
                  40.56     1:23.57 (43.01)                                        
 10 Hodgens, Paul W     14 COND-MR              1:33.24    1:31.59          7  
                  43.45     1:31.59 (48.14)                                        
 -- Araujo, Peter       13 SSL-MR               1:42.32         DQ        
                  47.79          DQ (51.97)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reggie N  13 COND-MR              2:49.92    2:46.25         20  
  2 Kishinevskiy, Matt  13 COND-MR              2:56.00    2:50.50         17  
  3 Martin, Ryan P      14 SSL-MR               2:48.96    2:51.77         16  
  4 Kilduff, John J     13 COND-MR              3:20.87    3:01.35         15  
  5 Fullerton, Billy F  13 UNCON-MR             3:07.39    3:02.05         14  
  6 Cho, Steven         14 SSL-MR               2:43.52    3:05.24         13  
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Eric          14 Bcny-MR                58.00      59.56         20  
                  27.72       59.56 (31.84)                                        
  2 Kishinevskiy, Matt  13 COND-MR              1:19.31    1:04.85         17  
                  29.99     1:04.85 (34.86)                                        
  3 McKenna, Brendan    13 Bcny-MR              1:07.00    1:04.95         16  
                  30.36     1:04.95 (34.59)                                        
  4 Perez, Louis M      14 SSL-MR               1:05.25    1:07.50         15  
                  31.78     1:07.50 (35.72)                                        
  5 Bradnock, Reggie N  13 COND-MR              1:06.21    1:08.90         14  
                  31.18     1:08.90 (37.72)                                        
  6 Martin, Ryan P      14 SSL-MR               1:15.78    1:16.59         13  
                  34.95     1:16.59 (41.64)                                        
  7 Cicalese, Matthew   14 SSL-MR               1:15.45    1:18.83         12  
                  36.30     1:18.83 (42.53)                                        
  8 Vecchione, Anthony  14 SSL-MR               1:18.37    1:19.21         11  
                  35.71     1:19.21 (43.50)                                        
  9 Newmeyer, Daniel R  14 SSL-MR               1:25.74    1:31.45          9  
                  39.05     1:31.45 (52.40)                                        
 10 Araujo, Peter       13 SSL-MR               1:41.04    1:37.99          7  
                  44.31     1:37.99 (53.68)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reggie N  13 COND-MR              2:31.17    2:22.53         20  
                  31.02     1:08.71 (37.69)     1:47.46 (38.75)     2:22.53 (35.07)
  2 Kishinevskiy, Matt  13 COND-MR              2:35.87    2:24.94         17  
                  30.23     1:08.48 (38.25)     1:52.03 (43.55)     2:24.94 (32.91)
  3 Fullerton, Billy F  13 UNCON-MR             2:29.94    2:31.21         16  
                  34.37     1:13.32 (38.95)     1:59.54 (46.22)     2:31.21 (31.67)
  4 Martin, Ryan P      14 SSL-MR               2:35.36    2:31.73         15  
                  35.00     1:13.50 (38.50)     1:58.39 (44.89)     2:31.73 (33.34)
  5 Kilduff, John J     13 COND-MR              2:37.99    2:31.89         14  
                  33.95     1:10.77 (36.82)     1:58.24 (47.47)     2:31.89 (33.65)
  6 Vecchione, Anthony  14 SSL-MR               2:38.47    2:33.29         13  
                  33.99     1:13.80 (39.81)     1:58.71 (44.91)     2:33.29 (34.58)
  7 Cho, Steven         14 SSL-MR               2:22.91    2:36.28         12  
                  30.11     1:10.20 (40.09)   2:36.28 (1:26.08)                    
  8 Perez, Louis M      14 SSL-MR               2:42.60    2:42.53          9  
                  31.30     1:10.89 (39.59)     2:06.53 (55.64)     2:42.53 (36.00)
  9 Cicalese, Matthew   14 SSL-MR               2:35.88    2:44.79         11  
                  37.02     1:17.12 (40.10)     2:06.88 (49.76)     2:44.79 (37.91)
 10 Hodgens, Paul W     14 COND-MR              3:07.87    2:52.31          7  
                  40.35     1:25.16 (44.81)     2:13.75 (48.59)     2:52.31 (38.56)
 11 Hecht, John D       13 COND-MR              2:51.29    2:52.33          6  
                  37.21     1:19.94 (42.73)   2:52.33 (1:32.39)                    
 12 Capalbo, Joe T      14 SSL-MR               3:03.01    3:00.47          5  
                  35.65     1:17.95 (42.30)     2:16.35 (58.40)     3:00.47 (44.12)
 -- Newmeyer, Daniel R  14 SSL-MR               2:58.79         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  37.64     1:20.89 (43.25)     2:14.58 (53.69)          DQ (36.21)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:42.86    1:50.30         40  
     1) Newmeyer, Daniel R 14           2) Vecchione, Anthony J 14        
     3) Perez, Louis M 14               4) Cho, Steven 14                 
                  29.27       56.24 (26.97)     1:24.09 (27.85)     1:50.30 (26.21)
  2 Condors-MR  'A'                             1:57.24    1:53.21         34  
     1) Kishinevskiy, Matthew S 13      2) Hodgens, Paul W 14             
     3) Hecht, John D 13                4) Bradnock, Reggie N 13          
                  27.77       57.73 (29.96)     1:26.98 (29.25)     1:53.21 (26.23)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    2:11.56         32  
     1) Cicalese, Matthew T 14          2) Capalbo, Joe T 14              
     3) Araujo, Peter 13                4) Martin, Ryan P 14              
                  30.36     1:04.31 (33.95)     1:43.75 (39.44)     2:11.56 (27.81)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club OF New York-MR  'A'          1:50.00    1:48.22         40  
                  27.07       56.77 (29.70)     1:23.79 (27.02)     1:48.22 (24.43)
  2 Condors-MR  'A'                             2:14.04    2:02.50         34  
     1) Hodgens, Paul W 14              2) Bradnock, Reggie N 13          
     3) Kishinevskiy, Matthew S 13      4) Kilduff, John J 13             
                  31.51     1:04.13 (32.62)     1:32.25 (28.12)     2:02.50 (30.25)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:05.92    2:09.46         32  
     1) Cicalese, Matthew T 14          2) Martin, Ryan P 14              
     3) Perez, Louis M 14               4) Vecchione, Anthony J 14        
                  35.79     1:11.73 (35.94)     1:41.51 (29.78)     2:09.46 (27.95)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Andrew N    15 SSL-MR                 24.78      24.92        
  2 Jason, Alex J       16 SSL-MR                 25.64      25.62        
  3 Williams, Matt F    21 SSL-MR                 26.37      26.46        
  4 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR                 25.53      26.50        
  5 Cicalese, Anthony   16 SSL-MR                 27.02      27.05        
  6 Safran, Thomas S    16 COND-MR                28.10      28.61        
  7 Doto, Chris L       16 SSL-MR                 28.72      29.44        
  8 Davis, Ben A        15 SSL-MR                 28.37      30.23        
  9 Nelson, Jacob       15 SSL-MR                 32.20      32.43        
 10 Mallon, Daniel      17 SSL-MR                    NT      33.04        
 11 Piringer, Tyler     15 SSL-MR                    NT      34.29        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W    16 Bcny-MR                48.00      49.29         20  
                  23.90       49.29 (25.39)                                        
  2 Conway, John P      17 SSL-MR                 49.19      50.40         17  
                  24.40       50.40 (26.00)                                        
  3 Kan, Dennis         16 Bcny-MR                53.90      54.23         16  
                  25.85       54.23 (28.38)                                        
  4 Li, Kytoh           15 Bcny-MR                54.00      54.49         15  
                  26.41       54.49 (28.08)                                        
  5 Chow, Kevin         16 Bcny-MR                55.00      55.05         14  
                  26.63       55.05 (28.42)                                        
  6 Leary, Chris R      16 SSL-MR                 53.19      56.01         13  
                  26.63       56.01 (29.38)                                        
  7 Cicalese, Anthony   16 SSL-MR                 57.77      57.02         12  
                  27.95       57.02 (29.07)                                        
  8 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR                 55.39      57.56         11  
                  27.69       57.56 (29.87)                                        
  9 Cocuy, Bryan        15 Bcny-MR                58.00      58.12          9  
                  27.96       58.12 (30.16)                                        
 10 Yankovskiy, Yevgen  18 SSL-MR                 56.66      58.15          7  
                  27.77       58.15 (30.38)                                        
 11 Araujo, Kevin A     15 SSL-MR                 58.08      59.17          6  
                  28.40       59.17 (30.77)                                        
 12 Safran, Thomas S    16 COND-MR              1:03.33    1:02.62          5  
                  29.53     1:02.62 (33.09)                                        
 13 Doto, Chris L       16 SSL-MR               1:05.05    1:03.80          4  
                  31.50     1:03.80 (32.30)                                        
 14 Davis, Ben A        15 SSL-MR               1:09.11    1:09.19          3  
                  31.45     1:09.19 (37.74)                                        
 15 Mallon, Daniel      17 SSL-MR                    NT    1:12.78          2  
                  33.70     1:12.78 (39.08)                                        
 16 Piringer, Tyler     15 SSL-MR                    NT    1:18.02          1  
                  35.16     1:18.02 (42.86)                                        
 -- Garcia, Andrew N    15 SSL-MR                 54.10         DQ        
      False start
                  26.02          DQ (28.76)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, John P      17 SSL-MR                 55.38      55.33        
                  26.81       55.33 (28.52)                                        
  2 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR                 54.06      58.86        
                  28.57       58.86 (30.29)                                        
  3 Garcia, Andrew N    15 SSL-MR               1:01.18    1:04.19        
                  31.33     1:04.19 (32.86)                                        
  4 Cicalese, Anthony   16 SSL-MR               1:03.25    1:04.33        
                  31.55     1:04.33 (32.78)                                        
  5 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR               1:00.03    1:05.29        
                  31.91     1:05.29 (33.38)                                        
  6 Araujo, Kevin A     15 SSL-MR               1:07.63    1:06.70        
                  32.51     1:06.70 (34.19)                                        
  7 Madar, Alex         16 SSL-MR               1:08.27    1:07.14        
                  32.76     1:07.14 (34.38)                                        
  8 Williams, Matt F    21 SSL-MR               1:16.01    1:10.18        
                  34.26     1:10.18 (35.92)                                        
  9 Robinson, William   17 SSL-MR               1:05.54    1:12.99        
                  35.41     1:12.99 (37.58)                                        
 10 Doto, Chris L       16 SSL-MR               1:13.29    1:14.06        
                  37.29     1:14.06 (36.77)                                        
 11 Safran, Thomas S    16 COND-MR              1:14.12    1:18.09        
                  37.62     1:18.09 (40.47)                                        
 12 Davis, Ben A        15 SSL-MR               1:15.23    1:19.60        
                  38.53     1:19.60 (41.07)                                        
 13 Nelson, Jacob       15 SSL-MR               1:22.53    1:25.80        
                  41.58     1:25.80 (44.22)                                        
 14 Mallon, Daniel      17 SSL-MR                    NT    1:38.12        
                  47.31     1:38.12 (50.81)                                        
 -- Piringer, Tyler     15 SSL-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, John P      17 SSL-MR               1:58.34    2:02.77         20  
                  29.24       59.82 (30.58)     1:31.08 (31.26)     2:02.77 (31.69)
  2 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR               1:57.65    2:04.50         17  
                  29.74     1:00.87 (31.13)     1:32.31 (31.44)     2:04.50 (32.19)
  3 Cicalese, Anthony   16 SSL-MR               2:14.88    2:19.52         16  
                  33.21     1:08.02 (34.81)     1:44.01 (35.99)     2:19.52 (35.51)
  4 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR               2:13.39    2:22.86         15  
                  33.44     1:09.60 (36.16)     1:46.28 (36.68)     2:22.86 (36.58)
  5 Jason, Alex J       16 SSL-MR               2:29.98    2:24.80         14  
                  35.45     1:12.04 (36.59)     1:49.15 (37.11)     2:24.80 (35.65)
  6 Garcia, Andrew N    15 SSL-MR               2:18.35    2:25.93         13  
                  34.20     1:10.83 (36.63)     1:48.73 (37.90)     2:25.93 (37.20)
  7 Madar, Alex         16 SSL-MR               2:19.46    2:28.20         12  
                  34.30     1:11.18 (36.88)     1:49.04 (37.86)     2:28.20 (39.16)
  8 Robinson, William   17 SSL-MR               2:26.06    2:38.05         11  
                  35.29                             1:56.83 ( )     2:38.05 (41.22)
  9 Williams, Matt F    21 SSL-MR               2:20.15    2:43.12          9  
                  38.18                             2:01.51 ( )     2:43.12 (41.61)
 10 Doto, Chris L       16 SSL-MR               2:46.10    2:48.64          7  
                  41.75     1:25.60 (43.85)     2:08.85 (43.25)     2:48.64 (39.79)
 11 Safran, Thomas S    16 COND-MR              2:45.25    2:49.78          6  
                  39.91     1:23.03 (43.12)     2:06.97 (43.94)     2:49.78 (42.81)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Li, Kytoh           15 Bcny-MR              1:07.00    1:08.21         20  
                  32.65     1:08.21 (35.56)                                        
  2 Conway, John P      17 SSL-MR               1:09.01    1:08.31         17  
                  32.22     1:08.31 (36.09)                                        
  3 Bucero, Nikolas J   15 Bcny-MR                   NT    1:08.32         16  
                  31.39     1:08.32 (36.93)                                        
  4 McKenna, Brian W    16 Bcny-MR              1:05.00    1:08.56         15  
                  32.19     1:08.56 (36.37)                                        
  5 Madar, Alex         16 SSL-MR               1:05.75    1:09.37         14  
                  31.70     1:09.37 (37.67)                                        
  6 Jason, Alex J       16 SSL-MR               1:11.60    1:11.08         13  
                  32.96     1:11.08 (38.12)                                        
  7 Araujo, Kevin A     15 SSL-MR               1:10.54    1:14.37         12  
                  34.78     1:14.37 (39.59)                                        
  8 Leary, Chris R      16 SSL-MR               1:09.64    1:14.62         11  
                  35.12     1:14.62 (39.50)                                        
  9 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR               1:08.98    1:14.69          9  
                  35.38     1:14.69 (39.31)                                        
 10 Cicalese, Anthony   16 SSL-MR               1:15.82    1:17.04          7  
                  37.12     1:17.04 (39.92)                                        
 11 Williams, Matt F    21 SSL-MR               1:21.90    1:22.38          6  
                  39.32     1:22.38 (43.06)                                        
 12 Yankovskiy, Yevgen  18 SSL-MR               1:20.42    1:22.57          5  
                  38.53     1:22.57 (44.04)                                        
 13 Robinson, William   17 SSL-MR               1:25.10    1:26.49          4  
                  40.89     1:26.49 (45.60)                                        
 14 Davis, Ben A        15 SSL-MR               1:41.01    1:37.85          3  
                  45.44     1:37.85 (52.41)                                        
 15 Piringer, Tyler     15 SSL-MR                    NT    1:52.20          2  
                  50.36   1:52.20 (1:01.84)                                        
 -- Mallon, Daniel      17 SSL-MR                    NT         DQ        
                  50.04          DQ (59.21)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, John P      17 SSL-MR               2:37.49    2:32.39        
                  34.76     1:15.07 (40.31)     1:54.39 (39.32)     2:32.39 (38.00)
  2 Madar, Alex         16 SSL-MR               2:26.74    2:33.20        
                  34.05     1:12.83 (38.78)     1:52.72 (39.89)     2:33.20 (40.48)
  3 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR               2:27.83    2:38.08        
                  36.02     1:15.75 (39.73)     1:56.88 (41.13)     2:38.08 (41.20)
  4 Jason, Alex J       16 SSL-MR               2:40.14    2:42.34        
                  37.16     1:19.21 (42.05)     2:01.57 (42.36)     2:42.34 (40.77)
  5 Araujo, Kevin A     15 SSL-MR               2:34.20    2:43.53        
                  37.45     1:19.84 (42.39)     2:03.17 (43.33)     2:43.53 (40.36)
  6 Cicalese, Anthony   16 SSL-MR               2:38.84    2:43.90        
                  38.71     1:20.39 (41.68)     2:02.86 (42.47)     2:43.90 (41.04)
  7 Williams, Matt F    21 SSL-MR               2:50.52    2:52.09        
                  38.84     1:22.05 (43.21)     2:06.55 (44.50)     2:52.09 (45.54)
  8 Robinson, William   17 SSL-MR               2:54.01    3:02.84        
                  40.52     1:25.43 (44.91)     2:14.33 (48.90)     3:02.84 (48.51)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR                 54.95      56.81         20  
                  26.50       56.81 (30.31)                                        
  2 McKenna, Brian W    16 Bcny-MR                54.00      57.67         17  
                  27.38       57.67 (30.29)                                        
  3 Araujo, Kevin A     15 SSL-MR                 57.51    1:00.73         16  
                  28.06     1:00.73 (32.67)                                        
  4 Garcia, Andrew N    15 SSL-MR               1:00.39    1:02.63         15  
                  29.18     1:02.63 (33.45)                                        
  5 Jason, Alex J       16 SSL-MR               1:07.54    1:03.91         14  
                  29.77     1:03.91 (34.14)                                        
  6 Chow, Kevin         16 Bcny-MR              1:03.00    1:04.17         13  
                  29.42     1:04.17 (34.75)                                        
  7 Williams, Matt F    21 SSL-MR               1:07.87    1:06.11         12  
                  30.06     1:06.11 (36.05)                                        
  8 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR               1:06.50    1:06.89         11  
                  31.23     1:06.89 (35.66)                                        
  9 Cocuy, Bryan        15 Bcny-MR              1:05.00    1:07.99          9  
                  32.04     1:07.99 (35.95)                                        
 10 Madar, Alex         16 SSL-MR               1:14.16    1:09.36          7  
                  30.24     1:09.36 (39.12)                                        
 11 Leary, Chris R      16 SSL-MR               1:08.50    1:09.51          6  
                  31.18     1:09.51 (38.33)                                        
 12 Robinson, William   17 SSL-MR               1:03.31    1:10.07          5  
                  31.64     1:10.07 (38.43)                                        
 13 Yankovskiy, Yevgen  18 SSL-MR               1:15.83    1:13.68          4  
                  32.84     1:13.68 (40.84)                                        
 14 Lin, Thomas          9 Bcny-MR              1:14.00    1:16.14          3  
                  35.26     1:16.14 (40.88)                                        
 15 Safran, Thomas S    16 COND-MR              1:16.94    1:19.12          2  
                  35.79     1:19.12 (43.33)                                        
 16 Doto, Chris L       16 SSL-MR               1:22.16    1:25.58          1  
                  41.42     1:25.58 (44.16)                                        
 17 Davis, Ben A        15 SSL-MR               1:25.03    1:28.50        
                  38.59     1:28.50 (49.91)                                        
 18 Piringer, Tyler     15 SSL-MR                    NT    2:01.29        
                  50.65   2:01.29 (1:10.64)                                        
 -- Mallon, Daniel      17 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
                  46.92        DQ (1:01.08)                                        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, John P      17 SSL-MR               1:59.80    2:05.37        
                  26.42       58.34 (31.92)     1:35.43 (37.09)     2:05.37 (29.94)
  2 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR               2:00.57    2:07.93        
                  27.45       58.79 (31.34)     1:38.25 (39.46)     2:07.93 (29.68)
  3 Garcia, Andrew N    15 SSL-MR               2:19.43    2:19.66        
                  29.17     1:05.00 (35.83)     1:49.33 (44.33)     2:19.66 (30.33)
  4 Jason, Alex J       16 SSL-MR               2:19.98    2:20.50        
                  29.42     1:06.92 (37.50)     1:48.55 (41.63)     2:20.50 (31.95)
  5 Madar, Alex         16 SSL-MR               2:14.72    2:22.29        
                  30.38     1:07.86 (37.48)     1:48.14 (40.28)     2:22.29 (34.15)
  6 Araujo, Kevin A     15 SSL-MR               2:22.87    2:23.41        
                  28.91     1:07.62 (38.71)     1:49.70 (42.08)     2:23.41 (33.71)
  7 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR               2:20.95    2:25.42        
                  31.25     1:07.03 (35.78)     1:53.59 (46.56)     2:25.42 (31.83)
  8 Doto, Chris L       16 SSL-MR               2:53.32    2:54.19        
                  39.94                             2:15.80 ( )     2:54.19 (38.39)
  9 Davis, Ben A        15 SSL-MR               2:57.77    2:59.28        
                  37.16     1:22.35 (45.19)     2:15.52 (53.17)     2:59.28 (43.76)
 10 Nelson, Jacob       15 SSL-MR               3:05.99    3:06.52        
                  44.48     1:30.44 (45.96)     2:25.70 (55.26)     3:06.52 (40.82)
 11 Piringer, Tyler     15 SSL-MR                    NT    3:38.93        
                  51.41     1:47.41 (56.00)   2:50.22 (1:02.81)     3:38.93 (48.71)
 -- Mallon, Daniel      17 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  47.67     1:40.95 (53.28)   2:44.00 (1:03.05)          DQ (44.80)
 -- Robinson, William   17 SSL-MR               2:28.91         DQ        
      False start - Misc
                  32.40     1:11.32 (38.92)     1:56.98 (45.66)          DQ (36.55)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:41.42    1:42.19        
     1) Conway, John P 17               2) Gallagher, Jasper H 16         
     3) Madar, Alex 16                  4) Davis, Ben A 15                
                  22.57       47.72 (25.15)     1:14.41 (26.69)     1:42.19 (27.78)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    1:43.04        
     1) Sokoloff, Philip 17             2) Jason, Alex J 16               
     3) Cicalese, Anthony M 16          4) Doto, Chris L 16               
                  24.08       48.80 (24.72)     1:15.22 (26.42)     1:43.04 (27.82)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'C'                        NT    1:44.38        
     1) Garcia, Andrew N 15             2) Araujo, Kevin A 15             
     3) Williams, Matt F 21             4) Robinson, William 17           
                  24.80       51.49 (26.69)     1:17.20 (25.71)     1:44.38 (27.18)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:48.32    1:46.18         40  
     1) Sokoloff, Philip 17             2) Madar, Alex 16                 
     3) Araujo, Kevin A 15              4) Conway, John P 17              
                  26.55       57.87 (31.32)     1:24.04 (26.17)     1:46.18 (22.14)
  2 The Boys' Club OF New York-MR  'A'          1:45.00    1:46.90         34  
                  25.48       55.83 (30.35)     1:23.90 (28.07)     1:46.90 (23.00)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:56.90    1:55.77         32  
     1) Cicalese, Anthony M 16          2) Jason, Alex J 16               
     3) Garcia, Andrew N 15             4) Leary, Chris R 16              
                  30.88     1:03.64 (32.76)     1:31.00 (27.36)     1:55.77 (24.77)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'C'                   2:02.21    2:05.13         30  
     1) Gallagher, Jasper H 16          2) Williams, Matt F 21            
     3) Yankovskiy, Yevgeniy 18         4) Davis, Ben A 15                
                  30.14     1:07.07 (36.93)     1:37.15 (30.08)     2:05.13 (27.98)