Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                      Newburgh Sharks, Sanction #: 101002                      
                      2010 Annual Red, White, & Blue Meet                      
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 15.72  10/26/2003 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily A Rocco        7 Unat. Spartans-MR      17.12      16.85         20  
  2 Sofia Bado           7 Unat. Spartans-MR      19.12      17.88         17  
  3 Zoe E Farmakopoulo   7 Unat. Spartans-MR      18.37      17.98         16  
  4 Miya N Vitale        7 NDAC-MR                24.11      18.10         15  
  5 Abigail L DeBenedi   7 NBS-MR                 27.00      19.22         14  
  6 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                 22.80      20.79         13  
  7 Lindsey E Boye       7 NDAC-MR                27.11      22.07         12  
  8 Shayla K Yozzo       7 NBS-MR                 24.32      23.10         11  
  9 Gabby Santana        7 Unat. Spartans-MR      29.61      24.50          9  
 10 Meghan K Wurster     7 NBS-MR                    NT      24.92          7  
 11 Grace A MacHugh      7 NBS-MR                 28.91      25.22          6  
 12 Angela I Choi        7 Marlins-MR             31.99      26.36          5  
 13 Lilyan R Bonitz      7 VAC-MR                 29.00      26.50          4  
 14 Corinne F Adissi     7 Marlins-MR                NT      27.97          3  
 15 Emma S Staubi        7 NDAC-MR                33.11      36.15          2  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.67  10/21/2006 Naima J Mackrel, NDAC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miya N Vitale        7 NDAC-MR                27.11      22.19         20  
  2 Sofia Bado           7 Unat. Spartans-MR      21.07      22.85         17  
  3 Emily A Rocco        7 Unat. Spartans-MR      20.72      23.47         16  
  4 Abigail L DeBenedi   7 NBS-MR              46:39.00      24.23         15  
  5 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                 27.11      24.43         14  
  6 Zoe E Farmakopoulo   7 Unat. Spartans-MR      24.38      25.63         13  
  7 Gabby Santana        7 Unat. Spartans-MR      35.20      27.15         12  
  8 Corinne F Adissi     7 Marlins-MR                NT      27.18         11  
  9 Shayla K Yozzo       7 NBS-MR                 26.66      27.43          9  
 10 Lindsey E Boye       7 NDAC-MR                29.11      28.17          7  
 11 Meghan K Wurster     7 NBS-MR                    NT      28.21          6  
 12 Angela I Choi        7 Marlins-MR             32.67      31.28          5  
 13 Grace A MacHugh      7 NBS-MR              46:39.00      32.56          4  
 14 Lilyan R Bonitz      7 VAC-MR                 35.10      42.22          3  
 -- Emma S Staubi        7 NDAC-MR                41.11         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 21.67  10/22/2005 Ina M Elcott, MSC  -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zoe E Farmakopoulo   7 Unat. Spartans-MR      33.12      26.00         20  
  2 Emily A Rocco        7 Unat. Spartans-MR      33.44      26.32         17  
  3 Sofia Bado           7 Unat. Spartans-MR      30.27      28.93         16  
  4 Gabby Santana        7 Unat. Spartans-MR      30.14      29.31         15  
  5 Lindsey E Boye       7 NDAC-MR                32.11      30.53         14  
  6 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                 40.38      35.52         13  
 -- Angela I Choi        7 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Meghan K Wurster     7 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Abigail L DeBenedi   7 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Grace A MacHugh      7 NBS-MR                 38.22         DQ        
 -- Shayla K Yozzo       7 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 18.99     10/1999 Alexandra Polhill, BGNW                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily A Rocco        7 Unat. Spartans-MR      24.23      20.96         20  
  2 Miya N Vitale        7 NDAC-MR                28.11      22.75         17  
  3 Sofia Bado           7 Unat. Spartans-MR      23.01      27.04         16  
  4 Zoe E Farmakopoulo   7 Unat. Spartans-MR      26.04      27.78         15  
  5 Abigail L DeBenedi   7 NBS-MR                 49.64      28.94         14  
  6 Lena Wiedholz        7 NBS-MR                 39.62      30.21         13  
  7 Gabby Santana        7 Unat. Spartans-MR      35.21      37.76         12  
  8 Shayla K Yozzo       7 NBS-MR                    NT      38.85         11  
  9 Angela I Choi        7 Marlins-MR                NT      43.54          9  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.50  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Dembroski    8 VAC-MR                 45.03      41.56         20  
  2 Sadie P Kubsch       8 NDAC-MR                48.11      44.30         17  
  3 Jessica A O'Brien    8 Marlins-MR           1:17.70      45.24         16  
  4 Emily H MacHugh      8 NBS-MR                 57.50      46.78         15  
  5 Rossella M Nardi     8 NDAC-MR                50.96      48.80         14  
  6 Allison H Armistea   8 VAC-MR               1:03.03      51.08         13  
  7 Katie Crofoot        8 VAC-MR               1:04.00      54.98         12  
  8 Kaleigh D Donachie   8 VAC-MR               1:08.01      56.30         11  
  9 Meghan F Donovan     8 VAC-MR               1:01.00    1:03.78          9  
 10 Megan L Petko        8 Marlins-MR                NT    1:08.96          7  
 11 Tam VU               8 VAC-MR               1:02.00    1:11.19          6  
 12 Rachel C Hayes       8 Marlins-MR                NT    1:14.70          5  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.11  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Dembroski    8 VAC-MR                 55.01      54.35         20  
  2 Emily H MacHugh      8 NBS-MR                 59.39      56.30         17  
  3 Sadie P Kubsch       8 NDAC-MR                56.11      59.11         16  
  4 Allison H Armistea   8 VAC-MR               1:10.00    1:00.81         15  
  5 Jessica A O'Brien    8 Marlins-MR             56.39    1:01.85         14  
  6 Katherine L Canava   8 VAC-MR               1:04.00    1:06.88         13  
  7 Tam VU               8 VAC-MR               1:08.00    1:08.13         12  
  8 Kaleigh D Donachie   8 VAC-MR               1:12.02    1:11.59         11  
  9 Katie Crofoot        8 VAC-MR               1:08.00    1:12.99          9  
 10 Megan L Petko        8 Marlins-MR                NT    1:15.41          7  
 11 Meghan F Donovan     8 VAC-MR               1:03.00    1:26.26          6  
 -- Jessica R Garcia     8 Unat. Spartans-MR      48.75         DQ        
 -- Rossella M Nardi     8 NDAC-MR              1:12.72         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.90     10/1998 Becky Burke, MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Katie Crofoot        8 VAC-MR               1:16.00         DQ        
 -- Megan L Petko        8 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Emily H MacHugh      8 NBS-MR               1:24.10         DQ        
 -- Jessica A O'Brien    8 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Rachel C Hayes       8 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 16.63  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadie P Kubsch       8 NDAC-MR                29.43      24.72         20  
  2 Rossella M Nardi     8 NDAC-MR                33.21      26.72         17  
  3 Emily H MacHugh      8 NBS-MR                 33.78      33.19         16  
  4 Meghan F Donovan     8 VAC-MR                 34.00      39.59         15  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.63  10/22/2005 Jinan M Andrews, Aqua Gems                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      9 VAC-MR                 33.16      31.57         20  
  2 Clare M Bosse        9 NBS-MR                 35.33      33.33         17  
  3 Emily N Boldrin      9 VAC-MR                 32.92      33.52         16  
  4 Sophia S Farmakopo   9 Unat. Spartans-MR      39.45      36.06         15  
  5 Hannah M Campagna    9 NDAC-MR                41.91      36.48         14  
  6 Roisin Daly          9 VAC-MR                 36.41      36.73         13  
  7 Emily Librandi       9 VAC-MR                 39.84      40.23         12  
  8 Danielle M Velez     9 Marlins-MR             44.80      42.17         11  
  9 Mary T Kivlehan      9 Marlins-MR             46.55      42.53          9  
 10 Victoria Lee         9 Marlins-MR             52.18      42.69          7  
 11 Grace Bonitz         9 VAC-MR                 48.06      43.78          6  
 12 Jamie E Forbes       9 NBS-MR                 41.98      45.58          5  
 13 Ashley N Ayala       9 Marlins-MR                NT      51.00          4  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.48  10/24/2004 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      9 VAC-MR                 40.77      39.47         20  
  2 Emily N Boldrin      9 VAC-MR                 41.48      39.73         17  
  3 Clare M Bosse        9 NBS-MR                 41.55      40.69         16  
  4 Roisin Daly          9 VAC-MR                 45.49      44.77         15  
  5 Caroline A Fehlman   9 Marlins-MR             44.39      45.13         14  
  6 Sophia S Farmakopo   9 Unat. Spartans-MR      45.64      45.60         13  
  7 Hannah M Campagna    9 NDAC-MR                44.98      47.08         12  
  8 Emily Librandi       9 VAC-MR                 49.16      49.02         11  
  9 Danielle M Velez     9 Marlins-MR             52.76      52.44          9  
 10 Jamie E Forbes       9 NBS-MR                 52.10      55.30          7  
 11 Grace Bonitz         9 VAC-MR                 59.16      55.49          6  
 12 Mary T Kivlehan      9 Marlins-MR           1:04.50    1:06.05          5  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.78     10/1997 Tokina Yamamoto, BSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      9 VAC-MR                 49.17      45.92         20  
  2 Hannah M Campagna    9 NDAC-MR                49.20      48.36         17  
  3 Sophia S Farmakopo   9 Unat. Spartans-MR      51.63      49.80         16  
  4 Caroline A Fehlman   9 Marlins-MR             55.39      50.67         15  
  5 Clare M Bosse        9 NBS-MR                 55.93      52.23         14  
  6 Roisin Daly          9 VAC-MR               1:00.41      53.36         13  
  7 Jamie E Forbes       9 NBS-MR                 57.00      56.78         12  
  8 Emily Librandi       9 VAC-MR               1:05.00      56.88         11  
  9 Ashley N Ayala       9 Marlins-MR                NT    1:02.49          9  
 10 Mary T Kivlehan      9 Marlins-MR                NT    1:03.21          7  
 11 Victoria Lee         9 Marlins-MR                NT    1:11.77          6  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.39     10/1995 Courtney Lyon, UN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      9 VAC-MR                 39.51      37.45         20  
  2 Clare M Bosse        9 NBS-MR                 48.48      41.25         17  
  3 Emily N Boldrin      9 VAC-MR                 42.00      42.19         16  
  4 Roisin Daly          9 VAC-MR                 47.04      42.37         15  
  5 Sophia S Farmakopo   9 Unat. Spartans-MR    1:06.88      51.22         14  
  6 Victoria Lee         9 Marlins-MR                NT      54.68         13  
  7 Jamie E Forbes       9 NBS-MR                    NT    1:07.73         12  
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.62  10/22/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       10 Marlins-MR             30.09      28.78         20  
  2 Anna E Jackson      10 Marlins-MR             37.11      33.88         17  
  3 Erin N Behrens      10 NDAC-MR                41.01      36.92         16  
  4 Belle E Leishman    10 NBS-MR                 39.97      37.32         15  
  5 Siena A Primeaux    10 VAC-MR                 40.58      38.52         14  
  6 Daniela Lusuriello  10 VAC-MR                 40.11      40.37         13  
  7 Lindsay A Way       10 VAC-MR                 39.90      40.48         12  
  8 Maggie T Duffner    10 Marlins-MR             40.98      40.52         11  
  9 Maggie P Rosaschi   10 Marlins-MR             41.94      40.77          9  
 10 Jenna McKinney      10 VAC-MR                 50.70      40.92          7  
 11 Sara C Rosales      10 VAC-MR                 39.42      41.20          6  
 12 Allie J Vela        10 NBS-MR                    NT      41.74          5  
 13 Kim VU              10 VAC-MR                 46.58      42.47          4  
 14 Ashley E German     10 NBS-MR                    NT      44.46          3  
 15 Jaida A Sheppard    10 NBS-MR                    NT      45.12          2  
 16 Olivia T Doughty    10 Marlins-MR           1:01.93      45.33          1  
 17 Sarah B Fixler      10 NDAC-MR                48.90      48.68        
 18 Arianna M Brancato  10 NBS-MR                    NT      49.45        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 30.87     10/1995 Corey Berg, UN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       10 Marlins-MR             36.87      35.71         20  
  2 Anna E Jackson      10 Marlins-MR             40.64      40.72         17  
  3 Erin N Behrens      10 NDAC-MR                47.50      45.69         16  
  4 Lindsay A Way       10 VAC-MR                 44.73      47.49         15  
  5 Maggie T Duffner    10 Marlins-MR             54.47      48.95         14  
  6 Siena A Primeaux    10 VAC-MR                 48.80      49.52         13  
  7 Jaida A Sheppard    10 NBS-MR                    NT      49.57         12  
  8 Belle E Leishman    10 NBS-MR                 47.75      49.80         11  
  9 Daniela Lusuriello  10 VAC-MR                 50.71      50.51          9  
 10 Maggie P Rosaschi   10 Marlins-MR             50.92      53.36          7  
 11 Sara C Rosales      10 VAC-MR                 48.38      53.56          6  
 12 Kim VU              10 VAC-MR                 55.57      54.53          5  
 13 Ashley E German     10 NBS-MR                    NT      54.78          4  
 14 Allie J Vela        10 NBS-MR                    NT      55.26          3  
 15 Jenna McKinney      10 VAC-MR               1:02.00      57.93          2  
 16 Sarah B Fixler      10 NDAC-MR              1:00.59    1:02.02          1  
 17 Arianna M Brancato  10 NBS-MR                    NT    1:06.81        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.30  10/28/2001 Becky Malone, NBS  -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       10 Marlins-MR             47.12      45.59         20  
  2 Anna E Jackson      10 Marlins-MR             48.36      49.05         17  
  3 Belle E Leishman    10 NBS-MR                 57.18      50.07         16  
  4 Jaida A Sheppard    10 NBS-MR                    NT      51.18         15  
  5 Olivia T Doughty    10 Marlins-MR           1:01.54      54.44         14  
  6 Sara C Rosales      10 VAC-MR                 54.77      55.88         13  
  7 Erin N Behrens      10 NDAC-MR                57.69      58.41         12  
  8 Maggie P Rosaschi   10 Marlins-MR           1:12.22      59.91         11  
  9 Sarah B Fixler      10 NDAC-MR              1:06.50    1:01.27          9  
 10 Ashley E German     10 NBS-MR                    NT    1:04.82          7  
 11 Siena A Primeaux    10 VAC-MR               1:07.32    1:12.81          6  
 -- Allie J Vela        10 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Arianna M Brancato  10 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Jenna McKinney      10 VAC-MR               1:13.00         DQ        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.40     10/1995 Corey Berg, UN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       10 Marlins-MR             34.77      34.74         20  
  2 Lindsay A Way       10 VAC-MR                 53.61      49.47         17  
  3 Belle E Leishman    10 NBS-MR                 58.96      53.60         16  
  4 Allie J Vela        10 NBS-MR                    NT      55.14         15  
  5 Daniela Lusuriello  10 VAC-MR                 57.82      55.91         13.5
  5 Ashley E German     10 NBS-MR                    NT      55.91         13.5
 -- Arianna M Brancato  10 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Jaida A Sheppard    10 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.78     10/1995 Joanne Paleo, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexa M Sager       12 NBS-MR                 32.58      30.32         20  
  2 Alexandra Rimac     12 NBS-MR                 34.30      30.36         17  
  3 Charmaine-Grace V   12 Marlins-MR             33.43      30.63         16  
  4 Katey E Flynn       11 Unat. Spartans-MR      35.78      32.35         15  
  5 Yarrow E Starbeck   12 NBS-MR                 36.72      32.46         14  
  6 Kaylee R DeBenedic  12 NBS-MR                 37.90      32.63         13  
  7 Aine Daly           11 VAC-MR                 33.99      32.66         12  
  8 Katelyn A Lerner    11 VAC-MR                 35.52      33.40         11  
  9 Quinn T Garvey      12 NBS-MR                 35.13      34.85          9  
 10 Janiah A Sheppard   12 NBS-MR                    NT      34.90          7  
 11 Samantha T Cole     12 Marlins-MR             34.66      35.13          6  
 12 Lena S Pine         11 VAC-MR                 37.94      35.40          5  
 13 Maiya J Leishman    12 NBS-MR                 37.22      36.18          4  
 14 Sophie K Duffner    12 Marlins-MR             36.54      36.37          3  
 15 Hailey A Davisberg  11 Marlins-MR             37.30      36.66          2  
 16 Weronika H Stanisz  12 Marlins-MR             34.62      36.81          1  
 17 Adelina I Gonzalez  11 Marlins-MR                NT      37.97        
 18 Kassie Mochi        12 VAC-MR                 49.00      39.06        
 19 Bridget E Ruggiero  12 NBS-MR                 41.49      41.75        
 20 Jamie E Struhar     11 Marlins-MR             44.62      42.12        
 21 Melissa R Macagne   11 VAC-MR                 48.00      50.29        
 22 Emily P Robertson   11 NBS-MR                    NT    1:01.28        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.16     10/1998 Courtney Lyon, NBS                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charmaine-Grace V   12 Marlins-MR           1:25.40    1:17.60         20  
                  36.81     1:17.60 (40.79)                                        
  2 Alexandra Rimac     12 NBS-MR               1:29.94    1:21.10         17  
                  39.60     1:21.10 (41.50)                                        
  3 Alexa M Sager       12 NBS-MR               1:21.32    1:21.32         16  
                  39.52     1:21.32 (41.80)                                        
  4 Katelyn A Lerner    11 VAC-MR               1:31.03    1:25.61         15  
                  55.00     1:25.61 (30.61)                                        
  5 Katey E Flynn       11 Unat. Spartans-MR    1:37.50    1:28.00         14  
                  44.19     1:28.00 (43.81)                                        
  6 Kaylee R DeBenedic  12 NBS-MR               1:51.01    1:28.29         13  
                  42.44     1:28.29 (45.85)                                        
  7 Samantha T Cole     12 Marlins-MR           1:31.39    1:30.27         12  
                  43.90     1:30.27 (46.37)                                        
  8 Yarrow E Starbeck   12 NBS-MR               1:35.83    1:32.85         11  
                  45.37     1:32.85 (47.48)                                        
  9 Lena S Pine         11 VAC-MR               1:45.43    1:32.92          9  
                1:32.92         1:32.92 ( )                                        
 10 Hailey A Davisberg  11 Marlins-MR           1:30.39    1:33.14          7  
                  58.00     1:33.14 (35.14)                                        
 11 Bridget E Ruggiero  12 NBS-MR               1:44.56    1:40.75          6  
                  49.42     1:40.75 (51.33)                                        
 12 Quinn T Garvey      12 NBS-MR               1:40.07    1:42.54          5  
                1:42.54         1:42.54 ( )                                        
 13 Maiya J Leishman    12 NBS-MR               1:31.76    1:45.52          4  
                1:26.72     1:45.52 (18.80)                                        
 14 Jamie E Struhar     11 Marlins-MR                NT    1:53.63          3  
                1:53.84         1:53.63 ( )                                        
 -- Janiah A Sheppard   12 NBS-MR                    NT         DQ        
                  47.69                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.68  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charmaine-Grace V   12 Marlins-MR             41.47      39.33         20  
  2 Alexa M Sager       12 NBS-MR                 45.22      42.81         17  
  3 Aine Daly           11 VAC-MR                 42.42      42.84         16  
  4 Katey E Flynn       11 Unat. Spartans-MR      46.57      42.87         15  
  5 Yarrow E Starbeck   12 NBS-MR                 45.59      42.92         14  
  6 Katelyn A Lerner    11 VAC-MR                 45.81      45.38         13  
  7 Janiah A Sheppard   12 NBS-MR                    NT      45.74         12  
  8 Quinn T Garvey      12 NBS-MR                 45.44      46.29         11  
  9 Samantha T Cole     12 Marlins-MR             47.78      46.50          9  
 10 Kaylee R DeBenedic  12 NBS-MR                 55.03      47.62          7  
 11 Weronika H Stanisz  12 Marlins-MR             52.71      49.51          6  
 12 Lena S Pine         11 VAC-MR                 52.29      49.79          5  
 13 Jamie E Struhar     11 Marlins-MR             56.29      50.27          4  
 14 Alexandra Rimac     12 NBS-MR                 51.97      51.03          3  
 15 Maiya J Leishman    12 NBS-MR                 53.08      52.96          2  
 16 Bridget E Ruggiero  12 NBS-MR                 58.75      57.15          1  
 17 Emily P Robertson   11 NBS-MR                    NT    1:32.58        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.39  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charmaine-Grace V   12 Marlins-MR             34.75      34.77         20  
  2 Alexa M Sager       12 NBS-MR                 38.06      35.23         17  
  3 Alexandra Rimac     12 NBS-MR                 37.90      37.24         16  
  4 Hailey A Davisberg  11 Marlins-MR             38.65      39.38         15  
  5 Kaylee R DeBenedic  12 NBS-MR                 41.09      39.51         14  
  6 Katey E Flynn       11 Unat. Spartans-MR      45.13      39.85         13  
  7 Yarrow E Starbeck   12 NBS-MR                    NT      41.06         12  
  8 Janiah A Sheppard   12 NBS-MR                    NT      41.53         11  
  9 Katelyn A Lerner    11 VAC-MR                 42.22      42.20          9  
 10 Quinn T Garvey      12 NBS-MR                 46.48      42.62          7  
 11 Weronika H Stanisz  12 Marlins-MR             39.92      44.25          6  
 12 Sophie K Duffner    12 Marlins-MR             44.85      44.48          5  
 13 Aine Daly           11 VAC-MR                 44.22      45.06          4  
 14 Maiya J Leishman    12 NBS-MR                    NT      50.14          3  
 15 Lena S Pine         11 VAC-MR                 47.45      52.22          2  
 16 Adelina I Gonzalez  11 Marlins-MR                NT      54.58          1  
 17 Bridget E Ruggiero  12 NBS-MR                 55.02      57.00        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.97  10/22/2005 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caroline M Cole     13 Marlins-MR             29.61      29.97         20  
  2 Britney L Klippel   13 Marlins-MR             29.76      30.32         17  
  3 Emily J Woodruff    13 NBS-MR                 32.50      31.05         16  
  4 Caroline G Overack  13 Unat. Spartans-MR      33.85      34.87         15  
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:53.31  10/17/2009 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elly Wagner         14 NBS-MR               2:27.82    2:20.04         20  
                  32.21     1:07.14 (34.93)     1:43.96 (36.82)     2:20.04 (36.08)
  2 Claire I Williams   13 NBS-MR               2:21.73    2:25.85         17  
                  33.19     1:09.25 (36.06)     1:47.25 (38.00)     2:25.85 (38.60)
  3 Emma Hoarty         13 NBS-MR               2:30.24    2:27.01         16  
                  33.84     1:10.88 (37.04)     1:49.86 (38.98)     2:27.01 (37.15)
  4 Emily J Woodruff    13 NBS-MR               2:31.68    2:29.66         15  
                  34.68     1:12.85 (38.17)     1:52.64 (39.79)     2:29.66 (37.02)
  5 Caroline G Overack  13 Unat. Spartans-MR    3:07.10    2:41.04         14  
                  36.32     1:17.51 (41.19)     2:00.38 (42.87)     2:41.04 (40.66)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.68     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Britney L Klippel   13 Marlins-MR           1:09.28    1:12.14         20  
                  35.37     1:12.14 (36.77)                                        
  2 Claire I Williams   13 NBS-MR               1:13.27    1:14.02         17  
                  36.22     1:14.02 (37.80)                                        
  3 Makayla L Stepp-Da  14 NBS-MR               1:15.11    1:16.53         16  
                  37.67     1:16.53 (38.86)                                        
  4 Elly Wagner         14 NBS-MR               1:17.49    1:17.19         15  
                  37.69     1:17.19 (39.50)                                        
  5 Emily J Woodruff    13 NBS-MR               1:31.86    1:25.65         14  
                  42.63     1:25.65 (43.02)                                        
  6 Caroline G Overack  13 Unat. Spartans-MR    1:28.87    1:30.17         13  
                  44.81     1:30.17 (45.36)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.70     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makayla L Stepp-Da  14 NBS-MR               1:18.36    1:16.66         20  
                  36.89     1:16.66 (39.77)                                        
  2 Bana Hadid          14 NBS-MR               1:23.90    1:21.30         17  
                  39.33     1:21.30 (41.97)                                        
  3 Caroline M Cole     13 Marlins-MR           1:18.54    1:24.10         16  
                  40.42     1:24.10 (43.68)                                        
  4 Emma Hoarty         13 NBS-MR               1:22.92    1:24.31         15  
                  40.57     1:24.31 (43.74)                                        
  5 Britney L Klippel   13 Marlins-MR           1:31.54    1:27.09         14  
                  41.25     1:27.09 (45.84)                                        
  6 Elly Wagner         14 NBS-MR                    NT    1:28.65         13  
                  42.66     1:28.65 (45.99)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.84     10/1998 Annie Mantey, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makayla L Stepp-Da  14 NBS-MR               1:16.36    1:10.68         20  
                  33.22     1:10.68 (37.46)                                        
  2 Britney L Klippel   13 Marlins-MR           1:20.87    1:19.53         17  
                  35.48     1:19.53 (44.05)                                        
  3 Emma Hoarty         13 NBS-MR               1:24.12    1:20.13         16  
                  37.72     1:20.13 (42.41)                                        
  4 Caroline G Overack  13 Unat. Spartans-MR    1:47.89    1:33.80         15  
                  44.61     1:33.80 (49.19)                                        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.06     10/1997 Brooke Davey, NBS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   15 NBS-MR                 24.83      25.52         20  
  2 Jinan M Andrews     14 AG-MR                  25.43      26.05         17  
  3 Amanda S York       17 NBS-MR                 26.07      26.62         16  
  4 Cassandra J Vondra  17 NBS-MR                 26.90      27.55         15  
  5 Elly Wagner         14 NBS-MR                 29.88      29.57         14  
  6 Emily S Kessler     15 NBS-MR                 29.53      30.00         13  
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:04.84  10/17/2009 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   15 NBS-MR               4:50.75    5:01.96*        20  
                  27.75       58.41 (30.66)     1:28.86 (30.45)     1:59.59 (30.73)
        2:30.17 (30.58)     3:00.68 (30.51)     3:31.17 (30.49)     4:01.91 (30.74)
        4:32.30 (30.39)     5:01.96 (29.66)                                        
  2 Jinan M Andrews     14 AG-MR                5:25.68    5:32.76         17  
                  30.16     1:02.95 (32.79)     1:36.55 (33.60)     2:10.32 (33.77)
        2:44.50 (34.18)     3:18.60 (34.10)     3:52.81 (34.21)     4:26.66 (33.85)
        5:00.79 (34.13)     5:32.76 (31.97)                                        
  3 Amanda S York       17 NBS-MR               5:32.81    5:33.03         16  
                  30.65     1:04.00 (33.35)     1:38.09 (34.09)     2:12.94 (34.85)
        2:47.44 (34.50)     3:21.68 (34.24)     3:53.54 (31.86)     4:27.00 (33.46)
        5:01.29 (34.29)     5:33.03 (31.74)                                        
  4 Bana Hadid          14 NBS-MR               5:39.60    5:37.03         15  
                  29.20     1:02.44 (33.24)     1:37.04 (34.60)     2:11.34 (34.30)
        2:46.19 (34.85)     3:20.80 (34.61)     3:55.38 (34.58)     4:29.95 (34.57)
        5:03.82 (33.87)     5:37.03 (33.21)                                        
  5 Claire I Williams   13 NBS-MR               6:26.55    6:26.71         14  
                  36.25     1:14.67 (38.42)     1:53.00 (38.33)     2:32.37 (39.37)
        3:11.14 (38.77)     3:50.49 (39.35)     4:29.94 (39.45)     5:09.80 (39.86)
        5:48.78 (38.98)     6:26.71 (37.93)                                        
  6 Emma Hoarty         13 NBS-MR               6:36.56    6:27.94         13  
                  35.70     1:14.45 (38.75)     1:53.88 (39.43)     2:33.44 (39.56)
        3:12.74 (39.30)     3:51.99 (39.25)     4:31.88 (39.89)     5:11.59 (39.71)
        5:50.66 (39.07)     6:27.94 (37.28)                                        
  7 Emily J Woodruff    13 NBS-MR               7:02.57    6:27.98         12  
                  36.48     1:16.81 (40.33)     1:56.24 (39.43)     2:36.66 (40.42)
        3:16.95 (40.29)     3:56.61 (39.66)     4:35.25 (38.64)     5:15.20 (39.95)
        5:53.18 (37.98)     6:27.98 (34.80)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.86  10/27/2002 Michelle A Coombs, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          14 NBS-MR               2:10.96    2:14.19         20  
                  31.70     1:05.36 (33.66)     1:39.82 (34.46)     2:14.19 (34.37)
  2 Corrine Bacigal     16 VAC-MR               2:10.97    2:18.41         17  
                  32.29     1:07.17 (34.88)     1:43.29 (36.12)     2:18.41 (35.12)
  3 Jinan M Andrews     14 AG-MR                2:12.06    2:19.14         16  
                  33.18     1:08.30 (35.12)     1:43.98 (35.68)     2:19.14 (35.16)
  4 Emily S Kessler     15 NBS-MR               2:45.18    2:42.62         15  
                  38.98     1:19.57 (40.59)     2:01.88 (42.31)     2:42.62 (40.74)
  5 Claire I Williams   13 NBS-MR               2:36.97    2:43.15         14  
                  38.34     1:19.58 (41.24)     2:01.51 (41.93)     2:43.15 (41.64)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.79  10/26/2003 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cassandra J Vondra  17 NBS-MR               2:39.74    2:41.56         20  
                  35.66     1:15.76 (40.10)     1:58.53 (42.77)     2:41.56 (43.03)
  2 Makayla L Stepp-Da  14 NBS-MR               2:50.58    2:48.06         17  
                  37.42     1:20.44 (43.02)     2:04.71 (44.27)     2:48.06 (43.35)
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.81  10/27/2002 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   15 NBS-MR               2:04.28    2:08.25*        20  
                  29.64     1:01.63 (31.99)     1:35.89 (34.26)     2:08.25 (32.36)
  2 Amanda S York       17 NBS-MR               2:09.74    2:19.49         17  
                  31.06     1:06.19 (35.13)     1:42.78 (36.59)     2:19.49 (36.71)
  3 Emily S Kessler     15 NBS-MR               2:39.76    2:38.84         16  
                  34.36     1:14.98 (40.62)     1:56.93 (41.95)     2:38.84 (41.91)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.22  10/28/2001 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   15 NBS-MR               2:15.04    2:12.93         20  
                  28.27     1:02.98 (34.71)     1:44.02 (41.04)     2:12.93 (28.91)
  2 Jinan M Andrews     14 AG-MR                2:14.10    2:15.48         17  
                  29.31     1:02.15 (32.84)     1:43.60 (41.45)     2:15.48 (31.88)
  3 Bana Hadid          14 NBS-MR               2:19.40    2:21.39         16  
                  29.73     1:04.24 (34.51)     1:49.80 (45.56)     2:21.39 (31.59)
  4 Amanda S York       17 NBS-MR               2:20.23    2:24.89         15  
                  30.26     1:08.13 (37.87)     1:52.15 (44.02)     2:24.89 (32.74)
  5 Cassandra J Vondra  17 NBS-MR               2:34.08    2:33.19         14  
                  34.65     1:33.00 (58.35)     1:57.79 (24.79)     2:33.19 (35.40)
  6 Caroline M Cole     13 Marlins-MR           2:35.61    2:34.11         13  
                  36.76     1:15.61 (38.85)     2:00.64 (45.03)     2:34.11 (33.47)
  7 Emily S Kessler     15 NBS-MR               2:40.34    2:38.97         12  
                  33.23     1:14.08 (40.85)     2:03.52 (49.44)     2:38.97 (35.45)
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 16.26     10/1996 Anthony Simco, MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 David Rendon         7 NDAC-MR                18.30      17.37         20  
  2 Eli J Staubi         7 NDAC-MR                23.96      18.41         17  
  3 Patrick J Kivlehan   7 Marlins-MR             21.20      19.94         16  
  4 Nicholas Librandi    7 VAC-MR                 27.95      22.08         15  
  5 Edward Park          7 Marlins-MR                NT      22.25         14  
  6 Mark I Dolgonos      7 UNAT-MR                21.00      22.56         13  
  7 Andrew J Nieves      7 NBS-MR                    NT      33.34         12  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.98     10/1996 Daniel Simco, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 David Rendon         7 NDAC-MR                23.42      22.65         20  
  2 Patrick J Kivlehan   7 Marlins-MR             28.69      26.53         17  
  3 Eli J Staubi         7 NDAC-MR                29.98      27.35         16  
  4 Nicholas Librandi    7 VAC-MR                 36.06      29.66         15  
  5 Andrew J Nieves      7 NBS-MR                    NT      31.82         14  
  6 Edward Park          7 Marlins-MR                NT      37.69         13  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 23.25     10/1997 Collin Casciano, AG                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 David Rendon         7 NDAC-MR                24.11      27.24         20  
  2 Eli J Staubi         7 NDAC-MR                30.72      30.60         17  
 -- Edward Park          7 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 20.80     10/1997 Thomas Brisson, RAC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 David Rendon         7 NDAC-MR                22.18      20.72*        20  
  2 Eli J Staubi         7 NDAC-MR                31.11      25.71         17  
 -- Edward Park          7 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.09     10/1995 Simon Hammer, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marcus B Jurik       8 VAC-MR                 44.12      40.76         20  
  2 Fernando Lavariega   8 NDAC-MR                43.79      40.99         17  
  3 Aidan R Hackmeyer    8 NDAC-MR                56.11      42.23         16  
  4 Gabriel T Yozzo      8 NBS-MR                 54.47      45.59         15  
  5 Daniel E Burger      8 NDAC-MR                57.11      48.44         14  
  6 Eric D Gerena        8 VAC-MR               1:05.02      50.95         13  
  7 Sean M Baxter        8 VAC-MR                 58.00      54.68         12  
  8 Benjamin Primeaux    8 VAC-MR                 51.00      55.93         11  
  9 John P Matthews      8 NBS-MR                    NT    1:11.37          9  
 10 Michael A Menegazz   8 NBS-MR                    NT    1:18.76          7  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.35  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marcus B Jurik       8 VAC-MR                 51.36      51.68         20  
  2 Aidan R Hackmeyer    8 NDAC-MR              1:01.11      53.46         17  
  3 Fernando Lavariega   8 NDAC-MR                45.11      53.56         16  
  4 Eric D Gerena        8 VAC-MR               1:10.03      57.37         15  
  5 Benjamin Primeaux    8 VAC-MR                 56.00    1:00.94         14  
  6 Sean M Baxter        8 VAC-MR               1:02.00    1:06.43         13  
 -- Gabriel T Yozzo      8 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Michael A Menegazz   8 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- John P Matthews      8 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.38     10/1995 Simon Hammer, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel E Burger      8 NDAC-MR              1:01.11      52.89         20  
  2 Gabriel T Yozzo      8 NBS-MR                    NT    1:50.72         17  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 15.40  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aidan R Hackmeyer    8 NDAC-MR                34.24      22.97         20  
  2 Daniel E Burger      8 NDAC-MR                31.68      25.02         17  
  3 Fernando Lavariega   8 NDAC-MR                29.78      25.41         16  
  4 John P Matthews      8 NBS-MR                    NT      40.54         15  
  5 Sean M Baxter        8 VAC-MR                 33.00      41.31         14  
  6 Gabriel T Yozzo      8 NBS-MR                    NT      50.87         13  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.84  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 36.29      34.51         20  
  2 Thomas T Overacker   9 Unat. Spartans-MR      36.09      34.97         17  
  3 Kyle A Staubi        9 NDAC-MR                39.94      35.32         16  
  4 Alex C Carrazzone    9 Unat. Spartans-MR      38.14      37.39         15  
  5 Michelle Mialma      9 NDAC-MR                38.21      38.65         14  
  6 Andrew H Choi        9 Marlins-MR             45.28      42.08         13  
  7 Amer Hadid           9 NBS-MR                 45.11      42.55         12  
  8 Zachary R Jackson    9 Marlins-MR             51.26      42.56         11  
  9 Andrew McMahon       9 VAC-MR                 44.10      49.27          9  
 10 Donovan D Kenan      9 NBS-MR                 56.14      49.91          7  
 11 Liam J Byrne         9 VAC-MR               1:04.19      50.90          6  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.78  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas T Overacker   9 Unat. Spartans-MR      44.98      43.00         20  
  2 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 42.78      43.61         17  
  3 Kyle A Staubi        9 NDAC-MR                48.88      45.09         16  
  4 Zachary R Jackson    9 Marlins-MR             51.39      50.51         15  
  5 Amer Hadid           9 NBS-MR                 51.63      51.38         14  
  6 Michelle Mialma      9 NDAC-MR              1:00.96      51.93         13  
  7 Alex C Carrazzone    9 Unat. Spartans-MR      46.79      54.58         12  
  8 Donovan D Kenan      9 NBS-MR               1:02.33      58.59         11  
  9 Andrew McMahon       9 VAC-MR                 56.17      59.62          9  
 10 Liam J Byrne         9 VAC-MR               1:12.93    1:05.99          7  
 -- Andrew H Choi        9 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.72  10/24/2004 Ruan J Zorgman, Pace                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 49.85      46.55         20  
  2 Kyle A Staubi        9 NDAC-MR              1:00.12      51.71         17  
  3 Thomas T Overacker   9 Unat. Spartans-MR    1:01.16      53.35         16  
  4 Michelle Mialma      9 NDAC-MR              1:01.43      53.90         15  
  5 Zachary R Jackson    9 Marlins-MR           1:00.39      56.50         14  
  6 Amer Hadid           9 NBS-MR               1:11.81    1:00.69         13  
  7 Alex C Carrazzone    9 Unat. Spartans-MR    1:13.90    1:04.26         12  
 -- Andrew H Choi        9 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Donovan D Kenan      9 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 31.76  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov      9 NBS-MR                 50.34      44.06         20  
  2 Thomas T Overacker   9 Unat. Spartans-MR      44.23      48.95         17  
  3 Alex C Carrazzone    9 Unat. Spartans-MR    1:00.22      57.14         16  
  4 Amer Hadid           9 NBS-MR                 57.40    1:11.06         15  
 -- Andrew H Choi        9 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Donovan D Kenan      9 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benjamin Ip         10 Marlins-MR             35.90      32.45         20  
  2 Daniel Ip           10 Marlins-MR             34.65      32.54         17  
  3 Joshua Davila       10 VAC-MR                 33.34      32.56         16  
  4 Kyle T Crosbie      10 Marlins-MR             38.25      37.87         15  
  5 Joshua M Bryant     10 NBS-MR                 36.50      38.82         14  
  6 Derrick L Kenan     10 NBS-MR                 51.91      40.69         13  
  7 Chris L Egan        10 Marlins-MR             41.73      40.89         12  
  8 Ethan P Armistead   10 VAC-MR                 52.00      43.80         11  
  9 Andy Tran           10 VAC-MR                 45.84      44.93          9  
 10 Thomas J DeBenedic  10 NBS-MR                 49.21      46.75          7  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.03     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Davila       10 VAC-MR                 40.04      39.93         20  
  2 Benjamin Ip         10 Marlins-MR             40.25      40.60         17  
  3 Daniel Ip           10 Marlins-MR             41.37      41.32         16  
  4 Kyle T Crosbie      10 Marlins-MR             40.93      42.53         15  
  5 Derrick L Kenan     10 NBS-MR                 49.33      49.96         14  
  6 Joshua M Bryant     10 NBS-MR                 48.07      50.07         13  
  7 Chris L Egan        10 Marlins-MR             53.91      50.97         12  
  8 Christopher Klushi  10 Marlins-MR             44.62      55.97         11  
  9 Andy Tran           10 VAC-MR                 58.07      56.83          9  
 10 Thomas J DeBenedic  10 NBS-MR                    NT    1:04.29          7  
 11 Ethan P Armistead   10 VAC-MR                 59.00    1:04.63          6  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.47     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benjamin Ip         10 Marlins-MR             51.19      46.13         20  
  2 Daniel Ip           10 Marlins-MR             48.59      47.17         17  
  3 Joshua Davila       10 VAC-MR                 45.77      47.54         16  
  4 Christopher Klushi  10 Marlins-MR             58.30      49.68         15  
  5 Chris L Egan        10 Marlins-MR             56.56      53.20         14  
  6 Kyle T Crosbie      10 Marlins-MR             53.09      53.41         13  
  7 Derrick L Kenan     10 NBS-MR                    NT    1:04.93         12  
  8 Thomas J DeBenedic  10 NBS-MR                    NT    1:06.69         11  
 -- Joshua M Bryant     10 NBS-MR                 52.13         DQ        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.76     10/1999 Anthony Simco, BGNW                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Davila       10 VAC-MR                 35.74      38.81         20  
  2 Daniel Ip           10 Marlins-MR             44.35      39.93         17  
  3 Benjamin Ip         10 Marlins-MR                NT      41.16         16  
  4 Christopher Klushi  10 Marlins-MR                NT      46.38         15  
  5 Chris L Egan        10 Marlins-MR                NT      51.34         14  
  6 Derrick L Kenan     10 NBS-MR                    NT      55.28         13  
  7 Kyle T Crosbie      10 Marlins-MR             53.25      57.00         12  
  8 Thomas J DeBenedic  10 NBS-MR                    NT    1:15.28         11  
 -- Joshua M Bryant     10 NBS-MR                 57.13         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.09  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 John D Wadsworth    11 Marlins-MR             29.56      28.97         20  
  2 Shane P Treanor     11 Marlins-MR             29.63      29.89         17  
  3 Benjamin S Vondrak  12 NBS-MR                 30.63      30.30         16  
  4 Joe M DiBennedetto  11 Unat. Spartans-MR      31.82      33.34         15  
  5 Xavier Garcia       11 VAC-MR                 33.72      33.48         14  
  6 Ben Davelman        11 Marlins-MR             34.72      34.61         13  
  7 David Korgahashviv  12 NBS-MR                 37.53      34.92         12  
  8 Danny R Collins     11 Marlins-MR             34.83      35.70         11  
  9 Shane J Mills       11 Marlins-MR             36.93      36.44          9  
 10 Nicholas Skermo     11 VAC-MR                 41.26      36.46          7  
 11 Dominick B Jurik    11 VAC-MR                 38.77      36.82          6  
 12 Juan P Peticco      11 NBS-MR                 42.13      37.92          5  
 13 Matthew W Gibson    11 Marlins-MR             43.29      42.81          4  
 14 Matthew B Forbes    11 NBS-MR                 55.59    1:01.89          3  
 15 Byron J Menegazzo   11 NBS-MR                    NT    1:05.22          2  
 -- Joshua L Zock       11 VAC-MR                 31.11         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.83     10/1995 Nicholas Pai, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 John D Wadsworth    11 Marlins-MR           1:15.48    1:14.39         20  
                  36.31     1:14.39 (38.08)                                        
  2 Shane P Treanor     11 Marlins-MR           1:17.83    1:16.78         17  
                  37.72     1:16.78 (39.06)                                        
  3 Joe M DiBennedetto  11 Unat. Spartans-MR    1:19.57    1:21.02         16  
                  38.08     1:21.02 (42.94)                                        
  4 Benjamin S Vondrak  12 NBS-MR               1:19.80    1:22.68         15  
                  39.71     1:22.68 (42.97)                                        
  5 Joshua L Zock       11 VAC-MR               1:37.27    1:24.55         14  
                1:04.00     1:24.55 (20.55)                                        
  6 Shane J Mills       11 Marlins-MR           1:28.65    1:31.81         13  
                  45.31     1:31.81 (46.50)                                        
  7 David Korgahashviv  12 NBS-MR               1:31.84    1:35.45         12  
                  46.19     1:35.45 (49.26)                                        
  8 Xavier Garcia       11 VAC-MR               1:35.25    1:36.95         11  
                1:00.00     1:36.95 (36.95)                                        
  9 Juan P Peticco      11 NBS-MR               1:35.84    1:37.23          9  
                1:01.00     1:37.23 (36.23)                                        
 10 Dominick B Jurik    11 VAC-MR               1:44.61    1:38.99          7  
                  48.55     1:38.99 (50.44)                                        
 11 Danny R Collins     11 Marlins-MR           1:36.85    1:43.13          6  
                  49.59     1:43.13 (53.54)                                        
 12 Matthew W Gibson    11 Marlins-MR                NT    1:45.52          5  
                  50.42     1:45.52 (55.10)                                        
 13 Matthew B Forbes    11 NBS-MR               1:55.11    2:49.76          4  
                1:19.65   2:49.76 (1:30.11)                                        
 -- Nicholas Skermo     11 VAC-MR               1:48.29         DQ        
                  50.21        DQ (1:02.23)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.40     10/1999 Simon Hammer, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 John D Wadsworth    11 Marlins-MR             37.35      36.47         20  
  2 Shane P Treanor     11 Marlins-MR             37.37      36.77         17  
  3 Joe M DiBennedetto  11 Unat. Spartans-MR      45.25      41.96         16  
  4 Benjamin S Vondrak  12 NBS-MR                 41.81      42.11         15  
  5 Ben Davelman        11 Marlins-MR             48.75      47.06         14  
  6 Shane J Mills       11 Marlins-MR             45.28      47.88         13  
  7 Dominick B Jurik    11 VAC-MR                 53.17      49.14         12  
  8 Matthew W Gibson    11 Marlins-MR             48.97      51.25         11  
  9 Juan P Peticco      11 NBS-MR                 53.63      56.34          9  
 10 David Korgahashviv  12 NBS-MR                 58.09    1:02.91          7  
 11 Matthew B Forbes    11 NBS-MR               1:25.80    1:34.98          6  
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joe M DiBennedetto  11 Unat. Spartans-MR      33.60      34.08         20  
  2 John D Wadsworth    11 Marlins-MR             33.98      34.11         17  
  3 Shane P Treanor     11 Marlins-MR             36.51      37.07         16  
  4 Benjamin S Vondrak  12 NBS-MR                 39.53      39.79         15  
  5 David Korgahashviv  12 NBS-MR                 41.59      41.29         14  
  6 Shane J Mills       11 Marlins-MR             44.57      44.79         13  
  7 Juan P Peticco      11 NBS-MR                 47.99      45.92         12  
  8 Danny R Collins     11 Marlins-MR             47.95      48.92         11  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.72  10/24/2004 Joe F Perez-Rogers, NDAC                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evan M Boldrin      13 VAC-MR                 24.23      24.06         20  
  2 Ryan J Lockhart     14 Marlins-MR             26.24      27.32         17  
  3 Jonathan Garcia     14 Unat. Spartans-MR      28.39      30.52         16  
  4 Jeremy Joseph       14 Marlins-MR                NT      32.54         15  
  5 Brandon Primeaux    13 VAC-MR                 36.17      40.15         14  
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:49.43     10/1998 Robert Tiernan, MSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evan M Boldrin      13 VAC-MR               2:15.07    2:07.39         20  
                  28.42     1:01.04 (32.62)     1:35.67 (34.63)     2:07.39 (31.72)
  2 Ryan J Lockhart     14 Marlins-MR           2:13.29    2:10.70         17  
                  28.28     1:01.00 (32.72)     1:35.93 (34.93)     2:10.70 (34.77)
  3 Jonathan Garcia     14 Unat. Spartans-MR    2:35.63    2:31.00         16  
                  32.81     1:10.89 (38.08)     1:51.59 (40.70)     2:31.00 (39.41)
  4 Bryan M Feigel      13 NBS-MR               2:35.95    2:36.43         15  
                  34.97     1:14.92 (39.95)     1:56.29 (41.37)     2:36.43 (40.14)
  5 Brandon Primeaux    13 VAC-MR               2:56.00    2:40.00         14  
                  42.33   2:36.00 (1:53.67)      2:40.00 (4.00)         2:40.00 ( )
  6 Noah J Wagner       14 NBS-MR               2:28.66    2:42.46         13  
                1:11.67     1:50.27 (38.60)     2:25.72 (35.45)     2:42.46 (16.74)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 57.21     10/1997 Nicholas Pai, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan J Lockhart     14 Marlins-MR           1:11.27    1:10.02         20  
                  33.32     1:10.02 (36.70)                                        
  2 Noah J Wagner       14 NBS-MR               1:15.02    1:12.30         17  
                  36.05     1:12.30 (36.25)                                        
  3 Brandon Primeaux    13 VAC-MR               1:36.00    1:51.05         16  
                  50.92   1:51.05 (1:00.13)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.08  10/22/2005 Vadim Yafayev, Dolfins                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evan M Boldrin      13 VAC-MR               1:14.31    1:14.94         20  
                  35.37     1:14.94 (39.57)                                        
  2 Jonathan Garcia     14 Unat. Spartans-MR    1:25.20    1:26.59         17  
                  41.30     1:26.59 (45.29)                                        
  3 Bryan M Feigel      13 NBS-MR               1:27.31    1:27.49         16  
                  42.44     1:27.49 (45.05)                                        
  4 Kyle Whitton        13 Marlins-MR           1:57.30    1:35.26         15  
                1:35.26         1:35.26 ( )                                        
  5 Noah J Wagner       14 NBS-MR               1:37.73    1:35.67         14  
                  46.19     1:35.67 (49.48)                                        
 -- Jeremy Joseph       14 Marlins-MR                NT         DQ        
                  37.35          DQ (48.92)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.68  10/24/2004 Alex Z Kral, MWSC -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan J Lockhart     14 Marlins-MR           1:05.46    1:08.32         20  
                  30.87     1:08.32 (37.45)                                        
  2 Jay L Czerwinski    14 Marlins-MR           1:14.39    1:12.59         17  
                  33.61     1:12.59 (38.98)                                        
  3 Jonathan Garcia     14 Unat. Spartans-MR    1:24.79    1:18.88         16  
                  35.06     1:18.88 (43.82)                                        
  4 Bryan M Feigel      13 NBS-MR               1:20.36    1:24.40         15  
                  39.11     1:24.40 (45.29)                                        
 -- Kyle Whitton        13 Marlins-MR                NT         DQ        
                1:42.14                                                            
 -- Nicholas J Yozzo    13 NBS-MR               1:16.61         DQ        
                  37.66          DQ (44.45)                                        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 21.94  10/17/2009 Stanley Wong, NY Sharks                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy J Bosse     16 NBS-MR                 22.47      23.70         20  
  2 Mark J Strothenke   16 NBS-MR                    NT      24.39         17  
  3 Hunter W Carl       18 NBS-MR                    NT      24.41         16  
  4 Brandon M Ryan      16 VAC-MR                 25.05      24.62         15  
  5 Mathew T Hasbrouck  16 NBS-MR                 24.54      24.64         14  
  6 Hunter E Bartlett   17 NBS-MR                 24.80      24.76         13  
  7 Joseph I Morgan     15 NBS-MR                 24.59      25.01         12  
  8 Jack D O'Gorman     16 NBS-MR                 25.64      26.03         11  
  9 Thomas G Noller     17 NBS-MR                 25.24      26.21          9  
 10 Zane W Grunewald    15 NBS-MR                 30.33      26.29          7  
 11 Jay L Czerwinski    14 Marlins-MR             27.40      28.41          6  
 12 Nicholas J Yozzo    13 NBS-MR                 28.54      29.18          5  
 13 Charlie H Broe      12 NBS-MR                 28.91      30.14          4  
 14 Alexander W Schuyl  15 NBS-MR                 29.83      30.26          3  
 15 Kyle Whitton        13 Marlins-MR             33.51      35.02          2  
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:47.65  10/22/2005 Justin Coombs, NBS  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy J Bosse     16 NBS-MR               5:06.82    5:12.81         20  
                  27.14       57.66 (30.52)     1:28.89 (31.23)     2:01.55 (32.66)
        2:33.68 (32.13)     3:05.86 (32.18)     3:38.25 (32.39)     4:10.44 (32.19)
        4:41.98 (31.54)     5:12.81 (30.83)                                        
  2 Joseph Galan        16 NBS-MR                    NT    5:21.36         17  
                  26.92       57.13 (30.21)     1:29.62 (32.49)     2:02.53 (32.91)
        2:36.05 (33.52)     3:09.16 (33.11)     3:42.47 (33.31)     4:16.13 (33.66)
        4:49.56 (33.43)     5:21.36 (31.80)                                        
  3 Mathew T Hasbrouck  16 NBS-MR               5:15.46    5:22.90         16  
                  27.83       58.50 (30.67)     1:29.98 (31.48)     2:02.57 (32.59)
        2:35.42 (32.85)     3:09.11 (33.69)     3:42.69 (33.58)     4:16.83 (34.14)
        4:49.98 (33.15)     5:22.90 (32.92)                                        
  4 Mark J Strothenke   16 NBS-MR                    NT    5:38.72         15  
                  27.82       59.61 (31.79)     1:33.10 (33.49)     2:07.32 (34.22)
        2:42.30 (34.98)     3:17.65 (35.35)     3:53.10 (35.45)     4:28.61 (35.51)
        5:04.53 (35.92)     5:38.72 (34.19)                                        
  5 Brandon M Ryan      16 VAC-MR               5:44.78    5:48.89         14  
                  30.57     1:05.95 (35.38)     1:42.28 (36.33)     2:18.30 (36.02)
        2:54.26 (35.96)     3:30.34 (36.08)     4:06.11 (35.77)     4:41.28 (35.17)
        5:16.91 (35.63)     5:48.89 (31.98)                                        
  6 Jack D O'Gorman     16 NBS-MR               5:25.55    5:58.06         13  
                  30.26     1:04.34 (34.08)     1:40.53 (36.19)     2:17.77 (37.24)
        2:54.72 (36.95)     3:33.30 (38.58)     4:10.46 (37.16)     4:47.48 (37.02)
        5:23.51 (36.03)     5:58.06 (34.55)                                        
  7 Jay L Czerwinski    14 Marlins-MR           5:49.35    6:02.08         12  
                  32.13     1:07.21 (35.08)     1:43.73 (36.52)     2:20.56 (36.83)
        2:58.07 (37.51)     3:35.60 (37.53)     4:12.57 (36.97)     4:49.79 (37.22)
        5:26.37 (36.58)     6:02.08 (35.71)                                        
  8 Charlie H Broe      12 NBS-MR               5:50.03    6:16.82         11  
                  32.65     1:09.25 (36.60)     1:47.00 (37.75)     2:26.20 (39.20)
        3:05.24 (39.04)     3:43.82 (38.58)     4:23.22 (39.40)     5:01.91 (38.69)
        5:40.81 (38.90)     6:16.82 (36.01)                                        
  9 Nicholas J Yozzo    13 NBS-MR               5:55.26    6:30.48          9  
                  32.68     1:10.95 (38.27)     1:49.97 (39.02)     2:30.48 (40.51)
        3:10.39 (39.91)     3:51.01 (40.62)     4:31.67 (40.66)     5:12.31 (40.64)
        5:52.87 (40.56)     6:30.48 (37.61)                                        
 10 Alexander W Schuyl  15 NBS-MR               7:10.47    6:51.52          7  
                  34.33     1:14.02 (39.69)     1:55.82 (41.80)     2:37.89 (42.07)
        3:19.72 (41.83)     4:02.99 (43.27)     4:46.33 (43.34)     5:29.16 (42.83)
        6:10.98 (41.82)     6:51.52 (40.54)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:57.98  10/28/2000 Nat L Moore, NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy J Bosse     16 NBS-MR               1:57.13    2:06.86         20  
                  29.81     1:01.57 (31.76)     1:34.74 (33.17)     2:06.86 (32.12)
  2 Mark J Strothenke   16 NBS-MR                    NT    2:11.92         17  
                  30.27     1:03.46 (33.19)     1:38.52 (35.06)     2:11.92 (33.40)
  3 Joseph I Morgan     15 NBS-MR               2:07.40    2:14.38         16  
                  31.22     1:05.30 (34.08)     1:39.75 (34.45)     2:14.38 (34.63)
  4 Joseph Galan        16 NBS-MR                    NT    2:15.41         15  
                  31.86     1:05.08 (33.22)     1:40.30 (35.22)     2:15.41 (35.11)
  5 Hunter W Carl       18 NBS-MR                    NT    2:16.22         14  
                  31.18     1:05.39 (34.21)     1:41.15 (35.76)     2:16.22 (35.07)
  6 Zane W Grunewald    15 NBS-MR                    NT    2:24.00         13  
                  34.00     1:09.98 (35.98)     1:47.11 (37.13)     2:24.00 (36.89)
  7 Brandon M Ryan      16 VAC-MR               2:31.25    2:24.62         12  
                  34.73     1:12.42 (37.69)     1:49.51 (37.09)     2:24.62 (35.11)
  8 Nicholas J Yozzo    13 NBS-MR               2:33.55    2:31.10         11  
                  35.18     1:13.14 (37.96)     1:52.24 (39.10)     2:31.10 (38.86)
  9 Charlie H Broe      12 NBS-MR               2:31.05    2:36.90          9  
                  37.15     1:16.92 (39.77)     1:57.46 (40.54)     2:36.90 (39.44)
 10 Thomas G Noller     17 NBS-MR               2:10.87    2:38.07          7  
                  37.10     1:15.82 (38.72)     1:57.24 (41.42)     2:38.07 (40.83)
 11 Alexander W Schuyl  15 NBS-MR               2:59.20    2:57.77          6  
                  49.00     1:31.00 (42.00)     2:12.63 (41.63)     2:57.77 (45.14)
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:20.32  10/17/2009 Alex Lin, Abbe Swim Team                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hunter E Bartlett   17 NBS-MR               2:16.92    2:24.09         20  
                  33.56     1:10.97 (37.41)     1:47.65 (36.68)     2:24.09 (36.44)
  2 Jack D Jakubek      17 Marlins-MR           2:30.81    2:29.69         17  
                  32.64     1:10.05 (37.41)     1:49.70 (39.65)     2:29.69 (39.99)
  3 Dallan B Treanor    16 Marlins-MR           2:28.13    2:30.00         16  
                  34.36     1:13.49 (39.13)     1:52.76 (39.27)     2:30.00 (37.24)
  4 Timothy J Bosse     16 NBS-MR               2:33.23    2:30.69         15  
                  34.94     1:14.53 (39.59)     1:52.92 (38.39)     2:30.69 (37.77)
  5 Thomas G Noller     17 NBS-MR               2:24.56    2:35.05         14  
                  34.22     1:13.84 (39.62)     1:54.31 (40.47)     2:35.05 (40.74)
  6 Zane W Grunewald    15 NBS-MR                    NT    2:43.67         13  
                  35.69     1:17.21 (41.52)     2:00.37 (43.16)     2:43.67 (43.30)
  7 Joseph I Morgan     15 NBS-MR                    NT    2:43.95         12  
                  37.24     1:19.16 (41.92)     2:01.90 (42.74)     2:43.95 (42.05)
  8 Hunter W Carl       18 NBS-MR                    NT    2:55.22         11  
                  38.60     1:22.00 (43.40)     2:09.70 (47.70)     2:55.22 (45.52)
  9 Bryan M Feigel      13 NBS-MR                    NT    3:04.29          9  
                  42.89   2:12.00 (1:29.11)      2:18.09 (6.09)     3:04.29 (46.20)
 10 Alexander W Schuyl  15 NBS-MR               3:24.04    3:11.05          7  
                  43.75     1:32.40 (48.65)     2:21.90 (49.50)     3:11.05 (49.15)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.15  10/22/2005 Ryan Coombs, NBS  -MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mathew T Hasbrouck  16 NBS-MR               2:10.78    2:06.94         20  
                  27.36       59.04 (31.68)     1:32.73 (33.69)     2:06.94 (34.21)
  2 Hunter E Bartlett   17 NBS-MR               2:15.86    2:14.90         17  
                  29.35     1:04.17 (34.82)     1:39.18 (35.01)     2:14.90 (35.72)
  3 Joseph Galan        16 NBS-MR               2:11.20    2:15.02         16  
                  29.31     1:03.09 (33.78)     1:38.71 (35.62)     2:15.02 (36.31)
  4 Dallan B Treanor    16 Marlins-MR           2:03.39    2:21.39         15  
                  29.65   1:55.00 (1:25.35)      1:56.00 (1.00)     2:21.39 (25.39)
  5 Jack D O'Gorman     16 NBS-MR               2:15.64    2:31.22         14  
                  31.35     1:08.61 (37.26)     1:50.89 (42.28)     2:31.22 (40.33)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:01.28  10/17/2009 Ryan T Magee, NY Sharks                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hunter E Bartlett   17 NBS-MR               2:00.97    2:04.58         20  
                  27.23       59.23 (32.00)     1:35.18 (35.95)     2:04.58 (29.40)
  2 Timothy J Bosse     16 NBS-MR               2:05.46    2:04.70         17  
                  27.29       59.79 (32.50)     1:36.33 (36.54)     2:04.70 (28.37)
  3 Mathew T Hasbrouck  16 NBS-MR               2:10.45    2:08.87         16  
                  26.29     1:00.01 (33.72)     1:39.23 (39.22)     2:08.87 (29.64)
  4 Dallan B Treanor    16 Marlins-MR           2:06.62    2:09.03         15  
                  27.77     1:00.06 (32.29)     1:38.81 (38.75)     2:09.03 (30.22)
  5 Joseph Galan        16 NBS-MR                    NT    2:10.10         14  
                  27.35     1:00.85 (33.50)     1:39.76 (38.91)     2:10.10 (30.34)
  6 Mark J Strothenke   16 NBS-MR                    NT    2:15.73         13  
                  28.66     1:00.04 (31.38)     1:44.64 (44.60)     2:15.73 (31.09)
  7 Joseph I Morgan     15 NBS-MR               2:14.37    2:15.78         12  
                  29.05     1:02.72 (33.67)     1:43.57 (40.85)     2:15.78 (32.21)
  8 Hunter W Carl       18 NBS-MR                    NT    2:18.86         11  
                  27.63     1:01.33 (33.70)     1:46.26 (44.93)     2:18.86 (32.60)
  9 Jack D Jakubek      17 Marlins-MR           2:09.05    2:20.04          9  
                  29.53     1:06.48 (36.95)     1:45.14 (38.66)     2:20.04 (34.90)
 10 Zane W Grunewald    15 NBS-MR               2:48.05    2:20.29          7  
                  31.13     1:06.86 (35.73)     1:48.19 (41.33)     2:20.29 (32.10)
 11 Thomas G Noller     17 NBS-MR               2:12.45    2:22.95          6  
                  31.17     1:10.97 (39.80)     1:49.25 (38.28)     2:22.95 (33.70)
 12 Jack D O'Gorman     16 NBS-MR               2:16.88    2:28.19          5  
                  30.65     1:10.18 (39.53)     1:55.83 (45.65)     2:28.19 (32.36)
 13 Jay L Czerwinski    14 Marlins-MR           2:33.15    2:29.86          4  
                  32.68     1:11.60 (38.92)     1:55.21 (43.61)     2:29.86 (34.65)
 14 Charlie H Broe      12 NBS-MR               2:31.10    2:38.12          3  
                  32.75     1:14.15 (41.40)     2:01.31 (47.16)     2:38.12 (36.81)
 15 Noah J Wagner       14 NBS-MR               2:50.04    2:43.94          2  
                  37.16     1:18.30 (41.14)     2:09.37 (51.07)     2:43.94 (34.57)