Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
           2010 MR NYSA July Last Chance LC - 7/23/2010 to 7/25/2010           
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                30.29  METS
                33.69  ZQUA
                37.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR            34.05      33.70 JO'S   
  2 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR             34.20      34.06 JO'S   
  3 Makovic, Vanessa          10 Rivertown Rays-MR      33.93      34.94 JO'S   
  4 Bachiller, Erica N        10 Marlins-MR             34.69      35.11 JO'S   
  5 Sullivan, Emily R         10 Rivertown Rays-MR      36.04      35.12 JO'S   
  6 Labita, Victoria          10 NY Sharks-MR           34.46      35.29 JO'S   
  7 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR          35.18      35.65 JO'S   
  8 Zhang, Crystal            10 GATE-MR                35.47      35.77 JO'S   
  9 Ng, Jasmine               10 GATE-MR                36.59      35.94 JO'S   
 10 Fafian, Katherine A       10 Rac @ Jcc-MR           38.17      35.96 JO'S   
 11 Bacigal, Paige M           9 VAC-MR                    NT      36.51 JO'S   
 12 LaRue, Jessie A            9 MSC-MR                 38.94      37.33 JO'S   
 13 Cohen, Jessica Z          10 MSC-MR                 36.67      37.43 JO'S   
 14 Krug, Olivia A            10 MSC-MR                 39.91      37.99 JO'S   
 15 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR           43.43      38.41        
 16 Nichols, Mary H            9 Rivertown Rays-MR      38.63      38.74        
 17 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             38.55      39.76        
 18 Tang, Emily                9 MSC-MR                 43.04      40.53        
 19 Siegel, Lucy              10 SMC-MR                 47.74      41.02        
 20 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR      38.78      42.01        
 21 Bayer, Cally              10 Middies-MR             41.44      42.40        
 22 Schwab, Carly A            8 Rivertown Rays-MR      43.54      42.63        
 23 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR             45.46      43.43        
 24 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             42.78      44.04        
 25 Su, Rachel                10 GATE-MR                47.00      44.47        
 26 Mroczek, Charista S       10 Rac @ Jcc-MR           49.39      44.60        
 27 Chang, Grace               9 GATE-MR                45.51      44.83        
 28 Shaw, Danielle             9 NY Sharks-MR           44.40      46.24        
 29 Bonner, Mikayla A          9 Devil Fish-MR          47.36      47.71        
 30 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR             51.24      48.65        
 31 Cohen, Emily Z             7 MSC-MR                 52.79      51.51        
 32 Xu, Jessica                7 Middies-MR             57.60      51.99        
 33 Labita, Julia              7 NY Sharks-MR         1:10.47      52.07        
 34 Yen, Amanda C              9 MSC-MR                 53.56      52.71        
 35 Mortoo, Fowota             9 Devil Fish-MR          54.99      53.82        
 36 Sabella, Sofia             9 NY Sharks-MR           59.77      57.93        
 37 Nunez, Gabby B             7 MSC-MR                 51.58      58.40        
 38 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR                 55.81      58.91        
 39 Yen, Becca                 8 MSC-MR               1:03.02    1:03.06        
 40 McAdoo, Nina S             8 MSC-MR                 59.22    1:03.39        
 41 Quezada, Julia C           6 MSC-MR               1:08.37    1:10.00        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.99  METS
              1:14.39  ZQUA
              1:23.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR          1:16.89    1:14.93 JO'S   
  2 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR           1:15.35    1:15.11 JO'S   
  3 Sullivan, Emily R         10 Rivertown Rays-MR    1:14.27    1:15.53 JO'S   
  4 Labita, Victoria          10 NY Sharks-MR         1:15.13    1:15.82 JO'S   
  5 Makovic, Vanessa          10 Rivertown Rays-MR    1:16.00    1:17.12 JO'S   
  6 Ng, Jasmine               10 GATE-MR              1:19.98    1:20.04 JO'S   
  7 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR        1:20.23    1:22.18 JO'S   
  8 Fafian, Katherine A       10 Rac @ Jcc-MR         1:28.26    1:22.74 JO'S   
  9 Bacigal, Paige M           9 VAC-MR               1:24.86    1:23.89 JO'S   
 10 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              1:18.15    1:24.46        
 11 Nichols, Mary H            9 Rivertown Rays-MR    1:27.30    1:27.45        
 12 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR         1:30.08    1:29.65        
 13 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:36.86    1:32.43        
 14 Siegel, Lucy              10 SMC-MR               1:45.61    1:32.69        
 15 Notis, Dahlia J           10 CFJV-MR              1:34.15    1:34.41        
 16 Schwab, Carly A            8 Rivertown Rays-MR    1:42.75    1:34.48        
 17 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR           1:38.70    1:37.21        
 18 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:36.20    1:37.92        
 19 Chang, Grace               9 GATE-MR              1:38.26    1:38.97        
 20 Shaw, Danielle             9 NY Sharks-MR         1:42.01    1:40.21        
 21 Su, Rachel                10 GATE-MR              1:23.78    1:40.72        
 22 Bonner, Mikayla A          9 Devil Fish-MR        1:53.02    1:45.87        
 23 Frenkel, Lea               9 CFJV-MR              1:58.96    1:46.18        
 24 Mroczek, Charista S       10 Rac @ Jcc-MR         1:45.14    1:47.02        
 25 Dancygier, Emily H         9 CFJV-MR              1:44.59    1:48.57        
 26 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR           1:57.82    1:52.24        
 27 Cohen, Emily Z             7 MSC-MR               1:55.95    1:52.84        
 28 Yen, Amanda C              9 MSC-MR               1:59.17    1:55.30        
 29 Daly, Erin M               8 CFJV-MR              1:48.83    1:57.09        
 30 Nunez, Gabby B             7 MSC-MR               2:07.43    1:58.59        
 31 Xu, Jessica                7 Middies-MR           2:00.41    1:59.67        
 32 Yen, Becca                 8 MSC-MR               2:05.03    2:05.80        
 33 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               2:08.75    2:09.27        
 34 Sabella, Sofia             9 NY Sharks-MR         2:11.56    2:14.39        
 35 McAdoo, Nina S             8 MSC-MR               2:01.99    2:17.34        
 36 Labita, Julia              7 NY Sharks-MR         2:30.77    2:21.10        
 37 Quezada, Julia C           6 MSC-MR               3:01.02    2:29.36        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:19.99  METS
              2:41.79  ZQUA
              3:09.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         10 Rivertown Rays-MR    2:42.53    2:43.15 JO'S   
                  37.09     1:19.22 (42.13)     2:01.61 (42.39)     2:43.15 (41.54)
  2 Makovic, Vanessa          10 Rivertown Rays-MR    2:41.75    2:51.64 JO'S   
                  37.78     1:22.37 (44.59)     2:07.97 (45.60)     2:51.64 (43.67)
  3 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR          2:53.84    2:51.99 JO'S   
                                1:24.15 ( )   2:51.99 (1:27.84)                    
  4 Ng, Jasmine               10 GATE-MR              2:47.90    2:56.37 JO'S   
                  41.50     1:27.75 (46.25)     2:13.80 (46.05)     2:56.37 (42.57)
  5 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              3:00.27    3:02.69 JO'S   
                                1:27.48 ( )   3:02.69 (1:35.21)                    
  6 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR    3:28.00    3:16.57        
                  42.22     1:34.17 (51.95)     2:27.43 (53.26)     3:16.57 (49.14)
  7 Shaw, Danielle             9 NY Sharks-MR         3:37.91    3:39.12        
                                1:47.52 ( )   3:39.12 (1:51.60)                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                40.09  ZQUA
                45.59  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N        10 Marlins-MR             36.51      39.02 ZQUA   
  2 Sullivan, Emily R         10 Rivertown Rays-MR      40.49      39.51 ZQUA   
  3 Miou, Grace               10 Boys Club-MR           39.00      40.11 JO'S   
  4 Fafian, Katherine A       10 Rac @ Jcc-MR           43.47      41.69 JO'S   
  5 Bacigal, Paige M           9 VAC-MR                    NT      42.50 JO'S   
  6 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR           49.43      42.67 JO'S   
  7 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR             41.53      42.70 JO'S   
  8 Labita, Victoria          10 NY Sharks-MR           44.14      44.09 JO'S   
  9 Nichols, Mary H            9 Rivertown Rays-MR      43.50      44.73 JO'S   
 10 Cohen, Jessica Z          10 MSC-MR                 49.15      45.52 JO'S   
 11 Chang, Grace               9 GATE-MR                50.17      46.16        
 12 Krug, Olivia A            10 MSC-MR                 50.63      46.38        
 13 Mroczek, Charista S       10 Rac @ Jcc-MR           56.43      47.81        
 14 Tang, Emily                9 MSC-MR                 49.61      48.00        
 15 Su, Rachel                10 GATE-MR                52.00      49.43        
 16 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR             59.76      52.43        
 17 Shaw, Danielle             9 NY Sharks-MR           54.18      56.50        
 18 Bonner, Mikayla A          9 Devil Fish-MR          56.15      57.14        
 19 Yen, Amanda C              9 MSC-MR                 56.54      58.40        
 20 Xu, Jessica                7 Middies-MR           1:01.90      59.74        
 21 Sabella, Sofia             9 NY Sharks-MR         1:08.77    1:00.21        
 22 Cohen, Emily Z             7 MSC-MR               1:00.02    1:00.98        
 23 Nunez, Gabby B             7 MSC-MR               1:02.27    1:04.01        
 24 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               1:02.34    1:04.93        
 25 Mortoo, Fowota             9 Devil Fish-MR          58.99    1:07.04        
 26 Yen, Becca                 8 MSC-MR               1:10.01    1:09.28        
 27 Labita, Julia              7 NY Sharks-MR         1:25.77    1:09.70        
 28 Quezada, Julia C           6 MSC-MR               1:14.14    1:09.93        
 29 McAdoo, Nina S             8 MSC-MR               1:09.48    1:12.35        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:14.99  METS
              1:26.69  ZQUA
              1:39.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               10 Boys Club-MR         1:23.00    1:25.14 ZQUA   
  2 Ng, Jasmine               10 GATE-MR              1:31.90    1:33.39 JO'S   
  3 Bacigal, Paige M           9 VAC-MR               1:40.66    1:34.24 JO'S   
  4 Nichols, Mary H            9 Rivertown Rays-MR    1:34.22    1:36.02 JO'S   
  5 Labita, Victoria          10 NY Sharks-MR         1:35.54    1:37.36 JO'S   
  6 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR         1:43.43    1:37.77 JO'S   
  7 Cohen, Jessica Z          10 MSC-MR               1:45.53    1:38.24 JO'S   
  8 Tang, Sharon S            10 COND-MR              1:40.56    1:38.59 JO'S   
  9 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:44.25    1:39.72 JO'S   
 10 Chang, Grace               9 GATE-MR              1:44.73    1:39.87 JO'S   
 11 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:53.54    1:44.66        
 12 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR           1:48.70    1:44.91        
 13 Notis, Dahlia J           10 CFJV-MR              1:47.76    1:46.47        
 14 O'Connor, Alexa            7 NY Sharks-MR         1:51.07    1:46.76        
 15 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:49.11    1:48.80        
 16 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR           1:58.25    1:53.18        
 17 Schwab, Carly A            8 Rivertown Rays-MR    1:58.22    1:53.66        
 18 Frenkel, Lea               9 CFJV-MR              2:10.00    1:53.92        
 19 Shaw, Danielle             9 NY Sharks-MR         1:51.45    1:56.75        
 20 Xu, Jessica                7 Middies-MR           2:41.72    2:04.07        
 21 Yen, Amanda C              9 MSC-MR               2:07.92    2:05.32        
 22 Dancygier, Emily H         9 CFJV-MR              2:10.00    2:06.29        
 23 Cohen, Emily Z             7 MSC-MR               2:06.80    2:08.38        
 24 Nunez, Gabby B             7 MSC-MR               2:18.00    2:08.62        
 25 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               2:45.64    2:15.41        
 26 McAdoo, Nina S             8 MSC-MR               2:25.76    2:28.32        
 27 Yen, Becca                 8 MSC-MR               2:27.89    2:32.62        
 -- Sabella, Sofia             9 NY Sharks-MR         2:27.41         DQ        
      Not on back off wall
 -- Mroczek, Charista S       10 Rac @ Jcc-MR         1:55.71         DQ        
      Not on back off wall
 -- Quezada, Julia C           6 MSC-MR               2:48.14         DQ        
      Not on back off wall
 -- Daly, Erin M               8 CFJV-MR              2:03.39         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.59  ZQUA
                51.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               10 Boys Club-MR           42.00      42.35 ZQUA   
  2 Ng, Jasmine               10 GATE-MR                44.30      43.65 ZQUA   
  3 Krug, Olivia A            10 MSC-MR                 50.44      47.37 JO'S   
  4 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR           54.43      47.87 JO'S   
  5 Chen, Edenna H             8 COND-MR                50.65      49.55 JO'S   
  6 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR          52.88      49.79 JO'S   
  7 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR             50.72      49.89 JO'S   
  8 LaRue, Jessie A            9 MSC-MR                 54.91      51.35 JO'S   
  9 Schwab, Carly A            8 Rivertown Rays-MR      51.22      51.67        
 10 Notis, Dahlia J           10 CFJV-MR                53.73      51.70        
 11 Nichols, Mary H            9 Rivertown Rays-MR      55.12      52.04        
 12 Bacigal, Paige M           9 VAC-MR                 55.58      52.07        
 13 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR             53.30      52.64        
 14 Cohen, Jessica Z          10 MSC-MR                 55.99      54.83        
 15 Siegel, Lucy              10 SMC-MR                 59.93      55.35        
 16 O'Connor, Alexa            7 NY Sharks-MR           57.47      55.51        
 17 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:00.00      57.25        
 18 Fafian, Katherine A       10 Rac @ Jcc-MR           56.10      57.54        
 19 Su, Rachel                10 GATE-MR                58.00      58.07        
 20 Yen, Amanda C              9 MSC-MR               1:06.81      59.00        
 21 Bonner, Mikayla A          9 Devil Fish-MR        1:02.75    1:00.70        
 22 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR           1:03.22    1:02.95        
 23 Daly, Erin M               8 CFJV-MR              1:11.12    1:04.27        
 24 Dancygier, Emily H         9 CFJV-MR              1:04.78    1:05.61        
 25 Cohen, Emily Z             7 MSC-MR               1:06.60    1:07.25        
 26 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               1:14.53    1:07.65        
 27 Xu, Jessica                7 Middies-MR           1:13.31    1:08.70        
 28 Sabella, Sofia             9 NY Sharks-MR         1:14.25    1:09.60        
 29 Nunez, Gabby B             7 MSC-MR               1:21.47    1:10.75        
 30 Yen, Becca                 8 MSC-MR               1:17.01    1:12.67        
 31 Labita, Julia              7 NY Sharks-MR         1:30.77    1:21.48        
 32 McAdoo, Nina S             8 MSC-MR               1:15.89    1:23.29        
 33 Quezada, Julia C           6 MSC-MR               1:15.05    1:38.84        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  METS
              1:38.79  ZQUA
              1:51.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               10 Boys Club-MR         1:34.00    1:32.42 ZQUA   
                  43.16     1:32.42 (49.26)                                        
  2 Krug, Olivia A            10 MSC-MR               1:47.55    1:45.47 JO'S   
                  48.69     1:45.47 (56.78)                                        
  3 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:48.55    1:45.94 JO'S   
                  50.87     1:45.94 (55.07)                                        
  4 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR           1:49.12    1:49.60 JO'S   
  5 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR        1:50.79    1:51.70 JO'S   
  6 Schwab, Carly A            8 Rivertown Rays-MR    1:53.57    1:52.53        
                  53.89     1:52.53 (58.64)                                        
  7 LaRue, Jessie A            9 MSC-MR               1:56.07    1:53.88        
  8 Cohen, Jessica Z          10 MSC-MR               2:03.53    1:57.66        
                  55.55   1:57.66 (1:02.11)                                        
  9 Siegel, Lucy              10 SMC-MR               2:16.02    2:02.40        
                  58.48   2:02.40 (1:03.92)                                        
 10 Bayer, Cally              10 Middies-MR           2:06.65    2:03.50        
                  59.28   2:03.50 (1:04.22)                                        
 11 Bonner, Mikayla A          9 Devil Fish-MR        2:18.19    2:06.92        
                1:02.32   2:06.92 (1:04.60)                                        
 12 Yen, Amanda C              9 MSC-MR               2:28.01    2:07.37        
                1:00.40   2:07.37 (1:06.97)                                        
 13 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR           2:17.17    2:10.64        
 14 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           2:16.69    2:18.80        
 15 Cohen, Emily Z             7 MSC-MR               2:26.79    2:25.68        
 16 Jackson, EllaBlue          8 MSC-MR               2:50.01    2:33.26        
 17 Xu, Jessica                7 Middies-MR           2:35.46    2:34.89        
                1:14.75   2:34.89 (1:20.14)                                        
 18 McAdoo, Nina S             8 MSC-MR               2:45.01    2:39.65        
                1:13.73   2:39.65 (1:25.92)                                        
 -- Mortoo, Fowota             9 Devil Fish-MR        2:14.99         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:06.39        DQ (1:10.64)                                        
 -- Quezada, Julia C           6 MSC-MR               3:53.01         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Yen, Becca                 8 MSC-MR               2:45.02         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:11.98        DQ (1:25.44)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZQUA
                45.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Crystal            10 GATE-MR                39.29      37.46 ZQUA   
  2 Miou, Grace               10 Boys Club-MR           38.90      37.93 JO'S   
  3 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR            38.54      38.11 JO'S   
  4 Makovic, Vanessa          10 Rivertown Rays-MR      39.41      38.96 JO'S   
  5 Bachiller, Erica N        10 Marlins-MR             38.72      39.66 JO'S   
  6 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR             37.93      40.05 JO'S   
  7 Ng, Jasmine               10 GATE-MR                39.57      40.60 JO'S   
  8 Bacigal, Paige M           9 VAC-MR                    NT      41.17 JO'S   
  9 Fafian, Katherine A       10 Rac @ Jcc-MR           47.45      42.29 JO'S   
 10 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR          44.63      43.11 JO'S   
 11 Nichols, Mary H            9 Rivertown Rays-MR      46.23      46.58        
 12 Mroczek, Charista S       10 Rac @ Jcc-MR           48.75      47.12        
 13 Tang, Emily                9 MSC-MR                 49.79      47.27        
 14 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR           54.13      47.33        
 15 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             47.85      47.97        
 16 LaRue, Jessie A            9 MSC-MR                 46.66      48.23        
 17 Bayer, Cally              10 Middies-MR             49.97      50.52        
 18 Chang, Grace               9 GATE-MR                50.40      53.36        
 19 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR      52.66      53.44        
 20 Siegel, Lucy              10 SMC-MR               1:03.78      53.65        
 21 Schwab, Carly A            8 Rivertown Rays-MR      55.41      54.88        
 22 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR             52.96      56.27        
 23 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:00.62      57.65        
 24 Sabella, Sofia             9 NY Sharks-MR         1:17.77    1:04.02        
 25 Nunez, Gabby B             7 MSC-MR               1:05.90    1:11.26        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:11.99  METS
              1:28.89  ZQUA
              1:53.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              1:26.64    1:26.84 ZQUA   
  2 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR           1:28.80    1:33.30 JO'S   
  3 Makovic, Vanessa          10 Rivertown Rays-MR    1:38.00    1:34.89 JO'S   
  4 Sullivan, Emily R         10 Rivertown Rays-MR    1:50.00    1:38.58 JO'S   
  5 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR          1:44.11    1:42.52 JO'S   
  6 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:43.49    1:45.42 JO'S   
  7 Krug, Olivia A            10 MSC-MR               1:55.10    1:45.53 JO'S   
  8 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR        1:38.42    1:45.69 JO'S   
  9 Cohen, Jessica Z          10 MSC-MR               1:43.93    1:48.56 JO'S   
 10 Mroczek, Charista S       10 Rac @ Jcc-MR         2:12.10    1:49.90 JO'S   
 11 Chen, Edenna H             8 COND-MR              1:54.40    1:58.64        
 12 LaRue, Jessie A            9 MSC-MR               1:57.25    2:01.48        
 -- Siegel, Lucy              10 SMC-MR               2:28.23         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:38.99  METS
              3:03.59  ZQUA
              3:30.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         10 Rivertown Rays-MR    3:04.85    3:03.40 ZQUA   
                                1:22.72 ( )   3:03.40 (1:40.68)                    
  2 Miou, Grace               10 Boys Club-MR         3:10.00    3:04.23 JO'S   
                                1:25.22 ( )   3:04.23 (1:39.01)                    
  3 Makovic, Vanessa          10 Rivertown Rays-MR    3:06.00    3:07.13 JO'S   
                                1:28.49 ( )   3:07.13 (1:38.64)                    
  4 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              3:12.20    3:08.13 JO'S   
                                1:27.83 ( )   3:08.13 (1:40.30)                    
  5 Labita, Victoria          10 NY Sharks-MR         3:13.57    3:15.22 JO'S   
                                1:35.48 ( )   3:15.22 (1:39.74)                    
  6 Krug, Olivia A            10 MSC-MR               3:35.94    3:16.50 JO'S   
                                1:37.92 ( )   3:16.50 (1:38.58)                    
  7 Johnson, Shaun            10 Sailfish-MR          3:43.84    3:21.14 JO'S   
                                1:38.77 ( )   3:21.14 (1:42.37)                    
  8 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           3:37.15    3:24.92 JO'S   
                                1:43.19 ( )   3:24.92 (1:41.73)                    
  9 Levite, Kelsey             9 Aqua Gems-MR         3:03.43    3:25.79 JO'S   
                                1:42.52 ( )   3:25.79 (1:43.27)                    
 10 Fafian, Katherine A       10 Rac @ Jcc-MR         4:30.10    3:28.09 JO'S   
                                1:40.55 ( )   3:28.09 (1:47.54)                    
 11 LaRue, Jessie A            9 MSC-MR               3:35.72    3:38.81        
                                1:50.44 ( )   3:38.81 (1:48.37)                    
 12 Chang, Grace               9 GATE-MR              3:50.82    3:43.89        
                                1:43.28 ( )   3:43.89 (2:00.61)                    
 13 Shaw, Danielle             9 NY Sharks-MR         3:57.77    3:57.43        
                                1:57.90 ( )   3:57.43 (1:59.53)                    
 14 Bonner, Mikayla A          9 Devil Fish-MR        4:29.99    4:15.95        
                                2:08.45 ( )   4:15.95 (2:07.50)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.49  SSEC
                30.29  METS
                30.49  ZQUA
                32.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Vanessa D           12 Sailfish-MR            30.13      30.43 ZQUA   
  2 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR           30.60      30.50 JO'S   
  3 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR           31.45      31.51 JO'S   
  4 Makovic, Tiffany          12 Rivertown Rays-MR      31.06      31.55 JO'S   
  5 Lange, Kaitlyn            12 NY Sharks-MR           31.55      31.80 JO'S   
  6 Chow, Regina              11 GATE-MR                32.46      31.89 JO'S   
  7 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR           33.14      32.42 JO'S   
  8 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR             32.41      32.52 JO'S   
  9 Chen, Jessica J           12 COND-MR                33.29      32.73 JO'S   
 10 Mitchell, Nicole L        12 Aqua Gems-MR           33.98      32.74 JO'S   
 11 Kase, Yuma                12 Middies-MR             33.19      32.86 JO'S   
 12 Pineda, ChristianneJoyce  12 GATE-MR                38.00      33.18        
 13 McClung, Demi R           11 Rivertown Rays-MR      34.44      33.23        
 14 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR           33.61      33.29        
 15 Taylor, Sophia G          12 Manhattan Makos-MR     34.15      33.44        
 16 Kwong, Anna               12 GATE-MR                34.07      33.45        
 17 Ludwicki, Katie Rose      11 NY Sharks-MR           35.89      34.16        
 18 Medina, Melissa           12 COND-MR                34.93      35.13        
 19 Sandoval, Lizbeth         12 Sailfish-MR            34.37      35.84        
 20 Guo, Grace                11 Middies-MR             35.68      36.49        
 21 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             36.19      36.58        
 22 Smith, Sabine C           11 Devil Fish-MR          39.04      37.82        
 23 Sacharoff, Cali J         12 NY Sharks-MR           37.69      39.05        
 24 Cole, Samantha T          11 Marlins-MR             39.27      40.48        
 25 Su, Kaity                 12 Middies-MR             41.90      41.29        
 26 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR           41.13      42.16        
 27 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR                 50.33      43.07        
 28 Lahiri, Shimona           12 Devil Fish-MR          44.99      46.57        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:01.39  SSEC
              1:04.99  METS
              1:06.29  ZQUA
              1:11.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Taylor C         12 BAD-MR               1:05.70    1:06.57 JO'S   
  2 Ruiz, Vanessa D           12 Sailfish-MR          1:08.32    1:07.34 JO'S   
  3 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR         1:07.89    1:07.51 JO'S   
  4 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR         1:08.58    1:08.65 JO'S   
  5 Eid, Natalie A            11 BAD-MR               1:10.16    1:08.91 JO'S   
  6 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR         1:09.78    1:10.30 JO'S   
  7 Chow, Regina              11 GATE-MR              1:12.81    1:10.98 JO'S   
  8 McClung, Demi R           11 Rivertown Rays-MR    1:11.85    1:11.47 JO'S   
  9 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         1:14.15    1:11.61        
 10 Makovic, Tiffany          12 Rivertown Rays-MR    1:10.25    1:11.66        
 11 Mitchell, Nicole L        12 Aqua Gems-MR         1:15.62    1:11.89        
 12 Wang, Carol               12 GATE-MR              1:12.47    1:12.42        
 13 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR           1:13.21    1:13.33        
 14 Broderick, Amanda K       12 Middies-MR           1:19.38    1:13.82        
 15 Ludwicki, Katie Rose      11 NY Sharks-MR         1:15.00    1:15.13        
 16 Sandoval, Lizbeth         12 Sailfish-MR          1:15.53    1:18.15        
 17 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:19.27    1:19.38        
 18 Abrams, Maria             12 SMC-MR               1:17.62    1:19.94        
 19 Miesner, Claudia J        12 NY Sharks-MR         1:22.44    1:21.37        
 20 Sacharoff, Cali J         12 NY Sharks-MR         1:20.01    1:21.72        
 21 Kwong, Anna               12 GATE-MR              1:15.03    1:21.94        
 22 Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR         1:26.37    1:22.83        
 23 Guo, Grace                11 Middies-MR           1:27.53    1:24.93        
 24 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR         1:28.85    1:32.23        
 25 Su, Kaity                 12 Middies-MR           1:45.17    1:38.05        
 26 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR               1:50.33    1:39.98        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:11.29  SSEC
              2:19.99  METS
              2:23.89  ZQUA
              2:37.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eid, Natalie A            11 BAD-MR               2:30.37    2:28.62 JO'S   
                  33.60     1:11.21 (37.61)     1:49.75 (38.54)     2:28.62 (38.87)
  2 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR         2:35.17    2:30.87 JO'S   
                  33.89     1:12.31 (38.42)     1:52.00 (39.69)     2:30.87 (38.87)
  3 Makovic, Tiffany          12 Rivertown Rays-MR    2:37.02    2:33.32 JO'S   
                  35.52     1:14.35 (38.83)     1:54.22 (39.87)     2:33.32 (39.10)
  4 Mitchell, Nicole L        12 Aqua Gems-MR         2:36.67    2:34.71 JO'S   
                                1:12.30 ( )   2:34.71 (1:22.41)                    
  5 Ruiz, Vanessa D           12 Sailfish-MR          2:33.06    2:38.01        
                  34.47     1:14.30 (39.83)     1:56.61 (42.31)     2:38.01 (41.40)
  6 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         2:36.61    2:39.21        
                                1:16.90 ( )   2:39.21 (1:22.31)                    
  7 Wang, Carol               12 GATE-MR              2:33.26    2:43.67        
                  36.97     1:17.87 (40.90)     2:01.44 (43.57)     2:43.67 (42.23)
  8 Chow, Regina              11 GATE-MR              2:51.98    2:45.64        
                  39.03     1:22.26 (43.23)     2:05.98 (43.72)     2:45.64 (39.66)
  9 Sacharoff, Cali J         12 NY Sharks-MR         2:47.97    2:47.27        
                  38.09     1:21.48 (43.39)     2:04.22 (42.74)     2:47.27 (43.05)
 10 Sandoval, Lizbeth         12 Sailfish-MR          2:46.20    2:47.52        
                  38.12     1:22.20 (44.08)     2:06.64 (44.44)     2:47.52 (40.88)
 11 Kwong, Anna               12 GATE-MR              2:43.30    2:49.07        
                                1:21.47 ( )   2:49.07 (1:27.60)                    
 12 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           2:56.93    2:58.24        
                  38.92     1:24.36 (45.44)     2:12.59 (48.23)     2:58.24 (45.65)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.89  ZQUA
                38.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kase, Yuma                12 Middies-MR             37.41      36.77 JO'S   
  2 Lange, Kaitlyn            12 NY Sharks-MR           37.80      37.46 JO'S   
  3 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR           37.27      37.71 JO'S   
  4 Eid, Natalie A            11 BAD-MR                 38.62      38.83 JO'S   
  5 Abrams, Maria             12 SMC-MR                 38.63      38.97 JO'S   
  6 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR           39.09      39.22        
  7 Taylor, Sophia G          12 Manhattan Makos-MR     40.16      39.46        
  8 McClung, Demi R           11 Rivertown Rays-MR      39.93      39.60        
  9 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     38.19      39.74        
 10 Sandoval, Lizbeth         12 Sailfish-MR            39.98      40.00        
 11 Guo, Grace                11 Middies-MR             41.48      40.77        
 12 Mitchell, Nicole L        12 Aqua Gems-MR           43.37      41.47        
 13 Miesner, Claudia J        12 NY Sharks-MR           41.02      43.44        
 14 Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR           41.89      43.90        
 15 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             45.75      44.27        
 16 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     44.82      44.64        
 17 Sacharoff, Cali J         12 NY Sharks-MR           44.42      45.88        
 18 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR           50.75      46.24        
 19 Smith, Sabine C           11 Devil Fish-MR          47.13      46.65        
 20 Su, Kaity                 12 Middies-MR             44.39      47.52        
 21 Cole, Samantha T          11 Marlins-MR             48.35      50.59        
 22 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR               1:00.33      52.25        
 23 Lahiri, Shimona           12 Devil Fish-MR          47.51      52.60        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:09.19  SSEC
              1:14.99  METS
              1:16.59  ZQUA
              1:24.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Taylor C         12 BAD-MR               1:16.18    1:17.16 JO'S   
  2 McClung, Demi R           11 Rivertown Rays-MR    1:23.58    1:21.07 JO'S   
  3 Eid, Natalie A            11 BAD-MR               1:20.03    1:21.12 JO'S   
  4 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR         1:20.50    1:22.59 JO'S   
  5 Mitchell, Nicole L        12 Aqua Gems-MR         1:26.73    1:23.54 JO'S   
  6 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR         1:25.00    1:23.71 JO'S   
  7 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         1:30.92    1:25.42        
  8 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           1:24.31    1:27.18        
  9 Sandoval, Lizbeth         12 Sailfish-MR          1:25.08    1:27.43        
 10 Abrams, Maria             12 SMC-MR               1:25.87    1:27.62        
 11 Guo, Grace                11 Middies-MR           1:30.37    1:28.49        
 12 Adams, Skylar R           12 CFJV-MR              1:27.78    1:31.44        
 13 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:34.61    1:33.11        
 14 Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR         1:34.00    1:33.90        
 15 Sabbagh, Krista L         12 Devil Fish-MR        1:37.96    1:38.42        
 16 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR         1:41.58    1:40.86        
 17 Cole, Samantha T          11 Marlins-MR           1:46.91    1:53.48        
 -- Su, Kaity                 12 Middies-MR           1:50.18         DQ        
 -- Sacharoff, Cali J         12 NY Sharks-MR         1:33.85         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Ludwicki, Katie Rose      11 NY Sharks-MR         1:31.78         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Karadeniz, Selin          11 MSC-MR               2:00.33         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:28.29  SSEC
              2:39.99  METS
              2:44.09  ZQUA
              3:03.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eid, Natalie A            11 BAD-MR               2:43.25    2:46.46 JO'S   
                  40.35     1:23.09 (42.74)     2:04.35 (41.26)     2:46.46 (42.11)
  2 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         2:48.77    2:50.45 JO'S   
                  39.59     1:23.01 (43.42)     2:06.86 (43.85)     2:50.45 (43.59)
  3 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR         2:54.31    2:53.56 JO'S   
                  41.20     1:25.22 (44.02)     2:09.81 (44.59)     2:53.56 (43.75)
  4 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR           3:06.43    2:53.67 JO'S   
                                1:25.51 ( )   2:53.67 (1:28.16)                    
  5 McClung, Demi R           11 Rivertown Rays-MR    2:55.00    2:54.88 JO'S   
                  42.69     1:27.48 (44.79)     2:11.54 (44.06)     2:54.88 (43.34)
  6 Taylor, Sophia G          12 Manhattan Makos-MR   3:09.77    2:58.98 JO'S   
                  42.40     1:28.21 (45.81)     2:14.60 (46.39)     2:58.98 (44.38)
  7 Abrams, Maria             12 SMC-MR               3:05.60    3:00.87 JO'S   
                  40.74     1:26.35 (45.61)     2:14.31 (47.96)     3:00.87 (46.56)
 -- Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR         3:22.71         DQ        
      Non-continuous turning action
                                1:39.89 ( )        DQ (1:38.22)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZQUA
                43.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miesner, Claudia J        12 NY Sharks-MR           39.62      39.57 JO'S   
  2 Kwong, Anna               12 GATE-MR                40.43      40.15 JO'S   
  3 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     40.06      40.86 JO'S   
  4 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR           40.07      40.93 JO'S   
  5 Pineda, ChristianneJoyce  12 GATE-MR              1:00.00      41.06 JO'S   
  6 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     40.05      42.39 JO'S   
  7 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR           45.82      42.70 JO'S   
  8 Broderick, Amanda K       12 Middies-MR             43.58      43.37 JO'S   
  9 McClung, Demi R           11 Rivertown Rays-MR      46.38      43.63 JO'S   
  9 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR             43.26      43.63 JO'S   
 11 Medina, Melissa           12 COND-MR                46.05      43.88 JO'S   
 12 Chow, Regina              11 GATE-MR                43.57      43.94 JO'S   
 13 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR             44.85      44.06        
 14 Malyszka, Kelly           11 COND-MR                45.10      44.92        
 15 Sabbagh, Krista L         12 Devil Fish-MR          43.53      45.35        
 16 Guo, Grace                11 Middies-MR             49.00      48.14        
 17 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR           48.40      49.50        
 18 Su, Kaity                 12 Middies-MR             49.87      49.52        
 19 Adams, Skylar R           12 CFJV-MR                50.91      49.57        
 20 Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR           49.69      51.06        
 21 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             51.75      51.17        
 22 Ludwicki, Katie Rose      11 NY Sharks-MR           48.04      52.28        
 23 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR               1:10.33      55.83        
 24 Cole, Samantha T          11 Marlins-MR             53.69      57.41        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.69  SSEC
              1:24.99  METS
              1:26.69  ZQUA
              1:35.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         1:30.31    1:27.68 JO'S   
  2 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:28.97    1:29.33 JO'S   
  3 Kwong, Anna               12 GATE-MR              1:29.02    1:29.79 JO'S   
                  43.89     1:29.79 (45.90)                                        
  4 Miesner, Claudia J        12 NY Sharks-MR         1:30.71    1:32.34 JO'S   
                  43.57     1:32.34 (48.77)                                        
  5 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR         1:38.73    1:32.80 JO'S   
                  43.82     1:32.80 (48.98)                                        
  6 Pineda, ChristianneJoyce  12 GATE-MR              2:00.00    1:33.42 JO'S   
                  42.28     1:33.42 (51.14)                                        
  7 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR   1:27.20    1:33.58 JO'S   
                  43.90     1:33.58 (49.68)                                        
  8 Kase, Yuma                12 Middies-MR           1:32.50    1:34.10 JO'S   
  9 Ruiz, Vanessa D           12 Sailfish-MR          1:30.56    1:34.52 JO'S   
 10 Medina, Melissa           12 COND-MR              1:38.58    1:35.71 JO'S   
 11 Wang, Carol               12 GATE-MR              1:29.92    1:35.79 JO'S   
                  46.06     1:35.79 (49.73)                                        
 12 Chen, Jessica J           12 COND-MR              1:39.10    1:36.90        
                  46.20     1:36.90 (50.70)                                        
 13 Malyszka, Kelly           11 COND-MR              1:40.09    1:38.15        
 14 Chow, Regina              11 GATE-MR              1:36.12    1:38.30        
                  47.11     1:38.30 (51.19)                                        
 15 Su, Kaity                 12 Middies-MR           1:55.05    1:46.09        
                  49.87     1:46.09 (56.22)                                        
 16 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR         1:47.25    1:47.48        
 17 Cole, Samantha T          11 Marlins-MR           1:58.18    2:01.80        
                  56.23   2:01.80 (1:05.57)                                        
 -- Lahiri, Shimona           12 Devil Fish-MR        1:59.99         DQ        
      Delay of meet
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.99  SSEC
              3:05.99  METS
              3:06.99  ZQUA
              3:27.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         3:12.55    3:07.71 JO'S   
                                1:31.57 ( )   3:07.71 (1:36.14)                    
  2 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   3:07.00    3:09.80 JO'S   
                                1:32.31 ( )   3:09.80 (1:37.49)                    
  3 Kwong, Anna               12 GATE-MR              3:12.51    3:11.39 JO'S   
                                1:35.74 ( )   3:11.39 (1:35.65)                    
  4 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR   3:08.00    3:22.04 JO'S   
                                1:36.84 ( )   3:22.04 (1:45.20)                    
  5 Ruiz, Vanessa D           12 Sailfish-MR          3:25.17    3:25.64 JO'S   
                                1:39.03 ( )   3:25.64 (1:46.61)                    
  6 Chen, Jessica J           12 COND-MR              3:28.38    3:27.86 JO'S   
                                1:40.42 ( )   3:27.86 (1:47.44)                    
  7 Sabbagh, Krista L         12 Devil Fish-MR        3:29.99    3:29.16        
                                1:39.91 ( )   3:29.16 (1:49.25)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                33.19  ZQUA
                36.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn            12 NY Sharks-MR           31.53      31.49 ZQUA   
  2 Borek, Jennifer R         12 Aqua Gems-MR           34.66      34.38 JO'S   
  3 Pineda, ChristianneJoyce  12 GATE-MR                43.00      35.40 JO'S   
  4 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR           40.19      35.53 JO'S   
  5 Wang, Carol               12 GATE-MR                36.16      35.66 JO'S   
  6 Makovic, Tiffany          12 Rivertown Rays-MR      36.05      36.90 JO'S   
  7 Malyszka, Kelly           11 COND-MR                39.02      37.25        
  8 Miesner, Claudia J        12 NY Sharks-MR           39.97      38.38        
  9 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR           40.97      38.59        
 10 Nagaishi, Ayano           12 Middies-MR             38.78      39.37        
 11 Ludwicki, Katie Rose      11 NY Sharks-MR           39.99      39.59        
 12 Weiss, Jessica M          12 Flying Dolphins-MR     37.98      40.31        
 13 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     40.10      40.55        
 14 Guo, Grace                11 Middies-MR             40.02      41.25        
 15 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR           45.00      41.45        
 16 Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR           50.52      44.29        
 17 Smith, Sabine C           11 Devil Fish-MR          45.55      50.36        
 18 Karadeniz, Selin          11 MSC-MR               1:00.33    1:00.99        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:07.79  SSEC
              1:11.99  METS
              1:13.79  ZQUA
              1:25.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emanuel, Taylor C         12 BAD-MR               1:14.14    1:16.55 JO'S   
  2 Wang, Carol               12 GATE-MR              1:16.84    1:20.35 JO'S   
  3 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         1:18.64    1:20.74 JO'S   
  4 Broderick, Amanda K       12 Middies-MR           1:23.04    1:21.67 JO'S   
  5 Pineda, ChristianneJoyce  12 GATE-MR              2:00.00    1:23.67 JO'S   
  6 Makovic, Tiffany          12 Rivertown Rays-MR    1:25.25    1:27.86        
  7 Miesner, Claudia J        12 NY Sharks-MR         1:30.76    1:28.19        
  8 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR         1:45.54    1:35.96        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.89  SSEC
              2:38.99  METS
              2:43.29  ZQUA
              2:59.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eid, Natalie A            11 BAD-MR               2:52.43    2:48.86 JO'S   
                  37.28     1:19.64 (42.36)     2:12.30 (52.66)     2:48.86 (36.56)
  2 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR         2:58.27    2:52.14 JO'S   
                  37.59     1:22.18 (44.59)     2:14.79 (52.61)     2:52.14 (37.35)
  3 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR         3:02.15    2:53.54 JO'S   
                  40.20     1:24.08 (43.88)     2:16.04 (51.96)     2:53.54 (37.50)
  4 Wang, Carol               12 GATE-MR              2:51.62    2:55.31 JO'S   
                  37.53     1:23.57 (46.04)     2:13.31 (49.74)     2:55.31 (42.00)
  5 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         3:00.48    2:59.07 JO'S   
                  40.94     1:27.95 (47.01)     2:20.17 (52.22)     2:59.07 (38.90)
  6 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           2:55.87    2:59.14 JO'S   
                  38.28     1:23.89 (45.61)     2:16.39 (52.50)     2:59.14 (42.75)
  7 Ruiz, Vanessa D           12 Sailfish-MR          3:04.50    3:00.09        
                  41.02     1:30.84 (49.82)     2:21.28 (50.44)     3:00.09 (38.81)
  8 Makovic, Tiffany          12 Rivertown Rays-MR    2:58.58    3:01.56        
                                1:25.67 ( )   3:01.56 (1:35.89)                    
  9 Chen, Jessica J           12 COND-MR              3:05.83    3:02.94        
                  40.96     1:26.11 (45.15)     2:19.32 (53.21)     3:02.94 (43.62)
 10 Mitchell, Nicole L        12 Aqua Gems-MR         3:02.03    3:04.32        
                                1:27.52 ( )   3:04.32 (1:36.80)                    
 11 Malyszka, Kelly           11 COND-MR              3:06.74    3:04.74        
                                1:26.99 ( )   3:04.74 (1:37.75)                    
 12 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   2:59.00    3:05.21        
                                1:32.66 ( )   3:05.21 (1:32.55)                    
 13 Chow, Regina              11 GATE-MR              3:07.90    3:05.95        
                                1:30.63 ( )   3:05.95 (1:35.32)                    
 14 Sandoval, Lizbeth         12 Sailfish-MR          3:10.51    3:09.90        
                  41.88     1:31.41 (49.53)     2:27.06 (55.65)     3:09.90 (42.84)
 15 Sacharoff, Cali J         12 NY Sharks-MR         3:20.30    3:16.62        
                  46.60                             2:34.12 ( )     3:16.62 (42.50)
 16 Cole, Samantha T          11 Marlins-MR           3:36.39    3:45.51        
                  55.91     1:54.52 (58.61)   2:57.93 (1:03.41)     3:45.51 (47.58)
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  7:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miara, Marissa            12 NY Sharks-MR         5:05.80    5:07.60        
                                1:10.47 ( )                             2:29.29 ( )
                                3:49.44 ( )   5:07.60 (1:18.16)                    
  2 Zhang, Amy                12 NY Sharks-MR         5:25.99    5:17.42        
                                1:14.87 ( )                             2:36.64 ( )
                                3:58.14 ( )   5:17.42 (1:19.28)                    
  3 Lauer, Amanda             11 NY Sharks-MR         5:32.09    5:27.70        
                                1:19.35 ( )                             2:43.37 ( )
                                4:06.96 ( )   5:27.70 (1:20.74)                    
  4 Wang, Carol               12 GATE-MR              5:23.67    5:42.46        
                                1:18.12 ( )                             2:43.66 ( )
                                4:13.07 ( )   5:42.46 (1:29.39)                    
  5 Paul, Jennifer            10 Marlins-MR           5:57.57    6:04.23        
                                1:24.55 ( )                             2:57.81 ( )
                                4:32.44 ( )   6:04.23 (1:31.79)                    
  6 Ng, Jasmine               10 GATE-MR              6:31.85    6:10.70        
                                1:30.01 ( )                             3:07.74 ( )
                                4:43.19 ( )   6:10.70 (1:27.51)                    
  7 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              6:35.51    6:14.75        
                                1:25.49 ( )                             3:02.82 ( )
                                4:41.70 ( )   6:14.75 (1:33.05)                    
  8 Fullerton, Alanna T       11 NY Sharks-MR         5:56.77    6:14.89        
                                1:28.78 ( )                             3:06.77 ( )
                                4:41.48 ( )   6:14.89 (1:33.41)                    
  9 Graham, Kendra S          10 Devil Fish-MR        7:00.00    6:23.33        
                                1:31.49 ( )                             3:10.33 ( )
                                4:49.13 ( )   6:23.33 (1:34.20)                    
 10 Armstrong, Dana           11 NY Sharks-MR         6:48.77    6:58.21        
                                1:37.53 ( )                             3:22.99 ( )
                                5:11.04 ( )   6:58.21 (1:47.17)                    
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  8:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullinan, Madison         12 NY Sharks-MR         6:10.99    5:55.73        
                                1:22.70 ( )                             2:54.46 ( )
                                4:33.59 ( )   5:55.73 (1:22.14)                    
  2 Wang, Carol               12 GATE-MR              5:50.20    6:15.21        
                                1:24.22 ( )                             3:02.02 ( )
                                4:49.46 ( )   6:15.21 (1:25.75)                    
  3 Ng, Jasmine               10 GATE-MR              7:10.00    6:44.86        
                                1:33.58 ( )                             3:24.83 ( )
                                5:14.97 ( )   6:44.86 (1:29.89)                    
  4 Zhang, Crystal            10 GATE-MR              7:15.31    6:56.05        
                                1:33.31 ( )                             3:24.65 ( )
                                5:19.68 ( )   6:56.05 (1:36.37)                    
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.49  SSEC
                29.49  ZQUA
                30.29  METS
                31.39  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoth, Jacqueline M        14 NY Sharks-MR           31.43      30.64 JO'S   
  2 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR            30.91      30.87 JO'S   
  3 Miesner, Kiera C          14 NY Sharks-MR           31.40      31.22 JO'S   
  4 Johnson, Sydni A          13 Sailfish-MR            30.63      31.46        
  5 Phang, Yee Chung          13 Boys Club-MR           30.00      31.55        
  6 Fergus, Danielle M        13 Devil Fish-MR          31.21      31.66        
  7 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR          32.54      31.88        
  8 Ashikari, Elizabeth       14 SMC-MR                 32.55      32.31        
  9 Goreshnik, Ashley H       14 NY Sharks-MR           32.65      32.32        
 10 McClung, Taylor R         13 Rivertown Rays-MR      32.58      32.45        
 11 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR          32.72      32.46        
 12 Ludwicki, Kristin         13 NY Sharks-MR           33.04      32.53        
 13 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR           32.03      32.77        
 14 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR          34.16      32.81        
 15 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR           33.73      32.90        
 16 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR             34.36      33.10        
 17 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR           33.97      34.12        
 18 Fafian, Maria L           13 Rac @ Jcc-MR           35.47      34.29        
 19 Klippel, Britney L        13 Marlins-MR             33.83      34.57        
 20 Kenny, Alex M             13 Rac @ Jcc-MR           35.81      34.70        
 21 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR                35.44      34.82        
 22 Huang, Kimberly M         13 GATE-MR                34.68      35.06        
 23 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR      34.36      35.18        
 24 Cole, Caroline M          13 Marlins-MR             33.27      35.52        
 25 Zaruvinsky, Emily         13 NY Sharks-MR           36.36      35.66        
 26 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR           37.12      36.24        
 27 Lillian, Ava S            14 Aqua Gems-MR           35.94      36.54        
 28 Rizzo, Alexandra B        13 Devil Fish-MR          37.24      36.59        
 29 Rosen, Becca L            14 Marlins-MR             50.23      48.49        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:01.39  SSEC
              1:04.09  ZQUA
              1:04.99  METS
              1:08.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           1:04.18    1:03.66 ZQUA   
  2 Hoth, Jacqueline M        14 NY Sharks-MR         1:05.74    1:05.72 JO'S   
  3 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR          1:06.77    1:07.41 JO'S   
  4 McClung, Taylor R         13 Rivertown Rays-MR    1:09.51    1:08.26 JO'S   
  5 Hare, Maia                13 Manhattan Makos-MR   1:09.77    1:08.49 JO'S   
  5 Farrell, Shannon P        13 COND-MR              1:08.65    1:08.49 JO'S   
  7 Kim, Elizabeth G          14 Boys Club-MR         1:07.00    1:08.76        
  8 Phang, Yee Chung          13 Boys Club-MR         1:07.00    1:08.85        
  9 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR        1:09.84    1:08.90        
 10 Johnson, Sydni A          13 Sailfish-MR          1:09.52    1:09.50        
 11 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         1:11.35    1:09.68        
 12 Farrell, Brenna K         13 COND-MR              1:09.90    1:10.34        
 13 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:11.43    1:10.50        
 14 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR         1:11.80    1:11.45        
 15 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         1:11.62    1:11.68        
 16 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR        1:11.38    1:12.60        
 17 Fergus, Danielle M        13 Devil Fish-MR        1:11.68    1:12.88        
 18 Kenny, Alex M             13 Rac @ Jcc-MR         1:18.36    1:14.85        
 19 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           1:12.42    1:15.89        
 20 Ludwicki, Kristin         13 NY Sharks-MR         1:14.03    1:16.18        
 21 Klippel, Britney L        13 Marlins-MR           1:10.81    1:17.57        
 22 Zaruvinsky, Emily         13 NY Sharks-MR         1:27.87    1:18.36        
 23 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    1:16.52    1:19.60        
 24 Huang, Kimberly M         13 GATE-MR              1:16.10    1:22.04        
 25 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR         1:23.67    1:22.69        
 26 Poon, Sabrina             13 GATE-MR              1:23.38    1:23.41        
 27 Wong, Isabelle            13 GATE-MR              1:28.80    1:27.33        
 28 Rosen, Becca L            14 Marlins-MR           1:51.75    1:51.56        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:11.29  SSEC
              2:18.69  ZQUA
              2:19.99  METS
              2:30.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoth, Jacqueline M        14 NY Sharks-MR         2:25.55    2:20.90 JO'S   
                  32.00     1:07.43 (35.43)     1:44.60 (37.17)     2:20.90 (36.30)
  2 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR          2:24.17    2:26.19 JO'S   
                  32.44     1:09.94 (37.50)     1:48.04 (38.10)     2:26.19 (38.15)
  3 Phang, Yee Chung          13 Boys Club-MR         2:26.00    2:27.51 JO'S   
                  33.28     1:10.79 (37.51)     1:49.52 (38.73)     2:27.51 (37.99)
  4 McClung, Taylor R         13 Rivertown Rays-MR    2:30.54    2:30.66 JO'S   
                                1:15.53 ( )   2:30.66 (1:15.13)                    
  5 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR        2:35.23    2:30.78 JO'S   
                  34.93     1:14.20 (39.27)     1:53.03 (38.83)     2:30.78 (37.75)
  6 Cicalo, Julia A           13 NY Sharks-MR         2:30.34    2:31.35        
                                1:13.51 ( )   2:31.35 (1:17.84)                    
  7 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         2:32.34    2:32.60        
                  35.71     1:14.45 (38.74)     1:54.59 (40.14)     2:32.60 (38.01)
  8 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         2:34.32    2:34.04        
                  34.53     1:13.22 (38.69)     1:54.24 (41.02)     2:34.04 (39.80)
  9 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR         2:34.51    2:34.31        
                  34.31     1:13.14 (38.83)     1:53.52 (40.38)     2:34.31 (40.79)
 10 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        2:36.71    2:34.46        
                                1:15.65 ( )   2:34.46 (1:18.81)                    
 11 Dowd, Brenna              14 Sachem-MR            2:35.22    2:34.49        
                  35.57     1:15.49 (39.92)     1:56.47 (40.98)     2:34.49 (38.02)
 12 Johnson, Sydni A          13 Sailfish-MR          2:33.96    2:34.55        
                                1:14.65 ( )   2:34.55 (1:19.90)                    
 13 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR        2:37.35    2:35.14        
                                1:13.75 ( )   2:35.14 (1:21.39)                    
 14 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           2:42.36    2:43.08        
                  36.84     1:17.23 (40.39)     2:01.07 (43.84)     2:43.08 (42.01)
 15 Cole, Caroline M          13 Marlins-MR           3:26.90    2:48.33        
                  36.54     1:19.97 (43.43)     2:03.52 (43.55)     2:48.33 (44.81)
 16 Lillian, Ava S            14 Aqua Gems-MR         2:56.36    2:48.84        
                                1:19.88 ( )   2:48.84 (1:28.96)                    
 17 Kenny, Alex M             13 Rac @ Jcc-MR         2:58.03    2:50.62        
                  38.74     1:22.44 (43.70)     2:09.50 (47.06)     2:50.62 (41.12)
 18 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         2:53.31    2:50.94        
                                1:21.91 ( )   2:50.94 (1:29.03)                    
 19 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    2:47.86    2:52.32        
                  37.93     1:21.79 (43.86)     2:06.56 (44.77)     2:52.32 (45.76)
 20 Zaruvinsky, Emily         13 NY Sharks-MR         2:53.30    2:53.81        
                  38.86     1:23.41 (44.55)     2:09.64 (46.23)     2:53.81 (44.17)
 21 Rizzo, Alexandra B        13 Devil Fish-MR        3:49.99    3:09.31        
                  37.72     1:27.28 (49.56)     2:19.25 (51.97)     3:09.31 (50.06)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:34.89  SSEC
              4:50.49  ZQUA
              4:55.99  METS
              5:14.99  JO'S
 Meet Qualifying:  6:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           5:10.85    4:57.59 JO'S   
                                1:11.08 ( )                             2:28.01 ( )
                                3:43.44 ( )   4:57.59 (1:14.15)                    
  2 Brooks, Alexandra T       14 COND-MR              5:16.96    5:03.00 JO'S   
                                1:10.97 ( )                             2:27.85 ( )
                                3:45.86 ( )   5:03.00 (1:17.14)                    
  3 Cicalo, Julia A           13 NY Sharks-MR         5:46.21    5:03.53 JO'S   
                                1:12.02 ( )                             2:29.28 ( )
                                3:47.56 ( )   5:03.53 (1:15.97)                    
  4 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR          5:18.76    5:06.17 JO'S   
                                1:11.44 ( )                             2:28.96 ( )
                                3:48.56 ( )   5:06.17 (1:17.61)                    
  5 Hoth, Jacqueline M        14 NY Sharks-MR         5:00.93    5:06.23 JO'S   
                                1:09.18 ( )                             2:26.26 ( )
                                3:46.04 ( )   5:06.23 (1:20.19)                    
  6 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         5:25.77    5:12.88 JO'S   
                                1:14.35 ( )                             2:34.03 ( )
                                3:54.81 ( )   5:12.88 (1:18.07)                    
  7 Goreshnik, Ashley H       14 NY Sharks-MR         5:29.24    5:14.14 JO'S   
                                1:14.30 ( )                             2:34.84 ( )
                                3:55.36 ( )   5:14.14 (1:18.78)                    
  8 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         5:37.79    5:29.60        
                                1:14.48 ( )                             2:39.57 ( )
                                4:05.83 ( )   5:29.60 (1:23.77)                    
  9 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           6:04.85    5:29.84        
                                1:16.00 ( )                             2:40.58 ( )
                                4:05.57 ( )   5:29.84 (1:24.27)                    
 10 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR         5:20.88    5:30.31        
                                1:15.93 ( )                             2:39.75 ( )
                                4:05.49 ( )   5:30.31 (1:24.82)                    
 11 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR        5:33.28    5:34.33        
                                1:17.44 ( )                             2:42.44 ( )
                                4:09.05 ( )   5:34.33 (1:25.28)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:09.19  SSEC
              1:13.59  ZQUA
              1:14.99  METS
              1:19.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:20.64    1:15.48 JO'S   
  2 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR          1:14.99    1:16.17 JO'S   
  3 Hoth, Jacqueline M        14 NY Sharks-MR         1:15.70    1:16.48 JO'S   
  4 Fergus, Danielle M        13 Devil Fish-MR        1:20.89    1:17.91 JO'S   
  5 Johnson, Sydni A          13 Sailfish-MR          1:17.59    1:18.63 JO'S   
  6 Klippel, Britney L        13 Marlins-MR           1:22.83    1:19.87 JO'S   
  7 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           1:18.24    1:20.08        
  8 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR              1:23.16    1:21.05        
  9 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR        1:21.85    1:21.40        
 10 McClung, Taylor R         13 Rivertown Rays-MR    1:18.64    1:22.93        
 11 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR        1:19.82    1:23.21        
 12 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         1:25.34    1:23.30        
 13 Hare, Maia                13 Manhattan Makos-MR   1:23.08    1:24.58        
 14 Ludwicki, Kristin         13 NY Sharks-MR         1:26.34    1:26.50        
 15 Zaruvinsky, Emily         13 NY Sharks-MR         1:31.33    1:26.82        
 16 Kenny, Alex M             13 Rac @ Jcc-MR         1:32.57    1:28.86        
 17 Schuetz, Sarah            13 SMC-MR               1:28.76    1:29.07        
 18 Huang, Kimberly M         13 GATE-MR              1:20.56    1:31.78        
 19 Poon, Sabrina             13 GATE-MR              1:38.59    1:32.54        
 20 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           1:31.66    1:32.95        
 21 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    1:33.72    1:34.14        
 22 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR         1:37.31    1:35.49        
 23 Rosen, Becca L            14 Marlins-MR           2:10.84    2:07.26        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:28.29  SSEC
              2:37.09  ZQUA
              2:39.99  METS
              2:52.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR          2:39.70    2:39.95 METS   
                  37.67     1:18.65 (40.98)     1:59.94 (41.29)     2:39.95 (40.01)
  2 Hoth, Jacqueline M        14 NY Sharks-MR         2:44.12    2:42.48 JO'S   
                  37.09     1:17.48 (40.39)     2:00.42 (42.94)     2:42.48 (42.06)
  3 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        2:51.14    2:49.19 JO'S   
                                1:23.48 ( )   2:49.19 (1:25.71)                    
  4 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           2:45.67    2:49.88 JO'S   
                  40.28     1:23.65 (43.37)     2:07.25 (43.60)     2:49.88 (42.63)
  5 Goreshnik, Ashley H       14 NY Sharks-MR         2:53.44    2:50.18 JO'S   
                  40.36     1:24.39 (44.03)     2:07.56 (43.17)     2:50.18 (42.62)
  6 McClung, Taylor R         13 Rivertown Rays-MR    2:46.70    2:55.93        
                                1:26.16 ( )   2:55.93 (1:29.77)                    
  7 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR              3:35.51    2:59.32        
                  43.15     1:28.72 (45.57)     2:15.64 (46.92)     2:59.32 (43.68)
  8 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR        2:53.17    2:59.34        
  9 Cole, Caroline M          13 Marlins-MR           2:53.39    3:01.72        
                  42.24     1:29.84 (47.60)     2:16.48 (46.64)     3:01.72 (45.24)
 10 Klippel, Britney L        13 Marlins-MR           2:53.32    3:03.77        
                  41.23     1:28.98 (47.75)     2:16.44 (47.46)     3:03.77 (47.33)
 11 Kempter, Theresa          13 NY Sharks-MR         3:27.77    3:11.16        
                                1:32.31 ( )   3:11.16 (1:38.85)                    
 12 Kenny, Alex M             13 Rac @ Jcc-MR         3:18.10    3:14.25        
                                3:15.48 ( )         3:15.48 ( )         3:14.25 ( )
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.69  SSEC
              1:24.19  ZQUA
              1:24.99  METS
              1:31.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phang, Yee Chung          13 Boys Club-MR         1:20.00    1:24.34 METS   
                  39.62     1:24.34 (44.72)                                        
  2 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR         1:30.13    1:30.00 JO'S   
                  42.69     1:30.00 (47.31)                                        
  3 Miesner, Kiera C          14 NY Sharks-MR         1:26.44    1:30.83 JO'S   
                  41.90     1:30.83 (48.93)                                        
  4 Ashikari, Elizabeth       14 SMC-MR               1:38.42    1:31.92 JO'S   
  5 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         1:31.13    1:32.81        
  6 Huang, Kimberly M         13 GATE-MR              1:31.01    1:35.58        
  7 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           1:30.54    1:35.86        
                  44.52     1:35.86 (51.34)                                        
  8 Rizzo, Alexandra B        13 Devil Fish-MR        1:36.33    1:35.87        
                  43.46     1:35.87 (52.41)                                        
  9 Schuetz, Sarah            13 SMC-MR               1:32.69    1:37.32        
                  46.51     1:37.32 (50.81)                                        
 10 Cicalo, Julia A           13 NY Sharks-MR         1:40.77    1:38.35        
                  47.99     1:38.35 (50.36)                                        
 11 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    1:37.45    1:38.42        
                  47.51     1:38.42 (50.91)                                        
 12 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           1:39.38    1:38.82        
 13 Zaruvinsky, Emily         13 NY Sharks-MR         1:38.35    1:39.14        
                  47.63     1:39.14 (51.51)                                        
 14 Dowd, Brenna              14 Sachem-MR            1:43.03    1:41.68        
                  48.96     1:41.68 (52.72)                                        
 15 Fergus, Danielle M        13 Devil Fish-MR        1:42.99    1:42.18        
 16 Fafian, Maria L           13 Rac @ Jcc-MR         1:46.38    1:43.27        
                  48.37     1:43.27 (54.90)                                        
 17 Lillian, Ava S            14 Aqua Gems-MR         1:47.26    1:43.62        
                  50.12     1:43.62 (53.50)                                        
 18 Klippel, Britney L        13 Marlins-MR           1:43.61    1:44.63        
                  48.94     1:44.63 (55.69)                                        
 19 Rosen, Becca L            14 Marlins-MR           2:04.39    2:36.28        
                1:12.84   2:36.28 (1:23.44)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.99  SSEC
              3:00.79  ZQUA
              3:05.99  METS
              3:16.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phang, Yee Chung          13 Boys Club-MR         2:58.00    3:03.09 METS   
                                1:28.03 ( )   3:03.09 (1:35.06)                    
  2 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR         3:19.26    3:14.73 JO'S   
                                1:34.67 ( )   3:14.73 (1:40.06)                    
  3 Farrell, Brenna K         13 COND-MR              3:20.73    3:19.89        
                                1:37.07 ( )   3:19.89 (1:42.82)                    
  4 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           3:17.11    3:20.17        
                                1:37.11 ( )   3:20.17 (1:43.06)                    
  5 Wong, Isabelle            13 GATE-MR              3:29.38    3:22.22        
                                1:38.27 ( )   3:22.22 (1:43.95)                    
  6 Schuetz, Sarah            13 SMC-MR               3:22.18    3:26.13        
                                1:38.84 ( )   3:26.13 (1:47.29)                    
  7 Gagion, Anna E            13 Rivertown Rays-MR    3:29.46    3:27.85        
                                1:39.40 ( )   3:27.85 (1:48.45)                    
  8 Zaruvinsky, Emily         13 NY Sharks-MR         3:35.77    3:29.07        
                                1:41.79 ( )   3:29.07 (1:47.28)                    
  9 Cole, Caroline M          13 Marlins-MR           3:14.99    3:34.43        
                                1:40.17 ( )   3:34.43 (1:54.26)                    
 10 McClung, Taylor R         13 Rivertown Rays-MR    3:26.92    3:37.37        
                                1:44.34 ( )   3:37.37 (1:53.03)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:07.79  SSEC
              1:11.49  ZQUA
              1:11.99  METS
              1:19.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR        1:18.13    1:16.39 JO'S   
                  35.85     1:16.39 (40.54)                                        
  2 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         1:16.57    1:17.13 JO'S   
                  35.94     1:17.13 (41.19)                                        
  3 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         1:21.29    1:18.01 JO'S   
                  36.53     1:18.01 (41.48)                                        
  4 Johnson, Sydni A          13 Sailfish-MR          1:21.38    1:20.78        
                  37.72     1:20.78 (43.06)                                        
  5 Doherty, Kaitlin A        14 Middies-MR           1:23.79    1:22.33        
  6 Fergus, Danielle M        13 Devil Fish-MR        1:23.65    1:24.29        
                  38.73     1:24.29 (45.56)                                        
  7 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR         1:38.77    1:25.81        
                  40.38     1:25.81 (45.43)                                        
  8 Cicalo, Julia A           13 NY Sharks-MR         1:21.85    1:31.06        
  9 Dowd, Brenna              14 Sachem-MR            1:33.78    1:34.19        
                  43.76     1:34.19 (50.43)                                        
 10 Fafian, Maria L           13 Rac @ Jcc-MR         1:30.23    1:34.26        
                  41.36     1:34.26 (52.90)                                        
 11 Huang, Kimberly M         13 GATE-MR              1:23.22    1:36.03        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.89  SSEC
              2:37.89  ZQUA
              2:45.99  METS
              2:55.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         2:56.44    3:00.64        
                                1:27.41 ( )   3:00.64 (1:33.23)                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.89  SSEC
              2:37.89  ZQUA
              2:38.99  METS
              2:50.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phang, Yee Chung          13 Boys Club-MR         2:48.00    2:42.48 JO'S   
                                1:18.84 ( )   2:42.48 (1:23.64)                    
  2 Oceguera, Mariajose       13 Sailfish-MR          2:46.32    2:47.52 JO'S   
                                1:17.85 ( )   2:47.52 (1:29.67)                    
  3 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        2:57.54    2:52.03        
                                1:23.20 ( )   2:52.03 (1:28.83)                    
  4 Lengel, Paulina E         14 NY Sharks-MR         2:54.14    2:52.58        
                                1:23.07 ( )   2:52.58 (1:29.51)                    
  5 Hare, Maia                13 Manhattan Makos-MR   2:55.18    2:53.50        
                                1:21.42 ( )   2:53.50 (1:32.08)                    
  5 O, Vivian                 13 NY Sharks-MR         2:56.01    2:53.50        
                                1:24.52 ( )   2:53.50 (1:28.98)                    
  7 Farrell, Brenna K         13 COND-MR              2:51.27    2:54.28        
                                1:22.19 ( )   2:54.28 (1:32.09)                    
  8 McTigue, Ellen C          14 Devil Fish-MR        2:55.78    2:54.50        
                                1:20.80 ( )   2:54.50 (1:33.70)                    
  9 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR        2:54.12    2:55.14        
                                1:21.49 ( )   2:55.14 (1:33.65)                    
 10 Raphael, Michaela         13 NY Sharks-MR         2:56.82    2:55.27        
                                1:21.92 ( )   2:55.27 (1:33.35)                    
 11 Johnson, Sydni A          13 Sailfish-MR          2:58.70    2:57.26        
                                1:21.13 ( )   2:57.26 (1:36.13)                    
 12 Fergus, Danielle M        13 Devil Fish-MR        3:04.03    3:00.48        
                                1:22.67 ( )   3:00.48 (1:37.81)                    
 13 Cole, Caroline M          13 Marlins-MR           2:55.93    3:01.92        
                                1:25.68 ( )   3:01.92 (1:36.24)                    
 14 Ludwicki, Kristin         13 NY Sharks-MR         3:07.47    3:05.41        
                                1:28.93 ( )   3:05.41 (1:36.48)                    
 15 Vasudevan, Arya V         13 Middies-MR           3:07.19    3:07.24        
                                1:31.54 ( )   3:07.24 (1:35.70)                    
 16 Huang, Kimberly M         13 GATE-MR              3:00.50    3:10.66        
                                1:29.35 ( )   3:10.66 (1:41.31)                    
 17 Kinkel, Amanda N          13 GATE-MR              3:11.00    3:12.25        
                                1:32.00 ( )   3:12.25 (1:40.25)                    
 18 Kim, Susanna              13 NY Sharks-MR         3:22.99    3:14.00        
                                1:29.08 ( )   3:14.00 (1:44.92)                    
 19 Kenny, Alex M             13 Rac @ Jcc-MR         3:20.05    3:16.11        
                                1:30.48 ( )   3:16.11 (1:45.63)                    
 20 Wong, Isabelle            13 GATE-MR              3:21.45    3:20.06        
                                1:38.26 ( )   3:20.06 (1:41.80)                    
 21 Poon, Sabrina             13 GATE-MR              2:55.55    3:26.14        
                                1:33.87 ( )   3:26.14 (1:52.27)                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:14.89  SSEC
              5:33.69  ZQUA
              5:38.99  METS
              5:59.99  JO'S
 Meet Qualifying:  6:44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        6:24.50    6:04.65        
                                                                        2:58.69 ( )
                                4:44.33 ( )   6:04.65 (1:20.32)                    
  2 Cicalo, Julia A           13 NY Sharks-MR              NT    6:05.77        
                                1:33.13 ( )                             2:57.53 ( )
                                4:48.76 ( )   6:05.77 (1:17.01)                    
  3 Quezada, Betsy D          14 Devil Fish-MR        6:14.99    6:13.03        
                                1:24.26 ( )                             2:58.48 ( )
                                4:49.71 ( )   6:13.03 (1:23.32)                    
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.49  SSEC
                28.89  ZQUA
                30.29  METS
                31.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mesibov, Rachael          15 NY Sharks-MR           30.73      30.62 JO'S   
  2 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR           30.94      30.93 JO'S   
  3 Suen, Katherine O         15 Middies-MR             31.32      30.98 JO'S   
  4 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR           32.14      31.49 JO'S   
  5 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR                32.36      31.65        
  6 DeSimone, Jackie M        15 COND-MR                32.88      31.86        
  7 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR      33.20      32.23        
  8 Fischer, Alix             15 NY Sharks-MR           31.42      32.47        
  9 Armstrong, Alyssa         19 NY Sharks-MR           30.15      32.77        
 10 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR           32.56      33.26        
 11 Wang, Stephanie           15 GATE-MR                37.62      41.93        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:01.39  SSEC
              1:04.09  ZQUA
              1:04.99  METS
              1:08.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           1:07.77    1:07.76 JO'S   
  2 Burke, Meaghan            17 NY Sharks-MR              NT    1:08.26 JO'S   
  3 DeSimone, Julie N         15 COND-MR              1:09.11    1:08.31 JO'S   
  4 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         1:10.09    1:08.59        
  5 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR         1:10.29    1:08.63        
  6 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR         1:06.46    1:09.14        
  7 Hodder, Chandler          15 CFJV-MR              1:08.51    1:09.24        
  8 Hoth, Brielle A           17 NY Sharks-MR         1:09.35    1:09.25        
  9 DeSimone, Jackie M        15 COND-MR              1:10.91    1:09.27        
 10 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              1:10.23    1:10.40        
 11 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    1:13.03    1:10.95        
 12 Fischer, Alix             15 NY Sharks-MR         1:10.84    1:11.44        
 13 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         1:08.85    1:12.52        
 13 Mullaney, Kathleen K      15 Devil Fish-MR        1:14.75    1:12.52        
 15 Armstrong, Alyssa         19 NY Sharks-MR         1:05.85    1:15.08        
 16 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:16.41    1:16.18        
 17 Wang, Stephanie           15 GATE-MR              1:25.52    1:34.77        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:11.29  SSEC
              2:16.99  ZQUA
              2:19.99  METS
              2:29.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             18 Aqua Gems-MR         2:22.88    2:17.25 METS   
                  30.99     1:04.23 (33.24)     1:40.44 (36.21)     2:17.25 (36.81)
  2 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR         2:30.74    2:27.85 JO'S   
                  33.54     1:11.36 (37.82)     1:49.95 (38.59)     2:27.85 (37.90)
  3 DeSimone, Jackie M        15 COND-MR              2:36.81    2:31.38        
                                1:14.40 ( )   2:31.38 (1:16.98)                    
  4 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    2:37.18    2:32.92        
                                1:14.54 ( )   2:32.92 (1:18.38)                    
  5 Fischer, Alix             15 NY Sharks-MR         2:34.68    2:35.06        
                  34.45     1:13.66 (39.21)     1:54.35 (40.69)     2:35.06 (40.71)
  6 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              2:41.56    2:35.25        
                  34.12     1:11.94 (37.82)     1:53.86 (41.92)     2:35.25 (41.39)
  7 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         2:42.14    2:42.56        
                  36.47     1:16.91 (40.44)     1:59.37 (42.46)     2:42.56 (43.19)
 -- McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         2:29.30         DQ        
      False start
                                1:11.03 ( )        DQ (1:16.47)                    
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:34.89  SSEC
              4:46.99  ZQUA
              4:55.99  METS
              5:11.99  JO'S
 Meet Qualifying:  5:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR         5:14.72    4:53.33 METS   
                                1:10.10 ( )                             2:26.27 ( )
                                3:40.82 ( )   4:53.33 (1:12.51)                    
  2 Mesibov, Rachael          15 NY Sharks-MR         5:01.55    4:56.47 JO'S   
                                1:09.52 ( )                             2:25.75 ( )
                                3:40.93 ( )   4:56.47 (1:15.54)                    
  3 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR         5:49.99    5:08.83 JO'S   
                                1:12.03 ( )                             2:30.09 ( )
                                3:50.59 ( )   5:08.83 (1:18.24)                    
  3 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         5:17.35    5:08.83 JO'S   
                                1:12.45 ( )                             2:29.99 ( )
                                3:49.60 ( )   5:08.83 (1:19.23)                    
  5 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR         5:36.86    5:14.34        
                                1:13.57 ( )                             2:33.05 ( )
                                3:52.95 ( )   5:14.34 (1:21.39)                    
  6 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         5:06.01    5:21.80        
                                1:12.60 ( )                             2:34.88 ( )
                                3:58.90 ( )   5:21.80 (1:22.90)                    
  7 Fischer, Alix             15 NY Sharks-MR         5:29.50    5:33.19        
                                1:17.51 ( )                             2:44.26 ( )
                                4:10.36 ( )   5:33.19 (1:22.83)                    
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:09.19  SSEC
              1:12.69  ZQUA
              1:14.99  METS
              1:19.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         1:14.84    1:13.75 METS   
  2 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           1:18.96    1:17.83 JO'S   
  3 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              1:22.86    1:19.06 JO'S   
  4 Hodder, Chandler          15 CFJV-MR              1:16.61    1:19.82 JO'S   
  5 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:20.60    1:20.34        
  6 DeSimone, Julie N         15 COND-MR              1:26.13    1:21.06        
  7 Mullaney, Kathleen K      15 Devil Fish-MR        1:27.61    1:24.87        
  8 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         1:24.32    1:25.62        
  9 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    1:27.65    1:26.33        
 -- Fischer, Alix             15 NY Sharks-MR         1:23.76         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:28.29  SSEC
              2:35.49  ZQUA
              2:39.99  METS
              2:49.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           2:46.18    2:47.27 JO'S   
                  39.35     1:21.84 (42.49)     2:04.41 (42.57)     2:47.27 (42.86)
  2 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         2:50.14    2:52.86        
                  40.86     1:24.95 (44.09)     2:09.21 (44.26)     2:52.86 (43.65)
  3 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              3:03.82    2:55.97        
                  41.58     1:26.80 (45.22)     2:13.71 (46.91)     2:55.97 (42.26)
 -- McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         3:05.77         DQ        
                  44.19     1:31.67 (47.48)     2:17.86 (46.19)          DQ (46.31)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.69  SSEC
              1:22.59  ZQUA
              1:24.99  METS
              1:29.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           1:26.86    1:28.86 JO'S   
                  42.72     1:28.86 (46.14)                                        
  2 Armstrong, Alyssa         19 NY Sharks-MR         1:21.98    1:28.99 JO'S   
                  41.82     1:28.99 (47.17)                                        
  3 Mesibov, Rachael          15 NY Sharks-MR         1:34.05    1:30.79        
  4 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR         1:39.30    1:31.68        
                  42.80     1:31.68 (48.88)                                        
  5 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR         1:31.28    1:33.03        
                  43.18     1:33.03 (49.85)                                        
  6 Wang, Stephanie           15 GATE-MR              1:29.09    1:33.15        
                  42.51     1:33.15 (50.64)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.99  SSEC
              2:56.29  ZQUA
              3:05.99  METS
              3:14.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR         3:14.80    3:15.84        
                                1:35.74 ( )   3:15.84 (1:40.10)                    
  2 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR         3:28.13    3:15.94        
                                1:35.92 ( )   3:15.94 (1:40.02)                    
  3 Wang, Stephanie           15 GATE-MR              3:14.62    3:18.17        
                                1:36.32 ( )   3:18.17 (1:41.85)                    
  4 Hoth, Brielle A           17 NY Sharks-MR         3:19.77    3:19.88        
                                1:36.41 ( )   3:19.88 (1:43.47)                    
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:07.79  SSEC
              1:09.89  ZQUA
              1:11.99  METS
              1:18.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             18 Aqua Gems-MR         1:07.44    1:06.01 SSEC   
                  30.70     1:06.01 (35.31)                                        
  2 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR         1:21.77    1:16.45 JO'S   
                  35.41     1:16.45 (41.04)                                        
  3 Armstrong, Alyssa         19 NY Sharks-MR         1:17.47    1:23.05        
                  35.61     1:23.05 (47.44)                                        
  4 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    1:35.80    1:24.11        
  5 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         1:25.74    1:27.17        
                  41.46     1:27.17 (45.71)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.89  SSEC
              2:31.59  ZQUA
              2:45.99  METS
              2:50.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             18 Aqua Gems-MR         2:24.26    2:20.88 SSEC   
                                1:07.77 ( )   2:20.88 (1:13.11)                    
  2 Russo, Caroline           15 NY Sharks-MR         2:55.77    3:04.31        
                                1:25.93 ( )   3:04.31 (1:38.38)                    
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.89  SSEC
              2:35.89  ZQUA
              2:38.99  METS
              2:49.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             18 Aqua Gems-MR         2:30.93    2:29.31 ZQUA   
                  31.50     1:11.05 (39.55)     1:54.98 (43.93)     2:29.31 (34.33)
  2 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           2:50.49    2:45.63 JO'S   
                  36.42     1:19.80 (43.38)     2:07.94 (48.14)     2:45.63 (37.69)
  3 DeSimone, Jackie M        15 COND-MR              2:53.47    2:49.87 JO'S   
                                1:23.14 ( )   2:49.87 (1:26.73)                    
  4 Armstrong, Alyssa         19 NY Sharks-MR         2:40.66    2:50.90        
                  36.05     1:20.92 (44.87)     2:09.51 (48.59)     2:50.90 (41.39)
  5 Hoth, Brielle A           17 NY Sharks-MR         2:53.00    2:51.14        
                  38.37     1:24.18 (45.81)     2:14.12 (49.94)     2:51.14 (37.02)
  6 McElwain, Maggie          15 NY Sharks-MR         3:03.77    2:53.18        
                  38.77     1:23.27 (44.50)     2:15.52 (52.25)     2:53.18 (37.66)
  7 Jacob, Kaitlin            15 NY Sharks-MR         2:54.46    2:53.28        
                                1:20.42 ( )   2:53.28 (1:32.86)                    
  8 Sansone, Lene             15 NY Sharks-MR         2:56.53    2:55.47        
                  39.92     1:24.39 (44.47)     2:16.54 (52.15)     2:55.47 (38.93)
  9 Mullaney, Kathleen K      15 Devil Fish-MR        3:08.77    2:55.75        
                  38.13     1:22.73 (44.60)     2:15.72 (52.99)     2:55.75 (40.03)
 10 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         3:01.16    2:58.58        
                  40.13     1:24.18 (44.05)     2:17.29 (53.11)     2:58.58 (41.29)
 11 Snyder, Wendy E           15 Rivertown Rays-MR    2:59.79    2:59.90        
                                1:26.78 ( )   2:59.90 (1:33.12)                    
 12 Kaewkrajang, Tanya        15 GATE-MR              3:09.65    3:04.81        
                  37.04     1:20.31 (43.27)     2:19.75 (59.44)     3:04.81 (45.06)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:14.89  SSEC
              5:30.49  ZQUA
              5:38.99  METS
              5:55.09  JO'S
 Meet Qualifying:  6:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             18 Aqua Gems-MR         5:16.51    5:13.39 SSEC   
                                1:06.87 ( )                             2:27.99 ( )
                                4:01.15 ( )   5:13.39 (1:12.24)                    
  2 Cullinan, Meghan          15 NY Sharks-MR         6:15.43    6:16.26        
                                1:26.48 ( )                             3:00.08 ( )
                                4:50.16 ( )   6:16.26 (1:26.10)                    
  3 Lauer, Valerie            15 NY Sharks-MR              NT    6:16.46        
                                1:13.59 ( )                             2:53.73 ( )
                                4:52.44 ( )   6:16.46 (1:24.02)                    
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                27.49  METS
                33.89  ZQUA
                37.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draper, Christopher F     10 Rivertown Rays-MR      32.98      34.06 JO'S   
  2 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR           34.00      34.08 JO'S   
  3 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR           34.72      34.17 JO'S   
  4 Liu, Eric Z               10 Boys Club-MR           34.00      34.35 JO'S   
  5 Phang, Yik Fung           10 Boys Club-MR           36.00      35.34 JO'S   
  6 Zhang, Benjamin G         10 Boys Club-MR           35.00      36.17 JO'S   
  7 Chang, Alan                9 Rivertown Rays-MR      38.71      37.41 JO'S   
  8 Chen, Ting                10 UN-DA-MR               36.09      38.22        
  9 Smith, Adrian C           10 Devil Fish-MR          39.99      38.39        
 10 Alpay, Zachery M          10 MSC-MR                 39.53      38.66        
 11 Sommer, Christopher A     10 Aqua Gems-MR           39.07      39.60        
 11 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR                 39.65      39.60        
 13 O, Ronald                  9 NY Sharks-MR           46.60      40.96        
 14 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           39.34      41.01        
 15 Torres, Cristian          10 Sailfish-MR            40.00      41.05        
 16 Monfiston, Seth E         10 GATE-MR                42.28      42.37        
 17 Kinkel, William G          9 GATE-MR                43.69      42.62        
 18 Kaplinsky, Peter           9 Rac @ Jcc-MR           50.37      46.10        
 19 Tsuji, Akira               9 Middies-MR             47.63      47.31        
 20 He, William               10 NY Sharks-MR           49.52      49.18        
 21 Ruan, Andrew               8 MSC-MR                 54.44      49.75        
 22 LI, Franklin               8 Boys Club-MR           48.00      49.90        
 23 Rizzo, Antonio S           9 Devil Fish-MR          49.81      50.78        
 24 Martin, Spencer P          7 Middies-MR             53.82      54.63        
 25 Stewart, Matthew C         8 Marlins-MR             58.70      56.26        
 26 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR             54.32      57.06        
 27 Rizzo, Giovanni M          6 Devil Fish-MR        1:11.87    1:13.75        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                59.19  METS
              1:15.29  ZQUA
              1:23.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draper, Christopher F     10 Rivertown Rays-MR    1:15.48    1:14.36 ZQUA   
  2 Liu, Eric Z               10 Boys Club-MR         1:16.00    1:15.13 ZQUA   
  3 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR         1:13.00    1:15.79 JO'S   
  4 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR         1:16.84    1:16.03 JO'S   
  5 Zhang, Benjamin G         10 Boys Club-MR         1:18.00    1:22.25 JO'S   
  6 Alpay, Zachery M          10 MSC-MR               1:28.89    1:24.07        
  7 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR         1:24.61    1:25.38        
  8 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR        1:27.76    1:25.93        
  9 Chang, Alan                9 Rivertown Rays-MR    1:27.69    1:26.08        
 10 Covello, Ben D            10 Middies-MR           1:25.47    1:26.26        
 11 Chen, Ting                10 UN-DA-MR             1:26.04    1:28.25        
 12 Sommer, Christopher A     10 Aqua Gems-MR         1:28.03    1:28.67        
 13 O, Ronald                  9 NY Sharks-MR         1:35.39    1:34.97        
 14 Monfiston, Seth E         10 GATE-MR              1:33.00    1:35.03        
 15 Crosbie, Kyle T            9 Marlins-MR           1:37.96    1:39.00        
 16 LI, Franklin               8 Boys Club-MR         1:48.00    1:44.93        
 17 Ruan, Andrew               8 MSC-MR               2:12.75    1:47.42        
 18 He, William               10 NY Sharks-MR         1:59.65    1:53.35        
 19 Sabella, Nicholas          9 NY Sharks-MR         2:00.73    2:01.86        
 19 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR           2:13.56    2:01.86        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  METS
              2:41.39  ZQUA
              3:09.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR         2:49.47    2:45.94 JO'S   
                2:04.88     2:45.94 (41.06)                                        
  2 Covello, Ben D            10 Middies-MR           3:10.34    3:02.58 JO'S   
                  39.32     1:26.50 (47.18)     2:16.49 (49.99)     3:02.58 (46.09)
  3 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR               4:02.53    3:03.26 JO'S   
                                1:30.85 ( )   3:03.26 (1:32.41)                    
  4 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR        3:16.77    3:13.12        
                  39.38     1:29.10 (49.72)     2:21.40 (52.30)     3:13.12 (51.72)
  5 Ruan, Andrew               8 MSC-MR               4:29.01    3:53.52        
                                1:51.78 ( )   3:53.52 (2:01.74)                    
 -- Torres, Cristian          10 Sailfish-MR          3:11.30         DQ        
      False start
                  41.76     1:31.77 (50.01)     2:21.05 (49.28)          DQ (46.18)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                40.29  ZQUA
                45.59  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR           38.00      37.75 ZQUA   
  2 Liu, Eric Z               10 Boys Club-MR           39.00      39.69 ZQUA   
  3 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR           41.60      41.26 JO'S   
  4 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           42.35      41.84 JO'S   
  5 Chang, Alan                9 Rivertown Rays-MR      43.72      42.47 JO'S   
  6 Draper, Christopher F     10 Rivertown Rays-MR      41.77      43.66 JO'S   
  7 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR          47.65      44.32 JO'S   
  8 Smith, Adrian C           10 Devil Fish-MR          48.99      44.97 JO'S   
  9 Vasquez, Brandon          10 MSC-MR                 52.24      46.37        
 10 Chen, Ting                10 UN-DA-MR               46.67      46.47        
 11 Torres, Cristian          10 Sailfish-MR            49.18      48.45        
 12 Sommer, Christopher A     10 Aqua Gems-MR           44.43      49.29        
 13 Kinkel, William G          9 GATE-MR                53.35      53.91        
 14 Rizzo, Antonio S           9 Devil Fish-MR          57.32      54.49        
 15 Ruan, Andrew               8 MSC-MR                 59.50      55.19        
 16 Tsuji, Akira               9 Middies-MR             53.43      55.34        
 17 Monfiston, Seth E         10 GATE-MR                54.11      56.81        
 18 Sabella, Nicholas          9 NY Sharks-MR         1:00.64      59.34        
 19 LI, Franklin               8 Boys Club-MR           54.00    1:00.27        
 20 He, William               10 NY Sharks-MR         1:02.12    1:00.76        
 21 Martin, Spencer P          7 Middies-MR           1:04.53    1:01.48        
 22 Rizzo, Giovanni M          6 Devil Fish-MR        1:14.99    1:02.72        
 -- Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR           1:07.64         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.19  METS
              1:26.39  ZQUA
              1:39.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR         1:19.00    1:21.82 ZQUA   
  2 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR         1:26.21    1:27.02 JO'S   
  3 Liu, Eric Z               10 Boys Club-MR         1:28.00    1:28.94 JO'S   
  4 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR         1:31.73    1:29.88 JO'S   
  5 Phang, Yik Fung           10 Boys Club-MR         1:26.00    1:30.73 JO'S   
  6 Crosbie, Kyle T            9 Marlins-MR           1:42.62    1:39.36 JO'S   
  7 Alpay, Zachery M          10 MSC-MR               1:49.63    1:39.57 JO'S   
  8 Chen, Ting                10 UN-DA-MR             1:44.37    1:42.38        
  9 Sommer, Christopher A     10 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:46.66        
 10 O, Ronald                  9 NY Sharks-MR         1:48.49    1:49.34        
 11 Kinkel, William G          9 GATE-MR              1:48.12    1:51.15        
 12 LI, Franklin               8 Boys Club-MR         1:55.00    1:54.19        
 13 Monfiston, Seth E         10 GATE-MR              1:48.00    2:00.19        
 14 Ruan, Andrew               8 MSC-MR               2:21.22    2:01.55        
 15 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR           2:20.45    2:06.12        
 16 He, William               10 NY Sharks-MR         2:07.94    2:09.25        
 -- Sabella, Nicholas          9 NY Sharks-MR         2:49.22         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.59  ZQUA
                53.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phang, Yik Fung           10 Boys Club-MR           39.00      40.44 ZQUA   
  2 Zhang, Benjamin G         10 Boys Club-MR           41.00      44.85 ZQUA   
  3 Draper, Christopher F     10 Rivertown Rays-MR      52.80      49.49 JO'S   
  4 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR          56.53      50.16 JO'S   
  5 Chang, Alan                9 Rivertown Rays-MR      51.62      52.13 JO'S   
  6 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           54.36      54.73        
  7 LI, Franklin               8 Boys Club-MR           58.00      56.53        
  8 O, Ronald                  9 NY Sharks-MR           56.79      57.18        
  9 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR           1:12.65    1:01.16        
 10 Sabella, Nicholas          9 NY Sharks-MR         1:07.37    1:07.01        
 11 He, William               10 NY Sharks-MR         1:09.77    1:12.04        
 -- Sommer, Christopher A     10 Aqua Gems-MR           56.77         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ruan, Andrew               8 MSC-MR               1:22.41         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  METS
              1:38.79  ZQUA
              1:56.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phang, Yik Fung           10 Boys Club-MR         1:29.00    1:30.23 ZQUA   
                  42.51     1:30.23 (47.72)                                        
  2 Zhang, Benjamin G         10 Boys Club-MR         1:38.00    1:40.77 JO'S   
                  46.95     1:40.77 (53.82)                                        
  3 Alpay, Zachery M          10 MSC-MR               1:46.53    1:47.56 JO'S   
                  51.48     1:47.56 (56.08)                                        
  4 Smith, Adrian C           10 Devil Fish-MR             NT    1:53.35 JO'S   
  5 O, Ronald                  9 NY Sharks-MR         1:57.44    1:59.39        
                  57.12   1:59.39 (1:02.27)                                        
  6 Covello, Ben D            10 Middies-MR           1:57.45    2:00.55        
  7 Tsuji, Akira               9 Middies-MR           2:04.80    2:03.39        
                  59.53   2:03.39 (1:03.86)                                        
  8 LI, Franklin               8 Boys Club-MR         2:03.00    2:03.69        
                  58.99   2:03.69 (1:04.70)                                        
  9 Sommer, Christopher A     10 Aqua Gems-MR         1:47.43    2:07.97        
                1:01.01   2:07.97 (1:06.96)                                        
 10 Sabella, Nicholas          9 NY Sharks-MR         2:33.77    2:18.81        
 11 He, William               10 NY Sharks-MR         2:37.77    2:30.45        
 12 Martin, Spencer P          7 Middies-MR           2:26.74    2:58.65        
                1:23.08   2:58.65 (1:35.57)                                        
 -- Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR           2:23.54         DQ        
                1:08.64        DQ (1:17.18)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                38.19  ZQUA
                46.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR           36.80      36.02 ZQUA   
  2 Liu, Eric Z               10 Boys Club-MR           38.00      37.48 ZQUA   
  3 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR          39.36      38.31 JO'S   
  4 Draper, Christopher F     10 Rivertown Rays-MR      38.54      38.95 JO'S   
  5 Phang, Yik Fung           10 Boys Club-MR           38.00      39.48 JO'S   
  6 Zhang, Benjamin G         10 Boys Club-MR           41.00      40.41 JO'S   
  7 Covello, Ben D            10 Middies-MR             47.16      46.39 JO'S   
  8 Alpay, Zachery M          10 MSC-MR                 50.51      47.34        
  9 Smith, Adrian C           10 Devil Fish-MR          42.99      48.51        
 10 Monfiston, Seth E         10 GATE-MR                48.35      48.55        
 11 Kinkel, William G          9 GATE-MR                48.39      50.00        
 12 O, Ronald                  9 NY Sharks-MR           49.74      50.93        
 13 Chen, Ting                10 UN-DA-MR               50.33      50.94        
 14 Chang, Alan                9 Rivertown Rays-MR      48.96      53.14        
 15 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR           45.38      54.87        
 16 Kaplinsky, Peter           9 Rac @ Jcc-MR         1:03.10    1:05.58        
 17 Stewart, Matthew C         8 Marlins-MR           1:06.39    1:08.97        
 -- Sabella, Nicholas          9 NY Sharks-MR         1:07.77         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  METS
              1:30.49  ZQUA
              1:53.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Eric Z               10 Boys Club-MR         1:30.00    1:27.48 ZQUA   
  2 Draper, Christopher F     10 Rivertown Rays-MR    1:33.94    1:28.06 ZQUA   
  3 Covello, Ben D            10 Middies-MR           1:42.43    1:45.78 JO'S   
  4 Chen, Ting                10 UN-DA-MR             1:59.99    2:00.70        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:26.99  METS
              3:03.59  ZQUA
              3:43.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR         3:04.00    3:00.19 ZQUA   
                                1:25.11 ( )   3:00.19 (1:35.08)                    
  2 Phang, Yik Fung           10 Boys Club-MR         3:09.00    3:04.31 JO'S   
                                1:30.88 ( )   3:04.31 (1:33.43)                    
  3 Zhang, Benjamin G         10 Boys Club-MR         3:08.00    3:15.59 JO'S   
                                1:32.27 ( )   3:15.59 (1:43.32)                    
  4 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR         3:28.24    3:18.48 JO'S   
                                1:33.36 ( )   3:18.48 (1:45.12)                    
  5 Covello, Ben D            10 Middies-MR           3:45.32    3:27.71 JO'S   
                                1:40.24 ( )   3:27.71 (1:47.47)                    
  6 Alpay, Zachery M          10 MSC-MR               3:30.91    3:30.67 JO'S   
                                1:45.14 ( )   3:30.67 (1:45.53)                    
  7 Nicholas, Chauncey        10 Devil Fish-MR        4:06.03    3:32.19 JO'S   
                                1:38.91 ( )   3:32.19 (1:53.28)                    
  8 Chang, Alan                9 Rivertown Rays-MR    3:34.39    3:34.18 JO'S   
                                1:43.30 ( )   3:34.18 (1:50.88)                    
  9 Monfiston, Seth E         10 GATE-MR              3:37.00    3:52.46        
                                1:50.14 ( )   3:52.46 (2:02.32)                    
 10 Kinkel, William G          9 GATE-MR              3:58.86    4:00.07        
                                1:52.59 ( )   4:00.07 (2:07.48)                    
 11 Crosbie, Kyle T            9 Marlins-MR           3:57.39    4:01.19        
                                1:57.14 ( )   4:01.19 (2:04.05)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SSEC
                27.49  METS
                29.99  ZQUA
                32.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V         11 Rivertown Rays-MR      33.31      32.43 JO'S   
  2 HO, Timothy               11 Boys Club-MR           30.00      32.95 JO'S   
  3 Salazar, Matthew A        12 Boys Club-MR           34.00      32.98 JO'S   
  4 Eid, Christian J          11 BAD-MR                 35.43      34.64        
  5 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR             33.69      34.79        
  6 Taylor, Griffin H         12 Manhattan Makos-MR     35.41      35.64        
  7 Linarello, Michael A      12 MSC-MR               1:00.33      35.82        
  8 Becerra, Kyle D           12 Middies-MR             36.17      36.16        
  9 Tsuji, Akio               12 Middies-MR             36.30      37.35        
 10 Khan, Athar               12 MSC-MR                 37.57      38.82        
 10 Nicholas, Charles         11 Devil Fish-MR          38.55      38.82        
 12 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             37.32      39.67        
 13 Collins, Danny R          11 Marlins-MR             39.46      41.53        
 14 Sultana, Matthew J        11 GATE-MR                41.49      41.64        
 15 Park, Tommy               11 Middies-MR             44.42      46.46        
 16 Lui, Issac                11 UN-DA-MR               59.99    1:02.72        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.99  SSEC
                59.19  METS
              1:06.19  ZQUA
              1:11.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V             12 MSC-MR               1:07.62    1:03.99 ZQUA   
  2 HO, Timothy               11 Boys Club-MR         1:09.00    1:11.39 JO'S   
  3 Gagion, Michael V         11 Rivertown Rays-MR    1:12.64    1:11.91        
  4 Salazar, Matthew A        12 Boys Club-MR         1:14.00    1:12.57        
  5 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           1:16.31    1:14.17        
  6 Kelleher, Stephen P       12 UNMSC-MR             1:11.05    1:14.48        
  7 Gorenstein, Isaac         12 NY Sharks-MR         1:13.09    1:15.72        
  8 Eid, Christian J          11 BAD-MR               1:15.51    1:15.79        
  9 Wadsworth, John D         11 Marlins-MR           1:12.95    1:18.26        
 10 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:17.35    1:18.60        
 11 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR           1:14.64    1:18.63        
 12 Becerra, Kyle D           12 Middies-MR           1:22.17    1:20.94        
 13 Passante, Nick            12 NY Sharks-MR         1:19.85    1:21.10        
 14 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:21.71    1:23.72        
 15 Townley, Nicholas J       11 BAD-MR               1:30.00    1:24.18        
 16 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:31.96    1:24.41        
 17 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:28.91    1:31.76        
 18 Nicholas, Charles         11 Devil Fish-MR        1:29.89    1:32.64        
 19 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:41.88    1:39.52        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:01.69  SSEC
              2:09.99  METS
              2:23.79  ZQUA
              2:36.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V             12 MSC-MR               2:23.14    2:25.44 JO'S   
                  32.23     1:09.24 (37.01)     1:47.37 (38.13)     2:25.44 (38.07)
  2 Eid, Christian J          11 BAD-MR               2:35.34    2:37.05        
                  36.29     1:16.70 (40.41)   2:18.81 (1:02.11)     2:37.05 (18.24)
  3 Gagion, Michael V         11 Rivertown Rays-MR    2:41.62    2:37.85        
                  35.08     1:15.98 (40.90)     1:57.37 (41.39)     2:37.85 (40.48)
  4 Taylor, Griffin H         12 Manhattan Makos-MR   2:46.84    2:44.46        
                                1:19.14 ( )   2:44.46 (1:25.32)                    
  5 Becerra, Kyle D           12 Middies-MR           3:05.66    3:04.35        
                                1:27.14 ( )   3:04.35 (1:37.21)                    
  6 Sultana, Matthew J        11 GATE-MR              3:09.89    3:11.45        
                  41.41     1:31.20 (49.79)     2:22.00 (50.80)     3:11.45 (49.45)
  7 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         3:15.37    3:18.73        
                  43.73     1:35.55 (51.82)     2:27.55 (52.00)     3:18.73 (51.18)
  8 Mills, Shane J            11 Marlins-MR           3:25.85    3:37.38        
                  47.97     1:42.77 (54.80)     2:41.09 (58.32)     3:37.38 (56.29)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.39  ZQUA
                39.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HO, Timothy               11 Boys Club-MR           34.00      36.91 JO'S   
  2 Salazar, Matthew A        12 Boys Club-MR           39.00      37.75 JO'S   
  3 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             47.66      39.88 JO'S   
  4 Eid, Christian J          11 BAD-MR                 41.90      40.82        
  5 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR             39.55      40.92        
  6 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR           40.20      41.02        
  7 Becerra, Kyle D           12 Middies-MR             43.32      44.26        
  8 Nicholas, Charles         11 Devil Fish-MR          47.97      45.62        
  9 Mills, Shane J            11 Marlins-MR             45.90      46.15        
 10 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR           46.33      49.16        
 11 Linarello, Michael A      12 MSC-MR               1:10.33      49.95        
 12 Collins, Danny R          11 Marlins-MR             49.34      50.65        
 13 Park, Tommy               11 Middies-MR             54.72      56.59        
 -- Lui, Issac                11 UN-DA-MR             1:04.99         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.79  SSEC
              1:08.19  METS
              1:16.29  ZQUA
              1:25.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HO, Timothy               11 Boys Club-MR         1:14.00    1:17.86 JO'S   
  2 Salazar, Matthew A        12 Boys Club-MR         1:30.00    1:21.54 JO'S   
  3 Kelleher, Stephen P       12 UNMSC-MR             1:29.52    1:23.84 JO'S   
  4 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:26.68    1:27.49        
  5 Eid, Christian J          11 BAD-MR               1:25.84    1:27.57        
  6 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:30.02    1:30.56        
  7 Wadsworth, John D         11 Marlins-MR           1:24.98    1:32.01        
  8 Passante, Nick            12 NY Sharks-MR         1:35.76    1:33.99        
  9 Becerra, Kyle D           12 Middies-MR           1:35.49    1:34.93        
 10 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:38.64    1:38.08        
 11 Townley, Nicholas J       11 BAD-MR               1:38.00    1:39.96        
 12 Mills, Shane J            11 Marlins-MR           1:39.60    1:42.56        
 13 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:59.72    1:55.10        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.89  SSEC
              2:28.99  METS
              2:44.29  ZQUA
              3:03.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V             12 MSC-MR               2:34.73    2:39.84 ZQUA   
                  37.83     1:18.34 (40.51)     1:59.54 (41.20)     2:39.84 (40.30)
  2 Gagion, Michael V         11 Rivertown Rays-MR    3:05.00    3:01.51 JO'S   
                  43.14     1:29.10 (45.96)     2:16.41 (47.31)     3:01.51 (45.10)
  3 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         3:12.00    3:04.59        
                                1:31.43 ( )   3:04.59 (1:33.16)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.69  ZQUA
                44.59  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Takulo Z         12 BAD-MR                 39.23      41.57 JO'S   
  2 Gorenstein, Isaac         12 NY Sharks-MR           40.00      43.00 JO'S   
  3 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR           44.83      44.07 JO'S   
  4 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR             42.48      44.10 JO'S   
  5 LI, Anthony               11 Boys Club-MR           41.00      45.42        
  6 Passante, Nick            12 NY Sharks-MR           47.77      46.92        
  7 Sultana, Matthew J        11 GATE-MR                49.75      47.00        
  8 Becerra, Kyle D           12 Middies-MR             52.21      50.74        
  9 Nicholas, Charles         11 Devil Fish-MR          51.20      51.41        
 10 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             50.53      52.35        
 11 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR           52.14      53.87        
 12 Park, Tommy               11 Middies-MR             56.80      57.16        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.69  SSEC
              1:18.99  METS
              1:27.29  ZQUA
              1:36.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V             12 MSC-MR               1:22.07    1:23.42 ZQUA   
                  39.60     1:23.42 (43.82)                                        
  2 Mukudai, Takulo Z         12 BAD-MR               1:26.99    1:27.59 JO'S   
  3 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         1:39.06    1:36.04 JO'S   
  4 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR           1:32.42    1:37.64        
                  46.01     1:37.64 (51.63)                                        
  5 Passante, Nick            12 NY Sharks-MR         1:49.00    1:42.13        
  6 LI, Anthony               11 Boys Club-MR         1:34.00    1:44.25        
                  49.33     1:44.25 (54.92)                                        
  7 Sultana, Matthew J        11 GATE-MR              1:46.47    1:47.61        
  8 Tsuji, Akio               12 Middies-MR           1:51.14    1:49.62        
                  52.56     1:49.62 (57.06)                                        
  9 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           2:00.48    1:51.93        
                  53.94     1:51.93 (57.99)                                        
 10 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:55.32    1:53.10        
 11 Gibson, Matthew W         11 Marlins-MR           2:04.10    1:58.06        
 12 Fusco, Daniel             12 NY Sharks-MR         1:47.54    1:58.21        
                  56.22   1:58.21 (1:01.99)                                        
 13 Mills, Shane J            11 Marlins-MR           1:56.73    1:58.27        
                  56.61   1:58.27 (1:01.66)                                        
 14 Park, Tommy               11 Middies-MR           2:04.61    2:05.72        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:38.99  SSEC
              2:52.99  METS
              3:08.19  ZQUA
              3:27.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V             12 MSC-MR               3:02.54    2:59.82 ZQUA   
                                1:26.25 ( )   2:59.82 (1:33.57)                    
  2 Mukudai, Takulo Z         12 BAD-MR               3:05.92    3:12.78 JO'S   
                                1:34.25 ( )   3:12.78 (1:38.53)                    
  3 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR           3:19.33    3:22.31 JO'S   
                                1:39.44 ( )   3:22.31 (1:42.87)                    
  4 Townley, Nicholas J       11 BAD-MR               3:30.00    4:25.62        
                                2:09.81 ( )   4:25.62 (2:15.81)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                33.29  ZQUA
                37.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Takulo Z         12 BAD-MR                 37.12      36.76 JO'S   
  2 Khan, Athar               12 MSC-MR                 41.10      40.61        
  3 Linarello, Michael A      12 MSC-MR               1:00.33      52.54        
  4 Collins, Danny R          11 Marlins-MR             53.92    1:00.53        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.99  SSEC
              1:04.99  METS
              1:14.89  ZQUA
              1:25.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V         11 Rivertown Rays-MR    1:21.84    1:25.11 JO'S   
  2 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           2:04.71    1:27.17        
  3 Khan, Athar               12 MSC-MR               1:38.15    1:36.01        
  4 Nicholas, Charles         11 Devil Fish-MR        1:38.62    1:38.92        
  5 Mills, Shane J            11 Marlins-MR           2:03.06    2:07.42        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:17.19  SSEC
              2:26.99  METS
              2:43.49  ZQUA
              3:02.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V             12 MSC-MR               2:39.39    2:36.14 ZQUA   
                  35.17     1:15.75 (40.58)     2:00.15 (44.40)     2:36.14 (35.99)
  2 Mukudai, Takulo Z         12 BAD-MR               2:49.19    2:51.48 JO'S   
                  37.82     1:22.42 (44.60)     2:11.46 (49.04)     2:51.48 (40.02)
  3 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           3:03.94    2:58.75 JO'S   
                                1:23.09 ( )   2:58.75 (1:35.66)                    
  4 HO, Timothy               11 Boys Club-MR         2:56.00    3:00.88 JO'S   
                  37.91     1:23.54 (45.63)     2:17.86 (54.32)     3:00.88 (43.02)
  5 Eid, Christian J          11 BAD-MR               3:05.78    3:03.32        
                  44.52     1:28.80 (44.28)     2:24.90 (56.10)     3:03.32 (38.42)
  6 Gagion, Michael V         11 Rivertown Rays-MR    3:00.14    3:03.51        
                                1:23.51 ( )   3:03.51 (1:40.00)                    
  7 Gorenstein, Isaac         12 NY Sharks-MR         3:09.19    3:05.52        
                                1:30.21 ( )   3:05.52 (1:35.31)                    
  8 Wadsworth, John D         11 Marlins-MR           2:58.30    3:13.20        
                                1:32.17 ( )     2:28.07 (55.90)     3:13.20 (45.13)
  9 Khan, Athar               12 MSC-MR               3:28.21    3:20.18        
                  43.00     1:35.74 (52.74)   2:36.20 (1:00.46)     3:20.18 (43.98)
 10 Sultana, Matthew J        11 GATE-MR              3:44.08    3:34.71        
                  49.84     1:46.39 (56.55)     2:45.06 (58.67)     3:34.71 (49.65)
 11 Mills, Shane J            11 Marlins-MR           3:48.54    3:59.86        
                  56.13   1:58.44 (1:02.31)   3:05.53 (1:07.09)     3:59.86 (54.33)
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  7:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iorizzo, Kyle             10 NY Sharks-MR         6:31.13    5:40.22        
                                1:24.57 ( )                             2:54.55 ( )
                                4:19.84 ( )   5:40.22 (1:20.38)                    
  2 Treanor, Shane P          11 Marlins-MR           6:03.48    5:55.42        
                                1:23.85 ( )                             2:56.03 ( )
                                4:28.22 ( )   5:55.42 (1:27.20)                    
  3 Kenny, Tyler              10 NY Sharks-MR         5:55.11    6:35.37        
                                1:28.71 ( )                             3:18.64 ( )
                                4:56.18 ( )   6:35.37 (1:39.19)                    
  4 Chen, Ting                10 UN-DA-MR             7:19.99    6:42.33        
                                1:35.78 ( )                             3:20.42 ( )
                                5:03.47 ( )   6:42.33 (1:38.86)                    
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  8:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Patrick             12 NY Sharks-MR         6:24.77    6:13.43        
                                1:23.59 ( )                             3:01.11 ( )
                                4:48.10 ( )   6:13.43 (1:25.33)                    
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SSEC
                27.49  METS
                27.69  ZQUA
                30.19  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crumm, James R            14 Aqua Gems-MR           28.13      27.00 METS   
  2 Miou, Eric                14 Boys Club-MR           26.00      27.01 METS   
  3 Jiang, David              14 Boys Club-MR           27.00      27.65 ZQUA   
  4 McKenna, Brendan          13 Boys Club-MR           27.80      28.38 JO'S   
  5 Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR           29.19      28.81 JO'S   
  6 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR           29.59      29.18 JO'S   
  7 Stewart, David C          13 Sailfish-MR            29.06      29.24 JO'S   
  8 Zhang, Aron               13 GATE-MR                29.32      29.30 JO'S   
  9 Luk, Arnold B             13 Boys Club-MR           30.00      29.78 JO'S   
 10 Gottwig, Grant K          14 Aqua Gems-MR           29.58      29.85 JO'S   
 11 Deans-Brandt, Collin W    13 Aqua Gems-MR           29.72      29.87 JO'S   
 12 Cocuy, Bryan              14 Boys Club-MR           28.00      30.25        
 13 Chow, William             13 GATE-MR                30.94      30.29        
 14 Budhram, Ryan P           13 GATE-MR                31.06      30.36        
 15 Yang, Andrew              13 Sailfish-MR            30.63      30.53        
 16 Kan, Kevin                13 Boys Club-MR           30.00      30.56        
 17 Tsuei, Andrew             13 COND-MR                31.16      30.86        
 17 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR           30.88      30.86        
 19 Chen, Jason L             13 GATE-MR                33.55      31.00        
 20 Rodriguez, Matthew J      14 MSC-MR                 36.40      31.53        
 21 Haren, Noel P             13 CAT-CT                 31.83      31.60        
 22 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR              NT      32.60        
 23 Mahoney, Sean             13 NY Sharks-MR           33.77      32.89        
 24 Sokolski, Michael V       13 Middies-MR             34.61      33.93        
 25 Buynitsky, Steven         14 NY Sharks-MR           33.04      34.48        
 26 Olsen, Jack T             13 Aqua Gems-MR           36.02      35.49        
 27 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR           35.51      35.59        
 28 Weir, Sean P              13 NY Sharks-MR           44.77      39.06        
 -- Mortoo, Nyatefe           12 Devil Fish-MR             NT     X39.99        
 -- Lin, Alex                 13 Boys Club-MR           27.00         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.99  SSEC
                59.19  METS
              1:00.09  ZQUA
              1:05.49  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                14 Boys Club-MR           59.00    1:00.56 JO'S   
  2 Lin, Alex                 13 Boys Club-MR         1:00.00    1:00.95 JO'S   
  3 Charleston, Jared A       14 Aqua Gems-MR         1:01.27    1:01.17 JO'S   
  4 Crumm, James R            14 Aqua Gems-MR              NT    1:02.09 JO'S   
  5 Jiang, David              14 Boys Club-MR         1:01.00    1:02.14 JO'S   
  6 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         1:02.88    1:02.91 JO'S   
  7 Zhang, Aron               13 GATE-MR              1:03.91    1:02.94 JO'S   
  8 Gottwig, Grant K          14 Aqua Gems-MR         1:04.26    1:03.15 JO'S   
  9 Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR         1:04.85    1:04.52 JO'S   
 10 Stewart, David C          13 Sailfish-MR          1:03.32    1:04.56 JO'S   
 11 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         1:06.19    1:05.13 JO'S   
 12 Cocuy, Bryan              14 Boys Club-MR         1:04.00    1:06.08        
 13 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:06.81    1:06.46        
 14 Yang, Andrew              13 Sailfish-MR          1:07.08    1:07.19        
 15 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR         1:07.76    1:07.82        
 16 Chow, William             13 GATE-MR              1:08.06    1:07.83        
 17 Luk, Arnold B             13 Boys Club-MR         1:07.00    1:08.37        
 18 McAuley, Charles          14 SMC-MR               1:09.88    1:08.71        
 19 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         1:09.37    1:09.19        
 20 Haren, Noel P             13 CAT-CT               1:08.96    1:09.26        
 21 Budhram, Ryan P           13 GATE-MR              1:09.54    1:10.59        
 22 Kan, Kevin                13 Boys Club-MR         1:09.00    1:11.00        
 23 Mahoney, Sean             13 NY Sharks-MR         1:17.43    1:14.76        
 24 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:14.11    1:14.84        
 25 Chen, Jason L             13 GATE-MR              1:13.38    1:15.25        
 26 Sokolski, Michael V       13 Middies-MR           1:22.12    1:16.44        
 27 Buynitsky, Steven         14 NY Sharks-MR         1:13.99    1:17.94        
 28 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR         1:19.55    1:21.77        
 29 Weir, Sean P              13 NY Sharks-MR         1:38.77    1:31.34        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:01.69  SSEC
              2:09.99  METS
              2:11.89  ZQUA
              2:25.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 13 Boys Club-MR         2:08.00    2:14.46 JO'S   
                  30.82     1:05.20 (34.38)     1:39.89 (34.69)     2:14.46 (34.57)
  2 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         2:16.81    2:15.14 JO'S   
                  31.11     1:05.97 (34.86)     1:41.09 (35.12)     2:15.14 (34.05)
  3 Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR         2:21.20    2:19.06 JO'S   
                                1:07.08 ( )   2:19.06 (1:11.98)                    
  4 Stewart, David C          13 Sailfish-MR          2:21.49    2:19.11 JO'S   
                                1:07.83 ( )   2:19.11 (1:11.28)                    
  5 McKenna, Brendan          13 Boys Club-MR         2:17.00    2:20.50 JO'S   
                  32.32     1:07.57 (35.25)     1:44.72 (37.15)     2:20.50 (35.78)
  6 Deans-Brandt, Collin W    13 Aqua Gems-MR         2:26.59    2:22.15 JO'S   
                  33.00     1:09.15 (36.15)     1:46.16 (37.01)     2:22.15 (35.99)
  7 Gottwig, Grant K          14 Aqua Gems-MR         2:20.93    2:22.22 JO'S   
                                1:08.20 ( )   2:22.22 (1:14.02)                    
  8 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         2:27.88    2:24.13 JO'S   
                                1:08.58 ( )   2:24.13 (1:15.55)                    
  9 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR         2:29.30    2:24.97 JO'S   
                  33.54     1:10.96 (37.42)     1:49.64 (38.68)     2:24.97 (35.33)
 10 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         2:21.38    2:25.34 JO'S   
                  33.10     1:09.96 (36.86)     1:47.88 (37.92)     2:25.34 (37.46)
 11 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         2:30.24    2:27.58        
                                1:10.12 ( )   2:27.58 (1:17.46)                    
 12 Yang, Andrew              13 Sailfish-MR          2:34.72    2:29.45        
                  33.55     1:11.90 (38.35)     1:50.79 (38.89)     2:29.45 (38.66)
 13 Magee, Dylan P            13 NY Sharks-MR         2:27.47    2:30.38        
                  34.74     1:12.90 (38.16)     1:52.02 (39.12)     2:30.38 (38.36)
 14 Tsuei, Andrew             13 COND-MR              2:32.72    2:30.46        
                  33.09     1:10.98 (37.89)     1:50.44 (39.46)     2:30.46 (40.02)
 15 Zhang, Aron               13 GATE-MR              2:21.88    2:31.91        
                  33.86     1:11.70 (37.84)     1:51.26 (39.56)     2:31.91 (40.65)
 16 Cocuy, Bryan              14 Boys Club-MR         2:23.00    2:33.16        
                  33.16     1:12.21 (39.05)     1:52.59 (40.38)     2:33.16 (40.57)
 17 Mahoney, Sean             13 NY Sharks-MR         2:47.51    2:46.94        
                  36.96     1:20.33 (43.37)     2:07.23 (46.90)     2:46.94 (39.71)
 18 Olsen, Jack T             13 Aqua Gems-MR         2:35.43    2:47.32        
                  37.66     1:21.36 (43.70)     2:05.22 (43.86)     2:47.32 (42.10)
 19 Buynitsky, Steven         14 NY Sharks-MR         2:40.33    2:48.31        
                  37.40     1:20.33 (42.93)     2:05.82 (45.49)     2:48.31 (42.49)
 20 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR         2:48.98    2:56.01        
                  38.10     1:24.68 (46.58)     2:11.79 (47.11)     2:56.01 (44.22)
 21 Weir, Sean P              13 NY Sharks-MR         3:22.30    3:16.69        
                  42.13     1:32.18 (50.05)     2:25.40 (53.22)     3:16.69 (51.29)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:18.59  SSEC
              4:34.99  METS
              4:38.39  ZQUA
              5:05.99  JO'S
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         4:42.71    4:42.94 JO'S   
                                1:06.34 ( )                             2:19.05 ( )
                                3:31.57 ( )   4:42.94 (1:11.37)                    
  2 Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR         4:57.51    4:57.89 JO'S   
                                1:08.50 ( )                             2:24.18 ( )
                                3:41.50 ( )   4:57.89 (1:16.39)                    
  3 Stewart, David C          13 Sailfish-MR          5:11.66    5:02.45 JO'S   
                                1:12.01 ( )                             2:29.61 ( )
                                3:47.42 ( )   5:02.45 (1:15.03)                    
  4 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         5:24.15    5:05.28 JO'S   
                                1:10.15 ( )                             2:29.04 ( )
                                3:49.44 ( )   5:05.28 (1:15.84)                    
  5 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR         5:44.51    5:06.14        
                                1:11.78 ( )                             2:32.47 ( )
                                3:51.24 ( )   5:06.14 (1:14.90)                    
  6 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         5:09.04    5:06.49        
                                1:09.15 ( )                             2:26.82 ( )
                                3:46.27 ( )   5:06.49 (1:20.22)                    
  7 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         5:07.71    5:10.05        
                                1:11.22 ( )                             2:29.41 ( )
                                3:49.55 ( )   5:10.05 (1:20.50)                    
  8 Zhang, Aron               13 GATE-MR              5:07.62    5:13.11        
                                1:11.38 ( )                             2:30.85 ( )
                                3:51.97 ( )   5:13.11 (1:21.14)                    
  9 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR         5:40.99    6:03.14        
                                1:23.82 ( )                             2:57.83 ( )
                                4:33.85 ( )   6:03.14 (1:29.29)                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.79  SSEC
              1:08.19  METS
              1:09.69  ZQUA
              1:16.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                14 Boys Club-MR         1:06.00    1:08.99 ZQUA   
  2 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         1:11.65    1:10.43 JO'S   
  3 McAuley, Charles          14 SMC-MR               1:20.58    1:14.78 JO'S   
  4 Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR         1:18.26    1:15.87 JO'S   
  5 Zhang, Aron               13 GATE-MR              1:14.27    1:16.29 JO'S   
  6 Crumm, James R            14 Aqua Gems-MR              NT    1:17.55        
  7 Gottwig, Grant K          14 Aqua Gems-MR         1:21.50    1:17.74        
  8 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR         1:22.77    1:21.09        
  9 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         1:20.44    1:21.39        
 10 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:22.73    1:21.83        
 11 Farrell, Colin            14 COND-MR              1:19.18    1:22.53        
 12 Haren, Noel P             13 CAT-CT               1:25.86    1:22.69        
 13 Rodriguez, Matthew J      14 MSC-MR               1:27.43    1:24.03        
 14 Budhram, Ryan P           13 GATE-MR              1:27.46    1:25.96        
 15 Chen, Jason L             13 GATE-MR              1:21.04    1:25.97        
 16 Yang, Andrew              13 Sailfish-MR          1:26.35    1:26.71        
 17 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:30.35    1:28.57        
 18 Buynitsky, Steven         14 NY Sharks-MR         1:42.77    1:30.08        
 19 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR         1:33.37    1:31.14        
 20 Sokolski, Michael V       13 Middies-MR           1:46.32    1:31.58        
 21 Weir, Sean P              13 NY Sharks-MR         1:52.32    1:47.96        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.89  SSEC
              2:28.99  METS
              2:30.79  ZQUA
              2:45.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                14 Boys Club-MR         2:28.00    2:33.00 JO'S   
                  33.93     1:13.14 (39.21)     1:54.97 (41.83)     2:33.00 (38.03)
  2 McKenna, Brendan          13 Boys Club-MR         2:37.00    2:36.00 JO'S   
                  35.98     1:16.83 (40.85)     1:58.61 (41.78)     2:36.00 (37.39)
  3 McAuley, Charles          14 SMC-MR               2:54.78    2:39.80 JO'S   
                                1:16.91 ( )   2:39.80 (1:22.89)                    
  4 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         2:54.23    2:50.72        
                                1:22.29 ( )   2:50.72 (1:28.43)                    
  5 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR         2:55.53    2:50.96        
                                1:23.24 ( )   2:50.96 (1:27.72)                    
  6 Gottwig, Grant K          14 Aqua Gems-MR         2:46.00    2:52.41        
                  39.58     1:22.32 (42.74)     2:07.31 (44.99)     2:52.41 (45.10)
  7 Haren, Noel P             13 CAT-CT               2:58.88    2:57.60        
                                1:28.54 ( )   2:57.60 (1:29.06)                    
  8 Budhram, Ryan P           13 GATE-MR              3:13.38    3:11.15        
                  43.28     1:32.62 (49.34)     2:22.98 (50.36)     3:11.15 (48.17)
  9 Buynitsky, Steven         14 NY Sharks-MR         3:28.36    3:13.38        
                  45.62     1:34.93 (49.31)     2:26.91 (51.98)     3:13.38 (46.47)
 10 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR         3:26.63    3:16.70        
                  45.66     1:36.35 (50.69)     2:26.83 (50.48)     3:16.70 (49.87)
 11 Weir, Sean P              13 NY Sharks-MR         3:52.77    3:55.16        
                                1:55.81 ( )   2:57.21 (1:01.40)     3:55.16 (57.95)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.69  SSEC
              1:18.59  ZQUA
              1:18.99  METS
              1:26.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 13 Boys Club-MR         1:13.00    1:19.79 JO'S   
                  37.56     1:19.79 (42.23)                                        
  2 Luk, Arnold B             13 Boys Club-MR         1:19.00    1:21.19 JO'S   
                  36.53     1:21.19 (44.66)                                        
  3 Crumm, James R            14 Aqua Gems-MR         1:21.51    1:22.25 JO'S   
  4 Kan, Kevin                13 Boys Club-MR         1:24.00    1:23.14 JO'S   
  5 Chow, William             13 GATE-MR              1:24.22    1:23.31 JO'S   
                  39.56     1:23.31 (43.75)                                        
  6 Deans-Brandt, Collin W    13 Aqua Gems-MR         1:25.20    1:25.26 JO'S   
  7 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         1:25.32    1:26.26 JO'S   
                  41.40     1:26.26 (44.86)                                        
  8 Haren, Noel P             13 CAT-CT               1:27.57    1:27.33        
                  41.42     1:27.33 (45.91)                                        
  9 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:28.22    1:30.13        
                  42.72     1:30.13 (47.41)                                        
 10 Rodriguez, Matthew J      14 MSC-MR               1:32.18    1:31.69        
                  42.76     1:31.69 (48.93)                                        
 11 Yang, Andrew              13 Sailfish-MR          1:39.32    1:39.94        
 12 Sokolski, Michael V       13 Middies-MR           1:53.52    1:45.22        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:38.99  SSEC
              2:51.49  ZQUA
              2:52.99  METS
              3:09.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 13 Boys Club-MR         2:36.00    2:52.87 METS   
                                1:25.89 ( )   2:52.87 (1:26.98)                    
  2 Jiang, David              14 Boys Club-MR         2:52.00    2:56.62 JO'S   
                                1:26.80 ( )   2:56.62 (1:29.82)                    
  3 Stewart, David C          13 Sailfish-MR          3:04.19    2:57.94 JO'S   
                                1:26.89 ( )   2:57.94 (1:31.05)                    
  4 Crumm, James R            14 Aqua Gems-MR              NT    3:02.20 JO'S   
                                1:28.73 ( )   3:02.20 (1:33.47)                    
  5 Luk, Arnold B             13 Boys Club-MR         2:58.00    3:02.62 JO'S   
                                1:29.25 ( )   3:02.62 (1:33.37)                    
  6 Kan, Kevin                13 Boys Club-MR         3:03.00    3:02.64 JO'S   
                                1:30.29 ( )   3:02.64 (1:32.35)                    
  7 Farrell, Colin            14 COND-MR              3:30.06    3:03.16 JO'S   
                                1:28.65 ( )   3:03.16 (1:34.51)                    
  8 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         3:11.25    3:04.04 JO'S   
                                1:28.89 ( )   3:04.04 (1:35.15)                    
  9 McAuley, Charles          14 SMC-MR               3:14.82    3:04.84 JO'S   
                                1:26.63 ( )   3:04.84 (1:38.21)                    
 10 Chow, William             13 GATE-MR              3:01.16    3:06.54 JO'S   
                                1:30.40 ( )   3:06.54 (1:36.14)                    
 11 Haren, Noel P             13 CAT-CT               3:09.59    3:08.28 JO'S   
                                1:31.33 ( )   3:08.28 (1:36.95)                    
 12 Park, Cavin               14 Middies-MR           3:33.16    3:38.25        
                                1:41.87 ( )   3:38.25 (1:56.38)                    
 13 Mahoney, Sean             13 NY Sharks-MR         3:45.89    3:38.30        
                                1:46.16 ( )   3:38.30 (1:52.14)                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.99  SSEC
              1:04.99  METS
              1:07.09  ZQUA
              1:13.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                14 Boys Club-MR         1:06.00    1:06.81 ZQUA   
                  30.93     1:06.81 (35.88)                                        
  2 Stewart, David C          13 Sailfish-MR          1:08.89    1:06.92 ZQUA   
                  32.22     1:06.92 (34.70)                                        
  3 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         1:10.81    1:08.89 JO'S   
                  31.74     1:08.89 (37.15)                                        
  4 Zhang, Aron               13 GATE-MR              1:11.91    1:13.03 JO'S   
                  33.63     1:13.03 (39.40)                                        
  5 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         1:13.54    1:13.93 JO'S   
  6 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         1:21.01    1:21.35        
                  36.94     1:21.35 (44.41)                                        
  7 Mahoney, Sean             13 NY Sharks-MR         1:33.77    1:27.90        
                  41.21     1:27.90 (46.69)                                        
  8 Rodriguez, Matthew J      14 MSC-MR               1:27.29    1:29.74        
  9 Sokolski, Michael V       13 Middies-MR           1:28.02    1:29.80        
                  40.67     1:29.80 (49.13)                                        
 10 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         1:29.63    1:30.13        
                  38.46     1:30.13 (51.67)                                        
 11 Olsen, Jack T             13 Aqua Gems-MR         1:28.93    1:33.27        
                  39.02     1:33.27 (54.25)                                        
 -- Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR         1:12.11         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:16.89  SSEC
              2:28.39  ZQUA
              2:31.99  METS
              2:49.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charleston, Jared A       14 Aqua Gems-MR         2:37.43    2:33.07 JO'S   
                                1:08.52 ( )   2:33.07 (1:24.55)                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:17.19  SSEC
              2:26.99  METS
              2:28.39  ZQUA
              2:41.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 13 Boys Club-MR         2:23.00    2:27.47 ZQUA   
                                1:11.37 ( )   2:27.47 (1:16.10)                    
  2 Charleston, Jared A       14 Aqua Gems-MR         2:34.73    2:30.67 JO'S   
                                1:08.50 ( )   2:30.67 (1:22.17)                    
  3 Perez, Matthew            14 NY Sharks-MR         2:38.10    2:35.13 JO'S   
                                1:12.86 ( )   2:35.13 (1:22.27)                    
  4 Miou, Eric                14 Boys Club-MR         2:32.00    2:36.45 JO'S   
                                1:13.53 ( )   2:36.45 (1:22.92)                    
  5 Stewart, David C          13 Sailfish-MR          2:36.04    2:36.90 JO'S   
                                1:15.62 ( )   2:36.90 (1:21.28)                    
  6 Walsh, Zach H             13 NY Sharks-MR         2:38.68    2:37.40 JO'S   
                                1:12.98 ( )   2:37.40 (1:24.42)                    
  7 Zhang, Aron               13 GATE-MR              2:39.70    2:40.03 JO'S   
                                1:14.50 ( )   2:40.03 (1:25.53)                    
  8 Luk, Arnold B             13 Boys Club-MR         2:40.00    2:40.73 JO'S   
                                1:17.14 ( )   2:40.73 (1:23.59)                    
  9 McCloskey, Tyler          14 NY Sharks-MR         2:45.43    2:42.20        
                                1:17.78 ( )   2:42.20 (1:24.42)                    
 10 Crumm, James R            14 Aqua Gems-MR              NT    2:44.38        
                                1:16.26 ( )   2:44.38 (1:28.12)                    
 11 Nicholas, Matthew J       13 NY Sharks-MR         2:43.44    2:44.58        
                                1:14.89 ( )   2:44.58 (1:29.69)                    
 12 Gottwig, Grant K          14 Aqua Gems-MR         2:56.84    2:45.95        
                                1:19.17 ( )   2:45.95 (1:26.78)                    
 13 Chow, William             13 GATE-MR              2:47.62    2:47.89        
                                1:23.51 ( )   2:47.89 (1:24.38)                    
 14 Fullerton, William R      13 NY Sharks-MR         2:53.36    2:52.48        
                                1:23.41 ( )   2:52.48 (1:29.07)                    
 15 Rodriguez, Matthew J      14 MSC-MR               2:59.12    2:55.00        
                                1:23.75 ( )   2:55.00 (1:31.25)                    
 16 Burke, Liam               13 NY Sharks-MR         2:57.53    2:57.74        
                                1:23.47 ( )   2:57.74 (1:34.27)                    
 17 Mahoney, Sean             13 NY Sharks-MR         3:20.91    3:06.49        
                                1:29.02 ( )   3:06.49 (1:37.47)                    
 18 Budhram, Ryan P           13 GATE-MR              3:08.35    3:07.88        
                                1:27.02 ( )   3:07.88 (1:40.86)                    
 19 Yang, Andrew              13 Sailfish-MR          3:06.97    3:09.44        
                                1:29.63 ( )   3:09.44 (1:39.81)                    
 20 Sokolski, Michael V       13 Middies-MR           3:10.84    3:09.71        
                                1:30.51 ( )   3:09.71 (1:39.20)                    
 21 Buynitsky, Steven         14 NY Sharks-MR         3:11.26    3:11.36        
                                1:32.22 ( )   3:11.36 (1:39.14)                    
 22 Chen, Jason L             13 GATE-MR              3:20.07    3:12.42        
                                1:29.60 ( )   3:12.42 (1:42.82)                    
 23 Alfonso, Sean P           13 NY Sharks-MR         3:25.77    3:22.91        
                                1:39.61 ( )   3:22.91 (1:43.30)                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:54.59  SSEC
              5:16.69  ZQUA
              5:21.99  METS
              5:48.99  JO'S
 Meet Qualifying:  6:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Aron               13 GATE-MR              5:30.30    5:49.94        
                                1:15.82 ( )                             2:46.36 ( )
                                4:30.34 ( )   5:49.94 (1:19.60)                    
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SSEC
                26.99  ZQUA
                27.49  METS
                28.69  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          16 Boys Club-MR           24.80      25.08 SSEC   
  2 Bucero, Nikolas J         15 Boys Club-MR           26.00      26.48 ZQUA   
  3 LI, Kytoh                 15 Boys Club-MR           27.00      27.95 JO'S   
  4 Di Salvo, Brian M         18 Devil Fish-MR          28.49      27.99 JO'S   
  5 Greer, Shaun W            19 Aqua Gems-MR           28.47      28.40 JO'S   
  6 Mullen, Michael A         17 Rac @ Jcc-MR           29.07      28.68 JO'S   
  7 Lam, Aaron                17 Boys Club-MR           27.00      28.70        
  8 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR           28.46      28.80        
  9 Arnott, Conner W          15 NY Sharks-MR           32.79      28.90        
 10 Eid, Alex                 16 BAD-MR                 28.99      28.96        
 11 Chow, Kevin               15 Boys Club-MR           28.00      29.16        
 12 Beigay, Kyle              15 Sachem-MR              30.83      29.36        
 13 Bass, Jordan B            15 Rivertown Rays-MR      29.09      29.43        
 14 Johnson, Brinsley I       15 Sailfish-MR            28.40      29.47        
 15 Chang, Lawrence           15 GATE-MR                28.73      29.78        
 16 Larson, David J           15 Aqua Gems-MR           27.43      29.87        
 17 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR           31.17      29.95        
 18 France, Brian M           17 GATE-MR                29.47      30.36        
 19 Zaruvinsky, Leon          15 NY Sharks-MR           34.11      30.40        
 20 Kochiss, John A           16 Rivertown Rays-MR      30.71      31.54        
 21 Wong, Leslie L            15 GATE-MR                31.29      31.73        
 22 Choi, Raymond             15 NY Sharks-MR           32.87      32.83        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.99  SSEC
                58.29  ZQUA
                59.19  METS
              1:02.69  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          16 Boys Club-MR           55.00      58.74 METS   
  2 Bucero, Nikolas J         15 Boys Club-MR           58.00      58.98 METS   
  3 Di Salvo, Brian M         18 Devil Fish-MR          59.99    1:01.23 JO'S   
  4 LI, Kytoh                 15 Boys Club-MR         1:00.00    1:01.43 JO'S   
  5 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         1:03.46    1:02.36 JO'S   
  6 Kan, Dennis               16 Boys Club-MR         1:01.00    1:02.87        
  7 Mullen, Michael A         17 Rac @ Jcc-MR         1:02.76    1:02.99        
  8 Eid, Alex                 16 BAD-MR               1:02.56    1:03.22        
  9 Chow, Kevin               15 Boys Club-MR         1:01.00    1:03.62        
 10 Beigay, Kyle              15 Sachem-MR            1:04.71    1:04.54        
 11 Larson, David J           15 Aqua Gems-MR         1:03.18    1:04.71        
 12 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         1:02.30    1:05.27        
 13 Bass, Jordan B            15 Rivertown Rays-MR    1:03.33    1:05.31        
 14 Johnson, Brinsley I       15 Sailfish-MR          1:04.04    1:05.46        
 15 Chang, Lawrence           15 GATE-MR              1:02.55    1:05.86        
 16 Gonzalez, Adriel A        15 Boys Club-MR         1:02.00    1:07.20        
 17 Greer, Shaun W            19 Aqua Gems-MR         1:03.23    1:07.47        
 18 Pfohl, Erik J             17 Aqua Gems-MR           59.71    1:07.51        
 19 Zaruvinsky, Leon          15 NY Sharks-MR         1:07.37    1:08.42        
 20 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR         1:08.30    1:08.99        
 21 France, Brian M           17 GATE-MR              1:06.87    1:09.99        
 22 Kochiss, John A           16 Rivertown Rays-MR    1:07.87    1:10.09        
 23 Wong, Leslie L            15 GATE-MR              1:06.20    1:11.99        
 24 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         1:02.80    1:13.23        
 25 Choi, Raymond             15 NY Sharks-MR         1:13.69    1:15.07        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:01.69  SSEC
              2:07.69  ZQUA
              2:09.99  METS
              2:15.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          16 Boys Club-MR         2:03.00    2:13.04 JO'S   
                  29.63     1:03.26 (33.63)     1:37.85 (34.59)     2:13.04 (35.19)
  2 Mullen, Michael A         17 Rac @ Jcc-MR         2:25.72    2:13.17 JO'S   
                  30.12     1:03.35 (33.23)     1:38.60 (35.25)     2:13.17 (34.57)
  3 Arnott, Conner W          15 NY Sharks-MR         2:16.24    2:14.84 JO'S   
                  30.91     1:05.21 (34.30)     1:40.18 (34.97)     2:14.84 (34.66)
  4 Eid, Alex                 16 BAD-MR               2:16.44    2:15.55 JO'S   
                  30.65     1:04.45 (33.80)     1:39.78 (35.33)     2:15.55 (35.77)
  5 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         2:19.58    2:16.27        
                  31.31     1:06.08 (34.77)     1:41.17 (35.09)     2:16.27 (35.10)
  6 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         2:19.95    2:18.59        
                  30.69     1:06.42 (35.73)     1:43.08 (36.66)     2:18.59 (35.51)
  7 McDonnell, Richard F      15 Rac @ Jcc-MR         2:17.96    2:19.62        
                  32.27     1:07.80 (35.53)     1:44.76 (36.96)     2:19.62 (34.86)
  8 LI, Kytoh                 15 Boys Club-MR         2:16.00    2:20.48        
                                1:05.00 ( )   2:20.48 (1:15.48)                    
  9 Chow, Kevin               15 Boys Club-MR         2:17.00    2:21.22        
                                1:07.64 ( )   2:21.22 (1:13.58)                    
 10 Greer, Shaun W            19 Aqua Gems-MR         2:17.46    2:21.67        
                                1:07.26 ( )   2:21.67 (1:14.41)                    
 11 Zaruvinsky, Leon          15 NY Sharks-MR         2:23.91    2:23.05        
                                1:08.46 ( )   2:23.05 (1:14.59)                    
 12 Bass, Jordan B            15 Rivertown Rays-MR    2:25.19    2:23.42        
                                1:09.78 ( )   2:23.42 (1:13.64)                    
 13 Beigay, Kyle              15 Sachem-MR            2:22.99    2:24.00        
                  32.31     1:09.22 (36.91)     1:46.08 (36.86)     2:24.00 (37.92)
 14 Chang, Lawrence           15 GATE-MR              2:19.93    2:25.29        
                                1:09.17 ( )   2:25.29 (1:16.12)                    
 15 Johnson, Brinsley I       15 Sailfish-MR          2:25.97    2:26.18        
                                1:09.70 ( )   2:26.18 (1:16.48)                    
 16 Larson, David J           15 Aqua Gems-MR         2:37.43    2:26.45        
                                1:07.43 ( )   2:26.45 (1:19.02)                    
 17 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         2:19.40    2:26.63        
                                1:09.70 ( )   2:26.63 (1:16.93)                    
 18 France, Brian M           17 GATE-MR              2:29.31    2:31.53        
                  33.65     1:11.91 (38.26)     1:52.45 (40.54)     2:31.53 (39.08)
 19 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR         2:35.02    2:39.29        
                  34.40     1:14.17 (39.77)   2:39.29 (1:25.12)                    
 20 Wong, Leslie L            15 GATE-MR              2:34.42    2:44.58        
                  34.84     1:15.44 (40.60)     2:01.22 (45.78)     2:44.58 (43.36)
 21 Kochiss, John A           16 Rivertown Rays-MR    2:32.35    2:51.23        
                                1:22.79 ( )   2:51.23 (1:28.44)                    
 22 Choi, Raymond             15 NY Sharks-MR         2:52.89    2:51.54        
                                1:18.29 ( )   2:51.54 (1:33.25)                    
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:18.59  SSEC
              4:28.89  ZQUA
              4:34.99  METS
              4:49.99  JO'S
 Meet Qualifying:  5:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnott, Conner W          15 NY Sharks-MR         4:42.99    4:39.72 JO'S   
                                1:05.84 ( )                             2:17.63 ( )
                                3:29.61 ( )   4:39.72 (1:10.11)                    
  2 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         5:07.70    4:41.79 JO'S   
                                1:06.10 ( )                             2:18.38 ( )
                                3:31.20 ( )   4:41.79 (1:10.59)                    
  3 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         4:49.11    4:48.36 JO'S   
                                1:08.01 ( )                             2:20.54 ( )
                                3:34.07 ( )   4:48.36 (1:14.29)                    
  4 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         4:56.34    4:54.26        
                                1:06.86 ( )                             2:22.19 ( )
                                3:38.55 ( )   4:54.26 (1:15.71)                    
  5 Zaruvinsky, Leon          15 NY Sharks-MR         4:59.99    4:59.75        
                                1:09.64 ( )                             2:26.21 ( )
                                3:43.74 ( )   4:59.75 (1:16.01)                    
  6 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR         5:35.23    5:36.33        
                                1:14.59 ( )   5:36.33 (4:21.74)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.79  SSEC
              1:06.69  ZQUA
              1:08.19  METS
              1:11.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          16 Boys Club-MR         1:00.00    1:04.37 ZQUA   
  2 Bucero, Nikolas J         15 Boys Club-MR         1:08.00    1:10.25 JO'S   
  3 Eid, Alex                 16 BAD-MR               1:12.76    1:12.59        
  4 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         1:09.62    1:13.26        
  5 Chow, Kevin               15 Boys Club-MR         1:12.00    1:14.86        
  6 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         1:18.89    1:14.96        
  7 Mullen, Michael A         17 Rac @ Jcc-MR         1:16.33    1:15.43        
  8 Larson, David J           15 Aqua Gems-MR         1:17.78    1:17.77        
  9 Beigay, Kyle              15 Sachem-MR            1:26.52    1:20.05        
 10 Bass, Jordan B            15 Rivertown Rays-MR    1:18.29    1:20.48        
 11 Chang, Lawrence           15 GATE-MR              1:13.39    1:20.73        
 12 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR         1:27.00    1:27.73        
 13 Choi, Raymond             15 NY Sharks-MR         1:32.07    1:35.14        
 -- Johnson, Brinsley I       15 Sailfish-MR          1:23.92         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Wong, Leslie L            15 GATE-MR              1:21.65         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.89  SSEC
              2:21.99  ZQUA
              2:28.99  METS
              2:34.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         2:31.93    2:30.70 JO'S   
                  35.31     1:13.05 (37.74)     1:51.17 (38.12)     2:30.70 (39.53)
  2 McDonnell, Richard F      15 Rac @ Jcc-MR         2:32.38    2:37.76        
                  37.02     1:17.09 (40.07)     1:58.31 (41.22)     2:37.76 (39.45)
  3 Mullen, Michael A         17 Rac @ Jcc-MR         2:46.21    2:38.84        
                                1:17.06 ( )   2:38.84 (1:21.78)                    
  4 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         2:40.27    2:45.20        
                  37.53     1:19.12 (41.59)     2:02.99 (43.87)     2:45.20 (42.21)
  5 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         2:45.05    2:47.42        
                                1:21.70 ( )   2:47.42 (1:25.72)                    
  6 Chang, Lawrence           15 GATE-MR              2:39.85    2:53.51        
                  40.17     1:24.44 (44.27)     2:09.12 (44.68)     2:53.51 (44.39)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.69  SSEC
              1:14.09  ZQUA
              1:18.99  METS
              1:21.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Aaron                17 Boys Club-MR         1:14.00    1:17.63 METS   
                  36.36     1:17.63 (41.27)                                        
  2 Di Salvo, Brian M         18 Devil Fish-MR        1:18.99    1:18.27 METS   
                  36.71     1:18.27 (41.56)                                        
  3 France, Brian M           17 GATE-MR              1:18.68    1:20.89 JO'S   
                  37.54     1:20.89 (43.35)                                        
  4 LI, Kytoh                 15 Boys Club-MR         1:16.00    1:21.72 JO'S   
                  38.35     1:21.72 (43.37)                                        
  5 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         1:28.31    1:22.83        
                  39.61     1:22.83 (43.22)                                        
  6 Larson, David J           15 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:28.50        
                  42.69     1:28.50 (45.81)                                        
  7 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         1:27.22    1:30.22        
  8 Kochiss, John A           16 Rivertown Rays-MR    1:26.33    1:31.27        
  9 Bass, Jordan B            15 Rivertown Rays-MR    1:29.52    1:31.56        
 10 Wong, Leslie L            15 GATE-MR              1:30.89    1:35.77        
                  43.93     1:35.77 (51.84)                                        
 11 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR         1:36.58    1:41.24        
                  47.83     1:41.24 (53.41)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:38.99  SSEC
              2:40.79  ZQUA
              2:52.99  METS
              2:59.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LI, Kytoh                 15 Boys Club-MR         2:48.00    2:52.98 METS   
                                1:23.80 ( )   2:52.98 (1:29.18)                    
  2 Lam, Aaron                17 Boys Club-MR         2:48.00    2:54.07 JO'S   
                                1:21.43 ( )   2:54.07 (1:32.64)                    
  3 Zaruvinsky, Leon          15 NY Sharks-MR         2:56.20    2:55.02 JO'S   
                                1:23.59 ( )   2:55.02 (1:31.43)                    
  4 France, Brian M           17 GATE-MR              2:53.35    2:57.05 JO'S   
                                1:25.58 ( )   2:57.05 (1:31.47)                    
  5 Di Salvo, Brian M         18 Devil Fish-MR        2:49.99    3:00.48        
                                1:31.63 ( )   3:00.48 (1:28.85)                    
  6 Munoz, Daniel             17 NY Sharks-MR         3:00.77    3:02.45        
                                1:26.42 ( )   3:02.45 (1:36.03)                    
  7 Kochiss, John A           16 Rivertown Rays-MR    3:12.48    3:27.13        
                                1:38.20 ( )   3:27.13 (1:48.93)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.99  SSEC
              1:03.69  ZQUA
              1:04.99  METS
              1:09.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Shaun W            19 Aqua Gems-MR         1:03.89    1:06.33 JO'S   
                  30.00     1:06.33 (36.33)                                        
  2 McKenna, Brian W          16 Boys Club-MR         1:01.00    1:07.69 JO'S   
                  31.01     1:07.69 (36.68)                                        
  3 Di Salvo, Brian M         18 Devil Fish-MR        1:09.99    1:09.51 JO'S   
                  32.48     1:09.51 (37.03)                                        
  4 Eid, Alex                 16 BAD-MR               1:10.44    1:10.72        
  5 Arnott, Conner W          15 NY Sharks-MR         1:13.21    1:12.21        
  6 Johnson, Brinsley I       15 Sailfish-MR          1:13.22    1:12.71        
                  33.28     1:12.71 (39.43)                                        
  7 Chow, Kevin               15 Boys Club-MR         1:09.00    1:15.87        
                  34.49     1:15.87 (41.38)                                        
  8 McDonnell, Richard F      15 Rac @ Jcc-MR         1:20.10    1:21.85        
                  35.27     1:21.85 (46.58)                                        
  9 Choi, Raymond             15 NY Sharks-MR         1:26.47    1:27.10        
                  38.59     1:27.10 (48.51)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:16.89  SSEC
              2:21.29  ZQUA
              2:31.99  METS
              2:36.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Shaun W            19 Aqua Gems-MR         2:26.90    2:43.99        
                                1:14.05 ( )   2:43.99 (1:29.94)                    
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:17.19  SSEC
              2:24.59  ZQUA
              2:26.99  METS
              2:36.99  JO'S
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          16 Boys Club-MR         2:20.00    2:33.12 JO'S   
                  31.97     1:13.68 (41.71)     2:00.67 (46.99)     2:33.12 (32.45)
  2 Di Salvo, Brian M         18 Devil Fish-MR        2:29.99    2:34.57 JO'S   
                  31.97     1:15.86 (43.89)     1:59.94 (44.08)     2:34.57 (34.63)
  3 Abrahamsen, Peter         15 NY Sharks-MR         2:41.28    2:36.66 JO'S   
                                1:14.78 ( )   2:36.66 (1:21.88)                    
  4 Mullen, Michael A         17 Rac @ Jcc-MR         2:40.77    2:37.30        
                                1:14.10 ( )   2:37.30 (1:23.20)                    
  5 Eid, Alex                 16 BAD-MR               2:41.00    2:41.09        
                  32.67     1:12.07 (39.40)     2:04.82 (52.75)     2:41.09 (36.27)
  6 Greer, Shaun W            19 Aqua Gems-MR         2:32.32    2:41.37        
                  32.61     1:14.17 (41.56)     2:04.49 (50.32)     2:41.37 (36.88)
  7 Pfohl, Erik J             17 Aqua Gems-MR         2:45.97    2:41.53        
                                1:21.14 ( )   2:41.53 (1:20.39)                    
  8 Zaruvinsky, Leon          15 NY Sharks-MR         2:43.08    2:42.73        
                  36.81     1:21.64 (44.83)     2:06.55 (44.91)     2:42.73 (36.18)
  9 Larson, David J           15 Aqua Gems-MR         2:41.40    2:45.71        
                  36.02     1:18.40 (42.38)     2:06.58 (48.18)     2:45.71 (39.13)
 10 Bass, Jordan B            15 Rivertown Rays-MR    2:44.80    2:46.59        
                  34.61     1:19.16 (44.55)     2:08.61 (49.45)     2:46.59 (37.98)
 11 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         2:30.67    2:48.95        
                  35.60     1:19.40 (43.80)     2:10.91 (51.51)     2:48.95 (38.04)
 12 Chang, Lawrence           15 GATE-MR              2:36.86    2:49.57        
                                1:20.92 ( )   2:49.57 (1:28.65)                    
 13 Johnson, Brinsley I       15 Sailfish-MR          3:08.97    2:49.73        
                  34.81     1:20.94 (46.13)     2:11.38 (50.44)     2:49.73 (38.35)
 14 France, Brian M           17 GATE-MR              2:45.90    2:52.13        
                  36.81     1:22.99 (46.18)   2:52.13 (1:29.14)                    
 15 Wong, Leslie L            15 GATE-MR              2:52.92    3:04.14        
                                1:26.10 ( )   3:04.14 (1:38.04)                    
 16 Ryan, Andrew              17 NY Sharks-MR         3:05.64    3:04.42        
                  39.01     1:27.56 (48.55)     2:23.65 (56.09)     3:04.42 (40.77)
 17 Kochiss, John A           16 Rivertown Rays-MR    2:57.07    3:09.71        
                  42.12     1:34.90 (52.78)     2:28.55 (53.65)     3:09.71 (41.16)
 -- Choi, Raymond             15 NY Sharks-MR         3:30.77         DQ        
                  37.84     1:28.61 (50.77)   2:33.87 (1:05.26)          DQ (44.01)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:54.59  SSEC
              5:07.09  ZQUA
              5:21.99  METS
              5:29.99  JO'S
 Meet Qualifying:  6:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Terry                 15 NY Sharks-MR         5:20.77    5:15.54 METS   
                                1:07.85 ( )                             2:30.18 ( )
                                4:02.06 ( )   5:15.54 (1:13.48)                    
  2 Ehret, Jack J             15 Aqua Gems-MR         5:20.43    5:25.90 JO'S   
                                1:14.70 ( )                             2:36.19 ( )
                                4:14.28 ( )   5:25.90 (1:11.62)