Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
                     2010 MR HAA One Day Meet - 11/21/2010                     
                              Sanction #: 101113                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahmed, Emily         8 Sachem-MR              36.41      34.44         20  
  2 Thomas, Mackenzie    8 IA-MR                  34.32      35.91         17  
  3 Modica, Savannah     8 Tmsuffolk-MR           37.71      36.11         16  
  4 Park, Elizabeth      8 Tmsuffolk-MR           36.26      37.01         15  
  5 Pellegrino, Franki   8 North Shore-MR         39.17      41.22         14  
  6 Rutigliano, Michae   7 Tmsuffolk-MR           44.52      41.74         13  
  7 Liberato, Natalia    8 IA-MR                  49.97      48.81         12  
  8 Zembrzycki, Shanno   8 HAA-MR                 51.01      49.39         11  
  9 Kaufman, Lexi A      8 Tmsuffolk-MR         1:37.44      49.60          9  
 10 Gerber, Maya         7 Tmsuffolk-MR           48.26      50.49          7  
 11 Sridhar, Sadhana A   7 North Shore-MR         50.00      51.66          6  
 12 Denaro, Gianna N     8 LIND-MR                56.99      51.83          5  
 13 Gupta, Eesha A       8 North Shore-MR         50.00      52.02          4  
 14 Elberg, Nikki        8 Tmsuffolk-MR         1:40.88      54.43          3  
 15 Ebenstein, Olivia    7 North Shore-MR       1:02.15      55.56          2  
 16 Farrell, Sarah       7 Tmsuffolk-MR         1:38.88      55.88          1  
 17 Collett, Hannah G    8 HAA-MR               1:08.00      58.53        
 18 Khordoc, Emma C      8 North Shore-MR         54.28    1:01.10        
 19 O'Malley, Keeley     8 HAA-MR               1:00.00    1:02.86        
 20 Bayard, Skylar G     7 Tmsuffolk-MR         1:22.50    1:03.02        
 21 Doane, Shayla        8 LIND-MR              1:30.99    1:06.85        
 22 Hennessy, Amanda K   7 HAA-MR                 50.00    1:07.45        
 23 Bensen, Kendall L    7 Tmsuffolk-MR         1:20.14    1:10.58        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahmed, Emily         8 Sachem-MR              40.04      38.27         20  
  2 Thomas, Mackenzie    8 IA-MR                  40.80      41.79         17  
  3 Modica, Savannah     8 Tmsuffolk-MR           43.54      42.13         16  
  4 Park, Elizabeth      8 Tmsuffolk-MR           42.82      43.01         15  
  5 Rutigliano, Michae   7 Tmsuffolk-MR           50.34      47.26         14  
  6 Pellegrino, Franki   8 North Shore-MR         46.02      47.41         13  
  7 Liberato, Natalia    8 IA-MR                  59.99      51.50         12  
  8 Sridhar, Sadhana A   7 North Shore-MR         57.72      53.18         11  
  9 Elberg, Nikki        8 Tmsuffolk-MR         1:40.88      56.06          9  
 10 Gerber, Maya         7 Tmsuffolk-MR           58.01      56.11          7  
 11 Kaufman, Lexi A      8 Tmsuffolk-MR         1:37.44      56.24          6  
 12 O'Malley, Keeley     8 HAA-MR               1:00.00      57.05          5  
 13 Collett, Hannah G    8 HAA-MR               1:04.83      58.48          4  
 14 Bayard, Skylar G     7 Tmsuffolk-MR         1:18.43      59.94          3  
 15 Bensen, Kendall L    7 Tmsuffolk-MR         1:22.35    1:03.81          2  
 16 Ebenstein, Olivia    7 North Shore-MR       1:10.00    1:09.42          1  
 17 Hennessy, Amanda K   7 HAA-MR                 50.00    1:15.31        
 -- Khordoc, Emma C      8 North Shore-MR       1:01.06         DQ        
 -- Denaro, Gianna N     8 LIND-MR              1:02.99         DQ        
 -- Farrell, Sarah       7 Tmsuffolk-MR         1:38.88         DQ        
 -- Zembrzycki, Shanno   8 HAA-MR               1:03.29         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahmed, Emily         8 Sachem-MR              44.34      42.10         20  
  2 Thomas, Mackenzie    8 IA-MR                  50.44      42.11         17  
  3 Park, Elizabeth      8 Tmsuffolk-MR           51.54      47.66         16  
  4 Pellegrino, Franki   8 North Shore-MR         55.00      47.74         15  
  5 Rutigliano, Michae   7 Tmsuffolk-MR         1:07.32      53.60         14  
  6 Sridhar, Sadhana A   7 North Shore-MR       1:05.00    1:04.40         13  
 -- Modica, Savannah     8 Tmsuffolk-MR           43.98         DQ        
 -- Ebenstein, Olivia    7 North Shore-MR       1:15.00         DQ        
 -- Denaro, Gianna N     8 LIND-MR              1:06.99         DQ        
 -- Zembrzycki, Shanno   8 HAA-MR                 55.00         DQ        
 -- Gupta, Eesha A       8 North Shore-MR       1:05.00         DQ        
 -- Khordoc, Emma C      8 North Shore-MR       1:05.00         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Emily R       10 LIND-MR              1:12.37    1:12.64         20  
                  35.07     1:12.64 (37.57)                                        
  2 Beck, Nicole R      10 North Shore-MR       1:16.29    1:17.74         17  
                  36.06     1:17.74 (41.68)                                        
  3 Gallagher, Liz P    10 HAA-MR               1:16.25    1:18.30         16  
                  35.07     1:18.30 (43.23)                                        
  4 Giordano, Colleen   10 LIND-MR              1:19.36    1:18.44         15  
                  38.16     1:18.44 (40.28)                                        
  5 Friedman, Melissa   10 HAA-MR               1:18.95    1:18.62         14  
                  34.80     1:18.62 (43.82)                                        
  6 Caraher, Meghan R   10 IA-MR                1:17.79    1:19.50         13  
                  37.40     1:19.50 (42.10)                                        
  7 O'Hagan, Alanna N   10 Sachem-MR            1:24.38    1:19.68         12  
                  38.46     1:19.68 (41.22)                                        
  8 Silverman, Alexia   10 LIND-MR              1:23.44    1:20.02         11  
                  38.89     1:20.02 (41.13)                                        
  9 Berman, Dara R       9 North Shore-MR       1:19.29    1:20.90          9  
                  38.20     1:20.90 (42.70)                                        
 10 Taylor, Victoria A  10 IA-MR                1:22.92    1:20.98          7  
                  38.31     1:20.98 (42.67)                                        
 11 Porter, Meagan H    10 IA-MR                1:27.21    1:20.99          6  
                  39.48     1:20.99 (41.51)                                        
 12 Hennessy, Emily P   10 HAA-MR               1:26.49    1:22.27          5  
                  37.41     1:22.27 (44.86)                                        
 13 Casement, Rachelle   9 Farmingdale-MR       1:20.64    1:23.18          4  
                  38.67     1:23.18 (44.51)                                        
 14 Kolar, Kathryn M     9 IA-MR                1:29.92    1:24.07          3  
                  39.13     1:24.07 (44.94)                                        
 15 Cody, Rachel A      10 IA-MR                1:47.89    1:25.20          2  
 16 Liebowitz, Arianna   9 LIND-MR              1:28.85    1:25.43          1  
                  40.64     1:25.43 (44.79)                                        
 17 Kreuscher, Camryn    9 HAA-MR               1:28.89    1:27.19        
 18 Tohill, Natalie A    9 Sachem-MR            1:26.14    1:27.52        
                  40.64     1:27.52 (46.88)                                        
 19 Hu, Julia J         10 North Shore-MR       1:33.04    1:29.19        
                  42.16     1:29.19 (47.03)                                        
 20 Ainapudi, Visehsa   10 HAA-MR                    NT    1:31.03        
                  41.73     1:31.03 (49.30)                                        
 21 Lagattolla, Emma G   9 IA-MR                1:29.85    1:31.63        
                  42.16     1:31.63 (49.47)                                        
 22 Grill, Brianna N    10 HAA-MR               1:37.57    1:32.54        
                  43.10     1:32.54 (49.44)                                        
 23 Brady, Allie P      10 HAA-MR               1:35.00    1:32.55        
                  42.62     1:32.55 (49.93)                                        
 24 Gonzalez, Caitlyn   10 IA-MR                1:42.10    1:33.23        
                  43.03     1:33.23 (50.20)                                        
 25 Donnelly, Megan H    9 IA-MR                1:29.62    1:33.66        
                  43.63     1:33.66 (50.03)                                        
 26 O'Halloran, Erin K  10 IA-MR                1:26.24    1:34.15        
                  41.98     1:34.15 (52.17)                                        
 27 Friedman, Valerie   10 HAA-MR               1:33.48    1:37.09        
                  43.56     1:37.09 (53.53)                                        
 28 Taitz, Phoebe J     10 IA-MR                2:00.71    1:41.55        
 29 Goldblatt, Jacklyn   9 HAA-MR               1:40.00    1:41.73        
                  46.61     1:41.73 (55.12)                                        
 30 Lagattolla, Avery   10 IA-MR                1:30.81    1:41.96        
 30 Vail, Olivia G       9 LIND-MR              2:04.99    1:41.96        
                  45.04     1:41.96 (56.92)                                        
 32 DelMONICO, Daria J  10 LIND-MR              2:06.99    1:50.54        
                  51.97     1:50.54 (58.57)                                        
 33 Garcia, Emma        10 LIND-MR              2:04.99    1:54.26        
                  52.36   1:54.26 (1:01.90)                                        
 34 Sarantos, Meleni M   9 HAA-MR               1:45.00    2:00.51        
                  56.87   2:00.51 (1:03.64)                                        
 35 Palat, Sunitha D    10 North Shore-MR       1:50.00    2:06.44        
                  54.74   2:06.44 (1:11.70)                                        
 36 Leverich, Michelle   9 Farmingdale-MR       1:59.50    2:10.87        
                  58.18   2:10.87 (1:12.69)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen, Peri E       10 HAA-MR                 36.71      36.38         20  
  2 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR                 38.22      37.03         17  
  3 Grill, Brianna N    10 HAA-MR                 42.79      40.06         16  
  4 Berman, Dara R       9 North Shore-MR         41.22      40.45         15  
  5 Hennessy, Emily P   10 HAA-MR                 42.67      40.47         14  
  6 Dominger, Alexa N    9 HAA-MR                 41.39      40.66         13  
  7 Hu, Julia J         10 North Shore-MR         44.35      41.61         12  
  8 Casement, Rachelle   9 Farmingdale-MR         43.61      41.71         11  
  9 Friedman, Melissa   10 HAA-MR                 39.94      42.27          9  
 10 Byrne, Shannon M    10 Sachem-MR              42.76      42.37          7  
 11 Silverman, Alexia   10 LIND-MR                47.99      42.82          6  
 12 Giordano, Colleen   10 LIND-MR                43.96      43.12          5  
 13 Brady, Allie P      10 HAA-MR                 43.00      44.23          4  
 14 Liebowitz, Arianna   9 LIND-MR                45.76      44.32          3  
 15 Palat, Sunitha D    10 North Shore-MR         55.00      45.78          2  
 16 Gonzalez, Caitlyn   10 IA-MR                  53.75      45.86          1  
 17 Tohill, Natalie A    9 Sachem-MR              47.76      45.93        
 18 Cody, Rachel A      10 IA-MR                  52.35      46.57        
 19 Lagattolla, Emma G   9 IA-MR                  48.27      46.65        
 20 Tsybysheva, Julia    9 North Shore-MR         50.60      47.20        
 21 Porter, Meagan H    10 IA-MR                  45.21      47.34        
 22 O'Halloran, Erin K  10 IA-MR                  47.99      48.00        
 23 Greco, Emma K        9 North Shore-MR         51.69      51.00        
 24 Sutter, Reilly E    10 HAA-MR                 45.00      51.26        
 25 Lagattolla, Avery   10 IA-MR                  49.86      51.89        
 26 Skakandi, Meghan     9 HAA-MR                 53.45      53.44        
 27 Taitz, Phoebe J     10 IA-MR                  55.21      55.10        
 28 Sarantos, Meleni M   9 HAA-MR                 55.00      55.48        
 29 Friedman, Valerie   10 HAA-MR                 55.32      56.73        
 30 Leverich, Michelle   9 Farmingdale-MR         59.50    1:03.33        
 31 Garcia, Emma        10 LIND-MR                58.99    1:04.76        
 -- Donnelly, Megan H    9 IA-MR                  46.94         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Kolar, Kathryn M     9 IA-MR                  49.91         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Hummel, Danielle F   9 HAA-MR                 47.61         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Vail, Olivia G       9 LIND-MR                59.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- DelMONICO, Daria J  10 LIND-MR                58.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            1:26.91    1:25.70         20  
                  40.77     1:25.70 (44.93)                                        
  2 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR               1:30.72    1:27.17         17  
                  42.02     1:27.17 (45.15)                                        
  3 Porter, Meagan H    10 IA-MR                1:43.37    1:36.13         16  
                  46.49     1:36.13 (49.64)                                        
  4 Ryan, Emily R       10 LIND-MR              1:36.63    1:36.35         15  
                  46.91     1:36.35 (49.44)                                        
  5 Pikulik, Danielle    9 HAA-MR               1:45.06    1:37.47         14  
                  46.98     1:37.47 (50.49)                                        
  6 Wetherbee, Hailey    9 IA-MR                1:47.01    1:38.50         13  
                  47.83     1:38.50 (50.67)                                        
  7 Beck, Nicole R      10 North Shore-MR       2:06.43    1:50.67         12  
                  54.41     1:50.67 (56.26)                                        
  8 Hummel, Danielle F   9 HAA-MR               1:52.28    1:51.19         11  
                  52.69     1:51.19 (58.50)                                        
  9 Skakandi, Meghan     9 HAA-MR               1:45.00    1:52.90          9  
                  53.15     1:52.90 (59.75)                                        
 10 Sutter, Reilly E    10 HAA-MR               1:45.00    1:54.87          7  
                  55.16     1:54.87 (59.71)                                        
 11 Hu, Julia J         10 North Shore-MR       1:55.00    1:55.14          6  
                  56.11     1:55.14 (59.03)                                        
 12 Friedman, Valerie   10 HAA-MR               1:57.93    1:59.10          5  
 13 Grill, Brianna N    10 HAA-MR               1:57.43    2:01.33          4  
                  56.62   2:01.33 (1:04.71)                                        
 14 Greco, Emma K        9 North Shore-MR       2:18.12    2:17.37          3  
 -- Sarantos, Meleni M   9 HAA-MR               1:50.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Taitz, Phoebe J     10 IA-MR                2:31.79         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tsybysheva, Julia    9 North Shore-MR         55.00         DQ        
      Alternating Kick
                  59.18        DQ (1:06.03)                                        
 -- Kolar, Kathryn M     9 IA-MR                2:02.66         DQ        
      Alternating Kick
                  51.99          DQ (57.08)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR              34.94      33.75         20  
  2 Allen, Peri E       10 HAA-MR                 37.50      36.26         17  
  3 Gallagher, Liz P    10 HAA-MR                 37.03      36.50         16  
  4 Ryan, Emily R       10 LIND-MR                42.13      37.63         15  
  5 Tohill, Natalie A    9 Sachem-MR              47.71      41.70         14  
  6 Silverman, Alexia   10 LIND-MR                51.99      41.82         13  
  7 Caraher, Meghan R   10 IA-MR                  46.94      41.88         12  
  8 Dominger, Alexa N    9 HAA-MR                 46.03      42.04         11  
  9 O'Hagan, Alanna N   10 Sachem-MR              44.60      42.84          9  
 10 Taylor, Victoria A  10 IA-MR                  42.54      43.10          7  
 11 Berman, Dara R       9 North Shore-MR         48.94      44.77          6  
 12 Giordano, Colleen   10 LIND-MR                47.08      45.51          5  
 13 Liebowitz, Arianna   9 LIND-MR                50.10      45.70          4  
 14 Pikulik, Danielle    9 HAA-MR                 51.37      46.17          3  
 15 Byrne, Shannon M    10 Sachem-MR              47.12      46.22          2  
 16 Wetherbee, Hailey    9 IA-MR                  48.21      46.44          1  
 17 Greco, Emma K        9 North Shore-MR         56.34      51.64        
 18 Goldblatt, Jacklyn   9 HAA-MR                 50.00      56.62        
 19 Skakandi, Meghan     9 HAA-MR                 50.00      59.27        
 -- Kreuscher, Camryn    9 HAA-MR                 51.75         DQ        
 -- DelMONICO, Daria J  10 LIND-MR              1:02.99         DQ        
 -- Garcia, Emma        10 LIND-MR                58.99         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freund, Jessica N   10 Sachem-MR            1:14.90    1:17.09         20  
                  37.76     1:17.09 (39.33)                                        
  2 Palazzo, Gianna M   10 HAA-MR               1:22.32    1:21.55         17  
                  37.66     1:21.55 (43.89)                                        
  3 Allen, Peri E       10 HAA-MR               1:25.00    1:22.58         16  
                  37.15     1:22.58 (45.43)                                        
  4 Gallagher, Liz P    10 HAA-MR               1:27.00    1:23.28         15  
                  38.07     1:23.28 (45.21)                                        
  5 Wetherbee, Hailey    9 IA-MR                1:38.68    1:31.11         14  
                  45.00     1:31.11 (46.11)                                        
  6 Taylor, Victoria A  10 IA-MR                1:36.58    1:31.35         13  
                  46.06     1:31.35 (45.29)                                        
  7 Hennessy, Emily P   10 HAA-MR               1:40.00    1:31.65         12  
                  42.43     1:31.65 (49.22)                                        
  8 Pikulik, Danielle    9 HAA-MR               1:43.61    1:31.69         11  
  9 Caraher, Meghan R   10 IA-MR                1:32.49    1:32.61          9  
                  44.09     1:32.61 (48.52)                                        
 10 Beck, Nicole R      10 North Shore-MR       1:31.40    1:34.38          7  
                  44.85     1:34.38 (49.53)                                        
 11 O'Hagan, Alanna N   10 Sachem-MR            1:35.65    1:34.45          6  
                  45.45     1:34.45 (49.00)                                        
 12 Friedman, Melissa   10 HAA-MR               1:28.58    1:34.83          5  
                  45.77     1:34.83 (49.06)                                        
 13 Byrne, Shannon M    10 Sachem-MR            1:41.77    1:37.99          4  
                  45.31     1:37.99 (52.68)                                        
 14 Casement, Rachelle   9 Farmingdale-MR       1:42.09    1:39.25          3  
                  45.13     1:39.25 (54.12)                                        
 15 Hummel, Danielle F   9 HAA-MR               1:37.78    1:39.97          2  
                  49.44     1:39.97 (50.53)                                        
 16 Gonzalez, Caitlyn   10 IA-MR                2:03.13    1:43.43          1  
 17 Lagattolla, Emma G   9 IA-MR                2:04.99    1:44.96        
                  51.17     1:44.96 (53.79)                                        
 18 Ainapudi, Visehsa   10 HAA-MR                    NT    1:49.32        
 19 Lagattolla, Avery   10 IA-MR                2:04.99    1:53.39        
 -- Goldblatt, Jacklyn   9 HAA-MR               1:45.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  54.13        DQ (1:00.32)                                        
 -- Donnelly, Megan H    9 IA-MR                1:44.42         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  51.66          DQ (55.46)                                        
 -- Kreuscher, Camryn    9 HAA-MR               1:59.65         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  46.26          DQ (54.61)                                        
 -- Tsybysheva, Julia    9 North Shore-MR       1:55.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  51.19          DQ (57.63)                                        
 -- O'Halloran, Erin K  10 IA-MR                2:11.27         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  55.69          DQ (57.92)                                        
 -- Dominger, Alexa N    9 HAA-MR               1:36.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.69          DQ (46.69)                                        
 -- Palat, Sunitha D    10 North Shore-MR       2:00.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papele, Kianna S    12 Sachem-MR              28.41      28.15         20  
  2 Christianson, Kels  12 HAA-MR                 30.99      29.17         17  
  3 Hart, Ashley J      11 North Shore-MR         29.27      29.63         16  
  4 Hummel, Christina   11 HAA-MR                 29.44      30.42         15  
  5 White, Dolores M    11 HAA-MR                 31.52      30.51         14  
  6 Reumann, Kaylee E   12 North Shore-MR         30.74      30.60         13  
  7 Kiernan, Emily      11 Farmingdale-MR         30.92      30.69         12  
  8 Gensch, Leighann L  11 IA-MR                  30.31      31.20         11  
  9 Simmons, Shannon K  12 Sachem-MR              32.88      31.71          9  
 10 Rzempoluch, Alayna  11 Farmingdale-MR         32.39      32.10          7  
 11 Ciszewski, Emilly   11 LIND-MR                33.44      32.20          6  
 12 Roarty, Sarah G     12 North Shore-MR         33.32      32.67          5  
 13 Wawro, Natalia      12 IA-MR                  31.00      32.80          4  
 14 Klicpera, Samantha  12 Farmingdale-MR         34.17      33.01          3  
 15 Jannsen, Cassandra  11 North Shore-MR         31.39      33.12          2  
 16 Boyle, Meghan       11 IA-MR                  33.12      33.59          1  
 17 Swenton, Jamie      12 LIND-MR                32.20      33.60        
 18 Reilly, Nicole      11 Farmingdale-MR         33.86      34.41        
 19 Giordano, Amanda    12 Farmingdale-MR         32.86      34.54        
 20 Falkner, Champ H    12 Sachem-MR              33.70      34.65        
 21 Ferretti, Gianna M  12 Farmingdale-MR         34.67      34.68        
 22 Kudla, Brittney T   11 IA-MR                  37.99      34.91        
 23 Fleischer, Lindsay  11 HAA-MR                 37.00      34.92        
 24 McCabe, Danielle    11 HAA-MR                 36.00      35.16        
 25 Hosking, Haley      11 Farmingdale-MR         59.50      35.70        
 26 Damm, Jesse K       12 HAA-MR                 34.49      35.94        
 27 Donnelly, Kristen   12 IA-MR                  35.74      36.62        
 28 Ryszawiec, Marceli  11 LIND-MR                51.99      37.49        
 29 Hicks, Alexandra N  11 HAA-MR                 40.70      37.58        
 30 Smith, Joann L      11 Sachem-MR              42.04      37.68        
 31 Miao, Wenny         11 HAA-MR                 38.00      37.72        
 32 Donnelly, Sarah J   12 IA-MR                  36.24      37.92        
 33 Nash, Megan         11 Farmingdale-MR         42.92      38.15        
 34 Hansen, Kayla       12 Sachem-MR              38.33      39.05        
 35 Domagala, Karolina  12 LIND-MR                44.99      41.34        
 36 Appel, Annmarie g   11 Farmingdale-MR         59.50      41.72        
 37 Bartsch, Helene A   12 HAA-MR                 40.00      45.27        
 38 Rubino, Emma L      11 North Shore-MR         50.00      46.13        
 39 Roy, Anushka A      11 North Shore-MR       1:04.65      57.04        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Erin         12 IA-MR                1:02.04    1:01.42         20  
                  29.56     1:01.42 (31.86)                                        
  2 Papele, Kianna S    12 Sachem-MR            1:05.68    1:02.70         17  
                  29.69     1:02.70 (33.01)                                        
  3 Horan, Julia E      12 IA-MR                1:03.20    1:03.95         16  
                  30.41     1:03.95 (33.54)                                        
  4 Flugman, Danielle   12 North Shore-MR       1:04.18    1:04.04         15  
                  30.69     1:04.04 (33.35)                                        
  5 Christianson, Kels  12 HAA-MR               1:05.89    1:05.02         14  
                  30.72     1:05.02 (34.30)                                        
  6 Gensch, Leighann L  11 IA-MR                1:07.88    1:07.12         13  
                  31.97     1:07.12 (35.15)                                        
  7 White, Dolores M    11 HAA-MR               1:10.90    1:07.61         12  
                  32.72     1:07.61 (34.89)                                        
  8 Esposito, Julia D   12 HAA-MR               1:09.32    1:10.21         11  
                  34.04     1:10.21 (36.17)                                        
  9 Kiernan, Emily      11 Farmingdale-MR       1:12.21    1:10.48          9  
                  34.71     1:10.48 (35.77)                                        
 10 Baker, Aileen G     12 Sachem-MR            1:10.12    1:10.58          7  
                  33.68     1:10.58 (36.90)                                        
 11 Simmons, Shannon K  12 Sachem-MR            1:15.81    1:11.08          6  
                  34.98     1:11.08 (36.10)                                        
 12 Ciszewski, Emilly   11 LIND-MR              1:12.93    1:11.39          5  
                  33.79     1:11.39 (37.60)                                        
 13 Swenton, Jamie      12 LIND-MR              1:12.99    1:11.50          4  
                  34.07     1:11.50 (37.43)                                        
 14 Weinhofer, Nicole   12 Sachem-MR            1:16.15    1:11.65          3  
                  34.80     1:11.65 (36.85)                                        
 15 Rzempoluch, Alayna  11 Farmingdale-MR       1:13.43    1:12.06          2  
                  34.48     1:12.06 (37.58)                                        
 16 Ripp, Belle A       11 Sachem-MR            1:14.92    1:12.70          1  
                  34.45     1:12.70 (38.25)                                        
 17 Reilly, Nicole      11 Farmingdale-MR       1:15.44    1:12.98        
                  33.73     1:12.98 (39.25)                                        
 18 Biviano, Julia P    11 Sachem-MR            1:15.35    1:14.42        
                  36.44     1:14.42 (37.98)                                        
 19 Klicpera, Samantha  12 Farmingdale-MR       1:19.94    1:14.58        
                  34.67     1:14.58 (39.91)                                        
 20 Giordano, Amanda    12 Farmingdale-MR       1:14.40    1:14.76        
 21 Ferretti, Gianna M  12 Farmingdale-MR       1:23.99    1:15.58        
                  35.53     1:15.58 (40.05)                                        
 22 Hosking, Haley      11 Farmingdale-MR       1:59.50    1:15.95        
 23 Boyle, Meghan       11 IA-MR                1:16.42    1:16.21        
                  36.12     1:16.21 (40.09)                                        
 24 McCabe, Danielle    11 HAA-MR               1:26.56    1:17.45        
 25 Katz, Ryann T       11 HAA-MR               1:16.83    1:17.56        
                  36.81     1:17.56 (40.75)                                        
 26 Falkner, Champ H    12 Sachem-MR            1:33.56    1:17.80        
                  36.94     1:17.80 (40.86)                                        
 27 Brunquell, Mackenz  12 Sachem-MR            1:19.35    1:18.22        
                  38.59     1:18.22 (39.63)                                        
 28 Fleischer, Lindsay  11 HAA-MR               1:35.00    1:18.55        
 29 Puzio, Amanda T     11 Sachem-MR            1:28.81    1:18.91        
                  37.18     1:18.91 (41.73)                                        
 30 Kudla, Brittney T   11 IA-MR                1:24.77    1:19.76        
                  37.07     1:19.76 (42.69)                                        
 31 Shiebler, Patricia  11 IA-MR                1:19.04    1:21.43        
                  39.11     1:21.43 (42.32)                                        
 32 Cassenti, Skylar    11 Sachem-MR            1:18.00    1:21.85        
                  37.64     1:21.85 (44.21)                                        
 33 Miller, Angelina    12 Sachem-MR            1:20.24    1:22.47        
                  39.49     1:22.47 (42.98)                                        
 34 Ryszawiec, Marceli  11 LIND-MR              2:04.99    1:23.88        
                  37.09     1:23.88 (46.79)                                        
 35 Hicks, Alexandra N  11 HAA-MR               1:25.93    1:24.08        
 36 Nash, Megan         11 Farmingdale-MR       1:26.91    1:25.97        
                  39.53     1:25.97 (46.44)                                        
 37 Lauria, Melissa N   11 HAA-MR               1:28.05    1:26.12        
 38 Donnelly, Kristen   12 IA-MR                1:27.43    1:26.65        
 39 Donnelly, Sarah J   12 IA-MR                1:28.58    1:27.62        
 40 Berman, Sophie J    11 Sachem-MR            1:31.05    1:29.55        
                  42.58     1:29.55 (46.97)                                        
 41 Domagala, Karolina  12 LIND-MR              1:43.99    1:29.66        
 42 Appel, Annmarie g   11 Farmingdale-MR       1:55.50    1:30.27        
                  43.00     1:30.27 (47.27)                                        
 43 Varone, Nicole      11 HAA-MR               1:34.34    1:34.18        
                  42.29     1:34.18 (51.89)                                        
 44 Bartsch, Helene A   12 HAA-MR               1:45.00    1:40.40        
 45 Roy, Anushka A      11 North Shore-MR       2:23.91    2:02.32        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR               1:10.19    1:10.71         20  
                  34.92     1:10.71 (35.79)                                        
  2 Boyle, Erin         12 IA-MR                1:11.66    1:12.14         17  
                  35.57     1:12.14 (36.57)                                        
  3 Horan, Julia E      12 IA-MR                1:11.32    1:12.38         16  
                  36.14     1:12.38 (36.24)                                        
  4 Christianson, Kels  12 HAA-MR               1:12.95    1:12.68         15  
                  35.32     1:12.68 (37.36)                                        
  5 Papele, Kianna S    12 Sachem-MR            1:16.72    1:15.07         14  
                  36.52     1:15.07 (38.55)                                        
  6 Standel, Sassy G    11 North Shore-MR       1:17.02    1:15.67         13  
                  36.99     1:15.67 (38.68)                                        
  7 Weinhofer, Nicole   12 Sachem-MR            1:25.56    1:20.85         12  
                  39.73     1:20.85 (41.12)                                        
  8 Simmons, Shannon K  12 Sachem-MR            1:22.46    1:20.94         11  
  9 Ripp, Belle A       11 Sachem-MR            1:25.01    1:21.29          9  
                  40.29     1:21.29 (41.00)                                        
 10 Kiernan, Emily      11 Farmingdale-MR       1:20.24    1:22.99          7  
 11 Baker, Aileen G     12 Sachem-MR            1:22.07    1:23.92          6  
 12 Biviano, Julia P    11 Sachem-MR            1:27.96    1:25.39          5  
                  42.86     1:25.39 (42.53)                                        
 13 Wawro, Natalia      12 IA-MR                1:24.34    1:26.50          4  
 14 Esposito, Julia D   12 HAA-MR               1:22.95    1:26.54          3  
 15 Puzio, Amanda T     11 Sachem-MR            1:33.39    1:28.94          2  
 16 Katz, Ryann T       11 HAA-MR               1:28.82    1:29.41          1  
                  43.62     1:29.41 (45.79)                                        
 17 Cassenti, Skylar    11 Sachem-MR            1:34.23    1:30.10        
 18 Falkner, Champ H    12 Sachem-MR            1:37.48    1:30.48        
                  43.59     1:30.48 (46.89)                                        
 19 Klicpera, Samantha  12 Farmingdale-MR       1:33.30    1:31.43        
 20 Miller, Angelina    12 Sachem-MR            1:31.55    1:32.76        
 21 Ferretti, Gianna M  12 Farmingdale-MR       1:33.39    1:33.02        
 22 Brunquell, Mackenz  12 Sachem-MR            1:49.09    1:35.31        
                  48.25     1:35.31 (47.06)                                        
 23 Berman, Sophie J    11 Sachem-MR            1:37.94    1:35.44        
                  45.59     1:35.44 (49.85)                                        
 24 Smith, Joann L      11 Sachem-MR            1:44.03    1:36.34        
 25 Shiebler, Patricia  11 IA-MR                1:35.71    1:36.53        
 26 Nash, Megan         11 Farmingdale-MR       1:47.34    1:41.95        
                  49.24     1:41.95 (52.71)                                        
 27 Miao, Wenny         11 HAA-MR               1:45.16    1:47.28        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Standel, Sassy G    11 North Shore-MR         36.23      36.49         20  
  2 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR                 39.69      37.82         17  
  3 Flugman, Danielle   12 North Shore-MR         40.56      38.99         16  
  4 Ripp, Belle A       11 Sachem-MR              41.31      39.16         15  
  5 Wawro, Natalia      12 IA-MR                  41.27      39.50         14  
  6 Reumann, Kaylee E   12 North Shore-MR         39.97      39.64         13  
  7 Hummel, Christina   11 HAA-MR                 40.20      40.01         12  
  8 Hong, Donna D       12 HAA-MR                 41.47      41.44         11  
  9 Hart, Ashley J      11 North Shore-MR         44.62      41.49          9  
 10 Roarty, Sarah G     12 North Shore-MR         42.82      41.85          7  
 11 Rzempoluch, Alayna  11 Farmingdale-MR         42.69      41.91          6  
 12 Damm, Jesse K       12 HAA-MR                 44.72      43.02          5  
 13 Miller, Angelina    12 Sachem-MR              43.61      43.34          4  
 14 Miao, Wenny         11 HAA-MR                 46.09      43.62          3  
 15 Giordano, Amanda    12 Farmingdale-MR         43.87      43.80          2  
 16 White, Dolores M    11 HAA-MR                 46.44      43.99          1  
 17 Reilly, Nicole      11 Farmingdale-MR         44.22      44.43        
 18 Katz, Ryann T       11 HAA-MR                 47.16      45.04        
 19 Jannsen, Cassandra  11 North Shore-MR         46.67      45.05        
 20 Esposito, Julia D   12 HAA-MR                 45.67      45.56        
 21 Boyle, Meghan       11 IA-MR                  47.23      45.90        
 22 Ryszawiec, Marceli  11 LIND-MR                55.99      47.10        
 23 Smith, Joann L      11 Sachem-MR              54.14      48.10        
 24 Hansen, Kayla       12 Sachem-MR              46.64      48.18        
 25 Lauria, Melissa N   11 HAA-MR                 54.78      48.73        
 26 Kudla, Brittney T   11 IA-MR                  45.75      49.67        
 27 Hicks, Alexandra N  11 HAA-MR                 45.00      50.38        
 28 Cassenti, Skylar    11 Sachem-MR              48.77      50.59        
 29 Shiebler, Patricia  11 IA-MR                  50.08      50.72        
 30 Bartsch, Helene A   12 HAA-MR                 45.00      51.11        
 31 Puzio, Amanda T     11 Sachem-MR              52.37      51.15        
 32 Varone, Nicole      11 HAA-MR               1:04.35      52.98        
 33 Domagala, Karolina  12 LIND-MR                57.99      57.59        
 34 Roy, Anushka A      11 North Shore-MR       1:14.69    1:15.29        
 -- Rubino, Emma L      11 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hart, Ashley J      11 North Shore-MR         32.68      31.85         20  
  2 Reumann, Kaylee E   12 North Shore-MR         34.03      33.36         17  
  3 Boyle, Erin         12 IA-MR                  33.24      33.96         16  
  4 Horan, Julia E      12 IA-MR                  33.61      34.11         15  
  5 Flugman, Danielle   12 North Shore-MR         33.88      34.33         14  
  6 Standel, Sassy G    11 North Shore-MR         36.67      35.26         13  
  7 Hummel, Christina   11 HAA-MR                 36.47      35.55         12  
  8 Roarty, Sarah G     12 North Shore-MR         38.52      36.27         11  
  9 Ciszewski, Emilly   11 LIND-MR                40.24      38.05          9  
 10 Baker, Aileen G     12 Sachem-MR              39.47      38.89          7  
 11 Weinhofer, Nicole   12 Sachem-MR              40.65      38.93          6  
 12 Jannsen, Cassandra  11 North Shore-MR         39.26      39.36          5  
 13 Swenton, Jamie      12 LIND-MR                39.99      40.26          4  
 14 Brunquell, Mackenz  12 Sachem-MR              42.72      40.54          3  
 15 Damm, Jesse K       12 HAA-MR                 40.44      42.11          2  
 16 Biviano, Julia P    11 Sachem-MR              41.53      42.73          1  
 17 McCabe, Danielle    11 HAA-MR                 48.30      45.95        
 18 Berman, Sophie J    11 Sachem-MR              46.77      47.05        
 19 Lauria, Melissa N   11 HAA-MR                 43.00      47.46        
 20 Varone, Nicole      11 HAA-MR                 55.30      52.91        
 21 Rubino, Emma L      11 North Shore-MR         55.00    1:00.85        
 -- Gensch, Leighann L  11 IA-MR                  39.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hansen, Kayla       12 Sachem-MR              47.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Donnelly, Sarah J   12 IA-MR                  46.01         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Fleischer, Lindsay  11 HAA-MR                 45.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J    14 HAA-MR                 26.00      26.10         20  
  2 Connor, Deirdre A   14 HAA-MR                 25.73      26.35         17  
  3 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR                 25.96      26.57         16  
  4 Joseph, Megan P     14 HAA-MR                 27.56      26.58         15  
  5 Fridrich, Tiare J   14 IA-MR                  27.87      28.17         14  
  6 Fici, Ann           14 HAA-MR                 28.79      28.22         13  
  7 Sarett, Lara        14 HAA-MR                 28.00      28.76         12  
  8 Kolar, Paige M      13 IA-MR                  28.88      28.93         11  
  9 Gatti, Julia M      14 HAA-MR                 29.47      29.44          9  
 10 Reumann, Elise K    14 North Shore-MR         30.24      30.70          7  
 11 Pierini, Stephanie  13 HAA-MR                 37.00      31.04          6  
 12 Wissemann, Shannon  14 IA-MR                  31.01      31.69          4.5
 12 Doveala, Jane-e E   13 HAA-MR                 30.31      31.69          4.5
 14 Roche, Bridget M    14 IA-MR                  29.66      31.80          3  
 15 Obata, Meg M        13 HAA-MR                 33.18      32.53          2  
 16 Tricamo, Laurie     13 HAA-MR                 32.16      32.70          1  
 17 Dennis, Amanda      14 HAA-MR                 33.00      33.32        
 18 Combs, Sarah A      13 North Shore-MR         35.00      33.74        
 19 Kubinski, Emma L    13 Sachem-MR              34.59      34.45        
 20 Harmon, Julie E     13 HAA-MR                 32.95      34.84        
 21 Scott, Veronica M   13 LIND-MR                33.75      34.98        
 22 Leverich, Samantha  13 Farmingdale-MR         45.50      36.35        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connor, Deirdre A   14 HAA-MR               1:58.17    1:59.26         20  
                  27.64       57.24 (29.60)     1:27.99 (30.75)     1:59.26 (31.27)
  2 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               1:58.50    2:00.06         17  
                  27.70       57.82 (30.12)     1:28.97 (31.15)     2:00.06 (31.09)
  3 Fici, Ann           14 HAA-MR               2:06.59    2:06.62         16  
                  28.96     1:00.71 (31.75)     1:33.77 (33.06)     2:06.62 (32.85)
  4 Joseph, Megan P     14 HAA-MR               2:09.61    2:07.75         15  
                  28.27     1:00.00 (31.73)     1:34.21 (34.21)     2:07.75 (33.54)
  5 Fridrich, Tiare J   14 IA-MR                2:09.28    2:09.46         14  
                  29.27     1:01.31 (32.04)     1:35.07 (33.76)     2:09.46 (34.39)
  6 Coleman, Mackenzie  13 IA-MR                2:07.20    2:10.38         13  
                  29.42     1:02.97 (33.55)     1:37.01 (34.04)     2:10.38 (33.37)
  7 Kolar, Paige M      13 IA-MR                2:11.30    2:11.78         12  
                  30.62     1:03.99 (33.37)     1:38.43 (34.44)     2:11.78 (33.35)
  8 Lynch, Ciaran E     14 North Shore-MR       2:12.95    2:15.99         11  
                  30.73     1:05.21 (34.48)     1:41.44 (36.23)     2:15.99 (34.55)
  9 Grodecki, Natalie   13 IA-MR                2:15.36    2:19.19          9  
                  31.45     1:07.60 (36.15)     1:43.89 (36.29)     2:19.19 (35.30)
 10 Roche, Bridget M    14 IA-MR                2:17.30    2:21.35          7  
                  32.58     1:08.16 (35.58)     1:44.35 (36.19)     2:21.35 (37.00)
 11 Berman, Evonne S    13 North Shore-MR       2:16.59    2:23.08          6  
                  32.75     1:09.53 (36.78)     1:46.89 (37.36)     2:23.08 (36.19)
 12 Wissemann, Shannon  14 IA-MR                2:45.80    2:28.13          5  
                  31.75     1:10.46 (38.71)     1:49.84 (39.38)     2:28.13 (38.29)
 13 Reumann, Elise K    14 North Shore-MR       2:28.77    2:30.38          4  
 14 Desio, Claire M     13 HAA-MR               2:27.99    2:31.97          3  
                  35.07     1:13.08 (38.01)     1:52.92 (39.84)     2:31.97 (39.05)
 15 Combs, Sarah A      13 North Shore-MR       2:45.00    2:36.37          2  
 16 Tricamo, Laurie     13 HAA-MR               2:30.00    2:37.84          1  
 17 Harmon, Julie E     13 HAA-MR               2:44.21    2:39.31        
 18 Pierini, Stephanie  13 HAA-MR               2:45.00    2:39.76        
 19 Kubinski, Emma L    13 Sachem-MR            2:47.45    2:47.07        
                  36.94     1:19.75 (42.81)   2:47.07 (1:27.32)                    
 20 Leverich, Samantha  13 Farmingdale-MR       2:45.50    2:53.99        
 21 Scott, Veronica M   13 LIND-MR              2:52.99    2:57.94        
                  38.12     1:22.62 (44.50)   2:57.94 (1:35.32)                    
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fici, Ann           14 HAA-MR               2:27.51    2:25.19         20  
                  34.40     1:10.73 (36.33)     1:48.28 (37.55)     2:25.19 (36.91)
  2 Coleman, Mackenzie  13 IA-MR                2:24.44    2:26.44         17  
                  34.70     1:11.50 (36.80)     1:49.22 (37.72)     2:26.44 (37.22)
  3 Grodecki, Natalie   13 IA-MR                2:33.14    2:33.53         16  
                  36.47     1:14.94 (38.47)     1:54.03 (39.09)     2:33.53 (39.50)
  4 Roche, Bridget M    14 IA-MR                2:30.19    2:34.67         15  
                  37.27     1:16.33 (39.06)     1:56.39 (40.06)     2:34.67 (38.28)
  5 Lynch, Ciaran E     14 North Shore-MR       2:33.49    2:34.83         14  
                  37.27     1:16.64 (39.37)     1:56.90 (40.26)     2:34.83 (37.93)
  6 Gatti, Julia M      14 HAA-MR               2:46.57    2:42.41         13  
                  39.57     1:20.10 (40.53)   2:42.41 (1:22.31)                    
  7 Wissemann, Shannon  14 IA-MR                2:55.10    2:47.03         12  
                  38.38     1:21.19 (42.81)   2:47.03 (1:25.84)                    
  8 Pierini, Stephanie  13 HAA-MR               2:50.00    2:55.51         11  
                  39.92     1:24.44 (44.52)     2:10.79 (46.35)     2:55.51 (44.72)
  9 Kubinski, Emma L    13 Sachem-MR            3:45.00    2:58.64          9  
                  43.08     1:27.72 (44.64)     2:13.55 (45.83)     2:58.64 (45.09)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sarett, Lara        14 HAA-MR               1:14.00    1:14.32         20  
                  35.42     1:14.32 (38.90)                                        
  2 Joseph, Megan P     14 HAA-MR               1:19.73    1:19.60         17  
                  37.90     1:19.60 (41.70)                                        
  3 Berman, Evonne S    13 North Shore-MR       1:19.26    1:21.45         16  
                  38.79     1:21.45 (42.66)                                        
  4 Obata, Meg M        13 HAA-MR               1:26.85    1:24.81         15  
  5 Doveala, Jane-e E   13 HAA-MR               1:26.78    1:29.22         14  
  6 Desio, Claire M     13 HAA-MR               1:29.76    1:29.28         13  
                  44.30     1:29.28 (44.98)                                        
  7 Reumann, Elise K    14 North Shore-MR       1:36.11    1:30.05         12  
                  43.36     1:30.05 (46.69)                                        
  8 Kolar, Paige M      13 IA-MR                1:29.23    1:31.01         11  
  9 Harmon, Julie E     13 HAA-MR               1:32.20    1:31.71          9  
                  43.75     1:31.71 (47.96)                                        
 10 Gatti, Julia M      14 HAA-MR               1:43.37    1:33.10          7  
                  43.29     1:33.10 (49.81)                                        
 11 Tricamo, Laurie     13 HAA-MR               1:35.78    1:38.37          6  
                  46.49     1:38.37 (51.88)                                        
 -- Dennis, Amanda      14 HAA-MR               1:40.00         DQ        
                  45.25          DQ (53.44)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  13 HAA-MR               1:00.62    1:01.39         20  
                  29.22     1:01.39 (32.17)                                        
  2 Papsco, Nicole J    14 HAA-MR               1:02.51    1:01.51         17  
                  29.47     1:01.51 (32.04)                                        
  3 Connor, Deirdre A   14 HAA-MR               1:04.15    1:04.45         16  
                  30.72     1:04.45 (33.73)                                        
  4 Sarett, Lara        14 HAA-MR               1:10.00    1:11.40         15  
  5 Lynch, Ciaran E     14 North Shore-MR       1:07.93    1:11.41         14  
                  34.25     1:11.41 (37.16)                                        
  6 Coleman, Mackenzie  13 IA-MR                1:10.32    1:11.76         13  
                  34.08     1:11.76 (37.68)                                        
  7 Grodecki, Natalie   13 IA-MR                1:11.07    1:11.79         12  
                  33.71     1:11.79 (38.08)                                        
  8 Berman, Evonne S    13 North Shore-MR       1:15.98    1:18.43         11  
  9 Combs, Sarah A      13 North Shore-MR       1:30.00    1:21.22          9  
 10 Desio, Claire M     13 HAA-MR               1:20.14    1:24.69          7  
                  39.42     1:24.69 (45.27)                                        
 11 Doveala, Jane-e E   13 HAA-MR               1:22.39    1:28.11          6  
                  41.20     1:28.11 (46.91)                                        
 12 Dennis, Amanda      14 HAA-MR               1:28.00    1:33.53          5  
                  39.81     1:33.53 (53.72)                                        
 -- Scott, Veronica M   13 LIND-MR              1:41.43         DQ        
      False start
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Sara E     15 North Shore-MR         26.88      27.19         20  
  2 Connor, Megan M     16 HAA-MR                 26.53      27.33         17  
  3 Fleischer, Jillian  15 HAA-MR                 27.62      27.74         16  
  4 Antonucci, Mary     15 Sachem-MR              29.48      29.02         14.5
  4 Forman, Maud M      16 IA-MR                  28.71      29.02         14.5
  6 Rooney, Kimberly    17 HAA-MR                 28.40      29.21         13  
  7 Freitag, Jamie      15 Sachem-MR              28.97      29.68         12  
  8 Harmon, Corin L     17 HAA-MR                 29.88      30.29         11  
  9 Schneider, Amanda   17 Sachem-MR              29.96      30.36          8  
  9 Doveala, Emily A    15 HAA-MR                 29.61      30.36          8  
 11 Robinson, Erica     17 HAA-MR                 29.50      30.79          6  
 12 Sugrue, Meaghan E   15 North Shore-MR         33.16      31.15          5  
 13 Quartararo, Robyn   15 HAA-MR                 32.25      32.37          4  
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vizcaino, Kristine  15 North Shore-MR       2:23.21    2:20.98         20  
                  33.14     1:08.02 (34.88)     1:44.79 (36.77)     2:20.98 (36.19)
  2 Henderson, Emma D   15 IA-MR                2:27.63    2:25.78         17  
                  33.47     1:09.90 (36.43)     1:47.79 (37.89)     2:25.78 (37.99)
  3 Forman, Maud M      16 IA-MR                2:30.41    2:30.68         16  
                  35.82     1:14.14 (38.32)     1:52.90 (38.76)     2:30.68 (37.78)
  4 Freitag, Jamie      15 Sachem-MR            2:40.40    2:37.26         15  
                  36.78     1:16.29 (39.51)     1:56.94 (40.65)     2:37.26 (40.32)
  5 Sugrue, Meaghan E   15 North Shore-MR       2:41.60    2:39.47         14  
                  38.01     1:19.05 (41.04)     2:00.02 (40.97)     2:39.47 (39.45)
  6 Rooney, Kimberly    17 HAA-MR               2:34.99    2:42.24         13  
                  36.87     1:16.79 (39.92)     1:59.27 (42.48)     2:42.24 (42.97)
  7 Robinson, Erica     17 HAA-MR                    NT    2:46.47         12  
                  37.58     1:19.78 (42.20)     2:03.61 (43.83)     2:46.47 (42.86)
  8 Quartararo, Robyn   15 HAA-MR               2:45.00    2:54.88         11  
                  41.28     1:24.97 (43.69)     2:09.88 (44.91)     2:54.88 (45.00)
  9 Katz, Megan A       15 HAA-MR               2:47.05    2:57.82          9  
                  39.53     1:25.01 (45.48)     2:11.42 (46.41)     2:57.82 (46.40)
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vizcaino, Kristine  15 North Shore-MR       2:43.00    2:48.01         20  
                  37.17     1:19.53 (42.36)     2:04.75 (45.22)     2:48.01 (43.26)
  2 Henderson, Emma D   15 IA-MR                2:54.03    2:53.04         17  
                  40.24     1:24.27 (44.03)     2:09.17 (44.90)     2:53.04 (43.87)
  3 Dowd, Brenna        15 Sachem-MR            3:08.37    3:06.25         16  
                  44.13     1:32.02 (47.89)     2:20.08 (48.06)     3:06.25 (46.17)
  4 Robinson, Erica     17 HAA-MR               2:40.00    3:07.15         15  
                  41.74     1:28.85 (47.11)     2:17.75 (48.90)     3:07.15 (49.40)
  5 Sugrue, Meaghan E   15 North Shore-MR       3:08.66    3:10.29         14  
                  43.95     1:32.26 (48.31)     2:21.65 (49.39)     3:10.29 (48.64)
  6 Antonucci, Mary     15 Sachem-MR            3:05.93    3:10.88         13  
                  43.65     1:32.76 (49.11)     2:22.50 (49.74)     3:10.88 (48.38)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connor, Megan M     16 HAA-MR               1:09.14    1:08.65         20  
                  32.12     1:08.65 (36.53)                                        
  2 Buckley, Sara E     15 North Shore-MR       1:10.72    1:11.69         17  
                  33.04     1:11.69 (38.65)                                        
  3 Fleischer, Jillian  15 HAA-MR               1:13.90    1:13.19         16  
                  33.07     1:13.19 (40.12)                                        
  4 Schneider, Amanda   17 Sachem-MR            1:14.40    1:14.29         15  
                  34.94     1:14.29 (39.35)                                        
  5 Harmon, Corin L     17 HAA-MR               1:14.84    1:14.68         14  
                  35.01     1:14.68 (39.67)                                        
  6 Dowd, Brenna        15 Sachem-MR            1:18.96    1:15.79         13  
                  35.36     1:15.79 (40.43)                                        
  7 Doveala, Emily A    15 HAA-MR               1:13.25    1:17.00         12  
                  34.77     1:17.00 (42.23)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vizcaino, Kristine  15 North Shore-MR       2:24.58    2:25.66         20  
                  33.86     1:09.71 (35.85)     1:52.99 (43.28)     2:25.66 (32.67)
  2 Connor, Megan M     16 HAA-MR               2:26.59    2:28.50         17  
                  32.18     1:11.71 (39.53)     1:56.40 (44.69)     2:28.50 (32.10)
  3 Henderson, Emma D   15 IA-MR                2:26.78    2:29.52         16  
                  33.31     1:10.41 (37.10)     1:57.00 (46.59)     2:29.52 (32.52)
  4 Forman, Maud M      16 IA-MR                2:35.56    2:35.66         15  
                  35.42     1:12.52 (37.10)     2:00.50 (47.98)     2:35.66 (35.16)
  5 Freitag, Jamie      15 Sachem-MR            2:42.20    2:36.68         14  
                  36.41     1:16.33 (39.92)     2:08.06 (51.73)     2:36.68 (28.62)
  6 Buckley, Sara E     15 North Shore-MR       2:31.45    2:36.73         13  
                  34.32     1:15.62 (41.30)     2:04.37 (48.75)     2:36.73 (32.36)
  7 Doveala, Emily A    15 HAA-MR               2:39.35    2:37.07         12  
                  34.20     1:12.81 (38.61)     2:00.67 (47.86)     2:37.07 (36.40)
  8 Schneider, Amanda   17 Sachem-MR            2:39.00    2:37.53         11  
                  35.71     1:14.96 (39.25)     2:02.12 (47.16)     2:37.53 (35.41)
  9 Fleischer, Jillian  15 HAA-MR               2:35.50    2:37.82          9  
                  34.20     1:13.65 (39.45)     2:02.53 (48.88)     2:37.82 (35.29)
 10 Dowd, Brenna        15 Sachem-MR            2:39.25    2:37.95          7  
                  37.72     1:18.49 (40.77)     2:04.15 (45.66)     2:37.95 (33.80)
 
Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Damm, Jesse K       12 HAA-MR                    NT      36.00         20  
 
Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pikulik, Nicole     12 HAA-MR                    NT    1:12.21         20  
 
Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haa Swim Club-MR  'A'                            NT    4:10.50         40  
     1) Connor, Deirdre A 14            2) Papsco, Nicole J 14            
     3) Dominger, Jacqueline 13         4) Joseph, Megan P 14             
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Matthew        8 Tmsuffolk-MR           33.57      33.96         20  
  2 Mack-Jackson, Benj   8 HAA-MR                 34.71      34.09         17  
  3 Virga, Nicholas J    8 IA-MR                  35.99      35.85         16  
  4 Morlock, Tristan M   8 HAA-MR                 35.83      36.44         15  
  5 Dowd, Mike R         8 Sachem-MR              36.78      37.75         14  
  6 Groza, Roberto       7 Tmsuffolk-MR           45.03      42.62         13  
  7 Zahn, Danny          8 Tmsuffolk-MR           47.12      45.33         12  
  8 Markowitz, Hunter    8 HAA-MR                 48.00      45.90         11  
  9 Glazebnik, Benjami   7 Tmsuffolk-MR         1:05.52      47.77          9  
 10 Fehrenbach, Robby    7 HAA-MR                 45.00      47.79          7  
 11 deBoer, Grant A      8 North Shore-MR       1:04.87      50.91          6  
 12 Rahne, Michael r     7 Farmingdale-MR         59.50      53.51          5  
 13 Rupnarain, Timothy   8 Tmsuffolk-MR         1:36.88      55.80          4  
 14 Dowd, Matthew D      8 Sachem-MR            1:02.95      57.19          3  
 15 Nigro, Chris K       8 North Shore-MR         50.00      57.59          2  
 16 Wu, Jonathan         8 Tmsuffolk-MR         1:41.77      59.77          1  
 17 Tonna, Joseph        6 Tmsuffolk-MR         1:34.77    1:01.38        
 18 Kim, Miles           8 Tmsuffolk-MR         1:43.77    1:04.90        
 19 Falletta, Nicholas   7 Tmsuffolk-MR         1:40.51    1:09.72        
 20 Collett, Connor D    6 HAA-MR               1:25.29    1:10.01        
 21 Doane, Mathew        8 LIND-MR              1:30.99    1:30.88        
 -- Maidhof, George      7 HAA-MR                 50.00         DQ        
      False start
 -- Krayewski, Steven    6 HAA-MR               1:21.46         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Tristan M   8 HAA-MR                 40.98      40.27         20  
  2 Mack-Jackson, Benj   8 HAA-MR                 42.36      41.84         17  
  3 Park, Matthew        8 Tmsuffolk-MR           41.40      42.80         16  
  4 Virga, Nicholas J    8 IA-MR                  43.69      46.58         15  
  5 Dowd, Mike R         8 Sachem-MR              54.43      48.05         14  
  6 Markowitz, Hunter    8 HAA-MR                 50.00      49.30         13  
  7 deBoer, Grant A      8 North Shore-MR       1:02.32      51.43        
      Declared false start
  8 Groza, Roberto       7 Tmsuffolk-MR           53.35      51.45         12  
  9 Glazebnik, Benjami   7 Tmsuffolk-MR         1:05.93      51.56         11  
 10 Zahn, Danny          8 Tmsuffolk-MR           56.20      52.61          9  
 11 Rupnarain, Timothy   8 Tmsuffolk-MR         1:36.88      57.30          7  
 12 Rahne, Michael r     7 Farmingdale-MR       1:29.50    1:00.36          6  
 13 Tonna, Joseph        6 Tmsuffolk-MR         1:34.77    1:01.30          5  
 14 Wu, Jonathan         8 Tmsuffolk-MR         1:41.77    1:04.29          4  
 15 Collett, Connor D    6 HAA-MR               1:27.25    1:12.21          3  
 16 Dowd, Matthew D      8 Sachem-MR            1:30.00    1:13.98          2  
 -- Krayewski, Steven    6 HAA-MR               1:45.00         DQ        
 -- Kim, Miles           8 Tmsuffolk-MR         1:43.77         DQ        
 -- Nigro, Chris K       8 North Shore-MR         55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Fehrenbach, Robby    7 HAA-MR                 50.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Falletta, Nicholas   7 Tmsuffolk-MR         1:38.16         DQ        
 -- Maidhof, George      7 HAA-MR                 50.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Tristan M   8 HAA-MR                 40.88      38.19         20  
  2 Park, Matthew        8 Tmsuffolk-MR           48.71      41.28         17  
  3 Mack-Jackson, Benj   8 HAA-MR                 46.47      42.88         16  
  4 Virga, Nicholas J    8 IA-MR                  53.46      47.03         15  
  5 Dowd, Mike R         8 Sachem-MR            1:30.00      53.26         14  
 -- deBoer, Grant A      8 North Shore-MR       1:10.00         DQ        
 -- Markowitz, Hunter    8 HAA-MR                 50.00         DQ        
 -- Groza, Roberto       7 Tmsuffolk-MR         1:21.44         DQ        
 -- Mack-Jackson, Etha   5 HAA-MR               1:00.00         DQ        
 -- Fehrenbach, Robby    7 HAA-MR                 50.00         DQ        
 -- Nigro, Chris K       8 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  10 HAA-MR               1:03.45    1:04.27         20  
                  30.56     1:04.27 (33.71)                                        
  2 Arranz, William G   10 North Shore-MR       1:09.10    1:11.23         17  
                  33.82     1:11.23 (37.41)                                        
  3 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            1:11.90    1:11.27         16  
                  35.06     1:11.27 (36.21)                                        
  4 Chang, Oscar        10 HAA-MR               1:17.00    1:11.94         15  
                  34.78     1:11.94 (37.16)                                        
  5 Maidhof, Matthew T  10 HAA-MR               1:21.52    1:15.22         14  
                  35.91     1:15.22 (39.31)                                        
  6 Angeles, Aaron S    10 HAA-MR               1:20.07    1:17.08         13  
                  36.94     1:17.08 (40.14)                                        
  7 Schroeder, Patrick  10 HAA-MR               1:22.22    1:17.58         12  
                  36.75     1:17.58 (40.83)                                        
  8 Thomas, Kieran C    10 IA-MR                1:20.34    1:18.70         11  
                  37.53     1:18.70 (41.17)                                        
  9 Chang, Michael       9 Farmingdale-MR       1:19.64    1:20.11          9  
                  37.60     1:20.11 (42.51)                                        
 10 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR               1:16.28    1:20.13          7  
                  38.67     1:20.13 (41.46)                                        
 11 Griffen, Spencer H   9 HAA-MR               1:27.67    1:23.06          6  
 12 Golden, Christophe  10 HAA-MR               1:31.43    1:23.28          5  
                  39.04     1:23.28 (44.24)                                        
 13 Klingel, Dean M      9 IA-MR                1:33.24    1:25.87          4  
                  40.28     1:25.87 (45.59)                                        
 14 Casey, Jack H       10 HAA-MR               1:33.07    1:26.00          3  
                  39.93     1:26.00 (46.07)                                        
 15 deBoer, Bradley D   10 North Shore-MR       1:35.52    1:28.88          2  
                  42.02     1:28.88 (46.86)                                        
 16 Polanish, Kevin     10 IA-MR                1:35.62    1:29.11          1  
                  42.87     1:29.11 (46.24)                                        
 17 Ivanov, Steven      10 LIND-MR              1:40.99    1:29.67        
                  41.28     1:29.67 (48.39)                                        
 18 Liberato, Andrew     9 IA-MR                1:50.91    1:30.46        
                  42.34     1:30.46 (48.12)                                        
 19 Dowd, Kyle          10 Sachem-MR            1:39.37    1:38.34        
                  46.29     1:38.34 (52.05)                                        
 20 Connor, Thomas       9 HAA-MR               1:47.80    1:44.63        
                  49.00     1:44.63 (55.63)                                        
 21 Graca, Antonio       9 HAA-MR               1:45.00    1:54.17        
                  52.60   1:54.17 (1:01.57)                                        
 22 Joseph, Eric        10 HAA-MR               1:45.00    1:57.61        
 23 Huber, Jake          9 HAA-MR               1:45.00    1:58.43        
                  55.79   1:58.43 (1:02.64)                                        
 24 Barry, Tommy C       9 North Shore-MR       2:19.87    2:05.95        
 25 Bartsch, Christoph   9 HAA-MR               1:45.00    2:10.09        
 -- Orehosky, Bailey T   9 HAA-MR               1:50.00         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  10 HAA-MR                 35.08      34.94         20  
  2 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR                 36.67      35.13         17  
  3 Arranz, William G   10 North Shore-MR         36.13      36.72         16  
  4 Schroeder, Patrick  10 HAA-MR                 44.46      40.35         15  
  5 Chang, Oscar        10 HAA-MR                 40.00      41.49         14  
  6 Griffen, Spencer H   9 HAA-MR                 42.91      41.58         13  
  7 Beutel, Brendan M   10 Sachem-MR              40.70      42.11         12  
  8 Chang, Michael       9 Farmingdale-MR         43.44      42.22         11  
  9 Golden, Christophe  10 HAA-MR                 46.37      44.10          9  
 10 Casey, Jack H       10 HAA-MR                 48.26      45.36          7  
 11 deBoer, Bradley D   10 North Shore-MR         49.42      47.50          6  
 12 Liberato, Andrew     9 IA-MR                  53.21      48.60          5  
 13 Orehosky, Bailey T   9 HAA-MR                 50.00      50.49          4  
 14 Biesiadecki, Kyle   10 HAA-MR               1:00.09      53.27          3  
 15 Huber, Jake          9 HAA-MR                 45.00      55.70          2  
 16 Bartsch, Christoph   9 HAA-MR                 43.00      57.32          1  
 17 Joseph, Eric        10 HAA-MR                 45.00    1:02.02        
 18 Barry, Tommy C       9 North Shore-MR       1:06.62    1:03.99        
 -- Dowd, Kyle          10 Sachem-MR              57.76         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Connor, Thomas       9 HAA-MR               1:00.70         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Graca, Antonio       9 HAA-MR                 45.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Polanish, Kevin     10 IA-MR                  48.77         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Ivanov, Steven      10 LIND-MR                47.99        XDQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR               1:22.96    1:24.45         20  
  2 Schroeder, Patrick  10 HAA-MR               1:40.59    1:33.80         17  
  3 Angeles, Aaron S    10 HAA-MR               1:37.05    1:34.98         16  
  4 Chang, Michael       9 Farmingdale-MR       1:40.60    1:35.86         15  
                  45.07     1:35.86 (50.79)                                        
  5 Maidhof, Matthew T  10 HAA-MR               1:42.34    1:37.34         14  
                  46.97     1:37.34 (50.37)                                        
  6 Chang, Oscar        10 HAA-MR               1:38.00    1:40.42         13  
  7 Thomas, Kieran C    10 IA-MR                1:38.69    1:41.51         12  
  8 Grunthal, Justin    10 HAA-MR               1:38.00    1:44.51         11  
  9 Casey, Jack H       10 HAA-MR               1:57.15    1:50.95          9  
                  53.22     1:50.95 (57.73)                                        
 10 Huber, Jake          9 HAA-MR               2:00.00    2:09.88          7  
                1:03.72   2:09.88 (1:06.16)                                        
 -- Bartsch, Christoph   9 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:10.10        DQ (1:12.98)                                        
 -- Polanish, Kevin     10 IA-MR                1:54.94         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  52.73          DQ (55.99)                                        
 -- Griffen, Spencer H   9 HAA-MR               1:46.51         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  50.96          DQ (53.41)                                        
 -- Golden, Christophe  10 HAA-MR               1:49.52         DQ        
      One hand touch
                  51.73          DQ (58.46)                                        
 -- Biesiadecki, Kyle   10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                  54.34        DQ (1:04.58)                                        
 -- Graca, Antonio       9 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary T   10 HAA-MR                 31.98      31.82         20  
  2 Arranz, William G   10 North Shore-MR         35.56      34.60         17  
  3 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR              37.32      39.10         16  
  4 Angeles, Aaron S    10 HAA-MR                 42.87      40.03         15  
  5 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR                 38.30      40.36         14  
  6 Beutel, Brendan M   10 Sachem-MR              41.62      42.14         13  
  7 Klingel, Dean M      9 IA-MR                  54.71      42.58         12  
  8 Grunthal, Justin    10 HAA-MR                 47.16      42.85         11  
  9 Ivanov, Steven      10 LIND-MR                50.99      45.17          9  
 10 deBoer, Bradley D   10 North Shore-MR         55.00      50.62          7  
 11 Barry, Tommy C       9 North Shore-MR       1:15.00    1:11.20          6  
 -- Orehosky, Bailey T   9 HAA-MR                 50.00         DQ        
 -- Thomas, Kieran C    10 IA-MR                  48.38         DQ        
 -- Malinowski, Aidan    9 North Shore-MR         55.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Michael J  10 HAA-MR               1:16.19    1:16.01         20  
                  36.56     1:16.01 (39.45)                                        
  2 O'Malley, Connor M  10 HAA-MR               1:30.07    1:27.74         17  
                  43.57     1:27.74 (44.17)                                        
  3 Budke, Vinny C      10 Sachem-MR            1:26.10    1:28.07         16  
  4 Maidhof, Matthew T  10 HAA-MR               1:40.00    1:28.47         15  
                  43.49     1:28.47 (44.98)                                        
  5 Grunthal, Justin    10 HAA-MR               1:38.79    1:32.32         14  
                  44.06     1:32.32 (48.26)                                        
  6 Beutel, Brendan M   10 Sachem-MR            1:31.73    1:37.31         13  
                  43.71     1:37.31 (53.60)                                        
  7 Malinowski, Aidan    9 North Shore-MR       1:43.77    1:47.65         12  
 -- Dowd, Kyle          10 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
      Scissors kick - fly
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       12 HAA-MR                 33.00      29.67         20  
  2 Murphy, Andrew J    12 North Shore-MR         30.60      29.73         17  
  3 Casement, Justin    11 Farmingdale-MR         30.04      29.77         16  
  4 Virga, Jonathan A   11 IA-MR                  29.97      30.02         15  
  5 Ismailov, Max       12 IA-MR                  30.97      30.65         14  
  6 Morlock, Kyle W     11 HAA-MR                 32.75      30.96         13  
  7 Kolar, Brendon D    11 IA-MR                  31.28      31.12         12  
  8 Vath, Joe F         12 Sachem-MR              35.00      31.18         11  
  9 Hawkins, Raymond P  11 HAA-MR                 31.64      31.61          9  
 10 Parrinello, Anthon  11 Farmingdale-MR         30.63      32.12          7  
 11 Maloney, Michael C  11 Farmingdale-MR         30.74      32.35          6  
 12 Caraher, Sean P     12 IA-MR                  32.87      32.49          5  
 13 Monteverde, Joe M   11 Sachem-MR              33.63      32.60          4  
 14 Neri, Nick J        11 Sachem-MR              31.89      32.63          3  
 15 Sirianni, Anthony   12 IA-MR                  31.24      33.45          2  
 16 Kolar, Jake E       11 IA-MR                  32.30      33.64          1  
 17 Buckheit, Christia  12 IA-MR                  35.04      34.12        
 18 Mohan, Aidan M      11 LIND-MR                32.01      34.21        
 19 Coskuner, Jonathan  12 LIND-MR                35.24      34.90        
 20 Murphy, Andrew J    12 IA-MR                  33.87      35.14        
 21 Anderson, Tom       11 Farmingdale-MR         37.50      36.06        
 22 Shahinian, Michael  12 Farmingdale-MR         37.36      38.45        
 23 Schroeder, Jack J   12 HAA-MR                 39.53      38.64        
 24 Richter, Jimmy      11 HAA-MR                 35.99      38.85        
 25 Diaz, Luciano       11 LIND-MR                50.99      39.47        
 26 Cono, Graham        12 HAA-MR                 38.00      41.76        
 27 McMahon, Kevin R    11 Farmingdale-MR         40.40      42.63        
 28 Tamis, Andrew C     11 HAA-MR                 40.43      43.04        
 29 Chen, Bryan         11 Farmingdale-MR       1:05.06      44.22        
 30 Villa, Antonio J    11 HAA-MR                 45.00      44.27        
 31 Mueller, Jason T    11 IA-MR                  44.00      44.53        
 32 Fishstein, Michael  11 Farmingdale-MR         59.50      45.00        
 33 Bialucha, Michael   11 LIND-MR                52.99      46.76        
 34 Vargas-Velez, Devo  12 Farmingdale-MR         58.50      47.45        
 35 Kudder, Bennett     11 LIND-MR                46.76      47.76        
 36 Sanyal, Harsho      12 HAA-MR                 45.00    1:03.09        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hur, Young X        11 North Shore-MR       1:04.96    1:02.46         20  
                  29.40     1:02.46 (33.06)                                        
  2 Chang, Justin       12 HAA-MR               1:10.00    1:04.30         17  
                  30.59     1:04.30 (33.71)                                        
  3 Pedisich, Joe M     12 Sachem-MR            1:10.01    1:04.98         16  
                  30.90     1:04.98 (34.08)                                        
  4 Martusciello, Jame  11 HAA-MR               1:04.88    1:05.22         15  
                  30.96     1:05.22 (34.26)                                        
  5 Ismailov, Max       12 IA-MR                1:06.54    1:05.46         14  
                  31.46     1:05.46 (34.00)                                        
  6 Virga, Jonathan A   11 IA-MR                1:07.42    1:05.50         13  
                  32.07     1:05.50 (33.43)                                        
  7 Maida, Troy A       12 HAA-MR               1:06.41    1:06.45         12  
                  31.06     1:06.45 (35.39)                                        
  8 Roche, Patrick D    12 IA-MR                1:06.63    1:08.18         11  
                  32.80     1:08.18 (35.38)                                        
  9 Morlock, Kyle W     11 HAA-MR               1:10.08    1:08.31          9  
                  32.07     1:08.31 (36.24)                                        
 10 Kolar, Brendon D    11 IA-MR                1:11.30    1:08.50          7  
                  31.66     1:08.50 (36.84)                                        
 11 Casement, Justin    11 Farmingdale-MR       1:09.17    1:08.54          6  
                  32.11     1:08.54 (36.43)                                        
 12 Vath, Joe F         12 Sachem-MR            1:26.40    1:08.71          5  
                  33.08     1:08.71 (35.63)                                        
 13 Parrinello, Anthon  11 Farmingdale-MR       1:10.31    1:10.79          4  
                  34.03     1:10.79 (36.76)                                        
 14 Antonucci, Luke     11 Sachem-MR            1:10.11    1:11.53          3  
                  34.26     1:11.53 (37.27)                                        
 15 Kreuscher, Kyle J   11 HAA-MR               1:13.94    1:12.73          2  
                  34.64     1:12.73 (38.09)                                        
 16 Kolar, Jake E       11 IA-MR                1:11.56    1:13.17          1  
                  35.10     1:13.17 (38.07)                                        
 17 Sirianni, Anthony   12 IA-MR                1:10.72    1:13.71        
                  35.48     1:13.71 (38.23)                                        
 18 Neri, Nick J        11 Sachem-MR            1:14.13    1:14.25        
                  35.79     1:14.25 (38.46)                                        
 19 Mohan, Aidan M      11 LIND-MR              1:20.14    1:14.48        
                  35.55     1:14.48 (38.93)                                        
 20 Coskuner, Jonathan  12 LIND-MR              1:19.95    1:15.43        
                  35.46     1:15.43 (39.97)                                        
 21 Cheng, Tim A        11 Sachem-MR            1:20.14    1:17.08        
                  36.92     1:17.08 (40.16)                                        
 22 Buckheit, Christia  12 IA-MR                1:21.67    1:19.39        
                  37.52     1:19.39 (41.87)                                        
 23 Anderson, Tom       11 Farmingdale-MR       1:24.13    1:20.62        
                  37.79     1:20.62 (42.83)                                        
 24 Shahinian, Michael  12 Farmingdale-MR       1:32.35    1:23.91        
 25 Diaz, Luciano       11 LIND-MR              1:54.99    1:26.48        
 26 Schroeder, Jack J   12 HAA-MR               1:26.82    1:30.45        
                  42.10     1:30.45 (48.35)                                        
 27 Murphy, Andrew J    12 IA-MR                1:24.02    1:30.61        
                  40.63     1:30.61 (49.98)                                        
 28 Villa, Antonio J    11 HAA-MR               1:45.00    1:32.44        
 29 Tamis, Andrew C     11 HAA-MR               1:40.54    1:32.47        
                  44.05     1:32.47 (48.42)                                        
 30 McMahon, Kevin R    11 Farmingdale-MR       1:33.60    1:33.77        
                  44.36     1:33.77 (49.41)                                        
 31 Chen, Bryan         11 Farmingdale-MR       1:41.45    1:39.99        
 32 Fishstein, Michael  11 Farmingdale-MR       1:59.50    1:41.32        
                  47.77     1:41.32 (53.55)                                        
 33 Mueller, Jason T    11 IA-MR                1:40.75    1:42.35        
 34 Bialucha, Michael   11 LIND-MR              1:55.99    1:43.59        
                  47.26     1:43.59 (56.33)                                        
 35 Kudder, Bennett     11 LIND-MR              1:47.34    1:50.21        
 -- Maloney, Michael C  11 Farmingdale-MR       1:11.44         DQ        
                  32.90          DQ (37.81)                                        
 -- Vargas-Velez, Devo  12 Farmingdale-MR       1:50.50         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Andrew J    12 North Shore-MR       1:15.60    1:12.49         20  
                  35.63     1:12.49 (36.86)                                        
  2 Pedisich, Joe M     12 Sachem-MR            1:17.22    1:14.21         17  
                  36.26     1:14.21 (37.95)                                        
  3 Hur, Young X        11 North Shore-MR       1:15.00    1:14.42         16  
                  36.42     1:14.42 (38.00)                                        
  4 Martusciello, Jame  11 HAA-MR               1:16.18    1:14.92         15  
                  36.83     1:14.92 (38.09)                                        
  5 Roche, Patrick D    12 IA-MR                1:15.05    1:16.05         14  
                  37.56     1:16.05 (38.49)                                        
  6 Maida, Troy A       12 HAA-MR               1:16.74    1:16.80         13  
                  36.86     1:16.80 (39.94)                                        
  7 Ismailov, Max       12 IA-MR                1:17.04    1:18.03         12  
                  38.76     1:18.03 (39.27)                                        
  8 Hawkins, Raymond P  11 HAA-MR               1:17.94    1:20.10         11  
                  39.67     1:20.10 (40.43)                                        
  9 Antonucci, Luke     11 Sachem-MR            1:23.07    1:24.32          9  
                  41.90     1:24.32 (42.42)                                        
 10 Weinhofer, Joseph   11 Sachem-MR            1:21.97    1:24.80          7  
                  42.17     1:24.80 (42.63)                                        
 11 Monteverde, Joe M   11 Sachem-MR            1:28.66    1:25.38          6  
                  42.07     1:25.38 (43.31)                                        
 12 Cheng, Tim A        11 Sachem-MR            1:24.09    1:26.93          5  
                  43.66     1:26.93 (43.27)                                        
 13 Maloney, Michael C  11 Farmingdale-MR       1:25.34    1:31.05          4  
                  42.63     1:31.05 (48.42)                                        
 14 Murphy, Andrew J    12 IA-MR                1:35.92    1:34.64          3  
                  44.38     1:34.64 (50.26)                                        
 15 Anderson, Tom       11 Farmingdale-MR       1:41.20    1:36.35          1.5
 15 Coskuner, Jonathan  12 LIND-MR              1:36.61    1:36.35          1.5
 17 Buckheit, Christia  12 IA-MR                1:38.31    1:37.52        
                  46.71     1:37.52 (50.81)                                        
 18 Shahinian, Michael  12 Farmingdale-MR       1:37.68    1:38.13        
 19 Schroeder, Jack J   12 HAA-MR               1:40.65    1:38.62        
 20 Chen, Bryan         11 Farmingdale-MR       2:00.46    2:01.55        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caraher, Sean P     12 IA-MR                  39.46      38.95         20  
  2 Hawkins, Raymond P  11 HAA-MR                 39.71      39.00         17  
  3 Chang, Justin       12 HAA-MR                 42.00      39.08         16  
  4 Murphy, Andrew J    12 North Shore-MR         40.31      40.05         15  
  5 Casement, Justin    11 Farmingdale-MR         41.37      40.30         14  
  6 Parrinello, Anthon  11 Farmingdale-MR         42.51      43.48         13  
  7 Kreuscher, Kyle J   11 HAA-MR                 46.47      43.58         12  
  8 Neri, Nick J        11 Sachem-MR              44.33      43.79         11  
  9 Martusciello, Jame  11 HAA-MR                 44.31      44.14          9  
 10 Weinhofer, Joseph   11 Sachem-MR              46.58      44.72          7  
 11 Monteverde, Joe M   11 Sachem-MR              46.89      47.75          6  
 12 Mohan, Aidan M      11 LIND-MR                45.84      48.14          5  
 13 Richter, Jimmy      11 HAA-MR                 51.01      51.63          4  
 14 Tamis, Andrew C     11 HAA-MR                 52.02      51.88          3  
 15 Cono, Graham        12 HAA-MR                 45.00      52.37          2  
 16 Diaz, Luciano       11 LIND-MR                59.99    1:03.31          1  
 -- Villa, Antonio J    11 HAA-MR                 50.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lepre, Nick B       11 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bialucha, Michael   11 LIND-MR                58.99         DQ        
 -- Sirianni, Anthony   12 IA-MR                  43.99         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hur, Young X        11 North Shore-MR         35.29      32.16         20  
  2 Maida, Troy A       12 HAA-MR                 33.02      33.15         17  
  3 Roche, Patrick D    12 IA-MR                  34.70      34.54         16  
  4 Pedisich, Joe M     12 Sachem-MR              36.18      35.28         15  
  5 Caraher, Sean P     12 IA-MR                  38.27      36.19         14  
  6 Virga, Jonathan A   11 IA-MR                  37.10      36.38         13  
  7 Morlock, Kyle W     11 HAA-MR                 39.67      37.57         12  
  8 Kolar, Brendon D    11 IA-MR                  42.21      39.28         11  
  9 Antonucci, Luke     11 Sachem-MR              38.58      39.66          9  
 10 Weinhofer, Joseph   11 Sachem-MR              38.80      39.76          7  
 11 Kreuscher, Kyle J   11 HAA-MR                 44.05      40.56          6  
 12 Cheng, Tim A        11 Sachem-MR              44.42      41.53          5  
 13 Kolar, Jake E       11 IA-MR                  42.58      41.64          4  
 14 Richter, Jimmy      11 HAA-MR                 52.49      44.53          3  
 15 Lepre, Nick B       11 HAA-MR                    NT      51.45          2  
 16 Cono, Graham        12 HAA-MR                 40.00      51.74          1  
 17 Kudder, Bennett     11 LIND-MR              1:14.49    1:18.16        
 -- Sanyal, Harsho      12 HAA-MR                 50.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Vath, Joe F         12 Sachem-MR              36.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR         24.51      25.57         20  
  2 Cassara, Conor V    14 Sachem-MR              26.06      25.87         17  
  3 Murphy, Shawn D     14 North Shore-MR         26.06      26.10         16  
  4 Cheng, Dan J        13 Sachem-MR              28.31      26.55         15  
  5 Christianson, Keit  14 HAA-MR                 27.93      26.88         14  
  6 Avila, Derek R      14 IA-MR                  27.87      27.40         13  
  7 Maida, Trevor W     14 HAA-MR                 27.58      27.84         12  
  8 Barnola, James A    13 Farmingdale-MR         28.50      28.35         11  
  9 Martusciello, Gera  13 HAA-MR                 28.08      28.52          9  
 10 Smalling, Logan     13 Farmingdale-MR         29.50      28.87          7  
 11 Dorn, Garry T       14 HAA-MR                 27.73      29.10          6  
 12 Gupta, Shashank A   14 North Shore-MR         30.06      29.86          5  
 13 Borger, Keith C     13 Sachem-MR              31.99      30.10          4  
 14 Stecher, Timothy J  13 IA-MR                  27.16      30.55          3  
 15 Fici, Vincenzo      13 HAA-MR                 29.73      30.80          2  
 16 Gilmore, Brandon J  13 North Shore-MR         31.51      32.86          1  
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christianson, Keit  14 HAA-MR               2:07.00    2:04.45         20  
  2 Avila, Derek R      14 IA-MR                2:08.57    2:08.38         17  
  3 Cheng, Dan J        13 Sachem-MR            2:22.77    2:13.96         16  
                  29.62     1:04.77 (35.15)     1:39.94 (35.17)     2:13.96 (34.02)
  4 Barnola, James A    13 Farmingdale-MR       2:28.50    2:14.93         15  
                                1:05.68 ( )     1:41.25 (35.57)     2:14.93 (33.68)
  5 Camberdella, Griff  13 North Shore-MR       2:19.10    2:16.05         14  
  6 Gupta, Shashank A   14 North Shore-MR       2:19.14    2:17.14         13  
  7 Borger, Keith C     13 Sachem-MR            2:21.17    2:17.35         12  
  8 Stecher, Timothy J  13 IA-MR                2:17.46    2:28.19         11  
  9 Gilmore, Brandon J  13 North Shore-MR       2:33.91    2:32.34          9  
                  33.78     1:13.04 (39.26)     1:54.40 (41.36)     2:32.34 (37.94)
 10 Brady, Matthew J    13 HAA-MR               2:50.00    2:53.85          7  
                  36.53     1:20.21 (43.68)     2:06.80 (46.59)     2:53.85 (47.05)
 11 Fiandola, Joshua    14 Sachem-MR                 NT    3:03.27          6  
                  35.29     1:22.53 (47.24)   3:03.27 (1:40.74)                    
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Avila, Derek R      14 IA-MR                2:26.37    2:25.90         20  
                  34.48     1:11.24 (36.76)     1:49.61 (38.37)     2:25.90 (36.29)
  2 Cono, Benjamin J    14 HAA-MR               2:52.79    2:28.98         17  
                  34.81     1:12.53 (37.72)     1:51.51 (38.98)     2:28.98 (37.47)
  3 Murphy, Shawn D     14 North Shore-MR       2:33.28    2:31.02         16  
                  35.29     1:12.85 (37.56)     1:52.36 (39.51)     2:31.02 (38.66)
  4 Lauritano, Nichola  13 HAA-MR               2:41.44    2:33.87         15  
                  36.59     1:15.46 (38.87)     1:54.94 (39.48)     2:33.87 (38.93)
  5 Martusciello, Gera  13 HAA-MR               2:38.65    2:35.83         14  
                  35.94     1:15.79 (39.85)     1:57.00 (41.21)     2:35.83 (38.83)
  6 Fici, Vincenzo      13 HAA-MR               2:47.09    2:39.55         13  
                  37.73     1:17.41 (39.68)     1:58.36 (40.95)     2:39.55 (41.19)
  7 Cheng, Dan J        13 Sachem-MR            2:48.40    2:40.69         12  
                  37.41     1:18.49 (41.08)     2:01.15 (42.66)     2:40.69 (39.54)
  8 Camberdella, Griff  13 North Shore-MR       2:45.00    2:41.18         11  
                  38.85     1:19.66 (40.81)     2:01.30 (41.64)     2:41.18 (39.88)
  9 Barnola, James A    13 Farmingdale-MR       2:50.50    2:47.51          9  
                  39.80     1:22.71 (42.91)     2:06.82 (44.11)     2:47.51 (40.69)
 10 Brady, Matthew J    13 HAA-MR               3:15.00    3:14.64          7  
                  44.60     1:33.68 (49.08)   3:14.64 (1:40.96)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cono, Benjamin J    14 HAA-MR               1:06.35    1:06.25         20  
                  31.76     1:06.25 (34.49)                                        
  2 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR       1:10.59    1:12.07         17  
                  34.20     1:12.07 (37.87)                                        
  3 Cassara, Conor V    14 Sachem-MR            1:12.20    1:14.09         16  
                  34.96     1:14.09 (39.13)                                        
  4 Maida, Trevor W     14 HAA-MR               1:17.64    1:15.45         15  
                  36.08     1:15.45 (39.37)                                        
  5 Murphy, Shawn D     14 North Shore-MR       1:24.45    1:16.37         14  
  6 Smalling, Logan     13 Farmingdale-MR       1:20.50    1:16.89         13  
  7 Dorn, Garry T       14 HAA-MR               1:18.08    1:18.87         12  
                  36.89     1:18.87 (41.98)                                        
  8 Borger, Keith C     13 Sachem-MR            1:21.84    1:19.55         11  
  9 Martusciello, Gera  13 HAA-MR               1:27.80    1:23.94          9  
 10 Lauritano, Nichola  13 HAA-MR               1:26.80    1:24.01          7  
 11 Fici, Vincenzo      13 HAA-MR               1:30.56    1:26.35          6  
 12 Stecher, Timothy J  13 IA-MR                1:20.40    1:28.99          5  
                  41.49     1:28.99 (47.50)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indimine, Matthew   14 North Shore-MR       1:02.77    1:02.74         20  
                  30.10     1:02.74 (32.64)                                        
  2 Christianson, Keit  14 HAA-MR               1:07.00    1:03.77         17  
                  30.44     1:03.77 (33.33)                                        
  3 Cono, Benjamin J    14 HAA-MR               1:10.75    1:10.18         16  
  4 Dorn, Garry T       14 HAA-MR               1:10.40    1:14.75         15  
                  35.10     1:14.75 (39.65)                                        
  5 Camberdella, Griff  13 North Shore-MR       1:18.73    1:15.36         14  
                  35.63     1:15.36 (39.73)                                        
  6 Gupta, Shashank A   14 North Shore-MR       1:15.00    1:16.16         13  
                  35.21     1:16.16 (40.95)                                        
  7 Gilmore, Brandon J  13 North Shore-MR       1:23.92    1:16.46         12  
                  34.92     1:16.46 (41.54)                                        
  8 Lauritano, Nichola  13 HAA-MR               1:23.82    1:20.48         11  
  9 Brady, Matthew J    13 HAA-MR               1:36.65    1:40.50          9  
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malkin, Charles C   16 North Shore-MR         22.77      23.32         20  
  2 LeGuyader, Travis   15 IA-MR                  23.67      23.80         17  
  3 Murphy, Robert M    16 IA-MR                  24.33      24.08         16  
  4 Wawro, Adam K       16 IA-MR                  24.50      24.19         15  
  5 Byrne, Cameron A    15 Sachem-MR                 NT      24.78         14  
  6 Martinico, Michael  15 HAA-MR                 26.50      25.04         13  
  7 Damm, Eric R        15 HAA-MR                 25.21      25.11         12  
  8 Folk, Neil P        16 Sachem-MR              25.52      25.25         11  
  9 Penteck, Christoph  15 IA-MR                  24.67      25.32          8  
  9 Fothergill, Greg M  15 IA-MR                  25.50      25.32          8  
 11 Newell, Michael J   16 North Shore-MR         25.08      25.63          6  
 12 Gibbons, James      15 HAA-MR                 26.29      26.60          5  
 13 Hamidi, Pouria      16 HAA-MR                 26.50      26.86          4  
 14 Schimek, Justin K   16 HAA-MR                 26.52      26.89          3  
 15 Enzinger, Adam J    16 Sachem-MR              36.74      27.26          2  
 16 Maida, Travis M     15 HAA-MR                 26.49      27.41          1  
 17 Kubinski, Zeke      16 Sachem-MR              29.57      28.45        
 18 Murphy, Thomas M    17 North Shore-MR         28.15      30.71        
 -- Friedman, Daniel T  17 HAA-MR                 27.00         DQ        
      False start
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Penteck, Stephen    16 IA-MR                2:08.57    2:10.29         20  
                  29.59     1:02.13 (32.54)     1:36.68 (34.55)     2:10.29 (33.61)
  2 Penteck, Christoph  15 IA-MR                2:07.12    2:11.42         17  
                  31.55     1:05.14 (33.59)     1:38.62 (33.48)     2:11.42 (32.80)
  3 Coleman, Gregory M  15 IA-MR                2:15.23    2:14.61         16  
                  31.71     1:05.58 (33.87)     1:40.51 (34.93)     2:14.61 (34.10)
  4 Newell, Michael J   16 North Shore-MR       2:14.90    2:15.15         15  
                  31.77     1:05.83 (34.06)     1:40.78 (34.95)     2:15.15 (34.37)
  5 LeGuyader, Travis   15 IA-MR                2:08.38    2:15.57         14  
                  32.27     1:06.23 (33.96)     1:41.49 (35.26)     2:15.57 (34.08)
  6 Fothergill, Greg M  15 IA-MR                2:30.00    2:16.76         13  
  7 Enoksen, Gary       16 IA-MR                2:16.42    2:17.44         12  
                  31.96     1:07.20 (35.24)     1:42.92 (35.72)     2:17.44 (34.52)
  8 Wawro, Adam K       16 IA-MR                2:27.19    2:25.80         11  
  9 Frohman, Evan D     16 North Shore-MR       2:35.41    2:35.65          9  
 10 Murphy, Thomas M    17 North Shore-MR       2:39.80    2:39.13          7  
 11 Kubinski, Zeke      16 Sachem-MR            2:56.86    2:40.82          6  
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Enoksen, Gary       16 IA-MR                2:23.43    2:29.63         20  
                  33.36     1:11.73 (38.37)     1:50.38 (38.65)     2:29.63 (39.25)
  2 Byrne, Cameron A    15 Sachem-MR            2:30.00    2:36.57         17  
                  34.46     1:12.27 (37.81)     1:55.32 (43.05)     2:36.57 (41.25)
  3 Enzinger, Adam J    16 Sachem-MR            3:30.00    2:37.58         16  
                  36.54     1:15.12 (38.58)     1:55.64 (40.52)     2:37.58 (41.94)
  4 Martinico, Michael  15 HAA-MR               2:45.00    2:45.81         15  
                  34.94     1:16.56 (41.62)     2:00.95 (44.39)     2:45.81 (44.86)
  5 Frohman, Evan D     16 North Shore-MR       2:51.63    2:54.42         14  
                  37.58     1:22.66 (45.08)     2:09.62 (46.96)     2:54.42 (44.80)
  6 Schimek, Justin K   16 HAA-MR               3:06.42    2:54.66         13  
                  39.56     1:23.65 (44.09)     2:10.51 (46.86)     2:54.66 (44.15)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malkin, Charles C   16 North Shore-MR         54.33      55.69         20  
                  25.91       55.69 (29.78)                                        
  2 Penteck, Stephen    16 IA-MR                  58.45      59.48         17  
                  27.79       59.48 (31.69)                                        
  3 Coleman, Gregory M  15 IA-MR                1:00.04    1:00.21         16  
                  27.81     1:00.21 (32.40)                                        
  4 Folk, Neil P        16 Sachem-MR            1:01.86    1:01.35         15  
                  29.57     1:01.35 (31.78)                                        
  5 Damm, Eric R        15 HAA-MR               1:01.76    1:02.95         14  
                  29.23     1:02.95 (33.72)                                        
  6 Maida, Travis M     15 HAA-MR               1:01.74    1:05.43         13  
                  30.03     1:05.43 (35.40)                                        
  7 Martinico, Michael  15 HAA-MR               1:12.00    1:06.09         12  
                  29.75     1:06.09 (36.34)                                        
  8 Friedman, Daniel T  17 HAA-MR               1:07.11    1:07.19         11  
                  31.14     1:07.19 (36.05)                                        
  9 Gibbons, James      15 HAA-MR               1:18.01    1:12.39          9  
                  33.83     1:12.39 (38.56)                                        
 10 Murphy, Thomas M    17 North Shore-MR       1:21.78    1:24.30          7  
 -- Hamidi, Pouria      16 HAA-MR               1:10.00         DQ        
                  33.47          DQ (38.20)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malkin, Charles C   16 North Shore-MR       2:02.40    2:08.19         20  
                  28.05     1:02.14 (34.09)     1:40.94 (38.80)     2:08.19 (27.25)
  2 Penteck, Stephen    16 IA-MR                2:07.00    2:11.34         17  
                  27.79     1:01.63 (33.84)     1:41.23 (39.60)     2:11.34 (30.11)
  3 Coleman, Gregory M  15 IA-MR                2:12.70    2:13.85         16  
                  28.63     1:02.48 (33.85)     1:44.68 (42.20)     2:13.85 (29.17)
  4 Damm, Eric R        15 HAA-MR               2:16.46    2:16.04         15  
                  31.26     1:05.58 (34.32)     1:46.59 (41.01)     2:16.04 (29.45)
  5 Newell, Michael J   16 North Shore-MR       2:13.74    2:17.41         14  
                  31.08     1:05.35 (34.27)     1:47.83 (42.48)     2:17.41 (29.58)
  6 Fothergill, Greg M  15 IA-MR                2:20.11    2:17.90         13  
                  29.32     1:04.91 (35.59)     1:46.52 (41.61)     2:17.90 (31.38)
  7 Enoksen, Gary       16 IA-MR                2:16.38    2:18.36         12  
                  30.70     1:07.83 (37.13)     1:46.94 (39.11)     2:18.36 (31.42)
  8 Folk, Neil P        16 Sachem-MR            2:25.82    2:19.20         11  
                  29.82     1:06.04 (36.22)     1:47.51 (41.47)     2:19.20 (31.69)
  9 Penteck, Christoph  15 IA-MR                2:14.88    2:22.97          9  
                  30.15     1:04.35 (34.20)     1:49.85 (45.50)     2:22.97 (33.12)
 10 Maida, Travis M     15 HAA-MR               2:19.59    2:24.05          7  
                  30.75     1:08.14 (37.39)     1:51.03 (42.89)     2:24.05 (33.02)
 11 Wawro, Adam K       16 IA-MR                2:27.17    2:25.09          6  
                  30.30     1:05.62 (35.32)     1:51.97 (46.35)     2:25.09 (33.12)
 12 Murphy, Robert M    16 IA-MR                2:18.12    2:25.59          5  
                  27.24     1:04.58 (37.34)   2:25.59 (1:21.01)                    
 13 Enzinger, Adam J    16 Sachem-MR            2:45.00    2:28.74          4  
                  34.45     1:13.65 (39.20)     1:55.03 (41.38)     2:28.74 (33.71)
 14 Frohman, Evan D     16 North Shore-MR       2:29.54    2:29.95          3  
                  31.45     1:11.16 (39.71)     1:56.60 (45.44)     2:29.95 (33.35)
 15 Friedman, Daniel T  17 HAA-MR               2:32.33    2:30.17          2  
                  32.67     1:09.21 (36.54)     1:57.84 (48.63)     2:30.17 (32.33)
 16 Gibbons, James      15 HAA-MR               2:34.03    2:36.05          1  
                  34.48     1:12.66 (38.18)     2:01.93 (49.27)     2:36.05 (34.12)
 17 Schimek, Justin K   16 HAA-MR               2:42.79    2:44.70        
                  39.46     1:22.54 (43.08)     2:09.53 (46.99)     2:44.70 (35.17)
 
Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maida, Troy A       12 HAA-MR                    NT      30.26         20  
 
Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Kyle W     11 HAA-MR                    NT    1:26.98         20  
  2 Mack-Jackson, Benj   8 HAA-MR               1:31.32    1:31.32         17  
 
Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cono, Benjamin J    14 HAA-MR                    NT    2:28.58         20  
 
Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martusciello, Jame  11 HAA-MR                    NT    1:12.34         20  
 
Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haa Swim Club-MR  'A'                            NT    4:29.92         40  
     1) Christianson, Keith G 14        2) Maida, Trevor W 14             
     3) Dorn, Garry T 14                4) Martusciello, Gerard 13