Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
           2010 MR Metro Junior Olympics LC - 7/30/2010 to 8/1/2010            
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   29.53   7/31/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
0910Metro L.:   28.59   8/10/2005 LIA M. NEAL at Eastern Zone Ag, AGUA-MR      
                33.69  ZONE
                37.99  JO
 Meet Qualifying:  37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR        32.46      31.07 ZONE    20  
  2 Longo, Caroline     10 LBA-MR                 32.66      32.71 ZONE    17  
  3 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR            32.94      32.77 ZONE    16  
  4 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR            33.68      32.79 ZONE    15  
  5 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR                33.30      32.80 ZONE    14  
  6 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR            32.68      32.95 ZONE    13  
  7 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR           33.29      33.00 ZONE    12  
  8 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR      33.97      33.26 ZONE    11  
  9 Kase, Yuha          10 Middies-MR             32.88      33.40 ZONE     9  
 10 Li, Sandra          10 LIAC-MR                33.43      33.52 ZONE     7  
 11 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR      33.08      33.75 JO       6  
 12 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR            34.35      33.99 JO       5  
 13 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR             34.06      34.30 JO       4  
 14 Elms, Gaige L       10 Bgnw Marlins-MR        35.18      34.33 JO       3  
 15 Miou, Grace         10 Boys Club-MR           33.99      34.34 JO       2  
 16 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR      34.39      34.36 JO       1  
 17 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR            33.26      34.53 JO     
 18 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                  35.27      34.55 JO     
 19 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      33.93      34.90 JO     
 20 Harrington, Brooke  10 LBA-MR                 35.66      34.97 JO     
 21 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR          35.18      35.01 JO     
 22 Zaslaw, Katie S     10 Bgnw Marlins-MR        35.02      35.07 JO     
 23 Ng, Jasmine         10 GATE-MR                36.59      35.12 JO     
 24 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR                35.94      35.14 JO     
 25 Chase, Samantha     10 LBA-MR                 34.70      35.40 JO     
 26 Regenauer, Christi   8 UA-A-MR                35.43      35.51 JO     
 26 Lara, Tiffany       10 BASC-MR                36.64      35.51 JO     
 28 Truter, Samantha N  10 NFS-MR                 34.72      35.56 JO     
 29 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR    34.59      35.58 JO     
 30 Ye, Alice           10 LIAC-MR                34.96      35.61 JO     
 31 Mo, Wendy           10 FLY-MR                 37.17      35.67 JO     
 32 Tsuei, Angela       10 COND-MR                37.88      35.76 JO     
 33 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR                 35.03      35.78 JO     
 34 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR             35.50      35.89 JO     
 35 Zhang, Crystal      10 GATE-MR                36.01      35.90 JO     
 36 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR           37.95      35.92 JO     
 36 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR                35.23      35.92 JO     
 38 Lemischak, Allison  10 Silver Streaks-MR      35.49      35.99 JO     
 39 McArdle, Maeve C     9 COND-MR                35.41      36.02 JO     
 40 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR            35.27      36.09 JO     
 41 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR                35.84      36.13 JO     
 42 McNeary, Claire     10 LIAC-MR                37.41      36.36 JO     
 43 Campanile, Angelin  10 Middies-MR             37.15      36.43 JO     
 43 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR                36.16      36.43 JO     
 45 Souza, Monique      10 BBSC-MR                37.04      36.46 JO     
 46 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR              35.68      36.59 JO     
 46 Dubin, Karen E      10 Bgnw Marlins-MR        37.04      36.59 JO     
 48 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 36.51      36.62 JO     
 49 Liang, Emily        10 LIAC-MR                37.28      36.68 JO     
 50 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR           35.78      36.70 JO     
 51 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR      35.87      36.79 JO     
 52 Thom, Miriam         9 Twisters-MR            36.20      36.87 JO     
 53 Fafian, Katherine   10 Rac @ Jcc-MR           35.96      36.88 JO     
 54 Plansker, Olivia M  10 LIAC-MR                36.68      37.02 JO     
 55 Guida, Emily L      10 BBSC-MR                37.13      37.03 JO     
 56 Davi, Julia G       10 HAA-MR                 37.41      37.06 JO     
 57 Adams, Hayley N     10 TVSC-MR                37.46      37.07 JO     
 58 Boccio, Ashley A    10 Express Swimming-MR    36.97      37.10 JO     
 59 Fong, Samantha       9 Twisters-MR            37.48      37.12 JO     
 60 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR    37.86      37.28 JO     
 61 Nasiadka, Teresa    10 Twisters-MR            37.85      37.47 JO     
 62 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR                 36.67      37.51 JO     
 63 Zezula, Katarzyna   10 Twisters-MR            36.60      37.68 JO     
 64 Soo, Nicole          9 Twisters-MR            37.35      37.72 JO     
 65 Kelly, Rose E       10 Express Swimming-MR    37.72      37.78 JO     
 66 Ostensen, Sara      10 WAC-MR                 36.89      37.85 JO     
 67 Lee, Katherine A     9 Farmingdale-MR         37.91      37.97 JO     
 68 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR      37.91      38.10        
 68 Johnson, Holly C    10 Westchester AC-MR      37.30      38.10        
 70 DiTolla, Rachel L   10 TVSC-MR                36.80      38.16        
 71 Pena, Desiree       10 Agua Swim Team-MR      37.22      38.28        
 72 LaRue, Jessie A      9 MSC-MR                 37.33      38.41        
 73 Poslednik, Anna Ma  10 Twisters-MR            37.50      38.42        
 74 Ortof, Natalie R    10 Express Swimming-MR    37.34      38.85        
 75 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR                36.73      38.89        
 76 Zloklikovits, Kris  10 Agua Swim Team-MR      37.56      39.18        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                      
0910Metro L.:   1:02.11   1/13/2006 Lia M. Neal at Burgdorff Invit, AGUA-MR    
                1:14.39  ZONE
                1:23.99  JO
 Meet Qualifying:  1:23.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR      1:11.29    1:08.95 ZONE    20  
  2 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    1:10.11    1:10.37 ZONE    17  
  3 Longo, Caroline     10 LBA-MR               1:10.77    1:11.98 ZONE    16  
  4 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR         1:13.64    1:12.13 ZONE    15  
  5 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR          1:12.81    1:12.14 ZONE    14  
  6 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR          1:12.15    1:12.96 ZONE    13  
  7 Panitz, Georgia A   10 Badger-MR            1:14.21    1:13.32 ZONE    12  
  8 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR          1:14.44    1:13.44 ZONE    11  
  9 Kase, Yuha          10 Middies-MR           1:11.44    1:13.75 ZONE     9  
 10 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR               NT    1:13.81 ZONE     7  
 11 Li, Sandra          10 LIAC-MR              1:13.30    1:13.98 ZONE     6  
 12 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR    1:16.27    1:14.18 ZONE     5  
 13 Ye, Alice           10 LIAC-MR              1:13.89    1:14.49 JO       4  
 14 Elms, Gaige L       10 Bgnw Marlins-MR      1:15.76    1:14.55 JO       3  
 15 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR    1:15.40    1:14.73 JO       2  
 16 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    1:16.00    1:14.89 JO       1  
 17 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR           1:15.11    1:15.04 JO     
 18 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR              1:14.78    1:15.13 JO     
 19 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR              1:15.04    1:15.57 JO     
 20 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    1:14.27    1:15.92 JO     
 21 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR  1:15.94    1:17.01 JO     
 22 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR          1:16.45    1:17.34 JO     
 23 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            1:18.42    1:17.36 JO     
 24 Lara, Tiffany       10 BASC-MR              1:16.95    1:17.46 JO     
 25 Harrington, Brooke  10 LBA-MR               1:16.69    1:17.49 JO     
 26 Zaslaw, Katie S     10 Bgnw Marlins-MR      1:18.44    1:17.51 JO     
 27 Ng, Jasmine         10 GATE-MR              1:19.98    1:18.13 JO     
 28 Chase, Samantha     10 LBA-MR               1:16.78    1:18.76 JO     
 29 Miou, Grace         10 Boys Club-MR         1:18.68    1:18.94 JO     
 30 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR    1:16.02    1:19.03 JO     
 31 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR         1:21.15    1:19.17 JO     
 32 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR         1:21.37    1:19.29 JO     
 33 Vleck, Sydney M      9 Empire-MR            1:22.85    1:19.33 JO     
 34 Liang, Emily        10 LIAC-MR              1:18.35    1:19.42 JO     
 35 McNeary, Claire     10 LIAC-MR              1:18.41    1:19.44 JO     
 36 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR              1:20.03    1:19.49 JO     
 37 Pompay, Melody R    10 Express Swimming-MR  1:19.41    1:19.56 JO     
 38 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR              1:17.58    1:20.02 JO     
 39 Thom, Miriam         9 Twisters-MR          1:20.29    1:20.13 JO     
 40 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR           1:18.88    1:20.35 JO     
 41 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR               1:18.01    1:20.62 JO     
 42 DiTolla, Rachel L   10 TVSC-MR              1:19.94    1:20.66 JO     
 43 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR              1:19.24    1:20.81 JO     
 44 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR              1:19.92    1:20.84 JO     
 45 Mo, Wendy           10 FLY-MR               1:21.00    1:21.13 JO     
 46 McArdle, Maeve C     9 COND-MR              1:22.20    1:21.17 JO     
 47 Plansker, Olivia M  10 LIAC-MR              1:22.46    1:21.99 JO     
 48 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR               1:23.79    1:22.02 JO     
 49 Stepanek, Chloe M    8 HYB-MR               1:23.47    1:22.08 JO     
 50 Souza, Monique      10 BBSC-MR              1:22.47    1:22.30 JO     
 51 Guida, Emily L      10 BBSC-MR              1:23.58    1:22.39 JO     
 52 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR    1:23.42    1:22.44 JO     
 53 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR              1:22.41    1:22.50 JO     
 54 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                1:22.03    1:22.51 JO     
 55 Campanile, Angelin  10 Middies-MR           1:21.58    1:22.64 JO     
 56 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR        1:20.23    1:22.73 JO     
 57 Zhang, Crystal      10 GATE-MR              1:20.86    1:22.98 JO     
 58 Levin, Emma         10 LBA-MR               1:20.58    1:23.22 JO     
 59 Tsuei, Angela       10 COND-MR              1:23.28    1:23.53 JO     
 60 Ostensen, Sara      10 WAC-MR               1:22.84    1:23.56 JO     
 61 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           1:21.31    1:23.85 JO     
 62 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:23.12    1:24.53        
 63 Adams, Hayley N     10 TVSC-MR              1:23.22    1:24.59        
 64 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR          1:23.18    1:24.84        
 65 Murray, Cecilia V   10 Agua Swim Team-MR    1:22.52    1:25.39        
 66 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR               1:23.89    1:26.19        
 67 Johnson, Holly C    10 Westchester AC-MR    1:23.47    1:27.10        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:22.55      7/1982 Sue Verderber, LISC                        
0910Metro L.:   2:22.55   7/15/1982 S.Verderber, LISC-MR                       
                2:41.79  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR      2:32.46    2:27.64 ZONE    20  
  2 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    2:31.07    2:30.94 ZONE    17  
  3 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR         2:28.97Y   2:35.56 ZONE    16  
  4 Longo, Caroline     10 LBA-MR               2:35.55    2:35.89 ZONE    15  
  5 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR          2:36.95    2:36.31 ZONE    14  
  6 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR    2:27.00Y   2:37.74 ZONE    13  
  7 Ye, Alice           10 LIAC-MR              2:38.58    2:38.80 ZONE    12  
  8 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR          2:46.37    2:39.19 ZONE    11  
  9 Harrington, Brooke  10 LBA-MR               2:43.65    2:41.53 ZONE     9  
 10 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR              2:40.24    2:42.22 JO       7  
 11 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR    2:52.58    2:42.93 JO       6  
 12 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR          2:48.94    2:42.94 JO       5  
 13 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    2:45.43    2:43.74 JO       4  
 14 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR  2:46.62    2:44.06 JO       3  
 15 Chase, Samantha     10 LBA-MR               2:45.64    2:44.24 JO       2  
 16 Li, Sandra          10 LIAC-MR              2:38.96    2:44.32 JO       1  
 17 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR    2:45.17    2:44.41 JO     
 18 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR           2:47.13    2:46.66 JO     
 19 Liang, Emily        10 LIAC-MR              2:51.10    2:46.74 JO     
 20 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR              2:46.49    2:46.77 JO     
 21 McNeary, Claire     10 LIAC-MR              2:48.76    2:46.78 JO     
 22 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR              2:49.31    2:47.23 JO     
 23 Lara, Tiffany       10 BASC-MR              2:57.69    2:48.88 JO     
 24 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR         2:50.40    2:49.36 JO     
 25 Pompay, Melody R    10 Express Swimming-MR  2:25.57Y   2:49.51 JO     
 26 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR         2:59.18    2:49.77 JO     
 27 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR              2:43.52    2:50.35 JO     
 28 Hartigan, Maddie R  10 Empire-MR            2:54.84    2:50.57 JO     
 29 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR          2:53.84    2:50.81 JO     
 29 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            2:54.96    2:50.81 JO     
 31 Zezula, Katarzyna   10 Twisters-MR          2:55.60    2:52.02 JO     
 32 Ng, Jasmine         10 GATE-MR              2:47.90    2:53.45 JO     
 33 Thom, Miriam         9 Twisters-MR          2:56.98    2:54.49 JO     
 34 Levin, Emma         10 LBA-MR               3:03.37    2:55.10 JO     
 35 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR              3:01.61    2:55.36 JO     
 36 Fafian, Katherine   10 Rac @ Jcc-MR         2:58.07    2:56.41 JO     
 37 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR               3:02.65    2:56.75 JO     
 38 Souza, Monique      10 BBSC-MR              2:56.65    2:57.24 JO     
 39 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR              3:04.50    2:57.87 JO     
 40 Tsuei, Angela       10 COND-MR              3:00.56    2:58.19 JO     
 41 Nasiadka, Teresa    10 Twisters-MR          3:05.12    2:59.24 JO     
 42 DePhillips, Michae  10 LIAC-MR              3:00.14    2:59.49 JO     
 43 DiTolla, Rachel L   10 TVSC-MR              2:56.46    2:59.55 JO     
 44 Guida, Emily L      10 BBSC-MR              2:59.31    2:59.70 JO     
 45 Fong, Samantha       9 Twisters-MR          3:08.54    2:59.79 JO     
 46 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR              3:00.68    3:00.05 JO     
 47 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR    2:57.34    3:00.24 JO     
 48 Adams, Hayley N     10 TVSC-MR              2:59.74    3:00.64 JO     
 49 Fergus, Shea S      10 Manhattan Makos-MR   3:06.08    3:01.01 JO     
 50 Campanile, Angelin  10 Middies-MR           3:02.54    3:01.19 JO     
 51 Lee, Madison        10 NYCC-MR              2:55.66    3:01.71 JO     
 52 Bardak, Emily E     10 TVSC-MR              2:59.98    3:01.82 JO     
 53 Heaney, Cara G      10 LIAC-MR              3:07.07    3:02.48 JO     
 54 Zhang, Crystal      10 GATE-MR              3:00.27    3:02.82 JO     
 55 Cohen, Danielle V    9 LIAC-MR              3:05.65    3:03.25 JO     
 56 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR          3:06.51    3:03.35 JO     
 56 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR        2:54.00    3:03.35 JO     
 58 Plansker, Olivia M  10 LIAC-MR              3:01.54    3:03.68 JO     
 59 Yuen, Kalie         10 LIAC-MR              3:03.71    3:04.07 JO     
 60 Ostensen, Sara      10 WAC-MR               3:00.71    3:04.08 JO     
 61 Nichols, Mary H      9 Rivertown Rays-MR    3:05.11    3:04.30 JO     
 62 Murray, Cecilia V   10 Agua Swim Team-MR    3:09.42    3:04.58 JO     
 63 Chu, Annie           9 FLY-MR               3:07.31    3:06.98 JO     
 64 Llewellyn, Christi  10 CSC-MR               3:07.25    3:08.91 JO     
 65 Pena, Desiree       10 Agua Swim Team-MR    3:08.32    3:09.73 JO     
 66 Cleary, Hannah M    10 Empire-MR            3:09.19    3:10.34        
 67 Swiatowski, Nicole   9 Twisters-MR          3:08.47    3:16.63        
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   5:04.10   7/31/2005 Rachel R Kessler, Badger                   
0910Metro L.:   4:59.37   8/10/2005 RACHEL R. KESSLER at Eastern Z, BAD-MR     
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR      5:16.48    5:05.14 ZONE    20  
  2 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    5:16.05    5:16.01 ZONE    17  
  3 Ye, Alice           10 LIAC-MR              5:28.97    5:26.51 ZONE    16  
  4 Longo, Caroline     10 LBA-MR               5:25.47    5:27.14 ZONE    15  
  5 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR          6:16.89Y   5:27.69 ZONE    14  
  6 Elms, Gaige L       10 Bgnw Marlins-MR      5:47.39    5:31.02 ZONE    13  
  7 Harrington, Brooke  10 LBA-MR               5:45.99    5:34.89 ZONE    12  
  8 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR          6:29.19Y   5:35.73 ZONE    11  
  9 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR              5:43.30    5:36.28 ZONE     9  
 10 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR    6:05.76    5:38.89 ZONE     7  
 11 Li, Sandra          10 LIAC-MR              5:45.69    5:39.26 ZONE     6  
 12 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR              5:57.90    5:44.08 JO       5  
 13 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    5:44.72    5:44.91 JO       4  
 14 Chase, Samantha     10 LBA-MR               5:55.30    5:46.18 JO       3  
 15 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR    5:42.38    5:48.04 JO       2  
 16 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR              5:50.74    5:52.43 JO       1  
 17 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR         6:01.84    5:56.20 JO     
 18 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR         6:38.41Y   5:56.94 JO     
 19 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    5:45.76    5:58.99 JO     
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC                          
0910Metro L.:   33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON at Trident May M, BASC-MR      
                40.09  ZONE
                45.59  JO
 Meet Qualifying:  45.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR        37.48      36.26 ZONE    20  
  2 Longo, Caroline     10 LBA-MR                 38.42      37.69 ZONE    17  
  3 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR             39.02      38.78 ZONE    16  
  4 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                  40.16      38.95 ZONE    15  
  5 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR      39.84      39.52 ZONE    14  
  6 Miou, Grace         10 Boys Club-MR           40.34      40.04 ZONE    13  
  7 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR                39.52      40.21 JO      12  
  8 Kase, Yuha          10 Middies-MR             39.88      40.33 JO      11  
  9 Li, Sandra          10 LIAC-MR                38.65      40.40 JO       9  
 10 Ye, Alice           10 LIAC-MR                39.08      40.46 JO       7  
 11 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR            41.29      40.61 JO       6  
 12 McNeary, Claire     10 LIAC-MR                40.97      40.70 JO       5  
 13 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR           41.12      40.75 JO       4  
 14 Zaslaw, Katie S     10 Bgnw Marlins-MR        41.79      41.12 JO       3  
 15 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR            41.86      41.17 JO       2  
 16 Boccio, Ashley A    10 Express Swimming-MR    43.56      41.19 JO       1  
 17 Tsuei, Angela       10 COND-MR                42.33      41.49 JO     
 18 Allen, Peri E       10 HAA-MR                 42.97      41.58 JO     
 19 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR             42.70      41.59 JO     
 20 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR           44.57      41.80 JO     
 21 Mo, Wendy           10 FLY-MR                 42.09      41.84 JO     
 22 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR              41.78      41.85 JO     
 23 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR                40.36      41.90 JO     
 24 Elms, Gaige L       10 Bgnw Marlins-MR        42.07      41.96 JO     
 25 Regenauer, Christi   8 UA-A-MR                43.36      42.04 JO     
 26 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR            43.08      42.25 JO     
 27 Giunta, Natalia L   10 TVSC-MR                41.94      42.47 JO     
 28 Kelly, Rose E       10 Express Swimming-MR    45.10      42.49 JO     
 29 Harrington, Brooke  10 LBA-MR                 42.74      42.50 JO     
 30 Panitz, Georgia A   10 Badger-MR              45.43      42.51 JO     
 31 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR      42.90      42.62 JO     
 32 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR           42.85      42.71 JO     
 33 Liang, Emily        10 LIAC-MR                43.29      42.78 JO     
 34 Levin, Emma         10 LBA-MR                 44.53      43.05 JO     
 35 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR               NT      43.09 JO     
 35 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR                42.70      43.09 JO     
 37 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR              44.58      43.46 JO     
 38 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR            41.19      43.49 JO     
 39 Zhang, Crystal      10 GATE-MR                44.41      43.58 JO     
 40 Pompay, Melody R    10 Express Swimming-MR    42.88      43.65 JO     
 41 Thom, Miriam         9 Twisters-MR            45.27      43.67 JO     
 42 Vleck, Sydney M      9 Empire-MR              42.90      43.68 JO     
 42 Nichols, Mary H      9 Rivertown Rays-MR      43.50      43.68 JO     
 44 Meringolo, Gabriel  10 Express Swimming-MR    44.45      43.75 JO     
 45 Stepanek, Chloe M    8 HYB-MR                 44.70      43.76 JO     
 45 Gallagher, Liz p    10 HAA-MR                 44.06      43.76 JO     
 47 Ng, Jasmine         10 GATE-MR                43.97      43.80 JO     
 48 Lara, Tiffany       10 BASC-MR                44.65      43.83 JO     
 49 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR    42.94      43.89 JO     
 50 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR             41.46      43.91 JO     
 51 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 42.50      44.02 JO     
 52 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR                43.21      44.13 JO     
 52 Lin, Iris Q         10 FLY-MR                 45.54      44.13 JO     
 54 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR                44.95      44.27 JO     
 54 Chu, Annie           9 FLY-MR                 43.48      44.27 JO     
 56 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR                 45.52      44.33 JO     
 57 Ostensen, Sara      10 WAC-MR                 44.70      44.61 JO     
 58 DiTolla, Rachel L   10 TVSC-MR                43.78      44.77 JO     
 59 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR                45.11      44.87 JO     
 60 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR                43.26      45.06 JO     
 61 Yuen, Kalie         10 LIAC-MR                45.15      45.09 JO     
 62 Adams, Hayley N     10 TVSC-MR                44.87      45.11 JO     
 63 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR                45.01      45.42 JO     
 64 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR    44.21      45.68        
 65 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR      45.42      45.89        
 66 Nasiadka, Teresa    10 Twisters-MR            45.44      45.90        
 67 Levite, Kelsey       9 UA-A-MR                44.04      45.93        
 68 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR                 44.34      45.99        
 69 Sweet, Erin M       10 COND-MR                44.97      46.23        
 70 Plansker, Olivia M  10 LIAC-MR                45.06      47.84        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:12.88   7/26/2003 Sara Giberson, BASC                        
0910Metro L.:   1:10.95    6/7/2003 SARA GIBERSON at 2003-MR LIAC', BASC-MR    
                1:26.69  ZONE
                1:39.99  JO
 Meet Qualifying:  1:39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR      1:20.10    1:18.36 ZONE    20  
  2 Longo, Caroline     10 LBA-MR               1:22.10    1:21.58 ZONE    17  
  3 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR    1:22.74    1:22.69 ZONE    16  
  4 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    1:22.66    1:23.79 ZONE    15  
  5 Li, Sandra          10 LIAC-MR              1:23.26    1:23.95 ZONE    14  
  6 Kase, Yuha          10 Middies-MR           1:25.10    1:24.78 ZONE    13  
  7 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR           1:25.16    1:24.83 ZONE    12  
  8 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR         1:16.10Y   1:24.88 ZONE    11  
  9 Ye, Alice           10 LIAC-MR              1:21.60    1:24.95 ZONE     9  
 10 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR          1:28.13    1:25.58 ZONE     7  
 11 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                1:29.17    1:25.85 ZONE     6  
 12 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR              1:26.31    1:27.16 JO       5  
 13 Miou, Grace         10 Boys Club-MR         1:27.65    1:27.33 JO       4  
 14 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR    1:30.62    1:27.62 JO       3  
 15 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR    1:31.38    1:28.46 JO       2  
 16 Regenauer, Christi   8 UA-A-MR              1:32.89    1:28.58 JO       1  
 17 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR              1:26.58    1:28.95 JO     
 18 Tsuei, Angela       10 COND-MR              1:28.49    1:29.49 JO     
 19 Liang, Emily        10 LIAC-MR              1:30.06    1:29.57 JO     
 20 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR          1:29.23    1:29.71 JO     
 21 Mo, Wendy           10 FLY-MR               1:31.67    1:30.49 JO     
 22 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR         1:32.35    1:30.65 JO     
 23 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           1:28.60    1:30.69 JO     
 24 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR           1:29.65    1:30.72 JO     
 25 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR          1:31.73    1:31.23 JO     
 26 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR            1:33.27    1:31.68 JO     
 27 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR               1:34.24    1:31.73 JO     
 28 Pompay, Melody R    10 Express Swimming-MR  1:33.85    1:31.88 JO     
 29 Harrington, Brooke  10 LBA-MR               1:31.46    1:32.13 JO     
 30 Fafian, Katherine   10 Rac @ Jcc-MR         1:36.36    1:32.46 JO     
 31 Giunta, Natalia L   10 TVSC-MR              1:33.85    1:32.57 JO     
 32 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR          1:37.26    1:33.06 JO     
 33 Chu, Annie           9 FLY-MR               1:31.90    1:33.11 JO     
 34 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR               1:37.39    1:33.19 JO     
 35 Stepanek, Chloe M    8 HYB-MR               1:37.90    1:33.24 JO     
 36 Boccio, Ashley A    10 Express Swimming-MR  1:33.39    1:33.38 JO     
 37 Thom, Miriam         9 Twisters-MR          1:34.99    1:33.42 JO     
 38 Lara, Tiffany       10 BASC-MR              1:32.11    1:33.55 JO     
 39 Levin, Emma         10 LBA-MR               1:34.63    1:33.56 JO     
 40 Zhang, Crystal      10 GATE-MR              1:35.52    1:33.78 JO     
 41 Gallagher, Liz p    10 HAA-MR               1:36.98    1:34.48 JO     
 42 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR              1:31.38    1:34.52 JO     
 43 Allen, Peri E       10 HAA-MR               1:36.06    1:34.73 JO     
 44 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR          1:39.03    1:34.93 JO     
 45 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR              1:33.51    1:35.01 JO     
 46 Nichols, Mary H      9 Rivertown Rays-MR    1:34.22    1:35.41 JO     
 47 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR              1:31.72    1:35.42 JO     
 48 Adams, Hayley N     10 TVSC-MR              1:36.38    1:36.06 JO     
 49 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR    1:36.71    1:36.08 JO     
 50 Vumbacco, Sabrina    9 Westchester AC-MR    1:36.87    1:36.12 JO     
 51 Meringolo, Gabriel  10 Express Swimming-MR  1:37.44    1:36.20 JO     
 52 Guglielmo, Jessica  10 LIAC-MR              1:38.51    1:36.31 JO     
 53 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR               1:36.47    1:36.32 JO     
 54 Fong, Samantha       9 Twisters-MR          1:39.41    1:36.34 JO     
 55 Kelly, Rose E       10 Express Swimming-MR  1:39.92    1:36.39 JO     
 56 Levite, Kelsey       9 UA-A-MR              1:37.77    1:36.64 JO     
 57 Dubin, Karen E      10 Bgnw Marlins-MR      1:35.53    1:36.65 JO     
 58 Berman, Dara R       9 North Shore-MR       1:38.75    1:36.66 JO     
 59 Bardak, Emily E     10 TVSC-MR              1:39.74    1:37.16 JO     
 60 Yuen, Kalie         10 LIAC-MR              1:39.96    1:37.46 JO     
 61 Soo, Nicole          9 Twisters-MR          1:37.96    1:37.62 JO     
 62 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR         1:36.62    1:37.74 JO     
 63 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR   1:39.50    1:37.86 JO     
 64 Guida, Emily L      10 BBSC-MR              1:39.16    1:38.07 JO     
 65 McArdle, Maeve C     9 COND-MR              1:39.12    1:38.32 JO     
 66 Tang, Emily          9 MSC-MR               1:39.72    1:38.42 JO     
 67 Tang, Sharon S      10 COND-MR              1:38.59    1:38.51 JO     
 67 Llewellyn, Christi  10 CSC-MR               1:37.60    1:38.51 JO     
 69 Heaney, Cara G      10 LIAC-MR              1:38.81    1:38.86 JO     
 70 Lantin, Alexa T     10 Empire-MR            1:38.69    1:38.94 JO     
 71 Zloklikovits, Kris  10 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:39.31 JO     
 72 Sweet, Erin M       10 COND-MR              1:37.89    1:39.64 JO     
 73 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR               1:38.24    1:39.75 JO     
 74 Hartigan, Maddie R  10 Empire-MR            1:35.11    1:40.03        
 75 Ortof, Natalie R    10 Express Swimming-MR  1:38.05    1:40.04        
 76 Nasiadka, Teresa    10 Twisters-MR          1:38.86    1:40.11        
 77 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR              1:39.75    1:40.91        
 78 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR  1:39.36    1:41.59        
 79 Hodzic, Larissa     10 COND-MR              1:38.54    1:41.67        
 80 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR        1:38.51    1:42.71        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   37.63   7/29/2005 Annie Zhu, TWISTERS                          
0910Metro L.:   36.94   8/10/2005 ANNIE ZHU at Eastern Zone Age, LGAC-MR       
                45.59  ZONE
                51.49  JO
 Meet Qualifying:  51.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR            40.10      40.49 ZONE    20  
  2 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR            42.56      41.73 ZONE    17  
  3 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR                 43.42      41.76 ZONE    16  
  4 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR                43.21      42.29 ZONE    15  
  5 Miou, Grace         10 Boys Club-MR           42.50      42.62 ZONE    14  
  6 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR      42.85      43.92 ZONE    13  
  7 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR      44.54      44.32 ZONE    12  
  8 Kase, Yuha          10 Middies-MR             43.17      44.43 ZONE    11  
  9 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR                44.56      44.78 ZONE     9  
 10 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR            44.95      44.86 ZONE     7  
 11 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR                45.60      44.95 ZONE     6  
 12 Ng, Jasmine         10 GATE-MR                45.35      45.21 ZONE     5  
 13 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR                45.68      45.40 ZONE     4  
 14 Soo, Nicole          9 Twisters-MR            44.29      45.43 ZONE     3  
 15 Chase, Samantha     10 LBA-MR                 46.22      45.69 JO       2  
 16 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR           47.89      45.70 JO       1  
 17 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR    45.48      45.86 JO     
 18 Panitz, Georgia A   10 Badger-MR              44.09      45.89 JO     
 19 Lin, Iris Q         10 FLY-MR                 45.50      46.30 JO     
 20 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR              45.22      46.40 JO     
 21 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR                45.09      46.44 JO     
 22 Vleck, Sydney M      9 Empire-MR              47.21      46.60 JO     
 23 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR      41.94Y     47.04 JO     
 24 Lee, Madison        10 NYCC-MR                45.51      47.27 JO     
 25 Zaslaw, Katie S     10 Bgnw Marlins-MR        47.13      47.57 JO     
 26 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR                48.50      47.66 JO     
 27 Johnson, Holly C    10 Westchester AC-MR      47.00      47.88 JO     
 28 Chen, Chelsea W     10 FLY-MR                 48.91      47.89 JO     
 29 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR             45.72      47.95 JO     
 30 Mo, Wendy           10 FLY-MR                 48.23      47.96 JO     
 31 Campanile, Angelin  10 Middies-MR             48.69      48.08 JO     
 32 Liang, Emily        10 LIAC-MR                47.84      48.10 JO     
 33 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR               NT      48.19 JO     
 33 McNeary, Claire     10 LIAC-MR                47.77      48.19 JO     
 35 Fisher, Jocelyn      9 Sachem-MR              48.37      48.30 JO     
 36 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR          49.79      48.39 JO     
 37 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR                 48.98      48.61 JO     
 38 Levite, Kelsey       9 UA-A-MR                47.87      48.82 JO     
 39 Zezula, Katarzyna   10 Twisters-MR            46.50      48.85 JO     
 40 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR            48.38      48.95 JO     
 41 Poslednik, Anna Ma  10 Twisters-MR            50.32      49.08 JO     
 42 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR                50.53      49.19 JO     
 43 Colucci, Christina  10 Middies-MR             50.05      49.41 JO     
 44 Weiss, Emily N       8 Flying Dolphins-MR     49.93      49.59 JO     
 45 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR    45.43      49.70 JO     
 46 McArdle, Maeve C     9 COND-MR                49.94      49.78 JO     
 47 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR      48.59      49.96 JO     
 48 Lara, Tiffany       10 BASC-MR                49.38      50.09 JO     
 49 Chen, Edenna H       8 COND-MR                49.55      50.17 JO     
 50 Rutherford, Kelly    9 Middies-MR             49.89      50.48 JO     
 51 Guglielmo, Jessica  10 LIAC-MR                50.98      50.49 JO     
 52 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      51.22      50.53 JO     
 53 LaRue, Jessie A      9 MSC-MR                 51.35      50.58 JO     
 54 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR             42.66Y     50.60 JO     
 55 Fong, Samantha       9 Twisters-MR            50.33      50.75 JO     
 56 Levin, Emma         10 LBA-MR                 50.03      50.78 JO     
 57 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR      51.30      51.24 JO     
 58 Castiglione, Emma   10 Bgnw Marlins-MR        50.30      51.37 JO     
 59 Lantin, Alexa T     10 Empire-MR              49.72      51.43 JO     
 60 Reiter, Valerie G   10 FLY-MR                 51.02      51.54        
 61 Lemischak, Allison  10 Silver Streaks-MR      49.73      51.84        
 62 Thom, Miriam         9 Twisters-MR            49.73      51.86        
 62 Rodriguez, Emily M   8 Twisters-MR            47.19      51.86        
 64 Gallagher, Liz p    10 HAA-MR                 50.56      52.25        
 65 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      51.20      52.87        
 66 Conforti, Nicole M  10 Patriot-MR             50.21      52.97        
 67 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR                49.60      53.28        
 -- Shashaty, Kasey      8 WAC-MR                 51.14         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:23.44   7/31/2004 Annie Zhu, LGAC                            
0910Metro L.:   1:19.11   5/22/2005 ANNIE ZHU at Badger May LC Mee, LGAC-MR    
                1:38.79  ZONE
                1:51.99  JO
 Meet Qualifying:  1:51.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR          1:30.02    1:30.19 ZONE    20  
  2 Miou, Grace         10 Boys Club-MR         1:31.59    1:30.86 ZONE    17  
  3 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR          1:32.44    1:31.52 ZONE    16  
  4 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR               1:34.86    1:32.11 ZONE    15  
  5 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR              1:34.50    1:34.14 ZONE    14  
  6 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR    1:34.56    1:34.63 ZONE    13  
  7 Kase, Yuha          10 Middies-MR           1:35.66    1:35.23 ZONE    12  
  8 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    1:31.46    1:35.72 ZONE    11  
  9 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR              1:35.91    1:37.48 ZONE     9  
 10 Ng, Jasmine         10 GATE-MR              1:35.51    1:37.67 ZONE     7  
 11 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR              1:40.32    1:38.48 ZONE     6  
 12 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR              1:41.50    1:39.64 JO       5  
 13 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           1:39.89    1:39.74 JO       4  
 14 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR  1:38.91    1:40.17 JO       3  
 15 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR              1:34.13    1:40.73 JO       2  
 16 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            1:41.62    1:40.91 JO       1  
 17 Soo, Nicole          9 Twisters-MR          1:39.51    1:41.42 JO     
 18 Levite, Kelsey       9 UA-A-MR              1:46.18    1:41.54 JO     
 19 Liang, Emily        10 LIAC-MR              1:41.31    1:41.69 JO     
 20 Fisher, Jocelyn      9 Sachem-MR            1:49.60    1:41.70 JO     
 21 Chase, Samantha     10 LBA-MR               1:42.07    1:41.91 JO     
 22 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:41.43    1:42.29 JO     
 23 McNeary, Claire     10 LIAC-MR              1:39.52    1:42.30 JO     
 24 Lin, Iris Q         10 FLY-MR               1:43.70    1:42.48 JO     
 25 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR    1:40.21    1:42.76 JO     
 26 Campanile, Angelin  10 Middies-MR           1:44.76    1:44.14 JO     
 27 Chen, Chelsea W     10 FLY-MR               1:49.68    1:44.34 JO     
 28 Guglielmo, Jessica  10 LIAC-MR              1:51.27    1:44.90 JO     
 29 Dubin, Karen E      10 Bgnw Marlins-MR      1:44.30    1:45.01 JO     
 30 Johnson, Holly C    10 Westchester AC-MR    1:45.28    1:45.21 JO     
 31 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR              1:45.01    1:45.24 JO     
 32 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR  1:44.26    1:45.26 JO     
 33 Zezula, Katarzyna   10 Twisters-MR          1:46.78    1:45.57 JO     
 34 Colucci, Christina  10 Middies-MR           1:45.94    1:45.93 JO     
 35 Mo, Wendy           10 FLY-MR               1:44.82    1:46.62 JO     
 36 Fong, Chloe C       10 HS-MR                1:46.17    1:47.00 JO     
 37 Chen, Edenna H       8 COND-MR              1:49.75    1:47.07 JO     
 38 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR               1:47.44    1:47.33 JO     
 39 Giunta, Natalia L   10 TVSC-MR              1:49.63    1:47.96 JO     
 40 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR              1:47.48    1:48.23 JO     
 41 Jackson, Allison M  10 Twisters-MR          1:50.32    1:48.35 JO     
 42 Nasiadka, Teresa    10 Twisters-MR          1:51.57    1:48.88 JO     
 43 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR           1:33.23Y   1:48.95 JO     
 44 Castiglione, Emma   10 Bgnw Marlins-MR      1:50.68    1:49.24 JO     
 45 Lantin, Alexa T     10 Empire-MR            1:48.67    1:49.61 JO     
 46 Tang, Sharon S      10 COND-MR              1:48.84    1:49.72 JO     
 47 Rutherford, Kelly    9 Middies-MR           1:49.12    1:50.26 JO     
 48 Reiter, Valerie G   10 FLY-MR               1:50.33    1:50.61 JO     
 49 Lara, Tiffany       10 BASC-MR              1:45.51    1:50.63 JO     
 50 Gregorace, Sophia    8 LIAC-MR              1:51.26    1:51.18 JO     
 51 Conforti, Nicole M  10 Patriot-MR           1:45.52    1:51.36 JO     
 52 Wang, Kathryn        8 Agua Swim Team-MR    1:51.75    1:52.10        
 53 Ortof, Natalie R    10 Express Swimming-MR  1:45.98    1:52.38        
 54 Fergus, Shea S      10 Manhattan Makos-MR   1:51.70    1:52.74        
 55 Zloklikovits, Kris  10 Agua Swim Team-MR    1:49.81    1:53.87        
 56 DePhillips, Michae  10 LIAC-MR              1:47.88    1:55.10        
 -- McArdle, Maeve C     9 COND-MR              1:44.81         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   33.64    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                        
0910Metro L.:   32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR                        
                37.49  ZONE
                45.99  JO
 Meet Qualifying:  45.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Alice           10 LIAC-MR                36.48      35.06 ZONE    20  
  2 Kase, Yuha          10 Middies-MR             35.09      35.60 ZONE    17  
  3 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR           38.71      35.92 ZONE    16  
  4 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR                36.27      36.05 ZONE    15  
  5 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR        37.45      36.58 ZONE    14  
  6 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR            36.98      36.66 ZONE    13  
  7 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR            38.54      36.81 ZONE    12  
  8 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      38.96      37.53 JO      11  
  9 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR      37.83      37.70 JO       9  
 10 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR                38.49      37.86 JO       7  
 11 Zhang, Crystal      10 GATE-MR                39.29      38.02 JO       6  
 12 Li, Sandra          10 LIAC-MR                37.43      38.05 JO       5  
 13 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR                38.26      38.20 JO       4  
 14 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR            38.38      38.29 JO       3  
 15 Miou, Grace         10 Boys Club-MR           40.00      38.47 JO       2  
 16 Longo, Caroline     10 LBA-MR                 39.66      38.55 JO       1  
 17 Capone, Noelle C    10 EHY-MR                 39.33      38.69 JO     
 18 Mo, Wendy           10 FLY-MR                 39.73      38.84 JO     
 19 Chase, Samantha     10 LBA-MR                 39.84      38.97 JO     
 20 Regenauer, Christi   8 UA-A-MR                40.20      39.22 JO     
 21 Thom, Miriam         9 Twisters-MR            38.78      39.25 JO     
 22 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR    38.84      39.29 JO     
 23 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR             37.93      39.52 JO     
 24 Harrington, Brooke  10 LBA-MR                 38.58      39.62 JO     
 25 Ng, Jasmine         10 GATE-MR                40.15      39.65 JO     
 26 O'Shea, Kelli A     10 COND-MR                38.25      39.67 JO     
 27 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR              41.32      39.72 JO     
 28 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR            42.14      39.89 JO     
 29 Stepanek, Chloe M    8 HYB-MR                 41.59      39.98 JO     
 30 Levin, Emma         10 LBA-MR                 41.32      40.14 JO     
 31 McArdle, Maeve C     9 COND-MR                40.28      40.26 JO     
 32 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                  40.17      40.52 JO     
 33 Zloklikovits, Kris  10 Agua Swim Team-MR      40.95      40.83 JO     
 34 Fafian, Katherine   10 Rac @ Jcc-MR           42.29      40.84 JO     
 35 Fong, Samantha       9 Twisters-MR            44.73      40.93 JO     
 36 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 41.17      41.07 JO     
 37 McNeary, Claire     10 LIAC-MR                40.46      41.22 JO     
 38 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR             38.72      41.24 JO     
 39 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR      42.71      41.34 JO     
 39 Pompay, Melody R    10 Express Swimming-MR    43.02      41.34 JO     
 41 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR    41.97      41.60 JO     
 42 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR                 39.71      41.65 JO     
 43 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR                39.83      41.68 JO     
 44 Gallagher, Liz p    10 HAA-MR                 42.42      41.94 JO     
 45 Hartigan, Maddie R  10 Empire-MR              41.06      41.98 JO     
 46 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR             41.30      42.12 JO     
 47 Vumbacco, Sabrina    9 Westchester AC-MR      44.34      42.26 JO     
 48 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR            42.37      42.34 JO     
 49 Allen, Peri E       10 HAA-MR                 44.63      42.47 JO     
 50 DiTolla, Rachel L   10 TVSC-MR                42.63      42.65 JO     
 51 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR                43.25      42.66 JO     
 52 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR           44.42      42.70 JO     
 53 Bardak, Emily E     10 TVSC-MR                44.01      42.72 JO     
 54 DePhillips, Michae  10 LIAC-MR                43.80      43.29 JO     
 55 Yuen, Kalie         10 LIAC-MR                43.17      43.36 JO     
 56 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR          43.11      43.45 JO     
 57 Boccio, Ashley A    10 Express Swimming-MR    45.40      43.52 JO     
 58 Campanile, Angelin  10 Middies-MR             42.96      43.70 JO     
 59 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR           44.02      43.78 JO     
 60 Meringolo, Gabriel  10 Express Swimming-MR    45.75      43.87 JO     
 61 Tsuei, Angela       10 COND-MR                41.83      43.92 JO     
 62 Dubin, Karen E      10 Bgnw Marlins-MR        42.78      44.10 JO     
 63 Fong, Chloe C       10 HS-MR                  45.83      44.29 JO     
 64 Mattutat, Gabriell   9 HYB-MR                 44.02      44.59 JO     
 65 Ostensen, Sara      10 WAC-MR                 41.46      44.71 JO     
 66 Kelly, Rose E       10 Express Swimming-MR    45.39      44.81 JO     
 67 Guida, Emily L      10 BBSC-MR                43.55      45.46 JO     
 68 Soo, Nicole          9 Twisters-MR            45.65      45.47 JO     
 69 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR                 43.27      45.81 JO     
 70 Giunta, Natalia L   10 TVSC-MR                45.13      45.87 JO     
 71 Souza, Monique      10 BBSC-MR                44.23      45.88 JO     
 72 Conforti, Nicole M  10 Patriot-MR             45.03      46.87        
 73 Murray, Cecilia V   10 Agua Swim Team-MR      43.87      46.96        
 74 Pena, Desiree       10 Agua Swim Team-MR      44.35      48.43        
 75 Swiatowski, Nicole   9 Twisters-MR            45.50      50.24        
 -- Chu, Annie           9 FLY-MR                 43.27         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   1:14.42    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                      
0910Metro L.:   1:12.55   7/15/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR                       
                1:28.89  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ye, Alice           10 LIAC-MR              1:17.09    1:16.41 ZONE    20  
  2 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:19.15 ZONE    17  
  3 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    1:18.99    1:19.90 ZONE    16  
  4 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR      1:22.81    1:21.04 ZONE    15  
  5 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR          1:29.03    1:23.25 ZONE    14  
  6 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR              1:24.50    1:24.30 ZONE    13  
  7 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR          1:27.44    1:24.34 ZONE    12  
  8 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR              1:27.39    1:25.57 ZONE    11  
  9 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR         1:32.38    1:27.40 ZONE     9  
 10 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR  1:25.92    1:27.74 ZONE     7  
 11 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:27.83 ZONE     6  
 12 McNeary, Claire     10 LIAC-MR              1:27.38    1:27.84 ZONE     4.5
 12 Zhang, Crystal      10 GATE-MR              1:26.64    1:27.84 ZONE     4.5
 14 Elms, Gaige L       10 Bgnw Marlins-MR      1:33.23    1:28.66 ZONE     3  
 15 Ng, Jasmine         10 GATE-MR              1:26.74    1:28.89 ZONE     2  
 16 Mo, Wendy           10 FLY-MR               1:29.14    1:29.47 JO       1  
 17 Harrington, Brooke  10 LBA-MR               1:30.86    1:29.67 JO     
 18 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            1:32.28    1:30.29 JO     
 19 Li, Sandra          10 LIAC-MR              1:25.99    1:30.31 JO     
 20 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR              1:27.90    1:30.46 JO     
 21 Longo, Caroline     10 LBA-MR               1:32.96    1:30.80 JO     
 22 Zaslaw, Katie S     10 Bgnw Marlins-MR      1:37.58    1:31.62 JO     
 23 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR              1:29.79    1:31.99 JO     
 24 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR    1:33.17    1:32.03 JO     
 25 Chu, Annie           9 FLY-MR               1:36.72    1:33.18 JO     
 26 McArdle, Maeve C     9 COND-MR              1:37.23    1:33.91 JO     
 27 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR           1:33.30    1:34.34 JO     
 28 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                1:35.15    1:34.95 JO     
 29 Zloklikovits, Kris  10 Agua Swim Team-MR    1:31.58    1:35.00 JO     
 30 Liang, Emily        10 LIAC-MR              1:34.96    1:35.16 JO     
 31 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR               1:39.51    1:35.79 JO     
 32 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR          1:39.48    1:36.08 JO     
 33 Ostensen, Sara      10 WAC-MR               1:33.09    1:36.69 JO     
 34 Thom, Miriam         9 Twisters-MR          1:35.77    1:36.91 JO     
 35 Johnson, Shaun      10 Sailfish-MR          1:43.78    1:37.26 JO     
 36 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR          1:39.98    1:37.46 JO     
 37 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           1:36.86    1:37.77 JO     
 38 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR         1:42.09    1:38.15 JO     
 39 Truter, Samantha N  10 NFS-MR               1:37.58    1:38.19 JO     
 40 Tsuei, Angela       10 COND-MR              1:36.37    1:38.67 JO     
 41 Yuen, Kalie         10 LIAC-MR              1:43.22    1:39.18 JO     
 42 Boccio, Ashley A    10 Express Swimming-MR  1:46.85    1:39.84 JO     
 43 Hartigan, Maddie R  10 Empire-MR            1:38.26    1:40.16 JO     
 44 Lemischak, Allison  10 Silver Streaks-MR    1:26.60Y   1:40.90 JO     
 45 Campanile, Angelin  10 Middies-MR           1:43.49    1:42.73 JO     
 46 Guglielmo, Jessica  10 LIAC-MR              1:47.82    1:43.00 JO     
 47 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR        1:38.42    1:43.44 JO     
 48 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    1:31.85    1:44.02 JO     
 49 DePhillips, Michae  10 LIAC-MR              1:43.34    1:44.25 JO     
 50 Kelly, Rose E       10 Express Swimming-MR  1:50.77    1:44.32 JO     
 51 Allen, Peri E       10 HAA-MR               1:49.90    1:44.48 JO     
 52 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR               1:43.93    1:45.09 JO     
 53 Zezula, Katarzyna   10 Twisters-MR          1:43.85    1:45.15 JO     
 54 Conforti, Nicole M  10 Patriot-MR           1:45.61    1:45.71 JO     
 55 Souza, Monique      10 BBSC-MR              1:42.28    1:45.94 JO     
 56 Petersson, Kirsten   9 Bgnw Marlins-MR      1:52.58    1:46.13 JO     
 57 Kuester, Garrity A   9 Express Swimming-MR  1:43.76    1:46.15 JO     
 58 Bardak, Emily E     10 TVSC-MR              1:44.15    1:46.23 JO     
 59 Fong, Samantha       9 Twisters-MR          1:49.32    1:46.55 JO     
 60 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR    1:50.70    1:46.82 JO     
 61 Guida, Emily L      10 BBSC-MR              1:46.16    1:47.00 JO     
 62 Sweet, Erin M       10 COND-MR              1:53.15    1:47.01 JO     
 63 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR              1:47.16    1:47.38 JO     
 64 Giunta, Natalia L   10 TVSC-MR              1:51.69    1:47.43 JO     
 65 Ortof, Natalie R    10 Express Swimming-MR  1:49.63    1:48.20 JO     
 66 Kraff, Allyson R     9 Express Swimming-MR  1:45.57    1:48.70 JO     
 67 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR              1:45.04    1:49.55 JO     
 68 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR            1:52.12    1:49.59 JO     
 69 Lantin, Alexa T     10 Empire-MR            1:50.18    1:49.88 JO     
 70 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR               1:45.39    1:50.98 JO     
 71 Hodzic, Larissa     10 COND-MR              1:50.45    1:51.39 JO     
 71 Mroczek, Charista   10 Rac @ Jcc-MR         1:49.90    1:51.39 JO     
 73 Swiatowski, Nicole   9 Twisters-MR          1:47.42    1:52.43 JO     
 74 Levin, Emma         10 LBA-MR               1:49.77    1:53.93 JO     
 75 Kavanagh, Ellie     10 LBA-MR               1:53.45    1:53.96 JO     
 76 Adams, Hayley N     10 TVSC-MR              1:51.04    1:54.30        
 77 Montgomery, Bridge   9 FLY-MR               1:53.97    1:55.59        
 78 Fafian, Katherine   10 Rac @ Jcc-MR         1:53.51    2:01.50        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:39.98   7/29/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   2:34.29   7/15/1982 S.Verderber, LISC-MR                       
                3:03.59  ZONE
                3:30.99  JO
 Meet Qualifying:  3:30.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     10 Bgnw Marlins-MR      2:54.49    2:48.52 ZONE    20  
  2 Eguchi, Nadia N     10 Agua Swim Team-MR    2:52.41    2:50.41 ZONE    17  
  3 Ye, Alice           10 LIAC-MR              2:54.24    2:51.57 ZONE    16  
  4 Polanco, Kayla M     9 Twisters-MR          2:57.19    2:52.96 ZONE    15  
  5 Ackerman, Hadley C  10 Agua Swim Team-MR    2:59.01    2:55.76 ZONE    14  
  6 Kase, Yuha          10 Middies-MR           2:58.53    2:56.01 ZONE    13  
  7 Kuenzler, Rachel    10 Tmsuffolk-MR         3:01.40    2:57.83 ZONE    12  
  8 Longo, Caroline     10 LBA-MR               2:57.76    2:58.51 ZONE    11  
  9 Bouzarouata, Jasmi  10 Twisters-MR          3:03.48    3:00.55 ZONE     9  
 10 Elms, Gaige L       10 Bgnw Marlins-MR      3:05.03    3:00.72 ZONE     7  
 11 Guo, Jenna J        10 Express Swimming-MR  3:01.79    3:01.86 ZONE     6  
 12 McNeary, Claire     10 LIAC-MR              2:59.35    3:02.23 ZONE     5  
 13 Miou, Grace         10 Boys Club-MR         3:04.99    3:02.32 ZONE     4  
 14 Nakkab, Renee D     10 LIAC-MR              3:05.89    3:02.67 ZONE     3  
 15 Cerri-Droz, Patric  10 LIAC-MR              3:02.87    3:02.81 ZONE     2  
 16 Ng, Jasmine         10 GATE-MR              3:02.67    3:04.08 JO       1  
 17 Meyers, Katherine   10 LIAC-MR              3:03.54    3:04.41 JO     
 18 Li, Sandra          10 LIAC-MR              3:01.85    3:04.56 JO     
 19 Myszkowski, Victor  10 Twisters-MR          3:05.16    3:05.07 JO     
 20 Zerouali, Saida T   10 Agua Swim Team-MR    3:07.80    3:05.15 JO     
 21 Harrington, Brooke  10 LBA-MR               3:06.16    3:05.38 JO     
 22 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR    3:02.35    3:06.53 JO     
 23 Liang, Emily        10 LIAC-MR              3:08.49    3:06.95 JO     
 24 Zaslaw, Katie S     10 Bgnw Marlins-MR      3:23.83    3:07.06 JO     
 25 Chase, Samantha     10 LBA-MR               3:07.56    3:07.55 JO     
 26 Duong, Kathleen M   10 LIAC-MR              3:13.39    3:09.16 JO     
 27 Falcao, Nicole      10 Twisters-MR          3:19.38    3:10.16 JO     
 28 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            3:16.82    3:10.50 JO     
 29 Walsh, Katelyn K    10 MSC-MR               3:12.78    3:11.40 JO     
 30 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           3:10.15    3:11.80 JO     
 31 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    3:06.94    3:11.84 JO     
 32 Zhang, Crystal      10 GATE-MR              3:17.48    3:13.96 JO     
 33 Levin, Emma         10 LBA-MR               3:23.49    3:15.18 JO     
 34 Corcoran, Annabell  10 LIAC-MR              3:03.74    3:15.56 JO     
 35 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                2:53.77Y   3:16.67 JO     
 36 Tsuei, Angela       10 COND-MR              3:17.30    3:17.19 JO     
 37 Zezula, Katarzyna   10 Twisters-MR          3:16.66    3:17.35 JO     
 38 Hartigan, Maddie R  10 Empire-MR            2:51.81Y   3:18.03 JO     
 39 Abdelrahman, Rawan  10 Agua Swim Team-MR    3:18.06    3:18.08 JO     
 40 Mejia, Brianna      10 Tmsuffolk-MR         3:23.47    3:18.74 JO     
 41 Paul, Jennifer      10 Marlins-MR           3:26.55    3:19.50 JO     
 42 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR              3:23.75    3:20.62 JO     
 43 Thom, Miriam         9 Twisters-MR          3:18.74    3:20.69 JO     
 44 McNulty, Joanna M   10 LIAC-MR              3:20.20    3:20.78 JO     
 45 McArdle, Maeve C     9 COND-MR              3:16.65    3:21.32 JO     
 46 Zloklikovits, Kris  10 Agua Swim Team-MR    3:25.59    3:22.36 JO     
 47 Guglielmo, Jessica  10 LIAC-MR              3:28.53    3:22.37 JO     
 48 Truter, Samantha N  10 NFS-MR               3:24.76    3:23.03 JO     
 49 Reynolds, Kerryann  10 Tmsuffolk-MR         3:25.70    3:23.30 JO     
 50 Campanile, Angelin  10 Middies-MR           3:24.92    3:23.52 JO     
 51 Shutowich, Emily G  10 TVSC-MR              3:26.13    3:23.55 JO     
 52 Cohen, Jessica Z    10 MSC-MR               3:21.79    3:23.76 JO     
 53 DePhillips, Michae  10 LIAC-MR              3:27.28    3:27.47 JO     
 54 Yuen, Kalie         10 LIAC-MR              3:30.91    3:28.06 JO     
 55 Giunta, Natalia L   10 TVSC-MR              3:28.91    3:28.17 JO     
 56 Lee, Madison        10 NYCC-MR              3:19.57    3:29.05 JO     
 57 Fafian, Katherine   10 Rac @ Jcc-MR         3:28.09    3:29.35 JO     
 58 Graham, Kendra S    10 Devil Fish-MR        3:23.56    3:29.72 JO     
 59 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR              3:27.27    3:30.03 JO     
 60 Stepanek, Chloe M    8 HYB-MR               3:29.22    3:31.88        
 61 Bardak, Emily E     10 TVSC-MR              3:28.47    3:37.67        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:11.03   7/30/2005 LaGuardia Aquatic Club                     
                         E KIM, C FIDAN, A SUN, A ZHU                      
0910Metro L.:   2:11.03   7/29/2005 LaGuardia Aquatic Club                     
                         E. KIM, C. FIDAN, A. SUN, A. ZHU                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:16.99    2:14.01         40  
     1) Polanco, Kayla M 9              2) Myszkowski, Victoria 10        
     3) Bouzarouata, Jasmin C 10        4) Falcao, Nicole 10              
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:16.92    2:15.91         34  
     1) Cerri-Droz, Patricia E 10       2) Meyers, Katherine 10           
     3) Ye, Alice 10                    4) Li, Sandra 10                  
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:17.31    2:19.50         32  
     1) Ackerman, Hadley Chang 10       2) Zerouali, Saida T 10           
     3) Maloney, Wynn M 10              4) Eguchi, Nadia N 10             
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:17.93    2:21.96         30  
     1) Chase, Samantha 10              2) Levin, Emma 10                 
     3) Harrington, Brooke 10           4) Longo, Caroline 10             
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:26.00    2:27.36         28  
     1) Kelly, Rose E 10                2) Boccio, Ashley A 10            
     3) Guo, Jenna J 10                 4) Pompay, Melody R 10            
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    2:24.08    2:27.42         26  
     1) Campanile, Angelina 10          2) Colucci, Christina L 10        
     3) Iwatsuki, Yui 10                4) Kase, Yuha 10                  
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:25.93    2:28.08         24  
     1) Nakkab, Renee D 10              2) McNeary, Claire 10             
     3) Liang, Emily 10                 4) Duong, Kathleen M 10           
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:31.51   x2:29.05        
     1) Plansker, Olivia M 10           2) Heaney, Cara G 10              
     3) Yuen, Kalie 10                  4) Corcoran, Annabelle G 10       
  9 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:25.02    2:29.11         22  
     1) Bardak, Emily E 10              2) Adams, Hayley N 10             
     3) Giunta, Natalia L 10            4) Shutowich, Emily G 10          
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:29.75    2:29.70         18  
     1) Jackson, Allison M 10           2) Soo, Nicole 9                  
     3) Thom, Miriam 9                  4) Zezula, Katarzyna 10           
 11 Condors-MR  'A'                             2:28.53    2:29.82         14  
     1) O'Shea, Kelli A 10              2) Hodzic, Larissa 10             
     3) Tsuei, Angela 10                4) McArdle, Maeve C 9             
 12 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:42.23    2:31.91         12  
     1) Allen, Peri E 10                2) Pikulik, Danielle A 9          
     3) Palazzo, Gianna M 10            4) Gallagher, Liz p 10            
 13 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:33.13    2:36.69         10  
     1) Chu, Annie 9                    2) Reiter, Valerie G 10           
     3) Lin, Iris Q 10                  4) Mo, Wendy 10                   
 14 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:31.09    2:39.78          8  
     1) Zloklikovits, Kristina 10       2) Murray, Cecilia V 10           
     3) Abdelrahman, Rawan 10           4) Wang, Kathryn 8                
 15 Long Island Aquatic Club-MR  'D'            2:35.00   x2:40.68        
     1) Guglielmo, Jessica 10           2) McNulty, Joanna M 10           
     3) Cohen, Danielle V 9             4) DePhillips, Michaela C 10      
 16 Condors-MR  'B'                             2:52.70    2:51.98          6  
     1) Medina, Priscilla 9             2) Chen, Edenna H 8               
     3) Sweet, Erin M 10                4) Tang, Sharon S 10              
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:50.71   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A ZHU, C FIDAN, E KIM, A SUN                      
0910Metro L.:   4:50.71   7/29/2005 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A. ZHU, C. FIDAN, E. KIM, A. SUN                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:00.88    4:53.57         40  
     1) Bouzarouata, Jasmin C 10        2) Myszkowski, Victoria 10        
     3) Polanco, Kayla M 9              4) Falcao, Nicole 10              
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:57.80    4:56.23         34  
     1) Ackerman, Hadley Chang 10       2) Maloney, Wynn M 10             
     3) Zerouali, Saida T 10            4) Eguchi, Nadia N 10             
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:57.01    5:01.18         32  
     1) Ye, Alice 10                    2) Cerri-Droz, Patricia E 10      
     3) Meyers, Katherine 10            4) Li, Sandra 10                  
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          5:27.41    5:02.07         30  
     1) Sawkins, Cate J 10              2) Elms, Gaige L 10               
     3) Zaslaw, Katie S 10              4) Dubin, Karen E 10              
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 5:04.82    5:11.91         28  
     1) Harrington, Brooke 10           2) Levin, Emma 10                 
     3) Chase, Samantha 10              4) Longo, Caroline 10             
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            5:14.21    5:22.61         26  
     1) Liang, Emily 10                 2) Nakkab, Renee D 10             
     3) McNeary, Claire 10              4) Corcoran, Annabelle G 10       
  7 Middies Swimming-MR  'A'                    5:19.29    5:24.15         24  
     1) Campanile, Angelina 10          2) Iwatsuki, Yui 10               
     3) Colucci, Christina L 10         4) Kase, Yuha 10                  
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    5:30.96         22  
     1) Bardak, Emily E 10              2) Shutowich, Emily G 10          
     3) Adams, Hayley N 10              4) Giunta, Natalia L 10           
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            5:26.41   x5:38.05        
     1) DePhillips, Michaela C 10       2) Plansker, Olivia M 10          
     3) McNulty, Joanna M 10            4) Duong, Kathleen M 10           
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              5:37.41    5:38.41         18  
     1) Zezula, Katarzyna 10            2) Thom, Miriam 9                 
     3) Soo, Nicole 9                   4) Jackson, Allison M 10          
 11 Condors-MR  'A'                             5:53.61    5:43.45         14  
     1) Tsuei, Angela 10                2) Chen, Edenna H 8               
     3) Hodzic, Larissa 10              4) McArdle, Maeve C 9             
 12 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      5:43.27    5:43.95         12  
     1) Gallagher, Liz p 10             2) Palazzo, Gianna M 10           
     3) Davi, Julia G 10                4) Allen, Peri E 10               
 13 Long Island Express-MR  'A'                 5:24.00    5:47.57         10  
     1) Guo, Jenna J 10                 2) Kraff, Allyson R 9             
     3) Boccio, Ashley A 10             4) Kuester, Garrity A 9           
 14 Condors-MR  'B'                             6:42.50    6:36.50          8  
     1) Medina, Priscilla 9             2) Skae, Anya B 10                
     3) Mungroo, Melissa R 9            4) Sweet, Erin M 10               
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:25.74   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A SUN, A ZHU, C FIDAN, E KIM                      
0910Metro L.:   2:25.74   7/29/2005 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A. SUN, A. ZHU, C. FIDAN, E. KIM                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:34.75    2:34.81         40  
     1) Polanco, Kayla M 9              2) Myszkowski, Victoria 10        
     3) Bouzarouata, Jasmin C 10        4) Falcao, Nicole 10              
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:32.99    2:35.36         34  
     1) Li, Sandra 10                   2) Meyers, Katherine 10           
     3) Ye, Alice 10                    4) Cerri-Droz, Patricia E 10      
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:41.61    2:40.27         32  
     1) McNeary, Claire 10              2) Duong, Kathleen M 10           
     3) Nakkab, Renee D 10              4) Corcoran, Annabelle G 10       
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:38.61    2:40.74         30  
     1) Longo, Caroline 10              2) Chase, Samantha 10             
     3) Harrington, Brooke 10           4) Levin, Emma 10                 
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:35.76    2:40.80         28  
     1) Ackerman, Hadley Chang 10       2) Eguchi, Nadia N 10             
     3) Zloklikovits, Kristina 10       4) Maloney, Wynn M 10             
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:46.30    2:43.14         26  
     1) Sawkins, Cate J 10              2) Dubin, Karen E 10              
     3) Zaslaw, Katie S 10              4) Elms, Gaige L 10               
  7 Middies Swimming-MR  'A'                    2:43.75    2:47.58         24  
     1) Iwatsuki, Yui 10                2) Colucci, Christina L 10        
     3) Kase, Yuha 10                   4) Campanile, Angelina 10         
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:43.39    2:47.95         22  
     1) Jackson, Allison M 10           2) Soo, Nicole 9                  
     3) Thom, Miriam 9                  4) Zezula, Katarzyna 10           
  9 Long Island Express-MR  'A'                 2:44.00    2:52.86         18  
     1) Boccio, Ashley A 10             2) Kuester, Garrity A 9           
     3) Guo, Jenna J 10                 4) Kelly, Rose E 10               
 10 Condors-MR  'A'                             2:50.80    2:54.04         14  
     1) Tsuei, Angela 10                2) Chen, Edenna H 8               
     3) McArdle, Maeve C 9              4) Hodzic, Larissa 10             
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:50.90   x2:54.64        
     1) Liang, Emily 10                 2) Guglielmo, Jessica 10          
     3) Yuen, Kalie 10                  4) Plansker, Olivia M 10          
 12 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:45.85    2:56.50         12  
     1) Giunta, Natalia L 10            2) Shutowich, Emily G 10          
     3) Bardak, Emily E 10              4) Adams, Hayley N 10             
 13 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:51.78    2:56.54         10  
     1) Allen, Peri E 10                2) Palazzo, Gianna M 10           
     3) Gallagher, Liz p 10             4) Davi, Julia G 10               
 14 Condors-MR  'B'                             3:14.87    3:31.10          8  
     1) Skae, Anya B 10                 2) Sweet, Erin M 10               
     3) Medina, Priscilla 9             4) Mungroo, Melissa R 9           
 -- Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           3:29.29         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Not on back off wall - back
     1) Frenkel, Lea 9                  2) Redpath, Frances M 8           
     3) Dancygier, Emily H 9            4) Notis, Dahlia J 10             
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   28.06   7/30/2006 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
0910Metro L.:   26.53   12/2/2007 Lia M. Neal at 2007 USA Swimmi, AGUA-MR      
                30.49  ZONE
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paspalas, Christin  12 COND-MR                30.12      29.37 ZONE    20  
  2 Treble, Cara H      12 LIAC-MR                30.10      29.46 ZONE    17  
  3 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR      29.80      29.69 ZONE    16  
  4 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR      30.30      30.07 ZONE    15  
  5 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR            30.13      30.13 ZONE    14  
  6 Santos, Olivia J    12 FLY-MR                 29.66      30.15 ZONE    13  
  7 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR                30.64      30.37 ZONE    12  
  8 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR      30.88      30.38 ZONE    11  
  9 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR           32.61      30.49 ZONE     9  
 10 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR           30.31      30.55 JO       7  
 11 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR              30.57      30.60 JO       6  
 12 Lara, Krystal       12 BASC-MR                30.27      30.66 JO       5  
 13 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           30.61      30.68 JO       3.5
 13 Globus, Adi L       12 COND-MR                30.76      30.68 JO       3.5
 15 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR      30.40      30.78 JO       2  
 16 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR                32.34      30.84 JO       1  
 17 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR              31.51      30.95 JO     
 18 Jia, Kaity          12 Twisters-MR            31.07      31.01 JO     
 19 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR            31.25      31.02 JO     
 20 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR              31.06      31.04 JO     
 21 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR           32.25      31.17 JO     
 22 Chow, Regina        11 GATE-MR                32.46      31.23 JO     
 23 WU, Samantha        12 Twisters-MR            31.31      31.28 JO     
 24 Lam, Donna          12 Patriot-MR             32.30      31.29 JO     
 25 Elting, Imani T     12 COND-MR                32.14      31.34 JO     
 26 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR        31.40      31.37 JO     
 27 Malendowicz, Kasia  11 UNEA-MR                31.29      31.53 JO     
 27 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           31.93      31.53 JO     
 27 Lee, Anna           12 Twisters-MR            31.11      31.53 JO     
 30 Faust, Christina E  12 Sailfish-MR            32.20      31.54 JO     
 31 Schubert, Olivia C  12 WAC-MR                 32.09      31.56 JO     
 32 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR        32.49      31.59 JO     
 33 Kozma, Blanka       11 Empire-MR              31.67      31.68 JO     
 34 Sun, Whitney        12 LIAC-MR                32.26      31.77 JO     
 35 Silipigni, Carolyn  12 Bgnw Marlins-MR        32.72      31.82 JO     
 36 Isom, Gabrielle I   12 Agua Swim Team-MR      31.66      31.83 JO     
 37 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR      31.06      31.84 JO     
 38 Wu-Silvera, Caroli  11 FLY-MR                 32.75      32.01 JO     
 39 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR           31.50      32.03 JO     
 40 Schmidt, Kelli L    12 Express Swimming-MR    28.41Y     32.05 JO     
 41 Aufort, Kate E      12 WISC-MR                32.48      32.06 JO     
 42 Chen, Rita x        12 TVSC-MR                32.26      32.12 JO     
 43 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR         32.19      32.24 JO     
 44 Wang, Katie E       11 TVSC-MR                32.74      32.25 JO     
 45 Cummings, Carly     11 COND-MR                32.65      32.39 JO     
 46 Rice, Natasha L     11 WISC-MR                32.33      32.41 JO     
 47 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR           32.74      32.44 JO     
 48 Jackson, Chloe M    11 MSC-MR                 32.49      32.45 JO     
 49 Rendon, Jazmin      12 NDAC-MR                31.77      32.50 JO     
 49 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR             32.41      32.50 JO     
 49 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR            32.35      32.50 JO     
 52 Chen, Jessica J     12 COND-MR                32.73      32.57 JO     
 53 Papele, Kianna S    12 Sachem-MR              32.10      32.59 JO     
 54 Kozma, Fanni        12 Empire-MR              32.04      32.60 JO     
 55 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR      32.82      32.63 JO     
 56 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR           32.42      32.71 JO     
 57 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR        32.29      32.73 JO     
 58 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR      32.97      32.84 JO     
 59 O'Neil, Taylor A    12 HAA-MR                 32.94      32.88 JO     
 60 Seagraves, Bethany  11 North Shore-MR         32.47      32.93 JO     
 61 Kase, Yuma          12 Middies-MR             32.86      33.01        
 62 Pena, Sarahe        11 Agua Swim Team-MR      32.99      33.02        
 63 Flugman, Danielle   12 North Shore-MR         32.86      33.04        
 64 Wang, Carol         12 GATE-MR                32.91      33.08        
 65 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR        32.42      33.14        
 66 Van Tassell, Gabri  11 WAC-MR                 32.91      33.16        
 67 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR                 32.75      33.30        
 68 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR                 32.74      33.47        
 69 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR              32.50      33.79        
 70 Nembach, Kali T     12 Express Swimming-MR    32.37      33.80        
 71 McCoy, Tara         12 CSC-MR                 32.77      33.92        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   1:00.69   7/27/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:     56.87   1/11/2008 Lia M. Neal at Burgdorff Invit, AGUA-MR    
                1:06.29  ZONE
                1:11.49  JO
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paspalas, Christin  12 COND-MR              1:07.26    1:04.58 ZONE    20  
  2 Treble, Cara H      12 LIAC-MR              1:04.35    1:04.85 ZONE    17  
  3 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              1:07.17    1:05.43 ZONE    16  
  4 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         1:05.61    1:05.92 ZONE    15  
  5 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      1:07.09    1:06.13 ZONE    14  
  6 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR    1:07.03    1:06.37 JO      13  
  7 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR    1:05.49    1:06.38 JO      12  
  8 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            1:06.22    1:06.74 JO      11  
  9 Lara, Krystal       12 BASC-MR              1:06.26    1:07.00 JO       8  
  9 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    1:05.98    1:07.00 JO       8  
 11 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR              1:07.75    1:07.02 JO       6  
 12 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:07.51    1:07.37 JO       5  
 13 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR            1:08.55    1:07.62 JO       4  
 14 Cummings, Carly     11 COND-MR              1:10.28    1:07.97 JO       3  
 15 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              1:08.36    1:08.07 JO       2  
 16 Kozma, Fanni        12 Empire-MR            1:09.87    1:08.09 JO       1  
 17 Eid, Natalie A      11 Badger-MR            1:10.16    1:08.11 JO     
 18 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR         1:07.32    1:08.12 JO     
 19 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         1:11.36    1:08.20 JO     
 19 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR          1:08.32    1:08.20 JO     
 21 Elting, Imani T     12 COND-MR              1:09.46    1:08.24 JO     
 22 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               1:05.92    1:08.25 JO     
 23 Faust, Christina E  12 Sailfish-MR          1:09.49    1:08.44 JO     
 24 WU, Samantha        12 Twisters-MR          1:08.00    1:08.51 JO     
 25 Kozma, Blanka       11 Empire-MR            1:09.17    1:08.63 JO     
 26 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR          1:08.36    1:08.79 JO     
 27 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR            1:09.46    1:08.80 JO     
 28 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      1:09.42    1:08.92 JO     
 29 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR         1:08.58    1:08.98 JO     
 30 Malendowicz, Kasia  11 UNEA-MR              1:10.38    1:09.04 JO     
 31 Chen, Rita x        12 TVSC-MR              1:08.18    1:09.05 JO     
 32 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         1:08.68    1:09.18 JO     
 33 Elcott, Ina M       12 MSC-MR               1:11.45    1:09.35 JO     
 34 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                1:08.56    1:09.68 JO     
 35 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:11.27    1:09.77 JO     
 36 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR      1:08.86    1:09.84 JO     
 37 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:10.25    1:09.85 JO     
 37 Lee, Anna           12 Twisters-MR          1:08.38    1:09.85 JO     
 39 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              1:08.80    1:09.98 JO     
 40 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         1:09.78    1:10.02 JO     
 41 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              1:09.89    1:10.27 JO     
 42 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              1:09.13    1:10.46 JO     
 43 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR         1:11.14    1:10.59 JO     
 44 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR          1:09.85    1:10.69 JO     
 45 Hadley, Emma B      12 Bgnw Marlins-MR      1:10.95    1:10.87 JO     
 46 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               1:11.29    1:11.08 JO     
 47 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    1:11.47    1:11.21 JO     
 48 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR               1:11.34    1:11.37 JO     
 49 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              1:10.43    1:11.41 JO     
 50 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR      1:11.24    1:11.46 JO     
 51 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              1:09.98    1:11.49 JO     
 52 Rice, Natasha L     11 WISC-MR              1:10.53    1:11.52        
 53 Jia, Kaity          12 Twisters-MR          1:09.19    1:11.56        
 54 Haddow, Shanna      11 Tmsuffolk-MR         1:11.23    1:11.78        
 55 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            1:09.65    1:12.01        
 56 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              1:09.63    1:12.33        
 57 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR       1:01.64Y   1:12.37        
 58 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR    1:09.06    1:12.45        
 59 Sun, Whitney        12 LIAC-MR              1:08.82    1:12.69        
 59 Sukhov, Adele       11 LIAC-MR              1:10.65    1:12.69        
 61 Kase, Yuma          12 Middies-MR           1:11.48    1:12.80        
 61 Tutone, Marisa A    11 Sachem-MR            1:10.65    1:12.80        
 63 Nembach, Kali T     12 Express Swimming-MR  1:11.38    1:14.68        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:11.43   7/28/2007 Lia M Neal, AGUA Swim Team                 
0910Metro L.:   2:10.32   7/15/1993 J.Foschi, LIAC-MR                          
                2:23.89  ZONE
                2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treble, Cara H      12 LIAC-MR              2:19.69    2:14.88 ZONE    20  
  2 Paspalas, Christin  12 COND-MR              2:28.46    2:20.65 ZONE    17  
  3 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              2:21.72    2:20.96 ZONE    16  
  4 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         2:23.09    2:22.61 ZONE    15  
  5 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      2:24.16    2:22.66 ZONE    14  
  6 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR          2:27.69    2:23.78 ZONE    13  
  7 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            2:25.08    2:24.14 JO      12  
  8 WU, Samantha        12 Twisters-MR          2:27.07    2:25.78 JO      11  
  9 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    2:25.80    2:25.92 JO       9  
 10 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR            2:26.37    2:26.41 JO       7  
 11 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                2:29.33    2:26.94 JO       6  
 12 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR         2:27.16    2:27.17 JO       5  
 13 Lara, Krystal       12 BASC-MR              2:28.61    2:27.29 JO       4  
 14 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         2:26.68    2:27.34 JO       3  
 15 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         2:31.27    2:27.56 JO       2  
 16 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              2:35.99    2:27.63 JO       1  
 17 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              2:31.02    2:28.01 JO     
 18 Kozma, Blanka       11 Empire-MR            2:30.39    2:28.05 JO     
 19 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               2:29.83    2:28.25 JO     
 20 Kozma, Fanni        12 Empire-MR            2:31.25    2:28.53 JO     
 21 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR         2:35.17    2:28.91 JO     
 22 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR            2:33.06    2:29.06 JO     
 22 Globus, Adi L       12 COND-MR              2:37.16    2:29.06 JO     
 24 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR      2:29.13    2:29.82 JO     
 25 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR    2:31.05    2:30.05 JO     
 26 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR    2:31.76    2:30.08 JO     
 27 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            2:32.00    2:30.22 JO     
 28 Chen, Rita x        12 TVSC-MR              2:31.55    2:30.59 JO     
 29 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR          2:33.10    2:30.97 JO     
 30 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR          2:33.06    2:31.13 JO     
 31 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              2:29.43    2:31.23 JO     
 32 Faust, Christina E  12 Sailfish-MR          2:33.69    2:31.55 JO     
 33 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              2:33.38    2:31.71 JO     
 34 Jia, Kaity          12 Twisters-MR          2:32.64    2:32.06 JO     
 35 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    2:32.91    2:32.52 JO     
 36 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      2:32.87    2:32.54 JO     
 37 Llewellyn, Julia I  12 CSC-MR               2:36.15    2:32.72 JO     
 38 Schubert, Olivia C  12 WAC-MR               2:35.41    2:33.02 JO     
 39 Rice, Natasha L     11 WISC-MR              2:34.49    2:33.51 JO     
 40 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         2:36.67    2:34.29 JO     
 41 Gavigan, Casey L    12 TVSC-MR              2:37.97    2:34.35 JO     
 42 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR               2:37.41    2:34.78 JO     
 43 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         2:29.86    2:35.00 JO     
 44 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            2:36.52    2:35.09 JO     
 45 Song, Marissa D     12 Manhattan Makos-MR   2:32.79    2:35.41 JO     
 46 Tutone, Marisa A    11 Sachem-MR            2:37.40    2:35.55 JO     
 47 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              2:31.84    2:35.73 JO     
 48 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    2:33.32    2:35.77 JO     
 49 Elting, Imani T     12 COND-MR              2:32.99    2:36.26 JO     
 50 Sukhov, Adele       11 LIAC-MR              2:32.96    2:36.69 JO     
 51 Code, Alexa L       12 Manhattan Makos-MR   2:37.26    2:37.63 JO     
 52 Lewis, Emily M      12 MSC-MR               2:35.50    2:38.75        
 53 Rubino, Cassie      12 TRS-MR               2:35.14    2:40.05        
 -- Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              2:19.97         DQ        
      False start
 -- Wang, Carol         12 GATE-MR              2:33.26        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   4:37.83   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                     
0910Metro L.:   4:32.85   7/15/1982 N.Winkler, LISC-MR                         
                5:02.39  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              4:46.05    4:43.97 ZONE    20  
  2 Treble, Cara H      12 LIAC-MR              4:54.33    4:44.13 ZONE    17  
  3 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              4:45.10    4:51.48 ZONE    16  
  4 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              4:52.97    4:51.84 ZONE    15  
  5 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      5:00.94    4:55.14 ZONE    14  
  6 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR          5:13.06    5:03.01 JO      13  
  7 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         5:05.80    5:03.36 JO      12  
  8 Eid, Natalie A      11 Badger-MR            5:13.51    5:06.62 JO      11  
  9 Kozma, Blanka       11 Empire-MR            5:11.59    5:06.87 JO       9  
 10 WU, Samantha        12 Twisters-MR          5:23.29    5:08.70 JO       7  
 11 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              5:09.54    5:08.77 JO       6  
 12 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR    5:11.44    5:08.93 JO       5  
 13 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              5:25.54    5:09.44 JO       4  
 14 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                5:27.85    5:10.31 JO       3  
 15 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              5:09.28    5:11.10 JO       2  
 16 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR            5:18.23    5:11.76 JO       1  
 17 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              5:18.03    5:11.78 JO     
 18 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         5:59.14Y   5:11.92 JO     
 19 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            5:16.26    5:12.34 JO     
 20 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            5:45.59Y   5:12.68 JO     
 21 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    5:21.99    5:13.01 JO     
 22 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR      5:11.34    5:13.72 JO     
 23 Lewis, Emily M      12 MSC-MR               5:23.34    5:17.36 JO     
 24 Chen, Rita x        12 TVSC-MR              6:02.13Y   5:17.40 JO     
 25 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR         5:25.99    5:18.21 JO     
 26 Kozma, Fanni        12 Empire-MR            5:52.44Y   5:21.66 JO     
 27 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               5:21.78    5:22.23 JO     
 28 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               5:29.40    5:22.91 JO     
 29 Cummings, Carly     11 COND-MR              5:27.26    5:23.42 JO     
 30 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              5:20.39    5:23.76 JO     
 31 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    5:26.37    5:23.87 JO     
 32 Lauer, Amanda       11 NY Sharks-MR         6:03.32Y   5:26.23 JO     
 33 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              5:25.02    5:28.67 JO     
 34 Lee, Anna           12 Twisters-MR          5:53.19Y   5:29.05 JO     
 35 Sun, Whitney        12 LIAC-MR              5:18.10    5:30.36        
 36 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    5:28.73    5:31.10        
 37 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    6:03.69Y   5:34.48        
 38 Farrell, Caroline   11 LBA-MR               5:29.84    5:36.53        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   30.83   7/28/2006 Elizabeth A Pelton, Badger                   
0910Metro L.:   30.76   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                35.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paspalas, Christin  12 COND-MR                34.00      32.21 ZONE    20  
  2 Lara, Krystal       12 BASC-MR                34.53      33.38 ZONE    17  
  3 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR                34.59      34.61 ZONE    16  
  4 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR        35.61      34.89 ZONE    15  
  5 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR        34.92      35.20 ZONE    14  
  6 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR                35.66      35.21 ZONE    13  
  7 Globus, Adi L       12 COND-MR                35.42      35.27 ZONE    12  
  8 Elcott, Ina M       12 MSC-MR                 36.64      35.41 ZONE    11  
  9 Tan, Cathy          12 LIAC-MR                35.31      35.56 ZONE     9  
 10 Rice, Natasha L     11 WISC-MR                35.32      35.63 ZONE     7  
 11 Wu-Silvera, Caroli  11 FLY-MR                 37.44      35.75 ZONE     6  
 12 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR            36.46      35.83 ZONE     5  
 13 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR      35.71      36.34 JO       4  
 14 Hadley, Emma B      12 Bgnw Marlins-MR        37.11      36.41 JO       3  
 15 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR           35.91      36.66 JO       2  
 16 Llewellyn, Julia I  12 CSC-MR                 38.86      36.68 JO       1  
 17 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR            37.17      36.75 JO     
 17 Kozma, Fanni        12 Empire-MR              38.85      36.75 JO     
 19 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR                36.40      36.76 JO     
 20 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR      35.72      36.80 JO     
 21 Code, Alexa L       12 Manhattan Makos-MR     37.60      36.81 JO     
 22 Sun, Whitney        12 LIAC-MR                36.75      36.83 JO     
 22 Walsh, Colleen M    12 COND-MR                38.84      36.83 JO     
 24 WU, Samantha        12 Twisters-MR            36.37      36.87 JO     
 25 Santos, Olivia J    12 FLY-MR                 36.63      36.98 JO     
 26 Kase, Yuma          12 Middies-MR             36.77      37.02 JO     
 27 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR      37.56      37.07 JO     
 28 Faust, Christina E  12 Sailfish-MR            38.79      37.15 JO     
 29 Treble, Cara H      12 LIAC-MR                37.64      37.18 JO     
 30 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR           36.30      37.24 JO     
 31 Chan, Sarah P       12 TVSC-MR                37.90      37.57 JO     
 32 Seagraves, Bethany  11 North Shore-MR         38.48      37.59 JO     
 33 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR         37.62      37.60 JO     
 34 Park, Irene J       11 LIAC-MR                38.31      37.69 JO     
 34 Chen, Rita x        12 TVSC-MR                38.98      37.69 JO     
 34 Harrington, Morgan  12 LBA-MR                 37.07      37.69 JO     
 37 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           37.80      37.81 JO     
 38 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           37.27      37.87 JO     
 39 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR             37.72      38.02 JO     
 40 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR                38.23      38.03 JO     
 41 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR              38.30      38.16 JO     
 42 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR      38.96      38.20 JO     
 43 Rendon, Jazmin      12 NDAC-MR                32.96Y     38.22 JO     
 44 Eid, Natalie A      11 Badger-MR              38.62      38.23 JO     
 45 Gavigan, Casey L    12 TVSC-MR                32.78Y     38.27 JO     
 46 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR           33.23Y     38.46 JO     
 47 Boddie, Erin E      12 Bgnw Marlins-MR        32.61Y     38.58 JO     
 48 Du, Irene           12 FLY-MR                 38.72      38.75 JO     
 49 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR              38.39      38.79 JO     
 50 Kenlon, Grace E     12 Express Swimming-MR    37.85      38.80 JO     
 51 Grosskopf, Sian L   12 TVSC-MR                38.72      38.81 JO     
 52 Wozny, Victoria     11 Twisters-MR            38.87      39.02        
 52 Farrell, Caroline   11 LBA-MR                 38.96      39.02        
 54 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR                36.83S     39.18        
 55 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR     38.19      39.55        
 56 Elting, Imani T     12 COND-MR                38.98      39.69        
 57 Jia, Kaity          12 Twisters-MR            37.20      39.81        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:09.23   7/28/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   1:04.53   7/20/2006 Liz Pelton at 2006 SPEEDO CHAM, BAD-MR     
                1:16.59  ZONE
                1:24.99  JO
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paspalas, Christin  12 COND-MR              1:14.94    1:11.02 ZONE    20  
  2 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR      1:14.21    1:13.08 ZONE    17  
  3 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              1:14.20    1:13.34 ZONE    16  
  4 Lara, Krystal       12 BASC-MR              1:13.54    1:13.85 ZONE    15  
  5 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR      1:17.59    1:14.15 ZONE    14  
  6 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR              1:16.50    1:14.98 ZONE    13  
  7 Rice, Natasha L     11 WISC-MR              1:18.16    1:16.13 ZONE    12  
  8 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              1:16.82    1:16.24 ZONE    10  
  8 Elcott, Ina M       12 MSC-MR               1:18.50    1:16.24 ZONE    10  
 10 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR          1:17.65    1:16.82 JO       7  
 11 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              1:15.39    1:16.87 JO       6  
 12 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:22.80    1:17.02 JO       5  
 13 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR          1:18.33    1:17.89 JO       4  
 14 WU, Samantha        12 Twisters-MR          1:18.76    1:17.91 JO       3  
 15 Hadley, Emma B      12 Bgnw Marlins-MR      1:18.74    1:17.97 JO       2  
 16 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              1:19.18    1:18.09 JO       1  
 17 Kase, Yuma          12 Middies-MR           1:18.24    1:18.15 JO     
 18 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR    1:18.27    1:18.58 JO     
 19 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                1:19.64    1:19.44 JO     
 20 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR               1:19.90    1:19.50 JO     
 21 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               1:17.11    1:19.59 JO     
 22 Kozma, Fanni        12 Empire-MR            1:23.30    1:19.72 JO     
 23 Faust, Christina E  12 Sailfish-MR          1:23.23    1:19.85 JO     
 24 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              1:22.54    1:19.95 JO     
 25 Sun, Whitney        12 LIAC-MR              1:20.34    1:20.05 JO     
 26 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              1:19.96    1:20.14 JO     
 27 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR    1:20.14    1:20.25 JO     
 28 Treble, Cara H      12 LIAC-MR              1:18.32    1:20.41 JO     
 29 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR       1:19.29    1:20.57 JO     
 30 Du, Irene           12 FLY-MR               1:22.20    1:20.64 JO     
 30 Taylor, Sophia G    12 Manhattan Makos-MR   1:22.80    1:20.64 JO     
 32 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              1:21.29    1:20.74 JO     
 33 Wu-Silvera, Caroli  11 FLY-MR               1:22.75    1:20.79 JO     
 34 Llewellyn, Julia I  12 CSC-MR               1:21.34    1:20.91 JO     
 34 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR            1:22.38    1:20.91 JO     
 36 Code, Alexa L       12 Manhattan Makos-MR   1:20.69    1:20.96 JO     
 37 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR         1:22.14    1:20.98 JO     
 38 Harrington, Morgan  12 LBA-MR               1:19.65    1:21.09 JO     
 39 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:21.10 JO     
 40 Rendon, Jazmin      12 NDAC-MR              1:10.99Y   1:21.11 JO     
 41 Rubino, Cassie      12 TRS-MR               1:24.21    1:21.12 JO     
 42 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR         1:10.90Y   1:21.21 JO     
 43 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR           1:22.51    1:21.27 JO     
 44 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            1:20.48    1:21.44 JO     
 45 Chen, Rita x        12 TVSC-MR              1:22.42    1:21.52 JO     
 46 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            1:24.57    1:21.59 JO     
 47 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR            1:21.64    1:21.65 JO     
 48 Chan, Sarah P       12 TVSC-MR              1:24.33    1:21.70 JO     
 49 Jia, Kaity          12 Twisters-MR          1:20.06    1:22.03 JO     
 50 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         1:23.61    1:22.05 JO     
 51 Avezzano, Katie G   11 Middies-MR           1:24.31    1:22.07 JO     
 52 Malendowicz, Kasia  11 UNEA-MR              1:24.59    1:22.55 JO     
 53 Tutone, Marisa A    11 Sachem-MR            1:24.37    1:22.56 JO     
 54 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:20.50    1:22.60 JO     
 55 Farrell, Caroline   11 LBA-MR               1:24.14    1:22.98 JO     
 56 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    1:21.07    1:23.05 JO     
 57 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    1:24.53    1:23.32 JO     
 58 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              1:24.25    1:23.36 JO     
 59 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR    1:24.17    1:23.65 JO     
 60 Rangel, Vanessa     12 Badger-MR            1:24.28    1:23.74 JO     
 61 Schubert, Olivia C  12 WAC-MR               1:10.65Y   1:24.93 JO     
 62 Elting, Imani T     12 COND-MR              1:24.95    1:25.70        
 63 Anderson, Emily N   12 TVSC-MR              1:24.41    1:25.77        
 64 Lewis, Emily M      12 MSC-MR               1:24.53    1:25.88        
 65 Grosskopf, Sian L   12 TVSC-MR              1:22.38    1:25.93        
 66 Zawatson, Cassidy   11 LIAC-MR              1:24.47    1:25.99        
 67 Christianson, Kels  12 HAA-MR               1:24.59    1:29.05        
 -- Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         1:23.54         DQ        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:30.51   7/31/2005 Sara Giberson, BASC                        
0910Metro L.:   2:20.53   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:44.09  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              2:30.73    2:32.63 ZONE    20  
  2 Paspalas, Christin  12 COND-MR              2:42.47    2:36.06 ZONE    17  
  3 Lara, Krystal       12 BASC-MR              2:40.06    2:37.46 ZONE    16  
  4 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR      2:45.06    2:38.58 ZONE    15  
  5 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              2:41.19    2:40.34 ZONE    14  
  6 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR      2:43.59    2:40.99 ZONE    13  
  7 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              2:44.49    2:42.56 ZONE    12  
  8 Globus, Adi L       12 COND-MR              2:56.20    2:44.18 JO      11  
  9 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR              2:48.59    2:44.75 JO       9  
 10 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                2:48.20    2:46.22 JO       7  
 11 Elcott, Ina M       12 MSC-MR               2:47.69    2:46.61 JO       6  
 12 Park, Irene J       11 LIAC-MR              2:51.69    2:46.62 JO       5  
 13 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR          2:48.02    2:46.90 JO       4  
 14 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR               2:50.02    2:47.34 JO       3  
 15 Rice, Natasha L     11 WISC-MR              2:31.43Y   2:47.73 JO       2  
 16 WU, Samantha        12 Twisters-MR          2:47.72    2:48.16 JO       1  
 17 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            2:25.59Y   2:49.39 JO     
 18 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              2:44.81    2:49.67 JO     
 19 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR          2:53.47    2:49.80 JO     
 20 Gavigan, Casey L    12 TVSC-MR              2:58.29    2:50.02 JO     
 21 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR    3:00.04    2:50.27 JO     
 22 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    2:48.57    2:50.31 JO     
 23 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         2:54.31    2:50.67 JO     
 24 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              2:52.92    2:50.85 JO     
 25 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              2:53.45    2:50.88 JO     
 26 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR    2:51.47    2:51.03 JO     
 27 Kase, Yuma          12 Middies-MR           2:52.69    2:51.04 JO     
 28 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR    2:50.84    2:51.17 JO     
 29 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              2:50.36    2:51.63 JO     
 30 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR       2:58.28    2:51.65 JO     
 31 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              2:55.15    2:51.89 JO     
 32 Harrington, Morgan  12 LBA-MR               2:48.41    2:52.13 JO     
 33 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR           2:53.67    2:52.68 JO     
 34 Rendon, Jazmin      12 NDAC-MR              2:56.09    2:52.73 JO     
 35 Taylor, Sophia G    12 Manhattan Makos-MR   2:58.98    2:53.05 JO     
 36 Farrell, Caroline   11 LBA-MR               2:53.70    2:54.23 JO     
 37 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR         2:55.47    2:54.51 JO     
 38 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              2:54.41    2:55.31 JO     
 39 Sun, Whitney        12 LIAC-MR              2:55.63    2:55.65 JO     
 40 Jia, Kaity          12 Twisters-MR          2:56.80    2:56.17 JO     
 41 Rubino, Cassie      12 TRS-MR               2:31.96Y   2:56.24 JO     
 42 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR    2:53.85    2:56.44 JO     
 43 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    2:54.92    2:56.50 JO     
 44 Rangel, Vanessa     12 Badger-MR            2:57.73    2:57.01 JO     
 45 Chen, Rita x        12 TVSC-MR              2:55.62    2:57.37 JO     
 46 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         2:55.86    2:57.44 JO     
 47 Betterbed, Dominiq  12 TVSC-MR              3:02.41    2:57.76 JO     
 48 Lewis, Emily M      12 MSC-MR               2:55.21    2:59.18 JO     
 49 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              3:00.79    3:00.08 JO     
 50 Caruana, Beth A     11 LIAC-MR              2:57.88    3:00.09 JO     
 51 Grosskopf, Sian L   12 TVSC-MR              2:57.59    3:00.31 JO     
 52 Parbst, Hannah C    12 North Shore-MR       2:58.54    3:01.38 JO     
 53 Zawatson, Cassidy   11 LIAC-MR              3:00.35    3:02.06 JO     
 54 Potenza, Giovanna   12 Bgnw Marlins-MR      3:03.82    3:03.57 JO     
 55 Christianson, Kels  12 HAA-MR               2:58.27    3:04.14        
 56 Pena, Sarahe        11 Agua Swim Team-MR    3:02.90    3:05.07        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   34.57   7/28/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
0910Metro L.:   34.17    6/9/2007 Annie Zhu at 2006 Eastern Z, LGAC-MR         
                39.49  ZONE
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Anna           12 Twisters-MR            37.30      37.06 ZONE    20  
  2 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           38.24      37.75 ZONE    17  
  3 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR           37.61      37.76 ZONE    16  
  4 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR        40.44      38.49 ZONE    15  
  5 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR      38.41      38.53 ZONE    14  
  6 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR           38.23      38.62 ZONE    13  
  7 Isom, Gabrielle I   12 Agua Swim Team-MR      39.79      38.63 ZONE    12  
  8 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR      39.27      39.19 ZONE    11  
  9 Miesner, Claudia J  12 NY Sharks-MR           39.62      39.39 ZONE     9  
 10 O'Meara, Sappha E   12 Flying Dolphins-MR     42.11      39.49 ZONE     7  
 11 Cummings, Carly     11 COND-MR                40.84      40.01 JO       6  
 12 Jia, Kaity          12 Twisters-MR            39.69      40.11 JO       5  
 13 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR      40.35      40.21 JO       4  
 14 Kwong, Anna         12 GATE-MR                41.25      40.25 JO       3  
 15 Anderson, Emily N   12 TVSC-MR                42.27      40.40 JO       2  
 16 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR                 41.61      40.42 JO       1  
 17 Gershkowitz, Nanet  12 BASC-MR                41.14      40.59 JO     
 18 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR        42.03      40.85 JO     
 19 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR                 42.60      41.10 JO     
 19 Parbst, Hannah C    12 North Shore-MR         41.01      41.10 JO     
 21 Mulholland, Kylie   11 Express Swimming-MR    41.36      41.18 JO     
 22 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR     40.05      41.25 JO     
 23 Ye, Mabel           11 WISC-MR                41.73      41.54 JO     
 24 Pusateri, Julia M   12 LIAC-MR                41.88      41.57 JO     
 25 Du, Irene           12 FLY-MR                 41.20      41.58 JO     
 26 Park, Irene J       11 LIAC-MR                41.41      41.64 JO     
 27 Berman, Evonne S    12 North Shore-MR         42.22      41.65 JO     
 28 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR      41.09      41.73 JO     
 29 Hellman, Rachel E   12 Bgnw Marlins-MR        42.73      41.78 JO     
 30 Sun, Whitney        12 LIAC-MR                42.58      41.98 JO     
 31 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR      42.49      41.99 JO     
 32 Coughlin, Brittany  12 TVSC-MR                43.69      42.22 JO     
 33 Jackson, Chloe M    11 MSC-MR                 42.60      42.27 JO     
 34 Agostino, Amanda L  11 LIAC-MR                43.12      42.36 JO     
 35 Wang, Carol         12 GATE-MR                41.08      42.72 JO     
 36 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR                 43.82      42.81 JO     
 37 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR            40.52      42.91 JO     
 38 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           42.70      42.98 JO     
 39 Medina, Melissa     12 COND-MR                43.88      43.00 JO     
 40 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR      42.55      43.03 JO     
 41 Kaplan, Stephanie   11 LIAC-MR                43.53      43.07 JO     
 42 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR      42.36      43.11 JO     
 43 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR              43.06      43.14 JO     
 44 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                  42.42      43.25 JO     
 45 Brown, Jade M       11 Empire-MR              42.76      43.36 JO     
 46 Chen, Jessica J     12 COND-MR                43.66      43.55 JO     
 46 Van Tassell, Gabri  11 WAC-MR                 43.32      43.55 JO     
 48 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR         43.28      44.09        
 49 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR             43.26      44.15        
 50 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR      43.63      44.23        
 51 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR              42.95      44.25        
 52 Low, Kelly          11 NYCC-MR                43.89      44.34        
 53 Nix, Sabine A       12 Empire-MR              42.85      44.65        
 54 Kelly, Jordan A     12 Agua Swim Team-MR      43.55      45.02        
 55 Brady, Claudia F    11 Express Swimming-MR    43.62      45.11        
 -- Wilf, Jenna R       12 Agua Swim Team-MR      40.65        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:12.82   7/27/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   1:12.82   7/27/2007 Annie Zhu at 2007 MR Junior Ol, LGAC-MR    
                1:26.69  ZONE
                1:35.99  JO
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Anna           12 Twisters-MR          1:20.28    1:19.56 ZONE    20  
  2 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         1:23.09    1:21.72 ZONE    17  
  3 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         1:22.70    1:22.40 ZONE    16  
  4 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR      1:30.53    1:25.72 ZONE    15  
  5 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR    1:24.98    1:26.10 ZONE    14  
  6 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR    1:25.24    1:26.32 ZONE    13  
  7 Parbst, Hannah C    12 North Shore-MR       1:27.88    1:26.38 ZONE    12  
  8 O'Meara, Sappha E   12 Flying Dolphins-MR   1:28.97    1:26.41 ZONE    11  
  9 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR         1:26.07    1:26.90 JO       9  
 10 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              1:30.76    1:28.11 JO       7  
 11 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               1:29.70    1:28.31 JO       6  
 12 Isom, Gabrielle I   12 Agua Swim Team-MR    1:30.59    1:28.32 JO       5  
 13 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR    1:27.67    1:28.35 JO       4  
 14 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              1:25.79    1:28.51 JO       3  
 15 Jia, Kaity          12 Twisters-MR          1:28.23    1:28.72 JO       2  
 16 Mulholland, Kylie   11 Express Swimming-MR  1:33.03    1:28.86 JO       1  
 17 Cummings, Carly     11 COND-MR              1:26.04    1:29.14 JO     
 18 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    1:29.55    1:29.62 JO     
 19 Gershkowitz, Nanet  12 BASC-MR              1:30.19    1:30.07 JO     
 20 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR               1:30.75    1:30.35 JO     
 21 Kaplan, Stephanie   11 LIAC-MR              1:33.53    1:30.44 JO     
 22 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR      1:33.35    1:30.59 JO     
 23 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      1:33.89    1:30.73 JO     
 24 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR    1:30.23    1:30.76 JO     
 25 Elcott, Ina M       12 MSC-MR               1:35.45    1:31.35 JO     
 26 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR    1:31.54    1:31.47 JO     
 27 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR   1:27.20    1:31.54 JO     
 27 Park, Irene J       11 LIAC-MR              1:30.09    1:31.54 JO     
 29 Jackson, Chloe M    11 MSC-MR               1:33.60    1:31.59 JO     
 30 Berman, Evonne S    12 North Shore-MR       1:32.80    1:31.63 JO     
 31 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                1:31.79    1:31.79 JO     
 32 Ye, Mabel           11 WISC-MR              1:31.46    1:32.13 JO     
 33 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:35.35    1:32.36 JO     
 34 Du, Irene           12 FLY-MR               1:30.51    1:32.84 JO     
 35 Coughlin, Brittany  12 TVSC-MR              1:33.19    1:33.08 JO     
 36 Agostino, Amanda L  11 LIAC-MR              1:33.83    1:33.14 JO     
 37 Medina, Melissa     12 COND-MR              1:35.71    1:33.23 JO     
 38 Miesner, Claudia J  12 NY Sharks-MR         1:30.71    1:33.32 JO     
 39 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            1:32.63    1:33.63 JO     
 40 Kwong, Anna         12 GATE-MR              1:31.31    1:33.71 JO     
 41 Van Tassell, Gabri  11 WAC-MR               1:33.97    1:33.87 JO     
 42 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:32.80    1:33.90 JO     
 43 Lauer, Amanda       11 NY Sharks-MR         1:32.64    1:34.00 JO     
 44 Wang, Carol         12 GATE-MR              1:29.92    1:34.25 JO     
 45 Boddie, Erin E      12 Bgnw Marlins-MR      1:19.08Y   1:34.59 JO     
 46 Pusateri, Julia M   12 LIAC-MR              1:33.44    1:34.63 JO     
 47 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR               1:35.49    1:34.96 JO     
 48 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR           1:34.06    1:35.06 JO     
 49 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            1:35.89    1:35.07 JO     
 50 Kase, Yuma          12 Middies-MR           1:32.50    1:35.14 JO     
 51 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            1:34.95    1:35.16 JO     
 52 Hellman, Rachel E   12 Bgnw Marlins-MR      1:35.02    1:35.81 JO     
 53 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR          1:30.56    1:36.36        
 54 Sabbagh, Krista L   12 Devil Fish-MR        1:34.42    1:36.49        
 55 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         1:35.71    1:36.66        
 56 Kelly, Jordan A     12 Agua Swim Team-MR    1:35.13    1:37.11        
 57 Brady, Claudia F    11 Express Swimming-MR  1:35.64    1:37.18        
 58 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:20.14Y   1:37.60        
 59 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR               1:35.57    1:39.42        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:47.69   7/28/2007 Olivia Chan, Express Swimming              
0910Metro L.:   2:34.28   7/19/2007 Annie Zhu at 2007 EZ R1/2 SPEE, LGAC-MR    
                3:06.99  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         2:55.91    2:55.45 ZONE    20  
  2 Lee, Anna           12 Twisters-MR          2:50.64    2:55.62 ZONE    17  
  3 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         2:55.99    2:57.52 ZONE    16  
  4 Parbst, Hannah C    12 North Shore-MR       3:04.54    3:01.78 ZONE    15  
  5 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              2:59.61    3:02.41 ZONE    14  
  6 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR    3:04.55    3:03.84 ZONE    13  
  7 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               3:16.48    3:04.20 ZONE    12  
  8 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              3:07.43    3:04.30 ZONE    11  
  9 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR      3:12.54    3:05.05 ZONE     9  
 10 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR    3:08.46    3:07.89 JO       7  
 11 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR    3:07.43    3:08.00 JO       6  
 12 Cummings, Carly     11 COND-MR              3:03.53    3:08.11 JO       5  
 13 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR         3:04.46    3:08.87 JO       4  
 14 O'Meara, Sappha E   12 Flying Dolphins-MR   3:16.43    3:09.18 JO       3  
 15 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      2:52.97Y   3:11.10 JO       2  
 16 Mulholland, Kylie   11 Express Swimming-MR  3:22.18    3:11.34 JO       1  
 17 Kaplan, Stephanie   11 LIAC-MR              3:19.18    3:11.73 JO     
 18 Gershkowitz, Nanet  12 BASC-MR              3:17.20    3:11.92 JO     
 19 Agostino, Amanda L  11 LIAC-MR              3:22.56    3:11.94 JO     
 20 Park, Irene J       11 LIAC-MR              3:15.64    3:12.75 JO     
 21 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            2:54.65Y   3:13.65 JO     
 22 Avezzano, Katie G   11 Middies-MR           2:55.83Y   3:14.60 JO     
 23 Kwong, Anna         12 GATE-MR              2:49.83Y   3:15.91 JO     
 24 Ye, Mabel           11 WISC-MR              2:54.29Y   3:16.08 JO     
 25 Jackson, Chloe M    11 MSC-MR               3:17.94    3:16.51 JO     
 26 Berman, Evonne S    12 North Shore-MR       3:17.48    3:17.00 JO     
 27 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR    3:17.79    3:17.34 JO     
 28 Coughlin, Brittany  12 TVSC-MR              3:17.49    3:17.53 JO     
 29 Isom, Gabrielle I   12 Agua Swim Team-MR    3:18.60    3:17.74 JO     
 30 Miesner, Claudia J  12 NY Sharks-MR         3:20.06    3:18.11 JO     
 31 Medina, Melissa     12 COND-MR              3:25.46    3:18.60 JO     
 32 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR               3:14.23    3:19.38 JO     
 33 Hadley, Emma B      12 Bgnw Marlins-MR      2:51.94Y   3:22.32 JO     
 34 Kase, Yuma          12 Middies-MR           2:53.36Y   3:23.09 JO     
 35 Du, Irene           12 FLY-MR               3:26.77    3:23.10 JO     
 36 Nix, Sabine A       12 Empire-MR            2:52.11Y   3:23.47 JO     
 37 Weiss, Jessica M    12 Flying Dolphins-MR   3:17.64    3:23.58 JO     
 38 Pusateri, Julia M   12 LIAC-MR              3:24.39    3:23.63 JO     
 39 Kuo, Elizabeth F    12 Agua Swim Team-MR    3:22.47    3:23.68 JO     
 40 Kelly, Jordan A     12 Agua Swim Team-MR    3:23.05    3:23.76 JO     
 41 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR         3:27.24    3:24.18 JO     
 42 Digiovanni, Sara N  12 FLY-MR               3:27.59    3:25.76 JO     
 43 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR               3:25.34    3:25.85 JO     
 44 Chen, Jessica J     12 COND-MR              3:27.86    3:26.28 JO     
 45 Brady, Claudia F    11 Express Swimming-MR  3:21.23    3:26.56 JO     
 46 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         3:18.57    3:26.98 JO     
 47 Sodi, Allegra T     11 LIAC-MR              3:26.85    3:33.95        
 -- Fuchs, Lindsey      12 Agua Swim Team-MR    3:21.10         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI                           
0910Metro L.:   29.26   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                33.19  ZONE
                36.99  JO
 Meet Qualifying:  36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR        31.78      31.71 ZONE    20  
  2 Paspalas, Christin  12 COND-MR                32.35      31.78 ZONE    17  
  3 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           31.53      32.13 ZONE    16  
  4 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR           32.36      32.19 ZONE    15  
  5 Lara, Krystal       12 BASC-MR                33.62      32.46 ZONE    14  
  6 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR                32.58      32.85 ZONE    13  
  7 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR        32.69      33.08 ZONE    12  
  8 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR      33.91      33.17 ZONE     9  
  9 Globus, Adi L       12 COND-MR                35.74      33.20 JO      11  
 10 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR        30.37Y     33.40 JO       7  
 11 Kozma, Fanni        12 Empire-MR              34.65      33.43 JO       6  
 12 Elcott, Ina M       12 MSC-MR                 34.42      33.60 JO       5  
 13 Treble, Cara H      12 LIAC-MR                34.66      33.71 JO       4  
 14 Schubert, Olivia C  12 WAC-MR                 34.09      33.72 JO       3  
 15 Santos, Olivia J    12 FLY-MR                 32.77      33.75 JO       2  
 16 Sun, Whitney        12 LIAC-MR                34.28      33.90 JO       1  
 17 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR                33.91      33.98 JO     
 18 Lee, Anna           12 Twisters-MR            34.81      34.08 JO     
 19 Silipigni, Carolyn  12 Bgnw Marlins-MR        34.41      34.11 JO     
 20 Chen, Rita x        12 TVSC-MR                34.36      34.12 JO     
 21 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR            34.93      34.15 JO     
 21 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR           30.92Y     34.15 JO     
 23 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR              34.08      34.17 JO     
 24 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR      34.92      34.19 JO     
 25 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           34.66      34.29 JO     
 26 Hadley, Emma B      12 Bgnw Marlins-MR        34.73      34.39 JO     
 27 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR                34.16      34.41 JO     
 28 Malendowicz, Kasia  11 UNEA-MR                34.93      34.57 JO     
 29 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR           34.99      34.59 JO     
 30 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR                34.85      34.60 JO     
 31 Avezzano, Katie G   11 Middies-MR             34.03      34.71 JO     
 32 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR        36.21      34.75 JO     
 33 Chan, Sarah P       12 TVSC-MR                35.10      34.78 JO     
 34 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR                34.61      34.87 JO     
 35 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR              34.42      34.91 JO     
 36 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR      33.57      34.99 JO     
 37 Caruana, Beth A     11 LIAC-MR                34.99      35.17 JO     
 38 Reindl, Annie R     11 Express Swimming-MR    34.80      35.21 JO     
 39 Elting, Imani T     12 COND-MR                33.91      35.26 JO     
 40 Wang, Carol         12 GATE-MR                36.16      35.28 JO     
 41 Harrington, Morgan  12 LBA-MR                 35.38      35.40 JO     
 42 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR                35.26      35.46 JO     
 43 WU, Samantha        12 Twisters-MR            35.95      35.65 JO     
 44 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR        35.06      35.86 JO     
 45 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR           36.92      36.05 JO     
 45 Kase, Yuma          12 Middies-MR             35.02      36.05 JO     
 47 Fuchs, Lindsey      12 Agua Swim Team-MR      35.77      36.10 JO     
 48 Gavigan, Casey L    12 TVSC-MR                36.55      36.23 JO     
 49 Rendon, Jazmin      12 NDAC-MR                35.15      36.34 JO     
 50 Corridon, Claire D  11 Agua Swim Team-MR      36.29      36.42 JO     
 51 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR              36.64      36.47 JO     
 52 Rice, Natasha L     11 WISC-MR                34.44      36.56 JO     
 53 Lam, Donna          12 Patriot-MR             36.90      36.62 JO     
 54 Wu-Silvera, Caroli  11 FLY-MR                 36.07      36.66 JO     
 55 Llewellyn, Julia I  12 CSC-MR                 36.76      36.71 JO     
 56 Savino, Chloe M     11 Express Swimming-MR    36.99      36.78 JO     
 57 Berman, Evonne S    12 North Shore-MR         35.71      36.80 JO     
 58 Code, Alexa L       12 Manhattan Makos-MR     36.38      36.86 JO     
 59 O'Neil, Taylor A    12 HAA-MR                 36.61      36.94 JO     
 60 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR            34.57      37.01        
 61 Winkeler, Olivia K  12 North Shore-MR         36.22      37.02        
 62 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR      36.05      37.19        
 63 Haddow, Shanna      11 Tmsuffolk-MR           36.50      38.01        
 64 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR                36.51      38.34        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   1:07.51   7/27/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR                  
0910Metro L.:   1:05.33   7/20/2006 Liz Pelton at 2006 SPEEDO CHAM, BAD-MR     
                1:13.79  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lara, Krystal       12 BASC-MR              1:13.11    1:12.21 ZONE    20  
  2 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      1:11.41    1:12.59 ZONE    17  
  3 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR         1:13.28    1:12.95 ZONE    16  
  4 Park, Irene J       11 LIAC-MR              1:15.72    1:12.98 ZONE    15  
  5 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              1:13.61    1:13.36 ZONE    14  
  6 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              1:17.27    1:13.63 ZONE    13  
  7 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         1:15.07    1:14.26 JO      12  
  8 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR      1:15.17    1:14.41 JO      11  
  9 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              1:17.66    1:14.76 JO       9  
 10 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR            1:15.94    1:15.22 JO       7  
 11 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              1:16.05    1:15.55 JO       6  
 12 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               1:14.44    1:15.57 JO       5  
 13 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      1:15.62    1:15.77 JO       4  
 14 Almeida, Gabriela   12 Twisters-MR          1:15.89    1:15.88 JO       3  
 15 Kozma, Fanni        12 Empire-MR            1:19.66    1:16.14 JO       2  
 16 Tilneac, Stephanie  12 NYCC-MR              1:15.87    1:16.38 JO       1  
 17 Harrington, Morgan  12 LBA-MR               1:15.75    1:16.47 JO     
 18 Elcott, Ina M       12 MSC-MR               1:18.79    1:17.18 JO     
 18 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              1:15.72    1:17.18 JO     
 20 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR    1:17.41    1:17.34 JO     
 21 Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            1:19.64    1:17.59 JO     
 22 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR      1:16.97    1:17.73 JO     
 23 Schubert, Olivia C  12 WAC-MR               1:20.33    1:17.76 JO     
 24 Lee, Anna           12 Twisters-MR          1:17.78    1:17.90 JO     
 25 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    1:18.96    1:17.99 JO     
 26 Wang, Carol         12 GATE-MR              1:18.67    1:18.16 JO     
 27 Fitzsimmons, Mary   12 Bgnw Marlins-MR      1:19.80    1:18.22 JO     
 28 Silipigni, Carolyn  12 Bgnw Marlins-MR      1:19.15    1:18.31 JO     
 29 Reindl, Annie R     11 Express Swimming-MR  1:18.92    1:18.40 JO     
 30 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              1:18.16    1:18.57 JO     
 31 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              1:18.45    1:18.61 JO     
 32 Treble, Cara H      12 LIAC-MR              1:14.27    1:18.81 JO     
 33 Malendowicz, Kasia  11 UNEA-MR              1:20.01    1:18.85 JO     
 34 Sun, Whitney        12 LIAC-MR              1:17.25    1:18.88 JO     
 35 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              1:19.56    1:19.04 JO     
 35 Schmidt, Kelli L    12 Express Swimming-MR  1:09.99Y   1:19.04 JO     
 37 Globus, Adi L       12 COND-MR              1:24.74    1:19.14 JO     
 38 Chan, Sarah P       12 TVSC-MR              1:23.50    1:19.28 JO     
 39 Chen, Rita x        12 TVSC-MR              1:18.62    1:19.30 JO     
 40 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              1:24.05    1:20.36 JO     
 41 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR    1:21.05    1:20.63 JO     
 42 Kaplan, Stephanie   11 LIAC-MR              1:24.54    1:20.87 JO     
 43 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:25.24    1:20.89 JO     
 44 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              1:20.97    1:21.23 JO     
 45 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         1:19.42    1:21.51 JO     
 46 Fuchs, Lindsey      12 Agua Swim Team-MR    1:21.08    1:21.73 JO     
 47 Kase, Yuma          12 Middies-MR           1:20.61    1:21.75 JO     
 48 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR               1:24.27    1:21.76 JO     
 49 Caruana, Beth A     11 LIAC-MR              1:25.08    1:21.79 JO     
 50 Du, Irene           12 FLY-MR               1:25.93    1:21.81 JO     
 51 Song, Marissa D     12 Manhattan Makos-MR   1:25.93    1:21.82 JO     
 52 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               1:24.60    1:21.83 JO     
 53 Corridon, Claire D  11 Agua Swim Team-MR    1:21.09    1:21.93 JO     
 54 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    1:20.33    1:21.97 JO     
 55 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              1:25.14    1:21.98 JO     
 56 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            1:22.54    1:22.00 JO     
 57 Elting, Imani T     12 COND-MR              1:22.08    1:22.12 JO     
 58 Cummings, Carly     11 COND-MR              1:21.12    1:22.62 JO     
 59 Llewellyn, Julia I  12 CSC-MR               1:25.52    1:23.12 JO     
 60 Lewis, Emily M      12 MSC-MR               1:25.06    1:24.46 JO     
 61 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR            1:24.39    1:25.15 JO     
 62 O'Neil, Taylor A    12 HAA-MR               1:24.78    1:25.18 JO     
 63 Savino, Chloe M     11 Express Swimming-MR  1:22.49    1:25.60 JO     
 64 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:25.25    1:25.68 JO     
 65 Conforti, Samantha  12 Patriot-MR           1:25.64    1:26.37        
 66 Gavigan, Casey L    12 TVSC-MR              1:23.99    1:26.67        
 67 Anich, Annabelle K  12 FLY-MR               1:24.99    1:26.70        
 68 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR    1:25.75    1:27.07        
 69 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         1:23.88    1:27.14        
 70 Wang, Katie E       11 TVSC-MR              1:25.01    1:28.20        
 71 Bay, Alexandria M   12 Agua Swim Team-MR    1:23.54    1:28.32        
 72 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR          1:23.55    1:34.88        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   2:28.72   7/25/2008 Nicole Rodriguez, AGUA Swim Team           
0910Metro L.:   2:24.67   7/19/2007 Rachel R. Kessler at 2007 EZ R, BAD-MR     
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      2:39.68    2:33.98 ZONE    20  
  2 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              2:37.52    2:37.82 ZONE    17  
  3 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              2:42.33    2:37.84 ZONE    16  
  4 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              2:44.42    2:40.50 ZONE    15  
  5 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      2:50.61    2:44.18 ZONE    14  
  6 Park, Irene J       11 LIAC-MR              2:45.95    2:44.19 ZONE    13  
  7 Harrington, Morgan  12 LBA-MR               2:47.38    2:44.74 JO      12  
  8 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              2:48.78    2:45.82 JO      11  
  9 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              2:50.72    2:47.15 JO       9  
 10 Lara, Krystal       12 BASC-MR              2:54.33    2:47.67 JO       7  
 11 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR      2:35.50Y   2:52.55 JO       6  
 12 Paspalas, Christin  12 COND-MR              3:01.38    2:52.71 JO       5  
 13 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    3:00.59    2:53.15 JO       4  
 14 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              2:58.76    2:53.42 JO       3  
 15 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR      2:52.27    2:53.91 JO       2  
 16 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              3:00.12    2:56.43 JO       1  
 17 Reindl, Annie R     11 Express Swimming-MR  2:56.30    2:58.03 JO     
 18 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              3:01.97    2:58.49 JO     
 18 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR    2:32.99Y   2:58.49 JO     
 20 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR    2:55.47    3:02.28 JO     
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:23.36   7/29/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   2:22.64   7/19/2007 Annie Zhu at 2007 EZ R1/2 SPEE, LGAC-MR    
                2:43.29  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paspalas, Christin  12 COND-MR              2:41.28    2:37.77 ZONE    20  
  2 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         2:41.09    2:37.92 ZONE    17  
  3 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              2:36.12    2:38.31 ZONE    16  
  4 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      2:39.79    2:38.40 ZONE    15  
  5 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              2:41.45    2:39.48 ZONE    14  
  6 Treble, Cara H      12 LIAC-MR              2:45.81    2:40.65 ZONE    13  
  7 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              2:43.11    2:41.86 ZONE    12  
  8 Lee, Anna           12 Twisters-MR          2:41.80    2:42.88 ZONE    11  
  9 Lee, Jamie T        11 Bgnw Marlins-MR      2:46.01    2:43.95 JO       9  
 10 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR    2:54.82    2:44.48 JO       7  
 11 Coleman, Mackenzie  12 IA-MR                2:47.25    2:45.59 JO       6  
 12 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         2:46.43    2:45.85 JO       5  
 13 Park, Irene J       11 LIAC-MR              2:48.87    2:46.02 JO       4  
 14 Overeem, Alexa J    12 Tmsuffolk-MR         2:48.12    2:46.29 JO       3  
 15 Karle, Katherine E  12 Bgnw Marlins-MR      2:48.74    2:46.45 JO       2  
 16 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              2:45.41    2:46.57 JO       1  
 17 Katchis, Nicole E   12 Empire-MR            2:45.83    2:46.80 JO     
 18 Santos, Olivia J    12 FLY-MR               2:46.71    2:47.59 JO     
 19 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    2:53.11    2:47.73 JO     
 20 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              2:45.71    2:47.78 JO     
 21 Elcott, Ina M       12 MSC-MR               2:56.72    2:48.07 JO     
 22 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              2:45.97    2:48.13 JO     
 23 Cummings, Carly     11 COND-MR              2:45.90    2:48.15 JO     
 23 Chan, Kimberly R    11 LIAC-MR              2:53.64    2:48.15 JO     
 25 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               2:52.27    2:48.94 JO     
 26 Lu, Sifan           12 Agua Swim Team-MR    2:53.28    2:49.14 JO     
 27 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         2:49.46    2:49.61 JO     
 28 Weiner, Isabella C  12 Bgnw Marlins-MR      2:52.94    2:50.59 JO     
 29 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            2:52.81    2:50.64 JO     
 30 Heaney, Finola M    12 LIAC-MR              2:50.28    2:50.83 JO     
 31 WU, Samantha        12 Twisters-MR          2:48.24    2:51.07 JO     
 32 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              2:57.83    2:51.12 JO     
 33 Du, Irene           12 FLY-MR               2:55.49    2:51.69 JO     
 34 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              2:50.49    2:52.22 JO     
 35 Jia, Kaity          12 Twisters-MR          2:52.54    2:52.59 JO     
 36 Schmidt, Kelli L    12 Express Swimming-MR  2:29.45Y   2:52.72 JO     
 37 Kaplan, Stephanie   11 LIAC-MR              2:55.88    2:52.76 JO     
 38 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR    2:58.86    2:52.81 JO     
 39 Rodriguez, Tina G   11 Twisters-MR          2:57.72    2:53.83 JO     
 40 Elwyn, Kitty K      12 Empire-MR            2:54.56    2:53.97 JO     
 41 Faust, Christina E  12 Sailfish-MR          2:58.41    2:54.00 JO     
 42 Berman, Evonne S    12 North Shore-MR       2:59.68    2:54.18 JO     
 43 DeGoias, Sabrina    12 Tmsuffolk-MR         2:58.52    2:54.23 JO     
 44 Caldwell, Julia A   12 MSC-MR               2:53.86    2:54.48 JO     
 45 Behnen, Natalie M   12 Empire-MR            2:56.61    2:54.57 JO     
 46 Coughlin, Brittany  12 TVSC-MR              2:58.78    2:54.71 JO     
 47 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              2:52.46    2:54.74 JO     
 48 Elmassry, Jasmine   11 Agua Swim Team-MR    2:54.66    2:55.23 JO     
 49 Fuchs, Lindsey      12 Agua Swim Team-MR    2:56.87    2:55.76 JO     
 50 Schubert, Olivia C  12 WAC-MR               2:52.99    2:56.65 JO     
 51 Wang, Carol         12 GATE-MR              2:51.99    2:56.96 JO     
 52 Rice, Natasha L     11 WISC-MR              2:51.69    2:57.37 JO     
 53 Agostino, Amanda L  11 LIAC-MR              2:57.32    2:57.40 JO     
 54 Wang, Katie E       11 TVSC-MR              2:55.06    2:57.59 JO     
 55 Van Tassell, Gabri  11 WAC-MR               2:58.64    2:57.68 JO     
 56 Miara, Marissa      12 NY Sharks-MR         2:53.54    2:57.82 JO     
 57 Elting, Imani T     12 COND-MR              2:55.71    2:58.05 JO     
 58 Silipigni, Carolyn  12 Bgnw Marlins-MR      2:58.98    2:58.17 JO     
 59 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    2:58.58    2:58.59 JO     
 60 Tutone, Marisa A    11 Sachem-MR            2:55.10    2:59.03 JO     
 61 Nagaishi, Ayano     12 Middies-MR           2:58.72    2:59.04 JO     
 62 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR               2:59.77    2:59.67 JO     
 63 Lewis, Emily M      12 MSC-MR               2:57.88    3:00.35        
 64 Parbst, Hannah C    12 North Shore-MR       2:57.87    3:01.23        
 -- Kozma, Fanni        12 Empire-MR            2:53.77         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Kaneko, Stacy C     12 Empire-MR            2:58.31         DQ        
      False start - Misc
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   5:19.27   7/29/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   5:05.92   6/15/2007 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                6:25.99  JO
 Meet Qualifying:  6:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  12 Bgnw Marlins-MR      5:35.54    5:29.51 JO      20  
  2 Piantanida, Giorgi  12 LIAC-MR              5:36.58    5:32.14 JO      17  
  3 Turner, Kaitlyn A   12 COND-MR              5:38.01    5:33.53 JO      16  
  4 Tan, Cathy          12 LIAC-MR              5:41.51    5:44.24 JO      15  
  5 Lennon, Maryann E   12 LIAC-MR              5:53.23    5:49.62 JO      14  
  6 Cohen, Olivia M     12 LIAC-MR              5:50.17    5:51.20 JO      13  
  7 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR               6:03.66    5:55.84 JO      12  
  8 Willie, Cassandra   12 TVSC-MR              5:22.29Y   5:56.65 JO      11  
  9 Eguchi, Lydia       12 Agua Swim Team-MR    5:26.07Y   5:58.06 JO       9  
 10 McNally, Lauren E   11 LIAC-MR              5:59.36    6:01.96 JO       7  
 11 Harrington, Morgan  12 LBA-MR               5:57.61    6:03.32 JO       6  
 12 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR    5:26.06Y   6:05.49 JO       5  
 13 Walsh, Colleen M    12 COND-MR              6:12.60    6:07.43 JO       4  
 14 Blum, Alyssa N      12 LIAC-MR              6:12.06    6:09.60 JO       3  
 15 Cummings, Carly     11 COND-MR              5:54.29    6:10.72 JO       2  
 16 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    6:13.55    6:11.32 JO       1  
 -- Lewis, Emily M      12 MSC-MR               6:10.62        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Fuchs, Lindsey      12 Agua Swim Team-MR    6:09.23        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:59.58   7/30/2006 Asphalt Green Unified Aquatics             
                         A Lee, O Case, L Neal, D Rueda                    
0910Metro L.:   1:59.58   7/28/2006 Asphalt Green  Unified Aquatic             
                         A.Lee, O.Case, L.Neal, D.Rueda                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:02.69    2:03.70         40  
     1) Globus, Adi L 12                2) Cummings, Carly 11             
     3) Turner, Kaitlyn A 12            4) Paspalas, Christina M 12       
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:02.16    2:05.48         34  
     1) Halper, Sophie R 12             2) Isom, Gabrielle I 12           
     3) Safovich, Polina F 12           4) McGowan, Alessia M 11          
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:05.16    2:06.24         32  
     1) Tan, Cathy 12                   2) Piantanida, Giorgia 12         
     3) Heaney, Finola M 12             4) Treble, Cara H 12              
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:07.52    2:06.99         30  
     1) Fitzsimmons, Mary K 12          2) Karle, Katherine E 12          
     3) Lee, Jamie T 11                 4) Silverman, Erica A 12          
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:05.15    2:07.16         28  
     1) Jia, Kaity 12                   2) WU, Samantha 12                
     3) Lee, Anna 12                    4) Almeida, Gabriela 12           
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:10.07    2:10.42         26  
     1) Chan, Kimberly R 11             2) Lennon, Maryann E 12           
     3) Blum, Alyssa N 12               4) Sun, Whitney 12                
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:09.44    2:10.76         24  
     1) Willie, Cassandra D 12          2) Chan, Sarah P 12               
     3) Wang, Katie E 11                4) Chen, Rita x 12                
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:08.63    2:12.20         22  
     1) Santos, Olivia J 12             2) Wu-Silvera, Caroline 11        
     3) Du, Irene 12                    4) Anich, Annabelle K 12          
  9 Condors-MR  'B'                             2:10.85    2:13.24         18  
     1) Walsh, Colleen M 12             2) Chen, Jessica J 12             
     3) Elting, Imani T 12              4) Medina, Melissa 12             
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:13.37   x2:13.90        
     1) McNally, Lauren E 11            2) Kaplan, Stephanie R 11         
     3) Park, Irene J 11                4) Cohen, Olivia M 12             
 11 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:11.85    2:15.09         14  
     1) Jackson, Chloe M 11             2) Elcott, Ina M 12               
     3) Caldwell, Julia A 12            4) Lewis, Emily M 12              
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:11.62    2:15.45         12  
     1) Lu, Sifan 12                    2) Eguchi, Lydia 12               
     3) Pena, Sarahe 11                 4) Suarez-Rebling, Mariana 12     
 13 Gateway Swimmers-MR  'A'                    2:10.00    2:16.22         10  
     1) Chow, Regina 11                 2) Kwong, Anna 12                 
     3) Liu, Serina 12                  4) Wang, Carol 12                 
 14 Long Island Express-MR  'A'                      NT    2:18.76          8  
     1) Schmidt, Kelli L 12             2) Nembach, Kali T 12             
     3) Savino, Chloe M 11              4) Reindl, Annie R 11             
 15 Patriot Swim Team-MR  'A'                   2:15.86    2:31.68          6  
     1) Lively, Catherine L 12          2) Keane, MaryKate 12             
     3) Conforti, Samantha M 12         4) Lam, Donna 12                  
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:19.33   7/28/2007 Asphalt Green Unified Aquatics             
                         L Neal, I Hutchinson-Maddox, D Suarez, J Kuo      
0910Metro L.:   4:19.33   7/27/2007 Asphalt Green                              
                         L.Neal, i.Hutchinson-Maddox, D.Suarez, J.Kuo      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:27.70    4:29.45         40  
     1) Tan, Cathy 12                   2) Sun, Whitney 12                
     3) Piantanida, Giorgia 12          4) Treble, Cara H 12              
  2 Condors-MR  'A'                             4:34.17    4:29.46         34  
     1) Paspalas, Christina M 12        2) Turner, Kaitlyn A 12           
     3) Globus, Adi L 12                4) Elting, Imani T 12             
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:32.65    4:34.75         32  
     1) Zhang, Amy 12                   2) Miara, Marissa 12              
     3) Lange, Kaitlyn 12               4) MacDougall, Heather 11         
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:34.14    4:36.56         30  
     1) Jia, Kaity 12                   2) WU, Samantha 12                
     3) Lee, Anna 12                    4) Almeida, Gabriela 12           
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:29.74    4:36.69         28  
     1) Halper, Sophie R 12             2) Isom, Gabrielle I 12           
     3) Safovich, Polina F 12           4) McGowan, Alessia M 11          
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:34.63    4:37.02         26  
     1) Karle, Katherine E 12           2) Fitzsimmons, Mary K 12         
     3) Hadley, Emma B 12               4) Silverman, Erica A 12          
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  4:46.64    4:43.45         24  
     1) Borek, Jennifer R 12            2) Stangeby, Hailee M 12          
     3) Mitchell, Nicole L 12           4) Hutzelmann, Denali M 11        
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:42.18    4:43.99         22  
     1) Willie, Cassandra D 12          2) Gavigan, Casey L 12            
     3) Chan, Sarah P 12                4) Chen, Rita x 12                
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            4:44.88    4:46.66         18  
     1) Cohen, Olivia M 12              2) Park, Irene J 11               
     3) Caruana, Beth A 11              4) Heaney, Finola M 12            
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:38.97   x4:47.48        
     1) McNally, Lauren E 11            2) Chan, Kimberly R 11            
     3) Lennon, Maryann E 12            4) Blum, Alyssa N 12              
 11 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:48.89    4:50.41         14  
     1) Elcott, Ina M 12                2) Lewis, Emily M 12              
     3) Jackson, Chloe M 11             4) Caldwell, Julia A 12           
 12 Condors-MR  'B'                             4:49.24    4:52.58         12  
     1) Walsh, Colleen M 12             2) Chen, Jessica J 12             
     3) Medina, Melissa 12              4) Cummings, Carly 11             
 13 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:49.55    4:53.03         10  
     1) Santos, Olivia J 12             2) Du, Irene 12                   
     3) Anich, Annabelle K 12           4) Wu-Silvera, Caroline 11        
 14 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:50.99    4:53.63          8  
     1) Eguchi, Lydia 12                2) Paholak, Milah V 12            
     3) Lu, Sifan 12                    4) Kelly, Jordan A 12             
 15 North Shore Swimming-MR  'A'                4:44.86    4:57.05          6  
     1) Seagraves, Bethany M 11         2) Berman, Evonne S 12            
     3) Winkeler, Olivia K 12           4) Parbst, Hannah C 12            
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:49.69    4:57.21          4  
     1) Lee, Jamie T 11                 2) Silipigni, Carolyn J 12        
     3) Weiner, Isabella C 12           4) Hellman, Rachel E 12           
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:12.80   7/27/2007 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A RUBIANO, A ZHU, A SUN, E KIM                    
0910Metro L.:   2:12.80   7/27/2007 LaGuardia Aqu                              
                         A.Rubiano, A.Zhu, A.Sun, E.Kim                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:18.28    2:19.37         40  
     1) Globus, Adi L 12                2) Cummings, Carly 11             
     3) Paspalas, Christina M 12        4) Turner, Kaitlyn A 12           
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:18.51    2:20.38         34  
     1) MacDougall, Heather 11          2) Miesner, Claudia J 12          
     3) Lange, Kaitlyn 12               4) Zhang, Amy 12                  
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:18.66    2:20.46         32  
     1) Fitzsimmons, Mary K 12          2) Weiner, Isabella C 12          
     3) Silverman, Erica A 12           4) Lee, Jamie T 11                
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:19.82    2:20.96         30  
     1) Rodriguez, Tina G 11            2) Lee, Anna 12                   
     3) Almeida, Gabriela 12            4) WU, Samantha 12                
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:21.39    2:23.45         28  
     1) Piantanida, Giorgia 12          2) Tan, Cathy 12                  
     3) Heaney, Finola M 12             4) Treble, Cara H 12              
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:30.20    2:24.98         26  
     1) Willie, Cassandra D 12          2) Coughlin, Brittany L 12        
     3) Chen, Rita x 12                 4) Chan, Sarah P 12               
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:18.85    2:25.37         24  
     1) McGowan, Alessia M 11           2) Lu, Sifan 12                   
     3) Safovich, Polina F 12           4) Halper, Sophie R 12            
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:26.15    2:27.70         22  
     1) Sun, Whitney 12                 2) Park, Irene J 11               
     3) Lennon, Maryann E 12            4) Blum, Alyssa N 12              
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:24.59    2:28.12         18  
     1) Wu-Silvera, Caroline 11         2) Du, Irene 12                   
     3) Santos, Olivia J 12             4) Anich, Annabelle K 12          
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:27.21    2:29.07         14  
     1) Hadley, Emma B 12               2) Hellman, Rachel E 12           
     3) Karle, Katherine E 12           4) Boddie, Erin E 12              
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:25.80    2:29.42         12  
     1) Paholak, Milah V 12             2) Isom, Gabrielle I 12           
     3) Eguchi, Lydia 12                4) Kelly, Jordan A 12             
 12 Condors-MR  'B'                             2:28.75    2:29.69         10  
     1) Walsh, Colleen M 12             2) Medina, Melissa 12             
     3) Elting, Imani T 12              4) Chen, Jessica J 12             
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:28.56   x2:29.70        
     1) Chan, Kimberly R 11             2) Pusateri, Julia M 12           
     3) McNally, Lauren E 11            4) Cohen, Olivia M 12             
 14 North Shore Swimming-MR  'A'                2:22.00    2:30.17          8  
     1) Winkeler, Olivia K 12           2) Parbst, Hannah C 12            
     3) Berman, Evonne S 12             4) Seagraves, Bethany M 11        
 15 Gateway Swimmers-MR  'A'                    2:32.00    2:31.31          6  
     1) Chow, Regina 11                 2) Kwong, Anna 12                 
     3) Liu, Serina 12                  4) Wang, Carol 12                 
 16 Long Island Express-MR  'A'                 2:28.00    2:32.40          4  
     1) Kenlon, Grace E 12              2) Mulholland, Kylie B 11         
     3) Reindl, Annie R 11              4) Nembach, Kali T 12             
 17 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:29.95    2:32.50          2  
     1) Elcott, Ina M 12                2) Jackson, Chloe M 11            
     3) Caldwell, Julia A 12            4) Lewis, Emily M 12              
 18 Patriot Swim Team-MR  'A'                   2:36.98    2:44.00        
     1) Lam, Donna 12                   2) Keane, MaryKate 12             
     3) Conforti, Samantha M 12         4) Urreta, Remi C 11              
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:52.03   7/29/2007 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A RUBIANO, A ZHU, A SUN, E KIM                    
0910Metro L.:   4:52.03   7/27/2007 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A.Rubiano, A.Zhu, A.Sun, E.Kim                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:02.68    5:00.87         40  
     1) Piantanida, Giorgia 12          2) Tan, Cathy 12                  
     3) Lennon, Maryann E 12            4) Treble, Cara H 12              
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:07.07    5:04.91         34  
     1) Rodriguez, Tina G 11            2) Lee, Anna 12                   
     3) Almeida, Gabriela 12            4) WU, Samantha 12                
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          5:05.41    5:07.39         32  
     1) Fitzsimmons, Mary K 12          2) Weiner, Isabella C 12          
     3) Silverman, Erica A 12           4) Karle, Katherine E 12          
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      5:07.98    5:13.08         30  
     1) Eguchi, Lydia 12                2) Lu, Sifan 12                   
     3) Safovich, Polina F 12           4) McGowan, Alessia M 11          
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            5:15.59    5:19.31         28  
     1) Heaney, Finola M 12             2) Cohen, Olivia M 12             
     3) Park, Irene J 11                4) Sun, Whitney 12                
  6 Gateway Swimmers-MR  'A'                    5:26.00    5:25.03         26  
     1) Chow, Regina 11                 2) Kwong, Anna 12                 
     3) Liu, Serina 12                  4) Wang, Carol 12                 
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      5:19.21    5:25.37         24  
     1) Kuo, Elizabeth F 12             2) Isom, Gabrielle I 12           
     3) Fuchs, Lindsey 12               4) Halper, Sophie R 12            
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            5:22.81   x5:25.62        
     1) Blum, Alyssa N 12               2) Kaplan, Stephanie R 11         
     3) Chan, Kimberly R 11             4) McNally, Lauren E 11           
  9 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:22.82    5:26.34         22  
     1) Wu-Silvera, Caroline 11         2) Du, Irene 12                   
     3) Santos, Olivia J 12             4) Anich, Annabelle K 12          
 10 North Shore Swimming-MR  'A'                5:23.00    5:31.44         18  
     1) Winkeler, Olivia K 12           2) Berman, Evonne S 12            
     3) Seagraves, Bethany M 11         4) Flugman, Danielle L 12         
 11 Condors-MR  'B'                             5:36.81    5:32.05         14  
     1) Walsh, Colleen M 12             2) Medina, Melissa 12             
     3) Elting, Imani T 12              4) Chen, Jessica J 12             
 12 Long Island Express-MR  'A'                      NT    5:55.91         12  
     1) Reindl, Annie R 11              2) Nembach, Kali T 12             
     3) Savino, Chloe M 11              4) Schmidt, Kelli L 12            
 -- Condors-MR  'A'                             5:04.05         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Globus, Adi L 12                2) Cummings, Carly 11             
     3) Turner, Kaitlyn A 12            4) Paspalas, Christina M 12       
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                    5:27.55         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lewis, Emily M 12               2) Caldwell, Julia A 12           
     3) Elcott, Ina M 12                4) Jackson, Chloe M 11            
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   27.38   7/27/2008 Annie Zhu, TWISTERS                          
0910Metro L.:   25.38    8/4/2009 Lia M. Neal at 2009 US Open, AGUA-MR         
                28.49  SCS
                28.99  SCSB
                29.49  ZONE
                31.39  JO
 Meet Qualifying:  31.39
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR              28.93      28.88 SCSB    20  
  2 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR                 29.27      29.14 ZONE    17  
  3 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR                30.15      29.30 ZONE    16  
  4 Vega, Briana J      13 Twisters-MR            29.73      29.42 ZONE    15  
  5 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR                 29.61      29.46 ZONE    14  
  6 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR                 29.40      29.52 JO      13  
  7 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR              30.80      29.55 JO      12  
  8 Samuels, Rachel A   13 COND-MR                29.52      29.60 JO      11  
  9 Nash, Jennifer      14 LBA-MR                 30.97      29.68 JO       9  
 10 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR           29.76      29.84 JO       7  
 11 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR           29.30      29.94 JO       6  
 12 Konopka, Katherine  14 Badger-MR              29.92      30.11 JO       5  
 13 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR           26.60Y     30.18 JO       4  
 14 McKenzie, Loren A   14 Express Swimming-MR    30.99      30.27 JO       3  
 15 Regenauer, Nicole   14 UA-A-MR                30.07      30.30 JO       2  
 16 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR           29.58      30.34 JO       1  
 17 Sweet, Lauren A     13 COND-MR                31.20      30.35 JO     
 18 Brown, Je'lyn M     14 Empire-MR              31.34      30.38 JO     
 19 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR                 30.87      30.39 JO     
 20 Trivino, Maria A    14 FLY-MR                 30.75      30.42 JO     
 20 McAuliffe, Phoebe   14 TVSC-MR                26.88Y     30.42 JO     
 22 Dubin, Maria V      13 Bgnw Marlins-MR        30.79      30.46 JO     
 23 Kanim, Callie H     14 Middies-MR             30.61      30.56 JO     
 24 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR           31.24      30.78 JO     
 25 Brown, Nikki G      14 COND-MR                31.30      30.85 JO     
 26 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR      30.59      30.88 JO     
 27 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR      30.70      30.94 JO     
 28 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR            30.85      30.95 JO     
 29 Buckley, Sara E     14 North Shore-MR         30.88      31.00 JO     
 30 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR            30.91      31.01 JO     
 30 Johnson, Sydni A    13 Sailfish-MR            30.63      31.01 JO     
 32 Bhanji, Ameera      14 MSC-MR                 30.88      31.12 JO     
 33 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR    30.76      31.14 JO     
 34 Cuiffo, Andie M     14 Tmsuffolk-MR           30.36      31.19 JO     
 35 Farrell, Shannon P  13 COND-MR                31.00      31.20 JO     
 36 Yu, Wynona K        14 Twisters-MR            31.08      31.23 JO     
 37 Hall, Julia M       13 LIAC-MR                26.63Y     31.26 JO     
 37 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR    30.90      31.26 JO     
 39 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR          31.21      31.27 JO     
 40 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR                30.38      31.50        
 41 Mejia, Nicole       14 Tmsuffolk-MR           31.25      31.98        
 -- Griskie, Kaylee S   14 HYB-MR                 30.82         DQ        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   59.66   7/25/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
0910Metro L.:   55.00   8/10/2009 Lia M. Neal at 2009 Speedo, AGUA-MR          
              1:01.39  SCS
              1:02.39  SCSB
              1:04.09  ZONE
              1:08.49  JO
 Meet Qualifying:  1:08.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            1:03.19    1:02.79 ZONE    20  
  2 Panitz, Beatrix M   14 Badger-MR            1:02.75    1:02.89 ZONE    17  
  3 Fitzgerald, Kaitly  14 Tmsuffolk-MR         1:03.07    1:03.30 ZONE    16  
  4 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR               1:02.76    1:03.33 ZONE    15  
  5 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               1:01.67    1:03.58 ZONE    14  
  6 Chu, Kierstin E     13 Empire-MR            1:06.54    1:03.98 ZONE    13  
  7 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               1:03.75    1:04.06 ZONE    12  
  8 Doherty, Kaitlin A  14 Middies-MR           1:03.66    1:04.13 JO      11  
  9 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               1:03.94    1:04.24 JO       9  
 10 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:04.26    1:04.93 JO       7  
 11 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            1:04.49    1:05.04 JO       6  
 12 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              1:05.51    1:05.05 JO       5  
 13 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         1:04.50    1:05.23 JO       4  
 14 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              1:04.46    1:05.32 JO       3  
 15 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR            1:08.14    1:05.58 JO       1.5
 15 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               1:07.22    1:05.58 JO       1.5
 17 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         1:05.21    1:05.62 JO     
 18 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               1:07.86    1:06.00 JO     
 19 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  1:07.41    1:06.05 JO     
 20 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            1:07.58    1:06.17 JO     
 21 McKenzie, Loren A   14 Express Swimming-MR  1:05.87    1:06.20 JO     
 22 Vega, Briana J      13 Twisters-MR          1:07.10    1:06.30 JO     
 23 Vairo, Jessica N    13 TVSC-MR              1:05.97    1:06.34 JO     
 24 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR         1:05.74    1:06.47 JO     
 25 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR          1:06.73    1:06.52 JO     
 26 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         1:06.53    1:06.58 JO     
 27 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          1:06.64    1:06.68 JO     
 28 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    1:06.09    1:06.72 JO     
 29 Bhanji, Ameera      14 MSC-MR               1:06.24    1:06.77 JO     
 30 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  1:06.89    1:06.81 JO     
 31 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               1:06.13    1:06.88 JO     
 31 Chan, Kimberly      14 Tmsuffolk-MR         1:07.52    1:06.88 JO     
 33 YU, Dana H          13 Express Swimming-MR  1:07.67    1:06.99 JO     
 34 Delane, Kelly A     13 Westchester AC-MR    1:05.82    1:07.02 JO     
 35 McAuliffe, Phoebe   14 TVSC-MR              1:05.95    1:07.05 JO     
 36 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              1:06.93    1:07.34 JO     
 37 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           1:06.74    1:07.35 JO     
 38 Lydon, Breann N     14 Tmsuffolk-MR         1:08.40    1:07.70 JO     
 38 Regenauer, Nicole   14 UA-A-MR              1:08.16    1:07.70 JO     
 40 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              1:06.70    1:07.73 JO     
 41 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         1:07.63    1:07.79 JO     
 42 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         1:08.15    1:07.81 JO     
 43 Johnson, Sydni A    13 Sailfish-MR          1:08.48    1:07.89 JO     
 44 Skoczylas, Anne M   14 Agua Swim Team-MR    1:07.34    1:08.06 JO     
 45 Guastella, Emma     14 Tmsuffolk-MR         1:07.69    1:08.15 JO     
 46 Drury, Shannon      13 Tmsuffolk-MR         1:07.23    1:08.20 JO     
 47 Farrell, Shannon P  13 COND-MR              1:08.49    1:08.33 JO     
 48 deFreitas, Hannah   13 WAC-MR               1:06.27    1:08.46 JO     
 49 Nixon, Charlotte A  14 Badger-MR              57.06Y   1:08.89        
 50 Fleischer, Jillian  14 HAA-MR               1:07.71    1:08.94        
 51 Samuels, Rachel A   13 COND-MR              1:07.27    1:09.15        
 52 Buckley, Sara E     14 North Shore-MR       1:08.31    1:09.37        
 53 McClung, Taylor R   13 Rivertown Rays-MR    1:08.26    1:09.44        
 54 Bertini, Rachael N  14 TVSC-MR              1:07.18    1:10.47        
 55 Khal-Laayoun, Yasm  13 Agua Swim Team-MR    1:07.29    1:10.80        
 56 Kelly, Simone       13 Bgnw Marlins-MR      1:08.33    1:11.81        
 -- Hall, Julia M       13 LIAC-MR              1:07.03         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:08.19   7/26/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                
0910Metro L.:   2:02.36   8/10/2009 Lia M.Neal at 2009 Speedo, AGUA-MR         
                2:11.29  SCS
                2:13.29  SCSB
                2:18.69  ZONE
                2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               2:15.76    2:15.49 ZONE    20  
  2 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               2:15.83    2:15.58 ZONE    17  
  3 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            2:17.67    2:16.69 ZONE    16  
  4 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              2:18.38    2:20.13 JO      15  
  5 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR            2:25.03    2:21.14 JO      14  
  6 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            2:18.50    2:21.91 JO      13  
  7 Doherty, Kaitlin A  14 Middies-MR           2:21.25    2:22.04 JO      12  
  8 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         2:23.89    2:22.07 JO      11  
  9 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              2:21.58    2:22.20 JO       9  
 10 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            2:27.18    2:22.70 JO       7  
 11 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  2:23.43    2:22.74 JO       6  
 12 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    2:23.92    2:22.92 JO       5  
 13 McAuliffe, Phoebe   14 TVSC-MR              2:27.97    2:24.07 JO       4  
 14 Skoczylas, Anne M   14 Agua Swim Team-MR    2:23.08    2:24.13 JO       3  
 15 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR         2:25.55    2:24.54 JO       2  
 16 McGovern, Meaghan   13 COND-MR              2:30.36    2:24.55 JO       1  
 17 Cuiffo, Andie M     14 Tmsuffolk-MR         2:21.73    2:24.65 JO     
 18 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              2:24.34    2:24.66 JO     
 19 Bhanji, Ameera      14 MSC-MR               2:25.51    2:24.68 JO     
 20 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              2:26.02    2:25.19 JO     
 21 Guastella, Emma     14 Tmsuffolk-MR         2:27.10    2:25.75 JO     
 22 Fici, Ann           14 HAA-MR               2:23.38    2:25.76 JO     
 23 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               2:26.38    2:25.81 JO     
 24 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         2:25.84    2:25.87 JO     
 25 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          2:24.00    2:25.98 JO     
 26 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR          2:24.17    2:26.08 JO     
 27 Vairo, Jessica N    13 TVSC-MR              2:25.41    2:26.20 JO     
 28 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         2:27.89    2:26.65 JO     
 29 Chan, Kimberly      14 Tmsuffolk-MR         2:26.08    2:26.85 JO     
 30 Carey, Alanna N     14 TVSC-MR              2:26.90    2:27.48 JO     
 31 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           2:23.57    2:27.56 JO     
 32 Connolly, Elizabet  14 TVSC-MR              2:26.98    2:28.13 JO     
 32 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         2:30.00    2:28.13 JO     
 34 Olazabal, Gabriell  14 LBA-MR               2:28.41    2:28.64 JO     
 35 Farrell, Shannon P  13 COND-MR              2:28.80    2:28.65 JO     
 36 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               2:29.92    2:28.87 JO     
 37 Khal-Laayoun, Yasm  13 Agua Swim Team-MR    2:24.55    2:29.11 JO     
 38 Broadbent, Charlot  14 TVSC-MR              2:30.80    2:29.14 JO     
 39 Vega, Briana J      13 Twisters-MR          2:29.71    2:29.53 JO     
 40 Farrell, Brenna K   13 COND-MR              2:28.94    2:29.63 JO     
 41 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              2:25.49    2:29.70 JO     
 42 Fridrich, Tiare J   14 IA-MR                2:29.29    2:29.75 JO     
 43 Brooks, Alexandra   14 COND-MR              2:28.51    2:29.88 JO     
 44 Yu, Wynona K        14 Twisters-MR          2:23.50    2:30.57 JO     
 45 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         2:23.16    2:31.04        
 46 Giordano, Gianna    14 BASC-MR              2:26.13    2:31.24        
 47 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         2:20.90    2:31.30        
 48 Cicalo, Julia A     13 NY Sharks-MR         2:30.34    2:31.47        
 49 Fleischer, Jillian  14 HAA-MR               2:27.52    2:31.66        
 50 Cruz, Brigitti S    14 Twisters-MR          2:30.69    2:32.44        
 51 Fitzpatrick, Ailee  13 LIAC-MR              2:30.41    2:33.09        
 52 Goreshnik, Ashley   14 NY Sharks-MR         2:27.78    2:33.20        
 53 Stanton, Grace S    14 CSC-MR               2:29.15    2:33.25        
 54 Shemet, Nancy K     13 TVSC-MR              2:29.95    2:34.41        
 55 Santore, Lee Ann    13 WISC-MR              2:30.49    2:34.79        
 56 Nixon, Charlotte A  14 Badger-MR            2:06.20Y   2:34.91        
 57 McTigue, Ellen C    14 Devil Fish-MR        2:30.78    2:37.50        
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   4:31.08   7/25/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                
0910Metro L.:   4:14.46   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR                          
                4:34.89  SCS
                4:38.89  SCSB
                4:50.49  ZONE
                5:14.99  JO
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    4:41.28    4:41.60 ZONE    20  
  2 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               4:45.22    4:41.82 ZONE    17  
  3 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               4:43.30    4:41.98 ZONE    16  
  4 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            4:52.86    4:51.83 JO      15  
  5 Panitz, Beatrix M   14 Badger-MR            4:43.77    4:51.89 JO      14  
  6 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            5:01.54    4:52.09 JO      13  
  7 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              4:49.46    4:52.27 JO      12  
  8 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         5:32.86Y   4:54.97 JO      11  
  9 Doherty, Kaitlin A  14 Middies-MR           4:57.59    4:55.06 JO       9  
 10 Pozmanter, Kristen  14 TVSC-MR              5:05.61    4:58.06 JO       7  
 11 Carey, Alanna N     14 TVSC-MR              4:58.67    4:58.32 JO       6  
 12 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            4:52.10    4:59.46 JO       5  
 13 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              5:02.83    5:01.93 JO       4  
 14 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    5:08.18    5:02.56 JO       3  
 15 Guastella, Emma     14 Tmsuffolk-MR         5:07.00    5:02.81 JO       2  
 16 Fici, Ann           14 HAA-MR               5:33.07Y   5:05.04 JO       1  
 17 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR            5:27.20Y   5:06.45 JO     
 18 Grady, Caitlin M    14 COND-MR              5:10.29    5:06.82 JO     
 19 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  5:10.67    5:07.81 JO     
 20 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               5:12.53    5:08.31 JO     
 21 Cicalo, Julia A     13 NY Sharks-MR         5:03.53    5:08.44 JO     
 22 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  5:11.90    5:08.47 JO     
 23 McClung, Taylor R   13 Rivertown Rays-MR    5:07.58    5:08.78 JO     
 24 Henry, Sarah A      14 Express Swimming-MR  5:32.69Y   5:09.74 JO     
 25 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         5:03.54    5:10.55 JO     
 26 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR         5:00.93    5:12.59 JO     
 27 Farrell, Brenna K   13 COND-MR              5:14.30    5:12.69 JO     
 28 Brooks, Alexandra   14 COND-MR              5:03.00    5:15.43        
 29 Lengel, Paulina E   14 NY Sharks-MR         5:12.88    5:19.77        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:06.71   7/26/2008 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   1:05.76   7/15/1986 L.Loveless, BSC-MR                         
                1:09.19  SCS
                1:10.19  SCSB
                1:13.59  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:08.34    1:11.08 ZONE    20  
  2 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR              1:12.16    1:11.48 ZONE    17  
  3 Grady, Caitlin M    14 COND-MR              1:12.52    1:12.12 ZONE    16  
  4 Connolly, Elizabet  14 TVSC-MR              1:12.34    1:13.10 ZONE    15  
  5 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            1:14.41    1:13.57 ZONE    14  
  6 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              1:14.88    1:14.07 JO      13  
  7 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            1:14.45    1:14.17 JO      12  
  8 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              1:14.28    1:14.36 JO      11  
  9 O'Halloran, Kaleig  13 IA-MR                1:17.24    1:14.45 JO       9  
 10 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         1:18.33    1:14.73 JO       7  
 11 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           1:14.75    1:14.85 JO       6  
 12 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR          1:14.99    1:15.08 JO       5  
 13 Santore, Lee Ann    13 WISC-MR              1:16.80    1:15.15 JO       4  
 14 Escobedo, Emily R   14 COND-MR              1:15.37    1:15.52 JO       3  
 15 Cruz, Brigitti S    14 Twisters-MR          1:17.48    1:15.56 JO       2  
 16 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR        1:15.48    1:15.65 JO       1  
 17 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               1:17.45    1:15.67 JO     
 18 Cuiffo, Andie M     14 Tmsuffolk-MR         1:13.77    1:16.03 JO     
 19 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              1:16.14    1:16.07 JO     
 20 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               1:04.94Y   1:16.19 JO     
 21 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR         1:15.70    1:16.28 JO     
 22 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR            1:19.70    1:16.37 JO     
 22 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         1:15.81    1:16.37 JO     
 24 Ren, Isabel T       14 LIAC-MR              1:14.51    1:16.40 JO     
 25 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          1:14.32    1:16.57 JO     
 26 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         1:17.24    1:16.61 JO     
 27 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               1:16.47    1:16.81 JO     
 28 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               1:17.01    1:16.86 JO     
 29 McAuliffe, Phoebe   14 TVSC-MR              1:18.56    1:17.05 JO     
 30 Johnson, Sydni A    13 Sailfish-MR          1:17.59    1:17.08 JO     
 31 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               1:13.74    1:17.17 JO     
 32 Marquez, Daniela    14 FLY-MR               1:17.70    1:17.22 JO     
 32 Giordano, Gianna    14 BASC-MR              1:15.97    1:17.22 JO     
 34 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              1:15.20    1:17.28 JO     
 35 Yu, Wynona K        14 Twisters-MR          1:15.23    1:17.58 JO     
 36 Chan, Kimberly      14 Tmsuffolk-MR         1:17.52    1:17.64 JO     
 37 Marasco, Rachel J   13 Express Swimming-MR  1:19.06    1:17.85 JO     
 38 Jiran, Ashley       13 Tmsuffolk-MR         1:19.26    1:18.03 JO     
 39 Mejia, Nicole       14 Tmsuffolk-MR         1:18.85    1:18.09 JO     
 40 Galiatsatos, Diana  14 BBSC-MR              1:17.60    1:18.14 JO     
 41 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         1:16.58    1:18.17 JO     
 42 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         1:18.30    1:18.51 JO     
 43 Regenauer, Nicole   14 UA-A-MR              1:05.11Y   1:18.53 JO     
 44 Nixon, Charlotte A  14 Badger-MR            1:18.06    1:18.56 JO     
 45 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         1:19.99    1:18.63 JO     
 46 Fridrich, Tiare J   14 IA-MR                1:18.22    1:18.77 JO     
 47 Farrell, Shannon P  13 COND-MR              1:19.28    1:18.81 JO     
 48 Klippel, Britney L  13 Marlins-MR           1:19.87    1:19.03 JO     
 49 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              1:18.87    1:19.06 JO     
 50 Job, Zakiyyah       13 Express Swimming-MR  1:19.07    1:19.15 JO     
 51 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        1:17.91    1:19.28 JO     
 52 Vairo, Jessica N    13 TVSC-MR              1:18.69    1:19.29 JO     
 53 Olazabal, Gabriell  14 LBA-MR               1:17.98    1:19.60 JO     
 54 Cicalo, Julia A     13 NY Sharks-MR         1:16.40    1:19.87 JO     
 55 Fitzpatrick, Ailee  13 LIAC-MR              1:18.83    1:20.21        
 56 Perrone, Amanda J   14 Tmsuffolk-MR         1:18.75    1:20.26        
 57 Nunez, Naomi        14 MSC-MR               1:19.15    1:20.33        
 58 Vizcaino, Kristine  14 North Shore-MR       1:17.42    1:20.79        
 59 Bhanji, Ameera      14 MSC-MR               1:19.68    1:20.95        
 60 McTigue, Ellen C    14 Devil Fish-MR        1:19.82    1:21.05        
 61 Farrell, Brenna K   13 COND-MR              1:19.98    1:21.69        
 62 Lynch, Ciaran E     13 North Shore-MR       1:19.61    1:22.08        
 63 Fici, Ann           14 HAA-MR               1:19.97    1:22.50        
 64 Bertini, Rachael N  14 TVSC-MR              1:17.25    1:23.04        
 -- Hutzler, Alexandra  14 TVSC-MR              1:17.76         DQ        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:24.56   7/15/1984 Lea Loveless, BSC                          
0910Metro L.:   2:17.39   7/15/1999 C.Berg, MSC-MR                             
                2:28.29  SCS
                2:32.29  SCSB
                2:37.09  ZONE
                2:52.99  JO
 Meet Qualifying:  2:52.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:25.77    2:27.06 SCS     20  
  2 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            2:35.01    2:32.33 ZONE    17  
  3 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              2:36.93    2:37.24 JO      16  
  4 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR              2:38.83    2:37.37 JO      15  
  5 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               2:35.46    2:37.68 JO      14  
  6 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR          2:39.70    2:37.91 JO      13  
  7 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              2:36.51    2:38.58 JO      12  
  8 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           2:37.25    2:39.58 JO      11  
  9 Escobedo, Emily R   14 COND-MR              2:41.28    2:40.74 JO       9  
 10 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            2:38.73    2:41.00 JO       7  
 11 Cuiffo, Andie M     14 Tmsuffolk-MR         2:37.74    2:41.08 JO       6  
 12 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              2:43.66    2:41.48 JO       5  
 13 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               2:41.06    2:41.52 JO       4  
 14 Pozmanter, Kristen  14 TVSC-MR              2:42.99    2:41.71 JO       3  
 15 Ren, Isabel T       14 LIAC-MR              2:41.78    2:41.77 JO       2  
 16 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR               2:47.48    2:41.86 JO       1  
 17 Cruz, Brigitti S    14 Twisters-MR          2:46.04    2:42.55 JO     
 18 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               2:39.86    2:42.83 JO     
 19 Mejia, Nicole       14 Tmsuffolk-MR         2:45.93    2:43.11 JO     
 20 Cicalo, Julia A     13 NY Sharks-MR         2:38.90    2:43.26 JO     
 21 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         2:42.07    2:43.27 JO     
 22 Lydon, Breann N     14 Tmsuffolk-MR         2:45.27    2:43.28 JO     
 23 Giordano, Gianna    14 BASC-MR              2:43.45    2:43.60 JO     
 24 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR            2:18.34Y   2:43.94 JO     
 24 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR        2:49.19    2:43.94 JO     
 26 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         2:47.25    2:43.97 JO     
 27 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR         2:44.12    2:44.29 JO     
 27 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          2:43.11    2:44.29 JO     
 29 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         2:41.81    2:44.78 JO     
 30 Vizcaino, Kristine  14 North Shore-MR       2:46.20    2:44.98 JO     
 31 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    2:43.68    2:45.01 JO     
 32 Yu, Wynona K        14 Twisters-MR          2:39.39    2:45.28 JO     
 33 Farrell, Shannon P  13 COND-MR              2:48.14    2:45.46 JO     
 34 Theal, Jacqueline   14 Tmsuffolk-MR         2:43.25    2:46.12 JO     
 35 Dubin, Maria V      13 Bgnw Marlins-MR      2:45.67    2:46.48 JO     
 36 McGovern, Meaghan   13 COND-MR              2:51.47    2:46.63 JO     
 37 McAuliffe, Phoebe   14 TVSC-MR              2:49.77    2:47.43 JO     
 38 Fridrich, Tiare J   14 IA-MR                2:47.46    2:47.57 JO     
 39 Jiran, Ashley       13 Tmsuffolk-MR         2:48.85    2:47.76 JO     
 40 Nunez, Naomi        14 MSC-MR               2:50.87    2:47.79 JO     
 41 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              2:47.11    2:48.46 JO     
 42 Galiatsatos, Diana  14 BBSC-MR              2:49.22    2:48.48 JO     
 43 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         2:49.21    2:48.61 JO     
 44 Marasco, Rachel J   13 Express Swimming-MR  2:52.55    2:48.88 JO     
 45 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  2:48.62    2:49.43 JO     
 46 Johnson, Sydni A    13 Sailfish-MR          2:52.98    2:49.49 JO     
 47 Johnston, Marissa   14 TVSC-MR              2:49.20    2:50.08 JO     
 48 Fici, Ann           14 HAA-MR               2:47.14    2:50.11 JO     
 49 Guastella, Emma     14 Tmsuffolk-MR         2:51.91    2:50.43 JO     
 50 Fitzpatrick, Ailee  13 LIAC-MR              2:47.81    2:50.50 JO     
 50 Perrone, Amanda J   14 Tmsuffolk-MR         2:49.87    2:50.50 JO     
 52 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         2:48.99    2:50.62 JO     
 53 Shemet, Nancy K     13 TVSC-MR              2:51.51    2:51.56 JO     
 54 McKenzie, Loren A   14 Express Swimming-MR  2:47.94    2:51.59 JO     
 55 Job, Zakiyyah       13 Express Swimming-MR  2:51.28    2:52.18 JO     
 56 Olazabal, Gabriell  14 LBA-MR               2:47.35    2:52.60 JO     
 57 Farrell, Brenna K   13 COND-MR              2:50.44    2:52.67 JO     
 58 Marquez, Daniela    14 FLY-MR               2:48.93    2:52.85 JO     
 59 O'Halloran, Kaleig  13 IA-MR                2:48.89    2:53.21        
 60 Goreshnik, Ashley   14 NY Sharks-MR         2:50.18    2:53.65        
 61 Roche, Bridget M    14 IA-MR                2:52.72    2:54.19        
 62 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               2:49.50    2:54.25        
 63 Feminella, Lindsay  14 WAC-MR               2:51.33    2:54.84        
 64 Kaplan, Brooke M    13 LIAC-MR              2:51.22    2:59.25        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:16.56   7/30/2010 Emily R Escobedo, COND                     
0910Metro L.:   1:09.65   8/10/2009 Annie Zhu at 2009  Speedo, AGUA-MR         
                1:18.69  SCS
                1:19.69  SCSB
                1:24.19  ZONE
                1:31.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R   14 COND-MR              1:15.39    1:16.56 SCS     20  
  2 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               1:17.64    1:17.67 SCS     17  
  3 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         1:21.86    1:21.75 ZONE    16  
  4 Gregorace, Zoe R    13 LIAC-MR              1:20.37    1:22.52 ZONE    15  
  5 Grady, Caitlin M    14 COND-MR              1:21.22    1:23.04 ZONE    14  
  6 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               1:24.34    1:23.38 ZONE    13  
  7 Brown, Je'lyn M     14 Empire-MR            1:23.63    1:24.44 JO      12  
  8 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              1:24.91    1:24.54 JO      11  
  9 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               1:24.66    1:24.61 JO       9  
 10 YU, Dana H          13 Express Swimming-MR  1:27.13    1:24.92 JO       7  
 11 deFreitas, Hannah   13 WAC-MR               1:23.48    1:24.99 JO       6  
 12 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         1:24.00    1:25.69 JO       5  
 13 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               1:28.15    1:25.76 JO       4  
 14 Chan, Kimberly      14 Tmsuffolk-MR         1:25.67    1:26.09 JO       3  
 15 Vairo, Jessica N    13 TVSC-MR              1:25.11    1:26.31 JO       2  
 16 McGrath, Deirdre R  14 Express Swimming-MR  1:26.94    1:26.71 JO       1  
 17 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              1:25.63    1:27.58 JO     
 18 Gibbons, Courtney   14 WAC-MR               1:31.08    1:27.72 JO     
 19 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              1:27.34    1:27.99 JO     
 20 Vizcaino, Kristine  14 North Shore-MR       1:25.10    1:28.06 JO     
 21 Miesner, Kiera C    14 NY Sharks-MR         1:26.44    1:28.22 JO     
 22 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         1:27.84    1:29.20 JO     
 23 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          1:26.21    1:29.45 JO     
 24 Etienne, Christina  14 NYCC-MR              1:30.51    1:29.54 JO     
 25 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    1:28.75    1:29.88 JO     
 26 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               1:27.16    1:29.96 JO     
 27 Fitzgerald, Kaitly  14 Tmsuffolk-MR         1:30.19    1:30.19 JO     
 28 Hoth, Jacqueline M  14 NY Sharks-MR         1:28.60    1:30.20 JO     
 29 Lydon, Breann N     14 Tmsuffolk-MR         1:28.25    1:30.25 JO     
 30 Kuhn, Abby C        13 Bgnw Marlins-MR      1:29.82    1:30.46 JO     
 30 Vogel, Nia C        14 UNEA-MR              1:31.91    1:30.46 JO     
 32 Nixon, Charlotte A  14 Badger-MR            1:30.74    1:30.55 JO     
 33 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         1:29.04    1:30.58 JO     
 34 Santore, Lee Ann    13 WISC-MR              1:30.43    1:30.69 JO     
 35 Lotito, Taylor P    13 Express Swimming-MR  1:29.57    1:30.94 JO     
 36 Drury, Shannon      13 Tmsuffolk-MR         1:29.37    1:31.00 JO     
 37 Palikuca, Emmanuel  13 Big Blue-MR          1:29.02    1:31.08 JO     
 38 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR              1:28.97    1:31.18 JO     
 39 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              1:28.21    1:31.40 JO     
 40 Vega, Briana J      13 Twisters-MR          1:31.82    1:31.45 JO     
 41 Khal-Laayoun, Yasm  13 Agua Swim Team-MR    1:29.81    1:32.13        
 42 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              1:30.31    1:32.24        
 43 Lengel, Paulina E   14 NY Sharks-MR         1:31.13    1:32.35        
 44 McMann, Melissa M   13 Patriot-MR           1:31.29    1:32.58        
 45 Cole, Caroline M    13 Marlins-MR           1:30.80    1:34.30        
 46 Doherty, Kaitlin A  14 Middies-MR           1:30.54    1:34.69        
 -- Bertini, Rachael N  14 TVSC-MR              1:31.91         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:40.11   7/27/2008 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   2:29.06   8/10/2009 Annie Zhu at 2009 Speedo, AGUA-MR          
                2:48.99  SCS
                2:50.99  SCSB
                3:00.79  ZONE
                3:16.99  JO
 Meet Qualifying:  3:16.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               2:47.13    2:47.13 SCS     20  
  2 Grady, Caitlin M    14 COND-MR              2:53.24    2:54.56 ZONE    17  
  3 Gregorace, Zoe R    13 LIAC-MR              2:50.00    2:56.41 ZONE    16  
  4 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              2:57.19    2:58.61 ZONE    15  
  5 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         2:54.87    2:58.99 ZONE    14  
  6 McGovern, Meaghan   13 COND-MR              3:07.76    3:00.82 JO      13  
  7 YU, Dana H          13 Express Swimming-MR  3:13.93    3:01.79 JO      12  
  8 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         3:00.72    3:03.10 JO      11  
  9 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               3:06.32    3:03.71 JO       9  
 10 deFreitas, Hannah   13 WAC-MR               3:01.18    3:03.73 JO       7  
 11 Chan, Kimberly      14 Tmsuffolk-MR         3:04.63    3:04.99 JO       6  
 12 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              3:03.04    3:06.58 JO       5  
 13 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               3:06.55    3:06.70 JO       4  
 14 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               3:15.28    3:08.19 JO       3  
 15 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               3:03.57    3:09.24 JO       2  
 16 Lydon, Breann N     14 Tmsuffolk-MR         3:14.15    3:09.36 JO       1  
 17 McGrath, Deirdre R  14 Express Swimming-MR  3:11.62    3:09.53 JO     
 18 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         3:06.42    3:09.61 JO     
 19 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              3:08.17    3:10.53 JO     
 20 Gibbons, Courtney   14 WAC-MR               3:14.91    3:10.74 JO     
 21 Vizcaino, Kristine  14 North Shore-MR       3:12.45    3:10.95 JO     
 22 Brown, Je'lyn M     14 Empire-MR            3:06.46    3:11.63 JO     
 23 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  3:08.76    3:11.66 JO     
 24 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              3:04.46    3:12.54 JO     
 25 Etienne, Christina  14 NYCC-MR              3:10.98    3:12.88 JO     
 26 Marasco, Rachel J   13 Express Swimming-MR  3:15.11    3:13.30 JO     
 27 Lotito, Taylor P    13 Express Swimming-MR  3:13.97    3:13.39 JO     
 28 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              3:12.01    3:14.31 JO     
 29 Lengel, Paulina E   14 NY Sharks-MR         3:15.85    3:15.54 JO     
 30 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         3:13.57    3:15.63 JO     
 31 Palikuca, Emmanuel  13 Big Blue-MR          3:14.45    3:16.72 JO     
 32 Chou, Tiffany       14 FLY-MR               3:13.40    3:17.13        
 33 McMann, Melissa M   13 Patriot-MR           3:14.50    3:18.55        
 34 Decrem, Nicole      14 UNCON-MR             3:16.99    3:19.33        
 35 Fici, Ann           14 HAA-MR               3:14.22    3:20.59        
 36 Kaplan, Brooke M    13 LIAC-MR              3:14.20    3:25.24        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   1:05.20   7/15/1979 Terri McGuirk, LISC                        
0910Metro L.:   1:02.71   3/28/2006 Alex FORRESTER at 2006 USA Nat, BAD-MR     
                1:07.79  SCS
                1:08.79  SCSB
                1:11.49  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:10.17 ZONE    20  
  2 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          1:10.25    1:10.58 ZONE    17  
  3 Gregorace, Zoe R    13 LIAC-MR              1:10.51    1:11.23 ZONE    16  
  4 Olazabal, Gabriell  14 LBA-MR               1:10.85    1:11.91 JO      15  
  5 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              1:13.45    1:12.03 JO      14  
  6 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               1:13.44    1:12.05 JO      13  
  7 Panitz, Beatrix M   14 Badger-MR            1:12.77    1:12.23 JO      12  
  8 Chu, Kierstin E     13 Empire-MR            1:14.85    1:12.38 JO      11  
  9 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  1:11.29    1:12.42 JO       9  
 10 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR               1:15.00    1:12.79 JO       7  
 11 Bhanji, Ameera      14 MSC-MR               1:15.38    1:12.98 JO       6  
 12 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            1:11.88    1:13.17 JO       5  
 13 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               1:10.98    1:13.18 JO       4  
 14 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              1:12.69    1:13.19 JO       3  
 15 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  1:17.10    1:13.40 JO       2  
 16 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR              1:12.31    1:13.70 JO       1  
 17 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         1:14.87    1:14.01 JO     
 18 Kuhn, Abby C        13 Bgnw Marlins-MR      1:18.32    1:14.22 JO     
 19 Goreshnik, Ashley   14 NY Sharks-MR         1:12.17    1:14.32 JO     
 20 Santore, Lee Ann    13 WISC-MR              1:14.48    1:14.39 JO     
 21 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              1:12.89    1:14.45 JO     
 22 Skoczylas, Anne M   14 Agua Swim Team-MR    1:14.19    1:14.56 JO     
 23 Vairo, Jessica N    13 TVSC-MR              1:16.15    1:14.72 JO     
 24 Henry, Sarah A      14 Express Swimming-MR  1:19.18    1:15.37 JO     
 25 Hemp, Alexandra A   14 CSC-MR               1:16.95    1:15.66 JO     
 26 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              1:13.30    1:16.11 JO     
 27 Pozmanter, Kristen  14 TVSC-MR              1:16.20    1:16.27 JO     
 28 Lotito, Taylor P    13 Express Swimming-MR  1:16.67    1:16.78 JO     
 29 Regenauer, Nicole   14 UA-A-MR              1:16.93    1:16.84 JO     
 30 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              1:19.27    1:16.88 JO     
 31 Fitzgerald, Kaitly  14 Tmsuffolk-MR         1:14.85    1:17.02 JO     
 32 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        1:16.39    1:17.19 JO     
 33 Shemet, Nancy K     13 TVSC-MR              1:17.81    1:17.21 JO     
 34 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR          1:16.79    1:17.25 JO     
 35 Bertini, Rachael N  14 TVSC-MR              1:11.70    1:17.35 JO     
 36 Jiran, Ashley       13 Tmsuffolk-MR         1:18.36    1:17.36 JO     
 37 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            1:19.12    1:17.47 JO     
 38 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         1:18.57    1:17.65 JO     
 39 Marasco, Rachel J   13 Express Swimming-MR  1:17.85    1:17.72 JO     
 40 Delane, Kelly A     13 Westchester AC-MR    1:16.90    1:17.77 JO     
 41 Lengel, Paulina E   14 NY Sharks-MR         1:16.57    1:17.79 JO     
 42 Vogel, Nia C        14 UNEA-MR              1:19.27    1:18.42 JO     
 43 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         1:19.99    1:18.51 JO     
 44 Raphael, Micaela    13 NY Sharks-MR         1:18.01    1:18.80 JO     
 45 YU, Dana H          13 Express Swimming-MR  1:19.80    1:18.86 JO     
 46 Drury, Shannon      13 Tmsuffolk-MR         1:17.71    1:19.06 JO     
 47 Kelly, Simone       13 Bgnw Marlins-MR      1:14.34    1:19.09 JO     
 48 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         1:17.47    1:19.11 JO     
 49 Khal-Laayoun, Yasm  13 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:19.20 JO     
 50 Cruz, Brigitti S    14 Twisters-MR          1:19.20    1:19.35 JO     
 51 Theal, Jacqueline   14 Tmsuffolk-MR         1:17.95    1:19.60 JO     
 52 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              1:17.95    1:19.66 JO     
 53 Cusumano, Nicole    13 WAC-MR               1:19.30    1:20.08        
 54 Marquez, Daniela    14 FLY-MR               1:17.45    1:20.32        
 55 McCoy, Brianna      13 CSC-MR               1:18.43    1:23.18        
 56 Kalletta, Claire M  13 Aqua Gems-MR         1:19.83    1:24.16        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   2:22.00   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                         
0910Metro L.:   2:14.72   3/28/2006 Alex FORRESTER at USA Nat, BAD-MR          
                2:27.89  SCS
                2:29.89  SCSB
                2:37.39  ZONE
                2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:55.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:29.05    2:31.01 ZONE    20  
  2 Gregorace, Zoe R    13 LIAC-MR              2:31.44    2:31.38 ZONE    17  
  3 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          2:37.01    2:37.35 ZONE    16  
  4 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              2:42.87    2:39.00 JO      15  
  5 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  2:43.48    2:41.38 JO      14  
  6 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR               2:47.71    2:41.90 JO      13  
  7 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               2:45.22    2:42.43 JO      12  
  8 Dubin, Maria V      13 Bgnw Marlins-MR      2:41.52    2:42.84 JO      10  
  8 Skoczylas, Anne M   14 Agua Swim Team-MR    2:48.91    2:42.84 JO      10  
 10 Goreshnik, Ashley   14 NY Sharks-MR         2:41.19    2:43.08 JO       7  
 11 Santore, Lee Ann    13 WISC-MR              2:48.04    2:43.43 JO       6  
 12 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               2:50.72    2:43.50 JO       5  
 13 Pozmanter, Kristen  14 TVSC-MR              2:41.16    2:45.04 JO       4  
 14 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              2:40.39    2:45.45 JO       3  
 15 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            2:45.62    2:47.63 JO       2  
 16 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               2:43.18    2:48.51 JO       1  
 17 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              2:23.70Y   2:49.51 JO     
 18 Bhanji, Ameera      14 MSC-MR               2:45.49    2:49.94 JO     
 19 Shemet, Nancy K     13 TVSC-MR              2:50.79    2:50.68 JO     
 20 Olazabal, Gabriell  14 LBA-MR               2:48.12    2:50.74 JO     
 21 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  2:55.50    2:50.95 JO     
 22 Khal-Laayoun, Yasm  13 Agua Swim Team-MR    2:52.04    2:51.69 JO     
 23 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              2:54.61    2:52.34 JO     
 24 Marasco, Rachel J   13 Express Swimming-MR  2:54.29    2:55.28 JO     
 25 Lynch, Ciaran E     13 North Shore-MR       2:55.59    3:01.81        
 -- Hutzler, Alexandra  14 TVSC-MR              2:27.23Y        DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:22.54   7/27/2008 Annie Zhu, TWISTERS                        
0910Metro L.:   2:16.32   8/10/2009 Annie Zhu at 2009 Speedo, AGUA-MR          
                2:28.89  SCS
                2:30.89  SCSB
                2:37.89  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               2:29.92    2:30.71 SCSB    20  
  2 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            2:37.82    2:35.98 ZONE    17  
  3 Grady, Caitlin M    14 COND-MR              2:36.06    2:36.13 ZONE    16  
  4 Gregorace, Zoe R    13 LIAC-MR              2:34.61    2:36.35 ZONE    15  
  5 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:35.34    2:36.58 ZONE    14  
  6 Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              2:37.96    2:36.61 ZONE    13  
  7 Rubiano, Alexandra  14 Twisters-MR          2:38.61    2:39.61 JO      11.5
  7 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              2:38.00    2:39.61 JO      11.5
  9 Escobedo, Emily R   14 COND-MR              2:40.37    2:40.07 JO       9  
 10 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               2:42.69    2:40.11 JO       7  
 11 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR               2:40.99    2:40.14 JO       6  
 12 Cannon, Kellie A    14 LBA-MR               2:41.66    2:40.61 JO       5  
 13 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               2:42.35    2:41.06 JO       4  
 14 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  2:37.15    2:41.78 JO       3  
 15 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         2:39.74    2:42.08 JO       2  
 16 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    2:45.03    2:43.33 JO       1  
 17 Pozmanter, Kristen  14 TVSC-MR              2:45.53    2:43.37 JO     
 18 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              2:44.24    2:43.50 JO     
 19 Phang, Yee Chung    13 Boys Club-MR         2:44.99    2:43.93 JO     
 20 Oceguera, MariaJos  13 Sailfish-MR          2:46.32    2:43.94 JO     
 21 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              2:43.38    2:44.08 JO     
 22 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         2:43.89    2:44.35 JO     
 23 Chan, Kimberly      14 Tmsuffolk-MR         2:41.74    2:44.69 JO     
 24 Nakkab, Jasmine R   13 LIAC-MR              2:43.96    2:44.90 JO     
 25 Hall, Julia M       13 LIAC-MR              2:42.40    2:45.02 JO     
 26 Yu, Wynona K        14 Twisters-MR          2:43.36    2:45.26 JO     
 27 Hartigan, Kaitlin   14 Empire-MR            2:22.18Y   2:45.42 JO     
 28 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         2:44.20    2:45.48 JO     
 29 McAuliffe, Phoebe   14 TVSC-MR              2:48.40    2:45.53 JO     
 30 Cuiffo, Andie M     14 Tmsuffolk-MR         2:43.45    2:45.58 JO     
 31 Dubin, Maria V      13 Bgnw Marlins-MR      2:44.76    2:45.67 JO     
 32 deFreitas, Hannah   13 WAC-MR               2:47.84    2:45.77 JO     
 33 Skoczylas, Anne M   14 Agua Swim Team-MR    2:49.84    2:46.57 JO     
 34 Palumbo, Jamie N    13 Express Swimming-MR  2:46.91    2:46.63 JO     
 35 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR              2:43.17    2:48.58 JO     
 36 Mejia, Nicole       14 Tmsuffolk-MR         2:47.68    2:48.81 JO     
 37 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           2:48.00    2:49.36 JO     
 38 McGrath, Deirdre R  14 Express Swimming-MR  2:48.36    2:49.50 JO     
 39 Olazabal, Gabriell  14 LBA-MR               2:48.10    2:49.51 JO     
 40 Shemet, Nancy K     13 TVSC-MR              2:47.47    2:50.11 JO     
 41 Jiran, Ashley       13 Tmsuffolk-MR         2:49.09    2:50.30 JO     
 42 Desousa, Dana       14 Tmsuffolk-MR         2:45.76    2:50.31 JO     
 43 Lotito, Taylor P    13 Express Swimming-MR  2:48.15    2:50.61 JO     
 44 Fici, Ann           14 HAA-MR               2:47.14    2:51.28        
 45 Cruz, Brigitti S    14 Twisters-MR          2:50.33    2:51.55        
 46 Poindexter, Tiana   14 NY Sharks-MR         2:44.01    2:52.35        
 47 YU, Dana H          13 Express Swimming-MR  2:50.80    2:52.72        
 -- Bhanji, Ameera      14 MSC-MR               2:49.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   5:13.37   7/26/2008 Olivia Chan, Express Swimming              
0910Metro L.:   4:48.75   8/10/2009 Annie Zhu at 2009 Speedo, AGUA-MR          
                5:14.89  SCS
                5:18.89  SCSB
                5:33.69  ZONE
                5:59.99  JO
 Meet Qualifying:  5:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J    13 HAA-MR               5:20.26    5:18.14 SCSB    20  
  2 Rodriguez, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    5:24.52    5:26.31 ZONE    17  
  3 Gregorace, Zoe R    13 LIAC-MR              5:26.31    5:26.87 ZONE    16  
  4 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               5:26.89    5:28.36 ZONE    15  
  5 Gallagher, Megan E  13 Empire-MR            5:28.86    5:33.93 JO      14  
  6 Grady, Caitlin M    14 COND-MR              5:35.30    5:34.05 JO      13  
  7 Escobedo, Emily R   14 COND-MR              5:41.38    5:34.37 JO      12  
  8 Connor, Deirdre A   13 HAA-MR               5:41.57    5:35.29 JO      11  
  9 Pozmanter, Kristen  14 TVSC-MR              5:38.79    5:37.27 JO       9  
 10 Lui, Geyanne E      14 LIAC-MR              5:31.90    5:37.60 JO       7  
 11 Nash, Jennifer      14 LBA-MR               5:40.07    5:38.10 JO       6  
 12 Quinn, Kelly A      14 Express Swimming-MR  5:46.64    5:39.51 JO       5  
 13 McGovern, Meaghan   13 COND-MR              5:57.88    5:42.59 JO       4  
 14 Gomez, Chelsea O    13 NYCC-MR              5:57.92    5:45.95 JO       3  
 15 Newton, Melanie S   14 Tmsuffolk-MR         5:46.75    5:47.59 JO       2  
 16 Gosule, Jennifer    13 Tmsuffolk-MR         5:05.67Y   5:47.68 JO       1  
 17 Trivino, Maria A    14 FLY-MR               5:47.28    5:50.02 JO     
 18 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            5:51.55    5:50.10 JO     
 19 Shehan, Olivia W    14 Agua Swim Team-MR    5:45.19    5:50.20 JO     
 20 Bischoff, Melissa   14 LIAC-MR              5:57.54    5:50.41 JO     
 21 Bamba, Katrina M    14 LIAC-MR              5:49.09    5:50.98 JO     
 22 Vairo, Jessica N    13 TVSC-MR              5:52.45    5:52.68 JO     
 23 Shemet, Nancy K     13 TVSC-MR              5:53.95    5:53.17 JO     
 24 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         5:55.01    5:54.09 JO     
 25 Cuiffo, Andie M     14 Tmsuffolk-MR         5:02.87Y   5:54.92 JO     
 26 Yu, Wynona K        14 Twisters-MR          5:00.99Y   5:57.23 JO     
 27 Sweet, Lauren A     13 COND-MR              5:58.58    5:57.47 JO     
 -- Barbosa, Tabitha S  14 LIAC-MR              5:42.48         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:59.73   7/27/2008 LaGuardia Aquatic Club                     
                         A ZHU, M YEUNG, Y HARUKI, A SUN                   
0910Metro L.:   1:55.29    3/6/2008 Laguardia AC                               
                         S.Bouzarouata, A.Sun, H.Yuria, A.Zhu              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:01.84    2:02.57         40  
     1) Connor, Deirdre A 13            2) Fici, Ann 14                   
     3) Papsco, Nicole J 13             4) Dominger, Jacqueline 13        
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:01.00    2:04.30         34  
     1) Bischoff, Melissa R 14          2) Hall, Julia M 13               
     3) Lui, Geyanne E 14               4) Barbosa, Tabitha S 14          
  3 Long Island Express-MR  'A'                 2:04.00    2:04.38         32  
     1) McKenzie, Loren A 14            2) Palumbo, Jamie N 13            
     3) YU, Dana H 13                   4) Quinn, Kelly A 14              
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        2:00.14    2:04.89         30  
     1) Newton, Melanie S 14            2) Lydon, Breann N 14             
     3) Mejia, Nicole 14                4) Cuiffo, Andie M 14             
  5 Condors-MR  'A'                             2:01.21    2:07.05         28  
     1) Samuels, Rachel A 13            2) Sweet, Lauren A 13             
     3) Farrell, Shannon P 13           4) Grady, Caitlin M 14            
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:04.42    2:08.03         26  
     1) Vega, Briana J 13               2) Yu, Wynona K 14                
     3) Cruz, Brigitti S 14             4) Rubiano, Alexandra K 14        
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:06.19    2:08.81         24  
     1) Hoth, Jacqueline M 14           2) Lengel, Paulina E 14           
     3) Miesner, Kiera C 14             4) Poindexter, Tiana 14           
  8 Team Suffolk-MR  'B'                        2:07.30    2:08.87         22  
     1) Chan, Kimberly 14               2) Desousa, Dana 14               
     3) Jiran, Ashley 13                4) Gosule, Jennifer 13            
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:04.37    2:09.75         18  
     1) Nakkab, Jasmine R 13            2) Ren, Isabel T 14               
     3) Fitzpatrick, Aileen P 13        4) Gregorace, Zoe R 13            
 10 Condors-MR  'B'                             2:09.17    2:10.05         14  
     1) Farrell, Brenna K 13            2) Brooks, Alexandra T 14         
     3) McGovern, Meaghan O 13          4) Brown, Nikki G 14              
 11 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'             2:10.63    2:11.44         12  
     1) Quezada, Betsy D 14             2) Pagano, Megan 13               
     3) McTigue, Ellen C 14             4) Fergus, Danielle M 13          
 12 Patriot Swim Team-MR  'A'                   2:24.29    2:23.33         10  
     1) Melamed, Gabrielle S 13         2) Buckhout, Jalen E 14           
     3) O'Connor, Molly M 14            4) McMann, Melissa M 13           
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:16.55   7/31/2004 TEAM SUFFOLK                               
                         J ZALTSMAN, J KOCHMAN, K LARKIN, A EINSIDLER      
0910Metro L.:   4:08.35   7/23/2010 Empire Swimming                            
                         O.Katcher, C.Poleway, T.Leary, I.Shipman          
                4:15.39  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      4:15.53    4:21.30         40  
     1) Connor, Deirdre A 13            2) Joseph, Megan P 14             
     3) Papsco, Nicole J 13             4) Dominger, Jacqueline 13        
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:17.62    4:22.24         34  
     1) Nakkab, Jasmine R 13            2) Gregorace, Zoe R 13            
     3) Lui, Geyanne E 14               4) Barbosa, Tabitha S 14          
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:24.47    4:24.92         32  
     1) McAuliffe, Phoebe B 14          2) Carey, Alanna N 14             
     3) Connolly, Elizabeth A 14        4) Vairo, Jessica N 13            
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        4:20.33    4:25.00         30  
     1) Newton, Melanie S 14            2) Chan, Kimberly 14              
     3) Gosule, Jennifer 13             4) Cuiffo, Andie M 14             
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:30.07    4:32.97         28  
     1) Yu, Wynona K 14                 2) Cruz, Brigitti S 14            
     3) Vega, Briana J 13               4) Rubiano, Alexandra K 14        
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:24.98    4:33.10         26  
     1) Shehan, Olivia W 14             2) Skoczylas, Anne M 14           
     3) Khal-Laayoun, Yasmina E 13      4) Rodriguez, Nicole 14           
  7 Condors-MR  'A'                             4:30.58    4:33.68         24  
     1) Samuels, Rachel A 13            2) Sweet, Lauren A 13             
     3) Escobedo, Emily R 14            4) Grady, Caitlin M 14            
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:20.38    4:34.04         22  
     1) Poindexter, Tiana 14            2) Goreshnik, Ashley H 14         
     3) Hoth, Jacqueline M 14           4) Cicalo, Julia A 13             
  9 Condors-MR  'B'                             4:40.60    4:36.98         18  
     1) Farrell, Brenna K 13            2) Brown, Nikki G 14              
     3) Brooks, Alexandra T 14          4) Farrell, Shannon P 13          
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:25.54    4:39.26         14  
     1) Bischoff, Melissa R 14          2) Bamba, Katrina M 14            
     3) Fitzpatrick, Aileen P 13        4) Hall, Julia M 13               
 11 Long Island Express-MR  'A'                 4:27.00    4:46.84         12  
     1) Quinn, Kelly A 14               2) Palumbo, Jamie N 13            
     3) Marasco, Rachel J 13            4) Job, Zakiyyah 13               
 
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:13.13   7/15/1984 Long Island SC                             
0910Metro L.:   2:06.29    3/6/2008 Laguardia A.C.                             
                         A.Sun, A.Zhu, H.Yuria, S.Bouzarouata              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:14.70    2:14.84         40  
     1) Bischoff, Melissa R 14          2) Gregorace, Zoe R 13            
     3) Nakkab, Jasmine R 13            4) Barbosa, Tabitha S 14          
  2 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:15.94    2:15.02         34  
     1) Connor, Deirdre A 13            2) Papsco, Nicole J 13            
     3) Dominger, Jacqueline 13         4) Fleischer, Jillian E 14        
  3 Condors-MR  'A'                             2:21.26    2:18.49         32  
     1) Grady, Caitlin M 14             2) Escobedo, Emily R 14           
     3) Brown, Nikki G 14               4) Samuels, Rachel A 13           
  4 Long Island Express-MR  'A'                 2:22.00    2:21.07         30  
     1) Marasco, Rachel J 13            2) McGrath, Deirdre R 14          
     3) Quinn, Kelly A 14               4) Palumbo, Jamie N 13            
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:16.06    2:22.45         28  
     1) Hoth, Jacqueline M 14           2) Miesner, Kiera C 14            
     3) Goreshnik, Ashley H 14          4) Poindexter, Tiana 14           
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:21.32    2:23.05         26  
     1) Bamba, Katrina M 14             2) Lui, Geyanne E 14              
     3) Hall, Julia M 13                4) Fitzpatrick, Aileen P 13       
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:18.88    2:24.46         24  
     1) Rodriguez, Nicole 14            2) Shehan, Olivia W 14            
     3) Khal-Laayoun, Yasmina E 13      4) Skoczylas, Anne M 14           
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:18.57    2:25.12         22  
     1) Connolly, Elizabeth A 14        2) Hutzler, Alexandra P 14        
     3) Bertini, Rachael N 14           4) Vairo, Jessica N 13            
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:22.88    4:02.97         18  
     1) Konopka, Katherine E 14         2) Nixon, Charlotte A 14          
     3) Panitz, Beatrix M 14            4) Simone, Madeline N 13          
 10 Team Suffolk-MR  'A'                        2:24.77    4:19.22         14  
     1) Drury, Shannon 13               2) Chan, Kimberly 14              
     3) Fitzgerald, Kaitlyn 14          4) Newton, Melanie S 14           
 11 Condors-MR  'B'                             2:33.46    4:25.01         12  
     1) Farrell, Shannon P 13           2) Lawson, Taylor S 13            
     3) Sweet, Lauren A 13              4) Farrell, Brenna K 13           
 12 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'             2:45.30    4:30.13         10  
     1) Pagano, Megan 13                2) Quezada, Betsy D 14            
     3) McTigue, Ellen C 14             4) Fergus, Danielle M 13          
 -- Patriot Swim Team-MR  'A'                   2:41.09         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Melamed, Gabrielle S 13         2) Killeen, Kiley E 13            
     3) McMann, Melissa M 13            4) Buckhout, Jalen E 14           
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:37.42   7/31/2005 BADGER SWIM CLUB                           
                         K Hughes, L Evans, A Forrester, M Fenn            
0910Metro L.:   4:35.52   7/15/2000 Long Island A.C.                           
                4:47.99  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:46.85    4:54.05         40  
     1) Bischoff, Melissa R 14          2) Gregorace, Zoe R 13            
     3) Nakkab, Jasmine R 13            4) Barbosa, Tabitha S 14          
  2 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      5:06.82    4:55.18         34  
     1) Connor, Deirdre A 13            2) Papsco, Nicole J 13            
     3) Dominger, Jacqueline 13         4) Fici, Ann 14                   
  3 Condors-MR  'A'                             4:59.06    4:57.90         32  
     1) Grady, Caitlin M 14             2) Escobedo, Emily R 14           
     3) Sweet, Lauren A 13              4) Samuels, Rachel A 13           
  4 Long Island Express-MR  'A'                 5:03.16    5:01.83         30  
     1) Marasco, Rachel J 13            2) YU, Dana H 13                  
     3) Quinn, Kelly A 14               4) Palumbo, Jamie N 13            
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:06.02    5:05.56         28  
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        5:01.45    5:06.85         26  
     1) Theal, Jacqueline T 14          2) Chan, Kimberly 14              
     3) Cuiffo, Andie M 14              4) Newton, Melanie S 14           
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:54.88    5:12.38         24  
     1) Lui, Geyanne E 14               2) Bamba, Katrina M 14            
     3) Hall, Julia M 13                4) Kaplan, Brooke M 13            
  8 Team Suffolk-MR  'B'                        5:09.90    5:15.78         22  
     1) Lydon, Breann N 14              2) Desousa, Dana 14               
     3) Jiran, Ashley 13                4) Mejia, Nicole 14               
  9 Condors-MR  'B'                             5:18.24    5:23.35         18  
     1) Farrell, Brenna K 13            2) Lawson, Taylor S 13            
     3) Brown, Nikki G 14               4) Farrell, Shannon P 13          
 10 Patriot Swim Team-MR  'A'                   5:48.58    6:10.56         14  
     1) Killeen, Kiley E 13             2) McMann, Melissa M 13           
     3) Melamed, Gabrielle S 13         4) Buckhout, Jalen E 14           
 -- Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'             5:25.71         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Pagano, Megan 13                2) McTigue, Ellen C 14            
     3) Quezada, Betsy D 14             4) Fergus, Danielle M 13          
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   28.01   7/31/2005 Kerry R Gruendel, Badger                     
0910Metro L.:   26.37   7/15/1996 B.Davey, NBS-MR                              
                28.49  SCS
                28.89  ZONE
                28.99  SCSB
                31.49  JO
 Meet Qualifying:  31.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR              29.20      28.87 ZONE    20  
  2 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR                 29.35      29.00 JO      16.5
  2 Howe, Ritchey F     16 Agua Swim Team-MR      29.80      29.00 JO      16.5
  4 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR            28.93      29.11 JO      15  
  5 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR                 29.78      29.25 JO      14  
  6 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR            29.60      29.26 JO      13  
  7 Morris, Cara K      16 COND-MR                29.34      29.41 JO      12  
  8 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR        30.23      29.42 JO      11  
  9 Cooney, Alexandra   18 Aqua Gems-MR           29.15      29.43 JO       9  
 10 Goodwin, Lindsey A  16 BASC-MR                29.86      29.70 JO       7  
 11 Webber, Claire      16 NY Sharks-MR           30.78      29.95 JO       6  
 12 Connor, Megan M     16 HAA-MR                 30.96      30.05 JO       5  
 13 Hodges, Taylor M    15 COND-MR                30.33      30.08 JO       4  
 14 Kunow, Ashley M     16 SSL-MR                 30.54      30.13 JO       2.5
 14 Flynn, Imani        16 Tmsuffolk-MR           30.76      30.13 JO       2.5
 16 DeSimone, Julie N   15 COND-MR                26.17Y     30.15 JO       1  
 17 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR      30.66      30.18 JO     
 18 Trager, Lena E      16 Bgnw Marlins-MR        31.31      30.27 JO     
 19 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR                30.83      30.29 JO     
 20 Dunaisky, Rachel I  17 Tmsuffolk-MR           30.67      30.33 JO     
 21 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR                30.54      30.43 JO     
 22 Wyatt, Allison B    18 NBS-MR                 31.30      30.45 JO     
 23 Ng, Lauren          16 FLY-MR                 30.78      30.47 JO     
 24 Mesibov, Rachael    15 NY Sharks-MR           30.73      30.53 JO     
 24 Sansone, Lene       15 NY Sharks-MR           31.49      30.53 JO     
 26 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR      30.16      30.56 JO     
 27 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR                31.04      30.67 JO     
 28 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR                 30.64      30.73 JO     
 29 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR                31.34      30.74 JO     
 30 Vacchiano, Callie   16 Tmsuffolk-MR           31.33      30.82 JO     
 30 McGurk, Emily M     15 Marlins-MR             30.95      30.82 JO     
 32 Aliprantis, Alexa   16 LIAC-MR                30.69      30.87 JO     
 33 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR           30.93      30.94 JO     
 34 Wegescheide, Blair  16 Big Blue-MR            30.59      30.97 JO     
 35 Suen, Katherine O   15 Middies-MR             30.98      31.01 JO     
 36 Klein, Morganne C   17 MSC-MR                 30.74      31.02 JO     
 37 Hodder, Chandler    15 CFJV-MR                30.30      31.06 JO     
 38 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR           30.14      31.08 JO     
 39 Sorenson-Graham, D  16 NFS-MR                 31.04      31.09 JO     
 40 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR    30.35      31.11 JO     
 41 Maruo, Haruka       16 COND-MR                30.63      31.14 JO     
 42 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR      30.80      31.16 JO     
 43 Reilly, Samantha K  15 HYB-MR                 31.14      31.25 JO     
 44 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR                31.33      31.26 JO     
 45 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR                31.38      31.29 JO     
 46 Sanders, Kyle M     16 LIAC-MR                30.89      31.33 JO     
 47 Cassano, Maddy R    16 MSC-MR                 29.31      31.39 JO     
 48 Fischer, Alix       15 NY Sharks-MR           31.42      31.48 JO     
 49 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR                30.76      31.55        
 49 Russo, Caroline     15 NY Sharks-MR           30.94      31.55        
 51 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR           31.12      31.62        
 52 Aiello, Jennifer M  17 MSC-MR                 31.11      31.79        
 53 Sanders, Isabella   15 TVSC-MR                31.17      31.83        
 54 McDonough, Colleen  15 WAC-MR                 31.22      32.03        
 55 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR      29.69      32.08        
 56 Pena, Jarleen B     15 Agua Swim Team-MR      30.84      32.12        
 57 Levine, Kelly T     16 MSC-MR                 31.12      32.97        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   59.39   7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC                           
0910Metro L.:   56.33   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR                           
              1:01.39  SCS
              1:02.39  SCSB
              1:04.09  ZONE
              1:08.49  JO
 Meet Qualifying:  1:08.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fulenwider, Meliss  15 Empire-MR            1:00.09    1:01.05 SCS     20  
  2 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               1:03.41    1:02.82 ZONE    17  
  3 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          1:02.39    1:03.41 ZONE    16  
  4 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR            1:03.31    1:03.65 ZONE    15  
  5 Morris, Cara K      16 COND-MR              1:02.63    1:03.69 ZONE    14  
  6 Howe, Ritchey F     16 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:04.15 JO      13  
  7 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               1:03.75    1:04.19 JO      12  
  8 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          1:03.60    1:04.22 JO      11  
  9 Kunow, Ashley M     16 SSL-MR               1:05.06    1:04.38 JO       9  
 10 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:04.49 JO       7  
 11 Toal, Shannon V     16 Empire-MR              57.19Y   1:04.68 JO       6  
 12 Doherty, Bridget C  15 Bgnw Marlins-MR      1:03.77    1:04.74 JO       5  
 13 Feminella, Meghan   15 WAC-MR               1:04.73    1:05.22 JO       4  
 14 Cooney, Alexandra   18 Aqua Gems-MR         1:04.84    1:05.28 JO       2.5
 14 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              1:04.58    1:05.28 JO       2.5
 16 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      1:05.51    1:05.29 JO       1  
 17 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR               1:04.86    1:05.34 JO     
 18 Webber, Claire      16 NY Sharks-MR         1:04.01    1:05.38 JO     
 18 Mesibov, Rachael    15 NY Sharks-MR         1:05.99    1:05.38 JO     
 20 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              1:05.59    1:05.72 JO     
 21 Malyszka, Stephani  15 COND-MR              1:04.74    1:05.81 JO     
 22 Goodwin, Lindsey A  16 BASC-MR              1:05.72    1:05.83 JO     
 23 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    1:05.08    1:05.85 JO     
 24 Antonelle, Gigi M   15 Bgnw Marlins-MR      1:06.13    1:05.98 JO     
 25 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              1:06.53    1:06.12 JO     
 26 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            1:08.30    1:06.22 JO     
 27 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR               1:07.82    1:06.29 JO     
 28 Connor, Megan M     16 HAA-MR               1:07.79    1:06.41 JO     
 29 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  1:06.76    1:06.42 JO     
 29 Klein, Morganne C   17 MSC-MR               1:03.71    1:06.42 JO     
 31 Lauer, Valerie      15 NY Sharks-MR         1:08.04    1:06.48 JO     
 32 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              1:06.10    1:06.59 JO     
 33 Maruo, Haruka       16 COND-MR              1:08.04    1:06.63 JO     
 34 Aiello, Jennifer M  17 MSC-MR               1:06.82    1:06.68 JO     
 35 Vacchiano, Callie   16 Tmsuffolk-MR         1:07.12    1:06.69 JO     
 36 Swartwout, Christi  16 Tmsuffolk-MR         1:05.55    1:06.71 JO     
 37 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR         1:04.74    1:06.88 JO     
 38 Buyes, Katherine N  17 Big Blue-MR            57.19Y   1:06.96 JO     
 39 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    1:07.64    1:06.98 JO     
 40 DeSimone, Julie N   15 COND-MR              1:08.31    1:07.06 JO     
 41 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:07.12 JO     
 42 Nunez, Ana          16 Agua Swim Team-MR    1:06.89    1:07.13 JO     
 43 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR              1:07.33    1:07.42 JO     
 44 McDonough, Colleen  15 WAC-MR               1:06.74    1:07.48 JO     
 45 McGurk, Emily M     15 Marlins-MR           1:06.57    1:07.53 JO     
 46 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               1:05.85    1:07.57 JO     
 47 Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    1:06.21    1:07.63 JO     
 48 Russo, Caroline     15 NY Sharks-MR         1:06.46    1:08.25 JO     
 49 Rush, Meaghan C     15 LIAC-MR              1:07.39    1:08.31 JO     
 50 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR           56.74Y   1:08.38 JO     
 51 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              1:07.57    1:08.42 JO     
 52 Suen, Katherine O   15 Middies-MR           1:07.76    1:08.43 JO     
 53 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR         1:07.47    1:08.44 JO     
 54 Geissler, Kim       17 WAC-MR               1:07.12    1:08.52        
 54 Barry, Amanda E     15 Tmsuffolk-MR         1:07.71    1:08.52        
 56 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               1:08.46    1:08.79        
 57 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR      57.14Y   1:09.12        
 58 Boland, Kate E      17 Farmingdale-MR       1:07.16    1:09.79        
 59 Young, Kayla M      16 Express Swimming-MR  1:08.24    1:10.19        
 60 Ball, Madison A     16 MSC-MR               1:07.22    1:10.33        
 61 Carlucci, Brannan   16 COND-MR              1:07.38    1:12.87        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:10.21   7/31/2004 Caitlin A Napoli, TS                       
0910Metro L.:   1:59.71   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR                         
                2:11.29  SCS
                2:13.29  SCSB
                2:16.99  ZONE
                2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               2:16.70    2:14.34 ZONE    20  
  2 Malyszka, Stephani  15 COND-MR              2:14.42    2:15.40 ZONE    17  
  3 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          2:15.94    2:15.45 ZONE    16  
  4 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            2:19.94    2:17.30 JO      15  
  5 Morris, Cara K      16 COND-MR              2:17.25    2:18.09 JO      14  
  6 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               2:17.49    2:18.65 JO      13  
  7 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          2:19.50    2:18.90 JO      12  
  8 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              2:18.78    2:19.25 JO      11  
  9 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              2:21.22    2:19.58 JO       9  
 10 Feminella, Meghan   15 WAC-MR               2:21.35    2:19.81 JO       7  
 11 Klein, Morganne C   17 MSC-MR               2:21.58    2:20.25 JO       6  
 12 Howe, Ritchey F     16 Agua Swim Team-MR    2:25.26    2:20.38 JO       5  
 13 Sansone, Lene       15 NY Sharks-MR         2:27.85    2:20.95 JO       4  
 14 Mesibov, Rachael    15 NY Sharks-MR         2:21.48    2:20.98 JO       3  
 15 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR            2:21.63    2:21.03 JO       2  
 16 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      2:26.23    2:21.18 JO       1  
 17 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  2:22.83    2:21.31 JO     
 18 Lauer, Valerie      15 NY Sharks-MR         2:28.96    2:22.18 JO     
 19 Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    2:22.73    2:22.83 JO     
 20 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              2:24.58    2:22.89 JO     
 21 Nunez, Ana          16 Agua Swim Team-MR    2:21.55    2:22.91 JO     
 22 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    2:20.85    2:22.92 JO     
 23 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR              2:23.20    2:23.16 JO     
 24 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            2:26.85    2:23.29 JO     
 25 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    2:18.51    2:23.32 JO     
 26 Goodwin, Lindsey A  16 BASC-MR              2:22.24    2:23.67 JO     
 27 Maruo, Haruka       16 COND-MR              2:24.98    2:23.74 JO     
 28 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              2:20.12    2:23.79 JO     
 29 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              2:27.87    2:23.97 JO     
 30 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              2:21.67    2:24.00 JO     
 31 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR               2:24.79    2:24.06 JO     
 32 McElwain, Maggie    15 NY Sharks-MR         2:29.30    2:24.18 JO     
 33 Connor, Megan M     16 HAA-MR               2:26.59    2:24.29 JO     
 34 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR               2:24.16    2:24.52 JO     
 35 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR         2:21.33    2:24.68 JO     
 36 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               2:25.58    2:25.51 JO     
 37 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR         2:23.22    2:26.17 JO     
 38 Wegescheide, Blair  16 Big Blue-MR          2:27.77    2:26.26 JO     
 39 McGurk, Emily M     15 Marlins-MR           2:22.94    2:26.40 JO     
 40 Wyatt, Allison B    18 NBS-MR               2:29.01    2:26.61 JO     
 41 Rush, Meaghan C     15 LIAC-MR              2:28.54    2:26.85 JO     
 42 Munz, Brenna A      18 MSC-MR               2:18.58    2:26.86 JO     
 43 Russo, Caroline     15 NY Sharks-MR         2:25.86    2:26.87 JO     
 44 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         2:25.33    2:27.07 JO     
 44 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR              2:29.87    2:27.07 JO     
 46 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               2:21.98    2:27.57 JO     
 47 Aliprantis, Alexa   16 LIAC-MR              2:26.96    2:27.92 JO     
 48 Quinn, Shannon C    16 Express Swimming-MR  2:27.25    2:28.10 JO     
 49 Attner, Lauren T    15 Tmsuffolk-MR         2:26.07    2:29.57 JO     
 50 Sanders, Kyle M     16 LIAC-MR              2:26.75    2:29.64 JO     
 51 Ball, Madison A     16 MSC-MR               2:29.63    2:31.24        
 52 McDonough, Colleen  15 WAC-MR               2:24.11    2:31.49        
 53 Geissler, Kim       17 WAC-MR               2:28.27    2:31.53        
 54 Jacob, Kaitlin      15 NY Sharks-MR         2:26.08    2:31.63        
 55 Pena, Jarleen B     15 Agua Swim Team-MR    2:25.27    2:32.44        
 56 Hoth, Brielle A     17 NY Sharks-MR         2:28.12    2:33.07        
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   4:28.16   7/15/1982 Lori Boehler, LISC                         
0910Metro L.:   4:10.21   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR                         
                4:34.89  SCS
                4:38.89  SCSB
                4:46.99  ZONE
                5:11.99  JO
 Meet Qualifying:  5:11.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooney, Alexandra   18 Aqua Gems-MR         5:13.71Y   4:41.66 ZONE    20  
  2 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               5:26.14Y   4:44.18 ZONE    17  
  3 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            5:15.51Y   4:44.86 ZONE    16  
  4 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          4:55.98    4:48.57 JO      15  
  5 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          4:49.57    4:51.63 JO      14  
  6 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              4:57.21    4:52.57 JO      12.5
  6 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              4:50.53    4:52.57 JO      12.5
  8 Mesibov, Rachael    15 NY Sharks-MR         5:01.55    4:53.64 JO      11  
  9 Lauer, Valerie      15 NY Sharks-MR         5:30.06Y   4:54.90 JO       9  
 10 Munz, Brenna A      18 MSC-MR               4:52.67    4:54.93 JO       7  
 11 Nunez, Ana          16 Agua Swim Team-MR    4:52.24    4:54.95 JO       6  
 12 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  4:51.81    4:55.96 JO       5  
 13 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               5:02.94    4:57.42 JO       4  
 14 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              5:00.64    4:58.51 JO       3  
 15 Lindahl, Stephanie  17 Express Swimming-MR  4:51.00    4:59.31 JO       2  
 16 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              5:09.53    4:59.37 JO       1  
 17 Feminella, Meghan   15 WAC-MR               4:59.38    4:59.98 JO     
 18 Morris, Cara K      16 COND-MR              5:02.47    5:00.09 JO     
 19 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR              4:59.25    5:00.14 JO     
 20 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR               5:01.07    5:00.28 JO     
 21 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    4:49.41    5:00.39 JO     
 22 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR         5:05.57    5:01.30 JO     
 23 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              4:59.81    5:01.35 JO     
 24 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            5:05.81    5:02.56 JO     
 25 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              5:05.86    5:02.67 JO     
 26 Quinn, Shannon C    16 Express Swimming-MR  5:05.39    5:02.99 JO     
 27 McElwain, Maggie    15 NY Sharks-MR         5:08.83    5:03.97 JO     
 28 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               5:01.07    5:05.78 JO     
 29 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         4:57.83    5:06.06 JO     
 30 Jacob, Kaitlin      15 NY Sharks-MR         5:06.01    5:10.46 JO     
 31 McDonough, Colleen  15 WAC-MR               5:05.52    5:12.21        
 32 Geissler, Kim       17 WAC-MR               5:10.08    5:12.23        
 33 Russo, Caroline     15 NY Sharks-MR         5:08.83    5:15.95        
 34 Hoth, Brielle A     17 NY Sharks-MR         5:11.25    5:21.20        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:07.07   7/15/1984 T. Zompoulos, BSC                          
0910Metro L.:   1:02.37   8/10/2009 Kim Holden at 2009 Speedo, BGNW-MR         
                1:09.19  SCS
                1:10.19  SCSB
                1:12.69  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Monica J   16 COND-MR              1:06.86    1:07.86 SCS     20  
  2 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          1:09.71    1:09.92 SCSB    17  
  3 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    1:11.44    1:11.07 ZONE    16  
  4 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               1:11.48    1:11.23 ZONE    15  
  5 Trager, Lena E      16 Bgnw Marlins-MR      1:16.15    1:12.28 ZONE    14  
  6 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              1:13.50    1:12.43 ZONE    13  
  7 Sanders, Kyle M     16 LIAC-MR              1:11.94    1:12.55 ZONE    12  
  8 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               1:14.38    1:12.92 JO      11  
  9 Brady, Megan        16 LBA-MR               1:13.25    1:13.88 JO       9  
 10 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              1:16.25    1:14.26 JO       7  
 11 Wegescheide, Blair  16 Big Blue-MR          1:13.32    1:14.30 JO       6  
 12 McCartney, Theresa  18 Big Blue-MR          1:17.70    1:14.52 JO       5  
 13 Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    1:14.34    1:14.65 JO       4  
 14 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            1:16.48    1:14.83 JO       3  
 15 Lauer, Valerie      15 NY Sharks-MR         1:18.14    1:15.12 JO       2  
 16 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR               1:14.41    1:15.35 JO       1  
 17 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      1:15.82    1:15.86 JO     
 18 Feminella, Meghan   15 WAC-MR               1:17.77    1:16.31 JO     
 19 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              1:16.95    1:16.35 JO     
 20 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               1:16.98    1:17.06 JO     
 21 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    1:16.98    1:17.12 JO     
 21 Howe, Ritchey F     16 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:17.12 JO     
 23 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR            1:18.17    1:17.14 JO     
 24 Jacob, Kaitlin      15 NY Sharks-MR         1:14.84    1:17.17 JO     
 25 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            1:19.54    1:17.23 JO     
 26 Jacobsen, Ginger M  17 Express Swimming-MR  1:17.71    1:17.24 JO     
 27 Morris, Cara K      16 COND-MR              1:05.85Y   1:17.68 JO     
 28 Baudinet, Anne T    17 Bgnw Marlins-MR      1:17.96    1:17.90 JO     
 29 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              1:17.51    1:18.00 JO     
 30 Webber, Claire      16 NY Sharks-MR         1:15.78    1:18.09 JO     
 31 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               1:17.76    1:18.79 JO     
 32 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               1:16.93    1:18.94 JO     
 33 Hodder, Chandler    15 CFJV-MR              1:18.60    1:18.97 JO     
 34 Aliprantis, Alexa   16 LIAC-MR              1:15.85    1:18.98 JO     
 35 Munz, Brenna A      18 MSC-MR               1:16.91    1:19.16 JO     
 36 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR               1:19.42    1:19.71 JO     
 37 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR         1:18.57    1:20.07        
 38 Pereira, Ellyshia   17 LIAC-MR              1:14.91    1:20.11        
 39 Russo, Caroline     15 NY Sharks-MR         1:19.89    1:20.24        
 40 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR    1:19.52    1:20.88        
 41 Attner, Lauren T    15 Tmsuffolk-MR         1:19.89    1:21.72        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:26.26   7/31/2005 Lauren N Parisi, TMSUFFOLK                 
0910Metro L.:   2:12.68   3/28/2006 JULIA E. SMIT at 2006 Nat, TVSC-MR         
                2:28.29  SCS
                2:32.29  SCSB
                2:35.49  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          2:29.00    2:29.16 SCSB    20  
  2 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               2:30.66    2:30.58 SCSB    17  
  3 Chung, Katie J      15 COND-MR              2:28.92    2:31.50 SCSB    16  
  4 Malyszka, Stephani  15 COND-MR              2:33.33    2:31.63 SCSB    15  
  5 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    2:32.03    2:33.66 ZONE    14  
  6 Aiello, Jennifer M  17 MSC-MR               2:34.67    2:33.78 ZONE    13  
  7 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              2:36.03    2:33.87 ZONE    12  
  8 Wong, Kristey       16 Badger-MR            2:37.38    2:37.01 JO      11  
  9 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            2:43.53    2:37.45 JO       9  
 10 Wegescheide, Blair  16 Big Blue-MR          2:41.92    2:37.73 JO       7  
 11 Kunow, Ashley M     16 SSL-MR               2:39.58    2:38.05 JO       6  
 12 Munz, Brenna A      18 MSC-MR               2:37.30    2:38.16 JO       5  
 13 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              2:41.27    2:38.26 JO       4  
 14 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              2:39.84    2:38.40 JO       3  
 15 Brady, Megan        16 LBA-MR               2:37.06    2:38.41 JO       2  
 16 McCartney, Theresa  18 Big Blue-MR          2:19.35Y   2:40.29 JO       1  
 17 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR               2:41.56    2:40.45 JO     
 18 Sanders, Kyle M     16 LIAC-MR              2:35.15    2:40.61 JO     
 19 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      2:39.02    2:40.74 JO     
 20 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               2:42.76    2:40.98 JO     
 21 Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    2:40.10    2:41.22 JO     
 22 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    2:44.53    2:42.93 JO     
 23 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              2:45.51    2:43.06 JO     
 24 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR            2:46.85    2:43.08 JO     
 25 Bouzarouata, Sarah  17 Twisters-MR          2:35.17    2:43.09 JO     
 26 Reilly, Samantha K  15 HYB-MR               2:42.84    2:43.86 JO     
 27 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               2:44.40    2:44.10 JO     
 28 Goodwin, Lindsey A  16 BASC-MR              2:43.18    2:44.61 JO     
 29 Morris, Cara K      16 COND-MR              2:47.89    2:44.70 JO     
 30 Baudinet, Anne T    17 Bgnw Marlins-MR      2:44.75    2:45.30 JO     
 31 Suen, Katherine O   15 Middies-MR           2:46.18    2:45.52 JO     
 32 Cooney, Alexandra   18 Aqua Gems-MR         2:45.57    2:45.93 JO     
 33 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR         2:42.50    2:46.11 JO     
 34 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               2:47.02    2:46.31 JO     
 35 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR              2:49.53    2:46.34 JO     
 36 Ng, Lauren          16 FLY-MR               2:46.61    2:47.86 JO     
 37 McDonough, Colleen  15 WAC-MR               2:46.78    2:47.94 JO     
 38 White, Lindsay A    15 UA-A-MR              2:45.79    2:48.54 JO     
 39 Katz, Rebecca       15 Tmsuffolk-MR         2:49.54    2:48.77 JO     
 39 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR         2:46.99    2:48.77 JO     
 41 Aliprantis, Alexa   16 LIAC-MR              2:46.80    2:49.87 JO     
 42 Attner, Lauren T    15 Tmsuffolk-MR         2:46.98    2:50.45        
 -- Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    2:40.68         DQ        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:17.20   7/28/2006 Kate C Larkin, TMSUFFOLK                   
0910Metro L.:   1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR    
                1:18.69  SCS
                1:19.69  SCSB
                1:22.59  ZONE
                1:29.99  JO
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    15 UNMSC-MR             1:22.21    1:20.36 ZONE    20  
  2 Fulenwider, Meliss  15 Empire-MR            1:14.66    1:20.41 ZONE    17  
  3 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    1:19.90    1:20.49 ZONE    16  
  4 Webber, Claire      16 NY Sharks-MR         1:22.68    1:20.67 ZONE    15  
  5 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               1:21.26    1:21.87 ZONE    14  
  6 Barry, Amanda E     15 Tmsuffolk-MR         1:21.44    1:21.88 ZONE    13  
  7 Trager, Lena E      16 Bgnw Marlins-MR      1:25.65    1:21.97 ZONE    12  
  8 Klein, Morganne C   17 MSC-MR               1:18.21    1:23.83 JO      11  
  9 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              1:25.65    1:24.50 JO       9  
 10 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    1:25.67    1:24.61 JO       7  
 11 Li, Diane G         15 LIAC-MR              1:23.96    1:24.68 JO       6  
 12 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR               1:24.99    1:24.95 JO       5  
 13 Vacchiano, Callie   16 Tmsuffolk-MR         1:22.98    1:25.16 JO       4  
 14 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      1:23.44    1:25.40 JO       3  
 15 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              1:25.82    1:25.57 JO       2  
 16 Maruo, Haruka       16 COND-MR              1:22.93    1:25.92 JO       1  
 17 Reilly, Samantha K  15 HYB-MR               1:27.18    1:26.04 JO     
 18 Doherty, Bridget C  15 Bgnw Marlins-MR      1:24.83    1:26.12 JO     
 19 Wyatt, Allison B    18 NBS-MR               1:26.48    1:26.50 JO     
 20 Swartwout, Christi  16 Tmsuffolk-MR         1:25.16    1:26.77 JO     
 21 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    1:28.07    1:26.79 JO     
 22 Lindenberg, Olivia  15 Bgnw Marlins-MR      1:26.74    1:26.99 JO     
 23 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               1:28.75    1:27.27 JO     
 24 Wagner, Savannah C  16 COND-MR              1:27.70    1:27.81 JO     
 25 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR    1:25.39    1:27.88 JO     
 26 DeSimone, Jackie M  15 COND-MR              1:14.78Y   1:27.95 JO     
 27 Rebholz, Pamela K   17 HYB-MR               1:24.06    1:28.52 JO     
 28 Suen, Katherine O   15 Middies-MR           1:27.45    1:29.02 JO     
 29 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR              1:27.88    1:29.58 JO     
 30 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              1:29.19    1:30.14        
 31 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR            1:29.45    1:30.63        
 32 Chai, Lydia         15 GATE-MR                   NT    1:30.88        
 33 Flynn, Imani        16 Tmsuffolk-MR         1:29.67    1:31.32        
 34 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    1:29.09    1:34.49        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:48.27   7/29/2006 Kate C Larkin, TMSUFFOLK                   
0910Metro L.:   2:32.11   1/15/2010 Annie Zhu @ Cerave, AGUA-MR                
                2:48.99  SCS
                2:50.99  SCSB
                2:56.29  ZONE
                3:14.99  JO
 Meet Qualifying:  3:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Webber, Claire      16 NY Sharks-MR         2:55.48    2:52.41 ZONE    20  
  2 Klein, Morganne C   17 MSC-MR               2:48.95    2:52.95 ZONE    17  
  3 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    2:54.54    2:53.44 ZONE    16  
  4 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               2:57.24    2:57.40 JO      15  
  5 Brady, Megan        16 LBA-MR               3:00.44    2:58.36 JO      14  
  6 Trager, Lena E      16 Bgnw Marlins-MR      3:05.11    2:59.02 JO      13  
  7 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    3:03.23    3:00.57 JO      12  
  8 Li, Diane G         15 LIAC-MR              2:57.84    3:00.94 JO      11  
  9 Maruo, Haruka       16 COND-MR              2:58.18    3:02.38 JO       9  
 10 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              3:03.96    3:02.61 JO       7  
 11 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              3:02.63    3:02.82 JO       6  
 12 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  3:00.04    3:03.58 JO       5  
 13 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    3:03.06    3:04.46 JO       4  
 14 Wagner, Savannah C  16 COND-MR              3:14.95    3:06.36 JO       3  
 15 Vacchiano, Callie   16 Tmsuffolk-MR         2:58.56    3:06.87 JO       2  
 16 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          3:08.00    3:06.89 JO       1  
 17 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    3:08.82    3:07.18 JO     
 18 Lynch, Amanda B     17 SSL-MR               3:10.42    3:07.19 JO     
 19 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      3:01.71    3:07.42 JO     
 20 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR               3:07.64    3:07.70 JO     
 21 Sansone, Lene       15 NY Sharks-MR         3:14.80    3:08.83 JO     
 22 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               3:07.60    3:08.87 JO     
 23 Aliprantis, Alexa   16 LIAC-MR              3:05.56    3:09.55 JO     
 24 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              3:08.69    3:09.61 JO     
 25 Hickey, Chrisanna   18 Big Blue-MR          2:59.19    3:09.88 JO     
 26 DeSimone, Jackie M  15 COND-MR              2:40.37Y   3:11.78 JO     
 27 Ball, Madison A     16 MSC-MR               3:14.01    3:13.64 JO     
 28 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         2:40.75Y   3:14.34 JO     
 29 Morris, Cara K      16 COND-MR              3:10.73    3:15.13        
 30 Wyatt, Allison B    18 NBS-MR               2:34.29Y   3:16.10        
 31 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR         3:13.31    3:19.70        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   1:04.37   7/25/2008 Ali C Polhill, BGNW Marlins                
0910Metro L.:   1:01.36   8/10/2009 Kim Holden at 2009 Speedo, BGNW-MR         
                1:07.79  SCS
                1:08.79  SCSB
                1:09.89  ZONE
                1:18.99  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          1:08.28    1:07.76 SCS     20  
  2 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          1:09.02    1:08.13 SCSB    17  
  3 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR              1:09.22    1:09.41 ZONE    16  
  4 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         1:09.72    1:09.49 ZONE    15  
  5 Morris, Cara K      16 COND-MR              1:09.97    1:09.90 JO      14  
  6 Kallansrude, Kimbe  16 Express Swimming-MR  1:09.22    1:10.20 JO      13  
  7 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               1:13.18    1:10.69 JO      12  
  8 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    1:12.68    1:10.71 JO      11  
  9 Howe, Ritchey F     16 Agua Swim Team-MR    1:13.54    1:11.27 JO       9  
 10 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    1:11.53    1:11.82 JO       7  
 11 Doherty, Bridget C  15 Bgnw Marlins-MR      1:11.33    1:11.88 JO       6  
 12 Aiello, Jennifer M  17 MSC-MR               1:10.55    1:12.15 JO       5  
 13 Feminella, Meghan   15 WAC-MR               1:13.20    1:12.19 JO       4  
 14 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              1:14.28    1:12.90 JO       3  
 15 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  1:14.47    1:13.07 JO       2  
 16 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      1:14.61    1:13.36 JO       1  
 17 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR              1:14.32    1:13.52 JO     
 17 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               1:14.92    1:13.52 JO     
 19 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            1:15.15    1:13.53 JO     
 20 McCartney, Theresa  18 Big Blue-MR          1:16.21    1:13.54 JO     
 21 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    1:12.96    1:13.63 JO     
 21 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               1:14.26    1:13.63 JO     
 23 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              1:15.12    1:13.67 JO     
 24 Yanar, Melanie      15 Express Swimming-MR  1:14.24    1:13.78 JO     
 25 Young, Kayla M      16 Express Swimming-MR  1:12.26    1:14.22 JO     
 26 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              1:16.08    1:14.32 JO     
 27 deFreitas, Sophie   15 WAC-MR               1:16.48    1:14.46 JO     
 28 Flynn, Imani        16 Tmsuffolk-MR         1:16.04    1:14.70 JO     
 29 Vacchiano, Callie   16 Tmsuffolk-MR         1:16.61    1:15.13 JO     
 30 Klein, Morganne C   17 MSC-MR               1:15.40    1:15.50 JO     
 31 Barry, Amanda E     15 Tmsuffolk-MR         1:13.44    1:15.57 JO     
 32 Kunow, Ashley M     16 SSL-MR               1:17.32    1:15.67 JO     
 33 Stein, Jamie Ann    17 SSL-MR               1:18.52    1:15.81 JO     
 34 Webber, Claire      16 NY Sharks-MR         1:18.10    1:15.84 JO     
 35 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              1:17.01    1:15.96 JO     
 36 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            1:18.10    1:16.34 JO     
 37 Pavek, Marielle E   15 Sachem-MR            1:14.20    1:16.37 JO     
 38 Buyes, Katherine N  17 Big Blue-MR          1:18.53    1:16.78 JO     
 39 McGurk, Emily M     15 Marlins-MR           1:15.61    1:17.32 JO     
 40 Lindenberg, Olivia  15 Bgnw Marlins-MR      1:17.48    1:17.95 JO     
 41 Jacob, Kaitlin      15 NY Sharks-MR         1:18.73    1:18.22 JO     
 42 Ball, Madison A     16 MSC-MR               1:17.75    1:18.92 JO     
 43 Maruo, Haruka       16 COND-MR              1:05.10Y   1:18.97 JO     
 44 Richardson, Erika   17 COND-MR              1:03.81Y   1:20.32        
 -- Ogisu, Emilie       15 Agua Swim Team-MR    1:12.78         DQ        
 -- Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    1:13.73        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   2:22.14   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                         
0910Metro L.:   2:14.24   7/15/1998 K.Sendrowski, LIAC-MR                      
                2:27.89  SCS
                2:29.89  SCSB
                2:31.59  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chudy, Charlotte L  15 Agua Swim Team-MR    2:34.03    2:32.00 JO      20  
  2 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR              2:33.93    2:32.20 JO      17  
  3 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          2:37.03    2:32.88 JO      16  
  4 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               2:42.32    2:35.55 JO      15  
  5 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         2:40.84    2:40.11 JO      14  
  6 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              2:48.77    2:42.57 JO      13  
  7 Gibbons, Nicolette  15 LIAC-MR              2:44.84    2:44.71 JO      12  
  8 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            2:46.68    2:46.09 JO      11  
  9 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              2:42.92    2:47.95 JO       9  
 10 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              2:21.93Y   2:49.46 JO       7  
 11 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  2:46.68    2:49.86 JO       6  
 12 Bader, Jordan D     18 LIAC-MR              2:48.48    2:51.89          5  
 13 Hodges, Taylor M    15 COND-MR              2:29.52Y   2:55.74          4  
 -- Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    2:48.86        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:25.49   7/28/2006 Kerry R Gruendel, Badger                   
0910Metro L.:   2:14.97    8/1/2006 JULIA E. SMIT at 2006 ConocoPh, TVSC-MR    
                2:28.89  SCS
                2:30.89  SCSB
                2:35.89  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M    15 CSC-MR               2:31.16    2:30.30 SCSB    20  
  2 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          2:34.52    2:30.98 ZONE    17  
  3 Malyszka, Stephani  15 COND-MR              2:34.82    2:34.46 ZONE    16  
  4 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    2:33.54    2:34.93 ZONE    15  
  5 Dieterich, Sara D   15 CSC-MR               2:41.83    2:35.07 ZONE    14  
  6 Chudy, Charlotte L  15 Agua Swim Team-MR    2:37.62    2:35.45 ZONE    13  
  7 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          2:36.20    2:35.74 ZONE    12  
  8 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            2:38.70    2:36.36 JO      11  
  9 Kunow, Ashley M     16 SSL-MR               2:43.16    2:37.30 JO       9  
 10 Trager, Lena E      16 Bgnw Marlins-MR      2:44.11    2:37.55 JO       7  
 11 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  2:38.08    2:38.53 JO       6  
 12 Rota, Alexandra P   16 Bgnw Marlins-MR      2:39.54    2:39.09 JO       5  
 13 Klein, Morganne C   17 MSC-MR               2:41.27    2:39.35 JO       4  
 14 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR              2:43.06    2:40.45 JO       3  
 15 Hartigan, Colleen   15 SSL-MR               2:42.94    2:41.10 JO       2  
 16 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              2:38.45    2:41.24 JO       1  
 17 Aiello, Jennifer M  17 MSC-MR               2:37.52    2:41.27 JO     
 18 Howe, Ritchey F     16 Agua Swim Team-MR    2:42.66    2:41.31 JO     
 19 Munz, Brenna A      18 MSC-MR               2:42.83    2:41.55 JO     
 20 Morris, Cara K      16 COND-MR              2:42.93    2:41.79 JO     
 21 Kuo, Jacqueline     15 Agua Swim Team-MR    2:40.93    2:41.91 JO     
 22 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              2:40.11    2:42.09 JO     
 23 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              2:42.71    2:42.32 JO     
 24 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    2:40.10    2:42.45 JO     
 25 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              2:46.30    2:42.67 JO     
 26 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              2:43.60    2:42.72 JO     
 27 Katchis, Alexandra  16 Empire-MR            2:45.80    2:42.74 JO     
 28 Wong, Kristey       16 Badger-MR            2:45.66    2:42.78 JO     
 29 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR               2:45.88    2:42.92 JO     
 30 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    2:42.48    2:43.75 JO     
 31 Maruo, Haruka       16 COND-MR              2:44.51    2:43.84 JO     
 32 Suen, Katherine O   15 Middies-MR           2:45.63    2:44.42 JO     
 33 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              2:48.50    2:44.99 JO     
 34 Cooney, Alexandra   18 Aqua Gems-MR         2:49.39    2:45.01 JO     
 35 Vacchiano, Callie   16 Tmsuffolk-MR         2:44.12    2:45.97 JO     
 36 DeSimone, Jackie M  15 COND-MR              2:49.87    2:46.06 JO     
 37 Nunez, Ana          16 Agua Swim Team-MR    2:46.64    2:46.35 JO     
 38 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    2:36.09    2:46.37 JO     
 39 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         2:44.92    2:46.52 JO     
 40 Sanders, Kyle M     16 LIAC-MR              2:45.69    2:46.79 JO     
 41 Aliprantis, Alexa   16 LIAC-MR              2:45.41    2:46.97 JO     
 42 Reilly, Samantha K  15 HYB-MR               2:48.44    2:47.80 JO     
 43 Goodwin, Lindsey A  16 BASC-MR              2:44.86    2:47.99 JO     
 44 Russo, Caroline     15 NY Sharks-MR         2:46.94    2:48.42 JO     
 45 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR         2:43.43    2:48.58 JO     
 46 Bader, Jordan D     18 LIAC-MR              2:48.89    2:49.10 JO     
 47 Ball, Madison A     16 MSC-MR               2:49.40    2:49.80 JO     
 48 Levine, Kelly T     16 MSC-MR               2:45.85    2:49.90 JO     
 49 Cassano, Maddy R    16 MSC-MR               2:38.72    2:50.25        
 50 Scharf, Samantha P  15 Tmsuffolk-MR         2:46.45    2:52.04        
 51 Attner, Lauren T    15 Tmsuffolk-MR         2:49.69    2:52.20        
 52 McDonough, Colleen  15 WAC-MR               2:49.77    2:52.61        
 53 Pena, Jarleen B     15 Agua Swim Team-MR    2:47.91    2:52.80        
 54 White, Lindsay A    15 UA-A-MR              2:47.40    2:53.66        
 
Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   5:10.95   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC                      
0910Metro L.:   4:44.79    8/3/2005 JULIA E. SMIT at 2005 ConocoPh, TVSC-MR    
                5:14.89  SCS
                5:18.89  SCSB
                5:30.49  ZONE
                5:55.09  JO
 Meet Qualifying:  5:55.09
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Karina A      17 Agua Swim Team-MR    5:30.69    5:25.08 ZONE    20  
  2 Winkler, Erika L    16 LIAC-MR              5:37.72    5:32.26 JO      17  
  3 Kwok, Joyce B       16 Twisters-MR          5:23.58    5:33.57 JO      16  
  4 Haruki, Yuria       16 Twisters-MR          5:36.40    5:34.04 JO      15  
  5 Toal, Shannon V     16 Empire-MR            4:51.01Y   5:35.26 JO      14  
  6 Reynoso, Jessica M  15 Agua Swim Team-MR    5:34.18    5:35.42 JO      13  
  7 Eastman, Lizard M   15 LIAC-MR              5:44.75    5:39.65 JO      12  
  8 Senken, Natasha L   16 LIAC-MR              5:46.35    5:39.97 JO      11  
  9 Smith, Caryn A      16 LIAC-MR              5:47.48    5:43.92 JO       9  
 10 Walsh, Georgina     15 NYCC-MR              5:47.16    5:44.09 JO       7  
 11 Wilkins, Natalia M  16 Express Swimming-MR  5:37.92    5:46.20 JO       6  
 12 Munz, Brenna A      18 MSC-MR               5:47.31    5:46.79 JO       5  
 13 Chang, Elizabeth    16 LIAC-MR              5:40.46    5:47.55 JO       4  
 14 Manning, Colleen P  17 Tmsuffolk-MR         4:59.37Y   5:50.40 JO       3  
 15 Rodriguez, Keannie  15 Agua Swim Team-MR    5:48.21    5:50.88 JO       2  
 16 Moody, Bridget M    15 LIAC-MR              5:49.23    5:53.59 JO       1  
 17 Martinez, Adrianna  16 Agua Swim Team-MR    5:45.32    5:54.99 JO     
 18 Hutzelmann, Amanda  15 Aqua Gems-MR         5:39.90    5:57.76        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:55.53   7/31/2005 TEAM SUFFOLK                               
                         L PARISI, C NAPOLI, K DEGRAZIA, J ZALTSMAN        
0910Metro L.:   1:50.03    8/9/2005 Long Island Aquatic Club                   
                         K.Masterson,N.Festa,K.Kempton,L.Goldson           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:59.96    2:00.27         40  
     1) Howe, Ritchey F 16              2) Chan, Shirley 15               
     3) Rodriguez, Keannie M 15         4) Reynoso, Jessica M 15          
  2 Condors-MR  'A'                             2:00.91    2:02.08         34  
     1) Hodges, Taylor M 15             2) Maruo, Haruka 16               
     3) Malyszka, Stephanie M 15        4) Morris, Cara K 16              
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:00.13    2:03.43         32  
     1) Moody, Bridget M 15             2) Gibbons, Nicolette L 15        
     3) Winkler, Erika L 16             4) Smith, Caryn A 16              
  4 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:00.32    2:03.62         30  
     1) Mesibov, Rachael 15             2) Russo, Caroline 15             
     3) Webber, Claire 16               4) Lauer, Valerie 15              
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:03.24    2:04.83         28  
     1) Martinez, Adrianna 16           2) Chudy, Charlotte L 15          
     3) Pena, Jarleen B 15              4) Hain, Karina A 17              
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:03.46    2:06.11         26  
     1) Senken, Natasha L 16            2) Sanders, Kyle M 16             
     3) Aliprantis, Alexa N 16          4) Chang, Elizabeth 16            
  7 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:01.31    2:06.28         24  
     1) Carlino, Emelia A 17            2) Cassano, Maddy R 16            
     3) Aiello, Jennifer M 17           4) Klein, Morganne C 17           
  8 Condors-MR  'B'                             2:10.88    2:09.56         22  
     1) DeSimone, Jackie M 15           2) Wagner, Savannah C 16          
     3) DeSimone, Julie N 15            4) Chung, Katie J 15              
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:10.63   7/30/2005 TEAM SUFFOLK                               
                         L PARISI, C NAPOLI, K DEGRAZIA, J ZALTSMAN        
0910Metro L.:   3:58.16    4/1/2003 BadgerSwim Club                            
                         R. GROVE, B. O'CONNOR, P. DUGUET, K. KELLY        
                4:15.39  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:19.64    4:17.12         40  
     1) Howe, Ritchey F 16              2) Rodriguez, Keannie M 15        
     3) Reynoso, Jessica M 15           4) Hain, Karina A 17              
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:15.98    4:22.66         34  
     1) Sanders, Kyle M 16              2) Moody, Bridget M 15            
     3) Winkler, Erika L 16             4) Smith, Caryn A 16              
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:24.50    4:23.64         32  
     1) Mesibov, Rachael 15             2) Lauer, Valerie 15              
     3) Russo, Caroline 15              4) Webber, Claire 16              
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:25.73    4:28.89         30  
     1) Gibbons, Nicolette L 15         2) Chang, Elizabeth 16            
     3) Senken, Natasha L 16            4) Rush, Meaghan C 15             
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            4:38.58    4:36.48         28  
     1) Sansone, Lene 15                2) McElwain, Maggie 15            
     3) Jacob, Kaitlin 15               4) Hoth, Brielle A 17             
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:18.12    4:37.12         26  
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            4:33.39   x4:45.28        
     1) Eastman, Lizard M 15            2) Aliprantis, Alexa N 16         
     3) Pereira, Ellyshia C 17          4) Li, Diane G 15                 
 
Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:07.52        1984 Tsunami                                    
0910Metro L.:   2:00.95   8/12/2003 Long Island Aquatic Club                   
                         D.Skelos,K.Kempton,K.Masterson,L.Goldson          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:15.00    2:15.17         40  
     1) Hain, Karina A 17               2) Reynoso, Jessica M 15          
     3) Martinez, Adrianna 16           4) Howe, Ritchey F 16             
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:23.01    2:15.18         34  
     1) Jacob, Kaitlin 15               2) Webber, Claire 16              
     3) Lauer, Valerie 15               4) Mesibov, Rachael 15            
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:20.24    2:16.37         32  
     1) Winkler, Erika L 16             2) Senken, Natasha L 16           
     3) Eastman, Lizard M 15            4) Smith, Caryn A 16              
  4 Condors-MR  'A'                             2:23.22    2:18.44         30  
     1) Hodges, Taylor M 15             2) Maruo, Haruka 16               
     3) Morris, Cara K 16               4) DeSimone, Julie N 15           
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:20.25    2:21.39         28  
     1) Rush, Meaghan C 15              2) Li, Diane G 15                 
     3) Gibbons, Nicolette L 15         4) Moody, Bridget M 15            
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:20.98    2:21.53         26  
     1) Aiello, Jennifer M 17           2) Klein, Morganne C 17           
     3) Ball, Madison A 16              4) Munz, Brenna A 18              
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        2:28.90    2:22.93         24  
     1) Swartwout, Christine 16         2) Vacchiano, Callie E 16         
     3) Barry, Amanda E 15              4) Manning, Colleen P 17          
  8 Condors-MR  'B'                             2:28.00    2:27.95         22  
     1) Wagner, Savannah C 16           2) Carlucci, Brannan A 16         
     3) Richardson, Erika S 17          4) DeSimone, Jackie M 15          
  9 Long Island Express-MR  'A'                 2:15.00    2:29.68         18  
     1) Lindahl, Stephanie 17           2) Wilkins, Natalia M 16          
     3) Kallansrude, Kimberly L 16      4) Young, Kayla M 16              
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                   NT         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:20.26        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:44.14   7/27/2008 New York Sharks Aquatics                   
                         S ARNOTT, S COYLE, D Butler, K ARNOTT             
0910Metro L.:   4:21.90    8/5/2003 BadgerSwim Club                            
                         R. GROVE, M. KIERNAN, B. O'CONNOR, K. KELLY       
                4:47.99  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:45.54    4:48.42         40  
     1) Hain, Karina A 17               2) Reynoso, Jessica M 15          
     3) Chudy, Charlotte L 15           4) Howe, Ritchey F 16             
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:43.01    4:52.78         34  
     1) Sanders, Kyle M 16              2) Senken, Natasha L 16           
     3) Eastman, Lizard M 15            4) Winkler, Erika L 16            
  3 Condors-MR  'A'                             4:55.85    4:52.79         32  
     1) Chung, Katie J 15               2) Maruo, Haruka 16               
     3) Morris, Cara K 16               4) Malyszka, Stephanie M 15       
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:58.57    5:04.27         30  
     1) Smith, Caryn A 16               2) Li, Diane G 15                 
     3) Gibbons, Nicolette L 15         4) Moody, Bridget M 15            
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      5:00.02    5:12.69         28  
     1) Kuo, Jacqueline 15              2) Martinez, Adrianna 16          
     3) Pena, Jarleen B 15              4) Rodriguez, Keannie M 15        
 
Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.49  SCS
                28.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McKenzie, Loren A   14 Express Swimming-MR       NT      29.08        
  2 Maloney, Wynn M     10 Agua Swim Team-MR         NT      34.85        
  3 Levin, Emma         10 LBA-MR                    NT      35.68        
 
Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.49  SCS
                28.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lai, Stephanie R    10 HS-MR                  35.27      33.20        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:01.39  SCS
              1:02.39  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlino, Emelia A   17 MSC-MR                    NT    1:07.35        
  2 Ball, Madison A     16 MSC-MR                    NT    1:09.31        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:01.39  SCS
              1:02.39  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parry, Nicole F     11 Westchester AC-MR         NT    1:06.15        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:11.29  SCS
              2:13.29  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halper, Sophie R    12 Agua Swim Team-MR         NT    2:25.43        
 
Girls 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Colleen M    12 COND-MR                   NT      36.82        
 
Girls 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paholak, Milah V    12 Agua Swim Team-MR         NT      41.79        
 
Girls 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         10 Boys Club-MR              NT      41.63        
  2 Chase, Samantha     10 LBA-MR                    NT      44.63        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.69  SCS
              1:19.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R   14 COND-MR              1:16.20    1:14.86 SCS    
  2 Lawson, Taylor S    13 COND-MR              1:24.30    1:24.18        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.69  SCS
              1:19.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parbst, Hannah C    12 North Shore-MR            NT    1:25.08        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.69  SCS
              1:19.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie     11 LBA-MR                    NT    1:25.91        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.69  SCS
              1:19.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Savannah C  16 COND-MR                   NT    1:28.17        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:48.99  SCS
              2:50.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGovern, Meaghan   13 COND-MR                   NT    3:00.62        
  2 Decrem, Danielle H  16 UNCON-MR                  NT    3:10.99        
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Globus, Adi L       12 COND-MR                   NT      33.03        
  2 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR         NT      36.28        
  3 Harrington, Brooke  10 LBA-MR                    NT      38.74        
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Irene J       11 LIAC-MR                   NT      33.40        
  2 Safovich, Polina F  12 Agua Swim Team-MR         NT      34.24        
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR         NT      32.63        
 
Girls 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:07.79  SCS
              1:08.79  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan  12 LBA-MR                    NT    1:15.10        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:27.89  SCS
              2:29.89  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan  12 LBA-MR                    NT    2:44.38        
 
Girls 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:28.89  SCS
              2:30.89  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  11 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.47        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   30.51    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                    
0910Metro L.:   29.81   6/26/2005 PATRICK YANG at 2005 MR Condor, LIAC-MR      
                33.89  ZONE
                37.99  JO
 Meet Qualifying:  37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR      32.57      32.35 ZONE    20  
  2 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR      32.68      32.87 ZONE    17  
  3 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR      33.00      33.08 ZONE    16  
  4 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR                 32.96      33.22 ZONE    15  
  5 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR                33.65      33.42 ZONE    14  
  6 Gu, Kevin           10 SSL-MR                 30.15Y     33.67 ZONE    13  
  7 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR      34.53      33.71 ZONE    12  
  8 Huner, Alec E       10 TVSC-MR                33.58      33.83 ZONE    11  
  9 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR                34.55      33.85 ZONE     9  
 10 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR           34.27      33.92 JO       7  
 11 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                33.41      34.05 JO       6  
 12 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR           34.24      34.07 JO       5  
 13 Lee, Andy            9 Twisters-MR            33.45      34.10 JO       4  
 14 Tatynskiy, Shawn    10 BASC-MR                35.10      34.12 JO       3  
 15 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR           34.72      34.14 JO       2  
 16 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR           35.72      34.26 JO       1  
 17 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR           36.71      34.28 JO     
 18 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR                34.79      34.76 JO     
 19 Virga, Jonathan A   10 IA-MR                  34.91      34.80 JO     
 20 Phang, Yik Fung     10 Boys Club-MR           35.99      35.05 JO     
 21 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR           35.02      35.07 JO     
 22 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR                35.85      35.15 JO     
 23 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR           34.63      35.21 JO     
 24 Afif, John          10 BASC-MR                36.08      35.30 JO     
 25 Lin, Howard H        9 NYCC-MR                35.47      35.35 JO     
 26 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR                35.67      35.40 JO     
 27 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR                34.79      35.41 JO     
 28 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR                35.20      35.44 JO     
 29 Santos, Douglas J   10 FLY-MR                 35.96      35.48 JO     
 30 Towers, Connor D     9 LIAC-MR                35.49      35.51 JO     
 31 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR                35.44      35.52 JO     
 32 Zhang, Benjamin G   10 Boys Club-MR           35.99      35.59 JO     
 33 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR                 35.18      35.78 JO     
 34 Nicholas, Chauncey  10 Devil Fish-MR          37.04      35.86 JO     
 35 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR                 36.37      36.12 JO     
 35 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR      36.71      36.12 JO     
 37 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR                37.37      36.17 JO     
 38 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR         37.04      36.18 JO     
 39 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR         35.43      36.22 JO     
 40 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR                35.68      36.29 JO     
 41 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR                35.47      36.37 JO     
 42 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR    35.08      36.45 JO     
 43 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR                36.74      36.52 JO     
 44 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR                37.61      36.57 JO     
 45 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR                37.34      36.58 JO     
 46 Harrington, Dylan    9 LBA-MR                 36.91      36.82 JO     
 47 Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR                36.96      36.99 JO     
 48 Tsukikawa, Yugo      8 Westchester AC-MR      37.73      37.00 JO     
 49 Mukudai, Rui        10 Badger-MR              37.57      37.09 JO     
 50 Konopka, Robert P   10 Badger-MR              36.28      37.15 JO     
 51 Ferrara, Nico J     10 Empire-MR              36.45      37.44 JO     
 52 Hinckley, CJ        10 Agua Swim Team-MR      37.97      37.45 JO     
 53 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR           37.93      37.52 JO     
 54 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR      36.34      37.54 JO     
 55 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR              35.62      37.70 JO     
 56 Daly, Nik A          9 North Shore-MR         37.44      37.78 JO     
 57 Wilson, Daniel S     9 BBSC-MR                37.91      37.87 JO     
 58 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR      37.33      37.91 JO     
 59 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR                 36.00      37.93 JO     
 60 Ganguli, Nilesh      9 Express Swimming-MR    37.53      37.99 JO     
 61 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR      36.27      38.00        
 62 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR                36.12      38.02        
 63 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR                 37.74      38.11        
 64 Chang, Alan          9 Rivertown Rays-MR      37.41      38.14        
 65 Villani, David P    10 LIAC-MR                37.57      38.34        
 66 McBride, Lucas R    10 FLY-MR                 37.16      38.46        
 67 Chin, William T      9 NYCC-MR                36.79      38.47        
 68 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR              37.50      38.69        
 69 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR      37.34      38.83        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   1:06.63    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
0910Metro L.:   1:04.16   7/14/1986 D.VanTassell, WPSC-MR                      
                1:15.29  ZONE
                1:23.99  JO
 Meet Qualifying:  1:23.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR    1:09.34    1:10.84 ZONE    20  
  2 Glat, Brian S       10 Bgnw Marlins-MR      1:13.83    1:12.25 ZONE    17  
  3 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR               1:11.87    1:13.15 ZONE    16  
  4 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR         1:15.41    1:14.07 ZONE    15  
  5 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR              1:16.17    1:14.20 ZONE    14  
  6 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR         1:15.24    1:14.71 ZONE    13  
  7 Boyko, Jason A      10 MSC-MR               1:13.45    1:14.84 ZONE    12  
  8 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR         1:19.00    1:15.09 ZONE    11  
  9 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR              1:14.82    1:15.18 ZONE     9  
 10 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR         1:16.84    1:15.23 ZONE     6  
 10 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR    1:19.11    1:15.23 ZONE     6  
 10 Gu, Kevin           10 SSL-MR               1:17.79    1:15.23 ZONE     6  
 13 Lee, Andy            9 Twisters-MR          1:15.33    1:15.35 JO       4  
 14 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR         1:20.45    1:15.38 JO       3  
 15 Babyak, Andrew G    10 Empire-MR            1:16.03    1:15.77 JO       2  
 16 Barker, Evan W      10 Bgnw Marlins-MR      1:18.91    1:16.10 JO       1  
 17 Huner, Alec E       10 TVSC-MR              1:18.60    1:16.41 JO     
 18 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR    1:14.08    1:16.84 JO     
 19 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR    1:14.31    1:16.87 JO     
 20 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR              1:14.63    1:16.98 JO     
 21 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR               1:16.41    1:17.31 JO     
 23 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR  1:16.22    1:17.93 JO     
 24 Lin, Howard H        9 NYCC-MR              1:18.37    1:17.95 JO     
 25 Virga, Jonathan A   10 IA-MR                1:19.44    1:18.10 JO     
 26 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR              1:15.32    1:18.11 JO     
 27 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:22.26    1:18.20 JO     
 28 Ahearn, Declan B    10 Bgnw Marlins-MR      1:16.48    1:18.50 JO     
 29 Glat, Chandler R    10 Bgnw Marlins-MR      1:21.39    1:18.51 JO     
 30 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR              1:16.14    1:18.55 JO     
 31 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR    1:22.57    1:18.63 JO     
 32 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              1:13.82    1:18.75 JO     
 33 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR              1:18.27    1:18.82 JO     
 34 Zhang, Benjamin G   10 Boys Club-MR         1:19.99    1:18.87 JO     
 35 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR         1:18.08    1:19.04 JO     
 36 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR              1:15.58    1:19.08 JO     
 37 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              1:16.92    1:19.18 JO     
 38 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR              1:19.61    1:19.35 JO     
 39 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR              1:22.47    1:19.89 JO     
 40 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       1:19.05    1:20.29 JO     
 41 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR         1:21.88    1:20.55 JO     
 42 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR              1:11.03Y   1:20.77 JO     
 43 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR               1:18.02    1:20.93 JO     
 44 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    1:19.33    1:21.20 JO     
 45 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR       1:19.99    1:21.39 JO     
 46 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR    1:20.59    1:21.40 JO     
 46 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            1:21.25    1:21.40 JO     
 48 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR            1:20.12    1:21.50 JO     
 49 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         1:20.60    1:21.60 JO     
 50 Harrington, Dylan    9 LBA-MR               1:21.67    1:21.87 JO     
 51 Mukudai, Rui        10 Badger-MR            1:20.11    1:21.95 JO     
 52 Santos, Douglas J   10 FLY-MR               1:21.90    1:22.06 JO     
 53 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR              1:23.58    1:22.17 JO     
 54 Kovel, Eric R       10 BBSC-MR              1:23.51    1:22.21 JO     
 55 Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR               1:22.61    1:22.25 JO     
 56 Konopka, Robert P   10 Badger-MR            1:22.01    1:22.33 JO     
 57 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR              1:20.86    1:22.77 JO     
 58 Hinckley, CJ        10 Agua Swim Team-MR    1:23.12    1:23.19 JO     
 59 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR       1:23.73    1:24.47        
 60 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                1:22.14    1:24.66        
 61 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR    1:22.38    1:24.69        
 62 Chen, Jacky         10 TVSC-MR              1:23.36    1:24.73        
 63 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR               1:22.72    1:24.86        
 64 Kreuscher, Kyle J   10 CSC-MR               1:23.75    1:25.29        
 65 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR               1:23.89    1:25.41        
 66 McBride, Lucas R    10 FLY-MR               1:21.85    1:26.20        
 67 Wilson, Daniel S     9 BBSC-MR              1:23.33    1:29.16        
 22 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR              1:17.18         DQ        
      False start
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:22.24    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
0910Metro L.:   2:20.99   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                2:41.39  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR    2:30.09    2:30.48 ZONE    20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR    2:33.88    2:32.49 ZONE    17  
  3 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR               2:38.21    2:36.86 ZONE    16  
  4 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR    2:44.90    2:37.08 ZONE    15  
  5 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR              2:40.39    2:37.57 ZONE    14  
  6 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR         2:40.21    2:38.78 ZONE    13  
  7 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR              2:40.78    2:39.16 ZONE    12  
  8 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR         2:41.38    2:39.52 ZONE    11  
  9 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR         2:47.53    2:40.61 ZONE     9  
 10 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR              2:48.76    2:41.58 JO       7  
 11 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              2:41.44    2:41.68 JO       6  
 12 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR              2:47.85    2:41.89 JO       5  
 13 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR         2:45.30    2:42.77 JO       4  
 14 Lee, Andy            9 Twisters-MR          2:42.89    2:43.48 JO       3  
 15 Babyak, Andrew G    10 Empire-MR            2:25.84Y   2:43.58 JO       2  
 16 Lin, Howard H        9 NYCC-MR              2:44.90    2:43.97 JO       1  
 17 Boyko, Jason A      10 MSC-MR               2:58.42    2:45.79 JO     
 18 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR              2:45.04    2:47.03 JO     
 19 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       2:51.33    2:47.38 JO     
 20 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR               2:43.53    2:47.39 JO     
 21 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR  2:30.45Y   2:47.77 JO     
 22 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         2:28.24Y   2:48.04 JO     
 23 Huner, Alec E       10 TVSC-MR              2:47.00    2:48.25 JO     
 24 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR              2:44.27    2:48.82 JO     
 25 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR    2:47.08    2:49.10 JO     
 26 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              2:56.78    2:49.30 JO     
 26 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    2:47.40    2:49.30 JO     
 28 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR              2:49.57    2:50.03 JO     
 29 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR         2:49.85    2:50.60 JO     
 30 Afif, John          10 BASC-MR              2:53.60    2:50.76 JO     
 31 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR              2:56.72    2:50.80 JO     
 32 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR    2:53.68    2:51.29 JO     
 33 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR              2:57.43    2:51.39 JO     
 34 Virga, Jonathan A   10 IA-MR                2:51.11    2:51.46 JO     
 35 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR       2:53.02    2:51.61 JO     
 36 Tatynskiy, Shawn    10 BASC-MR              2:47.58    2:52.43 JO     
 37 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR            2:54.88    2:52.96 JO     
 38 Harrington, Dylan    9 LBA-MR               2:57.52    2:53.99 JO     
 39 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR         3:04.87    2:54.02 JO     
 40 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR    2:58.06    2:56.35 JO     
 41 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR              3:00.11    2:56.74 JO     
 42 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR              2:59.62    2:57.24 JO     
 43 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            2:55.00    2:57.54 JO     
 44 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR               3:08.82    2:58.13 JO     
 45 Villani, David P    10 LIAC-MR              2:33.25Y   2:58.44 JO     
 46 Santos, Douglas J   10 FLY-MR               3:03.03    2:59.68 JO     
 47 Covello, Ben D      10 Middies-MR           3:02.58    3:01.00 JO     
 48 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR               3:05.32    3:01.45 JO     
 49 Bushati, Aldo        9 APEX-MR              3:03.70    3:01.53 JO     
 50 Vasquez, Brandon    10 MSC-MR               3:09.68    3:02.40 JO     
 51 Mukudai, Rui        10 Badger-MR            2:56.69    3:02.68 JO     
 52 Coyle, Steven M     10 BBSC-MR              3:05.70    3:02.89 JO     
 53 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR              3:06.58    3:03.28 JO     
 54 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR               3:07.02    3:04.48 JO     
 55 Kreuscher, Kyle J   10 CSC-MR               3:03.90    3:05.24 JO     
 56 Lent, Kieran        10 LBA-MR               3:05.81    3:05.98 JO     
 57 Kovel, Eric R       10 BBSC-MR              3:04.91    3:06.35 JO     
 58 Lawson, Ryan F      10 COND-MR              3:08.97    3:07.15 JO     
 59 McBride, Lucas R    10 FLY-MR               3:09.93    3:07.26 JO     
 60 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR       3:09.37    3:07.76 JO     
 61 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                3:00.31    3:08.39 JO     
 62 McCormac, Ethan J    9 TVSC-MR              3:06.16    3:11.39        
 63 Ciriaco, Zachary M   9 LIAC-MR              3:09.17    3:11.51        
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   5:07.09   7/31/2005 Grant A Johnson, Badger                    
0910Metro L.:   4:54.59   6/23/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR    5:16.62    5:16.53 ZONE    20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR    5:19.49    5:24.83 ZONE    17  
  3 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR    5:34.53    5:28.23 ZONE    16  
  4 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR               5:34.83    5:29.21 ZONE    15  
  5 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR              5:35.85    5:30.20 ZONE    14  
  6 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR               5:57.77    5:33.51 ZONE    13  
  7 Glat, Brian S       10 Bgnw Marlins-MR      6:12.42Y   5:33.84 ZONE    12  
  8 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              5:35.46    5:34.15 ZONE    11  
  9 Draper, Christophe  10 Rivertown Rays-MR    5:45.60    5:37.88 ZONE     9  
 10 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR         6:31.13Y   5:37.99 ZONE     7  
 11 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR              5:33.07    5:39.47 ZONE     6  
 12 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR              5:41.14    5:43.13 JO       5  
 13 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       6:13.80    5:50.81 JO       4  
 14 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    5:52.06    5:53.08 JO       3  
 15 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR    5:40.32    5:54.83 JO       2  
 16 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR       6:10.10    6:02.24 JO       1  
 17 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR            6:06.37    6:02.29 JO     
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   35.55   7/25/2008 Nikola Andjelic, COND                        
0910Metro L.:   34.71    5/7/2010 Timothy HO @ Condors Meters Ma, ABBE-MR      
                40.29  ZONE
                45.59  JO
 Meet Qualifying:  45.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       10 Bgnw Marlins-MR        37.34      36.38 ZONE    20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR      37.94      37.71 ZONE    17  
  3 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR           38.30      38.19 ZONE    16  
  4 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR      39.81      38.93 ZONE    15  
  5 Gu, Kevin           10 SSL-MR                 39.24      38.98 ZONE    14  
  6 Lee, Andy            9 Twisters-MR            40.02      39.28 ZONE    13  
  7 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                38.91      39.96 ZONE    12  
  8 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR                39.40      40.59 JO      11  
  9 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR           40.00      41.07 JO       9  
 10 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR      40.03      41.26 JO       7  
 11 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR                40.77      41.31 JO       6  
 12 Phang, Yik Fung     10 Boys Club-MR           43.31      41.36 JO       5  
 13 Boyko, Jason A      10 MSC-MR                 41.35      41.41 JO       4  
 14 Glat, Chandler R    10 Bgnw Marlins-MR        41.97      41.68 JO       3  
 15 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR                42.23      41.83 JO       2  
 16 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR           41.60      41.84 JO       1  
 17 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR      41.57      42.11 JO     
 18 Luscher, Alex S     10 SSL-MR                 42.83      42.12 JO     
 19 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR                42.42      42.17 JO     
 20 Schwartz, Paul B    10 Agua Swim Team-MR      43.14      42.23 JO     
 21 Ahearn, Declan B    10 Bgnw Marlins-MR        42.16      42.28 JO     
 22 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR           41.79      42.34 JO     
 23 Babyak, Andrew G    10 Empire-MR              43.82      42.57 JO     
 24 Huner, Alec E       10 TVSC-MR                44.93      42.58 JO     
 25 Mukudai, Rui        10 Badger-MR              41.73      42.68 JO     
 26 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR                43.69      42.70 JO     
 27 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR           43.77      42.82 JO     
 28 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR           42.14      42.90 JO     
 29 Draper, Christophe  10 Rivertown Rays-MR      41.77      42.91 JO     
 30 Lin, Howard H        9 NYCC-MR                42.51      43.01 JO     
 31 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           42.35      43.02 JO     
 32 McPhillips, Liam T  10 Middies-MR             44.82      43.10 JO     
 33 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR                 42.31      43.18 JO     
 34 Torres, Nicholos     8 Westchester AC-MR      44.09      43.43 JO     
 34 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR                43.04      43.43 JO     
 36 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR                45.00      43.46 JO     
 37 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR                43.16      43.50 JO     
 38 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR                44.51      43.67 JO     
 39 Barker, Evan W      10 Bgnw Marlins-MR        40.78      43.70 JO     
 40 McNicholas, Eamonn  10 LIAC-MR                45.03      43.97 JO     
 41 Chang, Alan          9 Rivertown Rays-MR      42.47      44.02 JO     
 42 Towers, Connor D     9 LIAC-MR                41.34      44.12 JO     
 43 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR           44.51      44.13 JO     
 44 Chen, Jacky         10 TVSC-MR                44.19      44.16 JO     
 45 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR      44.22      44.19 JO     
 46 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR                44.87      44.34 JO     
 47 McBride, Lucas R    10 FLY-MR                 43.13      44.38 JO     
 48 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR      42.73      44.46 JO     
 49 Claiborne, Jr., Ke   9 Boys Club-MR           45.00      44.68 JO     
 50 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR      44.86      44.78 JO     
 51 Coleman, Taylor A    9 Bgnw Marlins-MR        45.50      44.94 JO     
 51 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR         44.57      44.94 JO     
 53 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR      44.92      44.96 JO     
 54 Covello, Ben D      10 Middies-MR             44.47      45.00 JO     
 55 Delfico, Ryan A      7 Bgnw Marlins-MR        44.42      45.06 JO     
 56 Germano, George R    9 LIAC-MR                44.38      45.09 JO     
 57 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR            44.86      45.13 JO     
 58 Konopka, Robert P   10 Badger-MR              43.50      45.18 JO     
 59 Chin, William T      9 NYCC-MR                43.96      45.28 JO     
 60 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR      44.40      45.50 JO     
 61 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR                45.30      45.51 JO     
 62 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR                 45.13      45.62        
 63 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR                45.30      45.69        
 64 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR                42.08      45.76        
 65 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR              45.38      46.49        
 66 Virga, Jonathan A   10 IA-MR                  44.61      47.63        
 67 Doherty, Sean P      9 COND-MR                45.43      48.17        
 68 Ganguli, Nilesh      9 Express Swimming-MR    44.31      49.95        
 -- Reindl, James P     10 Express Swimming-MR    41.15         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:14.97    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
0910Metro L.:   1:13.65   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                1:26.39  ZONE
                1:39.99  JO
 Meet Qualifying:  1:39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR    1:20.12    1:20.31 ZONE    20  
  2 Gu, Kevin           10 SSL-MR               1:23.31    1:20.87 ZONE    17  
  3 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR         1:22.28    1:22.45 ZONE    16  
  4 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR    1:24.51    1:24.12 ZONE    15  
  5 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR              1:24.93    1:25.15 ZONE    14  
  6 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              1:25.79    1:26.66 JO      13  
  7 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR              1:29.23    1:26.75 JO      12  
  8 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              1:27.45    1:26.85 JO      11  
  9 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR         1:31.27    1:26.98 JO       9  
 10 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR               1:25.89    1:27.21 JO       7  
 11 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR              1:25.25    1:27.52 JO       6  
 12 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR    1:27.20    1:27.98 JO       5  
 13 Lin, Howard H        9 NYCC-MR              1:26.60    1:28.09 JO       4  
 14 Villani, David P    10 LIAC-MR              1:32.38    1:29.24 JO       3  
 15 McPhillips, Liam T  10 Middies-MR           1:32.99    1:30.45 JO       2  
 16 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR         1:31.73    1:30.62 JO       1  
 17 Mukudai, Rui        10 Badger-MR            1:29.98    1:30.93 JO     
 18 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR              1:29.16    1:30.95 JO     
 19 Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR              1:35.63    1:31.04 JO     
 20 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR              1:27.33    1:31.42 JO     
 21 Tatynskiy, Shawn    10 BASC-MR              1:31.05    1:31.62 JO     
 22 Torres, Nicholos     8 Westchester AC-MR    1:34.98    1:31.76 JO     
 23 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR               1:34.21    1:31.90 JO     
 24 Schwartz, Paul B    10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:32.17 JO     
 25 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    1:26.37    1:32.19 JO     
 26 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR              1:38.46    1:32.20 JO     
 27 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR    1:30.26    1:32.54 JO     
 27 Babyak, Andrew G    10 Empire-MR            1:20.95Y   1:32.54 JO     
 29 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR       1:35.47    1:32.72 JO     
 30 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR              1:30.63    1:32.94 JO     
 31 Afif, John          10 BASC-MR              1:33.36    1:33.28 JO     
 32 Huner, Alec E       10 TVSC-MR              1:34.15    1:33.41 JO     
 33 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR         1:34.50    1:33.57 JO     
 34 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR    1:34.45    1:33.71 JO     
 35 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR         1:35.03    1:33.82 JO     
 36 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:35.81    1:33.86 JO     
 37 Hinckley, CJ        10 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:34.71 JO     
 38 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR              1:36.58    1:34.85 JO     
 39 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR              1:37.03    1:34.88 JO     
 40 Chang, Alan          9 Rivertown Rays-MR    1:33.63    1:34.98 JO     
 41 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR    1:33.37    1:35.04 JO     
 42 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR    1:33.09    1:35.07 JO     
 43 Millkey, Nicholas    9 Tmsuffolk-MR         1:38.35    1:35.15 JO     
 44 Covello, Ben D      10 Middies-MR           1:35.56    1:35.62 JO     
 45 Harrington, Dylan    9 LBA-MR               1:34.54    1:35.64 JO     
 46 McBride, Lucas R    10 FLY-MR               1:30.95    1:35.65 JO     
 47 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR          1:34.11    1:35.98 JO     
 47 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR              1:36.46    1:35.98 JO     
 49 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR    1:36.36    1:36.46 JO     
 50 Cheng, Tim A        10 Sachem-MR            1:39.18    1:36.52 JO     
 51 McNicholas, Eamonn  10 LIAC-MR              1:37.59    1:36.89 JO     
 52 Morlock, Tristan M   8 HAA-MR               1:37.67    1:37.00 JO     
 53 Konopka, Robert P   10 Badger-MR            1:37.80    1:37.20 JO     
 54 Crosbie, Kyle T      9 Marlins-MR           1:39.36    1:37.32 JO     
 55 Lucas, Connor       10 HYB-MR               1:38.78    1:37.82 JO     
 56 Nicholas, Chauncey  10 Devil Fish-MR        1:34.19    1:38.02 JO     
 57 Germano, George R    9 LIAC-MR              1:39.69    1:38.31 JO     
 58 Virga, Jonathan A   10 IA-MR                1:37.10    1:38.41 JO     
 59 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       1:36.98    1:38.49 JO     
 60 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR               1:34.71    1:38.55 JO     
 61 Kovel, Eric R       10 BBSC-MR              1:39.28    1:38.57 JO     
 62 McNeary, Daniel     10 LIAC-MR              1:38.78    1:38.83 JO     
 63 Penrose, Ryan       10 HYB-MR               1:39.22    1:38.97 JO     
 64 Chin, William T      9 NYCC-MR              1:37.80    1:39.12 JO     
 65 Stapleton, Kevin J  10 LIAC-MR              1:39.82    1:39.38 JO     
 66 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            1:35.17    1:40.00        
 67 Ciriaco, Zachary M   9 LIAC-MR              1:39.92    1:40.42        
 68 Grunthal, Justin    10 HAA-MR               1:39.68    1:41.40        
 69 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR              1:38.52    1:42.06        
 70 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR              1:35.95    1:49.83        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   38.84   7/25/2008 Nikola Andjelic, COND                        
0910Metro L.:   37.71   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR                             
                45.59  ZONE
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phang, Yik Fung     10 Boys Club-MR           39.99      41.41 ZONE    20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR      41.86      42.10 ZONE    17  
  3 Gu, Kevin           10 SSL-MR                 44.06      43.70 ZONE    16  
  4 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR    43.60      44.23 ZONE    15  
  5 Lee, Andy            9 Twisters-MR            45.34      44.62 ZONE    14  
  6 Daly, Nik A          9 North Shore-MR         45.65      45.14 ZONE    13  
  7 Hillis, Dillon W     9 Manhattan Makos-MR     47.93      45.31 ZONE    12  
  8 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR                45.44      45.35 ZONE    11  
  9 Glat, Chandler R    10 Bgnw Marlins-MR        44.38      45.54 ZONE     9  
 10 Zhang, Benjamin G   10 Boys Club-MR           45.99      46.44 JO       7  
 11 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                  47.62      46.53 JO       6  
 12 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR           47.12      46.80 JO       5  
 13 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR                47.26      46.81 JO       4  
 14 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR                46.46      46.89 JO       3  
 15 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR                 45.20      47.24 JO       2  
 16 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR           49.00      47.32 JO       1  
 17 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR         47.00      47.36 JO     
 18 Lin, Howard H        9 NYCC-MR                48.32      47.41 JO     
 19 Konopka, Robert P   10 Badger-MR              45.95      47.46 JO     
 20 Huner, Alec E       10 TVSC-MR                47.97      47.50 JO     
 21 Boyko, Jason A      10 MSC-MR                 42.41      47.54 JO     
 22 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR                 45.20      47.58 JO     
 23 Sansiviero, Burke    9 HYB-MR                 49.08      47.83 JO     
 24 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR      48.48      48.33 JO     
 25 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR           49.15      48.54 JO     
 26 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR                51.05      48.72 JO     
 27 Ahearn, Declan B    10 Bgnw Marlins-MR        45.88      48.78 JO     
 28 Eng, Timothy        10 Bgnw Marlins-MR        48.25      48.91 JO     
 29 McCARTHY, Patrick   10 LBA-MR                 50.27      48.99 JO     
 30 Millkey, Nicholas    9 Tmsuffolk-MR           49.01      49.08 JO     
 31 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR                46.59      49.47 JO     
 32 Keane, Matt v        9 Patriot-MR             53.13      49.99 JO     
 33 Lent, Kieran        10 LBA-MR                 50.56      50.37 JO     
 34 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                49.57      50.39 JO     
 35 Angeles, Aaron S     9 HAA-MR                 53.09      50.43 JO     
 36 Peetz, Vincent H    10 BASC-MR                50.93      50.47 JO     
 37 Draper, Christophe  10 Rivertown Rays-MR      49.49      50.66 JO     
 37 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR      50.35      50.66 JO     
 39 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR           51.15      50.70 JO     
 39 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR           49.35      50.70 JO     
 41 Caamano, Ray J      10 SSL-MR                 53.22      50.72 JO     
 42 Shashaty, Jack      10 WAC-MR                 50.17      50.79 JO     
 43 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR                 51.12      50.84 JO     
 44 Chang, Alan          9 Rivertown Rays-MR      51.62      50.85 JO     
 45 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR                52.82      50.86 JO     
 46 McPhillips, Liam T  10 Middies-MR             53.37      51.04 JO     
 47 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR                 51.25      51.14 JO     
 48 Mark, Colin M        9 Agua Swim Team-MR      51.41      51.28 JO     
 49 Chang, Michael       9 Farmingdale-MR         52.56      51.43 JO     
 50 Djunic, Dennis      10 Manhattan Makos-MR     52.81      51.51 JO     
 51 Schwartz, Paul B    10 Agua Swim Team-MR      52.57      51.82 JO     
 52 Watson, Anthony C    8 Twisters-MR            51.94      51.87 JO     
 53 Barker, Evan W      10 Bgnw Marlins-MR        51.23      51.95 JO     
 54 Torres, Nicholos     8 Westchester AC-MR      52.11      52.07 JO     
 55 Simon, Jack R       10 SSL-MR                 53.69      52.24 JO     
 56 Kreuscher, Kyle J   10 CSC-MR                 53.06      52.63 JO     
 56 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR              53.72      52.63 JO     
 58 Ostensen, Peter      8 WAC-MR                 53.24      52.73 JO     
 59 Vayser, Gabriel     10 BASC-MR                52.73      52.77 JO     
 60 Santos, Douglas J   10 FLY-MR                 52.43      52.80 JO     
 61 Harrington, Dylan    9 LBA-MR                 51.03      52.83 JO     
 62 Sodi, Luca D         9 LIAC-MR                52.64      52.86 JO     
 63 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR      52.90      52.88 JO     
 64 Lawson, Ryan F      10 COND-MR                52.94      52.89 JO     
 65 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR      51.23      52.92 JO     
 66 Chu, Bryce P        10 Empire-MR              53.14      52.97 JO     
 67 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR                52.63      53.08 JO     
 68 Mack-Jackson, Benj   8 HAA-MR                 51.99      53.13 JO     
 69 Parbst, Lukas A     10 North Shore-MR         50.99      53.18 JO     
 70 Coyle, Steven M     10 BBSC-MR                52.61      53.27 JO     
 71 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR                52.85      53.56 JO     
 72 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR                 52.59      53.57 JO     
 73 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR                53.28      54.14        
 74 Schroeder, Patrick  10 HAA-MR                 53.44      54.88        
 75 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR            53.51      55.98        
 76 Maidhof, Matthew T   9 HAA-MR                 52.89      56.32        
 77 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR                50.37      56.44        
 78 Covello, Ben D      10 Middies-MR             53.43      56.85        
 79 Chin, William T      9 NYCC-MR                53.79      57.18        
 -- Tatynskiy, Shawn    10 BASC-MR                53.91         DQ        
 -- Rush, Michael E     10 LIAC-MR                50.39         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Thomas, Kieran C    10 IA-MR                  52.12         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR      47.97         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:26.95   7/26/2003 Chudchane Sangtippawan, LGAC               
0910Metro L.:   1:23.34   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR                           
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phang, Yik Fung     10 Boys Club-MR         1:28.99    1:29.57 ZONE    20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR    1:31.00    1:33.17 ZONE    17  
  3 Gu, Kevin           10 SSL-MR               1:34.70    1:36.50 ZONE    16  
  4 Hillis, Dillon W     9 Manhattan Makos-MR   1:43.79    1:36.82 ZONE    15  
  5 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR              1:35.68    1:37.68 ZONE    14  
  6 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR  1:35.46    1:38.82 JO      13  
  7 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       1:40.03    1:39.43 JO      12  
  8 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR               1:33.97    1:40.18 JO      11  
  9 Lee, Andy            9 Twisters-MR          1:40.74    1:40.28 JO       9  
 10 Chau, Kyle          10 BASC-MR              1:47.38    1:40.97 JO       7  
 11 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                1:43.27    1:42.66 JO       6  
 12 Zhang, Benjamin G   10 Boys Club-MR         1:40.99    1:43.33 JO       5  
 13 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR       1:42.37    1:43.41 JO       4  
 14 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              1:42.99    1:44.96 JO       3  
 15 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR    1:44.63    1:45.21 JO       2  
 16 Boyko, Jason A      10 MSC-MR               1:47.00    1:45.33 JO       1  
 17 Millkey, Nicholas    9 Tmsuffolk-MR         1:45.99    1:45.55 JO     
 18 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR              1:44.53    1:45.65 JO     
 19 Eng, Timothy        10 Bgnw Marlins-MR      1:42.64    1:45.67 JO     
 20 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR         1:47.57    1:45.84 JO     
 21 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              1:46.50    1:46.54 JO     
 22 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR              1:44.33    1:47.36 JO     
 23 Konopka, Robert P   10 Badger-MR            1:44.92    1:47.57 JO     
 24 Scarcella, Joseph   10 Westchester AC-MR    1:49.89    1:47.70 JO     
 25 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    1:49.29    1:48.12 JO     
 26 McCARTHY, Patrick   10 LBA-MR               1:49.27    1:48.22 JO     
 27 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR         1:53.39    1:48.48 JO     
 28 Simon, Jack R       10 SSL-MR               1:54.78    1:49.19 JO     
 29 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR    1:52.61    1:49.31 JO     
 30 Angeles, Aaron S     9 HAA-MR               1:52.22    1:49.92 JO     
 31 Parbst, Lukas A     10 North Shore-MR       1:50.67    1:50.32 JO     
 32 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR              1:49.84    1:50.33 JO     
 33 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         1:55.21    1:50.80 JO     
 34 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR               1:51.29    1:51.17 JO     
 35 Sodi, Luca D         9 LIAC-MR              1:52.61    1:51.41 JO     
 36 Djunic, Dennis      10 Manhattan Makos-MR   1:52.13    1:51.50 JO     
 37 Kreuscher, Kyle J   10 CSC-MR               1:54.40    1:51.58 JO     
 38 Lent, Kieran        10 LBA-MR               1:49.42    1:51.78 JO     
 39 Deguzman, Nathanie   9 Express Swimming-MR  1:54.93    1:51.97 JO     
 40 Liu, Lewis B         9 FLY-MR               1:53.64    1:52.00 JO     
 41 Mark, Colin M        9 Agua Swim Team-MR    1:52.92    1:52.21 JO     
 42 Nicholas, Chauncey  10 Devil Fish-MR        1:47.33    1:52.36 JO     
 43 Shashaty, Jack      10 WAC-MR               1:47.98    1:52.45 JO     
 44 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR    1:49.40    1:52.49 JO     
 45 McNeary, Daniel     10 LIAC-MR              1:51.73    1:52.61 JO     
 46 Penrose, Ryan       10 HYB-MR               1:49.91    1:52.82 JO     
 47 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR            1:51.56    1:52.85 JO     
 48 Thomas, Kieran C    10 IA-MR                1:56.07    1:53.43 JO     
 49 Torres, Nicholos     8 Westchester AC-MR    1:53.59    1:53.77 JO     
 50 Peetz, Vincent H    10 BASC-MR              1:52.01    1:54.48 JO     
 51 Caamano, Ray J      10 SSL-MR               1:54.75    1:54.55 JO     
 52 Ostensen, Peter      8 WAC-MR               1:54.79    1:55.32 JO     
 53 Lawson, Ryan F      10 COND-MR              1:55.51    1:55.43 JO     
 54 Dwyer, Jimmy C       9 COND-MR              1:55.11    1:55.89 JO     
 55 Rush, Michael E     10 LIAC-MR              1:54.78    1:56.25 JO     
 56 Mack-Jackson, Benj   8 HAA-MR               1:52.95    1:56.43 JO     
 57 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR               1:52.90    1:56.48 JO     
 58 McNicholas, Eamonn  10 LIAC-MR              1:56.11    1:56.79 JO     
 59 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR               1:52.03    1:59.13        
 60 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR          1:56.44    1:59.98        
 61 Schroeder, Patrick  10 HAA-MR               1:53.93    2:00.22        
 62 Shemet, Henry M      8 TVSC-MR              1:56.18    2:01.37        
 63 Kleinschmidt, Ned   10 Bgnw Marlins-MR      1:51.14    2:01.42        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   33.07   7/30/2005 Samuel MO, TWISTERS                          
0910Metro L.:   32.23   7/15/1991 J.Landrio, TOI-MR                            
                38.19  ZONE
                46.99  JO
 Meet Qualifying:  46.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A      10 MSC-MR                 36.05      34.92 ZONE    20  
  2 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR      36.04      35.46 ZONE    17  
  3 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR                36.58      36.30 ZONE    16  
  4 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR           37.10      36.44 ZONE    15  
  5 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR                 36.22      37.14 ZONE    14  
  6 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR           38.43      37.37 ZONE    13  
  7 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR           39.99      37.54 ZONE    12  
  8 Lee, Andy            9 Twisters-MR            38.82      37.87 ZONE    11  
  9 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR                37.13      38.26 JO       9  
 10 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR                39.48      38.34 JO       7  
 11 Gu, Kevin           10 SSL-MR                 39.41      38.45 JO       6  
 12 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR                39.94      38.58 JO       5  
 13 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR    37.85      38.86 JO       4  
 14 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR                 37.68      39.02 JO       3  
 15 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR      38.23      39.10 JO       2  
 16 Phang, Yik Fung     10 Boys Club-MR           39.62      39.38 JO       1  
 17 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR      38.11      39.55 JO     
 18 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR                40.84      39.65 JO     
 19 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR      39.25      39.69 JO     
 20 Afif, John          10 BASC-MR                41.43      40.34 JO     
 21 Hillis, Dillon W     9 Manhattan Makos-MR     39.60      40.38 JO     
 22 Babyak, Andrew G    10 Empire-MR              41.73      40.72 JO     
 23 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR           41.88      40.82 JO     
 24 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR                35.46Y     40.85 JO     
 25 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR           41.04      40.96 JO     
 26 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR                39.66      41.00 JO     
 27 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR         44.03      41.36 JO     
 28 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR                41.31      41.40 JO     
 29 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR                41.19      41.49 JO     
 29 Huner, Alec E       10 TVSC-MR                42.21      41.49 JO     
 31 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR                42.53      41.50 JO     
 32 Lin, Howard H        9 NYCC-MR                41.50      41.53 JO     
 33 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR         41.60      41.55 JO     
 34 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR              43.60      42.17 JO     
 34 Konopka, Robert P   10 Badger-MR              41.93      42.17 JO     
 36 Harrington, Dylan    9 LBA-MR                 43.37      42.34 JO     
 37 Lucas, Connor       10 HYB-MR                 41.00      42.42 JO     
 38 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                  45.97      42.46 JO     
 39 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR                42.13      42.61 JO     
 40 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR            43.73      42.67 JO     
 41 Torres, Cristian    10 Sailfish-MR            41.80      42.76 JO     
 42 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR                 40.67      42.83 JO     
 42 Ganguli, Nilesh      9 Express Swimming-MR    42.28      42.83 JO     
 44 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR      45.89      42.96 JO     
 45 Zhang, Benjamin G   10 Boys Club-MR           41.00      42.98 JO     
 46 Santos, Douglas J   10 FLY-MR                 44.32      42.99 JO     
 47 Chau, Kyle          10 BASC-MR                45.25      43.06 JO     
 48 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR                46.10      43.24 JO     
 49 Stapleton, Kevin J  10 LIAC-MR                44.09      43.33 JO     
 50 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR                 45.43      43.38 JO     
 51 Millkey, Nicholas    9 Tmsuffolk-MR           42.70      43.39 JO     
 52 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                42.69      43.44 JO     
 53 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR      46.93      43.59 JO     
 54 McPhillips, Liam T  10 Middies-MR             44.47      43.63 JO     
 55 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR           44.12      43.65 JO     
 56 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR                44.51      43.76 JO     
 57 Hinckley, CJ        10 Agua Swim Team-MR      45.08      43.95 JO     
 58 Shemet, Henry M      8 TVSC-MR                44.31      44.17 JO     
 59 Chin, William T      9 NYCC-MR                46.17      44.56 JO     
 60 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR                 46.86      45.23 JO     
 61 Covello, Ben D      10 Middies-MR             46.39      45.26 JO     
 62 Villani, David P    10 LIAC-MR                45.54      45.35 JO     
 63 Eng, Timothy        10 Bgnw Marlins-MR        44.67      45.96 JO     
 64 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR                 45.27      46.13 JO     
 65 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR                44.90      46.61 JO     
 66 Ciriaco, Zachary M   9 LIAC-MR                43.96      46.74 JO     
 67 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR              43.84      46.88 JO     
 68 McBride, Lucas R    10 FLY-MR                 45.94      47.09        
 69 Rush, Michael E     10 LIAC-MR                43.58      47.17        
 70 Morlock, Tristan M   8 HAA-MR                 46.30      49.83        
 71 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           45.38      50.00        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   1:13.75    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
0910Metro L.:   1:11.77   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR    1:20.83    1:21.02 ZONE    20  
  2 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR              1:23.63    1:22.11 ZONE    17  
  3 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR         1:24.45    1:24.29 ZONE    16  
  4 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR               1:22.51    1:24.36 ZONE    15  
  5 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR              1:22.17    1:24.44 ZONE    14  
  6 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR              1:26.39    1:25.45 ZONE    13  
  7 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR    1:24.61    1:25.59 ZONE    12  
  8 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR  1:23.59    1:26.75 ZONE    11  
  9 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR    1:24.79    1:28.67 ZONE     9  
 10 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR         1:28.99    1:28.85 ZONE     7  
 11 Gu, Kevin           10 SSL-MR               1:19.81Y   1:29.08 ZONE     6  
 12 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR         1:28.35    1:31.03 JO       5  
 13 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR              1:30.28    1:31.39 JO       4  
 14 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR              1:32.22    1:31.86 JO       3  
 15 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR              1:35.80    1:32.61 JO       2  
 16 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR              1:33.51    1:32.75 JO       1  
 17 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR         1:32.92    1:33.00 JO     
 18 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR               1:35.71    1:33.61 JO     
 19 Lee, Andy            9 Twisters-MR          1:31.92    1:33.69 JO     
 20 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR    1:32.59    1:34.25 JO     
 21 Afif, John          10 BASC-MR              1:39.36    1:34.73 JO     
 22 Lin, Howard H        9 NYCC-MR              1:29.98    1:34.90 JO     
 23 Tatynskiy, Shawn    10 BASC-MR              1:35.69    1:35.82 JO     
 24 Harrington, Dylan    9 LBA-MR               1:37.54    1:35.97 JO     
 25 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR       1:34.35    1:36.04 JO     
 26 Orobinsky, Christo  10 BASC-MR              1:35.99    1:36.71 JO     
 27 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR              1:42.19    1:37.13 JO     
 28 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              1:34.32    1:37.35 JO     
 29 Stapleton, Kevin J  10 LIAC-MR              1:38.24    1:37.97 JO     
 29 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR          1:40.66    1:37.97 JO     
 31 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR              1:33.79    1:38.15 JO     
 32 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              1:39.65    1:38.32 JO     
 33 Ciriaco, Zachary M   9 LIAC-MR              1:36.69    1:38.34 JO     
 34 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR              1:42.74    1:38.80 JO     
 35 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR               1:46.17    1:40.42 JO     
 36 Nicholas, Chauncey  10 Devil Fish-MR        1:41.40    1:40.45 JO     
 37 Mukudai, Rui        10 Badger-MR            1:40.81    1:40.53 JO     
 38 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR       1:43.42    1:40.70 JO     
 39 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            1:39.14    1:41.68 JO     
 40 Torres, Cristian    10 Sailfish-MR          1:39.68    1:41.94 JO     
 41 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR              1:41.51    1:43.20 JO     
 42 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR              1:47.78    1:43.56 JO     
 43 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR            1:38.33    1:43.87 JO     
 44 Huner, Alec E       10 TVSC-MR              1:43.08    1:43.88 JO     
 45 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    1:48.77    1:43.92 JO     
 46 Vasquez, Brandon    10 MSC-MR               1:48.49    1:44.80 JO     
 47 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         1:41.54    1:45.19 JO     
 48 Coyle, Steven M     10 BBSC-MR              1:49.19    1:46.19 JO     
 49 Torres, Nicholos     8 Westchester AC-MR    1:49.83    1:46.51 JO     
 50 Villani, David P    10 LIAC-MR              1:43.91    1:47.84 JO     
 51 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR              1:52.23    1:48.70 JO     
 52 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR               1:48.54    1:48.72 JO     
 53 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR    1:53.16    1:48.93 JO     
 54 Vuong, Kenneth       9 Twisters-MR          1:50.08    1:49.54 JO     
 55 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       1:46.69    1:49.84 JO     
 56 Mirabal, Isaiah D   10 FLY-MR               1:51.01    1:50.33 JO     
 57 Ferrara, Nico J     10 Empire-MR            1:43.49    1:50.91 JO     
 58 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR    1:53.84    1:51.93 JO     
 59 Santos, Douglas J   10 FLY-MR               1:53.81    1:51.96 JO     
 60 Covello, Ben D      10 Middies-MR           1:45.78    1:52.19 JO     
 61 Tsukikawa, Yugo      8 Westchester AC-MR    1:53.59    1:52.43 JO     
 62 Eng, Timothy        10 Bgnw Marlins-MR      1:46.67    1:52.93 JO     
 63 Kinkel, William G    9 GATE-MR              1:52.41    1:53.93 JO     
 64 Chin, William T      9 NYCC-MR              1:47.09    1:54.18        
 65 Lawson, Ryan F      10 COND-MR              1:53.34    1:59.78        
 -- Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR    1:27.38         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Stukelman, Asher B   8 Agua Swim Team-MR    1:50.67         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR              1:40.89         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:41.46    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
0910Metro L.:   2:39.64   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         10 Westchester AC-MR    2:54.34    2:49.23 ZONE    20  
  2 Kaneko, Hiroki      10 Westchester AC-MR    2:51.45    2:50.01 ZONE    17  
  3 Gregorace, Michael  10 LIAC-MR              2:58.20    2:58.09 ZONE    16  
  4 Leng, Zachary L      9 LIAC-MR              3:03.32    3:01.08 ZONE    15  
  5 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR         3:05.99    3:01.17 ZONE    14  
  6 Gu, Kevin           10 SSL-MR               3:07.91    3:02.03 ZONE    13  
  7 Lin, Howard H        9 NYCC-MR              3:04.42    3:02.71 ZONE    12  
  8 Gray, Stephen F     10 Westchester AC-MR    3:05.94    3:03.52 ZONE    11  
  9 Reindl, James P     10 Express Swimming-MR  3:03.37    3:03.89 JO       9  
 10 Towers, Connor D     9 LIAC-MR              3:05.50    3:04.16 JO       7  
 11 Kapusta, Adam        9 LIAC-MR              3:03.13    3:04.39 JO       6  
 12 Lee, Andy            9 Twisters-MR          3:06.37    3:04.59 JO       5  
 13 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR              3:05.56    3:04.81 JO       4  
 14 Duthie, Zachary J    9 Agua Swim Team-MR    3:10.49    3:05.98 JO       3  
 15 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR              3:12.81    3:06.74 JO       2  
 16 Phang, Yik Fung     10 Boys Club-MR         3:04.99    3:07.18 JO       1  
 17 Bayard, Drake A      9 Tmsuffolk-MR         3:19.25    3:09.33 JO     
 18 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR               3:02.57    3:09.94 JO     
 19 Chan, Dylan         10 Tmsuffolk-MR         3:13.17    3:10.69 JO     
 20 Champagne, Dylan C   9 TVSC-MR              3:08.83    3:12.22 JO     
 21 Kaplan, Ryan J      10 TVSC-MR              3:17.28    3:12.31 JO     
 22 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR               3:11.83    3:12.82 JO     
 23 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR    3:08.91    3:13.20 JO     
 24 Golovin, Samuel j    9 Westchester AC-MR    3:15.84    3:13.48 JO     
 25 Zhang, Benjamin G   10 Boys Club-MR         3:14.99    3:14.27 JO     
 26 Konopka, Robert P   10 Badger-MR            3:19.57    3:14.51 JO     
 27 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR       3:19.95    3:15.04 JO     
 28 Daly, Nik A          9 North Shore-MR       3:15.54    3:15.08 JO     
 29 Huner, Alec E       10 TVSC-MR              3:14.06    3:15.46 JO     
 30 Andjelic, Lazar     10 COND-MR              3:17.58    3:15.72 JO     
 31 Wilson, Patrick R   10 BBSC-MR              3:20.39    3:15.78 JO     
 32 Fitzpatrick, Ian C   9 LIAC-MR              3:15.92    3:15.93 JO     
 33 Harrington, Dylan    9 LBA-MR               3:24.40    3:16.78 JO     
 34 McClellan, Sean E   10 LIAC-MR              3:24.98    3:18.82 JO     
 35 Lee, Brendan T       8 Westchester AC-MR    3:40.33    3:18.87 JO     
 36 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR         3:28.24    3:19.77 JO     
 37 Weinhofer, Joseph   10 Sachem-MR            3:24.52    3:20.76 JO     
 38 Kubik, Cameron H     9 TVSC-MR              3:25.68    3:20.94 JO     
 39 Shemet, Charlie F   10 TVSC-MR              3:28.01    3:21.07 JO     
 40 Weiner, Luke         9 Tmsuffolk-MR         3:15.67    3:21.10 JO     
 41 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         3:19.22    3:22.32 JO     
 42 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR    3:34.94    3:23.45 JO     
 43 Behbehani, Tirdod   10 COND-MR              3:23.57    3:23.84 JO     
 44 Eng, Timothy        10 Bgnw Marlins-MR      3:22.91    3:24.14 JO     
 45 Fu-Rubin, Seuss      8 Twisters-MR          3:34.56    3:24.15 JO     
 46 Villani, David P    10 LIAC-MR              3:27.48    3:24.59 JO     
 47 Mukudai, Rui        10 Badger-MR            3:22.03    3:24.68 JO     
 48 Xu, Kevin J          8 North Shore-MR       3:31.45    3:25.57 JO     
 49 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR    3:30.07    3:25.83 JO     
 50 Cato, Tyler R        9 NFS-MR               3:24.64    3:25.92 JO     
 51 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR         3:27.68    3:26.10 JO     
 52 Schwartz, Paul B    10 Agua Swim Team-MR    3:29.23    3:26.41 JO     
 53 Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR              3:31.74    3:28.00 JO     
 54 Ciriaco, Zachary M   9 LIAC-MR              3:27.93    3:28.60 JO     
 55 Fitzgerald, Aidan   10 Tmsuffolk-MR         3:33.71    3:28.77 JO     
 56 Aroesty, Ryan        9 LBA-MR               3:30.08    3:28.93 JO     
 57 Torres, Cristian    10 Sailfish-MR          3:29.62    3:29.87 JO     
 58 Alpay, Zachery M    10 MSC-MR               3:28.52    3:30.47 JO     
 59 Bogush, Nicholas W  10 TVSC-MR              3:31.19    3:31.23 JO     
 60 Shashaty, Jack      10 WAC-MR               3:41.50    3:31.24 JO     
 61 Coyle, Steven M     10 BBSC-MR              3:41.21    3:31.74 JO     
 62 Stapleton, Kevin J  10 LIAC-MR              3:32.45    3:32.28 JO     
 63 McBride, Lucas R    10 FLY-MR               3:35.68    3:32.54 JO     
 64 Morlock, Tristan M   8 HAA-MR               3:36.63    3:32.86 JO     
 65 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            3:27.14    3:33.15 JO     
 66 Chang, Alan          9 Rivertown Rays-MR    3:34.18    3:33.29 JO     
 67 Covello, Ben D      10 Middies-MR           3:27.71    3:33.77 JO     
 68 Nicholas, Chauncey  10 Devil Fish-MR        3:32.19    3:36.99 JO     
 69 Rush, Michael E     10 LIAC-MR              3:36.63    3:37.27 JO     
 70 Kreuscher, Kyle J   10 CSC-MR               3:38.76    3:38.30 JO     
 71 Kovel, Eric R       10 BBSC-MR              3:35.75    3:41.08 JO     
 -- Vasquez, Brandon    10 MSC-MR               3:26.65         DQ        
      Did not finish on back - back
 -- Boyle, Patrick J    10 LIAC-MR              3:39.10         DQ        
      Did not finish on back - back
 -- Hawkins, Michael J   9 HAA-MR               3:00.85        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club                    
0910Metro L.:   2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:12.78    2:14.73         40  
     1) Gray, Stephen F 10              2) Golovin, Samuel j 9            
     3) Kaneko, Hiroki 10               4) Lee, Ryan P 10                 
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:18.43    2:17.93         34  
     1) Marski, Timothy J 9             2) Gregorace, Michael J 10        
     3) Kapusta, Adam 9                 4) Leng, Zachary L 9              
  3 The Boys' Club of New York-MR  'A'          2:22.00    2:19.85         32  
     1) Lin, Thomas 8                   2) Phang, Yik Fung 10             
     3) Liu, Eric Z 10                  4) Zhang, Benjamin G 10           
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        2:20.63    2:23.66         30  
     1) Weiner, Luke 9                  2) Chan, Dylan 10                 
     3) Fitzgerald, Aidan 10            4) Bayard, Drake A 9              
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:31.71    2:23.67         28  
     1) Kaplan, Ryan J 10               2) Kubik, Cameron H 9             
     3) Champagne, Dylan C 9            4) Huner, Alec E 10               
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:24.83    2:25.76         26  
     1) Towers, Connor D 9              2) McClellan, Sean E 10           
     3) Scalamandre, Max H 9            4) Fitzpatrick, Ian C 9           
  7 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:29.92    2:30.04         24  
     1) Sheinberg, Kyle 10              2) Harrington, Dylan 9            
     3) Aroesty, Ryan 9                 4) McCARTHY, Patrick 10           
  8 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:27.24    2:31.22         22  
     1) Papsco, Zachary T 10            2) Mack-Jackson, Benjamin 8       
     3) O'Malley, Connor M 10           4) Hawkins, Michael J 9           
  9 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:31.25    2:32.48         18  
     1) Wilson, Daniel S 9              2) Coyle, Steven M 10             
     3) Kovel, Eric R 10                4) Wilson, Patrick R 10           
 10 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:29.89    2:32.90         14  
     1) Santos, Douglas J 10            2) Liu, Lewis B 9                 
     3) McBride, Lucas R 10             4) Mirabal, Isaiah D 10           
 11 North Shore Swimming-MR  'A'                2:31.00    2:33.17         12  
     1) Xu, Kevin J 8                   2) Parbst, Lukas A 10             
     3) Daly, Tommy A 10                4) Daly, Nik A 9                  
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:24.67    2:33.34         10  
     1) Lister, Davis M 10              2) Hinckley, CJ 10                
     3) Duthie, Zachary J 9             4) Certuche, Richard 10           
 13 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            2:29.97    2:34.40          8  
     1) Lee, Brendan T 8                2) Torres, Nicholos 8             
     3) Tsukikawa, Yugo 8               4) Scarcella, Joseph A 10         
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:35.00   x2:35.98        
     1) Stapleton, Kevin J 10           2) McNeary, Daniel 10             
     3) Rush, Michael E 10              4) Villani, David P 10            
 15 Condors-MR  'A'                             2:26.74    2:37.21          6  
     1) Lawson, Ryan F 10               2) Dwyer, Jimmy C 9               
     3) Behbehani, Tirdod 10            4) Andjelic, Lazar 10             
 16 Long Island Aquatic Club-MR  'D'            2:40.00   x2:45.13        
     1) Germano, George R 9             2) McNicholas, Eamonn 10          
     3) Sodi, Luca D 9                  4) Ciriaco, Zachary M 9           
 17 Hauppauge Athletic Association-MR  'B'      2:47.50    2:46.62          4  
     1) Maidhof, Matthew T 9            2) Angeles, Aaron S 9             
     3) Schroeder, Patrick J 10         4) Morlock, Tristan M 8           
 18 Condors-MR  'B'                             2:40.61    2:49.26          2  
     1) Crimi, Christopher P 10         2) Doherty, Sean P 9              
     3) Stolarski, Andrew K 8           4) Kirsis, Janis V 9              
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:50.28   7/29/2007 Badger Swim Club                           
                         L Egan, T Buttigieg, C Aventuro, A Bidwell        
0910Metro L.:   4:50.28   7/29/2007 Badger                                     
                         L.Egan, T.Buttigieg, C.Aventuro, I.Bidwell        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            4:49.23    4:53.13         40  
     1) Kaneko, Hiroki 10               2) Gray, Stephen F 10             
     3) Scarcella, Joseph A 10          4) Lee, Ryan P 10                 
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:57.91    5:05.23         34  
     1) Gregorace, Michael J 10         2) Kapusta, Adam 9                
     3) Leng, Zachary L 9               4) Towers, Connor D 9             
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        5:15.65    5:15.99         32  
     1) Bayard, Drake A 9               2) Weiner, Luke 9                 
     3) Fitzgerald, Aidan 10            4) Chan, Dylan 10                 
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             5:20.00    5:17.31         30  
     1) Kubik, Cameron H 9              2) Kaplan, Ryan J 10              
     3) Champagne, Dylan C 9            4) Huner, Alec E 10               
  5 The Boys' Club of New York-MR  'A'          5:08.00    5:18.21         28  
     1) Liu, Eric Z 10                  2) Phang, Yik Fung 10             
     3) Zhang, Benjamin G 10            4) Lin, Thomas 8                  
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            5:11.93    5:28.35         26  
     1) Marski, Timothy J 9             2) Villani, David P 10            
     3) Fitzpatrick, Ian C 9            4) Scalamandre, Max H 9           
  7 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 5:27.11    5:31.39         24  
     1) Sheinberg, Kyle 10              2) Lent, Kieran 10                
     3) Aroesty, Ryan 9                 4) Harrington, Dylan 9            
  8 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        5:29.02    5:34.12         22  
     1) Wilson, Daniel S 9              2) Coyle, Steven M 10             
     3) Kovel, Eric R 10                4) Wilson, Patrick R 10           
  9 North Shore Swimming-MR  'A'                5:36.00    5:35.65         18  
     1) Daly, Tommy A 10                2) Xu, Kevin J 8                  
     3) Parbst, Lukas A 10              4) Daly, Nik A 9                  
 10 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      5:20.69    5:38.26         14  
     1) Papsco, Zachary T 10            2) O'Malley, Connor M 10          
     3) Morlock, Tristan M 8            4) Hawkins, Michael J 9           
 11 Condors-MR  'A'                             5:32.96    5:38.29         12  
     1) Behbehani, Tirdod 10            2) Lawson, Ryan F 10              
     3) Kirsis, Janis V 9               4) Andjelic, Lazar 10             
 12 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            5:38.01    5:39.42         10  
     1) Lee, Brendan T 8                2) Tsukikawa, Yugo 8              
     3) Torres, Nicholos 8              4) Golovin, Samuel j 9            
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      5:25.42    5:39.77          8  
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            5:42.65   x6:01.38        
     1) Ciriaco, Zachary M 9            2) Rush, Michael E 10             
     3) Stapleton, Kevin J 10           4) McClellan, Sean E 10           
 15 Condors-MR  'B'                             6:24.70    6:29.58          6  
     1) Dwyer, Jimmy C 9                2) Doherty, Sean P 9              
     3) Crimi, Christopher P 10         4) Stolarski, Andrew K 8          
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:29.64    8/1/2004 TEAM SUFFOLK                               
                         M DEBLASIO, C YEAGER, B GALAN, C HERRMANN         
0910Metro L.:   2:29.64   7/30/2004 Team Suffolk                               
                         M. DEBLASIO, C. YEAGER, B. GALAN, C. HERRMANN     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'            2:32.46    2:34.84         40  
     1) Gray, Stephen F 10              2) Kaneko, Hiroki 10              
     3) Lee, Ryan P 10                  4) Golovin, Samuel j 9            
  2 The Boys' Club of New York-MR  'A'          2:17.00    2:35.51         34  
     1) Liu, Eric Z 10                  2) Phang, Yik Fung 10             
     3) Zhang, Benjamin G 10            4) Lin, Thomas 8                  
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:38.31    2:40.89         32  
     1) Leng, Zachary L 9               2) Scalamandre, Max H 9           
     3) Gregorace, Michael J 10         4) Kapusta, Adam 9                
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:45.61    2:48.02         30  
     1) Lister, Davis M 10              2) Certuche, Richard 10           
     3) Duthie, Zachary J 9             4) Hinckley, CJ 10                
  5 Team Suffolk-MR  'A'                        2:44.05    2:48.13         28  
     1) Weiner, Luke 9                  2) Chan, Dylan 10                 
     3) Bayard, Drake A 9               4) Fitzgerald, Aidan 10           
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:44.40    2:48.23         26  
     1) Villani, David P 10             2) Marski, Timothy J 9            
     3) Fitzpatrick, Ian C 9            4) Towers, Connor D 9             
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:45.02    2:49.66         24  
     1) Champagne, Dylan C 9            2) Huner, Alec E 10               
     3) Kubik, Cameron H 9              4) Kaplan, Ryan J 10              
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:54.55    2:54.69         22  
     1) Harrington, Dylan 9             2) Lent, Kieran 10                
     3) Sheinberg, Kyle 10              4) Aroesty, Ryan 9                
  9 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:47.61    2:56.75         18  
     1) Papsco, Zachary T 10            2) Mack-Jackson, Benjamin 8       
     3) Hawkins, Michael J 9            4) O'Malley, Connor M 10          
 10 Westchester Aquatic Club-MR  'B'            2:59.48    2:58.85         14  
     1) Lee, Brendan T 8                2) Scarcella, Joseph A 10         
     3) Torres, Nicholos 8              4) Tsukikawa, Yugo 8              
 11 Condors-MR  'A'                             2:57.16    2:59.23         12  
     1) Andjelic, Lazar 10              2) Dwyer, Jimmy C 9               
     3) Behbehani, Tirdod 10            4) Lawson, Ryan F 10              
 12 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        3:01.66    3:05.30         10  
     1) Kovel, Eric R 10                2) Wilson, Patrick R 10           
     3) Coyle, Steven M 10              4) Wilson, Daniel S 9             
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:54.79   x3:05.62        
     1) McClellan, Sean E 10            2) Rush, Michael E 10             
     3) Ciriaco, Zachary M 9            4) Stapleton, Kevin J 10          
 14 Condors-MR  'B'                             3:20.01    3:28.44          8  
     1) Doherty, Sean P 9               2) Stolarski, Andrew K 8          
     3) Kirsis, Janis V 9               4) Crimi, Christopher P 10        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   27.12   7/29/2007 Austin J Kowalsky, Express Swimming          
0910Metro L.:   26.34   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                29.99  ZONE
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR                29.03      28.59 ZONE    20  
  2 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR                28.92      28.77 ZONE    17  
  3 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR                29.89      29.32 ZONE    16  
  4 Helbock, Robert     12 WAC-MR                 26.89Y     29.35 ZONE    15  
  5 Lama, Tiger T       12 Manhattan Makos-MR     30.58      29.49 ZONE    14  
  6 Zou, Evan J         12 North Shore-MR         30.90      29.92 ZONE    13  
  7 Clarke, Jake D      12 FLY-MR                 30.44      30.00 JO      12  
  8 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR      29.85      30.08 JO      11  
  9 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                29.90      30.13 JO       9  
 10 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR                30.11      30.32 JO       7  
 11 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR      31.40      30.35 JO       6  
 12 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR                30.46      30.41 JO       5  
 13 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR                30.63      30.44 JO       4  
 14 DeVito, TJ          12 TRS-MR                 30.83      30.50 JO       3  
 15 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR                 31.23      30.51 JO       2  
 16 Truter, Dranoel K   12 NFS-MR                 30.49      30.61 JO       1  
 17 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR                30.95      30.77 JO     
 18 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR           30.88      30.78 JO     
 19 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR      31.09      30.95 JO     
 20 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR                31.08      30.97 JO     
 21 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR                30.88      31.09 JO     
 22 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR              31.49      31.11 JO     
 23 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR                31.25      31.19 JO     
 24 Zugibe, Matthew     12 TRS-MR                 32.39      31.32 JO     
 25 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR                31.83      31.41 JO     
 26 Orman-Kollmar, Max  12 APEX-MR                32.43      31.50 JO     
 27 Sampson, Kaz R      11 Empire-MR              31.87      31.62 JO     
 28 Cowden, Luke S      12 Tmsuffolk-MR           31.01      31.69 JO     
 29 Aly, Ali M          11 LIAC-MR                32.71      31.78 JO     
 30 DiStasio, James C   11 North Shore-MR         32.30      31.82 JO     
 31 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR                32.54      31.91 JO     
 32 Adayev, Daniel      11 BASC-MR                32.42      32.00 JO     
 33 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR      32.43      32.04 JO     
 34 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR      31.99      32.09 JO     
 35 McCarthy, Michael   12 LBA-MR                 32.69      32.31 JO     
 36 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR      32.59      32.38 JO     
 37 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR                32.28      32.63 JO     
 38 Camberdella, Griff  12 North Shore-MR         32.25      32.98 JO     
 39 Salazar, Matthew A  12 Boys Club-MR           32.99      33.12        
 40 Hinds, Jabari A     12 Tmsuffolk-MR           30.64      33.40        
 41 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR         32.47      33.50        
 42 Wadsworth, John D   11 Marlins-MR             32.42      34.28        
 43 HO, Timothy         11 Boys Club-MR           32.71      35.50        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   1:00.04   7/25/2008 Michael Domagala, TWISTERS                 
0910Metro L.:     59.18   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                       
                1:06.19  ZONE
                1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R        12 Badger-MR            1:01.94    1:00.90 ZONE    20  
  2 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          1:03.20    1:01.93 ZONE    17  
  3 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              1:02.93    1:02.73 ZONE    16  
  4 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               1:03.06    1:02.83 ZONE    15  
  5 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR              1:02.90    1:02.86 ZONE    14  
  6 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR              1:03.45    1:04.00 ZONE    13  
  7 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR    1:04.63    1:05.07 ZONE    12  
  8 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR            1:05.54    1:05.63 ZONE    11  
  9 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    1:05.48    1:05.67 ZONE     9  
 10 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              1:06.45    1:06.04 ZONE     7  
 11 Helbock, Robert     12 WAC-MR               1:00.09Y   1:06.48 JO       6  
 12 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              1:07.51    1:06.52 JO       5  
 13 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR              1:07.13    1:06.57 JO       4  
 14 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR         1:07.24    1:06.90 JO       3  
 15 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR    1:06.87    1:07.26 JO       2  
 16 Collins, Jack M     12 Badger-MR            1:07.76S   1:07.49 JO       1  
 17 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR              1:06.19    1:07.55 JO     
 18 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              1:06.76    1:07.60 JO     
 19 Cowden, Luke S      12 Tmsuffolk-MR         1:09.61    1:07.63 JO     
 20 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              1:07.03    1:07.66 JO     
 21 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              1:09.00    1:08.09 JO     
 22 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR              1:08.05    1:08.29 JO     
 23 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      1:07.12    1:08.56 JO     
 24 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR              1:11.09    1:08.57 JO     
 25 Zou, Evan J         12 North Shore-MR       1:08.21    1:08.89 JO     
 26 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              1:09.32    1:09.00 JO     
 27 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR            1:10.33    1:09.06 JO     
 28 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:08.57    1:09.15 JO     
 29 Orman-Kollmar, Max  12 APEX-MR              1:10.80    1:09.57 JO     
 30 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              1:11.72    1:09.77 JO     
 31 DiStasio, James C   11 North Shore-MR       1:10.05    1:09.82 JO     
 32 Simone, James S     11 Badger-MR            1:09.03    1:09.88 JO     
 33 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR    1:08.67    1:10.11 JO     
 34 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR               1:10.19    1:10.18 JO     
 34 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR              1:10.30    1:10.18 JO     
 36 Guglielmo, Joseph   12 LIAC-MR              1:11.75    1:10.24 JO     
 37 Adayev, Daniel      11 BASC-MR              1:11.51    1:10.47 JO     
 38 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR    1:11.31    1:10.58 JO     
 39 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               1:11.53    1:10.63 JO     
 40 Camberdella, Griff  12 North Shore-MR       1:11.58    1:10.65 JO     
 41 Clarke, Jake D      12 FLY-MR               1:08.67    1:10.91 JO     
 42 Beil, Conor M       12 LIAC-MR              1:11.49    1:10.95 JO     
 43 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      1:10.84    1:11.66 JO     
 44 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:11.91    1:11.77 JO     
 45 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              1:11.56    1:12.42        
 46 Glas, Aaron I       12 Agua Swim Team-MR    1:11.66    1:12.86        
 47 HO, Timothy         11 Boys Club-MR         1:10.94    1:14.22        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:12.05   7/28/2007 Austin J Kowalsky, Express Swimming        
0910Metro L.:   2:07.84   7/15/1992 D.Chang, HHH-MR                            
                2:23.79  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          2:16.32    2:14.18 ZONE    20  
  2 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              2:17.77    2:15.43 ZONE    17  
  3 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              2:15.69    2:16.08 ZONE    16  
  4 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR              2:22.67    2:17.76 ZONE    15  
  5 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR            2:20.75    2:18.35 ZONE    14  
  6 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               2:21.34    2:21.62 ZONE    13  
  7 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              2:23.16    2:22.47 ZONE    12  
  8 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR         2:21.81    2:22.74 ZONE    11  
  9 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              2:24.19    2:23.24 ZONE     9  
 10 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              2:24.90    2:23.54 ZONE     7  
 11 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              2:27.23    2:24.25 JO       6  
 12 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    2:25.12    2:24.31 JO       5  
 13 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR              2:26.26    2:24.34 JO       4  
 14 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              2:25.63    2:24.95 JO       3  
 15 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR    2:24.62    2:25.27 JO       2  
 16 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      2:24.78    2:26.39 JO       1  
 17 Guglielmo, Joseph   12 LIAC-MR              2:32.74    2:27.77 JO     
 18 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              2:25.11    2:28.74 JO     
 19 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR              2:27.15    2:29.22 JO     
 20 Beil, Conor M       12 LIAC-MR              2:32.96    2:29.97 JO     
 21 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       2:32.55    2:30.27 JO     
 22 DeVito, TJ          12 TRS-MR               2:34.24    2:30.67 JO     
 23 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR              2:28.09    2:30.97 JO     
 24 Simone, James S     11 Badger-MR            2:30.82    2:31.59 JO     
 25 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               2:10.29Y   2:32.60 JO     
 26 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      2:34.42    2:32.66 JO     
 27 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR              2:32.15    2:33.64 JO     
 28 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              2:30.97    2:33.94 JO     
 29 Glas, Aaron I       12 Agua Swim Team-MR    2:34.99    2:34.72 JO     
 30 McCarthy, Michael   12 LBA-MR               2:34.88    2:35.57 JO     
 31 Arena, CJ J         11 LIAC-MR              2:34.65    2:40.09        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   4:37.74   7/30/2010 Liam R Egan, Badger                        
0910Metro L.:   4:34.98   7/15/1998 M.Brocki, IA-MR                            
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R        12 Badger-MR            4:35.92    4:37.74 ZONE    20  
  2 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              4:43.63    4:43.65 ZONE    17  
  3 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR            4:45.80    4:43.88 ZONE    16  
  4 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              4:43.88    4:49.08 ZONE    15  
  5 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR              4:52.45    4:51.15 ZONE    14  
  6 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    4:54.79    4:52.95 ZONE    13  
  7 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR         5:00.61    4:56.31 ZONE    12  
  8 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR    5:11.47    4:56.55 ZONE    11  
  9 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              5:04.94    4:58.09 ZONE     9  
 10 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              5:01.38    4:59.99 ZONE     7  
 11 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      5:02.52    5:01.39 ZONE     6  
 12 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR              5:03.77    5:01.60 ZONE     5  
 13 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    4:56.77    5:02.49 ZONE     4  
 14 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               5:03.63    5:03.31 ZONE     3  
 15 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              4:59.90    5:03.80 ZONE     2  
 16 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              5:08.44    5:06.09 JO       1  
 17 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR              5:21.39    5:06.28 JO     
 18 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       5:20.30    5:06.80 JO     
 19 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR              5:59.39Y   5:07.21 JO     
 20 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR    5:07.54    5:07.58 JO     
 21 Collins, Jack M     12 Badger-MR            5:12.38S   5:07.90 JO     
 22 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              5:22.94    5:14.88 JO     
 23 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               5:21.17    5:15.88 JO     
 24 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              6:01.00Y   5:16.43 JO     
 25 Simone, James S     11 Badger-MR            5:16.49    5:16.67 JO     
 26 Guglielmo, Joseph   12 LIAC-MR              6:01.97Y   5:16.98 JO     
 27 Beil, Conor M       12 LIAC-MR              5:20.94    5:17.91 JO     
 28 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR              5:21.13    5:19.15 JO     
 29 Arena, CJ J         11 LIAC-MR              5:27.40    5:21.84 JO     
 30 Glas, Aaron I       12 Agua Swim Team-MR    5:25.27    5:21.99 JO     
 31 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              5:16.64    5:23.03 JO     
 32 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              5:14.34    5:23.81 JO     
 33 McCarthy, Michael   12 LBA-MR               5:24.51    5:25.60 JO     
 34 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR    5:29.87    5:31.88        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   30.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
0910Metro L.:   29.48   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                35.39  ZONE
                39.99  JO
 Meet Qualifying:  39.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR            32.38      31.45 ZONE    20  
  2 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR                33.02      32.64 ZONE    17  
  3 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR                33.21      32.94 ZONE    16  
  4 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                34.06      33.76 ZONE    15  
  5 Egan, Liam R        12 Badger-MR              33.91      33.85 ZONE    14  
  6 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR                33.68      34.63 ZONE    13  
  7 Zou, Evan J         12 North Shore-MR         35.50      35.74 JO      12  
  8 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR                31.34Y     36.05 JO      11  
  9 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR      35.83      36.06 JO       8  
  9 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR                35.46      36.06 JO       8  
 11 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR        36.45      36.24 JO       6  
 12 HO, Timothy         11 Boys Club-MR           34.71      36.30 JO       5  
 13 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR           31.68Y     36.53 JO       4  
 14 Helbock, Robert     12 WAC-MR                 36.82      36.81 JO       3  
 15 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR                36.53      36.83 JO       1.5
 15 Adayev, Daniel      11 BASC-MR                35.91      36.83 JO       1.5
 17 Zinkiewicz, Zachar  12 IA-MR                  37.64      36.90 JO     
 18 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR                35.82      36.95 JO     
 19 Ye, William         11 Tmsuffolk-MR           36.97      37.10 JO     
 20 Cowden, Luke S      12 Tmsuffolk-MR           33.28Y     37.16 JO     
 21 Serbi, Benjamin A   12 FLY-MR                 38.07      37.24 JO     
 22 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR                37.92      37.72 JO     
 23 Huang, Alec H       12 LIAC-MR                37.14      37.73 JO     
 24 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR                37.91      37.80 JO     
 25 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR                32.26Y     37.81 JO     
 26 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR      38.30      37.91 JO     
 27 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR                38.36      37.94 JO     
 28 Salazar, Matthew A  12 Boys Club-MR           38.00      38.08 JO     
 29 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR      37.45      38.22 JO     
 30 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR                 39.45      38.24 JO     
 31 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR        38.90      38.29 JO     
 32 Jurman, Jasper N    12 Agua Swim Team-MR      37.53      38.31 JO     
 33 Broe, Charlie H     12 NBS-MR                 39.20      38.33 JO     
 34 Beil, Conor M       12 LIAC-MR                37.92      38.34 JO     
 35 Clarke, Jake D      12 FLY-MR                 37.64      38.54 JO     
 36 Morgan, Julian C    12 Big Blue-MR            38.87      38.63 JO     
 37 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR      38.28      38.67 JO     
 38 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR         38.72      38.75 JO     
 39 Murphy, Andrew J    12 North Shore-MR         39.14      38.76 JO     
 40 Simone, James S     11 Badger-MR              38.49      38.93 JO     
 41 Novitch, Graham S   11 Middies-MR             39.42      39.09 JO     
 42 Lauritano, Nichola  12 HAA-MR                 39.31      39.28 JO     
 43 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR                38.70      39.46 JO     
 44 DiStasio, James C   11 North Shore-MR         39.94      39.48 JO     
 45 Aly, Ali M          11 LIAC-MR                37.59      39.56 JO     
 46 Wadsworth, John D   11 Marlins-MR             39.08      39.75 JO     
 47 Barleycorn, Adekem  12 Sailfish-MR            39.33      40.00        
 48 Simkin, Leo         11 BASC-MR                39.01      41.51        
 49 Zhao, Yi            12 Middies-MR             39.88      41.60        
 50 Mahabadi, Arya      11 Tmsuffolk-MR           39.37      42.10        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:07.28   7/31/2010 Kevin Z WU, TWISTERS                       
0910Metro L.:   1:05.72   7/15/1999 S.,Armstrong, TVSC-MR                      
                1:16.29  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          1:08.87    1:07.28 ZONE    20  
  2 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              1:16.87    1:10.00 ZONE    17  
  3 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR              1:11.92    1:10.83 ZONE    16  
  4 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               1:12.94    1:12.51 ZONE    15  
  5 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR              1:12.23    1:13.14 ZONE    14  
  6 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:15.14    1:13.48 ZONE    13  
  7 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              1:17.59    1:15.59 ZONE    12  
  8 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR              1:20.54    1:17.01 JO      11  
  9 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR         1:17.71    1:17.24 JO       9  
 10 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      1:16.26    1:17.30 JO       7  
 11 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              1:16.03    1:17.31 JO       6  
 12 HO, Timothy         11 Boys Club-MR         1:16.90    1:17.42 JO       5  
 13 Adayev, Daniel      11 BASC-MR              1:20.38    1:17.43 JO       4  
 14 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    1:16.86    1:17.68 JO       3  
 15 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR              1:17.14    1:18.63 JO       2  
 16 Zou, Evan J         12 North Shore-MR       1:18.17    1:19.17 JO       1  
 17 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:22.62    1:19.99 JO     
 18 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      1:22.45    1:20.07 JO     
 19 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              1:21.42    1:20.26 JO     
 20 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              1:20.29    1:20.68 JO     
 21 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              1:22.31    1:20.73 JO     
 22 Avezzano, Jack T    12 Middies-MR           1:20.48    1:20.78 JO     
 23 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR    1:20.86    1:21.07 JO     
 24 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR              1:20.64    1:21.14 JO     
 25 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR              1:20.21    1:21.17 JO     
 26 Salazar, Matthew A  12 Boys Club-MR         1:25.00    1:21.19 JO     
 27 DeVito, TJ          12 TRS-MR               1:21.22    1:21.26 JO     
 28 Ye, William         11 Tmsuffolk-MR         1:21.72    1:21.60 JO     
 29 Dodes, Evan F       12 Empire-MR            1:25.96    1:21.71 JO     
 30 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              1:20.81    1:21.74 JO     
 31 Morgan, Julian C    12 Big Blue-MR          1:25.93    1:21.85 JO     
 32 Serbi, Benjamin A   12 FLY-MR               1:21.63    1:21.88 JO     
 33 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              1:20.45    1:21.93 JO     
 34 Novitch, Graham S   11 Middies-MR           1:23.17    1:21.97 JO     
 35 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR               1:24.38    1:22.14 JO     
 36 Beil, Conor M       12 LIAC-MR              1:23.96    1:22.15 JO     
 37 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              1:21.55    1:22.18 JO     
 38 DiStasio, James C   11 North Shore-MR       1:21.60    1:22.46 JO     
 39 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               1:23.83    1:22.59 JO     
 40 Jurman, Jasper N    12 Agua Swim Team-MR    1:23.35    1:22.70 JO     
 41 Thomas, Christian   11 Big Blue-MR          1:23.73    1:23.77 JO     
 42 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR       1:22.48    1:23.92 JO     
 43 Simkin, Leo         11 BASC-MR              1:22.89    1:24.82 JO     
 44 Murphy, Andrew J    12 North Shore-MR       1:25.63    1:25.57 JO     
 45 Lauritano, Nichola  12 HAA-MR               1:22.48    1:25.68 JO     
 46 Clarke, Jake D      12 FLY-MR               1:25.72    1:25.77 JO     
 47 Cohen, Emanuel S    12 LIAC-MR              1:25.77    1:27.59        
 48 Zugibe, Matthew     12 TRS-MR               1:25.53    1:27.82        
 49 Tartakovsky, Micha  11 TRS-MR               1:23.50    1:28.19        
 50 Fici, Vincenzo      12 HAA-MR               1:25.66    1:34.09        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:28.97    8/2/2009 Justin T Plaschka, TMSUFFOLK               
0910Metro L.:   2:25.41    8/9/2006 Matthew Deblasio @ 2006 LC EZ, TS-MR       
                2:44.29  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          2:31.37    2:29.06 ZONE    20  
  2 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              2:31.67    2:31.70 ZONE    17  
  3 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR              2:35.16    2:33.54 ZONE    16  
  4 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR              2:36.67    2:36.63 ZONE    15  
  5 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               2:34.73    2:37.60 ZONE    14  
  6 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR         2:42.94    2:38.67 ZONE    13  
  7 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              2:47.58    2:41.00 ZONE    12  
  8 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR              2:49.00    2:42.16 ZONE    11  
  9 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      2:43.20    2:42.58 ZONE     9  
 10 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              2:39.69    2:42.66 ZONE     7  
 11 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              2:45.14    2:43.38 ZONE     6  
 12 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR              2:45.66    2:43.59 ZONE     5  
 13 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      2:51.78    2:45.18 JO       4  
 14 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              2:46.08    2:47.75 JO       3  
 15 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR    2:53.16    2:47.80 JO       2  
 16 HO, Timothy         11 Boys Club-MR         2:48.00    2:49.41 JO       1  
 17 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR              2:55.16    2:49.63 JO     
 18 Adayev, Daniel      11 BASC-MR              2:51.42    2:49.90 JO     
 19 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               2:54.01    2:50.07 JO     
 19 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    3:01.51    2:50.07 JO     
 21 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       2:46.55    2:50.11 JO     
 22 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              2:50.37    2:50.95 JO     
 23 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              2:57.02    2:51.28 JO     
 24 Zou, Evan J         12 North Shore-MR       2:32.17Y   2:52.21 JO     
 25 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              2:59.22    2:52.34 JO     
 26 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR    2:54.69    2:52.93 JO     
 27 Novitch, Graham S   11 Middies-MR           2:35.27Y   2:54.26 JO     
 28 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR       2:53.15    2:54.69 JO     
 29 Beil, Conor M       12 LIAC-MR              2:55.40    2:54.93 JO     
 30 Jurman, Jasper N    12 Agua Swim Team-MR    2:58.66    2:55.72 JO     
 31 Zitelny, Tamir      12 Tmsuffolk-MR         3:01.03    2:59.91 JO     
 32 Cohen, Emanuel S    12 LIAC-MR              3:01.66    3:01.92 JO     
 33 Mahabadi, Arya      11 Tmsuffolk-MR         3:01.63    3:02.52 JO     
 34 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              3:01.58    3:02.94 JO     
 35 Lauritano, Nichola  12 HAA-MR               3:02.85    3:03.51 JO     
 -- Wolfe, Morgan S     11 Flying Dolphins-MR   2:59.90         DQ        
 -- Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              2:55.02         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   33.68   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
0910Metro L.:   33.48   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                39.69  ZONE
                44.59  JO
 Meet Qualifying:  44.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR                35.15      34.11 ZONE    20  
  2 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR      37.27      36.32 ZONE    17  
  3 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                38.01      36.98 ZONE    16  
  4 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR      38.09      37.48 ZONE    15  
  5 Guglielmo, Joseph   12 LIAC-MR                37.92      37.59 ZONE    14  
  6 Lama, Tiger T       12 Manhattan Makos-MR     41.57      38.04 ZONE    13  
  7 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR                39.59      38.89 ZONE    12  
  8 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR      40.03      39.24 ZONE    11  
  9 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR              39.23      39.25 ZONE     9  
 10 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR      42.42      39.35 ZONE     7  
 11 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR                39.47      39.81 JO       6  
 12 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR                 42.44      40.13 JO       5  
 13 Simkin, Leo         11 BASC-MR                40.47      40.37 JO       4  
 14 Foo, Felix X        12 FLY-MR                 42.44      40.55 JO       3  
 15 DiStasio, James C   11 North Shore-MR         42.48      40.99 JO       2  
 16 DeVito, TJ          12 TRS-MR                 37.45Y     41.33 JO       1  
 17 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR         41.64      42.02 JO     
 18 Cerri-Droz, Ruben   12 LIAC-MR                42.26      42.30 JO     
 19 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR                43.95      42.35 JO     
 20 Hinds, Jabari A     12 Tmsuffolk-MR           44.05      42.42 JO     
 21 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR      41.43      42.50 JO     
 22 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR             42.00      42.59 JO     
 23 Yang, Nathan M      11 LIAC-MR                42.55      42.64 JO     
 24 Gorenstein, Isaac   12 NY Sharks-MR           43.33      42.86 JO     
 25 Manfre, Matthew S   11 LIAC-MR                43.89      42.95 JO     
 26 Serbi, Benjamin A   12 FLY-MR                 44.04      42.98 JO     
 27 Treanor, Shane P    11 Marlins-MR             43.14      43.02 JO     
 28 Wadsworth, John D   11 Marlins-MR             42.56      43.29 JO     
 29 Huang, James J      11 Agua Swim Team-MR      44.20      44.21 JO     
 30 LI, Anthony         11 Boys Club-MR           44.40      44.46 JO     
 31 HO, Timothy         11 Boys Club-MR           44.41      44.61        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                      
0910Metro L.:   1:12.21   7/15/1994 C.Miller, LIAC-MR                          
                1:27.29  ZONE
                1:36.99  JO
 Meet Qualifying:  1:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR              1:17.85    1:16.59 ZONE    20  
  2 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    1:21.54    1:20.70 ZONE    17  
  3 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:22.46    1:21.76 ZONE    16  
  4 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR    1:23.16    1:21.87 ZONE    15  
  5 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               1:21.89    1:23.45 ZONE    14  
  6 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              1:21.53    1:23.54 ZONE    13  
  7 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              1:25.69    1:24.04 ZONE    12  
  8 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    1:24.24    1:24.96 ZONE    11  
  9 Guglielmo, Joseph   12 LIAC-MR              1:23.00    1:25.32 ZONE     9  
 10 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR    1:26.19    1:26.43 ZONE     7  
 11 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              1:27.73    1:27.58 JO       6  
 12 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              1:24.19    1:27.62 JO       5  
 13 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR            1:26.99    1:27.87 JO       4  
 14 Cowden, Luke S      12 Tmsuffolk-MR         1:28.54    1:28.10 JO       3  
 15 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              1:30.19    1:28.61 JO       2  
 16 Simkin, Leo         11 BASC-MR              1:29.43    1:29.83 JO       1  
 17 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       1:30.96    1:30.16 JO     
 18 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR    1:33.01    1:31.18 JO     
 19 DiStasio, James C   11 North Shore-MR       1:31.95    1:31.77 JO     
 20 Helbock, Robert     12 WAC-MR               1:33.63    1:31.97 JO     
 21 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR               1:36.41    1:32.10 JO     
 22 Foo, Felix X        12 FLY-MR               1:33.26    1:32.26 JO     
 23 Treanor, Shane P    11 Marlins-MR           1:36.62    1:33.51 JO     
 24 Hinds, Jabari A     12 Tmsuffolk-MR         1:33.38    1:33.61 JO     
 25 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR    1:31.22    1:33.76 JO     
 26 Yang, Nathan M      11 LIAC-MR              1:33.67    1:33.79 JO     
 27 Gorenstein, Isaac   12 NY Sharks-MR         1:33.39    1:34.16 JO     
 28 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR       1:33.43    1:34.40 JO     
 29 Adayev, Daniel      11 BASC-MR              1:34.04    1:36.03 JO     
 30 Wadsworth, John D   11 Marlins-MR           1:21.45Y   1:36.39 JO     
 31 Hollander, Jacob R  12 LBA-MR               1:35.55    1:36.47 JO     
 32 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              1:36.84    1:36.61 JO     
 33 Manfre, Matthew S   11 LIAC-MR              1:34.74    1:37.46        
 34 Huang, James J      11 Agua Swim Team-MR    1:35.51    1:37.50        
 35 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR           1:34.11    1:38.91        
 36 Arena, CJ J         11 LIAC-MR              1:36.20    1:40.73        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:49.46    8/1/2009 Alex Lin, Abbe Swim Team                   
0910Metro L.:   2:44.63   7/22/2010 Ariel Okhtenberg at Senior Met, BASC-MR    
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR              2:48.72    2:50.33 ZONE    20  
  2 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    2:51.65    2:53.88 ZONE    17  
  3 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              2:58.86    2:55.40 ZONE    16  
  4 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               2:57.28    2:57.72 ZONE    15  
  5 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    2:46.17Y   3:00.04 ZONE    14  
  6 Guglielmo, Joseph   12 LIAC-MR              3:01.73    3:05.85 ZONE    13  
  7 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              3:05.61    3:07.48 ZONE    12  
  8 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR            3:05.92    3:08.24 JO      11  
  9 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              3:07.61    3:10.10 JO       9  
 10 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       3:10.86    3:11.75 JO       7  
 11 Simkin, Leo         11 BASC-MR              3:11.37    3:11.97 JO       6  
 12 Foo, Felix X        12 FLY-MR               3:21.08    3:13.61 JO       5  
 13 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR    3:16.35    3:13.62 JO       4  
 14 DiStasio, James C   11 North Shore-MR       2:58.41Y   3:15.87 JO       3  
 15 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR    3:14.74    3:18.56 JO       2  
 16 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR       2:58.06Y   3:19.27 JO       1  
 17 Gorenstein, Isaac   12 NY Sharks-MR         3:24.60    3:19.69 JO     
 18 Treanor, Shane P    11 Marlins-MR           3:22.31    3:21.07 JO     
 19 Adayev, Daniel      11 BASC-MR              3:22.78    3:21.25 JO     
 20 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              3:23.85    3:22.14 JO     
 21 Wadsworth, John D   11 Marlins-MR           3:23.96    3:23.34 JO     
 22 Huang, James J      11 Agua Swim Team-MR    3:25.03    3:24.15 JO     
 23 Manfre, Matthew S   11 LIAC-MR              3:18.26    3:25.43 JO     
 24 Yang, Nathan M      11 LIAC-MR              3:24.86    3:25.51 JO     
 25 Arena, CJ J         11 LIAC-MR              3:23.78    3:26.06 JO     
 26 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR           3:24.86    3:28.04        
 -- Hinds, Jabari A     12 Tmsuffolk-MR         3:22.10         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   28.93   7/26/2008 Michael Domagala, TWISTERS                   
0910Metro L.:   28.47   7/15/1993 J.Landrio, TOI-MR                            
                33.29  ZONE
                37.99  JO
 Meet Qualifying:  37.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR                31.65      31.14 ZONE    20  
  2 Andjelic, Nikola    12 COND-MR                32.12      31.73 ZONE    17  
  3 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR                32.55      32.42 ZONE    16  
  4 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR      32.24      32.49 ZONE    15  
  5 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR                32.95      32.75 ZONE    14  
  6 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR                33.10      32.94 ZONE    13  
  7 Helbock, Robert     12 WAC-MR                 30.32Y     33.09 ZONE    12  
  8 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR                33.98      33.12 ZONE    11  
  9 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR                33.50      33.16 ZONE     9  
 10 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR      33.87      33.84 JO       7  
 11 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR                 36.41      33.87 JO       6  
 12 Broe, Charlie H     12 NBS-MR                 34.06      33.92 JO       5  
 13 Zou, Evan J         12 North Shore-MR         32.81      34.08 JO       4  
 14 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR      31.51Y     34.34 JO       3  
 15 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR         34.61      34.44 JO       2  
 16 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR           34.87      34.58 JO       1  
 17 Zitelny, Tamir      12 Tmsuffolk-MR           35.65      34.72 JO     
 18 Huang, Alec H       12 LIAC-MR                34.30      34.78 JO     
 19 McCarthy, Michael   12 LBA-MR                 34.73      34.87 JO     
 20 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR                34.63      34.91 JO     
 21 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR      34.50      34.92 JO     
 22 Yang, Nathan M      11 LIAC-MR                35.12      35.04 JO     
 23 Clarke, Jake D      12 FLY-MR                 33.11      35.15 JO     
 24 HO, Timothy         11 Boys Club-MR           35.25      35.21 JO     
 25 Vargas, Ricardo     11 Badger-MR              35.64      35.34 JO     
 26 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR      36.30      35.40 JO     
 27 Simone, James S     11 Badger-MR              36.05      35.74 JO     
 28 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR                36.34      35.79 JO     
 29 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR        35.75      35.80 JO     
 30 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR              37.12      36.34 JO     
 31 Zugibe, Matthew     12 TRS-MR                 37.85      36.42 JO     
 32 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR      36.24      36.67 JO     
 33 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR                36.73      36.70 JO     
 34 Stoller, Jared      12 TVSC-MR                37.84      36.97 JO     
 35 Lama, Tiger T       12 Manhattan Makos-MR     31.46Y     36.98 JO     
 36 Arena, CJ J         11 LIAC-MR                37.66      36.99 JO     
 37 Murphy, Andrew J    12 North Shore-MR         37.30      37.18 JO     
 38 Martusciello, Jame  11 HAA-MR                 36.68      37.33 JO     
 39 Novitch, Graham S   11 Middies-MR             37.52      37.52 JO     
 40 Ye, William         11 Tmsuffolk-MR           37.03      37.85 JO     
 41 Huang, James J      11 Agua Swim Team-MR      37.24      37.87 JO     
 42 Thomas, Christian   11 Big Blue-MR            36.55      37.95 JO     
 43 McNally, Bryan N    12 LIAC-MR                37.93      37.99 JO     
 44 Maida, Troy A       12 HAA-MR                 37.40      39.34        
 45 Fisher, Alexander   11 HAA-MR                 37.45      39.58        
 -- Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR                34.75        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   1:06.16    8/2/2009 Justin T Plaschka, TMSUFFOLK               
0910Metro L.:   1:05.09   6/23/2007 Patrick Yang at 2007 MR LIAC, LIAC-MR      
                1:14.89  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          1:10.93    1:07.92 ZONE    20  
  2 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              1:08.45    1:08.85 ZONE    17  
  3 Khrystenko, Anton   12 LIAC-MR              1:09.80    1:10.85 ZONE    16  
  4 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:11.17 ZONE    15  
  5 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              1:14.72    1:12.45 ZONE    14  
  6 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR              1:14.03    1:12.82 ZONE    13  
  7 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              1:13.08    1:13.52 ZONE    12  
  8 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR              1:20.06    1:14.94 JO      11  
  9 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR    1:13.52    1:15.08 JO       9  
 10 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               1:16.38    1:15.75 JO       7  
 11 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              1:13.36    1:16.08 JO       6  
 12 Andjelic, Nikola    12 COND-MR              1:15.01    1:16.24 JO       5  
 13 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               1:17.21    1:16.32 JO       4  
 14 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    1:15.92    1:16.51 JO       3  
 15 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR              1:15.41    1:16.53 JO       2  
 16 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              1:17.33    1:16.62 JO       1  
 17 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR              1:17.33    1:16.67 JO     
 18 Cowden, Luke S      12 Tmsuffolk-MR         1:20.15    1:16.86 JO     
 19 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      1:16.35    1:17.18 JO     
 20 Zitelny, Tamir      12 Tmsuffolk-MR         1:19.81    1:17.29 JO     
 21 Helbock, Robert     12 WAC-MR               1:18.38    1:17.57 JO     
 22 Yang, Nathan M      11 LIAC-MR              1:22.44    1:17.70 JO     
 23 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR    1:13.97    1:17.74 JO     
 24 McCarthy, Michael   12 LBA-MR               1:18.40    1:18.32 JO     
 25 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR              1:17.27    1:18.82 JO     
 26 Zuppone, Michael L  12 Agua Swim Team-MR    1:17.52    1:19.15 JO     
 27 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              1:16.35    1:19.90 JO     
 28 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR               1:21.67    1:20.15 JO     
 29 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              1:19.62    1:20.28 JO     
 30 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR    1:20.80    1:20.37 JO     
 31 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              1:19.30    1:20.51 JO     
 32 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      1:20.45    1:20.62 JO     
 33 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:21.84    1:22.18 JO     
 34 Vargas, Ricardo     11 Badger-MR            1:23.05    1:22.44 JO     
 35 Arena, CJ J         11 LIAC-MR              1:22.88    1:22.69 JO     
 36 Clarke, Jake D      12 FLY-MR               1:25.90    1:23.41 JO     
 36 Jurman, Jasper N    12 Agua Swim Team-MR    1:23.39    1:23.41 JO     
 38 Martusciello, Jame  11 HAA-MR               1:18.35    1:23.47 JO     
 39 Glas, Aaron I       12 Agua Swim Team-MR    1:24.58    1:23.71 JO     
 40 Foo, Felix X        12 FLY-MR               1:24.79    1:24.79 JO     
 41 Huang, James J      11 Agua Swim Team-MR    1:23.05    1:25.91 JO     
 42 HO, Timothy         11 Boys Club-MR         1:19.47    1:26.41        
 43 Maida, Troy A       12 HAA-MR               1:24.90    1:27.92        
 -- Zou, Evan J         12 North Shore-MR       1:21.38        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   2:30.29   7/27/2007 Austin J Kowalsky, Express Swimming        
0910Metro L.:   2:26.78   7/23/2009 Justin T. Plaschka at 2009 MR, TS-MR       
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          2:33.75    2:31.53 ZONE    20  
  2 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              2:35.34    2:36.76 ZONE    17  
  3 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR            2:41.04    2:38.23 ZONE    16  
  4 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              2:35.50    2:43.27 ZONE    15  
  5 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       2:59.60    2:44.12 ZONE    14  
  6 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              2:46.36    2:44.90 JO      13  
  7 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR    2:29.59Y   2:45.65 JO      12  
  8 McCarthy, Michael   12 LBA-MR               2:48.37    2:46.38 JO      11  
  9 Infranco, Daniel S  12 TVSC-MR              2:56.64    2:52.95 JO       9  
 10 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      3:02.93    3:00.78 JO       7  
 11 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR    2:39.27Y   3:01.12 JO       6  
 12 Martusciello, Jame  11 HAA-MR               3:01.87    3:02.34 JO       5  
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:27.47   7/15/1998 Perry Bullock, WPSC                        
0910Metro L.:   2:25.68   7/15/1996 D.Kahn, TS-MR                              
                2:43.49  ZONE
                3:02.99  JO
 Meet Qualifying:  3:02.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          2:32.37    2:28.68 ZONE    20  
  2 Okhtenberg, Ariel   12 BASC-MR              2:33.76    2:33.51 ZONE    17  
  3 LaRue, Paul V       12 MSC-MR               2:33.35    2:35.70 ZONE    16  
  4 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    2:39.70    2:35.86 ZONE    15  
  5 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR    2:38.83    2:36.10 ZONE    14  
  6 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              2:44.36    2:36.18 ZONE    13  
  7 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              2:38.16    2:36.27 ZONE    12  
  8 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR    2:41.19    2:41.48 ZONE    11  
  9 Chen, Geoffrey      11 LIAC-MR              2:43.12    2:42.84 ZONE     9  
 10 Lomeyko, Konstanti  12 LIAC-MR              2:45.72    2:43.62 JO       7  
 11 Barry, Kyle         11 Tmsuffolk-MR         2:43.02    2:43.87 JO       6  
 12 Barrow, Mitchell J  12 UNEA-MR              2:47.70    2:44.53 JO       5  
 13 Elms, River J       12 Bgnw Marlins-MR      2:47.47    2:45.14 JO       4  
 14 Cowden, Luke S      12 Tmsuffolk-MR         2:42.28    2:45.38 JO       3  
 15 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR       2:49.93    2:45.50 JO       2  
 16 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              2:47.72    2:45.63 JO       1  
 17 Mukudai, Takuto Z   12 Badger-MR            2:49.19    2:47.55 JO     
 18 DeVito, TJ          12 TRS-MR               2:53.88    2:50.02 JO     
 19 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              2:52.32    2:50.35 JO     
 20 Collier, Cole T     11 Agua Swim Team-MR    2:53.62    2:50.42 JO     
 21 Kishinevskiy, Matt  12 COND-MR              2:49.27    2:50.70 JO     
 22 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR      2:53.01    2:50.79 JO     
 23 Liu, Jonathan E     12 Agua Swim Team-MR    2:31.86Y   2:50.98 JO     
 24 Huang, Alec H       12 LIAC-MR              2:52.33    2:51.32 JO     
 25 Truter, Dranoel K   12 NFS-MR               2:54.34    2:51.37 JO     
 26 Brown, Ryan A       12 LIAC-MR              2:48.10    2:51.73 JO     
 27 Broe, Charlie H     12 NBS-MR               2:55.44    2:51.87 JO     
 27 Hinds, Jabari A     12 Tmsuffolk-MR         3:02.13    2:51.87 JO     
 29 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              2:53.13    2:53.57 JO     
 30 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR               3:01.39    2:53.62 JO     
 31 Foo, Felix X        12 FLY-MR               2:57.94    2:55.32 JO     
 32 Beil, Conor M       12 LIAC-MR              2:57.29    2:56.32 JO     
 33 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              2:56.16    2:57.47 JO     
 34 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR           3:00.96    2:57.81 JO     
 35 Michel, Jeff R      12 North Shore-MR       3:01.13    2:57.86 JO     
 36 Pallatta, E.R. R    12 COND-MR              3:02.89    2:58.04 JO     
 37 Arena, CJ J         11 LIAC-MR              2:57.93    2:59.29 JO     
 38 Wolfe, Morgan S     11 Flying Dolphins-MR   2:56.01    2:59.31 JO     
 39 Yang, Nathan M      11 LIAC-MR              2:59.14    3:00.15 JO     
 40 Glas, Aaron I       12 Agua Swim Team-MR    2:57.14    3:02.32 JO     
 41 Martusciello, Jame  11 HAA-MR               3:01.50    3:04.18        
 -- Huang, James J      11 Agua Swim Team-MR    2:56.39         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   5:17.37   7/26/2008 Daniel G Mo, Badger                        
0910Metro L.:   5:17.31    6/4/2010 Zachary D. Towers at LIAC Summ, LIAC-MR    
                6:25.99  JO
 Meet Qualifying:  6:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z         12 Twisters-MR          4:47.62Y   5:18.67 JO      20  
  2 Grant, Lenny        12 LIAC-MR              5:24.22    5:27.54 JO      17  
  3 Kaneko, Takahiro    12 Westchester AC-MR    5:35.00    5:28.86 JO      16  
  4 Quinones, Christop  12 Agua Swim Team-MR    5:40.18    5:30.28 JO      15  
  5 VanManen, Dylan     12 LIAC-MR              5:34.94    5:34.52 JO      14  
  6 Massand, Dilin S    12 Agua Swim Team-MR    5:42.08    5:40.69 JO      13  
  7 McNeary, Jeffrey L  12 LIAC-MR              5:44.56    5:46.59 JO      12  
  8 Meyers, Tyler J     11 LIAC-MR              5:44.88    5:51.39 JO      11  
  9 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR              6:02.86    5:52.92 JO       9  
 10 Konovalov, Veniami  11 LIAC-MR              6:08.13    6:00.74 JO       7  
 11 Aly, Ali M          11 LIAC-MR              6:06.52    6:01.49 JO       6  
 12 Senken, Pierce F    12 LIAC-MR              6:16.48    6:11.05 JO       5  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:57.18   7/27/2001 Flushing YMCA                              
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
0910Metro L.:   1:54.68    6/4/2010 Long Island A.C.                           
                         A.Huang, L.Grant, D.VanManen, Z.Towers            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:57.88    2:00.62         40  
     1) Huang, Alec H 12                2) VanManen, Dylan 12             
     3) Grant, Lenny 12                 4) McNeary, Jeffrey L 12          
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:02.60    2:03.21         34  
     1) Khrystenko, Anton 12            2) Konovalov, Veniamin 11         
     3) Chen, Geoffrey 11               4) Meyers, Tyler J 11             
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:05.52    2:06.52         32  
     1) Zuppone, Michael L 12           2) Collier, Cole T 11             
     3) Massand, Dilin S 12             4) Quinones, Christopher D 12     
  4 Condors-MR  'A'                             2:08.62    2:08.29         30  
     1) Kishinevskiy, Matthew S 12      2) Nam, Bohyun D 12               
     3) Pallatta, E.R. R 12             4) Andjelic, Nikola 12            
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:09.56   x2:12.27        
     1) Aly, Ali M 11                   2) Brown, Ryan A 12               
     3) Yang, Nathan M 11               4) Lomeyko, Konstantin 12         
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:14.44    2:17.26         28  
     1) Glas, Aaron I 12                2) Huang, James J 11              
     3) Jurman, Jasper N 12             4) Liu, Jonathan E 12             
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'D'            2:14.57   x2:17.68        
     1) Senken, Pierce F 12             2) Arena, CJ J 11                 
     3) Cohen, Emanuel S 12             4) Beil, Conor M 12               
  8 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:23.33    2:23.38         26  
     1) Maida, Troy A 12                2) Lauritano, Nicholas S 12       
     3) Martusciello, James 11          4) Morlock, Kyle W 11             
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:16.44    8/1/2009 LaGuardia Aquatic Club                     
                         B KOO, M ZEZULA, A USZYNSKI, J Alvarez            
0910Metro L.:   4:09.71    6/4/2010 Long Island A.C.                           
                         L.Grant,D.VanManen, J.McNeary, Z.Towers           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:12.77    4:17.40         40  
     1) Khrystenko, Anton 12            2) Huang, Alec H 12               
     3) VanManen, Dylan 12              4) Grant, Lenny 12                
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:26.43    4:28.70         34  
     1) McNeary, Jeffrey L 12           2) Chen, Geoffrey 11              
     3) Lomeyko, Konstantin 12          4) Meyers, Tyler J 11             
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:31.48    4:34.38         32  
     1) Zuppone, Michael L 12           2) Collier, Cole T 11             
     3) Massand, Dilin S 12             4) Quinones, Christopher D 12     
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            4:40.14   x4:37.18        
     1) Guglielmo, Joseph 12            2) Aly, Ali M 11                  
     3) Beil, Conor M 12                4) Konovalov, Veniamin 11         
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                4:40.00    4:40.29         30  
     1) Zou, Evan J 12                  2) DiStasio, James C 11           
     3) Camberdella, Griffen J 12       4) Sigaty, Thomas R 12            
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                  NT    4:41.96         28  
     1) Burke, Ryan M 12                2) Infranco, Daniel S 12          
     3) Stoller, Jared 12               4) Nilsson, Evan A 12             
  7 Condors-MR  'A'                             4:51.00    4:48.20         26  
     1) Andjelic, Nikola 12             2) Nam, Bohyun D 12               
     3) Pallatta, E.R. R 12             4) Kishinevskiy, Matthew S 12     
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:47.35    4:53.38         24  
     1) Clarke, Jake D 12               2) Foo, Felix X 12                
     3) Serbi, Benjamin A 12            4) Cazzorla, Daniel 12            
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:51.47    4:55.30         22  
     1) Liu, Jonathan E 12              2) Huang, James J 11              
     3) Jurman, Jasper N 12             4) Glas, Aaron I 12               
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'D'            4:55.05   x4:56.58        
     1) Senken, Pierce F 12             2) Yang, Nathan M 11              
     3) Arena, CJ J 11                  4) Brown, Ryan A 12               
 11 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      5:01.55    5:11.01         18  
     1) Lauritano, Nicholas S 12        2) Fisher, Alexander 11           
     3) Maida, Troy A 12                4) Martusciello, James 11         
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:10.55   7/28/2006 TEAM SUFFOLK                               
                         M DEBLASIO, D Peng, J Goldstein, B GALAN          
0910Metro L.:   2:10.55   7/28/2006 TEAM SUFFOLK                               
                         M.DEBLASIO, D.PENG, J.GOLDSTEIN, B.GALAN          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:13.44    2:12.94         40  
     1) Grant, Lenny 12                 2) Guglielmo, Joseph 12           
     3) McNeary, Jeffrey L 12           4) VanManen, Dylan 12             
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:16.72    2:17.18         34  
     1) Meyers, Tyler J 11              2) Lomeyko, Konstantin 12         
     3) Khrystenko, Anton 12            4) Huang, Alec H 12               
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:20.57    2:22.91         32  
     1) Egan, Liam R 12                 2) Collins, Jack M 12             
     3) Bidwell, Ian W 12               4) Simone, James S 11             
  4 Condors-MR  'A'                             2:15.96    2:24.88         30  
     1) Pallatta, E.R. R 12             2) Andjelic, Nikola 12            
     3) Kishinevskiy, Matthew S 12      4) Nam, Bohyun D 12               
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            2:23.12   x2:27.03        
     1) Aly, Ali M 11                   2) Brown, Ryan A 12               
     3) Chen, Geoffrey 11               4) Konovalov, Veniamin 11         
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        2:22.77    2:27.94         28  
     1) Ye, William 11                  2) Cowden, Luke S 12              
     3) Barry, Kyle 11                  4) Hinds, Jabari A 12             
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:20.74    2:29.95         26  
     1) Serbi, Benjamin A 12            2) Foo, Felix X 12                
     3) Clarke, Jake D 12               4) Cazzorla, Daniel 12            
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'D'            2:30.06   x2:32.14        
     1) Beil, Conor M 12                2) Arena, CJ J 11                 
     3) Yang, Nathan M 11               4) Senken, Pierce F 12            
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:28.45    2:32.34         24  
     1) Jurman, Jasper N 12             2) Massand, Dilin S 12            
     3) Huang, James J 11               4) Glas, Aaron I 12               
 10 North Shore Swimming-MR  'A'                2:23.00    2:33.88         22  
     1) Murphy, Andrew J 12             2) Michel, Jeff R 12              
     3) Sigaty, Thomas R 12             4) DiStasio, James C 11           
 11 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:45.92    2:36.17         18  
     1) Lauritano, Nicholas S 12        2) Hawkins, Raymond P 11          
     3) Martusciello, James 11          4) Maida, Troy A 12               
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:19.68         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Liu, Jonathan E 12              2) Quinones, Christopher D 12     
     3) Collier, Cole T 11              4) Zuppone, Michael L 12          
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:47.44   7/29/2007 Badger Swim Club                           
                         C Barry, B Fierro Joyce, D MO, S MO               
0910Metro L.:   4:44.30    6/4/2010 Long Island A.C.                           
                         T.meyers, L.Grant, Z.Towers, D.VanManen           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:46.30    4:56.38         40  
     1) Khrystenko, Anton 12            2) Brown, Ryan A 12               
     3) Grant, Lenny 12                 4) VanManen, Dylan 12             
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:54.34    5:04.83         34  
     1) Meyers, Tyler J 11              2) Lomeyko, Konstantin 12         
     3) McNeary, Jeffrey L 12           4) Huang, Alec H 12               
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      5:04.93    5:05.61         32  
     1) Liu, Jonathan E 12              2) Quinones, Christopher D 12     
     3) Massand, Dilin S 12             4) Zuppone, Michael L 12          
  4 Condors-MR  'A'                             5:21.99    5:21.08         30  
     1) Pallatta, E.R. R 12             2) Andjelic, Nikola 12            
     3) Kishinevskiy, Matthew S 12      4) Nam, Bohyun D 12               
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            5:10.98   x5:22.20        
     1) Aly, Ali M 11                   2) Yang, Nathan M 11              
     3) Chen, Geoffrey 11               4) Konovalov, Veniamin 11         
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      5:24.49    5:28.75         28  
     1) Jurman, Jasper N 12             2) Huang, James J 11              
     3) Collier, Cole T 11              4) Glas, Aaron I 12               
  7 North Shore Swimming-MR  'A'                5:22.00    5:28.96         26  
     1) Zou, Evan J 12                  2) Michel, Jeff R 12              
     3) Camberdella, Griffen J 12       4) DiStasio, James C 11           
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'D'            5:32.07   x5:41.22        
     1) Cohen, Emanuel S 12             2) Arena, CJ J 11                 
     3) Beil, Conor M 12                4) Senken, Pierce F 12            
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   25.22    8/1/2010 Michael Domagala, UA-AG-MR                   
0910Metro L.:   24.91   6/29/2006 Jack WAGNER at 2006 Quebec Cup, LIAC-MR      
                25.49  SCS
                25.99  SCSB
                27.69  ZONE
                30.19  JO
 Meet Qualifying:  30.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR               25.12      25.22 SCS     20  
  2 Mukudai, Reo        14 Badger-MR              26.42      26.08 ZONE    17  
  3 Kennon, Declan P    14 Badger-MR              26.97      26.70 ZONE    16  
  4 Wagner, Ryan T      13 COND-MR                26.97      26.92 ZONE    15  
  5 Miou, Eric          14 Boys Club-MR           26.90      27.16 ZONE    14  
  6 Seagraves, Nick M   13 North Shore-MR         27.44      27.18 ZONE    13  
  7 Jiang, David        14 Boys Club-MR           27.69      27.23 ZONE    11.5
  8 Tilneac, George     13 NYCC-MR                28.32      27.24 ZONE     9  
  9 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR           27.63      27.41 ZONE     7  
 10 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR        28.07      27.44 ZONE     5.5
 10 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR                28.43      27.44 ZONE     5.5
 12 Alpay, Christopher  13 MSC-MR                 27.17      27.52 ZONE     4  
 13 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR           28.00      27.53 ZONE     3  
 14 Reyes, Christopher  14 FLY-MR                 28.04      27.75 JO       2  
 15 Zhan, Edmund        14 FLY-MR                 27.48      27.85 JO       1  
 16 Wang, Eric          14 LIAC-MR                28.41      27.91 JO     
 17 Sperandio, Alec     14 WAC-MR                 28.33      27.96 JO     
 18 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR              29.17      28.02 JO     
 19 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR           28.15      28.09 JO     
 20 Theophilidis, Gera  14 BBSC-MR                28.31      28.19 JO     
 21 Decker, Philip K    14 LIAC-MR                28.18      28.22 JO     
 22 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR      27.65      28.23 JO     
 23 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR                 28.52      28.31 JO     
 24 Stewart, David C    13 Sailfish-MR            29.06      28.32 JO     
 25 Scandura, Anthony   14 FLY-MR                 29.47      28.33 JO     
 26 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR        28.56      28.35 JO     
 27 Mattera, Michael P  13 Tmsuffolk-MR           28.23      28.37 JO     
 27 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR                28.14      28.37 JO     
 29 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR         28.63      28.39 JO     
 30 McKenna, Brendan    13 Boys Club-MR           28.99      28.46 JO     
 31 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR    28.58      28.48 JO     
 32 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR        28.30      28.51 JO     
 33 Raiola, Andy M      13 HS-MR                  28.51      28.53 JO     
 33 Blank, Travis C     14 NDAC-MR                28.56      28.53 JO     
 33 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR                29.54      28.53 JO     
 36 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR                 28.79      28.56 JO     
 37 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR           27.84      28.64 JO     
 38 Beganskas, Matt P   14 Tmsuffolk-MR           28.52      28.72 JO     
 39 Xu, Zhao            14 Middies-MR             29.31      28.75 JO     
 40 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR           29.43      28.76 JO     
 41 Zhang, Aron         13 GATE-MR                29.32      28.77 JO     
 42 Grippo, Joseph      14 FLY-MR                 28.75      28.79 JO     
 43 Piliero, Marc P     14 Patriot-MR             28.77      28.82 JO     
 44 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR        28.76      28.83 JO     
 45 Brown, Nate M       13 LIAC-MR                28.61      28.86 JO     
 46 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR            28.76      28.87 JO     
 47 Giraldo, Mateo      14 FLY-MR                 29.17      28.92 JO     
 48 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR                28.44      28.94 JO     
 49 Popescu, Alexander  14 Express Swimming-MR    29.75      29.02 JO     
 50 Fischer, Chris J    14 APEX-MR                30.00      29.05 JO     
 51 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR           29.27      29.06 JO     
 52 Romero, Rodrigo     14 COND-MR                29.04      29.09 JO     
 53 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR           29.19      29.12 JO     
 54 Ryan, Conor J       14 Tmsuffolk-MR           29.15      29.18 JO     
 55 Cho, Steven         14 SSL-MR                 28.62      29.25 JO     
 56 Pinzon, Edward      14 Agua Swim Team-MR      29.89      29.34 JO     
 57 Furey, James K      14 COND-MR                28.69      29.37 JO     
 58 Arcidiacono, Steph  13 North Shore-MR         30.09      29.42 JO     
 59 Farrell, Colin      14 COND-MR                29.04      29.47 JO     
 60 Tutone, Chris L     14 Sachem-MR              29.96      29.49 JO     
 61 Rubenstein, Sam M   13 Empire-MR              29.60      29.51 JO     
 62 Needham, Dan        14 UNBAD-MR               29.02      29.60 JO     
 63 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR           29.64      29.69 JO     
 64 Curran, Tyler D     13 Empire-MR              29.57      29.78 JO     
 64 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR           29.59      29.78 JO     
 66 Gibbons, James      14 HAA-MR                 29.78      29.83 JO     
 67 Luk, Arnold B       13 Boys Club-MR           29.99      29.94 JO     
 68 Pereda, Christian   14 Express Swimming-MR    29.96      29.97 JO     
 68 Mignano, Dominick   14 CSC-MR                 25.16Y     29.97 JO     
 70 Kipnes, Alec S      14 North Shore-MR         30.05      29.98 JO     
 71 Katz, Andrew        13 Tmsuffolk-MR           29.80      30.06 JO     
 72 Cocuy, Bryan        14 Boys Club-MR           29.79      30.27        
 73 Belozerov, Alex     13 Twisters-MR            29.75      30.30        
 74 Quito, Brandon E    14 APEX-MR                30.17      30.51        
 75 Abdelrahman, Baraa  13 Agua Swim Team-MR      28.89      30.56        
 76 Keane, Kevin G      14 CSC-MR                 29.88      30.83        
 77 Pizzurro, Nicholas  13 CSC-MR                 30.14      31.77        
 -- Wilson, Andrew J    13 BBSC-MR                30.18         DQ        
      False start
 -- Dong, Richard       14 Twisters-MR            27.30         DQ         11.5
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   55.01   7/30/2010 Michael Domagala, UA-AG-MR                   
0910Metro L.:   52.95  11/30/2006 Jack WAGNER at 2006 U.S. Open, LIAC-MR       
                55.99  SCS
                56.99  SCSB
              1:00.09  ZONE
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR               56.22      55.01 SCS     20  
  2 Wagner, Ryan T      13 COND-MR                58.64      56.78 SCSB    17  
  3 Mukudai, Reo        14 Badger-MR              56.55      57.23 ZONE    16  
  4 Kennon, Declan P    14 Badger-MR              59.64      58.72 ZONE    15  
  5 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              1:00.31      59.10 ZONE    14  
  6 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            1:01.52      59.34 ZONE    13  
  7 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               1:00.71      59.52 ZONE    12  
  8 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR           59.70      59.73 ZONE    11  
  9 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR           59.76      59.79 ZONE     9  
 10 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         1:02.00      59.81 ZONE     7  
 11 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      1:01.69    1:00.03 ZONE     5.5
 11 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR         1:01.27    1:00.03 ZONE     5.5
 13 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            1:01.15    1:00.19 JO       4  
 14 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR      59.27    1:00.27 JO       3  
 15 Tilneac, George     13 NYCC-MR              1:00.73    1:00.28 JO       2  
 16 Seagraves, Nick M   13 North Shore-MR         59.45    1:00.29 JO       1  
 17 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         1:04.99    1:00.46 JO     
 18 Zhan, Edmund        14 FLY-MR                 59.50    1:00.50 JO     
 19 Jiang, David        14 Boys Club-MR         1:03.01    1:00.72 JO     
 20 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              1:03.38    1:00.77 JO     
 21 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      1:02.57    1:00.82 JO     
 22 Dong, Richard       14 Twisters-MR            59.62    1:00.91 JO     
 23 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               1:00.91    1:00.93 JO     
 24 McKenna, Brendan    13 Boys Club-MR         1:03.99    1:01.21 JO     
 25 Wang, Eric          14 LIAC-MR              1:01.87    1:01.45 JO     
 26 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              1:00.50    1:01.62 JO     
 27 Theophilidis, Gera  14 BBSC-MR                59.65    1:01.81 JO     
 28 Furey, James K      14 COND-MR              1:02.33    1:01.90 JO     
 29 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         1:00.15    1:01.93 JO     
 30 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR               1:02.58    1:02.01 JO     
 31 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             1:01.63    1:02.02 JO     
 32 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              1:01.38    1:02.05 JO     
 33 Scandura, Anthony   14 FLY-MR               1:02.84    1:02.09 JO     
 34 Elwyn, Chandler D   14 Empire-MR            1:00.60    1:02.29 JO     
 35 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  1:02.85    1:02.37 JO     
 36 Decker, Philip K    14 LIAC-MR              1:01.71    1:02.39 JO     
 37 Nelson, Elliot A    14 NYCC-MR              1:02.71    1:02.64 JO     
 38 Mattera, Michael P  13 Tmsuffolk-MR         1:03.38    1:02.65 JO     
 39 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               1:03.10    1:02.70 JO     
 40 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          1:03.32    1:02.85 JO     
 41 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR      1:02.95    1:02.86 JO     
 42 Beganskas, Matt P   14 Tmsuffolk-MR         1:03.98    1:03.13 JO     
 43 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          1:03.11    1:03.30 JO     
 44 Gordin, James H     13 Tmsuffolk-MR         1:03.97    1:03.39 JO     
 45 Piliero, Marc P     14 Patriot-MR           1:02.78    1:03.55 JO     
 46 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         1:03.06    1:03.62 JO     
 46 Zhang, Aron         13 GATE-MR              1:03.91    1:03.62 JO     
 48 Williams, Tyler S   14 Express Swimming-MR  1:04.52    1:03.77 JO     
 49 Byrne, Cameron A    14 Sachem-MR            1:03.51    1:03.99 JO     
 50 Diamond, Zachary    14 WAC-MR               1:04.13    1:04.00 JO     
 51 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         1:02.88    1:04.09 JO     
 52 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR  1:03.86    1:04.14 JO     
 53 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               1:04.34    1:04.29 JO     
 53 Alonso, Carlos      14 APEX-MR              1:04.22    1:04.29 JO     
 53 Ganley, Peter G     14 Express Swimming-MR  1:03.87    1:04.29 JO     
 56 Blank, Travis C     14 NDAC-MR              1:04.22    1:04.45 JO     
 57 Giraldo, Mateo      14 FLY-MR               1:04.13    1:04.46 JO     
 58 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              1:03.85    1:04.47 JO     
 59 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      1:05.02    1:04.51 JO     
 60 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         1:04.26    1:04.54 JO     
 61 Ryan, Conor J       14 Tmsuffolk-MR         1:04.25    1:04.59 JO     
 62 Xu, Zhao            14 Middies-MR           1:03.68    1:04.65 JO     
 63 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR         1:04.85    1:04.94 JO     
 64 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR       1:03.71    1:05.02 JO     
 65 Cho, Steven         14 SSL-MR               1:04.95    1:05.18 JO     
 66 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            1:03.56    1:05.60        
 67 Grippo, Joseph      14 FLY-MR               1:04.72    1:05.70        
 68 Spinella, Conor S   13 LIAC-MR              1:04.92    1:06.05        
 69 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         1:04.98    1:06.10        
 70 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          1:05.31    1:06.15        
 71 Farrell, Colin      14 COND-MR              1:05.49    1:06.18        
 72 Arcidiacono, Steph  13 North Shore-MR       1:05.03    1:07.14        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   2:01.31   7/30/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
0910Metro L.:   1:55.69    8/7/2006 Jack Wagner @ Jr Nats, LIAC-MR             
                2:01.69  SCS
                2:03.69  SCSB
                2:11.89  ZONE
                2:25.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         2:08.38    2:06.03 ZONE    20  
  2 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            2:08.75    2:06.96 ZONE    17  
  3 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    2:08.07    2:07.60 ZONE    16  
  4 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              2:14.08    2:08.05 ZONE    15  
  5 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            2:06.09    2:08.10 ZONE    14  
  6 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            2:10.63    2:09.51 ZONE    13  
  7 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               2:11.80    2:10.22 ZONE    12  
  8 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              2:15.05    2:10.26 ZONE    11  
  9 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             2:10.34    2:10.53 ZONE     9  
 10 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               2:11.32    2:11.13 ZONE     7  
 11 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      2:14.56    2:11.93 JO       6  
 12 Tilneac, George     13 NYCC-MR              2:12.37    2:12.02 JO       5  
 13 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         2:15.70    2:12.31 JO       4  
 14 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            2:11.20    2:12.64 JO       3  
 15 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR         2:13.03    2:13.15 JO       2  
 16 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  2:14.63    2:13.51 JO       1  
 17 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               2:15.03    2:14.05 JO     
 18 Dong, Richard       14 Twisters-MR          2:14.27    2:14.40 JO     
 19 Mattera, Michael P  13 Tmsuffolk-MR         2:15.35    2:14.54 JO     
 20 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              2:11.64    2:14.55 JO     
 21 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      2:18.84    2:14.56 JO     
 22 Zhan, Edmund        14 FLY-MR               2:14.38    2:14.64 JO     
 23 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         2:11.97    2:14.80 JO     
 24 Seagraves, Nick M   13 North Shore-MR       2:14.42    2:15.13 JO     
 25 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR         2:16.62    2:15.31 JO     
 26 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              2:17.80    2:15.53 JO     
 27 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              2:12.07    2:15.93 JO     
 28 Theophilidis, Gera  14 BBSC-MR              2:14.88    2:16.32 JO     
 29 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         2:16.81    2:16.41 JO     
 30 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               2:19.19    2:16.49 JO     
 31 Beganskas, Matt P   14 Tmsuffolk-MR         2:17.62    2:16.75 JO     
 32 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR      2:18.39    2:16.86 JO     
 33 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              2:19.61    2:17.19 JO     
 34 Diamond, Zachary    14 WAC-MR               2:19.76    2:17.26 JO     
 35 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          2:16.02    2:17.55 JO     
 36 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            2:18.80    2:17.84 JO     
 37 Furey, James K      14 COND-MR              2:24.61    2:18.03 JO     
 38 Popescu, Alexander  14 Express Swimming-MR  2:19.11    2:18.05 JO     
 39 Pinzon, Edward      14 Agua Swim Team-MR    2:20.75    2:18.11 JO     
 40 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         2:15.52    2:18.29 JO     
 41 Giraldo, Mateo      14 FLY-MR               2:23.72    2:18.46 JO     
 42 McKenna, Brendan    13 Boys Club-MR         2:20.75    2:18.57 JO     
 43 Scandura, Anthony   14 FLY-MR               2:20.36    2:18.69 JO     
 44 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR         2:21.20    2:18.71 JO     
 45 Williams, Tyler S   14 Express Swimming-MR  2:22.23    2:19.44 JO     
 46 Cahn, Robert        14 Express Swimming-MR  2:20.41    2:19.75 JO     
 47 Patapis, Peter T    14 UNEA-MR              2:21.70    2:20.00 JO     
 48 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR               2:23.64    2:20.12 JO     
 49 Rubenstein, Sam M   13 Empire-MR            2:19.17    2:20.27 JO     
 50 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              2:19.55    2:20.32 JO     
 51 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          2:19.05    2:20.45 JO     
 52 Katz, Andrew        13 Tmsuffolk-MR         2:21.18    2:20.71 JO     
 53 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               2:22.71    2:21.12 JO     
 54 Nelson, Elliot A    14 NYCC-MR              2:21.58    2:21.39 JO     
 55 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      2:25.83    2:21.49 JO     
 56 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         2:19.40    2:21.73 JO     
 57 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         2:22.28    2:21.75 JO     
 58 Murphy, Shawn D     14 North Shore-MR       2:21.94    2:21.94 JO     
 59 Decker, Philip K    14 LIAC-MR              2:20.98    2:22.16 JO     
 60 Brown, Connor F     13 LIAC-MR              2:19.16    2:22.23 JO     
 61 Carter, Shane       13 TRS-MR               2:22.18    2:22.29 JO     
 62 Wendland, Brian     13 LIAC-MR              2:20.06    2:22.40 JO     
 63 Mahabadi, Armin B   13 Tmsuffolk-MR         2:20.46    2:22.62 JO     
 64 Mu, Nicholas H      13 Express Swimming-MR  2:21.38    2:22.68 JO     
 65 Gordin, James H     13 Tmsuffolk-MR         2:21.35    2:22.71 JO     
 66 Tonna, John H       13 Tmsuffolk-MR         2:23.29    2:23.09 JO     
 67 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         2:23.32    2:23.27 JO     
 68 Abdelrahman, Baraa  13 Agua Swim Team-MR    2:25.69    2:23.44 JO     
 69 Wilson, Andrew J    13 BBSC-MR              2:21.77    2:23.59 JO     
 70 Xu, Zhao            14 Middies-MR           2:25.89    2:23.61 JO     
 71 Mignano, Dominick   14 CSC-MR               2:24.57    2:23.65 JO     
 71 Blank, Travis C     14 NDAC-MR              2:22.13    2:23.65 JO     
 73 Maida, Travis M     14 HAA-MR               2:22.14    2:24.01 JO     
 74 McCloskey, Tyler    14 NY Sharks-MR         2:21.38    2:24.04 JO     
 75 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          2:24.08    2:24.43 JO     
 76 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         2:20.99    2:24.62 JO     
 77 Farrell, Colin      14 COND-MR              2:25.66    2:24.71 JO     
 78 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              2:23.59    2:25.46 JO     
 79 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          2:25.42    2:26.70        
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   4:23.21   7/31/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
0910Metro L.:   4:06.38   7/15/1997 B.Neligan, LIAC-MR                         
                4:18.59  SCS
                4:22.59  SCSB
                4:38.39  ZONE
                5:05.99  JO
 Meet Qualifying:  5:05.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    4:34.60    4:28.00 ZONE    20  
  2 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            4:35.21    4:28.03 ZONE    17  
  3 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            4:28.31    4:30.20 ZONE    16  
  4 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             4:35.06    4:30.26 ZONE    15  
  5 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              4:46.84    4:34.24 ZONE    14  
  6 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              4:38.47    4:36.58 ZONE    13  
  7 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            5:00.05    4:36.75 ZONE    12  
  8 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               4:42.27    4:37.78 ZONE    11  
  9 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              4:53.58    4:38.17 ZONE     9  
 10 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR         4:37.34    4:39.59 JO       7  
 11 Tilneac, George     13 NYCC-MR              4:41.28    4:40.18 JO       6  
 12 Furey, James K      14 COND-MR              4:49.82    4:40.50 JO       5  
 13 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               4:47.36    4:40.68 JO       4  
 14 Wang, Eric          14 LIAC-MR              4:52.34    4:41.02 JO       3  
 15 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              4:44.55    4:41.41 JO       2  
 16 Mattera, Michael P  13 Tmsuffolk-MR         5:01.62    4:44.60 JO       1  
 17 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            4:38.32    4:46.83 JO     
 18 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               4:41.02    4:47.41 JO     
 19 Cahn, Robert        14 Express Swimming-MR  4:50.09    4:47.45 JO     
 20 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      4:57.47    4:48.33 JO     
 21 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         4:42.71    4:49.85 JO     
 22 Brown, Connor F     13 LIAC-MR              4:49.30    4:50.47 JO     
 23 Patapis, Peter T    14 UNEA-MR              4:59.61    4:51.77 JO     
 24 Wendland, Brian     13 LIAC-MR              4:49.67    4:52.54 JO     
 25 Diamond, Zachary    14 WAC-MR               4:53.37    4:52.75 JO     
 26 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR         4:57.51    4:53.08 JO     
 27 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          4:52.74    4:53.21 JO     
 28 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              5:22.09Y   4:54.68 JO     
 29 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            4:47.92    4:55.06 JO     
 30 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               4:58.49    4:59.54 JO     
 31 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              4:54.20    5:00.94 JO     
 32 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         4:59.87    5:01.94 JO     
 33 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         4:57.91    5:03.06 JO     
 34 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               4:56.11    5:07.39        
 35 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         5:18.82Y   5:11.64        
 -- Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              5:22.17Y       DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:01.14   7/31/2010 Michael Domagala, UA-AG-MR                 
0910Metro L.:     59.77   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR                            
                1:03.79  SCS
                1:04.79  SCSB
                1:09.69  ZONE
                1:16.99  JO
 Meet Qualifying:  1:16.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR             1:00.65    1:01.14 SCS     20  
  2 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         1:12.26    1:06.62 ZONE    17  
  3 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            1:07.71    1:07.69 ZONE    16  
  4 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              1:10.45    1:08.06 ZONE    15  
  5 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR         1:08.29    1:08.71 ZONE    14  
  6 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         1:09.57    1:08.80 ZONE    13  
  7 Dong, Richard       14 Twisters-MR          1:08.03    1:08.85 ZONE    12  
  8 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      1:09.64    1:09.49 ZONE    11  
  9 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               1:11.04    1:09.53 ZONE     9  
 10 Diamond, Zachary    14 WAC-MR               1:11.94    1:09.55 ZONE     7  
 11 Seagraves, Nick M   13 North Shore-MR       1:09.72    1:09.70 JO       6  
 12 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      1:11.30    1:10.00 JO       5  
 13 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      1:11.15    1:10.02 JO       4  
 14 Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         1:11.65    1:10.57 JO       3  
 15 Tilneac, George     13 NYCC-MR              1:10.67    1:10.68 JO       2  
 16 Wang, Eric          14 LIAC-MR              1:10.71    1:10.81 JO       1  
 17 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               1:12.48    1:11.05 JO     
 18 McKenna, Brendan    13 Boys Club-MR         1:14.99    1:11.25 JO     
 19 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              1:11.71    1:11.45 JO     
 20 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          1:10.48    1:11.51 JO     
 21 Beganskas, Matt P   14 Tmsuffolk-MR         1:10.79    1:11.72 JO     
 22 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR         1:15.09    1:11.86 JO     
 23 Blank, Travis C     14 NDAC-MR              1:14.86    1:11.91 JO     
 24 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            1:00.19Y   1:12.04 JO     
 25 Rubenstein, Sam M   13 Empire-MR            1:13.04    1:12.07 JO     
 26 Zagaja, Robert C    14 HYB-MR               1:12.16    1:12.86 JO     
 27 Belozerov, Alex     13 Twisters-MR          1:12.46    1:13.11 JO     
 28 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              1:13.19    1:13.20 JO     
 29 Arcidiacono, Steph  13 North Shore-MR       1:02.04Y   1:13.29 JO     
 30 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          1:13.56    1:13.31 JO     
 31 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               1:12.59    1:13.50 JO     
 32 Mu, Nicholas H      13 Express Swimming-MR  1:14.90    1:13.60 JO     
 33 Zhang, Aron         13 GATE-MR              1:14.83    1:13.68 JO     
 34 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               1:14.14    1:13.74 JO     
 35 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               1:16.94    1:14.00 JO     
 36 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR               1:12.98    1:14.11 JO     
 37 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            1:14.26    1:14.38 JO     
 38 Mahabadi, Armin B   13 Tmsuffolk-MR         1:15.90    1:14.46 JO     
 39 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              1:11.84    1:14.57 JO     
 40 Wendland, Brian     13 LIAC-MR              1:15.88    1:14.60 JO     
 41 Carter, Shane       13 TRS-MR               1:15.70    1:14.69 JO     
 42 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            1:15.42    1:14.76 JO     
 43 Christianson, Keit  14 HAA-MR               1:16.66    1:14.96 JO     
 44 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          1:15.68    1:15.03 JO     
 45 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         1:13.60    1:15.10 JO     
 46 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR       1:14.18    1:15.36 JO     
 47 Abdelrahman, Baraa  13 Agua Swim Team-MR    1:15.88    1:15.39 JO     
 47 Katz, Andrew        13 Tmsuffolk-MR         1:14.06    1:15.39 JO     
 49 Zhan, Edmund        14 FLY-MR               1:14.80    1:15.51 JO     
 50 Kipnes, Alec S      14 North Shore-MR       1:16.34    1:15.72 JO     
 51 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              1:16.29    1:16.33 JO     
 52 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR         1:15.87    1:16.57 JO     
 53 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         1:15.85    1:17.07        
 54 Melendez, Samuel    14 TRS-MR               1:11.57    1:19.17        
 -- Popescu, Alexander  14 Express Swimming-MR  1:13.31         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:17.04   7/31/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
0910Metro L.:   2:08.12   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR                            
                2:16.89  SCS
                2:18.89  SCSB
                2:30.79  ZONE
                2:45.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            2:23.58    2:23.65 ZONE    20  
  2 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         2:36.99    2:25.46 ZONE    17  
  3 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         2:27.19    2:25.74 ZONE    16  
  4 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               2:27.73    2:27.83 ZONE    15  
  5 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      2:33.15    2:28.79 ZONE    14  
  6 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          2:28.04    2:29.40 ZONE    13  
  7 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              2:34.66    2:29.51 ZONE    12  
  8 Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         2:31.44    2:30.08 ZONE    11  
  9 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            2:33.74    2:30.48 ZONE     9  
 10 Wang, Eric          14 LIAC-MR              2:29.16    2:30.77 ZONE     7  
 11 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             2:29.24    2:30.82 JO       6  
 12 Tilneac, George     13 NYCC-MR              2:31.40    2:30.99 JO       5  
 13 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      2:28.87    2:31.61 JO       4  
 14 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      2:32.36    2:31.88 JO       3  
 15 Seagraves, Nick M   13 North Shore-MR       2:34.94    2:32.93 JO       2  
 16 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               2:34.22    2:32.94 JO       1  
 17 Blank, Travis C     14 NDAC-MR              2:36.89    2:33.24 JO     
 18 Beganskas, Matt P   14 Tmsuffolk-MR         2:31.37    2:34.01 JO     
 19 Rubenstein, Sam M   13 Empire-MR            2:06.39Y   2:34.42 JO     
 20 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         2:34.69    2:34.50 JO     
 21 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  2:37.57    2:34.62 JO     
 22 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              2:33.72    2:34.64 JO     
 23 Popescu, Alexander  14 Express Swimming-MR  2:35.62    2:35.17 JO     
 24 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               2:37.43    2:35.55 JO     
 25 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            2:36.59    2:35.95 JO     
 26 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              2:37.32    2:37.18 JO     
 27 Giraldo, Mateo      14 FLY-MR               2:43.47    2:37.55 JO     
 28 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    2:37.85    2:37.98 JO     
 29 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         2:35.80    2:38.32 JO     
 30 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          2:38.96    2:38.38 JO     
 31 McKenna, Brendan    13 Boys Club-MR         2:40.99    2:38.68 JO     
 32 Tonna, John H       13 Tmsuffolk-MR         2:44.35    2:38.78 JO     
 33 Zhang, Aron         13 GATE-MR              2:45.56    2:38.89 JO     
 34 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR         2:40.78    2:39.10 JO     
 35 Abdelrahman, Baraa  13 Agua Swim Team-MR    2:42.09    2:39.34 JO     
 36 Wendland, Brian     13 LIAC-MR              2:37.53    2:39.42 JO     
 37 Belozerov, Alex     13 Twisters-MR          2:40.43    2:39.72 JO     
 38 Mahabadi, Armin B   13 Tmsuffolk-MR         2:41.47    2:39.85 JO     
 39 Chen, Ray R         14 TVSC-MR              2:39.88    2:39.99 JO     
 40 Christianson, Keit  14 HAA-MR               2:45.72    2:40.27 JO     
 41 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               2:42.72    2:40.94 JO     
 42 Katz, Andrew        13 Tmsuffolk-MR         2:39.06    2:41.19 JO     
 43 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          2:40.47    2:41.34 JO     
 44 Piliero, Marc P     14 Patriot-MR           2:45.04    2:42.05 JO     
 45 Cato, Camren A      14 NFS-MR               2:44.23    2:42.15 JO     
 46 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              2:35.07    2:42.16 JO     
 47 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         2:41.04    2:42.28 JO     
 48 Theophilidis, Gera  14 BBSC-MR              2:45.59    2:42.42 JO     
 49 Raiola, Andy M      13 HS-MR                2:45.18    2:42.46 JO     
 50 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR               2:42.38    2:44.71 JO     
 -- McAuley, Charles    14 SMC-MR               2:39.80        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:10.73   7/25/2008 Stanley Wong, NY Sharks                    
0910Metro L.:   1:06.76   7/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR                       
                1:12.69  SCS
                1:13.69  SCSB
                1:18.59  ZONE
                1:26.99  JO
 Meet Qualifying:  1:26.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               1:10.79    1:11.79 SCS     20  
  2 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR             1:12.84    1:12.44 SCS     17  
  3 Dong, Richard       14 Twisters-MR          1:16.00    1:15.47 ZONE    16  
  4 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         1:16.92    1:15.54 ZONE    15  
  5 Furey, James K      14 COND-MR              1:15.12    1:15.74 ZONE    14  
  6 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              1:19.31    1:16.65 ZONE    13  
  7 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR      1:18.93    1:16.78 ZONE    12  
  8 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            1:16.96    1:16.91 ZONE    11  
  9 Shapira, Tomer L    14 COND-MR              1:21.25    1:18.55 ZONE     9  
 10 Jiang, David        14 Boys Club-MR         1:16.99    1:18.80 JO       7  
 11 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              1:19.17    1:18.89 JO       6  
 12 Chu, Bryan C        14 HS-MR                1:18.96    1:19.09 JO       5  
 13 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  1:20.28    1:19.14 JO       4  
 14 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            1:19.32    1:19.49 JO       3  
 15 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          1:22.23    1:19.69 JO       2  
 16 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              1:18.88    1:19.71 JO       1  
 17 Magee, Dylan P      13 NY Sharks-MR         1:20.15    1:19.81 JO     
 18 McFarland, Charlie  13 Empire-MR            1:22.12    1:19.82 JO     
 19 Ryan, Conor J       14 Tmsuffolk-MR         1:18.15    1:19.97 JO     
 20 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      1:21.83    1:20.05 JO     
 21 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         1:11.10Y   1:20.15 JO     
 21 Elwyn, Chandler D   14 Empire-MR            1:18.32    1:20.15 JO     
 23 Christianson, Keit  14 HAA-MR               1:23.50    1:20.21 JO     
 24 Luk, Arnold B       13 Boys Club-MR         1:22.46    1:20.92 JO     
 25 Byrne, Cameron A    14 Sachem-MR            1:20.99    1:21.01 JO     
 26 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              1:18.55    1:21.06 JO     
 27 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR  1:20.75    1:21.09 JO     
 28 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          1:21.55    1:21.64 JO     
 29 Xu, Zhao            14 Middies-MR           1:21.51    1:22.43 JO     
 30 Bradnock, Reginald  13 COND-MR              1:25.37    1:22.44 JO     
 31 Baez, Darvin        14 Agua Swim Team-MR    1:22.74    1:22.87 JO     
 32 Mignano, Dominick   14 CSC-MR               1:26.08    1:23.21 JO     
 33 Cono, Ben J         13 HAA-MR               1:22.86    1:23.54 JO     
 34 Araujo, Kevin A     14 SSL-MR               1:21.52    1:23.98 JO     
 35 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         1:20.98    1:24.06 JO     
 36 Belozerov, Alex     13 Twisters-MR          1:25.46    1:24.12 JO     
 37 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         1:23.81    1:24.14 JO     
 38 Farrell, Colin      14 COND-MR              1:23.64    1:24.37 JO     
 39 Chow, William       13 GATE-MR              1:24.22    1:24.74 JO     
 40 Kan, Kevin          13 Boys Club-MR         1:24.00    1:24.98 JO     
 41 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      1:23.07    1:25.32 JO     
 42 Li, Alan            13 FLY-MR               1:26.06    1:26.10 JO     
 43 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          1:25.34    1:26.11 JO     
 44 Raiola, Andy M      13 HS-MR                1:26.19    1:26.15 JO     
 44 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR       1:26.42    1:26.15 JO     
 46 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         1:25.20    1:26.34 JO     
 47 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         1:24.50    1:26.42 JO     
 48 Maida, Travis M     14 HAA-MR               1:25.92    1:26.89 JO     
 49 Hidalgo, Roberto    13 WAC-MR               1:26.99    1:27.38        
 50 Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         1:25.32    1:27.84        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:34.28    8/2/2009 Nicholas Stoski, LBA  -MR                  
0910Metro L.:   2:27.60   7/15/1995 C.Miller, LIAC-MR                          
                2:38.99  SCS
                2:40.99  SCSB
                2:51.49  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               2:34.28    2:35.07 SCS     20  
  2 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR             2:37.80    2:35.92 SCS     17  
  3 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         2:45.90    2:44.51 ZONE    16  
  4 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              2:52.05    2:45.37 ZONE    15  
  5 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  2:51.63    2:46.81 ZONE    14  
  6 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            2:53.47    2:48.55 ZONE    13  
  7 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR      2:53.33    2:48.69 ZONE    12  
  8 Shapira, Tomer L    14 COND-MR              2:51.63    2:49.42 ZONE    11  
  9 Furey, James K      14 COND-MR              2:42.79    2:50.42 ZONE     9  
 10 Magee, Dylan P      13 NY Sharks-MR         2:49.70    2:51.77 JO       7  
 11 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              2:48.74    2:52.25 JO       6  
 12 Dong, Richard       14 Twisters-MR          2:50.54    2:53.41 JO       5  
 13 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         2:56.48    2:54.64 JO       4  
 14 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          3:04.10    2:54.76 JO       3  
 15 Ryan, Conor J       14 Tmsuffolk-MR         2:56.42    2:55.24 JO       2  
 16 Christianson, Keit  14 HAA-MR               3:01.01    2:56.37 JO       1  
 17 Luk, Arnold B       13 Boys Club-MR         3:00.99    2:56.84 JO     
 18 Xu, Zhao            14 Middies-MR           2:55.33    2:57.10 JO     
 19 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         2:57.65    2:57.14 JO     
 20 Cono, Ben J         13 HAA-MR               3:00.72    2:57.68 JO     
 21 Chu, Bryan C        14 HS-MR                2:55.83    2:57.75 JO     
 22 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              2:50.59    2:57.83 JO     
 23 Araujo, Kevin A     14 SSL-MR               3:01.28    2:58.82 JO     
 24 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         2:59.66    2:59.12 JO     
 25 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          2:59.67    2:59.48 JO     
 26 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         2:57.53    2:59.58 JO     
 27 Buissereth, Aaron   13 NFS-MR               3:00.34    2:59.92 JO     
 28 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      3:00.84    3:00.36 JO     
 29 Kan, Kevin          13 Boys Club-MR         3:05.00    3:01.15 JO     
 30 Jiang, David        14 Boys Club-MR         3:00.50    3:01.31 JO     
 31 Farrell, Colin      14 COND-MR              3:03.16    3:01.80 JO     
 32 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          3:06.17    3:02.05 JO     
 33 Abdelrahman, Baraa  13 Agua Swim Team-MR    3:05.42    3:02.16 JO     
 34 Baez, Darvin        14 Agua Swim Team-MR    3:04.15    3:02.43 JO     
 35 Katz, Andrew        13 Tmsuffolk-MR         3:08.24    3:03.28 JO     
 36 McAuley, Charles    14 SMC-MR               3:04.84    3:03.65 JO     
 37 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         2:38.79Y   3:04.71 JO     
 38 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR  3:00.10    3:04.80 JO     
 39 Li, Alan            13 FLY-MR               3:05.44    3:04.96 JO     
 40 Maida, Trevor W     13 HAA-MR               3:06.71    3:05.36 JO     
 41 McCloskey, Tyler    14 NY Sharks-MR         3:05.71    3:05.55 JO     
 42 Chow, William       13 GATE-MR              3:01.16    3:05.83 JO     
 43 Belozerov, Alex     13 Twisters-MR          3:07.67    3:05.87 JO     
 44 Mignano, Dominick   14 CSC-MR               3:08.51    3:06.15 JO     
 45 Mendez, Spencer D   14 HYB-MR               3:09.11    3:07.30 JO     
 46 Brown, Connor F     13 LIAC-MR              3:05.23    3:08.20 JO     
 47 Hidalgo, Roberto    13 WAC-MR               3:08.73    3:12.35        
 48 Pinzon, Edward      14 Agua Swim Team-MR    3:08.85    3:15.67        
 -- Zagaja, Robert C    14 HYB-MR               2:59.10         DQ        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   58.37   7/30/2010 Michael Domagala, UA-AG-MR                   
0910Metro L.:   57.75   7/22/2010 Michael Domagala at Senior Met, UNAGU-MR     
              1:00.99  SCS
              1:01.99  SCSB
              1:07.09  ZONE
              1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR               58.29      58.37 SCS     20  
  2 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              1:06.40    1:03.80 ZONE    16.5
  2 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         1:02.89    1:03.80 ZONE    16.5
  4 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            1:02.67    1:03.96 ZONE    15  
  5 Dong, Richard       14 Twisters-MR          1:04.09    1:04.23 ZONE    14  
  6 Wang, Eric          14 LIAC-MR              1:03.81    1:04.40 ZONE    13  
  7 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR         1:04.98    1:04.54 ZONE    12  
  8 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    1:05.99    1:05.17 ZONE    11  
  9 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      1:09.80    1:06.41 ZONE     9  
 10 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            1:09.39    1:06.54 ZONE     7  
 11 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          1:08.89    1:06.89 ZONE     6  
 12 Kipnes, Alec S      14 North Shore-MR       1:09.93    1:07.06 ZONE     5  
 13 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              1:06.19    1:07.08 ZONE     4  
 14 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               1:07.63    1:07.43 JO       3  
 15 Araujo, Kevin A     14 SSL-MR               1:07.97    1:07.46 JO       2  
 16 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         1:07.58    1:07.50 JO       1  
 17 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               1:07.75    1:07.51 JO     
 18 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR         1:12.11    1:08.11 JO     
 19 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             1:08.90    1:08.16 JO     
 20 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         1:06.99    1:08.43 JO     
 21 Zhan, Edmund        14 FLY-MR               1:07.51    1:08.47 JO     
 22 Tilneac, George     13 NYCC-MR              1:09.35    1:08.48 JO     
 23 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR               1:12.78    1:09.03 JO     
 24 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      1:10.01    1:09.40 JO     
 25 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         1:10.81    1:09.79 JO     
 26 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               1:11.95    1:10.40 JO     
 27 Decker, Philip K    14 LIAC-MR              1:09.10    1:10.48 JO     
 28 Giraldo, Mateo      14 FLY-MR               1:11.10    1:10.72 JO     
 29 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR                57.84Y   1:10.74 JO     
 30 Zhang, Aron         13 GATE-MR              1:12.49    1:10.76 JO     
 31 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  1:10.29    1:10.91 JO     
 32 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR  1:09.14    1:11.05 JO     
 33 Maida, Travis M     14 HAA-MR               1:09.93    1:11.07 JO     
 34 Blank, Travis C     14 NDAC-MR              1:12.20    1:12.31 JO     
 35 Patapis, Peter T    14 UNEA-MR              1:13.07    1:12.33 JO     
 36 Cahn, Robert        14 Express Swimming-MR  1:13.57    1:12.40 JO     
 37 Raiola, Andy M      13 HS-MR                1:11.80    1:12.66 JO     
 38 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              1:10.41    1:12.91 JO     
 39 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          1:13.19    1:13.13 JO     
 40 Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         1:13.54    1:13.17 JO     
 41 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              1:12.15    1:13.79 JO     
 42 Romero, Rodrigo     14 COND-MR              1:11.88    1:14.07        
 43 Nelson, Elliot A    14 NYCC-MR              1:13.87    1:14.42        
 44 Ganley, Peter G     14 Express Swimming-MR  1:10.01    1:15.19        
 45 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR         1:00.38Y   1:15.75        
 46 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              1:13.90    1:19.00        
 -- Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               1:09.34         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              1:12.77         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   2:13.40   7/31/2010 Michael Domagala, UA-AG-MR                 
0910Metro L.:   2:10.27   8/10/2005 THOMAS J. LUCHSINGER at Easter, TVSC-MR    
                2:16.89  SCS
                2:18.89  SCSB
                2:30.69  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR             2:20.10    2:13.40 SCS     20  
  2 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         2:19.97    2:22.56 ZONE    17  
  3 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              2:29.30    2:22.57 ZONE    16  
  4 Wang, Eric          14 LIAC-MR              2:25.78    2:25.58 ZONE    15  
  5 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             2:31.59    2:27.62 ZONE    14  
  6 Dong, Richard       14 Twisters-MR          2:38.28    2:29.50 ZONE    13  
  7 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    2:29.05    2:29.69 ZONE    12  
  8 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              2:46.61    2:31.45 JO      11  
  9 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  2:35.09    2:32.61 JO       9  
 10 Nicholas, Matthew   13 NY Sharks-MR         2:36.98    2:33.35 JO       7  
 11 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR         2:33.07    2:33.66 JO       6  
 12 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      2:21.77Y   2:34.85 JO       5  
 13 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         2:31.52    2:35.08 JO       4  
 14 Cahn, Robert        14 Express Swimming-MR  2:37.59    2:37.35 JO       3  
 15 Carter, Shane       13 TRS-MR               2:43.96    2:38.35 JO       2  
 16 Sweeney, Tim        14 WAC-MR               2:44.96    2:38.63 JO       1  
 17 Araujo, Kevin A     14 SSL-MR               2:37.76    2:38.95 JO     
 18 Kipnes, Alec S      14 North Shore-MR       2:40.46    2:39.42 JO     
 19 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         2:45.94    2:39.43 JO     
 20 Patapis, Peter T    14 UNEA-MR              2:16.08Y   2:40.78 JO     
 21 Mahabadi, Armin B   13 Tmsuffolk-MR         2:43.41    2:41.86 JO     
 22 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          2:43.78    2:43.76 JO     
 23 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            2:45.48    2:47.60 JO     
 24 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         2:22.74Y   2:48.25 JO     
 25 Maida, Travis M     14 HAA-MR               2:49.60    2:48.66 JO     
 26 Decker, Philip K    14 LIAC-MR              2:48.10    2:49.90 JO     
 27 Raiola, Andy M      13 HS-MR                2:18.93Y   2:51.98        
 28 Pozmanter, Matthew  14 TVSC-MR              2:48.60    2:53.42        
 29 Zhan, Edmund        14 FLY-MR               2:49.08    2:57.05        
 -- Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         2:21.64Y        DQ        
      Declared false start
 -- Kaplan, Zach I      13 TVSC-MR              2:47.92        DNF        
      Did not finish
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:13.50    8/1/2010 Michael Domagala, UA-AG-MR                 
0910Metro L.:   2:11.64   7/15/1998 D.Kahn, TS-MR                              
                2:17.19  SCS
                2:19.19  SCSB
                2:28.39  ZONE
                2:41.99  JO
 Meet Qualifying:  2:41.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   14 UA-AG-MR             2:13.50    2:13.50 SCS     20  
  2 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            2:25.99    2:23.18 ZONE    17  
  3 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            2:24.92    2:24.43 ZONE    16  
  4 Lin, Alex           13 Boys Club-MR         2:28.00    2:24.81 ZONE    15  
  5 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         2:25.17    2:26.24 ZONE    14  
  6 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               2:29.04    2:26.46 ZONE    13  
  7 Wagner, Ryan T      13 COND-MR              2:32.66    2:27.52 ZONE    12  
  8 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      2:32.97    2:27.74 ZONE    11  
  9 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            2:28.56    2:28.23 ZONE     9  
 10 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              2:32.12    2:29.19 JO       7  
 11 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              2:29.40    2:29.63 JO       6  
 12 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR      2:33.71    2:30.00 JO       5  
 13 Tilneac, George     13 NYCC-MR              2:34.04    2:30.18 JO       4  
 14 Dong, Richard       14 Twisters-MR          2:28.90    2:30.27 JO       3  
 15 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    2:30.81    2:30.91 JO       2  
 16 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               2:31.11    2:30.93 JO       0.5
 16 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  2:35.31    2:30.93 JO       0.5
 18 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              2:34.40    2:31.22 JO     
 19 Charleston, Jared   14 Aqua Gems-MR         2:34.73    2:32.39 JO     
 20 Mattera, Michael P  13 Tmsuffolk-MR         2:30.39    2:32.65 JO     
 21 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               2:35.03    2:33.03 JO     
 22 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             2:31.36    2:33.70 JO     
 23 Wang, Eric          14 LIAC-MR              2:28.93    2:33.82 JO     
 24 Pawelko, John M     14 Tmsuffolk-MR         2:35.17    2:35.59 JO     
 25 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         2:38.10    2:35.65 JO     
 26 Rubenstein, Sam M   13 Empire-MR            2:40.95    2:35.87 JO     
 27 Capodanno, Michael  14 Tmsuffolk-MR         2:39.87    2:36.02 JO     
 28 Zhang, Aron         13 GATE-MR              2:39.70    2:36.19 JO     
 29 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR      2:38.78    2:36.29 JO     
 30 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               2:33.91    2:36.46 JO     
 31 Kipnes, Alec S      14 North Shore-MR       2:41.16    2:36.51 JO     
 32 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              2:12.45Y   2:36.57 JO     
 33 Zhan, Edmund        14 FLY-MR               2:34.90    2:36.71 JO     
 34 Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         2:38.68    2:37.02 JO     
 35 Miou, Eric          14 Boys Club-MR         2:36.45    2:37.18 JO     
 36 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              2:34.24    2:37.31 JO     
 37 Magee, Dylan P      13 NY Sharks-MR         2:38.54    2:37.39 JO     
 38 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              2:38.00    2:37.43 JO     
 39 Peskett, Brandon W  13 Tmsuffolk-MR         2:39.06    2:37.66 JO     
 40 Cato, Camren A      14 NFS-MR               2:37.97    2:37.68 JO     
 41 Luk, Arnold B       13 Boys Club-MR         2:41.00    2:37.86 JO     
 42 Maida, Travis M     14 HAA-MR               2:39.67    2:38.11 JO     
 43 Stewart, David C    13 Sailfish-MR          2:36.04    2:38.16 JO     
 44 Beganskas, Matt P   14 Tmsuffolk-MR         2:36.71    2:38.38 JO     
 45 Garcia, Andrew N    14 SSL-MR               2:41.03    2:38.60 JO     
 46 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          2:34.77    2:38.95 JO     
 47 Xu, Zhao            14 Middies-MR           2:35.30    2:39.13 JO     
 48 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              2:35.50    2:39.45 JO     
 49 Mahabadi, Armin B   13 Tmsuffolk-MR         2:41.30    2:39.87 JO     
 50 Alvarez, Jeffrey    13 Twisters-MR          2:38.23    2:39.96 JO     
 51 Theophilidis, Gera  14 BBSC-MR              2:40.54    2:40.19 JO     
 52 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR  2:39.17    2:40.38 JO     
 53 Curran, Tyler D     13 Empire-MR            2:38.19    2:40.53 JO     
 54 Pinzon, Edward      14 Agua Swim Team-MR    2:41.76    2:40.58 JO     
 55 Furey, James K      14 COND-MR              2:34.50    2:41.50 JO     
 56 Wendland, Brian     13 LIAC-MR              2:40.30    2:43.03        
 57 Brown, Connor F     13 LIAC-MR              2:40.58    2:44.12        
 58 Decker, Philip K    14 LIAC-MR              2:41.91    2:45.56        
 -- Indimine, Matthew   14 North Shore-MR       2:40.84        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   4:57.77    8/4/2000 Perry Bullock, WPSC                        
0910Metro L.:   4:44.57   7/15/1997 Brendan Neligan, LIAC-MR                   
                4:54.59  SCS
                4:58.59  SCSB
                5:16.69  ZONE
                5:48.99  JO
 Meet Qualifying:  5:48.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    14 Badger-MR            5:07.70    5:06.46 ZONE    20  
  2 Plaschka, Justin T  13 Tmsuffolk-MR         5:03.59    5:08.54 ZONE    17  
  3 Lantin, Matthew D   14 Empire-MR            5:07.90    5:11.38 ZONE    16  
  4 Needham, Dan        14 UNBAD-MR             4:42.42Y   5:14.56 ZONE    15  
  5 Nunez, John         13 Agua Swim Team-MR    5:23.39    5:16.29 ZONE    14  
  6 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR      5:34.36    5:16.45 ZONE    13  
  7 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              5:28.90    5:16.66 ZONE    12  
  8 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR              5:38.76    5:17.14 JO      11  
  9 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            5:21.53    5:17.36 JO       9  
 10 Towers, Zachary D   13 LIAC-MR              5:17.31    5:17.50 JO       7  
 11 Mattera, Michael P  13 Tmsuffolk-MR         5:17.72    5:18.35 JO       6  
 12 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  5:28.30    5:18.51 JO       5  
 13 Stoski, Nicholas    14 LBA-MR               5:10.23    5:19.51 JO       4  
 14 Wang, Eric          14 LIAC-MR              5:25.59    5:20.50 JO       3  
 15 Alpay, Christopher  13 MSC-MR               4:42.44Y   5:21.98 JO       2  
 16 Sperandio, Alec     14 WAC-MR               5:35.11    5:24.32 JO       1  
 17 Diamond, Zachary    14 WAC-MR               5:31.76    5:25.53 JO     
 18 Tilneac, George     13 NYCC-MR              5:24.00    5:27.19 JO     
 19 Perez, Matthew      14 NY Sharks-MR         5:34.80    5:27.58 JO     
 20 Mukudai, Reo        14 Badger-MR            5:17.50    5:27.86 JO     
 21 Hall, Delaney W     13 LIAC-MR              5:32.27    5:31.42 JO     
 22 Reyes, Christopher  14 FLY-MR               5:35.12    5:33.81 JO     
 23 Walsh, Zachary H    13 NY Sharks-MR         4:48.38Y   5:34.23 JO     
 24 Khanas, Yaroslav    14 LIAC-MR              5:34.75    5:35.54 JO     
 25 Zhou, Luke K        13 Bgnw Marlins-MR      4:54.66Y   5:36.17 JO     
 26 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          5:46.31    5:36.22 JO     
 27 Wendland, Brian     13 LIAC-MR              5:36.12    5:36.76 JO     
 28 Gao, Ryan X         14 TVSC-MR              4:50.50Y   5:37.73 JO     
 29 Abdelrahman, Baraa  13 Agua Swim Team-MR    5:43.51    5:39.50 JO     
 30 Araujo, Kevin A     14 SSL-MR               5:48.08    5:41.41 JO     
 31 Brown, Nate M       13 LIAC-MR              5:42.13    5:41.46 JO     
 32 Furey, James K      14 COND-MR              5:29.96    5:43.99 JO     
 33 Mu, Nicholas H      13 Express Swimming-MR  4:53.46Y   5:44.31 JO     
 34 Hackett, Liam R     14 Bgnw Marlins-MR      5:35.18    5:45.01 JO     
 35 Xu, Zhao            14 Middies-MR           4:54.71Y   5:45.52 JO     
 36 Brown, Connor F     13 LIAC-MR              5:45.31    5:48.38 JO     
 37 Uszynski, Arthur    13 Twisters-MR          5:30.87    5:50.50        
 -- Domagala, Michael   14 UA-AG-MR             4:54.57         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 -- Raiola, Andy M      13 HS-MR                4:53.33Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:49.44   7/29/2007 LaGuardia Aquatic Club                     
                         T WADOLOWSKI, N YAMOUT, C DOHERTY, C SANGTIPPAWAN 
0910Metro L.:   1:48.52   7/23/2010 Empire Swimming                            
                         S.McNamara, R.Rodriguez, L.Behnen, M.Lantin       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'          1:50.00    1:51.50         40  
     1) Miou, Eric 14                   2) McKenna, Brendan 13            
     3) Lin, Alex 13                    4) Jiang, David 14                
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        1:52.59    1:52.32         34  
     1) Plaschka, Justin T 13           2) Mattera, Michael P 13          
     3) Beganskas, Matt P 14            4) Capodanno, Michael S 14        
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       1:53.44    1:54.23         32  
     1) Giraldo, Mateo 14               2) Reyes, Christopher 14          
     3) Grippo, Joseph 14               4) Zhan, Edmund 14                
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:53.69    1:54.50         30  
     1) Legros, Marcel D 13             2) Hackett, Liam R 14             
     3) Purvis, Robby J 13              4) Zhou, Luke K 13                
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:53.17    1:55.38         28  
     1) Wang, Eric 14                   2) Brown, Nate M 13               
     3) Decker, Philip K 14             4) Towers, Zachary D 13           
  6 Condors-MR  'A'                             1:53.74    1:56.27         26  
     1) Furey, James K 14               2) Farrell, Colin 14              
     3) Romero, Rodrigo 14              4) Wagner, Ryan T 13              
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:54.48    1:56.84         24  
     1) Charleston, Jared A 14          2) Gottwig, Grant K 14            
     3) Deans-Brandt, Collin W 13       4) Crumm, James R 14              
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:55.24    1:57.11         22  
     1) Dong, Richard 14                2) Belozerov, Alex 13             
     3) Alvarez, Jeffrey 13             4) Uszynski, Arthur 13            
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:03.06    1:59.57         18  
     1) Perez, Matthew 14               2) McCloskey, Tyler 14            
     3) Walsh, Zachary H 13             4) Nicholas, Matthew J 13         
 10 Team Suffolk-MR  'B'                        1:57.72    2:00.04         14  
     1) Ryan, Conor J 14                2) Mahabadi, Armin B 13           
     3) Katz, Andrew 13                 4) Pawelko, John M 14             
 11 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:03.80    2:00.61         12  
     1) Fischer, Chris J 14             2) Alonso, Carlos 14              
     3) Quito, Brandon E 14             4) Bushati, Arvid 13              
 12 Long Island Express-MR  'A'                 1:54.00    2:01.47         10  
     1) Sourial, Anthony 13             2) Popescu, Alexander 14          
     3) Caponegro, Frank 14             4) Pereda, Christian 14           
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:57.09    2:03.70          8  
     1) Khanas, Yaroslav 14             2) Brown, Connor F 13             
     3) Hall, Delaney W 13              4) Wendland, Brian 13             
 14 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      2:03.44    2:07.55          6  
     1) Maida, Travis M 14              2) Christianson, Keith G 14       
     3) Maida, Trevor W 13              4) Gibbons, James 14              
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   3:56.09    8/1/2009 Badger Swim Club                           
                         M Schoenherr, D Mo, D Kennon, S Mo                
0910Metro L.:   3:55.80   7/23/2010 Empire Swimming                            
                         S.McNamara, R.Rodriguez, A.Saccurato, M.Lantin    
                3:52.99  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'          4:04.00    4:03.80         40  
     1) Lin, Alex 13                    2) McKenna, Brendan 13            
     3) Miou, Eric 14                   4) Jiang, David 14                
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        4:05.90    4:03.92         34  
     1) Capodanno, Michael S 14         2) Plaschka, Justin T 13          
     3) Pawelko, John M 14              4) Mattera, Michael P 13          
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:09.57    4:06.07         32  
     1) Scandura, Anthony F 14          2) Reyes, Christopher 14          
     3) Giraldo, Mateo 14               4) Zhan, Edmund 14                
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:12.53    4:07.25         30  
     1) Legros, Marcel D 13             2) Zhou, Luke K 13                
     3) Hackett, Liam R 14              4) Purvis, Robby J 13             
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:20.00    4:08.33         28  
     1) Gao, Ryan X 14                  2) Darcy, Matthew J 14            
     3) Kaplan, Zach I 13               4) McHugh, Chase T 14             
  6 Condors-MR  'A'                             4:13.21    4:09.25         26  
     1) Furey, James K 14               2) Romero, Rodrigo 14             
     3) Farrell, Colin 14               4) Wagner, Ryan T 13              
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  4:08.27    4:10.58         24  
     1) Crumm, James R 14               2) Gottwig, Grant K 14            
     3) Deans-Brandt, Collin W 13       4) Charleston, Jared A 14         
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:05.77    4:11.90         22  
     1) Towers, Zachary D 13            2) Decker, Philip K 14            
     3) Wang, Eric 14                   4) Khanas, Yaroslav 14            
  9 Long Island Express-MR  'A'                 4:12.00    4:13.16         18  
     1) Williams, Tyler S 14            2) Sourial, Anthony 13            
     3) Mu, Nicholas H 13               4) Cahn, Robert 14                
 10 North Shore Swimming-MR  'A'                4:14.00    4:13.26         14  
     1) Kipnes, Alec S 14               2) Arcidiacono, Stephen G 13      
     3) Indimine, Matthew L 14          4) Seagraves, Nick M 13           
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:16.72    4:18.91         12  
     1) Dong, Richard 14                2) Belozerov, Alex 13             
     3) Alvarez, Jeffrey 13             4) Uszynski, Arthur 13            
 12 Apex Swim Club-MR  'A'                      4:25.01    4:24.32         10  
     1) Alonso, Carlos 14               2) Quito, Brandon E 14            
     3) Bushati, Arvid 13               4) Fischer, Chris J 14            
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:19.00    4:31.43          8  
     1) Brown, Connor F 13              2) Hall, Delaney W 13             
     3) Wendland, Brian 13              4) Brown, Nate M 13               
 14 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'           NT    4:40.05          6  
     1) Maida, Travis M 14              2) Cono, Benjamin J 13            
     3) Maida, Trevor W 13              4) Christianson, Keith G 14       
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   2:00.92   7/31/2009 Badger Swim Club                           
                         D Mo, M Tremain, S Mo, B Fierro Joyce             
0910Metro L.:   1:56.74   7/23/2010 Empire Swimming                            
                         L.Behnen, S.McNamara, R.Rodriguez, M.Lantin       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'          2:39.00    2:05.95         40  
     1) Lin, Alex 13                    2) Jiang, David 14                
     3) Miou, Eric 14                   4) McKenna, Brendan 13            
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        2:18.90    2:06.69         34  
     1) Mattera, Michael P 13           2) Ryan, Conor J 14               
     3) Plaschka, Justin T 13           4) Capodanno, Michael S 14        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:11.12    2:08.00         32  
     1) Purvis, Robby J 13              2) Zhou, Luke K 13                
     3) Legros, Marcel D 13             4) Hackett, Liam R 14             
  4 Condors-MR  'A'                             2:10.32    2:09.14         30  
     1) Bradnock, Reginald 13           2) Shapira, Tomer L 14            
     3) Wagner, Ryan T 13               4) Furey, James K 14              
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:10.91    2:09.45         28  
     1) Khanas, Yaroslav 14             2) Brown, Nate M 13               
     3) Wang, Eric 14                   4) Towers, Zachary D 13           
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:13.49    2:11.57         26  
     1) Uszynski, Arthur 13             2) Alvarez, Jeffrey 13            
     3) Dong, Richard 14                4) Belozerov, Alex 13             
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:11.10    2:12.09         24  
     1) Walsh, Zachary H 13             2) Magee, Dylan P 13              
     3) Nicholas, Matthew J 13          4) Perez, Matthew 14              
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:14.18    2:13.12         22  
     1) Reyes, Christopher 14           2) Li, Alan 13                    
     3) Zhan, Edmund 14                 4) Giraldo, Mateo 14              
  9 Long Island Express-MR  'A'                 2:15.00    2:13.48         18  
     1) Sourial, Anthony 13             2) Caponegro, Frank 14            
     3) Cahn, Robert 14                 4) Ganley, Peter G 14             
 10 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:55.43    2:13.49         14  
     1) Charleston, Jared A 14          2) Crumm, James R 14              
     3) Deans-Brandt, Collin W 13       4) Gottwig, Grant K 14            
 11 North Shore Swimming-MR  'A'                2:07.00    2:13.96         12  
     1) Arcidiacono, Stephen G 13       2) Indimine, Matthew L 14         
     3) Kipnes, Alec S 14               4) Seagraves, Nick M 13           
 12 Team Suffolk-MR  'B'                        2:22.90    2:14.53         10  
     1) Beganskas, Matt P 14            2) Peskett, Brandon W 13          
     3) Pawelko, John M 14              4) Gordin, James H 13             
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:18.87    2:14.95          8  
     1) Wendland, Brian 13              2) Hall, Delaney W 13             
     3) Decker, Philip K 14             4) Brown, Connor F 13             
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:31.13    2:15.41          6  
     1) Sperandio, Alec 14              2) Hidalgo, Roberto 13            
     3) Sweeney, Tim 14                 4) Diamond, Zachary 14            
 15 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      3:05.44    2:18.06          4  
     1) Christianson, Keith G 14        2) Cono, Benjamin J 13            
     3) Maida, Travis M 14              4) Maida, Trevor W 13             
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:25.57   7/29/2007 LaGuardia Aquatic Club                     
                         C DOHERTY, C SANGTIPPAWAN, L BARBOSA, T WADOLOWSKI
0910Metro L.:   4:24.04   7/15/1993 Long Island A.C.                           
                4:23.59  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                        4:26.84    4:34.17         40  
     1) Mattera, Michael P 13           2) Ryan, Conor J 14               
     3) Plaschka, Justin T 13           4) Capodanno, Michael S 14        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:41.63    4:36.45         34  
     1) Hackett, Liam R 14              2) Zhou, Luke K 13                
     3) Purvis, Robby J 13              4) Legros, Marcel D 13            
  3 The Boys' Club of New York-MR  'A'          4:40.00    4:36.46         32  
     1) Lin, Alex 13                    2) Jiang, David 14                
     3) Miou, Eric 14                   4) McKenna, Brendan 13            
  4 Condors-MR  'A'                             4:36.74    4:40.35         30  
     1) Wagner, Ryan T 13               2) Shapira, Tomer L 14            
     3) Romero, Rodrigo 14              4) Furey, James K 14              
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                4:44.00    4:45.67         28  
     1) Seagraves, Nick M 13            2) Indimine, Matthew L 14         
     3) Kipnes, Alec S 14               4) Arcidiacono, Stephen G 13      
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:35.45    4:45.80         26  
     1) Towers, Zachary D 13            2) Hall, Delaney W 13             
     3) Wang, Eric 14                   4) Khanas, Yaroslav 14            
  7 Team Suffolk-MR  'B'                        4:46.15    4:46.01         24  
     1) Beganskas, Matt P 14            2) Peskett, Brandon W 13          
     3) Pawelko, John M 14              4) Katz, Andrew 13                
  8 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  4:44.43    4:46.56         22  
     1) Charleston, Jared A 14          2) Crumm, James R 14              
     3) Deans-Brandt, Collin W 13       4) Gottwig, Grant K 14            
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:44.07    4:48.18         18  
 10 Long Island Express-MR  'A'                 4:40.00    4:56.41         14  
     1) Popescu, Alexander 14           2) Sourial, Anthony 13            
     3) Caponegro, Frank 14             4) Pereda, Christian 14           
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:49.00    4:59.68         12  
     1) Giraldo, Mateo 14               2) Li, Alan 13                    
     3) Zhan, Edmund 14                 4) Grippo, Joseph 14              
 12 Hauppauge Athletic Association-MR  'A'      4:59.18    5:10.22         10  
     1) Christianson, Keith G 14        2) Cono, Benjamin J 13            
     3) Maida, Travis M 14              4) Gibbons, James 14              
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   24.20   7/27/2008 Oliver J Lee, LIAC -MR                       
0910Metro L.:   22.85    8/4/2009 Oliver Lee at 2009 US Open, LIAC-MR          
                25.49  SCS
                25.99  SCSB
                26.99  ZONE
                28.69  JO
 Meet Qualifying:  28.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR           25.28      25.24 SCS     20  
  2 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR            25.44      25.36 SCS     17  
  3 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR            27.04      25.64 SCSB    16  
  4 Krackow, Max E      17 Express Swimming-MR    27.38      26.11 ZONE    15  
  5 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR            26.67      26.28 ZONE    14  
  6 Bucero, Nikolas J   15 Boys Club-MR           26.38      26.36 ZONE    13  
  7 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR            26.12      26.40 ZONE    12  
  8 Dearstyne, Trevor   15 BBSC-MR                26.68      26.47 ZONE    11  
  9 Elliot, Dan R       17 Express Swimming-MR    27.25      26.55 ZONE     9  
 10 Isaacs, Scott       17 TRS-MR                 27.45      26.59 ZONE     7  
 11 NA, Joseph          17 Express Swimming-MR    22.98Y     26.74 ZONE     6  
 12 Pu, Austin          15 Twisters-MR            27.46      26.75 ZONE     5  
 13 Bleier, Jackson A   16 Bgnw Marlins-MR        27.11      26.88 ZONE     4  
 14 Carlino, Keith A    15 MSC-MR                 27.52      26.94 ZONE     3  
 15 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR      27.14      27.01 JO       1.5
 15 Taskindoust, Rod    16 COND-MR                27.50      27.01 JO       1.5
 17 Chung, Vernal R     16 GATE-MR                26.78      27.02 JO     
 18 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR           27.51      27.09 JO     
 19 Alexander, Jacob S  15 BBSC-MR                28.02      27.14 JO     
 20 Rosenkranz, Erik    15 Devil Fish-MR          28.12      27.18 JO     
 21 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR              27.49      27.19 JO     
 22 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR                 27.51      27.23 JO     
 23 Meehan, Aidan M     17 BBSC-MR                27.62      27.28 JO     
 24 LI, Kytoh           15 Boys Club-MR           27.16      27.30 JO     
 25 Georgescu, Ronald   16 NYCC-MR                27.59      27.33 JO     
 26 Kan, Dennis         16 Boys Club-MR           27.58      27.41 JO     
 27 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR             27.53      27.46 JO     
 28 Klages, Ryan        17 HYB-MR                 27.63      27.52 JO     
 29 Jakubiak, Patrick   16 Tmsuffolk-MR           27.79      27.56 JO     
 30 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR                27.68      27.60 JO     
 31 Kontos, Nicholas G  17 Tmsuffolk-MR           27.76      27.64 JO     
 32 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR            27.16      27.72 JO     
 33 Hardick, Sean M     18 HYB-MR                 27.87      27.74 JO     
 34 Ng, Michael S       17 COND-MR                27.25      27.75 JO     
 35 Llewellyn, Richard  15 CSC-MR                 27.98      27.83 JO     
 36 Wendt, Will D       17 LIAC-MR                28.35      27.86 JO     
 37 LI, Kenneth         16 LIAC-MR                27.78      27.87 JO     
 38 Clancy, Jack        17 NYCC-MR                28.45      27.96 JO     
 39 Quincoses, Jonatho  16 COND-MR                23.65Y     27.97 JO     
 40 Wan, Nicholas J     16 FLY-MR                 28.32      28.00 JO     
 41 Mullen, Michael A   17 Rac @ Jcc-MR           28.68      28.17 JO     
 42 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR    28.32      28.31 JO     
 43 Lam, Aaron          17 Boys Club-MR           28.00      28.34 JO     
 44 Johnson, Brinsley   15 Sailfish-MR            28.40      28.44 JO     
 45 Genovese, Timothy   16 LIAC-MR                28.49      28.46 JO     
 46 Wright, Richard M   15 Patriot-MR             28.19      28.51 JO     
 47 Chow, Kevin         15 Boys Club-MR           28.29      28.55 JO     
 48 Munoz, Daniel       17 NY Sharks-MR           28.68      28.57 JO     
 49 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR           28.50      28.59 JO     
 50 Wong, Eric T        16 Twisters-MR            28.53      28.60 JO     
 50 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR              28.65      28.60 JO     
 52 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR           28.06      28.69 JO     
 53 DU, Jasper L        15 Express Swimming-MR    28.69      28.74        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   54.85   7/30/2010 Julian A Mackrel, NDAC                       
0910Metro L.:   50.51   8/10/2009 Jack Wagner at 2009 Speedo, LIAC-MR          
                55.99  SCS
                56.99  SCSB
                58.29  ZONE
              1:02.69  JO
 Meet Qualifying:  1:02.69
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR                56.21      54.85 SCS     20  
  2 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR           55.50      55.20 SCS     17  
  3 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR            59.08      57.35 ZONE    16  
  4 Conway, John P      16 SSL-MR                 57.11      57.46 ZONE    15  
  5 Krackow, Max E      17 Express Swimming-MR    58.68      57.53 ZONE    14  
  6 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR            57.07      58.01 ZONE    13  
  7 Galea, Vincent      16 Agua Swim Team-MR      58.23      58.06 ZONE    12  
  8 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR              58.35      58.59 JO      11  
  9 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR           59.71      58.76 JO       9  
 10 Shiraishi, Sora T   15 Empire-MR              59.99      58.81 JO       7  
 11 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR                59.00      58.83 JO       6  
 12 Taskindoust, Rod    16 COND-MR                58.42      58.93 JO       5  
 13 Dearstyne, Trevor   15 BBSC-MR              1:00.47      58.98 JO       4  
 14 Shannon, Christoph  16 Empire-MR            1:01.10      59.08 JO       3  
 15 Bucero, Nikolas J   15 Boys Club-MR           58.81      59.12 JO       2  
 16 Hardick, Sean M     18 HYB-MR               1:00.25      59.21 JO       1  
 17 Lin, Kevin          15 Agua Swim Team-MR    1:00.05      59.26 JO     
 18 Spinosa, Adam G     17 Agua Swim Team-MR      59.70      59.54 JO     
 19 Yang, Patrick       16 Badger-MR              57.13      59.59 JO     
 20 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR            1:02.42      59.61 JO     
 21 Carlino, Keith A    15 MSC-MR               1:00.57      59.81 JO     
 22 Pu, Austin          15 Twisters-MR          1:00.20      59.89 JO     
 23 Rosenkranz, Erik    15 Devil Fish-MR          51.79Y     59.91 JO     
 24 Llewellyn, Richard  15 CSC-MR                 59.87      59.99 JO     
 25 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              1:00.35    1:00.14 JO     
 26 Sherman, Sammy I    15 Agua Swim Team-MR    1:00.31    1:00.21 JO     
 27 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR    1:00.69    1:00.25 JO     
 28 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR    52.17Y   1:00.36 JO     
 29 Chung, Vernal R     16 GATE-MR              1:00.01    1:00.60 JO     
 30 Klages, Ryan        17 HYB-MR               1:01.31    1:00.92 JO     
 31 Wright, Richard M   15 Patriot-MR           1:00.38    1:00.93 JO     
 32 Rusakov, Pasha G    15 COND-MR              1:01.56    1:01.02 JO     
 33 Bleier, Jackson A   16 Bgnw Marlins-MR      1:02.13    1:01.05 JO     
 34 Turek-Herman, Josh  16 Express Swimming-MR  1:02.40    1:01.23 JO     
 35 McFarland, Carter   15 Empire-MR            1:02.67    1:01.35 JO     
 36 LI, Kytoh           15 Boys Club-MR         1:00.99    1:01.41 JO     
 37 Elliot, Dan R       17 Express Swimming-MR  1:02.48    1:01.42 JO     
 38 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR            58.12    1:01.56 JO     
 39 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           1:01.50    1:01.61 JO     
 40 Jakubiak, Patrick   16 Tmsuffolk-MR         1:00.54    1:01.70 JO     
 41 Blackburn, John F   15 Empire-MR            1:01.25    1:01.77 JO     
 42 Alexander, Jacob S  15 BBSC-MR              1:01.73    1:01.83 JO     
 43 Kan, Dennis         16 Boys Club-MR         1:02.69    1:02.00 JO     
 44 Hong, Jeff K        17 MSC-MR               1:01.17    1:02.06 JO     
 45 Nakkab, Andre J     16 COND-MR              1:02.50    1:02.13 JO     
 46 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR            57.96    1:02.19 JO     
 47 McVeigh, Sean P     16 LBA-MR               1:02.58    1:02.23 JO     
 48 Abrahamsen, Peter   15 NY Sharks-MR         1:02.36    1:02.32 JO     
 49 Clancy, Jack        17 NYCC-MR              1:02.14    1:02.48 JO     
 50 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR            59.81    1:02.60 JO     
 51 Canner, James       15 LBA-MR               1:02.12    1:02.73        
 52 Chang, James        17 GATE-MR              1:00.08    1:02.90        
 53 Wong, Eric T        16 Twisters-MR          1:02.39    1:03.12        
 54 Munoz, Daniel       17 NY Sharks-MR         1:02.30    1:03.42        
 55 DiMaria, Michael J  15 Tmsuffolk-MR         1:02.33    1:03.97        
 56 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         1:02.51    1:04.56        
 57 Schaub, Kevin F     15 COND-MR              1:00.94    1:05.67        
 58 Gourevitch, Jesse   17 Silver Streaks-MR      51.46Y   1:05.77        
 59 Schaub, Bryan T     17 COND-MR                59.53    1:05.87        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   1:59.80   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY                       
0910Metro L.:   1:50.33   8/10/2009 Jack Wagner at Speedo, LIAC-MR             
                2:01.69  SCS
                2:03.69  SCSB
                2:07.69  ZONE
                2:15.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR          2:08.70    2:04.85 ZONE    20  
  2 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR            2:05.69    2:05.80 ZONE    17  
  3 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR         2:06.66    2:05.81 ZONE    16  
  4 Llewellyn, Richard  15 CSC-MR               2:11.50    2:07.60 ZONE    15  
  5 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR            2:11.20    2:07.62 ZONE    14  
  6 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          2:07.77    2:08.56 JO      13  
  7 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              2:10.44    2:08.71 JO      12  
  8 Meehan, Aidan M     17 BBSC-MR              2:10.06    2:09.09 JO      11  
  9 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR          2:12.32    2:09.43 JO       9  
 10 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              2:10.01    2:09.77 JO       7  
 11 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              2:11.56    2:09.87 JO       6  
 12 Schaub, Bryan T     17 COND-MR              2:10.23    2:10.06 JO       5  
 13 Yang, Patrick       16 Badger-MR            2:07.25    2:10.41 JO       4  
 14 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR          2:08.70    2:10.68 JO       3  
 15 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR    2:12.59    2:10.88 JO       2  
 16 Mullen, Michael A   17 Rac @ Jcc-MR         2:12.98    2:11.03 JO       1  
 17 Pu, Austin          15 Twisters-MR          2:13.24    2:11.58 JO     
 18 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR  1:54.79Y   2:11.94 JO     
 19 Parisi, Joey N      15 Tmsuffolk-MR         2:10.56    2:11.95 JO     
 20 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:11.08    2:11.98 JO     
 21 Martinez, George A  16 Twisters-MR          2:08.00    2:12.40 JO     
 22 Canner, James       15 LBA-MR               2:14.96    2:12.76 JO     
 23 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         2:14.02    2:12.88 JO     
 24 Hu-Van Wright, En-  16 Agua Swim Team-MR    2:03.81    2:13.41 JO     
 25 Kontos, Nicholas G  17 Tmsuffolk-MR         2:14.77    2:13.75 JO     
 26 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              2:12.55    2:13.99 JO     
 27 Alexander, Jacob S  15 BBSC-MR              2:14.57    2:14.86 JO     
 28 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          2:12.92    2:14.97 JO     
 29 Meany, RJ J         17 TRS-MR               2:13.71    2:15.04 JO     
 30 Wright, Richard M   15 Patriot-MR           2:11.96    2:15.34 JO     
 31 Blackburn, John F   15 Empire-MR            2:13.16    2:15.52 JO     
 32 Arnott, Conner W    15 NY Sharks-MR         2:14.84    2:15.88 JO     
 33 Georgescu, Ronald   16 NYCC-MR              2:10.72    2:17.82        
 34 Isaacs, Scott       17 TRS-MR               2:15.16    2:20.79        
 35 Carlino, Keith A    15 MSC-MR               2:14.67    2:21.34        
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's:   4:14.50   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY                       
0910Metro L.:   3:54.47    8/4/2009 Ryan Feeley at 2009 US OPEN, BAD-MR        
                4:18.59  SCS
                4:22.59  SCSB
                4:28.89  ZONE
                4:49.99  JO
 Meet Qualifying:  4:49.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Lance    15 NY Sharks-MR         4:27.40    4:24.89 ZONE    20  
  2 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR            4:27.13    4:26.11 ZONE    17  
  3 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              4:32.40    4:31.03 JO      16  
  4 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          4:35.16    4:31.12 JO      15  
  5 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR            4:41.38    4:33.04 JO      14  
  6 Sherman, Sammy I    15 Agua Swim Team-MR    4:33.70    4:33.82 JO      13  
  7 Lin, Kevin          15 Agua Swim Team-MR    4:38.37    4:35.47 JO      12  
  8 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              4:41.35    4:36.94 JO      11  
  9 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR          5:03.37Y   4:38.49 JO       9  
 10 Mullen, Michael A   17 Rac @ Jcc-MR         5:16.23Y   4:39.32 JO       7  
 11 Turek-Herman, Josh  16 Express Swimming-MR  4:41.16    4:39.74 JO       6  
 12 Rosenkranz, Erik    15 Devil Fish-MR        5:12.64Y   4:40.50 JO       5  
 13 Malarczyk, Peter    15 Badger-MR            4:49.98    4:40.67 JO       4  
 14 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          4:49.11    4:40.73 JO       3  
 15 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              4:38.34    4:40.88 JO       2  
 16 Canner, James       15 LBA-MR               5:10.22Y   4:41.96 JO       1  
 17 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR  4:46.14    4:42.10 JO     
 18 Arnott, Conner W    15 NY Sharks-MR         4:42.99    4:42.51 JO     
 19 Soregaroli, Thomas  15 LIAC-MR              4:47.38    4:42.73 JO     
 20 Shiraishi, Sora T   15 Empire-MR            4:32.95    4:42.76 JO     
 21 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              4:46.29    4:46.52 JO     
 22 Kunze, Colin J      15 NYCC-MR              4:49.25    4:47.79 JO     
 23 Abrahamsen, Peter   15 NY Sharks-MR         4:48.36    4:47.92 JO     
 24 McFarland, Carter   15 Empire-MR            5:16.12Y   4:48.16 JO     
 25 Blackburn, John F   15 Empire-MR            4:46.90    4:51.40        
 26 Wright, Richard M   15 Patriot-MR           4:41.72    4:53.59        
 27 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          4:44.03    4:57.20        
 28 Nakkab, Andre J     16 COND-MR              4:47.06    4:58.08        
 -- Ogisu, Kent         16 Agua Swim Team-MR    4:46.09         DQ        
      False start
 -- Caulfield, Thomas   15 HYB-MR               5:15.85Y        DQ        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:00.20   7/15/1981 Rick Carey, BSC                            
0910Metro L.:     56.68   7/15/1981 R.Carey, BSC-MR                            
                1:03.79  SCS
                1:04.79  SCSB
                1:06.69  ZONE
                1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  16 Agua Swim Team-MR    1:01.25    1:01.68 SCS     20  
  2 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR         1:00.99    1:01.88 SCS     17  
  3 Farm, Eric R        15 COND-MR              1:01.36    1:02.94 SCS     16  
  4 Neuendorf, Lance    15 NY Sharks-MR         1:05.44    1:03.40 SCS     15  
  5 Carlino, Keith A    15 MSC-MR               1:04.62    1:04.60 SCSB    14  
  6 Conway, John P      16 SSL-MR               1:05.08    1:04.81 ZONE    13  
  7 Schaub, Kevin F     15 COND-MR              1:06.45    1:04.82 ZONE    12  
  8 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          1:05.23    1:05.06 ZONE    11  
  9 Spinosa, Adam G     17 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:05.78 ZONE     9  
 10 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          1:05.40    1:06.06 ZONE     7  
 11 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR          1:06.04    1:06.10 ZONE     6  
 12 Genovese, Timothy   16 LIAC-MR              1:07.87    1:06.96 JO       5  
 13 Neuendorf, Reed     18 NY Sharks-MR         1:07.31    1:07.46 JO       4  
 14 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           1:07.65    1:07.93 JO       3  
 15 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          1:08.46    1:07.97 JO       2  
 16 Meany, RJ J         17 TRS-MR               1:11.50    1:08.34 JO       1  
 17 Kontos, Nicholas G  17 Tmsuffolk-MR         1:08.56    1:08.50 JO     
 18 Jakubiak, Patrick   16 Tmsuffolk-MR         1:08.01    1:08.80 JO     
 19 Martinez, George A  16 Twisters-MR          1:09.95    1:08.84 JO     
 20 Isaacs, Scott       17 TRS-MR               1:07.02    1:08.87 JO     
 21 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              1:08.87    1:08.97 JO     
 22 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              1:08.84    1:09.01 JO     
 23 Chansakul, JR J     16 Agua Swim Team-MR    1:09.43    1:09.24 JO     
 24 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR    59.01Y   1:09.30 JO     
 25 Shannon, Christoph  16 Empire-MR            1:11.70    1:09.48 JO     
 26 Meehan, Aidan M     17 BBSC-MR                58.97Y   1:09.50 JO     
 27 Yang, Patrick       16 Badger-MR            1:11.95    1:09.65 JO     
 28 Rawitz, Alexander   16 NYCC-MR              1:10.36    1:09.75 JO     
 29 Walsh, Kevin W      16 UNMSC-MR             1:11.19    1:09.89 JO     
 30 LI, Kenneth         16 LIAC-MR              1:08.76    1:09.90 JO     
 31 Clancy, Jack        17 NYCC-MR              1:10.33    1:10.14 JO     
 32 O'Meara, James      15 LBA-MR               1:11.75    1:10.34 JO     
 33 Wong, Eric T        16 Twisters-MR          1:09.51    1:10.46 JO     
 34 Bucero, Nikolas J   15 Boys Club-MR         1:11.68    1:10.48 JO     
 35 Pu, Austin          15 Twisters-MR          1:11.32    1:11.21 JO     
 36 Thapa, Rikesh       16 NYCC-MR              1:10.90    1:11.76 JO     
 37 Zuo, Vance          15 LIAC-MR              1:11.75    1:11.80 JO     
 38 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         1:09.36    1:11.94 JO     
 39 Gallagher, Jasper   16 SSL-MR               1:00.03Y   1:12.20        
 40 Enoksen, Gary       15 IA-MR                1:10.53    1:12.73        
 41 Gourevitch, Jesse   17 Silver Streaks-MR      56.42Y   1:13.34        
 42 Sherman, Sammy I    15 Agua Swim Team-MR    1:17.00    1:17.50        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:09.55    8/1/2010 En-Wei Hu-Van Wright, AGUA Swim Team       
0910Metro L.:   2:02.18   8/10/2009 Jack Wagner at 2009 Speedo, LIAC-MR        
                2:16.89  SCS
                2:18.89  SCSB
                2:21.99  ZONE
                2:34.99  JO
 Meet Qualifying:  2:34.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  16 Agua Swim Team-MR    2:13.56    2:09.55 SCS     20  
  2 Dempsey, Lukas A    17 MSC-MR               2:16.78    2:15.71 SCS     17  
  3 Schaub, Kevin F     15 COND-MR              2:21.63    2:18.79 SCSB    16  
  4 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR         2:19.99    2:19.90 ZONE    15  
  5 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          2:20.85    2:20.78 ZONE    14  
  6 Genovese, Timothy   16 LIAC-MR              2:25.44    2:21.18 ZONE    13  
  7 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              2:27.28    2:22.37 JO      12  
  8 Martinez, George A  16 Twisters-MR          2:25.30    2:25.08 JO      11  
  9 Carlino, Keith A    15 MSC-MR               2:25.11    2:25.87 JO       9  
 10 Hardick, Sean M     18 HYB-MR               2:31.59    2:26.30 JO       7  
 11 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          2:21.66    2:26.33 JO       6  
 12 Neuendorf, Lance    15 NY Sharks-MR         2:24.72    2:26.82 JO       5  
 13 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR          2:25.69    2:26.87 JO       4  
 14 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           2:28.94    2:28.23 JO       3  
 15 McDonnell, Richard  15 Rac @ Jcc-MR         2:32.38    2:28.54 JO       2  
 16 Kunze, Colin J      15 NYCC-MR              2:31.32    2:28.86 JO       0.5
 16 Kontos, Nicholas G  17 Tmsuffolk-MR         2:27.79    2:28.86 JO       0.5
 18 Jakubiak, Patrick   16 Tmsuffolk-MR         2:29.13    2:29.10 JO     
 19 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          2:25.66    2:29.24 JO     
 20 Rawitz, Alexander   16 NYCC-MR              2:30.06    2:30.02 JO     
 21 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR  2:33.13    2:30.30 JO     
 22 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              2:27.96    2:30.44 JO     
 23 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR            2:33.60    2:31.08 JO     
 24 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:24.31    2:32.31 JO     
 25 Soregaroli, Thomas  15 LIAC-MR              2:34.01    2:32.59 JO     
 26 O'Meara, James      15 LBA-MR               2:33.28    2:33.04 JO     
 27 LI, Kenneth         16 LIAC-MR              2:32.95    2:33.09 JO     
 28 Wong, Eric T        16 Twisters-MR          2:33.75    2:33.49 JO     
 29 Thapa, Rikesh       16 NYCC-MR              2:34.51    2:33.87 JO     
 30 Pu, Austin          15 Twisters-MR          2:31.26    2:34.11 JO     
 31 Meehan, Aidan M     17 BBSC-MR              2:10.89Y   2:35.24        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   1:10.03    8/4/2000 Yuriy Bugayev, BAM                         
0910Metro L.:   1:05.13   7/15/1998 C.Helin, TVSC-MR                           
                1:12.69  SCS
                1:13.69  SCSB
                1:14.09  ZONE
                1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          1:12.46    1:10.68 SCS     20  
  2 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR              1:12.48    1:12.29 SCS     17  
  3 Chansakul, JR J     16 Agua Swim Team-MR    1:12.48    1:12.71 SCSB    16  
  4 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR          1:11.53    1:13.35 SCSB    15  
  5 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR    1:11.15    1:13.46 SCSB    14  
  6 Walsh, Kevin W      16 UNMSC-MR             1:17.34    1:14.05 ZONE    13  
  7 Fierro Joyce, Bill  15 Westchester AC-MR    1:13.32    1:14.32 JO      12  
  8 Shannon, Christoph  16 Empire-MR            1:14.24    1:14.83 JO      11  
  9 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              1:16.52    1:16.66 JO       9  
 10 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         1:15.10    1:17.14 JO       7  
 11 Pu, Austin          15 Twisters-MR          1:16.53    1:17.16 JO       6  
 12 Neuendorf, Reed     18 NY Sharks-MR         1:19.62    1:17.44 JO       5  
 13 Lam, Aaron          17 Boys Club-MR         1:17.00    1:17.46 JO       4  
 14 Hong, Jeff K        17 MSC-MR               1:20.16    1:17.95 JO       3  
 15 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           1:18.42    1:17.97 JO       2  
 16 Ogisu, Kent         16 Agua Swim Team-MR    1:20.38    1:17.99 JO       1  
 17 Zaruvinsky, Leon    15 NY Sharks-MR         1:18.66    1:18.41 JO     
 18 Hardick, Sean M     18 HYB-MR               1:19.52    1:18.51 JO     
 19 LI, Kytoh           15 Boys Club-MR         1:17.99    1:18.94 JO     
 20 Zuo, Vance          15 LIAC-MR              1:20.49    1:19.04 JO     
 21 Yang, Patrick       16 Badger-MR            1:19.38    1:19.14 JO     
 22 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              1:18.30    1:19.16 JO     
 23 Krackow, Max E      17 Express Swimming-MR  1:17.26    1:19.19 JO     
 24 Thapa, Rikesh       16 NYCC-MR              1:20.25    1:19.71 JO     
 25 France, Brian M     17 GATE-MR              1:20.18    1:20.21 JO     
 26 Enoksen, Gary       15 IA-MR                1:19.49    1:20.27 JO     
 27 Elliot, Dan R       17 Express Swimming-MR  1:04.90Y   1:21.77 JO     
 28 Gourevitch, Jesse   17 Silver Streaks-MR    1:17.36    1:22.74        
 29 Chang, James        17 GATE-MR              1:19.95    1:23.84        
 30 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         1:21.71    1:24.98        
 -- Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         1:19.47        DFS        
      Declared false start
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's:   2:33.52   7/31/2004 Anthony D Mironov, Badger                  
0910Metro L.:   2:21.15   7/15/1993 G.Mone, LIAC-MR                            
                2:38.99  SCS
                2:40.79  ZONE
                2:40.99  SCSB
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          2:35.83    2:35.71 SCS     20  
  2 Chansakul, JR J     16 Agua Swim Team-MR    2:33.89    2:42.08 JO      17  
  3 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR    2:31.76    2:42.42 JO      16  
  4 Shannon, Christoph  16 Empire-MR            2:43.62    2:42.53 JO      15  
  5 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         2:41.43    2:43.66 JO      14  
  6 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         2:25.47Y   2:47.72 JO      13  
  7 Pu, Austin          15 Twisters-MR          2:48.32    2:47.74 JO      12  
  8 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              2:49.69    2:49.26 JO      11  
  9 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              2:49.38    2:49.50 JO       9  
 10 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           2:55.66    2:49.84 JO       7  
 11 DU, Jasper L        15 Express Swimming-MR  2:58.66    2:50.72 JO       6  
 12 LI, Kytoh           15 Boys Club-MR         2:52.99    2:50.83 JO       5  
 13 Zaruvinsky, Leon    15 NY Sharks-MR         2:56.20    2:51.93 JO       4  
 14 Enoksen, Gary       15 IA-MR                2:55.13    2:52.39 JO       3  
 15 Parisi, Joey N      15 Tmsuffolk-MR         2:51.00    2:52.47 JO       2  
 16 Hong, Jeff K        17 MSC-MR               2:56.28    2:52.62 JO       1  
 17 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR          2:42.76    2:53.78 JO     
 18 Knight, Jordan      15 FLY-MR               2:54.26    2:54.24 JO     
 19 Lam, Aaron          17 Boys Club-MR         2:52.66    2:54.37 JO     
 20 France, Brian M     17 GATE-MR              2:53.35    2:55.68 JO     
 21 Thapa, Rikesh       16 NYCC-MR              2:58.04    2:55.83 JO     
 22 Crilly, Dennis J    16 Express Swimming-MR  2:55.81    2:55.95 JO     
 23 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              2:26.87Y   2:56.00 JO     
 24 Kontos, Nicholas G  17 Tmsuffolk-MR         2:55.43    2:56.28 JO     
 25 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         2:58.90    2:56.78 JO     
 26 Chan, Brendan K     15 LIAC-MR              2:57.85    2:57.01 JO     
 27 DelPino, Nicholas   17 Patriot-MR           2:51.84    2:59.11 JO     
 28 Canner, James       15 LBA-MR               2:57.33    2:59.80 JO     
 29 Georgescu, Ronald   16 NYCC-MR              2:59.93    3:07.22        
 30 Wright, Richard M   15 Patriot-MR           2:29.60Y   3:10.07        
 -- Zuo, Vance          15 LIAC-MR              2:59.09         DQ        
      False start
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   57.64   7/25/2008 Ayman C Andrews, Aqua Gems                   
0910Metro L.:   55.29   7/15/1995 J.DeBoyace, YMID-MR                          
              1:00.99  SCS
              1:01.99  SCSB
              1:03.69  ZONE
              1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spinosa, Adam G     17 Agua Swim Team-MR    1:00.51    1:01.38 SCSB    20  
  2 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR          1:04.51    1:01.66 SCSB    17  
  3 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR         1:04.99    1:01.76 SCSB    16  
  4 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR          1:03.95    1:02.15 ZONE    15  
  5 Chansakul, JR J     16 Agua Swim Team-MR    1:00.85    1:02.20 ZONE    14  
  6 Conway, John P      16 SSL-MR               1:03.72    1:02.42 ZONE    13  
  7 Schaub, Kevin F     15 COND-MR              1:03.28    1:02.47 ZONE    12  
  8 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          1:03.55    1:03.11 ZONE    11  
  9 Carlino, Keith A    15 MSC-MR               1:03.47    1:03.15 ZONE     9  
 10 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          1:02.97    1:03.52 ZONE     7  
 11 Yang, Patrick       16 Badger-MR            1:02.90    1:03.65 ZONE     6  
 12 Schaub, Bryan T     17 COND-MR              1:02.06    1:03.69 ZONE     5  
 13 Fierro Joyce, Bill  15 Westchester AC-MR    1:02.54    1:03.70 JO       4  
 14 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              1:05.08    1:04.69 JO       3  
 15 Neuendorf, Lance    15 NY Sharks-MR         1:08.10    1:04.81 JO       2  
 16 Taskindoust, Rod    16 COND-MR              1:05.27    1:05.36 JO       1  
 17 Chung, Vernal R     16 GATE-MR              1:04.80    1:05.60 JO     
 18 Zuo, Vance          15 LIAC-MR              1:05.32    1:05.61 JO     
 19 Giordano, Michael   15 TVSC-MR              1:07.31    1:05.62 JO     
 20 Ogisu, Kent         16 Agua Swim Team-MR    1:06.45    1:05.73 JO     
 21 Shannon, Christoph  16 Empire-MR            1:07.32    1:05.83 JO     
 22 Malarczyk, Peter    15 Badger-MR            1:07.39    1:06.27 JO     
 23 Quincoses, Jonatho  16 COND-MR              1:09.21    1:06.30 JO     
 24 Llewellyn, Richard  15 CSC-MR               1:05.31    1:06.45 JO     
 25 Nakkab, Andre J     16 COND-MR              1:05.39    1:06.56 JO     
 26 Lin, Kevin          15 Agua Swim Team-MR    1:04.86    1:06.81 JO     
 27 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR          1:03.28    1:06.82 JO     
 28 Hardick, Sean M     18 HYB-MR               1:06.28    1:07.27 JO     
 29 DiMaria, Michael J  15 Tmsuffolk-MR         1:05.80    1:07.30 JO     
 30 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              1:07.16    1:07.52 JO     
 31 Shiraishi, Sora T   15 Empire-MR            1:08.52    1:07.55 JO     
 32 Turek-Herman, Josh  16 Express Swimming-MR  1:07.56    1:07.69 JO     
 33 Canner, James       15 LBA-MR               1:08.00    1:07.80 JO     
 34 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           1:06.13    1:08.05 JO     
 35 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR            1:06.41    1:08.74 JO     
 36 Tang, Perry         18 FLY-MR               1:09.32    1:09.34 JO     
 37 Krackow, Max E      17 Express Swimming-MR  1:08.53    1:09.74 JO     
 38 Rosenbloom, Jake A  16 Bgnw Marlins-MR        56.83Y   1:10.01        
 39 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          1:05.56    1:10.04        
 40 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         1:07.76    1:10.24        
 41 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         1:09.73    1:10.60        
 42 Chang, James        17 GATE-MR              1:06.99    1:10.88        
 43 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR            1:09.74    1:12.51        
 44 Blackburn, John F   15 Empire-MR            1:09.38    1:13.02        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's:   2:11.68   7/15/1995 Ryan Murphy, SIA                           
0910Metro L.:   1:59.93    7/7/2009 Thomas J. Luchsinger at Conoco, TVSC-MR    
                2:16.89  SCS
                2:18.89  SCSB
                2:21.29  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          2:17.56    2:18.99 ZONE    20  
  2 Schaub, Bryan T     17 COND-MR              2:20.30    2:19.18 ZONE    17  
  3 Schaub, Kevin F     15 COND-MR              2:23.23    2:21.42 JO      16  
  4 Martinez, George A  16 Twisters-MR          2:21.43    2:22.16 JO      15  
  5 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              2:24.25    2:24.59 JO      14  
  6 Giordano, Michael   15 TVSC-MR              2:25.79    2:25.26 JO      13  
  7 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              2:30.36    2:25.27 JO      12  
  8 Malarczyk, Peter    15 Badger-MR            2:33.16    2:25.92 JO      11  
  9 DiMaria, Michael J  15 Tmsuffolk-MR         2:26.87    2:28.87 JO       9  
 10 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         2:29.82    2:29.38 JO       7  
 11 Canner, James       15 LBA-MR               2:12.56Y   2:29.54 JO       6  
 12 Zuo, Vance          15 LIAC-MR              2:32.71    2:30.03 JO       5  
 13 Nakkab, Andre J     16 COND-MR              2:30.69    2:30.32 JO       4  
 14 Llewellyn, Richard  15 CSC-MR               2:29.55    2:31.35 JO       3  
 15 Georgescu, Ronald   16 NYCC-MR              2:27.45    2:34.21 JO       2  
 16 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         2:34.04    2:36.35 JO       1  
 17 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              2:36.26    2:41.05        
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   2:15.93    8/1/2010 En-Wei Hu-Van Wright, AGUA Swim Team       
0910Metro L.:   2:03.77   8/10/2009 Jack Wagner at 2009 Speedo, LIAC-MR        
                2:17.19  SCS
                2:19.19  SCSB
                2:24.59  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  16 Agua Swim Team-MR    2:15.89    2:15.93 SCS     20  
  2 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          2:22.30    2:20.59 ZONE    17  
  3 Hardick, Sean M     18 HYB-MR               2:25.03    2:20.65 ZONE    16  
  4 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR          2:24.58    2:23.60 ZONE    15  
  5 McKenna, Brian W    16 Boys Club-MR         2:23.99    2:23.67 ZONE    14  
  6 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              2:28.00    2:24.05 ZONE    13  
  7 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR          2:27.75    2:24.91 JO      12  
  8 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR    2:26.07    2:25.13 JO      11  
  9 Neuendorf, Lance    15 NY Sharks-MR         2:30.62    2:26.17 JO       9  
 10 Sokoloff, Philip    17 SSL-MR               2:20.53    2:26.40 JO       7  
 11 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          2:26.35    2:26.63 JO       6  
 12 Thomas, Brad A      16 Big Blue-MR          2:31.28    2:27.00 JO       5  
 13 Taskindoust, Rod    16 COND-MR              2:29.97    2:27.06 JO       4  
 14 Treanor, Dallan B   16 Marlins-MR           2:30.08    2:27.28 JO       3  
 15 Fitzpatrick, Kiera  15 LIAC-MR              2:26.71    2:27.49 JO       2  
 16 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR            2:33.55    2:27.68 JO       1  
 17 Pu, Austin          15 Twisters-MR          2:31.37    2:27.92 JO     
 18 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         2:27.30    2:28.43 JO     
 19 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              2:30.49    2:29.10 JO     
 20 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          2:25.06    2:29.16 JO     
 21 Kontos, Nicholas G  17 Tmsuffolk-MR         2:30.80    2:29.21 JO     
 22 Zuo, Vance          15 LIAC-MR              2:29.14    2:29.38 JO     
 23 Genovese, Timothy   16 LIAC-MR              2:34.04    2:30.48 JO     
 24 Isaacs, Scott       17 TRS-MR               2:28.91    2:31.22 JO     
 25 Carlino, Keith A    15 MSC-MR               2:31.31    2:31.48 JO     
 26 Drury, Kevin C      15 Express Swimming-MR  2:36.41    2:31.58 JO     
 27 Walsh, Kevin W      16 UNMSC-MR             2:36.66    2:31.71 JO     
 28 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         2:36.34    2:31.92 JO     
 29 Elliot, Dan R       17 Express Swimming-MR  2:04.95Y   2:31.93 JO     
 30 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR            2:33.13    2:32.28 JO     
 31 Martinez, George A  16 Twisters-MR          2:26.58    2:32.50 JO     
 32 Georgescu, Ronald   16 NYCC-MR              2:30.31    2:32.66 JO     
 33 Meehan, Aidan M     17 BBSC-MR              2:32.54    2:33.44 JO     
 34 DiMaria, Michael J  15 Tmsuffolk-MR         2:31.59    2:34.54 JO     
 35 Knight, Jordan      15 FLY-MR               2:34.91    2:35.43 JO     
 36 Abrahamsen, Peter   15 NY Sharks-MR         2:36.66    2:35.45 JO     
 37 Nakkab, Andre J     16 COND-MR              2:35.15    2:35.55 JO     
 38 McDonnell, Richard  15 Rac @ Jcc-MR         2:36.44    2:35.58 JO     
 39 Giordano, Michael   15 TVSC-MR              2:34.97    2:35.79 JO     
 40 O'Meara, James      15 LBA-MR               2:36.80    2:35.86 JO     
 41 Soregaroli, Thomas  15 LIAC-MR              2:36.63    2:35.98 JO     
 42 Munoz, Daniel       17 NY Sharks-MR         2:36.60    2:36.18 JO     
 43 Chan, Brendan K     15 LIAC-MR              2:36.75    2:36.50 JO     
 44 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         2:33.36    2:37.43        
 45 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:29.65    2:37.52        
 46 Llewellyn, Richard  15 CSC-MR               2:35.57    2:38.50        
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's:   4:50.97   7/15/1982 Daniel Moore, GAA                          
0910Metro L.:   4:25.18   7/15/2000 B.Neligan, LIAC-MR                         
                4:54.59  SCS
                4:58.59  SCSB
                5:07.09  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M        17 NYCC-MR              5:11.38    4:59.78 ZONE    20  
  2 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR          5:02.85    5:00.53 ZONE    17  
  3 Shannon, Christoph  16 Empire-MR            5:04.79    5:06.50 ZONE    16  
  4 Koenigsberger, Ste  15 Agua Swim Team-MR    5:23.10    5:09.73 JO      15  
  5 Wendt, Will D       17 LIAC-MR              5:22.78    5:11.16 JO      14  
  6 VanManen, Ryan      15 LIAC-MR              5:20.59    5:13.25 JO      13  
  7 Scott, Thomas H     15 Tmsuffolk-MR         5:07.24    5:13.62 JO      12  
  8 Martinez, George A  16 Twisters-MR          5:07.15    5:14.66 JO      11  
  9 Sangtippawan, Chud  18 Twisters-MR          4:31.27Y   5:16.46 JO       9  
 10 St.Vincent, Tommy   16 Empire-MR            4:39.75Y   5:17.17 JO       7  
 11 Nisbet, Avery A     15 Empire-MR            5:21.04    5:18.91 JO       6  
 12 Wadolowski, Thomas  17 Twisters-MR          4:31.73Y   5:20.60 JO       5  
 13 Parisi, Joey N      15 Tmsuffolk-MR         4:31.95Y   5:21.79 JO       4  
 14 Doherty, Christoph  17 Twisters-MR          5:17.36    5:22.33 JO       3  
 15 Blaney, Miles J     16 Twisters-MR          5:19.52    5:23.91 JO       2  
 16 Zitelny, Edan       15 Tmsuffolk-MR         5:25.63    5:25.93 JO       1  
 17 DiMaria, Michael J  15 Tmsuffolk-MR         5:27.83    5:25.98 JO     
 18 Sherman, Sammy I    15 Agua Swim Team-MR    5:25.83    5:28.76 JO     
 19 Crilly, Dennis J    16 Express Swimming-MR  5:29.42    5:29.25 JO     
 20 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         4:41.27Y   5:31.09        
 21 Nakkab, Andre J     16 COND-MR              5:26.96    5:34.81        
 22 Georgescu, Ronald   16 NYCC-MR              5:21.96    5:35.34        
 23 Wright, Richard M   15 Patriot-MR           4:40.14Y   5:37.31        
 24 Blackburn, John F   15 Empire-MR            4:45.03Y   5:43.30        
 -- Meany, RJ J         17 TRS-MR               4:31.70Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Isaacs, Scott       17 TRS-MR               5:29.25        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:43.53   7/27/2003 Old Wesbury Aquatics                       
                         M Pepi, J Brisbin, M Lerman, G Jablonski          
0910Metro L.:   1:35.87   3/17/2009 Long Island Aquatic Club                   
                         o'Lee, N.Cerra, N.Spinella, J.Wagner              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:45.56    1:44.30         40  
     1) Blaney, Miles J 16              2) Doherty, Christopher 17        
     3) Wadolowski, Thomas 17           4) Sangtippawan, Chudchane 18     
  2 The Boys' Club of New York-MR  'A'          1:46.00    1:46.16         34  
     1) McKenna, Brian W 16             2) Kojes, Arthur J 17             
     3) LI, Kytoh 15                    4) Bucero, Nikolas J 15           
  3 Condors-MR  'A'                             1:49.46    1:50.24         32  
     1) Ng, Michael S 17                2) Schaub, Bryan T 17             
     3) Rusakov, Pasha G 15             4) Taskindoust, Rod 16            
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:55.99    1:52.24         30  
     1) Meehan, Aidan M 17              2) Theophilidis, Thomas G 18      
     3) Alexander, Jacob S 15           4) Dearstyne, Trevor K 15         
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              1:52.43    1:52.49         28  
     1) Pu, Austin 15                   2) Martinez, George A 16          
     3) Wong, Eric T 16                 4) Ching, Benjamin G 15           
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:51.03    1:52.77         26  
     1) Wendt, Will D 17                2) Genovese, Timothy J 16         
     3) Fitzpatrick, Kieran T 15        4) Zuo, Vance 15                  
  7 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:56.50    1:53.65         24  
     1) Georgescu, Ronald F 16          2) Kunze, Ian M 17                
     3) Rawitz, Alexander 16            4) Thapa, Rikesh 16               
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            1:56.84    1:57.14         22  
     1) VanManen, Ryan 15               2) Chan, Brendan K 15             
     3) Soregaroli, Thomas 15           4) LI, Kenneth 16                 
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's:   3:46.76   7/15/1984 Long Island S.C.                           
0910Metro L.:   3:30.02   8/10/2009 Long Island Aquatic Club                   
                         J.Wagner,N.Spinella,O.Lee,N.Cerra                 
                3:52.99  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:52.88    3:50.50 SCS     40  
     1) Blaney, Miles J 16              2) Sangtippawan, Chudchane 18     
     3) Wadolowski, Thomas 17           4) Ching, Benjamin G 15           
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:56.85    3:57.18         34  
     1) Galea, Vincent 16               2) Spinosa, Adam G 17             
     3) Chansakul, JR J 16              4) Hu-Van Wright, En-Wei 16       
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:01.61    4:03.65         32  
     1) Fitzpatrick, Kieran T 15        2) LI, Kenneth 16                 
     3) Genovese, Timothy J 16          4) Wendt, Will D 17               
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        4:04.87    4:04.67         30  
     1) Parisi, Joey N 15               2) Jakubiak, Patrick 16           
     3) Scott, Thomas H 15              4) Kontos, Nicholas G 17          
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:02.45    4:05.83         28  
     1) Doherty, Christopher 17         2) Pu, Austin 15                  
     3) Martinez, George A 16           4) Wong, Eric T 16                
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:15.02    4:10.91         26  
     1) Soregaroli, Thomas 15           2) Zuo, Vance 15                  
     3) Chan, Brendan K 15              4) VanManen, Ryan 15              
 
Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   1:54.25   7/15/1984 Long Island S.C.                           
0910Metro L.:   1:51.02   7/15/1996 Flushing YMCA                              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:02.88    1:58.43         40  
     1) Doherty, Christopher 17         2) Sangtippawan, Chudchane 18     
     3) Wadolowski, Thomas 17           4) Blaney, Miles J 16             
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:01.52    2:00.06         34  
     1) Spinosa, Adam G 17              2) Koenigsberger, Stephan 15      
     3) Chansakul, JR J 16              4) Galea, Vincent 16              
  3 The Boys' Club of New York-MR  'A'          1:59.99    2:01.90         32  
     1) Kojes, Arthur J 17              2) Lam, Aaron 17                  
     3) McKenna, Brian W 16             4) Bucero, Nikolas J 15           
  4 Condors-MR  'A'                             2:05.96    2:05.38         30  
     1) Schaub, Kevin F 15              2) Schaub, Bryan T 17             
     3) Quincoses, Jonathon 16          4) Taskindoust, Rod 16            
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:08.49    2:07.63         28  
     1) Fitzpatrick, Kieran T 15        2) VanManen, Ryan 15              
     3) Zuo, Vance 15                   4) Wendt, Will D 17               
  6 Team Suffolk-MR  'A'                        2:10.90    2:08.08         26  
     1) Jakubiak, Patrick 16            2) Scott, Thomas H 15             
     3) DiMaria, Michael J 15           4) Zitelny, Edan 15               
  7 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:10.33    2:08.98         24  
     1) Rawitz, Alexander 16            2) Thapa, Rikesh 16               
     3) Kunze, Ian M 17                 4) Clancy, Jack 17                
  8 Gateway Swimmers-MR  'A'                    2:00.00    2:12.81         22  
     1) Chang, James 17                 2) Chung, Vernal R 16             
     3) France, Brian M 17              4) Wong, Leslie L 15              
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                   NT         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:18.77         DQ        
      False start - Misc
     1) Neuendorf, Lance 15             2) Zaruvinsky, Leon 15            
     3) Arnott, Conner W 15             4) Munoz, Daniel 17               
 
Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's:   4:13.87    8/1/2010 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS           
                         C DOHERTY, B CHING, M Blaney, C SANGTIPPAWAN      
0910Metro L.:   3:51.86   7/15/1980 Badger                                     
                4:23.59  SCS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:18.39    4:13.87 SCS     40  
     1) Doherty, Christopher 17         2) Ching, Benjamin G 15           
     3) Blaney, Miles J 16              4) Sangtippawan, Chudchane 18     
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:28.20    4:28.15         34  
     1) Wong, Eric T 16                 2) Pu, Austin 15                  
     3) Martinez, George A 16           4) Wadolowski, Thomas 17          
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:30.02    4:29.09         32  
     1) Genovese, Timothy J 16          2) VanManen, Ryan 15              
     3) Wendt, Will D 17                4) Fitzpatrick, Kieran T 15       
  4 Condors-MR  'A'                             4:32.62    4:31.68         30  
     1) Schaub, Kevin F 15              2) Quincoses, Jonathon 16         
     3) Nakkab, Andre J 16              4) Rusakov, Pasha G 15            
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:36.89    4:40.59         28  
     1) LI, Kenneth 16                  2) Chan, Brendan K 15             
     3) Zuo, Vance 15                   4) Soregaroli, Thomas 15          
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:55.58    4:46.41         26  
     1) Alexander, Jacob S 15           2) Theophilidis, Thomas G 18      
     3) Meehan, Aidan M 17              4) Dearstyne, Trevor K 15         
 
Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                25.49  SCS
                25.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lin, Alex           13 Boys Club-MR              NT      27.49        
  2 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR            NT      28.15        
  3 Caponegro, Frank    14 Express Swimming-MR       NT      28.51        
  4 Hawkins, Michael J   9 HAA-MR                    NT      33.20        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                55.99  SCS
                56.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scandura, Anthony   14 FLY-MR                    NT    1:02.04        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:01.69  SCS
              2:03.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheinberg, Kyle     10 LBA-MR                    NT    2:40.05        
  2 Towers, Connor D     9 LIAC-MR                   NT    2:41.86        
  3 Draper, Christophe  10 Rivertown Rays-MR         NT    2:44.90        
  4 Marski, Timothy J    9 LIAC-MR                   NT    2:45.85        
 
Boys 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:18.59  SCS
              4:22.59  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guo, Andrew         13 Twisters-MR          5:02.00    5:06.80        
 
Boys 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           41.37      40.04        
 
Boys 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lister, Davis M     10 Agua Swim Team-MR         NT      44.83        
 
Boys 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zou, Evan J         12 North Shore-MR            NT      35.21        
  2 Burke, Ryan M       12 TVSC-MR                   NT      36.24        
  3 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR                   NT      41.83        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.79  SCS
              1:04.79  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Legros, Marcel D    13 Bgnw Marlins-MR           NT    1:08.96        
  2 Andjelic, Lazar     10 COND-MR                   NT    1:26.91        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:16.89  SCS
              2:18.89  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blair, Graham R     12 Bgnw Marlins-MR           NT    2:48.31        
 
Boys 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Certuche, Richard   10 Agua Swim Team-MR         NT      48.82        
 
Boys 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Foo, Felix X        12 FLY-MR                    NT      40.92        
 
Boys 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR      51.88      49.72        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.69  SCS
              1:13.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fierro Joyce, Bill  15 Westchester AC-MR         NT    1:14.10        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.69  SCS
              1:13.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR              1:18.88    1:18.66        
  2 Sourial, Anthony    13 Express Swimming-MR  1:19.10    1:19.53        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.69  SCS
              1:13.69  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Darcy, Matthew J    14 TVSC-MR                   NT    1:18.67        
  2 Christianson, Keit  14 HAA-MR                    NT    1:21.71        
  3 Cono, Ben J         13 HAA-MR                    NT    1:22.08        
  4 Daly, Nik A          9 North Shore-MR            NT    1:46.35        
 
Boys 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H   9 LIAC-MR                   NT      37.72        
 
Boys 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Evan A     12 TVSC-MR                   NT      33.34        
  2 Cazzorla, Daniel    12 FLY-MR                    NT      33.62        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:00.99  SCS
              1:01.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reyes, Christopher  14 FLY-MR                    NT    1:06.95        
  2 Maida, Travis M     14 HAA-MR                    NT    1:10.78        
  3 Daly, Tommy A       10 North Shore-MR            NT    1:36.51        
  4 Matossian, Cameron   8 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.27        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:00.99  SCS
              1:01.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Araujo, Kevin A     14 SSL-MR               1:07.46    1:07.09        
  2 Reyes, Christopher  14 FLY-MR                    NT    1:07.61        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:00.99  SCS
              1:01.99  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   15 Twisters-MR               NT    1:02.72        
  2 Maida, Travis M     14 HAA-MR                    NT    1:10.58        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:16.89  SCS
              2:18.89  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     13 Bgnw Marlins-MR           NT    2:30.07        
 
Boys 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:17.19  SCS
              2:19.19  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Chase T     14 TVSC-MR                   NT    2:27.73        
 
Boys 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:17.19  SCS
              2:19.19  SCSB
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas R    12 North Shore-MR            NT    2:45.79